О внесении изменения в решение XLI-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 23 июля 2015 года № 347 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы"
Решение XXVII-й сессии маслихата города Алматы VI созыва от 17 апреля 2018 года № 224. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 26 апреля 2018 года № 1470. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 8 декабря 2023 года № 73
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 08.12.2023 № 73 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Алматы VI-го созыва РЕШИЛ:
1. Внести в решение XLI-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 23 июля 2015 года № 347 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1194, опубликованное 18 августа 2015 года в газетах "Алматы Ақшамы" и "Вечерний Алматы") следующие изменения:
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы, утвержденных указанным решением изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Алматы согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Аппарату Маслихата города Алматы обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции с последующим опубликованием в официальных периодических печатных изданиях, а также в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на официальном интернет-ресурсе.
4. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии по вопросам труда, занятости и развитию транспорта маслихата города Алматы Бадаевой Р.К.
5. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие co дня его первого официального опубликования.
Председатель XXVII-й
сессии маслихата города
Алматы VІ-го созыва
К. Матыжанов
Секретарь маслихата
города Алматы VІ-го
созыва
К. Казанбаев
Приложение 1
к решению маслихата
города Алматы

V сайланған Алматы қаласы мәслихатының XLI сессиясының "Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 23 шілдедегі № 347 шешіміне өзгеріс енгізу туралы
VI сайланған Алматы қаласы мәслихатының XXVII сессиясының 2018 жылғы 17 сәуірдегі № 224 шешімі. Алматы қаласының Әділет департаментінде 2018 жылғы 26 сәуірде № 1470 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 73 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 08.12.2023 № 73 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-3 тармағына сәйкес, VI сайланған Алматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. V сайланған Алматы қаласы мәслихатының XLI сессиясының "Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 23 шілдедегі № 347 шешіміне (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 1194 болып тіркелген, 2015 жылғы 18 тамызда "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған) келесі өзгеріс енгізілсін:
аталған шешіммен бекітілген, Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидалары осы шешімнің 1 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда мазмұндалсын.
2. Осы шешімнің 2 қосымшасына сәйкес Алматы қаласы мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Алматы қаласы Мәслихатының аппараты осы шешімді әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді, оны кейіннен ресми мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде және ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алматы қаласы мәслихатының еңбек, жұмыспен қамту және көлікті дамыту мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясының төрайымы Р.К. Бадаеваға жүктелсін.
5. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
VI сайланған Алматы
қаласы мәслихатының
XXVII сессиясының
төрағасы
К. Матыжанов
VI сайланған Алматы
қаласы мәслихатының
хатшысы
Қ. Қазанбаев
Алматы қаласы мәслихатының

от 17 апреля 2018 года
№ 224
Приложение
к решению маслихата
города Алматы
от 23 июля 2015 года
№ 347
Правила
оказания социальной помощи, установления размеров и определения
перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.
1. Общие положения
2. Социальная помощь оказывается в денежной или натуральной форме и предоставляется гражданам, постоянно зарегистрированным и постоянно проживающим в городе Алматы.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - уполномоченная организация) - юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) памятные даты - события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
3) специальная комиссия - комиссия, создаваемая решением акима города Алматы для рассмотрения заявлений лиц (семей), претендующих на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
4) прожиточный минимум - необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемый органом статистики города Алматы;
5) праздничные дни - дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
6) среднедушевой доход семьи (гражданина) - доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
7) трудная жизненная ситуация - ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;

2018 жылғы 17 сәуірдегі
№ 224 шешіміне
1 қосымша
Алматы қаласы
мәслихатының
2015 жылғы 23 шілдедегі
№ 347 шешіміне
қосымша
Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін
белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының
тізбесін айқындаудың қағидалары
1. Осы Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес әзірленді және әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.
1. Жалпы ережелер
2. Алматы қаласында тұрақты тіркелген және тұрақты тұратын азаматтарға әлеуметтік көмек ақшалай немесе заттай нысанда көрсетіледі.
3. Осы Қағидаларда келесі ұғымдар қолданылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - уәкілетті ұйым) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) атаулы күндер - жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
3) арнайы комиссия - өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау үшін Алматы қаласы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
4) ең төмен күнкөріс деңгейі - Алматы қаласы статистикалық орган есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
5) мереке күндері - Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мерекелер күндері;
6) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
7) өмірлік қиын жағдай - азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;

8) уполномоченный орган - коммунальное государственное учреждение "Управление занятости и социальных программ города Алматы";
9) районные отделы - районные отделы уполномоченного органа;
10) участковая комиссия - комиссия, создаваемая решением акима района города Алматы для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
11) предельный размер - утвержденный максимальный размер социальной помощи.
4. Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая акиматом города Алматы в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
5. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 (один) раз в полугодие).
6. Социальная помощь назначается с месяца обращения на основании сведений о доходах, представленных на момент подачи заявления за предыдущий квартал.
Совокупный доход рассчитывается в соответствии с Правилами исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2009 года № 5757).
7. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утвержденных акиматом города Алматы.
8. Получатели социальной помощи несут ответственность за достоверность представленных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Социальная помощь в натуральной форме предоставляется путем оказания услуг, поставщики которых определяются уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной
помощи и установления размеров социальной помощи
10. Основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара;
3) наличие социально значимого заболевания;
4) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного маслихатом города Алматы в кратном отношении к прожиточному минимуму.
Специальные комиссии при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуются утвержденным маслихатом города Алматы перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.
К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с акиматом города Алматы.

8) уәкілетті орган - "Алматы қалалық Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9) аудандық бөлімдер - уәкілетті органның аудандық бөлімдері;
10) учаскелік комиссия - әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін Алматы қаласы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
11) шекті шама - әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек ретінде Алматы қаласының әкімдігі мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек түсініледі.
5. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта 1 (бір) рет) көрсетіледі.
6. Әлеуметтік көмек өтінішті беру сәтінде өткен тоқсан үшін ұсынылған табыстар туралы мәліметтер негізінде өтініш берген айдан бастап тағайындалады.
Жиынтық табыс Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығымен (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылдың 28 тамызында № 5757 болып тіркелген) бекітілген, Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесіне сәйкес есептелінеді.
7. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін Алматы қаласының әкімдігі бекітетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
8. Әлеуметтік көмек алушылары ұсынған мәліметтерінің растығына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікте болады.
9. Заттай нысандағы әлеуметтік көмек қызмет көрсету жолымен беріледі, ал оның өнім берушісі Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес уәкілетті орган арқылы анықталады.
2. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және
әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
10. Азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызуға мыналар негіз болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру;
3) әлеуметтік мәні бар аурудың болуы;
4) ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста жан басына шаққандағы орташа табыстың Алматы қаласының мәслихаты белгілеген ең төмен күнкөріс деңгейінен аспауы.
Арнайы комиссиялар әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарған кезде Алматы қаласы мәслихатымен бекітілген азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздемелер тізбесін басшылыққа алады.
Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері Алматы қаласы әкімінің келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.

11. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
3. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной
помощи, а также кратность оказания социальной помощи
12. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается единовременно в виде денежных выплат следующим категориям граждан:
День Победы в Великой Отечественной войне:
1) участники и инвалиды Великой Отечественной войны – 250 тысяч тенге;
2) лица, приравненные по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, статус которых определен статьями 6, 8 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" – 50 тысяч тенге;
3) вдовы воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, не вступившие в повторный брак, – 50 тысяч тенге;
4) родители и не вступившие в повторный брак супруг (супруга) военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане – 50 тысяч тенге;
День Независимости Республики Казахстан: лица, принимавшие участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированные в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" – 50 тысяч тенге.
4. Размеры социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан 4.1. Предельные размеры единовременной социальной помощи в связи
с причинением ущерба гражданину (семье) либо имуществу
вследствие стихийного бедствия или пожара и сроки обращения
за социальной помощью
13. Социальная помощь гражданам, пострадавшим вследствие пожара или стихийного бедствия, предоставляется в виде денежных выплат в следующих размерах:
до 200 (двухсот) месячных расчетных показателей на семью собственника жилища при утрате, порче, нанесении значительного ущерба жилищу;
50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей – в случае летальных исходов членов семьи на каждого умершего вследствие чрезвычайной ситуации или пожара.
Социальная помощь предоставляется не позднее шести месяцев со дня возникновения пожара или чрезвычайной ситуации.
4.2. Предельные размеры единовременной социальной помощи
14. Социальная помощь предоставляется раз в год семьям (гражданам), имеющим среднедушевой доход, не превышающий величину двукратного прожиточного минимума, в размере 10 (десяти) месячных расчетных показателей.

11. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
3. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің
тізбелері, сондай-ақ әлеуметтік көмек көрсетудің еселігі
12. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек бір рет ақшалай төлем түрінде келесі санаттағы азаматтарға көрсетіледі:
Ұлы Отан соғысының Жеңіс Күніне:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері - 250 мың теңге;
2) мәртебеcі Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 6, 8 баптарымен белгіленген, жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілген адамдар - 50 мың теңге;
3) Ұлы Отан соғысында қайтыс болған (қайтыс болған, хабар-ошарсыз кеткен) жауынгерлердің қайта некеге тіркелмеген жесірлері - 50 мың теңге;
4) Ауғанстандағы ұрыс қимылдары кезеңінде жараланудың, контузия алудың, зақымданудың немесе ауруға шалдығудың салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналары және қайта некеге тіркелмеген әйелдері (күйеулері) - 50 мың теңге.
Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күні: Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғасына қатысып, Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 14 сәуірдегі "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар – 50 мың теңге.
4. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмектің мөлшерлері 4.1 Азаматқа (отбасына) табиғи зілзала немесе өрттің салдарынан мүлікке
залал келуіне байланысты әлеуметтік көмектің шекті мөлшерлері және
бір реттік әлеуметтік көмекке өтініш білдіру мерзімдері
13. Өрттің немесе табиғи зілзаланың салдарынан зардап шеккен азаматтарға ақшалай төлемдер түрінде әлеуметтік көмек келесі мөлшерлерде көрсетіледі:
баспанасынан айрылғанда, бүлінгенде, елеулі зиян келгенде баспана иесінің отбасына 200 (екі жүз) айлық есептік көрсеткішке дейін;
төтенше жағдай және өрт салдарынан қазалы жағдай орын алғанда қайтыс болған отбасының әр мүшесіне - 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш.
Әлеуметтік көмек төтенше жағдай туындаған күннен бастап алты айдан кешіктірілмей көрсетіледі.
4.2 Біржолғы әлеуметтік көмек көрсетудің шекті мөлшері
14. Жан басына шаққанда орташа табысы күнкөріс деңгейінің екі есе мөлшерінен аспайтын отбасыларға (азаматтарға) жылына бір рет әлеуметтік көмек 10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде көрсетіледі.

15. Социальная помощь на возмещение затрат за приобретение, установку или поверку индивидуальных приборов учета горячего и (или) холодного водоснабжения, газоснабжения предоставляется нижеследующим гражданам, имеющим среднедушевой доход, не превышающий величину трехкратного прожиточного минимума в размере, не превышающем 2 (двух) месячных расчетных показателей за один прибор:
1) малообеспеченным гражданам (семьям), получающим государственную адресную социальную помощь и (или) жилищную помощь;
2) многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей;
3) инвалидам первой, второй и третьей группы;
4) пенсионерам по возрасту, согласно пункту 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
Данный вид социальной помощи предоставляется не позднее шести месяцев со дня установления или проведения поверки индивидуальных приборов учета горячего и (или) холодного водоснабжения и (или) газоснабжения.
16. Социальная помощь на возмещение затрат за проведение и установку газового оборудования от общей ветки до дома собственнику индивидуального жилого дома нижеследующим гражданам, имеющим среднедушевой доход, не превышающий величину трехкратного прожиточного минимума, в размере 100 % расходов за 1 (одну) точку:
1) малообеспеченным гражданам (семьям), получающим государственную адресную социальную помощь и (или) жилищную помощь;
2) многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей;
3) семьям, имеющим в своем составе инвалидов первой, второй и третьей группы;
4) семьям, воспитывающим детей-инвалидов;
5) пенсионерам по возрасту, согласно пункту 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
Указанное возмещение затрат за проведение и установку газового оборудования от общей ветки до дома является единовременным и повторно не оказывается получившему ее заявителю, членам семьи и другим лицам, постоянно проживающим с ним совместно.
17. Данные виды социальной помощи предоставляются в пределах средств, предусмотренных в местном бюджете на данные цели на соответствующий финансовый год.
4.3. Предельные размеры оказания периодической социальной помощи
отдельным категориям нуждающихся граждан
18. Социальная помощь без учета доходов гражданина (семьи) предоставляется ежемесячно в размере 6,5 (шести с половиной) месячных расчетных показателей без требования ежегодного обновления документов (пожизненно) следующим категориям граждан:

15. Ыстық және (немесе) суық сумен, газбен жабдықтаудың жеке есептеуіш құралдарын сатып алу, орнату немесе тексеруден өткізу шығындарын өтеуге арналған әлеуметтік көмек жан басына шаққанда орташа табысы күнкөріс деңгейінің үш есе мөлшерінен аспайтын төменде көрсетілген азаматтарға бір құрал үшін 2 (екі) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен аспайтын көлемде көрсетіледі:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек және (немесе) тұрғын үй көмегін алатын тұрмыс жағдайы төмен азаматтарға (отбасыларына);
2) бірге тұратын төрт немесе одан да көп кәмелет жасына толмаған балалары бар көпбалалы отбасыларына;
3) бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектерге;
4) Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 21 маусымдағы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңының 11 бабының 1 тармағына сәйкес зейнет жасына толған зейнеткерлерге.
Әлеуметтік көмектің аталған түрі ыстық және (немесе) суық сумен және (немесе) газбен жабдықтау құралдарын орнатқан немесе тексеруден өткізген күннен бастап алты айдан кешіктірмей көрсетіледі.
16. Жеке тұрғын үй иесіне жалпы басынан үйге дейін газ құбырын орнату және жүргізу шығындарын өтеу үшін әлеуметтік көмек жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінің үш есе мөлшерінен аспайтын келесі санаттағы азаматтарға 1 нүкте үшін 100 % шығыны мөлшерінде:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек және (немесе) тұрғын үй көмегін алатын тұрмыс жағдайы төмен азаматтарға (отбасыларына);
2) бірге тұратын төрт немесе одан да көп кәмелет жасына толмаған балалары бар көпбалалы отбасыларына;
3) құрамында бірінші, екінші, үшінші топ мүгедектері бар отбасыларына;
4) мүгедек балаларды тәрбилейтін отбасыларына;
5) Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 21 маусымдағы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңының 11 бабының 1 тармағына сәйкес зейнет жасына толған зейнеткерлерге көрсетіледі.
Аталған газ құбырын жалпы басынан үйге дейін орнату және жүргізу шығындарын өтеу біржолғы болып есептеледі және алған өтініш иесіне, отбасы мүшелеріне және онымен бірге тұрақты тұратын адамдарға қайта көрсетілмейді.
17. Әлеуметтік көмектің аталған түрлері тиісті қаржы жылына жергілікті бюджетте осы мақсаттарға қарастырылған қаражат шегінде көрсетіледі.
4.3 Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына мерзімді әлеуметтік
көмек көрсетудің шекті мөлшерлері
18. Әлеуметтік көмек азаматтың (отбасы) табысы есепке алынбай ай сайын 6,5 (алты жарым) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде жыл сайын құжаттарын қайта тапсыру талап етілмей (өмірлік) келесі санаттағы азаматтарға көрсетіледі:

1) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
2) вдовам воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, не вступившим в повторный брак;
3) родителям и не вступившим в повторный брак супруге (супругу) военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане.
19. Социальная помощь назначается ежегодно, с выплатой раз в полугодие в размере 7 (семи) месячных расчетных показателей следующим категориям граждан, имеющим среднедушевой доход, не превышающий величину 3 (трех) прожиточных минимумов:
1) пенсионерам по возрасту, согласно пункту 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", не получающим специальное государственное пособие;
2) получателям государственных социальных пособий по возрасту, не получающим специальное государственное пособие;
3) инвалидам первой группы, страдающим хронической почечной недостаточностью;
4) лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года, и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, получающим специальное государственное пособие по данной категории.
20. Социальная помощь назначается ежегодно с ежемесячной выплатой в размере 12 (двенадцать) месячных расчетных показателей без учета дохода гражданам, больным туберкулезом, на амбулаторном этапе лечения и находящимся на диспансерном учете в противотуберкулезном диспансере.
В случае назначения на детей, больных туберкулезом, на амбулаторном этапе лечения и находящихся на диспансерном учете в противотуберкулезном диспансере, родители (законный представитель) вправе подать заявление о назначении социальной помощи. Законные представители также прилагают выписку из решения соответствующего органа об усыновлении (удочерении) или установлении опеки (попечительства) над детьми.
4.4. Перечень отдельных категорий нуждающихся граждан
21. К отдельным категориям нуждающихся граждан относятся:
1) граждане, пострадавшие вследствие стихийного бедствия или пожара;
2) лица, имеющие среднедушевой доход, не превышающий величину двукратного прожиточного минимума;

1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
2) Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердің екінші рет некеге тұрмаған жесірлеріне;
3) Aуғанстандағы соғыс қимылдары кезінде қаза тапқан (хабарсыз кеткен) немесе жаралану, контузия алу, мертігу, аурудың салдарынан қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына).
19. Әлеуметтік көмек жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінің 3 (үш) есе мөлшерінен аспайтын келесі санаттағы азаматтарға жыл сайын тағайындалып, жарты жылда бір рет 7 (жеті) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде:
1) арнаулы мемлекеттік жәрдемақы алмайтын, Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 21 маусымдағы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңының 11 бабының 1 тармағына сәйкес зейнет жасына толған зейнеткерлерге;
2) арнаулы мемлекеттік жәрдемақы алмайтын жас ерекшелігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алатындарға;
3) бүйрек қызметінің созылмалы жеткіліксіздігімен ауыратын бірінші топтағы мүгедектерге;
4) Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі және мінсіз жауынгерлік қызметі үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталған тұлғаларға, сондай-ақ 1941 жылдың 22 маусымы мен 1945 жылдың 9 мамыры аралығында кем дегенде алты ай еңбек еткен (қызмет атқарған) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі және мінсіз жауынгерлік қызметі үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған, аталған санат бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы алатын тұлғаларға көрсетіледі.
20. Әлеуметтік көмек емдеудің амбулаториялық кезеңінде жүрген және туберкулезге қарсы күрес диспансерінде диспансерлік есепте тұрған туберкулезбен ауырған азаматтарға табысы есепке алынбай, жыл сайын тағайындалып, ай сайын 12 (он екі) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде төленеді.
Егер емдеудің амбулаториялық кезеңінде жүрген және туберкулезге қарсы күрес диспансерінде диспансерлік есепте тұрған туберкулезбен ауырған балаларға тағайындау кезінде ата-анасы (заңды өкілдер) әлеуметтік көмек тағайындау туралы өтініш беруге құқылы. Заңды өкілдер баланы асырап алғандығы және қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгендігі жөнінде тиісті органдар шешімдерінің көшірмелерін ұсынады.
4.4 Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесі
21. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына:
1) табиғи апаттың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтар;
2) жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінің екі есе мөлшерінен аспайтын адамдар;

3) участники и инвалиды Великой Отечественной войны;
4) лица, приравненные по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, статус которых определен статьями 6, 8 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним";
5) вдовы воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, не вступившие в повторный брак;
6) родители и не вступившие в повторный брак супруга (супруг) военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане;
7) лица, принимавшие участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
8) пенсионеры по возрасту, согласно пункту 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", не получающие специальное государственное пособие;
9) получатели государственных социальных пособий по возрасту, не получающие специальное государственное пособие;
10) инвалиды первой группы, страдающие хронической почечной недостаточностью;
11) лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года, и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, получающие специальное государственное пособие по данной категории;
12) малообеспеченные граждане (семьи), получающие государственную адресную социальную помощь и (или) жилищную помощь;
13) многодетные семьи, имеющие четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей;
14) инвалиды первой, второй и третьей групп;
15) пенсионеры по возрасту, согласно пункту 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
16) семьи, воспитывающие детей-инвалидов;
17) семьи, имеющие в составе инвалидов первой, второй и третьей групп;

3) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерi;
4) мәртебеcі Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 6, 8 баптарымен белгіленген, жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілген адамдар;
5) Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердiң екiншi рет некеге тұрмаған жесiрлерi;
6) Ауғанстандағы соғыс қимылдары кезiнде қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе жаралану, контузия алу, мертiгу, аурудың салдарынан қайтыс болған әскери қызметшiлердiң ата-аналары, екiншi рет некеге тұрмаған зайыбы (жұбайы);
7) Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғасына қатысып, Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 14 сәуірдегі "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар;
8) арнаулы мемлекеттік жәрдемақы алмайтын, Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 21 маусымдағы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңының 11 бабының 1 тармағына сәйкес зейнет жасына толған зейнеткерлер;
9) арнаулы мемлекеттік жәрдемақы алмайтын, жас ерекшелігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алатындар;
10) бүйрек қызметінің созылмалы жеткіліксіздігімен ауыратын бірінші топтағы мүгедектер;
11) Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі және мінсіз жауынгерлік қызметі үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталған тұлғалар, сондай-ақ 1941 жылдың 22 маусымы мен 1945 жылдың 9 мамыры аралығында кем дегенде алты ай еңбек еткен (қызмет атқарған) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі және мінсіз жауынгерлік қызметі үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған, аталған санат бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы алатын тұлғалар;
12) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек және (немесе) тұрғын үй көмегін алатын тұрмыс жағдайы төмен азаматтар (отбасылар);
13) бірге тұратын төрт немесе одан да көп кәмелет жасына толмаған балалары бар көпбалалы отбасылар;
14) бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектер;
15) Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 21 маусымдағы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңының 11 бабының 1 тармағына сәйкес зейнет жасына толған зейнеткерлер;
16) мүгедек балаларды тәрбиелейтін отбасылар;
17) құрамында бірінші, екінші, үшінші топ мүгедектері бар отбасылар;

18) граждане, больные туберкулезом, на амбулаторном этапе лечения и находящиеся на диспансерном учете в противотуберкулезном диспансере;
19) родители (законный представитель) ребенка, больного туберкулезом, на амбулаторном этапе лечения и находящиеся на диспансерном учете в противотуберкулезном диспансере;
20) лица, сопровождающие детей-инвалидов.
5. Порядок оказания социальной помощи
22. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому акиматом города Алматы по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
23. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи предоставляет в районный отдел по месту регистрации постоянного места жительства заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведения о составе лица (семьи) согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) акт и (или) документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
24. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
В случае невозможности личного обращения заявителя с заявлением о назначении социальной помощи, заявители вправе уполномочить других лиц на обращение с заявлением о назначении социальной помощи на основании доверенности, выданной в установленном порядке.
25. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации районный отдел в течение одного рабочего дня направляет документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
26. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи, по формам согласно приложениям 2, 3 к настоящим Правилам и направляет их в районный отдел.
27. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, районный отдел запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
28. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, районный отдел принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.

18) емдеудің амбулаториялық кезеңінде жүрген және туберкулезге қарсы күрес диспансерінде диспансерлік есепте тұрған туберкулезбен ауырған азаматтар;
19) емдеудің амбулаториялық кезеңінде жүрген және туберкулезге қарсы күрес диспансерінде диспансерлік есепте тұрған туберкулезбен ауырған балалардың ата-аналары (заңды өкілі);
20) мүгедек балаларды алып жүруші тұлғалар кіреді.
5. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
22. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей, уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша Алматы қаласы әкімдігі бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.
23. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан тіркелген тұрғылықты жері бойынша аудандық бөлімге өтінішке қоса мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжатты;
3) осы Қағиданың 1 қосымшасына сәйкес адамның (отбасының) құрамы туралы мәліметтерді;
4) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтерді;
5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және/немесе құжатты ұсынады.
24. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
Өтініш беруші әлеуметтік көмек тағайындау туралы жеке өтініш жасай алмаған жағдайда, белгіленген тәртіппен берілген сенімхат негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы өтінішпен баруға басқа адамдарға өкілеттік беруге құқылы.
25. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде аудандық бөлім бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
26. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша осы Қағиданың 2, 3 қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды аудандық бөлімге жібереді.
27. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда аудандық бөлім әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
28. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда аудандық бөлім тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.

29. Районный отдел в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет на рассмотрение специальной комиссии полный пакет документов на оказание социальной помощи.
30. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи. При исчислении и изменении размеров социальных выплат суммы, исчисленные в тиынах, округляются до одного тенге.
31. Районный отдел в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключений участковой и специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 27 и 28 настоящих Правил, районный отдел принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя
32. Районный отдел письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа - с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
33. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи), установленного маслихатом города Алматы порога для оказания социальной помощи;
4) предоставления не полного пакета документов.
34. Получатели социальной помощи извещают районный отдел по месту регистрации их постоянного места жительства об изменении обстоятельств, влияющих на право ее получения в течение 10 дней.
35. В случае смерти получателя выплата социальной помощи прекращается на основании сведений и (или) списков о смерти получателя, полученных от органов регистрации актов гражданского состояния (РАГС).
36. Управление здравоохранения города Алматы ежемесячно до 29 числа предоставляет в Управление занятости и социальных программ города Алматы списки лиц, больных туберкулезом, находящихся на амбулаторном этапе лечения, а также списки лиц, больных туберкулезом, направленных на стационарное лечение в противотуберкулезный санаторий "Каменское Плато", и списки лиц, больных туберкулезом, оторвавшихся от лечения более 7 дней.

29. Аудандық бөлім учаскелік комиссиядан құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
30. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді. Әлеуметтік төлемдер мөлшерін есептеген және өзгерткен кезде тиындармен есептелген сомалар бір теңгеге дейін дөңгелектенеді.
31. Аудандық бөлім өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағиданың 27 және 28 тармақшаларында көрсетілген жағдайларда аудандық бөлім өтініш берушіден құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
32. Аудандық бөлім шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда - негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
33. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталғанда;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған жағдайда;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін Алматы қаласы мәслихаты белгілеген шектен артқан жағдайда;
4) толық емес құжаттар топтамасын ұсынған жағдайда жүзеге асырылады.
34. Әлеуметтік көмек алушылары мән-жайлар басталғаннан кейін 10 күн ішінде алу құқығына әсер ететін мән-жайлар туралы тіркелген тұрақты жері бойынша аудандық бөлімге хабарлайды.
35. Егер алушы қайтыс болған жағдайда әлеуметтік көмек төлемі азаматтық хал актілерін тіркеу (АХАТ) бөлімдерінен алынған қайтыс болғандығы жөніндегі мәліметтер негізінде тоқтатылады.
36. Алматы қаласы Денсаулық сақтау басқармасы әр айдың 29-на дейін емдеудің амбулаториялық кезеңінде жүрген туберкулезбен ауырған адамдардың тізімдерін, сондай-ақ "Каменское Плато" туберкулезге қарсы шипажайына стационарлық емдеуге жіберілген туберкулезбен ауырған адамдардың тізімдерін және емін 7 күннен аса үзген туберкулезбен науқас адамдардың тізімдерін Алматы қалалық Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасына ұсынады.

37. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом города Алматы на текущий финансовый год.
38. Социальная помощь на санаторно-курортное лечение (далее – социальная помощь на санаторно-курортное лечение) предоставляется в натуральном (путевка в санаторно-курортные организации, определенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках) или денежном (возмещение затрат за санаторно-курортное лечение в пределах Республики Казахстан в размере стоимости путевки, установленной при формировании бюджетной заявки на соответствующий финансовый год) видах, следующим категориям нуждающихся граждан:
1) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны - без учета среднедушевого дохода, бесплатно;
2) лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой отечественной войны - без учета среднедушевого дохода, с оплатой 25 % от размера получаемой пенсии без учета государственной базовой пенсионной выплаты;
3) вдовы воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, не вступившие в повторный брак - без учета среднедушевого дохода, с оплатой 25 % от размера получаемой пенсии без учета государственной базовой пенсионной выплаты;
4) жены (мужья) умерших инвалидов войны, а также жены (мужья) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак - без учета среднедушевого дохода, с оплатой 25 % от размера получаемой пенсии без учета государственной базовой пенсионной выплаты;
5) бывшие несовершеннолетние узники концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны - без учета среднедушевого дохода, с оплатой 25 % от размера получаемой пенсии без учета государственной базовой пенсионной выплаты;
6) граждане, работающие в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда"– без учета среднедушевого дохода, с оплатой 25 % от размера получаемой пенсии без учета государственной базовой пенсионной выплаты;

37. Әлеуметтік көмекті көрсетуге шығыстарды қаржыландыру Алматы қаласының бюджетінде ағымдағы қаржы жылына көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
38. Санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек (бұдан әрі - санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек) заттай нысанда (Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу заңнамасына сәйкес анықталған санаторий-курорттық мекемелерге жолдама) немесе ақшалай түрде (Қазақстан Республикасының аумағында санаторий-курорттық емделу үшін кеткен шығынды тиісті қаржы жылына бюджеттік есепті жасау барысында бекітілген жолдаманың құны мөлшерінде өтеу) мұктаж азаматтардың келесі санаттарына көрсетіледі:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне - жан басына шаққандағы орташа табысты есепке алмай, тегін;
2) Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталған адамдарға - жан басына шаққандағы орташа табысты есепке алмай мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің есебінсіз алатын зейнетақысының 25 % мөлшерінде төлей отырып;
3) Ұлы Отан соғысында қайтыс болған (қайтыс болған, хабар-ошарсыз кеткен) жауынгерлердің қайта некеге тіркелмеген жесірлеріне - жан басына шаққандағы орташа табысты есепке алмай мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің есебінсіз алатын зейнетақысының 25 % мөлшерінде төлей отырып;
4) Қайтыс болған соғыс мүгедектерiнiң әйелдерi (күйеулерi), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргiзген адамдардың, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған, жалпы ауруға шалдығудың, еңбек ету кезiнде зақым алуының нәтижесiнде және басқа себептерге (құқыққа қайшы келетiндерiнен басқаларына) байланысты мүгедек деп танылған азаматтардың екiншi рет некеге тұрмаған әйелдерiне (күйеулерi) - жан басына шаққандағы орташа табысты есепке алмай мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің есебінсіз алатын зейнетақысының 25 % мөлшерінде төлей отырып;
5) екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердiң, геттолардың және басқа да ерiксiз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындарына - жан басына шаққандағы орташа табысты есепке алмай мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің есебінсіз алатын зейнетақысының 25 % мөлшерінде төлей отырып;
6) қоршаудағы кезеңiнде Ленинград қаласының кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен әрi "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтарға - жан басына шаққандағы орташа табысты есепке алмай мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің есебінсіз алатын зейнетақысының 25 % мөлшерінде төлей отырып;

7) пенсионерам по возрасту - с учетом среднедушевого дохода, не превышающего величины трехкратного прожиточного минимума, с оплатой 25 % от размера получаемой пенсии без учета государственной базовой пенсионной выплаты;
8) лицам, сопровождающим детей-инвалидов, на период их нахождения в организации, предоставляющей санаторно-курортное лечение, но не более, чем на одного сопровождающего лица - без учета среднедушевого дохода с оплатой за проживание и питание, за исключением лечебных процедур, в виде возмещения затрат за санаторно-курортное лечение в пределах Республики Казахстан.
Санаторно-курортное лечение детям-инвалидам предоставляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан".
39. Для получения социальной помощи на санаторно-курортное лечение в натуральном виде заявитель в районный отдел представляет заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) справка для получения путевки на санаторно-курортное лечение (Форма № 070/у, утвержденная приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан 23 ноября 2010 года № 907), за исключением лиц, указанных в подпункте 8) пункта 38 настоящих Правил;
4) лица, указанные в подпункте 1) пункта 38 настоящих Правил, удостоверение участника или инвалида Великой Отечественной войны;
5) лица, указанные в подпункте 2), 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 38 настоящих Правил, документ о размере пенсии;
6) лица, указанные в подпункте 7) пункта 38 настоящих Правил, сведения о доходах лица (членов семьи) и сведения о составе лица (семьи) согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
7) лица, указанные в подпункте 8) пункта 38 настоящих Правил: родители - свидетельство о рождении, опекуны – документ об установлении опекунства, третие лица – нотариально заверенную доверенность от родителя (-ей) или опекуна на сопровождение и копию путевки ребенка в организацию, выданной уполномоченным органом.
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
Специалист районного отдела, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов.
При соответствии пакета документов, в течение двух рабочих дней со дня их приема, районный отдел направляет документы в участковую комиссию.
Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов:

7) жасына байланысты зейнетке шыққан зейнеткерлерге - ең төмен күн көріс деңгейінің үш реттік мөлшерінен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табысы есепке алына отырып, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің есебінсіз алатын зейнетақысының 25 % мөлшерін төлей отырып;
8) мүгедек балаларды санаторий-курорттық ем ұсынатын мекемеде болған кезінде алып жүретін адамдарға, бірақ бір алып жүретін адамнан артық емес - жан басына шаққандағы орташа табысты есепке алмай, Қазақстан Республикасының ішінде санаторлық-курорттық емдеудің шығындарын өтеу түрінде емдеу рәсімдерін ескермей тұру және тамақтануын төлей отырып.
Мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделу Қазақстан республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңына сәйкес көрсетіледі.
39. Заттай нысандағы санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші аудандық бөлімге өтінішке қоса мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат;
3) санаторий-курорттық емделуге жолдама алу үшін анықтаманы (Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген № 070/у Форма), осы Қағиданың 40 тармағының 4) тармақшасында көрсетілген адамдарды қоспағанда;
4) осы Қағиданың 38 тармағының 1) тармақшасында көрсетілген адамдар, Ұлы Отан соғысы қатысушысының немесе мүгедегінің куәлігі;
5) осы Қағиданың 38 тармағының 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген адамдар, зейнетақы мөлшері туралы құжат;
6) осы Қағиданың 38 тармағының 7) тармақшасында көрсетілген адамдар, осы Қағиданың 1 қосымшасына сәйкес адамның (отбасының) құрамы және адамның (отбасы мүшелері) кірістері туралы мәліметтерді ұсынады;
7) осы Қағиданың 38 тармағының 8) тармақшасында көрсетілген адамдар: ата-анасы - туу туралы куәлік, заңды өкілдері – қорғаншылықты белгілейтін құжат, үшінші бір адам - ата-анасынан (ата-аналарынан) немесе заңды өкілінен алып жүруіне нотариатта куәландырылған сенімхат және уәкілетті органмен берілген балаға мекемеге жолдама көшірмесі.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
Өтінішті қабылдаған аудандық бөлім маманы құжаттар пакетінің толықтығын тексереді.
Құжаттар пакеті толық болған жағдайда аудандық бөлім құжаттарды қабылдаған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды учаскелік комиссияға жібереді.
Учаскелік комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде:

1) для лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 38 настоящих Правил, подготавливает заключение о нуждаемости лица в социальной помощи на санаторно-курортное лечение по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и направляет их в районный отдел;
2) для лиц, указанных в подпункте 7) пункта 38 настоящих Правил, проводит обследование, по результатам которого составляет акт о материальном положении, подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи на санаторно-курортное лечение по формам согласно приложениям 2, 3 к настоящим Правилам и направляет их в районный отдел.
Районный отдел принимает решение об оформлении либо об отказе в оформлении документов на предоставление санаторно-курортного лечения и в течение восьми рабочих дней со дня принятия заявления направляет заявителю об оформлении документов на предоставление санаторно-курортного лечения уведомление об оформлении документов на предоставление санаторно-курортного лечения, либо мотивированный отказ в произвольной форме на основании заключения Участковой комиссии в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
Районный отдел формирует списки лиц, подавших заявления на оказание социальной помощи на санаторно-курортное лечение и направляет документы в уполномоченный орган.
Уполномоченный орган на основании принятых от районных отделов документов согласно графику заезда выдает путевку заявителю под его роспись в журнале по выдаче путевок (далее - Журнал) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В случае невозможности использования санаторно-курортной путевки по определенным причинам (смерть, болезнь и другие, признанные уполномоченным органом уважительными), она подлежит возврату в уполномоченный орган и выдаче другому лицу в порядке очередности.
Возврат санаторно-курортной путевки фиксируется в Журнале.
При неиспользовании санаторно-курортной путевки по уважительным причинам, выданная санаторно-курортная путевка при возможности заменяется на санаторно-курортную путевку другого периода согласно графику заезда, но не позднее трех дней до начала заезда, указанного в санаторно-курортной путевке, подлежащей обмену.
40. Для получения социальной помощи на санаторно-курортное лечение в денежном виде заявитель в течение 60 календарных дней, но не позднее 10 календарных дней, до даты заезда в организацию, оказывающую услуги по санаторно-курортному лечению (далее - организация), представляет в районный отдел заявление с приложением документов согласно пункту 39 настоящих Правил.
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
Специалист районного отдела, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов.
При соответствии пакета документов, в течение одного рабочего дня со дня их приема, районный отдел направляет документы в участковую комиссию.
Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов:

1) осы Қағиданың 38 тармағының 1), 2) 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін осы Қағиданың 3 қосымшасына сәйкес нысан бойынша адамның санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оны аудандық бөлімге жібереді;
2) осы Қағиданың 38 тармағының 7) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін тексеру жүргізеді, оның қорытындысы бойынша материалдық жағдайы туралы акті жасап, осы Қағиданың 2, 3 қосымшаларына сәйкес нысан бойынша адамның (отбасының) санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оны аудандық бөлімге жібереді.
Аудандық бөлім санаторий-курорттық емделуді көрсетуге құжаттарды ресімдеу немесе ресімдеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды және өтінішті қабылдаған күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде өтініш берушіге Учаскелік комиссияның қорытындысы негізінде санаторий-курорттық емделуді көрсетуге құжаттарды ресімдеу туралы немесе бас тартқан жағдайда - негіздемесін көрсете отырып, еркін нысанда хабарландыру жібереді.
Аудандық бөлім санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш берген адамдардың тізімін жасайды және құжаттарды уәкілетті органға жібереді.
Уәкілетті орган аудандық бөлімдерден қабылданған құжаттар негізінде келіп кіру кестесіне сәйкес осы Қағиданың 4 қосымшасындағы нысан бойынша өтініш берушілерге жолдама беру журналына (бұдан әрі - Журнал) қол қойдырып, жолдама береді.
Санаторий-курорттық жолдаманы белгілі бір себептер (қайтыс болу, дертке шалдығу және уәкілетті орган орынды деп таныған басқа да себептер) бойынша пайдаланбаған жағдайда ол уәкілетті органға қайтарылуы және кезек тәртібіне сәйкес басқа адамға берілуі тиіс.
Қайтарылған санаторий-курорттық жолдамалар Журналда тіркеледі.
Санаторий-курорттық жолдаманы орынды себептер бойынша пайдаланбаған кезде берілген санаторий-курорттық жолдама мүмкіндігінше кіру кестесіне сәйкес басқа мерзімдегі санаторий-курорттық жолдамаға алмастырылады, бірақ алмастыруға жататын санаторий-курорттық жолдамада көрсетілген кіру уақытына дейін үш күннен кешіктірілмей.
40. Ақшалай түрде санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші 60 күнтізбелік күн ішінде, бірақ санаторий-курорттық емделу бойынша қызмет көрсететін мекемеге (бұдан әрі - мекеме) кіру күніне дейінгі 10 күнтізбелік күннен кешіктірмей аудандық бөлімге өтінішке қоса осы Қағиданың 41 тармағында көрсетілген құжаттарды қоса береді.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
Өтінішті қабылдаған аудандық бөлімнің маманы құжаттар пакетінің толық болуын тексереді.
Құжаттар пакеті толық болған жағдайда аудандық бөлім құжаттарды қабылдаған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде оларды учаскелік комиссияға жібереді.
Учаскелік комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде:

1) для лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), и 6) пункта 38 настоящих Правил, подготавливает заключение о нуждаемости лица в социальной помощи на санаторно-курортное лечение по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и направляет их в районный отдел;
2) для лиц, указанных в подпункте 7) пункта 38 настоящих Правил, проводит обследование, по результатам которого составляет акт о материальном положении, подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи на санаторно-курортное лечение по формам согласно приложениям 2, 3 к настоящим Правилам и направляет их в районный отдел.
Районный отдел принимает решение об оформлении либо отказе в оформлении документов на возмещение затрат за предоставление санаторно-курортного лечения и в течение восьми рабочих дней со дня принятия заявления направляет заявителю уведомление об оформлении документов на возмещение затрат за предоставление санаторно-курортного лечения, либо мотивированный отказ в произвольной форме на основании заключения Участковой комиссии в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
Заявитель в течение 30 календарных дней после получения санаторно-курортного лечения в организации предоставляет в районный отдел счет-фактуру, фискальный чек, акт выполненных работ и номер своего банковского счета.
Районный отдел на основании предоставленных заявителем документов в течение 30 календарных дней, производит начисление социальной помощи за санаторно-курортное лечение в денежном виде.
В случае, если заявитель не воспользовался санаторно-курортным лечением или дата заезда его в организацию перенесена на более поздний срок, он письменно уведомляет районный отдел.
Районный отдел снимает с учета заявителя не воспользовавшегося санаторно-курортным лечением.
В случае, переноса даты заезда заявителя в организацию на более поздний срок, но не превышающий двух месяцев, социальная помощь на санаторно-курортное лечение выплачивается по факту получения санаторно-курортного лечения.
Социальная помощь на санаторно-курортное лечение предоставляется в пределах средств, предусмотренных в местном бюджете на данные цели на соответствующий финансовый год.
В случае невозможности личного обращения заявителя с заявлением о назначении социальной помощи на санаторно-курортное лечение, заявители вправе уполномочить других лиц на обращение с заявлением о назначении социальной помощи на санаторно-курортное лечение на основании доверенности, выданной в установленном порядке.
41. Отказ в оказании социальной помощи на санаторно-курортное лечение осуществляется в случаях:

1) осы Қағиданың 38 тармағының 1), 2) 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін осы Қағиданың 3 қосымшасына сәйкес нысан бойынша адамның санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оны аудандық бөлімге жібереді;
2) осы Қағиданың 38 тармағының 7) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін тексеру жүргізеді, оның қорытындысы бойынша материалдық жағдайы туралы акті жасап, осы Қағиданың 2, 3 қосымшаларына сәйкес нысан бойынша адамның (отбасының) санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оны аудандық бөлімге жібереді.
Аудандық бөлім санаторий-курорттық емделуге кеткен шығындарды өтеуге арналған құжаттарды ресімдеу немесе ресімдеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды және өтінішті қабылдаған күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде өтініш берушіге Учаскелік комиссияның қорытындысы негізінде санаторий-курорттық емделуге кеткен шығындарды өтеуге арналған құжаттарды ресімдеу туралы немесе бас тартқан жағдайда - негіздемесін көрсете отырып, еркін нысанда хабарландыру жібереді.
Өтініш беруші мекемеде санаторий-курорттық емделу қызметін алғаннан кейін 30 күнтізбелік күн ішінде аудандық бөлімге шот-фактура, фискалды түбіртек, атқарылған жұмыстардың актісін және банк шотын ұсынады.
Аудандық бөлім өтініш беруші ұсынған құжаттардың негізінде 30 күнтізбелік күн ішінде санаторий-курорттық емделу үшін ақшалай түрдегі әлеуметтік көмекті есептейді.
Егер өтініш беруші санаторий-курорттық емделуді пайдаланбаса немесе мекемеге кіру күні кейінгі мерзімге ауыстырылса, ол аудандық бөлімді жазбаша хабарлайды.
Аудандық бөлім санаторий-курорттық емделуді пайдаланбаған өтініш берушіні тіркеуден алып тастайды.
Өтініш берушінің мекемеге кіру күні кейінгі, бірақ екі айдан аспайтын мерзімге ауыстырылған жағдайда санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек санаторий-курорттық емдеуді алу фактісі бойынша төленеді.
Санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек жергілікті бюджетте аталған мақсаттарға тиісті қаржы жылында қарастырылған қаржы шегінде беріледі.
Өтініш беруші санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек тағайындау туралы жеке өтініш жасай алмайтын жағдайда, белгіленген тәртіппен берілген сенімхат негізінде санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек тағайындау туралы өтінішпен баруға басқа адамдарға өкілеттік беруге құқылы.
41. Санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:

1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного местными представительными органами порога для оказания социальной помощи на санаторно-курортное лечение.
Регистрация заявлений осуществляется районным отделом в порядке их поступления.
В случае выявления недостоверности документов, предоставленных заявителем, выплаченная сумма социальной помощи на санаторно-курортное лечение подлежит возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Социальная помощь на санаторно-курортное лечение предоставляется не более одного раза в календарный год на срок, не более двенадцати календарных дней.
6. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
42. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы города Алматы;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявление недостоверных сведений, предоставленных заявителем;
5) направления больных туберкулезом в стационарное лечение в противотуберкулезный санаторий "Каменское Плато" или при наличии пропуска лечения более 7 дней по неуважительным причинам, согласно списку Управления здравоохранения города Алматы.
Выплата социальной помощи по подпункту 1) пункта 42 настоящих Правил прекращается с месяца следующего за месяцем наступления указанного обстоятельства, по подпунктам 2), 3), 5) пункта 42 настоящих Правил прекращается с момента наступления указанных обстоятельств, по подпункту 4) пункта 42 настоящих Правил с месяца наступления указанных обстоятельств.
43. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
7. Заключительное положение
44. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
Приложение 1
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления размеров и
определения перечня
отдельных категорий
нуждающихся граждан
в городе Алматы
Регистрационный номер семьи ___________________________
Сведения о составе семьи заявителя
__________________________________________________
__________________________________________________
(Ф.И.О. заявителя) (домашний адрес, тел.)
№ п/п
Ф.И.О. членов семьи
Родственное отношение к заявителю
Год рождения
Подпись заявителя _________________ Дата _______________
Ф.И.О. должностного лица органа,
уполномоченного заверять
сведения о составе семьи _______________________________
(подпись)
Приложение 2
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления размеров и
определения перечня
отдельных категорий
нуждающихся граждан
в городе Алматы
АКТ
обследования для определения нуждаемости лица (семьи) в
связи с наступлением трудной жизненной ситуации
от "____" ___________ 20__ г. город Алматы

1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталғанда;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған жағдайда;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек көрсету үшін жергілікті өкілді органмен белгіленген шектен асқан жағдайларда жүзеге асырылады.
Аудандық бөлім өтініштерді келіп түсуіне қарай тіркейді.
Алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайда санаторий-курорттық емделуге төленген әлеуметтік көмек сомасы ерікті түрде немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтарылуы тиіс.
Санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек күнтізбелік бір жыл ішінде он екі күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге бір реттен артық көрсетілмейді.
6. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздемелер
42. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болғанда;
2) алушы Алматы қаласынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткенде;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жібергенде;
4) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталғанда;
5) туберкулезбен ауыратын науқастарды "Каменское Плато" туберкулезге қарсы шипажайына стационарлық емдеуге немесе Алматы қаласы Денсаулық сақтау басқармасының тізіміне сәйкес емін 7 күннен аса дәлелсіз себептер бойынша үзген кезде тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу осы Қағиданың 42 тармағының 1) тармақшасындағы жағдаяттар туындаған айдан кейінгі айдан бастап тоқтатылады, осы Қағиданың 42 тармағының 2), 3), 5) тармақшаларындағы жағдаяттар туындаған сәттен бастап тоқтатылады, осы Қағиданың 42 тармағының 4) тармақшасындағы жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
43. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтарылуы тиіс.
8. Қорытынды ереже
44. Әлеуметтік көмекті көрсету мониторингі мен есепке алуды "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып, уәкілетті орган жүргізеді.
Алматы қаласында
әлеуметтік көмек
көрсетудің, оның
мөлшерлерін
белгілеудің және
мұқтаж азаматтардың
жекелеген
санаттарының тізбесін
айқындаудың
Қағидаларына
1 қосымша
Отбасының тіркелу нөмірі ___________________________
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер ____________________________________________________
__________________________________________________________
(Өтініш берушінің Т.А.Ә.) (үйінің мекенжайы, тел.)
Р/с №
Отбасы мүшелерінің Т.А.Ә.
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Туған жылы
Өтініш берушінің қолы _________________ Күні _______________
Отбасының құрамы туралы
мәліметтерді куәландыруға уәкілетті
органның лауазымды адамының Т.А.Ә. _______________________________
(қолы)
Алматы қаласында
әлеуметтік көмек
көрсетудің, оның
мөлшерлерін
белгілеудің және
мұқтаж азаматтардың
жекелеген
санаттарының тізбесін
айқындаудың
Қағидаларына
2 қосымша
Өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты адамның
(отбасының) мұқтаждығын айқындауға арналған тексеру АКТІСІ
Алматы қаласы 20__ ж. "___" _______

1. Ф.И.О. заявителя ________________________________________________
2. Адрес места жительства __________________________________________
3. Трудная жизненная ситуация, в связи с наступлением которой заявитель
обратился за социальной помощью __________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
4. Состав семьи (учитываются фактически проживающие в семье) _______
человек, в том числе:
№ п/ п
Ф.И.О.
Дата рожде- ния
Родст- венное отноше- ние к заяви- телю
Заня- тость (место работы, учебы)
Причина незаня- тости
Сведения об участии в общественных работах, профессио- нальной подготовке (переподго- товке, повышении квалификации) или в активных мерах содействия занятости
Трудная жизнен- ная ситуа- ция
Всего трудоспособных _______________ человек.
Зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости _____________ человек.
Количество детей: _________________ обучающихся в высших и средних учебных
заведениях на платной основе _____ человек, стоимость обучения в год ______ тенге.
Наличие в семье Участников Великой Отечественной войны, инвалидов Великой
Отечественной войны, приравненных к участникам Великой Отечественной войны и
инвалидам Великой Отечественной войны, пенсионеров, пожилых лиц, старше 80-ти лет, лиц,
имеющих социально значимые заболевания (злокачественные новообразования, туберкулез,
вирус иммунодефицита человека), инвалидов, детей-инвалидов (указать или добавить иную
категорию) _____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Условия проживания (общежитие, арендное, приватизированное жилье, служебное
жилье, жилой кооператив, индивидуальный жилой дом или иное - указать):
______________________________________________________________________________
Расходы на содержание жилья: ______________________________________________
________________________________________________________________________________
Доходы семьи:
№ п/п
Ф.И.О. членов семьи (в т.ч. заявителя), имеющих доход
Вид дохода
Сумма дохода за предыдущий квартал (тенге)
Сведения о личном подсобном хозяйстве (приусадебный участок, скот и птица), дачном и земельном участке (земельной доли)
за квартал
в среднем за месяц
6. Наличие:
автотранспорта (марка, год выпуска, правоустанавливающий документ, заявленные
доходы от его эксплуатации) ______________________________________________________
______________________________________________________________ иного жилья, кроме
занимаемого в настоящее время, (заявленные доходы от его эксплуатации)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

1. Өтініш берушінің Т.А.Ә. ________________________________________
2. Тұратын мекенжайы ____________________________________________
3. Өтініш беруші әлеуметтік көмекке өтініш берген туындаған өмірлік қиын
жағдай _______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
4. Отбасы құрамы (отбасында нақты тұратындар есептеледі) ______________
адам, оның ішінде:
Р/с №
Т.А.Ә.
Туған күні
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Жұмыспен қамтылуы (жұмыс, оқу орны)
Жұмыс- пен қамтыл- мау себебі
Қоғамдық жұмыстарға қатысуы, кәсіптік даярлығы (қайта даярлау, біліктілігін арттыру) немесе жұмыспен қамтудың белсенді шараларына қатысуы туралы мәліметтер
Өмірлік қиын жағдай
Еңбекке жарамды барлығы ________адам.
Жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелгендері ____ адам.
Балалардың саны:_______________ жоғары және орта оқу орындарында ақылы
негізде оқитындар _____________ адам, оқу құны жылына _______________ теңге.
Отбасында Ұлы Отан соғысына қатысушылардың, Ұлы Отан соғысы
мүгедектерінің, Ұлы Отан соғысына қатысушыларына және Ұлы Отан соғысы
мүгедектеріне теңестірілгендердің, зейнеткерлердің, 80 жастан асқан қарт
адамдардың, әлеуметтік маңызы бар аурулары (қатерлі ісіктер, туберкулез, адамның
иммунитет тапшылығы вирусы) бар адамдардың, мүгедектердің, мүгедек балалардың
болуы (көрсету немесе өзге санатты қосу керек)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Өмір сүру жағдайы (жатақхана, жалға алынған, жекешелендірілген тұрғын үй,
қызметтік тұрғын үй, тұрғын үй кооперативі, жеке тұрғын үй немесе өзгеше - көрсету керек):
_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Тұрғын үйді ұстауға арналған шығыстар: ______________________________
Отбасының табысы:
Р/с
Табысы бар отбасы мүшелері- нің (оның ішінде өтініш берушінің) Т.А.Ә.
Табыс түрі
Өткен тоқсандағы табыс сомасы (теңге)
Жеке қосалқы шаруашылық (ауладағы учаске, малы және құсы), саяжай және жер учаскесі (жер үлесі) туралы мәліметтер
тоқсанға
орта есеппен айына
6. Мыналардың:
автокөлігінің болуы (маркасы, шығарылған жылы, құқық беретін құжат, оны
пайдаланғаннан түскен табысы) ______________________________________________
________________________________________________________________________________
тұрып жатқаннан бөлек өзге де тұрғын үйдің болуы (оны пайдаланғаннан түскен табысы)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

7. Сведения о ранее полученной помощи (форма, сумма, источник):
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
8. Иные доходы семьи (форма, сумма, источник): ___________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
9. Обеспеченность детей школьными принадлежностями, одеждой, обувью:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
10. Санитарно-эпидемиологические условия проживания: ___________________
_______________________________________________________________________________
Председатель комиссии: _____________________________________________________
Члены комиссии: ______________ ____________________________________________
___________________________________ ____________________________________________
___________________________________ ____________________________________________
(подписи) (Ф.И.О.)
С составленным актом ознакомлен(а): _________________________________________
Ф.И.О. и подпись заявителя
От проведения обследования отказываюсь _____________________________________
Ф.И.О. и подпись заявителя (или одного из членов семьи), дата ______________
_________________________________________________________________
(заполняется в случае отказа заявителя от проведения обследования)
Приложение 3
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления размеров и
определения перечня
отдельных категорий
нуждающихся граждан
в городе Алматы
Заключение участковой комиссии №
___ ____________ 20__ г.
Участковая комиссия в соответствии с Правилами оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, рассмотрев заявление и прилагаемые к нему документы лица (семьи), обратившегося за предоставлением социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество заявителя)
на основании представленных документов и результатов обследования материального положения заявителя (семьи) выносит заключение _______________________________
________________________________________________________________________________
(необходимости, отсутствии необходимости)
предоставления лицу (семье) социальной помощи при наступлением трудной жизненной ситуации
Председатель комиссии: _____________________________________________________
Члены комиссии: __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(подписи) (Ф.И.О.)
Заключение с прилагаемыми документами
в количестве _____ штук
принято "_____" ___________ 20__ г.
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Ф.И.О., должность, подпись работника, принявшего документы
Приложение 4
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления размеров и
определения перечня
отдельных категорий
нуждающихся граждан
в городе Алматы
Форма журнала
Ф.И.О Год рождения
Адрес
№ путевки
Катего-рия
Район
Сумма
Подпись
Примечание
Приложение 2
к решению маслихата
города Алматы

7. Бұрын алған көмегі туралы мәліметтер (нысаны, сомасы, көзі):
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
8. Отбасының өзге де табыстары (нысаны, сомасы, көзі):
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
9. Балалардың мектеп керек-жарағымен, киіммен, аяқ киіммен қамтамасыз етілуі
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
10. Тұратын жерінің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайы
______________________________________________________________________________
Комиссия төрағасы: ________________________ ________________________
Комиссия мүшелері: ________________________ ________________________
________________________ ________________________
________________________ ________________________
________________________ ________________________
(қолдары) (Т.А.Ә.)
Жасалған актімен таныстым: _________________________________________
Өтініш берушінің Т.А.Ә. және қолы
Тексеру жүргізілуден бас тартамын ____________________________ өтініш
берушінің (немесе отбасы мүшелерінің бірінің) Т.А.Ә. және қолы, күні___________________
________________________________________________________________________________
(өтініш беруші тексеру жүргізуден бас тартқан жағдайда толтырылады)
Алматы қаласында
әлеуметтік көмек
көрсетудің, оның
мөлшерлерін
белгілеудің және
мұқтаж азаматтардың
жекелеген
санаттарының тізбесін
айқындаудың
Қағидаларына
3 қосымша
Учаскелік комиссияның № ______ қорытындысы
20__ ж. ___ ______
Учаскелік комиссия Әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және
мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларына сәйкес
өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек алуға өтініш берген
адамның (отбасының) __________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты)
өтінішін және оған қоса берілген құжаттарды қарап, ұсынылған құжаттар және өтініш
берушінің (отбасының) материалдық жағдайын тексеру нәтижелерінің негізінде
______________________________________________________
(қажеттілігі, қажеттіліктің жоқтығы)
адамға (отбасыға) өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек ұсыну
туралы қорытынды шығарады
Комиссия төрағасы: __________________ ______________________________
Комиссия мүшелері: _________________ _____________________________________
___________________________________ _______________________________________
___________________________________ _______________________________________
___________________________________ _______________________________________
(қолдары) (Т.А.Ә.)
Қорытынды
қоса берілген құжаттармен ______ данада
20__ ж. "___" __________________ қабылданды.
Құжаттарды қабылдаған кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің немесе уәкілетті
орган қызметкерінің Т.А.Ә., лауазымы, қолы _______________
Алматы қаласында
әлеуметтік көмек
көрсетудің, оның
мөлшерлерін
белгілеудің және
мұқтаж азаматтардың
жекелеген
санаттарының тізбесін
айқындаудың
Қағидаларына
4 қосымша
Журналдың үлгісі
Т.А.Ә Туылған жылы
Мекенжайы
Жолдаманың №
Санаты
Ауданы
Сома
Қолы
Ескерту
Алматы қаласы мәслихатының

от 17 апреля 2018
года № 224
Перечень утративших силу некоторых решений маслихата города Алматы
1) Решение внеочередной XXXX-й сессии маслихата города Алматы IV-го созыва от 29 апреля 2011 года № 425 "О социальной помощи на санаторно-курортное лечение отдельным категориям нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных актов за № 891, опубликовано 31 мая 2011 года в газете "Вечерний Алматы" и 2 июня 2011 года в газете "Алматы ақшамы");
2) Решение внеочередной ХХV сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 15 апреля 2014 года № 210 "Об установлении перечня памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи, а также кратности оказания социальной помощи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных актов за № 1038, опубликовано 15 мая 2014 года в газетах "Алматы ақшамы" и "Вечерний Алматы");
3) Решение X сессии маслихата города Алматы VI-го созыва от 15 ноября 2016 года № 53 "О внесении изменений в решение внеочередной XXV-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 15 апреля 2014 года № 210 "Об установлении перечня памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи, а также кратности оказания социальной помощи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных актов за № 1328, опубликовано 24 ноября 2016 года в газетах "Алматы ақшамы" и "Вечерний Алматы");
4) Решение ХХIV сессии маслихата города Алматы VI созыва от 30 ноября 2017 года № 177 "О внесении изменений в решение XXV-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 15 апреля 2014 года № 210 "Об установлении перечня памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи, а также кратности оказания социальной помощи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных актов за № 1433, опубликовано 14 декабря 2017 года в газетах "Алматы ақшамы" и "Вечерний Алматы");
5) Решение VIII сессии маслихата города Алматы VI-го созыва от 16 сентября 2016 года № 32 "Об установлении размеров социальной помощи и определение перечня отдельных категории нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных актов за № 1321, опубликовано 13 октября 2016 года в газетах "Алматы ақшамы" и "Вечерний Алматы");
6) Решение ХII-й сессии маслихата города Алматы VI -го созыва от 9 декабря 2016 года № 68 "О внесении изменений в решение VIII-й сессии маслихата города Алматы VI-го созыва от 16 сентября 2016 года № 32 "Об установлении размеров социальной помощи и определение перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных актов за № 1337, опубликовано 29 декабря 2016 года в газетах "Алматы ақшамы" и "Вечерний Алматы").

2018 жылғы 17 сәуірдегі
№ 224 шешіміне
2 қосымша
Алматы қаласы мәслихатының кейбір күші жойылған шешімдерінің тізбесі
1) ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХXXX кезектен тыс сессиясының "Санаторий-курорттық емделуге мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек туралы" 2011 жылғы 29 сәуірдегі № 425 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 891 болып тіркелген, 2011 жылғы 31 мамырда "Вечерний Алматы" газетінде және 2011 жылғы 2 маусымда "Алматы ақшамы" газетінде жарияланған);
2) V сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс ХХV сессиясының "Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесін, сондай-ақ әлеуметтік көмек көрсету еселігін белгілеу туралы" 2014 жылғы 15 сәуірдегі № 210 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1038 болып тіркелген, 2014 жылғы 15 мамырда "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған);
3) VІ сайланған Алматы қаласы мәслихатының X сессиясының "V сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XXV сессиясының "Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесін, сондай-ақ әлеуметтік көмек көрсету еселігін белгілеу туралы" 2014 жылғы 15 сәуірдегі № 210 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2016 жылғы 15 қарашадағы № 53 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1328 болып тіркелген, 2016 жылғы 24 қарашада "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған);
4) VI сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХIV сессиясының "V сайланған Алматы қаласы мәслихатының XXV сессиясының "Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесін, сондай-ақ әлеуметтік көмек көрсету еселігін белгілеу туралы" 2014 жылғы 15 сәуірдегі № 210 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2017 жылғы 30 қарашадағы № 177 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1433 болып тіркелген, 2017 жылғы 14 желтоқсанда "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған);
5) VІ сайланған Алматы қаласы мәслихатының VIII сессиясының "Әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау туралы" 2016 жылғы 16 қыркүйектегі № 32 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1321 болып тіркелген, 2016 жылғы 13 қазанда "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған);
6) VІ сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХІІ сессиясының "VІ сайланған Алматы қаласы мәслихатының VІІІ сессиясының "Әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау туралы" 2016 жылғы 16 қыркүйектегі № 32 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 68 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1337 болып тіркелген, 2016 жылғы 29 желтоқсанда "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған).