Об утверждении Правил проведения анализа целевого использования средств банками второго уровня, предоставленных в рамках механизма кредитования приоритетных проектов
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 января 2019 года № 10. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2019 года № 18237. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 20.01.2025 № 3.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 20.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.03.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения анализа целевого использования средств банками второго уровня, предоставленных в рамках механизма кредитования приоритетных проектов.
2. Департаменту государственной поддержки предпринимательства в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

Басым жобаларға кредит беру тетігінің шеңберінде ұсынылған қаражатты екінші деңгейдегі банктердің мақсатты пайдалануын талдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2019 жылғы 25 қаңтардағы № 10 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 25 қаңтарда № 18237 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 20 қаңтардағы № 3 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 20.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.03.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Басым жобаларға кредит беру тетігінің шеңберінде ұсынылған қаражатты екінші деңгейдегі банктердің мақсатты пайдалануын талдау қағидалары бекітілсін.
2. Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялауды және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
Р. Даленов
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 января 2019 года № 10
Правила проведения анализа целевого использования средств банками второго уровня, предоставленных в рамках механизма кредитования приоритетных проектов
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 14.04.2021 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения анализа целевого использования средств банками второго уровня, предоставленных в рамках механизма кредитования приоритетных проектов (далее – Правила анализа) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" (далее – Постановление) и определяют порядок проведения анализа целевого использования средств, предоставленных в рамках механизма кредитования приоритетных проектов.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.03.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" и его территориальные подразделения (далее – финансовое агентство) осуществляют мониторинг целевого использования нового кредита предпринимателя, с которым заключен договор субсидирования в рамках Постановления, а также сбор и анализ информации по целевому использованию и своевременному освоению, предоставленных средств банкам второго уровня, акционерному обществу "Аграрная кредитная корпорация".
3. В настоящих Правилах анализа используются следующие термины и определения:
1) акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация" (далее – АКК) – компания, участник в рамках Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденного Постановлением (далее – Механизм);
2) договор субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования (далее – договор субсидирования АПК) – письменное соглашение, заключаемое между заемщиком, рабочим органом и финансовым институтом, предусматривающее порядок и условия перечисления субсидий, ответственность сторон, заключенное в бумажном или электронном виде;

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушы
Р. Дәленов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2019 жылғы 25 қаңтардағы
№ 10 бұйрығымен
бекітілген
Басым жобаларға кредит беру тетігінің шеңберінде ұсынылған қаражатты екінші деңгейдегі банктердің мақсатты пайдалануын талдау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.04.2021 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Басым жобаларға кредит беру тетігінің шеңберінде ұсынылған қаражатты екінші деңгейдегі банктердің мақсатты пайдалануын талдау қағидалары (бұдан әрі – Талдау қағидалары) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысына (бұдан әрі – Қаулы) сәйкес әзірленді және басым жобаларға кредит беру тетігі шеңберінде берілген қаражаттың мақсатты пайдаланылуына талдау жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.03.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы және оның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – қаржы агенттігі) Қаулы шеңберінде субсидиялау шарты жасалған кәсіпкердің жаңа кредитті мақсатты пайдалануын мониторингілеуді, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктерге, "Аграрлық несие корпорациясы" акционерлік қоғамына берілген қаражаттың мақсатты пайдаланылуы және уақтылы игерілуі бойынша ақпарат жинауды және оны талдауды жүзеге асырады.
3. Осы Талдау қағидаларында мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) "Аграрлық несие корпорациясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – АНК) – Қаулымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі (бұдан әрі – Тетік) шеңберіндегі қатысушы, компания;
2) агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шарты (бұдан әрі – АӨК субсидиялау шарты) – қарыз алушы, жұмыс органы мен қаржы институты арасында жасалатын, субсидияларды аударудың тәртібі мен талаптарын, тараптардың жауапкершілігін көздейтін қағаз және электрондық түрде жасалған жазбаша келісім;

3) банк (далее – БВУ) – банк второго уровня, участник в рамках Механизма;
4) договор банковского займа – письменное соглашение, заключенное между БВУ и предпринимателем, по условиям которого предпринимателю предоставляется банковский кредит, а также соглашение об открытии кредитной линиии в рамках Механизма.
Данный договор подлежит идентификации в информационной банковской системе;
5) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс) в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728, а также субъект частного предпринимательства (далее – СЧП), осуществляющий свою деятельность в соответствии с Кодексом в рамках Механизма;
6) Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 05.12.2022 № 119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7) средства – денежные средства, полученные БВУ, АКК при выпуске облигаций, в рамках Механизма;
8) договор займа – письменное соглашение, заключенное между АКК и предпринимателем, по условиям которого предпринимателю предоставляется кредит, а также соглашение об открытии кредитной линии в рамках Механизма.
Данный договор подлежит идентификации в информационной системе АКК;
9) кредит – сумма денег, предоставляемая БВУ на основании договора банковского займа, АКК на основании договора займа, предпринимателю на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования;
10) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем в качестве вознаграждения по кредитам в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя;
11) договор субсидирования – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентством, БВУ и предпринимателем, по условиям которого финансовое агентство частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту предпринимателя, выданному БВУ;
12) временно-свободные средства – сумма средств, высвобождаемых от погашения предпринимателями ранее выданных кредитов.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 02.03.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.12.2022 № 119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) банк (бұдан әрі – ЕДБ) – екінші деңгейдегі банк, Тетік шеңберіндегі қатысушы;
4) банктік қарыз шарты – ЕДБ мен кәсіпкер арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша кәсіпкерге Тетік шеңберінде банк кредиті, сондай-ақ кредиттік желі ашу туралы келісім беріледі.
Аталған шарт ақпараттық банк жүйесінде сәйкестендірілуге жатады;
5) кәсіпкер – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде өз қызметін Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі, сондай – ақ өз қызметін Кодекске сәйкес Тетік шеңберінде жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектісі (бұдан әрі – ЖКС);
6) алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.12.2022 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
7) қаражат – Тетік шеңберінде АНК облигациялар шығару кезінде, ЕДБ алған ақша қаражаты;
8) қарыз шарты – оның талаптары бойынша кәсіпкерге кредит берілетін АНК мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, сондай-ақ Тетік шеңберінде кредиттік желі ашу туралы келісім.
Осы шарт АНК ақпараттық жүйесінде сәйкестендірілуге жатады;
9) кредит – ЕДБ банктік қарыз шартының негізінде, АНК қарыз шартының негізінде кәсіпкерге мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз ету және мақсатты пайдалану талаптарымен беретін ақша сомасы;
10) субсидиялау – кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын болашақта белгілі бір шарттарды орындауының орнына кәсіпкер кредиттер бойынша сыйақы ретінде төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылай қолдау нысаны;
11) субсидиялау шарты – қаржы агенттігі, ЕДБ және кәсіпкер арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы агенттігі ЕДБ берген кәсіпкердің кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара субсидиялайды;
12) уақытша бос қаражат – кәсіпкерлердің бұрын берілген кредиттерді өтеуден босатылатын қаражат сомасы.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.03.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.12.2022 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Глава 2. Порядок проведения анализа целевого использования средств, предоставленных в рамках механизма кредитования приоритетных проектов
4. Финансовое агентство осуществляет сбор и анализ данных по целевому и своевременному финансированию БВУ, АКК СЧП на основании информации, предоставленной БВУ, АКК.
5. Анализ данных включает в себя консолидацию информации по предоставленным лимитам БВУ, АКК в рамках Механизма, своевременного и целевого использования средств со стороны БВУ, АКК и СЧП, информацию по доле малого и среднего бизнеса в общем объеме выданных кредитов, данные по направлениям обрабатывающей промышленности и услуг, а также по переработке и производству в агропромышленном комплексе.
6. Для сбора и анализа исполнения БВУ, АКК условий своевременного освоения и целевого использования средств в рамках Механизма финансовое агентство проводит следующие мероприятия:
сбор и анализ отчетов БВУ и АКК по выданным СЧП кредитам;
сбор и анализ отчетов БВУ и АКК по остаткам временно свободных средств;
сбор и анализ отчетов БВУ и АКК по социально-экономическому эффекту финансирования СЧП в рамках Механизма;
сбор и анализ отчетов БВУ и АКК по периоду освоения средств;
сбор и анализ отчетов данных по целевому использованию БВУ и АКК средств, в том числе соблюдению БВУ и АКК условий финансирования СЧП в рамках Механизма;
осуществление анализа целевого использования кредита СЧП, с которыми заключен договор субсидирования в рамках Механизма.
7. В случае получения авансового фондирования период освоения средств БВУ, АКК, полученных от размещения облигаций, не может превышать 12 (двенадцати) месяцев с даты их поступления на счет БВУ, АКК по каждому траншу размещенных облигаций.
Дата начала периода освоения средств БВУ, АКК определяется со дня поступления средств на счет БВУ, АКК.
Своевременным освоением средств является заключение договоров банковского займа, договоров займа с СЧП в рамках Механизма не позднее даты окончания периода освоения средств.
8. БВУ, фонд развития промышленности, лизинговые компании по финансовому лизингу и АКК предоставляют финансовому агентству отчеты по выданным кредитам в сроки, приведенные в приложении 1 к настоящим Правилам анализа:
1) о целевом использовании выделенных средств в рамках Механизма по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам анализа;
2) о временно свободных средствах в рамках Механизма по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам анализа;

2-тарау. Басым жобаларға кредит беру тетігінің шеңберінде ұсынылған қаражаттың мақсатты пайдаланылуына талдау жүргізу тәртібі
4. Қаржы агенттігі ЕДБ, АНК берген ақпараттың негізінде ЕДБ, АНК ЖКС мақсатты және уақтылы қаржыландыруы бойынша деректерді жинауды және талдауды жүзеге асырады.
5. Деректердің талдауы Тетік шеңберіндегі ұсынылған ЕДБ, АНК лимиттері жөніндегі ақпаратты шоғырландыруды, ЕДБ, АНК және ЖКС тарапынан қаражаттың уақтылы және мақсатты пайдаланылуын, берілген кредиттердің жалпы көлеміндегі шағын және орта бизнестің үлесі жөніндегі ақпаратты, өңдеу өнеркәсібі және көрсетілетін қызметтер бағыттары, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешендегі өңдеу және өндіріс жөніндегі деректерді қамтиды.
6. ЕДБ-нің, АНК-нің Тетік шеңберінде қаражатты уақтылы игеру және мақсатты пайдалану талаптарын орындауы туралы ақпаратты жинау және талдау үшін, қаржы агенттігі мынадай іс-шараларды жүргізеді:
ЖКС берген кредиттер бойынша ЕДБ-нің және АНК-нің есептерін жинау және талдау;
уақытша бос қаражаттың қалдықтары бойынша ЕДБ-нің және АНК-нің есептерін жинау және талдау;
Тетік шеңберінде ЖКС қаржыландырудың әлеуметтік-экономикалық әсері бойынша ЕДБ-нің және АНК-нің есептерін жинау және талдау;
қаражатты игеру кезеңі бойынша ЕДБ-нің және АНК-нің есептерін жинау және талдау;
ЕДБ-нің және АНК-нің қаражатты мақсатты пайдалануы, оның ішінде ЕДБ және АНК-нің Тетік шеңберінде ЖКС қаржыландыру талаптарын сақтауы бойынша деректерді жинау және талдау;
Тетік шеңберінде олармен субсидиялау шарты жасалған ЖКС-нің кредитті мақсатты пайдалануына талдауды жүзеге асыру.
7. Аванстық қорландыруды алған жағдайда облигацияларды орналастырудан алынған ЕДБ, АНК қаражатын игеру кезеңі орналастырылған облигациялардың әрбір траншы бойынша олар ЕДБ, АНК шотына түскен күннен бастап 12 (он екі) айдан аспауға тиіс.
ЕДБ, АНК қаражатты игеру кезеңінің басталу күні қаражат ЕДБ, АНК шотына келіп түскен күннен бастап айқындалады.
Қаражатты уақтылы игеру қаражатты игеру кезеңі аяқталған күннен кешіктірмей Тетік шеңберінде ЖКС-пен банктік қарыз шартын, қарыз шартын жасасу болып табылады.
8. ЕДБ, өнеркәсіпті дамыту қоры, лизингтік компаниялар қаржы лизингі бойынша және АНК қаржы агенттігіне осы Талдау қағидаларына 1-қосымшада көрсетілген мерзімдерде берілген кредиттер бойынша есептерді:
1) осы Талдау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тетік шеңберінде бөлінген қаражатты мақсатты пайдалану туралы есепті;
2) осы Талдау қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тетік шеңберіндегі уақытша бос қаражат туралы есепті;

3) об освоению выделенных средств в рамках Механизма по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам анализа.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.03.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случае непредставления БВУ, АКК информации об освоении и целевом использовании средств финансовое агентство в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты истечения срока, предусмотренного приложением 1 к настоящим Правилам анализа, направляет уведомление БВУ, АКК о необходимости предоставления информации.
БВУ, АКК в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления уведомления направляет необходимую информацию в финансовое агентство.
В случае выявления замечаний к представленной информации финансовое агентство в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней направляет запрос электронной почтой и официальное письмо в БВУ, АКК с требованием о необходимости предоставления БВУ, АКК информации по устранению выявленных замечаний в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты поступления электронного запроса/официального письма.
10. Финансовое агентство осуществляет мониторинг целевого использования нового кредита СЧП, с которым заключен договор субсидирования в рамках Механизма в соответствии с пунктом 9 Механизма.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.12.2022 № 119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Мониторинг реализуемых проектов по производству и переработке в агропромышленном комплексе, с которым заключен договор субсидирования АПК в рамках Механизма осуществляется в соответствии с пунктом 11 Механизма.
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.12.2022 № 119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 02.03.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к правилам проведения анализа
целевого использования средств
банками второго уровня
предоставленных в рамках
Механизма кредитования
приоритетных проектов
Сроки предоставления отчетов по выданным кредитам
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.03.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Наименование формы отчета
Срок предоставления данных банками второго уровня (далее – БВУ), фонд развития промышленности (далее – ФРП) лизинговыми компаниями по финансовому лизингу (далее – ЛК) акционерным обществом "Аграрная кредитная корпорация" (далее – АКК)
1
Отчет о целевом использовании выделенных средств
______________________________
(наименование банка второго уровня/фонда развития промышленности/лизинговой компании/акционерного общества "Аграрная кредитная корпорация")
в рамках Механизма

3) осы Талдау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бөлінген қаражаттың игерілуі жөніндегі есепті ұсынады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.03.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. ЕДБ, АНК қаражаттың игерілуі және мақсатты пайдаланылуы туралы ақпарат бермеген жағдайда қаржы агенттігі осы Талдау қағидаларына 1-қосымшада көзделген мерзім өткен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ЕДБ-ға, АНК-ге ақпарат беруі қажеттігі туралы хабарлама жолдайды.
ЕДБ, АНК хабарлама түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қажетті ақпаратты қаржы агенттігіне жолдайды.
Ұсынылған ақпаратқа ескертулер анықталған жағдайда 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде, қаржы агенттігі электрондық сұрату/ресми хат түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ЕДБ-нің, АНК-нің анықталған ескертулерді жою бойынша ақпарат беру қажеттігі туралы талаппен ЕДБ-ға, АНК-ге электрондық поштамен сұрату және ресми хат жолдайды.
10. Қаржы агенттігі Тетіктің 9-тармағына сәйкес Тетік шеңберінде субсидиялау шарты жасалған ЖКС-нің жаңа кредитінің мақсатты пайдаланылуын мониторингтеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.12.2022 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Тетік шеңберінде АӨК субсидиялау шарты жасалған агроөнеркәсіптік кешенінде өндіру және қайта өңдеу бойынша іске асырылатын жобаларды мониторингтеу Тетіктің 11-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.12.2022 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.03.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Басым жобаларға кредит беру
тетігінің шеңберінде ұсынылған
қаражатты екінші деңгейдегі
банктердің мақсатты
пайдалануын талдау
қағидаларына
1-қосымша
Берілген кредиттер бойынша есептерді ұсыну мерзімдері
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.03.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Есеп нысанының атауы
Екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – ЕДБ), Өнеркәсіпті дамыту қоры (бұдан әрі – ӨДҚ) лизингтік компаниялар бойынша қаржылық лизингі (бұдан әрі – ЛК), "Аграрлық несиелік корпорация" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – АНК)
1
______________________________(екінші деңгейдегі банк/өнекәсіпті дамыту қоры/лизингтік компания/ "Аграрлық несиелік корпорация" акционерлік қоғамының атауы) Тетік шеңберінде бөлінген қаражатты мақсатты пайдалануы туралы есеп

Ежемесячно в течение срока действия Механизма не позднее 20-го числа месяца, следующего за отчетным периодом (по форме согласно приложению 2 к Правилам анализа)
2
Отчет о временно свободных средствах в рамках Механизма на____________________________ (чч.мм.гггг),
______________________________
(наименование банка второго уровня/фонда развития промышленности/лизинговой компании/акционерного общества "Аграрная кредитная корпорация")
Ежеквартально в течение срока действия Механизма, не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным периодом (по форме согласно приложению 3 к Правилам анализа), по истечению периода освоения
3
Отчет об освоении выделенных средств в рамках Механизма
______________________________
(наименование банка второго уровня/фонда развития промышленности/лизинговой компании/ акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация")
По завершению периода освоения (пункт 7 Главы 2 Правил анализа) в срок не позднее 20-ти (двадцати) рабочих дней после завершения срока освоения (по форме согласно приложение 4 к Правилам анализа)
Приложение 2
к Правилам проведения
анализа целевого использования
средств банками второго уровня,
предоставленных в рамках
механизма кредитования
приоритетных проектов
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.12.2022 № 119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Представляется: в акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму".
Форма, предназначенная для сбора административных данных.
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz.
Отчет о целевом использовании выделенных средств
_________________________________________________________________________
(наименование банка второго уровня/фонда развития промышленности/лизинговых
компании/акционерного общества "Аграрная кредитная корпорация")
в рамках Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов
Отчетный период: за период с____по ___ .
Индекс формы административных данных: ИВС-1.
Периодичность: ежемесячная.
Круг лиц, представляющих информацию: Банки второго уровня (далее – БВУ), фонд развития промышленности (далее – ФРП) лизинговые компании по финансовому лизингу (далее – ЛК) и акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация" (далее – АКК).

Тетіктің қолданылу мерзімі ішінде ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-шы күнінен кешіктірмей (Талдау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
2
______________________________(екінші деңгейдегі банк/өнекәсіпті дамыту қоры/лизингтік компания/ "Аграрлық несиелік корпорация" акционерлік қоғамының атауы)______________________________ (күн.ай.жыл)жағдай бойыншаТетік шеңберіндегі уақытша бос қаражаты туралы есеп
Тетіктің қолданылу мерзімі ішінде тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-шы күнінен кешіктірмей (Талдау қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша), игеру кезеңі өткеннен кейін
3
______________________________(екінші деңгейдегі банк/өнекәсіпті дамыту қоры/лизингтік компания/ "Аграрлық несиелік корпорация" акционерлік қоғамының атауы) Тетік шеңберінде бөлінген қаражатты игеруі бойынша есеп
Игеру кезеңі аяқталғаннан кейін (Талдау қағидаларының 2-тарауының 7-тармағы) игеру кезеңі аяқталғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде (Талдау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Басым жобаларға кредит
беру тетігі шеңберінде
ұсынылған қаражатты екінші
деңгейдегі банктердің мақсатты
пайдалануын талдау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ұсынылады: "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамына.
Нысан әкімшілік деректерді жинауға арналған.
Әкімшілік деректер нысаны орналастырылған интернет ресурс: www.economy.gov.kz.
____________________________________________________________________________________________
(екінші деңгейдегі банк/өнеркәсіпті дамыту қоры/лизингтік компания/"Аграрлық несиелік корпорация" акционерлік қоғамы атауы)
Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі шеңберінде бөлінген қаражаттың мақсатты пайдаланылуы туралы есеп
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.12.2022 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есептік кезең: 20 _____ж. _____ бастап _____ қоса алғандағы кезең.
Әкімшілік деректер нысаны индексі: ИВС-1.
Кезеңділігі: айлық.
Ақпарат ұсынатын тұлғалар: Екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі – ЕДБ), өнеркәсіпті дамыту қоры (бұдан әрі – ӨДҚ) лизингтік компаниялар бойынша қаржылық лизингі (бұдан әрі – ЛК) және "Аграрлық несиелік корпорация" акционерлік қоғамы" (бұдан әрі – АНК).

Срок представления формы административных данных: ежемесячно в течение срока действия Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 (далее – Механизм) не позднее 20 (двадцать) числа месяца, следующего за отчетным периодом в акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму".
№ п/п
Наименование банка
Область, город республиканского значения и столица
Наименова ние Заемщика
Юридический статус (акционерное общество, товарищество с ограниченной ответственностью, индивидуальный предприниматель, крестьянское хозяйство, производственный кооператив)
Дата выдачи
Срок зай ма, месяцы
Сумма займа
Сумма займа, одобренная за счет средств Механизма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Продолжение таблицы
Сумма займа, одобренная за счет средств БВУ/ФРП/ЛК/АКК
Сум ма фактичес кой выда чи средств
Сумма фактической выдачи за счет средств Механизма
Сумма фактической выдачи за счет средств БВУ/ФРП/ЛК/АКК
Льгот ный период по погашению основного долга
Льгот ный период по выплате вознаграждения
Став ка вознаграждения по кредиту
Эффективная ставка вознаграждения по креди ту
10
11
12
13
14
15
16
17
Продолжение таблицы
Объект кредитования
Целевое назначение заемных средств (с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств)
Место реализации (район, город)
Секция по общему классификатору видов экономи ческой деятельности (далее – ОКЭД)
Четы рех знач ный класс по ОКЭД
№ решения Уполномоченного органа БВУ/ФРП/ЛК/ АКК
Дата решения Уполномоченного органа БВУ/ФРП/ЛК/ АКК
18
19
20
21
22
23
24
Продолжение таблицы
№ договора банковского займа/соглашения об открытии кредитной линии
Дата договора банковского займа/соглашения об открытии кредитной линии
Индивидуальный идентификационный номер/ Бизнес-идентификационный номер Заемщика

Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігінің (бұдан әрі – Тетік) қолданылу мерзімі ішінде есепті кезеңнен кейінгі айдың 20 (жиырма) күнінен кешіктірмей "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамына.
Р/с №
Банк атауы
Облыс, республикалық маңызы бар қала және астана
Қарыз алушының атауы
Заңдық мәртебесі (акционерлік қоғам, жауапкершілігі шектеулі серіктестік, жеке кәсіпкер, шаруа қожалығы, өндірістік кооператив)
Берілген күні
Қарыздың мерзімі, айлар
Қарыз
сомасы
Тетік қаражаты есебінен мақұлданған қарыз сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы
ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК қаражаты есебінен мақұлданған қарыз сомасы
Нақты берілген қаражат сомасы
Тетік қаражаты есебінен нақты берілетін сома
ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК қаражаты есебінен нақты берілетін сома
Негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдік берілген кезең
Сыйақы төлеу бойынша жеңілдік берілген кезең
Кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Кредит бойынша тиімді сыйақы мөлшерлемесі
10
11
12
13
14
15
16
17
Кестенің жалғасы
Кредит беру объектісі
Қарызға алынған қаражаттың мақсаты (қарызға алынған қаражаттың әр бағытының атауы мен сомасын көрсете отырып)
Өткізілген жері (аудан, қала)
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша секция (бұдан әрі – ЭҚЖЖ)
ЭҚЖЖ бойынша төрт таңбалы сынып
ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК уәкілетті органының № шешімі
ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК уәкілетті органы шешім қабылдаған күн
18
19
20
21
22
23
24
Кестенің жалғасы
Банктік қарыз шартының/Кредиттікжелі
ашу туралы келісімнің/қарыз шартының №
Банктік қарыз шартының/Кредиттік желі ашу туралы келісімнің/қарыз шартының күні
Қарыз алушының жеке сәйкестендірме нөмірі/ Бизнес-сәйкестендірме нөмірі

Участие в Национальном проекте по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 (да/нет)
Направление в рам ках Механизма
Категория cубъек та частно го предпринимательства (малый бизнес/ средний бизнес/ крупный бизнес)
25
26
27
28
29
30
Должностное лицо _________________
`(Фамилия, имя, отчество, (при его наличии) (подпись, печать (при наличии))
Ответственный работник ____________
(Фамилия, имя, отчество, (при его наличии) (подпись, печать (при наличии))
Приложение к форме
"Отчет о целевом использовании
выделенных средств в рамках
Механизма кредитования и
финансового лизинга
приоритетных проектов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании выделенных средств в рамках Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов" (индекс – ИВС-1, периодичность: ежемесячная)

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021–2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаға қатысуы (иә/жоқ)
Тетік шеңберіндегі бағыт
Жеке кәсіпкерлік субъектінің санаты (шағын бизнес/орта бизнес/ірі бизнес)
25
26
27
28
29
30
Лауазымды тұлға _________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы, мөр (болған жағдайда))
Жауапты жұмыскер ____________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы, мөр (болған жағдайда))
"Басым жобаларға кредит
беру және қаржылық лизинг
тетігі шеңберінде бөлінген
қаражаттың мақсатты
пайдаланылуы туралы есеп"
нысанына қосымша
"Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі шеңберінде бөлінген қаражаттың мақсатты пайдаланылуы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
(индексі – ИВС-1, мерзімділігі: ай сайынғы)

1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение), определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании выделенных средств в рамках Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования".
3. Форма составляется банками второго уровня (далее – БВУ)/фонд развития промышленности (далее – ФРП) лизинговыми компаниями по финансовому лизингу (далее – ЛК) и акционерным обществом "Аграрная кредитная корпорация" (далее – АКК) ежемесячно. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге, если не указано иное.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета и исполнитель.
5. В графе 1 формы "№ п/п" указывается порядковый номер по порядку. Последующая информация, не должна прерывать нумерацию по порядку.
6. В графе 2 формы "Наименование банка" указывается наименование БВУ/ФРП/ЛК/АКК, предоставляющего отчет.
7. В графе 3 формы "Область, город республиканского значения и столица" указывается область или город республиканского значения или столица, соответствующая месту регистрации предпринимателя.
8. В графе 4 формы "Наименование Заемщика" указывается наименование предпринимателя, профинансированного в рамках Механизма.
9. В графе 5 формы "Юридический статус (акционерное общество, товарищество с ограниченной ответственностью, индивидуальный предприниматель, крестьянское хозяйство, производственный кооператив)" указывается допустимое определение юридического статуса предпринимателя, согласно отраженным в графе.
10. В графе 6 формы "Дата выдачи" указывается фактическая дата выдачи кредитных средств БВУ/ФРП/ЛК/АКК Заемщику.
11. В графе 7 формы "Срок займа, месяцы" указывается срок предоставления кредита, рассчитанный в месяцах.
12. В графе 8 формы указывается "Сумма займа" указывается сумма кредита в тенге, выданная в рамках соглашения об открытии кредитной линии/договора банковского займа.
13. В графе 9 формы "Сумма займа, одобренная за счет средств Механизма" указывается сумма кредита, одобренная БВУ/ФРП/ЛК/АКК за счет средств Механизма.
14. В графе 10 формы "Сумма займа, одобренная за счет средств БВУ/ФРП/ЛК/АКК" указывается сумма кредита, одобренная БВУ/ФРП/ЛК/АКК за счет собственных средств.
15. В графе 11 формы "Сумма фактической выдачи средств" указывается сумма кредитных средств, фактически выданных заемщику в рамках соглашения об открытии кредитной линии/договора банковского займа.

1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі шеңберінде бөлінген қаражаттың мақсатты пайдаланылуы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі – ЕДБ), өнеркәсіпті дамыту қоры (бұдан әрі – ӨДҚ), лизингтік компаниялар бойынша қаржылық лизингі (бұдан әрі – ЛК) және "Аграрлық несиелік корпорация" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – АНК) ай сайын жасайды. Егер өзгеше көрсетілмесе, нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
5. "Р/с №" деген нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі. Кейінгі ақпаратты жазғанда, нөмірлену реті үзілмеуге тиіс.
6. "Банктің атауы" деген нысанның 2-бағанында есепті ұсынатын ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК атауы көрсетіледі.
7. "Облыс, республикалық маңызы бар қала және астана" деген нысанның 3-бағанында кәсіпкердің тіркелген орнына сәйкес келетін облыс немесе республикалық маңызы бар қала немесе астана көрсетіледі.
8. "Қарыз алушының атауы" деген нысанның 4-бағанында Тетік шеңберінде қаржыландырылған кәсіпкердің атауы көрсетіледі.
9. "Заңдық мәртебесі (акционерлік қоғам, жауапкершілігі шектеулі серіктестік, дара кәсіпкер, шаруа қожалығы, өндірістік кооператив)" деген нысанның 5-бағанында бағанда көрсетілген анықтамаға сәйкес кәсіпкердің заңды мәртебесінің рұқсат берілетін анықтамасы көрсетіледі.
10. "Берілген күні" деген нысанның 6-бағанында Қарыз алушыға ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК кредит қаражатының іс жүзінде берілген күні көрсетіледі.
11. "Қарыздың мерзімі, айлар" деген нысанның 7-бағанында айлармен есептелген кредит берілген мерзім көрсетіледі.
12. "Қарыздың сомасы" деген нысанның 8-бағанында кредиттік желі ашу туралы келісім/банктік қарыз шарты шеңберінде берілген кредит сомасы теңгемен көрсетіледі.
13. "Тетік қаражаты есебінен мақұлданған қарыздың сомасы" деген нысанның 9-бағанында Тетік қаражаты есебінен ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК мақұлдаған кредит сомасы көрсетіледі.
14. "ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК қаражаты есебінен мақұлданған қарыз сомасы" деген нысанның10-бағанында ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК өз қаражаты есебінен мақұлдаған кредит сомасы көрсетіледі.
15. "Нақты берілген қаражат сомасы" деген нысанның 11-бағанында кредиттік желі ашу туралы келісім/банктік қарыз шарты шеңберінде қарыз алушыға нақты берілген кредит қаражатының сомасы көрсетіледі.

16. В графе 12 формы "Сумма фактической выдачи за счет средств Механизма" указывается сумма кредитных средств, фактически выданных заемщику за счет средств Механизма в рамках соглашения об открытии кредитной линии/договора банковского займа.
17. В графе 13 формы "Сумма фактической выдачи за счет средств БВУ/ФРП/ЛК/АКК" указывается сумма кредитных средств, фактически выданных заемщику за счет собственных средств БВУ/ФРП/ЛК/АКК в рамках соглашения об открытии кредитной линии/договора банковского займа.
18. В графе 14 формы "Льготный период по погашению основного долга" указывается срок льготного периода в месяцах по погашению основного долга, определенный в рамках соглашения об открытии кредитной линии/договора банковского займа.
19. В графе 15 формы "Льготный период по выплате вознаграждения" указывается срок льготного периода в месяцах по погашению вознаграждения, определенный в рамках соглашения об открытии кредитной линии/договора банковского займа.
20. В графе 16 формы "Ставка вознаграждения по кредиту" указывается ставка вознаграждения, установленная по кредиту в рамках соглашения об открытии кредитной линии/договора банковского займа.
21. В графе 17 формы "Эффективная ставка вознаграждения по кредиту" указывается эффективная ставка вознаграждения, установленная по кредиту в рамках соглашения об открытии кредитной линии/договора банковского займа.
22. В графе 18 формы "Объект кредитования" указывается целевое назначение кредита (пополнение оборотных средств/инвестиции/ рефинансирование), определенное в соответствии с соглашением об открытии кредитной линии/договором банковского займа.
23. В графе 19 формы "Целевое назначение заемных средств (с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств)" указывается целевое назначение кредитных средств.
24. В графе 20 формы "Место реализации (район, город)," указывается область или город республиканского значения или столица, соответствующая месту реализации проекта.
25. В графе 21 формы "Секция по общему классификатору видов экономической деятельности (далее – ОКЭД)" указывается секция по общему классификатору видов экономической деятельности, в рамках которой реализуется проект предпринимателя.
26. В графе 22 формы "Четырехзначный класс по ОКЭД" указывается четвертый уровень классификации ОКЭД, обозначенный четырехзначным цифровым кодом.
27. В графе 23 формы "№ решения Уполномоченного органа БВУ/ФРП/ЛК/АКК" указывается номер решения Уполномоченного органа БВУ/ФРП/ЛК/АКК о финансировании проекта предпринимателя.

16. "Тетік қаражаты есебінен нақты берілген сома" деген нысанның 12-бағанында кредиттік желі ашу туралы келісім/банктік қарыз шарты шеңберінде Тетік қаражаты есебінен қарыз алушыға нақты берілген кредит қаражатының сомасы көрсетіледі.
17. "ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК қаражаты есебінен нақты берілген сома" деген нысанның13-бағанында кредиттік желі ашу туралы келісім/банктік қарыз шарты шеңберінде ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК өз қаражаты есебінен қарыз алушыға нақты берілген кредит қаражатының сомасы көрсетіледі.
18. "Негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең" деген нысанның 14-бағанында кредиттік желі ашу туралы келісім/банктік қарыз шарты шеңберінде айқындалған негізгі борышты өтеу бойынша айларға бөлінген жеңілдікті кезеңнің мерзімі көрсетіледі.
19. "Сыйақы төлеу бойынша жеңілдікті кезең" деген нысанның 15-бағанында кредиттік желі ашу туралы келісім/банктік қарыз шарты шеңберінде айқындалған сыйақыны өтеу жөніндегі айларға бөлінген жеңілдікпен берілетін кезеңнің мерзімі көрсетіледі.
20. "Кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі" деген нысанның 16-бағанында кредиттік желі ашу туралы келісім/банктік қарыз шарты шеңберінде кредит бойынша белгіленген сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
21. "Кредит бойынша тиімді сыйақы мөлшерлемесі" деген нысанның 17-бағанында кредиттік желі ашу туралы келісім/банктік қарыз шарты шеңберінде кредит бойынша белгіленген тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
22. "Кредит беру объектісі" деген нысанның 18-бағанында кредиттік желі ашу туралы келісімге/банктік қарыз шартына сәйкес айқындалған кредиттің нысаналы мақсаты (айналым қаражатын толықтыру/инвестициялар/қайта қаржыландыру) көрсетіледі.
23. "Қарыз қаражатының нысаналы мақсаты (қарыз қаражатының әрбір бағытының атауы мен сомасын көрсете отырып)" деген нысанның 19-бағанында кредит қаражатының нысаналы мақсаты көрсетіледі.
24. "Іске асыру орны (аудан, қала)" деген нысанның 20-бағанында жобаны іске асыру орнына сәйкес келетін облыс немесе республикалық маңызы бар қала немесе астана көрсетіледі.
25. "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі – ЭҚЖЖ)" бойынша секция деген 21-бағанында кәсіпкердің жобасы іске асырылатын экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша секциясы көрсетіледі.
26. "ЭҚЖЖ бойынша төрт таңбалы сынып" деген нысанның 22-бағанында төрт таңбалы цифрлық кодпен белгіленген ЭҚЖЖ сыныптамасының төртінші деңгейі көрсетіледі.
27. "ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК уәкілетті органы қабылдаған шешім № " деген нысанның 23-бағанында кәсіпкердің жобасын қаржыландыру туралы ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК уәкілетті органы қабылдаған шешімнің нөмірі көрсетіледі.

28. В графе 24 формы "Дата решения Уполномоченного органа БВУ/ФРП/ЛК/АКК" указывается дата решения Уполномоченного органа БВУ/ФРП/ЛК/АКК о финансировании проекта предпринимателя.
29. В графе 25 формы "№ договора банковского займа/соглашения об открытии кредитной линии" указывается номер договора банковского займа/соглашения об открытии кредитной линии, заключенного между БВУ/АКК и заемщиком.
30. В графе 26 формы "Дата договора банковского займа/соглашения об открытии кредитной линии" указывается дата договора банковского займа/соглашения об открытии кредитной линии, заключенного между БВУ/АКК и заемщиком.
31. В графе 27 формы "Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер Заемщика" указывается индивидуальный идентификационный номер (физическое лицо) или бизнес-идентификационный номер предпринимателя при наличии (юридическое лицо).
32. В графе 28 формы "Участие в Национальном проекте по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 (да/нет)" указывается информация об участии профинансированного проекта в Национальном проекте по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы утвержденном, постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728, с проставлением отметки "да" или "нет".
33. В графе 29 формы "Направление в рамках Механизма" указывается направление:
1) переработка в агропромышленном комплексе (далее – АПК);
2) производство в АПК;
3) обрабатывающая промышленность и услуги.
34. В графе 30 формы "Категория субъекта частного предпринимательства (малый бизнес/средний бизнес/крупный бизнес)" указывается категория субъекта частного предпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Приложение 3
к Правилам проведения анализа
целевого использования средств
банками второго уровня
предоставленных в рамках
Механизма кредитования
приоритетных проектов
Форма
Представляется: в акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму".
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о временно свободных средствах в рамках Механизма
на ____________________
(чч.мм.гггг),
________________________________________________________________
(наименование банка второго уровня/фонда развития промышленности/лизинговой
компании/акционерного общества "Аграрная кредитная корпорация")
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.03.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период: 20 ___ г.
Индекс формы административных данных: ОВСС-1
Периодичность: ежеквартальная
Круг лиц, представляющих информацию: Банки второго уровня (далее – БВУ), фонд развития промышленности (далее – ФРП), лизинговые компании по финансовому лизингу (далее – ЛК), акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация" (далее – АКК) и акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – финансовое агентство).
Срок представления формы административных данных: ежеквартально в течение срока действия Механизма, не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным периодом в финансовое агентство БВУ/ФРП/ЛК/АКК.
№ п/п
Наименование программы
Остаток основного долга субъекта частного предпринимательства перед БВУ/ФРП/ЛК//АКК
Остаток основного долга БВУ/ФРП/ЛК/АКК перед Национальным банком Республики Казахстан/Казахстанский фонд устойчивости
Остаток средств БВУ/ФРП/ЛК/АКК, участвующих в программе
Сумма ближайшего погашения основного долга БВУ/ФРП/ЛКАКК по программе
Остаток свободных средств
Всего
в т.ч. зарезервированные на внебалансовом счете БВУ/ФРП/ЛК/АКК
1
2
3
4
5
6
7
8
Должностное лицо __________________________
(Фамилия, имя, отчество, (при его наличии) (подпись, печать (при наличии))
Ответственный работник _____________________
(Фамилия, имя, отчество, (при его наличии) (подпись, печать (при наличии))
Приложение
к форме "Отчет о временно
свободных средствах в рамках
Механизма"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о временно свободных средствах в рамках Механизма
(Индекс– ОВСС-1, периодичность: ежеквартальная)

28. "ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК уәкілетті органы шешім қабылдаған күн" деген нысанның24-бағанында кәсіпкердің жобасын қаржыландыру туралы ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК уәкілетті органы шешім қабылдаған күн көрсетіледі.
29. "Банктік қарыз шартының/кредиттік желі ашу туралы келісімнің №" деген нысанның 25-бағанында ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК және қарыз алушы арасында жасалған банктік қарыз шартының/ кредиттік желі ашу туралы келісімнің нөмірі көрсетіледі.
30. "Банктік қарыз шартының/кредиттік желі ашу туралы келісімнің күні" деген нысанның 26-бағанында ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК мен қарыз алушы арасында жасалған банктік қарыз шартының/кредиттік желі ашу туралы келісімнің күні көрсетіледі.
31. "Қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі" деген нысанның 27-бағанында кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға) немесе болған жағдайда бизнес сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға) көрсетіледі.
32. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021–2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаға қатысуы (иә/жоқ)" деген нысанның 28-бағанында қаржыландырылған жобаның Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021–2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаға қатысуы туралы ақпарат "иә" немесе "жоқ" деген белгі қойылып көрсетіледі.
33. "Тетік шеңберіндегі бағыт" деген нысанның 29-бағанында:
1) агроөнеркәсіптік кешендегі (бұдан әрі – АӨК) қайта өңдеу;
2) АӨК-тегі өндіріс;
3) өңдеу өнеркәсібі және көрсетілетін қызметтер бағыты көрсетіледі.
34. "Жеке кәсіпкерлік субъектісінің санаты (шағын бизнес/орта бизнес/ірі бизнес)" деген нысанның 30-бағанында Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектісінің санаты көрсетіледі.
Басым жобаларға кредит беру
тетігінің шеңберінде ұсынылған
қаражатты екінші деңгейдегі
банктердің мақсатты
пайдалануын талдау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қайда ұсынылады: "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы.
Нысан әкімшілік деректерді жинауға арналған
Әкімшілік деректер нысаны орналастырылған интернет ресурс: www.economy.gov.kz
______________________________________________________
(екінші деңгейдегі банк/өнеркәсіпті дамыту қоры/лизингтік компания/
"Аграрлық несиелік корпорация" акционерлік қоғамының атауы)
_______________________
жағдай бойынша (күн.ай.жыл)
Тетік шеңберіндегі уақытша бос қаражаты туралы есеп
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.03.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20_____ ж.
Әкімшілік деректер формасының индексі: ОВСС-1
Мерзімділігі: тоқсандық
Әкімшілік деректер ұсыну мерзімі: екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі – ЕДБ), өнеркәсіпті дамыту қоры (бұдан әрі – ӨДҚ) лизингтік компаниялар бойынша қаржылық лизингі (бұдан әрі – ЛК) және "Аграрлық несиелік корпорация" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – АНК) ай сайын.
Әкімшілік деректер ұсыну мерзімі: ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК Тетіктің қолданылу мерзімі ішінде тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-шы күнінен кешіктірмей.
Р/с
Бағдарлама атауы
Жеке кәсіпкерлік субъектісінің ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК алдындағы негізгі боышының қалдығы
ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК-ның Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі/ Қазақстанның орнықтылық қоры алдындағы негізгі боышының қалдығы
ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК бағдарламаға қатысатын қаражат қалдықтары
Бағдарлама бойынша ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК ең жақын өтейтін негізгі борышының сомасы
Бос қаражат қалдығы
Барлығы
Оның ішінде ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК-ның баланстан тыс шотында резервке қойылғаны
1
2
3
4
5
6
7
8
Лауазымды тұлға _________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы, мөр (болған жағдайда)
Жауапты жұмыскер _______________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы, мөр (болған жағдайда)
"Тетік шеңберіндегі уақытша
бос қаражат туралы есеп"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Тетік шеңберіндегі уақытша бос қаражат туралы есеп
(Индексі-ОВСС-1, мерзімділігі: тоқсандық)

1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение), определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о временно свободных средствах в рамках Механизма (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования".
3. Форма составляется банками второго уровня (далее – БВУ), фонд развития промышленности (далее – ФРП), лизинговыми компаниями по финансовому лизингу (далее – ЛК) и акционерным обществом "Аграрная кредитная корпорация" (далее – АКК) ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тыс. тенге, если не указано иное.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета и исполнитель.
5. В графе 1 формы "№ п/п" указывается порядковый номер по порядку. Последующая информация, не должна прерывать нумерацию по порядку.
6. В графе 2 формы "Наименование программы" указывается наименование программы финансирования.
7. В графе 3 формы "Остаток основного долга субъекта частного предпринимательства перед БВУ/ФРП/ЛК/АКК" указывается сумма остатка основного долга по кредиту субъекта частного предпринимательства (далее – СЧП), выданному БВУ/ФРП/ЛК/АКК.
8. В графе 4 формы "Остаток основного долга БВУ/ФРП/ЛК/АКК перед Национальным банком Республики Казахстан/Казахстанский фонд устойчивости" указывается остаток суммы основного долга по выкупленным облигациям БВУ/ФРП/ЛК/АКК.
9. В графе 5 формы "Остаток средств БВУ/ФРП/ЛК/АКК, участвующих в программе" указывается остаток средств БВУ/ФРП/ЛК/АКК, привлеченных в рамках Механизма (настоящая графа заполняется при наличии графика погашения к сумме освоения).
10. В графе 6 формы "Сумма ближайшего погашения основного долга БВУ/ФРП/ЛК/АКК по программе" указывается сумма ближайшего погашения основного долга в соответствии с графиком погашения (настоящая графа заполняется при наличии графика погашения к сумме освоения).
11. В графе 7 формы "Остаток свободных средств, всего" указывается остаток временно свободных средств БВУ/ФРП/ЛК/АКК на отчетную дату, высвободившихся за счет погашения кредитных средств СЧП, распределенных в рамках первичного освоения.
12. В графе 8 формы "Остаток свободных средств, в т.ч. зарезервированные на внебалансовом счете БВУ/ФРП/ЛК/АКК" указывается сумма остатка временно свободных средств, зарезервированная на внебалансовом счете БВУ/ФРП/ЛК/АКК для предоставления кредита СЧП.
Приложение 4
к Правилам проведения
анализа целевого использования
средств банками второго уровня,
предоставленных в рамках
механизма кредитования проектов

1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) әкімшілік деректерді жинауға арналған "Тетік шеңберіндегі уақытша бос қаражат туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі – ЕДБ), өнеркәсіпті дамыту қоры (бұдан әрі – ӨДҚ), лизингтік компаниялар бойынша қаржылық лизингі (бұдан әрі – ЛК) және "Аграрлық несиелік корпорация" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – АНК) ай сайын жасайды. Егер өзгеше көрсетілмесе, нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
5. Нысанның "Р/с №" деген 1-бағанында реті бойынша реттік нөмір көрсетіледі. Кейінгі ақпарат реті бойынша нөмірлеуді үзбеуге тиіс.
6. Нысанның "Бағдарламаның атауы" деген 2-бағанында қаржыландыру бағдарламасының атауы көрсетіледі.
7. Нысанның "Жеке кәсіпкерлік субьектісінің (бұдан әрі – ЖКС) ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК алдындағы негізгі борышының қалдығы" деген 3-бағанында жеке кәсіпкерлік субъектісінің (бұдан әрі – ЖКС) ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК берген кредиті бойынша негізгі борыш қалдығының сомасы көрсетіледі.
8. Нысанның "ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі/Қазақстаннның орнықтылық қоры алдындағы негізгі борышының қалдығы" деген 4-бағанында ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК сатып алынған облигациялары бойынша негізгі борыш сомасының қалдығы көрсетіледі.
9. Нысанның "ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК бағдарламаға қатысатын қаражат қалдығы" деген 5-бағанында Тетік шеңберінде тартылған ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК қаражатының қалдығы көрсетіледі (осы баған игеру сомасына өтеу кестесі болған кезде толтырылады).
10. Нысанның "Бағдарлама бойынша ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК ең жақын өтейтін негізгі борышының сомасы" деген 6-бағанында өтеу кестесіне сәйкес ең жақын өтелетін негізгі борыш сомасы көрсетіледі (осы баған игеру сомасына өтеу кестесі болған кезде толтырылады).
11. Нысанның "Бос қаражат қалдығы, барлығы" деген 7-бағанында бастапқы игеру шеңберінде бөлінген, ЖКС кредиттік қаражатты өтеу есебінен босаған есепті күнгі ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК уақытша бос қаражатының қалдығы көрсетіледі.
12. Нысанның "Бос қаражат қалдығы, оның ішінде ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК баланстан тыс шотында резервке қойылған" деген 8-бағанында ЖКС кредит беру үшін ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК баланстан тыс шотында резервке қойылған уақытша бос қаражат қалдығының сомасы көрсетіледі.
Басым жобаларға кредит
беру тетігі шеңберінде
ұсынылған қаражатты екінші
деңгейдегі банктердің мақсатты
пайдалануын талдау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Ұсынылады: "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамына.
Нысан әкімшілік деректерді жинауға арналған.
Әкімшілік деректер нысаны орналастырылған интернет ресурс: www.economy.gov.kz.
______________________________________________________________________________
(екінші деңгейдегі банк/өнеркәсіпті дамыту қоры/лизингтік компания/ "Аграрлық несиелік корпорация" акционерлік қоғамы атауы)
Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі шеңберінде бөлінген қаражаттың игерілуі туралы есеп

Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.12.2022 № 119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Представляется: в акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму".
Форма, предназначенная для сбора административных данных.
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz.
Отчет об освоении выделенных средств в рамках Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов
__________________________________________________________________________
(наименование банка второго уровня/фонда развития промышленности/лизинговой
компании/акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация")
Отчетный период 20 ___ год.
Индекс формы административных данных: ОАОО-1.
Периодичность: после завершения периода освоения выделенных средств.
Круг лиц, представляющих информацию: Банки второго уровня (далее – БВУ), фонд развития промышленности (далее – ФРП), лизинговые компании по финансовому лизингу (далее – ЛК) и акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация" (далее – АКК).
Срок представления формы административных данных: единоразово, по завершению периода освоения в срок не позднее 20 (двадцать) рабочих дней после завершения срока освоения в акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – финансовое агентство).
№ п/п
Наименование субъек та частно го предпринима тельст ва (далее – СЧП)
Область, город республиканско го значения и столица
Индивидуальный Идентификационный номер/ Бизнес–идентификацион ный номер,
Общий классификатор видов экономической деятельности
Сумма фактической выдачи займа
Отрасль (секция)
Под отрасль (раздел)
В том числе за счет средств "Механиз ма кредитования и финансового лизин га приоритетных проектов" (далее – Механизм)
В том числе за счет средств БВУ/ ФРП/ЛК/АКК
1
2
3
4
5
6
7
8
Продолжение таблицы
Срок займа, месяц
Валюта займа
Номинальная ставка вознаграждения
№ и дата кредитного соглашения
Целевое назначение
Инвестиции
Пополнение оборотных средств
Сумма
Удель ный вес, %
Сумма
Удельный вес, %
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Продолжение таблицы
Направление в рамках Механизма
Категория СЧП (малый бизнес/средний бизнес/крупный бизнес)
18
19
1) Краткий анализ и выводы финансового агентства по освоению БВУ/ФРП/ЛК/АКК средств в рамках Механизма (освоение средств/выданные займы в разбивке БВУ/ФРП/ЛК/АКК, разбивка по категориям СЧП, по видам деятельности, по направлениям, по целевому назначению, по месту реализации проекта, информация в разбивке регионов с краткими выводами и анализом).
Должностное лицо __________________________
(Фамилия, имя, отчество, (при его наличии) (подпись, печать (при наличии))
Ответственный работник _____________________
(Фамилия, имя, отчество, (при его наличии) (подпись, печать (при наличии))
Приложение к форме
"Отчет об освоении
выделенных средств в рамках
Механизма кредитования и
финансового лизинга
приоритетных проектов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об освоении выделенных средств в рамках Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов
(Индекс – ОАОО-1, периодичность: после завершения периода освоения выделенных средств).

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.12.2022 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есептік кезең 20_____ жыл.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ОАОО-1.
Кезеңділігі: бөлінген қаражатты игеру кезеңі аяқталғаннан кейін.
Ақпарат ұсынатын тұлғалар шеңбері: екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі – ЕДБ), өнеркәсіпті дамыту қоры (бұдан әрі – ӨДҚ), қаржылық лизинг бойынша лизингтік компаниялар (бұдан әрі – ЛК) және "Аграрлық кредиттік корпорация" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – АКК).
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: бір рет, игеру кезеңі аяқталғанда, игеру мерзімі аяқталғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – қаржы агенттігі).
РР/с №
Жеке кәсіпкерлік субъектінің (бұдан әрі –ЖКС) атауы
Облыс, республикалық маңызы бар қала және астана
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ Бизнес-сәйкестендіру нөмір
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы
жіктеуіші
Нақты қарыз беру сомасы
Сала (секция)
кіші сала (бөлім)
Оның ішінде "Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі" (бұдан әрі – Тетік) қаражаты есебінен
оның ішінде ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК қаражаты есебінен
1
2
3
4
5
6
7
8
Кестенің жалғасы
Қарыз мерзімі, ай
Қарыз валютасы
номиналды
сыйақы мөлшерлемесі
Кредит келісімінің № және күні
Нысаналы мақсаты
Инвестициялар
Айналым қаражатын толтыру
Сомасы
Үлес салмағы, %
Сомасы
Үлес салмағы, %
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Кестенің жалғасы
Тетік шеңберінде бағыт
ЖКС санаты (шағын бизнес/орта бизнес/ірі бизнес)
18
19
1) Тетік шеңберіндегі қаражатты ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК игеруі бойынша қаржы агенттігінің қысқаша талдауы мен тұжырымдары. (қаражатты игеру ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК бөлінісінде берілген қарыздар, ЖКС санаттары бойынша, қызметі түрлері бойынша, бағыттары бойынша, нысаналы мақсаты бойынша, жобаны іске асыру орны бойынша бөлу, қысқаша тұжырымдарымен және талдауымен бірге өңірлер бөлінісіндегі ақпарат).
Лауазымды тұлға _____________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы, мөр (болған жағдайда)
Жауапты жұмыскер _______________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы, мөр (болған жағдайда)
"Басым жобаларға кредит
беру және қаржылық лизинг
тетігі шеңберінде бөлінген
қаражаттың игерілуі туралы
есеп" нысанына
қосымша
"Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі шеңберінде бөлінген қаражаттың игерілуі туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
(Индексі – ОАОО-1, кезеңділігі: бөлінген қаражатты игеру кезеңі аяқталғаннан кейін)

1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение), определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об освоении выделенных средств в рамках Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования".
3. Форма составляется банками второго уровня (далее – БВУ), фонд развития промышленности (далее – ФРП), лизинговыми компаниями по финансовому лизингу (далее – ЛК) и акционерным обществом "Аграрная кредитная корпорация" (далее – АКК). Данные в Форме заполняются в тысячах тенге, если не указано иное.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета и исполнитель.
5. В графе 1 формы "№ п/п" указывается порядковый номер по порядку. Последующая информация, не должна прерывать нумерацию по порядку.
6. В графе 2 формы "Наименование субъекта частного предпринимательства (далее – СЧП)" указывается полное наименование СЧП – участника Национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728, с отражением юридического статуса.
7. В графе 3 формы "Область, город республиканского значения и столица" указывается наименование области, города республиканского значения или столицы, соответствующее месту регистрации предпринимателя.
8. В графе 4 формы "Индивидуальный Идентификационный номер/Бизнесидентификационный номер" указывается индивидуальный идентификационный номер для физического лица или бизнес–идентификационный номер предпринимателя (при наличии) для юридического лица.
9. В графе 5 формы "Общий классификатор видов экономической деятельности" "Отрасль (секция)" указывается секция по общему классификатору видов экономической деятельности, в рамках которой реализуется проект предпринимателя.
10. В графе 6 формы "Общий классификатор видов экономической деятельности" "Подотрасль (раздел)" указывается четвертый уровень классификации ОКЭД, обозначенный четырехзначным цифровым кодом.
11. В графе 7 формы "Сумма фактической выдачи займа" "В том числе за счет средств "Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов" (далее – Механизм)" указывается сумма кредитных средств, фактически выданных заемщику в рамках соглашения об открытии кредитной линии/договора банковского займа за счет средств Механизма.

1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі шеңберінде бөлінген қаражаттың игерілуі туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі – ЕДБ)/өнеркәсіпті дамыту қоры (бұдан әрі – ӨДҚ)/қаржылық лизинг бойынша лизингтік компаниялар (бұдан әрі – ЛК)/"Аграрлық кредиттік корпорация" АҚ (бұдан әрі – АКК) жасайды. Егер өзгеше көрсетілмесе, Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
5. "Р/с №" деген Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі. Кейінгі ақпаратты жазғанда, нөмірлену реті үзілмеуі тиіс.
6. Нысанның "Жеке кәсіпкерлік субъектісінің (бұдан әрі – ЖКС) атауы" деген 2-бағанында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаға қатысушының – ЖКС толық атауы заңды мәртебесі көрсетіле отырып, жазылады.
7. Нысанның "Облыс, республикалық маңызы бар қала және астана" деген 3-бағанында кәсіпкердің тіркелген орнына сәйкес келетін облыс немесе республикалық маңызы бар қала немесе астана көрсетіледі.
8. Нысанның "Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі" деген 4-бағанында жеке тұлға үшін жеке сәйкестендіру нөмірі немесе заңды тұлға үшін кәсіпкердің бизнес сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі.
9. Нысанның "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші" "Сала (секция)" деген 5-бағанында кәсіпкердің жобасы іске асырылатын экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша секция көрсетіледі.
10. Нысанның "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші" "Кіші сала (бөлім)" деген 6-бағанында төрт таңбалы цифрлық кодпен белгіленген ЭҚЖЖ сыныптамасының төртінші деңгейі көрсетіледі.
11. Нысанның "Нақты қарыз беру сомасы" "Оның ішінде "Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі (бұдан әрі – Тетік)" қаражаты есебінен" деген 7-бағанында Тетік қаражаты есебінен кредиттік желі ашу туралы келісім/банктік қарыз шарты шеңберінде қарыз алушыға нақты берілген кредиттік қаражат сомасы көрсетіледі.

12. В графе 8 формы "Сумма фактической выдачи займа" "В том числе за счет средств БВУ/ФРП/ЛК/АКК" указывается сумма кредитных средств, фактически выданных заемщику в рамках соглашения об открытии кредитной линии/договора банковского займа за счет собственных средств БВУ/ФРП/ЛК/АКК.
13. В графе 9 формы "Срок займа месяц" указывается срок предоставления кредита, рассчитанный в месяцах.
14. В графе 10 формы "Валюта займа" указывается валюта кредита.
15. В графе 11 формы "Номинальная ставка вознаграждения" указывается номинальная ставка вознаграждения, установленная по кредиту в рамках соглашения об открытии кредитной линии/договора банковского займа.
16. В графе 12 и 13 формы "Номер и дата кредитного соглашения" указывается номер договора банковского займа/соглашения об открытии кредитной линии, заключенного между БВУ/ФРП/ЛК/АКК и заемщиком.
17. В графе формы "Целевое назначение" подграфа "Инвестиции" в графе 14 "Сумма" указывается сумма кредитных средств, направленная на инвестиционные цели.
18. В графе 15 формы "Удельный вес %" указывается доля кредитных средств, направленная на инвестиционные цели в процентном выражении.
19. В подграфе "Пополнение оборотных средств" в графе 16 формы "Сумма" указывается сумма кредитных средств, направленная на пополнение оборотных средств.
20. В графе 17 формы "Удельный вес %" указывается доля кредитных средств, направленная на пополнение оборотных средств.
21. В графе 18 формы "Направление в рамках Механизма" указывается направление:
1) переработка в агропромышленном комплексе (далее – АПК);
2) производство в АПК;
3) обрабатывающая промышленность и услуги.
22. В графе 19 формы "Категория СЧП (малый бизнес/средний бизнес/крупный бизнес)" указывается категория СЧП в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Приложение 5
к Правилам проведения анализа
целевого использования средств
банками второго уровня,
предоставленных в рамках
механизма кредитования
приоритетных проектов
Отчет акционерного общества "______________" по освоению выделенных средств (представляется БВУ/АКК финансовому агентству, представляется финансовым агентством в Уполномоченный орган по предпринимательству (в тысячах тенге)
Сноска. Приложение 5 исключено приказом Министра национальной экономики РК от 02.03.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Нысанның "Нақты қарызды беру сомасы" "Оның ішінде ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АКК қаражаты есебінен" деген 8-бағанында ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АКК меншікті қаражаты есебінен кредиттік желі ашу туралы келісім/банктік қарыз шарты шеңберінде қарыз алушыға іс жүзінде берілген кредиттік қаражат сомасы көрсетіледі.
13. Нысанның "Қарыз мерзімі, ай" деген 9-бағанында айлармен есептелген кредит беру мерзімі көрсетіледі.
14. Нысанның "Қарыз валютасы" деген 10-бағанында кредит валютасы көрсетіледі.
15. Нысанның "Номиналды сыйақы мөлшерлемесі" деген 11-бағанында кредиттік желі ашу туралы келісім/банктік қарыз шарты шеңберінде кредит бойынша белгіленген номиналды сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
16. Нысанның "Кредиттік келісімнің нөмірі және күні" деген 12 және 13-бағандарында ЕДБ/ӨДҚ/ЛК/АНК мен қарыз алушы арасында жасалған банктік қарыз шартының/кредиттік желі ашу туралы келісімнің нөмірі мен күні көрсетіледі.
17. Нысанның "Нысаналы мақсаты" деген бағанының "Инвестициялар" деген кіші бағанының "Сомасы" деген 14-бағанында инвестициялық мақсаттарға бағытталған кредит қаражатының сомасы көрсетіледі.
18. Нысанның "Үлес салмағы %" деген 15-бағанында пайыздық мәнде инвестициялық мақсаттарға бағытталған кредит қаражатының үлесі көрсетіледі.
19. Нысанның "Сомасы" 16-бағанының "Айналым қаражатын толықтыру" деген кіші бағанында айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредит қаражатының сомасы көрсетіледі.
20. Нысанның "Үлес салмағы %" деген 17-бағанында айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредит қаражатының үлесі көрсетіледі.
21. Нысанның "Тетік шеңберіндегі бағыт" деген 18-бағанында:
1) агроөнеркәсіптік кешендегі (бұдан әрі – АӨК) қайта өңдеу;
2) АӨК өндірісі;
3) өңдеу өнеркәсібі мен көрсетілетін қызметтер бағыты көрсетіледі.
22. Нысанның "ЖКС санаты (шағын бизнес/орта бизнес/ірі бизнес)" деген 19-бағанында ЖКС санаты Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес көрсетіледі.
Басым жобаларға кредит беру
тетігі шеңберінде ұсынылған
қаражатты екінші деңгейдегі
банктердің, мақсатты
пайдалануына талдау жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Бөлінген қаражатты "______________" акционерлік қоғамының игеруі туралы есеп (ЕДБ/АНК қаржы агенттігіне ұсынады, қаржы агенттігі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға ұсынады (мың теңге)
Р/с №
Жеке кәсіпкерлік субъектінің (әрі қарай –ЖКС) атауы
Облыс, республикалық маңызы бар қала және астана
Жеке сәйкестендірме нөмірі/ Бизнес-сәйкестендірме нөмірі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы
жіктеуіші
Іс жүзінде қарыз беру сомасы
Сала (секция)
кіші сала (бөлім)
оның ішінде Тетік қаражаты есебінен
оның ішінде ЕДБ/АНК қаражаты есебінен
1
2
3
4
5
6
7
8
Кестенің жалғасы
Қарыз мерзімі, ай
Қарыз валютасы
Сыйақының номиналды мөлшерлемесі
Кредит келісімінің № және күні
нысаналы мақсаты
Инвестициялар
Айналым қаражатын толтыру
Сомасы
Үлес салмағы, %
Сомасы
Үлес салмағы, %
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Кестенің жалғасы
Тетік шеңберіндегі бағыт*
ЖКС санаты (шағын бизнес/орта бизнес/ірі бизнес)
Бағдарлама/Тетік шарттарына ЖКС сәйестігі (сәйкес келеді/сәйкес келмейді)
Бағдарлама/Тетік шарттарына ЖКС жобасының сәйестігі (сәйкес келеді/сәйкес келмейді)
18
19
20
21
1) Тетік шеңберіндегі қаражатты екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – ЕДБ), "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ-ның (бұдан әрі – АНК) игеруі бойынша қаржы агенттігінің қысқаша талдауы мен тұжырымдары.
(қаражатты игеру/ЕДБ/АНК бөлінісінде берілген қарыздар, ЖКС санаттары бойынша, қызметітүрлері бойынша, бағыттары бойынша, нысаналы мақсаты бойынша, жоба іске асырылатын орын бойынша бөлу, қысқаша тұжырымдарымен және талдауымен бірге өңірлер бөлінісіндегі ақпарат).
Лауазымды тұлға __________________________Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) (қолы, мөр (болған жағдайда)
Жауапты жұмыскер ____________________ Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) (қолы, мөр (болған жағдайда)
* Бағытын көрсету қажет:
1) Агроөнеркәсіптік кешендегі (әрі қарай – АӨК) өңдеу;
2) АӨК-дегі өндіріс;
3) өңдеуші өнеркәсіп және қызметтер.