Об утверждении Методики по отбору аналитических и социологических исследований, финансируемых из республиканского бюджета, и совместных исследований с зарубежными организациями, а также определению структуры затрат аналитических и социологических исследований
Совместный приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 июня 2018 года № 214, Министра финансов Республики Казахстан от 18 июня 2018 года № 605 и Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 июня 2018 года № 307. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июля 2018 года № 17195.
В соответствии с подпунктом 239) пункта 16 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, "Вопросы Министерства национальной экономики Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула – в редакции совместного приказа Министра национальной экономики РК от 22.07.2021 № 71, Министра финансов РК от 15.07.2021 № 680 и Министра образования и науки РК от 28.07.2021 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методику по отбору аналитических и социологических исследований, финансируемых из республиканского бюджета, и совместных исследований с зарубежными организациями, а также определению структуры затрат аналитических и социологических исследований.
2. Департаменту макроэкономического анализа и прогнозирования Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық жән әлеуметтанушылық зерттеулерді және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулерді іріктеу, сондай-ақ талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулер шығындарының құрылымын айқындау жөніндегі әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 13 маусымдағы № 214, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 18 маусымдағы № 605 және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 26 маусымдағы № 307 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 13 шiлдеде № 17195 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 239) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.07.2021 № 71, ҚР Қаржы министрінің 15.07.2021 № 680 және ҚР Білім және ғылым министрінің 28.07.2021 № 371 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулерді және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулерді іріктеу, сондай-ақ талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулер шығындарының құрылымын айқындау жөніндегі әдістеме бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Макроэкономикалық талдау және болжамдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде қағаз және электрондық түрдегі оның көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Утверждена
совместным приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 июня 2018 года № 214
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 июня 2018 года № 605
и Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 26 июня 2018 года № 307
Методика по отбору аналитических и социологических исследований, финансируемых из республиканского бюджета, и совместных исследований с зарубежными организациями, а также определению структуры затрат аналитических и социологических исследований
Сноска. Методика – в редакции совместного приказа Министра национальной экономики РК от 22.07.2021 № 71, Министра финансов РК от 15.07.2021 № 680 и Министра образования и науки РК от 28.07.2021 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика по отбору аналитических и социологических исследований, финансируемых из республиканского бюджета, и совместных исследований с зарубежными организациями, а также определению структуры затрат аналитических и социологических исследований (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 239) пункта 16 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 и определяет порядок единого централизованного и эффективного рассмотрения, отбора аналитических, социологических исследований и совместных исследований с зарубежными организациями, а также структуры затрат аналитических и социологических исследований и применяется государственными органами при отборе аналитических и социологических исследований, финансируемых из республиканского бюджета.
Отбор аналитических и социологических исследований, финансируемых из местного бюджета, и совместных исследований с зарубежными организациями, осуществляется местными исполнительными органами самостоятельно c учетом положений настоящей Методики.
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия и определения:
1) социологическое исследование – исследование, направленное на изучение социальных процессов и явлений, характеризующееся всесторонним анализом предмета исследования, а также получение достоверных данных для их последующего использования в решении существующих проблем;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
______________ Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 13 маусымдағы
№ 214
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 18 маусымдағы
№ 605 және
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 26 маусымдағы
№ 307 бірлескен бұйрығымен
бекітілді
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулерді және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулерді іріктеу, сондай-ақ талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулер шығындарының құрылымын айқындау жөніндегі әдістеме
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.07.2021 № 71, ҚР Қаржы министрінің 15.07.2021 № 680 және ҚР Білім және ғылым министрінің 28.07.2021 № 371 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулерді және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулерді іріктеу, сондай-ақ талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулер шығындарының құрылымын айқындау жөніндегі әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 239) тармақшасына сәйкес әзірленді және талдамалық, әлеуметтанушылық зерттеулерді және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулерді бірыңғай орталықтандырылған және тиімді түрде қарау, іріктеу тәртібін, сондай-ақ талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулер шығындарының құрылымын айқындайды және оны республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулерді іріктеу кезінде мемлекеттік органдар қолданады.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулерді және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулерді іріктеуді осы Әдістеменің ережелерін ескере отырып жергілікті атқарушы органдар өз бетінше жүзеге асырады.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) әлеуметтанушылық зерттеу – зерттеу нысанасын жан-жақты талдаумен сипатталатын әлеуметтік процестер мен құбылыстарды зерделеуге, сондай-ақ оларды кейіннен орын алған проблемаларды шешуде пайдалану үшін анық деректер алуға бағытталған зерттеу;

2) аналитическое исследование – исследование, направленное на выработку предложений для решения государственных задач и реализации государственной политики в конкретном сегменте экономики на основе аналитических методов;
3) совместное исследование с зарубежными организациями – исследование, проводимое государственными органами Республики Казахстан в сотрудничестве с зарубежными организациями.
Глава 2. Отбор аналитических и социологических исследований, финансируемых из республиканского бюджета, и совместных исследований с зарубежными организациями, а также определению структуры затрат аналитических и социологических исследований
3. Отбор тематик исследований основывается на поручениях Президента Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан, Государственного секретаря Республики Казахстан, Ассамблеи народа Казахстана и Правительства Республики Казахстан.
Не допускается проведение исследований в рамках деятельности, составляющей государственные секреты, а также в сфере обеспечения национальной безопасности, за исключением исследований по вопросам внешней политики.
4. Для выработки рекомендаций по проведению аналитических и социологических исследований, финансируемых из республиканского бюджета, и исследований, проводимых совместно с зарубежными организациями, приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан создается Комиссия по вопросам рассмотрения тематики аналитических и социологических исследований, финансируемых из республиканского бюджета, и совместных исследований с зарубежными организациями (далее – Комиссия).
5. Рабочий орган Комиссии не позднее 15 февраля года, предшествующего планируемому периоду, направляет запрос в государственные органы по предоставлению перечня планируемых тем аналитических и социологических исследований, финансируемых из республиканского бюджета, а также совместных исследований с зарубежными организациями на предстоящие три года.
Государственные органы не позднее 20 марта года, предшествующего планируемому периоду, формируют перечень аналитических и социологических исследований, финансируемых из республиканского бюджета, и совместных исследований с зарубежными организациями (далее – Перечень) по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике и направляют на рассмотрение в Министерство национальной экономики Республики Казахстан. К Перечню прилагается пояснительная записка с соответствующими обоснованиями по каждому исследованию.
6. Структурные подразделения Министерства национальной экономики Республики Казахстан, курирующие развитие соответствующих отраслей и сфер экономики (далее – структурные подразделения) рассматривают в пределах своей компетенции представленный Перечень на предмет:

2) талдамалық зерттеу – талдамалық әдістер негізінде экономиканың нақты сегментінде мемлекеттік міндеттерді шешу және мемлекеттік саясатты іске асыру үшін ұсыныстар әзірлеуге бағытталған зерттеу;
3) шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеу – Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының шетелдік ұйымдармен ынтымақтастықта жүргізетін зерттеуі.
2-тарау. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулерді және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулерді іріктеу, сондай-ақ талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулер шығындарының құрылымын айқындау
3. Зерттеулердің тақырыптарын іріктеу Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы, Қазақстан халқы Ассамблеясы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларына негізделеді.
Сыртқы саясат мәселелері бойынша зерттеулерді қоспағанда, мемлекеттік құпияларды құрайтын қызмет шеңберінде, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында зерттеулер жүргізуге жол берілмейді.
4. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулерді және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулерді жүргізу жөнінде ұсынымдар әзірлеу үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің бұйрығымен Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулердің және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулердің тақырыбын қарау мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады.
5. Комиссияның жұмыс органы жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылғы 15 ақпаннан кешіктірмей, алдағы үш жылға республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулердің, сондай-ақ шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулердің жоспарланып отырған тақырыптарының тізбесін ұсыну жөнінде мемлекеттік органдарға сұрау салу жолдайды.
Мемлекеттік органдар жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылғы 20 наурыздан кешіктірмей республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулердің және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулердің тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне қарауға жолдайды. Тізбеге әрбір зерттеу бойынша тиісті негіздемелермен бірге, түсіндірме жазбахат қоса беріледі.
6. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің экономиканың тиісті салалары мен аяларының дамуына жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелері (бұдан әрі – құрылымдық бөлімшелер) өз құзыреттері шегінде ұсынылған Тізбені:

1) целесообразности и обоснованности инициируемых тем исследований, их соответствия стратегическим целям документов Системы государственного планирования, оценки степени ориентированности исследований на достижение целевых индикаторов и/или показателей результатов национальных проектов, государственных программ и/или планов развития государственных органов;
2) своевременности и актуальности инициируемых тем исследований при решении наиболее важных текущих задач социально-экономического развития страны;
3) исключения дублирования тем, целей и задач исследований с функциями государственных органов.
7. Структурные подразделения по итогам рассмотрения представляют в рабочий орган Комиссии заключения по аналитическим и социологическим исследованиям, финансируемым из республиканского бюджета, и совместным исследованиям с зарубежными организациями (далее – заключения) по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.
Заключения представляются структурными подразделениями в течение 10 рабочих дней со дня поступления Перечня.
8. На основе представленных исследований государственных органов в течение 10 рабочих дней рабочим органом Комиссии формируется сводный перечень аналитических и социологических исследований, финансируемых из республиканского бюджета, и совместных исследований с зарубежными организациями (далее – Сводный перечень) по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике.
9. Рабочий орган Комиссии не позднее 25 апреля года, предшествующего планируемому периоду, обеспечивает внесение Сводного перечня с учетом заключений структурных подразделений для рассмотрения на заседании Комиссии.
10. После одобрения Комиссией Сводного перечня рабочий орган Комиссии не позднее 5 мая года, предшествующего планируемому периоду, направляет государственным органам протокол заседания Комиссии с одобренным Сводным перечнем.
11. Уточнение одобренного Сводного перечня осуществляется при изменении наименования, одобренных тем исследований и предоставлении государственными органами дополнительных тем исследований, с соблюдением требований, установленных настоящей Методикой. Государственные органы не позднее 25 января года планируемого периода представляют в рабочий орган Комиссии перечень измененных и дополнительных аналитических и социологических исследований, финансируемых из республиканского бюджета, совместных исследований с зарубежными организациями.
12. Государственные органы ежегодно, не позднее 15 июня представляют в рабочий орган Комиссии отчетную информацию по реализованным аналитическим и социологическим исследованиям, финансируемым из республиканского бюджета, и совместных исследований с зарубежными организациями, за прошедший год по форме согласно приложению 4 к настоящей Методике, с приложением пояснительной записки с указанием интегрированности исследований со стратегическими целями документов Системы государственного планирования, целевых индикаторов и/или показателей результатов национальных проектов, государственных программ и/или планов развития государственных органов, оценки эффективности исследований, полученных прямых и косвенных результатов, практического применения рекомендации исследований.

1) бастамашылық жасалған зерттеулер тақырыптарының орындылығы мен негізділігі, олардың Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі, зерттеулердің ұлттық жобалардың, мемлекеттік бағдарламалардың және/немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларының нысаналы индикаторларына және/немесе нәтижелері көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағдарланушылық дәрежесін бағалау;
2) елдің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы неғұрлым маңызды ағымдағы міндеттерді шешу кезінде бастамашылық жасалған зерттеулер тақырыптарының уақтылылығы мен өзектілігі;
3) зерттеулер тақырыптарының, мақсаттары мен міндеттерінің мемлекеттік органдардың функцияларын қайталауын болдырмауы тұрғысынан қарайды.
7. Құрылымдық бөлімшелер қарау нәтижелері бойынша Комиссияның жұмыс органына осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулер және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулер бойынша қорытындылар (бұдан әрі – қорытындылар) ұсынады.
Қорытындыларды құрылымдық бөлімшелер Тізбенің келіп түскен күнінен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынады.
8. Мемлекеттік органдар ұсынған зерттеулердің негізінде 10 жұмыс күні ішінде Комиссияның жұмыс органы осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулердің және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулердің жиынтық тізбесін (бұдан әрі – Жиынтық тізбе) қалыптастырады.
9. Комиссияның жұмыс органы жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылғы 25 сәуірден кешіктірмей құрылымдық бөлімшелерінің қорытындыларын ескере отырып, Жиынтық тізбені Комиссия отырысына қарауға енгізуді қамтамасыз етеді.
10. Комиссия Жиынтық тізбені мақұлдағаннан кейін Комиссияның жұмыс органы жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылғы 5 мамырдан кешіктірмей, мақұлданған Жиынтық тізбемен бірге, Комиссия отырысының хаттамасын мемлекеттік органдарға жолдайды.
11. Мақұлданған Жиынтық тізбені нақтылау мақұлданған зерттеулер тақырыптарының атаулары өзгерген және мемлекеттік органдар зерттеулердің қосымша тақырыптарын ұсынған кезде осы Әдістемеде белгіленген талаптар сақтала отырып жүзеге асырылады. Мемлекеттік органдар жоспарланатын кезең жылының 25 қаңтарынан кешіктірмей Комиссияның жұмыс органына өзгертілген және қосымша республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулердің, шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулердің тізбесін ұсынады.
12. Мемлекеттік органдар жыл сайын, 15 маусымнан кешіктірмей Комиссияның жұмыс органына зерттеулердің Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының стратегиялық мақсаттарымен интеграциялануы, ұлттық жобалардың, мемлекеттік бағдарламалардың және/немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларының нысаналы индикаторлары және/немесе нәтижелер көрсеткіштері, зерттеулердің тиімділігінің бағалауы, алынған тікелей және жанама нәтижелер, зерттеулер ұсынымдарының практикалық қолданылуы көрсетілген түсіндірме жазбахатты қоса бере отырып, осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өткен жылғы іске асырылған республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулер және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулер бойынша есептік ақпаратты ұсынады.

13. Целесообразность и обоснованность инициируемых тем исследований, их соответствие национальным приоритетам и стратегическим социально-экономическим задачам страны, результативность и степень применения проведенных исследований обеспечивает государственный орган – администратор бюджетной программы, заявивший темы исследований.
14. После завершения проведения исследований государственные органы в течение 10 рабочих дней размещают результаты исследований в единой базе данных аналитических, консалтинговых, социологических и иных исследований, финансируемых из республиканского и местных бюджетов, проводимых по заказу государственных органов и местных исполнительных органов Республики Казахстан, их подведомственных организаций, национальных холдингов и компаний, субъектов квазигосударственного сектора, в соответствии с Правилами ведения единой базы данных аналитических, консалтинговых, социологических и иных исследований, финансируемых из республиканского и местного бюджета, проводимых по заказу государственных органов и местных исполнительных органов Республики Казахстан, их подведомственных организаций, субъектов квазигосударственного сектора, в том числе совместных исследований с международными организациями, утвержденными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 25 апреля 2017 года № 461 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15034), а также данные о результатах исследований на официальном интернет-ресурсе, за исключением информации с ограниченным доступом, в соответствии со статьей 16 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации".
15. В стоимость аналитических и социологических исследований включаются следующие затраты, связанные непосредственно с проведением исследований:
1) заработная плата персонала организаций, осуществляющих исследования;
2) социальный налог, социальные отчисления в государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования;
3) налог на добавленную стоимость;
4) командировочные расходы персонала организаций, осуществляющих исследования (служебные разъезды внутри страны и (или) за пределы страны);
5) привлечение внешних экспертов;
6) приобретение материалов (расходные материалы, канцелярские товары, материальный запас);
7) услуги связи (междугородние телефонные переговоры, абонентская плата за телефоны, почтово-телеграфные затраты, факс, электронная почта, интернет);
8) транспортные услуги;
9) полиграфические расходы (тиражирование бланочной продукции: анкет, маршрутных листов, карточек, отчетов исследований, тестовых заданий, переплет, подшивка и обработка документов);

13. Зерттеулердің бастамашылық жасалған тақырыптарының орындылығы мен негізділігін, олардың елдің ұлттық басымдылықтарына, стратегиялық әлеуметтік-экономикалық міндеттеріне сәйкестігін, жүргізілген зерттеулердің нәтижелілігі мен қолданылу дәрежесін зерттеулер тақырыптарын мәлімдеген мемлекеттік орган – бюджеттік бағдарлама әкімшісі қамтамасыз етеді.
14. Зерттеулерді жүргізу аяқталғаннан кейін мемлекеттік органдар 10 жұмыс күні ішінде зерттеулер нәтижелерін Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 25 сәуірдегі № 461 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15034 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен жергілікті атқарушы органдарының, олардың ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тапсырысы бойынша жүргізілетін, республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық, консалтингтік, әлеуметтік және өзге де зерттеулердің, оның ішінде халықаралық ұйымдармен бірлескен зерттеулердің бірыңғай дерекқорын жүргізу қағидаларына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының және жергілікті атқарушы органдарының, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының, ұлттық холдингтер мен компаниялардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тапсырысы бойынша жүргізілетін талдамалық, консалтингтік, әлеуметтанушылық және өзге де зерттеулердің бірыңғай дерекқорына, сондай-ақ "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабына сәйкес қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, зерттеулер нәтижелері туралы деректерді ресми интернет-ресурсқа орналастырады.
15. Талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулердің құнына зерттеулерді жүргізуге тікелей байланысты мынадай шығындар:
1) зерттеулерді жүзеге асыратын ұйымдар персоналының жалақысы;
2) әлеуметтік салық, әлеуметтік сақтандырудың мемлекеттік қорына әлеуметтік аударымдар, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жұмыс берушілердің аударымдары;
3) қосылған құн салығы;
4) зерттеулерді жүзеге асыратын ұйымдар персоналының іссапар шығыстары (ел ішіндегі және (немесе) елден тыс жерлердегі қызметтік сапарлар);
5) сыртқы сарапшыларды тарту;
6) материалдар сатып алу (шығыс материалдары, кеңсе тауарлары, материалдық қор);
7) байланыстың көрсетілетін қызметтері (халықаралық телефонмен сөйлесулер, телефон үшін абоненттік төлем, пошта-телеграф шығындары, факс, электрондық пошта, интернет);
8) көліктік көрсетілетін қызметтер;
9) полиграфиялық шығыстар (бланк өнімдері: сауалнамалар, бағыттау парақтары, карточкалар, зерттеулер есептері, тест тапсырмаларын тираждау, құжаттарды түптеу, тігу және өңдеу);

10) курьерские услуги (рассылка материалов);
11) арендная плата для проведения конференций, семинаров, круглых столов;
12) банковские услуги;
13) доступ к информационным базам данных государственных органов;
14) переводческие услуги.
При возникновении иной специфики затрат исследования государственные органы могут утвердить структуру затрат с учетом отраслевых особенностей.
16. Не включаются в затраты:
1) формирование резервов на возможные убытки;
2) покрытие прочих долгов и убытков прошлых периодов;

10) курьерлік көрсетілетін қызметтер (материалдарды жөнелту);
11) конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу үшін жалдау төлемақысы;
12) банктік көрсетілетін қызметтер;
13) мемлекеттік органдардың ақпараттық дерекқорларына қолжетімділік;
14) аударма қызметтері қосылады.
Зерттеу шығындарының өзге де ерекшелігі туындаған кезде мемлекеттік органдар шығындар құрылымын салалық ерекшеліктерді ескере отырып бекіте алады.
16. Мыналар:
1) ықтимал залалдарға резервтер қалыптастыру;
2) өткен кезеңдердің өзге де борыштары мен залалдарын жабу;

3) расходы по информационному продвижению (реклама);
4) спонсорская помощь;
5) штрафы, пени и неустойки.
Приложение 1 к Методике по
отбору аналитических и
социологических исследований,
финансируемых из республиканского бюджета,
и совместных исследований с
зарубежными организациями, а
также определению структуры
затрат аналитических и
социологических исследований
Форма
Перечень аналитических и социологических исследований, финансируемых из республиканского бюджета, и совместных исследований с зарубежными организациями на _______годы по__________________________________________
(наименование государственного органа)
Название исследования
Годы реализации
Цели и задачи исследования
Актуальность и своевременность, экономическая целесообразность и обоснованность проводимого исследования
Интегрированность исследования со стратегическими целями документов Системы государственного планирования, оценка степени ориентированности исследования на достижение целевых индикаторов и/или показателей результатов национальных проектов, государственных программ и/или планов развития государственных органов (с указанием целей, индикаторов и показателей)
Ожидаемые результаты исследования
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
Всего
Приложение 2 к Методике по
отбору аналитических и
социологических исследований,
финансируемых из республиканского бюджета,
и совместных исследований с
зарубежными организациями, а
также определению структуры
затрат аналитических и
социологических исследований
Форма
Заключение по аналитическим и социологическим исследованиям, финансируемым из республиканского бюджета, и совместным исследованиям с зарубежными организациями на _______годы по__________________________________________ (наименование государственного органа)
Название исследования
Годы реализации
Цели и задачи исследования
Актуальность и своевременность исследования
Ожидаемые результаты исследования
Заключение структурных подразделений Министерства национальной экономики Республики Казахстан (поддерживается или не поддерживается). По не поддержанным заявленным темам необходимо представить обоснование
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Программа:
1
2
Всего
Приложение 3 к Методике по
отбору аналитических и
социологических исследований,
финансируемых из республиканского бюджета,
и совместных исследований с
зарубежными организациями, а
также определению структуры
затрат аналитических и
социологических исследований
Форма
Сводный перечень аналитических и социологических исследований, финансируемых из республиканского бюджета, и совместных исследований с зарубежными организациями на _______годы по__________________________________________
(наименование государственного органа)
Название исследования
Годы реализации
Цели и задачи исследования
Актуальность и своевременность, экономическая целесообразность и обоснованность проводимого исследования
Интегрированность исследования со стратегическими целями документов Системы государственного планирования, оценка степени ориентированности исследования на достижение целевых индикаторов и/или показателей результатов национальных проектов, государственных программ и/или планов развития государственных органов (с указанием целей, индикаторов и показателей)
Заключения структурных подразделений Министерства национальной экономики Республики Казахстан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
Всего
Приложение 4 к Методике по
отбору аналитических и
социологических исследований,
финансируемых из республиканского бюджета,
и совместных исследований с
зарубежными организациями, а
также определению структуры
затрат аналитических и
социологических исследований
Форма
Отчетная информация по реализованным аналитическим и социологическим исследованиям, финансируемым из республиканского бюджета, и совместных исследований с зарубежными организациями на _______годы по__________________________________________
(наименование государственного органа)
Наименование исследования
Цель, задачи исследования
Соответствие исследования стратегическим целям документов Системы государственного планирования, целевым индикаторам и/или показателям результатов национальных проектов, государственных программ и/или планов развития государственных органов
Полученные рекомендации по результатам исследования
Применение полученных рекомендаций в деятельности государственного органа
Оценка эффективности исследования (прямые и косвенные результаты)
1
2
3
4
5
6
7
1
2

3) ақпараттық ілгерілету шығыстары (жарнама);
4) демеушілік көмек;
5) айыппұлдар, өсімпұлдар мен тұрақсыздық айыбы шығындарға қосылмайды.
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулерді және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулерді іріктеу, сондай-ақ талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулер шығындарының құрылымын айқындау жөніндегі әдістемеге
1-қосымша
Нысан
__________________________________________ бойынша (мемлекеттік органның атауы) _______ жылдарға арналған республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулердің және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулердің тізбесі
Зерттеудің атауы
Іске асырылу жылдары
Зерттеудің мақсаттары мен міндеттері
Жүргізілетін зерттеудің өзектілігі мен уақтылығы, экономикалық орындылығы және негізділігі
Зерттеудің Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының стратегиялық мақсаттарымен интеграциялануы, зерттеудің ұлттық жобалардың, мемлекеттік бағдарламалардың және/немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларының нысаналы индикаторларына және/немесе нәтижелері көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағдарланушылық дәрежесін бағалау (мақсаттарды, индикаторларды және көрсеткіштерді көрсете отырып)
Зерттеуден күтілетін нәтижелер
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1
2
Барлығы
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулерді және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулерді іріктеу, сондай-ақ талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулер шығындарының құрылымын айқындау жөніндегі әдістемеге
2-қосымша
Нысан
__________________________________________ бойынша (мемлекеттік органның атауы) _______ жылдарға арналған республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулер және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулер бойынша қорытынды
Зерттеудің атауы
Іске асырылу жылдары
Зерттеудің мақсаттары мен міндеттері
Зерттеудің өзектілігі және уақтылығы
Зерттеуден күтілетін нәтижелер
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі құрылымдық бөлімшелерінің қорытындысы (қолдау табады немесе қолдау таппайды). Қолдау таппаған мәлімделген тақырыптар бойынша негіздеме ұсыну қажет
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Бағдарлама:
1
2
Барлығы
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулерді және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулерді іріктеу, сондай-ақ талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулер шығындарының құрылымын айқындау жөніндегі әдістемеге
3-қосымша
Нысан
__________________________________________ бойынша (мемлекеттік органның атауы) _______ жылдарға арналған республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулердің және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулердің жиынтық тізбесі
Зерттеудің атауы
Іске асырылу жылдары
Зерттеудің мақсаттары мен міндеттері
Жүргізілетін зерттеудің өзектілігі мен уақтылығы, экономикалық орындылығы және негізділігі
Зерттеудің Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының стратегиялық мақсаттарымен интеграциялануы, зерттеудің ұлттық жобалардың, мемлекеттік бағдарламалардың және/немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларының нысаналы индикаторларына және/немесе нәтижелері көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағдарланушылық дәрежесін бағалау (мақсаттарды, индикаторларды және көрсеткіштерді көрсете отырып)
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің құрылымдық бөлімшелерінің қорытындылары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
Барлығы
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулерді және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулерді іріктеу, сондай-ақ талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулер шығындарының құрылымын айқындау жөніндегі әдістемеге
4-қосымша
Нысан
__________________________________________ бойынша (мемлекеттік органдардың атауы) _______ жылдарға арналған іске асырылған республикалық бюджеттен қаржыландырылатын талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулер және шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулер бойынша есептік ақпарат
Зерттеудің атауы
Зерттеудің мақсаты, міндеттері
Зерттеудің Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының стратегиялық мақсаттарына, ұлттық жобалардың, мемлекеттік бағдарламалардың және/немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларының нысаналы индикаторларына және/немесе нәтижелер көрсеткіштеріне сәйкестігі
Зерттеу нәтижелері бойынша алынған ұсынымдар
Алынған ұсынымдардың мемлекеттік органның қызметінде қолданылуы
Зерттеудің тиімділігін бағалау (тікелей және жанама нәтижелер)
1
2
3
4
5
6
7
1
2