Об утверждении Правил обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 420. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 августа 2017 года № 15427.
В соответствии с подпунктом 41-18) статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.11.2024 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации.
2. Признать утратившим силу следующие приказы:
1) приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 169 "Об утверждении Правил обеспечения аэронавигационной информацией эксплуатантов воздушных судов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10605, опубликованный 13 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 818 "О внесении изменения и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 169 "Об утверждении Правил обеспечения аэронавигационной информацией эксплуатантов воздушных судов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14580, опубликованный 11 января 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;

Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 3 тамызда № 15427 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 41-18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 08.11.2024 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Мынадай бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Әуе кемелерінің пайдаланушыларын аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 169 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10605 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 13 сәуірде жарияланған);
2) "Әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 169 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 28 қарашадағы № 818 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14580 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 11 қантарда жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;

4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Утверждены
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 30 июня 2017 года № 420
Правила обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-18) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и определяют порядок обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации.
Настоящие Правила не распространяются на физических или юридических лиц, предоставляющих различную информацию/данные (в текстовом и/или картографическом виде в электронном и/или на бумажном носителе) составленные на основе обработанной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных), публикуемой в продуктах аэронавигационной информации, предоставление которых обеспечивает служба аэронавигационной информации поставщика аэронавигационного обслуживания, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.11.2024 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные определения и термины, используемые в настоящих Правилах:
1) абсолютная высота - расстояние по вертикали от среднего уровня моря до уровня, точки или объекта, принятого за точку;
2) абсолютная/относительная высота схемы - опубликованная абсолютная/относительная высота, используемая при определении вертикального профиля схемы полета на минимальной абсолютной/относительной высоте пролета препятствий или выше, где она установлена;

4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 30 маусымдағы
№ 420 бұйрығымен бекітілген
Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-18) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалар аэронавигациялық ақпарат өнімдерінде жарияланатын өңделген аэронавигациялық ақпарат (аэронавигациялық деректер) негізінде жасалған, әртүрлі ақпаратты/деректерді (электрондық және/немесе қағаз жеткізгіштегі мәтіндік және/немесе картографиялық түрде) беретін жеке немесе заңды тұлғаларға қолданылмайды, оларды беруді азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің аэронавигациялық ақпарат қызметі қамтамасыз етеді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 08.11.2024 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі анықтамалар мен терминдер:
1) абсолюттік биіктік – теңіздің орта деңгейінен нүктенің немесе нүкте деп есептелген объектінің деңгейіне дейінгі тік қашықтық;
2) схеманың абсолюттік/салыстырмалы биіктігі - кедергілерден ұшып өтудің ең аз абсолюттік/салыстырмалы биіктігінде немесе ол белгіленген жерден жоғары ұшу схемасының тік профилін айқындау кезінде пайдаланылатын жарияланған абсолюттік / салыстырмалы биіктік;

3) авиационная фиксированная служба - служба электросвязи между определенными фиксированными пунктами, предназначенная главным образом для обеспечения безопасности аэронавигации, а также регулярности, эффективности и экономичности воздушных сообщений;
4) спецификация информационного продукта - подробное описание массива данных или комплекта массивов данных вместе с дополнительной информацией, которое позволит их сформировать, поставить другой стороне и обеспечить их использование другой стороной;
5) точка переключения - точка, в которой при полете воздушного судна по участку маршрута обслуживания воздушным движением, определяемому с помощью ориентации на всенаправленные ОВЧ-радиомаяки, ожидается перенос основной навигационной ориентации со средства, находящегося позади воздушного судна, на следующее средство, находящееся впереди него;
6) аспекты человеческого фактора - принципы, применимые к процессам проектирования, сертификации, подготовки кадров, технического обслуживания и эксплуатационной деятельности в авиации и нацеленные на обеспечение безопасного взаимодействия между человеком и другими компонентами системы посредством надлежащего учета возможностей человека;
7) аэронавигационная информация - информация, полученная в результате сбора, анализа и обработки данных для целей обеспечения полетов воздушных судов, обслуживания воздушного движения и управления воздушным движением;
8) служба управления аэронавигационной информацией – служба, созданная в конкретно установленной зоне действия, которая несет ответственность за предоставление аэронавигационной информации (аэронавигационных данных), необходимой для обеспечения безопасности, регулярности и эффективности воздушной навигации;
9) сборник аэронавигационной информации - выпущенная или санкционированная Республикой Казахстан публикация, которая содержит долгосрочную аэронавигационную информацию, имеющую важное значение для аэронавигации;
10) дополнение к сборнику аэронавигационной информации - временные изменения, вносимые в информацию, содержащуюся в сборнике аэронавигационной информации, и представляемые на отдельных страницах;
11) поправка к сборнику аэронавигационной информации - постоянные изменения, вносимые в информацию, содержащиеся в сборнике аэронавигационной информации;
12) циркуляр аэронавигационной информации – уведомление, содержащее информацию, которая не требует выпуска NOTAM или включения ее в сборник аэронавигационной информации, но которая касается вопросов безопасности полетов или аэронавигационных, технических, административных и юридических вопросов;

3) авиациялық белгіленген қызметі - негізінен аэронавигацияның қауіпсіздігін, сондай-ақ әуе қатынастарының тұрақтылығын, тиімділігін және үнемділігін қамтамасыз етуге арналған белгілі бір тіркелген пункттер арасындағы электр байланысы қызметі;
4) ақпараттық өнімнің сипаттамасы - деректер массивінің немесе деректер массивтерінің жиынтығының егжей-тегжейлі сипаттамасы, сондай-ақ оларды құруға, екінші тарапқа қоюға және екінші тараптың пайдалануына мүмкіндік беретін қосымша ақпарат;
5) ауысу нүктесі - әуе кемесі барлық жаққа бағытталған ӨЖЖ-радиомаяктарға бағдардың көмегімен айқындалатын әуе қозғалысына қызмет көрсету маршрутының учаскесі бойынша ұшқан кезде негізгі навигациялық бағдарды әуе кемесінің артындағы құралдан оның алдындағы келесі құралға ауыстыру күтілетін нүкте;
6) адами фактордың аспектілері – жоспарлау, сертификаттау, кадрларды даярлау, техникалық қызмет көрсету және авиациядағы пайдалану қызметтері процестеріне қолданылатын және адамның мүмкіндіктерін тиісті түрде есептеу арқылы адам мен жүйенің басқа компоненттері арасындағы қауіпсіз өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге бағытталған қағидаттар;
7) аэронавигациялық ақпарат – әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз ету, әуе қозғалысына қызмет көрсету және әуе қозғалысын басқару мақсаттары үшін деректерді жинау, талдау және өңдеу нәтижесінде алынған ақпарат;
8) аэронавигациялық ақпаратты басқару қызметі – нақты белгіленген әрекет ету аймағында құрылған қызмет, ол әуе навигациясының қауіпсіздігін, тұрақтылығы мен тиімділігін қамтамасыз ету үшін қажетті аэронавигациялық ақпараттардың (аэронавигациялық деректердің) ұсынылуына жауапты;
9) аэронавигациялық ақпараттар жинағы – аэронавигация үшін елеулі маңызы бар ұзақ мерзімді аэронавигациялық ақпаратты қамтитын Қазақстан Республикасы шығарған немесе бекіткен жарияланым;
10) аэронавигациялық ақпарат жинағына қосымша – аэронавигациялық ақпараттар жинағындағы ақпаратқа енгізілетін және жеке парақтарда ұсынылатын уақытша өзгерістер;
11) аэронавигациялық ақпараттар жинағында жасалатын түзетулер – аэронавигациялық ақпараттар жинағындағы ақпаратқа енгізілетін тұрақты өзгерістер;
12) аэронавигациялық ақпараттың циркуляры – NОТАМ шығаруды немесе оны аэронавигациялық ақпарат жинағына енгізуді қажет етпейтін, бірақ ұшулардың қауіпсіздігі мәселелеріне немесе аэронавигациялық, техникалық, әкімшілік және заңдық мәселелерге қатысты ақпаратты қамтитын хабарлама;

13) электронный сборник аэронавигационной информации – сборник аэронавигационной информации, который предоставляется на электронном носителе, либо посредством интернет-ресурса в формате, позволяющем отображать его на экране компьютера и распечатывать на бумаге;
14) аэронавигационные данные - изложение аэронавигационных фактических данных, концепции или инструкции в формализованном порядке, пригодном для связи, интерпретации или обработки;
15) аэронавигационная карта - условное изображение участка земной поверхности, его рельефа и искусственных сооружений, специально предназначенное для аэронавигации;
16) поставщик аэронавигационного обслуживания – юридическое лицо, обеспечивающее организацию воздушного движения и (или) другое аэронавигационное обслуживание;
17) разрешение данных – число единиц или цифр, определяющее порядок используемого измеренного или рассчитанного значения;
18) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
19) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
20) зональная навигация - метод навигации, позволяющий воздушным судам выполнять полет по любой желаемой траектории в пределах зоны действия наземных или спутниковых навигационных средств или в пределах, определяемых возможностями автономных средств, или их комбинации;
21) минимальная абсолютная высота полета в зоне - минимальная абсолютная высота, подлежащая использованию в приборных метеорологических условиях и обеспечивающая минимальный запас высоты над препятствиями в пределах установленной зоны, обычно определяемой параллелями и меридианами;
22) информационный продукт – массив данных или комплект массивов данных, который отвечает спецификации информационного продукта;
23) схема захода на посадку по приборам – серия заранее намеченных маневров, выполняемых по пилотажным приборам, при соблюдении установленных требований, предусматривающих предотвращение столкновения с препятствиями, от контрольной точки начального этапа захода на посадку или, в соответствующих случаях, от начала установленного маршрута прибытия до точки, откуда может быть выполнена посадка, а если посадка не выполнена, то до точки, от которой применяются критерии пролета препятствий в зоне ожидания или на маршруте;

13) аэронавигациялық ақпараттың электрондық жинағы – электрондық тасушыда немесе компьютер экранында бейнелеуге және қағазға басып шығаруға мүмкіндік беретін форматтағы интернет-ресурс арқылы берілетін аэронавигациялық ақпарат жинағы;
14) аэронавигациялық деректер – аэронавигациялық нақты деректерді, тұжырымдамаларды немесе нұсқаулықтарды байланыс, түсіндіру немесе өңдеу үшін ыңғайлы формальді тәртіппен баяндау;
15) аэронавигациялық карта – аэронавигация үшін арнайы тағайындалған жер бетінің учаскесі, оның бедері және жасанды құрылыстары бейнеленген шартты бейне;
16) аэронавигациялық қызмет көрсетудің жеткізушісі – әуе қозғалысын ұйымдастыруды және (немесе) басқа аэронавигациялық қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін заңды тұлға;
17) деректер ажыратымдылығы – қолданылатын өлшенген немесе есептелген мәннің тәртібін анықтайтын бірліктердің немесе цифрлардың саны;
18) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және азаматтық және эксперименттік авиация қызметі саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
19) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласының тұрақты дамуын, ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
20) аймақтық навигация – әуе кемелеріне кез келген траектория бойынша жер үсті немесе спутниктік навигациялық құралдардың әрекет аймақтары шегінде және автономды құралдардың немесе олардың құрамдастарының мүмкіндіктерімен анықталатын шектерінде ұшу жасауға мүмкіндік беретін навигация әдісі;
21) аймақтағы ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі – аспаптық метеорологиялық жағдайларда пайдаланылуға тиісті және әдетте паралельдермен және меридиандармен айқындалатын белгіленген аймақ шегіндегі кедергілердің үстінен ең төменгі биіктік қорын қамтамасыз ететін ең төменгі абсолюттік биіктік;
22) ақпарат өнімі – деректер шоғыры немесе ақпарат өнімінің ерекшеліктеріне жауап беретін деректер шоғырының жиынтығы;
23) аспаптар бойынша қонуға кіру схемасы – кедергілермен соқтығысуды болдырмауды көздейтін белгіленген талаптарды сақтаған жағдайда, қонуға кірудің бастапқы кезеңінің бақылау нүктесінен немесе, тиісті жағдайларда, белгіленген ұшып келу маршрутының басынан бастап, қону орындалуы мүмкін нүктеге дейін, ал егер қону орындалмаған болса, күту аймағында немесе маршрутта кедергілердің үстінен ұшып өту өлшемшарттары қолданылып басталатын нүктеге дейін пилотаждық аспаптар бойынша орындалатын алдын ала белгіленген маневрлер сериясы;

24) превышение – расстояние по вертикали от среднего уровня моря до точки или уровня земной поверхности или связанного с ней объекта;
25) абсолютная высота прибытия в район аэродрома – наименьшая абсолютная высота, которая обеспечит минимальный запас высоты в 300 метров (1000 фут) над всеми объектами, расположенными в створе дуги круга радиусом 46 километров (25 морских миль) с центром в контрольной точке начального этапа захода на посадку или, если точка начального этапа захода на посадку отсутствует, контрольной точке промежуточного этапа захода на посадку, ограниченном прямыми линиями, соединяющими концы этой дуги с точкой промежуточного этапа захода на посадку;
26) маршрут для передвижения по воздуху - установленный маршрут передвижения вертолетов по воздуху;
27) аэродром – определенный участок земной или водной поверхности (включая любые здания, сооружения и оборудование), предназначенный полностью или частично для прибытия, отправления и движения по этой поверхности воздушных судов;
28) воздушная трасса – контролируемое воздушное пространство (или его часть) в виде коридора;
29) контрольная точка аэродрома – точка, определяющая географическое местоположение аэродрома;
30) маршрут обслуживания воздушного движения – установленный маршрут, который предназначен для направления потока движения в целях обеспечения обслуживания воздушного движения;
31) обслуживание воздушного движения – полетно-информационное обслуживание, аварийное оповещение, диспетчерское обслуживание воздушного движения (районное диспетчерское обслуживание, диспетчерское обслуживание подхода или аэродромное диспетчерское обслуживание);
32) картографические данные аэродрома - данные, собираемые с целью составления аэродромной картографической информации;
33) картографическая база данных аэродрома - подборка картографических данных аэродрома, систематизированных и представленных в виде совокупности структурированных данных;
34) превышение аэродрома – превышение самой высокой точки посадочной площади;
35) эксплуатационные минимумы аэродрома - ограничения использования аэродрома для:
взлета, выражаемые в величинах RVR и/или видимости и, при необходимости, параметрами облачности;
посадки при выполнении точных заходов на посадку и посадок, выражаемые в величинах видимости и/или RVR и абсолютной/относительной высоты принятия решения, соответствующих эксплуатационной категории;
посадки при выполнении заходов на посадку и посадок с наведением в вертикальной плоскости, выражаемые в величинах видимости и/или RVR и абсолютной/относительной высоты принятия решения;
посадки при выполнении неточных заходов на посадку и посадок, выражаемые в величинах видимости и/или RVR, MDA/H и, при необходимости, параметрами облачности;

24) асып кету – тік бойынша теңіздің орта деңгейінен жер бетінің немесе онымен байланысты объектінің нүктесіне немесе деңгейіне дейінгі арақашықтық;
25) әуеайлақ ауданына келудің абсолюттік биіктігі – радиусы 46 километр (25 теңіз мильдер) айналым доғасы жармасында орналасқан барлық объектілердің үстінен 300 метр (1000 фут) болатын ең төменгі биіктік қорын қамтамасыз ететін, орталығы қонуға кірудің бастапқы кезеңінің бақылау нүктесінде немесе, егер қонуға кірудің бастапқы кезеңінің нүктесі жоқ болса, осы доғаның ұштарын қонуға кірудің аралық кезеңінің нүктесімен қосатын тура сызықтармен шектелген қонуға кірудің аралық кезеңінің бақылау нүктесінде болатын ең аз абсолюттік биіктік;
26) әуемен жүріп-тұруға арналған маршрут - тікұшақтардың әуемен жүріп-тұруының белгіленген маршруты;
27) әуеайлақ – әуе кемелерінің толық немесе ішінара келуі, кетуі және сол жазықтықтағы қозғалысына арналған жер немесе су бетіндегі (кез келген ғимараттарды, құрылыстарды және жабдықтарды қоса алғанда) белгіленген учаскесі;
28) әуе трассасы – дәліз түрiндегi бақыланатын әуе кеңiстiгi (немесе оның бір бөлігі);
29) әуеайлақтың бақылау нүктесі – әуеайлақтың географиялық орналасқан жерін айқындайтын нүкте;
30) әуе қозғалысына қызмет көрсету маршруты – әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтамасыз ету мақсатында қозғалыс ағынын бағыттауға арналған белгіленген маршрут;
31) әуе кемесіне қызмет көрсету – тиісті жағдайларда ұшу-ақпараттық қызмет көрсетуді, авариялық хабарлауды, әуе кемесіне консультациялық қызмет көрсетуді, әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсетуді (аудандық диспетчерлік қызмет көрсету, жақындау кезінде диспетчерлік қызмет көрсету немесе әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсету) білдіретін жалпы термин;
32) әуеайлақтың картографиялық деректері - әуеайлақтық картографиялық ақпаратты жасау мақсатында жиналатын деректер;
33) әуеайлақтың картографиялық дерекқоры - жүйелендірілген және құрылымдалған деректердің жиынтығы түрінде ұсынылған әуеайлақтың картографиялық деректерін іріктеу;
34) әуеайлақтан асып кету – қону алаңының ең жоғары нүктесінен асып кету;
35) әуеайлақтың пайдалану минимумдары – төмендегілер үшін әуеайлақты пайдалануға шектеу қою:
ұшу-қону жолағындағы көріну ұзақтығы және/немесе көріну мәндерімен және қажет болған жағдайда, бұлттылық параметрлерімен белгіленетін ұшып көтерілу үшін;
қонуға дәл кіруді орындау кезінде қондыру және ұшу-қону жолағында көріну және/немесе көрінудің алыстығы және пайдалану санаттарына сәйкес шешім қабылдаудың абсолюттік/салыстырмалы биіктігі мәндерімен белгіленетін қонулар үшін;
қонуға кіруді орындау кезінде қону және ұшу-қону жолағында көріну және/немесе көріну алыстығы және шешім қабылдаудың абсолюттік/салыстырмалы биіктігі мәндерімен белгіленетін тік жазықтыққа дәлдеумен қонулар үшін;
қонуға дәл емес кіруді орындау кезінде қону және ұшу-қону жолағында көріну және/немесе көрінудің алыстығы, төмендеудің ең төменгі абсолюттік/салыстырмалы биіктігі мәндерімен және қажет болған жағдайда бұлттылық параметрлерімен белгіленетін қонулар үшін;

36) база - любая величина или ряд величин, которые могут служить в качестве начала или основы отсчета других величин;
37) рельеф – неровности земной поверхности, переданные на аэронавигационных картах горизонталями, тональной гипсометрией, отмывкой или высотными отметками;
38) знаки – устройства, устанавливаемые над уровнем земли для отображения на их панели информации в виде надписей, символов, букв или цифр или их комбинаций, необходимой для организации наземного движения на аэродроме воздушных судов и/или транспортных средств, которые в зависимости от обстоятельств могут быть как с постоянной информацией передающее только одно сообщение, так и с переменной информацией, обеспечивающей возможность передачи нескольких заранее определенных сообщений или, при необходимости, прекращения передачи какой-либо информации;
39) продукт аэронавигационной информации - аэронавигационные данные и аэронавигационная информация, предоставляемые в виде массивов цифровых данных или в стандартизированном формате в печатном виде или на электронных носителях. Продукты аэронавигационной информации включают:
сборник аэронавигационной информации, включая изменения и дополнения;
циркуляры аэронавигационной информации;
аэронавигационные карты;
NOTAM;
массивы цифровых данных;
40) валидация - подтверждение посредством представления объективных свидетельств того, что требования, предназначенные для конкретного предполагаемого использования или применения, выполнены;
41) векторение – обеспечение навигационного наведения воздушных судов посредством указания определенных курсов на основе использования системы наблюдения обслуживания воздушного движения;
42) верификация - подтверждение посредством представления объективных свидетельств того, что установленные требования были выполнены;
43) волна геоида (высота геоида) – расстояние (положительное значение или отрицательное значение) между поверхностью геоида и поверхностью математически определенного референц-эллипсоида;
44) геоид – эквипотенциальная поверхность гравитационного поля Земли, совпадающая с невозмущенным средним уровнем моря и его продолжением под материками. Геоид имеет неправильную форму вследствие местных гравитационных возмущений и направление силы тяжести представляет собой перпендикуляр к поверхности геоида в любой точке;
45) система геодезических координат - минимальный набор параметров, необходимых для определения местоположения и ориентации местной системы отсчета по отношению к глобальной системе отсчета/координат;
46) геодезическое расстояние - наименьшее расстояние между любыми двумя точками на математически определенной эллипсоидной поверхности;

36) база – басқа шамаларды есептеудің басы немесе негізі ретінде қызмет ететін кез келген шама немесе шамалар қатары;
37) бедер – аэронавигациялық карталарда горизонтальдармен, реңктік гипсометриямен, бояу жуумен немесе биіктік белгілерімен берілген жер бетінің тегіс емес жерлері;
38) белгілер – әуе кемелерінің және/немесе көлік құралдарының әуеайлақта жер үсті қозғалысын ұйымдастыруға арналған жер деңгейіне сай орнатылған және ондағы жазбалар, символдар, әріптер немесе сандар немесе олардың комбинациясы түріндегі ақпаратты олардың панелінде көрсететін құрылғылар. Олар жағдайға қарай тек бір ғана хабарламаны жіберетін сондай-ақ бірнеше алдын ала белгіленген хабарламалардың жіберілуін қамтамасыз ететін ауыспалы ақпарат бере алатын немесе қажет болса қандай да бір ақпараттың жіберілуін тоқтата алады;
39) аэронавигациялық ақпарат өнімі - цифрлық деректер массивтері түрінде немесе стандартталған форматта баспа түрінде немесе электрондық тасығыштарда ұсынылатын аэронавигациялық деректер және аэронавигациялық ақпарат. Аэронавигациялық ақпарат өнімдеріне мыналар кіреді:
аэронавигациялық ақпараттар жинағы, өзгерістер мен толықтыруларды қоса алғанда;
аэронавигациялық ақпараттың циркуляры;
аэронавигациялық карталар;
NOTAM;
сандық деректер массиві;
40) валидация - нақты болжамды пайдалануға немесе қолдануға арналған талаптардың орындалғаны туралы объективті куәліктерді ұсыну арқылы растау;
41) векторлау – әуе кемелерін ӘҚҚ бақылау жүйелерін қолдану негізінде белгілі бір курстарды көрсету арқылы навигациялық бағыттауды қамтамасыз ету;
42) верификация - белгіленген талаптардың орындалғаны туралы объективті куәліктерді ұсыну арқылы растау;
43) геоид толқыны (геоид биіктігі) – геоид беті мен математикалық тұрғыдан анықталған референц-эллипсоид беті арасындағы қашықтық (оң немесе теріс мағына);
44) геоид – Жердің гравитациялық өрісіндегі теңіздің бекітілген орта деңгейі мен оның материктер алып жатқан жалғасына сәйкес келетін баламалы әлеуетті беті. Жергілікті гравитациялық ауытқулардың салдарынан геоид пішіні дұрыс емес қалыптасқан, сондықтан ауыртпалық күшінің бағыты кез келген нүктеде геоид бетіне перпендикуляр;
45) геодезиялық координаталар жүйесі-жергілікті сілтеме жүйесінің ғаламдық сілтеме/координат жүйесіне қатысты орналасуы мен бағытын анықтау үшін қажетті параметрлердің ең аз жиынтығы;
46) геодезиялық қашықтық - математикалық анықталған эллипсоид бетіндегі кез келген екі нүктенің арасындағы ең кіші қашықтық;

47) глиссада – профиль снижения, установленный для вертикального наведения на конечном этапе захода на посадку;
48) григорианский календарь – общепринятый календарь, впервые введен в 1582 году для определения года, который более точно в сравнении с юлианским календарем соответствует тропическому году;
49) точность – степень соответствия расчетного или измеренного значения истинному значению. Точность измерения местоположения выражается расстоянием от заявленного местоположения, в пределах которого, как установлено с определенной степенью вероятности, находится истинное местоположение;
50) уровень - общий термин, относящийся к положению в вертикальной плоскости находящегося в полете воздушного судна и означающий в соответствующих случаях относительную высоту, абсолютную высоту или эшелон полета;
51) качество данных – степень или уровень вероятности того, что предоставленные данные отвечают требованиям пользователя данных с точки зрения точности, разрешения, целостности (или эквивалентного уровня гарантий), прослеживаемости, своевременности, полноты и формата;
52) комплект массивов данных – набор массивов данных, соответствующих одинаковой спецификации продукта;
53) массив данных - определенный набор данных;
54) связь "диспетчер - пилот" по линии передачи данных – средство связи между диспетчером и пилотом в целях обслуживания воздушного движения с использованием линии передачи данных;
55) прослеживаемость данных - степень вероятности того, что система или информационный продукт могут регистрировать изменения, вносимые в этот продукт, позволяя осуществлять сквозную проверку от конечного пользователя до составителя;
56) формат данных - структура элементов данных, учетных записей и файлов, организованная для соответствия стандартам, спецификациям или требованиям к качеству данных;
57) полнота данных - степень вероятности того, что предоставлены все данные, необходимые для обеспечения предполагаемого использования;
58) своевременность данных - степень вероятности того, что данные применимы к периоду их предполагаемого использования;
59) схема ухода на второй круг – порядок, которого следует придерживаться в случае невозможности продолжения захода на посадку;
60) точка ухода на второй круг – точка в схеме захода на посадку по приборам, в которой или до которой для обеспечения минимального запаса высоты над препятствиями должен начинаться полет по предписанной схеме ухода на второй круг;
61) зона приземления – участок взлетно-посадочной полосы за ее порогом, предназначенный для первого касания взлетно-посадочной полосы приземляющимися самолетами;

47) глиссада – қонуға кірудің соңғы кезеңінде тік бағыттау үшін орнатылған төмендеу пішіні;
48) григориандық күнтізбе – көпшілік қабылдаған күнтізбе; алғашқы рет юлиандық күнтізбемен салыстырғанда тропикалық жылға барынша сәйкес келетін жылды анықтау үшін 1582 жылы енгізілген;
49) дәлдік – есептеу немесе өлшеу мәнінің нақты мәнге сәйкес келу дәрежесі. Тұрған жерді өлшеу дәлдігі, әдетте, нақты тұрған жері анықталған ықтимал дәрежесімен белгіленген шектегі хабарланған жерінен бергі қашықтықпен беріледі;
50) деңгей - ұшудағы әуе кемесінің тік жазықтықтағы жағдайына қатысты және тиісті жағдайларда салыстырмалы биіктікті, абсолюттік биіктікті немесе ұшу эшелонын білдіретін жалпы термин;
51) деректер сапасы – ұсынылған деректердің нақтылық, ажыратымдылық, тұтастық (немесе кепілдіктердің баламалы деңгейі), қадағалануын, уақтылылығын, толықтығын және форматын тұрғысынан деректерді пайдаланушы қоятын талаптарға жауап бере алатындығының дәрежесі немесе деңгейі;
52) деректер шоғырының жиынтығы - өнімнің бірдей ерекшеліктеріне сәйкес келетін деректер шоғырының жиынтығы;
53) деректер шоғыры - деректердің белгілі бір жиынтығы;
54) деректерді беру желісі бойынша "диспетчер-пилот" байланысы - деректерді беру желісін қолдану арқылы әуе қозғалысына қызмет көрсету мақсатында диспетчер мен пилот арасындағы байланыс құралы;
55) деректердің қадағалануы - жүйе немесе ақпараттық өнім осы өнімге енгізілген өзгерістерді тіркей алады, бұл соңғы пайдаланушыдан құрастырушыға дейін түпкілікті тексеруге мүмкіндік береді;
56) деректер форматы - деректер элементтерінің, есептік жазбалардың және файлдардың стандарттарға, ерекшеліктерге немесе деректер сапасына қойылатын талаптарға сәйкестігі үшін ұйымдастырылған құрылымы;
57) деректердің толықтығы - болжамды пайдалануды қамтамасыз ету үшін қажетті барлық деректердің берілу ықтималдығының дәрежесі;
58) деректердің уақтылығы - деректердің оларды болжамды пайдалану кезеңіне қолданылуы ықтималдығының дәрежесі;
59) екінші айналымға кету схемасы – қонуға кіруді жалғастыру мүмкін болмаған жағдайда ұстануға тиісті тәртіп;
60) екінші айналымға кету нүктесі – аспаптар бойынша қонуға кіру схемасындағы кедергілердің үстінен биіктіктің ең төменгі қорын қамтамасыз ету үшін екінші айналымға кетудің алдын ала жасалған схемасы бойынша ұшу басталған немесе оған дейін ұшу басталған нүкте;
61) жерге қону аймағы – жерге қонатын ұшақтар ұшу-қону жолағына бірінші жанасуға арналған ұшу-қону жолағы табалдырығының алдындағы учаскесі;

62) зона приземления и отрыва – несущая нагрузку площадка, на которой вертолет может выполнять приземление или отрыв;
63) местность – поверхность Земли с такими естественными элементами, как горы, холмы, хребты, долины, скопления воды, вечного льда и снега, исключая искусственные препятствия;
64) поверхность учета данных о препятствиях местности – определенная поверхность, используемая для цели составления данных о препятствиях (местности);
65) точка пути – конкретный географический пункт, используемый для определения маршрута зональной навигации или траектории полета воздушного судна, применяющего зональную навигацию. Точки пути обозначаются либо:
точка пути "флай-бай" – точка пути, которая предусматривает упреждение разворота в целях обеспечения выхода на следующий участок маршрута или схемы по касательной; либо
точка пути "флайовер" – точка пути, в которой начинается разворот с целью выхода на следующий участок маршрута или схемы;
66) линия пути – проекция траектории полета воздушного судна на поверхность земли, направление которой в любой ее точке обычно выражается в градусах угла, отсчитываемого от северного направления (истинного, магнитного или условного меридианов);
67) рабочая площадь – часть аэродрома, предназначенная для взлета, посадки и руления воздушных судов, состоящая из площади маневрирования и перрона (перронов);
68) смещенный порог взлетно-посадочной полосы – порог, расположенный не у торца взлетно-посадочной полосы;
69) изогона - линия на карте или схеме, соединяющая все точки с одинаковым магнитным склонением в определенную эпоху;
70) абсолютная высота пролета препятствий – минимальная абсолютная высота над превышением соответствующего порога взлетно-посадочной полосы или в соответствующих случаях над превышением аэродрома, используемая для обеспечения соблюдения соответствующих критериев пролета препятствий;
71) относительная высота пролета препятствий – минимальная относительная высота над превышением соответствующего порога взлетно-посадочной полосы или в соответствующих случаях над превышением аэродрома, используемая для обеспечения соблюдения соответствующих критериев пролета препятствий;
72) зона, свободная от препятствий – воздушное пространство над внутренней поверхностью захода на посадку, внутренними переходными поверхностями и поверхностью ухода на второй круг при прерванной посадке и частью летной полосы, ограниченной этими поверхностями, в которое не выступает никакое неподвижное препятствие, кроме легкого по массе и на ломком основании, необходимого для целей аэронавигации;

62) жерге қону мен жер үстінен көтерілу аймағы – тікұшақ жерге қонуды немесе жер үстінен көтерілуді орындай алатын жүктеме түсетін алаң;
63) жергілікті жер – жасанды кедергілерден басқа тау, төбешік, жота, алап, су шоғыры, мәңгілік мұз бен қар тәрізді табиғи элементтері бар жер беті;
64) жергілікті жердегі кедергілер туралы деректерді есепке алу шегі – кедергілер (жергілікті жер) туралы деректер жасау мақсатында қолданылатын белгілі шек;
65) жолдың нүктелері – аймақтық навигация маршрутын немесе аймақтық навигацияны қолданатын әуе кемесінің ұшу траекториясын анықтау үшін қолданылатын нақты географиялық пункт. Жолдың нүктелері төмендегідей белгіленеді:
"флай-бай" жол нүктесі – маршруттың немесе схеманың мынадай учаскесіне шығуды қамтамасыз ету үшін алдын ала бұрылуды көздейтін жол нүктесі; немесе
"флайовер" жол нүктесі – маршруттың немесе схеманың мынадай учаскесіне шығу мақсатында бұрылуды бастайтын жол нүктесі;
66) жолдың сызығы – әуе кемесінің жер бетіне ұшу траекториясының әдетте бағыты кез келген нүктеде солтүстік бағыттан (ақиқат, магниттік немесе бұрыштық меридиандардан) санап шығарылатын бұрыш градустарымен белгіленетін проекциясы;
67) жұмыс алаңы - әуеайлақтың маневрлеу алаңы мен перроннан (перрондардан) тұратын әуе кемелерінің ұшып көтерілуіне, қонуына және рульдеуге арналған бөлігі;
68) жылжытылған ұшу-қону жолағының табалдырығы – ұшу-қону жолағының басталған жерінде орналаспаған табалдырық;
69) изогон - белгілі бір дәуірдегі барлық нүктелерді бірдей магниттік ауытқумен байланыстыратын картадағы немесе схемадағы сызық;
70) кедергілерді ұшып өтудің абсолюттік биіктігі – ұшу-қону жолағының тиісті шегін асып түсу үстіндегі немесе тиісті жағдайларда кедергілерді ұшып өтудің тиісті өлшемшарттарын сақтауды қамтамасыз ету үшін қолданылатын әуеайлақтан асып түсу үстіндегі ең кіші абсолюттік биіктік;
71) кедергілерді ұшып өтудің салыстырмалы биіктігі – ұшу-қону жолағының тиісті шегін асып түсу үстіндегі немесе тиісті жағдайларда кедергілерді ұшып өтудің тиісті өлшемшарттарын сақтауды қамтамасыз ету үшін қолданылатын әуеайлақтан асып түсу үстіндегі ең кіші салыстырмалы биіктік;
72) кедергілерден бос аймақ – қонуға кірудің ішкі бетінің, ауыспалы ішкі беттерінің және үзілген қону кезінде екінші айналымға кету бетінің және осы беттермен шектелген ұшу жолағы бөлігінің үстіндегі, салмағы жеңіл және аэронавигация мақсатында қажетті берік емес негіздегі ешбір қозғалмайтын кедергі шығып тұрмайтын әуе кеңістігі;

73) минимальная абсолютная высота пролета препятствий – минимальная абсолютная высота полета на определенном участке, которая обеспечивает необходимый запас высоты над препятствиями;
74) полоса, свободная от препятствий – находящийся под контролем соответствующего полномочного органа определенный прямоугольный участок земной или водной поверхности, выбранный или подготовленный в качестве пригодного участка, над которым самолет может производить часть начального набора высоты до установленной высоты;
75) препятствие — все неподвижные (временные или постоянные) и подвижные объекты или часть их, которые:
размещены в зоне, предназначенной для движения воздушных судов по поверхности;
возвышаются над определенной поверхностью, предназначенной для обеспечения безопасности воздушных судов в полете;
находятся за пределами этих определенных поверхностей и расцениваются как представляющие опасность для воздушной навигации;
76) следующий предполагаемый пользователь - организация, которая получает аэронавигационные данные или информацию от службы аэронавигационной информации;
77) обратная схема – схема, позволяющая воздушному судну изменить направление на начальном участке схемы захода на посадку по приборам. Этот маневр может включать стандартные развороты или развороты на посадочную прямую;
78) горизонталь – линия на карте или схеме, соединяющая точки равного превышения;
79) изображение - представление информации людям;
80) схема полета в зоне ожидания – заранее определенный маневр, позволяющий воздушному судну оставаться в пределах определенного воздушного пространства в ожидании последующего разрешения;
81) прослеживаемость - возможность проследить историю, применение или местонахождение того, что рассматривается;
82) опасная зона – воздушное пространство установленных размеров, в пределах которого в определенные периоды времени может осуществляться деятельность, представляющая опасность для полетов воздушных судов;
83) опасный участок - участок на рабочей площади аэродрома, где уже имели место столкновения или несанкционированные выезды на взлетно-посадочную полосу или, существует потенциальный риск таких случаев и где требуется повышенное внимание пилотов/водителей;
84) применение - манипулирование данными и их обработка с учетом требований пользователя;
85) указатель направления посадки - устройство для визуального указания установленного на данный момент направления взлета и посадки;
86) зона конечного этапа захода на посадку и взлета – установленная зона, над которой выполняется конечный этап маневра захода на посадку до режима висения или посадка и с которой начинается маневр взлета. В тех случаях, когда зона конечного этапа захода на посадку и взлета должна использоваться вертолетами с летно-техническими характеристиками класса 1, эта установленная зона включает располагаемую зону прерванного взлета;

73) кедергілердің үстінен ұшып өтудің ең төменгі абсолюттік биіктігі – белгілі учаскедегі кедергілердің үстінен қажетті биіктік қорын қамтамасыз ететін ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі;
74) кедергілерден бос жолақ – ұшақ соның үстінен белгіленген биіктікке дейін бастапқы биіктіктің бір бөлігіне көтерілуі үшін жарамды учаске ретінде таңдап алынған немесе дайындалған, тиісті уәкілетті органның бақылауындағы жер немесе су бетіндегі тік бұрышты учаскесі;
75) кедергі - барлық жылжымайтын (уақытша немесе тұрақты) және жылжитын нысандар немесе олардың мына жерлердегі бөлігі:
әуе кемелерінің жер бетінде қозғалуына арналған аймақта орналасқан;
ұшып бара жатқан әуе кемелерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін белгілі бір жерде тұрғызылған;
осы жерлер шегінде орналасқан және әуе навигациясы үшін қауіп төндіретін деп бағаланған;
76) келесі болжамды пайдаланушы - аэронавигациялық ақпаратты немесе ақпаратты аэронавигациялық ақпарат қызметінен алатын ұйым;
77) кері схема – әуе кемесіне аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының бастапқы учаскесінде бағытты өзгертуге мүмкіндік беретін схема. Бұл маневр стандартты бұрылу немесе қонатын сызыққа бұрылуды қамтуы мүмкін;
78) көлденең – бірдей асып түсу нүктесін байланыстыратын картадағы немесе схемадағы сызық;
79) көріну - адамдарға ақпарат беру;
80) күту аймағындағы ұшу схемасы – әуе кемесіне келесі шешімді күту үшін белгілі бір әуе кеңістігі шеңберінде бола тұруға мүмкіндік беретін алдын ала белгіленген маневр;
81) қадағалануы - қарастырылатын нәрсенің тарихын, қолданылуын немесе орналасқан жерін бақылау мүмкіндігі;
82) қауіпті аймақ – соның шегінде белгілі бір уақыт аралығында әуе кемелерінің ұшуына қауіп төндіретін қызмет жүзеге асырылуы мүмкін белгілі ауқымдағы әуе кеңістігі;
83) қауіпті учаске - ұшу-қону жолағына соқтығысу немесе санкцияланбаған шығу орын алған немесе осындай жағдайлардың әлеуетті қаупі бар және ұшқыштардың/жүргізушілердің жоғары назарын талап ететін әуеайлақтың жұмыс алаңындағы учаске;
84) қолдану - пайдаланушының талаптарын ескере отырып, деректерді басқару және өңдеу;
85) қону бағытының көрсеткіші - қазіргі сәтте белгіленген ұшу және қону бағытын көзбен шолып көрсетуге арналған құрылғы;
86) қонуға кіру мен ұшып көтерілудің соңғы кезеңінің аймағы – үстінен қонуға кіру маневрінен бастап әуеде қалқып тұру режиміне дейінгі соңғы кезең немесе қону орындалатын және ұшып көтерілу маневрі басталатын белгіленген аймақ. Қонуға кіру мен ұшып көтерілудің соңғы кезеңінің аймағы 1-класты ұшу-техникалық сипаттамалары бар ұшақтар пайдаланатын жағдайларда бұл белгіленген аймақ үзілген ұшып көтерілудің орналастырылған аймағын қамтиды;

87) конечный участок захода на посадку – участок схемы захода на посадку по приборам, в пределах которого производится выход в створ взлетно-посадочной полосы и снижение для посадки;
88) конечный этап захода на посадку – та часть схемы захода на посадку по приборам, которая начинается в установленной контрольной точке (или точке) конечного этапа захода на посадку, или при отсутствии такой точки:
в конце последнего стандартного разворота, разворота на посадочную прямую или разворота на линию пути приближения в схеме типа "ипподром", если таковая предусмотрена; или
в точке выхода на последнюю линию пути в схеме захода на посадку и заканчивается в точке района аэродрома, из которой может быть выполнена посадка или начат уход на второй круг;
89) контрольная точка (или точка) конечного этапа захода на посадку - контрольная точка (или точка) схемы захода на посадку по приборам, в которой начинается участок конечного этапа захода на посадку;
90) начальный участок захода на посадку – участок схемы захода на посадку по приборам между контрольной точкой начального этапа захода на посадку и контрольной точкой промежуточного этапа захода на посадку или, в соответствующих случаях, контрольной точкой (или точками) конечного этапа захода на посадку;
91) зона приземления – участок взлетно-посадочной полосы за ее порогом, предназначенный для первого касания взлетно-посадочной полосы приземляющимися самолетами;
92) промежуточный участок захода на посадку - участок схемы захода на посадку по приборам соответственно между контрольной точкой промежуточного этапа захода на посадку и контрольной точкой (или точкой) конечного этапа захода на посадку или между концом обратной схемы, схемы типа "ипподром" или линии пути, прокладываемой методом счисления, и контрольной точкой (или точкой) конечного этапа захода на посадку;
93) схема визуального захода на посадку - серия заранее намеченных маневров, выполняемых по визуальным ориентирам, от контрольной точки начального этапа захода на посадку или, в соответствующих случаях, от начала установленного маршрута прибытия до точки, с которой может быть выполнена посадка и после которой, если посадка не выполнена, может быть выполнена схема ухода на второй круг;
94) схема точного захода на посадку – схема захода на посадку по приборам с использованием информации об азимуте и глиссаде, выдаваемой ILS или РАR;
95) адрес подключения – установленный код, используемый для подключения линии передачи данных к органу обслуживания воздушного движения;
96) составление (исходных аэронавигационных данных или аэронавигационной информации) – формирование параметров, связанных с новыми данными или информацией, или изменение параметров существующих данных или информации;

87) қонуға кірудің соңғы учаскесі – соның шегінде ұшу-қону жолағының жармасына шығу және қонуға төмендеу жүргізілетін аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының учаскесі;
88) қонуға кірудің соңғы кезеңі – қонуға кірудің соңғы кезеңінің белгіленген бақылау нүктесінде (немесе нүктесінде) немесе осындай нүкте жоқ болған жағдайда:
егер ондай көзделген болса, "ипподром" үлгісіндегі схемада ең соңғы стандартты бұрылу, қонатын сызыққа бұрылу немесе жақындау жолының сызығына бұрылу соңында; немесе
қонуға кіру схемасындағы жолдың ең соңғы сызығына шығу нүктесінде басталып, әуеайлақ ауданындағы қону орындалуы немесе екінші айналымға кету басталуы мүмкін нүктеде аяқталады;
89) қонуға кірудің соңғы кезеңінің бақылау нүктесі (немесе нүктесі) –аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының қонуға кірудің соңғы кезеңінің учаскесі басталатын бақылау нүктесі (немесе нүктесі);
90) қонуға кірудің бастапқы учаскесі – аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының қонуға кірудің бастапқы кезеңінің бақылау нүктесі мен қонуға кірудің аралық кезеңінің бақылау нүктесі арасындағы немесе, тиісті жағдайларда, қонуға кірудің соңғы кезеңінің бақылау нүктесі (немесе нүктелері) арасындағы учаскесі;
91) жерге қону алаңы – әуе кемелерінің қонуына және ұшып көтерілуіне арналған жұмыс алаңының бір бөлігі;
92) қонуға кірудің аралық учаскесі – аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының тиісінше қонуға кірудің аралық кезеңінің бақылау нүктесі мен қонуға кірудің соңғы кезеңі нүктесінің (немесе нүктесінің) бақылау нүктесі немесе кері схеманың, "ипподром" үлгісіндегі схеманың немесе есептеу әдісімен салынатын жол сызығының соңы және қонуға кірудің соңғы кезеңінің бақылау нүктесі (немесе нүктесі) аралығындағы учаскесі;
93) қонуға визуалды кіру схемасы – визуалды бағдар бойынша қонуға кірудің бастапқы кезеңінің бақылау нүктесінен немесе, тиісті жағдайларда, белгіленген ұшып келу маршрутының басынан бастап, қону орындалуы мүмкін және, егер қону орындалмаған болса, одан кейін екінші шеңберге кету схемасы орындалуы мүмкін алдын ала белгіленген маневрлер сериясы;
94) қонуға дәл кіру схемасы – ILS немесе РАR беретін азимут және глиссада туралы ақпаратты пайдалана отырып, аспаптар бойынша қонуға кіру схемасы;
95) қосылу мекенжайы – деректерді әуе қозғалысына қызмет көрсету органына беру желісін қосу үшін қолданылатын орнатылған код;
96) құрастыру (бастапқы аэронавигациялық деректерді немесе аэронавигациялық ақпаратты) - жаңа деректермен немесе ақпаратпен байланысты параметрлерді қалыптастыру немесе қолда бар деректер немесе ақпарат параметрлерін өзгерту;

97) составитель (исходных аэронавигационных данных или аэронавигационной информации) - организация, которая отвечает за формирование данных или информации и от которой орган службы аэронавигационной информации получает аэронавигационные данные и аэронавигационную информацию;
98) магнитное склонение – угол между северным направлением истинного и магнитного меридианов;
99) минимальная абсолютная высота полета по маршруту – абсолютная высота полета на участке маршрута, которая обеспечивает адекватный прием сигналов соответствующих навигационных средств и средств связи обслуживания воздушного движения, соответствует структуре воздушного пространства и обеспечивает необходимый запас высоты над препятствиями;
100) этап маршрута - маршрут (или его часть), пролетаемый без промежуточной посадки;
101) площадь маневрирования – часть аэродрома, исключая перроны, предназначенная для взлета, посадки и руления воздушных судов;
102) метаданные - данные о данных;
103) навигационная спецификация - совокупность требований к воздушному судну и летному экипажу, необходимых для обеспечения полетов в условиях навигации, основанной на характеристиках, в пределах установленного воздушного пространства. Имеются два вида навигационных спецификаций:
Спецификация требуемых навигационных характеристик. Навигационная спецификация, основанная на зональной навигации, которая включает требование к контролю за выдерживанием и выдаче предупреждений о несоблюдении характеристик, обозначаемых префиксом RNP, например RNP 4, RNP АРСН.
Спецификация зональной навигации. Навигационная спецификация, основанная на зональной навигации, которая не включает требование к контролю за выдерживанием и выдаче предупреждений о несоблюдении характеристик, обозначаемых префиксом RNAV, например RNAV 5, RNAV 1;
104) основная точка - установленное географическое место, используемое для определения маршрута обслуживания воздушного движения, траектории полета воздушного судна и для других целей навигации и обслуживания воздушного движения;
105) местоположение (географическое) – координаты (широта и долгота) с привязкой к математически определенному референц-эллипсоиду, которые определяют местонахождение точки на поверхности Земли;
106) ортометрическая высота - высота точки над поверхностью геоида, как правило, представляющая собой превышение над средним уровнем моря;
107) абсолютная высота перехода – абсолютная высота, на которой или ниже которой положение воздушного судна в вертикальной плоскости дается в величинах абсолютной высоты;

97) құрастырушы (бастапқы аэронавигациялық деректерді немесе аэронавигациялық ақпаратты) - деректерді немесе ақпаратты қалыптастыруға жауап беретін және одан аэронавигациялық ақпарат қызметінің органы аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпаратты алатын ұйым;
98) магниттік ауытқу – ақиқат және магниттік меридианның солтүстік бағыты арасындағы бұрыш;
99) маршрут бойынша ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі – маршрут учаскесіндегі тиісті навигациялық құралдар мен әуе қозғалысына қызмет көрсету байланыс құралдарының сигналдарын барабар қабылдауды қамтамасыз ететін, әуе кеңістігінің құрылымына сәйкес келетін және кедергілердің үстінен қажетті биіктік қорын қамтамасыз ететін ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі;
100) маршруттың кезеңі - аралық қонусыз ұшып өтетін маршрут (немесе оның бөлігі);
101) маневрлеу алаңы – әуеайлақтың әуе кемелерінің ұшып көтерілуіне, қонуына және рульдеуіне арналған перроннан басқа бөлігі;
102) метадеректер - деректер туралы деректер;
103) навигациялық ерекшелік - белгіленген әуе кеңістігі шегінде сипаттамаларға негізделген навигация жағдайларында ұшуды қамтамасыз ету үшін қажетті әуе кемесіне және ұшу экипажына қойылатын талаптар жиынтығы. Навигациялық ерекшеліктердің екі түрі бар:
Навигациялық сипаттамаларды қажет ететін ерекшелік. Аймақтық навигацияға негізделген навигациялық ерекшелік, оның құрамына RNP префиксімен белгіленген сипаттамалардың сақталмауы туралы ескертулердің сақталуы және берілуі туралы талаптар кіреді, мысалы, RNP 4, RNP АРСН.
Аймақтық навигацияның ерекшеліктері. Аймақтық навигацияға негізделген навигациялық ерекшелік, ол RNAV префиксімен белгіленген сипаттамалардың сақталуы және сақталмауы туралы ескертулерді беру туралы талапты қамтымайды, мысалы RNAV 5, RNAV 1;
104) негізгі нүкте - әуе қозғалысына қызмет көрсету маршрутын, әуе кемесінің ұшу траекториясын айқындау үшін және навигацияның және әуе қозғалысына қызмет көрсетудің басқа да мақсаттары үшін пайдаланылатын белгіленген географиялық орын;
105) орналасқан жер (географиялық) - нүктенің жер бетіндегі орналасқан жерін анықтайтын математикалық тұрғыдан анықталған референц-эллипсоид арқылы берілетін координаттар (ені мен ұзындығы);
106) ортометриялық биіктік - геоид бетінен жоғары нүктенің биіктігі, әдетте, теңіздің орташа деңгейінен асып кетуді білдіреді;
107) өткелдің абсолюттік биіктігі – әуе кемесінің абсолюттік биіктікте немесе одан төмен тұрған жері тік жазықтықта абсолюттік биіктік шамасында беріледі;

108) перрон – определенная площадь сухопутного аэродрома, предназначенная для размещения воздушных судов в целях посадки или высадки пассажиров, погрузки или выгрузки почты или грузов, заправки, стоянки или технического обслуживания;
109) интервал между постами - угловое или линейное расстояние между двумя соседними высотными отметками;
110) тональная гипсометрия – последовательная градация цветов и их оттенков, применяемых для отображения степени превышения местности;
111) маршрут руления – установленная траектория движения вертолетов из одной части вертодрома в другую. Маршрут руления включает в себя воздушную или наземную РД для руления вертолетов, которая проходит по осевой линии маршрута руления;
112) рулежная дорожка – определенный путь на сухопутном аэродроме, установленный для руления воздушных судов и предназначенный для соединения одной части аэродрома с другой, в том числе:
полоса руления воздушного судна на стоянке - часть перрона, обозначенная как рулежная дорожка и предназначенная для обеспечения подхода только к местам стоянки воздушных судов;
перронная рулежная дорожка. Часть системы рулежных дорожек, расположенная на перроне и предназначенная для обеспечения маршрута руления через перрон;
скоростная рулежная дорожка - рулежная дорожка, соединенная с взлетно-посадочной полосой под острым углом и позволяющая выполнившим посадку самолетам сходить с взлетно-посадочной полосы на более высоких скоростях, чем те скорости, которые достигаются на других выводных рулежных дорожках, и тем самым сводить к минимуму время нахождения на взлетно-посадочной полосе;
113) цифровая модель превышения - представление поверхности местности в виде непрерывного ряда отсчитываемых от общей базы значений превышения во всех узлах определенной сетки;
114) качество – степень, с которой совокупность собственных характеристик выполняет требования;
115) контроль качества - часть менеджмента качества, направленная на выполнение требований к качеству;
116) менеджмент качества – скоординированная деятельность по руководству и управлению организацией применительно к качеству;
117) обеспечение качества – часть менеджмента качества, направленная на создание уверенности, что требования к качеству будут выполнены;
118) управление аэронавигационной информацией - динамичное, комплексное управление аэронавигационной информацией путем предоставления цифровых аэронавигационных данных гарантированного качества и обмена ими в сотрудничестве со всеми сторонами;
119) относительная высота – расстояние по вертикали от указанного исходного уровня до уровня, точки или объекта, принятого за точку;

108) перрон – жолаушыларды отырғызу немесе түсіру, пошта немесе жүкті тиеу немесе түсіру, май құю, тұрақтау немесе техникалық қызмет көрсету мақсатында әуе кемелерін орналастыруға арналған құрлықтағы әуеайлақ алаңының белгілі аумағы;
109) посттар арасындағы аралық - екі көршілес биіктік белгілерінің арасындағы бұрыштық немесе сызықтық қашықтық;
110) реңктік гипсометрия – жер бетінен асып кету деңгейін көрсету үшін қолданылатын түстер мен олардың реңктерінің жүйелік градациясы;
111) рульдеу маршруттары – тікұшақтардың түкұшақ алаңының бір бөлігінен екінші бөлігіне жүруінің белгіленген траекториясы. Рульдеу маршруты рульдеу маршрутының осьтік сызығының бойымен өтетін, түкұшақтарды бұруға арналған әуедегі немесе жердегі рульдеу жолын қамтиды;
112) рульдеу жолы – құрлықтағы әуеайлақтағы әуе кемелерінің бұрылуы үшін орнатылған және әуеайлақтың бір бөлігін екіншісімен қосуға арналған белгілі бір жол, оның ішінде:
әуе кемесінің тұрақтағы рульдеу жолағы – рульдеу жолы ретінде белгіленген және тек әуе кемелерінің тұрақ орындарына жақындауды қамтамасыз етуге арналған перрон бөлігі;
перрондық рульдеу жолы. Перронда орналасқан және перрон арқылы рульдеу маршрутын қамтамасыз етуге арналған рульдеу жолдары жүйесінің бір бөлігі;
жылдамдықты рульдеу жолы – ұшу-қону жолағымен сүйір бұрыш арқылы жалғанған және қонған ұшаққа басқа шықпа рульдеу жолдарында қол жеткізілетін жылдамдықтарға қарағанда жоғарырақ жылдамдықпен ұшу-қону жолағынан шығып кетуге және соның арқасында ұшу-қону жолағында болу уақытын барынша азайтуға мүмкіндік беретін рульдеу жолы;
113) сандық асып кету моделі - белгілі бір тордың барлық түйіндеріндегі асып кету мәндерінің жалпы базасынан есептелетін үздіксіз қатар түрінде жер бетінің көрінісі;
114) сапа – меншікті сипаттамалар жиынтығының қойылған талаптарды орындау дәрежесі;
115) сапаны бақылау - сапа талаптарын орындауға бағытталған сапа менеджментінің бөлігі;
116) сапа менеджменті – ұйымның сапаға қатысты басшылық ету және басқару жөніндегі үйлестірілген қызметі;
117) сапаны қамтамасыз ету – сапаға қойылатын талаптардың орындалатынына сенім туғызуға бағытталған сапа менеджментінің бөлігі;
118) аэронавигациялық ақпаратты басқару - кепілдендірілген сападағы цифрлық аэронавигациялық деректерді ұсыну және оларды барлық тараптармен ынтымақтастықта алмасу жолымен аэронавигациялық ақпаратты серпінді, кешенді басқару;
119) салыстырмалы биіктік – тік бойынша көрсетілген бастапқы деңгейден бастап, нүкте ретінде қабылданған деңгейге, нүктеге немесе объектіге дейінгі арақашықтық;

120) доверительный уровень - вероятность того, что истинное значение параметра находится в пределах определенного интервала вокруг его оценочного значения;
121) минимальная абсолютная высота в секторе – наименьшая абсолютная высота, которая может быть использована и которая будет обеспечивать минимальный запас высоты 300 метров (1000 фут) над всеми объектами, находящимися в секторе круга радиусом 46 километров (25 морских миль), в центре которого расположены основная точка, контрольная точка аэродрома или контрольная точка вертодрома;
122) концевая полоса торможения – определенный прямоугольный участок земной поверхности в конце располагаемой длины разбега, подготовленный в качестве участка, пригодного для остановки воздушного судна в случае прерванного взлета;
123) техногенная среда – все искусственные сооружения на поверхности земли, например города, железные дороги и каналы;
124) место стоянки – выделенный участок на перроне, предназначенный для стоянки воздушного судна;
125) целостность данных (уровень гарантий) – определенная гарантия того, что аэронавигационные данные и их параметры не потеряны или не изменены с момента подготовки или санкционированного внесения поправки;
126) классификация целостности (аэронавигационные данные) - классификация, основанная на потенциальном риске использования искаженных данных. Применяется следующая классификация аэронавигационных данных:
обычные данные: существует очень малая вероятность того, что при использовании искаженных обычных данных безопасное продолжение полета и посадка воздушного судна будут сопряжены со значительным риском и возможностью катастрофы;
важные данные: существует малая вероятность того, что при использовании искаженных важных данных безопасное продолжение полета и посадка воздушного судна будут сопряжены со значительным риском и возможностью катастрофы;
критические данные: существует большая вероятность того, что при использовании искаженных критических данных безопасное продолжение полета и посадка воздушного судна будут сопряжены со значительным риском и возможностью катастрофы;
127) компоновка - процесс объединения данных, полученных из многих источников, в базу данных и создания основы для последующей обработки;
128) запретная зона – воздушное пространство установленных размеров над территорией или территориальными водами государства, в пределах которого полеты воздушных судов запрещены;
129) вертодром – аэродром или определенный участок поверхности на сооружении, предназначенный полностью или частично для прибытия, отправления и движения вертолетов по этой поверхности;

120) сенімділік деңгейі - параметрдің шын мәні оның бағалау мәні айналасындағы белгілі бір аралықтың шегінде болу ықтималдығы;
121) сектордағы ең төменгі абсолюттік биіктік – пайдаланылуы мүмкін және ортасында негізгі нүкте, әуеайлақтың бақылау нүктесі немесе тікұшақ айлағының бақылау нүктесі орналасқан радиусы 46 километр (25 теңіз мильдер) шеңбер секторындағы барлық объектілердің үстінен ең төмен дегенде 300 метр (1000 фут) артық биіктікті қамтамасыз ететін ең аз абсолюттік биіктік;
122) тежеудің ақырғы жолағы – екпіннің орналасқан ұзындығының соңындағы үзілген ұшып көтерілу орын алған жағдайда әуе кемесін тоқтату үшін жарамды учаске ретінде дайындалған жер бетінің белгілі бір тік бұрышты учаскесі;
123) техногенді орта – жер бетіндегі барлық жасанды құрылыстар, мәселен, қалалар, теміржолдар және арналар;
124) тұрақ орны - перрондағы әуе кемесін қою үшін арнайы бөлінген учаске;
125) деректердің тұтастығы (кепілдіктер деңгейі) – аэронавигациялық деректердің және олардың параметрлерінің түзетулер дайындалған немесе санкцияланған енгізілген сәттен бастап жоғалмағанының немесе өзгермегенінің анықталған кепілі;
126) тұтастықты жіктеу (аэронавигациялық деректер) - бұрмаланған деректерді пайдаланудың әлеуетті тәуекеліне негізделген жіктеу. Аэронавигациялық деректердің мынадай сыныптамасы қолданылады:
қалыпты деректер: бұрмаланған жай деректерді пайдалану кезінде ұшуды қауіпсіз жалғастыру және әуе кемесінің қонуы елеулі тәуекелмен және апат мүмкіндігімен ұштасатын өте аз ықтималдық бар;
маңызды деректер: бұрмаланған маңызды деректерді пайдалану кезінде ұшуды қауіпсіз жалғастыру және әуе кемесінің қонуы елеулі тәуекелмен және апат мүмкіндігімен ұштасатын аз ықтималдық бар;
сындарлы деректер: бұрмаланған сыни деректерді пайдалану кезінде ұшуды қауіпсіз жалғастыру және әуе кемесінің қонуы елеулі тәуекелмен және апат мүмкіндігімен ұштасатын үлкен ықтималдық бар;
127) тұтастыру - көптеген көздерден алынған деректерді дерекқорға біріктіру және кейіннен өңдеу үшін негіз құру процесі;
128) тыйым салу аймағы – әуе кемелерінің ұшуына тыйым салынған мемлекет аумағында немесе аумақтық сулар үстіндегі белгіленген өлшемдегі әуе кеңістігі;
129) тікұшақ айлағы – тікұшақтардың толық немесе жартылай келуі, кетуі және сол жазықтықтағы қозғалысына арналған әуеайлақ немесе құрылыстағы белгілі бір бет учаскесі;

130) дальность видимости на взлетно-посадочной полосе – расстояние, в пределах которого пилот воздушного судна, находящегося на осевой линии взлетно-посадочной полосы, может видеть маркировочные знаки на поверхности взлетно-посадочной полосы или огни, ограничивающие взлетно-посадочную полосу или обозначающие ее осевую линию;
131) место ожидания у взлетно-посадочной полосы – определенное место, предназначенное для защиты взлетно-посадочной полосы, поверхности ограничения препятствий или критической (чувствительной) зоны системы посадки по приборам/микроволновой системы посадки, в котором рулящие воздушные суда и транспортные средства останавливаются и ожидают, если нет иного указания от соответствующего диспетчерского пункта;
132) порог взлетно-посадочной полосы – начало участка взлетно-посадочной полосы, который может использоваться для посадки;
133) бюллетень предполетной информации – подготовленная перед полетом текущая информация NOTAM, имеющая важное эксплуатационное значение;
134) взлетно-посадочная полоса – определенный прямоугольный участок сухопутного аэродрома, подготовленный для посадки и взлета воздушных судов;
135) зона ограничения полетов – воздушное пространство установленных размеров над территорией или территориальными водами государства, в пределах которого полеты воздушных судов ограничены определенными условиями;
136) маршруты прибытия – указанные в схеме захода на посадку по приборам маршруты, по которым воздушные суда после окончания этапа полета по маршруту могут выходить на контрольную точку начального этапа захода на посадку;
137) эшелон полета – поверхность постоянного атмосферного давления, отнесенная к установленной величине давления 1013,2 гектопаскаля (гПа) и отстоящая от других таких поверхностей на величину установленных интервалов давления;
138) контроль с использованием циклического избыточного кода – математический алгоритм, применяемый в отношении цифрового выражения данных, который обеспечивает определенный уровень защиты от потери или изменения данных;
139) элемент - отвлеченное понятие, означающее явления реального мира;
140) атрибут элемента - характеристика элемента, которая включает название, тип данных и область связанных с ним значений;
141) действие элемента - действие, которое может осуществлять каждый элемент соответствующего типа;
142) взаимосвязь элементов - связь между элементами одного типа и элементами того же или другого типа;
143) тип элемента - класс явлений реального мира с общими свойствами;
144) высота относительно эллипсоида (геодезическая высота) - высота относительно поверхности референц-эллипсоида, измеренная вдоль нормали к эллипсоиду, проведенной через рассматриваемую точку;

130) ұшу-қону жолағындағы көріну алыстығы – ұшу-қону жолағының осьтік сызығында орналасқан әуе кемесінің пилоты ұшу-қону жолағында үстіндегі таңбалау белгілерін немесе ұшу-қону жолағы шектейтін немесе оның осьтік желісін белгілейтін оттарды көре алатын арақашықтық;
131) ұшу-қону жолағының жанындағы күту орны – ұшу-қону жолағының, кедергілерді шектеу бетін немесе, егер тиісті диспетчерлік пункттен басқа нұсқау болмаса, бұрылатын әуе кемелері мен көлік құралдары тоқтап және күтіп тұратын әсер сезгіш/шекті аспаптар бойынша қонуға кіру жүйелері/микротолқынды қону жүйелері аймағын қорғауға арналған белгілі бір орын;
132) ұшу-қону жолағының табалдырығы – қону үшін пайдаланылу мүмкін ұшу-қону жолағы учаскесінің бас жағы;
133) ұшу алдындағы ақпарат бюллетені – ұшу алдында дайындалған, айрықша пайдаланылу маңызы бар ағымдағы NОТАМ ақпараты;
134) ұшу-қону жолағы – әуе кемелерінің қонуы мен ұшуы үшін дайындалған құрлықтағы әуеайлақтың белгілі бір тік бұрышты учаске;
135) ұшуды шектеу аймағы – әуе кемелерінің ұшуы белгілі шарттармен шектелген аумақ немесе аумақтық сулар үстіндегі белгіленген өлшемдегі әуе кеңістігі;
136) ұшып келу маршруттары – аспаптар бойынша қонуға кіру схемасында көрсетілген, маршрут бойынша ұшу кезеңі аяқталғаннан кейін әуе кемелері қонуға кірудің бастапқы кезеңініің бақылау нүктесіне шыға алатын маршруттар;
137) ұшу эшелоны – қысымының белгіленген 1013,2 гектопаскаль (гПа) мәніне жатқызылған және басқа да осындай беттерден белгіленген қысым интервалдарының мәніне алыс тұрған тұрақты атмосфералық қысымның беткі жағы;
138) циклдық артық кодты пайдалану арқылы бақылау – деректерді жоғалып кетуден немесе өзгеруден қорғаудың белгілі деңгейін қамтамасыз ететін, деректердің цифрлық мәніне қатысты қолданылатын математикалық алгоритм;
139) элемент - нақты әлем құбылыстарын білдіретін дерексіз ұғым;
140) элемент атрибуты - элемент сипаттамасы, деректер түрі және онымен байланысты мәндер аймағын қамтитын сипаттамасы;
141) элемент әрекеті - тиісті типтегі әрбір элемент орындай алатын әрекет;
142) элементтердің өзара байланысы - бір типтегі элементтер мен бір немесе басқа типтегі элементтер арасындағы байланыс;
143) элемент түрі - жалпы қасиеттері бар нақты әлем құбылыстарының класы;
144) эллипсоидқа қатысты биіктік (геодезиялық биіктік) - референц-эллипсоидтың бетіне қатысты қаралып отырған нүкте арқылы жүргізілген эллипсоидке нормаль бойымен өлшенген биіктік;

145) AIRAC – сокращение, означающее систему, предназначенную для заблаговременного уведомления об обстоятельствах, которые вызывают необходимость внесения значительных изменений в эксплуатационную практику на основании общих дат вступления в силу;
146) NOTAM – извещение, рассылаемое средствами электросвязи и содержащее информацию о введении в действие, состоянии или изменении любого аэронавигационного оборудования, обслуживания и правил или информацию об опасности, своевременное предупреждение о которых имеет важное значение для персонала, связанного с выполнением полетов;
147) SNOWTAM – NOTAM специальной серии, передаваемое в стандартном формате, который включает донесение о состоянии поверхности ВПП, уведомляющее о существовании или прекращении опасных условий, вызванных наличием снега, льда, слякоти, инея, стоячей воды или воды, образовавшейся в результате таяния снега, слякоти, льда или инея на рабочей площади аэродрома.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие сокращения:
САИ – служба управления аэронавигационной информации;
АНО – аэронавигационное обслуживание;
ППП – правила производства полетов;
ОВД – обслуживание воздушного движения;
ОрВД – организация воздушного движения;
ПВО – противовоздушная оборона;
ИКАО – Международная организация гражданской авиации;
ОВЧ – очень высокая частота;
РД – рулежная дорожка;
МС – место стоянки;
КПТ – концевая полоса торможения;
ВПП – взлетно-посадочная полоса;
AD – аэродромы;
ADIZ – опознавательная зона противовоздушной обороны;
AFS – авиационная фиксированная служба;
AFTN – сеть авиационной фиксированной электросвязи;
AIC – циркуляр аэронавигационной информации;
AIP – сборник аэронавигационной информации;
AMA – минимальная абсолютная высота полета в зоне;
ARP – контрольная точка аэродрома;
CRC – циклический избыточный код;
CTA – диспетчерский район;
CTR – диспетчерская зона;
DME – дальномерное оборудование;
ENR – маршрут;
FATO – зона конечного этапа захода на посадку и взлета;
FAF/FAP – контрольная точка конечного этапа захода на посадку;
GEN – общие положения;
GNSS – глобальная навигационная спутниковая система;
HRP – контрольная точка вертодрома;
IAF – точка начального этапа захода на посадку;
IF – точка промежуточного этапа захода на посадку;
ILS – система посадки по приборам;
INS – инерциальная навигационная система;
MAPt – точка ухода на второй круг;
MDA/H - минимальная абсолютная/относительная высоты снижения;
MEA – минимальная абсолютная высота полета по маршруту;
MLS – микроволновая система посадки;
MOCA – минимальная абсолютная высота пролета препятствий;
MSL – средний уровень моря;
NAVAID – навигационное средство;
NDB – ненаправленный радиомаяк;
NIL – отсутствие информации;
OCA/H – абсолютная/относительная высота пролета препятствий;
OFZ – зона, свободная от препятствий;
PBN – навигация, основанная на характеристиках;
RNAV – зональная навигация;
RVR – дальность видимости на взлетно-посадочной полосе;
SID – стандартный вылет по приборам;
STAR – стандартная схема прибытия по приборам;
TAA – абсолютная высота прибытия в район аэродрома;
TLOF – зона приземления и отрыва;
UTC – всемирное координированное время;
VOR – всенаправленный ОВЧ-радиомаяк;

145) AIRAC – күшіне енудің жалпы күндерінің негізінде пайдалану тәжірибесіне маңызды өзгерістер енгізу қажеттілігін тудыратын жағдайлар туралы алдын ала хабарлауға арналған жүйені бiлдiретiн қысқарту;
146) NОТАМ – электр байланысы құралдарымен таралатын және уақтылы ескертілген жағдайда, ұшуларды орындаумен байланысты персонал үшін маңызды болып табылатын кез келген азронавигациялық жабдықты іске қосу, оның жай-күйі немесе өзгеруі, қызмет көрсету және қағидалар немесе қауіп-қатер туралы ақпаратты қамтитын хабарлама;
147) SNOWTAM – әуеайлақтың жұмыс алаңында қардың, мұздың, батпақтың, қыраудың, тұрып қалған судың немесе қардың, батпақтың, мұздың немесе қыраудың еруі нәтижесінде пайда болған судың болуына байланысты қауіпті жағдайлардың болуы немесе тоқтатылуы туралы хабарлауды, ұшу-қону жолағы бетінің жай-күйі туралы хабарламаны қамтитын стандартты форматта берілетін арнайы сериялы NOTAM.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Осы Қағидаларда мынадай қысқартулар қолданылады:
ААҚ – аэронавигациялық ақпаратты басқару қызметі;
АҚК – аэронавигациялық қызмет көрсету;
АҰЕ – аспаптар бойынша ұшу ережелері;
ӘҚҚ – әуе қозғалысына қызмет көрсету;
ӘҚҰ – әуе қозғалысын ұйымдастыру;
ӘШҚ – әуе шабуылына қарсы қорғаныс;
ИКАО – Халықаралық азаматтық авиация ұйымы;
ӨЖЖ – өте жоғары жиілік;
РЖ – рульдеу жолы;
ТО – тұрақ орны;
ТСЖ – тежеудің соңғы жолағы;
ҰҚЖ – ұшу-қону жолағы;
AD – әуеайлақтар;
ADIZ – әуе шабуылына қарсы қорғанысын тану аймағы;
AFS – авиациялық белгіленген қызметі;
AFTN – электр байланыстың бекітілген авиациялық желісі;
AIC – аэронавигациялық ақпарат циркуляры;
AIP – аэронавигациялық ақпарат жинағы;
AMA – аймақтағы ең төменгі абсолюттік ұшу биіктігі;
ARP – әуеайлақтың бақылау нүктесі;
CRC – циклдық артық код;
CTA – диспетчерлік аудан;
CTR – диспетчерлік аймақ;
DME – қашықтықты өлшейтін жабдық;
ENR – бағыт;
FATO – қонуға кірудің және ұшудың соңғы кезеңінің аймағы;
FAF/FAP – қонуға кірудің соңғы кезеңінің бақылау нүктесі;
GEN – жалпы ережелер;
GNSS – жаһандық навигациялық спутниктік жүйе;
HRP – тікұшақ айлағының бақылау нүктесі;
IAF – қонуға кірудің бастапқы кезеңінің нүктесі;
IF – қонуға кірудің аралық кезеңінің нүктесі;
ILS – аспаптар бойынша қонуға кіру жүйесі;
INS – инерциялық навигациялық жүйе;
MAPt – екінші айналымға кету нүктесі;
MDA/H – төмендеудің ең төменгі абсолюттік/салыстырмалы биіктігі;
MEA – бағыт бойынша ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі;
MLS – қонуға кірудің қысқа толқынды жүйесі;
MOCA – кедергілерді ұшып өтудің ең төменгі абсолюттік биіктігі;
MSL – теңіздің орташа деңгейі;
NAVAID – навигациялық құрал;
NDB – бағытталмаған радиомаяк;
NIL – ақпараттың жоқтығы;
OCA/H – кедергілерді ұшып өтудің абсолюттік/салыстырмалы биіктігі;
OFZ – кедергілерден бос аймақ;
PBN – сипаттамаларға негізделген навигация;
RNAV – аймақтық навигация;
RVR – ұшу-қону жолағындағы көріну қашықтығы;
SID – аспаптар бойынша стандарттық ұшу;
STAR – аспаптар бойынша келудің стандарттық схемасы;
TAA – әуеайлақ маңына ұшып келудің абсолюттік биіктігі;
TLOF – жерге қону және көтерілу аймағы;
UTC – дүниежүзілік үйлестіру уақыты;
VOR– көп бағытты ӨЖЖ радиомаяк;

WGS-84 – Всемирная геодезическая система 1984 года.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.11.2024 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Для целей обеспечения аэронавигационной информацией в качестве системы отсчета (геодезической) в горизонтальной плоскости используется WGS-84. Географические координаты, обозначающие широту и долготу, выражаются относительно WGS-84.
5. Звездочкой (*) помечаются географические координаты, которые преобразованы в координаты WGS-84 и точность геодезической съемки которых не отвечает качеству аэронавигационных данных, представленных в приложении 1 настоящих Правил.
6. Для целей обеспечения аэронавигационной информацией в качестве системы отсчета в вертикальной плоскости используется средний уровень моря (MSL) и гравитационная модель Земли в соответствии с приложением 15 "Службы аэронавигационной информации" к Конвенции о международной гражданской авиации.
В дополнение к значениям превышения относительно MSL конкретных съемочных наземных позиций для этих же позиций публикуется информация о волне геоида (относительно поверхности эллипсоида WGS-84).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.11.2018 № 839 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Для целей обеспечения аэронавигационной информацией в качестве системы отсчета времени используются григорианский календарь и UTC.
8. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации принимает все необходимые меры для обеспечения того, чтобы аэронавигационная информация, которая предоставляется на территории Республики Казахстан, а также в районах, в которых Республика Казахстан несет ответственность за ОВД, была требуемого качества в соответствии с требованиями Приложения 15 "Службы аэронавигационной информации" к Конвенции о международной гражданской авиации и Руководства по службам аэронавигационной информации (Doc 8126, документ ИКАО), а также в соответствии с документом ИКАО PANS-AIM "Правила аэронавигационного обслуживания. Управление аэронавигационной информацией" (Doc 10066).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации осуществляет контроль обеспечения достоверности, точности и своевременности предоставляемой аэронавигационной информации.

WGS-84 – 1984 жылғы дүниежүзілік геодезиялық жүйе.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 08.11.2024 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Көлденең жазықтықта есептеу жүйесі (геодезиялық) ретінде аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында 1984 (WGS-84) Дүниежүзілік геодезиялық жүйесі қолданылады. Ені мен бойлықты білдіретін географиялық координаталар (WGS-84) Дүниежүзілік геодезиялық жүйесіне қатысты көрсетіледі.
5. Жұлдызшамен (*) WGS-84 координаталарына өзгертілген географиялық координаталар және осы Қағидалардың 1-қосымшасына көрсетілген аэронавигациялық деректердің сапасына сай келмейтін геодезиялық түсіру дәлдігі белгіленеді.
6. Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету мақсаттары үшін тік жазықтықта есептеу жүйесі ретінде теңіздің орташа деңгейі (MSL) және Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның "Аэронавигациялық ақпарат қызметі" 15-қосымшасына сәйкес Жердің гравитациялық үлгісі қолданылады.
Осы позициялар үшін нақты түсірілетін жерүсті позицияларының MSL қатысты асып түсу мәндеріне қосымша геоид толқыны туралы ақпарат (WGS-84 элипсоиді бетіне қатысты) жарияланады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.11.2018 № 839 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету мақсаттары үшін уақытты есептеу жүйесі ретінде григориан күнтізбесі мен UTC қолданылады.
8. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ әуе қозғалысына қызмет көрсету үшін Қазақстан Республикасы жауапты болатын аудандарда ұсынылатын аэронавигациялық ақпараттың Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның "Аэронавигациялық ақпарат қызметтері" 15-қосымшасының және Аэронавигациялық ақпарат қызметтері жөніндегі нұсқаулық (Dос 8126, ИКАО құжаты) талаптарына, сондай-ақ "Аэронавигациялық қызмет көрсету қағидалары. Аэронавигациялық ақпаратты басқару" ИКАО PANS-AIM (Doc 10066) құжатына сәйкес болуын қамтамасыз ету үшін қажет барлық шараларды қабылдайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым ұсынылатын аэронавигациялық ақпараттың дәйектілігін, дәлдігін және уақтылығын қамтамасыз етуді бақылайды.

Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.06.2019 № 397 (вводится в действие с 01.08.2019).
10. Предоставление аэронавигационной информации обеспечивает служба аэронавигационной информации поставщика АНО, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации.
САИ является органом, которому направляются все элементы продуктов аэронавигационной информации, предоставляемые другими государствами. При необходимости САИ осуществляются запросы на получение аэронавигационных данных и аэронавигационной информации, которая предоставляется другими государствами.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Разработку схем полетов по приборам (вылета, прилета и захода на посадку), а также подготовку карт для визуальных полетов и аэронавигационных карт осуществляет САИ.
12. САИ обеспечивает поток информации (данных), необходимой для безопасности, регулярности и эффективности выполнения полетов.
13. САИ получает или составляет, проверяет, компонует, редактирует, форматирует, издает, хранит и распространяет аэронавигационную информацию и данные, касающиеся всей территории Республики Казахстан, а также воздушного пространства, суверенитет над которым не определен, где Республика Казахстан несет ответственность за обеспечение обслуживания воздушного движения.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13-1. В целях обеспечения аэронавигационными данными и аэронавигационной информацией САИ использует средства автоматизации, обеспечивающие оперативность, качество и эффективность деятельности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13-2. При внедрении средств автоматизации службой САИ уделяется внимание целостности аэронавигационных данных и аэронавигационной информации и принимаются меры по устранению факторов риска при их выявлении.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.06.2019 № 397 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Аэронавигациялық ақпаратты ұсынуды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АНҚ берушісінің аэронавигациялық ақпарат қызметі қамтамасыз етеді.
ААҚ басқа мемлекеттер ұсынатын аэронавигациялық ақпарат өнімдерінің барлық элементтері жіберілетін орган болып табылады. Қажет болған кезде ААҚ басқа мемлекеттер ұсынатын аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпаратты алуға сұрау салуды жүзеге асыра алады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Аспаптар бойынша ұшу (ұшып шығу, ұшып келу және қонуға кіру) схемаларын әзірлеуді, сондай-ақ көзбен шолып ұшу карталары мен аэронавигациялық карталарды дайындауды ААҚ жүзеге асырады.
12. ААҚ ұшулардың қауіпсіздігі, тұрақтылығы және тиімді орындалуы үшін қажет ақпараттар (деректер) ағынын қамтамасыз етеді.
13. ААҚ Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына, сондай-ақ егемендігі айқындалмаған әуе кеңістігі, онда Қазақстан Республикасы әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге жауапты болатын, аэронавигациялық ақпаратты мен деректерді алады немесе жасайды, тексереді, жинақтайды, редакциялайды, пішімге келтіреді, басып шығарады, сақтайды және таратады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13-1. Аэронавигациялық деректермен және аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында ААҚ қызметтің жеделдігін, сапасы мен тиімділігін қамтамасыз ететін автоматтандыру құралдарын пайдаланады.
Ескерту. 1-тарау 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13-2. ААҚ қызметі автоматтандыру құралдарын енгізу кезінде аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпараттың тұтастығына назар аударады және олар анықталған кезінде тәуекел факторларын жою бойынша шаралар қабылдайды.
Ескерту. 1-тарау 13-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

13-3. Для соблюдения требований к качеству аэронавигационных данных средства автоматизации:
1) позволяют осуществлять обмен аэронавигационными данными между сторонами, задействованными в обработке данных;
2) используют модели обмена аэронавигационной информацией и модели обмена данными, рассчитанными на глобальную функциональную совместимость.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13-4. При невозможности использования средств автоматизации САИ предпринимает необходимые меры для обеспечения непрерывности потока аэронавигационных данных и аэронавигационной информации.
Действия персонала САИ при непредвиденных обстоятельствах и невозможности использования средств автоматизации описываются в соответствующих процедурах САИ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-4 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Аэронавигационная информация предоставляется в виде продуктов аэронавигационной информации и связанных с ними услуг.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. При предоставлении аэронавигационных данных и аэронавигационной информации в различных форматах, внедряются процессы обеспечения согласованности данных и информации в разных форматах.
Формат предоставляемых службой САИ аэронавигационных данных и аэронавигационной информации соответствует положениям документа ИКАО PANS-AIM "Правила аэронавигационного обслуживания. Управление аэронавигационной информацией" (Doc 10066) и является приемлемым для их предполагаемого использования.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. САИ публикует продукты аэронавигационной информации аэронавигационной информации в соответствии с требованиями приложения 15 "Службы аэронавигационной информации" к Конвенции о международной гражданской авиации, и Руководства по службам аэронавигационной информации (Doc 8126, документ ИКАО), а также в соответствии с документом ИКАО PANS-AIM "Правила аэронавигационного обслуживания. Управление аэронавигационной информацией" (Doc 10066).

13-3. Аэронавигациялық деректердің сапасына қойылатын талаптарды сақтау үшін автоматтандыру құралдары:
1) деректерді өңдеуге тартылған тараптар арасында аэронавигациялық деректермен алмасуды жүзеге асыруға мүмкіндік береді;
2) аэронавигациялық ақпарат алмасу модельдерін және жаһандық функционалдық үйлесімділікке есептелген деректер алмасу модельдерін пайдаланады.
Ескерту. 1-тарау 13-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13-4. Автоматтандыру құралдарын пайдалану мүмкін болмаған жағдайда ААҚ аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпарат ағынының үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті шараларды қабылдайды.
ААҚ персоналының күтпеген жағдайлар және автоматтандыру құралдарын пайдалану мүмкін болмаған жағдайдағы іс-әрекеттері сай-дың тиісті рәсімдерінде сипатталады.
Ескерту. 1-тарау 13-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Аэронавигациялық ақпарат аэронавигациялық ақпарат өнімдері және олармен байланысты қызметтер түрінде ұсынылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-1. Аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпарат әртүрлі форматта ұсынылған жағдайларда деректер мен ақпараттың әртүрлі форматта келісілуін қамтамасыз ету процестері енгізіледі.
ААҚ қызметі ұсынатын аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпараттың форматы "Аэронавигациялық қызмет көрсету қағидалары. Аэронавигациялық ақпаратты басқару" ИКАО PANS-AIM (Doc 10066) құжатының ережелеріне сәйкес келеді және оларды болжамды пайдалану үшін қолайлы болып табылады.
Ескерту. Қағида 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. ААҚ Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның "Аэронавигациялық ақпарат қызметтері" 15-қосымшасының және Аэронавигациялық ақпарат қызметтері жөніндегі нұсқаулық (Dос 8126, ИКАО құжаты) талаптарына сәйкес, сондай-ақ "Аэронавигациялық қызмет көрсету қағидалары. Аэронавигациялық ақпаратты басқару" ИКАО PANS-AIM құжатына (Doc 10066) сәйкес аэронавигациялық ақпарат өнімдері жариялануын қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В тех случаях, когда круглосуточное обслуживание не обеспечивается, оно предоставляется в течении всего полета в районе, в котором САИ несет ответственность за ОВД, а также в течении двух часов до и после полета. Обслуживание также предоставляется в любое другое время по запросу соответствующей организации.
17. При организации САИ, а также при составлении, определении содержания, обработке и распространении аэронавигационной информации (аэронавигационных данных), учитываются аспекты человеческого фактора, способствующие их оптимальному использованию.
Учитывается целостность информации в тех случаях, когда требуется взаимодействие между людьми, и при выявлении факторов риска предпринимаются меры по их устранению.
18. САИ предоставляет аэронавигационную информацию (аэронавигационные данные), необходимые для обеспечения безопасности, регулярности и эффективности аэронавигации, в форме, отвечающей эксплуатационным требованиям, предъявляемым сообществом ОрВД, в том числе:
1) персоналом, связанным с производством полетов, включая летные экипажи, при планировании полетов и в пилотажных тренажерах;
2) органом ОВД, ответственным за полетно-информационное обслуживание и службами, отвечающими за предполетную информацию.
18-1. САИ определяет процессы управления информацией, а поставщик АНО, являющийся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации обеспечивает САИ ресурсами (персонал, оборудование, программное обеспечение, финансирование) в целях обеспечения своевременного сбора, обработки, хранения, интеграции, обмена и доставки аэронавигационных данных и аэронавигационной информации гарантированного качества в рамках системы ОрВД.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации
Параграф 1. Сбор, анализ и обработка аэронавигационной информации

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Тәулік бойғы қызмет көрсету қамтамасыз етілмеген жағдайларда, оны ААҚ ӘҚҚ көрсетуге жауапты аудандарда толық ұшу барысында, сондай-ақ ұшу алдында және одан кейін екі сағат ішінде ұсынады. Қызмет көрсету тиісті ұйымның сұрауы бойынша кез келген басқа уақытта ұсынылады.
17. ААҚ-ін ұйымдастыру кезінде, сондай-ақ аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастыру, мазмұнын белгілеу, өңдеу және тарату кезінде оларды тиімді пайдалануға әкелетін адами факторлардың аспектілері ескеріледі.
Ақпараттың бүтіндігін ескере отырып, адамдар арасында өзара іс-қимыл жасау талап етілген жағдайларда, және тәуекел факторлары анықталған кезде оларды жою бойынша шаралар қолданылады.
18. ААҚ аэронавигацияның қауіпсіздігін, тұрақтылығын және тиімділігін ӘҚҰ қауымдастығы, оның ішінде:
1) ұшуды жоспарлау кезінде және пилотаждық жаттығу құрылғысында ұшу экипаждарын қоса алғанда, ұшуды жүргізумен байланысты персонал;
2) ұшу-ақпараттық қызмет көрсетуге жауапты ӘҚҚ органы және ұшу алдындағы ақпарат үшін жауапты қызметтер қоятын пайдалану талаптарына жауап беретін нысанда қамтамасыз етуге қажетті аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) ұсынады.
18-1. ААҚ ақпаратты басқару процестерін айқындайды, ал азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АҚК берушісі ӘҚҰ жүйесінің шеңберінде кепілдік берілген сападағы аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпаратты уақтылы жинауды, өңдеуді, сақтауды, біріктіруді, алмасуды және жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында ААҚ-ны ресурстармен (персонал, жабдық, бағдарламалық қамтамасыз ету, қаржыландыру) қамтамасыз етеді.
Ескерту. Қағида 18-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету тәртібі
1-параграф. Аэронавигациялық ақпаратты жинау, талдау және өңдеу

19. К продуктам аэронавигационной информации (аэронавигационных данных), предоставляемых для целей обеспечения полетов воздушных судов, обслуживания воздушного движения и управления воздушным движением в виде массивов цифровых данных, в стандартизированном формате в печатном виде, на электронных носителях, либо публикуемых на сайте поставщика АНО, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации, относятся:
1) AIP, включая изменения и дополнения;
2) AIC;
3) аэронавигационные карты;
4) NOTAM;
5) массивы цифровых данных.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.01.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-1. В тех случаях, когда в разных продуктах аэронавигационной информации, указанных в пункте 19 настоящих Правил, дублируются одни и те же аэронавигационные данные или аэронавигационная информация, САИ устанавливает процедуры и обеспечивает согласованность публикуемых аэронавигационных данных или аэронавигационной информации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.01.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации распределяет между организациями гражданской авиации и своими структурными подразделениями обязанности по подготовке исходных данных, которые требуются САИ для публикации в AIP, включая изменения и дополнения, AIC, на аэронавигационных картах, NOTAM и массивах цифровых данных.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.01.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Для обеспечения оперативной и точной рассылки аэронавигационной информации в каждой организации и службе, отвечающей за снабжение САИ исходной аэронавигационной информацией (аэронавигационными данными), назначаются должностные лица, отвечающие за поддержание прямой и постоянной связи с САИ.
САИ, не реже одного раза в год, организовывает и проводит для составителей исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) обучающие семинары с разъяснением порядка представления исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) в САИ.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

19. Әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз ету, әуе қозғалысына қызмет көрсету және әуе қозғалысын басқару мақсаттары үшін ұсынылатын аэронавигациялық ақпарат (аэронавигациялық деректер) өнімдеріне цифрлық деректер массивтері түрінде немесе стандартталған форматта баспа түрінде немесе электрондық жеткізгіштерде немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АҚК берушісінің сайтында жарияланатын, мыналар жатады:
1) AIP, өзгерістер мен толықтыруларды қоса алғанда;
2) AIC;
3) аэронавигациялық карталар;
4) NOTAM;
5) сандық деректер массивтері.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.01.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19-1. Осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген аэронавигациялық ақпараттың әртүрлі өнімдерінде бірдей аэронавигациялық деректер немесе аэронавигациялық ақпарат қайталанған жағдайларда, ААҚ рәсімдерді белгілейді және жарияланатын аэронавигациялық деректердің немесе аэронавигациялық ақпараттың келісілуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. Қағидалар 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.01.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым азаматтық авиация ұйымдары мен өздерінің құрылымдық бөлімшелері арасында ААҚ AIP, өзгерістер мен толықтыруларды қоса алғанда, AIC, аэронавигациялық карталардағы, NOTAM және цифрлық деректер массивтеріндегі жариялау үшін талап етілетін бастапқы деректерді дайындау міндеттерін бөледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.01.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Аэронавигациялық ақпаратты жедел және дәл таратуды қамтамасыз ету үшін ААҚ аэронавигациялық ақпараттарымен (аэронавигациялық деректерді) қамту үшін жауапты әрбір ұйым мен қызметте ААҚ-мен тікелей және тұрақты байланысты қолдау үшін жауапты лауазымды адамдар тағайындалады.
ААҚ жылына бір рет бастапқы аэронавигациялық ақпарат (аэронавигациялық деректерді) құрастырушылар үшін ААҚ-ға бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) ұсыну тәртібін түсіндірумен оқыту семинарларын ұйымдастырып, өткізеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

22. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Составители исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) представляют аэронавигационные данные в соответствии с требованиями к качеству аэронавигационных данных, согласно приложении 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Составители исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) обеспечивают достоверность, точность и своевременность предоставления исходных данных.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Организации гражданской авиации и их службы (управления, отделы) обеспечивают каналы связи с САИ.
26. Составители исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных в целях поддержания прямой и постоянной связи с САИ направляют в САИ следующие данные:
1) название составителя исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных;
2) юридический и фактический адрес составителя аэронавигационной информации и аэронавигационных данных;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность контактного лица, номер телефона, факса, AFTN (при его наличии) и адрес электронной почты.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Составители исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных информируют САИ при изменении данных о должностных лицах, отвечающих за поддержание прямой и постоянной связи с САИ, а также в следующих случаях:
1) создания новой организации или службы, связанной с безопасностью полетов воздушных судов;
2) упразднения организации или службы, ранее заключившей соглашение с САИ;
3) изменения информации об организации или службе, ранее заключившей соглашение с САИ.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

22. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушылар аэронавигациялық деректерді, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес, аэронавигациялық ақпарат сапасына қойылатын талаптарға сәйкес ұсынады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушылар бастапқы деректердің дұрыстығын, дәлдігін және уақытылығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Азаматтық авиация ұйымдары мен олардың қызметтері (басқармалары, бөлімдері) ААҚ-мен байланысу арналарын қамтамасыз етеді.
26. Бастапқы аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректерді құрастырушылар ААҚ-мен тікелей және тұрақты байланысты ұстап тұру мақсатында ААҚ-ға мынадай деректерді жібереді:
1) бастапқы аэронавигациялық ақпаратты құрастырушылардың атауы;
2) аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушылардың заңды және нақты мекенжайы;
3) байланысатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), лауазымы, телефоны, факс, AFTN (болған кезде) нөмірі және электрондық поштасы.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты және аэронавигациялық деректерді құрастырушылар ААҚ-мен тікелей және тұрақты байланысты ұстап тұруға жауапты лауазымды адамдар туралы деректер өзгерген кезде, сондай-ақ мынадай жағдайларда:
1) әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігімен байланысты жаңа ұйым немесе қызмет құрылған;
2) бұрын ААҚ-мен келісім жасасқан ұйым немесе қызмет таратқан;
3) бұрын ААҚ-мен келісім жасасқан ұйым немесе қызмет туралы ақпарат өзгерген жағдайда ААҚ-ны хабардар етеді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

28. Составители исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных заключают соглашение с САИ, в котором определяются сроки предоставления, методы получения и обмена, ответственные лица за предоставление аэронавигационной информации и аэронавигационных данных в САИ, а также объем и требования к качеству аэронавигационной информации и аэронавигационных данных.
Составители исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) предоставляют:
1) заявку на изменение в AIP согласно приложению 2 к настоящим Правилам, если аэронавигационная информация предназначена для публикации в AIP. Заявка подается через официальный интернет-ресурс поставщика АНО, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации, либо направляется по электронной почте;
2) заявку для издания NOTAM согласно приложению 3 к настоящим Правилам, если аэронавигационная информация предназначена для публикации в виде извещения NOTAM. Заявка направляется по сети AFTN, либо по электронной почте в случае отсутствия или неработоспособности сети AFTN.
САИ, при необходимости, выполняет функции составителя исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных, входящей в компетенцию других составителей исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных в соответствии с разделами AIP согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.01.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29-1. Эксплуатанты несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок представляют в САИ аэронавигационную информацию и аэронавигационные данные по ним для дальнейшей публикации на официальном интернет-ресурсе поставщика АНО, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации.
Формат представления аэронавигационной информации и аэронавигационных данных соответствует требованиям настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 29-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.11.2018 № 839 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

28. Бастапқы аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректерді құрастырушылар ААҚ-мен келісім жасасады, онда беру мерзімдері, алу және алмасу әдістері, ААҚ-да аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректерді беруге жауапты тұлғалар, сондай-ақ аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректердің көлемі мен сапасына қойылатын талаптар айқындалады.
Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушылар:
1) егер аэронавигациялық ақпарат AIP-те жариялауға арналған болса, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес AIP-ке өзгертуге арналған өтінім. Өтінім азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АҚК берушісінің ресми интернет-ресурсы арқылы беріледі не электрондық пошта арқылы жіберіледі;
2) егер аэронавигациялық ақпарат NOTAM хабарламасы түрінде жариялауға арналған болса, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес NOTAM басылымына арналған өтінім. Өтінім AFTN желісі бойынша немесе AFTN желісі болмаған немесе жұмыс істемеген жағдайда электрондық пошта арқылы жіберіледі.
ААҚ қажет болған жағдайда осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес AIP-тың бөлімдеріне сәйкес бастапқы аэронавигациялық ақпаратты және аэронавигациялық деректерді басқа құрастырушылардың құзыретіне кіретін бастапқы аэронавигациялық ақпаратты және аэронавигациялық деректерді құрастырушының функцияларын орындайды.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.01.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29-1. Сертификатталмаған әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының), уақытша әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының) және қону алаңдарының пайдаланушылары азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АҚК берушісінің ресми интернет-ресурсында одан әрі жариялау үшін олар бойынша ААҚ-ға аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректерді ұсынады.
Аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректерді ұсыну форматы осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келеді.
Ескерту. 1-параграф 29-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.11.2018 № 839 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

30. Аэронавигационная информация, которая получена из САИ других государств, при распространении сопровождается четкой ссылкой на то, что она опубликована с разрешения государства, от которого она получена.
31. Аэронавигационная информация (аэронавигационные данные), полученная из других доступных источников проверяется перед распространением.
В случае отсутствия проведения проверки, при распространении информации указывается об отсутствии проверки.
32. САИ не принимает к обработке аэронавигационную информацию (аэронавигационные данные), представляемую составителем исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных), если данная информация (данные) не отвечает требованиям, установленным настоящими Правилами.
САИ устанавливает процедуры верификации и валидации с целью обеспечения соблюдения требований к качеству получаемых аэронавигационных данных и аэронавигационной информации.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. САИ ежегодно, в четвертом квартале, публикует перечень дат вступления в силу поправок в AIP на официальном интернет-ресурсе поставщика АНО, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Продукты аэронавигационной информации, предназначенные для международной рассылки, составленные открытым текстом, предоставляются на английском языке.
Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. САИ использует сокращения в целях облегчения распространения аэронавигационной информации (аэронавигационных данных).
36. САИ обеспечивает регистрацию полученной исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) в специальном журнале, в котором указывается:
1) дата и время получения исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных);
2) название составителя исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных), фамилия, имя, отчество (при его наличии) контактного лица;
3) раздел AIP, для которого представлена исходная аэронавигационная информация (аэронавигационные данные);

30. Басқа мемлекеттердің аэронавигациялық қызметтерінен алынған аэронавигациялық ақпаратты тарату кезінде, оны берген мемлекеттің рұқсатымен жарияланғанына нақты сілтеме жасалады.
31. Басқа қолжетімді дереккөздерден алынған аэронавигациялық ақпарат (аэронавигациялық деректер) таратылар алдында тексеріледі.
Тексеру жүргізілмеген жағдайда, ақпаратты таратқан кезде оған тексеру жүргізілмегені көрсетіледі.
32. ААҚ бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушының осы Қағидаларына белгіленген талаптарға жауап бермейтін аэронавигациялық ақпаратын (аэронавигациялық деректерді) өңдеуге қабылдамайды.
ААҚ алынатын аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпараттың сапасына қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында верификация және валидация рәсімдерін белгілейді.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. ААҚ жыл сайын төртінші тоқсанда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АҚК берушісінің ресми интернет-ресурсында AIP-қа түзетулердің күшіне ену күндерінің тізбесін жариялайды.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Халықаралық таратуға арналған, ашық мәтінде жасалған аэронавигациялық ақпарат өнімдері ағылшын тілінде ұсынылады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. ААҚ аэронавигациялық ақпараттың (аэронавигациялық деректердің) таралуын жеңілдету мақсатында қысқартулар қолданады.
36. ААҚ келіп түскен бастапқы аэронавигациялық ақпараттың (аэронавигациялық деректердің) арнайы журналда тіркелуін қамтамасыз етеді. Онда мыналар көрсетіледі:
1) бастапқы аэронавигациялық ақпараттың (аэронавигациялық деректердің) келіп түскен күні мен уақыты;
2) бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушының атауы, байланысатын адамның тегі, аты,әкесінің аты (болған кезде);
3) бастапқы аэронавигациялық ақпарат (аэронавигациялық деректер) ұсынылған АІР бөлімі;

4) каждое действие, которое осуществляется с исходной аэронавигационной информацией (аэронавигационных данных) после ее получения, а также отметки о проводимых изменениях в процессе подготовки аэронавигационной информации.
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36-1. САИ осуществляет сбор метаданных на протяжении всей цепи обработки аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) с момента составления данных до их рассылки следующему предполагаемому пользователю.
Сноска. Правила дополнены пунктом 36-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. При несоответствии исходной аэронавигационной информации требованиям настоящих Правил, САИ повторно согласовывает ее с составителем исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных).
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. САИ сохраняет представленную составителями исходную аэронавигационную информацию (аэронавигационные данные), если распространенная аэронавигационная информация (аэронавигационные данные) является актуальной.
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Если актуальность информации подходит к концу, составитель исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) принимает решение о ее продлении, либо о прекращении ее актуальности, и об этом информирует САИ.
Сноска. Пункт 40 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Сборник аэронавигационной информации (AIP)
41. AIP является документом аэронавигационной информации и содержит три части, разделы и подразделы, снабженные унифицированными обозначениями для возможности хранения и поиска стандартизированных электронных данных.

4) бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) алғаннан кейін онымен жасалған әрбір әрекет, сондай-ақ аэронавигациялық ақпаратты дайындау барысында жасалған өзгерістер туралы белгілер.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36-1. ААҚ метадеректерді аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) өңдеудің бүкіл тізбегі бойында деректерді жасаған сәттен бастап оларды келесі болжамды пайдаланушыға жібергенге дейін жинауды жүзеге асырады.
Ескерту. Қағидалар 36-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. ААҚ бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) тіркеу алдында тексереді, қажет болған жағдайда, анықтаулар енгізеді және бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушымен қайта келіседі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. ААҚ құрастырушылар, егер кең таралған аэронавигациялық ақпарат (аэронавигациялық деректер) өзекті болып табылса, ұсынған бастапқы аэронавигациялық ақпарат (аэронавигациялық деректерді) өзекті болған жағдайда сақтайды.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Ақпараттың өзектілігі жоғалған жағдайда, бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректер) құрастырушы оның өзектілігін ұзарту немесе тоқтату туралы шешім қабылдап, бұл туралы ААҚ-ға хабарлайды.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Аэронавигациялық ақпарат жинағы (AIP)
41. AIP аэронавигациялық ақпарат құжаты болып табылады және стандартталған электрондық деректерді сақтау мен іздеу мүмкіндігі үшін сәйкестендірілген белгілермен жабдықталған үш бөлімдер, тараулар және бөлімшелермен қамтылған.

42. AIP содержит в части 1 "Общие положения" (GEN) в соответствующих местах каждого раздела:
1) название компетентного органа, ответственного за аэронавигационного средства, обслуживание или процедуры, сведения о которых содержатся в AIP;
2) общие условия предоставления обслуживания или средств для международного пользования;
3) перечень существенных различий между национальными правилами и практикой государства и соответствующими стандартами, рекомендуемой практикой ИКАО в такой форме, которая позволила бы пользователю быстро устанавливать различия между требованиями государства и соответствующими требованиями ИКАО.
Схемы, карты или диаграммы используются, в случае необходимости, для дополнения или вместо таблиц или текста AIP.
43. AIP является самостоятельным документом и содержит оглавление.
Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.11.2018 № 839 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Исключен приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.01.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Исключен приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.11.2018 № 839 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Регулярно переиздается контрольный перечень действующих дат каждой страницы серий AIP для того, чтобы помочь пользователю в обновлении информации сборника. Номер страницы/название карты и даты выпуска контрольного перечня указываются в самом контрольном перечне.
47. Каждый AIP и каждая страница сборника, издаваемого в виде вкладных листов, имеют примечания, в которых четко указываются:
1) обозначение AIP;
2) охватываемая данным сборником территория и, в случае необходимости, части этой территории;
3) наименование государства, выпускающего сборник, и организации или органа, издающего сборник;
4) номер страниц/названия карт;
5) степень достоверности, если информация вызывает сомнение.
48. Все изменения к AIP или новая информация на переизданных страницах четко обозначается или сопровождается примечанием.
49. Важные изменения эксплуатационного характера к AIP публикуются в соответствии с правилами AIRAC и отчетливо обозначаются сокращением AIRAC.
50. AIP изменяется или переиздается с такими регулярными интервалами времени, как это необходимо для их обновления.
51. Постоянные изменения к AIP публикуются в виде поправок к AIP.
52. Каждой поправке к AIP присваивается порядковый номер в последовательной нумерации.

42. AIP-тың "Жалпы ережелер" (GEN) 1-бөлімінде әр бөлімінің тиісті орындарында мыналар қамтылған:
1) аэронавигациялық құралдарға, қызмет көрсетуге немесе рәсімдерге жауапты құзыретті органның атауы, олар туралы ақпараттар AIP сақталған;
2) халықаралық пайдалану үшін қызмет көрсетуді немесе құралдарды ұсынудың жалпы талаптары;
3) ұлттық қағидалар мен мемлекет тәжірибесі мен пайдаланушыға мемлекет талаптары және ИКАО-ның тиісті талаптары арасындағы айырмашылықты жылдам белгілеуге мүмкіндік беретін ИКАО-ның ұсынылатын тәжірибесінің тиісті стандарттары арасындағы маңызды айырмашылықтар тізбесі.
Схемалар, карталар немесе диаграммалар қажет болған жағдайда, толықтыру үшін немесе кестенің немесе AIP мәтінінің орнына қолданылады.
43. AIP дербес құжат болып табылады және оның кіріспесі болады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.11.2018 № 839 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Алып тасталды - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.01.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Алып тасталды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.11.2018 № 839 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Пайдаланушыға жинақ ақпаратының жаңаруына көмектесу үшін AIP сериясының әр бетінің қолданылатын күндерінің соңғы тізбесі үнемі басылып шығарылады. Беттің нөмірі/картаның атауы және соңғы тізбенің шығу күні ең соңғы тізбеде көрсетіледі.
47. Әрбір AIP және қосымша беттер ретінде шығарылатын жинақтың әр бетінде мыналар нақты көрсетілген ескертпелер болады:
1) AIP белгісі;
2) осы жинақта қамтылған аумақ, және қажет болған жағдайда, бұл аумақтың бөліктері;
3) жинақты шығаратын мемлекеттің, атауы, және жинақты басып шығаратын ұйымның немесе органның атауы;
4) беттердің нөмірі/карталардың атауы;
5) егер ақпарат күмән тудырса, дұрыстығының дәрежесі.
48. AIP-қа барлық өзгерістер немесе қайта басылып шығарылған беттердегі жаңа ақпарат ескертпемен нақты көрсетіледі және тіркеледі.
49. AIP-қа енгізілген пайдалану сипаттағы маңызды өзгерістер AIRAC қағидаларына сәйкес жарияланады және AIRAC қысқартуларымен нақты белгіленеді.
50. AIP оларды жаңарту үшін қажетті тұрақты уақыт интервалын сақтап өзгертіледі немесе қайта басып шығарылады.
51. AIP-қа тұрақты өзгерістер AIP-қа түзетулер ретінде жарияланады.
52. AIP-қа әрбір түзетуге жүйеді нөмірде реттік нөмір беріледі.

53. На титульном листе поправки к AIP указывается дата опубликования.
Сноска. Пункт 53 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.11.2018 № 839 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. На каждой странице поправки к AIP в соответствии с AIRAC, включая титульный лист, указывается дата вступления в силу. В тех случаях, когда используется время вступления в силу, отличное от 0000 UTC, это время указывается на титульном листе.
55. В том случае, когда выпускается поправка к AIP, она включает ссылки на порядковые номера дополнений к AIP или серий и номеров NOТAM, которые включены в поправку.
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. На титульном листе поправки к AIP кратко указываются вопросы, затрагиваемые поправкой.
57. В тех случаях, когда на дату по системе АIRАС не представлено никакой информации, рассылается уведомление NIL не позднее чем за один цикл до соответствующей даты вступления в силу по системе AIRAC, посредством контрольного перечня NОТАМ.
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Временные изменения долгосрочного характера (3 месяца или более) и информация краткосрочного характера, содержащая обширный текст и/или графический материал, публикуются в качестве дополнения к АIР.
59. Каждому дополнению к АIР присваивается порядковый номер, последовательно возрастающий на протяжении календарного года.
60. Страницы дополнения к АIР хранятся в АIР до тех пор, пока их содержание в целом или частично остается в силе.
61. В случае обнаружения в дополнении к AIP ошибки или в случае изменения периода действия дополнения к AIP вместо него выпускается новое дополнение к AIP.
62. Когда дополнение к АIР рассылается вместо NОТАМ, оно включает ссылку на порядковый номер NОТАМ.
63. Контрольный перечень действующих дополнений к АIР выпускается с интервалами, не превышающими одного месяца. Данная информация распространяется посредством ежемесячно публикуемого открытым текстом перечня действующих NОТАМ.
64. Содержание и структура электронного AIP соответствуют требованиям настоящих Правил, Приложения 15 к Конвенции о международной гражданской авиации "Службы аэронавигационной информации", Руководства по службам аэронавигационной информации (Doc 8126) и PANS-AIM "Правила аэронавигационного обслуживания. Управление аэронавигационной информацией" (Doc 10066) и содержат файлы, обеспечивающие возможность распечатки на бумаге.

53. AIP-ке түзетулердің титул парағында жарияланған күні көрсетіледі.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.11.2018 № 839 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Бас бетті қоса, AIP-қа түзетулердің әрбір бетінде AIRAC сәйкес күшіне енген күні көрсетіледі. Күшіне енген күні 0000 UTC-дан өзге уақыт көрсетілген жағдайларда, бұл уақыт бас бетінде көрсетіледі.
55. AIP-ке түзетулер шығарылған жағдайда, ол AIP-ке толықтырулардың реттік нөмірлеріне немесе түзетуге енгізілген NOTAM сериялары мен нөмірлеріне сілтемелерді қамтиды.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. AIP-қа түзетулердің бас бетінде түзетулерде қозғалған мәселелер қысқаша түрде көрсетіледі.
57. АIRАС жүйесі бойынша күнге ешқандай ақпарат ұсынылмаған жағдайларда NIL хабарламасы NOТАМ бақылау тізбесі арқылы AIRAC жүйесі бойынша тиісті күшіне ену күніне дейін бір циклдан кешіктірілмей жіберіледі.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Ұзақ мерзімді сипаттағы уақытша өзгерістер (3 ай немесе одан көп) және ауқымды мәтіндік және/немесе графикалық материалдарды қамтитын қысқа мерзімді сипаттағы ақпарат AIP-қа толықтырулар ретінде жарияланады.
59. AIP-қа әрбір толықтыруға күнтізбелік жыл бойы кезекпен өсіп отыратын реттік нөмір беріледі.
60. AIP-қа қосымшалардың беттері AIP-та сақталады, олардың мазмұны толық немесе жартылай күшінде қалғанға дейін.
61. AIP-қа қосымшада қате табылған кезде немесе AIP-қа толықтырулардың әрекет ету кезеңі өзгертілген жағдайда, оның орнына AIP-қа жаңа толықтырулар шығарылады.
62. AIP-қа толықтырулар NОТАМ-ның орнына таратылғанда, оған NОТАМ-ның реттік нөміріне сілтеме қосылады.
63. АIР-қа қолданыстағы толықтырулардың бақылау тізбесі бір айдан аспайтын аралықпен шығарылады. Бұл ақпарат ай сайын ашық мәтінмен жарияланатын қолданыстағы NОТАМ тізбесі арқылы таратылады.
64. Электрондық AIP мазмұны және құрылымы осы Қағидалардың, Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның "Аэронавигациялық ақпарат қызметтері" 15-қосымшасының, Аэронавигациялық ақпарат қызметтері жөніндегі нұсқаулықтың (Dос 8126, ИКАО құжаты) және "Аэронавигациялық қызмет көрсету қағидалары. Аэронавигациялық ақпаратты басқару" ИКАО PANS-AIM құжатының (Doc 10066) талаптарына сәйкес келеді және қағаз бетіне шығару мүмкіндігін қамтамасыз ететін файлдарды қамтиды.

Сноска. Пункт 64 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.11.2018 № 839 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. В случае предоставления электронного AIP, следует обеспечить доступ к нему посредством сети Интернет.
Параграф 3. Публикация аэронавигационных карт
Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.01.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. В AIP Республики Казахстан публикуются следующие аэронавигационные карты:
1) карта аэродрома (ИКАО);
2) карта стоянки (постановки на стоянку) воздушного судна (ИКАО);
3) карта наземного аэродромного движения (ИКАО);
4) карта аэродромных препятствий, тип А (ИКАО);
5) карта местности для точного захода на посадку (ИКАО) (для ВПП, оборудованных по II и III категории);
6) карта района (ИКАО);
7) карта стандартного вылета по приборам (SID) (ИКАО);
8) карта стандартного прибытия по приборам (STAR) (ИКАО);
9) карта захода на посадку по приборам (ИКАО);
10) карта визуального захода на посадку (ИКАО);
11) обзорная карта минимальных абсолютных высот ОВД (ИКАО);
12) маршрутная карта (ИКАО).
Сноска. Пункт 66 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66-1. Аэронавигационная карта масштаба 1:500 000 (ИКАО) предоставляется в виде продукта аэронавигационной информации, составляется в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам и размещается на интернет-ресурсе поставщика аэронавигационного обслуживания, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации.
При внесении постоянных изменений в аэронавигационную информацию (аэронавигационные данные), которые подлежат нанесению на Аэронавигационную карту масштаба 1:500 000 (ИКАО) согласно параграфу 14 приложения 4 к настоящим Правилам, указанная карта подлежит перевыпуску в соответствии со сроками AIRAC. Обновленная карта вступает в силу вместе с изменениями постоянного характера, которые публикуются посредством поправок к AIP.
Сноска. Правила дополнены пунктом 66-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.01.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.11.2018 № 839 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Электрондық AIP ұсынған жағдайда, оған Интернет желісі арқылы қол жеткізуді қамтамасыз ету қажет.
3-параграф. Аэронавигациялық карталарды жариялау
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.01.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Қазақстан Республикасының АІР-ында мынадай аэронавигациялық карталар жарияланады:
1) әуеайлақ картасы (ИКАО);
2) әуе кемесі айлағының (айлаққа қою) картасы (ИКАО);
3) жерүсті әуеайлағындағы қозғалыс картасы (ИКАО);
4) А типіндегі, әуеайлақ кедергілерінің картасы (ИКАО);
5) қонуға дәл кіру орнының картасы (ИКАО) (II және III санаттағы жабдықталған ҰҚЖ үшін);
6) аудан картасы (ИКАО);
7) аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу картасы (SID) (ИКАО);
8) аспаптар бойынша стандартты ұшып келу картасы (STAR) (ИКАО);
9) аспаптар бойынша қонуға кіру картасы (ИКАО);
10) көзбен шолып қонуға кіру картасы (ИКАО);
11) ӘҚК (ИКАО) ең төмен абсолюттік биіктігін шолу картасы;
12) маршрут картасы (ИКАО).
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66-1. 1:500 000 масштабтағы аэронавигациялық карта (ИКАО) аэронавигациялық ақпарат өнімі түрінде ұсынылады, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жасалады және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің интернет-ресурсында орналастырылады.
Осы Қағидаларға 4-қосымшаның 14-параграфына сәйкес 1:500 000 масштабтағы аэронавигациялық картаға (ИКАО) түсірілуге жататын аэронавигациялық ақпаратқа (аэронавигациялық деректерге) тұрақты өзгерістер енгізілген кезде көрсетілген карта AIRAC мерзімдеріне сәйкес қайта шығарылуға жатады. Жаңартылған карта AIP түзетулері арқылы жарияланатын тұрақты өзгерістермен бірге күшіне енеді.
Ескерту. Қағидалар 66-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.01.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

67. Аэронавигационные карты, перечисленные в пункте 66 настоящих Правил, подготавливаются в соответствии с требованиями к составлению аэронавигационных карт, подлежащих включению в AIP Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящим Правилам, которые соответствуют требованиям приложения 4 "Аэронавигационные карты" к Конвенции о международной гражданской авиации.
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации принимает все необходимые меры для обеспечения соответствия аэронавигационных карт установленным требованиям Приложения 4 к настоящим Правилам, предоставляемых на территории Республики Казахстан, а также точности и своевременности обновления.
Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.01.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. На лицевой стороне каждой карты четко указывается дата нанесенной аэронавигационной информации.
69. Названия пунктов пишутся буквами латинского алфавита в соответствии с их произношением.
Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Циркуляры аэронавигационной информации (AIC)
70. АIС составляется во всех случаях, когда необходимо распространить аэронавигационную информацию, которая не отвечает:
1) требованиям к AIP, изложенным в параграфе 2 главы 2 настоящих Правил;
2) требованиям к NOTAM, изложенным в параграфе 6 главы 2 настоящих Правил;
71. АIС составляется для распространения:
1) информации о долгосрочном прогнозе, касающегося любых значительных изменений законодательства, предписаний, правил или средств;
2) информации пояснительного или консультативного характера, которая может оказать влияние на безопасность полетов;
3) информации или уведомления пояснительного или консультативного характера, касающиеся технических, законодательных или административных вопросов.
72. К информации, указанной в пункте 71 настоящих Правил, относятся:
1) прогнозы, касающиеся существенных изменений аэронавигационных правил, обслуживания и средств;
2) прогнозы, касающиеся введения в строй новых навигационных систем;
3) важная информация, полученная в результате расследования авиационных происшествий/инцидентов, которая имеет отношение к безопасности полетов;
4) информация о правилах, связанных с защитой международной гражданской авиации от актов незаконного вмешательства;

67. Осы Қағидалардың 66-тармағында санамаланған аэронавигациялық карталар Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға "Аэронавигациялық карталар" деген 4-қосымшаның талаптарына сәйкес келетін, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Аэронавигациялық ақпарат жинағына енгізуге жататын аэронавигациялық карталарды жасауға қойылатын талаптарға сәйкес дайындалады.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасының аумағында ұсынылатын аэронавигациялық карталардың осы Қағидаларға 4-қосымшаның белгіленген талаптарына сәйкестігін, сондай-ақ жаңартудың дәлдігі мен уақтылығын қамтамасыз ету үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.01.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Әр картаның бетінде аэронавигациялық ақпараттың енгізілген күні жазылады.
69. Мекендердің атаулары олардың айтылуына сәйкес латын әліпбиінің әріптерімен жазылады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Аэронавигациялық ақпарат циркуляры (AIC)
70. АIС:
1) осы Қағидалардың 2-тарауының 2-параграфында баяндалған AIP талаптарына;
2) осы Қағидалардың 2-тарауының 6-параграфында баяндалған NОТАМ талаптарына жауап бермейтін аэронавигациялық ақпаратты тарату қажет болғанда, барлық жағдайларда құрастырылады.
71. АIС:
1) заңнаманың, ұйғарымдардың, қағидалардың немесе құралдардың кез келген едәуір өзгерістеріне қатысты ұзақмерзімді болжамды туралы ақпаратты;
2) ұшу қауіпсіздігіне әсер етуі мүмкін түсіндірмелік немесе консультациялық сипаттағы ақпаратты;
3) техникалық, заңнамалық немесе әкімшілік мәселелерге қатысты түсіндірмелік немесе консультациялық сипаттағы ақпаратты немесе хабарламаларды шығару үшін жасалады.
72. Осы Қағидалардың 71-тармағында көрсетілген ақпаратқа мыналар жатады:
1) аэронавигациялық қағидалардың, қызмет көрсетудің және құралдардың маңызды өзгерістеріне қатысты болжамдар;
2) жаңа навигациялық жүйелерді қатарға енгізуге қатысты болжамдар;
3) ұшу қауіпсіздігіне қатысы бар авиациялық оқиғалар/жағдайларды тексеру нәтижесінде алынған маңызды ақпарат;
4) заңсыз араласу актілерінен халықаралық азаматтық авиацияны қорғауға байланысты қағидалар туралы ақпарат;

5) советы по медицинским вопросам, представляющим особый интерес для пилотов;
6) предупреждения пилотам, направленные на то, чтобы избежать физической опасности;
7) информация о влиянии определенных погодных явлений на производство полетов;
8) информация о новых видах опасности, влияющих на технику пилотирования воздушных судов;
9) правила перевозки опасных грузов по воздуху на гражданских воздушных судах, в отношении которых установлены ограничения;
10) ссылки на требования, предусмотренные национальным законодательством, и публикация изменений в нем;
11) правила выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала;
12) информация о подготовке авиационного персонала;
13) информация о выполнении или об освобождении от выполнения требований, предусмотренных национальным законодательством;
14) советы относительно применения и технического обслуживания конкретных типов оборудования;
15) информация о фактическом или запланированном наличии новых или переработанных изданий аэронавигационных карт;
16) информация о связном оборудовании, подлежащем установке на воздушных судах;
17) пояснительная информация, касающаяся снижения шума;
18) отдельные указания, касающиеся летной годности;
19) изменения в сериях NОТАМ или в рассылке, новые издания АIР или значительные изменения их содержания, объема или формата;
20) предварительная информация о плане на случай выпадения снега, указанном в пункте 73 настоящих Правил;
21) иная информация аналогичного характера.
73. План на случай выпадения снега дополняется информацией сезонного характера, подлежащей распространению заблаговременно до начала зимы (не менее чем за месяц до установления снежного покрова), и содержит указанную ниже информацию:
1) перечень аэродромов (вертодромов) на которых во время предстоящей зимы ожидается проведение работ по удалению снега с указанием систем ВПП и РД или планируемой схемы удаления снега с отклонением от системы ВПП (длина, ширина и число ВПП, затрагиваемые РД и перроны или их участки);
2) сведения, касающиеся любого центра, предназначенного для координирования текущей информации о ходе работ по удалению снега и о состоянии ВПП, РД и перронов;
3) распределение аэродромов (вертодромов) по перечням рассылки SNОWТАМ с целью избежать излишней рассылки NОТАМ;
4) указание, при необходимости, незначительных изменений в действующем плане на случай выпадения снега;
5) перечень с описанием снегоочистительного оборудования;
6) указание для каждого аэродрома (вертодромов) того, какая высота считается минимальной критической высотой сугроба и подлежит сообщению.

5) ұшқыштар үшін ерекше мүддесін білдіретін медициналық мәселелер бойынша кеңестер;
6) ұшқыштарға физикалық қауіптен құтылу үшін бағытталған ескерту;
7) ұшуды орындауға белгілі бір ауа райы құбылыстарының әсері туралы ақпарат;
8) әуе кемелерін пилоттық етушілік техникасына әсер ететін жаңа қауіп түрлері туралы ақпарат;
9) шектеулер белгіленген тасымалдарға қатысты азаматтық әуе кемелерінде қауіпті жүктерді әуеде тасымалдау қағидалары;
10) ұлттық заңнамада көзделген талаптарға сілтемелер, және олардағы өзгерістерді жариялау;
11) авиация персоналы куәлiктерiн беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидалары;
12) авиациялық персоналды даярлау туралы ақпарат;
13) ұлттық заңнамада көзделген талаптарды орындау туралы немесе орындаудан босату туралы ақпарат;
14) жабдықтың нақты үлгілерін қолдануға немесе қызмет көрсетуге қатысты кеңестер;
15) аэронавигациялық карталардың нақты немесе жоспарланған жаңа немесе өңделген басылымдардың бар болуы туралы ақпарат;
16) әуе кемелерінде орнатуға жататын байланыс жабдығы туралы ақпарат;
17) шудың азаюына қатысты түсіндірме ақпарат;
18) ұшу жарамдылығына қатасты бөлек тапсырмалар;
19) NОТАМ серияларында немесе таратылымдағы өзгерістер, жаңа АIР жинақтарын басып шығару немесе олардың мазмұны, көлемі немесе пішімінің елеулі өзгеруі;
20) осы Қағидалардың 73-тармағында көрсетілген қардың түсу жағдайының жоспары туралы алғашқы ақпарат;
21) осы сияқты сипаттағы өзге де ақпарат.
73. Қар жауған жағдайдағы жоспар қыс басталғанға дейін (қар басқаны анықталғанға дейін бір ай бұрын) алдын ала таратылуға тиіс маусымдық сипаттағы ақпаратпен толықтырылады және төменде көрсетілген ақпаратты қамтиды:
1) ҰҚЖ мен РЖ жүйелерін немесе ҰҚЖ-дан ауытқумен қардан тазалаудың жоспарлы схемасын көрсете отырып (ҰҚЖ ұзындығы, ені және саны, қамтылатын РЖ мен перрондар немесе олардың учаскелері), алдағы қыста қардан тазалау жұмыстарын жүргізу күтіліп отырған әуеайлақтардың (тікұшақтардың) тізбесі;
2) қардан тазалау жұмыстары барысы туралы және ҰҚЖ, РЖ және перрондардың жай-күйлері туралы ағымдағы ақпаратты үйлестіруге арналған кез келген орталыққа қатысты мәліметтер;
3) NОТАМ-ды артық таратудан арылу мақсатында SNОWТАМ таратылым тізбелері бойынша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) тарату;
4) қажет болған жағдайда, қолданыстағы қардың түсу жағдайының жоспарына шамалы өзгерістерді көрсету;
5) қардан тазалайтын жабдықтың сипаттамасы бар тізбе;
6) әрбір әуеайлаққа (тікұшақ айлағына) омбы қардың ең критикалық биіктігі қандей екенін және хабарлауға жататынын көрсету.

74. САИ выбирает AIC, подлежащие международной рассылке аналогично АIР.
75. Каждому AIC присваивается порядковый номер. Номера последовательно возрастают на протяжении календарного года.
76. В тех случаях, когда рассылается более одной серии AIC, каждая серия отдельно обозначается буквой.
77. Контрольный перечень действующих АIС издается по крайней мере один раз в год и рассылается аналогично АIС.
77-1. Актуальность аэронавигационной информации или аэронавигационных данных в действующих AIC пересматривается службой САИ не реже одного раза в год.
Сноска. Правила дополнены пунктом 77-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Предполетная и послеполетная информация
Сноска. Заголовок параграфа 5 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.01.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Предоставление предполетной информации осуществляется САИ или органом ОВД или другим специалистом, прошедшим подготовку в области обеспечения аэронавигационной информацией (на аэродромах с малой интенсивностью воздушного движения).
79. Аэронавигационная информация, необходимая для обеспечения безопасности, регулярности и эффективности аэронавигации и касающаяся этапов маршрутов, начинающихся от данного аэродрома/вертодрома, предоставляется персоналу, связанному с производством полетов, включая летные экипажи и службы, либо лицам, назначенным эксплуатантом ответственными за предполетную подготовку экипаже ВС.
79-1. Аэронавигационная информация, предоставляемая в целях предполетного планирования, включает информацию, имеющую эксплуатационное значение, из элементов продуктов аэронавигационной информации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 79-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. На аэродромах, информация о которых не опубликована в AIP и в отношении которых не издаются NOTAM, лицам, указанным в пункте 79 настоящих Правил, также предоставляется дополнительная текущая информация (при ее наличии), относящаяся к аэродрому вылета и касающаяся:
1) строительных или ремонтных работ, которые ведутся на площади маневрирования (с учетом боковых полос безопасности);
2) неровностей на любых участках площади маневрирования (как обозначенных, так и не обозначенных), включая участки ВПП и РД с разбитой поверхностью;

74. ААҚ халықаралық таратуға жататын АIР-қа ұқсас АIС таңдайды.
75. Әрбір АIС-қа реттік нөмір беріледі. Нөмірлер күнтізбелік жыл бойы өседі.
76. АIС-тың бір сериясынан артығы таратылған жағдайда, әрбір серия бөлек әріппен белгіленеді.
77. Қолданыстағы АIС-тың соңғы тізбесі соңғы шама бойынша жылына бір рет басылып шағыралады және АIС-қа ұқсас түрде таратылады.
77-1. Қолданыстағы AIC-тегі аэронавигациялық ақпараттың немесе аэронавигациялық деректердің өзектілігін ААҚ қызметі жылына кемінде бір рет қайта қарайды.
Ескерту. 2-тарау 77-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Ұшу алдындағы және ұшқаннан кейінгі ақпарат
Ескерту. 5-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.01.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Ұшу алдындағы ақпарат беруді ААҚ немесе ӘҚҚ органы немесе аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету саласына даярлықтан өткен басқа да маман (әуе қозғалысының қарқындылығы аз әуеайлақтарда) жүзеге асырады.
79. Аэронавигацияның қауіпсіздігін, тұрақтылығын және тиімділігін қамтамасыз ету үшін қажетті және аталған әуеайлақтан/ұшақ айлағынан басталатын маршруттардың сатыларына қатысты аэронавигациялық ақпарат ұшу экипажы мен қызметін қоса ұшуды орындауға қатысты персоналға немесе ӘҚ экипажының ұшу алдындағы дайындығына жауапты ретінде пайдаланушы тағайындаған тұлғаларға беріледі.
79-1. Ұшу алдындағы жоспарлау мақсатында ұсынылатын аэронавигациялық ақпарат аэронавигациялық ақпарат өнімдерінің элементтерінен пайдалану мәні бар ақпаратты қамтиды.
Ескерту. Қағида 79-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Олар туралы ақпарат AIP жарияланбаған және оларға қатысты NOTAM шығарылмайтын әуеайлақтар, осы Қағидалардың 79-тармағында көрсетілген тұлғалар, сондай-ақ ұшып көтерілетін әуеайлаққа қатысты қосымша ағымдағы ақпарат (болған жағдайда) және мыналарға қатысты ақпарат беріледі:
1) маневрлеу алаңында жүргізіліп жатқан құрылыс немесе жөндеу жұмыстары (қауіпсіздіктің бүйірлік жолақтарын есепке ала отырып);
2) ҰҚЖ және беткі қабаты уатылған РЖ учаскелерін қоса маневрлеу алаңының кез келген учаскелеріндегі (белгі қойылған, сондай-ақ белгі қойылмаған) тегіс емес жерлер;

3) информации, опубликованной посредством SNOWTAM (наличие и глубина снежного покрова, льда или воды на ВПП и РД и их влияния на эффективность торможения), наличие снежных заносов или скоплений снега на ВПП и РД (с учетом боковых полос безопасности);
4) наличия другой временной опасности;
5) наличия птиц, представляющих потенциальную опасность для эксплуатации воздушных судов;
6) временное прекращение или возобновление эксплуатации основных компонентов системы светотехнического оснащения аэродрома, указанных в подпункте 4) пункта 88 настоящих Правил;
7) выхода из строя, нерегулярности в работе и изменения эксплуатационного состояния средств радиотехнического обеспечения полетов и связи, датчиков для наблюдения за RVR;
8) присутствия и деятельности миссий по оказанию гуманитарной помощи, в том числе по линии Организации Объединенных Наций, с указанием любых применяемых в этой связи соответствующих процедур и/или ограничений.
81. Информация, указанная в пункте 80 настоящих Правил, предоставляется в виде бюллетеня предполетной информации при условии ее наличия в САИ. Предоставление органами ОВД предполетной информации, указанной в пункте 80 настоящих Правил, осуществляется в соответствии с Инструкцией по организации и обслуживанию воздушного движения, утвержденной приказом исполняющего обязанности министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 16 мая 2011 года № 279 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7006).
82. Автоматизированные системы предполетной информации, при их наличии, могут использоваться для предоставления аэронавигационных данных и аэронавигационной информации эксплуатационному персоналу, включая членов летного экипажа.
83. В случае если у персонала, связанного с производством полетов, включая летные экипажи и службы, ответственные за предполетную информацию, имеется непосредственный доступ к автоматизированным системам предполетной информации, то они могут использоваться ими для самоинструктажа без необходимости посещения САИ либо, в случае малой интенсивности воздушного движения, органа ОВД или другого специалиста, прошедшего подготовку в области обеспечения предполетной информацией.
84. Автоматизированные системы предполетной информации, предоставляющие аэронавигационные данные и аэронавигационную информацию:
1) обеспечивают регулярное и своевременное обновление базы данных системы, а также контроль срока действия и качества хранимых аэронавигационных данных;
2) предусматривают возможность доступа к системе эксплуатационного персонала, в том числе членов летного экипажа, другого заинтересованного авиационного персонала и прочих авиационных пользователей, с помощью удобных средств электросвязи;

3) SNOWTAM арқылы жарияланған ақпарат (ҰҚЖ және РЖ қар қабатының, мұз немесе судың болуы және тереңдігі және олардың тежеу тиімділігіне әсері), ҰҚЖ және РЖ күртік қардың болуы немесе қар жиналу (қауіпсіздіктің бүйірлік жолағын есепке ала отырып);
4) басқа да уақыт қауіпінің болуы;
5) әуе кемелерін пайдалану әлеуетті қауіп төндіретін құстардың болуы;
6) осы Қағидалардың 88-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген әуеайлақты жарық техникалық жабдықтау жүйелерінің негізгі бөліктерін пайдалануды уақытша тоқтату немесе жаңарту;
7) ұшуды және байланысты радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының, RVR бақылауға арналған датчиктердің пайдалану жағдайындағы өзгерістер, істен шығу және жұмыс тұрақсыздығы;
8) гуманитарлық көмек көрсету миссиясының жұмысына қатысу, соың ішінде осыған байланысты қолданылатын кез келген процедураларды және/немесе шектеулерді көрсете отырып Біріккен Ұлттар Ұйымының тарапы бойынша.
81. Осы Қағидалардың 80-тармағында көрсетілген ақпарат, ол ААҚ болған жағдайда ұшу алдындағы ақпарат бюллетені түрінде беріледі. Осы Қағидалардың 80-тармағында көрсетілген ұшу алдындағы ақпаратты ӘҚҚ органдарының беруі Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 16 мамырдағы № 279 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 7006 тіркелген) Әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
82. Ұшу алдындағы ақпараттың автоматтандырылған жүйесін егер ол болған жағдайда ұшу экипажының мүшелерімен қоса пайдалану персоналына аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпаратты беру үшін пайдалануға болады.
83. Егер ұшу экипажы мен ұшу алдындағы ақпаратқа жауапты қызметтерді қоса ұшуды орындаумен байланысты персоналда ұшу алдындағы ақпараттың автоматтандырылған жүйесіне тікелей рұқсаты болса оны олар ААҚ баруды, ӘҚҚ органын немесе ұшу алдындағы ақпаратты қамтамасыз ету саласында даярлықтан өткен басқа маманды қажет етпей өзін басқару үшін пайдалануға болады.
84. Аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпаратты беретін ұшу алдындағы ақпараттың автоматтандырылған жүйесі:
1) аталған жүйелердің базасын тұрақты және уақытында жаңартуды, сондай-ақ сақталатын аэронавигациялық деректердің қолданыс мерзімі мен сапасын бақылауды қамтамасыз етеді;
2) пайдалану персоналының, соның ішінде ұшу экипажы мүшелерінің, басқа да мүдделі авиациялық персоналдың және басқа да авиациялық пайдаланушылардың жүйеге ыңғайлы электрбайланысы құралдарының көмегімен қосылу мүмкіндігін көздейді;

3) обеспечивают предоставление в отпечатанном на бумаге виде искомых аэронавигационных данных и аэронавигационной информации, когда это необходимо.
85. В случае использования автоматизированных систем предполетной информации, поставщик АНО обеспечивает качество, а также своевременность предоставляемой аэронавигационной информации (аэронавигационных данных).
86. На аэродромах (вертодромах) обеспечивается прием послеполетной информации от членов летного экипажа о состоянии и работе аэронавигационных средств или служб, информации о наличии птиц в окрестностях аэродрома, а также информации о наличии опасности, создаваемой дикими животными, и обеспечивается предоставление данной информации поставщику АНО для последующего распространения согласно необходимости.
Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Извещения NOTAM
87. NOTAM составляется и издается незамедлительно:
1) в случае если информация, которая подлежит распространению, носит временный и непродолжительный характер;
2) в случае введения в срочном порядке важных с эксплуатационной точки зрения постоянных изменений или временных изменений, которые носят долгосрочный характер.
При составлении NOTAM не используется обширный текстовой и (или) графический материал.
88. NOTAM составляется и издается на срок действия, не превышающий трех месяцев в отношении информации касающийся:
1) начало или прекращение эксплуатации аэродрома (вертодрома) или ВПП или изменение режима их эксплуатации;
2) начало или прекращение функционирования служб, связанных с обеспечением полетов (аэродромная служба, САИ, служба ОВД, служба ЭРТОС, метеообеспечение, службы поискового и аварийно-спасательного обеспечения полетов) или изменение их режима работы;
3) начало, прекращение функционирования радионавигационных служб и служб связи "воздух – земля" или значительное изменение режима их работы. Сюда входит временное прекращение или возобновление эксплуатации, изменение частот, объявленного времени работы, опознавательного сигнала, ориентации (направленных средств), местоположения, увеличение или уменьшение мощности на 50 % или более, изменение расписания или содержания радиовещательных передач, нерегулярность или ненадежность работы любых радионавигационных служб и служб связи "воздух – земля" или ограничения в работе ретрансляционных станций, включая эксплуатационные последствия, затронутое обслуживание, частоту и зону;

3) қажет болған жағдайда ізделіп отырған аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпаратты қағазға басып шығарылған түрде беруді қамтамасыз етеді.
85. Ұшу алдындағы ақпараттың автоматтандырылған жүйесін пайдаланған жағдайда АНҚ өнім берушісі берілетін аэронавигациялық ақпараттың (аэронавигациялық деректердің) сапасын, сондай-ақ уақыты берілуін қамтамасыз етеді.
86. Әуеайлақтарда (тікұшақ айлақтарында) ұшу экипажының мүшелерінен аэронавигациялық құралдар мен қызметтердің жағдайы мен жұмысы туралы ақпаратты немесе әуеайлақ маңында құстардың болуы туралы, сондай-ақ жабайы жануарлар тудыратын қауіптің бар-жоғы туралы ақпаратты қабылдау қамтамасыз етеді және қажеттілікке сәйкес кейіннен тарату үшін осы ақпаратты АҚК берушісіне беруді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. NОТАМ хабарламалары
87. NОТАМ мына жағдайларда тез арада жасалып, шығарылады:
1) таратуға жататын ақпарат уақытша және қысқа мерзімді сипатта болған жағдайда;
2) пайдалану тұрғысынан маңызды, ұзақ мерзімді сипаттағы тұрақты немесе уақытша өзгерістерді жедел тәртіппен енгізген жағдайда.
NОТАМ жасаған кезде ауқымды мәтіндік және (немесе) графикалық материал қолданылмайды.
88. NOTAM төмендегілермен байланысты ақпаратқа қатысты жасалады және үш айдан аспайтын қолданылу мерзіміне шығарылады:
1) әуеайлақты (тікұшақ айлағын) немесе ҰҚЖ пайдалануды бастау немесе тоқтату немесе оларды пайдалану режимін өзгерту;
2) ұшуды қамтамасыз етумен байланысты қызметтердің (әуеайлақ қызметі, ААҚ, РТЖБП қызметі, метеоқамтамасыз ету, ұшуды іздестіру және авариялық-құтқарумен қамтамасыз ету қызметі) немесе олардың жұмыс режимін өзгерту;
3) радионавигациялық қызметтер мен "ауа – жер" байланыс қызметтерінің жұмыс істеуінің басталуы, тоқтатылуы немесе олардың жұмыс режимінің елеулі өзгеруі. Бұған пайдалануды уақытша тоқтату немесе қайта бастау, жиілікті, жарияланған жұмыс уақытын, тану сигналын, бағдарын (бағытталған құралдарды), орналасқан жерін өзгерту, қуатты 50%-ға немесе одан да көп ұлғайту немесе азайту, радиохабар беру кестесінің немесе мазмұнының өзгеруі, кез келген радионавигациялық қызметтер мен "ауа – жер" байланыс қызметтері жұмысының тұрақсыздығы немесе сенімсіздігі немесе ретрансляциялық станциялардың жұмысындағы пайдалану салдарын, қозғалған қызмет көрсетуді, жиілік пен аймақты қоса алғанда шектеулер;

4) отсутствие резервных и вспомогательных систем, имеющее непосредственные эксплуатационные последствия;
5) начало, прекращение эксплуатации визуальных средств или значительное их изменение (например знаки, содержащие обязательные для исполнения инструкции, маркировка и маркеры);
6) временное прекращение или возобновление эксплуатации основных компонентов системы светотехнического оборудования аэродрома, которые включают:
система огней приближения;
аэронавигационные маяки;
огни осевой линии ВПП;
огни указателя направления посадки;
посадочные огни ВПП;
бегущие проблесковые огни;
системы аэронавигационных огней, управляемые пилотом;
огни указателя скоростной выводной РД;
огни ВПП высокой интенсивности;
ограничительные огни ВПП;
огни указателя входа в створ ВПП;
компоненты системы огней приближения категории;
огни ВПП малой интенсивности;
огни ВПП средней интенсивности;
указатель траектории точного захода на посадку;
полное светотехническое оборудование посадочной площадки;
огни концевой полосы безопасности;
входные огни;
указатель траектории захода на посадку вертолета;
система визуальной индикации глиссады;
светооборудование вертодрома;
огни осевой линии РД;
рулежные огни;
огни зоны приземления;
7) введение, отмена или изменения процедур аэронавигационного обслуживания;
8) возникновение или изменение серьезных неисправностей или помех в пределах площади маневрирования;
9) изменения и ограничения, которые касаются наличия топлива, масла, кислорода или противообледенительной жидкости на аэродроме;
10) изменения, касающиеся существующих средств и служб поиска и спасания, опубликованных в AIP Республики Казахстан;
11) начало или прекращение эксплуатации заградительных огней, обозначающих препятствия для аэронавигации;
12) проведения поисково-спасательных работ, для которых может потребоваться введение ограничений на использование воздушного пространства;
13) наличие источников опасности для аэронавигации (например, военные учения, демонстрационные полеты (полеты экспериментальной авиации), салюты (высота запуска которых превышает минимальную безопасную высоту, установленную для полетов по ПВП), падение обломков ракет, воздушные гонки и массовые прыжки с парашютом);
14) зоны конфликтов в пределах воздушного пространства, где Республики Казахстан несет ответственность за организацию ОВД, которые влияют на аэронавигацию (для включения как можно более конкретной информации о характере и масштабе угроз, связанных с конфликтом, и о его последствиях для гражданской авиации);
15) запланированное лазерное излучение, лазерные демонстрации и прожекторное освещение, если это может нарушить визуальное восприятие пилотов;

4) тікелей пайдалану салдарлары бар резервтік және қосалқы жүйелердің болмауы;
5) көзбен шолу құралдарын пайдалануды бастау, тоқтату немесе олардың елеулі өзгеруі (мысалы, міндетті нұсқаулар, таңбалау және маркерлер бар белгілер);
6) құрамына мыналар кіретін әуеайлақты жарық-техникалық жабдықтау жүйелерінің негізгі компоненттерін пайдалануды уақытша тоқтату немесе жаңарту:
жақындау жарықтары жүйесі;
аэронавигациялық маяктар;
ҰҚЖ осьтік желі оттары;
қонуға бағыт көрсету оттары;
ҰҚЖ қондыру оттары;
жүгірмелі жарқыл оттар;
пилоттар басқаратын аэронавигациялық оттар жүйесі;
жүрдек шығару РЖ көрсеткішінің оттары;
ҰҚЖ шектеуші тану оттары;
ҰҚЖ жармаға кіруді көрсету оттары;
санатқа жақындау оттары жүйесінің компоненттері;
қарқындылығы аз ҰҚЖ оттары;
қарқындылығы орташа ҰҚЖ оттары;
қонуға дәл кіру траекторияларының көрсеткіштері;
қондыру алаңының толық жарық-техникалық жабдығы;
қауіпсіздіктің соңғы жолағының оттары;
тікұшақтың қонуға кіру траекторияларының көрсеткіші;
глиссаданың көзбен шолу индикациясы жүйесі;
РЖ осьтік желі оттары;
рульдеу оттары;
жерге қону аймағының оттары;
7) аэронавигациялық қызмет көрсету рәсімдерін енгізу, жою немесе өзгерту;
8) маневрлеу алаңы шегінде (перрон, БРЖ, тұрақ орындары және перрондағы рульдеу бағыттары) күрделі ақаулықтардың немесе кедергілердің туындауы немесе өзгеруі);
9) әуеайлақта отынның, майлар, қышқылдың немесе мұз қатуға қарсы сұйықтықтың болуына қатысты өзгерістер мен шектеулер;
10) Қазақстан Республикасының AIP-та жарияланған қолда бар іздеу және құтқару құралдары мен қызметтеріне қатысты айтарлықтай өзгерістер;
11) аэронавигация үшін кедергілерді таңбалайтын бөгегіш оттар пайдалануды бастау немесе тоқтату;
12) әуе кеңістігін пайдалануға шектеулер енгізу талап етілуі мүмкін іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу;
13) аэронавигация үшін қауіп көздерінің болуы (мысалы, әскери оқу-жаттығулар, көрсету ұшулары (эксперименттік авиация ұшулары), салюттер (ұшыру биіктігі КҰЕ бойынша ұшу үшін белгіленген ең төменгі қауіпсіз биіктіктен асатын), зымырандар сынықтарының құлауы, әуе жарысы және парашютпен жаппай секіру);
14) аэронавигацияға әсер ететін ӘҚҚ ұйымдастыру үшін Қазақстан Республикасы жауапты болатын әуе кеңістігі шегіндегі жанжалдар аймақтары (жанжалға байланысты қауіптердің сипаты мен ауқымы және оның азаматтық авиация үшін салдары туралы неғұрлым нақты ақпаратты қосу үшін);
15) жоспарланған лазерлік сәуле, лазерлік демонстрациялар және жарық шамдары, егер бұл пилоттардың визуалды қабылдауын бұзуы мүмкін болса;

16) возведение, устранение или изменение препятствий для аэронавигации в зонах взлета/набора высоты, ухода на второй круг, захода на посадку и на летной полосе;
17) установление или ликвидация (в том числе начало или прекращение соответствующей деятельности) запретных зон, опасных зон или зон ограничения полетов или изменение статуса этих зон;
18) присвоение, отмена или изменение индексов местоположения;
19) изменение установленного уровня требуемой пожарной защиты аэродрома;
20) наличие, устранение или значительное изменение опасных условий, связанных со снегом, слякотью, льдом, водой, радиоактивным материалом, токсическими химическими веществами или отложением вулканического пепла на рабочей площади аэродрома;
21) вспышка эпидемий, вызывающих необходимость внесения изменений в объявленные ранее требования о прививках или карантинных мерах;
22) наблюдения или прогнозы явлений космической погоды, дата и время их возникновения, эшелоны полета (при наличии такой информации) и участки воздушного пространства, которые могут быть затронуты этими явлениями;
23) важное с эксплуатационной точки зрения изменение вулканической деятельности, предшествующей извержению, местоположение, дата и время вулканических извержений и/или горизонтальные и вертикальные размеры облака вулканического пепла, включая направление движения, эшелоны полетов и маршруты или части маршрутов, которые могут быть затронуты этим облаком;
24) выброс в атмосферу радиоактивных материалов или токсических химических веществ после ядерного или химического инцидента, местонахождение, дата и время этого инцидента, эшелоны полета и маршруты или их части, которые могут быть подвержены воздействию, и направление движения;
25) деятельность миссий по оказанию гуманитарной помощи, в том числе по линии Организации Объединенных Наций, с указанием процедур и/или ограничений, влияющих на аэронавигацию;
26) выполнение краткосрочных мероприятий на случай чрезвычайной ситуации в связи с нарушением или частичным нарушением ОВД.
Сноска. Пункт 88 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88-1. Информация о снеге, слякоти, льде, инее, стоячей воде или воде, образовавшейся в результате таяния снега, слякоти, льда или инея на аэродромном/вертодромном покрытии, рассылается посредством SNОWТАМ, при условии подачи соответствующей заявки от эксплуатанта аэродрома на издание SNOWTAM.

16) ұшып көтерілу/биіктікті алу, екінші айналымға кету, қонуға кіру аймақтарында және ұшу жолағында аэронавигация үшін кедергілерді тұрғызу, жою немесе өзгерту;
17) тыйым салынған аймақтарды, қауіпті аймақтарды немесе ұшуды шектеу аймақтарын белгілеу немесе жою (оның ішінде тиісті қызметтің басталуы немесе тоқтатылуы) немесе осы аймақтардың мәртебесін өзгерту;
18) орналасқан жер индекстерін беру, алып тастау немесе өзгерту;
19) әуеайлақтың талап етілетін өрт қорғанысының белгіленген деңгейін өзгерту;
20) әуеайлақтың маневрлеу алаңындағы қармен, батпақпен немесе мұзбен, сумен, радиоактивті материалмен, уытты химиялық заттармен, жанартау күлінің тұндыруымен байланысты қауіпті жағдайлардың болуы, оларды жою немесе айтарлықтай өзгерту;
21) егулер немесе карантиндік шаралар туралы бұрын жарияланған талаптарға өзгерістер енгізу қажеттілігін туындататын эпидемиялардың өршуі;
22) ғарыштық ауа райы құбылыстарының бақылаулары немесе болжамдары, олардың туындау күні мен уақыты, ұшу эшелондары (осындай ақпарат болған кезде) және осы құбылыстар әсер етуі мүмкін әуе кеңістігінің учаскелері;
23) пайдалану тұрғысынан маңызды, атқылауға дейінгі жанартау әрекетінің өзгеруі, жанартау атқылауының орналасқан жері, күні мен уақыты және/немесе жанартау күлінің бұлтының көлденең және тік өлшемдері, оның ішінде қозғалыс бағыты, ұшу эшелондары және маршруттар немесе осы бұлт әсер етуі мүмкін бағыттардың бөліктері;
24) ядролық немесе химиялық қатерден кейін радиоактивті материалдардың немесе уытты химиялық заттардың атмосфераға таралуы, осы қатердің орын алған жері, күні мен уақыты, әсерге ұшырауы мүмкін ұшу эшелондары және маршруттар немесе олардың бөлігі және қозғалыс бағыты;
25) гуманитарлық көмек көрсету миссияларының қызметі, оның ішінде аэронавигацияға әсер ететін рәсімдерді және/немесе шектеулерді көрсете отырып, Біріккен Ұлттар Ұйымының желісі бойынша;
26) ӘҚҚ бұзылуына немесе ішінара бұзылуына байланысты, төтенше жағдайлардағы қысқа мерзімді іс-шараларды орындау.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88-1. Әуеайлақ/тікұшақ айлағы жамылғысында қар, батпақ, мұз, қар, тұрып қалған су немесе қардың еруі нәтижесінде пайда болған су туралы ақпарат әуеайлақ пайдаланушысынан SNOWTAM басылымына тиісті өтінім берілген жағдайда SNOWTAM арқылы жіберіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 88-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Дополнительно по указанию уполномоченной организации в сфере гражданской авиации издание NOTAM осуществляется в иных случаях, оказывающих влияние на безопасное выполнение полетов.
Сноска. Пункт 89 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.06.2019 № 397 (вводится в действие с 01.08.2019).
90. NOTAM не издается в отношении информации, касающейся:
1) текущих работ по техническому обслуживанию на перронах и РД, не требующих закрытия ВПП, РД, стоянок и маршрутов руления на перроне и не влияющих на безопасное передвижение воздушных судов;
2) работы по маркировке ВПП, если воздушные суда могут безопасно использовать другие имеющиеся ВПП или если используемое для таких работ оборудование при необходимости может быть удалено;
3) временных препятствий в окрестностях аэродромов (вертодромов), не влияющих на OCH/A;
4) частичного выход из строя системы светотехнического оборудования аэродром (вертодрома), включая резервные источники питания компонентов системы светотехнического оборудования, за исключением компонентов, указанных в подпункте 6) пункта 88 настоящих Правил;
5) частичного временного выхода из строя средств связи "воздух-земля", если известно, что имеются и могут быть использованы соответствующие резервные частоты;
6) недостаточности обеспечения диспетчерским обслуживанием перронов и регулирования движения;
7) неисправности указательных знаков на рабочей площади аэродрома;
8) учебной деятельности наземных подразделений (например учения противопожарной службы, учения службы авиационной безопасности);
9) отсутствия резервных и вспомогательных систем, если оно не имеет эксплуатационных последствий;
10) ограничений аэронавигационных средств или общих служб, не имеющие эксплуатационных последствий;
11) объявления или предупреждения о возможных/потенциальных ограничениях, не имеющих эксплуатационных последствий;
12) наличия оборудования для наземных подразделений без указания эксплуатационных последствий для пользователей воздушного пространства и средств;
13) информации о лазерном излучении без эксплуатационных последствий и фейерверках ниже минимальной высоты выполнения полетов;
14) закрытие участков рабочей площади в связи с проведением запланированных работ координируемыми на местном уровне продолжительностью менее одного часа, которые не оказывают влияния на безопасность полетов;

Ескерту. Қағида 88-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның нұсқауы бойынша қосымша NОТАМ шығару ұшулардың қауіпсіз орындалуына ықпал ететін өзге жағдайларда жүзеге асырылады.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.06.2019 № 397 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. NOTAM төмендегілерге байланысты ақпаратқа қатысты шығарылады:
1) ҰҚЖ, РЖ, тұрақтарды және перронда рульдеу маршруттарын жабуды талап етпейтін және әуе кемелерінің қауіпсіз қозғалуына әсер етпейтін перрондар мен рульдеу жолдарында техникалық қызмет көрсетудің ағымдағы жұмыстарына;
2) әуе кемесі қолданыстағы басқа ҰҚЖ-ны қауіпсіз пайдалана алатын немесе мұндай жұмыстар үшін қолданылатын жабдықты қажетіне қарай жоюға болса, ҰҚЖ-ны таңбалау жұмыстарына;
3) OCH/A әсер етпейтін әуеайлақ (тікұшақ айлағы) маңайындағы уақытша кедергілерге;
4) осы Қағидалардың 88-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген компоненттерді қоспағанда, жарық-техникалық жабдық жүйесі компоненттерінің резервтік қуат көздерін қоса алғанда, әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарық-техникалық жабдығы жүйесінің жартылай істен шығуына;
5) тиісті резервтік жиіліктердің және оларды пайдалану мүмкіндігінің бары белгілі болса, "әуе-жер" байланыс құралдарының уақытша жартылай істен шығуына;
6) перрондарға диспетчерлік қызмет көрсетуді және қозғалысты реттеуді қамтамасыз етудің жеткіліксіздігіне;
7) әуеайлақтың жұмыс алаңындағы көрсеткіш белгілердің ақаулығы;
8) жердегі бөлімшелердің оқу-жаттығу қызметі (мысалы, өртке қарсы қызметтің оқу-жаттығулары, авиациялық қауіпсіздік қызметінің оқу-жаттығулары);
9) егер оның пайдалану салдарлары болмаса, резервтік және қосалқы жүйелердің болмауы;
10) пайдалану салдарлары жоқ аэронавигациялық құралдардың немесе жалпы қызметтердің шектеулерін;
11) пайдалану салдарлары жоқ ықтимал/ықтимал шектеулер туралы хабарландырулар немесе ескертулер;
12) әуе кеңістігі мен құралдарын пайдаланушылар үшін пайдалану салдарларын көрсетпей, жерүсті бөлімшелері үшін жабдықтың болуы;
13) ұшуларды орындаудың ең аз биіктігінен төмен пайдалану салдарларынсыз және отшашуларсыз лазерлік сәулелену туралы ақпарат;
14) ұшу қауіпсіздігіне әсер етпейтін ұзақтығы бір сағаттан кем жергілікті деңгейде үйлестірілетін жоспарланған жұмыстарды жүргізуге байланысты жұмыс алаңы учаскелерін жабу;

15) закрытия или невозможности использования, или изменения в использовании аэродрома (вертодрома) за рамками часов работы аэродрома (вертодрома).
Сноска. Пункт 90 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.01.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Извещение о введении в действие положений, касающихся установленных опасных и запретных зон, а также зон ограничения полетов, и о деятельности, сопряженной с временными ограничениями в воздушном пространстве, отличными от ограничений при аварийно-спасательных мероприятиях, направляется не менее чем за 7 календарных дней, за исключением случаев при возникновении непредвиденных обстоятельств, указанных в Правилах использования воздушного пространства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506.
Сноска. Пункт 91 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. В сообщении NOTAM, уведомляющем о непригодности аэронавигационных средств, сооружений или служб связи, указывается предполагаемый период времени непригодности этих средств или предполагаемое время возобновления их эксплуатации.
93. Когда поправка или дополнение к АIР публикуется в соответствии с правилами АIRАС, составляется NОТАМ с кратким описанием содержания, даты и времени вступления в силу и порядкового номера данной поправки или дополнения. Указанный NОТАМ вступает в силу в тот же день и в то же время, что и поправка или дополнение и остается в силе в бюллетене предполетной информации в течение 14 календарных дней.
В случае дополнения к AIP, которое действует менее 14 дней, указанный NOTAM остается в силе в течение всего срока действия дополнения к AIP.
Сноска. Пункт 93 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. NOTAM заполняется в соответствии с форматом, указанным в приложении 5 к настоящим Правилам.
94-1. SNOWTAM заполняется в соответствии с форматом, указанным в приложении 5-1 к настоящим Правилам.

15) әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жұмыс сағаты шеңберінен тыс әуеайлақты (тікұшақ айлағын) жабу немесе пайдалану мүмкін еместігі немесе пайдаланудағы өзгерістер).
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.01.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
91. Белгіленген қауіпті және тыйым салынған аймақтарға, сондай-ақ ұшуларды шектеу аймақтары және авариялық-құтқару іс-шаралары кезіндегі шектеулерден өзгеше әуе кеңістігіндегі уақытша шектеулермен байланысты қызметтер туралы ережені қолданысқа енгізу туралы хабарлама, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасында көрсетілген күтпеген мән-жайлар туындаған кездегі жағдайларды қоспағанда, күнтізбелік 7 күн ішінде жіберіледі.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
92. Аэронавигациялық құрал, құрылғы немесе байланыс қызметтерінің жарамсыздығы туралы хабарлайтын NОТАМ хабарында осы құралдардың жарамсыздық уақытының болжамды кезеңі немесе оларды пайдалануды жалғастырудың болжамды уақыты көрсетіледі.
93. АIР-қа енгізілетін түзету немесе толықтыру АIRАС қағидаларына сәйкес жарияланған жағдайда, осы түзетудің немесе толықтырудың қысқаша мазмұнымен, күшіне ену күні және уақытымен, реттік нөмірімен NОТАМ жасалады. Аталған NОТАМ түзету немесе толықтыру күшіне енген күн мен уақытта күшіне енеді және ұшу алдындағы ақпарат бюллетенінде күнтізбелік 14 күн бойы қалады.
14 күннен кем әрекет ететін AIP-ке толықтыру болған жағдайда, көрсетілген NOTAM AIP-ке толықтырудың барлық қолданылу мерзімі ішінде күшінде қалады.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. NOTAM осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген пішімге сәйкес толтырылады.
94-1. SNOWTAM осы Қағидаларға 5-1-қосымшада көрсетілген форматқа сәйкес толтырылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 94-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Текст NOTAM, составляется с использованием значений (единообразной) сокращенной фразеологии, предписанных для кода NOTAM ИКАО, дополненного за счет сокращений ИКАО, индексов, определителей, указателей, позывных, частот, цифр и открытого текста. Код NOTAM ИКАО, включающий значения (единообразную) сокращенную фразеологию, и сокращения ИКАО содержатся в документе PANS-ABC (Doc 8400, документ ИКАО).
96. NOTAM рассылаются сериями. Для обозначения серии NOTAM используются буквы A-Z, за исключением букв S и Т.
97. Каждому NOTAM присваивается серия, в виде буквы, и номер, состоящий из четырех цифр, после которого следуют, знак дроби и две цифры года. Номер, который состоит из четырех цифр, последовательно возрастает на протяжении календарного года.
98. В случае появления в NOTAM ошибки выпускается NOTAM с новым номером, который заменяет NOTAM с ошибкой.
99. В NOTAM, отменяющий или заменяющий предыдущий NOTAM, отмечается серия и номер предыдущего NOTAM. Серия, индекс местоположения и предмет (2 и 3 буквы Q-кода) обеих NOTAM должны быть одинаковыми. Только один NOTAM отменяется или заменяется вторым NOTAM.
100. Каждый NОТАМ касается только одного вопроса и одного условия, касающегося данного вопроса.
101. Каждый NОТАМ составляется в предельно краткой форме и таким образом, чтобы его смысл был ясным и не требовал ссылки на другой документ.
102. Каждый NОТАМ передается как одно сообщение электросвязи.
103. NOTAM, содержащий долгосрочную информацию постоянного или временного характера, имеет соответствующие ссылки на AIP или дополнения к нему.
103-1. В течение трех месяцев с момента выпуска NOTAM с информацией постоянного характера содержащаяся в этом NOTAM информация включается в соответствующие продукты аэронавигационной информации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 103-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103-2. Если срок действия NOTAM по непредвиденным обстоятельствам превышает предполагаемый трехмесячный период, то выпускается заменяющий его NOTAM, за исключением случаев, когда ожидаемая продолжительность условия превышает три месяца, которая требует выпуска дополнения к AIP.

Ескерту. Қағида 94-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
95. NОТАМ мәтіні ИКАО қысқартуларымен, индекстермен, анықтағыштармен, көрсеткіштермен, дабылдармен, жиіліктермен, цифрлармен және ашық мәтінмен толықтырылған, NОТАМ ИКАО коды үшін жазылған қысқарған (бірдей) сөз тіркестерін пайдалана отырып жасалады. Қысқарған (бірдей) сөз тіркестері мен ИКАО қысқартулары кіретін NОТАМ ИКАО коды РАNS-АВС құжатында (Dос 8400, ИКАО құжаты) қамтылған.
96. NОТАМ сериялармен таратылады. NОТАМ сериясын белгілеу үшін S және Т әріптерін қоспағанда, А-Z әріптері қолданылады.
97. Әр NОТАМ-ға әріп түрінде серия және төрт цифрдан тұратын нөмір беріледі, бұл нөмірден кейін бөлшек және жылдың екі цифры тұрады. Төрт цифрдан тұратын нөмір, күнтізбелік жыл ішінде біртіндеп көбейе береді.
98. NОТАМ-да қателіктер болған жағдайда, қатесі бар NОТАМ-ның орнына жаңа нөмірмен басқа NОТАМ шығарылады.
99. Бұрынғы NОТАМ-ды жоятын немесе ауыстыратын NОТАМ шығарылған жағдайда, бұрынғы NОТАМ-ның сериясы мен нөмірі қойылады. Екі NОТАМ-ның да сериясы, орналасқан орнының индексі (Q-кодының 2 және 3 әрпі) мен мәні бірдей болуы тиіс. Тек бір NОТАМ ғана жойылып немесе екіншісімен алмастырылып отырады.
100. Әрбір NОТАМ бір мәселеге ғана және осы мәселеге қатысты бір талапқа ғана қатысты болады.
101. Әрбір NОТАМ мағынасы түсінікті және басқа құжатқа сілтемені талап етпейтін өте қысқа нысанда жасалады.
102. Әрбір NОТАМ бір электр байланысы хабарламасы ретінде таратылады.
103. Тұрақты немесе уақытша сипаттағы ұзақ мерзімді ақпараттан тұратын NОТАМ-ның АІР-қа немесе оған жасалған толықтыруға сілтемесі болады.
103-1. Осы NOTAM-да қамтылған тұрақты сипаттағы ақпараты бар NOTAM шығарылған сәттен бастап үш ай ішінде ақпарат аэронавигациялық ақпараттың тиісті өнімдеріне енгізіледі.
Ескерту. Қағида 103-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
103-2. Егер күтпеген мән-жайлар бойынша NOTAM-тың қолданылу мерзімі болжамды үш айлық кезеңнен асып кетсе, онда шарттың күтілетін ұзақтығы AIP-қа толықтыруды шығаруды талап ететін үш айдан асатын жағдайларды қоспағанда, оны алмастыратын NOTAM шығарылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 103-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
104. Индексы местоположения, включаемые в текст NOTAM, соответствуют указанным в документе "Указатели (индексы) местоположения" (Doc 7910, документ ИКАО) и не сокращаются. При отсутствии у пункта местоположения присвоенного индекса местоположения ИКАО, его название дается открытым текстом.
105. Контрольный перечень действующих NOTAM передается получателям продуктов аэронавигационной информации по установленным каналам связи не реже одного раза в месяц (или по запросу), используя формат NOTAM, приведенный в приложении 5 к настоящим Правилам. Для каждой серии выпускается один NOTAM.
Сноска. Пункт 105 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
106. Контрольный перечень действующих NOTAM должен иметь ссылки на последние поправки к AIP, дополнения к AIP, массивы данных и АIС.
Сноска. Пункт 106 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
107. NОТАМ рассылается по запросу. Для рассылки по возможности используется сеть AFS.
108. Международный обмен NОТАМ, а также рассылка серий NOTAM, отличных от тех, которые подлежат международной рассылке, осуществляется только по взаимному согласованию между соответствующими органами международных NОТАМ.
Сноска. Пункт 108 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
109. В тех случаях, когда это возможно, используется система заранее определенной рассылки NОТАМ по сети AFS.
Параграф 7. Массивы цифровых данных
Сноска. Заголовок параграфа 7 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110. При предоставлении аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) в виде массивов цифровых данных заинтересованным пользователям, а также САИ других государств, основанием предоставления являются формализованные соглашения между САИ и заинтересованными пользователями или САИ других государств.
САИ не предоставляет массив цифровых данных, который был получен от САИ другого государства любой третьей стороне без согласия представившей стороны.
Такие цифровые данные предоставляются в виде следующих массивов цифровых данных:

Ескерту. Қағида 103-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
104. NOTAM мәтініне енгізілетін орналасу жерлерінің индекстері құжатта көрсетілген "Орналасқан жер көрсеткіштеріне (индекстеріне)" (Doc 7910, ИКАО құжатына) сәйкес келеді және қысқармайды. Пунктке ИКАО-ның орналасқан орнының индексі берілмеген жағдайда, оның атауы ашық мәтінмен беріледі.
105. Қолданыстағы NОТАМ-ның бақылау тізбесі осы Қағидаларға 5-қосымшада келтірілген, NОТАМ нысанын пайдалана отырып, айына кем дегенде бір рет (немесе өтініш бойынша) белгіленген байланыс арналары арқылы аэронавигациялық ақпарат өнімдерін алушыларға беріледі. Әр серияға бір NОТАМ шығарылады.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
106. Қолданыстағы NОТАМ-ның бақылау тізбесінде соңғы АІР-қа түзетулер, АІР, деректер массивіне және АІС-қа жасалған толықтыруға сілтеме болуы тиіс.
Ескерту. 106-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
107. NОТАМ сауал салу бойынша таратылады. Тарату үшін мүмкіндігінше AFS желісі қолданылады.
108. NОТАМ-мен халықаралық алмасу, сондай-ақ халықаралық таратуға жататындардан өзгеше NOTAM серияларын тарату, тиісті халықаралық NОТАМ органдары арасында өзара келісім бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
109. Мүмкін болған жағдайда AFS желісі бойынша алдын ала белгіленген NОТАМ тарату жүйесі қолданылады.
7-параграф. Сандық деректер массиві
Ескерту. 7-параграфтың атауы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
110. Мүдделі пайдаланушыларына, сондай-ақ басқа мемлекеттердің ААҚ, цифрлық деректер массиві түріндегі аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) ұсынған кезде ААҚ мен мүдделі пайдаланушылары немесе басқа мемлекеттердің ААҚ арасында жасалған келісімдер ұсынудың негізі болып табылады.
ААҚ ұсынған тараптың келісімінсіз кез келген үшінші тарапқа басқа мемлекеттің ААҚ-нан алынған цифрлық деректер массивін ұсынбайды.
Осындай цифрлық деректер мынадай цифрлық деректер массиві түрінде ұсынылуы мүмкін:

1) массив данных AIP;
2) массивы данных о местности;
3) массивы данных о препятствиях;
4) массивы картографических данных аэродрома;
5) массивы данных о схемах полетов по приборам.
Каждый массив данных, передаваемый заинтересованному пользователю, предоставляется вместе с набором метаданных, который обеспечивает прослеживаемость и включает в себя:
1) названия организаций или органов, выполняющих любые действия по составлению, передаче или обработке данных;
2) описание предпринятых действий;
3) дату и время предпринятых действий.
Сноска. Пункт 110 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110-1. Массив данных AIP содержит цифровое представление аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) длительного характера (постоянная информация и временные изменения длительного характера), важной для целей аэронавигации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 110-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.11.2018 № 839 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110-2. Выпуск обновлений AIP, массивов данных AIP и массивов данных о схемах полетов по приборам синхронизируется.
Сноска. Правила дополнены пунктом 110-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110-3. Для предоставления массивов данных используются модели обмена аэронавигационными данными и аэронавигационной информацией, обеспечивающие глобальную функциональную совместимость.
Сноска. Правила дополнены пунктом 110-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110-4. Информация о постоянных изменениях и временных изменениях долгосрочного характера (три месяца или более), предоставляемая в виде цифровых данных, выпускается в форме полного массива или подмассива данных, которые содержат только отличия от выпущенного ранее полного массива данных.
Сноска. Правила дополнены пунктом 110-4 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) AIP деректер массиві;
2) жергілікті жер туралы деректер массиві;
3) кедергілер туралы деректердің массиві;
4) әуеайлақтың картографиялық деректерінің массиві;
5) аспаптар бойынша ұшу схемалары туралы деректердің массиві.
Мүдделі пайдаланушыға берілетін әрбір деректер жиынтығы метадеректер жиынтығымен бірге қамтамасыз етіледі, ол бақылауды қамтамасыз етеді және кем дегенде мыналарды қамтиды:
1) деректерді жасау, беру немесе өңдеу жөніндегі кез келген іс-әрекетті орындайтын ұйымдардың немесе органдардың атауы;
2) қабылданған әрекеттердің сипаттамасы;
3) қабылданған іс-қимылдардың күні мен уақыты көрсетіледі.
Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
110-1. AIP деректерінің шоғыры аэронавигация мақсаттары үшін маңызды ұзақ сипаттағы (тұрақты ақпарат және ұзақ сипаттағы уақытша өзгерістер) аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) цифрлық ұсынуды қамтиды.
Ескерту. Қағидалар 110-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.11.2018 № 839 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
110-2. AIP жаңартуларын, AIP деректер массивтерін және аспаптар бойынша ұшу схемалары туралы деректер массивтерін шығару синхрондалады.
Ескерту. Қағидалар 110-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
110-3. Деректер ауқымын ұсыну үшін жаһандық функционалдық үйлесімділікті қамтамасыз ететін аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпарат алмасу модельдері пайдаланылады.
Ескерту. Қағидалар 110-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
110-4. Сандық деректер түрінде ұсынылатын ұзақ мерзімді сипаттағы тұрақты өзгерістер мен уақытша өзгерістер (үш ай немесе одан да көп) туралы ақпарат толық массив немесе бұрын шығарылған толық деректер массивінен тек айырмашылықтары бар мәліметтер кіші массиві түрінде шығарылады.
Ескерту. Қағидалар 110-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

111. Массивы данных о местности характеризуют пространственные (местоположение и превышение), предметные и временные аспекты поверхности Земли с такими естественными элементами, как горы, холмы, хребты, долины, скопления воды, вечного льда и снега, исключая препятствия.
Сноска. Пункт 111 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111-1. Массивы данных о местности содержат цифровое представление информации о поверхности местности в виде непрерывного ряда отсчитываемых от общей базы значений превышения во всех узлах (точках) определенной сетки.
Сноска. Правила дополнены пунктом 111-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
112. Массивы данных о местности и препятствиях, используемые в сочетании с аэронавигационными данными, обеспечивают следующие виды применения, связанные с выполнением полетов и ОВД:
1) система предупреждения о близости земли с функцией оценки рельефа местности в направлении полета и система предупреждения о минимальной безопасной абсолютной высоте (MSAW);
2) определение запасных схем для использования в случае аварийной ситуации при уходе на второй круг или взлете;
3) анализ эксплуатационных ограничений воздушного судна;
4) построение схем полетов по приборам (включая схему полета по кругу);
5) определение процедуры снижения при полете по маршруту и места аварийной посадки;
6) усовершенствованная система управления наземным движением и контроля за ним (A-SMGCS);
7) составление аэронавигационных карт и бортовые базы данных;
8) летный тренажер;
9) ограничение и устранение препятствий на аэродроме (вертодроме).
Сноска. Пункт 112 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. С целью выполнения требований, связанных с использованием аэронавигационных систем или функций, упомянутых в пункте 112 настоящих Правил, массивы данных о местности и препятствиях подразделяются для следующих районов:
1) район 1: вся территория государства;
2) район 2: в районе аэродрома подразделяется на:
район 2а: прямоугольная зона вокруг ВПП, которая включает в себя летную полосу плюс любую имеющуюся полосу, свободную от препятствий;

111. Жергілікті жер туралы деректер массиві кедергілерді қоспағанда, тау, төбе, жота, алқап, судың жиналуы, мәңгілік мұз бен қар сияқты табиғи элементтері бар Жер бетінің кеңістіктік (орналасу жері және асып түсуі), мәндік және уақытша аспектілерді сипаттайды.
Ескерту. 111-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
111-1. Жергілікті жер туралы деректер массивтерінде белгілі бір тордың барлық тораптарында (нүктелерінде) асып кету мәндерінің жалпы базасынан есептелетін үздіксіз қатар түрінде жергілікті жер беті туралы ақпараттың сандық ұсынылуы болады.
Ескерту. Қағидалар 111-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
112. Аэронавиагациялық деректермен бірге тиісті жағдайларда қолданылатын жергілікті жер мен кедергілер туралы деректер массиві ұшуларды орындау мен ӘҚК қатысты мынадай қолданыс түрлерін қамтамасыз етеді:
1) ұшу бағытындағы жер бедерін бағалау функциясы бар, жердің жақын екені туралы ескерту жүйесі және ең төменгі қауіпсіз абсолюттік биіктік туралы ескерту жүйесі (МSАW);
2) екінші айналымға кететін немесе ұшып шығатын кезде авариялық жағдайда қолданылатын қосалқы схемаларды анықтау;
3) әуе кемесінің пайдалану шектеулерін талдау;
4) аспаптар бойынша ұшу схемаларының құрылымы (айналып ұшу схемасын қоса);
5) бағыт бойынша ұшу кезінде төмендету рәсімдерін және авариялық жағдайда қону орнын анықтау;
6) жерүсті қозғалысын басқару және оны бақылаудың жетілдірілген жүйесі (А-SМGСS);
7) аэронавигациялық карталарды және борттық деректер базасын жасау;
8) ұшу тренажеры;
9) әуеайлақтағы (тікұшақ айлағындағы) кедергілерді шектеу және жою.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
113. Осы Қағидалардың 112-тармағында айтылған аэронавиагциялық жүйелерді немесе функцияларды қолдануға байланысты талаптарды орындау мақсатында, жергілікті жер және кедергілер туралы деректер шоғыры төмендегі аудандарға бөлінеді:
1) 1-аудан: мемлекеттің бүкіл аумағы;
2) 2-аудан: әуеайлақ ауданында:
- 2а ауданы: ұшу жолағын және кедергілерден бос кез келген қолда бар жолақты қамтитын ҰҚЖ айналасындағы тік бұрышты аймақ;

район 2b: зона, простирающаяся от концов района 2а в направлении вылета на расстояние 10 км с расхождением 15 % в каждую сторону;
район 2с: зона, простирающаяся с внешней стороны района 2а и района 2b на расстояние не более 10 км от границы района 2а;
район 2d: зона, простирающаяся с внешней стороны районов 2а, 2b и 2с на расстояние до 45 км от контрольной точки аэродрома или до существующей границы ТМА, в зависимости от того, что ближе;
3) район 3: зона, примыкающая к рабочей площади аэродрома, которая в горизонтальном направлении простирается от боковой кромки ВПП на расстояние 90 м от осевой линии ВПП и на расстояние 50 м от боковой кромки всех других частей рабочей площади аэродрома;
4) район 4: зона, простирающаяся на расстояние 900 м от порога ВПП и 60 м с каждой стороны продленной осевой линии ВПП в направлении захода на посадку на ВПП, оборудованную для выполнения точных заходов на посадку по категории II или III.
Сноска. Пункт 113 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114. Данные о местности предоставляются для района 1.
Данные о препятствиях предоставляются в отношении препятствий в районе 1 высотой 100 метров или более над землей.
Сноска. Пункт 114 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.11.2024 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114-1. В отношении всех аэродромов, опубликованных в AIP Республики Казахстан, предоставляются данные о местности для: района 2a, зоны траектории взлета и зоны в пределах боковых границ поверхностей ограничения препятствий аэродрома.
Сноска. Правила дополнены пунктом 114-1 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 08.11.2024 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114-2. Данные о местности для района 4 предоставляются в отношении аэродромов, оборудованных для выполнения точных заходов на посадку по категории II или III.
Сноска. Правила дополнены пунктом 114-2 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 08.11.2024 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114-3. В отношении всех аэродромов, опубликованных в AIP Республики Казахстан, предоставляются данные о препятствиях для района 2а в отношении тех препятствий, которые выступают за поверхность учета данных о препятствиях, представляющую собой прямоугольную зону вокруг ВПП, включающую в себя летную полосу плюс любую имеющуюся полосу, свободную от препятствий. Поверхность учета препятствий района 2а расположена на высоте 3 метров над превышением ближайшей ВПП, измеренным вдоль осевой линии ВПП, а в зонах, относящихся к полосе, свободной от препятствий, если таковая имеется, на уровне, соответствующем превышению ближайшего конца ВПП.

- 2b ауданы: 2а ауданының ұшынан 10 км қашықтыққа ұшып шығу бағытында әр жаққа 15% ауытқумен созылатын аймақ;
- 2c ауданы: 2а ауданының және 2b ауданының сыртқы жағынан 2а ауданының шекарасынан 10 км-ден аспайтын қашықтыққа созылатын аймақ;
- 2d ауданы: 2а, 2b және 2с аудандарының сыртқы жағынан әуеайлақтың бақылау нүктесінен 45 км дейінгі қашықтыққа немесе қайсысы жақын екеніне байланысты қолданыстағы ТМА шекарасына дейін созылатын аймақ;
3) 3-аудан: әуеайлақтың жұмыс алаңына жанасатын, ҰҚЖ-ның бүйір жиегінен ҰҚЖ-ның осьтік желісінен 90 м қашықтыққа және әуеайлақтың жұмыс алаңының барлық басқа бөліктерінің бүйір жиегінен 50м қашықтыққа көлденең бағытта созылатын аймақ;
4) 4-аудан: ҰҚЖ табалдырығынан 900 м және ҰҚЖ-ға қонуға кіру бағытында ҰҚЖ-ның ұзартылған осьтік желісінің әрбір жағынан 60 м қашықтыққа созылатын, II немесе III санат бойынша қонуға нақты кіруді орындау үшін жабдықталған аймақ.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114. Жергілікті жер туралы деректер 1-аудан үшін ұсынылады.
Кедергілер туралы деректер жерден биіктігі 100 метр немесе одан жоғары 1-аудандағы кедергілерге қатысты ұсынылады.
Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 08.11.2024 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114-1. Қазақстан Республикасының AIP-те жарияланған барлық әуеайлақтарға қатысты: 2а-ауданы, ұшу траекториясының аймағы және әуеайлақтың кедергілерді шектеу беттерінің бүйір шекаралары шегіндегі аймақ үшін жергілікті жер туралы деректер ұсынылады.
Ескерту. Қағидалар 114-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 08.11.2024 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114-2. II немесе III санат бойынша қонуға дәл кіруді орындау үшін жабдықталған әуеайлақтарға қатысты 4-аудан үшін жергілікті жер туралы деректер ұсынылады.
Ескерту. Қағидалар 114-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 08.11.2024 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114-3. Қазақстан Республикасының AIP-те жарияланған барлық әуеайлақтарына қатысты ҰҚЖ айналасындағы тікбұрышты аймақ болып табылатын, ұшу жолағын және кедергілерден бос кез келген бар жолақты қамтитын кедергілер туралы деректерді есепке алу шегінен шығатын кедергілерге қатысты 2а-ауданы үшін кедергілер туралы деректер ұсынылады. 2а-ауданының кедергілерді есепке алу шегі ҰҚЖ-ның осьтік сызығы бойымен өлшенген ең жақын ҰҚЖ-дан асыра отырып 3 метр биіктікте, ал кедергілерден бос жолаққа жататын аймақтарда, егер бар болса, ҰҚЖ-ның ең жақын шетінен асып кетуге сәйкес келетін деңгейде орналасқан.

Сноска. Правила дополнены пунктом 114-3 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 08.11.2024 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114-4. В отношении всех аэродромов, опубликованных в AIP Республики Казахстан, предоставляются данные о препятствиях для объектов в зоне траектории взлета, которые возвышаются над плоской поверхностью, имеющей наклон 1,2 % и имеющей общее начало с зоной траектории взлета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 114-4 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 08.11.2024 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114-5. В отношении всех аэродромов, опубликованных в AIP Республики Казахстан, предоставляются данные о препятствиях, выступающих за пределы поверхностей ограничения препятствий аэродрома.
Сноска. Правила дополнены пунктом 114-5 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 08.11.2024 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114-6. Данные о препятствиях для района 4 предоставляются в отношении аэродромов, оборудованных для выполнения точных заходов на посадку по категории II или III.
Сноска. Правила дополнены пунктом 114-6 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 08.11.2024 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
115. Графическая иллюстрация для указанных в пункте 113 настоящих Правил районов содержится в документе ИКАО PANS-AIM "Правила аэронавигационного обслуживания. Управление аэронавигационной информацией" (Doc 10066).
Сноска. Пункт 115 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. Массивы данных о местности для соответствующих районов охвата соответствуют количественным требованиям к данным о местности, указанным в таблице 1 приложения 6 к настоящим Правилам, а данные о препятствиях соответствуют количественным требованиям к данным о препятствиях, указанным в таблице 2 приложения 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 116 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
117. Данные о местности составляются для районов, указанных в пункте 113 настоящих Правил, с использованием поверхностей учета данных о местности и критериев, приведенных в их графических иллюстрациях, а также в соответствии с количественными требованиями к данным о местности, содержащимися в таблице 1 приложения 6 к настоящим Правилам.

Ескерту. Қағидалар 114-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 08.11.2024 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114-4. Қазақстан Республикасының AIP-те жарияланған барлық әуеайлақтарға қатысты ұшу траекториясы аймағындағы 1,2% еңісі бар және ұшу траекториясы аймағымен жалпы басталуы бар жазық бетінен жоғары көтерілетін объектілер үшін кедергілер туралы деректер ұсынылады.
Ескерту. Қағидалар 114-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 08.11.2024 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114-5. Қазақстан Республикасының AIP-те жарияланған барлық әуеайлақтарға қатысты әуеайлақтың кедергілерін шектеу беттерінен тыс шығатын кедергілер туралы деректер ұсынылады.
Ескерту. Қағидалар 114-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 08.11.2024 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114-6. II немесе III санат бойынша қонуға дәл кіруді орындау үшін жабдықталған әуеайлақтарға қатысты 4-аудан үшін кедергілер туралы деректер ұсынылады.
Ескерту. Қағидалар 114-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 08.11.2024 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
115. Осы Қағидалардың 113-тармағында көрсетілген аудандардың графикалық суреттері PANS-AIM "Аэронавигациялық қызмет көрсету қағидалары. Аэронавигациялық ақпаратты басқару" (Doc 10066) ИКАО құжатта қамтылған.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
116. Қамтылатын тиісті аудандарға арналған жергілікті жер туралы деректер массиві осы Қағидаларға 6-қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген жергілікті жер туралы деректерге қойылатын сандық талаптарға сәйкес келеді, ал кедергілер туралы деректер осы Қағидаларға 6-қосымшаның 2-кестесінде көрсетілген кедергілер туралы деректерге қойылатын сандық талаптарға сәйкес келеді.
Ескерту. 116-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
117. Жергілікті жер туралы деректер, жергілікті жер туралы деректерді есепке алу шегі мен графикалық суреттерде келтірілген критерийлерді қолдану арқылы, сондай-ақ осы Қағидаларға 6-қосымшасының 1-кестесіндегі жергілікті жер туралы деректерге қойылатын сандық талаптарға сәйкес, осы Қағидалардың 113-тармағында көрсетілген аудандар үшін жасалады.

118. Данные о препятствиях содержат массив цифровых данных о препятствиях и включает те элементы, которые возвышаются над прилегающими и окружающими элементами и считаются опасными для целей выполнения полетов. Данные о препятствиях предусматривают цифровое представление вертикальных и горизонтальных размеров искусственных объектов.
119. Неподвижные (постоянные или временные) или подвижные препятствия определяются в пределах районов, указанных в пункте 113 настоящих Правил, на основе поверхностей учета данных о препятствиях и критериев, в соответствии с графическими иллюстрациями, и данные о них составляются в соответствии с количественными требованиями к данным о препятствиях, содержащимися в таблице 2 приложения 6 к настоящим Правилам.
120. В данные о местности вносятся все типы элементов, которые описываются в соответствии с атрибутами местности, приведенными в таблице 3 приложения 6 к настоящим Правилам.
121. В данные о препятствиях вносятся все типы элементов, определенные в качестве препятствий, которые описываются в соответствии с атрибутами препятствий, приведенными в таблице 4 приложения 6 к настоящим Правилам.
122. Спецификации информационных продуктов с данными о местности включают описание метода получения данных, которое содержит общую информацию об используемых источниках и процессах получения данных о местности.
122-1. Массивы картографических данных аэродрома содержат цифровое представление элементов аэродрома.
Сноска. Правила дополнены пунктом 122-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.11.2018 № 839 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
122-2. Массивы данных о схемах полетов по приборам содержат цифровое представление схем полетов по приборам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 122-2 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.11.2018 № 839 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
122-3. Составителем по массивам цифровых данных, указанных в пункте 110 настоящих Правил, является поставщик АНО.
Обновление массивов данных по препятствиям в районах 2 (2a, 2b, 2c, 2d), 3 и 4 осуществляется после предоставления соответствующих данных от эксплуатантов аэродромов, но не реже чем раз в 5 лет.
Обновление массивов данных по препятствиям в районе 1 осуществляется поставщиком АНО посредством запроса в заинтересованные государственные органы Республики Казахстан не реже чем один раз в 2 года.

118. Кедергілер туралы деректерде кедергілер туралы цифрлық деректер шоғыры бар, оған жапсарлас және қоршаған элементтерден жоғары және ұшуларды орындау мақсаттары үшін қауіпті саналатын элементтер кіреді. Кедергілер туралы деректер жасанды нысандардың тік және көлденең көлемінің цифрлық көрінісін береді.
119. Жылжымайтын (тұрақты немесе уақытша) немесе жылжитын кедергілер, графикалық суреттерге сәйкес, кедергілер туралы деректерді есепке алу шегі мен келтірілген критерийлер негізінде осы Қағидалардың 113-тармағында көрсетілген аудандар шегінде анықталады, олар туралы деректер осы Қағидалардың 6-қосымшаның 2-кестесіндегі кедергілер туралы деректерге қойылатын сандық талаптарға сәйкес жасалады.
120. Жергілікті жер туралы деректерге осы Қағидаларға 6-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген жергілікті жерінің атрибуттарға сәйкес сипатталатын элементтердің барлық типтері енгізіледі.
121. Кедергілер туралы деректерге осы Қағидаларға 6-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген кедергілерінің атрибуттарға сәйкес сипатталатын, кедергілер ретінде анықталған элементтердің барлық типтері енгізіледі.
122. Жергілікті жер туралы деректер бар ақпарат өнімдерінің ерекшеліктеріне қолданылатын дереккөздер мен жергілікті жер туралы деректерді алу процестері туралы жалпы ақпарат қамтылған деректерді алу әдісінің сипаттамасы қосылады.
122-1. Әуеайлақтың картографиялық деректер шоғыры әуеайлақ элементтерін цифрлық ұсынуды қамтиды.
Ескерту. Қағидалар 122-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.11.2018 № 839 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
122-2. Аспаптар бойынша ұшу схемалары туралы деректер шоғыры аспаптар бойынша ұшу схемаларын цифрлық ұсынуды қамтиды.
Ескерту. Қағидалар 122-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.11.2018 № 839 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
122-3. Осы Қағидалардың 110-тармағында көрсетілген цифрлық деректер массивтері бойынша құрастырушы АҚК берушісі болып табылады.
2 (2a, 2b, 2c, 2d), 3 және 4-аудандардағы кедергілер бойынша деректер массивтерін жаңарту әуеайлақ пайдаланушыларынан тиісті деректер ұсынылғаннан кейін, бірақ кемінде 5 жылда бір рет жүзеге асырылады.
1-аудандағы кедергілер бойынша деректер массивтерін жаңартуды АҚК берушісі Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарына сұрау салу арқылы кемінде 2 жылда бір рет жүзеге асырады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 122-3 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 08.11.2024 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 8. Использование электросвязи
123. Органы NОТАМ должны быть подсоединены к АFS и обеспечивать буквопечатающую связь.
124. Органы NОТАМ подсоединены АFS к следующим пунктам:
1) ко всем районным диспетчерским центрам и центрам полетной информации;
2) к аэродромам (вертодромам), на которых организовано предполетное информационное обслуживание.
Параграф 9. Обмен аэронавигационной информацией (аэронавигационными данными)
125. САИ по запросу САИ иностранных государств в целях обеспечения безопасности полетов, регулярности и эффективности аэронавигации, незамедлительно предоставляет аэронавигационные данные и аэронавигационную информацию, касающуюся всей территории Республики Казахстан, а также воздушного пространства, суверенитет над которым не определен, где Республика Казахстан несет ответственность за обеспечение обслуживания воздушного движения.
Сноска. Пункт 125 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
126. С целью упрощения международного обмена аэронавигационной информацией (аэронавигационными данными) САИ устанавливает прямой контакт с САИ других государств.
127. САИ после проверки аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) размещает ее в Международных базах данных аэронавигационной информации (аэронавигационных данных).
128. Один экземпляр каждого из нижеперечисленных продуктов аэронавигационной информации (при наличии), которые были запрошены САИ другого Договаривающегося государства ИКАО, авиакомпаниями или другими организациями, связанными с подготовкой аэронавигационных карт, выполнением или обеспечением полетов, предоставляются на безвозмездной основе во взаимно согласованной форме или формате:
1) AIP, включая изменения и дополнения;
2) AIC;
3) аэронавигационные карты;
4) NOTAM;
5) массивы цифровых данных.
Сноска. Пункт 128 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.01.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 10. Представление и распространение аэронавигационной информации
129. Информация, подлежащая распространению с помощью системы AIRAC, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, распространяется по датам, заранее установленным САИ. Установление, отмена или значительные изменения базируются на принципе единых дат вступления в силу с интервалами в 28 календарных дней. Указанная информация не изменяется, на протяжении следующих 28 календарных дней после даты вступления в силу, кроме тех случаев, когда информация носит временный характер и не сохраняется на протяжении всего периода.

Ескерту. Қағидалар 122-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 08.11.2024 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-параграф. Электр байланысын пайдалану
123. NОТАМ органдары АFS-ға қосылған және әріп басатын байланыспен қамтамасыз етілген болуға тиіс.
124. NОТАМ органдары АFS-мен мына пункттерге:
1) барлық аудандық диспетчерлік орталықтарына және ұшу ақпараты орталықтарына;
2) ұшу алдындағы ақпараттық қызмет көрсету ұйымдастырылған әуеайлақтарға (тікұшақ айлақтарына) қосылған.
9-параграф. Аэронавигациялық ақпаратпен (аэронавигациялық деректермен) алмасу
125. ААҚ ұшу қауіпсіздігін, аэронавигацияның тұрақтылығы мен тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында шетел мемлекеттердің ААҚ сұрау салуы бойынша Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына, сондай-ақ егемендігі айқындалмаған әуе кеңістігіне қатысты, Қазақстан Республикасы әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге жауапты болатын аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпаратты дереу береді.
Ескерту. 125-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
126. Аэронавигациялық ақпаратпен халықаралық алмасуды жеңілдету мақсатында ААҚ басқа мемлекеттердің аэронавигациялық ақпарат (аэронавигациялық деректер) қызметтерімен тікелей байланыс орнатады.
127. ААҚ аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректер) тексергеннен кейін оны Халықаралық аэронавигациялық ақпараттың (аэронавигациялық деректердің) деректер базасына орналастырады.
128. Басқа ИКАО Уағдаласушы мемлекеттерінің ААҚ, авиакомпаниялар немесе аэронавигациялық карталарды дайындаумен, ұшуды орындаумен немесе қамтамасыз етумен байланысты басқа ұйымдар сұратқан төменде санамаланған аэронавигациялық ақпарат өнімдерінің әрқайсысының бір данасы (бар болса) өзара келісілген нысанда немесе форматта өтеусіз негізде ұсынылады:
1) AIP, өзгерістер мен толықтыруларды қоса алғанда;
2) AIC;
3) аэронавигациялық карталар;
4) NOTAM;
5) сандық деректер массивтері.
Ескерту. 128-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.01.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-параграф. Аэронавигациялық ақпаратты ұсыну және тарату
129. Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес АІRАС жүйесі арқылы таратуға жататын ақпарат ААҚ алдын ала белгілеген күндер бойынша таратылады. Белгілеу, жою немесе едәуір өзгерту күнтізбелік 28 күн аралығымен бір күнде күшіне ену қағидатына негізделеді. Көрсетілген ақпарат уақытша болған және бүкіл кезең бойы сақталмайтын болған жағдайдан басқа жағдайларда, күшіне енген күнінен кейінгі күнтізбелік 28 күн бойы өзгертілмейді.

130. Информация, которая требует переиздания маршрутных карт ИКАО и (или) аэродромных карт и схем, должна предоставляться в САИ для обработки не позднее, чем за 4 цикла AIRAC (112 календарных дней) в целях доведения до пользователей воздушного пространства такой информации за 56 дней до ее вступления в силу. В других случаях - не позднее, чем за 3 цикла AIRAC (84 календарных дня).
Сноска. Пункт 130 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131. В цикле AIRAC не используются даты в период между 21 декабря и 17 января включительно, как даты вступления в силу изменений в рамках системы AIRAC.
132. Аэронавигационная информация, распространяемая по системе AIRAC, размещается САИ на интернет-ресурсе поставщика АНО, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации не менее чем за 42 календарных дня до даты вступления в силу.
Сноска. Пункт 132 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133. Исключен приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.01.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133-1. Составителями исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных, которые требуются САИ для публикации продуктов аэронавигационной информации, являются организации, указанные в приложении 8 к настоящим Правилам, в соответствии с разделами (подразделами, пунктами) AIP.
Сноска. Правила дополнены пунктом 133-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)..
Параграф 11. Система управления качеством аэронавигационной информации (аэронавигационных данных)
134. В целях соответствия распространяемой аэронавигационной информации установленными настоящими Правилами требованиям к качеству данных, поставщик АНО обеспечивает создание и поддержание функционирования системы управления качеством, охватывающей политику, процессы и процедуры обеспечения аэронавигационной информацией, в том числе предназначенные для использования метаданных в целях обеспечения и проверки прослеживаемости аэронавигационных данных по всей цепи данных аэронавигационной информации с целью выявления любых ошибок в данных, обнаруженных при использовании, их исправления и информирования о них соответствующих пользователей.

130. ИКАО-ның бағыт карталарын және (немесе) әуеайлақ карталары мен схемаларын қайта шығаруды талап ететін ақпарат, әуе кеңістігін пайдаланушыларға мұндай ақпаратты ол күшіне енгенге дейін 56 күн бұрын жеткізу мақсатында, ААҚ АІRАС-тың 4 циклынан бұрын (күнтізбелік 112 күн) өңделуге ұсынылуы тиіс. Басқа жағдайларда АIRАС-тың 3 циклынан бұрын (күнтізбелік 84 күн).
Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
131. АІRАС циклында өзгерістердің АІRАС жүйесі шеңберінде күшіне ену күндері ретінде 21 желтоқсан мен 17 қаңтарды қоса алғандағы аралық ішіндегі күндер қолданылмайды.
132. AIRAC жүйесі арқылы таратылатын аэронавигациялық ақпаратты ААҚ, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АҚК берушісінің интернет-ресурсында күшіне енген күнге дейін кем дегенде күнтізбелік 42 күн бұрын орналастырады.
Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
133. Алып тасталды - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.01.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
133-1. AIP-тың бөлімдеріне (кіші бөлімдеріне, тармақтарына) сәйкес осы Қағидаларға 8-қосымшада көрсетілген ұйымдар аэронавигациялық ақпарат өнімдерін жариялау үшін ААҚ талап ететін бастапқы аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректердің құрастырушылары болып табылады.
Ескерту. Қағидалар 133-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-параграф. Аэронавигациялық ақпараттардың (деректердің) сапасын бақылау жүйесі
134. Таратылатын аэронавигациялық ақпараттың осы Қағидаларда белгіленген деректер сапасына қойылатын талаптарға сәйкестігі мақсатында АҚК берушісі аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етудің политика, процестері мен рәсімдерін қамтитын, оның ішінде аэронавигациялық ақпарат деректерінің барлық тізбегі бойынша аэронавигациялық деректердің қадағалануын қамтамасыз ету және тексеру мақсатында метадеректерді пайдалануға арналған сапаны басқару жүйесін құруды және оның жұмыс істеуін қолдауды қамтамасыз етеді, оларды түзету және олар туралы тиісті пайдаланушыларды хабардар ету.

Сноска. Пункт 134 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
134-1. Персонал САИ ознакамливается и руководствуется процедурами обеспечения аэронавигационной информации, являющимися неотъемлемой частью системы управления качеством.
Сноска. Правила дополнены пунктом 134-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
134-2. Поставщик аэронавигационного обслуживания осуществляет внутренний контроль за обеспечением соответствия действующей системе управления качеством.
Сноска. Правила дополнены пунктом 134-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
134-3. Подтверждение соответствия системы управления качеством предъявляемым требованиям осуществляется посредством проведения внешних или внутренних проверок. В случае установления несоответствия определятся его причина и без необоснованной задержки предпринимаются соответствующие действия для устранения такого несоответствия. Все выводы по итогам ревизии и действия по устранению недостатков подтверждаются фактами и надлежащим образом документируются.
Сноска. Правила дополнены пунктом 134-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
135. Созданная система управления качеством должна соответствовать стандартам гарантии качества серии 9001 Международной организации по стандартизации (ISO).
135-1. В рамках созданной системы управления качеством определяются компетенции и связанные с ними знания, умения и способности, которые необходимы для выполнения каждой функции, а персонал по обеспечению аэронавигационной информацией, который назначается для выполнения этих функций, имеет надлежащую подготовку.
Ведется соответствующий учет, позволяющий подтверждать квалификацию персонала по обеспечению аэронавигационной информацией, а также организуются первоначальные и периодические проверки, в ходе которых от персонала по обеспечению аэронавигационной информацией требуется демонстрация владения необходимыми компетенциями. Периодические проверки персонала по обеспечению аэронавигационной информацией, проводимые один раз в три года, используются в качестве средства выявления и устранения недостатков в знаниях, умениях и способностях.

Ескерту. 134-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
134-1. ААҚ персоналы сапаны басқару жүйесінің ажырамас бөлігі болып табылатын аэронавигациялық ақпаратты қамтамасыз ету рәсімдерімен танысады және басшылыққа алады.
Ескерту. Қағида 134-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
134-2. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші сапаны басқарудың қолданыстағы жүйесіне сәйкестікті қамтамасыз етуге ішкі бақылауды жүзеге асырады.
Ескерту. Қағида 134-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
134-3. Сапаны басқару жүйесінің қойылатын талаптарға сәйкестігін растау сыртқы немесе ішкі тексерулер жүргізу арқылы жүзеге асырылады. Сәйкессіздік анықталған жағдайда оның себебі айқындалады және негізсіз кідіріссіз осындай сәйкессіздікті жою үшін тиісті іс-қимылдар қолданылады. Тексеру қорытындылары бойынша барлық тұжырымдар мен кемшіліктерді жою жөніндегі іс-қимылдар фактілермен расталады және тиісті түрде құжатталады.
Ескерту. Қағида 134-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
135. Құрылған сапаны басқару жүйесі Халықаралық стандарттау ұйымының (ISO) 9001 сериясындағы сапа кепілдігі стандарттарына сәйкес келуге тиіс.
135-1. Құрылған сапа менеджменті жүйесінің шеңберінде әр функцияны орындау үшін қажетті құзыреттіліктер мен байланысты білім, дағдылар мен қабілеттер анықталады, ал осы функцияларды орындау үшін тағайындалған аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету бойынша қызметкерлер тиісті дайындыққа ие болады.
Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету бойынша қызметкерлердің біліктілігін растауға мүмкіндік беретін тиісті есеп жүргізіледі, сондай-ақ бастапқы және мерзімді тексерулер ұйымдастырылады, олардың барысында аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету бойынша қызметкерлерден қажетті құзыреттерді иеленуді көрсету талап етіледі. Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету бойынша қызметкерлерді үш жылда бір рет жүргізілетін кезеңдік тексерулер білімдегі, икемділіктегі және қабілеттіліктегі кемшіліктерді анықтау және жою құралы ретінде пайдаланылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 135-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136. Прослеживаемость аэронавигационных данных обеспечивается и поддерживается в течение всего периода использования этих данных.
Сноска. Пункт 136 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136-1. Полнота аэронавигационных данных обеспечивается в целях поддержки их предполагаемого использования.
Сноска. Правила дополнены пунктом 136-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
137. САИ обеспечивает публикацию аэронавигационных данных со степенью разрешения, соответствующей требованиям к качеству аэронавигационных данных.
138. Сохранение целостности аэронавигационных данных обеспечивается на протяжении всего информационного процесса с момента составления до направления следующему предполагаемому пользователю.
Сноска. Пункт 138 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
139. 139. В зависимости от применимой классификации целостности вводятся процедуры валидации и верификации, которые:
1) в отношении обычных данных: предотвращают искажение на этапе обработки данных;
2) в отношении важных данных: обеспечивают, что искажение не произойдет на любом этапе процесса обработки данных (сбор, обработка, хранение, интеграция, обмен и передача), и могут при необходимости предусматривать дополнительные меры или шаги для устранения потенциальных рисков в общем процессе обработки аэронавигационных данных с целью дальнейшего обеспечения целостности данных на этом уровне;
3) в отношении критических данных: обеспечивают, что искажение не произойдет на любом этапе процесса обработки данных (сбор, обработка, хранение, интеграция, обмен и передача), и предусматривают дополнительные процедуры гарантии целостности данных для устранения риска ошибок.
Сноска. Пункт 139 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.11.2024 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Қағидалар 135-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
136. Аэронавигациялық деректердің қадағалануы осы деректерді пайдаланудың бүкіл кезеңі ішінде қамтамасыз етіледі және сақталады.
Ескерту. 136-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
136-1. Аэронавигациялық деректердің толықтығы олардың болжамды пайдаланылуын қолдау мақсатында қамтамасыз етіледі.
Ескерту. Қағидалар 136-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
137. ААҚ ажыратымдылық дәрежесі аэронавигациялық деректердің сапасына қойылатын талаптарға сәйкес келетін аэронавигациялық деректердің жариялануын қамтамасыз етеді.
138. Аэронавигациялық деректердің тұтастығын сақтау оларды құрастыру сәтінен бастап келесі болжамды пайдаланушыға жібергенге дейінгі бүкіл ақпараттық процес бойы қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 138-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
139. Қолданылатын тұтастық сыныптамасына байланысты валидация және верификация рәсімдері енгізіледі, олар:
1) қалыпты деректерге қатысты: деректерді өңдеу сатысында бұрмалануды болдырмайды;
2) маңызды деректерге қатысты: бұрмаланудың деректерді өңдеу процесінің кез келген кезеңінде (жинау, өңдеу, сақтау, интеграциялау, алмасу және беру) орын алмауын қамтамасыз етеді және қажет болған жағдайда осы деректердің тұтастығын осы деңгейде одан әрі қамтамасыз ету мақсатында аэронавигациялық деректерді өңдеудің жалпы процесінде ықтимал тәуекелдерді жою үшін қосымша шаралар немесе қадамдар көздеуі мүмкін;
3) сыни деректерге қатысты: бұрмаланудың деректерді өңдеу процесінің кез келген кезеңінде (жинау, өңдеу, сақтау, интеграциялау, алмасу және беру) орын алмауын қамтамасыз етеді және қателер қаупін жою үшін деректердің тұтастығына кепілдік берудің қосымша рәсімдерін көздейді.
Ескерту. 139-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 08.11.2024 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

140. Рассылка или обмен аэронавигационной информацией и (или) аэронавигационными данными с предполагаемым пользователем осуществляется одним из следующих способов:
1) размещением на интернет-ресурсе поставщика АНО, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации;
2) физической рассылкой на электронных носителях посредством их доставки курьерской (почтовой) службой;
3) прямой электронной рассылкой, обеспечивающей автоматическую рассылку аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) посредством использования прямого электронного соединения между САИ и предполагаемым пользователем, например электронная почта или каналы связи AFTN;
4) посредством рассылки на адрес электронной почты.
Сноска. Пункт 140 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
141. Защита массивов аэронавигационных данных на электронных носителях при их хранении обеспечивается с помощью контроля с использованием 32-битового CRC, реализуемого приложением для массивов данных.
142. Перед представлением САИ подлежащий выпуску материал, включаемый как часть продукта аэронавигационной информации, полностью проверяется для обеспечения того, чтобы он содержал всю необходимую информацию и являлся правильным во всех деталях.
Сноска. Пункт 142 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 12. Выявление и анализ ошибок в аэронавигационной информации (аэронавигационных данных)
Сноска. Правила дополнены параграфом 12 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 08.11.2024 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
143. Процесс выявления ошибок при обеспечении аэронавигационной информацией (аэронавигационными данными) является неотъемлемой частью системы управления качеством.
Процедуры выявления ошибок в аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) и составления отчетов применяются, когда ошибка обнаруживается в результате проведения верификации и валидации данных. Ошибка может быть выявлена САИ в процессе обработки аэронавигационных данных (при проведении проверки перед публикацией) или пользователем, использующим опубликованный продукт или набор данных.
Каждая выявленная ошибка в данных постоянного характера подлежит анализу и предпринимаются действия согласно пункта 146 настоящих Правил.

140. Болжамды пайдаланушыға аэронавигациялық ақпарат және (немесе) аэронавигациялық деректерімен тарату немесе алмасу төмендегі тәсілмен жүзеге асырылады:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АҚК берушісінің интернет-ресурсында орналастыру арқылы;
2) курьерлік қызмет (пошта қызметі) арқылы жеткізумен электрондық тасығыштарда тарату арқылы;
3) ААҚ мен болжамды пайдаланушы арасындағы тікелей электрондық байланыс, мысалы электрондық пошта немесе AFTN байланыс арналары бойынша аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) автоматты таратуды қамтамасыз ететін тікелей электрондық тарату арқылы;
4) электрондық пошта мекенжайына жіберу арқылы.
Ескерту. 140-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
141. Электрондық тасымалдағыштардағы аэронавигациялық деректер шоғырын сақтау кезінде қорғау, деректер шоғырына арналған қосымшада келтірілген 32-биттік циклдық артық кодты (СRС) қолданып бақылау арқылы қамтамасыз етіледі.
142. ААҚ ұсыну алдында аэронавигациялық ақпарат өнімінің бір бөлігі ретінде енгізілетін шығарылуға жататын материал оның барлық қажетті ақпаратты қамтуын және барлық бөлшектерде дұрыс болуын қамтамасыз ету үшін толық тексеріледі.
Ескерту. 142-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-параграф. Аэронавигациялық ақпараттағы (аэронавигациялық деректер) қателерді анықтау және талдау
Ескерту. Қағидалар 12-параграфпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 08.11.2024 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
143. Аэронавигациялық ақпаратпен (аэронавигациялық деректермен) қамтамасыз ету кезінде қателерді анықтау процесі сапаны басқару жүйесінің ажырамас бөлігі болып табылады.
Аэронавигациялық ақпараттағы (аэронавигациялық деректердегі) қателерді анықтау және есептерді жасау рәсімдері деректерді верификациялау және валидациялау нәтижесінде қате анықталған кезде қолданылады. Қатені аэронавигациялық деректерді өңдеу процесінде (жарияланғанға дейін тексеру кезінде) немесе жарияланған өнімді немесе деректер жиынтығын пайдаланатын пайдаланушы анықтауы мүмкін.
Тұрақты сипаттағы деректерде анықталған әрбір қате талдауға жатады және осы Қағидалардың 146-тармағына сәйкес іс-әрекеттер қабылданады.

144. При выявлении ошибки в аэронавигационных данных предпринимаемые САИ действия зависят от следующих критериев:
1) категория ошибки;
2) причины возникновения ошибки (ошибка в аэронавигационных данных или при обработке);
3) обстоятельства выявленной ошибки (была ли ошибка выявлена до или после публикации аэронавигационной информации (аэронавигационных данных);
4) время, необходимое для исправления ошибки.
145. Категория ошибки определяется в следующем порядке:
1) критическая ошибка – ошибка в аэронавигационных данных, которая оказывает прямое влияние на безопасность аэронавигации (например: некорректные данные в отношении схемы захода на посадку по приборам, неверные высоты пролета препятствия и превышений аэродрома, порогов взлетно-посадочной полосы, неверные данные в отношении маршрутов ОВД, неверные данные в отношении воздушного пространства);
2) важная ошибка – ошибка в аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) или отсутствие такой информации (данных), которая публикуется для целей связи или аэронавигации (например: неверно опубликованная частота органа ОВД или ее отсутствие);
3) незначительная ошибка – ошибка, которая не оказывает влияния на работу аэронавигации (любой типографский, грамматический, печатный или форматирующий недостаток, который непосредственно не вызывает трудностей в работе).
146. Меры, предпринимаемые САИ после выявления ошибки в аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) постоянного характера:
1) регистрация ошибки;
2) анализ ошибки (опубликована ли уже ошибка, насколько критична, является ли это ошибкой в аэронавигационных данных, нужно ли уведомлять составителя исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных);
3) определение причины возникновения ошибки;
4) выполнение корректирующих действий (например: обновление процесса обработки аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) или автоматизированной системы обработки аэронавигационной информации (аэронавигационных данных), в которых была выявлена ошибка);
5) обновление продукта аэронавигационной информации, который содержит ошибку;
6) соответствующая запись об устранении ошибки и предпринятых действиях.
147. С момента выявления в опубликованной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) критической ошибки САИ предпринимаются следующие незамедлительные действия:
1) издается извещение NOTAM с постоянным сроком действия, в том случае, когда до окончания срока действия изданного NOTAM ожидается публикация поправки к AIP;
2) публикуется дополнение к AIP, если в течение 90 дней не запланирована публикация поправки к AIP, либо если ошибка может быть скорректирована только посредством дополнения к AIP (обширный текст или графическая информация).
Приложение 1
к Правилам обеспечения
аэронавигационной
информацией
в гражданской авиации
Качество аэронавигационных данных

144. Аэронавигациялық деректерде қателер анықталған кезде қабылданатын ААҚ әрекеттері мынадай өлшемшарттарға байланысты болады:
1) қате санаты;
2) қатенің пайда болу себептері (аэронавигациялық деректердегі немесе өңдеу кезіндегі қате);
3) анықталған қатенің мән-жайлары (қате аэронавигациялық ақпарат (аэронавигациялық деректер) жарияланғанға дейін немесе жарияланғаннан кейін анықталды ма;
4) қатені түзетуге кететін уақыт.
145. Қате санаты мынадай тәртіппен айқындалады:
1) сыни қателік – аэронавигация қауіпсіздігіне тікелей әсер ететін аэронавигациялық деректердегі қателік (мысалы: аспаптар бойынша қонуға кіру схемасына қатысты дұрыс емес деректер, әуеайлақтың кедергілері мен асып кетулерінің дұрыс емес биіктіктері, ұшу-қону жолағының табалдырықтары, ӘҚҚ маршруттарына қатысты дұрыс емес деректер, әуе кеңістігіне қатысты дұрыс емес деректер);
2) маңызды қателік – аэронавигациялық ақпараттағы (аэронавигациялық деректердегі) қателік немесе байланыс немесе аэронавигация мақсатында жарияланатын мұндай ақпараттың (деректердің) болмауы (мысалы: ӘҚҚ органының қате жарияланған жиілігі немесе оның болмауы);
3) кішігірім қате - бұл аэронавигация жұмысына әсер етпейтін қате (кез келген типографиялық, грамматикалық, баспа немесе форматтау кемшілігі, бұл жұмыста қиындық тудырмайды).
146. Тұрақты сипаттағы аэронавигациялық ақпаратта (аэронавигациялық деректерде) қате анықталғаннан кейін ААҚ қабылдайтын шаралар:
1) қатені тіркеу;
2) қатені талдау (қате жарияланды ма, қаншалықты маңызды, бұл аэронавигациялық деректердегі қателік пе, бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушыға хабарлау қажет пе;
3) қатенің туындау себептерін анықтау;
4) түзету іс-қимылдарын орындау (мысалы: қате анықталған аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) өңдеу процесін немесе аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) өңдеудің автоматтандырылған жүйесін жаңарту);
5) қатені қамтитын аэронавигациялық ақпарат өнімін жаңарту;
6) қатені жою және қабылданған әрекеттер туралы тиісті жазба.
147. Жарияланған аэронавигациялық ақпаратта (аэронавигациялық деректерде) ААҚ сыни қатесі анықталған сәттен бастап мынадай шұғыл әрекеттер қабылданады:
1) шығарылған NOTAM қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін AIP-ке түзетудің жариялануы күтілетін жағдайда, тұрақты қолданылу мерзімі бар NOTAM хабарламасы шығарылады;
2) егер 90 күн ішінде AIP түзетуін жариялау жоспарланбаған болса немесе қатені тек AIP қосымшасы (кең мәтін немесе графикалық ақпарат) арқылы түзетуге болатын болса, AIP қосымшасы жарияланады.
Азаматтық аваицияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
1-қосымша
Аэронавигациялық деректердің сапасы

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Таблица 1. Широта и долгота
Широта и долгота
Точность/ тип данных, в километрах / метрах (морских милях)
Разрешение публикуемых данных, в минутах / секундах
Разрешение карты, в секундах
Классификация целостности
Точки границ района полетной информации
2 км (1 м. миля), объявленная
1 мин
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Точки границ районов Р, R, D (вне границ CTA/CTR)
2 км (1 м. миля), объявленная
1 мин
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Точки границ районов Р, R, D (внутри границ CTA/CTR)
100 м, расчетная
1 с
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Точки границ CTA/CTR
100 м, расчетная
1 с
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Маршрутные NAVAID и контрольные точки, пункт ожидания, точки STAR/SID
100 м, результаты съемки/ расчетная
1 с
1 с
важные
Препятствия в районе 1 (вся территория государства)
50 м, результаты съемки
1 с
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Контрольная точка аэродрома/вертодрома
30 м, результаты съемки
1 с
1 с
обычные
NAVAID, расположенные на аэродроме/вертодроме
3 м, результаты съемки
1/10 с
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Препятствия в районе 2
5 м, результаты съемки
1/10 с
1/10 с
важные
Препятствия в районе 3
0.5 м, результаты съемки
1/10 с
1/10 с
важные
Контрольные точки/пункты конечного захода на посадку и другие важные контрольные точки/пункты, образующие схему захода на посадку по приборам
3 м, результаты съемки/ расчетная
1/10 с
1 с
важные
Порог ВПП
1 м, результаты съемки
1/100 с
1 с
критические
Препятствия в районе 4
0.5 м, результаты съемки
1/10 с
1/10 с
важные
Конец ВПП
1 м, результаты съемки
1/100 с
-
критические
Точки осевой линии ВПП
1 м, результаты съемки
1/100 с
1/100 с
критические
Точки осевой линии РД
0,5 м, результаты съемки
1/100 с
1/100 с
важные
Точки осевой линии РД на земле, точки РД для руления по воздуху и транзитных маршрутов
0,5 м, результаты съемки/ расчетная
1/100 с
1/100 с
важные
Точки стоянки воздушных судов/вертолетов/ пункты проверки INS
0,5 м, результаты съемки
1/100 с
1/100 с
обычные
Геометрический центр TLOF или пороги FATO (вертодромы)
1 м, результаты съемки
1/100 с
1 с
критические
Таблица 2. Превышение, абсолютная высота, относительная высота
Превышение/абсолютная высота/ относительная высота
Точность/ тип данных, в метрах / футах
Разрешение публикуемых данных, в метрах / футах
Разрешение карты, в метрах / футах
Классификация целостности
Превышение аэродрома/вертодрома
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Волна геоида WGS-84 в месте превышения аэродрома/вертодрома
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Порог ВПП или FATO (неточные заходы на посадку)
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Волна геоида WGS-84 на пороге ВПП или FATO, в геометрическом центре TLOF (неточные заходы на посадку)
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Порог ВПП или FATO (точные заходы на посадку)

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-кесте. Ені мен ұзындығы
Ені мен ұзындығы
Дәлдік/деректердің түрі, километр / метр (теңіз миль)
Жарияланатын деректердің дәлдігі, минутта / секундта
Картаның дәлдігі, секундта
Бүтіндігінің сыныптамасы
Ұшу ақпаратының ауданы шекараларының нүктелері
2 км (1 м. миль), жарияланған
1 мин
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Р, R, D аудандары шекараларының нүктелері (CTA/CTR шекараларынан тыс)
2 км (1 м. миль), жарияланған
1 мин
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Р, R, D аудандары шекараларының нүктелері (CTA/CTR шекаралары ішінде)
100 м, есептелген
1 с
Салынғанға сәйкес
маңызды
CTA/CTR шекараларының нүктелері
100 м, есептелген
1 с
Салынғанға сәйкес
маңызды
NAVAID бағыттары мен бақылау нүктелері, күту пункті, STAR/SID нүктелері
100 м, түсіру нәтижелері/ есептелген
1 с
1 с
маңызды
1-аудандағы кедергілері (мемлекеттің бүкіл аумағы)
50 м, түсірудің нәтижелері
1 с
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Әуеайлақтың/тікұшақ айлағының бақылау нүктесі
30 м, түсірудің нәтижелері
1 с
1 с
қалыпты
Әеуайлақта/тікұшақ айлағында орналасқан NAVAID
3 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
Салынғанға сәйкес
маңызды
2-аудандағы кедергілері
5 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
1/10 с
маңызды
3-аудандағы кедергілері
0.5 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
1/10 с
маңызды
Қонуға соңғы кірудің бақылау нүктелері/пункттері және аспаптар бойынша қону сұлбасын жасайтын басқа да манызды бақылау нүктелері/пункттері
З м, түсірудің нәтижелері/ есептелген
1/10 с
1 с
маңызды
ҰҚЖ-ның шегі
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1 с
критикалық
4-аудандағы кедергілері
0.5 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
1/10 с
маңызды
ҰҚЖ-ның соңы
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
-
критикалық
ҰҚЖ-ның білік сызығының нүктелері
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1/100 с
критикалық
РЖ білік сызығының нүктелері
0,5 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1/100 с
маңызды
Жердегі РЖ білік сызығының нүктелері; әуеде рульдеу үшін және транзиттік бағыттардың РЖ нүктелері
0,5 м, түсірудің нәтижелері/ есептелген
1/100 с
1/100 с
маңызды
Әуе кемелері/тікұшақ тұрақтарының нүктелері/ INS тексеру пункттері
0,5 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1/100 с
қалыпты
TLOF геометриялық орталығы немесе FATO шегі (тікұшақ айлақтары)
1м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1 с
критикалық
2-кесте. Асып кету, абсолютті биіктік, салыстырмалы биіктік
Асып кету/абсолютті биіктік/салыстырмалы биіктік
Дәлдік/ деректердің түрі, метр / фут
Жарияланатын деректердің дәлдігі, метр / фут
Картаның дәлдігі, метр / фут
Бүтіндігінің сыныптамасы
Әуеайлақтан/тікұшақ айлағынан асу
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
Әуеайлақтан/тікұшақ айлағынан асу жеріндегі WGS-84 геоид толқыны
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
ҰҚЖ-ның шегі немесе FATO (қонуға нақты емес кіру)
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
ҰҚЖ-ның шегіндегі WGS-84 геоидтік толқыны немесе TLOF-тың геометриялық орталығындағы FATO (қонуға нақты емес кіру)
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
ҰҚЖ-ның шегі немесе FATO (қонуға нақты кіру)

0,25 м или 1 фут, результаты съемки
0,1 м или 0,1 фута
0,5 м или 1 фут
критические
Волна геоида WGS-84 на пороге ВПП или FATO, в геометрическом центре TLOF (точные заходы на посадку)
0,25 м или 1 фут, результаты съемки
0,5 м или 1 фут
0,5 м или 1 фут
критические
Абсолютная/относительная высота пролета препятствий (ОСА/Н)
Как указано в документе PANS-OPS (Doc 8168 ИКАО)
-
Как указано в документе PANS-OPS (Doc 8168 ИКАО)
важные
Относительная высота пересечения порога ВПП (относительная высота опорной точки), точные заходы на посадку
0,5 м или 1 фут, расчетная
0,5 м или 1 фут
0,5 м или 1 фут
критические
Препятствия в зонах захода на посадку и взлета
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Препятствия в зонах полетов по кругу и на аэродроме/вертодроме
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Превышение препятствий на маршруте
3 м (10 фут), результаты съемки
3 м (10 фут)
3 м (10 фут)
обычные
Дальномерное оборудование/точное (DME/P)
3 м (10 фут), результаты съемки
3 м (10 фут)
важные
Превышение дальномерного оборудования (DME)
3 м (100 фут), результаты съемки
30 м (100 фут)
30 м (100 фут)
важные
Абсолютная высота схемы захода на посадку по приборам
Как указано в документе PANS-OPS (Doc 8168 ИКАО)
Как указано в документе PANS-OPS (Doc 8168 ИКАО)
важные
Минимальные абсолютные высоты
50 м или 100 фут, расчетная
50 м или 100 фут
50 м или 100 фут
обычные
Таблица 3. Склонение и магнитное склонение
Склонение/магнитное склонение
Точность/ тип данных, в градусах
Разрешение публикуемых данных, в градусах
Разрешение карты, в градусах
Классификация целостности
Склонение ОВЧ-навигационной станции, используемой для технической настройки средства
10, результаты съемки
10
-
важные
Магнитное склонение средства NDB
10, результаты съемки
10
-
обычные
Магнитное склонение аэродрома/вертодрома
10, результаты съемки
10
10
важные
Магнитное склонение антенны курсового радиомаяка ILS
10 результаты съемки
10
-
важные
Магнитное склонение азимутальной антенны MLS
10, результаты съемки
10
-
важные
Таблица 4. Пеленг
Пеленг
Точность/ тип данных, в градусах
Разрешение публикуемых данных, в градусах
Разрешение карты, в градусах
Классификация целостности
Участки воздушных трасс
1/100, расчетная
10
10
обычные
Пеленг, используемый для установления контрольных точек на маршруте и в районе аэродрома
1/100, расчетная
1/100
1/100
обычные
Участки маршрутов прибытия/вылета в районе аэродрома
1/100, расчетная
10
10
обычные
Пеленг, используемый для установления контрольных точек схемы захода на посадку по приборам
1/1000, расчетная
1/1000
1/100
важные
Выставление курсового радиомаяка ILS
1/1000, результаты съемки
1/1000, истинный
10
важные
Выставление нулевого азимута MLS
1/1000, результаты съемки
1/1000, истинный
10
важные
Пеленг ВПП и FATO
1/1000, результаты съемки
1/1000, истинный
10
обычные
Таблица 5. Длина, расстояние, размер
Длина/ расстояние/ размер
Точность/ тип данных, в километрах / метрах / морских милях
Разрешение публикуемых данных, в километрах / метрах / морских милях
Разрешение карты, в километрах / метрах / морских милях
Классификация целостности
Длина участков воздушных трасс
1/10 км или 1/10 м. мили, расчетная
1/10 км или 1/10 м. мили
1 км или 1 м. миля
обычные
Расстояние, используемое для установления контрольных точек на маршруте и в районе аэродрома
1/10 км или 1/10 м. мили, расчетная
1/10 км или 1/10 м. мили
2/10 км или 1/10 м. мили
обычные
Длина участков маршрутов прибытия/вылета в районе аэродрома
1/100 км или 1/100 м. мили, расчетная
1/100 км или 1/100 м. мили
1 км или 1 м. миля
важные
Расстояние, используемое для установления контрольных точек схемы захода на посадку по приборам и в районе аэродрома
1/100 км или 1/100 м. мили, расчетная
1/100 км или 1/100 м. мили
2/10 км или 1/10 м. мили
важные
Длина ВГТП или FATO, размеры TLOF
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут

0,25 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
0,1 м немесе 0,1 фут
0,5 м немесе 1 фут
критикалық
ҰҚЖ-ның шегіндегі WGS-84 геоидтік толқыны немесе TLOF-тың геометриялық орталығындағы FATO (қонуға нақты кіру)
0,25 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
0,5 м немесе 1 фут
0,5 м немесе 1 фут
критикалық
Кедергілерді ұшып өтудің абсолютті/салыстырмалы биіктігі (ОСА/Н)
PANS-OPS
(Doc 8168) құжатында көрсетілгендей
-
PANS-OPS
(Doc 8168) көрсетілгендей
маңызды
ҰҚЖ шегі қиылысуының салыстырмалы биіктігі (тірек нүктенің салыстырмалы биіктігі), қонуға дәл кіру
0,5 м немесе 1 фут, есептелген
0,5 м немесе 1 фут
0,5 м немесе 1 фут
критикалық
Қонуға кіру және ұшып көтерілу аймақтарындағы кедіргілер
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
Шеңбер бойынша және әуеайлақта/ тікұшақ айлағында ұшу аймақтарындағы кедергілер
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
Бағыттағы кедергілерден асып өтуі
З м (10 фут), түсірудің нәтижелері
3 м (10 фут)
3 м (10 фут)
қалыпты
Қашықтық өлшегіш жабдығы/ дәлдігі (DME/P)
3 м (10 фут), түсірудің нәтижелері
3 м (10 фут)
маңызды
Қашықтық өлшегіш жабдықтың артуы (DME)
3 м (100 фут), түсірудің нәтижелері
30 м (100 фут)
30 м (100 фут)
маңызды
Аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының абсолюттік биіктігі
PANS-OPS
(Doc 8168) құжатында көрсетілгендей
PANS-OPS
(Doc 8168) көрсетілгендей
маңызды
Ең төменгі абсолютті биіктіктер
50 м немесе 100 фут, есептелген
50 м немесе 100 фут
50 м немесе 100 фут
қалыпты
3-кесте. Ауытқу және магниттік ауытқу
Төмен түсү/магниттік төмен түсу
Дәлдік/деректердің түрі, градус
Жарияланатын деректердің дәлдігі, градус
Картаның дәлдігі, градус
Бүтіндігінің сыныптамасы
Құралды техникалық күйге келтіру үшін қолданылатын NAVAID ӨЖЖ станциясының ауытқуы
1°, түсірудің нәтижелері
-
маңызды
NDB NAVAID құралының магниттік ауытқуы
1°, түсірудің нәтижелері
-
қалыпты
Әуеайлақтың/ тікұшақ айлағының магниттік ауытқуы
1°, түсірудің нәтижелері
маңызды
ILS курстік радиомаяк антеннасының магниттік ауытқуы
1°. түсірудің нәтижелері
-
маңызды
MLS-тің азимуталды антеннасының магниттік ауытқуы
1°, түсірудің нәтижелері
-
маңызды
4-кесте. Пеленг
Пеленг
Дәлдік/деректердің түрі, градус
Жарияланатын деректердің дәлдігі, градус
Картаның дәлдігі, градус
Бүтіндігінің сыныптамасы
Әуе трассаларының учаскелері
1/10°, есептелген
қалыпты
Бағыттардағы және әуеайлақ ауданындағы бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын пеленг
1/10°, есептелген
1/10°
1/10°
қалыпты
Әуеайлақ ауданындағы келу/ұшып шығу бағыттарының учаскелері
1/10°, есептелген
қалыпты
Аспаптар бойынша қонуға кіру схемаларының бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын пеленг
1/100°, есептелген
1/100°
1/10°
маңызды
ILS-тың курстық радиомаяктың шығаруы
1/100°, түсірудің нәтижелері
1/100°, шын
маңызды
MLS-тың нөлдік азимутын шығаруы
1/100°, түсірудің нәтижелері
1/100°, шын
маңызды
ҰҚЖ және FATO пеленгі
1/100°, түсірудің нәтижелері
1/100°, шын
қалыпты
5-кесте. Ұзындық, қашықтық, өлшем
Ұзындық/қашықтық/өлшем
Дәлдік/деректердің түрі, километр / метр / теңіз миль
Жарияланатын деректердің дәлдігі, километр / метр / теңіз миль
Картаның дәлдігі, километр / метр / теңіз миль
Бүтіндігінің сыныптамасы
Әуе трассалары учаскелерінің ұзындығы
1/10 км немесе 1/10 м. миль, есептелген
1/10 км немесе 1/10 м. миль
1 км немесе 1 м. миль
қалыпты
Бағытта және әуеайлақ ауданындағы бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын қашықтық
1/10 км немесе 1/10 м. миль, есептелген
1/10 км немесе 1/10 м. миль
2/10 км немесе 1/10 м. миль
қалыпты
Әуеайлақ ауданындағы келу/ұшып шығу бағыттары учаскелерінің ұзындығы
1/100 км немесе 1/100 м. миль, есептелген
1/100 км немесе 1/100 м. миль
1 км немесе 1 м. миль
маңызды
Аспаптар бойынша қонуға кіру схемаларының және әуеайлақ ауданындағы бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын қашықтық
1/100 км немесе 1/100 м. миль, есептелген
1/100 км немесе 1/100 м. миль
2/10 км немесе 1/10 м. миль
маңызды
FATO немесе ҰҚЖ ұзындығы, TLOF өлшемдері
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 м немесе 1 фут

1 м (карта AD) 0,5 м (карта АОС)
критические
Длина концевой полосы торможения
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
0,5 м (карта АОС)
критические
Располагаемая посадочная дистанция
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м (карта AD) 0,5 м (карта АОС)
критические
Расстояние между антенной курсового радиомаяка ILS и концом ВПП и FATO
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние по осевой линии между антенной глиссадного радиомаяка ILS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние между маркерами ILS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
2/10 км (1/10 м. мили)
важные
Расстояние по осевой линии между антенной DME ILS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Расстояние между азимутальной антенной MLS и концом ВПП и FATO
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние по осевой линии между угломестной антенной MLS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние по осевой линии между антенной DME/P MLS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Приложения 2 к Правилам
обеспечения аэронавигационной
информацией в гражданской авиации
Заявка на изменение в AIP
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.01.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Составитель исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных)
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии): ____________________________
Телефон: __________________________________________________________
Должность: _______________________________________________________
Электронная почта: _________________________________________________
Организация: ______________________________________________________
Дата заполнения: ___________________________________________________
Подпись: __________________________________________________________
Ссылка на AIP
Изменения, подлежащие опубликованию в AIP
Раздел
Пункт
Текущая редакция
Новая редакция
Указать текущую редакцию
Указать новую редакцию
Дата вступления в силу изменений: _____________
Приложение на ____ листах.
Приложения 3 к Правилам
обеспечения аэронавигационной
информацией в гражданской авиации
Заявка на издание извещения NOTAM, представляемая по сети AFTN
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.01.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
* Прошу издать извещение NOTAM необходимых серий:
*А) Индекс аэродрома/РПИ *Б) ГГММДДЧЧММ *Ц) ГГММДДЧЧММ (РАСЧ)
Д) Расписание (при необходимости)
*Е) Текст извещения с указанием причины (при необходимости).
* Должность и Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) составителя данных (исполнитель)
* Контактный телефон для обратной связи
Примечание:
* - Обязательные поля для заполнения;
Поле А): указывается 4-буквенный индекс аэродрома или района полетной информации (ИКАО);
Поле Б): указывается дата начала события, где ГГ – год, ММ – месяц, ДД – день, ЧЧ – часы, ММ – минуты;
Поле Ц): указывается дата окончания события, где ГГ – год, ММ – месяц, ДД – день, ЧЧ – часы, ММ – минуты, РАСЧ – расчетное (если не известна точная дата окончания события);
Поле Д): расписание указывается при необходимости в том случае, когда ограничение работает в определенные периоды времени с момента начала действия ограничения.
Заявка на издание извещения NOTAM, представляемая по электронной почте
Аэродром
Индекс аэродрома/РПИ
Начало действия
ГГММДДЧЧММ
Окончание действия (расчетное, если применимо)
ГГММДДЧЧММ (РАСЧ)
Расписание (если применимо)
Текст (описание события)
Нижняя граница (если применимо)
Верхняя граница (если применимо)
Составитель исходной аэронавигационной информации (исполнитель)
Контактный телефон
Приложение 4
к Правилам обеспечения
аэронавигационной
информацией
в гражданской авиации
Составление аэронавигационных карт, подлежащих включению в AIР Республики Казахстан

1 м (AD картасы) 0,5 м (АОС карта)
критикалық
Тежеудің шеткі жолағының ұзындығы
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 м немесе 1 фут
0,5 м (АОС картасы)
критикалық
Орналастыратын қону арақашықтығы
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 м немесе 1 фут
1 м (AD картасы) 0,5 м (АОС картасы)
критикалық
ILS-тың курстық радиомаяк антеннасы мен ҰҚЖ-тың немесе FATO-ның соңы аралығындағы қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
З м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
ILS глиссадалық радиомаягінің антеннасы мен ҰҚЖ табалдырықтың аралығында білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
ILS таңбалағыштары мен ҰҚЖ шегі арасындағы қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
2/10 км (1/10 м. миль)
маңызды
DME ILS антеннасы мен ҰҚЖ шегі аралығында білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
маңызды
MLS-тың азимуттық антеннасы мен ҰҚЖ мен FATO-ның соңы аралығындағы қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
MLS бұрыштық - өңірлік антеннасы мен ҰҚЖ табалдырығы арасындағы білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
DME/P MLS-тың антеннасы мен ҰҚЖ табалдырығының аралығында білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Азаматтық авиацияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
2-қосымша
AIP-ке өзгеріс енгізуге өтінім
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.01.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): ______________________
Телефоны: __________________
Лауазымы: _________________________________
Электрондық пошта: ____________________
Ұйым: ________________________________
Толтырылған күні: __________________
Қолы: _____________
AIP-ке сілтеме
АІР-ке жарияланатын өзгерістер
Бөлім
Тармақ
Ағымдағы редакция
Жаңа редакция
Ағымдағы редакцияны көрсету
Жаңа редакцияны көрсету
Өзгерістер күшіне енген күн: _____________
Қосымша ____ парақта.
Азаматтық авиацияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
3-қосымша
NOTAM басып шығаруға өтінім
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.01.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
AFTN желісі арқылы ұсынылатын NOTAM хабарламасын шығаруға өтінім
* Қажетті сериялардың NOTAM хабарламасын шығаруыңызды сұраймын:
*А) Әуеайлақ индексі/ҰАА *Б) ЖЖААККССММ *Ц) ЖЖААККССММ (ЕСЕП)
Д) Кесте (қажет болса)
*Е) Себептері көрсетілген хабарлама мәтіні (қажет болса).
* Лауазымы және Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) деректер құрастырушы (орындаушы)
* Кері байланыс үшін байланыс телефоны
Ескерту:
* - Толтыру үшін міндетті өрістер;
Өріс А): әуеайлақтың немесе ұшу ақпараты ауданының (ИКАО) 4-әріптік индексі көрсетіледі;
Өріс Б): оқиғаның басталу күні көрсетіледі, онда ЖЖ-жыл, АА-ай, КК-күн, СС-сағат, ММ-минут;
Өріс Ц): оқиғаның аяқталу күні көрсетіледі, онда ЖЖ-жыл, АА-ай, КК-күн, СС-сағат, ММ-минут, ЕСЕП – есептелген (егер оқиғаның нақты аяқталу күні белгісіз болса);
Өріс Д): кесте қажет болған жағдайда шектеу шектеу басталған сәттен бастап белгілі бір уақыт кезеңдерінде жұмыс істеген жағдайда көрсетіледі.
Электрондық пошта арқылы берілетін NOTAM хабарламасын жариялауға өтінім
Әуеайлақ
Әуеайлақ индексі/ҰАА
Қолданылудың басталуы
ЖЖААККССММ
Қолданылудың аяқталуы (есепті, егер қолданылса)
ЖЖААККССММ (ЕСЕП)
Кесте (егер қолданылса)
Мәтін (оқиға сипаттамасы)
Астыңғы шегі (егер қолданылса)
Үстіңгі шегі (егер қолданылса)
Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты құрастырушы (орындаушы)
Байланыс телефоны
Азаматтық авиацияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының AIР қосуға жататын аэронавигациялық карталарды жасау

Параграф 1. Общие положения
1. Эксплуатационные требования к картам.
Карта каждого типа содержит информацию, соответствующую назначению карты, и составляется с учетом аспектов человеческого фактора, которые обеспечивают ее оптимальное использование.
Карта каждого типа содержит надлежащую информацию для этапа полета с целью обеспечения безопасного и быстрого выполнения полета воздушного судна.
Представление информации является точным, без искажения и кратким, исключающим двусмысленности и удобочитаемым при всех нормальных условиях выполнения полета.
Цветовая окраска или ее оттенки и типовой размер подобраны таким образом, чтобы обеспечить легкое чтение и понимание карты пилотом при различных условиях естественного и искусственного освещения.
Информация представляется в виде, обеспечивающем ее получение пилотом в течение разумного промежутка времени, согласующегося с рабочей нагрузкой и условиями выполнения полета.
Представление информации на карте каждого типа допускает плавный переход от одной карты к другой в соответствии с этапом полета.
2. Названия карт.
Название карты или серии карт, составленных в соответствии с требованиями, содержащимися в настоящем Приложении, и предназначенных для соответствия назначению карты, является аналогичным заголовку соответствующего параграфа и изменяется в зависимости от применения того или иного требования, содержащегося в этом параграфе. Если же карта не соответствует всем требованиям, изложенным в настоящем параграфе, и любым другим требованиям, касающимся конкретной карты, в ее название не включается слово "ИКАО".
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Прочая информация.
В отсутствие специальной оговорки в требованиях к конкретной карте на лицевой стороне каждой карты содержатся следующие сведения:
обозначение или название серии карт;
название и территориальная привязка листа;
информация на полях карты о смежном листе (если он есть).
Карта снабжается легендой таблицей используемых условных знаков и сокращений. Легенда помещается на лицевой или оборотной стороне каждой карты, за исключением тех случаев, когда в целях экономии места легенда может публиковаться отдельно.
Наименование и соответствующий адрес учреждения, издавшего карту, указывается на полях карты, за исключением тех случаев, когда карта публикуется как часть аэронавигационного документа и такая информация может быть помещена в начале этого документа.

1-параграф. Жалпы ережелер
1. Карталарға қойылатын пайдалану талаптары.
Әрбір үлгінің картасы картаның міндетіне сәйкес ақпаратты қамтиды және картаны тиімді пайдалануды қамтамасыз ететін адами фактор аспектілерін ескере отырып құрастырылады.
Әрбір үлгінің картасы әуе кемесі ұшуды қауіпсіз және жылдам орындау мақсатында ұшу кезеңі үшін қжетті ақпаратты қамтиды.
Ақпаратты беру ұшуды орындаудың барлық қалыпты жағдайлары кезінде екі мәнділікті және жеңіл оқылатындықты жоққа шығаратын нақты, бұрмаланбаған және қысқаша болып табылады.
Түрлі түсті бояу немесе оның реңктері және үлгілік өлшемі табиғи және жасанды жарық түсіру кезінде ұшқыштың картаны жеңіл оқуы мен түсінуін қамтамасыз ету үшін жасалған.
Ақпарат жұмыс жүктемесі мен ұшуды орындау жағдайларымен келісетін жүйелі уақыт аралығында ұшқыштың оны қабылдауын қамтамасыз ететін түрде ұсынылады.
Ақпаратты әрбір үлгінің картасында ұсыну ұшу кезеңіне сәйкес бір картадан екінші картаға біртіндеп өту рұқсат етіледі.
2. Карталардың атауы.
Осы Қосымшаларда қамтылған талаптарға сәйкес құрастырылған және картаның мақсатына сәйкестендіруге арналған картаның атауы немесе карталардың сериясы тиісті параграфтың тақырыбына ұқсас болып табылады және осы параграфта қамтылған өзге талаптарды қолдануға байланысты өзгереді. Егер карта осы параграфта баяндалған барлық талаптарға, және нақты картаға қатысты кез келген талаптарға сәйкес келмесе, оның атауына "ИКАО" деген сөз енгізілмейді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Басқа да ақпарат.
Нақты картаның талаптарында арнайы ескерту болмаған кезде, әрбір картаның бетінде мынадай мәліметтер қамтылады:
карталар сериясының белгісі немесе атауы;
парақтың атауы немесе аумақтық бағыныштылығы;
шектес парақтар туралы карта жолдарындағы ақпарат (егер ол болса).
Карта пайдаланылатын шартты белгілер мен қысқартулардың түсіндірме сөздер кестесімен жабдықталады. Түсіндірме сөздер орынды үнемдеу мақсатында бөлек жарияланатын жағдайларды қоспағанда, түсіндірме сөздер әрбір картаның немесе артқы бетінде орналастырылады.
Карта аэронавигациялық құжаттың бөлігі ретінде жарияланса және бұл ақпарат құжаттың басында берілуі мүмкін жағдайларды қоспағанда, картаны жариялаған мекеменің атауы мен тиісті мекенжайы картаның шеткі жолында көрсетіледі.

4. Условные знаки.
Применяемые условные знаки соответствуют знакам, указанным в добавлении 2 Приложения 4 к Конвенции о международной гражданской авиации за исключением тех случаев, когда на аэронавигационной карте желательно указать специальные важные для гражданской авиации элементы или сведения, для которых в настоящее время в ИКАО не имеется условного знака. В таких случаях может быть использован любой подходящий условный знак при условии, что он отличается от любого существующего условного знака, принятого в ИКАО, и не затрудняет чтения карты.
Наземные навигационные средства, пересечения и точки пути обозначаются одинаковыми основными условными знаками на всех картах, на которые они наносятся, независимо от назначения карты.
Условный знак для основных точек основывается на иерархии условных знаков и выбирается в следующем порядке:
1) условный знак наземного навигационного средства;
2) условный знак пересечения;
3) условный знак точки пути.
Условный знак точки пути используется только в том случае, если конкретная основная точка уже не обозначена по местонахождению наземного навигационного средства или пересечения.
5. Единицы измерения.
Расстояния определяются как геодезические расстояния.
Расстояния указываются в километрах или морских милях или в тех и других единицах при условии четкого разграничения этих единиц.
Абсолютные высоты, превышения и относительные высоты указываются в метрах или футах или в тех и других единицах при условии четкого разграничения этих единиц.
Линейные размеры, относящиеся к аэродромам, и короткие расстояния указываются в метрах.
Степень разрешающей способности по расстояниям, размерам, превышениям и высотам соответствует требованиям, указанным на конкретной карте.
Единицы измерения, используемые для выражения расстояний, абсолютных высот, превышений и относительных высот четко указываются на лицевой стороне каждой карты.
Таблицы перевода единиц измерения (километры/морские мили, метры/футы) приводятся на каждой карте, на которой указываются расстояния, превышения или абсолютные высоты. Таблицы перевода единиц измерения помещаются на лицевой стороне каждой карты.
6. Масштаб и проекция.
На картах крупных районов указываются название, основные параметры и масштаб проекции.
На картах небольших районов указывается только линейный масштаб.
Датировка аэронавигационной информации.
На лицевой стороне каждой карты четко указывается дата нанесенной аэронавигационной информации.
7. Написание географических названий.
Для всех надписей применяются знаки латинского алфавита.
Названия мест и географических элементов в странах, где официально используются разновидности латинского алфавита, указываются в их официальном написании, включая используемые в соответствующих алфавитах ударения и диакритические знаки.
При использовании на какой либо конкретной карте сокращений таких географических терминов, как "мыс", "точка", "залив", "река", каждое из этих слов в качестве примера пишется полностью в одном из наиболее важных мест его употребления на том языке, на котором издается карта. В употребляемых на карте сокращениях знаки препинания не ставятся.

4. Шартты белгілер.
Аэронавигациялық картада қазіргі уақытта ИКАО-да шартты белгілері жоқ азаматтық авиация үшін арнайы маңызды элементтерді немесе мәліметтерді көрсеткен жағдайларды қоспағанда, қолданылатын шартты белгілер Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 4-қосымшаның 2-үстемеде көрсетілген белгілерге сәйкес келеді. Мұндай жағдайларда ИКАО-да қабылданған және картаны оқу қиындық тудырмайтын кез келген маңызды шартты белгілерден ерекшеленетін жағдайлар кезінде кез келген лайықты шертты белгілер қолданылады.
Жер үсті навигациялық құралдар, қиылысулар мен жолдардың нүктелері барлық карталарда бірдей негізгі шартты белгілермен белгіленеді, олар картаның мақсатына тәуелсіз түрде түсіріледі.
Негізгі нүктелерге арналған шартты белгі шартты белгілердің иерархиясына негізделеді және мынадай тәртіппен таңдалады:
1) жер үсті навигациялық құралдың шартты белгісі;
2) қиылысудың шартты белгісі;
3) жол нүктесінің шартты белгісі.
Жол нүктесінің шартты белгісі нақты негізгі нүкте жер үсті навигациялық құралдың немесе қиылысудың орналасқан жері бойынша белгіленбеген жағдайда ғана қолданылады.
5. Өлшем бірлігі.
Қашықтықтар геодезиялық қашықтық ретінде белгіленеді.
Қашықтықтар километр немесе теңіз милясында немесе өлшем бірліктердің нақты шектеу жағдайы кезінде сол және басқа өлшем бірліктерде көрсетіледі.
Абсолюттік биіктік, асып түсулер және салыстырмалы биіктік метр немесе футта немесе өлшем бірліктердің нақты шектеу жағдайы кезінде сол және басқа өлшем бірлікте көрсетіледі.
Әуеайлақтарға жататын сызық өлшемі және қысқа қашықтар метрмен көрсетіледі.
Қашықтық, өлшемдер, асып түсулер және биіктіктер бойынша рұқсат ету дәрежелері нақты картада көрсетілген талаптарға сәйкес келеді.
Қашықтықты, абсолюттік биіктікті, асып түсулерді және салыстырмалы биіктікті белгілеу үшін қолданылатын өлшем бірліктері әрбір картаның бетінде көрсетіледі.
Өлшем бірліктерді ауыстыру кестесі (километрлер/теңіз милясы, метрлер/футтар) қашықтықтар, асып түсулер немесе абсолюттік биіктік көрсетілген әрбір картада беріледі. Өлшем бірліктерді ауыстыру кестесі әрбір картаның бетінде көрсетіледі.
6. Масштаб және кескін.
Ірі аудандардың карталарында атауы, негізгі параметрлері және кескіннің масштабы көрсетіледі.
Кіші аудандардың карталарында тек сызықты масштаб көрсетіледі.
Аэронавигациялық ақпараттың күнін көрсету.
Әр картаның бетінде аэронавигациялық ақпараттың енгізілген күні жазылады.
7. Гегографиялық атауларды жазу.
Барлық жазбалар үшін латын алфавитінің белгілері қолданылады.
Латын әліпбиінің түрлері ресми қолданылатын елдерде жер атаулары мен географиялық элементтер тиісті әліпбилердегі екпіндермен диакритикалық белгілерді қолдана отырып, олардың ресми жазылуы көрсетіледі.
Кез кеген нақты картада қысқартуларды "мүйіс", "нүкте", "шығанақ", "өзен" сияқты графикалық терминдерді қолданған кезде, осы сөздердің әрқайсысы мысал ретінде оның қолданылатын маңызды жерінде картаны басып шығарған тілде жазылады. Картада қолданылатын қысқартуларда тыныс белгілері қойылмайды.

8. Сокращения.
При необходимости на аэронавигационных картах используются сокращения.
9. Государственные границы.
На картах обозначаются государственные границы, которые, однако, могут быть прерваны, если они затрудняют чтение более важной информации.
В тех случаях, когда на карте изображена территория двух или более государств, указываются названия стран.
10. Рельеф.
В том случае, когда на карте показан рельеф, он изображается таким образом, чтобы удовлетворить потребность тех, кто пользуется картой, для:
1) ориентирования и опознавания;
2) определения безопасных высот пролета над местностью;
3) четкого понимания аэронавигационной информации, когда она указывается;
4) планирования.
Нанесенные на карте высотные отметки обозначают отдельные критические точки.
Недостаточно точные значения высотных отметок сопровождаются знаком "±".
11. Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны.
Если на карте обозначены запретные зоны, зоны ограничения полетов или опасные зоны, на ней также указывается стандартное или другое обозначение, однако, буквенные обозначения национальной принадлежности могут опускаться.
12. Виды воздушного пространства ОВД.
При изображении воздушного пространства ОВД на карте указываются его класс, тип, название или позывной, вертикальные границы и подлежащая использованию частота/-ты радиосвязи, а также горизонтальные границы.
13. Магнитное склонение.
На картах указываются северное направление истинного меридиана и магнитное склонение. Степень разрешающей способности по магнитному склонению соответствует требованиям, указанным на конкретной карте.
14. Аэронавигационные данные.
Аэронавигационные данные предоставляются в соответствии с положениями пункта 134 параграфа 11 главы 2 настоящих Правил.
Степень разрешающей способности географических координат, значений превышения и волны геоида на карте соответствует требованиям, установленным для конкретной карты.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации осуществляет контроль обеспечения того, чтобы степень разрешения аэронавигационных данных на картах соответствовала требованиям, установленным для конкретной карты.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 14-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Қысқартулар.
Қажет болған жағдайда аэронавигациялық карталарда қысқартулар қолданылады.
9. Мемлекеттік шекаралар.
Карталарда мемлекеттік шекаралар белгіленеді, алайда олар аса маңызды ақпаратты оқуды қиындатса, алынып тасталуы мүмкін.
Картада екі немесе одан да көп мемлекеттердің шекаралары белгіленген жағдайда, елдердің атаулары көрсетіледі.
10. Жер бедері.
Картада жер бедері көрсетілген жағдайда, ол картаны мынадай мақсаттарда пайдаланушылардың қажетін қанағаттандыру үшін бейнеледеді:
1) бағдарлау мен тану;
2) орынның үстінде ұшып өтудің қауіпсіз биіктігін анықтау;
3) аэронавигациялық ақпаратты айқын түсiнудi, көрсетілген кезде;
4) жоспарлау.
Картада белгіленген жоғары белгілер бөлек критикалық нүктелерді білдіреді.
Биіктік белгілердің нақты емес мәндері ± белгісімен қоса беріледі.
11. Тыйым салынған аймақтары, ұшуларды шектеу аймақтары және қауіпті аймақтар.
Егер картада тыйым салынған аймақтар, ұшуларды шектеу аймағы немесе қауіпті аймақтар белгіленсе, ол сонымен қатар стандартты немесе басқа белгілермен белгіленеді, алайда, ұлттық тиістілігінің әріптік белгілері жазылмауы мүмкін.
12. ӘҚҚ әуе кеңістігінің түрлері.
ӘҚҚ әуе кеңістігін картада бейнелеу кезінде оның сыныбы, үлгісі, атауы немесе дабылдары, тік шекарасы және қолданылуға жататын радиобайланыс жиілігі (жиіліктері), сондай-ақ көлденең шекаралары көрсетіледі.
13. Магниттік ауытқуы.
Карталарда ақиқат меридианның солтүстік бағыттары және магниттік ауытқуы көрсетіледі. Магниттік ауытқу бойынша ажырату қабілетінің дәрежесі нақты картада көрсетілген талаптарға сәйкес келеді.
14. Аэронавигациялық деректер.
Аэронавигациялық деректер осы Қағидалардың 2-тарауының 11-параграфы 134-тармағының ережелеріне сәйкес беріледі.
Картадағы географиялық координаттардың, асып кету мәндерінің және геоид толқынының рұқсат ету қабілетінің дәрежесі нақты карта үшін белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-1. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым карталардағы аэронавигациялық деректердің рұқсат ету дәрежесінің нақты карта үшін белгіленген талаптарға сәйкес келуін қамтамасыз етуді бақылауды жүзеге асырады.
Ескерту. 4-қосымша 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 2. Составление карты аэродрома/вертодрома
15. Назначение.
На данной карте для летных экипажей содержится информация, помогающая осуществлять наземное движение воздушных судов:
1) от МС до ВПП и
2) от ВПП до МС и
3) движение вертолетов:
от МС вертолета до TLOF и до FATO;
от зоны конечного этапа захода на посадку и взлета до TLOF и МС вертолета;
по наземным РД и РД для руления по воздуху для вертолетов;
по маршрутам для передвижения по воздуху;
на ней также содержатся важные эксплуатационные данные по аэродрому/вертодрому.
16. Наличие.
Карта аэродрома (вертодрома) предоставляется для всех аэродромов (вертодромов), которые регулярно используются международной гражданской авиацией.
17. Картографируемый район и масштаб.
Размеры картографируемого района и масштаб карты обеспечивают четкое отображение всех элементов.
На карте указывается линейный масштаб.
18. Обозначения.
На карте указывается название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, и наименование этого аэродрома (вертодрома).
19. Магнитное склонение.
Указываются стрелки истинного и магнитного севера и магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, а также годовое изменение магнитного склонения.
20. Сведения об аэродроме (вертодроме).
На данной карте указываются:
1) географические координаты ARP (HRP) в градусах, минутах и секундах;
2) превышения с точностью до ближайшего метра или фута аэродрома (вертодрома), и, в соответствующих случаях, перрона (пунктов проверки высотомеров);
3) а для неточных заходов на посадку – превышения и волна геоида для порогов ВПП и геометрического центра TLOF;
4) превышения и волна геоида порога ВПП, оборудованной для точного захода на посадку, геометрического центра TLOF и самой высокой точки зоны приземления на ВПП, оборудованной для точного захода на посадку, с точностью до ближайшего полуметра или фута;
5) все ВПП, в том числе строящиеся, с указанием номера, длины и ширины с точностью до ближайшего метра, несущей способности, смещенных порогов, КПТ, полос, свободных от препятствий, направлений ВПП с точностью до ближайшего значения градуса по отношению к магнитному меридиану, типа поверхности и маркировки ВПП;

2-параграф. Әуеайлақтың / тікұшақ айлағының картасын жасау
15. Мақсаты.
Осы ұшу экипаждарына арналған картада әуе кемелерінің жер үсті қозғалысын жүзеге асыруға көмектесетін ақпарат қамтылған:
1) тұрақ орнынан ҰҚЖ дейін және
2) ҰҚЖ-дан тұрақ орнына дейін және
3) түкұшақтардың қозғалысы:
тікұшақтың тұрақ орнынан жерге қону және жер үстінен көтерілу аймағына дейін және қонуға кіру мен ұшып көтерілудің соңғы кезеңі аймағына дейін;
қонуға кіру мен ұшып көтерілудің соңғы кезеңі аймағынан жерге қону және жер үстінен көтерілу аймағына дейін және тікұшақ тұрағы орнына дейін;
жер үсті РЖ үшін және тікұшақтарға арналған әуеде рульдеуі үшін РЖ;
әуеде қозғалуға арналған маршруттар бойынша;
онда сондай-ақ әуеайлақ/тікұшақ айлағы бойынша маңызды пайдалану деректері қамтылған.
16. Бар болуы.
Әуайлақ (тікұшақ айлағы) картасы халықаралық азаматтық авиацияны жиі пайдаланатын барлық әуеайлақтар (тікұшақ айлақтары) үшін ұсынылады.
17. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Картаға түсірілетін аудан мен масштабтың өлшемдері барлық элементтердің анық көрсетілуін қамтамасыз етеді.
Картада сызықтық масштаб көретіледі.
18. Белгілер.
Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның және сол әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) атауы көрсетіледі.
19. Магниттік ауытқу.
Картада ақиқат және магниттік солтүстік стрелкалары, ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқуы, сондай-ақ магниттік ауытқудың жылдың өзгеруі көрсетіледі.
20. Әуеайлақ (тікұшақ айлағы) туралы мәліметтер.
Бұл картада мыналар көрсетіледі:
1) әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) бақылау нүктесінің географиялық координаталары градустарда, минуттарда және секундтарда;
2) әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) және тиісті жағдайларда перронның (биіктікті өлшеу құралдарын тексеру пункттерінің) ең жақын метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен есептелген артып кетуі;
3) ал қонуға дәл кірмеу үшін – ҰҚЖ шегі мен жерге қону және жер үстінен көтерілу аймағының геометриялық орталығы үшін есептелген артып кетуі мен геоид толқыны;
4) қонуға дәл кіру үшін жабдықталған ҰҚЖ шегінің, жерге қону және жер үстінен көтерілу аймағының геометриялық орталығының және қонуға дәл кіру үшін жабдықталған ҰҚЖ-ға қону аймағының ең жоғары нүктесінің ең жақын метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен есептелген артып кетуі мен геоид толқыны;
5) нөмірі, ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен ұзындығы және ені, көтергіштік қабілеті, ығысу шектері, соңғы тежеу жолақтары, кедергіден бос жолақтар, магниттік меридианға қатысты ең жақын градус мәніне дейінгі дәлдікпен ҰҚЖ бағыттары, ҰҚЖ бетінің түрі мен таңбалануы көрсетілген барлық ҰҚЖ, оның ішінде жаңадан салынып жатқаны;

6) все перроны с МС воздушных судов/вертолетов и, в соответствующих случаях, светосигнальные средства, маркировка и другие средства визуального наведения и управления, включая местоположение и тип систем визуальной постановки на стоянку, тип поверхности для вертодромов и несущая способность или ограничения по типам воздушных судов, если несущая способность меньше несущей способности соответствующих ВПП;
7) географические координаты в градусах, минутах и секундах для порогов ВПП, геометрического центра TLOF и/или порогов зоны конечного этапа захода на посадку и взлета (при необходимости);
8) все РД, воздушные и наземные РД для вертолетов с указанием типа поверхности, маршруты для передвижения вертолетов по воздуху с указанием обозначений, ширины, светосигнальных средств, маркировки, включая места ожидания у ВПП, если установлены промежуточные места ожидания, и огни линии "стоп", другие средства визуального наведения и управления, и несущая способность или ограничения по типам воздушных судов, если несущая способность меньше несущей способности соответствующих ВПП;
9) местоположения опасных участков с надлежащим нанесением дополнительной информации, если такие участки установлены;
10) географические координаты в градусах, минутах, секундах и сотых долях секунды для точек соответствующей осевой линии РД и МС воздушных судов;
11) стандартные маршруты для рулящих воздушных судов с указателями, если такие маршруты установлены;
12) границы диспетчерского ОВД;
13) расположение точек наблюдения за RVR;
14) система огней подхода и огней ВПП;
15) местоположение и тип систем визуальной индикации глиссады с номинальным(и) для них углом(ами) глиссады, минимальной(ыми) высотой(ами) уровня глаз пилота над порогом ВПП, когда он видит сигнал(ы) "на глиссаде", а если ось системы не параллельна осевой линии ВПП, – углом и направлением смещения, т. е. влево или вправо;
16) соответствующие средства связи с указанием их каналов и, при необходимости, адреса подключения;
17) препятствия для руления;
18) площадки ОВД и сооружения, предназначенные для эксплуатационных целей;
19) пункт проверки VОR и радиочастота данного средства;
20) четко обозначается любая часть изображаемой рабочей площади, которая постоянно непригодна для использования воздушными судами.
Помимо элементов, указанных для аэродромов, в отношении вертодромов, на карте указываются:

6) әуе кемелері/тікұшақ тұрақтарының орны бар барлық перрондар және тиісті жағдайларда, тұраққа көзбен шолып қою жүйелерінің орналасқан жері мен түрін, егер көтергіштік қабілеті тиісті ҰҚЖ-ның көтергіштік қабілетінен төмен болса, тікұшақ айлақтары үшін жер бетінің түрін және көтергіштік қабілеті немесе әуе кемелерінің түрлері бойынша шектеулерді қоса, жарық-сигналды құралдар, таңбалау және басқа да көзбен шолып бағыттау және басқару құралдары;
7) ҰҚЖ шектері, жерге қону және жерден көтерілу аймағының геометриялық орталығы және/немесе қонуға кіру мен ұшып көтерілудің соңғы кезеңі аймағының шектері (қажеттілігіне қарай) үшін географиялық координаталар;
8) жер бетінің түрі көрсетілген тікұшақтарға арналған барлық рулеждік жолдар, әуе және жерүсті РЖ, егер аралық күту орындары орнатылған болса, ҰҚЖ жанындағы күту орындарын қоса алғанда, белгілері, ені, жарық-сигналды құралдар, таңбалау көрсетілген тікұшақтардың әуеде қозғалу бағыттары және "тоқта" сызықтарының оты, басқа көзбен шолып бағыттау мен басқару құралдары, егер көтергіштік қабілеті тиісті ҰҚЖ-ның көтергіштік қабілетінен төмен болса, әуе кемелерінің түрлері бойынша көтергіштік қабілеті немесе шектеулері;
9) егер мұндай учаскелер белгіленген болса, тиісті түрде қосымша ақпарат енгізілген қауіпті учаскелердің орналасқан жері;
10) РЖ тиісті осьтік сызығы мен әуе кемелерінің тұрақ орындары нүктелерінің градустардағы, минуттардағы, секундтардағы және секундтың ондық үлесіндегі географиялық координаталары;
11) егер мұндай бағыттар белгіленген болса, бұрылатын әуе кемелеріне арналған көрсеткіштері бар стандартты бағыттар;
12) әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету шекаралары;
13) ҰҚЖ-да көріну қашықтығын бақылау нүктелерінің орналасуы (RVR);
14) жақындау оттары мен ҰҚЖ оттары жүйесі;
15) глиссаданың көзбен шолу индикациясы жүйесінің орналасқан жері және түрі, олар үшін номиналды глиссада бұрыш(тар)ымен, ұшқыштың "глиссададағы" сигналды көретін ҰҚЖ шегі үстінен көру деңгейінің ең төменгі биіктігімен, ал егер жүйенің осі ҰҚЖ осьтік желісіне параллель болмаса, ығысу бұрышы және бағытымен, яғни сол жаққа немесе оң жаққа қарай;
16) арналары және қажетті жағдайда, қосылу мекенжайлары көрсетілген тиісті байланыс құралдары;
17) рульдеу кедергілері;
18) әуе кемелеріне қызмет көрсету алаңдары және пайдалану мақсаттарына арналған құрылыстар;
19) VОR тексеру пункті және осы құралдың радиожиілігі;
20) бейнеленетін жұмыс алаңының әуе кемелерінің пайдалануына тұрақты түрде жарамсыз болатын кез келген бөлігі анық белгіленеді.
Тікұшақ айлақтарына қатысты әуеайлақтар үшін көрсетілген элементтерден басқа картада мыналар көрсетіледі:

21) тип вертодрома;
22) TLOF с указанием размеров с точностью до ближайшего метра, уклона, типа поверхности, несущей способности в тоннах;
23) FATO с указанием типа, истинного пеленга с точностью до ближайшего градуса, обозначающего номера (если предусматривается), длины и ширины с точностью до ближайшего метра, уклона и типа поверхности;
24) зона безопасности с указанием длины, ширины и типа поверхности;
25) полоса, свободная от препятствий, для вертолетов с указанием длины и профиля земной поверхности;
26) препятствия с указанием их типа и максимального превышения с точностью до (ближайшего большего значения) метра или фута;
27) визуальные средства для схем захода на посадку, маркировка и огни FATO, а также TLOF;
28) объявленные дистанции для вертодромов (в соответствующих случаях с точностью до ближайшего метра), включая:
располагаемую взлетную дистанцию;
располагаемую дистанцию прерванного взлета;
располагаемую посадочную дистанцию.
Параграф 3. Составление карты наземного аэродромного движения
21. Назначение.
На данной дополнительной карте для летных экипажей содержится информация, помогающая осуществлять наземное движение воздушных судов к МС и от МС и размещение на стоянке/постановку на стоянку воздушных судов.
22. Картографируемый район и масштаб.
Картографируемый район и масштаб обеспечивают четкое отображение всех элементов.
23. Обозначения.
На карте указывается название города или населенного пункта, обслуживаемого аэродромом, и название этого аэродрома.
24. Магнитное склонение.
Указывается стрелка истинного севера.
25. Сведения об аэродроме.
На данной карте указывается аналогичным образом вся содержащаяся на карте аэродрома (вертодрома) информация, относящаяся к изображаемой зоне, включая:
1) превышение перрона с точностью до ближайшего метра или фута;
2) перроны с МС воздушных судов и, в соответствующих случаях, несущая способность или ограничения по типам воздушных судов, светосигнальные средства, маркировка и другие средства визуального наведения и управления, включая местоположение и тип систем визуальной постановки на стоянку;
3) географические координаты МС в градусах, минутах, секундах и сотых долях секунды;
4) РД с указанием обозначений, ширины с точностью до ближайшего метра, несущей способности или, по необходимости, ограничений по типам воздушных судов, светосигнальных средств, маркировки, включая места ожидания у ВПП, если установлены промежуточные места ожидания у ВПП, и огни линии "стоп", и другие средства визуального наведения и управления;

21) тікұшақ айлағының түрі;
22) ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен өлшемдері, еңкіштігі, жерүстінің түрі, тоннадағы көтергіштік қабілеті көрсетілген жерге қону және жерден ажырау аймағы;
23) түрі, ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен нақты пеленгі, белгілейтін нөмірі (егер көзделген болса), ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен ұзындығы және ені, еңкіштігі және жер бетінің түрі көрсетілген қонуға кірудің және ұшып көтерілудің соңғы кезең аймағы;
24) жер бетінің ұзындығы, ені және түрі көрсетілген қауіпсіздік аймағы;
25) жер бетінің ұзындығы және пішіні көрсетілген тікұшақтарға арналған кедергілерден бос жолақ;
26) түрі және метрге немесе футқа дейінгі дәлдікпен барынша артып кетуі (ең жақын жоғары мәнге дейінгі) көрсетілген кедергілер;
27) қонуға кіру схемаларына арналған көзбен шолу құралдары, қонуға кіру және ұшып көтерілудің соңғы кезең аймағының, сондай-ақ жерге қону мен жер бетінен ажырау аймағының таңбалануы мен оттары;
28) тікұшақ айлақтарына арналған жарияланған қашықтықтар (тиісті жағдайларда ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен), оның ішінде:
орналастырылған ұшып-көтерілу арақашықтығы;
орналастырылған үзілген ұшып-көтерілу арақашықтығы;
орналастырылған қону арақашықтығы.
3-параграф. Жердегі әуеайлақ қозғалысы картасын жасау
21. Мақсаты.
Осы картада ұшу экипаждары үшін әуе кемелерінің РЖ тұрақ орындарына және тұрақ орындарынан жер үсті қозғалысын жүзеге асыруға және әуе кемелерін тұрақта орналастыруға/тұраққа қоюға көмектесетін ақпарат қамтылған.
22. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Картаға түсірілетін аудан мен масштаб барлық элементтердің анық көрсетілуін қамтамасыз етеді.
23. Белгілер.
Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың немесе елді мекеннің және сол әуеайлақтың атауы көрсетіледі.
24. Магниттік ауытқу.
Ақиқат солтүстік стрелкасы көрсетіледі.
25. Әуеайлақ туралы мәліметтер.
Осы картада бейнеленетін аймаққа қатысты әуеайлақ (тікұшақ айлағы) картасында қамтылған барлық ақпарат соған ұқсас көрсетіледі, соның ішінде:
1) ең жақын метрге немесе футқа дейінгі дәлдікпен перроннан артып кету шамасы;
2) әуе кемелерінің тұрақ орындары бар перрондар және тиісті жағдайларда, әуе кемелерінің түрлері бойынша көтергіштік қабілеті немесе шектеулері, тұраққа көзбен шолып қою жүйелерінің орналасуы мен түрін қоса алғанда, жарық-сигналды құралдар, таңбалау және басқа да көзбен шолып бағыттау мен басқару құралдары;
3) тұрақ орындарының градустағы, минуттағы, секундтағы және секундтың ондық үлестеріндегі географиялық координаталары;
4) белгілері ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен, ені, көтергіштік қабілеті немесе қажеттілігіне қарай әуе кемелерінің түрлері бойынша шектеулер, егер аралық күту орындары орнатылған болса, ҰҚЖ жанында күту орындары қоса алғанда, жарық-сигналды құралдар, таңбалау көрсетілген рулеждік жолақтары және "тоқта" сызықтарының оттары және басқа да көзбен шолып бағыттау мен басқару құралдары;

5) местоположения опасных участков с надлежащим нанесением дополнительной информации, если такие участки установлены;
6) стандартные маршруты для рулящих воздушных судов с указателями, если такие маршруты установлены;
7) географические координаты в градусах, минутах, секундах и сотых долях секунды для точек соответствующей осевой линии РД;
8) границы диспетчерского ОВД;
9) соответствующие средства связи с указанием их каналов и, при необходимости, адреса подключения;
10) препятствия для руления;
11) площадки обслуживания воздушных судов и сооружения, предназначенные для эксплуатационных целей;
12) пункт проверки VОR и радиочастоту данного средства;
13) четко обозначается любая часть изображаемой рабочей площади, которая постоянно непригодна для использования воздушными судами.
Параграф 4. Составление карты стоянки/постановки на стоянку воздушного судна
26. Назначение.
На данной дополнительной карте для летных экипажей содержится подробная информация, помогающая осуществлять наземное движение воздушных судов от РД к МС и обратно и размещение на стоянке/постановку на стоянку воздушных судов.
27. Картографируемый район и масштаб.
Картографируемый район и масштаб обеспечивают четкое отображение всех элементов.
28. Обозначения.
На карте указываются название города или населенного пункта, обслуживаемого аэродромом, и название этого аэродрома.
29. Магнитное склонение.
Указывается стрелка истинного севера.
30. Сведения об аэродроме.
На данной карте указывается аналогичным образом вся содержащаяся на карте аэродрома (вертодрома) и на карте наземного аэродромного движения информация, относящаяся к изображаемой зоне, включая:
1) превышение перрона с точностью до ближайшего метра или фута;
2) перроны с МС воздушных судов и, в соответствующих случаях, несущая способность или ограничения по типам воздушных судов, светосигнальные средства, маркировка и другие средства визуального наведения и управления, включая местоположение и тип систем визуальной постановки на стоянку;
3) географические координаты МС в градусах, минутах, секундах и сотых долях секунды;
4) входы на РД с указанием обозначений, включая места ожидания у ВПП и, если установлены, промежуточные места ожидания, а также огни линии "стоп";
5) местоположения опасных участков с надлежащим нанесением дополнительной информации, если такие участки установлены;
6) географические координаты в градусах, минутах, секундах и сотых долях секунды для точек соответствующей осевой линии РД;

5) егер мұндай учаскелер белгіленген болса, тиісті түрде қосымша ақпарат енгізілген қауіпті учаскелердің орналасқан жері;
6) егер мұндай бағыттар белгіленген болса, бұрылатын әуе кемелері үшін көрсеткіштері бар стандартты бағыттар;
7) РЖ тиісті осьтік сызығы нүктелерініңградустағы, минуттағы, секундтағы және секундтың ондың үлесіндегі географиялық координаталары;
8) әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету шекаралары;
9) арналары және қажеттілігіне қарай қосылу мекенжайлары көрсетілген тиісті байланыс құралдары;
10) жермен жүру кедергілері;
11) әуе кемелеріне қызмет көрсету алаңдары және пайдалану мақсаттарына арналған құрылыстар;
12) VОR тексеру пункті және осы құралдың радиожиілігі;
13) бейнеленетін жұмыс алаңының әуе кемелерінің пайдалануына тұрақты түрде жарамсыз болатын кез келген бөлігі анық белгіленеді.
4-параграф. Тұрақтың / әуе кемесін тұраққа қоюдың картасын жасау
26. Мақсаты.
Осы қосымша картада ұшу экипаждары үшін әуе кемелерінің рулеждік жолдарынан тұрақ орындарына және кері қарай жерүсті қозғалысын жүзеге асыруға және әуе кемелерін тұрақта орналастыруға/тұраққа қоюға көмектесетін ақпарат қамтылған.
27. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Картаға түсірілетін аудан мен масштаб барлық элементтердің анық көрсетілуін қамтамасыз етеді.
28. Белгілер.
Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың немесе елді мекеннің және сол әуеайлақтың атауы көрсетіледі.
29. Магниттік ауытқу.
Ақиқат солтүстік стрелкасы көрсетіледі.
30. Әуеайлақ туралы мәліметтер.
Осы картада бейнеленетін аймаққа қатысты әуеайлақ (тікұшақ айлағы) картасында қамтылған барлық ақпарат соған ұқсас көрсетіледі, соның ішінде:
1) ең жақын метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен перронның артып кету шамасы;
2) әуе кемелерінің тұрақ орындары бар перрондар және тиісті жағдайларда, әуе кемелерінің түрлері бойынша көтергіштік қабілеті немесе шектеулері, тұраққа көзбен шолып қою жүйелерінің орналасуы мен түрін қоса алғанда, жарық-сигналды құралдар, таңбалау және басқа көзбен шолып бағыттау мен басқару құралдары;
3) тұрақ орындарының градустағы, минуттағы, секундтағы және секундтың ондық үлесіндегі географиялық координаталары;
4) ҰҚЖ жанында күту орындарын қоса алғанда, белгілерді көрсетумен рулеждік жолдарына кіру және егер орнатылған болса, аралық күту орындары, сондай-ақ "тоқта" сызықтарының оттары;
5) егер мұндай учаскелер белгіленген болса, тиісті түрде қосымша ақпарат енгізілген қауіпті учаскелердің орналасқан жері;
6) РЖ тиісті осьтік сызығы нүктелерінің градустағы, минуттағы, секундтағы және секундтың ондық үлесіндегі географиялық координаталары;

7) границы диспетчерского ОВД;
8) соответствующие средства связи с указанием их каналов и, при необходимости, адреса подключения;
9) препятствия для руления;
10) площадки ОВД и сооружения, предназначенные для эксплуатационных целей;
11) пункт проверки VОR и радиочастоту данного средства;
12) четко обозначается любая часть изображаемой рабочей площади, которая постоянно непригодна для использования воздушными судами.
Параграф 5. Составление карты аэродромных препятствий, тип А
31. Назначение.
Карта такого типа в сочетании с соответствующей информацией, опубликованной в АIP, обеспечивает эксплуатанта сведениями, необходимыми для соблюдения эксплуатационных ограничений.
32. Наличие.
Карты аэродромных препятствий, тип А, предоставляются для всех аэродромов, регулярно используемых международной гражданской авиацией, за исключением тех аэродромов, где отсутствуют препятствия в зонах траекторий набора высоты при взлете.
Если, в связи с отсутствием препятствий в зоне траектории набора высоты при взлете, необходимость в карте отпадает, об этом публикуется специальное уведомление в AIP.
33. Единицы измерения.
Превышения указываются с точностью до полуметра или до фута.
Линейные размеры указываются с точностью до полуметра.
34. Картографируемый район и масштаб.
Каждый план имеет достаточный размер для нанесения всех препятствий.
Горизонтальный масштаб выбирается в пределах от 1:10 000
до 1:15 000.
Применяемый вертикальный масштаб в десять раз крупнее горизонтального масштаба.
Линейные масштабы. Горизонтальные и вертикальные линейные масштабы обозначаются на картах в метрах и/или футах.
35. Формат.
На карты наносится план и профиль каждой ВПП, примыкающей к ней КПТ или концевой полосы, свободной от препятствий, зоны траектории взлета и препятствий.
Профиль каждой ВПП, КПТ, концевой полосы, свободной от препятствий, и препятствий в зоне траектории взлета изображается над соответствующим планом каждого элемента. Профиль запасной зоны траектории взлета включает линейную проекцию всей траектории взлета и располагается над ее соответствующим планом в форме, наиболее удобной для быстрого понимания информации.
Сетка профиля наносится по всей площади профиля, за исключением ВПП. Нулевым значением для вертикального отсчета считается средний уровень моря. Нулевым значением для горизонтального отсчета считается конец ВПП на противоположной стороне от соответствующей зоны траектории взлета. Градуировка делений сетки с указанием интервалов наносится вдоль основания сетки и на вертикальных полях.
На карте предусматривается:

7) әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету шекаралары;
8) арналары және қажетті жағдайда, қосылу мекенжайлары көрсетілген тиісті байланыс құралдары;
9) рульдеу кедергілері;
10) әуе кемелеріне қызмет көрсету алаңдары және пайдалану мақсаттарына арналған құрылыстар;
11) VОR тексеру пункті және осы құралдың радиожиілігі;
12) бейнеленетін жұмыс алаңының әуе кемелерін пайдалану үшін тұрақты түрде жарамсыз болатын кез келген бөлігі анық белгіленеді.
5-параграф. Әуеайлақтық кедергілердің картасын жасау, А түрі
31. Мақсаты.
Осындай үлгідегі карта АІР-та жарияланған тиісті ақпаратпен бірге пайдаланушыны пайдалану шектеулерін сақтау үшін қажетті мәліметтермен қамтамасыз етеді.
32. Бар болуы.
"А" түріндегі әуеайлақтық кедергілердің картасы ұшып көтерілу кезінде биіктікті жинау траекториясының аймағында кедергілердің болмайтын әуеайлақтарын қоспағанда, халықаралық азаматтық авиация жиі қолданатын барлық әуеайлақтар үшін ұсынылады.
Егер ұшып көтерілу кезінде биіктікті жинау траекториясының аймағында кедергілердің болмауына байланысты, картаның қажеттілі болмаса, ол туралы AIP-қа арнайы хабарлама жіберіледі.
33. Өлшем бірлігі.
Асып түсулер метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
Сызықтық өлшемдер жарты метр дәлдікпен көрсетіледі.
34. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Әрбір картаның көлемі барлық кедергілерді енгізуге жеткілікті.
Көлденең масштаб 1:10 000 мен 1:15 000 шегінде таңдалады.
Тік масштаб көлденең масштабтан он есе ірі болады.
Сызықтық масштабтар. Көлденең және тік сызықтық масштабтар карталарда метрмен және/немесе футпен белгіленеді.
35. Формат.
Карталарға әрбір ҰҚЖ, оған шектес шекті тежеу жолағының немесе кедергіден бос жолақтың, ұшып көтерілу траекториясы мен маңызды кедергілер аймағының жоспары мен пішіні салынады.
Әрбір ҰҚЖ, оған шекті тежеу жолағының, кедергіден және ұшып көтерілу траекториясы аймағынан бос шекті жолағының пішіні әрбір элементтің тиісті жоспарының үстінде бейнеленеді. ұшып көтерілу траекториясы қосалқы аймағының пішіні барлық ұшып көтерілу траекториясының сызықтық проекциясын қамтиды және ақпаратты барынша тез түсіну нысанындағы оның тиісті жоспарының үстінде орналастырылады.
Пішіннің торы ҰҚЖ-ны қоспағанда, пішіннің барлық ауданына жазылады. Тік есептеуге арналған нөлдік мәні теңіздің орта деңгейі болып табылады. Көлденең есептеуге арналған нөлдік мәні ұшып көтерілу траекториясының тиісті аймағынан қарама-қарсы жағындағы ҰҚЖ-ның соңы болып табылады. Аралықтары көрсетілген тордың бөлшектерін дәйектеу тордың бойымен және тік торларға енгізіледі.
Картада мыналар көзделеді:

1) рамка для регистрации эксплуатационных данных;
2) рамка для регистрации поправок и дат их внесения.
36. Обозначения.
На карте указываются название государства, в котором расположен аэродром, название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, название аэродрома и обозначение (обозначения) ВПП.
37. Магнитное склонение.
На карте указывается магнитное склонение с точностью до одного градуса и дата информации.
38. Аэронавигационные данные.
Препятствия.
Объекты в зоне траектории взлета, которые возвышаются над плоской поверхностью, имеющей наклон 1,2 % и имеющей общее начало с зоной траектории взлета, рассматриваются как препятствия, за исключением случаев, когда такие препятствия полностью затенены другими препятствиями и могут не обозначаться на карте. Подвижные объекты, такие, как суда, железнодорожные составы, автомашины и т. п., которые могут возвышаться над плоскостью, имеющей наклон 1,2 %, считаются препятствиями, но не считаются препятствиями, создающими затенение.
Тенью препятствия считается плоская поверхность, начинающаяся от горизонтальной линии, проходящей через вершину препятствия перпендикулярно осевой линии зоны траектории взлета. Эта плоскость включает в себя всю ширину зоны траектории взлета и продолжается до плоскости с наклоном 1,2%, или до следующего более высокого препятствия, если оно находится ближе. На протяжении первых 300 метров (1000 футов) зоны траектории взлета теневые плоскости располагаются горизонтально, а за этой точкой они имеют наклон вверх в 1,2 %.
Если препятствие, создающее затенение, может быть устранено, другие объекты, которые в результате этого становятся препятствиями, наносятся на карту.
39. Зона траектории полета.
Зона траектории взлета представляет собой четырехугольное пространство на поверхности земли, лежащее непосредственно под траекторией взлета и расположенное симметрично по отношению к ней. Эта зона имеет следующие характеристики:
1) она начинается в конце зоны, объявленной пригодной для взлета (т. е. в конце ВПП или конце ВПП или концевой полосы, свободной от препятствий, в зависимости от обстоятельств);
2) ее ширина в исходной точке составляет 180 метров (600 футов) и затем возрастает в степени 0,25D, достигая максимальной ширины 1800 метров (6000 футов), где величина D представляет собой расстояние от исходной точки;
3) она продолжается до точки, за которой отсутствуют препятствия или до отметки 10,0 километров (5,4 морских миль), в зависимости от того, какое из этих расстояний меньше.

1) пайдалану құжаттарын тіркеуге арналған жиектеме;
2) түзетулер мен оларды енгізу күндерін тіркеуге арналған жиектеме.
36. Белгілер.
Картада әуеайлақ орналасқан мемлекеттің, осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың атауы, елді мекеннің немесе ауданның атауы, сол әуеайлақтың атауы ҰҚЖ белгісі (белгілері) көрсетіледі.
37. Магниттік ауытқу.
Картада бір градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқуы және ақпарат күні көрсетіледі.
38. Аэронавигациялық деректер.
Кедергілер.
Жазықтық үстінде тұрған, еңістігі 1,2 % болатын және ұшып көтерілу траекториясы аймағымен бірдей бастамасы бар ұшып көтерілу траекториясы аймағындағы объектілер басқа кедергілермен толық көлеңкеленген және картада белгілене алмайтын жағдайларды қоспағанда, кедергілер ретінде қарастырылады. Жазықтық үстінде тұрған, еңістігі 1,2 % болатын кемелер, теміржол құрамы, автомашиналар және т.с.с. қозғалатын объектілер кедергілер болып есептеледі, бірақ көлеңкеленуге әкелетін кедергілер болып есептелмейді.
Кедергінің көлеңкесі көлденең сызықтан басталатын, кедергінің басынан ұшып көтерілу траекториясы аймағының осьтік сызығына перпендикуляр өтететін жазықтық болып табылады. Бұл жазықтық ұшып көтерілу траекториясы аймағының барлық енін қамтиды және еңістігі 1,2% болатын жазықтыққа дейін немесе егер одан да биік кедергі жақын орналасса, соған дейін созылады. Ұшып көтерілу траекториясы аймағының бірінші 300 метр (1000 фут) бойымен көлеңке жазықтықтар көлденең орналасады, ал осы нүктеден кейін олардың еңістігі жоғарыға қарай 1,2 % болады.
Егер көлеңке тудыратын кедергілер жойылса, осының нәтижесінде кедергі болатын басқа объектілер картаға енгізіледі.
39. Ұшып көтерілу траекториясының аймағы.
Ұшып көтерілу траекториясының аймағы ұшып көтерілу траекториясының астында жатқан және оған қарағанда симметриялы түрде орналасқан жер бетіндегі төртбұрышты кеңістікті құрайды. Бұл аймақтың мынадай сипаттамалары бар:
1) ол ұшып көтерілуге жарамды деп танылған аймақтың (яғни, жағдайларға қатысты кедергілерден бос ҰҚЖ соңында немесе шеткі жолағында) соңында басталады;
2) бастапқы нүктедегі оның ені 180 метр (600 фут) құрайды және 0,25D кезеңінде асады да, ең үлкен 1800 метр (6000 фут) еніне дейін жетеді, D мөлшері бастапқы нүктеден басталатын қашықтықты білдіреді;
3) ол кедергілері жоқ нүктеге дейін немесе 10,0 километр (5,4 м. мили) белгісіне дейін осы қашықтықтардың қайсысы аз екеніне байланысты созылады.

На ВПП, которыми пользуются воздушные суда с эксплуатационными ограничениями, не исключающими возможность выполнения ими взлета с градиентом менее 1,2 %, протяженность зоны траектории взлета увеличивается не менее чем до 12,0 километров (6,5 морских миль), а наклон плоской поверхности уменьшается до 1 % или менее.
40. Объявленные расстояния.
Для каждого направления каждой ВПП в соответствующем месте на карте указывается следующая информация:
1) располагаемая длина разбега;
2) располагаемая дистанция прерванного взлета;
3) располагаемая взлетная дистанция;
4) располагаемая посадочная дистанция.
41. Вид в плане и профиль.
На виде в плане указываются:
1) сплошной линией контур ВПП, включая длину и ширину, магнитный пеленг с точностью до одного градуса и номер ВПП;
2) штриховой линией полосы, свободные от препятствий, включая длину и обозначение;
3) пунктирной линией – зоны траекторий взлета и тонкой прерывистой линией с чередующимися короткими и длинными штрихами – осевая линия;
4) запасные зоны траекторий взлета. В тех случаях, когда указываются симметрично расположенные относительно продолжения осевой линии ВПП запасные зоны траекторий взлета, предусматриваются примечания, в которых объясняется значение таких зон;
5) препятствия, включая:
точное местоположение каждого препятствия вместе с условным знаком, характеризующим тип этого препятствия;
превышение и обозначение каждого препятствия;
границы возвышения препятствий больших размеров особым образом с пояснением в легенде.
При изображении КПТ указывается длина каждой КПТ.
На профиле указываются:
6) сплошной линией – профиль осевой линии ВПП и пунктирной
линией – профиль осевой линии любых соответствующих КПТ и полос, свободных от препятствий;
7) превышение осевой линии на каждом конце ВПП, на КПТ и в начале каждой зоны траектории взлета, а также значительное изменение уклона ВПП и КПТ;
8) препятствия, включая:
каждое препятствие – сплошной вертикальной линией, начинающейся от соответствующей линии сетки и проходящей, по крайней мере, через следующую линию сетки до верхней точки препятствия;
обозначение каждого препятствия;
границы возвышения препятствий больших размеров – особым образом с пояснением в легенде.
42. Точность.
На карте указывается степень достигаемой точности.
Исходный уровень. В случае отсутствия при съемке сведений о действительном исходном уровне отсчета в вертикальной плоскости указывается превышение используемого исходного уровня с пометкой, что оно является принятым.
Параграф 6. Составление карты местности для точного захода на посадку

Пайдалану шектеулері бар, олардың кемінде 1,2 % градиентімен ұшуды орындау мүмкіндігі бар әуе кемелері пайдаланатын ҰҚЖ-да ұшып көтерілу траекториясы аймағының ұзындығы кемінде 12,0 километр (6,5 м. миль) дейін артады, ал жазық беттің еңісі 1 % немесе одан төменге төмендейді.
40. Белгіленген қашықтықтар.
Әрбір ҰҚЖ-ның әрбір бағыттары үшін тиісті орында картада мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) екпіннің бар болған ұзындығы;
2) үзілген ұшып көтерілудің бар болған арақашықтығы;
3) бар болған ұшып көтерілу арақашықтығы;
4) бар болған қондыру арақашықтығы.
41. Жоспардағы түрі мен пішіні.
Жоспардағы түрде мыналар көрсетіледі:
1) тұтас сызықтықпен ҰҚЖ-ның контуры, оның ішінде ұзындығы мен ені, бір градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік пеленг және ҰҚЖ нөмірі;
2) сызықшалармен ұзындығы мен белгілерді қоса, кедергілерден бос жолақтар;
3) үзік сызықтармен – ұшып көтерілу траекториясының аймағы және кезек-кезек берілген қысқа және ұзын сызықшалары бар жіңішке үзік сызықпен – осьтік сызық;
4) ұшып көтерілу траекториясының қосалқы аймағы. ҰҚЖ осьтік сызықтың жалғасуына қатысты симметриялы орналасқан ұшып көтерілудің қосалқы аймағы көрсетілген жағдайда, осындай аймақтардың мәні түсіндірілетін ескертпелер көзделеді;
5) кедергілер, оның ішінде:
кедергінің үлгісін сипаттайтын шартты белгісі қоса берілген әрбір кедергінің нақты орналасқан жері;
әрбір кедергінің асуы және белгісі;
түсінік сөздері берілген үлкен көлемдегі кедергілер төбелерінің шегі.
Соңғы тежеу жолақтары бейнеленген кезде әрбір соңғы тежеу жолақтарының ұзындығы көрсетіледі.
Пішінде мыналар көрсетіледі:
6) тұтас сызықтықпен – ҰҚЖ осьтік сызық пішіні мен үзік сызықтармен – кедергілерден бос соңғы кез келген тиісті тежеу жолақтары мен жолақтардың осьтік сызықтарының пішіні;
7) ҰҚЖ әрбір соңында, соңғы тежеу жолағында және ұшып көтерілудің әрбір аймағының басында осьтік сызықтан асу, сондай-ақ ҰҚЖ бұрышының және соңғы тежеу жолағының біршама өзгеруі;
8) кедергілер, оның ішінде:
әрбір кедергі – тордың тиісті сызығынан басталатын және тордың келесі сызығы арқылы кедергінің жоғарғы нүктесіне дейін соңғы шама бойынша өтетін тұтас тік сызықпен;
әрбір кедергінің белгісі;
түсінік сөздері берілген үлкен көлемдегі кедергілер төбелерінің шегі.
42. Дәлдігі.
Картада қол жеткізілетін дәлдік дәрежесі көрсетіледі.
Бастапқы дәреже. Түсірілім кезінде тік жазықтықтағы есептеуде нақты бастапқы дәреже туралы мәлімет болмаған жағдайда, қабылданды деген белгісі бар қолданылатын бастапқы дәреженің асуы көрсетіледі.
6-параграф. Қонуға дәл кіру үшін аймақтың картасын жасау

43. Назначение.
Данная карта содержит подробную информацию о профиле местности в пределах заданного участка конечного этапа захода на посадку в целях предоставления летно-эксплуатационным предприятиям возможности оценки того, насколько данная местность оказывает влияние на определение высоты принятия решения при использовании радиовысотомеров.
44. Наличие.
Карта местности для точного захода на посадку предоставляется для всех ВПП, оборудованных для точного захода на посадку по категориям II и III, на аэродромах, используемых международной гражданской авиацией, за исключением тех случаев, когда необходимая информация представлена на карте местности и препятствий в районе аэродрома (электронная).
Карта местности для точного захода на посадку пересматривается всякий раз, когда происходят какие либо существенные изменения.
45. Обозначения.
На карте указывается название государства, в котором расположен аэродром, название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение ВПП.
46. Информация о плане и профиле
Карта включает:
1) план местности в горизонталях с интервалом 1 метр (3 фута) на участке 60 метров (200 футов) по обеим сторонам от продолжения осевой линии ВПП в тех же пределах, что и профиль, причем горизонтали наносятся относительно уровня порога ВПП;
2) обозначение тех участков, где высота местности или любого объекта на местности, обозначенного на плане, упомянутом в подпункте 1) настоящего пункта, на ±3 метра (10 футов) расходится с профилем осевой линии ВПП и может отразиться на показаниях радиовысотомера;
3) профиль местности в пределах 900 метров (3000 футов) от порога вдоль продолжения осевой линии ВПП.
Параграф 7. Составление карты района
47. Назначение.
На данной карте содержится информация, помогающая летному экипажу выполнять полет по приборам на следующих этапах:
1) переход от полета по маршруту к этапу захода на посадку на аэродром;
2) переход от этапа взлета/ухода на второй круг к полету по маршруту;
3) полеты в районах со сложными маршрутами ОВД или сложной структурой воздушного пространства.
48. Наличие.
Карта района предоставляется в тех случаях, когда маршруты ОВД или требования к сообщениям о местоположении являются сложными и не могут быть надлежащим образом указаны на маршрутной карте.
Когда для прибывающих и для вылетающих воздушных судов устанавливаются различные маршруты ОВД и требования к сообщению о местоположении воздушного судна, которые невозможно достаточно четко отразить на одной карте, предусматриваются отдельные карты.

43. Мақсаты.
Осы карта ұшуды пайдалану кәсіпорындарына биіктікті өлшеу радиоқұралдарын пайдалану кезінде шешім қабылдау үшін биіктікті айқындауға жергілікті жердің қаншалықты ықпал ететіндігін бағалау мүмкіндігін беру мақсатында жергілікті жердің қонуға кірудің соңғы кезеңінің берілген учаскесі шегіндегі пішіні толық ақпаратты қамтиды.
44. Бар болуы.
Қажетті ақпарат жердің картасында және әуеайлақ ауданындағы кедергілер (электрондық) берілген жағдайларды қоспағанда, қонуға дәл кіруге арналған жердің картасы халықаралық азаматтық авиациясы пайдаланатын әуеайлақтардағы ІІ және ІІІ санаттар бойынша дәл қонуға кіру үшін жабдықталған барлық ҰҚЖ үшін беріледі.
Қонуға дәл кіруге арналған жердің картасы кез келген маңызды өзгерістер болған кезде қайта қаралады.
45. Белгілер.
Картада әуеайлақ орналасқан мемлекеттің, осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы мен ҰҚЖ белгісі көрсетіледі.
46. Жоспар мен пішін туралы ақпарат.
Карта мыналарды қамтиды:
1) ҰҚЖ осьтік сызығы жалғасынан екі жаққа қарай 60 метр (200 фут) учаскеде 1 метр (3 фут) аралығымен пішін шектерінде жасалған жергілікті жердің жоспары, бұл ретте көлденең бағыты ҰҚЖ шегінің деңгейіне қатысты белгіленеді;
2) жергілікті жердің немесе жоспарда белгіленген кез келген объектінің биіктігі осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген учаскелерді ±3 метр белгілеу жақындау оттарын орнату, бірақ олар толығымен немесе ішінара осьтік сызық пішінінен ±3 метр (10 футқа) ерекшеленетін;
3) жергілікті жердің шектен ҰҚЖ осьтік желісінің жалғасы бойымен 900 метр (3000 фут) шегіндегі пішіні орнатылады.
7-параграф. Ауданның картасын жасау
47. Мақсаты.
Осы картада ұшу экипажына келесі кезеңдерде аспаптар бойынша ұшуды орындауға көмектесетін ақпарат қамтылады:
1) бағыт бойынша ұшу кезеңінен әуеайлаққа қонуға кіру кезеңіне ауысу;
2) ұшып көтерілу/екінші айналымға кету кезеңінен бағыт бойынша кезеңіне ауысу;
3) ӘҚҚ күрделі бағыттары немесе әуе кеңістігінің күрделі құрылымы бар аудандарда ұшу.
48. Бар болуы.
Аудан картасы әуе қозғалысына қызмет көрсету бағыттары немесе орналасқан жері туралы хабарламаға қойылатын талаптар күрделі болған кезде немесе бағыттық картада тиісті түрде көрсетіле алмайтын кезде беріледі.
Ұшып келген немесе ұшып көтерілген әуе кемелері үшін бір картада нақты көрсетуге мүмкін емес ӘҚҚ түрлі бағыттары немесе әуе кемелерінің орналасқан жері туралы хабарламаға қойылатын талаптар белгіленген жағдайда, бөлек карталар көзделеді.

49. Картографируемый район и масштаб.
Изображаемый на каждой карте район включает точки, которые четко определяют маршруты вылета и прибытия.
Данная карта составляется в масштабе с указанием линейного масштаба.
50. Проекция.
Параллели и меридианы наносятся с соответствующими интервалами.
Градуировочные штрихи наносятся с постоянными интервалами вдоль линий внутренней рамки.
51. Обозначения.
На каждой карте указывается название изображаемого воздушного пространства.
52. Техногенная среда и топография.
На карту наносятся общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой, более свойственной для назначения карты, информации.
53. Магнитное склонение.
Указывается среднее магнитное склонение нанесенного на карте района с точностью до ближайшего градуса.
54. Пеленги, линии пути и радиалы.
На карте обозначаются магнитные пеленги, линии пути и радиалы, за исключением случаев, когда в районах высоких широт, где соответствующим полномочным органом определено, что ориентирование по магнитному северу невозможно, следует использовать другой подходящий ориентир - истинный север или северное направление по сетке координат. Если для участков RNAV дополнительно приводятся истинные значения пеленгов и линий пути, они указываются в скобках с точностью до 0,1о, например 290 о (294,9 о Т).
В тех случаях, когда пеленги, линии пути или радиалы приводятся с ориентированием на северное направление истинного или условного меридиана, то это ясно указывается на карте. При использования северного направления условного меридиана приводится опорный условный меридиан.
55. Аэронавигационные данные.
Аэродромы. Указываются все аэродромы, влияющие на систему маршрутов в районе данного аэродрома. По необходимости, обозначается индекс расположения ВПП.
Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны. Наносятся запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны с указанием их обозначений и вертикальных границ.
Минимальные абсолютные высоты полета в зоне. Значения AMA указываются в пределах квадратов, образуемых параллелями и меридианами.
Система ОВД. На карте указываются компоненты соответствующей установленной системы ОВД.
Такие компоненты включают:
1) радионавигационные средства, связанные с системой ОВД, с указанием их названий, обозначений, частот и географических координат в градусах, минутах и секундах;

49. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Әрбір картада бейнеленген аудан ұшып шығу және ұшып келу бағыттарын нақты белгілейтін нүктелерді қамтиды.
Бұл картада сызықтық масштабы көрсетілген масштабта құрастырылады.
50. Жобалау.
Параллельдер мен меридиандар тиісті аралықта белгіленеді.
Градусы көрсетілген штрихтар ішкі жиек сызығының бойымен тұрақты аралықта белгіленеді.
51. Белгілер.
Әрбір картада бейнеленетін әуе кеңістігінің атауы көрсетіледі.
52. Техногенді орта және топография.
Егер картаның мәні үшін маңыздырақ басқа ақпаратты түсінуді қиындатпайтын болса, картаға барлық ашық су кеңістіктерінің, ірі көлдер мен өзендердің жағалау сызықтарының жалпы контурлары сызылады.
53. Магниттік ауытқу.
Картада ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқуы көрсетіледі.
54. Пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар.
Картада биік ендіктер ауданында тиісті өкілетті орган магниттік солтүстік бойынша бағыттау мүмкін емес екенін анықтаған жағдайда, басқа қолайлы бағдарды, яғни ақиқат солтүстікті немесе координаталар торы бойынша солтүстік бағытты пайдалану керек жағдайларын қоспағанда, магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар белгіленеді. Егер RNAV қатысушылары үшін пеленгтер мен жол сызықтарының ақиқат мәндері қосымша келтірілсе, олар 0,1° дейінгі дәлдікпен жақша ішінде көрсетіледі, мысалы 290° (294,9°Т).
Магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар ақиқат немесе шартты меридианның солтүстік бағыттарымен бағдарланатын жағдайда, ол нақты түрде картада көрсетіледі. Шартты меридианның солтүстік бағытын қолданған кезде, тірек шартты меридиан келтіріледі.
55. Аэронавигациялық деректер.
Әуеайлақтар. Осы әуеайлақ ауданындағы бағыттар жүйесіне әсер ететін барлық әуеайлақтар көрсетіледі. Қажет болған жағдайда, ҰҚЖ орналасқан жерінің индексі көрсетіледі.
Тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар мен қауіпті аймақтар. Белгілері мен тік шекараларын көрсетумен тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар мен қауіпті аймақтар көрсетіледі.
Аймақтағы ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктіктері. Аймақтағы ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктіктері параллельдер мен меридиандар құрайтын квадрат шегінде көрсетіледі.
Әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесі. Картада тиісті орнатылған әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесінің құрамдас бөліктері көрсетіледі.
Мұндай құрамдас бөліктер мыналарды қамтиды:
1) әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесімен байланысты радионавигациялық құралдар, олардың атаулары, белгілері, жиіліктері және географиялық координаталары градустарда, минуттарда және секундтарда көрсетіледі;

2) в отношении DМЕ – дополнительно превышение передающей антенны DМЕ с точностью до 30 метров (100 футов);
3) аэродромные радиосредства, необходимые для вылета и прибытия и для полета в зоне ожидания;
4) боковые и вертикальные границы всего установленного воздушного пространства и соответствующий класс воздушного пространства;
5) обозначение навигационной(ых) спецификации(й), включая любые ограничения, если они установлены;
6) схемы ожидания и маршруты в районе аэродрома с индексами маршрутов и путевой угол вдоль каждого участка предписанных воздушных трасс и маршрутов в районе аэродрома с точностью до ближайшего градуса;
7) все основные точки, определяющие маршруты в районе аэродрома и не обозначенные по местоположению радионавигационного средства, с указанием их кодовых наименований и географических координат в градусах, минутах и секундах;
8) в отношении точек маршрута, определяющих маршруты зональной навигации VОR/DМЕ, дополнительно:
обозначение местоположения и радиочастота опорного VОR/DМЕ;
пеленг с точностью до 0,1 о и расстояние от опорного VОR/DМЕ с точностью до 0,2 километра (0,1 морской мили), если точка маршрута не совпадает с его местоположением;
9) указание всех контрольных пунктов для обязательной передачи донесений и "по запросу";
10) расстояния с точностью до ближайшего километра или морской мили между основными точками, представляющими собой поворотные или контрольные пункты;
11) точки переключения на участках маршрута, определяемых с помощью всенаправленных ОВЧ радиомаяков, с указанием расстояний до радионавигационных средств с точностью до ближайшего километра или морской мили;
12) МЕА и МОСА на маршрутах ОВД с точностью до ближайших 50 метров или 100 футов с округлением до большего значения;
13) четко обозначенные установленные минимальные абсолютные высоты векторения с точностью до ближайших 50 метров или 100 футов с округлением до большего значения;
14) ограничения по скорости в зоне и по уровню/абсолютной высоте, если они установлены;
15) средства связи с указанием их каналов и, при необходимости, адреса подключения;
16) указание основных точек "флайовер".
Параграф 8. Составление карты стандартного вылета по приборам (SID)
56. Назначение.
Данная карта обеспечивает летный экипаж информацией, дающей ему возможность выполнять положения установленного стандартного маршрута вылета по приборам от этапа взлета до этапа полета по маршруту.

2) DМЕ қатысты – 30 метр (100 фут) дейінгі дәлдікпен DМЕ тарату антеннасын қосымша арттыру;
3) ұшып көтерілу мен ұшып келу үшін және күту аймағында ұшу үшін қажетті әуеайлақтық радиоқұралдар;
4) барлық белгіленген әуе кеңістігінің бүйірлік және тік бағытты шекаралары және әуе кеңістігінің тиісті класы;
5) навигациялық ерекшелік (ерекшеліктер) белгісі, оның ішінде кез келген шектеулер, егер олар белгілеген болса;
6) бағыт индекстері бар күту схемалары мен әуеайлақ ауданындағы бағыттар және әуеайлақ ауданындағы белгіленген әуе трассалары мен бағыттарының әрбір учаскесі бойымен жол бұрышы жақын бұрышына дейінгі градус дәлдікпен;
7) әуеайлақ ауданындағы бағыттарды белгілейтін радионавигациялық құралдың орналасқан жері бойынша белгіленбеген барлық негізгі нүктелер, олардың кодтық атаулары мен географиялық координаталары градустарда, минуттарда және секундтарда көрсетіледі;
8) VОR/DМЕ аймақтық навигация бағыттарын белгілейтін бағыттар нүктелеріне қатысты қосымша:
тірек VОR/DМЕ орналасқан жері мен радиожиілігінің белгісі;
егер бағыттың нүктелері оның орналасқан жерімен сәйкес келсе, 0,1º дейінгі дәлдікпен пеленг және 0,2 километрге (0,1 т. миль) дейінгі дәлдікпен тірек VОR/DМЕ басталған қашықтық;
9) жеткізулерді және "сұрау салу бойынша" міндетті тарату үшін барлық соңғы пункттердің тапсырмасы;
10) айналу немесе соңғы пункттерді білдіретін негізгі нүктелер арасындағы ең жақын километр немесе теңіздік мильге дейінгі дәлдігі бар қашықтық;
11) ең жақын километр немесе теңіздік мильге дейінгі дәлдігі бар радионавигациялық құралдарға дейінгі қашақтық көрсетілген жан жаққа бағытталған ӨЖЖ радиомаяктың көмегімен анықталатын бағыттар учаскесіне ауысу нүктелері;
12) ең жақын мәнге дейін дөңгелектенген ең жақын 50 метрге немесе 100 футқа дейінгі дәлдікпен бағыт ӘҚҚ бағыты бойынша ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі және бағыттағы кедергіні ұшып өтудің ең төменгі абсолюттік биіктігі;
13) ең жақын мәнге дейін дөңгелектенген ең жақын 50 метрге немесе 100 футқа дейінгі дәлдікпен векторлаудың нақты белгіленген ең төмен абсолюттік биіктігі;
14) аймақтағы жылдамдық бойынша немесе деңгей/абсолюттік биіктік бойынша шектеулер, егер олар белгілеген болса;
15) каналдары көрсетілген байланыс құралдары, қажет болған жағдайда, қосылу адрестері;
16) "флайовер" негізгі нүктелерін көрсету.
8-параграф. Аспаптар (SID) бойынша стандартты ұшып шығу картасын жасау
56. Мақсаты.
Осы карта ұшу экипажын аспаптар бойынша белгіленген ұшып шығудың стандартты бағыттарының ұшып көтерілу кезеңінен бастап бағыт бойынша ұшу кезеңіне дейінгі ережелерін орындау мүмкіндігін беретін ақпаратпен қамтамасыз етеді.

57. Наличие.
Карта стандартного вылета по приборам (SID) предоставляется во всех случаях, когда установлен стандартный маршрут вылета по приборам и его невозможно указать достаточно ясно на карте района.
58. Картографируемый район и масштаб.
Картографируемый район является достаточным для указания точки, где начинается маршрут вылета, и оговоренной основной точки, в которой может быть начат этап полета по маршруту вдоль установленного маршрута ОВД.
При выполнении карты в масштабе, указывается графический масштаб.
Если карта выполнена не в масштабе, то приводятся примечание "НЕ В МАСШТАБЕ" и условный знак отсутствия масштаба на линиях пути и других деталях карты, которые имеют слишком большие размеры для указания их в масштабе.
59. Проекция.
Градуировочные штрихи наносятся с постоянными интервалами в соответствующих местах вдоль линий внутренней рамки.
60. Обозначения.
На карте указывается название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение(я) стандартного(ых) маршрута(ов) вылета по приборам.
61. Техногенная среда и топография.
На карту, выполненную в масштабе, наносятся общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой более свойственной для назначения карты информации.
62. Магнитное склонение.
На карте указывается магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, используемое при определении магнитных пеленгов, линий пути и радиалов.
63. Пеленги, линии пути и радиалы.
Пеленги, линии пути и радиалы являются магнитными, за исключением случаев, когда в районах высоких широт в тех случаях, когда соответствующий полномочный орган определяет, что ориентирование по северному направлению магнитного меридиана невозможно, следует использовать другой подходящий ориентир, например, северное направление истинного или условного меридиана. В том случае, если для участков RNAV дополнительно приводятся истинные значения пеленгов и линий пути, они указываются в скобках с точностью до 0,1 о, например 290 о (294,9 о Т).
В тех случаях, когда пеленги, линии пути или радиалы приводятся с ориентированием на северное направление истинного или условного меридиана, то это ясно указывается на карте. В случае использования северного направления условного меридиана приводится опорный условный меридиан.
64. Аэронавигационные данные.
Аэродромы. Аэродром вылета обозначается изображением схемы расположения ВПП.
Указываются или обозначаются все аэродромы, влияющие на предписанный стандартный маршрут вылета по приборам. В случае необходимости указывается расположение ВПП на аэродроме.
Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны. Запретные зоны, зоны ограничения полетов или опасные зоны, которые могут повлиять на выполнение схем полета, указываются со своими обозначениями и вертикальными границами.
Минимальная абсолютная высота в секторе. На карту наносится установленная минимальная абсолютная высота в секторе с четким указанием сектора, к которому она относится.
Если минимальная абсолютная высота в секторе не установлена, карта выполняется в масштабе и значения AMA указываются в пределах квадратов, образуемых параллелями и меридианами. Значения AMA также указываются в тех частях карты, которые не охватываются сектором, в котором установлена минимальная абсолютная высота.
Система ОВД. На карте указываются компоненты соответствующей установленной системы ОВД.
Такие компоненты включают:

57. Бар болуы.
Аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу картасы (SID) аспаптар бойынша стандартты ұшып көтерілу белгіленген барлық жағдайларда және оны аудан картасында нақты көрсетуге болатын жағдайларда ұсынылады.
58. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Картаға түсірілетін аудан ұшып шығу бағыты басталатын нүктені көрсету үшін жеткілікті және ӘҚҚ белгіленген бағыты бойындағы бағыты бойынша ұшу кезеңі басталуы мүмкін негізгі нүктемен ескертілген болып табылады.
Егер карта масштабта орындалған болса, графикалық масштабы көрсетіледі.
Егер карта масштабта орындалмаған болса, оларды масштабта көрсету үшін өте үлкен көлемдері бар "МАСШТАБТА ЕМЕС" ескертпелері мен жол сызықтарында және картаның басқа бөлшектер масштабтың болмауы шартты белгілер көрсетіледі.
59. Проекция.
Картада ішкі шеңбер бойымен тиісті жерлерде тұрақты аралықтарымен бірге дәйектеу сызықшалары көрсетіледі.
60. Белгілер.
Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы және аспаптар бойынша ұшып шығудың стандартты бағытының (бағыттарының) белгісі (белгілері) көрсетіледі.
61. Техногенді орта және топография.
Егер картаның мәні үшін маңыздырақ басқа ақпаратты түсінуді қиындатпайтын болса, картаға барлық ашық су кеңістіктерінің, ірі көлдер мен өзендердің жағалау сызықтарының жалпы контурлары сызылады.
62. Магниттік ауытқу.
Картада магниттік пеленгтерді, жол сызықтары мен радиалдарды айқындау кезінде қолданылатын магниттік ауытқуы ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
63. Пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар.
Тиісті еннің биік аудандарында өкілетті орган магниттік меридианның солтүстік бағыты бойынша бағдарлау мүмкін емес деп белгілеген жағдайда, басқа ұқсас бағдарды, мысалы, ақиқат немесе шартты меридианның солтүстік бағытын қолданғанды қоспағанда, пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар магниттік болып табылады. Егер RNAV қатысушылары үшін пеленгтер, жол сызықтарының ақиқат мәндері қосымша келтірілсе, олар жақша ішінде 0,1° дейінгі дәлдікпен, мысалы 290° (294,9°Т) көрсетіледі.
Пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар ақиқат немесе шартты меридианның солтүстік бағытталуымен көрсетілген жағдайда, ол картада нақты көрсетіледі. Шартты меридианның солтүстік бағыты қолданылған жағдайда, тірек шартты меридиан көрсетіледі.
64. Аэронавигациялық деректер.
Әуеайлақтар. Ұшып шығу әуеайлағы ҰҚЖ орналасқан жерінің схемасының суретімен белгіленеді.
Аспаптар бойынша алдын ала жазылған стандартты ұшып шығуға әсер ететін барлық әуеайлақтар көрсетіледі немесе белгіленеді. Қажет болған жағдайда, әуеайлақтағы ҰҚЖ-ның орналасқан жері көрсетіледі.
Тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар және қауіпті аймақтар. Ұшу схемаларын орындауға әсер етуі мүмкін тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар немесе қауіпті аймақтар өзінің белгілері мен тік шекараларымен көрсетіледі.
Сектордағы ең төмен абсолюттік биіктік. Картаға секторы нақты көрсетілген секторда белгіленген ең төмен абсолюттік биіктік белгіленеді.
Егер сектордағы ең төмен абсолюттік биіктік белгіленбесе, карта масштабта көрсетіледі және аймақтағы ұшудың ең төмен абсолюттік биіктіктері параллельдермен және меридиандармен құралатын квадрат шегінде көрсетіледі. Аймақтағы ұшудың ең төмен абсолюттік биіктігі ең төмен абсолюттік биіктік белгіленген сектормен қамтылмаған картаның бөліктерінде көрсетіледі.
ӘҚҚ жүйесі. Картада тиісті белгіленген ӘҚҚ-ның жүйелерінің құрауыштары көрсетіледі.
Мұндай құрауыштар мыналарды қамтиды:

1) графическое описание каждого стандартного маршрута вылета по приборам, включая:
индекс маршрута;
основные точки, определяющие маршрут;
линию пути или радиал вдоль каждого участка маршрута с точностью до ближайшего градуса;
расстояние между основными точками с точностью до ближайшего километра или морской мили;
минимальные абсолютные высоты пролета препятствий на маршруте или участках маршрута и предусмотренные схемой абсолютные высоты с точностью до ближайших 50 метров или 100 футов с округлением до большего значения и ограничения в отношении эшелонов полета, если таковые установлены;
если карта выполнена в масштабе и при вылете обеспечивается радиолокационное наведение, четко обозначенные установленные минимальные абсолютные высоты векторения с точностью до ближайших 50 метров или 100 футов с округлением до большего значения;
2) радионавигационное(ые) средство(а), связанное(ые) с маршрутом(ами), включая:
если радионавигационное средство используется для обычной навигации:
наименование открытым текстом;
обозначение;
код Морзе;
частоту;
географические координаты в градусах, минутах и секундах;
для DМЕ канал и превышение передающей антенны DМЕ с точностью до 30 метров (100 футов);
если радионавигационное средство используется в качестве основной точки для зональной навигации:
наименование открытым текстом;
обозначение;
3) основные точки, не обозначенные по местоположению радионавигационного средства, включая:
если основная точка используется для обычной навигации:
кодовое наименование;
географические координаты в градусах, минутах и секундах;
пеленг с точностью до 0,1º от опорного радионавигационного средства;
расстояние с точностью до 0,2 км (0,1 м. мили) от опорного радионавигационного средства;
обозначение опорного радионавигационного средства;
если основная точка используется для зональной навигации:
кодовое наименование;
4) используемые схемы полета в зоне ожидания;
5) абсолютную/относительную высоту перехода с точностью до ближайших 300 метров или 1000 футов с округлением до большего значения;
6) местоположение и относительную высоту близко расположенных препятствий, которые выступают за поверхность обозначения препятствий (OIS). При наличии близко расположенных препятствий, выступающих за OIS, которые не учитывались при расчете опубликованного градиента схемы, дается соответствующее примечание.
7) ограничения по скорости в зоне в том случае, если они установлены;
8) в случае схем с PBN – рамку с информацией о требованиях PBN (включая любые ограничения, если они установлены);

1) әрбір аспаптар бойынша ұшып шығу стандартты бағытының графикалық сипаттамасы, оның ішінде:
бағыт индексі;
бағыттарды белгілейтін негізгі нүктелер;
ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен бағыттың әрбір учаскесі бойындағы жол сызықтары немесе радиал;
ең жақын километр немесе теңіздік мильге дейінгі дәлдікпен негізгі нүктелер арасындағы қашықтық;
бағыттағы немесе бағыт учаскесіндегі кедергілерді ұшып өтудің ең төмен абсолюттік биіктігі және ең үлкен мәнге дейін дөңгелектенген ең жақын 50 м немесе 100 футқа дейінгі дәлдікпен схемада көзделген абсолюттік биіктік және ұшу эшелондарына қатысты шектеулер, егер ондайлар белгіленген болса;
карта масштабта орындалса және ұшып шығу кезінде ең үлкен мәнге дейін дөңгелектенген ең жақын 50 метрге немесе 100 футқа дейінгі дәлдікпен векторлаудың белгі қойып белгіленген ең төмен абсолюттік биіктіктер радиолокациялық бағыттауды қамтамасыз етеді.
2) бағытпен (бағыттармен) байланысты радионавигациялық құрал (құралдар), оның ішінде:
егер радионавигациялық құрал қалыпты навигация үшін пайдаланылса:
ашып жазылған атауы;
белгілері;
Морзе коды;
жиілігі;
градустар, минуттар және секундтардағы географиялық координаталар;
DМЕ үшін, 30 метрге (100 фут) дейінгі дәлдікпен тарататын DМЕ антеннасының арналары мен асып түсуі;
егер радионавигациялық құрал аймақтық навигация үшін негізгі нүкте ретінде пайдаланылса:
ашып жазылған атауы;
белгілері;
3) радионавигациялық құралдың орналасқан жері бойынша белгіленбеген негізгі нүктелер, соның ішінде:
егер негізгі нүкте қалыпты навигация үшін пайдаланылса:
кодтық атауы;
градустар, минуттар және секундтардағы географиялық координаталар;
тірек радионавигациялық құралдан 0,1º дейінгі дәлдікпен пеленг;
тірек радионавигациялық құралдан 0,2 км (0,1 т. миль) дейінгі дәлдікпен қашықтық;
тірек радионавигациялық құралдың белгіленуі;
егер негізгі нүкте аймақтық навигация үшін пайдаланылса:
кодтық атауы;
4) күту аймағындағы қолданылатын ұшу схемалары;
5) ең үлкен мәнге дейін дөңгелектенген ең жақын 300 метрге немесе 1000 футқа дейінгі дәлдікпен ауысудың абсолюттік/қатыстық биіктігі;
6) кедергілерді белгілеу жазықтығы (OIS) үшін шығатын, жақын орналасқан кедергілердің орналасқан жері мен қатысты биіктігі. Схеманың жарияланған градиентін есептеу кезінде ескерілмеген, OIS үшін шығатын жақын орналасқан кедергілер бар болған кезде тиісті ескертпелер беріледі.
7) аймақта жылдамдық бойынша шектеулер, егер олар белгіленсе;
8) PBN схемалары жағдайында - PBN талаптары туралы ақпарат бар жақтауды (кез келген шектеулерді қоса алғанда, егер олар орнатылған болса);

9) все контрольные пункты для обязательной передачи донесений и донесений "по запросу";
10) правила радиосвязи, включая:
позывной(ые) органа(ов) ОВД;
частоту;
в случае необходимости ввод данных приемоответчиков;
11) указание основных точек "флайовер".
Требования, связанные с аэронавигационной базой данных. Соответствующие данные, обеспечивающие кодирование навигационной базы данных, публикуются на обратной стороне карты или на отдельном листе с надлежащими ссылками.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 08.11.2024 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 9. Составление карты стандартного прибытия по приборам (STAR)
65. Назначение.
Данная карта обеспечивает летный экипаж информацией, дающей ему возможность выполнять положения установленного стандартного маршрута прибытия по приборам от этапа полета по маршруту до этапа захода на посадку.
66. Наличие.
Карта стандартного прибытия по приборам (SТАR) предоставляется во всех случаях, когда установлен стандартный маршрут прибытия по приборам и его невозможно указать достаточно ясно на карте района.
67. Картографируемый район и масштаб.
Картографируемый район является достаточным для указания точек, в которых заканчивается этап полета по маршруту и начинается этап захода на посадку.
При выполнении карты в масштабе, указывается графический масштаб.
Если карта выполнена не в масштабе, то приводятся примечание "НЕ В МАСШТАБЕ" и условный знак отсутствия масштаба на линиях пути и других деталях карты, которые имеют слишком большие размеры для указания их в масштабе.
68. Проекция.
Градуировочные штрихи наносятся с постоянными интервалами в соответствующих местах вдоль линий внутренней рамки.
69. Обозначения.
На карте указывается название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение(я) стандартного(ых) маршрута(ов) прибытия по приборам.
70. Техногенная среда и топография.
На карту, выполненную в масштабе, наносятся общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой более свойственной для назначения карты информации.
71. Магнитное склонение.
На карте указывается магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, используемое при определении магнитных пеленгов, линий пути и радиалов.

9) жеткізулер мен "сұрау салу бойынша" жеткізулерді міндетті таратуға арналған барлық соңғы пункттер;
10) радиобайланыс қағидалары, оның ішінде:
ӘҚҚ органының (органдарының) шақыру белгісі (шақыру белгілері);
жиіліктер;
қажет болған жағдайда, қабылдағыш-таратқыштардың деректерін енгізу;
11) "флайовер" негізгі нүктелерін көрсету.
Аэронавигациялық деректер базасымен байланысты талаптар. Деректер базасын кодтауды қамтамасыз ететін тиісті деректер картаның артқы бетінде немесе тиісті сілтемелермен бір бетте жарияланады.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 08.11.2024 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9-параграф. Аспаптар (STAR) бойынша стандартты ұшып келу картасын жасау
65. Мақсаты.
Осы карта ұшу экипажын аспаптар бойынша белгіленген ұшып келудің стандартты бағыттарының бағыт бойынша ұшу кезеңінен қонуға кіру кезеңіне дейінгі ережелерін орындау мүмкіндігін беретін ақпаратпен қамтамасыз етеді.
66. Бар болуы.
Аспаптар бойынша стандартты ұшып келу картасы (STAR) аспаптар бойынша стандартты ұшып келу белгіленген және оны аудан картасында жеткілікті көрсету мүмкін болмаған жағдайларда ұсынылады.
67. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Картаға түсірілетін аудан маршрут бойынша ұшу кезеңі аяқталып, қонуға кіру кезеңі басталатын нүктелерді көрсету үшін жеткілікті болып табылады.
Егер карта масштабта орындалған болса, графикалық масштабы көрсетіледі.
Егер карта масштабта орындалмаған болса, "МАСШТАБТА ЕМЕС" ескертпесі мен жол сызықтарында масштабтың жоқ болуы туралы шартты белгі және картаның масштабта көрсету үшін көлемдері тым үлкен басқа детальдары келтіріледі.
68. Проекция.
Картада ішкі шеңбер бойымен тиісті жерлерде тұрақты аралықтарымен бірге дәйектеу сызықшалары көрсетіледі.
69. Белгілер.
Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы және аспаптар бойынша стандартты ұшып келу маршрутының (маршураттарының) белгісі (белгілері) көрсетіледі.
70. Техногенді орта және топография.
Егер карта масштабта орындалған болса және картаның қолданылу мақсаты үшін маңыздырақ басқа ақпаратты түсінуді қиындататын болмаса, картаға барлық ашық су кеңістіктерінің, ірі көлдер мен өзендердің жағалау сызықтарының жалпы контурлары сызылады.
71. Магниттік ауытқу.
Картада магниттік пеленгтерді, жол сызықтары мен радиалдарды анықтау кезінде қолданылатын магниттік ауытқуы ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.

72. Пеленги, линии пути и радиалы.
Пеленги, линии пути и радиалы являются магнитными, за исключением случаев, когда в районах высоких широт в тех случаях, когда соответствующий полномочный орган определяет, что ориентирование по северному направлению магнитного меридиана невозможно, следует использовать другой подходящий ориентир, например, северное направление истинного или условного меридиана. В том случае, если для участков RNAV дополнительно приводятся истинные значения пеленгов и линий пути, они указываются в скобках с точностью до 0,1 о, например 290 о (294,9 о Т).
В тех случаях, когда пеленги, линии пути или радиалы приводятся с ориентированием на северное направление истинного или условного меридиана, то это ясно указывается на карте. В случае использования северного направления условного меридиана приводится опорный условный меридиан.
73. Аэронавигационные данные.
Аэродромы. Аэродром посадки обозначается изображением схемы расположения ВПП.
Указываются или обозначаются все аэродромы, влияющие на предписанный стандартный маршрут прибытия по приборам. В случае необходимости указывается расположение ВПП на аэродроме.
Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны. Запретные зоны, зоны ограничения полетов или опасные зоны, которые могут повлиять на выполнение схем полета, указываются со своими обозначениями и вертикальными границами.
Минимальная абсолютная высота в секторе. На карту наносится установленная минимальная абсолютная высота в секторе с четким указанием сектора, к которому она относится.
Если минимальная абсолютная высота в секторе не установлена, карта выполняется в масштабе и значения AMA указываются в пределах квадратов, образуемых параллелями и меридианами. Значения AMA также указываются в тех частях карты, которые не охватываются сектором, в котором установлена минимальная абсолютная высота.
Система ОВД. На карте указываются компоненты соответствующей установленной системы ОВД.
Такие компоненты включают:
1) графическое описание каждого стандартного маршрута прибытия по приборам, включая:
индекс маршрута;
основные точки, определяющие маршрут;
линию пути или радиал вдоль каждого участка маршрута(ов) с точностью до ближайшего градуса;
расстояние между основными точками с точностью до ближайшего километра или морской мили;
минимальные абсолютные высоты пролета препятствий на маршруте или участках маршрута и предусмотренные схемой абсолютные высоты с точностью до ближайших 50 метров или 100 футов с округлением до большего значения и ограничения в отношении эшелонов полета, если таковые установлены;
если карта выполнена в масштабе и при прибытии обеспечивается радиолокационное наведение, четко обозначенные установленные минимальные абсолютные высоты векторения с точностью до ближайших 50 метров или 100 футов с округлением до большего значения;

72. Пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар.
Тиісті уәкілетті орган магниттік меридианның сол жақ бағыты бойынша бағдарлау мүмкін емес деп белгілеген жағдайларда, жоғары ендік аудандарында басқа сәйкес келетін бағдарды, мәселен ақиқат немесе шартты меридианның солтүстік бағытын пайдалану қажет болған жағдайларды қоспағанда, пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар магниттік болып табылады. Егер RNAV учаскелері үшін пеленгтер мен жол сызықтарының ақиқат мәндері қосымша келтірілген болса, олар 0,1° дейінгі дәлдікпен, мысалы 290° (294,9°Т) жақшаның ішінде көрсетіледі.
Пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар ақиқат немесе шартты меридианның солтүстік бағдарымен келтірілсе, ол картада анық көрсетіледі. Шартты меридианның солтүстік бағытын пайдаланған жағдайда, тірек шартты меридиан келтіріледі.
73. Аэронавигациялық деректер.
Әуеайлақтар. Қону әуеайлағы ҰҚЖ орналасу схемасының бейнесімен белгіленеді.
Аспаптар бойынша стандартты ұшып келудің алдын ала белгіленген бағытына әсер ететін барлық әуеайлақтар көрсетіледі немесе белгіленеді. Қажет болған жағдайда, әуеайлақтағы ҰҚЖ орналасуы көрсетіледі.
Тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар мен қауіпті аймақтар. Ұшу схемасының орындалуына әсер етуі мүмкін тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар мен қауіпті аймақтар өзінің белгілерімен және тік шекараларымен бірге көрсетіледі.
Сектордағы ең төменгі абсолюттік биіктік. Картаға өзі кіретін секторды анық көрсететін секторда белгіленген ең төменгі абсолюттік биіктік енгізіледі.
Егер сектордағы ең төменгі абсолюттік биіктік белгіленбеген болса, карта масштабта жасалады және аймақтағы ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктіктері параллельдер және меридиандармен жасалатын квадраттардың шегінде көрсетіледі. Сондай-ақ, аймақтағы ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктіктері картаның ең төменгі абсолюттік биіктігі белгіленбеген секторға кірмейтін бөліктері көрсетіледі.
ӘҚҚ жүйесі. Картада ӘҚҚ тиісті орнатылған ӘҚҚ жүйесінің құрауштары көрсетіледі.
Мұндай құрауштарға:
1) аспаптар бойынша стандартты ұшып келудің әрбір маршрутының графикалық сипаттамасы, оның ішінде:
маршруттың индексі;
маршрутты айқындайтын негізгі нүктелер;
ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен маршруттың (маршруттардың әрбір учаскесінің бойындағы жол сызығы немесе радиал;
ең жақын километрге немесе теңіздік мильге дейінгі дәлдікпен негізгі нүктелер арасындағы қашықтық;
маршруттағы немесе маршрут учаскелеріндегі кедергілерден ұшып өтудің ең төменгі абсолюттік биіктіктері және көбірек мәнге дейін дөңгелектелген ең жақын 50 метрге немесе 100 футқа дейінгі дәлдіктегі схемада көзделген абсолюттік биіктіктер және, егер белгіленген болса, ұшу эшелондарына қатысты шектеулер;
егер карта масштабта орындалса және ұшып келу кезінде радиолокациялық бағыттау қамтамасыз етілсе, көбірек мәнге дейін дөңгелектелген ең жақын 50 метрге немесе 100 футқа дейінгі дәлдіктегі анық белгі қойып белгіленген ең төменгі абсолюттік биіктіктер;

2) радионавигационное(ые) средство(а), связанное(ые) с маршрутом(ами), включая:
если радионавигационное средство используется для обычной навигации:
наименование открытым текстом;
обозначение;
код Морзе;
частоту;
географические координаты в градусах, минутах и секундах;
для DМЕ канал и превышение передающей антенны DМЕ с точностью до 30 метров (100 футов);
если радионавигационное средство используется в качестве основной точки для зональной навигации:
наименование открытым текстом;
обозначение;
3) основные точки, не обозначенные по местоположению радионавигационного средства, включая:
если основная точка используется для обычной навигации:
кодовое наименование;
географические координаты в градусах, минутах и секундах;
пеленг с точностью до 0,1º от опорного радионавигационного средства;
расстояние с точностью до 0,2 км (0,1 м. мили) от опорного радионавигационного средства;
обозначение опорного радионавигационного средства;
если основная точка используется для зональной навигации:
кодовое наименование;
4) используемые схемы полета в зоне ожидания;
5) абсолютную/относительную высоту перехода с точностью до ближайших 300 метров или 1000 футов с округлением до большего значения;
6) ограничения по скорости в зоне в том случае, если они установлены;
7) в случае схем с PBN – рамку с информацией о требованиях (включая любые ограничения, если они установлены);
8) все контрольные пункты для обязательной передачи донесений и донесений "по запросу";
9) правила радиосвязи, включая:
позывной(ые) органа(ов) ОВД;
частоту;
в случае необходимости ввод данных приемоответчиков;
10) указание основных точек "флайовер".
Требования, связанные с аэронавигационной базой данных. Соответствующие данные, обеспечивающие кодирование навигационной базы данных, публикуются на обратной стороне карты или на отдельном листе с надлежащими ссылками.
Сноска. Пункт 73 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 08.11.2024 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 10. Составление карты захода на посадку по приборам
74. Назначение.
Карта такого типа обеспечивает летные экипажи информацией, которая позволяет им выполнять полет согласно утвержденной схеме захода на посадку по приборам на ВПП назначения, включая уход на второй круг и, в соответствующих случаях, в установленной схеме полета в зоне ожидания.

2) маршрутпен (маршруттармен) байланысты радионавигациялық құрал (радионавигациялық құралдар), оның ішінде:
егер радионавигациялық құрал қалыпты навигация үшін пайдаланылса:
ашып жазылған атауы;
белгілері;
Морзе коды;
жиілігі;
градустар, минуттар және секундтардағы географиялық координаталар;
DМЕ үшін, 30 метрге (100 фут) дейінгі дәлдікпен тарататын DМЕ антеннасының арналары мен асып түсуі;
егер радионавигациялық құрал аймақтық навигация үшін негізгі нүкте ретінде пайдаланылса:
ашып жазылған атауы;
белгілері;
3) радионавигациялық құралдың орналасқан жері бойынша белгіленбеген негізгі нүктелер, соның ішінде:
егер негізгі нүкте қалыпты навигация үшін пайдаланылса:
кодтық атауы;
градустар, минуттар және секундтардағы географиялық координаталар;
тірек радионавигациялық құралдан 0,1 º дейінгі дәлдікпен пеленг;
тірек радионавигациялық құралдан 0,2 км (0,1 т. миль) дейінгі дәлдікпен қашықтық;
тірек радионавигациялық құралдың белгіленуі;
егер негізгі нүкте аймақтық навигация үшін пайдаланылса:
кодтық атауы;
4) күту аймағында қолданылатын ұшу схемалары;
5) көбірек мәнге дейін дөңгелектелген ең жақын 50 метрге немесе 100 футқа дейінгі дәлдіктегі ауысудың абсолюттік/салыстырмалы биіктігі;
6) егер олар белгіленген болса, аймақтағы жылдамдық бойынша шектеулер;
7) PBN схемалары жағдайында - PBN талаптары туралы ақпарат бар жақтауды (кез келген шектеулерді қоса алғанда, егер олар орнатылған болса);
8) хабарламалар мен "сұрау салу бойынша" хабарламаларды міндетті таратудың барлық бақылау пункттері;
9) байланыс қағидалары, оның ішінде:
ӘҚҚ органының (органдарының) шақыру белгісі;
жиілігі;
қажет болған жағдайда, қабылдау және жауап беру деректерін енгізу;
10) "флайовер" негізгі нүктелерін көрсету.
Аэронавигациялық деректер базасымен байланысты талаптар. Навигациялық деректер қорын кодтауды қамтамасыз ететін тиісті деректер картаның арғы бетіне немесе тиісті сілтемелері көрсетіле отырып, жеке парақта жарияланады.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 08.11.2024 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
10-параграф. Аспаптар бойынша стандартты қонуға кірудің картасын жасау
74. Мақсаты.
Осы үлгідегі карта ұшу экипаждарын ұшуды межелі ҰҚЖ-ға аспаптар бойынша қонуға кірудің бекітілген схемасына сәйкес орындауға, соның ішінде екінші айналымға кету және тиісті жағдайларда, күту аймағындағы белгіленген ұшу схемасына сәйкес орындауға мүмкіндік беретін ақпаратпен қамтамасыз етеді.

75. Наличие.
Карты захода на посадку по приборам предоставляются для всех аэродромов, используемых международной гражданской авиацией, где соответствующим государством установлен порядок захода на посадку по приборам.
Отдельная карта захода на посадку по приборам, как правило, предусматривается для каждой схемы точного захода на посадку, установленной государством.
Отдельная карта захода на посадку по приборам, как правило, предусматривается для каждой схемы неточного захода на посадку, установленной государством.
В том случае, если значения линии пути, времени или абсолютной высоты отличаются применительно к категориям воздушных судов, но не на конечном участке схемы захода на посадку по приборам, и перечисление таких различий на одной карте может вызвать беспорядок или путаницу, предусматривается более чем одна карта.
Карты захода на посадку по приборам обновляются в каждом случае, когда устаревает информация, необходимая для безопасного выполнения полетов.
76. Картографируемый район и масштаб.
Картографируемый район включает все участки схемы захода на посадку по приборам и такие дополнительные зоны, которые могут быть необходимы для данного типа захода на посадку.
Избранный масштаб обеспечивает оптимальную читаемость карты сообразно с:
1) указанным на ней порядком захода на посадку,
2) размером листа.
На карте указывается масштаб.
За исключением тех случаев, когда это неосуществимо, указывается круг дальности с радиусом 20 километров (10 морских миль) с центром, соответствующим DМЕ, расположенному на аэродроме или вблизи него, или, если не имеется соответствующего DМЕ, с центром в ARP; его радиус указывается на окружности.
77. Проекция.
Используемая равноугольная проекция, на которой прямая линия примерно соответствует ортодромии.
78. Обозначения.
На карте указывается название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение схемы захода на посадку по приборам в соответствии с документом ИКАО Doc 8168 "Правил аэронавигационного обслуживания "Производство полетов воздушных судов" (PANS-OPS).
Сноска. Пункт 78 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Техногенная среда и топография.
На карту наносится информация об искусственных сооружениях и топографии, необходимая для безопасного выполнения схемы захода на посадку по приборам, включая уход на второй круг, полета в соответствующей схеме ожидания и схеме визуального маневрирования (полета по кругу), если это определено.
Топографическая информация сопровождается пояснительными надписями только в случае необходимости, и для облегчения ее понимания, как минимум, воспроизводятся границы участков земной поверхности и контуры крупных озер и рек.

75. Бар болуы.
Аспаптар бойынша қонуға кіру картасы тиісті мемлекет аспаптар бойынша қонуға кіру тәртібін белгілеген, халықаралық азаматтық авиация қолданатын барлық әуеайлақтар үшін беріледі.
Аспаптар бойынша қонуға кірудің бөлек картасы мемлекет белгілеген қонуға дәл кірудің әрбір схемасы үшін көзделеді.
Аспаптар бойынша қонуға кірудің бөлек картасы мемлекет белгілеген қонуға дәл емес кірудің әрбір схемасы үшін көзделеді.
Егер жол сызықтарының, уақыттың және абсолюттік биіктіктің мәні аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының соңғы учаскесінде емес, әуе кемелерінің категорияларына қатысты ерекшеленеді, және осындай ерекшеліктерді бір картада көрсету тәртіпсіздікке әкелуі мүмкін немесе шатастыруы мүмкін, сондықтан бір картадан көп карта көзделеді.
Аспаптар бойынша қонуға кіру картасы ұшуды қауіпсіз орындау үшін қажетті ақпарат ескірген әрбір жағдайда жаңартылады.
76. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Картаға түсірілетін аудан аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының барлық учаскелерін және осындай қонуға кіру үлгісіне қажет болуы мүмкін осындай қосымша аймақтарды кіргізу үшін жеткілікті болады.
Таңдалған масштаб мыналарға сәйкес картаның тиімді оқылуын қамтамасыз етеді:
1) картада көрсетілген қонуға кіру тәртібі;
2) парақ өлшемі.
Картада масштаб көрсетіледі.
Оны орындау мүмкін болмайтын жағдайларды қоспағанда, әуеайлақта немесе оған жақын жерде орналасқан DМЕ сәйкес орталығы бар, радиусі 20 километр (10 т. миль) болатын қашықтық шеңбері көрсетіледі немесе әуеайлақтың соңғы нүктесінің орталығы бар, тиісті DМЕ болмаса, оның радиусі шеңберінде көрсетіледі.
77. Проекция.
Тік сызық ортодромияға сәйкес келетін, қолданылатын тең бұрышты проекция.
78. 78. Белгілер.
Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы және ИКАО Doc 8168 "Әуе кемелерінің ұшуын жүргізу "Аэронавигациялық қызмет көрсету қағидалары" (PANS-OPS) құжатына сәйкес аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының белгісі көрсетіледі.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Техногенді орта және топография.
Картаға екінші айналымға кетуді, тиісті күту схемасында және, егер белгіленген болса, көзбен шолып маневрлеу (айналып ұшу) схемасы бойынша ұшуды қоса алғанда, аспаптар бойынша қонуға кіру схемасын қауіпсіз орындау үшін қажетті жасанды құрылыстар мен топография туралы ақпарат жазылады.
Топографиялық ақпарат тек қажет болған жағдайда ғана түсіндірме жазбалармен сүйемелденеді және оны түсінуді оңайлату үшін, кем дегенде, жерүсті және ірі көлдер мен өзендердің учаске шекаралары суреттеледі.

Элементы рельефа изображаются наиболее подходящим методом с учетом конкретных характеристик превышений в данном районе. В районах, где высота элементов рельефа более 1200 метров (4000 футов) над превышением аэродрома в пределах картографируемого района или 600 метров (2000 футов) в пределах 11 километров (6 морских миль) от ARP, или в тех случаях, когда градиент схемы конечного этапа захода на посадку или ухода на второй круг круче оптимального из-за условий местности, все элементы рельефа, высота которых более 150 метров (500 футов) над превышением аэродрома, изображаются посредством сглаженных горизонталей с указанием их значений и использованием тональной гипсометрии в коричневом цвете. Кроме того, в черном цвете указываются соответствующие высотные отметки, включая максимальное превышение в пределах каждого района, очерченного верхней горизонталью.
80. Магнитное склонение.
Указываемая с точностью до ближайшего градуса величина магнитного склонения соответствует величине, используемой для определения магнитных пеленгов, линий пути и радиалов.
81. Пеленги, линии пути и радиалы.
На карте обозначаются магнитные пеленги, линии пути и радиалы, за исключением случаев, когда в районах высоких широт, где соответствующим полномочным органом определено, что ссылка на магнитный север является невозможной, следует использовать другое подходящее начало отсчета - истинный север или северное направление по сетке координат. Если для участков RNAV дополнительно приводятся истинные значения пеленгов и линий пути, они указываются в скобках с точностью до 0,1 о, например 290 о (294,9 о Т).
В тех случаях, когда пеленги, линии пути или радиалы приводятся с ориентированием на северное направление истинного или условного меридиана, то это ясно указывается на карте. В случае использования северного направления условного меридиана приводится опорный условный меридиан.
82. Аэронавигационные данные.
Аэродромы. Все аэродромы, характерные признаки которых хорошо различимы с воздуха, обозначаются соответствующим условным знаком. Обозначение заброшенных аэродромов сопровождается надписью "заброшенный".
Схема ВПП приводится (для наглядности в достаточно крупном масштабе) для:
1) аэродрома, на котором применяется данный порядок;
2) аэродромов, оказывающих влияние на схему воздушного движения или расположенных таким образом, что в неблагоприятных погодных условиях они могут быть приняты за аэродром назначения.
Превышение аэродрома указывается на видном месте карты с точностью до ближайшего метра или фута.
На карте указывается превышение порога ВПП или, в соответствующих случаях, наибольшее значение превышения зоны приземления с точностью до ближайшего метра или фута.
Препятствия. На виде в плане карты указываются препятствия.
Превышение верхней точки препятствий указывается с точностью до одного метра или одного фута (округление производится в сторону завышения).

Жер бедерінің элементтері аталған аудандағы асып түсулердің нақты сипаттамалары ескерілген ең қолайлы әдіспен суреттеледі. Картаға түсірілетін аудан шегінде әуеайлақтан асып түсу үстінен 1200 метр (4000 фут) асатын немесе әуеайлақтың соңғы нүктесінен 11 километр (6 т. миль) шегінде 600 метр (2000 фут), немесе қонуға кіру немесе екінші айналымға кетудің соңғы кезеңі схемасының градиенті жергілікті жағдай үшін оңтайлы мықты болған жағдайда, әуеайлақтың асып түсуі үстінен 150 метр (500 фут) асатын жер бедерінің барлық элементтері мәндерін көрсете отырып және тондық гипсометрияны қолдана отырып жайылған көлденеңдер арқылы қоңыр түсте суреттеледі. Бұдан басқа, жоғарғы көлденеңмен сызылған әрбір ауданның шегінде ең үлкен асып түсуді қоса, тиісті биіктік белгілері қара түсте көрсетіледі.
80. Магниттік ауытқу.
Картада магниттік пеленгтерді, жол сызықтарын және радиалдарды айқындау кезінде қолданылатын магниттік ауытқуы ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
81. Пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар.
Тиісті еннің биік аудандарында өкілетті орган магниттік меридианның солтүстік бағыты бойынша бағдарлау мүмкін емес деп белгілеген жағдайда, басқа ұқсас бағдарды, мысалы, ақиқат немесе шартты меридианның солтүстік бағытын қолданғанды қоспағанда, пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар магниттік болып табылады. Егер RNAV қатысушылары үшін пеленгтер, жол сызықтарының ақиқат мәндері қосымша келтірілсе, олар жақша ішінде 0,1° дейінгі дәлдікпен, мысалы 290° (294,9°Т) көрсетіледі.
Пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар ақиқат немесе шартты меридианның солтүстік бағытталуымен көрсетілген жағдайда, ол картада нақты көрсетіледі. Шартты меридианның солтүстік бағыты қолданылған жағдайда, тірек шартты меридиан көрсетіледі.
82. Аэронавигациялық деректер.
Әуеайлақтар. Сипаттық белгілері әуеден жақсы көрінетін барлық әуеайлақтар тиісті шартты белгімен белгіленеді. Қараусыз қалған әуеайлақтардың белгісі "Қараусыз қалған" белгісімен қоса жүреді.
ҰҚЖ схемасы мыналар үшін (жеткілікті түрде үлкен масштабта көрнекіліктер үшін) келтіріледі:
1) аталған тәртіп қолданылатын әуеайлақ;
2) әуе қозғалысының схемасына әсер ететін немесе қолайсыз ауа райы жағдайларында олар межелі әуеайлақ деп есептелуі мүмкін болып орналасқан әуеайлақтар.
Әуеайлақтың асып түсуі ең жақын метр немесе фунтқа дейінгі дәлдікпен картаның ашық жерінде көрсетіледі.
Картада ҰҚЖ табалдырығының артуы немесе, тиісті жағдайларда, ең жақын метр немесе фунтқа дейінгі дәлдікпен қону аймағы артуының ең үлкен мәні көрсетіледі.
Кедергілер. Карта жоспарының түрінде кедергілер көрсетіледі.
Кедергілердің жоғарғы нүктелерінің артуы бір метр немесе бір фунтқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі (дөңгелектеу арту жағында жүргізіледі).

При обозначении высот препятствий относительно иного исходного уровня, а не относительно MSL, за исходный уровень отсчета принимается превышение аэродрома; в тех случаях, когда на аэродромах с оборудованными ВПП величина превышения порога более, чем на 2 метра (7 футов) меньше величины превышения аэродрома, за исходный уровень отсчета принимается превышение порога ВПП, на которую производится заход на посадку по приборам.
Когда используется иной исходный уровень, кроме MSL, об этом на видном месте карты помещается соответствующее указание.
В тех случаях, когда для ВПП, оборудованной для точного захода на посадку по категории I, не установлена OFZ, об этом указывается.
Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны. Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны, которые могут повлиять на выполнение схем полета, указываются со своими обозначениями и вертикальными границами.
Средства радиосвязи и навигационные средства. На карте обозначаются радионавигационные средства, необходимые для захода на посадку по приборам, с указанием их частот, обозначений и характеристик наведения по линии пути, если таковые имеются. В случае схемы, на линии пути конечного участка захода на посадку которой расположено несколько станций, на карте четко обозначается средство, подлежащее использованию для наведения по линии пути. Кроме того, по мере возможности из карты захода на посадку исключаются те средства, которые не используются для схемы.
Если радионавигационное средство используется как основная точка для зональной навигации, указываются только его наименование открытым текстом и обозначение.
На карте наносятся и указываются IAF, IF, FAF (или FAP, для схемы захода на посадку по ILS), MAPt, если установлена, и другие необходимые контрольные точки или точки, входящие в схему.
На карте наносятся или указываются радионавигационные средства, которые могут использоваться при уходе на запасный аэродром, с указанием их характеристик наведения по линии пути, если они имеются.
На карте указываются частоты и позывные средства радиосвязи, необходимые для выполнения захода на посадку по приборам.
На карте указывается с точностью до ближайшего километра или морской мили расстояние до аэродрома от каждого радионавигационного средства, используемого на конечном этапе захода на посадку, если эти данные необходимы для захода на посадку по приборам. Если ни одно из средств наведения по линии пути не указывает пеленг на аэродром, он также указывается на карте с точностью до ближайшего градуса.
Минимальная абсолютная высота в секторе или TAA. На карте указывается минимальная абсолютная высота в секторе или TAA, определенная полномочным органом, с четким указанием сектора, к которому она относится.
Изображение линий пути схемы. Вид в плане содержит нижеперечисленные сведения, изображаемые следующими способами:

Орташа теңіз деңгейіне емес, өзге бастапқы деңгейге қатысты, бастапқы есептік деңгей үшін кедергілердің биіктіктерін белгілеу кезінде әуеайлақтың артуы қолданылады; табалдырықтың артуы 2 метр (7 фут) аспайтын жабдықталған ҰҚЖ бар әуеайлақтарда әуеайлақтың асып түсу мәнінен аз болған жағдайда, бастапқы есептік деңгей үшін ҰҚЖ табалдырығының артуы қолданылады, оған аспаптар бойынша қонуға кіру жүргізіледі.
Теңіздің орта деңгейінен басқа бастапқы деңгей қолданылған жағдайда, ол туралы картаның ашық жерінде тиісті белгілер қойылады.
1-санат бойынша қонуға дәл кіру үшін жабдықталған ҰҚЖ үшін кедергілерден бос аймақ белгіленбеген жағдайда, ол туралы көрсетіледі.
Көзбен шолу учаскенің (VSS) бетінен шығатын кедергілер картада көрсетіледі.
Тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар және қауіпті аймақтар. Ұшу схемаларын орындауға әсер етуі мүмкін тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар немесе қауіпті аймақтар өзінің белгілері мен тік шекараларымен көрсетіледі.
Радиобайланыс құралдары және навигациялық құралдар. Картада аспаптар бойынша қонуға кіру үшін қажетті радионавигациялық құралдар, олардың жиіліктері, жол сызықтары бойынша белгілері мен бағыттау сипаттамалары, егер ондайлар бар болса, көрсетіледі. Бірнеше станциялар орналасқан қонуға кірудің соңғы учаскесінің жол сызығындағы схемалар болған жағдайда, картада жол сызығы бойымен бағыттау үшін қолдануға жататын құрал көрсетіледі. Бұдан басқа, мүмкін болған жағдайда, қонуға кіру картасынан схемада қолданылмайтын құралдар алынып тасталады.
Егер радионавигациялық құрал аймақтық навигация үшін негізгі нүкте ретінде пайдаланылса, тек оның атауы ашық мәтінмен және белгіленуі көрсетіледі.
Картаға қонуға кіру бастапқы кезеңінің соңғы нүктесі (IAF), қонуға кіру аралық кезеңінің соңғы нүктесі (IF), қонуға кіру соңғы кезеңінің соңы нүктесі (FAF) (немесе ILS бойынша қонуға кіру схемасына арналған қонуға кіру соңғы кезеңінің нүктесі (FAP), екінші айналымға кету нүктесі (MAPt), егер ол болса, және басқа да соңғы нүктелер немесе схемаға кіретін нүктелер белгіленеді және көрсетіледі.
Картаға жол сызықтары болған жағдайда оған бағыттау сипаттамаларын көрсете отырып, қосымша әуеайлаққа кету кезінде пайдаланылуы мүмкін радионавигациялық құралдар түседі немесе көрсетіледі.
Картада аспаптар бойынша қонуға кіруді орындау үшін қажетті радиобайланыс құралдарының жиіліктері және шақыру белгілері көрсетіледі.
Картада егер деректер аспаптар бойынша қонуға кіру үшін қажет болса әрбір радионавигациялық құралдан әуеайлаққа дейінгі арақашықтық ең жақын километрге немесе теңіздік мильға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі. Егер жол сызықтары бойынша бағыттау құралдарының еш бірі әуеайлаққа пеленгті көрсетпесе ол да картада ең жақын градустағы дәлдікпен көрсетіледі.
Сектордағы ең төменгі абсолюттік биіктігі немесе әуеайлақ ауданына келудің абсолюттік биіктігі. Картада қай секторға жататындығы анық көрсетіле отырып өкілетті орган белгілеген сектордағы ең төмен абсолюттік биіктігі немесе әуеайлақ ауданына келудің абсолюттік биіктігі көрсетіледі.
Схеманың жол сызықтарының бейнеленуі. Жоспардағы көрінісі мынадай әдістермен бейнеленетін төменде аталған мәліметтерден тұрады:

3) линию пути при заходе на посадку – посредством сплошной линии со стрелками, указывающими направление полета;
4) линию пути при уходе на второй круг – посредством пунктирной линии со стрелками;
5) любую дополнительную линию пути схемы – посредством точечного пунктира и стрелок;
6) пеленги, линию пути, радиалы с точностью до ближайшего градуса и расстояния с точностью до ближайших двух десятых долей километра или десятых долей морской мили или время, необходимые для данной схемы;
7) при отсутствии радиосредств наведения по линии пути указывается с точностью до ближайшего градуса магнитный пеленг на аэродром от радионавигационных средств, используемых на конечном этапе захода на посадку;
8) границы любого сектора, в котором запрещается визуальное маневрирование (полет по кругу);
9) в определенных случаях, схему полета в зоне ожидания и минимальную абсолютную/относительную высоту полета в зоне ожидания, связанную с заходом на посадку и уходом на второй круг;
10) соответствующие предупреждения, по мере необходимости, указываемые на видном месте лицевой стороны карты;
11) указание основных точек "флайовер".
Профиль, как правило, изображается ниже вида в плане и сопровождается следующими сведениями:
12) аэродром – в виде сплошного прямоугольника на уровне превышения аэродрома;
13) профиль участка схемы захода на посадку – сплошной линией со стрелками, указывающими направление полета;
14) профиль участка схемы ухода на второй круг – ломаной линией со стрелками и описанием схемы;
15) профиль любого дополнительного участка схемы – пунктирной линией со стрелками;
16) пеленги, линия пути, радиалы с точностью до ближайшего градуса и расстояния с точностью до ближайших двух десятых километра или одной десятой морской мили или время, необходимые для данной схемы;
17) абсолютные/относительные высоты, необходимые для данных схем, включая абсолютную высоту перехода, абсолютные/относительные высоты схемы и относительная высота пересечения вертодрома (HCH), где они установлены;
18) в оговоренных случаях предельное расстояние при выполнении стандартного разворота с точностью до ближайшего километра или морской мили;
19) для схем, в которых не разрешается разворот на 180°, данные о точке или контрольной точке промежуточного этапа захода на посадку;
20) линия, отображающая в соответствующих случаях превышение аэродрома или превышение порога ВПП, проходящая по всей ширине карты, включая масштаб длины с началом в точке расположения порога ВПП.
Эксплуатационные минимумы аэродрома. На карте указываются эксплуатационные минимумы аэродрома в том случае, если они установлены государством.

3) ұшу бағытын көрсететін бағыттауыштары бар тұтас сызықтар арқылы қонуға кіру кезіндегі жол сызықтары;
4) стрелкалары бар үзік сызықтар арқылы екінші айналымға кету кезіндегі жол сызықтары;
5) нүктелі үзік сызықтар және бағыттауыштар арқылы схеманың кез келген қосымша жол сызықтары;
6) ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен пеленгтер, жол сызықтары, радиалдар және ең жақын оннан екі километрге немесе оннан бір теңіздік миляға дейінгі арақашықтық немесе осы схемаға қажетті уақыт;
7) жол сызықтары бойынша бағыттау радиоқұралдары болмаған жағдайда қонуға кірудің соңғы кезеңінде пайдаланылатын радионавигациялық құралдардан әуеайлақтағы магнитті пеленгтің ең жақын градусына дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
8) көзбен шолу маневрлеріне (айналып ұшу) тыйым салынатын кез келген сектордың шекаралары;
9) белгілі жағдайларда күту аймағында ұшу схемасы және қонуға кіру мен екінші айналымға кетуге байланысты ұшу аймағында ұшудың ең төмен абсолюттік/салыстырмалы биіктігі;
10) қажеттілігіне қарай картаның бетінде көрінетін жерінде көрсетілетін тиісті ескертулер;
11) "флайовер" негізгі нүктелерін көрсету.
Пішін, әдетте, жоспардағы бейнесінен кіші болып бейнеленуі және мына мәліметтерді қамтуы тиіс:
12) әуеайлақ – әуеайлақтан асу деңгейінде тұтас тікбұрыш түрінде;
13) қонуға кіру схемасының учаскелер пішіні – ұшу бағытын көрсететін бағыттауыштары бар тұтас сызықтар;
14) екінші айналымға кету схемасының учаскелер пішіні – бағыттауыштарымен және схеманың сипаттамасымен үзік сызықтар;
15) схеманың кез келген қосымша учаскесінің пішіні – бағыттауыштары бар үзік сызықтар;
16) ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен пеленгтер, жол сызықтары, радиалдар және ең жақын оннан екі километрге немесе оннан бір теңіздік миляға дейінгі арақашықтық немесе осы схемаға қажетті уақыт;
17) ауысудың абсолюттік биіктігін, схеманың абсолюттік/салыстырмалы биіктігін қоса осы схемалар үшін қажетті абсолюттік/салыстырмалы биіктіктер және белгіленген жерлердегі тікұшақ айлақтары қиылысуының (НСН) салыстырмалы биіктігі;
18) келісілген жағдайларда жақын километр немесе теңіздік мильге дейін дәлдікпен стандартты бұрылуды орындау кезіндегі шекті арақашықтық;
19) 180° бұрылуға рұқсат берілмейтін схемалар үшін қонуға кірудің аралық кезеңінің нүктесі немесе бақылау нүктесі туралы деректер;
20) тиісті жағдайларда әуеайлақтан асуды немесе ҰҚЖ табалдырығы орналасқан нүктеден басталатын ұзындық масштабымен қоса картаның барлық ені бойынша өтетін ҰҚЖ табалдырығынан асуды көрсететін сызық.
Әуеайлақтың пайдалану минимумдары. Картада егер мемлекетпен белгіленген болса әуеайлақтың пайдалану минимумдары көрсетіледі.

Для категорий воздушных судов, на которые рассчитана схема, указываются OCA/H. В случае схем точного захода на посадку публикуется, при необходимости, дополнительная ОСА/Н для воздушных судов категории DL (размах крыла 65–80 метров и/или вертикальное расстояние между траекторией колес и глиссадной антенной 7–8 метров).
Сноска. Пункт 82 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. Дополнительная информация.
Когда MAPt определяется расстоянием от FAF, средством или контрольной точкой и соответствующим расстоянием от FAF, то указываются расстояние с точностью до ближайших двух десятых километра или одной десятой морской мили и таблица путевых скоростей и времени полета от FAF до MAPt.
В тех случаях, когда на конечном участке захода на посадку должно использоваться DМЕ, приводится таблица абсолютных/относительных высот соответственно для каждых 2 километров или 1 морской мили. Таблица не включает расстояния, которые будут соответствовать абсолютным/относительным высотам ниже ОСА/Н.
На схемах неточного захода на посадку с FAF указывается градиент снижения с точностью до ближайшей десятой доли процента и в скобках – угол снижения с точностью до ближайшей десятой доли градуса, используемые на конечном участке захода на посадку.
На схемах точного захода на посадку и схемах захода на посадку с вертикальным наведением указываются высота опорной точки с точностью до ближайшего полуметра или фута и угол наклона глиссады/угол места/угол траектории в вертикальной плоскости с точностью до ближайшей десятой доли градуса.
Если FAF/FAP определяется точкой конечного этапа захода на посадку для ILS, то четко оговаривается, применяется ли она к ILS, к соответствующей схеме на основе только курсового радиомаяка ILS или к тому и другому. В отношении MLS дается точное указание, если FAF указывается в точке конечного этапа захода на посадку.
В тех случаях, когда градиент/угол снижения на конечном участке захода на посадку любого типа схемы захода на посадку по приборам превышает максимальное значение, включается предупреждающее примечание.
На карте приводится примечание с указанием схем захода на посадку, которые санкционированы для одновременных независимых или зависимых операций. Примечание включает используемые ВПП и информацию о том, являются ли они близко расположенными.
В случае схем захода на посадку, имеющих участки PBN, приводится рамка с информацией о требованиях PBN.
Требования к базе аэронавигационных данных. Соответствующие данные, обеспечивающие кодирование навигационной базы данных, публикуются для схем полетов с использованием RNAV на обратной стороне карты или на отдельном листе с надлежащими ссылками.

Схема есептелген әуе кемелерінің санаты үшін кедергілерді ұшып өтудің абсолюттік/салыстырмалы биіктіктері көрсетіледі; қонуға дәл кіру схемасы жарияланатын жағдайда қажеттілігіне қарай DL санатындағы әуе кемелері үшін (қанатының көлемі 65–80 метр және/немесе дөңгелек траекториясы мен глиссадалық антеннаның арасындағы тік аралық 7–8 метр) қосымша ОСА/Н.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83. Қосымша ақпарат.
Егер екінші айналымға кетуді бастау нүктесі құрал немесе бақылау нүктесі мен қонуға кірудің соңғы кезеңіндегі бақылау нүктесінен тиісті қашықтықпен қонуға кірудің соңғы кезеңіндегі бақылау нүктесінен қашықтық бойынша анықталса ең жақын оннан екі километрге немесе оннан бір теңіздік мильге дейінгі дәлдікпен қашықтық және қонуға кірудің соңғы кезеңіндегі бақылау нүктесінен екінші айналымға кету нүктесіне дейінгі жол жылдамдығы мен ұшу уақыты көрсетіледі.
Қонуға кірудің соңғы учаскесінде DМЕ пайдаланылуы тиіс болған жағдайда сәйкесінше әрбір 2 километр немесе 1 т.миль үшін абсолюттік/салыстырмалы биіктік кестесі келтіріледі.
Қонуға кірудің соңғы кезеңіндегі бақылау нүктесінен қонуға дәл емес кіру схемаларында пайыздың ең жақын оныншы үлесіне дейінгі дәлдікпен төмендеу градиенті және жақшаның ішінде қонуға кірудің соңғы учаскесіндегі пайдаланылатын градустың ең жақын оныншы үлесіне дейінгі дәлдікпен төмендеу бұрышы көрсетіледі.
Қонуға дәл кіру сұлбаларында және тік бағыттаумен қонуға кіру схемаларында ең жақын жарты метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен тірек нүктесінің биіктігі және градустың ең жақын оныншы үлесіне дейінгі дәлдікпен тік жазықтықтағы траекторияның глиссада/орын бұрышы/бұрыш иілу бұрышы.
Егер қонуға кірудің соңғы кезеңіндегі бақылау нүктесі ILS арналған қонуға кірудің соңғы кезеңіндегі нүкте бойынша анықталатын болса оның ILS жүйесіне, тиісті схемаға тек ILS курстық радиомаягының негізінде немесе оның да басқаның да негізінде қолданылатыны анық келісіледі. MLS қатысты егер FAF қонуға кірудің соңғы кезеңіндегі нүктеде көрсетілсе нақты нұсқау беріледі.
Аспаптар бойынша қонуға кіру схемаларының кез келген түрі бойынша қонуға кірудің соңғы учаскесінде төмендеу градиент/бұрышы ең үлкен мәнінен асса ескертетін ескертпе қосылады.
Картада бір мезгілде тәуелсіз немесе тәуелді операциялар үшін рұқсат етілген қонуға кіру схемалары көрсетілген ескертпе келтіріледі. Ескертпе пайдаланылатын ҰҚЖ-ны және олардың жақын орналасқандығы туралы ақпаратты қамтиды.
PBN учаскелері бар қону схемалары жағдайында PBN талаптары туралы ақпарат бар жақтауда беріледі.
Аэронавигациялық деректер базасына қойылатын талаптар. Навигациялық деректер базасын кодтауды қамтамасыз ететін тиісті деректер картаның артқы бетіне немесе жеке парақта тиісті сілтемелерімен RNAV пайдалана отырып ұшу схемалары үшін жарияланады.

Сноска. Пункт 83 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 08.11.2024 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 11. Составление карты визуального захода на посадку
84. Назначение.
На данной карте содержится информация, помогающая летным экипажам осуществлять переход от этапа полета по маршруту/снижения к этапу захода на посадку на заданную посадочную ВПП по визуальным ориентирам.
85. Наличие.
Карта визуального захода на посадку предусматривается для всех используемых международной гражданской авиацией аэродромов, на которых:
1) имеются только ограниченные навигационные средства; или
2) отсутствуют средства радиосвязи; или
3) отсутствуют надлежащие аэронавигационные карты такого аэродрома и его окрестностей масштаба 1:500 000 или более крупного масштаба; или
4) установлены правила визуального захода на посадку.
86. Масштаб.
Используется достаточно крупный масштаб, чтобы обеспечить изображение важных элементов рельефа и плана аэродрома.
87. Проекция.
Используется равноугольная проекция, на которой прямая линия примерно соответствует ортодромии.
88. Обозначение.
На карте указываются название города или населенного пункта, обслуживаемого аэродромом, и название этого аэродрома.
89. Техногенная среда и топография.
На карте указываются естественные и искусственные объекты местности и (например, утесы, скалы, песчаные дюны, города, населенные пункты, дороги, железные дороги, отдельные маяки).
Указываются береговые линии, озера, реки и ручьи.
Рельеф обозначается таким способом, который наилучшим образом отражает специфические характеристики превышений и препятствий в картографируемом районе.
Цифровые значения различных исходных уровней отсчета обозначаются дифференцированным способом.
90. Магнитное склонение.
Указывается магнитное склонение.
91. Пеленги, линии пути и радиалы.
На карте обозначаются магнитные пеленги, линии пути и радиалы.
В тех случаях, когда пеленги, линии пути или радиалы приводятся с ориентированием на северное направление истинного или условного меридиана, то это ясно указывается на карте. При использовании северного направления условного меридиана приводится опорный условный меридиан.
92. Аэронавигационные данные.
Аэродромы. Все аэродромы обозначаются по расположению ВПП. Указываются ограничения в отношении направления посадки. Если существует малейшая опасность перепутать два соседних аэродрома, это указывается на карте. "Заброшенные" аэродромы обозначаются как "заброшенные". Превышение аэродрома обозначается на видном месте карты.
Препятствия. На карте указываются и обозначаются препятствия. Превышение верхней точки препятствий указывается с точностью до ближайшего большего значения метра или фута. При обозначении относительной высоты препятствий на видном месте карты указывается точка отсчета высоты, а значения относительной высоты даются на карте в скобках.
Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны. Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны указываются со своими обозначениями и с вертикальными границами.
Установленное воздушное пространство. По необходимости диспетчерские зоны и зоны аэродромного движения наносятся с указанием их вертикальных границ и соответствующего класса воздушного пространства.
Информация по визуальному заходу на посадку. Указываются схемы визуального захода на посадку, если таковые применяются. По необходимости указываются визуальные навигационные средства. Указываются местоположение и тип систем визуальной индикации глиссады с номинальным(и) для них углом(ами) глиссады, минимальной(ыми) высотой(ами) уровня глаз пилота над порогом ВПП, когда он видит сигнал(ы) "на глиссаде", а если ось системы не параллельна осевой линии ВПП, – углом и направлением смещения, иначе говоря влево или вправо.
Дополнительная информация. По необходимости указываются радионавигационные средства, а также их частоты и обозначения. По необходимости указываются средства радиосвязи и их частоты.

Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 08.11.2024 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
11-параграф. Көзбен шолып қонуға кіру картасын жасау
84. Мақсаты.
Осы картада ұшу экипаждарына көзбен шолу бағдарымен бағыт бойынша ұшуға/қонуға кіруге төмендеу кезеңінен белгіленген ҰҚЖ-ға қонуға кіру кезеңіне ауысуды жүзеге асыруға көмектесетін ақпарат қамтылған.
85. Қолда болуы.
Көзбен шолып қонуға кіру картасы барлық пайдаланатын халықаралық азаматтық авиация әуеайлақтарында көзделген, оларда:
1) тек шектеулі навигациялық құралдар бар; немесе
2) радиобайланыс құралдары жоқ; немесе
3) сондай әуеайлақ пен оның төңірегінің 1:500 000 масштабымен немесе одан да ірі масштабымен тиісті аэронавигациялық карталары жоқ; немесе
4) көзбен шолып қонуға беттеу қағидалары орнатылған.
86. Масштаб.
Бедер мен әуеайлақ жоспарының маңызды элементтерінің бейнелеу үшін жеткілікті ірі масштаб қолданылады.
87. Проекция.
Тік сызығы шамамен ортодромияға сәйкес тең бұрышты проекция қолданылады.
88. Белгілеу.
Картада әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың немесе елді мекеннің атауы және әуеайлақтың атауы көрсетіледі.
89. Техногендік орта мен топография.
Картада табиғи және жасанды жер объектілері және (мысалы, жартастар, құздар, құмды дөңдер, қалалар, жолдар, темір жолдар, бөлек тұрған маяктар) көрсетіледі.
Жағалық сызықтар, көлдер, өзендер мен бұлақтар көрсетіледі.
Бедерлер картаға түсіру ауданда жоғарлатулар мен кедергілердің арнаулы сипаттамаларын ең жақсы жағынан көрсететіндей тәсілмен белгіленеді.
Есептеудің әртүрлі бастапқы деңгейінің цирфлық мағынасы дифференциалданған тәсілмен белгіленеді.
90. Магниттік бұрылу.
Магниттік бұрылу көрсетіледі.
91. Пеленгтер, жол сызықтары мен радиалдар.
Картада магниттік пеленгтер, жол сызықтары мен радиалдар көрсетіледі.
Пеленгтер, жол сызықтары мен радиалдар шынайы немесе шартты меридианның солтүстік бағытына бағдарлануымен келтірілген жағдайда, оны картада нақты көрсетеді. Шартты меридианның солтүстік бағыттағысы қолданған жағдайда, тіректі шартты меридиан келтіріледі.
92. Аэронавигациялық деректер.
Әуеайлақтар. Барлық әуеайлақтар ҰҚЖ орналасуы бойынша белгіленеді. Қонуға кірудің бағытына қатысты шектеулер көрсетіледі. Егер екі көрші әуеайлақтарды шатастырып алуға қандай да бір қауіп болса, ол картада көрсетіледі. "Қараусыз қалған" әуеайлақтарды "қараусыз қалған" болып көрсетіледі. Әуеайлақтың жоғарлатуы картаның көрінетін жерінде көрсетіледі.
Кедергілер. Картада кедергілер көрсетіледі және белгіленеді. Кедергілердің жоғарғы нүктесінің жоғарлануы дәлдігі метрдің немесе футтың жақындағы үлкен мәніне дейін көрсетіледі. Кедергілердің салыстырмалы биіктігін белгілеген кезде биіктіктің есептеу нүктесі көрсетіледі, ал салыстырмалы биіктіктің мәні картада жақшада беріледі.
Тыйым салынатын аймақтар, ұшуларды шектеу аймақтар мен қауіпті аймақтар. Тыйым салынатын аймақтар, ұшуларды шектеу аймақтар мен қауіпті аймақтар өздерінің белгілеулері мен тік шекараларымен көрсетіледі.
Тағайындалған әуе кеңістігі. Қажеттілігі бойынша диспетчерлік аймақтар мен әуеайлақтық қозғалыс аймақтары олардың тік шекаралары мен әуе кеңістігінің тиісті класын белгілеуімен түсіріледі.
Көзбен шолып қонуға кіру туралы ақпарат. Қолданылған жағдайда, көзбен шолып қонуға кіру схемалары көрсетіледі. Қажетіне қарай, көзбен шолудың навигациялық құралдары көрсетіледі. Глиссаданың атаулы бұрышын, пилоттың ҰҚЖ үстімен қарағанда "глиссадағы" сигналды көруінің ең төменгі биіктігін, ал егер жүйенің осі ҰҚЖ-ның осьтік сызығына параллель болса – солға немесе оңға ығысу бұрышын және бағытын көрсете отырып, глиссаданың орналасқан жері мен көзбен шолып индикациялау жүйелерінің үлгісі көрсетіледі.
Қосымша ақпарат. Қажетіне қарай, радионавигациялық құралдар, сондай-ақ олардың жиіліктері мен белгілері көрсетіледі. Қажетіне қарай, радиобайланыс құралдары мен олардың жиіліктері көрсетіледі.

Параграф 12. Составление обзорной карты минимальных абсолютных высот ОВД
93. Назначение.
Данная дополнительная карта содержит информацию, которая будет позволять летным экипажам контролировать абсолютные высоты, назначенные диспетчером с использованием системы наблюдения ОВД, и осуществлять их перекрестную проверку.
На лицевой стороне карты отчетливо выделяется примечание с указанием о том, что данная карта может использоваться только для перекрестной проверки назначенных абсолютных высот, когда воздушное судно опознано.
Сноска. Пункт 93 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Картографируемый район и масштаб.
Картографируемый район является достаточным для наглядного отображения информации, касающейся схем векторения.
Карта выполняется в масштабе.
Сноска. Пункт 94 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94-1. На каждой карте указывается название аэродрома, для которого установлены схемы векторения или, когда схемы относятся к нескольким аэродромам, название, связанное с отображаемым воздушным пространством.
Сноска. Приложение 4 дополнено пунктом 94-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94-2. На карту наносятся общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой, более свойственной для назначения карты, информации.
Указываются соответствующие высотные отметки и препятствия.
Сноска. Приложение 4 дополнено пунктом 94-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Магнитное склонение.
Указывается среднее магнитное склонение нанесенного на карте района с точностью до ближайшего градуса.
Сноска. Пункт 95 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Пеленги, линии пути и радиалы.
На карте обозначаются магнитные пеленги, линии пути и радиалы, за исключением случаев, когда в районах высоких широт, где соответствующим полномочным органом определено, что ориентирование по магнитному северу невозможно, следует использовать истинный север или северное направление по сетке координат.
В тех случаях, когда пеленги, линии пути или радиалы приводятся с ориентированием на северное направление истинного или условного меридиана, то это ясно указывается на карте. При использовании северного направления условного меридиана приводится опорный условный меридиан.

12-параграф. ӘҚҚ ең төменгі абсолюттік биіктіктерінің шолулық картасын жасау
93. Мақсаты.
Осы қосымша картада ұшу экипаждарына ӘҚҚ бақылау жүйелерін пайдалана отырып диспетчер белгілеген абсолюттік биіктіктерді бақылауды және оларды екі жақты тексеруді жүзеге асыру мүмкіндігін беретін ақпарат қамтылған.
Картаның беткі жағында осы карта әуе кемесі танылған кезде тағайындалған абсолюттік биіктіктерді айқаспалы тексеру үшін ғана пайдаланылуы мүмкін екендігі көрсетілген ескертпе анық көрінеді.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Картаға түсірілетін аудан векторлау схемаларына қатысты ақпаратты көрнекі көрсету үшін жеткілікті болып табылады.
Карта масштабта орындалады.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94-1. Әрбір картада векторлау схемасы белгіленген әуеайлақтың атауы немесе схемалар бірнеше әуеайлаққа жататын болса, көрсетілетін әуе кеңістігімен байланысты атау көрсетіледі.
Ескерту. 12-параграф 94-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94-2. Картаға барлық ашық су кеңістіктерінің, ірі көлдер мен өзендердің жағалау сызықтарының жалпы контурлары, егер олар картаның мақсаты үшін неғұрлым Тән басқа ақпаратты түсінуді қиындатпаса түсіріледі.
Тиісті биіктік белгілері мен кедергілер көрсетіледі.
Ескерту. 12-параграф 94-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
95. Магниттік ауытқу.
Картаға түсірілген ауданның орташа магниттік ауытқуы ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
96. Пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар.
Картада ені биік аудандарда тиісті өкілетті орган магниттік солтүстік бойынша бағдарлау мүмкін емес, басқа қолайлы бағдарды яғни ақиқат солтүстікті және координат торы бойынша солтүстік бағытты пайдаланған дұрыс деп белгіленген жағдайларды қоспағанда магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар белгіленеді.
Егер пеленгтер, жол сызықтары немесе радиалдар ақиқат және шартты меридианның солтүстік бағытына бағдарланып келтірілсе бұл картада анық көрсетіледі. Шартты меридианның солтүстік бағытын пайдаланға жағдайда тірек шартты меридиан келтіріледі.

97. Аэронавигационные данные.
Аэродромы. Указываются все аэродромы, влияющие на систему маршрутов в районе данного аэродрома. По необходимости, используется индекс расположения ВПП.
Указывается превышение основного аэродрома с точностью до ближайшего метра или фута.
Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны. Наносятся запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны с указанием их обозначений.
Система ОВД. На карте указываются компоненты установленной системы ОВД, включая:
1) радионавигационные средства с указанием их обозначений;
2) боковые границы соответствующего установленного воздушного пространства;
3) точки пути в схемах стандартного вылета и прибытия по приборам;
4) абсолютная высота перехода, если таковая установлена;
5) информация, связанная с векторением, в том числе:
четко обозначенные минимальные абсолютные высоты векторения с точностью до ближайших 50 метров или 100 футов с округлением до большего значения;
боковые границы секторов, в которых установлены минимальные абсолютные высоты векторения, обычно определяемые пеленгами и радиалами на радионавигационные средства или от них с точностью до ближайшего градуса или, если неприменимо, географическими координатами в градусах, минутах и секундах и обозначаемые жирными линиями для четкого разграничения установленных секторов;
круги равных расстояний с интервалами 20 километров или 10 морских миль или, когда применимо, с интервалами 10 километров или 5 морских миль, обозначаемые тонкими пунктирными линиями, радиусом, указанным на окружности, и центром, расположенным в месте размещения обозначенного аэродромного основного радионавигационного средства VOR или, если таковое отсутствует, в контрольной точке аэродрома или вертодрома;
примечание относительно поправки, в соответствующих случаях, на влияние низкой температуры;
правила радиосвязи, включая позывной(ые), канал(ы) соответствующего(их) органа(ов) ОВД.
Сноска. Пункт 97 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 13. Составление маршрутной карты
98. Назначение.
На данной карте содержится информация, помогающая летным экипажам осуществлять самолетовождение по маршрутам ОВД в соответствии с правилами ОВД.
99. Наличие.
Маршрутная карта предоставляется для всех районов, где установлены районы полетной информации.
В тех случаях, когда в разных слоях воздушного пространства установлены различные маршруты ОВД, требования к сообщению о местоположении воздушного судна или боковые границы районов полетной информации или диспетчерских районов, которые невозможно достаточно четко отразить на одной карте, предусматриваются отдельные карты.

97. Аэронавигациялық деректер.
Әуеайлақтар. Аталған әуеайлақ ауданындағы бағыттар жүйесіне әсер ететін барлық әуейлақтар көрсетіледі. Қажеттілігі бойынша ҰҚЖ орналасу индексі пайдаланылады.
Негізгі әуеайлақта ең жақын метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен асу көрсетіледі.
Тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектеу қойылған аймақтар және қауіпті аймақтар. Тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектеу қойылған аймақтар және қауіпті аймақтар олардың белгілері көрсетіліп салынады.
Әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесі. Картада мыналарды қоса:
1) олардың белгілері көрсетілген радионавигациялық құралдар;
2) тиісті белгіленген әуе кеңістігінің бүйірлік шекаралары;
3) аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу және ұшып келу схемаларындағы жол нүктелері;
4) егер ондай белгіленген болса ауысудың абсолюттік биіктігі;
5) векторлауға байланысты ақпараттар, оның ішінде:
үлкен мәнге дейін дөңгелектей отырып ең жақын 50 м немесе 100 футқа дейінгі дәлдікпен векторлаудың нақты белгіленген ең төмен абсолюттік биіктігі;
радионавигациялық құралдарға немесе ең жақын градусқа дейінгі
дәлдікпен пеленгтермен және радиалдармен немесе егер қолданылмайтын болса градуста, минутта және секундта көрсетілетін және белгіленген секторларды нақты бөлу үшін қалың сызықтармен белгіленетін географиялық координаттармен анықталатын векторлаудың ең төмен абсолюттік биіктігі белгіленген секторлардың бүйірлік шекарасы;
20 км немесе 10 т. миль аралықтармен немесе ол қолданылатын болса 10 км немесе 5 т. миль аралықтармен, жұқа үзік сызықтармен, радиуспен белгіленген, белгіленген әуеайлақтық негізгі VOR радионавигациялық құралы орналасқан жердің айналасында және ортасында немесе егер ондай болмаған жағдайда әуеайлақтың немесе тікұшақ айлағының бақылау нүктесінде көрсетілген бірдей қашықтық айналымдары;
түзетуге қатысты ескертпе, тиісті жағдайларда төмен температураның әсеріне;
тиісті ӘҚБ органының (органдарының) шақыру арнасымен (арналарымен) қоса радиобайланыс қағидаларын қоса алғанда, әуе қозғалысына қызмет көрсетудің белгіленген жүйесінің компоненттері көрсетіледі.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13-параграф. Бағыттық картаны жасау
98. Мақсаты.
Осы картада ӘҚҚ қағидаларына сәйкес ӘҚҚ бағыттары бойынша ұшу экипаждарына ұшақ жүргізуге көмектесетін ақпарат бар.
99. Бар болуы.
Бағыт картасы ұшу ақпарат аудандары орнатылған барлық аудандар үшін беріледі.
Әуе кеңістігінің әртүрлі қабаттарында әртүрлі ӘҚҚ бағыттары орналасқан жағдайда, әуе кемесі орналасқан жерінемесе ұшу ақпарат аудандары мен диспетчерлік аудандардың бүйірлік шекарасы туралы хабарламаға талаптарды бір картада едәуір анық көрсетуге мүмкіндік болмаса жеке карталар көзделеді.

100. Картографируемый район и масштаб.
В связи с различной степенью насыщенности данных в отдельных районах, установить единый масштаб для карт этого типа не представляется возможным.
Большие различия в масштабе карт соседних районов, на которых указывается продолжение структуры маршрутов, не допускаются.
Для обеспечения непрерывности навигации предусматривается надлежащее перекрытие карт.
101. Проекция.
Параллели и меридианы наносятся с соответствующими интервалами.
Градуировочные штрихи наносятся с постоянными интервалами вдоль отдельных параллелей и меридианов.
102. Обозначение.
На каждом листе указывается серия карты и номер.
103. Техногенная среда и топография.
На карту наносятся общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой, более свойственной для назначения карты, информации.
В каждом четырехугольнике, образованном параллелями и меридианами, указывается значение AMA.
В тех случаях, когда карты не ориентированы по истинному северу, это четко обозначается, а также указывается выбранное ориентирование.
104. Пеленги, линии пути и радиалы.
На карте обозначаются магнитные пеленги, линии пути и радиалы. В том случае, если для участков RNAV дополнительно приводятся истинные значения пеленгов и линий пути, они указываются в скобках с точностью до 0,1 о, например 290 о (294,9 о Т).
Когда пеленги, линии пути или радиалы приводятся с ориентированием на северное направление истинного или условного меридиана, то это ясно указывается на карте. В случае использования северного направления условного меридиана приводится опорный условный меридиан.
105. Аэронавигационные данные.
Аэродромы. Указываются все используемые международной гражданской авиацией аэродромы, на которые можно осуществлять заход на посадку по приборам.
Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны. Наносятся и обозначаются запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны, относящиеся к данному слою воздушного пространства, с указанием их вертикальных границ.
Система ОВД. По мере необходимости на карте обозначаются компоненты установленной системы ОВД.
Такие компоненты включают:
1) радионавигационные средства, связанные с системой ОВД, с указанием их названий, обозначений, частот и географических координат в градусах, минутах и секундах;
2) в отношении DМЕ – дополнительно превышение передающей антенны DМЕ с точностью до 30 метров (100 футов);
3) указание всего установленного воздушного пространства, включая боковые и вертикальные границы и соответствующий класс воздушного пространства;

100. Картографияланған аудан мен масштаб.
Жеке аудандарда деректердің қанықтық дәрежесіне байланысты осы түрдегі карталар үшін бір масштаб белгілеуге мүмкін емес.
Құрылымдық бағдарлардың жалғасы көрсетілген көрші аудандар карталарының масштабында көп айырмашылықтарға жол берілмейді.
Навигацияның үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін тиісті карта жабуы көзделген.
101. Проекция.
Параллельдермен меридиандар тиісті интервалдармен түсіріледі.
Сатыланған штрихтер тұрақты интервалдармен бөлек параллельдермен меридиандардың бойында түсіріледі
102. Белгілеу.
Әр парақта картаның сериясы мен нөмірі көрсетіледі.
103. Техногендік орта мен топография.
Картаға барлық ашық су кеңістігінің, ірі көлдер мен өзендердің, егер олар басқа ақпаратқа картаның мақсатына сәйкестеу түсінігіне қиыншылық туғызбаса, жалпы контуры түсіріледі.
Параллельдермен меридиандармен пайда болған әр төртбұрышта ЕАБ мәні көрсетіледі.
Карталар ңақты солтүстікке бағдарланбаған кезде, бұл анық белгіленеді, сондай-ақ таңталған бағдарлау көрсетіледі.
104. Пеленгтер, жол сызықтары мен радиалдар.
Картада магниттік пеленгтер, жол сызықтары мен радиалдар көрсетіледі. Егер RNAV учаскесі үшін қосымша пеленгтер мен жол сызықтары шынайы мәні келтірілген жағдайда, олар 0,1°-ке дейін дәлдігімен жақшада көрсетіледі, мысалы 290° (294,9°Т).
Пеленгтер, жол сызықтары мен радиалдар шынайы немесе шартты меридианның солтүстік бағытына бағдарлануымен келтірілсе, оны картада нақты көрсетеді. Шартты меридианның солтүстік бағыттағысы қолданған жағдайда, тіректі шартты меридиан келтіріледі.
105. Аэронавигациялық деректер.
Әуеайлақтар. Аспаптар бойынша қонуға кіруді жүзеге асыруға рұқсат етілген халықаралық азаматтық авиацияда қолданылатын барлық әуеайлақтар көрсетіледі.
Тыйым салынған аймақтар, ұшулар шектелген аумақтар және қауіпті аймақтар. Берілген әуе кеңістігі аймағына жататын тыйым салынған аймақтар, ұшулар шектелген аумақтар және қауіпті аймақтар да, олардың тік шекаралары көрсетіліп, түсіріледі және белгіленеді.
ӘҚҚ жүйесі. Қажеттілігіне қарай картаға ӘҚҚ жүйесінің орнатылған құрауыштары түсіріледі.
Сондай құрауыштар мыналарды қамтиды:
1) ӘҚҚ жүйесімен байланысты олардың атауы, белгілері, жиіліктері мен географиялық координаттары градуста, минутта және секундта көрсетілген радионавигациялық құралдарды;
2) DМЕ-ге қатысты – дәлдігі 30 метрге (100 футке) дейін DМЕ таратқыш антеннаның қосымша арттыру;
3) барлық белгіленген әуе кеңістігін көрсету, оның ішінде бүйірлік және тік шекаралары мен әуе кеңістігінің тиісті класы;

4) все маршруты ОВД для полета по маршруту, включая индексы маршрутов, путевой угол в обоих направлениях вдоль каждого участка маршрутов с точностью до ближайшего градуса и, там, где введено, обозначение навигационной(ых) спецификации(й), включая любые ограничения, и направление потока воздушного движения;
5) все основные точки, определяющие маршруты ОВД и не обозначенные по местоположению радионавигационного средства, с указанием их кодовых наименований и географических координат в градусах, минутах и секундах;
6) в отношении точек маршрута, определяющих маршруты зональной навигации VОR/DМЕ, дополнительно:
обозначение местоположения и радиочастоту опорного VОR/DМЕ;
пеленг с точностью до 0,1 о и расстояние от опорного VОR/DМЕ с точностью до 0,2 километра (0,1 морской мили), если точка маршрута не совпадает с его местоположением;
7) указание всех контрольных пунктов для обязательной передачи донесений и "по запросу" и контрольных пунктов ОВД/МЕТ;
8) расстояния с точностью до ближайшего километра или морской мили между основными точками, представляющими собой поворотные или контрольные пункты;
9) точки переключения на участках маршрута, определяемых с помощью всенаправленных ОВЧ радиомаяков, с указанием расстояний до навигационных средств с точностью до ближайшего километра или морской мили;
10) минимальные абсолютные высоты полета по маршруту и минимальные абсолютные высоты пролета препятствий на маршрутах ОВД с точностью до ближайших 50 метров или 100 футов с округлением до большего значения;
11) средства связи с указанием их каналов и, при необходимости, адреса подключения;
12) опознавательная зона ПВО (ADIZ) обозначается надлежащим образом.
Дополнительная информация. Указываются элементы маршрутов вылета и прибытия и соответствующих схем ожидания в районах аэродрома, если они не указаны на карте района, карте стандартного вылета по приборам (SID) или на карте стандартного прибытия по приборам (SТАR).
Там, где это предусмотрено, на карте указываются и обозначаются районы установки шкалы высотомера.
Сноска. Пункт 105 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 14. Составление аэронавигационной карты масштаба 1:500 000
106. Назначение.
Данная карта содержит информацию, необходимую для соблюдения требований визуальной аэронавигации при полетах на малой скорости, на короткие или средние расстояния на малых и средних высотах.

4) бағыттардың индекстері, жақындағы градусқа дейін бағыттың әр учаскесінің бойында екі бағыттағы жолға қатысты бұрышты қосқанда және енгізілген жерге навигациялық сипаттаманың (лардың) белгілеуі, кез келген шектеулерді, және әуе қозғалысы ағымының бағытын қоса алғанда, бағытпен ұшу үшін ӘҚҚ-ның барлық бағыттары;
5) ӘҚҚ бағыттарын анықтайтын және радионавигациялық құралдардың орналасқан жері белгіленбеген, олардың кодтық атаулары мен географиялық координаттарын градуста, минутта және секундта көрсетілген барлық негізгі нүктелер;
6) аймақтық VОR/DМЕ навигацияның бағытын анықтайтын бағыт нүктелеріне қатысты қосымша:
тіректі VОR/DМЕ орналасқан жері мен радиожиіліктерін белгілеу;
дәлдігі 0,1º дейін пеленг және егер бағыт нүктесі оның орналасқан жерімен сәйкес келмесе, тіректі VОR/DМЕ-ден арасы дәлдігі 0,2 километрге (0,1 теңіз миліне) дейін.
7) хабарламалар мен "сұрау салу бойынша" міндетті түрде жеткізу үшін барлық бақылау пункттерін және ӘҚҚ/МЕТ бақылау пункттерін белгілеу;
8) бұрылушы немесе бақылау пункттерін білдіретін негізгі нүктелері арасындағы дәлдігі жақындағы километрге немесе теңіз миліне дейінгі қашықтық;
9) навигациялық құралға дейін дәлдігі жақындағы километрге немесе теңіз миліне дейінгі қашықтықтарды белгілеуімен бар бағытты ӨЖЖ радиомаяктермен анықталатын бағыттың учаскелерінде ауыстыру нүктелері;
10) үлкен мәніне дейін дөңгелектеумен жақындағы 50 метрге немесе 100 футқа дейін дәлдігімен бағыт бойынша ұшудың ең аз абсолюттік биіктері мен ӘҚҚ бағыттарында кедергілердің ұшуының ең аз абсолюттік биіктері;
11) арналары мен, қажет болса, қосу мекенжайы көрсетілген байланыс құралдары;
12) ӘШҚ тану белгілері (ADIZ) тиісті түрде белгіленеді.
Қосымша ақпарат. Ұшу мен келу бағыттарының элементтері және әуеайлақ аудандарында, егер олар аудан карталарында, аспаптар бойынша стандарттық ұшу (SID) карталарында немесе аспаптар бойынша келудің стандарттық (SТАR) карталарында белгіленбесе, күтудің тиісті схемаларының элементтері көрсетіледі.
Бұл көзделген жерде картада биіктік өлшегіш шкаласын орнату аудандары көрсетіледі және белгіленеді.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-параграф. Масштабы 1:500 000 аэронавигациялық картаны жасау
106. Мақсаты.
Осы картада болмашы жылдамдықта, аз және орта биіктікте қысқа немесе орта қашықтықта ұшу барысында көзбен шолу ұшуы аэронавигацияның талаптарын сақтау үшін қажетті ақпарат бар.

107. Масштабы.
В рамке указываются линейные масштабы в километрах и морских милях, расположенные в следующем порядке:
1) километры;
2) морские мили,
причем их нулевые значения располагаются на одной вертикальной линии.
108. В рамке указывается таблица перевода единиц измерения (метры/футы).
109. Формат.
Название карты и зарамочные пояснения даются на одном из рабочих языков ИКАО.
Данные о номенклатуре смежных листов и единицах измерения, применяемых для обозначения превышений, располагаются таким образом, чтобы они были хорошо видны на сложенном листе карты.
110. Проекция.
Для карты используется конформная (равноугольная) проекция.
Параллели наносятся с интервалами 30′.
Меридианы, как правило, наносятся с интервалами 30′.
Градуировочные штрихи с интервалом 1′ наносятся вдоль каждого меридиана и параллели со значением целого градуса и направлены в сторону, противоположную гринвичскому меридиану и экватору. Штрихи с интервалом 10′ наносятся по обе стороны линии картографической сетки.
Все меридианы и параллели оцифровываются внутри рамки карты.
В рамке указываются название и основные параметры проекции.
111. Обозначения.
Каждый лист карты имеет название, которое соответствует названию основного населенного пункта или характерного географического элемента, изображенного на этом листе.
112. Техногенная среда и топография.
Районы застройки. Выбор городов, поселков и деревень для обозначения на карте зависит от их относительной важности для визуальной аэронавигации.
Железные дороги. На карте обозначаются все железные дороги, служащие характерными наземными ориентирами.
На карте обозначаются тоннели, если они представляют собой характерные наземные ориентиры.
Шоссейные и прочие дороги. Дорожная сеть обозначается на карте достаточно подробно, чтобы с воздуха были видны существенные особенности ее расположения.
Наземные ориентиры. На карте следует обозначать естественные и искусственные наземные ориентиры, например, мосты, крупные линии электропередачи, стационарные фуникулеры, ветряные турбины, горнорудные сооружения, форты, развалины, дамбы, трубопроводы, скалы, утесы, песчаные дюны, отдельно стоящие маяки и плавучие маяки, когда они служат важными ориентирами для визуальной аэронавигации.
Государственные границы. На карте обозначаются государственные границы. Не демаркированные и неустановленные границы сопровождаются пояснительными надписями.
Гидрография. На карту, в соответствии с ее масштабом, наносятся все элементы гидрографии, включая береговые линии, озера, реки и ручьи (в том числе пересыхающие), соленые озера, ледники и ледниковые покровы.
Горизонтали. На карту наносятся горизонтали. Выбор высоты сечения рельефа определяется в соответствии с требованием, обеспечивающим четкое изображение элементов рельефа с учетом потребностей аэронавигации.
На карте указываются величины принятой высоты сечения рельефа.
Тональная гипсометрия. При использовании тональной гипсометрии на карте приводится тональная гипсометрическая шкала высот. В рамке указывается применяемая на карте тональная гипсометрическая шкала высот.
Высотные отметки. Отдельные критические точки обозначаются высотными отметками. Выбранные превышения всегда являются наибольшими в пределах окружающей местности и, как правило, относятся к вершине пика, хребта и т.п. На карте также обозначаются превышения в долинах и отметки урезов поверхностей озер, которые имеют важное значение для аэронавигации. Местонахождение каждого отдельного превышения обозначается точкой.
В рамке указывается превышение наивысшей точки на карте (в метрах или футах) и ее географические координаты с точностью до 5 минут.
Неполная или недостоверная информация о рельефе. Районы, в которых не проводилась съемка рельефа, помечаются надписью "данные о рельефе неполные".
Карты, на которых высотные отметки не вполне уточнены, сопровождаются предупредительной надписью, отчетливо выделенной на поле карты и напечатанной тем же цветом, который используется для нанесения аэронавигационной информации, например: "Внимание. Информация о рельефе на этой карте недостаточно точна, данными о превышениях следует пользоваться с осторожностью".
Лесные массивы. В случае обозначения, приблизительные северные или южные границы произрастания леса изображаются черным штриховым пунктиром и сопровождаются соответствующим пояснением.
Дата топографической информации. В рамке указывается дата последней информации, нанесенной на топографическую основу.

107. Масштабтар.
Жиектемеде сызықтық масштабтары километрде және теңіз милінде мына тәртіпте көрсетіледі:
1) километр;
2) теңіз милі.
Бұған қоса нөлдік мәндері бір тік сызықта орналасқан.
108. Жиектемеде өлшеу бірлігін ауыстыру (метр/фут) кестесі көрсетіледі.
109. Формат.
Картаның атауы мен жиектемеден тыс түсініктемелер ИКАО-ның жұмыс тілдерінің бірінде беріледі.
Шектес парақтар мен жоғарлатуларды белгілеу үшін қолданылатын өлшеу бірліктерінің номенклатурасы туралы деректер картаның бүктелген парағында жақсы көрінетіндей болып орналастырылады.
110. Проекция.
Карта үшін конформды (тең бұрыштық) проекция қолданылады.
Параллельдер 30′ интервалымен түсіріледі.
Меридиандар, әдеттегідей, 30′ интервалымен түсіріледі.
1′ интервалымен сатыланған шрихтер бүтін градус мәні бар әр меридиан мен параллельдің бойында түсіріледі және гринвич меридианы мен экваторға қарама-қарсы жаққа бағытталады. 10′ интервалымен шрихтер картографиялық тор сызықтың екі жағы бойынша түсіріледі.
Барлық меридиандар мен параллельдер картаның жиектемесінің ішінде цифрланады.
Жиектемеде проекцияның атауы мен негізгі параметрлері көрсетіледі.
111. Белгілер.
Картаның әр парағында негізгі елді мекеннің атауына немесе сол парақта суреттелген өзіндік географиялық элементіне сәйкес атауы бар.
112. Техногендік орта мен топография.
Құрылыс ауданы. Картада белгілеу үшін қалаларды, кенттер мен ауылдарды таңдау көзбен шолу ұшуы аэронавигация үшін салыстырмалы маңыздылығына байланысты.
Теміржолдар. Картада өзіндік жер үстіндегі бағдар ретінде білдіретін барлық теміржолдар көрсетіледі.
Картада туннельдер егер өзін өзіндік жер үстіндегі бағдар ретінде білдірсе көрсетіледі.
Тас және басқа жолдар. Картада жол торабы әуеден көрінетіндей оның маңызды ерекшеліктері жеткілікті жете көрсетіледі.
Жер үстіндегі бағдарлар. Картада табиғи және жасанды жер үстіндегі бағдарлар, мысалы, көзбен шолу ұшуы аэронавигация үшін маңызды бағдар болатын көпірлерді, ірі электр жеткізу желілерді, стационарлық фуникулерлерді, желтурбиналарын, тау-кен құрылыстарды, форттарды, қираған орындарды, дамбаларды, құбыр желілерді, құздарды, жартастарды, құмды дөңдерді, бөлек тұрған маяктар мен қалқымалы маяктарды көрсету қажет.
Мемлекеттік шекара. Картада мемлекеттік шекара көрсетіледі. Демаркацияланбаған және белгісіз шекаралар түсіндірме жазбалармен сүйемелденеді.
Гидрография. Картаға оның масштабына сәйкес гидрографияның барлық элементтері, сонымен қатар жағалық сызықтар, көлдер, өзендер мен бұлақтар (соның ішінде құрғап қалатындарда), тұзды көлдер, мұздықтар мен мұздық жамылғылар түсіріледі.
Гидрография.
Горизонталь. Картаға горизонтальдар түсіріледі. Бедер қимасының биіктігін таңдау аэронавигацияның қажеттіліктерін ескере отырып, бедер элементтерінің анық суретін қамтамасыз ететін талаптарға сай белгіленеді.
Картаға бедер қимасының қабылданған биіктігінің мөлшері көрсетіледі.
Үндік гипсометрия. Үндік гипсометрияны пайдалану барысында картаға үндік гипсометриялық биіктік шкаласы келтіріледі.
Жиектемеде картада қолданылатын үндік гипсометриялық биіктік шкаласы көрсетіледі.
Биіктік белгілер. Жеке сыни нүктелер биіктік белгілермен көрсетіледі. Таңдалған жоғарылатулар қоршаған жердегі әрқашан да ең үлкені және әдеттегідей шынның басы, жотаның басы және т.б. жатады. Картада сондай-ақ алқаптардағы жоғарылатулармен аэронавигация үшін маңызды көлдердің бетіндегі кемер белгілері көрсетіледі. Әр жеке жоғарылатудың орналасқан жері нүктемен белгіленеді.
Жиектемеде жоғарылатудың картадағы ең жоғары нүктесі (метрде немесе футта) және дәлдігі 5 минутке дейін географиялық координаттары көрсетіледі.
Бедер туралы толық емес немесе дұрыс емес ақпарат. Бедер түсірілмеген аудандарды "бедер туралы деректер толық емес" деген жазумен белгіленеді.
Биіктік белгілер толық белгіленбеген карталар картаның шетінде анық ерекшелінген және аэронавигациялық ақпаратты түсіру үшін қолданылатын түстегі ескерту хатымен сүйемелденеді, мысалы: "Назар аударыңыз. Осы картадағы бедер туралы ақпарат жеткілікті толдық емес, жоғарылату туралы деректерді абайлап пайдалану қажет"
Орман алқаптары. Белгілеген кезде орманның болжалды солтүстік немесе оңтүстік шекаралары қара штрихті сызықтармен бейнеленеді және тиісті түсініктеме қоса беріледі.
Топографиялық ақпараттың күні. Жиекшеде топографиялық негізге кіргізілген ақпараттың соңғы датасы көрсетіледі.

113. Магнитное склонение.
На карте указываются изогоны. В рамке указывается дата информации об изогонах.
114. Аэронавигационные данные.
На карту наносится аэронавигационная информация сообразно с назначением карты и с учетом периодичности обновления.
Аэродромы. Аэродромы, гидроаэродромы и вертодромы с их названиями указываются в таком объеме, чтобы не перегружать карту, причем преимущество при обозначении отдается тем из них, которые имеют наиболее важное значение для аэронавигации.
На карте отображаются превышение аэродрома, его светосигнальная система, тип покрытия ВПП и протяженность самой длинной ВПП или летной полосы гидроаэродрома, указываемые в сокращенном виде для каждого аэродрома при условии, что эти данные чрезмерно не загружают данную карту.
На карте отображаются и обозначаются надписью "заброшенные" аэродромы, которые с воздуха по прежнему могут быть приняты за аэродромы.
Препятствия. На карте указываются препятствия.
В тех случаях, когда это считается важным для визуального полета, указываются крупные линии электропередачи и стационарные подвесные канатные дороги и ветряные турбины, которые представляют собой препятствия.
Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны. На карте указываются запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны.
Система ОВД. На карте указываются важные элементы системы ОВД, включая, где это возможно, диспетчерские зоны, зоны аэродромного движения, диспетчерские районы, районы полетной информации и другие виды воздушного пространства, в котором выполняются полеты по ПВП, и при этом указывается соответствующий класс воздушного пространства.
Опознавательная зона ПВО наносится и надлежащим образом обозначается там, где это необходимо.
Радионавигационные средства. На карте указываются радионавигационные средства, обозначаемые соответствующим условным знаком с указанием их названий, однако без указания их частот, кодированных индексов, часов работы и других характеристик, если только вся или часть такой наносимой на карту информации не обновляется путем выпуска новых изданий карты.
Дополнительная информация. На карте обозначаются наземные аэронавигационные огни с указанием их характеристик, или обозначений, или и того и другого.
На карте обозначаются морские огни на выступающих участках береговой линии или отдельных объектах с дальностью видимости не менее 28 километров (15 морских миль), если:
1) они не менее различимы, чем более мощные морские огни в этом районе;
2) их легко отличить от других морских огней иного типа вблизи районов береговой застройки;

113. Магниттік ауытқу.
Картаға изогондар көрсетіледі. Жиектемеде изогон туралы ақпараттың күні көрсетіледі.
114. Аэронавигациялық деректер.
Картаға аэронавигациялық ақпарат картаның міндетіне сәйкес және жаңартудың мерзімділігін ескере отырып түсіріледі.
Әуеайлақтар. Атаулары бар әуеайлақтар, гидроәуеайлақтар мен тікұшақ айлақтары карталарды артық жүктемейтіндей көлемде көрсетіледі, бұған қоса белгілеген кезде басымдылық аэронавигацияға аса маңыздыларға беріледі.
Картада осы картаны мына деректер аса жүктемейді деген шартпен әуеайлақтың әр қайсысы үшін қысқартылған түрде әуеайлақтың жоғарылатуы, оның жарықсигналды жүйелері, ҰҚЖ төсемінің түрі және ең ұзын ҰҚЖ немесе гидроәуеайлақтардың ұшу жолағының ұзындығы түсіріледі.
Картада әуеде бұрынғыдай әуежай ретінде көріну мүмкін әуежайларда бейнеленеді және "қараусыз қалған" деген жазумен көрсетіледі.
Кедергілер. Картада кедергілер көрсетіледі.
Көзбен шолу ұшуы үшін маңызды болып саналатын жағдайда кедергі болып табылатын ірі электр жеткізу желілері мен стационарлық аспалы арқанжол мен жел турбиналары көрсетіледі.
Тыйым салынатын аймақтар, ұшуларды шектеу аймақтар мен қауіпті аймақтар. Картада тыйым салынатын аймақтар, ұшуларды шектеу аймақтар мен қауіпті аймақтар көрсетіледі.
ӘҚҚ жүйесі. Картада ӘҚҚ жүйесінің маңызды элементтері көрсетіледі соның ішінде ол мүмкін болған жерлерде диспетчерлік аймақтар, әуеайлақтық қозғалыс аймақтары, диспетчерлік аудандар, ұшу ақпарат аудандары және КҰҚ бойынша ұшу жасалатын басқа әуе кеңістігінің түрлері, және сонымен қоса әуе кеңістігінің тиісті класы көрсетіледі.
ӘШҚ танытқыш аймақ түсіріледі және қажетті жерлерде тиісті түрде белгіленеді.
Радионавигациялық құралдар. Картада тиісті шартты белгілеулермен белгіленген олардың атаулары берілген радионавигациялық құралдар көрсетіледі, алайда егер картаға түсірілетін ақпараттың барлығы немесе оның бөлігі картаның жаңа басылымын шығару арқылы жаңартылмаса, олардың жиіліктері, кодталған индекстері, жұмыс уақыты мен басқа да сипаттамалары көрсетілмей беріледі.
Қосымша ақпарат. Картада жер үстіндегі аэронавигациялық жарықтар олардың сипаттамаларымен, немесе белгілеулерімен, немесе онымен де басқамен де бірге көрсетіледі.
Картада жағалық сызықтың шығыңқы учаскелеріндегі немесе көріну қашықтығы 25 километрден (15 теңіз милінен) кем емес жеке объектілердегі теңіз жарықтары егер:
1) олар осы аудандағы аса қуатты теңіз жарықтардан көрі айырмашылығы аз емес болса;
2) жаға құрылысы аудандырының маңындағы өзге түрдегі басқа теңіз жарықтарынан оларды айыру жеңіл болса;

3) они являются единственными огнями, имеющими существенное значение.
Приложение 5
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
в гражданской авиации
Формат NOTAM
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
*В соответствующих случаях исключить.
Заполнение NОТАМ
1. Общие положения
Передается строка определителей (п. Q) и все указанные в формате пункты (от А) до G) включительно) с закрывающей скобкой, кроме тех, которые не содержат информации.
2. Нумерация NОТАМ
Каждому NOTAM присваивается серия, которая обозначается буквой и номером, состоящим из четырех цифр, за которыми следуют знак дроби и номер, состоящий из двух цифр, обозначающий год (например, А0023/03). Каждая серия начинается 1 января с номера 0001.
3. Определители (п. Q)
Пункт Q имеет восемь полей, каждое из которых отделено знаком дроби. Информация вводится в каждое поле. Примеры заполнения полей приведены в Руководстве по службам аэронавигационной информации (Doc 8126). Определение каждого поля приводится ниже:
1) РПИ
Если географически предмет сообщения расположен в пределах одного РПИ, то указывается индекс (указатель) местоположения ИКАО для соответствующего РПИ. В том случае, когда аэродром расположен в пределах перекрывающего РПИ другого государства, в первом поле п. Q) указывается код этого перекрывающего РПИ (например, Q) LFRR/…А) EGJJ);
или
если географически предмет сообщения расположен в пределах нескольких РПИ, в поле РПИ указываются принятые в ИКАО буквы национальной принадлежности государства, выпускающего NOTAM, за которыми следует группа ХХ. (Индекс (указатель) местоположения перекрывающего ВРПИ не используется). В п. А) указываются индексы (указатели) местоположения ИКАО для соответствующих РПИ или индекс (указатель) государства или неправительственного агентства, которое отвечает за обеспечение навигационного обслуживания в нескольких государствах.
2) КОД NОТАМ
Все группы кодов NОТАМ включают пять букв, при этом первой буквой всегда является буква Q. Вторая и третья буквы определяют предмет сообщения, а четвертая и пятая буквы обозначают статус и условия предмета сообщения. Двухбуквенные коды для обозначения предметов сообщений и условий приводятся в PANS-АВС (Doc 8400). Для сочетаний второй и третьей и четвертой и пятой букв см. критерии отбора элементов NОТАМ, приведенные в документе Doc 8126, или, при необходимости, включите одно из следующих сочетаний:

3) олар маңызды жалғыз жарық болса көрсетіледі.
Азаматтық авиацияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
5-қосымша
NOTAM нысаны
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
*Тиісті жағдайларда алып тасталсын.
NОТАМ толтыру
1. Жалпы ережелер.
Анықтауыштар жолы (Q-тармағы) және форматта көрсетілген барлық тармақтар (А-дан) G-ге дейін) қоса алғанда) ақпаратты қамтымайтындардан басқа, жабылатын жақшамен беріледі.
2. NOTAM нөмірленуі.
Әрбір NOTAM-қа төрт саннан тұратын әріппен және нөмірмен белгіленетін серия беріледі, одан кейін бөлшек белгісі және жылды білдіретін екі саннан тұратын нөмір беріледі (мысалы, А0023/03). Әр серия 1 қаңтарда 0001 нөмірінен басталады.
3. Анықтауыштар (Q-тармағы).
Q-тармағында сегіз өріс бар, олардың әрқайсысы бөлшек белгісімен бөлінген. Ақпарат әр өріске енгізіледі. Өрістерді толтыру мысалдары Аэронавигациялық ақпарат қызметтері жөніндегі нұсқаулықта (Doc 8126) келтірілген. Әр өрістің анықтамасы төменде келтірілген:
1) ҰАА
Егер хабарламаның географиялық мәні бір ҰАА шегінде орналасқан болса, онда тиісті ҰАА үшін ИКАО орналасқан жерінің индексі (көрсеткіші) көрсетіледі. Әуеайлақ басқа мемлекеттің жабатын ҰАА шегінде орналасқан жағдайда, бірінші жолда осы жабатын ҰАА коды (мысалы, Q) LFRR/...А) EGJJ көрсетіледі);
немесе
егер хабарламаның географиялық мәні бірнеше ҰАА шегінде орналасса, ҰАА жолында ИКАО-да қабылданған NOTAM шығаратын мемлекеттің ұлттық тиесілілігінің әріптері, одан кейін ХХ топ көрсетіледі. (Жабылатын жоғары ҰАА орналасқан жерінің индексі (көрсеткіші) пайдаланылмайды). А)-тармағында тиісті ҰАА үшін ИКАО орналасқан жерінің индекстері (көрсеткіштері) немесе бірнеше мемлекеттерде навигациялық қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге жауап беретін мемлекеттің немесе үкіметтік емес агенттіктің индексі (көрсеткіші) көрсетіледі.
2) NОТАМ коды
Екінші және үшінші әріптер хабарлама тақырыбын анықтайды, ал төртінші және бесінші әріптер хабарлама тақырыбының мәртебесі мен шарттарын көрсетеді. Хабарламалар мен шарттардың заттарын белгілеуге арналған екі әріптік кодтар PANS-АВС-та (Doc 8400) келтіріледі. Екінші және үшінші, төртінші және бесінші әріптердің тіркесімдері үшін Doc 8126 құжатында келтірілген NOTAM элементтерін таңдау критерийлерін қараңыз немесе қажет болған жағдайда келесі комбинациялардың бірін қосыңыз:

2-1) если вопрос отсутствует в коде NОТАМ (PANS-АВС, Doc 8400) или в критериях отбора элементов NОТАМ (Doc 8126), в качестве второй и третьей букв включить группу ХХ; если предмет “XX”, используйте “XX” также для обозначения условия (например, QXXXX).
2-2) если условия вопроса отсутствуют в коде NОТАМ (Doc 8400) или в критериях отбора элементов NОТАМ (Doc 8126), в качестве четвертой и пятой букв включить группу ХХ (например, QFAXX);
2-3) в тех случаях, когда в соответствии с положениями п. 6.2.1 Приложения 15 выпускается NОТАМ, содержащий важную с эксплуатационной точки зрения информацию, и он используется для указания наличия поправок или дополнений к АIP, составляемых в соответствии с правилами AIRAC, в качестве четвертой и пятой букв кода NOTAM включается группа ТТ;
2-4) в тех случаях, когда выпускается NОТАМ, содержащий контрольный перечень действующих NОТАМ, в качестве второй, третьей, четвертой и пятой букв включается группа КККК;
2-5) при отменах NОТАМ используются следующие четвертая и пятая буквы кода NОТАМ:
АК – ВОЗОБНОВЛЕНА НОРМАЛЬНАЯ РАБОТА;
АL – В РАБОЧЕМ СОСТОЯНИИ (ИЛИ ВОЗОБНОВЛЕНИЕ НОРМАЛЬНОЙ РАБОТЫ) С
СОХРАНЕНИЕМ РАНЕЕ ОПУБЛИКОВАННЫХ ОГРАНИЧЕНИЙ/ УСЛОВИЙ;
АО – В РАБОЧЕМ СОСТОЯНИИ;
СС – ЗАВЕРШЕНО;
CN – АННУЛИРОВАНО;
HV – РАБОТЫ ЗАКОНЧЕНЫ;
ХХ – ОТКРЫТЫЙ ТЕКСТ.
При издании NOTAM об отмене действующего NOTAM о неработоспособности оборудования или вида обслуживания используется код Q - - AO = "В рабочем состоянии", а при издании NOTAM с информацией о новом оборудовании или виде обслуживания используются следующие четвертая и пятая буквы кода Q - - CS = "Установлено".
Код Q - - CN = АННУЛИРОВАНО используется для аннулирования запланированной деятельности, например, в навигационных предупреждениях, а Q - - HV = РАБОТЫ ЗАКОНЧЕНЫ используется для отмены сообщений о проводимой работе.
3) ДВИЖЕНИЕ
I – ППП;
V – ПВП;
К – NОТАМ представляет собой контрольный перечень.
4) ЦЕЛЬ
N – NОТАМ, отобранный для незамедлительного уведомления членов летного экипажа;
В – NОТАМ, имеющий эксплуатационное значение и отобранный для включения в РIВ;
О – NOTAM, касающиеся производства полетов;
М – прочие NОТАМ; для предполетного инструктажа необязательны, но предоставляются по запросу;
К – NОТАМ представляет собой контрольный перечень.
5) СФЕРА ДЕЙСТВИЯ
А – аэродром,
Е – маршрут,
W – навигационное предупреждение,
К – NОТАМ представляет собой контрольный перечень.
Если предмет сообщения определяется как АЕ, в п. А) указывается индекс местоположения аэродрома.
6) и 7) НИЖНЯЯ/ВЕРХНЯЯ ГРАНИЦА
Поля НИЖНЕЙ и ВЕРХНЕЙ границ представляются только в виде эшелонов полета (ЭП) и обозначают фактические вертикальные пределы зоны действия без дополнительных буферных зон. В случае навигационных предупреждений и ограничений воздушного пространства вводимые значения соответствуют указанным в пп. F) и G).

2-1) егер мәселе NОТАМ (PANS-АВС, Doc 8400) кодында немесе NОТАМ (Doc 8126) элементтерін іріктеу критерийлерінде болмаса, екінші және үшінші әріптер ретінде ХХ топты қосу; егер "XX" пәні болса, шартты белгілеу үшін "XX" қолданыңыз (мысалы, QXXXX).
2-2) егер сұрақ шарттары NОТАМ кодында (Doc 8400) немесе NОТАМ элементтерін іріктеу критерийлерінде (Doc 8126) болмаса, төртінші және бесінші әріптер ретінде ХХ топты (мысалы, QFAXX) қосыңыз);
2-3) "Аэронавигациялық ақпарат қызметтері" ИКАО-ның 15-қосымшасының 6.2.1-тармағының ережелеріне сәйкес пайдалану тұрғысынан маңызды ақпаратты қамтитын NОТАМ шығарылған және ол AIRAC ережелеріне сәйкес жасалатын АІР-ға түзетулердің немесе толықтырулардың болуын көрсету үшін пайдаланылған жағдайларда, NOTAM кодының төртінші және бесінші әріптері ретінде ТТ тобы қосылады;
2-4) қолданыстағы NОТАМ-ның бақылау тізбесі бар NОТАМ шығарылған жағдайларда екінші, үшінші, төртінші және бесінші әріптер ретінде КККК тобы енгізіледі;
2-5) NOTAM жою кезінде NOTAM кодының келесі төртінші және бесінші әріптері қолданылады:
АК – ҚАЛЫПТЫ ЖҰМЫС ҚАЛПЫНА КЕЛТІРІЛДІ;
АL – БҰРЫН ЖАРИЯЛАНҒАН ШЕКТЕУЛЕРДІ/ ШАРТТАРДЫ САҚТАЙ ОТЫРЫП, ЖҰМЫС ЖАҒДАЙЫНДА (НЕМЕСЕ ҚАЛЫПТЫ ЖҰМЫСТЫ ҚАЙТА БАСТАУ);
АО – ЖҰМЫС ЖАҒДАЙЫНДА;
СС – АЯҚТАЛДЫ;
CN – ЖОЙЫЛУЫ;
HV – ЖҰМЫСТАР АЯҚТАЛДЫ;
ХХ – АШЫҚ МӘТІН.
Жабдықтың немесе қызмет көрсету түрінің жұмыс істемегені туралы қолданыстағы NOTAM - ты жою туралы NOTAM - ты шығару кезінде Q - - АО = "ЖҰМЫС ЖАҒДАЙЫНДА" коды пайдаланылады, ал NOTAM-ты жаңа жабдық немесе қызмет көрсету түрі туралы ақпаратпен шығару кезінде Q - - CS = "ОРНАТЫЛҒАН" кодының келесі төртінші және бесінші әріптері пайдаланылады.
Q - - CN = "ЖОЙЫЛДЫ" коды жоспарланған іс - әрекеттің күшін жою үшін қолданылады, мысалы, навигациялық ескертулерде, ал Q - - HV = "ЖҰМЫСТАР АЯҚТАЛДЫ" орындалған жұмыс туралы хабарламаларды болдырмау үшін қолданылады.
3) ҚОЗҒАЛЫСЫ
I – АҰҚ;
V – КҰҚ;
К – NОТАМ бақылау тізімін білдіреді.
4) МАҚСАТ
N – ұшу экипажының мүшелеріне дереу хабарлау үшін іріктелген NОТАМ;
В – Пайдалану мәні бар және РІВ-қа қосу үшін іріктелген NОТАМ;
О – ұшуды жүргізуге қатысты NOTAM;
М – басқа NОТАМ; ұшу алдындағы нұсқаулық үшін міндетті емес, бірақ сұраныс бойынша беріледі;
К – NОТАМ бақылау тізімін білдіреді.
5) ҚОЛДАНЫЛУ АЯСЫ
А – әуеайлақ;
Е – бағыт;
W – навигациялық ескерту;
К – NОТАМ бақылау тізімін білдіреді.
Егер хабарлама нысанасы АЕ ретінде айқындалса, А)-тармағында әуеайлақтың орналасқан жерінің индексі көрсетіледі.
6) и 7) ТӨМЕНГІ/ЖОҒАРҒЫ ШЕКАРА
Төменгі және жоғарғы шекаралардың жиектері ұшу эшелондары (ЭП) түрінде ғана ұсынылады және қосымша буферлік аймақтарсыз іс-қимыл аймағының нақты тік шектерін белгілейді. Әуе кеңістігінің навигациялық ескертулері мен шектеулері жағдайында енгізілетін мәндер F) және G)-тармақшаларында көрсетілгендерге сәйкес келеді.

Если вопрос не содержит конкретную информацию об относительной высоте, включается группа "000" для НИЖНЕЙ границы и группа "999" для ВЕРХНЕЙ границы в качестве значений по умолчанию.
8) КООРДИНАТЫ, РАДИУС
Широта и долгота с точностью до одной минуты, а также трехзначная величина расстояния, определяющая радиус действия в морских милях (например, 4700N01140Е043). Координаты определяют приблизительный центр окружности, радиус которой описывает всю зону действия, а если этот NOTAM охватывает полностью один РПИ или ВРПИ или несколько РПИ или ВРПИ, вводится значение радиуса по умолчанию "999".
4. Пункт А)
Внести индекс местоположения, указанный в Doc 7910 ИКАО, для аэродрома или РПИ, в котором расположены средство, воздушное пространство или имеются условия, являющиеся предметом сообщения. При необходимости можно указать более одного РПИ или ВРПИ. Если индекс местоположения ИКАО отсутствует, использовать принятые в ИКАО буквы национальной принадлежности из части 2 документа ИКАО Dос 7910, плюс ХХ, а затем в п. Е) указывается название открытым текстом.
Если информация касается GNSS, внести соответствующий индекс (указатель) местоположения ИКАО, относящийся к элементу GNSS, или общий индекс (указатель) местоположения, относящийся ко всем элементам GNSS (исключая GBAS).
5. Пункт В)
Для группы "дата/время" использовать группу из десяти цифр, обозначающих год, месяц, число, часы и минуты по UТС. Эта информация представляет собой время и дату вступления в силу NОТАМN. В случае NOTAMR и NOTAMС группа "дата – время" представляет собой фактическую дату и время составления NOTAM. Начало дня обозначается как "0000".
6. Пункт С)
За исключением NОТАМС, используется группа "дата – время" (состоящая из десяти цифр, обозначающих год, месяц, число, часы и минуты по UTC), указывающая продолжительность действия информации, за исключением случаев, когда информация носит постоянный характер, и тогда включается сокращение PERM. Конец дня обозначается как "2359" (т. е. "2400" не используется). Если информация о сроках является неопределенной, указывается приблизительная продолжительность с помощью группы "дата – время", за которой следует сокращение ЕSТ. Любой NОТАМ, содержащий обозначение ЕSТ, отменяется или заменяется до даты и времени, указанных в п. С).
7. Пункт D)
Если информация об опасности, эксплуатационном состоянии или режиме работы средств будет действовать в соответствии с особым графиком между моментами времени, указанными в пп. В) и С), включить такую информацию в п. D). Если информация п. D) превышает 200 знаков, необходимо рассмотреть вопрос о предоставлении таких данных в отдельном последующем NОТАМ.

Егер сұрақта салыстырмалы биіктік туралы нақты ақпарат болмаса, төменгі шекара үшін "000" тобы және жоғарғы шекара үшін "999" тобы әдепкі мәндер ретінде қосылады.
8) КООРДИНАТТАР, РАДИУСЫ
Ендік және бойлық бір минутқа дейінгі дәлдікпен, сондай-ақ теңіз миліндегі әсер ету радиусын айқындайтын қашықтықтың үш мәнді шамасы (мысалы, 4700N01140Е043). Координаттар шеңбердің шамамен ортасын анықтайды, оның радиусы бүкіл диапазонды сипаттайды, ал егер бұл NOTAM бір ҰАА немесе жоғары ҰАА немесе бірнеше ҰАА немесе жоғары ҰАА-да толығымен қамтыса, радиустың әдепкі мәні "999" енгізіледі.
4. А)-тармағы
Құрал, әуе кеңістігі орналасқан немесе қатынас мәні болып табылатын жағдайлары бар әуеайлақ немесе ҰАА үшін ИКАО Doc 7910-да көрсетілген орналасу орнының индексін енгізу. Қажет болған жағдайда біреуден артық ҰАА немесе жоғары ҰАА көрсетуге болады. Егер ИКАО орналасқан жерінің индексі болмаса, ИКАО Dос 7910, плюс ХХ құжаттың 2-бөлігінен ИКАО-да қабылданған ұлттық тиесілілік әріптерін пайдалану, содан кейін Е)-тармағында ашық мәтінмен атауы көрсетіледі.
Егер ақпарат GNSS-ке қатысты болса, GNSS элементіне қатысты ИКАО орналасқан жердің тиісті индексін (көрсеткішін) немесе барлық GNSS элементтеріне (GBAS қоспағанда) қатысты орналасқан жердің жалпы индексін (көрсеткішін) енгізіңіз.
5. В)-тармағы
"Күн/уақыт" тобы үшін UТС бойынша жылды, айды, күнді, сағатты және минутты білдіретін он саннан тұратын топты пайдалану қажет. Бұл ақпарат NОТАМN күшіне ену уақыты мен күнін білдіреді. NOTAMR және NOTAMС жағдайында "күн – уақыт" тобы NOTAM жасаудың нақты күні мен уақытын білдіреді. Күннің басталуы "0000" деп белгіленеді.
6. С)-тармағы
NОТАМС қоспағанда, ақпарат тұрақты сипатта болатын жағдайларды қоспағанда, ақпараттың қолданылу ұзақтығын көрсететін "күн-уақыт" тобы (UTC бойынша жылды, айды, күнді, сағатты және минутты білдіретін он саннан тұратын) пайдаланылады, содан кейін PERM қысқартуы қосылады. Күннің соңы "2359" деп белгіленеді (яғни "2400" қолданылмайды). Егер мерзімдер туралы ақпарат белгісіз болып табылса, "күн – уақыт" тобының көмегімен шамамен ұзақтығы көрсетіледі, одан кейін ЕЅТ қысқартылады. ЕЅТ белгісі бар кез келген NОТАМ С)-тармағында көрсетілген күн мен уақытқа дейін жойылады немесе ауыстырылады.
7. D)-тармағы
Егер құралдардың қауіптілігі, пайдалану жай-күйі немесе жұмыс режимі туралы ақпарат В) және С)-тармақшаларында көрсетілген уақыт сәттері арасындағы ерекше кестеге сәйкес әрекет ететін болса, мұндай ақпаратты D)-тармағына енгізу қажет. Егер D)-тармағының ақпараты 200 белгіден асатын болса, мұндай деректерді кейіннен жеке NОТAM беру туралы мәселені қарау қажет.

8. Пункт Е)
Использовать декодированный код NОТАМ, дополненный по необходимости за счет сокращений ИКАО, индексов, определителей, указателей, позывных, частот, цифр и открытого текста. Если NOTAM выбран для международной рассылки, в части, изложенные открытым текстом, включается текст на английском языке. Указанная здесь информация является краткой и понятной, с тем чтобы ее можно было включить в РIВ. В NОТАМС включаются предметная ссылка и сообщение о состоянии для обеспечения возможности точной проверки вероятности.
9. Пункты F) и G)
Эти пункты обычно применяются для навигационных предупреждений или ограничений воздушного пространства и, как правило, являются частью РIВ. Включить нижние и верхние границы относительных высот, связанных с деятельностью или ограничениями, четко указывая только одну точку отсчета и единицу измерения. В п. F) для обозначения уровня земли или поверхности соответственно используются сокращения GND и SFC. В п. G) для обозначения того, что ограничения отсутствуют, используется сокращение UNL.
Приложение 5–1
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
в гражданской авиации
Формат SNOWTAM
Сноска. Правила дополнены приложением 5–1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заполнение SNОWТАМ
1. Общие положения
1) При передаче сведений, касающихся более одной ВПП, повторяется информация, указанная в пунктах от В до Н (раздел, касающийся расчета летно-технических характеристик самолета);
2) Буквы, обозначающие пункты, используются только для справки и не должны включаться в сообщения. Буквы M (обязательная) C (обусловленная) и O (необязательная) обозначают информацию и включаются, как это описано ниже;
3) Используются метрические единицы; единицы измерения не сообщаются;
4) Максимальный срок действия SNОWТАМ составляет 8 ч. Если получено новое сообщение о состоянии ВПП, то издается новый SNОWТАМ;
5) SNOWTAM аннулирует предыдущий SNOWTAM;
6) Включается сокращенный заголовок "ТТААiiii СССС ММYYGGgg (ВВВ)" для облегчения автоматической обработки сообщений SNОWТАМ в компьютерных банках данных. Указанные условные знаки обозначают следующее:
ТТ – условное обозначение данных SNОWТАМ – SW;
АА – географическое условное обозначение государств (например, LF – ФРАНЦИЯ, ЕG – СОЕДИНЕННОЕ КОРОЛЕВСТВО) (см. часть 2 "Буквенные обозначения национальной принадлежности" документа "Указатели (индексы) местоположения" (Dос 7910));
iiii – серийный номер SNОWТАМ, обозначаемый группой из четырех цифр;
СССС – четырехбуквенный указатель местоположения аэродрома, к которому относится SNОWТАМ (см. "Указатели (индексы) местоположения" (Dос 7910));
ММYYGGgg – дата/время наблюдения/измерения, где:

8. Е)-тармағы
Қажет болған жағдайда ИКАО қысқартулары, индекстер, анықтауыштар, көрсеткіштер, шақыру белгілері, жиіліктер, сандар және ашық мәтін есебінен толықтырылған NОТАМ декодталған кодын пайдалану. Егер NOTAM халықаралық тарату үшін таңдалса, ашық мәтінмен баяндалған бөлікте ағылшын тіліндегі мәтін енгізіледі. Мұнда көрсетілген ақпарат РІВ-қа енгізілуі үшін қысқа және түсінікті болып табылады. NОТАМС-қа ықтималдылықты дәл тексеру мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін пәндік сілтеме және жай-күй туралы хабарлама кіреді.
9. F) и G)-тармақтары
Бұл тармақтар әдетте навигациялық ескертулер немесе әуе кеңістігін шектеу үшін қолданылады және әдетте РІВ бөлігі болып табылады. Тек бір сілтеме нүктесі мен өлшем бірлігін нақты көрсете отырып, белсенділікке немесе шектеулерге байланысты салыстырмалы биіктіктердің төменгі және жоғарғы шекараларын қосыңыз. F)-тармағында GND және SFC қысқартулары жер немесе жер бетінің деңгейін белгілеу үшін қолданылады. G)-тармағында шектеулер жоқ екенін көрсету үшін UNL аббревиатурасы қолданылады.
Азаматтық авиацияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
5-1-қосымша
SNOWTAM нысаны
Ескерту. Қағида 5-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 537 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
SNОWТАМ толтыру
1. Жалпы ережелер
1) біреуден артық ҰҚЖ-ға қатысты мәліметтерді беру кезінде В-дан Н-ға дейінгі тармақтарда көрсетілген ақпарат (ұшақтың ұшу-техникалық сипаттамаларын есептеуге қатысты бөлім) қайталанады);
2) тармақтарды белгілейтін әріптер тек анықтама үшін пайдаланылады және хабарламаларға енгізілмеуі тиіс. M (міндетті) С (шартты) және O (міндетті емес) әріптері ақпаратты білдіреді және төменде сипатталғандай қосылады;
3) метрикалық бірліктер пайдаланылады; өлшем бірліктері хабарланбайды;
4) SNОWТАМ-тың ең ұзақ әрекет ету мерзімі 8 сағатты құрайды, егер ҰҚЖ-ның жай-күйі туралы жаңа хабарлама алынса, онда жаңа SNОWТАМ-қа шығарылады;
5) SNOWTAM алдыңғы SNOWTAM күшін жояды;
6) компьютерлік деректер банкінде SNОWТАМ хабарламаларын Автоматты өңдеуді жеңілдету үшін "ТТААiiii СССС ММYYGGgg (ВВВ)" қысқартылған тақырыбы қосылады. Көрсетілген шартты белгілер мыналарды білдіреді:
ТТ – SNОWТАМ деректерінің шартты белгісі – SW;
АА – мемлекеттердің географиялық шартты белгілеуі (мысалы, LF – ФРАНЦИЯ, ЕG – БІРІККЕН КОРОЛЬДІК) ("Орналасу орнының көрсеткіштері (индекстері)" құжатының "Ұлттық тиесіліктің әріптік белгілеулері" 2-бөлімін қараңыз (Dос 7910));
iiii – сериялық нөмірі SNОWТАМ төрт саннан тұратын топпен белгіленеді;
СССС – SNОWТАМ жататын әуеайлақтың орналасу орнының төрт әріптік көрсеткіші ("Орналасу орнының көрсеткіштері (индекстері)" (Dос 7910) бөлімін қараңыз));
ММYYGGgg – бақылау/өлшеу күні/уақыты, мұндағы:

ММ – месяц, например январь – 01, декабрь – 12;
YY – число месяца;
GGgg – время в часах (GG) и минутах (gg) по UТС;
(ВВВ) – необязательная группа для:
исправления, в случае ошибки, сообщения SNОWТАМ, распространенного ранее с одинаковым серийным номером – СОR.
В обозначении (ВВВ) используются скобки для указания того, что данная группа является необязательной.
Если представляются данные, касающиеся более одной ВПП, а дата/время индивидуальных наблюдений/оценки указываются в повторяющемся пункте B, самые поздние дата/время наблюдения/оценки указываются в сокращенном заголовке (MMYYGGgg).
7) Текст "SNOWTAM" согласно формату SNOWTAM и серийный номер SNOWTAM из четырех знаков разделяются пробелом, например: SNOWTAM 0124;
8) Для облегчения чтения сообщения SNOWTAM следует сделать протяжку одной строки после серийного номера SNOWTAM, после пункта А и после раздела о расчете летно-технических характеристиках самолета;
9) При представлении сообщений о более чем одной ВПП, повторить информацию из раздела, касающегося расчета летно-технических характеристик самолета, с учетом даты и времени оценки для каждой ВПП перед информацией в разделе ситуационной осведомленности;
10) Обязательная информация:
1) УКАЗАТЕЛЬ МЕСТОПОЛОЖЕНИЯ АЭРОДРОМА,
2) ДАТА И ВРЕМЯ ОЦЕНКИ,
3) НАИМЕНЬШИЙ НОМЕР ОБОЗНАЧЕНИЯ ВПП,
4) КОД СОСТОЯНИЯ ВПП ДЛЯ КАЖДОЙ ТРЕТИ ВПП,
5) ОПИСАНИЕ СОСТОЯНИЯ ДЛЯ КАЖДОЙ ТРЕТИ ВПП (когда сообщенный код состояния ВПП (RWYCC) 1–5).
2. Раздел расчета летно-технических характеристик самолета
Пункт A - Указатель местоположения аэродрома (четырехбуквенный указатель местоположения).
Пункт B - Дата и время оценки (группа из восьми цифр, обозначающая дату/время наблюдения с указанием месяца, числа, часа и минут по UTC).
Пункт C - Наименьший номер обозначения ВПП (nn[L] или nn[C] , или nn[R]).
Для каждой ВПП указывается только один номер обозначения ВПП, и всегда это меньший номер.
Пункт D - Код состояния ВПП для каждой трети ВПП. Для каждой трети ВПП включается только одна цифра (0, 1, 2, 3, 4, 5 или 6), разделенные наклонной чертой (n/n/n).
Пункт E - Загрязненные зоны в % для каждой трети ВПП. В случае сообщения информации включить 25, 50, 75 или 100 для каждой трети ВПП, разделенные наклонной чертой ([n]nn/[n]nn/[n]nn).
Данная информация представляется только в тех случаях, когда состояние поверхности для каждой трети ВПП (пункт D) указывается иначе, чем 6, и состояние поверхности для каждой трети ВПП (пункт G) описывается иначе, чем СУХАЯ (DRY).
При отсутствии информации о состоянии поверхности указывается NR (НЕ СООБЩАЕТСЯ) для соответствующей(их) трети(третей) ВПП.
Пункт F - Глубина рыхлого загрязнения для каждой трети ВПП. В случае представления информации включить значения в мм, разделенные для каждой трети ВПП наклонной чертой (nn/nn/nn или nnn/nnn/nnn).
Информация, публикуемая в пункте F, представляется только для следующих видов загрязнения:
– Стоячая вода, величины, которые должны сообщаться 04, затем оцененная величина. Значительные изменения от 3 до 15 мм включительно. – Слякоть, величины, которые должны сообщаться 03, затем оцененная величина. Значительные изменения от 3 до 15 мм включительно. – Мокрый снег, величины, которые должны сообщаться 03, затем оцененная величина. Значительные изменения 5 мм. – Сухой снег, величины, которые должны сообщаться 03, затем оцененная величина. Значительные изменения 20 мм.
При отсутствии информации о состоянии поверхности указывается NR (НЕ СООБЩАЕТСЯ) для соответствующей(их) трети(третей) ВПП.
Пункт G - Описание состояния каждой трети ВПП. Включить следующие описания состояния каждой трети ВПП, разделенные наклонной чертой:
УПЛОТНЕННЫЙ СНЕГ
СУХОЙ СНЕГ
СУХОЙ СНЕГ НА ПОВЕРХНОСТИ УПЛОТНЕННОГО СНЕГА
СУХОЙ СНЕГ НА ПОВЕРХНОСТИ ЛЬДА
ИНЕЙ
ЛЕД
СЛЯКОТЬ
СТОЯЧАЯ ВОДА
ВОДА НА ПОВЕРХНОСТИ УПЛОТНЕННОГО СНЕГА
ВЛАГА
МОКРЫЙ ЛЕД
МОКРЫЙ СНЕГ
МОКРЫЙ СНЕГ НА ПОВЕРХНОСТИ УПЛОТНЕННОГО СНЕГА
МОКРЫЙ СНЕГ НА ПОВЕРХНОСТИ ЛЬДА
ВПП СУХАЯ (сообщается, только если на ней нет загрязнения).
При отсутствии информации о состоянии поверхности указывается NR (НЕ СООБЩАЕТСЯ) для соответствующей(их) трети(третей) ВПП.
Пункт H - Ширина ВПП, к которой применяются соответствующие коды состояния поверхности ВПП. Указать ширину в метрах, если она меньше, чем опубликованная ширина ВПП.

ММ – ай, мысалы, қаңтар – 01, желтоқсан – 12;
YY – ай күні;
GGgg – UТС бойынша сағатпен (GG) және минутпен (gg) уақыт;
(ВВВ) – міндетті топ емес:
қате болған жағдайда SNОWТАМ хабарламасын түзету үшін, бұрын бірдей сериялық нөмірмен таратылған – СОR.
Белгілеуде (ВВВ) осы топтың міндетті емес екенін көрсету үшін жақшалар пайдаланылады.
Егер біреуден артық ҰҚЖ-ға қатысты деректер ұсынылса, ал жеке бақылаулардың/бағалаудың күні/уақыты қайталанатын B-тармағында көрсетілсе, ең соңғы бақылау/бағалау күні/уақыты қысқартылған тақырыпта (MMYYGGgg) көрсетіледі.
7) "SNOWTAM" мәтіні SNOWTAM форматына сәйкес және төрт таңбадан тұратын SNOWTAM сериялық нөмірі бос орынмен бөлінеді, мысалы: SNOWTAM 0124;
8) SNOWTAM хабарламасын оқуды жеңілдету үшін SNOWTAM сериялық нөмірінен кейін, А-тармағынан кейін және ұшақтың ұшу-техникалық сипаттамаларын есептеу туралы бөлімнен кейін бір жолды созу керек;
9) біреуден артық ҰҚЖ туралы хабарлама беру кезінде ахуалдық хабардарлық бөліміндегі ақпарат алдында әрбір ҰҚЖ үшін Бағалау күні мен уақытын ескере отырып, ұшақтың ұшу-техникалық сипаттамаларын есептеуге қатысты бөлімнен ақпаратты қайталау;
10) Міндетті ақпарат:
1) ӘУЕАЙЛАҚТЫҢ ОРНАЛАСҚАН ЖЕРІНІҢ КӨРСЕТКІШІ;
2) БАҒАЛАУ КҮНІ МЕН УАҚЫТЫ;
3) ҰҚЖ БЕЛГІЛЕУДІҢ ЕҢ АЗ НӨМІРІ;
4) ҰҚЖ-НЫҢ ӘРБІР ҮШТЕН БІРІ ҮШІН ҰҚЖ ЖАЙ-КҮЙІНІҢ КОДЫ;
5) ҰҚЖ-НЫҢ ӘРБІР ҮШТЕН БІР БӨЛІГІ ҮШІН ЖАЙ-КҮЙДІ СИПАТТАУ (хабарланған ҰҚЖ жай-күйінің коды (RWYCC) 1-5 болғанда).
2. Ұшақтың ұшу-техникалық сипаттамаларын есептеу бөлімі
А-тармағы - әуеайлақтың орналасқан жерінің көрсеткіші (орналасқан жерінің төрт әріптік көрсеткіші).
B-тармағы - бағалау күні мен уақыты (UTC бойынша айды, күнді, сағат пен минутты көрсете отырып, бақылау күнін/уақытын білдіретін сегіз цифрдан тұратын топ).
C-тармағы - ҰҚЖ белгілеуінің ең кіші нөмірі (nn[L] немесе nn[C], немесе nn[R]).
Әрбір ҰҚЖ үшін ҰҚЖ белгілеудің бір ғана нөмірі көрсетіледі және ол әрқашан кіші нөмір болып табылады.
D-тармағы - ҰҚЖ-ның әрбір үштен бірі үшін ҰҚЖ жай-күйінің коды. ҰҚЖ-ның әрбір үштен бір бөлігі үшін бір ғана сан қосылады(0, 1, 2, 3, 4, 5 немесе 6) көлбеу сызықпен бөлінген (n/n/n).
E-тармағы - ҰҚЖ-ның әрбір үштен бірі үшін %-пен ластанған аймақтар. Ақпарат хабарланған жағдайда ҰҚЖ-ның әрбір үштен бір бөлігі үшін көлбеу сызықпен ([n]nn/[n]nn/[n]nn) бөлінген 25, 50, 75 немесе 100-ді қосу қажет.
Бұл ақпарат ҰҚЖ-ның әрбір үштен бір бөлігі үшін бетінің жай-күйі (D-тармағы) 6-дан өзгеше көрсетілген және ҰҚЖ-ның әрбір үштен бір бөлігі үшін бетінің жай-күйі құрғақ (DRY) - дан өзгеше сипатталған жағдайларда ғана ұсынылады.
Бетінің жай-күйі туралы ақпарат болмаған кезде ҰҚЖ-ның тиісті үштен (үштен) үшін NR(хабарланбайды) көрсетіледі.
F-тармағы - ҰҚЖ-ның әрбір үштен бірі үшін борпылдақ ластану тереңдігі. Ақпарат ұсынылған жағдайда ҰҚЖ-ның әрбір үштен бір бөлігі үшін көлбеу сызықпен (nn/nn/nn немесе nnn/nnn/nnn) бөлінген мм-дегі мәндерді қосу.
F-тармақта жарияланатын ақпарат ластанудың мынадай түрлері үшін ғана ұсынылады:
- Тұрақты су, 04-ке хабарлануы керек шамалар, содан кейін есептелген шама. 3-тен 15 мм-ге дейін айтарлықтай өзгерістер.
– 03, содан кейін есептелген мән туралы хабарлануы керек шамалар. 3-тен 15 мм-ге дейін айтарлықтай өзгерістер.
- Дымқыл қар, 03-ке хабарлануы керек шамалар, содан кейін есептелген шама. Елеулі өзгерістер 5 мм.
- Құрғақ қар, 03, содан кейін бағаланатын шамалар туралы хабарлау керек. Елеулі өзгерістер 20 мм.
Бетінің жай-күйі туралы ақпарат болмаған кезде ҰҚЖ-ның тиісті үштен үшін NR (ХАБАРЛАНБАЙДЫ) көрсетіледі.
G-тармағы - ҰҚЖ-ның әрбір үштен бірінің жай-күйін сипаттау. Көлбеу сызықпен бөлінген ҰҚЖ-ның әрбір үштен бірінің жай-күйінің мынадай сипаттамаларын қосу:
ТЫҒЫЗДАЛҒАН ҚАР
ҚҰРҒАҚ ҚАР
ТЫҒЫЗДАЛҒАН ҚАР БЕТІНДЕГІ ҚҰРҒАҚ ҚАР
МҰЗ БЕТІНДЕГІ ҚҰРҒАҚ ҚАР
ҚЫРАУ
МҰЗ
ЛАЙ БАТПАҚ
ТҰРАҚТЫ СУ
ТЫҒЫЗДАЛҒАН ҚАР БЕТІНДЕГІ СУ
ЫЛҒАЛ
СУЛЫ МҰЗ
СУЛЫ ҚАР
ТЫҒЫЗДАЛҒАН ҚАРДЫҢ БЕТІНДЕГІ ЫЛҒАЛДЫ ҚАР
МҰЗ БЕТІНДЕГІ ЫЛҒАЛДЫ ҚАР
ҰҚЖ ҚҰРҒАҚ (егер онда ластану болмаса ғана хабарланады).
Бетінің жай-күйі туралы ақпарат болмаған кезде ҰҚЖ-ның тиісті үштен үшін NR (ХАБАРЛАНБАЙДЫ) көрсетіледі.
H-тармағы - ҰҚЖ беті күйінің тиісті кодтары қолданылатын ҰҚЖ ені. Егер ҰҚЖ жарияланған енінен аз болса, енін метрмен көрсету.

3. Раздел ситуационной осведомлҰнности
Элементы в разделе ситуационной осведомленности заканчиваются точкой.
Элементы в разделе ситуационной осведомленности, в отношении которых нет информации или не выполнены определенные условия для публикации, остаются полностью незаполненными.
Пункт I - Уменьшенная длина ВПП. Указать действительное обозначение ВПП и имеющуюся длину в метрах (RWY (ВПП)nn [L] или nn [C], или nn [R] REDUCED TO (УМЕНЬШЕНА ДО) [n]nnn) (данная информация публикуется при издании соответствующего NOTAM с новым набором объявленных дистанций).
Пункт J - Поземка на ВПП. В случае сообщения информации вставить "DRIFTING SNOW" (ПОЗЕМКА).
Пункт K - Рыхлый песок на ВПП. Если сообщается о наличии рыхлого песка на ВПП, то указать меньший номер обозначения ВПП и через пробел "LOOSE SAND" (РЫХЛЫЙ ПЕСОК) (RWY (ВПП)nn или RWY (ВПП) nn[L], или nn[C], или nn[R] LOOSESAND (РЫХЛЫЙ ПЕСОК)).
Пункт L - Обработка ВПП химикатами. Если сообщается об обработке химикатами, то указать меньший номер обозначения ВПП и через пробел "CHEMICALLY TREATED" (ОБРАБОТАНА ХИМИКАТАМИ (RWY (ВПП)nn или RWY (ВПП)nn[L], или nn[C], или nn[R] CHEMICALLYTREATED (ОБРАБОТАНА ХИМИКАТАМИ)).
Пункт M - Сугробы на ВПП. Если сообщается о присутствии на ВПП сугробов, то указать меньший номер обозначения ВПП и через пробел "SNOWBANK" (СУГРОБЫ) и через пробел слева "L" или справа "R", или по обе стороны "LR", после чего указывается расстояние в метрах от осевой линии и после пробела указывается FM CL (RWY (ВПП) nn или RWY (ВПП) nn[L], или nn[C], или nn[R] SNOWBANK (СУГРОБЫ) Lnn, или Rnn, или LRnn FM CL).
Пункт N - Сугробы на РД. Если на РД присутствуют сугробы, то указать номер обозначения РД и через пробел "SNOWBANK" (СУГРОБЫ) (TWY(РД) [nn]n SNOWBANK (СУГРОБЫ).
Пункт O - Сугробы вблизи ВПП. Если сообщается о сугробах, нарушающих профиль высоты, указанный в плане аэродрома на случай выпадения снега, то указать меньший номер обозначения ВПП и "ADJSNOWBANKS" (СУГРОБЫ ВБЛИЗИ ВПП) (RWY (ВПП) nn или RWY(ВПП) nn[L] или nn[C], или nn[R] ADJSNOWBANKS (СУГРОБЫ ВБЛИЗИ ВПП)).
Пункт P - Состояние РД. Если сообщается, что состояние поверхности РД плохое, то указать номер обозначения РД, а после пробела "POOR" (ПЛОХОЕ). (TWY(РД) [n или nn] POOR (ПЛОХОЕ) или ALLTWYPOOR (СОСТОЯНИЕ ВСЕХ РД ПЛОХОЕ)).
Пункт R - Состояние перрона. Если сообщается, что состояние поверхности перрона плохое, то указать номер обозначения перрона, а после пробела "POOR" (ПЛОХОЕ) (APRON (ПЕРРОН) [nnnn] POOR (ПЛОХОЕ) или ALL APRONS POOR (СОСТОЯНИЕ ПОВЕРХНОСТИ ВСЕХ ПЕРРОНОВ ПЛОХОЕ))
Пункт S - Измеренный коэффициент сцепления. В случае сообщения информации указать измеренный коэффициент сцепления и устройство для измерения сцепления.
Пункт T - Замечания открытым текстом.
Приложение 6
к Правилам обеспечения
аэронавигационной
информацией
в гражданской авиации

3. Ахуалдық хабардарлық бөлімі
Ахуалдық хабардарлық бөліміндегі элементтер нүктемен аяқталады.
Оларға қатысты ақпарат жоқ немесе жариялау үшін белгілі бір шарттар орындалмаған ахуалдық хабардарлық бөліміндегі элементтер толығымен толтырылмай қалады.
I-тармағы - ҰҚЖ-ның қысқартылған ұзындығы. (RWY (ҰҚЖ) nn[L] немесе nn[C], немесе nn [R] REDUCED TO (дейін азайтылған) [n]nnn) (осы ақпарат жарияланған қашықтықтардың жаңа жиынтығымен тиісті NOTAM шығарған кезде жарияланады).
J-тармағы - ҰҚЖ-да түсіру. Ақпарат хабарланған жағдайда "DRIFTING SNOW" (түсіру) қойыңыз.
K-тармағы - ҰҚЖ-дағы борпылдақ құм. Егер ҰҚЖ-да бос құмның болуы туралы хабарланса, онда ҰҚЖ белгілеуінің кіші нөмірін және "LOOSE SAND" (сусымалы құм) (RWY (ҰҚЖ)nn немесе RWY (ҰҚЖ) nn[L], немесе nn[C], немесе nn[R] LOOSESAND (сусымалы құм)) бос орны арқылы көрсету қажет.
L-тармағы - ҰҚЖ-ны химикаттармен өңдеу. Егер химикаттармен өңдеу туралы хабарланса, онда ҰҚЖ белгілеуінің кіші нөмірін және "CHEMICALLY TREATED" (химикаттармен өңделген (RWY (ҰҚЖ)nn немесе RWY (ҰҚЖ) nn[L], немесе nn[C], немесе nn[R] CHEMICALLY TREATED (химикаттармен өңделген)) бос орны арқылы көрсету қажет.
M-тармағы - ҰҚЖ-дағы қар құрсаулары. Егер ҰҚЖ - да қар құрсауының болуы туралы хабарланса, онда ҰҚЖ белгілеуінің кіші нөмірін және "қар құрсауында" (қар құрсауында) бос орын арқылы және сол жақтағы "L" немесе оң жақтағы "R" бос орын арқылы немесе "LR" екі жағы бойынша көрсету, одан кейін осьтік сызықтан метрмен арақашықтық көрсетіледі және бос орыннан кейін FM CL (RWY (ҰҚЖ)nn немесе RWY (ҰҚЖ) nn[L], немесе nn[C], немесе nn[R] қар құрсауында (қар құрсауында) Lnn, немесе Rnn, немесе LRnn FM CL).
N-тармағы - РЖ-дағы қар құрсаулары. Егер РЖ-да қар құрсаулары болса, онда РЖ белгілеуінің нөмірін және "SNOWBANK" (ҚАР ҚҰРСАУЛАРЫ) (TWY(РЖ) [nn]n SNOWBANK (ҚАР ҚҰРСАУЛАРЫ) бос орны арқылы көрсету қажет.
O-тармағы - ҰҚЖ жанындағы қар құрсауы. Егер қар жауған жағдайда әуеайлақ жоспарында көрсетілген биіктік бейінін бұзатын қар құрсаулары туралы хабарланса, онда ҰҚЖ белгілеуінің кіші нөмірін және "ADJSNOWBANKS" (ҰҚЖ ЖАНЫНДАҒЫ ҚАР ҚҰРСАУЛАРЫ) (RWY (ҰҚЖ) nn немесе RWY(ҰҚЖ) nn[L] немесе nn[C], немесе nn[R] ADJSNOWBANKS (ҰҚЖ ЖАНЫНДАҒЫ ҚАР ҚҰРСАУЛАРЫ)) көрсету қажет.
P-тармағы - РЖ жағдайы. Егер РЖ бетінің жағдайы нашар деп хабарланса, онда РЖ белгілеуінің нөмірін, ал бос орыннан кейін "POOR" (нашар) белгісін көрсету керек. (TWY (RD) [n немесе nn] POOR (нашар) немесе ALLTWYPOOR (барлық РЖ жағдайы нашар)).
R-тармағы - Перрон күйі. Егер перрон бетінің жағдайы нашар деп хабарланса, онда перрон белгісінің нөмірін көрсетіңіз, ал бос орыннан кейін "POOR" (жаман) (APRON (ПЕРРОН) [nnnn] POOR (жаман) немесе ALL APRONS POOR (БАРЛЫҚ ПЕРРОНДАРДЫҢ БЕТІНІҢ ЖАҒДАЙЫ НАШАР)).
S-тармағы - Өлшенген ілінісу коэффициенті. Ақпарат хабарланған жағдайда өлшенген ілінісу коэффициентін және іліністі өлшеуге арналған құрылғыны көрсету қажет.
T-тармағы - Ескертулер ашық мәтінмен.
Азаматтық авиацияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
6-қосымша

Сноска. Приложение 6 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 03.02.2021 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Таблица 1. Количественные требования к данным о местности
Район 1
Район 2
Район 3
Район 4
Интервал между
постами, секунды
3 с дуги
(примерно
90 м)
1 с дуги
(примерно
30 м)
0,6 с дуги
(примерно
20 м)
0,3 с дуги
(примерно
9 м)
Точность в
вертикальной
плоскости,
в метрах
30 м
3 м
0,5 м
1 м
Разрешающая
способность в
вертикальной
плоскости,
в метрах
1 м
0,1 м
0,01 м
0,1 м
Точность в
горизонтальной
плоскости,
в метрах
50 м
5 м
0,5 м
2,5 м
Доверительный
уровень,
в процентах
90 %
90 %
90 %
90 %
Категория данных
Обычные
Важные
Важные
Важные
Период обновления
По мере
необходимости
По мере
необходимости
По мере
необходимости
По мере
необходимости
Таблица 2. Количественные требования к данным о препятствиях
Район 1
Район 2
Район 3
Район 4
Точность в
вертикальной
плоскости,
в метрах
30 м
3 м
0,5 м
1 м
Разрешающая
способность в
вертикальной
плоскости,
в метрах
1 м
1 м
0,01 м
0,1 м
Точность в
горизонтальной
плоскости,
в метрах
50 м
5 м
0,5 м
2,5 м
Доверительный
уровень,
в процентах
90 %
90 %
90 %
90 %
Категория данных
Обычные
Важные
Важные
Важные
Период обновления
По мере
необходимости
По мере
необходимости
По мере
необходимости
По мере
необходимости
Таблица 3. Атрибуты местности
Атрибуты местности
Обязательные/необязательные
Район охвата
Обязательный
Указатель составителя данных
Обязательный
Указатель источника данных
Обязательный
Метод получения
Обязательный
Интервал между постами
Обязательный
Система отсчета в горизонтальной плоскости
Обязательный
Разрешающая способность в горизонтальной плоскости
Обязательный
Точность в горизонтальной плоскости
Обязательный
Доверительный уровень в горизонтальной плоскости
Обязательный
Местоположение в горизонтальной плоскости
Обязательный
Превышение
Обязательный
Отсчет превышения
Обязательный
Система отсчета в вертикальной плоскости
Обязательный
Разрешающая способность в вертикальной плоскости
Обязательный
Точность в вертикальной плоскости
Обязательный
Доверительный уровень в вертикальной плоскости
Обязательный
Тип поверхности
Необязательный
Зарегистрированная поверхность
Обязательный
Уровень возвышения над поверхностью
Необязательный
Известные отклонения
Необязательный
Целостность
Обязательный
Отметка даты и времени
Обязательный
Используемые единицы измерения
Обязательный
Таблица 4. Атрибуты препятствий
Атрибуты препятствий
Обязательные/необязательные
Район охвата
Обязательный
Указатель составителя данных
Обязательный
Указатель источника данных
Обязательный
Указатель препятствия
Обязательный
Точность в горизонтальной плоскости
Обязательный
Доверительный уровень в горизонтальной плоскости
Обязательный
Местоположение в горизонтальной плоскости
Обязательный
Разрешающая способность в горизонтальной плоскости
Обязательный
Размеры в горизонтальной плоскости
Обязательный
Система отсчета в горизонтальной плоскости
Обязательный
Превышение
Обязательный
Относительная высота
Необязательный
Точность в вертикальной плоскости
Обязательный
Доверительный уровень в вертикальной плоскости
Обязательный
Разрешающая способность в вертикальной плоскости
Обязательный
Система отсчета в вертикальной плоскости
Обязательный
Тип препятствия
Обязательный
Тип конфигурации
Обязательный
Целостность
Обязательный
Отметка даты и времени
Обязательный
Используемые единицы измерения
Обязательный
Действия
Необязательный
Эффективность
Необязательный
Освещение
Обязательный
Приложение 7
к Правилам обеспечения
аэронавигационной
информацией
в гражданской авиации
Информация, подлежащая передаче с помощью AIRAC

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 03.02.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-кесте. Жергілікті жер туралы деректерге қойылатын сандық талаптар
1-аудан
2-аудан
3-аудан
4-аудан
Бекеттер арасындағы интервал, секундта
3 с доға
(шамамен
90 м)
1 с доға
(шамамен
30 м)
0,6 с доға (шамамен 20 м)
0,3 с доға (шамамен 9 м)
Тік жазықтықтағы дәлдігі, метр
30 м
3 м
0,5 м
1 м
Тік жазықтықтағы шешу қабілеттігі, метр
1 м
0,1 м
0,01 м
0,1 м
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі, метр
50 м
5 м
0,5 м
2,5 м
Сенімділік деңгейі, пайыз
90 %
90 %
90 %
90 %
Деректердің санаты
қалыптылар
маңыздылар
маңыздылар
маңыздылар
Жаңартудың мерзімі
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
2-кесте. Кедергілер туралы деректерге қойылатын сандық талаптар
1-аудан
2-аудан
3-аудан
4-аудан
Тік жазықтықтағы дәлдігі, метр
30 м
3 м
0,5 м
1 м
Тік жазықтықтағы шешу қабілеттігі, метр
1 м
1 м
0,01 м
0,1 м
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі, метр
50 м
5 м
0,5 м
2,5 м
Сенімділік деңгейі, пайыз
90 %
90 %
90 %
90 %
Деректердің санаты
қалыптылар
маңыздылар
маңыздылар
маңыздылар
Жаңарту мерзімі
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
3-кесте. Жергілікті жер атрибуттары
Жергілікті жер атрибуттары
Міндетті /міндетті емес
Қамту ауданы
Міндетті
Деректер құрастырушы көрсеткіші
Міндетті
Дерек негізінің көрсеткіші
Міндетті
Алу әдісі
Міндетті
Бекеттердің арасындағы интервал
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы есептеу жүйесі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы шешу жүйесінің қабілетті
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы сенімділік дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы тұрған орны
Міндетті
Асып кетуі
Міндетті
Асып кетуді есептеу
Міндетті
Тік жазықтықтағы есептеу жүйесі
Міндетті
Тік жазықтықтағы шешу қабілеттілігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы сенімдік дәлдігі
Міндетті
Беттің түрі
Міндетті емес
Тіркелген бет
Міндетті
Беттің үстінде төбенің деңгейі
Міндетті емес
Белгілі ауытқулар
Міндетті емес
Бүтіндік
Міндетті
Күн және уақыт белгісі
Міндетті
Қолданылатын өлшем бірліктері
Міндетті
4-кесте. Кедергілер атрибуттары
Кедергілер атрибуттары
Міндетті /міндетті емес
Қамту ауданы
Міндетті
Деректер құрастырушы көрсеткіші
Міндетті
Дерек негізінің көрсеткіші
Міндетті
Кедергілердің көрсеткіші
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы сенімділік дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы тұрған орны
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы өлшемдер
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы шешу жүйесінің қабілетті
Міндетті
Асып кетуі
Міндетті
Салыстырмалы биіктік
Міндетті емес
Тік жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы сенімділік дәлдігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы шешу қабілеттілігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы есептеу жүйесі
Міндетті
Кедергінің түрі
Міндетті
Кескіннің түрі
Міндетті
Бүтіндік
Міндетті
Күн және уақыт белгісі
Міндетті
Қолданылатын өлшем бірліктері
Міндетті
Іс-қимылдар
Міндетті емес
Тиімділік
Міндетті емес
Жарықтандыру
Міндетті
Азаматтық авиацияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
7-қосымша
АІRАС көмегі арқылы беруге жататын ақпарат

1. Установление, отмена и запланированные значительные изменения (включая эксплуатационные проверки):
1) границ (горизонтальных и вертикальных), предписаний и правил, применимых к:
районам полетной информации;
диспетчерским районам;
диспетчерским зонам;
консультативным зонам;
маршрутам ОВД;
постоянным опасным, запретным зонам и зонам ограничения полетов (включая вид и периоды деятельности, когда это известно) и опознавательным зонам противовоздушной обороны (ADIZ);
постоянным зонам или маршрутам или их участкам, где существует возможность перехвата;
2) местоположения, частот, позывных идентификаторов, известных отклонений, периодов технического обслуживания радионавигационных средств, средств связи наблюдения;
3) схем полетов в зоне ожидания, захода на посадку, прибытия и вылета, снижения шума и других соответствующих правил ОВД;
4) эшелонов перехода, абсолютных (относительных) высот перехода и абсолютных (относительных) минимальных высот в секторе;
5) метеорологических средств (включая радиовещательные передачи) и правил;
6) ВПП и КПТ;
7) РД и перронов;
8) наземных эксплуатационных процедур на аэродроме (включая процедуры на случай слабой видимости);
9) светосигнального оборудования зоны приближения и ВПП;
10) эксплуатационных минимумов аэродрома, если они публикуются государством;
11) местоположения, высот и освещения препятствий для навигации;
12) часов работы аэродромов, средств и служб;
13) таможенных, иммиграционных и санитарных служб;
14) временных опасных, запретных зон и зон ограничения полетов, а также опасных для навигации условий, военных учений и массовых полетов воздушных судов;
15) временных зон или маршрутов или их участков, где существует возможность перехвата;
16) новых аэродромов, предназначенных для выполнения международных полетов по ППП;
17) новых ВПП, предназначенных для выполнения полетов по ППП на международных аэродромах;
18) схем и структуры сети маршрутов ОВД.
Приложение 8
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
в гражданской авиации
Составители исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных в соответствии с разделами AIP
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.01.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Разделы и пункты сборника аэронавигационной информации Республики Казахстан (далее - AIP)
Организация гражданской авиации или структурное подразделение уполномоченной организации в сфере гражданской авиации
Часть 1 (GEN) – Общие положения
GEN 0

1. Белгілеу, күшін жою және жоспарланған маңызды өзгерістер (пайдалану тексерістерді қосқанда):
1) мыналарға пайдалатын шекаралар (көлденең және тік), ұйғарымдар мен қағидалар:
ұшу ақпарат аудандарына;
диспетчерлік аудандарға;
диспетчерлік аймақтарға;
консультативтік аймақтарға;
ӘҚҚ бағыттарға;
тұрақты қауіпті, тыйым салынған аймақтарға және ұшулар шектелген аймақтарға (қызметтің түрі мен кезеңін қосқанда, ол белгілі болғанда) және әуе шабуылына қарсы қорғаныстың таным белгілеріне (ADIZ);
тосқауыл жасауға мүмкіндік бар тұрақты аймақтарға немесе бағыттарға немесе олардың учаскелеріне;
2) орналасқан жерді, жиілікті, шақыру идентификаторларды, белгілі ауытқуларды, радионавигациялық құралдарына техникалық қызмет көрсету кезендерді, бақылау байланыс құралдарын;
3) күту аймақтағы ұшу, қонуға кірудің, ұшып келу және ұшып кетудің, шуды төмендеудің схемалары және басқа ӘҚҚ бар қағидаларын;
4) өтпе эшелондарын, өтпе абсолюттік (салыстырмалы) биіктіктерін және сектордағы абсолюттік (салыстырмалы) ең төмен биіктіктерін;
5) метеорологиялық құралдары мен қағидаларын (соған қоса радиомен хабар беретін бағдарлама);
6) ҰҚЖ мен ТСЖ;
7) РЖ мен перрондарды;
8) әуеайлақтағы жер үстіндегі пайдалану рәсімдерін (сонымен қоса әлсіз көрініс болған жағдайлардағы рәсімдерді қоса алғанда);
9) жақындау аймақтың жарықсигналды аспаптары мен ҰҚЖ;
10) әуеайлақтың пайдалану минимумдарын, егер оларды мемлекет жарияласа;
11) биіктіктердің орналасқан жері және навигация үшін кедергілердің жарықтылығын;
12) әуеайлақтардың, құралдар мен қызметтердің жұмыс уақытын;
13) кедендік, көші-қон және санитарлық қызметтерін;
14) уақытша қауіпті, тыйым салынған аймақтармен ұшуларға тыйым салынған аймақтарын, сондай-ақ навигация үшін қауіпті жағдайларын, әскери оқулар мен әуе кемелерінің жаппай ұшуларын;
15) уақытша аймақтарын немесе бағдарларын немесе олардың тосқауыл жасалуы мүмкін учаскелерін;
16) ҰОҚ бойынша халықаралық ұшуларды орындауға арналған жаңа әуеайлақтарын;
17) халықаралық әуеайлақтарда ҰОҚ бойынша ұшуларды орындауға арналған жаңа ҰҚЖ;
18) ӘҚҚ бағыттары желілерінің схемалары мен құрылымын.
Азаматтық авиацияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
8-қосымша
AIP-тың бөлімдеріне сәйкес бастапқы аэронавигациялық ақпаратты және аэронавигациялық деректерді құрастырушылар
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.01.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Аэронавигациялық ақпараттар жинағының (бұдан әрі - АIP) бөлімдері мен тармақтары
Азаматтық авиация ұйымы немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның құрылымдық бөлімшесі
1-бөлім (GEN) – Жалпы ережелер
GEN 0

GEN 0.1 Предисловие
Поставщик АНО
GEN 0.2 Регистрация поправок к AIP
GEN 0.3 Регистрация дополнений к AIP
GEN 0.4 Контрольный перечень страниц AIP
GEN 0.5 Перечень поправок к AIP, внесенных от руки
GEN 0.6 Содержание части 1.
GEN 1. — Национальные правила и требования
GEN 1.1 Назначенные полномочные органы
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации
GEN 1.2 Прилет, транзит и вылет воздушных судов
GEN 1.3 Прибытие, транзит и убытие пассажиров и экипажа
GEN 1.4 Ввоз, транзит и вывоз груза
GEN 1.5 Оборудование, приборы и полетная документация воздушного судна
GEN 1.6 Краткое изложение национальных правил и международных соглашений/конвенций
GEN 1.7 Различия со Стандартами, Рекомендуемой практикой и Правилами ИКАО.
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
GEN 2. — Таблицы и коды
GEN 2.1 Система измерения, маркировочные знаки воздушных судов, праздники
Поставщик АНО
GEN 2.2 Сокращения, используемые в изданиях AIP
GEN 2.3 Условные знаки на картах
GEN 2.4 Индексы местоположения
GEN 2.5 Перечень радионавигационных средств
GEN 2.6 Перевод единиц измерения
GEN 2.7 Восход/заход солнца
GEN 3. — Обслуживание
GEN 3.1 Аэронавигационное информационное обслуживание
Поставщик АНО
GEN 3.2 Аэронавигационные карты
GEN 3.3 Обслуживание воздушного движения
GEN 3.4 Службы связи и навигационные службы
GEN 3.5 Метеорологическое обслуживание
GEN 3.6 Поиск и спасание
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
GEN 4. — Аэродромные / вертодромные сборы и сборы за аэронавигационное обслуживание
GEN 4.1 Аэродромные / вертодромные сборы
Эксплуатант аэродрома
GEN 4.2 Сборы за аэронавигационное обслуживание
Поставщик АНО
Часть 2 (ENR) - Маршрут
ENR 0 Содержание части 2
Поставщик АНО
ENR 1. — Общие правила и процедуры
ENR 1.1 Общие правила
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
ENR 1.2 Правила визуальных полетов
ENR 1.3 Правила полетов по приборам
ENR 1.4 Классификация и описание воздушного пространства ОВД
ENR 1.5 Схемы полетов в зоне ожидания, при заходе на посадку и вылете
ENR 1.6 Обслуживание ОВД на основе наблюдения и правила
Подраздел 1, 2.1, 2.2, 2.3 - Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
Подраздел 2.4, 3 – поставщик АНО
ENR 1.7 Порядок установки высотомера
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
ENR 1.8 Дополнительные региональные правила
ENR 1.9 Управление потоками воздушного движения и организация воздушного пространства
ENR 1.10 Планирование полетов
ENR 1.11 Адресация сообщений о планах полетов
ENR 1.12 Перехват гражданских воздушных судов

GEN 0.1 Алғысөз
АҚК беруші
GEN 0.2 AIP-қа енгізілетін түзетулерді тіркеу
GEN 0.3 AIP-қа енгізілетін толықтыруларды тіркеу
GEN 0.4 AIP парақтарының бақылау тізбесі
GEN 0.5 AIP-қа қолмен енгізілген түзетулердің тізбесі
GEN 0.6 1-бөлімнің мазмұны.
GEN 1. — Ұлттық қағидалар мен талаптар
GEN 1.1 Тағайындалған өкілетті органдар
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган
GEN 1.2 Әуе кемелерінің ұшып келуі, транзиті және ұшып кетуі
GEN 1.3 Жолаушылар мен экипаждың келуі, транзиті және кетуі
GEN 1.4 Жүкті алып келу, транзиті және алып кету
GEN 1.5 Әуе кемесіндегі жабдықтар, аспаптар және ұшу құжаттамасы
GEN 1.6 Ұлттық қағидалар мен халықаралық келісімдердің/конвенциялардың қысқаша мазмұны
GEN 1.7 Практика мен ИКАО қағидалары ұсынатын Стандарттардан айырмашылықтары
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
GEN 2. — Кестелер мен кодтар
GEN 2.1 Өлшеу жүйесі, әуе кемелерінің таңбаланған белгілері, мерекелер
АҚК беруші
GEN 2.2 AIP басылымдарында қолданылатын қысқартулар
GEN 2.3 Карталардағы шартты белгілер
GEN 2.4 Орналасқан жерінің индекстері
GEN 2.5 Радионавигациялық құралдардың тізбесі
GEN 2.6 Өлшем бірліктерін аудару
GEN 2.7 Күннің шығу/бату
GEN 3. — Қызмет көрсету
GEN 3.1 Аэронавигациялық ақпараттық қызмет көрсету
АҚК беруші
GEN 3.2 Аэронавигациялық карталар
GEN 3.3 Әуе қозғалысына қызмет көрсету
GEN 3.4 Байланыс қызметтері және навигациялық қызметтер
GEN 3.5 Метеорологиялық қызмет көрсету
GEN 3.6 Іздестіру және құтқару
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
GEN 4. — Әуеайлақтардан / тікұшақтардан алынатын алымдар және аэронавигациялық қызмет көрсету үшін алынатын алымдар
GEN 4.1 Әуеайлақ / тікұшақ алмыдары
Әуеайлақты пайдаланушы
GEN 4.2 Аэронавигациялық қызмет көрсету үшін алынатын алымдар
АҚК беруші
2-бөлім. (ENR) - Бағыт
ENR 0. 2-бөлімнің мазмұны
АҚК беруші
ENR 1. — Жалпы қағидалар мен рәсімдер
ENR 1.1 Жалпы қағидалар
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
ENR 1.2 Көзбен шолып ұшу қағидалары
ENR 1.3 Аспаптар бойынша ұшу қағидалары
ENR 1.4 ӘҚҚ әуе кеңістігінің сыныптамасы және сипаттамасы
ENR 1.5 Күту, қонуға кіру және ұшып шығу аймағында ұшу сызбалары
ENR 1.6 ӘҚҰ-ға байқау негізінде қызмет көрсету және қағидалар
1, 2.1, 2.2, 2.3-кіші бөлім - азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
2.4, 3-кіші бөлім - АҚК берушісі
ENR 1.7 Биіктік өлшеу құралын орнату тәртібі
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
ENR 1.8 Өңірдегі қосымша қағидалар
ENR 1.9 Әуе қозғалысы ағындарын басқару және әуе кеңістігін ұйымдастыру
ENR 1.10 Ұшуды жоспарлау
ENR 1.11 Ұшу жоспарлары туралы хабарламаларды жіберу
ENR 1.12 Азаматтық әуе кемелерін ұстап алу

ENR 1.13 Незаконное вмешательство
ENR 1.14 Инциденты, связанные с воздушным движением
ENR 2. — Воздушное пространство ОВД
ENR 2.1 РПИ, район полетной информации верхнего воздушного пространства, узловой диспетчерский район и диспетчерский район
Поставщик АНО
ENR 2.2 Прочие типы регулируемого воздушного пространства
ENR 3. — Маршруты ОВД
ENR 3.1 Маршруты обычной навигации
Поставщик АНО
ENR 3.2 Маршруты зональной навигации
ENR 3.3 Прочие маршруты
ENR 3.4 Ожидание на маршруте
ENR 4. — Радионавигационные средства/системы
ENR 4.1 Радионавигационные средства на маршруте
Поставщик АНО
ENR 4.2 Специальные навигационные системы
ENR 4.3 Глобальная навигационная спутниковая система (GNSS)
ENR 4.4 Обозначения кодовых названий для основных точек
ENR 4.5 Наземные аэронавигационные огни на маршруте
ENR 5. — Аэронавигационные предупреждения
ENR 5.1 Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны
1) В части запретных зон – Уполномоченный орган в сфере государственной авиации;
2) В части зон ограничения полетов и опасных зон – Главный центр управления воздушным движением уполномоченного органа в сфере государственной авиации.
ENR 5.2 Военные учения, зоны учений и опознавательная зона ПВО (ADIZ)
Главный центр управления воздушным движением уполномоченного органа в сфере государственной авиации
ENR 5.3 Другие виды деятельности, представляющие опасность, и другие виды потенциальной опасности
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
ENR 5.5 Авиационные спортивные и развлекательные мероприятия
Главный центр управления воздушным движением уполномоченного органа в сфере государственной авиации
ENR 5.6 Миграция птиц и зоны с чувствительной фауной
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
ENR 6. — Маршрутные карты
Поставщик АНО
Часть 3 (AD) – Аэродромы
AD 0.1 Содержание части 3
Поставщик АНО
AD 1. — Введение к аэродромам/вертодромам
AD 1.1 Предоставление аэродромов/вертодромов и условия их использования
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
AD 1.2 Аварийно-спасательная и противопожарная службы и план на случай выпадения снега
AD 1.3 Индекс аэродромов и вертодромов
AD 1.4 Группирование аэродромов/вертодромов
AD 1.5 Состояние сертификации аэродромов
AD 2. — Аэродромы (международные и национальные)
AD 2.1 Индекс местоположения и название аэродрома
Эксплуатант аэродрома
AD 2.2 Географические и административные данные по аэродрому
AD 2.3 Часы работы
AD 2.4 Службы и средства по обслуживанию
AD 2.5 Средства для обслуживания пассажиров
AD 2.6 Аварийно-спасательные и противопожарные службы

ENR 1.13 Заңсыз араласу
ENR 1.14 Әуе қозғалысына байланысты қақтығыстар
ENR 2. — ӘҚҚ әуе кеңістігі
ENR 2.1 ҰАА, жоғарғы әуе кеңістігінің ұшу ақпараты ауданы, тораптық диспетчерлік аудан және диспетчерлік аудан
АҚК беруші
ENR 2.2 Бақыланатын әуе кеңістігінің өзге де түрлері
ENR 3. — ӘҚҚ бағыттары
ENR 3.1 Кәдімгі навигация бағыттары
АҚК беруші
ENR 3.2 Аймақтық навигация бағыттары
ENR 3.3 Өзге де бағыттар
ENR 3.4 Бағытта күту
ENR 4. — Радионавигациялық құралдар /жүйелер
ENR 4.1 Бағыттағы радионавигациялық құралдар
АҚК беруші
ENR 4.2 Арнайы навигациялық жүйелер
ENR 4.3 Жаһандық навигациялық спутниктік жүйе (GNSS)
ENR 4.4 Негізгі нүктелерге арналған кодтық атаулардың белгілері
ENR 4.5 Бағыттағы жер үсті аэронавигациялық оттары
ENR 5. — Аэронавигациялық ескертулер
ENR 5.1 Тыйым салынған аймақтар, ұшу шектелген аймақтар және қауіпті аймақтар
1) тыйым салынған аймақтар бөлігінде – мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган;
2) ұшуды шектеу аймақтары және қауіпті аймақтар бөлігінде – мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның әуе қозғалысын басқарудың бас орталығы болып табылады.
ENR 5.2 Әскери жаттығулар және жаттығу аймақтары мен ӘШҚ тану аймағы (ADIZ)
Мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның әуе қозғалысын басқарудың бас орталығы
ENR 5.3 Қауіп келтіруі мүмкін басқа да қызмет түрлері және ықтимал қауіптің басқа да түрлері
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
ENR 5.5 Авиациялық спорттық және ойын-сауық іс-шаралары
Мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның әуе қозғалысын басқарудың бас орталығы
ENR 5.6 Құстардың басқа жаққа ұшып кетуі және жануарлар дүниесі ерекше аймақтар
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
ENR 6. — Бағыт карталары
АҚК беруші
3-бөлім (AD) - Әуеайлақтар
AD 0.1 3-бөлімнің мазмұны
АҚК беруші
AD 1. — Әуеайлақтарға/тікұшақ айлақтарына кіріспе
AD 1.1 Әуеайлақтарды/тікұшақ айлақтарын беру және оларды пайдалану шарттары
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
AD 1.2 Авариялық-құтқару және өртке қарсы қызмет және қар жауған кездегі жоспар
AD 1.3 Әуеайлақтардың/тікұшақ айлақтарының индексі
AD 1.4 Әуеайлақтарды/тікұшақ айлақтарын топтастыру
AD 1.5 Әуеайлақтардың сертификатталу жай-күйі
AD 2. — Әуеайлақтар (халықаралық және ұлттық)
AD 2.1 Әуеайлақтың орналасқан жерінің индексі және атауы
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.2 Әуеайлақ бойынша географиялық және әкімшілік деректер
AD 2.3 Жұмыс сағаттары
AD 2.4 Қызмет көрсету қызметтері мен құралдары
AD 2.5 Жолаушыларға қызмет көрсету құралдары
AD 2.6 Авариялық-құтқару және өртке қарсы қызметтер

AD 2.7 Сезонное использование оборудования: удаление осадков
AD 2.8 Данные по перронам, РД и местам/пунктам проверок
AD 2.9 Система управления наземным движением и контроля за ним и соответствующие маркировочные знаки
AD 2.10 Аэродромные препятствия
AD 2.11 Предоставляемая метеорологическая информация
Поставщик АНО
AD 2.12 Физические характеристики ВПП
Эксплуатант аэродрома
AD 2.13 Объявленные дистанции
AD 2.14 Огни приближения и огни ВПП
AD 2.15 Прочие огни и резервный источник электропитания
AD 2.16 Зона посадки вертолетов
AD 2.17 Воздушное пространство ОВД
Поставщик АНО
AD 2.18 Средства связи ОВД
AD 2.19 Радионавигационные средства и средства посадки
AD 2.20 Местные правила использования аэродрома
Эксплуатант аэродрома
AD 2.21 Эксплуатационные приемы снижения шума
AD 2.22 Правила полетов
Поставщик АНО
AD 2.23 Дополнительная информация
Эксплуатант аэродрома
AD 2.24 Относящиеся к аэродрому карты
1) карта аэродрома/вертодрома (ИКАО)
Поставщик АНО
2) карта размещения на стоянку/стыковки воздушных судов (ИКАО)
3) карта аэродромного наземного движения (ИКАО)
4) карта аэродромных препятствий, тип А (ИКАО) (для каждой ВПП)
5) карта местности для точного захода на посадку (ИКАО) (ВПП для точного захода на посадку по категориям II и III)
6) карта района (ИКАО) (маршруты вылета и транзитные маршруты)
7) карта стандартного вылета по приборам (ИКАО), текстовое описание маршрутов вылета
8) карта района (ИКАО) (маршруты прибытия и транзитные маршруты)
9) карта стандартного прибытия по приборам (ИКАО), текстовое описание маршрутов прибытия
10) обзорная карта минимальных абсолютных высот ОВД (ИКАО)
11) карта захода на посадку по приборам (ИКАО) (для каждой ВПП и каждой схемы)
12) карта визуального захода на посадку (ИКАО)
13) аэронавигационная карта масштаба 1:500 000 (ИКАО)
14) маршрутная карта (ИКАО)
15) данные о концентрации птиц в окрестностях аэродрома.
Эксплуатант аэродрома
AD 2.25 Препятствия, выступающие за поверхность визуального участка (VSS)
Поставщик АНО

AD 2.7 Жабдықтарды маусымдық қолдану:
ылғалды кетіру
AD 2.8 Перрон, РЖ және тексеру орындары/пункттері жөнінде деректер
AD 2.9 Жер бетінде қозғалуды басқаруды және бақылау жүйесі, таңбаланған тиісті белгілер
AD 2.10 Әуеайлақтағы кедергілер
AD 2.11 Ұсынылатын метеорологиялық ақпарат
АҚК беруші
AD 2.12 ҰҚЖ-ның физикалық сипаттамасы
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.13 Жарияланған ара қашықтықтар
AD 2.14 Жақындау оттары мен ҰҚЖ-дағы оттар
AD 2.15 Өзге де оттар, резервтегі электрмен қоректендіру көздері
AD 2.16 Тікұшақтар қонатын аймақтар
AD 2.17 ӘҚҚ әуе кеңістігі
АҚК беруші
AD 2.18 ӘҚҚ байланыс құралдары
AD 2.19 Радионавигациялық құралдар мен қондыру құралдары
AD 2.20 Әуеайлақты пайдаланудың жергілікті қағидалары
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.21 Шуылды басудың пайдаланушылық тәсілдері
AD 2.22 Ұшу қағидалары
АҚК беруші
AD 2.23 Қосымша ақпарат
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.24 Әуеайлаққа қатысты карталар
1) әуеайлақ/тікұшақ айлағы картасы (ИКАО)
АҚК беруші
2) әуе кемелерін тұраққа қою/түйістіру картасы (ИКАО)
3) әуеайлақ ішінде қозғалу картасы (ИКАО)
4) әуеайлақтағы кедергілер картасы, А үлгісінде (ИКАО) (әр ҰҚЖ үшін)
5) қонуға дәл кіруге арналған жергілікті жер картасы (ИКАО) (II және III санаттар бойынша қонуға дәл кіруге арналған ҰҚЖ)
6) аудан картасы (ИКАО) (ұшып шығу бағыттары және транзиттік бағыттар)
7) аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу картасы (ИКАО), ұшып шығу бағыттарының мәтіндік сипаттамасы
8) аудан картасы (ИКАО) (ұшып келу бағыттары және транзиттік бағыттар)
9) аспаптар бойынша стандартты ұшып келу картасы (ИКАО), ұшып келу бағыттарының мәтіндік сипаттамасы
10) ӘҚК ең төмен абсолюттік биіктігін шолу картасы (ИКАО)
11) аспаптар бойынша қонуға кіру картасы (ИКАО) (әр ҰҚЖ және әр схема үшін)
12) көзбен шолып қонуға кіру картасы (ИКАО)
13) масштабы 1:500 000 аэронавигациялық картасы (ИКАО)
14) бағыт картасы (ИКАО)
15) әуеайлақ маңайына жиналған құстар туралы деректер
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.25 Көзбен шолу учаскенің (VSS) бетінен шығатын кедергілері
АҚК беруші