О внесении изменения и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2017 года № 553 "Об утверждении типовых учебных программ и типовых учебных планов по специальностям технического и профессионального образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 января 2021 года № 22. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2021 года № 22087. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
Сноска. Утратил силу приказом Министра просвещения РК от 01.09.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2017 года № 553 "Об утверждении типовых учебных программ и типовых учебных планов по специальностям технического и профессионального образования" (зарегистрирован в Реестре государственных нормативных правовых актов под № 16013, опубликован в информационной системе Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде от 22 декабря 2017 года), следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
"1) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Начальное образование" согласно приложениям 1 и 2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Начальное образование" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
2) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Дизайн (по профилю)" согласно приложениям 4 и 5 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн (по профилю)" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
3) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Театрально-декоративное искусство (по профилю)" согласно приложениям 7 и 8 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Театрально-декоративное искусство (по профилю)" согласно приложению 9 к настоящему приказу;
4) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)" согласно приложениям 10 и 11 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)" согласно приложению 12 к настоящему приказу;

"Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 31 қазандағы № 553 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 18 қаңтардағы № 22 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 20 қаңтарда № 22087 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 01.09.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 31 қазандағы № 553 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16013 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банк жүйесінде 2017 жылғы 22 желтоқсанда жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) "Бастауыш білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес және "Бастауыш білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 3-қосымшаға сәйкес;
2) "Дизайн (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 4 және 5-қосымшаларға сәйкес және "Дизайн (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 6-қосымшаға сәйкес;
3) "Театр-декорациясы өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 7 және 8-қосымшаларға сәйкес және "Театр-декорациясы өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 9-қосымшаға сәйкес;
4) "Сәндік-қолданбалы өнері және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 10 және 11-қосымшаларға сәйкес және "Сәндік-қолданбалы өнері және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 12-қосымшаға сәйкес;

5) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Ювелирное дело (по отраслям)" согласно приложениям 13 и 14 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ювелирное дело (по отраслям)" согласно приложению 15 к настоящему приказу;
6) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники (по отраслям)" согласно приложениям 16 и 17 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники (по отраслям)" согласно приложению 18 к настоящему приказу;
7) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Слесарное дело" согласно приложениям 19 и 20 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Слесарное дело" согласно приложению 21 к настоящему приказу;
8) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Парикмахерское искусство и декоративная косметика" согласно приложениям 22 и 23 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Парикмахерское искусство и декоративная косметика" согласно приложению 24 к настоящему приказу;
9) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Химическая чистка и крашение изделий" согласно приложениям 25 и 26 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Химическая чистка и крашение изделий" согласно приложению 27 к настоящему приказу;
10) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Фотодело" согласно приложениям 28 и 29 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Фотодело" согласно приложению 30 к настоящему приказу;
11) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Организация обслуживания гостиничных хозяйств" согласно приложениям 31 и 32 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация обслуживания гостиничных хозяйств" согласно приложению 33 к настоящему приказу;
12) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Организация питания" согласно приложениям 34, 35, 35-1 и 35-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация питания" согласно приложению 36 и 36-1 к настоящему приказу;

5) "Зергерлік ісі (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 13 және 14-қосымшаларға сәйкес және "Зергерлік ісі (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 15-қосымшаға сәйкес;
6) "Телекоммуникациялық құралдар мен тұрмыстық техникаларды жөндеу және қызмет көрсету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 16 және 17-қосымшаларға сәйкес және "Телекоммуникациялық құралдар мен тұрмыстық техникаларды жөндеу және қызмет көрсету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 18-қосымшаға сәйкес;
7) "Слесарлық іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 19 және 20-қосымшаларға сәйкес және "Слесарлық іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 21-қосымшаға сәйкес;
8) "Шаштараз өнері және сәндік косметика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 22 және 23-қосымшаларға сәйкес және "Шаштараз өнері және сәндік косметика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 24-қосымшаға сәйкес;
9) "Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 25 және 26-қосымшаларға сәйкес және "Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 27-қосымшаға сәйкес;
10) "Фото ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 28 және 29-қосымшаларға сәйкес және "Фото ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 30-қосымшаға сәйкес;
11) "Қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 31 және 32-қосымшаларға сәйкес және "Қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 33-қосымшаға сәйкес;
12) "Тамақтандыруды ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 34, 35, 35-1 және 35-2 қосымшаларға сәйкес және "Тамақтандыруды ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 36 және 36-1 қосымшаларға сәйкес;

13) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Делопроизводство и архивоведение (по отраслям и областям применения)" согласно приложениям 37 и 38 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Делопроизводство и архивоведение (по отраслям и областям применения)" согласно приложению 39 к настоящему приказу;
14) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Туризм (по отраслям)" согласно приложениям 40 и 41 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Туризм (по отраслям)" согласно приложению 42 к настоящему приказу;
15) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Маркетинг (по отраслям)" согласно приложениям 43 и 44 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Маркетинг (по отраслям)" согласно приложению 45 к настоящему приказу;
16) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)" согласно приложениям 46, 47, 47-1 и 47-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)" согласно приложению 48 и 48-1 к настоящему приказу;
17) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых" согласно приложениям 49, 50, 50-1 и 50-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 51 и 51-1 к настоящему приказу;
18) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Гидрогеология и инженерная геология" согласно приложениям 52 и 53 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гидрогеология и инженерная геология" согласно приложению 54 к настоящему приказу;
19) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых" согласно приложениям 55 и 56 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 57 к настоящему приказу;

13) "Іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 37 және 38-қосымшаларға сәйкес және "Іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 39-қосымшаға сәйкес;
14) "Туризм" (салалар бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 40 және 41-қосымшаларға сәйкес және "Туризм" (салалар бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 42-қосымшаға сәйкес;
15) "Маркетинг" (салалар бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 43 және 44-қосымшаларға сәйкес және "Маркетинг" (салалар бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 45-қосымшаға сәйкес;
16) "Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 46, 47, 47-1 және 47-2-қосымшаларға сәйкес және "Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 48 және 48-1-қосымшаларға сәйкес;
17) "Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау технологиясы және техникасы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 49, 50, 50-1 және 50-2-қосымшаларға сәйкес және "Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау технологиясы және техникасы" мамандығы бойынша және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 51 және 51-1-қосымшаларға сәйкес;
18) "Гидрогеология және инженерлік геология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 52 және 53-қосымшаларға сәйкес және "Гидрогеология және инженерлік геология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 54-қосымшаға сәйкес;
19) "Геофизикалық тәсілдер мен пайдалы қазбаларды іздеу және барлау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 55 және 56-қосымшаларға сәйкес және "Геофизикалық тәсілдер мен пайдалы қазбаларды іздеу және барлау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 57-қосымшаға сәйкес;

20) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложениям 58, 59, 59-1 и 59-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 60 и 60-1 к настоящему приказу;
21) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Открытая разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложениям 61 и 62 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Открытая разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 63 к настоящему приказу;
22) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования" согласно приложениям 64, 65, 65-1 и 65-2 и типовую учебную программу технического и профессионального, образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования" согласно приложению 66 и 66-1 к настоящему приказу;
23) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых (углеобогащение)" согласно приложениям 67 и 68 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых (углеобогащение)" согласно приложению 69 к настоящему приказу;
24) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых (рудообогащение)" согласно приложениям 70 и 71 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых (рудообогащение)" согласно приложению 72 к настоящему приказу;
25) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт карьерного электромеханического оборудования" согласно приложениям 73 и 74 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт карьерного электромеханического оборудования" согласно приложению 75 к настоящему приказу;
26) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Маркшейдерское дело" согласно приложениям 76 и 77 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Маркшейдерское дело" согласно приложению 78 к настоящему приказу;

20) "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 58, 59 59-1 және 59-2-қосымшаларға сәйкес және "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 60 және 60-1-қосымшаларға сәйкес;
21) "Пайдалы қазбаларды ашық түрде қазу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 61 және 62-қосымшаларға сәйкес және "Пайдалы қазбаларды ашық түрде қазу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 63-қосымшаға сәйкес;
22) "Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 64, 65 65-1 және 65-2-қосымшаларға сәйкес және "Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 66 және 66-1-қосымшаларға сәйкес;
23) "Пайдалы қазбаларды байыту (көмір байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 67 және 68-қосымшаларға сәйкес және "Пайдалы қазбаларды байыту (көмір байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 69-қосымшаға сәйкес;
24) "Пайдалы қазбаларды байыту (кен байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 70 және 71-қосымшаларға сәйкес және "Пайдалы қазбаларды байыту (кен байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 72-қосымшаға сәйкес;
25) "Ашық кеніштің электр-механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 73 және 74-қосымшаларға сәйкес және "Ашық кеніштің электр-механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 75-қосымшаға сәйкес;
26) "Маркшейдерлік іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 76 және 77-қосымшаларға сәйкес және "Маркшейдерлік іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 78-қосымшаға сәйкес;

27) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Строительство подземных сооружений" согласно приложениям 79 и 80 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство подземных сооружений" согласно приложению 81 к настоящему приказу;
28) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ (по профилю)" согласно приложениям 82 и 83 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ (по профилю)" согласно приложению 84 к настоящему приказу;
29) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Сооружение и эксплуатация газонефтепроводов и газонефтехранилищ" согласно приложениям 85 и 86 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Сооружение и эксплуатация газонефтепроводов и газонефтехранилищ" согласно приложению 87 к настоящему приказу;
30) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Ремонт и обслуживание электрических систем компрессорных станций и подземных трубопроводов" согласно приложениям 88 и 89 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ремонт и обслуживание электрических систем компрессорных станций и подземных трубопроводов" согласно приложению 90 к настоящему приказу;
31) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Монтаж технологического оборудования и трубопроводов" согласно приложениям 91 и 92 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж технологического оборудования и трубопроводов" согласно приложению 93 к настоящему приказу;
32) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Транспортировка и хранение нефти и газа" согласно приложениям 94 и 95 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Транспортировка и хранение нефти и газа" согласно приложению 96 к настоящему приказу;
33) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт оборудования нефтяных и газовых промыслов" согласно приложениям 97 и 98 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт оборудования нефтяных и газовых промыслов" согласно приложению 99 к настоящему приказу;

27) "Жер асты құрылымдарының құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 79 және 80 қосымшаларға сәйкес және "Жер асты құрылымдарының құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 81-қосымшаға сәйкес;
28) "Мұнай мен газ скважиналарын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы" (бейін бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 82 және 83-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай мен газ скважиналарын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы" (бейін бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 84-қосымшаға сәйкес;
29) "Мұнай-газ құбырлары мен мұнай-газ қоймаларын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 85 және 86-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай-газ құбырлары мен мұнай-газ қоймаларын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 87-қосымшаға сәйкес;
30) "Компрессорлық стансалар мен жер асты құбырларының электр жүйесін жөндеу және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 88 және 89-қосымшаларға сәйкес және "Компрессорлық стансалар мен жер асты құбырларының электр жүйесін жөндеу және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 90-қосымшаға сәйкес;
31) "Технологиялық жабдықтар мен құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 91 және 92-қосымшаларға сәйкес және "Технологиялық жабдықтар мен құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 93-қосымшаға сәйкес;
32) "Мұнай мен газды тасымалдау және сақтау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 94 және 95-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай мен газды тасымалдау және сақтау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 96-қосымшаға сәйкес;
33) "Мұнай мен газ кәсіпшіліктерінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 97 және 98-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай мен газ кәсіпшіліктерінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 99-қосымшаға сәйкес;

34) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт оборудования предприятий нефтегазоперерабатывающей и химической промышленности (по видам)" согласно приложениям 100 и 101 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт оборудования предприятий нефтегазоперерабатывающей и химической промышленности (по видам)" согласно приложению 102 к настоящему приказу;
35) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений (по профилю)" согласно приложениям 103 и 104 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений (по профилю)" согласно приложению 105 к настоящему приказу;
36) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Сооружения и эксплуатация газонефтепроводов, газонефтехранилищ и заправочных станций" согласно приложениям 106 и 107 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Сооружения и эксплуатация газонефтепроводов, газонефтехранилищ и заправочных станций" согласно приложению 108 к настоящему приказу;
37) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство химических волокон" согласно приложениям 109 и 110 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство химических волокон" согласно приложению 111 к настоящему приказу;
38) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Резино-техническое производство" согласно приложениям 112 и 113 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Резино-техническое производство" согласно приложению 114 к настоящему приказу;
39) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство шин и процесс вулканизации" согласно приложениям 115 и 116 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство шин и процесс вулканизации" согласно приложению 117 к настоящему приказу;
40) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" согласно приложениям 118 и 119 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" согласно приложению 120 к настоящему приказу;

34) "Мұнай, газ өндеу және химия өнеркәсібінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және өндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 100 және 101-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай, газ өндеу және химия өнеркәсібінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және өндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 102-қосымшаға сәйкес;
35) "Мұнай мен газ кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 103 және 104-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай мен газ кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 105-қосымшаға сәйкес;
36) "Мұнай-газ құбырларын, мұнай-газ қоймалары мен жанар май құю станцияларын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 106 және 107-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай-газ құбырларын, мұнай-газ қоймалары мен жанар май құю станцияларын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 108-қосымшаға сәйкес;
37) "Химиялық талшықтар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 109 және 110-қосымшаларға сәйкес және "Химиялық талшықтар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 111-қосымшаға сәйкес;
38) "Резеңке-техникалық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 112 және 113 қосымшаларға сәйкес және "Резеңке-техникалық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 114-қосымшаға сәйкес;
39) "Шина өндірісі және вулканизация процесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 115 және 116-қосымшаларға сәйкес және "Шина өндірісі және вулканизация процесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 117-қосымшаға сәйкес;
40) "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 118 және 119-қосымшаларға сәйкес және "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 120-қосымшаға сәйкес;

41) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Химическая технология и производство (по видам)" согласно приложениям 121 и 122 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Химическая технология и производство (по видам)" согласно приложению 123 к настоящему приказу;
42) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Коксохимическое производство" согласно приложениям 124 и 125 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Коксохимическое производство" согласно приложению 126 к настоящему приказу;
43) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология переработки нефти и газа" согласно приложениям 127 и 128 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология переработки нефти и газа" согласно приложению 129 к настоящему приказу;
44) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электрооборудование электрических станций и сетей (по видам)" согласно приложениям 130 и 131 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электрооборудование электрических станций и сетей (по видам)" согласно приложению 132 к настоящему приказу;
45) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электроснабжение (по отраслям)" согласно приложениям 133 и 134 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электроснабжение (по отраслям)" согласно приложению 135 к настоящему приказу;
46) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог" согласно приложениям 136 и 137 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог" согласно приложению 138 к настоящему приказу;
47) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций" согласно приложениям 139 и 140 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций" согласно приложению 141 к настоящему приказу;

41) "Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 121 және 122-қосымшаларға сәйкес және "Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 123-қосымшаға сәйкес;
42) "Коксохимиялық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 124 және 125-қосымшаларға сәйкес және "Коксохимиялық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 126-қосымшаға сәйкес;
43) "Мұнай және газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 127 және 128-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай және газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 129-қосымшаға сәйкес;
44) "Электр станциялары мен желілерінің электр жабдықтары" (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 130 және 131-қосымшаларға сәйкес және "Электр станциялары мен желілерінің электр жабдықтары" (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 132-қосымшаға сәйкес;
45) "Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 133 және 134-қосымшаларға сәйкес және "Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 135-қосымшаға сәйкес;
46) "Темір жолдардың электр техникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 136 және 137-қосымшаларға сәйкес және "Темір жолдардың электр техникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 138-қосымшаға сәйкес;
47) "Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 139 және 140-қосымшаларға сәйкес және "Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 141-қосымшаға сәйкес;

48) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)" обучения согласно приложениям 142 и 143 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)" согласно приложению 144 к настоящему приказу;
49) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электрическое и электромеханическое оборудование (по видам)" согласно приложениям 145 и 146 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электрическое и электромеханическое оборудование (по видам)" согласно приложению 147 к настоящему приказу;
50) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования (по видам)" согласно приложениям 148 и 149 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования (по видам)" согласно приложению 150 к настоящему приказу;
51) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Обслуживание и ремонт доменной печи" согласно приложениям 151, 152, 152-1 и 152-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обслуживание и ремонт доменной печи" согласно приложению 153 и 153-1 к настоящему приказу;
52) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Металлургия черных металлов (по видам)" согласно приложениям 154, 155, 155-1 и 155-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Металлургия черных металлов (по видам)" согласно приложению 156 и 156-1 к настоящему приказу;
53) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Металлургия цветных металлов" согласно приложениям 157 и 158 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Металлургия цветных металлов" согласно приложению 159 к настоящему приказу;
54) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Литейное производство" согласно приложениям 160 и 161 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Литейное производство" согласно приложению 162 к настоящему приказу;

48) "Жылу-техникалық жабдық және жылумен қамтамасыз ету жүйелері (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 142 және 143-қосымшаларға сәйкес және "Жылу-техникалық жабдық және жылумен қамтамасыз ету жүйелері (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 144-қосымшаға сәйкес;
49) "Электр және электр механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 145 және 146-қосымшаларға сәйкес және "Электр және электр механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 147-қосымшаға сәйкес;
50) "Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 148 және 149-қосымшаларға сәйкес және "Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 150-қосымшаға сәйкес;
51) "Домна пештерін жөндеу және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 151, 152, 152-1 және 152-2-қосымшаларға сәйкес және "Домна пештерін жөндеу және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 153 және 153-1-қосымшаларға сәйкес;
52) "Қара металдар металлургиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 154, 155, 155-1 және 155-2 -қосымшаларға сәйкес және "Қара металдар металлургиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 156 және 156-1-қосымшаларға сәйкес;
53) "Түсті металдар металлургиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 157 және 158-қосымшаларға сәйкес және "Түсті металдар металлургиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 159-қосымшаға сәйкес;
54) "Құю өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 160 және 161-қосымшаларға сәйкес және "Құю өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 162-қосымшаға сәйкес;

55) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Металлообработка (по видам)" согласно приложениям 163 и 164 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Металлообработка (по видам)" согласно приложению 165 к настоящему приказу;
56) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Прокатное производство" согласно приложениям 166 и 167 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Прокатное производство" согласно приложению 168 к настоящему приказу;
57) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Трубное производство" согласно приложениям 169 и 170 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Трубное производство" согласно приложению 171 к настоящему приказу;
58) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Автоматические линии и агрегатные станки" согласно приложениям 172 и 173 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Автоматические линии и агрегатные станки" согласно приложении 174 к настоящему приказу;
59) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Гибкие автоматические линии" согласно приложениям 175 и 176 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гибкие автоматические линии" согласно приложению 177 к настоящему приказу;
60) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Механообработка, контрольно-измерительные приборы и автоматика в промышленности" согласно приложениям 178 и 179 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Механообработка, контрольно-измерительные приборы и автоматика в промышленности" согласно приложению 180 к настоящему приказу;
61) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология машиностроения (по видам)" согласно приложениям 181 и 182 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология машиностроения (по видам)" согласно приложению 183 к настоящему приказу;
62) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Монтаж в машиностроении и испытание автомобиля" согласно приложениям 184 и 185 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж в машиностроении и испытание автомобиля" согласно приложению 186 к настоящему приказу;

55) "Металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 163 және 164-қосымшаларға сәйкес және "Металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 165-қосымшаға сәйкес;
56) "Прокаттау өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 166 және 167-қосымшаларға сәйкес және "Прокаттау өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 168-қосымшаға сәйкес;
57) "Құбыр өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 169 және 170-қосымшаларға сәйкес және "Құбыр өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 171-қосымшаға сәйкес;
58) "Автоматты желілер және агрегаттық станоктар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 172 және 173-қосымшаларға сәйкес және "Автоматты желілер және агрегаттық станоктар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 174-қосымшаға сәйкес;
59) "Икемді автоматты желілер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 175 және 176-қосымшаларға сәйкес және "Икемді автоматты желілер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 177-қосымшаға сәйкес;
60) "Механикалық өңдеу, өлшеу-бақылау құралдары және өндірістегі автоматика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 178 және 179-қосымшаларға сәйкес және "Механикалық өңдеу, өлшеу-бақылау құралдары және өндірістегі автоматика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 180-қосымшаға сәйкес;
61) "Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 181 және 182-қосымшаларға сәйкес және "Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 183-қосымшаға сәйкес;
62) "Машина жасаудағы монтаж және автомобильді сынау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 184 және 185-қосымшаларға сәйкес және "Машина жасаудағы монтаж және автомобильді сынау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 186-қосымшаға сәйкес;

63) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство летательных аппаратов" согласно приложениям 187 и 188 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство летательных аппаратов" согласно приложению 189 к настоящему приказу;
64) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство авиационных приборов" согласно приложениям 190 и 191 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство авиационных приборов" согласно приложению 192 к настоящему приказу;
65) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов" согласно приложениям 193, 194, 194-1, 194-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов" согласно приложению 195 и 195-1 к настоящему приказу;
66) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электрорадиомонтаж морской техники" согласно приложениям 196 и 197 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электрорадиомонтаж морской техники" согласно приложению 198 к настоящему приказу;
67) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта (по отраслям)" согласно приложениям 199 и 200 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта (по отраслям)" согласно приложению 201 к настоящему приказу;
68) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и оборудования (по отраслям)" согласно приложениям 202 и 203 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и оборудования (по отраслям)" согласно приложению 204 к настоящему приказу;
69) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)" согласно приложениям 205 и 206 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)" согласно приложению 207 к настоящему приказу;

63) "Ұшу аппаратарының өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 187 және 188-қосымшаларға сәйкес және "Ұшу аппаратарының өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 189-қосымшаға сәйкес;
64) "Авиациялық құралдар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 190 және 191-қосымшаларға сәйкес және "Авиациялық құралдар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 192-қосымшаға сәйкес;
65) "Кеме жасау және кеме машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 193, 194, 194-1 және 194-2-қосымшаларға сәйкес және "Кеме жасау және кеме машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 195 және 195-1-қосымшаларға сәйкес;
66) "Теңіз техникасын электр радиолық монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 196 және 197-қосымшаларға сәйкес және "Теңіз техникасын электр радиолық монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 198-қосымшаға сәйкес;
67) "Қала электр көліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 199 және 200-қосымшаларға сәйкес және "Қала электр көліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 201-қосымшаға сәйкес;
68) "Көтергіш көлік, құрылыс, жол машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 202 және 203-қосымшаларға сәйкес және "Көтергіш көлік, құрылыс, жол машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 204-қосымшаға сәйкес;
69) "Темір жол жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 205 және 206-қосымшаларға сәйкес және "Темір жол жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 207-қосымшаға сәйкес;

70) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Токарное дело и металлообработка (по видам)" согласно приложениям 208 и 209 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Токарное дело и металлообработка (по видам)" согласно приложению 210 к настоящему приказу;
71) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Грузоподъемные машины и транспортеры" согласно приложениям 211 и 212 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Грузоподъемные машины и транспортеры" согласно приложению 213 к настоящему приказу;
72) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация машин и оборудования промышленности" согласно приложениям 214 и 215 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация машин и оборудования промышленности" согласно приложению 216 к настоящему приказу;
73) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Машины и оборудование в металлургии" согласно приложениям 217 и 218 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Машины и оборудование в металлургии" согласно приложению 219 к настоящему приказу;
74) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Сварочное дело (по видам)" согласно приложениям 220 и 221 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Сварочное дело (по видам)" согласно приложению 222 к настоящему приказу;
75) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электромеханическое оборудование в промышленности (по видам)" согласно приложениям 223 и 224 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электромеханическое оборудование в промышленности (по видам)" согласно приложению 225 к настоящему приказу;
76) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Оборудование предприятий питания, торговли и мясной промышленности" согласно приложениям 226 и 227 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Оборудование предприятий питания, торговли и мясной промышленности" согласно приложению 228 к настоящему приказу;
77) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Холодильно-компрессорные машины и установки" согласно приложениям 229 и 230 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Холодильно-компрессорные машины и установки" согласно приложению 231 к настоящему приказу;

70) "Токарлық іс және металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 208 және 209-қосымшаларға сәйкес және "Токарлық іс және металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 210-қосымшаға сәйкес;
71) "Жүк көтергіш машиналар және транспортерлер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 211 және 212-қосымшаларға сәйкес және "Жүк көтергіш машиналар және транспортерлер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 213-қосымшаға сәйкес;
72) "Өнеркәсіп машиналары мен жабдықтарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 214 және 215-қосымшаларға сәйкес және "Өнеркәсіп машиналары мен жабдықтарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 216-қосымшаға сәйкес;
73) "Металлургиядағы машиналар мен жабдықтар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 217 және 218-қосымшаларға сәйкес және "Металлургиядағы машиналар мен жабдықтар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 219-қосымшаға сәйкес;
74) "Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 220 және 221-қосымшаларға сәйкес және "Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 222-қосымшаға сәйкес;
75) "Өндірістегі электрлік-механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 223 және 224-қосымшаларға сәйкес және "Өндірістегі электрлік-механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 225-қосымшаға сәйкес;
76) "Тамақ, сауда және ет өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 226 және 227-қосымшаларға сәйкес және "Тамақ, сауда және ет өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 228-қосымшаға сәйкес;
77) "Тоңазытқыш-компрессорлық машиналар және қондырғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 229 және 230-қосымшаларға сәйкес және "Тоңазытқыш-компрессорлық машиналар және қондырғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 231-қосымшаға сәйкес;

78) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание технологических машин и оборудования (по видам)" согласно приложениям 232 и 233 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание технологических машин и оборудования (по видам)" согласно приложению 234 к настоящему приказу;
79) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники" согласно приложениям 235 и 236 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники" согласно приложению 237 к настоящему приказу;
80) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта" согласно приложениям 238, 239, 239-1 и 239-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта" согласно приложению 240 и 240-1 к настоящему приказу;
81) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям)" согласно приложениям 241 и 242 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям)" согласно приложению 243 к настоящему приказу;
82) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложениям 244, 245, 245-1 и 245-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложению 246 и 246-1 к настоящему приказу;
83) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация водного транспорта (по профилю)" согласно приложениям 247, 248, 248-1 и 248-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация водного транспорта (по профилю)" согласно приложению 249 и 249-1 к настоящему приказу;
84) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Организация дорожного движения" согласно приложениям 250 и 251 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация дорожного движения" согласно приложению 252 к настоящему приказу;

78) "Технологиялық машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 232 және 233-қосымшаларға сәйкес және "Технологиялық машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 234-қосымшаға сәйкес;
79) "Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 235 және 236-қосымшаларға сәйкес және "Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 237-қосымшаға сәйкес;
80) "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 238, 239, 239-1 және 239-2-қосымшаларға сәйкес және "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 240 және 240-1-қосымшаларға сәйкес;
81) "Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 241 және 242-қосымшаларға сәйкес және "Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 243-қосымшаға сәйкес;
82) "Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 244, 245, 245-1 және 245-2-қосымшаларға сәйкес және "Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 246 және 246-1-қосымшаларға сәйкес;
83) "Су көлігін пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 247, 248, 248-1 және 248-2-қосымшаларға сәйкес және "Су көлігін пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 249 және 249-1-қосымшаларға сәйкес;
84) "Жол қозғалысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 250 және 251-қосымшаларға сәйкес және "Жол қозғалысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 252-қосымшаға сәйкес;

85) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология обработки волокнистых материалов" согласно приложениям 253, 254, 254-1 и 254-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология обработки волокнистых материалов" согласно приложению 255 и 255-1 к настоящему приказу;
86) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология прядильного и чесального производства (по видам)" согласно приложениям 256 и 257 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология прядильного и чесального производства (по видам)" согласно приложению 258 к настоящему приказу;
87) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Ткацкое производство (по видам)" согласно приложениям 259 и 260 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ткацкое производство (по видам)" согласно приложению 261 к настоящему приказу;
88) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология нетканых текстильных материалов" согласно приложениям 262, 263, 263-1 и 263-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология нетканых текстильных материалов" согласно приложению 264 и 264-1 к настоящему приказу;
89) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" согласно приложениям 265, 266, 266-1 и 266-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" согласно приложению 267 и 267-1 к настоящему приказу;
90) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология производств меховых и овчинно-шубных изделий" согласно приложениям 268 и 269 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология производств меховых и овчинно-шубных изделий" согласно приложению 270 к настоящему приказу;
91) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология трикотажных, текстильных, галантерейных изделий" согласно приложениям 271 и 272 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология трикотажных, текстильных, галантерейных изделий" согласно приложению 273 к настоящему приказу;

85) "Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 253, 254, 254-1 және 254-2-қосымшаларға сәйкес және "Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 255 және 255-1-қосымшаларға сәйкес;
86) "Иіру және түту өндірісі технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 256 және 257-қосымшаларға сәйкес және "Иіру және түту өндірісі технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 258-қосымшаға сәйкес;
87) "Тоқу өндірісі" (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 259 және 260-қосымшаларға сәйкес және "Тоқу өндірісі" (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 261-қосымшаға сәйкес;
88) "Мата емес тоқыма материалдар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 262, 263, 263-1 және 263-2-қосымшаларға сәйкес және "Мата емес тоқыма материалдар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 264 және 264-1-қосымшаларға сәйкес;
89) "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 265, 266, 266-1 және 266-2-қосымшаларға сәйкес және "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 267 және 267-1-қосымшаларға сәйкес;
90) "Ақ терісі мен қой терісі бұйымдары өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 268 және 269-қосымшаларға сәйкес және "Ақ терісі мен қой терісі бұйымдары өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 270-қосымшаға сәйкес;
91) "Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 271 және 272-қосымшаларға сәйкес және "Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 273-қосымшаға сәйкес;

92) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Оборудование организаций легкой промышленности" согласно приложениям 274 и 275 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Оборудование организаций легкой промышленности" согласно приложению 276 к настоящему приказу;
93) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство" согласно приложениям 277 и 278 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство" согласно приложению 279 к настоящему приказу;
94) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство" согласно приложениям 280, 281, 281-1 и 281-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство" согласно приложению 282 и 282-1 к настоящему приказу;
95) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Рыбное производство" согласно приложениям 283, 284, 284-1, 284-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Рыбное производство" согласно приложению 285 и 285-1 к настоящему приказу;
96) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство молочной продукции" согласно приложениям 286 и 287 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство молочной продукции" согласно приложению 288 к настоящему приказу;
97) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство мяса и мясных продуктов (по видам)" согласно приложениям 289, 290, 290-1 и 290-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство мяса и мясных продуктов (по видам)" согласно приложениям 292 и 291-1 к настоящему приказу;
98) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология и организация производства продукции предприятий питания" согласно приложениям 292, 293, 293-1, 293-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология и организация производства продукции предприятий питания" согласно приложению 294 и 294-1 к настоящему приказу;

92) "Жеңіл өнеркәсіп ұйымдарының жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 274 және 275-қосымшаларға сәйкес және "Жеңіл өнеркәсіп ұйымдарының жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 276-қосымшаға сәйкес;
93) "Элеватор, ұн тартатын, жармалық және құрама жем өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 277 және 278-қосымшаларға сәйкес және "Элеватор, ұн тартатын, жармалық және құрама жем өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 279-қосымшаға сәйкес;
94) "Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 280, 281, 281-1 және 281-2-қосымшаларға сәйкес және "Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 282 және 282-1-қосымшаларға сәйкес;
95) "Балық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 283, 284, 284-1 және 284-2-қосымшаларға сәйкес және "Балық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 285 және 285-1-қосымшаларға сәйкес;
96) "Сүт өнімдерінің өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 286 және 287- қосымшаларға сәйкес және "Сүт өнімдерінің өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 288-қосымшаға сәйкес;
97) "Ет және ет өнімдерінің өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 289, 290, 290-1 және 290-2-қосымшаларға сәйкес және "Ет және ет өнімдерінің өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 291 және 291-1-қосымшаларға сәйкес;
98) "Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 292, 293, 293-1 және 293-2-қосымшаларға сәйкес және "Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 294 және 294-1-қосымшаларға сәйкес;

99) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Полиграфическое производство" согласно приложениям 295 и 296 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Полиграфическое производство" согласно приложению 297 к настоящему приказу;
100) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Кабельное производство" согласно приложениям 298 и 299 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Кабельное производство" согласно приложению 300 к настоящему приказу;
101) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Керамическое производство" согласно приложениям 301 и 302 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Керамическое производство" согласно приложению 303 к настоящему приказу;
102) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Отделочное производство (по профилю)" согласно приложениям 304 и 305 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Отделочное производство (по профилю)" согласно приложению 306 к настоящему приказу;
103) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Химическая обработка кожи и меха" согласно приложениям 307 и 308 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Химическая обработка кожи и меха" согласно приложению 309 к настоящему приказу;
104) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Автоматизация и управление (по профилю)" согласно приложениям 310 и 311 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Автоматизация и управление (по профилю)" согласно приложению 312 к настоящему приказу;
105) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложениям 313 и 314 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложению 315 к настоящему приказу;
106) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Вычислительная техника и программное обеспечение (по видам)" согласно приложениям 316 и 317 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Вычислительная техника и программное обеспечение (по видам)" согласно приложению 318 к настоящему приказу;

99) "Полиграфия өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 295 және 296-қосымшаларға сәйкес және "Полиграфия өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 297-қосымшаға сәйкес;
100) "Кабель өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 298 және 299-қосымшаларға сәйкес және "Кабель өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 300-қосымшаға сәйкес;
101) "Керамикалық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 301 және 302-қосымшаларға сәйкес және "Керамикалық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 303-қосымшаға сәйкес;
102) "Әрлеу өндірісі (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 304 және 305-қосымшаларға сәйкес және "Әрлеу өндірісі (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 306-қосымшаға сәйкес;
103) "Тері және үлберді химиялық өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 307 және 308-қосымшаларға сәйкес және "Тері және үлберді химиялық өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 309-қосымшаға сәйкес;
104) "Автоматтандыру және басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 310 және 311-қосымшаларға сәйкес және "Автоматтандыру және басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 312-қосымшаға сәйкес;
105) "Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 313 және 314-қосымшаларға сәйкес және "Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 315-қосымшаға сәйкес;
106) "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 316 және 317-қосымшаларға сәйкес және "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 318-қосымшаға сәйкес;

107) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Информационные системы (по областям применения)" согласно приложениям 319 и 320 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Информационные системы (по областям применения)" согласно приложению 321 к настоящему приказу;
108) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Радиоэлектроника и связь (по видам)" согласно приложениям 322 и 323 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Радиоэлектроника и связь (по видам)" согласно приложению 324 к настоящему приказу;
109) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация линейных сооружений электросвязи и проводного вещания" согласно приложениям 325 и 326 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация линейных сооружений электросвязи и проводного вещания" согласно приложению 327 к настоящему приказу;
110) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация автоматизированных систем связи" согласно приложениям 328 и 329 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация автоматизированных систем связи" согласно приложению 330 к настоящему приказу;
111) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация устройств оперативной технологической связи железнодорожного транспорта" согласно приложениям 331 и 332 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация устройств оперативной технологической связи железнодорожного транспорта" согласно приложению 333 к настоящему приказу;
112) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" согласно приложениям 334 и 335 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" согласно приложению 336 к настоящему приказу;
113) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)" согласно приложениям 337 и 338 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)" согласно приложению 339 к настоящему приказу;

107) "Ақпараттық жүйелер (қолдану саласы бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 319 және 320-қосымшаларға сәйкес және "Ақпараттық жүйелер (қолдану саласы бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 321-қосымшаға сәйкес;
108) "Радиоэлектроника және байланыс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 322 және 323-қосымшаларға сәйкес және "Радиоэлектроника және байланыс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 324-қосымшаға сәйкес;
109) "Электр байланысы және желімен хабарлаудың желілік құрылыстарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 325 және 326-қосымшаларға сәйкес және "Электр байланысы және желімен хабарлаудың желілік құрылыстарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 327-қосымшаға сәйкес;
110) "Автоматтандырылған байланыс жүйесін пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 328 және 329-қосымшаларға сәйкес және "Автоматтандырылған байланыс жүйесін пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 330-қосымшаға сәйкес;
111) "Темір жол көлігінің жедел технологиялық байланыс құрылғыларын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 331 және 332-қосымшаларға сәйкес және "Темір жол көлігінің жедел технологиялық байланыс құрылғыларын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 333-қосымшаға сәйкес;
112) "Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 334 және 335-қосымшаларға сәйкес және "Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 336-қосымшаға сәйкес;
113) "Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 337 және 338-қосымшаларға сәйкес және "Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 339-қосымшаға сәйкес;

114) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)" согласно приложениям 340 и 341 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)" согласно приложению 342 к настоящему приказу;
115) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения" согласно приложениям 343, 344, 344-1 и 344-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения" согласно приложению 345 и 345-1 к настоящему приказу;
116) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов" согласно приложениям 346 и 347 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов" согласно приложению 348 к настоящему приказу;
117) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Гидротехническое строительство" согласно приложениям 349 и 350 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гидротехническое строительство" согласно приложению 351 к настоящему приказу;
118) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство" согласно приложениям 352 и 353 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство" согласно приложению 354 к настоящему приказу;
119) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Строительство автомобильных дорог и аэродромов" согласно приложениям 355 и 356 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство автомобильных дорог и аэродромов" согласно приложению 357 к настоящему приказу;
120) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство строительных изделий и конструкций" согласно приложениям 358 и 359 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство строительных изделий и конструкций" согласно приложению 360 к настоящему приказу;

114) "Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді монтаждау және пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 340 және 341-қосымшаларға сәйкес және "Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді монтаждау және пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 342-қосымшаға сәйкес;
115) "Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 343, 344, 344-1 және 344-2-қосымшаларға сәйкес және "Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 345 және 345-1-қосымшаларға сәйкес;
116) "Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 346 және 347-қосымшаларға сәйкес және "Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 348-қосымшаға сәйкес;
117) "Гидротехникалық құрылыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 349 және 350-қосымшаларға сәйкес және "Гидротехникалық құрылыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 351-қосымшаға сәйкес;
118) "Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 352 және 353-қосымшаларға сәйкес және "Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 354-қосымшаға сәйкес;
119) "Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 355 және 356-қосымшаларға сәйкес және "Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 357-қосымшаға сәйкес;
120) "Құрылыс бұйымдары мен құрастырылымдар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 358 және 359-қосымшаларға сәйкес және "Құрылыс бұйымдары мен құрастырылымдар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 360-қосымшаға сәйкес;

121) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)" согласно приложениям 361 и 362 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)" согласно приложению 363 к настоящему приказу;
122) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство (по видам)" согласно приложениям 364, 365, 365-1 и 365-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство (по видам)" согласно приложению 366 и 366-1 к настоящему приказу;
123) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Лифтовое хозяйство и эскалаторы (по видам)" согласно приложениям 367 и 368 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Лифтовое хозяйство и эскалаторы (по видам)" согласно приложению 369 к настоящему приказу;
124) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Переработка отходов" согласно приложениям 370 и 371 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Переработка отходов" согласно приложению 372 к настоящему приказу;
125) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Дизайн интерьера, реставрация, реконструкция гражданских зданий" согласно приложениям 373 и 374 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн интерьера, реставрация, реконструкция гражданских зданий" согласно приложению 375 к настоящему приказу;
126) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Архитектура" согласно приложениям 376 и 377 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Архитектура" согласно приложению 378 к настоящему приказу;
127) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники" согласно приложениям 379 и 380 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники" согласно приложению 381 к настоящему приказу;
128) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Агрономия" согласно приложениям 382 и 383 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Агрономия" согласно приложению 384 к настоящему приказу;

121) "Темір бетон және металл бұйымдары өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 361 және 362-қосымшаларға сәйкес және "Темір бетон және металл бұйымдары өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 363-қосымшаға сәйкес;
122) "Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 364, 365, 365-1 және 365-2-қосымшаларға сәйкес және "Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 366 және 366-1-қосымшаларға сәйкес;
123) "Лифт шаруашылығы және эскалаторлар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 367 және 368-қосымшаларға сәйкес және "Лифт шаруашылығы және эскалаторлар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 369-қосымшаға сәйкес;
124) "Қалдықтарды қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 370 және 371-қосымшаларға сәйкес және "Қалдықтарды қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 372-қосымшаға сәйкес;
125) "Азаматтық ғимараттар ішкі көрінісінің дизайны, қалпына келтіру, қайта құру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 373 және 374-қосымшаларға сәйкес және "Азаматтық ғимараттар ішкі көрінісінің дизайны, қалпына келтіру, қайта құру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 375-қосымшаға сәйкес;
126) "Сәулетөнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 376 және 377-қосымшаларға сәйкес және "Сәулетөнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 378-қосымшаға сәйкес;
127) "Ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 379 және 380-қосымшаларға сәйкес және "Ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 381-қосымшаға сәйкес;
128) "Агрономия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 382 және 383-қосымшаларға сәйкес және "Агрономия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 384-қосымшаға сәйкес;

129) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Растениеводство" согласно приложениям 385, 386, 386-1 и 386-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Растениеводство" согласно приложению 387 и 387-1 к настоящему приказу;
130) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Фермерское хозяйство (по профилю)" согласно приложениям 388, 389, 389-1, 389-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Фермерское хозяйство (по профилю)" согласно приложению 390 и 390-1 к настоящему приказу;
131) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Рыбное хозяйство (по видам)" согласно приложениям 391 и 392 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Рыбное хозяйство (по видам)" согласно приложению 393 к настоящему приказу;
132) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Пчеловодство и шелководство" согласно приложениям 394 и 395 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Пчеловодство и шелководство" согласно приложению 396 к настоящему приказу;
133) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)" согласно приложениям 397, 398, 398-1 и 398-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)" согласно приложению 399 и 399-1 к настоящему приказу;
134) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Экология и природоохранная деятельность (по видам)" согласно приложениям 400 и 401 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Экология и природоохранная деятельность (по видам)" согласно приложению 402 к настоящему приказу;
135) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Механизация сельского хозяйства" согласно приложениям 403 и 404 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Механизация сельского хозяйства" согласно приложению 405 к настоящему приказу;
136) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Землеустройство" согласно приложениям 406 и 407 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Землеустройство" согласно приложению 408 к настоящему приказу;

129) "Өсімдік шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 385, 386, 386-1 және 386-2-қосымшаларға сәйкес және "Өсімдік шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 387 және 387-1-қосымшаларға сәйкес;
130) "Фермер шаруашылығы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 388, 389, 389-1 және 389-2-қосымшаларға сәйкес және "Фермер шаруашылығы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 390 және 390-1-қосымшаларға сәйкес;
131) "Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 391 және 392-қосымшаларға сәйкес және "Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 393-қосымшаға сәйкес;
132) "Ара өсіру және жібек шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 394 және 395-қосымшаларға сәйкес және "Ара өсіру және жібек шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 396-қосымшаға сәйкес;
133) "Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 397, 398, 398-1 және 398-2-қосымшаларға сәйкес және "Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 399 және 399-1-қосымшаларға сәйкес;
134) "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 400 және 401-қосымшаларға сәйкес және "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 402-қосымшаға сәйкес;
135) "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 403 және 404-қосымшаларға сәйкес және "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 405-қосымшаға сәйкес;
136) "Жерге орналастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 406 және 407-қосымшаларға сәйкес және "Жерге орналастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 408-қосымшаға сәйкес;

137) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Зоотехния" согласно приложениям 409, 410, 410-1, 410-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Зоотехния" согласно приложению 411 и 411-1 к настоящему приказу;
138) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Ветеринария" согласно приложениям 412, 413, 413-1, 413-2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ветеринария" согласно приложению 414 и 414-1 к настоящему приказу;
139) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Экология и рациональное использование природных ресурсов (по отраслям)" согласно приложениям 415 и 416 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Экология и рациональное использование природных ресурсов (по отраслям)" согласно приложению 417 к настоящему приказу;
140) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)" согласно приложениям 418 и 419 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)" согласно приложению 420 к настоящему приказу;
141) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электрификация и автоматизация сельского хозяйства" согласно приложениям 421 и 422 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электрификация и автоматизация сельского хозяйства" согласно приложению 423 к настоящему приказу;
142) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Дошкольное воспитание и обучение" согласно приложениям 424 и 425 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дошкольное воспитание и обучение" согласно приложению 426 к настоящему приказу;
143) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Организация воспитательной работы (по уровням)" согласно приложениям 427 и 428 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация воспитательной работы (по уровням)" согласно приложению 429 к настоящему приказу;
144) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Физическая культура и спорт" согласно приложениям 430 и 431 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Физическая культура и спорт" согласно приложению 432 к настоящему приказу;

137) "Зоотехния" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 409, 410, 410-1 және 410-2-қосымшаларға сәйкес және "Зоотехния" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 411 және 411-1-қосымшаларға сәйкес;
138) "Ветеринария" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 412, 413, 413-1 және 413-2-қосымшаларға сәйкес және "Ветеринария" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 414 және 414-1-қосымшаларға сәйкес;
139) "Экология және табиғат ресурстарын тиімді пайдалану (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 415 және 416-қосымшаларға сәйкес және "Экология және табиғат ресурстарын тиімді пайдалану (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 417-қосымшаға сәйкес;
140) "Төтенше жағдайда қорғау (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 418 және 419-қосымшаларға сәйкес және "Төтенше жағдайда қорғау (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 420-қосымшаға сәйкес;
141) "Ауыл шаруашылығын электрлендіру және автоматтандыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 421 және 422-қосымшаларға сәйкес және "Ауыл шаруашылығын электрлендіру және автоматтандыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 423-қосымшаға сәйкес;
142) "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 424 және 425-қосымшаларға сәйкес және "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 426-қосымшаға сәйкес;
143) "Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгей бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 427 және 428-қосымшаларға сәйкес және "Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгей бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 429-қосымшаға сәйкес;
144) "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 430 және 431-қосымшаларға сәйкес және "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 432-қосымшаға сәйкес;

145) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Профессиональное обучение (по отраслям)" согласно приложениям 433 и 434 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Профессиональное обучение (по отраслям)" согласно приложению 435 к настоящему приказу;
146) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Основное среднее образование" согласно приложениям 436 и 437 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Основное среднее образование" согласно приложению 438 к настоящему приказу;
147) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Исламоведение" согласно приложениям 439, 440, 441 и 442 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Исламоведение" согласно приложениям 443 и 444 к настоящему приказу;
148) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Реставрация (по отраслям)" согласно приложениям 445 и 446 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Реставрация (по отраслям)" согласно приложению 447 к настоящему приказу;
149) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Обувное дело" согласно приложениям 448 и 449 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обувное дело" согласно приложению 450 к настоящему приказу;
150) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Финансы (по отраслям)" согласно приложениям 451 и 452 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 453 к настоящему приказу по специальности "Финансы (по отраслям)";
151) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Учет и аудит (по отраслям)" согласно приложениям 454 и 455 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Учет и аудит (по отраслям)" согласно приложению 456 к настоящему приказу;
152) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Экономика (по отраслям)" согласно приложениям 457 и 458 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Экономика (по отраслям)" согласно приложению 459 к настоящему приказу;
153) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Испытание скважин на нефть и газ" согласно приложениям 460 и 461 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Испытание скважин на нефть и газ" согласно приложению 462 к настоящему приказу;

145) "Кәсіптік білім беру (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 433 және 434-қосымшаларға сәйкес және "Кәсіптік білім беру (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 435-қосымшаға сәйкес;
146) "Негізгі орта білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 436 және 437-қосымшаларға сәйкес және "Негізгі орта білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 438-қосымшаға сәйкес;
147) "Исламтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 439, 440, 441 және 442-қосымшаларға сәйкес және "Исламтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламаларына 443 және 444-қосымшаларға сәйкес;
148) "Қайта қалпына келтіріп жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 445 және 446-қосымшаларға сәйкес және "Қайта қалпына келтіріп жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 447-қосымшаға сәйкес;
149) "Аяқ киім ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 448 және 449-қосымшаларға сәйкес және "Аяқ киім ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 450-қосымшаға сәйкес;
150) "Қаржы (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 451 және 452-қосымшаларға сәйкес және "Қаржы (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 453-қосымшаға сәйкес;
151) "Есеп және аудит (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 454 және 455-қосымшаларға сәйкес және "Есеп және аудит (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 456-қосымшаға сәйкес;
152) "Экономика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 457 және 458-қосымшаларға сәйкес және "Экономика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 459-қосымшаға сәйкес;
153) "Мұнай мен газ ұңғымаларын сынау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 460 және 461-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай мен газ ұңғымаларын сынау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 462-қосымшаға сәйкес;

154) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация машин и оборудований химического производства вяжущих и сыпучих материалов" согласно приложениям 463 и 464 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация машин и оборудований химического производства вяжущих и сыпучих материалов" согласно приложению 465 к настоящему приказу;
155) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология разделения изотопов и вакуумная техника" согласно приложениям 466 и 467 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология разделения изотопов и вакуумная техника" согласно приложению 468 к настоящему приказу;
156) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электроэнергетика (по отраслям)" согласно приложениям 469 и 470 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электроэнергетика (по отраслям)" согласно приложению 471 к настоящему приказу;
157) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Кузнечно-прессовое оборудование" согласно приложениям 472 и 473 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Кузнечно-прессовое оборудование" согласно приложению 474 к настоящему приказу;
158) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Геологоразведочное оборудование" согласно приложениям 475 и 476 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Геологоразведочное оборудование" согласно приложению 477 к настоящему приказу;
159) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Оборудование для производства электронной техники" согласно приложениям 478 и 479 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Оборудование для производства электронной техники" согласно приложению 480 к настоящему приказу;
160) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Обувное производство (по видам)" согласно приложениям 481 и 482 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обувное производство (по видам)" согласно приложению 483 к настоящему приказу;
161) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство табака" согласно приложениям 484 и 485 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство табака" согласно приложению 486 к настоящему приказу;

154) "Тұтқыр және сусымалы материалдарды химиялық өндіретін машиналар мен жабдықтарды пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 463 және 464-қосымшаларға сәйкес және "Тұтқыр және сусымалы материалдарды химиялық өндіретін машиналар мен жабдықтарды пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 465-қосымшаға сәйкес;
155) "Изотоптарды бөлу технологиясы мен вакуумды техника" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 466 және 467-қосымшаларға сәйкес және "Изотоптарды бөлу технологиясы мен вакуумды техника" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 468-қосымшаға сәйкес;
156) "Электрэнергетика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 469 және 470-қосымшаларға сәйкес және "Электрэнергетика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 471-қосымшаға сәйкес;
157) "Ұсталық-тығыздау жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 472 және 473-қосымшаларға сәйкес және "Ұсталық-тығыздау жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 474-қосымшаға сәйкес;
158) "Геологиялық барлау жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 475 және 476-қосымшаларға сәйкес және "Геологиялық барлау жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 477-қосымшаға сәйкес;
159) "Электрондық техника өндірісіне арналған жабдық" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 478 және 479-қосымшаларға сәйкес және "Электрондық техника өндірісіне арналған жабдық" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 480-қосымшаға сәйкес;
160) "Аяқ киім өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 481 және 482-қосымшаларға сәйкес және "Аяқ киім өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 483-қосымшаға сәйкес;
161) "Темекі өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 484 және 485-қосымшаларға сәйкес және "Темекі өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 486-қосымшаға сәйкес;

162) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Оборудование предприятий пищевой промышленности" согласно приложениям 487 и 488 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Оборудование предприятий пищевой промышленности" согласно приложению 489 к настоящему приказу;
163) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Сахарное производство" согласно приложениям 490 и 491 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Сахарное производство" согласно приложению 492 к настоящему приказу;
164) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство консервов и пище концентратов" согласно приложениям 493 и 494 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство консервов и пище концентратов" согласно приложению 495 к настоящему приказу;
165) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство пива, безалкогольных спиртных напитков" согласно приложениям 496 и 497 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство пива, безалкогольных спиртных напитков" согласно приложению 498 к настоящему приказу;
166) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Приборостроение (по отраслям)" согласно приложениям 499 и 500 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Приборостроение (по отраслям)" согласно приложению 501 к настоящему приказу;
167) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и обслуживание экологических установок" согласно приложениям 502 и 503 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и обслуживание экологических установок" согласно приложению 504 к настоящему приказу;
168) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство стекловолокон и стеклоизделий" согласно приложениям 505 и 506 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство стекловолокон и стеклоизделий" согласно приложению 507 к настоящему приказу;
169) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Изготовление фарфоровых и фаянсовых изделий" согласно приложениям 508 и 509 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Изготовление фарфоровых и фаянсовых изделий" согласно приложению 510 к настоящему приказу;

162) "Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 487 және 488-қосымшаларға сәйкес және "Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 489-қосымшаға сәйкес;
163) "Қант өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 490 және 491-қосымшаларға сәйкес және "Қант өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 492-қосымшаға сәйкес;
164) "Консервілер және тағам концентраттары өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 493 және 494-қосымшаларға сәйкес және "Консервілер және тағам концентраттары өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 495-қосымшаға сәйкес;
165) "Сыра, алкогольсыз және спиртті ішімдіктер өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 496 және 497-қосымшаларға сәйкес және "Сыра, алкогольсыз және спиртті ішімдіктер өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 498-қосымшаға сәйкес;
166) "Құрал жасау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 499 және 500-қосымшаларға сәйкес және "Құрал жасау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 501-қосымшаға сәйкес;
167) "Экологиялық қондырғыларды пайдалану және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 502 және 503-қосымшаларға сәйкес және "Экологиялық қондырғыларды пайдалану және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 504-қосымшаға сәйкес;
168) "Шыныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 505 және 506-қосымшаларға сәйкес және "Шыныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 507-қосымшаға сәйкес;
169) "Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындау" (бейін бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 508 және 509-қосымшаларға сәйкес және "Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындау" (бейін бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 510-қосымшаға сәйкес;

170) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электронные приборы и устройства" согласно приложениям 511 и 512 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электронные приборы и устройства" согласно приложению 513 к настоящему приказу;
171) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Очистные сооружения систем водоснабжения и водоотведения" согласно приложениям 514 и 515 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Очистные сооружения систем водоснабжения и водоотведения" согласно приложению 516 к настоящему приказу;
172) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация городских путей сообщения" согласно приложениям 517 и 518 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация городских путей сообщения" согласно приложению 519 к настоящему приказу;
173) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Охотоведение и звероводство" согласно приложениям 520 и 521 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Охотоведение и звероводство" согласно приложению 522 к настоящему приказу;
174) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Музыкальное образование" согласно приложениям 523 и 524 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Музыкальное образование" согласно приложению 525 к настоящему приказу;
175) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Теология" согласно приложениям 526, 527, 528 и 529 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Теология" согласно приложениям 530 и 531 к настоящему приказу;
176) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Правоведение" согласно приложениям 532 и 533 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Правоведение" согласно приложению 534 к настоящему приказу;
177) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Правоохранительная деятельность" согласно приложениям 535 и 536 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Правоохранительная деятельность" согласно приложению 537 к настоящему приказу;

170) "Электрондық құралдар мен құрылғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 511 және 512-қосымшаларға сәйкес және "Электрондық құралдар мен құрылғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 513-қосымшаға сәйкес;
171) "Сумен қамтамасыздандыру және су бұрғыш жүйелерінің тазартқыш ғимараттары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 514 және 515-қосымшаларға сәйкес және "Сумен қамтамасыздандыру және су бұрғыш жүйелерінің тазартқыш ғимараттары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 516-қосымшаға сәйкес;
172) "Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 517 және 518-қосымшаларға сәйкес және "Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 519-қосымшаға сәйкес;
173) "Аңшылық және аң өсіру шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 520 және 521-қосымшаларға сәйкес және "Аңшылық және аң өсіру шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 522-қосымшаға сәйкес;
174) "Музыкалық білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 523 және 524-қосымшаларға сәйкес және "Музыкалық білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 525-қосымшаға сәйкес;
175) "Теология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 526, 527, 528 және 529-қосымшаларға сәйкес және "Теология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 530 және 531-қосымшаларға сәйкес;
176) "Құқықтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 532 және 533-қосымшаларға сәйкес және "Құқықтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 534-қосымшаға сәйкес;
177) "Құқық қорғау қызметі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 535 және 536-қосымшаларға сәйкес және "Құқық қорғау қызметі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 537-қосымшаға сәйкес;

178) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Патентоведение" согласно приложениям 538 и 539 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Патентоведение" согласно приложению 540 к настоящему приказу;
179) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Библиотечное дело" согласно приложениям 541 и 542 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Библиотечное дело" согласно приложению 543 к настоящему приказу;
180) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Социально-культурная деятельность и народное художественное творчество (по профилю)" согласно приложениям 544 и 545 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Социально-культурная деятельность и народное художественное творчество (по профилю)" согласно приложению 546 к настоящему приказу;
181) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Инструментальное исполнительство и музыкальное искусство эстрады (по видам)" согласно приложениям 547 и 548 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Инструментальное исполнительство и музыкальное искусство эстрады (по видам)" согласно приложению 549 к настоящему приказу;
182) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Хоровое дирижирование" согласно приложениям 550 и 551 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хоровое дирижирование" согласно приложению 552 к настоящему приказу;
183) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Теория музыки" согласно приложениям 553 и 554 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Теория музыки" согласно приложению 555 к настоящему приказу;
184) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Пение" согласно приложениям 556 и 557 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Пение" согласно приложению 558 к настоящему приказу;
185) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Хореографическое искусство" согласно приложениям 559 и 560 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хореографическое искусство" согласно приложению 561 к настоящему приказу;

178) "Патенттану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 538 және 539-қосымшаларға сәйкес және "Патенттану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 540-қосымшаға сәйкес;
179) "Кітапхана ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 541 және 542-қосымшаларға сәйкес және "Кітапхана ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 543-қосымшаға сәйкес;
180) "Әлеуметтік-мәдени қызметі және халықтық көркемдік шығармашылығы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 544 және 545-қосымшаларға сәйкес "Әлеуметтік-мәдени қызметі және халықтық көркемдік шығармашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 546-қосымшаға сәйкес;
181) "Аспаптық орындау және музыкалық өнер эстрадасы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 547 және 548-қосымшаларға сәйкес және "Аспаптық орындау және музыкалық өнер эстрадасы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 549-қосымшаға сәйкес;
182) "Хор дирижеры" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 550 және 551-қосымшаларға сәйкес және "Хор дирижеры" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 552-қосымшаға сәйкес;
183) "Музыка теориясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 553 және 554-қосымшаларға сәйкес және "Музыка теориясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 555-қосымшаға сәйкес;
184) "Ән салу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 556 және 557-қосымшаларға сәйкес және "Ән салу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 558-қосымшаға сәйкес;
185) "Хореография өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 559 және 560-қосымшаларға сәйкес және "Хореография өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 561-қосымшаға сәйкес;

186) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Актерское искусство" согласно приложениям 562 и 563 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Актерское искусство" согласно приложению 564 к настоящему приказу;
187) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Цирковое искусство" согласно приложениям 565 и 566 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Цирковое искусство" согласно приложению 567 к настоящему приказу;
188) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Живопись, скульптура и графика (по видам)" согласно приложениям 568, 569, 570 и 571 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Живопись, скульптура и графика (по видам)" согласно приложению 572 к настоящему приказу;
189) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Артист исполнитель, звукооператор концертных программ" согласно приложениям 573 и 574 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Артист исполнитель, звукооператор концертных программ" согласно приложению 575 к настоящему приказу;
190) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Дизайн промышленной продукции" согласно приложениям 576 и 577 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн промышленной продукции" согласно приложению 578 к настоящему приказу;
191) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Ландшафтный дизайн" согласно приложениям 579 и 580 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ландшафтный дизайн" согласно приложению 581 к настоящему приказу;
192) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Дизайн в строительстве" согласно приложениям 582 и 583 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн в строительстве" согласно приложению 584 к настоящему приказу;
193) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Дизайн интерьера" согласно приложениям 585 и 586 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн интерьера" согласно приложению 587 к настоящему приказу;

186) "Актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 562 және 563-қосымшаларға сәйкес және "Актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 564-қосымшаға сәйкес;
187) "Цирк өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 565 және 566-қосымшаларға сәйкес және техникалық және "Цирк өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 567-қосымшаға сәйкес;
188) "Кескіндеу, мүсіндеу және графика (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 568, 569, 570 және 571-қосымшаларға сәйкес және техникалық және "Кескіндеу, мүсіндеу және графика (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 572-қосымшаға сәйкес;
189) "Әртіс орындаушы, концерттік бағдарламалардың дыбыс операторы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 573 және 574-қосымшаларға сәйкес және "Әртіс орындаушы, концерттік бағдарламалардың дыбыс операторы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 575-қосымшаға сәйкес;
190) "Өнеркәсіп өндірісінің дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 576 және 577-қосымшаларға сәйкес және техникалық және "Өнеркәсіп өндірісінің дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 578-қосымшаға сәйкес;
191) "Ландшафты дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 579 және 580-қосымшаларға сәйкес және техникалық және "Ландшафты дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 581-қосымшаға сәйкес;
192) "Құрылыстағы дизайн" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 582 және 583-қосымшаларға сәйкес және техникалық және "Құрылыстағы дизайн" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 584-қосымшаға сәйкес;
193) "Интерьер дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 585 және 586-қосымшаларға сәйкес және техникалық және "Интерьер дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 587-қосымшаға сәйкес;

194) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Социальная работа" согласно приложениям 588 и 589 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Социальная работа" согласно приложению 590 к настоящему приказу;
195) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Переводческое дело (по видам)" согласно приложениям 591 и 592 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Переводческое дело (по видам)" согласно приложению 593 к настоящему приказу;
196) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Оценка" согласно приложениям 594 и 595 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Оценка" согласно приложению 596 к настоящему приказу;
197) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Менеджмент (по отраслям и областям применения)" согласно приложениям 597 и 598 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Менеджмент (по отраслям и областям применения)" согласно приложению 599 к настоящему приказу;
198) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Статистика" согласно приложениям 600 и 601 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Статистика" согласно приложению 602 к настоящему приказу;
199) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Гостиничный бизнес: управление рестораном/отелем" согласно приложениям 603 и 604 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гостиничный бизнес: управление рестораном/отелем" согласно приложению 605 к настоящему приказу;
200) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Организация и обслуживание мероприятий" согласно приложениям 606 и 607 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация и обслуживание мероприятий" согласно приложению 608 к настоящему приказу;
201) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Контроль качества (по отраслям применения)" согласно приложениям 609 и 610 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Контроль качества (по отраслям применения)" согласно приложению 611 к настоящему приказу;

194) "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 588 және 589-қосымшаларға сәйкес және бойынша "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 590-қосымшаға сәйкес;
195) "Аударма ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 591 және 592-қосымшаларға сәйкес және "Аударма ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 593-қосымшаға сәйкес;
196) "Бағалау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 594 және 595-қосымшаларға сәйкес және "Бағалау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 596-қосымшаға сәйкес;
197) "Менеджмент (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 597 және 598-қосымшаларға сәйкес және "Менеджмент (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 599-қосымшаға сәйкес;
198) "Статистика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 600 және 601-қосымшаларға сәйкес және "Статистика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 602-қосымшаға сәйкес;
199) "Қонақ үй бизнесі: отель (мейрамхананы) басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 603 және 604-қосымшаларға сәйкес және "Қонақ үй бизнесі: отель(мейрамхананы) басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 605-қосымшаға сәйкес;
200) "Іс-шараларды ұйымдастыру және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 606 және 607-қосымшаларға сәйкес және "Іс-шараларды ұйымдастыру және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 608-қосымшаға сәйкес;
201) "Сапаны бақылау (қолдану салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 609 және 610-қосымшаларға сәйкес және "Сапаны бақылау (қолдану салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 611-қосымшаға сәйкес;

202) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Неразрушающий контроль по отраслям и видам неразрушающего контроля" согласно приложениям 612 и 613 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Неразрушающий контроль по отраслям и видам неразрушающего контроля" согласно приложению 614 к настоящему приказу;
203) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Геодезия и картография" согласно приложениям 615 и 616 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Геодезия и картография" согласно приложению 617 к настоящему приказу;
204) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология химического производства (по профилю)" согласно приложениям 618 и 619 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология химического производства (по профилю)" согласно приложению 620 к настоящему приказу;
205) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология добычи нефти и газа" согласно приложениям 621 и 622 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология добычи нефти и газа" согласно приложению 623 к настоящему приказу;
206) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация месторождений" согласно приложениям 624 и 625 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация месторождений" согласно приложению 626 к настоящему приказу;
207) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология химического инжиниринга" согласно приложениям 627 и 628 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология химического инжиниринга" согласно приложению 629 к настоящему приказу;
208) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология бурения" согласно приложениям 630 и 631 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология бурения" согласно приложению 632 к настоящему приказу;
209) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология газового инжиниринга" согласно приложениям 633 и 634 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология газового инжиниринга" согласно приложению 635 к настоящему приказу;

202) "Бұзбайтын бақылаудың салалары мен түрлері бойынша бұзбайтын бақылау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 612 және 613-қосымшаларға сәйкес және "Бұзбайтын бақылаудың салалары мен түрлері бойынша бұзбайтын бақылау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 614-қосымшаға сәйкес;
203) "Геодезия және картография" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 615 және 616-қосымшаларға сәйкес және "Геодезия және картография" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 617-қосымшаға сәйкес;
204) "Химиялық өндіріс технологиясы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 618 және 619-қосымшаларға сәйкес және "Химиялық өндіріс технологиясы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 620-қосымшаға сәйкес;
205) "Мұнай және газ өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 621 және 622-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай және газ өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 623-қосымшаға сәйкес;
206) "Кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 624 және 625-қосымшаларға сәйкес және "Кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 626-қосымшаға сәйкес;
207) "Химиялық инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 627 және 628-қосымшаларға сәйкес және "Химиялық инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 629-қосымшаға сәйкес;
208) "Бұрғылау технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 630 және 631-қосымшаларға сәйкес және "Бұрғылау технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 632-қосымшаға сәйкес;
209) "Газ инжинирингі технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 633 және 634-қосымшаларға сәйкес және "Газ инжинирингі технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 635-қосымшаға сәйкес;

210) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Промышленное оборудование" согласно приложениям 636 и 637 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Промышленное оборудование" согласно приложению 638 к настоящему приказу;
211) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Тяжелое промышленное оборудование" согласно приложениям 639 и 640 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Тяжелое промышленное оборудование" согласно приложению 641 к настоящему приказу;
212) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология инжиниринга контрольно-измерительных приборов" согласно приложениям 642 и 643 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология инжиниринга контрольно-измерительных приборов" согласно приложению 644 к настоящему приказу;
213) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология переработки энергетики и электроэнергетического инжиниринга" согласно приложениям 645 и 646 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология переработки энергетики и электроэнергетического инжиниринга" согласно приложению 647 к настоящему приказу;
214) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология электрического инжиниринга" согласно приложениям 648 и 649 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология электрического инжиниринга" согласно приложению 650 к настоящему приказу;
215) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий" согласно приложениям 651 и 652 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий" согласно приложению 653 к настоящему приказу;
216) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация энергетических транспортных установок (по видам транспорта)" согласно приложениям 654 и 655 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация энергетических транспортных установок (по видам транспорта)" согласно приложению 656 к настоящему приказу;

210) "Өнеркәсіп жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 636 және 637-қосымшаларға сәйкес және "Өнеркәсіп жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 638-қосымшаға сәйкес;
211) "Ауыр өнеркәсіп жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 639 және 640-қосымшаларға сәйкес және "Ауыр өнеркәсіп жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 641-қосымшаға сәйкес;
212) "Бақылау-өлшеу аспаптары инжинирингі технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 642 және 643-қосымшаларға сәйкес және "Бақылау-өлшеу аспаптары инжинирингі технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 644-қосымшаға сәйкес;
213) "Энергетиканы қайта өндеу және электроэнергетикалық инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 645 және 646-қосымшаларға сәйкес және "Энергетиканы қайта өндеу және электроэнергетикалық инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 647-қосымшаға сәйкес;
214) "Электрлік инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 648 және 649-қосымшаларға сәйкес және "Электрлік инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 650-қосымшаға сәйкес;
215) "Қиын балқитын бейметалл және силикатты материалдар мен бұйымдардың технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 651 және 652-қосымшаларға сәйкес және "Қиын балқитын бейметалл және силикатты материалдар мен бұйымдардың технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 653-қосымшаға сәйкес;
216) "Энергетикалық тасымалдау қондырғыларын пайдалану (көлік түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 654 және 655-қосымшаларға сәйкес және "Энергетикалық тасымалдау қондырғыларын пайдалану (көлік түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 656-қосымшаға сәйкес;

217) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология воды, топлива и смазочных материалов на электрических станциях" согласно приложениям 657 и 658 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология воды, топлива и смазочных материалов на электрических станциях" согласно приложению 659 к настоящему приказу;
218) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Ядерные реакторы и энергетические установки" согласно приложениям 660 и 661 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ядерные реакторы и энергетические установки" согласно приложению 662 к настоящему приказу;
219) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Энергоменеджмент" согласно приложениям 663 и 664 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Энергоменеджмент" согласно приложению 665 к настоящему приказу;
220) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Энергоаудит" согласно приложениям 666 и 667 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Энергоаудит" согласно приложению 668 к настоящему приказу;
221) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Гидроэнергетика" согласно приложениям 669 и 670 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гидроэнергетика" согласно приложению 671 к настоящему приказу;
222) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Внепечная обработка стали" согласно приложениям 672 и 673 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Внепечная обработка стали" согласно приложению 674 к настоящему приказу;
223) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство огнеупоров" согласно приложениям 675 и 676 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство огнеупоров" согласно приложению 677 к настоящему приказу;
224) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Промышленная механика" согласно приложениям 678 и 679 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Промышленная механика" согласно приложению 680 к настоящему приказу;

217) "Электр стансаларындағы су, отын және жағармай материалдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 657 және 658-қосымшаларға сәйкес және "Электр стансаларындағы су, отын және жағармай материалдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 659-қосымшаға сәйкес;
218) "Ядролық реакторлар және энергетикалық қондырғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 660 және 661-қосымшаларға сәйкес және "Ядролық реакторлар және энергетикалық қондырғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 662-қосымшаға сәйкес;
219) "Энергоменеджмент" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 663 және 664-қосымшаларға сәйкес және "Энергоменеджмент" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 665-қосымшаға сәйкес;
220) "Энергоаудит" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 666 және 667-қосымшаларға сәйкес және "Энергоаудит" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 668-қосымшаға сәйкес;
221) "Гидроэнергетика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 669 және 670-қосымшаларға сәйкес және "Гидроэнергетика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 671-қосымшаға сәйкес;
222) "Болатты пештен тыс өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 672 және 673-қосымшаларға сәйкес және "Болатты пештен тыс өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 674-қосымшаға сәйкес;
223) "Отқа төзімді заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 675 және 676-қосымшаларға сәйкес және "Отқа төзімді заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 677-қосымшаға сәйкес;
224) "Өнеркәсіптік механика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 678 және 679-қосымшаларға сәйкес және "Өнеркәсіптік механика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 680-қосымшаға сәйкес;

225) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Точное машиностроение" согласно приложениям 681 и 682 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Точное машиностроение" согласно приложению 683 к настоящему приказу;
226) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Механическая обработка" согласно приложениям 684 и 685 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Механическая обработка" согласно приложению 686 к настоящему приказу;
227) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Автомобилестроение" согласно приложениям 687 и 688 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Автомобилестроение" согласно приложению 689 к настоящему приказу;
228) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство подвижного состава железных дорог (по видам)" согласно приложениям 690 и 691 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство подвижного состава железных дорог (по видам)" согласно приложению 692 к настоящему приказу;
229) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Управление движением и эксплуатация воздушного транспорта" согласно приложениям 693 и 694 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Управление движением и эксплуатация воздушного транспорта" согласно приложению 695 к настоящему приказу;
230) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология жиров и жирозаменителей" согласно приложениям 696 и 697 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология жиров и жирозаменителей" согласно приложению 698 к настоящему приказу;
231) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Хранение и переработка плодов и овощей" согласно приложениям 699 и 700 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хранение и переработка плодов и овощей" согласно приложению 701 к настоящему приказу;
232) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Наземное обслуживание воздушного судна" согласно приложениям 702 и 703 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Наземное обслуживание воздушного судна" согласно приложению 704 к настоящему приказу;

225) "Дәл машина жасау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 681 және 682-қосымшаларға сәйкес және "Дәл машина жасау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 683-қосымшаға сәйкес;
226) "Механикалық өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 684 және 685-қосымшаларға сәйкес және "Механикалық өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 686-қосымшаға сәйкес;
227) "Автомобиль құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 687 және 688-қосымшаларға сәйкес және "Автомобиль құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 689-қосымшаға сәйкес;
228) "Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 690 және 691-қосымшаларға сәйкес және "Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 692-қосымшаға сәйкес;
229) "Әуе жол көліктерінің қозғалысын басқару және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 693 және 694-қосымшаларға сәйкес және "Әуе жол көліктерінің қозғалысын басқару және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 695-қосымшаға сәйкес;
230) "Майлар және май ауыстырғыштар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 696 және 697-қосымшаларға сәйкес және "Майлар және май ауыстырғыштар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 698-қосымшаға сәйкес;
231) "Жеміс-жидектер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 699 және 700-қосымшаларға сәйкес және "Жеміс-жидектер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 701-қосымшаға сәйкес;
232) "Әуе жол кемесіне жерде қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 702 және 703-қосымшаларға сәйкес және "Әуе жол кемесіне жерде қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 704-қосымшаға сәйкес;

233) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Оптическое и электронное оборудование (по видам)" согласно приложениям 705 и 706 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Оптическое и электронное оборудование (по видам)" согласно приложению 707 к настоящему приказу;
234) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация транспортного радиоэлектронного оборудования (по видам транспорта)" согласно приложениям 708 и 709 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация транспортного радиоэлектронного оборудования (по видам транспорта)" согласно приложению 710 к настоящему приказу;
235) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Компьютерные сети и телекоммуникации" согласно приложениям 711 и 712 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Компьютерные сети и телекоммуникации" согласно приложению 713 к настоящему приказу;
236) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Программирование" согласно приложениям 714 и 715 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Программирование" согласно приложению 716 к настоящему приказу;
237) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Вычислительная техника и компьютерное оборудование" согласно приложениям 717 и 718 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Вычислительная техника и компьютерное оборудование" согласно приложению 719 к настоящему приказу;
238) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Информационная безопасность" согласно приложениям 720 и 721 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Информационная безопасность" согласно приложению 722 к настоящему приказу;
239) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Микроэлектроника и мобильные устройства" согласно приложениям 723 и 724 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Микроэлектроника и мобильные устройства" согласно приложению 725 к настоящему приказу;
240) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Мосты и транспортные тоннели" согласно приложениям 726 и 727 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Мосты и транспортные тоннели" согласно приложению 728 к настоящему приказу;

233) "Оптикалық және электрондық құрал-жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 705 және 706-қосымшаларға сәйкес және "Оптикалық және электрондық құрал-жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 707-қосымшаға сәйкес;
234) "Көлік радио электрондық жабдықтарды техникалық пайдалану (көлік түрі бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 708 және 709-қосымшаларға сәйкес және "Көлік радиоэлектрондық жабдықтарды техникалық пайдалану (көлік түрі бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 710-қосымшаға сәйкес;
235) "Компьютерлік желілер және телекоммуникациялар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 711 және 712-қосымшаларға сәйкес және "Компьютерлік желілер және телекоммуникациялар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 713-қосымшаға сәйкес;
236) "Бағдарламалау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 714 және 715-қосымшаларға сәйкес және "Бағдарламалау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 716-қосымшаға сәйкес;
237) "Есептеу техникасы және компьютерлік жабдықтар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 717 және 718-қосымшаларға сәйкес және "Есептеу техникасы және компьютерлік жабдықтар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 719-қосымшаға сәйкес;
238) "Ақпараттық қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 720 және 721-қосымшаларға сәйкес және "Ақпараттық қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 722-қосымшаға сәйкес;
239) "Микроэлектроника және мобильді құрылғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 723 және 724-қосымшаларға сәйкес және "Микроэлектроника және мобильді құрылғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 725-қосымшаға сәйкес;
240) "Көпірлер мен көлік үңгі жолдары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 726 және 727-қосымшаларға сәйкес және "Көпірлер мен көлік үңгі жолдары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 728-қосымшаға сәйкес;

241) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Строительная механика" согласно приложениям 729 и 730 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительная механика" согласно приложению 731 к настоящему приказу;
242) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Отопление, кондиционирование и вентиляция" согласно приложениям 732 и 733 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Отопление, кондиционирование и вентиляция" согласно приложению 734 к настоящему приказу;
243) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Водоснабжение и водоотведение" согласно приложениям 735 и 736 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Водоснабжение и водоотведение" согласно приложению 737 к настоящему приказу;
244) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Гидрология и метеорология" согласно приложениям 738 и 739 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гидрология и метеорология" согласно приложению 740 к настоящему приказу;
245) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Пожарная безопасность" согласно приложениям 741 и 742 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Пожарная безопасность" согласно приложению 743 к настоящему приказу;
246) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Мехатроника" согласно приложениям 744 и 745 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Мехатроника" согласно приложению 746 к настоящему приказу;
247) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Физическая культура и спорт" согласно приложениям 747 и 748 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Физическая культура и спорт" согласно приложению 749 к настоящему приказу;
248) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Начальное образование" согласно приложениям 750, 751 и 752 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Начальное образование" согласно приложению 753 к настоящему приказу;
249) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Основное среднее образование" согласно приложениям 754 и 755 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Основное среднее образование" согласно приложению 756 к настоящему приказу;

241) "Құрылыс механикасы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 729 және 730-қосымшаларға сәйкес және "Құрылыс механикасы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 731-қосымшаға сәйкес;
242) "Жылыту, кондиционерлеу және желдету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 732 және 733-қосымшаларға сәйкес және "Жылыту, кондиционерлеу және желдету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 734-қосымшаға сәйкес;
243) "Сумен жабдықтау және су бұру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 735 және 736-қосымшаларға сәйкес және "Сумен жабдықтау және су бұру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 737-қосымшаға сәйкес;
244) "Гидрология және метеорология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 738 және 739-қосымшаларға сәйкес және "Гидрология және метеорология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 740-қосымшаға сәйкес;
245) "Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 741 және 742-қосымшаларға сәйкес және "Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 743-қосымшаға сәйкес;
246) "Мехатроника" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 744 және 745-қосымшаларға сәйкес және "Мехатроника" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 746-қосымшаға сәйкес;
247) "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 747 және 748-қосымшаларға сәйкес және "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 749-қосымшаға сәйкес;
248) "Бастауыш білім беру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 750, 751 және 752-қосымшаларға сәйкес және "Бастауыш білім беру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 753-қосымшаға сәйкес;
249) "Негізгі орта білім беру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 754 және 755-қосымшаларға сәйкес және "Негізгі орта білім беру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 756-қосымшаға сәйкес;

250) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Маркетинг (по отраслям)" согласно приложениям 757, 758 и 759 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Маркетинг (по отраслям)" согласно приложению 760 к настоящему приказу;
251) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Менеджмент (по отраслям и областям применения)" согласно приложениям 761 и 762 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Менеджмент (по отраслям и областям применения)" согласно приложению 763 к настоящему приказу;
252) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Финансы (по отраслям)" согласно приложениям 764, 765 и 766 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Финансы (по отраслям)" согласно приложению 767 к настоящему приказу;
253) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Учет и аудит (по отраслям)" согласно приложениям 768, 769 и 770 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Учет и аудит (по отраслям)" согласно приложению 771 к настоящему приказу;
254) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений (по профилю)" согласно приложениям 772, 773 и 774 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений (по профилю)" согласно приложению 775 к настоящему приказу;
255) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Электроснабжение (по отраслям)" согласно приложениям 776, 777 и 778 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Электроснабжение (по отраслям)" согласно приложению 779 к настоящему приказу;
256) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования (по видам)" согласно приложениям 780, 781 и 782 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования (по видам)" согласно приложению 783 к настоящему приказу;
257) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Гидроэнергетика" согласно приложениям 784 и 785 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Гидроэнергетика" согласно приложению 786 к настоящему приказу;

250) "Маркетинг (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 757, 758 және 759-қосымшаларға сәйкес және "Маркетинг (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 760-қосымшаға сәйкес;
251) "Менеджмент (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 761 және 762-қосымшаларға сәйкес және "Менеджмент (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 763-қосымшаға сәйкес;
252) "Қаржы (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 764, 765 және 766-қосымшаларға сәйкес және "Қаржы (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 767-қосымшаға сәйкес;
253) "Есеп және аудит (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 768, 769 және 770-қосымшаларға сәйкес және "Есеп және аудит (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 771-қосымшаға сәйкес;
254) "Мұнай және газ-кен орындарын пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 772, 773 және 774-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай және газ-кен орындарын пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 775-қосымшаға сәйкес;
255) "Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 776, 777 және 778-қосымшаларға сәйкес және "Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 779-қосымшаға сәйкес;
256) "Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 780, 781 және 782-қосымшаларға сәйкес және "Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 783-қосымшаға сәйкес;
257) "Гидроэнергетика" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 784 және 785-қосымшаларға сәйкес және "Гидроэнергетика" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 786-қосымшаға сәйкес;

258) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Технология машиностроения (по видам)" согласно приложениям 787, 788 и 789 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Технология машиностроения (по видам" согласно приложению 790 к настоящему приказу;
259) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта" согласно приложениям 791, 792 и 793 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта" согласно приложению 794 к настоящему приказу;
260) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Технология и организация производства продукции предприятий питания" согласно приложениям 795, 796 и 797 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Технология и организация производства продукции предприятий питания" согласно приложению 798 к настоящему приказу;
261) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Строительство автомобильных дорог и аэродромов" согласно приложениям 799, 800 и 801 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Строительство автомобильных дорог и аэродромов" согласно приложению 802 к настоящему приказу;
262) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Дизайн (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 803 и 804 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Дизайн (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 805 и 806 к настоящему приказу;
263) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 807 и 808 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 809 и 810 к настоящему приказу;
264) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Организация обслуживания гостиничных хозяйств" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 811 и 812 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Организация обслуживания гостиничных хозяйств" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 813 и 814 к настоящему приказу;

258) "Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 787, 788 және 789-қосымшаларға сәйкес және "Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 790-қосымшаға сәйкес;
259) "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 791, 792 және 793-қосымшаларға сәйкес және "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 794-қосымшаға сәйкес;
260) "Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 795, 796 және 797-қосымшаларға сәйкес және "Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 798-қосымшаға сәйкес;
261) "Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 799, 800 және 801-қосымшаларға сәйкес және "Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 802-қосымшаға сәйкес;
262) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Дизайн (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 803 және 804-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Дизайн (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 805 және 806-қосымшаларға сәйкес;
263) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Сәндік-қолданбалы өнері және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 807 және 808-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Сәндік-қолданбалы өнері және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 809 және 810-қосымшаларға сәйкес;
264) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 811 және 812-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 813 және 814-қосымшаларға сәйкес;

265) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Обувное дело" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 815 и 816 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Обувное дело" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 817 и 818 к настоящему приказу;
266) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 819 и 820 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 821 и 822 к настоящему приказу;
267) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Ткацкое производство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 823 и 824 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Ткацкое производство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 825 и 826 к настоящему приказу;
268) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 827, 828, 828-1 и 828-2 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 829, 830, 830-1 и 830-2 к настоящему приказу;
269) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Рыбное производство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 831 и 832 типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Рыбное производство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 833 и 834 к настоящему приказу;
270) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство мяса и мясных продуктов (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 835 и 836 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Производство мяса и мясных продуктов (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 837 и 838 к настоящему приказу;

265) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Аяқ киім ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 815 және 816-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Аяқ киім ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 817 және 818-қосымшаларға сәйкес;
266) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 819 және 820-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 821 және 822-қосымшаларға сәйкес;
267) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Тоқу өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 823 және 824-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Тоқу өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 825 және 826-қосымшаларға сәйкес;
268) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 827, 828, 828-1 және 828-2-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 829, 830, 830-1 және 830-2-қосымшаларға сәйкес;
269) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Балық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 831, 832-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Балық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 833, 834-қосымшаларға сәйкес;
270) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ет және ет өнімдерінің өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 835 және 836-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ет және ет өнімдерінің өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 837 және 838-қосымшаларға сәйкес;

271) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Полиграфическое производство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 839 и 840 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Полиграфическое производство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 841 и 842 к настоящему приказу;
272) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 843 и 844 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 845 и 846 к настоящему приказу;
273) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 847 и 848 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 849 и 850 к настоящему приказу;
274) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 851 и 852 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 853 и 854 к настоящему приказу;
275) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Растениеводство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 855 и 856 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Растениеводство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 857 и 858 к настоящему приказу;
276) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Фермерское хозяйство (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 859 и 860 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Фермерское хозяйство (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 861 и 862 к настоящему приказу;

271) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Полиграфия өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 839 және 840-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Полиграфия өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 841 және 842-қосымшаларға сәйкес;
272) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 843 және 844-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 845 және 846-қосымшаларға сәйкес;
273) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді монтаждау және пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 847 және 848-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді монтаждау және пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 849 және 850-қосымшаларға сәйкес;
274) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 851 және 852-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 853 және 854-қосымшаларға сәйкес;
275) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Өсімдік шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 855 және 856-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Өсімдік шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 857 және 858-қосымшаларға сәйкес;
276) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Фермер шаруашылығы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 859 және 860-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Фермер шаруашылығы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 861 және 862-қосымшаларға сәйкес;

277) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Рыбное хозяйство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 863 и 864 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Рыбное хозяйство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 865 и 866 к настоящему приказу;
278) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Пчеловодство и шелководство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 867 и 868 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Пчеловодство и шелководство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 869 и 870 к настоящему приказу;
279) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 871 и 872 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 873 и 874 к настоящему приказу;
280) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Механизация сельского хозяйства" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 875 и 876 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Механизация сельского хозяйства" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 877 и 878 к настоящему приказу;
281) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Зоотехния" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 879 и 880 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Зоотехния" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 881 и 882 к настоящему приказу;
282) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Безопасность жизнедеятельности и валеология" согласно приложениям 883 и 884 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Безопасность жизнедеятельности и валеология" согласно приложению 885 к настоящему приказу;

277) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 863 және 864-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 865 және 866-қосымшаларға сәйкес;
278) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ара өсіру және жібек шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 867 және 868-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ара өсіру және жібек шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 869 және 870-қосымшаларға сәйкес;
279) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 871 және 872-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 873 және 874-қосымшаларға сәйкес;
280) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 875 және 876-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 877 және 878-қосымшаларға сәйкес;
281) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Зоотехния" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 879 және 880-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Зоотехния" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 881 және 882-қосымшаларға сәйкес;
282) "Өмір қауіпсіздігі және валеология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 883 және 884-қосымшаларға сәйкес және "Өмір қауіпсіздігі және валеология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 885-қосымшаға сәйкес;

283) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Лаборант организации образования" согласно приложениям 886 и 887 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Лаборант организации образования" согласно приложению 888 к настоящему приказу;
284) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)" согласно приложениям 889 и 890 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)"согласно приложению 891 к настоящему приказу;
285) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электротехнология" согласно приложениям 892 и 893 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электротехнология" согласно приложению 894 к настоящему приказу;
286) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Композиционные и порошковые материалы, покрытия" согласно приложениям 895 и 896 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Композиционные и порошковые материалы, покрытия" согласно приложению 897 к настоящему приказу;
287) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Организация воспитательной работы" согласно приложениям 898, 899 и 900 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Организация воспитательной работы" согласно приложению 901 к настоящему приказу;
288) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Профессиональное обучение" согласно приложениям 902, 903 и 904 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Профессиональное обучение" согласно приложению 905 к настоящему приказу;
289) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Дизайн (по профилю)" согласно приложениям 906, 907 и 908 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Дизайн (по профилю)" согласно приложению 909 к настоящему приказу;
290) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Социально - культурная деятельность и народное художественное творчество" согласно приложениям 910 и 911 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Социально - культурная деятельность и народное художественное творчество" согласно приложению 912 к настоящему приказу;

283) "Білім беру ұйымдарындағы зертханашы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 886 және 887-қосымшаларға сәйкес және "Білім беру ұйымдарындағы зертханашы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 888-қосымшаға сәйкес;
284) "Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 889 және 890-қосымшаларға сәйкес және "Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 891-қосымшаға сәйкес;
285) "Электртехнология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 892 және 893-қосымшаларға сәйкес және "Электртехнология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 894-қосымшаға сәйкес;
286) "Композициялық және ұнтақты материалдар, жабындар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 895 және 896-қосымшаларға сәйкес және "Композициялық және ұнтақты материалдар, жабындар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 897-қосымшаға сәйкес;
287) "Тәрбие жұмысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 898, 899 және 900-қосымшаларға сәйкес және "Тәрбие жұмысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 901-қосымшаға сәйкес;
288) "Кәсіптік оқыту" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 902, 903 және 904-қосымшаларға сәйкес және "Кәсіптік оқыту" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 905-қосымшаға сәйкес;
289) "Дизайн (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 906, 907 және 908-қосымшаларға сәйкес және "Дизайн (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 909-қосымшаға сәйкес;
290) "Әлеуметтік-мәдени қызметі және халықтық көркемдік шығармашылығы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 910 және 911-қосымшаларға сәйкес және "Әлеуметтік-мәдени қызметі және халықтық көркемдік шығармашылығы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 912-қосымшаға сәйкес;

291) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники (по отраслям)" согласно приложениям 913, 914 и 915 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники (по отраслям)" согласно приложению 916 к настоящему приказу;
292) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Экономика (по отраслям)" согласно приложениям 917, 918 и 919 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности " Экономика (по отраслям)" согласно приложению 920 к настоящему приказу;
293) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложениям 921, 922 и 923 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 924 к настоящему приказу;
294) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования" согласно приложениям 925, 926 и 927 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования" согласно приложению 928 к настоящему приказу;
295) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Технология полимерного производства" согласно приложениям 929, 930 и 931 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Технология полимерного производства" согласно приложению 932 к настоящему приказу;
296) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Технология переработки нефти и газа" согласно приложениям 933, 934 и 935 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Технология переработки нефти и газа" согласно приложению 936 к настоящему приказу;
297) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта (по отраслям)" согласно приложениям 937, 938 и 939 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта (по отраслям)" согласно приложению 940 к настоящему приказу;
298) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники" согласно приложениям 941, 942 и 943 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники" согласно приложению 944 к настоящему приказу;

291) "Телекоммуникациялық құралдар мен тұрмыстық техникаларды жөндеу және қызмет көрсету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 913, 914 және 915-қосымшаларға сәйкес және "Телекоммуникациялық құралдар мен тұрмыстық техникаларды жөндеу және қызмет көрсету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 916-қосымшаға сәйкес;
292) "Экономика" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 917, 918 және 919-қосымшаларға сәйкес және "Экономика" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 920-қосымшаға сәйкес;
293) "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 921, 922 және 923-қосымшаларға сәйкес және "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 924-қосымшаға сәйкес;
294) "Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 925, 926 және 927-қосымшаларға сәйкес және "Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 928-қосымшаға сәйкес;
295) "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 929, 930 және 931-қосымшаларға сәйкес және "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 932-қосымшаға сәйкес;
296) "Мұнай және газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 933, 934 және 935-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай және газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 936-қосымшаға сәйкес;
297) "Қалалық электр көлігін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 937, 938 және 939-қосымшаларға сәйкес және "Қалалық электр көлігін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 940-қосымшаға сәйкес;
298) "Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 941, 942 және 943-қосымшаларға сәйкес және "Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 944-қосымшаға сәйкес;

299) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Автоматизация и управление (предприятий цветной металлургии)" согласно приложениям 945, 946 и 947 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Автоматизация и управление (предприятий цветной металлургии)" согласно приложению 948 к настоящему приказу;
300) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов" согласно приложениям 949, 950 и 951 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов" согласно приложению 952 к настоящему приказу;
301) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Мосты и транспортные тоннели" согласно приложениям 953 и 954 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Мосты и транспортные тоннели" согласно приложению 955 к настоящему приказу;
302) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)" согласно приложениям 956, 957 и 958 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)" согласно приложению 959 к настоящему приказу;
303) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Архитектура" согласно приложениям 960 и 961 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Архитектура" согласно приложению 962 к настоящему приказу;
304) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Полиграфическое производство" согласно приложениям 963, 964 и 965 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Полиграфическое производство" согласно приложению 966 к настоящему приказу;
305) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Пожарная безопасность" согласно приложениям 967, и 968 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Пожарная безопасность" согласно приложению 969 к настоящему приказу;
306) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)" согласно приложениям 970, 971 и 972 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)" согласно приложению 973 к настоящему приказу;
307) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 974, 975, 976 и 977 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 978, 979, 980 и 981 к настоящему приказу;

299) "Автоматтандыру және басқару (түсті металлургия кәсіпорындары)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 945, 946 және 947-қосымшаларға сәйкес және "Автоматтандыру және басқару (түсті металлургия кәсіпорындары)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 948-қосымшаға сәйкес;
300) "Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 949, 950 және 951-қосымшаларға сәйкес және "Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 952-қосымшаға сәйкес;
301) "Көпірлер мен көлік үңгі жолдары" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 953 және 954-қосымшаларға сәйкес және "Көпірлер мен көлік үңгі жолдары" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 955-қосымшаға сәйкес;
302) "Темір бетон және металл бұйымдары өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 956, 957 және 958-қосымшаларға сәйкес және "Темір бетон және металл бұйымдары өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 959-қосымшаға сәйкес;
303) "Сәулет өнері" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 960 және 961-қосымшаларға сәйкес және "Сәулет өнері" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 962-қосымшаға сәйкес;
304) "Полиграфия өндірісі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 963, 964 және 965-қосымшаларға сәйкес және "Полиграфия өндірісі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 966-қосымшаға сәйкес;
305) "Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 967 және 968-қосымшаларға сәйкес және "Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 969-қосымшаға сәйкес;
306) "Төтенше жағдайда қорғау (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 970, 971 және 972-қосымшаларға сәйкес және "Төтенше жағдайда қорғау (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 973-қосымшаға сәйкес;
307) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Сәндік-қолданбалы өнері және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 974, 975, 976 және 977-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Сәндік-қолданбалы өнері және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 978, 979, 980 және 981-қосымшаларға сәйкес;

308) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Ювелирное дело" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 982 и 983 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Ювелирное дело" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 984 и 985 к настоящему приказу;
309) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Резино-техническое производство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 986 и 987 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Резино-техническое производство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 988 и 989 к настоящему приказу;
310) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 990 и 991 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 992 и 993 к настоящему приказу;
311) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология нетканых текстильных материалов" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 994 и 995 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Технология нетканых текстильных материалов" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 996 и 997 к настоящему приказу;
312) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Обувное производство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 998 и 999 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Обувное производство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1000 и 1001 к настоящему приказу;
313) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология трикотажных, текстильных, галантерейных изделий" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1002 и 1003 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Технология трикотажных, текстильных, галантерейных изделий" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1004 и 1005 к настоящему приказу;

308) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Зергерлік ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 982 және 983-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Зергерлік ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 984 және 985-қосымшаларға сәйкес;
309) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Резеңке-техникалық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 986 және 987-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Резеңке-техникалық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 988 және 989-қосымшаларға сәйкес;
310) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 990 және 991-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 992 және 993-қосымшаларға сәйкес;
311) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Мата емес тоқыма материалдар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 994 және 995-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Мата емес тоқыма материалдар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 996 және 997-қосымшаларға сәйкес;
312) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Аяқ киім өндірісі (бейіні бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 998 және 999-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Аяқ киім өндірісі (бейіні бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 1000 және 1001-қосымшаларға сәйкес;
313) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1002 және 1003-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 1004 және 1005-қосымшаларға сәйкес;

314) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство молочной продукции" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1006 и 1007 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Производство молочной продукции" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1008 и 1009 к настоящему приказу;
315) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Керамическое производство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1010 и 1011 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Керамическое производство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1012 и 1013 к настоящему приказу;
316) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Хранение и переработка плодов и овощей" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1014 и 1015 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Хранение и переработка плодов и овощей" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1016 и 1017 к настоящему приказу;
317) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1018, 1019, 1020, 1021, 1022 и 1023 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1024, 1025, 1026, 1027 1028 и 1029 к настоящему приказу;
318) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1030, 1031, 1032 и 1033 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1034, 1035, 1036 и 1037 к настоящему приказу;
319) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Переработка отходов" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1038 и 1039 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Переработка отходов" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1040 и 1041 к настоящему приказу;

314) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Сүт өнімдерінің өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1006 және 1007-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Сүт өнімдерінің өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 1008 және 1009-қосымшаларға сәйкес;
315) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Керамикалық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1010 және 1011-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Керамикалық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 1012 және 1013-қосымшаларға сәйкес;
316) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Жеміс-жидектер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1014 және 1015-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Жеміс-жидектер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 1016 және 1017-қосымшаларға сәйкес;
317) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1018, 1019, 1020, 1021, 1022 және 1023-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 1024, 1025, 1026, 1027, 1028 және 1029-қосымшаларға сәйкес;
318) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1030, 1031, 1032 және 1033-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 1034, 1035, 1036 және 1037-қосымшаларға сәйкес;
319) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Қалдықтарды қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1038 және 1039-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Қалдықтарды қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 1040 және 1041-қосымшаларға сәйкес;

320) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Растениеводство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1042, 1043, 1044 и 1045 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Растениеводство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 1046, 1047, 1048 и 1049 к настоящему приказу.";
дополнить приложениями 35-1, 35-2, 36-1, 47-1, 47-2, 48-1, 50-1, 50-2, 51-1, 59-1, 59-2, 60-1, 65-1, 65-2 , 66-1, 152-1, 152-2, 153-1, 155-1, 155-2, 156-1, 194-1, 194-2, 195-1, 239-1, 239-2, 240-1, 245-1, 245-2, 246-1, 248-1, 248-2, 249-1, 254-1, 254-2, 255-1, 263-1, 263-2, 264-1, 266-1, 266-2, 267-1, 281-1, 281-2, 282-1, 284-1, 284-2, 285-1, 290-1, 290-2, 291-1, 293-1, 293-2, 294-1, 344-1,344-2, 345-1, 355-1, 365-1, 365-2, 366-1, 386-1, 386-2, 387-1, 389-1, 389-2, 390-1, 398-1, 398-2, 399-1, 410-1, 410-2, 411-1, 413-1, 413-2, 414-1, 828-1, 828-2, 830-1, 830-2, 883, 884, 885, 886, 887, 888, 889, 890, 891, 892, 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964, 965, 966, 967, 968, 969, 970, 971, 972, 973, 974, 975, 976, 977, 978, 979, 980, 981, 982, 983, 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 999, 1000, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1006, 1007, 1008, 1009, 1010, 1011, 1012, 1013, 1014, 1015, 1016, 1017, 1018, 1019, 1020, 1021, 1022, 1023, 1024, 1025, 1026, 1027, 1028, 1029, 1030, 1031, 1032, 1033, 1034, 1035, 1036, 1037, 1038, 1039, 1040, 1041, 1042, 1043, 1044, 1045, 1046,1047,1048 и 1049 согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27,28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132,133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245 и 246 к настоящему приказу.

320) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Өсімдік шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1042, 1043, 1044 және 1045-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін "Өсімдік шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 1046, 1047, 1048 және 1049-қосымшаларға сәйкес бекітілсін.";
осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27,28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132,133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245 және 246-қосымшаларға сәйкес 35-1, 35-2, 36-1, 47-1, 47-2, 48-1, 50-1, 50-2, 51-1, 59-1, 59-2, 60-1, 65-1, 65-2 , 66-1, 152-1, 152-2, 153-1, 155-1, 155-2, 156-1, 194-1, 194-2, 195-1, 239-1, 239-2, 240-1, 245-1, 245-2, 246-1, 248-1, 248-2, 249-1, 254-1, 254-2, 255-1, 263-1, 263-2, 264-1, 266-1, 266-2, 267-1, 281-1, 281-2, 282-1, 284-1, 284-2, 285-1, 290-1, 290-2, 291-1, 293-1, 293-2, 294-1, 344-1,344-2, 345-1, 355-1, 365-1, 365-2, 366-1, 386-1, 386-2, 387-1, 389-1, 389-2, 390-1, 398-1, 398-2, 399-1, 410-1, 410-2, 411-1, 413-1, 413-2, 414-1, 828-1, 828-2, 830-1, 830-2, 883, 884, 885, 886, 887, 888, 889, 890, 891, 892, 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964, 965, 966, 967, 968, 969, 970, 971, 972, 973, 974, 975, 976, 977, 978, 979, 980, 981, 982, 983, 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 999, 1000, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1006, 1007, 1008, 1009, 1010, 1011, 1012, 1013, 1014, 1015, 1016, 1017, 1018, 1019, 1020, 1021, 1022, 1023, 1024, 1025, 1026, 1027, 1028, 1029, 1030, 1031, 1032, 1033, 1034, 1035, 1036, 1037, 1038, 1039, 1040, 1041, 1042, 1043, 1044, 1045, 1046, 1047, 1048 және 1049-қосымшалармен толықтырылсын.

2. Департаменту технического и профессионального образования, Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятиях, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"___"_______ 2020 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
"___"_______ 2020 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"___"_______ 2020 года
Приложение 1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 35-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация питания"
Код и профиль образования:
0500000 – Сервис и экономика
Специальность:
0508000 - Организация питания
Квалификация*:

2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Техникалық және кәсіптік білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"___"_______ 2020 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"___"_______ 2020 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
"___"_______ 2020 жыл
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы 18 қаңтардағы
№ 22 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
35-1-қосымша
"Тамақтауды ұйымдастыру" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0508000 - Тамақтануды ұйымдастыру
Біліктілігі*:

12. Разрабатывает стандарты и нормы предприятия питания.
13. Формирует и поддерживает корпоративную культуру.
14. Разрабатывает организационную структуру службы управления персоналом.
15. Принимает участие в аттестации персонала.
16. Учитывает результаты труда работников.
17. Обрабатывает информацию при помощи компьютера, специализированных компьютерных программ.
18. Анализирует состояние рынка, спрос на оказываемые услуги, ведет позиционный торг.
19. Обеспечивает контроль на всех этапах производства, хранения и реализации продукции.
20.Составляет SWOT- анализ коммерческой деятельности предприятия.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 4 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 47-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)"
Код и профиль образования:
0700000 - Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0701000 - Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)
Квалификация*:

12. Тамақтандыру кәсіпорнының стандарттары мен нормаларын әзірлейді.
13. Корпоративтік мәдениетті қалыптастырады және қолдайды.
14. Персоналды басқару қызметінің ұйымдық құрылымын әзірлейді.
15. Қызметкерлерді аттестаттауға қатысады.
16. Қызметкерлердің еңбек нәтижелерін есепке алады.
17. Ақпаратты компьютердің, арнайы компьютерлік бағдарламалардың көмегімен өңдейді.
18. Нарық жағдайын, көрсетілетін қызметтерге сұранысты талдайды, позициялық сауда жүргізеді.
19. Өнімді өндірудің, сақтаудың және өткізудің барлық кезеңдерінде бақылауды қамтамасыз етеді.
20. Кәсіпорынның коммерциялық қызмет талдау жасайды.
Ескертпе:
Қолданылатын аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ- кәсіптік құзырет;
БМ - Базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ________ бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
47-1 қосымша
"Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (түрлері бойынша)" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0700000 - Геология, тау-кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0701000 - Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (түрлері бойынша)
Біліктілігі*:

216
ПА 03
Промежуточная аттестация
72
ИА 03
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение для уровня специалиста среднего звена
1440
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
6588
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** ООД учебные заведения имеют право интегрировать в модули.
*** Учебные заведения имеют право перераспределить часы дипломного проектирования в профессиональные модули.
**** Распределение по семестрам осуществляется учебными заведениями самостоятельно
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 5 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 47-2 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)"
Код и профиль образования:
0700000 - Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0701000 - Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)
Квалификация*:

216
АА 03
Аралық аттестаттау
72
ҚА 03
Қорытынды аттестаттау
72
Орта буын маманы деңгейі үшін міндетті оқыту бойынша жиыны
1440
Орта буын маманы деңгейі үшін міндетті оқыту жиынтығы
5760
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
6588
Ескерту: * Берілген мамандықтың басқа біліктіліктеріне оқу мекемесі ұқсас тәсілдеме қолданып жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді. ** ЖБП оқу мекемелері модульдерге біріктіре алады. *** Оқу мекемелері дипломдық жобалау сағаттарын кәсіптік модульдерге бөле алады. **** Семестр бойынша бөлуді оқу мекемелері дербес жүзеге асырады. Қолданыстағы аббревиатуралар: ЖБП - жалпы білім беретін пәндер; БМ - базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер; БҰАМ - білім беру ұйымы анықтайтын модульдер; ДЖ - дипломдық жобалау; АА - аралық аттестаттау; ҚА - қорытынды аттестаттау; К - консультациялар; Ф- факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ________ бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
47-2 қосымша
"Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (түрлері бойынша)" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойыншаүлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0700000 - Геология, тау-кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0701000 - Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (түрлері бойынша)
Біліктілігі*:

216
ПА 03
Промежуточная аттестация
72
ИА 03
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение для уровня специалиста среднего звена
1440
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** Учебные заведения имеют право перераспределить часы дипломного проектирования в профессиональные модули.
*** Распределение по семестрам осуществляется учебными заведениями самостоятельно
Используемые аббревиатуры:
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 6 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 48-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)"
Код и профиль образования:
0700000 - Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0701000 - Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)
Квалификация:
070102 2 - Промывальщик геологических проб
070104 2 - Обогатитель минералов и шлихов
070108 3 - Техник-геолог со знанием английского языка
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языках в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы делового казахского (русского) и иностранного языков и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языков, для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Владеть грамматикой и терминологией казахского (русского) и иностранного языков для общения в сфере профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:
Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности, для профессионального общения.
Применяет терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся составляют на государственном языке служебные документы, в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
Характеризует виды и классификацию документов.
Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
Определяет структуру документов.
Применяет основные реквизиты служебных документов.
Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Владеет информацией о условиях трудового договора.
Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
Соблюдает правила командных спортивных игр.
Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
Владеет техникой выполнения упражнений.
Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями;
понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:
Владеет основными философскими понятиями.
Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
Характеризует сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий, как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.
Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.

216
АА 03
Аралық аттестаттау
72
ҚА 03
Қорытынды аттестаттау
72
Орта буын маманы деңгейі үшін міндетті оқыту бойынша жиыны
1440
Орта буын маманы деңгейі үшін міндетті оқыту жиынтығы
4320
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: * Берілген мамандықтың басқа біліктіліктеріне оқу мекемесі ұқсас тәсілдеме қолданып жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді. ** Оқу мекемелері дипломдық жобалау сағаттарын кәсіптік модульдерге бөле алады. *** Семестр бойынша бөлуді оқу мекемелері дербес жүзеге асырады. Қолданыстағы аббревиатуралар: БМ - базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер; БҰАМ - білім беру ұйымы анықтайтын модульдер; ДЖ - дипломдық жобалау; АА - аралық аттестаттау; ҚА - қорытынды аттестаттау; К - консультациялар; Ф- факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ________ бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
48-1 қосымша
"Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (түрлері бойынша)" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Білім беру коды және бейіні:
0700000 - Геология, тау-кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0701000 - Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (түрлері бойынша)
Біліктілігі:
070102 2 - Геологиялық үлгіні шаюшы
070104 2 - Минералдар мен шлихті байытушы
070108 3 - Ағылшынша білімі бар техник-геолог
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіби қызметте қазақ (орыс) және шет тілдерінде ауызша және жазбаша нысанда қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шет тілдері мен кәсіби лексика негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін қажетті қазақ (орыс) және шет тілдерінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіби қызмет саласында қарым-қатынас жасау үшін қазақ (орыс) және шет тілдерінің грамматикасы мен терминологиясын меңгеру.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі
Бағалаудың өлшемшарттары:
Кәсіптік араласу үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды меңгерген.
Мамандық бойынша терминологияны қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасын (сөздікпен) меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шет тілдерінде кәсіптік диалогта сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жағдайға сәйкес логикалық және дәйекті сөйлейді.
Кәсіптік араласу үдерісінде диалог жүргізеді.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жасау және ресімдеу
БМ 02. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жасау
Бұл модуль іскерлік қағаздарды мемлекеттік тілде жасау және ресімдеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздері; қызметтік құжаттарды жасау тәсілдері мен функциялары, жіктелуі, тасушылар, мақсаты, құрамдас бөліктері, қызметтік құжаттарды ресімдеу қағидаттары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіби қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдастырушылық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
Құжаттардың түрлері мен жіктелуін сипаттайды.
Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын түсінеді.
Құжаттардың құрылымын анықтайды.
Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
Құжат мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдастырушылық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы білімді меңгерген.
Еңбек шартының қажетті талаптары туралы ақпарат алады.
Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, арыз, шағым, сенімхат, қолхат жасайды.
БҚ 3. Физикалық қасиеттерін дамыту және жетілдіру.
БМ 03. Физикалық қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль физикалық қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерін жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; салауатты өмір салты негіздері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
қозғалыстық икемдер мен дағдыларды үнемі жетілдіру жағдайында нығайтуды; кәсіптік маңызы бар дене және психомоторлық қабілеттерін дамытуды; өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жағдайын бағалау дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене шынықтыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін түсінеді.
Бұлшықет жүктемесі кезінде тыныс алу, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету жүйесінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
Жалпы физикалық дайындық бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
Күнделікті өмірде салауатты өмір салты мәдениетін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттер мен психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Командалық спорт ойындарының қағидаларын сақтайды.
Физикалық жүктеме негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
Жаттығуларды орындау техникасын меңгерген.
Оқу ойынында зерттелген ойын тәсілдерін және жеке тактикалық міндеттерді қолданады.
Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
Жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, қоғамдағы өзін және өз орнын түсіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтендіру және бейімдеу үшін әлеуметтік ғылым негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыру үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды, мәдениеттің мәні мен мақсатын түсінуді, азаматтық құқықтар мен міндеттерді ұстануды, қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістерінің даму үрдістерін түсінуді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: философияның негізгі ұғымдары мен заңдылықтары; мәдениет, дін және өркениет; мемлекеттік-құқықтық қатынастар мен құбылыстар жүйесі; азаматтар мен басқа да саясат субъектілерінің қоғамдағы өзара қарым-қатынастары жүйесінің қызмет етуі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді:
негізгі философиялық ұғымдарды пайдалану;
философияның негізгі мәселесін және диалектика заңдарын түсіну;
әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын талдау;
жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде төзімділік таныту;
адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалды және лаңкестік идеологияларды терістеу;
құқық нормаларын сақтау; әлеуметтік өзара іс-қимыл барысында қалыптасқан әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесіне бағдарлау.
Оқыту нәтижесі: 1) Анағұрлым жалпы философиялық сұрақтарда бағдарлану.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
Негізгі философиялық ұғымдарға ие.
Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне әртүрлі көзқарасты түсінеді.
"Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәнін сипаттайды.
Философияның негізгі категорияларының мәні мен өзара байланысын анықтайды.
Әлемнің ғылыми, философиялық және діни бейнесінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар сияқты философиялық категориялардың адам өміріндегі арақатынасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жеке тұлғаның өмірді, мәдениетті және қоршаған табиғи ортаны сақтау үшін жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
Ғылым, техника және технологиялар жетістіктерін дамыту мен пайдалануға байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.
Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың арақатынасы туралы өз пікірін тұжырымдайды.
Өмірдің мәні мен ақиқаты санатына әртүрлі көзқарастарды талдайды, осы ұғымдар бойынша өз көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Отандық мәдениет тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылығын біледі.

2. Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
Характеризует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
Знает историю и понимает современное состояние мировых и традиционных религий.
Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
Понимает сущность и основные признаки права.
Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Владеть сведениями об основных отраслях права.
Критерии оценки:
Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
Характеризует методы административного регулирования.
Понимает ответственности за административные и коррупционные правонарушения.
Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
Владеет информацией о видах налогов.
Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 5. Понимать основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы
БМ 05. Применение базовых знаний экономики и основ предпринимательства в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики", основы предпринимательской деятельности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики
Основы предпринимательской деятельности
Критерии оценки:
Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
Владеет основами экономики производства и потребления.
Характеризует налоговую политику государства.
Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
Характеризует основные этапы и содержание планирования.
Выполняет экономические расчеты с применением математических методов.
Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
Характеризует тенденции развития мировой экономики.
Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Владеть основами предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
Владеет основами составления бизнес-плана.
Описывает порядок получения свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица).
Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица).
Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
БК 6. Владеть английским языком профессиональной направленности
БМ 6. Владение профессиональным английским языком, развитие иноязычной коммуникативной компетенции
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, для свободного устного и письменного общения на иностранном языке по специальности.

2. Әлемдік өркениетте Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсінеді.
3. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Төзімділік пен белсенді жеке ұстанымды қалыптастырушы моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Әр түрлі мәдениеттер мен өркениеттердің түрлерін, типтерін және тарихын сипаттайды.
Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын біледі және қазіргі жағдайын түсінеді.
Экстремистік радикалды және террористік идеологияны ажыратады.
Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімді қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Құқықтың мәні мен негізгі белгілерін түсінеді.
Заңдылық пен құқықтық тәртіп қағидаларын сақтайды және түсініктерді біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке басын қалыптастырудағы құқықтық мәртебесін түсінеді.
Әкімшілік реттеу әдістерін сипаттайды.
Әкімшілік және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершілік қажеттілігін түсінеді.
Азаматтық және отбасылық құқықтың негізгі ережелерін меңгерген.
Салық түрлері туралы ақпаратты біледі.
Қылмыстық жауапкершілікті және оның басталу негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
Қызметкер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажырата алады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Негізгі саяси ұғымдарды меңгерген: билік, саяси жүйе, саяси режим, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылым нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
Негізгі әлеуметтік ұғымдарды меңгерген: әлеуметтік қатынастар, әлеуметтік құбылыстар, әлеуметтік үдерістер, әлеуметтік ілгерілеу.
Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жекелеген фактілерді салыстырады.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси жағдайды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін түсінеді.
Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
Саяси мәдениеттің қызмет етуінің мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
БҚ 5. Қазіргі экономикалық жүйенің негізгі заңдылықтары мен жұмыс істеу механизмдерін түсіну
БМ 05. Кәсіби қызметте экономиканың базалық білімі мен кәсіпкерлік негіздерін қолдану
Бұл модуль қазіргі заманғы экономикалық жүйенің қызмет ету заңдылықтары мен механизмдері туралы, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері туралы кешенді түсініктерді қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін, кәсіптік қызмет негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясының тұжырымдамалық ережелерін және бизнес негіздерін түсіну; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
Экономика негіздері
Кәсіпкерлік қызмет негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
Экономикалық терминдерді меңгерген, нарықтық экономиканың заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін меңгерген.
Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
Инфляция көздерін және оның салдарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Меншік нысандары мен түрлерін, жоспарлардың түрлерін, кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін айқындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептерді орындайды.
Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Әлемдік экономиканың даму үдерісін сипаттайды.
Мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсінеді.
Жалпы ішкі өнімді және жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызмет негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Кәсіпкерлікті дамытудың мақсаттарын, факторлары мен шарттарын сипаттайды.
Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
Кәсіпкерлік қызметтің табысын анықтайтын факторларды түсінеді.
Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерген.
Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу тәртібін сипаттайды.
Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық режимін таңдайды және негіздейді.
Кәсіпкерлік қызметте электрондық үкімет порталымен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
БҚ 6. Кәсіби бағыттағы ағылшын тілін меңгеру
БМ 06. Кәсіби ағылшын тілін меңгеру, шет тілді коммуникативтік құзыреттілікті дамыту

В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки работы со словарем, навыки чтения, аудирования и перевода профессиональных текстов и письма; накопление лексического запаса (3200-3500 единиц); закрепление грамматического материала.
В результате изучения обучающиеся учатся переводить тексты с профессиональной лексикой, воспринимать на слух иноязычную речь, вести диалог на заданную тему, вести деловую переписку в геологической отрасли, свободно общаться с сотрудниками иностранных компаний.
Результат обучения: 1) Владеть фонетическим, грамматическим и лексическим минимумом.
Английский язык
Профессиональный английский язык
Углубленное изучение английского языка
Учебная практика по получению речевых навыков в английском языке
Критерии оценки:
1. Распознает произношение звуков, слов, использовать правила чтения и интонацию предложения.
2. Дает определение правил грамматики, использовать речь на основе грамматического материала.
3. Обосновывает свои суждения на основе изученного словаря, ориентируясь в изученном материале.
Результат обучения: 2) Воспринимать на слух информацию на английском языке.
Критерии оценки:
1. Воспроизводит тексты на основе аудирования.
2. Излагает своими словами прослушанную информацию.
3. Описывает ситуацию на основе видеоматериала.
Результат обучения: 3) Читать профессиональную литературу на английском языке.
Критерии оценки:
1. Распознает правила чтения незнакомых слов.
2. Понимает прочитанный текст, анализирует и обобщает полученную информацию.
3. Читает документы с применением терминологии в отрасли.
Результат обучения: 4) Письменно излагать материал на английском языке.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует правила орфографии при написании слов, выражений и предложений.
2. Использует грамматические навыки при письме.
3. Составляет тексты на заданную тему с применением геологической терминологии на английском языке.
Результат обучения: 5) Владеть приемами коммуникативной, познавательной, практической деятельности.
Критерии оценки:
1. Ведет монологическую и диалогическую речь на английском языке в объеме, для профессионального общения.
2. Обладает коммуникативными способностями.
3. Обосновывает собственную точку зрения.
4. Свободно общается в профессиональной среде.
БК 7. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 07. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:

Бұл модуль мамандық бойынша шет тілінде еркін ауызша және жазбаша қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді сөздікпен жұмыс істеу дағдысы, кәсіби мәтіндер мен хаттарды оқу, тыңдау және аудару дағдысы; лексикалық қорды жинақтау (3200-3500 бірлік); грамматикалық материалды бекіту.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: кәсіби лексикамен мәтіндерді аудара алады, шетел тілін есту арқылы қабылдайды, берілген тақырыпқа диалог жүргізеді, геологиялық салада іскерлік хат алмасуды жүргізеді, шетелдік компаниялардың қызметкерлерімен еркін қарым-қатынас жасайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Фонетикалық, грамматикалық және лексикалық минимумды меңгеру.
Ағылшын тілі
Кәсіби ағылшын тілі
Ағылшын тілін тереңдетіп оқыту
Ағылшын тілінде сөйлеу дағдыларын алу бойынша оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дыбыстардың, сөздердің айтылуын түсінеді, оқу ережелері мен сөйлемнің екпінін қолданады.
2. Грамматиканың сөйлеуді грамматикалық материалдың негізінде қолдану ережелеріне анықтама береді.
3. Зерттелген материалға бағдар жасай отырып, зерделенген сөздіктің негізінде өз пайымдауларын негіздейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ағылшын тіліндегі ақпаратты есту арқылы қабылдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тыңдау негізінде мәтіндерді ойнатады.
2. Тыңдалған ақпаратты өз сөздерімен баяндайды.
3. Бейнематериал негізінде жағдайды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіби әдебиетті ағылшын тілінде оқу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таныс емес сөздерді оқу ережелерін түсінеді.
2. Оқылған мәтінді түсінеді, алынған ақпаратты талдайды және қорытады.
3. Салада терминологияны қолдана отырып құжаттарды оқиды.
Оқыту нәтижесі: 4) Қажетті материалды ағылшын тілінде жазбаша баяндауға міндетті.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сөздерді, сөйлемдерді және сөйлемдерді жазу кезінде емле ережелерін көрсетеді.
2. Жазу кезінде грамматикалық дағдыларды пайдаланады.
3. Ағылшын тілінде геологиялық терминологияны қолдана отырып, берілген тақырыпқа мәтін құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Коммуникативтік, танымдық, практикалық қызмет тәсілдерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік араласу үшін қажетті ауқымда ағылшын тілінде монологиялық және диалогтық әңгіме жүргізеді.
2. Коммуникативтік қабілеттері бар.
3. Өз көзқарасын негіздейді.
4. Кәсіби ортада еркін қарым-қатынас жасайды.
БҚ 7. Қазақстанның әлемдік қауымдастықтағы тарихын, рөлін және орнын түсіну
БМ 07. Әлемдік қауымдастықтағы Қазақстанның тарихын, рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сана-сезімді дамытуға, ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шектері мен мәні.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
БК 08. Владеть информационно-коммуникационными и цифровыми технологиями
БМ 08. Применение информационно-коммуникационных и цифровых технологий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для применения информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: цифровые технологии и ресурсы интернета в профессиональной деятельности, возможности информационно-коммуникационных технологий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать в цифровом формате, использовать ресурсы программы "Цифровой Казахстан", сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан", соблюдать и сохранять информационную безопасность в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть основами информационно-коммуникационных технологий.
Информационно-коммуникационные технологии
Критерии оценки:
1. Раскрывает сущность понятия "информационно-коммуникационные технологии".
2. Понимает структуру информационно-коммуникационных технологий.
3. Характеризует функции информационно-коммуникационных технологий.
4. Применяет средства информационно-коммуникационных
технологий.
Результат обучения: 2) Использовать услуги информационно-справочного и интерактивного веб-порталов.
Критерии оценки:
1. Использует услуги сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан".
2. Использует ресурсы программы "Цифровой Казахстан": "умный дом", "умный город".
3. Использует функции портала "Открытые данные".
4. Ведет документацию в цифровом формате.
5. Использует инструменты информационной безопасности в профессиональной деятельности.
Профессиональные модули
Квалификация "070102 2 - Промывальщик геологических проб"
ПК 1. Проводить подготовку промывочных, доводочных приборов и установок к работе и обеспечивать их исправность
ПМ 01. Подготовка промывочных, доводочных приборов и установок к работе и обеспечение их исправности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для подготовки промывочных, доводочных приборов и установок к работе, обеспечения их исправности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
устройство и принцип работы промывочных, доводочных приборов и установок; меры безопасности по монтажу, эксплуатации и техническому обслуживанию приборов и установок; меры безопасности по предпусковым работам.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выбирать места для установки приборов; проводить сборку приборов и установок согласно прилагаемым чертежам; проверять наличие смазки во всех узлах; заливать масло в бак; проверять работу оросителя; заправлять гидросистему; чистить и смазывать механизмы; выполнять подтяжку резьбовых соединений.
Результат обучения: 1) Участвовать в монтаже промывочных, доводочных приборов и установок.
Методика поисков и разведки месторождений полезных ископаемых Охрана труда и техника безопасности Практика по приобретению рабочей профессии "Промывальщик геологических проб"
Критерии оценки:
Объясняет назначение, описывает устройство и принцип работы промывочных, доводочных приборов и установок.
Подбирает инструменты и приспособления для проведения монтажных работ.
Выполняет выбор места для установки приборов на участке работ.
Воспроизводит алгоритм работы по сборке и разборке промывочных, доводочных приборов и установок на учебных макетах.
Соблюдает меры безопасности по монтажу, эксплуатации и техническому обслуживанию приборов и установок.
Определяет средства индивидуальной защиты и объясняет их назначение.
Оказывает первую доврачебную медицинскую помощь при травмах.
Результат обучения: 2) Проводить совместно с пуско-наладочной бригадой механиков пробный пуск приборов и установок.
Критерии оценки:
Объясняет назначение каждого элемента на панели управления приборов и установок.
Объясняет порядок проведения пробного пуска приборов и установок.
Соблюдает меры безопасности по предпусковым работам.
Называет порядок действий при спасении пострадавшего при поражении электрическим током.
Проводит включение и отключение маслостанций.
Проверяет наличие смазки во всех узлах.
Производит заливку масла в бак маслостанции через фильтр.
Проверяет места присоединения трубопроводов и рукавов на герметичность.
Проверяет работу оросителя.
Результат обучения: 3) Обеспечивать рабочее состояние промывочных и доводочных приборов и установок.
Критерии оценки:
Определяет признаки неисправностей промывочных и доводочных приборов и установок.
Владеет методами устранения неисправностей.
Соблюдает порядок и периодичность проведения технического обслуживания промывочных и доводочных приборов и установок.
Производит контрольный осмотр, заправку гидросистемы, чистку, смазку механизмов согласно карте смазки.
Выполняет подтяжку резьбовых соединений после остановки работы промывочных и доводочных приборов и установок.
ПК 2. Выполнять комплекс работ по промывке геологических проб
ПМ 02. Выполнение комплекса работ по промывке геологических проб
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения комплекса работ по промывке геологических проб.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
инструменты, применяемые при промывке проб; методику промывки проб в лотках и ковшах; технику безопасности при промывке проб.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
промывать геологические пробы в лотках и ковшах до получения серого и черного шлиха; проводить запуск и остановку промывочного прибора и насосной установки.
Результат обучения: 1) Промывать геологические пробы в лотках и ковшах.
Методика поисков и разведки месторождений полезных ископаемых
Охрана труда
Практика по приобретению рабочей профессии "Промывальщик геологических проб"
Критерии оценки:
Различает виды ковшей и лотков, понимает их назначение.
Выполняет подбор инструментов, применяемых при промывке проб.
Соблюдает предельно допустимые массы проб для промывки.
Владеет методикой промывки проб в лотках и ковшах.
Производит сушку проб.
Различает минералы серого и черного шлихов.
Использует понятия и принципы устройства бинокулярного микроскопа.
Просматривает минералы под бинокулярным микроскопом.
Определяет процентное содержание минералов в шлихе.
Строит карты шлихового опробования.
Выполняет работу с соблюдением техники безопасности при промывке проб на различных водоемах.
Подбирает спасательные средства для оказания помощи утопающим.
Оказывает доврачебную медицинскую помощь утопающему.
Соблюдает порядок применения спасательных средств на различных водоемах.
Результат обучения: 2) Промывать геологические пробы на промывочных приборах и установках, проводить доводку проб.
Критерии оценки:
Проверяет работоспособность приборов и установок перед запуском.
Производит запуск и остановку промывочного прибора и насосной установки.
Соблюдает технику безопасности при работе на промывочных и доводочных приборах и установках.
Выполняет погрузку породы и песков для промывки.
Извлекает промытый материал.
Проводит доводку проб.
Результат обучения: 3) Маркировать, упаковывать и проводить учет промытых проб.
Критерии оценки:
Изготавливает бумажные капсули для шлиховых проб.
Производит упаковку промытых и просушенных проб.
Выполняет маркировку капсулей.
Выполняет записи данных опробования в полевой книжке и промывочном журнале.
Проводит занесение данных опробования в полевую книжку и промывочный журнал.
ПК 3. Принимать участие в геолого-съемочных работах
ПМ 03. Участие в геолого-съемочных работах
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для участия в геолого-съемочных работах в рамках своей компетенции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: ключевые знания и понятия по геологии и строении Земли; виды съемок поверхности Земли; топографический шрифт для оформления документации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: строить простейшие геологические карты и сопутствующую графику; работать с горным компасом; проходить маршруты по заданному азимуту; определять наличие в образцах ископаемых остатков организмов; проводить различные виды съемок; оформлять документацию шрифтом Т-132.
Результат обучения: 1) Определять значение и последовательность геологических процессов в геохронологическом порядке при формировании рельефа и образовании различных минералов и горных пород.
Общая геология
Историческая геология с основами палеонтологии и геологии Казахстана
Общегеологическая практика
Основы бурения и горного дела
Горно-буровая учебная практика
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Учебная геодезическая практика
Топографическое черчение
Аналитическая химия
Критерии оценки:
Владеет сведениями о Земле, земной коре.
Проводит различия между экзогенными и эндогенными процессами.
Описывает геологическую деятельность агентов выветривания.
Понимает последствия геологической деятельности человека.
Вычерчивает геохронологическую шкалу.
Составляет геологический разрез, стратиграфическую колонку, условные обозначения и оформляет макет геологической карты.
Производит замеры элементов залегания горных пород горным компасом.
Ориентируется на местности.
Проходит маршрут по заданному азимуту.
Производит вынос элементов залегания на карту с помощью транспортира и горного компаса.
Определяет на геологических картах виды складчатых и разрывных нарушений.
Владеет методами историко-геологических реконструкций.
Понимает геологическую историю развития Земли.
Владеет основными сведениями по геологическому строению территории Казахстана.
Определяет в образцах горных пород основные типы ископаемых организмов имеющих геологическое значение.
Определяет в образцах основные типы и виды горных пород и название породообразующих минералов и рудных минералов.
Выполняет построение палеогеографической кривой.
Соблюдает порядок изучения минералов и горных пород.
Владеет правилами оформления и ведения полевого дневника.
Выполняет схему описания горных пород и зарисовки.
Соблюдает правила техники безопасности в процессе выполнения геолого-съемочных работ.
Проводит документацию естественных и искусственных обнажений.
Производит камеральную обработку фактического материала.
Результат обучения: 2) Участвовать в буровых и горно-проходческих работах на участке.
Критерии оценки:
Понимает физико-механические особенности горных пород и влияние их на конструкцию скважин.
Объясняет основные технологические процессы бурения, вспомогательные работы сопутствующие бурению.
Описывает основные виды бурения.
Понимает суть проведения подземных разведочных горных выработок с применением буровзрывных работ.
Понимает назначение вентиляции, водоотлива и освещения в горных выработках.
Перечисляет операции по вскрытию и разработке месторождений полезных ископаемых.
Объясняет назначение взрывных работ.
Результат обучения: 3) Проводить инструментальную съемку местности.
Критерии оценки:
Понимает назначение топографических планов и карт.
Определяет расстояние между объектами на картах и планах в соответствии с масштабом.
Проводит геодезические измерения.
Демонстрирует алгоритм работ при контурной, вертикальной и топографической съемках.
Производит расчеты при решении прямой и обратной геодезической задачи.
Объясняет устройство теодолитов, нивелиров.
Производит обработку журнала теодолитной, тахеометрической съемки и технического нивелирования.
Результат обучения: 4) Оформлять документацию результатов съемок в соответствии со стандартами.
Критерии оценки:
Владеет шрифтом топографическим полужирным Т-132.
Вычерчивает условные знаки геологических и топографических карт в соответствии со стандартами.
Результат обучения: 5) Выполнять качественный и количественный анализы проб.
Критерии оценки:
Понимает основные понятия и законы аналитической химии.
Демонстрирует способы выражения концентрации растворов.
Объясняет основные понятия качественного анализа; аналитическую классификацию катионов, анионов и их анализ; задачи и общую характеристику методов количественного анализа.
Выполняет приготовление растворов различной концентрации, рабочего раствора кислоты и щелочи по навеске (из фиксанала).
Проводит определение рН; характерные реакции на катионы.
Определяет карбонатную жесткость воды методом нейтрализации; общую жесткость воды методом комплексонометрии.

1. Хронологияны біледі және ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркілік қауымдастықтағы, көшпенді өркениет жүйесіндегі, Еуразиялық әлем халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығын дамытудағы рөлі мен орнын ашады.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен мақсатын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
БҚ 08. Ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды меңгеру
БМ 08. Ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: кәсіптік қызметтегі интернеттің цифрлық технологиялары мен ресурстарын, ақпараттық-коммуникативтік технологиялардың мүмкіндіктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: цифрлық форматта жұмыс істеу, "Цифрлық Қазақстан" бағдарламасының, Қазақстан Республикасының "Электрондық үкімет" сервисінің ресурстарын пайдалану, кәсіптік қызметте ақпараттық қауіпсіздікті сақтау икемдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін меңгеру.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" ұғымының мәнін ашады.
2. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың құрылымын түсінеді.
3. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың функцияларын сипаттайды.
4. Ақпараттық-коммуникациялық технология құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Қазақстан Республикасының Электрондық үкіметі" сервисінің қызметін пайдаланады.
2. "Цифрлық Қазақстан" бағдарламасының "ақылды үй", "ақылды қала", "ақылды ел" ресурстарын пайдаланады.
3. "Ашық деректер" порталының функцияларын пайдаланады.
4. Құжаттарды цифрлық форматта жүргізеді.
5. Кәсіптік қызметте ақпараттық қауіпсіздік құралдарын пайдаланады.
Кәсіптік модульдер
Біліктілігі "070102 2 - Геологиялық үлгіні шаюшы"
КҚ 1. Жуу, жеткізу аспаптары мен қондырғыларын жұмысқа дайындауды жүргізу және олардың жарамдылығын қамтамасыз ету
КМ 01. Жуу, жетілдіру аспаптары мен қондырғыларын жұмысқа дайындау және олардың жарамдылығын қамтамасыз ету
Бұл модуль жуу, жетілдіру аспаптары мен жұмысқа қондырғыларды дайындау, олардың дұрыс жұмысын қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді:
жуу, жетілдіру аспаптары мен қондырғыларының құрылымы мен жұмыс қағидаты; аспаптар мен қондырғыларды монтаждау, пайдалану және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қауіпсіздік шаралары; іске қосу алдындағы жұмыстар жөніндегі қауіпсіздік шаралары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: аспаптарды орнатуға арналған орындарды таңдау; қоса берілген сызбаларға сәйкес аспаптар мен қондырғыларды құрастыруды жүргізу; барлық тораптарда майлаудың болуын тексеру; майды бактарға құю; суландырғыштың жұмысын тексеру; гидрожүйеге май құю; механизмдерді тазалау және майлау; бұрандалы қосылыстарды тарту.
Оқыту нәтижесі: 1) Жуу, жетілдіру аспаптары мен қондырғыларын монтаждауға қатысу.
Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу және барлау әдістемесі
"Геологиялық үлгіні шаюшы" жұмыс кәсібін иелену жөніндегі практика
Техника қауіпсіздігі және еңбекті қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жуу, жетілдіру аспаптары мен қондырғыларының мақсатын түсіндіреді, жуу, жетілдіру аспаптары мен қондырғыларының құрылымы мен жұмыс қағидатын сипаттайды.
Монтаждау жұмыстарын жүргізуге арналған құралдар мен аспаптарды таңдайды.
Жұмыс учаскесінде аспаптарды орнату үшін орын таңдауды орындайды.
Жуу, жетілдіру аспаптары мен қондырғыларын құрастыру және бөлшектеу бойынша жұмыс алгоритмін оқу макеттерінде шығарады.
Аспаптар мен қондырғыларды монтаждау, пайдалану және техникалық қызмет көрсету бойынша қауіпсіздік шараларын сақтайды.
Жеке қорғану құралдарын анықтайды және олардың мақсатын түсіндіреді.
Жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Механиктердің іске қосу-реттеу бригадасымен бірлесіп аспаптар мен қондырғыларды сынамалы іске қосуды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Аспаптар мен қондырғыларды басқару панеліндегі әрбір элементтің қолдану мақсатын түсіндіреді.
Аспаптар мен қондырғыларды сынамалы іске қосу тәртібін түсіндіреді.
Іске қосу алдындағы жұмыстар бойынша қауіпсіздік шараларын сақтайды.
Электр тоғымен зақымданғанда зардап шеккенді құтқару кезіндегі іс-қимыл тәртібін атайды.
Май станцияларын қосады және ажыратады.
Барлық тораптарда майдың болуын тексереді.
Май станциясының багына сүзгі арқылы май құяды.
Құбырлар мен жеңдердің қосу орындарының саңылаусыздығын тексереді.
Суландырғыштың жұмысын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жуу және жетілдіру аспаптары мен қондырғыларының жұмыс жағдайын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жуу және жетілдіру аспаптары мен қондырғыларының ақауларының белгілерін анықтайды.
Ақаулықтарды жою әдістерін біледі.
Жуу және жетілдіру аспаптары мен қондырғыларына техникалық қызмет көрсету тәртібі мен мерзімділігін сақтайды.
Бақылау тексерісін, гидрожүйеге май құюды, майлау картасына сәйкес механизмдерді тазалауды, майлауды жүргізеді.
Жуу және жетілдіру аспаптары мен қондырғыларының жұмысы тоқтағаннан кейін бұрандалы қосылыстарды тартады.
КҚ 2. Геологиялық сынамаларды жуу бойынша жұмыстар кешенін орындау
КМ 02. Геологиялық сынамаларды жуу бойынша жұмыстар кешенін орындау
Бұл модуль геологиялық сынамаларды жуу бойынша жұмыстар кешенін орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді:
сынамаларды шаю кезінде қолданылатын аспаптар; науалар мен шөміштерде сынамаларды шаю әдістемесі; сынамаларды шаю кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді:
сұр және қара түпшайманы алғанға дейін науалар мен шөміштердегі геологиялық сынамаларды жуу; жуу аспабы мен сорғы қондырғысын іске қосады және тоқтатады.
Оқыту нәтижесі: 1) Науалар мен шөміштерде геологиялық сынамаларды жуу.
Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу және барлау әдістемесі
Еңбекті қорғау
"Геологиялық үлгіні шаюшы" жұмыс кәсібін иелену жөніндегі практика.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Шөміштер мен науалардың түрлерін ажыратады, олардың қолданылу мақсатын түсінеді.
Сынамаларды жуу кезінде қолданылатын құралдарды іріктейді.
Шаю үшін сынамалардың шекті рұқсат етілген массасын сақтайды.
Науалар мен шөміштерде сынамаларды жуу әдістемесін меңгерген.
Сынамаларды кептіреді.
Сұр және қара түпшаймалардың минералдарын ажыратады.
Бинокулярлық микроскоптың түсінігі мен қағидаттарын қолданады.
Минералдар бинокулярлы микроскоппен қарайды.
Түпшаймадағы минералдардың пайыздық мөлшерін анықтайды.
Түпшайма сынамалау картасын құрады.
Әр түрлі су қоймаларында сынамаларды шаю кезінде қауіпсіздік техникасын ұстана отырып, жұмыс жасайды.
Суға батушыларға көмек көрсету үшін қажетті құтқару құралдарын таңдайды.
Суға батушыға дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді.
Әртүрлі су айдындарында құтқару құралдарын қолдану тәртібін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Геологиялық сынамаларды жуу құралдары мен қондырғылары жуу, сынамаларды жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Аспаптар мен қондырғылардың іске қосар алдында жұмыс қабілеттілігін тексереді.
Жуу құралы мен сорғы қондырғысын іске қосу және тоқтату.
Жуу және жетілдіру аспаптары мен қондырғыларында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Жуу үшін жыныстар мен құмды жүктейді.
Жуылған материалды алады.
Сынамаларды жетілдіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жуылған сынамаларды таңбалау, орау және есепке алу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Түпшайма сынамалары үшін қағаз капсулаларын дайындайды.
Жуылған және кептірілген сынамаларды орайды.
Капсульді таңбалауды орындайды.
Далалық кітапшада және жуу журналында сынамалау деректерінің жазбаларын орындайды.
Сынақ мәліметтерін далалық кітапқа және жуу журналына енгізеді.
КҚ 3. Геологиялық-түсіру жұмыстарына қатысу
КМ 03. Геологиялық-түсіру жұмыстарына қатысу
Бұл модуль өз құзыретінің шегінде геологиялық-түсіру жұмыстарына қатысу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: геология және жер құрылысы бойынша негізгі білімдер мен ұғымдар; жер бетін түсіру түрлері; құжаттарды ресімдеуге арналған топографиялық қаріп.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: қарапайым геологиялық карталар мен ілеспе график салу; тау-кен компасымен жұмыс істеу; берілген азимут бойынша маршруттардан өту; қазба үлгілерінде организмдердің қалдықтарының болуын анықтау; түсірудің әртүрлі түрлерін жүргізу; құжаттаманы Т-132 шрифтімен ресімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жер бедерін қалыптастыру және әртүрлі минералдар мен тау жыныстарының пайда болуы кезінде геологиялық үдерістердің мәні мен дәйектілігін геохронологиялық тәртіппен анықтау.
Жалпы геология
Қазақстанның палеонтология және геология негіздері бар тарихи геология
Жалпыгеологиялық практика
Бұрғылау және тау-кен ісі негіздері
Тау-бұрғылау оқу практикасы
Геодезия және маркшейдерлік іс негіздері
Оқу геодезиялық практика
Топографиялық сызу
Аналитикалық химия
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жер, жер қыртысы туралы мәліметтерді біледі.
Экзогенді және эндогенді үдерістер арасында айырмашылықтар жасайды.
Желге мүжілу агенттерінің геологиялық қызметін сипаттайды.
Адамның геологиялық қызметінің салдарын түсінеді.
Геохронологиялық шкаланы сызады.
Геологиялық қиманы, стратиграфиялық бағананы, шартты белгілерді жасайды және геологиялық картаның макетін ресімдейді.
Тау-кен компасымен тау жыныстарының жату элементтерін өлшейді.
Жергілікті жерде бағдарланады.
Берілген азимут бойынша бағыт өтеді.
Тасымалдаушы және тау компас көмегімен картаға жату элементтерін алып тастайды.
Геологиялық карталарда қатпарлы және жыртылатын бұзылыстардың түрлерін анықтайды.
Тарихи-геологиялық қайта құру әдістерін меңгерген.
Жердің геологиялық даму тарихын түсінеді.
Қазақстан аумағының геологиялық құрылымы бойынша негізгі мәліметтерді иеленеді.
Тау-кен жыныстарының үлгілерінде геологиялық маңызы бар қазбалардың негізгі түрлерін анықтайды.
Үлгілерде тау-кен жыныстарының негізгі түрлерін және тау-кен түзуші минералдар мен кен минералдарының атауын анықтайды.
Палеогеографиялық қисық салуды орындайды.
Минералдар мен тау жыныстарын зерттеу тәртібін сақтайды.
Далалық күнделікті рәсімдеу және жүргізу ережелерін біледі.
Тау жыныстарын сипаттау және суреттеу схемасын орындайды.
Геологиялық-түсіру жұмыстарын орындау барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Табиғи және жасанды жалаңаштаудың құжаттарын жүргізеді.
Нақты материалды камералдық өңдеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Учаскеде бұрғылау және тау-кен ұңғылау жұмыстарына қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Тау-кен жыныстарының физикалық-механикалық ерекшеліктерін және олардың ұңғыма конструкциясына әсерін түсінеді.
Бұрғылаудың негізгі технологиялық үдерістерін, бұрғылауға ілеспе қосалқы жұмыстарды түсіндіреді.
Бұрғылаудың негізгі түрлерін сипаттайды.
Бұрғылау-жару жұмыстарын қолдана отырып, жер асты барлау тау-кен қазбаларын жүргізудің мәнін түсінеді.
Тау-кен қазбаларында желдету, сутөкпе және жарықтандыру мақсатын түсінеді.
Пайдалы қазбалардың кен орындарын ашу және игеру жөніндегі операцияларды атайды.
Жарылыс жұмыстарының мақсатын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жергілікті жерді аспаптық түсіруді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Топографиялық жоспарлар мен карталардың мақсатын түсінеді.
Карталар мен жоспарлардағы нысандар арасындағы қашықтықты масштабқа сәйкес анықтайды.
Геодезиялық өлшеу жүргізеді.
Контурлық, тік және топографиялық түсірілімдер кезіндегі жұмыс алгоритмін көрсетеді.
Тікелей және кері геодезиялық есепті шығару кезінде есебін жүргізеді.
Теодолиттердің, нивелирдің құрылымын түсіндіреді.
Теодолитті, тахеометриялық түсірілім және техникалық нивелирлеу журналын өңдейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Стандарттарға сәйкес түсірілім нәтижелерінің құжаттамасын ресімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Т-132 жартылай қалың топографиялық қаріпі бар.
Стандарттарға сәйкес геологиялық және топографиялық карталардың шартты белгілерін сызады.
Оқыту нәтижесі: 5) Сынамалардың сапалық және сандық талдауын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Аналитикалық химияның негізгі ұғымдары мен заңдарын түсінеді.
Ерітінділердің концентрациясын білдіру тәсілдерін көрсетеді.
Сапалық талдаудың негізгі түсініктерін; катиондардың, аниондардың аналитикалық жіктелуін және оларды талдауды; сандық талдау әдістерінің міндеттері мен жалпы сипаттамасын түсіндіреді.
Әртүрлі концентрациядағы ерітінділерді, қышқылдың жұмыс ерітіндісін және сілтіні (фиксаналдан) ілу бойынша дайындауды орындайды.
РН анықтамасын; катиондарға тән реакцияларды жүргізеді.
Бейтараптандыру әдісімен судың карбонаттық қаттылығын; комплексонометрия әдісімен судың жалпы қаттылығын анықтайды.

Квалификация "070104 2 - Обогатитель минералов и шлихов"
ПК 4. Проводить подготовительные работы по обогащению минералов и шлихов
ПМ 04. Подготовка к работам по обогащению минералов и шлихов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения подготовки к работам по обогащению минералов и шлихов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: мероприятия по обеспечению рабочего состояния приборов и установок.
При изучении модуля обучающиеся учатся: промывать и сортировать сырье для обогащения; производить контрольный осмотр установок перед работой.
Результат обучения: 1) Промывать и сортировать сырье для обогащения.
Методика поисков и разведки месторождений полезных ископаемых
Практика по приобретению рабочей профессии "Обогатитель минералов и шлихов"
Критерии оценки:
Определяет внешние признаки и основные физико-механические свойства сортового сырья.
Соблюдает основные правила сортировки сырья для обогащения.
Выполняет промывку и сортировку сырья для обогащения.
Результат обучения: 2) Обеспечивать рабочее состояние приборов и установок для обогащения минералов и шлихов.
Критерии оценки:
Определяет признаки неисправностей приборов и установок для обогащения минералов и шлихов.
Владеет методами устранения неисправностей.
Соблюдает порядок и периодичность проведения технического обслуживания приборов и установок для обогащения минералов и шлихов.
Производит контрольный осмотр, заправку гидросистемы, чистку, смазку механизмов согласно карте смазки.
Выполняет подтяжку резьбовых соединений после остановки работы приборов и установок для обогащения минералов и шлихов.
ПК 5. Выполнять обогащение минералов и шлихов различными способами
ПМ 05. Обогащение минералов и шлихов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для обогащения минералов и шлихов различными способами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: обогащение минералов и шлихов ручным способом и на автоматизированных установках.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подбору инструментов для ручного обогащения кристаллического сырья; выполнять отдувку вручную; производить опиловку несортовых участков; производить обогащение минералов и шлихов на автоматизированных установках.
Результат обучения: 1) Производить обогащение минералов и шлихов ручным способом.
Методика поисков и разведки месторождений полезных ископаемых
Охрана труда
Практика по приобретению рабочей профессии "Обогатитель минералов и шлихов"
Критерии оценки:
Подбирает инструмент для ручного обогащения кристаллического сырья.
Соблюдает требования, предъявляемые к сырью нормативно-технической документацией.
Понимает устройство и принцип работы подрезных станков.
Выполняет обогащение шлихов путем отдувки их вручную.
Выполняет обогащение обломков кристаллов кварца и жильного кварца способом откалывания дефектных, трещиноватых, ожелезненных, некондиционных участков и посторонних примесей при помощи зубила и специальных молотков.
Производит опиловку несортовых участков на подрезном станке.
Провидит просмотр и выявление дефектов сырья (газожидкостных и минеральных включений) и брака в отраженном электрическом свете на светостолах и под настольной лампой.
Соблюдает технику безопасности при работе с ручным инструментом для обогащения и на подрезном станке.
Результат обучения: 2) Производить обогащение минералов и шлихов на автоматизированных установках.
Критерии оценки:
Понимает устройство и принцип работы автоматизированных установок по обогащению сырья.
Соблюдает технику безопасности при работе на автоматизированных установках по обогащению сырья.
Производит включение, отключение, управление автоматизированными установками по обогащению сырья.
Контролирует работу установок.
ПК 6. Вести сортировку обогащенного сырья и подготовку его для сдачи на хранение
ПМ 06. Сортировка обогащенного сырья и подготовка его для сдачи на хранение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения сортировки обогащенного сырья и подготовку его для сдачи на хранение.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: разделение обогащенного сырья по сортам и разновидностям; подготовку обогащенного сырья для сдачи на хранение.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять упаковку, маркировку обогащенного сырья; заносить данные в учетную книгу.
Результат обучения: 1) Разделять обогащенное сырье по сортам и разновидностям.
Методика поисков и разведки месторождений полезных ископаемых
Практика по приобретению рабочей профессии "Обогатитель минералов и шлихов"
Критерии оценки:
Объясняет классификацию цветных камней.
Владеет терминами и определениями, применяемыми при классификации сырья по разновидностям и сортам.
Проводит разделение обогащенного сырья по сортам и разновидностям.
Результат обучения: 2) Подготовить обогащенное сырье для сдачи на хранение.
Критерии оценки:
Проводит мероприятия по подготовке обогащенного сырья для сдачи на хранение: отдувка, протирка, замеры размеров камнесамоцветного сырья штангенциркулем, взвешивание.
Выполняет упаковку, маркировку обогащенного сырья.
Заносит данные в учетную книгу в установленном порядке.
Выполняет передачу обогащенного сырья на хранение, согласно установленным правилам.
ПК 7. Работать с геологическими картами района проведения исследований
ПМ 07. Работа с геологическими картами района проведения исследований
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для работы с геологическими картами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: составление различной геологической графики; описание структурных форм и определение механизма их образования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять элементы залегания по картам без соответствующих условных обозначений; строить геологические разрезы по заданным линиям; строить розы-диаграммы трещиноватости.
Результат обучения: 1) Определять структурные формы на геологических картах и разрезах и анализировать геологическое строение района по карте.
Структурная геология и геокартографирование
Критерии оценки:
Определяет взаимосвязь структурной геологии с другими разделами геологии, топографией, математикой.
Понимает практическое значение структурной геологии.
Характеризует содержание, масштабы и типы геологических карт.
Описывает классификацию структурных форм геологических тел.
Определяет и описывает слоистую структуру в земной коре.
Различает структуры согласного и несогласного залегания горных пород.
Отличает горизонтальное залегание слоев от наклонного.
Различает складчатое и разрывное нарушения горных пород.
Распознает нетектонические дислокации и другие особые формы залегания осадочных горных пород.
Изображает графически формы залегания магматических и метаморфических пород.
Составляет геологической карты с горизонтальным залеганием на топографической основе.
Решает задачи на определение элементов залегания наклонного слоя по горизонталям рельефа (по карте).
Определяет элементы залегания наклонного слоя, скрытого четвертичными отложениями, по данным трех скважин (по карте).
Определяет по карте количество, тип складок и мощности слоя на крыле складки.
Выполняет построение роз-диаграмм трещиноватости.
Результат обучения: 2) Составлять геологические разрезы по заданным линиям.
Критерии оценки:
Соблюдает алгоритм составления геологических разрезов по заданным линиям.
Выполняет построение геологического разреза по карте с горизонтальным, наклонным, складчатым залеганием горных пород.
Строит разрезы по геологической карте через разрывное смещение.
Строит разрезы по геологической карте с изображением магматических и метаморфических пород.
Результат обучения: 3) Описать стадии геологической съемки и их назначение.
Критерии оценки:
Перечисляет задачи и виды геологического картирования.
Описывает аэро- и космические методы геологического картирования.
Понимает назначение подготовительного, полевого, камерального периодов геологической съемки.
Называет современные проблемы региональных геологических исследований
Работает с картами разных масштабов, отображающих один и тот же район исследования.
Выполняет просмотр аэрофотоснимков под стереоскопом для дальнейшего дешифрирования.
Проводит дешифрирование литологического состава и условий залегания горных пород с определением элементов залегания.
ПК 8. Принимать участие при поисках месторождений полезных ископаемых
ПМ 08. Участие в работах по поиску месторождений полезных ископаемых
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для участия в работ по поиску месторождений полезных ископаемых.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: диагностику минералов и горных пород в полевых условиях; подготовку и проведение маршрутов; подбор комплекса поисковых методов; расчет прогнозных ресурсов полезных ископаемых.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять физические свойства и морфологические особенности минералов; составлять план подготовки к полевому сезону; устанавливать палатки; выполнять камеральную обработку материалов; соблюдать требования законодательства по охране окружающей среды.
Результат обучения: 1) Определять минералы и горные породы в полевых условиях.
Кристаллография, минералогия и петрография
Практика по получению навыков диагностики минералов и горных пород
Литология осадочных пород
Методика поисков и разведки месторождений полезных ископаемых
Охрана окружающей среды и рациональное использование природных ресурсов
Геолого-съемочная практика
Критерии оценки:
Перечисляет классы и виды минералов.
Описывает процессы минералообразования и условия образования горных пород.
Называет современные проблемы минералогии и петрографии.
Определяет элементы симметрии и сингонии простых форм и комбинаций на моделях кристаллов.
Определяет физические свойства минералов макроскопическим методом.
Определяет морфологические особенности и физические свойства минералов.
Выполняет диагностику минералов и горных пород.
Результат обучения: 2) Проводить поисково-съемочные маршруты.
Критерии оценки:
Составляет план подготовки к полевому сезону.
Подбирает инвентарь и инструменты для выполнения работ в полевых условиях.
Производит погрузочно-разгрузочные работы.
Устанавливает палатки.
Описывает естественные и искусственные обнажения.
Проводит литогеохимическое опробование.
Обрабатывает материалы в камеральный период.
Результат обучения: 3) Подбирать комплекс поисковых методов и производить расчет прогнозных ресурсов полезных ископаемых.
Критерии оценки:
Перечисляет стадии геологоразведочных работ.
Описывает общие задачи поисков.
Различает поисковые предпосылки и признаки месторождений.
Описывает методы общих поисков месторождений при геолого-съемочных и поисковых работах.
Проводит комплексирование поисковых методов.
Описывает порядок подсчета прогнозных ресурсов и оценки месторождений по результатам поисков.

Біліктілігі "070104 2 - Минералдар мен шлихті байытушы"
КҚ 4. Минералдар мен түпшаймаларды байыту бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 04. Минералдар мен түпшаймаларды байыту бойынша жұмыстарға дайындау
Бұл модуль минералдар мен түпшаймаларды байыту бойынша жұмыстарға дайындық жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: аспаптар мен қондырғылардың жұмыс жағдайын қамтамасыз ету бойынша іс-шаралар.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: шикізатты байыту үшін жуу және сұрыптау; қондырғыларға жұмыс алдында бақылау тексерісін жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізатты байыту үшін жуу және сұрыптау.
Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу және барлау әдістемесі
"Минералдар мен шлихті байытушы" жұмыс кәсібін иелену жөніндегі практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
Сұрыпты шикізаттың сыртқы белгілері мен негізгі физика-механикалық қасиеттерін анықтайды.
Байыту үшін шикізатты сұрыптаудың негізгі қағидаларын ұстанады.
Шикізатты байыту үшін жуады және сұрыптайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Минералдар мен түпшаймаларды байытуға арналған аспаптар мен қондырғылардың жұмыс жағдайын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Минералдар мен түпшаймаларды байытуға арналған аспаптар мен қондырғылардың ақауларының белгілерін анықтайды.
Ақаулықтарды жою әдістерін біледі.
Минералдар мен түпшаймаларды байытуға арналған аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету тәртібі мен мерзімділігін сақтайды.
Бақылау тексерісін, гидрожүйеге май құюды, майлау картасына сәйкес механизмдерді тазалауды, майлауды жүргізеді.
Минералдар мен түпшаймаларды байытуға арналған аспаптар мен қондырғылардың жұмысы тоқтағаннан кейін бұрандалы қосылыстарды тартады.
ПК 5. Минералдар мен түпшаймаларды әртүрлі тәсілдермен байыту
КМ 05. Минералдар мен түпшаймаларды байыту
Бұл модуль түрлі тәсілдермен минералдар мен түпшаймаларды байытуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: минералдар мен түпшаймаларды қолмен және автоматтандырылған қондырғыларда байыту.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: кристалды шикізатты қолмен байытуға арналған аспаптарды таңдау; қолмен үрлеу; сұрыпқа жатпайтын бөліктерін аралау; минералдар мен түпшаймаларды автоматтандырылған қондырғылармен байыту.
Оқыту нәтижесі: 1) Минералдар мен түпшаймаларды қолмен байыту.
Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу және барлау әдістемесі
Еңбекті қорғау
"Минералдар мен шлихті байытушы" жұмыс кәсібін иелену жөніндегі практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
Кристалды шикізатты қолмен байытуға арналған құралды таңдайды
Шикізатқа нормативтік-техникалық құжаттамамен қойылатын талаптарды сақтайды.
Кескіш білдектер жұмысының қағидатын және құрылысын түсінеді.
Түпшаймаларды қолмен үрлеу арқылы байытады.
Кварц және талшықты кварц кристалдарының сынықтарын ақаулы, жарылған, сарытылмаған, кондициялық емес учаскелер мен бөгде қоспаларды тіс пен арнайы балғалардың көмегімен шыңдау тәсілімен байытады.
Кескіш білдекте борттық емес учаскелерді егейді.
Шикізат ақауларын (газ сұйықтықты және минералды қоспаларды) және жарық толқынында және үстел шамы астында шағылысқан электр жарығында ақауларды қарайды және анықтайды.
Кескіш білдекте және байытуға арналған қол аспабымен жұмыс істеген кезде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Автоматтандырылған қондырғыларда минералдар мен түпшаймаларды байыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Шикізатты байыту бойынша автоматтандырылған қондырғылар жұмысының қағидаты мен құрылысын түсінеді.
Шикізатты байыту бойынша автоматтандырылған қондырғыларда жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Шикізатты байыту жөніндегі автоматтандырылған қондырғыларды қосуды, ажыратуды, басқарады.
Қондырғылардың жұмысын бақылайды.
КҚ 6. Байытылған шикізатты сұрыптау және оны сақтау үшін тапсыруға дайындау
КМ 06. Байытылған шикізатты сұрыптау және оны сақтауға тапсыру үшін дайындау
Бұл модуль байытылған шикізатты сұрыптау және оны сақтауға тапсыру үшін дайындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: байытылған шикізатты сұрыптары мен түрлері бойынша бөлу; байытылған шикізатты сақтауға тапсыру үшін дайындау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: байытылған шикізатты орауды, таңбалауды орындауға; деректерді есепке алу кітабына енгізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Байытылған шикізатты сұрыптары мен түрлері бойынша бөлу.
Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу және барлау әдістемесі
"Минералдар мен шлихті байытушы" жұмыс кәсібін иелену жөніндегі практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
Түрлі-түсті тастардың жіктелуін түсіндіреді.
Түрі мен сұрыптары бойынша шикізатты жіктеу кезінде қолданылатын терминдер және анықтамаларға ие.
Түрлері мен сұрыптары бойынша байытылған шикізатты бөледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Байытылған шикізатты сақтауға тапсыру үшін дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Сақтауға тапсыру үшін байытылған шикізатты дайындау бойынша іс-шаралар өткізеді: жарқырауық асылтас шикізатты штангенциркульмен өлшеу, сүрту, үрлеу.
Байытылған шикізатты орайды, таңбалайды.
Орнатылған тәртіпте есепке алу кітабына деректерді енгізеді.
Байытылған шикізатты белгіленген ережелерге сәйкес сақтауға береді.
КҚ 7. Зерттеу жүргізу ауданының геологиялық карталарымен жұмыс істеу
КМ 07. Зерттеу жүргізу ауданының геологиялық карталарымен жұмыс
Бұл модуль геологиялық карталармен жұмыс істеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: әртүрлі геологиялық графиканы жасау; құрылымдық нысандарды сипаттау және олардың пайда болу механизмін анықтау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: тиісті шартты белгілерінсіз карталар бойынша жату элементтерін анықтау; берілген сызықтар бойынша геологиялық кескіндерді салу; жарықтық раушан-диаграммаларын салу.
Оқыту нәтижесі: 1) Геологиялық карталарда және кескіндерде құрылымдық нысандарды анықтау және карта бойынша ауданның геологиялық құрылысын талдау.
Құрылымдық геология және геокартографиялау
Бағалаудың өлшемшарттары:
Құрылымдық геологияның геологияның басқа бөлімдерімен, топографиямен, математикамен өзара байланысын анықтайды.
Құрылымдық геологияның практикалық мәнін түсінеді.
Геологиялық карталардың мазмұнын, ауқымын және түрлерін сипаттайды.
Геологиялық телімдердің құрылымдық нысандарының жіктелуін сипаттайды.
Жер қыртысындағы қабатты құрылымды анықтайды және сипаттайды.
Тау жыныстарының үйлесімді және үйлесімсіз жайғасу құрылымын ажыратады.
Көлденең жайғасуды еңісті жайғасудан ажыратады.
Тау жыныстарының қатпарлы және жыртылған бұзылуларын ажыратады.
Шөгінді тау жыныстарының жатуының басқа да ерекше түрлері.
Магмалық және метаморфтық жыныстардың жатуының графикалық пішіндерін бейнелейді.
Топографиялық негізде көлденең орналасқан геологиялық картаны жасайды.
Рельефтің көлденеңі бойынша көлбеу қабаттың жатыс элементтерін анықтауға арналған есептерді шешеді (карта бойынша).
Үш ұңғыманың деректері бойынша (карта бойынша), төрттік шөгінділермен жасырын көлбеу қабаттың жату элементтерін анықтайды.
Карта бойынша қатпарлар санын, типін және қатпарлар қанатындағы қатпарлар қуатын анықтайды.
Жарықшақтықтың роз-диаграммаларын құрады.
Оқыту нәтижесі: 2) Белгіленген сызықтар бойынша геологиялық кесіктерді құру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Белгіленген сызықтар бойынша геологиялық кесіктерді құрудың алгоритмін сақтайды.
Тау жыныстарының көлденең, көлбеу, қатпарлы жатуымен карта бойынша геологиялық кесікті құрады.
Үзілетін ығысу арқылы геологиялық карта бойынша кесіктер құрады.
Магматикалық және метаморфиялық жыныстарының кескінімен геологиялық карта бойынша кесіктер құрады.
Оқыту нәтижесі: 3) Геологиялық түсірудің кезеңдерін және олардың мақсатын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Геологиялық карталау міндеттері мен түрлерін атап көрсетеді.
Геологиялық карталаудың аэро - және ғарыштық әдістерін сипаттайды.
Геологиялық түсірудің дайындық, далалық, камералдық кезеңдерінің белгіленуін түсінеді.
Өңірлік геологиялық зерттеулердің қазіргі заманғы мәселелерін атайды
Зерттеудің бір ауданын көрсететін түрлі масштабты карталармен жұмыс істейді.
Әрі қарай бажайлау үшін стереоскоп астында аэрофотосуреттерді қарайды.
Жату элементтерін анықтаумен тау жыныстарының орналасу жағдайлары мен литологиялық құрамын бажайлау.
КҚ 8. Пайдалы қазбалардың кен орындарын іздеу кезінде қатысу.
КМ 08. Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу жұмыстарына қатысу
Бұл модуль пайдалы қазбалардың кен орындарын іздеу бойынша жұмыстарға қатысу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: дала жағдайларында минералдар мен тау жыныстарын диагностикалау; бағдарын дайындау және жүргізу; іздеу әдістерінің кешенін таңдау; пайдалы қазбалардың болжамды ресурстарын есептеу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: минералдардың физикалық қасиеттері мен морфологиялық ерекшеліктерін анықтау; далалық маусымға дайындық жоспарын құру; шатырлар орнату; материалдарды камералдық өңдеуді орындау; қоршаған ортаны қорғау бойынша заңнама талаптарын сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Дала жағдайында минералдар мен тау жыныстарын анықтау.
Кристаллография, минералогия және петрография
Минералдар мен тау жыныстарын диагностикалау дағдыларын алу бойынша практика
Шөгінді жыныстардың литологиясы
Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу және барлау әдістемесі
Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану
Геологиялық-түсіру практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
Минералдардың кластары мен түрлерін атап көрсетеді.
Минерал түзілу үдерістері мен тау жыныстарының пайда болу шарттарын сипаттайды.
Минералогия мен петрографияның қазіргі заманғы мәселелерін атайды.
Кристалдар үлгілерінде қарапайым формалар мен комбинациялардың симметрия және сингония элементтерін анықтайды.
Минералдардың физикалық қасиеттерін макроскопиялық әдіспен анықтайды.
Минералдардың морфологиялық ерекшеліктері мен физикалық қасиеттерін анықтайды.
Минералдар мен тау жыныстарының диагностикасын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Іздестіру-түсіру маршруттарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Егіс маусымына дайындық жоспарын жасайды.
Дала жағдайында жұмыстарды орындау үшін қажетті құрал-саймандар мен құралдарды таңдайды.
Тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізеді.
Шатырлар орнатады.
Табиғи және жасанды жалаңаштауды сипаттайды.
Литогеохимиялық сынауды жүргізеді.
Материалдарды камералдық кезеңде өңдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Іздестіру әдістерінің кешенін таңдау және пайдалы қазбалардың болжамды ресурстарының есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Геологиялық барлау жұмыстарының кезеңдерін атайды.
Іздеудің жалпы тапсырмаларын сипаттайды.
Кен орындарының іздеу алғышарттары мен белгілерін ажыратады.
Геологиялық-түсіру және іздеу жұмыстары кезінде кен орындарын жалпы іздеу әдістерін сипаттайды.
Іздеу әдістерін кешендеуді жүргізеді.
Іздеу нәтижелері бойынша болжамды ресурстарды есептеу және кен орындарын бағалау тәртібін сипаттайды.

Понимает суть составления проекта поисковых работ масштабов 1:10000— 1:1000.
Составляет геологическое обоснование постановки поисковых работ.
Проводит оконтуривание тел полезных ископаемых по данным поисковых и поисково-оценочных работ.
Составляет план подсчета ресурсов.
Результат обучения: 4) Выполнять работы, соблюдая требования законодательства по охране окружающей среды.
Критерии оценки:
Понимает научные основы охраны окружающей среды.
Соблюдает организацию работ по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов.
Соблюдает законодательство Республики Казахстан об охране природы.
Понимает назначение охраны природной среды при проведении геологоразведочных работ и разработке месторождений полезных ископаемых.
Составляет комплекс природоохранных мероприятий при проведении конкретного вида геологоразведочных работ или добыче полезных ископаемых.
Перечисляет рациональные способы и системы разработки месторождений конкретного полезного ископаемого.
Квалификация "070108 3 - Техник-геолог со знанием английского языка"
ПК 9. Проводить технико-экономические расчеты геологоразведочных работ
ПМ 09. Проведение технико- экономических расчетов геологоразведочных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения экономических расчетов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают расчет сметной составляющей проекта.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять рентабельность горного предприятия, эффективность организации и ведения финансово-хозяйственной деятельности геологического предприятия.
Результат обучения: 1) Определять основные технико-экономические показатели проектируемых геологоразведочных работ.
Основы экономики и организации геологоразведочных работ
Критерии оценки:
Понимает роль минерального сырья в развитии производительных сил страны.
Излагает экономические и правовые основы недропользования.
Описывает основные моменты проектирования геологоразведочных работ и пунктов сметы затрат на их производство.
Выполняет расчет предполагаемой стоимости строительства проектных выработок – буровых скважин, открытых и подземных горных выработок.
Определяет расчетным способом предполагаемый прирост запасов полезных ископаемых.
Результат обучения: 2) Рассчитывать показатели использования основных и оборотных средств геологического предприятия.
Критерии оценки:
Перечисляет основные фонды геологических предприятий.
Перечисляет оборотные средства геологических предприятий.
Выполняет расчет показателей использования основных фондов и оборотных средств.
Определяет показатели эффективности использования основных фондов – фондоотдачи, фондоемкости, фондовооруженности.
Результат обучения: 3) Рассчитывать прибыль и рентабельность горно-геологических работ
Критерии оценки:
Описывает механизм ценообразования в условиях рыночной экономики.
Различает прибыль и рентабельность геологических предприятий.
Проводит расчет себестоимости единицы продукции в основном и вспомогательном производстве.
Проводит расчет прибыли и рентабельности горного предприятия.
ПК 10. Принимать участие в разведке месторождений полезных ископаемых
ПМ 10. Участие в разведке месторождений полезных ископаемых
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения работ по разведке месторождений полезных ископаемых.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: применение гидрогеологических, инженерно-геологических, геофизических данных при разведке месторождений полезных ископаемых; ведение документации при разведке; подсчет разведанных запасов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: составлять и читать гидрогеологическую, геофизическую графику; строить схематические планы и разрезы по разведке месторождений полезных ископаемых.
Результат обучения: 1) Соблюдать методику разведки в зависимости от вида сырья.
Методика поисков и разведки месторождений полезных ископаемых
Гидрогеология и инженерная геология
Основы геофизических методов поисков и разведки месторождений полезных ископаемых
Лабораторные методы исследования минерального сырья
Практика по поиску и разведке месторождений полезных ископаемых
Критерии оценки:
Понимает общие задачи и методы ведения разведочных работ.
Перечисляет технические средства и разведочные системы.
Дает общую характеристику разведанных категорий запасов.
Описывает группировку промышленных месторождений для целей разведки.
Описывает составляющие опробования месторождений полезных ископаемых.
Ведет геологическую документацию при разведке месторождений.
Производит подсчет разведанных запасов.
Объясняет роль геологической службы на горных предприятиях.
Выполняет прослеживание и оконтуривание тел полезных ископаемых по данным разведочных работ.
Производит выбор расстояния между выработками и скважинами.
Выполняет нанесение разведочных выработок и скважин на план.
Обосновывает параметров опробования.
Производит расчет количества проб по видам.
Составляет сводную таблицу опробования, план подсчета запасов.
Составляет схемы обработки проб на хим. анализ.
Составляет формуляры подсчета запасов.
Результат обучения: 2) Применять гидрогеологические и инженерно-геологические данные.
Критерии оценки:
Перечисляет типы подземных вод по происхождению.
Понимает значение физических свойств и химического, газового и бактериального составов подземных вод.
Перечисляет назначение гидрогеологических и инженерно-геологических исследований.
Определяет основные элементы грунтового потока.
Проводит построение карты гидроизогипс и определение направления потока, выполняет построение конструкции гидрогеологической скважины и подбор водоподъемного оборудования.
Результат обучения: 3) Применять геофизические данные.
Критерии оценки:
Описывает общие сведения о геофизических методах исследования.
Объясняет различие и назначение геофизических методов (Магниторазведка. Гравиразведка. Электроразведка. Сейсморазведка. Радиометрические и ядерно-физические методы разведки. Геофизические методы исследования скважин).
Описывает методику геофизических работ.
Понимает назначение аппаратуры и оборудования.
Применяет на практике комплексирование геофизических методов.
Выделяет отдельные геологические горизонты по диаграммам, определение их мощности, литологического состава.
Составляет комплекс геофизических методов.
Результат обучения: 4) Исследовать сырье лабораторными методами.
Критерии оценки:
Воспроизводит общую схему лабораторных методов исследования полезных ископаемых.
Применяет на практике полевые химические методы диагностики минералов, руды и горных пород.
Различает методы определения физико-механических свойств руды и горных пород
Отмечает особенности лабораторных методов исследования углей.
Выполняет определение содержания полезных ископаемых.
Соблюдает методику проведения капельных, пленочных и кристаллоскопических реакций.
Проводит определение карбонатности горных пород.
Составляет схему фракционирования серых и черных шлихов.
Выполняет определение минералов шлиха тяжелой и легкой фракции, сильной средней, слабой магнитности.
ПК 11. Определять геолого-структурную позицию рудных тел
ПМ 11. Определение геолого-структурной позиции рудных тел
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для определения геолого-структурной позиции рудных тел.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: работу с образцами руд и вмещающих пород; алгоритм описания структурно-текстурных особенностей руд и пород; описание месторождений по представленной геологической графике.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять структуры и текстуры руд и пород; ориентироваться по рудным провинциям СНГ и Казахстана.
Результат обучения: 1) Давать краткую характеристику месторождения по представленной геологической карте и/или разрезу.
Полезные ископаемые
Критерии оценки:
Перечисляет площади распространения, морфологию, состав, строение и условия залегания месторождений полезных ископаемых.
Описывает геологические и геохимические условия образования месторождений полезных ископаемых.
Поясняет подразделение месторождений полезных ископаемых.
Описывает образование эндогенных, экзогенных, метаморфогенных месторождений полезных ископаемых.
Указывает на карте рудные провинции СНГ и Казахстана.
Перечисляет эпохи рудообразования на территории Казахстана.
Зарисовывает основные формы рудных тел на геологических картах, горизонтальных и вертикальных проекциях.
Описывает схемы стадий и этапов рудообразования.
Составляет и вычерчивает геологические карты и разрезы отдельных месторождений.
Результат обучения: 2) Определять вещественный состав руд и проводить их описание.
Критерии оценки:
Описывает особенности месторождений металлических, неметаллических, горючих полезных ископаемых.
Демонстрирует алгоритм работы с образцами руд и вмещающих пород промышленных месторождений различного генезиса соответственно металлам, охваченных темой.
ПК 12. Выполнять обработку геологических данных с применением современных геоинформационных систем, применяемых в отрасли
ПМ 12. Обработка геологических данных с применением современных геоинформационных систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для обработки геологических данных с применением современных геоинформационных систем.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: работу по обработке и вводу данных с применением современных геоинформационных систем.
При изучении модуля обучающиеся учатся: запускать программы; работать с панелью инструментов в представленных программах; сохранять обработанные материалы в форматах; редактировать полученные данные; составлять трехмерные модели месторождений.
Результат обучения: 1) Импортировать данные в геоинформационную среду.
Применение информационных технологий в недропользовании
Практика по применению информационных технологий в недропользовании
Критерии оценки:
Перечисляет современное программное обеспечение в отрасли.
Описывает интерфейс основных программ.
Работает с устройствами ввода данных.
Соблюдает порядок ввода данных.
Описывает назначение и структуру баз данных.
Выполняет запуск программ.
Производит импорт данных.
Производит подключение внешних устройств к компьютеру.
Результат обучения: 2) Выполнять оцифровку фондовых материалов.
Критерии оценки:
Демонстрирует алгоритм выполнения оцифровки текстовых и графических материалов в различных программах.
Выполняет сканирование материалов на сканирующих устройствах.
Выполняет оцифровку карт дигитайзерами.
Создает цифровые версии материалов в форматах современных программ.
Результат обучения: 3) Составлять геологическую графику и трехмерные модели месторождений в геоинформационных программах
Критерии оценки:
Составляет каркас геологической карты.
Пошагово заполняет формат составляющими геологической графики.
Подбирает условные обозначения.
Выделяет данные для создания трехмерных моделей месторождений.
Примечание:
Использованные аббривиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 7 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22

1:10000— 1:1000 масштабтағы іздестіру жұмыстарының жобасын құрудың мәнін түсінеді.
Іздеу жұмыстарын қоюдың геологиялық негіздемесін жасайды.
Іздеу және іздеу-бағалау жұмыстарының деректері бойынша пайдалы қазбалардың денелерін шектеуді жүргізеді.
Ресурстарды есептеу жоспарын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың талаптарын сақтай отырып, жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Қоршаған ортаны қорғаудың ғылыми негіздерін түсінеді.
Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды сақтайды.
Қазақстан Республикасының табиғатты қорғау туралы заңнамасын сақтайды.
Геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу және пайдалы қазбалар кен орындарын игеру кезінде табиғи ортаны қорғаудың мақсатын түсінеді.
Геологиялық барлау жұмыстарының нақты түрін жүргізу немесе пайдалы қазбаларды өндіру кезінде табиғат қорғау іс-шараларының кешенін жасайды.
Нақты пайдалы қазбаның кен орындарын игерудің ұтымды тәсілдері мен жүйелерін санамалайды.
Біліктілігі "070108 3-Ағылшынша білімі бар техник-геолог"
КҚ 9. Геологиялық барлау жұмыстарының қажетті техникалық-экономикалық есебін жүргізу
КМ 09. Геологиялық барлау жұмыстарының техникалық-экономикалық есебін жүргізу
Бұл модуль экономикалық есептерді жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жобаның сметалық құрамын есептеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: тау-кен кәсіпорнының рентабельділігін, геологиялық кәсіпорынның қаржы-шаруашылық қызметін ұйымдастыру мен жүргізудің тиімділігін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жобаланатын геологиялық барлау жұмыстарының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Экономика және геологиялық барлау жұмыстарын ұйымдастыру негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
Елдің өндіргіш күштерін дамытуда минералды шикізаттың рөлін түсінеді.
Жер қойнауын пайдаланудың экономикалық және құқықтық негіздерін баяндайды.
Геологиялық барлау жұмыстарын жобалаудың негізгі сәттерін және оларды өндіруге арналған шығындар сметасының тармақтарын сипаттайды.
Жобалау қазбалары – бұрғылау ұңғымалары, ашық және жер асты тау-кен қазбалары құрылысының болжамды құнын есептеуді орындайды.
Пайдалы қазбалар қорларының болжамды өсімін есептеу тәсілімен айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Геологиялық кәсіпорынның негізгі және айналым қаражатын пайдалану көрсеткіштерін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Геологиялық кәсіпорындардың негізгі қорларын аударады.
Геологиялық кәсіпорындардың айналым қаражатын аударады.
Негізгі қорлар мен айналым қаражатын пайдалану көрсеткіштерінің есебін орындайды.
Негізгі қорлар - қор қайтарымы, қор сыйымдылығы, қормен жарақтандырылуды қолдануды тиімділігінің көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тау-кен-геологиялық жұмыстардың пайдасы мен рентабельділігін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Нарықтық экономика жағдайында баға белгілеу механизмін сипаттайды.
Геологиялық кәсіпорындардың пайдасы мен пайдалылығын ажыратады.
Негізгі және қосалқы өндірісте өнім бірлігінің өзіндік құнын есептеуді жүргізеді.
Тау-кен кәсіпорнының пайдасы мен рентабельділігінің есебін жүргізеді.
КҚ 10. Пайдалы қазбалар кен орындарын барлауға қатысу
КМ 10. Пайдалы қазбалар кен орындарын барлауға қатысу
Бұл модуль пайдалы қазбалардың кен орындарын барлау бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: пайдалы қазбалар кен орындарын барлау кезінде гидрогеологиялық, инженерлік-геологиялық, геофизикалық деректерді қолдану; барлау кезінде құжаттаманы жүргізу; барланған қорларды есептеу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: гидрогеологиялық, геофизикалық графиканы құру және оқу; пайдалы қазбалар кен орындарын барлау бойынша схемалық жоспарлар мен кескіндер құру.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізаттың түріне байланысты барлау әдістемесін сақтау.
Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу және барлау әдістемесі
Гидрогеология және инженерлік геология
Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу және барлаудың геофизикалық әдістерінің негіздері
Минералды шикізатты зерттеудің зертханалық әдістері
Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу және барлау практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
Барлау жұмыстарын жүргізудің жалпы міндеттері мен әдістерін түсінеді.
Техникалық құралдар мен барлау жүйелерін атайды.
Барланған қорлар санатына жалпы сипаттама береді.
Барлау мақсаттары үшін өнеркәсіптік кен орындарын топтастыруды сипаттайды.
Пайдалы қазбалар кен орындарын сынамалаудың құрамдас бөліктерін сипаттайды.
Кен орындарын барлау кезінде геологиялық құжаттаманы жүргізеді.
Барланған қорларды есептейді.
Тау-кен кәсіпорындарындағы геологиялық қызметтің рөлін түсіндіреді.
Барлау жұмыстарының деректері бойынша пайдалы қазбалардың қыртыстарын қадағалайды және шектейді.
Ұңғымалар мен қазбалардың арасындағы қашықтықты таңдайды.
Барлау қазбалары мен ұңғымаларды жоспарға түсіреді.
Сынау параметрлерін негіздейді.
Түрлері бойынша сынамалардың санын есептейді.
Сынамалаудың жиынтық кестесін, қорларды есептеу жоспарын жасайды.
Химиялық талдау үшін сынамаларды өңдеу схемаларын құрайды.
Қорларды есептеу формулярларын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық деректерді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жер асты суларының түрлерін шығу тегі бойынша атап көрсетеді.
Жер асты суларының физикалық қасиеттері мен химиялық, газ және бактериялық құрамының мәнін түсінеді.
Гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық зерттеулердің мақсатын атап көрсетеді.
Топырақ ағынының негізгі элементтерін анықтайды.
Гидроизогипс картасының құрылысын және ағынның бағытын анықтауды жүргізеді, гидрогеологиялық ұңғыманың құрылысын салады және су көтеру жабдығын іріктейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Геофизикалық деректерді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Зерттеудің геофизикалық әдістері туралы жалпы мәліметтерді сипаттайды.
Геофизикалық әдістердің мақсаты мен айырмашылығын түсіндіреді (Магнитті барлау. Гравибарлау. Электрбарлау. Сейсмобарлау. Барлаудың радиометриялық және ядролық-физикалық әдістері. Ұңғымаларды зерттеудің геофизикалық әдістері).
Геофизикалық жұмыстардың әдістемесін сипаттайды.
Аппаратура мен жабдықтың қолданылу мақсатын түсінеді.
Геофизикалық әдістерді кешендеуді практикада қолданады.
Диаграммалар бойынша жеке геологиялық көкжиектерді бөліп, олардың қуатын, литологиялық құрамын анықтайды.
Геофизикалық әдістер кешенін құрайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Шикізатты зертханалық әдістермен зерттеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Пайдалы қазбаларды зерттеудің зертханалық әдістерінің жалпы схемасын жасайды.
Минералдарды, кендерді және тау жыныстарын диагностикалаудың далалық химиялық әдістерін практикада қолданады.
Кеннің және тау жыныстарының физикалық-механикалық қасиеттерін анықтау әдістерін ажыратады
Көмірді зерттеудің зертханалық әдістерінің ерекшеліктерін белгілейді.
Пайдалы қазбалардың құрамын анықтайды.
Тамшылы, үлдірлі және кристаллоскопиялық реакцияларды жүргізу әдістемесін сақтайды.
Тау жыныстарының карбонаттылығын анықтайды.
Сұр және қара түпшаймаларды фракциялау схемасын жасайды.
Ауыр және жеңіл фракциялы түпшайманың минералдарын, күшті орташа, әлсіз магнитті анықтайды.
КҚ 11. Кен денелерінің геологиялық-құрылымдық позициясын анықтау
КМ 11. Кен денелерінің геологиялық-құрылымдық позициясын анықтау
Бұл модуль жынысты денелердің геологиялық-құрылымдық позициясын анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: кен үлгілері және қоршаушы жыныстармен жұмыс; жыныстар мен кеннің құрылымдық-бітім ерекшеліктерін сипаттау алгоритмі; ұсынылған геологиялық графика бойынша кен орындарының сипаттамасы.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: кендер мен жыныстардың құрылымы мен бітімін анықтау; Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы және Қазақстанның кенді провинциялары бойынша бағдарлау.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұсынылған геологиялық карта және кескін бойынша кен орнына қысқаша сипаттама беру.
Пайдалы қазбалар
Бағалаудың өлшемшарттары:
Пайдалы қазбалар кен орындарының таралу алаңдарын, морфологиясын, құрамын, құрылысын және орналасу жағдайларын атап көрсетеді.
Пайдалы қазбалар кен орындарының геологиялық және геохимиялық жағдайын сипаттайды.
Пайдалы қазбалар кен орындарының бөлінуін түсіндіреді.
Пайдалы қазбалардың эндогенді, экзогенді, метаморфогендік кен орындарының пайда болуын сипаттайды.
Картадан Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы және Қазақстанның кенді провинциялары көрсетеді.
Қазақстан аумағында кен құру дәуірін атап өтеді.
Геологиялық карталарда, көлденең және тік проекцияларда кен денелерінің негізгі түрлерін суреттейді.
Кен түзілу кезеңдері мен сатыларының схемаларын сипаттайды.
Геологиялық карталар мен жекелеген кен орындарының қималарын жасайды және сызады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кеннің заттық құрамын анықтау және оларды сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Металл, металл емес, жанғыш пайдалы қазбалар кен орындарының ерекшеліктерін сипаттайды.
Тақырыпта қамтылған металдарға сәйкес әртүрлі генезистің өнеркәсіптік кен орындарының кен үлгілерімен және сыйымды жыныстарымен жұмыс істеу алгоритмін көрсетеді.
КҚ 12. Салада қолданылатын қазіргі заманғы геоақпараттық жүйелерді қолдана отырып, геологиялық деректерді өңдеуді орындау
КМ 12. Қазіргі заманғы геоақпараттық жүйелерді қолдана отырып, геологиялық деректерді өңдеу
Бұл модуль геоақпараттық қазіргі заманғы жүйелерді қолдана отырып, геологиялық деректерді өңдеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: қазіргі заманғы геоақпараттық жүйелерді қолдана отырып, деректерді өңдеу және енгізу бойынша жұмыстар.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: қажетті бағдарламаларды іске қосу; ұсынылған бағдарламаларда құралдар панелімен жұмыс істеу; өңделген материалдарды қажетті форматтарда сақтау; алынған деректерді өңдеу; кен орындарының үш өлшемді моделін құру.
Оқыту нәтижесі: 1) Деректерді геоақпараттық ортаға импорттау.
Жер қойнауын пайдалануда ақпараттық технологияларды қолдану
Жер қойнауын пайдалануда ақпараттық технологияларды қолдану тәжірибесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
Саладағы қазіргі заманғы бағдарламалық қамтамасыз етуді атайды.
Негізгі бағдарламалардың интерфейсін сипаттайды.
Деректерді енгізу құрылғыларымен жұмыс істейді.
Деректерді енгізу тәртібін сақтайды.
Деректер қорының мақсаты мен құрылымын сипаттайды.
Бағдарламаларды іске қосады.
Деректерді импорттайды.
Сыртқы құрылғыларды компьютерге қосады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қор материалдарын цифрлау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Әр түрлі бағдарламаларда мәтіндік және графикалық материалдарды цифрлауды орындау алгоритмін көрсетеді.
Сканерлейтін құрылғыларда материалдарды сканерлеуді орындайды.
Карталарды дигитайзерлермен цифрлауды орындайды.
Қазіргі заманғы бағдарламалардың қажетті форматтарында материалдардың сандық нұсқаларын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Геоақпараттық бағдарламаларда кен орындарының геологиялық кестесі мен үш өлшемді модельдерін жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Геологиялық картаның қаңқасын құрайды.
Геологиялық графиканың форматын кезең-кезеңмен толтырады.
Қажетті шартты белгілерді таңдайды.
Кен орындарының үш өлшемді модельдерін жасау үшін қажетті деректерді бөледі.
Ескерту: Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ - базалық құзыреттер; КҚ - кәсіптік құзыреттер; БМ - базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ________ бұйрығына
7 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына

216
ПА 02
Промежуточная аттестация
36
ИА 02
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение для уровня специалиста среднего звена
1440
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
6588
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** ООД учебные заведения имеют право интегрировать в модули.
*** Учебные заведения имеют право перераспределить часы дипломного проектирования в профессиональные модули.
**** Распределение по семестрам осуществляется учебными заведениями самостоятельно
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 8 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 50-2 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых"
Код и профиль образования:
0700000 - Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0702000 - Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых
Квалификация*:

216
АА 02
Аралық аттестаттау
36
ҚА 02
Қорытынды аттестаттау
72
Орта буын маманы деңгейі үшін міндетті оқыту бойынша жиыны
1440
Міндетті оқыту бойынша жиыны
5760
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
6588
Ескерту: * Берілген мамандықтың басқа біліктіліктеріне оқу мекемесі ұқсас тәсілдеме қолданып жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді. ** ЖБП оқу мекемелері модульдерге біріктіре алады. *** Оқу мекемелері дипломдық жобалау сағаттарын кәсіптік модульдерге бөле алады. **** Семестр бойынша бөлуді оқу мекемелері дербес жүзеге асырады.
Қолданыстағы аббревиатуралар: ЖБП - жалпы білім беретін пәндер; БМ - базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер; БҰАМ - білім беру ұйымы анықтайтын модульдер; ДЖ - дипломдық жобалау; АА - аралық аттестаттау; ҚА - қорытынды аттестаттау; К - консультациялар; Ф- факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ________ бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
50-2 қосымша
"Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау технологиясы және техникасы" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0700000 - Геология, тау-кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0702000 - Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау технологиясы және техникасы
Біліктілігі*:

Приложение 59-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых"
Код и профиль образования:
0700000 - Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0705000 - Подземная разработка месторождений полезных ископаемых
Квалификация*:
070510 2 - Горномонтажник подземный
070504 2 - Горнорабочий очистного забоя

59-1 қосымша
"Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0700000 - Геология, тау-кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0705000 - Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу
Біліктілігі*:
070510 2 - Жер асты тау-кен монтаждаушы
070504 2 - Тазарту забойының тау-кен жұмысшысы

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "070510 2 - Горномонтажник подземный"
ПК 1. Управлять вспомогательным оборудованием при погрузке, доставке, разгрузке монтируемых узлов, деталей на монтажных участках
ПМ 01. Управление вспомогательным оборудованием при погрузке, доставке, разгрузке монтируемых узлов, деталей на монтажных участках
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления погрузки, доставки и разгрузки монтируемых узлов и деталей, приема материалов и оборудования на приемно-отправительных площадках горных выработок.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: требования безопасности и охраны труда при производстве такелажных, и стропальных работ; специфику работы в подземных условиях; правила и способы производства погрузочных, доставочных, разгрузочных работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять и читать геологическую документацию, схемы по профилю специальности; устанавливать и крепить такелажные механизмы; применяет стропы для погрузочно-разгрузочных работ; соблюдать правила транспортирования оборудования по горизонтальным выработкам.
Результат обучения: 1) Владеть общими сведениями о специальности и работе в подземных условиях.
Основы геологии
Горное дело
Охрана труда
Рудничный транспорт
Производственное обучение (такелажные и стропальные работы)
Профессиональная практика (учебно-ознакомительная) практика
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования безопасности и охраны труда при организации рабочего места в условиях горного производства.
2. Описывает особенности работы в подземных условиях.
3. Определяет способы ведения геологоразведочных работ.
4. Характеризует формы и элементы залегания полезных ископаемых.
5. Характеризует процессы образования полезных ископаемых.

1. Хронологияны біледі және ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркілік қауымдастықтағы, көшпенді өркениет жүйесіндегі, Еуразиялық әлем халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығын дамытудағы рөлі мен орнын ашады.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен мақсатын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
Кәсіптік модульдер
"070510 2 - Жер асты тау-кен монтаждаушы" біліктілігі
КҚ 1. Монтаждық учаскелердегі монтаждалатын тораптарды, бөлшектерді тиеу, жеткізу, түсіру кезінде қосалқы жабдықты басқару
КМ 01. Монтаждық учаскелердегі монтаждалатын тораптарды, бөлшектерді тиеу, жеткізу, түсіру кезінде қосалқы жабдықты басқару
Бұл модуль монтаждалатын тораптар мен бөлшектерді тиеу, жеткізу және түсіру, тау-кен қазбаларының қабылдау-жөнелту алаңдарында материалдар мен жабдықтарды қабылдау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: такелаждық және ілмектеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары; жер асты жағдайларындағы жұмыс ерекшелігі; тиеу, жеткізу, түсіру жұмыстарын жүргізу қағидасымен тәсілдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: геологиялық құжаттаманы, мамандық бейіні бойынша схемаларды орындау және оқу; такелаждық механизмдерді орнату және бекіту; тиеу-түсіру жұмыстары үшін ілмектерді қолдану; жабдықтарды көлденең қазбалар бойынша тасымалдау қағидаларын сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жер асты жағдайындағы мамандық және жұмыс туралы жалпы мәліметтерді меңгеру.
Геология негіздері
Тау-кен ісі
Еңбекті қорғау
Кеніштік көлік
Өндірістік оқыту (такелаж және ілмектеу жұмыстары)
Кәсіптік практика (оқу-таныстыру) практикасы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тау-кен өндірісі жағдайында жұмыс орнын ұйымдастыру кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын сақтайды.
2. Жер асты жағдайларындағы жұмыс ерекшеліктерін сипаттайды.
3. Геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу тәсілдерін анықтайды.
4. Пайдалы қазбалардың орналасу нысандары мен элементтерін сипаттайды.
5. Пайдалы қазбалардың пайда болу үдерістерін сипаттайды.

6. Составляет геологические карты, применяя условные знаки.
7. Определяет основные свойства горных пород.8. Выполняет и читает геологическую документацию.
9. Читает схемы по профилю специальности.
10. Классифицирует горные выработки по назначению.
11. Описывает технологию вскрытия месторождений полезных ископаемых.
12. Различает способы проведения подготовительных работ.
13. Анализирует системы разработки месторождений.
14. Определяет опасные и вредные факторы производства.
Результат обучения: 2) Выполнять подъем и перемещение монтируемых узлов и деталей.
Критерии оценки:
1. Объясняет правила установки и крепления такелажных механизмов.
2. Определяет способы строповки и крепления грузов, деталей, узлов.
3. Называет допустимые нагрузки на обслуживаемые машины, механизмы, приспособления, прицепные устройства.
4. Подвешивает ручную таль к конструкции на крюке.
5. Подвешивает таль к тележке, которая передвигается по монорельсам для расширения радиуса действия тали.
6. Вращает приводное колесо ручной тали для подъема груза, перебирая цепь руками.
7. Передвигает электроталь вручную или с помощью электрического привода.
8. Применяет домкраты для подъема и перемещения оборудования.
9. Устанавливает монтажные блоки и полиспасты для подъема и перемещения грузов.
10. Управляет с помощью гидропривода монтажно-транспортным краном для монтажа и доставки оборудования механизированного комплекса.
11. Осматривает канаты на целостность.
12. Применяет стальные цепи для подъема, перемещения, соединения и увязки оборудования.
13. Применяет стропы для погрузочно-разгрузочных работ.
14. Соблюдает требования правил техники безопасности при ведении доставочных работ.
Результат обучения: 3) Осуществлять прием материалов и оборудования на приемно-отправительных площадках горных выработок, погрузку, доставку и их разгрузку.
Критерии оценки:
1. Описывает материалы и оборудование, которые подлежат приемке, погрузке, доставке и разгрузке.
2. Закрепляет и стопорит грузы проволокой, хомутами и цепями при погрузке в вагонетки, на платформы и площадки.
3.  Удаляет перед разгрузкой распорные брусья и растяжки, закрепляющие оборудование.
4. Снимает последовательно оборудование.
5. Осматривает оборудование на обнаружение повреждений и дефектов.
6. Соблюдает очередность и порядок доставки основных узлов машин и механизмов.
7. Выдерживает нормы по зазорам при транспортировании габаритного оборудования.
8. Принимает меры, исключающие повреждение оборудования.
9. Закрывает заглушками вводы для присоединения гибких рукавов гидроразводки.

6. Шартты белгілерді қолдана отырып, геологиялық карталарды жасайды.
7. Тау жыныстарының негізгі қасиеттерін анықтайды.
8. Геологиялық құжаттаманы орындайды және оқиды.
9. Мамандық бейіні бойынша схемаларды оқиды.
10. Тау-кен қазбаларын мақсаты бойынша жіктейді.
11. Пайдалы қазбалар кен орындарын ашу технологиясын сипаттайды.
12. Дайындық жұмыстарын жүргізу тәсілдерін ажыратады.
13. Кен орындарын игеру жүйесін талдайды.
14. Өндірістің қауіпті және зиянды факторларын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Монтаждалатын тораптар мен бөлшектерді көтеру және орнын ауыстыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Такелаждық механизмдерді орнату және бекіту қағидасын түсіндіреді.
2. Жүктерді, бөлшектерді, тораптарды ілмектеу және бекіту тәсілдерін анықтайды.
3. Қызмет көрсетілетін машиналарға, механизмдерге, құрылғыларға, тіркеме құрылғыларға рұқсат етілген жүктемені атайды.
4. Қол аспасын конструкцияға ілмекке іледі.
5. Аспа қозғалысының редиусын кеңейту үшін монорельстер бойынша жылжитын арбаға аспаны іледі.
6. Тізбекті қолмен іріктей отырып, жүк көтеру үшін қол аспаның жетек дөңгелегін айналдырады.
7. Электр жетегінің көмегімен немесе қолмен электрлік аспаны жылжытады.
8. Жабдықты көтеру және жылжыту үшін домкраттарды қолданады.
9. Жүкті көтеру және ауыстыру үшін монтаждау блоктары мен полиспасттарды орнатады.
10. Гидрожетектің көмегімен механикаландырылған кешеннің жабдықтарын монтаждау және жеткізу үшін монтаждау-тасымалдау кранын басқарады.
11. Арқандардың тұтастығын тексереді.
12. Жабдықты көтеру, ауыстыру, қосу және байлау үшін болат тізбектерді қолданады.
13. Тиеу-түсіру жұмыстары үшін ілмектерді қолданады.
14. Жеткізу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларының талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тау-кен қазбаларының қабылдау-жөнелту алаңдарында материалдар мен жабдықтарды қабылдауды, тиеуді, жеткізуді және оларды түсіруді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қабылдауға, тиеуге, жеткізуге және түсіруге жататын материалдар мен жабдықтарды сипаттайды.
2. Вагоншаларға, платформалар мен алаңдарға тиеу кезінде жүктерді сыммен, қамытпен және шынжырлармен бекітеді.
3. Түсіру алдында кергіш бөренелер мен созуларды, бекітетін жабдықтарды алып тастайды.
4. Жабдықты біртіндеп алып отырады.
5. Жабдықты зақымданулар мен ақауларды анықтау үшін қарайды.
6. Машиналар мен механизмдердің негізгі тораптарын жеткізу кезектілігі мен тәртібін сақтайды.
7. Габариттік жабдықты тасымалдау кезінде саңылау бойынша нормаға төзеді.
8. Жабдықтың бүлінуін болдырмайтын шараларды қабылдайды.
9. Гидроқұрылғыштың икемді жеңдерін қосу үшін кірмелерді бітеуіштермен жабады.

10. Применяет средства механизации при подъеме грузов (краны, тали, лебедки).
11. Различает сигналы и сигнальные знаки при погрузочно-разгрузочных работах.
12. Соблюдает правила транспортирования оборудования по горизонтальным выработкам.
13. Доставляет оборудование по монорельсовой дороге.
14. Доставляет оборудование способом волочения по почве или настилу, по рельсовому пути или направляющим.
15. Выполняет в почве борозды при доставке оборудования волоком.
16. Управляет лебедками дистанционно или с места установки.
ПК 2. Выполнять монтаж и демонтаж трубопроводов, основных узлов конвейерного транспорта
ПМ 02. Выполнение монтажа и демонтажа трубопроводов, основных узлов конвейерного транспорта
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для производства слесарных и электрогазосварочных работ при выполнении монтажа, демонтажа трубопроводов, основных узлов шахтных конвейеров. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: способы и средства соединения трубопроводов и запорной арматуры; порядок ведения монтажных работ и правила техники безопасности; операции наладки и опробования конвейеров.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соединять трубопроводы с помощью фланцев и быстроразъемным способом; выполнять слесарные работы при обслуживании скребковых и ленточных конвейеров; устанавливать став и роликоопоры; соединять ленты вулканизацией и скобами; обслуживать рудничное электрооборудование напряжением до 1000 В, соблюдая требования правил техники безопасности.
Результат обучения: 1) Выполнять монтаж и демонтаж трубопроводов, запорной арматуры.
Черчение
Электротехника с основами электроники
Горная механика
Рудничный транспорт
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий
Производственное обучение (слесарные работы, сварочные работы)
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Объясняет назначение трубопроводов и другой запорной аппаратуры.
2. Соблюдает технические условия по монтажу трубопроводов и запорной арматуры.
3. Оформляет и читает простейшие машиностроительные чертежи.
4. Владеет основами электротехники.
5. Владеет навыками слесарного дела.
6. Осуществляет соединение трубопроводов с помощью фланцев или быстроразъемным способом.
7. Производит проверку совмещений отверстий на соединительных фланцах.
8. Соединяет на почве трубы в плети.

10. Жүктерді көтеру кезінде механикаландыру құралдарын (крандар, аспалар, шығырлар).
11. Тиеу-түсіру жұмыстары кезінде сигналдар мен сигнал белгілерін ажыратады.
12. Көлденең қазбалар бойынша жабдықтарды тасымалдау қағидаларын сақтайды.
13. Монорельсті жол бойынша жабдықты жеткізеді.
14. Жабдықты топырақпен немесе төсеммен, рельстік жолмен немесе бағыттаушы жолмен созу тәсілімен жеткізеді.
15. Жабдықты талшықпен жеткізу кезінде қарықты топырақта орындайды.
16. Шығырларды қашықтықтан немесе орнату орнынан басқарады.
КҚ 2. Құбырларды, конвейерлік көліктің негізгі тораптарын монтаждау және бөлшектеу
КМ 02. Құбырларды, конвейерлік көліктің негізгі тораптарын монтаждау және бөлшектеу
Бұл модуль құбырларды монтаждау, бөлшектеу, шахталық конвейерлердің негізгі тораптарын орындау кезінде слесарлық және электргазымен дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: құбырларды және бекіту арматурасын жалғау тәсілдері мен құралдары; монтаждау жұмыстарын жүргізу тәртібі және қауіпсіздік техникасы қағидасы; конвейерлерді теңшеу және сынау операциялары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: құбырларды ернемектердің көмегімен және тез алынатын тәсілмен қосуға; қырғыш және таспалы конвейерлерге қызмет көрсету кезінде слесарлық жұмыстарды орындауға; саптар мен ролик өткізгіштерді орнатуға; таспаларды вулканизациялаумен және қапсырмалармен қосуға; қауіпсіздік техникасы қағидаларын талаптарын сақтай отырып, кернеуі 1000 В дейінгі кеніш электр жабдықтарына қызмет көрсетуге міндетті.
Оқыту нәтижесі: 1) Құбырларды, бекіту арматурасын монтаждау және бөлшектеу.
Сызу
Электроника негіздері бар электротехника
Тау-кен механикасы
Кеніштік көлік
Геодезия және маркшейдерлік іс негіздері
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану
Тау-кен кәсіпорындарын электрмен жабдықтау және электр жабдықтары
Өндірістік оқыту (слесарлық жұмыстар, дәнекерлеу жұмыстары)
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құбырлардың және басқа да бекіту аппаратурасының қолдану мақсатын түсіндіреді.
2. Құбырларды және бекіту арматурасын монтаждау бойынша техникалық шарттарды сақтайды
3. Қарапайым машина жасау сызбаларын рәсімдейді және оқиды.
4. Электротехника негіздерін біледі.
5. Слесарлық іс дағдыларын меңгерген.
6. Құбыржолдарды ернемектердің көмегімен немесе тез алынатын тәсілмен біріктіруді жүзеге асырады.
7. Қосқыш ернемектердегі тесіктердің үйлесімділігін тексереді.
8. Құбырларды топырақта жабдыққа қосады.

9. Укладывает трубопроводы на почву или подвешивает к крепи.
10. Поднимает и укладывает лебедкой плети труб на подвески.
11. Устанавливает запорную арматуру, воронки, течки, бункерные затворы.
11. Рассоединяет трубопровод на плети.
12. Снимает плети с подвесок и укладывает на почву.
Результат обучения: 2) Выполнять монтаж и демонтаж конвейерных ставов, приводных станций и скребковых конвейеров.
Критерии оценки:
1. Объясняет назначение, виды и устройство шахтных конвейеров.
2. Устанавливает головной привод и переходную секцию.
3. Настилает нижние рештаки с укладкой и соединением отрезков холостой ветви цепи.
4. Устанавливает переходную секцию и концевую головку с укладкой и соединением холостой ветви цепи в конце рештачного става.
5. Настилает верхние рештаки с укладкой и соединением рабочей ветви цепи.
6. Проверяет наличие пробок в гидромуфтах, наличие масла в редукторах и жидкости в гидромуфтах.
7. Заправляет смазкой подшипники.
8. Анализирует электрические схемы горного электрооборудования.
9. Выполняет пуск и реверсирование электродвигателей.
10. Производит осмотр правильности сборки цепи перед включением двигателей и контролирует их подключение к сети. 11.Соблюдает порядок ведения монтажных работ и правила техники безопасности.
12. Владеет основными сведениями об устройстве электросварочных машин, аппаратов.
13. Производит электрогазосварочные работы.
Результат обучения: 3) Осуществлять монтаж, демонтаж, наладку и опробование стационарных ленточных конвейеров и пускорегулирующей аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Объясняет назначение, классификацию, устройство и принцип действия стационарных ленточных конвейеров.
2. Устанавливает на бетонных основаниях головные, хвостовые станции и промежуточные приводы конвейеров.
3. Осуществляет регулировку соосности валов при соединении редукторов с электродвигателем и барабаном конвейера.
4. Монтирует направляющие для перемещения кареток натяжного барабана с выдержкой колеи.
5. Проводит обкатку приводных блоков до навески ленты.
6. Устанавливает став конвейера на почве или подвешивает к крепи.
7. Соблюдает прямолинейность и отсутствие перекосов секций конвейера.
8. Имеет представление о геодезических приборах и инструментах.
9. Устанавливает стойки става и роликоопоры.
10. Проверяет вращение роликов.
11. Производит навеску конвейерной ленты с помощью лебедки.
12. Соединяет ленты вулканизацией или скобами.
13. Производит наладку и опробование конвейеров (пуск, стоп).

9. Құбырларды топыраққа салады немесе бекітпеге ілінеді.
10. Құбырлардың шырмауығын шығырмен көтереді және аспаға төсейді.
11. Бекіту арматурасын, құйғышты, ағуды, бункерлік бекітпелерді орнатады.
11. Құбырды шырмауықтарға ажыратады.
12. Аспадан шырмауықты шешеді және топыраққа төсейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Конвейерлік саптарды, жетек станциялары мен қырғыш конвейерлерді монтаждау және бөлшектеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шахталық конвейерлердің мақсатын, түрлерін және құрылымын түсіндіреді.
2. Бас жетекті және өтпелі секцияны орнатады.
3. Кесінділерді тізбектің бос бұтақтарын салумен және біріктірумен төменгі торларды төсейді.
4. Өтпелі секцияны және шеттік бастиекті шынжырдың бос бұтағын торлы құрыштың соңында орналастыра және жалғай отырып орнатады.
5. Тізбектің қозғалыстағы бұтағын қоса отырып және төсей отырып, үстіңгі торларды төсейді.
6. Гидрожалғастырғыштарда тығындардың болуын, редукторларда майдың және гидрожалғастырғыштарда сұйықтықтың болуын тексереді.
7. Мойынтіректерді майлайды.
8. Тау-кен электр жабдығының электр схемаларын талдайды.
9. Электр қозғалтқыштарын іске қосады және реверсиялайды.
10. Қозғалтқыштарды қосу алдында тізбектің дұрыс жиналуын тексереді және олардың желіге қосылуын бақылайды.
11. Монтаждау жұмыстарын жүргізу тәртібін және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
12. Электрмен дәнекерлеу машиналарының, аппараттардың құрылысы туралы негізгі мәліметтерді біледі.
13. Электр дәнекерлеу жұмыстарын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Стационарлық таспалы конвейерлер мен іске қосуды реттеу аппаратурасын монтаждауды, бөлшектеуді, реттеуді және сынауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Стационарлық таспалы конвейерлердің мақсаты, жіктелуі, құрылысы және жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
2. Бетон негіздерінде конвейерлердің бас, қалдық станциялары мен аралық жетектерін орнатады.
3. Редукторларды электр қозғалтқышымен және конвейер барабанымен жалғаған кезде біліктердің жиілігін реттеуді жүзеге асырады.
4. Тартқыш барабанның кареткаларын жылжыту үшін бағыттағыштарды жолтабанды ұстаумен жөндейді.
5. Таспа ілгенге дейін жетек блоктарын сынауды жүргізеді.
6. Конвейердің сабын топыраққа орнатады немесе бекіткішке іледі.
7. Конвейер секцияларының тік сызықтығын және ауытқуының болмауын сақтайды.
8. Геодезиялық аспаптар мен құралдар туралы түсінікке ие.
9. Сап пен ролик тіреуіштерінің тағанын орнатады.
10. Роликтердің айналуын тексереді.
11. Конвейерлік лентаның ілуін шығырдың көмегімен жүргізеді.
12. Таспаны қыздырып өңдеу арқылы немесе қапсырмамен қосады.
13. Конвейерлерді (іске қосу, тоқтату) теңшеу және сынауды жүргізеді.

14. Характеризует пускорегулирующую аппаратуру, используемую для управления ленточными конвейерами.
15. Объясняет назначение, устройство и принцип работы электрических рудничных пускателей, датчиков специального назначения, используемых для управления ленточными конвейерами.
16. Соблюдает правила техники безопасности при обслуживании рудничного электрооборудования напряжением до 1000 В.
ПК 3. Выполнять монтаж и демонтаж проходческих горных комбайнов и вспомогательного оборудования
ПМ 03. Выполнение монтажа и демонтажа проходческих горных комбайнов, вспомогательного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения монтажно-демонтажных работ в тяжелых узлах, электро- и гидрооборудования проходческих комбайнов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: информацию о технологических процессах в подготовительных забоях; правила установки и крепления приспособлений для монтажно-демонтажных работ; порядок проведения слесарных работ в водоотливных установках;
порядок сборки и разборки проходческих комбайнов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять геодезические средства и осуществлять маркшейдерский контроль; осуществлять монтаж и демонтаж механической части, электро-, гидрооборудования проходческих комбайнов, используя различные приспособления.
Результат обучения: 1) Выполнять работы по установке лебедок, монтажных станков и приспособлений.
Горные машины и комплексы
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий
Рудничный транспорт
Горная механика
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование
Производственное обучение (слесарно-сборочные работы, электромонтажные работы)
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Описывает технологические процессы в подготовительных забоях. 2. Объясняет применение
геодезических средств и маркшейдерский контроль безопасного ведения горных работ.
3. Называет технические характеристики лебедок, монтажных станков и приспособлений.
4. Соблюдает правила установки и крепления лебедок, монтажных станков и приспособлений.
5. Устанавливает маневровые и проходческие лебедки для монтажно-демонтажных работ вспомогательного оборудования.
6. Устанавливает монтажный кран для сборки и монтажа комбайнов.
7. Устанавливает станки для монтажа тяжелые узлов проходческих комбайнов.
8. Устанавливает монтажно-транспортный кран для монтажа и доставки оборудования.
Результат обучения: 3) Осуществлять монтаж, демонтаж, наладку водоотливных установок.
Критерии оценки:

14. Таспалы конвейерлерді басқару үшін қолданылатын іске қосу реттеу аппаратурасын сипаттайды.
15. Таспалы конвейерлермен басқару үшін қолданылатын арнайы мақсаттағы датчиктер, кенішті электрлік қосқыштары жұмысының мақсатын, құрылысы мен қағидатын түсіндіреді.
16. Кернеуі 1000 В дейінгі кеніш электр жабдықтарына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
КҚ 3. Ұңғымалық тау-кен комбайндары мен қосалқы жабдықтарды монтаждау және демонтаждау
КМ 03. Ұңғымалық тау-кен комбайндарын, қосалқы жабдықтарды монтаждау және демонтаждау
Бұл модуль ауыр тораптарда монтаждау-демонтаждау жұмыстарын орындау, ұңғыма комбайндарын электр және гидрожабдықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: дайындау кенжарларындағы технологиялық үдерістер туралы ақпарат; монтаждау-бөлшектеу жұмыстарына арналған құрылғыларды орнату және бекіту ережесі; сутөкпе қондырғыларында слесарлық жұмыстарды жүргізу тәртібі;
қазба жүргізгіш комбайндарды жинау жән бөлшектеу тәртібі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: геодезиялық құралдарды қолдану және маркшейдерлік бақылауды жүзеге асыру; әр түрлі құрылғыларды пайдалана отырып, ұңғыма комбайндарының механикалық бөлігін, электр -, гидрожабдығын монтаждау және демонтаждауды жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Шығырлар, монтаждау білдектері мен құралдарды орнату бойынша жұмыстарды орындау.
Тау-кен машиналары мен кешендері
Тау-кен кәсіпорындарын электрмен жабдықтау және электр жабдықтары
Кеніштік көлік
Тау-кен механикасы
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану
Өндірістік оқыту (слесарлық-құрастыру жұмыстары, электр монтаждау жұмыстары)
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дайындық кенжарларындағы технологиялық үдерістерді сипаттайды.
2. Геодезиялық құралдарын қолданылуын түсіндіреді және тау-кен жұмыстарын жүргізуді маркшейдерлік бақылау.
3. Шығырлар, монтаждау білдектері мен айлабұйымдардың техникалық ерекшеліктерін атайды.
4. Шығырларды, монтаждау білдектерді мен айлабұйымдарды орнату және бекіту қағидаларын сақтайды.
5. Қосалқы жабдықтың монтаждау-бөлшектеу жұмыстары үшін маневрлік және қазбаөткіш шығырларын орнатады.
6. Комбайндарды құрастыру және монтаждау үшін монтаждау кранын орнатады.
7. Қазба жүргізгіш комбайндардың ауыр тораптарын монтаждау үшін білдектерді орнатады.
8. Жабдықты монтаждау және жеткізу үшін монтаждау-көлік кранын орнатады.
Оқыту нәтижесі: 3) Сутөкпе қондырғыларын монтаждауды, бөлшектеуді, баптауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Классифицирует водоотливные установки по назначению, классификации и схемам монтажа.
2. Различает технические характеристики насосов.
3. Меняет секционное исполнение насосов для получения различного напора.
4. Проверяет наличие смазки в подшипниках.
5. Проверяет состояние крепления муфты и электродвигателя.
6. Заменяет уплотняющие кольца, сальники и клапаны насосов.
Результат обучения: 4) Выполнять монтаж и демонтаж механической части проходческих комбайнов.
Критерии оценки:
1. Объясняет назначение и устройство проходческих комбайнов.
2. Классифицирует технические характеристики основных серий проходческих комбайнов.
3. Соблюдает порядок ведения монтажа и демонтажа механической части проходческих комбайнов.
4. Соблюдает правила и способы выверки смонтированного оборудования.
5. Осуществляет разборку комбайна и размещает на платформах.
6. Располагает узлы комбайна по одной оси.
7. Снимает заглушки со стыковочных узлов.
8. Устанавливает уплотнения и стягивает узлы комбайна с помощью шпилек.
9. Устанавливают с обеих сторон комбайна по две опорные направляющие лыжи.
10. Монтирует электро - и гидрооборудование комбайна,
11. Подключает силовые кабели.
12. Выполняет разборку комбайна в обратной последовательности.
13. Устраняет основные неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 4. Выполнять монтаж и демонтаж очистных комплексов
ПМ 04. Выполнение монтажа и демонтаж очистных комплексов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения соединений деталей и узлов горно-шахтного оборудования, монтирования узлов гидравлики в очистном забое.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила и способы проведения монтажно-демонтажных работ в комплексно-механизированных очистных забоях; правила монтирования узлов гидравлики в очистном забое.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить монтаж и демонтажа механической, электрической и гидравлической частей очистных комплексов; осматривать завершенные монтажные работы; устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 1) Выполнять монтаж и демонтаж механической части очистных комбайнов.
Основы технической механики
Горные машины и комплексы
Рудничный транспорт
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Сутөкпе қондырғыларын мақсаты, жіктелуі және монтаждау схемалары бойынша жіктейді.
2. Сорғылардың техникалық сипаттамаларын ажыратады.
3. Әр түрлі арынды алу үшін сорғылардың секциялық орындалуын өзгертеді.
4. Мойынтіректерде майлаудың болуын тексереді.
5. Жалғастырғыштың және электрқозғалтқыштың бекіту жағдайын тексереді.
6. Тығыздағыш сақиналарды, сорғылардың тығыздамалары мен клапандарын ауыстырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Қазба жүргізгіш комбайндардың механикалық бөліктерін монтаждау және бөлшектеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазба жүргізгіш комбайндарының мақсаты мен құрылымын түсіндіреді.
2. Қазба жүргізгіш комбайндардың негізгі сериялардың техникалық ерекшеліктерін жіктейді.
3. Қазба жүргізгіш комбайндардың механикалық бөліктерін монтаждау және демонтаждау тәртібін сақтайды.
4. Монтаждалған жабдықты тексеру қағидасы мен тәсілдерін сақтайды.
5. Комбайнды бөлшектеуді жүзеге асырады және платформаларға орналастырады.
6. Комбайнның тораптарын бір ось бойынша орналастырады.
7. Түйістіру түйіндерінен бітеуіштерді алып тастайды.
8. Тығыздағыштарды орнатады және түйреуіш көмегімен комбайнның тораптарын тартады.
9. Комбайнның екі жағынан екі тірек бағыттаушы шаңғыларды орнатады.
10. Комбайнның электр және гидрожабдығын жөндейді.
11. Күш кабельдерін қосады.
12. Комбайнды кері жүйемен бөлшектейді.
13. Қызмет көрсететін жабдықтың жұмысында негізгі ақаулықтарды жояды.
КҚ 4. Тазалау кешендерін монтаждау және бөлшектеу
КМ 04. Тазарту кешендерін монтаждау және бөлшектеу
Бұл модуль тау-кен-шахта жабдықтарының бөлшектері мен тораптарын біріктіруді, тазалау кенжарында гидравлика тораптарын құрастыруды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: кешенді механикаландырылған тазалау кенжарларында монтаждау-бөлшектеу жұмыстарын жүргізу қағидасы мен тәсілдері; тазалау кенжарларында гидравлика тораптарын монтаждау қағидасы.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: тазалау кешендерінің механикалық, электрлік және гидравликалық бөліктерін монтаждау және бөлшектеу; аяқталған монтаждау жұмыстарын қарау; қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою.
Оқыту нәтижесі: 4) Тазалау комбайндардың механикалық бөліктерін монтаждау және бөлшектеу.
Техникалық механика негіздері
Тау-кен машиналары мен кешендері
Кеніштік көлік
Тау-кен кәсіпорындарын электрмен жабдықтау және электр жабдықтары
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Объясняет назначение и устройство очистных комбайнов.
2. Классифицирует технические характеристики основных серий очистных комбайнов.
3.Соблюдает порядок ведения монтажа и демонтажа механической части очистных комбайнов.
4. Опускает в месте навески шнеков верхняк для крепления блока.
5. Распирает секцию.
6. Насаживает шнек на шлицевой вал поворотного редуктора и зацепляет.
7. Собирает на рештачном ставе конвейера траковую цепь кабелеукладчика .
8. Разворачивает цепь к днищу рештаков и вставляет оси, которые развальцовывают специальной оправкой.
9. Вставляет в желоб траковую цепь кабелеукладчика.
10. Укладывает кабели и рукава пневмо- и гидрооборудования.
11. Крепит конец цепи к кронштейну комбайна.
Результат обучения: 2) Выполнять монтаж и демонтаж скребковых забойных конвейеров.
Критерии оценки:
1. Объясняет назначение, классификацию и устройство скребковых забойных конвейеров.
2. Сопоставляет технические характеристики основных серий скребковых конвейеров.
3. Подготавливает площадку для установки привода.
4. Производит крепление переносного блока к верхнякам крепи и заводит за него канат.
5. Заводит за раму и крепит к ней устройство для передвижки привода (лыжу).
6. Устанавливает на раму левый и правый приводные блоки.
7. Зачищает концы валов редукторов.
8. Распознает основные детали машин и
механизмов.
9. Характеризует виды соединений деталей и узлов горно-шахтного оборудования.
10. Устанавливает на концы валов звездочки и закрепляет стопорными планками.
11. Вставляет в звездочки шпонки, устанавливает барабан, забивает пальцы и крепит болтами.
12. Подключает к эмульсионным трубопроводам домкраты распорного устройства привода и распирает кровлю.
13. Производит в аналогичной последовательности монтирование концевого привода.
14. Затягивает лебедкой после монтажа комбайна в рештаки верхнюю цепь конвейера и соединяет ее с нижней цепью.
Результат обучения: 3) Выполнять монтаж и демонтаж секций гидрофицированной крепи и маслостанций, узлов гидравлики в очистном забое.
Критерии оценки:
1. Конкретизирует назначение и устройство секции гидрофицированной крепи и маслостанции.
2. Классифицирует технические характеристики основных типов гидрокрепи и серий маслостанций.
3. Соблюдает правила монтирования узлов гидравлики в очистном забое.
4. Устанавливает насосную станцию около монтажной камеры.
5. Устанавливает переносную кнопку управления маслостанцией.
6. Навешивает на секцию козырек.
7. Осуществляет распор секции от передвижной насосной станции.

1. Тазалау комбайндарының мақсаты мен құрылымын түсіндіреді.
2. Тазалау комбайндардың негізгі сериялардың техникалық ерекшеліктерін жіктейді.
3. Тазалау комбайндардың механикалық бөліктерін монтаждау және демонтаждау тәртібін сақтайды.
4. Иірліктер ілінген жерде блокты бекіту үшін жоғарғы иірліктерді түсіреді.
5. Секцияны кереді.
6. Иірлікті айналатын редуктордың оймакілтекті білігіне отырғызады және іледі.
7. Конвейердің торлы сабында кабель төсегіштің трак тізбегін жинайды.
8. Тізбекті торлардың түбіне шашу және арнайы түзегішпен біліктейді.
9. Науаға кабель төсейтін жыланбауыр тізбекті салады.
10. Пневматикалық және гидрожабдық кабельдері мен жеңін төсейді.
11. Тізбектің ұшын комбайнның кронштейннің ұшына бекітеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қырғыш кенжар конвейерлерді монтаждау және бөлшектеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қырғыш кенжар конвейерлерінің мақсатын, жіктелуін және құрылымын түсіндіреді.
2. Қырғыш конвейерлердің негізгі серияларының техникалық сипаттамаларын салыстырады.
3. Жетекті орнату үшін алаң дайындайды.
4. Жылжымалы блокты бекітпенің жоғарғы жақтарына бекітуді жүргізеді және одан кейін арқанды бұрайды.
5. Раманың артына қайырады және оған ысырмаға арналған құрылғыны бекітеді (шаңғы).
6. Рамаға сол жақ және оң жақ жетек блоктарын орнатады.
7. Редукторлардың біліктерінің ұштарын тазартады.
8. Машиналар мен механизмдердің негізгі бөлшектерін таниды.
9. Тау-кен-шахта жабдықтарының бөлшектері мен тораптарын қосу түрлерін сипаттайды.
10. Жұлдызша біліктерінің ұшына орнатады және тоқтатқыш планкалармен бекітеді.
11. Жұлдызшаларға кілтек салады, барабанды орнатады, тістерін шегелейді және бұрандалармен бекітеді.
12. Эмульсионды құбырларға кергі құрылғыларды қосады және төбені кереді.
13. Осы сияқты жүйемен ұштық жетекті құрастырады.
14. Конвейердің жоғарғы тізбегін торларға комбайнды монтаждаудан кейін шығырмен тартады және оны төменгі жағымен қосады.
Оқыту нәтижесі: 3) Гидролифицирленген бекітпе мен май станцияларының секцияларын, тазалау кенжарындағы гидравлика тораптарын монтаждау және демонтаждау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидролифицирленген бекітпе мен май станциясы секциясының мақсаты мен құрылысын нақтылайды.
2. Гидрофицирленген бекітпенің негізгі типтерінің және май станцияларының серияларының техникалық сипаттамаларын жіктейді.
3. Тазалау кенжарында гидравлика тораптарын монтаждау қағидаларын сақтайды.
4. Сорғы станциясын монтаждау камерасының жанында орнатады.
5. Май станциясын басқарудың жылжымалы батырмасын орнатады.
6. Секцияға күнқағар іледі.
7. Жылжымалы сорғы станциясынан секцияны кереді.

8. Подключает маслостанцию.
9. Контролирует работу реле контроля уровня эмульсии и реле давления.
10. Осматривает завершенные монтажные работы.
11. Устраняет неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
Квалификация "070504 2 - Горнорабочий очистного забоя"
ПК 5. Осуществлять доставку, погрузку, выгрузку материалов и оборудования
ПМ 05. Осуществление доставки, погрузки, выгрузки материалов и оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для обеспечения горных работ крепежными, лесными материалами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: способы доставки, погрузки, выгрузки леса и другого крепежного материала.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
доставлять к месту работы лес и другие крепежные материалы и оборудование;
выполнять работы по предупреждению внезапных выбросов горной массы и газов.
Результат обучения: 1) Доставлять лесоматериалы.
Горное дело
Рудничный транспорт
Горные машины и комплексы
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Оценивает основные виды леса как крепежного материала.
2. Производит устройство предохранительных полков.
3. Осуществляет подачу лесоматериалов в верхние уступы с вентиляционного штрека.
4. Производит подачу лесоматериалов в нижние уступы с откаточного штрека.
5. Осуществляет складирование лесоматериалы на полок возле себя.
6. Производит спуск леса из вентиляционного штрека по желобам.
7. Собирает желобы в секции и прикрепляет к стойкам крепи.
8. Устанавливает по длине лавы рештаки из обапол или досок.
9. Прибивает обаполы к стойкам крепи или подвешивает на крючьях.
Результат обучения: 2) Доставлять крепежные материалы.
Критерии оценки:
1. Оценивает основные виды крепежных материалов.
2. Оценивает запас крепежных материалов.
3. Доставляет в лаву металлические стойки и верхняки.
4. Проверяет состояние кровли.
5. Производит замену дефектных стоек и верхняков.
Результат обучения: 3) Выполнять работы по предупреждению внезапных выбросов горной массы и газов.
Критерии оценки:
1. Распознает признаки внезапных выбросов горной массы и газов.
2. Выполняет работы по предупреждению внезапных выбросов горной массы и газов: осуществляет прогноз выбросоопасности, производит опережающую разработку защитных пластов, бурит дегазационные и увлажнительные скважины, для заблаговременного снижения давления в пласте.
3. Соблюдает правила техники безопасности и правила поведения подземных рабочих при обнаружении внезапных выбросов горной массы и газов.
ПК 6. Осуществлять возведение временной и постоянной крепи в соответствии с паспортом крепления
ПМ 06. Возведение временной и постоянной крепи в соответствии с паспортом крепления
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, крепления горных выработок и укрепления пород полимерными материалами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: информацию о
технологии добычи угля с помощью очистного механизированного комплекса; порядок
возведения временной и постоянной крепи в соответствии с паспортом крепления.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать паспорт крепления горных выработок; определять тип крепи в зависимости от горно-геологических условий; бурить шпуры и скважины.
Результат обучения: 1) Владеть общими сведениями о технологии разработки месторождений полезных ископаемых.
Горное дело
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Рудничный транспорт
Горные машины и комплексы
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий
Технология и безопасность взрывных работ
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование
Профессиональная практика
Критерии оценки:

8. Май станциясын қосады.
9. Эмульсия деңгейін бақылау релесінің және қысым релесінің жұмысын бақылайды.
10. Аяқталған монтаждау жұмыстарын қарайды.
11. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды жояды.
"070504 2 - Тазарту забойының тау-кен жұмысшысы" біліктілігі
КҚ 5.
Материалдар мен жабдықтарды жеткізу, тиеу, түсіру
КМ 05.
Материалдар мен жабдықтарды жеткізу, тиеу, түсіру
Бұл модуль тау-кен жұмыстарын бекіткіш, ағаш материалдармен қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: ағаш және баса бекіткіш материалды жеткізу, тиеу, түсіру.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: жұмыс орнына ағашты және басқа да бекіткіш материалдар мен жабдықты жеткізу;
тау-кен массасы мен газдардың кенеттен болатын шығарындыларын ескерту бойынша жұмыстарды орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Ағаш материалдарын жеткізу.
Тау-кен ісі
Кеніштік көлік
Тау-кен машиналары мен кешендері
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ағаштың негізгі түрлерін бекіткіш материал ретінде бағалайды.
2. Сақтандыру сөрелерін салады.
3. Ағаш материалдарын желдеткіш қуақаздан жоғарғы кемерге беруді жүзеге асырады.
4. Ағаш материалдарын төменгі кемерге еңіс қуақаздан беруді жүргізеді.
5. Ағаш материалдарын өз жанында сөрелерге жинауды жүзеге асырады.
6. Орманды желдету қуақазынан науалар бойынша түсіреді.
7. Науаларды секцияларға жинайды және бекітпе тіреулеріне бекітеді.
8. Обапол немесе тақтайлардан торларды лаваның ұзындығы бойынша орнатады.
9. Обаполдарды бекітпенің тіреулеріне қағады немесе ілмектерге ілінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Бекіткіш материалдарды жеткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бекіткіш материалдарының негізгі түрлерін бағалайды.
2. Бекіткіш материалдарының қорын бағалайды.
3. Лаваға металл тіреуіштер мен маңдайшаларды жеткізеді.
4. Төбелердің күйін тексереді.
5. Ақаулы тіректер мен маңдайшаларды ауыстырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тау-кен массасы мен газдардың кенеттен болатын шығарындыларын ескерту бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тау массасы мен газдардың кенеттен шығарылу белгілерін таниды.
2. Тау-кен массасы мен газдардың кенеттен болатын шығарындыларын ескерту бойынша жұмыстарды орындау. шығару қауіптілік болжамын жүзеге асырады, қорғаныс қабаттарын алдын ала әзірлеуді жүргізеді, қабаттағы қысымды алдын ала төмендету үшін газсыздандыру және ылғалдандыру ұңғымаларын бұрғылайды.
3. Тау-кен массалары мен газдардың кенеттен шығарындылары анықталған кезде жер асты жұмысшыларының қауіпсіздік техникасы ережелерін және жүріс-тұрыс қағидаларын сақтайды.
КҚ 6. Бекіткіш паспортына сәйкес уақытша және тұрақты бекітпе салуды жүзеге асыру
КМ 06. Бекіткіш паспортына сәйкес уақытша және тұрақты бекітпе салу
Бұл модуль тау-кен қазбаларын бекіту және жыныстарды полимерлік материалдармен нығайту үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: тазартқыш механикаландырылған кешеннің көмегімен көмір қазу технологиясы;
бекіту паспортына сәйкес уақытша және тұрақты бекітуді тұрғызу тәртібі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: бекіту паспортын пайдалану; тау-кен геологиялық жағдайларға байланысты бекітпе түрін анықтау; теспелер мен ұңғымаларды бұрғылау.
Оқыту нәтижесі: 1) Пайдалы қазбалар кен орындарын игеру технологиясы туралы жалпы мәліметтерді меңгеру.
Тау-кен ісі
Геодезия және маркшейдерлік іс негіздері
Кеніштік көлік
Тау-кен машиналары мен кешендері
Тау-кен кәсіпорындарын электрмен жабдықтау және электр жабдықтары
Жарылыс жұмыстарының технологиясы мен қауіпсіздігі.
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Классифицирует горные выработки.
2. Осматривает забой и приводит его в безопасное состояние.
3. Описывает технологию добычи полезных ископаемых.
4. Распознает состав очистного механизированного комплекса.
5. Оценивает эффективность узкозахватной выемки полезных ископаемых.
Результат обучения: 2) Возводить временную и постоянную крепи в соответствии с паспортом крепления
Критерии оценки:
1. Объясняет виды крепей (назначение, основные типы, состав)
2. Анализирует поведение кровли и признаки для определения начала и характера обрушения.
3. Выбирает способы крепления забоя.
4. Представляет способы управления и посадки кровли.
5. Объясняет назначение и содержание паспорта крепления.
6. Производит выкладку и переноску костров.
7. Производит установку упорных и распорных стоек.
8. Осуществляет укладку настила.
9. Производит укрепление кровли очистного забоя и сопряжения с ним полимерными материалами. 10. Проводит закладку выработанного пространства.
11. Осуществляет выкладывание костров над секциями.
12. Проводит крепление сопряжения лавы с конвейерным и вентиляционным штреками.
13. Возводит призабойную крепь.
14. Примеряет стойки трения по мощности пласта.
15. Расклинивает замок и подбивает под кровлю или верхняк.
16. Распирает гидравлические стойки перпендикулярно напластованию.
17. Устанавливает нижнюю опору стоек в лунки.
18. Передвигает периодически домкраты.
19. Осуществляет посадку кровли.
20. Производит обрушение пород кровли.
21. Осуществляет работы по креплению куполов.
22. Соблюдает правила техники безопасности при возведении временной и постоянной крепи.
Результат обучения: 3) Бурить шпуры и скважины.
Критерии оценки:
1. Классифицирует шпуры и скважины.
2. Объясняет схемы рационального расположения шпуров.
3. Осуществляет геодезический контроль.
4. Различает виды и способы бурения шпуров и скважин.
5. Описывает назначение, устройство и принцип работы основных машин и установок для бурения шпуров и скважин (буровые установки, перфораторы, электросверла).
6. Производит бурение шпуров по верхней части пласта.
7. Осуществляет бурение шпуров для анкерования кровли.
8. Различать взрывчатые вещества, способы и средства взрывания при очистной выемке полезных ископаемых шпуровыми и скважинными зарядами
9. Соблюдает правила безопасности при ведении работ по бурению шпуров и скважин.
ПК 7. Наращивать и укорачивать конвейер
ПМ 07. Наращивание и укорачивание конвейера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для наращивания и укорачивания рештачного става, цепи на натяжной головке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок и технологию наращивания и укорачивания скребковых конвейеров в штреке; порядок использования геодезических и маркшейдерских инструментов; правила техники безопасности при наращивании и укорачивании конвейеров.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
наращивать и укорачивать скребковые конвейеры; соединять, рассоединять
на натяжной головке конвейера; производить опробование конвейера;
снимать крепление концевой головки и перемещать ее вручную на новое место.
Результат обучения: 1) Производить наращивание рештачного става.
Горное дело
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Горная механика
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий
Рудничный транспорт
Горные машины и комплексы
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование
Критерии оценки:
Характеризует назначение, классификацию, устройство и принцип работы скребковых конвейеров.

1. Тау-кен қазбаларын жіктейді.
2. Кенжарды қарайды және оны қауіпсіз күйге келтіреді.
3. Пайдалы қазбаларды өндіру технологиясын сипаттайды.
4. Механикаландырылған тазалау кешенінің құрамын анықтап таниды.
5. Пайдалы қазбалардың тар алымды ойып алудың тиімділігін бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бекіту паспортына сәйкес уақытша және тұрақты бекітпелер салу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бекітпе түрлерін түсіндіреді (мақсаты, негізгі түрлері, құрамы)
2. Шатырдың мінез-құлқын және құлаудың басталуы мен сипатын анықтау үшін белгілерді талдайды.
3. Кенжарды бекіту тәсілдерін таңдайды.
4. Шатырды басқару және отырғызу тәсілдерін ұсынады.
5. Бекіту паспортының мақсаты мен мазмұнын түсіндіреді.
6. От жағу мен тасуды жүргізеді.
7. Тірек және кергіш тіректерді орнатуды жүргізеді. 8. Төсенішті төсейді.
9. Тазалау кенжарының шатырын нығайтуды және полимерлік материалдармен жанасуды жүргізеді.
10. Өңделген кеңістікті қалайды.
11. Секциялардың үстіне от қоюды жүзеге асырады.
12. Лаваның конвейерлік және желдеткіш қуақаздармен жанасуын бекітуді жүргізеді.
13. Кенжар жанында бекітпені тұрғызады.
14. Қабаттың қуаты бойынша үйкеліс тіреулерін өлшейді.
15. Құлыпты жабады және төбеге немесе маңдайшаға ұрып қояды.
16. Гидравликалық тіректерді қабатталуына перпендикулярлы тірейді.
17. Тағандардың төменгі тіректерін шұңқырларға орнатады.
18. Домкраттарды мезгіл-мезгіл жылжытады.
19. Төбені отырғызады.
20. Төбе жыныстарын опырады.
21. Күмбездерді бекіту бойынша жұмыстарды жүргізеді.
22. Уақытша және тұрақты бекітпені тұрғызу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Теспелер мен ұңғымаларды бұрғылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Теспелер мен ұңғымаларды жіктейді.
2. Теспелердің тиімді орналасу схемасын түсіндіреді.
3. Геодезиялық бақылауды жүзеге асырады.
4. Теспелер мен ұңғымаларды бұрғылаудың түрлері мен тәсілдерін ажыратады.
5. Теспелер мен ұңғымаларды бұрғылауға арналған негізгі машиналар мен қондырғылардың (бұрғылау қондырғылары, перфораторлар, электр бұрғылар) мақсатын, құрылымын және жұмыс қағидатын сипаттайды.
6. Қабаттың жоғарғы бөлігі бойынша теспелерді бұрғылайды.
7. Төбені анкерлеу үшін теспелерді бұрғылайды.
8. Жарылғыш заттарды, теспе және ұңғыма зарядтарымен пайдалы қазбаларды тазартып ойып алу кезінде жарудың әдістері мен құралдарын ажырату.
9. Теспелер мен ұңғымаларды бұрғылау жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік қағидаларын сақтайды.
КҚ 7. Конвейерді ұзарту және қысқарту
КМ 07. Конвейерді ұзарту және қысқарту
Бұл модуль торапты, керме бастағы тізбекті ұзарту және қысқарту үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: қырғыш конвейерлерді қуақазда ұзарту және қысқарту тәртібі мен технологиясы; геодезиялық және маркшейдерлік құралдарды пайдалану тәртібі; конвейерлерді ұзарту және қысқарту кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережесі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: қырғыш конвейерлерді ұзарту және қысқарту; конвейердің тартпа басында біріктіру, ажырату;
конвейерді сынамалау:
ұштық басындағы бекітпені шешу және оны қолмен жаңа орынға ауыстыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Торлы сапты ұзарту.
Тау-кен ісі
Геодезия және маркшейдерлік іс негіздері
Тау-кен механикасы
Тау-кен кәсіпорындарын электрмен жабдықтау және электр жабдықтары
Кеніштік көлік
Тау-кен машиналары мен кешендері
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қырғыш конвейерлердің мақсаты, жіктелуі, құрылысы және жұмыс істеу қағидатын сипаттайды.
2. Конвейерлерді ұзарту және қысқартудың тәртібі мен технологиясын түсіндіреді.

3. Объясняет порядок и технологию наращивания и укорачивания конвейеров.
4. Рассоединяет цепь на натяжной головке конвейера.
5. Раскрывает замки, крепящие головку к рештакам.
6. Укладывает количество рештаков и скрепляет их между собой при помощи замков.
7. Использует геодезические и маркшейдерские инструменты.
8. Присоединяет натяжную головку к последнему рештаку и скрепляет при помощи замков.
9. Наращивает трос аварийного останова на длину наростки.
10. Закрепляет концевую головку.
11. Соблюдает правила техники безопасности при наращивании и укорачивании конвейеров.
Результат обучения: 2) Производить натягивание скребковой цепи.
Критерии оценки:
1. Подготавливает парные отрезки цепи на 3,5,7 и 9 звеньев.
2. Рассоединяет цепь.
3. Отсоединяет лишние отрезки цепи.
4. Производит опробование конвейера.
5. Включает конвейер при нормальной работе на 1¸3 минуты.
6. Устраняет выявленные неисправности.
Результат обучения: 3) Производить укорачивание конвейера.
Критерии оценки:
1. Демонтирует борта на участке укорачивания.
2. Рассоединяет ослабленную цепь в месте укорачивания.
3. Демонтирует количество верхних и нижних рештаков и соответствующее число отрезков цепи.
4. Снимает крепление концевой головки и перемещает ее вручную на новое место.
5. Соединяет скребковую цепь в месте укорачивания.
6. Убирает и складывает в место хранения приспособления, инструменты.
7. Очищает место монтажных работ от посторонних предметов.
ПК 8. Участвовать в ремонте забойного оборудования.
ПМ 08. Участие в ремонте забойного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выбраковки оборудования и осуществления его ремонта.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: содержание и порядок определения износа и дефектации деталей машин, оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определять детали машин, подлежащих восстановлению; производить замену и ремонт всех составных частей оборудования.
Результат обучения: 1) Определять износ и деффектацию оборудования.
Горное дело
Черчение
Основы технической механики
Горная механика
Рудничный транспорт
Горные машины и комплексы
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Оценивает условия эксплуатации подземного горно-шахтного оборудования.
2. Производит полную разборку и мойку машины.
3. Определяет физический износ деталей машин.
4. Проверяет подшипники и посадочные места под них.
5. Оценивает поверхности валов, цилиндров, штоков.

3. Конвейердің тартпа бастиегіндегі тізбекті ажыратады.
4. Торға бастиекті бекітетін құлыптарды ашады.
5. Қажетті мөлшерде торды қалайды және оларды өзара құлып арқылы бекітеді.
6. Геодезиялық және маркшейдерлік аспаптарды қолданады.
7. Тартпа бастиекті соңғы торға қосады және құлыптардың көмегімен бекітеді.
8. Авариялық тоқтату арқанын торта ұзындығына өсіреді.
9. Ұштық бастиегін бекітеді.
10. Конвейерлерді ұзарту және қысқарту кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қырғыш тізбекті тарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тізбектің 3, 5, 7 және 9 буындарына жұп кесінділерін дайындайды.
2. Тізбекті ажыратады.
3. Тізбектің артық бөліктерін бөліп алады.
4. Конвейерді сынамалайды.
5. Қалыпты жұмыс кезінде 1,3 минутқа конвейерді қосады.
6. Анықталған ақаулықтарды жояды.
Оқыту нәтижесі: 3) Конвейерді қысқарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қысқарту аймағында бортты бөлшектейді.
2. Қысқарту орнында бос тізбекті ажыратады.
3. Жоғарғы және төменгі торлардың қажетті санын және тізбек кесіктерінің тиісті санын бөлшектейді.
4. Ұштық бастың бекітпесін алып, оны қолмен жаңа орынға жылжытады.
5. Қырғыш тізбекті қысқарту орнында қосады.
6. Аспаптарды, құрылғыларды сақтау орнына жинайды және қалайды.
7. Монтаждау жерлерін бөгде заттардан тазартады.
КҚ 8. Кенжар жабдығын жөндеуге қатысу
КМ 08. Кенжар жабдығын жөндеуге қатысу
Бұл модуль жабдықты таңдап алу және оны жөндеуді жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: машина, жабдық бөлшектерінің тозуын және ақауын анықтау тәртібі мен мазмұны.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: қалпына келтіруге жататын машиналардың бөлшектерін анықтау; жабдықтың барлық құрамдас бөліктерін ауыстыру және жөндеу.
Оқыту нәтижесі: Жабдықтың тозуын анықтау және ақауларын табу.
Тау-кен ісі
Сызу
Техникалық механика негіздері
Тау-кен механикасы
Кеніштік көлік
Тау-кен машиналары мен кешендері
Тау-кен кәсіпорындарын электрмен жабдықтау және электр жабдықтары
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жерасты тау-кен-шахта жабдықтарын пайдалану шарттарын бағалайды.
2. Машинаны толық бөлшектейді және жуады.
3. Машина бөлшектерінің физикалық тозуын анықтайды.
4. Мойынтіректерді және олардың астындағы отырғызу орындарын тексереді.
5. Біліктердің, цилиндрлердің, сояуыштардың бетін бағалайды.

6. Проверяет передачи, гильзы и золотники гидроблоков управления, поршней гидронасосов и гидродвигателей.
7. Осматривает наружные и внутренние резьбы.
8. Оценивает поверхности корпусов комбайнов и оснований крепей.
9. Осматривает перекрытия крепей, шнеков и погрузочных щитов.
10. Проверяет износ зубьев звездочек, направляющих тяговых цепей, канатных барабанах и опорных лыжах комбайнов.
11. Определяет детали машин, подлежащих восстановлению.
12. Делает вывод об отбраковке деталей.
Результат обучения: 2) Участвовать в ремонте забойного оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение и виды забойного оборудования.
2. Оценивает технические характеристики забойного оборудования (очистные узкозахватные комбайны и струговые установки, гидрофицированная крепь).
3. Определяет характер ремонта оборудования.
4. Соблюдает порядок ремонта забойного оборудования.
5. Производит замену и ремонт всех составных частей оборудования.
6. Производит сборку машины, регулировку и обкатку.
7. Соблюдает правила пользования измерительными инструментами, калибрами, шаблонами и другими приспособлениями.
8. Выполняет наращивание водо- и воздухопроводящей магистралей.
9. Соблюдает правила техники безопасности, применяемые при ремонте забойного оборудования.
Квалификация "070511 3 - Техник-технолог"
ПК 9. Организовывать и осуществлять работы на производственном участке горного предприятия.
ПМ 09. Организация и осуществление работ на производственном участке горного предприятия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации и осуществления работ на производственном участке горного предприятия.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: информацию об основных технологических процессах и операциях горных
работ на участке; информацию о характеристиках применяемого технологического оборудования, действующей технологии разработки; информацию по применению поисковых программ; информацию о сетевых информационных технологиях и коммуникациях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организовывать деятельность персонала производственного подразделения согласно наряду; нормировать, планировать и организовывать труд; оценивать состояние трудовой дисциплины на участке; анализировать эффективность существующей технологии разработки месторождения полезных ископаемых, применяемого горного оборудования; выполнять информационные процессы передачи, обработки, накопления данных; применять управленческие навыки, характеризовать уровень знаний и умений подчиненных работников, мотивировать повышение их профессионализма.
Результат обучения: 1) Организовать работу подчиненного персонала.
Охрана труда
Горное дело
Автоматизация производственных процессов
Горные машины и комплексы
Горная механика
Экономика отрасли
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование
Профессиональная практика
Критерии оценки:

6. Басқару гидроблоктарының берілістерін, гильзаларын және бөліп таратқыштарын, гидросорғылардың және гидроқозғалтқыштардың піспектерін тексереді.
7. Сыртқы және ішкі бұрандаларды қарайды.
8. Комбайндар корпустарының және бекітпелер негіздерінің бетін бағалайды.
9. Бекітпелердің, иірліктердің және тиеу қалқандарының жабындарын қарайды.
10. Тартқыш шынжырларды бағыттайтын жұлдызшалардың тістерінің, арқанды барабандардың және комбайндардың тірек шаңғысының тозуын тексереді.
11. Қалпына келтіруге жататын машиналардың бөлшектерін анықтайды.
Бөлшектерді бракқа шығару туралы қорытынды жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кенжар жабдығын жөндеуге қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кенжар жабдығының түрлері мен қолдану мақсатын сипаттайды.
2. Кенжар жабдығының техникалық ерекшеліктерін бағалайды (тазалағыш тар қармау комбайндары және үстіріктеу қондырғылары, гидравликаландырылған бекітпе).
3. Жабдықты жөндеу сипатын анықтайды.
4. Кенжар жабдықтарын жөндеу тәртібін сақтайды.
5. Жабдықтың барлық құрамдас бөліктерін ауыстыру және жөндеу жүргізеді.
6. Машинаны құрастыруды, реттеуді және сынауды жүргізеді.
7. Өлшеу құралдарын, калибрлерді, шаблондарды және басқа да құрылғыларды пайдалану қағидаларын сақтайды.
8. Су және ауа өткізгіш магистральдарды ұлғайтуды орындайды.
9. Кенжар жабдығын жөндеу кезінде қолданылатын қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
"070511 3 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 9. Тау-кен кәсіпорнының өндірістік учаскесінде жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
КМ 09. Тау-кен кәсіпорнының өндірістік учаскесінде жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыру
Бұл модуль тау-кен кәсіпорнының өндірістік учаскесінде жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: негізгі технологиялық үдерістер және учаскедегі тау-кен жұмыстарының операциялары туралы ақпарат;
қолданылатын технологиялық жабдықтың сипаттамасы, қолданыстағы әзірлеу технологиясы туралы ақпарат; іздестіру бағдарламаларын қолдану жөніндегі ақпарат; желілік ақпараттық технологиялар мен коммуникациялар туралы ақпарат.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: нарядқа сәйкес өндірістік бөлініс персоналының қызметін ұйымдастыру; еңбекті нормалау, жоспарлау және ұйымдастыру; учаскеде еңбек тәртібінің күйін бағалау; қолданатын таукен жабдығы, пайдалы қазбалардың кен орындарын өндірудің қазіргі технологиясының тиімділігін талдау; деректерді беру, өңдеу, жинақтаудың ақпараттық үдерістерін орындау; басқарушылық дағдыларды қолдану, бағынысты қызметкерлердің білімдері мен икемдерінің деңгейін сипаттау, олардың кәсіби деңгейін арттыруға ынталандыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Бағынысты персоналдың жұмысын ұйымдастыру.
Еңбекті қорғау
Тау-кен ісі
Өндірістік үдерістерді автоматтандыру
Тау-кен машиналары мен кешендері
Тау-кен механикасы
Сала экономикасы
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основами трудового законодательства Республики Казахстан (обязанности работодателя и работника, прием на работу и увольнение, понятие рабочего времени и времени отдыха, отпуск и т.д.).
2. Обеспечивает соблюдение норм охраны труда на производстве.
3. Классифицирует технологические процессы и операции горных работ на участке.
4. Организовывает деятельность персонала производственного подразделения согласно наряду.
5. Владеет вопросами нормирования, планирования и организации труда.
6. Оценивает состояние трудовой дисциплины на участке.
Результат обучения: 2) Анализировать производственно-хозяйственную деятельность и управлять производством.
Критерии оценки:
1. Характеризует применяемое технологическое оборудование, действующую технологию разработки.
2. Анализирует эффективность существующей технологии разработки месторождения полезных ископаемых, применяемого горного оборудования.
2. Анализирует производительность труда при существующей системе разработки.
3. Применяет поисковые программы.
4. Характеризует принцип информационных процессов передачи, обработки, накопления данных.
5. Описывает сетевые информационные технологии и коммуникации.
6. Применяет управленческие навыки, характеризует уровень знаний и умений подчиненных работников, мотивирует повышение их профессионализма.
ПК 10. Разрабатывать проектно-сметную документацию на ведение подготовительных и очистных работ и выдвигать различные варианты решения профессиональных задач
ПМ 10. Разработка проектно-сметной документации на ведение подготовительных и очистных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для самостоятельной разработки проектно-сметной документации и рассмотрения различных вариантов решения профессиональных задач с применением теоретических и практических знаний.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: возможные способы и варианты модернизации схем и внедрении в технологический процесс современного оборудования;
порядок решения профессиональных задач по внедрению в технологический процесс современного оборудования и технологий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать производительность труда при существующей системе разработки;
оценивать и анализировать состояние производства от внедрения новых технологий и модернизированного оборудования.
Результат обучения: 1) Анализировать и оценивать состояние производственных технологических процессов.
Горное дело
Горные машины и комплексы
Экономика отрасли
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Рудничный транспорт
Технология и безопасность взрывных работ
Горная механика
Основы информатизации и автоматизации производства
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздерін меңгерген.
2. Өндірісте еңбекті қорғау нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
3. Учаскедегі тау-кен жұмыстарының технологиялық процестері мен операцияларын жіктейді.
4. Нарядқа сәйкес өндірістік бөлімше персоналының қызметін ұйымдастырады.
5. Еңбекті нормалау, жоспарлау және ұйымдастыру мәселелерін біледі.
6. Учаскедегі еңбек тәртібінің жағдайын бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік-шаруашылық қызметті талдау және өндірісті басқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданылатын технологиялық жабдықты, қолданыстағы өңдеу технологиясын сипаттайды.
2. Пайдалы қазбалар кен орнын игерудің қолданыстағы технологиясының, қолданылатын тау-кен жабдықтарының тиімділігін талдайды.
2. Қолданыстағы өңдеу жүйесінде еңбек өнімділігін талдайды.
3. Іздеу бағдарламаларын қолданады.
4. Деректерді беру, өңдеу, жинақтау ақпараттық үдерістерінің қағидатын сипаттайды.
5. Желілік ақпараттық технологиялар мен коммуникацияларды сипаттайды.
6. Басқарушылық дағдыларды қолданады, бағынысты қызметкерлердің білімі мен іскерлігінің деңгейін сипаттайды, олардың кәсіпқойлығын арттыруға ынталандырады.
КҚ 10. Дайындық және тазалау жұмыстарын жүргізуге жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу және кәсіби міндеттерді шешудің әртүрлі нұсқаларын ұсыну
КМ 10. Дайындық және тазалау жұмыстарын жүргізуге жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу
Бұл модуль теориялық және практикалық білімді қолдана отырып, жобалау-сметалық құжаттаманы өз бетінше әзірлеу және кәсіби міндеттерді шешудің әртүрлі нұсқаларын қарастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: схемаларды жаңғыртудың және қазіргі заманғы жабдықтардың технологиялық үдерісіне енгізудің ықтимал тәсілдері мен нұсқалары;
қазіргі заманғы жабдықтар мен технологияларды технологиялық үдеріске енгізу бойынша кәсіби міндеттерді шешу тәртібі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: қолданыстағы өңдеу жүйесінде еңбек өнімділігін талдау; жаңа технологиялар мен жаңғыртылған жабдықтарды енгізуден өндіріс жағдайын бағалау және талдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік технологиялық үдерістердің жай-күйін талдау және бағалау.
Тау-кен ісі
Тау-кен машиналары мен кешендері
Сала экономикасы
Геодезия және маркшейдерлік іс негіздері
Кеніштік көлік
Жарылыс жұмыстарының технологиясы мен қауіпсіздігі.
Тау-кен механикасы
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Планирует технологические процессы, принятые системы разработки, применяемое технологическое оборудование.
2. Предлагает возможные варианты модернизации схем по внедрению в технологический процесс современного оборудования, систем разработки.
3. Оценивает и анализирует состояние производства от внедрения новых технологий и модернизации оборудования.
4. Выдвигает различные варианты решения профессиональных задач по внедрению в технологический процесс современного оборудования и технологий.
Результат обучения: 2) Выполнять проектирование технологических процессов.
Критерии оценки:
1. Проектирует технологические процессы на горных предприятиях.
2. Рассчитывает размеры поперечного сечения горизонтальных выработок с рельсовым транспортом и самоходным оборудованием.
3. Составляет и оформляет паспорт крепления горной выработки.
4. Составляет и оформляет паспорт буровзрывных работ на проведение горных выработок.
5. Выполняет проектирование вентиляции шахты.
6. Разрабатывает проектно-сметную документацию на ведение подготовительных и очистных работ.
7. Оформляет технологическую документацию с применением программного обеспечения.
8. Классифицирует по видам информационные технологии, используемые в горнодобывающей промышленности.
Результат обучения: 3) Выполнять плановые расчеты показателей производственно-хозяйственной деятельности определенного участка горного предприятия.
Критерии оценки:
1. Определяет основные показатели производственно-хозяйственной деятельности участка горного предприятия.
2. Рассчитывает основные показатели производственно-хозяйственной деятельности.
3. Рассчитывает фонд заработной платы в зависимости от формы и системы оплаты труда.
4. Определяет нормы выработки для персонала участка.
5. Описывает факторы, влияющих на производительность труда, затраты и себестоимость по участку.
6. Рассчитывает сметы на ведение горных работ и текущих затраты на амортизационные отчисления, материалы и электроэнергию.
ПК 11. Осуществлять контроль безопасного ведения горных работ
ПМ 11. Осуществление контроля безопасного ведения горных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления контроля безопасного ведения горных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
правила безопасной организации труда при добычных и подготовительных работах;
знания об организации учета рабочего времени;
правила безопасной организации труда на горных предприятиях.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
рационально организовывать рабочее место; проводить инструктажи по охране труда и промышленной безопасности;
организовывать деятельность персонала производственного подразделения согласно наряду; оценивать состояние трудовой дисциплины на участке;
рассчитывать и строить графики организации работ на участках горного предприятия.
Результат обучения: 1) Осуществлять координирование работы подчиненного персонала.
Горное дело
Охрана труда
Экономика отрасли
Технология и безопасность взрывных работ
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Технологиялық үдерістерді, қабылданған өңдеу жүйелерін, қолданылатын технологиялық жабдықты жоспарлайды.
2. Технологиялық үдеріске заманауи жабдықтарды, өңдеу жүйелерін енгізу бойынша схемаларды жаңғыртудың мүмкін нұсқаларын ұсынады.
3. Жаңа технологияларды енгізуден және жабдықты жаңғыртудан өндіріс жағдайын бағалайды және талдайды.
4. Қазіргі заманғы жабдықтар мен технологияларды технологиялық үдеріске енгізу бойынша кәсіби міндеттерді шешудің әртүрлі нұсқаларын ұсынады.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық үдерістерді жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тау-кен кәсіпорындарында технологиялық үдерістерді жобалайды.
2. Рельс көлігі және өздігінен жүретін жабдығы бар көлденең қазбалардың көлденең қимасының өлшемдерін есептейді.
3. Тау-кен қазбасын бекіту паспортын жасайды және ресімдейді.
4. Тау-кен қазбаларын жүргізуге арналған бұрғылау-жару жұмыстарының паспортын жасайды және ресімдейді.
5. Шахтаны желдетуді орындайды.
6. Дайындық және тазалау жұмыстарын жүргізуге жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлейді.
7. Бағдарламалық қамтымды қолдана отырып, технологиялық құжаттаманы ресімдейді.
8. Тау-кен өнеркәсібінде пайдаланылатын ақпараттық технологияларды түрлері бойынша жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тау-кен кәсіпорнының белгілі бір учаскесінің өндірістік-шаруашылық қызметі көрсеткіштерінің жоспарлы есебін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тау-кен кәсіпорны учаскесінің өндірістік-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштерін анықтайды.
2. Өндірістік-шаруашылық қызметтің негізгі көрсеткіштерін есептейді.
3. Еңбекақы төлеу жүйесі мен нысанына байланысты жалақы қорын есептейді.
4. Учаске персоналы үшін өндіру нормаларын анықтайды.
5. Учаске бойынша еңбек өнімділігіне, шығындар мен өзіндік құнға әсер ететін факторларды сипаттайды.
6. Тау-кен жұмыстарын жүргізуге арналған сметаларды және амортизациялық аударымдарға, материалдар мен электр энергиясына арналған ағымдағы шығындарды есептейді.
КҚ 11. Тау-кен жұмыстарын қауіпсіз жүргізуді бақылауды жүзеге асыру
КМ 11. Тау-кен жұмыстарын қауіпсіз жүргізуді бақылауды жүзеге асыру
Бұл модуль тау жұмыстарын қауіпсіз жүргізудің бақылау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: өндіру және дайындық жұмыстары кезінде еңбекті қауіпсіз ұйымдастыру қағидалары; жұмыс уақытын есепке алуды ұйымдастыру туралы білім; тау-кен кәсіпорындарында еңбекті қауіпсіз ұйымдастыру қағидалары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: жұмыс орнын ұтымды ұйымдастыру; еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік бойынша нұсқамалар өткізу;
нарядқа сәйкес өндірістік бөлімше қызметкерлерінің қызметін ұйымдастыру; учаскедегі еңбек тәртібінің жай-күйін бағалау;
тау-кен кәсіпорны учаскелерінде жұмыстарды ұйымдастыру кестесін есептеу және құру.
Оқыту нәтижесі: 1) Бағынысты персоналдың жұмысын үйлестіру.
Тау-кен ісі
Еңбекті қорғау
Сала экономикасы
Жарылыс жұмыстарының технологиясы мен қауіпсіздігі.
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Контролирует соблюдение правил безопасной организации труда при добычных и подготовительных работах.
2. Контролирует соблюдение правил рациональной организации рабочего места.
3. Проводит инструктажи по охране труда и промышленной безопасности.
4. Организовывает деятельность персонала производственного подразделения согласно наряду.
5. Оценивает состояние трудовой дисциплины на участке.
Результат обучения: 2) Контролировать безопасность ведения горных и взрывных работ.
Критерии оценки:
1. Контролирует соблюдение правил безопасной организации труда на горных предприятиях.
2. Контролирует соблюдение правил безопасной организации труда при работе с электрооборудованием.
3. Ведет контроль безопасности горных и взрывных работ.
4. Определяет техническое состояние и неисправности горно-шахтного оборудования.
5. Контролирует обеспеченность персонала участка средствами индивидуальной защиты.
Результат обучения: 3) Составлять график работы подчиненных.
Критерии оценки:
1. Организовывает работы на производственном участке.
2. Организовывает рабочее место и ведет учет рабочего времени, труда.
3. Рассчитывает численность рабочих, задействованных на определенном участке работ.
4. Рассчитывает и строит графики организации работ на участках горного предприятия
Результат обучения: 4) Владеть вопросами производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Оценивает риски, опасные и вредные производственные факторы при ведении горных работ.
2. Классифицирует профессиональные заболевания, характерные для подземных рабочих, выполняющих горнопроходческие и выемочные работы.
3. Определяет причины несчастных случаев и профессиональных заболеваний при ведении горных работ.
4. Классифицирует несчастные случаи, определяет коэффициент травматизма.
5. Принимает меры профилактики по предупреждению производственного травматизма и возникновению профессиональных заболеваний.
6. Участвует в расследовании несчастных случаев и профзаболеваний.
ПП. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для освоения основных видов профессиональной деятельности техника-технолога при подземной разработке месторождений полезных ископаемых.
В результате преддипломной практики обучающиеся приобретают практические навыки по организации и осуществлению добычных работ на производственном участке горного предприятия, участия в расчетах основных технико-экономических показателей.
Результат обучения: 1) Управлять производственным звеном и дублировать обязанности техника-технолога.
Преддипломная практика
Критерии оценки:

1. Өндіру және дайындық жұмыстары кезінде еңбекті қауіпсіз ұйымдастыру қағидаларының ұстануды бақылайды.
2. Жұмыс орнын тиімді ұйымдастыру қағидаларын ұстануды бақылайды.
3. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік бойынша нұсқамалар жүргізу.
4. Нарядқа сәйкес өндірістік бөлімше персоналының қызметін ұйымдастырады.
5. Учаскедегі еңбек тәртібінің жағдайын бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізу қауіпсіздігін бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тау-кен кәсіпорындарында еңбекті қауіпсіз ұйымдастыру ережелерінің сақталуын бақылайды.
2. Электр жабдығымен жұмыс істеу кезінде еңбекті қауіпсіз ұйымдастыру ережелерінің сақталуын бақылайды.
3. Тау-кен және жарылыс жұмыстарының қауіпсіздігін бақылайды.
4. Тау-кен-шахта жабдықтарының техникалық жай-күйі мен ақауларын анықтайды.
5. Учаске персоналының жеке қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етілуін бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қарамағындағылардың жұмыс кестесін жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік учаскеде жұмыстарды ұйымдастырады.
2. Жұмыс орнын ұйымдастырады және жұмыс уақытының, еңбектің есебін жүргізеді.
3. Белгілі бір учаскеде жұмыс істейтін жұмысшылардың санын есептейді.
4. Тау-кен кәсіпорны учаскелерінде жұмыстарды ұйымдастыру кестесін есептейді және жасайды
Оқыту нәтижесі: 5) Өндірістік жарақаттану және кәсіптік аурулар мәселелерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тау-кен жұмыстарын жүргізу кезінде қауіптерді, қауіпті және зиянды өндірістік факторларды бағалайды.
2. Тау-кен ұңғылау және кен алу жұмыстарын орындайтын жер асты жұмысшыларына тән кәсіби ауруларды жіктейді.
3. Тау-кен жұмыстарын жүргізу кезінде жазатайым оқиғалар мен кәсіби аурулардың себептерін анықтайды.
4. Жазатайым оқиғаларды жіктейді, жарақаттану коэффициентін анықтайды.
5. Өндірістік жарақаттанудың алдын алу және кәсіптік аурулардың пайда болуы бойынша алдын алу шараларын қабылдайды.
6. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік ауруларды тексеруге қатысады.
ДП. Диплом алды практика
Бұл модуль пайдалы қазбалардың кен орындарын жер асты өндіру кезінде техник-технологтың кәсіптік қызметінің негізгі түрлерін игеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Диплом алдындағы практиканың нәтижесінде білім алушылар тау-кен кәсіпорнының өндірістік учаскесінде өндіру жұмыстарын ұйымдастыру және жүзеге асыру, негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеуге қатысу бойынша практикалық дағдыларға ие болады.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік буынды басқару және техник-технологтың міндеттерін қайталау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует применяемое технологическое оборудование, действующую технологию разработки на предприятии.
2. Анализирует производственно-хозяйственную деятельность участка.
3. Определяет факторы, влияющие на производительность труда, затраты и себестоимость по участку.
4. Выполняет планирование технологических процессов горного производства.
5. Оформляет техническую документацию на ведение горных и взрывных работ.
6. Организовывает и контролирует ведение технологических процессов на участке в соответствии с технической и нормативной документацией.
7. Контролирует выполнение требований отраслевых норм, инструкций и правил безопасности при ведении горных и взрывных работ.
8. Контролирует состояние рабочих мест и оборудования на участке в соответствии с требованиями охраны труда.
промышленной, пожарной безопасности.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 13 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 65-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования"
Код и профиль образования:
0700000 - Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0707000 - Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования
Квалификация*:

1. Қолданылатын технологиялық жабдықты, кәсіпорында қолданыстағы өңдеу технологиясын сипаттайды.
2. Учаскенің өндірістік-шаруашылық қызметін талдайды.
3. Учаске бойынша еңбек өнімділігіне, шығындар мен өзіндік құнға әсер ететін факторларды анықтайды.
4. Тау-кен өндірісінің технологиялық үдерістерін жоспарлайды.
5. Тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізуге техникалық құжаттаманы ресімдейді.
6. Техникалық және нормативтік құжаттамаға сәйкес учаскеде технологиялық үдерістерді жүргізуді ұйымдастырады және бақылайды.
7. Тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде салалық нормалар, нұсқаулықтар мен қауіпсіздік қағидалары талаптарының орындалуын бақылайды.
8. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік, өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес учаскедегі жұмыс орындары мен жабдықтардың жай-күйін бақылайды.
Ескерту: Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ - базалық құзыреттер; КҚ - кәсіптік құзыреттер; БМ - базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
65-1қосымша
"Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0700000 - Геология, тау-кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0707000 - Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі*:

2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "070728 2 - Слесарь-ремонтник"
ПК 1. Принимать материалы и оборудование, производить их погрузку и разгрузку с помощью механизмов и вручную
ПМ 01. Приемка, погрузка и разгрузка материалов и оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения операций погрузки и разгрузки материалов и оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общие знания о материалах, применяемых для изготовления машин и оборудования; об узлах и деталях машин и механизмов, взаимодействии основных узлов и механизмов; понятия об основных электрических величинах; основные понятия об электрических машинах; понятия об устройстве простейших механизмов, используемых для погрузки и разгрузки материалов и оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
визуально определять по внешнему виду материал из которого изготовлена деталь машины или механизма; по марке сплава определять его состав; читать и выполнять чертежи деталей, узлов и механизмов; соблюдать правила эксплуатации простейших грузоподъемных средств и механизмов; основным правилам строповки, подъема и перемещения грузов.
Результат обучения: 1) Обеспечивать исправную работу простейших механизмов, используемых для погрузки и разгрузки материалов и оборудования.
Технология металлов, конструкционные и электротехнические материалы
Основы технической механики
Электротехника
Охрана труда
Черчение
Стропальные и такелажные работы
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1.Определяет материалы, применяемые для изготовления машин и оборудования.
2. Различает узлы и детали машин и механизмов, их назначение и взаимодействие.
3. Классифицирует электрические машины.
4. Распознает устройства простейших механизмов, используемых для погрузки и разгрузки материалов и оборудования.

2. Қазақ халқының жалпы түркілік қауымдастықтағы, көшпенді өркениет жүйесіндегі, Еуразиялық әлем халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығын дамытудағы рөлі мен орнын ашады.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен мақсатын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
Кәсіптік модульдер
Біліктілігі "070728 2 - Слесарь-жөндеуші"
КҚ 01. Материалдар мен жабдықтарды қабылдау, оларды механизмдердің көмегімен және қолмен тиеу және түсіру
КМ 01. Материалдар мен жабдықтарды қабылдау, тиеу және түсіру
Бұл модуль материалдар мен жабдықтарды тиеу және түсіру операцияларын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: машиналар мен жабдықтарды жасау үшін қолданылатын материалдар туралы жалпы білім; машиналар мен механизмдердің тораптары мен бөлшектері, негізгі тораптар мен механизмдердің өзара әрекеттесуі туралы жалпы білім; негізгі электр шамалары туралы ұғымдар; электр машиналары туралы негізгі ұғымдар; материалдар мен жабдықтарды тиеу және түсіру үшін қолданылатын қарапайым механизмдердің құрылысы туралы ұғымдар.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: машинаның немесе механизмнің бөлшегі жасалған материалды сыртқы түрі бойынша көзбен анықтау; қорытпаның маркасы бойынша оның құрамын анықтау; бөлшектердің, тораптар мен механизмдердің сызбаларын оқу және орындау; қарапайым жүк көтергіш құралдар мен механизмдерді пайдалану ережелерін; жүктерді ілмектеу, көтеру және орнын ауыстырудың негізгі ережелерін сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Материалдар мен жабдықтарды тиеу және түсіру үшін пайдаланылатын қарапайым механизмдердің жарамды жұмысын қамтамасыз ету.
Металдар технологиясы, конструкциялық және электротехникалық материалдар
Техникалық механика негіздері
Электротехника
Еңбекті қорғау
Сызу
Ілмектеу және такелаж жұмыстары
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Машиналар мен жабдықтарды дайындау үшін қолданылатын материалдарды анықтайды.
2. Машиналар мен механизмдердің тораптары мен бөлшектерін, олардың тағайындалуы мен өзара әрекеттесуін ажыратады.
3. Электр машиналарын жіктейді.
4. Материалдар мен жабдықтарды тиеу және түсіру үшін пайдаланылатын қарапайым механизмдердің құрылғыларын таниды.

5. Устанавливает визуально по внешнему виду материал, из которого изготовлена деталь машины или механизма.
6. Читает чертежи деталей, узлов и механизмов.
7. Выполняет очистку и мойку деталей.
8. Выполняет осмотр и устранение простейших неисправностей узлов обслуживаемых механизмов.
9. Осуществляет смазку оборудования.
10. Осуществляет набивку сальников.
11. Производит замену втулок и уплотнительных колец.
12. Производит подтяжку соединительных болтов на фланцах и стыках.
13. Осуществляет снятие и установку ограждений вращающихся частей оборудования.
14. Производит покраску оборудования и нанесение надписей по трафарету.
Результат обучения: 2) Владеть основными правилами строповки, подъема и перемещения грузов.
Критерии оценки:
1. Определяет центр тяжести плоской фигуры.
2. Распознает устройство электрических машин постоянного и переменного тока.
3. Анализирует цепи однофазного и трехфазного тока.
4. Производит анализ стропальных и такелажных работ.
5. Соблюдает требования правил безопасности и правил технической эксплуатации при выполнении подъема и перемещения грузов.
6.Организует и подготавливает место для размещения материалов и оборудования.
7. Выполняет работы по устройству подмостей, укосин, настилов и доставку по ним материалов, деталей, узлов, секций крепи в забой.
8. Обеспечивает центрирование грузов
при их подъеме и перемещении для обеспечения правильной обвязки и зацепки грузов.
9. Соблюдает правила строповки грузов.
10. Соблюдает правила эксплуатации простейших грузоподъемных средств и механизмов.
Результат обучения: 3) Принимать участие в приемке, погрузке и разгрузке материалов и оборудования в соответствии с инструкциями.
Критерии оценки:
1. Различает свойства черных и цветных металлов и их сплавов и особенности их маркировки.
2. Характеризует устройство и применение подшипников, муфт, редукторов и механических передач.
3. Рассчитывает передаточное число приводов.
4. Выполняет подбор редуктора для привода по передаточному числу.
5. Читает и понимает принцип работы электрических схем оборудования.
6. Выполняет подбор электрических машин для простейших механизмов.
7. Выполняет строповку грузов в соответствии с инструкциями.
8. Обслуживает простейшие механизмы подъема, погрузки и разгрузки.
9. Осуществляет погрузку, доставку и разгрузку с помощью механизмов и вручную в установленных местах.

5. Машинаның немесе механизмнің бөлшегі жасалған материалды сыртқы түрі бойынша көзбен шолып анықтайды.
6. Бөлшектердің, тораптардың және механизмдердің сызбаларын оқиды.
7. Бөлшектерді тазалау мен жууды орындайды.
8. Қызмет көрсетілетін механизмдер тораптарының қарапайым ақауларын қарау мен жоюды орындайды.
9. Жабдықты майлауды жүзеге асырады.
10. Сальниктерді нығыздауды жүзеге асырады.
11. Төлкелер мен тығыздағыш сақиналарды ауыстыруды жүргізеді.
12. Фланецтер мен түйіспелерде жалғағыш бұрандамаларды тартуды жүргізеді.
13. Жабдықтың айналмалы бөліктерінің қоршауларын алу және орнатуды жүзеге асырады.
14. Жабдықты бояуды және трафарет бойынша жазуларды түсіруді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жүктерді ілмектеу, көтеру және орнын ауыстырудың негізгі ережелерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жазық фигураның ауырлық ортасын анықтайды.
2. Тұрақты және айнымалы токтың электр машиналарының құрылғысын таниды.
3. Бір фазалы және үш фазалы ток тізбектерін талдайды.
4. Стропалдық және такелаждық жұмыстарға талдау жасайды.
5. Жүктерді көтеру және орнын ауыстыру кезінде қауіпсіздік ережелерінің және техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын сақтайды.
6.Материалдар мен жабдықтарды орналастыру үшін орын ұйымдастырады және дайындайды.
7. Төсеніштерді, қиғаш тіреулерді, төсеніштерді орналастыру және олар бойынша материалдарды, бөлшектерді, тораптарды, бекітпе секцияларын кенжарларға жеткізу жөніндегі жұмыстарды орындайды.
8. Жүктерді көтеру және орнын ауыстыру кезінде оларды дұрыс байлауды және ілуді қамтамасыз ету үшін орталықтандыруды қамтамасыз етеді.
9. Жүктерді ілмектеу ережелерін сақтайды.
10. Қарапайым жүк көтергіш құралдар мен механизмдерді пайдалану ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Нұсқаулықтарға сәйкес материалдар мен жабдықтарды қабылдауға, тиеуге және түсіруге қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қара және түсті металдар мен олардың қорытпаларының қасиеттерін және оларды таңбалау ерекшеліктерін ажыратады.
2. Подшипниктердің, муфталардың, редукторлардың және механикалық берілістердің құрылысы мен қолданылуын сипаттайды.
3. Жетектердің беріліс санын есептейді.
4. Беріліс саны бойынша жетек үшін редукторды іріктеуді орындайды.
5. Жабдықтың электр схемаларының жұмыс принципін оқып, түсінеді.
6. Қарапайым механизмдер үшін электр машиналарын іріктеуді орындайды.
7. Нұсқаулықтарға сәйкес жүктерді ілмектеуді орындайды.
8. Көтерудің, тиеудің және түсірудің қарапайым механизмдеріне қызмет көрсетеді.
9. Белгіленген орындарда механизмдердің көмегімен және қолмен тиеуді, жеткізуді және түсіруді жүзеге асырады.

10. Использует манипуляционные знаки при производстве стропальных работ.
ПК 2. Осуществлять техническое обслуживание механизмов и приспособлений, применяемых в работе
ПМ 02. Техническое обслуживание механизмов и приспособлений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для профилактического обслуживания простых механизмов и приспособлений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила чтения чертежей деталей; методы диагностики технического состояния простых механизмов; назначение, устройство и правила применения контрольно-измерительных инструментов; технологическую последовательность выполнения операций при регулировке простых механизмов; требования охраны труда при обслуживании простых механизмов; основные виды сварки; строповку и кантование грузов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда; выбирать слесарный инструмент и приспособления; выполнять измерения контрольно-измерительными инструментами; выполнять смазку, пополнение и замену смазки; выполнять промывку деталей простых механизмов; выполнять подтяжку крепежа деталей простых механизмов; выполнять замену деталей простых механизмов; осуществлять профилактическое обслуживание простых механизмов с соблюдением требований охраны труда.
Результат обучения: 1) Соблюдать технологическую последовательность разборки, ремонта и сборки оборудования, агрегатов и машин.
Технология металлов, конструкционные и электротехнические материалы
Основы технической механики
Электротехника
Охрана труда
Черчение
Стропальные и такелажные работы
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Выбирает условия эксплуатации электропривода рудничных машин.
2. Выполняет деталирование по сборочному чертежу.
3. Владеет условными обозначениями элементов кинематических схем.
4. Выполняет подготовительно-заключительные и операции по обслуживанию рабочего места.
5. Читает и выполняет сборочные чертежи.
6. Выполняет ремонт простейших электрических машин с заменой и подгонкой сработанных деталей.
7. Выполняет разборку, ремонт и сборку редукторов.
Результат обучения: 2) Выполнять техническое обслуживание механизмов и приспособлений
Критерии оценки:
1. Обозначает допуски и шероховатости поверхности на чертежах.
2. Выбирает тип посадок для соединения деталей.
3. Соблюдает правила применения масел, моющих составов и смазок, различая наименование и маркировку.

10. Ілмектеу жұмыстарын жүргізу кезінде манипуляциялық белгілерді пайдаланады.
КҚ 2. Жұмыста қолданылатын механизмдер мен айлабұйымдарға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КМ 02. Механизмдер мен айлабұйымдарға техникалық қызмет көрсету
Бұл модуль қарапайым механизмдер мен айлабұйымдарға профилактикалық қызмет көрсету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: бөлшектердің сызбаларын оқу ережесі; қарапайым механизмдердің техникалық жағдайын диагностикалау әдістері; бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты, құрылысы және қолдану ережесі; қарапайым механизмдерді реттеу кезінде операцияларды орындаудың технологиялық жүйелілігі; қарапайым механизмдерге қызмет көрсету кезінде еңбекті қорғау талаптары; дәнекерлеудің негізгі түрлері; жүктерді ілмектеу және жиектеу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жұмыс орнының жағдайын ұстау; слесарлық құрал-саймандарды және құрылғыларды таңдау; бақылау-өлшеу құралдарымен өлшеуді орындау; майлауды, толықтыруды және майлауды орындау; қарапайым механизмдердің бөлшектерін шаю; қарапайым механизмдердің бөлшектерін бекіткіштерді тарту; қарапайым механизмдердің бөлшектерін ауыстыруды орындау; еңбекті қорғау талаптарын сақтай отырып, қарапайым механизмдерге профилактикалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықтарды, агрегаттар мен машиналарды бөлшектеудің, жөндеудің және құрастырудың технологиялық кезектілігін сақтау.
Металдар технологиясы, конструкциялық және электротехникалық материалдар
Техникалық механика негіздері
Электротехника
Еңбекті қорғау
Сызу
Ілмектеу және такелаж жұмыстары
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кеніш машиналарының электржетегін пайдалану шарттарын таңдайды.
2. Құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеуді орындайды.
3. Кинематикалық схемалар элементтерінің шартты белгілерін біледі.
4. Жұмыс орнына қызмет көрсету бойынша дайындық-қорытынды және операцияларды орындайды.
5. Құрастыру сызбаларын оқиды және орындайды.
6. Қарапайым электр машиналарын жөндеуді жұмыс істеп тұрған бөлшектерді ауыстыра және қиыстыра отырып орындайды.
7. Редукторларды бөлшектеуді, жөндеуді және құрастыруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Механизмдер мен айлабұйымдарға техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сызбадағы беттің шақтамалары мен бұдырлығын белгілейді.
2. Бөлшектерді қосу үшін орнату түрін таңдайды.
3. Атауы мен таңбалануын ажырата отырып, майларды, жуғыш құрамдар мен майлағыштарды қолдану ережелерін сақтайды.

4. Выполняет смазку, пополнение и замену смазки.
5. Соблюдает порядок заливки масла и определяет его уровень.
6. Выполняет измерения контрольно-измерительными инструментами и приборами.
7. Выполняет промывку деталей простых механизмов.
8. Выполняет подтяжку крепежа деталей простых механизмов.
9. Выполняет замену деталей простых механизмов.
10. Устраняет неисправности в соответствии с технической документацией.
Результат обучения: 3) Выполнять сварочные и стропальные работы.
Критерии оценки:
1. Выполняет подбор электродов и режимов сварки.
2. Производит подготовку и выбор инструментов, оборудования и аппаратуры для сварки.
3. Выполняет различные виды сварки конструкций, выполненных из различных материалов.
4. Осуществляет подготовку оборудования для выполнения стропальных работ.
5. Подбирает различные виды строп. 6. Осуществляет обслуживание простых механизмов для выполнения стропальных работ.
7. Соблюдает требования безопасности при выполнении сварочных и стропальных работ.
Результат обучения: 4) Выполнять такелажные работы с помощью простых грузоподъемных средств и механизмов, управляемых с пола.
Критерии оценки:
1. Характеризует перемещаемые грузы.
2. Кантует грузы.
3. Различает устройства и механизмы для такелажа.
4. Подбирает канаты, стропы, цепи, лебедки, домкраты, тали, полиспасты, захватные приспособления, необходимые для такелажных работ.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к складским площадкам и правила кантования.
6. Использует специальную маркировку предметов, профессиональную сигнализацию и манипуляционные знаки.
7. Соблюдает требования безопасности при работе простых грузоподъемных средств и механизмов, управляемых с пола.
ПК 3. Производить механическую обработку деталей и узлов
ПМ 03. Выполнение механической обработки деталей и узлов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения механической обработки деталей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: требования к планировке и оснащению рабочего места; подготовительно-заключительные операции и операции по обслуживанию рабочего места; анализ исходных данных (чертеж, схема, деталь); размерную обработку простой детали; выполнение пригоночных операций; выполнение работ на станках по технологическим картам.
При изучении модуля обучающиеся учатся: поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности; читать техническую документацию общего и специализированного назначения; выбирать инструменты и приспособления для механической обработки простых деталей; изготавливать простейшие детали по чертежу; контролировать качество выполняемых работ с помощью контрольно-измерительных инструментов.
Результат обучения: 1) Выполнять технические измерения деталей различными измерительными инструментами.
Производственное обучение
Критерии оценки:

4. Майлауды, толықтыруды және майлағыштарды ауыстыруды орындайды.
5. Май құю тәртібін сақтайды және оның деңгейін анықтайды.
6. Бақылау-өлшеу құралдарымен және аспаптармен өлшеуді орындайды.
7. Қарапайым механизмдердің бөлшектерін шаюды орындайды.
8. Қарапайым механизмдердің бөлшектерін бекітуді орындайды.
9. Қарапайым механизмдердің бөлшектерін ауыстыруды орындайды.
10. Ақаулықтарды техникалық құжаттамаға сәйкес жояды.
Оқыту нәтижесі: 3) Дәнекерлеу және ілмектеу жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электродтар мен дәнекерлеу режимдерін іріктеуді орындайды.
2. Дәнекерлеуге арналған құралдарды, жабдықтар мен аппаратураларды дайындауды және таңдауды жүргізеді.
3. Әр түрлі материалдардан жасалған конструкцияларды дәнекерлеудің әртүрлі түрлерін орындайды.
4. Ілмектеу жұмыстарын орындау үшін жабдықты дайындауды жүзеге асырады.
5. Арқандардың түрлі түрлерін таңдайды.
6. Ілмектеу жұмыстарын орындау үшін қарапайым механизмдерге қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
7. Дәнекерлеу және ілмектеу жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Еденнен басқарылатын қарапайым жүк көтергіш құралдар мен механизмдердің көмегімен такелаждық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тасымалданатын жүктерді сипаттайды.
2. Жүктерді аударады.
3. Такелаж құрылғылары мен механизмдерін ажыратады.
4. Арқандарды, матауыштарды, шынжырларды, шығырларды, домкраттарды, талдарды, полиспастарды, такелаж жұмыстарына қажетті қармауыш құралдарды таңдайды.
5. Қойма алаңдарына қойылатын талаптарды және аудару ережелерін сақтайды.
6. Заттардың арнайы таңбалауын, кәсіби дабылдаманы және манипуляциялық белгілерді пайдаланады.
7. Еденнен басқарылатын қарапайым жүк көтергіш құралдар мен механизмдердің жұмысы кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
КҚ 3. Бөлшектер мен тораптарды механикалық өңдеуді жүргізу
КМ 03. Бөлшектер мен тораптарды механикалық өңдеуді орындау
Бұл модуль бөлшектерді механикалық өңдеуді орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: жұмыс орнын жоспарлауға және жабдықтауға қойылатын талаптар; дайындау-қорытынды операциялар және жұмыс орнына қызмет көрсету жөніндегі операциялар; бастапқы деректерді талдау (сызба, схема, бөлшек); қарапайым бөлшектерді мөлшерлі өңдеу; күйдіру операцияларын орындау; технологиялық карталар бойынша станоктарда жұмыстарды орындау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнының жай-күйін қолдау; жалпы және мамандандырылған мақсаттағы техникалық құжаттаманы оқу; қарапайым бөлшектерді механикалық өңдеуге арналған құралдар мен құрылғыларды таңдау; сызба бойынша қарапайым бөлшектерді дайындау; бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен орындалатын жұмыстардың сапасын бақылау.
Оқыту нәтижесі: 1) Бөлшектерді түрлі өлшеу құралдарымен техникалық өлшеуді орындау.
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает требования к планировке и оснащению рабочего места.
2. Читает и выполняет чертежи деталей.
3. Проводит измерения в соответствии с правилами и с соблюдением определенной
последовательности.
4. Применяет контрольно-измерительный инструмент в соответствии с правилами использованиями.
5. Различает универсальные приспособлений для измерения деталей.
6. Осуществляет разметку простейших деталей.
Результат обучения: 2) Выполнять механическую обработку деталей и узлов машин.
Критерии оценки:
1. Поддерживает состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной и промышленной безопасности.
2. Выполняет разметку простейших деталей, согласно чертежам.
3. Выбирает инструменты и приспособления для механической обработки простых деталей.
4. Выполняет пригоночные операции различными способами и в последовательности.
5. Выполняет работы по технологическим картам:
опиливание болтов, гаек, шпилек; прогонка резьбы, смена их и крепление;
опиливание шпонок;
пригонка и опиливание по параллелям вкладышей.
6. Контролирует качество выполняемых работ с помощью контрольно-измерительных инструментов.
7. Устраняет типичные дефекты, возникающие при выполнении слесарной и механической обработки.
8. Изготавливает простейшие детали для замены неисправных по чертежу при ремонте механизмов.
9. Соблюдает требования безопасности при выполнении механической обработки деталей машин.
ПК 4. Выполнять монтаж и демонтаж механической части горно-выемочных машин в соответствии с утвержденными чертежами и схемами
ПМ 04. Монтаж и демонтаж механической части горно-выемочных машин
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения монтажа и демонтажа механической части горно-выемочных машин в соответствии с утвержденными чертежами и схемами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общие знания: о горных породах и горных выработках; о методах добычи полезных ископаемых; особенности работы оборудования в подземных условиях; инструменты и приспособления, для монтажа и демонтажа горного оборудования; конструктивные особенности обслуживаемых узлов; знания о твердых сплавах.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подбирать оборудование, инструменты и приспособления, для выполнения наряд-допуска; устранять все выявленные неисправности электроустановок, механизмов и оборудования; соединять детали и узлы в соответствии с простыми электромонтажными схемами.
Результат обучения: 1) Осуществлять подбор оборудования, инструментов и приспособлений, для выполнения наряд-допуска, учитывая особенности работы оборудования в подземных условиях.
Горное дело и буровзрывные работы
Основы технической механики
Охрана труда
Горные машины и комплексы
Черчение
Электротехника
Технология металлов, конструкционные и электротехнические материалы
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Жұмыс орнын жоспарлауға және жабдықтауға қойылатын талаптарды сақтайды.
2. Бөлшектердің схемаларын оқиды және орындайды.
3. Қағидаларға сәйкес және белгілі бір бірізділікті сақтай отырып өлшеу жүргізеді.
4. Пайдалану ережелеріне сәйкес бақылау-өлшеу құралын қолданады.
5. Бөлшектерді өлшеу үшін әмбебап құрылғыларды ажыратады.
6. Қарапайым бөлшектерді белгілеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Машиналардың бөлшектері мен тораптарын механикалық өңдеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнының жағдайын қолдайды.
2. Сызбаларға сәйкес қарапайым бөлшектерді белгілеуді орындайды.
3. Қарапайым бөлшектерді механикалық өңдеуге арналған құралдар мен құрылғыларды таңдайды.
4. Әр түрлі тәсілдермен және қажетті кезектілікпен қиыстыру операцияларын орындайды.
5. Технологиялық карталар бойынша жұмыстарды орындайды:
бұрандамаларды, гайкаларды, шпилькаларды аралау; бұранданы дәлдеу, оларды ауыстыру және бекіту;
сыналарды аралап кесу;
жапсырмалар параллельдері бойынша қиыстыру және аралау.
6. Бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен орындалатын жұмыстардың сапасын бақылайды.
7. Слесарлық және механикалық өңдеу кезінде туындайтын типтік ақауларды жояды.
8. Механизмдерді жөндеу кезінде сызба бойынша ақауларды ауыстыру үшін қарапайым бөлшектерді дайындайды.
9. Машина бөлшектерін механикалық өңдеуді орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
КҚ 4. Бекітілген сызбалар мен схемаларға сәйкес тау-кен қазу машиналарының механикалық бөлігін монтаждау және демонтаждау
КМ 04. Тау-кен қазу машиналарының механикалық бөлігін монтаждау және бөлшектеу
Бұл модуль бекітілген сызбалар мен схемаларға сәйкес тау-кен қазу машиналарының механикалық бөлігін монтаждау және бөлшектеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: жалпы білім: тау жыныстары мен тау-кен қазбалары туралы; пайдалы қазбаларды өндіру әдістері туралы; жер асты жағдайындағы жабдықтардың жұмыс ерекшеліктері; тау-кен жабдығын монтаждау және бөлшектеу үшін қажетті құралдар мен айлабұйымдар; қызмет көрсететін тораптардың конструктивтік ерекшеліктері; қатты қорытпалар туралы білім.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: наряд-рұқсатнаманы орындау үшін қажетті жабдықтарды, құрал-саймандар мен құрылғыларды таңдау; электр қондырғыларының, механизмдер мен жабдықтардың барлық анықталған ақауларын жою; бөлшектер мен тораптарды қарапайым электр монтаждау схемаларына сәйкес қосу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жер асты жағдайларындағы жабдықтардың жұмыс ерекшеліктерін ескере отырып, наряд-рұқсатнаманы орындау үшін қажетті жабдықтарды, құрал-саймандар мен құрылғыларды іріктеуді жүзеге асыру.
Тау-кен ісі және бұрғылау-жару жұмыстары
Техникалық механика негіздері
Еңбекті қорғау
Тау-кен машиналары мен кешендері
Сызу
Электротехника
Металдар технологиясы, конструкциялық және электротехникалық материалдар
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Классифицирует горные породы и горные выработки.
2. Анализирует особенности работы оборудования в подземных условиях.
3. Определяет методы добычи полезных ископаемых.
4. Классифицирует машины и оборудование, применяемые для подготовки и добычи полезных ископаемых.
5. Представляет механическую часть горного оборудования.
6. Проводит различия способов передачи и распределения электрической энергии.
7. Владеет навыками работы с электроизмерительными приборами.
8. Подбирает рациональное сечение балок для крепления оборудования в подземных условиях.
9. Выполняет снятие и установку ограждений оборудования.
10. Выбирает инструменты и приспособления, для обслуживания оборудования.
Результат обучения: 2) Осуществлять подготовку оборудования к монтажу, обеспечивая его исправное состояние.
Критерии оценки:
1. Выбирает буровой инструмент и определяет его пригодность к работе.
2. Анализирует, расшифровывает и выбирает тип кабелей и проводов для монтажа оборудования.
3. Осуществляет подготовку оборудования к монтажу.
4. Выполняет замену и подгонку сработанных деталей горных машин.
5. Использует конструкторскую и производственно-технологическую документацию на обслуживаемое оборудование.
6. Выявляет и устраняет возникающие неполадки текущего характера при производстве работ.
7. Пользуется инструкциями по осмотру и ревизии взрывобезопасного рудничного электрооборудования.
8. Различает причины и признаки неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 3) Участвовать в монтаже и демонтаже механической части горно-выемочных машин в соответствии с утвержденными чертежами и схемами.
Критерии оценки:
1. Составляет спецификации по сборочному чертежу.
2. Анализирует твердые сплавы для армирования режущего инструмента.
3. Выполняет монтаж и подключение пусковой и защитной аппаратуры согласно руководству по эксплуатации.
4. Выполняет сборку и разборку узлов и механизмов согласно руководству по эксплуатации.
5. Выполняет сборку и разборку электрических установок, приводов горно-выемочных машин согласно руководству по эксплуатации.
6. Использует для монтажа и демонтажа специальную технологическую оснастку. 7. Применяет средства индивидуальной защиты.
8. Соблюдает правила пользования спецодеждой, средствами дозиметрического и индивидуального контроля.
ПК 5. Производить монтаж и демонтаж средств транспортирования и стационарных установок
ПМ 05. Монтаж и демонтаж средств транспортирования и стационарных установок
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для монтажа и демонтажа средств транспортирования и стационарных установок.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общие знания: о шахтном транспорте и подъеме; о водоотливе на горных предприятиях; о схемах проветривания выработок; о вентиляторных установках и компрессорах; о схемах расположения подъемных установок относительно ствола; устройство различных видов рудничного транспорта; принципы выбора оборудования для транспортирования грузов в зависимости от условий работы.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выбирать способы доставки грузов в шахту и из шахты; выполнять монтаж, ревизию и ремонт ленточных и скребковых конвейеров согласно руководству по эксплуатации; соблюдать общие правила и требования безопасности при обслуживании средств транспортирования и стационарных установок; выбирать шахтные водоотливные установки в зависимости от водопритока; выбирать тип подъемных канатов.
Результат обучения: 1) Принимать участие в обеспечении бесперебойной работы рудничного транспорта.
Горная механика
Рудничный транспорт
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Тау жыныстары мен тау-кен қазбаларын жіктейді.
2. Жер асты жағдайындағы жабдықтардың жұмыс ерекшеліктерін талдайды.
3. Пайдалы қазбаларды өндіру әдістерін анықтайды.
4. Пайдалы қазбаларды дайындау және өндіру үшін қолданылатын машиналар мен жабдықтарды сыныптайды.
5. Тау-кен жабдықтарының механикалық бөлігін біледі.
6. Электр энергиясын беру және тарату тәсілдерінің айырмашылықтарын жүргізеді.
7. Электр өлшеу құралдарымен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
8. Жерасты жағдайларында жабдықтарды бекіту үшін арқалықтардың ұтымды қимасын таңдайды.
9. Жабдықтың қоршауларын алу және орнатуды орындайды.
10. Жабдықтарға қызмет көрсету үшін қажетті құралдар мен құрылғыларды таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты монтажға дайындауды, оның жарамды жай-күйін қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұрғылау құралын таңдайды және оның жұмысқа жарамдылығын анықтайды.
2. Жабдықты монтаждау үшін кабельдер мен сымдардың түрін талдайды,шифрлейді және таңдайды.
3. Жабдықты монтаждауға дайындауды жүзеге асырады.
4. Тау-кен машиналарының жұмыс істеп тұрған бөлшектерін ауыстырады және қиыстырады.
5. Қызмет көрсетілетін жабдықтарға конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттаманы пайдаланады.
6. Жұмыстарды жүргізу кезінде ағымдағы сипаттағы ақауларды анықтайды және жояды.
7. Жарылыс қаупі жоқ кеніш электр жабдықтарын тексеру және тексеру жөніндегі нұсқауларды пайдаланады.
8. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтардың себептері мен белгілерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 3) Бекітілген сызбалар мен схемаларға сәйкес тау-кен қазу машиналарының механикалық бөлігін монтаждауға және бөлшектеуге қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрастыру сызбасы бойынша ерекшеліктерді жасайды.
2. Кесу құралын арматуралау үшін қатты қорытпаларды талдайды.
3. Пайдалану жөніндегі басшылыққа сәйкес іске қосу және қорғау аппаратурасын монтаждау мен қосуды орындайды.
4. Пайдалану жөніндегі басшылыққа сәйкес тораптар мен механизмдерді құрастыру мен бөлшектеуді орындайды.
5. Пайдалану жөніндегі басшылыққа сәйкес электр қондырғыларын, көрік шығару машиналарының жетектерін құрастыру мен бөлшектеуді орындайды.
6. Монтаждау және бөлшектеу үшін арнайы технологиялық жабдықтарды пайдаланады.
7. Жеке қорғау құралдарын қолданады.
8. Арнайы киімді, дозиметриялық және жеке бақылау құралдарын пайдалану ережесін сақтайды.
КҚ 5. Тасымалдау құралдары мен стационарлық қондырғыларды монтаждау және демонтаждау
КМ 05. Тасымалдау құралдарын және стационарлық қондырғыларды монтаждау және демонтаждау
Бұл модуль тасымалдау құралдары мен стационарлық қондырғыларды монтаждау және демонтаждау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: жалпы білім: шахталық көлік және көтеру туралы; тау-кен кәсіпорындарында су төгу туралы; қазбаларды желдету тәсімдері туралы; желдеткіш қондырғылары мен компрессорлар туралы; оқпанға қатысты көтергіш қондырғылардың орналасу тәсімдері туралы; кен көлігінің әртүрлі түрлерінің құрылғысы; жұмыс жағдайына байланысты жүктерді тасымалдау үшін қажетті жабдықтарды таңдау принциптері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: шахтаға және шахтадан жүктерді жеткізу тәсілдерін таңдау; пайдалану жөніндегі басшылыққа сәйкес таспалы және қырғыш конвейерлерді монтаждау, тексеру және жөндеу жұмыстарын орындау; тасымалдау құралдары мен стационарлық қондырғыларға қызмет көрсету кезінде жалпы ережелер мен қауіпсіздік талаптарын сақтау; су бұруға байланысты шахталық сутөкпе қондырғыларын таңдау; көтергіш арқандардың түрін таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Кеніш көлігінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз етуге қатысу.
Тау-кен механикасы
Кеніштік көлік
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Анализирует виды и устройство рудничного транспорта.
2. Выполняет подбор оборудования для транспортирования грузов в зависимости от условий работы.
3. Осуществляет выбор способов доставки грузов в шахту и из шахты.
4. Соблюдает порядок выполнения монтажа, ревизии и ремонта ленточных и скребковых конвейеров согласно руководству по эксплуатации.
5. Осуществляет ремонт и замену деталей и узлов конвейеров.
6. Выполняет регулирование натяжения ленты и цепей.
7. Выполняет замену и ремонт лент с разделкой, счалкой и вулканизацией.
8. Производит замену скатов, подшипников, сцепок, буферов вагонеток.
9. Выполняет правку кузовов шахтных вагонеток.
10. Соблюдает общие правила и требования безопасности при обслуживании средств транспортирования.
Результат обучения: 2) Обслуживать работу подъемных установок.
Критерии оценки:
1. Характеризует шахтный подъем.
2. Описывает устройство механической части подъемных установок.
3. Определяет назначение и устройство аппаратуры управления.
4. Различает устройство грузо-людского и скипового подъема.
5. Различает многоканатные подъемные машины.
6. Выполняет выбор типов подъемных канатов.
7. Осуществляет выбраковку канатов.
8. Участвует в ремонте, испытании подъемных машин скипового и клетьевого шахтного подъема.
Результат обучения: 3) Принимать участие в монтаже и демонтаже водоотливных установок.
Критерии оценки:
1. Классифицирует различные виды насосов по конструкции.
2. Выполняет ремонт, техническое обслуживание и сборку насосов.
3. Осуществляет установку с пригонкой вентилей запорных для масла и воды.
4. Изготавливает и устанавливает прокладки в местах соединений трубопровода.
5. Производит замену втулок,
соединительных пальцев муфт, набивку сальников.
6. Выполняет установку и крепление ограждений муфт, присоединение трубопроводов.
Результат обучения: 4) Принимать участие в обслуживании вентиляторных и пневматических установок.
Критерии оценки:
1. Различает схемы движения воздуха в шахте и
схемы проветривания.
2. Классифицирует шахтные вентиляторные установки.
3. Владеет навыками работы с измерительными приборами для контроля работы вентиляторов.
4. Делает анализ кондиционирования воздуха.
5. Выполняет ремонт калориферных и пневматических установок.
6. Выполняет монтаж и установку опор, замену отдельных секций и запорной арматуры трубопроводов.
7. Выполняет техническое обслуживание вентиляторов главного и местного проветривания.

1. Кеніш көлігінің түрлері мен құрылымын талдайды.
2. Жұмыс жағдайына байланысты жүктерді тасымалдау үшін қажетті жабдықтарды іріктеуді орындайды.
3. Шахтаға және шахтадан жүктерді жеткізу тәсілдерін таңдауды жүзеге асырады.
4. Пайдалану жөніндегі басшылыққа сәйкес таспалы және қырғыш конвейерлерді монтаждау, тексеру және жөндеу тәртібін сақтайды.
5. Конвейерлердің бөлшектері мен тораптарын жөндеу және ауыстыруды жүзеге асырады.
6. Таспа мен шынжырлардың тартылуын реттеуді орындайды.
7. Таспаларды бөлшектеу, керу және вулканизациялау арқылы ауыстыру мен жөндеуді орындайды.
8. Скаттарды, мойынтіректерді, тіркемені, вагонеткалардың буферлерін ауыстыруды жүргізеді.
9. Шахталық вагонеткалардың шанақтарын түзетуді орындайды.
10. Тасымалдау құралдарына қызмет көрсету кезінде жалпы ережелер мен қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Көтергіш қондырғылардың жұмысына қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шахталық көтеруді сипаттайды.
2. Көтергіш қондырғылардың механикалық бөлігінің құрылғысын сипаттайды.
3. Басқару аппаратурасының мақсаты мен құрылымын анықтайды.
4. Жүк-адам және скипті көтеру құрылғысы ажыратылады.
5. Көп арқанды көтергіш машиналарды ажыратады.
6. Көтергіш арқандардың түрлерін таңдауды орындайды.
7. Арқандарды таңдауды жүзеге асырады.
8. Скипті және клетті шахталық көтергіштің көтергіш машиналарын жөндеуге, сынауға қатысады.
Оқыту нәтижесі: 3) Сутөкпе қондырғыларын монтаждау мен бөлшектеуге қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сорғыштардың әртүрлі түрлерін конструкция бойынша жіктейді.
2. Сорғыларды жөндеу, техникалық қызмет көрсету және құрастыруды орындайды.
3. Май мен суға арналған бекіткіш вентильдерді шұрамен орнатуды жүзеге асырады.
4. Құбыржолдарды жалғау орындарында төсемдерді дайындайды және орнатады.
5. Төлкелерді, муфталардың қосқыш саусақтарын ауыстыруды, сальниктерді толтыруды жүргізеді.
6. Муфталардың қоршауларын орнату мен бекітуді, құбыржолдарды қосуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Желдеткіш және пневматикалық қондырғыларға қызмет көрсетуге қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шахтадағы ауа қозғалысының схемасын және желдету схемасын ажыратады.
2. Шахталық желдеткіш қондырғыларын жіктейді.
3. Желдеткіштердің жұмысын бақылауға арналған өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
4. Ауа баптау қажеттілігіне талдау жасайды.
5. Калориферлік және пневматикалық қондырғыларды жөндеуді орындайды.
6. Тіректерді монтаждау мен орнатуды, жекелеген секцияларды және құбырлардың бекіту арматураларын ауыстыруды орындайды.
7. Басты және жергілікті желдету желдеткіштеріне техникалық қызмет көрсетуді орындайды.

8. Соблюдает общие правила и требования безопасности при монтаже, демонтаже и обслуживании стационарных установок.
ПК 6. Производить ревизию, ремонт, испытание и регулирование гидравлической системы горного оборудования
ПМ 06. Ревизия, ремонт, испытание и регулирование гидравлической системы горного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения ремонта, испытания и регулирования гидравлической системы горного оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общие знания: о режимах движения жидкости; о гидростатике и гидродинамике; о режимах и свойствах рабочей жидкости; о гидродросселях; условные обозначения элементов на гидравлических схемах.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выбирать тип рабочей жидкости для горного оборудования; предупреждать неисправности в работе гидравлического оборудования; читать гидравлические схемы горных машин.
Результат обучения: 1) Принимать участие в диагностике и испытании гидравлического оборудования.
Охрана труда
Горные машины и комплексы
Черчение
Монтаж, техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования и средств автоматики
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Анализирует и применяет законы гидростатики и гидродинамики, различает режимы движения жидкости.
2. Различает элементы гидропривода: трубы, гибкие рукава, соединения трубопроводов.
3. Выбирает тип рабочей жидкости.
4. Выполняет замену и заливку рабочей жидкости в гидравлическую систему.
Результат обучения: 2) Предупреждать неисправности в работе гидравлического оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует гидропривод, гидродроссели и гидроклапаны.
2. Различает элементы конструкции гидроцилиндров.
3. Устраняет характерные неисправности в работе гидравлического оборудования.
4. Выполняет установку с пригонкой запорных вентилей для масла и воды.
5. Выполняет разборку и сборку высоконапорных магистралей.
6. Осуществляет ревизию, ремонт и установку запорной арматуры.
7. Изготавливает и устанавливает прокладки.
Результат обучения: 3) Принимать участие в сборке и монтаже гидравлического оборудования.
Критерии оценки:
1. Распознает конструктивные особенности гидравлического оборудования и условные обозначения элементов на гидравлических схемах.
2. Выполняет снятие и промывку баков гидравлики.
3. Выполняет ремонт, сборку и испытание гидроусилителей.
4. Осуществляет замену и ремонт гидравлических домкратов и гидроцилиндров.

8. Стационарлық қондырғыларды монтаждау, бөлшектеу және қызмет көрсету кезінде жалпы ережелер мен қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
КҚ 6. Тау-кен жабдықтарының гидравликалық жүйесін тексеру, жөндеу, сынау және реттеу
КМ 06. Тау-кен жабдықтарының гидравликалық жүйесін тексеру, жөндеу, сынау және реттеу
Бұл модуль тау-кен жабдықтарының гидравликалық жүйесін жөндеу, сынау және реттеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: жалпы білім: сұйықтықтың қозғалыс режимдері туралы; гидростатика және гидродинамика туралы; жұмыс сұйықтығының режимдері мен қасиеттері туралы; гидродроссельдер туралы; гидравликалық схемалардағы элементтердің шартты белгілері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: тау-кен жабдығына арналған жұмыс сұйықтығының түрін таңдау; гидравликалық жабдықтың жұмысындағы ақауларды ескерту; тау-кен машиналарының гидравликалық сызбаларын оқу.
Оқыту нәтижесі: 1) Гидравликалық жабдықты диагностикалау мен сынауға қатысу.
Еңбекті қорғау
Тау-кен машиналары мен кешендері
Сызу
Тау-кен электромеханикалық жабдықтары мен автоматика құралдарын монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидростатика және гидродинамика заңдарын талдайды және қолданады, сұйықтықтың қозғалыс режимін ажыратады.
2. Гидрожетек элементтерін ажыратады: құбырлар, иілгіш жеңқұбырлар, құбыржолдардың қосылыстары.
3. Жұмыс сұйықтығының түрін таңдайды.
4. Гидравликалық жүйеге жұмыс сұйықтығын ауыстыру және құюды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Гидравликалық жабдықтың жұмысындағы ақаулардың алдын алу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидрожетекті, гидродроссельдер мен гидроклапандарды сипаттайды.
2. Гидроцилиндрлердің конструкциясының элементтерін ажыратады.
3. Гидравликалық жабдықтың жұмысында тән ақаулықтарды жояды.
4. Май мен суға арналған бекіткіш вентильдерді қиюластырып орнатуды орындайды.
5. Жоғары қысымды магистральдарды бөлшектеу мен құрастыруды орындайды.
6. Бекіту арматурасын тексеруді, жөндеуді және орнатуды жүзеге асырады.
7. Төсемдерді дайындайды және орнатады.
Оқыту нәтижесі: 3) Гидравликалық жабдықты құрастыруға және монтаждауға қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидравликалық жабдықтардың конструктивтік ерекшеліктерін және гидравликалық схемалардағы элементтердің шартты белгілерін ажырата алады.
2. Гидравлика бактарын шешу және шаюды орындайды.
3. Гидрокүшейткіштерді жөндеуді, жинауды және сынауды орындайды.
4. Гидравликалық домкраттар мен гидроцилиндрлерді ауыстыру және жөндеуді жүзеге асырады.

5. Выполняет ремонт и сборку маслопроводов, запорной арматуры и приборов.
Результат обучения: 4) Принимать участие в монтаже крепежных деталей и арматуры гидравлического оборудования.
Критерии оценки:
1. Определяет особенности работы высоконапорных магистралей.
2. Устанавливает крепежные детали и арматуру.
3. Проверяет правильность выполнения монтажа.
4. Соблюдает правила безопасности при ремонте и обслуживании гидравлической системы горного оборудования.
Квалификация "070718 2 - Электрослесарь-монтажник подземного горнопроходческого оборудования"
ПК 7. Выполнять монтаж и демонтаж систем энергоснабжения, проверку электрических схем подключения электрических машин и агрегатов при всех видах соединения
ПМ 07. Монтаж и демонтаж систем энергоснабжения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для монтажа и демонтажа систем энергоснабжения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: способы управления кровлей; методы проведения горных выработок; методику составления паспорта крепления; методику подбора электрических монтажных проводов для соединения деталей и узлов; подбор электроприборов согласно конструкторской документации; способы подключения проводника к оборудованию.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлять паспорта крепления; подготавливать провода к монтажу с использованием специальныхприспособлений; выполнять зачистку изоляции от окислов и загрязнений; выполнять установку наконечников иклемм; выполнять монтаж изолирующих компонентов на соединительных проводах; выполнять снятие эксплуатационных характеристик машин.
Результат обучения: 1) Выполнять монтаж и демонтаж систем энергоснабжения.
Горное дело и буровзрывные работы Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий
Охрана труда
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Анализирует паспорт проведения и крепления горных выработок.
2. Различает виды электрооборудования горных предприятий.
3. Сопоставляет особенности эксплуатации и конструктивного исполнения горного электрооборудования.
4. Анализирует распределение энергии на горном предприятии.
5. Выполняет монтаж и демонтаж систем энергоснабжения с учетом сечения выработки.
6. Выполняет установку и заделку деталей крепления проводов, кабелей, муфт, воронок и шин заземления.
7. Осуществляет установку светильников, выключателей, переключателей.
8. Производит крепление деталей электрооборудования к конструкциям проходческого комплекса.

5. Май құбырларын, бекіту арматурасы мен аспаптарын жөндеу мен құрастыруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Гидравликалық жабдықтың бекіту бөлшектері мен арматурасын монтаждауға қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоғары қысымды магистральдар жұмысының ерекшеліктерін анықтайды.
2. Бекіту бөлшектері мен арматураны орнатады.
3. Монтаждың дұрыс орындалуын тексереді.
4. Тау-кен жабдықтарының гидравликалық жүйесін жөндеу және қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Біліктілігі "070718 2 - Жерасты тау-кен ұңғылау жабдықтарының электр слесарь-монтажшысы"
КҚ 7. Электрмен жабдықтау жүйелерін монтаждау және демонтаждау, электр машиналары мен агрегаттарды барлық қосылыстар түрінде қосудың электр схемаларын тексеру
КМ 07. Энергиямен жабдықтау жүйелерін монтаждау және демонтаждау
Бұл модуль энергиямен жабдықтау жүйелерін монтаждау және демонтаждау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: шатырды басқару тәсілдері; тау-кен қазбаларын жүргізу әдістері; бекіту паспортын жасау әдістемесі; бөлшектер мен тораптарды қосу үшін электрлік монтаж сымдарын іріктеу әдістемесі; конструкторлық құжаттамаға сәйкес электр аспаптарын таңдау; өткізгішті жабдыққа қосу тәсілдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: құрастыру; арнайы айлабұйымдарды пайдалана отырып, сымдарды монтаждауға дайындау; оқшаулауды тотықтар мен ластанулардан тазарту; ұштықтар мен клеммаларды орнатуды орындау; жалғастырушы сымдарда оқшаулағыш компоненттерді монтаждауды орындау; машиналардың пайдалану сипаттамаларын алуды орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Энергиямен жабдықтау жүйелерін монтаждау және демонтаждау.
Тау-кен ісі және бұрғылау-жару жұмыстары Тау-кен кәсіпорындарын электрмен жабдықтау және электр жабдықтары
Еңбекті қорғау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тау-кен қазбаларын жүргізу және бекіту төлқұжатын талдайды.
2. Тау-кен кәсіпорындарының электр жабдықтарының түрлерін ажыратады.
3. Тау-кен электр жабдықтарын пайдалану және конструктивті орындау ерекшеліктерін салыстырады
4. Тау-кен кәсіпорнында энергия үлестірмесін талдайды.
5. Қазбаның қимасын ескере отырып, энергиямен жабдықтау жүйелерін монтаждау және демонтаждауды орындайды.
6. Сымдарды, кабельдерді, муфталарды, қақпақтарды және жерге қосу шиналарын бекіту бөлшектерін орнатуды және бітеуді орындайды.
7. Шамдарды, ажыратқыштарды, ауыстырып қосқыштарды орнатуды жүзеге асырады.
8. Электр жабдығының бөлшектерін ұңғылау кешенінің конструкцияларына бекітуді жүргізеді.

9. Осуществляет монтаж и
демонтаж опорных изоляторов, рубильников, переключателей, предохранителей, реостатов, трансформаторов.
10. Соблюдает правила безопасности при монтаже и демонтаже систем энергоснабжения.
11. Соблюдает порядок действий при возникновении аварийных ситуаций.
Результат обучения: 2) Участвовать в проверке электрических схем подключения электрических машин и агрегатов при всех видах соединения.
Критерии оценки:
1. Анализирует устройство электрических сетей, электрической аппаратуры управления и защиты.
2. Владеет способами прокладки, соединения и оконцевания шахтных кабелей.
3. Анализирует расчет токов короткого замыкания и выбор сечения проводов и жил кабелей.
4. Выполняет разметку и оконцевание проводов и кабелей.5. Осуществляет подключение электрических машин и агрегатов,
6. Выполняет проверку электрических схем подключения.
7. Выполняет разборку муфт и воронок кабельных линий, силовых и осветительных сетей, сетей заземления, средств сигнализации.
Результат обучения: 3) Выполнять проверку режимов работы электрических машин и агрегатов и снятие эксплуатационных характеристик.
Критерии оценки:
1. Анализирует электрическое оборудование подстанций и схемы электроснабжения подземных машин и механизмов.
2. Осуществляет проверку режимов работы электрических машин и агрегатов.
3. Владеет навыками снятия эксплуатационных характеристик с электрического оборудования.
4. Применяет способы защиты людей от поражения электрическим током.
5. Оказывает первую помощь при поражении электрическим током.
ПК 8. Принимать участие в наладке и испытании электрической части подземного горнопроходческого оборудования
ПМ 08. Наладка и испытание электрической части подземного горнопроходческого оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения наладки и испытания электрической части подземного горнопроходческого оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы технического обслуживания и эксплуатации очистных и проходческих комбайнов; способы испытания и настройки максимальной токовой защиты электрических аппаратов; способы выявления и устранения неисправностей в механическом и электрическом оборудовании очистных и проходческих комбайнов; принцип электроснабжения подземных машин и механизмов; выполнение переноса, подвешивания и укладки кабелей и шлангов орошения; методы испытания оборудования и сдачу его в эксплуатацию.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
расчету электрических нагрузок центральных подземных подстанций; выполнять монтаж и демонтаж опорных изоляторов, рубильников, переключателей, предохранителей, реостатов, трансформаторов; выполнять разборку муфт и воронок кабельных линий, силовых и осветительных сетей; выполнять соединение и ремонт кабелей.
Результат обучения: 1) Принимать участие в монтаже и демонтаже аппаратуры дистанционного управления.
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий
Горные машины и комплексы
Монтаж, техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования и средств автоматики
Охрана труда
Профессиональная практика
Критерии оценки:

9. Тірек оқшаулағыштарды, ажыратқыштарды, ауыстырып қосқыштарды, сақтандырғыштарды, реостаттарды, трансформаторларды монтаждау және демонтаждауды жүзеге асырады.
10. Энергиямен жабдықтау жүйелерін монтаждау және бөлшектеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
11. Апаттық жағдайлар туындаған кезде іс-қимыл тәртібін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Барлық қосылыс түрлері кезінде электр машиналары мен агрегаттарын қосудың электр схемаларын тексеруге қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр желілерінің, басқару және қорғау электр аппаратурасының құрылымын талдайды.
2. Шахталық кабельдерді төсеу, қосу және ұштау тәсілдерін меңгерген.
3. Қысқа тұйықталу токтарын есептеуді және сымдардың қимасын және кабель желілерінің таңдауын талдайды.
4. Сымдар мен кабельдерді белгілеу мен ұштауды жүзеге асырады.
5. Электр машиналары мен агрегаттарын қосуды жүзеге асырады,
6. Қосудың электр схемаларын тексеруді орындайды.
7. Кабель желілерінің, күштік және жарық беру желілерінің, жерге қосу желілерінің, сигнал беру құралдарының муфталары мен шұңқырларын бөлшектеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр машиналары мен агрегаттарының жұмыс режимдерін тексеруді және пайдалану сипаттамаларын алуды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қосалқы станциялардың электр жабдықтарын және жер асты машиналары мен механизмдерін электрмен жабдықтау схемаларын талдайды.
2. Электр машиналары мен агрегаттарының жұмыс режимдерін тексеруді жүзеге асырады.
3. Электр жабдықтарынан пайдалану сипаттамаларын алу дағдыларын меңгерген.
4. Адамдарды электр тогымен зақымданудан қорғау тәсілдерін қолданады
5. Электр тогымен зақымданғанда алғашқы көмек көрсетеді.
КҚ 8. Жер асты тау-кен ұңғылау жабдықтарының электр бөлігін реттеуге және сынауға қатысу
КМ 08. Жерасты тау-кен ұңғылау жабдықтарының электр бөлігін баптау және сынау
Бұл модуль жерасты тау-кен ұңғылау жабдықтарының электр бөлігін баптау және сынауды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: тазарту және ұңғылау комбайндарына техникалық қызмет көрсету және пайдалану принциптері; электр аппараттарының ең жоғары ток қорғанысын сынау және баптау тәсілдері; тазарту және ұңғылау комбайндарының механикалық және электр жабдықтарындағы ақаулықтарды анықтау және жою тәсілдері; жер асты машиналары мен механизмдерін электрмен жабдықтау принципі; кабельдер мен суландыру шлангілерін тасымалдауды, ілуді және төсеуді орындау; жабдықты сынау және оны пайдалануға тапсыру әдістері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: орталық жер асты қосалқы станциялардың электр жүктемелерін есептеу; тірек оқшаулағыштарды, рубильниктерді, ауыстырып қосқыштарды, сақтандырғыштарды, реостаттарды, трансформаторларды монтаждау және демонтаждау; кабель желілерінің, күштік және жарық беру желілерінің муфталары мен қақпақтарын бөлшектеу; кабельдерді қосу және жөндеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Қашықтықтан басқару аппаратурасын монтаждауға және бөлшектеуге қатысу.
Тау-кен кәсіпорындарын электрмен жабдықтау және электр жабдықтары
Тау-кен машиналары мен кешендері
Тау-кен электромеханикалық жабдықтары мен автоматика құралдарын монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Еңбекті қорғау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует распределительные пункты шахт.
2. Настраивает и испытывает максимальную токовую защиту электрических аппаратов.
3. Характеризует конструкции и принцип действия горного электрооборудования.
4. Читает и понимает электрические схемы горного электрооборудования.
5. Описывает устройство и принцип работы проходческих комбайнов.
6. Выполняет монтаж и демонтаж опорных изоляторов, рубильников, переключателей, предохранителей, реостатов, трансформаторов.7. Выполняет установку лестниц и ограждений проходческих комплексов.
8. Выполняет разборку муфт и воронок кабельных линий, силовых и осветительных сетей, сетей заземления, средств сигнализации.
Результат обучения: 2) Выполнять укладку силовых и контрольных кабелей в подземных сооружениях.
Критерии оценки:
1. Анализирует схемы электроснабжении подземных машин и механизмов.
2. Подготавливает место для монтажа оборудования.
3. Соединяет, ремонтирует и испытывает после ремонта шахтные кабели.
4. Выполняет монтаж концевых заделок и соединительных муфт на кабелях напряжением до 10 кВ.
5. Выполняет укладку силовых и контрольных кабелей в подземных сооружениях.
Результат обучения: 3) Принимать участие в сдаче смонтированного оборудования в эксплуатацию.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила монтажа электрооборудования в проходческих забоях.
2. Характеризует методы испытания оборудования и порядок сдачи его в эксплуатацию.
3. Выполняет подключение жил кабеля при сдаче смонтированного оборудования в эксплуатацию.
4. Участвует в пробных пусках и опробовании механизмов проходческого комплекса, электроприводов.
5. Обеспечивает основные требования для защиты людей от поражения электрическим током.
ПК 9. Осуществлять монтаж, демонтаж, ремонт и наладку автоматических систем электронной и радиорелейной аппаратуры, датчиков специального назначения
ПМ 09. Монтаж, демонтаж, ремонт и наладка автоматических систем электронной и радиорелейной аппаратуры, датчиков специального назначения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения монтажа, демонтажа, ремонта и наладки автоматических систем электронной и радиорелейной аппаратуры, датчиков специального назначения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: специальные технические средства автоматизации; сборку электрических схем и исследование работы различных датчиков; монтаж и демонтаж устройств средств автоматики и оборудования дистанционного управления; интегральные схемы микроэлектроники.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять сборку типовых схем с применением реле; выполнять ремонт и наладку автоматических систем электронной и релейной аппаратуры; основам телемеханики и элементов цифровой техники; навыкам тестирования блоков управления системы автоматизации; навыкам проверки режимов работы, нагрузок и снятия эксплуатационных характеристик; навыкам снятия характеристик с дисплея аппаратуры.
Результат обучения: 1) Принимать участие в монтаже и демонтаже средств автоматики.
Рудничная автоматика и телемеханика
Монтаж, техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования и средств автоматики Основы электроники Основы информатизации и автоматизации производства
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Шахталардың тарату пункттерін сипаттайды.
2. Электр аппараттарының максималды ток қорғанысын теңшейді және сынайды.
3. Тау-кен электр жабдықтарының конструкциясы мен жұмыс принципін сипаттайды.
4. Тау-кен электр жабдықтарының электр схемаларын оқиды және түсінеді.
5. Ұңғылау комбайндарының құрылымы мен жұмыс істеу принципін сипаттайды.
6. Тірек оқшаулағыштарды, ажыратқыштарды, ауыстырып қосқыштарды, сақтандырғыштарды, реостаттарды, трансформаторларды монтаждау және демонтаждауды орындайды.
7. Қазу кешендерінің баспалдақтары мен қоршауларын орнатуды орындайды.
8. Кабель желілерінің, күштік және жарық беру желілерінің, жерге қосу желілерінің, сигнал беру құралдарының муфталары мен шұңқырларын бөлшектеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жер асты құрылыстарында күштік және бақылау кабельдерін төсеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жер асты машиналары мен механизмдерін электрмен жабдықтау схемаларын талдайды.
2. Жабдықты монтаждау үшін орын дайындайды.
3. Шахталық кабельдерді жөндегеннен кейін қосады, жөндейді және сынайды.
4. Кернеуі 10 кВ дейінгі кабельдердегі ұштарын бітеуді және жалғастырушы муфталарды монтаждауды орындайды.
5. Жер асты құрылыстарында күштік және бақылау кабельдерін төсеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Монтаждалған жабдықты пайдалануға беруге қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұңғымалық кенжарларда электр жабдықтарын монтаждау ережелерін сақтайды.
2. Жабдықты сынау әдістерін және оны пайдалануға тапсыру тәртібін сипаттайды.
3. Монтаждалған жабдықты пайдалануға тапсыру кезінде кабель желілерін қосуды орындайды.
4. Ұңғымалық кешен механизмдерін, электр жетектерін сынамалы іске қосуға және сынамалауға қатысады.
5. Адамдарды электр тогымен зақымданудан қорғау үшін негізгі талаптарды қамтамасыз етеді.
КҚ 9. Электронды және радиорелелік аппаратураның автоматты жүйелерін, арнайы мақсаттағы сездіргілерді монтаждауды, бөлшектеуді, жөндеуді және теңшеуді жүзеге асыру
КМ 09. Электронды және радиорелелік аппаратураның автоматты жүйелерін, арнайы мақсаттағы сездіргілерді монтаждау, демонтаждау, жөндеу және баптау
Бұл модуль электронды және радиорелелік аппаратураның автоматты жүйелерін, арнайы мақсаттағы сездіргілерді монтаждау, демонтаждау, жөндеу және баптау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: автоматтандырудың арнайы техникалық құралдары; электр схемаларын құрастыру және әртүрлі датчиктердің жұмысын зерттеу; автоматика құралдары мен қашықтықтан басқару жабдықтарының құрылғыларын монтаждау және демонтаждау; микроэлектрониканың интегралды схемалары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: релены қолдана отырып типтік схемаларды құрастыру; электронды және релелік аппаратураның автоматты жүйелерін жөндеу және баптау; телемеханика негіздері мен сандық техника элементтерін орындау; басқару блоктарын тестілеу дағдылары; жұмыс режимдерін, жүктемелерді тексеру және пайдалану сипаттамаларын алу дағдылары; аппаратураның дисплейінен сипаттамаларды алу дағдылары.
Оқыту нәтижесі: 1) Автоматика құралдарын монтаждауға және бөлшектеуге қатысу.
Кеніш автоматикасы және телемеханика
Тау-кен электромеханикалық жабдықтары мен автоматика құралдарын монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу электроника негіздері өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет знаниями основ автоматики и телемеханики.
2. Характеризует электронные приборы.
3. Различает схемы систем автоматики и графические обозначения элементов автоматики на схемах.
4. Выполняет, читает и собирает электрические схемы.
5. Анализирует устройство и принцип работы датчиков специального назначения.
6. Выполняет монтаж, демонтаж и ремонт средств автоматики.
Результат обучения: 2) Осуществлять ремонт и наладку автоматических систем электронной и релейной аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Различает реле, распределители, усилители и стабилизаторы.
2. Характеризует электронные выпрямители и генераторы.
3. Обеспечивает искрозащиту электрических цепей.
4. Различает конструкцию типов реле и принцип работы.
5. Осуществляет сборку типовых схем с применением реле.
6. Выполняет монтаж и наладку реле постоянного и переменного тока.
7. Производит ремонт и наладку автоматических систем электронной и релейной аппаратуры.
Результат обучения: 3) Выполнять проверку и регулирование автоматических систем электронной и релейной аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Владеет основами телемеханики и элементами цифровой техники.
2. Описывает специальные средства автоматизации.
3. Различает устройство и принцип действия специальных реле и датчиков.
4. Настраивает электронную и релейной аппаратуру.
Результат обучения: 4) Осуществлять монтаж, демонтаж, ремонт и наладку средств автоматики.
Критерии оценки:
1. Анализирует уровень автоматизации технологических процессов угольных шахт.
2. Кодирует информацию, системы счисления, перевод из одной системы в другую.
3. Выполняет проверку, ремонт, наладку реле и других средств автоматики.
4. Анализирует устройство и принцип действия специальных аппаратов контроля температуры и скорости.
5. Собирает схемы сигнализации и защитного отключения электропривода горного оборудования.
Результат обучения: 5) Снимать характеристики с дисплея аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Анализирует автоматизированное управление конвейерными линиями.
2. Осуществляет надзор за средствами автоматического контроля содержания метана и подачи воздуха в забои и выработки шахт.
3. Различает устройство и принцип действия средств автоматизированного управления конвейерами.
4. Тестирует блоки управления системами автоматизированного управления конвейерами.
5. Характеризует конструкцию и принцип работы анализаторов метана.
6. Выполняет проверку режимов работы средств автоматики.

1. Автоматика және телемеханика негіздерін меңгерген.
2. Электронды құралдарды сипаттайды.
3. Автоматика жүйелерінің схемаларын және схемалардағы автоматика элементтерінің графикалық белгілеулерін ажыратады.
4. Электр схемаларын орындайды, оқиды және жинайды.
5. Арнайы тағайындалған датчиктердің құрылымы мен жұмыс принципін талдайды.
6. Автоматика құралдарын монтаждау, бөлшектеу және жөндеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электронды және релелік аппаратураның автоматты жүйелерін жөндеу және теңшеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Реле, таратқыштар, күшейткіштер мен тұрақтандырғыштарды ажыратады.
2. Электронды түзеткіштер мен генераторларды сипаттайды.
3. Электр тізбектерінің ұшқын қорғанысын қамтамасыз етеді.
4. Реле типтерінің конструкциясын және жұмыс принципін ажыратады.
5. Релені қолдана отырып үлгілік схемаларды құрастыруды жүзеге асырады.
6. Тұрақты және айнымалы ток релесін монтаждау және теңшеуді орындайды.
7. Электронды және релелік аппаратураның автоматты жүйелерін жөндеу және теңшеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электронды және релелік аппаратураның автоматты жүйелерін тексеру мен реттеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Телемеханика негіздерін және сандық техника элементтерін меңгерген.
2. Арнайы автоматтандыру құралдарын сипаттайды.
3. Арнайы реле мен сездіргілердің құрылғысы мен жұмыс принципін ажыратады.
4. Электрондық және релелік аппаратураны теңшейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Автоматика құралдарын монтаждауды, бөлшектеуді, жөндеуді және теңшеуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көмір шахталарының технологиялық процестерін автоматтандыру деңгейін талдайды.
2. Ақпаратты, есептеу жүйелерін, бір жүйеден екіншісіне ауыстыруды кодтайды.
3. Реле мен басқа да автоматика құралдарын тексеруді, жөндеуді, реттеуді орындайды.
4. Температураны және жылдамдықты бақылаудың арнайы аппараттарының құрылымы мен жұмыс принципін талдайды.
5. Тау-кен жабдықтарының электр жетегінің сигнал беру және қорғаныстық ажырату сызбаларын жинайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Аппаратураның дисплейінен сипаттамаларды алу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Конвейерлік желілерді автоматты басқаруды талдайды.
2. Метанның құрамын және кенжарға және шахталардың қазбаларына ауаның берілуін автоматты бақылау құралдарын қадағалауды жүзеге асырады.
3. Конвейерлерді автоматты басқару құралдарының құрылымы мен жұмыс принципін ажыратады.
4. Конвейерлерді автоматты басқару жүйесін басқару блоктарын тестілейді.
5. Метан талдағыштарының құрылымы мен жұмыс принципін сипаттайды.
6. Автоматика құралдарының жұмыс режимдерін тексеруді орындайды.

2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
БК 07. Владеть информационно-коммуникационными и цифровыми технологиями
БМ 07. Применение информационно-коммуникационных и цифровых технологий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для применения информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: цифровые технологии и ресурсы интернета; возможности информационно-коммуникационные технологий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать в цифровом формате; использовать ресурсы программы "Цифровой Казахстан", сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан"; соблюдать и сохранять информационную безопасность в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть основами информационно-коммуникационных технологий.
Информационно-коммуникационные технологии
Критерии оценки:
1. Раскрывает сущность понятия "информационно-коммуникационные технологии".
2. Описывает структуру информационно-коммуникационных технологий.
3. Характеризует функции информационно-коммуникационных технологий.
4. Применяет средства информационно-коммуникационных
технологий.
Результат обучения: 2) Использовать услуги информационно-справочного и интерактивного веб-порталов.
Критерии оценки:
1. Использует услуги сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан".
2. Использует ресурсы программы "Цифровой Казахстан": "умный дом", "умный город".
3. Использует функции портала "Открытые данные".
4. Ведет документацию в цифровом формате.
5. Использует инструменты информационной безопасности в профессиональной деятельности.
Профессиональные модули
Квалификация "100201 2 - Плавильщик (всех наименований)"
ПК 1. Вести технологический процесс выплавки цветных, черных металлов и специальных сплавов, чугуна (в том числе синтетического) в соответствии с техническими требованиями в печах различных конструкций
ПМ 01. Ведение технологического процесса выплавки цветных, черных металлов и специальных сплавов, чугуна
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения технологического процесса выплавки цветных, черных металлов и специальных сплавов, чугуна (в том числе синтетического).
При изучении модуля обучающие осваивают:
химические, физические, механические и эксплуатационные свойства металлов и сплавов; теоретические основы металлургии; этапы технологического процесса выплавки цветных, черных металлов и сплавов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
разбираться в кинетике восстановления металла из окускованного и дисперсного сырья газовыми восстановителями и твердыми восстановителями;
понимать основные реакции и процессы сталеплавильного производства, термодинамику и кинетику сталеплавильных процессов; выплавку высококачественных легированных сталей и сплавов.
Результат обучения: 1) Понимать основы химических, физических, механических и эксплуатационных свойств металлов и сплавов в металлургии.
Материаловедение
Теоретические основы металлургии
Металлургия черных металлов
(Общая металлургия)
Производство цветных металлов
Технология металлургического производства
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Объясняет процессы кристаллизации и структурообразования металлов и сплавов.

2. Қазақ халқының жалпы түркілік қауымдастықтағы, көшпенді өркениет жүйесіндегі, Еуразиялық әлем халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығын дамытудағы рөлі мен орнын ашады.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен мақсатын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
БҚ 07. Ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды меңгеру
БМ 07. Ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: цифрлық технологиялар және интернет ресурстары; ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың мүмкіндіктері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: цифрлық форматта жұмыс істеу; "Цифрлық Қазақстан" ресурстарының бағдарламаларын, "Қазақстан Республикасының Электрондық үкіметі" сервисінің ресурстарын қолдану; кәсіби қызметте ақпараттық қауіпсіздікті сақтау және сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін меңгеру.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" ұғымының мәнін ашады.
2. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың құрылымын сипаттайды.
3. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың функцияларын сипаттайды.
4. Ақпараттық-коммуникациялық технология құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Қазақстан Республикасының Электрондық үкіметі" сервисінің қызметін пайдаланады.
2. "Цифрлық Қазақстан" бағдарламасының "ақылды үй", "ақылды қала", "ақылды ел" ресурстарын пайдаланады.
3. "Ашық деректер" порталының функцияларын пайдаланады.
4. Құжаттарды цифрлық форматта жүргізеді.
5. Кәсіптік қызметте ақпараттық қауіпсіздік құралдарын пайдаланады.
Кәсіптік модульдер
"100201 2 - Балқытушы (барлық атаулары бойынша)" біліктілігі
КҚ 1. Түрлі құрылымды пештерде техникалық талаптарға сәйкес түсті, қара металдар мен арнайы қорытпаларды, шойынды (оның ішінде синтетикалық) балқытудың технологиялық процесін жүргізу
КМ 01. Түсті, қара металдар мен арнайы қорытпаларды, шойынды балқытудың технологиялық процесін жүргізу
Бұл модуль түсті, қара металдар мен арнайы қорытпаларды, шойынды (соның ішінде синтетикалық) балқытудың технологиялық процесін жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді:
металдар мен қорытпалардың химиялық, физикалық, механикалық және пайдалану қасиеттері; металлургияның теориялық негіздері; түсті, қара металдар мен қорытпаларды балқытудың технологиялық процесінің кезеңдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді:
газдық қалпына келтіргіштермен және қатты қалпына келтіргіштермен кесектелген және дисперсиялық шикізаттан металды қалпына келтіру кинетикасын түсіне білу;
болат балқытатын өндірістің негізгі реакциялары мен процестерін, болат балқытатын процестердің термодинамикасы мен кинетикасын; жоғары сапалы қоспаланған болат пен балқытпаларды балқытуды түсіну.
Оқыту нәтижесі: 1) Металлургиядағы металдар мен қорытпалардың химиялық, физикалық, механикалық және пайдалану қасиеттерінің негіздерін түсіну.
Материалтану
Металлургияның теориялық негіздері
Қара металдар металлургиясы
(Жалпы металлургия)
Түсті металдар өндірісі
Металлургиялық өндіріс технологиясы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металдар мен қорытпалардың кристалдануы мен құрылым түзілу процестерін түсіндіреді.

2. Понимает основы термической обработки металлов.
3. Объясняет способы защиты от коррозии.
4. Классифицирует материалы, металлы и сплавы.
Результат обучения: 2) Разбираться в теоретических основах металлургии.
Критерии оценки:
1. Определяет
термодинамические параметры.
2. Определяет термодинамические характеристики металлов и их соединений.
3. Понимает основные закономерности термодинамики и кинетики основных металлургических процессов.
4. Классифицирует процессы выщелачивания, осаждения металлов из растворов, электролиза расплавленных солей.
Результат обучения: 3) Вести технологический режим плавки цветных, черных металлов и специальных сплавов, чугуна (в том числе синтетического).
Критерии оценки:
1. Использует теоретические основы процессов производства металлов.
2. Понимает кинетику восстановления металла из окускованного и дисперсного сырья газовыми и твердыми восстановителями.
3. Объясняет процессы в доменном производстве.
4. Классифицирует
основные реакции процессов сталеплавильного производства.
5. Подготавливает железные руды, рассчитывает процесс агломерации и баланс основаности.
6. Готовит шихту к окускованию.
7. Рассчитывает параметры доменной печи.
8. Классифицирует марки стали.
9. Рассчитывает материальный и тепловой баланс конвертерной плавки.
10. Объясняет процессы производства легких и тяжелых цветных металлов.
11. Объясняет технологические схемы производства цветных металлов.
Результат обучения: 4) Корректировать ход плавки цветных, черных металлов и специальных сплавов, чугуна (в том числе синтетического).
Критерии оценки:
1. Выбирает технологию получения исходных материалов металлургического производства.
2. Понимает технологию производство чугуна, термодинамику и кинетику сталеплавильных процессов.
3. Описывает кислородно-конвертерный процесс и его виды.
5. Объясняет технологию плавки с использованием металлизованных окатышей.
6. Классифицирует технологии производства различных видов ферросплавов и технологии внепечного рафинирования.
7. Объясняет технологию обработки металлов вакуумом, кислородом и продувкой инертными газами.
8. Рассчитывает параметры реакций горения.
9. Описывает процессы образования и диссоциации, восстановления и окисления металла.
10. Рассчитывает материальный баланс плавки после раскисления стали и параметров установки непрерывной разливки стали.
Результат обучения: 5) Определять готовность плавки и осуществлять выпуск продуктов.
Критерии оценки:
1. Выбирает способ загрузки шихты в зависимости от конструкции загрузочных устройств и режима их работы.

2. Металдарды термиялық өңдеу негіздерін түсінеді.
3. Коррозиядан қорғау тәсілдерін түсіндіреді.
4. Материалдарды, металдар мен қорытпаларды жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Металлургияның теориялық негіздерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Термодинамикалық параметрлерді анықтайды.
2. Металдар мен олардың қосылыстарының термодинамикалық сипаттамаларын анықтайды.
3. Негізгі металлургиялық процестердің термодинамикасы мен кинетикасының негізгі заңдылықтарын түсінеді.
4. Сілтісіздендіру, ерітінділерден металдарды тұндыру, балқытылған тұздардың электролизі процестерін жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Түсті, қара металдар мен арнайы қорытпаларды, шойынды (оның ішінде синтетикалық) балқытудың технологиялық режимін жүргізе білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металл өндірісінің теориялық негіздерін қолданады.
2. Газ және қатты қалпына келтіргіштермен өңделген және дисперсиялық шикізаттан металды қалпына келтіру кинетикасын түсінеді.
3. Домна өндірісіндегі процестерді түсіндіреді.
4. Болат балқыту өндірісінің негізгі реакцияларын жіктейді.
5. Темір кендерін дайындайды, агломерация процесін және негізділік балансын есептейді.
6. Шихтаны кесуге дайындайды.
7. Домна пешінің параметрлерін есептейді.
8. Болат маркаларын жіктейді.
9. Конвертті балқытудың материалдық және жылу балансын есептейді.
10. Жеңіл және ауыр түсті металдар өндірісінің процестерін түсіндіреді.
11. Түсті металдар өндірісінің технологиялық сызбаларын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 4) Түсті, қара металдар мен арнайы қорытпаларды, шойынды (оның ішінде синтетикалық) балқыту барысын түзету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металлургиялық өндірістің бастапқы материалдарын алу технологиясын таңдайды.
2. Шойын өндіру технологиясын, болат балқыту процестерінің термодинамикасы мен кинетикасын түсінеді.
3. Оттегі-конвертер процесін және оның түрлерін сипаттайды.
5. Металдандырылған шекемтастарды пайдалана отырып балқыту технологиясын түсіндіреді.
6. Ферроқорытпалардың әртүрлі түрлерін өндіру технологиясы мен пештен тыс тазарту технологиясы жіктеледі.
7. Металдарды вакууммен, оттегімен және инертті газдармен үрлеп өңдеу технологиясын түсіндіреді.
8. Жану реакцияларының параметрлерін есептейді.
9. Металдың түзілу және диссоциация, қалпына келтіру және тотығу процестерін сипаттайды.
10. Болатты қышқылдандырғаннан және болатты үздіксіз құюды орнату параметрлерінен кейін балқытудың материалдық балансын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Балқытудың дайындығын анықтау және өнімдерді шығаруды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тиеу құрылғыларының конструкциясына және олардың жұмыс режиміне байланысты шихтаны тиеу тәсілін таңдайды.

2. Применяет способы разливки стали, кристаллизации и строении стальных слитков.
4. Объясняет процесс выплавки стали в кислых дуговых электропечах.
5. Классифицирует сырые материалы доменной плавки.
6. Решает задачи окислительно-восстановительных реакций в металлургических процессах.
7. Понимает технологию процессов твердофазного и жидкофазного восстановления железа.
Результат обучения: 6) Контролировать значения угара металла при плавке.
Критерии оценки:
1. Контролирует неравномерность скорости опускания столба шихты по сечению и высоте печи.
2. Выбирает вариант конвертерного производства и периодах плавки.
3. Контролирует параметры, в статических и динамических системах управления.
4. Определяет флюсующую способность извести.
5. Определяет дутьевой режим кислородно-конвертерного процесса.
6. Рассчитывает материальный и
тепловой баланс конвертерной плавки.
ПК 2. Обслуживать печи с различными режимами плавлений
ПМ 02. Обслуживание и эксплуатация плавильных и рафинировочных печей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для обслуживания металлургических агрегатов и механизмов с различными режимами плавлений (миксерных, дуплекс- и тpиплекс-пpоцессов).
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основы теоретической и прикладной механики; основные характеристики и требования, предъявляемые к машинам и механизмам;
графическое оформление чертежей в соответствии с Единой системой конструкторской документации.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применять знания основ прикладной механики; производить расчеты на прочность и жесткость при растяжении, сжатии, кручении;
подбирать материал исходя из условия прочности, жесткости и устойчивости;
читать чертежи, технологические схемы, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности; выполнять основные операции слесарных работ; применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда;
эксплуатировать печи с различными режимами плавлений.
Результат обучения: 1) Выполнять эскизы, чертежи деталей, оборудования.
Черчение
Металлургия черных металлов
(Общая металлургия)
Основы технической
механики
Охрана труда и техника безопасности
Металлургические печи
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает принцип построения плоских фигур в аксонометрических проекциях и чертит плоские фигуры.
2. Выбирает форматы, масштабы чертежей и схем.
3. Выполняет эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.

2. Болатты құю, болат құймаларды кристалдау және салу тәсілдерін қолданады.
4. Қышқыл доғалы электр пештерінде болатты балқыту процесін түсіндіреді.
5. Шойын балқытудың шикізат материалдарын жіктейді.
6. Металлургиялық үрдістердегі тотығу-қалпына келтіру реакцияларының міндеттерін шешеді.
7. Темірді қатты фазалық және сұйық фазалық қалпына келтіру процестерінің технологиясын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Балқыту кезінде металдың қалдықтарының маңызын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пештің қимасы мен биіктігі бойынша шихта бағанасының түсу жылдамдығының біркелкі еместігін бақылайды.
2. Конвертерлік өндіріс нұсқасын және балқыту кезеңдерін таңдайды.
3. Статикалық және динамикалық басқару жүйелерінің параметрлерін бақылайды.
4. Әк қождама бөлгіш қабілетін анықтайды.
5. Оттегі-конвертер процесінің үрлеу режимін анықтайды.
6. Конвертті балқытудың материалдық және жылу балансын есептейді.
КҚ 2. Пештерге балқытудың әртүрлі режимдерімен қызмет көрсету
КМ 02. Балқыту және тазарту пештеріне қызмет көрсету және пайдалану
Бұл модуль әр түрлі балқу тәртіптері бар металлургиялық агрегаттар мен механизмдерге (миксерлік, дуплекс - және триплекс-процестер) қызмет көрсетуге арналған қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: теориялық және қолданбалы механика негіздері; машиналар мен механизмдерге қойылатын негізгі сипаттамалар мен талаптар;
конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесіне сәйкес сызбаларды графикалық рәсімдеу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді:
қолданбалы механика негіздерін білуді қолдану; созылу, сығылу, бұрау кезінде беріктілік пен қаттылыққа есептеулер жүргізу;
материалды беріктілік, қаттылық және орнықтылық жағдайына қарай таңдау;
мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, ерекшеліктерді және технологиялық құжаттаманы оқу; слесарлық жұмыстардың негізгі операцияларын орындау; қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету бойынша еңбек заңнамасын қолдана білу;
әртүрлі балқыту режимдері бар пештерді пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Бөлшектердің, жабдықтардың эскиздерін, сызбаларын орындау.
Сызу
Қара металдар металлургиясы
(Жалпы металлургия)
Техникалық механика негіздері
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Металлургиялық пештер
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аксонометриялық проекцияларда жазық фигураларды құру принципін сақтайды және жазық фигураларды сызады.
2. Сызбалар мен схемалардың форматтарын, масштабтарын таңдайды.
3. Машиналар мен механизмдерге арналған бөлшектер мен қосалқы бөлшектерді жасау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді салады.

4. Выполняет комплексные чертежи модели по аксонометрической проекции.
5. Выполняет чертежи с применением сечений и разрезов.
6. Соблюдает последовательность выполнения сборочных чертежей.
7. Ориентируется в способах графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем в ручной и машинной графике.
8. Понимает типы и назначение спецификаций, правила их чтения и составления.
Результат обучения: 2) Объяснять свойства прочности и надежности деталей машин и конструкций и законы статики и динамики.
Критерии оценки:
1. Оперирует основными понятиями и аксиомами статики.
2. Характеризует плоскую систему сходящихся сил, произвольно расположенных сил, момент сил, центр тяжести.
3. Решает задачи на равновесие плоской системы сил и на определение центра тяжести плоских сечений.
4. Объясняет свойства прочности, жесткости, устойчивости, надежности, экономичности и  долговечности машин и механизмов.
5. Решает задачи с применением элементов кинематики и динамики.
Результат обучения: 3) Соблюдать правила техники безопасности в слесарных мастерских.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасного ведения работ; правила пожарной и электробезопасности; санитарно-гигиенических норм.
2. Соблюдает правила безопасности при работе в учебно-производственных мастерских.
Результат обучения: 4) Эксплуатировать печи с различными режимами плавлений.
Критерии оценки:
1. Объясняет энергетику сталеплавильных агрегатов (конвертеры, мартеновские печи).
2. Выбирает конвертерные агрегаты и процессы с донной и комбинированной продувкой.
3. Описывает процессы внепечной обработки металла.
4. Понимает работу машин, устройств и агрегатов для разливки металла.
5. Эксплуатирует механизмы непрерывного литья заготовок и дуговые электросталеплавильные печи.
6. Выбирает способ электросталеплавильного производства, и агрегаты для производства ферросплавов, рудовосстановления и рафинирования.
7. Рассчитывает материально-тепловой баланс кислородно-конвертерной плавки.
8. Рассчитывает сопла кислородной фурмы и профиль рабочего пространства печи.
9. Объясняет устройство и принцип работы плавильных печей различных типов и правила эксплуатации печей.
10. Называет номинальные мощности печных трансформаторов и допустимые нагрузки.
11. Характеризует свойства огнеупорных материалов, применяемых для ремонта печей.
12. Соблюдает правила технической эксплуатации оборудования печи.
Результат обучения: 5) Проводить футеровочные работы.
Критерии оценки:

4. Аксонометриялық проекция бойынша модельдердің кешенді сызбаларын орындайды.
5. Қималар мен тіліктерді қолдана отырып сызбаларды сызады.
6. Құрастыру сызбаларын орындау ретін сақтайды.
7. Технологиялық жабдықтарды графикалық ұсыну және технологиялық сызбаларды қолмен және машиналық графикте орындау тәсілдеріне бағдарланады.
8.Ерекшеліктердің түрлері мен мақсатын, оларды оқу және құрастыру ережелерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Машина бөлшектері мен конструкцияларының беріктігі мен сенімділік қасиеттерін және статика мен динамика заңдарын түсіндіре білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомаларын басқарады.
2. Жинақталатын күштердің жазық жүйесін, еркін орналасқан күштерді, күш сәтін, ауырлық орталығын сипаттайды.
3. Күштің жазық жүйесінің тепе-теңдігіне және жазық қималардың ауырлық орталығын анықтауға арналған есептерді шығарады.
4. Машиналар мен механизмдердің беріктігі, қаттылығы, тұрақтылығы, сенімділігі, тиімділігі мен беріктік қасиеттерін түсіндіреді.
5. Кинематика және динамика элементтерін қолдана отырып, есептер шығарады.
Оқыту нәтижесі: 3) Слесарлық шеберханаларда қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу техникасы ережелерін, өрт және электр қауіпсіздігі ережелерін. санитарлық-гигиеналық нормаларды сақтайды.
2. Оқу-өндірістік шеберханаларда жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Әртүрлі балқыту режимдері бар пештерді пайдалана білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болат балқыту агрегаттарының энергетикасын түсіндіреді (конвертерлер, мартен пештері).
2. Конвертер агрегаттарын және түбі мен аралас үрлеу процестерін таңдайды.
3. Металды пештен тыс өңдеу процестерін сипаттайды.
4. Металл құюға арналған машиналар, құрылғылар мен агрегаттардың жұмысын түсінеді.
5. Дайындамаларды үздіксіз құю механизмдерін және доғалы электр болат балқыту пештерін пайдаланады.
6. Электр болат балқыту өндірісінің тәсілін және ферроқорытпаларды, кенді қалпына келтіру және тазарту өндірісіне арналған агрегаттарды таңдайды.
7. Оттекті-конвертті балқытудың материалдық-жылу балансын есептейді.
8. Оттекті фурманың шүмегін және пештің жұмыс кеңістігінің профилін есептейді.
9. Әртүрлі үлгідегі балқыту пештерінің құрылысы мен жұмыс істеу қағидасын және пештерді пайдалану ережелерін түсіндіреді.
10. Пеш трансформаторларының номиналды қуатын және рұқсат етілген жүктемені атайды.
11. Пештерді жөндеу үшін қолданылатын отқа төзімді материалдардың қасиеттерін сипаттайды.
12. Пеш жабдықтарын техникалық пайдалану ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Қаптау жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основы процесса производства огнеупорных материалов и назначение огнеупоров.
2. Классифицирует по химико-минералогическому составу и разбирается в технологии производства, области применения, сложности форм и точности размеров.
3. Выбирает условия работы и соблюдает требования к огнеупорным изделиям в металлургических агрегатах.
4. Использует схемы футеровки, разбирается в видах износа футеровки и способах их устранения.
5. Устраняет причины разрушения футеровки.
Результат обучения: 6) Производить осмотр, подготовку плавильных и рафинировочных печей к плавке и контролировать их техническое состояние.
Критерии оценки:
1. Выбирает агрегаты установки для внепечной обработки металлов.
2. Осматривает и готовит установки порционного и циркуляционного вакуумирования.
3. Контролирует техническое состояние установки "печь-ковш" и рафинировочных печей.
4. Производит визуальный осмотр и проверку работоспособности плавильных и рафинировочных печей.
Результат обучения: 7) Выполнять слесарную обработку с применением универсальных приспособлений.
Критерии оценки:
1. Применяет технику и приемы рубки различных металлов.
2. Владеет техникой резки металлов ножовкой, ножницами и механизированным режущим инструментом.
3. Опиливает различные изделия с контролем под линейку, угольник и штангенциркуль, напильниками различных групп, типов и размеров.
4. Владеет навыками сверления, зенкования, зенкерования и развертывания отверстий при помощи ручной и электрической дрели.
5. Владеет техникой нарезания наружной и внутренней резьбы метчиками и плашками.
6. Выполняет притирки сопрягаемых деталей, владеет способами проверки качества притирки.
7. Владеет навыками лужения, паяния.
8. Соблюдает технику безопасности при выполнении основных видов слесарных работ.
ПК 3. Вести процесс модифицирования, легиpования и рафинирования непосредственно в печи и в раздаточных ковшах
ПМ 03. Ведение процесса модифицирования, легирования и рафинирования непосредственно в печи и в раздаточных ковшах
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения процессов кристаллизации модифицирования, легирования и рафинирования непосредственно в печи и в раздаточных ковшах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы физической химии; подготовку сырья к переработке; процессы черной металлургии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: рассчитывать энтальпию, энтропию и энергию Гиббса, тепловые эффекты реакций; анализировать, молекулярно-кинетическую теорию вещества;
разбираться в сырьевых материалах доменной плавки; вести процесс модифицирования, легиpования и рафинирования непосредственно в печи и в раздаточных ковшах.
Результат обучения: 1) Определять химико-физические параметры.
Основы физической химии
Подготовка сырья к металлургическим процессам
Металлургия черных металлов (Общая металлургия)
Охрана труда, защита окружающей среды и рациональное природопользование
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Отқа төзімді материалдарды өндіру процесінің негіздерін және отқа төзімді материалдардың белгіленуін түсінеді.
2. Химиялық-минералогиялық құрамы бойынша жіктейді және өндіріс технологиясы, қолдану саласы, форманың күрделілігі мен өлшемдердің дәлдігін ажырата біледі.
3. Жұмыс шарттарын таңдайды және металлургия агрегаттарындағы отқа төзімді бұйымдарға қойылатын талаптарды сақтайды.
4. Қаптау схемасын пайдаланады, қаптаудың тозу түрлері мен оларды жою тәсілдерін біледі
5. Қаптаудың бұзылу себептерін жояды.
Оқыту нәтижесі: 6) Балқыту және тазарту пештерді балқытуға тексеру, дайындау және олардың техникалық жағдайын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металдарды пештен тыс өңдеуге арналған қондырғы агрегаттарын таңдайды.
2. Порциялық және циркуляциялық вакуумдау қондырғыларын қарайды және дайындайды.
3. "Пеш-шөміш" және тазарту пештерінің техникалық жағдайын бақылайды.
4. Балқыту және тазарту пештерін көзбен шолып тексеру және жұмыс қабілеттілігіне тексеру жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Әмбебап құралдарды қолдана отырып, слесарлық өңдеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі металдарды кесу техникасы мен тәсілдерін қолданады.
2. Металлды пышақпен, қайшымен және механикаландырылған кескіш құралмен кесу техникасын меңгереді.
3. Сызғыштың, бұрыштың және штангенциркульдің, әртүрлі топтардың, типтердің және өлшемдердің егеулермен бақылай отырып, әр түрлі бұйымдарды егейді.
4. Бұрғылау, ұңғылау, зенкерлеу және қолмен және электрлік дрель көмегімен тесіктерді жаю дағдыларын меңгереді.
5. Сыртқы және ішкі бұранда кескіш және плашкаларды кесу техникасын меңгереді.
6. Жанасатын бөлшектерді ысқылауды орындайды, ысқылаудың сапасын тексеру тәсілдерін біледі.
7. Қалайылау, иіс сезу дағдыларын меңгерген.
8. Слесарлық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КҚ 3. Тікелей пеште және тарату шөміштерінде түрлендіру, қоспалау және тазарту процесін жүргізу
КМ 03. Тікелей пеште және тарату шөміштерінде түрлендіру, қоспалау және тазарту процесін жүргізу
Бұл модуль тікелей пеште және тарату шөміштерінде түрлендіруді кристалдау, қоспалау және тазарту процестерін жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: физикалық химия негіздері; шикізатты өңдеуге дайындауды; қара металлургия процестерін.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Гиббстың энтальпиясын, энтропиясы мен қуатын, реакциялардың жылулық әсерлерін есептеуді; заттың молекулалық-кинетикалық теориясын талдауды;
шойын балқытудың шикізат материалдарын білу; тікелей пеште және тарату шөміштерінде түрлендіру, қоспалау және тазарту процесін жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Химиялық-физикалық параметрлерді анықтау.
Физикалық химия негіздері
Шикізатты металлургиялық процестерге дайындау
Қара металдар металлургиясы
(Жалпы металлургия)
Еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Объясняет влияние на качество металла науглероживающих веществ, раскислителей и легирующих добавок.
2. Классифицирует материалы, металлы и сплавы.
3. Объясняет термодинамику фазового равновесия и условия равновесия одно, двух- и трехкомпонентных систем.
4. Рассчитывает энтальпию, энтропию и энергию Гиббса
и тепловые эффекты реакций.
5. Анализирует диаграммы двух- и трехкомпонентных систем и молекулярно-кинетическую теорию вещества.
6. Применяет при расчетах энтальпии, энтропии
1 и 2 законы термодинамики и теорию растворов (расплавов).
Результат обучения: 2) Разбираться в сырьевых материалах доменной плавки.
Критерии оценки:
1. Классифицирует сырьевые материалы, усредняет шихтовые материалы и определяет фракционный состав спекаемой шихты.
2. Определяет качество окускованных материалов, горючесть реакционной способности топлива и
фракционного состава рудного сырья.
3. Ведет процесс агломерации, производства рудных окатышей (комков) и брикетирование руд.
Результат обучения: 3) Вести процесс модифицирования, легиpования и рафинирования непосредственно в печи и в раздаточных ковшах.
Критерии оценки:
1. Готовит железные руды к доменной плавке.
2. Объясняет принципы и методы экономической и металлургической оценки сырья доменной плавки.
3. Регулирует процессы первичной кристаллизации и изменения степени дисперсности фаз путем ввода в расплав малых добавок отдельных химических элементов или соединений.
4. Различает модификаторы первого и второго рода и модифицирует и десульфурирует металл.
5. Описывает технологии обработки лигатурами,
легирования и рафинирования.
6. Определяет дутьевой режим конвертерной плавки.
7. Определяет удельную интенсивности продувки, химического состава железных руд, ценности марганцевых руд и изучает флюсующую способность известняков.
8. Соблюдает правила безопасного производства работ при ведении процесс модифицирования, легирования и рафинирования.
ПК 4. Производить отливку образцов и доведение сплавов до требуемого химического состава на основе результатов анализа экспpесс-лабоpатоpии
ПМ 04. Отливка образцов и доведение сплавов до требуемого химического состава
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения технологического процесса производства отливок и доведения сплава до требуемого химического состава.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: теорию разливки и кристаллизации стали; процессы изготовления стержней, формирования отливок в литейных формах; операции по доведению сплавов до требуемого химического состава.
При изучении модуля обучающиеся учатся: вести технологический процесс производства отливок;
выполнять термическую обработку отливок из ковкого чугуна и стали; выполнять очистку и обрубку отливок;
производить выпуск металла из печи в разливочный ковш.
Результат обучения: 1) Определять условия протекания процессов кристаллизации сплавов.
Разливка и кристаллизация стали
Металлургия черных металлов
(Общая металлургия)
Охрана труда, защита окружающей среды и рациональное природопользование
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Көміртекті заттар, қышқылдар мен қоспалардың металл сапасына әсерін түсіндіреді.
2. Материалдарды, металдар мен қорытпаларды жіктейді.
3. Фазалық тепе-теңдік термодинамикасын және бір, екі және үш компонентті жүйелердің тепе-теңдік шарттарын түсіндіреді.
4. Гиббстың энтальпиясын, энтропиясын және энергиясын және реакцияның жылулық әсерлерін есептейді.
5. Екі және үш компонентті жүйелердің диаграммаларын және заттың молекулалық - кинетикалық теориясын талдайды.
6. Энтальпияны, энтропияны есептеу кезінде ерітінділердің (балқымалардың) термодинамикасы және теориясының 1 және 2 заңдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Шойынды балқытудың шикізат материалдарын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізат материалдарын жіктейді, шихта материалдарын орташалайды және күйдірілетін шихтаның фракциялық құрамын анықтайды.
2. Кесектелген материалдардың сапасын, отынның реакциялық қабілеті мен кен шикізатының фракциялық құрамының жанғыштығын анықтайды.
3. Агломерация процесін, кенді шекемтастарды (кесектерді) өндіру және кенді брикеттеу процесін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тікелей пеште және тарату шөміштерінде түрлендіру, қоспалау және тазарту процесін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Темір кендерін шойын балқытуға дайындайды.
2. Шойын балқыту шикізатын экономикалық және металлургиялық бағалау принциптері мен әдістерін түсіндіреді.
3. Бастапқы кристалдану процестерін және фазалардың дисперсиялылық деңгейінің өзгеруін балқытуға жекелеген химиялық элементтерді немесе қосылыстарды енгізу жолымен реттейді.
4. Бірінші және екінші түрдегі модификаторларды ажыратады және металды түрлендіреді және сульфитсіздендіреді.
5. Лигатуралармен өңдеу, қоспалау және тазарту технологияларын сипаттайды.
6. Конвертті балқытудың үрлеу режимін анықтайды.
7. Үрлеудің үлестік қарқындылығын, темір кендерінің химиялық құрамын, марганец кендерінің құндылығын анықтайды және әктастың флюстеу қабілетін зерттейді.
8. Модификациялау, легирлеу және тазарту процесін жүргізу кезінде қауіпсіз жұмыс жүргізу ережесін сақтайды.
КҚ 4. Талап етілетін химиялық құрамды экспресс-зертханада талдау нәтижелері негізінде үлгілерді құю және қорытпаларға жеткізуді жүргізу
КМ 04. Үлгілерді құю және қорытпаларды талап етілетін химиялық құрамға дейін жеткізу
Бұл модуль құймаларды өндірудің технологиялық процесін жүргізу және қорытпаларды қажетті химиялық құрамға жеткізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: болат құю және кристалдау теориясын; өзектерді жасау, құймаларды құю қалыптарында қалыптастыру процестерін; қорытпаларды талап етілетін химиялық құрамға дейін жеткізу жөніндегі операцияларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: құймаларды өндірудің технологиялық процесін жүргізу;
шөміш шойын мен болаттан жасалған құймаларды термиялық өңдеуді орындау; құймаларды тазалау және шабуды орындау;
металды пештен құю шөмішіне шығару.
Оқыту нәтижесі: 1) Қорытпаларды кристалдау процестерінің жүру шарттарын анықтау.
Болатты құю және кристалдау
Қара металдар металлургиясы
(Жалпы металлургия)
Еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выбирает по строению слитка спокойную, кипящую, полуспокойную сталь и классифицирует слитки по химической неоднородности.
2. Выявляет газы и неметаллические включения в слитке, дефекты стальных слитков.
3. Выбирает технологию разливки стали и вид ликвации.
4. Рассчитывает коэффициент, степень ликвации и химическую неоднородность слитков спокойной, полуспокойной и кипящей стали.
5. Определяет режим плавки металла и заливки форм.
Результат обучения: 2) Вести технологический процесс производства отливок.
Критерии оценки:
1. Выбирает технологию изготовления формы и стержней.
2. Формирует отливки в литейных формах (изложницах).
3. Заливает формы жидким металлом и производит выбивку остывших отливок из формы.
4. Определяет припуски на механическую обработку.
5. Изготавливает стержневые и формовочные смеси и изготавливают формы.
6. Соблюдает правила безопасного производства работ при производстве отливок.
Результат обучения: 3) Осуществлять операции по доведению сплавов до требуемого химического состава.
Критерии оценки:
1. Проводит термическую обработку отливок из ковкого чугуна и стали.
2. Очищает и обрубает отливки.
3. Отливает сталь в форму.
4. Производит выпуск металла из печи в разливочный ковш.
5. Производит строповку литейных форм, формовку, заливку литейных форм, выбивку и обрубку отливок.
6. Соблюдает санитарные нормы и требования при термической обработке отливок.
7. Контролирует предельно допустимую концентрацию выбросов вредных веществ в атмосферу.
ПК 5. Соблюдать трудовое законодательство, требования охраны труда, промышленной и экологической безопасности и правила безопасного ведения металлургических процессов, законодательство об энергосбережении и повышении энергоэффективности
ПМ 05. Безопасное ведение работ в цехах металлургии черных металлов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для соблюдения трудового законодательства, требований охраны труда, промышленной и экологической безопасности, правил безопасного ведения работ в цехах металлургии черных металлов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: законодательную базу в области охраны труда и нормативные документы; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях; структуру предприятия.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть спецификой металлургического производства; применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Понимать общие вопросы охраны труда.
Охрана труда и техника безопасности.
Профессиональная практика (учебно-ознакомительная)
Критерии оценки:

1. Құрылыс бойынша құйманы тыныш, қайнаған, жартылай тыныш болатты таңдайды және құймаларды химиялық біртектілік бойынша жіктейді.
2. Құймалардағы газдар мен металл емес қосылыстарды, болат құймалардың ақауларын анықтайды.
3. Болат құю технологиясын және ликвация түрін таңдайды.
4. Коэфициентті, ликвация дәрежесін және тыныш, жартылай тынымсыз және қайнаған болат құймаларының химиялық біркелкі еместігін есептейді.
5. Металды балқыту және қалыптарды құю режимін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Құймаларды өндірудің технологиялық процесін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өзектер мен қалыптарды дайындау технологиясын таңдайды.
2. Құймаларды құю қалыптарында (құймақалыптарда) қалыптастырады.
3. Қалыптарды сұйық металмен құяды және қалыптан суыған құймаларды қағып шығарады.
4. Механикалық өңдеуге арналған әдіптерді анықтайды.
5. Өзекті және қалыптық қоспаларды дайындайды және қалыптарды дайындайды.
6. Құймаларды өндіру кезінде қауіпсіз жұмыс жүргізу ережесін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қорытпаларды талап етілетін химиялық құрамға жеткізу жөніндегі операцияларды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шөмішті шойын мен болаттан жасалған құймаларды термиялық өңдеуді жүргізеді.
2. Құймаларды тазартады және қысқартады.
3. Болатты қалыпқа құяды.
4. Металды пештен құю шөмішіне аударады.
5. Құю қалыптарын ілмектеу, қалыптау, құю қалыптарын құю, құймаларды қағу және кесуді жүргізеді.
6. Құймаларды термиялық өңдеу кезінде санитарлық нормалар мен талаптарды сақтайды.
7. Атмосфераға зиянды заттар шығарындыларының шекті рұқсат етілген шоғырлануын бақылайды.
КҚ 5. Еңбек заңнамасын, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын және металлургиялық процестерді қауіпсіз жүргізу ережелерін, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы заңнаманы сақтауы қажет
КМ 05. Қара металдар металлургиясы цехтарында жұмыстарды қауіпсіз жүргізу
Бұл модуль еңбек заңнамасын, еңбекті қорғау талаптарын, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздікті, қара металдар металлургиясы цехтарында жұмыстарды қауіпсіз жүргізу ережелерін сақтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: еңбекті қорғау саласындағы заңнамалық базаны және нормативтік құжаттарды; ұйым аумағындағы және өндірістік орын-жайлардағы қауіпсіздіктің жалпы талаптарын; кәсіпорынның құрылымын.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: металлургиялық өндірістің ерекшелігін меңгеру; қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету бойынша еңбек заңнамасын білу.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін түсіну.
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау. Кәсіптік практика (оқу-таныстыру)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основами трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Соблюдает требования по обеспечению охраны труда.
3. Объясняет условия и порядок заключения и расторжения трудового договора.
4. Информирован о распределении рабочего времени и времени отдыха.
Результат обучения: 2) Разбираться в вопросах производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Объясняет причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.
2. Классифицирует несчастные случаи и рассчитывает коэффициенты травматизма.
3. Информирован о профессиональных заболеваниях, характерных для производства черных металлов, и соблюдает меры профилактики.
4. Понимает вопросы расследования несчастных случаев и профзаболеваний, характеризует состав, формируемой комиссии в зависимости от степени тяжести несчастного случая.
Результат обучения: 3) Применять правила безопасности на рабочем месте.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила безопасной эксплуатации технологического оборудования.
2. Соблюдает требования безопасности при работе с электрооборудованием.
3. Соблюдает правила безопасности при ведении технологических процессов производства черных металлов.
Результат обучения: 4) Соблюдать технику безопасности при ведении технологических процессов.
Критерии оценки:
1. Соблюдает основные правила техники безопасности и охраны труда на предприятии.
2. Классифицирует средства индивидуальной и коллективной защиты.
3. Применяет приспособления для обеспечения безопасности в технологическом процессе.
4. Применяет правила безопасной эксплуатации системы, механизированной подачи материалов в ковш.
6. Ознакомлен с положениями, правилами и инструкциями по охране труда, производственной санитарии, промышленной, экологической и пожарной безопасности для плавильщика.
Результат обучения: 5) Понимать законодательство об энергосбережении и повышении энергоэффективности.
Критерии оценки:
1. Понимает общие требования в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
2. Применяет требования безопасности при работе с электроустановками.
3. Информирован о пожарной опасности производств.
3. Использует энергосберегающее оборудование и материалы.
4. Описывает устройство электрических и энергопотребляющих агрегатов.
Результат обучения: 6) Ознакомиться со спецификой производства.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в организационной структуре предприятия.
2. Классифицирует основные виды сырьевых материалов и их характеристики.
3. Классифицирует основные виды продукции производственных цехов.

1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздерін меңгереді.
2. Еңбекті қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтайды.
3. Еңбек келісімшартын жасасу мен бұзудың шарттары мен тәртібін түсіндіреді.
4. Жұмыс уақыты мен демалыс уақытын бөлу туралы ақпарат берілді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік жарақаттану мен кәсіптік аурулар мәселелерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың пайда болу себептерін, қауіпті және зиянды өндірістік факторларды түсіндіреді.
2. Жазатайым оқиғаларды жіктейді және жарақаттану коэффициенттерін есептейді.
3. Қара металдар өндіруге тән кәсіби аурулар туралы хабардар және алдын алу шараларын сақтайды.
4. Жазатайым оқиғаларды және кәсіптік ауруларды тексеру мәселелерін түсінеді, жазатайым жағдайдың ауырлық дәрежесіне байланысты құрылатын комиссия құрамын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс орнында қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық жабдықтарды қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтайды.
2. Электр жабдығымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
3. Қара металдарды өндірудің технологиялық процестерін жүргізу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Технологиялық процестерді жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорында қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғаудың негізгі ережелерін сақтайды.
2. Жеке және ұжымдық қорғану құралдарын жіктейді.
3. Технологиялық процесте қауіпсіздікті қамтамасыз етуге арналған құралдарды қолданады.
4. Жүйені қауіпсіз пайдалану, материалдарды шөміштерге механикаландырылған беру ережелерін қолданады.
5. Балқытушыға арналған еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі жөніндегі ережелермен, ережелермен және нұсқаулықтармен танысады.
Оқыту нәтижесі: 5) Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы заңнаманы түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы жалпы талаптарды түсінеді.
2. Электр қондырғыларымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік талаптарын қолданады.
3. Өндірістің өрт қауіптілігі туралы хабардар болады.
4. Энергия үнемдейтін жабдықтар мен материалдарды пайдаланады.
5. Электр және энергия тұтынатын агрегаттардың құрылғысын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Өндірістің ерекшелігімен танысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымында бағдарланады.
2. Шикізат материалдарының негізгі түрлерін және олардың сипаттамаларын жіктейді.
3. Өндірістік цехтар өнімдерінің негізгі түрлерін жіктейді.

4. Характеризует основы технологий производства продукции.
5. Характеризует основное производственное оборудование.
6. Распознает по внешнему виду основные металлургические агрегаты и вспомогательное оборудование.
ПК 06. Выполнять плавильные работы на печах с различными режимами плавлений (миксеpных, дуплекс- и тpиплекс-пpоцессов)
ПМ 06. Выполнение плавильных работ на печах с различными режимами плавлений
Данный модуль описывает практические навыки, для получения квалификации "Плавильщик (всех наименований)".
Данный модуль направлен на закрепление профессиональных компетенций, отвечающих современным требованиям производства черных металлов, подготовку к сдаче квалификационного экзамена и получение квалификации "Плавильщик (всех наименований)"
В результате изучения модуля обучающиеся закрепляют, расширяют и систематизируют знания, умения и навыки в условиях производства; приобретают практический опыт безопасного ведения технологических процессов выплавки цветных, черных металлов и специальных сплавов, чугуна, обслуживания и эксплуатации плавильных и рафинировочных печей.
Результат обучения: 1) Подготавливать к работе оборудование, инструменты и содержать их в надлежащем состоянии.
Практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Производит осмотр своего рабочего места: проверяет исправность оборудования, инструмента, состояние вентиляции, освещения, защитных приспособлений.
2. Осматривает используемые средства измерений (должны быть проверены и допущены к эксплуатации при наличии действующих оттисков поверительных клейм, а также идентификационных этикеток, указывающих срок действия поверки).
3. Проверяет исправности оборудования печей, на наличие около и под ними сырости.
Результат обучения: 2) Дублировать работу плавильщика.
Критерии оценки:
1. Загружает шихту в печь, включает вентиляции.
2. Наблюдает за состоянием и режимом работы печи и принятие мер по поддержанию нужных параметров.
3. Производит ремонт и замену футеровки, и последующий разогрев разливочного ковша до температуры от 700 0С до 800 0С.
4. Производит выпуск металла из печи в разливочный ковш.
5. Производит строповку литейных форм.
6. Производит формовку и заливки литейных форм, выбивку и обрубку отливок.
7. Производит установку, наращивание электродов при отключенном напряжении.
8. Отключает оборудование, выключает вентиляцию.
9. Убирает инструмент в специально отведенное место.
9. Ставит разливочный ковш на отведенное место, согласно схемы расположения оборудования.
10. Производит уборку рабочего места и закрепленной территории цеха.

4. Өнім өндіру технологиясының негіздерін сипаттайды.
5. Негізгі өндірістік жабдықты сипаттайды.
6. Негізгі металлургиялық агрегаттар мен қосалқы жабдықтарды сыртқы түріне қарай таниды.
КҚ 6. Әр түрлі балқыту режимдерімен пештерде балқыту жұмыстарын орындау
КМ 06. Әр түрлі балқыту режимдерімен пештерде балқыту жұмыстарын орындау
Осы модуль "Балқытушы" біліктілікті алу үшін қажетті практикалық дағдыларды сипаттайды.
Бұл модуль қара металл өндірісінің қазіргі талаптарына жауап беретін кәсіби құзыреттілікті бекітуге, біліктілік емтиханын тапсыруға дайындауға және "Балқытушы" біліктілігін алуға бағытталған.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар өндіріс жағдайында білімін, шеберлігі мен дағдыларын бекітеді, кеңейтеді және жүйелейді; түсті, қара металдар мен арнайы қорытпаларды, шойынды балқытудың технологиялық процестерін қауіпсіз жүргізудің, балқыту және тазарту пештеріне қызмет көрсету мен пайдаланудың практикалық тәжірибесін алады.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықтарды, құралдарды жұмысқа дайындайды және оларды тиісті жағдайда ұстайды.
Жұмыс біліктілігін алу тәжірибесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өзінің жұмыс орнын тексереді: жабдықтың, құрал-сайманның жарамдылығын, желдеткіштің, жарықтандырудың, қорғаныс құралдарының жағдайын тексереді.
2. Пайдаланылатын өлшем құралдарын қарайды (салыстырып тексерілуге және салыстырып тексеру таңбаларының қолданыстағы бедерлері, сондай-ақ салыстырып тексерудің қолданылу мерзімін көрсететін сәйкестендіру этикеткалары болған кезде пайдалануға жіберілуі тиіс).
3. Пеш жабдықтарының дұрыстығын, олардың жанында және астында ылғалдылықтың болуын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Балқытушының жұмысын қайталау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шихтаны пешке жүктейді, желдетуді қамтиды.
2. Пештің жағдайы мен жұмыс режимін және қажетті параметрлерді ұстап тұру бойынша шаралар қабылдауды бақылайды.
3. Қаптамасын ауыстырады және жөндейді, одан кейін құю шөмішін 700 0С-тан 800 0С-қа дейінгі температураға дейін қыздыру жұмыстарын жүргізеді.
4. Металды пештен құю шөмішіне аударады.
5. Құю формаларын ілмектеу жүргізеді.
6. Құю формаларын қалыптау және құю, құймаларды қағу және кесу жұмыстарын жүргізеді.
7. Ажыратылған кернеу кезінде электродтарды орнатуды, ұзарту жұмыстарын жүргізеді.
8. Жабдықты өшіреді, желдетуді сөндіреді.
9. Құралды арнайы бөлінген орынға жинайды.
10. Жабдықтың орналасу схемасына сәйкес құю шөмішін белгіленген орынға қояды.

11. Складирует производственно-бытовые отходы в специально отведенные места согласно карте-схеме мест временного хранения отходов производства и потребления.
12. Складирует готовую продукцию.
13. Участвует в ремонте печей.
Квалификация "100214 2- Сталевар электропечи"
ПК 7. Подготавливать печь к выплавке стали с соблюдением норм времени заправки и ремонта футеровки печи
ПМ 07. Подготовка оборудования к выплавке стали
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для подготовки оборудования к выплавке стали с соблюдением норм времени заправки и ремонта футеровки печи.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
устройство и правила технической эксплуатации электропечи и оборудования; свойства и назначение материалов, применяемых для ремонта печи и футеровки;
способы повышения стойкости футеровки и способы проведения ремонта; устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации устройств, обеспечивающих механизацию ремонта футеровки.
При изучении модуля обучающиеся учатся: готовить оборудование к выплавке стали;
организовать и руководить работой по ремонту футеровки печи;
выполнять ремонт обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 1) Выполнять организацию и руководство работой по ремонту футеровки электропечи.
Металлургические печи
Металлургия черных металлов (Общая металлургия)
Охрана труда, защита окружающей среды и рациональное природопользование Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Различает огнеупорные материалы по назначению и свойствам.
2. Классифицирует виды огнеупорных материалов, используемых в металлургии.
3. Объясняет особенности работы металлургических печей и износа футеровки
4. Выбирает рациональные температурные и тепловые режимы при выборе огнеупорных материалов.
5. Определяет влияние качества строительных материалов и арматуры, применяемых для сооружения металлургических печей на работу оборудования.
6. Выбирает способ кладки важнейших узлов и элементов металлургических печей.
Результат обучения: 2) Проверять наличие исправных инструментов и материалов, для ремонта технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Выбирает инструмент, для ремонта оборудования.
2. Определяет по свойствам материалы, применяемые для ремонта.
3. Определяет качество инструмента и материалов для проведения технического обслуживания и ремонта.
4. Соблюдает правила безопасного ведения ремонтных и футеровочных работ.
Результат обучения: 3) Подготавливать инструменты и приспособления для ведения технологического процесса выплавки в электропечи.
Критерии оценки:

11. Цехтың жұмыс орны мен бекітілген аумағын тазалайды.
12. Өндірістік-тұрмыстық қалдықтарды өндіріс және тұтыну қалдықтарын уақытша сақтау орындарының карта-схемасына сәйкес арнайы бөлінген орындарға жинайды.
13. Дайын өнімді жинайды.
14. Пештерді жөндеуге қатысады.
"100214 2 - Электр пешінің болат балқытушысы" біліктілігі
КҚ 7. Пештің қаптамасын толтыру және жөндеу уақытының нормаларын сақтай отырып, пешті болат балқытуға дайындау
КМ 07. Болат балқытуға арналған жабдықты дайындау
Бұл модуль пеш қаптамасын толтыру және жөндеу уақытының нормаларын сақтай отырып, жабдықты болат балқытуға дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
электр пеші техникалық пайдалану және орнату ережесі; пешті жөндеу және қаптау үшін қолданылатын материалдардың қасиеттері мен мақсаты;
қаптаманың тұрақтылығын арттыру және жөндеу жүргізу тәсілдері; қаптаманың жөндеу механикасын қамтамасыз ететін құрылғылардың құрылысы, жұмыс принципі және техникалық пайдалану ережесі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: болат балқытуға арналған жабдықтарды дайындау;
пеш шегендерін жөндеу бойынша жұмысты ұйымдастыру және басқару;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр пешінің қаптамасын жөндеу бойынша жұмысты ұйымдастыру және басқару.
Металлургиялық пештер
Қара металдар металлургиясы
(Жалпы металлургия)
Еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отқа төзімді материалдарды мақсаты мен қасиеттері бойынша ажыратады.
2. Металлургияда пайдаланылатын отқа төзімді материалдардың түрлерін жіктейді.
3. Металлургиялық пештердің жұмыс ерекшеліктерін және қаптаманың тозуын түсіндіреді
4. Отқа төзімді материалдарды таңдау кезінде ұтымды температуралық және жылу режимдерін таңдайды.
5. Металлургиялық пештерді салу үшін қолданылатын құрылыс материалдары мен арматуралар сапасының жабдықтың жұмысына әсерін анықтайды.
6. Металлургиялық пештердің маңызды тораптары мен элементтерін қалау тәсілін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдықты жөндеу үшін қажетті ақаусыз құралдар мен материалдардың болуын тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықты жөндеу үшін қажетті құралды таңдайды.
2. Жөндеуге арналған қажетті материалдарды қасиеттері бойынша анықтайды.
3. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізуге арналған құралдар мен материалдардың сапасын анықтайды.
4. Жөндеу және қаптама жұмыстарын қауіпсіз жүргізу ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр пеште балқытудың технологиялық процесін жүргізуге арналған аспаптар мен құралдарды дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Объясняет устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации электропечей различных типов.
2. Объясняет устройство электропечи и вспомогательного оборудования на определенном сталеплавильном участке.
3. Выявляет неисправности в обслуживаемом оборудовании.
4. Производит текущий ремонт обслуживаемого оборудования.
5. Проводит осмотр и диагностику оборудования перед запуском его в работу после текущего или капитального ремонта.
ПК 8. Вести технологический процесс выплавки различных марок стали и сплавов в электропечах
ПМ 08. Ведение технологического процесса выплавки различных марок стали и сплавов в электропечах
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации и обеспечения технологического процесса выплавки стали в электропечах.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
теоретические основы электрометаллургии стали; методы расчетов основных теплотехнических характеристик; основные принципы тепло генерации и энергопреобразования в металлургических агрегатах.
При изучении модуля обучающиеся учатся: рассчитывать количество добавочных материалов; обеспечивать заливку жидкого чугуна, завалку металлической шихты и добавочных материалов в печь;
наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов, характеризующих процесс плавки; регулировать расход кислорода; руководить работой подручного сталевара по отбору проб и замеру температуры металла; определять готовность плавки металла и присадки того или иного добавочного материала; обеспечивать слив шлака и металла;
обеспечивать мероприятия по отсечке шлака при выпуске стали из печи; обеспечивать раскисление и легирование стали в ковше; производить наращивание и установку электродов.
Результат обучения: 1) Рассчитывать шихтовые материалы для ведения плавки.
Электрометаллургия стали
Металлургия черных металлов (Общая металлургия)
Охрана труда, защита окружающей среды и рациональное природопользование Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает физико-химические свойства сталей и сплавов.
2. Шихтует компоненты для выплавки стали заданного состава.
3. Выбирает технологические параметры для ведения процесса выплавки стали.
4. Рассчитывает количество компонентов для ведения процесса.
5. Понимает физико-химические свойства и состав шихтовых и заправочных материалов.
6. Выбирает номинальную мощность печных трансформаторов и допустимые нагрузки.
7. Выбирает метод интенсификации плавки.
Результат обучения: 2) Вести технологический процесс выплавки стали заданного состава.
Критерии оценки:

1. Әртүрлі үлгідегі электр пештердің құрылысын, жұмыс принципін және техникалық пайдалану ережелерін түсіндіреді.
2. Белгілі бір болат балқытатын учаскедегі электр пеші мен қосалқы жабдықтың құрылысын түсіндіреді.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықта ақаулықтарды анықтайды.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтарға ағымдық жөндеу жүргізеді.
5. Ағымдағы немесе күрделі жөндеуден кейін оны жұмысқа жіберер алдында жабдықты тексеру мен диагностикалауды жүргізеді.
КҚ 8. Электр пештерінде болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларын балқытудың технологиялық процесін жүргізу
КМ 08. Электр пештерінде әртүрлі маркалы болат пен қорытпаларды балқытудың технологиялық процесін жүргізу
Бұл модуль электр пештерінде болат балқытудың технологиялық процесін ұйымдастыру және қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
болат электрометаллургиясының теориялық негіздері; негізгі жылу техникалық сипаттамаларын есептеу әдістері; металлургиялық агрегаттарда жылу генерациясы мен энергия түзудің негізгі принциптері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: қосымша материалдардың қажетті санын есептеу; сұйық шойынның құйылуын, металл шихтаның және пешке қосымша материалдардың құйылуын қамтамасыз ету; балқыту процесін сипаттайтын бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылау; оттегінің шығынын реттеу; сынама алу және металл температурасын өлшеу бойынша қол астындағы Болат балқытушының жұмысын басқару; металды балқытудың дайындығын және қандай да бір қосымша материалдарды қосу қажеттілігін анықтау; қожды және металды құюды қамтамасыз ету;
пештен болат шығару кезінде қожды кесу жөніндегі іс-шараларды қамтамасыз ету; шөміште болаттың қышқылдануын және қоспалануын қамтамасыз ету; электродтарды өсіру және орнату.
Оқыту нәтижесі: 1) Балқытуды жүргізу үшін шихта материалдарын есептеу.
Болат электрометаллургиясы
Қара металдар металлургиясы
(Жалпы металлургия)
Еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болаттар мен қорытпалардың физика-химиялық қасиеттерін түсінеді.
2. Берілген құрамдағы болатты балқыту үшін қажетті компоненттерді шихталайды.
3. Болатты балқыту процесін жүргізу үшін қажетті технологиялық параметрлерді таңдайды.
4. Процесті жүргізу үшін қажетті компоненттердің санын есептейді.
5. Шихта және май құю материалдарының физика-химиялық қасиеттері мен құрамын түсінеді.
6. Трансформаторлардың номиналды қуатын және рұқсат етілген жүктемені таңдайды.
7. Балқытуды қарқындату әдісін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Берілген құрамды болатты балқытудың технологиялық процесін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Поясняет технологический процесс выплавки и этапы его ведения.
2. Характеризует шихтовые материалы плавки стального лома, губчатого железа, легированных металлоотходов, мягкого железа, передельного чугуна, шлакообразующих, окислителей, раскислителей и легирующих.
3. Обеспечивает и контролирует технологический режим плавки.
4. Контролирует показания контрольно-измерительных приборов.
5. Производит записи в оперативном журнале и регулирует параметры плавки.
6. Соблюдает правила техники безопасности при ведении технологического процесса плавки стили в электропечи.
7. Контролирует выбросы вредных веществ (предельно допустимую концентрацию) в области рабочей зоны печи.
8. Производит отбор проб стали согласно технологической карте.
Результат обучения: 3) Определять готовность металла к выпуску.
Критерии оценки:
1. Выплавляет электростали по традиционной технологии из углеродистой шихты с полным окислением.
2. Применяет кислород и руды для интенсификации процесса окисления.
3. Проводит восстановительный период плавки.
4. Соблюдает технологический режим плавки.
5. Проводит процесс диффузионного и глубинного раскисления.
6. Руководит работой подручного сталевара по отбору проб и замеру технологических параметров.
7. Определяет готовность плавки металла и готовит плавку к выпуску.
8. Соблюдает правила техники безопасности при выплавке электростали.
Результат обучения: 4) Производить выпуск шлака и металла из электропечи.
Критерии оценки:
1. Описывает физико-химический состав, строение стали и шлаков.
2. Соблюдает электрический шлаковый режим, температурный режим плавки.
3. Определяет периоды плавки, их назначение и технология проведения.
4. Производит заделку и разделку летки.
5. Осуществляет слив стали и шлака.
6. Понимает отличительные особенности переплавного периода.
7. Раскисляет сталь в ковше и выпускает металл и шлака из печи.
8. Выбирает метод отделения шлака от металла и предотвращения вторичного окисления.
Результат обучения: 5) Производить наращивание и установку электродов.
Критерии оценки:
1. Объясняет конструктивные особенности, назначение, принципы работы и правила эксплуатации оборудования процесса производства стали.
2. Устанавливает электроды.
3. Производит наращивание и перепуск электродов установки дугового подогрева плавки.
Результат обучения: 6) Соблюдать правила техники безопасности при выплавке стали.
Критерии оценки:
1. Применяет средства индивидуальной и коллективной защиты, световой и звуковой сигнализации, средств связи.
2. Выбирает схему установки электродов.
3. Соблюдает правила техники безопасности при работе в качестве сталевара электропечи.
ПК 9. Наблюдать за экономным расходом электроэнергии, состоянием печи и ее оборудования, охлаждением арматуры печи по показаниям контрольно-измерительных приборов
ПМ 09. Ведение контроля состояния печи по показаниям контрольно-измерительных приборов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения контроля экономного расхода электроэнергии, состоянием печи и ее оборудования, охлаждением арматуры печи по показаниям контрольно-измерительных приборов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: физико-химические основы металлургических процессов;
основы электротехники основы теории автоматического управления;
рациональные тепловые режимы работы металлургического оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
рассчитывать потери напора при движении газов в газоходной системе; рассчитывать и анализировать тепловые процессы и процессы массопереноса, происходящие при получении стали;
применять знания по автоматизации, назначению и устройству типовых динамических звеньев, автоматических регуляторов, критериям устойчивости систем автоматизации и методам оценки и повышения качества регулирования систем автоматизации.
Результат обучения: 1) Определять основные параметры металлургических процессов.
Физико-химические основы металлургических процессов
Основы электротехники
Основы теории автоматического управления
Металлургия черных металлов (Общая металлургия)
Охрана труда, защита окружающей среды и рациональное природопользование
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Балқытудың технологиялық процесін және оны жүргізу кезеңдерін түсіндіреді.
2. Болат сынықтарын, кеуекті темірді, легирленген металл қалдықтарын, жұмсақ темірді, передельді шойынды, қож құрушыларды, тотықтырғыштарды, қышқылдандырғыштарды және қоспалағыштарды балқытудың шихталық материалдарын сипаттайды.
3. Балқытудың технологиялық режимін қамтамасыз етеді және бақылайды.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылайды.
5. Жедел журналға жазу жүргізеді және балқыту параметрлерін реттейді.
6. Электр пешінде стильді балқытудың технологиялық процесін жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
7. Пештің жұмыс аймағы аумағында зиянды заттардың шығарылуын (шекті рұқсат етілген шоғырлануын) бақылайды.
8. Технологиялық картаға сәйкес болаттың сынамасын іріктейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Металдың шығаруға дайындығын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Толық тотығумен көміртекті шихтадан дәстүрлі технология бойынша электроболатты балқытады.
2. Тотығу процесін қарқындату үшін оттегі мен кенді қолданады.
3. Балқытудың қалпына келтіру кезеңін жүргізеді.
4. Балқытудың технологиялық режимін сақтайды.
5. Диффузиялық және терең қанығу процесін жүргізеді.
6. Сынама алу және технологиялық параметрлерді өлшеу жөніндегі қолда бар болат балқытушының жұмысын басқарады.
7. Металды балқытудың дайындығын анықтайды және балқытуды шығаруға дайындайды.
8. Жөндеу жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Электр пешінен шлак пен металл шығару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болат пен қождардың физикалық-химиялық құрамын, құрылысын сипаттайды.
2. Электр қож режимін, балқытудың температуралық режимін сақтайды.
3. Балқыту кезеңдерін, олардың мақсаты мен жүргізу технологиясын анықтайды.
4. Ағындарды бітеу және бөлу.
5. Болат пен қожды ағызады.
6. Қайта қорытпа кезеңнің айрықша ерекшеліктерін түсінеді.
7. Болат шөміште бүрку және металл мен қожды пештен шығарады.
8. Қожды металдан бөлу және қайталама тотығудың алдын алу әдісін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Электродтарды ұзарту және орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болат өндірісінің құрал-жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктерін, мақсатын, жұмыс принциптерін және пайдалану ережелерін түсіндіреді.
2. Электродтарды орнатады.
3. Балқытуды доғалы қыздыру қондырғысының электродтарын өсіру және қайта іске қосуды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Жөндеу жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке және ұжымдық қорғану құралдарын, жарық және дыбыс сигнализациясын, байланыс құралдарын қолданады.
2. Электродтарды орнату схемасын таңдайды.
3. Электр пешінде болат балқытушысы ретінде жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
КҚ 9. Электр энергиясының үнемді жұмсалуын, пештің және оның жабдықтарының жай-күйін, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша пеш арматурасының салқындатылуын бақылау
КМ 09. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша пештің жағдайына бақылау жүргізу
Бұл модуль электр энергиясының үнемді жұмсалуын, пештің және оның жабдықтарының жай-күйін, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша пеш арматурасын салқындатуды бақылауды жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: металлургиялық процестердің физика-химиялық негіздері;
автоматты басқару теориясы негіздерінің электротехника негіздері;
металлургиялық жабдықтардың тиімді жылу режимдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді:
газ жүргізу жүйесіндегі газдардың қозғалысы кезіндегі қысым шығынын есептеу; болат алу кезінде болатын жылу процестері мен массоперенос процестерін есептеу және талдау;
автоматтандыру, типтік динамикалық буындардың, автоматты реттеуіштердің тағайындалуы мен құрылғысы, автоматтандыру жүйелерінің орнықтылық өлшемдері және автоматтандыру жүйелерін бағалау және реттеу сапасын арттыру әдістері бойынша білімді қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Металлургиялық процестердің негізгі параметрлерін анықтау.
Металлургиялық процестердің
физика-химиялық негіздері
Автоматты басқару теориясының негіздері
Электротехника негіздері
Қара металдар металлургиясы
(Жалпы металлургия)
Еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет теплоту, работу, энтальпию, энтропию.
2. Понимает закономерности механики жидкостей и газов в печах.
3. Классифицирует виды, законы и модели переноса тепла и массы при реализации технологических процессов.
4. Применяет методы расчетов основных теплотехнических характеристик.
5. Рассчитывает, потери напора при движении газов в газоходной системе.
Результат обучения: 2) Контролировать и регулировать электрический и тепловой режим работы печи.
Критерии оценки:
1. Характеризует электрические и магнитные цепи постоянного и переменного тока.
2. Рассчитывает электрические цепи постоянного и переменного тока.
3. Применяет параметры электрических измерений.
4. Пользуется электроизмерительными приборами.
5. Понимает принцип действия, устройство и назначение электрических машин постоянного и переменного тока, трансформаторов.
Результат обучения: 3) Разбираться в системах контроля основных технологических параметров.
Критерии оценки:
1. Объясняет функции контроля автоматизации производства и вычислительной техники в управлении технологическими процессами.
2. Описывает типы технических средств контрольно-измерительных приборов.
3. Выбирает приборы, показывающие значения и регистрирующие параметры производственных процессов.
4. Характеризует применяемые системы автоматики и описывает их основные метрологические характеристики.
5. Объясняет построение автоматизированной системы управления технологическим процессом и описывает ее структуру.
Результат обучения: 4) Соблюдать правила техники безопасности при работе с контрольно- измерительными приборами и оборудованием.
Критерии оценки:
1. Объясняет конструктивные особенности и принцип работы контрольно- измерительных приборов.
2. Соблюдает правила техники безопасности эксплуатации контрольно- измерительного оборудования.
3. Описывает схемы размещения датчиков контроля и измерительных приборов.
ПК 10. Участвовать в ремонте и приемке печи после ремонтов
ПМ 10. Обслуживание и ремонт оборудования электропечи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения осмотра, диагностики обслуживаемого оборудования электропечи;
производства текущего ремонта печи.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: теорию и практику обслуживания и ремонта оборудования, применяемого для производства черных металлов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять осмотр, диагностику обслуживаемого оборудования; производить ремонт оборудования электропечи.
Результат обучения: 1) Выполнять осмотр, диагностику обслуживаемого оборудования.
ТО и ремонт оборудования
Металлургия черных металлов (Общая металлургия)
Охрана труда, защита окружающей среды и рациональное природопользование
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Жылу, жұмыс, энтальпия, энтропияны анықтайды.
2. Пештердегі сұйықтар мен газдар механикасының заңдылықтарын түсінеді.
3. Технологиялық процестерді іске асыру кезінде жылу мен массаны тасымалдау түрлері, заңдары мен модельдерін жіктейді.
4. Негізгі жылу техникалық сипаттамаларды есептеу әдістерін қолданады.
5. Газ жүргізу жүйесінде газдардың қозғалысы кезінде қысымның жоғалуын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Пештің электр және жылу режимін бақылау және реттеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрақты және айнымалы токтың электрлік және магниттік тізбектерін сипаттайды.
2. Тұрақты және айнымалы токтың электр тізбектерін есептейді.
3. Электрлік өлшеу параметрлерін қолданады.
4. Электр өлшеу аспаптарын пайдаланады.
5. Тұрақты және айнымалы токтың электр машиналарының, трансформаторлардың жұмыс принципін, құрылымын және мақсатын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Негізгі технологиялық параметрлерді бақылау жүйелерін түсіне білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық процестерді басқаруда өндірісті автоматтандыру мен есептеу техникасын бақылау функцияларын түсіндіреді.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының техникалық құралдарының түрлерін сипаттайды.
3. Өндірістік процестердің мәнін көрсететін және параметрлерін тіркейтін аспаптарды таңдайды.
4. Қолданылатын автоматика жүйелерін сипаттайды және олардың негізгі метрологиялық сипаттамаларын сипаттайды.
5. Технологиялық үдерісті басқарудың автоматтандырылған жүйесін құруды түсіндіреді және оның құрылымын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Бақылау-өлшеу аспаптарымен және жабдықпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бақылау -өлшеу аспаптарының конструктивтік ерекшеліктері мен жұмыс принципін түсіндіреді.
2. Бақылау-өлшеу жабдығын пайдалану қауіпсіздігінің техникасы ережелерін сақтайды.
3. Бақылау датчиктері мен өлшеу аспаптарының орналасу схемасын сипаттайды.
КҚ 10. Жөндеуден кейін пешті қабылдауға қатысу
КМ 10. Электр пеші жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету
Бұл модуль электр пешінің қызмет көрсетілетін жабдығын тексеру, пешті ағымдағы жөндеу өндірісін диагностикалау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: қара металдарды өндіру үшін қолданылатын жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу теориясы мен практикасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: қызмет көрсетілетін жабдықты тексеруді, диагностикалауды орындау; электр пеші жабдықтарын жөндеуді жүргізуді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қызмет көрсетілетін жабдықты тексеру, диагностикалау.
ТҚ және жабдықтарды жөндеу
Қара металдар металлургиясы (Жалпы металлургия)
Еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Диагностирует виды износа оборудования.
2. Выбирает методы диагностики отказов и обнаружения дефектов в узлах машин.
3. Выбирает способы и методы контроля и восстановления деталей и машин.
4. Исследует износ деталей, свойств индустриальных, трансформаторных масел и свойств консистентных смазок.
5. Оценивает состояния деталей машин.
6. Классифицирует устройства установок непрерывной разливки стали, литейно-прокатных агрегатов, электродуговых печей постоянного тока и установок электрошлакового переплава.
7. Производит расчет профиля печи.
8. Выбирает тип электродержателей и механизмов передвижения электродов и соблюдает требования, предъявляемые к ним.
9. Объясняет устройство и правила технической эксплуатации оборудования печи.
Результат обучения: 2) Производить текущий ремонт обслуживаемого оборудования.
Критерии оценки:
1. Применяет технологию восстановления изношенных деталей.
2. Классифицирует виды ремонтов.
3. Участвует в ремонте технологических машин и оборудования.
Результат обучения: 3) Соблюдать правила техники безопасности при ремонтных работах.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание правил безопасности при ремонтных работах.
2. Понимает положения, правила и инструкции по охране труда, производственной санитарии, промышленной, экологической и пожарной безопасности для сталевара.
3. Соблюдает правила техники безопасности и санитарных норм при обслуживании и ремонте электропечи.
ПК 11. Руководить бригадой подручных сталевара электропечи
ПМ 11. Руководство бригадой подручных сталевара электропечи
Данный модуль описывает практические навыки, для получения квалификации "Сталевар электропечи".
Данный модуль направлен на закрепление профессиональных компетенций, отвечающих современным требованиям сталеплавильного
производства, подготовку к сдаче квалификационного экзамена и получение квалификации "Сталевар электропечи".
В результате изучения модуля обучающиеся должны: закрепляют, расширяют и систематизируют знания, умения и навыки в условиях производства; приобретают практический опыт ведения технологического процесса выплавки различных марок стали и сплавов в электропечах, подготовки, обслуживания и ремонта электропечи.
Результат обучения: 1) Подготавливать к работе оборудование, инструменты и содержать их в надлежащем состоянии.
Практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Проверяет исправность спецодежды и средств индивидуальной защиты.
2. Проверяет исправность системы охлаждения экономайзеров, сводового кольца и арки загрузочного окна печи.
3. Осматривает используемые средства измерений (должны быть проверены и допущены к эксплуатации при наличии действующих оттисков поверительных клейм, а также идентификационных этикеток, указывающих срок действия поверки).
4. Проверяет исправность работы концевых выключателей нижнего и верхнего положения электродов, подъема и опускания свода, отвода и подвода свода при открывании и закрывании печи.
5. Проверяет исправность работы световой сигнализации подачи напряжения на печь.
6. Проверяет уровень масла в маслонапорной станции.
7. Проверяет целостности ограждения токоподвода и приямка печи.
8. Проверяет наличие и исправности огнетушителей в пультовой и в помещении маслонапорной станции.
9. Проверяет вентиляции, освещения рабочего места и исправности инструмента.
10. Осматривает все виды раскислителей, заправочных материалов и флюсов, шлаковни, ковши и загрузочные корзины (должны быть сухими).
Результат обучения: 2) Дублировать работу сталевара электропечи.
Критерии оценки:
Загружает шихту в загрузочную корзину и транспортирует к печи, загружает шихту в печь.
Заделывает леточные отверстия и включает вентиляцию.
Готовит к плавке инструмент, флюсы, ферросплавы.
Производит загрузки форм грузами согласно техническим указаниям.
Производит замену или ремонт футеровки и последующий разогрева разливочного ковша температуры 700-800’С;
Производит выпуск металла в разливочный ковш.
Производит заливки форм.
Отключает напряжение с печи, выключает вентиляцию.
Убирает инструменты, ставит разливочный ковш согласно схеме расположения оборудования.
Убирает рабочее место и закрепленные территории цеха.
11.Складирует производственные и бытовые отходы в специально отведенные места согласно карте-схеме мест временного хранения отходов производства и потребления.

1. Жабдықтың тозу түрлерін диагностикалайды.
2. Машина тораптарында ақауларды анықтау және ақауларды анықтау әдістерін таңдайды.
3. Бөлшектер мен машиналарды бақылау және қалпына келтіру тәсілдері мен әдістерін таңдайды.
4. Бөлшектердің тозуын, индустриялық, трансформаторлық майлардың және консистентті майлардың қасиеттерін зерттейді.
5. Машина бөлшектерінің жағдайын бағалайды.
6. Болатты үздіксіз құю қондырғыларының, құю-илемдеу агрегаттарының, тұрақты ток электр доғалы пештерінің және электр қожды қайта балқыту қондырғыларының құрылғыларын жіктейді.
7. Пеш профиліне есептеу жүргізеді.
8. Электр ұстағыштардың түрін және электродтардың қозғалыс механизмдерін таңдайды және оларға қойылатын талаптарды сақтайды.
9. Пеш жабдығының құрылысы мен техникалық пайдалану ережелерін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қызмет көрсетілетін жабдықтарға ағымдағы жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тозған бөлшектерді қалпына келтіру технологиясын қолданады.
2. Жөндеу түрлерін жіктейді.
3. Технологиялық машиналар мен жабдықтарды жөндеуге қатысады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жөндеу жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жөндеу жұмыстары кезінде қауіпсіздік ережелерінің мазмұнын түсінеді.
2. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі жөніндегі ережелерді, ережелер мен нұсқаулықтарды түсінеді.
3. Электр пешіне қызмет көрсету және жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасы мен санитарлық нормалар ережелерін сақтайды.
КҚ 11. Электр пешінің болат балқытушысы көмекшілерінің тобын басқару
КМ 11. Электр пешінің болат балқытушысы көмекшілерінің тобын басқару
Осы модуль "Электр пешінің болат балқытушысы" біліктілікті алу үшін қажетті практикалық дағдыларды сипаттайды.
Бұл модуль болат балқыту өндірісінің заманауи талаптарына жауап беретін кәсіби құзыреттілікті бекітуге, біліктілік емтиханын тапсыруға дайындауға және "Электр пешінің болат балқытушысы" біліктілігін алуға бағытталған.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар міндетті: өндіріс жағдайында білімін, шеберлігі мен дағдыларын бекітеді, кеңейтеді және жүйелейді; электр пештерінде болат пен қорытпалардың әр түрлі маркаларын балқытудың технологиялық процесін жүргізу, дайындау, жөндеу және қызмет көрсету бойынша практикалық тәжірибе алады.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықтарды, құралдарды жұмысқа дайындау және оларды тиісті жағдайда ұстау.
Жұмыс біліктілігін алу тәжірибесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Арнайы киімнің және жеке қорғану құралдарының жарамдылығын тексереді.
2. Экономайзерлерді, жиынтық сақиналарды және пештің тиеу терезесінің аркаларын салқындату жүйесінің жарамдылығын тексереді.
3. Пайдаланылатын өлшем құралдарын қарайды (салыстырып тексерілуге және салыстырып тексеру таңбаларының қолданыстағы бедерлері, сондай-ақ салыстырып тексерудің қолданылу мерзімін көрсететін сәйкестендіру этикеткалары болған кезде пайдалануға жіберілуге тиіс).
4. Электродтардың төменгі және жоғарғы жағдайының шеткі ажыратқыштарының, күмбезді көтеру және түсіру, пешті ашу және жабу кезінде күмбезді бұру және жеткізу жұмысының дұрыстығын тексереді.
5. Пешке кернеу беретін жарық сигнализациясы жұмысының дұрыстығын тексереді.
6. Май айдау станциясындағы май деңгейін тексереді.
7. Ток өткізгіш қоршауының бүтіндігін және пеш шұңқырының бүтіндігін тексереді.
8. Пульттік және май арапқыш станциясының орынжайында өрт сөндіргіштердің болуын және жарамдылығын тексереді.
9. Желдетуді, жұмыс орнының жарықтандырылуын және құралдың жарамдылығын тексереді.
10. Бүріккіштердің, май құю материалдары мен флюстердің, қождардың, шөміштердің және тиеу себеттерінің барлық түрлерін қарайды (құрғақ болуы тиіс).
Оқыту нәтижесі: 2) Электр пеші болат балқытушысының жұмысын қайталау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Шихтаны тиеу себетіне салады және пешке жеткізеді, шихтаны пешке салады.
2. Ағынөзек тесіктерін бітейді және желдеткішті қосады.
3. Балқытуға құрал, флюстер, ферроқорытпалар дайындайды.
4. Техникалық нұсқауларға сәйкес жүктермен қалыптарды тиеуді жүргізеді.
5. Құю шөмішінің қаптамасын ауыстырады немесе жөндейді, одан кейінгі 700-800 ' С температурадағы қыздыруды жүргізеді.
6. Металлды құю шөмішіне шығарады.
7. Қалыптарға құю жүргізеді.
8. Пештен кернеуді ажыратып, желдеткішті өшіреді.
9. Жабдықты жинайды, құралдары орналасқан схемасына сәйкес құю шөмішіне құяды.
10. Жұмыс орнын және цехтың бекітілген аумағын жинайды.
11. Өндірістік және тұрмыстық қалдықтарды өндіріс және тұтыну қалдықтарын уақытша сақтау орындарының карта-схемасына сәйкес арнайы бөлінген орындарға жинайды.

12. Наблюдает за экономным расходом электроэнергии, состоянием печи и ее оборудования, охлаждением арматуры печи и состоянием контрольно-измерительных приборов.
Квалификация "100221 3 - Техник-металлург"
ПК 12. Планировать функционирование металлургического оборудования цехов по производству стали
ПМ 12. Планирование работы оборудования цехов сталеплавильного производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для планирования функционирования металлургического оборудования цехов по производству стали.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации оборудования электропечей, конвертеров, агрегатов непрерывного литья и внепечной обработки стали, и вспомогательного оборудования металлургических цехов; безопасные правила и приемы работы металлургического оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить профилактические осмотры оборудования, производить диагностику и ремонт; производить расчет технологического оборудования по заданным характеристикам.
Результат обучения:1) Контролировать соблюдение правильной эксплуатации технологического оборудования.
Металлургия черных металлов (Общая металлургия)
Техническое обслуживание и ремонт оборудования
Охрана труда, защита окружающей среды и рациональное природопользование
Профессиональная практика
Критерии оценки:
Объясняет правила и организацию эксплуатации оборудования.
2. Составляет машинно- аппаратурные схемы линий и технологических схем.
3. Классифицирует общезаводское транспортное оборудование отрасли.
4. Объясняет назначение специализированного технологического оборудования отрасли.
5. Владеет технологией выполнения несложного ремонта оборудования и оснастки.
Результат обучения: 2) Готовить оборудование к плановому ремонту, выявлять и устранять неисправности.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные виды неисправностей металлургического оборудования.
2. Выбирает метод и форму обслуживания и ремонта технологического оборудования.
3. Выбирает способ устранения неисправностей металлургического оборудования.
4. Контролирует соблюдение правил техники безопасности при работе в сталеплавильных цехах с применением электропечей.
6. Принимает участие в организации ремонта металлургического оборудования.
7. Классифицирует амортизационные износы и проводит техническую диагностику и ремонт оборудования.
Результат обучения: 3) Контролировать соблюдения правил безопасности и промышленной санитарии при эксплуатации оборудования.
Критерии оценки:
1. Подбирает технологический регламент и соблюдает правила безопасной эксплуатации металлургического оборудования.

12. Электр энергиясының үнемді жұмсалуын, пештің және оның жабдықтарының жағдайын, пеш арматурасының салқындатылуын және бақылау-өлшеу аспаптарының жағдайын бақылайды.
"100221 3 - Техник-металлург" біліктілігі
КҚ 12. Болат өндіру цехтарының металлургиялық жабдықтарының жұмыс істеуін жоспарлайды
КМ 12. Болат балқыту өндірісі цехтарының жабдықтарының жұмысын жоспарлау
Бұл модуль болат өндірісі бойынша цехтардың металлургиялық жабдықтарының жұмыс істеуін жоспарлау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
электр пештерінің, конвертерлердің, болатты үздіксіз құю және пештен тыс өңдеу агрегаттарының және металлургиялық цехтардың қосалқы жабдықтарының құрылғысы, жұмыс принципі және техникалық пайдалану ережесі; металлургиялық жабдықтардың қауіпсіз ережелері мен жұмыс тәсілдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: жабдықтарды профилактикалық тексереді, диагностика және жөндеу жүргізеді; берілген сипаттамалар бойынша технологиялық жабдықтарды есептейді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық жабдықты дұрыс пайдаланудың сақталуын бақылау.
Қара металдар металлургиясы
(Жалпы металлургия)
Медициналық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықты пайдалану ережелері мен ұйымдастырылуын түсіндіреді.
2. Желілер мен технологиялық схемалардың машиналық-аппаратуралық схемаларын құрастырады.
3. Саланың жалпызауыттық көлік жабдығын жіктейді.
4. Саланың мамандандырылған технологиялық жабдықтарының тағайындалуын түсіндіреді.
5. Жабдықтар мен жарақтарды күрделі емес жөндеуді орындау технологиясын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты жоспарлы жөндеуге дайындау, ақауларды анықтау және жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металлургиялық жабдықтардың ақаулықтарының негізгі түрлерін сипаттайды.
2. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу әдісі мен нысанын таңдайды.
3. Металлургиялық жабдықтардың ақауларын жою тәсілін таңдайды.
4. Электр пештерін қолдана отырып болат балқыту цехтарында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуын бақылайды.
5. Металлургиялық жабдықтарды жөндеуді ұйымдастыруға қатысады.
6. Амортизациялық тозуларды жіктейді және жабдықтарды техникалық диагностикалау мен жөндеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықты пайдалану кезінде қауіпсіздік және өнеркәсіптік санитария ережелерінің сақталуын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық регламентті таңдайды және металлургиялық жабдықтарды қауіпсіз пайдалану ережесін сақтайды.

2. Контролирует соблюдение правила охраны труда при эксплуатации и ремонте оборудования сталеплавильного производства.
ПК 13. Владеть технологическими условиями и приемами ведения плавок, своевременно и эффективно решать возникающие в процессе работы проблемы
ПМ 13. Управление технологическими процессами металлургии черных металлов электросталеплавильного производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для управления технологическими процессами металлургии черных металлов электросталеплавильного производства.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: классификацию процессов подготовки сырья к металлургическим процессам; технологию производства чугуна; технологию производства стали и ферросплавов;
экономическое обеспечение технологических процессов черной металлургии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: управлять режимом технологических процессов черной металлургии ; рассчитать технико-экономические показатели процессов,
использовать нормативные документы по стандартизации в производстве; принимать решение о корректировке процесса производства черных металлов.
Результат обучения: 1) Организовывать и контролировать технологический процесс производства стали и сплавов.
Инженерное обеспечение металлургических процессов
Экономика отрасли
Основы стандартизации и метрологии
Охрана труда, защита окружающей среды и рациональное природопользование
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Организовывает технологический процесс металлургического производства.
2. Контролирует работу технологического оборудования.
Результат обучения: 2) Рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности производственного подразделения.
Критерии оценки:
1. Понимает основы технического нормирования производства, производительности труда в металлургии.
2. Понимает организацию и способы оплаты труда в отрасли.
3. Характеризует издержки производства, прибыль и доход, показатели рентабельности.
4. Ведет расчет норм, применяемых в техническом нормировании.
5. Проводит хронометражные наблюдения и выполняет их
обработку.
6. Ведет расчет штатов отдельных структурных подразделений, расчет фондов заработной платы.
7. Определяет все виды прибыли предприятия и рентабельность.
Результат обучения: 3) Производить оценку качественных характеристик полуфабрикатов и готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Понимает аспекты стандартизации и ее задачи в ускорении научно-технического прогресса.
2. Понимает основные определения в области стандартизации.

2. Болат балқыту өндірісінің жабдықтарын пайдалану және жөндеу кезінде еңбекті қорғау ережелерінің сақталуын бақылайды.
КҚ 13. Балқымаларды жүргізудің технологиялық жағдайлары мен тәсілдерін меңгеру, жұмыс барысында туындайтын мәселелерді уақытында және тиімді шешу
КМ 13. Электр болат балқыту өндірісінің қара металдар металлургиясының технологиялық процестерін басқару
Бұл модуль электр болат балқыту өндірісінің қара металдар металлургиясының технологиялық процестерін басқару үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: шикізатты металлургиялық процестерге дайындау процестерін сыныптау; шойын өндіру технологиясы; болат және ферроқорытпа өндіру технологиясын меңгереді;
қара металлургияның технологиялық процестерін экономикалық қамтамасыз етуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: қара металлургияның технологиялық процестерінің режимін басқару; процестердің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу, өндірісте стандарттау бойынша нормативтік құжаттарды пайдалану; қара металдарды өндіру процесін түзету туралы шешім қабылдауды.
Оқыту нәтижесі: 1) Болат пен қорытпалар өндірісінің технологиялық процесін ұйымдастыру және бақылау.
Металлургиялық процестерді инженерлік қамтамасыз ету
Сала экономикасы
Стандарттау және метрология негіздері
Еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металлургиялық өндірістің технологиялық процесін ұйымдастырады.
2. Технологиялық жабдықтың жұмысын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік бөлімше қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісті техникалық нормалау негіздерін, металлургиядағы еңбек өнімділігін түсінеді.
2. Салада еңбекақы төлеудің ұйымдастырылуы мен тәсілдерін түсінеді.
3. Өндіріс шығындарын, пайда мен табысты, рентабельділік көрсеткіштерді сипаттайды.
4. Техникалық нормалауда қолданылатын нормалардың есебін жүргізеді.
5. Хронометраждық бақылау жүргізеді және оларды өңдеуді орындайды.
6. Жеке құрылымдық бөлімшелердің штатының есебін, жалақы қорының есебін жүргізеді.
7. Кәсіпорын пайдасының барлық түрлерін және рентабельділікті анықтайды
Оқыту нәтижесі: 3) Жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің сапалық сипаттамаларын бағалауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Стандарттау аспектілерін және оның ғылыми-техникалық прогресті жеделдетудегі міндеттерді түсінеді.
2. Стандарттау саласындағы негізгі анықтамаларды түсінеді.

3. Классифицирует категории и виды стандартов.
4. Владеет основами метрологии и стандартизации.
5. Выбирает материал, применяемый для внепечной обработки металла.
6. Контролирует соблюдение требований стандартизации и метрологии к материалам и продукции.
Результат обучения: 4) Организовать и контролировать технологию производства стали.
Критерии оценки:
1. Классифицирует процессы на основные и подготовительные.
2. Понимает особенности протекания технологических
процессов производства стали.
3. Определяет основные технико-экономические параметры процессов производства стали.
4. Классифицирует физико-химические процессы сталеплавильного производства.
5. Понимает причины сбоев в ходе металлургических процессов и устраняет их.
6. Объясняет технологический процесс электросталеплавильного оборудования и особенности тепловой работы металлургических печей.
7. Контролирует операции по загрузке плавильных агрегатов и выпуску продуктов плавки.
Результат обучения: 5) Совершенствовать технологию металлургического производства.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией об инновационных технологиях в черной металлургии.
2. Владеет информацией об инновационном оборудовании в черной металлургии.
3. Выделяет способы интенсификации металлургических процессов.
4. Рассчитывает экономический эффект от внедрения новой техники и прогрессивной технологии.
Результат обучения: 6) Контролировать физико-химические параметры металлургических процессов и их выбросы в окружающую среду.
Критерии оценки:
1. Классифицирует источники и виды загрязнения окружающей среды.
2. Выбирает методику оценки качества показателей экологической безопасности производства.
3. Выполняет мероприятия по использованию и обезвреживанию отходов.
ПК 14. Участвовать в испытаниях технологического оборудования, в проведении экспериментальных работ по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов производства
ПМ 14. Выполнение технических задач при проведении исследований и экспериментов в области металлургии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для участия в испытаниях технологического оборудования, в проведении экспериментальных работ по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов производства.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
методику составления карты технологического процесса, маршрутные и материальные карты, ведомости оснастки и другую технологическую документацию.
При изучении модуля обучающиеся учатся: описывать перечень основного и вспомогательного оборудования производства
участвовать в проведении патентных исследований и определении показателей технического уровня проектируемых объектов техники и технологии;
участвовать во внедрении технологических процессов в цехах, в выявлении причин брака продукции, в подготовке предложений по его предупреждению и ликвидации.
Результат обучения:1) Составлять карты технологического процесса, маршрутные и материальные карты, ведомости оснастки и другую технологическую документацию.
Инженерное обеспечение металлургических процессов
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Выбирает методику проектирования технологического процесса.

3. Стандарттардың санаттары мен түрлерін жіктейді.
4. Метрология және стандарттау негіздерін меңгереді.
5. Металды пештен тыс өңдеуге арналған қолданылатын материалды таңдайды.
6. Материалдар мен өнімдерге стандарттау және метрология талаптарының сақталуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Болат өндіру технологиясын ұйымдастыру және бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Процестерді негізгі және дайындық процестеріне жіктейді.
2. Болат өндірісінің технологиялық процестерінің жүру ерекшеліктерін түсінеді.
3. Болат өндірісінің негізгі техникалық-экономикалық параметрлерін анықтайды.
4. Болат балқыту өндірісінің физика-химиялық процестерін жіктейді.
5. Металлургиялық процестер барысында іркілістердің себептерін түсінеді және оларды жояды.
6. Электр болат балқыту жабдықтарының технологиялық процесін және металлургиялық пештердің жылу жұмысының ерекшеліктерін түсіндіреді.
7. Балқыту агрегаттарын тиеу және балқыту өнімдерін шығару жөніндегі операцияларды бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Металлургиялық өндіріс технологиясын жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қара металлургиядағы инновациялық технологиялар туралы ақпаратты меңгерген.
2. Қара металлургиядағы инновациялық жабдықтар туралы ақпараттандырылған.
3. Металлургиялық үрдістерді интенсификациялау тәсілдерін бөліп шығарады.
4. Жаңа техника мен прогрессивті технологияны енгізуден экономикалық тиімділікті есептейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Металлургиялық процестердің физикалық-химиялық параметрлерін және олардың қоршаған ортаға шығарылуын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоршаған ортаны ластау көздері мен түрлерін жіктейді.
2. Өндірістің экологиялық қауіпсіздігі көрсеткіштерінің сапасын бағалау әдістемесін таңдайды.
3. Қалдықтарды пайдалану және залалсыздандыру жөніндегі іс-шараларды орындайды.
КҚ 14. Технологиялық жабдықтарды сынауға, жобаланатын технологиялық процестерді және өндіріс режимдерін тексеру және игеру бойынша эксперименттік жұмыстарды жүргізуге қатысады
КМ 14. Металлургия саласында зерттеулер мен эксперименттер жүргізу кезінде техникалық міндеттерді орындау
Бұл модуль технологиялық жабдықтарды сынауға, жобаланатын технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін тексеру және игеру бойынша эксперименттік жұмыстарды жүргізуге қатысу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
технологиялық процесс картасын, бағыттық және материалдық карталар, жарақтар ведомосы және басқа технологиялық құжаттама жасау әдістемесі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: өндірістің негізгі және қосалқы жабдықтарының тізбесін сипаттау патенттік зерттеулер жүргізуге және жобаланатын техника мен технология объектілерінің техникалық деңгейінің көрсеткіштерін анықтауға қатысу;
цехтарда технологиялық процестерді енгізуге, өнімнің ақау себептерін анықтауға, оның алдын алу және жою бойынша ұсыныстарды дайындауға қатысу.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық процестің карталарын, бағдарлық және материалдық карталарды, жарақтар ведомосын және басқа технологиялық құжаттаманы құру.
Металлургиялық процестерді инженерлік қамтамасыз ету
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық процесті жобалау әдістемесін таңдайды.

2. Понимает типовые процессы и режимы производства черных металлов.
3. Применяет материалы и оборудование для изготовления технологической оснастки и классифицирует ее.
4. Применяет методы контроля качества продукции.
5. Выбирает метод и средства выполнения и оформления проектно-конструкторской документации.
Результат обучения: 2) Участвовать в проведении патентных исследований и определении показателей технического уровня проектируемых объектов техники и технологии.
Критерии оценки:
1. Исследует возможности процесса прямого легирования стали ванадием из ванадийсодержащею шлака. 2. Исследует технологии микролегирования стали ванадием из ванадийсодержащего шлака в условиях электросталеплавильного цеха.
3. Применяет новые технологии для выплавки марганцевых сплавов.4. Изучает возможности выплавки стандартных марганцевых ферросплавов.
5. Экспериментально исследует условия восстановления ванадия из ванадийсодержащих оксидных материалов.
6. Соблюдает правила техники безопасности во время экспериментальных исследований.
Результат обучения: 3) Участвовать во внедрении технологических процессов в цехах, в выявлении причин брака продукции, в подготовке предложений по его предупреждению и ликвидации.
Критерии оценки:
1. Понимает теоретические основы новых ресурсосберегающих технологий легирования и модифицирования стали и сплавов 2. Проводит теоретическое исследование микролегирования стали газообразным азотом и исследование влияния примесей на процесс азотации стали.
3. Проводит оценку влияния способа азотации на качество готовой продукции. 4. Изучает термодинамическое моделирование восстановления ванадия из ванадийсодержащего шлака при легировании стали.
Результат обучения: 4) Оказывать техническую помощь инженерам в процессе изучения и совершенствования процессов определения свойств металлов и новых сплавов.
Критерии оценки:
1. Выделяет основные этапы проектирования.
2. Участвует в проектировании модернизации технологии металлургии черных металлов.
3. Участвует во внедрении в технологический процесс нового оборудования.
4. Применяет прогрессивные технологии и передовые приемы и методы труда, применяемые на предприятии.
5. Производит контроль технологических координат производства стали и сплавов.
6. Изучает основные направления автоматизации и оптимизации технологических процессов.
7. Понимает в номенклатуре, технологической документации, принятой на предприятии.
8. Читает нормативные документы по техническому обеспечению производства и производит технические и технико-экономические расчеты производства.
ПМ 15. Преддипломная практика
Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения; ознакомление непосредственно на предприятиях с современными и перспективными технологиями производства черных металлов, новым оборудованием, организацией труда, экономикой производства, путями решения экологических проблем; сбор и подготовку материалов для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Изучать и анализировать работу предприятия.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует структуру металлургического предприятия.

2. Қара металдар өндірісінің типтік процестері мен режимдерін түсінеді.
3. Технологиялық жабдықтарды дайындауға арналған материалдар мен жабдықтарды қолданады және оны жіктейді.
4. Өнімнің сапасын бақылау әдістерін қолданады.
5. Жобалау-конструкторлық құжаттаманы орындау және рәсімдеу әдісі мен құралдарын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Патенттік зерттеулер жүргізуге және жобаланатын техника мен технология объектілерінің техникалық деңгейінің көрсеткіштерін анықтауға қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ванадийлі шлактан ванадиймен болатты тікелей қоспалау процесінің мүмкіндіктерін зерттейді. 2. Электр болат балқыту цехы жағдайында ванадий құрамды қожнан ванадиймен болатты микролегирлеу технологиясын зерттейді.
3. Марганец қорытпаларын балқыту үшін жаңа технологияларды қолданады.4. Стандартты марганец ферроқорытпаларын балқыту мүмкіндіктерін зерттейді.
5. Ванадий бар оксидті материалдардан ванадийдің қалпына келу шарттарын эксперименталды зерттейді.
6. Тәжірибелік зерттеулер кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Цехтарда технологиялық процестерді енгізуге, өнімнің ақау себептерін анықтауға, оның алдын алу және жою жөніндегі ұсыныстарды дайындауға қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болат пен қорытпаларды легирлеудің және модификациялаудың жаңа ресурс үнемдеуші технологияларының теориялық негіздерін түсінеді. 2. Болатты газ тәрізді азотпен микролегирлеуге теориялық зерттеу және болатты азоттау процесінде қоспалардың әсеріне зерттеу жүргізеді.
3. Азоттау әдісінің дайын өнімнің сапасының әсеріне бағалау жүргізеді. 4. Болатты қоспалау кезінде ванадийлі шлактан ванадийдің қалпына келтірілуін термодинамикалық моделдеуді зерттейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Металдар мен жаңа қорытпалардың қасиеттерін анықтау процестерін зерттеу және жетілдіру процесінде инженерлерге техникалық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобалаудың негізгі кезеңдерін белгілейді.
2. Қара металдар металлургиясы технологиясын жаңғыртуды жобалауға қатысады.
3. Технологиялық процеске Жаңа жабдықты енгізуге қатысады.
4. Кәсіпорында қолданылатын прогрессивті технологиялар мен озық еңбек тәсілдері мен әдістерін қолданады.
5. Болат және қорытпалар өндірісінің технологиялық координаталарын бақылауды жүргізеді.
6. Технологиялық процестерді автоматтандыру және оңтайландырудың негізгі бағыттарын зерттейді.
7. Кәсіпорында қабылданған номенклатурада, технологиялық құжаттамада түсінеді.
8. Өндірісті техникалық қамтамасыз ету бойынша нормативтік құжаттарды оқиды және өндірістің техникалық және техникалық-экономикалық есебін жүргізеді.
КМ 15. Диплом алды практикасы
Бұл модуль оқыту процесінде алынған білімдер мен практикалық дағдыларды жалпылауға және жетілдіруге; тікелей кәсіпорындарда қара металдар өндірісінің қазіргі заманғы және перспективалық технологияларымен, жаңа жабдықтармен, еңбекті ұйымдастырумен, өндіріс экономикасымен, экологиялық мәселелерді шешу жолдарымен танысуға; дипломдық жобаны орындау үшін материалдарды жинау және дайындауға бағытталған.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорын жұмысын зерттеу және талдау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның құрылымын сипаттайды.

2. Понимает и характеризует особенности протекания и основные параметры технологических процессов металлургии черных металлов.
3. Владеет знаниями о видах деятельности различных отделов, цехов, участков предприятия.
4. Собирает и анализирует данные о работе предприятия.
5. Характеризует устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации металлургического оборудования.
6. Подготавливает отчет по практике.
Результат обучения: 2) Подбирать материал для выполнения дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Понимает технологическую схему обслуживаемого участка, производства.
2. Понимает устройство, технические характеристики, правила эксплуатации подготовительного, основного и вспомогательного оборудования, средств измерений и автоматики.
3. Читает схему коммуникаций обслуживаемого участка.
4. Соблюдает стандарты при определении показателей качества шихтовых материалов и конечной продукции.
5. Владеет вопросами менеджмента и экономики производства.
6. Соблюдает требования охраны труда, промышленной и экологической безопасности при ведении технологических процессов.
Результат обучения: 3) Дублировать работу техника металлурга сталеплавильного производства.
Критерии оценки:
1. Проводит профилактический осмотр, определяет основные неисправности работы оборудования.
2. Организовывает ремонт металлургического оборудования.
3. Определяет мероприятия по обеспечению безопасности жизнедеятельности и охране окружающей среды.
4. Ведет технологический процесс на отдельно взятом участке.
5. Пользуется контрольно-измерительными приборами, средствами и системами автоматизации технологических процессов металлургических цехов.
6. Устраняет отклонения от нормального хода металлургического процесса.
7. Выполняет анализ действующего производства с выявлением” узких мест”.
8. Выбирает комплекс мероприятий по увеличению производительности труда и снижению себестоимости продукции, повышению ее качества.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 22 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 194-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов"
Код и профиль
1100000 - Транспорт (по отраслям)
Специальность:
1103000 - Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов
Квалификация*:
1103032 - Сборщик корпусов металлических судов
1103092 - Судокорпусник-ремонтник

2. Қара металдар металлургиясының технологиялық процестерінің ағу ерекшеліктерін және негізгі параметрлерін түсінеді және сипаттайды.
3. Кәсіпорынның түрлі бөлімдерінің, цехтарының, учаскелерінің қызмет түрлері туралы білімдерді меңгерген.
4. Кәсіпорынның жұмысы туралы деректерді жинайды және талдайды.
5. Бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын, жұмыс принципін және техникалық пайдалану ережесін сипаттау.
6. Практика бойынша есеп дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобаны орындауға материал таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызмет көрсетілетін учаскенің, өндірістің технологиялық сызбасын түсінеді.
2. Дайындық, негізгі және қосалқы жабдықтардың, өлшеу құралдары мен автоматиканың құрылымын, техникалық сипаттамаларын, пайдалану ережелерін түсінеді.
3. Қызмет көрсетілетін учаскенің коммуникация сызбасын оқиды.
4. Шихта материалдары мен соңғы өнім сапасының көрсеткіштерін анықтау кезінде стандарттарды сақтайды.
5. Менеджмент және өндіріс экономикасы мәселелерін меңгерген.
6. Технологиялық процестерді жүргізу кезінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Болат балқыту өндірісінің техник-металлургтың жұмысын қайталау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Профилактикалық тексеру жүргізеді, жабдық жұмысының негізгі ақауларын анықтайды.
2. Металлургиялық жабдықтарды жөндеуді ұйымдастырады.
3. Тіршілік әрекетінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды айқындайды.
4. Жеке алынған учаскеде технологиялық процесті жүргізеді.
5. Бақылау-өлшеу аспаптарын, металлургиялық цехтардың технологиялық процестерін автоматтандыру құралдары мен жүйелерін пайдаланады.
6. Металлургиялық процестің қалыпты жүрісінен ауытқуларды жояды.
7. "Тар жерлерді" анықтай отырып, қолданыстағы өндірісті талдауды орындайды.
8. Іс-шаралар кешенін таңдайды.
еңбек өнімділігін және өзіндік құнын төмендету өнімнің, оның сапасын арттыру.
Ескерту: Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ - базалық құзыреттер; КҚ - кәсіптік құзыреттер; БМ - базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
22-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
194-1-қосымша
"Кеме жасау және кеме машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Код және бейін
1100000 - Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы:
1103000 - Кеме жасау және кеме машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілігі:*
1103032 - Металл кеменің корпусын жинаушы
1103092 - Кеме корпусын жөндеуші

Квалификация "110309 2  - Судокорпусник-ремонтник"
ПК 05. Выбирает и подготавливает инструменты, проверяет состояние используемого оборудования и механизмов.
ПМ 05. Выбор и подготовка инструментов, проверка состояния используемого оборудования и механизмов.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выбора и подготовки инструментов и используемого оборудования для разметки деталей корпуса судна по шаблонам и эскизам.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: назначение и основные элементы судовых устройств, разметки, основное содержание и перечень мероприятий по подготовке судоремонтного предприятия и его подразделений к ремонту и докованию судов
При изучении модуля обучающиеся учатся: Выполнять установку деталей и заготовок; прихватку деталей и заготовок; производить сварку в стыковых и угловых соединениях простых конструкций.
Результат обучения: 1) Понимать назначение и основные элементы судовых устройств.
Судовые устройства и системы
Организация и технология судоремонта
Сварочное производство Производственное обучение
Критерии обучения:
1. Соблюдает требования Правил Регистра судоходства к рулевым устройствам.
2.Классифицирует и характеризует судовые рули.
3.Различает типы судовых якорей и их основные характеристики.
3.Понимает устройство и назначение якорных и цепных клюзов, якорных стопоров.
4.Различает швартовные механизмы, их детали.
5.Владеет информацией о буксирных устройствах (канаты, гаки, кнехты, лебедки),
6.Владеет информацией о грузовых устройствах (стрелы, судовые мачты, грузовые краны, лебедки).
7.Пользуется индивидуальными и коллективными спасательными средствами.
Результат обучения: 2) Соблюдает основы организации и технологии судоремонта.
Критерии обучения:
1.Владеет информацией об органах технического надзора за судами.
2.Характеризует назначение, организационные меры и формы освидетельствования и контроля технического состояния судов со стороны судовладельцев.
2.Классифицирует основные виды ремонта судов.
3.Ориентируется в видах, категориях и методах судоремонта.
4.Понимет основное содержание и перечень мероприятий по подготовке судоремонтного предприятия и его подразделений к ремонту и докованию судов.
Результат обучения: 3) Производить сборку конструкций.
Критерии обучения:
1.Демонстрирует знания техники и технологии ручной сварки, требования к сварным швам, назначения и условия применения контрольно-измерительных приборов.
2.Выполняет установку деталей и заготовок.
3.Выполняет прихватку деталей и заготовок.
4.Производит сварку в стыковых и угловых соединениях простых конструкций.
5. Выполняет контроль качества сварных соединений.
6. Соблюдет правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности; нормы охран труда и окружающей среды.
Результат обучения: 4) Выполнить проверку состояния используемого оборудования и механизмов и заточку инструмента.
Критерии обучения:
1.Подбирает заготовки деталей при обработке на станке.
2.Оценивает состояние используемого оборудования и механизмов.
3.Производит заточку инструментов.
4. Соблюдает Правила пожарной безопасности и технику безопасности при проверке состояния используемого оборудования и механизмов и заточке инструмента.
5.Различает способы разметки деталей корпуса судна.
6. Выбирает способы и виды разметки деталей корпуса судна по шаблонам и эскизам.
7.Выполняет разметку деталей корпуса судна по шаблонам и эскизам.
ПК 06. Проводит резку на станках заготовок и деталей прямолинейного контура из листового и профильного металла.
ПМ 06.Резка на станках заготовок и деталей прямолинейного контура из листового и профильного металла.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения резки на станках заготовок и деталей прямолинейного контура из листового и профильного металла.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: разновидность материалов для подноски и поддержки заготовок и деталей при обработке на станке; назначение, классификацию и состав судовых энергетических установок
При изучении модуля обучающиеся учатся: разбираться в конструкции узлов корпуса судна, продольных и поперечных связей; выполнять резку на станках заготовок и деталей прямолинейного контура из листового и профильного металла; проколку отверстий на прессах
Результат обучения:1) Различать степень технического состояния судов.
Организация и технология судоремонта
Судовые энергетические установки Производственное обучение
Критерии обучения:
1.Владеет основными методами дефектации.
2. Различает степень технического состояния корпусов судов.
3.Ориентируется в видах, категориях и методах судоремонта.
4. Производит осмотр, диагностику, выявляет неисправности деталей и узлов.
5. Осуществляет подготовку к ремонтным работам.
6. Выполняет инструкции по охране труда при организации безопасного судоремонта.
Результат обучения: 2) Понимать назначение, классификация и состав судовых энергетических установок.
Критерии обучения:
1.Владеет информацией о назначение, классификации и составе судовых энергетических установок.
2. Классифицирует судовые энергетические установки по основным признакам: роду топлива, роду рабочего тела, типу главного двигателя, способу передачи мощности к двигателям, числу валопроводов, числу главных двигателей, работающих на один вал, способу обеспечения реверса судна, степени автоматизации, способу управления и обслуживания, типу движителя.
3.Соблюдает требования Правил Регистра судоходства к двигателям внутреннего сгорания.
4. Понимает взаимосвязь судна с окружающей средой. Судовые технические средства и устройства защиты окружающей среды.
5.Классифицирует дизельные установки с малооборотными, среднеоборотными и высокооборотными двигателями.
6.Понимает состав, характеристику элементов, технико-экономические показатели судовых энергетических установок.
Результат обучения: 3)Выполнять резку на станках заготовок и деталей прямолинейного контура из листового и профильного металла.
Критерии оценки:
1.Понимает разновидность материалов для подноски и поддержки заготовок и деталей при обработке на станке.
2.Подготавливает материалы.
3. Использует технологическую карту для демонтажа узлов набора с погибью и секций из стали и сплавов.
4.Различает конструкции узлов корпуса судна, продольных и поперечных связей.
5.Выполняет резку на станках заготовок и деталей прямолинейного контура из листового и профильного металла.
6. Выполняет проколку отверстий на прессах.
7.Демонтирует, ремонтирует, собирает и устанавливает простые секции, скуловые кницы, бракеты, дельные вещи, общесудовую вентиляцию.
ПК 07. Проверяет качество выполненных работ
ПМ 07. Проверка выполнения работы, контроль качества выполненных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения проверки выполненных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные правила и инструкции по проведению судоремонта;
причины поломок и дефектов устройств и механизмов; технологические процессы сборки корпусных конструкций при судоремонте и их контроле;
При изучении модуля обучающиеся учатся: Соблюдать правила безопасного труда при выполнении плановых профилактических мероприятий и ремонтах устройств, механизмов, систем; использовать техническую документацию судокорпусника-ремонтника; применять электросварку при судоремонте; проверять судокорпусные ремонтные работы под руководством судокорпусника-судоремонтника более высокой квалификации.
Результат обучения: 1) Принимать участие в ремонте корпуса судна.
Организация и технология судоремонта
Производственное обучение
Критерии оценки:
1.Понимает основные правила и инструкции по проведению судоремонта.
2. Выявляет причины поломок и дефектов устройств и механизмов.
3. Соблюдает правила по безопасной разборке, дефектации и ремонту судовых вспомогательных механизмов.
4.Выполняет ремонтные работы.
5.Осуществляет контроль выполненных ремонтных работ.
6.Соблюдает правила безопасного труда при выполнении плановых профилактических мероприятий и ремонтах устройств, механизмов, систем.
ПК 08. Выполнять судокорпусные работы при установке, демонтаже и ремонте судовых конструкций
ПМ 08. Выполнение судокорпусных работ при установке, демонтаже и ремонте судовых конструкций
Данный модуль описывает результативность и дает возможность получить навыки, для освоения обучающимися практических профессиональных умений для освоения повышенного уровня квалификации "Судокорпусник-ремонтник". С целью овладения данной квалификацией в ходе производственной практики, обучающиеся осваивают практические навыки правки простых деталей и узлов; применения инструментов, приспособлений и оборудования; применения электросварки при судоремонте; навыки по сборке корпусных конструкций в процессе судоремонта.
Результат обучения: 1) Выполнять процесс сборки корпусных конструкций в процессе судоремонта.
Профессиональная практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1.Понимет технические характеристики ремонтируемых судов различного типа.
2.Различает методы и типовые технологические процессы сборки корпусных конструкций при судоремонте и их контроле.
3. Использует рабочую, техническую и технологическую документацию судокорпусника-ремонтника.
4. Различает корпусные конструкции, подлежащие надзору Регистра при их изготовлении.
5. Различает применяемый инструмент, приспособления и оборудование.
6.Выполняет различные способы правки простых деталей и узлов;
7. Применяет электросварку при судоремонте.
8.Использует различные формы и виды сварных соединений, способы сварки.

110309 2 "Кеме корпусын жөндеуші" біліктілігі
05 КҚ. Құралдарды таңдайды және дайындайды, пайдаланылатын жабдықтар мен механизмдердің жағдайын тексереді.
05 КМ Құралдарды таңдау және дайындау, қолданылатын жабдықтар мен механизмдердің жағдайын тексеру.
Осы модуль шаблондар мен эскиздер бойынша кеме корпусының детальдарын белгілеу үшін құралдар мен пайдаланылатын жабдықтарды таңдау және дайындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: кеме құрылғыларының мақсаты және негізгі элементтері, белгілеулер, негізгі мазмұны және кеме жөндеу кәсіпорны мен оның бөлімшелерін Кемелерді жөндеуге және доктауға дайындау жөніндегі іс-шаралар тізбесі
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Бөлшектер мен дайындамаларды орнатуды; бөлшектер мен дайындамаларды қармауды; қарапайым конструкциялардың түйіспелі және бұрыштық қосылыстарында дәнекерлеуді жүргізуді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кеме құрылғыларының мақсаты мен негізгі элементтерін түсіну.
Кеме құрылғылары мен жүйелері
Саланы ұйымдастыру және технологиясы.
Дәнекерлеу өндірісі өндірістік оқыту
Оқыту өлшемшарттары:
1. Кеме қатынасы тіркелімінің рульдік құрылғыларына қойылатын қағида талаптары.
2. Кеме рульдерін жіктейді және сипаттайды.
3. Кеме зәкірлерінің түрлері мен олардың негізгі сипаттамаларын ажыратады.
4. Зәкірлік және тізбекті клюздердің, зәкірлік стопорлардың құрылысы мен мақсатын түсінеді.
5. Арқандап байлау механизмдерін, олардың бөлшектерін ажыратады.
6. Буксирлік құрылғылар (арқандар, гактар, кнехталар, шығырлар және т.б.) туралы ақпаратқа ие болады.
7. Жүк құрылғылары (жебелер, кеме діңгектері, жүк крандары, шығырлар) туралы ақпаратты иеленеді.
8. Жеке және ұжымдық құтқару құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кеме жөндеу технологиясын және ұйымдастыру негіздерін сақтайды.
Оқыту өлшемшарттары:
1. Кемелерді техникалық қадағалау органдары туралы ақпаратты біледі.
2. Кеме иелері тарапынан кемелердің техникалық жағдайын куәландыру және бақылау нысанын, ұйымдастыру шараларын және нысанын біледі.
3. Кемелерді жөндеудің негізгі түрлерін жіктейді.
4. Кеме жөндеу түрлерінде, санаттарында және әдістерінде бағдарланады.
5. Кеме жөндеу кәсіпорны мен оның бөлімшелерін.
6. Кемелерді жөндеуге және доктауға дайындау жөніндегі іс-шаралардың негізгі мазмұны мен тізбесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Конструкцияларды құрастыруды жүргізеді.
Оқыту өлшемшарттары:
1. Қолмен балқытудың техникасы мен технологиясы, дәнекерленген тігістерге қойылатын талаптар, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолдану шарттары туралы білімдерін көрсетеді.
2. Бөлшектер мен дайындамаларды орнатуды жүзеге асырады.
3. Бөлшектер мен дайындамаларды қармауды орындайды.
4. Қарапайым конструкциялардың түйіскен және бұрыштық қосылыстарында дәнекерлеуді жүргізеді.
5. Дәнекерленген қосылыстардың сапасын бақылауды орындайды.
6. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, өрт және электр қауіпсіздігі ережелерін; еңбекті және қоршаған ортаны қорғау нормаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Пайдаланылатын жабдықтар мен механизмдердің жағдайын тексеру және құралды қайрауды іске асырады.
Оқыту өлшемшарттары:
1. Станокта өңдеу кезінде детальдардың дайындамаларын іріктейді.
2. Қолданылатын жабдықтар мен механизмдердің жағдайын бағалайды.
3. Құрал-саймандарды қайрайды.
4. Қолданылатын жабдықтар мен механизмдердің жай-күйін тексеру және құралды қайрау кезінде өрт қауіпсіздігі ережелерін және қауіпсіздік техникасын сақтайды.
5. Кеме корпусының бөлшектерін белгілеу тәсілдерін ажыратады.
6. Кеме корпусының бөлшектерінің шаблондар мен эскиздер бойынша белгілеу тәсілдері мен түрлерін таңдайды.
7. Шаблондар мен эскиздер бойынша кеме корпусының бөлшектерін белгілеуді орындайды.
06 КҚ. Станоктарда табақты және профильді металдан жасалған тік сызықты контурдың дайындамалары мен бөлшектерін кеседі.
06 КМ. Станоктарда табақты және профильді металдан жасалған тік сызықты контурдың дайындамалары мен бөлшектерін кесу.
Бұл модуль табақты және профильді металдан жасалған тік сызықты контурдың дайындамалары мен бөлшектерін станоктарда кесуді орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: станокта өңдеу кезінде дайындамалар мен бөлшектерді жеткізу және қолдауға арналған материалдардың түрлері;
Кемелік энергетикалық қондырғылардың мақсаты, жіктелуі және құрамы
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: бойлық және көлденең байланыстардағы кеме корпусы тораптарының конструкциясын ажырата білу; табақты және профильді металдан жасалған дайындамалар мен тік сызықты контурдың бөлшектерін станоктарда кесуді орындай білу; престерде саңылауларды тесуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кемелердің техникалық жағдайының дәрежесін ажырату.
Саланы ұйымдастыру және технологиясы.
Кеме энергетикалық қондырғылары Өндірістік оқыту
Оқыту өлшемшарттары:
1. Ақау анықтаудың негізгі әдістерін меңгереді.
2. Кеме корпустарының техникалық жағдайының дәрежесін ажыратады.
3. Кеме жөндеу түрлерінде, санаттарында және әдістерінде бағдарланады.
4. Тексеру, диагностика жүргізеді, бөлшектер мен тораптардың ақауларын анықтайды.
5. Жөндеу жұмыстарына арналған дайындықты жүзеге асырады.
6. Қауіпсіз кеме жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру кезінде еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кемелік энергетикалық қондырғылардың мақсатын, жіктелуін және құрамын түсіну.
Оқыту өлшемшарттары:
1. Кемелік энергетикалық қондырғылардың тағайындалуы, жіктелуі және құрамы туралы ақпаратты меңгереуі тиіс.
2. Кемелік энергетикалық қондырғыларды негізгі белгілері бойынша жіктейді: қозғалтқыштың түріне, қуатты қозғалтқыштарға беру тәсіліне, білік өткізгіштердің санына, бір білікке жұмыс істейтін басты қозғалтқыштардың санына, кеменің реверсін қамтамасыз ету тәсіліне, автоматтандыру дәрежесіне, басқару және қызмет көрсету тәсіліне, қозғаушының типіне.
3. Кеме қатынасы тіркелімінің ішкі жану қозғалтқыштарына қойылатын қағиданың талаптарын сақтайды.
4. Кеменің қоршаған ортамен өзара байланысын түсінеді. Кемелік техникалық құралдар және қоршаған ортаны қорғау құрылғылары.
5. Аз айналымдық, орташа айналымдық және жоғары айналымдық қозғалтқыштары бар дизель қондырғыларын жіктейді.
6. Кемелік энергетикалық қондырғылардың құрамын, элементтерінің сипаттамасын, техникалық-экономикалық көрсеткіштерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Станоктарда табақты және профильді металдан жасалған тік сызықты контурдың дайындамалары мен бөлшектерін кесуді орындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Станокта өңдеу кезінде дайындамалар мен бөлшектерді жеткізу және қолдау үшін материалдардың түрлерін түсінеді.
2. Қажетті материалдарды дайындайды.
3. Майысқан жинақ тораптарын және болат пен қорытпалардан жасалған секцияларды бөлшектеу үшін технологиялық картаны пайдаланады.
4. Кеме корпусының түйіндерінің конструкциясын, бойлық және көлденең байланыстарды ажыратады.
5. Станоктарда табақты және профильді металдан жасалған тік сызықты контурдың дайындамалары мен бөлшектерін кесуді орындайды.
6. Престерде тесіктерді теседі.
7. Қарапайым секцияларды, қаңқалы кницаларды, бракеттерді, орынды заттарды, жалпы кемелік вентиляцияны және т. б. бөлшектейді, жөндейді, жинайды және орнатады.
07 ОКҚ. Орындалған жұмыстардың сапасын тексереді
07 КҚ. Жұмыстың орындалуын тексеру, орындалған жұмыстардың сапасын бақылау
Бұл модуль орындалған жұмыстарды тексеру үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: кеме жөндеу жүргізу жөніндегі негізгі ережелер мен нұсқаулықтар;
құрылғылар мен механизмдердің сынуы мен ақауларының себептері; кеме жөндеу және оларды бақылау кезінде корпустық құрылымдарды құрастырудың технологиялық процестері;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Жоспарлы алдын алу іс-шараларын орындау және құрылғыларды, механизмдерді, жүйелерді жөндеу кезінде қауіпсіз еңбек ережелерін сақтау; кеме кемесорғышты-жөндеушінің техникалық құжаттамасын пайдалану; кеме жөндеу кезінде электр дәнекерлеуді қолдану; біліктілігі анағұрлым жоғары кемеорғаушы-кеме жөндеушінің басшылығымен кемекорпустық жөндеу жұмыстарын тексеру.
Оқыту нәтижесі: 1) кеме корпусын жөндеуге қатысу.
Саланы ұйымдастыру және технологиясы.
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кеме жөндеу жүргізудің негізгі ережелері мен нұсқаулықтарын түсінеді.
2. Құрылғылар мен механизмдердің сынуы мен ақауларының себептерін анықтайды.
3. Кемелік қосалқы механизмдерді қауіпсіз бөлшектеу, ақау табу және жөндеу бойынша ережелерді сақтайды.
4. Жөндеу жұмыстарын орындайды.
5. Орындалған жөндеу жұмыстарын бақылауды жүзеге асырады.
6. Жоспарлы профилактикалық іс-шараларды орындау және құрылғыларды, механизмдерді, жүйелерді жөндеу кезінде қауіпсіз еңбек ережелерін сақтайды.
08 КҚ Кеме конструкцияларын монтаждау, бөлшектеу және жөндеу кезіндегі кеме корпусының жұмысы
08 КМ. Кеме конструкцияларын монтаждау, бөлшектеу және жөндеу кезіндегі кеме корпусының жұмысы
Бұл модуль нәтижелілікті сипаттайды және Кемеші-жөндеуші біліктілігінің жоғары деңгейін меңгеру үшін білім алушылардың практикалық кәсіби біліктілігін меңгеруі үшін қажетті дағдыларды алуға мүмкіндік береді. Өндірістік практика барысында осы біліктілікті меңгеру мақсатында білім алушылар қарапайым бөлшектер мен тораптарды түзетудің практикалық дағдыларын меңгереді; құрал-саймандарды, айлабұйымдар мен жабдықтарды қолдану; кеме жөндеу кезінде электрмен дәнекерлеуді қолдану; кеме жөндеу процесінде корпустық құрылымдарды құрастыру бойынша дағдыларды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кеме жөндеу процесінде корпустық құрылымдарды құрастыру процесін орындау.
Жұмыс біліктілігін алуға арналған кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі түрдегі жөнделетін кемелердің техникалық сипаттамаларын түсінеді.
2. Кеме жөндеу және оларды бақылау кезінде корпустық құрылымдарды құрастырудың типтік технологиялық процестері мен әдістерін ажыратады.
3. Кеме корпустарын-жөндеушінің жұмыс, техникалық және технологиялық құжаттамасын пайдаланады.
4. Оларды дайындау кезінде тіркелімді қадағалауға жататын корпустық құрылымдарды ажырата біледі.
5. Қолданылатын құрал-саймандарды және жабдықтарды ажыратады.
6. Қарапайым бөлшектер мен тораптарды түзетудің әртүрлі тәсілдерін орындайды;
7. Кемені жөндеу кезінде электрдәнекерлеуді қолданады.
8. Дәнекерленген қосылыстардың әр түрлі формалары мен түрлерін, дәнекерлеу тәсілдерін пайдаланады.

9. Подбирает прокладки и заглушки.
10. Приготавливает и наносит меловой или мыльный растворы на швы корпусных конструкций при испытании.
11. Проверяет судокорпусные ремонтные работы под руководством судокорпусника-судоремонтника более высокой квалификации.
Квалификация "110317 3 - Техник-строитель"
ПК 09. Организовать производственно-экономическую деятельность в отрасли водного транспорта
ПМ 09. Организация производственно-экономической деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации производственно-экономических процессов
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
экономические термины, закономерности и принципы экономической деятельности предприятий в условиях рыночной экономики
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать различные отраслевые экономические ситуации.
Результат обучения:1) Владеть основными понятиями экономики отрасли водного транспорта, применять их в практической деятельности.
Экономика отрасли
Судовые устройства и системы
Судовые энергетические установки
Конструкция корпуса и прочность судов
Критерии оценки:
1.Ориентируется в экономических терминах и основных понятиях.
2.Различает организационно-правовые основы предпринимательства.
3.Понимает трудовое законодательство в области оплаты труда.
ПК 10. Применяет требования нормативных документов к видам продукции и технологическим процессам в судостроении
ПМ 10. Применение требований нормативных документов к видам продукции и технологическим процессам в судостроении
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения требований нормативных документов к видам продукции и технологическим процессам в судостроении.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: требования, предъявляемые к судовым системам, назначение и расположение систем на судне, судовые передачи и муфты; главные и вспомогательные передачи, их назначение.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть основными понятиями в области проектирования и расчета прочности судовых конструкций, информацией о способах конструирования судового корпуса; понимать критерии общей прочности корпуса судна.
Результат обучения: 1)Выполнять требования, предъявляемые при эксплуатации судовых систем.
Критерии оценки:
1.Классифицирует судовые системы.
2.Владеет информацией об основных элементах систем.
3.Характеризует назначение и расположение систем на судне.
4.Различает конструктивные элементы систем.
5.Понимает путевые соединения участков труб; арматуру судовых трубопроводов.
6.Определяет влияние судовых систем на живучесть судна.
7.Классифицирует трюмные, балластные, противопожарные системы.
8.Читает чертежи и схемы судовых систем.
Результат обучения: 2)Разбираться в типах судовых энергетических установок, понимать главные судовые передачи и системы.
Критерии оценки:
1.Классифицирует судовые передачи и муфты; главные и вспомогательные передачи, их назначение.
2. Характеризует назначение, состав и основные элементы валопровода, знает расположение валопровода на судне.
3.Определяет конструкции основных элементов валопровода, знает материалы и типы соединений валов.
4. Характеризует назначение и классификацию систем судовых энергетических установок;
5.Различает варианты расположения машинного отделения.
6.Понимает назначение и характеристики систем управления судовых энергетических установок.
Результат обучения:3) Владеть основными понятиями в области проектирования и расчета прочности судовых конструкций.
Критерии оценки:
1.Имеет понятие о корпусе судна и его основных элементах, о требованиях, предъявляемых к конструкции корпуса судна.
2.Владеет информацией о способах конструирования судового корпуса.
3.Различает силы, действующие на корпус судна (местные поперечные нагрузки, динамическое воздействие волнения на корпус судна, вероятностная характеристика внешних сил).
4. Понимает критерии общей прочности корпуса судна.
ПК 11. Производит расчет основных элементов судовых устройств и систем, оформляет проектно-конструкторскую и технологическую документацию.
ПМ 11. Расчет основных элементов судовых устройств и систем, оформление проектно-конструкторской и технологической документации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для расчета основных элементов судовых устройств и систем, оформления проектно-конструкторской и технологической документации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды систем набора перекрытий корпуса судна, архитектурно-конструктивные типы судов в зависимости от назначения, формы корпуса, количества и конструкции палуб, количества и протяженности надстроек и палуб; технические и эксплуатационные требования, предъявляемые к корпусным сталям; производственные и технологические процессы в судостроении;
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать технологические требования при изготовлении деталей корпуса, сборке и сварке секций, дефектации и ремонте корпусных конструкций и их утилизации; выполнять обмер корпусных конструкций в различных районах судна с применением приборов, инструментов, приспособлений; осуществлять работы по сборке плоскостных, полуобъемных и объемных секций корпуса, Применять специализированное программное обеспечение для расчетов и проектирования
Результат обучения: 1) Выбирать системы набора перекрытий различных типов судов.
Конструкция корпуса и прочность судов
Технология постройки судов
Прикладная информатика
Критерии оценки:
1.Ориентируется в видах систем набора перекрытий корпуса.
2.Оценивает различные системы набора с точки зрения общей и местной прочности, условий эксплуатации, общего расположения, технических и экономических соображений.
3. Понимает влияние внешних нагрузок, вызывающих местные деформации рам и перекрытий.
4. Разбирается в архитектурно-конструктивных типах судов в зависимости от назначения, формы корпуса, количества и конструкции палуб, количества и протяженности надстроек и палуб.
5. Определяет технические и эксплуатационные требования, предъявляемые к корпусным сталям.
6. Учитывает все факторы при выборе стали.
7. Устанавливает взаимосвязь системы набора и характеристик стали.
Результат обучения: 2) Осуществлять контроль соблюдения технологических требований при изготовлении деталей корпуса, сборке и сварке секций, дефектации и ремонте корпусных конструкций и их утилизации.
Критерии оценки:
1.Понимает производственные и технологические процессы в судостроении.
2. Различает основные функции заготовительных и вспомогательных цехов.
3.Соблюдает Правила техники безопасности при работе с монтажным и опорным оборудованием на стапеле.
Результат обучения: 3) Использовать компьютерные технологии в практической деятельности.
Критерии оценки:
1.Владеет навыками работы в операционных системах.
2.Использует современные и перспективные информационные технологии в практической деятельности.
3.Понимает принцип действия построения баз данных.
4.Создает базу данных.
5.Использовать структуру графических редакторов, принцип работы в редакторе. 6.Использует локальные сети для обмена информацией;
7.Использует прикладные компьютерные программы при решении профессиональных задач.
ПК 12. Организует деятельность производственного подразделения при изготовлении корпуса судов, оценивает качество выполненных работ.
ПМ 12. Организация деятельности производственного подразделения при изготовлении корпуса судов, оценка качества выполненных работ.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации деятельности производственного подразделения при изготовлении корпуса судов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы и функции менеджмента, соподчинение штатных должностей; проектирование отдельных элементов корпуса судна; способы соединения деталей конструкции корпуса судна, напряжения и деформации корпуса судна в процессе эксплуатации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: обрабатывать результаты замеров; выбирать оборудование, средства механизации и автоматизации в профессиональной деятельности; определять напряжения и деформации корпуса судна в процессе эксплуатации; анализировать показания контрольно-измерительных приборов; оценивать техническое состояние корпусов судов.
Результат обучения:1) Выполнять проектирование отдельных элементов корпуса судна
Конструкция корпуса и прочность судов
Механизация и автоматизация технологических процессов
Критерии оценки:
1.Учитывать требования, предъявляемые к балкам набора корпуса.
2.Знать способы соединения деталей конструкции корпуса судна (стыковые, кничные, соединения балок обыкновенного набора и рамных связей).
3.Понимать общие композиции конструкции корпуса (конструирование наружной обшивки, днищевых перекрытий, палубных и бортовых перекрытий, конструкции переборок, надстроек, конструкции носовой и кормовой оконечностей).
4.Производить расчет балок на упругом основании и простейших перекрытий.
5.Определять виды износов и повреждений корпуса.
6. Замерять толщины элементов корпуса.
7. Обрабатывать результаты замеров.
8. Экспериментально определять напряжения и деформации корпуса судна в процессе эксплуатации.
9.Оценивать техническое состояние корпусов судов.
Результат обучения: 2) Осуществлять обоснованный выбор оборудования, средств механизации и автоматизации в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1.Понимает назначение механических и автоматических устройств и их функции.
2.Приводит примеры автоматизированных процессов.
3. Определяет комплексную и частичную механизацию и автоматизацию.
4.Доказывает обоснованность выбора формы автоматизации;
5. Разбирается в структурных схемах систем автоматических устройств.
6.Характеризует датчики, переключатели, реле, электро-пневмоприводы.
7.Различает усилители, измерительные, стабилизирующие и защитные устройства.
8.Анализирует показания контрольно-измерительных приборов.
9.Использует элементы организации автоматического построения производства и управления ими.
ПК 13. Выполнять основные виды работ Техника-строителя
ПМ 13. Преддипломная практика
Преддипломная практика является завершающим этапом подготовки специалистов, проводится после полного освоения обучающимися всех базовых и профессиональных модулей; преддипломная практика выполняет следующие цели:
обобщение и совершенствование навыков по специальности;
развитие и закрепление навыков управления отдельным производственным подразделением, в пределах функций, возлагаемых на специалистов среднего звена;
изучение в рабочем процессе всех функциональных обязанностей Техника-строителя;
ознакомление с устройством корпусов судов, технологическими процессами постройки и ремонта судов;
приобретение навыков организаторской работы по специальности; осуществление организации работ, связанных с ремонтом и постройкой корпусов судов.
Данный модуль дает возможность закрепления навыков, для освоения квалификации 110317 3 "Техник-строитель".
Результат обучения: 1) Анализировать производственную деятельность судоремонтно-судостроительных предприятий.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1.Понимает особенности судостроительной отрасли.
2.Различает структуру судоремонтно-судостроительных предприятий.
3.Понимает назначение и особенности деятельности планово-экономического отдела.
4.Понимает назначение и особенности деятельности отдела труда и заработной платы.
5.Понимает обязанности главного инженера.
6.Собирает и анализирует данные о работе предприятия.
7. Приобретает навыки работы с нормативно-технической документацией и справочной литературой.
Результат обучения: 2) Быть компетентным в профессиональной деятельности техника- строителя судов.
Критерии оценки;
1.Участвует в комплектации рабочих бригад совместно с мастером.
2.Подготавливает перечень предстоящих выполняемых работ для бригады.
3.Обеспечивает бригады соответствующими инструментами и материалами;
4.Производит входной контроль качества материалов, инструментов, конструкций и оборудования;
5.Контролирует своевременную доставку материалов к рабочим местам;
6. Выдает бригадам наряды на работу.
7.Обеспечивает обоснованный проектом объем работ.
8.Проверяет качество выполненных работ.
9.Обеспечивает правильное хранение и рациональное расходование материалов.
10.Выполняет работы в качестве дублера техника-строителя.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ – профессиональные модули.
Приложение 25 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22

9. Төсемдер мен тығындарды таңдайды.
10. Сынау кезінде корпустық конструкциялардың тігістеріне бор немесе сабын ерітінділерін дайындайды және жағады.
11. Біліктілігі анағұрлым жоғары кеме жасаушы-кемежөндеушінің басшылығымен кемекорпустарын-жөндеушінің жұмыстарын тексереді.
110317 3 "Құрылысшы-Техник" біліктілігі
09 КҚ. Су көлігі саласында өндірістік-экономикалық қызметті ұйымдастыру
09 КМ. Өндірістік-экономикалық қызметті ұйымдастыру
Бұл модуль өндірістік-экономикалық процестерді ұйымдастыру үшін қажетті білімді, білік пен дағдыларды сипаттайды
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді:
нарықтық экономика жағдайындағы кәсіпорындардың экономикалық қызметінің экономикалық терминдері, заңдылықтары мен принциптері
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: түрлі салалық экономикалық жағдайларды талдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Су көлігі саласы экономикасының негізгі ұғымдарын меңгеру, оларды практикалық қызметте қолдану.
Сала экономикасы
Кеме құрылғылары мен жүйелері
Кеме энергетикалық қондырғылары
Корпустың конструкциясы және кемелердің беріктігі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экономикалық терминдер мен негізгі ұғымдарға бағдарланады.
2. Кәсіпкерліктің ұйымдық-құқықтық негіздерін ажыратады.
3. Еңбек заңнамасы еңбекақы ссаласын түсінеді.
10 КҚ Кеме жасауда өнім түрлеріне және технологиялық процестерге қойылатын нормативтік құжаттардың талаптарын қолданады
10 КМ. Кеме жасауда өнім түрлеріне және технологиялық процестерге қойылатын нормативтік құжаттардың талаптарын қолдану
Бұл модуль кеме жасауда өнім түрлері мен технологиялық процестерге қойылатын нормативтік құжаттардың талаптарын орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: кеме жүйелеріне қойылатын талаптар, жүйелердің кемеде тағайындалуы және орналасуы, кеме берілістері мен муфталары; басты және қосалқы берілістер, олардың мақсаты.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: жобалау және кеме конструкцияларының беріктігін есептеу саласындағы негізгі түсініктерді, кеме корпусын конструкциялау тәсілдері туралы ақпаратты білу; кеме корпусының жалпы беріктігінің өлшемдерін түсіну.
Оқыту нәтижесі: 1) Кеме жүйелеріне қойылатын талаптарды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кеме жүйелерін жіктейді.
2. Жүйелердің негізгі элементтері туралы ақпаратты біледі.
3. Кемеде жүйелердің тағайындалуы мен орналасуын сипаттайды.
4. Жүйелердің құрылымдық элементтерін ажыратады.
5. Құбыр учаскелерінің жол қосылыстарын; кеме құбырларының арматурасын түсінеді.
6. Кеме жүйелерінің кеменің өміршеңдігіне әсерін анықтайды.
7. Трюм, балласттық, өртке қарсы жүйелерді жіктейді.
8. Кеме жүйелерінің схемалары мен сызбаларын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кемелік энергетикалық қондырғылардың типтерін түсіну, басты кеме берілістері 12 жүйелерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кеме берілістері мен муфталарын жіктейді; басты және қосалқы берілістер, олардың тағайындалуы.
2. Білік өткізгіштің мақсатын, құрамын және негізгі элементтерін сипаттайды, білік өткізгіштің кемеде орналасуын біледі.
3. Білік өткізгіштің негізгі элементтерінің конструкциясын анықтайды, біліктердің материалдары мен қосылыстарының типтерін біледі.
4. Кемелік энергетикалық қондырғылар жүйелерінің тағайындалуы мен жіктелуін сипаттайды;
5. Машина бөлімінің орналасу нұсқаларын ажыратады.
6. Кемелік энергетикалық қондырғыларды басқару жүйесінің мақсаты мен сипаттамасын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Кеме конструкцияларының беріктігін есептеу және жобалау саласындағы негізгі ұғымдарды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кеме корпусы және оның негізгі элементтері туралы, кеме корпусының конструкциясына қойылатын талаптар туралы түсінік бар.
2. Кеме корпусын құрастыру тәсілдері туралы ақпаратты меңгереді.
3. Кеме корпусына әсер ететін күштерді ажыратады(жергілікті көлденең жүктемелер, толқынның кеме корпусына динамикалық әсері, сыртқы күштердің ықтималдық сипаттамасы).
4. Кеме корпусының жалпы беріктігінің өлшемдерін түсінеді.
11 КҚ. Кеме құрылғылары мен жүйелерінің негізгі элементтерін есептеуді жүргізеді, жобалау-конструкторлық және технологиялық құжаттаманы рәсімдейді.
11 КМ. Кемелік құрылғылар мен жүйелердің негізгі элементтерін есептеу, жобалау-конструкторлық және технологиялық құжаттаманы рәсімдеу
Бұл модуль кеме құрылғылары мен жүйелерінің негізгі элементтерін есептеу, жобалау-конструкторлық және технологиялық құжаттаманы ресімдеу үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: кеме корпусының жабындарын жинау жүйесінің түрлері, мақсатына, корпус нысанына, палубалардың саны мен конструкциясына, қондырмалар мен палубалардың саны мен ұзақтығына байланысты кемелердің сәулет-конструктивтік типтері; корпустық болаттарға қойылатын техникалық және пайдалану талаптары; кеме жасаудағы өндірістік және технологиялық үрдістер;
Модульді оқу кезінде білім алушылар келісілерді оқиды: корпус бөлшектерін дайындау, секцияларды құрастыру және дәнекерлеу, корпустық құрылымдарды ақау табу және жөндеу және оларды кәдеге жарату кезінде технологиялық талаптарды сақтау; аспаптарды, құралдарды, айлабұйымдарды қолдана отырып, кеменің түрлі аудандарында корпустық құрылымдарды өлшеуді орындау; корпустың жазық, жартылай көлемді және көлемді секцияларын құрастыру бойынша жұмыстарды жүзеге асыру, есептеу және жобалау үшін арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) кемелердің әртүрлі түрлерінің жабындарын жинау жүйесін таңдау.
Корпустың конструкциясы және кемелердің беріктігі
Кемелерді жасау технологиясы
Қолданбалы информатика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Корпустың жабындарын жинайтын жүйе түрлерінде бағдарланады.
2. Жалпы және жергілікті беріктілік, пайдалану шарттары, жалпы орналасу, техникалық және экономикалық пайымдаулар тұрғысынан жиынтықтың түрлі жүйелерін бағалайды.
3. Рама мен жабындардың жергілікті деформациясын тудыратын сыртқы жүктемелердің әсерін түсінеді.
4. Мақсаты, корпус формасы, палубалардың саны мен конструкциясы, қондырмалар мен палубалардың саны мен ұзақтығына байланысты кемелердің сәулет-конструктивтік типтері бөлшектеледі.
5. Корпустық болаттарға қойылатын техникалық және пайдалану талаптарын анықтайды.
6. Болатты таңдау кезінде барлық факторларды ескереді.
7. Болаттың жиынтық жүйесі мен сипаттамаларының өзара байланысын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Корпус бөлшектерін дайындау, секцияларды құрастыру және дәнекерлеу, корпустық конструкциялардың ақауын анықтау және жөндеу және оларды кәдеге жарату кезінде технологиялық талаптардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кеме жасаудағы өндірістік және технологиялық процестерді түсінеді.
2. Дайындау және қосалқы цехтардың негізгі функцияларын ажыратады.
3. Стапельде монтаждау және тірек жабдығымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Компьютерлік технологияларды практикалық қызметте пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Операциялық жүйелердегі жұмыс дағдысын меңгерген.
2. Практикалық қызметте заманауи және перспективалық ақпараттық технологияларды қолданады.
3. Деректер қорын құрудың әрекет ету принципін түсінеді.
4. Дерекқорды жасайды.
5. Графикалық редакторлардың құрылымын, редакторда жұмыс істеу принципін, объектінің қасиеттерін пайдалану.
6. Ақпарат алмасу үшін жергілікті желілерді пайдаланады;
7. Кәсіби есептерді шешуде қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды қолданады.
12 КҚ. Кеме корпусын дайындау кезінде өндірістік бөлімшенің қызметін ұйымдастырады, орындалған жұмыстардың сапасын бағалайды.
12 КМ. Кемелер корпусын дайындау кезінде өндірістік бөлімшенің қызметін ұйымдастыру, орындалған жұмыстардың сапасын бағалау.
Осы модуль кемелер корпусын дайындау кезінде өндірістік бөлімшенің қызметін ұйымдастыру үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: менеджмент әдістері мен функциялары, штаттық лауазымдарды қоса басқару; кеме корпусының жекелеген элементтерін жобалау; кеме корпусының конструкциясының бөлшектерін, пайдалану процесінде кеме корпусының кернеуін және деформациясын қосу тәсілдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: өлшеу нәтижелерін өңдеу; кәсіби қызметте жабдықтарды, механикаландыру және автоматтандыру құралдарын таңдау; пайдалану процесінде кеме корпусының кернеуін және деформациясын анықтау; Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін талдау; кеме корпустарының техникалық жағдайын бағалау.
Оқыту нәтижесі: 1) Кеме корпусының жеке элементтерін жобалауды орындау.
Корпустың конструкциясы және кемелердің беріктігі
Технологиялық процестерді механикаландыру және автоматтандыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Корпус жиынтығының арқалықтарына қойылатын талаптарды ескеру.
2. Кеме корпусы конструкциясының бөлшектерін қосу тәсілдерін білу (түйіспелі, жиекті, қарапайым жиынтық арқалықтарын және рамалық байланыстарды қосу).
3. Корпус конструкциясының жалпы композициясын түсіну (сыртқы қаптаманы, түптік жабуларды, палубалық және борттық жабуларды құрастыру, аралықтардың, қондырмалардың конструкциясы, алдыңғы және артқы жақтық шеттерінің конструкциялары).
4. Тығыз негіздегі арқалықтар мен қарапайым жабындарға есептеу жүргізу.
5. Тозудың және корпустың зақымдануының түрлерін анықтау.
6. Корпус элементтерінің қалыңдығын өлшеу.
7. Өлшеу нәтижелерін өңдеу.
8. Пайдалану процесінде кеме корпусының кернеулігі мен деформациясын эксперименталды анықтау.
9. Кеме корпустарының техникалық жағдайын бағалау.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби қызметте жабдықтарды, механикаландыру және автоматтандыру құралдарын негізді таңдауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Механикалық және автоматты құрылғылардың мақсатын және олардың функцияларын түсінеді.
2. Автоматтандырылған процестердің мысалдарын келтіреді.
3. Кешенді және ішінара механикаландыру мен автоматтандыруды анықтайды.
4. Автоматтандыру нысанын таңдаудың негізділігін дәлелдейді;
5. Автоматты құрылғылар жүйесінің құрылымдық схемаларында бөлшектенеді.
6. Датчиктер, ажыратқыштар, реле, электр-пневможетек және сипаттайды
7. Күшейткіштерді, өлшеу, тұрақтандырғыш және қорғау құрылғыларын ажыратады.
8. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін талдайды.
9. Өндірісті автоматты құруды ұйымдастыру және оларды басқару элементтерін пайдаланады.
13 КМ. Құрылысшы-техник жұмыстарының негізгі түрлерін орындау
13 КМ. Диплом алды практика
Диплом алдындағы практика мамандарды даярлаудың соңғы кезеңі болып табылады, білім алушылардың барлық базалық және кәсіптік модульдерді толық игергеннен кейін жүргізіледі; диплом алды практика келесі мақсаттарды орындайды:
мамандық бойынша дағдыларды меңгеру және жетілдіру;
орта буын мамандарына жүктелетін функциялар шегінде жеке өндірістік бөлімшені басқару дағдыларын дамыту және бекіту;
Техник-құрылысшының барлық функционалдық міндеттерін жұмыс процесінде зерделеу;
кеме корпустарының құрылғысымен, кемелерді жасау және жөндеудің технологиялық процестерімен танысу;
мамандық бойынша ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын алу; кеме корпусын жөндеу және құрумен байланысты жұмыстарды ұйымдастыруды жүзеге асыру.
Бұл модуль 110317 3 "Техник-құрылысшы" біліктілігін меңгеру үшін қажетті дағдыларды бекітуге мүмкіндік береді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кеме жөндеу-кеме жасау кәсіпорындарының өндірістік қызметін талдау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кеме жасау саласының ерекшеліктерін түсінеді.
2. Кеме жөндеу-кеме жасау кәсіпорындарының құрылымын ажыратады.
3. Жоспарлау-экономикалық бөлім қызметінің мақсаты мен ерекшеліктерін біледі.
4. Еңбек және жалақы бөлімінің қызметі мен ерекшелігін біледі.
5. Бас инженердің міндеттерін түсінеді.
6. Кәсіпорынның жұмысы туралы деректерді жинайды және талдайды.
7. Нормативтік-техникалық құжаттамамен және анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеу дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кемелерді құрастырушы - техниктің кәсіби қызметінде құзыретті болу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Шебермен бірге жұмыс бригадаларын жинақтауға қатысады.
2. Бригада үшін алдағы орындалатын жұмыстардың тізбесін дайындайды.
3. Бригадаларды тиісті құралдармен және материалдармен қамтамасыз етеді;
4. Материалдардың, құрал-саймандардың, конструкциялардың және жабдықтардың сапасына кіріс бақылауын жүргізеді;
5. Материалдарды жұмыс орындарына уақтылы жеткізуді бақылайды;
6. Бригадаларға жұмысқа наряд таратады.
7. Жобамен негізделген жұмыс көлемін қамтамасыз етеді.
8. Орындалған жұмыстардың сапасын тексереді.
9. Материалдардың дұрыс сақталуын және ұтымды жұмсалуын қамтамасыз етеді.
10. Техник-құрылысшы дублері ретінде жұмыстарды орындайды.
Ескерту: Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ – базалық құзыреттер; КҚ – кәсіптік құзыреттер; БМ – Базалық модульдер; КМ - Кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
25-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына

216
ПА 03
Промежуточная аттестация
72
ИА 03
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение для уровня
специалиста среднего звена
1440
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
6588
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** ООД учебные заведения имеют право интегрировать в модули.
*** Учебные заведения имеют право перераспределить часы дипломного проектирования в профессиональные модули.
**** Распределение по семестрам осуществляется учебными заведениями самостоятельно
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 26 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 239-2 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта
Специальность:
1201000 – Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Квалификация*:
1201062 – Электрик по ремонту автомобильного электрооборудования
1201042 – Контролер технического состояния автотранспортных средств
1201123 – Техник-механик
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
10 месяцев; 1 год 10 месяцев;
2 года 10 месяцев на базе
общего среднего образования
Индекс
Наименование циклов, дисциплин/модулей, практик
Форма контроля
Объем учебного времени (часы)
Распределение по Семестрам***
Экзамен
Зачет
Контрольная
работа
ВСЕГО
Из них:
Теоретические занятия
Лабораторно-практические работы, курсовые проекты и работы
Производственное обучение и /или профессиональная практика
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Квалифицированные рабочие кадры
БМ
Базовые модули

216
АА 03
Аралық аттестаттау
72
ҚА 03
Қорытынды аттестаттау
72
Білікті жұмысшы кадрлар деңгейіне арналған міндетті оқыту жиынтығы жиыны
1440
Міндетті оқыту жиынтығы
5760
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
6588
Ескертпе:
* Берілген мамандықтың басқа біліктіліктеріне оқу мекемесі ұқсас
тәсілдеме қолданып жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді.
** ЖБП оқу мекемелері модульдерге біріктіре алады.
*** Оқу мекемелері дипломдық жобалау сағаттарын кәсіптік модульдерге бөле алады.
**** Семестр бойынша бөлуді оқу мекемелері дербес жүзеге асырады.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
ЖБП - жалпы білім беретін пәндер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымы анықтайтын модульдер;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф- факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
26-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
239-2-қосымша
"Техникалық қызмет көрсету, жөндеу және автомобиль көлігін пайдалану" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
1200000 – Өндіру, монтаждау, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Көлікті пайдалану
Мамандығы:
1201000 – Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілігі*:
1201062 – Автомобиль электр жабдықтарын жөндеу бойынша электрик
1201042 – Автокөлік құралдарының техникалық жай – күйін бақылаушы
1201123 –Техник-механик
Оқу түрі: күндізгі Оқытудың нормативтік мерзімі: 10 ай; 1 жыл 10 ай, 2 жыл 10 ай жалпы орта білім базасында
Индекс
Циклдер, пәндер/модульдер, практикалардың атауы
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Семестрлер бойынша бөлу***
Емтихан
Сынақ
Бақылау жұмысы
БАРЛЫҒЫ
Оның ішінде:
Теориялық сабақтар
Зертханалық-практикалық жұмыстар, курстық жобалар және жұмыстар
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіптік практика
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жоғары біліктілік деңгейі
БМ
Базалық модульдер

9) Владеть технологией механической обработки материалов.
Критерии оценки:
1. Подготавливает и организует рабочее место, соблюдая требования безопасности при работе на станках.
2. Выполняет наладку станка, подготовку режущего инструмента.
3. Осваивает приемы обработки простейших деталей на станке.
2. Выполняет обработку наружных цилиндрических поверхностей.
3. Выполняет подрезание торцов и уступов.
4. Выполняет вытачивание наружных канавок заданной ширины и глубины, отрезание части заготовки.
5. Выполняет центрирование, сверление и рассверливание отверстий.
6. Выполняет растачивание, зенкерование и развертывание отверстий.
7. Выполняет обработку фасонных поверхностей.
8. Выполняет нарезание резьбы.
9. Разрабатывает технологический процесс изготовления детали.
ПК 2. Выполнять, диагностику, монтажно-демонтажные работы
ПМ 02. Выполнение диагностики, монтажно-демонтажных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения диагностики электрооборудования и электронных систем автомобиля.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общее устройство автомобиля, автомобильные эксплуатационные материалы, электрооборудование автомобилей с основами электронного оборудования. При изучении модуля обучающиеся учатся: выявлять по внешним признакам отклонения от нормального состояния приборов электрооборудования автомобилей и делать прогноз возможных неисправностей; демонстрировать приемы проведения инструментальной и компьютерной диагностики технического состояния электрических и электронных систем автомобилей;
определять тип и количество эксплуатационных материалов для технического обслуживания двигателя в соответствии с технической документацией; использовать эксплуатационные материалы в профессиональной деятельности; соблюдать правила ведения и технологию монтажно-демонтажных работ.
Результат обучения: 1) Применять законы электротехники с основами электроники в профессиональной деятельности.
Электротехника с основами электроники
Устройство автомобиля
Автомобильные эксплуатационные материалы
Электрооборудова-
ние автомобилей с основами электронного оборудования
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков
Критерии оценки:
1. Характеризует понятие электрический ток, напряжение, сопротивление.
2. Имеет понятие электрической цепи.
3. Понимает понятие последовательное и параллельное соединения приемников электрической энергии.
4. Владеет знаниями основ о трансформаторах.
5. Определяет режимы работы трансформаторов.
6. Характеризует приборы об электрических измерениях.

9) Материалдарды механикалық өңдеу технологиясын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Станоктарда жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, жұмыс орнын дайындайды және ұйымдасты-рады.
2. Станокты теңшеуді, кесу құралын дайындауды орындайды.
3. Станокта қарапайым бөлшектерді өңдеу тәсілдерін меңгереді.
2. Конустық беттерді өңдеуді орындайды.
3. Ұштары мен кемерлерін кесуді орындайды.
4. Берілген ені мен тереңдік-тегі сыртқы жыраларды қырнауды, дайындаманың бір бөлігін кесуді орындайды.
5. Тесіктерді орталықтан-дыруды, бұрғылауды және бұрғылап кеңейтуді орындай-ды.
6. Тесіктерді бұрау, үңгілеуді және өрістетуді орындайды.
7. Фасонды беттерді өңдеуді орындайды.
8. Бұранданы оюды орындай-ды.
9. Бөлшектерді дайындаудың технологиялық процесін әзірлейді.
КМ 2. Монтаждау-бөлшектеу жұмыстарын орындау
КМ 02. Диагностиканы, монтаждау-бөлшектеу жұмыстарын орындау
Бұл модуль автомобильдің электр жабдықтары мен электрондық жүйелерін диагност-икалауды орындау үшін қажетті білімді, білік пен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: автомобильдің жалпы құрылымы, автомо-бильді пайдалану материалдары, электронды жабдық-тар негіздерімен автомобильдердің электр жабдықтары. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: автомобильдердің электр жабдықтары аспаптарының қалыпты күйінен сыртқы белгілері бойынша ауытқуларды анықтау және ықтимал ақауларды болжау; автомобильдердің электр және электрондық жүйеле-рінің техникалық жай-күйіне аспаптық және компьютерлік диагностика жүргізу тәсілдерін көрсету;
техникалық құжат-тамаға сәйкес қоз-ғалтқышқа техни-калық қызмет көрсе-ту үшін пайдалану материалдарының түрі мен санын анықтау; кәсіби қызметте пайдалану материалдарын пайдалану; монтаждау-бөлшек-теу жұмыстарын жүргізу ережесі мен технологиясын сақтау
Оқыту нәтижесі: 1) Электротехника білімін электроника негіздерімен кәсіби қызметте қолдану.
Электроника негіздері бар электротехника
Автомобиль құрылғысы
Автомобильдік пайдалану материалдары
Электронды жабдықтар негіздерімен автомобильдердің электр жабдықтары
Кәсіби дағдыларды меңгеру және бекіту бойынша практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр тогы, кернеу, қарсылық ұғымын сипаттайды.
2. Электр тізбегінің түсінігі бар.
3. Электр энергиясын қабылдағыштардың тізбектей және параллель қосылу ұғымын түсінеді.
4. Трансформаторлар негіздерін біледі.
5. Трансформаторлардың жұмыс режимін анықтайды.
6. Электр өлшеулер туралы аспаптарды сипаттайды.

7. Выполняет измерения тока, напряжения, сопротивления в цепи с помощью мультиметра.
8. Имеет представление о машинах постоянного и переменного тока.
9. Определяет назначение полупроводникового диода, транзистора.
10. Понимает полупроводниковые выпрямители.
Результат обучения: 2) Владеть общим устройством автомобиля.
Критерии оценки:
1. Обладает знаниями по общему устройству автомобиля.
2. Классифицирует подвижной состав автомобильного транспорта.
3. Описывает назначение различного подвижного состава.
Результат обучения:
3) Характеризовать устройство и принцип работы двигателей внутреннего сгорания.
Критерии оценки:
1. Определяет механизмы и системы двигателя.
2. Характеризует основные параметры и рабочий цикл двигателя.
3. Обладает знаниями по устройству и работе кривошипно-шатунного механизма.
4. Владеет знаниями по устройству и работе газораспределительного механизма.
5. Характеризует устройство и работу системы смазки двигателя.
6. Осознает устройство и работу системы охлаждения двигателя.
7. Имеет представление по устройству и работе систем питания двигателя.
Результат обучения: 4) Владеть знаниями об устройстве и работе трансмиссии.
Критерии оценки:
1. Обладает знаниями по устройству и работе сцепления.
2. Характеризует устройство и работу коробок перемены передач.
3. Владеет знаниями по устройству и работе карданной передачи.
4. Понимает устройство и работу ведущих мостов.
Результат обучения: 5) Представлять устройство ходовой части.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями по устройству рам и кузовов.
2. Определяет устройство и работу подвесок.
3. Осведомлен знаниями по устройству колес, шин.
4. Имеет представление по устройству и работе дополнительного оборудования.
Результат обучения: 6) Характеризовать устройство механизмов управления.
Критерии оценки:
1. Понимает устройство и работу рулевых механизмов и приводов.
2. Характеризует устройство и работу тормозных механизмов.
3. Владеет знаниями по устройству и работе тормозного привода.
Результат обучения: 7) Использовать эксплуатационные материалы, влияющие на эксплуатацию автотранспорта.
Критерии оценки:
1. Определяет свойства автомобильного бензина.
2. Понимает свойства дизельного топлива.
3. Характеризует топливо газового и нефтяного происхождения.
4. Определяет свойства смазочных масел и пластичных смазок.
5. Различает специальные жидкости.
6. Имеет представление о токсичности и огнеопасности материалов.
7. Характеризует резиновые изделия.
8. Характеризует синтетические клеи, обивочные, уплотнительные, электроизоляционные материалы.
Результат обучения: 8) Представлять устройство и работу приборов системы электроснабжения и системы зажигания.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями по устройству и работе источников тока.

7. Мультиметрдің көмегімен тізбектегі токты, кернеуді, кедергіні өлшеуді орындайды.
8. Тұрақты және айнымалы ток машиналары туралы түсінігі бар.
9. Жартылай өткізгіш диодтың, транзистордың мақсатын анықтайды.
10. Жартылай өткізгіш түзеткіштерді түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Автомобильдің жалпы құрылылымын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобильдің жалпы құрылымы бойынша білімі бар.
2. Автомобиль көлігінің жылжымалы құрамын жіктейді.
3. Әртүрлі жылжымалы құрамның мақсатын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Іштен жану қозғалтқышының құрылымы мен жұмыс принципін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қозғалтқыштың тетіктері мен жүйелерін айқындайды.
2. Қозғалтқыштың негізгі параметрлері мен жұмыс циклін сипаттайды.
3. Қисық-шатундық механизм-нің құрылымы мен жұмысы бойынша білімі бар.
4. Газ тарату механизмінің құрылысы мен жұмысы бойынша білімі бар.
5. Қозғалтқышты майлау жүйесінің құрылымы мен жұмысын сипаттайды.
6. Қозғалтқышты салқындату жүйесінің құрылғысы мен жұмысын түсінеді.
7. Қозғалтқышты қоректендіру жүйелерінің құрылымы мен жұмысы жөнінде түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 4) Құрылғыны меңгеру және трансмиссия жұмысын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ілінісу құрылғысы және жұмысы бойынша білімі бар
2. Берілісті ауыстыру қораптарының құрылысы мен жұмысын сипаттайды
3. Кардан берілісінің құрылымы мен жұмысы бойынша білімі бар.
4. Жетекші көпірлердің құрылы құрылымы мен жұмысын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Жүріс бөлігінің құрылымын таныстыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Рамалар мен шанақтарды орнату бойынша білімді меңгерген
2. Аспаның құрылысы мен жұмысын анықтайды
3. Дөңгелектерді, шиналарды орнату бойынша білімдермен хабардар
4. Қосымша жабдықтың құрылысы мен жұмысы жөнінде түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 6) Басқару механизмдерінің құрылысын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Рульдік механизмдер мен жетектердің құрылысы мен жұмысын түсінеді.
2. Тежегіш механизмдердің құрылысы мен жұмысын сипаттайды
3. Тежегіш жетегінің құрылымы мен жұмысы бойынша білімі бар.
Оқыту нәтижесі: 7) Автокөлікпен жұмыс істеуге әсер ететін эксплуатациялық материалдарды пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобиль бензинінің қасиеттерін анықтайды.
2. Дизель отынының қасиеттерін түсінеді.
3. Газды және мұнайдан шыққан отынды сипаттайды.
4. Майлардың икемді майлағыштардың қасиеттерін анықтайды.
5. Арнайы сұйықтықтарды ажыратады.
6. Материалдардың уыттылығы мен от қауіптілігі туралы түсінігі бар.
7. Резеңке бұйымдарды сипаттайды.
8. Синтетикалық желімдер, қаптау, тығыздағыш, электр оқшаулағыш материалдарын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Электрмен жабдықтау жүйесі аспаптарының және оталдыру жүйесінің құрыл-ғысы мен жұмысын ұсынуға міндетті.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ток көздерінің құрылымы мен жұмысы бойынша білімі бар.

2. Обладает знаниями по устройству и работе приборов системы зажигания.
Результат обучения: 9) Представлять устройство и работу электронной системы автоматического управления агрегатами.
Критерии оценки:
1. Имеет представление электронного управления подвеской.
2. Характеризует электронный привод акселератора.
3. Обладает знаниями электрогидравлический и электромеханический усилитель руля.
4. Понимает систему автоматического изменения
фаз газораспределения двигателя.
Результат обучения: 10) Описывать устройство и принцип работы системы электрического пуска.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями по устройству и работе статора.
2. Характеризует устройство и работу якоря.
3. Владеет знаниями по устройству и работе тягового реле.
4. Понимает устройство и работу муфты свободного хода и приводной шестерни.
Результат обучения: 11) Владеть устройство и принцип работы дополнительного оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует устройство и работу электроприводов.
2. Владеет знаниями по устройству и работе звуковой и световой сигнализации.
3. Понимает устройство и работу климатических установок.
Результат обучения: 12) Представлять устройство и работу системы безопасности.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями по устройству и работе систем SupplementaryRestraintSystem (дополнительная система удерживания).
2. Владеет знаниями по устройству и работе AntilockBrakeSystem
(антиблокировочная система тормозов) иElectronicStabilityProgramme (электронная система стабилизации курсовой устойчивости).
Результат обучения: 13) Проводить монтажные-демонтажные работы.
Критерии оценки:
1. Владеет методами монтажно-демонтажных работ: поэлементный, узловой и блочный.
2. Соблюдает требования по безопасности, пользуется средствами индивидуальной защиты при проведении монтажно-демонтажных работ
3. Умеет проводить подготовительные основные и заключительные операции при проведении монтажно-демонтажных работ:
ПК 3. Осуществлять техническое обслуживание электрооборудования и электронных систем автомобилей
ПМ 03. Проведение
технического обслуживания и ремонта электрооборудования и электронных систем автомобилей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения диагностики электрооборудования автомобилей.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: диагностику, техническое обслуживание и ремонт электрооборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся определять исправность и функциональность инструментов оборудования; подбирать расходные материалы требуемого качества и количества в соответствии с технической документацией для проведения работ по техническому обслуживанию автомобилей; измерять параметры электрических цепей автомобиля; пользоваться измерительными приборами; проверять состояние элементов электрических и электронных систем автомобилей; выявлять и заменять неисправные детали.
Результат обучения: 1) Проводить техническое обслуживание системы электроснабжения и системы зажигания.
Диагностика, техническое обслуживание и ремонт электрооборудования.
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков
Критерии оценки:
1. Выполняет техническое обслуживание аккумуляторных батарей.

2. От алдыру жүйесі аспапта-рының құрылымы мен жұмысы бойынша білімі бар.
Оқыту нәтижесі: 9) Агрегаттарды автоматты басқарудың электрондық жүйесінің құрылғысы мен жұмысын ұсыну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аспаны электрондық басқару түсінігі бар.
2. Акселератордың электрондық жетегін сипаттайды.
3. Электрогидравликалық және электрмеханикалық руль күшейткішін біледі.
4. Қозғалтқыштың газ тарату фазаларының автоматты өзгеру жүйесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 10) Электрлік іске қосу жүйесінің құрылғысы мен жұмыс принципін қағидатын түсінеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Статордың құрылымы мен жұмысы бойынша білімі бар.
2. Зәкір құрылғысы мен жұмысын сипаттайды.
3. Тарту релесінің құрылымы мен жұмысы бойынша білімді меңгерген.
4. Еркін жүріс муфтасының жалғастырғышының және жетекті тістегершіктің құрылғысы мен жұмысын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 11) Құрылғыны меңгеру және қосымша жабдықтың жұмысын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жетектерінің құрылғысы мен жұмысын сипаттайды.
2. Дыбыс және жарық сигнализациясының дабылының құрылымы мен жұмысы бойынша білімді меңгерген.
3. Климаттық қондырғылар-дың құрылысы мен жұмысын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 12) Қауіпсіздік жүйесінің құрылғысы мен жұмысын ұсынуға міндетті.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. SupplementaryRestraintSystem (қосымша ұстап тұру жүйесі) жүйелерінің құрылымы мен жұмысы бойынша білімді меңгерген.
2. AntilockBrakeSystem құрылғысы және жұмысы бойынша білімі бар
(тежегіштерінің блоктауға қарсы жүйесі) және ElectronicStabilityProgramme (курстық тұрақтылығын тұрақтандырудың электрондық жүйесі).
Оқыту нәтижесі: 13) Монтаждау-бөлшектеу жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Монтаждау-бөлшектеу жұмыстарының әдістерін меңгерген: элементтік, тораптық және блоктық.
2. Қауіпсіздік талаптарын сақтайды, монтаждау-бөлшектеу жұмыстарын жүргізу кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады
3. Монтаждау-бөлшектеу жұмыстарын жүргізу кезінде дайындық негізгі және қоры-тынды операцияларды жүргізе алады:
КҚ 3. Автомобильдердің электр жабдықтары мен электрондық жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КМ 03. Автомобильдердің электр жабдықтары мен электрондық жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
Бұл модуль автомобильдердің электр жабдықтарын диагностикалауды орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: автомобильдердің құрылысы, автомобильді пайдалану материалдары, электрондық жабдықтар негіздерімен автомобильдердің электр жабдықтары. Модульді оқу кезінде білім алушылар құрал-саймандардың, жабдықтардың жарамдылығы мен функционалдығын анықтауды; автомобильдерге техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізу үшін техникалық құжаттамаға сәйкес талап етілетін сапа мен санның шығыс материалдарын таңдауды; автомобильдің электр тізбектерінің параметрлерін өлшеуді; өлшеу аспаптарын пайдалануды; автомобильдердің электр және электрондық жүйелері элементтерінің жағдайын тексеруді; ақаулы бөлшектерді анықтауды және алмастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электрмен жабдықтау жүйесіне және оталдыру жүйесіне техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
Электр жабдықтарын диагностикалау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Кәсіби дағдыларды меңгеру және бекіту бойынша практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аккумуляторлық батарея-ларға техникалық қызмет көр-сетуді орындайды.

2. Выполняет техническое обслуживание генераторов переменного тока.
3. Выполняет диагностику и ремонт бесконтактной системы зажигания.
4. Соединяет детали и узлы приборов электрооборудования по электромонтажным схемам.
5. Разделывает, сращивает, изолирует и паяет провода с приборами и агрегатами электрооборудования.
Результат обучения: 2) Проводить техническое обслуживание и ремонт системы электрического пуска.
Критерии оценки:
1. Выполняет техническое обслуживание стартеров.
2. Выполняет ремонт стартеров.
Результат обучения: 3) Проводить ремонт системы освещения, световой и звуковой сигнализации, стеклоочистителей.
Критерии оценки:
1. Выполняет ремонт световых приборов и световой сигнализации.
2. Выполняет ремонт звукового сигнала, стеклоочистителя.
Результат обучения: 4) Устанавливать дополнительное оборудование
Критерии оценки:
1.Выполняет установку
дневных ходовых огней, камеры заднего вида, парктроников, акустических и видеосистемы.
2. Выполняет установку автосигнализации.
Результат обучения: 5) Проводить диагностику электронной системы управления двигателем.
Критерии оценки:
1. Характеризует устройство и работу системы центрального одноточечного впрыска топлива.
2. Обладает знаниями по устройству и работе системы многоточечного распределенного впрыска топлива.
3. Владеет знаниями по устройству и работе системы прерывистого непосредственного впрыска топлива.
4. Понимает устройство и работу системы с турбонаддувом в системе впрыска топлива.
5. Имеет представление по устройству и работе исполнительных механизмов в системе впрыска.
6. Обладает знаниями по системе впрыска дизельного топлива Common Rail.
7. Определяет работу датчиков электронных систем управления.
ПК 4. Выполнять практические работы по ремонту автомобильного электрооборудования
ПМ 04. Выполнение практических работ по ремонту автомобильного электрооборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для работы в качестве электрика по ремонту автомобильного электрооборудования и сдачи квалификационного экзамена.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию выполнения диагностики электрооборудования и электронных систем автомобилей; технологию выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту электрооборудования и электронных систем автомобилей согласно технологической документации.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить диагностику, техническое обслуживание подвижного состава; выполнять ремонтные работы.
Результат обучения: 1) Выполнять практические работы по ремонту автомобильного электрооборудования.
Квалификационная практика
(Практика на получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:

2. Айнымалы ток генераторла-рына техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
3. От алдырудың байланыссыз жүйесін диагностикалау мен жөндеуді орындайды.
4. Электржабдықтар аспап-тарының бөлшектері мен тораптарын электр монтаждау схемалары сызбалары бойынша қосады.
5. Электр жабдығының аспаптары мен агрегаттары бар сымдарды бөледі, тұтасты-рады, оқшаулайды және босатады.
Оқыту нәтижесі: 2) Электрлік іске қосу жүйесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Стартерлерге техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
2. Стартерлерді жөндеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарықтандыру жүйесін, жарық және дыбыс сигнализациясын, шыны тазалағыштарды жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жарық аспаптары мен жарық сигнализациясын жөндеуді орындайды.
2. Дыбыс сигналын, шыны тазалағышты жөндеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Қосымша жабдықты орнату
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Күндізгі жүру оттарын, артқы көрініс камераларын, парктрониктерді, акустикалық және бейне жүйелерді орнатуды орындайды.
2. Автодабылдаманы орнатуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Қозғалтқышты басқарудың электрондық жүйесіне диагностика жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отынды орталық бір нүктелі бүрку жүйесінің құрылымы мен жұмысын сипаттайды.
2. Отынды көп нүктелі тарату бүрку жүйесінің құрылымы мен жұмысы бойынша білімі бар.
3. Отынды үзік тікелей бүрку жүйесінің құрылымы мен жұмысы бойынша білімі бар.
4. Отынды бүрку жүйесіндегі турбонаддувпен жүйенің құрылымы мен жұмысын түсінеді.
5. Бүрку жүйесінде атқару механизмдерінің құрылымы мен жұмысы жөнінде түсінігі бар.
6. Common Rail дизель отынын бүрку жүйесі бойынша білімі бар
7. Электрондық басқару жүйелерінің сездіргілерінің жұмысын анықтайды.
КҚ 4. Автомобиль электр жабдықтарын жөндеу бойынша практикалық жұмыстарды орындау
КМ 04. Автомобиль электр жабдықтарын жөндеу бойынша практикалық жұмыстарды жүргізу
Бұл модуль автомо-биль электр жабдық-тарын жөндеу бойын-ша электрик ретінде жұмыс істеу және біліктілік емтиханын тапсыру үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәти-жесінде білім алушы-лар мыналарды меңгереді: автомобильдердің электр жабдықтары мен электрондық жүйелерінің диагностикасын орындау технологиясы; технологиялық құжаттамаға сәйкес автомобильдердің электр жабдықтары мен электрондық жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау технологиясы.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету, диагностика жүргізу; жөндеу жұмыстарын орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Автомобиль электр жабдықтарын жөндеу бойынша электрик біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау.
Біліктілік практикасы
(Жұмыс біліктілігін алуға кәсіптік практика)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет навыками проведения диагностических работ.
2. Выполняет техническое обслуживание и текущий ремонт электрооборудования.
3. Выполняет техническое обслуживание и текущий ремонт приборов системы питания.
4. Выполняет техническое обслуживание и текущий ремонт и электронных систем автомобилей согласно технологической документации.
7. Владеет навыками работы с оборудованием.
Квалификация "120104 2 Контролер технического состояния автотранспортных средств"
ПК 5. Осуществлять проверки технического состояния и контроль технического обслуживания автотранспортных средств .
ПМ 05. Проведение проверки технического состояния и контроля технического обслуживания автотранспортных средств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения контроля и проверки технического состояния автотранспортных средств.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы технического обслуживания автотранспорта, средства и технологию диагностирования и основные положения технической механики. При изучении модуля обучающиеся учатся осуществлять контроль и проверку технического состояния автотранспортных средств для обеспечения безопасности дорожного движения.
Результат обучения: 1) Понимать основы технического обслуживания автотранспорта.
Техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта
Средства и технология диагностирования
Основы технической механики
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает назначение и условия эксплуатации автомобилей, основные показатели технического состояния автотранспортных средств, влияющих на безопасность дорожного движения и экологию.
2. Характеризует методы и средства контроля технического состояния автомобилей.
3. Определяет основные положения технического обслуживания автомобилей.
4. Характеризует основные методы контроля за сроками/графиками проведения технического обслуживания (предпродажное, в период обкатки, периодическое, перед консервацией) и плановых ремонтов автотранспортных средств.
5. Применяет требования нормативных правовых и нормативных технических актов по техническому обслуживанию и ремонту автотранспортных средств.
6. Применяет нормативные правовые и нормативные акты в области безопасности дорожного движения на автомобильном транспорте, в том числе Закона Республики Казахстан о дорожном движении, правил дорожного движения и основных положений по допуску автотранспортных средств к эксплуатации.
7. Соблюдает требования безопасности, охраны труда при проведении работ по контролю и проверке технического состояния автотранспортных средств.
Результат обучения: 2) Осуществлять проверку технического состояния и контроль технического обслуживания двигателя.
Критерии оценки:

1. Диагностикалық жұмыстарды жүргізу дағдыларын меңгерген.
2. Электр жабдығына техника-лық қызмет көрсетуді және ағымдағы жөндеуді орындайды айды.
3. Қуаттау жүйесі аспаптарына техникалық қызмет көрсетуді және ағымдағы жөндеуді орындайды.
4. Технологиялық құжаттамаға сәйкес автомобильдердің электрондық жүйелеріне техникалық қызмет көрсету мен ағымдағы жөндеуді орындайды.
5. Жабдықтармен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
Біліктілігі "120104 2 Автокөлік құралдарының техникалық жай-күйін бақылаушы"
КҚ 5. Автокөлік құралдарының техникалық жай-күйін тексеруді және техникалық қызмет көрсетуді бақылауды жүзеге асыру
КМ 05. Автокөлік құралдарының техникалық жай-күйіне тексеру жүргізу және техникалық қызмет көрсетуді бақылау
Бұл модуль автокөлік құралдарының техникалық жай-күйін бақылау мен тексеруді орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мына-ларды меңгереді: автокөлікке техни-калық қызмет көрсету негіздері, диагностикалау құралдары мен технологиясы және техникалық механи-каның негізгі ереже-лері. Модульді оқу кезінде білім алушылар жол қозғалысы қауіпсіз-дігін қамтамасыз ету үшін автокөлік құрал-дарының техникалық жағдайын бақылауды және тексеруді жүзеге асыруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Автокөлікке техникалық қызмет көрсету негіздерін түсіну.
Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Диагностикалаудың құралдары мен технологиясы
Техникалық механика негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобильдердің мақсаты мен пайдалану шарттарын, жол қозғалысы қауіпсіздігіне және экологияға әсер ететін автокөлік құралдарының техникалық жай-күйінің негізгі көрсеткіштерін түсінеді.
2. Автомобильдердің техникалық жағдайын бақылау әдістері мен құралдарын сипаттайды.
3. Автомобильдерге техникалық қызмет көрсетудің негізгі ережелерін анықтайды.
4. Автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету (сату алдындағы, сынау кезеңінде, мерзімдік, консер-вациялау алдында) және жоспарлы жөндеу жүргізу мерзімдерін/кестелерін бақылаудың негізгі әдістерін сипаттайды
5. Автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша нормативтік құқықтық және нормативтік техникалық актілердің талаптарын қолданады
6. Автомобиль көлігіндегі жол жүрісі қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық және нормативтік актілерді, оның ішінде жол жүрісі туралы Қазақстан Республикасының Заңын, жол жүрісі ережелерін және авто-көлік құралдарын пайдалануға жіберу жөніндегі негізгі ере-желерді қолданады
7. Автокөлік құралдарының техникалық жағдайын бақылау және тексеру бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік, еңбекті қорғау талаптарын сақтайды
Оқыту нәтижесі: 2) Қозғалтқыштың техникалық жай-күйін тексеруді және техникалық қызмет көрсетуді бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выявляет возможные неисправности двигателя и его систем.
2. Контролирует выполнение технического обслуживания двигателя.
3. Контролирует выполнение технического обслуживания системы охлаждения.
4. Контролирует выполнение технического обслуживания системы смазки.
5. Контролирует выполнение технического обслуживания системы питания.
Результат обучения: 3) Осуществлять проверку технического состояния и контроль технического обслуживания трансмиссии.
Критерии оценки:
1. Контролирует выполнение технического обслуживания сцепления.
2. Контролирует выполнение технического обслуживания коробок передач.
3. Контролирует выполнение технического обслуживания карданной передачи.
4. Контролирует выполнение технического обслуживания главной передачи.
Результат обучения: 4) Осуществлять проверку технического состояния и контроль технического обслуживания ходовой части и кузовов.
Критерии оценки:
1. Выявляет возможные отказы и неисправности кузовов, оборудования кузовов.
2. Контролирует выполнение технического обслуживания ходовой части.
3. Контролирует выполнение технического обслуживания специального оборудования.
Результат обучения: 5) Осуществлять проверку технического состояния и контроль технического обслуживания механизмов управления.
Критерии оценки:
1. Выявляет возможные отказы и неисправности механизмов управления.
2. Контролирует выполнение технического обслуживание рулевого управления.
3. Контролирует выполнение технического обслуживания тормозной системы.
Результат обучения: 6) Оформлять документацию по результатам проверки и контроля автотранспортных средств.
Критерии оценки:
1. Оформляет документацию по результатам проверок (акты осмотра, дефектные акты и другие)
2. Оформляет документацию на повреждения и заявки на ремонт или устранение неисправностей с их соответствующей регистрацией
3. Оформляет документацию на сдачу транспортных средств в капитальный ремонт и приемку транспортных средств из капитального ремонта.
Результат обучения: 7) Проводит диагностирование технического состояния автотранспортных средств, агрегатов, узлов и деталей.
Критерии оценки:
1. Применяет терминологию в области диагностирования.
2. Классифицирует виды и методы диагностирования.
3.Описывает виды и значения параметров при диагностировании.
4. Выбирает диагностическое оборудование и инструменты и методы контроля для установления действительного технического состояния автотранспортных средств.
5. Характеризует диагностирование технического состояния автотранспортных средств.

1. Қозғалтқыштың және оның жүйелерінің ықтимал ақауларын анықтайды.
2. Қозғалтқышқа техникалық қызмет көрсетудің орындалуын бақылайды.
3. Салқындату жүйесіне техникалық қызмет көрсетудің орындалуын бақылайды.
4. Майлау жүйесіне техникалық қызмет көрсетудің орын-далуын бақылайды.
5. Қуаттау жүйесіне техникалық қызмет көрсетудің орындалуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Трансмиссияның техникалық жай-күйін тексеруді және техникалық қызмет көрсетуді бақылауды жүзеге асыруға міндетті.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ілінісуге техникалық қызмет көрсетудің орындалуын бақылайды.
2. Беріліс қораптарына техникалық қызмет көрсетуді бақылайды.
3. Кардан берілісіне техникалық қызмет көрсетудің орындалуын бақылайды.
4. Басты берілістің техникалық қызмет көрсетуін бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жүріс бөлігі мен шанақтар-дың техникалық жай-күйін тексеруді және техникалық қызмет көрсетуді бақылауды жүзеге асыруға міндетті.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шанақтардың, шанақ жабдықтарының ықтимал істен шығуы мен ақаулықтарын анықтайды.
2. Жүріс бөлігіне техникалық қызмет көрсетудің орындалуын бақылайды.
3. Арнайы жабдыққа техникалық қызмет көрсетудің орындалуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Басқару тетіктерінің техникалық жай-күйін тексеруді және техникалық қызмет көрсетуді бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Басқару механизмдерінің ықтимал істен шығуы мен ақаулықтарын таниды.
2. Рульдік басқаруға техникалық қызмет көрсетудің орындалуын бақылайды.
3. Тежегіш жүйесіне техникалық қызмет көрсетудің орындалуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Автокөлік құралдарын тексеру және бақылау нәтижелері бойынша құжаттаманы ресімдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тексеру нәтижелері бойынша құжаттаманы ресімдейді (қарау актілері, ақау актілері және басқалар)
2. Тиісті түрде тіркей отырып, ақауларға арналған құжаттаманы және жөндеуге немесе ақауларды жоюға арналған өтінімдерді ресімдейді
3. Көлік құралдарын бөгде жөндеуге тапсыру және көлік құралдарын күрделі жөндеу-ден қабылдау құжаттамасын ресімдейді
Оқыту нәтижесі: 7) Автокөлік құралдарының, агрегаттардың, тораптар мен бөлшектердің техникалық жай-күйіне диагностика жүргізеді
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Диагностика саласында терминологияны қолданады
2. Диагностикалаудың түрлері мен әдістерін жіктейді
3. Диагностикалау кезінде параметрлердің түрлері мен мәнін сипаттайды
4. Автокөлік құралдарының нақты техникалық жай-күйін белгілеу үшін диагностикалық жабдықтар мен құралдарды және бақылау әдістерін таңдайды.
5. Автокөлік құралдарының техникалық жай-күйін диагностикалауды сипаттайды

6. Характеризует диагностирование автомобилей на постах общей и поэлементной диагностики.
7. Понимает организацию диагностирования на автопредприятиях.
8. Понимает организацию диагностирования на станциях технического обслуживания.
Результат обучения: 8) Применять технологии компьютерной диагностики.
Критерии оценки:
1. Характеризует диагностирование двигателя.
2. Характеризует диагностирование системы охлаждения.
3. Определяет диагностирование системы смазки.
4. Определяет диагностирование системы питания бензиновых двигателей.
5. Понимает диагностирование дизельных двигателей.
6. Понимает диагностирование системы питания газобаллонных автомобилей.
7. Характеризует диагностирование трансмиссии.
8. Характеризует диагностирование ходовой части.
9. Обладает знаниями по диагностированию рулевого управления.
10. Понимает диагностирование тормозной системы.
Результат обучения: 9) Применять основные законы твердого тела.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные понятия и аксиомы статики.
2. Определяет плоскую систему сходящихся сил.
3. Понимает плоскую систему произвольно расположенных сил.
4. Представляет условия центра тяжести.
5. Определяет устойчивость равновесия.
6. Характеризует основные понятия кинематики.
7. Понимает механические передачи.
8. Имеет представление составления кинематических схем механических передач.
Результат обучения: 10) Применять методы расчета элементов конструкций на прочность, жесткость и устойчивость.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками расчета на растяжение-сжатие.
2. Владеет навыками расчета на срез и смятие, изгиб, кручение.
3. Имеет понятие о действии динамических и повторно- переменных нагрузок.
Результат обучения: 11) Применять основные положения о деталях машин.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды соединений деталей.
2. Владеет методами расчета соединения деталей.
3. Понимает механические передачи.
4. Имеет представления о подшипниках скольжения и качения.
ПК 6. Проводит контроль технического состояния автотранспортных средств перед выходом на линию и после прибытия с линии.
ПМ 06. Проведение контроля технического состояния автотранспортных средств перед выходом на линию и после прибытия с линии.
.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для контроля технического состояния автотранспортных средств перед выходом на линию и после прибытия с линии
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают порядок проведения предрейсового (предсменного) технического осмотра автотранспортных средств перед выпуском на линию и приемку транспорта с линии, оформления соответствующей документации. При изучении модуля обучающиеся учатся
проводить предрейсовый технического осмотра автотранспортных средств перед выпуском на линию и приемку транспорта с линии.
Результат обучения: 1) Представлять порядок выпуска автотранспортных средств на линию и приемки с линии.
Техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта
Правила дорожного движения и безопасность движения
Профессиональная практика
Критерии оценки:

6. Жалпы және элементтік диагностика бекеттерінде автомобильдердің диагностикасын сипаттайды.
7. Автокөлік құралдарының диагностикалауды ұйымдастыруды түсінеді.
8. Диагностикалауды ұйымдастыруды түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 8) Компьютерлік диагностика технологиясын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қозғалтқышты диагностикалауды сипаттайды.
2. Салқындату жүйесін диагностикалауды сипаттайды.
3. Майлау жүйесін диагностикалауды анықтайды.
4. Бензинді қозғалтқыштардың ққуаттау жүйесін диагностикалауды анықтайды.
5. Дизельді қозғалтқыштардың диагностикасын түсінеді.
6. Газбаллонды автомо-бильдердің қоректендіру жүйесін диагностикалауды түсінеді.
7. Трансмиссияның диагнос-тикасын сипаттайды.
8. Жүріс бөлігін диагностикалауды сипаттайды.
9. Рульдік басқаруды диагностикалау бойынша білімі бар.
10. Тежегіш жүйесінің диагностикасын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 9) Қатты заттың негізгі заңдарын қолданыңыз.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Статиканың негізгі ұғым-дары мен аксиомаларын сипаттайды.
2. Жинақталатын күштердің жазық жүйесін анықтайды.
3. Еркін орналасқан күштердің жазық жүйесін түсінеді.
4. Ауырлық орталығының шарттарын ұсынады.
5. Тепе-теңдік тұрақтылығын анықтайды.
6. Кинематиканың негізгі ұғымдарын сипаттайды
7. Механикалық берілістерді түсінеді.
8. Механикалық берілістердің кинематикалық сызбаларын құрастыру түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 10) Беріктік, қаттылық және тұрақтылық үшін құрылымдық элементтерді есептеу әдістерін қолданыңыз.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Созылу-сығуды есептеу дағдыларын меңгерген.
2. Ол ығысу мен ұсақтауды, иілуді және бұралуды есептеуде шебер.
3. Динамикалық және қайта айнымалы жүктемелердің әрекеті туралы түсінігі бар.
Оқу нәтижесі 11) Машина бөлшектері туралы негізгі ережелерді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлшектерді қосу түрлерін сипаттайды.
2. Бөлшектерді жалғауды есептеу әдістерін біледі.
3. Механикалық берілістерді түсінеді.
4. Сырғанау және тербелу мойынтіректері туралы түсініктері бар.
КҚ 6. Жолға шығар алдында және жолдан келгеннен кейін автокөлік құралдарының техникалық жай-күйіне бақылау жүргізеді
КМ 06. Жолға шығар алдында және жолдан келгеннен кейін автокөлік құралдарының техникалық жай-күйіне бақылау жүргізу
Бұл модуль жолға шығар алдында және жолдан келгеннен кейін автокөлік құралдарының техникалық жай-күйін бақылау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар жолға шығар алдында автокөлік құралдарын рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық байқаудан өткізу және көлікті желіден қабылдау, тиісті құжаттаманы ресімдеу тәртібін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар
жолға шығар алдында автокөлік құралдарын рейс алдындағы техникалық қарап тексеруді және көлікті желіден қабылдауды жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Автокөлік құралдарын жолға шығару және желіден қабылдау тәртібін ұсыну
Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Жол қозғалысы ережелері және қозғалыс қауіпсіздігі
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует основные критерии выпуска транспорта на линию и приемки с линии, требования к автотранспорту, к водителю.
2. Характеризует порядок работ и участников при контроле технического состояния автотранспортных средств перед выходом на линию и после прибытия с линии.
3. Проводит инструктаж с водителями по критериям выпуска транспорта на линию и приемки с линии
4. Соблюдает требования по безопасности и охране труда при проведении контроля технического состояния автотранспортных средств перед выходом на линию и после прибытия с линии.
Результат обучения: 2) Проводить предрейсовый (предсменный) технический осмотр автотранспортных средств перед выпуском на линию и приемку транспорта с линии.
Критерии оценки:
1. Проводит осмотр внешнего вида, проверку технического состояния и комплектацию, проверку показателей датчиков.
2. Характеризует неисправности и повреждения или других отклонений, для безопасной эксплуатации автомобиля.
3. Оформляет документацию по контролю технического состояния при выпуске и возвращении автомобилей с линии, путевую документацию.
Результат обучения: 3) Проводить инструктаж с водителями по техническому обслуживанию, эксплуатации и ремонту автотранспортных средств, безопасности дорожного движения на автомобильном транспорте.
Критерии оценки:
1. Характеризует обязанности водителей и пешеходов.
2. Определяет предупреждающие знаки, знаки приоритета, запрещающие знаки.
3. Определяет информационно-указательные знаки, предписывающие знаки, знаки дополнительной информации.
4. Характеризует дорожные разметки, сигналы светофора и жесты регулировщика.
5. Понимает применение спец. сигналов и знака аварийной остановки.
6. Определяет маневрирование и расположения транспортных средств.
7. Характеризует правила проезда регулируемых и не регулируемых перекрестков.
8. Характеризует правило проезда пешеходных переходов.
9. Характеризует правило проезда железнодорожных переездов.
10. Характеризует движение по автомагистралям и в жилых зонах.
11. Понимает пользование внешними световыми приборами.
12. Характеризует буксировку транспортных средств.
13. Использует правила перевозка людей и грузов.
Результат обучения: 4) Понимать факторы, оказывающие влияние на дорожно-транспортные происшествия.
Критерии оценки:
1. Понимает классификацию дорожно-транспортные происшествия.
2. Понимает анализ причины дорожно-транспортные происшествия.
Результат обучения: 6) Применять основы медицинских знаний.
Критерии оценки:
1. Понимает психофизические основы труда водителя.

1. Көлікті желіге шығарудың және желіден қабылдаудың негізгі критерийлерін, автокөлікке, жүргізушіге қойылатын талаптарды сипаттайды
2. Жолға шығар алдында және жолдан келгеннен кейін автокөлік құралдарының техникалық жай-күйін бақылау кезінде жұмыстар мен қатысушылардың тәртібін сипаттайды.
3. Жүргізушілермен көлікті желіге шығару және желіден қабылдау өлшемдері бойынша нұсқама өткізеді
4. Жолға шығар алдында және жолдан келгеннен кейін автокөлік құралдарының техникалық жай-күйіне бақылау жүргізу кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарды сақтайды
Оқыту нәтижесі: 2) Жолға шығар алдында автокөлік құралдарын рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық қарап тексеруді және көлікті желіден қабылдауды жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сыртқы түрін тексеруді, техникалық жай-күйін тексеруді және жинақталуын, сездіргілердің көрсеткіштерін тексеруді жүргізеді
2. Автомобильді қауіпсіз пайдалану үшін қажетті ақаулар мен бұзылуларды немесе басқа да ауытқуларды сипаттайды
3. Автомобильдерді желіден шығару және қайтару кезінде техникалық жай-күйін бақылау бойынша құжаттаманы, жол құжаттамасын ресімдейді
Оқыту нәтижесі: 3) Жүргізушілермен автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету, пайдалану және жөндеу, автомобиль көлігіндегі жол қозғалысы қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық жүргізу,
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүргізушілер мен жаяу жүргіншілердің міндеттерін сипаттайды.
2. Ескерту белгілерін, басымдық белгілерін, тыйым салу белгілерін анықтайды.
3. Ақпараттық-көрсеткіш белгілерін, нұсқамалық белгілерді, қосымша ақпарат белгілерін анықтайды.
4. Жол белгілерін, бағдаршам сигналдарын және реттеушінің қимылдарын сипаттайды.
5. Арнайы сигналдарды және авариялық тоқтау белгісін қолдануды түсінеді.
6. Көлік құралдарының маневр жасауын және орналасуын анықтайды.
7. Реттелетін және реттелмейтін жол қиылыстарынан өту ережелерін сипаттайды.
8. Жаяу жүргіншілер өткелдерінің өту ережесін сипаттайды.
9. Темір жол өткелдерінің өту ережесін сипаттайды.
10. Автомагистральдар мен тұрғын аймақтардағы қозғалысты сипаттайды.
11. Сыртқы жарық құралдарын пайдалануды түсінеді.
12. Көлік құралдарын тіркеп сүйреуді сипаттайды.
13. Адамдар мен жүктерді тасымалдау ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жол-көлік оқиғасыға әсер ететін факторларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жол-көлік оқиғасы сыныптамасын түсінеді.
2. Жол-көлік оқиғасы себептерін талдауды түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Медициналық білім негіздерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүргізуші еңбегінің психофизикалық негіздерін түсінеді.

2. Владеет знаниями основы анатомии и физиологии человека.
3. Распознает состояния, опасные для жизни.
4. Имеет понятия о первой доврачебной помощи лицам, пострадавшим при дорожно-транспортном происшествии.
5. Соблюдает последовательность действий при оказании первой помощи пострадавшим при дорожно-транспортном происшествии.
6. Оказывает первую помощь при несчастных случаях на дороге.
ПК 7. Контролировать и принимать узлы и агрегаты автотранспортных средств после ремонта и окончательной сборки
ПМ 07. Контроль и приемка узлов и агрегатов автотранспортных средств после ремонта и окончательной сборки
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения контроля и оценивания качества работ после выполнения технического обслуживания и ремонта автотранспортных средств.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают ремонт автотранспорта и теорию автомобилей и двигателей.
При изучении модуля обучающиеся учатся осуществлять ремонт автотранспорта и теории автомобилей и двигателей.
Результат обучения: 1) Представлять основы авторемонтного производства.
Ремонт автотранспорта
Теория автомобилей и двигателей
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует общее положение по ремонту автомобилей.
2. Характеризует основы организаций ремонта автомобилей.
Результат обучения: 2) Описывать технологию капитального ремонта автомобилей.
Критерии оценки:
1. Понимает разборку автомобилей и агрегатов.
2. Понимает дефектовку и сортировку деталей.
3. Характеризует сборку и испытание агрегатов.
Результат обучения: 3) Владеть способами восстановления деталей.
Критерии оценки:
1. Характеризует классификацию способов восстановления деталей.
2. Понимает восстановление деталей слесарно – механической обработкой.
3. Имеет представление восстановления деталей способом пластического деформирования.
4. Определяет восстановление деталей сваркой и наплавкой.
5. Определяет восстановление деталей гальваническими покрытиями.
6. Характеризует применение лакокрасочных
7. Владеет знаниями по восстановлению деталей с применением синтетических материалов.
Результат обучения: 4) Представлять основы технологии ремонта деталей, узлов и приборов.
Критерии оценки:
1. Характеризует общее положение технологических процессов.
2. Определяет ремонт основных деталей двигателя.
3. Понимает ремонт узлов и приборов системы охлаждения и смазки.
4. Определяет ремонт узлов и приборов системы питания.

2. Адам анатомиясы мен физиологиясы негіздерін меңгерген
3. Өмірге қауіпті жағдайларды таниды
4. Жол-көлік оқиғасы кезінде зардап шеккен адамдарға алғашқы дәрігерлік көмек көрсету туралы түсінігі бар
5. Жол-көлік оқиғасы кезінде зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету кезіндегі іс-қимыл реттілігін сақтайды
6. Жолдағы жазатайым оқиғалар кезінде алғашқы көмек көрсетеді.
КҚ 7. Автокөлік құралдарының тораптары мен агрегаттарын жөндеу және түпкілікті құрастырудан кейін бақылау және қабылдау
КМ 07. Автокөлік құралдарының тораптары мен агрегаттарын жөндеуден және түпкілікті құрастырғаннан кейін бақылау және қабылдау
Бұл модуль автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындағаннан кейін
жұмыс сапасын бақылау және бағалау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: автокөлікті жөндеу және автомобильдер мен қозғалтқыштардың теориясы
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар автокөлікті жөндеу және автомобильдер мен қозғалтқыштардың теориясы
Оқыту нәтижесі: 1) Автожөндеу өндірісінің негіздерін білу.
Автокөлікті жөндеу
Автомобильдер мен қозғалтқыштар теориясы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобильдерді жөндеу бойынша жалпы жағдайды сипаттайды.
2. Автомобильдерді жөндеуді ұйымдастыру негіздерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Автомобильдерді күрделі жөндеу технологиясының негіздерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобильдерді және агрегаттарды бөлшектеуді түсінеді.
2. Бөлшектердің ақауын және сұрыпталуын түсінеді.
3. Агрегаттарды құрастыру мен сынауды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бөлшектерді қалпына келтіру тәсілдерін білу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлшектерді қалпына келтіру тәсілдерінің жіктелуін сипаттайды.
2. Бөлшектерді слесарлық-механикалық өңдеу арқылы қалпына келтіруді түсінеді.
3. Пластикалық деформация тәсілімен бөлшектерді қалпына келтіру түсінігі бар.
4. Бөлшектерді дәнекерлеу және балқытумен қалпына келтіруді анықтайды.
5. Бөлшектерді гальваникалық жабындармен қалпына келтіруді анықтайды.
6. Лак-бояу қолдануын сипаттайды
7. Синтетикалық материалдарды қолдана отырып, бөлшектерді қалпына келтіру бойынша білімді меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 4) Бөлшектерді, тораптар мен аспаптарды жөндеу технологиясының негіздерін ұсыну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық процестердің жалпы жағдайын сипаттайды.
2. Қозғалтқыштың негізгі бөлшектерін жөндеуді анықтайды.
3. Салқындату және майлау жүйесінің тораптары мен аспаптарын жөндеуді түсінеді.
4. Қуаттау жүйесінің тораптары мен аспаптарын жөндеуді анықтайды.

5. Понимает ремонт деталей трасмиссии.
6. Владеет знаниями по ремонту деталей ходовой части и механизмов управления.
7. Понимает ремонт кузавов и кабин.
Результат обучения: 5) Характеризовать положения о теории автомобиля, конструкцию автомобиля, основы теории двигателя внутреннего сгорания.
Критерии оценки:
1. Понимает основные законы технической термодинамики.
2. Определяет кинематику, динамику и уравновешивания поршневых двигателей.
3. Владеет знаниями по устройству гидротрансформатора.
4. Характеризует устройство гидромеханической коробки передач.
5. Характеризует устройство двухдискового сцепления роботизированной коробки передач.
6. Имеет представление по устройству роботизированной коробки передач.
7. Характеризует устройство вариативной коробки передач.
8. Понимает устройство муфты Haldex и электромуфты.
9. Определяет особенность конструкции дифференциалов и разновидности блокировки.
10. Характеризует пневматическую и электромагнитную подвеску.
11. Определяет эксплуатационный расход топлива.
12. Понимает условия устойчивости автомобиля.
13. Понимает управляемость автомобиля.
14. Характеризует условия проходимости автомобиля.
ПК 8. Выполнять практические работы по контролю технического состояния автотранспортных средств
ПМ 08. Выполнение практических работ по контролю технического состояния автотранспортных средств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для работы в качестве контролера технического состояния автотранспортных средств и сдачи квалификационного экзамена.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают диагностирование технического состояния автомобиля.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить диагностику; определять соответствие технических характеристик автомобиля, предъявляемым требованиям; определять неисправности агрегатов автомобилей.
Результат обучения: 1) Выполнять практические работы по контролю технического состояния автотранспортных средств.
Квалификационная практика
(Практика на получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:
1. Осуществляет контроль по диагностики автомобилей.
2. Производит технический контроль по техническому обслуживанию автомобилей.
3.Определяет техническое состояние автомобиля.
4.Выявляет контроль неисправностей узлов и агрегатов автомобилей.
5.Осуществляет контроль ремонта узлов и агрегатов автомобилей.
Квалификация "120112 3 Техник – механик"
ПК 9. Осуществлять организацию и контроль деятельности по техническому обслуживанию и ремонту автотранспортных средств
ПМ 09. Организация и контроль деятельности по техническому обслуживанию и ремонту автотранспортных средств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации и контроля деятельности по техническому обслуживанию и ремонту автотранспортных средств.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта,
средства и технологию диагностирования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: техническому обслуживанию и ремонту автомобильного транспорта и использовать средства диагностирования для диагностики автомобиля.
Результат обучения: 1) Представлять основы проектирования производственных зон и участков автотранспортных предприятий и станций технического обслуживания.
Техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта
Средства и технология диагностирования
Критерии оценки:

5. Трасмиссия бөлшектерін жөндеуді түсінеді
6. Басқару маханизмдері мен жүріс бөлігінің бөлшектерін жөндеу бойынша білімді меңгерген.
7. Шанақ пен кабиналарды жөндеуді түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Автомобиль теориясы, автомобиль конструкциясы, іштен жану қозғалтқышының теориясының негіздері туралы ережелерді білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық термодинамика негіздерін түсінеді.
2. Поршеньді қозғалтқыштардың кинематикасын, динамикасын және теңдеуін анықтайды.
3. Гидротрансформатордың құрылысы бойынша білімі бар
4. Гидромеханикалық беріліс қорабының құрылысын сипаттайды
5. Роботталған беріліс қорабының екі дискілі ілініс құрылғысын сипаттайды.
6. Роботталған беріліс қорабы құрылғысы бойынша түсінігі бар
7. Вариаторлық беріліс қорабының құрылымын сипаттайды
8. Haldex муфтасы мен электромуфтаның құрылымын түсінеді
9. Дифференциалдар конструкциясының ерекшелігі мен блоктау түрлерін анықтайды
10. Пневматикалық және электромагниттік аспаны сипаттайды.
11. Отынның пайдалану шығынын анықтайды.
12. Автокөлік тұрақтылығының шарттарын түсінеді
13. Автомобильдің басқарылуын түсінеді.
14. Автомобильдің өту шарттарын сипаттайды.
КҚ 8. Көлік құралдарының техникалық жағдайын бақылау бойынша практикалық жұмыстар орындау
КМ 08. Көлік құралдарының техникалық жағдайын бақылау бойынша практикалық жұмыс
Бұл модуль автокөлік құралдарының техникалық жай-күйін бақылаушы ретінде жұмыс істеу және біліктілік емтиханын тапсыру үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: автомобильдің техникалық жағдайын диагностикалау;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
диагностика жүргізу, автомобильдің техникалық сипаттамаларының қойылатын талаптарға сәйкестігін анықтау; автомобиль агрегаттарының ақауларын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Автокөлік құралдарының техникалық жай-күйін бақылаушы біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау.
Біліктілік практикасы
(Жұмыс біліктілігін алуға кәсіптік практика)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобильдерді диагностикалау бойынша бақылауды жүзеге асырады.
2. Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету бойынша техникалық бақылау жүргізеді.
3. Автомобильдің техникалық жағдайын анықтайды.
4. Автомобильдердің тораптары мен агрегаттарының ақауларын бақылауды анықтайды.
5. Автомобильдердің тораптары мен агрегаттарын жөндеуді бақылауды жүзеге асырады.
Біліктілігі "120112 3 Техник-механик"
КҚ 9. Автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі қызметті ұйымдастыру мен бақылауды жүзеге асыру
КМ 09. Автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша қызметті ұйымдастыру және бақылау
Бұл модуль автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша қызметті ұйымдастыру және бақылау үшін білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: автокөліктерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу диагностикалаудың құралдары мен технологиясы.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу және автомобильді диагностикалау үшін диагностикалау құралдарын пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Автокөлік кәсіпорынның және техникалық қызмет станциясының өндірістік аймақтары мен учаскелерін жобалау негіздерін ұсыну.
Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Диагностикалаудың құралдары мен технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает виды работ при проведении технического обслуживания и ремонта автотранспорта.
2. Способен провести расчет площадей для организации зон технического обслуживания и ремонта автотранспорта.
3. Понимает потребности в оснащении оборудованием зон технического обслуживания и ремонта автотранспорта.
4. Проводит расчеты по персоналу зон технического обслуживания и ремонта автотранспорта.
Результат обучения: 2) Представлять организацию и управление производством технического обслуживания и ремонта автомобилей.
Критерии оценки:
1. Оценивает трудоемкость проведения регламентных работ при техническом обслуживании автомобилей.
2. Понимает последовательность выполнения работ при техническом обслуживании и ремонте автомобилей.
3. Представляет порядок составления технологических карт при проведении технического обслуживания и ремонта автомобилей.
4. Находит пути оптимизации процессов технического обслуживания и ремонта автомобилей.
Результат обучения: 3) Представлять основы организации хранения автомобилей, запасных частей и эксплуатационных материалов.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования правил по хранению автомобилей.
2. Понимает современные методы хранения и учета запасных частей.
3. Способен организовать консервацию автомобилей на период длительного хранения.
4) Результат обучения:
Представлять современные средства диагностирования.
Критерии оценки:
1. Использует перечень приборов для диагностики работоспособности систем автомобиля.
2. Осуществляет техническое обслуживание средств диагностирования автомобилей.
ПК 10. Осуществлять разработку и применять логистические операции
ПМ 10. Разработка и применение логистических операций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для разработки и применения логических операций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают разработку и применение логических операций.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять транспортную логистику.
Результат обучения:1) Понимать применение автомобильного транспорта в логистических системах.
Транспортная логистика
Критерии оценки:
1. Понимает понятие и задачи транспортной логистики.
2. Отслеживает требования к логистической организации перевозочного процесса и условия ее реализации.
3. Работает с участниками рынка автотранспортных услуг по перевозке грузов и пассажиров.
Результат обучения: 2) Применять принципы организации автомобильных перевозок.
Критерии оценки

1. Автокөлікке техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу кезіндегі жұмыс түрлерін түсінеді.
2. Автокөліктің техникалық қызмет көрсету және жөндеу аймақтарын ұйымдастыру үшін қажетті алаңдарды есептеуді жүргізуге қабілетті.
3. Автокөлік техникалық қызмет көрсету және жөндеу аймақтарын жабдықтармен жабдықтау қажеттілігін түсінеді.
4. Автокөліктің техникалық қызмет көрсету және жөндеу аймақтарындағы қажетті персонал бойынша есеп жүргізуге қабілетті.
Оқыту нәтижесі: 2) Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу өндірісін ұйымдастыру мен басқаруды ұсыну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде регламенттік жұмыстарды жүргізудің еңбек жұмсалымын бағалайды.
2. Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде жұмыстарды орындау кезектілігін түсінеді.
3. Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу кезінде технологиялық карталарды жасау тәртібін ұсынады.
4. Автомобильдердің техникалық қызмет көрсету және жөндеу процестерін оңтайландыру жолдарын табады.
Оқыту нәтижесі: 3) Автомобильдерді, қосалқы бөлшектер мен пайдалану материалдарын сақтауды ұйымдастыру негіздерін ұсыну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобильдерді сақтау ережелерінің талаптарын сақтайды.
2. Қосалқы бөлшектерді сақтау мен есепке алудың қазіргі заманғы әдістерін түсінеді.
3. Ұзақ уақыт сақтау кезінде автомобильдерді консервациялауды ұйымдастыруға қабілетті.
4) Оқыту нәтижесі: Диагностикалаудың қазіргі заманғы құралдарын ұсыну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобиль жүйесінің жұмысқа қабілеттілігін анықтау үшін аспаптар тізімін қолданады.
2. Автомобильдерді диагностикалау құралдарына техникалық қызмет көрсету жүзеге асырады.
КҚ 10. Логистикалық операцияларды әзірлеу және қолдану.
КМ 10. Логистикалық операцияларды жасау және қолдану.
Бұл модуль логикалық операцияларды әзірлеу және қолдануға арналған білімді, білік пен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: логикалық операцияларды жасау және қолдану. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: көлік логистикасын қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Логистикалық жүйелерде автомобиль көлігін қолдануды түсіну.
Көлік логистикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көлік логистикасының түсінігі мен міндеттерін түсінеді.
2. Тасымалдау үдерісін логистикалық ұйымдастыруға қойылатын талаптарды және оны іске асыру шарттарын қадағалайды.
3 Жүк және жолаушыларды тасымалдау бойынша автокөлік қызметтері нарығына қатысушылармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Автомобиль тасымалдарын ұйымдастыру қағидаттарын қолдану.
Бағалау өлшемшарттары

1. Характеризует принципы организации диспетчерского управления.
2. Учитывает особенности организации перевозок грузов.
3. Применяет основы организации транспортно-экспедиционного обслуживания предприятий и населения.
Результат обучения: 3) Характеризовать назначение склада в логистической цепи.
Критерии оценки:
1. Владеет системой физического распределения товара.
2. Понимает складскую переработку товара.
3.Владеет основами управление складом.
ПК 11. Планировать деятельность по техническому обслуживанию и ремонту систем, узлов и двигателей автомобилей
ПМ 11. Планирование деятельности по техническому обслуживанию и ремонту систем, узлов и двигателей автомобилей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для планирования деятельности по техническому обслуживанию и ремонту систем, узлов и двигателей автомобилей
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: экономику производства; автоматизированные системы управления.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить экономический анализ работы; внедрять в производственные процессы технического обслуживания и ремонта автоматизированные системы управления.
Результат обучения:1) Понимать основы системы планово-предупредительного ремонта и технического обслуживания автотранспорта.
Экономика производства
Автоматизированные системы управления
Критерии оценки:
1. Характеризует принципы проведения расчета пробегов автомобилей до очередного технического обслуживания.
2. Соизмеряет затраты предприятия на техническое обслуживание и ремонт с общими расходами .
3. Понимает преимущества организации системы технического обслуживания и ремонта на предприятии.
Результат обучения: 2) Владеть основами экономики предприятия.
Критерии оценки:
1. Определяет формирование себестоимости работ и услуг предприятия.
2. Понимает порядок расчета прибыли предприятия.
3. Понимает систему формирования фонда оплаты труда и зарплаты.
4. Представляет уровень налоговых отчислений предприятия.
Результат обучения: 3) Осуществлять экономический анализ работы подразделения.
Критерии оценки:
1. Понимает основные расходные статьи деятельности подразделения.
2. Понимает долю формирования прибыли предприятия за счет работы подразделения.
3. Предлагает пути повышения эффективности работы подразделения.
Результат обучения: 4) Заполнять документы по ведению экономического делопроизводства.
Критерии оценки:
1. Перечисляет перечень утвержденного документооборота предприятия.

1. Диспетчерлік басқаруды ұйымдастыру принциптерін сипаттайды
2. Жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру ерекшеліктерін ескереді
3. Кәсіпорындар мен халыққа көліктік-экспедициялық қызмет көрсетуді ұйымдастыру негіздерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Логистикалық тізбектегі қойманың арналымын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тауарды физикалық бөлу жүйесін меңгерген.
2. Тауарды қоймалық өңдеуді түсінеді.
3. Қойманы басқару негіздерін меңгерген.
КҚ 11. Автомобиль жүйелеріне, тораптары мен қозғалтқыштарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі қызметті жоспарлау
КМ 11. Автомобиль жүйелеріне, тораптары мен қозғалтқыштарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі қызметті жоспарлау
Бұл модуль автомобильдердің жүйелеріне, тораптары мен қозғалтқыштарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша қызметті жоспарлау үшін білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: өндіріс экономикасы; басқарудың автоматтандырылған жүйелері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: жұмыстың экономикалық талдауын жүргізу, басқарудың автоматтандырылған жүйесін техникалық қызмет көрсету және жөндеу өндірістік процестеріне енгізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Автокөлікті жоспарлы-алдын ала жөндеу және техникалық қызмет көрсету жүйесінің негіздерін түсіну.
Өндіріс экономикасы
Басқарудың автоматтандырылған жүйелері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобильдердің кезекті техникалық қызмет көрсетуге дейінгі жүрісін есептеу қағидаларын сипаттайды.
2. Кәсіпорынның техникалық қызмет көрсету және жөндеу шығындарын жалпы шығындармен салыстырады.
3. Кәсіпорында техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесін ұйымдастырудың артықшылықтарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорын экономикасының негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның жұмысы мен қызметтерінің өзіндік құнын қалыптастыруды анықтайды.
2. Кәсіпорын пайдасын есептеу тәртібін түсінеді.
3. Еңбекақы және еңбекақы төлеу қорын қалыптастыру жүйесін түсінеді.
4. Кәсіпорынның салық аударымдарының деңгейін ұсынады.
Оқыту нәтижесі: 3) Бөлімшенің жұмысына экономикалық талдау жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлімше қызметінің негізгі шығыс баптарын түсінеді.
2. Бөлімшенің жұмысы есебінен кәсіпорынның пайдасын қалыптастыру үлесін түсінеді.
3. Бөлімше жұмысының тиімділігін арттыру жолдарын ұсынады.
Оқыту нәтижесі: 4) Экономикалық іс жүргізу жөніндегі құжаттарды толтыруға міндетті.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорын айналымының бекітілген құжаттарының тізбесін біледі.

2. Понимает сроки предоставления отчетных документов.
Результат обучения: 5) Владеть основами систем "Бережливого производства".
Критерии оценки:
1. Понимает инструменты системы "Бережливое производство".
2. Осознает преимущества работы предприятия в режиме "Бережливого производства".
Результат обучения : 6) Внедрять в производственные процессы технического обслуживания и ремонта автоматизацию систем управления.
Критерии оценки:
1. Характеризует преимущества внедрения систем автоматизации процессов управления по техническому обслуживанию и ремонту.
2. Характеризует этапы внедрения систем автоматизации процессов управления по техническому обслуживанию и ремонту.
Результат обучения: 7) Использовать в работе действующие инструкции и процедуры систем менеджмента по выполняемой работе.
Критерии оценки:
1. Характеризует процедуры систем менеджмента по выполняемой работе.
2. Понимает функциональные обязанности по обеспечению качества.
3. Владеет принципами функционирования системы управления качеством на предприятии на основе стандарта.
4. Понимает руководящие документы системы менеджмента.
ПК 12. Выполнять работы по техническому обслуживанию и ремонту подвижного состава автомобильного транспорта
ПМ 12. Преддипломная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для получения квалификации "Техник-механик".
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию и организацию производства;
сметную документацию на работы; контроль качества и учет объемов выполненных работ.
При изучении модуля обучающие учатся:
организовывать технологический процесс и руководить работами производственных подразделений;
составлять рабочую документацию.
Результат обучения: 1) Осуществлять техническое обслуживание и ремонт подвижного состава автомобильного транспорта.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает инструктаж по правилам техники безопасности.
2. Изучает работу отделов автосервисов.
3. Применяет действующие нормативные документы, касающиеся производственной деятельности.
4. Владеет навыком организации работ по техническому обслуживанию и ремонту подвижного состава автомобильного транспорта.
5. Осуществляет сбор, анализ и систематизацию данных, а также сопутствующую документацию с места прохождения практики для дальнейшей разработки отчета по практике.
6. Подготавливает отчет по практике и утверждает его у руководителя по практике от предприятия.
Примечание:
Использованные аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 28 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22

2. Есеп беру құжаттарын ұсыну мерзімін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 5) "Ұқыпты өндіріс" жүйесінің негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Үнемді өндіріс"жүйесінің құралдарын түсінеді.
2. "Ұқыпты өндіріс" режимінде кәсіпорын жұмысының артықшылығын сезінеді.
Оқыту нәтижесі: 6) ТҚ және Ж өндірістік процестеріне басқару жүйелерін автоматтандыруды енгізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша басқару процестерін автоматтандыру жүйесін енгізудің артықшылығын сипаттайды.
2. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша басқару процестерін автоматтандыру жүйесін енгізу кезеңдерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Орындалатын жұмыс бойынша қолданыстағы нұсқаулықтар мен менеджмент жүйелерінің рәсімдерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындалатын жұмыс бойынша менеджмент жүйесінің рәсімдерін сипаттайды.
2. Сапаны қамтамасыз ету бойынша функционалдық міндеттерді түсінеді.
3. Стандарт негізінде кәсіпорында сапаны басқару жүйесінің жұмыс істеу принциптерін меңгерген
4. Менеджмент жүйесінің басшылық құжаттарын біледі.
КҚ 12. "Техник-механик" біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
КМ 12. Диплом алды практика
Бұл модуль "Техник-механик" біліктілігін алуға қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: өндірісті ұйымдастыру және технологиясын;
сметалық құжаттаманы әзірлеу; орындалған жұмыстардың сапасын бақылау және көлемін есепке алу машықтарын үйренеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді:
технологиялық үдерісті ұйымдастыру және өндірістік бөлімшелердің жұмыстарын басқаруды;
жұмыс құжаттамасын құруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) "Техник-механик" біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынмен танысады.
2. Қауыпсыздық ережелері бойынша нұсқаманы сақтайды.
3. Автосервис бөлімдерінің жұмысын зерттейді.
Өндірістік қызметке қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды пайдаланады.
5. Автомобиль көлігінің жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру дағдысын меңгерген.
6. Қажетті деректерді, сондай-ақ практика бойынша есепті одан әрі әзірлеу үшін практикадан өту орнынан ілеспе құжаттаманы жинауды, талдауды және жүйелеуді жүзеге асырады.
7. Практика бойынша есеп дайындайды және оны кәсіпорыннан практика жетекшісінде бекітеді.
Ескертпе:
Пайдаланылған аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
28-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына

Приложение 245-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте"
Код и профиль образования: 1200000 - Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям).
Эксплуатация транспорта
Специальность: 1203000 - Организация перевозок и управление движением на
железнодорожном транспорте
Квалификация*: 120306 2 - Приемосдатчик груза и багажа

245-1қосымша
"Темір жол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 – Өндіру, монтаждау, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Көлікті пайдалану
Мамандығы:
1203000 - Темір жол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілігі*:
120306 2 - Жүк пен багажды қабылдап-тапсырушы

216
+
ПА 02
Промежуточная аттестация
72
ИА 02
Итоговая аттестация
36
Итого на обязательное обучение для уровня специалиста среднего звена
1440
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более четырех часов в неделю
ВСЕГО:
6588
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** ООД учебные заведения имеют право интегрировать в модули.
*** Учебные заведения имеют право перераспределить часы дипломного проектирования в профессиональные модули.
**** Распределение по семестрам осуществляется учебными заведениями самостоятельно.
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 29 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 245-2 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта
Специальность:
1203000 – Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
Квалификация*

216
+
АА 02
Аралық аттестаттау
72
ҚА 02
Қорытынды аттестаттау
36
Орта буын маманы деңгейі үшін міндетті оқыту бойынша жиыны
1440
Міндетті оқыту бойынша жиыны
5760
К
Консультациялар
Оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына төрт сағаттан артық емес
БАРЛЫҒЫ:
6588
Ескерту: * Берілген мамандықтың басқа біліктіліктеріне оқу мекемесі ұқсас тәсілдеме қолданып жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді ** ЖБП оқу мекемелері модульдерге біріктіре алады. *** Оқу мекемелері дипломдық жобалау сағаттарын кәсіптік модульдерге бөле алады. **** Семестр бойынша бөлуді оқу мекемелері дербес жүзеге асырады.
Қолданыстағы аббревиатуралар: ЖБП - жалпы білім беретін пәндер; БМ - базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер; БҰАМ - білім беру ұйымы анықтайтын модульдер; ДЖ - дипломдық жобалау; АА - аралық аттестаттау; ҚА - қорытынды аттестаттау; К - консультациялар; Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
29-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
245-2 қосымша
"Темір жол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, монтаждау, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Көлікті пайдалану
Мамандығы:
1203000 - Темір жол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілігі*:

4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "120701 2 – Отделочник волокна"
ПК 1. Проводить подготовительные работы к процессу отделения волокна
ПМ 01. Проведение подготовительных работ к процессу отделения волокна
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения подготовительных работ по отделению волокна.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: структуру производства; вопросы, связанные с охраной труда, электрической, пожарной и промышленной безопасностью; пожароопасные свойства сырца; применение средств индивидуальной защиты;
трудового законодательства Республики Казахстан;назначение и принцип работы технологического оборудования; причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний; опасные и вредные производственные факторы при проведении подготовительных работ по отделению волокна; физико-механические и физико-химические свойства сырца для отделения волокна; влияние влажности и засоренности на процесс отделения; порядок пуска оборудования для отделения волокна" основные правила пожарной безопасности при отделении волокна, качественные основные признаки сырья,
конструкцию и технические характеристики технологического оборудования, основные виды и процессы отделения волокна.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать правила пожарной безопасности, определять и сортировать сырье по качественным признакам, производить настройку оборудования на режим работы.
Результат обучения: 1) Соблюдать требования правил охраны труда, электрической, пожарной и промышленной безопасности, производственной санитарии при проведении подготовительных работ на производстве (цехах, участках) по отделению волокна.
Техника безопасности и охрана труда.
Физические методы определения свойств волокна.
Технологические машины.
Механизация трудоемких работ; Основы автоматизации технологических процессов;Технология первичной обработки волокнистых материалов; Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Критерии оценки:
1. Проводит осмотр и подготовку рабочего места согласно требованиям охраны труда и техники безопасности перед началом производственной смены.
2.Соблюдает меры безопасности и правила технической эксплуатации технологического оборудования.

4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
Кәсіптік модульдер
120701 2 – "Талшық өңдеуші" біліктілігі
КҚ 1. Талшықты ажырату үдерісіне дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 01. Талшықты ажырату үдерісіне дайындық жұмыстарын жүргізуі
Бұл модуль талшықты ажырату үдерісіне жабдықтар мен шикізатты дайындау үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: өндірістің структурасын, еңбек қорғау, электр және өрт қауіпсіздік қағидаларын, шикізаттың өрт қауіпті қасиеттерін, жеке қорғану құралдарын пайдалану, технологиялық жабдықтың арнауымен жұмыс істеу принципін,жазатайым оқиға және кәсібі сырқат пайда болу себептерін, талшықты ажырату бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпті және зиянды факторларын, талшық ажырату үшін шикізаттың физико-механикалық және физико-химикалық қасиеттерін, талшық ажырату үдерісіне ылғалдың және ластанудың әсерін, талшықты ажырату үшін жабдықты іске қосу тәртібін, талшықты ажырату кезіндегі өрт қауіпсіздік негізгі қағидаларын, шикізаттың негізгі сапалық белгілерін,
технологиялық жабдықтың құрылымы мен техникалық сипаттамаларын, талшықтың негізгі түрлері мен ажырату үдерістерін.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: іс жүзінде өрт қауіпсіздігі қағидаларын қолдану, шикізатты сапалық белгілері бойынша анықтау және сұрыптау, қажетті жұмыс режиміне жабдықты реттеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Талшықты ажырату өндіріс орындарында (цехтерде, бөлімдерде)дайындық:жұмыстарын жүргізу кезінде еңбек қорғау, электр, өрт және өндірістік қауіпсіздік, өндірістік санитария қағидаларын сақтау.
Техника қауіпсіздігі және еңбекті қорғау.
Талшық қасиеттерін анықтайтын физикалық әдістер.
Технологиялық машиналар.
Талшықты материалдарды алғашқы өңдеу технологиясы.
Автоматтандыру процесстердің негіздері.
Стандарттау, метрология және сертификаттау негіздері.
Ауыр жұмыстарды механикаландыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік ауысымы басталардан алдын еңбек қорғау және өрт қауіпсіздік қағидаларына сәйкес жұмыс орнын тексерип дайындық жүргізеді.
2. Технологиялық жабдықтарды техникалық пайдалану ережелерін және қауіпсіздік шараларын сақтайды.

3. Характеризует условия безопасной и эффективной эксплуатации технологического оборудования.
4. Соблюдает меры безопасности при работе с различными видами инструментов.
5. Применяет по назначению средства индивидуальной защиты.
6. Соблюдает правила пожарной безопасности на рабочем месте и при эксплуатации технологического оборудования.
7. Соблюдает требования, предъявляемые к рациональной организации труда на рабочем месте.
8. Соблюдает правила внутреннего трудового распорядка.
9. Соблюдает требования безопасного выполнения работ по отделению волокна.
Результат обучения: 2) Оказывать первую доврачебную медицинскую помощь.
Критерии оценки
1. Оказывает первую медицинскую помощь по остановке кровотечения.
2. Владеет навыками обработки и дезинфекции ран.
3. Накладывает повязку и жгут.
4. Умеет делать искусственное дыхание.
5. Оказывает первую медицинскую помощь при солнечных и тепловых ударах, электротравмах, ожогах.
6. Транспортирует пострадавших в медицинское заведение.
7. Своевременно сообщаетнепосредственному руководителю (начальнику смены) о произошедших с ним или другими работниками несчастных случаях, травмах и неисправностях оборудования на линиях по отделению волокна.
Результат обучения: 3) Сортировать сырье по качественным признакам.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные качества сырья: засоренность, влажность.
2. Сортирует сырье по влажности, засоренности.
3.Удаляет сырье повышенной влажности.
4. Имеет представление о производственных отходах;
5. Понимает влияние влажности и засоренности на процесс отделения волокна.
Результат обучения: 4) Готовить оборудование к процессу отделения волокна.
Критерии оценки:
1. Понимает взаимосвязь выбора режима работы на оборудовании от запланированного выхода конечной продукции.
2. Владеет информацией о конструкции и технических характеристиках технологического и вспомогательного оборудования.
3. Производит настройку оборудования на режим работы.
4. Совершает контрольный (холостой) запуск оборудования.
5. Владеет навыками по устранению и ремонту неполадок.
6. Проводит осмотр и подготавливает технологическое оборудование к эксплуатации;
7. Понимает взаимодействие и работу основных механизмов оборудования;
8. Запускает и останавливает, обслуживает технологическое оборудование, применяемое в технологическом процессе.
ПК 2. Вести технологический процесс отделения волокнистых материалов
ПМ 02. Ведение технологического процесса отделения волокнистых материалов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения технологического процесса отделения волокна различного волокнистого состава.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
особенности отделения волокон из сырья с различным волокнистым составом, процесс получения очищенного волокна, устройство узлов и механизмов технологического оборудования, назначение и принцип работы составных частей технологического оборудования установленный режим работы, технические характеристики, правила техники безопасности при работе на оборудовании и уходе за ним, назначение, конструкцию и принцип действия основного и вспомогательного оборудования, применяемого в технологическом процессе отделения волокна.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать на технологическом оборудовании, практическим навыкам по отделению и очистке волокна .
Результат обучения: 1) Владеет общими знаниями о технологическом процессе отделения волокна из сырья лубяных культур.
Технологические машины.
Технология первичной обработки волокнистых материалов.
Вентиляторы и пневмотранспортное оборудование.
Подъемно-транспортные механизмы и электрооборудование.
Эксплуатация и ремонт технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Владеет общей информацией о классификации и свойствах сырья лубяных культур.
2. Владеет общей информацией о назначении и сущности процесса отделения волокна из сырья лубяных культур.

3. Технологиялық жабдықтарды қауіпсіз және тиімді пайдалану шарттарын сипаттайды..
4. Әр-түрлі құрал-жабдықтарын пайдалану кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
5. Жеке қорғану құралдарын пайдаланады.
6. Жұмыс орнында және технологиялық жабдықтарын пайдалану кезінде өрт қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
7. Жұмыс орнында еңбекті тиімді ұйымдастыруына қойылатын талаптарын сақтайды.
8. Ішкі еңбек тәртіп ережелерін сақтайды.
9. Талшықты ажырату жқмыстары қауіпсіз орындалу үшін қойылатын талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету.
Бағалау өлшемшарттары
1. Қан кетуді тоқтату үшін алғашқы медициналық көмек корсету.
2. Жараны тазарту және дезинфекциялау дағдыны меңгеру.
3. Таңғыш пен бұрау салу.
4. Жасанды тыныс жасай алады.
5. Күн және ыстық өту, электр жарақат алу, күйік шалу кезінде алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
6. Зардап шеккендерді медициналық мекемеге тасымалдайды.
7. Талшық ажырату желідегі жабдықта ақау пайда болу, өзіне немесе басқа жқмысшыларына жазатайым оқиға болу,зақым келу кезінде тікелей бастығын (ауысым бастығын) хабардар ету шарт.
Оқыту нәтижесі: 3) Шикізатты сапалы белгілері бойынша сұрыптау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізаттың сапалық негізгі белгілерін сипаттайды: ластануы, ылғалдылығы.
2. Ыылғалдылығы, ластануы бойынша шикізатты сұрыптайды.
3. Ылғалдылығы жоғары шикізатын алып тастайды.
4. Өндіріс қалдықтары туралы мәліметті біледі.
5. Талшық ажырату үдерісіне ылғалдылықпен ластанудың әсерін туралы біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Талшық ажырату үдерісіне жабдықты жұмысқа дайындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықта қажетті жұмыс режимін таңдаудың түпкілікті бұйымның жоспарланған өнімімен өзара байланысын түсінеді.
2. Технологиялық және қосалқы жабдықтардың құрылымы мен техникалық сипаттамалары туралы ақпаратты біледі.
3. Қажетті жұмыс тәртібіне жабдықты реттеуді жүргізеді.
4. Жабдықты тексеру үшін (бос) іске қосуды жүргізеді.
5. Ақауларды жөндеу және жою дағдыларын меңгерген
6. Технологиялық жабдықты тексеріп пайдалануға дайындық жүргізеді.
7. Жабдықтағы негізгі механизмдердің өзара қатынасын және жұмысын түсінеді, біледі.
8. Технологиялық үдерісінде қолданылатын технологиялық жабдықты іске қосады, тоқтатады және күтім жасайды.
КҚ 2. Талшықты материалдарды ажырату технологиялық үдерісін жүргізу
КМ 02. Талшықты материалдарды ажырату технологиялық үдерісін жүргізуі
Бұл модуль құрамы әр түрлі талшықтарды ажырату технологиялық үдерісін жүргізу үшін қажет болатын білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді:
құрамы әр-түрлі талшықтарды ажырату ерекшелігін, тазартылған талшықты алу технологиялық үдерісін, технологиялық жабдықтағы буындармен механизмдердің құрылымын, технологиялық жабдықтағы құрамдас бөліктерінің арнауымен жұмыс принципін, орнатылған жұмыс тәртібін, техникалық сипаттамаларын, жабдықта жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техниканың ережелерін және жабдықты күтім жасау,талшықты ажырату технологиялық үдерісінде қолданылатын негізгі және қосалқы жабдықтың құрылымын және жұмыс істеу принципін.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: технологиялық жабдықтарда жұмыс істеу, талшықты ажырату және тазарту кезіндегі қолданылатын тәжіребелік дағдыларға .
Оқыту нәтижесі: 1) Тінті дақылдардан туратын шикізаттан талшықты ажырату технологиялық үдеріс туралы жалпы мағлуматтарды біледі.
Технологиялық машиналар.
Талшықты материалдарды алғашқы өңдеу технологиясы.
Желдеткіштер және және қысымдалған ауамен тасымалдау жабдықтары.
Көтергіш транспорттары механизмдері және электржабдықтары.
Технологиялық жабдықтарды пайдалану және жөндеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тінті дақылдардан туратын шикізатты жіктеу және қасиеттерін туралы жалпы мағлуматтарды біледі.
2. Тінті дақылдардан туратын шикізаттан талшықты ажырату үдерістің арнау және мәні туралы жалпы мағлуматтарды біледі.

3. Владеет общей информацией о назначении, конструкции и принципе действии оборудования при технологическом процессе отделении волокна из лубяного сырья.
Результат обучения: 2) Владеет практическими знаниями о назначении и сущности процесса отделения волокна из хлопка-сырца.
Критерии оценки:
1. Характеризует процесс образования и состав сырцового валика в рабочей камере оборудования.
2. Характеризует взаимодействие сырцового валика с пилами в процессе отделения волокна.
3. Понимает зависимость количественного и качественного выхода волокна от характеристик сырцового валика: скорость вращения, волокнистость, плотность, масса.
4. Проводит процесс выделения семян из сырцового валика.
5. Проводит процесс перемещения волокна из рабочей камеры через приемную горловину в волокноочиститель.
Результат обучения: 3) Проводить процесс очистки волокна на специальных волокноочистителях.
Критерии оценки:
1.Понимает назначение и сущность процесса очистки волокна.
2. Владеет информацией об устройстве, принципе действия, технических параметрах применяемого оборудования.
3. Проводит аэродинамическую регулировку пневмосистемы и запуск волокноочистителя. 4) . Владеет сведениями о неисправностях волокноочистителей и путях их устранения.
5. Выполняет технологический процесс очистки волокна на обслуживаемом оборудовании.
ПК 3. Вести контроль технологических параметров процесса.
ПМ 03. Контроль технологических параметров процесса отделения волокна
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, е для проведения контроля над технологическими параметрами процесса отделения волокна.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: правила эксплуатации технологического оборудования; основные неполадки в работе технологического оборудования и пути их устранения; требования к соблюдению технологического режима; виды нарушений технологического режима и пути их исправления.
При изучении модуля обучающиеся учатся: устранять факторы технического и технологического характера, влияющие на качество выпускаемой продукции.
Результат обучения: 1) Устранять обнаруженные недостатки в работе технологических машин.
Технология первичной обработки волокнистых материалов.
Эксплуатация и ремонт технологического оборудования.
Критерии оценки:
1.Обладает информацией о правилах эксплуатации технологического оборудования.
2.Наблюдает за состоянием и смазкой трущихся узлов: втулок, подшипников на валу.
3. Наблюдает и контролирует состояние гибких передач в технологическом оборудовании: ремней, тросов, цепей.
4. Регулирует зазоры между рабочими органами оборудования.

3. Тінті дақылдардан туратын шикізаттан талшықты ажырату үдерісінде қолданылатын жабдықтың арнауы, құрылымы және жұмыс істеу принципі туралы жалпы мағлуматтарды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Шитті мақтадан талшық ажырату үдерістің мәні және арнауы туралы тәжіребелік білімін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтың жұмыс камерасында шикізат массасының құрамасын және пайда болу үдерісін сипаттайды..
2. Талшықты ажырату үдерісінде шикізат массасының және ара тісті дискілердің өзара қатынасын сипаттайды.
3. Талшықтың сандық және сапалы шығуы шикізат массасының көрсеткіштеріне (айналу жылдамдығы, талшықтылығы, нығыздығы, салмағы) байланысты екенін біледі.
4. Шикізат массасынан шитті ажырату үдерісін жүргізеді.
5. Талшық тазалағыштың ішіне қабылдағыш мойын арқылы жұмыс камерасынан талшық қозғалыс үдерісін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Арнайы талшық тазалағыштарда талшықты тазарту үдерісін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Талшықты тазарту үдерісін мәнімен арнауын түсінеді.
2. Қолданылатын жабдықтың құрылымы, жұмыс істеу принципі, техникалық көрсеткіштері туралы мағлуматтарды меңгерген.
3. Қысымдалған ауа жүйесіне аэродинамикалық реттеу жүргізу және талшық тазалағышты іске қосу.
4. Талшық тазалағыштардың ақауларын және оларды жою жолдары туралы мәліметтерді меңгереді.
5. Талшықты тазарту үдерісін жүргізеді.
КҚ 3. Үдерістің технологиялық параметрлеріне бақылау жүргізу
КМ 03. Талшықты ажырату үдерісінің технологиялық параметрлерін бақылау
Бұл модуль талшықты ажырату үдерісінің технологиялық параметрлеріне бақылау жүргізу үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: технологиялық жабдықты пайдалану қағидасын; технологиялық жабдықтың жұмысындағы негізгі ақаулықтар және оларды жою жолдары; технологиялық режимді сақтауға қойылатын талаптар; технологиялық режимнің бұзылу түрлері және оларды түзету жолдары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: шығарылатын өнімнің сапасына әсер ететін техникалық және технологиялық сипаттағы факторларды жою.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық машиналардың жұмысындағы анықталған кемшіліктерді жою.
Талшықты материалдарды алғашқы өңдеу технологиясы.
Технологиялық жабдықтарды пайдалану және жөндеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық жабдықты пайдалану қағидалары туралы ақпаратты меңгерген.
2. Үйкелетін түйіндердің жай-күйін және майлауын бақылайды: біліктегі төлкелер, мойынтіректер.
3. Технологиялық жабдықтағы иілгіш берілістердің жағдайын тексереді және бақылайды: белдіктер, сымарқандар, шынжырлар.
4. Жабдықтың жұмыс органдары арасындағы саңылауларды реттейді.

5. Участвует в ликвидации намотов и забивок в технологическом оборудовании.
6. Участвует в чистке и смене пил и решеток технологического оборудования.
Результат обучения: 2) Устраняет нарушения технологического режима отделения волокна..
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о факторах, которые служат причиной нарушения технологического режима.
2. Характеризует режимы обработки сырья в зависимости от его свойств.
3. Контролирует влажность хлопка-сырца.
4. Регулирует подачу хлопка-сырца в зависимости от плотности сырцового валика.
5. Регулирует остаточную волокнистость. хлопковых семян.
ПК 4. Выполняет работу отделочника волокна
ПМ 04. Выполнение работы отделочника волокна
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения работы отделочника волокна, направлен на закрепление профессиональных компетенций, отвечающих современным требованиям производства отделения волокна, подготовку к сдаче квалификационного экзамена и получение квалификации "Отделочник волокна".
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: требования технической документации на производство работ; нормы, правила и стандарты по отделению волокна; способы устранения дефектов в процессе производства работ; закрепляют, расширяют и систематизируют знания, умения и навыки; приобретают практический опыт профессиональной деятельности в условиях трудового коллектива.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
Результат обучения: 1) Осваивает практические приемы обслуживания технологического оборудования при процессе отделения волокна.
Технологические машины.
Технология первичной обработки волокнистых материалов.
Эксплуатация и ремонт технологического оборудования.
Профессиональная практика на получение рабочей квалификации.
Критерии оценки:
1. Изучает рабочие инструкции по обслуживанию технологического оборудования.
2. Подготавливает технологические машины в зависимости т режима обработки.
3. Владеет знаниями о правилах эксплуатации технологического оборудования.
4. Участвует в устранении обнаруженных недостатков в работе технологического оборудования.
Результат обучения: 2) Осваивает практические приемы работы при технологическом процессе отделения волокна.
Критерии оценки:
1.Изучает производственный регламент и параметры оптимального режима отделения волокна.
2. Владеет сведениями об основных свойствах и качественных признаках, стандартах и нормах сырья, волокна и волокнистых отходов.
3. Осваивает методы контроля и регулировки технологического процесса отделения волокна.
Квалификация "120704 2 – Оператор линтерного оборудования"
ПК 5. Проводить подготовительные работы к процессу линтерования
ПМ 05. Проведение подготовительных работ к процессу линтерования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения: подготовительных работ к проведению процесса линтерования.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные правила пожарной безопасности при процессе линтерования, основные сведения о процессе линтерования, общую характеристику видов и процессов линтерования, параметры оптимального режима процесса линтерования и делинтерования, основные элементы линтерных установок.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать на практике общие нормы пожарной безопасности; контролировать величины зазоров между рабочими органами обслуживаемых машин; в зависимости от нужного режима линтерования, регулировать зазоры колосников между зубьями пил линтерного оборудования.
Результат обучения: 1) Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии, правил электрической, пожарной и промышленной безопасности при проведении подготовительных работ к процессу линтерования
Техника безопасности и охрана труда.
Технология первичной обработки волокнистых материалов.
Технологические машины.
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Физические методы определения свойств волокна
Критерии оценки:

5. Технологиялық жабдықтағы ораулар мен бітеулерді жоюға қатысады.
6. Технологиялық жабдықтағы ара тісті дискілерді және торларды тазалау және ауыстыру жұмыстарына қатысады
Оқыту нәтижесі: 2) Талшықты ажырату үдерісінің технологиялық тәртіптің бұзылуын жояды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық тәртіптің бұзылуына себеп болатын факторлар туралы ақпаратты меңгерген.
2. Шикізаттың қасиеттеріне байланысты оның өңдеу тәртібін сипаттайды.
3. Мақта шикізатының ылғылдылығын бақылайды.
4. Шикізат массаның нығыздығына байланысты мақта шикізатының берілісін реттейді.
5. Мақта шиттерінің қалдық талшылығын реттейді.
КҚ 4. Талшық өңдеушінің жұмысын атқару
КМ 04. Талшық өңдеушінің жұмысын атқаруы
Бұл модуль талшық өңдеушінің жұмысын атқару үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды, талшық ажырату өндірісіне қойылатын заманауи талаптарына сай келетін кәсібі құзереттілікті бекіту үшін, біліктілік сынақ тапсыруға дайындалу және "Талшық өңдеуші" біліктілікті алу үшін арналған.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: жұмыс өңдеу үшін техникалық құжаттаманың талаптарын, талшық ажырату бойынша нормаларды, ережелерді, стандарттарды, жұмыс қңдеу барысында ақауларды жою жолдарын, білімдерді, икемдерді мен дағдыларды кеңейтеді, бекітеді және жүйелетеді, кәсібі қызметтің іс жүзіндегі тәжіребені игереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Талшық ажырату кезінде технологиялық жабдыққа күтім жасауды іс жүзінде әрекеттерді меңгереді.
Талшықты материалдарды алғашқы өңдеу технологиясы.
Технологиялық машиналар.
Технологиялық жабдықтарды пайдалану және жөндеу.
Жұмыс біліктілігін алуға кәсіптік тәжірибе.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық жабдыққа күтім жасау бойынша жұмыс нұсқауларды зерттейді.
2. Өңдеу тәртібіне байланысты технологиялық жабдықты дайындайды.
3. Технологиялық жабдықты пайдалану ережелерін біледі.
4. Технологиялық жабдықтың жұмысында пайда болған ақауларын жоюына қатысады.
Оқыту нәтижесі: 2) Талшық ажырату технологиялық үдеріс кезіндегі жұмыс жасау іс жүзінде әрекеттерді меңгереді .
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік регламентті және талшық ажырату тиімді тәртібінің параметрлерін зерттейді.
2. Шикізатының, талшықтың, талшықты қалдықтарының негізгі қасиеттерін, сапалы белгілерін, стандартарын, нормаларын туралы мәліметтерді біледі..
3. Талшық ажырату технологиялық үдерісті бақылау және реттеу әдістерді меңгереді.
"120704 2 - Линтер жабдықтарының операторы " біліктілігі
КҚ 5. Линтерлеу үдерісіне дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 05. Линтерлеу үдерісіне дайындық жұмыстарын жүргізуі
Бұл модуль линтерлеу үдерісін жүргізуге дайындық жұмыстарын жүргізу үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: линтерлеу үдерісінде өрт қауіпсіздігінің негізгі қағидаларын, линтерлеу үдерісі туралы негізгі мәліметтерін, линтерлеу түрлері мен үдерістерінің жалпы сипаттамасы, линтерлеу және делинтерлеу үдерісінің оңтайлы режимінің параметрлері, линтер қондырғыларының негізгі элементтері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: іс жүзінде өрт қауіпсіздігінің жалпы нормаларын қолдану; қызмет көрсететін машиналардың жұмыс органдары арасындағы саңылаулардың шамасын бақылау; линтерлеудің қажетті режиміне байланысты, линтерлік жабдықтың арасы арасындағы масақ тесіктерді реттеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Линтерлеу үдерісін жүргізу үшіндайындық:жұмыстарын жүргізу кезінде еңбек қорғау, электр, өрт және өндірістік қауіпсіздік, өндірістік санитария қағидаларын сақтау.
Техника қауіпсіздігі және еңбекті қорғау.
Талшықты материалдарды алғашқы өңдеу технологиясы.
Технологиялық машиналар.
Стандарттау,
метрология және сертификаттау негіздері.
Талшық қасиеттерін анықтайтын физикалық әдістер.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Очищает рабочее место, обслуживаемое оборудование от пыли.
2. Использует по назначению индивидуальные средства защиты.
3.Проводит осмотр и подготовку рабочего места согласно требованиям охраны труда и техники безопасности перед началом выполнения задач, связанных с профессиональной деятельностью.
4.Соблюдает правила технической эксплуатации линтерного оборудования и меры безопасности.
5.Характеризует условия безопасной и эффективной эксплуатации технологичес-кого оборудования.
6.Соблюдает меры безопасности при работе с различными видами инструментов.
7. Применяет средства индивидуальной защиты.
8. Соблюдает правила пожарной безопасности.
9. Соблюдает требования, предъявляемые к рациональной организации труда на рабочем месте.
Результат обучения: 2) Устанавливать параметры в соответствии с технологическим режимом
Критерии оценки:
1. Владеет основными сведениями о процессе линтерования
2. Понимает устройство и принцип работы линтерного оборудования
3. Характеризует технологические параметры в зависимости от состояния сырья
4. Определяет величины зазоров между рабочими органами обслуживаемых машин.
5.Соблюдает аэродинамический режим.
6. Владеет навыками загрузки питателя
7. Определяет готовность и исправность оборудования.
8. Понимает зависимость выбора режима работы на оборудовании от характеристики хлопковых семян
9. Производит настройку оборудования на режим линтерования и делинтерования хлопковых семян.
10. Совершает контрольный (холостой) запуск оборудования.
11Владеет навыками по устранению и ремонту неполадок.
12. Понимает характеристики
хлопковых семян.
13. Понимает стандарты на хлопок-сырец и хлопок-волокно, линт, семена.
14. Определяет тип и сорт хлопка-сырца.
ПК 6. Вести технологический процесс линтерования семян
ПМ 06. Ведение технологического процесса линтерования семян
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, е для проведения технологического процесса линтерования семян.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: последовательные стадии непрерывного технологического процесса линтерования семян хлопчатника;устройство узлов и механизмов линтерного оборудования, назначение и принцип работы составных частей линтерного оборудования установленный режим работы технические характеристики, правила техники безопасности при работе на оборудовании и уходе за ним, устройство, технические характеристики и принцип работы составных частей линтерного оборудования, общее устройство и правила эксплуатации винтового конвейера и элеватора, назначение, устройство и правила эксплуатации открытого или закрытого хранилища.
При изучении модуля обучающиеся учатся: вырабатывать линт из хлопковых семян разного типа на линтерном оборудовании; регулировать режим линтерования и делинтерования хлопковых семян в зависимости от их показателей, обеспечивать транспортирование оголенных семян через винтовой конвейер или элеватор в открытое или закрытое хранилище..
Результат обучения: 1) Соблюдать непрерывный технологический режим транспортировки семян после джинирования через питатель линтерной машины в ее рабочую камеру.
Технология первичной обработки волокнистых материалов.
Технологические машины.
Вентиляторы и пневмотранспортное оборудование.
Подъемно-транспортные механизмы и электрооборудование.
Автоматизация производственных процессов.
Критерии оценки:

1. Жұмыс орнын, қызмет көрсетілетін жабдықты шаңнан тазартады.
2. Жеке қорғау құралдарын пайдаланады.
3. Өндірістік ауысымы басталардан алдын еңбек қорғау және өрт қауіпсіздік қағидаларына сәйкес жұмыс орнын тексерип дайындық жүргізеді.
4. Технологиялық жабдықтарды техникалық пайдалану ережелерін және қауіпсіздік шараларын сақтайды.
5. Технологиялық жабдықтарды қауіпсіз және тиімді пайдалану шарттарын сипаттайды..
6. Әр-түрлі құрал-жабдықтарын пайдалану кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
7. Жеке қорғау құралдарын пайдаланады.
8. Жұмыс орнында еңбекті тиімді ұйымдастыруына қойылатын талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қажетті жұмыс тәртібіне сәйкес параметрлерді орнатады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Линтерлеу үдеріс туралы негізгі мәліметтердә меңгереді.
2. Линтерлеу жабдықтың құрылымын және жұмыс істеу принципін біледі.
3. Шикізаттың жағдайына байланысты технологиялық параметрлерді сипаттайды.
4. Қызмет көрсетілген жабдықтағы жұмыс органдарының арасындағы саңылаудың көлемін анықтайды.
5. Аэродинамикалық тәртіпті сақтайды.
6. Қоректендіргішті жүктеу дағдыны атқарады.
7. Жабдықтың дайындылығын және жарамдылығын анықтайды.
8. Жабдықта қажетті жұмыс тәртібін таңдау мақта шитінің сипаттамаларына байланысты екенін түсінеді.
9. Мақта шитіні линтерлеу және делинтерлеу қажетті жұмыс тәртібіне келтіру үшін жабдықты реттейді.
10. Жабдықты тексеру үшін (бос) іске қосуды жүргізеді.
11. Қажет болған жағдайда ақаулықтарды жояды.
12. Мақта шитінің сипаттамаларын біледі.
13. Мақта шикізатының, мақта талшығының, линт және шитінің стандарттарын біледі.
14. Мақта шикізатының типін және сұрыбын анықтайды.
КҚ 6. Линтерлеудің технологиялық үдерісін жүргізу
КМ 06. Линтерлеудің технологиялық үдерісін жүргізуі
Бұл модуль линтерлеудің технологиялық үдерісін жүргізу үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: линтерлеудің үздіксіз технологиялық үдерісінің тізбекті сатыларын, линтер жабдығының құрамдас бөліктерінің құрылымын, техникалық сипаттамаларын және жұмыс істеу принципін,бұрандалы конвейер және элеватордың жалпы құрылымын және жұмыс істеу принципін, ашық алаңмен жабық қоймалардың арнауын, құрылымын және пайдалану ережелерін.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: түрлі типтегі мақта шиттерінен линт өңдеу; мақта шитінің көрсеткіштеріне байланысты линтерлеу және делинтерлеу жұмыс тәртібін реттеу, ашық аландарға немесе жабық қоймаларға бұрандалы конвейер немесе элеватор арқылы жаңалаштанған шиттерді тасымалдау қамтамасыз етуді..
Оқыту нәтижесі: 1) Линтерлеу машинанасыңдағы қоректендіргіш арқылы жұмыс камерасына джиндеуден кейін шитті үздіксіз технологиялық тасымалдаудың режимін сақтау.
Талшықты материалдарды алғашқы өңдеу технологиясы.
Технологиялық машиналар.
Желдеткіштер және және қысымдалған ауамен тасымалдау жабдықтары.
Көтергіш транспорттары механизмдері және электржабдықтары.
Автоматтандыру процесстердің негіздері.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет знаниями о составных частях питателя линтерной машины и их назначении: распределительный шнек, питающий барабан, магнитный уловитель, импульсный вариатор.
2. Характеризует устройство и принцип работы составных частей питателя.
3. Характеризует взаимосвязь работы питателя с плотностью семенного валика в рабочей камере.
Результат обучения: 2) Выделять мелкий сор через перфорированную сетку в сорный шнек.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение колкового барабана, перфорированной сетки и сорного шнека
2. Характеризует устройство и принцип работы колкового барабана, перфорированной сетки, сорного шнека.
3. Соблюдает непрерывный технологический режим линтерования для последующего вывода примесей из сорного шнека через пневмотранспорт.
Результат обучения: 3) Следить за
состоянием семенного валика в рабочей камере линтерной машины.
Критерии оценки:
1. Объясняет технологичес-кую схему движения семян линта
2. Понимает назначение рабочей камеры линтерной машины
3.Объясняет влияние плотности семенного валика на течение технологического режима линтерования.
4. Характеризует назначение устройство и принцип работы составных частей рабочей камеры линтерной машины
5. Обеспечивает оптимальную плотность сменного валика, регулируя пропускную способность линтерной машины.
Результат обучения: 4) Обеспечивать скорость воздуха при входе из сопла для камер с верхним съемом линта в пределах нормы.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о конструктивных и функциональных параметрах воздухосъемной камеры.
2. Регулирует ширину щели сопла.
Результат обучения: 5) Собирать оголенные семена в сборный семенной шнек
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о подразделении семян на технические и посевные типы хлопковых семян.
2. Характеризует устройство и принцип работы колосников, лотка для линтерованных семян и сборного семенного шнека.
3. Соблюдает непрерывный технологический режим транспортировки технических семян на хранение.
4. Соблюдает непрерывный технологический режим транспортировки посевных семян для дальнейшей обработки в цех для обеззараживания.
Результат обучения: 6) Собирать улюк и сорные примеси в улючном шнеке.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о видах волокнистых отходов и технических требованиях, предъявляемых к ним
2. . Характеризует устройство и принцип работы улючного шнека, улючного козырька.
3. Соблюдает стадию выделения улюка и сорных примесей в непрерывном технологическом процессе линтерования с последующим выводом с улючного шнека через пневмотранспорт.
Результат обучения: 7) Обеспечивать транспортирование оголенных семян через винтовой конвейер или элеватор в открытое или закрытое хранилище.
Критерии оценки:

1. Линтерлеу машинасындағы қоректендіргішінің құрамдас бөліктері және арнауы туралы біледі: таратқыш бұранда, қоректендіретін барабан, магниттік ұстағыш, импульстік вариатор.
2. Қоректендіргіштің құрамдас бөліктерінің құрылымы мен жұмыс принципін сипаттайды.
3. Қоректендіргіштің жұмысын жұмыс камерасындағы шит біліктің тығыздығымен өзара байланысын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Майда қоқыстың перфорацияланған тор арқылы қоқыс шнегіне түсуі.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазықшалы барабанның, перфорацияланған тор мен қоқыс шнектің арнауы туралы біледі.
2. Қазықшалы барабанның, перфорацияланған тор мен қоқыс шнектің құрылымын мен жұмыс принципін сипаттайды.
3. Қысымдалған ауа арқылы қоқыс шнектің ішінен лас араласпаларды шығару үшін линтерлеудің үздіксіз технологиялық тәртібін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс камерасындағы шит біліктің жай-күйін бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шит, линт қозғалысының технологиялық сызбасы туралы біледі.
2. Линтерлеу машинасындағы жұмыс камерасының арнауын біледі.
3. Линтерлеу технологиялық үрдісінің ағысына шит біліктін тығыздығының әсерін түсінеді.
4. Қоректендіргіштің құрамдас бөліктерінің құрылымы мен жұмыс принципін сипаттайды.
5. Шит біліктің тиімді тығыздығын линтерлеу машинаның өткізу қабилетін реттеп қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 4) линт жоғары жақтан алынатын камералар үшін соплодан шыққан ауа ағымын норманың шегінде қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ауа ажыратқыш камерасының құрылымдық және функционалдық параметрлері туралы біледі.
2. Сопло саңылауының енін реттейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Жиналмалы шит бұрандасына жаңалаштанған шиттерді жинау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мақта шитінің техникалық және егістік типтеріне бөлінетін туралы біледі.
2. Жиналмалы шит бұрандаманың, қабырғаларының, шит түсетін науаның құрылымын және жұмыс істеу принципін сипаттайды.
3. Техникалық шиттерді сақтау үшін үздіксіз технологиялық тасымалдаудың режимін сақтайды.
4. Егістік шиттерді кейінгі өңдеу үшін залалсыздандыру цехіне үздіксіз технологиялық тасымалдау режимін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Үлік және лас араласпаларды үлік бұрандасында жинау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Талшықты қалдықтарының түрлерін және оларға қойылатын техникалық талаптар туралы біледі.
2. . Үлік бұрандасының, үлік қалқанның құрылымын мен жұмыс принципін сипаттайды.
3. Қысымдалған ауа арқылы үлік бұрандасының ішінен үлікті және лас араласпаларды шығару үшін линтерлеудің үздіксіз технологиялық тәртібін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Ашық аландарға немесе жабық қоймаларға бұрандалы конвейер немесе элеватор арқылы жаңалаштанған шиттерді тасымалдау қамтамасыз ету
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет общими знаниями о назначении, устройстве и правилах эксплуатации винтового конвейера.
2. Владеет общими знаниями о назначении, устройстве и правилах эксплуатации элеватора.
3. Владеет общими знаниями о назначении, устройстве и правилах эксплуатации открытого или закрытого хранилища.
ПК 7. Контролировать технологические параметры процесса линтерования семян
ПМ 07. Контроль над технологическими параметрами процесса линтерования семян
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения контроля технологических параметров процесса линтерования семян хлопчатника.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
способы регулировки технологического режима в случае его нарушения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: регулировать механизм питателя линтерного оборудования, в зависимости от режима линтерования устанавливать в определенное положение семенную гребенку, регулировать величину зазора между семенной гребенкой и колосниковой решеткой, перемещать в оптимальное положение улючный козырек.
Результат обучения: 1) Регулировать работу и техническое состояние питателя линтерной машины.
Технология первичной обработки волокнистых материалов.
Технологические машины.
Эксплуатация и ремонт технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Владеет общими знаниями о назначении, общем устройстве питателя линтерной машины.
2. Регулирует производительность машины, изменяя длину цепи между рычагом и клапаном плотности, а также вес груза на рычаге клапана плотности.
Результат обучения: 2) Регулировать зазор между колосниками и семенной гребенкой.
Критерии оценки:
1. Владеет общими знаниями о назначении, общем устройстве семенной гребенки и колосниковой решетки.
2. Характеризует особенности положения семенной гребенки при разных режимах линтерования и делинтерования.
3.Использует способы регулировки зазора между колосниками и семенной гребенкой
Результат обучения: 3) Регулировать положение улючного козырька (заслонки), при котором обеспечивается эффективное выделение улюка при минимальных потерях волокна при линтеровании.
Критерии оценки:
1. Владеет общими знаниями о назначении, общем устройстве улючного козырька (заслонки).
2. Использует способы регулировки улючного козырька (заслонки).
Результат обучения: 4) Контролирует съем линта и выход оголенных семян.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о качественных показателях линта.
2. Владеет информацией о технических показателях и нормативных показателях производительности линтерных машин
3. Анализирует зависимость качественных показателей линта и семян от режима линтерования

1. Бұрандалы конвейердің арнауын, құрылымын және пайдалану ережелерін біледі.
2. . Элеватордың арнауын, құрылымын және пайдалану ережелерін біледі.
3. Ашық алаңдардың және жабық қоймалардың арнауын, құрылымын және пайдалану ережелерін біледі.
КҚ 7. Линтерлеу үдерісінің технологиялық параметрлерін бақылау
КМ 07. Линтерлеу үдерісінің технологиялық параметрлерін бақылау
Бұл модуль линтерлеу үдерісінің технологиялық параметрлерін бақылау үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді:
технологиялық режим бұзылған жағдайда оны реттеу тәсілдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: линтер жабдығының қоректендіргіш механизмін реттеу, линтерлеу режиміне байланысты шит тарағын жылжыту, шит тарақ пен қабырғалы торы арасындағы саңылаудың көлемін реттеу, үлік қалқанды тиімді орынға ауыстыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Линтерлеу машинаның қоректендіргішінің жұмысын және техникалық жағдайын реттеу.
Талшықты материалдарды алғашқы өңдеу технологиясы.
Технологиялық машиналар.
Технологиялық жабдықтарды пайдалану және жөндеу.
Стандарттау, метрология және сертификаттау негіздері.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Линтерлеу машинасындағы қоректендіргішінің арнауы, жалпы құрылымы туралы біледі.
2. Иінтірек пен тығыздық қақпақшасының арасындағы тізбектің ұзындығын өзгерту, және тығыздық қақпақшасының иінтірегіндегі жүктің салмағын өзгерту арқылы машинаның өнімділігін реттейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Шіт тарақ пен қабырғалы торы арасындағы саңылаудың көлемін реттеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шіт тарақ пен қабырғалы тордың арнауын, жалпы құрылымын біледі.
2. Линтерлеу және делинтерлеудің әртүрлі режимдерінде шит тарақтың орналасу ерекшеліктерін сипаттайды.
3. Шіт тарақ пен қабырғалы тордың арасындағы саңылауды реттеу тәсілдерін қолданады
Оқыту нәтижесі: 3) Линтерлеу кезінде талшықтың ең аз шығынында үліктің тиімді түсуін қамтамасыз ету үшін үлік қанқасының орнын реттеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үліктің қанқасының арнауы, жалпы құрылымы туралы біледі.
2. Үліктің қанқасын реттеу тәсілдерін пайдаланады
Оқыту нәтижесі: 4) Линтің алынуын және жаңаланаштанған шиттердің шығуын бақылайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Линтің сапалы көрсеткіштер туралы мәліметтерді біледі.
2. Линтерлеу машиналардың техникалық көрсеткіштер және өнімділіктің нормативті көрсеткіштер туралы мәліметтерді біледі.
3. Линтерлеу тәртібінен линттің және шиттердің сапалы көрсеткіштердің тәуелділігін сараптайды.

4. Регулирует зазор между колосниковой решеткой и семенной гребенкой для увеличения съема линта.
Результат обучения: 5) Содержать линтерное оборудование в исправном состоянии.
Критерии оценки:
1. Осуществляет чистку и замену пил и колосниковых решеток.
2. Осуществляет ликвидацию забоев и других неполадок в технологическом оборудовании.
3. Контролирует состояние и смазку трущихся узлов: втулок, подшипников на валу.
4. Контролирует состояние гибких передач в технологическом оборудовании: тросов, цепей.
5. Регулирует зазоры между рабочими органами оборудования.
ПК 8. Выполнять работу обслуживания линтерного оборудования
ПМ 08. Выполнение работ обслуживания линтерного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения работы оператора линтерного оборудования, закрепление профессиональ-ных компетенций, отвечающих современным требованиям производства обработки волокнистых материалов, подготовку квалификационного экзамена и получение квалификации "Оператор линтерного оборудования".
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: различные режимы линтерования и делинтерования, технические показатели и нормативные показатели производительности, правила эксплуатации и технического обслуживания линтерного оборудования, закрепляют, систематизируют и расширяют знания, умения и навыки; ведут технологический процесс линтерования семян хлопчатника, осуществляют контроль; производят ремонтные работы; приобретают практический опыт профессиональной деятельности в условиях производства.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подбирать и регулировать режим работы линтерного машины, проводить чистку пил и колосников, не допускать появления забоев в оборудовании, профилактическому ремонту линтерного оборудования.
Результат обучения: 1) Осваивает практические приемы обслуживания линтерного оборудования при процессе линтерования и делинтерования семян.
Эксплуатация и ремонт технологического оборудования.
Технология первичной обработки волокнистых материалов.
Профессиональная практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Изучает рабочие инструкции по обслуживанию линтерного оборудования.
2. Подготавливает линтерные машины в зависимости т режима обработки.
3. Владеет знаниями о правилах эксплуатации линтерного оборудования.
4. Участвует в устранении обнаруженных недостатков в работе линтерного оборудования.
Результат обучения: 2) Осваивает практические приемы работы при технологическом процессе линтерования и делинтерования семян.
Критерии оценки:
1.Изучает производственный регламент и параметры оптимального режима линтерования и делинтерования семян.
2. Владеет сведениями об основных свойствах и качественных признаках, стандартах и нормах линта и семян.
3. Осваивает методы контроля и регулировки технологического процесса линтерования и делинтерования семян.

4. Линтің алынуын арттыру үшін шіт тарақ пен қабырғалы тордың арасындағы саңылауды реттейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Линтерлеу жабдығын жарамды күйде ұстайды..
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық жабдықтағы ара тісті дискілерді және торларды тазалау және ауыстыру жұмыстарына қатысады
2. Технологиялық жабдықтағы ораулар мен бітеулерді жоюға қатысады.
3. Үйкелетін түйіндердің жай-күйін және майлауын бақылайды: біліктегі төлкелер, мойынтіректер.
4. Технологиялық жабдықтағы иілгіш берілістердің жағдайын тексереді және бақылайды: белдіктер, сымарқандар, шынжырлар.
5. Жабдықтың жұмыс органдары арасындағы саңылауларды реттейді.
КҚ 8. Линтерлеу жабдықтарына күтім жасау жұмыстарын атқару
КМ 08. Линтерлеу жабдықтарына күтім жасау жұмыстарын атқаруы
Бұл модуль линтерлеу жабдық операторының жұмысын орындау үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды, талшықты материалдарды өңдеу өндірісіне қойылатын заманауи талаптарына сәйкес келетін кәсібі құзыреттерді бекіту үшін, , біліктілік сынақ тапсыруға дайындалу және "Линтерлеу жабдығының операторы" біліктілікті алу үшін арналған.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: линтерлеу және делинтерлеудің әртүрлі режимдерін, линтерлеу жабдығының техникалық көрсеткіштерін және өнімділіктің нормативтік көрсеткіштерін, пайдалану және техникалық қызмет көрсету ережелерін, білімдерді, икемдерді мен дағдыларды кеңейтеді, ,бекітеді және жүйелетеді, мақта шитін линтерлеу және делинтерлеу технологиялық үдерісін жүргізу, жөндеу жұмыстарын жүргізу, кәсібі қызметтің іс жүзіндегі тәжіребені игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: линтерлеу машинаның жұмыс режимін таңдау және реттеу, ара тісті дискилерді және қабырғалы торды тазалау, жабдықта бітеулердің пайда болуына жол бермеу, линтерлеу жабдыққа профилактикалық жөндеу жүргізуді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мақта шитін линтерлеу және делинтерлеу технологиялық үдерісін жүргізу кезінде технологиялық жабдыққа күтім жасауды іс жүзінде әрекеттерді меңгереді.
Технологиялық жабдықтарды пайдалану және жөндеу.
Талшықты материалдарды алғашқы өңдеу технологиясы.
Жұмыс біліктілікті алуға арналған кәсіптік тәжіребе.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық жабдыққа күтім жасау бойынша жұмыс нұсқауларды зерттейді.
2.Өңдеу тәртібіне байланысты технологиялық жабдықты дайындайды.
3. Технологиялық жабдықты пайдалану ережелерін біледі.
4. Технологиялық жабдықтың жұмысында пайда болған ақауларын жоюына қатысады..
Оқыту нәтижесі: 2) Мақта шитін линтерлеу және делинтерлеу технологиялық үдерісін жүргізу кезіндегі жұмыс жасау іс жүзінде әрекеттерді меңгереді .
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Өндірістік регламентті және мақта шитін линтерлеу және делинтерлеу технологиялық үдерісінің параметрлерін зерттейді.
2.Линт және шиттердің негізгі қасиеттерін, сапалы белгілерін, стандартарын, нормаларын туралы мәліметтерді біледі..
3. Мақта шитін линтерлеу және делинтерлеу технологиялық үдерісін бақылау және реттеу әдістерді меңгереді.

Квалификация "120707 3 – Техник-технолог"
ПК 9. Формирует отдельные партии хлопка-сырца в зависимости от его качественных показателей
ПМ 09. Формирование отдельных партий хлопка-сырца в зависимости от его качественных показателей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования отдельных партий хлопка-сырца по сортам.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные правила и инструкции по технике безопасности; информацию о системе и правилах приема хлопка-сырца; методы отбора точечных и объединенных проб, общие сведения о селекционных сортах хлопчатника, о химическом составе и строении волокна и семени, сведения о качественных показателях, сортах и типах хлопка-сырца, методики определения сорта, типа и качественных показателей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять на практике правила техники безопасности, отбирать точечные и объединенные пробы хлопка-сырца для проведения лабораторных анализов, определять визуально и на основании таблиц из государственного стандарта сорт и тип хлопка-сырца, определять инструментальным способом количественные показатели качественных характеристик хлопка-сырца., на основании лабораторных измерений формировать отдельные партии хлопка-сырца.
Результат обучения: 1) Соблюдает правила и инструкции по технике безопасности на заготовительных пунктах.
Техника безопасности и охрана труда.
Прием, хранение и определение качества хлопка-сырца.
Физические методы определения свойств волокнистых материалов.
Производственно-технологическая практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила и инструкции по технике безопасности во время рабочей смены, а также при аварийных ситуациях.
2.Соблюдает правила производственной санитарии и гигиены.
3. Соблюдает правила пожарной и электробезопасности.
4.Применяет основные термины, понятия и определения в области охраны труда.
5. Оснащает рабочее место технической документацией.
6. Соблюдает правила и инструкции по технике безопасности.
Результат обучения: 2) Соблюдает требования по охране окружающей среды.
Критерии оценки:
1. Предотвращает загрязнение окружающей среды при технологических процессах.
2. Понимает основные задачи оценки воздействия на окружающую среду.
Результат обучения: 3) Отбирает точечные и объединенные пробы согласно государственному стандарту.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о методике отбора точечных и объединенных проб.

120707 3-"Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 9. Мақта шикізаттың сапалық көрсеткіштеріне байланысты бөлек партияларын жинайды
КМ 09. Мақта шикізаттың сапалық көрсеткіштеріне байланысты бөлек партияларын жинау
Бұл модуль сұрыптары бойынша мақта шикізаттың сапалық көрсеткіштеріне байланысты бөлек партияларын жинау үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: техника қауіпсіздігі бойынша негізгі ережелер мен нұсқаулықтарды; шитті мақтаны қабылдау жүйесі және ережелері туралы ақпаратты; нүктелі және біріктірілген сынамаларды іріктеу әдістерін, мақтаның селекциялық сұрыптары туралы, талшықтар мен шиттің химиялық құрамы мен құрылысы туралы жалпы мәліметтерді, шитті мақтаның сапалық көрсеткіштері, сұрыптары мен типтері туралы мәліметтерді, шитті мақтаның сұрыптары, типтері және сапалық көрсеткіштерді анықтау әдістемесін.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: техника қауіпсіздік ережелерін іс жүзінде қолдануды, зертханалық талдау жүргізу үшін шитті мақтаның нүктелік және біріктірілген сынамаларын іріктеп алу, шитті мақтаның сұрыбын мен типін мемлекеттік стандарттағы кестелердің негізінде көзбен көріп анықтау, шитті мақтаның сапалық сипаттамаларының сандық көрсеткіштерін аспаптық тәсілмен анықтау, зертханалық өлшеулер негізінде шитті мақтаның бөлек партияларын жинау.
Оқыту нәтижесі: 1) Дайындау пункттерінде техника қауіпсіздігі бойынша ережелер мен нұсқаулықтарды сақтайды.
Техника қауіпсіздігі және еңбекті қорғау.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін қабылдау және сақтау.
Талшық қасиеттерін анықтайтын физикалық әдістер.
Өндірістік-технологиялық практика.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс ауысымы кезінде, сондай-ақ апаттық жағдайлар кезінде техника қауіпсіздігі бойынша ережелер мен нұсқаулықтарды ұстанады.
2. Өндірістік санитария және гигиена ережелер сақтайды.
3. Өрт және электр қауіпсіздігі ережелер сақтайды.
4. Еңбекті қорғау саласындағы негізгі терминдерді, ұғымдар мен анықтамаларды қолданады.
5. Жұмыс орнын қажетті техникалық құжаттамамен жасақтайды.
6. Техника қауіпсіздігі бойынша ережелер мен нұсқаулықтарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық үдерістер кезінде қоршаған ортаның ластануын болдырмайды.
2. Қоршаған ортаға әсерді бағалаудың негізгі міндеттерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мемлекеттік стандартқа сәйкес нүктелі және біріктірілген сынамалар алады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нүктелік және біріктірілген сынамаларды іріктеу әдістемесі туралы ақпаратты меңгерген.

2) Планировать выполнение работ на производственном участке.
Критерии оценки
1. Владеть информацией о передовых технологиях отечественных и зарубежных заводов по первичной обработке волокнистых материалов.
2.Понимать основы автоматизации производственных работ для обеспечения синхронности и бесперебойности процесса.
Результат обучения: 3) Исследовать отраслевые особенности предприятия в условиях рыночной экономики.
Критерии оценки
1. Владеет основными понятиями организации предприятия в условиях рынка.
2. Выполняет краткую характеристику и классификацию предприятий.
3. Исследует организацию производственного процесса, инфраструктуры на предприятии.
4. Владеет знаниями о видах деятельности различных отделов, цехов, участков предприятия.
Примечание:
Используемые аббревиатуры: ПМ - профессиональные модули. БМ – базовые модули;
ПК - профессиональная компетенция; БК - базовая компетенция;
Приложение 37 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 263-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология нетканых текстильных материалов"
Код и профиль образования:
1200000 – Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1210000 – Технология нетканых текстильных материалов
Квалификация*:

2) Өндірістік бөлімде жұмыстардың орындалуын жоспарлау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Талшықты материалдарды алғашқы өңдеу бойынша отандық және шетелдік зауыттарының озық технологиялары туралы ақпаратты меңгеру.
2.Үдерістің үйлесімдігін және үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін өндірістік жұмыстарды автоматтандыру негіздерін түсіну.
Оқыту нәтижесі: 3) Нарықтық экономика жағдайында кәсіпорынның салалық ерекшеліктерін зерттеу.
Бағалау өлшемшарттары
1. Нарық жағдайында кәсіпорынды ұйымдастырудың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Кәсіпорындардың қысқаша сипаттамасы мен сыныптамасын орындайды.
3. Кәсіпорында өндірістік үдерісті, инфрақұрылымды ұйымдастыруды зерттейді.
4. Кәсіпорынның түрлі бөлімдерінің, цехтарының, учаскелерінің қызмет түрлері туралы біледі.
Ескерту: Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ – базалық құзырет; КҚ – кәсіптік құзырет; БМ – базалық модульдер; КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
37-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
263-1 қосымша
"Тоқылмаған тоқыма материалдар технологиясы" техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 – Кең тұтынылатын бұйымдар мен тауарлар технологиясы
Мамандығы:
1210000 – Тоқылмаған тоқыма материалдар технологиясы
Біліктілігі*:

Квалификация "121001 2 – Перемотчик нити"
ПК 1. Подготавливать сырье, материалы, оборудование для ведения процесса перематывания
ПМ 01. Подготовка сырья, материалов, оборудования для ведения процесса перематывания
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для подготовки сырья, материалов и оборудования в процессе перематывания.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: требования техники безопасности при выполнении работы; ассортимент сырья и материалов для процесса перематывания, требования, предъявляемые к сырью.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
классифицировать нити, связующие вещества; характеризовать структуру нити, требования, предъявляемые к сырью; определять виды пороков пряжи, дефекты намотки;
выбирать связующие материалы по требованиям; применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения:
1) Осуществлять подготовку нити и материалы к процессу перематывания.
Охрана труда.
Материаловедение.
Оборудование нетканого производства.
Производственное обучение (производственное обучение в учебных мастерских)
Критерии оценки:
1. Классифицирует нити.
2. Характеризует структуры нити: линейная плотность, сырьевой состав.
3. Понимает требования, предъявляемые к сырью.
4. Определяет виды пороков пряжи, дефекты намотки.
5. Классифицирует связующие вещества.
6. Выбирает связующие материалы по требованиям.
7. Подготавливает связующие вещества.
Результат обучения:
2) Подготавливать оборудование к работе.
Критерии оценки:
1. Проверяет готовность оборудования к ведению процесса перематывания.
2. Осуществляет пуск и остановку обслуживаемого оборудования.
3. Владеет правилами ухода за оборудованием.
4. Понимает принцип работы и взаимодействия механизмов оборудования.
Результат обучения: 3) Соблюдать правила техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Понимает основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Осознает обеспечение охраны труда в Казахстане.
3. Владеет информацией о Коллективном и трудовом договоре, условии, порядке заключения и расторжения договора.
4. Классифицирует виды несчастных случаев на производстве и коэффициенты травматизма.
ПК 2. Вести технологический процесс перемотки нити
ПМ 02. Ведение технологического процесса перемотки нити
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения технологического процесса перемотки нити.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: процесс заправки оборудования пряжей или нитью; процесс перематывания нити; приемы устранения обрывов.
При изучении модуля обучающие учатся: классифицировать устройство мотального оборудования;
понимать принцип работы мотальных машин; заправлять оборудования пряжей или нитью; останавливать оборудование в случаи неполадки машины; вести процесс перематывание нити; производить смену питающей паковки и съем наработанной шпули; обеспечивать равномерный съем питающих и наработанных паковок; соблюдать порядок и правила съема питающих и наработанных паковок.
Результат обучения:
1) Осуществлять заправку оборудования нитью или пряжей.
Оборудование нетканого производства
Общая технология производства
Учебно-ознакомительная практика.
Критерии оценки:
1. Классифицирует устройство мотального оборудования.
2. Понимает принцип работы мотальных машин.
3.Заправляет оборудования пряжей или нитью.
4. Останавливает оборудование в случае неполадки машины.
Результат обучения: 2) Проводить процесс перематывания нити.
Критерии оценки:
1. Заправляет мотальную машину.
2. Производит смену питающей паковки и съем наработанной шпули.
3. Обеспечивает равномерный съем питающих и наработанных паковок.
4. Соблюдает порядок и правила съема питающих и наработанных паковок.

"121001 2-Жіп ораушы" біліктілігі
КҚ 1. Орау үдерісін жүргізу үшін шикізат, материалдар, жабдықтар дайындау
КМ 01. Орау үдерісін жүргізу үшін шикізатты, материалдарды, жабдықтарды дайындау
Бұл модуль орау үдерісін жүргізу үшін шикізатты, материалдар мен жабдықтарды дайындау үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: жұмысты орындау кезіндегі техника қауіпсіздігінің талаптары; орау үдерісіне арналған шикізат пен материалдардың ассортименті, шикізатқа қойылатын талаптар.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді:
жіптерді, байланыстырушы заттарды жіктеуді; жіптің құрылымын, шикізатқа қойылатын талаптарды сипаттауды; иірімжіп ақауларының түрлерін, орау ақауларын анықтауды;
талап бойынша байланыстырушы материалдарды таңдау; қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету бойынша еңбек заңнамасындағы білімдерді қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1. Жіптер мен материалдарды орау үдерісіне дайындауды жүзеге асыру.
Еңбекті қорғау.
Материалтану.
Тоқылмаған өндірісінің жабдықтары.
Өндірістік оқыту (оқу шеберханаларында өндірістік оқыту)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жіптерді жіктейді.
2. Жіптің құрылымын сипаттайды: сызықтық тығыздығы, шикізат құрамы.
3. Шикізатқа қойылатын талаптарды түсінеді.
4. Иірімжіп ақауларының түрлерін, орау ақауларын анықтайды.
5. Байланыстырушы заттарды жіктейді.
6. Талап бойынша байланыс материалдарын таңдайды.
7. Байланыстырушы заттарды дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты жұмысқа дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықты орау үдерісін жүргізуге дайындығын тексереді.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосуды және тоқтатуды жүзеге асырады.
3. Жабдықты күту қағидаларын біледі.
4. Жабдық механизмдерінің жұмыс істеу және өзара іс-қимыл қағидатын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Техника қауіпсіздігі қағидаларын ұстану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздерін түсінеді.
2. Қазақстанда еңбекті қорғауды қамтамасыз етуді түсінеді.
3. Ұжымдық және еңбек шарты, шартты жасасу және бұзу шарттары, тәртібі туралы ақпаратты меңгереді.
4. Өндірістегі жазатайым оқиғалардың түрлері мен жарақаттану коэффициенттерін жіктейді.
КҚ 2. Жіптерді қайта ораудың технологиялық үдерісін жүргізу
КМ 02.Жіптерді қайта ораудың технологиялық үдерісін жүргізу
Бұл модуль жіптерді қайта ораудың технологиялық үдерісін жүргізу үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: жабдықты иірімжіп немесе жіппен толтыру үдерісі; жіпті орау үдерісі; үзіктерді жою тәсілдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: орау жабдығының құрылымын сыныптау,
орау машиналарының жұмыс қағидатын түсіну, құрал-жабдықтарды иірімжіп немесе жіппен толтыру, машина ақаулығы жағдайында жабдықты тоқтату, жіпті орау үдерісін жүргізу, қоректендіретін пакеттерді ауыстыру және жұмыс істеп тұрған шарықтарды түсіру, қоректендіретін және жұмыс істеп тұрған бумаларды біркелкі түсіруді қамтамасыз ету, қоректендіретін және жұмыс істеп тұрған бумаларды түсірудің тәртібі мен қағидалары ұстану.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты жіппен немесе иірімжіптермен толтыру.
Тоқылмаған өндірісінің жабдықтары.
Өндірістің жалпы технологиясы.
Оқу-танымдық тәжірибе.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орау жабдығының құрылғысын жіктейді.
2. Жіп орағыш машиналардың жұмыс қағидаттарын түсінеді. 3.Жабдықты иірімжіп немесе жіппен толтырады.
4. Машина ақауланған жағдайда жабдықты тоқтатады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жіпті орау үдерісін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орау машинасын толтырады.
2. Қоректендіретін бумаларды ауыстыру және жұмыс істеп тұрған шарықтарды түсіру.
3. Қоректендіретін және өңделген бумаларды біркелкі түсіруді қамтамасыз етеді.
4. Қоректендіруші және өңделген бумаларды түсіру тәртібі мен қағидаларын ұстанады.

5. Регулирует замасливатели и замасловочную систему
натяжения нити для получения плотности намотки по государственному стандарту.
6. Наблюдает за состоянием и работой всех механизмов обслуживаемой машины, натяжных и контрольно-очистительных приспособлений и узловязателей.
7. Ликвидирует намоты.
8. Выполняет рабочие приемы обеспечивающие качество процесса и экономию сырья.
9. Обеспечивает непрерывность процесса перемотки.
10. Заполняет паспорт на выработанную продукцию.
Результат обучения: 3) Владеть приемами устранения обрывов.
Критерии оценки:
1. Различает виды дефектов готовой продукции.
2. Понимает причину возникновение дефектов.
3. Выявляет дефекты.
4. Понимает способы устранения обрывов.
5. Регистрирует дефекты в журнале регистрации.
6. Выбирает оптимальный способ устранения типичных дефектов.
7. Ведет ликвидацию обрывов нити на машине.
Результат обучения: 4) Владеть спецификой производства.
Критерии оценки:
Проходит первичный инструктаж по технике безопасности.
Владеет технологической документацией участка перемоточного цеха.
Знакомится с работой перематывающих оборудований.
Выполняет задание мастера производственного цеха.
5. Производит смазку работающих органов производственного оборудования под руководством помощника мастера производственного цеха.
6. Владеет инструкцией по разбраковке.
ПК 3. Снимать готовую продукцию с оборудования, маркировка, контроль качества
ПМ 03. Съем готовой продукции с оборудования, маркировка, контроль качества
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для съема готовой продукции с оборудования, маркировка, контроль качества.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: съем продукции с рабочих органов мотального оборудования; контроль качества готовый продукции.
При изучении модуля обучающие учатся: снимать готовую продукцию с рабочих органов, проверять внешнюю поверхность паковки, вклеивать номерки на паковки, оформлять техническую документацию, измерять весы общей бобины и переходящих съемов, характеризовать показатели качества нити, применят методы для определение показателей качества.
Результат обучения:
1) Осуществлять съем продукции с рабочих органов мотального оборудования.
Общая технология производства
Оборудование нетканого производства
Производственное обучение (производственное обучение в учебных мастерских)
Критерии оценки:
1. Проверяет внешнюю поверхность паковки.
2. Вклеивает номерки на паковки.
3. Оформляет техническую документацию.
4. Измеряет веса общей бобины и переходящих съемов.
Результат обучения:
2) Осуществлять контроль качества готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Характеризует показатели качества нити.
2. Применяет методы для определения показателей качества.
3. Устанавливает перечень свойств нити.
4. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.

5. Майлағыштар мен майлау жүйесін реттейді ораудың тығыздығын мемлекеттік стандарт бойынша алу үшін жіптің керілуі.
6. Қызмет көрсететін машинаның барлық механизмдерінің, керу және бақылау-тазалау айла-бұйымдары мен тарау-тоқу құралдарының жай-күйі мен жұмысын бақылайды.
7. Орамаларды жояды.
8. Үдерістің сапасын және шикізатты үнемдеуді қамтамасыз ететін жұмыс тәсілдерін орындайды.
9. Орау үдерісінің үздіксіздігін қамтамасыз етеді.
10. Өндірілген өнімге паспорттарды толтырады
Оқыту нәтижесі: 3) Үзілісті жою тәсілдерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дайын өнім ақауларының түрлерін ажыратады.
2. Ақаулардың пайда болу себебін түсінеді.
3. Ақауларды анықтайды.
4. Үзіктерді жою тәсілдерін түсінеді.
5. Ақауларды тіркеу журналында тіркейді.
6. Типтік ақауларды жоюдың оңтайлы тәсілін таңдайды.
7. Машинада жіптің үзілуін жоюды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндіріс ерекшелігін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техника қауіпсіздігі бойынша алғашқы нұсқамадан өтеді.
2. Қайта орау цехының учаскесінің технологиялық құжаттарын меңгерген.
3. Қайта орайтын жабдықтардың жұмысымен танысады.
4. Өндірістік цех шеберінің тапсырмасын орындайды.
5. Өндірістік цех шеберінің көмекшісінің жетекшілігімен өндірістік жабдықтардың жұмыс істейтін органдарын майлайды.
6. Ақауларды іріктеу бойынша нұсқаулықты меңгерген.
КҚ 3. Дайын өнімді жабдықтан түсіру, таңбалау, сапаны бақылау
КМ 03. Дайын өнімді жабдықтан түсіру, таңбалау, сапасын бақылау
Бұл модуль дайын өнімді құрал-жабдықтан түсіру, таңбалау, сапаны бақылау үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: дайын өнімнің сапасын бақылау және орау жабдығының жұмыс органдарынан өнімді түсіру.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: дайын өнімді жұмыс органдарынан алу, буманың сыртқы бетін тексеру, бумаларға нөмірлерді жапсыру, техникалық құжаттаманы ресімдеу, жалпы иіршік пен ауыспалы түсірілімдердің салмақтарын өлшеу, жіптің сапа көрсеткіштерін сипаттау, сапа көрсеткіштерін анықтау үшін әдістерді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 1) Орау жабдығының жұмыс органдарынан өнімді түсіруді жүзеге асыру.
Өндірістің жалпы технологиясы.
Тоқылмаған өндірісінің жабдықтары.
Өндірістік оқыту (оқу шеберханаларында өндірістік оқыту).
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Буманың сыртқы бетін тексереді.
2. Бумаларға нөмірлерді жапсырады.
3. Техникалық құжаттаманы ресімдейді.
4. Жалпы бобина мен ауыспалы түсірілімдердің салмағын өлшейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дайын өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жіптің сапа көрсеткіштерін сипаттайды.
2. Сапа көрсеткіштерін анықтау үшін әдістерді қолданады.
3. Жіптің қасиеттерінің тізімін белгілейді.
4. Мамандық бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін меңгерген.

5. Контролирует качество продукции на основе существующих нормативов, с использованием методов инструментальной оценки.
6. Владеет способами упаковки ниток.
ПК 4. Выполнять технологический процесс перемотки нити
ПМ 04. Выполнение практических работ процесса перемотки нити
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для получения рабочих квалификации "Перемотчик нити", сдачи квалификационного экзамена.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок снятия съема; правила заправки обслуживаемой машины; правила чистки и ухода за машиной, устройство и принцип работы мотального оборудования.
При изучении модуля обучающие учатся: соблюдать правила безопасности; осуществлять исполнительскую деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающую ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при осуществлении контроля за работой механизмов и рабочих органов оборудования, при чистке и уходе за оборудованием, приемке и сдачи смены.
Результат обучения:
1) Выполнение практических работ процесса перемотки нити
Производственная практика на получение квалификации "Перемотчик нити"
Критерии оценки:
1. Понимает технологический процесс перемотки нити.
2. Выбирает сырье, связующие материалы.
3. Подготавливает оборудование.
4. Смазывает нити замасливателем.
5. Перематывает и создает с транспортабельные паковки.
6. Заменяет питающие паковки.
7. Снимает наработанные шпули.
8. Ликвидирует обрывы.
9.Удаляет дефектные нити.
10. Обеспечивает равномерного съема питающих и нарабатываемых паковок.
11. Соблюдает требования, предъявляемые к качеству нитей.
12. Регулирует уровень замасливателя и натяжения нити.
13. Наклеивает номерки на патрон.
14. Собирает и сдает угары после чистки обслуживаемого оборудования.
15. Участвует в приеме обслуживаемого оборудования из ремонта.
16. Соблюдает правила эксплуатации и взаимодействия основных механизмов обслуживаемой машины
17. Владеет приемами паковки бобин, клубков в подготовленную тару, их перевязку и маркировку.
Квалификация "121006 2 - Оператор чесально-вязального оборудования"
ПК 5. Вести процесс выработки нетканых полотен и ватинов на чесально-вязальном оборудовании
ПМ 05. Ведение процесса выработки нетканых полотен и ватинов на чесально-вязальном оборудовании
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения процесса выработки нетканых полотен и ватинов на чесально-вязальном оборудовании.
В результате изучения модуля обучающие осваивают: выработку нетканых полотен и ватинов на чесально-вязальном оборудовании; владение технологическим процессом чесально-вязальных оборудованиях.
При изучении модуля обучающие учатся:
заправлять оборудование холстом; наблюдать загрузку бункера самовеса чесальной машины; укладывать преобразователи холста; следить за процессом укладки холста; вырабатывать с помощью прокалывания нетканое полотно; провязывать холст с помощью нити.
Результат обучения: 1) Владеть технологическим процессом чесания.
Общая технология производства
Оборудование нетканого производства
Производственное обучение (производственное обучение в учебных мастерских)
Критерий оценки:
1. Выполняет поступление волокон на транспортер.
2. Выполняет загрузку бункера.
3. Наблюдает передачу волокон в шахту.
4. Наблюдает поступление холстика питающего устройства.

5. Аспаптық бағалау әдістерін пайдалана отырып, қолданыстағы нормативтер негізінде өнімнің сапасын бақылайды.
6. Жіптерді орау тәсілдерін біледі.
КҚ 4. Жіптерді орау процесін орындаңыз
КМ 04. Жіптерді орау процесінің практикалық жұмысын орындау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, "Жіптерді қайта ораушы" жұмыс біліктілігін алу, біліктілік емтиханын тапсыру үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: түсіруді алу тәртібі; қызмет көрсететін машинаны толтыру қағидасы; машинаны тазалау және күту қағидасы, орау жабдығының құрылымы мен жұмыс қағидаты
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: қауіпсіздік қағидаларын сақтау; жабдықтың механизмдері мен жұмыс органдарының жұмысын бақылауды жүзеге асыру кезінде, жабдықты тазалау және күту, ауысымды қабылдау және тапсыру кезінде шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін жетекшілік етуі мен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет.
Оқыту нәтижесі: 3) "Жіптің ораушысы" жұмыс біліктілігін алу.
"Жіп ораушы" біліктілігін алуға арналған өндірістік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жіптерді қайта ораудың технологиялық үдерісін жүргізеді.
2. Шикізатты, байланыстырушы материалдарды таңдайды.
3. Жабдықты дайындайды.
4. Жіптерді майлағышпен майлайды.
5. Тасымалдауға жарайтын бумаларды жасайды және қайта орайды.
6. Қоректендіргіш бумаларды ауыстырады.
7. Пайдаланылған шарықтарды жояды.
8. Үзіктерді жояды.
9. Ақаулы жіптерді жою.
10. Қоректендіргіш және өңделетін бумаларды біркелкі түсіруді қамтамасыз етеді.
11. Жіптердің сапасына қойылатын талаптарды сақтайды.
12. Майлау деңгейін және жіптің созылуын реттейді.
13. Нөмірлерді патронға желімдейді.
14. Қызмет көрсетілетін жабдықты тазалағаннан кейін қалдықтарды жинайды және өткізеді.
15. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуден қабылдауға қатысады.
16. Қызмет көрсетілетін машинаның негізгі механизмдерін пайдалану және өзара әрекеттесуі қағидаларын ұстанады.
17. Бобин, түйнектерді дайындалған ыдысқа орау, оларды таңу және таңбалау тәсілдерін меңгерген.
"121006 2 - Тарау-тоқу жабдығының операторы" біліктілігі
КҚ 5. Тарау-тоқу жабдықтарында тоқылмаған маталар мен ватиндерді өндіру үдерісін жүргізу
КМ 05. Тарау-тоқу жабдықтарында тоқылмаған маталар мен ватиндерді өндіру үдерісін жүргізу
Бұл модуль түту-тоқу жабдықтарында тоқылмаған маталар мен ватиндерді өндіру үдерісін жүргізу үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: бейматалар мен ватиндерді тарау-тоқу жабдықтарында өңдеу, тарау-тоқу жабдықтарының технологиялық үдерісін меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ___ үйренеді:
жабдықты кенеппен толтыру, түту машинасының бункерінің жүктелуін бақылау, кенеп түрлендіргішін салу, кенеп құру, кенеп салу үдерісін қадағалау, толқылмаған кенепті тесу арқылы өңдеу, жіптің көмегімен кенеп байлау.
Оқыту нәтижесі: 1) Түту технологиялық үдерісін меңгеру.
Өндірістің жалпы технологиясы.
Тоқылмаған өндірісінің жабдықтары.
Өндірістік оқыту (оқу шеберханаларында өндірістік оқыту).
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Талшықтардың транспортерге түсуін орындайды.
2. Бункерді жүктеуді орындайды.
3. Талшықтардың шахтаға берілуін қадағалайды.
4. Кенептің қоректендіргіш құрылғысының түсуін бақылайды.

5. Осуществляет вибрацию в машине.
6. Наблюдает передачу холстообразующих механизмов.
7. Обеспечивает выработку ленты, чесаной ваты, основы войлочных изделий соответствующего качества при экономном использовании сырья.
8. Ликвидирует обрывы, пропуски, намоты, завалы в гребнях.
9. Выполняет профилактические работы по их предупреждению.
Результат обучения: 2) Владеть технологическим процессом холстообразования.
Критерий оценки:
1. Выбирает способы холстообразования.
2. Укладывает ватку на транспортер.
3. Укладывает преобразователи холста.
4. Образует холст.
5. Передает холст в вязально-прошивную машину.
Результат обучения: 3) Выполнять процесс выработки нетканого полотна.
Критерий оценки:
1. Выполняет поступление холста на вязально-пришивную машину.
2. Прокалывает холст с помощью иглов.
3. Образует петли.
4. Осуществляет цепочки, связанных петлей.
5. Вырабатывает с помощью прокалывания нетканое полотно.
6. Заправляет прошивной нитью вязально-прошивную машину
6. Провязывает холст с помощью нити.
7. Закатывает готовый продукт в рулон, связывает, маркирует и упаковывает.
ПК 6.Осуществлять наладку устройства и взаимодействие механизмов обслуживаемого оборудования
ПМ 06. Наладка устройства и взаимодействие механизмов обслуживаемого оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для выполнения работ на чесально-вязального оборудовании.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: устройство и обслуживание рабочих органов чесально-вязального оборудования; правила введения в эксплуатацию производственного оборудования; регулировку оборудования.
При изучении модуля обучающие учатся понимать принцип работы чесально-вязального оборудования, состояние всех основных механизмов и рабочих органов чесально-вязальных машин.
Результат обучения: 1) Выполнять работу на чесальных машинах.
Общая технология производства
Оборудование нетканого производства
Производственное обучение (производственное обучение в учебных мастерских)
Критерий оценки:
1. Классифицирует чесальные машины.
2. Владеет рабочими приемами при заправке чесальной машины.
3. Контролирует качество поступающего сырья.
4. Следит за техническим состоянием чесальной машины.
5. Обеспечивает бездефектную работу чесальной машины и чесальной ленты.
6. Анализирует сущность технологического производства ленты и взаимодействие механизмов машин.
Результат обучения: 2) Осуществлять работу на вязально-прошивных машинах.
Критерий оценки:
1.Характеризует вязально-прошивные машины.
2. Понимает назначение устройства.
3. Заменяет платины и иглы вязально-прошивных машин.
4.Снимает намотанный материал.

5. Машинада дірілді жүзеге асырады.
6. Кенеп түзетін механизмдердің берілуін қадағалайды.
7. Шикізатты үнемді пайдалану кезінде таспаның, түтілген мақтаның, киіз бұйымдарының негізін өндіруін қамтамасыз етеді.
8. Жоталардағы үзіктерді, рұқсаттамаларды, орауларды, үйінділерді жояды.
9. Олардың алдын алу бойынша күтімдік жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кенеп түзудің технологиялық үдерісін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кенептің пайда болу тәсілдерін таңдайды.
2. Мақтаны тасымалдағышқа салады.
3. Кенептің түрлендіргіштерін салады.
4. Кенепті құрайды.
5. Кенепті тоқу-тігу машинасына жібереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мата емес кенепті өндіру үдерісін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тоқу-тігу машинасына кенептің түсуін орындайды.
2. Инелер арқылы кенепті теседі.
3. Ілмектер түзеді.
4. Байланысқан ілмектер тізбегін жүзеге асырады.
5. Мата емес кенепті тесу арқылы өндіреді.
6. Тігін жіптерімен тоқу-тігу машинасын толтыру.
7. Кенепті жіптің көмегімен байлайды.
8. Дайын өнімді орамға орайды, байланыстырады, таңбалайды және қаптайды.
КҚ 6. Қызмет көрсетілетін жабдық механизмдерінің құрылымын және өзара әрекеттесуін реттеу
КМ 06. Қызмет көрсетілетін жабдық механизмдерінің құрылымы мен өзара әрекеттесуін баптау
Бұл модуль тарау-тоқу жабдықтарында жұмыстарды орындау үшін қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: түту-тоқу жабдықтарының жұмыс органдарының құрылымы мен қызмет көрсетуі, өндірістік жабдықтарды пайдалануға енгізу қағидасы, жабдықты реттеу, түту-тоқу машиналарында өз жұмысын ұйымдастырады.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: түту-тоқу жабдығының жұмыс қағидатын, түту-тоқу машиналарының барлық негізгі механизмдері мен жұмыс органдарының жағдайын түсіну.
Оқыту нәтижесі: 1) Түту машиналарында жұмысты орындау.
Өндірістің жалпы технологиясы.
Тоқылмаған өндірісінің жабдықтары.
Өндірістік оқыту (оқу шеберханаларында өндірістік оқыту).
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түту машиналарын жіктейді.
2. Түту машинасын толтыру кезінде жұмыс тәсілдерін меңгереді.
3. Түсетін шикізаттың сапасын бақылайды.
4. Түту машинасының техникалық жағдайын қадағалайды.
5. Түту машинасы мен түту таспасының ақаусыз жұмысын қамтамасыз етеді.
6. Лентаның технологиялық өндірісінің мәнін және машина механизмдерінің өзара әрекеттесуін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тоқу-тігу машиналарында жұмысты жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тоқу-тігу машиналарын сипаттайды.
2. Құрылғының тағайындалуын түсінеді.
3. Платина мен инелерді тоқу-тігу машиналарында ауыстырады.
4. Оралған материалды алып тастайды.

5. Регулирует подачу нити.
6. Следит резальным устройствам.
Результат обучения: 3) Организовывать работу на чесально-вязальных машинах.
Критерий оценки:
1. Выявляет и устраняет мелкие неполадки в работе оборудования.
2. Обеспечивает бесперебойную и сопряженную работу чесально-вязальных машин.
3. Обслуживает чесально-вязальные машины.
4. Снимает наработанные съемы и проводит заправку машины.
ПК 7. Осуществлять съем наработанного материала и ликвидировать обрывов
ПМ 07. Осуществление съема наработанного материала и ликвидации обрывов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для соблюдения качества перерабатываемого сырья и требования, предъявляемые к качеству продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: виды и причины дефектов продукции, способы их предупреждения и устранения, проверять качество вырабатываемого сырье, пути повышения эффективности производства, улучшение качества выпускаемый продукции, требования, предъявляемые к качеству ровницы и пряжи, их физико-механические показатели
При изучении модуля обучающие учатся: определять дефекты волокна и продукции, причины возникновение, проверку качества продукции
Результат обучения: 1) Выявлять обрывы перерабатываемого сырья.
Общая технология производства
Оборудование нетканого производства
Производственное обучение
(производственное обучение в учебных мастерских)
Критерий оценки:
1. Использует профилактические работы по предупреждению обрывности и дефекты ленты.
2. Определяет дефекты ленты.
3. Производит проверку качества перерабатываемого сырья.
Результат обучения: 2) Устранять обрывы перерабатываемого сырья.
Критерий оценки:
1. Владеет способами устранения обрывов ленты.
2. Обладает различными приемами для устранения.
3. Определяет причины возникновения дефектов.
4. Устраняет обрывности холста.
5. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Результат обучения: 3) Управлять сведениями по контролю качества продукции.
Критерий оценки:
Понимает сведения по контролю качества продукции.
Определяет причины дефектов.
Управляет сведениями по контролю качества.
4. Рассчитывает толщину в ленте.
5. Владеет методами определения качества прочеса.
ПК 8. Выполнять процесс выработки нетканых полотен и ватинов на чесально-вязальном оборудовании
ПМ 08. Выполнение практических работ по выработке нетканых полотен и ватинов на чесально-вязальном оборудовании
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, е для получения рабочей квалификации оператора чесально-вязального оборудования, сдачи квалификационного экзамена.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: устройство и принцип работы чесально-вязального оборудования;
взаимодействие отдельных механизмов; правила эксплуатации и ухода за оборудованием; правила техники безопасности при обслуживании оборудования.
При изучении модуля обучающие учатся: соблюдать правила безопасности; соблюдать стандарты к качеству волокон; соблюдать правила и способы регулирования чесально-вязального машин; использовать методы устранения возможных пороков продукции.
Результат обучения:
1) Выполнение практических работ по выработке нетканых полотен и ватинов на чесально-вязальном оборудовании.
Квалификационная практика для получение рабочей квалификации оператора чесально-вязального оборудования
Критерий оценки:
1. Понимает процесс выработки нетканых полотен и ватинов на чесально-вязальном оборудовании.
2. Загружает бункер самовеса чесальной машины.
3. Заправляет оборудование холстом.
4. Осуществляет установку, смена бобин на шпулярнике.

5. Жіптің берілуін реттейді.
6. Кесуші құрылғыларды қадағалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тарау-тоқу машиналарында жұмысты ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақауларды анықтайды және жояды.
2. Тарау-тоқу машиналарының үздіксіз және жанасқан жұмысын қамтамасыз етеді.
3. Тарау-тоқу машиналарына қызмет көрсетеді.
4. Көп істеген түсірілімдерді алады және машиналарды толтыру жүргізеді.
КҚ 7. Дайын болған материалды Жұмыс істеген материалды алуды жүзеге асыру және үзіктерді жою
КМ 07. Дайын болған материалды Жұмыс істеген материалды алуды жүзеге асыру және үзіктерді жою
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, өңделетін шикізаттың сапасын сақтау үшін қажетті дағдылар мен білімді және өнім сапасына қойылатын талаптарды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: өнім ақауларының түрлері мен себептері, олардың алдын алу және жою тәсілдері, өндірілетін шикізаттың сапасын тексеру, өндіріс тиімділігін арттыру жолдары, шығарылатын өнімнің сапасын жақсарту, созба мен иірімжіптің сапасына қойылатын талаптар, олардың физикалық-механикалық көрсеткіштері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: талшықтар мен өнімдердің ақауларын, пайда болу себептерін анықтау, өнім сапасын тексеру.
Оқыту нәтижесі: 1) Өңделетін шикізаттың үзілуін анықтау.
Өндірістің жалпы технологиясы.
Тоқылмаған өндірісінің жабдықтары.
Өндірістік оқыту (оқу шеберханаларында өндірістік оқыту).
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таспаның үзілуі мен ақауын ескерту бойынша алдын алу жұмыстарын қолданады.
2. Лентаның ақауларын анықтайды.
3. Өңделетін шикізаттың сапасын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өңделетін шикізаттың үзілуін жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Лентаның үзілуін жою тәсілдерін біледі.
2. Жоюға арналған әртүрлі әдістерді біледі.
3. Ақаулардың пайда болу себептерін анықтайды.
4. Кенептің үзілуін жояды.
5. Мамандығы бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 3) өнімнің сапасын бақылау бойынша мәліметтерді басқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнімнің сапасын бақылау бойынша мәліметтерді түсінеді.
2. Ақаулардың себептерін анықтайды.
3. Сапаны бақылау бойынша мәліметтерді басқарады.
4. Таспадағы қалыңдықты есептейді.
5. Оқу сапасын анықтау әдістерін меңгерген.
КҚ 8. Біліктілік практика
КМ 08. Тарау-тоқу жабдығы операторының практикалық жұмыстарын орындау
Бұл модуль тарау-тоқу жабдығы операторының жұмыс біліктілігін алу, біліктілік емтиханын тапсыру үшін қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылары мен білімін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: түту-тоқу жабдығының құрылысы және жұмыс істеу қағидаты, жекелеген механизмдердің өзара іс-қимылы; жабдықты пайдалану және күту қағидасы; жабдыққа қызмет көрсету кезіндегі техника қауіпсіздігінің қағидасы.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: қауіпсіздік қағидаларын сақтау; талшықтардың сапасына стандарттарды, түту-тоқу машиналарын реттеу қағидалары мен тәсілдерін ұстану.
Өнімнің ықтимал ақаулығын болдырмау әдістерін, тарау-тоқу машиналарында жұмыс жасау дағдыларын меңгеру.
Оқыту нәтижесі: 1) "Тарау-тоқу жабдығының операторы" жұмыс біліктілігін алу.
Тарау-тоқу жабдығының операторының жұмыс біліктілігін алу үшін біліктілік практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тарау-тоқу жабдықтарында тоқылмаған маталар мен ватиндерді өндіру үдерісін жүргізеді.
2. Тарау машинасының өзсалмақ бункерін жүктейді.
3. Жабдықты кенеппен толтырады.
4. Шпулярникте иіршіктерді орнатуды, ауыстыруды жүзеге асырады.

5. Ликвидирует обрывы пряжи и прочеса.
6. Заправляет чесально-вязальное оборудование каркасным полотном.
7. Заменяет платины и иглы.
8. Осуществляет съем наработанного материала.
9. Осуществляет взвешивание продукции.
10. Осуществляет маркировку наработанного материала.
11. Оформляет технологическую и другую техническую документацию.
Квалификация "121010 3 - Техник-технолог"
ПК 9. Организовать ведение технологического процесса и контроль производства нетканых материалов
ПМ 09. Организация технологического процесса и контроль производства нетканых материалов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для ведения технологического процесса нетканых материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологический процесс, составление технологической документации, стандарты, технические условия и другие нормативные и руководящие материалы по проектированию.
При изучении модуля обучающие учатся: понимать свойства сырья и материалов; распознавать и классифицировать текстильные волокна и нити; осуществлять контроль за ходом процесса; определять экономическую эффективность применяемых машин; владеть основами организации деятельности предприятия; применять стандарты; использовать нормативные документы; рассчитывать параметры заправки; использовать технические условия по проектированию.
Результат обучения:
1) Организовывать технологический процесс производства нетканых материалов.
Общая технология производства
Организация, планирование производства
Производственное обучение (производственное обучение в учебных мастерских)
Оборудование нетканого производства
Критерий оценки:
1. Понимает карту технологического процесса.
2. Разрабатывает основные способы производства нетканых материалов.
3. Оценивает преимущества и недостатки основных способов производства нетканых материалов.
4. Определяет ассортимент нетканых материалов бытового и технического назначение.
5. Анализирует сырьевой состав ассортимента нетканых материалов.
6. Анализирует и оценивает особенности технологии выработки нетканых материалов.
7. Выбирает поточные линии на базе вязально-прошивного способа производства нетканых материалов.
8. Контролирует использование вторичного текстильного сырья и волокнистых отходов.
9. Оценивает готовность технологического оборудование к процессу производства.
Результат обучения: 2) Составлять технологическую документацию.
Критерий оценки:
Осуществляет подготовку документации.
Соблюдает технику безопасности машин.
3. Определяет экономическую эффективность применяемых машин.
4. Владеет основами организации деятельности предприятия.
Результат обучения: 3) Применять стандарты, технические условия и другие нормативные материалы по проектированию.
Критерий оценки:
1. Понимает стандарты.
2. Использует нормативные документы.
3. Рассчитывает параметры заправки.
4. Использует технические условия по проектированию.
ПК 10. Умение анализировать состояние оборудования и оптимизировать технологический процесс производства нетканых материалов.
ПМ 10. Анализ состояния оборудования и оптимизация технологических процессов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для анализа состояние оборудования и оптимизации технологических процессов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: состояние оборудования, оптимизацию технологического процесса; методы оптимизации.
При изучении модуля обучающие учатся: владеть информацией об оптимизации; выбирать объект оптимизации; выбирать этапы решения задачи оптимизации; характеризовать виды задач оптимизации технологических процессов; классифицировать методы оптимизации; проводить анализ оптимизации; использовать специальные виды программирования.
Результат обучения:
1) Анализировать состояние оборудование
Общая технология производства
Оптимизация технологических процессов
Производственное обучение (производственное обучение в учебных мастерских)
Автоматизация технологических процессов
Критерий оценки:
1. Осознает основные требования, предъявляемые к машинам.
2. Рассчитывает малые затраты на изготовление.
3. Составляет порядок оформления и осуществления заправки и перезаправки оборудования.
4. Устраняет причины, вызывающие неполадки.
5. Самостоятельно производит мелкий ремонт и замену деталей и механизмов оборудования.
6. Владеет элементами промышленной автоматики и применяет их в системах управления технологическими процессами.
7. Владеет типовыми системами автоматического управления технологическими процессами текстильной промышленности.
Результат обучения:
2) Оптимизировать технологический процесс производства нетканых материалов.
Критерий оценки:
1. Владеет информацией об оптимизации.
2.Выбирает этапы решения задачи оптимизации.
3. Характеризует виды задач оптимизации технологических процессов.
Результат обучения: 3) Выбирать методы оптимизации.
Критерий оценки:
1. Классифицирует методы оптимизации.
2. Ведет анализ оптимизации.
3. Использует специальные виды программирования.
4. Применяет основные методы работы на электронной вычислительной машине.
ПК 11. Составлять бизнес-план для экономического развития производства нетканых материалов
ПМ 11. Составление бизнес-план для экономического развития производства нетканых материалов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для составления бизнес-плана для экономического развития производства нетканых материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают теоретические основы управления производственной деятельностью предприятий производственной сферы.
При изучении модуля обучающие учатся: анализировать потребление нетканых материалов; понимать развитие технической базы производства нетканых материалов; организовывать процесс производства и управления; рассчитывать расход сырья и вспомогательных материалов; рассчитывать производительность оборудования, производительность труда,
трудоемкость производства, себестоимость и рентабельность производства.
Результат обучения: 1) Использовать теоритические основы управление производственной деятельностью предприятий производственной сферы
Экономика отрасли
Организация, планирование производства
Критерии оценки:
1. Анализирует потребление нетканых материалов.
2. Понимает развитие технической базы производства нетканых материалов.
3. Организует процесс производства и управление.
4. Рассчитывает расход сырья и вспомогательных материалов.
5. Рассчитывает производительность оборудования.
6. Рассчитывает производительность труда.
7. Рассчитывает трудоемкость производства.

5. Иірімжіптің және тараудың үзілуін жояды.
6. Тарау-тоқу жабдығын қаңқалы төсеммен толтырады.
7. Платина мен инені ауыстырады.
8. Көп істелген материалдардың түсірілуін жүзеге асырады.
9. Өнімді өлшеуді жүзеге асырады.
10. Өңделген материалды таңбалауды жүзеге асырады.
11. Технологиялық және басқа техникалық құжаттаманы ресімдейді.
120707 3-"Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 9. Технологиялық үдерісті жүргізуді және тоқылмаған материалдар өндірісін бақылауды ұйымдастыру
КМ 09. Технологиялық үдерісті ұйымдастыру және тоқылмаған материалдар өндірісін бақылау
Бұл модуль тоқылмаған материалдардың технологиялық үдерісін жүргізу бойынша қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылары мен білімін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: технологиялық үдерісті ұйымдастыру, технологиялық құжаттаманы құру, стандарттарды, техникалық шарттарды және жобалау бойынша басқа да нормативтік және басшылық материалдарды қолдану.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: шикізат пен материалдардың қасиеттерін меңгереді, тоқыма талшықтары мен жіптерді танып, жіктейді, үдерістің барысын қадағалайды . Қолданылатын машиналардың экономикалық тиімділігін анықтайды. Кәсіпорын қызметін ұйымдастыру негіздерін меңгерген. Стандарттарды қолданады. Нормативтік құжаттарды пайдаланады. Толтыру параметрлерін есептейді. Жобалау бойынша техникалық шарттарды қолданады
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық үдерісті ұйымдастыру.
Өндірістің жалпы технологиясы.
Өндірісті ұйымдастыру, жоспарлау.
Өндірістік оқыту (оқу шеберханаларында өндірістік оқыту).
Тоқылмаған өндіріс жабдықтары.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық үдеріс картасын түсінеді.
2. Беймата материалдарды өндірудің негізгі тәсілдерін әзірлейді.
3. Беймата материалдарды өндірудің негізгі тәсілдерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалайды.
4. Тұрмыстық және техникалық мақсаттағы беймата материалдардың ассортиментін анықтайды.
5. Беймата материалдар ассортиментінің шикізат құрамын талдайды.
6. Тоқылмаған материалдарды өндіру технологиясының ерекшеліктерін талдайды және бағалайды.
7. Тоқу-тігу әдісімен беймата материалдарды өндіру негізінде ағынды желілерді таңдайды.
8. Қайталама тоқыма шикізаты мен талшықты қалдықтарды пайдалануды қадағалайды.
9. Технологиялық жабдықтың өндіріс үдерісіне дайындығын бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық құжаттаманы жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттарды дайындауды жүзеге асырады.
2. Машиналардың техника қауіпсіздігін сақтайды.
3. Қолданылатын машиналардың экономикалық тиімділігін анықтайды.
4. Кәсіпорынның қызметін ұйымдастыру негіздерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 3) Стандарттарды, техникалық шарттарды және жобалау жөніндегі басқа да нормативтік және басшылық материалдарды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Стандарттарды қолданады.
2. Нормативтік құжаттарды қолданады.
3. Толтыру параметрлерін есептейді.
4. Жобалау бойынша техникалық шарттарды қолданады.
КҚ 10. Жабдықтың жай-күйін талдау және технологиялық үдерістерді оңтайландыру
КМ 10. Жабдықтың жай-күйінің талдауы және технологиялық үдерістерді оңтайландырылуы
Бұл модуль жабдықтың жай-күйін талдау және технологиялық үдерістерді оңтайландыру үшін қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: жабдықтың жай-күйін сипаттау, технологиялық үдерісті оңтайландырады. Оңтайландыру әдістерін таңдау. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: оңтайландыру туралы ақпаратты иеленеді, оңтайландыру нысанын таңдау, оңтайландыру міндеттерін орындау кезеңдерін таңдау. Технологиялық үдерістерді оңтайландыру есебінің түрлерін сипаттау. Оңтайландыру әдістерін жіктейді, оңтайландыруға талдау жүргізу, арнайы бағдарламалау түрлерін қолдану
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықтың жай-күйін талдау.
Өндірістің жалпы технологиясы.
Технологиялық үдерістерді оңтайландыру.
Өндірістік оқыту (оқу шеберханаларында өндірістік оқыту).
Технологиялық үдерістерді автоматтандыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машиналарға қойылатын негізгі талаптарды түсінеді.
2. Дайындау үшін аз шығындарды есептейді.
3. Жабдықты толтыру және қайта толтыруды ресімдеу және жүзеге асыру тәртібін жасайды.
4. Ақауларды туғызатын себептерді жою.
5. Жабдықтың бөлшектері мен механизмдерін өздігінен ұсақ жөндеу және ауыстыру.
6. Өнеркәсіптік автоматика элементтеріне ие және оларды технологиялық үдерістерді басқару жүйелерінде қолданады.
7. Тоқыма өнеркәсібінің технологиялық үдерістерін автоматты басқарудың үлгілік жүйелерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық үдерісті оңтайландырады
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оңтайландыру туралы ақпаратты біледі.
2. Оңтайландыру міндеттерін орындау кезеңдерін таңдайды.
3. Технологиялық үдерістерді оңтайландыру міндеттерінің түрлерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Оңтайландыру әдістерін таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оңтайландыру әдістерін жіктейді.
2. Оңтайландыруға талдау жүргізеді.
3. Арнайы бағдарламалау түрлерін қолданады.
4. ПЭЕМ-де негізгі жұмыс әдістерін қолданады.
КҚ 11. Тоқылмаған материалдар өндірісі үшін экономикалық даму үшін бизнес-жоспар құру
КМ 11. Тоқылмаған материалдарды өндіру бойынша экономикалық дамуға арналған бизнес жоспар құру
Бұл модуль тоқылмаған материалдар өндірісін экономикалық дамытуға арналған бизнес жоспар құру үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: өндірістік сала кәсіпорындарының өндірістік қызметін басқарудың теориялық негіздері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: тоқылмаған материалдарды тұтынуды талдау, тоқылмаған материалдар өндірісінің техникалық базасын дамытуды түсіну, өндіріс және басқару үдерісін ұйымдастыру, шикізат пен қосалқы материалдардың шығынын есептеу, жабдықтың өнімділігін есептеу, еңбек өнімділігін есептеу,
өндірістің еңбек сыйымдылығы, өндірістің өзіндік құны және рентабельділігі.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік сала кәсіпорындарының өндірістік қызметін басқарудың теориялық негіздерін қолдану
Сала экономикасы.
Өндірісті ұйымдастыру, жоспарлау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тоқылмаған материалдарды тұтынуды талдайды.
2. Тоқылмаған материалдар өндірісінің техникалық базасын дамытуды түсінеді.
3. Өндіріс және басқару үдерісін ұйымдастырады.
4. Шикізат пен қосалқы материалдардың шығынын есептейді.
5. Жабдықтың өнімділігін есептейді.
6. Еңбек өнімділігін есептейді.
7. Өндірістің еңбек сыйымдылығын есептейді.

8. Рассчитывает себестоимость и рентабельность производства.
9. Рассчитывает условия интенсификации технологического процесса.
10. Рассчитывает планирование ресурсного обеспечения деятельности предприятия.
ПК 12. Организовывать технологический процесс и руководить работами производственного участка
ПК 12. Преддипломная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для работы в качестве специалиста среднего звена, получения квалификации "Техник-технолог", сдачи квалификационного экзамена.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию и организацию нетканого производства; проектно-сметную документацию на производство нетканого материала; контроль качества и учет объемов выполненных работ.
При изучении модуля обучающие учатся:
организовывать технологический процесс и руководить работами производственного участка;
составлять рабочую проектно-сметную документацию для ведения технологического процесса нетканых материалов;
применять действующие нормативные документы при ведении учета объемов выполнения технологического процесса нетканых материалов и оформлении сопроводительной
документации.
Результат обучения: 1) Получать квалификацию техника-технолога.
Преддипломная практика на получение квалификации "Техника-технолога"
Критерии оценки:
Обеспечивает выполнение установленного наряда.
Разрабатывает проектно-сметную документацию на ведение технологического процесса нетканых материалов.
Осуществляет контроль над работой вентиляционных систем и составов атмосферы в нетканом производстве.
Решает технические задачи с использованием информационных технологий.
Применяет действующие нормативные документы, касающиеся производственной деятельности.
Выполняет задания, предусмотренные производственным планом участка.
Организовывает и осуществляет работу на производственном участке нетканых предприятий.
8. Управляет одним из видов техники.
9. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
10. Применяет наиболее рациональные способы защиты и порядок действия коллектива предприятия (цеха, отдела, лаборатории) в чрезвычайных ситуациях.
Примечание:
Использованные аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 40 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 266-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Швейное производство и моделирование одежды"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1211000 - Швейное производство и моделирование одежды
Квалификации*:

8. Өндірістің өзіндік құны мен рентабельділігін есептейді.
9. Технологиялық үдерісті қарқындату шарттарын есептейді.
10. Кәсіпорын қызметін ресурстық қамтамасыз етуді жоспарлауды есептейді.
КҚ 12. Процесті ұйымдастырыңыз және өндіріс орнының жұмысын басқарыңыз
КМ 12. Диплом алды практика
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, орта буын маманы ретінде жұмыс істеуге қажетті дағдылар мен білімді, "Техник-технолог" біліктілігін алуды, біліктілік емтиханын тапсыруды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгереді: тоқылмаған материалды өндіруге арналған жобалау-сметалық құжаттаманы ұйымдастыру; орындалған жұмыстардың сапасын бақылау және көлемін есепке алу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді:
технологиялық үдерісті ұйымдастыру және өндірістік учаскенің жұмыстарын басқару;
тоқылмаған материалдардың технологиялық үдерісін жүргізу үшін жұмыс жобалық-сметалық құжаттамасын құру;
тоқылмаған материалдардың технологиялық үдерісінің орындалу көлемін есепке алуды жүргізу және ілеспе құжаттарды ресімдеу кезінде қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолдану құжаттама.
Оқыту нәтижесі: 1) Техник-технолог біліктілігін алуға.
"Техник-технолог" біліктілігін алуға диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Белгіленген құжаттың орындалуын қамтамасыз етеді.
2. Тоқылмаған материалдардың технологиялық үдерісін жүргізуге жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлейді.
3. Желдету жүйелері мен атмосфера құрамдарының жұмысын тоқылмайтын өндірісте бақылауды жүзеге асырады.
4. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, техникалық міндеттерді шешеді.
5. Өндірістік қызметке қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды пайдаланады.
6. Учаскенің өндірістік жоспарында көзделген тапсырмаларды орындайды.
7. Тоқылмаған кәсіпорындардың өндірістік учаскесінде жұмыстарды ұйымдастырады және жүзеге асырады.
8. Техника түрлерінің бірін басқарады.
9. Мамандық бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін меңгерген.
10. Төтенше жағдайларда кәсіпорын (цех, бөлім, зертхана) ұжымын қорғаудың неғұрлым ұтымды тәсілдерін және әрекет ету тәртібін қолданады.
Ескерту: Пайдаланылған аббревиатуралар: БҚ – базалық құзырет; КҚ – кәсіптік құзырет; БМ – базалық модульдер; КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы 18 қаңтардағы
№ 22 бұйрығына
40-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
"Тігін өндірісі және киімді модельдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
1200000 – Өндіру, монтаждау, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Көпшілік тұтынатын бұйымдар мен тауарлар технологиясы
Мамандығы:
1211000 - Тігін өндірісі және киімді модельдеу
Біліктілігі*:

216
ПА 03
Промежуточная аттестация
36
ИА 03
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение для уровня специалиста среднего звена
1440
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
6588
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** Учебные заведения имеют право перераспределить часы дипломного проектирования в профессиональные модули.
*** Распределение по семестрам осуществляется учебными заведениями самостоятельно.
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 42 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 267-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Швейное производство и моделирование одежды"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1211000 - Швейное производства и моделирование одежды
Квалификации*:
121105 2 - Конструктор одежды
121107 2 - Модельер-закройщик
121108 3 - Модельер-конструктор
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языке в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить основы делового казахского (русского) и иностранного языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающиеся должны владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языка, для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Владеть грамматикой и терминологией казахского (русского) и иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный русский (казахский), английский языки
Критерии оценки:

216
АА 03
Аралық аттестаттау
36
ҚА 03
Қорытынды аттестаттау
72
Орта буын маманы деңгейі үшін міндетті оқыту бойынша жиыны
1440
Міндетті оқыту жиынтығы
4320
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
6588
Ескертпе:
* Оқу орындары осы мамандықтың басқа да біліктілігіне ұқсас
тәсілді пайдалана отырып, оқу жұмыс жоспарларын әзірлейді.
** Оқу мекемелері дипломдық жобалау сағаттарын кәсіптік модульдерге бөле алады.
*** Семестр бойынша бөлуді оқу мекемелері дербес жүзеге асырады.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
ЖБП - жалпы білім беретін пәндер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымы анықтайтын модульдер;
ДЖ - Дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
42-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
267-1-қосымша
"Тігін өндірісі және киімді модельдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім беру коды және бейіні:
1200000 – Өндіру, монтаждау, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Көпшілік тұтынатын бұйымдар мен тауарлар технологиясы
Мамандығы:
1211000 - Тігін өндірісі және киімді модельдеу
Біліктілігі:
121105 2 - Киім конструкторы
121107 2 - Модельер-пішуші
121108 3 - Модельер-конструктор
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және шет тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шет тілі мен кәсіби лексика негіздерін меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін қажетті қазақ (орыс) және шет тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында қарым-қатынас жасау үшін қазақ (орыс) және шет тілінің грамматикасы мен терминологиясын меңгеру.
Кәсіби орыс (қазақ), ағылшын тілдері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности, для профессионального общения.
2. Применяет терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов
Критерии оценки:
1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые документы на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
составлять на государственном языке служебные документы, в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно- распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся должны: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическое воспитание
Критерии оценки:

1. Кәсіптік араласу үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдарды меңгерген
2. Мамандық бойынша терминологияны қолданады
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын (сөздікпен) меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шет тілдерінде кәсіби диалог жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жағдайға сәйкес логикалық және дәйекті сөйлейді.
2. Кәсіптік араласу үдерісінде диалог жүргізеді.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жасау және ресімдеу
02 БМ. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іскерлік қағаздарды жасау және рәсімдеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде
білім алушылар
меңгеруі тиіс: мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздері;
қызметтік құжаттарды жасау тәсілдері және функциялары, жіктелімі, жеткізгіштері, арналымы, құрамдас бөліктері, ресімдеу қағидалары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруы тиіс
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдастырушылық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу;
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін сипаттайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын түсінеді.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдастырушылық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы білімді меңгерген.
2. Туралы ақпаратты біледі
Еңбек шартының қажетті жағдайлары.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, арыз, шағым, сенімхат, қолхат жасайды.
БҚ 3. Физикалық қасиеттерін дамыту және жетілдіру.
БМ 03. Физикалық қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль физикалық қасиеттерді және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті
білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері;
салауатты өмір салты негіздері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қимыл дағдыларын үнемі жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения:
2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально- политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно- правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся должны: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы права Основы социологии и политологии Основы философии Культурология
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін түсінеді.
2. Бұлшықет жүктемесі кезінде тыныс алу, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету жүйесінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты мәдениетін сақтайды.
Оқыту нәтижесі:
2) Физикалық қасиеттер мен психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорт ойындарының ережелерін сақтайды.
2.Физикалық жүктеме негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгерген.
4. Оқу ойынында зерттелген ойын тәсілдерін және жеке тактикалық міндеттерді қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, қоғамдағы өзін және өз орнын түсіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтендіру және бейімдеу үшін әлеуметтік ғылым негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық суретін зерттеу негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыру, мәдениеттің мәні мен мақсатын түсіну, азаматтық құқықтар мен міндеттерді ұстану, қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістерінің даму үрдістерін түсіну үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар . философияның, мәдениеттің, діннің және өркениеттің негізгі ұғымдары мен заңдылықтарын; мемлекеттік-құқықтық қатынастар мен құбылыстар жүйесін; азаматтар мен басқа да саясат субъектілерінің қоғамдағы өзара қарым-қатынастары жүйесінің қызмет етуін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
негізгі философиялық ұғымдарға сүйенуді; философияның негізгі мәселесін және диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды; жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттық танытуды; адамға қастық жасайтын, экстремистік, радикалды және террористік идеологияларды теріске шығаруды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара іс-қимыл барысында қалыптасқан әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бағдарлануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Анағұрлым жалпы философиялық сұрақтарда бағдарлану.
Құқық негіздері Әлеуметтану және саясаттану негіздері Философия негіздері Мәдениеттану
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3. Характеризует сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий, как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.
4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2. Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Характеризует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Знает историю и понимает современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Владеть сведениями об основных отраслях права.
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Характеризует методы административного регулирования.
3. Понимает ответственности за административные и коррупционные правонарушения.

1. Негізгі философиялық ұғымдарды қолдана біледі.
2. Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне түрлі көзқарасты түсінеді.
3. "Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәнін сипаттайды.
4. Философияның негізгі категорияларының мәні мен өзара байланысын анықтайды.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни бейнесінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар сияқты философиялық категориялардың адам өміріндегі арақатынасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке тұлғаның өмірді, мәдениетті және қоршаған табиғи ортаны сақтау үшін жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
2. Ғылым, техника және технологиялар жетістіктерін дамыту мен пайдалануға байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың арақатынасы туралы өз пікірін тұжырымдайды.
4. Өмірдің мәні мен ақиқаты категорияларына әртүрлі көзқарастарды талдайды, осы ұғымдар бойынша өз көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отандық мәдениет тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтарын біледі.
2. Әлемдік өркениетте Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсінеді.
3. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Төзімділік пен белсенді жеке ұстанымды қалыптастырушы моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әр түрлі мәдениеттер мен өркениеттердің түрлерін, типтерін және тарихын сипаттайды.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын біледі және қазіргі жағдайын түсінеді.
3. Экстремистік радикалды және террористік идеологияны ажыратады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімді қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқықтың мәні мен негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық пен құқықтық тәртіп қағидаларын сақтайды және түсініктерді біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке басын қалыптастырудағы құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін сипаттайды.
3. Әкімшілік және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершілік қажеттілігін түсінеді.

7. Вычерчивает схемы обработки узлов швейных изделий.
Результат обучения: 7) Изготавливать изделия с соблюдением технологической последовательности.
Критерии оценки:
1. Описывает модели, детали кроя, конструктивные линии изделий, технологию их изготовления.
2. Владеет технологией сборки (монтажа) окончательной отделки швейных изделий из различных материалов.
3.Изготавливает швейные изделия ассортиментных групп из разных материалов. с соблюдением требований технических условий и технологической последовательности.
4. Рационально организует рабочее место.
5. Определяет причины возникновения дефектов изделий, способы их устранения.
6. Контролирует качество работ, определяя соответствие продукции требованиям стандартов.
7. Соблюдает требования по технике безопасности и охране труда.
ПК 2. Конструировать базовые и несложные модельные конструкции одежды
ПМ 02. Конструирование моделей одежды
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания для:
- оформления чертежей и схем;
- выполнения основных геометрических построений;
- построения чертежей конструкций швейных изделий на типовую фигуру с втачным рукавом;
- переноса вытачек графическим методом;
- понимания основных положений государственной системы стандартизации Республики Казахстан.
При изучении модуля обучающиеся осваивают:
- требования к графическому оформлению чертежей;
-Единую систему конструкторской документации;
-основные правила построения чертежей и схем.
- современные направления в конструировании одежды;
- антропометрические стандарты;
- морфологические признаки фигуры человека;
- размерные признаки для проектирования одежды;
- методы измерения фигуры человека;
- конструктивные прибавки, баланс изделия;
- методы построения чертежа основы изделия;
- принципы конструирования деталей на базовой основе;
- принципы конструирования разных силуэтных форм изделия;
- принципы конструирования рукавов и воротников;
- принципы конструирования юбок и брюк;
- общие сведения о конструктивном моделировании одежды;
- виды контроля и способы испытания продукции;
- основные нормативно-технические документы по стандартизации;
- терминологию и единицы измерения величин в соответствии с действующими стандартами и международной системой единиц;
- понятия о системе управления качеством продукции, международной системы стандартизации (ISO 9001-2000).
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- выполнять и оформлять чертежи и схемы по специальности;
- определять типы телосложения;
- снимать мерки;
- распределять прибавки по участкам конструкции;
- определять баланс изделия;
- производить расчеты;
- строить базовую конструкцию изделия;
- проектировать отдельные детали изделия;
- строить изделия различных силуэтов;
- строить втачные рукава и воротники различных конструкций;
- строить чертежи основ поясных изделий (юбок, брюк);
- моделировать изделия (изменять, переносить конструктивные линии графическим методом);
- определять рациональные конструктивные решения;
- оформлять технологическую и техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой.
Результат обучения: 1) Владеть техникой выполнения чертежей в соответствии с требованиями Единой системы конструкторской документации.
Основы черчения
Конструирование одежды
Основы стандартизации и метрологии
Производственное обучение
Критерии оценки:

7. Тігін бұйымдарының түйындерін өңдеу схемаларын сызады.
Оқыту нәтижесі: 7) Технологиялық бірізділікті сақтай отырып бұйымдарды дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұйымдардың модельдерін, пішім бөлшектерін, құрылмалық сызықтарын, оларды дайындау технологиясын сипаттайды.
2. Түрлі материалдардан жасалған тігін бұйымдарын соңғы өңдеу (құрастыру) технологиясын меңгерген.
3.Техникалық шарттар талаптарын және технологиялық бірізділікті сақтай отырып, әр түрлі материалдардан ассортименттік топтардың тігін бұйымдарын дайындайды.
4. Жұмыс орнын ұтымды ұйымдастырады.
5. Бұйым ақауларының пайда болу себептерін, оларды жою тәсілдерін анықтайды.
6. Стандарттардың талаптарына өнімнің сәйкестігін анықтай отырып, жұмыс сапасын бақылайды.
7. Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарды сақтайды.
КҚ 2. Киімнің негізгі және күрделі емес модельдік құрылымдарын құрастыру
КМ 02. Киім үлгілерін құрастыру
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, Дағдылар мен білімдерді сипаттайды:
- сызбалар мен схемаларды ресімдеу;
- негізгі геометриялық құрылымдарды орындау;
- тігін бұйымдары конструкцияларының сызбаларын жапсырма жеңді типтік фигураға салу;
- сызықтарды графикалық әдіспен тасымалдау;
- Қазақстан Республикасының Мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі ережелерін түсіну.
Модульді оқу кезінде білім алушылар:
- сызбаларды графикалық ресімдеуге қойылатын талаптар;
- Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі);
- сызбалар мен схемаларды құрудың негізгі ережелері.
- киімдерді құрастырудағы заманауи бағыттар;
- антропометриялық стандарттар;
- адам фигурасының морфологиялық белгілері;
- киім жобалау үшін өлшем белгілері;
- адам тұлғасын өлшеу әдістері;
- бұйымның конструктивтік толықтырулары, балансы;
- сызбаны құру әдістері бұйым негіздері;
- бөлшектерді базалық негізде құрастыру принциптері;
- бұйымның әр түрлі силуэтті формаларын құрастыру принциптері;
- жеңдер мен жағаларды құрастыру принциптері;
- юбка мен шалбарды құрастыру принциптері;
- киімді конструктивтік үлгілеу туралы жалпы мәліметтер;
- бақылау түрлері және Өнімді сынау тәсілдері;
- стандарттау бойынша негізгі нормативтік-техникалық құжаттар (НТҚ);
- қолданыстағы стандарттар мен СИ бірліктерінің халықаралық жүйесіне сәйкес шамалардың терминологиясы мен өлшем бірліктері;
- өнімнің сапасын басқару жүйесі, халықаралық стандарттау жүйесі туралы түсінік (ISO 9001-2000).
Модульді оқу кезінде білім алушылар:
- мамандық бойынша сызбалар мен сызбаларды орындау және рәсімдеу;
- дене бітімінің түрлерін анықтау;
- түсіру мерки;
- қоспаларды құрылым учаскелері бойынша бөлу;
- бұйым балансын анықтау;
- қажетті есеп айырысуларды жүргізу;
- бұйымның базалық құрылымын құру;
- бұйымның жеке бөлшектерін жобалау;
- түрлі пішінді бұйымдарды салу;
- әр түрлі құрылымдағы қондырмалы жеңдер мен жағалар салу;
- белдік бұйымдар (юбка, шалбар) негіздерінің сызбаларын құру;
- бұйымдарды моделдеу (өзгерту, конструктивтік желілерді графикалық әдіспен тасымалдау);
- тиімді конструктивтік шешімдерді анықтау;
- қолданыстағы нормативтік базаға сәйкес технологиялық және техникалық құжаттаманы ресімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) (КҚБЖ) конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің талаптарына сәйкес сызбаларды орындау техникасын меңгеру.
Сызу негіздері
Киімдерді құрастыру
Стандарттау және метрология негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Оформляет чертежи в соответствии с требованиями Единой системы конструкторской документации.
2. Выполняет основные геометрические построения.
3. Владеет способами построения несложных аксонометрических изображений.
4. Чертит разрезы и схемы деталей и узлов по специальности.
Результат обучения: 2) Разбираться в современных системах и методах конструирования швейных изделий.
Критерии оценки:
1. Характеризует существующие системы и методы конструирования швейных изделий.
2. Описывает этапы разработки конструкций в массовом и индивидуальном производстве.
3. Излагает особенности единого метода конструирования одежды центральной опытно-технологической швейной лаборатории (метод ЕМКО ЦОТШЛ)
4. Формулирует требования, предъявляемые к одежде и конструкции.
Результат обучения: 3) Применяет знания об антропометрических стандартах, внешней форме тела человека.
Критерии оценки:
1. Объясняет строение фигуры человека, антропометрические точки и конструктивные пояса.
2. Описывает основные морфологические признаки тела человека и их изменчивость в зависимости от пола, возраста.
3. Излагает принципы современной размерной типологии и размерных стандартов, классификацию типовых фигур.
4. Определяет порядок и правила снятия измерений с фигуры человека.
5. Выполняет снятие измерений фигуры человека, их запись и анализ.
Результат обучения: 4) Выполнять построение чертежа конструкций плечевых и поясных изделий разных силуэтов.
Критерии оценки:
1. Выбирает значения прибавок при конструировании швейных изделий и в зависимости от моды, силуэта и свободы облегания.
2. Выполняет расчет и построение чертежей конструкций различных видов юбок и брюк на типовые фигуры.
3. Производит расчеты и построение чертежей базовых конструкций плечевых изделий различных силуэтных форм на типовые фигуры.
4. Осуществляет перенос вытачек графическим способом.
5. Наносит на чертеж изделия модельные линии.
6. Выполняет построение различных видов втачных рукавов.
7. Конструирует различные виды застежек, воротников и мелких деталей.
Результат обучения: 5) Учитывать роль стандартизации в обеспечении качества продукции в швейном производстве.
Критерии оценки:
1. Понимает основные положения государственной системы стандартизации Республики Казахстан.
2. Различает виды контроля, сертификации и способы испытания продукции.
3. Применяет государственные акты и нормативно-технические документы по стандартизации, терминологию и единицы измерения величин в соответствии с действующими стандартами и международной системой единиц.

1. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің талаптарына сәйкес сызбаларды ресімдейді.
2. Негізгі геометриялық құрылымдарды орындайды.
3. Күрделі емес аксонометриялық бейнелерді құру тәсілдерін біледі.
4. Мамандық бойынша бөлшектер мен тораптардың қималары мен сұлбаларын сызады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тігін бұйымдарын құрастырудың заманауи жүйелері мен әдістерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тігін бұйымдарын құрастырудың қолданыстағы жүйелері мен әдістерін сипаттайды.
2. Жаппай және жеке өндірісте құрастырмаларды әзірлеу кезеңдерін сипаттайды.
3. Орталық тәжірибелік-технологиялық тігін зертханасының киім құрастырудың бірыңғай әдісінің ерекшеліктерін мазмұндайды (ЕМКО ЦОТШЛ әдісі)
4. Киімге және құрастырмаға қойылатын талаптарды қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Антропометриялық стандарттар, адам денесінің сыртқы пішіні туралы білімді қолданады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адам денебiтiмінің құрылымын, антропометриялық нүктелерді және құрылмалық белдіктерді түсіндіреді.
2. Адам денесінің негізгі морфологиялық белгілерін және олардың жынысына, жасына байланысты өзгергіштігін сипаттайды.
3. Қазіргі өлшемдік типология мен өлшемдік стандарттардың принциптерін, үлгілік денебітімдердің жіктелуін мазмұндайды.
4. Адамның денебітімінен өлшемдерді алу тәртібі мен ережелерін анықтайды.
5. Адам денебітімінің өлшемдерін алуды, оларды жазу мен талдауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Әртүрлі пішінді иық және белдік бұйымдарының құрастырмаларының сызбасын құруды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тігін бұйымдарын құрастыру кезінде және сәнге, сұлбаға, еркін қонымдық қосымшасына қарай мәндерді таңдайды.
2. Үлгілік денебiтiмдерге юбка мен шалбардың түрлі құрастырмаларының сызбаларын есептеуді және салуды орындайды.
3. Үлгілік денебiтiмдерге түрлі сұлба нысандағы иық бұйымдарының базалық құрастырмаларының сызбаларын есептеуді және құруды жүргізеді.
4. Тігісті графикалық тәсілмен көшіруді жүзеге асырады.
5. Бұйымның сызбасына модельдік сызықтарды салады.
6. Түрлі қондырмалы жеңдерді құруды орындайды.
7. Түрлі ілгектерді, жағалар мен ұсақ бөлшектерді құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Тігін өндірісінде өнім сапасын қамтамасыз етудегі стандарттаудың рөлін ескеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі ережелерін түсінеді.
2. Бақылау, сертификаттау түрлерін және өнімді сынау тәсілдерін ажыратады.
3. Қолданыстағы стандарттарға және СИ бірліктерінің халықаралық жүйесіне сәйкес стандарттау бойынша мемлекеттік актілер мен нормативтік-техникалық құжаттарды (НТҚ), терминология мен өлшем бірліктерін қолданады.

4. Имеет представление о комплексной системе управления качеством продукции, международной системы стандартизации (ISO 9001-2000).
5. Оформляет техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой.
ПК 3. Разрабатывать лекала (шаблонов), выполняя их апробацию, градацию и составляя табель мер
ПМ 03. Разработка лекал, их апробация, градация по размерам и ростам
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для выполнения работы:
- по построению и оформлению лекал (шаблонов) деталей швейных изделий;
- по техническому размножению лекал (градации) по размерам и ростам, составлению табеля мер.
При изучении модуля обучающиеся осваивают:
- технические условия на разработку и методы оформления лекал;
- способы градации лекал (лучевой, группировки, пропорционально-расчетный);
-требования к составлению табеля мер.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- изготавливать полный комплект лекал (шаблонов) для раскроя и изготовления изделий различного ассортимента;
- выполнять градацию лекал по размерам и ростам;
- составлять табель мер на плечевые и поясные изделия;
- решать задачи авторского надзора при изготовлении швейных изделий.
Результат обучения: 1) Выполнять построение и оформление лекал деталей одежды.
Конструирование одежды
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Описывает виды лекал деталей швейных изделий, правила их разработки и оформления, способы градации лекал.
2. Разрабатывает комплекты основных, производных и вспомогательных лекал изделия.
3. Составляет спецификацию деталей кроя изделий.
Результат обучения: 2) Изготавливать несложные опытные образцы изделий, внося изменения в конструкцию образца.
Критерии оценки:
1. Строит конструкции моделей по техническим рисункам и полные комплекты лекал на типовые фигуры.
2. Раскраивает проектируемые изделия с учетом свойств материала и технических условий.
3. Изготавливает модели одежды, определяя последовательность и способы технологической обработки.
4. Вносит изменения в конструкцию, при выявлении конструктивных дефектов в процессе изготовления модели.
5. Контролирует качество выполненных работ.
6. Применяет безопасные методы и приемы труда, рационально организуя рабочее место.
7. Соблюдает требования по технике безопасности.
Результат обучения: 3) Выполняет градацию лекал и составляет табель мер
Критерии оценки:

4. Өнімнің сапасын басқарудың кешенді жүйесі, халықаралық стандарттау жүйесі (ISO 9001-2000) туралы түсінігі бар.
5. Қолданыстағы нормативтік базаға сәйкес техникалық құжаттаманы ресімдейді.
3 КҚ. Лекалоны (шаблондарды) әзірлеу, оларды сынамалаудан өткізу, градациялау және өлшемдер табелін жасау
03 КМ. Лекалоларды әзірлеу, оларды сынамалаудан өткізу, өлшемдері мен бойы бойынша градациялау
Бұл модуль мынадай жұмыстарды орындау үшін жұмыстың нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды:
- тігін бұйымдары бөлшектерінің лекалоларын (шаблондарын) жасау және ресімдеу бойынша;
- лекалоларды (градациялау) өлшемдері мен бойы бойынша техникалық көбейту, өлшемдер табелін жасау бойынша.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
- лекалоларды әзірлеу және ресімдеу әдістеріне арналған техникалық шарттар;
- лекалоларды градациялау тәсілдері (сәулелік, топтастыру, пропорционалды-есептік);
- өлшемдер табелін жасауға қойылатын талаптар.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мынадай дағдыларды үйренеді:
- түрлі ассортиментті бұйымдарды пішуге және дайындауға арналған лекалолардың (шаблондардың) толық жиынтығын дайындау;
- өлшемдері мен бойы бойынша лекалолардың градациясын орындау;
- иық және белдік бұйымдарға арналған өлшемдер табелін жасау;
- тігін бұйымдарын дайындау кезінде авторлық қадағалау міндеттерін шешу.
Оқыту нәтижесі: 1) Киім бөлшектерінің лекалоларын құру және ресімдеуді орындау.
Киімдерді құрастыру
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тігін бұйымдары бөлшектерінің лекало түрлерін, оларды әзірлеу және ресімдеу қағидаларын, лекалоларды градациялау тәсілдерін сипаттайды.
2. Бұйымның негізгі, туынды және қосалқы лекалоларының жиынтығын әзірлейді.
3. Бұйым пішу бөлшектерінің спецификациясын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Үлгінің құрастырмасына өзгерістер енгізе отырып, бұйымдардың күрделі емес тәжірибелік үлгілерін дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық суреттер бойынша модельдердің құрастырмаларын және үлгілік денебiтiмдерге лекалолардың толық жиынтығын құрастырады.
2. Жобаланатын бұйымдарды материалдың қасиеттері мен техникалық шарттарды ескере отырып пішеді.
3. Технологиялық өңдеудің жүйелілігі мен тәсілдерін анықтай отырып, киім модельдерін дайындайды.
4. Модель жасау процесінде құрылмалық ақаулар анықталған кезде құрастырмаға өзгерістер енгізеді.
5. Орындалатын жұмыстардың сапасын бақылайды.
6. Жұмыс орнын ұтымды ұйымдастыра отырып, қауіпсіз еңбек әдістері мен тәсілдерін қолданады.
7. Қауіпсіздік техникасы бойынша талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Лекалолардың градациясын орындайды және өлшемдер табелін жасайды
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет градацию лекал плечевых и поясных изделий по размерам
2. Выполняет градацию лекал плечевых и поясных по ростам.
3. Рассчитывает табель мер на плечевые и поясные изделия.
ПК 4. Разрабатывать эскизы одежды с учетом направления моды
ПМ 04. Разработка эскизов одежды
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для:
- освоения основных художественных законов изобразительной грамоты,
-структуру построения работы в рисунке, живописи и композиции.
- изображения фигуры человека с точки зрения основ пластической анатомии;
При изучении модуля обучающиеся осваивают:
- общие понятия о строении формы и ее конструкции;
- общие законы и закономерности композиции;
- общие сведения о цвете;
-различную технику работы графики и живописи;
- изображение казахского национального орнамента;
- костную основу черепа и фигуры человека;
-правила изображения головы и фигуры человека в разных ракурсах;
-принцип построения фигуры человека в одежде.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- правильно изображать геометрические тела в пространстве;
- выполнять рисунки предметов с учетом законов перспективы, светотени и передачи материалов;
- пользоваться различной техникой живописи;
- находить цветовые
отношения;
- различать виды орнамента и изображать его в цвете;
- выполнять национальные узоры в зависимости от их назначения;
- передавать пропорциональные соотношения частей тела человека;
-изображать мужскую, женскую и детскую фигуры;
- анализировать влияние моды на тенденции развития ассортиментных групп одежды;
- определять особенности различных видов швейных изделий;
- выполнять эскизы швейных изделий различными графическими приемами;
- разрабатывать модели одежды, применяя цветовые соотношения, разнообразие фактур материалов, учитывая формообразующие свойства тканей и декор.
Результат обучения: 1) Владеть основами изобразительной грамоты.
Специальный рисунок и художественная графика
Пластическая анатомия
Моделирование и художественное оформление одежды
Материаловедение швейного производства
Критерии оценки:
1. Применяет основные законы композиции, линейной и воздушной перспективы.
2. Определяет линии, пропорции, форму, конструкцию и объем предметов.
3. Различает цвет предметов, группы цветов, цветовой круг, тон и насыщенность цвета.
4. Выполняет зарисовки различных видов складок и драпировок.
5. Рисует несложные натюрморты.
6. Разрабатывает орнаменты различных видов.
Результат обучения: 2) Изображать фигуру человека в разных ракурсах в одежде, используя различную технику рисунка.
Критерии оценки:

1. Иық және белдік бұйымдардың лекалоларын өлшемдері бойынша градациялауды орындайды
2. Бойы бойынша иық және белдік лекалоларының градациясын орындайды.
3. Иық және белдік бұйымдарға арналған өлшемдер табелін есептейді.
КҚ4. Сән бағытын ескере отырып, киім нобайларын әзірлеу
КМ 04. Киім нобайларын әзірлеу
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін және:
- бейнелеу сауатының негізгі көркем заңдарын меңгеру үшін қажетті дағдылар мен білімді,
- сурет, кескіндеме және композициядағы жұмыстың құрылымын
- пластикалық анатомия негіздері тұрғысынан адам денебітімінің кескінін сипаттайды;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
- нысанның құрылымы және оның құрастырмасы туралы жалпы түсініктерді;
- композицияның жалпы заңдарымен заңдылықтарын;
- түс туралы жалпы мәліметтерді;
- графика және кескіндеме жұмыстарының түрлі техникасын;
- қазақ ұлттық ою-өрнегінің кескінін;
- бас сүйектің сүйек негізі және адам денебітімін;
-әр түрлі ракурстарда адамның басы мен денебітімін бейнелеу қағидаларын;
- киімдегі адам денебітімін құру принципін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мынадай дағдыларды үйренеді:
- кеңістіктегі геометриялық денелерді дұрыс бейнелеу;
- перспектива заңдарын, жарық түсіруді және материалдарды беруді ескере отырып, заттардың суреттерін орындауды;
- түрлі кескіндеме техникасын пайдалануды;
- түс қатынастарын табуды;
- ою-өрнектің түрлерін ажыратуды және оны түсте бейнелеуді;
- ұлттық өрнектерді олардың мақсатына қарай орындауды;
- адам денесінің тепе-тең арақатынасын беруді;
- ерлер, әйелдер және балалар денебітімдерін бейнелеуді;
- киімнің ассортименттік топтарының даму үрдістеріне сән әсерін талдауды;
- түрлі тігін бұйымдарының ерекшеліктерін анықтауды;
- тігін бұйымдарының нобайларын түрлі графикалық әдістермен орындауды;
- маталар мен декорлардың формалық қасиеттерін ескере отырып, түрлі-түсті арақатынасын, материалдардың әр алуандылығын қолдана отырып, киім модельдерін жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бейнелеу сауатының негіздерін меңгеру.
Арнайы сурет және көркем графика
Пластикалық анатомия
Киімдерді модельдеу және көркем безендіру
Тігін өндірісіндегі материалтану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Композицияның негізгі заңдарын, сызықтық және әуе перспективаларын қолданады.
2. Заттардың сызықтарын, пропорцияларын, нысандарын, құрастырмасын және көлемін анықтайды.
3. Заттардың түсі, түстердің топтары, түстердің шеңбері, түстердің реңкі мен қанықтығын ажыратады.
4. Түрлі қатпарлар мен бүрмелердің суреттерін орындайды.
5. Күрделі емес натюрморттарды салады.
6. Түрлі ою-өрнектер жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Суреттің түрлі техникасын пайдалана отырып, киімде түрлі ракурстарда адамның денебітімін бейнелеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет представление о строении, соединении и функциях костно-мышечной системы фигуры человека, как основного объекта для проектирования одежды.
2. Описывает пропорциональное соотношение частей фигуры человека, их изменения в зависимости от поворота и опоры на одну ногу.
3. Излагает последовательность построения схемы пропорций головы и фигуры человека.
4. Изображает схемы пропорций головы человека в различных положениях.
5. Выполняет схематические зарисовки фигуры человека в различных поворотах и с опорой на одну ногу.
Результат обучения: 3) Создавать эскизы костюма с применением цвета, фактуры материалов и орнаментального декора.
Критерии оценки:
1. Высказывает общее суждение о моде, ее основных направлениях, формах одежды.
2. Классифицирует силуэты и основные направления их развития.
3. Определяет виды линий в одежде, объясняя их назначение и восприятие.
4. Выполняет зарисовки моделей одежды различных силуэтов и фасонов
в технике цветной графики.
5. Разрабатывает модели одежды на фигуре человека с учетом цвета, пластических свойств, фактуры материала и орнаментального декора.
Квалификация "1211072 Модельер-закройщик"
ПК 5. Разрабатывать модели одежды, по законам композиции, с использованием эскизной графики
ПМ 05. Разработка моделей одежды по законам композиции
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания для:
- анализа стилистических особенностей изобразительного искусства и костюма разных исторических эпох;
- ориентирования в трендах моды, стилевых направлениях и использовании их в проектной деятельности;
- разработки и проектирования модных форм одежды по законам композиции.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить:
- влияние моды на развитие ассортиментных групп швейных изделий;
-теоретические основы композиционного построения, законы и методы формообразования изделий;
- стилевые особенности различных видов швейных изделий.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- определять особенности костюма различных стилей и связи их с эстетическими идеалами и историческими периодами эпох;
- разрабатывать эскизы моделей одежды, применяя законы композиции;
- выполнять эскизы различными графическими приемами с учетом фактуры и структуры материала;
- разрабатывать эскизы по описанию;
- использовать зрительные иллюзий в проектировании изделий одежды;
- осуществлять поиск и анализ творческих источников для создания эскизов тематической коллекции.
Результат обучения: 1) Определяет характерные особенности и общие закономерности развития модных тенденций в костюме различных исторических периодов.
История стилей в искусстве и костюме
Моделирование и художественное оформление одежды
Материаловедение швейного производства
Критерии оценки:
Ориентируется в стилевых особенностях различных исторических костюмов.
Определяет по костюму исторический период и территориальную принадлежность.
Анализирует характерные особенности различных видов композиционного решения исторического костюма.
Выделяет главное, наиболее характерное для изучаемого костюма.
Выполняет зарисовки внешнего вида костюма, орнамента, отдельных деталей туалета, графического изображения кроя.
6.Различает особенности ассортимента, форм и покроев, художественно-декоративного оформления национальных и народных костюмов.
Результат обучения: 2) Разрабатывать эскизы моделей одежды по законам композиции.
Критерии оценки:

1. Киімдерді жобалау үшін негізгі объект ретінде адам денебітімінің сүйек-бұлшықет жүйесінің құрылымы, қосылуы және функциялары туралы түсінігі бар.
2. Адам денебітімінің бөлшектерінің пропорционалды арақатынасын, олардың бір аяққа бұрылуы мен тіреуіне байланысты өзгерістерін сипаттайды.
3. Адамның басы мен денебітімінің пропорцияларының схемасын құру реттілігін мазмұндайды.
4. Түрлі жағдайларда адам басы пропорциясының схемасын бейнелейді.
5. Бір аяққа бұрылуы мен тіреуіне байланысты адам денебітімінің схемалық суреттерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Түсті, материалдар фактурасын және ою-өрнек декорациясын қолдана отырып, костюм нобайларын жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сән, оның негізгі бағыттары, киім нысандары туралы жалпы пікір айтады.
2. Сұлбалар мен олардың дамуының негізгі бағыттарын жіктейді.
3. Киімдегі сызықтардың түрлерін анықтайды, олардың арналымы мен қабылдануын түсіндіреді.
4. Түрлі түсті графика техникасында түрлі пішінді және фасонды киім модельдерін суреттеуді орындайды.
5. Түсті, пластикалық қасиеттерін, материал фактурасын және ою-өрнектелген декорды ескере отырып, адам денебітімінде киім модельдерін әзірлейді.
Біліктілік "121107 2-Модельер-тігіп пішуші"
КҚ 5. Нобайлық графиканы пайдалана отырып, композиция заңдары бойынша киім модельдерін әзірлеу
КМ 05. Композиция заңдары бойынша киім модельдерін әзірлеу
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін және:
- бейнелеу өнерінің стилистикалық ерекшеліктерін және әртүрлі тарихи дәуірлердің костюмдерін талдау;
- сән үрдістеріне, стильдік бағыттарда бағдарлану және оларды жобалау қызметінде пайдалану;
- композиция заңдары бойынша сәнді киім нысандарын әзірлеу және жобалау үшін қажетті дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
- тігін бұйымдарының ассортименттік топтарын дамытуға сәннің тигізетін әсерін;
- композициялық құрылымның теориялық негіздерін, бұйымның қалыптау заңдары мен әдістерін;
- түрлі тігін бұйымдарының стильдік ерекшеліктерін меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мынадай дағдыларды үйренеді:
- түрлі стильдегі костюмнің ерекшеліктерін және олардың эстетикалық идеалдарымен және дәуірдің тарихи кезеңдерімен байланысын анықтау;
- композиция заңдарын қолдана отырып, киім модельдерінің нобайларын әзірлеу;
- материалдың құрылымы мен фактурасын ескере отырып, нобайларды түрлі графикалық әдістермен орындау;
- сипаттамасы бойынша нобайларды әзірлеу;
- киім бұйымдарын жобалауда көру иллюзияларын қолдану;
- тақырыптық коллекцияның нобайларын жасау үшін шығармашылық қайнаркөздерді іздеу және талдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Түрлі тарихи кезеңдегі костюмдегі сәнді үрдістердің дамуының жалпы заңдылықтары мен өзіндік ерекшеліктерін анықтайды.
Өнер мен костюмдегі стильдердің тарихы
Киімдерді модельдеу және көркем безендіру
Тігін өндірісіндегі материалтану
Бағалаудың өлшемшарттары:
Түрлі тарихи костюмдердің стильдік ерекшеліктерін біледі.
Костюм бойынша тарихи кезеңді және аумақтық тиістілікті анықтайды.
Тарихи костюмнің түрлі композициялық шешімінің өзіндік ерекшеліктерін талдайды.
Зерттелетін костюмнің өзіне тән басты сипаттамаларын көрсетеді.
Костюмнің, ою-өрнектің, сәнді киімнің жекелеген бөлшектерінің сыртқы түрін, пішімнің графикалық кескіндерін суреттейді.
Ұлттық және халықтық костюмдердің ассортименті, нысандары мен пішімдері, көркем-декоративтік безендірілуі ерекшеліктерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Композиция заңдары бойынша киім модельдерінің нобайларын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет законы, правила, средства, приемы и факторы, влияющие на композицию костюма.
2. Выполняет композицию костюма с применением различных линий, силуэтной формы в различных пропорциональных соотношениях с учетом особенностей фигуры.
3. Создает композицию костюма с использованием различных цветовых сочетаний, описывая свойства цвета.
4. Разрабатывает композицию костюма с различными видами ритма, симметрии, объясняя их закономерности в одежде.
5. Учитывает значение отделки и орнамента, свойств материалов при создании композиции костюма.
6. Изображает композицию костюма различной стилевой направленности.
7. Разрабатывает серию моделей на одной конструктивной основе.
8. Составляет различные варианты комплектов и ансамблей одежды, объясняя их назначение и основные компоненты.
Результат обучения: 3) Выполнять композицию костюма с учетом особенностей фигуры
Критерии оценки:
1. Объясняет природу и виды зрительных иллюзий и возможности их использования при создании моделей одежды.
2. Разрабатывает композиции костюмов с использованием зрительных иллюзий.
3. Предлагает эскизные зарисовки моделей одежды, в соответствии с телосложением конкретного человека.
Результат обучения: 4) Создавать эскизы новых видов и стилей швейных изделий по описанию или с применением творческого источника.
Критерии оценки:
1. Имеет представление об этапах дизайн проектирования в условиях производства, основных типах коллекций.
2. Выбирает источники творчества для создания коллекции.
3. Анализирует творческие источники для проектирования костюма.
4. Разрабатывает композиции эскизов моделей одежды на основе источника творчества и по описанию заказчика.
5. Осуществляет подбор тканей и прикладных материалов по эскизу модели.
ПК 6. Принимать заказы на индивидуальный пошив одежды
ПМ 06. Прием заказов на индивидуальный пошив одежды
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания для:
- работы с прикладными программными продуктами;
- работы в сети Интернет;
- разработки эскизов моделей одежды в зависимости от назначения, ассортимента, материала и половозрастных групп;
- приема заказов на индивидуальный пошив изделий;
- снятия мерок с фигуры заказчика и их анализа;
- выполнения наколки швейных изделий на манекене и фигуре;
- подготовки изделия к примеркам и их проведению;
- делового общения и его специфики для
обеспечения высокого уровня сервиса.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить:
- использование прикладных программ в профессиональной деятельности;
- особенности строения мужских, женских и детских фигур различных возрастных групп;
- особенности ассортимента одежды в зависимости от половозрастной группы и назначения;
- методику снятия размерных признаков фигур;
- подготовку изделий к примеркам, порядок проведения примерок;
- выполнение сложных моделей методом наколки;
- культуру общения работника с клиентом;
- способы разрешения конфликтов;
- этику взаимоотношений в трудовом коллективе.
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен получить практический опыт:
- работы с прикладными программами;
- создания и редактирования графических и мультимедийных объектов средствами компьютерных презентаций;
- работы с поисковыми системами, интернет-магазинами, интернет-СМИ и т.п., государственными порталами;
- разработки творческих проектов с использованием ПК;
- разработки эскизов – предложений для заказчика и технических эскизов;
- составления описания внешнего вида моделей и определения усложняющих элементов;
- снятия мерок с фигуры заказчика, определения его типоразмеророста;
- оформление заказа с применением ПК (паспорт заказа, наряд-заказ, квитанции, прейскурант цен, учет заказов и клиентов и т.п.).
- подготовки изделий к примеркам и проведение примерок;
- выполнения моделей одежды методом наколки на манекене и фигуре заказчика;
- культуры общения с клиентом.
Результат обучения: 1) Выполнять обработку цифровой и текстовой информации, используя пакеты прикладных программ.
Прикладная информатика
Моделирование и художественное оформление одежды
Материаловедение швейного производства
Конструирование одежды
Технология швейного производства
Профессиональная этика и этикет
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Костюм композициясына әсер ететін заңдарды, ережелерді, құралдарды, тәсілдер мен факторларды қолданады.
2. Костюм композициясын түрлі сызықтарды, сұлба нысанды қолдана отырып, түрлі пропорционалды қатынаста денебiтiмнің ерекшеліктерін ескере отырып орындайды.
3. Түстің қасиеттерін сипаттаумен, түрлі түстердің комбинациясын пайдаланып костюм композициясын жасайды.
4. Костюмнің түрлі ырғағы, симметриясы бар композициясын жасайды, олардың киімдегі заңдылықтарын түсіндіреді.
5. Костюм композициясын жасау кезінде әрлеу мен ою-өрнек мәнін, материалдардың қасиеттерін ескереді.
6. Түрлі стильдік костюмнің композициясын бейнелейді.
7. Бір құрылмалық негізде модельдер сериясын әзірлейді.
8. Киімнің толымжинақтары мен ансамбльдерінің түрлі нұсқаларын құрайды, олардың арналымы мен негізгі компоненттерін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Денебітімнің ерекшеліктерін ескере отырып, костюм композициясын орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Киім модельдерін жасау кезінде көру иллюзиясының табиғаты мен түрлерін және оларды пайдалану мүмкіндіктерін түсіндіреді.
2. Көру иллюзияларын пайдалана отырып костюмдер композициясын әзірлейді.
3. Нақты адамның денебітіміне сәйкес киім модельдерінің нобайлық суреттерін ұсынады.
Оқыту нәтижесі: 4) Сипаттамасы бойынша немесе шығармашылық қайнаркөзді қолдана отырып, тігін бұйымдарының жаңа түрлері мен стильдерінің нобайларын жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндіріс жағдайында жобалау кезеңдері, коллекциялардың негізгі типтері туралы түсінігі бар
2. Коллекция жасау үшін шығармашылық қайнаркөздерін таңдайды.
3. Костюмді жобалау үшін шығармашылық қайнаркөздерді талдайды.
4. Шығармашылық қайнаркөзі негізінде және тапсырыс берушінің сипаттамасы бойынша киім модельдері нобайларының композицияларын әзірлейді.
5. Модель нобайы бойынша маталар мен қолданбалы материалдарды іріктеуді жүзеге асырады.
КҚ 6.Жеке киім тігуге тапсырыстар қабылдау
КМ 06. Киімдерді жеке тігу тапсырыстарын қабылдау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін және:
- қолданбалы бағдарламалық өнімдермен жұмыс;
- Интернет желісіндегі жұмыстар;
- арналымына, ассортиментіне, материалына және жыныстық-жастық топтарына байланысты киім модельдерін нобайларын әзірлеу;
- бұйымдарды жекеше тігуге тапсырыс қабылдау;
- тапсырыс берушінің денебітімінен өлшемдер алу және оларды талдау;
- манекен мен денебітімде тігін бұйымдарын түйреу;
- бұйымды өлшеуге дайындау және өлшеу жүргізу;
- сервистің жоғары деңгейін қамтамасыз ету үшін іскерлік қарым-қатынас дағдыларын және оның ерекшеліктерін меңгеру
үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
- кәсіптік қызметте қолданбалы бағдарламаларды қолдануды;
- әр түрлі жас тобындағы ерлер, әйелдер және балалар денебітімінің құрылыс ерекшеліктерін;
- жыныстық-жастық тобына және арналымына байланысты киім ассортиментінің ерекшеліктерін;
- денебітімнің өлшемдік белгілерін алу әдістемесін;
- бұйымдарды өлшеуге дайындау, өлшеу жүргізу тәртібін;
- күрделі модельдерді түйреу әдісімен орындауды;
- жұмыскердің клиентпен қарым-қатынас мәдениетін;
- жанжалдарды шешу тәсілдерін;
- еңбек ұжымындағы өзара қарым-қатынас этикасын меңгеруі тиіс.
Кәсіптік модульді игеру нәтижесінде білім алушы мынадай практикалық тәжірибе алуы тиіс:
- қолданбалы бағдарламалармен жұмыс;
- графикалық және мультимедиялық объектілерді компьютерлік презентациялар құралдарымен жасау және редакциялау;
-іздестіру жүйелерімен, интернет-дүкендермен, интернет-БАҚ және т. б., мемлекеттік порталдармен жұмыс;
- ДК қолдану арқылы шығармашылық жобаларды әзірлеу;
– тапсырыс беруші үшін нобай -ұсыныстарды және техникалық нобайларды әзірлеу;
- модельдердің сыртқы түрінің сипаттамасын жасау және қиындататын элементтерді анықтау;
- тапсырыс берушінің денебітімінен өлшемдерді алу, бойының үлгі өлшемін анықтау;
- ДК қолданумен тапсырысты рәсімдеу (тапсырыс паспорты, наряд-тапсырыс, түбіртектер, баға прейскуранты, тапсырыстар мен клиенттердің есебі және т.б.).
- бұйымдарды өлшеуге дайындау және өлшеу жүргізу;
- манекенде және тапсырыс берушінің денебітімінде түйреу әдісімен киім модельдерін орындау;
- клиентпен қарым-қатынас мәдениеті.
Оқыту нәтижесі: 1) Қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдалана отырып, цифрлық және мәтіндік ақпаратты өңдеуді орындау.
Қолданбалы информатика
Киімдерді модельдеу және көркем безендіру
Тігін өндірісіндегі материалтану
Киімдерді құрастыру
Тігін өндірісінің технологиясы
Кәсіби этика және этикет
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Использует современные компьютерные программы для оформления заказов, отчетов, конструкторских разработок.
2. Выполняет обработку цифровой и текстовой информации на основе табличных данных, работает с пакетами прикладных программ.
3. Создает графические и мультимедийные объекты средствами компьютерных презентаций.
4. Работает с поисковыми системами, интернет-магазинами, интернет-СМИ и пр.
5. Применяет поиск информации на государственных порталах.
6. Разрабатывает творческие проекты.
Результат обучения: 2) Осуществлять прием заказов на индивидуальный пошив изделий.
Критерии оценки:
1. Подбирает фасоны изделий с учетом особенностей фигуры и направления моды.
2. Предлагает ткань соответственно ассортименту и модели.
3. Снимает мерки с фигуры заказчика, анализируя особенности фигуры, определяя типовой размер.
4. Выполняет технические эскизы моделей одежды.
5. Производит конфекционирование материалов и расчет расхода материалов на изделие.
6. Оформляет документацию на выполнение заказа с применением ПК.
Результат обучения: 3) Подготавливать изделие к примерке и проводить примерки на фигуре заказчика.
Критерии оценки:
1. Составляет технологическую последовательность подготовки изделий к первой и второй примеркам
2. Выполняет подготовку изделия к первой и второй примеркам
3. Проводит примерки.
4. Определяет возможные дефекты и способы их устранения.
5. Выполняет наколку деталей или модели на фигуре и манекене, учитывая взаимосвязь материала с формой и фигурой.
Результат обучения: 4) Обеспечивать культуру сервиса обслуживания.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования профессиональной этики и современного этикета, культуру общения работника с клиентом
2. Применяет психологические основы делового общения и его специфику в сфере обслуживания и профессиональной деятельности
3. Владеет техникой и приемами общения, правилами слушания, ведения беседы, убеждения.
4. Определяет тактику поведения в конфликтных ситуациях, возникающих в профессиональной деятельности.
5.Соблюдает эстетику внешнего облика работника контактной зоны.
6. Соблюдает этику взаимоотношений в трудовом коллективе
ПК 7. Конструировать особо сложные изделия одежды с учетом свойств материалов.
ПМ 07. Конструирование особо сложных изделий с учетом свойств материалов.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для:
- разработки модельных конструкций изделий различных покроев с учетом свойств материалов;
- конструирования изделий на фигуры с отклонениями от типового телосложения;
- выполнения приемов конструктивного (технического) моделирования особо сложных изделий методом "шаблона";
- разработки конструкций изделий из трикотажа, меха, кожи.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
- современные направления в конструировании одежды;
- техническое (конструктивное) моделирование одежды методом "шаблона";
- конструирование и моделирование изделий по индивидуальным заказам с учетом возраста, строения фигуры, внешности заказчика и свойств материала.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- производить разработку конструкции изделий одежды в соответствии с моделью и материалом, выбранными заказчиком;
- конструировать верхнюю мужскую одежду;
- объяснять типологию детского населения;
- конструировать детскую одежду различного ассортимента;
- разрабатывать конструкции изделий различных покроев;
- разрабатывать конструкции на фигуры со значительным отклонением от типовых (полные, верхнего и нижнего типов, с нарушением осанки);
- разрабатывать конструкции изделий из трикотажа, искусственной или натуральной кожи и меха, материалов с пленочным покрытием;
- применять техническую документацию для проектирования изделий одежды;
- проектированию и изготовлению швейных изделий на фигуру заказчика;
- внесению изменений в конструкции изделий, устраняя конструктивные дефекты.
Результат обучения: 1) Конструировать модельные конструкций изделий различных покроев.
Конструирование одежды
Материаловедение швейного производства
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Тапсырыстарды, есептерді, конструкторлық әзірлемелерді және т. б. ресімдеу үшін қазіргі заманғы компьютерлік бағдарламаларды қолданады.
2. Кестелік деректер негізінде цифрлық және мәтіндік ақпаратты өңдеуді орындайды, қолданбалы бағдарламалар пакеттерімен жұмыс істейді.
3. Компьютерлік презентациялар құралдарымен графикалық және мультимедиялық объектілерді құрастырады.
4. Іздеу жүйелерімен, интернет-дүкендермен, Интернет пен жұмыс істейді.
5. Мемлекеттік порталдарда ақпарат іздеуді қолданады.
6. Шығармашылық жобаларды әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұйымдарды жекеше тігу тапсырыстарын қабылдауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Денебітім ерекшеліктерін және сән бағытын ескере отырып, бұйымдардың фасондарын таңдайды.
2. Матаны ассортиментке және модельге сай ұсынады.
3. Үлгілік өлшемін анықтай отырып, пішін ерекшеліктерін талдай отырып, тапсырыс берушінің денебітімінен өлшемдерді алады.
4. Киім модельдерінің техникалық нобайларын орындайды.
5. Материалдарды құрамжинақтауды және бұйымға материалдардың шығынын есептеуді жүргізеді.
6. ДК қолдана отырып, тапсырысты орындауға арналған құжаттаманы ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Бұйымды өлшеуге дайындау және тапсырыс берушінің денебiтiмінде өлшеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұйымдарды бірінші және екінші өлшемдерге дайындаудың технологиялық реттілігін құрайды
2. Бұйымды бірінші және екінші өлшемдерге дайындауды орындайды
3. Өлшемдер жүргізеді.
4. Ықтимал ақаулар мен оларды жою тәсілдерін анықтайды.
5. Материалдың нысанмен және фигурамен өзара байланысын ескере отырып, денебiтiмде және манекенде бөлшектер мен модельдерді тесуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Қызмет көрсету сервисі мәдениетін қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіби этика және қазіргі заманғы этикет талаптарын, жұмыскердің клиентпен қарым-қатынас мәдениетін сақтайды
2. Іскерлік қарым-қатынастың психологиялық негіздерін және оның қызмет көрсету және кәсіптік қызмет саласындағы ерекшелігін қолданады
3. Қарым-қатынас техникасы мен тәсілдерін, тыңдау, әңгіме жүргізу, сендіру ережелерін біледі.
4. Кәсіптік қызметте туындайтын даулы жағдайларда мінез-құлық тактикасын анықтайды.
5.Байланыс аймағы жұмыскерінің сыртқы келбетінің эстетикасын сақтайды.
6. Еңбек ұжымындағы өзара қарым-қатынас этикасын сақтайды
КҚ 7. Материалдардың қасиеттерін ескере отырып, киімнің аса күрделі бұйымдарын құрастыру.
КМ 07. Материалдардың қасиеттерін ескере отырып, аса күрделі бұйымдарды құрастыру.
Бұл модуль төмендегілер үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды:
- материалдардың қасиеттерін ескере отырып, түрлі пішілген бұйымдардың модельдік құрастырмаларын әзірлеу;
- үлгілік денелі ауытқулары бар денебiтiмдерге бұйымдарды құрастыру;
- ерекше күрделі бұйымдарды "шаблон" әдісімен құрылмалық (техникалық) модельдеу тәсілдерін орындау;
- трикотаждан, үлбірден, былғарыдан жасалған бұйымдар құрастырмаларын әзірлеу.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
- киімдерді құрастырудағы заманауи бағыттар;
- киімдерді "шаблон" әдісімен техникалық (құрылмалық) модельдеу;
жасын,
денебiтiм құрылымын, тапсырыс берушінің сыртқы келбетін және материалдың қасиеттерін ескере отырып, жеке тапсырыстар бойынша бұйымдарды құрастыру және модельдеу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мынадай дағдыларды үйренеді:
- тапсырыс беруші таңдаған модель мен материалға сәйкес киім бұйымдарының құрастырмасын әзірлеуді жүргізу;
- ерлердің сыртқы киімін құрастыру;
- балалардың типологиясын түсіндіру;
- түрлі ассортименттегі балалар киімін құрастыру;
- түрлі пішімдер бұйымдарының құрастырмасын жасау;
- үлгілік (толық, жоғарғы және төменгі, мүсіннің бұзылуымен) елеулі ауытқулары бар денебiтiмдерге құрастырмаларды әзірлеу;
- трикотаждан, жасанды немесе табиғи былғарыдан және үлбірден, пленкалы жабыны бар материалдардан жасалған бұйымдардың құрастырмаларын әзірлеу;
- киім бұйымдарын жобалау үшін техникалық құжаттаманы қолдану;
- тапсырыс берушінің денебiтiміне тігін бұйымдарын жобалау және дайындау;
- құрылмалық ақауларды жою арқылы бұйымдардың құрастырмасына өзгерістер енгізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Түрлі пішілген бұйымдардың модельдік құрастырмаларын құрастыру.
Киімдерді құрастыру
Тігін өндірісіндегі материалтану
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет расчет и построение конструкций изделий с углубленной и квадратной проймами.
2. Разрабатывает конструкции изделий с рукавами покроя реглан различной формы.
3. Конструирует изделия с цельнокроеными рукавами различной формы.
4. Объясняет принципы построения и варианты покроя конструкций комбинированных покроев.
5. Конструирует одежду различного ассортимента и покроя на мужские фигуры.
6. Объясняет особенности телосложения и конструирования одежды для детских фигур.
Разрабатывает конструкции одежды для детей различных возрастных групп.
Результат обучения: 2) Осуществлять техническое моделирование лифа, рукавов, воротников и поясных изделий методом "шаблона".
Критерии оценки:
1. Анализирует эскиз модели по пропорциям и конструктивным поясам.
2. Выполняет разработку модельных конструкций с использованием методов технического (конструктивного) моделирования.
3. Осуществляет конструктивное моделирование модели с изменением силуэта.
4. Разрабатывает конструкции моделей с использованием приемов размоделирования вытачек.
5. Конструирует модели одежды с рукавами реглан и цельнокроеными на базе втачного рукава.
Результат обучения: 3) Конструирует изделия на фигуры с отклонениями от типового телосложения.
Критерии оценки:
1. Описывает нетиповые фигуры по внешним признакам.
2. Определяет различия в конструктивном оформлении чертежей изделий на фигуры с отклонениями от типового телосложения.
3. Строит чертежи конструкций одежды на фигуры с различной осанкой.
4. Конструирует одежду на фигуры с чрезмерным жироотложением на отдельных участках тела.
Результат обучения: 4) Пользоваться сведениями о трикотажных полотнах, искусственной и натуральной коже, комплексных материалах.
Критерии оценки:
1. Различает трикотажное полотно и ткань.
2. Характеризует свойства трикотажных полотен, их переплетения.
3. Описывает ассортимент и свойства искусственной и натуральной кожи и меха.
4. Объясняет способы получения комплексных материалов и их свойства.
Результат обучения: 5) Конструировать изделия из различных материалов.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает конструкции изделий из трикотажа.
2. Понимает особенности конструирования изделий из натуральной кожи, замши, меха.
3. Формулирует особенности конструирования изделий из искусственной кожи, пленочных материалов.
4. Конструирует изделия из кожи, меха.
Результат обучения: 6) Разрабатывать конструкторскую документацию по измерениям конкретной фигуры с изготовлением изделий.
Критерии оценки:

1. Тереңдетілген және квадраттық ойындылары бар бұйымдардың құрастырмаларын есептеу мен құруды орындайды.
2. Түрлі нысанды регландарды пішу жеңдері бар бұйымдардың құрастырмаларын әзірлейді.
3. Түрлі нысанды тұтас пішілген жеңдері бар бұйымдарды құрастырады.
4. Құрамдастырылған пішімдер құрастырмаларын құру принциптері мен пішу нұсқаларын түсіндіреді.
5. Ерлердің денебiтiміне түрлі ассортименттегі киім құрастырады және пішеді.
6. Балалардың пішініне арналған киімдерді құрастыру және денебiтiм ерекшеліктерін түсіндіреді.
Әртүрлі жастағы балаларға арналған киім құрастырмаларын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) "Шаблон" әдісімен лиф, жеңдерді, жағаларды және белдік бұйымдарды техникалық модельдеуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пропорциялар мен құрылмалық белдіктер бойынша модель нобайын талдайды.
2. Техникалық (құрылмалық) модельдеу әдістерін пайдалана отырып модельдік құрастырмаларды әзірлеуді орындайды.
3. Модельді сұлбалық өзгертумен құрылмалық модельдеуді жүзеге асырады.
4. Тігістерді бөлшектеу тәсілдерін пайдалана отырып модельдердің құрастырмаларын әзірлейді.
5. Реглан жеңдері бар және жапсырма жеңінің негізінде тұтас пішілген киім модельдерін құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Үлгілік денелі ауытқулары бар денебiтiмдерге бұйымды құрастырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сыртқы белгілері бойынша үлгілік емес денебiтiмдерді сипаттайды.
2. Үлгілік денебiтiм ауытқулары бар сұлбаларға бұйымдардың сызбаларын құрылмалық ресімдеудегі айырмашылықтарды анықтайды.
3. Түрлі мүсінді денебiтiмдерге киім құрастырмаларының сызбаларын жасайды.
4. Дененің жекелеген учаскелерінде шамадан тыс май білінетін денебiтiмге киім құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Трикотаж жаймалар, жасанды және табиғи тері, кешенді материалдар туралы мәліметтерді пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Трикотаж жайма мен матаны ажыратады
2. Трикотаж жаймалардың қасиеттерін, олардың өрімдерін сипаттайды.
3. Жасанды және табиғи былғары мен үлбірдің түрлері мен қасиеттерін сипаттайды.
4. Кешенді материалдарды алу тәсілдерін және олардың қасиеттерін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 5) Түрлі материалдардан жасалған бұйымдарды құрастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Трикотаждан жасалған бұйымдардың құрастырмаларын әзірлейді.
2. Табиғи былғарыдан, күдері, үлбірден жасалған бұйымдарды құрастыру ерекшеліктерін түсінеді.
3. Жасанды былғарыдан, пленкалы материалдардан жасалған бұйымдарды құрастыру ерекшеліктерін қалыптастырады.
4. Былғарыдан, теріден жасалған бұйымдарды құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Бұйымдарды дайындаумен нақты денебiтiмді өлшеу бойынша конструкторлық құжаттаманы әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет конструктивный анализ технического рисунка модели.
2. Определяет исходные данные для проектирования плечевого изделия.
3. Выполняет расчеты и построение модельной конструкции изделия.
4. Разрабатывает полный комплект лекал, оформляя их в соответствии с техническими условиями.
5. Раскраивает изделия с соблюдением технических условий.
6. Подготавливает изделия к примеркам.
7. Производит примерки на фигуре заказчика, устраняя дефекты конструкции.
8. Определяет последовательность изготовления изделия.
9. Выполняет весь комплекс работ по пошиву и влажно-тепловой обработке изделия.
10. Контролирует качество работы.
11. Применяет безопасные методы и приемы труда.
ПК 8. Раскраивать изделия с учетом рационального использования материалов на основе действующей технической документации
ПМ 08. Раскрой изделий на основе технической документации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для:
- выполнения работ по раскрою изделий из различных материалов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
- оборудование подготовительно-раскройного производства;
- расчет кусков материалов для настилов;
- технические условия на выполнение раскладок, способы выполнения раскладок;
- методы определения рационального раскроя материалов (определения площади лекал и % межлекальных выпадов);
- раскрой изделий из различных материалов на машинах и вручную;
-безопасные приема труда при раскрое.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- выполнять раскладки лекал изделий различного ассортимента с соблюдением технических условий, рационального использования материалов;
- определять площадь лекал, раскладки и % межлекальных выпадов;
-производить раскрой изделий вручную и с использованием раскройно-ленточного оборудования;
- производить раскрой по лекалам базовых конструкций на индивидуальную фигуру;
- выполнять работы по комплектованию деталей кроя;
- соблюдать технику безопасности и рациональные приемы работы с раскройным оборудованием.
Результат обучения: 1) Обслуживать подготовительно-раскройное производство и раскройное оборудование.
Технология швейного производства
Оборудование швейного производства
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Ориентируется в видах раскройного оборудования.
2. Объясняет значение подготовительно-раскройных работ, организацию раскроя при пошиве одежды.
3. Понимает функции раскройного цеха, расчета кусков тканей для настилов.
4. Применяет методы и приемы раскроя на машинах или вручную деталей изделия.
Результат обучения: 2) Выполнять все виды работ по раскрою одежды.
Критерии оценки:

1. Модельдің техникалық суретінің құрылмалық талдауын орындайды.
2. Иық бұйымын жобалау үшін бастапқы деректерді анықтайды.
3. Бұйымның модельдік құрастырмаларын есептеуді және құруды орындайды.
4. Лекалолардң толық жиынтығын техникалық шарттарға сәйкес рәсімдейді.
5. Техникалық шарттарды сақтай отырып, бұйымдарды пішеді.
6. Бұйымдарды өлшеуге дайындайды.
7. Құрастырманың ақауларын жояды, тапсырыс берушінің денебiтiмі бойынша өлшем жүргізеді.
8. Бұйымды дайындау ретін анықтайды.
9. Бұйымды тігу және ылғалды-жылумен өңдеу бойынша жұмыстардың барлық кешенін орындайды.
10. Жұмыстың сапасын бақылайды.
11. Қауіпсіз еңбек әдістері мен тәсілдерін қолданады.
КҚ 8.Қолданыстағы техникалық құжаттама негізінде материалдарды ұтымды пайдалануды ескере отырып, бұйымдарды пішу
КМ 08. Техникалық құжаттама негізінде бұйымдарды пішу
Бұл модуль төмендегілер үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды:
- түрлі материалдардан жасалған бұйымдарды пішу бойынша жұмыстарды орындау.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
- дайындық-пішу өндірісінің жабдығы;
- төсеніштерге арналған материалдардың кесектерін есептеу;
- жайылмаларды орындауға арналған техникалық шарттар, жайылмаларды орындау тәсілдері;
- материалдарды ұтымды пішуді анықтау әдістері (лекалолардың ауданын және лекалоаралық түсімдердің % анықтау);
- түрлі материалдардан жасалған бұйымдарды машиналарда және қолмен пішу;
- пішу кезінде қауіпсіз еңбек қабылдау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мынадай дағдыларды үйренеді:
- материалдарды тиімді пайдалану, техникалық шарттарды сақтай отырып, түрлі ассортименттегі бұйымдардың лекало жайылмаларын орындау;
- лекалолардың, жайылмалардың ауданын және лекалоаралық түсімдердің % анықтау,
-бұйымдарды қолмен және пішу-таспалы жабдықтарды пайдалана отырып пішу;
- базалық құрастырмалардың лекалолары бойынша жеке денебiтiмге пішу жасайды;
- пішу детальдарын жинақтау бойынша жұмыстарды орындау;
- қауіпсіздік техникасын және пішу жабдығымен жұмыс істеудің тиімді тәсілдерін сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Дайындау-пішу өндірісіне және пішу жабдығына қызмет көрсету.
Тігін өндірісінің технологиясы
Тігін өндірісінің жабдықтары
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пішу жабдығының түрлерін біледі.
2. Дайындау-пішу жұмыстарының мәнін, киім тігу кезінде пішуді ұйымдастыруды түсіндіреді.
3. Пішу цехының қызметін, төсеме үшін матаның кесектерін есептеуді түсінеді.
4. Бұйым детальдарын машиналарда немесе қолмен пішудің әдістері мен тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Киім пішу бойынша жұмыстардың барлық түрлерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Излагает правила выполнения раскладок лекал деталей изделий различного ассортимента.
2. Описывает технические условия на раскладки, места допусков текстильных пороков.
3. Понимает сущность рационального раскроя тканей.
4. Выполняет раскладки лекал деталей изделий различного ассортимента и их зарисовки.
5. Раскраивает изделия на индивидуальную фигуру по лекалам базовых конструкций.
6. Осуществляет на машинах и вручную раскрой деталей изделий из различных материалов.
7. Проводит комплектование деталей кроя.
8. Производит раскрой швейных изделий, применяя безопасные методы и приемы труда и техники безопасности.
ПК 9. Изготавливать сложные модели одежды
ПМ 09. Изготовление сложных моделей одежды
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для:
- выполнения всех видов работ пошива изделий по индивидуальным заказам с учетом свойств материалов и технических условий.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
- раскрой изделий и комплектование деталей кроя;
- подготовку изделия к примеркам, проведение примерок, внесение изменений в конструкцию, после примерки;
- технологическую последовательность изготовления изделий;
- пошив сложных изделий.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- производить раскрой, подготавливать изделия к примеркам и проводить примерки;
- вносить изменения в конструкцию;
- составлять последовательность, определять технические условия обработки и сборки деталей и узлов одежды из новых материалов;
- обрабатывать изделия разных ассортиментных групп;
- обеспечивать качество выполняемых работ.
Результат обучения: 1) Выполнять весь комплекс работ по изготовлению швейных изделий.
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Определяет последовательность изготовления сложных моделей одежды.
2. Подготавливает изделия к примеркам.
3. Проводит примерки изделия на фигуре заказчика.
4. Выполняет обработку деталей и узлов изделий с соблюдением технологической последовательности и технических условий.
5. Производит влажно - тепловую обработку деталей и узлов изделий.
6. Ведет процесс обработки деталей на швейном автоматическом и полуавтоматическом оборудовании.
7. Осуществляет монтаж изделия
8. Вносит изменения в конструкцию изделия для устранения дефектов.
9. Контролирует качество работ.
10. Применяет безопасные методы и приемы труда
11. Соблюдает требования по технике безопасности и охране труда.
Квалификация "1211083 Модельер-конструктор"
ПК 10. Создавать эскизы моделей, используя средства компьютерной графики
ПМ 10. Создание эскизов моделей одежды в графических редакторах
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для:
- создания эскизов моделей одежды средствами векторной и растровой графики.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
- инструментарий и основные возможности компьютерных графических программ;
- методы создания рисунков в векторной и растровой графике;
- работу с текстом;
- сохранение и загрузку изображений;
- процесс сканирования;
- основные средства и принципы композиции;
- создание эскизов моделей одежды на фигуре человека.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- создавать векторные и растровые изображения;
- выполнять обработку готовых изображений;
- создавать текстовые элементы векторного и растрового изображения;
- использовать приемы ретуширования;
- создавать векторные или растровые изображения – логотип, визитку, рекламное объявление, художественный рисунок на основе законов композиции;
- разрабатывать электронные коллажи на темы тенденции моды и творческого источника;
- изображать фигуру человека в одежде;
- выполнять эскизы моделей одежды различного назначения и стиля средствами графических программ.
Результат обучения: 1) Владеть навыками работы с растровыми и векторными изображениями.
Компьютерная графика и дизайн
Моделирование и художественное оформление одежды
Критерии оценки:
Понимает основные возможности современных графических редакторов.
Применяет функции инструментов и основных палитр векторного редактора для построения простых композиций.
Создает растровые изображения, используя функции программы.
Выполняет сканирование изображений.
Обрабатывает готовые растровые изображения в графических программах.
Использует шрифт и шрифтовые композиции.
Создает сложные изображения – логотип, визитка, рекламное объявление, художественный рисунок.
Владеет приемами обмена файлами между графическими программами.
9.Решает композиционные задачи при проектировании страницы и разворота журнала мод.
Результат обучения: 2) Разрабатывать эскизы моделей одежды в графических редакторах.
Критерии оценки:

1. Түрлі ассортименттегі бұйымдар бөлшектерінің лекало жайылмаларын орындау қағидаларын мазмұндайды.
2. Жайылмаларға техникалық шарттарды, текстиль мүкісінің рұқсат етілген орындарын сипаттайды.
3. Маталарды тиімді пішудің мәнін түсінеді.
4. Түрлі ассортименттегі бұйымдар бөлшектерінің лекало жайылмаларын және суретін орындайды.
5. Базалық құрастырмалардың лекалолары бойынша бұйымдарды жеке денебiтiмге шақтап пішеді.
6. Машиналарда және қолмен түрлі материалдардан жасалған бұйымдардың детальдарын пішуді жүзеге асырады.
7. Пішім детальдарын жинақтайды.
8. Еңбек және қауіпсіздік техникасының қауіпсіз әдістері мен тәсілдерін қолдана отырып, тігін бұйымдарын пішеді.
КҚ 9. Киімнің күрделі модельдерін дайындау
КМ 09. Киімнің күрделі модельдерін жасау
Бұл модуль төмендегілер үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды:
- материалдардың қасиеттері мен техникалық шарттарын ескере отырып, жеке тапсырыстар бойынша бұйымдарды тігу жұмыстарының барлық түрлерін орындау.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
- бұйымдарды пішу және пішу детальдарын жинақтау;
- бұйымды өлшеуге дайындау, өлшеу жүргізу, өлшеуден кейін құрастырмаға өзгерістер енгізу;
- бұйымдарды дайындаудың технологиялық жүйелілігі;
- күрделі бұйымдарды тігу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мынадай дағдыларды үйренеді:
- бұйымдарды пішу, өлшеуге дайындау және өлшеу жүргізу;
- құрастырмаға өзгерістер енгізу;
- жаңа материалдардан жасалған киім детальдары мен түйіндерін өңдеу және құрастырудың техникалық шарттарын анықтау, реттілігін құру;
- әр түрлі ассортименттегі бұйымдарды өңдеу;
- орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі: 1) Тігін бұйымдарын дайындау жөніндегі жұмыстардың барлық кешенін орындау.
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Киімнің күрделі модельдерін жасау ретін анықтайды.
2. Бұйымдарды өлшеуге дайындайды.
3. Тапсырыс берушінің денебiтiмінде бұйым өлшемдерін жүргізеді.
4. Технологиялық реттілік пен техникалық шарттарды сақтай отырып, бұйымдардың детальдары мен түйіндерін өңдеуді орындайды.
5. Бұйымдардың детальдары мен түйіндерін ылғалды - жылумен өңдеуді жүргізеді.
6. Детальдарды автоматты және жартылай автоматты тігін жабдықтарында өңдеу процесін жүргізеді.
7. Бұйымды монтаждауды жүзеге асырады
8. Ақауларды жою үшін бұйым құрастырмасына өзгерістер енгізеді.
9. Жұмыстың сапасын бақылайды.
10. Қауіпсіз еңбек әдістері мен тәсілдерін қолданады
11. Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарды сақтайды.
Біліктілік "1211083 Модельер-конструктор"
КҚ 10. Компьютерлік графика құралдарын пайдалана отырып модельдердің нобайларын жасау
КМ 10. Графикалық редакторларда киім модельдерінің нобайларын жасау
Бұл модуль төмендегілер үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды:
- векторлық және растрлық графика құралдарымен киім модельдерінің нобайларын жасау.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
- компьютерлік графикалық бағдарламалардың құралдары және негізгі мүмкіндіктері;
- векторлық және растрлық графикте сурет жасау әдістері;
- мәтінмен жұмыс;
- кескіндерді сақтау және жүктеу;
- сканерлеу процесі;
- композицияның негізгі құралдары мен принциптері;
- адам денебiтiмінде киім модельдерінің нобайын жасау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мынадай дағдыларды үйренеді:
- векторлық және растрлық кескіндерді жасау;
- дайын кескіндерді өңдеуді орындау;
- векторлық және растрлық кескіннің мәтіндік элементтерін жасау;
- боялған өнімді өңдеу тәсілдерін қолдану;
– композиция заңдары негізінде векторлық немесе растрлық кескіндер – логотип, визитка, жарнамалық хабарландыру, көркем сурет жасау;
- сән үрдістері мен шығармашылық қайнаркөз тақырыптарына электрондық коллаждарды әзірлеу;
- киімде адамның денебiтiмін бейнелеу;
- түрлі мақсаттағы және стильдегі киім үлгілерінің нобайларын графикалық бағдарлама құралдарымен орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) растрлық және векторлық кескіндермен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
Компьютерлік графика және дизайн
Киімдерді модельдеу және көркем безендіру
Бағалаудың өлшемшарттары:
Қазіргі графикалық редакторлардың негізгі мүмкіндіктерін түсінеді.
Қарапайым композицияларды құру үшін векторлық редактордың негізгі палитрасы мен құралдарының функцияларын қолданады.
Бағдарлама мүмкіндіктерін пайдаланып растрлық кескіндерді жасайды.
Кескіндерді сканерлеуді орындайды.
Графикалық бағдарламаларда дайын растрлық кескіндерді өңдейді.
Қаріп және қаріптік композицияларды пайдаланады.
Күрделі кескіндерді – логотип, визитка, жарнамалық хабарландыру, көркем сурет жасайды.
Графикалық бағдарламалар арасында файл алмасу тәсілдерін меңгерген.
Сән журналының бетін және айқарма бетін жобалау кезінде композициялық міндеттерді ешеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Графикалық редакторларда киім модельдерінің нобайларын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Использует законы композиции в эскизной графике костюма.
2. Владеет способами изображения фигуры человека и различных видов одежды на фигуре с учетом пластики движения в графических редакторах.
3. Выполняет эскизы моделей одежды различного назначения, ассортимента и стилевого решения, используя различные техники подачи, эффекты программ растровой и векторной графики.
4. Осуществляет различные варианты компоновки фигур на листе.
5. Создает технические эскизы средствами векторной графики.
ПК 11. Проектировать чертежи конструкций с применением систем автоматизированного проектирования одежды с проведением апробации в изделиях
ПМ 11. Проектирование одежды в системах автоматизированного проектирования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для:
- разработки полного пакета конструкторской документации на изделия различного ассортимента в системах автоматизированного проектирования одежды.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
- информационные технологии и системы автоматизированного
проектирования
швейных изделий;
- основные методы проектирования базовых и исходных модельных конструкций с использованием конструкторских баз данных;
- навыки выполнения задач проектирования одежды с использованием компьютерной техники;
- разработку рабочей технической документации и оформление проектно- конструкторских работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- разрабатывать конструкции швейных изделий различного ассортимента и формы с использованием систем автоматизированного проектирования одежды;
- выполнять построение конструкций швейных изделий с использованием приемов конструктивного моделирования;
- разрабатывать комплекты лекал;
- выполнять градацию лекал;
- выполнять раскладки лекал;
- импортировать и экспортировать лекала в другие программы.
Результат обучения: 1) Разрабатывает конструкции одежды с помощью программных средств специального назначения.
Автоматизированное проектирование одежды
Конструирование одежды
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Объясняет возможности современной вычислительной техники, информационной системы и ее составляющих.
2. Создает таблицы мерок для типовых и индивидуальных фигур в программе.
3. Производит расчет размеров конструкций с помощью математических функций, используя размерные признаки и параметры конструкции.
4. Использует функции программы для разработки или преобразования базовых конструкций изделий различного ассортимента.

1. Костюмнің нобайлық графигінде композиция заңдарын қолданады.
2. Графикалық редакторларда қимыл пластикасын есепке ала отырып, адам денебiтiмі мен түрлі киім түрлерін бейнелеу тәсілдерін меңгерген.
3. Түрлі техниканы, растрлық және векторлық графика бағдарламаларының әсерін пайдалана отырып, түрлі мақсаттағы киім модельдерінің нобайларын, ассортиментін және стильдік шешімді орындайды.
4. Парақта пішіндерге түрлі орналасу нұсқаларын жүзеге асырады.
5. Векторлық графика құралдарымен техникалық нобайларды жасайды.
КҚ 11. Бұйымдарда сынамалауды жүргізіп, киімді автоматтандырылған жобалау жүйесін қолдана отырып, құрастырмалардың сызбаларын жобалау
КМ 11. Автоматтандырылған жобалау жүйелерінде киімдерді жобалау
Бұл модуль төмендегілер үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды:
- киімдерді автоматтандырылған жобалау жүйелерінде түрлі ассортименттегі бұйымдарға конструкторлық құжаттардың толық пакетін әзірлеу.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
- ақпараттық технологиялар және тігін бұйымдарын автоматты жобалау
жүйелері;
- құрастырмалық деректер базасын пайдалана отырып, базалық және бастапқы модельдік құрастырмаларды жобалаудың негізгі әдістері;
- компьютерлік техниканы пайдалана отырып киімдерді жобалау міндеттерін орындау дағдылары;
- жұмыс техникалық құжаттамасын әзірлеу және жобалау-конструкторлық жұмыстарды ресімдеу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мынадай дағдыларды үйренеді:
- киімдерді автоматты жобалау жүйесін пайдалана отырып, түрлі ассортименттегі және нысандағы тігін бұйымдарының құрастырмаларын жасау;
- құрылмалық модельдеу тәсілдерін пайдалана отырып, тігін бұйымдарының құрастырмаларын орындау;
- лекалолар жиынтығын әзірлеу;
- лекалолардың градациясын орындау;
- автоматтандырылған жобалау жүйелерін лекалолардың жайылмаларын орындау;
- лекалоны басқа бағдарламаларға импорттау және экспорттау.
Оқыту нәтижесі: 1) Арнайы мақсаттағы бағдарламалық құралдардың көмегімен киім құрастырмаларын әзірлейді.
Киімді автоматтандырылған жобалау
Киімдерді құрастыру
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі заманғы есептеуіш техниканың, ақпараттық жүйенің және оның құрамдас бөліктерінің мүмкіндіктерін түсіндіреді.
2. Бағдарламада үлгілік және жеке денебiтiмдер үшін өлшем кестелерін жасайды.
3. Құрастырмалардың өлшемдік белгілері мен параметрлерін пайдалана отырып, математикалық функциялардың көмегімен құрастырмалардың өлшемін есептеуді жүргізеді.
4. Түрлі ассортименттегі бұйымдардың базалық құрастырмаларын әзірлеу немесе түрлендіру үшін бағдарламаның функцияларын қолданады.

5. Проектирует модельные конструкции изделий различного ассортимента, силуэтной формы и покроя в системах автоматизированного проектирования одежды.
6. Выполняет конструктивное моделирование деталей с использованием функций программного обеспечения.
7. Разрабатывает конструкторскую документацию в САПР одежды для мужского ассортимента.
8. Конструирует в одежды изделия детского ассортимента.
Результат обучения: 2) Изготавливать лекала деталей изделий с размножением их на заданные размеры и роста, с использованием программного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Пользуется структурой автоматического наследования для создания службы автоматических преобразований конструкций.
2. Разрабатывает основные, производные и вспомогательные лекала в соответствии с техническими условиями и технологией изготовления модели.
3. Пользуется дигитайзером для оцифровки и технического размножения лекал.
4. Осуществляет градацию лекал по размерам и ростам в автоматическом режиме и с помощью приращений.
5. Выводит лекала на печать в различных масштабах на плоттер и принтер.
6. Осуществляет экспорт и импорт лекал в другие программы.
Результат обучения: 3) Выполнять раскладки лекал в системах автоматизированного проектирования одежды.
Критерии оценки:
1. Понимает структуру данных модуля раскладки.
2. Создает информацию о раскладке.
3. Выполняет раскладку лекал в соответствии с техническими условиями, используя функциональные возможности программы.
4. Вносит изменения в созданную модель раскладки.
5. Выводит раскладку на печать.
Результат обучения: 4) Проектировать швейные изделия в системах автоматизированного проектирования одежды.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает конструкторскую документацию на изделие в автоматизированном режиме по индивидуальным заданиям.
2. Выполняет апробацию разработанной конструкции путем изготовления швейного изделия.
3. Вносит изменения в конструкцию и комплект лекал.
ПК 12. Выполнять работы по проектированию и изготовлению изделий различного ассортимента для заказчика
ПМ 12. Проектирование и изготовление изделий для заказчика
Модуль является завершающим этапом обучения и описывает задачи выполнения курсового проекта, отражающего все этапы запуска в производство новых моделей.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для:
- разработки эскизного проекта;
- разработки конструкторской документации в соответствии с требованиями единой системы конструкторской документации (техническое задание, техническое предложение, технический проект);
- апробации конструкции путем изготовления проектируемого изделия.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
- навыки самостоятельной комплексной работы, обобщающей и закрепляющей знания и практические навыки при решении вопросов производственно-технического характера;
- решение конкретных задач по проектированию новых моделей одежды.
При изучении модуля обучающиеся закрепляют умения:
пользоваться нормативно-технической документацией и справочной литературой;
предлагать заказчику модели в соответствии с направлением моды, учетом свойств ткани, особенностями фигуры;
снимать мерки с фигуры человека;
определять величину прибавок и распределять их по участкам конструкции;
выполнять расчеты и строить чертежи конструкций одежды;
оформлять лекала в соответствии с требованиями технических условий;
выполнять раскладки лекал проектируемого изделия;
изготавливать швейное изделие с использованием современных методов обработки и оборудования;
- проводить примерки;
- совершенствовать конструкцию с целью уменьшения конструктивных и технологических дефектов.
Результат обучения:1) Разрабатывать техническое задание и эскизный проект новых моделей для запуска в производство для заказчика.
Моделирование и художественное оформление одежды
Конструирование одежды
Технология швейного производства
Производственное обучение
Критерии оценки:

5. Киімдерді автоматты жобалау жүйелерінде түрлі ассортиментті, сұлба нысанды және пішімді бұйымдардың модельдік құрастырмаларын жобалайды.
6. Бағдарламалық қамтым функцияларын пайдалана отырып, бөлшектерді құрылмалық модельдеуді орындайды.
7. Автоматтандырылған жобалау жүйесін ерлердің ассортиментіне арналған конструкторлық құжаттаманы әзірлейді.
8. Автоматтандырылған жобалау жүйесін балалар ассортиментінің киім бұйымдарын құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұйым детальдары лекалоларын бағдарламалық қамтымды пайдалана отырып, оларды берілген өлшемдерге және бойына көбейту арқылы дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрастырмаларды автоматты түрлендіру қызметін құру үшін автоматты сабақтастық құрылымын пайдаланады.
2. Моделді дайындаудың техникалық шарттары мен технологиясына сәйкес автоматтандырылған жобалау жүйесін негізгі, туынды және қосалқы лекалоларды әзірлейді.
3. Лекалоларды цифрлау және техникалық көбейту үшін дигитайзерді пайдаланады.
4. Лекалоларды өлшемі мен бойы бойынша автоматты режимде және өсімшелер көмегімен градациялауды жүзеге асырады.
5. Лекалоларды түрлі масштабта плоттер мен принтерге басып шығарады.
6. Басқа бағдарламаларға лекалолардың экспорты мен импортын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) киімді автоматтандырылған жобалау жүйесінде лекалолардың жайылмаларын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жайылма модулінің деректер құрылымын түсінеді.
2. Жайылма туралы ақпарат жасайды.
3. Бағдарламаның функционалдық мүмкіндіктерін пайдалана отырып, техникалық шарттарға сәйкес лекалолардың жайылмасын орындайды.
4. Жасалған жайылма моделіне өзгерістер енгізеді.
5. Жайылмаларды баспаға шығарады.
Оқыту нәтижесі: 4) Киімді автоматтандырылған жобалау жүйелерінде тігін бұйымдарын жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке тапсырмалар бойынша автоматтандырылған режимде бұйымға конструкторлық құжаттаманы әзірлейді.
2. Тігін бұйымдарын жасау жолымен әзірленген құрастырмаларды сынмалауды орындайды.
3. Лекалолардың құрастырмасы мен жиынтығына өзгерістер енгізеді.
КҚ 12. Тапсырыс беруші үшін түрлі ассортиментті бұйымдарды жобалау және дайындау бойынша жұмыстарды орындау
12 КМ Тапсырыс беруші үшін бұйымдарды жобалау және дайындау
Модуль оқытудың соңғы кезеңі болып табылады және жаңа модельдерді өндіріске іске қосудың барлық кезеңдерін көрсететін курстық жобаны орындау міндеттерін сипаттайды.
Бұл модуль төмендегілер үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды:
- нобайлық жобаны әзірлеу;
- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің талаптарына сәйкес конструкторлық құжаттаманы әзірлеу (техникалық тапсырма, техникалық ұсыныс, техникалық жоба);
- жобаланатын бұйымды дайындау арқылы құрастырмаларды сынмалау.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
- өндірістік-техникалық сипаттағы мәселелерді шешу кезінде практикалық дағдылар мен білімді жинақтайтын және бекітетін өзіндік кешенді жұмыс дағдылары;
- киімнің жаңа модельдерін жобалау бойынша нақты міндеттерді шешу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мынадай икемдерді меңгереді:
нормативтік-техникалық құжаттаманы және анықтамалық әдебиетті пайдалану;
тапсырыс берушіге сән бағытына, матаның қасиеттерін ескеріп, денебітім ерекшеліктеріне сәйкес модельді ұсыну;
адамның денебітімінен өлшемдер алу;
қосымшалардың мөлшерін анықтау және оларды құрастырма учаскелері бойынша бөлу;
киім құрастырмаларының сызбаларын есептеу және құру;
лекалоларды техникалық шарттардың талаптарына сәйкес ресімдеу;
жобаланатын бұйымның лекало жаймаларын орындау;
заманауи өңдеу әдістері мен жабдықтарын пайдалана отырып, тігін бұйымдарын дайындау;
- өлшеу жүргізу;
- құрылмалық және технологиялық ақауларды азайту мақсатында құрастырманы жетілдіру.
Оқыту нәтижесі: 1) Тапсырыс беруші үшін өндіріске іске қосу үшін техникалық тапсырманы және жаңа модельдердің нобайлық жобасын әзірлеу.
Киімдерді модельдеу және көркем безендіру
Киімдерді құрастыру
Тігін өндірісінің технологиясы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Анализирует информацию по тенденциям моды и источникам творчества.
2. Предлагает заказчику модели в соответствии с направлением моды, учетом свойств ткани и особенностями фигуры.
3. Создает эскизы швейных изделий по описанию или источнику творчества по индивидуальному заказу, для предприятия или тематической коллекции.
4. Осуществляет конфекционирование тканей и прикладных материалов по эскизу модели.
5. Разрабатывает технический эскиз проектируемого изделия.
6. Выбирает конструктивное решение изделия с учетом свойств тканей.
7. Анализирует эскиз модели по конструктивным поясам, пропорциям, форме и расположению деталей.
Результат обучения: 2) Разрабатывает рабочую конструкторскую документацию.
Критерии оценки:
1. Обосновывает выбор методики конструирования.
2. Определяет размерные признаки и прибавки на свободное облегание для проектируемого изделия.
3. Разрабатывает модельные конструкции изделий различного ассортимента в соответствии с техническим заданием.
4. Разрабатывает полный комплект основных, производных и вспомогательных лекал, оформляя их для запуска в производство.
5. Оценивает технологичность конструкции.
6. Выполняет раскладки лекал на все виды используемых в изделии материалов.
7. Оценивает рациональность использования материалов в раскладках.
Результат обучения: 3) Изготавливает проектируемое изделие.
Критерии оценки:
1. Производит раскладку лекал на ткани, зарисовку раскладки.
2. Раскраивает проектируемое изделие с соблюдением технических условий.
3. Использует новейшие методы обработки и сборки изделия в соответствии с используемым оборудованием.
4. Проводит примерки проектируемого изделия, оценивая качество посадки изделия на фигуре.
5. Совершенствует конструкцию изделия с целью уменьшения дефектов.
6. Выполняет все виды работ по пошиву изделия.
7. Применяет безопасные методы и приемы труда, соблюдая требования по технике безопасности.
8. Производит контроль качества проектируемого изделия.
ПК 13. Организовывать технологический процесс производства одежды с использованием автоматизированного рабочего места (АРМ)– технолог с расчетом технико-экономических показателей
ПМ 13. Организация процесса производства одежды (в программе АРМ-технолог)
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для:
- планирования деятельности предприятия;
- составления технологической последовательности изготовления швейных изделий с использованием специализированного программного обеспечения;
- определения технико-экономических показателей;
- расчета стоимости изделия для заказчика.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
- планирование деятельности швейного предприятия, ценообразование;
- основные правила, этапы и виды работ с программой "АРМ - технолог" при производстве одежды,
- составление технологической последовательности обработки изделий различного ассортимента;
- организацию труда кадров предприятия;
- показатели производительности труда, формы оплаты труда, нормы на пошив швейного изделия;
-понятие себестоимость продукции.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- совершенствовать организационную структуру предприятия и ценовой политики;
-эффективности использования основных производственных фондов и оборотных средств;
- составлению технологической последовательности обработки изделий различного ассортимента путем создания новой вручную, с использованием справочника "Технологических неделимых операций" или по аналогу.
- составлению схемы разделения труда на основе технологической последовательности обработки швейного изделия и количества рабочих в потоке;
- определению такта потока, трудоемкости, нормы выработки рабочих в смену и формированию графика загрузки рабочих потока;
- определению технико-экономических показателей потока;
- составлению калькуляции на изготовление швейного изделия;
- составлению бизнес плана.
Завершает данный модуль выполнение курсового проекта по "Экономике отрасли" с расчетом стоимости единицы изделия для заказчика и бизнес планом организации швейного предприятия.
Результат обучения: 1) Владеть общими сведениями о производстве в условиях рыночной системы.
Экономика отрасли
Технология швейного производства
Критерии оценки:

1. Сән үрдістері мен шығармашылық қайнаркөз бойынша ақпаратты талдайды.
2. Тапсырыс берушіге сән бағытына, матаның қасиеттеріне және денебiтiмнің ерекшеліктеріне сәйкес модельдерді ұсынады.
3. Жеке тапсырыс бойынша, кәсіпорын немесе тақырыптық коллекция үшін сипаттау немесе шығармашылық көзі бойынша тігін бұйымдарының нобайларын жасайды.
4. Модель нобайы бойынша маталар мен қолданбалы материалдарды құрамжинақтауды жүзеге асырады.
5. Жобаланатын бұйымның техникалық нобайын әзірлейді.
6. Матаның қасиеттерін ескере отырып, бұйымның құрылмалық шешімін таңдайды.
7. Құрылмалық белдіктер, пропорциялар, нысандар және бөлшектердің орналасуы бойынша модель нобайларын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс конструкторлық құжаттамасын әзірлейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрастыру әдістемесін таңдауды негіздейді.
2. Жобаланатын бұйым үшін өлшемдік белгілер мен еркін қонымдық қосымшаларды анықтайды.
3. Техникалық тапсырмаға сәйкес түрлі ассортиментті бұйымдардың модельдік құрастырмаларын әзірлейді.
4. Негізгі, туынды және қосалқы лекалолардың толық жиынтығын әзірлейді, оларды өндіріске қосу үшін ресімдейді.
5. Құрастырманың технологиялығын бағалайды.
6. Бұйымда пайдаланылатын материалдардың барлық түрлеріне лекало жайылмаларын орындау.
7. Жайылмаларда материалдарды пайдалану ұтымдылығын бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жобаланатын бұйымды дайындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Матада лекалолардың жайылмасын, суретін орындайды.
2. Жобаланатын бұйымды техникалық шарттарды сақтай отырып пішеді.
3. Қолданылатын жабдыққа сәйкес бұйымды өңдеу мен құрастырудың жаңа әдістерін қолданады.
4. Бұйымды денебiтiмге отырғызу сапасын бағалай отырып, жобаланатын бұйымды өлшеуді жүргізеді.
5. Ақауларды азайту мақсатында бұйымның құрастырмасын жетілдіреді.
6. Бұйым тігу бойынша жұмыстардың барлық түрлерін орындайды.
7. Қауіпсіздік техникасы бойынша талаптарды сақтай отырып, қауіпсіз еңбек әдістері мен тәсілдерін қолданады.
8. Жобаланатын бұйымның сапасын бақылауды жүргізеді.
КҚ 13. Техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептей отырып, технолог - автоматтандырылған жұмыс орнын пайдалана отырып киім өндірісінің технологиялық процесін ұйымдастыру
КМ 13. Киім өндіру процесін ұйымдастыру (автоматтандырылған жұмыс орнын технолог бағдарламасында)
Бұл модуль төмендегілер үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды:
- кәсіпорын қызметін жоспарлау;
- арнайы бағдарламалық қамтымды пайдалана отырып, тігін бұйымдарын дайындаудың технологиялық реттілігін жасау;
- техникалық-экономикалық көрсеткіштерді анықтау;
- тапсырыс беруші үшін бұйымның құнын есептеу.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
- тігін кәсіпорнының қызметін жоспарлау, баға қалыптастыру;
- киімдерді өндіруде "технолог" бағдарламасымен жұмыс жасаудың негізгі қағидалары, кезеңдері және түрлері,
- түрлі ассортименттегі бұйымдарды өңдеудің технологиялық реттілігін құру;
- кәсіпорын кадрларының еңбегін ұйымдастыру;
- еңбек өнімділігінің көрсеткіштері, еңбекақы төлеу нысандары, тігін бұйымдарын тігу нормалары;
- өнімнің өзіндік құны түсінігі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мынадай дағдыларды үйренеді:
- кәсіпорынның ұйымдық құрылымын және баға саясатын жетілдіру;
- негізгі өндірістік қорлар мен айналым қаражатын пайдалану тиімділігі;
- "Технологиялық бөлінбейтін операциялар" анықтамасын пайдалана отырып немесе аналогы бойынша жаңа өңдеудің технологиялық реттілігін құру жолымен түрлі ассортиментті бұйымдарды өңдеудің технологиялық реттілігін жасау.
- тігін бұйымдарын өңдеудің технологиялық реттілігі және ағындағы жұмысшылар саны негізінде еңбекті бөлу схемасын жасау;
- ауысым тактикасын, еңбек сыйымдылығын, жұмысшыларды ауысымға шығару нормаларын анықтау және жұмыс ағындарын жүктеу кестесін қалыптастыру;
- ағынның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау;
- тігін бұйымдарын дайындауға калькуляция жасау;
- бизнес жоспар құру.
Тапсырыс беруші үшін бұйым бірлігінің құнын есептей отырып, "Сала экономикасы" бойынша курстық жобаны және тігін кәсіпорнын ұйымдастырудың бизнес жоспарын орындау осы модульді аяқтайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Нарықтық жүйе жағдайында өндіріс туралы жалпы мәліметтерді меңгеру.
Сала экономикасы
Тігін өндірісінің технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует основные фонды предприятия, оборотные средства
2. Понимает организацию работы производства.
3. Характеризует производительность, организацию и нормирование труда
4. Характеризует ценообразование
5. Владеет знаниями о налогах и других обязательных платежах
Результат обучения: 2) Разрабатывать технологическую последовательность изготовления швейных изделий с применением программного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Излагает основные правила работы, этапы и виды работ с программой "АРМ технолог".
2. Создает базы данных, анализирует их, выводит на печать результаты работы.
3. Разрабатывает технологическую последовательность обработки изделий различного ассортимента путем создания новой вручную, с использованием справочника "Технологических неделимых операций" или по аналогу.
4. Разрабатывает методы обработки узлов изделия.
Результат обучения: 3) Разрабатывать схемы разделения труда (СРТ).
Критерии оценки:
1. Составляет схему разделения труда на основе ТПО и количества рабочих в потоке.
2. Определяет такт потока, трудоемкость, норму выработки рабочих в смену.
3. Создает график загрузки рабочих потока.
Результат обучения: 4) Определять технико-экономические показатели потока.
Критерии оценки:
1. Рассчитывает технико-экономические показатели потока
2. Ведет справочники модели одежды, оборудование потоков, тарифные ставки.
3. Создает технологическую базу данных "Методы обработки изделий".
Результат обучения: 5) Составлять калькуляцию на выполненные услуги
Критерии оценки:
Считает затраты на сырье и материалы.
Проводит оценку выполненной работы.
Рассчитывает прибыль, рентабельность.
Производит расчет стоимости готового изделия для потребителя.
Результат обучения: 6) Составлять бизнес– план.
Критерии оценки:
1. Выбирает технологии производства и ассортимента выпускаемой продукции.
2. Рассчитывает оборудование и количество рабочих для организации производства одежды.
3. Проектирует швейный цех.
4. Рассчитывает стоимость проекта.
5. Определяет источники финансирования.
ПК 14. Применять основные виды деятельности в условиях предприятия
ПМ 14. Применение основных видов профессиональной деятельности в условиях предприятия.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для прохождения технологической и преддипломной практики на производстве, которые являются завершающим этапом обучения и проводятся после освоения
студентами программ теоретического и практического обучения. Практика направлена на:
- обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения;
- изучение работы производственных участков и оборудования предприятия;
- выполнение расчетов, для проектирования модели одежды и запуска ее в производство;
- разработку рабочей конструкторской документации, технологической последовательности обработки модели;
- ознакомление непосредственно на предприятиях с
организацией труда, экономикой производства;
- изучение схемы управления предприятием, структурой и экономическими показателями работы цехов предприятия;
- сбор, обработку и анализ информации о деятельности предприятия, для выполнения дипломного проекта.
При изучении модуля обучающиеся углубляют и систематизируют знания и умения, полученные в процессе теоретического обучения. Проверяют профессиональную готовность к самостоятельной трудовой деятельности.
При изучении модуля обучающиеся:
- знакомятся непосредственно на предприятиях с современными методами изготовления одежды, новым оборудованием;
- изучают и постепенно осваивают весь производственный цикл производства одежды в условиях конкретного предприятия;
- организацию инструктажа по охране труда и технике безопасности, вводного инструктажа на рабочих местах;
- изучают технику
проектирования одежды посредством выполнения различного рода практических работ;
- выполняют индивидуальные задания по разработке и изготовлению различного вида изделий.
В результате освоения модуля обучающийся должен овладеть основными видами профессиональной деятельности:
- моделированием и конструированием швейных изделий;
- подготовкой и организацией технологических процессов на швейном производстве;
- выполнением работ по рабочим профессиям в ходе прохождения практики;
- применения систем автоматизированного проектирования (САПР)
- рационального выбора технологических процессов и их организации;
- сбора материала, поиска концепции темы к дипломному проекту;
- выполнения швейных изделий в материале.
Результат обучения: 1) Владеть методами и приемами моделирования, конструирования, технологии изготовления изделий и другими вопросами, связанными с деятельностью предприятий.
Технологическая практика
Преддипломная практика
Критерии оценки:

1. Кәсіпорынның негізгі қорларын, айналым қаражатын сипаттайды
2. Өндіріс жұмысын ұйымдастыруды түсінеді.
3. Еңбек өнімділігін, ұйымдастырылуын және нормалануын сипаттайды
4. Баға белгілеуді сипаттайды
5. Салық және басқа да міндетті төлемдер туралы білімі бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарламалық қамтымды қолдана отырып, тігін бұйымдарын дайындаудың технологиялық реттілігін әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Автоматтандырылған жұмыс орнын технолог" бағдарламасымен жұмыстың негізгі қағидаларын, кезеңдерін және жұмыс түрлерін мазмұндайды.
2. Деректер базасын жасайды, оларды талдайды, жұмыс нәтижелерін баспаға шығарады.
3. "Технологиялық бөлінбейтін операциялар" анықтамасын пайдалана отырып немесе аналогы бойынша жаңа өңдеудің технологиялық реттілігін құру жолымен түрлі ассортиментті бұйымдарды өңдеудің технологиялық реттілігін әзірлейді.
4. Бұйым түйіндерін өңдеу әдістерін әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбекті бөлу схемасын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өңдеудің технологиялық реттілігі негізінде еңбекті бөлу схемасын және ағындағы жұмысшылар санын құрайды.
2. Бір ауысымда жұмыс істейтін жұмысшылардың легін, еңбек сыйымдылығын, өндірімін анықтайды.
3. Жұмыс ағынын жүктеу кестесін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Ағынның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ағынның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді
2. Киім моделінің анықтамалықтарын, ағын жабдықтарын, тарифтік ставкаларды жүргізеді.
3. "Бұйымдарды өңдеу әдістері" технологиялық деректер базасын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Орындалған қызметтерге калькуляция жасау
Бағалаудың өлшемшарттары:
Шикізат пен материалдарға жұмсалатын шығындарды есептейді.
Орындалған жұмысты бағалауды жүргізеді.
Пайданы, рентабельділікті есептейді.
Тұтынушыға дайын бұйымның құнын есептеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Бизнес-жоспар құру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндіріс технологиясы мен шығарылатын өнімнің ассортиментін таңдайды.
2. Киім өндірісін ұйымдастыру үшін қажетті жабдықтар мен жұмысшылар санын есептейді.
3. Тігін цехын жобалайды.
4. Жобаның құнын есептейді.
5. Қаржыландыру көздерін анықтайды.
КҚ 14. Кәсіпорын жағдайында негізгі қызмет түрлерін қолдану
КМ 14. Кәсіпорын жағдайында кәсіптік қызметтің негізгі түрлерін қолдану.
Бұл модуль оқытудың соңғы кезеңі болып табылатын және студенттердің теориялық және практикалық оқыту бағдарламаларын игергеннен кейін өткізілетін өндірісте технологиялық және диплом алды практикадан өту үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды .
Практика бағытталған:
- оқыту процесінде алынған білім мен практикалық дағдыларды жинақтау және жетілдіру;
- кәсіпорынның өндірістік учаскелері мен жабдықтарының жұмысын зерттеу;
- киім үлгісін жобалау және оны өндіріске жіберу үшін қажетті есептеулерді орындау;
- жұмыс конструкторлық құжаттамасын, модельді өңдеудің технологиялық реттілігін әзірлеу;
- тікелей кәсіпорындарда еңбекті ұйымдастырумен, өндіріс экономикасымен танысу;
- кәсіпорынды басқару схемасын, кәсіпорын цехтарының құрылымы мен экономикалық көрсеткіштерін зерттеу;
- дипломдық жобаны орындау үшін қажетті кәсіпорын қызметі туралы ақпаратты жинау, өңдеу және талдау үшін бағытталған.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар теориялық оқыту процесінде алынған білім мен икемдерді тереңдетеді және жүйелендіреді. Дербес еңбек қызметіне кәсіби дайындығын тексереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар
- тікелей кәсіпорындарда киім дайындаудың заманауи әдістерімен, жаңа жабдықтармен танысады;
- нақты кәсіпорын жағдайында киім өндірісінің барлық өндірістік циклін зерделейді және біртіндеп меңгереді;
- еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықты, жұмыс орындарындағы кіріспе нұсқаманы ұйымдастырады;
- түрлі практикалық жұмыстарды орындау арқылы киімді жобалау техникасын меңгереді;
- түрлі бұйымдарды әзірлеу және дайындау бойынша жеке тапсырмаларды орындайды.
Модульді меңгеру нәтижесінде білім алушы кәсіптік қызметтің негізгі түрлерін меңгеруі тиіс:
- тігін бұйымдарын модельдеу және құрастыру;
- тігін өндірісінде технологиялық процестерді дайындау және ұйымдастыру;
- практикадан өту барысында жұмыс кәсіптері бойынша жұмыстарды орындау;
- автоматтандырылған жобалау жүйелерін қолдану
- технологиялық процестерді ұтымды таңдау және оларды ұйымдастыру;
- материалдарды жинау, дипломдық жобаға тақырып тұжырымдамасын іздеу;
- материалда тігін бұйымдарын орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Модельдеудің, құрастырудың әдістері мен тәсілдерін, бұйымдарды дайындау технологиясын және кәсіпорын қызметімен байланысты басқа да мәселелерді меңгеру.
Технологиялық практика
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Анализирует содержание работы модельера – конструктора на швейном предприятии.
2. Решает конкретные технологические и конструкторские задачи.
3. Выполняет эскизы моделей швейных изделий.
4. Выполняет технологические операции, связанные с реализацией художественных проектов швейных изделий.
5. Выбирает рациональные способы технологии и технологических режимов производства швейных изделий.
6. Производит расчеты чертежей конструкций одежды.
7. Разрабатывает чертежи конструкций на типовые и индивидуальные фигуры, в том числе с применением САПР.
8. Составляет технологическую последовательность обработки изделий.
9. Применяет современные методы обработки.
10. Применяет требования нормативных документов к основным видам швейных изделий.
11. Понимает сущность производственного контроля поэтапного изготовления деталей изделий и параметров качества готовой продукции.
12. Соблюдает правила внутреннего распорядка и охраны труда.
Результат обучения: 2) Понимать организацию технического процесса изготовления швейных изделий на производстве.
Критерии оценки:
1. Изучает факторы потребления и спроса предпочтительных видов ассортимента швейных изделий.
2. Исследует организационную структуру предприятия.
3. Ориентируется в нормативно - методической и справочной документации, на основании которой организуется производственная и непроизводственная деятельность предприятия.
4. Изучает процесс производства швейных изделий.
5. Понимает взаимосвязь процесса изготовления швейных изделий из последовательно осуществляемых стадий.
Результат обучения: 3) Анализирует технические материалы по теме дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Осуществляет поиск, анализ и оценку информации, для постановки и решения профессиональных задач.
2. Анализирует планирование и управление на предприятии в соответствии с темой дипломного проекта.
3. Составляет технологическую последовательность и схему разделения труда на запускаемую модель в соответствии с нормативными документами.
3. Участвует в работе по планированию и расчетам технико-экономического обоснования запускаемых моделей.
4.  Оформляет документацию установленного на предприятии образца.
5. Выполняет отчет по практике.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 43 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 281-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1219000 – Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство
Квалификация*:

1. Тігін кәсіпорнындағы модельер – конструктор жұмысының мазмұнын талдайды.
2. Нақты технологиялық және конструкторлық міндеттерді шешеді.
3. Тігін бұйымдары модельдерінің нобайларын орындайды.
4. Тігін бұйымдарының көркемдік жобаларын жүзеге асыруға байланысты технологиялық операцияларды орындайды.
5. Тігін бұйымдарын өндіру технологиясы мен технологиялық режимдерінің ұтымды тәсілдерін таңдайды.
6. Киім құрастырмаларының сызбаларын есептеуді жүргізеді.
7. Үлгілік және жеке денебiтiмдерге, оның ішінде автоматтандырылған жобалау жүйесін қолдана отырып құрастырмалардың сызбаларын әзірлейді.
8. Бұйымдарды өңдеудің технологиялық реттілігін құрастырады.
9. Өңдеудің заманауи әдістерін қолданады.
10. Тігін бұйымдарының негізгі түрлеріне нормативтік құжаттардың талаптарын қолданады.
11. Бұйым детальдарының кезең-кезеңмен дайындауды өндірістік бақылаудың мәнін және дайын өнім сапасының параметрлерін түсінеді.
12. Ішкі тәртіп және еңбекті қорғау қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірісте тігін бұйымдарын жасаудың техникалық процесін ұйымдастыруды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Тігін бұйымдарының қалаулы ассортиментінің тұтыну және сұраныс факторларын зерттейді.
Кәсіпорынның ұйымдық құрылымын зерттейді.
Оның негізінде кәсіпорынның өндірістік және өндірістік емес қызметі ұйымдастырылатын нормативтік - әдістемелік және анықтамалық құжаттамаларды біледі.
Тігін бұйымдарын өндіру процесін зерттейді.
Кезең-кезең жүзеге асырылатын сатылардан тігін бұйымдарын жасау процесінің өзара байланысын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Дипломдық жобаның тақырыбы бойынша техникалық материалдарды талдайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік міндеттерді қою және шешу үшін қажетті ақпаратты іздеуді, талдауды және бағалауды жүзеге асырады
2. Дипломдық жобаның тақырыбына сәйкес кәсіпорында жоспарлау мен басқаруды талдайды.
3. Нормативтік құжаттарға сәйкес іске қосылатын модельге еңбекті бөлудің технологиялық реттілігі мен схемасын жасайды.
3. Іске қосылатын модельдердің техникалық-экономикалық негіздемесін жоспарлау және есептеу жөніндегі жұмысқа қатысады.
4. Кәсіпорында белгіленген үлгідегі құжаттаманы ресімдейді.
5. Практика бойынша есепті орындайды.
Ескертпе:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
43-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
281-1-қосымша
"Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1219000 - Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі
Біліктілігі*:

216
ПА 03
Промежуточная аттестация
36
ИА 03
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение для уровня специалиста среднего звена
1440
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** Учебные заведения имеют право перераспределить часы дипломного проектирования в профессиональные модули.
*** Распределение по семестрам осуществляется учебными заведениями самостоятельно
Используемые аббревиатуры:
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 45 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 282-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1219000 – Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство
Квалификация:
121904 2 – Бисквитчик
121909 2 – Кондитер
121924 3 – Техник-технолог
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Использовать навыки устного и письменного общения для коммуникаций в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языках в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
грамматический строй языка;
виды, функции и средства общения;
основные правила и принципы делового общения;
казахский (русский) и иностранный речевой этикет;
нормы культуры речи;
профессиональную, общенаучную и общетехническую лексику.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
владеть лексико-грамматическим материалом казахского (русского) и иностранного языков для общения в профессиональной сфере;
читать и переводить профессионально ориентированные тексты.
Результат обучения: 1) Владеть лексико-грамматическим материалом казахского (русского) и иностранного языков для общения в профессиональной сфере
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:
Составляет деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме.
Готовит презентации, публичные выступления, отчеты.
Проводит переговоры, деловую беседу.
Использует профессиональную, общенаучную и общетехническую терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода профессионально ориентированных текстов
Критерии оценки:
1.Читает и переводит тексты профессиональной направленности.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения делопроизводства на государственном языке в соответствии с утвержденными требованиями к составлению и оформлению документов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
нормативно-методическую базу делопроизводства;
классификацию документов и правила их оформления;
способы создания и функции документов;
понятие о формуляре-образце, реквизитах и бланках документов;
характеристику и особенности оформления организационно-распорядительной документации, документов личного происхождения и документов по личному составу.
При изучении модуля обучающиеся учатся работать
с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением информационных технологий
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением информационных технологий
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
Владеет классификацией документов, правилами и особенностями их оформления, требованиями, предъявляемыми к организации документооборота.
Оформляет основные и дополнительные реквизиты, бланки документов на государственном языке.
Составляет служебные документы.
Составляет и оформляет документы личного происхождения и документы по личному составу.
Оформляет установленную учетно-отчетную документацию.
Организовывает работу с документами, документооборотом, потоками документов.
Применяет информационно-коммуникационные технологии, пакеты прикладных программ и оргтехнику.
Контролирует регистрацию, учет, хранение и исполнение документов.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для укрепления здоровья и ведения здорового образа жизни.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
режимы двигательной активности;
правила физической нагрузки и способы ее регулирования;
причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
принципы здорового образа жизни;
технику выполнения легко-атлетических упражнений;
технику элементов лыжных ходов;
правила туристических навыков и виды снаряжения;
виды и правила казахских национальных и спортивных игр;
требования спортивной гигиены;
нормативы Президентских тестов.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть достаточным уровнем готовности к профессиональной деятельности, включая физическую подготовленность, тренированность, работоспособность, развитые профессионально значимые физические и психомоторные способности.
Результат обучения: 1) Использовать средства физической культуры для укрепления здоровья и ведения здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
Понимает основы и правила здорового образа жизни, укрепления здоровья, развития и совершенствования физических способностей.
Соблюдает требования спортивной гигиены и принципы здорового образа жизни.
Понимает правила физической нагрузки и владеет способами ее регулирования.
Контролирует и регулирует функциональное состояние организма при выполнении физических упражнений.
Владеет техникой выполнения различного вида упражнений.
Владеет техникой передвижения на лыжах различными способами.
Владеет техникой плавания.
Демонстрирует туристские навыки и умения.
Знает правила командных спортивных игр.
Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные учебной программой.
Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях
БК 4. Соблюдать нормы права, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для:
формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира;
понимания сущности и предназначения культуры;
соблюдения гражданских прав и обязанностей;
понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основные понятия и закономерности философии;
особенности мировых культур, религий и цивилизаций;
систему государственно-правовых отношений и явлений;
функционирование системы взаимоотношений граждан и субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
ориентироваться в наиболее общих философских проблемах бытия, познания, ценностей, свободы и смысла жизни как основе формирования культуры гражданина и будущего специалиста;
анализировать закономерности культурного развития и давать оценку современным культурным процессам и явлениям;
применять нормы права при решении практических задач, владеть основной юридической терминологией, для профессиональной деятельности;
владеть навыками социальной и политической диагностики, социальных и политических технологий для формирования собственной жизненной позиции и самореализации в обществе.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских проблемах бытия, познания, ценностей, свободы и смысла жизни как основе формирования культуры гражданина и будущего специалиста.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии
и политологии
Критерии оценки:
Имеет представление о фундаментальных законах развития природы, общества и человека, формах человеческого сознания и особенностях его проявления в современном обществе, соотношении духовных и материальных ценностей, их роли в жизнедеятельности человека, общества и цивилизации.
Характеризует основные философские проблемы, выделяя их существенные признаки, закономерности развития.
Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
Объясняет причинно-следственные и функциональные связи человека и общества, общества и природной среды, общества и культуры, взаимосвязи подсистем и элементов сознания.
Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Оценивает действия субъектов социальной жизни, включая личность, группы, организации, с точки зрения моральных норм, философского видения мира.
Формулирует на основе приобретенных философских знаний собственные суждения и аргументы по определенным проблемам.
Имеет навыки анализа общественных явлений и современных глобальных процессов.
Результат обучения: 2) Анализировать закономерности культурного развития и давать оценку современным культурным процессам и явлениям.
Критерии оценки:
Понимает и умеет охарактеризовать сущность культуры, ее место и роль в жизни человека и общества.
Имеет представление о функциях и формах культуры, их возникновении и развитии.
Ориентируется в исторических типах культуры, их динамике, основных достижениях в различных областях культурной практики.
Владеет современной терминологией осмысления культурных процессов, ориентируется в актуальных проблемах научного познания культуры.
Прослеживает историю развития цивилизаций.
Анализирует и сопоставляет факторы, под влиянием которых сформировалась культура Казахстана.
Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 3) Применять нормы права при решении практических задач, владеть основной юридической терминологией, для профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
Владеет понятиями о праве, источниках и нормах права, правоотношениях, правонарушениях и юридической ответственности.
Ориентируется в содержании Конституции РК как основном законе государства, правах и обязанностях граждан РК.
Владеет знаниями об основах административного, гражданского, трудового, уголовного, семейного права.
Анализирует различные жизненные ситуации с точки зрения их соответствия нормам права.
Распознает случаи нарушения правовых норм и наступления юридической ответственности.
Принимает решения и совершает иные юридические действия в соответствии с законом.
Соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 4) Владеть навыками социальной и политической диагностики, социальных и политических технологий для формирования собственной жизненной позиции и самореализации в обществе.
Критерии оценки:
Ориентируется в основных понятиях социологии и политологии.
Понимает современную политическую ситуацию в Республике Казахстан и мире.
Связывает теоретический материал с проблемами современности.
Анализирует различные социальные факты.
Владеет навыками политической культуры.
БК 5. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 05. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для развития чувства патриотизма и национального самосознания, понимания исторических событий, происходивших в истории Казахстана с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов развития Казахстана.
При изучении модуля обучающиеся учатся анализировать основные изменения общественно-политической, социально-экономической, культурной жизни, внутренней и внешней политики, происходившие в истории Казахстана с древности до настоящего времени.
Результат обучения: 1) Анализировать основные изменения общественно-политической, социально-экономической, культурной жизни, внутренней и внешней политики, происходившие в истории Казахстана с древности до настоящего времени.
История Казахстана
Критерии оценки:
Демонстрирует знания хронологических рамок основных исторических событий, происходивших в истории Казахстана с древности до настоящего времени.
Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, системе кочевой цивилизации, развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
Анализирует экономические и политические реформы независимого Казахстана и их результаты.

216
АА 03
Аралық аттестаттау
36
ҚА 03
Қорытынды аттестаттау
72
Орта буын маманы деңгейі үшін міндетті оқыту жиынтығы .
1440
Орта буын маманы деңгейі үшін міндетті оқыту жиынтығы
4320
К
Консультациялар
оқу жылында 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескертпе:
* Берілген мамандықтың басқа біліктіліктеріне оқу мекемесі ұқсас
тәсілдеме қолданып жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді.
** Оқу мекемелері дипломдық жобалау сағаттарын кәсіптік модульдерге бөле алады.
*** Семестр бойынша бөлуді оқу мекемелері дербес жүзеге асырады.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БМ - Базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымы анықтайтын модульдер;
ДЖ - Дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф-факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
45-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
282-1қосымша
"Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Білім беру коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1219000- Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі
Біліктілігі:
121904 2 - Бисквит даярлаушы
121909 2 - Кондитер
121924 3 - Техник-технолог
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіби қызмет саласында коммуникация үшін ауызша және жазбаша қарым-қатынас дағдыларын пайдалану
.
.
.
БМ 01. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіби қызметте қазақ (орыс) және шет тілдерінде ауызша және жазбаша нысанда қарым-қатынас жасауға қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді:
тілдің грамматикалық құрылысы;
қарым-қатынас түрлері, функциялары және құралдары;
іскерлік қарым-қатынастың негізгі қағидалары мен қағидаттары;
қазақ (орыс) және шет тілі этикеті;
сөйлеу мәдениетінің нормалары;
кәсіби, жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді:
кәсіби салада қарым-қатынас жасауға қажетті қазақ (орыс) және шет тілдерінің лексика-грамматикалық материалдарын меңгеру;
кәсіби бағытталған мәтіндерді оқу және аудару.
Оқыту нәтижесі: 1) кәсіби салада қарым-қатынас жасауға қажетті қазақ (орыс) және шет тілдерінің лексика-грамматикалық материалдарын меңгеру
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі
Бағалаудың өлшемшарттары:
Іскерлік қағаздарды жасайды: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме.
Презентациялар, көпшілік алдында сөз сөйлеулер, есептер дайындайды.
Келіссөздер, іскерлік әңгіме өткізеді.
Мамандық бойынша кәсіби, жалпы ғылыми және жалпы техникалық терминологияны пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасын (сөздікпен) меңгереді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады.
БҚ 2. Іскерлік қағаздарды мемлекеттік тілде құрастыру және рәсімдеу .
02 БМ. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жасау
Осы модуль құжаттарды жасау мен рәсімдеуге қойылатын, бекітілген талаптарға сәйкес мемлекеттік тілде іс жүргізу үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді:
іс жүргізудің нормативтік-әдістемелік базасын;
құжаттардың жіктелуі және оларды рәсімдеу ережесін;
құжаттарды құру тәсілдері және функцияларын;
формуляр-үлгі, реквизиттер және құжаттардың бланкілері туралы түсінікті;
ұйымдастыру-өкімдік құжаттарды, жеке тектік құжаттарды және жеке құрам бойынша құжаттарды рәсімдеу ерекшеліктері мен сипаттамасы.
Модульді оқу кезінде білім алушылар келесілермен жұмыс істеуге үйренеді
ақпараттық технологияларды қолдана отырып, ұйымдастырушылық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық технологияларды қолдана отырып, ұйымдастырушылық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
Құжаттардың жіктелуін, оларды рәсімдеу ережелері мен ерекшеліктерін, құжатайналымын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды меңгеру.
Мемлекеттік тілде негізгі және қосымша деректемелерді, құжаттар бланкілерін рәсімдеу.
Қызметтік құжаттарды жасайды.
Жеке тектік құжаттарды және жеке құрам бойынша құжаттарды жасайды және рәсімдейді.
Белгіленген есепке алу-есеп беру құжаттамасын рәсімдейді.
Құжаттармен, құжат айналымымен, құжаттар ағымымен жұмысты ұйымдастырады.
Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, қолданбалы бағдарламалар пакеттерін және ұйымдастыру техникасын қолданады.
Құжаттардың тіркелуін, есебін, сақталуын және орындалуын бақылайды.
БҚ 3. Физикалық қасиеттерін дамыту және жетілдіру.
БМ 03. Физикалық қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль денсаулықты нығайту және салауатты өмір салтын жүргізу үшін қажетті білімді, білік пен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді:
қозғалыс белсенділігінің режимдерін;
физикалық жүктеме ережесін және оны реттеу тәсілдерін;
дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептері, жарақаттанудың алдын алу тәсілдері;
салауатты өмір салтының қағидалары;
жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасын;
шаңғы жолы элементтерінің техникасы;
туристік дағдылардың ережелері және жабдықтау түрлері;
қазақ ұлттық және спорт ойындарының түрлері мен ережелері;
спорттық гигиена талаптары;
Президенттік тестілер нормативтері.
Модульді оқу кезінде білім алушылар дене даярлығын, жаттығуды, жұмысқа қабілеттілігін, кәсіби маңызы бар дене және психомоторлық қабілетін қоса алғанда, кәсіби қызметке дайындықтың жеткілікті деңгейін меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салтын жүргізу үшін дене шынықтыру құралдарын пайдалану .
Дене шынықтыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін, денсаулықты нығайтуды, дене қабілеттерін дамыту мен жетілдіруді түсінеді.
Спорттық гигиена талаптарын және салауатты өмір салты принциптерін сақтайды.
Дене шынықтыру жүктемесінің ережелерін түсінеді және оны реттеу тәсілдерін біледі.
Дене жаттығуларын орындау кезінде ағзаның функционалдық жағдайын бақылайды және реттейді.
Әр түрлі жаттығуларды орындау техникасын меңгерген.
Шаңғыда түрлі тәсілдермен жүру техникасын меңгереді.
Жүзу техникасын меңгереді.
Туристік дағдылар мен іскерлікті көрсетеді.
Командалық спорт ойындарының ережелерін біледі.
Оқу бағдарламасында қарастырылған бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді
4 БҚ. Құқық нормаларын сақтау, қоғамда өзін және өз орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды толерантты қабылдау
.
.
.
.
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтендіру және бейімдеу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
.
.
Бұл модуль төмендегілер үшін қажетті білімді, білік пен дағдыларды сипаттайды
әлемнің философиялық бейнесін зерттеу негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыру;
мәдениеттің мәні мен мақсатын түсіну;
азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау;
қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістерінің дамуын түсіну.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді:
философияның негізгі ұғымдары мен заңдылықтары;
әлемдік мәдениеттің, діндер мен өркениеттердің ерекшеліктері;
мемлекеттік-құқықтық қатынастар мен құбылыстар жүйесі;
азаматтардың және қоғамдағы саясат субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің қызмет етуі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді:
азамат пен болашақ маманның мәдениетін қалыптастыру негізінде болмыстың, танымның, құндылықтардың, бостандықтың және өмірдің мағынасының жалпы философиялық мәселелерінде бағдарлау;
мәдени дамудың заңдылықтарын талдау және заманауи мәдени үрдістер мен құбылыстарға баға беру;
практикалық міндеттерді шешуде құқық нормаларын қолдану, кәсіби қызмет үшін қажетті негізгі заң терминологиясын меңгеру;
Әлеуметтік және саяси диагностика, әлеуметтік және саяси технологиялар дағдыларын меңгеру, өзінің өмірлік ұстанымын қалыптастыру және қоғамда өзін өзі танытуды жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) азамат пен болашақ маманның мәдениетін қалыптастыру негізінде болмыстың, танымның, құндылықтардың, бостандықтың және өмірдің мағынасының жалпы философиялық проблемаларына бағдарлану
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясатану негіздері .
Бағалаудың өлшемшарттары:
Табиғат, қоғам және адам дамуының іргелі заңдары, адам санасының түрлері және оның қазіргі қоғамдағы көрініс ерекшеліктері, рухани және материалдық құндылықтардың арақатынасы, олардың адам, қоғам және өркениет өміріндегі рөлі туралы түсінікке ие.
Негізгі философиялық мәселелерді, олардың маңызды белгілерін, даму заңдылықтарын көрсете отырып сипаттайды.
Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне әртүрлі көзқарасты түсінеді.
Адам мен қоғамның, қоғам мен табиғи ортаның, қоғам мен мәдениеттің себеп-салдарлық және функционалдық байланыстарын, сананың кіші жүйелері мен элементтерінің өзара байланысын түсіндіреді.
Әлемнің ғылыми, философиялық және діни бейнесінің ерекшеліктерін түсінеді.
Әлеуметтік өмір субъектілерінің іс-әрекеттерін, оның ішінде жеке басын, топты, ұйымды, моральдық нормалар, әлемнің философиялық көзқарасы тұрғысынан бағалайды.
Алынған философиялық білімнің негізінде белгілі бір проблемалар бойынша өз пікірлері мен дәлелдерін тұжырымдайды.
Қоғамдық құбылыстар мен қазіргі жаһандық үдерістерді талдау дағдысы бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Мәдени даму заңдылықтарын талдау және қазіргі заманғы мәдени үдерістер мен құбылыстарға баға беру
Бағалаудың өлшемшарттары:
Мәдениеттің мәнін, оның адам мен қоғам өміріндегі орны мен рөлін түсінеді және сипаттай алады.
Мәдениет функциялары мен нысандары, олардың пайда болуы мен дамуы туралы түсінікке ие.
Мәдениеттің тарихи типтеріне, олардың динамикасына, мәдени практиканың әр түрлі салаларындағы негізгі жетістіктеріне бағдарланады.
Мәдени үрдістерді ұғынудың заманауи терминологиясын меңгерген, мәдениетті ғылыми танымның өзекті мәселелеріне бағдарланады
Өркениеттердің даму тарихын қадағалайды.
Қазақстан мәдениеті қалыптасқан факторларды талдайды және салыстырады.
Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімді қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Практикалық міндеттерді шешу кезінде құқық нормаларын қолдану, кәсіби қызмет үшін қажетті негізгі заң терминологиясын меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
Құқық, құқық көздері мен нормалары, құқықтық қатынастар, құқық бұзушылық және заңдық жауапкершілік туралы түсініктерді меңгереді.
Қазақстан Республикасы Конституциясының мазмұны мемлекеттің негізгі заңы ретінде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен міндеттеріне бағдарланады.
Әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық, отбасылық құқық негіздері туралы білімді меңгереді.
Әр түрлі өмірлік жағдайларды олардың құқық нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдайды.
Құқықтық нормаларды бұзу және заңдық жауапкершіліктің пайда болу жағдайларын таниды.
Заңға сәйкес шешімдер қабылдайды және өзге де заңды әрекеттер жасайды.
Заңдылық пен құқықтық тәртіп принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Өзінің өмірлік ұстанымын қалыптастыру және қоғамда өзін-өзі көрсету үшін әлеуметтік және саяси диагностика, әлеуметтік және саяси технологиялар дағдыларын меңгереді
Бағалаудың өлшемшарттары:
Әлеуметтану және саясаттану негізгі ұғымдарына бағдарланады.
Қазақстан Республикасындағы және әлемдегі қазіргі заманғы саяси жағдайды түсінеді.
Теориялық материалды қазіргі заманғы проблемалармен байланыстырады.
Әр түрлі әлеуметтік фактілерді талдайды.
Саяси мәдениет дағдыларын меңгерген.
БҚ 5.
Қазақстанның әлемдік қоғамдастықтағы тарихын, рөлін және орнын түсіну
.
БМ 05. Әлемдік қоғамдастықтағы Қазақстанның тарихын, рөлі мен орнын түсіну
.
.
Бұл модуль патриоттық сезімді және ұлттық сана-сезімді дамытуға, ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін Қазақстан тарихында болған тарихи оқиғаларды түсінуге қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар Қазақстан дамуының негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Модульді оқу барысында білім алушылар ежелгі заманнан қазіргі уақытқа дейін Қазақстан тарихында болған қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, мәдени өмірдің, ішкі және сыртқы саясаттың негізгі өзгерістерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазақстан тарихында ежелгі уақыттан қазіргі уақытқа дейін болған қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, мәдени өмірдің, ішкі және сыртқы саясаттың негізгі өзгерістерін талдау
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
Ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін Қазақстан тарихында болған негізгі тарихи оқиғалардың хронологиялық шеңберінің білімін көрсетеді.
Қазақ халқының жалпы түркі қоғамдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразиялық әлем халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығын дамытудағы рөлі мен орнын айқындайды.
Тәуелсіз Қазақстанның экономикалық және саяси реформаларын және олардың нәтижелерін талдайды.

4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация 1221022 – "Обработчик морепродуктов"
ПК 1. Соблюдать безопасность и предъявляемые санитарно-гигиенические требования к производству морепродуктов
ПМ 01. Соблюдение безопасности и предъявляемые санитарно-гигиенические требования к производству морепродуктов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для соблюдения трудового законодательства и безопасного ведения обрабатывающих работ.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: законодательство в области охраны труда, работа с нормативными документами по охране труда и здоровья, общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Владеть спецификой производства.
Охрана труда
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Классифицирует основные производственные процессы.
2. Характеризует структуру всех направлений производства.
3. Владеет правилами и направлениями ведения производственных процессов.
Результат обучения: 2) Владеть общими вопросами безопасности и охраны труда.
Критерии оценки:
1. Владеет законами и иные нормативными правовыми актами содержащие государственные нормативные требования охраны труда.
2. Владеет обязанностями работников в области охраны труда.
3. Определяет опасный производственный фактор, опасную зону.
4. Соблюдает правилу по охране труда на судах морского и речного флота.
5. Соблюдает на рабочем месте правилу внутреннего трудового распорядка, установлены на предприятии.
Результат обучения: 3) Выполнить нормы по безопасности жизнедеятельности в рыбной отрасли.
Критерии оценки:
1. Выполняет основы требовании трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Выполняет инструктаж по охране труда в Казахстане.
3. Соблюдает требования должностной инструкции, инструкции о мерах электробезопасности.
4. Владеет всеми видами инструктажа.
5. Соблюдает основные требования охраны окружающей среды и экологии.
6. Применять по назначению и бережно относиться к средствам индивидуальной защиты при обработке рыбной продукции.
Результат обучения: 4) Соблюдать санитарно-гигиенический режим технологических процессов.
Критерии оценки:
1. Знает вопросы гигиены труда и производственной санитарии.
2. Использует в работе спецодежду и индивидуальные средства защиты.
3. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим.

4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
Кәсіптік модульдер
"1221022 – Теңіз өнімдерін өңдеуші" біліктілігі
КҚ 1. Теңіз өнімдерін өндіруге қойылатын қауіпсіздік пен қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
КМ 01. Теңіз өнімдерін өндіруге қойылатын қауіпсіздікті және қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптарды сақтау
Бұл модуль еңбек заңнамасын сақтау және өңдеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу үшін қажетті білімді, білік пен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: еңбекті қорғау саласындағы заңнама, еңбекті және денсаулықты қорғау жөніндегі нормативтік құжаттармен жұмыс, ұйым аумағындағы және өндірістік үй-жайлардағы қауіпсіздіктің жалпы талаптары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету бойынша еңбек заңнамасын білуді қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріс ерекшелігін меңгеру.
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі өндірістік процестерді жіктейді.
2. Өндірістің барлық бағыттарының құрылымын сипаттайды.
3. Өндірістік процестерді жүргізудің ережелері мен бағыттарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғаудың мемлекеттік нормативтік талаптары бар заңдар мен өзге де нормативтік құқықтық актілерін меңгерген.
2. Қызметкерлердің еңбекті қорғау саласындағы құқықтары мен міндеттерін меңгерген.
3. Қауіпті өндірістік факторды, қауіпті аймақты анықтайды.
4. Теңіз және өзен флотының кемелерінде еңбекті қорғау жөніндегі ережені сақтайды.
5. Жұмыс орнында кәсіпорында белгіленген ішкі еңбек тәртібінің ережесін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Балық саласындағы тіршілік қауіпсіздігі бойынша нормаларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасы талаптарының негіздерін орындайды.
2. Қазақстандағы еңбекті қорғау бойынша нұсқаулық орындайды.
3. Лауазымдық нұсқаулық, электр қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулық талаптарын сақтайды.
4. Нұсқаудың барлық түрлерін меңгерген.
5. Қоршаған ортаны және экологияны қорғаудың негізгі талаптарын сақтайды.
6. Балық өнімдерін өңдеу кезінде жеке қорғану құралдарына мақсатты қолдану және ұқыптылықпен қарау.
Оқыту нәтижесі: 4) Технологиялық процестердің санитарлық-гигиеналық режимін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария мәселелерін біледі.
2. Жұмыста арнайы киім мен жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
3. Зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.

4. Использует в своей профессиональной деятельности санитарные нормы и правила.
5. Соблюдает санитарно-гигиенический режим технологических процессов.
Результат обучения: 5) Владеть вопросами производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Распознает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.
2. Применяет классификацию несчастных случаев и коэффициенты травматизма.
3. Выполняет общие вопросы расследования несчастных случаев и профессиональных заболеваний, состав комиссии в зависимости от степени тяжести несчастного случая.
ПК 2. Подготовить вспомогательных материалов, солевого раствора, посольных смесей, пряностей
ПМ 02. Подготовка вспомогательных материалов, солевого раствора, посольных смесей, пряностей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для подготовки вспомогательных материалов, солевого раствора, посольных смесей, пряностей.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: способы подготовки вспомогательных материалов, солевого раствора, посольных смесей, пряностей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: приготовлять солевого раствора, пряностей; рассчитывать количество смесей для обработки морепродуктов.
Результат обучения: 1) Подготавливать емкости для обработки морепродуктов.
Производство морепродуктов Технология обработки морепродуктов
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Классифицирует основные виды емкости.
2. Характеризует конструктивные элементы посольных емкостей по видам морепродуктов.
3. Характеризует виды добываемых морепродуктов.
4. Подготавливает емкости для обработки морепродуктов.
5. Знает способы промывки, дезинфекции и ремонта используемого оборудования и инвентаря.
Результат обучения: 2) Рассчитывать количество посольных смесей для обработки морепродуктов.
Критерии оценки:
1. Характеризует видов посольных смесей, пряностей.
2. Рассчитывает количество смесей.
3. Рассчитывает плотность солевого раствора.
4. Характеризует соотношение посольных смесей, пряностей.
5. Рассчитывает количество соли для просаливания морепродуктов.
Результат обучения: 3) Готовить солевые растворы, пряности.
Критерии оценки:
1. Умеет готовить смеси солей с антисептиками или солевыми растворами.
2. Понимает значение приготовления пряной смеси, тузлука для посола.
ПК 3. Выполнять технологический процесс обработки морепродуктов
ПМ 03. Выполнение технологических процессов обработки морепродуктов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения основных и вспомогательных операций по технологической схеме.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: способы разделывание, мойка, сортирование морепродуктов; обработку и посол морепродуктов; фасование морепродуктов; упаковывание морепродуктов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять знания выполнять технологические процессы, технологическую карту рабочего места обработчика.
Результат обучения: 1) Выполнять технологический процесс по обработку сырья на судах.
Производство морепродуктов Технология обработки морепродуктов
Биохимия сырья водного происхождения
Холодильная техника
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Проводит прием и учет сырья на борту рыбоперерабатывающего или приемно-транспортного судна.
2. Сортирует выловленного сырья по биологическому виду, длине и массе.
3. Осуществляет охлаждение сырья на борту рыбоперерабатывающего или приемно-транспортного судна и судов прибрежного лова.
Результат обучения: 2) Выполнять разделывание, мойка, сортирование морепродуктов.
Критерии оценки:
1. Определяет основные виды промысловых морепродуктов.
2. Характеризует хозяйственную ценность морепродуктов.
3. Характеризует способы разделывание.

4. Өзінің кәсіби қызметінде санитарлық нормалар мен ережелерді пайдаланады.
5. Технологиялық процестердің санитарлық-гигиеналық режимін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Өндірістік жарақаттану және кәсіптік аурулар мәселелерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың пайда болу себептерін, қауіпті және зиянды өндірістік факторларды таниды.
2. Жазатайым оқиғалардың сыныптамасын және жарақаттану коэффициенттерін қолданады.
3. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік ауруларды тексерудің жалпы мәселелерін, жазатайым оқиғаның ауырлық дәрежесіне байланысты комиссия құрамын орындайды.
КҚ 2. Қосымша материалдар, тұз ерітіндісі, тұз қоспасы, дәмдеуіштер дайындау
КМ 02. Қосымша материалдарды, тұз ерітіндісін, тұз қоспаларын, дәмдеуіштерді дайындау
Бұл модуль қосымша материалдарды, тұз ерітіндісін, тұз қоспаларын, дәмдеуіштерді дайындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: қосымша материалдарды, тұз ерітіндісін, тұздық қоспаларды, дәмдеуіштерді дайындау тәсілдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: тұз ерітіндісін, дәмдеуіштерді дайындау; теңіз өнімдерін өңдеу үшін қажетті қоспалардың көлемін есептеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Теңіз өнімдерін өңдеуге арналған ыдыстарды дайындау.
Теңіз өнімдерін өндіру Теңіз өнімдерін өңдеу технологиясы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ыдыстың негізгі түрлерін жіктейді.
2. Теңіз өнімдерінің түрлері бойынша тұздау ыдыстарының элементтерін сипаттайды.
3. Өндірілетін теңіз өнімдерінің түрлерін сипаттайды.
4. Теңіз өнімдерін өңдеуге арналған ыдыстарды дайындайды.
5. Қолданылатын құралдар мен жабдықтарды жуу, дезинфекциялау және жөндеу тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Теңіз өнімдерін өңдеу үшін қажетті тұздық қоспаларының мөлшерін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұздық қоспаларының, дәмдеуіштердің түрлерін сипаттайды.
2. Қажетті қоспалардың санын есептейді.
3. Тұз ерітіндісінің тығыздығын есептейді.
4. Тұздық қоспаларының, дәмдеуіштердің арақатынасын сипаттайды.
5. Теңіз өнімдерін тұздау үшін қажетті тұз санын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тұз ерітінділерін, дәмдеуіштерді дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұздардың қоспаларын антисептиктермен немесе тұз ерітінділерімен дайындай білу.
2.Тұздауға арналған дәмдеуіш қоспасын, тұздықты дайындау мәнін түсінеді.
КҚ 3. Теңіз өнімдерін өңдеудің технологиялық процесін орындау
КМ 03. Теңіз өнімдерін өңдеудің технологиялық процестерін орындау
Бұл модуль технологиялық схема бойынша негізгі және қосалқы операцияларды орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: теңіз өнімдерін бөлу, жуу, сұрыптау тәсілдері; теңіз өнімдерін өңдеу және тұздау; теңіз өнімдерін тоғанақтау; теңіз өнімдерін буып-түю.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: технологиялық процестерді, өңдеушінің жұмыс орнының технологиялық картасын орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Кемелерде шикізатты өңдеу бойынша технологиялық процесті орындау.
Теңіз өнімдерін өндіру Теңіз өнімдерін өңдеу технологиясы
Су текті шикізат биохимиясы
Тоңазыту техникасы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Балық өңдеу немесе қабылдау-көлік кемесінің бортында шикізатты қабылдау және есепке алуды жүргізеді.
2. Ауланған шикізатты биологиялық түрі, ұзындығы және салмағы бойынша сұрыптайды.
3. Шикізатты балық өңдеу немесе қабылдау-көлік кемесінің және жағалауда аулау кемелерінің бортында салқындатуды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Теңіз өнімдерін бөлу, жуу, сұрыптау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпшілік теңіз өнімдерінің негізгі түрлерін анықтайды.
2. Теңіз өнімдерінің шаруашылық құндылығын сипаттайды.
3. Бөлу тәсілдерін сипаттайды.

4. Проводит резку ламинарии и других водорослей на резательных машинах.
5. Проводит разделку морепродуктов на разделочных, головоотсекающих, порционирующих и других аналогичных по сложности машинах с ручной и механизированной подачей.
6. Проводит мойку морепродуктов.
7. Проводит сортирование морепродуктов по биологическому виду, длине и массе.
Результат обучения: 3 Выполнять основные и вспомогательные технологические операции, связанные с первичной обработкой водорослей.
Критерии оценки:
1. Проводит замачивание сушеных водорослей.
2. Проводит погружение водорослей в пресную воду, протирание слоевищ щетками для удаления загрязнений, песка, слизи.
3. Выполняет сортировку, разборку морских водорослей.
4. Проводит отжим морских водорослей на механических или ручных прессах.
5. Проводит резку водорослей вручную или машинным способом.
Результат обучения: 4) Выполнять обработку и посол морепродуктов.
Критерии оценки:
1. Применят технологию переработки морепродуктов.
2. Выполняет простые ручные операции в процессе обработки морепродуктов.
3. Проводит порционирование и обработка креветок, кальмаров, осьминогов, трепангов, голотурий, кукумарий, морского гребешка, морского ежа, трубача по всей технологической схеме.
4. Проводит засыпку пряно-солевой смеси в порожние бочки.
5. Проводит посол морепродуктов в посольном агрегате, на механизированной линии.
Результат обучения: 5) Осуществлять фасование морепродуктов.
Критерии оценки:
1. Проводит фасование морепродуктов в упаковку из специальных материалов.
2. Применяет регулирование режим работы фасовочного оборудования.
Результат обучения: 6) Осуществлять упаковывание морепродуктов.
Критерии оценки:
1. Выполняет укладку морепродуктов в различные виды упаковки вручную или с помощью фасовочных и упаковочных аппаратов в соответствии с нормативными и техническими документами.
2. Соблюдает контроль массы упаковываемой продукции, правильности упаковки визуально или с помощью технических устройств.
3. Применяет регулирование режим работы упаковочного оборудования.
ПК 4. Применять технологическое оборудование, используемое при производстве морепродуктов
ПМ 04. Эксплуатация технологического перерабатывающего оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения основных и вспомогательных операций по технологической схеме.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: устройство и принципы работ обслуживаемого оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять знания выполнять технологические процессы, выполнять правила техники безопасности на рабочем месте; технологическую карту рабочего места оператора.
Результат обучения: 1) Проводить подготовку оборудование для выполнения перерабатывающих работ по технологической схеме.
Производство морепродуктов Технология обработки морепродуктов
Технологическое оборудование рыбообрабатывающих производств
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

4. Ламинарияны және басқа балдырларды кесу машиналарында кеседі.
5. Теңіз өнімдерін бөлшектеу, бастарын кесіп тастау, кестектерге бөлу және күрделілігі бойынша қолмен және механикаландырылған машиналарда бөлшектеуді жүргізеді.
6. Теңіз өнімдерін жууды жүргізеді.
7. Теңіз өнімдерін биологиялық түрі, ұзындығы және салмағы бойынша сұрыптайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Балдырларды бастапқы өңдеуге байланысты негізгі және қосалқы технологиялық операцияларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кептірілген балдырды суға салып қоюды жүргізеді.
2. Балдырларды тұщы суға батыру, ластануды, құмды, шырышты жою үшін қабаттарды щеткалармен сүртуді жүргізеді.
3. Теңіз балдырларын сұрыптауды, бөлшектеуді орындайды.
4. Теңіз балдырларын механикалық немесе қол престермен сығады.
5. Балдырларды қолмен немесе машинамен кеседі.
Оқыту нәтижесі: 4) Теңіз өнімдерін өңдеуді және тұздауды орындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Теңіз өнімдерін өңдеу технологиясын қолданады.
2. Теңіз өнімдерін өңдеу процесінде қарапайым қол операцияларын орындайды.
3. Асшаяндарды, кальмарды, сегізаяқтарды, трепангтерді, голотурияларды, кукумарийлерді, теңіз тарақтарын, теңіз кірпісін, түтікшелі ұлуларды барлық технологиялық сызба бойынша кесектеуді және өңдеуді жүргізеді.
4. Бос бөшкелерге татымды-тұз қоспасын себеді.
5. Теңіз өнімдерін тұздау агрегатында, механикаландырылған желіде жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Теңіз өнімдерін өлшеуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Теңіз өнімдерін арнайы материалдардан жасалған орамаларға буып-түюді жүргізеді.
2. Буып-түю жабдығының жұмыс режимін реттеуді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 6) Теңіз өнімдерін орауды жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Уылдырықты орама түрлеріне қолмен немесе нормативтік және техникалық құжаттарға сәйкес өлшеу және буып-түю аппараттарының көмегімен орналастыруды орындайды.
2. Буып-түйілетін өнімнің массасын, қаптаманың дұрыстығын көзбен немесе техникалық құрылғылардың көмегімен бақылауды сақтайды.
3. Орау жабдығының жұмыс режимін реттеуді қолданады.
КҚ 4. Теңіз өнімдерін өндіру кезінде пайдаланылатын технологиялық жабдықты қолдану
КМ 04. Технологиялық қайта өңдеу жабдығын пайдалану
Бұл модуль технологиялық схема бойынша негізгі және қосалқы операцияларды орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу принциптері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: технологиялық процестерді орындау, жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы ережелерін орындау; оператордың жұмыс орнының технологиялық картасын білу.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық сызба бойынша өңдеу жұмыстарын орындау үшін жабдықты дайындау.
Теңіз өнімдерін өндіру Теңіз өнімдерін өңдеу технологиясы
Балық өңдеу өндірістерінің технологиялық жабдығы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет степень готовности моечного, разделочного, порционирующего, фасовочно-упаковочного оборудования к проведению соответствующих технологических операций.
2. Определяет степень готовности сепаратора, фаршемешалки к проведению соответствующих технологических операций.
Результат обучения: 2) Эксплуатировать перерабатывающего оборудование.
Критерии оценки:
1. Использует защитные ограждения и устройства при эксплуатации технологического оборудования.
2. Использует средства защиты и рабочий спецодеждой в соответствии с назначением.
3. Применять технологическое оборудование, используемое при производстве морепродуктов.
Результат обучения: 3) Проводить регулировку механизмов и оборудования.
Критерии оценки:
1. Корректирует технологический процесс по показателям контрольно-измерительных приборов.
2. Регулирует режим работы технологического оборудования.
3. Выявляет и устраняет неисправностей в работе обслуживаемых машин и механизмов.
4. Проводит ремонт и техническое обслуживание контрольно-измерительных приборов.
Квалификация 122103 2 - "Обработчик икры"
ПК 5. Осуществлять подготовительных работ
ПМ 05. Проведение подготовительных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения подготовительных работ по технологической схеме.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: правила производственной санитарии, личной гигиены, сортировка и промывка икры.
При изучении модуля обучающиеся учатся: осуществлять подготовительных работ, проводить санитарную обработку производственных помещений.
Результат обучения: 1) Проводить санитарную обработку производственных помещений.
Рыбное производство
Технология обработки икры
Технологическое оборудование рыбообрабатывающих производств
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет правилами по производственной санитарии и личной гигиене.
2. Классифицирует дезинфицирующие препараты.
3. Владеет технологией приготовления дезинфецирующих средств различной концентрации.
4. Проводит санитарную обработку инвентаря, производственных помещений с применением обрабатывающих средства.
5. Соблюдает безопасность при проведении санитарную обработку производственных помещений.
6. Использует средства индивидуальной защиты.
7. Применяет инструкции производственной санитарии.
8. Применяет знания физиолого-гигиенических основ трудового процесса на рабочих местах при работе с ядохимикатами.
Результат обучения: 2) Приготовлять посольных смесей.
Критерии оценки:
1. Классифицирует посольных компонентов .
2. Владеет способами приготовление посольных смесей.
3. Приготовит посольных смесей или соляного раствора.
Результат обучения: 3) Осуществлять сортировку и промывку икры.
Критерии оценки:

1. Тиісті технологиялық операцияларды жүргізуге жуу, бөлшектеу, үлестіру, буып-түю, кесектеу жабдығының дайындық дәрежесін анықтайды.
2. Сепаратордың, фарш араластырғыштың тиісті технологиялық операцияларды жүргізуге дайындық дәрежесін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қайта өңдеу жабдығын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық жабдықтарды пайдалану кезінде қорғаныс қоршаулары мен құрылғыларын пайдаланады.
2. Қорғау құралдарын және жұмыс киімін мақсатына сәйкес пайдаланады.
3. Теңіз өнімдерін өндіру кезінде пайдаланылатын технологиялық жабдықты қолдану.
Оқыту нәтижесі: 3) Механизмдер мен жабдықтарды реттеуді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті түзетеді.
2. Технологиялық жабдықтың жұмыс режимін реттейді.
3. Қызмет көрсетілетін машиналар мен механизмдердің жұмысындағы ақауларды анықтайды және жояды.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
"122103 2 – Уылдырық өңдеуші" біліктілігі
КҚ 5. Дайындық жұмыстарын жүзеге асыру
КМ 05. Дайындық жұмыстарын жүргізу
Бұл модуль технологиялық схема бойынша дайындық жұмыстарын орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: өндірістік санитария, жеке гигиена ережелері, уылдырықты сұрыптау және жуу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: дайындық жұмыстарын жүзеге асыру, өндірістік үй-жайларды санитарлық өңдеуді жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік ғимараттарға санитарлық өңдеу жүргізу.
Балық өндірісі
Уылдырықты өңдеу технологиясы
Балық өңдеу өндірістерінің технологиялық жабдығы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік санитария және жеке гигиена ережелерін біледі.
2. Дезинфекциялық препараттарды жіктейді.
3. Әр түрлі концентрациядағы дезинфекциялаушы құралдарды дайындау технологиясын меңгерген.
4. Өңдеу құралдарын қолдана отырып құралдарды, өндірістік ғимараттарды санитарлық өңдеуді жүргізеді.
5. Өндірістік ғимараттарды санитарлық өңдеу кезінде қауіпсіздікті сақтайды.
6. Жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
7. Өндірістік санитария нұсқаулықтарын қолданады.
8. Улы химикаттармен жұмыс істеу кезінде жұмыс орындарындағы еңбек процесінің физиологиялық-гигиеналық негіздерін білу.
Оқыту нәтижесі: 2) Тұздық қоспаларын дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұздық компоненттерін жіктейді.
2. Тұздық қоспаларын дайындау тәсілдерін меңгерген.
3. Тұз қоспаларын немесе тұз ерітіндісін дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Уылдырықты сұрыптау және жууды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Проводит сортировку ястыков рыб с икрой.
2. Проводит промыванию икры вручную или с помощью моющих устройств.
3. Проводит закреплению ястыков в охлажденной воде.
4. Проводит пробивку ястыков на машине или вручную через грохотки.
ПК 6. Выполнять комплекс операций по технологической схеме обработке икры
ПМ 06. Выполнение комплекс операций по технологической схеме обработке икры
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения комплекс операций по технологической схеме обработке икры.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные способы сортирование готовой икры по классам.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполняет комплекс операций по технологической схеме.
Результат обучения: 1) Проводить посол икры.
Рыбное производство
Технология обработки икры
Технологическое оборудование рыбообрабатывающих производств
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует способы посола икры.
2. Классифицирует и использует емкости для посола.
3. Определяет температуры и плотность тузлука.
4. Характеризует соотношение тузлука и икры.
5. Соблюдает продолжительность посола.
6. Проводит перемешивание икры с тузлуком вручную или при помощи механической мешалки.
7. Определяет содержание соли в готовой икре.
8. Определяет момент окончания посола икры.
Результат обучения: 2) Осуществлять смешивание икры с маслом и антисептиком.
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды масло и антисептики.
2. Характеризует соотношение в смеси масла и антисептика.
3. Характеризует соотношение икры с маслом и антисептиком.
4. Проводит предварительную подготовку масла предназначенного для смешивания.
Результат обучения: 3) Сортировать готовой икры по классам (по сортам).
Критерии оценки:
1. Характеризует сорта готовой икры.
2. Характеризует способы обработка икры.
3. Проводит сортировку готовой икры рыб.
ПК 7. Проводить пастеризация и фасования икры
ПМ 07. Проведение пастеризация и фасование икры
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения пастеризация и фасование икры.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные способы проведение пастеризация и фасование икры.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполняет комплекс операций по пастеризацию и фасованию икры.
Результат обучения: 1) Проводить пастеризация икры.
Рыбное производство
Технология обработки икры
Микробиология
Технологическое оборудование рыбообрабатывающих производств
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Уылдырығы бар балықтардың уылдырық қаптарын сұрыптауды жүргізеді.
2. Уылдырықты қолмен немесе жуу құрылғыларының көмегімен жуады.
3. Уылдырық қаптарын салқын суда бекітуді жүргізеді.
4. Уылдырық қаптарын машинада немесе елек арқылы тесуді жүргізеді.
КҚ 6. Уылдырықты өңдеудің технологиялық схемасы бойынша операциялар кешенін орындау
КМ 06. Уылдырықты өңдеудің технологиялық схемасы бойынша операциялар кешенін орындау
Бұл модуль уылдырықты өңдеудің технологиялық схемасы бойынша операциялар кешенін орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: дайын уылдырықты класс бойынша сұрыптаудың негізгі тәсілдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: технологиялық схема бойынша операциялар кешенін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Уылдырықты тұздауды жүргізеді.
Балық өндірісі
Уылдырықты өңдеу технологиясы
Балық өңдеу өндірістерінің технологиялық жабдығы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Уылдырықты тұздау тәсілдерін сипаттайды.
2. Тұздау үшін ыдыстарды жіктейді және пайдаланады.
3. Тұздықтың температурасы мен тығыздығын анықтайды.
4. Тұздық пен уылдырықтың арақатынасын сипаттайды.
5. Тұздау ұзақтығын сақтайды.
6.Уылдырықты тұздықпен араластыруды қолмен немесе механикалық араластырғышпен орындайды.
7. Дайын уылдырықтағы тұз мөлшерін анықтайды.
8. Уылдырықты тұздаудың аяқталу сәтін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Уылдырықты маймен және антисептикпен араластыруды іске асыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Май мен антисептика түрлерін жіктейді.
2. Май мен антисептика қоспасының арақатынасын сипаттайды.
3. Уылдырықтың маймен және антисептикпен арақатынасын сипаттайды.
4. Араластыруға арналған майды алдын ала дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Дайын уылдырықты класстары бойынша сұрыптау (сұрыптары бойынша).
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дайын уылдырықтың сұрыптарын сипаттайды.
2. Уылдырықты өңдеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Дайын балық уылдырығын сұрыптайды.
КҚ 7. Уылдырықты пастерлеу және өлшеп-орауды жүргізу
КМ 07. Уылдырықты пастерлеу және буып-түю жүргізу
Бұл модуль уылдырықты пастерлеу және өлшеп-орау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: уылдырықты пастерлеу және буып-түю жүргізудің негізгі тәсілдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: уылдырықты пастерлеу және орау бойынша операциялар кешенін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Уылдырықты пастерлеуді жүргізу.
Балық өндірісі
Уылдырықты өңдеу технологиясы
Микробиология
Балық өңдеу өндірістерінің технологиялық жабдығы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует устройство и принцип работы обслуживаемого технологического оборудования.
2. Характеризует правила работы на аппаратах, находящихся под давлением.
3. Характеризует правила регулирования и наладки обслуживаемого оборудования, применяемых контрольно-измерительных, регулирующих и сигнальных приборов.
4. Характеризует основные физико-химические свойства пастеризуемого продукта.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к качеству используемого сырья.
6. Характеризует способы пастеризация икры.
7. Проводит пастеризация икры.
Результат обучения: 2) Проводить фасования икры.
Критерии оценки:
1. Характеризует емкости для фасования икры.
2. Характеризует емкости для упаковки икры.
3. Выполняет укладку икры в различные виды упаковки вручную или с помощью фасовочных и упаковочных аппаратов в соответствии с нормативными и техническими документами.
4. Определяет время выдержки икры.
5. Соблюдает контроль массы упаковываемой продукции, правильности упаковки визуально или с помощью технических устройств.
6. Применяет регулирование режим работы упаковочного оборудования.
Результат обучения: 3) Применять технологическое оборудование, используемое при производстве икры.
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение применяемого оборудования и инвентаря.
2. Проводит наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов.
3. Регулирует режимы работы технологического оборудования.
4. Характеризует систем, компонентов, режима функционирования и правил эксплуатации техники.
5. Характеризует технические характеристики, конструктивные особенности используемого оборудования.
6. Проводит регулировку механизмов и оборудования.
ПК 8. Соблюдать условия хранения готовой продукции
ПМ 08. Соблюдение условия хранения готовой продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для соблюдения условия хранения готовой продукции.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные способы хранения готовой продукции.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать режим хранения готовых продуктов, соблюдать сроки хранения готовых продуктов, регулировать работу холодильных установок и поддерживать оптимальный режим
Результат обучения: 1) Соблюдать режим хранения готовых продуктов (температура, влажность, вентиляция).
Рыбное производство
Технология обработки икры
Микробиология
Холодильная техника
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Проводит контроль над температурой, влажностью, вентиляцию.
2. Соблюдает требования, предъявляемые к качеству готовой продукции.
3. Поддерживает оптимальный режим температуры, влажности, скорости движения воздуха.
Результат обучения: 2) Соблюдать сроки хранения готовых продуктов.
Критерии оценки:

1. Қызмет көрсетілетін технологиялық жабдықтың құрылысы мен жұмыс принципін сипаттайды.
2. Қысымдағы аппараттарда жұмыс істеу ережелерін сипаттайды.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықты, қолданылатын бақылау-өлшеу, реттеуші және сигналдық аспаптарды реттеу және баптау ережесін сипаттайды.
4. Пастерленетін өнімнің негізгі физика-химиялық қасиеттерін сипаттайды.
5. Қолданылатын шикізаттың сапасына қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Уылдырықты пастерлеу тәсілдерін сипаттайды.
7. Уылдырықты пастерлеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Уылдырықты өлшеп-орау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Уылдырықты өлшеуге арналған ыдыстарды сипаттайды.
2. Уылдырықты орауға арналған ыдыстарды сипаттайды.
3. Уылдырықты ораудың түрлеріне қолмен немесе нормативтік және техникалық құжаттарға сәйкес буып-түю және буып-түю аппараттарының көмегімен салуды орындайды.
4. Уылдырықты ұстау уақытын анықтайды.
5. Буып-түйілетін өнімнің массасын, қаптаманың дұрыстығын көзбен немесе техникалық құрылғылардың көмегімен бақылауды сақтайды.
6. Орау жабдығының жұмыс режимін реттеуді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Уылдырық өндіру кезінде пайдаланылатын технологиялық жабдықты қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданылатын жабдықтар мен құралдардың мақсатын сипаттайды.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылайды.
3. Технологиялық жабдықтың жұмыс режимін реттейді.
4. Жүйелерді, компоненттерді, жұмыс істеу режимін және техниканы пайдалану ережелерін сипаттайды.
5. Қолданылатын жабдықтың техникалық сипаттамаларын, құрылымдық ерекшеліктерін сипаттайды.
6. Механизмдер мен жабдықтарды реттеуді жүргізеді.
КҚ 8. Сақтау шарттарын орындауға дайын өнім
КМ 08. Дайын өнімді сақтау шарттарын сақтау
Бұл модуль дайын өнімді сақтау шарттарын сақтау үшін қажетті білімді, білік пен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: дайын өнімді сақтаудың негізгі тәсілдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: дайын өнімдерді сақтау режимін ұстану, дайын өнімдерді сақтау мерзімін сақтау, тоңазытқыш қондырғыларының жұмысын реттеу және оңтайлы режимді сақтау
Оқыту нәтижесі: 1) Дайын өнімдерді сақтау режимін сақтау (температура, ылғалдылық, желдету).
Балық өндірісі
Уылдырықты өңдеу технологиясы
Микробиология
Тоңазытқыш техникасы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Температураға, ылғалдылыққа, желдетуге бақылау жүргізеді.
2. Дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды сақтайды.
3. Температура, ылғалдылық, ауа қозғалысының жылдамдығы оңтайлы режимін қолдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дайын өнімдерді сақтау мерзімін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует стандарты, которые регламентируют условия по хранению икры.
2. Соблюдает санитарных условий на протяжении всего процесса по обработке и хранению икры.
3. Характеризует установленные нормы для первого и второго сорта готовой икры.
4. Соблюдает все правила установленного регламента по безопасности.
5. Характеризует допустимый срок хранения готовой икры.
Результат обучения: 3) Регулировать работу холодильных установок и поддерживать оптимальный режим.
Критерии оценки:
1. Проводит подготовка холодильной установки к эксплуатации.
2. Характеризует типы холодильных установок.3. Поддерживает оптимальный режим холодильных установок.
4. Регулирует работу холодильных установок.
5. Характеризует правилу эксплуатации холодильного оборудования.
6. Соблюдает техника безопасности при эксплуатации холодильного оборудования.
7. Поддерживает санитарное состояние холодильных камер хранения.
Квалификация 1221073 - "Техник-технолог"
ПК 9. Подготовить производства продукции из икры и морепродуктов, применить техническую документацию
ПМ 09. Подготовка производства продукции из икры и морепродуктов, применение технической документации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для подготовки производства продукции из икры и морепродуктов, применение технической документации.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные способы подготовки производства продукции из икры и морепродуктов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проверять техническое состояние технологического оборудования, оценивать санитарное состояние объекта, проверять технологические журналы учета и контроля.
Результат обучения: 1) Проверять техническое состояние технологического оборудования.
Технология рыбы и рыбных продуктов
Технохимический контроль производства рыбы и рыбных продуктов
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует конструкции и принцип действия оборудования, предназначенного для обработки продуктов.
2. Характеризует основные виды вспомогательного оборудования, применяемого в пищевой промышленности.
3. Проверяет техническое состояние технологического оборудования.
4. Проводит расчеты по определению технико-экономических показателей и режимов работы оборудования.
5. Определяет конструктивные размеры основных рабочих органов машин.
6. Владеет навыками работы с рабочими измерительными инструментами, приборами и лабораторными оборудованием.
Результат обучения: 2) Оценивать санитарное состояние объекта.
Критерии оценки:

1. Уылдырықты сақтау шарттарын реттейтін стандарттарды сипаттайды.
2. Уылдырықты өңдеу және сақтау бойынша барлық процесс бойы санитарлық жағдайларды сақтайды.
3. Дайын уылдырықтың
бірінші және екінші сұрыбы үшін белгіленген нормаларды сипаттайды.
4. Қауіпсіздік бойынша белгіленген регламенттің барлық ережелерін сақтайды.
5. Дайын уылдырықты сақтаудың рұқсат етілген мерзімін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тоңазытқыш қондырғыларының жұмысын реттеу және оңтайлы режимді сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тоңазытқыш қондырғыны пайдалануға дайындайды.
2. Тоңазытқыш қондырғылардың типтерін сипаттайды.
3. Тоңазытқыш қондырғылардың оңтайлы режимін қолдайды.
4. Тоңазытқыш қондырғыларының жұмысын реттейді.
5. Тоңазытқыш жабдықтарды пайдалану қағидаларын сипаттайды.
6. Тоңазытқыш жабдықтарын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
7. Тоңазытқыш сақтау камераларының санитарлық жағдайын қолдайды.
"1221073 – Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 9. Уылдырықтан және теңіз өнімдерінен өнім өндіруді дайындау, техникалық құжаттаманы қолдану
КМ 09. Уылдырықтан және теңіз өнімдерінен өнім өндіруді дайындау, техникалық құжаттаманы қолдану
Бұл модуль уылдырықтан және теңіз өнімдерінен өнім өндіруді дайындау, техникалық құжаттаманы қолдану үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: уылдырықтан және теңіз өнімдерінен өнім өндіруді дайындаудың негізгі тәсілдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: технологиялық жабдықтың техникалық жағдайын тексеру, объектінің санитарлық жағдайын бағалау, есепке алу және бақылаудың технологиялық журналдарын тексеру.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық жабдықтың техникалық жай-күйін тексеру.
Балық және балық өнімдерінің технологиясы
Балық және балық өнімдерінің өндірісін технохимиялық бақылау
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнімді өңдеуге арналған жабдықтың құрылымы мен жұмыс істеу принципін сипаттайды.
2. Тамақ өнеркәсібінде қолданылатын қосалқы жабдықтардың негізгі түрлерін сипаттайды.
3. Технологиялық жабдықтың техникалық жай-күйін тексереді.
4. Жабдықтың техникалық-экономикалық көрсеткіштері мен жұмыс режимдерін анықтау бойынша есеп жүргізеді.
5. Машиналардың негізгі жұмыс органдарының конструктивтік өлшемдерін анықтайды.
6. Жұмыс өлшеу құралдарымен, аспаптармен және зертханалық жабдықтармен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
7. Технологиялық жабдықтың техникалық жай-күйін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Объектінің санитарлық жағдайын бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает правила техники безопасности и производственной санитарии при обслуживании технологического оборудования.
2. Характеризует правилу санитарную обработку оборудования, инвентаря.
Результат обучения: 3) Проверять технологические журналы учета и контроля.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками пользования технической и справочной литературой, а также нормативными документами.
2. Проверяет записи данных в журнале по учету сырья.
3. Проверяет записи данных в технологическом журнале по учету выпуска готовой продукции.
4. Проверяет записи данных в технологическом журнале по расходу пищевых материалов и тары.
ПК 10. Проводить контроль над осуществлением технологии производства продукции из икры и морепродуктов
ПМ 10. Мониторинг технологических операций производства икры и морепродуктов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения контроль над осуществлением технологии производства продукции из икры и морепродуктов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные способы контроля технологических операций производства икры и морепродуктов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проверять правильность приемки сырья, материалов и тары, осуществлять мониторинг подготовительных (размораживание, мойка, сортирование, разделка) операций, проверять операции по товарному оформлению и хранению продукции.
Результат обучения: 1) Проверять правильность приемки сырья, материалов и тары.
Технология рыбы и рыбных продуктов
Технохимический контроль производства рыбы и рыбных продуктов
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует основные свойства, назначение сырья, материалов, полуфабрикатов, тары.
2. Знает правила оформления документации на прием пищевой продукции.
3. Понимает государственные стандарты и технические условия на пищевую продукцию.
4. Характеризует правила ведения учета и оформления документов.
5. Проверяет правильности и наличия маркировки, герметичности укупорки пищевой продукции, соответствия требованиям государственных стандартов, технических условий и сопроводительных документов.
Результат обучения: 2) Осуществлять мониторинг подготовительных (размораживание, мойка, сортирование, разделка) операций.
Критерии оценки:
1. Характеризует технологические схемы подготовительных работ.
2. Проводит мониторинг подготовительных (размораживание, мойка, сортирование, разделка) операций.
Результат обучения: 3) Осуществлять мониторинг технологических (замораживания, посола, теплового консервирования, фасования продуктов) операций.
Критерии оценки:

1. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария ережелерін сақтайды.
2. Жабдықтарды, құралдарды санитарлық өңдеу ережесін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Есепке алу мен бақылаудың технологиялық журналдарын тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық және анықтамалық әдебиеттерді, сондай-ақ нормативтік құжаттарды пайдалану дағдыларын меңгерген.
2. Шикізатты есепке алу журналындағы деректердің жазбаларын тексереді.
3. Дайын өнімнің шығарылуын есепке алу жөніндегі технологиялық журналда деректердің жазбаларын тексереді.
4. Тамақ материалдары мен ыдыстың шығысы бойынша технологиялық журналдағы деректердің жазбаларын тексереді.
5. Жұмысшылардың қажетті техникалық құжаттарын білуін тексереді.
КҚ 10. Уылдырықтан және теңіз өнімдерінен өнім өндіру технологиясын жүзеге асыруға бақылау жүргізу
КМ 10. Уылдырық пен теңіз өнімдерін өндірудің технологиялық операцияларының мониторингі
Бұл модуль уылдырықтан және теңіз өнімдерінен өнім өндіру технологиясының жүзеге асырылуын бақылауды жүргізу үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: уылдырық пен теңіз өнімдерін өндірудің технологиялық операцияларын бақылаудың негізгі тәсілдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: шикізаттың, материалдар мен ыдыстың дұрыс қабылдануын тексеру, дайындау (еріту, жуу, сұрыптау, бөлу) операцияларының мониторингін жүзеге асыру, өнімді тауарлық ресімдеу және сақтау жөніндегі операцияларды тексеру.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізатты, материалдар мен ыдыстарды қабылдаудың дұрыстығын тексеру.
Балық және балық өнімдерінің технологиясы
Балық және балық өнімдерінің өндірісін технохимиялық бақылау
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізаттың, материалдардың, жартылай фабрикаттардың, ыдыстың негізгі қасиеттерін, мақсатын сипаттайды.
2. Тамақ өнімдерін қабылдау құжаттарын ресімдеу ережелерін біледі.
3. Тамақ өнімдерінің мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттарын түсінеді.
4. Құжаттарды ресімдеу және есепке алу ережесін сипаттайды.
5. Тамақ өнімдерін таңбалаудың дұрыстығын және болуын, тығындаудың беріктілігін, мемлекеттік стандарттардың, техникалық шарттардың және ілеспе құжаттардың талаптарына сәйкестігін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2. Дайындық (еріту, жуу, сұрыптау, бөлу) операцияларына мониторинг жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дайындық жұмыстарының технологиялық сызбаларын сипаттайды.
2. Дайындық (еріту, жуу, сұрыптау, бөлу) операцияларына мониторинг жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық (мұздату, тұздау, жылумен консервілеу, өнімдерді өлшеп-орау) операциялардың мониторингін жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует технологические схемы производственных работ.
2. Проводит мониторинг технологических (замораживания, посола, теплового консервирования, фасования продуктов) операций.
Результат обучения: 4) Проверять операции по товарному оформлению и хранению продукции.
Критерии оценки:
1. Характеризует порядок и сроки приема товаров по количеству, качеству, комплектности и его документального оформления.
2. Владеет навыками по работе товаросопроводительными документами.
3. Характеризует инструкции о порядке приемки продукции производственно - технического назначения.
4. Проверяет правильности оформленных документов на приемку товаров.
5. Соблюдает порядок приемки товаров.
Результат обучения: 4) Осуществлять контроль при выполнении работ согласно процедурам системы менеджмента качества.
Критерии оценки:
1. Понимает процедуры системы менеджмента качества по выполняемой работе.
2. Понимает функциональные обязанности по обеспечению качества.
3. Понимает критерии оценки качества.
4. Характеризует принципы функционирования системы управления качеством на предприятии на основе ISO 9001, по безопасности на рабочих местах ISO 45001, по экологии ISO 14001.
ПК 11. Проводить анализ расхода сырья и материалов, предупредит критических процессов
ПМ 11. Проведение анализов по расходу сырья и материалов, предупреждение критических процессов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения анализов по расходу сырья и материалов, предупреждение критических процессов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные способы проведение анализ расхода сырья и материалов, предупредит критических процессов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: составлять отчеты по расходу сырья, материалов, тары, выявлять критические (опасные) факторы на отдельных технологических операциях, разрабатывать мероприятия с целью устранения рисков или снижения их до допустимого уровня.
Результат обучения: 1) Составлять отчетную документацию по расходу сырья, материалов, тары.
Информационная технология
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Потребительская культура и качество
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Составляет техническую документацию (графики работ, инструкции, сметы, планы, заявки на материалы и оборудование).

1. Өндірістік жұмыстардың технологиялық сызбаларын сипаттайды.
2. Технологиялық (мұздату, тұздау, жылу консервілеу, өнімдерді өлшеп-орау) операциялардың мониторингін жүргізеді.
3. Технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін қарапайым жұмыс түрлеріне өңдейді.
4. Технологиялық операциялардың мониторингін жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Өнімді тауарлық ресімдеу және сақтау жөніндегі операцияларды тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тауарларды саны, сапасы, жинақтылығы және құжаттық ресімдеуі бойынша қабылдау тәртібі мен мерзімін сипаттайды.
2. Тауарға ілеспе құжаттармен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
3. Өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімді қабылдау тәртібі туралы нұсқаулықты сипаттайды.
4. Тауарларды қабылдауға ресімделген
құжаттардың дұрыстығын тексереді.
5. Тауарларды қабылдау тәртібін сақтайды.
6. Мамандық бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 5) Сапа менеджменті жүйесінің рәсімдеріне сәйкес жұмыстарды орындау кезінде бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындалатын жұмыс бойынша сапа менеджменті жүйесінің рәсімдерін түсінеді.
2. Сапаны қамтамасыз ету бойынша функционалдық міндеттерді түсінеді.
3. Сапаны бағалау критерийлерін түсінеді.
4. Кәсіпорында ISO 9001 негізінде, ISO 45001 жұмыс орындарындағы қауіпсіздік бойынша, ISO 14001 экология бойынша сапаны басқару жүйесінің жұмыс істеу принциптерін сипаттайды.
КҚ 11. Шикізат пен материалдардың шығынына талдау жүргізу, сыни процестердің алдын алу
КМ 11. Шикізат пен материалдардың шығыны бойынша талдау жүргізу, сыни процестердің алдын алу
Бұл модуль шикізат пен материалдардың шығыны бойынша талдау жүргізу, сыни процестердің алдын алу үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: негізгі тәсілдер шикізат пен материалдардың шығынына талдау жүргізу, сыни процестерді алдын алу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: шикізаттың, материалдардың, ыдыстың шығысы бойынша есептер жасау, жекелеген технологиялық операцияларда қауіпті (қауіпті) факторларды анықтау, тәуекелдерді жою немесе оларды рұқсат етілген деңгейге дейін төмендету мақсатында іс-шаралар әзірлеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізаттың, материалдардың, ыдыстың шығысы бойынша есеп беру құжаттамасын жасау.
Ақпараттық технология
Стандарттау, метрология және сертификаттау негіздері
Тұтыну мәдениеті және сапасы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық құжаттаманы (жұмыс кестелері, нұсқаулықтар, сметалар, жоспарлар, материалдар мен жабдықтарға өтінімдер) жасайды.

2. Подготавливает отчетность по установленным формам.
3. Подготавливает документацию для создания системы менеджмента качества на предприятии.
4. Анализирует нормы расхода сырья, материалов и тары.
5. Проводит производственный учет и отчетность.
Результат обучения: 2) Выявлять критические (опасные) факторы на отдельных технологических операциях.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные принципы и требования системы НАССР.
2. Определяет перечень опасных факторов, которые могут привести в процессе производства (изготовления) к выпуску в обращение пищевой продукции, не соответствующей требованиям нормативных документов.
3. Определяет перечень критических контрольных точек процесса производства (изготовления) – параметров технологических операций процесса производства (изготовления) пищевой продукции (его части); параметров (показателей) безопасности продовольственного (пищевого) сырья и материалов упаковки, для которых контроль, чтобы предотвратить или устранить опасные факторы.
4. Определять предельные значения параметров, контролируемых в критических контрольных точках.
5. Проводит мониторинг критических контрольных точек процесса производства.
Результат обучения: 3) Разрабатывать мероприятия с целью устранения рисков или снижения их до допустимого уровня
Критерии оценки:
1. Проводит корректирующие и предупреждающие действия в случае отклонения значений показателей безопасности от установленных предельных значений.
2. Обеспечивает прослеживаемость пищевой продукции на всех этапах производства.
3. Соблюдает правила личной гигиены в целях обеспечения безопасности пищевой продукции.
ПК 12. Разрабатывать предложения по снижению (предотвращению) производства дефектных продуктов
ПМ 12. Разработка предложений по снижению производства дефектных продуктов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для разработки предложения по снижению (предотвращению) производства дефектных продуктов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные способы снижение (предотвращение) производства дефектных продуктов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить учет брака, проводить анализ причин образования дефектов продукции разрабатывать предложения по снижению (предотвращению) производства дефектных продуктов.
Результат обучения: 1) Производить учет бракованной продукции
Информационная технология
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

2. Белгіленген нысандар бойынша есептілікті дайындайды.
3. Кәсіпорында сапа менеджменті жүйесін құру үшін құжаттама дайындайды.
4. Шикізат, материалдар мен ыдыстың шығыс нормаларын талдайды.
5. Өндірістік есеп пен есептілікті жүргізеді.
6. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, техникалық міндеттерді шешеді.
7. Өнімдер мен процестердің негізгі түрлеріне нормативтік құжаттардың талаптарын қолданады.
8. Өндірістің шикізатқа, материалдарға және ыдыстарға қажеттілігін есептейді.
9. Нақты өнімге арналған техникалық құжаттаманың толықтығын және ол болмаған кезде тапсырыс беру білігін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жекелеген технологиялық операцияларда қауіпті (қауіпті) факторларды анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. НАССР жүйесінің негізгі қағидаттары мен талаптарын сипаттайды.
2. Нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келмейтін тамақ өнімдерін өндіру (дайындау) процесінде айналымға шығаруға әкелуі мүмкін қауіпті факторлардың тізбесін айқындайды.
3. Өндіріс (дайындау) процесінің сыни бақылау нүктелерінің – тамақ өнімдерін (оның бір бөлігін) өндіру (дайындау) процесінің технологиялық операциялары параметрлерінің; қауіпті факторларды болдырмау немесе жою үшін бақылау қажет болатын азық-түлік (тамақ) шикізаты мен буып-түю материалдары қауіпсіздігінің параметрлерінің (көрсеткіштерінің) тізбесін айқындайды.
4. Сыни бақылау нүктелерінде бақыланатын параметрлердің шекті мәндерін анықтау.
5. Өндіріс процесінің сыни бақылау нүктелеріне мониторинг жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тәуекелдерді жою немесе оларды рұқсат етілген деңгейге дейін төмендету мақсатында іс-шаралар әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік көрсеткіштерінің мәндері белгіленген шекті мәндерден ауытқыған жағдайда қажетті түзету және ескерту іс-қимылдарын жүргізеді.
2. Өндірістің барлық кезеңдерінде тамақ өнімдерінің қадағалануын қамтамасыз етеді.
3. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жеке гигиена ережелерін сақтайды.
КҚ 12. Ақаулы өнімдер өндірісін төмендету (болдырмау) бойынша ұсыныстар әзірлеу
КМ 12. Ақаулы өнімдер өндірісін төмендету бойынша ұсыныстар әзірлеу
Бұл модуль ақаулы өнімдер өндірісін азайту (болдырмау) бойынша ұсыныстарды әзірлеу үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: ақаулы өнімдер өндірісін төмендетудің (болдырмаудың) негізгі тәсілдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: ақау есебін жүргізу, өнім ақауларының пайда болу себептеріне талдау жүргізу ақаулы өнімдерін өндіруді азайту (болдырмау) бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақаулы өнімді есепке алуды жүргізу.
Ақпараттық технология
Стандарттау, метрология және сертификаттау негіздері
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует виды брака.
2. Проводит учет брака в производстве.
3. Проводит документальное оформление бракованной продукции.
4. Характеризует особенности составления акта о производственном браке.
Результат обучения: 2) Проводить анализ причин образования дефектов продукции
Критерии оценки:
1. Проверяет условия и сроки хранения сырья, их соответствия условиям и срокам, установленным в технической и технологической документации.
2. Анализирует причины возникновения дефектов продукции.
Результат обучения: 3) Разрабатывать предложения по снижению (предотвращению) производства дефектных продуктов
Критерии оценки:
1. Составляет техническую документацию по устранению дефектов.
2. Характеризует способы рационального использования сырья.
3. Составляет пошаговый алгоритм ликвидации брака на предприятии.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 49 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 290-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство мяса и мясных продуктов"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж и эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1225000 – Производство мяса и мясных продуктов (по видам)
Квалификация*:

1. Ақау түрлерін сипаттайды.
2. Өндірісте ақаудың есебін жүргізеді.
3. Ақаулы өнімді құжаттамалық ресімдеуді жүргізеді.
4. Өндірістік ақау туралы актіні жасау ерекшеліктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өнім ақауларының пайда болу себептеріне талдау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізатты сақтау шарттары мен мерзімдерін, олардың техникалық және технологиялық құжаттамада белгіленген шарттар мен мерзімдерге сәйкестігін тексереді.
2. Өнім ақауларының пайда болу себептерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақаулы өнімдер өндірісін төмендету (болдырмау) бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақауларды жою бойынша техникалық құжаттаманы жасайды.
2. Шикізатты тиімді пайдалану тәсілдерін сипаттайды.
3. Кәсіпорында ақаулы өнімдерді жоюдың қадамдық алгоритмін құрайды.
4. Ақаулы өнімдер өндірісін төмендету (болдырмау) бойынша ұсыныстар әзірлейді.
5. Бітіру жұмысы бойынша материалдар жинайды.
6. Практика бойынша күнделік ресімдейді.
7. Өндірістегі практиканың жауапты басшының басшылығымен практика бойынша есеп ресімдейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
49-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
290-1-қосымша
"Ет және ет өнімдерін өндіру" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
1200000 – Өндіру, монтаждау және пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1225000 – Ет және ет өнімдерін өндіру (түрлері бойынша)
Біліктілігі*:

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени. 2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Квалификация "122507 2 - Оператор линии приготовления фарша"
ПК 1. Подготавливать технологическое оборудование к работе
ПМ 01. Подготовка технологического оборудования к работе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для работы на технологическом оборудовании, общие сведения о машинах;- общие правила эксплуатации машин;- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудовании.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общие сведения о машинах; понятие о машине, классификации, основные части и детали машин, их назначение;, изучают основное и вспомогательное технологическое оборудование для линии приготовления фарша: машины измельчения, перемешивания дозирования,
При изучении модуля обучающиеся учатся подбирать оборудование, применяемое для измельчения мяса. определять устройство, принцип работы, типы волчков, правила
эксплуатации, порядок сборки режущего механизма волчка.
Определять устройство и принцип работы оборудования для измельчения мороженых мясных блоков, правила эксплуатации, порядок измельчения мороженых мясных блоков на машинах.
Результат обучения: 1) Производить разборку и сборку оборудования.
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий
Охрана труда
Критерии оценки:
Понимает устройство и принцип действия технологического оборудования
Владеет навыками работы на производственном оборудовании.
Выполняет подготовку оборудования к работе, наладку, проверяет исправность линии.
Производит запуск и остановку оборудования.
Результат обучения: 2) Соблюдать правила техники безопасности.
Критерии оценки:
1.Применяет правила безопасных приемов труда
2. Понимает воздействие опасных и вредных производственных факторов.
3.Производит безопасное включение и отключение электрического оборудования.
Результат обучения: 3) Определять технические характеристики оборудования.
Критерии оценки:
Понимает устройство оборудования
Понимает назначение оборудования
Обладает знаниями по производительности оборудования.
Контролирует работу оборудования.
ПК 2. Регулировать работу производственной линии
ПМ 02. Регулировка работы производственной линии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для регулирования работы производственной линии.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общие законы пищевой технологии; механические процессы, измельчение материалов; сортирование материалов; обработка материалов давлением (прессованием); перемешивание и смешивание; тепловые процессы;
основы рационального построения аппаратов. При изучении модуля обучающиеся учатся: рационально располагать оборудование поточно-механизированной линии, регулировать работу каждого оборудования.
Результат обучения: 1) Соблюдать и контролировать технологический цикл.
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий
Основы микробиологии, санитарии и гигиены
Охрана труда
Критерии оценки:
1. Понимает цикличность технологического процесса
2. Владеет знаниями об устройстве машин входящих в состав поточно-механизированной линии.
3. Выполняет запуск и остановку оборудования.
Результат обучения: 2) Соблюдать санитарные нормы и правила
Критерии оценки:
1. Понимает технологический процесс изготовления фарша
2. Обладает знаниями по санитарии и гигиене на производстве.
3. Понимает технические условия на фарш.
Результат обучения: 3) Применять и соблюдать нормы охраны труда
Критерии оценки:
1. Следит за исправностью работы механизмов производственной линии
2. Владеет знаниями по профилактике производственного травматизма.
ПК 3. Выполнять основные виды работ оператора линии приготовления фарша
ПМ 03. Выполнение основных видов работ оператора линии приготовления фарша
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения основных операций при подготовке сырья для составления фарша.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: назначение процесса измельчения мясного сырья перед посолом; подготовку сырья к измельчению, степень измельчения мясного сырья для производства различных видов колбасных изделий; подбор оборудования для измельчения мяса.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять виды и сорта мяса, рецептуру колбасных изделий; подбирать оборудование; работать со стандартами и техническим регламентом; технологии составления фарша для вареных колбас с неоднородной структурой; порядку загрузки компонентов фарша в куттер, продолжительность куттерования; порядку загрузки компонентов фарша и продолжительность обработки фарша с применением фаршемешалки; подбирать допустимые замены сырья и материалов при производстве колбасных изделий.
Результат обучения: 1) Выполнять основные этапы подготовки сырья
Спецтехнология, "Основы микробиологии, санитарии и гигиены" Биохимия мяса
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий, Стандартизация и сертификация.
Критерии оценки:
1. Определяет качество и температурный режим поступающего сырья.
2. Размораживает и разделяет мясные блоки на определенные куски для дальнейшего измельчения.
3. Выполняет подготовку вспомогательного сырья.

1. Хронологияны біледі және ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың мәнін түсінеді.
2.Қазақ халқының жалпы түркілік қауымдастықтағы, көшпенді өркениет жүйесіндегі, Еуразиялық әлем халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығын дамытудағы рөлі мен орнын ашады.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен мақсатын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
Біліктілігі "122507 2-Фарш дайындау желісінің операторы
КҚ. 1. Технологиялық жабдықтарды жұмысқа дайындау
КМ 01. Технологиялық жабдықты жұмысқа дайындау
Бұл модуль технологиялық жабдықта жұмыс істеу үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды, машиналар туралы жалпы мәліметтерді; - машиналарды пайдаланудың жалпы ережелерін; - құрал-жабдықтарды қауіпсіз пайдалану ережелерін, жұмыс істеу қағидасын және құрылымын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: машиналар туралы жалпы мәліметтер; машина туралы түсінік, жіктелуі, машиналардың негізгі бөліктері мен бөлшектері, олардың мақсаты; фарш дайындау желісіне арналған негізгі және қосалқы технологиялық жабдықты: ұнтақтау, мөлшерлеу араластыру машиналарын зерттейді,
Модульді оқу кезінде оқушылар етті ұсақтау үшін қолданылатын жабдықты таңдауға,
зырылдамалардың құрылымын, жұмыс принципін, түрлерін, пайдалану ережесін, зырылдаманың кесетін механизмін құрастыру тәртібін анықтауды үйренеді.
Мұздатылған ет блоктарын жентектеуге арналған жабдықтардың құрылымы мен принципін, пайдалану ережелерін, мұздатылған ет блоктарын машиналарда ұсақтау тәртібін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты бөлшектеу және жинау.
Ет өңдеу кәсіпорындарының жабдықтары
Еңбекті қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:
Технологиялық жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу принципін түсінеді
Өндірістік жабдықта жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
Жабдықты жұмысқа дайындауды, баптауды орындайды, желінің жарамдылығын тексереді.
Жабдықты іске қосуды және тоқтатуды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіз еңбек тәсілдері ережелерін қолданады
2. Қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың әсерін түсінеді.
3.Электр жабдығын қауіпсіз қосады және өшіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықтың техникалық сипаттамаларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жабдықтың құрылымын түсінеді.
Жабдықтың мақсатын түсінеді.
Қажетті жабдықтың.імділігі бойынша білімі бар.
Жабдықтың жұмысын бақылайды.
КМ 2. Өндірістік желі жұмысын реттеу
КМ 02. Өндірістік желінің жұмысын реттеу
Бұл модуль өндірістік желінің жұмысын реттеу үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: тамақ технологиясының жалпы заңдары; механикалық процестер, материалдарды ұсақтау; материалдарды сұрыптау; материалдарды қысыммен өңдеу (престеу); араластыру және илеу; жылу процестері;
аппараттарды тиімді құру негіздері. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: ағынды-механикаландырылған желі жабдықтарын ұтымды орналастыру, әрбір жабдықтың жұмысын реттеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық циклді сақтау және бақылау.
Ет өңдеу кәсіпорындарының жабдықтары
Микробиология, санитария және гигиена негіздері
Еңбекті қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық процестің циклділігін түсінеді
2. Ағынды-механикаландырылған желінің құрамына кіретін машиналардың құрылысы туралы білімдерді меңгерген.
3. Жабдықты іске қосуды және тоқтатуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Санитарлық нормалар мен ережелерді сақтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Фарш жасаудың технологиялық процесін түсінеді
2. Өндірістегі санитария және гигиена бойынша білімі бар.
3. Фаршқа арналған техникалық шарттарды түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбекті қорғау нормаларын қолдануға және сақтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік желі механизмдерінің дұрыс жұмыс істеуін қадағалау
2. Өндірістік жарақаттанудың алдын алу бойынша білімді меңгерген.
КҚ 3. Фарш дайындау желісі операторының негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 03. Фарш дайындау желісі операторының негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль фарш құрастыру үшін шикізатты дайындау кезінде негізгі операцияларды орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: ет шикізатын тұздау алдында ұсақтау процесінің мақсаты; шикізатты ұсақтауға дайындау, шұжық өнімдерінің әртүрлі түрлерін өндіру үшін ет шикізатын ұсақтау дәрежесі; етті ұсақтауға арналған қажетті жабдықты таңдау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: ет түрлері мен сорттарын, шұжық өнімдерінің рецептурасын анықтау; қажетті жабдықтарды таңдау; стандарттармен және техникалық регламентпен жұмыс істеу; құрылымы біркелкі емес пісірілген шұжықтарға арналған фарш құрастыру технологиясы; фарш компоненттерін куттерге салу тәртібі, куттерлеу ұзақтығы; фарш компоненттерін тиеу тәртібі және фарш араластырғышты қолдана отырып, фарш өңдеу ұзақтығы; шұжық өнімдерін өндіру кезінде шикізат пен материалдарды рұқсат етілген ауыстыруды таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) шикізатты дайындаудың негізгі кезеңдерін орындау
Арнайы технология
"Микробиология,
санитария
және гигиена негіздері"
Ет биохимиясы
Ет өңдеу кәсіпорындарының жабдықтары, Стандарттау және сертификаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түсетін шикізаттың сапасы мен температуралық режимін анықтайды.
2.Ет блоктарын одан әрі ұсақтау үшін белгілі бір кесектерге ерітеді және бөледі.
3.Қосалқы шикізатты дайындауды орындайды.

4. Знает виды и сорта мяса.
5. Готовит зачистку загрязненных мест, удаление клейм с мяса, обмывание мяса.
Результат обучения: 2) Подбирать оборудование.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы работы и назначение машин, входящих в состав линии.
2. Владеет приемами работы на поточно-механизированной линии.
3.Проверяет исправность оборудования.
Результат обучения: 3) Применять технологические режимы работы оборудования.
Критерии оценки:
1. Выполняет технологические операции на заданном оборудовании.
2. Определяет порядок загрузки компонентов фарша в куттер, продолжительность куттерования.
3. Выполняет обработку фарша на машинах тонкого измельчения.
4."Следит за температурным режимом помещения"
Результат обучения: 4) Составлять технологическую рецептуру.
Критерии оценки:
1. Характеризует устройство, правила эксплуатации и работы с технологическим оборудованием для измельчения мясного сырья.
3. Выполняет технологические операции по составлению фарша.
4. Понимает рецептуру приготовления фарша для различных видов колбасных изделий и других полуфабрикатов
5. Соблюдает , требования, предъявляемые к качеству применяемого сырья, компонентам фарша.
Результат обучения: 5) Подбирать основное и вспомогательное сырье.
Критерии оценки:
1. Объясняет технологию выполнения основных операций при подготовке сырья для составления фарша.
2. Владеет технологией приготовления фарша с применением пищевых добавок.
3. Подготавливает и характеризует вспомогательное сырье.
4. "Выявляет причины брака, а также готовит предложения по устранению брака".
Квалификация "122508 2 - Оператор автомата по производству вареных колбас"
ПК 4. Подготавливать автомат по производству вареных колбас к работе
ПМ 04. Подготовка автомата по производству вареных колбас к работе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для подготовки автомата по производству вареных колбас к работе.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды и устройство автоматов; назначение и сущность процесса работы автоматов; устройство шприцев, их классификацию (вакуумные, гидравлические, ротационно-лопастные и т.д.), взаимодействие их частей; сущность процесса шприцевания и вязки колбасных изделий, технику безопасности при работе на данном оборудовании
При изучении модуля обучающиеся учатся: навыкам шприцевания вареных колбасных изделий; выявлять причины брака при шприцевании, способы их предупреждения и устранения; осваивают технологию подготовки искусственной оболочки; определяют фаршеемкость оболочек; навыкам работы на современном технологическом оборудовании.
Результат обучения: 1) Приводить в действие и правильно эксплуатировать автомат в работе;
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий,
Спецтехнология, Автоматизация технологических процессов
Критерии оценки:
1. Понимает устройство шприцев периодического и непрерывного действия, взаимодействие частей, принцип их действия, производит установку и смену цевок.
2. Владеет навыками запуска и остановки оборудования, знает правила эксплуатации, дефекты, связанные с нарушением работы автомата, способы их предупреждения.
3. Выполняет эксплуатацию оборудования, соблюдая правила техники безопасности.
4. Контролирует работу автоматов
5. Подготавливает автомат по производству вареных колбас к работе.
6. Выполняет процесс формования батонов колбас с упаковкой в искусственную оболочку с закреплением алюминиевыми скрепками.
Результат обучения: 2) Производить заправку искусственной колбасной оболочки, маркировочной ленты, засыпка в накопитель скрепок
Критерии оценки:
1. Характеризует виды колбасных оболочек.
2. Определяет нормы расхода оболочки при формовке колбасных изделий. расхода оболочки от ее фаршеемкости, качества оборудования, шприцевания, вязки. 3.Выполняет подготовку колбасных оболочек, подготовку целлюлозной пленки и маркированных лент для формовки батонов на линии.
4. Соблюдает нормы расхода оболочки и фарша.
5. Заправляет оборудование искусственной колбасной оболочкой, маркировочной ленты;
6. Засыпает в накопитель скрепки;
7. Маркирует продукцию;

4. Еттің түрлері мен сұрыптарын біледі.
5. Ластанған жерлерді тазалауды, ет таңбаларын жоюды, етті жууды дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қажетті жабдықты таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Желінің құрамына кіретін машиналардың жұмыс істеу принциптерін және мақсатын түсінеді.
2. Ағынды-механикаландырылған желідегі жұмыс тәсілдерін біледі.
3.Жабдықтың дұрыстығын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдық жұмысының технологиялық режимдерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Берілген жабдықта технологиялық операцияларды орындайды.
2. Фарш құрауыштарын куттерге салу тәртібін, куттерлеу ұзақтығын анықтайды.
3. Майдалап ұнтақтау машиналарында фарш өңдеуді орындайды.
4."Орынжайдың температуралық режимін қадағалайды"
Оқыту нәтижесі: 4) Технологиялық рецептура жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ет шикізатын ұсақтауға арналған технологиялық жабдықпен жұмыс істеу және пайдалану ережесін, құрылымын сипаттайды.
3. Фарш жасау бойынша технологиялық операцияларды орындайды.
4. Шұжық өнімдері мен басқа да жартылай фабрикаттар үшін фарш дайындау рецептурасын түсінеді
5. Қолданылатын шикізаттың сапасына, фарш компоненттеріне қойылатын талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Негізгі және қосалқы шикізатты таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Фарш жасауға арналған шикізатты дайындау кезінде негізгі операцияларды орындау технологиясын түсіндіреді.
2. Тағамдық қоспаларды қолдана отырып, фарш дайындау технологиясын меңгерген.
3. Қосалқы шикізатты дайындайды және сипаттайды.
4. "Ақау себептерін анықтайды, сондай-ақ ақауды жою бойынша ұсыныстар әзірлейді".
Біліктілігі "122508 2- Пісірілген шұжықтарды өндіру автоматының операторы"
КҚ 4. Пісірілген шұжық өндіру автоматын жұмысқа дайындау
КМ 04. Пісірілген шұжықтарды өндіру жөніндегі автоматты жұмысқа дайындау
Бұл модуль пісірілген шұжықтарды өндіру бойынша автоматты жұмысқа дайындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: автоматтардың түрлері мен құрылысы; автоматтардың жұмыс процесінің мақсаты мен мәні; шприцтердің құрылысы, олардың жіктелуі (вакуумдық, гидравликалық, ротациялық-қалақты және т. б.), олардың бөлшектерінің өзара әрекеттесуі; шұжық өнімдерін шприцтеу және байлау процесінің мәні, осы жабдықта жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы
Модульді оқу кезінде білім алушылар: пісірілген шұжық өнімдерін шприцтеу дағдыларына; шприцтеу кезінде ақаудың себептерін, олардың алдын алу және жою тәсілдерін анықтауға; жасанды қаптаманы дайындау технологиясын меңгеруге; қабықшаның фарш сиымдылығын анықтайды; заманауи технологиялық жабдықта жұмыс істеу дағдыларына үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыста автоматты іске қосу және дұрыс пайдалану;
Ет өңдеу кәсіпорындарының жабдықтары,
Арнайы технология, Технологиялық процестерді автоматтандыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Периодтық және үздіксіз әрекет ететін шприцтердің құрылымын, бөліктердің өзара әрекеттесуін, олардың әрекет ету принципін түсінеді, шегендерді орнату мен ауыстыруды жүргізеді.
2. Жабдықты іске қосу және тоқтату дағдыларын біледі, пайдалану ережелерін, автомат жұмысының бұзылуымен байланысты ақауларды, олардың алдын алу тәсілдерін біледі.
3. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып, жабдықтарды пайдалануды орындайды.
4.Автоматтардың жұмысын бақылайды
5. Пісірілген шұжық өндіру автоматын жұмысқа дайындайды.
6.Алюминий бекіткіштермен бекіте отырып, жасанды қабықшаға ораумен шұжық батондарын қалыптау процесін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) жасанды шұжық қабығын, таңбалау таспасын толтыру, жинағышқа қапсырмаларды толтыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шұжық қабығының түрлерін сипаттайды.
2. Шұжық өнімдерін қалыптау кезінде қабықтың шығыс нормаларын анықтайды. қабықшаның фаршемкасынан жұмсалуы, жабдықтың сапасы, шприцтеу, тоқу.
3.Шұжық қабықтарын дайындауды, целлюлоза қабығын және желіде батондарды қалыптау үшін таңбаланған таспаларды дайындауды орындайды.
4. Қабықшаның және фарштың шығыс нормаларын сақтайды.
5.Жабдықты жасанды шұжық қабығымен, таңбалау таспасымен толтыру;
6. Жинағышқа қапсырмаларды толтырады;
7. Өнімді таңбалайды;

8. Контролирует работу автоматов
Результат обучения: 3) Выполнять проверку работы оборудования на холостом ходу.
Критерии оценки:
1. Производит запуск и остановку аппарата
2. Устраняет неполадки 3. Подготавливает аппарат к работе к работе.
4. Регулирует давление и разрежение в вакуум-шприцах.
5. Выполняет проверку работы оборудования на холостом ходу, соблюдая по технику безопасности.
Автоматизация технологических процессов
ПК 5. Вести процесс формования батонов колбас
ПМ 05. Ведение процесса формования батонов колбас
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, е для выполнения формовки колбасных изделий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологический процесс формовки колбасных изделий путем наполнения фаршем на шприцах и автоматах; ассортимент вареных колбасных изделий, характеристику и рецептуру фарша; загрузку шприца фаршем, регулирование давления и разрежения в вакуумных шприцах по показаниям контрольно-измерительных приборов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять формовку колбасных изделий, делать заготовки формовочного материала согласно требованиям стандартов.
Результат обучения: 1) Управлять работой автомата.
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий,
Спецтехнология Контроль качества сырья
Основы микробиологии, санитарии и гигиены.
Критерии оценки:
1.Выполняет запуск и остановку автомата.
2. Контролирует технологический режим.
3. Формовать колбасные изделия путем наполнения оболочки фаршем на вакуум – шприцах и автоматах.
4. Соблюдение норм расхода оболочки и фарша.
Результат обучения: 2) Производить формовку вареных колбас с закреплением концов батонов алюминиевыми скрепками на автомате.
Критерии оценки:
1. Выполняет требования, предъявляемые к качеству и плотности наполнения оболочки фаршем в зависимости от размера оболочки и сорта колбасных изделий.
2. Соблюдает санитарные нормы при выполнении работ.
3. Перевязывает батоны или кольца колбасных изделий для придания формы, плотности набивки и длины батона в соответствии с установленными для каждого вида колбасных изделий способами вязки, товарными отметками и нормами расхода.
4. Перекручивает оболочки с фаршем для сосисок, сарделек и отдельных видов колбасных изделий.
5. Накалывает (штриковка) батоны с целью удаления воздуха.
6. Навешивает колбасные изделия и копчености на палки и подвешивать их на рамы или в авто коптилки.
7. Подпетливает, навешивает на палки, рамы и укладывание в тару.
8. Зачищает и обрезает пласты шпика, придание определенной формы, натирка шпика перцем, передача на копчение.
ПК 6. Выполнять контроль за работой автомата
ПМ 06. Выполнение контроля за работой автомата
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для качественного выполнения операций на аппарате по производству вареных колбас.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: соблюдение норм выхода готовой продукции, устройство автомата, наладку и устранение неполадок современного технологического оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять виды брака и способы его предупреждение; нормы выхода готовой продукции.
Результат обучения: 1) Контролировать качество выполняемых работ, рационально организовывать рабочее место.
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий
Охрана труда,
Стандартизация, сертификация и метрология.
Критерии оценки:
1. Понимает устройство и технические характеристики автомата.
2. Соблюдает технику безопасности на рабочем месте.
Результат обучения: 2) Соблюдать технику безопасности при подготовке автомата к работе.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при подготовке автомата к работе.
2.Соблюдает технологические нормы, во избежание производственных дефектов и последующего брака во время их термической обработки.
ПК 7.  Вести технологический процесс приготовления вареных колбас;
ПМ 07. Ведение технологического процесса приготовления вареных колбас
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения технологического процесса приготовления вареных колбас.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: соблюдение норм выхода готовой продукции, устройство автомата, наладку и устранение неполадок современного технологического оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять виды брака и способы его предупреждение; нормы выхода готовой продукции.
Результат обучения:
1) Характеризовать ассортимент вареных колбас.
Спецтехнология, оборудование
Охрана труда
Микробиология Технохимический контроль
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями по технологии изготовления вареных колбас.
2. Классифицирует виды колбас.
Результат обучения: 2) Раскрывать особенности технологии составления фарша для различных видов колбас
Критерии оценки:
Составляет фарши согласно рецептуре.
Соблюдает стандарты по выработке колбасных изделий.
Результат обучения: 3) Регулировать параметры технологического режима.
Критерии оценки
1. Соблюдает рецептуру, режимы обработки и качественные признаки сырья и компонентов; технологических режимов; техники безопасности
2. Определяет недоброкачественные признаки сырья и компонентов.
ПК 8. Применять в работе нормативно-техническую документацию
ПМ 08. Применение в работе нормативно-технической документации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для применения в работе нормативно-технической документации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: соблюдение норм выхода готовой продукции, устройство автомата, наладку и устранение неполадок современного технологического оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять виды брака и способы его предупреждение; нормы выхода готовой продукции.
Результат обучения: 1) Выполнять требования технической инструкции.
Стандартизация и сертификация, контроль качества
Оборудование предприятий мясного производства
Охрана труда
Критерии оценки
Производит проверку исправности всех машин технологической линии.
Устраняет неполадки.
Результат обучения: 2) Соблюдает стандарты и технические условия на готовую продукцию.
Критерии оценки
Выполняет организацию технологического процесса производства колбасных изделий.
Выполняет контроль технологического процесса производства колбасных изделий.
Квалификация "1225103 - Техник-механик"
ПК 9. Обеспечивает организацию работы по эксплуатации, ремонту и техническому обслуживанию оборудования.
ПМ 09. Обеспечение организации работы по эксплуатации, ремонту и техническому обслуживанию оборудования.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации и контроля технологического процесса производства колбас и мясных изделий. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки составления рецептур и технологических схем производства мясных продуктов и использование пищевых продуктов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: изучать сырьевые ресурсы отрасли и современные подходы к их рациональному использованию, освоение методологии и проектирования биологически полноценных продуктов питания на основе мясного сырья.
Результат обучения: 1) Определять назначение видов оборудования согласно режиму производства.
Охрана труда,
Оборудование предприятий мясного производства
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Понимает расстановку оборудования в соответствии с технологическим процессом.
Результат обучения: 2) Выполнять ремонтные работы производственного оборудования.
Критерии оценки:
Понимает принципы работы современного технологического оборудования.2.Определяет устройство и режимы работы оборудования.
Результат обучения: 3) Применять правила технического обслуживания оборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы работы современного технологического оборудования.
2. Определяет устройство и режимы работы оборудования.
ПК 10. Осуществляет технический надзор за состоянием и ремонтом защитных устройств на механическом оборудовании
ПМ 10. Осуществление технического надзора за состоянием и ремонтом защитных устройств на механическом оборудовании
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для определения норм сырья и экономической эффективности проектируемых технологических процессов
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: расчетные показатели расходов сырья, анализ причин брака и выпуска продукции низкого качества, разработки мероприятий по их предупреждению.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разрабатывать и реализовывать мероприятия по повышению эффективности производства, направленных на сокращение расходов материалов, снижение трудоемкости, повышение производительности труда.
Результат обучения: 1) Проводить осмотры и испытания оборудования
Оборудование, охрана труда, стандартизация и сертификация
Основы теории автоматического управления
Критерии оценки:
Выявляет причины неисправности оборудования2. Выполняет запуск и проверку оборудования
3. "Определять причины брака"
4. "Подготавливать план по ликвидации брака".
Результат обучения:
2) Соблюдать правила эксплуатации оборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает расстановку оборудования в соответствии с технологическим процессом
2. Владеет знаниями по эффективному применению технологического оборудования
3. Выполняет подбор оборудования, учитывая производственные характеристики и экономическую эффективность.
Результат обучения: 3) Обеспечивать контроль за поддержанием оборудования всего предприятия в исправном состоянии
Критерии оценки:
Понимает принципы работы современного технологического оборудования.
2. Характеризует устройство и режимы работы оборудования.
3. Проводит профилактические работы перед запуском оборудования.
4. Устраняет неисправность оборудования.
Результат обучения: 4) Выявлять причины неполадок и поломок.
Критерии оценки:
Характеризует виды и причины поломок
2. Определяет причины возникновения неполадок.
ПК 11. Организует подготовку технической документации по осмотру, проверке и ремонту оборудования, составление паспортов.
ПМ 11. Организация подготовки технической документации по осмотру, проверке и ремонту оборудования, составление паспортов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выявление причин брака продукции и подготовка предложений по его предупреждению и ликвидации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
систему управления качеством продукции, методы определения качества мясопродуктов, объясняет назначение стандартизации в перерабатывающей промышленности, излагает систему управления качеством продукции. При изучении модуля обучающиеся учатся: выявлять причины брака продукции, внедрять меры предупреждения брака.
Результат обучения: 1) Владеть навыками работы с технической документацией по проверке и осмотру оборудования.
Стандартизация, Оборудование, Контроль качества продукции, Охрана труда
Критерии оценки:
1. Понимает производственный контроль параметров технологических процессов и контроль качества готовой продукции
2. Владеет знаниями определения качества сырья.
3. Выполняет входной контроль качества сырья и вспомогательных материалов.
Результат обучения:
2) Руководствоваться правилами технического обслуживания.
Критерии оценки:
1. Понимает правильность выполнения технологических операций.
2. Определяет исправность оборудования.
3. Соблюдает требования санитарных норм
Результат обучения:
3) Анализировать методы ремонта оборудования и обосновывать их выбор
Критерии оценки:
1. Понимает возможные причины брака.
2.Владеет основами и знаниями контроля качества.
3. Выявляет критические точки технологического цикла.
ПК 12. Внедряет новое оборудование, проводит работу по аттестации и рационализации рабочих мест.
ПМ 12. Внедрение нового оборудования, проведение работ по аттестации и рационализации рабочих мест
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для составления бизнес-плана для экономического развития мясоперерабатывающих предприятий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
Составление бизнес-плана обеспечивающих предприятию успешное профессиональное развитие в условиях воздействия факторов конкурентной среды; приобретает знания по бизнес планированию.
При изучении модуля обучающиеся учатся: овладевать знаниями о производственной системе, ее элементах, получение теоретических знаний и практических навыков эффективного управления производством.
Результат обучения: 1) Проводить монтажные и демонтажные виды работ.
Охрана труда
Оборудование предприятий мясного производства
Стандартизация и сертификация, Менеджмент", "Основы маркетинга", "Экономика отрасли"
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Применяет на практике требования к размещению производственных подразделений.
2. Применяет на практике санитарные нормы и правила.
3. Решает технологические задачи и нестандартные производственные ситуации.
4. Проводит расчет сырья, вспомогательных материалов и готовой продукции.
Результат обучения: 2) Налаживать автоматизированные и механизированные линии, многоузловые машины.
Критерии оценки:
Понимает принципы работы современного технологического оборудования.2. Определяет устройство и режимы работы оборудования.
Результат обучения:
3) Совершенствовать организацию труда обслуживающего персонала.
Критерии оценки:
Понимает принципы работы современного технологического оборудования.2. Определяет устройство и режимы работы оборудования.
Примечание:
Использованные аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 52 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22

8. Автоматтардың жұмысын бақылайды
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықтың жұмысын бос жүрісте тексеруді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аппаратты іске қосуды және тоқтатуды жүргізеді
2. Кемшіліктерді жояды.
3. Аппаратты жұмысқа дайындайды.
4. Вакуум шприцтерде қысым мен сиретуді реттейді.
5. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, жабдықтың жұмысын бос жүрісте тексереді.
Технологиялық үдерістерді автоматтандыру.
КҚ 5. Шұжық батондарын қалыптастыру процесін жүргізу
КМ 05. Шұжық батондарын қалыптау процесін жүргізу
Бұл модуль шұжық өнімдерін қалыптау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: шприцтер мен автоматтарда фарш толтыру жолымен шұжық өнімдерін қалыптаудың технологиялық процесі; пісірілген шұжық өнімдерінің ассортименті, фарш сипаттамасы мен рецептурасы; шприцті фаршпен толтыру, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша вакуум шприцтердегі қысым мен сұйылтуды реттеу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: шұжық өнімдерін қалыптауды орындау, стандарттар талаптарына сәйкес қалыптау материалын дайындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Автомат жұмысын басқару.
Ет өңдеу кәсіпорындарының жабдықтары,
Арнайы технология Шикізат сапасын бақылау
Микробиология, санитария және гигиена негіздері.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Автоматты іске қосуды және тоқтатуды орындайды.
2. Технологиялық режимді бақылайды.
3. Шұжық өнімдерін вакуум – шприцтерде және автоматтарда фаршпен толтыру жолымен қалыптау.
4. Қабықшаның және фарштың шығыс нормаларын сақтау.
Оқыту нәтижесі: 2) Автоматта батондардың ұштарын алюминий бекіткіштермен бекіте отырып, пісірілген шұжықтарды қалыптау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шұжық өнімдерінің қабығының өлшемі мен сұрыпына байланысты фаршпен қабықшаны толтыру сапасы мен тығыздығына қойылатын талаптарды орындайды.
2. Жұмыстарды орындау кезінде санитарлық нормаларды сақтайды.
3. Шұжық өнімдерінің әр түрі үшін белгіленген тоқу тәсілдеріне, тауарлық белгілер мен шығыс нормаларына сәйкес тығыздап толтыру, пішін беру үшін батондар мен сақиналарды байлайды.
4. Сосискалар, сарделькалар және шұжық өнімдерінің жекелеген түрлеріне арналған фарш бар қабықтарды бұрайды.
5. Ауаны шығару мақсатында батондарды теседі (штриковка).
6. Шұжық өнімдері мен ысталған өнімдерді таяқшаларға іліп, оларды рамаларға немесе авто ыстағыштарға іледі.
7.Таяқтарға, рамаларға ілмектеп іледі және ыдысқа салады.
8. Шпик қабаттарын тазалайды және кеседі, белгілі бір пішін беру, шпикті бұрыштау, ыстауға жіберу.
КҚ 6. Автоматтың жұмысын бақылауды орындау
КМ 06. Автоматтың жұмысын бақылауды орындау
Бұл модуль пісірілген шұжықтарды өндіру аппаратында операцияларды сапалы орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: дайын өнімнің шығу нормаларын сақтау, автоматтың құрылысы, қазіргі заманғы технологиялық жабдықтың ақауларын реттеу және жою.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: ақау түрлерін және оның алдын алу тәсілдерін; дайын өнімнің шығу нормаларын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Орындалатын жұмыстардың сапасын бақылау, Жұмыс орнын ұтымды ұйымдастыру.
Ет өңдеу кәсіпорындарының жабдықтары
Еңбекті қорғау,
Стандарттау, сертификаттау және метрология.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматтың құрылғысы мен техникалық сипаттамаларын түсінеді.
2. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Автоматты жұмысқа дайындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматты жұмысқа дайындау кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
2.Термиялық өңдеу кезінде өндірістік ақауларды және кейінгі ақауларды болдырмау үшін технологиялық нормаларды сақтайды.
КҚ 7. Пісірілген шұжықтарды дайындаудың технологиялық процесін жүргізу;
КМ 07. Пісірілген шұжықтарды дайындаудың технологиялық процесін жүргізу
Бұл модуль пісірілген шұжықтарды дайындаудың технологиялық процесін жүргізу үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: дайын өнімнің шығу нормаларын сақтау, автоматтың құрылысы, қазіргі заманғы технологиялық жабдықтың ақауларын реттеу және жою.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: ақау түрлерін және оның алдын алу тәсілдерін; дайын өнімнің шығу нормаларын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Пісірілген шұжықтардың ассортиментін сипаттайды.
Арнайы технология, жабдықтар
Еңбекті қорғау
Микробиология Технохимиялық бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Пісірілген шұжықтарды дайындау технологиясы бойынша білімді меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Шұжық түрлері үшін фарш жасау технологиясының ерекшеліктерін ашады
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шұжық өнімдерін өндіру бойынша стандартқа сәйкес рецептураға сәйкес фарш жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық режим параметрлерін реттейді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Шикізат пен компоненттердің рецептурасын, өңдеу режимдерін және сапалық белгілерін; технологиялық режимдерді; қауіпсіздік техникасын сақтайды
2. Шикізат пен компоненттердің сапасыз белгілерін анықтайды.
КҚ 8. Жұмыста нормативтік-техникалық құжаттаманы қолдану
КМ 08. Жұмыста нормативтік-техникалық құжаттаманы қолдану
Бұл модуль нормативтік-техникалық құжаттаманы жұмыста қолдану үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: дайын өнімнің шығу нормаларын сақтау, автоматтың құрылысы, қазіргі заманғы технологиялық жабдықтың ақауларын реттеу және жою.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: ақау түрлерін және оның алдын алу тәсілдерін; дайын өнімнің шығу нормаларын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Техникалық нұсқаулық талаптарын орындайды.
Стандарттау және сертификаттау, сапаны бақылау
Ет өндірісі кәсіпорындарының жабдықтары
Еңбекті қорғау
Бағалау өлшемшарттары
Технологиялық желінің барлық машиналарының жарамдылығын тексеруді, ақаулықтарды жоюды жүргізеді
Оқыту нәтижесі: 2) Дайын өнімге стандарттарды және техникалық шарттарды сақтайды.
Бағалау өлшемшарттары
1.Шұжық өнімдерін өндірудің технологиялық процесін ұйымдастыруды және бақылауды орындайды.
Біліктілігі "1225103-Техник-механик"
КҚ 9. Жабдықтарды пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмысты ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
КМ 09. Жабдықтарды пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмысты ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
Бұл модуль шұжық және ет өнімдерін өндірудің технологиялық процесін ұйымдастыру және бақылау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: ет өнімдерін өндірудің рецептурасы мен технологиялық сызбасын жасау және тамақ өнімдерін пайдалану дағдылары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: саланың шикізат ресурстарын және оларды тиімді пайдаланудың қазіргі заманғы тәсілдерін зерттеу, ет шикізаты негізінде биологиялық толыққанды азық-түлік өнімдерін жобалаудың және әдіснамасын игеру.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріс режиміне сәйкес жабдық түрлерінің белгіленуін анықтау.
Еңбекті қорғау,
Ет өндірісі кәсіпорындарының жабдықтары
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық процеске сәйкес жабдықтың орналасуын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік жабдықтарды жөндеу жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Заманауи технологиялық жабдықтың жұмыс істеу принциптерін түсінеді.
2.Жабдықтың құрылымы мен жұмыс режимін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету ережелерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Заманауи технологиялық жабдықтың жұмыс істеу принциптерін түсінеді.
2. Жабдықтың құрылымы мен жұмыс режимін анықтайды.
КҚ 10. Механикалық жабдықтағы қорғаныс құрылғыларының жай-күйін және жөнделуін техникалық қадағалауды жүзеге асырады
КМ 10. Механикалық жабдықтағы қорғаныс құрылғыларының жай-күйін және жөнделуін техникалық қадағалауды жүзеге асыру
Бұл модуль шикізат нормаларын және жобаланатын технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін анықтау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: шикізат шығыстарының есептік көрсеткіштері, ақау себептерін талдау және сапасы төмен өнімді шығару, олардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды дайындау
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: материалдардың шығыстарын қысқартуға, еңбек сыйымдылығын азайтуға, еңбек шығынын арттыруға бағытталған өндірістің тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды дайындау және іске асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықтарға тексеру және сынау жүргізу
Жабдықтар, еңбекті қорғау, стандарттау және сертификаттау
"Автоматты басқару теориясының негіздері"
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жабдықтың ақаулығының себептерін анықтайды
2. Жабдықты іске қосуды және тексеруді орындайды
3. "Ақау себептерін анықтау"
4. "Ақауды жою жөніндегі жоспарды дайындау".
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты пайдалану ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық процеске сәйкес жабдықтың орналасуын түсінеді
2. Технологиялық жабдықтарды тиімді қолдану бойынша білімді меңгерген
3.Өндірістік сипаттамалары мен экономикалық тиімділігін ескере отырып, жабдықтарды іріктеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Барлық кәсіпорынның жабдықтарын жарамды күйде ұстауға бақылауды қамтамасыз ету
Бағалаудың өлшемшарттары:
Заманауи технологиялық жабдықтың жұмыс істеу принциптерін түсінеді.
2. Жабдықтың құрылысы мен жұмыс режимін сипаттайды.
3.Жабдықты іске қосар алдында алдын алу жұмыстарын жүргізеді.
4.Жабдықтың ақаулығын жояды.
Оқыту нәтижесі: 4) Ақаулар мен сынулардың себептерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Сынудың түрлері мен себептерін сипаттайды.
2. Ақаулықтардың пайда болу себептерін анықтайды.
КҚ 11. Жабдықтарды қарап тексеру, тексеру және жөндеу бойынша техникалық құжаттаманы дайындауды, паспорттар жасауды ұйымдастырады.
КМ 11. Жабдықтарды тексеру, тексеру және жөндеу бойынша техникалық құжаттаманы дайындауды ұйымдастыру, паспорттар жасау
Бұл модуль өнімнің ақау себептерін анықтау және оның алдын алу және жою бойынша ұсыныстарды дайындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді:
өнімнің сапасын басқару жүйесін, ет өнімдерінің сапасын анықтау әдістерін түсіндіреді, қайта өңдеу өнеркәсібіндегі стандарттаудың белгіленуін түсіндіреді, өнімнің сапасын басқару жүйесін баяндайды. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: өнім ақауының себептерін анықтау, ақаудың алдын алу шараларын енгізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықтарды қарап тексеру және тексеру бойынша техникалық құжаттамамен жұмыс істеу дағдысын меңгеру.
Стандарттау,
Жабдық, Өнім сапасын бақылау,
Еңбекті қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық процестердің параметрлерін өндірістік бақылауды және дайын өнімнің сапасын бақылауды түсінеді
2. Шикізат сапасын анықтау білімі бар.
3. Шикізат пен қосалқы материалдардың сапасына кіріс бақылауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Техникалық қызмет көрсету ережелерін басшылыққа алу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық операциялардың дұрыс орындалуын түсінеді.
2. Жабдықтың жарамдылығын анықтайды.
3. Санитарлық нормалар талаптарын сақтайды
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықты жөндеу әдістерін талдау және оларды таңдауды негіздеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақаудың ықтимал себептерін түсінеді.
2.Сапаны бақылау негіздері мен білімін меңгерген.
3. Технологиялық циклдің сыни нүктелерін анықтайды.
КҚ 12. "Жаңа құрал-жабдықтарды енгізеді, жұмыс орындарын аттестациялау және ұтымды ету жұмыстарын жүргізеді.
КМ 12. Жаңа жабдықтарды енгізу, жұмыс орындарын аттестаттау және ұтымды ету жөніндегі жұмыстарды жүргізу
Бұл модуль ет өңдеу кәсіпорындарын экономикалық дамыту үшін бизнес-жоспар құру үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді:
Бәсекелестік орта факторларының әсер етуі жағдайында кәсіпорынға табысты кәсіби дамытуды қамтамасыз ететін бизнес-жоспар құру; бизнес жоспарлау бойынша білім алады.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: өндірістік жүйе, оның элементтері туралы білімді меңгеру, өндірісті тиімді басқарудың теориялық білімдері мен практикалық дағдыларын алу.
Оқыту нәтижесі: 1) Монтаждық және демонтаждық жұмыс түрлерін жүргізу.
Еңбекті қорғау
Ет өндірісі кәсіпорындарының жабдықтары
Стандарттау және сертификаттау, Менеджмент
Маркетинг негіздері Сала экономикасы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік бөлімшелерді орналастыруға қойылатын талаптарды практикада қолданады.
2. Практикада санитарлық нормалар мен ережелерді қолданады.
3. Технологиялық міндеттерді және стандартты емес өндірістік жағдайларды шешеді.
4. Шикізатты, қосалқы материалдарды және дайын өнімді есептеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Автоматтандырылған және механикаландырылған желілерді, көп торапты машиналарды күйіне келтіреді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Заманауи технологиялық жабдықтың жұмыс істеу принциптерін түсінеді.
2. Жабдықтың құрылымы мен жұмыс режимін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қызмет көрсететін персоналдың еңбегін ұйымдастыруды жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Заманауи технологиялық жабдықтың жұмыс істеу принциптерін түсінеді.
2. Жабдықтың құрылымы мен жұмыс режимін анықтайды.
Ескертпе:
Пайдаланылған аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
52-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына

Приложение 293-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология и организация производства продукции предприятий питания"
Код и профиль образования:
1200000 - Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
12260000 - Технология и организация производства продукции предприятий питания
Квалификация*:
122607 2 - Оператор оборудования для приготовления, заморозки и регенерации продукции
предприятий питания

293-1-қосымша
"Тамақтандыру кәсіпорыдарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1226000 - Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру
Біліктілігі*:
122607 2 - Тамақтану кәсіпорындарының өнім жасау, мұздату және регенерация дайындау үшін жабдықтың операторы

1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация 122607 2 ""Оператор оборудования для приготовления, заморозки и регенерации продукции предприятий питания"
ПК 1. Вести безопасные приемы организации труда на пердприятиях питания
ПМ 01. Безопасное ведение приемов организации труда на предприятиях питания
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для безопасного ведения приемов организации труда на предприятиях питания.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов в сфере безопасности труда;
ассортимент и состав полуфабрикатов по заморозке и регенерации: технологический процесс заморозки и регенерации полуфабрикатов; виды оборудования для заморозки и регенерации.
При изучении модуля обучающиеся должны:
владеть техникой безопасности, правилами и нормами охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
обеспечивать безопасное ведение работ по заморозки и регенерации продукции предприятий питания;
применять основные положения стандартизации, сертификации и метрологии в профессиональной деятельности;
понимать структуру и производственную деятельность предприятия, ассортимент и состав выпускаемой продукции, расположение цехов и технологического оборудования, систему контроля качества.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила техники безопасности и производственной санитарии.
Охрана труда и окружающей среды.
Основы микробиологии, физиологии питания и санитарии.
Физическая и коллоидная химия.
Организация производства полуфабрикатов на предприятиях питания
Контроль качества продукции и услуг
Введение в специальность
Учебно-ознакомительная практика
Критерии оценки:
1.Соблюдает производственную санитарию и гигиену труда.
2. Использует средства индивидуальной защиты спецодежду, обувь, очки, перчатки.
3. Владеет системой стандартов безопасности труда, требованиями техники безопасности к производственным помещениям и рабочим местам.
4. Вырабатывает навыки, для достижения требуемого уровня безопасности труда.
5. Определяет причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний.
6. Различает опасные и вредные производственные факторы характерных для отрасли.
7. Владеет навыками оказания первой помощи, правилами производственной санитарии.
8. Использует основы физиологии и гигиены питания.

1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
Кәсіптік модульдер
"122607 2 -Тамақтану кәсіпорындарының өнім жасау, мұздату және регенерация дайындау үшін жабдықтың операторы" біліктілігі
КҚ 1. Тамақтандыру кәсіпорындарында еңбекті ұйымдастырудың қауіпсіз тәсілдерін жүргізу
КМ 01.
Тамақтану кәсіпорындарында еңбекті ұйымдастыру тәсілдерін қауіпсіз жүргізу
Бұл модуль тамақтану кәсіпорындарында еңбекті ұйымдастыру тәсілдерін қауіпсіз жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі тиіс:
Қазақстан Республикасы заңнамасының және еңбек қауіпсіздігі саласындағы бекітілген салалық нормативтік құжаттардың талаптары;
мұздату және регенерациялау бойынша жартылай фабрикаттардың ассортименті мен құрамы: жартылай фабрикаттарды мұздату және регенерациялау технологиялық процесі; мұздатуға және регенерациялауға арналған жабдықтардың түрлері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздікті;
тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін мұздату және регенерациялау бойынша жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету;
кәсіптік қызметте стандарттау, сертификаттау және метрологияның негізгі ережелерін қолдану;
кәсіпорынның құрылымы мен өндірістік қызметін, шығарылатын өнімнің ассортиментін, цехтар мен технологиялық жабдықтардың орналасуын, сапаны бақылау жүйесін түсінуді меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария қағидаларын сақтау.
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау.
Микробиология, тамақтану физиологиясы және санитария негіздері.
Физикалық және коллоидты химия.
Тамақтандыру кәсіпорындарында жартылай өнімдер өндірісін ұйымдастыру.
Өнім және қызмет көрсету сапасын бақылау
Мамандыққа кіріспе
Оқу-танысу тәжірибесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Өндірістік санитарияны және еңбек гигиенасын сақтайды.
2. Арнайы киімді, аяқ киімді, көзәйнекті, қолғапты жеке қорғану құралдарын пайдаланады.
3. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесін, өндірістік орынжайлар мен жұмыс орындарына қойылатын қауіпсіздік техникасының талаптарын меңгерген.
4. Еңбек қауіпсіздігінің қажетті деңгейіне жету үшін қажетті дағдыларды әзірлейді.
5. Жазатайым оқиғалар мен кәсіби аурулардың пайда болу себептерін анықтайды.
6. Салаға тән қауіпті және зиянды өндірістік факторларды ажыратады.
7. Алғашқы көмек көрсету дағдыларын, өндірістік санитария қағидаларын меңгерген.
8. Тамақтану физиологиясы мен гигиенасының негіздерін қолданады.

9. Классифицирует правила пищевых отравлении и кишечных инфекции.
10. Выполняет санитарные требования к устройству, оборудования и помещениям предприятий питания.
11. Соблюдает личную гигиену работников предприятия питания.
Результат обучения: 2) Применять нормативные акты по охране труда и противопожарной безопасности.
Критерии оценки:
1. Владеет требованиями промышленной безопасности.
2. Соблюдает нормы нормативных актов.
3. Определяет предохранительные устройства, ограждения, сигнализации.
4. Понимает фактические или потенциальные последствия собственной деятельности (или бездействия) и их влияние на уровень безопасности труда.
5. Использует средства коллективной и индивидуальной защиты в соответствии с характером выполняемой профессиональной деятельности.
6. Ориентируется в устройстве и принципах работы технических средств пожаротушения.
7. Владеет информацией о пожароопасных и взрывоопасных факторах технологических процессов.
8. Обеспечивает безопасное ведение работ, соблюдая производственную дисциплину, технику безопасности, правила и нормы охраны труда, противопожарной безопасности.
9. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим при несчастных случаях.
10. Владеет приемами безопасного выполнения работ при использовании оборудования.
Результат обучения: 3) Определять специфику и виды сырья предприятии питания по приготовлению, заморозке и регенерации продукции
Критерии оценки:
1. Характеризует типы предприятия питания.
2. Характеризует производственное помещение, их оборудования и сырье.
3. Характеризует ассортимент и состав полуфабрикатов по заморозке и регенирации.
5.Характеризует технологический процесс заморозки и регенирации полуфабрикатов.
6. Определяет виды оборудования для заморозки и регенирации.
7. Соблюдает производственный процесс приготовления, замораживания и регенерации продукции.
8. Соблюдает правила техники безопасности и охраны труда.
9. Выполняет санитарные требования к помещениям предприятий питания.
10.Соблюдает правила техники безопасности и производственной санитарии.
11. Выделяет контрольно- критические точки в работе, анализирует возникающие в них риски.
ПК 2. Проводить эксплуатацию технологического оборудования на предприятиях питания по приготовлению, заморозке и регенерации продукции.
ПМ 02. Эксплуатация технологического оборудования на предприятиях питания по приготовлению, заморозке и регенерации продукции.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для эксплуатации технологического оборудования на предприятиях питания по приготовлению, заморозки и регенерации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные правила построения чертежей и схем;
принципы работы технологического оборудования на предприятиях питания по приготовлению, заморозки и регенерации продукции; использует средства автоматики, контрольно-измерительных приборов заданного режима процесса фильтрации, бесперебойной и синхронной работы обслуживаемого оборудования на технологических линиях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть схемой и принципом работы технологического оборудования на предприятиях питания и оформлять чертежи по профилю специальности;
определять физические и химические свойства продукта;
контролировать качество продукции, владеть принципом работы механического, технологического, холодильного оборудования; определять схемы, системы и способы охлаждения холодильных машин и агрегатов понимает законы, методы и приемы проекционного черчения; выполнение и чтение чертежей с помощью эскиза, чертежа, технического рисунка; читает технологические схемы машин и аппаратов пищевых производств; соблюдает правила техники безопасности и охраны труда при эксплуатации оборудования. использует и регулирует автоматические и контрольные приборы для приготовления, заморозки и регенерации продукции; информационные технологии в профессиональной деятельности; обеспечивать работоспособность и безопасную эксплуатацию технологического оборудования для производства полуфабрикатов, заморозки и регенерации продукции.
Результат обучения: 1) Определять принципы работы технологического оборудования на предприятиях питания по приготовлению, заморозки и регенерации продукции
Организация производства полуфабрикатов на предприятиях питания.
Оборудование на предприятиях питания. Основы технической механики,
Аналитическая химия
Физическая и коллоидная химия.
Основы электротехники, Основы технической графики
Основы автоматизации технологических процессов пищевых производств
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1.Классифицировать виды холодильного, механического, теплового оборудования на предприятиях питания

9. Тағамнан улану және ішек инфекциясы қағидаларын жіктейді.
10. Тамақтандыру кәсіпорындарының құрылымына, жабдықтарына және орынжайларына қойылатын санитарлық талаптарды орындайды.
11. Тамақтану кәсіпорны жұмыскерлерінің жеке гигиенасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбекті қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі нормативтік актілерді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын меңгерген.
2. Нормативтік актілердің нормаларын сақтайды.
3. Сақтандырғыш құрылғыларды, қоршауларды, сигнализацияны айқындайды.
4. Өз қызметінің (немесе әрекетсіздіктің) нақты немесе әлеуетті салдарын және олардың еңбек қауіпсіздігі деңгейіне әсерін түсінеді.
5. Орындалатын кәсіптік қызметтің сипатына сәйкес ұжымдық және жеке қорғану құралдарын пайдаланады.
6. Өрт сөндірудің техникалық құралдарының құрылымы мен жұмыс қағыдаты бойынша бағдарланады.
7. Технологиялық процестердің өрт қауіпті және жарылыс қауіпті факторлары туралы ақпаратты біледі.
8. Өндірістік тәртіпті, қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын сақтай отырып, жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз етеді.
9. Жазатайым оқиғалар кезінде зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетеді.
10. Жабдықтарды пайдалану кезінде жұмыстарды қауіпсіз орындау тәсілдерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 3) Тағам өнімдерін дайындау, мұздату және регенерациялау бойынша тамақтандыру кәсіпорны шикізатының ерекшелігі мен түрлерін анықтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тамақтану кәсіпорнының типтерін сипаттайды.
2. Өндірістік орынжайды, олардың жабдықтары мен шикізатын сипаттайды.
3. Мұздату және регенерациялау бойынша жартылай фабрикаттардың ассортименті мен құрамын сипаттайды.
5.Жартылай фабрикаттарды мұздату және регенирациялаудың технологиялық процесін сипаттайды.
6. Мұздату және регенирациялау үшін жабдықтардың түрлерін анықтайды.
7. Өнімді дайындау, мұздату және регенерациялаудың өндірістік процесін сақтайды.
8.Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау қағидаларын сақтайды.
9. Тамақтану кәсіпорындарының орынжайларына қойылатын санитарлық талаптарды орындайды.
10. Қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария қағидаларын сақтайды.
11. Жұмыста бақылау-сыни нүктелерді бөліп, оларда туындайтын тәуекелдерді талдайды.
КМ 2. Тағам өнімдерін дайындау, мұздату және регенерациялау бойынша тамақтандыру кәсіпорындарында технологиялық жабдықтарды пайдалануды орындау.
КМ 02 Тағам өнімдерін дайындау, мұздату және регенерациялау бойынша тамақтандыру кәсіпорындарында технологиялық жабдықтарды пайдалану.
Бұл модуль тамақтану кәсіпорындарында технологиялық жабдықтарды дайындау, мұздату және регенерациялау бойынша пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: сызбалар мен схемаларды құрудың негізгі қағидаларын;
дайындау, мұздату және регенерациялау бойынша тамақтандыру кәсіпорындарындағы технологиялық жабдықтың жұмыс істеу принциптерін меңгереді; автоматика құралдарын, технологиялық желілерде қызмет көрсетілетін жабдықтың сүзгілеу, үздіксіз және синхронды жұмысы процесінің берілген режимінің бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: тамақтандыру кәсіпорындарында технологиялық жабдықтардың жұмыс істеу принципі мен схемасын меңгеру және мамандық бейіні бойынша сызбаларды ресімдеу;
өнімнің физикалық және химиялық қасиеттерін анықтауды үйренеді;
өнімнің сапасын бақылау, механикалық, технологиялық, тоңазытқыш жабдықтардың жұмыс принципін білу; тоңазытқыш машиналар мен агрегаттарды суыту схемаларын, жүйелері мен тәсілдерін анықтау; проекциялы сызудың заңдарын, әдістері мен тәсілдерін түсінеді; сұлба, сызба, техникалық сурет көмегімен сызбаларды орындау және оқу; тағам өндірісінің машиналары мен аппараттарының технологиялық схемаларын оқиды; жабдықтарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау қағидаларын сақтайды. өнімді дайындау, мұздату және регенерациялау үшін автоматты және бақылау құралдарын; кәсіптік қызметтегі инфориациялық технологияларды пайдаланады және реттейді; өнімді мұздату және регенерациялау жартылай фабрикаттарын өндіру үшін технологиялық жабдықтың жұмыс қабілеттілігі мен қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тағам өнімдерін дайындау, мұздату және регенерациялау бойынша тамақтандыру кәсіпорындарындағы технологиялық жабдықтардың жұмыс принциптерін анықтау
Тамақтандыру кәсіпорындарында жартылай өнімдер өндірісін ұйымдастыру.
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы жабдықтар.
Техникалық механика негіздері
Аналитикалық химия
Физикалық және коллоидты химия.
Электротехника негіздері, Техникалық графика негіздері
Тағам өндірісі технологиялық үрдістерін автоматтандыру негіздері
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Тамақтану кәсіпорындарындағы тоңазытқыш, механикалық, жылу жабдықтарының түрлерін сыныптау

2. Определяет основные требования к эксплуатации холодильных установок, механического, теплового и автоматического оборудования.
3. Характеризует термодинамические основы искусственного охлаждения.
4. Характеризует циклы компрессионных холодильных машин.
5. Определяет схемы, системы и способы охлаждения холодильных машин и агрегатов.
6. Применяет теплообменники и аппаратуру холодильных установок.
7. Определяет основы вентиляции и кондиционирования воздуха.
8. Определяет эксплуатацию холодильных установок.
9. Определяет принцип работы механического оборудования.
Результат обучения: 2) Владеть схемой и принципом работы технологического оборудования на предприятиях питания
Критерии оценки:
1. Понимает законы, методы и приемы проекционного черчения.
2. Руководствуется правилами выполнения и чтения конструкторской и технологической документации.
3.Читает эскиз, чертеж, технический рисунок.
4. Владеет способами графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем и основные правила построения чертежей, схем.
5. Соблюдает требования стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технической документации к оформлению и составлению чертежей и схем.
6. Выполняет графические изображения технологического оборудования и технологических схем в ручной и компьютерной графике.
7. Использует прикладные программы для выполнения чертежей, схем, технических рисунков деталей и узлов технологического оборудования.
Результат обучения: 3) Вести работы по эксплуатации технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила безопасности при эксплуатации технологического оборудования.
2. Владеет приемами эксплуатации технологического оборудования при приготовлении полуфабрикатов и продукции 3. Обеспечивает работу на проточно - механических и автоматизированных линиях.
4. Устанавливает режимы проведения технологических операций на оборудовании.
5. Использует холодильное оборудование при производстве замороженных полуфабрикатов предприятий питания.
6. Использует оборудование для регенерации полуфабрикатов на предприятиях питания.
7. Соблюдает правила техники безопасности, охраны труда при эксплуатации оборудования.
Результат обучения: 4) Осуществлять управление технологическим процессом.
Критерии оценки:
1. Дает характеристику управления и регулирования пульта.
2.Определяет значение пульта.
3. Производит запуск оборудования с пультом конвейерной линии.
4.Производит остановку конвейерной линии с пультом.

2. Тоңазытқыш қондырғыларды, механикалық, жылу және автоматты жабдықтарды пайдалануға қойылатын негізгі талаптарды анықтайды.
3. Жасанды салқындатудың термодинамикалық негіздерін сипаттайды.
4. Компрессиялық тоңазытқыш машиналардың циклдерін сипаттайды.
5. Тоңазытқыш машиналар мен агрегаттарды салқындату тәсімдерін, жүйелерін және тәсілдерін анықтайды.
6. Жылу алмастырғыштар мен тоңазытқыш қондырғылардың аппаратурасын қолданады.
7. Ауаны желдету және баптау негіздерін айқындайды.
8. Тоңазытқыш қондырғыларды пайдалануды айқындайды.
9. Механикалық жабдықтың жұмыс принципін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тамақтандыру кәсіпорындарындағы технологиялық жабдықтардың жұмыс схемасы мен принципін меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Проекциялық сызу заңдарын, әдістері мен тәсілдерін түсінеді.
2. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы орындау және оқу қағидаларын басшылыққа алады.
3.Сұлбаны, сызбаны, техникалық суретті оқиды.
4. Технологиялық жабдықтарды графика түрінде ұсыну және технологиялық схемаларды орындау тәсілдерін және сызбаларды, схемаларды құрудың негізгі қағидаларын біледі.
5. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйес мен Техникалық құжаттаманың бірыңғай жүйесі стандарттарының сызбалар мен схемаларды рәсімдеу мен құрастыруға қойылатын талаптарын сақтайды.
6. Қолмен және компьютерлік графикте технологиялық жабдықтар мен технологиялық схемалардың графикалық бейнесін сызады
7. Технологиялық жабдықтардың бөлшектері мен тораптарының схемаларын, сызбаларын, техникалық суреттерін орындау үшін қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық жабдықтарды пайдалану бойынша жұмыстар жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық жабдықтарды пайдалану кезінде қауіпсіздік қағидаларын сақтайды.
2. Жартылай фабрикаттар мен өнімдерді дайындау кезінде технологиялық жабдықтарды пайдалану тәсілдерін біледі. Ағынды механикалық және автоматтандырылған желілерде жұмысты қамтамасыз етеді.
4. Жабдықта технологиялық операцияларды жүргізу режимдерін белгілейді.
5. Тамақтану кәсіпорындарының мұздатылған жартылай фабрикаттарды өндіру кезінде тоңазытқыш жабдықтарын пайдаланады.
6. Тамақтану кәсіпорындарында жартылай фабрикаттарды регенирациялау үшін жабдықты пайдаланады.
7. Жабдықтарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Технологиялық процесті басқаруды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пультті басқару және реттеу сипаттамасын береді. 2.Пульттің мәнін айқындайды.
3. Конвейерлік желі пультімен жабдықты іске қосады.
4.. Конвейерлік желіні пульт арқылы тоқтатуды жүргізеді.

6. Характеризует схемы расположения автоматического регулирования и контрольных приборов.
7. Владеет навыками регулирования контрольных приборов.
8. Определяет виды защиты в схемах управления электродвигателями.
10. Использует и регулирует автоматические и контрольные приборы для приготовления, заморозки и регенерации продукции.
11. Соблюдает правила техники безопасности, охраны труда при эксплуатации оборудования.
ПК 3 Осуществлять технологический процесс приготовления, заморозки и регенерации продукции и наблюдать за работой оборудования.
ПМ 03 Осуществление технологического процесса приготовления, заморозки и регенерации продукции и наблюдение за работой оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления и наблюдения технологических процессов приготовления, заморозки и регенерации продукции.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: ассортимент сырья;
методы хранения и первичной обработки сырья; химический состав и свойства основных компонентов сырья;
требования к качеству сырья для производства полуфабрикатов;
методы определения качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
виды брака полуфабрикатов и готовой продукции;
меры по предотвращению брака;
санитарные нормы и требования к состоянию помещений и оборудования для производства полуфабрикатов;
физико-химические процессы, происходящие при производстве полуфабрикатов;
осуществлять механическую обработку сырья и полуфабрикатов заморозки и регенерации;
проводить органолептическую оценку при контроле сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
проводить микробиологические исследования и давать оценку полученным результатам;
обслуживать технологическое оборудование;
последовательность и режимы проведения технологических операций и процессов;
нормы и требования к объектам контроля;
анализировать пищевую ценность и качество продуктов; анализирует химический состав продуктов; владеть нормами выхода продуктов и готовой продукции; технологии производства полуфабрикатов а так же его заморозки и регенерации; назначение, устройство и принципы работы оборудования для производства полуфабрикатов и контрольно-измерительных приборов;
режимы работы технологического оборудования;
виды и причины неисправностей, методы их устранения;
физико-химическую сущность основных и специфических процессов пищевых производств;
устройство и методы расчета современных аппаратов, предназначенных для проведения технологических процессов пищевых производств.
При изучении модуля обучающиеся должны:
устанавливать, вести и контролировать режимы технологических процессов производства полуфабрикатов;
предотвращать сбои технологических режимов и параметров производства; определять характеристики основных процессов пищевых производств;
проводить расчеты процессов и аппаратов пищевых производств.
Результат обучения: 1) Владеет основой технологического процесса приготовления, заморозки и регенерации продукции
Технология приготовления пищи
Организация производства полуфабрикатов на предприятиях питания
Оборудование на предприятиях питания.
Контроль качества продукции и услуг.
Основы технической механики.
Основы электротехники,
Основы технической графики
Производственное обучение
Производственно-технологическая практика
Критерии оценки:
1.Применяет технологический процесс производства полуфабрикатов и требования к условиям проведения технологических операций.
2.Анализирует пищевую ценность и качество продуктов.
3.Анализирует химический состав продуктов.
4.Характеризует ассортимент сырья из овощей, грибов, зелени, фруктов, мяса, рыбы, птиц.

6. Автоматты реттеу және бақылау аспаптарының орналасу схемасын сипаттайды.
7. Бақылау аспаптарын реттеу дағдыларын меңгерген.
8. Электрқозғалтқыштарды басқару схемаларында қорғаныс түрлерін анықтайды.
10. Өнімді дайындау, мұздату және регенерациялау үшін автоматты және бақылау құралдарын пайдаланады және реттейді.
11. Жабдықтарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау қағидаларын сақтайды.
КҚ 3 Өнімді дайындау, мұздату және регенерациялаудың технологиялық процесін жүзеге асыру және жабдықтың жұмысын бақылау.
КМ 03. Өнім жасау, мұздату және регенерациялаудың технологиялық процесін жүзеге асыру және жабдықтың жұмысын қадағалау
Бұл модуль өнім дайындау, мұздату және регенерациялаудың технологиялық процестерін жүзеге асыру және бақылау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі тиіс: шикізат ассортименті;
шикізатты сақтау және бастапқы өңдеу әдістері; шикізаттың негізгі компоненттерінің химиялық құрамы мен қасиеттері;
жартылай фабрикаттар өндіруге арналған шикізаттың сапасына қойылатын талаптар;
шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын анықтау әдістері;
жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің ақау түрлері;
ақауды болдырмау бойынша шаралар;
жартылай фабрикаттарды өндіруге арналған орынжайлар мен жабдықтардың жай-күйіне қойылатын санитарлық нормалар мен талаптар;
жартылай фабрикаттарды өндіру кезіндегі физикалық-химиялық процестер;
шикізатты және жартылай фабрикаттарды мұздату және регенирациялауды механикалық өңдеуді жүзеге асыру;
шикізатты, жартылай фабрикаттарды және дайын өнімді бақылау кезінде органолептикалық бағалау жүргізу;
микробиологиялық зерттеулер жүргізу және алынған нәтижелерге баға беру;
технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету;
технологиялық операциялар мен процестерді жүргізудің реттілігі мен режимдері;
бақылау объектілеріне қойылатын нормалар мен талаптар;
өнімнің сапасы мен тағамдық құндылығын талдау; өнімнің химиялық құрамын талдау; өнімнің және дайын өнімнің шығым нормаларын меңгеру; жартылай фабрикаттарды өндіру технологиясы, сондай-ақ оны мұздату және регенерациялау; жартылай фабрикаттар мен бақылау-өлшеу құралдарын өндіруге арналған жабдықтың арналымы, құрылымы және жұмыс істеу принциптері;
технологиялық жабдықтың жұмыс режимі;
ақаулықтардың түрлері мен себептері, оларды жою әдістері;
тағам өндірісінің негізгі және арнайы процестерінің физикалық-химиялық мәні;
тағам өндірісінің технологиялық процестерін жүргізуге арналған қазіргі заманғы аппараттардың құрылымы мен есептеу әдістері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
жартылай фабрикаттар өндірісінің технологиялық процестерінің режимдерін белгілеу, жүргізу және бақылау;
технологиялық режимдер мен өндіріс параметрлерінің істен шығуын болдырмау; тағам өндірісінің негізгі процестерінің сипаттамасын анықтау;
тағам өндірісінің процестері мен аппараттарын есептеуді жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнімді дайындау, мұздату және регенерациялаудың технологиялық үрдісінің негіздерін игерген
Тағам дайындау технологиясы
Тамақтандыру кәсіпорындарында жартылай өнімдер өндірісін ұйымдастыру
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы жабдықтар.
Өнім мен қызмет көрсету сапасын бақылау.
Техникалық механика негіздері.
Электротехниканың негіздері, Техникалық графика негіздері.
Физикалық және коллоидты химия
Аналитикалық химия.
Өндірістік оқыту
Өндірістік-технологиялық тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Жартылай фабрикаттар өндірісінің технологиялық процесін және технологиялық операцияларды жүргізу шарттарына қойылатын талаптарды белгілейді.
2.Тағам құндылығы мен сапасын талдайды.
3.Өнімнің химиялық құрамын талдайды.
4.Көкөністерден, саңырауқұлақтардан, көкөністерден, жемістерден, еттен, балықтан, құс етінен алынатын шикізаттың ассортиментін сипаттайды.

5. Владеет приемкой и первичной обработкой сырья.
6. Определяет ассортимент полуфабрикатов.
7. Владеет нормами выхода полуфабрикатов и готовой продукции
Результат обучения: 2) Подготавливать и загружать сырье в технологическое оборудование с соблюдением нормы закладки.
Критерии оценки:
1. Выполняет прием и подготовку сырья с соблюдением нормы закладки оборудования.
2. Устанавливает режимы проведения технологических операций и процессов по производству полуфабрикатов.
3. Выполняет работу по изготовлению разных видов полуфабрикатов из овощей, плодов, мяса, рыбы, птицы на технологической линии подлежащих контролю и регулированию.
4. Выполняет тепловую обработку полуфабрикатов высокой степени готовности.
5. Выполняет транспортировку полуфабрикатов для заморозки
с соблюдением технологических требований.
6. Выполняет транспортировку полуфабрикатов и готовой продукции для регенерации с соблюдением технологических требований
7. Наблюдает за качеством сырья и готовой продукции по органолептическим показателям.
8. Владеет правилами упаковки полуфабрикатов
9. Пользуется нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
10. Соблюдает санитарные нормы и требования к таре, производственному оборудованию и другим объектам контроля.
Результат обучения: 3) Контролировать и наблюдать технологический процесс на технологических линиях приготовления, заморозки и регенерации продукции и наблюдение за работой оборудования
Критерии оценки:
1. Наблюдает за качественными показателями продукта на протяжении всей технологической цепочки.
2. Осуществляет контроль по соблюдению температурного режима.
3. Владеет настройкой контрольно- измерительных приборов и оборудования, правилами эксплуатации используемого оборудования, поверкой весов.
4. Дает характеристику сырью и объясняет требования, предъявляемые к его качеству.
5. Описывает правила хранения и подготовки сырья к обработке.
6. Определяет доброкачественность полуфабрикатов заморозки и регенерации.
7. Владеет методами контроля качества сырья.
8. Оценивает качество сырья и полуфабрикатов по органолептическим показателям.
9. Проводит технологический процесс сырья до заданных параметров и контролирует процесс заморозки и регенерации.
10. Определяет готовность продукта и его качество.
11. Контролирует процессом отклонения брака полуфабриката от заданного режима.
12. Выполняет устранение брака, дефектов и различных повреждении полуфабрикатов
13. Заполняет журнал по учету сырья и готовой продукции

5. Шикізатты қабылдау және алғашқы өңдеуді меңгерген.
6. Жартылай фабрикаттардың ассортиментін анықтайды.
7. Жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің шығым нормаларын біледі
Оқыту нәтижесі: 2) Салу нормасын сақтай отырып, шикізатты дайындау және технологиялық жабдыққа салу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықты салу нормасын сақтай отырып, шикізатты қабылдау мен дайындауды орындайды.
2. Жартылай фабрикаттарды өндіру бойынша технологиялық операциялар мен процестерді жүргізу режимдерін белгілейді.
3. Бақылауға және реттеуге жататын технологиялық желіде көкөністерден, жемістерден, еттен, балықтан, құс етінен жартылай фабрикаттардың әртүрлі түрлерін дайындау жұмыстарын орындайды.
4. Жоғары дәрежедегі дайын жартылай фабрикаттарды жылумен өңдеуді орындайды.
5. Технологиялық талаптарды сақтай отырып, мұздату үшін жартылай фабрикаттарды тасымалдауды орындайды.
6. Технологиялық талаптарды сақтай отырып, регенерациялау үшін жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдерді тасымалдауды орындайды
7. Органолептикалық көрсеткіштер бойынша шикізат пен дайын өнімнің сапасын бақылайды.
8. Жартылай фабрикаттарды буып-түю қағидаларын біледі
9. Өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттарды пайдаланады.
10. Ыдыстарға, өндірістік жабдықтарға және басқа бақылау объектілеріне қойылатын санитарлық нормалар мен талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өнімді дайындау, мұздату және регенерациялаудың технологиялық желілеріндегі технологиялық процесті бақылау және қадағалау және жабдықтың жұмысын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Барлық технологиялық тізбек бойында өнімнің сапалы көрсеткіштерін бақылайды.
2. Температуралық режимді сақтау бойынша бақылауды жүзеге асырады.
3. Бақылау - өлшеу аспаптары мен жабдықтарын баптауды,
қолданылатын жабдықтарды пайдалану қағидаларын, таразыларды тексеруді біледі.
4. Шикізатқа сипаттама береді және оның сапасына қойылатын талаптарды түсіндіреді.
5. Шикізатты сақтау және өңдеуге дайындау қағидаларын сипаттайды.
6. Мұздату және регенирация жартылай фабрикаттарының сапалылығын анықтайды.
7. Шикізат сапасын бақылау әдістерін меңгерген.
8. Органолептикалық көрсеткіштер бойынша шикізат пен жартылай фабрикаттардың сапасын бағалайды.
9. Шикізаттың технологиялық процесін белгіленген параметрлерге дейін жүргізеді және мұздату және регенирация процесін бақылайды.
10. Өнімнің даярлығы мен сапасын анықтайды.
11. Жартылай фабрикат ақауының берілген режимнен ауытқу процесін бақылайды.
12. Ақауларды, ақаулықтарды және жартылай фабрикаттардың түрлі зақымдануларын жоюды орындайды
13. Шикізат пен дайын өнімді есепке алу журналын толтырады

14. Владеет формой ведения отчетной документации по учету сырья.
ПК 4. Проводить профилактический ремонт обслуживаемого оборудования с устранением мелких неисправностей.
ПМ 04. Участие в ремонте обслуживаемого оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для участия в ремонте обслуживаемого оборудования.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: техническую механику; электротехнику; автоматизацию технологических процессов,
основные схемы технологического, холодильного оборудования для заморозки и регенерации; определяет назначение инструментов для ремонта оборудования; определяет содержание ремонта оборудования по заморозки и регенераций.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять способы диагностирования неисправностей оборудования; принимать участие в ремонте технологического оборудования; производит очистку и мойку детали; участвует в организации и планировании ремонтных работ; выполняет приемку оборудования после ремонта.
Результат обучения: 1) Владеет основными навыками ремонта оборудования для приготовления, заморозки и регенерации полуфабрикатов.
Организация производства полуфабрикатов на предприятиях питания
Оборудование на предприятиях питания.
Основы технической механики
Основы злектротехники.
Основы автоматизации технологических процессов пищевых производств Охрана труда и окружающей среды
Производственное обучение.
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует основные схемы технологического, холодильного оборудования для заморозки.
2. Определяет назначение инструментов для ремонта оборудования.
3. Определяет содержание ремонта оборудования по заморозке и регенерации..
4. Описывает способы диагностирования неисправностей оборудования.
5. Владеет навыки мелкого ремонта.
Результат обучения: 2) Принимает участие в ремонте обслуживаемого оборудования
Критерии оценки:
1. Понимает содержание ремонта, характера и степени износа, способы и методы диагностирования неисправности.
2. Владеет инструментами для ремонта оборудования.
3. Принимает участие в ремонте механического оборудования.
4. Принимает участие в ремонте холодильного оборудования.
5. Принимает участие в ремонте теплового оборудования.
6. Применяет методы выполнения ремонтных работ.
7. Производит очистку и мойку детали.
8. Участвует в организации и планировании ремонтных работ.
9. Наблюдает за исправностью двигателей, приборов и аппаратуры.
Результат обучения: 3) Выполняет приемку оборудования после ремонта.
Критерии оценки:
1. Принимает участие при визуальном осмотре оборудования.

14. Шикізатты есепке алу бойынша есеп беру құжаттамасын жүргізу нысанын меңгерген.
КҚ 4. Қызмет көрсетілетін жабдықты кішігірім ақауларды жоя отырып, профилактикалық жөндеу жүргізу.
КМ 04. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу
Бұл модуль қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: техникалық механика; электртехника; технологиялық процестерді автоматтандыру,
өлшеу және реттеу үшін технологиялық, тоңазытқыш жабдықтардың негізгі схемалары; жабдықтарды жөндеуге арналған құралдардың арналымын анықтайды; мұздату және регенирациялау бойынша жабдықтарды жөндеу мазмұнын айқындайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: жабдықтың ақауларын диагностикалау тәсілдерін анықтау; технологиялық жабдықты жөндеуге қатысу; бөлшектерді тазалау және жууды жүргізу; жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру мен жоспарлауға қатысу; жөндеуден кейін жабдықты қабылдауды орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жартылай фабрикаттарды дайындау, мұздату және регенирациялау үшін жабдықтарды жөндеудің негізгі дағдыларын меңгерген.
Тамақтандыру кәсіпорындарында жартылай өнімдер өндірісін ұйымдастыру.
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы жабдықтар.
Техникалық механика негіздері,
Электротехниканың негіздері.
Тағам өндірісі технологиялық үрдістерін автоматтандыру негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Технологиялық, тоңазытқыш жабдықтың негізгі схемаларын сипаттайды.
2. Жабдықты жөндеуге арналған құрал-саймандардың арналымын анықтайды.
3. Мұздату және регенирациялау бойынша жабдықтарды жөндеу мазмұнын анықтайды.
4. Жабдықтың ақаулықтарын диагностикалау тәсілдерін сипаттайды.
5. Кішігірім жөндеу дағдысын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысады
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жөндеу мазмұнын, тозу сипаты мен дәрежесін, ақаулықты диагностикалау әдістері мен тәсілдерін түсінеді.
2. Жабдықты жөндеуге арналған құралдарды меңгерген.
3. Механикалық жабдықтарды жөндеуге қатысады.
4. Тоңазытқыш жабдықтарын жөндеуге қатысады.
5. Жылу жабдықтарын жөндеуге қатысады.
6. Жөндеу жұмыстарын орындау әдістерін қолданады.
7. Бөлшектерді тазалайды және жуады.
8. Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруға және жоспарлауға қатысады.
9. Қозғалтқыштардың, аспаптар мен аппаратуралардың жарамдылығын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жөндеуден кейін жабдықты қабылдауды орындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықты көзбен шолып қарауға қатысады.

2. Принимает участие при приемке оборудования после ремонта на соответствие проделанных работ по акту.
3. Принимает участие при испытании на прочность на холостом ходу..
ПК 5.Выполнять основные виды работ по квалификации 122607 2 "Оператор оборудования для приготовления, заморозки и регенерации продукции предприятий питания"
ПМ 05. Выполнение работ по приготовлению, заморозке и регенерации продукции предприятий питания
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения основных видов работ по квалификации 122607 2 "Оператор оборудования для приготовления, заморозки и регенерации продукции предприятий питания"
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды заморозки полуфабрикатов, температурные режимы; средства автоматики, контрольно-измерительных приборов заданного режима процесса фильтрации, бесперебойной и синхронной работы обслуживаемого оборудования; осваивает технологический процесс производства полуфабрикатов; схемы и принципы работы технологического оборудования предприятиях питания.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать на всех линиях оборудования для приготовления, заморозки и регенерации; выполнять работы по подготовке закладки сырья в технологическое оборудование с соблюдением нормы закладки; выполнять настройку контрольно- измерительных приборов; регулировать температуру холодильных установок; соблюдать правила техники безопасности, производственной санитарии, нормы охраны труда и окружающей среды, рабочих инструкций; принимать участие в ремонте.
Результат обучения: 1) Организует рабочее место и выполняет основные виды работ по заморозке и регенерации продукции
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет правилами техники безопасности, производственной санитарии, нормы охраны труда и окружающей среды, рабочих инструкций при работе с холодильным и технологическим оборудованием.
2. Выполняет работы по подготовке закладки сырья в технологическое оборудование с соблюдением нормы закладки.
3. Выполняет настройку контрольно- измерительных приборов.
4. Выполняет изготовление полуфабрикатов на технологической линии.
5. Принимает участие в ремонте оборудования.
6. Выполняет работы на всех линиях оборудования для приготовления, заморозки и регенерации.
Квалификация 122608 2 "Оператор машин для дозировки и упаковки продукции предприятий питания"
ПК 6. Дозирование пищевого сырья, полуфабриката, продукта на дозировочных аппаратах.
ПМ 06. Выполнение дозирования пищевого сырья, полуфабриката, продукта на дозировочных аппаратах.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, е для выполнения подготовки устройств основного и вспомогательного оборудования и контрольно-измерительных приборов для дозировки и упаковки продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: организацию производства полуфабрикатов; все виды оборудование на предприятиях питания; техническую механику, электротехнику, схемы оборудования для дозировки и упаковки полуфабриката с применением информационных технологии;
При изучении модуля обучающиеся учатся: классифицировать виды пищевого сырья; требования, предъявляемые к дозировке пищевой продукции; правила работы на весах, аппаратах-мерниках; производит работу на различных видах упаковочного оборудования; владеет дозирующими механизмами с помощью контрольно- измерительных приборов; выполняет подготовку устройств основного и вспомогательного оборудования дозирующих, наполняющих, формующих, завертывающих, укупоривающих, укладывающих, комплектующих, транспортирующих и других автоматов; выполнять работу с пультом управления конвейерной линии по упаковке и дозировки продукции предприятий питания; выполнять дозирование, отвешивание, отмеривание одного вида сырья, продуктов или полуфабрикатов; владеть требованиями предъявляемые к точности дозировки пищевого сырья; выполнять требования нормативных актов об охране труда и окружающей среды, санитарные нормы, методы и приемы безопасного выполнения работ.
Результат обучения 1) Выполняет подготовку дозирующих механизмов автоматов, полуавтоматов, контрольно- измерительных приборов к работе.
Основы автоматизации технологических процессов пищевых производств
Организация производства полуфабрикатов на предприятиях питания.
Оборудование на предприятиях питания.
Основы технической механики
Контроль качества продукции и услуг
Охрана труда и окружающей среды
Производственное обучение.
Технологическая практика
Критерии оценки:
Характеризует дозирующие механизмы, автоматы полуавтоматы, контрольно- измерительные приборы, устройство дозирующего и смесительного оборудования.
Владеет схемами оборудования для дозировки сырья с применением информационных технологии.
Характеризует способы корректировки состава смесей.
Рассчитывает производительность дозаторов на разных режимах работы.
Определяет нормы выхода дозированных продуктов.
Владеет принципами работы дозирующих механизмов с помощью контрольно-измерительных приборов.
Выполняет подготовку устройств основного и вспомогательного оборудования дозирующих, наполняющих, формующих и других автоматов к процессу.
Результат обучения 2) Ведет подготовку сырья и материалов к процессу дозировки и упаковки продукции
Критерии оценки:
1.Классифицирует виды пищевого сырья; требования, предъявляемые к дозировке пищевой продукции; правила работы на весах, аппаратах-мерниках.

2. Акт бойынша жасалған жұмыстардың сәйкестігіне жөндеуден кейін жабдықты қабылдау кезінде қатысады.
3. Бос жүрісті беріктікке сынау кезінде қатысады..
КҚ 5.122607 2 "Тамақтану кәсіпорындарының өнім жасау, мұздату және регенерация дайындау үшін жабдықтың операторы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 05. Азық-түлік өнімдерін дайындау, мұздату және қалпына келтіру
Бұл модуль 122607 2 "Тамақтану кәсіпорындарының өнім жасау, мұздату және регенерация дайындау үшін жабдықтың операторы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: жартылай фабрикаттарды мұздату түрлері, температуралық режимдер; автоматика құралдары, сүзу процесінің берілген режимінің бақылау-өлшеу аспаптары, қызмет көрсетілетін жабдықтың үздіксіз және синхронды жұмысы; жартылай фабрикаттар өндірісінің технологиялық процесін меңгереді; тамақтандыру кәсіпорындарындағы технологиялық жабдықтардың жұмыс істеу схемасы мен принциптерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: дайындау, мұздату және регенерациялау үшін жабдықтардың барлық желілерінде жұмыс істеу; салу нормаларын сақтай отырып технологиялық жабдыққа шикізат салуды дайындау жөніндегі жұмыстарды орындау; бақылау - өлшеу аспаптарын баптауды орындау; тоңазытқыш қондырғылардың температурасын реттеу; қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария ережелерін, еңбекті және қоршаған ортаны қорғау нормаларын, жұмыс нұсқаулықтарын сақтау; жөндеуге қатысу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнын ұйымдастырады және өнімді мұздату және регенерациялау бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындайды
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария ережелерін, еңбек және қоршаған ортаны қорғау нормаларын, тоңазытқыш және технологиялық жабдықтармен жұмыс істеу кезінде жұмыс нұсқаулықтарын біледі.
2. Салу нормасын сақтай отырып, технологиялық жабдыққа шикізат салуды дайындау жөніндегі жұмыстарды орындайды.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарын теңшеуді орындайды.
4. Технологиялық желіде жартылай фабрикаттарды дайындауды орындайды.
5. Жабдықты жөндеуге қатысады.
6. Дайындау, мұздату және регенерациялау үшін жабдықтардың барлық желілерінде жұмыстарды орындайды.
"122608 2 - Тамақтану кәсіпорындарының өнімдерді буып-түю және мөлшерлеу машинасының операторы" біліктілігі
КҚ 6. Тағамдық шикізатты, жартылай фабрикатты, өнімді мөлшерлеу аппараттарында мөлшерлеу.
КМ 06. Тағамдық шикізатты, жартылай фабрикатты, өнімді мөлшерлеу аппараттарында мөлшерлеуді орындау.
Бұл модуль өнімді мөлшерлеу және буып-түю үшін негізгі және қосалқы жабдық құрылғылары мен бақылау-өлшеу аспаптарын дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: жартылай фабрикаттар өндірісін ұйымдастыру; тамақтану кәсіпорындарындағы жабдықтардың барлық түрлері; техникалық механика,
электротехника, ақпараттық технологияны өзгертіп, жартылай фабрикатты мөлшерлеу және буып-түюге арналған жабдықтардың схемалары;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: тағамдық шикізаттың түрлерін жіктеу; тамақ өнімдерін мөлшерлеуге қойылатын талаптар; таразыларда, өлшеуіш аппараттарда жұмыс істеу қағидалары; буып-түю ыдысының әр түрлерінде жұмыс жүргізу; бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен мөлшерлеу механизмдерін білу; мөлшерлейтін, толтыратын, қалыптастыратын, буып-түетін, тығындайтын, салатын, жинақтайтын, тасымалдайтын негізгі және қосалқы жабдықтардың және басқа да автоматтар құрылғыларын дайындауды орындау;
тамақтану кәсіпорындарының өнімдерін буып-түю және мөлшерлеу бойынша конвейерлік желіні басқару пультімен жұмысты орындау; шикізаттың, өнімдердің немесе жартылай фабрикаттардың бір түрін мөлшерлеу, өлшемдеу, өлшеу; тағамдық шикізатты мөлшерлеу дәлдігіне қойылатын талаптарды білу; еңбекті және қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік актілердің талаптарын, санитарлық нормаларды, жұмыстарды қауіпсіз орындау әдістері мен тәсілдерін орындау.
Оқыту нәтижесі 1) Автоматтардың, жартылай автоматтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының мөлшерлеуіш механизмдерін жұмысқа дайындауды орындайды.
Тағам өндірісі технологиялық үрдістерін автоматтандыру негіздері
Тамақтандыру кәсіпорындарында жартылай өнімдер өндірісін ұйымдастыру.
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы жабдықтар.
Техникалық механика негіздері.
Өнім мен қызмет көрсету сапасын бақылау.
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау.
Өндірістік оқыту.
Технологиялық тәжірибе.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Мөлшерлеу механизмдерін, жартылай автоматтарды, бақылау өлшеу аспаптарын,мөлшерлеу және араластыру жабдығының құрылымын сипаттайды.
Ақпараттық технологияны өзгертумен шикізатты мөлшерлеуге арналған жабдық схемаларын біледі.
Қоспалардың құрамын түзету тәсілдерін сипаттайды.
Әр түрлі жұмыс режимдерінде дозаторлардың өнімділігін есептейді.
Мөлшерленген өнімдердің шығым нормаларын анықтайды.
Бақылау өлшеу құралдарының көмегімен мөлшерлеу механизмдерінің жұмыс принциптерін меңгерген.
Мөлшерлеуші, толтырушы, қалыптастыратын және басқа да автоматтардың негізгі және қосалқы жабдықтарының құрылғыларын процеске дайындауды орындайды.
Оқыту нәтижесі 2) Шикізат пен материалдарды өнімді мөлшерлеу және буып-түю процесіне дайындауды жүргізеді
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Тағамдық шикізаттың түрлерін, тамақ өнімдерін мөлшерлеуге қойылатын талаптарды, таразыларда, өлшеуіш аппараттарда жұмыс істеу ережесін сыныптайды.

2. Характеризует виды и свойства дозируемых продуктов на аппаратах периодического или непрерывного действия.
3. Владеет схемами оборудования для упаковки полуфабриката.
4. Выполняет правила работы на весах, аппаратах-мерниках.
5. Контролирует соблюдение норм расхода сырья и материалов.
6. Выявляет и устраняет причины, вызывающие ухудшение качества продукции, снижение производительности линий, неполадок в работе механизмов, превышение норм расхода сырья и материалов.
Результат обучения: 3) Осуществляет управление техническим процессом дозировки и упаковки продукции предприятий питания
Критерии оценки:
1.Характеризует значение пульта для дозировки и упаковки.
2. Выполняет пуск и остановку пультом.
3. Владеет правилами управления и регулирования пульта дозировочных механизмов.
4. Выполняет работу с пультом управления конвейерной линии по упаковке и дозировке продукции предприятий питания.
5. Контроль по показаниям контрольно-измерительных приборов плотности и влажности дозируемого сырья, продукта, полуфабриката, режимов дозирования.
6. Выполняет контроль за сигнализации о наполнении мерника и предохранений питателя от забивания сырьем
Результат обучения 4) Ведет технологический процесса дозирования пищевого сырья, полуфабриката, продукта.
Критерии оценки:
Владеет требованиями предъявляемые к точности дозировки пищевого сырья, полуфабриката, продукта на автоматических дозировочных линиях.
Ведет процесс дозирования и приготовления смесей заданного состава на дозирующих и смесительных установках различных систем.
Ведет учет и расчет продуктов при дозировании.
Корректирует состав смесей при изменении качества, влажности, содержания основного вещества и его засоренности.
Перемешивает компоненты при приготовлении смесей.
Ведет контроль по показаниям контрольно-измерительных приборов плотности и влажности дозируемого сырья, продукта, полуфабриката, режимов дозирования.
Контролирует сигнализацию о наполнении мерника или сборника.
Осуществляет контроль за предохранением питателя от забивания сырьем.
Результат обучения 5) Выполняет требования нормативных актов об охране труда и окружающей среды, санитарные нормы, методы и приемы безопасного выполнения работ
Критерии оценки:
1. Соблюдает производственную санитарию и гигиену труда, требования нормативных актов об охране труда и окружающей среды.

2. Мерзімді немесе үздіксіз әрекет ететін аппараттарда мөлшерленетін өнімдердің түрлері мен қасиеттерін сипаттайды.
3. Жартылай фабрикатты буып-түюге арналған жабдық схемасын біледі.
4. Таразыларда, өлшегіш аппараттарда жұмыс істеу ережелерін орындайды.
5. Шикізат пен материалдардың шығыс нормаларының сақталуын бақылайды.
6. Өнім сапасының нашарлауын, желі өнімділігінің төмендеуін, механизмдердің жұмысындағы ақауларды, шикізат пен материалдардың шығыс нормаларының артуын тудыратын себептерді анықтайды және жояды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін мөлшерлеу және буып-түю технологиялық процесін басқаруды жүзеге асырады
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Мөлшерлеуге және буып-түюге арналған пульттің мәнін сипаттайды.
2. Пультпен іске қосуды және тоқтатуды орындайды.
3. Мөлшерлеу механизмдерінің пультін басқару және реттеу қағидаларын меңгерген.
4. Тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін буып-түю және мөлшерлеу бойынша конвейерлік желіні басқару пультімен жұмысты орындайды.
5. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша мөлшерленетін шикізаттың, өнімнің, жартылай фабрикаттың тығыздығы мен ылғалдылығына, мөлшерлеу режимдеріне бақылау.
6. Өлшеуішті толтыру және қоректендіргішті шикізатпен бітелуден сақтау туралы сигнализацияға бақылау жасайды
Оқыту нәтижесі 4) Тағамдық шикізатты, жартылай фабрикатты, өнімді мөлшерлеудің технологиялық процесін жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Автоматты мөлшерлеу желілерінде тағамдық шикізатты, жартылай фабрикатты, өнімді мөлшерлеу дәлдігіне қойылатын талаптарды меңгерген.
Түрлі жүйелердегі мөлшерлеу және араластыру қондырғыларында берілген құрамның қоспаларын мөлшерлеу және дайындау процесін жүргізеді.
Мөлшерлеу кезінде өнімдердің есепке алынуын және есебін жүргізеді.
Негізгі заттың сапасы, ылғалдылығы, құрамы және оның ластануы өзгерген кезде қоспалардың құрамын түзетеді.
Қоспаларды дайындау кезінде компоненттерді араластырады.
Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша мөлшерленетін шикізаттың, өнімнің, жартылай фабрикаттың тығыздығы мен ылғалдылығына, мөлшерлеу режимдеріне бақылау жүргізеді.
Өлшеуіштің немесе жинақтың толтырылғаны туралы сигнализацияны бақылайды.
Қоректендіргішті шикізатпен бітеуден сақтауға бақылауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі 5) Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік актілердің талаптарын, санитарлық нормаларды, жұмыстарды қауіпсіз орындаудың әдістері мен тәсілдерін орындайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік санитарияны және еңбек гигиенасын, еңбекті және қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік актілердің талаптарын сақтайды.

2. Соблюдает основы противопожарной защиты.
3. Владеет приемами безопасного выполнения работ, навыками оказания первой помощи.
4. Выполняет основные требования по охране труда и технике безопасности на предприятиях питания.
ПК 7 Выполнять подготовку тароупаковочных и вспомогательных материалов к процессу упаковки
ПМ 07. Подготовка тароупаковочных и вспомогательных материалов к процессу упаковки
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения подготовки тароупаковочных и вспомогательных материалов к процессу упаковки.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: виды тар и вспомогательных материалов для упаковки, способы хранения; правила ведения на поточно-механизированных линиях технологических процессов: нагрева, раздува, мойки, оформления, комплектования тары; понимает содержание комплекта, сорта, размеры и массу укладываемых полуфабрикатов
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать норму закладки сырья, стандартов при подготовке тароупаковочных материалов; владеть требованиями предъявляемые к готовой продукции и качеству фасовки; соблюдать порядок заполнения упаковочных документов и вести учет упакованных изделий и товаров; производить маркировку, упаковку, транспортировку и хранение; наклеивает этикетку с указанием даты, часы, смены выработки, сроки хранения и реализации, температуры хранения; соблюдать санитарные требование тароупаковочным материалам.
Результат обучения 1) Классифицирует виды тар и вспомогательных материалов для упаковки, способы хранения.
Организация производства полуфабрикатов на предприятиях питания
Оборудование на предприятиях питания.
Основы автоматизации технологических процессов пищевых производств
Контроль качества продукции и услуг
Основы товароведения пищевых продуктов Производственное обучение.
Профессиональная практика.
Критерии оценки:
1. Определяет виды упаковочных материалов
2. Осуществляет работу на различных видах упаковочного оборудования.
3. Владеет принципами работы оборудования для упаковки продукции.
4. Определяет виды тар и способы их хранения.
5. Владеет правилами ведения на поточно-механизированных линиях технологических процессов: нагрева, раздува, мойки, оформления, комплектования тары.
Результат обучения 2) Определяет содержание комплекта, сорта, размеры и массу укладываемых полуфабрикатов
Критерии оценки:
1. Понимает содержание комплекта, сорта, размеры и массу укладываемых полуфабрикатов
2. Владеет умением определить размеры, массу, объем, консистенция, цвет укладываемых продуктов
Результат обучения 3) Соблюдает требования действующих стандартов, технических условий при подготовке тароупаковочных и вспомогательных материалов к процессу упаковки.
Критерии оценки:
1.Соблюдает норму закладки сырья, стандартов при подготовке тароупаковочных материалов.
2.Владеет требованиями предъявляемые к готовой продукции и качеству фасовки.
Результат обучения 4) Соблюдает порядок заполнения упаковочных документов и вести учет упакованных изделий и товаров.
Критерии оценки:

2. Өртке қарсы қорғау негіздерін сақтайды.
3. Жұмыстарды қауіпсіз орындау тәсілдерін, алғашқы көмек көрсету дағдыларын меңгерген.
4. Тамақтандыру кәсіпорындарында еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша негізгі талаптарды орындайды.
КҚ 7 Қаптама және қосалқы материалдарды буып-түю процесіне дайындауды орындау
КМ 07. Ыдысты буып-түю және қосалқы материалдарды буып-түю процесіне дайындау
Бұл модуль ыдысты буып-түю және қосалқы материалдарды буып-түю процесіне дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: буып-түюге арналған ыдыстар мен қосалқы материалдардың түрлері, сақтау тәсілдері; ағынды-механикаландырылған желілерде технологиялық процестерді жүргізу қағидалары: ыдысты жуу, безендіру, жинақтау біледі; жиынтықтау; жинақтың құрамын, сұрыптарды, көлемі мен салынатын жартылай фабрикаттардың салмағын түсінеді
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: норманы сақтау
дайын өнімге және өлшеп орау сапасына қойылатын талаптарды білу; буып-түю құжаттарын толтыру тәртібін сақтау және буып-түйілген бұйымдар мен тауарлардың есебін жүргізу; таңбалауды, буып-түюді, тасымалдауды және сақтауды жүргізу; күні, сағаты, өндіру ауысымы, сақтау және өткізу мерзімі, сақтау температурасы көрсетілген заттаңбаны жапсыру; буып-түю материалдарына санитарлық талаптарды сақтау.
Оқыту нәтижесі 1) Ыдыстардың түрлерін және буып-түюге арналған қосалқы материалдарды, сақтау тәсілдерін сыныптайды.
Тамақтандыру кәсіпорындарында жартылай өнімдер өндірісін ұйымдастыру.
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы жабдықтар.
Тағам өндірісі технологиялық үрдістерін автоматтандыру негіздері
Өнім мен қызмет көрсету сапасын бақылау.
Тағамдық өнімдердің тауартану негіздері Өндірістік оқыту.
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қаптама материалдарының түрлерін анықтайды
2. Түрлі буып-түю жабдығында жұмысты жүзеге асырады.
3. Өнімді буып-түюге арналған жабдықтың жұмыс принциптерін меңгерген.
4. Ыдыстардың түрлерін және оларды сақтау тәсілдерін анықтайды.
5. Ағынды-механикаландырылған желілерде технологиялық процестерді жүргізу қағидаларын біледі: ыдысты қыздыру, үрлеу, жуу, безендіру, жинақтау.
Оқыту нәтижесі 2) Жинақтың құрамын, сұрыптарын, салынатын жартылай фабрикаттардың өлшемдері мен салмағын анықтайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жинақтың құрамын, сұрыптарын, өлшемдері мен салынатын жартылай фабрикаттардың салмағын түсінеді
2. Салынатын өнімдердің мөлшерін, салмағын, көлемін, консистенциясын, түсін анықтай алады
Оқыту нәтижесі 3) Ыдысты буып-түю және қосалқы материалдарды буып-түю процесіне дайындау кезінде қолданыстағы стандарттардың, техникалық шарттардың талаптарын сақтайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Ыдысты буып-түю материалдарын дайындау кезінде шикізатты салу нормасын, стандарттарды сақтайды.
2.Дайын өнімге және өлшеп орау сапасына қойылатын талаптарды меңгерген.
4) Буып-түю құжаттарын толтыру тәртібін сақтайды және буып-түйілген бұйымдар мен тауарлардың есебін жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Заполняет виды документов для учета упакованных изделий и товаров.
2. Выполняет учет упакованных изделий и товаров.
3. Производит маркировку, упаковку, транспортировку и хранение.
4. Наклеивает этикетку с указанием даты, часы, смены выработки, сроки хранения и реализации, температуры хранения.
5. Владеет всеми видами пищевой упаковки продукции
6.Соблюдает правила всех видов маркировок (кодирование, нанесение символов, пиктограмм), в зависимости от упаковываемого материала.
7. Использует цифровое, буквенное (аббревиатура) обозначение материала, из которого изготавливается упаковка
(укупорочные средства)
ПК 8. Осуществлять технологический процесс приема и упаковки различных видов готовой пищевой продукции и изделий на поточно-механизированных линиях
ПМ 08. Осуществление технологического процесса приема и упаковки различных видов готовой пищевой продукции и изделий на поточно-механизированных линиях
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления технологического процесса приема и упаковки различных видов готовой пищевой продукции и изделий на поточно-механизированных линиях
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: виды сырья, тары для упаковки готовой продукции;
сроки хранения и требования к качеству полуфабрикатов;
методы определения качества полуфабрикатов и готовой продукции;
виды брака полуфабрикатов и готовой продукции;
санитарные нормы и требования к состоянию помещений и оборудования для производства полуфабрикатов;
физико-химические процессы, происходящие при производстве полуфабрикатов; устройство и принципы работы технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов; осуществлять дозировку и упаковку полуфабрикатов; проводить аналитические исследования полуфабрикатов и готовой продукции; понимать основу микробиологии и санитарии; понимать обслуживание технологического оборудование;
последовательность и режимы проведения технологических операций по дозировке и упаковки;
нормы и требования к объектам контроля;
анализировать пищевую ценность и качество продуктов; анализирует химический состав продуктов; владеть нормами выхода продуктов и готовой продукции; освоить способы корректировки состава смесей; нумерацию и емкость силосов над дозаторами; регулировать производительность дозаторов на разных режимах работы; устройство и методы расчета современных аппаратов, предназначенных для проведения технологических процессов пищевых производств.
Результат обучения 1) Выполняет подготовку тары для упаковки готовой продукции.
Организация производства полуфабрикатов на предприятиях питания.
Оборудование на предприятиях питания.
Основы автоматизации технологических процессов пищевых производств
Физическая и коллоидная химия.
Контроль качества продукции и услуг
Производственное обучение.
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Буып-түйілген бұйымдар мен тауарларды есепке алу үшін қажетті құжаттардың түрлерін толтырады.
2. Буып-түйілген бұйымдар мен тауарлардың есебін орындайды.
3. Таңбалауды, буып-түюді, тасымалдауды және сақтауды жүргізеді.
4. Күні, сағаты, өңдеу ауысымы, сақтау және өткізу мерзімі, сақтау температурасы көрсетілген заттаңбаны жапсырады.
5. Өнім қаптамасының барлық түрлерін біледі
6.Буып-түю материалына байланысты таңбалаудың барлық түрлерінің қағидаларын (кодтау, символдарды, пиктограммаларды белгілеу) сақтайды.
7. Қаптама жасалатын материалдың сандық, әріптік (аббревиатурасы) белгілеуін пайдаланады (тығындау құралдары)
КҚ 8. Ағынды-механикаландырылған желілерде дайын тамақ өнімдері мен бұйымдарды қабылдаудың және буып-түюдің технологиялық процесін жүзеге асыру
КМ 08. Ағынды-механикаландырылған желілерде дайын тамақ өнімдері мен бұйымдарды қабылдаудың және буып-түюдің технологиялық процесін жүзеге асыру
Бұл модуль ағынды-механикаландырылған желілерде дайын тамақ өнімдері мен бұйымдарды қабылдаудың және буып-түюдің технологиялық процесін жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі тиіс: дайын өнімді буып-түюге арналған шикізаттың, ыдыстың түрлері;
жартылай фабрикаттарды сақтау мерзімдері және сапасына қойылатын талаптар;
жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын анықтау әдістері;
жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің ақау түрлері;
жартылай фабрикаттарды өндіруге арналған орынжайлар мен жабдықтардың жай-күйіне қойылатын санитарлық нормалар мен талаптар;
жартылай фабрикаттарды өндіру кезіндегі физикалық-химиялық поцестер; технологиялық құрал-жабдықтың және бақылау-өлшеу құралдарының құрылымы мен жұмыс істеу принциптері; жартылай фабрикаттарды мөлшерлеу мен буып-түюді жүзеге асыру; жартылай фабрикаттар мен дайын өнімге аналитикалық зерттеу жүргізу; микробиология мен санитарияның негізін түсіну; технологиялық құрал-жабдықтарға қызмет көрсетуді түсіну;
технологиялық операциялар мен процестерді жүргізудің реттілігі мен режимдері;
нормалар мен талаптар;
өнімнің сапасы мен тағамдық құндылығын талдау; өнімдердің химиялық құрамын талдау; өнімдер мен дайын өнімнің шығым нормаларын меңгеру; қоспалардың құрамын түзету тәсілдерін меңгеру; мөлшерлегіштердің үстіндегі силостардың нөмірленуі мен сыйымдылығы; түрлі жұмыс режимдерінде мөлшерлеуіштердің өнімділігін реттеу; тағам өндірісінің технологиялық процестерін жүргізуге арналған қазіргі заманғы аппараттардың құрылымы мен есептеу әдістері.
Оқыту нәтижесі 1) Дайын өнімді буып-түюге арналған ыдысты дайындауды орындайды.
Тамақтандыру кәсіпорындарында жартылай өнімдер өндірісін ұйымдастыру.
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы жабдықтар.
Тағам өндірісі технологиялық үрдістерін автоматтандыру негіздері
Физикалық және коллоидты химия
Өнім мен қызмет көрсету сапасын бақылау.
Өндірістік оқыту.
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет подготовку, мойку, доставку материалов для фасовки полуфабрикатов и готовой продукции или для отдельных ее компонентов;
2. Выполняет подбор и завертывание товаров в различный оберточный материал.
3. Владеет правилами управления и регулирования пульта упаковочной линии.
4. Осуществляет подготовку бумажную, деревянную, картонную, металлическую и другую тару с комплектованием по ведомости или спецификации.
5. Выполнять на автоматических линиях укладку или заправку тар и материалов для упаковки продуктов.
6. Производит протирку, смазывание и обертывание укладываемых полуфабрикатов и изделий в бумагу, вату, целлофан и другие материалы.
7. Осуществляет наклеивание этикеток, маркировок, оберточного материала, заготовку бумаги, шпагата, фольги и других материалов.
8. Выполняет раскрой и разрезку упаковочного материала по заданным размерам или шаблону.
9. Выполняет обивку упаковочной тары изоляционным материалом.
10. Осуществляет завальцовывание крышек металлической тары вручную или на упаковочном оборудование согласно техническим условиям.
9. Заполняет упаковочную продукцию с указанием вида, сорта, качества, артикула, количества, размера, штрихкода.
10. Применяет методы испытаний тароупаковочных материалов, и требования безопасности при упаковке
11. Понимает влияние всех видов упаковочных материалов на окружающую среду
12. Владеет способами утилизации использованных тароупаковочных материалов
Результат обучения 2) Выполняет подготовку устройств для автоматического отмеривания (дозаторы)
Критерии оценки:
1.Характеризует виды дозирующих устройств.
2. Применяет дозирующие устройство и смесительное оборудования для отмеривания.
3. Осуществляет рецептуру смесей.
4. Использует способы корректировки состава смесей; нумерацию и емкость силосов над дозаторами.
5. Регулирует производительность дозаторов на разных режимах работы.
6. Определяет нормы выхода дозированных продуктов.
6. Выполняет подготовку дозирующего устройства и смесительного оборудования.
Результат обучения: 3) Выполняет технологический процесс дозировки и упаковки различных видов готовой пищевой продукции
Критерии оценки:
1. Характеризует ассортимент и состав полуфабрикатов для дозировки и упаковки
2. Владеет процессом дозировки полуфабрикатов.
3. Соблюдает рецептуру смесей.
4. Владеет загрузкой до заданного уровня и способами корректировки дозаторов на разных режимах работы.
5. Использует правила определения нормы выхода дозированных продуктов.

1. Жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдерді немесе оның жекелеген компоненттері үшін өлшеп орау үшін материялдарды дайындауды, жууды, жеткізуді орындайды;
2. Тауарларды түрлі орау материалын іріктеу мен буып-түюді орындайды.
3. Буып-түю желісінің пультін басқару және реттеу қағидаларын меңгерген.
4. Ведомость немесе ерекшеленім бойынша жиынтықталған қағаз, ағаш, картон, металл және басқа да ыдысты дайындауды жүзеге асырады.
5. Автоматты желілерде өнімдерді буып-түюге арналған ыдыстар мен материалдарды салу немесе толтыру.
6. Салынатын жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды қағазға, мақтаға, целлофанға және басқа да материалдарға орайды, сүртеді және майлайды.
7. Заттаңбаларды, таңбалауды, орау материалдарын жапсыруды, қағаз, шпагат, жұқалтыр және басқа да материалдарды дайындауды жүзеге асырады.
8. Берілген өлшем немесе шаблон бойынша қаптама материалын пішуді және кесуді орындайды .
9. Буып-түю ыдысын оқшаулау материалымен қаптауды орындайды.
10. Техникалық шарттарға сәйкес металл ыдыстың қақпақтарын қолмен немесе буып-түю жабдығына келтелеуді жүзеге асырады.
9.Буып-түю өнімін түрін, сортын, сапасын, артикулын, санын, мөлшерін, штрихкодын көрсете отырып толтырады.
10. Буып-түю материалдарын сынау әдістерін және буып-түю кезінде қауіпсіздік талаптарын қолданады
11. Қаптама материалдарының барлық түрлерінің қоршаған ортаға әсерін түсінеді
12. Пайдаланылған ыдыс буып-түю материалдарын кәдеге жарату тәсілдерін меңгерген
Оқыту нәтижесі 2) Автоматты түрде өлшеуге арналған құрылғыларды (мөлшерлегіштер) дайындауды орындайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Мөлшерлеуші заттардың түрлерін сипаттайды.
2. Өлшеу үшін мөлшерлеу құрылғысы мен араластырғыш жабдықты қолданады.
3. Қоспалардың рецептурасын жүзеге асырады.
4. Қоспалардың құрамын түзету тәсілдерін; мөлшерлегіштердің үстіндегі силостардың нөмірленуі мен сыйымдылығын қолданады.
5. Әр түрлі жұмыс режимдерінде дозаторлардың өнімділігін реттейді.
6. Мөлшерленген өнімдердің шығым нормаларын анықтайды.
6. Мөлшерлеуші құрылғы мен араластыру жабдығын дайындауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Түрлі дайын тамақ өнімдерін мөлшерлеу және буып-түюдің технологиялық процесін орындайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мөлшерлеу мен буып-түю үшін жартылай фабрикаттардың ассортименті мен құрамын сипаттайды
2. Жартылай фабрикаттарды мөлшерлеу процесін біледі.
3. Қоспалардың рецептурасын сақтайды.
4. Берілген деңгейге дейін жүктеуді және әр түрлі жұмыс режимдерінде мөлшерлегіштерді түзету тәсілдерін біледі.
5. Мөлшерленген өнімдердің шығым нормасын анықтау қағидаларын қолданады.

6. Выполняет упаковку и фасовку крупнокусковых, порционных и мелкокусковых полуфабрикатов на технологической линии.
7. Выполняет упаковку и фасовку рубленных полуфабрикатов на технологической линии.
8. Выполняет упаковку и фасовку полуфабрикатов из птицы а также рубленных полуфабрикатов из птицы на технологической линии.
9. Выполняет упаковку и фасовку из рыбных полуфабрикатов на технологической линии.
10. Выполняет упаковку и фасовку полуфабрикатов из картофеля, овощей, грибов и фруктов.
14. Выполняет упаковку и фасовку фаршированных полуфабрикатов на технологической линии.
14. Выполняет упаковку и фасовку полуфабрикатов высокой степени готовности на технологической линии.
15. Выполняет работу на технологической линии в соответствии с рабочими инструкциями.
16. Выполняет упаковку, маркировку и транспортировку полуфабрикатов с соблюдением технологических требований
17. Соблюдает требования предъявляемые к укупорочно-упаковочным и вспомогательным материалам
Результат обучения: 4) Наблюдает и следит за исправностью оборудования в процессе работы.
Критерии оценки:
1. Наблюдает работу дозирующих устройств и упаковочного оборудования.
2. Осуществляет контроль за оборудованием и упаковочным материалом.
3. Предупреждает о неисправности оборудования при его обнаружении.
Результат обучения: 5) Осуществляет перемещение тары, упаковочного материала и упакованных изделии внутри склада с соблюдением порядка и формы ведения технической и отчетной документации
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды тары, упаковочный материал и подъемно транспортное оборудования.
2. Осуществляет перемещение тары со склада и внутри склада.
3. Соблюдает порядок транспортировки.
2. Ведет учет и отчетность сырья и упаковочного материала.
4. Владеет технической документацией.
6. Выполняет отчет упакованного сырья и их перемещение.
ПК 9. Проверка готовой продукции и соблюдение норм расхода сырья и материалов
ПМ 09. Контроль выпуска готовой продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проверки готовой продукции и соблюдение норм расхода сырья и материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: контроль качества продукции предприятия питания, учет готовой продукции и упаковочного материала.
При изучении модуля обучающиеся должны:
вести контроль готовой продукции по соблюдению веса и внешнего вида упакованной продукции с соблюдением требования по упаковке и хранению сырья; доброкачественность готовых полуфабрикатов для упаковки; владеть процессом отклонения брака полуфабриката от заданного режима; выполнять устранение брака, дефектов и различных повреждении упакованных полуфабрикатов; контролировать вес готового полуфабриката; выполнять требования по упаковке и хранению сырья.
Результат обучения 1) Осуществляет контроль готовой продукции по соблюдению веса и внешнего вида упакованной продукции с соблюдением требования по упаковке и хранению сырья
Оборудование на предприятиях питания.
Контроль качества продукции и услуг Производственное обучение.
Профессиональная практика
Критерии оценки:

6. Технологиялық желіде ірі кесекті, порциялық және ұсақ кесекті жартылай фабрикаттарды буып-түюді және өлшеп орауды орындайды.
7. Технологиялық желіде шабылған жартылай фабрикаттарды қаптауды және өлшеп орауды орындайды.
8. Технологиялық желіде құс етінен жасалған жартылай фабрикаттарды, сондай-ақ құс етінен жасалған шабылған жартылай фабрикаттарды қаптауды және өлшеп орауды орындайды.
9. Технологиялық желіде балықтан жасалған жартылай фабрикаттарды қаптауды және өлшеп орауды орындайды.
10. Картоптан, көкөністерден, саңырауқұлақтардан және жемістерден жасалған жартылай фабрикаттарды буып-түюді және өлшеп орауды орындайды.
14. Технологиялық желіде тартылған жартылай фабрикаттарды қаптауды және өлшеп орауды орындайды.
14. Технологиялық желіде жоғары дәрежедегі дайын жартылай фабрикаттарды қаптауды және өлшеп орауды орындайды.
15. Жұмыс нұсқаулықтарына сәйкес технологиялық желіде жұмысты орындайды.
16. Технологиялық талаптарды сақтай отырып, жартылай фабрикаттарды буып-түюді, таңбалауды және тасымалдауды орындайды
17. Тығындау-қаптау және қосалқы материалдарға қойылатын талаптарды сақтайды
Оқыту нәтижесі: 4) Жұмыс процесінде жабдықтың жарамдылығын бақылайды және қадағалайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мөлшерлеуші құрылғылар мен буып-түю жабдықтарының жұмысын бақылайды.
2. Жабдықты және қаптама материалдарын бақылауды жүзеге асырады.
3. Жабдықтың ақаулығы анықталған жағдайда ол туралы ескертеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Ыдысты, қаптама материалын және буып-түйілген бұйымдарды қойма ішінде техникалық және есеп беру құжаттамасын жүргізу тәртібі мен нысанын сақтай отырып орын ауыстыруды жүзеге асырады
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ыдыс түрлерін, қаптама материалдарын және көтергіш көлік жабдықтарын жіктейді.
2. Қоймадан және қойма ішінде ыдысты орын ауыстыруды жүзеге асырады.
3. Тасымалдау тәртібін сақтайды.
2. Шикізат пен қаптама материалының есебін және есептілігін жүргізеді.
4. Техникалық құжаттаманы меңгерген.
6. Қапталған шикізаттарды және оларды орын ауыстыруды орындайды.
КҚ 9. Дайын өнімді тексеру және шикізат пен материалдардың шығыс нормаларын сақтау
КМ 09. Дайын өнімнің шығарылуын бақылау
Бұл модуль дайын өнімді тексеру және шикізат пен материалдарды жұмсау нормаларын сақтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: тамақтану кәсіпорны өнімінің сапасын бақылауды, дайын өнім мен қаптама материалын есепке алуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
буып-түю және шикізатты сақтау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, буып-түйілген өнімнің салмағы мен сыртқы түрін сақтау бойынша дайын өнімді бақылауды жүргізу; буып-түю үшін дайын жартылай фабрикаттардың сапалылығын; жартылай фабрикат ақауының берілген режимнен ауытқу процесін меңгеру; буып-түйілген жартылай фабрикаттардың ақауын, ақаулықтарын және түрлі зақымдануларын жоюды орындау; дайын жартылай фабрикаттың салмағын бақылау; шикізатты буып-түю және сақтау жөніндегі талаптарды орындау амалдарын білуі тиіс.
Оқыту нәтижесі 1) Шикізатты буып-түю және сақтау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, буып-түйілген өнімнің салмағы мен сыртқы түрін сақтау бойынша дайын өнімді бақылауды жүзеге асырады
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы жабдықтар.
Өнім мен қызмет көрсету сапасын бақылау.
Өндірістік оқыту.
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет доброкачественность готовых полуфабрикатов для упаковки.
2. Владеет процессом отклонения брака полуфабриката от заданного режима.
3. Выполняет устранение брака, дефектов и различных повреждении упакованных полуфабрикатов.
4. Контролирует вес готового полуфабриката.
5. Выполняет требования по упаковке и хранению сырья.
Результат обучения 2) Участвует в устранении брака по выпуску продукции низкого качества.
Критерии оценки:
1. Определяет виды брака.
2. Владеет устранением причин брака.
3. Выполняет требования по устранению продукции низкого качества.
4. Участвует при составление акта по выпуску продукции низкого качества.
ПК 10. Принимать участие в ремонте обслуживаемого оборудования
ПМ 10. Участие в ремонте обслуживаемого оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для принятия участия в ремонте обслуживаемого оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для участия в ремонте обслуживаемого оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: техническую механику; электротехнику; автоматизацию технологических процессов,
основные схемы дозирующих устройств упаковочного оборудования; определяет назначение инструментов для ремонта оборудования; определяет содержание ремонта оборудования по дозировке и упаковке;
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять способы диагностирования неисправностей оборудования; принимать участие в ремонте технологического оборудования; производит очистку и мойку детали; участвует в организации и планировании ремонтных работ; выполняет мелкий ремонт обслуживаемого оборудования; выполняет приемку оборудования после ремонта.
Результат обучения: 1) Участвует в приемке и проверке оборудования после ремонта
Оборудование на предприятиях питания.
Основы технической механики
Производственное обучение.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1.Характеризует основные схемы дозирующего и упаковочного оборудования.
2. Владеет принципами работы двигателей, приборов, аппаратуры.
3. Выполняет проверку оборудования после ремонта.
4. Принимает участие при приемке оборудования после ремонта.
5. Владеет правилами эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 2) Владеет основными навыками мелкого ремонта и участвует в ремонте обслуживаемого оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует схемы дозирующего и упаковочного оборудования.
2. Определяет назначение инструментов для ремонта оборудования.
3. Владеет основными навыками ремонта оборудования.

1. Буып-түюге арналған дайын жартылай фабрикаттардың сапалылығын анықтайды.
2. Жартылай фабрикат ақауының берілген режимнен ауытқу процесін біледі.
3. Буып-түйілген жартылай фабрикаттардың ақауларын, ақаулықтарын және түрлі зақымдануларын жоюды орындайды.
4. Дайын жартылай дайын өнімнің салмағын бақылайды.
5. Шикізатты қаптау және сақтау бойынша талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі 2) Сапасы төмен өнімді шығару бойынша ақауларды жоюға қатысады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақау түрлерін сипаттайды.
2. Ақаудың себептерін жою жолдарын біледі.
3. Сапасы төмен өнімді жою талаптарын орындайды.
4. Сапасы төмен өнімді шығару актісін жасауға қатысады.
КҚ 10. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысады
КМ 10. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу
Бұл модуль қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Бұл модуль қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: техникалық механика; электртехника; технологиялық процестерді автоматтандыру,
буып-түю жабдығының мөлшерлеуіш құрылғыларының негізгі схемаларын меңгереді; жабдықты жөндеуге арналған құралдардың арналымын анықтайды; мөлшерлеу және буып-түю бойынша жабдықты жөндеу мазмұнын айқындайды;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: жабдықтың ақаулықтарын диагностикалау тәсілдерін анықтау; технологиялық жабдықты жөндеуге қатысу; бөлшектерді тазалау және жууды жүргізу; жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру мен жоспарлауға қатысу; қызмет көрсетілетін жабдықты кішігірім жөндеуді орындау; жөндеуден кейін жабдықты қабылдауды орындау машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жөндеуден кейін жабдықты қабылдауға және тексеруге қатысады
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы жабдықтар.
Техникалық механика негіздері
Өндірістік оқыту.
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Мөлшерлеу және буып-түю жабдықтарының негізгі схемаларын сипаттайды.
2. Қозғалтқыштардың, аспаптардың, аппаратураның жұмыс қағидаттарын меңгерген.
3. Жөндеуден кейін жабдықты тексеруді орындайды.
4. Жөндеуден кейін жабдықты қабылдауға қатысады.
5. Қызмет көрсетілетін жабдықты пайдалану қағидаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кішігірім жөндеудің негізгі дағдыларын меңгерген және қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мөлшерлеу және буып-түю жабдықтарының схемасын сипаттайды.
2. Жабдықты жөндеуге арналған құрал-саймандардың арналымын анықтайды.
3. Жабдықтарды жөндеудің негізгі дағдыларын меңгерген.

4. Определяет содержание ремонта оборудования по дозировке и упаковки.
5. Описывает способы диагностирования неисправностей оборудования.
6. Выполняет мелкий ремонт обслуживаемого оборудования.
ПК 11. Выполнять основные виды работ по квалификации 122608 2 "Оператор машин для дозировки и упаковки продукции предприятий питания"
ПМ 11. Выполнение работ по дозировке и упаковке продукции предприятий питания
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения основных видов работ по квалификации 122608 2 "Оператор машин для дозировки и упаковки продукции предприятий питания"
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды и свойства дозируемых продуктов, сырья, полуфабрикатов, последовательность их дозирования; владеть пультом управления конвейерной линии по дозировки и упаковки продукции предприятий питания.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организовать рабочее место оператора дозировки и упаковки продукции; соблюдать порядок заполнения упаковочных документов и вести учет упакованных изделий и товаров; принимать участие в ремонте дозировочного и упаковочного оборудования; соблюдать правила санитарии и норму техники безопасности.
Результат обучения 1) Организует рабочее место и выполняет основные виды работ оператора дозировки и упаковки продукции
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет правилами техники безопасности и рабочих инструкций при работе с машинами для дозировки и упаковки.
2. Выполняет работы по подготовке тароупаковочных материалов.
3. Выполняет настройку дозаторов, контрольно- измерительных приборов.
4. Выполняет дозировку и упаковку полуфабрикатов на технологической линии.
5. Принимает участие в ремонте дозировочного и упаковочного оборудования.
6. Осуществляет работу на всех линиях оборудования для упаковки и дозировки.
7. Соблюдает порядок заполнения упаковочных документов и вести учет упакованных изделий и товаров.
Квалификация "122604 3 -Техник-технолог"
ПК 12.Разрабатывать прогрессивные технологические процессы и оптимальные режимы производства.
ПМ 12. Разработка прогрессивно технологических процессов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для разработки технологических процессов и оптимальных режимов производства на простые виды продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: информацию о государственных отраслевых стандартах и технических условиях на сырье и готовую продукцию, требования нормативных документов к технологическим процессам и выпускаемой продукции, инновационных технологических процессов по приготовлению полуфабрикатов, законы методы и приемы проекционного черчения, составляет план размещения оборудования по технологической схеме для приготовления, заморозки и регенерации, дозировки и упаковки продукции предприятий питания, технологические калькуляционные карты.
При изучении модуля обучающиеся учатся: ориентироваться в реальных условиях производства по специальности, правилам внутреннего трудового распорядка предприятия и правила безопасного передвижения по производственным территориям, загрузку оборудования, расчет сырья, производственную мощность, требованиям предъявляемым к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции, нормами выхода полуфабрикатов.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для составления технологической документации и правильную эксплуатацию технологического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: разработку и утверждение рецептур на продукцию с оформлением соответствующих нормативных документов ТТК – технико-технологическая карта, СТП – стандарт предприятия, ТУ – технические условия; технологические процессы и режимы их осуществления на всех этапах производства.
При изучении модуля обучающиеся учатся организации труда при проектировании рабочего места, определяет потребность в материальных ресурсах
на основе действующих норм расхода, осуществляет расчет потребности в трудовых ресурсах,
создавать микроклимат коллектива, соблюдает санитарные требование к устройству, оборудованию и содержанию помещении, соблюдать санитарные требование к устройству, оборудованию и содержанию помещении.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, е для учета товарно-материальных ценностей и организация службы маркетинга
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы менеджмента и маркетинга на предприятиях питания, калькуляция и учет предприятии питания
При изучении модуля обучающиеся учатся: решать различные практические задачи, связанные с повышением эффективности маркетинговой деятельности, продвижением продукта с выгодой для организации, рассчитывать показатели рентабельности; изучать применения норм расхода
сырья и экономическую эффективность проектируемых технологических процессов.
Результат обучения: 1) Способствует внедрению инновационных технологических процессов по приготовлению полуфабрикатов
Экономика предприятий питания
Охрана труда и окружающей среды
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Основы бухгалтерского учета на предприятиях питания Организация производства полуфабрикатов на предприятиях питания Технологическая практика
Критерии оценки:
Знает технологические процессы по приготовлению полуфабрикатов.
Владеет информацией о государственных отраслевых стандартах и технических условиях на сырье и готовую продукцию.
Соблюдает требования нормативных документов к технологическим процессам и выпускаемой продукции.

4. Мөлшерлеу және қаптау бойынша жабдықты жөндеу мазмұнын анықтайды.
5. Жабдықтың ақаулықтарын диагностикалау тәсілдерін сипаттайды.
6. Қызмет көрсетілетін жабдықты кішігірім жөндеуді орындайды.
КҚ 11. "122608 2- Тамақтану кәсіпорындарының өнімдерді буып-түю және мөлшерлеу машинасының операторы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 11.
Азық-түлік өнімдерін мөлшерлеу және орау
Бұл модуль 122608 2 "Тамақтану кәсіпорындарының өнімдерді буып-түю және мөлшерлеу машинасының операторы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: Мөлшерленетін өнімдердің, шикізаттың, жартылай фабрикаттардың түрлері мен қасиеттері, оларды мөлшерлеу кезектілігі; тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін мөлшерлеу және қаптау бойынша конвейерлік желіні басқару пультін меңгеру.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: өнімді мөлшерлеу және қаптау операторының жұмыс орнын ұйымдастыру; буып-түю құжаттарын толтыру тәртібін сақтау және буып-түйілген бұйымдар мен тауарлардың есебін жүргізу; мөлшерлеу және буып-түю жабдықтарын жөндеуге қатысу; санитария қағидалары мен қауіпсіздік техникасының нормаларын сақтау.
Оқыту нәтижесі 1) Жұмыс орнын ұйымдастырады және өнімді мөлшерлеу және қаптау операторының негізгі жұмыс түрлерін орындайды
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мөлшерлеу және буып-түю үшін машиналармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын және жұмыс нұсқаулықтарын біледі.
2. Ыдысты буып-түю материалдарын дайындау бойынша жұмыстарды орындайды.
3. Мөлшерлегіштерді, бақылау - өлшеу аспаптарын баптауды орындайды.
4. Технологиялық желіде жартылай фабрикаттарды мөлшерлеу мен қаптауды орындайды.
5. Мөлшерлеу және қаптау жабдықтарын жөндеуге қатысады.
6. Буып-түюге және мөлшерлеуге арналған жабдықтың барлық желілерінде жұмысты жүзеге асырады.
7. Буып-түю құжаттарын толтыру тәртібін сақтайды және буып-түйілген бұйымдар мен тауарлардың есебін жүргізеді.
"122604 3-Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 12.Өндірістің ілгерінді технологиялық процестері мен оңтайлы режимдерін әзірлеу.
КМ 12. Ілгерінді технологиялық процестерді әзірлеу
Бұл модуль өнімнің қарапайым түрлеріне технологиялық процестерді және өндірістің оңтайлы режимдерін әзірлеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: шикізат пен дайын өнімге арналған мемлекеттік салалық стандарттар мен техникалық шарттар туралы ақпаратты, технологиялық процестерге және шығарылатын өнімге қойылатын нормативтік құжаттардың талаптарын, жартылай фабрикаттарды дайындау бойынша инновациялық технологиялық процестерді, проекциялы сызудың әдістері мен тәсілдерін, тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін дайындау, мұздату және регенерациялау, мөлшерлеу және буып-түю үшін технологиялық схема бойынша жабдықтарды орналастыру жоспарын, технологиялық калькуляциялық карталарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: мамандық бойынша өндірістің нақты жағдайларында, кәсіпорынның ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын және өндірістік аумақтар бойынша қауіпсіз қозғалу қағидаларын, жабдықтарды тиеуді, шикізатты есептеуді, өндірістік қуаттылықты, шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды, жартылай фабрикаттардың шығым нормаларын бағдарлау.
Бұл модуль технологиялық құжаттаманы құрастыру және технологиялық жабдықты дұрыс пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар тиісті нормативтік құжаттарды ресімдеумен өнімге арналған рецептураларды әзірлеуді және бекітуді өндірістің барлық кезеңдерінде технологиялық процестерді және оларды жүзеге асыру режимдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жұмыс орнын жобалау кезінде еңбекті ұйымдастыруды, қолданыстағы шығыс нормалары негізінде материалдық ресурстарға қажеттілікті анықтауды, еңбек ресурстарына қажеттілікті есептеуді,
ұжымда жайлы ахуал жасауды, үй-жайдың құрылымына, жабдықталуына және ұсталуына қойылатын санитарлық талаптарды сақтауды, үй-жайдың құрылымына, жабдықталуына және ұсталуына қойылатын санитарлық талаптарды сақтауды үйренеді.
Бұл модуль тауар-материалдық құндылықтарды есепке алу және маркетинг қызметін ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар тамақтану кәсіпорындарындағы менеджмент және маркетинг негіздерін, калькуляция және тамақтану кәсіпорнында есеп жүргізуді меңгереді
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: маркетингтік қызметтің тиімділігін арттырумен, ұйым үшін тиімді жолмен өнімді жылжытумен байланысты түрлі практикалық міндеттерді шешу, рентабельділік көрсеткіштерін есептеу; шикізаттың шығыс нормаларын қолдануды және жобаланатын технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін зерттеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жартылай фабрикаттарды дайындау бойынша инновациялық технологиялық процестерді енгізуге ықпал етеді
Тамақтану кәсіпорындарының экономикасы
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау.
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері.
Тамақтану кәсіпорындарындағы бухгалтерлік есеп негіздері Тамақтандыру кәсіпорындарында жартылай өнімдер өндірісін ұйымдастыру Технологиялық тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Жартылай фабрикаттарды дайындау бойынша технологиялық процестерді біледі.
2.Шикізат пен дайын өнімге арналған мемлекеттік салалық стандарттар мен техникалық шарттар туралы ақпаратты біледі.
3.Технологиялық процестерге және шығарылатын өнімге нормативтік құжаттардың талаптарын сақтайды.

4. Способствует внедрению инновационных технологических процессов по приготовлению полуфабрикатов
Результат обучения: 2) Составляет планы размещения оборудования по технологической схеме для приготовления, заморозки и регенерации, дозировки и упаковки продукции предприятий питания
Критерии оценки:
Понимает законы, методы и приемы проекционного черчения.
Понимает правила выполнения и чтения конструкторской и технологической документации.
Выражает техническую мысль с помощью эскиза, чертежа, технического рисунка.
Владеет способами графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем.
5. Составляет план размещения оборудования по технологической схеме для приготовления, заморозки и регенерации, дозировки и упаковки продукции предприятий питания
6. Составляет технические задания на проектирование приспособлений, оснастки и специального оборудования, предусмотренных разработанной технологией, типовых технологических процессов и режимов производства.
7. Проводит испытание технологического оборудования, экспериментальных работ по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов производства.
Результат обучения: 3) Организует рабочее место, рассчитывает производственные мощности и загрузку оборудования.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в реальных условиях производства по специальности.
2. Соблюдает правила внутреннего трудового распорядка предприятия и правила безопасного передвижения по производственным территориям.
3. Составляет производственную характеристику предприятия.
4. Описывает организационно-правовую структуру предприятия, производственный профиль, ассортимент выпускаемой и реализуемой продукции, функции отделов.
5. Понимает загрузку оборудования, расчет сырья, производственную мощность.
6. Владеет техникой безопасности на предприятиях питания, санитарно-гигиенические требование.
7. Владеет нормами охраны труда.
8. Понимает физико-химические основы и сущность технологических процессов производства, требования к условиям проведения технологических операций.
9. Владеет требованиями, предъявляемыми к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
10. Владеет нормами выхода полуфабрикатов и готовой продукции.
11. Выполняет технологические расчеты.
12. Ведет учет сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
13. Определяет точки контроля и показатели качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
14. Выполнять при подготовке рабочего места требовании охраны труда и техники безопасности, санитарно-гигиенических требовании
Результат обучения: 4) Контролирует процесс по повышению качества продукции.
Критерии оценки:
Осуществляет контроль приемки сырья.
Контролирует качество полуфабрикатов и готовой продукции по органолептическим показателям и при помощи контрольно-измерительных приборов.
Пользуется нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
Выявляет брак, определяет и устраняет причины его возникновения.
Соблюдает санитарные нормы и требования к таре, производственному оборудованию и другим объектам контроля.
Соблюдает качество готовых и упакованных изделии.
Ведет установленную учетно-отчетную документацию.
ПК 13.Разрабатывать нормативно-технологическую документацию, осуществляет контроль над соблюдением технологической дисциплины в цехах и правильной эксплуатацией технологического оборудования.
ПМ 13. Работа с нормативно- технологической документацией.
Результат обучения: 1) Осуществляет разработку и утверждение рецептур на продукцию
Технология приготовления пищи Оборудование на предприятиях питания
Основы бухгалтерского учета предприятиях питания.
Производственное обучение.
Технологическая практика
Критерии оценки:
1.Применяет нормативные документы предприятии питания.

4. Жартылай фабрикаттарды дайындау бойынша инновациялық технологиялық процестерді енгізуге ықпал етеді
Оқыту нәтижесі: 2) Тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін дайындау, мұздату және регенерациялау, мөлшерлеу және буып-түю үшін технологиялық схема бойынша жабдықтарды орналастыру жоспарын жасайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Проекциялық сызу заңдарын, әдістері мен тәсілдерін түсінеді.
2.Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы орындау және оқу қағидаларын түсінеді.
3.Эскиз, сызба, техникалық сурет көмегімен техникалық ойды білдіреді.
4.Технологиялық жабдықтарды графикалық ұсыну және технологиялық сұлбаларды орындау тәсілдерін біледі.
5. Тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін дайындау, мұздату және регенерациялау, мөлшерлеу және буып-түю үшін технологиялық схема бойынша жабдықтарды орналастыру жоспарларын жасайды
6. Әзірленген технологияда көзделген құрылғыларды, керек-жарақтарды және арнайы жабдықтарды, типтік технологиялық процестерді және өндіріс режимдерін жобалауға арналған техникалық тапсырмаларды жасайды.
7. Технологиялық жабдықтарды, жобаланатын технологиялық процестерді және өндіріс режимдерін тексеру және меңгеру бойынша эксперименттік жұмыстарды сынақтан өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс орнын ұйымдастырады, өндірістік қуаттарды және жабдық жүктелімін есептейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мамандық бойынша өндірістің нақты жағдайларында бағдарланады.
2. Кәсіпорынның ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын және өндірістік аумақтар бойынша қауіпсіз жүріп-тұру ережелерін сақтайды.
3. Кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құрайды.
4. Кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық құрылымын, өндірістік профилін, шығарылатын және өткізілетін өнімнің ассортиментін, бөлімдердің функцияларын сипаттайды.
5. Жабдық жүктелімін, шикізатты есептеуді, өндірістік қуаттылықты түсінеді.
6. Тамақтану кәсіпорындарында қауіпсіздік техникасын, санитарлық-гигиеналық талаптарды меңгерген.
7. Еңбекті қорғау нормаларын меңгерген.
8. Өндірістің технологиялық процестерінің физикалық-химиялық негіздері мен мәнін, технологиялық операцияларды жүргізу шарттарына қойылатын талаптарды түсінеді.
9. Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды меңгереді.
10. Жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің шығым нормаларын біледі.
11. Технологиялық есептеулерді орындайды.
12. Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің есебін жүргізеді.
13. Бақылау нүктелерін және шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасының көрсеткіштерін анықтайды.
14. Жұмыс орнын дайындау кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын, санитарлық-гигиеналық талаптарды орындау
Оқыту нәтижесі: 4) Өнім сапасын арттыру процесін бақылайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Шикізатты қабылдауды бақылайды.
Жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің сапасын органолептикалық көрсеткіштер бойынша және бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен бақылайды.
Өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттарды пайдаланады.
Ақауды анықтайды, оның пайда болу себептерін анықтайды және жояды.
Ыдыстарға, өндірістік жабдықтарға және басқа бақылау объектілеріне қойылатын санитарлық нормалар мен талаптарды сақтайды.
Дайын және қапталған бұйымдардың сапасын сақтайды.
Белгіленген есепке алу-есептілік құжаттамасын жүргізеді.
КҚ 13.Нормативтік-технологиялық құжаттаманы әзірлеу, цехтарда технологиялық тәртіптің сақталуын және технологиялық жабдықтың дұрыс пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады.
КМ 13. Нормативтік-технологиялық құжаттармен жұмыс.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнім рецептураларын әзірлеуді және бекітуді жүзеге асырады
Тағам дайындау технологиясы
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы жабдықтары.
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы бухгалтерлік есеп негіздері.
Технологиялық тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Тамақтану кәсіпорнының нормативтік құжаттарын қолданады.

2. Соблюдает требования нормативных документов к технологическим процессам и выпускаемой продукции.
3. Использует в профессиональной деятельности документацию системы качества.
4. Определяет качество продукции и заполняет декларации о соответствии.
5. Разрабатывает технико- технологическую карту для полуфабрикатов.
6. Разрабатывает новые рецептуры для полуфабрикатов.
7. Разрабатывает технологические маршрутные и материальные карты, ведомости для технологического процесса
8. Понимает состав продукта, на который разрабатывается технологический процесс или режим производства;
9. Оформляет изменения в технической документации в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства и согласовывает их с подразделениями предприятия.
Результат обучения: 2) Устанавливает технологические процессы и режимы их осуществления на всех этапах производства
Критерии оценки:
1. Понимает физико-химические основы и сущность технологических процессов производства полуфабрикатов.
2. Ориентируется в ассортименте и рецептуре продукции.
3. Владеет требованиями, предъявляемыми к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
4. Владеет нормами выхода полуфабрикатов и готовой продукции.
5. Выполняет технологические расчеты.
6. Ведет учет сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
7. Определяет точки контроля и показатели качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
8. Дозирует компоненты для смешивания в соответствии с рецептурой.
9. Устанавливает режимы проведения технологических операций и процессов по переработке сырья подлежащих технологическому контролю и регулированию.
10. Осуществляет и контролирует приемку сырья.
11. Контролирует качество полуфабрикатов и готовой продукции по органолептическим показателям и при помощи контрольно-измерительных приборов.
12. Выявляет брак, определяет и устраняет причины его возникновения.
13. Соблюдает санитарные нормы и требования к таре, производственному оборудованию и другим объектам.
14. Владеет различными видами заморозки и регенерации.
15. Владеет способами фасовки и упаковки готовой продукции.
16. Ведет установленную учетно-отчетную документацию.
17. Соблюдает единую систему технологической подготовки производства;
18. Соблюдает технические характеристики
проектируемого объекта и требования к нему.
Результат обучения: 3) Осуществляет контроль над соблюдением технологической дисциплины в цехах и правильной эксплуатацией технологического оборудования.
Критерии оценки:
Использует основные требования организации труда при проектировании рабочего места.
Определяет потребность в материальных ресурсах
на основе действующих норм расхода.
Осуществляет расчет потребности в трудовых ресурсах.
Составляет калькуляцию себестоимости продукции.
Понимает порядок формирования прибыли, рассчитывает различные виды прибыли.
Определяет показатели эффективности использования материальных ресурсов, оборотных средств.
Рассчитывает показатели рентабельности (рентабельность продукции, продаж, производства).
Создает микроклимат коллектива.
Использует методы определения производительности труда, рассчитывает показатели движения персонала.
11. Проводит хранометраж рабочего времени.
12. Соблюдает санитарные требование к устройству, оборудованию и содержанию помещении.
13. Осуществляет контроль за соблюдением личной гигиены работников.
ПК 14. Вести учет товарно-материальных ценностей и осуществлять организационные службы маркетинга на предприятиях питания.
ПМ 14. Учет товарно-материальных ценностей и организация службы маркетинга
Результат обучения: 1) Применяет правила документального оформления передвижения материалов.
Основы менеджмента и маркетинга на предприятиях питания.
Основы бухгалтерского учета на предприятиях питания
Экономика предприятий питания
Производственное обучение.
Технологическая практика
Курсовой проект: Организация производства полуфабрикатов на предприятиях питания"
Критерии оценки:

2. Технологиялық процестерге және шығарылатын өнімге нормативтік құжаттардың талаптарын сақтайды.
3. Кәсіптік қызметте сапа жүйесінің құжаттарын пайдаланады.
4. Өнімнің сапасын анықтайды және сәйкестік туралы декларацияны толтырады.
5. Жартылай фабрикаттарға арналған әзірлейді.
6. Жартылай фабрикаттарға арналған жаңа рецептураларды әзірлейді.
7. Технологиялық маршруттық және материалдық карталарды, технологиялық процеске арналған ведомостерді әзірлейді
8. Технологиялық процесс немесе өндіріс режимі әзірленетін өнімнің құрамын түсінеді;
9. Технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін түзетуге байланысты техникалық құжаттамадағы өзгерістерді ресімдейді және оларды кәсіпорын бөлімшелерімен келіседі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістің барлық кезеңдерінде технологиялық процестер мен оларды жүзеге асыру режимдерін белгілейді
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жартылай фабрикаттар өндірісінің технологиялық процестерінің физикалық-химиялық негіздері мен мәнін түсінеді.
2. Өнімнің ассортименті мен рецептурасын жақсы біледі.
3. Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды меңгереді.
4. Жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің шығым нормаларын біледі.
5. Технологиялық есептеулерді орындау.
6. Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің есебін жүргізеді.
7. Бақылау нүктелерін және шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасының көрсеткіштерін анықтайды.
8. Рецептураға сәйкес араластыру үшін компоненттерді мөлшерлейді.
9. Технологиялық бақылауға және реттеуге жататын шикізатты қайта өңдеу жөніндегі технологиялық операциялар мен процестерді жүргізу режимдерін белгілейді.
10. Шикізатты қабылдауды жүзеге асырады және бақылайды.
11. Жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің сапасын органолептикалық көрсеткіштер бойынша және бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен бақылайды.
12. Ақауды анықтайды, оның пайда болу себептерін анықтайды және жояды.
13. Ыдыстарға, өндірістік жабдықтарға және басқа объектілерге қойылатын санитарлық нормалар мен талаптарды сақтайды.
14. Түрлі мұздату және регенирация тәсілдерін біледі.
15. Дайын өнімді қаптау және өлшеп орау тәсілдерін меңгерген.
16. Белгіленген есепке алу-есептілік құжаттамасын жүргізеді.
17. Өндірісті технологиялық даярлаудың бірыңғай жүйесін сақтайды;
18. Жобаланатын объектінің техникалық сипаттамаларын және оған қойылатын талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Цехтарда технологиялық тәртіптің сақталуын және технологиялық жабдықтың дұрыс пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жұмыс орнын жобалау кезінде еңбекті ұйымдастырудың негізгі талаптарын пайдаланады.
Қолданыстағы шығыс нормалары негізінде материалдық ресурстарға қажеттілікті анықтайды.
Еңбек ресурстарына қажеттілікті есептеуді жүзеге асырады.
Өнімнің өзіндік құнының калькуляциясын құрайды.
Пайданы қалыптастыру тәртібін түсінеді, пайданың әр түрлі түрлерін есептейді.
Материалдық ресурстарды, айналым қаражатын пайдалану тиімділігінің көрсеткіштерін анықтайды.
Рентабельділік көрсеткіштерін (өнімнің, сатудың, өндірістің рентабельділігі) есептейді.
Ұжымда жайлы ахуал жасайды.
Еңбек өнімділігін анықтау әдістерін қолданады, персоналдың қозғалыс көрсеткіштерін есептейді.
Жұмыс уақытының хронометражын жүргізеді.
Орынжайдың құрылымына, жабдықтарына және күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық талаптарды сақтайды.
. Жұмыскерлердің жеке гигиенасының сақталуына бақылау жасайды.
КҚ 14. Тауар-материалдық құндылықтардың есебін жүргізу және тамақтандыру кәсіпорындарында маркетингтің ұйымдастыру қызметін жүзеге асыру.
КМ 14. Тауар-материалдық құндылықтарды есепке алу және маркетинг қызметін ұйымдастыру
Оқыту нәтижесі: 1) Материалдардың қозғалысын құжаттамалық ресімдеу қағидаларын қолданады.
Тамақтану кәсіпорындарындағы менеджмент және маркетинг негіздері.
Тамақтану кәсіпорындарындағы бухгалтерлік есеп негіздері
Тамақтану кәсіпорындарының экономикасы
Технологиялық тәжірибе.
Курстық жоба: "Тамақтандыру кәсіпорындарында өндірісті ұйымдастыру"
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Ведет основы учета и отчетности на предприятиях питания
2. Работает с документацией производственных операций
3. Владеет калькуляцией, ценообразованием.
4. Ведет учет сырья и готовых изделий на производстве.
5. Оформляет формы накладных, приходных и расходных складские документы, ведомости на списание материальных ценностей и другую документацию, утвержденную в обращении на данном предприятии.
Результат обучения: 2) Определяет технико-экономические показатели предприятия, для планирования и анализа организации производства и труда, обеспечения эффективного использования материальных, трудовых и финансовых ресурсов и работа с первичной документацией.
1. Ориентируется в последовательности разработки производственной программы, методах определения потребности в оборотных средствах, формах и системах оплаты труда.
2. Определяет потребность в материальных ресурсах
на основе действующих норм расхода.
3. Проводит расчет потребности в производственном оборудовании.
4. Осуществляет расчет потребности в трудовых ресурсах.
5. Понимает порядок формирования прибыли, рассчитывает различные виды прибыли.
Результат обучения: 3) Анализирует внутренние переменные и внешние факторы организации, оказывающие воздействие на эффективность ее деятельности.
1. Понимает особенности управления производством и сбытом продукции на предприятиях отрасли, основы планирования деятельности организации, пути повышения эффективности информационных обменов.
2. Применяет различные подходы к принятию решений.
3. Осуществляет делегирование полномочий и задач.
4. Использует различные модели мотивации и меры контроля в практике управления.
5. Применяет в профессиональной деятельности приемы делового 6. Проводит инвентаризацию товарно-материальных
ценностей;
7. Проводит инвентаризацию и списание товарно-
материальных ценностей;
8. Работает на программах
учета товарно-материальных ценностей и управленческого общения.
Результат обучения: 4) Решает различные практические задачи, связанные повышением эффективности маркетинговой деятельности предприятия.
Ориентируется в основных направлениях товарной, ценовой и сбытовой политики.
Использует внутренние
и внешние источники вторичной информации для маркетинговых исследований.
Применяет различные методы сбора первичной информации при проведении маркетинговых исследований.
4. Анализирует факторы, влияющие на поведение и выбор потребителя.
5. Занимается продвижением продукта с выгодой для организации.
5. Рассчитывает показатели рентабельности.
ПК 15. Контролирует технологический процесс и качество готовой продукции.
ПМ 15.
Контроль технологического процесса и качества готовой продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для контроля качества сырья и подготовки его к производству, составление нормативно-технической документации.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
виды полуфабрикатов;
методы хранения и первичной обработки сырья;
требования к качеству сырья для производства полуфабрикатов;
методы определения качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
виды брака полуфабрикатов и готовой продукции;
меры по предотвращению брака;
санитарные нормы и требования к состоянию помещений и оборудования для производства полуфабрикатов;
физико-химические процессы, происходящие при производстве полуфабрикатов;
методы и технику выполнения химических анализов;
схему микробиологического контроля производства;
виды, назначение, устройство и принципы работы технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
осуществлять механическую обработку сырья и полуфабрикатов;
проводить аналитические исследования при контроле сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
проводить микробиологические исследования и давать оценку полученным результатам;
обслуживать технологическое оборудование; сроки хранение, упаковку полуфабрикатов.
Результат обучения: 1) Контролирует соблюдения рецептур и качества производимой продукции.
Технология приготовления пищи
Оборудование на предприятиях питания
Контроль качества продукции и услуг
Производственное обучение.
Технологическая практика
Критерии оценки:

1. Тамақтандыру кәсіпорындарында есеп жүргізу және есептілік негіздерін жүргізеді
2. Өндірістік операциялар құжаттамаларымен жұмыс істейді
3. Калькуляцияны, баға белгілеуді біледі.
4. Өндірісте шикізат пен дайын бұйымдардың есебін жүргізеді.
5. Жүкқұжаттардың, кіріс және шығыс қойма құжаттарының нысандарын, материалдық құндылықтарды есептен шығару ведомостерін және осы кәсіпорында қолданылатын бекітілген басқа да құжаттаманы ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндіріс пен еңбекті ұйымдастыруды жоспарлау және талдау, материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын тиімді пайдалануды қамтамасыз ету және бастапқы құжаттамамен жұмыс істеу үшін қажетті кәсіпорынның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін айқындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік бағдарламаны әзірлеу дәйектілігіне, айналым құралдарына қажеттілікті анықтау әдістеріне, еңбекке ақы төлеу нысандары мен жүйелеріне бағдарланады.
2. Қолданыстағы шығыс нормалары негізінде материалдық ресурстарға қажеттілікті анықтайды.
3. Өндірістік жабдықтарға қажеттілік есептелерін жүргізеді.
4. Еңбек ресурстарына қажеттілікті есептеуді жүзеге асырады.
5. Пайданы қалыптастыру тәртібін түсінеді, пайданың әр түрлі түрлерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйымның қызметінің тиімділігіне әсер ететін ішкі өзгермелі және сыртқы факторларын талдайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сала кәсіпорындарында өнім өндіру мен өткізуді басқару ерекшеліктерін, ұйым қызметін жоспарлау негіздерін, ақпараттық алмасулардың тиімділігін арттыру жолдарын түсінеді.
2. Шешім қабылдаудың әртүрлі тәсілдерін қолданады.
3. Өкілеттіктер мен міндеттерді табыстауды жүзеге асырады.
4. Басқару тәжірибесінде мотивацияның әртүрлі модельдерін және бақылау шараларын қолданады.
5. Кәсіпкерлік қызметте іскерлік тәсілдерді қолданады.
6. Тауар-материалдық құндылықтарға түгендеу жүргізеді;
7. Тауар-материалдық құндылықтарды түгендеуді және есептен шығаруды жүргізеді;
8. Тауар-материалдық құндылықтарды есепке алу және басқару бағдарламаларында жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорынның маркетингтік қызметінің тиімділігін арттырумен байланысты түрлі практикалық міндеттерді шешеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Тауар, баға және өткізу саясатының негізгі бағыттарына бағдарланады.
2.Маркетингтік зерттеулер үшін қайталама ақпараттың ішкі және сыртқы көздерін пайдаланады.
3.Маркетингтік зерттеулер жүргізу кезінде бастапқы ақпаратты жинаудың түрлі әдістерін қолданады.
4.Тұтынушының мінез-құлқына және таңдауына әсер ететін факторларды талдайды.
5. Өнімді ұйым үшін тиімді жылжытумен айналысады.
6. Рентабельділік көрсеткіштерін есептейді.
КҚ 15. Технологиялық процесті және дайын өнімнің сапасын бақылайды.
КМ 15.
Технологиялық процесті және дайын өнімнің сапасын бақылау
Бұл модуль шикізат сапасын бақылау және оны өндіріске дайындау, нормативтік-техникалық құжаттаманы құрастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі тиіс:
жартылай фабрикаттардың түрлері;
шикізатты сақтау және бастапқы өңдеу әдістері;
жартылай фабрикаттар өндіруге арналған шикізаттың сапасына қойылатын талаптар;
шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын анықтау әдістері;
жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің ақау түрлері;
ақауды болдырмау бойынша шаралар;
жартылай фабрикаттарды өндіруге арналған орынжайлар мен жабдықтардың жай-күйіне қойылатын санитарлық нормалар мен талаптар;
жартылай фабрикаттарды өндіру кезіндегі физикалық-химиялық процестер;
химиялық талдауларды орындау әдістері мен техникасы;
өндірісті микробиологиялық бақылау схемасы;
технологиялық жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының түрлері, арналымы, құрылымы және жұмыс істеу принциптері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
шикізат пен жартылай фабрикаттарды механикалық өңдеуді жүзеге асыру;
шикізатты, жартылай фабрикаттарды және дайын өнімді бақылау кезінде талдамалық зерттеулер жүргізу;
микробиологиялық зерттеулер жүргізу және алынған нәтижелерге баға беру;
технологиялық жабдыққа қызмет көрсету амалдарын; жартылай фабрикаттарды сақтау, қаптау мерзімдерін білуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірілетін өнімнің рецептурасы мен сапасының сақталуын бақылайды.
Тағам дайындау технологиясы.
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы жабдықтары.
Өнім мен қызмет көрсету сапасын бақылау.
Технологиялық тәжірибе.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Дает характеристику полуфабрикатам и объясняет требования, предъявляемые к его качеству с соблюдением рецептур.
2. Контролирует работу оператора по загрузке сырья и соответствие нормам закладки.
3. Описывает правила хранения и подготовки полуфабрикатов к обработке.
4. Демонстрирует знания технологических операций процесса по приготовлению заморозки и регинирации полуфабрикатов.
5. Владеет методами лабораторного контроля качества полуфабрикатов и готовых изделии.
6. Оценивает качество сырья и полуфабрикатов по органолептическим показателям.
7. Измеряет температуру холодильного оборудования.
8. Проводит обработку сырья до заданных параметров и контролирует процесс.
9. Ведет наблюдение за процесс упаковки полуфабрикатов.
10. Выполняет контроль за использованием упаковочных материалов.
Результат обучения: 2) Осуществляет контроль качества сырья, вспомогательных материалов, полуфабрикатов, готовой продукции и отходов производства.
Критерии оценки:
1. Владеет общими методами исследования сырья, полуфабрикатов и готовой продукции: органолептическими, химическими, физическими, физико-химическими.
2. Соблюдает гигиенические требования к качеству
и безопасности сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
3. Осуществляет контроль качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
4. Проводит испытания для определения органолептических, физико-химических показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
5. Обрабатывает результаты анализов и оформляет документы, удостоверяющие качество готовой продукции.
6. Регулирует технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья.
7. Выявляет и устраняет причины брака.
8. Проводит мероприятия по предупреждению брака
и улучшению качества выпускаемой продукции.
9. Использует контрольно-измерительные приборы и проверяет их точность.
10. Применяет нормативно-техническую документацию, регламентирующую выпуск продукции.
11. Соблюдать технику безопасности предприятии питания.
ПК 16..Выполнение основных видов работ по квалификации 122604 3 "Техник-технолог"
ПМ 16. Преддипломная практика
Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и профессиональных компетенций, полученных в процессе обучения;
сбор и подготовку материалов для выполнения дипломного проекта;
получение квалификации "Техник-технолог".
В результате изучения модуля, обучающиеся должны иметь практический опыт профессиональной деятельности по квалификации в условиях производства:
выполнять основные ручные и механизированные, автоматизированные технологические операции производства полуфабрикатов;
обслуживать технологическое оборудование;
пользоваться нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции;
оценивать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
оформлять документы,
удостоверяющие качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
Результат обучения: 1) Дублирует работу техника-технолога на штатном рабочем месте.
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Жартылай фабрикаттарға сипаттама береді және рецептураларды сақтай отырып, оның сапасына қойылатын талаптарды түсіндіреді.
2. Шикізатты жүктеу операторының жұмысын және салу нормаларына сәйкестігін бақылайды.
3. Жартылай фабрикаттарды сақтау және өңдеуге дайындау қағидаларын сипаттайды.
4. Жартылай фабрикаттарды мұздату және регинирациялау бойынша технологиялық операцияларды білу.
5. Жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдардың сапасын зертханалық бақылау әдістерін меңгерген.
6. Органолептикалық көрсеткіштер бойынша шикізат пен жартылай фабрикаттардың сапасын бағалайды.
7. Тоңазытқыш жабдықтың температурасын өлшейді.
8. Шикізатты берілген параметрлерге дейін өңдеуді жүргізеді және процесті бақылайды.
9. Жартылай фабрикаттарды қаптау процесін бақылайды.
10. Қаптама материалдарының пайдаланылуына бақылау жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шикізаттың, қосалқы материалдардың, жартылай фабрикаттардың, дайын өнімнің және өндіріс қалдықтарының сапасын бақылауды жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізатты, жартылай фабрикаттарды және дайын өнімді зерттеудің жалпы әдістері: органолептикалық, химиялық, физикалық, физикалық-химиялық.
2. Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын гигиеналық талаптарды сақтайды.
3. Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асырады.
4. Шикізат, жартылай фабрикаттар және дайын өнім сапасының органолептикалық, физикалық-химиялық көрсеткіштерін анықтау үшін сынақ жүргізеді.
5. Талдау нәтижелерін өңдейді және дайын өнімнің сапасын куәландыратын құжаттарды рәсімдейді.
6. Шикізаттың нақты шарттары мен сапасына байланысты технологиялық үдерісті реттейді.
7. Ақау себептерін анықтайды және жояды.
8. Ақаудың алдын алу және шығарылатын өнімнің сапасын жақсарту бойынша іс-шаралар жүргізеді.
9. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады және олардың дәлдігін тексереді.
10. Өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік-техникалық құжаттаманы қолданады.
11. Тамақтану кәсіпорнының қауіпсіздік техникасын сақтау.
КҚ 16. 122604 3 "Техник-технолог" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 16. Диплом алды практика
Бұл модуль оқу процесінде алынған білімдер мен кәсіптік құзыреттерді жалпылауға және жетілдіруге;
;
дипломдық жобаны орындау үшін материалдарды жинауға және дайындауға;
"Техник-технолог" біліктілігін алуға бағытталған.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндіріс жағдайында біліктілік бойынша кәсіптік қызметтен практикалық тәжірибе жинақтауы тиіс:
жартылай фабрикаттар өндірісінің негізгі қол және механикаландырылған, автоматтандырылған технологиялық операцияларын орындау;
технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету;
өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттарды пайдалану;
шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын бағалау;
шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын куәландыратын құжаттарды ресімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Техник-технологтың жұмысын штаттық жұмыс орнында қайталау.
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет представление об организационно-правовой форме и структуре предприятия, видах выпускаемой продукции, системе контроля качества; технологических процессах и режимах производства, работе основных и вспомогательных цехов и отделов предприятия, функциональных обязанностях работников, занятых в производстве.
2. Соблюдает технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Ведет технологические процессы производства продукции в соответствии с нормативной документацией.
4. Пользуется нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
5. Обеспечивает соблюдение режимов работы технологического оборудования.
6. Предупреждает и устраняет отклонения от норм технологических режимов.
7. Определяет технологические потери и затраты на различных стадиях технологического процесса.
8. Проводит мероприятия по предупреждению брака и улучшению качества выпускаемой продукции.
9. Соблюдает правила эксплуатации технологического оборудования и производственных линий.
10. Предупреждает и устраняет неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
11. Ведет учетно-отчетную документацию.
Результат обучения: 2) Изучает, собирает и анализирует материалы по теме дипломной работы.
Критерии оценки:
1. Собирает сведения, характеризующие работу предприятия.
2. Подбирает и анализирует материал по теме дипломной работы в соответствии с заданием.
3. Проводит продуктовые расчеты.
4. Рассчитывает и подбирает основное и вспомогательное оборудование.
5. Проводит расчеты производительности оборудования.
6. Рассчитывает потребность предприятия во вспомогательных и упаковочных материалах, таре.
7. Анализирует качество технохимического и микробиологического контроля производства.
8. Рассчитывает технико-экономические показатели деятельности предприятия.
Результат обучения: 3) Обобщает материал и оформляет отчет по практике.
Критерии оценки:
1. Составляет производственную характеристику предприятия: название, структура, виды выпускаемой продукции, финансовое состояние и положение на рынке.
2. Дает краткое изложение содержания программы практики и выполнения индивидуального задания.
3. Описывает последовательность прохождения практики, перечень выполненных работ и навыки, приобретенные за время практики.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 55 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22

1. Кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысаны мен құрылымы, шығарылатын өнімнің түрлері, сапаны бақылау жүйесі; өндірістің технологиялық процестері мен режимдері, кәсіпорынның негізгі және қосалқы цехтары мен бөлімдерінің жұмысы, өндірісте жұмыс істейтін жұмыскерлердің функционалдық міндеттері туралы түсінігі болуы.
2. Өндірістік жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік қағидалары мен нормаларын сақтау;
3. Нормативтік құжаттамаға сәйкес өнім өндірісінің технологиялық процестерін жүргізеді.
4. Өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттарды пайдаланады.
5. Технологиялық жабдықтың жұмыс режимдерін сақтауды қамтамасыз етеді.
6. Технологиялық режимдер нормаларынан ауытқуларды алдын алады және жояды.
7. Технологиялық процестің әртүрлі сатыларында технологиялық шығындар мен шығындарды анықтайды.
8. Ақаудың алдын алу және шығарылатын өнімнің сапасын жақсарту бойынша іс-шаралар жүргізеді.
9. Технологиялық жабдықтар мен өндірістік желілерді пайдалану ережелерін сақтайды.
10. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулардың алдын алады және жояды.
11. Есепке алу-есептілік құжаттамасын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жұмыстың тақырыбы бойынша материалдарды зерделейді, жинайды және талдайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның жұмысын сипаттайтын мәліметтерді жинайды.
2. Тапсырмаға сәйкес дипломдық жұмыстың тақырыбы бойынша материалды іріктейді және талдайды.
3. Азық-түлік есебін жүргізеді.
4. Негізгі және қосалқы жабдықтарды есептейді және таңдайды.
5. Жабдықтың өнімділігін есептеуді жүргізеді.
6. Кәсіпорынның қосалқы және буып-түю материалдарына, ыдысқа деген қажеттілігін есептейді.
7. Өндірісті технохимиялық және микробиологиялық бақылаудың сапасын талдайды.
8. Кәсіпорын қызметінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалды қорытады және практика бойынша есеп ресімдейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын жасайды: шығарылатын өнімнің атауы, құрылымы, түрлері, қаржылық жағдайы және нарықтағы жағдайы.
2. Практика бағдарламасының мазмұны мен жеке тапсырманы орындаудың қысқаша баяндалуын береді.
3. Практикадан өту кезектілігін, орындалған жұмыстардың тізбесін және практика кезінде алынған дағдыларды сипаттайды.
Ескертпе:
Қолданылатын аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ- кәсіптік құзырет;
БМ - Базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
55-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына

Приложение 344-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения"
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1405000 – Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения
Квалификация*:
140502 2 – Слесарь аварийно-восстановительных работ в газовом хозяйстве

344-1қосымша
"Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1405000 - Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану
Біліктілігі*:
140502 2 - Газ шаруашылығында апатты қалпына келтіру жұмыстарының слесарі

2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны: составлять на государственном языке служебные документы, в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно- распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся должны: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4 .Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения:

2) Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасын (сөздікпен) меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) қазақ (орыс) және шет тілдерінде кәсіптік диалогта сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жағдайға сәйкес логикалық және дәйекті сөйлейді.
2. Кәсіптік араласу үдерісінде диалог жүргізеді.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жасау және ресімдеу
02 БМ. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жасау
Бұл модуль іскерлік қағаздарды мемлекеттік тілде жасау және ресімдеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздері; қызметтік құжаттарды жасау тәсілдері мен функциялары, жіктелуі, тасушылар, мақсаты, құрамдас бөліктері, қызметтік құжаттарды ресімдеу қағидаттары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдастырушылық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу;
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Құжаттардың түрлері мен жіктелуін сипаттайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын түсінеді.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Ұйымдастырушылық жұмыс-
компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдастырушылық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы білімді меңгерген.
2.Еңбек шартының қажетті талаптары туралы ақпаратты біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, арыз, шағым, сенімхат, қолхат жасайды.
БҚ 3. Физикалық қасиеттерін дамыту және жетілдіру.
БМ 03. Физикалық қасиеттерді дамыту және жетілдіру
Бұл модуль физикалық қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерін жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; салауатты өмір салты негіздері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қозғалыстық икемдер мен дағдыларды үнемі жетілдіру жағдайында нығайту; кәсіптік маңызды дене және психомоторлық қабілеттерін дамыту; өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жағдайын бағалау дағдыларын меңгеру.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене шынықтыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін түсінеді.
2.Бұлшықет жүктемесі кезінде тыныс алу, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету жүйесінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3.Жалпы физикалық дайындық бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4.Күнделікті өмірде салауатты өмір салты мәдениетін сақтайды.
Оқыту нәтижесі:

2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2.Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся должны: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:
1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3. Характеризует сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий, как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.
4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2. Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Характеризует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Знает историю и понимает современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Владеть сведениями об основных отраслях права.
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Характеризует методы административного регулирования.
3. Понимает ответственности за административные и коррупционные правонарушения.
4. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
5. Владеет информацией о видах налогов.

2) Физикалық қасиеттер мен психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорт ойындарының ережелерін сақтайды.
2.Физикалық жүктеме негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгерген.
4.Оқу ойынында зерттелген ойын тәсілдерін және жеке тактикалық міндеттерді қолданады.
5.Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2.Жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді.
4 БҚ. Құқықтық негіздерді түсіну, қоғамдағы өзін және өз орнын түсіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтендіру және бейімдеу үшін әлеуметтік ғылым негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық суретін зерттеу негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыру үшін қажетті білім, білік пен дағдыларды, мәдениеттің мәні мен мақсатын түсінуді, азаматтық құқықтар мен міндеттерді ұстануды, қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістерінің даму үрдістерін түсінуді сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: философияның негізгі ұғымдары мен заңдылықтары; мәдениет, дін және өркениет; мемлекеттік-құқықтық қатынастар мен құбылыстар жүйесі; азаматтар мен басқа да саясат субъектілерінің қоғамдағы өзара қарым-қатынастары жүйесінің қызмет етуі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарға сүйенуді; философияның негізгі мәселесін және диалектика заңдарын түсінуі; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттық танытуды; адамға қастық жасайтын, экстремистік, радикалды және террористік идеологияларды теріске шығаруды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара іс-қимыл барысында қалыптасқан әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бағдарлануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Анағұрлым жалпы философиялық сұрақтарда бағдарлану.
Философия негіздері Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Негізгі философиялық ұғымдарды біледі.
2.Философия тарихындағы таным үрдісінің мәнін және таным процесіне әртүрлі көзқарасты түсінеді.
3."Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт"ұғымдарының мәнін сипаттайды.
4.Философияның негізгі санаттарының мәні мен өзара байланысын анықтайды.
5.Әлемнің ғылыми, философиялық және діни көрінісінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар сияқты философиялық категориялардың адам өміріндегі арақатынасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке тұлғаның өмірді, мәдениетті және қоршаған табиғи ортаны сақтау үшін жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
2. Ғылым, техника және технологиялар жетістіктерін дамыту мен пайдалануға байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың арақатынасы туралы өз пікірін тұжырымдайды.
4. Өмірдің мәні мен ақиқаты санатына әртүрлі көзқарастарды талдайды, осы ұғымдар бойынша өз көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Отандық мәдениет тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылығын біледі.
2. Әлемдік өркениетте Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсінеді.
3. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Төзімділік пен белсенді жеке ұстанымды қалыптастырушы моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі мәдениеттер мен өркениеттердің түрлерін, типтерін және тарихын сипаттайды.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын біледі және қазіргі жағдайын түсінеді.
3. Экстремистік радикалды және террористік идеологияны ажыратады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімді қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқықтың мәні мен негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық пен құқықтық тәртіп қағидаларын сақтайды және түсініктерді біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке басын қалыптастырудағы құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін сипаттайды.
3. Әкімшілік және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершілік қажеттілігін түсінеді.
4. Азаматтық және отбасылық құқықтың негізгі ережелерін меңгерген.
5. Салық түрлері туралы ақпаратты біледі.

6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения:
9)Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 5. Понимать основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы
БМ 05. Применение базовых знаний экономики в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
Результат обучения: 1) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Владеет основами экономики производства и потребления.
3. Характеризует налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике

6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның басталу негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Қызметкер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажырата алады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі саяси ұғымдарды меңгерген: билік, саяси жүйе, саяси режим, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылым нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Негізгі әлеуметтік ұғымдарды меңгерген: әлеуметтік қатынастар, әлеуметтік құбылыстар, әлеуметтік үдерістер, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жекелеген фактілерді салыстырады.
Оқыту нәтижесі:
9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси жағдайды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін түсінеді.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
3. Саяси мәдениеттің қызмет етуінің мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
БҚ 5. Қазіргі экономикалық жүйенің негізгі заңдылықтары мен жұмыс істеу механизмдерін түсіну
БМ 05. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімдерін қолдану
Бұл модуль қазіргі заманғы экономикалық жүйенің қызмет ету заңдылықтары мен механизмдері туралы, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері туралы кешенді түсініктерді қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Экономикалық терминдерді меңгерген, нарықтық экономиканың заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін меңгерген.
3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздерін және оның салдарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Меншік нысандары мен түрлерін, жоспарлардың түрлерін, кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін айқындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Әлемдік экономиканың даму үрдісін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсінеді

3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства .
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "140502 2 Слесарь аварийно-восстановительных работ в газовом хозяйстве"
ПК 1. Выполнять ремонтные работы по восстановлению газового оборудования
ПМ 01. Ремонтные работы по восстановлению газового оборудования
Данный модуль описывает знания и умение производить диагностику действующего оборудования, методику монтажа, приборов для определения загазованности (газоанализаторов), знает схемы приточно-вытяжной вентиляции, умение измерить параметры вентиляции и пользоваться приборами для определения притока и оттока воздуха, обнаружение утечек и методы их устранения, умение пользоваться газоанализаторами и присадками для обнаружения утечек, знание техники безопасности.
Результат обучения: 1) Производить осмотр газопроводов, газового оборудования
Специальная технология слесаря аварийно-восстановительных работ в газовом хозяйстве
Учебная практика
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Проверяет на загазованность колодцы, подвалы, подземные сооружения, контрольные трубки.
2. Применяет правила техники безопасности и средства индивидуальной защиты
2. Осуществляет внешний осмотр газопроводов со всеми установленными на них отключающими устройствами.
3. Производит проверку давления газа перед газоиспользующим оборудованием.
4. Демонстрирует знания о приборах для измерения давления и умеет применять их на практике;
5. Владеет СНиП (разрешенное давление для потребителей, знает типы форсунок (природный газ, сжиженный газ).
Результат обучения: 2) Устранять неполадки в работе газового оборудования.
Критерии оценки:
1. Проверяет плотность всех соединений газопроводов и газового оборудования.
2. Производит ремонт вытяжной вентиляции и проверка тяги, с помощью специального оборудования, в дымоотводящих каналах.
3. Устраняет обнаруженные дефекты или неисправности на газовом оборудовании.
Результат обучения: 3) Выполнить продувку стояков газопроводов и осуществить пуск газа в газовые приборы.
Критерии оценки:
1. Осматривает газопровод от ввода в здание до газовых приборов
2. Владеет нормами давления для опрессовки согласно СНиП или тех. задания. Использует компрессор и другое оборудование для опрессовки.
3. Осуществляет испытание на прочность давлением 0,1 МПа на участке от устройства для отключения на вводе в здание до кранов на подводах к газовым приборам. 4.Проверяет исправность газопровода и наличие тяги в дымовых каналах, поступление воды в газовые водонагреватели, исправность кранов.
ПК 2. Осуществлять слесарные работы по врезке и демонтажу действующих газопроводов
ПМ 02. Слесарные работы по врезке и демонтажу действующих газопроводов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения слесарных работ по врезке и демонтажу действующих газопроводов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: выполнение слесарных операций; резки труб слесарной ножовкой и труборезом; опиливания металлов; контроля качества выполнения работы;
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять монтаж и демонтаж газовых сетей и газопроводов и сооружений на них, осуществлять продувку и ввод в эксплуатацию
Результат обучения: 1) Организовать рабочее место с соблюдением техники безопасности
Сварка и резка металлов и пластмасс
Охрана труда
Кузнечно-сварочная практика
Слесарная практика
Черчение
Критерии оценки:
1. Соблюдает инструктаж по безопасному проведению работ.
2. Знает порядок (очередность проведения работ) определяет места отключения- подключения трассы газопровода (задвижки, газовые краны).
3. Определяет качество сварных соединений, приглашая специалистов аттестованной лаборатории, методом неразрушающего контроля.
4. Выполняет работу согласно наряда-допуска.
5. Применяет средства защиты и соблюдает меры безопасности, предусмотренные нарядом-допуском.
6. Определяет признаки отравления вредными веществами, места расположения средств связи и сигнализации, порядок эвакуации пострадавших из опасной зоны.
7. Умеет оказывать первую помощь пострадавшим, пользоваться средствами индивидуальной защиты, спасательным снаряжением и инструментом.
8. Приводит в порядок место проведения работ, убирает инструменты, приспособления.
Результат обучения: 2) Выполнить врезку в действующие стальные газопроводы низкого давления под газом со снижением давления
Критерии оценки:
1. Применяет правила техники безопасности при проведении сварочных работ под давление, получает наряд-допуск на проведение огневых работ под давлением, подготавливает средства защиты и пожаротушения согласно инструкции.
2. Знает способы врезок в действующий газопровод
3. Снижает давление газа в газопроводе в пределах 40-100 мм вод ст.
4. Очищает трубы от изоляции.
5. Выполняет обрезку заглушки на вновь проложенном трубопроводе.
6. Осуществляет резку, подгонку, установку и приварку штуцера к действующему газопроводу.
7. Выполняет вырезку отверстий и герметизацию существующего газопровода.
8. Подготавливает, устанавливает и выполняет приварку соединительной муфты.
9. Осуществляет вырезку отверстия под козырек на штуцере, вырезку окна в действующем газопроводе.
10. Изготовляет и приваривает козырьки на штуцере и действующем газопроводе.
11. Продувает газом до полного удаления газовоздушной (взрывоопасной) смеси вновь присоединенный участок газопровода
Результат обучения: 3) Выполнить демонтаж газопровода
Критерии оценки:
1. Проверяет соответствие документации фактическому расположению газопровода
2. Подготавливает место производства работ
3. Производит отключение ремонтируемого участка газопровода
4. Вырезает участок газопровода по размеченным линиям последовательно по ходу газа
5. Производит фиксацию новой трубы предварительно зачистив места для сварных швов с действующим газопроводом прихватками
6. Производит сварку мест стального газопровода, закрепленных прихватками
ПК 3. Выполнять аварийно- ремонтные работы на действующих газопроводах
ПМ 03. Аварийно- ремонтные работы на действующих газопроводах
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для изучения теоретических основ и освоения компетенций выполнения слесарных работ по врезке и вырезке на действующих газопроводах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
виды труб и материалов применяемые для строительства газопроводов; устройство газопроводов и их защиту; назначение продувочных газопроводов и газопроводов безопасности (свечи); требования к продувочным газопроводам; окраска надземных и внутренних газопроводов; способы соединения газопроводов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнению слесарных работ при производстве врезок, переключений и ремонтных работ на действующих газопроводах; выполнению сложных слесарных работ при ремонте подземных газопроводов, устранению утечек газа и закупорок; выполнению вспомогательных и слесарных работ при производстве ремонта, врезок газопроводов; машины и механизмы для рытья траншей, укладки труб, тромбовки, для проколов при прокладке через железнодорожные пути и автомагистрали; аппаратура для сварки, стыковки стальных и полиэтиленовых труб; защита, укладка контрольной ленты с надписью "газ", контрольного провода, на какой глубине от поверхности газопровода, устройство дна траншеи; соединения газопроводов, переходы полиэтилен – сталь, электросварные полиэтиленовые фитинги, стальные фитинги
Результат обучения: 1) Осуществить испытание на плотность, продувку и пропаривание газопроводов
Ознакомительная практика
Технологическая практика
Специальная технология слесаря аварийно-восстановительных работ в газовом хозяйстве
Критерии оценки:
1. Производит продувку газопроводов
2. Классифицирует виды манометров
3. Понимает нормы испытательного давления
4. Проводит испытание газопроводов
5. Наблюдает за показаниями манометров
Результат обучения: 2) Обслуживать и производить текущий ремонт газопроводов и запорной арматуры.
Критерии оценки:
1. Проверяет состояние изоляции электронными приборами.
2. Выполняет смазку кранов на газопроводе
3. Устанавливает конденсатосборники на трассах газопроводов высокого и среднего давления.
4. Устраняет выявленные неисправности на стояках конденсатосборников.
5. Устраняет дефектов, выявленных при техническом обслуживании газовой задвижки
6. Заменяет износившихся и поврежденных крепежных болтов газовой задвижки
7. Ремонт приводного устройства задвижек
8. Окраска газовой задвижки
Результат обучения: 3) Выполнить слесарные работ при ремонте газопроводов, устранении утечек газа и закупорок.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности и регламент проведения работ.
2. Уясняет характер аварии
3. Проверяет исправность газоанализатора, средств защиты и др
4. Проверяет с помощью газоанализатора наличие газа
5. Подготавливает инструмент, инвентарь и механизмы к работе
6. Выполняет работы под руководством мастера и докладывает об их выполнении
7. Осуществляет монтаж и демонтаж линзовых компенсаторов, конденсатосборников, гидрозатворов и задвижек
8. Производит шурфование по трассе газопровода с изолировкой вскрытого участка.
9. Устанавливает уплотнительные, усилительные, накладные муфты и бандажи на газопроводах.
10. Выполняет слесарные работы при производстве врезок, переключений и ремонтных работ на действующих газопроводах
ПК 4. Выполнять аварийно-восстановительные работы в газовом хозяйстве
ПМ 04. Аварийно-восстановительные работы в газовом хозяйстве
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения аварийно-восстановительных работ в газовом хозяйстве.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: устранение утечек газа на газопроводах различных классификаций и назначений, а так же на сооружениях газопроводов, оборудовании и приборах работающих на газообразном топливе; оперативно действовать в аварийных ситуациях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: приемам проверки работы и выявлению неисправностей газового оборудования и приборов по объективным диагностическим признакам
Результат обучения: 1) Выполнить аварийно-восстановительные работы в газовом хозяйстве.
Сантехническая практика
Практика для получения рабочей профессии
Критерии оценки:
1. Применяет правила ведения аварийно-ремонтных работ на рабочем месте.
2. Применяет правила пуска газа в сеть, согласно методике пуска газа в магистраль для исключения гидроудара, монтажа и подключения к сети газового оборудования.
3. Выполняет аварийно-ремонтные работы на действующих газопроводах низкого и среднего давлений.
4. Удаляет газоконденсата из конденсатосборников.
5. Производит испытание газопроводов на герметичность.
6. Демонстрирует приборы (манометры их применение) и оборудование (компрессоры) водомыльную эмульсию для определения места утечки или газоанализатор при применении спец. присадок газолин и т.п.
7. Производит восстановительные работы газового оборудования
8. Определяет износ газового оборудования.

3. Жалпы ішкі өнімді және жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысы мен ықтимал тәуекелін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерлікті дамытудың мақсаттарын, факторлары мен шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің қазіргі ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің табысын анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерген.
БҚ 6. Қазақстанның әлемдік қауымдастықтағы тарихын, рөлін және орнын түсіну
БМ 06. Әлемдік қауымдастықтағы Қазақстанның тарихын, рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сана-сезімді дамытуға, ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шектері мен мәні.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хронологияны біледі және ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың мәнін түсінеді. 2. Қазақ халқының жалпы түркілік қауымдастықтағы, көшпенді өркениет жүйесіндегі, Еуразиялық әлем халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығын дамытудағы рөлі мен орнын ашады.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен мақсатын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
Кәсіптік модульдер
"140502 2 Газ шаруашылығында апатты қалпына келтіру жұмыстарының слесарі" біліктілігі
1 КҚ. Газ жабдығын қалпына келтіру бойынша жөндеу жұмыстарын орындау
01 КМ. Газ жабдығын қалпына келтіру бойынша жөндеу жұмыстары
Бұл модуль қолданыстағы жабдықты диагностикалау білімдері мен икемдерін, газдану (газ талдағыштар) деңгейін анықтауға арналған аспаптар, монтаждау әдістемесін, ағындық-тартқыш желдету схемаларын, ауаның ағыны мен кетісін анықтауға арналған аспаптармен жұмыс істей білу және желдету параметрлерін өлшеу икемдерін, кемуді анықтау және оларды жою тәсілдерін, кемуді анықтауға арналған газ талдағыштар мен қоспаларды қолдану икемдерін, қауіпсіздік техникасын білеуді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Газ құбырларын, газ жабдықтарын тексеруді жүргізу
Газ шаруашылығындағы апатты қалпына келтіру жұмыстары слесарының арнайы технологиясы
Оқу практикасы
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құдықтардың, жертөлелердің, жерасты құрылыстарының, бақылау түтіктерінің газдануын тексереді.
2. Қауіпсіздік техникасы қағидаларын және жеке қорғану құралдарын қолданады
2.Газ құбырларын оларға орнатылған барлық ажыратқыш құрылғылармен сыртқы тексеруді жүзеге асырады.
3.Газ пайдалану жабдығы алдындағы газ қысымын тексеруді жүргізеді.
4.Қысымды өлшеу үшін аспаптар туралы білімдерін көрсетеді және оларды практикада қолдана алады;
5.Тұтынушылар үшін рұқсат етілген қысым, форсункалардың түрлерін біледі (табиғи газ, сұйытылған газ).
Оқыту нәтижесі: 2) Газ жабдығының жұмысындағы ақауларды жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Газ құбырлары мен газ жабдығының барлық қосылыстарының тығыздығын тексереді.
2.Сору желдеткішін жөндеуді және арнайы жабдықтың көмегімен, түтін шығаратын каналдарда тартқышты тексеруді жүргізеді.
3.Газ жабдықтарында табылған ақауларды немесе ақаулықтарды жояды.
Оқыту нәтижесі: 3) Газ құбырларының тікқұбырларды үрлеуді орындау және газ аспаптарына газ жіберуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Ғимаратқа енгізуден бастап газ аспаптарын 2-ге дейін газ құбырын қарайды. СНжЕ немесе техникалық тапсырмаға сәйкес баспақтау үшін қысымның нормаларын меңгерген. Баспақтау үшін компрессор және басқа да жабдықты қолданады.
3.Ғимаратқа кіргенде газ аспаптарына су астындағы крандарға дейін ажырату үшін құрылғыдан учаскеде 0,1 МПа қысыммен беріктікке сынауды жүзеге асырады.
4.Газ құбырының жарамдылығын және түтін арналарында тартқыштың болуын, газ су жылытқыштарға судың түсуін, крандардың жарамдылығын тексереді.
2 КМ. Қолданыстағы газ құбырларын кесу және бөлшектеу бойынша слесарлық жұмыстарды жүзеге асыру
02 КМ Қолданыстағы газ құбырларын кесу және бөлшектеу бойынша слесарлық жұмыстар
Бұл модуль қолданыстағы газ құбырларының ою және бөлшектеу бойынша слесарлік жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: слесарлық операцияларды орындау; құбырларды слесарлық арамен және құбыр кесумен кесу;металдарды егеу; жұмыстың орындалу сапасын бақылау;
Модульді оқу кезінде білім алушылар газ желілері мен газ құбырларын және олардағы құрылыстарды монтаждау және бөлшектеуді, үрлеуді және пайдалануға енгізуді жүзеге асыруды үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнын қауіпсіздік техникасын сақтай отырып ұйымдастыру
Металдар мен пластмассаларды дәнекерлеу және кесу
Еңбекті қорғау
Ұсталық-дәнекерлеу практикасы
Слесарлық практика
Сызу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу бойынша нұсқаманы сақтайды.
2. Тәртібін біледі (жұмыстарды жүргізудің реті) газ құбырының трассасын қосу-ажырату жерлерін анықтайды (ысырмалар, газ крандары).
3.Аттестатталған зертхананың мамандарын шақыра отырып, бұзбайтын бақылау әдісімен дәнекерленген қосылыстардың сапасын анықтайды.
4.Жұмысты наряд-рұқсатқа сәйкес орындайды.
5.Қорғау құралдарын қолданады және наряд-рұқсатта көзделген қауіпсіздік шараларын сақтайды.
6.Зиянды заттармен улану белгілерін, байланыс және сигнал беру құралдарының орналасқан жерін, зардап шеккендерді қауіпті аймақтан эвакуациялау тәртібін анықтайды.
7.Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсете алады, жеке қорғану құралдарын, құтқару жабдықтары мен құралдарын пайдалана алады;
8.Жұмыстарды жүргізу орнын ретке келтіреді, құрал-саймандарды, құралдарды жинайды.
Оқыту нәтижесі: 2) қысымның төмендеуімен газ астындағы төмен қысымды қолданыстағы болат газ құбырларына кесуді орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Қысыммен дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын қолданады, қысыммен от жұмыстарын жүргізуге наряд-рұқсат алады, нұсқаулыққа сәйкес қорғау және өрт сөндіру құралдарын дайындайды.
2.Қолданыстағы газ құбырына ойым жасау тәсілдерін біледі.
3.Газ құбырында 40-100 мм су ст.шегінде газ қысымын төмендетеді.
4.Құбырларды оқшаулаудан тазартады.
5. Жаңадан салынған құбыржолда бітеуішті кесуді орындайды.
6.Келтеқосқышты қолданыстағы газ құбырына кесуді, қиыстыруды, орнатуды және дәнекерлеуді жүзеге асырады.
7. Саңылауларды кесуді және қолданыстағы газ құбырын герметизациялауды орындайды.
8.Жалғастырғыштың дәнекерленуін дайындайды, белгілейді және орындайды.
9.Келтеқосқышта күнқағар астындағы тесікті кесуді, жұмыс істеп тұрған газ құбырында терезені кесуді жүзеге асырады.
10.Келтеқосқышта және жұмыс істеп тұрған газ құбырында күнқағарларды дайындайды және дәнекерлейді.
11.Газ-ауа (өндіріліп алынатын қауіпті) қоспасы толық жойылғанға дейін газ құбырының жаңадан қосылған учаскесін газбен үрлейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Газ құбырын бөлшектейді
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Құжаттаманың газ құбырының нақты орналасуына сәйкестігін тексереді
2.Жұмыс жүргізу орнын дайындайды
3.Газ құбырының жөнделетін учаскесін ажыратуды жүргізеді
4.Газ құбырының учаскесін газ жүретін жол бойынша тізбектелген желілер бойынша кеседі
5.Жұмыс істеп тұрған газ құбырымен дәнекерленген жіктерге арналған жерлерді алдын ала тазартып, жаңа құбырды бекітеді
6.Тұтқыштармен бекітілген болат газ құбырының орындарын дәнекерлейді
3 КҚ. Қолданыстағы газ құбырларында авариялық-жөндеу жұмыстарын орындайды
КМ 03. Қолданыстағы газ құбырларындағы апаттық-жөндеу жұмыстары
Бұл модуль жұмыс істеп тұрған газ құбырларында кесу және кесу бойынша слесарлық жұмыстарды орындау құзыреттілігін меңгеру және теориялық негіздерді зерделеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді:
газ құбырларын салу үшін қолданылатын құбырлар мен материалдардың түрлері; газ құбырларының құрылысы және оларды қорғау; үрлеу газ құбырлары мен қауіпсіздік газ құбырларының (білте) мақсаты; үрлеу газ құбырларына қойылатын талаптар; жерүсті және ішкі газ құбырларын бояу; газ құбырларын қосу тәсілдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: қолданыстағы газ құбырларында ойым жасау, ауыстырып қосу мен жөндеу жұмыстары кезінде слесарлік жұмыстарды орындау; газ құбырларын жөндеу, кесу кезінде қосалқы және слесарлық жұмыстарды орындау; траншеяларды қазуға, құбырларды төсеуге, нығыздауға, темір жолдар мен автомагистральдар арқылы төсеу кезінде тесуге арналған машиналар мен механизмдер; болат және полиэтилен құбырларды дәнекерлеуге, түйістіруге арналған аппаратура; "газ" деген жазуы бар бақылау лентасын, бақылау өткізгішін, жер бетінен қандай тереңдікте газ құбыры, траншея түбінің құрылғысы;газ құбырларының қосылыстары, полиэтилен – болат өтпелері, электр дәнекерленген полиэтилен фитингтер, болат фитингтер
Оқыту нәтижесі: 1) Газ құбырларының тығыздығына, үрленуіне және булануына сынауды жүзеге асыру
Таныстыру практикасы
Технологиялық практика
Газ шаруашылығындағы апатты қалпына келтіру жұмыстары слесарының арнайы технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Газ құбырын үрлейді
2.Манометрлердің түрлерін біледі
3.Сынақ қысымының нормаларын біледі.
4.Газ құбырларын сынайды.
5.Манометрлердің көрсеткіштерін қадағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Газ құбырлары мен бекіту арматурасына қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Оқшаулаудың жай-күйін электрондық аспаптармен тексереді.
2.Газ құбырында крандарды майлауды орындайды
3.Жоғары және орташа қысымды газ құбырларының трассаларында конденсат жинағыштарды орнатады.
4.Конденсат жинағыштардың тұрақтарындағы анықталған ақаулықтарды жояды.
5. Газ ысырмаларына техникалық қызмет көрсету кезінде анықталған ақауларды жою
6. Тозған және бұзылған газ ысырмаларының бекіту бұрандамаларын ауыстыру
7. Ысырманың жетекті құрылғысын жөндеу
8. Газ ысырмасын бояу (қажет болған жағдайда)
Оқыту нәтижесі: 3) газ құбырларын жөндеу, газдың шығуы және бітеулерді жою кезінде слесарлық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы ережелерін және жұмыс жүргізу регламентін сақтайды.
2. Аварияның сипатын анықтайды.
3. Газталдағыштың, қорғау құралдарының және т. б. жарамдылығын тексереді
4. Газталдағыштың көмегімен газдың болуын тексереді
5. Қажетті құралдарды, мүкәммал мен механизмдерді жұмысқа дайындайды
6. Шебердің жетекшілігімен жұмыстарды орындайды және олардың орындалуы туралы баяндайды
7.Линзалы компенсаторларды, конденсат жинағыштарды, гидро қақпақтар мен ысырмаларды монтаждау және бөлшектеуді жүзеге асырады
8.Ашылған учаскені оқшаулап, газ құбырының трассасы бойынша тік қазады.
9.Газ құбырларында тығыздағыш, күшейткіш, жапсырма жалғастықтар мен бандаждарды орнатады.
5. Жұмыс істеп тұрған газ құбырларында кесу, ауыстырып қосу және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде слесарлық жұмыстарды орындайды
ПК 4. Газ шаруашылығында авариялық-қалпына келтіру жұмыстарын орындау
04 КМ. Газ шаруашылығындағы апаттық-қалпына келтіру жұмыстары
Бұл модуль газ шаруашылығындағы авариялық-қалпына келтіру жұмыстарын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: әртүрлі жіктелімдер мен мақсаттағы газ құбырларында, сондай-ақ газ құбырлары құрылыстарында, газ тәрізді отынмен жұмыс істейтін жабдықтар мен аспаптарда газдың кемуін жою; авариялық жағдайларда жедел әрекет ету.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: объективтік диагностикалық белгілері бойынша газ жабдығы мен аспаптарының жұмысын тексеру және ақауларын анықтау тәсілдері
Оқыту нәтижесі: 1) Газ шаруашылығында апатты-қалпына келтіру жұмыстарын орындау.
Сантехникалық практика
Жұмыс мамандығын алу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Жұмыс орнында апатты-жөндеу жұмыстарын жүргізу қағидаларын қолданады.
2.Су соққысын болдырмау, газ жабдығын монтаждау және желіге қосу үшін газды магистральға жіберу әдістемесіне сәйкес газды желіге қосу қағидасын қолданады.
3.Төмен және орташа қысымдағы қолданыстағы газ құбырларында апатты-жөндеу жұмыстарын орындайды.
4.Конденсат жинағыштардан газ конденсатын жояды.
5. Газ құбырларының саңылаусыздығын тексереді.
6.Аспаптар (манометрлер оларды қолдану) мен жабдықтарды (компрессорларды) арнайы пайдалану кезінде ағып кету орнын анықтау үшін су-шаң эмульсиясын немесе газталдағышты көрсетеді. газолин және т. б. қоспалар.
7.Газ жабдығын қалпына келтіру жұмыстарын жүргізеді.
8.Газ жабдығының тозуын анықтайды.

5. Применяет систему менеджмента качества в соответствии с требованиями Государственного стандарта СТ КZ PK ISO9001
6. Определяет и устраняет дефекты сварных соединений металлических и полиэтиленовых труб .
7. Выполняет работы по контролю качества установки газового оборудования котлов;
8. Оформляет и производит оценку результатов контроля на соответствие нормативным требованиям
Результат обучения: 4) Выполнить пусконаладочные работы систем газоснабжения
Критерии оценки:
1. Организовывает испытание и наладку систем газораспределения, газопотребления и газоиспользующего оборудования.
2. Руководит расчетами допускаемого и фактического давления при испытании подземного газопровода;
3. Организовывает наладку регулятора, предохранительно-запорного клапана, предохранительно-сбросного клапана.
4. Владеет выбором последовательности испытаний установок сжиженного газа.
5. Выполняет правила и нормы по охране труда, производственной санитарии, технике безопасности и противопожарной безопасности.
6. Применяет знания по оценке воздействия вредных факторов на окружающую среду.
7. Составляет техническую документацию при испытании и пусконаладочных работах на объектах газоснабжения.
ПК 10. Выполнять и контролировать работы по эксплуатации систем газоснабжения
ПМ 10. Эксплуатация систем газоснабжения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения и контролирование работ по эксплуатации систем газоснабжения
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
знания по эксплуатации газового хозяйства городов и населенных пунктов, подземных и надземных газопровод.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять параметры газов, рассчитывать физические и тепловые характеристики газа в соответствии сего составам; выбирать методы озонизации газов; определять низшую теплоту сгорания газа; организовывать технологический процесс и процесс по технике безопасности работ при эксплуатации систем газоснабжения; контролировать и вводить в эксплуатацию объекты газоснабжения.
Результат обучения: 1) Оформить исполнительно-техническую документацию.
Природные и искусственные газы
Основы гидравлики и аэродинамики
Автоматика и телемеханика систем газоснабжения
Газифицированные котельные агрегаты
Газовые сети и установки
Эксплуатация оборудования и систем газоснабжения
Критерии оценки:
1. Подготовка пакет документации для приемосдаточной комиссии.
2. Применяет нормативные требования по безопасности и охране труда и защите окружающей среды при эксплуатации систем газораспределения и газопотребления.
3. Оформляет приемосдаточную документацию.
Результат обучения: 2) Вводить в эксплуатацию объекты газового хозяйства.
Критерии оценки:
1. Организовывает эксплуатацию газового хозяйства.
2. Умеет вводить в эксплуатацию объекты газового хозяйства.
3. Выполняет прием в эксплуатацию систем газоснабжения.
Результат обучения: 3) Организовывать работы слесарной бригады.
Критерии оценки:
1. Ведет табель учета рабочего времени.
2. Составляет графики. сменности
3. Поддержание в актуальном состоянии технологической документации
4. Умеет провести инструктаж на рабочих местах (вводного, эксплуатации оборудования, по пожарной безопасности.
5. Организовывает и проводит восстановительные работы, устраняет аварийные ситуации.
ПМ 11. Преддипломная практика
Преддипломная практика направлена на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения; ознакомление непосредственно на предприятиях с современными методами ремонта, новым оборудованием, организацией труда, экономикой производства, путями решения экологических проблем; сбор и подготовку технических материалов для выполнения дипломного проекта для подготовки выпускника к самостоятельной работе в качестве техника по эксплуатации оборудования газовых объектов. Техник по эксплуатации оборудования газовых объектов должен обладать умениями и навыками использования нормативной и справочной литературы, составления документации на объектах.
Результат обучения: 1) Изучать и анализировать работу предприятия.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Описывает систему работы предприятий по монтажу и эксплуатации оборудования и систем газоснабжения и правила внутреннего трудового распорядка
2. Описывает обязанности планово-экономического отдела.
3. Описывает обязанности отдела труда и заработной платы.
4. Описывает обязанности отдела главного механика.
Результат обучения: 2) Исполнить обязанности дублера-мастера в подразделениях предприятия газового хозяйства
Критерии оценки:
1. Проводит инструктаж по технике безопасности на рабочем месте
2. Оформляет наряд на газоопасные работы
3. Подготавливает и организует рабочее место.
4. Проводит контрольную опрессовку и продувку газа.
5. Составляет и использует нормативно-техническую документацию, применяет инструкции по охране труда, противопожарной безопасности на производстве.
6. Участвует в приемке и оценке качество работ.
7. Выполняет обязанности дублера-мастера по эксплуатации оборудования газовых объектов
8. Устанавливает и устраняет неисправности в работе оборудования.

5. СТ КZ PK ISO9001 мемлекеттік стандартының талаптарына сәйкес СМЖ сапа менеджменті жүйесін қолданады;
6.Металл және полиэтилен құбырларының дәнекерленген қосылыстарының ақауларын анықтайды және жояды .
7.Қазандықтардың газ жабдығын орнату сапасын бақылау бойынша жұмыстарды орындайды;
8.Нормативтік талаптарға сәйкестігін бақылау нәтижелерін рәсімдейді және бағалауды жүргізеді
Оқыту нәтижесі: 4) Газбен жабдықтау жүйелерінің іске қосу-баптау жұмыстарын орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Газ тарату, газ тұтыну жүйелерін және газ пайдалану жабдықтарын сынау мен реттеуді ұйымдастырады.
2.Жерасты газ құбырын сынау кезінде рұқсат етілген және нақты қысымның есептеулерін басқарады;
3. Реттеуішті, сақтандырғыш-бекіту клапанын, сақтандырғыш-шығару клапанын баптауды ұйымдастырады.
4.Сұйытылған газ қондырғыларын сынау кезектілігін таңдауға ие.
5.Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын орындайды.
6.Қоршаған ортаға зиянды факторлардың әсерін бағалау (ҚОӘБ) бойынша білімді қолданады
7.Газбен жабдықтау объектілерінде сынау және іске қосу-баптау жұмыстары кезінде техникалық құжаттаманы жасайды.
КҚ 10. Газбен жабдықтау жүйелерін пайдалану жөніндегі жұмыстарды орындау және бақылау
КМ 10. Газбен қамтамасыз ету жүйелерін пайдалану
Бұл модуль газбен жабдықтау жүйелерін пайдалану бойынша жұмыстарды орындау және бақылау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді:
қалалар мен елді мекендердің газ шаруашылығын, жер асты және жер үсті газ құбырларын, ЭХЗ құрылғыларын пайдалану бойынша білім
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: газ параметрлерін анықтау, осы құрамдарға сәйкес газдың физикалық және жылу сипаттамаларын есептеу; газдарды иістендіру әдістерін таңдау;газдың төмен жану жылуын анықтау; газбен жабдықтау жүйелерін пайдалану кезінде технологиялық үдерісті және техника қауіпсіздігі бойынша үдерісті ұйымдастыру;газбен жабдықтау объектілерін бақылау және пайдалануға енгізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Атқарушылық-техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
Табиғи және жасанды газдар
Гидравлика және аэродинамика негіздері
Газбен жабдықтау жүйелерінің автоматикасы және телемеханикасы
Газдандырылған қазандық агрегаттары
Газ желілері мен қондырғылары
Газбен жабдықтау жабдықтары мен жүйелерін пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Қабылдау-тапсыру комиссиясына арналған құжаттама пакетін дайындау.
2.Газ бөлу және газ тұтыну жүйелерін пайдалану кезінде еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік талаптарды қолданады.
3.Қабылдау-тапсыру құжаттамасын рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Газ шаруашылығы объектілерін пайдалануға беру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Газ шаруашылығын пайдалануды ұйымдастырады.
2.Газ шаруашылығы объектілерін пайдалануға бере алады.
3.Газбен жабдықтау жүйелерін пайдалануға қабылдауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Слесарлық бригаданың жұмысын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Жұмыс уақытын есепке алу табелін жүргізеді.
2. Ауысым кестелерін жасайды.
3.Технологиялық құжаттаманы өзекті жағдайда ұстау
4.Жұмыс орындарында (енгізу, жабдықтарды пайдалану, өрт қауіпсіздігі және т.б. бойынша) нұсқама жүргізе алады.
5.Қалпына келтіру жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу, авариялық жағдайларды жою.
КМ 11. Диплом алды практика
Дипломалды практика оқыту барысында алған білімдері мен практикалық дағдыларын жалпылауға және жетілдіруге бағытталған; кәсіпорындарда қазіргі заманғы жөндеу әдістерімен, жаңа жабдықтармен, еңбекті ұйымдастырумен, өндіріс экономикасымен, экологиялық мәселелерді шешу жолдарымен таныстыру; бітірушіні газ объектілерін пайдалану техникасы ретінде өз бетінше жұмысқа дайындау үшін дипломдық жобаны орындау үшін техникалық материалдарды жинау және дайындау. Газ объектілерінің жабдықтарын пайдалану жөніндегі техник нормативтік және анықтамалық әдебиеттерді пайдалану, объектілерде қажетті құжаттарды жасау икемдері мен дағдыларына ие болуы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорын жұмысын зерттеу және талдау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Газбен жабдықтау жабдықтары мен жүйелерін монтаждау және пайдалану жөніндегі кәсіпорындардың жұмыс жүйесін және ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сипаттайды
Жоспарлы-экономикалық бөлімнің міндеттерін сипаттайды.
3. Еңбек және жалақы бөлімінің міндеттерін сипаттайды.
4. Бас механик бөлімінің міндеттерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Газ шаруашылығы кәсіпорнының бөлімшелерінде дублер-шебердің міндеттерін орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама өткізеді
2. Газ қауіпті жұмыстарға наряд ресімдейді
3. Жұмыс орнын дайындайды және ұйымдастырады.
4. Газдың бақылау баспақтауы мен үрлеуін жүргізеді.
5. Нормативтік-техникалық құжаттаманы жасайды және пайдаланады, еңбекті қорғау, өндірістегі өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтарды қолданады.
6. Жұмыстың сапасын қабылдауға және бағалауға қатысады.
7.Газ объектілері жабдықтарын пайдалану жөніндегі дублер-шебердің міндеттерін орындайды
8. Жабдықтың жұмысындағы ақауларды табады және жояды.

9. Читает чертежи механизмов и машин.
10. Составляет наряд-допуск на ремонт газового оборудования.
Результат обучения: 3) Выполнить сбор материалов к дипломной работе
Критерии оценки:
1. Проводит работы по сбору материала по результатам практики;
2. Систематизирует и закрепляет теоретические и практические знания, готовит материал для отчета;
3. Обобщает материалы и проводит их оформление.
4. Понимает принципы организации производства "Индустрия 4.0";
5. Понимает основы коммерциализации технологий газоснабжения
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 58 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 365-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство (по видам)"
Код и профиль образования:
Специальность:
1400000 - Строительство и коммунальное хозяйство
1414000 -Мебельное производство (по видам)
Квалификация*:

9. Механизмдер мен машиналардың сызбаларын оқиды.
10. Газ жабдығын жөндеуге наряд-рұқсатнама жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Дипломдық жұмысқа материалдарды жинау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Практика нәтижелері бойынша материалдарды жинау жұмыстарын жүргізеді;
2.Теориялық және практикалық білімді жүйелейді және бекітеді, есеп үшін материал дайындайды;
3.Материалдарды жинақтайды және оларды ресімдейді.
4. "Индустрия 4.0" өндірісті ұйымдастыру қағидаттарын түсінеді;
5.Газбен жабдықтау технологияларын коммерцияландыру негіздерін түсінеді
Ескертпе:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ – Базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
58-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
365-1-қосымша
"Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
Мамандығы:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
1414000 - Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі*:

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "150303 2 – Овощевод"
ПК 1. Анализировать агрометеорологические и почвенно-климатические условия
ПМ 01. Проводить агрометеорологический анализ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для анализа агрометеорологических и почвенно-климатических условий
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
атмосфера и ее свойства; растение и солнечная радиация; температура воздуха и почвы; вода в атмосфере и в почве; ветер; погода и ее прогнозирование; опасные для сельского хозяйства метеорологические явления и методы борьбы с ними; агрометеорологический прогнозы; методы агрометеорологического прогноза; общие сведения об орошении; процесс превращения поливной воды в атмосферную и почвенную влагу; искусственное увеличение почвенной влаги; влияние влаги на окружающую среду и на урожайность сельскохозяйственных культур; режим полива и его элементы; нормы полива и сроки полива; методы полива и его виды; общие сведения о капельном орошении; общие сведения об инъекционном поливе; расположение основных элементов и оборудовании при инъекционном поливе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определят основные свойства атмосферы и опасные метеорологические явления; выполнят расчет температуры воздуха и почвы; использовать методы и особенности капельного орошения; подготавливать рабочий инвентарь и вспомогательные приспособления
Результат обучения: 1) Владеть знаниями земной атмосферы и ее свойства.
Агрометеорология
Сельскохозяйственная мелиорация
Критерии оценки:
Определяет основные свойства атмосферы и опасные метеорологические явления.
Владеет методами борьбы с метеорологическими явлениями в сельском хозяйстве.
Выполняет защиту сельскохозяйственных культур от опасных метеорологических явлений.
Определяет программирование урожайности.
Результат обучения: 2) Владеть методами агрометеорологических наблюдений и прогнозов.
Критерии оценки:
1. Обеспечивает сельское хозяйство агрометеорологическим прогнозом.
2. Выполняет расчет температуры воздуха и почвы.

1. Хронологияны біледі және ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркілік қауымдастықтағы, көшпенді өркениет жүйесіндегі, Еуразиялық әлем халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығын дамытудағы рөлі мен орнын ашады.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен мақсатын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
Кәсіптік модульдер
Біліктілігі "150303 2-Көкөніс өсіруші"
КҚ 1.
Агрометеорологиялық және топырақтық-климаттық жағдайларды талдау
КМ 01. Агрометеорологиялық талдау жүргізу
Бұл модуль агрометеорологиялық және топырақ-климаттық жағдайларды талдау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
атмосфера және оның қасиеттері; өсімдік және күн радиациясы; ауа мен топырақтың температурасы; атмосферадағы және топырақтағы су; жел; ауа райы және оны болжау; ауыл шаруашылығы үшін қауіпті метеорологиялық құбылыстар және олармен күресу әдістері; агрометеорологиялық болжамдар; агрометеорологиялық болжам әдістері; суару туралы жалпы мәліметтер; суармалы судың атмосфералық және топырақ ылғалына айналу процесі; топырақ ылғалының жасанды түрде ұлғаюы; ылғалдың қоршаған ортаға және ауыл шаруашылығы дақылдарының залалдылығына әсері; суару режимі және оның элементтері; суару нормалары және суару мерзімдері; суару әдістері және оның түрлері; тамшылатып суару туралы жалпы мәліметтер; инъекциялық суару туралы жалпы мәліметтер; инъекциялық суару кезінде негізгі элементтер мен жабдықтардың орналасуы.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: атмосфераның негізгі қасиеттерін және қауіпті метеорологиялық құбылыстарды анықтайды; ауа мен топырақтың температурасын есептеуді орындайды; тамшылатып суару әдістері мен ерекшеліктерін пайдалану; жұмыс жабдықтары мен қосалқы құралдарды дайындау
Оқыту нәтижесі: 1) Жер атмосферасын және оның қасиеттерін білу.
Агрометеорология
Ауыл шаруашылық мелиорациясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
Атмосфераның негізгі қасиеттерін және қауіпті метеорологиялық құбылыстарды анықтайды.
Ауыл шаруашылығындағы метеорологиялық құбылыстарға қарсы күрес әдістерін меңгерген.
Ауыл шаруашылығы дақылдарын қауіпті метеорологиялық құбылыстардан қорғауды орындайды.
Өнімділікті бағдарламалауды анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Агрометеорологиялық бақылау және болжау әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ауыл шаруашылығын агрометеорологиялық болжаммен қамтамасыз етеді.
2. Ауа мен топырақтың температурасын есептеуді орындайды.

3. Владеет методами агрометеорологического прогноза.
Результат обучения: 3) Владеть основами мелиорации.
Критерии оценки:
1. Владеет видами орошения. 2. Использует методы и особенности капельного орошения.
3. Владеет общими сведениями об орошении.
4. Понимает процесс превращения поливной воды в атмосферную и почвенную влагу.
5. Понимает как искусственно увеличить почвенную влагу и влияние влаги на окружающую среду и на урожайность сельскохозяйственных культур.
Результат обучения: 4) Понимать принципы работы осушительных и оросительных систем.
Критерии оценки:
1. Подготавливает рабочий инвентарь и вспомогательные приспособления.
2 . Знает режим полива и его элементы.
3. Знает нормы полива и сроки полива; методы полива и его виды; общие сведения о капельном орошении; общие сведения об инъекционном поливе; расположение основных элементов и оборудовании при инъекционном поливе.
4. Умеет пользоваться инвентарем и вспомогательным приспособлением.
ПК 2. Подготовить почву к посеву и посадке
ПМ 02. Подготовка почвы к посеву и посадке
При изучении модуля обучаемые осваивают: роль растений в познании сущности жизненных процессов; многообразие растений в процессе эволюции; экологию растений; классификация растений; процессы жизнедеятельности и функции растительного организма; закономерности строения, роста и развития растений; этапы онтогенеза; влияние экологических факторов на развитие растений; основы почвоведения, основы земледелия, обработки почвы, системы земледелия, основы агрохимии, задачи агрохимии, виды и применение удобрений. Важно, чтобы обучающиеся достиг следующего: описывать строение растений; определять растения с помощью определителя; определять рост надземной массы, корней, фазы развития растений определять свойства и плодородие почвы; подбирать обработку почвы; разрабатывать мероприятия по внесению удобрений.
Результат обучения: 1) Иметь представление о биологии овощных культур.
Основы ботаники и физиологии растений
Земледелие с основами почвоведения
Агрохимия
Критерии оценки:
Владеет знаниями о видах растений, понятиями размножения и воспроизведения, их значение в хозяйственной деятельности человека.
Понимает флору, фитоценоз, агрофитоценоз, экологические факторы, и их влияние на жизнедеятельность растений.
Отличает особенности разных видов растений, культурные дикорастущие и сорные растения.
Результат обучения: 2) Понимать систематику и физиологию овощных растений.
Критерии оценки:
Работает с определителем систематических и морфологических характеристик растений.
Различает запасные продукты клети на микропрепаратах, показывает на примерах взаимосвязь растительных тканей.
Понимает физиологию растений, фотосинтез, дыхание растений, водный режим растений, физиологические основы питания растений.
Результат обучения: 3) Владеть основами почвоведения.
Критерии оценки:
Понимает почвообразовательный процесс и факторы почвообразования.
Определяет морфологические признаки и состав почв.
Определяет свойства почв и плодородие почв.
Выполняет структурный анализ почвы.
Результат обучения: 4) Владеть основами земледелия.
Критерии оценки:
Применяет законы земледелия.
Определяет сорные растения и меры борьбы с сорными растениями.
Понимает систему земледелия.
Использует виды обработки почв.
Подбирает способ обработки почвы.
Заготавливает землю и составляет почво-смеси.
Результат обучения: 5) Владеть основами агрохимии.
Критерии оценки:
Решает задачи агрономической химии.
Имеет представление о видах минеральных удобрений и их применении.
Имеет представление о видах органических удобрений и их применении.
Использует систему применения удобрений.
Разрабатывает мероприятия по внесению удобрений и охране окружающей среды.
ПК 3. Проводить подготовку и посев семян, высаживать рассаду овощных культур и ухаживать за ними
ПМ 03. Выполнение мероприятий по подготовке и посеву семян, высаживание рассады овощных культур и уход
Данный модуль описывает: приемы содержания обработки почвы в овощеводстве, основы севооборотов, методы защиты овощных посевов от сорной растительности. Технологии возделывания овощных культур в открытом и защищенном грунте, культивируемые виды и сорта овощных растений закономерности роста и развития, технологии производства посадочного материала овощных культур.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять технологии производства рассады и посадочного материала овощных культур, технологии возделывания овощных культур в открытом и защищенном грунте. Составлять схемы севооборотов, распознавать сорные растения, обработка почвы, оценивать уровень их плодородия, различать виды и формы удобрений, рассчитывать дозы удобрений на планируемый урожай, планировать систему защиты овощных культур от сорной растительности.
Применять технологии производства рассады и посадочного материала овощных культур, технологии Возделывания овощных культур в открытом и защищенном грунте.
Ознакомление с овощным хозяйством, его организацией, ассортиментом выращиваемых культур. Ознакомление с организацией планирования труда и контроля качества продукции на производственном участке, в бригаде на рабочем месте. Размножение овощных растении семенами и вегетативными способами.
Результат обучения: 1) Ознакомиться с основами овощного хозяйства и состояния овощеводства.
Технология производства овощей
Охрана труда
Учебно-ознакомительная практика
Критерии оценки:
Проходит первичный инструктаж по технике безопасности.
Имеет представление о структуре технической базы, режима и условий работы.
Владеет знаниями о овощном хозяйстве, организации работы и ассортимента выращиваемых культур.
Планирует объем труда и ведет контроль качества продукции на производственном участке.
Результат обучения: 2) Владеть знаниями о безопасности жизнедеятельности.
Критерии оценки:
Соблюдает нормативы и технические основы охраны труда на предприятии.
Контролирует соблюдение правил техники безопасности.
Результат обучения: 3) Соблюдать принципы охраны окружающей среды, нормы и правила природопользования.
Критерии оценки:
Применяет методы изучения экологических факторов на здоровье.
Использует нормативы качества окружающей среды для оценки состояния и качества окружающей среды.
Результат обучения: 4) Выполняет технологию возделывания овощных культур.
Критерии оценки:
Определяет воздушно-газовый и водный режим почвы.
Определяет пищевой режим почвы.
Дает характеристику удобрениям, микроудобрениям.
Выполняет посадку овощных растений и ухаживает за пересаженными растениями.
Результат обучения: 5) Подготовить почву к посеву.
Критерии оценки:
1. Понимает почвообразовательный процесс и его факторы.
2. Применяет севообороты и их агрономическое значение.

3. Агрометеорологиялық болжам әдістерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 3) Мелиорация негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Суару түрлерін біледі.
2. Тамшылатып суару әдістері мен ерекшеліктерін қолданады.
3. Суару туралы жалпы мәліметтерді біледі.
4. Суармалы судың атмосфералық және топырақтық ылғалға айналу процесін түсінеді.
5. Топырақ ылғалын және ылғалдың қоршаған ортаға және ауыл шаруашылығы дақылдарының түсімділігіне әсерін жасанды түрде қалай көбейту керектігін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Құрғату және суару жүйелерінің жұмыс принциптерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс жабдықтарын және қосымша қосалқы құралдарды дайындайды.
2 . Суару режимін және оның элементтерін біледі.
3. Суару нормаларын және суару мерзімдерін; суару әдістерін және оның түрлерін; тамшылатып суару туралы жалпы мәліметтерді; инъекциялық суару туралы жалпы мәліметтерді; инъекциялық суару кезінде негізгі элементтер мен жабдықтардың орналасуын біледі.
4. Жұмыс жабдықтарын және қосалқы құралдарды пайдалануды біледі.
КҚ 2. Топырақты егу мен отырғызуға дайындау
КМ 02 Топырақты егуге және отырғызуға дайындау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: тіршілік процестерінің мәнін танудағы өсімдіктердің рөлі; эволюция процесіндегі өсімдіктердің алуан түрлілігі; өсімдіктер экологиясы;
өсімдіктердің жіктелуі;
өсімдік ағзасының тіршілік процесстері мен
функциялары;
өсімдік құрылысының, өсуінің және дамуының заңдылықтары; онтогенез кезеңдері; өсімдіктердің дамуына
экологиялық факторлардың әсері; топырақтану негіздері, егіншілік, топырақты өңдеу негіздері, егіншілік жүйесі, агрохимия негіздері, агрохимия міндеттері, тыңайтқыштардың түрлері мен қолданылуы. Білім алушылардың келесіге қол жеткізуі маңызды: өсімдіктің құрылымын сипаттау;
анықтағыш көмегімен өсімдіктерді анықтау;
жер үстіндегі массаның, тамырлардың, өсімдіктердің даму фазасының өсуін анықтау;
топырақтың қасиеттері мен құнарлылығын анықтау;
топырақты қажетті өңдеуді таңдау;
тыңайтқыштарды енгізу бойынша іс-шараларды әзірлеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Көкөніс дақылдарының биологиясы туралы түсінігі болу.
Ботаника және өсімдіктер физиологиясы негіздері
Топырақтану негіздерімен егіншілік
Агрохимия
Бағалаудың өлшемшарттары:
Өсімдіктердің түрлері, көбею және қайта шығару ұғымдары туралы білімдерді, олардың адамның шаруашылық қызметіндегі маңызын біледі.
Флораны, фитоценозды, агрофитоценозды, экологиялық факторларды және олардың өсімдіктердің тіршілік әрекетіне әсерін түсінеді.
Өсімдіктердің әртүрлі түрлерінің ерекшеліктерін, жабайы және арамшөп өсімдіктерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Көкөніс өсімдіктерінің систематикасы мен физиологиясын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Өсімдіктердің систематикалық және морфологиялық сипаттамаларының анықтауышымен жұмыс істейді.
Микропрепараттардағы жасушаның қор заттарын ажыратады, өсімдік тіндерінің өзара байланысын мысалдарда көрсетеді.
Өсімдіктер физиологиясын, фотосинтезді, өсімдіктердің тыныс алуын, өсімдіктердің су режимін, өсімдіктердің қоректенуінің физиологиялық негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Топырақтану негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Топырақ түзілу процесі мен факторларын түсінеді.
Топырақтың морфологиялық белгілері мен құрамын анықтайды.
Топырақтың қасиеттерін және топырақтың құнарлылығын анықтайды.
Топырақтың құрылымдық талдаудын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Егіншілік негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Егіншілік заңдарын қолданады.
Арамшөптерді және арамшөптермен күрес шараларын анықтайды.
Егіншілік жүйесін түсінеді.
Топырақты өңдеу түрлерін пайдаланады.
Топырақты өңдеудің қажетті тәсілін таңдайды.
Жерді дайындайды және топырақ қоспасын құрайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Агрохимия негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Агрономиялық химия міндеттерін шешеді.
Минералдық тыңайтқыштардың түрлері және оларды қолдану туралы түсінік бар.
Органикалық тыңайтқыштардың түрлері және оларды қолдану туралы түсінігі бар.
Тыңайтқыштарды қолдану жүйесін пайдаланады.
Тыңайтқыштарды енгізу және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды әзірлейді.
КҚ 3. Тұқымдарды дайындау және себу, көкөніс дақылдарының көшеттерін отырғызу және оларды күтуді жүргізеді
КМ 03. Тұқымдарды дайындау және себу, көкөніс дақылдарының көшеттерін отырғызу және күту бойынша іс-шараларды орындау
Бұл модуль көкөніс шаруашылығында топырақты өңдеу тәсілдерін, ауыспалы егіс негіздерін, көкөніс егістіктерін
арам шөптен қорғау әдістерін сипаттайды. Ашық және қорғалған топырақта көкөніс дақылдарын өсіру технологиясы, көкөніс өсімдіктерінің өсірілетін түрлері мен сорттары өсу және даму заңдылықтары, көкөніс дақылдарының отырғызу материалын өндіру технологиясы.
Модульді оқу кезінде білім алушылар көкөніс дақылдарының көшеттерін және отырғызу материалдарын өндіру технологиясын, ашық және қорғалған топырақта көкөніс дақылдарын өсіру технологиясын қолдануды үйренеді. Ауыспалы егіс схемасын құру, арамшөпті өсімдіктерді тану, топырақты өңдеу, олардың құнарлылық деңгейін бағалау, тыңайтқыштардың түрлері мен формаларын ажырату,
жоспарланған өнімге арналған тыңайтқыштардың мөлшерін есептеу, көкөніс дақылдарын арамшөптен қорғау жүйесін жоспарлау.
Көкөніс дақылдарының көшеттерін және отырғызу материалдарын өндіру технологиясын, технологияларды қолдану
Ашық және қорғалған топырақта көкөніс дақылдарын өсіру.
Көкөніс шаруашылығымен, оның ұйымдастырылуымен, өсірілетін дақылдардың ассортиментімен танысу. Өндірістік учаскеде, жұмыс орнындағы бригадада еңбекті жоспарлау және өнім сапасын бақылауды ұйымдастырумен танысу. Көкөніс өсімдіктерінің тұқымдармен және вегетативтік тәсілдермен көбейту.
Оқыту нәтижесі: 1) Көкөніс шаруашылығының негіздерімен және көкөніс шаруашылығының жай-күйімен танысу.
Көкөніс өндіру технологиясы
Еңбекті қорғау
Оқу-танысу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
Техника қауіпсіздігі бойынша алғашқы нұсқамадан өтеді.
Техникалық базаның құрылымы, жұмыс режимі мен жағдайлары туралы түсінігі бар.
Көкөніс шаруашылығы, өсірілетін дақылдардың ассортименті мен жұмысын ұйымдастыру туралы білімді меңгерген.
Өндірістік учаскеде еңбек көлемін жоспарлайды және өнім сапасына бақылау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тіршілік қауіпсіздігі туралы білімді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Кәсіпорында еңбекті қорғаудың техникалық негіздері мен нормативтерін сақтайды.
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қоршаған ортаны қорғау қағидаттарын, табиғатты пайдалану нормалары мен ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Денсаулыққа әсер ететін экологиялық факторларды зерттеу әдістерін қолданады.
Қоршаған ортаның жай-күйі мен сапасын бағалау үшін қоршаған орта сапасының нормативтерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Көкөніс дақылдарын өсірудің технологиясын орындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Топырақтың ауа-газ және су режимін анықтайды.
Топырақтың қоректік режимін анықтайды.
Тыңайтқыштарға, микротыңайтқыштарға сипаттама береді.
Көкөніс өсімдіктерін отырғызуды орындайды және қайта отырғызылған өсімдіктерге күтім жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Топырақты себуге дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Топырақ түзуші процесс пен оның факторларын түсінеді.
2. Ауыспалы егісті және олардың агрономиялық мәнін қолданады.

3. Контролирует качество полевых работ, почвозащитную систему земледелия.
4. Проведет заготовки дерновой земли.
5. Проведет заготовки листовой земли.
6. Проведет заготовки торфяной земли.
7. Проведет заготовки перегнойной земли.
8. Проведение заготовки почвенных смесей.
Результат обучения: 6) Готовить посевной и посадочный материал.
Критерии оценки:
1. Выполняет мероприятия по подготовке и посеву семян для выращивания рассады.
2. Знает технологию посевного материала и рассады овощных культур .
Результат обучения: 7) Размножать овощные растения.
Критерии оценки:
Размножает овощные растения семенами.
Размножает растения вегетативным способом.
Результат обучения: 8) Выращивать рассады для защищенного грунта.
Критерии оценки:
Выращивает рассады огурца в зимне-весенних теплицах.
Выращивает томатных рассады.
Выращивает рассады перец сладких.
Выращивает зеленных рассады.
Результат обучения: 9) Выращивать рассады для открытого грунта.
Критерии оценки:
Выращивает капустных рассады.
Выращивает рассады корнеплодных и клубнеплодных овощей.
Выращивает рассады луковых растений.
Результат обучения: 10) Выполнять технологические операции по уходу за овощными культурами.
Критерии оценки:
Полив.
Опрыскивание.
Рыхление междурядий.
Применения препаратов (пестицидов, гербицидов).
ПК 4. Проводить профилактические и истребительные мероприятия по защите растений от болезней и вредителей
ПМ 04. Выполнение мероприятий по защите растений от вредителей и болезней
Данный модуль описывает формирование знаний н навыков по защите растений, направленных на повышение качества овощных растений и предотвращение опасности загрязнения окружающей среды.
При изучении модуля обучаемые осваивают: виды вредителей и болезней овощных культур и широко используемых пестицидов; агротехнические, организационно-хозяйственные, физико-механические, биологические, химические и комбинированные методы борьбы с вредителями и болезнями; способами оздоровления почвы в парниках и теплицах, обеззараживание парников, хранилищ, дезинфекции семян.
Важно, чтобы обучающиеся достиг следующего: определял виды болезней и вредителей овощных растений; планировал профилактические и истребительные мероприятия по борьбе с вредителями растений защищенного грунта с соблюдением правил безопасности.
Результат обучения: 1) Применять средства и методы защиты овощных растений.
Защита растений
Критерии оценки:
Характеризует вредителей овощных растений по внешнему виду и циклы развития насекомых.
Характеризирует возбудителей болезней овощных растений.
Определяет виды болезней и вредителей овощных растений.
Выявляет методы борьбы с вредителями и болезнями.
Дает характеристику основных пестицидов.
Результат обучения: 2) Проводить оздоровления почвы в культивационных сооружениях.
Критерии оценки:
Владеет способами оздоровления почвы в культивационных сооружениях.
Оздоровляет почву в культивационных сооружениях.
Результат обучения: 3) Бороться с вредителями овощных растений.
Критерии оценки:
Определяет виды вредителей овощных растений и способы борьбы с ними.
Организовывает работы по защите растений от вредителей.
Проводит обработку растений против вредителей.
Результат обучения: 4) Бороться с болезнями овощных растений.
Критерии оценки:
Определяет виды болезней овощных растений и способы борьбы с ними.
Определяет причины и возбудителей болезней овощных растений и способы борьбы с ними.
Организовывает работы по защите растений от болезней.
Проводит обработку растений от болезней.
Результат обучения: 5) Организовать работы по защите растений то вредителей и болезней.
Критерии оценки:
Применяет методику учета и обследования овощных растений на зараженность вредителями и болезнями.
ПК 5. Проводить сбор и хранение урожая овощных культур
ПМ 05. Выполнение основных мероприятий по сбору и хранению урожая овощных культур
Данный модуль описывает: сроки уборки ее технологии. Показатели готовности овощной продукции к уборке: техническая, биологическая или физиологическая спелость, хозяйственная или уборочная (съемной) спелость. Овощевод должен знать, что задержка с уборкой или преждевременная уборка может существенно снизить урожай и ухудшить качество продукции. Биологические основы хранения плодов и овощей;
временные и постоянные хранилища и холодильники; особенности хранения отдельных видов плодоовощной продукции.
При изучении модуля обучаемые осваивают: определить способы и сроки уборки. Частичная механизация уборочных процессов и уборочные машины. Основы переработки и технологии производства различных видов консервов из овощей; требования к сырью для переработки.
Результат обучения: 1) Организовать уборочные работы.
Технология производства овощей
Хранение и переработка овощей
Критерии оценки:
Соблюдает технику безопасности при работе с уборочный машинами.
Проверяет исправность инструментов и уборных механизмов.
Результат обучения: 2) Владеть знаниями о сроках уборки и ее технологиями овощных культур.
Критерии оценки:
Владеет знаниями о сроках уборки.
Владеет знаниями о биологических особенностей овощных культур.
3. Управляет уборочной машиной.
Результат обучения: 3) Определить готовность овощной продукции к уборке.
Критерии оценки:
Определяет биологическое или физиологическое спелость овощной продукции.
Определяет хозяйственное или уборочное (съемной) спелость овощной продукции.
3.Определяет техническую спелость овощных культур.
Результат обучения: 4) Владеть знаниями биологических основах хранения овощей
Критерии оценки:
Владеет биологическое основы хранения плодов и овощей.
Качественная первичная доработка собранного урожая и подготовка к хранению.
Понимает особенности хранения отдельных видов плодоовощной продукции.
ПК 6. Выращивать овощные культуры открытом и закрытом грунте
ПМ 06. Выращивание овощных культур в открытом и закрытом грунте
Данный модуль описывает: принципы охраны окружающей среды, нормы и правила природопользования
Правила охраны труда и техники безопасности
Значение недр и атмосферы для жизни человека
При изучении модуля обучаемые осваивают: вид учебной деятельности, направленный на закрепление теоретических знаний, умений, приобретение и развитие практических навыков и компетенций в процессе выполнения определенных видов работ с будущей профессиональной деятельностью распределен на учебно-ознакомительную и технологическую практику
Результат обучения: 1) Соблюдать правила охраны труда и техники безопасности.
Производственная практика
Критерии оценки:
Выполняет работы с нормативной документацией по охране труда и окружающей среды.
Составляет план мероприятий по охране труда и охране окружающей среды.
Применяет индивидуальные средства защиты.
Оказывает первую доврачебную помощь.
Результат обучения: 2) Подготовка почвы под посадку овощных растений.
Критерии оценки:
Проведет заготовка дерновой земли.
Проведет заготовка листовой земли.
Проведет заготовка торфяной земли.
Проведет заготовка перегнойной земли
Проведение заготовка почвенных смесей.
Результат обучения: 3) Размножать овощные растения.
Критерии оценки:
Подготовка семян к посеву.
Посев семян.
Прореживает всходов.
Пикировка и подрезка корней сеянцев.
Размножает черенками.
Размножает делением куста.
Размножает молодыми луковичками.
Размножает корневыми отпрысками.
Размножает глазками или почками.
Размножает воздушными отводками.
Размножает прививками, уход за привитыми растениями.
Уход за овощными растениями.
Результат обучения: 4) Выращивать рассады овощных растений.
Критерии оценки:
Выращивает рассады огурца в зимне-весенних теплицах.
Выращивает томатных рассады.
Выращивает рассады перец сладких.
Выращивает зеленных рассады.
Выращивает капустных рассады.
Выращивает рассады корнеплодных и клубнеплодных овощей.
Выращивает рассады луковых растений.
Результат обучения: 5) Выращивать овощные растения в закрытом грунте.
Критерии оценки:
Подготавливает и набирает парники, грядки.
Подготавливает земельные смеси и набивка ящиков.
Подготовка семян к посеву, проверка на всхожесть, протравливание, промораживание, обработка микроэлементами, выдерживание при переменных температурах.
Подготовка посева семян, заделки семян
Уход за посевами, пикировка, высадка рассады в парники и теплицы.
Результат обучения: 6) Выращивать овощные растения в открытом грунте.
Критерии оценки:
Подготовка рассадников, гряд открытого грунта.
Подготовка почвы на участке.
Внесение удобрений под различные культуры.
Выращивает однолетников, многолетников из семян, уход за ними.
Черенковать многолетников в разные сроки открытый грунт, рассадники, парники. Уход за ними.
Сбор семян однолетников.
Выращивает огурца в зимне-весенних теплицах.
Выращивает томат.
Выращивает перец сладкий.
Выращивает зеленных культур.
Выращивает капуста.
Выращивает корнеплодных и клубнеплодных овощей.
Выращивает луковых растений.

3. Егістік жұмыстарының сапасын, егіншіліктің топырақ қорғау жүйесін бақылайды.
4.Шым жерді дайындайды.
5. Жапырақты қарашірікті топырақты дайындауды жүргізеді.
6.Шымтезекті топырақты дайындауды жүргізеді.
7. Қарашірікті топырақты дайындауды жүргізеді.
8.Топырақ қоспаларын дайындауды жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 6) Тұқымды және отырғызу материалдарын дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Көшеттерді өсіру үшін тұқымдарды дайындау және себу жөніндегі іс-шараларды орындайды.
2.Көкөніс дақылдарының егіс материалының және көшеттерінің технологиясын біледі.
Оқыту нәтижесі: 7) Көкөніс өсімдіктерін көбейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Көкөніс өсімдіктерін тұқыммен көбейтеді.
Өсімдіктерді вегетативті жолмен көбейтеді.
Оқыту нәтижесі: 8) Қорғалған топырақ үшін көшеттерді өсіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Қысқы-көктемгі жылыжайларда қияр көшеттерін өсіреді.
Қызанақ көшеттерін өсіреді.
Тәтті бұрыш көшеттерін өсіреді.
Жасыл көшеттерді өсіреді.
Оқыту нәтижесі: 9) Ашық топыраққа арналған көшеттерді өсіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Қырыққабат көшеттерін өсіреді.
Тамыржемістілер мен тамыр түйнектілер көшеттерін өсіреді.
Баданалы өсімдіктердің көшеттерін өсіреді.
Оқыту нәтижесі: 10) Көкөніс дақылдарын күту бойынша технологиялық операцияларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Суару.
Бүрку.
Қатар аралықтарын қопсыту.
Препараттарды қолдану (пестицидтер, гербицидтер).
КҚ 4. Өсімдіктерді аурулар мен зиянкестерден қорғау бойынша алдын алу және жою іс-шараларын жүргізу
КМ 04. Өсімдіктерді зиянкестер мен аурулардан қорғау жөніндегі іс-шараларды орындау
Бұл модуль көкөніс өсімдіктерінің сапасын арттыруға және қоршаған ортаның ластану қаупінің алдын алуға бағытталған өсімдіктерді қорғау бойынша білімдерді қалыптастыру мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: көкөніс дақылдарының зиянкестері мен ауруларының және кеңінен қолданылатын пестицидтердің түрлері; зиянкестер мен аурулармен күрестің агротехникалық, ұйымдастыру-шаруашылық, физика-механикалық, биологиялық, химиялық және аралас әдістері; саябақтар мен жылыжайлардағы топырақты сауықтыру тәсілдері, парниктерді, қоймаларды зарарсыздандыру, тұқымдарды дезинфекциялау.
Білім алушылардың келесіге қол жеткізуі маңызды: өсімдік зиянкестері мен ауруларының түрлерін анықтау; қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, қорғалған топырақ өсімдіктерінің зиянкестерімен күресу бойынша алдын алу және жою шараларын жоспарлау.
Оқыту нәтижесі: 1) Көкөніс өсімдіктерін қорғау құралдары мен әдістерін қолдану.
Өсімдіктерді қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:
Көкөніс өсімдіктерінің зиянкестерін сыртқы түрі және жәндіктердің даму циклі бойынша сипаттайды.
Көкөніс өсімдіктері ауруларының қоздырғыштарын сипаттайды.
Көкөніс өсімдіктерінің аурулары мен зиянкестерінің түрлерін анықтайды.
Зиянкестермен және аурулармен күресу әдістерін анықтайды.
Негізгі пестицидтерге сипаттама береді.
Оқыту нәтижесі: 2) Культивациялық құрылыстарда топырақты сауықтыруды жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Культивациялық құрылыстарда топырақты сауықтыру тәсілдерін меңгерген.
Культивациялық құрылыстардағы топырақты сауықтырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Көкөніс өсімдіктерінің зиянкестерімен күресу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Көкөніс өсімдіктері зиянкестерінің түрлерін және олармен күресу тәсілдерін анықтайды.
Өсімдіктерді зиянкестерден қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады.
Өсімдіктерді зиянкестерге қарсы өңдейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Көкөніс өсімдіктері ауруларымен күресу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Көкөніс өсімдіктері ауруларының түрлерін және олармен күресу тәсілдерін анықтайды.
Көкөніс өсімдіктері ауруларының себептері мен қоздырғыштарын және олармен күресу тәсілдерін анықтайды.
Өсімдіктерді аурулардан қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
Өсімдіктерді ауруларға қарсы өңдейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Өсімдіктерді зиянкестер мен аурулардан қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Көкөніс өсімдіктерін зиянкестермен және аурулармен залалдануын есепке алу және тексеру әдістемесін қолданады.
КҚ 5. Көкөніс дақылдарын жинау және сақтауды жүргізу
КМ 05. Көкөніс дақылдарын жинау және сақтау бойынша негізгі іс-шараларды орындау
Бұл модуль жинау мерзімдері мен технологияларын сипаттайды. Көкөніс өнімдерін жинауға дайындық көрсеткіштері: техникалық, биологиялық немесе физиологиялық пісуі, шаруашылық немесе жинауға болатын (алынбалы) пісуі. Көкөніс өсіруші егін жинаудың кешігуі немесе мезгілсіз жинау өнімді айтарлықтай төмендетіп, өнім сапасын нашарлатуы мүмкін екенін білуі тиіс. Жемістер мен көкөністерді сақтаудың биологиялық негіздері;
уақытша және тұрақты қоймалар мен тоңазытқыштар; жеміс-көкөніс өнімдерінің жекелеген түрлерін сақтау ерекшеліктері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: жинау тәсілдері мен мерзімдерін анықтау. Жинау процестерін ішінара механикаландыру және жинау машиналары. Көкөністерден консервілердің әртүрлі түрлерін өндіру технологиясы және қайта өңдеу негіздері; қайта өңдеуге арналған шикізатқа қойылатын талаптар.
Оқыту нәтижесі: 1) Жинау жұмыстарын ұйымдастыру.
Көкөніс өндіру технологиясы
Көкөністерді сақтау және өңдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жинау машиналарымен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Құрал-саймандар мен жинау механизмдерінің дұрыстығын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Көкөніс дақылдарын жинау мерзімі және оның технологиялары туралы білімді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жинау мерзімі туралы білімі бар.
Көкөніс дақылдарының биологиялық ерекшеліктері туралы білімді меңгерген.
3.Жинау машинасын басқарады.
Оқыту нәтижесі: 3) Көкөніс өнімдерінің жинауға дайындығын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Көкөніс өнімдерінің биологиялық немесе физиологиялық пісуін анықтайды.
Көкөніс өнімдерінің шаруашылық немесе жинау (алынбалы) пісуін анықтайды.
3.Көкөніс дақылдарының техникалық пісуін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Көкөністерді сақтаудың биологиялық негіздерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жемістер мен көкөністерді сақтаудың биологиялық негізін біледі.
Жиналған өнімді сапалы бастапқы өңдеу және сақтауға дайындау.
Жеміс-көкөніс өнімдерінің жекелеген түрлерін сақтау ерекшеліктерін түсінеді.
КҚ 6. Ашық және жабық топырақта көкөніс дақылдарын өсіру
КМ 06. Ашық және жабық топырақта көкөніс дақылдарын өсіру
Бұл модуль қоршаған ортаны қорғау принциптері, табиғат пайдалану нормалары мен ережелері
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидалары
Жер қойнауы мен атмосфераның адам өмірі үшін маңызы
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: болашақ кәсіби қызметпен белгілі бір жұмыс түрлерін орындау процесінде теориялық білімді, іскерлікті бекітуге, практикалық дағдылар мен құзыреттілікті иемденуге және дамытуға бағытталған оқу қызметінің түрі оқу-танысу және технологиялық практикаға бөлінген
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік құжаттамамен жұмыстарды орындайды.
Еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын жасайды.
Жеке қорғау құралдарын қолданады.
Алғашқы дәрігерге дейінгі көмекті көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Көкөніс өсімдіктерін отырғызуға топырақты дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Шымды жер дайындайды.
Жапырақты қарашірікті жерді дайындайды.
Шымтезекті жер дайындайды.
Қара шірікті жерді дайындайды
Топырақ қоспаларын дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Көкөніс өсімдіктерін көбейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Тұқымдарды егуге дайындау.
Тұқым себу.
Көшеттерді сиретеді.
Екпе көшеттердің тамырларын кесу және басқа жерге отырғызу.
Қалемшелеп көбейтеді.
Бұтаны бөліп көбейтеді.
Жас баданалардан көбейтеді.
Атпа бұтақтармен көбейтеді.
Көзшелер және бүршіктермен көбейтеді.
Ауа тамырлар арқылы көбейтеді.
Телу арқылы көбейтеді, телу жасалған өсімдіктерге күтім жасау.
Көкөніс өсімдіктерін күтіп баптау.
Оқыту нәтижесі: 4) Көкөніс өсімдіктерінің көшеттерін өсіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Қысқы-көктемгі жылыжайларда қияр көшеттерін өсіреді.
Қызанақ көшеттерін өсіреді.
Тәтті бұрыш көшеттерін өсіреді.
Жасыл көшеттерді өсіреді.
Қырыққабат көшеттерін өсіреді.
Тамыржемістілер мен тамыр түйнектілер көшеттерін өсіреді.
Баданалы өсімдіктердің көшеттерін өсіреді.
Оқыту нәтижесі: 5) Жабық топырақта көкөніс өсімдіктерін өсіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Көшетханаларды, атыздарды дайындайды және жинайды.
Жер қоспаларын дайындайды және жәшіктерді толтыру.
Тұқымдарды себуге дайындау, өнгіштігін тексеру, дәрілеу, мұздату, микроэлементтермен өңдеу, ауыспалы температурада ұстау.
Тұқым себуді дайындау, тұқымдарды отырғызу
Егістерді күту, көшеттеу, екпе көшеттерді көшетхана мен жылыжайларда отырғызу.
Оқыту нәтижесі: 6) Ашық топырақта көкөніс өсімдіктерін өсіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Ашық топырақ жүйегін, көшеттерді дайындау.
Учаскеде топырақты дайындау.
Түрлі дақылдарға тыңайтқыштарды енгізу.
Көпжылдық, біржылдық өсімдіктерді тұқымдардан өсіреді, оларға күтім жасайды.
Көпжылдық өсімдіктерді әр уақытта ашық топыраққа, көшетханаларға, жылыжайларға қалемшелеп отырғызу. Оларды күту.
Біржылдық тұқымдарды жинау.
Қысқы-көктемгі жылыжайларда қияр өсіреді.
Қызанақ өсіреді.
Тәтті бұрыш өсіреді.
Жасыл дақылдарды өсіреді.
Қырыққабат өсіреді.
Тамыржемістілер мен түйнекжемістілер өсіреді.
Баданалы өсімдіктерді өсіреді.

Квалификация "150312 2 - Мастер"
ПК 7. Выращивать полевые культуры и ухаживать за ними
ПМ 07. Выращивание полевых культур и уход за ними
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для контроля биологических особенностей плодовых культур на разных этапах вегетации, диагностика плодородия почвы и контроль за правильным использованием удобрений и различных химикатов в сельскохозяйственный культур, использования технологий жидкостной и газовой хроматографии, проводят испытания нескольких сотен остаточных пестицидов
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: Диагностику роста и развития плодов, микро-макро удобрений, составление почвенно-агрохимических карт, определение остаточного количества пестицидов в убранном урожае
При изучении модуля обучающиеся учатся: морфологическим и биологическим особенностям растений, образования новых клеток и частей, качественное изменение, строению вегетативных, генеративных органов растений, размножению, проводить испытания нескольких сотен остаточных пестицидов.
Результат обучения: 1) Владеть основами строения полевых растений.
Основы ботаники и физиологии растений Агротехнология
Технология производства полевых культур
Критерии оценки:
Понимает биологические особенности полевых растений.
Знает требования биологии культуры, сорта.
Отличает особенности разных видов полевых растений.
Дает морфологическую характеристику вегетативных и генеративных органов растений.
Результат обучения: 2) Управлять режимами.
Критерии оценки:
Определяет воздушно-газовый и водный режим почвы.
Определяет пищевой режим почвы.
Дает характеристику удобрениям, микроудобрениям.
Результат обучения: 3) Подготовить почву к посеву.
Критерии оценки:
Дает характеристику основным свойствам и типам почвы.
Понимает параметры почвенно-климатических условий.
Выравнивает и прикатывает почву.
Заготавливает землю и составляет дерновой почво-смеси.
Заготавливает землю и составляет листовой почво-смеси.
Заготавливает землю и составляет перегнойной почво-смеси.
Проведение заготовки почвенных смесей.
Результат обучения: 4) Готовить посевной материал.
Критерии оценки:
1 Пользуется рабочим инвентарем и вспомогательными приспособлениями для подготовки посевного и материала полевых культур.
2. Выполняет мероприятия по подготовке к посеву семян.
3. Проверяет качества семян.
4. Обрабатывает семена перед посевом.
Результат обучения: 5) Выполнять технологические операции по уходу за полевыми культурами.
Критерии оценки:
Определяет водно-воздушный режим почвы.
Применяет методы орошения: поверхностный, дождевание, внутрипочвенный.
Придерживает норму полива в зависимости от влажности почвы.
Придерживает режим питания полевых растений применением органических и минеральных удобрений.
Снижает конкуренцию между выращиваемой культурой и сорняками мерами борьбы с засоренностью посевов.
Регулирует рост, развитие растений и качества урожая.
Проводить рыхление междурядий.
ПК 8. Управлять различными процессами, происходящими в хозяйствах, которые осуществляет выпуск различной продукции и услуг
ПМ 08. Управление хозяйствами, которые осуществляет выпуск различной продукции и услуг
При изучении модуля обучаемые осваивают: принципы, методы и функции управления агропромышленным комплексом; менеджмента, как наука об управлении; сущность и народнохозяйственное значение агропромышленного менеджмента; экономические методы управления производством; метод и организация системы управления новыми сельскохозяйственными формированиями; теоретические основы эффективности общественное производства; государственное регулирование развития агропромышленного комплекса в условиях перехода в условиях рыночной экономики; сущность и особенности маркетинга; стратегия планирования и контроль маркетинга
Результат обучения: 1) Владеть основами менеджмента в сельскохозяйственных предприятиях.
Основы аграрного менеджмента и маркетинга
Критерии оценки:
Понимает сферы деятельности менеджмента на сельскохозяйственных предприятиях; уровни менеджмента; функции менеджмента; современные проблемы менеджмента.
Применяет схемы построения стандартной модели системы агропромышленного менеджмента.
Обследует внешние факторы воздействия на сельскохозяйственные предприятия.
Результат обучения: 2) Владеть организацией распределения и товародвижения, понимать сущность рынка, теорию и суть современного маркетинга.
Критерии оценки:
Понимает социальные основы маркетинга; понятия о товаре, рынке; управление маркетингом.
Составляет характеристику концепции производства и совершенствование товара.
Обследует конкурентную среду, поставщиков, применяя ситуационные задачи.
ПК 9. Выполнять работы по производству и хранению продукции полевых культур
ПМ 9. Выполнение работы по производству и хранению продукции полевых культур
Вид учебной деятельности, направленный на закрепление теоретических знаний, умений, приобретение и развитие практических навыков и компетенций в процессе выполнения определенных видов работ с будущей профессиональной деятельностью распределен на учебно-ознакомительную и технологическую практику
Результат обучения: 1) Выращивать хлебных злаков и гречихи.
Производственная практика
Критерии оценки:
Выращивает озимый хлеб.
Выращивает пшеницу.
Выращивает кукурузу.
Выращивает рис, гречиху.
Результат обучения: 2) Выращивать зернобобовые культуры.
Критерии оценки:
Выращивает горох, чечевицу.
Выращивает чина, нута.
Выращивает кормовые бобы.
Выращивает фасоль.
Выращивает сою, люпина.
Результат обучения: 3) Выращивать клубнеплоды, корнеплоды, кормовой капусты и бахчевые культуры.
Критерии оценки:
Выращивает картофель.
Выращивает земляную грушу.
Выращивает сахарную свеклу.
Выращивает кормовую свеклу.
Выращивает морковь.
Выращивает брюкву, турнепс.
Результат обучения: 4) Выращивать масличные и эфиромасличные культуры.
Критерии оценки:
Выращивает подсолнечник.
Выращивает горчицу.
Выращивает кунжут.
Выращивает арахис.
Выращивает тмин.
Выращивает мяту перечную.
Выращивает шалфей мускатный.
Результат обучения: 5) Выращивать наркотические культуры.
Критерии оценки:
Выращивает табак.
Выращивает махорку.
Выращивает хмель.
Результат обучения: 6) Определить готовность полевых культур к уборке.
Критерии оценки:
Определяет сроки уборки зерновых культур.
Определяет природно-климатические состояние для проведения уборочных работ.
Результат обучения: 7) Организовать уборочные работы.
Критерии оценки:
Определяет оптимальных рабочих параметров.
Определяет точность измерения.
Снижает количественные и качественные потери при уборке.
Результат обучения: 8) Выполнять технологические операции по хранению полевых культур.
Критерии оценки:
Соблюдает температуры.
Соблюдает влажность воздуха.
Соблюдает газовых составов.
Хранение полевых продукции в буртах, траншеях, ямах, погребах.
ПК 10. Выполнять основные виды работ по квалификации "Мастер"
ПМ 10. Преддипломная практика
Вид учебной деятельности, направленный на закрепление теоретических знаний, умений, приобретение и развитие практических навыков и компетенций в процессе выполнения определенных видов работ с будущей профессиональной деятельностью на предприятиях
Результат обучения: 1) Соблюдать инструктаж по технике безопасности труда.
Технологическая (преддипломная) практика
Критерии оценки:
Условия работы на рабочем месте.
Инструкции техники безопасности на рабочим месте.
Выполняет правила техники безопасности и жизнедеятельности пред-приятия.
Ведет журнал основных технологических процессов производства в соответствии с получаемой квалификацией.
Оформляет первичную документацию.
Результат обучения: 2) Выполнять предпосевную обработку почвы.
Критерии оценки:
Обрабатывает почвы для посадки и посева семян овощных растений.
Внесет органические удобрения.
Внесет минеральные удобрения.
Результат обучения: 3) Провести посев семян и уход за полевыми культурам.
Критерии оценки:
Придерживает равномерности заделки семян на одинаковую глубину.
Выполняет требования семеноводства.
Применяет способы предпосевной обработки семян.
Содействует равномерному развитию растений в период вегетации.
Сохраняет оптимальную густоту растений.
Создает благоприятные условия для роста и развития растений.
Результат обучения: 4) Выполнять работы по применению удобрений и средств защиты растений.
Критерии оценки:
Вносит органические и минеральные удобрения в зависимости от уровня плодородия почвы.
Обеспечивает эффективную борьбу с сорняками, вредителями, болезнями.
Результат обучения: 5) Выращивать полевые растения.
Размножает однолетников семенами.
Размножает многолетников семенами.
Пикировка сеянцев однолетников.
Размножает многолетних делением куста.
Размножает многолетников черенками.
Размножает многолетников клубнями.
Посадка однолетников открытый грунт.
Уход за однолетниками и многолетниками.
Результат обучения: 6) Выполнять работы по уборке, доработке и хранению продукции полевых культур.
Критерии оценки:
Соблюдает температуры.
Соблюдает влажность воздуха.
Соблюдает газовых составов.
Хранение овощей в буртах, траншеях, ямах, погребах.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 64 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22

Біліктілігі "150312 2-Шебер"
КҚ 7. Дала дақылдарын өсіру және оларды күту
КМ 07. Дала дақылдарын өсіру және оларды күту
Бұл модуль вегетацияның әр түрлі кезеңдерінде жеміс дақылдарының биологиялық ерекшеліктерін бақылау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды, топырақ құнарлылығының диагностикасы және ауыл шаруашылығы дақылдарында тыңайтқыштар мен әртүрлі химикаттардың дұрыс пайдаланылуын бақылау, сұйық және газды хроматография технологияларын пайдалану, бірнеше жүздеген қалдық пестицидтерге сынақ жүргізеді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: Жемістердің, микро-макро тыңайтқыштардың өсуі мен дамуын диагностикалау, топырақ-агрохимиялық карталарды жасау, жиналған өнімде пестицидтердің қалдық мөлшерін анықтау
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: жаңа жасушалар мен бөліктердің пайда болуы, өсімдіктердің вегетативтік, генеративтік мүшелерінің сапалық өзгеруі, құрылысы, көбеюі, бірнеше жүздеген қалдық пестицидтерге сынақ жүргізу
Оқыту нәтижесі: 1) Дала өсімдіктері құрылысының негіздерін меңгеру.
Ботаника және өсімдіктер физиологиясы негіздері Агротехнология
Дала дақылдарын өндіру технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
Дала өсімдіктерінің биологиялық ерекшеліктерін түсінеді.
Дақылдардың, сұрыптардың биологиялық талаптарын біледі.
Дала өсімдіктерінің әртүрлі түрлерінің ерекшеліктерін ажыратады.
Өсімдіктердің вегетативтік және генеративтік мүшелерінің морфологиялық сипаттамасын береді.
Оқыту нәтижесі: 2) Режимдерді басқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Топырақтың ауа-газ және су режимін анықтайды.
Топырақтың қоректік режимін анықтайды.
Тыңайтқыштарға, микротыңайтқыштарға сипаттама береді.
Оқыту нәтижесі: 3) Топырақты егуге дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Топырақтың негізгі қасиеттері мен түрлеріне сипаттама береді.
Топырақ-климаттық жағдайлардың параметрлерін түсінеді.
Топырақты тегістейді және нығыздайды.
Жерді дайындайды және шымды топырақ қоспасын құрайды.
Жерді дайындайды және жапырақты шірік топырақ қоспасын құрайды.
Жерді дайындайды және қарашірікті топырақ қоспасын құрайды.
Топырақ қоспаларын дайындауды жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 4) Тұқымдық материалын дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дала дақылдары тұқымын дайындауға арналған жұмыс жабдықтарын және қосалқы құралдарды пайдаланады.
2. Тұқымдарды егуге дайындау жөніндегі іс-шараларды орындайды.
3. Тұқым сапасын тексереді.
4. Тұқымдарды себу алдында өңдейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Далалық дақылдарды күту бойынша технологиялық операцияларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Топырақтың су-ауа режимін анықтайды.
Суару әдістерін қолданады: жер үсті, жаңбырлату, топырақ ішілік.
Топырақтың ылғалдылығына байланысты суару нормасын ұстанады.
Органикалық және минералды тыңайтқыштарды қолдану арқылы дала өсімдіктерін қоректену режимін ұстанады.
Өсірілетін дақыл мен арамшөптердің арасында егістіктің ластануына қарсы күрес шаралары арасындағы бәсекелестікті төмендетеді.
Өсімдіктердің өсуін, дамуын және өнім сапасын реттейді.
Қатар аралықтарын қопсытады.
КҚ 8. Әр түрлі өнімдер мен қызметтерді шығаратын шаруашылықтарда болып жатқан әр түрлі процестерді басқару
КМ 08. Әртүрлі өнімдер мен қызметтерді шығаруды жүзеге асыратын шаруашылықтарды басқару
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: агроөнеркәсіптік кешенді басқарудың принциптері, әдістері мен функциялары; басқару туралы ғылым ретінде менеджмент агробизнесті басқарудың мәні мен экономикалық маңызы; өндірісті басқарудың экономикалық әдістері; жаңа ауыл шаруашылығы құрылымдарын басқару жүйесінің әдісі мен ұйымдастырылуы; қоғамдық өндіріс тиімділігінің теориялық негіздері; нарықтық экономика жағдайында агроөнеркәсіптік кешеннің дамуын мемлекеттік реттеу; маркетингтің мәні мен ерекшеліктері; маркетингті жоспарлау стратегиясы және бақылау
Оқыту нәтижесі: 1) Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында менеджмент негіздерін меңгеру.
Аграрлық менеджмент және маркетинг негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарындағы менеджмент қызметінің саласын; менеджмент деңгейін; менеджмент функциясын; менеджменттің қазіргі заманғы мәселелерін түсінеді.
Агроөнеркәсіптік менеджмент жүйесінің стандартты моделін құру схемасын қолданады.
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарына сыртқы факторлардың әсер етуін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тауарларды бөлу және таратуды ұйымдастыру, нарықтың мәнін, қазіргі маркетингтің теориясы мен мәнін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Маркетингтің әлеуметтік негіздерін; тауар, нарық туралы ұғымдарды; маркетингті басқаруды түсінеді.
Тауарды өндіру және жетілдіру тұжырымдамасының сипаттамасын жасайды.
3.Ситуациялық тапсырмаларды қолдана отырып, өнім берушілердің бәсекелестік ортасын зерттейді.
КҚ 9. Дала дақылдары өнімдерін өндіру және сақтау бойынша жұмыстарды орындау
КМ 09. Дала дақылдарының өнімдерін өндіру және сақтау бойынша жұмыстарды орындау
Болашақ кәсіби қызметпен белгілі бір жұмыс түрлерін орындау процесінде теориялық білімді, іскерлікті бекітуге, практикалық дағдылар мен құзыреттілікті иемденуге және дамытуға бағытталған оқу қызметінің түрі оқу-танысу және технологиялық практикаға бөлінген
Оқыту нәтижесі: 1) Астық дақылдары мен қарақұмық өсіру.
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
Күздік бидай өсіреді.
Бидай өсіреді.
Жүгері өсіреді.
Күріш, қарақұмық өсіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дәнді-бұршақты дақылдарды өсіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Бұршақ, жасымық өсіреді.
Атбұршақ, ноқат өсіреді.
Жемдік бұршақтарды өсіреді.
Үрмебұршақ өсіреді.
Соя, бөрібұршақ өсіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Түйнек жемістерді, тамыржемістілерді, жемдік қырыққабатты және бақша дақылдарын өсіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Картоп өсіреді.
Жер алмұртын өсіреді.
Қант қызылшасын өсіреді.
Азықтық қызылшаны өсіреді.
Сәбіз өсіреді.
Тарна, шалқан өсіреді.
Оқыту нәтижесі: 4) Майлы және эфир майлы дақылдарды өсіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Күнбағыс өсіреді.
Қыша өсіреді.
Күнжіт өсіреді.
Жержаңғақ өсіреді.
Зире өсіреді.
Бұрышты жалбыз өсіреді.
Жұпарлы сәлбен өсіреді.
Оқыту нәтижесі: 5) Есірткілік дақылдар өсіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Темекі өсіреді.
Махорка өсіреді.
Құлмақ өсіреді.
Оқыту нәтижесі: 6) Егістік дақылдардың жинауға дайындығын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Дәнді дақылдарды жинау мерзімдерін анықтайды.
Жинау жұмыстарын жүргізу үшін табиғи-климаттық жағдайды анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Жинау жұмыстарын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Оңтайлы жұмыс параметрлерін анықтайды.
Өлшеу дәлдігін анықтайды.
Жинау кезінде сандық және сапалық шығындарды төмендетеді.
Оқыту нәтижесі: 8) Егіс дақылдарын сақтау бойынша технологиялық операцияларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Температураны сақтайды.
Ауаның ылғалдылығын сақтайды.
Газ құрамын сақтайды.
Дала өнімдерін бурттарда, траншеяларда, шұңқырларда, жерқоймаларда сақтау.
КҚ 10. "Шебер" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 10. Диплом алдындағы практика
Кәсіпорындардағы болашақ кәсіби қызметпен белгілі бір жұмыс түрлерін орындау процесінде теориялық білімді, іскерлікті бекітуге, практикалық дағдылар мен құзыреттілікті иемденуге және дамытуға бағытталған оқу іс-әрекетінің түрі
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбек қауіпсіздігі техникасы бойынша нұсқаманы сақтау.
Технологиялық (диплом алдындағы) практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жұмыс орнындағы жұмыс істеу шарттары.
Жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасының нұсқаулары.
Кәсіпорынның қауіпсіздік техникасы мен тіршілік әрекетінің ережелерін орындайды.
Алынатын біліктілікке сәйкес өндірістің негізгі технологиялық процестерінің журналын жүргізеді.
Бастапқы құжаттаманы ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Топырақты себу алдында өңдеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Көкөніс өсімдіктерінің тұқымдарын отырғызу және себу үшін топырақты өңдейді.
Органикалық тыңайтқыштарды қосады.
Минералды тыңайтқыштар қосады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тұқым себу және егістік дақылдарға күтім жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Тұқымның топырақта бірдей тереңдікте себілуін сақтайды.
Тұқым шаруашылығы талаптарын орындайды.
Тұқымдарды себу алдында өңдеу тәсілдерін қолданады.
Өсу кезеңінде өсімдіктердің біркелкі дамуына ықпал етеді.
Өсімдіктердің оңтайлы тығыздығын сақтайды.
Өсімдіктердің өсуі мен дамуы үшін қолайлы жағдай жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Тыңайтқыштар мен өсімдіктерді қорғау құралдарын қолдану жөніндегі жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Топырақ құнарлылығының деңгейіне байланысты органикалық және минералды тыңайтқыштарды енгізеді.
Арамшөптермен, зиянкестермен, аурулармен тиімді күреседі.
Оқыту нәтижесі: 5) Дала өсімдіктерін өсіру.
Біржыдық өсімдіктерді тұқыммен көбейтеді.
Көпжылдықтарды тұқыммен көбейтеді.
Біржылдық екпелерді көшеттеу.
Көпжылдықтарды бұтадан бөліп көбейтеді.
Көпжылдықтарды қалемшелеп көбейтеді.
Көпжылдықтарды түйнектермен көбейтеді.
Біржылдықтарды ашық топыраққа отырғызу.
Біржылдықтарға және көпжылдықтарға күтім жасау.
Оқыту нәтижесі: 6) Егіс дақылдарын жинау, өңдеу және сақтау жөніндегі жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Температураны сақтайды.
Ауаның ылғалдылығын сақтайды.
Газ құрамын сақтайды.
Көкөністерді бурттарда, траншеяларда, шұңқырларда, жерқоймаларда сақтау.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
64- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына

1440
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** Распределение по семестрам осуществляется учебными заведениями самостоятельно.
Используемые аббревиатуры:
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 66 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 390-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Фермерское хозяйство (по профилю)"
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1504000 – Фермерское хозяйство (по профилю)
Квалификация:
150403 2 – Плодоовощевод
150411 3 – Фермер
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения
и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языках в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы делового казахского (русского) и иностранного языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языка, для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности
Результат обучения: 1) Владеть грамматикой и терминологией казахского (русского) и иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:
Владеть лексико-грамматическим материалом по специальности, для профессионального общения.
Умеет применять терминологию профессиональной деятельности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
Логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией.
Имеет навыки вести диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делопроизводства на государственном языке, способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлять на государственном языке служебные документы, в профессиональной деятель-ности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.

1440
Орта буын маманы деңгейі үшін міндетті оқыту жиынтығы
4320
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту:
* Оқу орындары осы мамандықтың басқа да біліктілігіне ұқсас тәсілді пайдалана отырып, оқу жұмыс жоспарларын әзірлейді.
** Семестр бойынша бөлуді оқу мекемелері дербес жүзеге асырады.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БМ - базалық модульдер;
КМ – кәсіптік модульдер;
БҰАМ – білім беру ұйымы анықтайтын модульдер;
ДЖ-Дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
66-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
390-1-қосымша
"Фермер шаруашылығы (бейін бойынша)" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Білім беру коды және бейіні:
1500000 – Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1504000 – Фермер шаруашылығы (бейін бойынша)
Біліктілігі:
150403 2 – Жеміс-көкөніс өсіруші
150411 3 – Фермер
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіби қызметте қазақ (орыс) және шет тілдерінде ауызша және жазбаша нысанда қарым-қатынас жасауға қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шет тілдері мен кәсіптік лексика негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін қажетті қазақ (орыс) және шет тілдерінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында қарым-қатынас жасау үшін қазақ (орыс) және шет тілінің грамматикасы мен терминологиясын меңгеру.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды меңгеру.
Мамандық бойынша терминологияны қолдану.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді аудару техникасын (сөздікпен) меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шет тілдерінде кәсіптік диалог түріндегі сөз сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жағдайға сәйкес логикалық және дәйекті ойын жеткізу.
Кәсіптік жалпы білім беру үдерісінде диалог жүргізу.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жасау және ресімдеу
БМ 02. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жасау
Бұл модуль іс қағаздарын мемлекеттік тілде жасау және ресімдеу үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздері, құру тәсілдері мен функциялар, жіктеу, тасушылар, мақсаты, құрамдас бөліктер, қызметтік құжаттарды ресімдеу ережесі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді:
компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметке қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдастырушылық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеуге.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін сипаттайды.

2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно- распорядительными и информационно- справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, со-гласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, и отношениях в области технического регулирования согласно Законов Республики Казахстан "О техническом регулировании" и "Об аккредитации в области оценки соответствия".
2. Владеет информацией о условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества.
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: социально-биологические и психо-физиологические основы физической культуры, основы физического и спортивного самосовершенствования, основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков, развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности, владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
1. Понимает основы и
культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.

2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативті функцияларын түсінеді.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдастырушылық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар және "Техникалық реттеу туралы" және "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредитация туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес техникалық реттеу саласындағы қатынастар туралы білімдерді меңгереді.
2. Еңбек шартының қажетті талаптары туралы ақпаратты меңгереді.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, сипаттама, өтініш, шағым, сенімхат, қолхат жасайды.
БҚ 3. Физикалық қасиеттерін дамыту және жетілдіру.
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру.
Бұл модуль физикалық қасиеттерді және олармен байланысты қабілеттерін жетілдіру үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; салауатты өмір салты негіздері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: қимылдық икемдер мен дағдыларын үнемі жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайту, кәсіптік маңызы бар физикалық және психомоторлық қабілеттілікті дамыту, өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жағдайын бағалау әдістерін меңгеру.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салтын сақтау.
Дене шынықтыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін түсінеді.
2. Бұлшықет жүктемелері кезінде тыныс алу, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты мәдениетін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттері мен психофизиологиялық қабілеттерін жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорт ойындарының ережелерін сақтайды.
2.Физикалық жүктеме негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4.Оқу ойынында зерделенген ойын тәсілдерін және жеке тактикалық міндеттерді қолданады.
5. Бағдарламамен көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді.
1.Дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.

2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать до-врачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира, понимания сущности и предназначения культуры, соблюдения гражданских прав и обязанностей, понимания закономерностей и перспектив раз-вития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии, культуры, религии и цивилизации, систему государственно-правовых отношении и явлений, функционирование системы взаимоотношений граждан и субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями, понимать основной вопрос философии и законы диалектики, анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации, проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического миро-воззрения, отрицать человеко-ненавистнические-кие, экстремистские, радикальные и террористические идеологии, соблюдать нормы права, ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:
1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3. Характеризует сущность понятий "диалектика", "за-коны диалектики",
"бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий, как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.

2. Жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, қоғамдағы өзін және өз орнын түсіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды шыдамдылықпен қабылдау.
БМ 04. Қоғамда және еңбек ұжымында әлеуметтендіру және бейімделім үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану.
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерделеу, мәдениеттің мәні мен мақсатын түсіну, азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау, қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын түсіну, қазіргі заманның әлеуметтік-саяси үдерістерінің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыру үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: философияның, мәдениеттің, дін мен өркениеттің негізгі түсініктері мен заңдылықтары, мемлекеттік-құқықтық қатынастар мен құбылыстар жүйесі, азаматтар мен қоғамдағы саясат субъектілерінің өзара қатынастары жүйесінің жұмыс істеуі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: негізгі философиялық ұғымдарын пайдалану; философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсіну; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын талдау; жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде төзімділік таныту; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды терістеу; құқық нормаларын сақтау; әлеуметтік өзара іс-қимыл барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бағдарлау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерде бағдарлау.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі философиялық ұғымдарды меңгереді.
2. Философия тарихында таным үдерісіне әртүрлі көзқарастар мен білім үдерісінің мәнін түсінеді.
3. "Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік пен уақыт" ұғымдарының мәнін сипаттайды.
4. Философияның негізгі категорияларының мәнін және өзара байланысын анықтайды.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни бейнесінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Адам өміріндегі еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар сияқты философиялық категориялардың арақатынасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Жеке тұлғаның өмірді, мәдениетті және қоршаған табиғи ортаны сақтау үшін жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
2. Ғылым, техника және технологиялар жетістіктерін дамыту мен пайдалануға байланысты әлеуметтік және этикалық мәселелердің мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың арақатынасы туралы өз пікірін тұжырымдайды.
4. Өмірдің мәні мен ақиқаты категорияларына әртүрлі көзқарастарды талдайды, осы ұғымдар бойынша өз көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Отандық мәдениет тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтарын біледі.
Қазақстан Республикасының халықтары мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсінеді.
.Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Төзімділік пен белсенді жеке ұстанымды қалыптастырушы ақылақтық-өнегелілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі мәденитеттер мен өркениеттердің нысандары, түрлері мен тарихын сипаттайды.

2. Готовит к работе машины, агрегаты для посевных посадочных работ и внесения удобрении.
3. Умеет работать машинами, агрегатами предназначенных для посевных посадочных работ и внесения удобрении.
Результат обучения: 3) Предпосевная обработка почвы.
Критерии оценки:
1.Понимает механизм почво-образовательный процесс и его факторы.
2. Понимает значение севооборотов при борьбе с сорняками.
3. Контролирует качество полевых работ, применяет почвозащитную систему земледелия.
4.Владеет знаниями по классификации, карты и картограммы почв.
Результат обучения: 4) Владеет технологией предпосевной подготовки (обработки) семян и посадочного материала с учетом биологических особенностей сорняков.
Критерии оценки:
1. Определяет способы предпосевной подготовки семян и отбор посадочного материала.
2. Выполняет технологии подготовки семян и посадочного материала против вредителей плодоовощных культур.
3. Владеет способами проведения подготовительных работ с семенами перед посадкой на открытом и закрытом грунте.
ПК 2. Выполнять посев семян и посадочных работ при выращивании плодоовощных культур
ПМ 02. Выполнение посева семян и посадочных работ при выращивании плодоовощных культур
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для нормы высева плодоовощных культур, способы повышения всхожести, нормы и правили полива, виды удобрений и способы их внесения, признаки недостатка питательных и минеральных веществ в почве, план и карты, воднофизических показателей почвы, воды местного стока, гидрологических и водохозяйственных расчетов при проектировании водоемов на местном стоке
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: почвенно-климатических условия, но и от цели возделывания культуры, способы посева и посевные качества семян, влияние температуры на растения, способы контроля за температурным режимом при выращивании растений в открытом грунте, проведение подбора насосносилового оборудования, водный режим при программировании урожая,
При изучении модуля обучающиеся учатся: устанавливать норму высева по весу и количеству семян, высеваемых на единицу площади, подбору культур и сортов при закладке сада, размещение культур и схемы посадки, правилам посадке, эксплуатации гидромелиоративных систем, культурологическим и техническим работам и мероприятиям по освоению осушенных и увлажненных земель
Результат обучения: 1) Рассчитывать расход посевного и посадочного материала.
Семеноводство
Плодоовощеводство
Сельскохозяйственная мелиорация
Критерии оценки:
Выполняет нормы высева семян.
Соблюдает сроки посева и посадки.
Определяет способы посева.
Результат обучения: 2) Выполняет предусмотренные технологические операции на машино-тракторных агрегатах и оборудованиях при уходу за плодоовощными культурами.
Критерии оценки:
1. Определяет способы повышения всхожести.
2. Рассчитывает видовой состав машино-тракторных агрегатов по уходу за плодоовощными культурами.
3. Владеет методами подготовки семян к посеву.
Результат обучения: 3) Регулировать нормы и время полива плодоовощных культур.
Критерии оценки:
1. Определяет технику и технологию полива
2. Регулирует режим орошения.
3. Владеет способами и техникой полива плодоовощных культур.
4. Владеет технологическими приемами внесения подкормки и защиты растений от сорняков.
ПК 3. Выполнять работы по уходу и меры борьбы с вредными организмами плодоовощных культур.
ПМ 03. Выполнение работы по уходу и меры борьбы с вредными организмами плодоовощных культур
Данный модуль описывает знания, умения и навыки защиты растений от сорняков, вредителей и болезней плодоовощных культур, боронование до всходов и по всходам-культивация или рыхление междурядий с подрезанием или вычесыванием сорных растений, обработка гербицидами, окучивание, подкормка, прореживание или букетировка, удобрения для улучшения плодородия почвы, полив соответствующим набором технических средств для его осуществления используются (дождевальные, поливные машины и устройства),
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: типы болезней, готовят микроскопические препараты различных систематических групп возбудителей болезней, опыление и опрыскивание для борьбы с вредителями и болезнями, нарезка борозд или щелей для полива, (покрытие посевов мелким сыпучим материалом торфом, опилками и для сохранения влаги) для улучшения плодородия почвы жидкие, гранулированные, удобрения в палочках, биогумус механизированный уход с использованием тракторов, специальных машин и устройств и автоматизации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: Основным методам и средствам защиты растений от вредных организмов, комбинирован-ному-рыхлению с подкормкой или окучиванием, подкормку - с поливом, обработку гербицидами, стимуляторам роста, корнеобразования, механизированным способам полива.
Результат обучения: 1) Проводить защиту растений от сорняков, вредителей и болезней плодовощных культур.
Защита растений
Механизация сельского хозяйства
Агрохимия
Механизация сельского хозяйства
Критерии оценки:
1. Применяет комплекс методов зашиты растений от вредных организмов.

2. Зиянды организмдерге қарсы тұқымдар мен егу материалын дайындау іс-шараларының кешенін меңгереді.
3. Ашық және қорғалған топырақта тұқымдарды отырғызу дайындығын жүргізеді.
КҚ 2 Жеміс-көкөніс дақылдарын өсіру кезінде тұқым себуді және отырғызу жұмыстарын орындау
КМ 02 Жеміс-көкөніс дақылдарын өсіру кезінде тұқым себу және отырғызу жұмыстарын орындау
Бұл модуль жеміс-көкөніс дақылдарын себу нормалары, өнгіштігін арттыру тәсілдері, суару нормалары мен ережелері, тыңайтқыштардың түрлері және оларды енгізу тәсілдері, топырақтағы қоректік және минералдық заттардың жетіспеу белгілері, жоспары мен карталары, топырақтың суфизикалық көрсеткіштері, жергілікті ағын суы, жергілікті ағын суларында су қоймаларын жергілікті ағында жобалау кезінде гидрологиялық және су шаруашылығы есептеулері үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: топырақтық-климаттық жағдайлар, сондай-ақ дақылдарды өсіру мақсатынан тұқым себу тәсілдері мен себу сапасы, өсімдікке температураның әсері, ашық топырақта өсімдіктерді өсіру кезіндегі температуралық режимді бақылау тәсілдері, сорғыш-күштік жабдықтарды іріктеуді жүргізу, өнімді бағдарламалау кезіндегі су режимі,
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: алаң бірлігіне себілетін тұқымдардың салмағы мен саны бойынша себу нормасын белгілеу, бау-бақшаны отырғыза бастау кезінде дақылдар мен сорттарды іріктеу, дақылдарды орналастыру және отырғызу схемасы, ағаш отырғызу, гидромелиоративті жүйелерді пайдалану ережелері, мәдени және техникалық жұмыстар және құрғатылған және ылғалданған жерлерді игеру жөніндегі іс-шаралар
Оқыту нәтижесі: 1) Егу және отырғызу материалдарының шығынын есептеу.
Тұқым шаруашылығы
Жеміс-көкөніс шаруашылығы Ауыл шаруашылығы мелиорациясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
Тұқым себу нормаларын орындайды.
Егу және отырғызу мерзімдерін сақтайды.
Егу тәсілдерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жеміс-көкөніс дақылдарының тұқымдары мен отырғызу материалын себуді, суаруды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнгіштігін арттыру тәсілдерін анықтайды
2. Күзгі егісті жаңа жиналған тұқымдармен қолданады немесе тұқымды көктемгі егуге арнайы даярлайды.
3. Тұқымдарды егуге дайындау әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жеміс-көкөніс дақылдарын суарудың нормалары мен уақытын реттеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Суару техникасы мен технологиясын анықтайды
2. Суармалау режимін реттейді.
3. Жеміс-көкөніс дақылдарын суарудың әдістері мен техникасын меңгереді.
КҚ 03 Жеміс-көкөніс дақылдарын күту жөніндегі жұмыстарды және зиянды организмдерге қарсы күрес шараларын орындау.
КМ 03 Жеміс-көкөніс дақылдарын күту және олардың зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі жұмыстарды орындау
Бұл модуль өсімдіктерді арамшөптерден, жеміс-көкөніс дақылдарының зиянкестері мен ауруларынан қорғау, өскіндерге дейін және өскіндері бойынша тырмалау, арамшөпті өсімдіктерді кесе немесе тарылта отырып, қатар аралықтарын өсіру немесе қопсыту, гербицидтермен өңдеу, түбін түптеу, жерді тыңайту, сирету немесе букеттеу, топырақтың құнарлылығын жақсарту үшін тыңайтқыштар, суаруды жүзеге асыру үшін техникалық құралдардың тиісті жиынтығын (жаңбырлатқыш, суару машиналары мен құрылғылары) пайдалану білімдерін, икемдері мен дағдыларын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: ауру түрлері, әртүрлі жүйелі аурулар қоздырғыштарының микроскопиялық препараттарын дайындайды, зиянкестер мен аурулармен күресу үшін тозаңдандыру және бүрку, топырақ құнарлылығын жақсарту, сұйық, түйіршіктелген, таяқшалардағы тыңайтқыштар, биогумус, тракторларды, арнайы машиналар мен құрылғыларды, автоматтандыруды пайдалана отырып, механикаландырылған күтім жасау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Өсімдіктерді зиянды организмдерден қорғаудың негізгі әдістері мен құралдары, қоректендірумен немесе қайнатумен құрамдастырылған қопсыту, суарумен қоректендіру, гербицидтермен өңдеу, өсуді, тамыр түзуді ынталандырғыш, суарудың механикаландырылған тәсілдері.
Оқыту нәтижесі: 1) Өсімдіктерді арамшөптерден, жеміс-көкөніс дақылдарының зиянкестері мен ауруларынан қорғауды жүргізу.
Өсімдіктерді қорғау
Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Агрохимия
Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өсімдіктерді зиянды организмдерден қорғау әдістерінің кешенін қолданады.
2. Өсімдіктерді қорғау әдістерін меңгереді.
3. Қорғау іс-шараларының тиімділігін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жеміс-көкөніс дақылдарын күту бойынша машина-трактор агрегаттары мен жабдықтарда технологиялық операцияларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық операцияларды орындау үшін ауыл шаруашылығы машиналарын таңдайды.
2. Жеміс-көкөніс дақылдарын күту жөніндегі машина-тракторлық агрегаттардың құрамын есептейді.
3. Жеміс-көкөніс дақылдарын күту жөніндегі машина-трактор агрегаттарын толықтыру.
Оқыту нәтижесі: 3) Тыңайтқыштарды және өсімдіктерді қоректендіруді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тыңайтқыштарды енгізу тәсілдері мен мерзімдерін анықтау.

2. Владеет методами защиты растений.
3. Определяет эффективность защитных мероприятий.
Результат обучения: 2) Выполнять технологические операции на машинно-тракторных агрегатах и оборудовании по уходу плодоовощных культур.
Критерии оценки:
1. Выбирает сельскохозяйственные машины для выполнения технологических операции.
2. Рассчитывает состав машинно-тракторных агрегатов по уходу плодоовощных культур.
3. Комплектование машин-но-тракторных агрегатов по уходу плодоовощных культур.
Результат обучения: 3) Выполнять внесение удобрений и подкормки растений.
Критерии оценки:
1. Определять способы и сроки внесения удобрений.
2. Проводят подкормки в стадии активного роста растений.
3. Регулирует дозы удобрений и время проведения. подкормок.
Результат обучения: 4) Проводить полив на механизированных агрегатах.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой полива.
2. Определяет технические средства для полива (дождевальные и поливные машины и устройства) и соблюдает технику безопасности.
3. Определяет способы полива плодоовощных культур.
ПК 4. Проводить лабораторную диагностику растений
ПМ 04. Проведение лабораторной диагностики растений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для контроля биологических особенностей плодовых культур на разных этапах вегетации, диагностика плодородия почвы и контроль за правильным использованием удобрений и различных химикатов в фермерском хозяйстве
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: Диагностику роста и развития плодов, микро-макроудобрений, составление почвенно-агрохимических карт, определение остаточного количества пестицидов в убранном урожае
При изучении модуля обучающиеся учатся: морфологическим и биологическим особенностям растений, образования новых клеток и частей, качественное изменение, строению вегетативных, генеративных органов растений, размножению, проводить испытания нескольких сотен остаточных пестицидов.
Результат обучения: 1) Контролировать биологические особенности овощных культур на разных этапах вегетации.
Ботаника и физиология
Агрохимия
Механизация сельского хозяйства
Защита растений
Критерии оценки:
Понимает морфологические, биологические особенности плодоовощных культур на разных этапах вегетации.
Работает с определителем систематических и морфологических характеристик растений гербарии, атлас.
Определяет органографию и размножение растений.
Результат обучения: 2) Выполнять химическую диагностику почвы, пестицидов.
Критерии оценки:
Определяет состав и поглотительную способность почв.
Контролирует потенциальное и эффективное плодородие почв.
Владеет агрохимической характеристикой основных типов почв.
Результат обучения: 3) Определять остаточное количество пестицидов плодоовощной продукции в убранном урожае.
Критерии оценки:
Определяет остаточное концентрацию пестицидов в плодоовощной продукции.
Исследует токсичность пестицидов.
Регулирует и контролирует остаточную концентрацию пестицидов.
ПК 5. Проводить уборку урожая, первичная доработка плодоовощных культур
ПМ 05 Проведение уборки, первичная доработка урожая плодоовощных культур
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для оптимальных сроков уборки плодоовощной продукции, соответствия степени зрелости, различают две степени спелости техническую или съемную и биологическую, способов уборки и основных средств механизации для уборки плодоовощной продукции, послеуборочной обработки плода-овощных культур
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: соответствие степени зрелости, линии товарной обработки сортировки, калибровки, упаковки, способов упаковки, взвешивание и транспортировку плодов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использованию вибрационных машин, плодоуборочных платформ.
Результат обучения:1) Определять техническую спелость и сроки своевременной уборки плодоовощной продукции.
Плодоовощеводство
Технология хранения и переработки продукции растениеводства
Критерии оценки:
1. Определяет оптимальные сроки уборки плодоовощной продукции.

2. Өсімдіктердің белсенді өсу сатысында қоректендіруді жүргізеді.
3. Тыңайтқыш дозасын және қоректендіруді өткізу уақытын реттейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Механикаландырылған агрегаттарда суару жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Суару техникасын меңгереді.
2. Суаруға арналған техникалық құралдарды (жаңбырлату және суару машиналары мен құрылғылары) анықтайды.
3. Жеміс-көкөніс дақылдарын суару тәсілдерін анықтайды.
КҚ 4. Өсімдіктердің зертханалық диагностикасын жүргізу
КМ 04 Өсімдік-терге зертханалық диагностика жүргізу
Бұл модуль вегетацияның әр түрлі кезеңдерінде жеміс дақылдарының биологиялық ерекшеліктерін бақылау үшін қажетті топырақ құнарлылығын диагностикалау және фермерлік шаруашылықта тыңайтқыштар мен әртүрлі химикаттардың дұрыс пайдаланылуын бақылау, сұйық және газ хроматографиясы технологияларын пайдалану үшін бірнеше жүздеген қалдық пестицидтерге сынақ жүргізу үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: Жемістердің, микро-макро тыңайтқыштардың өсуі мен дамуын диагностикалау, топырақ-агрохимиялық карталарды жасау, жиналған өнімде пестицидтердің қалдық мөлшерін анықтау
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: өсімдіктердің морфологиялық және биологиялық ерекшеліктері, жаңа жасушалар мен бөліктердің пайда болуы, өсімдіктердің вегетативтік, генеративтік органдарының сапалы өзгеруі, құрылысы, көбеюі, бірнеше жүздеген қалдық пестицидтерге сынақ жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Вегетацияның әртүрлі кезеңдерінде көкөніс дақылдарының биологиялық ерекшеліктерін бақылау.
Ботаника және физиология
Агрохимия
Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Өсімдіктерді қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:
Вегетацияның әртүрлі кезеңдерінде жеміс-көкөніс дақылдарының морфологиялық, биологиялық ерекшеліктерін түсінеді.
Өсімдіктердің жүйелі және морфологиялық сипаттамаларын анықтаушымен жұмыс істейді
Өсімдіктер органографиясы мен көбеюін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Топырақтың, пестицидтердің химиялық диагностикасын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Топырақтың құрамын және сіңіру қабілетін анықтайды.
Топырақтың ықтимал және тиімді құнарлылығын бақылайды.
Топырақтың негізгі түрлерінің агрохимиялық сипаттамасын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жиналған өнімдегі пестицидтердің қалдық санын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жеміс-көкөніс өнімінде пестицидтердің қалдық концентрациясын анықтайды.
Пестицидтердің уыттылығын зерттейді.
Пестицидтердің қалдық концентрациясын реттейді және бақылайды.
КҚ 05 Жеміс-көкөніс дақылдары өнімін жинауды жүргізу, оларды бастапқы өңдеу
КМ 05 Жеміс-көкөніс дақылдарының өнімін жинауды жүргізу, оларды бастапқы өңдеу
Бұл модуль жеміс-көкөніс өнімдерін жинаудың оңтайлы мерзімдері, пісу дәрежесіне сәйкестігі үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды, пісудің екі дәрежесін ажыратады техникалық немесе алмалы-салмалы және биологиялық, жеміс-көкөніс өнімдерін жинауға, жеміс-көкөніс дақылдарын жинағаннан кейін өңдеуге арналған жинау тәсілдері мен негізгі механикаландыру құралдарымен жинау
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: жетілу дәрежесінің, сұрыптауды, калибрлеуді, орауды тауарлық өңдеу желісінің, орау тәсілдерінің сәйкестігі, жемістерді өлшеу және тасымалдау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: дірілдеткіш машиналарды, жеміс жинайтын платформаларды пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Жеміс-көкөніс дақылдарын уақытылы жинау және техникалық пісуін анықтау.
Жеміс-көкөніс шаруашылығы
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау және өңдеу технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеміс-көкөніс өнімдерін жинаудың оңтайлы мерзімдерін анықтайды.
2. Жетілу дәрежесінің сәйкестігін түсінеді.
3. Жеміс-көкөніс өнімдерінің өнімін механикаландырылған жинауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жиналған өнімнен бастапқы өңдеуді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тауарлық өңдеу желілерін анықтайды.
2. Жиналған өнімді бастапқы өңдеуді, сұрыптауды, калибрлеуді жүргізеді.
3. Жеміс-көкөніс дақылдарының өнімін орауды және тасымалдауды орындайды.
ҚК 06. Тұқымдық материал мен жеміс-көкөніс өнімін сақтау режимін реттеу.
КМ 06. Тұқымдық материал және жеміс-көкөніс өнімдерін сақтау режимін реттеу
Бұл модуль санитариялық нормалардың сақтау және аумақтарға, сумен жабдықтауға, су бұруға, жарықтандыруға, микроклиматқа, тұқымдардың жинаудан кейінгі пісіп-жетілуіне және шаруашылық кондициялық ылғалдылыққа жеткен кезде кейіннен кептіруге қойылатын талаптардың ережелерін сақтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: өндірістік, қосалқы және тұрмыстық үй-жайларды, жабдықтарды, жеміс-көкөніс дақылдарының тұқымдарын өндіру технологияларын пайдалану, ұзақ уақыт сақтаудың дұрыс режимі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: жеміс-көкөніс өнімдерін өндіруді, пісіп-жетілужетілу уақытынан бастап өсу қабілетін ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Жеміс-көкөніс өнімдерін сақтау шарттары мен санитарлық-гигиеналық жағдайын ұстану.
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау және қайта өңдеу технологиясы
Тұқым шаруашылығы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Санитарлық-гигиеналық нормалар мен талаптарды сақтайды.

2. Понимает соответствие степени зрелости.
3. Выполняет механизированную уборку урожая плодоовощной продукции.
4.Знает способы уборки и применение основных средств механизации при уборке плодоовощной продукции.
Результат обучения: 2) Проводить первичную доработку собранного урожая.
Критерии оценки:
1.Определяет линии товарной обработки.
2. Проводит первичную классировку, сортировку, калибровку собранного урожая.
3. Выполняет упаковку, транспортировку урожая плодоовощных культур к местам хранения и реализации.
ПК 6. Регулировать режим хранения семенного материала и плодоовощной продукции.
ПМ 06. Регулирование режима хранения семенного материала и плодоовощной продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки для соблюдения санитарных норм и правила требований к территории, водоснабжению, водоотведению, освещению, микроклимату, послеуборочного дозирования семенников и последующей сушке при достижении хозяйственной кондиционной влажности семена закладывают на хранение.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: эксплуатацию производственных, вспомогательных и бытовых помещений, оборудования, технологий производства семян плодоовощных культур, правильный режим длительного сохранения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организации, производства плодоовощной продукции, способности к про-растению со времени созревания.
Результат обучения:1) Соблюдать санитарно-гигиеническое к состоянию и условиям хранения плодоовощной продукции.
Технология хранения и переработки продукции растениеводства
Семеноводство
Критерии оценки:
1.Соблюдает санитарно-гигиенические нормы и требования к хранению плодоовощной продукции.
2. Выполняет условия хранения овощей и плодов.
3. Регулирует температуру, влажность и газообмен в хранилище.
Результат обучения: 2) Контролировать режим микроклимата при хранение семенного материала.
Критерии оценки:
1. Выполнять уборочное дозирование семенников и последующей сушка семян.
2. Определяют достижение хозяйственной кондиционной влажности семян и закладывают на хранение.
3. Вести контроль технологического режима хранения плодоовощной продукции.
Квалификация "150411 3 – Фермер"
ПК 7. Планировать сельскохозяйственные работы в садоводстве
ПМ 07. Планирование сельскохозяйственных работ в садоводстве
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для закладки интенсивного сада, устанавливать оптимальные схемы размещения деревьев зависящих от сорта, подвоя, почвы, рельефа, сезонной работы в силу климатических и природных условий выполняется в течение определенного периода (сезона), агротехнологических мероприятий на машинно-тракторных агрегатах, реализации продукции фермерского хозяйства
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: рациональное размещение деревьев, использование отведенной площадь питания, нормы и правила проектирования вновь строящихся и переустраиваемых дорог и площадей населенных мест, учитывают потребности в складских помещениях и транспортных средствах, календарные планы, выполнение поставок продукции потребителям.
При изучении модуля обучающиеся учатся: за-кладки интенсивного сада, устанавливать оптимальные схемы размещения деревьев, Агротехнологическим мероприятиям на машинотракторных агрегатах, реализации продукции фермерского хозяйства, проектированию вновь строящихся и переустраиваемых дорог и площадей населенных мест, рас-считывать потребности в складских помещениях и транспортных средствах, составлять календарный план графика подготовки товаров к отгрузке и выполнению поставок продукции потребителям постоянно следят, поддерживать в подвале нормальную температуру и влажность, проводить переборку плодов и удалять все перезревшие и загнившие
Результат обучения:1) Составлять технологическую карту.
Организация производства
Бухгалтерский учет
Плодоводство
Механизация сельского хозяйства
Финансовый учет
Критерии оценки:
1. Рассчитывает размеры кварталов.
2. Устанавливает оптимальные схемы размещения плодовых деревьев.
3.Контролирует состояние микроклимата влажности и светового режима.
4. Составляет технологические карты и выполняет запланированные мероприятия по возделыванию сельскохозяйственных культур.
Результат обучения: 2) Рассчитать размеры кварталов (площадь, длину, ширину) в разрезе с учетом сада, породы, рельефа местности.
Критерии оценки:
1.Рассчитывает поступления денег от основной деятельности.
2. Оценивает прочие поступления и выплаты.
3. Определять потребность в финансах.
Результат обучения: 3) Составлять схему дорожной сети с обозначением типа дорог (магистральная, межквартальная, окружная, межклеточная) с указанием ширины дорог.
Критерии оценки:
1.Проектирует схему дорожной сети.
2. Определяет ширину дорог.
3. Рассчитывает потребность в складских помещениях, транспортных средствах при отгрузке и поставке товара плодоовощной культуры.
Результат обучения: 4) Планировать применение машинотракторного и другого оборудования при выполнении агротехнических мероприятий.
Критерии оценки:
1.Классифицируют машин-но-тракторные агрегаты.
2.Выполняет агротехнические мероприятия.
3. Подбор навесного и прицепного оборудования.
Результат обучения: 5) Планировать сбыт и реализацию готовой продукции.
Критерии оценки:
1.Опредляют время съема плодов и урожайность каждого сорта.

2. Көкөністер мен жемістерді сақтау шарттарын орындайды.
3. Қоймада температураны, ылғалдылықты және газ алмасуды реттейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тұқым материалын сақтау шарттарын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұқымдарды кейіннен кептіре отырып, тұқымдарды пісіп-жетілу жинау жұмыстарын орындау.
2. Тұқымдардың шаруашылық кондициялық ылғалдылығына қол жеткізуді анықтайды және сақтауға қояды.
"150411 3 – Фермер" біліктілігі
КҚ 07 Ауыл шаруашылығында бау-бақша жұмыстарын жоспарлау
КМ 07 Бау-бақша шаруашылығында ауыл шаруашылық жұмыстарын жоспарлау
Бұл модуль қарқынды бақ отырғызу үшін қажетті сортқа, телімге, топыраққа, рельефке байланысты ағаштарды орналастырудың, климаттық және табиғи жағдайларға байланысты маусымдық жұмыстың оңтайлы сызбаларын орнату белгілі бір кезең (маусым), машина трактор агрегаттарында агротехнологиялық іс-шаралар, фермерлік шаруашылық өнімдерін сату кезінде орындалатын қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: ағаштарды ұтымды орналастыру, бөлінген тамақтану алаңын пайдалану, жаңадан салынып жатқан және қайта салынатын жолдар мен елді мекендер алаңдарын жобалау нормалары мен ережелері қойма орынжайлары мен көлік құралдарына қажеттілікті, күнтізбелік жоспарларды, тұтынушыларға өнім беруді өтеуді ескереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: қарқынды бақ салу үшін, ағаштарды орналастырудың оңтайлы схемасын белгілеу, машина-трактор агрегаттарындағы агротехнологиялық іс-шаралар, фермер шаруашылығы өнімдерін өткізу, жаңадан салынып жатқан және қайта құрылатын жолдар мен елді мекендердің алаңдарын жобалау, қойма орынжайлары мен көлік құралдарына қажеттілікті есептеу, тауарларды жөнелтуге және тұтынушыларға өнім жеткізуді орындауға дайындау кестесінің күнтізбелік жоспарын құру, тұрақты түрде қадағалау, жертөледе қалыпты температура мен ылғалдылықты сақтау, жемістерді сұрыптауды жүргізу және барлық аса пісіп кеткен және шіріген жемістерді алып тастау
.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық карта құру.
Өндірісті ұйымдастыру
Бухгалтерлік есеп
Жеміс шаруашылығы
Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Қаржылық есеп
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бақ бөлтегі өлшемдерін есептейді.
2. Ағаштарды орналастырудың оңтайлы схемаларын орнатады.
3. Ылғалдандырумен, жарықтандырумен және басқа да шарттардың қамтамасыз етілуін бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бау-бақшаны, түрін, жергілікті жер бедерін ескере отырып, кесіндіде бөлтектердің (көлемі, ұзындығы, ені) өлшемдерін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі қызметтен ақша түсімін есептейді.
2. Басқа түсімдер мен төлемдерді бағалайды.
3. Қаржыдағы қажеттілікті анықтау.
Оқыту нәтижесі: 3) Жолдардың енін көрсете отырып, түрін белгілеп (магистральды, бөлтекаралық, шеңберлік, тораралық), жол желісінің схемасын құру.
Бағалау
өлшемшарттары
1. Жол желісі схемасын жобалайды.
2. Жолдың енін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Агротехникалық шараларды орындау үшін машина-трактор агрегаттарын жоспарлау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машина-трактор агрегаттарын жіктейді.
2. Агро-техникалық іс-шараларды орындайды
Оқыту нәтижесі: 5) Дайын өнімнің өтімі және өткізуін жоспарлайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жемістерді алу уақытын және әр сорттың өнім көлемін анықтайды.
2. Жемістерді жинау кестесін жасайды.
3. Жемістерді сақтау режимін бақылайды.
4. Жеміс-көкөніс өнімдерін өткізуді орындайды.
КҚ 8 Жеміс дақылдарын дайындауды және отырғызуды ұйымдастыру
КМ 08 Жеміс дақылдарын дайындау мен отырғызуды ұйымдастыру
Бұл модуль отырғызу алдындағы топырақты дайындау, тыңайтқыштарды қолданудың тиімділігі, тәлімбақта көшеттерді іріктеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: .
топырақты отырғызу алдында дайындау ережелерін, органикалық, минералдық тыңайтқыштардағы жеміс-жидек шығындарының жұмсалуы, көшеттердің күзде немесе көктемде отырғызылуы.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: бау-бақша айналымын, жоғары өнімді тұқымдарды, сорттарды, екпелерді таңдау, қоректендіруді және өсу ынталандырғыштарын қолдануды реттеу, жеміс дақылдарын отырғызуды жүргізу
Оқыту нәтижесі: 1) Отырғызу материалын дайындау.
Жеміс шаруашылығы
Агрохимия
Бау-бақша шаруашылығы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Топырақты отырғызу алдында дайындау ережесін сақтайды.

2. Проводит сортировку плодов по классификатору.
3. Контролирует режим хранения плодов.
4. Выполняет реализацию плодоовощной продукции.
5. Обеспечивает и контролирует доставку и реализацию.
ПК 8. Организовать подготовку и посадку плодовых культур
ПМ 08. Организует подготовку и посадку плодовых культур
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для подготовки пред-посадочной почвы, эффективности применения удобрений, отборе саженцев в питомнике.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила предпосадочной подготовки почвы, потребность плодовых растений в органических, минеральных удобрениях, высадку саженцев осенью или весною.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подбирать садообороты, высокоурожайные породы, сорта, подвои, регулировать применение подкормки и стимуляторов роста, производить посадку плодовых культур
Результат обучения: 1) Подготавливать посадочный материал.
Плодоводство
Агрохимия
Садоводство
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила предпосадочной подготовки почвы.
2. Подбирает садообороты и высокоурожайные породы, сорта, подвои.
3. Определяет технологию хранения посадочного материала методы и средства борьбы с их болезнями.
Результат обучения: 2) Приготовить для внесения в почву органических, минеральных удобрений и подкормки плодовых культур.
Критерии оценки:
1. Определяет потребность плодовых растений в органических, минеральных удобрениях.
2.Обеспечивает эффективность применения удобрений в плодоводстве.
2. Регулирует применение подкормки и стимуляторов роста .
Результат обучения: 3) Организовать высадку саженцев, посадку плодовых культур.
Критерии оценки:
1. Выполняет отбор саженцев в питомнике.
2.Организует высадку саженцев осенью или весною.
3. Производит посадку плодовых культур.
ПК 9. Выполнять работы по уходу в садоводстве
ПМ 09. Выполняет работы по уходу в садоводстве
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения защиты садов от весенних заморозков, химического метода борьбы с вредными организмами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: прореживание излишних цветков и завязей, разломов крон, применение гербицидов, фунгицидов и инсектицидов против вредных организмов
При изучении модуля обучающиеся учатся: прореживанию излишних цветков и завязей, разломов крон, методам борьбы с широко распространенными вредными организмами, карантинные объекты.
Результат обучения: 1) Осуществлять уход за посадками плодовых культур.
Плодоводство
Защита растений
Критерии оценки:
1.Проводит защиту садов от весенних заморозков, прореживание излишних цветков и завязей, разломов крон, уменьшения предуборочного опадения плодов.
2. Определяет способы, сроки и нормы полива плодовых деревьев.
Результат обучения: 2) Координировать рациональное использование пестицидов против вредных организмов.
Критерии оценки:
1. Знает сущность химического метода борьбы с вредными организмами.
2. Применение гербицидов, фунгицидов и инсектицидов против вредных организмов.
3. Определяет методы борьбы с широко распространенными вредными организмами, карантинные объекты.
ПК 10. Организует уборку, товарную обработку и хранение урожая в садоводстве.
ПМ 10. Организует уборку, товарную обработку и хранение урожая в садоводстве
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для определения сроков сбора плодов, хранения собранного урожая.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: специальные съемные и транспортные средства, уборочный инвентарь, применение оптимальных условий для сокращения естественной убыли и потерь от загнивания.
При изучении модуля обучающиеся учатся: механизированной уборке урожая, товарной обработке плодов, регулированию режима хранения естественной убыли и потерь от загнивания.
Результат обучения: 1) Организовать работы по уборке и товарной обработке плодов.
Товароведение
Технология хранения продукции растениеводства
Критерии оценки:
1.Определяет сроки сбора плодов.

2. Бақ айналымын және жоғары өнімді түрлерді, сорттарды, екпелерді іріктейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Топыраққа органикалық, минералдық тыңайтқыштарды енгізу және жеміс дақылдарын қоректендіру үшін дайындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Органикалық, минералдық тыңайтқыштардағы жеміс өсімдіктерінің мұқтаждықтарын айқындайды.
2. Жеміс шаруашылығында тыңайтқыштарды қолданудың тиімділігін қамтамасыз етеді.
3. Құнарландырудың және өсуді ынталандырғыштың қолдануын реттейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Көшеттерді отырғызуды, жеміс дақылдарын отырғызуды ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тәлімбақта көшеттерді іріктеуді орындайды.
2. Күзде немесе көктемде көшеттердің отырғызылуын ұйымдастырады.
3. Жеміс дақылдарын отырғызуды жүргізеді.
КҚ 9. Бау-бақшаны күту бойынша жұмыстарын орындау
КМ 09 Бау-бақшаны күту бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль бақшаларды көктемгі аяздан, зиянды организмдермен күрестің химиялық әдістерінен қорғауды жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: артық гүлдер мен түйіндерді, крона жарықтарын сирету, зиянды организмдерге қарсы гербицидтерді, фунгицидтерді және инсектицидтерді қолдану
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: артық гүлдер мен түйіндерді, крона жарықтарын сирету, кең таралған зиянды организмдермен күрес әдістері, карантинді объектілер.
Оқыту нәтижесі: 1) Жеміс дақылдарын отырғызуға күтім жасауды жүзеге асыру.
Жеміс шаруашылығы
Өсімдіктерді қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бақтарды көктемгі аяздан қорғау, артық гүлдер мен түйіндерді, крона жарықтарын сирету, жемістердің жинау алдындағы түсуін азайту.
2. Жеміс ағаштарын суарудың тәсілдері, мерзімдері мен нормаларын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Зиянды организмдерге қарсы пестицидтерді ұтымды пайдалануды үйлестіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зиянды организмдермен күрестің химиялық әдістерінің мәнін біледі.
2. Зиянды организмдерге қарсы гербицидтерді, фунгицидтерді және инсектицидтерді қолдану.
3. Кең таралған зиянды организмдерге, карантин объектілеріне қарсы күрес әдістерін айқындайды.
КҚ 10. Бау-бақша шаруашылығында өнімді жинауды, тауарлық өңдеуді және сақтауды ұйымдастырады.
КМ 10 Бау-бақша шаруашылығында егін жинау, тауар-лық өңдеу және сақтауды ұйымдастыру
Бұл модуль жемістерді жинау тәсілдерін анықтау, жиналған өнімді сақтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: арнайы алмалы-салмалы және көлік құралдары, жинау құрал-саймандары, табиғи зиянды және шіруден болатын шығындарды қысқарту үшін оңтайлы жағдайларды қолдану.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: өнімді механикаландырылған жинау, жемістерді тауарлық өңдеу, табиғи зиянды және шіруден болатын шығындарды сақтау режимін реттеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жемістерді жинау және тауарлық өңдеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
Тауартану
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеміс жинау мерзімін анықтайды.

2. Применяет передовые научные достижения и технологии по уходу и содержанию урожая, с целью сокращения потерь при хранении.
3. Соблюдает технику безопасности при механизированной уборке урожая.
4. Применяют товарную обработку плодов.
Результат обучения: 2) Регулировать режимы и условия хранения плодов.
Критерии оценки:
1.Регулирование режима хранения собранного урожая и учет производительности.
2. Применяет оптимальные условия для сокращения.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 67 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 398-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)"
Код и профиль образования:
150000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1508000 – Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)
Квалификация*:

2. Арнайы алмалы-салмалы және көлік құралдарын қолданады.
3. Егін жинау кезінде механикалық, жинау құрал-саймандары мен ыдысты пайдаланады.
4. Жемістердің тауарлық өңдеуін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жемістерді сақтау тәртібі мен шарттарын реттеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жиналған өнімді сақтау режимін реттеу.
2. Қысқарту үшін оңтайлы шарттарды қолданады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
67-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
398-1 қосымша
1508000 - "Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
150000 – Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1508000 – Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)
Біліктілігі*:

13. Оформляет отчет по практике под руководством ответственного руководителя практикой на производстве.
ПК 17. Организовывать работу структурных подразделений, управлять технологическим процессом, контролировать соблюдение норм и нормативов на производстве
ПМ 17. Организация работы структурных подразделений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для анализа спроса и продвижения услуг на рынке зеленого строительства, для создания ландшафтных проектов с применением современных тенденций и технологий с соблюдением норм безопасности.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: правовой режим ООПТ и объектов садово-паркового и ландшафтного строительства, рынок услуг по садово-парковому и ландшафтному строительству, особенности лесоустройства зеленых объектов, надзор и контроль за охраной труда, озеленение интерьеров в помещении, характеристику композиционных принципов и закономерностей построения с применением программного обеспечения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: основам управления трудовым коллективом, расчету основных технико-экономических показателей в ландшафтном строительстве, современным подходам к обработке данных в зеленом строительстве, создавать зеленый объект в различном стиле ландшафтного дизайна и выносить его на местность.
После получения квалификаций по специальности 1508000 – "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)" молодой специалист имеет право работать на следующих предприятиях и в организациях:
- сельскохозяйственные формирования различной формы собственности, крестьянские (фермерские) хозяйства, садовые и дачные кооперативы;
- лесохозяйственные предприятия;
- организации озеленения любой формы собственности и благоустройства городов и населенных пунктов.
Возможные места работы: хранилища, склады, плантации, сады, питомники, тепличные хозяйства, дендрологические сады, парки, заповедники, частные хозяйства, научно-исследовательские организации.
Результат обучения: 1) Соблюдать лесное законодательство.
Экологическое право
Экономика зеленого хозяйства
Лесоустройство
Охрана труда
Маркетинг ландшафтных услуг.
Информационные технологии в зеленом строительстве
Садово-парковое строительство и хозяйство
Архитектурная графика и ландшафтное проектирование
Композиция городского парка
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о нормативно-правовых документах, регулирующих отношения в области природопользования и охраны окружающей среды.
2. Имеет представление о собственности на природные ресурсы.
3. Проводит оценку воздействия на окружающую среду.

13. Өндірістегі практиканың жауапты басшының басшылығымен практика бойынша есеп ресімдейді.
КҚ 17. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру, технологиялық процесті басқару, өндірісте нормалар мен нормативтердің сақталуын бақылау
КМ 17. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру
Бұл модуль қауіпсіздік нормаларын сақтай отырып, заманауи үрдістер мен технологияларды қолдана отырып, ландшафтық жобаларды құру үшін жасыл құрылыс нарығында сұранысты талдау және қызметтерді жылжыту үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: ЕҚТА және бақ-саябақ және ландшафт құрылысы объектілерінің құқықтық режимі, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы бойынша қызмет көрсету нарығы, жасыл объектілердің орман орналастыру ерекшеліктері, еңбекті қорғауды қадағалау және бақылау, үй-жайдағы интерьерлерді көгалдандыру, композициялық принциптердің сипаттамасы және бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып құру заңдылықтары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: еңбек ұжымын басқару негіздері, ландшафтық құрылыстағы негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеу, жасыл құрылыстағы деректерді өңдеуге қазіргі заманғы тәсілдер, ландшафтық дизайнның әр түрлі стилінде жасыл объект құру және оны жерге шығару.
1508000 – "Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафтық құрылыс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша біліктілікті алғаннан кейін жас маман келесі кәсіпорындар мен ұйымдарда жұмыс істеуге құқығы бар:
- әр түрлі меншік нысанындағы ауыл шаруашылығы құрылымдары, шаруа (фермер) қожалықтары, бау - бақша және саяжай кооперативтері;
- орман шаруашылығы кәсіпорындары;
- кез келген меншік нысанындағы көгалдандыруды ұйымдастыру және қалалар мен елді мекендерді абаттандыру.
Ықтимал жұмыс орындары: сақтау орындары, қоймалар, плантациялар, бақтар, тәлімбақтар, жылыжай шаруашылықтары, дендрологиялық бақтар, саябақтар, қорықтар, жеке шаруашылықтар, ғылыми-зерттеу ұйымдары.
Оқыту нәтижесі: 1) Орман заңнамасын сақтау.
Экологиялық құқық
Жасыл шаруашылық экономикасы
Орман орналастыру
Еңбекті қорғау
Ландшафтық қызмет маркетингі.
Жасыл құрылыстағы ақпараттық технологиялар
Бақ-саябақ құрылысы және шаруашылық
Сәулеттік графика және ландшафтық жобалау
Қалалық саябақтың композициясы
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Табиғат пайдалану және қоршаған ортаны қорғау саласындағы қатынастарды реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Табиғи ресурстарға меншік иелігі туралы түсінігі бар.
3. Қоршаған ортаға әсерді бағалауды жүргізеді.

4. Определяет виды ответственности за нарушение экологического законодательства.
Результат обучения: 2) Обладать информацией об основах управления производством и системой менеджмента качества.
Критерии оценки:
1. Понимает вопросы управления производством.
2. Обладает знаниями путей мотивации труда работников.
3. Вовлекает работников в управление.
4. Имеет представление о моральных качествах руководителя и подчиненного.
5. Понимает процедуры системы менеджмента качества по выполняемой работе.
6. Понимает функциональные обязанности по обеспечению качества.
7. Понимает критерии оценки качества.
Результат обучения: 3) Проводить различные виды инструктажа по техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Обеспечивает соблюдение техники безопасности на объектах озеленения и строительства садово-парковых сооружений.
2. Планирует мероприятия по охране труда в коллективе.
3. Ведет обучение работающих методам безопасного производства.
4. Характеризует принципы функционирования системы управления качеством на предприятии на основе ISO 9001, по безопасности на рабочих местах ISO 45001, по экологии ISO 14001.
Результат обучения: 4) Поддерживать связь с поставщиками и потребителями.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает ценовую политику и вопросы сбыта услуг.
2. Проектирует рекламный продукт.
3. Организовывает рекламную кампанию.
4. Оценивает стратегию конкурентов.
5. Разрабатывает бизнес-план организации ландшафтных услуг.
6. Разрабатывает акции, презентации, мастер –классы по организации ландшафтных услуг.
Результат обучения:5) Выполнить ландшафтный проект, используя современные IT-технологии.
Критерии оценки:
1. Применяет современные подходы к обработке данных в зеленом строительстве.
2. Имеет представление о перспективах использования IT-технологий в зеленом строительстве.
Результат обучения: 6) Вынос объекта в натуру.
Критерии оценки:
1. Работает с техно-рабочими чертежами.
2. Разрабатывает дендрологический план.
3. Составляет пояснительную записку к проекту.
4. Создает проект организации работ при выносе объекта в натуру.
Результат обучения: 7) Применять современные технологии садово-паркового и ландшафтного строительства.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает архитектурный проект, используя современные технологии.
2. Создает графические изображения в ручном и машинном варианте.
3. Использует средства художественной идеи объекта.
4. Создает проект композиции зеленого объекта.
Результат обучения: 8) Выполнять основные виды работ по квалификации "Мастер по ландшафтному дизайну" при прохождении преддипломной практики.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в структуре предприятия.
2. Описывает характеристику зеленого объекта
3. Анализирует информацию о штате предприятия.
4. Имеет представление об основных и оборотных средствах.
5. Оформляет деловые бумаги на предприятии.6. Имеет навыки управления трудовым коллективом.

4. Экологиялық заңнаманы бұзғаны үшін жауапкершілік түрлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірісті басқару негіздері және сапа менеджменті жүйесі туралы ақпаратқа ие болу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісті басқару мәселелерін түсінеді.
2. Қызметкерлердің еңбегін ынталандыру жолдарын біледі.
3. Қызметкерлерді басқаруға тартады.
4. Басшы мен бағынышты адамның моральдық қасиеттері туралы түсінігі бар.
5. Орындалатын жұмыс бойынша сапа менеджменті жүйесі рәсімдерін түсінеді.
6. Сапаны қамтамасыз ету бойынша функционалдық міндеттерді түсінеді.
7. Сапаны бағалау өлшемшарттарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаудың әртүрлі түрлерін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Көгалдандыру және бау-саябақ құрылыстарын салу объектілерінде қауіпсіздік техникасының сақталуын қамтамасыз етеді.
2. Ұжымда еңбекті қорғау бойынша іс-шараларды жоспарлайды.
3. Жұмыс істеушілерді қауіпсіз өндіріс әдістеріне үйретеді.
4. Кәсіпорында ISO 9001 негізінде, ISO 45001 жұмыс орындарындағы қауіпсіздік бойынша, ISO 14001 экология бойынша сапаны басқару жүйесінің жұмыс істеу принциптерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жеткізушілермен және тұтынушылармен байланыста болу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Баға саясатын және қызметтерді өткізу мәселелерін әзірлейді.
2.Жарнамалық өнімді жобалайды.
3. Жарнамалық науқанды ұйымдастырады.
4.Бәсекелестердің стратегиясын бағалайды.
5.Ландшафтық қызметтерді ұйымдастырудың бизнес-жоспарын әзірлейді.
6.Ландшафтық қызметтерді ұйымдастыру бойынша акциялар, презентациялар, мастер-кластар әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Заманауи IT-технологияларды пайдалана отырып, ландшафтық жобаны орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Жасыл құрылыста деректерді өңдеудің заманауи тәсілдемелерін қолданады.
2.Жасыл құрылыста IT-технологияларды қолдану перспективалары туралы түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 6) Объектіні жерге шығару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Технологиялық-жұмыс сызбаларымен жұмыс істейді.
2. Дендрологиялық жоспар әзірлейді.
3. Жобаға түсіндірме жазба жасайды.
4. Объектіні жерге шығару кезінде жұмыстарды ұйымдастыру жобасын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Бақ-саябақ және ландшафт құрылысының заманауи технологияларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Заманауи технологияларды пайдалана отырып, сәулет жобасын әзірлейді.
2.Қолмен және машиналық нұсқада графикалық кескіндер жасайды.
3.Объектінің көркемдік идеясының құралдарын пайдаланады.
4.Жасыл нысан композициясының жобасын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Диплом алдындағы практикадан өту кезінде "Ландшафтық дизайн шебері" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорын құрылымына бейімделу.
2. Жасыл нысанның сипаттамасын сипаттайды
3. Кәсіпорынның штаты туралы ақпаратты талдайды.
4. Негізгі және айналым қаражаттары туралы түсінігі бар.
5. Кәсіпорында іскерлік қағаздарды ресімдейді.
6. Еңбек ұжымын басқару дағдылары бар.

7. Составляет технологическую документацию.
8. Дает оценку деятельности рабочего персонала.
9. Оценивает санитарно-техническое состояние семенохранилищ, теплиц, готовность машин и механизмов зеленого объекта в целом.
10. Ведет учет расхода посевного и посадочного материала.
11. Анализирует ситуацию по использованию и хранению имеющихся машин и механизмов.
12. Применяет современные технологии выращивания растений в открытом и закрытом грунте.
13. Собирает материал для дневника-отчета по преддипломной практике.
14. Оформляет отчет по практике под руководством ответственного руководителя практикой на производстве.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 70 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 410-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Зоотехния"
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1512000 – Зоотехния
Квалификация*:

7. Технологиялық құжаттаманы жасайды.
8. Жұмыс персоналының қызметіне баға береді.
9. Тұқым қоймаларының, жылыжайлардың санитарлық-техникалық жағдайын, жасыл нысанның машиналары мен механизмдерінің дайындығын жалпы бағалайды.
10.Егу және отырғызу материалының шығынының есебін жүргізеді.
11.Қолда бар машиналар мен механизмдерді пайдалану және сақтау бойынша жағдайды талдайды.
12. Ашық және жабық топырақта өсімдіктерді өсірудің заманауи технологияларын қолданады.
13. Диплом алдындағы практика бойынша күнделік-есеп үшін материал жинайды.
14. Өндірістегі практикаға жауапты басшының басшылығымен практика бойынша есепті ресімдейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
70-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
410-1 қосымша
"Зоотехния" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
1500000 – Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1512000 – Зоотехния
Біліктілігі*:

2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "151204 2 – Птицевод"
ПК 1. Подготовит оборудования и средств механизаций птицефабрики
ПМ 01. Подготовка оборудования и средств механизаций птицефабрики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для использования оборудования и средства при механизации птицефабрики. В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: использования оборудования и средств механизации птицефабрики.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать оборудования и средства механизации птицефабрики.
Результат обучения: 1) Проводить наладку и ремонт средств механизаций.
Механизация птицеводства
Критерии оценки:
1. Понимает использование оборудования и средств механизаций птицефабрики.
2. Владеет методом регулировки оборудования.
3. Выполняет ремонт редуктора и горизонтального транспортера.
4. Выполняет ремонт наклонного транспортера.
5. Соблюдает правила технических и противопожарной безопасности.
Результат обучения: 2) Подготовить механизм подачи корма в бункера дозаторы.
Критерии оценки:
1. Обобщает подготовку механизма подачи корма в бункера дозаторы.
2. Подготовка корма цепной транспортер дозатора.
3. Пополняет дозатор сухим кормам.
4. Осуществляют техническое обслуживание оборудования.
Результат обучения: 3) Подготовить механизм уборки помета и подачи его в тележку.
Критерии оценки:
1. Подготовить механизм уборки клеточных батарей.
2. Выполняет смазку скреперного транспортера для уборки помета.
3. Выполняет регулировку транспортера для уборки помета.
ПК 2. Выполнять работу по уходу, кормлению и поению птицы в соответствий с принятой технологией и распорядком дня
ПМ 02. Выполнение работы по уходу, кормления и поения птиц
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения работы по уходу, кормления и поения птиц.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: работы по уходу, кормления и поения птиц.
При изучении модуля обучающиеся учатся: по уходу, кормлению и поения птиц
Результат обучения: 1) Комплектует стаду, размещает ее по клеткам.
Основы кормления птиц
Критерии оценки:

2. Қазақ халқының жалпы түркілік қауымдастықтағы, көшпенді өркениет жүйесіндегі, Еуразиялық әлем халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығын дамытудағы рөлі мен орнын ашады.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен мақсатын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
Кәсіптік модульдер
151204 2 – "Құс өсіруші" біліктілігі
КҚ 1. Құс фабрикасының жабдықтары мен механикаландыру құралдарын дайындайды
КМ 01. Құс фабрикасының жабдықтары мен механикаландыру құралдарын дайындау
Бұл модуль пайдалануға қажетті білімді, икемді және дағдыларды сипаттайды құс фабрикасын механикаландыру кезіндегі жабдықтар мен құралдар.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: құс фабрикасының жабдықтары мен механикаландыру құралдарын пайдалану
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: құс фабрикасының жабдықтары мен механикаландыру құралдарын пайдалану
Оқыту нәтижесі: 1) Механикаландыру құралдарын жөндеу және ретке келтіру.
Құс шаруашылығын механикаландыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құс фабрикасының жабдықтары мен механикаландыру құралдарын пайдалануды түсінеді.
2. Құрал жабдықтарды реттеу әдісін меңгерген.
3. Көлденең транспортер мен редуктордың жөндейді.
4. Көлбеу транспортерды жөндеу.
5. техникалық және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Мөлшерлеуіштің бункерлеріне жем беру механизмін дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мөлшерлеуіштердің бункерлеріне жем беру механизмін дайындауды түсінеді.
2. Шынжырлы транспортер арқылы жемді мөлшерлеуішке дайындау.
3. Мөлшерлеуішті құрғақ жеммен толтыру.
4. Құрал жабдықтарды техникалық қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі: 3) Тезекті жинау және оны арбаға беру механизмін дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Клеткалық батареяларды тазалау механизміне дайындау.
2. Тезекті тазарту үшін қырғыш транспортерды майлауды орындау.
3. Тезекті тазалау үшін транспартерды реттеуді орындау.
КҚ 2. Қабылданған технологияға және күн тәртібіне сәйкес құстарға күтім көрсету, тамақтандыру және суару жұмыстарын орындау
КМ 02. Құстарға күтім көрсету, тамақтандыру және суару жұмыстарын орындау.
Бұл модуль құстарға күтім көрсету, тамақтандыру және суару бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімді, икемді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: құстарға күтім көрсету, тамақтандыру және суару.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: құстарға күтім көрсету, тамақтандыру және суару.
Оқыту нәтижесі: 1) Табынды жинайды, оны торлар бойынша орналастырады.
Құстарды азықтандыру негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает породу и виды птиц.
2. Понимает специализации птицеводство.
3. Комплектует стаду по возрасту и продуктивности.
4. Размешает птиц по клеткам.
5. Соблюдает санитарно-гигиеническое требование производство.
Результат обучения: 2) Обеспечить кормление и поение птиц.
Критерии оценки:
1. Характеризует структуру и вид корма.
2. Определяет тип кормления.
3. Формирует тип рациона и нормы кормления зависимости от возраста физиологического состояния птиц и интенсивности яйца кладки.
4. Обеспечить непрерывной подачи воды.
5. Анализирует витаминную полноценность рациона от который завесить выводимость молодняка и его жизнеспособность.
Результат обучения: 3) Проводить текущую уборку помещений, моет поилки и другой инвентарь.
Критерии оценки:
1. Понимает виды дезинфицирующих и обеззараживающих средств.
2. Использование спецодежду, инвентаря при выполнение работ.
3. Проводить очистку технологического оборудования от пыли и грязи.
4. Анализирует чистоту воздуха и микрочастиц помещении.
ПК 3. Регулировать воздухообмен, температуру и влажность воздуха в помещениях для птиц
ПМ 03. Регулирование воздухообмена, температуры и влажности воздуха в помещениях для птицы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для регулирования воздухообмена, температуры и влажности воздуха в помещениях для птицы
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
регулировку воздухообмена, температуры и влажности воздуха в помещениях для птицы
При изучении модуля обучающиеся учатся: регулировать воздухообмен, температуру и влажность воздуха в помещениях для птицы.
Результат обучения: 1) Контролировать и регулировать микроклимат в автоматическом режиме.
Зоогигиена с основами ветеринарий и санитарий
Критерии оценки:
1. Понимает нормированные показатели микроклимата в помещении.
2. Знает виды контроля микроклимата.
3. Понимает устройство и типы оборудования для регулирования микроклимата.
4. Установка допустимых параметров микроклимата в автоматическом режиме.
Результат обучения: 2) Контролировать и регулировать водоснабжения птичника
Критерии оценки:
1. Знать устройство механизма подачи воды.
2. Понимает подбор поилок с учетом специализации птицеводство.
3. Выполняет регулировку установки поилок с учетом возраста птиц.
4. Контролирует подачи воды поилкам согласно нормам.
Результат обучения: 3) Контролировать кормления кур – несушек и ремонтного молодняка
Критерии оценки:

1. Құстардың түрі мен тұқымдарын түсінеді.
2. Құс шаруашылығын мамандандыруын түсінеді.
3. өнімділігіне және жасына байланысты табынды жасақтау.
4. Құстарды клеткаға орналастыру.
5. Өндірісте санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау.
Оқыту нәтижесі: 2) Құстарды азықтандыру мен суаруды қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Азықтың құрамына және түріне мінездеме беру.
2. Азықтандырудың түрін анықтайды.
3. Жұмыртқа беру жүйелігін және құстардың физиологиялық жағдайына, жасына карай азықтандыру нормасын және рацион түрін құрады.
4. Құстарды үздіксіз суаруды қамтамасыз ету.
5. балапан шығару мен өміршілдігіне тәуелді рационның дәрумендік құнарлығын талдау.
Оқыту нәтижесі: 3) Үй-жайларды ағымдағы жинауды, суаруды және басқа да инвентарьды жуу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дизенфекциялық және залалсыздандыру заттарының түрін түсінеді.
2. Жұмысты орындау барысында арнайы киімдер мен құрал саймандарды қолдану.
3. Шаң мен кірден технологиялық құрал жабдықтарды тазалуды жүргізу.
4. Үй-жайларды ұсақ бөлшектермен ауа тазалығын талдау.
КҚ 3. Құстарға арналған үй-жайлардағы ауа алмасуын, температурасын және ылғалдылығын реттеу
КМ 03. Құстарға арналған үй-жайлардағы ауа алмасуды, температураны және ауаның ылғалдылығын реттеу
Бұл модуль құстарға арналған үй-жайлардағы ауа алмасуды, температураны және ауа ылғалдылығын реттеу үшін қажетті білімді, икемді және дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
құстарға арналған үй-жайлардағы ауа алмасуды, ауа температурасы мен ылғалдылығын реттеу
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: құстарға арналған үй-жайлардағы ауа алмасуын, температурасын және ылғалдылығын реттеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Автоматты режимде микроклиматты бақылау және реттеу.
Ветеринария және санитария негіздерімен зоогигиена
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үй жағдайды микроклиматты мөлшерлі көрсеткіштерді түсінеді.
2. Микроклиматты бақылау түрлерін біледі.
3. Микроклиматты реттеу үшін құрал жабдықтардың түрлерін және құрылысын түсінеді.
4. Автоматты режимде микроклимат шектеулі параметрлерін қондыру.
Оқыту нәтижесі: 2) Құс қорасын сумен жабдықтауды бақылау және реттеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сумен жабдықталудын механизмінің құрылысын біледі.
2. Құс шаруашылығының бағытына байланысты сумен жабдықталуын таңдау.
3. Құстың жасына байланысты суару қондырғыларын реттеуді орындайды.
4. Мөлшерге байланысты су беруді бақылау.
Оқыту нәтижесі: 3) Мекиен тауықтардың және төлдейтін жас малдардың азықтандырылуын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает нормы и рецепты полнорационного кормления.
2. Контролирует кормление птиц с учетом возраста и физиологическим состоянием птиц.
3. Выполняет контроль протеиновый питание с учетом калорийности рациона.
Результат обучения: 4) Контролировать выращивания цыплят
Критерии оценки:
1. Понимает рост и развития цыплят.
2. Определение потребность цыплят в помещениях, оборудованиях и инвентарях согласно нормативу.
3. Выполняет отбор и браковку цыплят.
4. Проводит контроль выращивания цыплят.
ПК 4. Собирать и сортировать яйца
ПМ 04. Выполнение сбора и сортировки яйц
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения сбора и упаковки проведения сортировки и выбраковки яиц.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
Сбор и упаковку яиц
При изучении модуля обучающиеся учатся: виды яиц и работы механизма транспортировки.
Результат обучения: 1) Выполнять сбор яиц.
Справочник птицевода
Критерии оценки:
1. Понимает виды яиц.
2. Обеспечивает работы механизма транспортировки яиц от батарей к элеватору яйцесборочного стола.
3. Обеспечивает равномерной поступлении яиц на стол.
Результат обучения: 2) Сортировать яиц.
Критерии оценки:
1. Знает правила сортировки и выбраковки яиц.
2. Выбраковка не соответствующим стандартам.
3. Выполняет сортировку яиц.
4. Выполняет укладку яиц прокладки и ящики.
ПК 5. Вести учет движения поголовья и яйценоскости
ПМ 05. Ведение учета движения поголовья и яйценоскости птицы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения учета движения поголовья и яйценоскости птицы
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
Ведение учета движения поголовья и яйценоскости птицы
При изучении модуля обучающиеся учатся: ведению учета движения поголовья и яйценоскости птицы
Результат обучения: 1) Вести учет выбраковки птиц.
Животноводство
Критерии оценки:
1. Понимает конституции и экстерьер птиц.
2. Осваивает продуктивности птиц.
3. Характеризует виды болезни птиц.
4. Осуществляют отбор с пороками телосложение.
5. Проводить ведение учета выбраковки птиц.
Результат обучения: 2) Определять среднегодовую яйценоскость.
Критерии оценки:
1. Владеет оценки продуктивности группы кур по внешним признаком.
2. Вычислить среднюю яйценоскость кур на поголовье птицы по ежемесячному учету продуктивности стада.

1. Толықрационды азықтандыру рецептін және мөлшерін түсінеді.
2. Құстардың физиологиялық жағдайына және жасына байланысты азықтандыруын бақылау.
3. Рационның құнарлығын ескеріп протоиндік азықтандыруды бақылау орындау.
Оқыту нәтижесі: 4) Балапандардың өсірілуін бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Балапандардың өсіп өнуін түсінеді.
2. Үй жағдайы, құрал жабдықтар, саймандар қажеттілігін нормаға байланысты айөындау.
3. Балапандарды таңдау қажетсіздерін шектеуді орындау.
4. Балапандарды өсіруге бақылау жүргізеді.
КҚ 4. Жұмыртқа жинау және іріктеу
КМ 04. Жұмыртқаларды жинау және іріктеуді орындау
Бұл модуль жұмыртқаларды жинау және қаптауды орындау үшін қажетті білімді, икемді пен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
Жұмыртқаларды жинау және қаптау
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Жұмыртқаларды жинау мен қаптауды орындау
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыртқа жинауды орындау.
Құс өсірушінің анықтамалығы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыртқа түрлерін түсінеді.
2. Жұмыртқа жинау столына батарейден элеваторға тасмалдау механизмінің жұмысын қамтамасыз ету.
3. Жұмыртқа жинау столына бірқалыпты келуін қамтамасыздау.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыртқаны іріктеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыртқаны іріктеу және жарамсыздану ережесін біледі.
2. Стандартқа сәйкес еместерін жарамсыздандыру.
3. Жұмыртқа іріктеуді орындайды.
4. Жұмыртқаны қалыптарға салуды орындайды.
КҚ 5. Мал басының және жұмыртқа сапасының есебін жүргізу
КМ 05. Құс басының қозғалысын және жұмыртқалағыштығын есепке алу
Бұл модуль құстың жұмыртқалағыштығын және мал басының қозғалысын есепке алу үшін қажетті білімді, икемді және дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: Құс басының қозғалысын және жұмыртқалағыштығын есепке алуды жүргізу
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: құс басының қозғалысын және жұмыртқалағыштығын есепке алуды жүргізу
Оқыту нәтижесі: 1) Құстардың жарамсызының есебін жүргізу.
Мал өсіру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құстардың конституциясы мен экстерьерін түсінеді.
2. Құстардың өнімділігін меңгеру.
3. Құстардың ауру тұрлеріне мінездеме береді.
4. Дене бітімінің кемшіліктеріне бойланысты талдау жүргізеді.
5. Құстардың жарамсызының есебін жүргізуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Орташа жылдық жұмыртқалағыштығын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сыртқы пішініне байланысты топтық құстардың өнімділігін бағалауды меңгерген.
2. Айлық есеп көрсеткіштеріне байланысты құстардың санына орташа жұмыртқалағыштығын анықтауды.

3. Вычертить индивидуальные кривые яйценоскости кур.
Результат обучения: 3) Провести сортировку птиц.
Критерии оценки:
1. Определяет состояние стада.
2. Следить за состоянием птицы ее продуктивности и качеством яиц.
3. Отбирает, и выбраковывают слабую птицу, удаляют павшую птицу.
4. Сортирует для комплектования стада.
Квалификация "151203 2 – Мастер"
ПК 6. Обеспечивать бесперебойную работу средств механизаций
ПМ 06. Обеспечение бесперебойной работы средств механизаций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для обеспечения бесперебойной работы средств механизаций
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: Обеспечение бесперебойной работы средств механизаций
При изучении модуля обучающиеся учатся: Обеспечить бесперебойную работу средств механизаций
Результат обучения: 1) Проверять крепления каркаса, перетягивать тросы скреперной установки и уровень масла в редукторах.
Критерии оценки:
1. Понимает механизм скреперной установки.
2. Знает виды и устройств редукторов.
3. Выполняет проверку крепления каркаса батарей.
4. Смазывает и перетягивает тросы скользящих подшипников скреперной установки.
5. Проверить уровень масла в редукторах.
6. Выполнять монтаж и демонтаж оборудования.
Результат обучения: 2) Проверять ленты яйцесборочного устройства.
Критерии оценки:
1. Характеризует технологическую схему яйцесборочного устройства.
2. Выполняет проверку групповых механизированных гнезд яйцесборочного устройства.
3. Выполняет регулировку уклона яйцесборочного транспортера.
4) Обеспечить роботу всех средств оборудования.
ПК 7. Ежедневное обслуживание системы автоматики и оборудования
ПМ 07. Обеспечение обслуживания системы автоматики и оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для обеспечения обслуживания системы автоматики и оборудования
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: Обеспечение обслуживания системы автоматики и оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: обеспечивать обслуживание системы автоматики и оборудования.
Результат обучения: 1) Регулировать контрольно-измерительные аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Проверяет очистку технологического оборудования от помета.
2. Понимает виды контрольно-измерительные аппаратуры.
3. Знает параметры допустимого норматива технологического процесса.
4. Выполняет регулировку параметров микроклимата с использованием контрольно – измерительных аппаратур.
5. Ежедневно обслуживать систему автоматики и средств механизаций.

3. Тауықтың жұмыртқалау қисық жеке сызбасын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Құстарды іріктеуді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Табынның жағдайын анықтау.
2. Құстардың жағдайын және қнім беру қабілетін қадағалау.
3. Әлсәз құстарды бөліп алу өлген құстарды жою.
4. Табынды жасақтау үшін іріктеу жүргізу.
Біліктілігі 150312 2-"Шебер"
КҚ 6. Механикаландыру құралдарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
КМ 06. Механикаландыру құралдарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
Бұл модуль механикаландыру құралдарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін қажетті білімді, икемді және дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: Механикаландыру құралдарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Механикаландыру құралдарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
Оқыту нәтижесі: 1) Қаңқаның бекітілуін тексеру, скреперлік қондырғының арқандарын тарту және редукторлардағы май деңгейін тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қырғыш құралының механизмін түсінеді.
2. Редуктордың түрі мен құылысын білу.
3. Қаңқа батареялардың бекітілгендігін тексеруді орындау.
4. Қырғыш құралының жылжымалы подшибниктерін майлау және тросын тарту.
5.Редуктордағы майдың деңгейін тексеру.
6. Құрал жабдықтарды монтаждау мен демонтаждауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыртқа жинау құрылғысының таспасын тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыртқа жинау құрылғысының технологиялық жүйесін сипаттау.
2. Жұмыртқа жинау құрылғысының топтық ұяшықтарының механизмдерін тексеруді орындау.
3. Жұмыртқа жинау көлбеу транспортерын реттеуді орындау.
4. Барлық құрал жабдықтардың жұмысын қамтамасыз ету.
КҚ 7. Автоматика жүйесі мен жабдықтарға күнделікті қызмет көрсету
КМ 07. Автоматика жүйесі мен жабдықтарға қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
Бұл модуль автоматика жүйесі мен жабдықтарға қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін қажетті білімді, икемді және дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: Автоматика жүйесі мен жабдықтарға қызмет көрсетуді қамтамасыз ету.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Автоматика жүйесі мен жабдықтарға қызмет көрсетуді қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі: 1) Бақылау – өлшеу аппаратурасын реттеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық жабдықтарды тезектен тазалауды тексеру.
2. Бақылау-өлшеу аппаратурасын түрлерін түсінеді.
3. Технологиялық процестің шекті нормативті параметрлерін біледі.
4. Бақылау-өлшеу аппаратурасын қолданып микроклиматтың параметрлерін реттеуді орындау.
5. Механизация құрылымын және автоматизация жүйесін күнделікті қадағалау.

6. Контроль использования электросети.
7. Обеспечение защиту силовых и осветительных установок птицефабрики.
Результат обучения: 2) Устранять выявленные неполадки оборудований.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила пуск и остановки технологического оборудования.
2. Составляет план ремонта оборудование с учетом прогноза эксплуатации.
3. Выполняет ремонт оборудования.
4. Устранение мелких неполадок технологическом процессе.
5. Проведение профилактического ремонта и монтаж аппаратуры электросети.
ПК 8. Регулировать световой режим, температуру и воздухообмен в помещений
ПМ 08. Регулирование светового режима, температуры и воздухообмена в помещений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для Регулирования светового режима, температуры и воздухообмена в помещений.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: Регулирование светового режима, температуры и воздухообмена в помещений.
При изучении модуля обучающиеся учатся: Регулировать световой режим, температуры и воздухообмена в помещениях.
Результат обучения: 1) Выполнять регулировку воздухообмена и светового режима.
Критерии оценки:
1. Понимает виды естественного и принудительного воздухообмена помещения.
2. Обеспечивает эксплуатацию и регулировку вентиляционно- отопительных агрегатов.
3. Понимает устройству калориферных установок.
4. Выполняет ремонт систем вентиляции.
5. Использование ламп накаливание в зависимости принятым нормам оконных проемов к площади пола.
6.Проводить выполнение регулирования воздухообмена и светового режима.
Результат обучения: 2) Обеспечить чистоту помещения, оборудования и инвентаря.
Критерии оценки:
1. Соблюдает санитарно-гигиеническое и зооветеринарные правила.
2. Выполняет ежедневный осмотр оборудования и инвентаря.
3. Проводит уборку по санитарному графику.
Результат обучения: 3) Проводить дезинфекцию и санацию помещений
Критерии оценки:
1. Соблюдают правила проведения дезинфекций.
2. Знает виды дезинфексирующих веществ и растворов.
3. Проводить дезинфекцию и санацию помещений.
ПК 9. Определение потребности в технике и оборудований
ПМ 09. Обновлять технику и оборудование
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для обновления техники и оборудования В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: обновление техники и оборудования При изучении модуля обучающиеся учатся: Обновлять технику и оборудование.
Результат обучения: 1) Проводить учет техники и оборудования на износ.
Критерии оценки:

6. Электржүйесін қолдануды баұылау.
7. Құс шаруашылығындағы қуатты және жарықтандыру қондырғыларын қорғауды қамсыздандыру.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықтардың анықталған ақауларын жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық жабдықтарды іске қосу және тоқтату ережесін сақтайды.
2. Жабдықтардың қолданылуына байланысты жөндеу жоспарын құру.
3. Жабдықтарды жөндеуді орындау.
4. Жабдықтардың ұсақ ақауларын жоюды қамтамасыз етеді.
5. Электржүйесі аппаратураларын монтаждау және профилактикалық жұмыстарды жұргізу.
КҚ 8. Үй-жайлардағы жарық режимін, температураны және ауа алмасуды реттеу
КМ 08. Үй-жайлардағы жарық режимін, теператураны және ауа алмасуды реттеу.
Бұл модуль үй-жайлардағы жарық режимін, температураны және ауа алмасуды реттеу үшін қажетті білімді, икемді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: Үй-жайлардағы жарық режимін, теператураны және ауа алмасуды реттеу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Үй-жайлардағы жарық режимін, температураны және ауа алмасуды реттеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Ауа алмасу мен жарық режимін реттеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Уй жағдайын қалыпты және күштеп ауа алмасу түрлерін түсінеді.
2. Ауа алмасу мен температураны реттейтін агрегаттардың реттеуі мен қолданылуын қамтамасыз етеді.
3. Калориферлі қондырғының құрылысын түсінеді.
4.Ауа алмасу жүйесін жөндеуді орындайды.
5. Белгілінген нормаларға сәйкес терезе аумағы еден ауданына байланысты қыздыру шамдарын пайдалану.
6. Ауа алмасу мен жарық режимін реттеуді орындауды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Үй-жайдың, жабдықтардың және инвентарьдың тазалығын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Санитарлық-гигиеналық және зооветеренарлық ережені сақтайды.
2. Құрал жабдықтарды және саймандарды күнделікті қарауды орындау.
3. Санитарлық кестеге сәйкес тазалауды жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 3) Үй-жайларды дезинфекциялау және санациялауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дезинфекция жүргізу ережесін сақтау.
2. Дезинфекция лау заттарын және ертінділерінің түрлерін біледі.
3. Үй-жайларға дезинфекция және санация жүргізуді орындайды.
КҚ 09. Техника мен жабдықтар қажеттілігін анықтау
КМ 09. Техника мен жабдықты жаңарту
Бұл модуль техника мен жабдықтарды жаңарту үшін қажетті білімді, икемді және дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: техника мен жабдықты жаңарту
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Техника мен жабдықты жаңарту
Оқыту нәтижесі: 1) Техника мен жабдықтардың тозу есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Проводить плановый учет техники.
2. Инспектирование учета техники и оборудование на износ.
3. Составление акта износа техники и оборудования согласно эксплуатации.
Результат обучения: 2) Эффективно использовать технику и оборудование.
Критерии оценки:
1. Знает устройство принципы работы оборудования.
2. Контролирует эксплуатацию механизма подачи корма и поилки.
3. Организует эффективное использование механизма гнездными подъемными днищами и механизированным сбором яиц.
4. Обслуживает электродвигателя рабочий орган кормушек лента трос.
5. Организовывает эффективного использования техники согласно техническим характеристикам.
Результат обучения: 3) Устанавливать потребность в технике на процессы производства.
Критерии оценки:
1. Выявляет потребность в технике на процессы производства согласно специализации птицеводство.
2. Составляет заявку на приобретение запасных частей техники.
3. Проводит своевременный учет износа списание техники.
Результат обучения: 4) Обеспечить профилактическое обслуживание оборудования.
Критерии оценки:
1. Проводит планово-профилактический обслуживания оборудования.
2. Организует ежедневного обслуживания подтягивание крепления кормовых механизмов.
3. Проверяет уровень масло в редукторах через день.
3. Выполняет замену масло в редукторах привода кормовых лент ежемесячно.
4. Выполняет профилактического обслуживания оборудования.
Квалификация "151209 3 – Техник-птицевод"
ПК 10. Выполнять организационно – хозяйственное руководство производственной деятельностью птицефабрики
ПМ 10. Выполнение организационно – хозяйственного руководства производственной деятельностью птицефабрики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения организационно – хозяйственного руководства производственной деятельностью птицефабрики.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: Выполнение организационно – хозяйственного руководства производственной деятельностью птицефабрики
При изучении модуля обучающиеся учатся: Выполнять организационно – хозяйственное руководство производственной деятельностью птицефабрики.
Результат обучения: 1) Организация производства на участках, рабочих местах птицефабрики.
Критерии оценки:
1. Составляет план работы производственного процесса.
2. Составит график работы сотрудников участка.
3. Проводит вводный, текучи и заключительный инструктаж на рабочих местах.
4. Определяет объем работы специалистам и работникам. 5. Контролирует процесс производство и объема продукции.
6. Контролирует санитарно-гигиеническим состоянием производство.
Результат обучения: 2) Организация подготовки и скармливания кормов.
Критерии оценки:

1. Техниканың жоспарлы есебін жүргізу.
2. Тозған техника мен жабдықтардың есебін жүргізу.
3. Қолданысқа байланысты тозған техника мен жабдықтарға акт жасақтау.
Оқыту нәтижесі: 2) Техника мен жабдықтарды тиімді пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрал жабдықтардың құрылысын жұмыс жасау принцпін біледі.
2. Азықтандыру және су беру механизмін қолдануды бақылау.
3. Механизмді ұя көтергіш түптер мен жұмыртқаларды механикаландырылған жинау арқылы тиімді пайдалануды ұйымдастырады .
4. Электр қозғағышқа трос лентасының жұмыс органы қызмет көрсетеді.
5. Техникалық сипаттамаларға сәйкес техниканы тиімді пайдалануды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндіріс процестеріне арналған техникаға қажеттілікті белгілеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пестицидтерге мамандандырылған өнімді өндіру процесіндегі әдістерді қарастырайық.
2. Қосалқы бөлшектерге қол жеткізу ретін тексеріңіз.
3. Арнайы техниканы қолдана отырып, екі еселенген бөлік беріңіз.
Оқыту нәтижесі: 4) Жабдыққа профилактикалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтарға жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
2. Беру тетіктерін қамтамасыз ететін күнделікті қызмет көрсетулерді ұйымдастырады.
3. Беріліс қорабындағы май деңгейін күн сайын тексеріп отырады.
3. Ай сайынғы беріліс қораптарындағы беріліс қораптарындағы майдың өзгеруін орындайды.
4. Жабдыққа профилактикалық қызмет көрсетеді.
151209 3 – "Құс өсіруші-техник" біліктілігі
КҚ 10. Құс фабрикасының өндірістік қызметіне ұйымдастырушылық-шаруашылық басшылықты орындау
КМ 10. Құс фабрикасының өндірістік қызметіне ұйымдастырушылық-шаруашылық басшылықты орындау
Бұл модуль құс фабрикасының өндірістік қызметіне ұйымдастырушылық – шаруашылық жетекшілікті орындау үшін қажетті білімді, икемді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: Құс фабрикасының өндірістік қызметіне ұйымдастырушылық-шаруашылық басшылықты орындау
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Құс фабрикасының өндірістік қызметіне ұйымдастырушылық-шаруашылық жетекшілікті орындау
Оқыту нәтижесі: 1) Құс фабрикасының учаскелерінде, жұмыс орындарында өндірісті ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік процестің жұмыс жоспарын жасайды.
2. Сайт қызметкерлері үшін жұмыс кестесін жасаңыз.
3. Жұмыс орындарында кіріспе, сұйық және қорытынды брифингтер өткізеді.
4. Мамандар мен жұмысшылар үшін жұмыс көлемін анықтайды.
5. Өндіріс процесі мен өнім көлемін бақылайды.
6. Өндірістің санитарлық жағдайын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жемді дайындау және азықтандыруды ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет типами и видами кормления.
2. Составляет оборот и движения стада.
3. Подготавливает виды кормов с учетом колоритности рациона.
4. Составляет распорядок дня для выращивания птиц.
5. Контролирует поддачу и расход корма.
Результат обучения: 3) Организация селекционной племенной работы.
Критерии оценки:
1. Учет и оценка племенных качеств сельскохозяйственных птиц.
2. Заполняет племенные карточки.
3. Отрабатывает данные племенных карточек и сопоставляет с породными стандартами и средними показателями по хозяйству.
4. Оценивает качество потомство количеством используемых дочерей по каждому выводу.
5. Производит бонитировку кур различных пород.
6. Проводит работу по улучшению качество племенного стада.
ПК 11. Обеспечивать содержание и выращивание молодняка
ПМ 11. Обеспечение содержания и выращивания молодняка
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для обеспечения содержания и выращивания молодняка
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: Обеспечение содержания и выращивания молодняка.
При изучении модуля обучающиеся учатся: Обеспечивать содержание и выращивание молодняка.
Результат обучения: 1) Проводить осмотр поголовья, комплектацию стада, сортировку и размещение ее по клеткам.
Критерии оценки:
1. Проводит осмотр по счету птицы.
2. Проводит осмотр физиологического развития и продуктивности птиц.
3. Проверяет комплектацию стада согласно нормативу.
4. Проверяет сортировку и отсадку слабый птицы ежедневно.
5. Проверяет разрешения по клеткам каждой линии батарей.
6. Организовывают сдачу павших птиц ветцех, слабый в убойный цех.
Результат обучения: 2) Обеспечить соблюдения технологий выращивания птиц.
Критерии оценки:
1. Понимает технологий выращивания птиц.
2. Определяет тип кормления для выращивания птиц.
3.Определяет систему содержание птиц.
4. Контролирует согласно технологий и стандарта выращивания птиц.
ПК 12. Проводить работу по созданию кормовой базы
ПМ 12. Проведение работы по созданию кормовой базы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения работы по созданию кормовой базы.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: проведение работы по созданию кормовой базы.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проведению работы по созданию кормовой базы.
Результат обучения: 1) Обеспечить полнорационными комбикормами по утвержденным рецептам.
Критерии оценки:
1. Составляет кормовой баланс согласно специализации хозяйство.

1. Азықтандырудың түрлері мен түрлеріне ие.
2. Табынның айналымы мен қозғалысын құрайды.
3. Диетаның дәмін ескере отырып, жем түрлерін дайындайды.
4. Құстарды өсірудің күнделікті жоспарын жасайды.
5. Азық пен жем шығынын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Селекциялық асыл тұқымдық жұмысты ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ауылшаруашылық құстарының асыл тұқымдық қасиеттерін есепке алу және бағалау.
2. Рулық карталарды толтырады.
3. Рулық карталардың мәліметтерін өңдейді және оны асыл тұқымды стандарттармен және ферманың орташа көрсеткіштерімен салыстырады.
4. Әр тұжырым үшін пайдаланылатын қыздардың санына қарай ұрпақтардың сапасын бағалайды.
5. Әр түрлі тұқымды тауықтарды бағалауды жүзеге асырады.
6. Асыл тұқымды табынның сапасын жақсарту бойынша жұмыстар жүргізеді.
КҚ 11. Төлді бағу және өсіруді қамтамасыз ету
КМ 11. Төлдібағуды және өсіруді қамтамасыз ету
Бұл модуль Төлді бағу және өсіруді қамтамасыз ету үшін қажетті білімді, икемді және дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: Төлді бағу және өсіруді қамтамасыз ету
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Төлді бағу және өсіруді қамтамасыз ету
Оқыту нәтижесі: 1) Мал басын тексеруді, табынды жинақтауды, сұрыптауды және оны торлар бойынша орналастыруды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құстардың санына тексеру жүргізеді.
2. Құстардың физиологиялық дамуы мен өнімділігіне сараптама жүргізеді.
3. Табынның толық жиынтығын стандартқа сәйкес тексереді.
4. Күн сайын әлсіз құстардың сұрыпталуын және тексерілуін тексереді.
5. Әр батарея желісінің ұяшықтарындағы рұқсаттарды тексереді.
6. Сою цехында әлсіз құлаған ветсех құстарын жеткізуді ұйымдастырыңыз.
Оқыту нәтижесі: 2) Құстарды өсіру технологияларын сақтауды қамтамасыз ету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құс өсіру технологиясын түсінеді.
2. Өсіп келе жатқан құстарды тамақтандыру түрін анықтайды.
3. Құстарды ұстау жүйесін анықтайды.
4. Құстарды өсіру технологиясы мен стандартына сәйкес басқару.
КҚ 12. Жем-шөп базасын құру бойынша жұмыс жүргізу
КМ 12. Жем-шөп базасын құру бойынша жұмыс жүргізу
Бұл модуль жем-шөп базасын құру бойынша жұмысты жүргізу үшін қажетті білімді, икемді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: Жем-шөп базасын құру бойынша жұмыс жүргізу
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Жем-шөп базасын құру бойынша жұмыс жүргізу
Оқыту нәтижесі: 1) Белгіленген рецепттер бойынша толық рационды қоспа жеммен қамтамасыз ету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шаруашылықтың мамандандырылуына сәйкес жем балансын құрайды.

2. Формирует качественного полнорационного комбикорма балансированного аминокислотами.
3. Организовывает хранение корма.
Результат обучения: 2) Обеспечить порядок скармливания птиц.
Критерии оценки:
1. Обеспечивает порядок скармливания птиц согласно типу кормления.
2. Контролирует скармливание птицы потребностям обмены энергии на единицу привеса.
Результат обучения: 3) Обеспечить нормы кормления птиц
Критерии оценки:
1. Понимает структуру рациона.
2. Определяет потребность питательных веществах согласно физиологическому состоянию.
3. Согласно результату анализа корма составляет норму кормления птиц.
ПК 13. Осуществлять контроль за полноценным кормлением и правильным содержанием птицы
ПМ 13. Осуществление контроля за полноценным кормлением и правильным содержанием птицы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления контроля за полноценным кормлением и правильным содержанием птицы.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: Осуществление контроля за полноценным кормлением и правильным содержанием птицы.
При изучении модуля обучающиеся учатся: Осуществлять контроль за полноценным кормлением и правильным содержанием птицы.
Результат обучения: 1) Осуществляют бесперебойное кормление и поение птиц.
Критерии оценки:
1. Организовывает бесперебойной поточной кормления птиц.
2. Организовывает бесперебойной поения птиц.
3. Обеспечивает бесперебойной подачи электроэнергии в случае отключения основного питания.
4. Организовывает запас корма и воды на случай авариной остановки.
Результат обучения: 2) Проводить балансирование питательных веществ в рационе.
Критерии оценки:
1. Знает химический состав и структуру корма.
2. Подготовка корма рациона согласно имеющихся кормами хозяйственных базах.
3. Выполняет балансирование питательных веществ имеющихся кормами хозяйств.
Результат обучения: 3) Осуществлять уход и содержания птиц.
Критерии оценки:
1. Понимает анатомию физиологию сельскохозяйственных птиц.
2. Организует санитарно-ветеринарный уход птиц.
3. Определяет содержания птиц согласно направлению хозяйств.
4. Контролирует выгулы птиц.
ПК 14. Внедрять достижения науки и передовой опыт птицеводства
ПМ 14. Внедрение достижения науки и передового опыта птицеводства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для внедрения достижения науки и передового опыта птицеводства.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: Внедрение достижения науки и передового опыта птицеводства.
При изучении модуля обучающиеся учатся: Внедрению достижения науки и передового опыта в птицеводстве.
Результат обучения: 1) Применять научно - обоснованные нормы кормления и содержания
Критерии оценки:

2. Аминоқышқылдармен теңдестірілген жоғары сапалы толық жем құрайды.
3. Азықтарды сақтауды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Құстарды тамақтандыру тәртібін қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Обеспечивает порядок скармливания птиц согласно типу кормления.
2. Контролирует скармливание птицы потребностям обмены энергии на единицу привеса.
Оқыту нәтижесі: 3) Құстарды азықтандыру нормаларын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Понимает структуру рациона.
2. Определяет потребность питательных веществах согласно физиологическому состоянию.
3. Согласно результату анализа корма составляет норму кормления птиц.
КҚ 13. Құстарды толыққанды азықтандыру мен дұрыс бағуды бақылауды жүзеге асыру
КМ 13. Құстарды толық құнарлы азықтандыруға және дұрыс күтіп-бағуға бақылауды жүзеге асыру
Бұл модуль құстың толыққанды тамақтануы мен дұрыс бағуды бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті білімді, икемді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: Құстарды толыққанды тамақтандыру мен дұрыс бағуды бақылауды жүзеге асыру.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Құстарды толық азықтандыруға және дұрыс бағуға бақылауды жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Құстарды үздіксіз азықтандыруды және суаруды жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Организовывает бесперебойной поточной кормления птиц.
2. Организовывает бесперебойной поения птиц.
3. Обеспечивает бесперебойной подачи электроэнергии в случае отключения основного питания.
4. Организовывает запас корма и воды на случай авариной остановки.
Оқыту нәтижесі: 2) Рационда қоректік заттарды теңгеруді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Азықтың химиялық құрамы мен құрылымын біледі.
2. Қолда бар жемшөптің экономикалық негіздеріне сәйкес азық рационын дайындау.
3. Қолда бар жемшөп шаруашылықтарының қоректік заттарының теңгерімін жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Құстарды бағу мен күтім көрсетуді жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ауылшаруашылық құстарының физиологиясының анатомиясын түсінеді.
2. Құстарға санитарлық және ветеринарлық күтімді ұйымдастырады.
3. Құстардың құрамын шаруашылықтардың бағытына сәйкес анықтайды.
4. Құстардың жүруін бақылайды.
КҚ 14. Құс шаруашылығының ғылым жетістіктері мен озық тәжірибесін енгізу
КМ 14. Құс шаруашылығының ғылым жетістіктері мен озық тәжірибесін енгізу
Бұл модуль құс шаруашылығының ғылым жетістіктері мен озық тәжірибесін енгізу үшін қажетті білімді, икем мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: Құс шаруашылығының ғылым жетістіктері мен озық тәжірибесін енгізу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Ғылым жетістіктерін және құс шаруашылығында озық тәжірибені енгізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Азықтандыру мен бағудың ғылыми негізделген нормаларын қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Совершенствование норма кормления и содержания.
2. Организует научную работу по применению и совершенствованию норм кормления и содержания.
3. Осваивает научные передовые достижения передовых хозяйств.
4. Способствует применению научно - обоснованных норм кормления и содержания.
Результат обучения: 2) Проводить цифровизацию в птицеводстве.
Критерии оценки:
1. Понимает выгоду цифровизаций для производительности труда в птицеводстве.
2. Владеет программами кормления и содержании птиц.
3. Владеет IT технологиями для внедрение цифровизаций в птицеводстве.
Результат обучения: 3) Повышения продуктивности птиц в производстве.
Критерии оценки:
1. Используют гибридное кросс линии для повышения продуктивности птиц производстве.
2. Выполняет отбор и подбор птиц по продуктивным качеством.
Примечание: Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция; БМ – базовые модули;
ПК - профессиональная компетенция; ПМ - профессиональные модули.
Приложение 73 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 413-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Ветеринария"
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1513000 – Ветеринария
Квалификация*:

1. Тамақтандыру және техникалық қызмет көрсету жылдамдығын арттыру.
2. Тамақтану және күтім нормаларын қолдану және жетілдіру бойынша ғылыми жұмысты ұйымдастырады.
3. Озық қондырғылардың ғылыми жетістіктерін игеру.
4. Тамақтану мен күтімнің ғылыми негізделген стандарттарын қолдануға ықпал етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Құс шаруашылығында цифрлау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Понимает выгоду цифровизаций для производительности труда в птицеводстве.
2. Владеет программами кормления и содержании птиц.
3. Владеет IT технологиями для внедрение цифровизаций в птицеводстве.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірісте құстардың өнімділігін арттыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құстардың өнімділігін арттыру үшін гибридті кросс сызығын қолданыңыз.
2. Өнімді сапа үшін құстарды іріктеу мен іріктеуді жүзеге асырады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ-кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
73-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
413-1-қосымша
"Ветеринария" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
1500000 – Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1513000 – Ветеринария
Біліктілігі*:

3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация 151303 2 "Санитар ветеринарный"
ПК 01. Выполнять уход за животными и птицами и их транспортировку
ПМ 01. Уход за животными и птицами и их транспортировка
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для ухода и транспортировки животных и птиц. При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: методы ухода за животными, практические навыки ухода за лабораторные, домашними и сельскохозяйственными животным и птицами. Познает основы животноводства, звероводства и птицеводства, основы ветеринарий. Основные теорий фиксации и ухода за животными.
Должны определять: отделы тела животных, знать строение и расположение органов, определять функции систем и отдельных органов, а также морфологических изменений, опорно-двигательную систему, кожный покров, системы пищеварения, дыхания, мочеотделения и размножения, системы кровообращения, нервная система и органы чувств, особенности строения домашних птиц.
Оказывать помощь при травмах фармакологическими веществами. Оказывать первичную ветеринарную помощь при травмах лекарственными препаратами
Результат обучения: 1) Выбрать методы ухода за животными.
Зоология. Цитология, эмбриология, гистология. Анатомия и физиология животных. Учебная практика.
Ботаника с основами кормопроизводства. Кормление сельскохозяйственных животных. Основы фармакологии.
Критерии оценки:
1. Изучает практические навыки ухода за лабораторными, домашними и сельскохозяйственными животными, птицами.
2. Познает основы животноводства, основы ветеринарий. Основные теорий ухода за животными.
3. Изготавливает гистологические препараты.
4. Изучает строение клетки.
5. Определяет строение и состав живой клетки, расположение тканей.
Результат обучения: 2) Следить за физиологическим и клиническим состоянием животных и птиц.
Критерии оценки:
1. Наблюдает за клиническим и физиологическим состоянием.
2. Обрабатывает кожный покров против эктопаразитов.
3. Проводит подрезку копыт, удаление и подрезка рогов.
4.Проводит термометрию, проверяет пульс, дыхания.
5. Владеет методами термометрии, подсчета пульса и дыхания.
Результат обучения: 3) Транспортировать животных и птиц.
Критерии оценки:
1. Оказывает помощь при травмировании.
2. Вводит лекарственные препараты разными способами в организм для обезболивания.
3. Владеет методами профилактики травматизма животных.

3. Тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен мақсатын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
Кәсіптік модульдер
151303 2 – "Ветеринарлық Санитар" біліктілігі
КҚ 1. Жануарлар мен құстарға күтім жасауды және оларды тасымалдауды орындау
КМ 01. Жануарлар мен құстарға күтім жасау және оларды тасымалдау
Бұл модуль жануарлар мен құстарға күтім жасау және оларды тасымалдау үшін қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесі білімді меңгеруі тиіс: жануарларға күтім жасау әдістері, зертханалық, үй және ауыл шаруашылық жануарлары мен құстарына күтім жасаудың практикалық дағдылары. Мал шаруашылығы негіздерін, ветеринария негіздерін біледі. Жануарларға күтім жасаудың негізгі ережелері Мыналарды айқындауға тиіс: жануарлар денесінің бөліктері, мүшелердің құрылысы мен орналасуын білу, жүйелер мен жекелеген мүшелердің функцияларын, сондай-ақ морфологиялық өзгерістерді, тірек-қимыл жүйесін, тері қабатын, ас қорыту, тыныс алу, несеп бөлу және көбею жүйелерін, қанайналым жүйелерін, жүйке жүйесі мен сезім мүшелерін, үй құстарының құрылысының ерекшеліктерін білу.
.
Оқыту нәтижесі: 1) Жануарларға күтім жасау әдістерін таңдау.
Зоология. Цитология, эмбриология, гистология. Жануарлардың анатомиясы мен физиологиясы. Оқу практикасы.
Жем өндіру негіздерімен ботаника. Ауыл шаруашылығы жануарларын азықтандыру. Фармакология негіздері.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Зертханалық, үй және ауыл шаруашылық жануарларына, құстарға күтім жасаудың практикалық дағдыларын зерделейді.
2. Мал шаруашылығы негіздерін, ветеринария негіздерін біледі. Жануарларға күтім жасаудың негізгі ережелерін меңгереді.
3. Гистологиялық препараттарды дайындайды.
4. Жасушаның құрылысын зерттейді.
5. Тірі жасушаның құрылысы мен құрамын, тіндердің орналасуын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жануарларға күтім жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Клиникалық жай-күйін бақылайды.
2. Паразиттерге қарсы тері қабатын өңдейді.
3. Тұяқтарды кесу, мүйізді жою және кесу.

4. Может вводить обезболивающие лекарственные средства в организм животных и птиц.
ПК 02. Определять топографическое расположение и строение органов, частей тела животных
ПМ 02. Определение топографического расположения, физиологию органов и частей тела сельскохозяйственных животных
Этот модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для понимания сущность организма животных и птиц. Определяет конституцию, пол и возраст животных и птиц При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
цитологические и молекулярные основы наследственности, закономерности наследования признаков при половом размножений, мутационная изменчивость. Владеет методами определения наследственности. Должны уметь составлять функциональную схему деятельности органов животных и птиц. Владеет закономерностями расположения костей и мышц на скелете пищеварительной системы у разных видов животных и птиц и их физиологические особенности. Составит топографический атлас. Составляют латинские термины различных анатомических образований рецепты на латинском языке. Должен понимать морфологию и топографию органов дыхания и пищеварительной системы, правила чтения букв и буквосочетаний в ветеринарно-медицинской латыни. Исследовать производственные процессы, связанных с загрязнением воздуха, наличием вредных производственных факторов, источников инфекции и запахов.
Результат обучения: 1) Определяет конституцию, пол и возраст животных и птиц.
Зоология. Ветеринарная генетика. Цитология, эмбриология, гистология. Анатомия и физиология животных. Латинский язык. Патологическая физиология. Лабораторное дело.
Учебная практика.
Критерии оценки:
1. Владеет методами определения по конституции половую принадлежность самцов и самок.
2. Владеет методами определения наследственности.
3. Для визуальной оценки разновидности костей скелета собирает костный остов скелета животных и птиц.
Результат обучения: 2) Составляет анатомическую, функциональную и физиологическую схему деятельности органов животных и птиц.
Критерии оценки:
1. Владеет топографическими закономерностями формирования и расположением костно и мышечной системы на скелете животных и птиц и их физиологические особенности.
2. Исследует строение скелета, морфологические особенности костной ткани, познает особенность нервной и эндокринной систем функциональной регуляции работ органов и систем.

4. Термометрияны жүргізеді, тамырдың соғуын, тыныс алуды тексереді.
5. Тамырдың соғуын, тыныс алуды, температурасын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жануарлар мен құстарды тасымалдау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Жарақат алу кезінде көмек көрсетеді.
2. Жансыздандыру үшін дәрілік препараттарды ағзаға әртүрлі тәсілдермен енгізеді.
3. Жануарлардың жарақаттануын алдын алу әдістерін меңгерген.
4.Жануар ағзаларына ауруды басатын дәрілік заттарды енгізеді
КҚ 2. Ауыл шаруашылығы жануарларының топографиялық орналасуын, мүшелері мен дене бөліктерінің физиологиясын анықтайды
КМ 02. Ауыл шаруашылығы жануарларының топографиялық орналасуын, мүшелері мен дене бөліктерінің физиологиясын анықтау
Бұл модуль жұмыс нәтижелілігін, жануарлар мен құстар ағзасының мәнін түсіну үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды. Жануарлар мен құстардың конституциясын, жынысын және жасын анықтайды Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі тиіс:
тұқым қуалаушылықтың цитологиялық және молекулалық негіздері, жыныстық көбею кезінде белгілердің тұқым қуалаушылық заңдылықтары, мутациялық өзгергіштік. Тұқым қуалаушылықты анықтау әдістерін меңгереді. Жануарлар мен құстар мүшелері қызметінің фукциялық схемасын құрау білуі тиіс. Жануарлар мен құстардың әртүрлі түрлерінде ас қорыту жүйесінің қаңқасында сүйектер мен бұлшықеттердің орналасу заңдылықтарын және олардың физиологиялық ерекшеліктерін меңгереді. Топографиялық атлас құрайды. Латын тіліндегі рецептер, әртүрлі анатомиялық түзілімдердің латын терминдерін құрайды. Тыныс алу және ас қорыту жүйесінің морфологиясы мен топографиясын, ветеринарлық-медициналық латын әріптері мен әріп тіркестерін оқу ережесін түсіну керек. Ауаның ластануына, зиянды өндірістік факторлардың, инфекция көздерінің және иістердің болуына байланысты өндірістік үдерістерді зерттеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жануарлар мен құстардың конституциясын, жынысын және жасын айқындайды.
Зоология. Ветеринарлық генетика. Цитология, эмбриология, гистология. Жануарлардың анатомиясы мен физиологиясы. Латын тілі. Патологиялық физиология. Зертханалық іс.
Оқу практикасы.
Бағалау өлшемшарттары
1.Тұқым қуалаушылықтың цитологиялық және молекулалық негіздерін, жыныстық көбею кезінде белгілердің тұқым қуалаушылық заңдылықтарын, мутациялық өзгергіштікті зерттейді.
2.Тұқым қуалаушылықты анықтау әдістерін меңгерген.
3. Жануарлар мен құстардың қаңқасын жинайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жануарлар мен құстар мүшелері қызметінің фукциялық схемасын жасайды.
Бағалау өлшемшарттары
1.Жануарлар мен құстардың әртүрлі түрлерінде ас қорыту жүйесінің қаңқасында сүйектер мен бұлшықеттердің орналасу заңдылықтарын және олардың физиологиялық ерекшеліктерін меңгереді.
2. Қаңқа құрылысын, сүйектердің қосылыстары мен қозғалысын, жүйке жүйесінің қызметін, ағзалар мен олардың жүйелері жұмысының эндокринді реттелуін зерттейді.

3. Исследует внутреннюю среду, постоянство гомеостаза и сердечно-сосудистой, лимфоидной системы, их функции, топографию.
Результат обучения: 3) Проводит опыты на лабораторных животных и птицах.
Критерии оценки:
1. Владеет структурой
ветеринарной лаборатории.
2. Владеет методами лабораторной диагностики.
3. Знает предназначение лабораторной аппаратуры и посуды.
Результат обучения: 4) Составляет топографический атлас органов и систем организма.
Критерии
оценки:
1. Понимает морфологию и топографию внутренних органов организма.
2. Владеет основами топографической ветеринарной анатомии животных, птиц и зверей.
3. Составляют латинские термины различных анатомических образований, рецепты на латинском языке.
4. Владеет методами работ с приборами и аппаратурой применяемых при составлении топографии.
Результат обучения: 5) Следит за физиологическим состоянием животных и птиц.
Критерии оценки:
1. Владеет биологическими понятиями о состоянии организма лабораторных и сельскохозяйственных животных и птиц.
2. Производит результаты клинических показателей организма животных.
3. Определяет конституцию, анатомические особенности, строения тела животных.
4. Определяет функциональное состояние организма животных и птиц и механизмы их регуляции.
5. Создает условия содержания и кормления и транспортировки больных животных.
ПК 03. Оказать первичной ветеринарной помощи животным
ПМ 03. Оказание первичной ветеринарной помощи животным и птицам
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
Подготовка и стерилизация перевязочного материала при оказании помощи животным и птицам. Стерилизация инструментов и материала для швов. Подготовка рук к операции. Подготовка операционного поля.
Освоить технику хирургических операции.
Осваивать меры безопасности при работе с животными и птицами. Исследует производственные процессы, связанных с загрязнением воздуха, наличием вредных производственных факторов, источников инфекции и запахов. Проводят ветеринарно-санитарные исследования на различных объектах ветеринарного надзора
Результат обучения: 1) Соблюдать правила асептики и антисептики.
Охрана труда. Ветеринарно-санитарные исследования на объектах ветеринарного надзора. Первичный ветеринарный помощь. Основы животноводства и ветеринарии. Учебная практика.
Критерии оценки:
1. Владеть основами охраны труда и техники безопасности в области ветеринарии.
2. Понимает значение первичной помощи и назначение наборов санитарной сумки, перевязочного материала, стерилизаторов различных препаратов группы А и Б.
Результат обучения: 2) Выбрать методы оказания первичной ветеринарной помощи.
Критерии оценки:
1. Владеет способами фиксации и обездвиживания животных и птиц.
2. Осуществляет повал и фиксацию животных и птиц

3. Тірі ағзаның ішкі ортасын зерттейді. Қан, лимфа, олардың рөлі, құрамы мен функциялары, қан тамырларының топографиясы.
Оқыту нәтижесі: 3) Зертханалық жануарларға тәжірибе жүргізеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Ветеринариялық зертхана құрылымын меңгереді.
2. Зертханалық аппаратура мен ыдыстың мақсатын зерттейді.
3. Зертханалық диагностика әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Топографиялық атласты құрайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Тыныс алу және ас қорыту жүйесінің морфологиясы мен топографиясын, ветеринарлық-медициналық латын әріптері мен әріп тіркестерін оқу ережесін түсінеді.
2. Клиникалық практикада қолданылатын құралдардың, аспаптар мен аппаратуралардың атауларын біледі.
3. Әртүрлі анатомиялық түзілімдердің латын терминдерін, латын тіліндегі рецептерді құрайды.
4. Жануар топографиясын құруда құрал-жабдықтарды пайдалана алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Жануарлар мен құстардың физиологиялық жағдайын бақылайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Жасушалардың өмір сүру қабілетінің жалпы биологиялық түсініктерін меңгереді.
2. Зертханалық-практикалық жұмыстардың нәтижелерін жазады.
3. Жасушалардың құрылымын, олардың сапасын, сондай-ақ жасушаларда болатын өзгерістерді анықтайды.
4. Жануарлар денесінің құрылысын, конституциясын, анатомиялық ерекшеліктерін анықтайды.
5. Ағзада өтетін функциялар мен үдерістерді және оларды реттеу тетіктерін анықтайды.
КҚ 3. Жануарларға алғашқы ветеринарлық көмек көрсету
КМ 03. Жануарларға және құстарға алғашқы ветеринарлық көмек көрсету
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесі білімді меңгеруі тиіс:
Білім алушылар келесіге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындауы маңызды:
Жануарлар мен құстарға көмек көрсету кезінде таңу материалдарын дайындау және зарарсыздандыру. Тігістерге арналған құралдар мен материалдарды зарарсыздандыру. Қолды ота жасауға дайындау. Ота жасайтын алаңды дайындау.
Хирургиялық ота жасау техникасын меңгеру.
Жануарлар мен құстармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын меңгеру. Ауаның ластануына, зиянды өндірістік факторлардың, инфекция көздерінің және иістердің болуына байланысты өндірістік үдерістерді зерттейді. Ветеринариялық қадағалаудың әртүрлі объектілерінде ветеринарлық-санитарлық зерттеулер жүргізеді
Оқыту нәтижесі: 1) Асептика және антисептика ережелерін сақтау.
Еңбекті қорғау. Ветеринарлық қадағалау объектілерінде ветеринарлық-санитарлық зерттеулер жүргізу. Алғашқы ветеринарлық көмек. Мал шаруашылығы және ветеринария негіздері. Оқу практикасы.
Бағалау өлшемшарттары
1. Ветеринарияда еңбекті қорғау негіздерін меңгереді.
2. Алғашқы көмек көрсету кезіндегі құрал-жабдықтардың, санитарлық сөмкенің, А және Б тобындағы препараттардың мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ветеринарлық алғашқы көмек көрсету әдістерін таңдау.
Бағалау өлшемшарттары
Жануарларды және құстарды бекемдеу әдістерін меңгереді.
Жануарларды және құстарды бекемдейді.

3. Владеет способами своевременного оказания первой врачебной помощи при травмах, кровотечениях, отравлениях, вздутии рубца, закупорке пищевода и других острых заболеваниях, угрожающих жизни или приводящих к нарушению продуктивности и работоспособности животного.
4. Знать принципы и методы современной профилактики и терапии, диспансеризации сельскохозяйственных животных, новые диагностические и лечебные препараты.
Результат обучения: 3) Устранит или ослабит причины возникновения болезненного состояния.
Критерии оценки:
1. Владеет правилами и способами своевременного оказания первой врачебной помощи при травмах, кровотечениях, отравлениях, вздутии рубца, закупорке пищевода и других острых заболеваниях, угрожающих жизни или приводящих к нарушению продуктивности и работоспособности животного.
2.Осваивают принципы и методы современной профилактики, лечения, диспансеризации диспансеризации животных и птиц, новые диагностические средства для лечения и экстренной помощи.
Результат обучения: 4) Проводит местную и общую анестезию.
Критерии оценки:
1. Знает и понимает метод назначения общей и местной анестезий животных и птиц.
2. Владеет способами введения обезболивающих препаратов, своевременного оказания первой врачебной помощи при травмах, кровотечениях, отравлениях, вздутии рубца, закупорке пищевода и других острых заболеваниях, угрожающих жизни или приводящих к нарушению продуктивности и работоспособности животных и птиц.
2. Проводит общую и местную анестезию животных и птиц.
Результат обучения: 5) Проводит диспансеризацию животных и птиц.
Критерии оценки:
1. Исследует производственные процессы, связанных с загрязнением воздуха, наличием вредных производственных факторов, источников инфекции и запахов.
2. Владеет особенностями ветеринарно-санитарные исследования на разных объектах ветеринарного надзора.
ПК 04. Определять причины и течение болезней
ПМ 04. Определение этиологию и патогенез болезней
При изучении модуля должны знать методы определения этиологий и патогенез болезни. Понимать причинно-следственные отношения в механизме заболеваний. Владеть общими понятиями о болезни. Понимать местные и общие реакции организма на повреждение. Должны уметь составлять картину течения болезни, проводит эксперименты для изучения патологических процессов, клиническое наблюдение за животными. Должны владеть механизмами реализации патологической реакции.
Результат обучения: 1) Определяет причины происхождения болезней.
Анатомия и физиология животных. Животноводство. Патологическая физиология. Эпизоотология. Учебная практика.
Критерии оценки:
1. Владеет и знает этиологию и патогенез болезни.
2. Понимает причину болезни.
3. Знает механизм течения болезни.
Результат обучения: 2) Различает пути передачи заболеваний.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой безопасности при работе с животными и птицами.
2. Выполняет подготовку животных к эксперименту и способы введения лекарственных веществ.

3. Жануардың өміріне қауіп төндіретін немесе өнімділігі мен жұмысқа қабілеттілігінің бұзылуына әкелетін жарақаттар, қан кету, улану, тыртықтың ісінуі, өңеш бітелуі және басқа да жіті аурулар кезінде алғашқы дәрігерлік көмек дер кезінде көрсету тәсілдерін біледі.
4. Заманауи алдын алу мен терапияның қағидаттары мен әдістерін, жануарларды диспансерлеу, жаңа диагностикалық және емдеу құралдарын зерттейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Аурудың пайда болу себептерін жояды немесе әлсіретеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Жануардың өміріне қауіп төндіретін немесе өнімділігі мен жұмысқа қабілеттілігінің бұзылуына әкелетін жарақаттар, қан кету, улану, тыртықтың ісінуі, өңеш бітелуі және басқа да жіті аурулар кезінде алғашқы дәрігерлік көмек дер кезінде көрсету ережелері мен тәсілдерін біледі.
2. Заманауи алдын алу мен терапияның қағидаттары мен әдістерін, жануарларды диспансерлеу, жаңа диагностикалық және емдеу құралдарын зерттейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Жалпы және жергілікті анестезия жүргізеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Жануардың өміріне қауіп төндіретін немесе өнімділігі мен жұмысқа қабілеттілігінің бұзылуына әкелетін жарақаттар, қан кету, улану, тыртықтың ісінуі, өңеш бітелуі және басқа да жіті аурулар кезінде алғашқы дәрігерлік көмек дер кезінде көрсету тәсілдерін біледі.
2. Жануарлар мен құстардың жалпы және жергілікті анестезиясының әдістері мен тәсілдерін біледі.
3. Жалпы және жергілікті анестезия жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Диспансерлеуді жүргізеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Ауаның ластануына, зиянды өндірістік факторлардың, инфекция көздерінің және иістердің болуына байланысты өндірістік үдерістерді зерттейді.
2. Ветеринарлық қадағалаудың әртүрлі объектілерінде ветеринарлық-санитарлық зерттеу ерекшеліктерін меңгереді.
КҚ 4. Аурудың себептері мен ағымдарын анықтау.
КМ 04. Аурулардың этиологиясы мен патогенезін анықтау
Модульді зерделеу кезінде аурудың этиологиясы мен патогенезін анықтау әдістерін білу керек. Ауру механизміндегі себеп-салдарлық қатынастарды түсіну. Ауру туралы жалпы түсініктерді меңгеру. Ағзаның зақымдануға жергілікті және жалпы реакцияларын түсіну. Ауру барысының көрінісін құрастырады, патологиялық үдерістерді зерттеу үшін эксперимент жүргізеді, жануарларға клиникалық бақылау жасайды. Патологиялық реакцияны жүзеге асыру механизмдерін меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Аурулардың шығу тегін анықтайды.
Жануарлардың анатомиясы мен физиологиясы. Мал шаруашылығы. Патологиялық физиология. Эпизоотология. Оқу практикасы.
Бағалау өлшемшарттары
Ауру туралы жалпы түсініктерді меңгереді.
Аурудың пайда болу себебін түсінеді.
Аурудың өту барысын біледі
Оқыту нәтижесі: 2) Аурудың берілу жолдарын ажыратады.
Бағалау өлшемшарттары
1. Жануарлар мен құстармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын меңгереді.
2. Жануарларды экспериментке дайындауды және дәрілік заттарды енгізу тәсілдерін орындайды.

3. Понимает местные и общие реакции организма на воздействие возбудителей заболевания.
Результат обучения: 3) Составит картину течения болезни, собрать анамнез болезни in vivo и in vitro.
Критерии оценки:
1. Понимает реактивность и резистентность организма, их роль в патологии.
2. Владеет механизмами реализации патологической реакции.
Результат обучения: 4) Проводит эксперименты для изучения патологических процессов.
Критерии оценки:
1. Понимает действие эндогенных и экзогенных факторов.
2. Понимает иммунитет и его место в патологии. Аллергические процессы.
Результат обучения: 5) Проводит клиническое наблюдение за животными
Критерии оценки:
1. Понимает причинно-следственных отношений в механизме заболеваний.
2. Понимает патологические изменения в органах и системах.
ПК 05. Проводит вакцинации, дезинфекции, дезинсекции и дератизации
ПМ 05. Проведение вакцинацию, дезинфекцию, дезинсекцию и дератизацию
При изучении модуля владеет методами профилактических мероприятий. Понимать основные положения и терминологию ветеринарии и зоогигиены; требования к воздушной среде, поению, кормлению, содержанию животных; Владеть методами обследования объектов ветеринарного надзора. Определит пути воздействия дезинфицирующих препаратов. Понимать и проводит правила вакцинации животных, сроки и последовательность вакцинации. Должны владеть правилами составление плана комплексных профилактических мероприятий по предупреждению заболеваний. Выполнять дезинфекцию, дератизацию, дератизацию оборудование, инвентарь, помещения, транспорт.
Результат обучения: 1) Выбор методов профилактических мероприятий.
Зоогигиена. Основы ветеринарно-санитарных правил. Эпизоотология с микробиологией.
Учебная практика.
Критерии оценки:
1. Понимает значение профилактических мероприятий в ветеринарии, основные положения и терминологию ветеринарии и зоогигиены; требования к воздушной среде, поению, кормлению, содержанию животных.
2. Владеет методами обследования объектов ветеринарного надзора.
3. Умеет составлять план комплексных профилактических мероприятий.
Результат обучения: 2) Определить принадлежности дезинфицирующих средств.
Критерии оценки:
1. Понимает методы проведения лечебно - профилактических работ.
2. Владеет методами расчета растворов дезинфицирующих и моющих средств.
Результат обучения: 3) Определить механизм и пути воздействия дезинфицирующих препаратов.
Критерии оценки:
1. Понимает виды и сроки дезинфекции.
2. Владеет характеристикой дезинфицирующих средств.
3. Выполняет контроль качества дезинфекции.

3. Ағзаның зақымдануға жергілікті және жалпы реакцияларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ауру барысының көрінісін құрайды, аурудың анамнезін жинайды in vivo и in vitro.
Бағалау
өлшемшарттары
1. Ағзаның реактивтілігі мен резистенттілігін, олардың патологиядағы рөлін түсінеді.
2. Патологиялық реакцияны жүзеге асыру механизмдерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Патологиялық үдерістерді зерттеу үшін эксперименттер жүргізеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Эндогенді және экзогенді факторлардың әрекетін түсінеді.
2. Иммунитет пен оның патологиядағы орнын түсінеді. Аллергиялық үдерістер.
Оқыту нәтижесі: 5) Жануарларға клиникалық бақылау жүргізеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Ауру механизмінде себеп-салдарлық қатынастарды түсінеді.
2. Мүшелер мен жүйелердегі патологиялық өзгерістерді түсінеді.
КҚ 5. Вакцинациялауды, дезинфекциялауды, дезинсекциялауды және дератизациялауды жүргізеді
КМ 05. Вакцинациялауды, дезинфекциялауды , дезинсекциялауды және дератизациялауды жүргізу
Модульді зерделеу кезінде алдын алу іс-шаралар әдістерін меңгереді. Ветеринария мен зоогигиенаның негізгі ережелері мен терминологиясын түсіну; ауа ортасына, жануарларды суару, азықтандыру, күтім талаптарын білу; ветеринарлық қадағалау объектілерін тексеру әдістерін меңгеру. Дезинфекциялаушы препараттардың әсер ету жолдарын анықтайды. Жануарларды вакцинациялау ережелерін, вакцинациялау мерзімі мен кезектілігін түсінеді және жүргізеді. Аурулардың алдын алу бойынша кешенді профилактикалық іс-шаралар жоспарын жасау ережелерін білуі тиіс Дезинфекциялауды, дератизациялауды, жабдықтарды, құрал-саймандарды, орынжайларды, көлікті дератизациялауды орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Алдын алу шараларының әдістерін таңдау.
Зоогигиена. Ветеринарлық-санитарлық ережелер негіздері. Микробиологиясы бар эпизоотология.
Оқу практикасы.
Бағалау өлшемшарттары
1. Ветеринария мен зоогигиенаның негізгі ережелері мен терминологиясын; ауа ортасына, жануарларды суару, азықтандыру, күтім талаптарын түсінеді.
2. Ветеринарлық қадағалау объектілерін тексеру әдістерін меңгереді.
3. Кешенді профилактикалық шаралардыың жоспарын құрады.
Оқыту нәтижесі: 2) Дезинфекциялау құралдарының тиестілігін анықтау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Емдеу-алдын алу жұмыстарын жүргізу әдістерін түсінеді.
2. Дезинфекциялау және жуу құралдарының ерітінділерін есептеу әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Дезинфекциялаушы препараттардың әсер ету жолдарын анықтау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Дезинфекциялаудың түрлері мен мерзімдерін түсінеді.
2. Дезинфекциялау құралдарын меңгереді.
3. Дезинфекциялаудың бактериологиялық бақылауын орындайды.

4. Владеет правилами проведения дезинфекции инвентаря, транспорта, помещений.
Результат обучения: 4) Проводит вакцинацию.
Критерии оценки:
1. Понимает правила вакцинации животных, сроки и последовательность вакцинации. Виды вакцин. Лечебные и профилактические сыворотки.
2. Выполняет пассивную и активную иммунизацию.
Результат обучения: 5) Проводит плановую и внеплановую дезинфекцию, дератизацию, дезинсекцию.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками составление плана комплексных профилактических мероприятий по предупреждению заболеваний.
2. Умеет и выполняет дезинфекцию оборудования, инвентаря, транспорта и помещения, а также дезинсекцию и дератизацию помещений.
Квалификация "151304 2 - Лаборант"
ПК 06. Определять особенности обмена веществ животных
ПМ 06. Определение обмена веществ в живом организме
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для проведения лабораторных исследований и определений обмена веществ в живом организме. В процессе обучения должны владеть мерами безопасности при работе с животными и птицами. их соединений, а также методы установления химического состава веществ. Изучит методы изучения материальных изменений в организме животных по балансам азота и углерода, методы идентификации, обнаружения, разделения и определения химических элементов. Понимать строения химических соединений и их смесей. Владеть характеристикой органических, неорганических и биохимических объектов. Должны понимать цель и задачи, и методы гельминтологических исследовании
Результат обучения: 1) Соблюдает технику безопасности при работе с животными и птицами.
Безопасность жизнедеятельности.
Аналитическая химия.
Биологическая химия с клинико-биохимическими методами исследований. Учебная практика.
Критерии оценки:
1. Понимает производственные процессы, связанных с загрязнением воздуха, наличием вредных производственных факторов, источников инфекции и запахов.
2. Владеет техникой безопасности при работе с животными и птицами.
Результат обучения: 2) Выбирать методы определения обмена веществ.
Критерии оценки:
1. Владеет методами изучения азотистого баланса в организме животных.
2. Понимает методы идентификации, обнаружения, разделения и определения химических элементов.
Результат обучения: 3) Проводит титрование растворов.
Критерии оценки:
1. Владеет способами титрования качественный и количественный методами анализа.
2. Определяет содержания или концентрации компонентов в пробе.
Результат обучения: 4) Получать пробы для анализов.
Критерии оценки:
1. Понимает строения химических соединений и их смесей
2. Идентифицируют веществ и компонентов в пробе неизвестного состава
Результат обучения: 5) Исследовать химический состав крови и мочи.
Критерии оценки:
1. Владеет характеристикой органических, неорганических и биохимических объектов.
2. Понимает органических соединений по функциональным группам.

4. Құрал-саймандарды, көлікті, орынжайларды дезинфекциялау ережелерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Вакцинациялауды жүргізеді
Бағалау өлшемшарттары
1. Жануарларды вакцинациялау ережелерін, вакцинациялау мерзімі мен кезектілігін түсінеді. Вакциналар түрлері. Емдік және алдын алу сарысуларының түрлерін біледі.
2. Пассивті және белсенді иммундауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Дезинфекциялауды, дератизациялауды, дезинсекциялауды жүргізеді.
Бағалау
өлшемшарттары
1. Аурулардың алдын алу бойынша кешенді алдын алу іс-шаралар жоспарын жасау ережелерін біледі.
2. Жабдықтарды, құрал-саймандарды, орынжайларды, көлікті дезинфекциялауды, дератизациялауды орындайды.
151304 2 – "Зертханашы" біліктілігі
КҚ 6. Жануарлардың зат алмасуының ерекшеліктерін анықтау
КМ 06. Тірі ағзадағы зат алмасуын анықтау
Бұл модуль тірі ағзадағы зат алмасуын анықтау және зертханалық зерттеулер жүргізу үшін қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды. Оқыту үдерісінде жануарлар мен құстармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын меңгеруі тиіс. Заттардың қоспалары, сонымен қатар химиялық құрамын белгілеу әдістері. Жануарлар организміндегі азоттың және көміртегінің балансы бойынша материалдық өзгерістерді зерттеу әдістерін, химиялық элементтерді сәйкестендіру, табу, бөлу және анықтау әдістерін зерттейді. Химиялық қосылыстар мен олардың қоспаларының құрылысын түсіну.
. Органикалық, бейорганикалық және биохимиялық объектілердің сипаттамасын білу. Гельминтологиялық зерттеу мақсаты мен міндеттерін және әдістерін түсіну керек
Оқыту нәтижесі: 1) Жануарлар мен және құстармен жұмыс жасағанда қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Өмір тіршілігінің қауіпсіздігі.
Аналитикалық химия.
Клиникалық-биохимиялық зерттеу әдістерімен биологиялық химия. Оқу практикасы.
Бағалау өлшемшарттары
1. Ауаның ластануына, зиянды өндірістік факторлардың, инфекция көздерінің және иістердің болуына байланысты өндірістік үдерістерді түсінеді.
2. Жануарлар мен құстармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Зат алмасуды анықтау әдістерін таңдау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Денедегі азот балансын әдістерін меңгереді.
2. Химиялық элементтерді сәйкестендіру, табу, бөлу және анықтау әдістерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ерітінділерді титрлеуді жүргізеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Сапалық және сандық әдістерін титрлеу тәсілдерін меңгереді.
2. Сынамадағы компоненттердің құрамын немесе шоғырлануын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Талдау үшін сынамалар алу.
Бағалау өлшемшарттары
1. Химиялық қосылыстар мен олардың қоспаларының құрылысын түсінеді
2. Белгісіз құрамның сынамасында заттар мен компоненттерді сәйкестендіреді
Оқыту нәтижесі: 5) Қан мен зәрдің химиялық құрамын зерттеу.
Бағалау
өлшемшарттары
1. Органикалық, бейорганикалық және биохимиялық объектілердің сипаттамасын біледі.
2. Функционалдық топтар бойынша органикалық қосылыстарды түсінеді.

3. Владеет методами химических анализов.
4. Устанавливает присутствия в пробе тех или иных компонентов
Результат обучения: 6) Проводит гельминтокопрологическое исследование фекалий.
Критерии оценки:
1. Понимает цель и задачи гельминтологических исследовании.
2. Владеет методами гельминтологических исследования.
3. Проводит гельминтологические исследования, проводимые с целью выявления яиц, личинок, взрослых гельминтов или их фрагментов для диагностики гельминтозов.
ПК 07. Приготовить материалы для лабораторных и патологических исследований
ПМ 07. Приготовление материалов для лабораторных и патологических исследований
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для работы в ветеринарной лабораторий. В процессе обучения должны структурой ветеринарных лаборатории. Понимать предназначение лабораторной аппаратуры и посуды, методы лабораторных диагностики. Определит принадлежность лабораторных приборов и оборудований Выбрать методы работы с лабораторными приборами. Должны уметь проводит биохимические методы анализа, расчеты для приготовления растворов.
Результат обучения: 1) Определяет структуру и оборудования лабораторий.
Аналитическая химия.
Биологическая химия с клинико-биохимическими методами исследований.
Лабораторное дело.
Учебно-производственная практика.
Критерии оценки:
1. Владеет структурой ветеринарной лаборатории.
2. Понимает предназначение лабораторной аппаратуры и посуды, методы лабораторных диагностики.
Результат обучения: 2) Определяет принадлежность лабораторных приборов и оборудований.
Критерии оценки:
1. Понимает теоретические основы химических методов анализа.
2. Владеет правилами работы лабораторных приборов и оборудовании.
Результат обучения: 3) Выбрать методы работы с лабораторными приборами.
Критерии оценки:
1. Понимает теоретические основы методологий анализов.
2. Владеет и выполняет микробиологическими, биохимическими методами исследований.
Результат обучения: 4) Проводит дистилляцию воды для различных исследований.
Критерии оценки:
1. Понимает физические и химические методы анализа, теорию дистилляции воды.
2. Владеет способами дистилляций с конденсацией пара в жидкость и твердую фазу.
Результат обучения: 5) Готовит растворы, химические реактивы, красители.
Критерии оценки:
1. Владеет способами приготовления растворов, теоретические основы проведения расчетов.
2. Проводит биохимические методы анализа, расчеты для приготовления растворов.
ПК 08. Взять пробы для исследований
ПМ 08. Взятие пробы для исследований
Данный модуль описывает навыки и знания, е для выполнение микробиологических, биохимических исследований. В процессе обучения должны владеть методами взятия проб для исследований; определит инструменты и приборы для взятия проб; получать пробы для лабораторного анализа крови и мочи, для органолептического, гельминтологических, гистологических и патологоанатомических исследований
Результат обучения: 1) Выбирать методы взятия проб для исследований.
Методы клинических лабораторных исследований.
Лабораторное дело.
Ветеринарно-санитарные исследования на объектах ветеринарного надзора. Ветеринарная санитарная экспертиза продуктов животного и растительного происхождения Паразитология и инвазионные болезни. Микробиология с вирусологией. Учебно-производственная практика.
Критерии оценки:
1. Владеет теоретическими основами методологий анализов.
2. Выполняет микробиологическими, биохимическими методами исследований.
Результат обучения: 2) Определит инструменты и приборы для взятия проб материала.
Критерии оценки:
1. Владеет теоретическими основы химических методов анализа.
2. Понимает правила работы лабораторных приборов и оборудовании.
Результат обучения: 3) Получать пробы для лабораторного анализа крови и мочи.
Критерии оценки:
1. Владеет правилами и способами получения проб для анализа крови и мочи.
2. Выполняет общий клинический и биохимический анализ кровы и мочи.
Результат обучения: 4) Получать пробы для органолептического исследования.
Критерии оценки:
1. Владеет правилами и методами получения пробы для органолептического анализа продуктов растительного и животного происхождения.
2. Выполняет ветеринарно-санитарную экспертизу, определят вкус, цвет, запах, цвет, внешний вид, его оформление.
Результат обучения: 5) Получать пробы для гельминтологических исследований.
Критерии оценки:
1. Понимает цель и задачи гельминтологических исследовании.
2. Владеет методами гельминтологических исследования.
Результат обучения: 6) Получать пробы патологического материала для гистологических и патологоанатомических исследований.
Критерии оценки:
1. Понимает цель и задачи гистологических и патологоанатомических исследовании.
2. Владеет методами гистологических и патологоанатомических исследования.

3. Химиялық талдау әдістерін меңгереді.
4. Сынамада қандай да бір компоненттердің болуын анықтайды
Оқыту нәтижесі: 6) Нәжіске гельминтокопрологиялық талдау жүргізеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Гельминтологиялық зерттеудің мақсаты мен міндеттерін түсінеді.
2. Гельминтологиялық зерттеу әдістерін меңгереді.
3. Гельминтоздарды диагностикалау үшін жұмыртқаларды, дернәсілдерді, ересек гельминттерді немесе олардың фрагменттерін анықтау мақсатында жүргізілетін гельминтологиялық зерттеулер жүргізеді.
КҚ 7. Зертханалық және патологиялық зерттеулер үшін материалдар дайындау
КМ 07. Зертханалық және патологиялық зерттеулер үшін материалдар дайындау
Бұл модуль ветеринарлық зертханаларда жұмыс істеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Оқыту үдерісінде ветеринарлық зертхананың құрылымы меңгеруі тиіс. Зертханалық аппаратура мен ыдыстың мақсатын, зертханалық диагностика әдістерін түсіну. Зертханалық аспаптар мен жабдықтардың тиістілігін анықтайды. Зертханалық аспаптармен жұмыс істеу әдістерін таңдау. Анализдің биохимиялық әдістерін, ерітінділерді дайындау үшін есептерді жүргізе білу керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Зертханалардың құрылымы мен жабдықтарын анықтайды.
Аналитикалық химия.
Клиникалық-биохимиялық зерттеу әдістерімен биологиялық химия.
Зертханалық іс.
Оқу-өндірістік практика.
Бағалау өлшемшарттары
1. Ветеринарлық зертхананың құрылымын меңгереді.
2. Зертханалық аппаратура мен ыдыстың мақсатын, зертханалық диагностика әдістерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) зертханалық аспаптар мен жабдықтардың тиесілігін анықтайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Талдаудың химиялық әдістерінің теориялық негіздерін түсінеді.
2. Зертханалық аспаптар мен жабдықтардың жұмыс ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Зертханалық аспаптармен жұмыс істеу әдістерін таңдау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Талдау әдіснамасының теориялық негіздерін түсінеді.
2. Микробиологиялық, биохимиялық зерттеу әдістерін меңгереді және орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Суды дистиляциялауды жүргізеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Талдаудың физикалық әдістерін, суды дистиляциялау теориясын түсінеді.
2. Сұйықтыққа және қатты фазаға бу конденсациясы бар дистиляциялау тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Ерітінділер, химиялық реактивтер, бояғыштар дайындайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Ерітінділерді дайындау тәсілдерін, есептерді жүргізудің теориялық негіздерін біледі.
2. Талдаудың биохимиялық әдістерін, ерітінділерді дайындау үшін есептерді жүргізеді.
КҚ 8. Зерттеу үшін сынамалар алу
КМ 08. Зерттеу үшін сынама алу
Бұл модуль микробиологиялық, биохимиялық зерттеулерді орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды. Оқыту үдерісінде зерттеу үшін сынама алу әдістерін меңгеруі тиіс; сынама алу үшін құралдар мен аспаптарды анықтайды; органолептикалық, гельминтологиялық, гистологиялық және патологоанатомиялық зерттеулер үшін қан мен зәрді зертханалық талдау үшін сынама алу
Оқыту нәтижесі: 1) Зерттеу үшін сынама алу әдістерін таңдау.
Клиникалық зертханалық зерттеу әдістері.
Зертханалық іс.
Ветеринарлық қадағалау объектілерінде ветеринарлық-санитарлық зерттеулер жүргізу. Жануарлардан және өсімдіктерден алынатын өнімдерді ветеринарлық-санитарлық сараптау. Паразитология және инвазиялық аурулар. Вирусологиясымен микробиология. Оқу-өндірістік практика.
Бағалау өлшемшарттары
1. Талдау әдіснамасының теориялық негіздерін меңгереді.
2. Микробиологиялық, биохимиялық зерттеу әдістерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сынама алуға арналған құралдар мен аспаптарды анықтайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Талдаудың химиялық әдістерінің теориялық негіздерін меңгереді.
2. Зертханалық аспаптар мен жабдықтардың жұмыс ережелерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Қан мен зәрді зертханалық талдау үшін сынамалар алу.
Бағалау өлшемшарттары
1. Қан мен зәрді талдау үшін сынама алу ережелері мен тәсілдерін біледі.
2. Қан мен зәрдің клиникалық және биохимиялық талдауын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Органолептикалық зерттеу үшін сынамалар алу.
Бағалау өлшемшарттары
1. Өсімдік және жануар тектес өнімдерді органолептикалық талдау үшін сынама алу ережелері мен әдістерін біледі.
2. Ветеринарлық-санитарлық сараптаманы орындайды, дәмі, түсі, иісі, түсі, сыртқы түрі, рәсімделуін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Гельминтологиялық зерттеулер үшін сынамалар алу.
Бағалау өлшемшарттары
1. Гельминтологиялық зерттеудің мақсаты мен міндеттерін түсінеді.
2. Гельминтологиялық зерттеу әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 6) Гистологиялық және патологоанатомиялық зерттеулер үшін сынамалар алу.
Бағалау өлшемшарттары
1. Гистологиялық және патологоанатомиялық зерттеулердің мақсаты мен міндеттерін түсінеді.
2. Гистологиялық және патологоанатомиялық зерттеу әдістерін меңгереді.

3. Имеет навыки вскрытия животных и птиц с целью получения патологического материала
ПК 09. Подготовить лекарственные препараты
ПМ 09. Подготовка лекарственных препаратов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для подготовки лекарственных препаратов. При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: краткую историческую справку о происхождении латинского языка, а также его роль в формировании латинской медико-ветеринарной терминологии. Латинский алфавит. Классификация звуков. Оформляет латинских частей рецепта. Общая гистология с основами цитологии и эмбриологии. Строение клеток. Деление клетки. Эмбриология строения и развития половых клеток, оплодотворение.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: владеть правилами оформления рецепта, сокращениями при выписывании лекарственных веществ, стандартных рецептурных формул и отдельных выражений.
Должны определять: отделы тела животных, знать строение и расположение органов, определять функции систем и отдельных органов, а также морфологических изменений, опорно-двигательную систему, кожный покров, системы пищеварения, дыхания, мочеотделения и размножения, системы кроволимобращения, нервная система и органы чувств, особенности строения домашних птиц.
Иметь понятие о лечебных, лекарственных средствах и лекарственных препаратах. Выписывать рецепты на различные лекарственные вещества, вводить лекарственные вещества основными способами.
Оказывать помощь при отравлении фармакологическими веществами.
Результат обучения: 1) Выбирать методы приготовления лекарственных препаратов.
Цитология, эмбриология, цитология. Патологическая физиология. патологическая анатомия Фармакология с латинской терминологией. Токсикология. Паразитология и инвазионные болезни. Микробиология с вирусологией.
Учебно-производственная практика.
Критерии оценки:
1. Понимает свойства лекарственных веществ, их влияния на физиологические функции организма животных. Принципы дозирования лекарственных веществ.
2. Владеет методами и способами применение лекарственных препаратов с лечебной и профилактической целью.
Результат обучения: 2) Понимает пути воздействия лекарственных препаратов.
Критерии оценки:
1. Понимает виды отравляющих веществ (ядов), их влияние на функции органов и систем, механизм токсического действия, лечение и профилактика отравлений, принципы оказания первой помощи при отравлениях.
2. Владеет принципами оказания первой помощи при отравлениях.
Результат обучения: 3) Готовит жидкие лекарственные формы.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы действия жидких лекарственных препаратов.
2. Владеет техникой приготовления растворов, настой, отвары.
Результат обучения: 4) Изготавливать твердые и мягкие лекарственные формы.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы действия твердых и мягких лекарственных препаратов.
2. Владеет технологией приготовления сборов, порошкообразных веществ, таблетки, гранулы и мази, пасты, линименты.
Результат обучения: 5) Готовит аэрозольные лекарства.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы действия газообразных лекарственных форм.
2. Владеет технологией приготовления газообразных лекарственных форм.
ПК 10. Приготовить питательной среды и мазков
ПМ 10. Приготовление питательной среды и мазков
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для приготовления питательной среды и мазков при микробиологических и вирусологических исследований, В процессе обучения учащиеся должны владеть следующими навыками: Правилами работы в вирусологических и микробиологических лабораториях; Выбирать методы выращивания вирусов в питательных средах; определять методы приготовления мазков и их окрашивание; Культивировать микроорганизмы на питательные среды; проводит микроскопию. Знать структуру микроскопа.
Результат обучения: 1) Знаком с правилами работы в вирусологических и микробиологических лабораториях.
Цитология, эмбриология, цитология. Микробиология, вирусология с техникой микробиологических исследований. Лабораторное дело.
Основы ветеринарно-санитарных правил. Патологическая физиология. Учебно-производственная практика.
Критерии оценки:
1. Понимает структуру и правила работы в вирусологических и микробиологических лабораториях.
Результат обучения: 2) Выбирать методы выращивания вирусов в питательных средах.
Критерии оценки:
1. Понимает цель и задачи вирусологических микробиологических исследований в ветеринарий.
2. Владеет методологией вирусологических микробиологических исследований.
Результат обучения: 3) Определит методы приготовления мазков и их окрашивание.
Критерии оценки:
1. Владеет способами приготовления мазков из патологических материалов.
2. Выполняет этапами приготовления мазков – препаратов.
Результат обучения: 4) Культивируют микроорганизмы на аэробные и анаэробные питательные среды.
Критерии оценки:
1. Понимает цель и задачи культивирования и их теоретическую основу.
2. Владеет методами выделения и культивирования вирусов в развивающихся куриных эмбрионах.
Результат обучения: 5) Проводит микроскопию. Определит форму, размеры, взаиморасположение микроорганизмов, их структуру, способность окрашиваться определенными красителями.
Критерии оценки:
1. Понимает структуру и строение простого биологического микроскопа, правила работы с микроскопом.
2. Выполняет микрокопирование гистологических препаратов.
Результат обучения: 6) Стерилизуют питательные среды, стеклянную посуду (пробирки, пипетки, колбы и др.), инструменты, перевязочный материал, халаты.
Критерии оценки:
1. Понимаетосновами теорий стерилизаций и обработки лабораторного инвентаря.
2. Выполняет обработку лабораторного инвентаря с применением физических и химических методов.
ПК 11. Приготовить препаратов из патологических материалов
ПМ 11. Приготовление препаратов из патологических материалов
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: методами гистологических и патологоанатомических исследования
Должны знать патологию сердечно-сосудистой системы, дыхания, пищеварения, мочеполовой, нервной системы и желез внутренней секреции. Владеть методами патологоанатомическая диагностика незаразных и инфекционных, инвазионных болезней животных.
Вскрытие трупов животных. Должны выбирать методы приготовления гистологических препаратов и материалов. Владеет ь методами гистологических и патологоанатомических, гистохимических исследования
Результат обучения: 1) Определит принадлежность гистологических и патологических препаратов.
Техника приготовления гистологических препаратов. Микробиология, вирусология с техникой микробиологических исследований.
Лабораторное дело. Патологическая физиология. Патологическая анатомия. Вскрытие трупов животных и птиц.
Учебно-производственная практика.
Критерии оценки:
1. Понимает цель и задачи гистологических и патологоанатомических исследовании.
2. Владеет методами гистологических и патологоанатомических исследования.
Результат обучения: 2) Определит правила работы при приготовлений препаратов и материалов.
Критерии оценки:
1. Понимает технику безопасности в гистологической лаборатории.
2. Владеет техникой безопасности при приготовлений и работе с гистологическими препаратами.
Результат обучения: 3) Выбирает методы приготовления гистологических препаратов и материалов.
Критерии оценки:
1. Владеет методами гистологических и патологоанатомических, гистохимических исследований.
2. Выполняет получения патологического материала для гистологических, патологоанатомических и гистохимических исследований.
Результат обучения: 4) Получать материал для гистологического исследования.
Критерии оценки:
1. Владеет критериями качества гистологических препаратов.
2.Понимает морфофункциональную характеристику органов и тканей.

3. Патологиялық материал алу үшін өлекселерді жарып сою әдістерін меңгереді.
КҚ 9. Дәрілік препараттарды дайындау
КМ 09. Дәрілік препараттарды дайындау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, дәрілік препараттарды дайындау үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесі білімді меңгеруі тиіс: латын тілінің шығу тегі туралы қысқаша тарихи анықтама, сондай-ақ латын медициналық-ветеринарлық терминологиясын қалыптастырудағы оның рөлі. Латын әліпбиі. Дыбыстарды жіктеу. Рецепттің латын бөліктерін ресімдейді. Цитология және эмбриология негіздерімен жалпы гистология. Жасушалардың құрылысы. Жасушаның бөлінуі. Жыныстық жасушалардың құрылысы мен дамуының эмбриологиясы, ұрықтандыру.
Білім алушылар келесіге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындауы маңызды: дәрілік заттарды, стандартты рецептуралық формулаларды және жеке өрнектерді жазып беру кезінде рецепт ресімдеу ережелерін, қысқартуларды білу.
Мыналарды айқындауға тиіс: жануарлар денесінің бөліктері, мүшелердің құрылысы мен орналасуын білу, жүйелер мен жекелеген мүшелердің функцияларын, сондай-ақ морфологиялық өзгерістерді, тірек-қимыл жүйесін, тері қабатын, ас қорыту, тыныс алу, несеп бөлу және көбею жүйесін, қан айналымы жүйесін, жүйке жүйесі мен сезім мүшелерін, үй құстарының құрылысының ерекшеліктерін білу.
Емдік, дәрілік заттар және дәрілік препараттар туралы түсінік болуы керек. Әр түрлі дәрілік заттарға рецепт жазу, дәрілік заттарды негізгі тәсілдермен енгізу.
Фармокологиялық заттармен улану кезінде көмек көрсету.
Оқыту нәтижесі: 1) Дәрілік препараттарды дайындау әдістерін таңдау.
Цитология, эмбриология, цитология. Патологиялық физиология. Патологиялық анатомия. Латын терминологиясымен фармакология. Токсикология. Паразитология және инвазиялық аурулар. Вирусологиясымен микробиология.
Оқу-өндірістік практика.
Бағалау өлшемшарттары
1. Дәрілік заттардың қасиеттерін, олардың жануарлар ағзасының физиологиялық функцияларына әсерін түсінеді. Дәрілік заттарды мөлшерлеу қағидаттары.
2. Емдік және профилактикалық мақсатта дәрілік препараттарды қолдану әдістері мен тәсілдерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дәрілік препараттардың әсер ету жолдарын түсінеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Уландырғыш заттардың (улардың) түрлерін, олардың ағзалар мен жүйелердің функцияларына әсерін, уытты әсер ету механизмін, улануларды емдеу мен алдын алу, уланғанда алғашқы көмек көрсету қағидаттарын түсінеді.
2. Улану кезінде алғашқы көмек көрсету қағидаттарын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Сұйық дәрілік нысандарды дайындайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Сұйық дәрілік препараттардың әсер ету қағидаттарын түсінеді.
2. Ерітінділерді, тұнбаларды, қайнатуларды дайындау техникасын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Қатты және жұмсақ дәрілік нысандарды жасау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Қатты және жұмсақ дәрілік препараттардың әсер ету қағидаттарын түсінеді.
2. Жинақтарды, ұнтақ тәрізді заттарды, таблеткаларды, түйіршіктер мен майларды, пасталарды, линименттерді дайындау технологиясын біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Аэрозольды дәрілерді дайындайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Газ тәрізді дәрілік нысандардың әрекет ету қағидаттарын түсінеді.
2. Газ тәрізді дәрілік түрлерді дайындау технологиясын меңгереді.
КҚ 10. Қоректік орта мен жұғынды дайындау
КМ 10. Қоректік орта мен жұғынды дайындау
Бұл модуль микробиологиялық және вирусологиялық зерттеулер кезінде қоректік орта мен жағындыны дайындау үшін қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылары мен білімін сипаттайды, Оқыту үдерісінде оқушылар келесі дағдыларды меңгеруі тиіс: Вирусологиялық және микробиологиялық зертханаларда жұмыс істеу ережелерін білу; Қоректік ортада вирустарды өсіру әдістерін таңдау; жағынды дайындау және оларды бояу әдістерін анықтау; Қоректік ортаға микроорганизмдерді өсіру; микроскопия жүргізу. Микроскоптың құрылымын білу.
Оқыту нәтижесі: 1) Вирусологиялық және микробиологиялық зертханаларда жұмыс істеу қағидаларымен танысу.
Цитология, эмбриология, цитология. Микробиологиялық зерттеу техникасымен микробиология, вирусология. Зертханалық іс.
Ветеринарлық-санитарлық ережелер негіздері. Патологиялық физиология. Оқу-өндірістік практика.
Бағалау өлшемшарттары
1. Вирусологиялық және микробиологиялық зертханалардың құрылымы мен жұмыс істеу ережелерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоректік ортада вирустарды өсіру әдістерін таңдау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Ветеринариядағы вирусологиялық микробиологиялық зерттеулердің мақсаты мен міндеттерін түсінеді.
2. Вирусологиялық микробиологиялық зерттеулердің әдіснамасын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұғындыны дайындау және бояу әдістерін анықтайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Патологиялық материалдардан жұғынды дайындау тәсілдерін меңгереді.
2. Жағынды-препараттарды дайындау кезеңдерімен орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Аэробты және анаэробты қоректік ортаға микроорганизмдерді өсіреді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Өсіру мақсаты мен міндеттерін және олардың теориялық негізін түсінеді.
2. Тауық эмбриондарында вирустарды бөлу және өсіру әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 5) Микроскоптауды жүргізеді. Микроорганизмдердің нысанын, мөлшерін, өзара орналасуын, олардың құрылымын, белгілі бір бояғыштармен бояу қабілетін анықтайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Микроскоп құрылымын, биологиялық микроскоппен жұмыс істеу ережесін түсінеді.
2. Гистологиялық препараттарды микроскоптауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Қоректік ортаны, шыны ыдыстарды (пробиркалар, тамшуырлар, колбалар), аспаптарды, таңу материалын, халаттарды зарарсыздандырады.
Бағалау өлшемшарттары
1. Зарасыздандыру және зертханалық құрал-саймандарды өңдеу теорияларының негіздерін түсінеді.
2. Физикалық және химиялық әдістерді қолдана отырып, зертханалық құрал-саймандарды өңдеуді орындайды.
КҚ 11. Патологиялық материалдардан препараттар дайындау
КМ 11. Патологиялық материалдардан препараттар дайындау
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесі білімді меңгеруі тиіс: гистологиялық және патологоанатомиялық зерттеу әдістерімен
Жүрек-тамыр жүйесі, тыныс алу, ас қорыту, несеп-жыныс, жүйке жүйесі және ішкі секреция бездерінің патологиясын білуі тиіс. Жануарлардың жұқпалы емес, инвазиялық ауруларын патологоанатомиялық диагностикалау әдістерін меңгеру.
Жануарлардың өлекселерін сою. Гистологиялық препараттар мен материалдарды дайындау әдістерін таңдау керек. Гистологиялық және патологоанатомиялық, гистохимиялық зерттеу әдістерін меңгереді
Оқыту нәтижесі: 1) Гистологиялық және патологиялық препараттардың тиістілігін анықтайды.
Гистологиялық препараттарды дайындау техникасы. Микробиологиялық зерттеу техникасымен микробиология, вирусология.
Зертханалық іс. Патологиялық физиология. Патологиялық анатомия. Жануарлар мен құстардың өлекселерін сою.
Оқу-өндірістік практика.
Бағалау өлшемшарттары
1. Гистологиялық және патологоанатомиялық зерттеулердің мақсаты мен міндеттерін түсінеді.
2. Гистологиялық және патологоанатомиялық зерттеу әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Препараттар мен материалдарды дайындау кезінде жұмыс ережесін анықтайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Гистологиялық зертханада қауіпсіздік техникасын түсінеді.
2. Гистологиялық препараттармен жұмыс істеу және дайындау кезінде қауіпсіздік техникасын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Гистологиялық препараттар мен материалдарды дайындау әдістерін таңдайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Гистологиялық және патологоанатомиялық, гистохимиялық зерттеу әдістерін меңгереді.
2. Гистологиялық және патологоанатомиялық, гистохимиялық зерттеулер үшін жасушалық материалдарды алуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Гистологиялық зерттеу үшін материал алу.
Бағалау өлшемшарттары
1. Гистологиялық препараттардың сапа өлшемшарттарын меңгереді.
2. Мүшелер мен тіндердің морфофункционалды сипаттамасын түсінеді.

3. Определяет материал, реактивы, лабораторную посуду и аппаратуру для гистологического исследования.
Результат обучения: 5) Готовит гистологические срезы из нормальных и патологических тканей.
Критерии оценки:
1. Владеет правилами использование специальной аппаратуры и методы стандартизации измерительной техники.
2. Проводит специальную обработку тканей для дальнейшей подготовки микропрепаратов
Квалификация "151305 3 - Ветеринарный фельдшер"
ПК12. Освоит морфологию и физиологию патогенных микроорганизмов
ПМ12. Определение структуру и жизнедеятельность патогенных микроорганизмов, их действие на живой организм
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для проведения эпизоотологических обследований. При изучений данного модуля учащиеся должны уметь проводит комплексный метод диагностики в хозяйств; проводит туберкулинизацию; проводит вакцинацию; уметь культивируют микроорганизмы на питательные среды и проводит читку
Результат обучения: 1) Собирает эпизоотологический анамнез.
Основы ветеринарно-санитарных правил.
Зоогигиена.
Эпизоотология с микробиологией.
Клиническая диагностика. Патологическая анатомия. Технологическая практика.
Критерии оценки:
1. Знает понятие об инфекции и инфекционной болезни.
2. Владеет методами эпизоотического обследования.
Результат обучения: 2) Проводит комплексный метод диагностики.
Критерии оценки:
1. Понимает правила и общие методы диагностики инфекционных болезней.
2. Владеет иммунологическими методами диагностики инфекционных заболеваний.
3. Выполняет взятия крови у животных для гематологических и серологических исследований.
Результат обучения: 3) Проводить туберкулинизацию животных.
Критерии оценки:
1. Понимает определение туберкулеза, виды у разных животных, течение.
2. Владеет методами туберкулинизации.
3. Выполняет туберкулинизацию.
Результат обучения: 4) Проводит вакцинацию против инфекционных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Понимает инфекционные процессы и инфекцию. Формы иммунитета у с.-х. животных.
2. Владеют мерами борьбы с инфекционными болезнями, методы введения вакцин.
3. Выполняет вакцинацию животных против инфекционных заболеваний.
Результат обучения: 5) Культивируют микроорганизмы на питательные средах и проводят учет времени и роста их.
Критерии оценки:
1. Понимает цель и задачи культивирования и их теоретическую основу.
2. Владеет методами выделения и культивирования вирусов в развивающихся куриных эмбрионах.
3. Проводит выделения и культивирования микробов в культурах клеток.
ПК 13. Проводить ветеринарно - санитарную экспертизу туш и продуктов животного, растительного происхождения
ПМ 13. Проведение ветеринарно – санитарную экспертизу туш и продуктов животного, растительного происхождения
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
Факторы, влияющие на мясную продуктивность, убойные и мясоперерабатывающие предприятия, транспортировка, подготовка к убою и техника первичной переработки скота и птиц. Мясо, послеубойная ветеринарно-санитарная экспертиза туш и органов, при инфекционных, паразитарных и незаразных болезнях, пищевые токсикоинфекции и токсикозы
Ветеринарно-санитарный и производственный контроль при консервировании мяса и мясопродуктов, переработка продуктов убоя, обработка сырья технического назначения, яиц птиц и их экспертиза. Гигиена, технология и ветеринарно-санитарная экспертиза молока, молочных и пищевых продуктов на рынках.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
Проводить ветеринарно-санитарные исследования в животноводческих хозяйствах, убойных и мясоперерабатывающих предприятиях, при транспортировке, подготовить к убою животных и технику первичной переработки скота и птиц. Проводить ветеринарно-санитарные исследования в животноводческих хозяйствах, убойных и мясоперерабатывающих предприятиях, при транспортировке, подготовить к убою животных и технику первичной переработки скота и птиц. Провести ветеринарно-санитарный и производственный контроль при консервировании мяса и мясопродуктов, переработка продуктов убоя, обработка сырья технического назначения, яиц птиц и их экспертиза, провести ветеринарную санитарную экспертизу молока, молочных, пищевых и растительных продуктов на рынках. Исследовать заболевание животных, при которых вводится карантин или ограничения
Результат обучения: 1) Выбирать методы выявления качества продуктов животного происхождения.
Ветеринарная санитарная экспертиза продуктов животного и растительного происхождения.
Технологическая практика.
Критерии оценки:
1. Понимает цель, задачи, принципы, объекты ветеринарно-санитарной экспертизы.
2. Владеет навыками в области ветеринарно-санитарной экспертизы продуктов животного происхождения. Методы определения свежести.

3. Материалды, реактивтерді, зертханалық ыдысты және гистологиялық зерттеуге арналған аппаратураны анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Қалыпты және патологиялық тіндерден гистологиялық кесінділер дайындайды
Бағалау өлшемшарттары
1. Арнайы аппаратураны пайдалану ережелерін және өлшеу техникасын стандарттау әдістерін меңгереді.
2. Ұлпалардың гистологиялық өңдеуін жүргізеді және зерттеулер үшін микропрепараттар дайындайды
151305 3 – "Ветеринарлық фельдшер" біліктілігі
КҚ 12. Патогенді микроорганизмдердің морфологиясы мен физиологиясын меңгереді
КМ 12. Патогенді микроорганизмдердің құрылымы мен тіршілік әрекетін анықтау, олардың тірі ағзаға әсері
Бұл модуль эпизоотологиялық зерттеулер жүргізу үшін қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылары мен білімін сипаттайды. Модульді зерделеу кезінде оқушылар кешенді диагностика әдісін қолдана білуі тиіс; туберкулинизациялауды жүргізеді; вакцинациялауды жүргізеді; қоректік ортаға микроорганизмдерді өсіре білуі және оқу жүргізуі тиіс
Оқыту нәтижесі: 1) Эпизоотологиялық анамнезді жинайды.
Ветеринарлық-санитарлық ережелер негіздері.
Зоогигиена.
Микробиологиясы бар эпизоотология.
Клиникалық диагностика. Патологиялық анатомия. Технологиялық практика.
Бағалау өлшемшарттары
1. Инфекция және жұқпалы ауру туралы ұғымды біледі.
2. Эпизоотиялық зерттеу әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Диагностиканың кешенді әдісін жүргізеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Жұқпалы ауруларды диагностикалаудың жалпы әдістері мен ережелерін түсінеді.
2. Жұқпалы ауруларды диагностикалаудың иммунологиялық әдістерін меңгереді.
3. Гематологиялық және серологиялық зерттеулер үшін жануарлардан қан алуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жануарлардың туберкуленизациясын жүргізу.
Бағалау өлшемшарттары
1. Туберкулез анықтамасын, әртүрлі жануарлардағы түрлерін, ағымын түсінеді.
2. Туберкулинизациялау әдістерін меңгереді.
3. Туберкулинизациялауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Инфекциялық ауруларға қарсы вакцинациялауды жүргізеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Инфекциялық үдерістер мен инфекцияны түсінеді. Ауыл шаруашылығы малдарында иммунитет нысандары.
2. Жұқпалы аурулармен күресу шараларын, вакциналарды енгізу әдістерін меңгереді.
3. Жануарларды жұқпалы ауруларға қарсы вакцинациялауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Микроорганизмдерді қоректік ортаға өсіреді және оқу жүргізеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Өсіру мақсаты мен міндеттерін және олардың теориялық негізін түсінеді.
2. Дамыған тауық эмбриондарында вирустарды бөлу және өсіру әдістерін меңгереді.
3. Жасушалар дақылдарында микробтарды бөліп, өсіреді.
КҚ 13. Жануар жіне өсімдік тектес өнімдер мен ұшаларға ветеринарлық-санитарлық сараптама жүргізу
КМ 13. Жануарлар және өсімдік тектес өнімдер мен ұшаларға ветеринарлық-санитарлық сараптама жүргізу
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесі білімді меңгеруі тиіс:
Ет өнімділігіне әсер ететін факторлар, сою және ет өңдейтін кәсіпорындар, тасымалдау, союға дайындау және мал мен құстарды бастапқы өңдеу техникасы. Ет, ұшалар мен мүшелерге сойылғаннан кейінгі ветеринарлық-санитарлық сараптама, жұқпалы, паразиттік және жұқпалы емес аурулар кезінде, тағамдық токсикоинфекциялар мен токсикоздар
Ет және ет өнімдерін консервілеу кезінде ветеринарлық-санитарлық және өндірістік бақылау, сойылған өнімдерді қайта өңдеу, техникалық мақсаттағы шикізатты, құс жұмыртқаларын өңдеу және оларды сараптау. Базарлардағы сүт, сүтті және тамақ өнімдерінің гигиенасы, технологиясы және ветеринарлық-санитарлық сараптамасы.
Білім алушылар келесіге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындауы маңызды:
Мал шаруашылықтарында, мал сою және ет өңдеу кәсіпорындарында ветеринарлық-санитарлық зерттеулер жүргізу, тасымалдау кезінде жануарларды союға дайындау және мал мен құстарды бастапқы өңдеу техникасын дайындау. Мал шаруашылықтарында, мал сою және ет өңдеу кәсіпорындарында ветеринарлық-санитарлық зерттеулер жүргізу, тасымалдау кезінде жануарларды союға дайындау және мал мен құстарды бастапқы өңдеу техникасын дайындау. Ет және ет өнімдерін консервілеу кезінде ветеринарлық-санитарлық және өндірістік бақылау, сою өнімдерін қайта өңдеу, техникалық мақсаттағы шикізатты, құс жұмыртқаларын өңдеу және оларға сараптама жүргізу, базарларда сүтке, сүтті, тамақ және өсімдік өнімдеріне ветеринарлық-санитарлық сараптама жүргізу. Карантин немесе шектеу енгізілетін жануарлар ауруларын зерттеу
Оқыту нәтижесі: 1) Жануардың шығу өнімдерінің сапасын анықтау әдістерін таңдау.
Мал және өсімдік тектес өнімдердің ветеринарлық-санитарлық сараптамасы.
Технологиялық практика.
Бағалау өлшемшарттары
1. Ветеринарлық-санитарлық сараптаманың мақсатын, міндеттерін, қағидаттарын, нысандарын түсінеді.
2. Малдан алынған өнімдерді ветеринарлық-санитарлық сараптау саласында дағдыларға ие. Балаусалықты анықтау әдістері.

3. Выполняет ветеринарно-санитарную экспертизу пищевых яиц и яйцепродуктов.
4. Исследует рыбы и рыбных продуктов.
5. Проводит ветеринарно-санитарную экспертизу молока кисломолочных продуктов.
Результат обучения: 2) Определит методы выявления качества продуктов растительного происхождения.
Критерии
оценки:
1. Понимает теоретические навыки в области ветеринарно-санитарной экспертизы продуктов. растительного происхождения.
2. Владеет навыками в области ветеринарно-санитарной экспертизы продуктов. растительного происхождения.
3. Проводит ветеринарно-санитарную экспертизу растительных продуктов и меда.
Результат обучения: 3) Проводит ветеринарно-санитарную экспертизу туш животных и птиц.
Критерии оценки:
1. Понимает теоретические и практические основы в области ветеринарно-санитарной экспертизы туш животных и птиц.
2. Владеет навыками в области ветеринарно-санитарной экспертизы туш животных и птиц.
3. Проводит ветеринарно-санитарную экспертизу туш животных и птиц.
Результат обучения: 4) Отличает мясо разных видов животных визуально по возрасту и полу.
Критерии оценки:
1. Понимает видовые особенности, принадлежность мяса.
2. Владеет методами дифференцияции мяса.
3. Выявляет видовую принадлежность мяса.
Результат обучения: 5) Определят состав мяса и мясных продуктов.
Критерии оценки:
1. Понимает теоретические и практические основы в области ветеринарно-санитарной экспертизы мясных и колбасных изделий, продуктов убоя при инфекционных и инвазионных заболеваниях животных.
2. Владеет методами ветеринарно-санитарной экспертизы мясных и колбасных изделий, продуктов убоя при инфекционных и инвазионных заболеваниях животных.
3. Проводит ветеринарно-санитарную экспертизу мясных и колбасных изделий, продуктов убоя при инфекционных и инвазионных заболеваниях животных.
ПК 14. Проводит лечение акушерских и гинекологических заболевании, искусственное осеменение животных
ПМ 14. Лечение акушерских и гинекологических заболевании, проведение искусственного осеменения животных
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
анатомия и физиология половых органов самцов и самок; ветеринарное акушерство; болезни новорожденных, молочной железы и гинекология; искусственное осеменение животных; Общее клиническое обследование больных животных.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: определит продолжительность полового цикла у различных животных; проводит подготовительные работы перед осеменением; осуществит искусственное осеменение; оказывать ветеринарную помощь при родах и при гинекологических болезнях
Результат обучения: 1) Определяет анатомические особенности половых клеток и органов размножения.
Животноводство. Акушерство, гинекология и биотехника размножения. Первичная ветеринарная помощь. Внутренние незаразные болезни. Преддипломная практика.
Критерии оценки:
1. Понимает анатомо-физиологические, топографические особенности строения половых органов.
2. Определяет особенности строения репродуктивных органов животных разных видов.
3.Понимает влияние беременности на организм матери, взаимоотношение в системе мать-плод.
Результат обучения: 2) Определит продолжительность полового цикла у различных животных.
Критерии
оценки:
1.Разработать системные мероприятия для диагностики беременности у самок.
2. Владеет техникой диагностики сроков беременности у самок разных видов животных.

3. Тағамдық жұмыртқа және жұмыртқа өнімдерінің ветеринарлық-санитарлық сараптамасын орындайды.
4. Балық және балық өнімдерін зерттейді.
5. Сүт, қышқыл сүт өнімдерінің ветеринарлық-санитарлық сараптамасын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің сапасын айқындау әдістерін анықтайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Өсімдік тектес азық-түлікті ветеринарлық-санитарлық сараптау саласында теориялық дағдыларды түсінеді.
2. Өсімдік тектес азық-түлікті ветеринарлық-санитарлық сараптау саласында дағдыларын меңгереді.
3. Өсімдік өнімдері мен балға ветеринарлық-санитарлық сараптама жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жануарлар мен құстардың ұшасына ветеринарлық-санитарлық сараптама жүргізеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Жануарлар мен құстардың ұшаларын ветеринарлық-санитарлық сараптау саласындағы теориялық және практикалық негіздерді түсінеді.
2. Жануарлар мен құстардың ұшаларын ветеринарлық-санитарлық сараптау саласында дағдыларын меңгереді.
3. Жануарлар мен құстардың ұшасына ветеринарлық-санитарлық сараптама жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Жануарлардың етін жасы мен жынысы бойынша ажыратады.
Бағалау өлшемшарттары
1. Еттің түр ерекшеліктерін, тиістілігін түсінеді.
2. Етті саралау әдістерін меңгереді.
3. Еттің түр тиістілігін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Ет және ет өнімдерінің құрамын анықтайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Жануарлардың жұқпалы және инвазиялық аурулары кезінде ет және шұжық өнімдерін, сою өнімдерін ветеринарлық-санитарлық сараптау саласындағы теориялық және практикалық негіздерді түсінеді.
2. Жануарлардың жұқпалы және инвазиялық аурулары кезінде ет және шұжық өнімдерін, сою өнімдерін ветеринарлық-санитарлық сараптау әдістерін меңгереді.
3. Жануарлардың жұқпалы және иинвазиялық аурулары кезінде ет және шұжық өнімдерінің, сою өнімдерінің ветеринарлық-санитарлық сараптамасын жүргізеді.
КҚ 14. Акушерлік және гинекологиялық ауруларды емдеу, жануарларды қолдан ұрықтандыру
КМ 14. Акушерлік және гинекологиялық ауруларды емдеу, жануарларды қолдан ұрықтандыруды жүргізу
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесі білімді меңгеруі тиіс:
еркегі мен ұрғашысының жыныс мүшелерінің анатомиясы мен физиологиясы; ветеринарлық акушерлік; жаңа туған төлдердің аурулары, сүт бездерінің аурулары және гинекология; жануарларды қолдан ұрықтандыру; Ауру жануарларды жалпы клиникалық тексеру.
Білім алушылар келесіге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындауы маңызды:әртүрлі жануарлардың жыныстық циклінің ұзақтығын анықтайды; ұрықтандыру алдында дайындық жұмыстарын жүргізеді; қолдан ұрықтандыруды жүзеге асырады; төлдеу және гинекологиялық аурулар кезінде ветеринарлық көмек көрсету
Оқыту нәтижесі: 1) Жыныстық жасушалар мен көбею мүшелерінің анатомиялық ерекшеліктерін анықтайды.
Мал шаруашылығы. Акушерлік, гинекология және көбею биотехникасы. Алғашқы ветеринарлық көмек. Ішкі жұқпалы емес аурулар. Диплом алды практика
Бағалау өлшемшарттары
1. Жыныс мүшелерінің анатомиялық-физиологиялық, топографиялық ерекшеліктерін түсінеді.
2. Әр түрлі жануарлардың репродуктивті мүшелері құрылысының ерекшеліктерін анықтайды.

3. Определяет стадии полового цикла у самок разных видов животных.
Результат обучения: 3) Проводит подготовительные работы перед осеменением.
Критерии
оценки:
1. Понимает цель и задачи искусственного осеменения животных и птиц.
2. Владеет техникой оценки качества спермы.
3. Выполняет определение качество спермы.
Результат обучения: 4) Осуществит искусственное осеменение.
Критерии
оценки:
1. Понимает физиологические основы и технику искусственного осеменения.
2. Владеет техникой получения спермы на искусственную вагину от производителей. Техникой искусственного осеменения коров, овец, свиней, кобыл и птиц.
3. Проводит искусственное осеменение самок разных видов животных.
Результат обучения: 5) Оказывать ветеринарную помощь при родах.
Критерии
оценки:
1. Понимает физиологию родов, организация родовспоможения в производственных условиях и в условиях частных хозяйств.
2.Понимает условия способствующие развитию патологии родов и послеродового периода.
3. Владеет особенностями течения послеродового периода у самок разных видов животных, мероприятия, направленные на профилактику патологии послеродового периода.
4. Владеет техникой подготовки самок к родам, родовспоможению, приему и обработки новорожденного.
5. Оказывать помощь новорожденным, роженицам при трудных и патологических родах.
Результат обучения: 6) Оказывать ветеринарную помощь при гинекологических болезнях.
Критерии
оценки:
1. Понимает гинекологию и бесплодие самок: причины возникновения, закономерности развития, основные методы терапии и профилактики.
2. Владеет техникой оказания помощи животным при патологии родов и послеродового периода, а также болезней молочной железы.
3. Исследовать животных на мастит, ставить диагноз.
4. Исследовать патологию беременности, родов и послеродового периода.
ПК 15. Выполнять диагностику, профилактики, лечения болезней животных
ПМ 15. Проведение диагностики, профилактические мероприятия и лечения болезней животных
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
Общее клиническое обследование больных животных. Исследование систем, органов и обмена веществ.
Общая профилактика и терапия, терапевтическая техника и болезни внутренних органов сельскохозяйственных животных. Болезни молодняка, птиц, пушных зверей и диспансеризация животных.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего:
Освоить клинические методы исследования.
Диагностика и лечение внутренних незаразных болезней сельскохозяйственных животных.
Проводить диспансеризацию.
Введение лекарственных средств.
Результат обучения: 1) Ведет общую и специальную клинические обследования животных с применением различных методов
Клиническая диагностика. Лабораторное дело. Эпизоотология. Внутренние незаразные болезни. Паразитология и инвазионные болезни. Ветеринарная хирургия. Преддипломная практика.
Критерии
оценки:
1. Понимает цель и задачи клинической диагностики. Особенности клинического исследования и изучение общего состояния животных.
2. Владеет методами клинического исследования животных. Общие и специальные методы клинического исследования животных.
3. Выполняет исследование слизистых оболочек, кожи, лимфатических узлов и общее состояние животных и птиц.
Результат обучения: 2) Определит клинические и лабораторные признаки болезни животных и птиц.
Критерии
оценки:
1. Понимает основные понятия, термины, определения, классификация; -основные инструменты и оборудование, для проведения обследования животного и лабораторных исследований. Схемы исследования систем организма животных. Особенности физико-химических исследований.
2. Владеет методами определения удельного веса, скорости оседания эритроцитов, скорости свертывания крови, вязкости, гематокритной величины, гемоглобина. Определение количества эритроцитов, лейкоцитов, тромбоцитов. Определение морфологических особенности эритроцитов и лейкоцитов у различных животных, патологические изменения. Лейкограмма и ее изменения. Лабораторный анализ крови, мочи и кала.

3. Буаздықтың ана ағзасына әсерін, ана-ұрық жүйесіндегі өзара қарым-қатынасты түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Әртүрлі жануарлардың жыныстық циклінің ұзақтығын анықтайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Ұрғашылардағы буаздықты диагностикалау үшін жүйелі іс-шараларды әзірлеу.
2. Әртүрлі ұрғашы жануар түрлерінің буаздық мерзімдерін диагностикалау техникасын меңгереді.
3. Әртүрлі ұрғашы жануар түрлерінің жыныстық циклдің кезеңдерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұрықтандыру алдында дайындық жұмыстарын жүргізеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Жануарлар мен құстарды қолдан ұрықтандыру мақсаты мен міндеттерін түсінеді.
2. Шәует сапасын бағалау техникасын меңгереді.
3. Шәует сапасын анықтауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Қолдан ұрықтандыруды жүзеге асырады.
Бағалау өлшемшарттары
1. Жасанды ұрықтандырудың физиологиялық негіздері мен техникасын түсінеді.
2. Аталық малдан жасанды қынапқа шәует алу техникасын меңгереді. Сиырларды, қойларды, шошқаларды, биелер мен құстарды қолдан ұрықтандыру техникасын меңгереді.
3. Әртүрлі ұрғашы жануар түрлеріне қолдан ұрықтандыруды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Төлдеу кезінде ветеринарлық көмек көрсету.
Бағалау өлшемшарттары
1. Төлдеу физиологиясын, өндірістік жағдайда және жеке шаруашылық жағдайында төлдеуді ұйымдастыруды түсінеді.
2. Төлдеу патологиясы мен төлдегеннен кейінгі кезеңнің дамуына ықпал ететін жағдайларды түсінеді.
3. Әртүрлі ұрғашы жануар түрлерінің төлдегеннен кейінгі кезеңнің ерекшеліктерін, төлдегеннен кейінгі кезең патологиясының алдын алуға бағытталған іс-шараларды меңгереді.
4. Ұрғашыны төлдеуге дайындау, төлдеуге көмектесу, жаңа туған төлді қабылдау және өңдеу техникасын меңгереді.
5. Жаңа туған төлдерге, төлдейтін малдарға қиын және патологиялық төлдеу кезінде көмек көрсету.
Оқыту нәтижесі: 6) Гинекологиялық аурулар кезінде ветеринарлық көмек көрсету.
Бағалау өлшемшарттары
1. Гинекология мен ұрғашылардың бедеулігін түсінеді: пайда болу себептері, даму заңдылықтары, терапия мен алдын алудың негізгі әдістері.
2. Төлдеу және төлдегеннен кейінгі кезең патологиясы, сондай-ақ сүт безі аурулары кезінде жануарларға көмек көрсету техникасын меңгереді.
3. Жануарларды маститке зерттеу, диагноз қою.
4. Буаздық, төлдеу және төлдегеннен кейінгі кезең патологиясын зерттеу.
КҚ 15. Жануарлар ауруларының диагностикасын, алдын алуды, емдеуді орындау
КМ 15. Жануарлар ауруларының диагностикасын, алдын алу іс-шараларын және оларды емдеуді жүргізу
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесі білімді меңгеруі тиіс:
Ауру жануарларды жалпы клиникалық тексеру. Жүйелер, мүшелер және зат алмасуын зерттеу.
Ауыл шаруашылығы жануарларының жалпы алдын алу және терапия, терапевтік техника және ішкі мүшелерінің аурулары. Төлдердің, құстардың, терісі бағалы аңдардың аурулары және жануарларды диспансерлеу.
Білім алушылар келесіге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындауы маңызды:
Клиникалық зерттеу әдістерін меңгеру.
Ауыл шаруашылығы жануарларының ішкі жұқпалы емес ауруларын диагностикалау және емдеу.
Диспансерлеуді жүргізу.
Дәрілік заттарды енгізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Әртүрлі әдістерді қолдана отырып, жануарларға жалпы және арнайы клиникалық тексеру жүргізеді.
Клиникалық диагностика. Зертханалық іс. Эпизоотология. Ішкі жұқпалы емес аурулар. Паразитология және инвазиялық аурулар. Ветеринарлық хирургия. Диплом алды практика
Бағалау өлшемшарттары
1. Клиникалық диагностиканың мақсаты мен міндеттерін түсінеді. Жануарлардың жалпы жағдайын зерттеу және клиникалық зерттеудің ерекшеліктері.
2. Жануарларды клиникалық зерттеу әдістерін меңгереді. Жануарларды клиникалық зерттеудің жалпы және арнайы әдістері.

3. Выполняет клинические и лабораторные методы исследования.
Результат обучения: 3) Проводит лечение животных и птиц.
Критерии
оценки:
1. Понимает основы общей терапии, принципы современной терапии, классификацию и виды наркоза, способы введения наркотических веществ. Травматизм. Классификация. Виды травм. Общая и местная реакция организма на травму. Стресс. Обморок. Коллапс. Шок.
2. Владеет методами физиотерапии, электротерапии, ультразвуковой терапии.
3. Владеет техникой местного и общего обезболивания тканей.
4. Владеет методами лечения инвазионных и инфекционных болезней.
5. Выполняет курицею больных животных.
ПК 16. Организовать ветеринарное дело
ПМ 16. Организация ветеринарного дела
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания н для организации ветеринарно-санитарного дела.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: определит правила ведения ветеринарного дела; давать рекомендации по особенностям содержания, кормления и использование животных; вести учет и отчетность ветеринарных мероприятий; контролировать ведения ветеринарного дела
Результат обучения: 1) Определит правила ведения ветеринарного дела.
Организация ветеринарного дела. Преддипломная практика.
Критерии
оценки:
1. Понимает Ветеринарное законодательство. Закон "О ветеринарии". Документы, издаваемые в соответствии с законом Республики Казахстан "О ветеринарии".
2. Владеет правилами ведения документаций.
3. Заполняет документацию, справки.
Результат обучения: 2) Давать рекомендации по особенностям содержания, кормления и использование животных.
Критерии
оценки:
1. Понимает основные требования, предъявляемые к ветеринарным планам.
2. Владеет принципами планирования ветеринарных мероприятий.
3. Планирует ветеринарные мероприятий.
4. Составляет план профилактических противоэпизоотических мероприятий.
5. имеет навыки по содержанию, кормлению и транспортировки больных животных
Результат обучения: 3) Ведет учет и отчетность ветеринарных мероприятий.
Критерии
оценки:
1. Понимает значение и что подлежит ветеринарному учету.
2. Владеет правилами оформления формы ветеринарного учета, заполняемые в лечебно- профилактических и диагностических ветеринарных учреждениях и животноводческих хозяйствах.
3. Составляет ветеринарную отчетность.
Результат обучения: 4) Контролировать ведения ветеринарного дела.
Критерии оценки:
1. Понимает значение термина "Ветеринарный надзор".
2. Владеет методами ветеринарного надзора.
3. Выполняет надзор в ветеринарных учреждениях.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 76 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 828-1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1200000- Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1211000 - Швейное производство и моделирование одежды
Квалификация:

3. Шырышты қабықтарды, теріні, лимфа түйіндерін және жануарлар мен құстардың жалпы жағдайын зерттеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жануарлар мен құстар ауруларының клиникалық және зертханалық белгілерін анықтайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Негізгі ұғымдарды, терминдерді, анықтамаларды, жіктеуді түсінеді; - жануарлар мен зертханалық зерттеулер жүргізу үшін қажетті негізгі құралдар мен жабдықтар. Жануарлар ағзасының жүйелерін зерттеу схемалары. Физикалық-химиялық зерттеулердің ерекшеліктері.
2. Салыстырмалы салмақты, эритроциттердің тұну жылдамдығы, қанның ұю жылдамдығын, тұтқырлықты, гематокрит шамасын, гемоглобинді анықтау әдістерін меңгереді. Эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер санын анықтау. Әртүрлі жануарлардағы эритроциттер мен лейкоциттердің морфологиялық ерекшеліктерін анықтау, патологиялық өзгерістер. Лейкограмма және оның өзгеруі. Қанның, несептің және нәжістің зертханалық талдауы.
3. Зерттеудің клиникалық және зертханалық әдістерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жануарлар мен құстарға емдеу жүргізеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Жалпы терапия негіздерін, заманауи терапия қағидаттарын, наркоздың жіктелуі мен түрлерін, есірткі заттарын енгізу тәсілдерін түсінеді. Жарақаттану. Жіктелуі. Жарақат түрлері. Ағзаның жарақатқа жалпы және жергілікті реакциясы. Күйзелу. Талу. Коллапс. Есеңгіреу.
2. Физиотерапия, электротерапия, ультрадыбыстық терапия әдістерін меңгереді.
3.Тіндерді жергілікті және жалпы жансыздандыру техникасын меңгереді.
4. Инвазиялық және жұқпалы ауруларды емдеу әдістерін меңгереді.
5. Ауру жануарлардың күтімін орындайды.
КҚ 16. Ветеринарлық істі ұйымдастыру
КМ 16. Ветеринарлық істі ұйымдастыру
Бұл модуль ветеринарлық-санитарлық істі ұйымдастыру үшін жұмыстың нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды
.
Білім алушылар келесіге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындауы маңызды: ветеринарлық іс жүргізу ережелерін анықтайды; жануарларды ұстау, азықтандыру және пайдалану ерекшеліктері бойынша ұсынымдар береді; ветеринарлық іс-шаралардың есебін және есебін жүргізеді; ветеринарлық іс жүргізуді бақылайды
Оқыту нәтижесі: 1) Ветеринарлық іс жүргізу ережесін анықтайды.
Ветеринарлық істі ұйымдастыру. Диплом алды практика
Бағалау өлшемшарттары
1. Ветеринарлық заңнаманы түсінеді. "Ветеринария туралы" Заң. Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңына сәйкес шығарылатын құжаттар.
2. Құжаттаманы жүргізу ережелерін біледі.
3. Құжаттаманы, анықтамаларды толтырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жануарларды асырау, азықтандыру және пайдалану ерекшеліктері бойынша ұсынымдар беру.
Бағалау өлшемшарттары
1. Ветеринарлық жоспарға қойылатын негізгі талаптарды түсінеді.
2. Ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау қағидаттарын меңгереді.
3. Ветеринарлық іс-шараларды жоспарлайды.
4. Эпизоотияға қарсы алдын алу іс-шаралар жоспарын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ветеринарлық іс-шаралардың есебін және есептілігін жүргізеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Ветеринарлық есепке алудың мәнін және оған не жататынын түсінеді.
2. Емдеу-алдын алу және диагностикалық ветеринарлық мекемелерде және мал шаруашылығы шаруашылықтарында толтырылатын ветеринарлық есеп нысанын ресімдеу ережелерін біледі.
3. Ветеринарлық есептілікті құрайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Ветеринарлық іс жүргізуді бақылау.
Бағалау өлшемшарттары
1. "Ветеринарлық қадағалау" терминінің мәнін түсінеді.
2. Ветеринарлық қадағалау әдістерін меңгереді.
3. Ветеринарлық мекемелерде қадағалауды орындайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
76-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
828-1 қосымша
"Тігін өндірісі және киімді үлгілеу" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1211000 - Тігін өндірісі және киімді үлгілеу
Біліктілігі:

216
ПА 03
Промежуточная аттестация
144
ИА 03
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** Учебные заведения имеют право перераспределить часы дипломного проектирования в профессиональные модули.
*** Распределение по семестрам осуществляется учебными заведениями самостоятельно
Используемые аббревиатуры:
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 82 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 885 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Безопасность жизнедеятельности и валеология"
Код и профиль образования:
0100000 – Образование
Специальность:
0109000 – Безопасность жизнедеятельности и валеология
Квалификация*:
0109013 - Учитель основы безопасности жизнедеятельности и валеологии основного среднего образования
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения
и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языке в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делового казахского (русского), иностранного языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающиеся учатся: на достаточно хорошем уровне владеть лексическими и грамматическими средствами казахского (русского) языка, также владеть языковыми навыками иностранного языка на средне-продвинутом уровне В2, для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Владеть грамматикой и терминологией казахского (русского) и иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:
1. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности, для профессионального общения.
2.Применяет терминологию по специальности.
Результат обучения:

216
АА 03
Аралық аттестаттау
144
ҚА 03
Қорытынды аттестаттау
72
Орта буын маманы деңгейі үшін міндетті оқыту жиынтығы
4320
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескертпе:
* Берілген мамандықтың басқа біліктіліктеріне оқу мекемесі ұқсас
тәсілдеме қолданып жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді.
** Оқу мекемелері дипломдық жобалау сағаттарын кәсіптік модульдерге бөле алады.
*** Семестр бойынша бөлуді оқу мекемелері дербес жүзеге асырады.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БМ - Базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымы анықтайтын модульдер;
ДЖ - Дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
82-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
885-қосымша
"Өмір қауіпсіздігі және валеология" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Білім беру коды және бейіні:
0100000-Білім беру
Мамандығы:
0109000-Өмір қауіпсіздігі және валеология
Біліктілігі:
0109013- Өмір қауіпсіздігі және валеология пәнінің негізгі орта білім беру мұғалімі
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіби қызметте қазақ (орыс) және шетел тілдерінде ауызша және жазбаша нысанда қарым-қатынас жасау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар меңгереді: іскерлік қазақ ( орыс), шетел тілдері және кәсіби лексика негіздерін.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар үйренеді: қазақ (орыс) тілінің лексикалық және грамматикалық құралдарын жеткілікті жақсы деңгейде меңгеру, сондай-ақ кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін қажетті орта - ілгері В2 деңгейінде шетел тілінің тілдік дағдыларын меңгеру.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында қарым-қатынас жасау үшін қазақ (орыс) және шетел тілінің грамматикасы мен терминологиясын меңгеру.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Кәсіби шетел тілі
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды меңгереді.
2. Мамандық бойынша терминологияны қолданады.
Оқыту нәтижесі:

2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и на иностранном языке.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны: составлять на государственном языке служебные документы, в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1.Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-
распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2.Владеет информацией о условиях трудового договора.
3.Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся должны: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2.Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках. 3.Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4.Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2.Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4.Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5.Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2.Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся должны: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:
1.Владеет основными философскими понятиями.
2.Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3.Характеризует сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4.Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5.Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий, как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2.Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3.Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.
4.Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1.Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2.Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3.Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1.Характеризует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Знает историю и понимает современное состояние мировых и традиционных религий.
3.Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4.Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Владеть сведениями об основных отраслях права.
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Характеризует методы административного регулирования.
3. Понимает ответственности за административные и коррупционные правонарушения.
4. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
5. Владеет
информацией о видах налогов.

2) Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасын (сөздікпен) меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіби диалог жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жағдайға сәйкес логикалық және дәйекті сөйлейді.
2. Кәсіптік араласу процесінде диалог жүргізеді.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде құрастыру және ресімдеу
02 БМ. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу
Бұл модуль іскерлік қағаздарды мемлекеттік тілде құрастыру және ресімдеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздерін; қызметтік құжаттарды жасау тәсілдері мен функцияларын, жіктелуі, тасушылар, мақсаты, құрамдас бөліктері, қызметтік құжаттарды ресімдеу қағидаттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдастырушылық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін сипаттайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын түсінеді.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
5. Құжат мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдастырушылық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы білімді меңгереді.
2. Еңбек шартының қажетті талаптары туралы ақпаратты біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, арыз, шағым, сенімхат, қолхат құрайды.
БҚ 3. Физикалық қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Физикалық қасиеттерді дамыту және жетілдіру
Бұл модуль физикалық қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерін жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін; салауатты өмір салты негіздерін игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қозғалыстық икемдер мен дағдыларды үнемі жетілдіру жағдайында нығайту; кәсіптік маңызды дене және психомоторлық қабілеттерін дамыту; өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жағдайын бағалау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене шынықтыру
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін түсінеді.
2. Бұлшықет жүктемесі кезінде тыныс алу, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету жүйесінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Жалпы физикалық дайындық бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты мәдениетін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттер мен психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Командалық спорт ойындарының ережелерін сақтайды.
2. Физикалық жүктеме негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Оқу ойынында зерттелген ойын тәсілдерін және жеке тактикалық міндеттерді қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді.
4 БҚ. Құқықтық негіздерді түсіну, қоғамдағы өзін және өз орнын түсіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтендіру және бейімдеу үшін әлеуметтік ғылым негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық суретін зерттеу негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыру үшін қажетті білім, білік пен дағдыларды, мәдениеттің мәні мен мақсатын түсінуді, азаматтық құқықтар мен міндеттерді ұстануды, қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістерінің даму процестерін түсінуді сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: философияның негізгі ұғымдары мен заңдылықтарын; мәдениет, дін және өркениет; мемлекеттік-құқықтық қатынастар мен құбылыстар жүйесін; азаматтар мен басқа да саясат субъектілерінің қоғамдағы өзара қарым-қатынастары жүйесінің қызмет етуін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарға сүйенуді; философияның негізгі мәселесін және диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды; жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттық танытуды; адамға қастық жасайтын, экстремистік, радикалды және террористік идеологияларды теріске шығаруды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара іс-қимыл барысында қалыптасқан әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бағдарлануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Анағұрлым жалпы философиялық сұрақтарда бағдарлану.
Философия негіздері Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Негізгі философиялық ұғымдарды біледі.
2. Философия тарихындағы таным процесінің мәнін және таным процесіне әртүрлі көзқарасты түсінеді.
3. "Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәнін сипаттайды.
4. Философияның негізгі санаттарының мәні мен өзара байланысын анықтайды.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни көрінісінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар сияқты философиялық категориялардың адам өміріндегі арақатынасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жеке тұлғаның өмірді, мәдениетті және қоршаған табиғи ортаны сақтау үшін жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
2. Ғылым, техника және технологиялар жетістіктерін дамыту мен пайдалануға байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың арақатынасы туралы өз пікірін тұжырымдайды.
4. Өмірдің мәні мен ақиқаты санатына әртүрлі көзқарастарды талдайды, осы ұғымдар бойынша өз көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Отандық мәдениет тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылығын біледі.
2. Әлемдік өркениетте Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсінеді.
3. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Төзімділік пен белсенді жеке ұстанымды қалыптастырушы моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Әртүрлі мәдениеттер мен өркениеттердің түрлерін, типтерін және тарихын сипаттайды.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын біледі және қазіргі жағдайын түсінеді.
3. Экстремистік радикалды және террористік идеологияны ажыратады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімді қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Құқықтың мәні мен негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық пен құқықтық тәртіп қағидаларын сақтайды және түсініктерді біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке басын қалыптастырудағы құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін сипаттайды.
3. Әкімшілік және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершілік қажеттілігін түсінеді.
4. Азаматтық және отбасылық құқықтың негізгі ережелерін меңгереді.
5. Салық түрлері туралы ақпаратты біледі.

Квалификация "010901 3 - Учитель основы безопасности жизнедеятельности и валеологии основного среднего образования"
ПК 1. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 01. Модулирование и трансляция учебной информации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для модулирования учебной информации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
содержание предметной области знаний; научно-методические знания в области изучаемого предмета; педагогические закономерности процесса обучения; психологическую сущность процесса обучения; методы педагогического целеполагания для проектирования новых моделей и стратегий учебного процесса; принципы и механизмы интеграции и преемственности образовательной программы.
При изучении модуля обучающиеся учатся руководствоваться Законами и иными нормативно-правовыми актами, регламентирующие образовательную деятельность;
разрабатывать планирующую документацию; самостоятельно отбирать учебную информацию, трансформировать ее в учебный материал и выбирать эффективные методы обучения, адаптировать имеющиеся методические разработки к занятиям.
Результат обучения: 1) Владеть основами общей педагогики.
Педагогика
Психология
Возрастная анатомия и физиология
Основы безопасности жизнедеятельности
Гражданская оборона
Основы медицинских знаний и педиатрии
Общая валеология
Гигиенические основы здорового образа жизни
Критерии оценки:
1. Понимает психологическую сущность процесса воспитания, обучения, образования.
2. Владеет знаниями нормативных и правовых документов в области образования, учебно-инструктивной документации, умениями и навыками разрабатывать текущую учебно-организационную документацию (дидактические, контрольно-измерительные материалы и т.д.).
3. Владеет приемами организации учебного процесса с использованием форм, методов и средств обучения в соответствии с поставленными целями и задачами.
4. Определяет требования к планированию занятий, критерии формативного и суммативного оценивания знаний обучающихся.
Результат обучения: 2) Владеть содержанием, целями и задачами предмета психологии и процессами познания личности.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание, задачи, методы психологии, особенности личности, психологические особенности детей; психологию учителя.
2. Применяет процессы познания личности.
3. Использует психолого-педагогические методы для исследования психологических качеств личности, пути определения анатомо-физиологических, психологических особенностей детей.
4. Диагностирует личностные особенности обучающихся в учебном процессе.
Результат обучения: 3) Понимать анатомию, физиологию детей, их возрастные особенности.
Критерии оценки:
Описывает строение и форму человеческого тела и составляющих его органов с учетом возрастных, половых и индивидуальных особенностей.
Понимает суть физиологических процессов в организме человека.
3. Обосновывает гигиенические требования к организации учебно-воспитательного процесса с учетом анатомо-физиологических особенностей детей.
Результат обучения: 4) Обеспечить действия в условиях опасных, в том числе чрезвычайных ситуациях, защиту  от воздействий  антропогенного и естественного происхождения и достижение безопасных условий жизнедеятельности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила пожарной безопасности и защищает человека в чрезвычайных ситуациях.
2. Анализирует современные средства уничтожения, индивидуальные и коллективные средства защиты.
3. Различает психологию поведения людей при чрезвычайных ситуациях.
4. Анализирует, сравнивает, обобщает чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера.

Біліктілігі "010901 3 - Өмір қауіпсіздігі және валеология пәнінің негізгі орта білім беру мұғалімі "
1 КҚ. Оқу ақпаратын тарату, өз бетінше білім алуға үйрету
01 КМ. Оқу ақпаратын модульдеу және тарату
Бұл модуль оқу ақпаратын модульдеуге қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар меңгереді:
білім саласының мазмұнын; оқытылатын пән саласындағы ғылыми-әдістемелік білімді; оқыту процесінің педагогикалық заңдылықтарын; оқыту процесінің психологиялық мәнін; оқу процесінің жаңа модельдері мен стратегияларын жобалау үшін педагогикалық мақсат қою әдістерін; білім беру бағдарламасының интеграциясы мен сабақтастығының принциптері мен механизмдерін.
Модульді оқу кезінде білім алушылар оқытудың теориялық және әдістемелік негіздерін түсінеді. Білім беру қызметін реттейтін заңдар мен өзге де нормативтік құқықтық актілерді қолдануға; жоспарлау құжаттамасын әзірлеуге; оқу ақпаратын өздігінен таңдау, оны оқу материалына түрлендіру және оқытудың тиімді әдістерін таңдау, бар әдістемелік әзірлемелерді сабақтарға бейімдеуге дағдыланады.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы педагогика негіздерін меңгеру.
Педагогика
Психология
Жасерекшелік анатомиясы және физиологиясы
Тіршілік қауіпсіздігі негіздері
Азаматтық қорғаныс
Медициналық білім және педиатрия негіздері
Жалпы валеология
Салауатты өмір салтының гигиеналық негіздері
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Тәрбие, оқыту, білім беру процесінің психологиялық мәнін түсінеді.
2. Білім беру саласындағы нормативтік және құқықтық құжаттарды, оқу-нұсқаулық құжаттарды, ағымдағы оқу-ұйымдастыру құжаттарын (дидактикалық, бақылау-өлшеу материалдары) әзірлеу дағдылары мен іскерліктерін меңгереді.
3. Қойылған мақсаттар мен міндеттерге сәйкес оқыту формаларын, әдістері мен құралдарын пайдалана отырып, оқу процесін ұйымдастыру тәсілдерін меңгереді.
4. Сабақтарды жоспарлауға қойылатын талаптарды, білім алушылардың білімін қалыптастырушы және жиынтық бағалау критерийлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Психология пәнінің мазмұнын, мақсаттары мен міндеттерін және тұлғаны тану процестерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Психологияның мазмұнын, міндеттерін, әдістерін, жеке тұлғаның ерекшеліктерін, балалардың психологиялық ерекшеліктерін; мұғалім психологиясын түсінеді.
2. Тұлғаны тану процестерін қолданады.
3. Тұлғаның психологиялық қасиеттерін зерттеу үшін психологиялық-педагогикалық әдістерді, балалардың анатомиялық-физиологиялық, психологиялық ерекшеліктерін анықтау жолдарын қолданады.
4. Оқу процесінде оқушылардың жеке тұлғалық ерекшеліктерін диагностикалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Балалардың анатомиясын, физиологиясын, олардың жас ерекшеліктерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
Адам денесінің құрылымы мен пішінін және оның ағзаларын жас, жыныстық және жеке ерекшеліктерін ескере отырып сипаттайды.
Адам ағзасындағы физиологиялық процестердің мәнін түсінеді.
Балалардың анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруға қойылатын гигиеналық талаптарды негіздейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Қауіпті, оның ішінде төтенше жағдайлардағы іс-қимылды, антропогендік және табиғи шығу тегі әсерлерінен қорғауды және тіршілік әрекетінің қауіпсіз жағдайларына қол жеткізуді қамтамасыз етуге міндетті.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды және төтенше жағдайларда адамды қорғайды.
2. Жоюдың заманауи құралдарын, жеке және ұжымдық қорғану құралдарын талдайды.
3. Төтенше жағдайларда адамдардың мінез-құлқының психологиясын ажыратады.
4. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды талдайды, салыстырады, қорытады.

5. Организует мероприятия по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
6. Владеет методикой проведения занятий по организации защиты от последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Результат обучения: 5) Владеть мерами системы мероприятий по защите населения от опасностей различных видов и их последствий в профессиональной деятельности и быту.
1. Понимает права и обязанности граждан Республики Казахстан в области гражданской обороны.
2. Выполняет задачи и основные мероприятия гражданской обороны.
3. Использует основные задачи, принципы и порядок организации гражданской обороны в Республике Казахстан.
4. Организует мероприятия по гражданской обороны.
Результат обучения: 6) Владеть общими закономерностями психофизиологического развития ребенка, принципами профилактики различных заболеваний и оказания первой медицинской помощи.
Критерии оценки:
1. Анализирует факторы, определяющие и влияющие на здоровье детей.
2.Классифицирует основные группы заболеваний, наиболее распространенных у школьников разного возраста, и использует возможности их предупреждения.
3.Организует совместную деятельность школы и семьи в 4.формировании здоровья и здорового образа жизни учащихся.
5.Использует знания, полученные при изучении основ медицинских знаний, в профессиональной деятельности для принятия мер, поддерживающих нормальное состояние здоровья детей.
Результат обучения: 7) Соблюдать здоровый образ жизни.
Критерии оценки:
1. Различает основные признаки культуры здоровья.
2. Владеет принципами, методами и приемами оздоровительных упражнений.
3. Проводит профилактическую работу с подростками о влиянии на репродуктивное здоровье растущего организма различных факторов (в том числе вредных привычек).
4. Рассчитывает расход пищевой энергии.
5. Подбирает систему упражнений, соответствующих уровню физического здоровья.
6. Проводит исследовательскую работу по профилактике вредных привычек на здоровье.
7. Использует распространенные природные методы оздоровления.
Результат обучения: 8) Владеть практическими навыками и умениями по организации и проведению профилактических гигиенических мероприятий по формированию здорового образа жизни.
Критерии оценки:
1.Владеет теоретическим и практическим содержанием гигиенических основ здорового образа жизни.
2.Определяет соответствие условий организации учебно-воспитательного процесса санитарно-гигиеническим нормам.
ПК 2. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 02. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для приобщение обучающихся к системе социальных ценностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: содержание педагогики по теории воспитания; методику воспитания; инновационные технологии воспитания детей разного возраста; принципы интеграции содержания образования с общенациональными ценностями Независимого Казахстана. Методику оздоровительной работы;
методы организации внешкольных мероприятий по обеспечению военно-патриотической работы, работы с детьми в летнем лагере.
Особенности руководства военно-патриотическим воспитанием.
Результат обучения: 1) Владеть знаниями содержания, методики и организации воспитательного процесса.
Педагогика
Психология
Основы военно-патриотической работы
Оздоровительные работы с методикой преподавания
Методика воспитательной работы
Практика "Технология внеклассной работы
Практика "Летняя практика"
Критерии оценки:
1.Понимает цели, задачи, содержание, направления процесса воспитания.
2.Планирует внеучебную воспитательную работу с учетом принципов системности, комплексности и преемственности.
3. Владеет приемами и способами конструктивного решения конкретных воспитательных задач.
Результат обучения: 2) Применять познавательные процессы, особенности эмоциональных процессов личности в учебно-воспитательном процессе в соответствии с возрастными особенностями.
Критерии оценки:
1. Понимает факторы формирования личности в воспитательном процессе.
2. Определяет цели, задачи, формы воспитательной работы с учетом возрастных и индивидуальных особенностей детей.
Результат обучения: 3) Организовать военно-патриотическую работу.
Критерии оценки:
1.Понимает цель и задачи военно-патриотического воспитания.
2.Различает основные тенденции в развитии основ военно-патриотического воспитания.
3.Анализирует формы и методы основ военно-патриотического воспитания.
4.Творчески использует боевой опыт вооруженных сил и их традиции в практической работе по военно-патриотической сфере.
5.Владеет методами и приемами работы по воспитанию патриотизма.
Результат обучения: 4) Определять умственную и физическую работоспособность учащихся и учителей и владеть методами ее восстановления.
Критерии оценки:
1. Сравнивает взаимосвязь физической и умственной деятельности.
2. Анализирует этапы работоспособности школьника.
3. Использует педагогические средства восстановления работоспособности.
4. Готовит электронный сбор данных из Интернет-ресурсов для оздоровительной работы.

5. Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады.
6. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарларынан қорғауды ұйымдастыру бойынша сабақтар өткізу әдістемесін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 5) Тұрғындарды түрлі қауіптерден және олардың кәсіби қызметі мен тұрмыстағы зардаптарынан қорғау жөніндегі іс-шаралар жүйесінің шараларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Қазақстан Республикасы азаматтарының азаматтық қорғаныс саласындағы құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Азаматтық қорғаныстың міндеттері мен негізгі іс-шараларын орындайды.
3. Қазақстан Республикасындағы азаматтық қорғанысты ұйымдастырудың негізгі міндеттерін, принциптері мен тәртібін пайдаланады.
4. Азаматтық қорғаныс бойынша іс-шараларды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Баланың психофизиологиялық дамуының жалпы заңдылықтарын, әртүрлі аурулардың алдын алу және алғашқы медициналық көмек көрсету принциптерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
Балалардың денсаулығына әсер ететін факторларды анықтайды және талдайды.
Әртүрлі жастағы оқушылар арасында жиі кездесетін аурулардың негізгі топтарын жіктейді және олардың алдын алу мүмкіндіктерін пайдаланады.
Оқушылардың денсаулығы мен салауатты өмір салтын қалыптастыруда мектеп пен отбасының бірлескен қызметін ұйымдастырады.
Балалар денсаулығының қалыпты жағдайын қолдайтын шараларды қолдану үшін кәсіби қызметте медициналық білім негіздерін оқу кезінде алынған білімді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 7) Салауатты өмір салтын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Денсаулық мәдениетінің негізгі белгілерін ажырата алады.
2. Сауықтыру жаттығуларының принциптері, әдістері мен тәсілдерін меңгереді.
3. Жасөспірімдерге ағзаның дамуы мен репродуктивті денсаулығына әртүрлі факторлардың (соның ішінде зиянды әдеттердің) әсері туралы алдын алу жұмыстарын жүргізеді.
4. Тамақтану энергиясының шығынын есептейді.
5. Физикалық денсаулық деңгейіне сәйкес жаттығулар жүйесін таңдайды.
6. Денсаулыққа зиянды әдеттердің алдын алу бойынша зерттеу жұмыстарын жүргізеді.
7. Сауықтырудың кең таралған табиғи әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 8) Салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша профилактикалық гигиеналық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша практикалық дағдылар мен іскерліктерді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
Салауатты өмір салтының гигиеналық негіздерінің теориялық және практикалық мазмұнын меңгереді.
Оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру шарттарының санитарлық-гигиеналық нормаларға сәйкестігін анықтайды.
2 КМ. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
02 КМ Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
Бұл модуль білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қатыстыру үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: тәрбие теориясы бойынша педагогиканың мазмұны; тәрбие әдістемесі; әртүрлі жастағы балаларды тәрбиелеудің инновациялық технологиялары; Тәуелсіз Қазақстанның жалпыұлттық құндылықтарымен білім беру мазмұнын интеграциялау принциптері. Сауықтыру жұмысының әдістемесі;
әскери-патриоттық жұмысты, жазғы лагерьдегі балалармен жұмысты қамтамасыз ету бойынша мектептен тыс іс-шараларды ұйымдастыру әдістері.
Әскери-патриоттық тәрбиені басқару ерекшеліктері.
Оқыту нәтижесі: 1) Тәрбие процесінің мазмұнын, әдістемесін және ұйымдастырылуын білу.
Педагогика
Психология
Әскери-партиоттық жұмыс негіздері
Сауықтыру жұмыстарын оқыту әдістемесі
Тәрбие жұмысының әдістемесі
"Сыныптан тыс технология" практикасы
"Жазғы практика" практикасы
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Тәрбие процесінің мақсаттарын, міндеттерін, мазмұнын, бағыттарын түсінеді.
2. Жүйелілік, кешенділік және сабақтастық қағидаларын ескере отырып, оқудан тыс тәрбие жұмысын жоспарлайды.
3. Нақты тәрбиелік міндеттерді конструктивті шешу тәсілдері мен жолдарын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Оқу-тәрбие процесінде тұлғаның танымдық процесін эмоционалдық процесс ерекшеліктерін жасерекшеліктеріне сәйкес қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Тәрбие процесінде тұлғаның қалыптасу факторларын түсінеді.
2. Балалардың жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, тәрбие жұмысының мақсатын, міндеттерін, нысандарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әскери-патриоттық жұмысты ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
Әскери-патриоттық тәрбиенің мақсаты мен міндеттерін түсінеді.
Әскери-патриоттық тәрбие негіздерін дамытудағы негізгі үрдістерді ажыратады.
Әскери-патриоттық тәрбие негіздерінің түрлері мен әдістерін талдайды.
Қарулы Күштердің жауынгерлік тәжірибесін және олардың дәстүрлерін әскери-патриоттық тәжірибелік жұмыста қолданады.
Патриоттық тәрбие жұмыстарының әдістері мен тәсілдерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Оқушылар мен мұғалімдердің ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілігін анықтау және оны қалпына келтіру әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Дене және ақыл-ой қызметінің өзара байланысын салыстырады.
2. Оқушының жұмыс қабілеттілігінің кезеңдерін талдайды.
3. Жұмысқа қабілеттілікті қалпына келтірудің педагогикалық құралдарын қолданады.
4. Сауықтыру жұмыстары үшін интернет-ресурс деректерінен электронды жинақ дайындайды.

5. Выполняет гигиенические упражнения для снятия утомления и повышения.
6. Проводит психогимнастику, оздоровительную и аутогенную гимнастику во время урока.
7. Владеет методами применения современных
Здоровьесберегающих технологий в
профессиональной деятельности.
8. Составляет учебный график, учитывающий сложность дисциплин, физиолого-гигиенические требования, определяемые динамикой изменения физиологических функций и работоспособности учащихся.
Результат обучения: 5) Соблюдать культуру публичной речи и организации проведения различных тренингов.
Критерии оценки:
1. Понимает культуру речи, лингвистической, коммуникативной и поведенческой
компетенции в профессиональном общении.
2. Владеет технологии проведения тренинговых занятий.
3. Осуществляет оценку эффективности психологического тренинга.
4. Проводит формы и методы организации оздоровительной работы.
5. Проводит тренинги по различным направлениям с учетом возрастных особенностей.
6. Проводит рефлексию на тренинговом уроке.
7. Владеет знаниями о профилактике и коррекции привычек, наносящих ущерб здоровью.
Результат обучения: 6) Проводить практику "Технология внеклассной работы".
Критерии оценки:
1. Осуществляет контроль и анализ внеклассной деятельности учителя.
2. Наблюдает за поведением и деятельностью учащихся, ведет протокол, составляет характеристику на одного учащегося и класс.
3. Планирует воспитательную работу учителя и организует воспитательные мероприятия.
4. Собирает портфолио учителя и составляет план воспитательной работы.
5. Проводит воспитательные часы и организует коллективные творческие дела с учащимися и совместную работу с родителями.
6. Организует и проводит внеклассные воспитательные мероприятия по основным направлениям воспитания школьников.
7. Анализирует и проводит самоанализ наблюдаемых и проведенных мероприятий.
8.Оформляет отчеты практики.
Результат обучения: 7) Организовать летнюю практику в оздоровительном лагере.
Критерии оценки:
1. Ведет подготовку к летней практике.
2. Составляет план воспитательной работы в летнем оздоровительном лагере и сценарии коллективных творческих дел.
3. Составляет план работы кружков по направлениям для эффективной организации досуга детей в лагере.
4. Собирает портфолио вожатого.
5. Изучает и анализирует план воспитательной работы в летнем оздоровительном лагере.
6. Формирует навыки самостоятельной работы с временным детским коллективом во время летних каникул.
7. Проводит коллективные творческие дела и воспитательные мероприятия.
8. Эффективно организует досуг детей по интересам в лагере.

5. Шаршау мен дене жүктемесін басу үшін гигиеналық жаттығуларды орындайды.
6. Сабақ кезінде психогимнастика, сауықтыру және аутогендік гимнастика жүргізеді.
7. Кәсіби қызметте заманауи денсаулық сақтау технологияларын қолдану әдістерін меңгереді.
8. Пәннің күрделілігін, оқушылардың физиологиялық функциялары мен жұмысқа қабілеттілігінің өзгеру динамикасымен анықталатын физиологиялық-гигиеналық талаптарды есепке алатын оқу кестесін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Көпшілік алдында сөйлеу мәдениетін сақтау және әртүрлі тренингтер өткізуді ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Кәсіби қарым-қатынаста сөйлеу мәдениетін, лингвистикалық, коммуникативтік және мінез-құлық құзыретін түсінеді.
2. Тренинг сабақтарын өткізу технологиясын меңгереді.
3. Психологиялық тренингтің тиімділігін бағалауды жүзеге асырады.
4. Сауықтыру жұмысын ұйымдастырудың формалары мен әдістерін жүргізеді.
5. Жас ерекшеліктерін ескере отырып, түрлі бағыттар бойынша тренингтер өткізеді.
6. Тренингтік сабақта рефлексия өткізеді.
7. Денсаулыққа зиян келтіретін әдеттерді алдын алу және түзету туралы білімді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 6) "Сыныптан тыс жұмыс технологиясы" практикасын өткізу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Мұғалімнің сыныптан тыс қызметін бақылауды және талдауды жүзеге асырады.
2. Оқушылардың мінез-құлқы мен қызметін бақылайды, хаттама жүргізеді, бір оқушыға және сыныпқа сипаттама жазады.
3. Мұғалімнің тәрбие жұмысын жоспарлайды және тәрбие іс-шараларын ұйымдастырады.
4. Мұғалімнің портфолиосын жинақтайды және тәрбие жұмысының жоспарын құрайды.
5. Тәрбие сағаттарын өткізеді және оқушылармен ұжымдық шығармашылық істерді және ата-аналармен бірлескен жұмысты ұйымдастырады.
6. Оқушыларды тәрбиелеудің негізгі бағыттары бойынша сыныптан тыс тәрбие іс-шараларын ұйымдастырады және өткізеді.
7. Бақылаудағы және өткізілген іс-шараларға талдау жасайды және өзіндік талдау жасайды.
8. Практика есептерін ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 7) Сауықтыру лагерінде жазғы практиканы ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жазғы практикаға дайындық жүргізеді.
2. Жазғы сауықтыру лагерінде тәрбие жұмысының жоспарын және ұжымдық шығармашылық істердің сценарийін құрайды.
3. Лагерьдегі балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастыру үшін бағыттар бойынша үйірмелердің жұмыс жоспарын жасайды.
4. Жетекші портфолиосын жинақтайды.
5. Жазғы сауықтыру лагеріндегі тәрбие жұмысының жоспарын зерделейді және талдайды.
6. Жазғы демалыс кезінде уақытша балалар ұжымымен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырады.
7. Ұжымдық шығармашылық істер мен тәрбие іс-шараларын өткізеді.
8. Лагерьде балалардың қызығушылықтары бойынша бос уақытын тиімді ұйымдастырады.

9. Организует самоуправление во временных детских коллективах.
10.Оформляет отчет по практике.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 03. Осуществление методическое обеспечение образовательного процесса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведение учебных занятий основ безопасности жизнедеятельности и валеологии.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
психологическими качествами человека, методами определения особенностей психических, анатомических, физиологических познавательных процессов у детей, способами и методами обучения и воспитания детей школьного возраста.
Проводит психологическую диагностику. Применяет учебно-дидактические комплексы в обучении основ безопасности жизнедеятельности.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводит работу по новым подходам в обучении и обучении. Использует активные формы и методы организации учебной деятельности учащихся.
Результат обучения: 1) Определить цели и задачи учебного процесса.
Педагогика
Методика обучения валеологии
Методика обучения основ безопасности жизнедеятельности
Пробная практика
Критерии оценки:
1. Понимает теоретические и методические основы обучения.
2. Применяет методику преподавания в школе.
3. Владеет приемами работы с учебниками и наглядными пособиями в образовании основ безопасности жизнедеятельности и валеология.
4. Составляет библиографический список (учебники, методические пособия, журнальные и газетные статьи) для различных классов по основам безопасности жизнедеятельности и валеология согласно общим требованиям и правилам.
Результат обучения: 2) Проводить учебные занятия по основам безопасности жизнедеятельности и валеологии.
Критерии оценки:
1.Понимает общие дидактические и методические принципы обучения.
2. Понимает особенности обучения валеологии по обновленному содержанию образования.
3. Использует технические и аудиовизуальные средства обучения.
4. Применяет учебно-дидактические комплексы в обучении.
5. Владеет методами здоровьесберегающих технологии.
6. Использует активные формы и методы организации учебной деятельности учащихся.
7. Составляет каталог наглядных пособий, видеофильмов по основам безопасности жизнедеятельности и валеологии для разных классов.
8. Разрабатывает план-конспект урока (урок-лекция, урок- семинар, киноурок, проблемный урок, урок самостоятельная работа, урок-конференция, урок-зачет, урок- ролевая игра) с демонстрацией и анализом.
Результат обучения: 3) Организовывать и проводить мероприятия по предупреждению чрезвычайных ситуаций среди школьников.
Критерии оценки:
1. Владеет методикой проведения занятий по подготовке учащихся к действиям в опасных и чрезвычайных ситуациях.
2. Проводит мероприятия по организации познавательной деятельности учащихся.
3. Организует внешкольную и внеклассную деятельность учащихся по безопасности жизнедеятельности и совершенствовать навыки, для здоровой и безопасной жизни.
4. Разрабатывает уголок безопасности в классе.
Результат обучения: 4) Проводить пробную практику
Критерии оценки:
1. Владеет основами проведения анализа учебного занятия.
2. Проводит рефлексию деятельности учащихся.
3. Составляет учебно-методическую документацию для пробной практики.
4. Составляет долгосрочные, среднесрочные, краткосрочные планы, планы внеклассных мероприятий.

9. Балалар ұжымдарында өзін-өзі басқаруды ұйымдастырады.
10. Практика бойынша есеп ресімдейді.
3 КҚ. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
03 КМ. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
Бұл модуль өмір қауіпсіздігі және валеология негіздерінің оқу сабақтарын өткізу үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді:
адамның психологиялық қасиеттерімен, балалардың психикалық, анатомиялық, физиологиялық танымдық процестерінің ерекшеліктерін анықтау әдістерімен, мектеп жасындағы балаларды оқыту мен тәрбиелеудің тәсілдері мен әдістерімен танысады.
Психологиялық диагностика жүргізеді. Өмір қауіпсіздігі негіздерін оқытуда оқу-дидактикалық кешендерді қолданады.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді:
оқыту мен үйретуде жаңа тәсілдер бойынша жұмыстар жүргізуді үйренеді. Оқушылардың оқу іс-әрекетін ұйымдастырудың белсенді формалары мен әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 1) Оқу процесінің мақсаттары мен міндеттерін анықтау.
Педагогика
Валеологияны оқыту әдістемесі
Өмір қауіпсіздігі негіздерін оқыту әдістемесі
Байқау практикасы
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Оқытудың теориялық және әдістемелік негіздерін түсінеді.
2. Мектепте оқыту әдістемесін қолданады.
3. Өмір қауіпсіздігі және валеология негіздерін оқытуда оқулықтар мен көрнекі құралдармен жұмыс істеу тәсілдерін меңгереді.
4. Жалпы ережелер мен талаптарға сәйкес өмір қауіпсіздігі және валеология негіздері бойынша әр түрлі сыныптарға арналған библиографиялық тізім (оқулықтар, әдістемелік құралдар, журнал және газет мақалалары) жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өмір қауіпсіздігі және валеология негіздері бойынша оқу сабақтарын өткізу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Оқытудың жалпы дидактикалық және әдістемелік принциптерін түсінеді.
2. Білім берудің жаңартылған мазмұны бойынша валеологияны оқыту ерекшеліктерін түсінеді.
3. Оқытудың техникалық және аудиовизуалды құралдарын қолданады.
4. Оқытуда оқу-дидактикалық кешендерді қолданады.
5. Денсаулық сақтау технологиясы әдістерін меңгереді.
6. Оқушылардың оқу іс-әрекетін ұйымдастырудың белсенді формалары мен әдістерін қолданады.
7. Әртүрлі сыныптарға арналған өмір қауіпсіздігі және валеология негіздері бойынша көрнекі құралдар, бейнефильмдер каталогын жасайды.
8. Демонстрациямен және талдаумен сабақ-конспект (дәріс-сабақ, семинар-сабақ, киноурок, проблемалық сабақ, өзіндік жұмыс сабағы, конференция-сабақ, сынақ-сабақ, рөлдік ойын) жоспарын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Оқушылар арасында төтенше жағдайлардың алдын алу бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Оқушыларды қауіпті және төтенше жағдайларда іс-қимыл жасауға дайындау бойынша сабақ өткізу әдістемесін меңгереді.
2. Оқушылардың танымдық қызметін ұйымдастыру бойынша іс-шаралар өткізеді.
3. Өмір қауіпсіздігі бойынша оқушылардың мектептен тыс және сыныптан тыс қызметін ұйымдастырады және салауатты және қауіпсіз өмірге қажетті дағдыларды жетілдіреді.
4. Сыныпта қауіпсіздік бұрышын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Байқау практикасын өткізеді.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Оқу сабақтарына талдау жүргізу негіздерін меңгереді.
2. Оқушылар қызметінің рефлексиясын жүргізеді.
3. Байқау практикасына қажетті оқу-әдістемелік құжаттарды дайындайды.
4. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарларды, сыныптан тыс іс-шаралар жоспарларын құрайды.

5. Организует панорамные уроки используя электронные учебники.
6. Оформляет портфолио будущего учителя.
7. Проводит занятия и внеклассные мероприятия.
8. Применяет инновационные технологии, учебно-наглядные средства на предметных и внеклассных занятиях.
9. Организует исследовательские и проектные работы учащихся.
10. Оформляет отчет практики
ПК 4. Исследовать образовательную среду, определяя уровни усвоения обучающимися
содержания образования
ПМ 04. Проведение мониторинга качества обучения, изучение уровня усвоения обучающимися содержания образования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведение мониторинга качества обучения, изучение уровня усвоения обучающимися содержания образования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
принципы и методы исследования образовательной среды, исследования образовательной практики,
методы исследования в педагогике; валеологический мониторинг,
методы психолого-педагогического отслеживания деятельности обучающихся; диагностику учебно-познавательной деятельности обучения, критерии и показатели оценки качества знаний; технологии педагогического анализа, педагогический анализ качества знаний.
Результат обучения: 1) Использовать результаты научных исследований для совершенствования образовательного процесса.
Методика научно-педагогического исследования
Педагогическая валеология
Технологии критериального оценивания
Критерии оценки:
1. Классифицирует методы педагогических исследований; виды эксперимента, наблюдения, опросные методы.
2. Планирует проведение анкетирования, эксперимента по научно-исследовательской работе; исследует педагогический опыт; оформляет результаты научной работы, анализирует факторы, влияющие на развитие личности.
3. Изучает, обобщает, внедряет педагогический опыт учителей.
4. Определяет проблемную ситуацию и обосновывать актуальность исследования.
5. Определяет объект и предмет исследования.
6. Выбирает и применяет адекватные методы исследования для решения тех или иных задач исследования.
7. Обрабатывает, анализирует и описывает результаты исследования.
8. Осуществляет литературно-графическое оформление научной работы.
Результат обучения: 2) Проводить исследования качество здоровья обучающихся, проводить мониторинг.
Критерии оценки:
1. Понимает основные задачи, виды и этапы педагогического эксперимента.
2. Определяет цели и задачи исследовательской работы.
3. Классифицирует сущность валеологического мониторинга, его цели и содержание.
4. Владеет валеологическими методами обеспечения педагогической деятельности.

5. Электрондық оқулықтарды пайдалана отырып понарамалық сабақ ұйымдастырады.
6. Болашақ мұғалімнің портфолиосын рәсімдейді.
7. Сабақтар мен сыныптан тыс іс-шаралар өткізеді.
8. Пәндік және сыныптан тыс сабақтарда инновациялық технологияларды, оқу-көрнекі құралдарды қолданады.
9. Оқушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастырады.
10. Практика есебін ресімдейді
ПК 4. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтай отырып, білім беру ортасын зерттеу
04 КМ. Оқыту сапасына мониторинг жүргізу, білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін зерделеу
Бұл модуль оқыту сапасына мониторинг жүргізу, білім алушылардың білім беру мазмұнын меңгеру деңгейін зерделеу үшін қажетті білімді, білік пен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
білім беру ортасын зерттеудің принциптері мен әдістері, білім беру практикасын зерттеу, педагогикадағы зерттеу әдістері; валеологиялық мониторинг, білім алушылардың қызметін психологиялық-педагогикалық қадағалау әдістері; оқытудың оқу-танымдық қызметінің диагностикасы, білім сапасын бағалау өлшемдері мен көрсеткіштері; педагогикалық талдау технологиясы, білім сапасын педагогикалық талдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Білім беру процесін жетілдіру үшін ғылыми зерттеулердің нәтижелерін пайдалану.
Ғылыми-педагогикалық зерттеу әдістемесі
Педагогикалық валеология
Критериалды бағалау технологиялары
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Педагогикалық зерттеу әдістерін, эксперимент түрлерін, бақылауларды, сауалнамалық әдістерді жіктейді.
2. Ғылыми-зерттеу жұмысы бойынша сауалнама, эксперимент жүргізуді жоспарлайды; педагогикалық тәжірибені зерттейді; ғылыми жұмыс нәтижелерін ресімдейді, тұлғаның дамуына әсер ететін факторларды талдайды.
3. Мұғалімдердің педагогикалық тәжірибесін зерттейді, жинақтайды, енгізеді.
4. Проблемалық жағдайды анықтайды және зерттеудің өзектілігін негіздейді.
5. Зерттеу нысаны мен мәнін анықтайды.
6. Зерттеудің қандай да бір міндеттерін шешу үшін зерттеудің барабар әдістерін таңдайды және қолданады.
7. Зерттеу нәтижелерін өңдейді, талдайды және сипаттайды.
8. Ғылыми жұмысты әдеби-графикалық ресімдеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Білім алушылардың денсаулық сапасына зерттеу жүргізу, мониторинг жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Педагогикалық эксперименттің негізгі міндеттерін, түрлері мен кезеңдерін түсінеді.
2. Зерттеу жұмысының мақсаты мен міндеттерін анықтайды.
3. Валеологиялық мониторингтің мәнін, оның мақсаттары мен мазмұнын жіктейді.
4. Педагогикалық қызметті қамтамасыз етудің валеологиялық әдістерін меңгереді.

5. Проводит валеологический мониторинг.
6. Работает в соответствии с результатами валеологического мониторинга.
Результат обучения: 3) Применять технологию критериального оценивания.
Критерии оценки:
1. Понимает основы критериального оценивания учебных достижений учащихся.
2. Различает виды критериального оценивания: формативное и суммативное оценивание.
3. Составляет формы формативного оценивания.
4. Применяет расчет баллов по формативному и суммативному оцениванию.
5. Применяет формы формативного оценивания.
6. Заполняет журнал регистрации результатов оценивания учебных достижений учащихся.
ПК 05. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами
ПМ 05. Осуществление взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществление взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные признаки культуры здоровья; основы психологии общения и профессиональной коммуникации; формы, методы сотрудничества в профессиональном сообществе; формы и методы взаимодействия с различными социальными группами; методы проектирования, проведения, исследования и анализа педагогического процесса;
работы методического объединения и принимает участие в работе педагогического совета.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
владеть методами применения современных здоровьесберегающих технологий в профессиональной деятельности. Организует педагогическую выставку дидактических материалов, отражающих передовой опыт.
Организует и проводит воспитательно-оздоровительную работу.
Результат обучения: 1) Использовать теоретические знания по управлению работой школьной администрации, педагогического совета, применять опыт педагогов-новаторов на практике.
Педагогика
Практика по обеспечении безопасности жизнедеятельности в чрезвычайных ситуациях
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Понимает основные проблемы школоведения.
2. Использует нормативные правовые документы основ безопасности жизнедеятельности и валеологии в своей деятельности.
3. Применяет основные положения Закона "Об образовании" Республики Казахстан, правила менеджмента и принципы управления; деятельность администрации школы, педагогику сотрудничества, его основные идеи; передо-вой педагогической опыт.
4.Определяет виды инноваций.
5. Применяет новые подходы в преподавании и обучении.
Результат обучения: 2) Организовывать совместную работу с организациями валеологический направленности, со структурными подразделениями отраслевых учреждений, ответственных за безопасность жизнедеятельности.
Критерии оценки:
1. Работает с различными организациями по распространению передового опыта патриотического воспитания допризывной молодежи.
2. Оказывает первую медицинскую помощь пострадавшим при чрезвычайных ситуациях, несчастных случаях, травмах.
Результат обучения: 3) Проходить преддипломную практику.
Критерии оценки:
1. Планирует воспитательную работу учителя.
2. Знакомится с работой педагогического совета, методического объединения, учебно-воспитательной работой класса, участвует в планировании.
3. Применяет новые технологии, ресурсы цифрового образования на уроке.
4. Составляет долгосрочные, среднесрочные, краткосрочные планы.

5. Валеологиялық мониторинг жүргізеді.
6. Валеологиялық мониторинг нәтижелеріне сәйкес жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Критериалды бағалау технологиясын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау негіздерін түсінеді.
2. Критериалды бағалау түрлерін ажыратады: формативті және жиынтық бағалау.
3. Формативті бағалаудың формаларын құрайды.
4. Формативті және жиынтық бағалау бойынша баллдарды есептеуді қолданады.
5. Формативті бағалау нысандарын қолданады.
6. Оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау нәтижелерін тіркеу журналын толтырады.
05 КҚ. Кәсіби қоғамдастықпен және барлық мүдделі тараптармен өзара іс - қимылды жүзеге асыру
КМ 05. Кәсіби қоғамдастықпен және барлық мүдделі тараптармен өзара іс - қимылды жүзеге асыру
Бұл модуль кәсіби қоғамдастықпен және барлық мүдделі тараптармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру үшін қажетті білімді, білік пен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: денсаулық мәдениетінің негізгі белгілері; қарым-қатынас психологиясы және кәсіби коммуникация негіздері; кәсіби қоғамдастықтағы ынтымақтастықтың түрлері, әдістері; түрлі әлеуметтік топтармен өзара іс-қимыл түрлері мен әдістері; педагогикалық процесті жобалау, жүргізу, зерттеу және талдау әдістері; әдістемелік бірлестіктің жұмысына және педагогикалық кеңестің жұмысына қатысады.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді:
кәсіби қызметте заманауи денсаулық сақтау технологияларын қолдану әдістерін меңгереді. Озық тәжірибені көрсететін дидактикалық материалдардың педагогикалық көрмесін ұйымдастырады.
Тәрбие-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастырады және жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мектеп әкімшілігінің, педагогикалық кеңестің жұмысын басқару бойынша теориялық білімді қолдану, жаңашыл педагогтардың тәжірибесін практикада қолдану.
Педагогика
Төтенше жағдайларда өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәжірибесі
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Мектептану мәселелерінің негізін түсінеді.
2. Өз қызметінде өмір қауіпсіздігі және валеология негіздерінің нормативтік құқықтық құжаттарын пайдаланады.
3. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының негізгі ережелерін, менеджмент ережелері мен басқару принциптерін, мектеп әкімшілігінің қызметін, ынтымақтастық педагогикасы, оның негізгі идеялары; озық педагогикалық тәжірибені қолданады.
4. Инновациялық түрлерді анықтайды.
5. Оқыту мен үйретуде жаңа тәсілдерді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өмір сүру қауіпсіздігіне жауапты салалық мекемелердің құрылымдық бөлімшелерімен, валеологиялық бағыттағы ұйымдармен бірлескен жұмысты ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Әскер жасына дейінгі жастарды патриоттық тәрбиелеудің озық тәжірибесін тарату бойынша түрлі ұйымдармен жұмыс жүргізеді.
2. Төтенше жағдайлар, жазатайым оқиғалар, жарақаттар кезінде зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Диплом алды практикасынан өту.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Мұғалімнің тәрбие жұмысын жоспарлайды.
2. Педагогикалық кеңестің, әдістемелік бірлестіктің жұмысымен, сыныптың оқу-тәрбие жұмысымен танысады, жоспарлауға қатысады.
3. Сабақта жаңа технологияларды, сандық білім беру ресурстарын қолданады.
4. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарларды құрайды.

5. Проводит внеклассные мероприятия согласно графику занятий.
6. Применяет инновационные технологии на занятиях.
7. Организует родительские собрания, устанавливает связь с родителями учащихся.
8. Исследует и обобщает опыт учителей.
9. Самостоятельно выбирает программы, учебно-методическое обеспечение, ресурсы цифрового образования.
10. Организует и руководит исследовательской, проектной и поисковой деятельностью учащихся.
11. Оформляет отчет по практике.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 83 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 886 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Лаборант организации образования"
Код и профиль специальности:
0100000 – Образование
Специальность:
0110000 – Лаборант организации образования
Квалификация:

5. Сабақтар кестесіне сәйкес сабақтар мен сыныптан тыс іс-шараларды өткізеді.
6. Сабақта инновациялық технологияларды қолданады.
7. Ата-аналар жиналысын ұйымдастырады, оқушылардың ата-аналарымен байланыс орнатады.
8. Мұғалімдердің тәжірибесін зерттейді, жинақтайды.
9. Бағдарламаларды, оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді, цифрлық білім беру ресурстарын өз бетінше таңдайды.
10. Оқушылардың зерттеу, жобалау және іздену қызметін ұйымдастырады және басқарады.
11. Практика бойынша есеп ресімдейді.
Ескертпе:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
83-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
886-қосымша
"Білім беру ұйымдарындағы зертханашы" техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0100000- Білім беру
Мамандығы:
0110000 - Білім беру ұйымдарындағы зертханашы
Біліктілігі

4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "060102 3 – Техник-метролог"
ПК 1. Оценивать средства измерений и автоматики
ПМ 01. Оценивание средств измерений и автоматики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления оценивания технического состояния средств измерений и автоматики.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы электроники, электротехники слесарного дела; виды, технические и метрологические характеристики, конструктивные особенности, назначение средств измерений; принципы применения средств измерения контроля и автоматики; принципиальные схемы установок и объектов, используемых на рабочем месте.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять методы оценки технического состояния средств измерений в соответствии с документами поверки;
применять методы оценки технического состояния автоматики; настраивать средства измерений;
проверять пригодность средств измерений и обнаруживать дефекты в них.
Результат обучения: 1) Оценивать техническое состояние средств измерений и автоматики.
Основы автоматики и телемеханики
Основы слесарного дела
Общая электротехника с основами электроники
Техническая механика
Критерии оценки:
1. Настраивает средства измерений.
2. Проверяет пригодность средств измерений и обнаруживает дефекты.
3. Применяет методы оценки технического состояния автоматики в соответствии с установленными техническими регламентами.
Результат обучения: 2) Обслуживать средства измерений и средств автоматики.
Критерии оценки:
1. Участвует в работе прибористов более низкой квалификации.
2. Осваивает и внедряет новые средства контроля и автоматического регулирования
3. Обслуживает технологические схемы установок.
Результат обучения: 3) Организовывать работы по метрологическому обеспечению приборов и средств автоматизации.
Критерии оценки:
1. Выполняет метрологический контроль за состоянием и применением средств измерений
2. Отслеживает своевременную поверку и калибровку средств измерений.
Результат обучения: 4) Осуществлять ремонт и настройку средств измерений и средств автоматики.
Критерии оценки:
1. Выполняет отладку показаний приборов.
2. Выполняет подготовку приборов к проверке.
3. Проводит поиск и устранение мелких неисправностей средств измерений.

4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
Кәсіптік модульдер
Біліктілігі "060102 3-Техник-метролог"
КҚ 1. Өлшеу және автоматика құралдарын бағалау
КМ 01. Өлшеу және автоматика құралдарын бағалау
Бұл модуль өлшеу және автоматика құралдарының техникалық жай-күйін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі дағдыларды меңгереді: слесарлық істің электроника, электротехника негіздері; өлшеу құралдарының түрлері, техникалық және метрологиялық сипаттамалары, құрылымдық ерекшеліктері, өлшеу құралдарының мақсаты; бақылау және автоматиканы өлшеу құралдарын қолдану принциптері; жұмыс орнында пайдаланылатын қондырғылар мен объектілердің принципті схемалары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесі дағдыларды үйренеді: салыстырып тексеру құжаттарының, өлшеу құралдарының техникалық жай-күйін бағалау әдістерін қолдану;
автоматиканың техникалық жай-күйін бағалау әдістерін қолдану; өлшеу құралдарын реттеу;
өлшеу құралдарының жарамдылығын тексеру және олардың ақауларын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Өлшеу және автоматика құралдарының техникалық жай-күйін бағалау.
Автоматика және телемеханика негіздері,
Слесарлық іс негіздері,
Электроника негіздерімен жалпы электротехника
Техникалық механика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу құралдарын баптайды.
2. Өлшеу құралдарының жарамдылығын тексереді және ақауларды анықтайды.
3. Белгіленген техникалық регламенттерге сәйкес автоматиканың техникалық жай-күйін бағалау әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өлшеу құралдары мен автоматика құралдарына қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Біліктілігі төмен аспапшылардың жұмысына қатысады.
2. Бақылау мен автоматты реттеудің жаңа құралдарын игереді және енгізеді
3. Қондырғылардың технологиялық схемаларына қызмет көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Автоматтандыру құралдары мен құралдарын метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу құралдарының жай-күйі мен қолданылуын метрологиялық бақылауды орындайды
2. Өлшеу құралдарының уақтылы тексерілуін және калибрленуін қадағалайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Өлшеу құралдары мен автоматика құралдарын жөндеуді және баптауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аспаптардың көрсеткіштерін баптауды орындайды.
2. Аспаптарды тексеруге дайындауды орындайды.
3. Өлшеу құралдарының ұсақ ақауларын іздейді және жояды.

4. Проводит ревизию и устранение возникающих неисправностей.
5. Составляет дефектные ведомости.
ПК 2. Осуществлять технический и метрологический контроль за состоянием средств измерений
ПМ 02. Технический и метрологический контроль состояния средств измерений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления технического и метрологического
контроля за состоянием средств измерений, метрологической аттестации и экспертизы средств измерений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и определения в физико-химических методах анализа; взаимодействия вещества с электромагнитным излучением; виды измерений; нормативно-техническую документацию по метрологической аттестации; законодательную базу охраны труда
и нормирование параметров производственной среды.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
классифицировать методы и оптические методы анализа; участвовать в организации испытаний метрологической аттестации; разрабатывать и выбирать методики выполнения измерений; соблюдать правила охраны труда и безопасности, норм условий труда, анализировать состояния условий труда и оценивать риски и принятие мер по их устранению.
Результат обучения: 1) Осуществлять регулярный мониторинг за состоянием средств измерений и оборудования, его монтажа и использования.
Охрана труда
Метрологическое обеспечение производства
Физико-химические методы исследования
Физические основы измерений
Технология производства
Физико-химические измерения и их метрологическое обеспечение
Механические измерения и их метрологическое обеспечение
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Квалиметрия
Общая теория измерения
Общие требования к испытательным и калибровочным лабораториям
Черчение
Профессиональная практика (учебно-ознакомительная) Профессиональная практика (технологическая)
Критерии оценки:
1. Оценивает метрологические и технические характеристики средств измерений.
2. Выбирает оптимальные методы исследования для выполнения мониторинга.
3. Приготавливает средства измерений к мониторингу.
4. Применяет средства измерений для проведения мониторинга.
5. Применяет виды измерений, нормативно-техническую документацию для проведения мониторинга.
6. Выбирает методики выполнения измерений.
7. Оценивает погрешности испытаний.
8. Обрабатывает результаты проведенных испытаний.
9. Владеет основами трудового законодательства в области метрологии.
10. Соблюдает правила охраны труда и безопасности.
11. Оценивает риски и принимает меры по их устранению.

4. Пайда болған ақауларды тексеру және жою жүргізеді.
5. Ақаулы ведомостарды жасайды.
КҚ 2. Өлшеу құралдарының жай-күйіне техникалық және метрологиялық бақылауды жүзеге асыру
КМ 02. Өлшеу құралдарының жай-күйін техникалық және метрологиялық бақылау
Осы модуль техникалық және метрологиялық қызметті жүзеге асыру, өлшеу құралдарының жай-күйін бақылау, метрологиялық аттестаттау және өлшеу құралдарын сараптау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі дағдыларды меңгереді: талдаудың физика-химиялық әдістеріндегі негізгі ұғымдар мен анықтамалар; заттың электромагниттік сәулеленумен өзара әрекеттесуі; өлшеу түрлері; метрологиялық аттестаттау бойынша нормативтік-техникалық құжаттама; еңбекті қорғаудың заңнамалық базасы өндірістік орта параметрлерін нормалау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесі дағдыларды үйренеді:
талдаудың әдістері мен оптикалық әдістерін сыныптау; метрологиялық аттестаттаудың сынақтарын ұйымдастыруға қатысу; өлшеулерді орындау әдістемесін әзірлеу және таңдау; еңбекті қорғау және қауіпсіздік ережелерін, еңбек жағдайларының нормаларын сақтау, еңбек жағдайларының жай-күйін талдау және тәуекелдерді бағалау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау.
Оқыту нәтижесі: 1) өлшеу құралдары мен жабдықтардың жай-күйіне, оны монтаждау мен пайдалануға тұрақты мониторингті жүзеге асыру.
Еңбекті қорғау
Өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету
Зерттеудің физика-химиялық әдістері
Өлшеудің физикалық негіздері
Өндіріс
технологиясы және жұмыстарын ұйымдастыру
Физика-химиялық өлшеулер және оларды метрологиялық қамтамасыз ету
Механикалық өлшеу және оларды метрологиялық қамтамасыз ету
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар
Квалиметрия
Өлшеудің жалпы теориясы
"Сынау және калибрлеу зертханаларына қойылатын жалпы талаптар"
Сызу
Кәсіптік практика (оқу-таныстыру) Кәсіптік практика (технологиялық)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу құралдарының метрологиялық және техникалық сипаттамаларын бағалайды.
2. Мониторингті орындау үшін оңтайлы зерттеу әдістерін таңдайды.
3. Мониторингке өлшеу құралдарын дайындайды.
4. Мониторинг жүргізу үшін өлшеу құралдарын қолданады.
5. Мониторинг жүргізу үшін өлшеу түрлерін, нормативтік-техникалық құжаттаманы қолданады.
6. Өлшеулерді орындау әдістемесін таңдайды.
7. Сынақ қателіктерін бағалайды.
8. Жүргізілген сынақтардың нәтижелерін өңдейді.
9. Метрология саласындағы еңбек заңнамасының негіздерін меңгереді.
10. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
11. Тәуекелдерді бағалайды және оларды жою бойынша шаралар қабылдайды.

12. Выбирает оптимальные методы исследования для выполнения мониторинга.
13.Соблюдает правила техники безопасности в производственных условиях.
14. Понимает организационную структуру, принципы и основные виды работ предприятия.
15. Выбирает средства измерений для контроля.
16.Устанавливает оптимальные нормы точности измерений.
17. Участвует в организации работ по эксплуатации средств измерений и оборудования.
18. Определяет номенклатуру измеряемых и контролируемых параметров продукции и технологических процессов.
19. Участвует в проведении технологических процессов, систем качества и производств.
20.Осуществляет экспертизу технической документации, надзор и контроль за состоянием и эксплуатацией средств измерений.
21. Устанавливает средства измерения, согласно технологическому процессу производства.
22. Применяет условные изображения на чертежах материалов, элементов машин и механизмов, конструктивных элементов.
23. Владеет правилами оформления чертежей, технических рисунков, эскизов и схем.
Результат обучения: 2) Выполнять специальные измерения в ходе технологических процессов, при проведении экспериментов испытаний выпускаемой продукции, при проверке технологического оборудования на соответствие установленным нормам точности.
Критерии оценки:
1. Определяет номенклатуру измеряемых параметров продукции и технологических процессов.
2. Владеет основами технологии производства при технологических процессах, при проведении испытаний выпускаемой продукции экспериментов.
3. Соблюдает метрологическое обеспечение физико-химических измерений.
4. Соблюдает принципы построения систем допусков и посадок типовых соединений деталей машин при специальных измерениях.
5. Оценивает требования к качеству обработки деталей.
6. Соблюдает диапазон, условий и области применения средств измерений.
7. Оценивает наличие требуемого материала (дополнительного оборудования) для проведения специальных измерений.
8. Подготавливает средства измерений и испытательное оборудование к работе.
9. Применяет специальные измерения в соответствии с требованиями к выпускаемой продукции.
10. Оценивает состояние средств измерения и соответствие техническим характеристикам.
11. Понимает организацию и принцип работы технологического оборудования.
12. Осуществляет контроль за состоянием и эксплуатацией оборудования.
13. Применяет функциональные схемы для анализа и исследования систем автоматики.
14. Выявляет дефекты (неисправности) средств измерений и испытательного оборудования.
применения измерений.
15. Оформляет результаты измерений в документации.
Результат обучения: 3) Участвовать в работах по сервисному обслуживанию средств измерений.
Критерии оценки:

12. Мониторингті орындау үшін оңтайлы зерттеу әдістерін таңдайды.
13. Өндірістік жағдайда техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
14. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымын, принциптері мен негізгі жұмыс түрлерін түсінеді.
15. Бақылау үшін өлшеу құралдарын таңдайды.
16. Өлшеу дәлдігінің оңтайлы нормаларын белгілейді.
17. Өлшеу құралдары мен жабдықтарды пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруға қатысады.
18. Өнімнің және технологиялық процестердің өлшенетін және бақыланатын параметрлерінің номенклатурасын анықтайды.
19. Технологиялық процестерді, сапа және өндіріс жүйелерін жүргізуге қатысады.
20. Техникалық құжаттамаға сараптама жасайды, өлшеу құралдарының жай-күйі мен пайдаланылуын қадағалау мен бақылауды жүзеге асырады .
21. Өндірістің технологиялық процесіне сәйкес өлшеу құралдарын белгілейді.
22. Материалдардың, машиналар мен механизмдердің элементтерінің, конструктивтік элементтердің сызбаларында шартты бейнелерді қолданады.
23. Сызбаларды, техникалық суреттерді, эскиздер мен сызбаларды ресімдеу ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық процестер барысында, шығарылатын өнімге сынақ жүргізу кезінде, технологиялық жабдықтың белгіленген дәлдік нормаларына сәйкестігін тексеру кезінде арнайы өлшемдерді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнімнің және технологиялық процестердің өлшенетін параметрлерінің номенклатурасын анықтайды.
2. Технологиялық үрдістер кезінде, шығарылатын эксперимент өнімдеріне сынақ жүргізу кезінде өндіріс технологиясының негіздерін меңгереді.
3. Физикалық-химиялық өлшеулердің метрологиялық қамтамасыз етілуін сақтайды.
4. Арнайы өлшеулер кезінде машина бөлшектерінің типтік қосылыстарын орнату және рұқсат беру жүйесін құру принциптерін сақтайды.
5. Бөлшектерді өңдеу сапасына қойылатын талаптарды бағалайды.
6. Өлшеу құралдарының диапазонын, шарттарын және қолданылу салаларын сақтайды.
7. Арнайы өлшемдерді жүргізу үшін қажетті материалдың (қосымша жабдықтың) болуын бағалайды.
8. Өлшеу құралдары мен сынақ жабдықтарын жұмысқа дайындайды.
9. Шығарылатын өнімге қойылатын талаптарға сәйкес арнайы өлшеулерді қолданады.
10. Өлшеу құралдарының жай-күйін және техникалық сипаттамаларға сәйкестігін бағалайды.
11. Технологиялық жабдықтың жұмысын ұйымдастыру принципін түсінеді.
12. Жабдықтың жай-күйін және пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады.
13. Автоматика жүйелерін талдау және зерттеу үшін функционалдық схемаларды қолданады.
14. Өлшеу құралдары мен сынау жабдықтарының ақауларын (ақауларын) анықтайды.
15. Өлшеулер нәтижелерін құжаттамада ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өлшеу құралдарына сервистік қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарға қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выбирает средства измерений для работы по сервисному обслуживанию.
2. Проводит планово-предупредительный ремонт электрической части оборудования, согласно графику.
3. Выявляет причины износа, принимает меры по их предупреждению и устранению.
4. Определяет номенклатуру (перечень) измеряемых параметров средств измерений.
5. Исследует параметры и характеристики измерительных средств измерений для определения требований и контроля.
6. Принимает участие во внедрении и аттестации современных методик выполнения измерений, испытаний и контроля.
7. Применяет технологические схемы средств измерений.
8. Применяет оборудование и инструмент для сервисного обслуживания средств измерений.
9. Применяет контрольно-измерительную технику для работы по сервисному обслуживанию.
10. Производит монтаж средств измерений
11. Проводит работу по эксплуатации средств измерений.
12. Проводит анализ состояния средств измерений.
Результат обучения: 4) Проводит поверку и калибровку средств измерений.
Критерии оценки:
1. Проводит визуальный осмотр системы измерений.
2. Выбирает методику и средства измерений.
3. Выявляет многообразие измерительных задач.
4. Применяет рабочие эталоны для поверки.
5. Обеспечивает прослеживаемость применяемых для поверки эталонов единиц величин, поверяемых средств измерений до государственных эталонов единиц величин Республики Казахстан.
6. Организовывает поверку средств измерений, применяемых в сфере государственного метрологического контроля.
7. Организовывает работы по поверке средств измерений.
8. Проводит поверку (калибровку) в соответствии с требованиями нормативной документации.
9. Устанавливает пригодность средств измерений к применению.
10. Устанавливает перечень и периодичность поверки средств измерений.
11. Подтверждает пригодность средств измерений к применению в течение межповерочного интервала в соответствии с требованиями методики поверки.
12. Признает соответствие средств измерений к метрологическим и техническим требованиям.
13. Утверждает их тип по метрологической аттестации и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений.
14. Оценивает состояние поверки/калибровки средств измерений.
15. Применяет методы и средства контроля поверки и калибровки и методы средств состояния эталонов.
16. Оформляет результаты поверки в соответствии с методикой поверки
17. Выдает готовое экспертное заключение.
Результат обучения: 5) Участвовать в организации испытаний, метрологической аттестации, аттестации испытательного оборудования.
Критерии оценки:

1. Сервистік қызмет көрсету бойынша жұмыс үшін өлшеу құралдарын таңдайды.
2. Кестеге сәйкес жабдықтың электр бөлігіне жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізеді.
3. Тозудың себептерін анықтайды, олардың алдын алу және жою бойынша шаралар қабылдайды.
4. Өлшем құралдарының өлшенетін параметрлер тізбесінің номенклатурасын анықтайды.
5. Талаптар мен бақылауды анықтау үшін өлшеу құралдарының параметрлері мен сипаттамаларын зерттейді.
6. Өлшеулерді, сынақтарды және бақылауды орындаудың қазіргі заманғы әдістемелерін енгізу мен аттестациялауға қатысады.
7. Өлшеу құралдарының технологиялық сызбаларын қолданады
8. Өлшеу құралдарына сервистік қызмет көрсету үшін жабдықтар мен құралдарды қолданады.
9. Сервистік қызмет көрсету бойынша жұмыс үшін бақылау-өлшеу техникасын қолданады.
10. Өлшеу құралдарын монтаждауды жүргізеді.
11. Өлшеу құралдарын пайдалану бойынша жұмыс жүргізеді.
12. Өлшеу құралдарының жай-күйіне талдау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Өлшеу құралдарын салыстырып тексеруді және калибрлеуді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу жүйесін көзбен шолып қарауды жүргізеді.
2. Өлшеу әдістері мен құралдарын таңдайды.
3. Өлшеу міндеттерінің көптүрлілігін анықтайды.
4. Жұмыс эталондарын тексеруге қолданады.
5. Салыстырып тексеру үшін қолданылатын шама бірліктерінің эталондарын, салыстырып тексерілетін өлшем құралдарын Қазақстан Республикасының шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарына дейін қадағалауды қамтамасыз етеді.
6. Мемлекеттік метрологиялық бақылау саласында қолданылатын өлшем құралдарын салыстырып тексеруді ұйымдастырады.
7. Өлшеу құралдарын тексеру бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
8. Нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес салыстырып тексеруді (калибрлеуді) жүргізеді.
9. Өлшеу құралдарының қолдануға жарамдылығын белгілейді.
10. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру тізбесі мен кезеңділігін белгілейді.
11. Өлшеу құралдарының салыстырып тексеру әдістемесінің талаптарына сәйкес салыстырып тексеру аралық интервал ішінде қолдануға жарамдылығын растайды.
12. Өлшеу құралдарының метрологиялық және техникалық талаптарға сәйкестігін таниды.
13. Метрологиялық аттестаттау және өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу бойынша олардың үлгісін бекітеді
14. Өлшеу құралдарын салыстырып тексеру/калибрлеу жағдайын бағалайды.
15. Салыстырып тексеру мен калибрлеуді бақылау әдістері мен құралдарын және эталондардың жай-күйі құралдарының әдістерін қолданады.
16. Тексеру әдістемесіне сәйкес тексеру нәтижелерін ресімдейді
17. Дайын сараптамалық қорытынды береді.
Оқыту нәтижесі: 5) Сынау жабдығын сынауды, метрологиялық аттестаттауды, аттестаттауды ұйымдастыруға қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Подает заявку на проведение метрологической аттестации средств измерений.
2. Выбирает метрологическую экспертизу методики выполнения измерений.
3. Применяет методику выполнения измерений.
4. Рассматривает проект программы метрологической аттестации средств измерений.
5. Изучает технические документы, представленных на метрологическую аттестацию средств измерений.
6. Разрабатывает техническое задание на разработку средств измерений.
7. Предоставляет эксплуатационные документы (в объеме, предусмотренном техническим заданием).
8. Соблюдает основные положения и порядок метрологической аттестации.
9. Проводит экспериментальные исследования средств измерений.
10. Оформляет протоколы предварительных исследований (испытаний).
11. Оформляет результаты метрологической аттестации средств измерений.
Результат обучения: 6) Вести оперативный учет средств измерений, их движения.
Критерии оценки:
1. Осуществляет организацию учета средств измерений.
2. Оценивает общий объем парка средств измерений.
3. Определяет наличие и потребность средств измерений, эталонов.
4. Описывает местонахождение и движение средств измерений в процессе эксплуатации.
5. Устанавливает пределы измерений и уровень точности видов измерений.
6. Ведет учет расходования сырья и материалов с помощью средств измерений.
7. Фиксирует результаты периодической инвентаризации и списания средств измерений.
8. Осуществляет организацию и хранения средств измерений.
9. Следит за состоянием средств измерений при хранении.
Результат обучения: 7) Участвовать в проведении ведомственной проверки рабочих эталонов, метрологической аттестации и поверки.
Критерии оценки:
1. Обеспечивает периодичность проведения ведомственной проверки рабочих эталонов.
2. Владеет методикой проведения экспертизы технической документации.
3. Устанавливает перечень метрологических характеристик средств измерений, подлежащих контролю.
4. Применяет методики поверки эталонов.
5. Применяет методические и другие нормативные материалы по метрологической аттестации.
6. Определяет и устанавливает метрологические характеристики средств измерений соответствующим требованиям распространяющихся на их сертификаты (свидетельства) и протоколе метрологической аттестации.
7. Разрабатывает графики технического обслуживания рабочих эталонов и поверочного оборудования.
8. Контролирует укомплектованность подразделения рабочими эталонами, средствами поверки и калибровки.
9. Определяет потребность подразделения рабочими эталонами, средствами поверки и калибровки.
Результат обучения: 8) Осуществлять своевременное предоставление исходных образцов средств измерений на государственную поверку и в ремонт, организует получение и доставку поверенных средств измерений.
Критерии оценки:

1. Өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттаудан өткізуге өтінім береді.
2. Өлшеулерді орындау әдістемесінің метрологиялық сараптамасын таңдайды.
3. Өлшеуді орындау әдістемесін қолданады.
4. Өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттау бағдарламасының жобасын қарайды.
5. Өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттауға ұсынылған техникалық құжаттарды зерделейді.
6. Өлшеу құралдарын әзірлеуге техникалық тапсырма әзірлейді.
7. Пайдалану құжаттарын ұсынады (техникалық тапсырмада көзделген көлемде).
8. Метрологиялық аттестаттаудың негізгі ережелері мен тәртібін сақтайды.
9. Өлшеу құралдарына тәжірибелік зерттеулер жүргізеді.
10. Алдын ала зерттеулер (сынақтар) хаттамаларын ресімдейді.
11. Өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттау нәтижелерін ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Өлшеу құралдарының, олардың қозғалысының жедел есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу құралдарын есепке алуды ұйымдастыруды жүзеге асырады.
2. Өлшеу құралдары паркінің жалпы көлемін бағалайды.
3. Өлшеу құралдарының, эталондардың болуы мен қажеттілігін анықтайды.
4. Пайдалану процесінде өлшеу құралдарының орналасқан жерін және қозғалысын сипаттайды
5. Өлшеу шектерін және өлшеу түрлерінің дәлдік деңгейін белгілейді.
6. Өлшеу құралдарының көмегімен шикізат пен материалдардың жұмсалу есебін жүргізеді
7. Өлшеу құралдарын мерзімдік түгендеу және есептен шығару нәтижелерін белгілейді.
8. Өлшеу құралдарын ұйымдастыруды және сақтауды жүзеге асырады.
9. Сақтау кезінде өлшеу құралдарының жағдайын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Жұмыс эталондарына ведомстволық тексеру, метрологиялық аттестаттау және тексеру жүргізгенде қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс эталондарына ведомстволық тексеру жүргізудің мерзімділігін қамтамасыз етеді.
2. Техникалық құжаттамаға сараптама жүргізу әдістемесін меңгереді.
3. Бақылауға жататын өлшеу құралдарының метрологиялық сипаттамаларының тізбесін белгілейді.
4. Эталондарды тексеру әдістемесін қолданады.
5. Метрологиялық аттестаттау бойынша әдістемелік және басқа да нормативтік материалдарды қолданады.
6. Олардың сертификаттарына (куәліктеріне) және метрологиялық аттестаттау хаттамаларына қолданылатын талаптарға сәйкес келетін өлшем құралдарының метрологиялық сипаттамаларын анықтайды және белгілейді.
7. Жұмыс эталондары мен салыстырып тексеру жабдықтарына техникалық қызмет көрсету кестелерін әзірлейді
8. Бөлімшенің жұмыс эталондарымен, тексеру және калибрлеу құралдарымен жасақталуын бақылайды
9. Бөлімшенің жұмыс эталондарының, тексеру және калибрлеу құралдарының қажеттілігін анықтайды
Оқыту нәтижесі: 8) Өлшем құралдарының бастапқы үлгілерін мемлекеттік тексеруге және жөндеуге уақтылы беруді жүзеге асыруға, салыстырып тексерілген өлшем құралдарын алуды және жеткізуді ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет принципами работ поверочных и калибровочных лабораторий.
2. Предоставляет техническую документацию на средства измерений.
3. Согласовывает и утверждает программы методик государственной поверки средств измерений.
4. Исследует метрологические характеристики средств измерений.
5. Анализирует результаты испытаний с целью установления
требований к срокам проведения, методам и средствам поверки.
Результат обучения: 9) Систематизировать и обрабатывать данные, для подготовки отчетов о выполнении планов метрологического контроля.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования нормативных и методических документов метрологического контроля.
2. Обеспечивает условия для метрологического контроля.
3. Систематизирует данные метрологического контроля.
4. Проводит актуализацию нормативной документации, регламентирующей метрологический контроль.
Результат обучения: 10) Оформлять результаты поверки и составлять соответствующую техническую документацию.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования контроля точности измерений по методикам выполнения измерений.
2. Определяет соответствие применяемых средств измерений.
3. Принимает участие в работе по поверке средств измерений.
4. Обрабатывает и оформляет результаты поверки в соответствии с требованиями технической документации.
Результат обучения: 11) Использовать типовые средства вычислительной техники и программного обеспечения в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями автоматизированной обработки информации.
2. Использует методы и средства сбора, обработки, хранения, передачи и накопления информации.
3. Использует в профессиональной деятельности различные виды программного обеспечения, в том числе специального.
Результат обучения: 12) Разрабатывать определения методов качества объектов, принципов построения обобщенных показателей качества и обоснование их использования в задачах стандартизации и управления качеством.
Критерии оценки:
1. Выполняет различные измерения при испытании.
2. Проводит специальные измерения.
3. Проводит проверку рабочих эталонов.
Результат обучения: 13) Выполнять организацию работ по обеспечению точности измерений и соблюдение законодательства, осуществлять поверки и калибровки средств измерений.
Критерии оценки:
1. Анализирует устаревшие непригодные средства измерений.
2. Соблюдает правила проведения метрологического контроля средств измерений.
3. Осуществляет учет средств измерений.
4. Владеет знаниями технических характеристик, конструктивных особенностей используемых средств измерений.
Результат обучения: 14) Соблюдать установленные требования действующих норм и правил.
Критерии оценки:

1. Салыстырып тексеру және калибрлеу зертханаларының жұмыс принциптерін біледі.
2. Өлшеу құралдарына техникалық құжаттаманы ұсынады.
3. Өлшем құралдарын мемлекеттік тексеру әдістемелерінің бағдарламаларын келіседі және бекітеді.
4. Өлшеу құралдарының метрологиялық сипаттамаларын зерттейді.
5. Тексеру жүргізу мерзіміне, әдістері мен құралдарына қойылатын талаптарды белгілеу мақсатында сынау нәтижелерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Метрологиялық бақылау жоспарларының орындалуы туралы есептерді дайындау үшін қажетті деректерді жүйелеу және өңдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Метрологиялық бақылаудың нормативтік және әдістемелік құжаттарының талаптарын сақтайды.
2. Метрологиялық бақылау үшін жағдайларды қамтамасыз етеді.
3. Метрологиялық бақылау деректерін жүйелендіреді.
4. Метрологиялық бақылауды регламенттейтін нормативтік құжаттарды өзектендіруді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 10) Тексеру нәтижелерін ресімдеу және тиісті техникалық құжаттаманы жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеулерді орындау әдістері бойынша өлшеулердің дәлдігін бақылау талаптарын сақтайды.
2. Қолданылатын өлшеу құралдарының сәйкестігін анықтайды.
3. Өлшеу құралдарын тексеру жұмыстарына қатысады.
4. Техникалық құжаттама талаптарына сәйкес тексеру нәтижелерін өңдейді және ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 11) Есептеу техникасы мен бағдарламалық қамтамасыз етудің үлгілік құралдарын кәсіби қызметте пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпаратты автоматтандырылған өңдеудің негізгі түсініктерін біледі.
2. Ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау, беру және жинақтау әдістері мен құралдарын пайдаланады.
3. Кәсіби қызметте бағдарламалық қамтамасыз етудің, соның ішінде арнайы түрлерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 12) Объектілердің сапа әдістерін, қорытылған сапа көрсеткіштерін құру қағидаттарын анықтауды және оларды стандарттау мен сапаны басқару міндеттерінде пайдалану негіздемелерін әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сынау кезінде әртүрлі өлшемдерді орындайды.
2. Арнайы өлшеулер жүргізеді.
3. Жұмыс эталондарын тексеруді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 13) Өлшеу дәлдігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды және заңнаманы сақтауды орындауға, өлшеу құралдарын салыстырып тексеруді және калибрлеуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ескірген жарамсыз өлшеу құралдарын талдайды.
2. Өлшеу құралдарына метрологиялық бақылау жүргізу ережелерін сақтайды.
3. Өлшеу құралдарын есепке алуды жүзеге асырады.
4. Қолданылатын өлшеу құралдарының техникалық сипаттамалары мен конструктивтік ерекшеліктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 14) Қолданыстағы нормалар мен қағидалардың белгіленген талаптарын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Оперирует Законами Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений", "Об аккредитации в области оценки соответствия", "О техническом регулировании".
2. Владеет методами и средствами поверки.
3. Владеет методами выполнения измерений.
4. Выполняет работу по ведению фонда стандартов и нормативных документов, регламентирующих точность измерений, методы и средства поверки.
ПК 3. Планировать и внедрять новые средства измерений и оборудование
ПМ 03. Планирование модернизации производства и внедрение новых средств измерений и оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для планирования модернизации производства и внедрение новых средств измерений и оборудования, утверждения типа средств измерений специального назначения; работы по наладке и испытаниям средств измерений и оборудования в соответствии с нормативными документами; разработки нормативной документации методики поверки, калибровки методики выполнения измерений на новые средства измерения и оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные цели и задачи системы технического обслуживания и ремонта; основные понятия и законы электромагнитного поля, теории метрологической надежности; правила приемки и возврата средств измерений; инструкцию (положение) по мерам безопасности при проведении метрологических и ремонтных работ; основы трудового законодательства; правила по охране труда; расчеты экономической эффективности внедрения новых средств и методов измерений; методику поверки средств измерений; определения назначении методики выполнения измерений.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
устранять неисправности и производить замену изношенных деталей средств измерений и испытательного оборудования; участвовать в разработке средств измерений специального назначения; проверять на соответствие техническим требованиям средства измерений и испытательное оборудование; выполнять пусконаладочные работы приборов автоматики, средств измерений и оборудования; осуществлять наладку систем управления и контроля; определять метрологические и технические характеристики средств измерений и испытательного оборудования;
оценивать экономическую эффективность метрологического обеспечения; разрабатывать и оформлять результаты методику поверки.
Результат обучения: 1) Проводить анализ устаревших, непригодных к эксплуатации средств измерений и оборудования.
Метрологическое обеспечение производства
Общая электротехника с основами электроники
Товароведение
Экономика
Техническая механика
Основы автоматики и телемеханики
Профессиональная практика (технологическая)
Критерии оценки:

1. "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы", "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы", "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы заңдарына сүйенеді.
2. Тексеру әдістері мен құралдарын меңгереді.
3. Өлшеуді орындау әдістерін меңгереді.
4. Стандарттар қорын және өлшеу дәлдігін, тексеру әдістері мен құралдарын регламенттейтін басқа да нормативтік құжаттарды жүргізу бойынша жұмыстарды орындайды.
КҚ 3. Жаңа өлшем құралдары мен жабдықтарды жоспарлау және енгізу
КМ 03. Өндірісті жаңғыртуды жоспарлау және жаңа өлшеу құралдары мен жабдықтарды енгізу
Бұл модуль өндірісті жаңғыртуды жоспарлау және жаңа өлшеу құралдары мен жабдықтарды енгізу, арнайы мақсаттағы өлшеу құралдарының типін бекіту үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды, нормативтік құжаттарға сәйкес өлшеу құралдары мен жабдықтарды баптау және сынау бойынша жұмыстарды, жаңа өлшеу құралдары мен жабдықтарға өлшемдерді орындау әдістемесін салыстырып тексеру, калибрлеу әдістемесінің нормативтік құжаттамасын әзірлеуді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі дағдыларды меңгереді: техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесінің негізгі мақсаттары мен міндеттері; электромагниттік өрістің негізгі ұғымдары мен заңдары, метрологиялық сенімділік теориялары;
жаңа құралдар мен әдістерді енгізудің экономикалық тиімділігін есептеу; өлшеу құралдарын тексеру әдістемесі; өлшемдерді орындау әдістемесінің мақсатын анықтау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесі дағдыларды үйренеді:
ақаулықтарды жою және өлшеу құралдары мен сынау жабдықтарының тозған бөлшектерін ауыстыру; арнайы мақсаттағы өлшеу құралдарын әзірлеуге қатысу; өлшеу құралдары мен сынақ жабдықтарының техникалық талаптарға сәйкестігін тексеру; автоматика аспаптарының, өлшеу құралдары мен жабдықтардың іске қосу-реттеу жұмыстарын орындау; басқару және бақылау жүйелерін баптауды жүзеге асыру;
өлшеу құралдары мен сынау жабдықтарының метрологиялық және техникалық сипаттамаларын анықтау;
метрологиялық қамтамасыз етудің экономикалық тиімділігін бағалау; тексеру әдістемесін әзірлеу және нәтижелерін ресімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Ескірген, пайдалануға жарамсыз өлшеу құралдары мен жабдықтарға талдау жүргізу.
Өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету
Электроника негіздерімен жалпы электротехника
Тауартану
Экономика
Техникалық механика
Автоматика және телемеханика негіздері
Кәсіптік практика (технологиялық)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными целями и задачами системы технического обслуживания и ремонта.
2. Проводит внешний осмотр средств измерений и испытательного оборудования.
3. Планирует техническое обслуживание и ремонт.
4. Осуществляет чистку и смазку отдельных узлов, частичную разборку их.
5. Проводит опробование работоспособности и взаимодействия подвижных частей средств измерений и оборудования.
6. Проводить анализ результатов поверки.
7. Принимать решение о пригодности средств измерений к применению.
8. Устраняет неисправности подвижных частей средств измерений и испытательного оборудования.
9. Производит замену изношенных деталей средств измерений и испытательного оборудования.
10. Повышает уровень технического обслуживания и ремонта средств измерений и испытательного оборудования.
11. Проверяет на соответствие техническим требованиям средства измерений и испытательное оборудование.
12. Подтверждает по результатам поверки пригодность средств измерений.
13. Владеет информацией об основных характеристик товара- (средств измерений).
14. Оценивает соответствие товарной информации требованиям нормативной документации.
15. Разрабатывает графики технического обслуживания рабочих эталонов и поверочного оборудования.
16. Контролирует укомплектованность подразделения рабочими эталонами, средствами поверки и калибровки.
17. Определяет потребность подразделения рабочими эталонами, средствами поверки и калибровки.
18. Соблюдает инструкцию (положение) по мерам безопасности при проведении метрологических и ремонтных работ.
Результат обучения: 2) Участвовать в разработке средств измерений специального назначения.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями о средствах измерения специального назначения.
2. Направляет заявку на проведение испытаний средств измерений специального назначения.
3. Формирует план проведения испытаний средств измерений специального назначения.
4. Оформляет поручение на проведение испытаний средств измерений специального назначения.
5. Определяет основные характеристики электрической цепи и физическое обоснование полученным результатам экспериментальным способом.
6. Принимает решение об утверждении типа средств измерений специального назначения.
Результат обучения: 3) Участвовать в составлении заявок на приобретение средств измерений, запасных частей, расходных материалов.
Критерии оценки:
1. Владеет материально-техническим обеспечением (средства измерений, запасных частей, расходных материалов).
2. Определяет требования к материальным ресурсам, соответствие их качества нормативным документам.

1. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесінің негізгі мақсаттары мен міндеттерін біледі.
2. Өлшеу құралдары мен сынау жабдықтарына сыртқы тексеру жүргізеді.
3. Техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жоспарлайды.
4. Жекелеген тораптарды тазалау мен майлауды, оларды ішінара бөлшектеуді жүзеге асырады.
5. Өлшеу құралдары мен жабдықтардың жылжымалы бөліктерінің жұмыс қабілеттілігі мен өзара әрекеттесуін сынайды.
6. Тексеру нәтижелеріне талдау жүргізеді.
7. Өлшеу құралдарының қолдануға жарамдылығы туралы шешім қабылдайды.
8. Өлшеу құралдары мен сынау жабдықтарының жылжымалы бөліктерінің ақауларын жояды.
9. Өлшеу құралдары мен сынау жабдықтарының тозған бөлшектерін ауыстыруды жүргізеді.
10. Өлшеу құралдары мен сынау жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу деңгейін арттырады.
11. Өлшеу құралдары мен сынақ жабдықтарының техникалық талаптарға сәйкестігін тексереді.
12. Тексеру нәтижелері бойынша өлшеу құралдарының жарамдылығын растайды.
13. Тауардың (өлшем құралдарының) негізгі сипаттамалары туралы ақпаратты біледі.
14. Тауарлық ақпараттың нормативтік құжаттама талаптарына сәйкестігін бағалайды.
15. Жұмыс эталондары мен салыстырып тексеру жабдықтарына техникалық қызмет көрсету кестесін әзірлейді.
16. Бөлімшенің жұмыс эталондарымен, тексеру және калибрлеу құралдарымен жасақталуын бақылайды.
17. Бөлімшенің жұмыс эталондарына, тексеру және калибрлеу құралдарына қажеттілігін анықтайды.
18. Метрологиялық және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік шаралары жөніндегі нұсқаулықты (ережені) сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Арнайы мақсаттағы өлшеу құралдарын әзірлеуге қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Арнайы мақсаттағы өлшеу құралдары туралы негізгі түсініктерді біледі.
2. Арнайы мақсаттағы өлшеу құралдарына сынақ жүргізуге өтінім жібереді.
3. Арнайы мақсаттағы өлшеу құралдарына сынақ жүргізу жоспарын қалыптастырады.
4. Арнайы мақсаттағы өлшеу құралдарына сынақ жүргізуге тапсырма ресімдейді.
5. Электр тізбегінің негізгі сипаттамаларын және эксперименталды тәсілмен алынған нәтижелердің физикалық негіздемесін анықтайды.
6. Арнайы мақсаттағы өлшеу құралдарының типін бекіту туралы шешім қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өлшеу құралдарын, қосалқы бөлшектерді, шығыс материалдарын сатып алуға өтінімдер жасауға қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Материалдық-техникалық қамтамасыз етуді (өлшеу құралдарын, қосалқы бөлшектерді, шығыс материалдарын) меңгереді.
2. Материалдық ресурстарға қойылатын талаптарды, олардың сапасының нормативтік құжаттарға сәйкестігін анықтайды.

3. Контролирует наличие средств измерений, запасных частей, расходных материалов.
4. Составляет карты технологического процесса средств измерений.
5. Оформляет заявки на приобретение средств измерений, запасных частей, расходных материалов.
Результат обучения: 4) Осуществлять расчеты экономической эффективности внедрения новых средств и методов.
Критерии оценки:
1. Оценивает экономическую эффективность метрологического обеспечения.
2. Определяет критерии экономической эффективности в внедрении новых средств и методик.
3. Определяет факторы производства, влияющие, на экономическую эффективность для внедрения новых средств и методов.
4. Определяет экономический эффект от замены применяемых систем измерений на более совершенные.
5. Рассчитывает по методике экономическую эффективность деятельности метрологических служб.
6. Анализирует экономическую эффективность деятельности метрологических служб в условиях рынка.
Результат обучения: 5) Участвовать в монтаже и пусконаладке средств измерений и оборудования.
Критерии оценки:
1. Организовывает работу по наладке и испытаниям средств измерений и оборудования.
2. Владеет основными положениями и нормативной документацией.
3. Соблюдает требования стандартов при оформлении и составлении чертежей и схем.
4. Осуществляет подготовку к работе средств измерений и оборудования.
5. Применяет программы для разработки конструкторской и технологической документации.
6. Осваивает назначение и виды наладочных работ.
7. Применяет документацию на обслуживание приборов.
8. Выполняет пусконаладочные работы приборов автоматики, средств измерений и оборудования с основами электроники.
9. Выполняет пусконаладочные работы приборов автоматики, средств измерений и оборудования.
10. Настраивает средства измерений и испытательное оборудование для обеспечения ее полноценного функционирования.
11. Обеспечивает безопасное применение средств измерений и оборудования.
12. Оформляет техническую документацию во время монтажа, наладки и испытаний оборудования.
13. Составляет отчет о пусконаладочных работах.
Результат обучения: 6) Участвовать в проведении приемочных испытаний.
Критерии оценки:
1. Владеет общими правилами технического обслуживания измерительных приборов.
2. Осуществляет наладку систем управления и контроля.
3. Определяет метрологические и технические характеристики средств измерений и испытательного оборудования.
4. Оценивает соответствие метрологических и технических характеристик средств измерений и испытательного оборудования.

3. Өлшеу құралдарының, қосалқы бөлшектердің, шығыс материалдарының болуын бақылайды.
4. Өлшеу құралдарының технологиялық процесінің картасын жасайды.
5. Өлшеу құралдарын, қосалқы бөлшектерді, шығыс материалдарын сатып алуға өтінімдерді ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Жаңа құралдар мен әдістерді енгізудің экономикалық тиімділігін есептеуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Метрологиялық қамтамасыз етудің экономикалық тиімділігін бағалайды.
2. Жаңа құралдар мен әдістемелерді енгізудегі экономикалық тиімділік критерийлерін айқындайды.
3. Жаңа құралдар мен әдістерді енгізу үшін экономикалық тиімділікке әсер ететін өндіріс факторларын анықтайды.
4. Қолданылатын өлшеу жүйелерін неғұрлым жетілдірілген өлшемдерге ауыстырудан экономикалық тиімділікті анықтайды.
5. Әдістеме бойынша метрологиялық қызметтер қызметінің экономикалық тиімділігін есептейді.
6. Нарық жағдайында метрологиялық қызметтер қызметінің экономикалық тиімділігін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Өлшеу құралдары мен жабдықтарды монтаждауға және іске қосуға қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу құралдары мен жабдықтарды жөндеу және сынау бойынша жұмысты ұйымдастырады.
2. Негізгі ережелер мен нормативтік құжаттарды меңгереді.
3. Сызбалар мен схемаларды ресімдеу және жасау кезінде стандарттардың талаптарын сақтайды.
4. Өлшеу құралдары мен жабдықтарды жұмысқа дайындауды жүзеге асырады.
5. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеу үшін бағдарламаларды қолданады.
6. Жөндеу жұмыстарының мақсаты мен түрлерін игереді.
7. Аспаптарға қызмет көрсету құжаттамасын қолданады.
8. Автоматика аспаптарының, өлшеу құралдарының және электроника негіздері бар жабдықтардың іске қосу-баптау жұмыстарын орындайды.
9. Автоматика аспаптарының, өлшеу құралдары мен жабдықтардың іске қосу-баптау жұмыстарын орындайды.
10. Оның толыққанды жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін өлшеу құралдары мен сынақ жабдығын теңшейді.
11. Өлшеу құралдары мен жабдықтарды қауіпсіз қолдануды қамтамасыз етеді.
12. Жабдықты монтаждау, баптау және сынау кезінде техникалық құжаттаманы ресімдейді.
13. Іске қосу-баптау жұмыстары туралы есеп жасайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Қабылдау сынақтарын жүргізуге қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу құралдарына техникалық қызмет көрсетудің жалпы ережелерін меңгереді.
2. Басқару және бақылау жүйелерін баптауды жүзеге асырады.
3. Өлшеу құралдары мен сынау жабдықтарының метрологиялық және техникалық сипаттамаларын анықтайды.
4. Өлшеу құралдары мен сынау жабдықтарының метрологиялық және техникалық сипаттамаларының сәйкестігін бағалайды.

5. Выполняет апробацию методики поверки средств измерений.
6. Определяет интервал времени между поверками средств измерений.
7. Анализирует средства измерений на недопустимость погрешностей.
Результат обучения: 7) Разрабатывать нормативную документацию, методики поверки, калибровки методики выполнения измерений на новые средства измерения и оборудования.
Критерии оценки:
1. Определяет назначение методики выполнения измерений.
2. Проверяет содержание документов на методики выполнения измерений.
3. Оценивает принципы аттестации методики испытаний.
4. Принимает участие в организации и проведении аттестации испытательного оборудования.
5. Разрабатывает методику выполнения измерений.
6. Разрабатывает методику поверки.
7. Понимает порядок разработки и актуализации нормативно-технической документации.
8. Актуализирует справочные системы нормативно-технической и нормативно-правовой информации.
ПК 4. Вести нормативно-техническую документацию, регламентирующую точность измерений и приборов, методы и средства поверки
ПМ 04. Организация работ по разработке нормативно-технической документации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации работ по разработке нормативно-технической документации, ведения фонда нормативно- технической документации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: процедуру оформления и внедрения стандартов; фонд нормативно- технической документации в сфере стандартизации и метрологии; разработку и оформление проектов стандартов и других документов по стандартизации и сертификации производимой организацией средств измерений; систематизацию и обновление применяемые на предприятии нормативно- технической документации;
основные понятия и определения в области информационного обеспечения; виды информации и документации;
мероприятия по организации метрологического обеспечения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать процедуру оформления и внедрения стандартов; осуществлять контроль за соблюдением установленных требований, действующих норм, правил и стандартов;
составлять заявки на приобретение нормативно-технической документации;
работать с фондом нормативно-технической документации в сфере стандартизации и метрологии; распознать виды информации и документации;
анализировать фонд нормативно-технической документации.
Результат обучения: 1) Вести фонд нормативно-технической документации.
Стандартизация
Справочно-информационная служба
Метрологическое обеспечение производства
Управление персоналом
Профессиональная практика (технологическая) практика
Критерии оценки:

5. Өлшеу құралдарын тексеру әдістемесін байқаудан өткізеді.
6. Өлшеу құралдарын тексеру арасындағы уақыт аралығын анықтайды.
7. Өлшеу құралдарын қателіктердің жол берілмеуіне талдайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Жаңа өлшеу құралдары мен жабдықтарға арналған өлшемдерді орындау әдістемесін салыстырып тексеру, калибрлеу әдістемелерін, нормативтік құжаттаманы әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеуді орындау әдістемесінің мақсатын анықтайды.
2. Өлшемдерді орындау әдістемесіне құжаттардың мазмұнын тексереді.
3. Сынау әдістемесін аттестаттау принциптерін бағалайды.
4. Сынақ жабдықтарын аттестациялауды ұйымдастыруға және өткізуге қатысады.
5. Өлшеулерді орындау әдістемесін әзірлейді.
6. Тексеру әдістемесін әзірлейді.
7. Нормативтік-техникалық құжаттаманы әзірлеу және өзектендіру тәртібін түсінеді.
8. Нормативтік-техникалық және нормативтік-құқықтық ақпараттың анықтамалық жүйесін өзектілейді.
КҚ 4. Өлшеу мен аспаптардың дәлдігін, тексеру әдістері мен құралдарын регламенттейтін нормативтік-техникалық құжаттаманы жүргізу
КМ 04. Нормативтік-техникалық құжаттаманы әзірлеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Бұл модуль нормативтік-техникалық құжаттаманы әзірлеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру, қажетті нормативтік - техникалық құжаттама қорын жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар келесі дағдыны меңгереді: стандарттау және метрология саласындағы нормативтік - техникалық құжаттар қоры; ұйым өндіретін өлшем құралдарын стандарттау және сертификаттау жөніндегі стандарттар жобаларын және басқа да құжаттарды әзірлеу және ресімдеу; кәсіпорында қолданылатын нормативтік - техникалық құжаттаманы жүйелеу және жаңарту;
ақпараттық қамтамасыз ету саласындағы негізгі ұғымдар мен анықтамалар; ақпарат және құжаттама түрлері;
метрологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша іс-шаралар.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесі дағдыларды үйренеді: стандарттарды ресімдеу және енгізу рәсімін түсіну; белгіленген талаптардың, қолданыстағы нормалардың, ережелер мен стандарттардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
нормативтік-техникалық құжаттаманы сатып алуға өтінім жасау;
стандарттау және метрология саласындағы нормативтік-техникалық құжаттар қорымен жұмыс істеу; ақпарат және құжаттама түрлерін тану;
нормативтік-техникалық құжаттама қорын талдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Қажетті нормативтік-техникалық құжаттама қорын жүргізу.
Стандарттау
Анықтамалық-ақпараттық қызмет
Өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету
Персоналды басқару
Кәсіптік практика (технологиялық)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает процедуру оформления и внедрения стандартов.
2. Анализирует фонд нормативно-технической документации.
3. Участвует в разработке и оформлении проектов стандартов и других документов по стандартизации и сертификации производимой организацией средств измерений.
4. Проводит работы по стандартизации и унификации изделий и их элементов.
5. Подготавливает к проведению работ по сертификации и аттестации средства измерений.
6. Участвует в разработке проектов стандартов, нормативно-технической документации.
7. Осуществляет контроль за соблюдением установленных требований, действующих норм, правил и стандартов.
8. Участвует в составлении заявок на приобретение нормативно-технической документации.
9. Работает с фондом нормативно-технической документации в сфере стандартизации и метрологии.
10. Владеет номенклатурой и метрологическими характеристиками выпускаемых средств измерений.
11. Владеет порядком составления и правилами оформления технической документации.
Результат обучения: 2) Вносить предложения по актуализации нормативно-технической документации.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями и определениями в области информационного обеспечения.
2. Применяет виды информации и документации.
3. Понимает организацию работы информационных служб.
4. Распознает функцию маркировки, классификации и кодирования информации.
5. Работает с нормативной документацией.
6. Принимает правильные и обоснованные решения.
7. Применяет статистическую информацию.
8. Применяет информацию о средствах измерений и испытательного оборудования.
9. Применяет классификаторы.
10. Систематизирует и обновляет применяемую на предприятии нормативно-техническую документацию.
11. Вносит предложения по актуализации нормативно-технической документации.
12. Следит за изменениями и поправками по актуализации нормативно-технической документации.
13. Применяет материалы испытаний средств измерений и испытательного оборудования, требованиям нормативно-технической документации.
Результат обучения: 3) Участвовать в составлении заявок на приобретение нормативно-технической документации.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание методик выполнения измерений.
2. Понимает построение поверочных схем.
3. Сопоставляет операций поверки и калибровки.
4. Анализирует метрологические характеристики в нормативно-технической документации средств измерений и испытательного оборудования с учетом его назначения.
5. Составляет заявки на приобретение нормативно-технической документации.
6. Анализирует соответствие нормативно-технической документации на методику поверки средств измерений и испытательного оборудования.
Результат обучения: 4) Эффективно управлять коллективом.
Критерии оценки:

1. Стандарттарды ресімдеу және енгізу рәсімін түсінеді.
2. Нормативтік-техникалық құжаттама қорын талдайды.
3. Ұйым өндіретін өлшем құралдарын стандарттау және сертификаттау жөніндегі стандарттар мен басқа да құжаттардың жобаларын әзірлеуге және ресімдеуге қатысады.
4. Бұйымдар мен олардың элементтерін стандарттау және біріздендіру бойынша жұмыстар жүргізеді.
5. Өлшеу құралдарын сертификаттау және аттестаттау бойынша жұмыстарды жүргізуге дайындайды.
6. Стандарттар жобаларын, нормативтік - техникалық құжаттаманы әзірлеуге қатысады.
7. Белгіленген талаптардың, қолданыстағы нормалардың, ережелер мен стандарттардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
8. Нормативтік-техникалық құжаттаманы сатып алуға өтінім жасауға қатысады.
9. Стандарттау және метрология саласында нормативтік-техникалық құжаттар қорымен жұмыс істейді.
10. Шығарылатын өлшеу құралдарының номенклатурасы мен метрологиялық сипаттамаларын меңгереді.
11. Техникалық құжаттаманы жасау тәртібі мен рәсімдеу ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Нормативтік-техникалық құжаттаманы өзектендіру бойынша ұсыныстар енгізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттық қамтамасыз ету саласындағы негізгі ұғымдар мен анықтамаларды меңгереді.
2. Ақпарат пен құжаттама түрлерін қолданады.
3. Ақпараттық қызметтердің жұмысын ұйымдастыруды түсінеді.
4. Ақпаратты таңбалау, жіктеу және кодтау функциясын таниды.
5. Нормативтік құжаттармен жұмыс істейді.
6. Дұрыс және негізделген шешімдер қабылдайды.
7. Статистикалық ақпаратты қолданады.
8. Өлшеу құралдары мен сынау жабдықтары туралы ақпаратты қолданады.
9. Классификаторларды қолданады.
10. Кәсіпорында қолданылатын нормативтік - техникалық құжаттаманы жүйелейді және жаңартады.
11. Нормативтік-техникалық құжаттаманы өзектендіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
12. Нормативтік-техникалық құжаттаманы өзектендіру бойынша өзгерістер мен түзетулерді қадағалайды.
13. Өлшеу құралдары мен сынау жабдықтарын сынау материалдарын, нормативтік-техникалық құжаттама талаптарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Нормативтік-техникалық құжаттаманы сатып алуға өтінім жасауға қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшемдерді орындау әдістемелерінің мазмұнын түсінеді.
2. Салыстырып тексеру схемаларының құрылысын түсінеді.
3. Салыстырып тексеру және калибрлеу операцияларын өзара салыстырады.
4. Өлшеу құралдары мен сынақ жабдықтарының нормативтік-техникалық құжаттамасындағы метрологиялық сипаттамаларды оның мақсатын ескере отырып талдайды.
5. Нормативтік-техникалық құжаттаманы сатып алуға өтінімдер жасайды.
6. Өлшеу құралдары мен сынау жабдықтарын салыстырып тексеру әдістемесіне нормативтік-техникалық құжаттаманың сәйкестігін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Ұжымды тиімді басқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет на практике методы и принципы управления.
2. Проектирует структуру предприятия.
3. Определяет модель выбора стиля управления.
4. Определяет эффективность использования рабочего времени.
5. Оценивает деловые и межличностные отношения в коллективе.
ПМ 05. Преддипломная практика
Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения; ознакомление непосредственно на предприятиях с современными методами модернизации производства и внедрения новых средств измерений и оборудования, технического и метрологического контроля за состоянием средств измерений, организацией труда службы метрологического обеспечения, экономикой производства, нормативно-технической документацией по метрологии.
Результат обучения: 1) Изучать и анализировать работу предприятия.
Профессиональная практика (преддипломная)
Критерии оценки:
1. Характеризует структуру предприятия.
2. Понимает и характеризует особенности технологических процессов производства.
3. Владеет знаниями о видах деятельности различных отделов, цехов, участков предприятия.
4. Разбирается в работе службы метрологического обеспечения и контроля предприятия.
Результат обучения: 2) Выполнять работы по обеспечению единства измерений.
Критерии оценки:
1. Участвует в мониторинге состояния средств измерений и оборудования, его монтажа и использования.
2. Выполняет специальные измерения в ходе технологических процессов, при проведении экспериментов испытаний выпускаемой продукции, при проверке технологического оборудования на соответствие установленным нормам точности.
3. Участвует в работах по сервисному обслуживанию средств измерений.
4. Проводит поверку и калибровку средств измерений, применяемых для контроля характеристик.
5. Участвует в организации испытаний, метрологической аттестации, поверки средств измерений, аттестации испытательного оборудования.
6. Ведет оперативный учет средств измерений, их движения.
7. Участвует в предоставлении исходных образцов средств измерений на государственную поверку и в ремонт, организует получение и доставку поверенных средств измерений.
8. Обрабатывает данные, для подготовки отчетов о выполнении планов метрологического контроля.
9. Оформляет результаты поверки и составляет соответствующую техническую документацию.
10. Проводит анализ устаревших, непригодных к эксплуатации средств измерений и оборудования.
11. Участвует в разработке средств измерений специального назначения.
12. Участвует в составлении заявок на приобретение средств измерений, запасных частей, расходных материалов.

1. Басқару әдістері мен принциптерін іс жүзінде қолданады.
2. Кәсіпорынның құрылымын жобалайды.
3. Басқару стилін таңдау моделін анықтайды.
4. Жұмыс уақытын пайдалану тиімділігін анықтайды.
5. Ұжымдағы іскерлік және тұлғааралық қатынастарды бағалайды.
КМ 05. Диплом алды практика
Бұл модуль оқу процесінде алынған білім мен практикалық дағдыларды жалпылауға және жетілдіруге бағытталған; кәсіпорындардағы өндірісті модернизациялаудың қазіргі заманғы әдістерімен және жаңа өлшеу құралдары мен жабдықтарды енгізумен, өлшеу құралдарының жағдайын техникалық және метрологиялық бақылаумен, метрологиялық қамтамасыз ету қызметінің жұмысын ұйымдастырумен, өндіріс экономикасымен, метрология бойынша нормативтік-техникалық құжаттамамен таныстыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорын жұмысын зерттеу және талдау.
Кәсіптік практика (диплом алдындағы)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның құрылымын сипаттайды.
2. Өндірістің технологиялық процестерінің ерекшеліктерін түсінеді және сипаттайды.
3. Кәсіпорынның түрлі бөлімдерінің, цехтарының, учаскелерінің қызмет түрлері туралы білімдерді меңгереді.
4. Кәсіпорынның метрологиялық қамтамасыз ету және бақылау қызметінің жұмысын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өлшем бірлігін қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу құралдары мен жабдықтардың жай-күйін, оны монтаждау мен пайдалануды мониторингілеуге қатысады.
2. Технологиялық процестер барысында, шығарылатын өнімге сынақ жүргізу кезінде, технологиялық жабдықтың белгіленген дәлдік нормаларына сәйкестігін тексеру кезінде арнайы өлшеулерді орындайды.
3. Өлшеу құралдарына сервистік қызмет көрсету бойынша жұмыстарға қатысады.
4. Сипаттамаларды бақылау үшін қолданылатын өлшеу құралдарын салыстырып тексеруді және калибрлеуді жүргізеді.
5. Сынақтарды, метрологиялық аттестаттауды, өлшеу құралдарын салыстырып тексеруді, сынау жабдығын аттестаттауды ұйымдастыруға қатысады.
6. Өлшеу құралдарын, олардың қозғалысын жедел есепке алуды жүргізеді.
7. Өлшем құралдарының бастапқы үлгілерін мемлекеттік тексеруге және жөндеуге ұсынуға қатысады, салыстырып тексерілген өлшем құралдарын алуды және жеткізуді ұйымдастырады.
8. Метрологиялық бақылау жоспарларының орындалуы туралы есептерді дайындау үшін қажетті деректерді өңдейді.
9. Тексеру нәтижелерін ресімдейді және тиісті техникалық құжаттаманы жасайды.
10. Ескірген, пайдалануға жарамсыз өлшеу құралдары мен жабдықтарға талдау жүргізеді.
11. Арнайы мақсаттағы өлшеу құралдарын әзірлеуге қатысады.
12. Өлшем құралдарын, қосалқы бөлшектерді, шығыс материалдарын сатып алуға өтінімдер жасауға қатысады.

13. Выполняет расчеты экономической эффективности внедрения новых средств и методов.
14. Участвует в монтаже и пусконаладке средств измерений и оборудования.
15. Участвует в проведении приемочных испытаний.
16. Участвует в составлении заявок на приобретение нормативно-технической документации.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 89 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 892 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Электротехнология"
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0912000 – Электротехнология

13. Жаңа құралдар мен әдістерді енгізудің экономикалық тиімділігін есептеуді орындайды.
14. Өлшеу құралдары мен жабдықтарды монтаждауға және іске қосуға қатысады.
15. Қабылдау сынақтарын жүргізуге қатысады.
16. Нормативтік-техникалық құжаттаманы сатып алуға өтінім жасауға қатысады.
Ескерту: Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ - базалық құзыреттер; КҚ - кәсіптік құзыреттер; БМ - базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
89-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
892-қосымша
"Электртехнология" Техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0900000 - Энергетика
Мамандығы:
0912000 - Электртехнология
Біліктілігі:

12. Пользуется средствами индивидуальной и групповой защиты.
13. Применяет средства и методы повышения безопасности производства работ в электроустановках.
14. Обеспечивает оснащение световой и звуковой сигнализацией, информационно-предупредительными и запрещающими надписями и знаками безопасности автоматизированные линии, зоны повышенной опасности, зоны ведения ремонтных и профилактических работ, аварийные участки.
15.Определяет и применяет стандарты по соблюдению микроклимата производственной среды.
16.Обеспечивает оснащение рабочего участка средствами для оказания доврачебной помощи при ранениях и ушибах, солнечных и тепловых ударах, обморожениях, электротравмах, ожогах, отравлениях химическими веществами.
Результат обучения: 4) Осуществлять контроль соблюдения экологических норм на производстве.
Критерии оценки
Дает характеристику основам экологической безопасности.
Имеет понятия о хранении, утилизации различных видов отходов производства
Оценивает условия хранения горюче-смазочных материалов, реагентов и иных химических средств, и соединений в соответствие с экологическими нормами.
Владеет методами утилизации отработанных горюче-смазочных материалов реагентов и иных химических средств, и соединений в соответствие с экологическими нормами.
Владеет методами утилизации изношенных частей и механизмов оборудования в соответствие с экологическими нормами.
Обеспечивает нормативную эксплуатацию оборудования, энергетических установок, систем и комплексов с соблюдение стандартов экологической безопасности.
ПК 12. Выполнение основных видов работ по преддипломной практикt
квалификации "Техник-технолог".
ПМ 12 Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования комплексного представления по управлению производственным звеном; по сбору исходного материала для дипломного проектирования; по методике расчета основных технико-экономических показателей производственного подразделения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методику проведения преддипломной практики.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять управление производственным звеном; осуществлять сбор исходного материала для дипломного проектирования; производить расчеты основных технико-экономических показателей производственного подразделения.
Результат обучения: 1) Выполнять управление производственным звеном.
Преддипломная практика
Критерии оценки
Осуществляет управление отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов со средним специальным образованием.
Планирует рабочий день.
Проводит инструктаж на рабочем месте.
Оформляет техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
Проводит обслуживание и ремонт оборудования.
Выполняет организационно-технические мероприятия по эксплуатации технологического оборудования.
Приобретает навыки работы мастера (дублера мастера) энергетической службы предприятия по техническому электрооборудования производственных механизмов.
Проводит обслуживание и ремонт оборудования.
Результат обучения: 2) Осуществлять сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Критерии оценки
Осуществляет сбор исходного материала для дипломного проектирования в соответствии с заданием на дипломное проектирование.
Выполняет требования норм технологического проектирования.
Работает с нормативно-технической документацией, справочной литературой.
Выбирает материал для дипломного проектирования.
Результат обучения: 3) Производить расчеты основных технико-экономических показателей производственного подразделения
Критерии оценки
Составляет калькуляции затрат на производство и реализацию продукции.
Составляет сметную документацию, используя нормативно-справочную литературу.
Рассчитывает основные показатели производительности труда.
Производит расчеты основных технико-экономических показателей производственного подразделения.
Проводит проектно-расчетную деятельность в производственном подразделении.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 92 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 895 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Композиционные и порошковые материалы, покрытия"
Код и профиль образования: 1000000 – Металлургия и машиностроение
Специальность: 1008000 – Композиционные и порошковые материалы, покрытия

12. Жеке және топтық қорғаныс құралдарын пайдаланады.
13. Электр қондырғыларында жұмыс жүргізу қауіпсіздігін арттыру құралдары мен әдістерін қолданады.
14. Жарық және дыбыс сигнализациясымен, сондай-ақ автоматтандырылған желілер, қауіптілігі жоғары аймақтар, жөндеу және алдын алу жұмыстарын жүргізу аймақтары, апаттық учаскелерді ақпараттық-ескерту және тыйым салатын жазулармен және қауіпсіздік белгілерімен жарықтандыруды қамтамасыз етеді.
15. Өндірістік ортаның микроклиматын сақтау бойынша стандарттарды анықтайды және қолданады.
16. Жарақаттанулар мен соғулар, күн және жылу соққылары, үсік, электр жарақаттары, күйіктер, химиялық заттармен улану кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету үшін жұмыс учаскесін қажетті құралдармен жабдықтауды қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндірістегі экологиялық нормалардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
Бағалау өлшемшарттары
Экологиялық қауіпсіздік негіздеріне сипаттама береді.
Өндіріс қалдықтарының әртүрлі түрлерін сақтау, кәдеге жарату туралы түсінігі бар
Жанар-жағар май материалдарын, реагенттерді және өзге де химиялық құралдарды және қоспаларды сақтаудың қажетті шарттарын экологиялық нормаларға сәйкес бағалайды.
Пайдаланылған жанар-жағар май материалдарын, реагенттер мен өзге де химиялық құралдарды және қоспаларды экологиялық нормаларға сәйкес кәдеге жарату әдістерін меңгерген.
Жабдықтардың тозған бөліктері мен механизмдерін экологиялық нормаларға сәйкес кәдеге жарату әдістерін меңгерген.
Экологиялық қауіпсіздік стандарттарын сақтай отырып, жабдықтарды, Энергетикалық қондырғыларды, жүйелер мен кешендерді нормативтік пайдалануды қамтамасыз етеді.
ПК 12. Техниктехнолог біліктілігі бойынша диплом алдындағы практикалар бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 12 Диплом алды практика
Бұл модуль өндірістік буынды басқару бойынша кешенді түсінік қалыптастыру үшін, дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинау бойынша, өндірістік бөлімшенің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу әдістемесі бойынша қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: диплом алдындағы практиканы өткізу әдістемесі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: өндірістік буынды басқару; дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинау; өндірістік бөлімшенің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік торапты басқаруды орындау.
Диплом алды практика
Бағалау өлшемшарттары
Арнайы орта білімі бар мамандарға жүктелетін функциялар шегінде жеке өндірістік торапты басқаруды жүзеге асырады.
Жұмыс күнін жоспарлайды.
Жұмыс орнында нұсқаулық жүргізеді.
Пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттаманы ресімдейді.
Жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жүргізеді.
Технологиялық жабдықтарды пайдалану бойынша ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды орындайды.
Өндірістік механизмдердің техникалық электр жабдықтары бойынша кәсіпорынның энергетикалық қызметі шеберінің (шебер дублерінің) жұмыстары
дағдыларына ие болады.
Жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинауды жүзеге асыру.
Бағалау өлшемшарттары
Дипломдық жобалау тапсырмасына сәйкес дипломдық жобалауға арналған бастапқы материалдарды жинауды жүзеге асырады.
Технологиялық жобалау нормаларының талаптарын орындайды.
Нормативтік-техникалық құжаттармен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істейді.
Дипломдық жобалау үшін материалды таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік бөлімшенің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің есебін жүргізу
Бағалау өлшемшарттары
Өнімді өндіруге және сатуға арналған шығындардың калькуляциясын құрайды.
Нормативтік-анықтамалық әдебиеттерді пайдалана отырып, сметалық құжаттаманы жасайды.
Еңбек өнімділігінің негізгі көрсеткіштерін есептейді.
Өндірістік бөлімшенің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді жүргізеді.
Өндірістік бөлімшеде жобалау-есептеу жұмыстарын жүргізеді.
Ескертпе:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
92-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
895-қосымша
"Композициялық және ұнтақты материалдар, жабындар" Техникалық және кәсіптік білім беру мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
1000000 - Металлургия және машина жасау
Мамандығы:
1008000 - Композициялық және ұнтақты материалдар, жабындар
Біліктілігі*:

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "100801 3 – Техник-технолог"
ПК 1. Подготавливать сырье и материалы, технологическое оборудование и оснастку, инструмент к ведению процессов изготовления композитных материалов и изделий.
ПМ 01. Подготовительные работы по производству композитных материалов и изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для подготовительных работ по производству композитных материалов и изделий
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы технологии производства композитных материалов и изделий; материалы для проведения металлургических процессов; технологию подготовки исходных материалов и порошковых смесей; устройство технологического оборудования и применяемых приспособлений; специфику предприятий по переработке композитных материалов и покрытий. При изучении модуля обучающиеся учатся: распознавать и классифицировать конструкционные и сырьевые материалы по внешнему виду, происхождению, свойствам;
определять виды конструкционных материалов;
выбирать материалы для конструкций по их назначению и условиям эксплуатации;
проводить исследования и испытания материалов;
распознавать; определять виды конструкционных материалов;
управлять транспортно-питательными механизмами, дозаторами для загрузки сырья (заготовки) и основных материалов;
Управлять транспортно-питательными механизмами при загрузке шихты в бункера и дозировочные тележки.
Знакомится с работой предприятия, со структурой завода, с работой цеха, его участками подразделениями, рабочим местом, работой оборудования цеха
Результат обучения: 1) Понимать основы технологии производства композитных материалов и изделий.
Основы металлургического производства. Материаловедение и технология композиционных материалов Оборудование цехов порошковой металлургии
Охрана труда Ознакомительная практика
Критерии оценки:

1. Хронологияны біледі және ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркілік қауымдастықтағы, көшпенді өркениет жүйесіндегі, Еуразиялық әлем халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығын дамытудағы рөлі мен орнын ашады.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен мақсатын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
Кәсіптік модульдер
Біліктілігі "100801 3-Техник-технолог"
КҚ 1. Шикізат пен материалдарды, технологиялық жабдықтар мен жабдықтарды, құрал-саймандарды композиттік материалдар мен бұйымдарды дайындау процестерін жүргізуге дайындау.
КМ 01. Композиттік материалдар мен бұйымдар өндіру бойынша дайындық жұмыстары
Бұл модуль композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру бойынша дайындық жұмыстарына қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру технологиясының негіздері; металлургиялық процестерді қажетті жүргізуге арналған материалдар; бастапқы материалдар мен ұнтақты қоспаларды дайындау технологиясы; технологиялық жабдықтар мен Қолданылатын айлабұйымдардың құрылысы; композиттік материалдар мен жабындарды қайта өңдеу жөніндегі кәсіпорындардың ерекшелігі. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: конструкциялық және шикізат материалдарын сыртқы түрі, шығу тегі, қасиеттері бойынша тану және жіктеу;
конструкциялық материалдардың түрлерін анықтау;
конструкцияларға арналған материалдарды олардың мақсаты мен пайдалану шарттары бойынша таңдау;
материалдарды зерттеу және сынау жүргізу;
конструкциялық материалдардың түрлерін анықтау;
шикізатты (дайындаманы) және негізгі материалдарды тиеуге арналған көлік-қоректік механизмдерді, мөлшерлегіштерді басқару;
Шихтаны бункерге және мөлшерлеу арбаларына тиеу кезінде көлік-қоректік механизмдерді басқару.
Кәсіпорынның жұмысымен, зауыттың құрылымымен, цех жұмысымен, оның бөлімшелерімен, жұмыс орнымен, цех жабдығының жұмысымен танысады
Оқыту нәтижесі: 1) Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру технологиясының негіздерін түсіну.
Металлургиялық өндіріс негіздері. Материалтану және композициялық материалдар технологиясы ұнтақты металлургия цехтарының жабдықтары
Еңбекті қорғау Таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Демонстрирует знания закономерности протекания процессов в металлических расплавах.
2. Выбирает металлы и сплавы на основе анализа их свойств для конкретного применения в производстве.
3. Понимает закономерности протекания процессов в металлических расплавах.
4. Владеет основами теории сплавов.
5. Различает цветные металлы и их сплавы.
6. Характеризует механический и химический состав металлов.
7. Определяет виды основных металлов и сплавов по их физическим свойствам.
8. Владеет технологией холодного прессования компонентов с последующим спеканием.
9. Владеет технологией электрохимического нанесения на волокна с последующим прессованием.
10. Владеет технологией осаждения матрицы плазменным напылением на упрочнитель с последующим обжатием.
11. Демонстрирует знания технологии пакетной диффузионной сварки монослойных лент компонентов.
Результат обучения: 2) Выбирать материалы в соответствии с их свойствами и назначением.
Критерии оценки
1. Демонстрирует знания о композиционном материале.
2. Распознает и классифицируетсырьевые материалы по внешнему виду, происхождению, свойствам.
3. Определяет виды материалов.4. Выбирает материалы по их назначению и условиям эксплуатации.5. Проводит исследования и испытания материалов.
6. Классифицирует материалы для конструкций по их назначению и условиям эксплуатации.
Результат обучения: 3) Готовить сырье и материалы к переработке.
Критерии оценки
1. Подготавливает материалы с неметаллической матрицей (полимерные, углеродные и керамические).
2. Подготавливает сырье расплава металла, с применением флюса.
3. Подготавливает сырье расплава металла с добавлением легированных компонентов.
4. Составляет и взвешивает шихту.
5. Производит отбор проб.
Результат обучения: 4) Подготавливать к работе оборудование, инструмент и технологическую оснастку.
Критерии оценки
1. Демонстрирует управление транспортно-питательными механизмами, дозаторами для загрузки сырья (заготовки) и основных материалов.
2. Демонстрирует управление транспортно-питательными механизмами при загрузке шихты в бункера и дозировочные тележки.
3. Самостоятельно решает вопросы проектирования и компоновки оборудования в технологическую цепочку.
4. Ориентируется в вопросах автоматизации участка.
5. Характеризует структуру цеха (участка), его технико-экономические показатели.
6. Соблюдает правила эксплуатации технологического оборудования.
7. Демонстрирует подачу материалов.
8. Составляет шихту.
9. Производит отбор проб.
10. Демонстрирует подачу шихты из дозировочных тележек в бункера смесителей.

1. Металл балқымаларда процестердің өту заңдылықтары туралы білімдерін көрсетеді.
2. Өндірісте нақты қолдану үшін олардың қасиеттерін талдау негізінде металдар мен қорытпаларды таңдайды;
3. Металл қорытпалардағы процестердің өту заңдылықтарын түсінеді.
4.. Қорытпалар теориясының негіздерін меңгерген;
5. Түсті металдар мен олардың қорытпаларын ажыратады;
6. Металдардың механикалық және химиялық құрамын сипаттайды;
7. Физикалық қасиеттері бойынша негізгі металдар мен қорытпалардың түрлерін анықтайды.
8.. Кейіннен жентектеу арқылы компоненттерді суық престеу технологиясын біледі;
9. Одан әрі пресстеп талшықтарға электрохимиялық жағу технологиясын біледі;
10. Кейіннен сығып, беріктендіргішке плазмалық тозаңдаумен матрицаны тұндыру технологиясын меңгерген;
11.. Құрамдауыштардың жалаң қабаттық таспаларын пакеттік диффузиялық дәнекерлеу технологиясы бойынша білімдерін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдарды олардың қасиеттері мен мақсатына сәйкес таңдау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Композициялық материал туралы білімдерін көрсетеді
2.Шикізат материалдарын сыртқы түрі, шығу тегі, қасиеттері бойынша таниды және жіктейді.
3. Материалдардың түрлерін анықтайды.4.Материалдарды олардың мақсаты мен пайдалану шарттары бойынша таңдайды. 5. Материалдарды зерттеу және сынау жүргізеді.
6. Конструкцияларға арналған материалдарды олардың мақсаты мен пайдалану шарттары бойынша жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Шикізат пен материалдарды өңдеуге дайындау
Бағалау өлшемшарттары
1. Металл емес матрицасы бар (полимерлі, көміртекті және керамикалық) материалдарды дайындайды.
2. Металл балқыту, флюсті қолдану шикізатын дайындайды.
3. Қоспаланған компоненттерді қоса отырып, металл балқытатын шикізатты дайындайды.
4. Шихтаны құрастырады және өлшейді.
5. Сынамаларды іріктеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Жабдықтарды, құрал-саймандарды және технологиялық жабдықтарды жұмысқа дайындау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Көліктік-қоректік тетіктерді, шикізатты (дайындаманы) және негізгі материалдарды тиеуге арналған мөлшерлегіштерді басқаруды көрсетеді.
2. Шихтаны бункерге және мөлшерлеу арбаларына тиеу кезінде көлік-қоректік механизмдерді басқаруды көрсетеді.
3. Технологиялық тізбектегі жабдықты жобалау және құрастыру мәселелерін дербес шешеді;
4. Учаскені автоматтандыру мәселелеріне бағдарланады;
5. Цехтың (учаскенің) құрылымын, оның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін сипаттайды;
6. Технологиялық жабдықтарды пайдалану ережелерін сақтайды.
7. Материалдардың берілуін көрсетеді;
8. Шихтаны құрайды.
9. Сынамаларды іріктеуді жүргізеді.
10. Шихтаның мөлшерлеу арбаларынан араластырғыш бункерлеріне берілуін көрсетеді.

11. Выбирает и осуществляет методы контроля свойств металлических порошков, изделий и их качества.
Результат обучения: 5) Понимать специфику предприятий по переработке композитных материалов и покрытий (учебно-ознакомительная практика)
Критерии оценки
1. Понимает назначение, организационную структуру, техническую оснащенность, технологический процесс по выпуску продукции, правила внутреннего трудового распорядка предприятия.
2. Владеет основами СУОТ (система управления охраной труда на предприятии).
3. Характеризует виды инструктажей и обучения по охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
4. Владеет методами профилактики производственного травматизма.
5. Имеет представление о специфике производства.
6. Составляет производственную программу предприятия.
7. Выполняет анализ действующих на производстве технологических процессов.
6. Выполняет организацию рабочих мест.
7. Изучает правила поведения рабочего в соответствии с планом ликвидации аварий и с правилами внутреннего распорядка на рабочем месте.
8. Изучает опасные и вредные производственные факторы.
9. Изучает требование техники безопасности и охраны труда на рабочем месте.
10. Изучает оборудования цеха.
11. Разбирается в конструктивных особенностях и технических характеристиках основного и вспомогательного оборудования цеха.
ПК2. Осуществлять эксплуатацию и обслуживание технического оборудования и оснастки при изготовлении композитных материалов и изделий.
ПМ 02. Эксплуатация и обслуживание технологического оборудования и технологической оснастки
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для эксплуатации и обслуживание технологического оборудования и технологической оснастки. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: Оформление технологической документации с использованием информационно-коммуникационных технологий ; Безопасное выполнение профилактических (очистка оборудования) и ремонтных работ в соответствии с требованиями инструкций по охране труда и промышленной безопасности;
выявление и устранение неисправностей, участие в ремонте обслуживаемого оборудования и вспомогательных механизмов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: Работать с нормативной документацией по эксплуатации и техническому обслуживанию оборудования. Соблюдать правила и требования безопасности и охраны труда при техническом обслуживании и несложном ремонте оборудования и оснастки. Выполнять работы по техническому обслуживанию и несложному ремонту оборудования.
Результат обучения: 1) Работать с нормативной документацией по эксплуатации и техническому обслуживанию оборудования.
Экономика.
Охрана труда
Прикладное моделирование процессов
Практика в учебно- производственных мастерских (слесарная-механическая практика)
Критерии оценки
1. Характеризует объемы работ по каждому процессу.2. Определяет расчетную продолжительность отдельных видов работ и выявляет их возможности совмещения.3. Характеризует основные показатели месячного плана по участкам предприятия.4. Участвует в разработке и реализации мероприятий, направленных на повышение эффективности работ и производительности труда.5. Составляет и оформляет техническую, плановую, исполнительскую и отчетную документацию.6. Ведет установленную форму документации о работе оборудования, учетматериальных ценностей, принимает меры по обеспечению их сохранности и своевременному списанию.

11. Металл ұнтақтардың, бұйымдардың қасиеттерін және олардың сапасын бақылау әдістерін таңдайды және жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Композиттік материалдар мен жабындарды өңдеу жөніндегі кәсіпорындардың ерекшелігін түсіну (оқу-таныстыру практикасы).
Бағалау өлшемшарттары
1. Өнімді шығару бойынша мақсаты мен ұйымдық құрылымымен, техникалық жабдықталуымен, технологиялық процесімен танысады. Кәсіпорынның ішкі еңбек тәртібі ережелерімен танысады.
2. Кәсіпорынның еңбекті қорғауды басқару жүйесі негіздерін меңгерген;
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық және оқыту түрлерін сипаттайды;
4. Өндірістік жарақаттанудың алдын алу әдістерін меңгерген.
5. Өндірістің ерекшелігі туралы түсінігі бар;
6. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жасайды;
7. Өндірісте қолданылатын технологиялық процестерді талдауды орындайды;
6. Жұмыс орындарын ұйымдастыруды орындайды.
7. Аварияларды жою жоспарына және жұмыс орнындағы ішкі тәртіп ережелеріне сәйкес жұмысшының жүріс-тұрыс қағидаларын зерделейді
8. Қауіпті және зиянды өндірістік факторларды зерттейді.
9. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын зерделейді
10. Цех жабдықтарын зерттейді.
11. Цехтың негізгі және қосалқы жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктері мен техникалық сипаттамаларын жақсы біледі.
КҚ 2. Композиттік материалдар мен бұйымдарды дайындау кезінде техникалық жабдықтар мен жарақтарды пайдалануды және қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
КМ 02. Технологиялық жабдықтарды және технологиялық жарақтарды пайдалану және қызмет көрсету
Бұл модуль технологиялық жабдықтар мен технологиялық жарақтарды пайдалану және қызмет көрсету үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, технологиялық құжаттаманы ресімдеу Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарына сәйкес профилактикалық (жабдықтарды тазарту) және жөндеу жұмыстарын қауіпсіз орындау;
Ақаулықтарды анықтау және жою, қызмет көрсетілетін жабдықтар мен қосалқы механизмдерді жөндеуге қатысады.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Жабдықты пайдалану және техникалық қызмет көрсету жөніндегі нормативтік құжаттармен жұмыс істеу. Жабдықтар мен жарақтарға техникалық қызмет көрсету және күрделі емес жөндеу кезінде қауіпсіздік пен еңбекті қорғау ережелері мен талаптарын сақтау. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және күрделі емес жөндеу жұмыстарын орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты пайдалану және техникалық қызмет көрсету жөніндегі нормативтік құжаттармен жұмыс істеу.
Экономика.
Еңбекті қорғау
Процестерді қолданбалы модельдеу
Оқу-өндірістік шеберханалардағы практика (слесарлық-механикалық практика)
Бағалау өлшемшарттары
1. Әрбір процесс бойынша жұмыс көлемін сипаттайды.
2. Жекелеген жұмыс түрлерінің есептік ұзақтығын анықтайды және оларды қоса атқару мүмкіндігін анықтайды.
3. Кәсіпорын учаскелері бойынша айлық жоспардың негізгі көрсеткіштерін сипаттайды.
4. Жұмыстың тиімділігі мен еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған іс-шараларды әзірлеуге және іске асыруға қатысады.
5. Қажетті техникалық, жоспарлы, атқарушылық және есептік құжаттаманы жасайды және ресімдейді.
6. Жабдықтың жұмысы туралы құжаттаманың, есепке алу-материалдық құндылықтардың белгіленген нысанын жүргізеді, олардың сақталуын және уақтылы есептен шығаруды қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.

7. Выявляет и устраняет неисправности, участвует в ремонте обслуживаемого оборудования и вспомогательных механизмов.
8. Регулирует технологический процесс получения порошковых материалов на основе заданных параметров.
9. Управляет транспортно-питательными механизмами при загрузке шихты в бункер и дозировочную тележку.
Результат обучения: 2) Разбираться в оборудование для создания матриц и композитов.
Критерии оценки
1.Демонстрирует трех/пятиосевые фрезерные станки с ЧПУ (числовым программным управлением), фрезерные и токарно-обрабатывающие центры.
2. Демонстрирует контрольно-измерительные машины или 3D сканеры, 3D принтеры прототипирования, 3D модели.
Результат обучения: 3) Применять непрерывные процессы переработки композитных материалов, формования и профилирования изделий.
Критерии оценки
Объясняет непрерывные процессы переработки композитных материалов, формования и профилирования изделий.
Выбирает и использует методы контроля свойств металлических порошков, изделий и их качества.
Результат обучения: 4) Соблюдать правила и требования безопасности и охраны труда при техническом обслуживании и несложном ремонте оборудования и оснастки.
Критерии оценки
Предупреждает возможные аварийные моменты и неполадки при работе на оборудовании, выявляет причины их возникновения и находит способы устранения.
2. Проверяет исправность блокирующих устройств.
3. Выполняет правила наладочных режимов работы оборудования.
4. Устанавливает неисправности в гидросистеме; нарушении в герметичности коммуникаций и узлов оборудования электрооборудования.
5. Проверяет работоспособность систем коллективной защиты на производственном участке.
6. Владеет информацией о приемах и последовательности производства такелажных работ с соблюдением правил техники безопасности.
Результат обучения: 5) Выполнять работы по техническому обслуживанию и несложному ремонту оборудования.
Критерии оценки
1. Разрабатывает техническую документацию к ремонтам машин и оборудования.
2. Разрабатывает эффективные решения по организации технического обслуживания машин и оборудования.
3. Демонстрирует показатели надежности и основные причины неисправности оборудования.
4. Соблюдает нормативы периодичности ремонта оборудования.
5. Осуществляет установку оптимальных или допустимых режимов работы оборудования и наблюдает за их устойчивостью.
6. Характеризует устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования.
7.Владеет информацией о показателях надежности и основных причинах неисправности оборудования.
8. Разрабатывает техническую документацию к ремонтам машин и оборудования.
9. Составляет схемы технологического процесса восстановления деталей различными методами.

7. Ақаулықтарды анықтайды және жояды, қызмет көрсетілетін жабдықтар мен қосалқы механизмдерді жөндеуге қатысады.
9. Берілген параметрлер негізінде ұнтақ материалдарын алудың технологиялық процесін реттейді;
10. Шихтаны бункерге және мөлшерлеу арбасына тиеу кезінде көлік-қоректік механизмдерді басқарады.
Оқыту нәтижесі: 2) Матрицалар мен композиттерді жасау үшін жабдықты таңдау.
Бағалау өлшемшарттары
1. СББ бар үш/бес осьті фрезерлік станоктарды, фрезерлік және токарлық-өңдеу орталықтарын көрсетеді.
2. Бақылау-өлшеу машиналарын немесе 3Д сканерлерді, 3D прототиптеу принтерлерін, 3D модельдерін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Композиттік материалдарды қайта өңдеудің, бұйымдарды қалыптау және пішіндеудің үздіксіз процестерін қолдану.
Бағалау өлшемшарттары
1. Композиттік материалдарды өңдеу, бұйымдарды қалыптау және пішіндеудің үздіксіз процестерін түсіндіреді
2. Металл ұнтақтардың, бұйымдардың қасиеттерін және олардың сапасын бақылау әдістерін таңдайды және қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жабдықтар мен жарақтарға техникалық қызмет көрсету және күрделі емес жөндеу кезінде қауіпсіздік пен еңбекті қорғау ережелері мен талаптарын сақтау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Жабдықта жұмыс істеу кезінде мүмкін болатын авариялық сәттерді және ақауларды ескертеді, олардың пайда болу себептерін анықтайды және жою тәсілдерін табады.
2. Бұғаттаушы құрылғылардың жарамдылығын тексереді.
3. Жабдық жұмысының баптау режимдерінің ережелерін орындайды.
4. Гидрожүйедегі ақауларды белгілейді; коммуникациялар мен жабдық тораптарының герметикалығында бұзылушылықтар; электр жабдықтары.
5. Өндірістік учаскеде ұжымдық қорғау жүйесінің жұмыс қабілеттілігін тексереді.
6. Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтай отырып, такелаждық жұмыстарды жүргізудің тәсілдері мен реттілігі туралы ақпаратты біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және күрделі емес жөндеу жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Машиналар мен жабдықтарды жөндеуге техникалық құжаттаманы әзірлейді.
2. Машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша тиімді шешімдер әзірлейді;
3. Сенімділік көрсеткіштері мен жабдықтың ақаулығының негізгі себептерін көрсетеді.
4. Жабдықты жөндеу мерзімділігінің нормативтерін сақтайды.
5. Жабдық жұмысының оңтайлы немесе рұқсат етілген режимдерін орнатуды жүзеге асырады және олардың тұрақтылығын бақылайды;
6. Негізгі және қосалқы жабдықтардың құрылымы мен жұмыс принципін сипаттайды.
7. Сенімділік көрсеткіштері және жабдықтың ақаулығының негізгі себептері туралы ақпаратты біледі;
8. Машиналар мен жабдықтарды жөндеуге техникалық құжаттаманы әзірлейді;
9. Бөлшектерді түрлі әдістермен қалпына келтірудің технологиялық процесінің сызбасын жасайды.

10. Составляет схему ремонта оборудования.
11. Выполняет планово-предупредительный ремонт (ППР).
12. Выполняет текущий ремонт (ТР).
13. Выполняет капитальный ремонт (КР).
14. Производит настройку и регулировку гидравлического, пневматического привода.
15. Выбирает способы ремонта гидравлического оборудования.
Результат обучения: 6) Выполнять слесарно-механические и станочные работы.
Критерии оценки
Характеризует свойства обрабатываемых материалов и виды обработки металлов.
Определяет вид обработки металла.
Владеет знаниями об основных операциях при слесарной обработке, разработке технологического процесса слесарной обработки.
Выполняет рубку и резку металла, ручную правку и гибку деталей, опиливание, обработку отверстий (сверление, зенкерование, развертывание), нарезание резьб вручную, клепку, шабрение, притирку, паяние и лужение.
Выполняет несложные операции механической обработки материалов на токарных и фрезерных станках.
Пользуется системой допусков и посадок, квалитетами и параметрами шероховатости при слесарной обработке деталей.
Выбирает и применяет по назначению слесарный и измерительный инструмент, универсальные и специальные приспособления при выполнении слесарных работ.
Устраняет простейшие неполадки в работе оборудования.
Учитывает механические и другие свойства обрабатываемых материалов при выполнении работ.
10. Выполняет графические изображения технологического оборудования и технологических схем в ручной и машинной графике.
11. Выполняет комплексные чертежи геометрических тел и проекции точек, лежащих на их поверхности, в ручной и машинной графике.
12. Выполняет чертежи технических деталей в ручной и машинной графике.
13. Читает чертежи и схемы.
14. Пользуется ГОСТами, технической документацией и справочной литературой.
15. Оформляет чертежи в соответствии с действующей нормативной базой.
16. Работает по программе AutoCAD, КОМПАС 3D, ADEM, APMWinMachine
17.Соблюдает требования безопасности при выполнении работ.
ПК 3. Изготавливать композитные материалы и изделия по действующим технологическим процессам
ПМ 03. Технологический процесс изготовления композитных материалов и изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения технологического процесса изготовления изделий из композитных материалов различными методами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: Ведение технологического процесса изготовления изделий из композитных материалов различными методами. Регулировку технологического режима выполняемой операции по показаниям контрольно-измерительных приборов. Применение безопасных способов ведения технологического процесса. При изучении модуля обучающиеся учатся: Вести технологический процесс изготовления изделий из композитных материалов различными методами. Регулировать технологический режим выполняемой операции по показаниям контрольно-измерительных приборов. Применять безопасные меры ведения технологического процесса
Результат обучения: 1) Вести технологический процесс изготовления изделий из композитных материалов различными методами.
Технология производства порошковых и композиционных материалов. Автоматизация технологических процессов.
Инженерная графика
Техническая механика. Электротехника и электроника
Охрана труда
Производственная практика
(Курсовой проект)
Критерии оценки

10. Жабдықты жөндеу схемасын жасайды;
11. Жоспарлы-алдын ала жөндеуді орындайды;
12. Ағымдағы жөндеуді орындайды;
13. Күрделі жөндеуді орындайды.
14. Гидравликалық, пневматикалық жетекті теңшеуді және реттеуді жүргізеді;
15. Гидравликалық жабдықты жөндеу тәсілдерін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Слесарлық-механикалық және станок жұмыстарын орындау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Сыналатын материалдардың қасиеттерін және металдарды өңдеу түрлерін сипаттайды.
2. Металды өңдеу түрін анықтайды.
3. Слесарлық өңдеу, слесарлық өңдеудің технологиялық процесін жасау кезіндегі негізгі операциялар туралы білімдерді меңгерген.
4. Металды кесу және кесу, бөлшектерді қолмен түзету және ию, аралау, тесіктерді өңдеу (бұрғылау, зенкерлеу, өрістету), бұрандаларды қолмен кесу, тойтару, шаю, сүрту, дәнекерлеу және қалайылау.
5. Токарлық және фрезерлік станоктарда материалдарды механикалық өңдеудің күрделі емес операцияларын орындайды.
6. Бөлшектерді слесарлық өңдеу кезінде кедір-бұдырлық параметрлері мен квалитеттері, шектеулер жүйесін пайдаланады.
7. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде слесарлық және өлшеу құралдарын, әмбебап және арнайы құралдарды таңдайды және мақсаты бойынша қолданады.
8. Жабдықтың жұмысындағы қарапайым ақауларды жояды.
9. Жұмыстарды орындау кезінде өңделетін материалдардың механикалық және басқа қасиеттерін ескереді.
10. Технологиялық жабдықтың графикалық бейнесін және технологиялық сызбаларды қолмен және машиналық графикада орындайды;
11. Геометриялық денелердің кешенді сызбаларын және олардың бетінде жатқан нүктелердің проекциясын қолмен және машиналық графикада орындайды;
12. Қолмен және машиналық графикада техникалық бөлшектердің сызбаларын орындайды;
13. Сызбалар мен схемаларды оқиды.
14. МЕМСТ, техникалық құжаттаманы және анықтамалық әдебиетті пайдаланады.
15. Сызбаларды қолданыстағы нормативтік базаға сәйкес ресімдейді.
16. AutoCAD, КОМПАС 3D, ADEM, APMWinMachine бағдарламалары бойынша жұмыс істейді.
17. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
КҚ 3. Композиттік материалдар мен бұйымдарды қолданыстағы технологиялық процестер бойынша дайындау
КМ 03. Композиттік материалдар мен бұйымдарды жасаудың технологиялық процесі
Бұл модуль композиттік материалдардан жасалған бұйымдарды әр түрлі әдістермен жасаудың технологиялық процесін жүргізу үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: Түрлі әдістермен композиттік материалдардан бұйымдар жасаудың технологиялық процесін жүргізу. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша орындалатын операцияның технологиялық режимін реттеу. Технологиялық процесті жүргізудің қауіпсіз шараларын қолдану. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Композиттік материалдардан бұйымдар жасаудың технологиялық процесін әртүрлі әдістермен жүргізу. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша орындалатын операцияның технологиялық режимін реттеу. Технологиялық процесті жүргізудің қауіпсіз шараларын қолдану
Оқыту нәтижесі: 1) Композиттік материалдардан бұйымдар жасаудың технологиялық процесін әртүрлі әдістермен жүргізу.
Ұнтақты және композициялық материалдарды өндіру технологиясы. Технологиялық үдерістерді автоматтандыру.
Инженерлік графика
Техникалық механика. Электротехника және электроника
Еңбекті қорғау
Өндірістік практика
(Курстық жоба)
Бағалау өлшемшарттары

1. Обеспечивает выполнение установленного порядка производства.
2. Разрабатывает проектно-сметную документацию.
3. Применяет нормативные документы, касающиеся производственной деятельности.
4. Читает технологическую схему процесса.
5. Подает шихту из дозировочных тележек в бункер смесителя.
6. Осуществляет процесс производства порошковых материалов на основе заданных параметров.
7. Самостоятельно решает вопросы проектирования и компоновки оборудования в технологическую цепочку.
8. Ориентируется в вопросах автоматизации участка.
9. Характеризует структуру цеха (участка), его технико-экономические показатели.
10. Соблюдает правила эксплуатации технологического оборудования.
11. Рассчитывает технико-экономические показатели технологического процесса.
12. Анализирует причины нарушений технологического процесса, возникновения брака продукции.
13. Разрабатывает схемы технологических процессов.
14. Владеет методами проектирования технологических процессов с применением САПР(системы автоматизированного проектирования).
15. Соблюдает нормы охраны труда и безопасно эксплуатирует технологическое оборудование и оснастку.
Результат обучения: 2) Регулировать технологический режим выполняемой операции по показаниям контрольно-измерительных приборов.
Критерии оценки
1. Описывает конструктивные особенности и принцип работы контрольно- измерительных приборов.
2. Читает принципиальные электрические и монтажные схемы.
3. Использует правила проверки и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов.
4. Владеет основными понятиями теории измерений
5. Характеризует устройство, принцип действия, правила эксплуатации и регулирования оборудования, контрольно-измерительных приборов.
6.Производит регулировку оборудования в соответствии с выполняемой работой.
7. Читает схему размещения датчиков контроля и измерительных приборов.
Результат обучения: 3) Применять безопасные меры ведения технологического процесса.
Критерии оценки
1. Владеет знаниями законодательных и нормативных документов в области охраны труда и техники безопасности.
2. Соблюдает организацию охраны труда на рабочем месте.
3. Определяет влияние вредных веществ на организм.
4. Имеет представление об опасных и вредных факторах на предприятии.
5. Применяет правила безопасной эксплуатации технологического оборудования.
6. Оказывает доврачебную помощь при травмах, ожогах, поражении током, отравлении газом и ухудшении самочувствия.
7. Демонстрирует знания норм производственной санитарии: состояния воздушной среды в производственных помещениях; производственного освещения, шума и вибрации; вентиляции помещений.

1. Өндірістің белгіленген тәртібінің орындалуын қамтамасыз етеді;
2. Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлейді;
3. Өндірістік қызметке қатысты нормативтік құжаттарды қолданады.
4. Процестің технологиялық сызбасын оқиды
5. Шихтаны мөлшерлеу арбашаларынан араластырғыш бункеріне береді;
6. Берілген параметрлер негізінде ұнтақ материалдарын өндіру процесін жүзеге асырады.
7. Технологиялық тізбектегі жабдықты жобалау және құрастыру мәселелерін дербес шешеді;
8. Учаскені автоматтандыру мәселелеріне бағдарланады;
9. Цехтың (учаскенің) құрылымын, оның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін сипаттайды;
10. Технологиялық жабдықтарды пайдалану ережелерін сақтайды.
11. Технологиялық процестің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді;
12. Технологиялық процестің бұзылу себептерін, өнім ақауының пайда болуын талдайды;
13. Технологиялық процестердің сызбасын әзірлейді;
14. АЖЖ қолдана отырып технологиялық процестерді жобалау әдістерін меңгерген;
15. Еңбекті қорғау нормаларын сақтайды және технологиялық жабдықтар мен жарақтарды қауіпсіз пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 2) Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша орындалатын операцияның технологиялық режимін реттеу
Бағалау өлшемшарттары
1. Бақылау - өлшеу аспаптарының конструктивтік ерекшеліктері мен жұмыс принципін сипаттайды.
2. Принципиалды электр және монтаждық схемаларды оқиды.
3. Бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын құру және реттеу ережелерін қолданады.
4. Өлшеу теориясының негізгі түсініктерін меңгерген
5. Жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын, жұмыс принципін, пайдалану және реттеу ережелерін сипаттайды.
6. Орындалатын жұмысқа сәйкес жабдықты реттеуді жүргізеді.
7. Бақылау сездіргілері мен өлшеу аспаптарының орналасу схемасын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық процесті жүргізудің қауіпсіз шараларын қолдану.
Бағалау өлшемшарттары
1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы саласындағы заңнамалық және нормативтік құжаттарды біледі.
2..Жұмыс орнында еңбекті қорғауды ұйымдастыруды сақтайды.
3. Зиянды заттардың ағзаға әсерін анықтайды.
4. Кәсіпорында қауіпті және зиянды факторлар туралы түсінігі бар .
5. Технологиялық жабдықты пайдалану қауіпсіздігі ережелерін қолданады.
6. Жарақат алған, күйген, токпен зақымданған, газбен уланған және көңіл-күйінің нашарлаған кезде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
7. Өндірістік санитария нормаларын: өндірістік үй-жайлардағы ауа ортасының жай-күйін; өндірістік жарықтандыруды, шуды және дірілді; үй-жайларды желдетуді біледі.

8. Характеризует план оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС).
9. Применяет средства индивидуальной и коллективной защиты.
10. Участвует в расследовании и регистрации несчастного случая на производстве.
ПК 4. Контролировать технологический процесс и готовой продукции порошковой металлургии
ПМ 4. Контроль технологического процесса и готовой продукции порошковой металлургии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для контроля технологического процесса и готовой продукции порошковой металлургии
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: химические и физико-химические методы анализа;
физико-химические характеристики исходных материалов;
характеристики и работу лабораторного оборудования;
назначение и виды технологической документации;
виды информационно-коммуникационных технологий;
способы контроля технологических параметров производственного процесса;
теоретические основы и технологию процессов производства композиционных и порошковых материалов;
методику выбора материалов для производства композиционных и порошковых материалов;
теоретические основы процессов нанесения покрытий на различную металлопродукцию
При изучении модуля обучающиеся учатся: осуществлять методы анализа по результатам технологического процесса производства порошков и изделий;
осуществлять контроль основных технологических параметров производства порошковой металлургии, композиционных материалов и покрытий;
осуществлять контроль технологического режима производства порошковых материалов и изделий из них;
Результат обучения:1) Регулировать технологический процесс получения порошковых материалов на основе заданных параметров.
Процессы порошковой металлургии
Химические и физико-химические методы анализа
Формы и методы определения свойств порошков и порошковых материалов
Метрология, стандартизация и сертификация
Информационно-коммуникационные технологии (ИКТ) в порошковой металлургии.
Критерии оценки
1. Читает технологическую схему процесса.
2. Регулирует технологический процесс получения порошковых материалов на основе заданных параметров.
3. Осуществляет управление свойствами готового изделия за счет варьирования состава и структуры материала с применением интегрированных программ.
4. Управляет транспортно-питательными механизмами при загрузке шихты в бункер и дозировочную тележку.
Результат обучения:2) Выбирать и использовать методы контроля свойств металлических порошков, изделий и их качества.
Критерии оценки
1. Характеризует статистические методы анализа контроля качества.

8. Қоршаған ортаға әсерді бағалау жоспарын сипаттайды.
9. Жеке және ұжымдық қорғану құралдарын қолданады.
10.Өндірістегі жазатайым оқиғаны тексеруге және тіркеуге қатысады.
КҚ 4.
Технологиялық процесті және ұнтақты металлургияның дайын өнімдерін бақылау
КМ 04.Ұнтақты металлургияның технологиялық процесін және дайын өнімін бақылау
Бұл модуль ұнтақты металлургияның дайын өнімі мен технологиялық процесін бақылау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: талдаудың химиялық және физика-химиялық әдістері;
бастапқы материалдардың физика-химиялық сипаттамалары;
зертханалық жабдықтың сипаттамасы мен жұмысы;
технологиялық құжаттаманың мақсаты мен түрлері;
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар түрлері;
өндірістік процестің технологиялық параметрлерін бақылау құрылғысы және тәсілдері;
композициялық және ұнтақты материалдарды өндіру процестерінің теориялық негіздері мен технологиясы;
композициялық және ұнтақ материалдарын өндіру үшін қажетті материалдарды таңдау әдістемесі;
түрлі металл өнімдеріне жабынды жағу процестерінің теориялық негіздері
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: ұнтақтар мен бұйымдар өндірісінің технологиялық процесінің нәтижелері бойынша талдау әдістерін жүзеге асыру;
ұнтақты металлургия, композициялық материалдар мен жабындар өндірісінің негізгі технологиялық параметрлерін бақылауды жүзеге асыру;
ұнтақты материалдар мен олардан жасалған бұйымдар өндірісінің технологиялық режимін бақылауды жүзеге асыру;
Оқыту нәтижесі: 1) Берілген параметрлер негізінде ұнтақты материалдарды алудың технологиялық процесін реттеу.
Ұнтақты металлургия процестері
Талдаудың химиялық және физика-химиялық әдістері
Ұнтақтар мен ұнтақты материалдардың қасиеттерін анықтаудың формалары мен әдістері
Метрология, стандарттау және сертификаттау
Ұнтақты металлургиядағы ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (АКТ).
Бағалау өлшемшарттары
1. Процестің технологиялық схемасын оқиды.
2. Берілген параметрлер негізінде ұнтақ материалдарын алудың технологиялық процесін реттейді.
3. Біріктірілген бағдарламаларды қолдана отырып, материалдың құрамы мен құрылымын түрлеу есебінен дайын бұйымның қасиеттерін басқаруды жүзеге асырады.
4. Шихтаны бункерге және мөлшерлеу арбасына тиеу кезінде көлік-қоректік механизмдерді басқарады.
Оқыту нәтижесі: 2) Металл ұнтақтардың, бұйымдардың қасиеттерін және олардың сапасын бақылау әдістерін таңдау және пайдалану.
Бағалау өлшемшарттары
1. Сапаны бақылауды талдаудың статистикалық әдістерін сипаттайды

2. Выбирает и использует методы контроля свойств металлических порошков, изделий и их качества.
3. Оценивает влияние качества материала сырья на качество готовой продукции.
4. Применяет требования по качеству при наладке оборудования;
5. Применяет методы контроля технологических режимов оборудования.
6. Проводит физико-химический анализ металлов и оценивает его результаты.
7. Использует химические, физико-химические методы анализа сырья и продуктов металлургии.
Результат обучения:3) Предупреждать, выявлять и устранять продукцию, которая не соответствует требованиям нормативно-технической документации и требованиям потребителя.
Критерии оценки
Понимает процедуры системы менеджмента качества по выполняемой работе.
2. Понимает функциональные обязанности по обеспечению качества.
3. Понимает критерии оценки качества.
4. Характеризует принципы функционирования системы управления качеством на предприятии на основе ISO 9001.
5. Разрабатывает и организовывает реализацию основных направлений политики качества на предприятии.
6. Контролирует параметры технологического процесса средствами контрольно-измерительных приборов и автоматики.
7. Определяет виды дефектов и анализирует отбраковку по видам и причинам брака.8. Оценивает качество готовой продукции.
9. Выбирает и использует методы контроля, свойств металлических порошков и изделий.
10. Предупреждает, выявляет, устраняет получение продукции, несоответствующей требованиям нормативно-технической документации.
Результат обучения:4) Оформлять технологическую документацию с использованием информационно-компьютерных технологий.
Критерии оценки
Оформляет
технологическую и техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой на основе использования основных положений метрологии, стандартизации и сертификации.
2. Оформляет технологическую документацию с использованием информационно-компьютерных технологий (CAD и САМ систем).
3. Подготавливает конструкторско-технологическую документацию для сертификации продукции.
ПК5. Разрабатывать технологические процессы и способы оптимизации режимов производства на типовые виды композитных материалов и простые изделия.
ПМ 05.
Технологические процессы и способы оптимизации режимов производства композитных материалов и покрытий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения технологических процессов и способов оптимизации режимов производства композитных материалов и покрытий. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: существующие методы производства композиционных материалов и покрытий, технологию производства композитных материалов и покрытий методом намотки, метод формования композитного материала эластичной диафрагмой пултрузии, методом контактного формования, методом напыления, методом прессования. Соблюдение требований положений, правил и инструкций по охране труда, производственной санитарии, промышленной, экологической и пожарной безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: Разбираться в технологии производства композитных материалов и покрытий методом намотки, методом формования композитного материала эластичной диафрагмой, пултрузии, методом контактного формования, методом напыления, методом прессования. Соблюдать требования положений, правил и инструкций по охране труда, производственной санитарии, промышленной, экологической и пожарной безопасности
Результат обучения: 1) Применять существующие методы производства композиционных материалов и покрытий.
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Теория и технология покрытий из композитных материалов
Физическая химия в порошковой металлургии
Охрана труда, окружающей среды и рациональное природопользование
Производственная практика
Критерии оценки

2. Металл ұнтақтардың, бұйымдардың қасиеттерін және олардың сапасын бақылау әдістерін таңдайды және қолданады.
3. Шикізат материалының дайын өнім сапасына әсерін бағалайды.
4. Жабдықты теңшеу кезінде сапа бойынша талаптарды қолданады;
5. Жабдықтың технологиялық режимдерін бақылау әдістерін қолданады.
6. Металдардың физика-химиялық талдауын жүргізеді және оның нәтижелерін бағалайды.
7. Металлургия шикізаты мен өнімдерін талдаудың химиялық, физика-химиялық әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарына және тұтынушының талаптарына сәйкес келмейтін өнімнің алдын алу, анықтау және жою.
Бағалау өлшемшарттары
1. Орындалатын жұмыстар бойынша сапа менеджменті жүйесінің
рәсімдерін түсінеді
2. Сапаны қамтамасыз ету бойынша функционалдық міндеттерді түсінеді
3. Сапаны бағалау өлшемшарттарын түсінеді.
4. ISO 9001 негізінде кәсіпорында сапаны басқару жүйесінің жұмыс істеу принциптерін сипаттайды.
5. Кәсіпорында сапа саясатының негізгі бағыттарын әзірлейді және іске асыруды ұйымдастырады.
6. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарымен технологиялық процестің параметрлерін бақылайды.
7. Ақаулардың түрлерін анықтайды және ақаулардың түрлері мен себептері бойынша ақауларды іріктеуді талдайды. 8. Дайын өнімнің сапасын бағалайды.
9. Металл ұнтақтар мен бұйымдардың қасиеттерін бақылау әдістерін таңдайды және қолданады.
10. Нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкес келмейтін өнімнің алдын алады, анықтайды, жояды.
11. Нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкес келмейтін өнімнің алдын алады, анықтайды, жояды.
Оқыту нәтижесі: 4) Ақпараттық-компьютерлік технологияларды пайдалана отырып, технологиялық құжаттаманы рәсімдеу.
Бағалау өлшемшарттары
1.Метрология, стандарттау және сертификаттаудың негізгі ережелерін пайдалану негізінде
қолданыстағы нормативтік базаға сәйкес технологиялық және техникалық құжаттаманы ресімдейді;
2. Ақпараттық-компьютерлік технологияларды пайдалана отырып, технологиялық құжаттаманы ресімдейді (CAD және САМ жүйелер).
3. Өнімді сертификаттауға арналған конструкторлық-технологиялық құжаттаманы дайындайды.
КҚ 5. Композиттік материалдардың үлгілік түрлеріне және қарапайым бұйымдарға технологиялық процестерді және өндіріс режимдерін оңтайландыру тәсілдерін әзірлеу.
КМ 05.
Композиттік материалдар мен жабындарды өндіру режимдерін оңтайландырудың технологиялық процестері мен тәсілдері
Бұл модуль композиттік материалдар мен жабындарды өндіру режимдерін оңтайландыру әдістері мен технологиялық процестерді жүргізу үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: композициялық материалдар мен жабындарды өндірудің қазіргі әдістері, орау әдісімен композиттік материалдар мен жабындарды өндіру технологиясы, иілімді пултрузия диафрагмасымен композиттік материалды қалыптау әдісі, жанаспалы қалыптау әдісі, тозаңдату әдісі, престеу әдісі. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі жөніндегі ережелердің, қағидалар мен нұсқаулықтардың талаптарын сақтау
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Композитті материалдар мен қаптамаларды орау әдісімен өндіру технологиясын, иілімді диафрагма, пултрузия, жанаспалы қалыптау әдісімен, тозаңдату әдісімен, престеу әдісімен композитті материалды қалыптау әдісін анықтау. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі жөніндегі ережелердің, ережелер мен нұсқаулықтардың талаптарын сақтау
Оқыту нәтижесі: 1) Композициялық материалдар мен жабындар өндірісінің қазіргі әдістерін қолдану.
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар.
Композиттік материалдардан жасалған жабын теориясы мен технологиясы
Ұнтақты металлургиядағы физикалық химия
Еңбекті, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану
Өндірістік практика
Бағалау өлшемшарттары

1. Выполняет анализ действующих на производстве технологических процессов.
2. Применяет методы и современные технологии подготовки и обоснования управленческих решений.
3. Демонстрирует знания эксплуатационных свойств материала, применяемых смол, термопластов.
4. Объясняет существующие методы производства композиционных материалов и покрытий.
5. Объясняет схемы размещения и назначения используемого оборудования.
6. Объясняет управление режимом работы объекта по заранее заданному алгоритму (программе), управление движением машин, механизмов, транспортных средств и изменением параметров технологического процесса.
Результат обучения: 2) Понимать технологию производства композитных материалов и покрытий методом намотки.
Критерии оценки
1. Объясняет технологический процесс методом намотки.
2. Раскрывает суть способа "мокрой" намотки.
3. Объясняет способ сухой намотки.
4. Объясняет отверждение намотанной на оправку заготовки, назначение и классификацию оправки, влияние температуры, способы регулировки.
5. Объясняет преимущества и недостатки метода намотки в производственном процессе.
Результат обучения: 3) Понимать технологию производства композитных материалов и покрытий методом пуллтрузии, метод формовки композитного материала эластичной диафрагмой.
Критерии оценки
1. Объясняет схему работы, технологические особенности формования материала эластичной диафрагмой.
3. Объясняет работу пултрузионной установки. назначение фильеры, ее настройку и регулировку, процесс полимеризации.
5. Объясняет технологический процесс пултрузии.
6. Объясняет режимные параметры: температура, скорость протяжки, объем волокон, их влияние на конечную стадию процесса.
7. Раскрывает правила безопасности, пожарной безопасности при формовании деталей данным методом.
Результат обучения: 4) Понимать технологию производства композитных материалов и покрытий методом контактного формования.
Критерии оценки
1. Объясняет схему работы, технологические особенности формования материала эластичной диафрагмой.
2. Владеет последовательностью действий при подготовке формы, подготовке материала, связующей смеси и наполнителя, также технологическими параметрами, температурным и временным фактором при отверждении.
2. Характеризует технологическую оснастку при контактном формовании, техническую характеристику и технологические свойства типов смол, наполнителей.
3. Владеет последовательностью действий при подготовке формы, подготовке материала, связующей смеси и наполнителя, также технологическими параметрами, температурным и временным фактором при отверждении.
4. Объясняет технологический процесс методом контактного формования.

1. Өндірісте қолданылатын технологиялық процестерді талдауды орындайды;
2. Басқарушылық шешімдерді дайындау және негіздеудің әдістері мен қазіргі заманғы технологияларын қолданады.
3. Материалдарды, қолданылатын шайырларды, термопласттарды пайдалану қасиеттерін білу
4. Композициялық материалдар мен жабындар өндірісінің қазіргі әдістерін түсіндіреді
5. Пайдаланылатын жабдықты орналастыру және тағайындау схемасын түсіндіреді
6. Алдын ала берілген алгоритм (бағдарлама) бойынша объектінің жұмыс режимін басқаруды түсіндіреді машиналардың, механизмдердің, көлік құралдарының қозғалысын басқаруды және технологиялық процесс параметрлерінің өзгеруін қамтиды.
Оқыту нәтижесі: 2) Композиттік материалдар мен қаптамаларды орау әдісімен өндіру технологиясына талдау жасау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Технологиялық процесті орау әдісімен қарайды.
2. "Дымқыл" орау тәсілдерін қарайды.
3. Құрғақ орау тәсілдерін қарайды.
4. Қаптамаға оралған дайындаманың қатаюын, қаптаманың мақсаты мен жіктелуін, температураның әсерін, реттеу тәсілдерін түсіндіреді.
5. Өндірістік үдерісте орау әдісінің артықшылықтары мен кемшіліктері.
Оқыту нәтижесі: 3) Пуллтрузия әдісімен композитті материалдар мен жабындарды өндіру технологиясын, иілімді диафрагмамен композитті материалды қалыптау әдісін түсіну.
Бағалау өлшемшарттары
1. Иілімді диафрагмамен материалды қалыптаудың технологиялық ерекшеліктері, жұмыс схемасын түсіндіреді;
2. Пултрузиялық қондырғының жұмысын түсіндіреді. Фильердің мақсаты, оны баптау және реттеу, полимерлеу процесі.
3. Пултрузияның технологиялық процесін түсіндіреді.
4. Режимдік параметрлерді түсіндіреді: температура, созу жылдамдығы, талшықтардың көлемі, олардың процестің соңғы сатысына әсері.
5. Бөлшектерді осы әдіспен қалыптастыру кезінде қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі ережелерін ашады.
Оқыту нәтижесі: 4) Композиттік материалдар мен жабындарды контактілі қалыптау әдісімен өндіру технологиясын түсіну.
Бағалау өлшемшарттары
1. Иілімді диафрагмамен материалды қалыптаудың технологиялық ерекшеліктері, жұмыс схемасын түсіндіреді
2. Қалыптарды дайындау, қоспа мен толтырғышты байланыстырғыш материалды дайындау кезіндегі іс-әрекеттердің реттілігін, сондай-ақ технологиялық параметрлерді, қатаю кезіндегі температуралық және уақытша факторларды біледі.
3. Жанаспалы қалыптау кезінде технологиялық жабдықтарды, шайыр, толтырғыштар типтерінің техникалық сипаттамасын және технологиялық қасиеттерін сипаттайды;
4. Қалыптарды дайындау, қоспа мен толтырғышты байланыстырғыш материалды дайындау кезіндегі іс-әрекеттердің реттілігін, сондай-ақ технологиялық параметрлерді, қатаю кезіндегі температуралық және уақытша факторларды біледі.

5. Демонстрирует способы контактного формования.
Результат обучения: 5) Понимать технологию производства композитных материалов и покрытий методом напыления.
Критерии оценки
1. Объясняет технологический процесс методом напыления.
2. Демонстрирует способы в магнетронных установках.
3. Демонстрирует ионно-плазменное напыление.
4. Демонстрирует плазменное напыление.
5. Демонстрирует лазерное напыление.
6. Демонстрирует вакуумное напыление.
Результат обучения: 6) Разбираться в технологии производства композитных материалов и покрытий методом прессования.
Критерии оценки
1. Определяет качество прессовочной массы и полуфабрикатов с помощью технических средств измерения.
2. Использует технические характеристики и возможности различных мельниц для механического измельчения материала.3. Производит установку и регулировку штампа для прессования.
4. Применяет требования, предъявляемые к форме и размеру зерен порошка для получения материала с различными свойствами.
5. Применяет систему менеджмента качества СМК в соответствии с требованиями Государственного стандарта СТ КZ PK ISO9001.
6. Выполняет работы по ведению технологического процесса прессования изделий из порошковых масс в соответствии с установленным технологическим регламентом.
7. Применяет технологию получения порошковых твердых сплавов и их модификации.
8. Раскрывает преимущество и недостатки порошковых сплавов.
9. Производит осмотр, отбраковку отпрессованных изделий.
Результат обучения: 7) Соблюдать требования положений, правил и инструкций по охране труда, производственной санитарии, промышленной, экологической и пожарной безопасности.
Критерии оценки
1. Соблюдает порядок расследования несчастных случаев на производстве.
2. Применяет средства индивидуальной защиты.
3. Соблюдает правила проведения инструктажей по технике безопасности.
4. Выполняет требования правил по технике безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте.
5. Безопасно выполняет технологический процесс в ходе производства продукции, в соответствии с требованиями нормативно-технической документации (технологические инструкции, эксплуатационные инструкции, инструкции по охране труда, правила промышленной безопасности и т.д.).
6. Владеет нормами и правилами безопасности эксплуатации электрических и силовых установок.
7. Заполняет технологическую документацию.
8. Выполняет анализ выполненной работы.
ПК 6. Составлять карты технологического процесса, маршрутные и материальные карты, ведомости оснастки и т.д.
ПМ 06. Проектирование и подготовка производства композитных материалов и изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проектирования и подготовки производства композитных материалов и изделий .
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологические расчеты производства композиционных материалов и изделий, результативность производственно-хозяйственной деятельности предприятия как итог использования или применения ресурсов, создания конкурентоспособного образца продукции, существующие технологии и методы переработки композитных материалов и покрытий, основные виды работ по проектированию и подготовка производства композитных материалов и изделий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: Составлять карты технологического процесса, маршрутные и материальные карты, ведомости оснастки и т.д рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности подразделения (организации);
материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и организации, показатели их эффективного использования; существующие технологии и методы переработки композитных материалов и покрытий
Результат обучения: 1) Выполнять технологические расчеты производства композиционных материалов и изделий.
Технология производства порошковых и композиционных материалов
Основы экономики
Основы менеджмента
Производственная практика
Критерии оценки

5. Технологиялық процесті жанаспалы қалыптау әдісімен түсіндіреді
6. Жанаспалы қалыптау тәсілдерін көрсетеді
Оқыту нәтижесі: 5) Композиттік материалдар мен жабындарды тозаңдату әдісімен өндіру технологиясын түсіну.
Бағалау өлшемшарттары
1. Тозаңдату әдісімен технологиялық процесті түсіндіреді
2. Магнетронды қондырғыларда әдістерді көрсетеді
3. Ионды-плазмалық тозаңдануды көрсетеді
4. Плазмалық тозаңдануды көрсетеді
5. Лазерлік тозаңдануды көрсетеді
6. Вакуумдық шаңды көрсетеді
Оқыту нәтижесі: 6) Сығымдау әдісімен композиттік материалдар мен жабындарды өндіру технологиясын жақсы білу.
Бағалау өлшемшарттары
1. Престеу массасының және жартылай фабрикаттардың сапасын техникалық өлшеу құралдарының көмегімен анықтайды.
2. Материалды механикалық ұсақтау үшін түрлі диірмендердің техникалық сипаттамалары мен мүмкіндіктерін пайдаланады;
3. Престеу үшін қалыпты орнатуды және реттеу жүргізеді;
4. Түрлі қасиеттері бар материалды алу үшін ұнтақ түйірінің пішіні мен мөлшеріне қойылатын талаптарды қолданады;
5. СТ КZ PK ISO9001 мемлекеттік стандартының талаптарына сәйкес СМЖ сапа менеджменті жүйесін қолданады;
6. Белгіленген технологиялық регламентке сәйкес ұнтақ массасынан жасалған бұйымдарды престеудің технологиялық процесін жүргізу бойынша жұмыстарды орындайды
7. Ұнтақты қатты қорытпаларды алу және оларды түрлендіру технологиясын қолданады;
8. Ұнтақты қорытпалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін ашады
9. Престелген бұйымдарды тексереді, ақаулы өнімдерді сұрыптайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі жөніндегі ережелердің, ережелер мен нұсқаулықтардың талаптарын сақтау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Өндірістегі жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру тәртібін айқындайды.
2. Жеке қорғаныс құралдарын қолданады.
3. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқамалар өткізу түрлерін анықтайды.
4. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі бойынша ережелердің талаптарын орындайды.
5. Нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына (технологиялық нұсқаулықтар, пайдалану нұсқаулары, еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтар, өнеркәсіптік қауіпсіздік ережелері және т. б.) сәйкес өнімді өндіру барысында технологиялық процесті қауіпсіз орындайды.
6. Электр және күштік қондырғыларды пайдалану қауіпсіздігінің нормалары мен ережелерін меңгерген.
7. Технологиялық құжаттаманы толтырады.
8. Орындалған жұмысқа талдау жасайды.
КҚ 6. Технологиялық процесс карталарын, бағыттық және материалдық карталарды, жарақтар мен т. б. тізбелерін жасау.
КМ 06. Композиттік материалдар мен бұйымдар өндірісін жобалау және дайындау
Бұл модуль композиттік материалдар мен бұйымдар өндірісін жобалау және дайындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні меңгереді: композициялық материалдар мен бұйымдар өндірісінің технологиялық есептері, ресурстарды пайдалану немесе қолдану, өнімнің бәсекеге қабілетті үлгісін жасау қорытындысы ретінде кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық қызметінің нәтижелілігі, композиттік материалдар мен қаптамаларды қайта өңдеудің қолданыстағы технологиялары мен әдістері, композиттік материалдар мен бұйымдар өндірісін жобалау және дайындау жөніндегі жұмыстардың негізгі түрлері
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесілерді үйренеді: Технологиялық процестің карталарын, бағыттық және материалдық карталарды, жарақтар тізімдемесін құрастыру және т. б. бөлімше (ұйым) қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
сала мен ұйымдардың материалдық-техникалық, еңбек және қаржылық ресурстары, оларды тиімді пайдалану көрсеткіштері; композиттік материалдар мен жабындарды қайта өңдеудің қолданыстағы технологиялары мен әдістері
Оқыту нәтижесі: 1) Композициялық материалдар мен бұйымдар өндірісінің технологиялық есебін орындау
Ұнтақты және композициялық материалдарды өндіру технологиясы
Экономика негіздері
Менеджмент және маркетинг негіздері
Өндірістік практика
Бағалау өлшемшарттары

1. Рассчитывает основные технико-экономические показатели деятельности организации.
2. Демонстрирует инструменты "Бережливое производство".
3. Использует (системы ТРМ-Total Prodactiv Maintenance Lean –идеологии, Кайдзен).
4. Соблюдает основные рекомендации по выбору оборудования и оснастки.
5. Определяет основные параметры проводимой работы.
6. Различает материалы и заготовки, используемые в качестве основы при изготовлении деталей.
7. Расписывает алгоритм выполнения операций.
8. Предоставляет данные о конкретных режимах обработки.
9. Указывает используемые приспособления.
10. Отмечает вспомогательный инструмент.
11. Указывает режущий инструмент.
12. Уделяет внимание тому, какие могут применяться измерительные приборы.
Результат обучения:
2) Понимать результативность производственно-хозяйственной деятельности предприятия как итог использования или применения ресурсов.
Критерии оценки
1. Разбирается в основах технического нормирования производства, производительности труда в металлургии.
2. Демонстрирует знания организации и оплаты труда в отрасли.
3. Классифицирует издержки производства, прибыль и доход, показатели рентабельности.
4. Ведет расчет норм, применяемых в техническом нормировании.
5. Проводит хронометражные наблюдения и обрабатывает их.
6. Ведет расчет штатов отдельных структурных подразделений, расчет фондов заработной платы.
7. Определяет все виды прибыли предприятия и рентабельность.
Результат обучения: 3) Разбираться в формах создания конкурентоспособного образца продукции.
Критерии оценки
1. Разрабатывает мероприятия по оптимизации технологических процессов, внедрению новых прогрессивных технологий.
2. Понимает Государственную программу "Цифровой Казахстан".
3. Понимает основы коммерциализации технологий
4. Определяет направления повышения конкурентоспособности.
5. Анализирует рынок и выбор образца продукции как наиболее конкурентоспособного в качестве базы.
6. Определяет набор сравниваемых параметров обоих образцов.
Результат обучения: 4) Разбираться в современных технологиях и методах переработки композитных материалов и покрытий.
Критерии оценки
1. Демонстрирует переработку полимерных материалов на валковых машинах, включая вальцевание, каландрование, каширование, ламинирование.
2. Демонстрирует знания эксплуатационных свойств материала, применяемых смол, термопластов.
3. Демонстрирует литье под давлением – метод переработки пластмасс.
Результат обучения: 5) Выполнять основные виды работ по проектированию и подготовке производства композитных материалов и изделий.
Критерии оценки

1. Ұйым қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді;
2. "Үнемді өндіріс" құралдарын біледі.
3. (ТРМ-Total Prodactiv Maintenance Lean –идеология жүйесі, Кайдзен) пайдаланады
4. Жабдықтар мен жарақтарды таңдау бойынша негізгі ұсыныстарды көрсетеді.
5. Жүргізілетін жұмыстың негізгі параметрлерін анықтайды.
6. Қандай материалдар мен дайындамалар бөлшектерді дайындау кезінде негіз ретінде пайдаланылатынын хабарлайды.
7. Операция мазмұнын жазады.
8. Нақты өңдеу режимдері туралы деректерді ұсынады
9. Құрылғыны көрсетеді
10. Көмекші құралды белгілейді.
11. Кесу құралын көрсетеді
12. Өлшеу құралдарының қалай қолданылынатынына көңіл бөлінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық қызметінің нәтижелілігін ресурстарды пайдалану немесе қолдану қорытындысы ретінде түсіну.
Бағалау өлшемшарттары
1. Өндірісті техникалық нормалау негіздерін, металлургиядағы еңбек өнімділігін талдайды.
2. Салада еңбекті ұйымдастыру және төлеу білімін көрсетеді.
3. Өндіріс шығындарын, пайда мен табысты, рентабельділік көрсеткіштерін жіктейді.
4. Техникалық нормалауда қолданылатын нормалардың есебін жүргізеді.
5. Хронометраждық бақылау жүргізеді және оларды өңдей алады.
6. Жеке құрылымдық бөлімшелердің штатының есебін, жалақы қорының есебін жүргізеді.
7. Кәсіпорын пайдасының барлық түрлерін және рентабельділікті анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өнімнің бәсекеге қабілетті үлгісін жасау қалыптарын жақсы біледі.
Бағалау өлшемшарттары
1. Технологиялық процестерді оңтайландыру, жаңа прогрессивті технологияларды енгізу бойынша іс-шаралар әзірлейді.
2. "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын түсінеді.
3. Технологияларды коммерцияландыру негіздерін түсінеді.
4. Бәсекеге қабілеттілікті арттыру бағыттарын айқындайды.
5. Нарықты талдайды және база ретінде неғұрлым бәсекеге қабілетті өнім үлгісін таңдауды талдайды.
6. Екі үлгінің салыстырмалы параметрлерінің жиынтығын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Композиттік материалдар мен жабындарды өңдеудің қазіргі заманғы технологиялары мен әдістеріне талдау жасау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Полимерлі материалдардың білікті машиналарда өңделуін көрсетеді, оған жаншу, каширлеу, ламинаттау кіреді.
2. Материалдарды, қолданылатын шайырларды, термопласттарды пайдалану қасиеттерін білу.
3. Қысыммен құюды көрсетеді – пластмасса өңдеу әдісі.
Оқыту нәтижесі: 5) Композиттік материалдар мен бұйымдар өндірісін жобалау және дайындау бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау .
Бағалау өлшемшарттары

1. Классифицирует технологические процессы производства изделий из композитов и дифференцирует их на составляющие элементы.
2. Выбирает оборудование и назначает технологические режимы на отдельные элементы технологических процессов согласно нормативных и методических материалов по технологической подготовке.
3. Использует принципы проектирования производства изделий из композитов с учетом тенденций к механизации и автоматизации процессов производства.
4. Оценивает возможность использования полуфабрикатов композиционных материалов при производстве изделий из композитов с учетом особенностей оборудования и оснастки.
5. Организует и проводит контрольные мероприятия в рамках технологического процесса производства изделий из композиционных материалов
6. Владеет методами компьютерного моделирования, улучшая процесс проектирования и технологической подготовки производства изделий.
ПК 7. Выполнять основные виды работ "Техника-технолога"
ПМ 07. Преддипломная практика
Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения; ознакомление непосредственно на предприятиях с современными методами ведения процесса прокатки, новым оборудованием, организацией труда, экономикой производства, путями решения экологических проблем; сбор и подготовку материалов для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Изучать и анализировать работу предприятия.
Профессиональная практика (преддипломная)
Критерии оценки
1. Характеризует структуру цеха (участка), его технико-экономические показатели;
2. Анализирует работу оборудования цеха (участка), его конструктивные недостатки
3. Выполняет технические и технико-экономические расчеты.
4. Понимает и характеризует особенности технологических процессов металлообработки.
5. Владеет знаниями о видах деятельности различных отделов, цехов, участков предприятия.
6. Собирает и анализирует данные о работе предприятия.
7. Определяет характерные признаки и контрольный перечень основных работ.
Результат обучения: 2) Изучать, собирать и анализировать материалы по теме дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Понимает технологическую схему обслуживаемого участка, производства.
2. Понимает устройство, технические характеристики, правила эксплуатации основного и вспомогательного оборудования, средств измерений и автоматики.
3. Читает схему коммуникаций обслуживаемого участка.
4. Определяет виды конструкторско-технологической документации.

1. Композиттерден жасалған бұйымдар өндірісінің технологиялық процестерін жіктейді және оларды құрамдас элементтерге саралайды.
2. Жабдықты таңдайды және технологиялық дайындық бойынша нормативтік және әдістемелік материалдарға сәйкес технологиялық процестердің жекелеген элементтеріне технологиялық режимдерді тағайындау.
3. Өндіріс үдерістерін механикаландыру және автоматтандыруға үрдістерді есепке ала отырып, композиттерден бұйымдар өндірісін жобалау принциптерін қолданады.
4. Жабдық пен жарақтың ерекшеліктерін ескере отырып, композиттен жасалған бұйымдарды өндіру кезінде композициялық материалдардың жартылай фабрикаттарын пайдалану мүмкіндігін бағалайды.
5. Композициялық материалдардан жасалған бұйымдарды өндірудің технологиялық процесі шеңберінде бақылау іс-шараларын ұйымдастырады және өткізеді.
6. Бұйым өндірісін жобалау және технологиялық дайындау процесін жақсарта отырып, компьютерлік модельдеу әдістерін меңгерген.
КҚ 7. "Техник-технолог " жұмысының негізгі түрлерін орындау
КМ 07. Диплом алды практика
Бұл модуль оқыту процесінде алынған білімдер мен практикалық дағдыларды жалпылауға және жетілдіруге бағытталған; тікелей кәсіпорындарда илектеу процесін жүргізудің қазіргі заманғы әдістерімен, жаңа жабдықтармен, еңбекті ұйымдастырумен, өндіріс экономикасымен, экологиялық мәселелерді шешу жолдарымен таныстыру; дипломдық жобаны орындау үшін материалдарды жинау және дайындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорынның жұмысын зерделеу және талдау.
Кәсіптік практика (диплом алдындағы)
Бағалау өлшемшарттары
1. Цехтың (учаскенің) құрылымын, оның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін сипаттайды;
2. Цех (учаске) жабдықтарының жұмысын, оның құрылымдық кемшіліктерін талдайды
3. Техникалық және техникалық-экономикалық есептерді орындайды.
4. Металл өңдеудің технологиялық процестерінің ерекшеліктерін түсінеді және сипаттайды.
5. Кәсіпорынның түрлі бөлімдерінің, цехтарының, учаскелерінің қызмет түрлері туралы білімдерді меңгерген.
6. Кәсіпорынның жұмысы туралы деректерді жинайды және талдайды.
7. Негізгі жұмыстардың сипаты мен бақылау тізбесін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобаның тақырыбы бойынша материалдарды зерттеу, жинау және талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызмет көрсетілетін учаскенің, өндірістің технологиялық сызбасын түсінеді.
2. Дайындық, негізгі және қосалқы жабдықтардың, өлшеу құралдары мен автоматиканың құрылымын, техникалық сипаттамаларын, пайдалану ережелерін түсінеді.
3. Қызмет көрсетілетін учаскенің коммуникация сызбасын оқиды.
4. Конструкторлық-технологиялық құжаттаманың түрлерін анықтайды.

5. Владеет вопросами экономики производства.
6. Соблюдает требования охраны труда, промышленной и экологической безопасности.
7. Понимает права и обязанности техника-технолога.
8. Оформляет дневник по практике.
9. Оформляет отчет по практике.
10. Оформляет квалификационную работу.
Результат обучения: 3) Дублировать обязанности техника-технолога.
Критерии оценки:
1. Подготавливает нормативные документы ремонта оборудования.
2. Проводит технический осмотр оборудования при подготовки ремонту.
3. Осуществляет контроль ремонтных работ.
4. Изыскивает способы и меры, исключающие травматизм
5. Выполняет задания, предусмотренные производственными планами участка
6. Организовывает и осуществляет работу на производственных участках предприятия
7. Выбирает и правильно эксплуатирует оборудование
8. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
9. Проводит инструктаж на рабочем месте.
10.Оформляет документацию технического обслуживания оборудования.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 95 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 898 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Организация воспитательной работы"
Код и профиль образования:
0100000 – Образование
Специальность:
0102000 – Организация воспитательной работы
Квалификации:
010206 4 – Прикладной бакалавр организации воспитательной работы
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

5. Өндіріс экономикасы мәселелерін меңгерген.
6. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
7. Техник-технологтың құқықтары мен міндеттерін біледі
8. Практика бойынша күнделік ресімдейді
9. Практика бойынша есеп ресімдейді
10. Біліктілік жұмысын ресімдейді
Оқыту нәтижесі: 3) Техник-технологтың міндеттерін қайталау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықты жөндеудің нормативтік құжаттарын дайындайды.
2. Жөндеуге арналған жабдықтарға техникалық тексеру жүргізеді.
3. Жөндеу жұмыстарын бақылауды жүзеге асырады.
4. Жарақаттануды болдырмайтын тәсілдер мен шараларды іздестіреді
5. Учаскенің өндірістік жоспарларында көзделген тапсырмаларды орындайды.
6. Кәсіпорынның өндірістік учаскелерінде жұмысты ұйымдастырады және жүзеге асырады
7. Жабдықты таңдайды және дұрыс пайдаланады
8. Мамандық бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін меңгерген.
9. Жұмыс орнында нұсқаулық жүргізеді.
10. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету құжаттамасын ресімдейді.
Ескертпе:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
95-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
898-қосымша
"Тәрбие жұмысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0100000 – Білім беру
Мамандығы:
0102000 – Тәрбие жұмысын ұйымдастыру
Біліктілігі:
010206 4 – Тәрбие жұмысын ұйымдастыру қолданбалы бакалавры

134
4020
3300
720
Примечание:
* Компонент по выбору учитывает специфику социально-экономического развития конкретного региона и потребности рынка труда, а также индивидуальные интересы самого обучающегося. Компонент по выбору формируется по предложениям работодателей и партнеров организации образования, предметно-цикловых комиссий/кафедр.
**При проведении итоговой аттестации в форме экзамена, часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
Используемые аббревиатуры:
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
СРО - самостоятельная работа обучающегося;
СРОП - самостоятельная работа обучающегося под руководством преподавателя;
СРОС - самостоятельная работа обучающегося выполняемая полностью самостоятельно;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 97 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 900 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Организация воспитательной работы"
Код и профиль образования:
0100000 – Образование
Специальность:
0102000 – Организация воспитательной работы
Квалификации:
010206 4 – Прикладной бакалавр организации воспитательной работы
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
10 месяцев на базе
технического и профессионального образования
Индекс
Модули и виды учебной деятельности
Кол-во кредитов
Форма контроля
Объем учебного времени (часы)
Распределение по курсам
Всего часов
Из них:
Экзамен
Дифференцированный зачет
по видам обучения
по формам организации обучения
Теоретическое обучение
Лабораторно- практические работы, курсовые проекты и работы
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Аудиторные
СРО
СРОП
СРОС
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
БМ
Базовые модули
9

134
4020
3300
720
Ескерту: * Таңдау бойынша компонент нақты өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігін және еңбек нарығының қажеттіліктерін, сондай-ақ білім алушының жеке мүдделерін ескереді. Таңдау бойынша компонент жұмыс берушілер мен білім беру ұйымының серіктестерінің, пәндік-циклдік комиссиялардың/кафедралардың ұсыныстары бойынша қалыптастырылады. ** Емтихан түрінде қорытынды аттестаттауды өткізу кезінде дипломдық жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге бөлінеді.
Қолданыстағы аббревиатуралар: БМ – базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер; ДЖ - дипломдық жобалау; АА - аралық аттестаттау; ҚА - қорытынды аттестаттау; БӨЖ - білім алушының өзіндік жұмысы; ОБӨЖ - оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін білім алушының өзіндік жұмысы; ӨБӨЖ - толық өзі орындайтын білім алушының өзіндік жұмысы; К - консультациялар; Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
97-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
900-қосымша
"Тәрбие жұмысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0100000 – Білім беру
Мамандығы:
0102000 – Тәрбие жұмысын ұйымдастыру
Біліктілігі:
010206 4 – Тәрбие жұмысын ұйымдастыру қолданбалы бакалавры
Оқыту нысаны: күндізгі Оқытудың нормативтік мерзімі: техникалық және кәсіптік білім базасында 10 ай
Индексі
Оқу қызметінің модульдері мен түрлері
Кредиттер саны
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Курстар бойынша бөлу
Барлық сағат
Оның ішінде:
Емтихан
Дифференциалды сынақ
оқыту түрлері бойынша
оқытуды ұйымдастыру нысандары бойынша
Теориялық оқыту
Зертханалық-практикалық жұмыстар, курстық жобалар және жұмыстар
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Аудиториялық
ӨРЖ
ОБӨЖ
ӨБӨЖ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
БМ
Базалық модульдер
9

6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
Профессиональные модули
Квалификация 010205 2 - "Аниматор"
ПК 1. Планировать и организовать культурно-досуговую деятельность в разновозрастных группах, с использованием различных анимационных программ
ПМ 01 Планирование и организация культурно-досуговой деятельности в разновозрастных группах, с использованием различных анимационных программ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления постановки мероприятий разного жанра и составление конкурсных программ разновозрастных групп.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: возрастную анатомию, физиологию и гигиену, основы педагогики досуга, основы детской литературы.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть основами педагогики досуга, детской литературы.
Результат обучения: 1) Определять основные закономерности роста и развития организма человека.
Возрастная анатомия, физиология и гигиена
Педагогика досуга
Детская литература
Критерии оценки:
1. Характеризует анатомо-физиологические, психофизиологические особенности развития организма детей и подростков на разных этапах.
2. Выполняет дозирование физических нагрузок.
3. Владеет степенью определения утомления и переутомления детей в разновозрастных периодах.
Результат обучения: 2) Обеспечить организацию досуговой деятельности детей и подростков.
Критерии оценки:
1. Определяет задачи, виды и значение досуговой деятельности в жизни человека.
2. Классифицирует самодеятельные объединения.
3. Формирует интересы детей с учетом их индивидуальных и возрастных особенностей.
4. Организовывает досуговую деятельность детей.
5. Организовывает встречи с известными людьми страны, с учеными, представителямикультуры и искусства, спорта, педагогами, ветеранами войны и труда, посвященные вопросам норм морали и нравственности в воспитании подрастающего поколения.
6.Развивает молодежное волонтерское движение, как одного из видов социального лифта для молодежи.
7.Организует и проводит мероприятия по изучению родного края.
8. Организует работу по развитию антикоррупционной культуры у обучающихся.
9. Организует работу по профориентации.
Результат обучения: 3) Характеризовать специфику детской литературы.
Критерии оценки:
1. Описывает специфику детской литературы, ее связь с задачами педагогики.
2. Соблюдает требования к литературным произведениям для детей.
3. Использует выразительные средства художественного чтения в воспитательной работе аниматора.

6. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық режимін таңдайды және негіздейді
7. Кәсіпкерлік қызметте электрондық үкімет порталымен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
Кәсіптік модульдер
010205 2 - "Аниматор" біліктілігі
КҚ 1. Әртүрлі анимациялық бағдарламаларды пайдалана отырып, әртүрлі жастағы топтарда мәдени-демалыс қызметін жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 01 Әртүрлі анимациялық бағдарламаларды пайдалана отырып, әртүрлі жастағы топтарда мәдени-демалыс қызметін жоспарлау және ұйымдастыру
Бұл модуль әртүрлі жанрдағы іс-шараларды қою және әртүрлі жастағы топтардың конкурстық бағдарламаларын құру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жас ерекшелік анатомиясын, физиологиясын және гигиенасын, бос уақытты ұйымдастыру педагогикасы негіздерін, балалар әдебиетінің негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде оқушылар бос уақыт педагогикасы, балалар әдебиеті негіздерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Адам ағзасының өсуі мен дамуының негізгі заңдылықтарын анықтау.
Жас ерекшелік анатомиясы, физиология және гигиена
Бос уақытты ұйымдастыру педагогикасы
Балалар әдебиеті
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі кезеңдерде балалар мен жасөспірімдер ағзасының анатомо-физиологиялық, психофизиологиялық даму ерекшеліктерін сипаттайды.
2. Дене жүктемелерін мөлшерлеуді орындайды.
3. Әртүрлі жастағы кезеңдерде балалардың шаршауы мен қажуын анықтау дәрежесін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Балалар мен жасөспірімдердің бос уақытын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адам өміріндегі бос уақыт қызметінің міндеттерін, түрлері мен мәнін анықтайды.
2. Көркемөнер бірлестіктерін жіктейді.
3. Балалардың жеке және жас ерекшеліктерін ескере отырып мүдделерін қалыптастырады.
4. Балалардың бос уақытын ұйымдастырады.
5. Ел көшбасшыларымен, ғалымдармен, мәдениет және өнер, спорт өкілдерімен, педагогтармен, соғыс және еңбек ардагерлерімен өскелең ұрпақты тәрбиелеудегі мораль мен адамгершілік нормалары мәселелеріне арналған кездесулерді ұйымдастырады.
6.Жастарға арналған әлеуметтік лифт түрлерінің бірі ретінде жастардың еріктілер қозғалысын дамытады.
7. Туған өлкені зерттеу бойынша іс-шараларды ұйымдастырады және өткізеді.
8. Білім алушыларда сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті дамыту бойынша жұмысты ұйымдастырады.
9. Кәсіптік бағдар бойынша жұмысты ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Балалар әдебиетінің ерекшелігін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Балалар әдебиетінің ерекшелігін, оның педагогика міндеттерімен байланысын сипаттайды.
2. Балаларға арналған әдеби шығармаларға қойылатын талаптарды сақтайды
3. Аниматордың тәрбие жұмысында мәнерлеп оқудың мәнерлі құралдарын қолданады.

4. Определяет выразительные средства художественного чтения в воспитательной работе аниматора.
5. Анализирует литературно-художественный и исполнительские произведения разных жанров.
ПК 2. Владеть спецификой работы аниматора, осуществлять постановку мероприятий разного жанра и составлять конкурсные программы разновозрастных групп
ПМ 02. Постановка мероприятий разного жанра и составление конкурсных программ разновозрастных групп
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для работы аниматора.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: теорию и практику анимации и применяет их на практике.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть спецификой работы аниматора, составление конкурсных программ для разновозрастных групп; адаптирует полученные теоретические знания в воспитательной деятельности, применяет их на практике.
Результат обучения: 1) Организовать досуговую деятельность аниматора.
Педагогическая анимация
Теория и практика анимации
Основы медицинских знаний
Культура речи и основы риторики
Практикум по художественному ручному труду
Ритмика и хореография
Основы режиссуры
Практикум "Оформительское дело"
Учебно-ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует теоретические и практические основы анимационной деятельности.
2. Проектирует возможности общепедагогической работы с использованием ресурсов анимационной деятельности.
3. Подбирает творческие, оздоровительные, образовательные и развлекательные виды анимации.
4. Анализирует актуальные проблемы формирования человека и общества, решаемые с помощью досуга.
5. Организовывает культурно-досуговые программы и мероприятия различных форм и тематик.
6. Создает благоприятную среду для организации досуга в ученическом коллективе образовательного учреждения.
Результат обучения: 2) Определять сущность и структуру педагогической аниматорской деятельности.
Критерии оценки:
Раскрывает понятие "анимация".
2. Определяет основные задачи педагогической аниматорской деятельности формирование у подростков мотивации к различным способам самодеятельности.
3. Классифицирует виды, формы анимационных программ, мероприятий.
4. Классифицирует основные направления анимационной деятельности.
Результат обучения: 3) Характеризовать особенности развития в разном возрасте.
Критерии оценки:
1. Определяет содержание понятии "здоровый образ жизни" и факторы, определяющие здоровье.
2. Анализирует основные факторы риска в разных возрастных периодах.
3. Раскрывает понятие нормы и отклонения от нормы.
4. Определяет нормы в развитии детей и отклонение от нее.

4. Аниматордың тәрбие жұмысында мәнерлеп оқудың мәнерлі құралдарын анықтайды.
5. Әртүрлі жанрдағы әдеби-көркем және орындаушылық шығармаларды талдайды.
КҚ 2. Аниматор жұмысының ерекшелігін меңгеру, әртүрлі жанрдағы іс-шараларды қоюды жүзеге асыру және әртүрлі жастағы топтардың конкурстық бағдарламаларын құру
КМ 2. Әртүрлі жанрдағы іс-шараларды қоюды жүзеге асыру және әртүрлі жастағы топтардың конкурстық бағдарламаларын жасау
Бұл модуль аниматордың жұмысы үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: анимация теориясы мен практикасын меңгереді және оларды практикада қолданады.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: аниматор жұмысының ерекшеліктерін меңгеруді, әртүрлі жастағы топтар үшін конкурстық бағдарламаларды құруды; тәрбие қызметінде алған теориялық білімді бейімдеуді, оларды тәжірибеде қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аниматордың бос уақытын ұйымдастыру.
Педагогикалық анимация
Анимация теориясы мен практикасы
Медициналық білім негіздері
Сөйлеу мәдениеті және риторика негіздері
Көркем қол еңбегі практикумы
Ырғақ және хореография
Режиссура негіздері
"Безендіру ісі" практикумы
Оқу-танысу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Анимациялық қызметтің теориялық және практикалық негіздерін сипаттайды.
2. Анимациялық қызмет ресурстарын пайдалана отырып, жалпы педагогикалық жұмыстың мүмкіндіктерін жобалайды.
3. Анимацияның шығармашылық, сауықтыру, білім беру және ойын-сауық түрлерін таңдайды.
4. Бос уақыт арқылы шешілетін адам мен қоғамды қалыптастырудың өзекті мәселелерін талдайды.
5. Мәдени-демалыс бағдарламаларын және әртүрлі нысандағы және тақырыптағы іс-шараларды ұйымдастырады.
6. Білім беру мекемесінің оқушылар ұжымында бос уақытты ұйымдастыру үшін қолайлы орта жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Педагогикалық аниматорлық қызметтің мәні мен құрылымын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
"Анимация" ұғымын ашады.
2. Жасөспірімдерде әртүрлі әдіс-тәсілдерге ынталандыруды қалыптастыру бойынша педагогикалық аниматорлық қызметтің негізгі міндеттерін анықтайды.
3. Анимациялық бағдарламалардың, іс-шаралардың түрлерін, нысандарын жіктейді.
4. Анимациялық қызметтің негізгі бағыттарын жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Әртүрлі жастағы даму ерекшеліктерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Салауатты өмір салты" ұғымының мазмұнын және денсаулықты анықтайтын факторларды анықтайды.
2. Әртүрлі жас кезеңдерінде тәуекелдің негізгі факторларын талдайды.
3. Норманың түсінігін және нормадан ауытқуын ашады.
4. Балалардың дамуындағы нормаларды және одан ауытқуды анықтайды.

5. Используют систему самооздоровления.
6. Владеет навыками оказания первой медицинской помощи.
Результат обучения: 4) Обеспечить правильность, стилистическую целесообразность, выразительность речи аниматора.
Критерии оценки:
1. Владеет структурой речи, речевыми нормами и качествами.
2. Соблюдает требования к речи аниматора.
3. Пользуется стилистически правильными речевыми оборотами.
4. Излагает точно, логично, выразительно и доступно свои мысли.
Результат обучения: 5) Обладать навыками изготовления художественных изделий декоративно - прикладного характера из природных, натуральных и синтетических материалов.
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды художественных работ с различными группами материалов.
2. Выполняет приемы художественной обработки материалов.
3. Организовывает практический процесс изготовления художественных изделий декоративно прикладного характера из природных, натуральных и синтетических материалов.
4. Использует в работе приемы художественной обработки материалов.
Результат обучения: 6) Представлять роль ритмики и хореографии в организации аниматорской деятельности.
Критерии оценки:
1. Определяет структуру занятий ритмики в разных возрастных группах детей.
2. Выбирает композиционные построения танцев.
3. Организовывает
занятия ритмики в разных возрастных группах детей.
4. Организовывает различные детские игровые танцы.
Результат обучения: 7) Владеть художественно-творческими задачами режиссерской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует теорию и практику режиссуры.
2. Характеризует виды спектаклей и театрализованных представлений.
3. Владеет режиссерской разработкой, функциями, приемами режиссерского руководства и основные принципы режиссуры.
4. Работает с разновозрастным коллективом.
5. Составляет литературные сценарий.
6. Осуществляет режиссуру различных эстрадных жанров.
Результат обучения: 8) Владеть основными приемами работы оформительского дела.
Критерии оценки:
1. Учитывает специфику использования различных материалов.
2. Владеет современными инструментами и материалами в оформительских работах.
3. Анализирует технологию ведения оформительских работ.
4. Осуществляет сочетание различных материалов и возможности их применения.
5. Использует современные инструменты и материалы в оформительских работах.
6. Формирует интерьер.
Результат обучения: 9) Выполнять требования к анимационной деятельности.
Критерии оценки:
1. Определяет цели и содержания мероприятия, функции анимационной деятельности.
2. Владеет формами аниматорской деятельности.
3. Ознакомление с планированием деятельности в разновозрастных группах условиях организации образования.

5. Өзін-өзі сауықтыру жүйесін пайдаланады.
6. Алғашқы медициналық көмек көрсету дағдыларын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 4) Аниматор сөзінің дұрыстығын, стилистикалық мақсаттылығын, мәнерлілігін қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сөйлеу құрылымын, сөйлеу нормалары мен қасиеттерін меңгерген.
2. Аниматордың сөзіне қойылатын талаптарды сақтайды.
3. Стилистикалық дұрыс сөйлеу айналымдарын пайдаланады.
4. Өз ойларын дәл, қисынды, мәнерлі және түсінікті баяндайды.
Оқыту нәтижесі: 5)Табиғи және синтетикалық материалдардан сәндік-қолданбалы сипаттағы көркем бұйымдарды жасаудың практикалық үдерісін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Материалдардың әртүрлі топтарымен көркемдік жұмыстардың түрлерін жіктейді.
Материалдарды көркемдік өңдеу тәсілдерін орындайды.
3. Табиғи және синтетикалық материалдардан сәндік-қолданбалы сипаттағы көркем бұйымдарды жасаудың практикалық үдерісін ұйымдастыру.
4. Жұмыста материалдарды көркемдік өңдеу тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 6) Аниматорлық қызметті ұйымдастыруда ырғақ пен хореографияның рөлін көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі жас топтарында ырғақ сабақтарының құрылымын анықтайды.
2. Бидің композициялық құрылысын таңдайды.
3.Балалардың әртүрлі жас топтарында ырғақ сабақтарын ұйымдастырады.
4. Балалардың түрлі ойын билерін ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 7) Режиссерлік қызметтің көркемдік-шығармашылық міндеттерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Режиссураның теориясы мен практикасын сипаттайды.
2. Спектакльдер мен театрландырылған көрініс түрлерін сипаттайды.
3. Режиссерлік әзірлемені, қызметін, режиссерлік басшылық тәсілдерін және режиссураның негізгі қағидаттарын меңгерген.
4. Әртүрлі жастағы ұжыммен жұмыс істейді.
5. Әдеби сценарийді құрастырады.
6. Түрлі эстрадалық жанрдың режиссурасын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 8) Безендіру ісі жұмысының негізгі тәсілдерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Әртүрлі материалдарды пайдалану ерекшелігін ескереді.
Безендіру жұмыстарында заманауи құралдар мен материалдарды меңгерген.
3. Безендіру жұмыстарын жүргізу технологиясын талдайды.
4. Әртүрлі материалдардың үйлесімділігін және оларды қолдану мүмкіндігін жүзеге асырады.
5. Безендіру жұмыстарында заманауи құралдар мен материалдарды пайдаланады.
6. Интерьерді қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 9) Анимациялық қызметке қойылатын талаптарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іс-шараның мақсаты мен мазмұнын, анимациялық қызметтің функцияларын анықтайды.
2. Аниматорлық қызмет түрлерін меңгерген.
3. Білім беру ұйымының әртүрлі жастағы топтарындағы іс-әрекетті жоспарлаумен танысу.

4. Определяет цели и ход мероприятия, методику изложения материала, организацию самостоятельной работы учащихся на мероприятии, формированием умений, навыков, учет индивидуальных особенностей учащихся, воспитание их в процессе обучения.
5. Характеризует особенности внеклассной работы, организацию мероприятий, с оборудованием и оснащением, наличием демонстрационного материала.
6. Характеризует требованиях к аниматору, вырабатывает способность контролировать трудовую деятельность.
ПК 3. Применять технологии проведения культурно-досуговых программ и мероприятий различных форм и тематики
ПМ 03. Применение технологии проведения культурно-досуговых программ и мероприятий различных форм и тематики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для применения технологии проведения культурно-досуговых программ и мероприятий различных форм и тематики.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: особенности инновационной аниматорской деятельности; методы и приемы использования теоретических знаний в практической деятельности; составления программы проведения различных игр с учетом особенностей и структуры работы аниматора.
При изучении модуля обучающиеся учатся: осваивать практические навыки изготовления художественных изделий прикладного характера; составлять программы проведения различных игр с учетом особенностей работы аниматора; способствовать созданию условий эффективного взаимодействия субъектов педагогической, воспитательной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть новыми образовательными технологиями педагогической аниматорской деятельности.
Инновационная аниматорская деятельность
Мировая художественная культура
Практикум по организации игровой деятельности
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Выбирает инновационные методы и приемы аниматорской деятельности.
2. Анализирует общественные духовно-культурные ценности, традиционные виды и жанры художественного творчества в структуре педагогической аниматорской деятельности.
3. Владеет технологией создания и проведения анимационных программ разного вида.
4. Разрабатывает сценарии культурно-образовательных программ.
Результат обучения: 2) Определять роль мировой художественной культуры в духовной жизни общества.
Критерии оценки:
1. Знает содержание мировой художественной культуры и литературы.
2. Характеризует особенности культуры разных стилей, направлений, времен и народов.
3. Характеризует специфику казахского национального искусства и его места в мировом искусстве.
4. Владеет сведениями о выдающихся представителях изобразительного искусства Казахстана и мира, их основных произведений (согласно программе).

4. Іс-шараның мақсаты мен барысын, материалды баяндау әдістемесін, іс-шарада оқушылардың өзіндік жұмысын ұйымдастыруды, іскерлікті, дағдыларды қалыптастыру, оқушылардың жеке ерекшеліктерін есепке алуды, оларды оқыту үдерісінде тәрбиелеуді анықтайды.
5. Сыныптан тыс жұмыстың ерекшеліктерін, іс-шаралардың ұйымдастырылуын, жабдықтармен және жабдықталуын, демонстрациялық материалдардың болуын сипаттайды.
6. Аниматорға қойылатын талаптарды сипаттайды, еңбек қызметін бақылау қабілетін қалыптастырады.
КҚ 3. Мәдени-бос уақыт бағдарламалары мен әртүрлі нысандағы және тақырыптағы іс-шараларды өткізу технологиясын қолдану
КМ 03. Мәдени-бос уақыт бағдарламалары мен әртүрлі нысандағы және тақырыптағы іс-шараларды өткізу технологиясын қолдану
Бұл модуль әр түрлі формадағы және тақырыптағы мәдени-бос уақытты өткізу бағдарламалары мен іс-шараларын өткізу технологиясын қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: инновациялық аниматорлық қызметтің ерекшеліктерін; ррактикалық қызметте теориялық білімдерді қолдану әдістері мен тәсілдерін; аниматор жұмысының ерекшеліктері мен құрылымын ескере отырып, әртүрлі ойындарды өткізу бағдарламасын құрастыруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қолданбалы сипаттағы көркем бұйымдар жасаудың практикалық дағдыларын меңгеруді; аниматор жұмысының ерекшеліктерін ескере отырып, әртүрлі ойындар өткізу бағдарламаларын құруды; педагогикалық, тәрбие қызметінің субъектілерінің тиімді өзара іс-қимыл жасауына жағдай жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Педагогикалық аниматорлық қызметтің жаңа білім беру технологияларын меңгеру.
Инновациялық аниматорлық қызмет
Әлемдік көркем мәдениет
Ойын әрекетін ұйымдастыру практикумы
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аниматорлық қызметтің инновациялық әдістері мен тәсілдерін таңдайды.
2. Педагогикалық аниматорлық қызмет құрылымында көркем шығармашылықтың дәстүрлі түрлері мен жанрларын, қоғамдық рухани-мәдени құндылықтарды талдайды.
3. Әртүрлі анимациялық бағдарламаларды жасау және жүргізу технологиясын меңгерген.
4. Мәдени-білім беру бағдарламаларының сценарийлерін әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамның рухани өміріндегі әлемдік көркем мәдениеттің рөлін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік көркем мәдениет пен әдебиеттің мазмұнын біледі.
2. Әртүрлі стильдер, бағыттар, уақыт пен халықтар мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттайды.
3. Қазақ ұлттық өнерінің ерекшелігі және оның әлемдік өнердегі орны туралы түсінік қалыптастырады.
4. Қазақстан мен әлемнің бейнелеу өнерінің көрнекті өкілдері, олардың негізгі шығармалары туралы білімді қалыптастырады (бағдарламаға сәйкес).

5. Имеет представление об основных музеях страны и их роли в развитии, сохранении культуры Казахстана и человечества.
6.Формирует и воспитывает культуру чувств, эмоций, вырабатывает жизненные ценности.
7. Характеризует особенности и формы музыкальных направлений традиционной национальной культуры.
8. Понимает идейное, эстетическое значение музыкальных произведений, их эмоционально- образное содержание.
Результат обучения: 3) Организовывать и проводить игры различных видов.
Критерии оценки:
1. Определяет сущность организации различных видов игр.
2. Организовывает и проводит игровые программы.
3. Проводит игры с различными возрастными группами и категориями детей.
Результат обучения: 4) Применять методы и приемы использования теоретических знаний в практической деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует систему воспитательной работы в организации образования.
2. Овладевает навыками планирования работы с коллективом учащихся.
3. Применяет полученные теоретические знания в воспитательной деятельности, самостоятельно проводят отдельные виды воспитательной работы с учащимися (конкурсы, развлекательно-познавательные программы).
4. Проводит индивидуальную работу с учащимися.
5. Участвует в работе с родителями.
6. Принимает участие в заседаниях воспитательного отдела.
ПК 4. Осуществлять профессиональное самообразование и личностный рост, проектировать дальнейший образовательный маршрут и профессиональную карьеру
ПМ 4. Осуществление профессионального самообразования и личностного роста
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления профессионального самообразования и личностного роста.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: этику деловых взаимоотношений и основы педагогического мастерства.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть этикой деловых отношений; основами педагогического мастерства; владеть основами педагогики досуга; руководствоваться стандартной работой с учетом значимых социальных и этических аспектов для осуществления профессионального самообразования и личностного роста; стимулировать проектирование дальнейшего образовательного маршрута и профессиональной карьеры.
Результат обучения: 1) Характеризовать этические основы воспитательной аниматорской деятельности.
Этика деловых взаимоотношений и основы педагогического мастерства
Охрана труда
Критерии оценки:
1. Владеет историей развития и основными категориями этики.
2. Раскрывает содержание педагогической этики.
3. Владеет правилами деловых взаимоотношений в общении.
4. Использует нормы деловых взаимоотношений в общении с детьми.

5. Негізгі мұражайлар және олардың Қазақстан мен адамзат мәдениетін сақтаудағы рөлі туралы білім қалыптастырады.
6. Сезім, эмоциялар мәдениетін қалыптастырады және тәрбиелейді, өмірлік құндылықтарды қалыптастырады.
7. Дәстүрлі ұлттық мәдениеттің музыкалық бағыттарының ерекшеліктері мен нысандары туралы білімді қалыптастырады
8. Музыкалық шығармалардың идеялық, эстетикалық мәнін, олардың эмоционалдық - бейнелік мазмұнын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Әртүрлі ойындарды ұйымдастыру және өткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі ойын түрлерін ұйымдастырудың мәнін анықтайды.
2. Ойын бағдарламаларын ұйымдастырады және өткізеді.
3. Балалардың әртүрлі жас топтары мен санаттарымен ойындар өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Практикалық қызметте теориялық білімді қолдану әдістері мен тәсілдерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Білім беру ұйымдарындағы тәрбие жұмысының жүйесін сипаттайды.
2. Білім алушылар ұжымымен жұмысты жоспарлау дағдыларын меңгереді.
3. Тәрбие қызметінде алған теориялық білімін қолданады, оқушылармен тәрбие жұмысының жекелеген түрлерін дербес жүргізеді (конкурстар, ойын-сауық-танымдық бағдарламалар).
4. Білім алушылармен жеке жұмыс жүргізеді.
5. Ата-аналармен жұмысқа қатысады.
6. Тәрбие бөлімінің отырыстарына қатысады.
КҚ 4. Кәсіптік өзіндік білім алу мен тұлғалық өсуді жүзеге асыру, болашақ білім беру бағыты мен кәсіптік мансабын жобалау
КМ 4. Кәсіптік өзіндік білім алуды және тұлғалық өсуді жүзеге асыру
Бұл модуль кәсіптік өзіндік білім алуын және тұлғалық өсуін жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды .
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: іскерлік қарым-қатынас этикасын және педагогикалық шеберлік негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: іскерлік қарым-қатынас этикасын; педагогикалық шеберлік негіздерін; бос уақытты ұйымдастыру педагогикасы негіздерін меңгеруді; кәсіптік өз білімін және тұлғалық өсуді жүзеге асыру үшін маңызды әлеуметтік және этикалық аспектілерді ескере отырып, стандартты жұмысты басшылыққа алуды; білім беру бағыты мен кәсіптік мансабын жобалауды ынталандыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тәрбие аниматорлық қызметінің этикалық негіздерін сипаттау.
Іскерлік қарым-қатынас этикасы және педагогикалық шеберлік негіздері
Еңбекті қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Этиканың даму тарихын және негізгі санаттарын біледі.
2. Педагогикалық этиканың мазмұнын ашады.
3. Қарым-қатынаста іскерлік қарым-қатынас ережелерін меңгерген.
4. Балалармен қарым-қатынаста іскерлік қарым-қатынас нормаларын қолданады.

5. Проявляет педагогический такт в общении с детьми.
6. Использует основы самообразования и самовоспитания как фактор совершенствования профессионального мастерства.
Результат обучения: 2) Организовывать безопасные условия воспитания и обучения детей.
Критерии оценки:
1. Владеет видами инструктажей по технике безопасности.
2. Планирует работу по предупреждению травматизма детей.
3. Соблюдает инструкции по технике безопасности.
4. Проводит инструктаж с учащимися по безопасным приемам работ.
Квалификация "010202 3 – Педагог-организатор"
ПК 5. Владеть навыками организации и проведения мероприятий, умение самостоятельно добывать знания и организовать культурно-досуговую работу с детьми разновозрастных групп
ПМ 05. Модулирование и трансляция учебной информации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для модулирования и транслирования учебной информации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
содержание предметной области знания;
научно-методологические знания в области изучаемого предмета;
психологическую значимость учебного процесса.
При изучении модуля обучающиеся учатся: адаптировать полученные знания по педагогике, теории и практике воспитательной деятельности и применять их на практике.
Результат обучения: 1) Характеризовать роль воспитания и образования в системе организации досуга детей в целях определения степени развития сформированности профессиональных и педагогических умений.
Педагогика
Психология
Теория и практика воспитательной деятельности
Технология работы организатора воспитательной работы
Физкультурно-оздоровительная работа с детьми и подростками
Критерии оценки:
1. Определяет основные понятия педагогики, отрасли и связь с другими науками.
2. Определяет факторы, которые влияют на развитие личности, возрастные особенности развития личности.
3. Применяет основные положения Закона Республики Казахстан "Об образовании", содержание воспитательной работы.
Результат обучения: 2) Соблюдать психологические аспекты в работе аниматора.
Критерии оценки:
1. Описывает структуру, задачи и методы современной психологии.
2. Классифицирует психологические особенности развития личности.
3. Владеет содержанием познавательной и эмоционально-волевых сфер личности.
4. Осуществляет профилактику стресса.
5. Применяет психологические знания в практике работы воспитателя организации образования.
6. Создает в организациях образования поликультурной среды, готовность личности к восприятию, освоению, оценке эстетических объектов в искусстве и действительности.
7. Организует и курирует работу по самоуправлению.
Результат обучения: 3) Характеризовать сущность воспитания и его особенности.
Критерии оценки:
1. Определяет цели и задачи воспитания на современном этапе.
2. Характеризует общие закономерности и принципы воспитания.
3. Понимает и реализовывает основное содержание Концептуальной основы воспитания "Мәнгілік ел".
4.Определяет основные направления и содержание воспитательной работы с детьми.

5. Балалармен қарым-қатынаста педагогикалық такт көрсетеді.
6. Өзін-өзі жетілдіру және өзін-өзі тәрбиелеу негіздерін кәсіптік шеберлікті жетілдіру факторы ретінде қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Балаларды тәрбиелеу мен оқытудың қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқамалар түрлерін меңгерген.
2. Балалардың жарақаттануының алдын алу жұмыстарын жоспарлайды.
3. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтар әзірлейді.
4. Жұмыстың қауіпсіз тәсілдері бойынша білім алушылармен нұсқама өткізеді.
010202 3 – "Педагог-ұйымдастырушы" біліктілігі
КҚ 5. Іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу дағдыларын меңгеру, әртүрлі жастағы балалармен мәдени-бос уақыт жұмыстарын ұйымдастыру және өз бетінше білім ала білу
КМ 05. Оқу ақпаратын модульдеу және тарату
Бұл модуль оқу ақпаратын модульдеу және тарату үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
білімнің пәндік саласының мазмұнын;
оқытылатын пән саласындағы ғылыми-әдістемелік білімді;
оқу үдерісінің психологиялық маңызын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: педагогика, тәрбие қызметінің теориясы мен практикасы бойынша алған білімдерін бейімдеуді және оларды тәжірибеде қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік және педагогикалық іскерліктің қалыптасуының даму дәрежесін анықтау мақсатында балалардың бос уақытын ұйымдастыру жүйесіндегі тәрбие мен білім берудің рөлін сипаттау.
Педагогика
Психология
Тәрбие қызметінің теориясы мен практикасы
Ұйымдастырушы-педагог жұмысының технологиясы
Балалармен және жасөспірімдермен дене шынықтыру-сауықтыру жұмысы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Педагогиканың, саланың негізгі ұғымдарын және басқа ғылымдармен байланысын анықтайды.
2. Тұлғаның дамуына, тұлғаның жас ерекшеліктеріне әсер ететін факторларды анықтайды.
3. "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негізгі ережелерін, тәрбие жұмысының мазмұнын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Аниматор жұмысындағы психологиялық аспектілерді түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі психологияның құрылымын, міндеттері мен әдістерін сипаттайды.
2. Тұлғаның психологиялық даму ерекшеліктерін жіктейді.
3. Тұлғаның танымдық және эмоциялық-ерік салаларының мазмұнын меңгерген.
4. Күйзелістің алдын алуды жүзеге асырады.
5. Білім беру ұйымы тәрбиешісінің жұмыс тәжірибесінде психологиялық білімді қолданады.
6. Білім беру ұйымдарында көп мәдени ортаны, жеке тұлғаның өнер мен шынайылыққа эстетикалық объектілерді қабылдауға, игеруге, бағалауға дайындығын қалыптастырады.
7. Өзін-өзі басқару жұмысын ұйымдастыруға ықпал етеді және жетекшілік етеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тәрбиенің мәнін және оның ерекшеліктерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі кезеңдегі тәрбиенің мақсаттары мен міндеттерін анықтайды.
2. Тәрбиенің жалпы заңдылықтары мен қағидаттарын меңгерген.
3. "Мәңгілік ел" тәрбиенің тұжырымдамалық негізінің негізгі мазмұнын меңгерген және жүзеге асырады.
4. Балалармен тәрбие жұмысының негізгі бағыттары мен мазмұнын анықтайды.

5. Составляет сценарий воспитательных мероприятий.
6. Проводит анализ и самоанализ воспитательных мероприятий.
Результат обучения: 4) Владеть навыками организации творческой работы по планированию и анализу воспитательной деятельности, методами психолого-педагогической диагностики воспитательной работы.
Критерии оценки:
1. Определяет цели, задачи и направления воспитательной работы, их специфику.
2. Оказывает помощь учителям в проведении внеклассной работы.
3. Проводит психолого-педагогическую диагностику детей разного возраста.
4. Формирует культуру поведения учащихся.
Результат обучения: 5) Организовывать физкультурно-оздоровительную работу с детьми и подростками
Критерии оценки:
1. Определяет основные направления физкультурно-оздоровительной работы с детьми.
2. Характеризует теоретико-практические основы развития физических качеств детей.
3. Планирует физкультурно-оздоровительные работы с детьми.
4. Владеет методикой проведения физкультурно-оздоровительных мероприятий в режиме учебного дня и досуговой деятельности.
5. Использует различные формы спортивно-оздоровительной работы.
6. Организовывает физкультурно-массовые и спортивные мероприятия.
7. Применяет спортивное оборудование и инвентарь.
ПК 6. Применять технологии проведения культурно-досуговых программ и мероприятий различных форм и тематики, использовать возможности образовательной среды для обеспечения качества образования, в том числе с применением информационных технологий
ПМ 06. Использование современных средств и систем организации воспитательного процесса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выбора современных средств и систем организации воспитательного процесса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
содержание современных средств и систем организации воспитательного процесса; классификацию новых технологий воспитательного процесса.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применяет образовательные технологии в практической деятельности.
Результат обучения: 1) Использовать новые образовательные технологии.
Новые образовательные технологии
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет информационно – коммуникационными технологиями.
2. Владеет содержанием различных технологий.
3. Применяет образовательные технологии в практической деятельности.
ПК 7. Владеть спецификой работы педагога-организатора: осуществлять методическое обеспечение образовательного и воспитательного процесса
ПМ 07. Осуществление методического обеспечения образовательного процесса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выбора методов и средств обучения и воспитания для реализации педагогической деятельности в соответствии с нормативной базой.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методическое обеспечение образовательного процесса.
При изучении модуля обучающиеся учатся: повышать уровень профессиональной культуры.
Результат обучения: 1) Владеть методикой организации летнего отдыха детей и подростков.
Методика организации летнего отдыха детей и подростков
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует содержание и особенности организации летнего отдыха детей.
2. Владеет формами и методами работы с детьми и подростками.
3. Организовывает воспитательный процесс в оздоровительно – воспитательных учреждениях.
4. Использует разнообразные формы и методы работы с детьми и подростками.
Результат обучения: 2) Использовать современные формы, методы и приемы воспитания для решения профессиональных задач.
Критерии оценки:
1. Знакомится с системой работы классного руководителя, с деятельностью органов самоуправления.
2. Владеет навыками планирования работы с коллективом учащихся, определяет конкретные воспитательные задачи с учетом возрастных и индивидуальных особенностей учащихся.
3. Самостоятельно проводит отдельные виды воспитательной работы с учащимися (беседы, конкурсы, трудовые десанты).
4. Проводит индивидуальную работу с учащимися.

5. Тәрбие іс-шараларының сценарийін құрастырады.
6. Тәрбие іс-шараларына талдау және өзіндік талдау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Тәрбие жұмысын жоспарлау және талдау бойынша шығармашылық жұмысты ұйымдастыруды, тәрбие жұмысының психологиялық-педагогикалық диагностикасының әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тәрбие жұмысының мақсатын, міндеттерін және бағыттарын, олардың ерекшелігін анықтайды.
2. Мұғалімдерге сыныптан тыс жұмыстарды жүргізуге көмек көрсетеді.
3. Әртүрлі жастағы балалардың психологиялық-педагогикалық диагностикасын жүргізеді.
4. Білім алушылардың мінез-құлық мәдениетін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Балалармен және жасөспірімдермен дене шынықтыру-сауықтыру жұмысын ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Балалармен дене шынықтыру-сауықтыру жұмысының негізгі бағыттарын анықтайды.
2. Балалардың дене қасиеттерін дамытудың теориялық-практикалық негіздерін сипаттайды.
3. Балалармен дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын жоспарлайды.
4. Оқу күні және бос уақыт қызметі тәртібінде дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларын өткізу әдістемесін меңгерген.
5. Спорттық-сауықтыру жұмысының әртүрлі нысандарын қолданады.
6. Дене шынықтыру-бұқаралық және спорттық іс-шараларды ұйымдастырады.
7. Дене шынықтыру жабдықтары мен мүкәммалды пайдаланады.
КҚ 6. Мәдени-демалыс бағдарламалары мен әр түрлі нысандар мен тақырыптағы іс-шараларды өткізу технологияларын қолдану, білім беру сапасын қамтамасыз ету үшін, оның ішінде ақпараттық технологияларды қолдана отырып, білім беру ортасының мүмкіндіктерін пайдалану
КМ 06. Тәрбие үдерісін ұйымдастырудың заманауи құралдары мен жүйелерін пайдалану
Бұл модуль тәрбие үдерісін ұйымдастырудың заманауи құралдары мен жүйелерін таңдау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
тәрбие үдерісін ұйымдастырудың заманауи құралдары мен жүйелерінің мазмұнын; тәрбие үдерісінің жаңа технологияларын жіктеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
практикалық қызметте білім беру технологияларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 1) Жаңа білім беру технологияларын пайдалану.
Жаңа білім беру технологиялары
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгерген.
Түрлі технологиялардың мазмұнын біледі.
Практикалық қызметте білім беру технологияларын қолданады.
КҚ 7. Педагог-ұйымдастырушы жұмысының ерекшелігін меңгеру: білім беру және тәрбие үдерісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 07. Білім беру үдерісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
Бұл модуль нормативтік базаға сәйкес педагогикалық қызметті жүзеге асыру үшін оқыту мен тәрбиелеудің әдістері мен құралдарын таңдау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар білім беру үдерісін әдістемелік қамтамасыз етуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: кәсіптік мәдениет деңгейін арттыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Балалар мен жасөспірімдердің жазғы демалысын ұйымдастыру әдістемесін меңгеру
Балалар мен жасөспірімдердің жазғы демалысын ұйымдастыру әдістемесі
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Балалардың жазғы демалысын ұйымдастырудың мазмұны мен ерекшеліктерін сипаттайды.
2. Балалармен және жасөспірімдермен жұмыс түрлері мен әдістерін біледі.
3. Сауықтыру – тәрбиелеу мекемелерінде тәрбие үдерісін ұйымдастырады.
4. Балалармен және жасөспірімдермен жұмыс жасаудың әртүрлі нысандары мен әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік міндеттерді шешу үшін тәрбиелеудің заманауи түрлерін, әдістері мен тәсілдерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сынып жетекшісінің жұмыс жүйесімен, өзін-өзі басқару органдарының қызметімен танысады.
2. Білім алушылар ұжымымен жұмысты жоспарлау дағдыларын меңгерген, оқушылардың жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, нақты тәрбие міндеттерін анықтайды.
3. Білім алушылармен тәрбие жұмысының жекелеген түрлерін дербес жүргізеді (әңгімелер, конкурстар, еңбек десанттары).
4. Білім алушылармен жеке жұмыс жүргізеді.

5. Участвует в работе с родителями, которая строится с учетом основных принципов повышения педагогической культуры.
6. Составляет индивидуальный план учебно-воспитательной работы.
7. Осуществляет самоанализ и самооценку результатов собственной деятельности.
8. Определяет условия достижения личностного уровня педагогической деятельности, самооценка успешности овладения основами профессионализма, анализ уровня его сформированности.
ПК 8. Владеть методикой планирования и мониторинга в воспитательной системе
ПМ 08. Исследование образовательной среды
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для использования разнообразных методик планирования и мониторинга в воспитательной системе организации образования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
современные формы, методы и приемы воспитания для исследования образовательной среды, в решении профессиональных задач.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать результаты диагностики особенностей учащихся;
проводить исследования; составлять содержания тестирующих и контрольных программ; проводить педагогический анализ качества образования.
Результат обучения: 1) Проводить педагогическую диагностику.
Методы педагогических исследований
Психолого-педагогическая практика
Критерии оценки:
1. Классифицирует методы педагогических исследований, виды эксперимента, наблюдения, опросные методы.
2. Проводит мониторинг исоциологический опроссреди школьников по выявлению уровня их толерантности ирелигиозности.
3. Составляет план проведения анкетирования, эксперимента по научно-исследовательской работе.
4. Обобщает и внедряет педагогический опыт учителей.
5. Определяет проблемную ситуацию и обосновывает актуальность исследования.
6. Определяет сущность и предмет исследования.
7. Определяет цели, задачи и гипотезу исследования.
8. Исследует влияние современных досуговых и развлекательных форм на социально-психологическое развитие и здоровье детей (влияние компьютерных клубов, игровых автоматов, Интернет-ресурсов).
Результат обучения: 2) Использовать методы и средства обучения и воспитания в соответствии с методическими инструкциями, рекомендациями для организации образовательного и воспитательного процесса в организации образовании.
Критерии оценки:
1. Использует нормативную базу при работе в организации образования.
2. Применяет методы и средства обучения и воспитания в соответствии с методическими инструкциями, рекомендациями для организации образовательного и воспитательного процесса.
3. Проводит мероприятия различных форм, применяет эффективные методы и средства обучения и воспитания, посещает мероприятия у обучающихся группы.
4. Анализирует свою деятельность, изучает научную и методическую литературу, проводит занятия кружков, изготавливает демонстрационные материалы, проводит внеклассные и воспитательные мероприятия.
ПК 9. Интегрировать работу школьных и внешкольных объединений по организации досуговой деятельности, организовать взаимодействие с общественными и образовательными организациями, детскими коллективами и родителями для решения задач профессиональной деятельности
ПМ 09. Осуществление взаимодействии с профессиональным сообществом и со всеми
заинтересованными сторонами образования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для эффективного общения с профессиональным сообществом.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы психологии общения и профессиональной коммуникации;
формы и методы взаимодействия с различными социальными группами; методы и средства обучения и воспитания для приобщения обучающихся к системе социальных ценностей в организации образовательного и воспитательного процесса в организации образовании.
При изучении модуля обучающиеся учатся самостоятельному привлечению учащихся к системе дополнительного образования; самостоятельной
реализации инновационных идей, объединяющих различные творческие ассоциации.
Результат обучения: 1) Использовать достижения современных исследований в области изучения личности.
Социальная педагогика
Социальная психология
Теория и практика деятельности детских и молодежных общественных организации и объединений
Критерии оценки:
1. Определяет предмет, задачи и роль социальной педагогики в системе педагогических наук.
2. Организовывает социально-педагогическую, социально-психологическую, воспитательную работу в микро и микросоциумы.
3. Использует традиции, обычаи народов в воспитательной деятельности.
Результат обучения: 2) Прогнозировать социальное поведение детей.
Критерии оценки:
1. Раскрывает содержание социальной психологии, психологии общения.
2. Осознает связь системы отношений "личность-общество".
Результат обучения: 3) Учитывать особенности современного детского и молодежного движения и его различные виды.
Критерии оценки:
1. Определяет цели, задачи и виды современного детского и молодежного движения.
2. Раскрывает сущность и виды неформальных объединений.
3. Определяет перспективы развития детских и молодежных организаций.
4. Организовывает детскую или молодежную организацию,
преодолевает воспитательными
средствами негативное влияние ряда неформальных объединений.

5. Педагогикалық мәдениетті арттырудың негізгі қағидаттарын ескере отырып құрылатын, ата-аналармен жұмыс жасауға қатысады.
6. Оқу-тәрбие жұмысының жеке жоспарын жасайды.
7. Өз қызметінің нәтижелерін өзіндік талдауды және өзін-өзі бағалауды жүзеге асырады.
8. Педагогикалық қызметтің жеке деңгейіне қол жеткізу шарттарын, кәсіптіклік негіздерін меңгерудің табыстылығын өзін-өзі бағалауды, оның қалыптасу деңгейін талдауды анықтайды.
КҚ 8. Тәрбие жүйесіндегі жоспарлау және мониторинг әдістемесін меңгеру
КМ 8. Білім беру ортасын зерттеу
Бұл модуль білім беру ұйымының тәрбие жүйесінде әртүрлі жоспарлау және мониторинг әдістерін қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
білім беру ортасын зерттеу, кәсіптік міндеттерді шешу үшін тәрбиелеудің заманауи нысандарын, әдістері мен тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: білім алушылардың ерекшеліктерін диагностикалау нәтижелерін қолдануды;
бақылау және тестілеу бағдарламаларының мазмұнын құрастыруды; білім беру сапасына педагогикалық талдау жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Педагогикалық диагностика жүргізу.
Педагогикалық зерттеу әдістері
Психологиялық-педагогикалық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Педагогикалық зерттеу әдістерін, эксперимент түрлерін, бақылауларды, сауалнамалық әдістерді жіктейді.
2. Білім алушылар арасында олардың төзімділік және діни деңгейін анықтау бойынша социологиялық сауалнамаға мониторинг жүргізеді.
3. Ғылыми-зерттеу жұмысы бойынша сауалнама, эксперимент жүргізуді жоспарлайды.
4. Мұғалімдердің педагогикалық тәжірибесін жинақтайды және енгізеді.
5. Проблемалық жағдайды анықтайды және зерттеудің өзектілігін негіздейді.
6. Зерттеудің мәні мен нысанасын анықтайды.
7. Зерттеудің мақсатын, міндеттерін және гипотезасын анықтайды.
8. Балалардың әлеуметтік-психологиялық дамуы мен денсаулығына заманауи демалыс және ойын-сауық нысандарының әсерін зерттейді (компьютерлік клубтардың, ойын автоматтарының, интернет-ресурстардың әсері).
Оқыту нәтижесі: 2) Білім беру ұйымдарында білім беру және тәрбие үдерісін ұйымдастыруға арналған әдістемелік нұсқаулықтарға, ұсынымдарға сәйкес оқыту мен тәрбиелеудің әдістері мен құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Білім беру ұйымдарында жұмыс істеу кезінде нормативтік базаны пайдаланады.
2. Оқу және тәрбие үдерісін ұйымдастыру үшін әдістемелік нұсқаулықтарға, ұсынымдарға сәйкес оқыту және тәрбиелеу әдістері мен құралдарын қолданады.
3. Әртүрлі нысандағы іс-шараларды өткізеді, оқыту мен тәрбиелеудің тиімді әдістері мен құралдарын қолданады, топтағы білім алушылардың іс-шараларына қатысады.
4. Өз қызметін талдайды, қажетті ғылыми және әдістемелік әдебиеттерді зерделейді, үйірмелер сабақтарын өткізеді, демонстрациялық материалдарды дайындайды, сыныптан тыс және тәрбиелік іс-шараларды өткізеді.
КҚ 9. Мектеп және мектептен тыс бірлестіктердің бос уақыт қызметін ұйымдастыру бойынша жұмысын біріктіру, кәсіптік қызмет міндеттерін шешу үшін қоғамдық және білім беру ұйымдарымен, балалар ұжымдарымен және ата-аналармен өзара іс-қимылды ұйымдастыру
КМ 09. Кәсіптік қоғамдастықпен және барлық мүдделі білім беру тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
Бұл модуль кәсіптік қоғамдастықпен тиімді қарым-қатынас жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: қарым-қатынас психологиясын және кәсіптік коммуникация негіздерін;
әртүрлі әлеуметтік топтармен өзара іс-қимыл түрлері мен әдістерін; білім алушыларды білім беру ұйымында білім беру және тәрбие үдерісін ұйымдастыруда әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қатыстыру үшін оқыту мен тәрбиелеудің әдістері мен құралдарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қосымша білім беру жүйесіне білім алушыларды өз бетімен тартуды;
түрлі шығармашылық қауымдастықтарды біріктіретін инновациялық идеяларды өз бетінше іске асыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тұлғаны зерттеу саласындағы заманауи зерттеулердің жетістіктерін пайдалану
Әлеуметтік педагогика
Әлеуметтік психология
Балалар және жастар қоғамдық ұйымдары мен бірлестіктері қызметінің теориясы мен практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Педагогикалық ғылымдар жүйесіндегі әлеуметтік педагогиканың пәні, міндеттері мен рөлін анықтайды.
2. Микро- және макросоциумда әлеуметтік-педагогикалық, әлеуметтік-психологиялық, тәрбие жұмысын ұйымдастырады.
3. Тәрбие қызметінде халықтардың салт-дәстүрлерін, әдет-ғұрыптарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Балалардың әлеуметтік мінез-құлқын болжау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлеуметтік психологияның, қарым-қатынас психологиясының мазмұнын ашады.
2. "Тұлға-қоғам" қатынастар жүйесінің байланысын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазіргі балалар мен жастар қозғалысының ерекшеліктерін және оның әртүрлі түрлерін ескеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі балалар мен жастар қозғалысының мақсаттарын, міндеттерін және түрлерін анықтайды.
2. Бейресми бірлестіктердің мәні мен түрлерін ашады.
3. Балалар мен жастар ұйымдарының даму перспективаларын анықтайды.
4. Балалар немесе жастар ұйымын ұйымдастырады, тәрбие құралдарымен формальды емес бірлестіктердің теріс әсерін еңсереді.

Квалификация 010206 4 – "Прикладной бакалавр организации воспитательной работы"
ПК 10. Применять методы педагогического оценивания на конкретных примерах, уметь перейти от педагогического оценивания к самооценке
ПМ 10. Применение методов педагогического оценивания
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для исследования, проведения мониторинга качества обучения, уровня усвоения обучающимися содержания образования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
образовательную среду, принципы и методы педагогического оценивания образовательной практики, систему оценки качества знаний.
При изучении модуля обучающиеся учатся: самостоятельно использовать результаты диагностики особенностей учащихся; переходить от педагогического оценивания к самооценке;
использовать методы выполнять планирование образовательной среды и проводить исследования, освоить технологические методы автоматизации диагностики качества образования; составлять содержания тестирующих и контрольных программ; проводить педагогический анализ качества образования; применять методы педагогического оценивания с учетом особенностей работы в организации образования.
Результат обучения: 1) Проводить педагогическую диагностику.
Педагогическая диагностика
Критерии оценки:
1. Исследует педагогический опыт, оформляет результаты научной работы.
2. Обобщает и внедряет педагогический опыт учителей.
3. Определяет проблемную ситуацию и обосновывает актуальность исследования.
4. Определяет сущность и предмет исследования.
5. Определяет цели, задачи и гипотезу исследования.
6. Выбирает и применяет адекватные методы исследования для решения тех или иных задач исследования.
7. Обрабатывает, анализирует и описывает результаты исследования.
8. Выполняет литературно- графическое оформление научной работы.
ПК 11. Проявить компетентность в использовании современных средств и систем организации учебно-воспитательного процесса
ПМ 11. Применение профессиональной компетентности, профессиональной культуры, взаимоотношений участников образовательного процесса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для обеспечения профессионального роста и профессионального подхода к педагогической деятельности с точки зрения компетентности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основные понятия профессиональной компетентности, профессиональной культуры, правовых отношений, функционирования системы взаимоотношений участников образовательного процесса. При изучении модуля обучающиеся учатся:
оперировать основными педагогическими понятиями, ориентироваться в системе социальных отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия в условиях организации образования; обеспечивает постоянный профессиональный рост и профессиональный подход к педагогической деятельности с точки зрения компетентности.
Результат обучения: 1) Использовать современные средства и системы организации учебно-воспитательного процесса.
Профессиональная практика
Критерии оценки:

010206 4 - "Тәрбие жұмысын ұйымдастыру қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 10. Педагогикалық бағалау әдістерін нақты мысалда қолдану, педагогикалық бағалаудан өзін-өзі бағалауға көшу
КМ 10. Педагогикалық бағалау әдістерін қолдану
Бұл модуль оқу сапасын, білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін зерттеу, мониторинг жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
білім беру ортасын, білім беру практикасын педагогикалық бағалаудың қағидаттары мен әдістерін, білім сапасын бағалау жүйесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: оқушылардың ерекшеліктерін диагностикалаудың нәтижелерін өз бетінше пайдалануды; педагогикалық бағалаудан өзін-өзі бағалауға көшуді;
білім беру ортасын жоспарлауды орындау әдістерін пайдалану және зерттеулер жүргізуді, білім беру сапасын диагностикалаудың технологиялық әдістерін меңгеруді; тестілеу және бақылау бағдарламаларының мазмұнын құруды; білім беру сапасына педагогикалық талдау жүргізуді; білім беру ұйымдарындағы жұмыс ерекшеліктерін ескере отырып, педагогикалық бағалау әдістерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Педагогикалық диагностика жүргізу.
Педагогикалық диагностика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Педагогикалық тәжірибені зерттейді; ғылыми жұмыс нәтижелерін рәсімдейді.
2. Мұғалімдердің педагогикалық тәжірибесін жинақтайды және енгізеді.
3. Проблемалық жағдайды анықтайды және зерттеудің өзектілігін негіздейді.
4. Зерттеудің мәні мен нысанасын анықтайды.
5. Зерттеудің мақсатын, міндеттерін және гипотезасын анықтайды.
6. Зерттеудің қандай да бір міндеттерін шешу үшін зерттеудің барабар әдістерін таңдайды және қолданады.
7. Зерттеу нәтижелерін өңдейді, талдайды және сипаттайды.
8. Ғылыми жұмыстың әдеби - графикалық безендірілуін орындайды.
КҚ 11. Оқу-тәрбие үдерісін ұйымдастырудың заманауи құралдары мен жүйелерін пайдалануда құзыреттілік таныту
КМ 11. Кәсіптік құзыреттілікті, кәсіптік мәдениетті, білім беру үдерісіне қатысушылардың өзара қарым-қатынасын қолдану
Бұл модуль құзыреттілік тұрғысынан кәсіптік өсу мен педагогикалық қызметке кәсіптік көзқарасты қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
кәсіптік құзыреттіліктің, кәсіптік мәдениеттің, құқықтық қатынастардың, білім беру үдерісіне қатысушылардың өзара қарым-қатынас жүйесінің қызмет етуінің негізгі ұғымдарын меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
негізгі педагогикалық ұғымдарға сүйенуді, білім беру ұйымы жағдайында әлеуметтік өзара іс-қимыл барысында қалыптасатын әлеуметтік қатынастар жүйесіне бағдарлануды; құзыреттілік тұрғысынан кәсіптік өсу мен
педагогикалық қызметке тұрақты кәсіптік көзқарасты қамтамасыз етуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Оқу-тәрбие үдерісін ұйымдастырудың заманауи құралдары мен жүйелерін пайдалану.
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Раскрывает особенности системы воспитательной работы в организации образования.
2. Осуществляет планирование работы с коллективом учащихся.
3. Использует современные средства и системы организации учебно-воспитательного процесса.
4. Проводит воспитательные мероприятия с применением разнообразных технологий и методов, активизирующих творческо-познавательную деятельность.
5. Организует воспитательную работу с учетом личностно-ориентированного подхода к учащимся.
6. Проводит индивидуальную работу с учащимися.
7. Участвует в работе с родителями, которая строится с учетом основных принципов повышения педагогической культуры.
8. Принимает участие в заседаниях воспитательного отдела.
9. Взаимодействует сродительской общественностью, неправительственными общественными организациями, средствами массовой информации по вопросам правового воспитания школьников.
ПК 12. Учитывать возможности, потребности, достижения обучающихся и проектировать на основе полученных результатов индивидуальные маршруты обучения, воспитания, развития обучающихся
ПМ 12. Определение возможностей, потребностей обучающихся
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для приобщения обучающихся к системе социальных ценностей в организации образовании.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия педагогической компетентности, взаимодействия участников образовательного процесса для составления индивидуальных маршрутов обучения, воспитания, развития обучающихся в образовательном процессе. Учатся оперировать основными педагогическими понятиями, ориентироваться в системе социальных отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия в условиях организации образования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: приверженности к профессиональным ценностям (позитивность, доброжелательность, уважение к обучающимся, коллегам, педагогический такт) обеспечивающий профессиональный подход к успешности педагогической деятельности.
Результат обучения: 1) Определять систему мер, направленных на разрешение семейных проблем и оказывать помощь в их разрешении.
Семейная педагогика
Этнопедагогики
Основы конфликтологии
Критерии оценки:
1. Описывает особенности и проблемы современной семьи.
2. Определяет типичные ошибки семейного воспитания.
3. Проводит диагностику воспитательной ситуации в семье.
4. Организовывает работу с социально-неблагополучными семьями.
Результат обучения: 2) Анализировать влияние этнических факторов, особенностей культуры, быта, национальных традиций, религии.
Критерии оценки:
1. Раскрывает задачи этнопедагогики.

1. Білім беру ұйымдарындағы тәрбие жұмысы жүйесінің ерекшеліктерін ашады.
2. Білім алушылар ұжымымен жұмысты жоспарлауды жүзеге асырады.
3. Оқу-тәрбие үдерісін ұйымдастырудың заманауи құралдары мен жүйелерін пайдаланады.
4. Шығармашылық-танымдық қызметті белсендіретін әртүрлі технологиялар мен әдістерді қолдана отырып, тәрбиелік іс-шаралар өткізеді.
5. Білім алушыларға жеке-бағдарлы көзқарасты ескере отырып, тәрбие жұмысын ұйымдастырады.
6. Білім алушылармен жеке жұмыс жүргізеді.
7. Педагогикалық мәдениетті арттырудың негізгі қағидаттарын ескере отырып құрылатын, ата-аналармен жұмыс жасауға қатысады.
8. Тәрбие бөлімінің отырыстарына қатысады.
9. Оқушыларды құқықтық тәрбиелеу мәселелері бойынша ата-аналар қоғамдастығымен, үкіметтік емес қоғамдық ұйымдармен, бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
КҚ 12. Білім алушылардың мүмкіндіктерін, қажеттіліктерін, жетістіктерін ескеру және алынған нәтижелер негізінде білім алушыларды оқытудың, тәрбиелеудің, дамытудың жеке бағыттарын жобалау
КМ 12. Білім алушылардың мүмкіндіктерін, қажеттіліктерін, жетістіктерін анықтау
Бұл модуль білім алушыларды білім беру ұйымдарында әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қатыстыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: білім беру үдерісінде білім алушыларды оқытудың, тәрбиелеудің, дамытудың жеке бағыттарын құру үшін білім беру үдерісіне қатысушылардың өзара іс-қимылының, педагогикалық құзыреттіліктің негізгі ұғымдарын меңгереді. Негізгі педагогикалық ұғымдармен жұмыс жасауды, білім беру ұйымдары жағдайында әлеуметтік өзара іс-қимыл барысында қалыптасатын әлеуметтік қатынастар жүйесіне бағдарлауды үйренеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: педагогикалық қызметтің табыстылығына кәсіптік көзқарасты қамтамасыз ететін кәсіптік құндылықтарды (позитивтілік, тілектестік, білім алушыларға, әріптестерге құрмет, педагогикалық такт) ұстануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Отбасы проблемаларын шешуге бағытталған шаралар жүйесін айқындау және оларды шешуге көмек көрсету
Отбасылық педагогика
Этнопедагогика
Конфликтология негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі отбасының ерекшеліктері мен мәселелерін сипаттайды.
2. Отбасылық тәрбиенің типтік қателіктерін анықтайды.
3. Отбасындағы тәрбие жағдайына диагностика жүргізеді.
4. Әлеуметтік жағдайы нашар отбасылармен жұмысты ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Этникалық факторлардың, мәдениет, тұрмыс ерекшеліктерінің, ұлттық дәстүрлердің, діннің әсерін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Этнопедагогика міндеттерін ашады.

2. Характеризует методологию этнопедагогики как науки.
3. Владеет национальными традициями и обычаями.
4. Использует материалы этнопедагогики казахского народа в процессе воспитания.
Результат обучения: 3) Владеть спецификой конфликта в различных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Объясняет сущность
конфликта, источники возникновения.
2. Владеет стратегией, тактикой, методикой разрешения конфликтов.
3. Решает конфликтные ситуации.
4. Учитывает переходные моменты в жизни детей.
5. Выявляет и устраняет психологические причины межличностных нарушений.
ПК 13. Осуществлять профессиональное самообразование и личностный рост, проектировать дальнейший образовательный маршрут и профессиональную карьеру
ПМ 13. Проектирование образовательного маршрута и профессиональной карьеры
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для эффективного общения с профессиональным сообществом.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия профессионального самообразования и личностного роста путем самообразования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: самостоятельному привлечению учащихся к системе дополнительного образования; самостоятельной реализации инновационных идей, объединяющих различные творческие ассоциации;
самостоятельное привлечение представителей профессиональных обществ, правоохранительных органов, медицинских, социальных служб, детских-юношеских движений, молодежных объединений, общественных и политических партий, неправительственных и других организаций в учебный процесс.
Результат обучения: 1) Осуществлять управление администрацией организации образования.
Педагогика (школоведение)
Основы педагогического менеджмента
Критерии оценки:
1. Применяет основные положения Закона Республики Казахстан "Об образовании", соблюдает правила менеджмента и принципы управления, характеризует деятельность администрации организации образования.
2. Владеет педагогикой сотрудничества, понимает ее основные идеи.
3. Определяет виды инноваций.
Результат обучения: 2) Характеризовать функции менеджмента.
Критерии оценки:
1. Определяет цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм.
2. Характеризует содержание, виды и функции менеджмента.
3. Применяет информационные технологии в сфере управления.
4. Применяет вопросы этики в сфере делового общения.
5. Управляет конфликтами и рисками.
ПК 14. Владеть широким диапазоном теоретических и практических знаний в педагогической деятельности, самостоятельно разрабатывать и выдвигать различные варианты решения профессиональных задач с применением теоретических и практических знаний
ПМ 14. Разработка и применение вариантов решения профессиональных задач
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для модулирования и транслирования учебной информации для организации воспитательной работы с учетом личностно-ориентированного подхода к учащимся.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: приемы педагогической деятельности в организации образования;
психологическую значимость учебного процесса; педагогические закономерности учебного процесса; особенности работы с социально неадаптированными детьми, эффективные пути самопознания и саморазвития, основные направления инклюзивного образования
При изучении модуля обучающиеся учатся: разрабатывать различные варианты решения профессиональных задач; обеспечивать профессиональный подход к педагогической деятельности; организовать воспитательную работу с учетом личностно-ориентированного подхода к учащимся; осваивает особенности работы с социально неадаптированными детьми, эффективные пути саморазвития, основные направления инклюзивного образования.
Результат обучения: 1) Применять основные понятия педагогической компетентности, взаимодействия участников образовательного процесса для составления индивидуальных маршрутов обучения, воспитания, развития обучающихся в образовательном процессе.
Коррекционная педагогика и основы работы с социально неадаптированными детьми
Преддипломная практика
Критерии оценки:

2. Ғылым ретінде этнопедагогика әдіснамасын сипаттайды.
3. Ұлттық салт-дәстүрлерді меңгерген.
4. Тәрбие үдерісінде қазақ халқының этнопедагогика материалдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әртүрлі жағдайларда жанжал ерекшелігін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. жанжалдың мәнін, пайда болу көздерін түмсіндіреді.
2. Жанжалдарды шешу стратегиясын, тактикасын, әдістемесін біледі.
3. Жанжалды жағдайларды шешеді.
4. Балалар өміріндегі өтпелі сәттерді ерекше бақылауда ұстайды.
5. Тұлғааралық бұзылулардың психологиялық себептерін анықтайды және жояды
КҚ 13. Кәсіптік өзіндік білім алу мен тұлғалық өсуді жүзеге асыру, болашақ білім беру бағыты мен кәсіптік мансабын жобалау
13 КМ Білім беру бағыты мен кәсіптік мансабын жобалау
Бұл модуль кәсіптік қоғамдастықпен тиімді қарым-қатынас жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: өздігінен білім алу арқылы кәсіптік өздігінен білім алу мен тұлғалық өсудің негізгі ұғымдарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қосымша білім беру жүйесіне оқушыларды өз бетінше тартуды; түрлі шығармашылық қауымдастықтарды біріктіретін инновациялық идеяларды өз бетінше іске асыруды;
кәсіптік қоғамдардың, құқық қорғау органдарының, медициналық, әлеуметтік қызметтердің, балалар-жасөспірімдер қозғалыстарының, жастар бірлестіктерінің, қоғамдық және саяси партиялардың, үкіметтік емес және басқа да ұйымдардың өкілдерін оқу үдерісіне дербес тартуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Білім беру ұйымының әкімшілігін басқаруды жүзеге асыру.
Педагогика (мектептану)
Педагогикалық менеджмент негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негізгі ережелерін қолданады, менеджмент ережелері мен басқару қағидаттарын сақтайды; білім беру ұйымы әкімшілігінің қызметін сипаттайды.
2. Ынтымақтастық педагогикасын меңгерген, оның негізгі идеяларын түсінеді.
3. Инновациялардың түрлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Менеджмент қызметін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі ұйымдық-құқықтық нысандағы ұйымдарды басқарудың мақсаттары мен міндеттерін анықтайды.
2. Менеджменттің мазмұнын, түрлері мен функцияларын сипаттайды.
3. Басқару саласында ақпараттық технологияларды қолданады.
4. Іскерлік қарым-қатынас саласында этика білімін пайдаланады.
5. Қақтығыстар мен тәуекелдерді басқарады.
КҚ 14. Педагогикалық қызметте теориялық және практикалық білімнің кең ауқымын меңгеру, теориялық және практикалық білімді қолдана отырып, кәсіптік міндеттерді шешудің әртүрлі нұсқаларын өз бетінше әзірлеу және ұсыну
КМ 14. Кәсіптік міндеттерді шешу нұсқаларын әзірлеу және қолдану
Бұл модуль білім алушыларға тұлғалық-бағдарлы көзқарасты ескере отырып, тәрбие жұмысын ұйымдастыру үшін қажетті оқу ақпаратын модульдеу және тарату үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: білім беру ұйымдарындағы педагогикалық қызмет тәсілдерін;
оқу үдерісінің психологиялық маңыздылығын; оқу үдерісінің педагогикалық заңдылықтарын; әлеуметтік бейімделмеген балалармен жұмыс істеу ерекшеліктерін, өзін-өзі тану және өзін-өзі дамытудың тиімді жолдары, инклюзивті білім берудің негізгі бағыттарын меңгереді
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: кәсіптік міндеттерді шешудің әртүрлі нұсқаларын әзірлеуді; педагогикалық қызметке кәсіптік көзқарасты қамтамасыз етуді; білім алушыларға жеке-бағдарлы көзқарасты ескере отырып, тәрбие жұмысын ұйымдастыруды үйренеді; әлеуметтік бейімделмеген балалармен жұмыс істеу ерекшеліктерін, өзін-өзі дамытудың тиімді жолдарын, инклюзивті білім берудің негізгі бағыттарын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Білім беру үдерісінде білім алушыларды оқытудың, тәрбиелеудің, дамытудың жеке бағыттарын құру үшін білім беру үдерісіне қатысушылардың өзара іс-қимылының, педагогикалық құзыреттіліктің негізгі ұғымдарын қолдану.
Түзету педагогикасы және әлеуметтік бейімделмеген балалармен жұмыс негіздері
Диплом алды практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет методы педагогического оценивания.
2. Проявляет нравственные основы коммуникативной культуры в профессиональной среде.
3. Проявляет компетентность в использовании современных средств и систем организации учебно-воспитательного процесса.
4. Владеет профессиональной компетентностью, профессиональной культурой, правовыми отношениями, функционированием системы взаимоотношений участников образовательного процесса.
5. Оперирует основными педагогическими понятиями, ориентируется в системе социальных отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия в профессиональной среде.
6. Владеет основными теоретическими и практическими знаниями в педагогической деятельности в организации образования.
Результат обучения: 2) Применять основные методики планирования и мониторинга в воспитательной работе организации образования.
Критерии оценки:
1. Планирует работу основываясь на методике планирования и мониторинга в воспитательной работе организации образования.
2. Обеспечивает целостное выполнение образовательной, воспитательной, общественно-педагогической, организационно-управленческой функций педагога.
3. Использует системный подход к педагогической деятельности, владеет компонентами профессионального мастерства.
4. Применяет нравственные основы коммуникативной культуры в профессиональной среде.
5. Применяет основные профессионально-педагогические умения, навыки, опыт в соответствии с требованиями квалификационной характеристики специалиста.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 99 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 902 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Профессиональное обучение"
Код и профиль образования:
0100000 – Образование
Специальность:
0104000 – Профессиональное обучение
Квалификации:
0104034 – Прикладной бакалавр профессионального обучения
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Педагогикалық бағалау әдістерін қолданады.
2. Кәсіптік ортада коммуникативтік мәдениеттің адамгершілік негіздерін көрсетеді.
3. Оқу-тәрбие үдерісін ұйымдастырудың заманауи құралдары мен жүйелерін пайдалануда құзыреттілік танытады.
4. Кәсіптік құзыреттілікті, кәсіптік мәдениетті, құқықтық қатынастарды, білім беру үдерісіне қатысушылардың өзара қарым-қатынас жүйесінің қызметін меңгерген.
5. Негізгі педагогикалық ұғымдармен жұмыс жасайды, кәсіптік ортада әлеуметтік өзара іс-қимыл барысында қалыптасатын әлеуметтік қатынастар жүйесіне бағдарланады.
6. Білім беру ұйымының педагогикалық қызметінде негізгі теориялық және практикалық білімді меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Білім беру ұйымының тәрбие жұмысында жоспарлау мен мониторинг жүргізудің негізгі әдістемесін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Білім беру ұйымының тәрбие жұмысын жоспарлау және мониторинг әдістемесіне негізделе отырып, жұмысты жоспарлайды.
2. Педагогтың білім беру, тәрбие, қоғамдық-педагогикалық, ұйымдастыру-басқару функцияларын тұтас орындауды қамтамасыз етеді.
3. Педагогикалық қызметке жүйелі тәсілді қолданады, кәсіптік шеберлік компоненттерін меңгереді.
4. Кәсіптік ортада коммуникативтік мәдениеттің адамгершілік негіздерін қолдану.
5. Орта кәсіптік білім беру стандарттарының және маманның біліктілік сипаттамасының талаптарына сәйкес негізгі кәсіптік-педагогикалық біліктерді, дағдыларды, тәжірибені қолданады.
Ескертпе:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
99-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
902-қосымша
"Кәсіптік оқыту" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0100000 - Білім беру
Мамандығы:
0104000 - Кәсіптік оқыту
Біліктілігі:
0104034 - Кәсіптік оқыту қолданбалы бакалавры

2. Компонент по выбору*
10
+
300
+
+
+
+
+
+
ПП
Преддипломная практика
7
+
210
210
+
+
+
ДП
Дипломное проектирование**
7
210
210
+
+
+
ПА
Промежуточная аттестация
5
150
+
+
+
ИА
Итоговая аттестация
3
90
+
+
+
Итого на обязательное обучение:
60
1800
1440
360
К
Консультации
3
90
90
Ф
Факультативы
4
120
120
ВСЕГО:
67
2010
1650
360
Примечание:
* Компонент по выбору учитывает специфику социально-экономического развития конкретного региона и потребности рынка труда, а также индивидуальные интересы самого обучающегося. Компонент по выбору формируется по предложениям работодателей и партнеров организации образования, предметно-цикловых комиссий/кафедр.
** При проведении итоговой аттестации в форме экзамена часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
Используемые аббревиатуры:
БМ – базовые модули;
ПМ – профессиональные модули;
ПП – преддипломная практика;
ДП – дипломное проектирование;
ПА – промежуточная аттестация;
ИА – итоговая аттестация;
СРО – самостоятельная работа обучающегося;
СРОП – самостоятельная работа обучающегося под руководством преподавателя.
СРОС – самостоятельная работа обучающегося, выполняемая полностью самостоятельно. К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 102 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 905 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа послесреднего образования по специальности "0104000 – Профессиональное обучение"
Код и профиль образования:
0100000 - Образование
Специальность:
0104000 – Профессиональное обучение
Квалификации:
0104034 – Прикладной бакалавр профессионального обучения
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языке в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы делового казахского (русского) и иностранного языка и профессиональной лексики, основы делопроизводства на государственном языке. При изучении модуля обучающиеся учатся
Результат обучения: 1) Владеть терминологией казахского (русского) и
иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык Профессиональный иностранный язык Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
Понимает термины применяемые в профессиональной деятельности.
Владеет лексико- грамматическим материалом по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой
перевода (со словарем) профессионально- ориентированных текстов.
Критерии оценки:
Понимает методику перевода текстов.
Владеет техникой перевода.
Выполняет перевод (со словарем) текстов
владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языка, для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности, составлять на государственном языке служебные документы, в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном
языках.
Критерии оценки:
Понимает речь на казахском (русском) и иностранном языке.
Владеет профессиональной речью в соответствии с ситуацией.
Ведет диалог в процессе профессионального общения.
Результат обучения: 4) Владеть основами делопроизводства на государственном
языке.
Критерии оценки:
Использует основные термины, понятия и определения
делопроизводства.
Понимает назначение официальных документов по видам.
Соблюдает требования, предъявляемые к структуре официальных документов.
Результат обучения: 5) Составлять
служебные документы на государственном языке.
Критерии
1. Соблюдает требования к
оценки:
оформлению реквизитов, размещаемых на служебных документах.
Соблюдает требования к составлению и оформлению текста документов.
Составляет на государственном языке служебные документы (резюме, автобиографии, характеристики, заявления, жалобы, докладные,
доверенности, расписки).
БК 2. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 02. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают социально- биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
Понимает основы и правила здорового образа жизни.
Понимает физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
Владеет навыками здорового образа жизни в повседневной жизни.
Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
Результат обучения: 2) Совершенствовать
физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
Понимает правила командных спортивных игр.
Понимает основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
Владеет техникой выполнения упражнений.
Владеет изученными приемами игры и индивидуальными тактическими задачами в учебной игре.

2. Таңдау бойынша компонент*
10
+
300
+
+
+
+
+
+
ДАП
Диплом алды практика
7
+
210
210
+
+
+
ДЖ
Дипломдық жобалау**
7
210
210
+
+
+
АА
Аралық аттестаттау
5
150
+
+
+
ҚА
Қорытынды аттестаттау
3
90
+
+
+
Міндетті оқыту бойынша жиыны:
60
1800
1440
360
К
Консультациялар
3
90
90
Ф
Факультативтер
4
120
120
БАРЛЫҒЫ:
67
2010
1650
360
Ескерту: * Таңдау бойынша компонент нақты өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігін және еңбек нарығының қажеттіліктерін, сондай-ақ білім алушының жеке мүдделерін ескереді. Таңдау бойынша компонент жұмыс берушілер мен білім беру ұйымының серіктестерінің, пәндік-циклдік комиссиялардың/кафедралардың ұсыныстары бойынша қалыптастырылады. ** Емтихан түрінде қорытынды аттестаттауды өткізу кезінде дипломдық жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге бөлінеді.
Қолданыстағы аббревиатуралар: БМ – базалық модульдер; КМ - кәсіби модульдер; ДП – Диплом алды практика; ДЖ – дипломдық жобалау; ПА - аралық аттестаттау; ҚА - қорытынды аттестаттау; БӨЖ - білім алушының өзіндік жұмысы; ОБӨЖ - оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін білім алушының өзіндік жұмысы. ӨБӨЖ - толық өзі орындайтын білім алушының өзіндік жұмысы. К - консультациялар; Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ _____ бұйрығына
102-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
905-қосымша
"Кәсіптік оқыту" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0100000 - Білім беру
Мамандығы:
0104000 - Кәсіптік оқыту
Біліктілігі:
0104034 - Кәсіптік оқыту қолданбалы бакалавры
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқу нәтижелері және бағалау өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және шет тілінде ауызша және жазбаша нысанда қарым-қатынас жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шет тілі мен кәсіптік лексика негіздерін, мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында қарым-қатынас жасау үшін қазақ (орыс) және шет тілінің терминологиясын меңгеру.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі Кәсіби шет тілі Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Кәсіптік қызметте қолданылатын терминдерді түсінеді.
Мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын (сөздікпен) меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Мәтіндерді аудару әдістемесін түсінеді.
Аударма техникасын меңгерген.
3. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді (сөздікпен) аударуды орындайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қызметтік құжаттарда орналастырылатын деректемелерді рәсімдеуге қойылатын талаптарды сақтайды.
Құжаттардың мәтінін құрастыруға және рәсімдеуге қойылатын талаптарды сақтайды.
Мемлекеттік тілде қызметтік құжаттарды (түйіндемелер, өмірбаяндар, мінездемелер, өтініштер, шағымдар, баяндау, сенімхаттар, қолхаттар) құрастырады.
БҚ 2. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру.
БМ 02. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін; салауатты өмір салты негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қимыл икемдері мен дағдыларын үнемі жетілдіру жағдайында нығайтуды; кәсіби маңызы бар дене және психомоторлық қабілеттерін дамытуды; өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жағдайын бағалау дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын ұстану.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Салауатты өмір салтының негіздері мен қағидаларын түсінеді.
Бұлшықет жүктемелері кезінде тыныс алу, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету жүйесінің физиологиялық негіздерін түсінеді.
Күнделікті өмірде салауатты өмір салты дағдыларын меңгерген.
Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиеттері мен психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Командалық спорт ойындарының ережелерін түсінеді.
Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін түсінеді.
Жаттығуларды орындау техникасын меңгерген.
Оқу ойынында зерделенген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді меңгерген.

5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии
оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Владеет технологией оказания доврачебной медицинской помощи при травмах.
3. Выполняет доврачебную помощь при травмах.
БК 03. Применять информационно- коммуникативные технологии
БМ 03. Применение информационно- коммуникативных технологий в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для применения информационно- коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: цифровые технологии и ресурсы интернета в профессиональной деятельности, возможности информационно- коммуникативных технологий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать в цифровом формате, использовать ресурсы программы "Цифровой Казахстан", сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан", соблюдать и сохранять информационную безопасность в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть основами
информационно-коммуникативных
технологий.
Информационно- коммуникационные технологии
Критерии оценки:
1. Раскрывает сущность понятия "информационно- коммуникационные технологии".
2. Понимает структуру информационно- коммуникативных технологий.
3. Характеризует функции информационно- коммуникативных технологий.
4. Применяет средства информационно- коммуникативных технологий.
Результат обучения: 2) Использовать
услуги информационно-справочного и интерактивного веб-порталов.
Критерии оценки:
Использует услуги сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан".
Использует ресурсы программы "Цифровой Казахстан": "умный дом", "умный город", "умная страна".
Использует функции портала "Открытые данные".
Ведет документацию в цифровом формате.
Использует инструменты информационной безопасности в профессиональной деятельности.
БК 4. Понимать современную историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 04. Понимание современной истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать
основные исторические события.
Современная история Казахстана
Критерии
оценки:

5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету технологиясын меңгерген.
3. Жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді орындайды.
БҚ 03 Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану
БМ 03. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар кәсіптік қызметтегі интернеттің цифрлық технологиялары мен ресурстарын, ақпараттық-коммуникативтік технологиялардың мүмкіндіктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: цифрлық форматта жұмыс істеу, "Цифрлық Қазақстан" бағдарламасының, Қазақстан Республикасының "Электрондық үкімет" сервисінің ресурстарын пайдалану, кәсіптік қызметте ақпараттық қауіпсіздікті сақтау икемдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық-коммуникативтік технологиялар негіздерін меңгеру.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" ұғымының мәнін ашады.
2. Ақпараттық-коммуникативтік технологиялардың құрылымын түсінеді.
3. Ақпараттық-коммуникативтік технологиялардың қызметін сипаттайды.
4. Ақпараттық-коммуникативтік технологиялар құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
"Қазақстан Республикасының Электрондық үкіметі" сервисінің қызметін пайдаланады.
"Цифрлық Қазақстан" бағдарламасының "ақылды үй", "ақылды қала", "ақылды ел" ресурстарын пайдаланады.
"Ашық деректер" порталының функцияларын пайдаланады.
Цифрлық форматтағы құжаттаманы жүргізеді.
Кәсіптік қызметте ақпараттық қауіпсіздік құралдарын пайдаланады.
БҚ 4. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 04. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сана-сезімді дамытуға, ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстанның қазіргі тарихы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
Устанавливает связь между историческими событиями.
БК 5. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 05. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально- политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии; культуры,
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии Культурология Основы права Основы социологии и политологии
Критерии оценки:
Владеет основными философскими понятиями. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
Характеризует сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких
религии и цивилизации; систему государственно- правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнически е, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
философских категорий, как свобода и
ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.
Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:

1. Хронологияны біледі және ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркілік қауымдастықтағы, көшпенді өркениет жүйесіндегі, Еуразиялық әлем халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығын дамытудағы рөлі мен орнын ашады.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен мақсатын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
БҚ 5. Құқықтық негіздерді түсіну, қоғамдағы өзін және өз орнын түсіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды толерантты қабылдау
БМ 05. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімдеу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық суретін зерттеу негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыру үшін қажетті білім, білік пен дағдыларды, мәдениеттің мәні мен мақсатын түсінуді, азаматтық құқықтар мен міндеттерді ұстануды, қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістерінің даму үрдістерін түсінуді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар философияның, мәдениеттің, діннің және өркениеттің негізгі ұғымдары мен заңдылықтарын; мемлекеттік-құқықтық қатынастар мен құбылыстар жүйесін; азаматтар мен басқа да саясат субъектілерінің қоғамдағы өзара қарым-қатынастары жүйесінің қызмет етуін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарға сүйену; философияның негізгі мәселесін және диалектика заңдарын түсіну; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын талдау; жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде төзімділік таныту; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалды және террористік идеологияларды терістеу; құқық нормаларын сақтау; әлеуметтік өзара іс-қимыл барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бағдарлану машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Анағұрлым жалпы философиялық сұрақтарда бағдарлану.
Философия негіздері Мәдениеттану, Құқық негіздері, Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Негізгі философиялық ұғымдарды қолдана біледі.
Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне түрлі көзқарасты түсінеді.
"Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәнін сипаттайды.
Философияның негізгі санаттарының мәні мен өзара байланысын анықтайды.
Әлемнің ғылыми, философиялық және діни бейнесінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар сияқты философиялық категориялардың адам өміріндегі арақатынасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Жеке тұлғаның өмірді, мәдениетті және қоршаған табиғи ортаны сақтау үшін жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
Ғылым, техника және технологиялар жетістіктерін дамыту мен пайдалануға байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.
Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың арақатынасы туралы өз пікірін тұжырымдайды.
Өмірдің мәні мен ақиқаты категорияларына түрлі көзқарастарды талдайды, осы ұғымдар бойынша өз көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2. Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии
оценки:
1. Характеризует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Знает историю и понимает современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии
оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Владеть сведениями об основных отраслях права.
Критерии
оценки:
1. Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Характеризует методы административного регулирования.
3. Понимает ответственности за административные и коррупционные правонарушения.
4. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
5. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Обосновывать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии
оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии
оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать
международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 6. Применять основных законов и механизмов функционирования современной экономической системы в профессиональной деятельности
БМ 06. Применение основных законов и механизмов функционирования современной экономической системы в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы
Результат обучения: 1) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики Основы предпринимательской деятельности
Критерии оценки:
Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
Владеет основами экономики производства и потребления.
Характеризует налоговую политику государства.
Понимает источники инфляции и ее последствия.
экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики", основы предпринимательской деятельности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально- экономического развития страны.
Результат обучения: 2) Характеризовать основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
Понимает основные этапы и содержание планирования.
Выполняет экономические расчеты с применением математико- статистических методов.
Определяет и анализирует основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
Характеризует тенденции развития мировой экономики.
Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Владеть основами предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
Владеет основами составления бизнес-плана.
Описывает порядок получения свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица).
Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица).
Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
БК 7. Применять основные законы естественнонаучных дисциплин в профессиональной деятельности
БМ 07. Применение основных законов естественно-научных дисциплин в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для решения задач из основных разделов высшей математики и физики.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают физические принципы, лежащие в основе современной естественно-научной картины мира; вопросы материи, общие формы ее движения, основные физические понятия и законы, действующие в природе, модели и методы научных исследований.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять задания и упражнения различной сложности, решать различные типы расчетных задач, в том числе с производственным,
Результат обучения: 1) Владеть основными понятиями высшей математики.
Физика I, II
Высшая математика I, II
Химия
Критерии оценки:
Понимает определения, теоремы, подходы к решению задач из основных разделов высшей математики.
Применяет основные математические функции и их свойства; вычислительные и операционные методы обработки числовых величин.
Применяет методы дифференциального и
интегрального исчисления; методы и инструменты линейной алгебры и
аналитической геометрии.
Результат обучения: 2) Владеть навыками анализа основных законов физики.
Критерии оценки:
Выполняет физические эксперименты и анализирует результат.
Поясняет на примерах причины физических свойств веществ,
экологическим, региональным содержанием.
материальное единство макро и микровеществ, причинно-следственную зависимость между составом, строением и свойствами веществ.
3. Объясняет смысл физических законов и их применение для расчетов.
Результат обучения: 3) Владеть навыками решения задач и упражнений, для профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
Решает задачи различной сложности.
Составляет таблицы и схемы аналитического содержания по основам физики и астрономии.
Понимает поставленные технические задачи.
Владеет универсальными способами при решении технических задач.
Решает технические задачи по специальности, с использованием рациональных способов.

1. Отандық мәдениет тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтарын біледі.
2. Әлемдік өркениетте Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсінеді.
3. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Төзімділік пен белсенді жеке ұстанымды қалыптастырушы моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әр түрлі мәдениеттер мен өркениеттердің түрлерін, типтерін және тарихын сипаттайды.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын біледі және қазіргі жағдайын түсінеді.
3. Экстремистік радикалды және террористік идеологияны ажыратады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімді қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құқықтың мәні мен негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық пен құқықтық тәртіп қағидаларын сақтайды және түсініктерді біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке басын қалыптастырудағы құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін сипаттайды.
3. Әкімшілік және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершілік қажеттілігін түсінеді.
4. Азаматтық және отбасылық құқықтың негізгі ережелерін меңгерген.
5. Қылмыстық жауапкершілікті және оның басталу негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын дәлелдеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес жұмыскердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмыскер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажырата алады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мынадай негізгі саяси ұғымдарды меңгерген: билік, саяси жүйе, саяси режим, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылым нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Мынадай негізгі әлеуметтік ұғымдарды меңгерген: әлеуметтік қатынастар, әлеуметтік құбылыстар, әлеуметтік үдерістер, әлеуметтік прогресс.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жекелеген фактілерді салыстырады.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси жағдайды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін түсінеді.
Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
Саяси мәдениеттің қызмет етуінің мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
БҚ 6. Кәсіптік қызметте қазіргі заманғы экономикалық жүйенің қызмет етуінің негізгі заңдары мен тетіктерін қолдану
БМ 06. Кәсіптік қызметте қазіргі заманғы экономикалық жүйенің қызмет етуінің негізгі заңдары мен тетіктерін қолдану
Бұл модуль қазіргі заманғы экономикалық жүйенің қызмет ету заңдылықтары мен тетіктері туралы, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері туралы кешенді түсініктерді қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар .
экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін, кәсіптік қызмет негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясының тұжырымдамалық ережелерін және бизнес негіздерін түсінуді; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
Экономика негіздері Кәсіпкерлік қызмет негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Экономикалық терминдерді меңгерген, нарықтық экономиканың заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін меңгерген.
Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
Инфляция көздерін және оның салдарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін сипаттайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын түсінеді.
Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептерді орындайды.
Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды және талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Әлемдік экономиканың даму үдерісін сипаттайды.
Мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсінеді.
Жалпы ішкі өнімді және жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызмет негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Кәсіпкерлікті дамытудың мақсаттарын, факторлары мен шарттарын сипаттайды.
Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің қазіргі ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
Кәсіпкерлік қызметтің табысын анықтайтын факторларды түсінеді.
Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерген.
Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу тәртібін сипаттайды7
Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық режимін таңдайды және негіздейді.
Кәсіпкерлік қызметте электрондық үкімет порталымен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
БҚ 7. Кәсіптік қызметте жаратылыстану-ғылыми пәндердің негізгі заңдарын қолдану
БМ 07.Кәсіптік қызметте жаратылыстану-ғылыми пәндердің негізгі заңдарын қолдану
Бұл модуль жоғары математика мен физиканың негізгі бөлімдерінен есептерді шешу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әлемнің қазіргі табиғи-ғылыми көрінісі негізінде жатқан физикалық қағидаларды, материя мәселелерін, оның қозғалысының жалпы түрлерін, табиғатта қолданылатын негізгі физикалық ұғымдар мен заңдарды, ғылыми зерттеулердің модельдері мен әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар түрлі күрделі тапсырмалар мен жаттығуларды орындауға, түрлі есептік, оның ішінде өндірістік, экологиялық, аймақтық мазмұндағы есептеулерді шешуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жоғары математиканың негізгі түсініктерін меңгеру.
Физика I, II
Жоғары математика I, II
Химия
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Жоғары математиканың негізгі бөлімдерінен есептерді шешу жолдарын, теоремаларын, анықтамаларын түсінеді.
Негізгі математикалық функциялар мен олардың қасиеттерін; сандық шамаларды өңдеудің есептеуіш және операциялық әдістерін қолданады.
Дифференциалдық және интегралдық есептеу әдістерін; сызықтық алгебра және аналитикалық геометрия әдістері мен құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) физиканың негізгі заңдарын талдау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Физикалық эксперименттерді орындайды және нәтижені талдайды.
Мысалдарда заттардың физикалық қасиеттерінің себептерін, макро мен микро қоғамдастықтардың материалдық бірлігін, заттардың құрамы, құрылысы мен қасиеттері арасындағы себеп-салдарлық тәуелділікті түсіндіреді.
3. Физикалық заңдардың мағынасын және оларды есептеу үшін қолдануды түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіптік қызмет үшін қажетті тапсырмалар мен жаттығуларды шешу дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Түрлі күрделі міндеттерді шешеді.
Физика және астрономия негіздері бойынша аналитикалық мазмұнның кестелері мен схемаларын жасайды.
3.Қойылған техникалық міндеттерді түсінеді.
Техникалық міндеттерді шешу кезінде әмбебап әдістерді біледі.
Ұтымды тәсілдерді пайдалана отырып, мамандық бойынша техникалық міндеттерді шешеді.

4. Проводит вводный, текущий и заключительный инструктажи.
5. Анализирует основные компоненты процесса обучения и воспитания.
Результат обучения: 2) Проводить профессиональную практику на предприятиях.
Критерии оценки:
Составляет план- задание профессиональной практики.
Ведет контроль за прохождением производственной практики студентов.
Отслеживает результативность и качество выполнения программного материала, степень адаптации практиканта на рабочем месте.
Проверяет дневник практики.
Принимает отчет о прохождении практики.
ПК 10. Определять уровень усвоения обучающимися содержания образования
ПМ 10. Определение уровня усвоения обучающимися содержания образования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для определения уровня усвоения обучающимися содержания образования.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают систему методов контроля и оценки результатов учебной работы, методы контроля и самоконтроля знаний, умений и навыков.
При изучении модуля обучающиеся учатся проводить педагогический мониторинг, использовать принципы и методы диагностики индивидуальных особенностей детей, их интересов, потребностей и затруднений в обучении, оценивать учебные достижения.
Результат обучения: 1) Применение педагогического мониторинга.
Методика профессионального обучения
Педагогика Педагогическая практика
Критерии оценки:
1. Анализирует урок с точки зрения осмысления компонентов педагогического процесса.
Изучает структурный анализ урока.
Применяет систему методов контроля и оценки результатов учебной работы.
Результат обучения: 2) Проводить диагностику индивидуальных особенностей детей, их интересов, потребностей и затруднений в обучении.
Критерии оценки:
Применяет методы передачи и усвоения учебной информации.
Применяет методы контроля и самоконтроля знаний, умений и навыков.
Проводит диагностику индивидуальных особенностей детей, их интересов, потребностей и затруднений в обучении с применением тестов.
Результат обучения: 3) Оценивать учебные достижения.
Критерии оценки:
Использует технологию рейтингового и тестового контроля.
Применяет методы первичной диагностики потенциала обучающихся.
ПК 11. Проектировать и согласовывать организационные и технические условия проведения производственного обучения и практики
ПМ 11. Проектирование организационных и технических условий проведения производственного обучения и практики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проектирования и согласования организационных и технических условий проведения производственного обучения и практики.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают требования по разработке рабочей документации для проведения производственного обучения и практики, принципы управления образовательными организациями.
При изучении модуля обучающиеся учатся разрабатывать рабочие учебные планы и программы, проверять содержание учебно- методических материалов мастеров производственного обучения, согласовывать формы проведения и содержания производственного обучения и практики с методистами, предприятиями- заказчиками.
Результат обучения: 1) Проверять рабочую документацию на соответствие требованиям нормативных актов.
Педагогический менеджмент в системе профессионального обучения
Методика профессионального обучения
Критерии оценки:
Использует требования по разработке рабочей документации для проведения производственного обучения и практики.
Готовит предложения по совершенствованию рабочей документации для проведения производственного обучения и практики.
Результат обучения: 2) Участвовать в разработке рабочих учебных планов и рабочих учебных программ по специальности.
Критерии оценки:
Разрабатывает модульные учебные планы.
Оценивает перечни учебно-производственных работ.
Оценивает комплексные индивидуальные планы работ, рабочие учебные планы и рабочие учебные программы
Результат обучения: 3) Согласовывать формы проведения и содержание производственного обучения и практики с методистами, предприятиями- партнерами.
Критерии оценки:
Использует принципы управления образовательными организациями.
Применяет организационно- распорядительный метод управления образовательными организациями.
Проектирует формы проведения и содержания производственного обучения и практики.
Проводит согласование форм проведения и содержания производственного обучения и практики.
ПК 12. Организовывать работу по совершенствованию содержания, форм и методов производственного обучения
ПМ 12. Организация работы по совершенствованию содержания, форм и методов производственного обучения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации работы по совершенствованию содержания, форм и методов производственного обучения.
В результате изучения
Результат обучения: 1) Разрабатывать стратегии преподавания и оценивания.
Инновационные подходы в
обучении и преподавании Современные технологии в профессиональном обучении
Критерии оценки:
Различает особенности и виды традиционных и современных профессиональных педагогических технологий.
Раскрывает функции профессиональных
модуля, обучающиеся осваивают особенности и виды традиционных современных профессиональных
педагогических технологий, функции профессиональных педагогических технологий, использование стратегии дифференциации в обучении с учетом способностей обучающихся, новые технологии в процессе обучений и организации, проведении учебной и внеучебной деятельности мастеров производственного обучения.
При изучении модуля обучающиеся учатся разрабатывать стратегии преподавания и оценивания, внедрять в практику инновационные, развивающие элементы обучения и передовые методы производственного обучения, организовывать повышение квалификации
педагогических технологий.
Использует стратегии дифференциации в обучении с учетом способностей обучающихся.
Использует новые технологии в процессе обучения в организации, проведении учебной и внеучебной деятельности мастеров производственного обучения.
Использует положительный опыт учебной и педагогической деятельности, производственной практики студентов.
Анализирует и систематизирует инновационные подходы и принципы, модели взаимодействия всех субъектов технического и профессионального образования.
Использует современные компьютерные программы.
Результат обучения: 2) Внедрять в практику инновационные, развивающие элементы обучения и передовые методы производственного обучения.
Критерии оценки:
Исследует образовательную среду.
Применяет различные инновационные методические приемы и технологии обучения.
Применяет различные инновационные формы и методы оценки обучения.
Результат обучения: 3) Выявление затруднений, коррекция условий и методов собственной деятельности.
Критерии оценки:

4. Кіріспе, ағымдағы және қорытынды нұсқамалар жүргізеді.
5. Оқыту және тәрбиелеу үдерісінің негізгі компоненттерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорындарда кәсіптік практиканы өткізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Кәсіптік практиканың жоспар-тапсырмасын жасайды.
Студенттердің өндірістік практикадан өтуін бақылайды.
Бағдарламалық материалды орындаудың нәтижелілігі мен сапасын, жұмыс орнында практиканттың бейімделу дәрежесін қадағалайды.
Практика күнделігін тексереді.
Практикадан өту туралы есеп қабылдайды.
КҚ 10. Білім алушылардың білім беру мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау
КМ 10. Білім алушылардың білім беру мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау
Бұл модуль білім алушылардың білім беру мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар оқу жұмысының нәтижелерін бақылау және бағалау әдістерінің жүйесін, білімдерді, икемдер мен дағдыларды бақылау және өзін-өзі бақылау әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар педагогикалық мониторинг жүргізуді, балалардың жеке ерекшеліктерін диагностикалаудың қағидаттары мен әдістерін,олардың мүдделерін, оқуға деген қажеттіліктері мен қиындықтарын пайдалануды, оқу жетістіктерін бағалауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Педагогикалық мониторингті қолдану.
Кәсіптік оқыту әдістемесі
Педагогика Педагогикалық практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Педагогикалық үрдістің компоненттерін түсіну тұрғысынан сабақты талдайды.
Сабақтың құрылымдық талдауын зерттейді.
Оқу жұмысының нәтижелерін бақылау және бағалау әдістерінің жүйесін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Балалардың жеке ерекшеліктеріне, олардың қызығушылықтарына, оқуға деген қажеттіліктері мен қиындықтарына диагностика жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Оқу ақпаратын беру және игеру әдістерін қолданады.
Білімдерді, икемдер мен дағдыларды бақылау және өзін-өзі бақылау әдістерін қолданады.
Тестілерді қолдана отырып, балалардың жеке ерекшеліктеріне, олардың қызығушылықтарына, оқуға деген қажеттіліктері мен қиындықтарына диагностика жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Оқу жетістіктерін бағалау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Рейтингтік және тестілік бақылау технологиясын қолданады.
Білім алушылардың әлеуетін алғашқы диагностикалау әдістерін қолданады.
КҚ 11 Өндірістік оқытуды өткізудің ұйымдастырушылық және техникалық шарттарын жобалау және келісу
КМ 11 Өндірістік оқыту мен практиканы өткізудің ұйымдастырушылық және техникалық шарттарын жобалау
Бұл модуль өндірістік оқыту мен практиканы өткізудің ұйымдастырушылық және техникалық шарттарын жобалау және келісу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндірістік оқыту мен практиканы өткізу үшін жұмыс құжаттамасын әзірлеу бойынша талаптарды, білім беру ұйымдарын басқару қағидаттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жұмыс оқу жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу, өндірістік оқыту шеберлерінің оқу-әдістемелік материалдарының мазмұнын тексеру, өндірістік оқыту мен практиканы өткізу нысандары мен мазмұнын әдіскерлермен, тапсырыс беруші кәсіпорындармен келісу машықтарын үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс құжаттамасының нормативтік актілердің талаптарына сәйкестігін тексеру.
Кәсіптік оқыту жүйесіндегі педагогикалық менеджмент
Кәсіптік оқыту әдістемесі
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Өндірістік оқыту мен практика өткізу үшін жұмыс құжаттамасын әзірлеу бойынша талаптарды пайдаланады.
Өндірістік оқыту мен практиканы өткізу үшін жұмыс құжаттамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Мамандық бойынша жұмыс оқу жоспарлары мен жұмыс оқу бағдарламаларын әзірлеуге қатысу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Модульдік оқу жоспарларын әзірлейді.
Оқу-өндірістік жұмыстардың тізбесін бағалайды.
Кешенді жеке жұмыс жоспарларын, жұмыс оқу жоспарларын және жұмыс оқу бағдарламаларын бағалайды
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік оқыту мен практиканы өткізу нысандары мен мазмұнын әдіскерлермен, тапсырыс беруші кәсіпорындармен келісу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Білім беру ұйымдарын басқару қағидаттарын қолданады.
2. Білім беру ұйымдарын басқарудың ұйымдастырушылық-өкімдік әдісін қолданады.
Өндірістік оқыту мен практиканы өткізу және ұстау нысандарын жобалайды.
Өндірістік оқыту мен практиканы өткізу нысандары мен мазмұнын келісуді жүргізеді.
КҚ 12.
Өндірістік оқытудың мазмұнын, нысандары мен әдістерін жетілдіру бойынша жұмысты ұйымдастыру
КМ 12. Өндірістік оқытудың мазмұнын, нысандары мен әдістерін жетілдіру бойынша жұмысты ұйымдастыру
Бұл модуль өндірістік оқытудың мазмұнын, нысандары мен әдістерін жетілдіру бойынша жұмысты ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар дәстүрлі және қазіргі заманғы кәсіптік педагогикалық технологиялардың ерекшеліктері мен түрлерін, кәсіптік педагогикалық технологиялардың функцияларын, білім алушылардың қабілеттерін ескере отырып, оқытуда саралау стратегиясын пайдалануды, оқыту және ұйымдастыру үдерісіндегі жаңа технологияларды, өндірістік оқыту шеберлерінің оқу және оқудан тыс іс-әрекеттерін жүргізуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар оқыту және бағалау стратегиясын әзірлеу, оқытудың инновациялық, дамытушы элементтерін және өндірістік оқытудың озық әдістерін тәжірибеге енгізу, өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Оқыту және бағалау стратегиясын әзірлеу.
Оқыту мен оқытудағы Инновациялық тәсілдемелер Кәсіптік оқытудағы заманауи технологиялар
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Дәстүрлі және қазіргі заманғы кәсіптік педагогикалық технологиялардың ерекшеліктері мен түрлерін ажыратады.
2. Кәсіптік педагогикалық технологиялардың функцияларын ашады.
Білім алушылардың қабілетін ескере отырып, оқытуда саралау стратегиясын қолданады.
Өндірістік оқыту шеберлерінің оқу және оқудан тыс қызметін ұйымдастыру, өткізу ісінде оқыту үдерісінде жаңа технологияларды қолданады.
Студенттердің оқу және педагогикалық іс-әрекетінің, өндірістік практиканың оң тәжірибесін қолданады
Техникалық және кәсіптік білім берудің барлық субъектілерінің инновациялық тәсілдемелері мен қағидаттарын, өзара іс-қимыл модельдерін талдайды және жүйелейды.
Заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Практикаға оқытудың инновациялық, дамытушылық элементтерін және өндірістік оқытудың озық әдістерін енгізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Білім беру ортасын зерттейді.
Оқытудың түрлі инновациялық әдістемелік тәсілдері мен технологияларын қолданады.
Оқытуды бағалаудың түрлі инновациялық формалары мен әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қиындықтарды анықтау, өз қызметінің шарттары мен әдістерін түзету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Проводит индивидуальные рефлексивные процедуры. 2.Участвует в проведении рефлексивного анализа.
3. Выявляет и систематизирует затруднения в учебно-производственных ситуациях.
4. Проводит самооценку.
Результат обучения: 4) Организовывать повышение квалификации мастеров производственного обучения.
Критерии
1. Различает виды и
мастеров производственного обучения.
оценки:
формы повышения квалификации и самообразования педагогических кадров.
Разрабатывает план повышения квалификации мастеров производственного обучения.
Проводит повышение квалификации мастеров производственного обучения в организации образования.
ПК 13. Координировать работу мастеров производственного обучения
ПМ 13. Координирование работы мастеров производственного обучения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для координации работ мастеров производственного обучения.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают анализ правовых аспектов оборудования учебных мастерских и организации рабочих мест, нормирование учебно- производственных работ, изучение урока с точки зрения осмысления компонентов педагогического процесса. При изучении модуля обучающиеся учатся организации работ по оснащению учебных мастерских, проверке рабочей документации на соответствие требованиям нормативных актов, посещать и анализировать занятия мастеров производственного обучения.
Результат обучения: 1) Организовать
работу по оснащению учебных мастерских.
Педагогический менеджмент в системе профессионального обучения
Методика профессионального обучения
Критерии оценки:
Анализирует правовые аспекты оборудования учебных мастерских и организации рабочих мест обучающихся.
Нормирует учебно- производственные работы.
Разрабатывает положения об учебных мастерских.
Результат обучения: 2) Проверять содержание учебно-методических материалов мастеров производственного обучения.
Критерии
оценки:
1. Применяет методы оценки содержания учебно-методических материалов мастеров производственного обучения.
Применяет методы оценки комплексных индивидуальных планов работы, рабочих учебных планов и рабочих учебных программ.
Использует функции предварительного, текущего, отсроченного и итогового контроля работы мастеров производственного обучения.
Результат обучения: 3) Посещать и анализировать занятия мастеров производственного обучения.
Критерии оценки:
Применяет методы системы менеджмента качества образования и образовательных процессов.
Изучает урок с точки зрения осмысления компонентов.
педагогического процесса.
Проводит психолого- педагогический анализ урока.
ПК 14. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 14. Осуществление взаимодействия с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления взаимодействия с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают способы командной работы, формы и методы сотрудничества в профессиональном сообществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять способы командной работы в рамках политики организации образования, формы и методы сотрудничества в профессиональном сообществе, организации профориентационной работы.
Результат обучения: 1) Применять способы командной работы в рамках
политики организации образования.
Педагогический менеджмент в системе профессионального обучения
Методика профессионального обучения
Критерии оценки:
Понимает политику организации образования по управлению учебно- воспитательного процесса.
Применяет способы командной работы в рамках политики организации.
Использует Разнообразные формы и методы командной работы.

1. Жеке рефлексивті рәсімдерді жүргізеді.
2.Рефлексивті талдау жүргізуге қатысады.
3. Оқу-өндірістік жағдайларда қиындықтарды анықтайды және жүйелейді.
4. Өзін-өзі бағалау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру және өздігінен білім алу түрлері мен формаларын ажыратады.
Өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыру жоспарын әзірлейді.
Білім беру ұйымдарында өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыруды жүргізеді.
КҚ 13. Өндірістік оқыту шеберлерінің жұмысын үйлестіру
КМ 13. Өндірістік оқыту шеберлерінің жұмысын үйлестіру
Бұл модуль өндірістік оқыту шеберлерінің жұмыстарын үйлестіруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар оқу шеберханалары жабдықтарының құқықтық аспектілерін талдауды және жұмыс орындарын ұйымдастыру, оқу-өндірістік жұмыстарды нормалау, педагогикалық үдерістің компоненттерін түсіну тұрғысынан сабақты зерделеу машықтарын меңгереді
Модульді игеру кезінде білім алушылар оқу шеберханаларын жабдықтау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру, жұмыс құжаттамаларын нормативтік актілер талаптарына сәйкестігін тексеру, өндірістік оқыту шеберлерінің сабақтарына қатысу және талдау машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Оқу шеберханаларын жабдықтау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
Кәсіптік оқыту жүйесіндегі педагогикалық менеджмент
Кәсіптік оқыту әдістемесі
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Білім алушылардың жұмыс орындарын ұйымдастыру және оқу шеберханаларын жабдықтаудың құқықтық аспектілерін талдайды.
Оқу-өндірістік жұмыстарды нормалайды.
Оқу шеберханалары туралы ережелерді әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік оқыту шеберлерінің оқу-әдістемелік материалдарының мазмұнын тексеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өндірістік оқыту шеберлерінің оқу-әдістемелік материалдарының мазмұнын бағалау әдістерін қолданады.
Кешенді жеке жұмыс жоспарларын, жұмыс оқу жоспарларын және жұмыс оқу бағдарламаларын бағалау әдістерін қолданады.
Өндірістік оқыту шеберлерінің жұмысын алдын ала, ағымдағы, кейінге қалдырылған және қорытынды бақылау функцияларын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік оқыту шеберлерінің сабақтарына қатысу және талдау жасау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Білім берудің және білім беру үрдістерінің сапа менеджменті жүйесінің әдістері қолданады.
Сабақты педагогикалық үдерістің компоненттерін түсіну тұрғысынан зерттейді.
Сабаққа психологиялық-педагогикалық талдау жүргізеді.
КҚ 14.Кәсіптік қоғамдастықпен және барлық мүдделі білім беру тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
КМ 14.Кәсіптік қоғамдастықпен және барлық мүдделі білім беру тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
Бұл модуль кәсіби қоғамдастықпен және барлық мүдделі тараптармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру үшін қажетті білімді, білік пен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар командалық жұмыс тәсілдерін, кәсіби қоғамдастықтағы ынтымақтастықтың түрлері мен әдістерін меңгереді.
Модульді зерделу кезінде білім алушылар білім беру ұйымының саясаты шеңберінде командалық жұмыс тәсілдерін, кәсіптік қауымдастықтағы ынтымақтастықтың түрлері мен әдістерін, кәсіптік бағдар беру жұмысын ұйымдастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Білім беру ұйымының саясаты шеңберінде командалық жұмыс тәсілдерін қолдану.
Кәсіптік оқыту жүйесіндегі педагогикалық менеджмент
Кәсіптік оқыту әдістемесі
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Оқу-тәрбие үдерісін басқару бойынша білім беру ұйымының саясатын түсінеді.
Ұйым саясаты шеңберінде командалық жұмыс тәсілдерін қолданады.
Командалық жұмыстың алуан түрлі формалары мен әдістерін қолданады.

4. Вносит предложения по улучшению форм и методов командной работы.
Результат обучения: 2) Применять формы и методы сотрудничества в профессиональном сообществе.
Критерии оценки:
Различает формы и методы сотрудничества в профессиональном сообществе.
Использует различные формы и методы
сотрудничества в профессиональном сообществе.
Результат обучения: 3) Участвовать в профориентационной работе организации образования.
Критерии оценки:
1. Анализирует основные направления профориентационной работы в рамках образовательной организации.
Участвует в разработке программы профориентационной работы.
Использует разнообразные формы и методы в организации профориентационной работе организации образования.
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 103 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 906 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Дизайн (по профилю)"
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0402000 – Дизайн (по профилю)
Квалификация:
040203 4 – Прикладной бакалавр по дизайну интерьера
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

4. Командалық жұмыстың түрлері мен әдістерін жақсарту бойынша ұсыныстар енгізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби қоғамдастықтағы ынтымақтастықтың нысандары мен әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Кәсіби қоғамдастықтағы ынтымақтастықтың түрлері мен әдістерін ажыратады.
Кәсіби қоғамдастықта ынтымақтастықтың түрлі нысандары мен әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Білім беру ұйымының кәсіптік бағдар беру жұмысына қатысу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Білім беру ұйымы аясында кәсіптік бағдар беру жұмысының негізгі бағыттарын талдайды.
Кәсіби бағдар беру жұмысының бағдарламасын әзірлеуге қатысады.
Білім беру ұйымының кәсіптік бағдар беру жұмысын ұйымдастыруда алуан түрлі формалар мен әдістерді қолданады.
Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ - базалық құзырет; КҚ - кәсіптік құзырет; БМ – базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
103-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
906-қосымша
"Дизайн (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0402000 - Дизайн (бейін бойынша)
Біліктілігі:
0402203 4 - Интерьер дизайны бойынша қолданбалы бакалавр

13. Выполняет расстановку мебели.
Результат обучения: 2) Применять разнообразные техники декорирования интерьера.
Критерии оценки:
1.Применяет предметы изобразительного искусства для декорирования интерьера.
2. Применяет элементы аква и фито дизайна.
3. Подбирает цветовые сочетания и количество используемых цветов.
4.Соблюдает "Трехкомпонентность" фактуры.
5. Размещает элементы декора в интерьере.
6.Оформляет композицию в едином стиле.
7. Выполняет аксессуары для интерьера.
8. Подбирает и сочетает различные детали, создавая интерьерный коллаж.
9. Выполняет композицию из живых или искусственных цветов, икебаны.
10. Выполняет декоративные элементы (ширмы, витражи, осветительные приборы, статуэтки и сувениры, оригами, часы, зеркала, шкатулки).
ПК 9. Реализовать дизайн- концепции в проектировании интерьера
ПМ 09.
Реализация дизайн-концепций в
проектировании интерьера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для разработки и творческой реализации дизайн-концепций проектов интерьера в соответствии с современными требованиями к функциональности, гармонии и эстетике.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают принципы, правила и последовательность разработки дизайн-концепций проектов интерьеров, требования к освещению в интерьере, принципы организации цветовой гармонии; типологию, функциональные, экологические и эргономические характеристики оборудования составляющих интерьера – строительной оболочки, предметного наполнения и функциональных процессов, формирующих пространство.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть правилами выполнения концепт-бордов дизайн-проектов интерьера, эскизов цветового и светового решения интерьера, эскизов акцентного размещения оборудования и мебели в интерьере, эскизов планировок, перепланировок помещения, оформления и устройства стен, полов и потолков, размещения систем освещения и предметного наполнения.
Результат обучения: 1) Формулировать концепцию проекта интерьера с учетом современных функциональных, эстетических и стилистических требований.
Дизайн-проектирование интерьера
Цвет и освещение в интерьере
Оборудование интерьера 2
Критерии оценки:
Соблюдает последовательность при разработке дизайн-концепции проекта интерьера в соответствии с выбранным стилем и современными требованиями к организации внутренней среды.
Владеет навыками пошаговой разработки дизайн-концепций проектов интерьеров помещений различного назначения.
Выполняет концепт-борды дизайн-проектов интерьера в технике коллажа, графические монохромные и полихромные эскизы цветового и светового решения интерьера, акцентного размещения предметного наполнения интерьера.
Результат обучения: 2) Составлять гармонические цветовые гаммы и сценарии освещения в интерьере.
Критерии оценки:
Определяет варианты гармоничных сочетаний цвета, фактур поверхностей, сценариев освещения с учетом особенностей конкретного интерьера.
Владеет навыками разработки вариантов гармоничного цветового и фактурного решения интерьера, функциональных и эстетичных сценариев освещения с учетом выбранного стиля.
Выполняет в масштабе поисковые и окончательные эскизы цветового решения и сценариев освещения интерьера графическими инструментами и материалами.
Результат обучения: 3) Решать технологические задачи по функциональному устройству интерьера.
Критерии оценки:
Демонстрирует знание функциональных требований к строительной оболочке и предметному наполнению интерьера.
Владеет навыками анализа и оценки строительной оболочки и предметного наполнения интерьера в соответствии с функциональными требованиями.
Выполняет в масштабе графические эскизы обустройства помещения – планировок и перепланировок, строительной оболочки, систем освещения и электропроводки, расположения предметного наполнения.
ПК 10. Выполнять техническую проектную документацию дизайна интерьера
ПМ 10. Выполнение технической проектной документации дизайна интерьера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для обеспечения дизайнерского проекта интерьера технической документацией.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают основы архитектурно-строительного черчения и правила перспективных построений ручным способом и с применением компьютерных программ.
В результате изучении модуля обучающиеся осваивают правила выполнения различных архитектурных и строительных чертежей; чертежей планов (обмера, сноса и возведения стен, электромонтажных работ, напольных и потолочных покрытий, маяков разверток, электромонтажа помещения после перепланировки с обмерами, расстановки мебели, развертки стен санузлов, стен и раскладки плитки), экспликацию проекта; построение фронтальной и угловой перспективы интерьера.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять чертежными инструментами и инструментами компьютерных программ архитектурные и строительные чертежи, различные планы и перспективные изображения для проектов интерьера.
Результат обучения: 1) Выполнять строительные и архитектурные чертежи для проекта интерьера, в том числе с применением инструментов специальных компьютерных программ.
Архитектурно-строительное черчение
Перспектива
Специальные компьютерные программы
Критерии оценки:
Излагает последовательность и правила выполнения архитектурных и строительных чертежей на основе требований системы автоматизированного проектирования и единая система конструкторской документации.
Владеет навыками выполнения архитектурных и строительных чертежей традиционными чертежными инструментами и инструментами специальных компьютерных программ.
Выполняет в масштабе ручным способом и с помощью компьютера на основе требований системы автоматизированного проектирования и единая система конструкторской документации различные чертежи для проекта интерьера.
Результат обучения: 2) Выполнять чертежи угловой и фронтальной перспективы интерьера, в том числе с применением инструментов специальных компьютерных программ.
Критерии оценки:
Излагает последовательность и правила выполнения технических перспективных изображений объектов
Владеет навыками выполнения перспективных изображений традиционными чертежными инструментами и инструментами специальных компьютерных программ.
Выполняет на основе требований системы автоматизированного проектирования и единая система конструкторской документации ручным способом и с помощью компьютера фронтальную и угловую перспективу интерьера.
ПК 11. Выполнять 3D-визуализации интерьера
ПМ 11. Выполнение 3D-визуализации интерьера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для разработки и создания фотореалистичных компьютерных 3D-визуализаций проекта интерьера.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают правила технического рисования архитектурных элементов и компонентов предметного наполнения интерьеров графическими материалами, принципы и последовательность выполнения проектов интерьера в компьютерных программах, возможности инструментов компьютерных программ для передачи характеристик объектов.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять технические рисунки и поисковые эскизы к проектам интерьеров и на их основе создавать завершенные, выразительные, детализированные фотореалистичные компьютерные 3D-визуализации.
Результат обучения: 1) Создавать технические рисунки интерьеров, предметного наполнения и архитектурных элементов внутренней среды.
Технический рисунок интерьера
3D-визуализация интерьера
Критерии оценки:
Использует в процессе технического рисования графические материалы и средства выразительности.
Владеет навыками рисования трехмерных объектов на плоскости с применением законов линейной перспективы и светотеневой моделировки.
Выполняет линейные, тоновые и полихромные технические рисунки интерьеров, объектов предметного наполнения и архитектурных элементов внутренней среды.

13. Жиһазды орналастыруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Интерьерді декорациялаудың әртүрлі техникасын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Интерьерді декорациялау үшін бейнелеу өнері заттарын қолданады.
2. Аква және фито дизайн элементтерін қолданады.
3. Түс үйлесімін және пайдаланылатын түстердің санын таңдайды.
4. "Үш компоненттілікті" сақтайды.
5. Интерьерде декор элементтерін орналастырады.
6. Композицияны бірыңғай стильде безендіреді.
7. Интерьерге арналған аксессуарларды орындайды.
8. Интерьерлік коллаж жасау арқылы әртүрлі бөлшектерді іріктейді және біріктіреді.
9. Тірі немесе жасанды түстерден, икебаннан жасалған композицияны орындайды.
10. Сәндік элементтерді (перделер, витраждар, жарық беретін аспаптар, мүсіндер мен кәдесыйлар, оригами, сағат, айналар, қобдиша) орындайды.
КҚ 9. Интерьерді жобалауда дизайн-тұжырымдамаларды іске асыру
КМ 09. Интерьерді жобалауда дизайн-тұжырымдамаларды іске асыру
Бұл модуль интерьер жобаларының дизайн-тұжырымдамаларын функционалдылыққа, үйлесімділікке және эстетикаға қойылатын қазіргі заманғы талаптарға сәйкес әзірлеу және шығармашылық жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар интерьер жобаларының дизайн-концепцияларын әзірлеу қағидаларын, ережелерін және дәйектілігін, интерьердегі жарықтандыруға қойылатын талаптарды, түс үйлесімін ұйымдастыру қағидаттарын; интерьер – құрылыс қабығын құрайтын жабдықтардың типологиясын, функционалдық, экологиялық және эргономикалық сипаттамаларын, кеңістікті қалыптастыратын пәндік толымды және функционалдық үдерістерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар интерьер дизайн-жобаларының концепт-жиектерін, интерьер түстік және жарықтық шешімінің эскиздерін, интерьерде жабдықтар мен жиһаздарды акцент орналастыру эскиздерін, жоспарлау эскиздерін, үй-жайды қайта жоспарлауды, қабырғаларды, едендерді және төбелерді безендіруді және орналастыруды, жарықтандыру және заттық толтыру жүйелерін орналастыруды меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Заманауи функционалдық, эстетикалық және стилистикалық талаптарды ескере отырып, интерьер жобасының тұжырымдамасын қалыптастыру.
Дизайн-интерьерді жобалау
Интерьердегі түс және жарықтандыру
Интерьерді жабдықтау 2
Бағалаудың өлшемшарттары:
Таңдалған стильге және ішкі ортаны ұйымдастыруға қойылатын заманауи талаптарға сәйкес интерьер жобасының дизайн-тұжырымдамасын әзірлеу кезінде бірізділікті сақтайды.
Әртүрлі мақсаттағы үй-жайлар интерьер жобаларының дизайн-тұжырымдамаларын қадамдық әзірлеу дағдыларын меңгерген.
Интерьер дизайн-жобаларының концепт-бордтарын коллаж техникасында, интерьер түсінің және жарық шешімінің графикалық монохромды және полихромды эскиздерін, интерьер заттық толтырылуын акцент етіп орналастыруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Интерьердегі гармоникалық түс гаммалары мен жарық сценарийлерін құрастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Нақты интерьер ерекшеліктерін ескере отырып, түс үйлесімділігінің, беттердің фактураларының, жарықтандыру сценарийлерінің нұсқаларын анықтайды.
Интерьерді үйлесімді түстік және фактуралық шешу нұсқаларын, таңдалған стилді есепке ала отырып, жарықтандырудың функционалдық және эстетикалық сценарийлерін әзірлеу дағдыларын меңгерген.
Масштабта түстік шешімнің ізденістік және соңғы эскиздерін және интерьерді графикалық құралдармен және материалдармен жарықтандыру сценарийлерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Интерьердің функционалдық құрылғысы бойынша технологиялық есептерді шешу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Құрылыс қабықшасына және интерьердің затпен толықтырылуына қойылатын функционалдық талаптарды білуін көрсетеді.
Функционалдық талаптарға сәйкес құрылыс қабығын талдау және бағалау, интерьерді затпен толтыру дағдыларын меңгерген.
Масштаб бойынша үй-жайды жайластыру-жоспарлаудың және қайта жоспарлаудың, құрылыс қабықшасын, жарықтандыру және электр сымдары жүйелерінің, затпен толтырудың орналасуының графикалық эскиздерін орындайды.
КҚ 10. Интерьер дизайнының техникалық жобалық құжаттамасын орындау
КМ 10. Интерьер дизайнының техникалық жобалық құжаттамасын орындау
Бұл модуль интерьер дизайнерлік жобасын техникалық құжаттамамен қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қолмен және компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, сәулет-құрылыс сызу негіздерін және перспективалы құрылыс қағидаларын меңгереді.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әртүрлі сәулет және құрылыс сызбаларын орындау қағидаларын; жоспарлардың сызбаларын (өлшеу, қабырғаларды бұзу және тұрғызу, электр монтаждау жұмыстары, еден және төбе жабындары, үй-жайды өлшеумен қайта жобалаудан кейін электр монтаждау, жиһаздарды орналастыруды, сантораптардың қабырғаларын, қабырға жаю және плиткаларды салу), жобаның экспликациясын; интерьердің алдыңғы және бұрыштық перспективаларын құруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сызба құралдарымен және компьютерлік бағдарламалар құралдарымен сәулет және құрылыс сызбаларын, интерьер жобалары үшін әртүрлі жоспарлар мен перспективалық бейнелерді орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Интерьер жобасы үшін құрылыс және сәулет сызбаларын, оның ішінде арнайы компьютерлік бағдарламалар құралдарын қолдана отырып орындау.
Сәулет-құрылыс сызу
Перспектива
Арнайы компьютерлік бағдарламалар
Бағалаудың өлшемшарттары:
Автоматты жобалау жүйесі және жобалық құжаттаманың бірыңғай жүйесі талаптары негізінде сәулет және құрылыс сызбаларының орындалу тәртібі мен реттілігін баяндайды.
Сәулет және құрылыс сызбаларын дәстүрлі сызба құралдарымен және арнайы компьютерлік бағдарламалардың құралдарымен орындау дағдыларын меңгерген.
Масштабта қолмен және компьютердің көмегімен автоматты жобалау жүйесі және жобалық құжаттаманың бірыңғай жүйесі талаптары негізінде интерьер жобасы үшін әртүрлі сызбаларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Интерьердің бұрыштық және фронтальдық перспективасының сызбаларын, оның ішінде арнайы компьютерлік бағдарламалар құралдарын қолдана отырып орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Объектілердің техникалық перспективалық кескіндерін орындау реті мен қағидаларын баяндайды
Дәстүрлі сызба құралдары мен арнайы компьютерлік бағдарламалар құралдарының перспективалық бейнелерін орындау дағдыларын меңгерген.
Автоматты жобалау жүйесі және жобалық құжаттаманың бірыңғай жүйесі талаптары негізінде қолмен және компьютердің көмегімен интерьердің алдыңғы және бұрыштық перспективасын орындайды.
КҚ 11. Интерьерді 3D визуализациялауды орындау
КМ 11. Интерьерді 3D визуализациялауды орындау
Бұл модуль интерьер жобасының фотореалистикалық компьютерлік 3D-визуализациясын жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сәулеттік элементтерді және интерьерлерді графикалық материалдармен пәндік толтыру компоненттерін техникалық сурет салу қағидаларын, компьютерлік бағдарламаларда интерьер жобаларын орындау қағидаттары мен реттілігін, объектілердің сипаттамаларын беруге арналған компьютерлік бағдарламалар құралдарының мүмкіндіктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар интерьер жобаларына техникалық суреттер мен ізденіс эскиздерін орындауды және олардың негізінде аяқталған, көрнекі, жан-жақты фотореалистикалық компьютерлік 3D-визуализация жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ішкі ортаның интерьерлерінің, затпен толтырылуының және сәулет элементтерінің техникалық суреттерін жасау.
Интерьердің техникалық суреті
Интерьердің 3D-визуализациясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
Техникалық сурет салу барысында графикалық материалдар мен бейнелеу құралдарын қолданады.
Сызықтық перспективалар және жарық-көлеңке моделдеу заңдарын қолдана отырып, жазықтықта үш өлшемді объектілерді салу дағдыларын меңгерген.
Ішкі орта интерьерлерінің, затпен толтыру объектілерінің және сәулет элементтерінің желілік, тондық және полихромдық техникалық суреттерін орындайды.

Результат обучения: 2) Проектировать фотореалистичные компьютерные 3D-визуализации интерьера.
Критерии оценки:
Использует инструменты профессиональных компьютерных программ для достижения эффекта фотореалистичности виртуальных изображений интерьера.
Владеет навыками работы в профессиональных компьютерных программах, позволяющих создавать реалистичные виртуальные изображения.
Создает фотореалистичные компьютерные 3D-визуализации проектируемого интерьера с применением разнообразных инструментов профессиональных компьютерных программ.
ПК 12. Управлять дизайн-проектом интерьера
ПМ 12. Управление дизайн-проектом интерьера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для эффективного управления дизайн-проектом интерьера.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают знания о современных материалах и оборудовании, применяемых в организации интерьеров различного назначения; знания о современных технологиях, принципах, методах, средствах и формах эффективного управления; видах менеджмента; целях и задачах менеджмента дизайн-проекта.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть навыками анализа и оценки для воплощения концепт-идеи проекта материалов и оборудования в соответствии с техническим заданием, спецификацией и ведомостями; практическими навыками операционного управления и тайм-менеджмента проекта, применения SMART-технологии постановки целей для достижения результатов;
навыками разработки и выполнения проектной документации – спецификаций, ведомостей, пояснительных записок
Результат обучения: 1) Отбирать материалы и оборудование для проекта интерьера.
Современные материалы и оборудование
в дизайне интерьера
Менеджмент
в дизайне
Критерии оценки:
Классифицирует современные материалы и оборудование, применяемые в интерьерах помещений различного назначения.
Владеет навыками анализа и оценки функциональных и эстетических характеристик современных материалов и оборудования интерьеров.
Выполняет практические задания по подбору материалов и оборудования интерьера в соответствии с техническим заданием, спецификацией и ведомостями проекта.
Результат обучения: 2) Составлять проектную документацию и планы работ по выполнению проекта дизайна интерьера с учетом оптимальных затрат времени, трудовых и финансовых ресурсов.
Критерии оценки:
Демонстрирует знание требований к объему и качеству документации проекта, методов и технологий оптимального планирования, организации и контроля выполнения проекта.
Владеет навыками составления проектной документации, бюджета проекта и разработки планов работ по проекту дизайна интерьера с учетом их последовательности и логики.
Составляет проектную документацию с учетом требований к содержанию, объему, структуре и оформлению, планы работ по выполнению проекта дизайна интерьера с учетом затрат времени, трудовых и финансовых ресурсов.
4.Применяет SMART-технологии постановки целей для достижения результатов.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 107 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 910 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Социально - культурная деятельность и народное художественное творчество"
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0403000 – Социально - культурная деятельность и народное художественное творчество(по профилю)
Квалификация:

Оқыту нәтижесі: 2) Интерьердің фотореалистикалық компьютерлік 3D-визуализациясын жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Интерьердің виртуалды суреттерінің фотореалистикалығының әсеріне жету үшін кәсіптік компьютерлік бағдарламалар құралдарын пайдаланады.
Шынайы виртуалды бейнелерді жасауға мүмкіндік беретін кәсіптік компьютерлік бағдарламаларда жұмыс істеу дағдыларын меңгерген.
Кәсіптік компьютерлік бағдарламалардың түрлі құралдарын қолдана отырып, жобаланатын интерьерді фотореалистикалы компьютерлік 3D-визуализацияны жасайды.
КҚ 12. Интерьер дизайн жобасын басқару
КМ 12. Интерьер дизайн жобасын басқару
Бұл модуль интерьер дизайн-жобасын тиімді басқару үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әртүрлі мақсаттағы интерьерлерді ұйымдастыруда қолданылатын қазіргі заманғы материалдар мен жабдықтар туралы білімді; заманауи технологиялар, қағидаттар, әдістер, тиімді басқарудың құралдары мен нысандары; менеджмент түрлері; дизайн-жоба менеджментінің мақсаттары мен міндеттері туралы білімді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар техникалық тапсырмаға, ерекшелікке және тізімдемелерге сәйкес жабдықтар мен материалдар жобасының концепт-идеяларын іске асыру үшін қажетті талдау және бағалау дағдыларын меңгеруді; операциялық басқарудың практикалық дағдыларын және жоба тайм-менеджментін, нәтижелерге қол жеткізу үшін мақсаттарды қоюдың SMART-технологиясын қолдануды;
жобалау құжаттамасын – ерекшеліктерді, тізімдемелерді, түсіндірме жазбаларды әзірлеу және орындау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Интерьер жобасы үшін қажетті материалдар мен жабдықтарды таңдау.
Интерьер дизайнындағы заманауи материалдар мен жабдықтар
Дизайндағы менеджмент
Бағалаудың өлшемшарттары:
Әртүрлі мақсаттағы үй-жайлардың интерьерінде қолданылатын заманауи материалдар мен жабдықтарды жіктейді.
Заманауи материалдар мен интерьер жабдықтарының функционалдық және эстетикалық сипаттамаларын талдау және бағалау дағдыларын меңгерген.
Жобаның техникалық тапсырмасына, ерекшелігіне және тізімдемесіне сәйкес интерьер материалдары мен жабдықтарын іріктеу бойынша практикалық тапсырмаларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Уақыт, еңбек және қаржы ресурстарының оңтайлы шығындарын ескере отырып, интерьер дизайнының жобасын орындау жөніндегі жобалық құжаттама мен жұмыс жоспарларын жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жоба құжаттамасының көлемі мен сапасына қойылатын талаптарды, оңтайлы жоспарлау әдістері мен технологияларын, жобаны орындауды ұйымдастыру мен бақылауды біледі.
Жобалау құжаттамасын, жоба бюджетін жасау және интерьер дизайнының жобасы бойынша жұмыс жоспарларын олардың реттілігі мен логикасын ескере отырып әзірлеу дағдыларын меңгерген.
Мазмұнына, көлеміне, құрылымына және рәсімделуіне қойылатын талаптарды ескере отырып, жобалау құжаттамасын, уақыт шығындарын, еңбек және қаржы ресурстарын ескере отырып, интерьер дизайны жобасын орындау бойынша жұмыс жоспарларын жасайды.
Нәтижелерге қол жеткізу үшін мақсаттарды қоюдың SMART-технологиясын қолданады.
Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ – базалық құзырет; КҚ – кәсіптік құзырет; БМ – базалық модульдер; КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
107-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
910-қосымша
"Әлеуметтік-мәдени қызметі және халықтық көркемдік шығармашылығы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0403000– Әлеуметтік-мәдени қызметі және халықтық көркемдік шығармашылығы (бейін бойынша)
Біліктілігі:

6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
Профессиональные модули
Квалификация "0403013 Педагог – организатор"
ПК 1. Разрабатывать сценарий культурно - досуговой программы
ПМ 01. Разработка сценария культурно – досуговой программы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для создания сценария культурно – досугового мероприятия.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
- теоретические основы досуга: понятие досуг, функции, принципы, уровни досуга;
- типы и учреждения социально- культурной сферы;
- сценарно – режиссерские технологии;
-особенности написания сценария с учетом жанровой принадлежности;
- методику разработки плана проведения массового мероприятия;
- принципы, функции социально – культурной деятельности;
- аксиологию и социологию досуга;
- характеристику средств, форм и методов
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- оформлению культурно – досуговой программы;
- составлению схемы анализа досугового мероприятия;
- определять идейно – тематический анализ сценария;
- работать над композиционным построением сценария,
- осуществлять подбор материала к сценарию;
- самостоятельно разрабатывать сценарный план этюдов;
- работать над этюдами, основываясь на системе
К.С. Станиславского;
- разрабатывать план проведения мероприятия;
- создавать сценарии различной тематической направленности с учетом особенностей различных видов социально- культурных учреждений;
- анкетированию и интервьюированию населения.
Результат обучения: 1) Характеризовать особенности культурно – досуговых программ.
Сценарные основы культурно – досуговых программ
Основы режиссуры
Теоретические основы культурно –досуговой деятельности
Критерии оценки:
1. Описывает сценарно- драматургическую основу культурно – досуговых программ.
2. Характеризует основные элементы сценарно – режиссерского замысла.
3. Разрабатывает идейно – тематическую основу сценария.
Результат обучения: 2) Разрабатывать план подготовки и сценарный план мероприятия.
Критерии оценки:
1. Объясняет детального планирования постановочного процесса.
2. Применяет методику составления сценарного плана и плана подготовки мероприятия.
3. Составляет сценарный план и план подготовки мероприятия.
Результат обучения: 3) Организовывать работу по написанию сценария.
Критерии оценки:
1. Понимает значимость этапов работы над сценарием.
2. Владеет отправными точками размышления сценариста: формой, местом проведения, составом участников мероприятия.
3. Применяет творческие методы в работе над сценарием: театрализации, иллюстрации, игры.
Результат обучения: 4) Применять в сценарии массовых мероприятий разнообразные средства воздействия на аудиторию.
Критерии оценки:
1. Использует соответствующие виды средств воздействия на аудиторию.
2. Владеет приемами выразительных средств в написании сценария.
3. Применяет в сценарии выразительные средства воздействия на аудиторию.
Результат обучения: 5) Осуществлять постановку малой сценической формы (этюда).
Критерии оценки:
1. Характеризует принципы выстраивания конфликта в постановке.
2. Выражает свою мысль художественным образом.
3. Выполняет постановку малой формы (этюда).
ПК 2. Организовывать и проводить культурно – досуговые мероприятия с использованием различные форм и методов работы
ПМ 02. Организация и проведение культурно – досуговых мероприятий с использованием различных форм и методов работы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для воплощения сценария мероприятия на сценах, площадках, различных местах проведения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
- работу социально – культурного учреждения по организации досуга для различных групп населения;
- классификацию клубной аудитории;
-классификацию, методику организации и проведения различных по характеру и содержанию форм культурно – досуговой деятельности;
- формы культурно – досуговой деятельности для различных групп населения;
- методику подготовки и проведения обрядов;
- методику подготовки праздников;
- приемы и принципы работы режиссера – постановщика;
- элементы актерского мастерства;
- технику речи;
- пластику и культуру поведения на сцене;
- приемы гримирования;
- методику проведения игр;
- этапы активизации аудитории.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- подготовке и проведению различных форм культурно – досуговой деятельности;
- организации мероприятий в выходные дни;
- организации мероприятий в повседневные дни;
- организации и проведению государственных праздников;
- органичному существованию на сцене в роли ведущего;
- осуществлять подбор игрового материала к различным мероприятиям;
- составлять постановочный план;
- проводить репетиции культурно – досугового мероприятия,
- работать с разновозрастной аудиторией;
- приемам активизации аудитории.
Результат обучения 1) Применять социальные технологии педагогики досуга.
Режиссура культурно – досуговых программ
Техника речи
Технология и методика культурно – досуговых программ
Критерии оценки:
1. Определяет психолого – педагогические особенности социальных групп досуговых учреждений.
2. Владеет спецификой организации мероприятий для различных социальных групп.
3. Составляет цикл мероприятий по организации досуга различных социальных групп.
Результат обучения: 2) Использовать технологию подготовки и проведения различных по характеру и содержанию форм культурно – досуговой деятельности.
Критерии оценки:
1. Объясняет классификацию форм и методов культурно - досуговой деятельности.
2. Владеет методикой организации и подготовки мероприятия.
3. Использует методику подготовки и проведения различных мероприятий по форме и содержанию.
Результат обучения: 3) Представлять методику подготовки и проведения современных форм и моделей культурно – досуговой деятельности.
Критерии оценки:
1. Распознает современные формы организации досуга.
2. Владеет методикой проведения современных культурно – досуговых мероприятий в сфере дополнительных и клубных учреждений.
3. Организовывает и проводит современные культурно – досуговые программы.
Результаты обучения: 4) Применять соответствующие технологии организации досуга в выходные и рабочие дни.
Критерии оценки:
1. Характеризует особенности организации досуга в выходные и повседневные дни.
2. Владеет методикой организации мероприятий выходного и повседневного дня.
3. Проводит мероприятия в повседневные и выходные дни.
Результат обучения: 5) Выступать в роли организатора, ведущего культурно – досуговых программ.
Критерии оценки:
1. Объясняет специфические особенности ведущего мероприятий разных жанров.
2. Владеет техникой речи, ораторскими навыками.
3. Выступает в роли ведущего на мероприятии.
Результат обучения: 6) Применять в мероприятии элементы активизации зрительного зала.
Критерии оценки:
1. Дает оценку этапам работы по активизации аудитории.
2. Владеет приемами активизации зрителей.
3. Включает в мероприятие приемы по активизации аудитории.
Результат обучения: 7) Организовывать и проводить репетиции культурно – досугового мероприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные этапы и закономерности репетиционного процесса.
2. Реализует художественный замысел в постановочном процессе.
3. Организует работу постановочной группы мероприятия, разрабатывает монтажные листы.
Результат обучения: 8) Руководить ходом культурно- досуговой программы.
Критерии оценки:
1. Объясняет специфику постановочной группы при проведении мероприятия.
2. Руководит ходом культурно – досугового мероприятия.
3. Анализирует проведенное мероприятие.
ПК 3. Развивать музыкальные исполнительские способности при организации и проведении культурно – досугового мероприятия
ПМ 03. Развитие музыкальных способностей педагога – организатора досуга
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования разносторонней творческой личности педагога – организатора.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
- методику работы над образом;
- музыкальную грамотность;
- культуру поведения педагога – организатора;
- основы инструментального и вокального исполнительства.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- исполнительству на музыкальных инструментах, аккомпанементу;
- исполнять произведения музыкально – вокального характера в различных жанрах;
- исполнять простые хореографические элементы в жанре;
- методике преподавания музыкальных.
Результат обучения: 1) Развивать и совершенствовать свои музыкальные способности.
Постановка голоса
Основы музыкальной грамоты
Музыкальный инструмент
Критерии оценки:
1. Понимает основы музыкальной грамоты.
2. Осознает свои творческие возможности.
3. Применяет методику развития творческих способностей.

6. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық режимін таңдайды және негіздейді
7. Кәсіпкерлік қызметте электрондық үкімет порталымен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
Кәсіптік модульдер
"0403013 Ұйымдастырушы – педагог" біліктілігі
КҚ 1. Мәдени-демалыс бағдарламасының сценарийін әзірлеу
КМ 01. Мәдени-демалыс бағдарламасының сценарийін әзірлеу
Бұл модуль мәдени-демалыс іс-шараларының сценарийін жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
- бос уақыттың теориялық негіздерін: бос уақыт түсінігін, функцияларын, қағидаттарын, бос уақыт деңгейлерін;
- әлеуметтік-мәдени саланың типтері мен мекемелерін;
- сценарийлік-режиссерлік технологияларды;
- жанрды ескере отырып сценарий жазу ерекшеліктерін;
- бұқаралық іс-шараларды өткізу жоспарын әзірлеу әдістемесін;
- әлеуметтік-мәдени қызметтің қағидаттарын, функцияларын;
- бос уақыттың аксиологиясы мен социологиясын;
- құралдардың, нысандар мен әдістердің сипаттамасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
- мәдени-демалыс бағдарламасын рәсімдеуді;
- бос уақыт іс-шарасын талдау схемасын жасауды;
- сценарийдің идеялық-тақырыптық талдауын анықтауды;
- сценарийдің композициялық құрылысымен жұмыс істеуді,
- сценарийге материалды таңдауды жүзеге асыруды;
- этюдтердің сценарийлік жоспарын өз бетінше әзірлеуді;
- К.С. Станиславский жүйесін негізге ала отырып, этюдтермен жұмыс істеуді;
- іс-шараларды өткізу жоспарын әзірлеуді;
- түрлі әлеуметтік-мәдени мекемелердің ерекшеліктерін ескере отырып, түрлі тақырыптық бағыттағы сценарийлер жасауды;
- халық арасында сауалнама мен сұхбат жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1)
Сценарийлік-режиссерлік дағдыларды қалыптастыру.
Мәдени-демалыс бағдарламаларының сценарийлік негіздері
Режиссура негіздері
Мәдени-демалыс қызметінің теориялық негіздері
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мәдени-демалыс бағдарламаларының сценарийлік-драматургиялық негізін түсінеді.
2. Сценарийлік-режиссерлік ойдың негізгі элементтерін біледі.
3. Сценарийдің идеялық-тақырыптық негізін әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дайындық жоспарын және іс-шараның сценарийлік жоспарын әзірлеу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Қойылым үдерісін егжей-тегжейлі жоспарлау қажеттілігін түсінеді.
2. Сценарий жоспарын және іс-шараны дайындау жоспарын құру әдістемесін меңгерген.
3. Сценарийлік жоспар және іс-шараны дайындау жоспарын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сценарий жазу бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
Сценарий бойынша жұмыс кезеңдерінің маңыздылығын түсінеді.
Сценарист ойының бастау көздерін біледі: іс-шараға қатысушылардың құрамы, өткізу орны, нысаны.
3. Сценарий жұмысында шығармашылық әдістерді қолданады: театрландыру, иллюстрациялар, ойындар.
Оқыту нәтижесі: 4) Бұқаралық іс-шаралар сценарийінде аудиторияға әсер етудің әртүрлі құралдарын қолдану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
Аудиторияға әсер ету құралдарының тиісті түрлерін пайдаланады.
Сценарий жазудағы суреттеу құралдардың тәсілдерін меңгерген.
3.Сценарийде аудиторияға әсер етудің суреттеу құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Кіші сахналық нысанды (этюд) қоюды жүзеге асыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Қойылымда жанжалды реттеу қағидаттарын түсінеді.
2. Өз ойын көркемдеп жеткізеді.
3. Кіші нысандағы (этюд) қойылымды орындайды.
КҚ 2. Жұмыстың түрлі нысандары мен әдістерін пайдалана отырып, мәдени-бос уақыт іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу
КМ 02. Жұмыстың түрлі нысандары мен әдістерін пайдалана отырып, мәдени-бос уақыт іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу
Бұл модуль сценарийді сахналарда, алаңдарда, түрлі өткізу орындарында іске асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
- халықтың әртүрлі топтары үшін бос уақытын ұйымдастыру бойынша әлеуметтік-мәдени мекеменің жұмысын;
- клуб аудиториясын жіктеуді;
- мәдени-демалыс қызметінің сипаты мен мазмұны бойынша түрлі нысандарды ұйымдастыру және өткізу әдістемесін, жіктемесін;
- халықтың әртүрлі топтарына арналған мәдени-бос уақыт қызметінің түрлерін;
- әдет-ғұрыптарды дайындау және өткізу әдістемесін;
- мерекелерді дайындау әдістемесін;
- қоюшы режиссер жұмысының тәсілдері мен қағидаттарын;
- актерлік шеберлік элементтерін;
- сөйлеу техникасын;
- сахнада өзін-өзі ұстау мәдениеті мен пластикасын;
- гримдеу тәсілдерін;
- ойын өткізу әдістемесін;
- аудиторияны белсендіру кезеңдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
- мәдени-демалыс қызметінің түрлі нысандарын дайындауды және өткізуді;
- демалыс күндері іс-шараларды ұйымдастыруды;
- күнделікті іс-шараларды ұйымдастыруды;
- мемлекеттік мерекелерді ұйымдастыруды және өткізуді;
- жетекші рөлінде сахнада органикалық қызмет етуді;
- түрлі іс-шараларға ойын материалдарын іріктеуді жүзеге асыруды;
- қойылым жоспарын құруды;
- мәдени-демалыс іс-шараларына репетициялар жүргізуді,
- әртүрлі жастағы аудиториямен жұмыс істеуді;
- аудиторияны белсендіру тәсілдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Бос уақыт педагогикасының әлеуметтік технологияларын қолдану.
Мәдени-демалыс бағдарламаларының режиссурасы
Сөйлеу техникасы
Мәдени-демалыс бағдарламаларының технологиясы мен әдістемесі
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Бос уақыт мекемелерінің әлеуметтік топтарының психологиялық – педагогикалық ерекшеліктерін анықтайды.
2. Әртүрлі әлеуметтік топтар үшін іс-шараларды ұйымдастыру ерекшелігін біледі.
3. Әртүрлі әлеуметтік топтардың бос уақытын ұйымдастыру бойынша іс-шаралар циклін құрайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Мәдени – демалыс қызметінің сипаты мен мазмұны бойынша түрлі нысандарын дайындау және өткізу технологиясын пайдалану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мәдени - демалыс қызметінің түрлері мен әдістерінің жіктелуін түсіндіреді.
2. Іс-шараны ұйымдастыру және дайындау әдістемесін меңгерген.
3. Нысаны мен мазмұны бойынша түрлі іс-шараларды дайындау және өткізу әдістемесін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Мәдени – демалыс қызметінің қазіргі заманғы нысандары мен модельдерін дайындау және өткізу әдістемесін ұсыну.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Бос уақытты ұйымдастырудың заманауи нысандарын таниды.
2. Қосымша және клубтық мекемелер саласында заманауи мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу әдістемесін меңгерген.
3. Қазіргі заманғы мәдени-демалыс бағдарламаларын ұйымдастырады және өткізеді.
Оқыту нәтижелері: 4) Демалыс және жұмыс күндері бос уақытты өткізу нысандарын жүргізуде тиісті технологияларды қолдану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Демалыс және жұмыс күндері бос уақытты ұйымдастыру ерекшеліктерін түсінеді.
2. Демалыс және күн сайынғы іс-шараларды ұйымдастыру әдістемесін меңгерген.
3. Күнделікті және демалыс күндері іс-шаралар өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Мәдени – демалыс бағдарламаларын ұйымдастырушы, жүргізуші рөлін атқару.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Әртүрлі жанрдағы іс-шаралардың жүргізудегі өзіндік ерекшеліктерін түсіндіреді.
2. Сөйлеу техникасын, шешендік дағдыларын меңгерген.
3. Іс-шарада жетекші рөл атқарады.
Оқыту нәтижесі: 6) Іс-шарада көрермендер залының белсенді элементтерін қолдану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
Аудиторияны белсендіру бойынша жұмыс кезеңдеріне баға береді.
Көрермендердің белсенділігін арттыру тәсілдерін меңгерген.
Іс-шараға аудиторияны белсендіру бойынша тәсілдерді қосады.
Оқыту нәтижесі: 7) Мәдени – демалыс іс-шараларына репетицияларды ұйымдастыру және өткізу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Репетициялық үдерістің негізгі кезеңдері мен заңдылықтарын сипаттайды.
2. Қойылым үдерісінде көркемдік ойды іске асырады.
3. Іс-шараның қойылымдық тобының жұмысын ұйымдастырады, монтаждау парақтарын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 8) Мәдени-демалыс бағдарламасының барысына басшылық жасау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
Іс-шараны өткізу кезінде қойылым тобының ерекшелігін түсіндіреді.
2. Мәдени-демалыс іс-шараларының барысын басқарады.
3. Өткізілген іс-шараны талдайды.
КҚ 3. Мәдени-демалыс іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу кезінде музыкалық орындаушылық қабілетін дамыту
КМ 03. Бос уақытты ұйымдастырушы педагогтың музыкалық қабілеттерін дамыту
Бұл модуль ұйымдастырушы педагогтың жан-жақты шығармашылық тұлғасын қалыптастыру үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
- жұмыс әдісін;
- музыкалық сауаттылықты;
- педагог-ұйымдастырушының мінез-құлық мәдениетін;
- аспаптық және вокалдық орындаушылық негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
- музыкалық аспаптарда орындаушылықты, аккомпанементті;
- түрлі жанрда музыкалық-вокалдық сипаттағы шығармаларды орындауды;
- жанрдағы қарапайым хореографиялық элементтерді орындауды;
- музыкалық білім беру әдістемесін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің музыкалық қабілеттерін дамыту және жетілдіру.
Дауыс қойылымы
Музыкалық сауат негіздері
Музыкалық аспап
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Музыкалық сауат негіздерін түсінеді.
2. Өзінің шығармашылық мүмкіндіктерін түсінеді.
3. Шығармашылық қабілеттерін дамыту әдістемесін қолданады.

4. Анализирует вновь приобретенные творческие навыки и умения в процессе обучения.
Результат обучения: 2) Выступать в роли исполнителя творческой деятельности (певец, музыкант).
Критерии оценки:
1. Понимает специфику исполнительского мастерства в различных музыкальных жанрах и направлениях искусства.
2. Владеет лексикой различных видов искусства.
3. Использует исполнительские возможности в практической деятельности.
Результат обучения: 3) Работать с творческими исполнителями в ходе репетиций мероприятия.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует особенности исполнительского мастерства различных направлений искусства.
2. Владеет приемами работы с исполнителями.
3. Помогает исполнителям в создании художественного образа.
4. Объясняет режиссерский замысел.
ПК 4. Организовывать и проводить культурно – досуговые мероприятия для детей и подростков
ПМ 04. Организация и постановка культурно –досуговых мероприятий для детей и подростков
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации досуга детей и подростков, а также детей с особыми образовательными потребностями.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
- психолого – педагогические особенности досуга детей и подростков;
- основы инклюзивности
-новые информационно – педагогические технологии;
- методику работы с детскими творческими коллективами;
- особенность организации семейного досуга;
- методику подготовки и организации летнего досуга детей и подростков в детском оздоровительном лагере.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- учитывать специфические особенности работы с детьми;
- принципы организации досуга детей;
- использовать при организации детского досуга современные педагогические методы и формы;
- организовывать и проводить детские праздники;
- руководить работой детских дворовых клубов;
- организации детского коллектива ( объединения, секции, кружка) по различным направлениям;
- организовывать и проводить мероприятия для семьи;
- формы управления досуговой деятельности детей и подростков в условиях оздоровительного лагеря;
- работать в детском оздоровительном лагере в качестве вожатого.
Результат обучения: 1) Создавать условия для реализации интересов и потребностей современного школьника в учреждениях дополнительного образования.
Организация детских мероприятий
Педагогика
Игровая деятельность в культурно – досуговой сфере
Критерии оценки:
1. Объясняет принципы и функции работы с детьми и подростками.
2. Владеет современными информационно- компьютерными технологиями, анимационными приемами в организации детских мероприятий.
3. Выполняет работу по подготовке и проведению детского мероприятия с элементами современных образовательных технологий и анимации.
Результат обучения: 2) Организовывать постановку мероприятий для детей и подростков, с учетом их возрастных, психологических особенностей, а также для детей с особыми образовательными потребностями.
Критерии оценки:
1. Характеризует психолого- педагогические особенности детей и подростков.
2. Владеет приемами работы с различными категориями детей.
3. Организует культурно – досуговое мероприятие с учетом особенностей детей и подростков.
Результат обучения:3) Использовать новые современные игровые технологии в работе с детьми и подростками.
Критерии оценки:
1. Применяет современные игровые технологии в организации детского досуга.
2. Описывает применение современных игровых технологий в детских мероприятиях.
3. Разрабатывает анимационные детские программы с учетом современных игровых технологий.
Результат обучения: 4) Проводить учебные занятия в учреждениях дополнительного образования.
Критерии оценки:
1. Представляет возможности современных инновационных педагогических технологий.
2. Владеет методикой реализации инновационных технологий.
3. Проводит учебные занятия в творческом коллективе с использованием инновационных технологий.
Результат обучения: 5) Организовывать работу отряда в детском оздоровительном лагере.
Критерии оценки:
1. Рассказывает о работе вожатого детского оздоровительного лагеря.
2. Понимает особенности организации досуговой деятельности в оздоровительном лагере.
3. Руководит отрядом в детском оздоровительном лагере.
Результат обучения: 6) Организовывать работу клубов, кружков, секций и других детских любительских объединений в дворовом клубе по месту жительства.
Критерии оценки:
1. Понимает специфику работы клубов, кружков и детских объединений по месту жительства.
2. Владеет навыками организации мероприятий в детских клубах и семейных досуговых центрах.
3. Руководит работой дворового клуба по месту жительства.
ПК 5. Выполнять разработку и организацию культурно – досугового мероприятия
ПМ 05. Выполнение разработки и организации культурно – досугового мероприятия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для подготовки и проведения культурно – досугового мероприятия различных жанров.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
методику подготовки и проведения культурно – досуговых мероприятий, подбор материала и его соединения, приемы активизации аудитории.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
самостоятельно подготавливать и проводить клубные мероприятия для различных возрастов.
Результат обучения: 1) Разработать сценарий культурно – досугового мероприятия.
Режиссура культурно – досуговых программ
Технология и методика культурно – досуговых программ
Критерии оценки
1. Характеризует формы культурно – досуговых мероприятий.
2. Определяет их жанровое многообразие.
3. Понимает социальную значимость мероприятия.

4. Оқыту үдерісінде жаңадан алынған шығармашылық дағдылар мен икемдерді талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шығармашылық қызметті орындаушы (әнші, музыкант) ретінде әрекет ету.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1.Түрлі музыкалық жанрларда және өнер бағыттарында орындаушылық шеберліктің ерекшелігін түсінеді.
2. Түрлі өнердің лексикасын меңгерген.
3. Практикалық қызметте орындаушылық мүмкіндіктерді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Іс-шараға дайындық барысында шығармашылық орындаушылармен жұмыс істеу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
Өнердің түрлі бағыттарының орындаушылық шеберлігінің ерекшеліктерін көрсетеді.
Орындаушылармен жұмыс істеу тәсілдерін меңгерген.
3. Орындаушыларға көркемдік бейнені жасауға көмектеседі.
4. Режиссерлік ойды түсіндіреді.
КҚ 4. Балалар мен жасөспірімдерге арналған мәдени – демалыс іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу
КМ 04. Балалар мен жасөспірімдер үшін мәдени-демалыс іс-шараларын ұйымдастыру және қою
Бұл модуль балалар мен жасөспірімдердің, сондай-ақ ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың бос уақытын ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
- балалар мен жасөспірімдердің бос уақытының психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін;
- инклюзивтілік негіздерін
-жаңа ақпараттық-педагогикалық технологияларды;
- балалар шығармашылық ұжымдарымен жұмыс істеу әдістемесін;
- отбасылық бос уақытты ұйымдастырудың ерекшелігін;
- балаларды сауықтыру лагерінде балалар мен жасөспірімдердің жазғы демалысын ұйымдастыру және дайындау әдістемесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
- балалармен жұмыс жасаудың айрықша ерекшеліктерін ескеруді;
- балалардың бос уақытын ұйымдастыру қағидаттарын;
- балалардың бос уақытын ұйымдастыру кезінде заманауи педагогикалық әдістер мен формаларды қолдануды;
- балалар мерекелерін ұйымдастыруды және өткізуді;
- балалар аула клубтарының жұмысын басқаруды;
- түрлі бағыттар бойынша балалар ұжымын (бірлестіктер, секциялар, үйірмелер) ұйымдастыруды;
- отбасы үшін іс-шараларды ұйымдастыруды және өткізуді;
- сауықтыру лагері жағдайында балалар мен жасөспірімдердің бос уақытын ұйымдастыру қызметін басқару формаларын;
- балаларды сауықтыру лагерінде тәлімгер ретінде жұмыс істеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қосымша білім беру мекемелерінде қазіргі заманғы оқушының қызығушылығы мен қажеттіліктерін іске асыру үшін жағдай жасау.
Балалар іс-шараларын ұйымдастыру
Педагогика
Мәдени-демалыс саласындағы ойын қызметі
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Балалармен және жасөспірімдермен жұмыс істеу қағидаттары мен функцияларын түсіндіреді.
2. Балалар іс-шараларын ұйымдастыруда заманауи ақпараттық - компьютерлік технологияларды, анимациялық тәсілдерді меңгерген.
3. Дайындау бойынша жұмысты және
заманауи білім беру технологиялары мен анимация элементтері бар балалар іс-шарасын өткізуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Балалар мен жасөспірімдер үшін олардың жас, психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, сондай-ақ ерекше білім беру қажеттілігі бар балалар үшін іс-шаралар қоюды ұйымдастыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Балалар мен жасөспірімдердің психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері.
2. Балалардың түрлі санаттарымен жұмыс істеу тәсілдерін меңгерген.
3. Балалар мен жасөспірімдердің ерекшеліктерін ескере отырып, мәдени-демалыс іс-шараларын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Балалар мен жасөспірімдермен жұмыс жасауда жаңа заманауи ойын технологияларын қолданады.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1.Балалардың бос уақытын ұйымдастыруда заманауи ойын технологияларын қолданады.
2. Балалар іс-шараларында заманауи ойын технологияларын қолдануды түсінеді.
3. Қазіргі заманғы ойын технологияларын ескере отырып, балалардың аннимациялық бағдарламаларын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Қосымша білім беру мекемелерінде оқу сабақтарын өткізу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Заманауи инновациялық педагогикалық технологиялардың мүмкіндіктерін ұсынады.
2. Инновациялық технологияларды жүзеге асыру әдістемесін меңгерген.
3. Инновациялық технологияларды қолдану арқылы шығармашылық ұжымда оқу сабақтарын өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Балаларды сауықтыру лагерінде жасақтың жұмысын ұйымдастыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
Балаларды сауықтыру лагері тәлімгерінің жұмысы туралы әңгімелейді.
Сауықтыру лагеріндегі бос уақытты ұйымдастыру ерекшеліктерін түсінеді.
Балаларды сауықтыру лагеріндегі жасақты басқарады.
Оқыту нәтижесі: 6) Тұрғылықты жері бойынша аула клубында клубтардың, үйірмелердің, секциялардың және басқа да балалар әуесқой бірлестіктерінің жұмысын ұйымдастыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
Тұрғылықты жері бойынша клубтар, үйірмелер мен балалар бірлестіктерінің жұмыс ерекшелігін түсінеді.
Балалар клубтары мен отбасылық демалыс орталықтарында іс-шараларды ұйымдастыру дағдыларын меңгерген.
Тұрғылықты жері бойынша аула клубының жұмысын басқарады.
КҚ 5. Мәдени- демалыс жұмыстарын дамыту мен ұйымдастыруды жүзеге асыру
КМ 05. Мәдени- демалыс жұмыстарын дамыту мен ұйымдастыруды жүзеге асыру
Бұл модуль түрлі жанрдағы мәдени – демалыс іс-шараларын дайындау және өткізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мәдени – демалыс іс-шараларын дайындау және өткізу әдістемесін, материалды таңдау және оны қосу, аудиторияны жандандыру тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
Әртүрлі жас шамасына арналған клубтық іс-шараларды өз бетімен дайындау және өткізу
Оқыту нәтижесі: 1) Мәдени – демалыс іс-шараларының сценарийін әзірлеу.
Мәдени-демалыс бағдарламаларының режиссурасы
Мәдени-демалыс бағдарламаларының технологиясы мен әдістемесі
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мәдени-демалыс іс-шараларының нысандарын түсінеді
2. Олардың жанрлық алуан түрлілігін анықтайды
3. Шараның әлеуметтік маңыздылығын түсінеді

4. Владеет навыками создания сценарного плана, план подготовки сценарного материалом.
5. Формирует сценарий культурно – досуговой программы.
Результат обучения: 2) Организация репетиций культурно – досугового мероприятия.
Критерии оценки
1. Понимает особенности режиссерского замысла.
2. Понимает специфику различных видов репетиций.
3. Организовывает работу исполнителей.
4. Проводит репетиции мероприятия.
Результат обучения: 3) Воплощение культурно – досугового мероприятия.
Критерии оценки
1. Понимает идейно – тематическую направленность мероприятия.
2. Владеет методикой проведения мероприятия.
3. Руководит ходом культурно – досуговой программы.
Квалификация "Прикладной бакалавр социально – культурной деятельности"
ПК 6. Разрабатывать и осуществлять постановки театрализованных представлений и зрелищ
ПМ 06. Разработка и осуществление постановки театрализованных представлений и зрелищ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации и проведения современных театрализованных представлений и зрелищ различных видов, их особенность и значение на современном этапе.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
особенности современных театрализованных представлений, технологии театрализации, иллюстрации, драматургизации факта, работу над сценариями современных театрализованных представлений, работу режиссера театрализованных представлений, умения гримироваться и гримировать исполнителей в постановке, особенности режиссерской документации.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
работать с публицистическим, документальным, художественным материалом, выстраивать конфликт, работать с реальным героем, театрализовать материал, проводить репетиции, руководить ходом театрализованного представления и зрелища,
анализировать проведенное мероприятие.
Результат обучения: 1) Применять технологию театрализации и иллюстрирования.
Режиссура массовых театрализованных представлений
Сценарное мастерство
Грим
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Определяет особенность всех видов театрализации.
2. Владеет приемами драматургизации материала.
3. Театрализует драматический материал.
4. Выстраивает этапы работы над театрализацией.
Результат обучения: 2) Определять специфические особенности современных театрализованных программ.
Критерии оценки:
1. Классифицирует современные театрализованные представления и зрелища.
2. Понимает особенность и различия одного зрелища от другого.
3. Владеет приемами работы с различными театрализованными современными представлениями.
4. Организует работу по воплощению современных театрализованных представлений и зрелищ.
Результат обучения: 3) Осуществлять постановку различных театрализованных форм досуга.
Критерии оценки:
1. Определяет жанр театрализованной постановки.
2. Работает над идейно – тематическим содержанием театрализованной постановки.
3. Разрабатывает сценарий театрализованного представления и зрелищ.

4. Сценарий жоспарын, сценарийлік материалды дайындау жоспарын жасау дағдыларын меңгерген.
5. Мәдени-бос уақыт бағдарламасының сценарийін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мәдени – демалыс іс-шараларына репетицияларды ұйымдастыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Режиссерлік ойдың ерекшеліктерін түсінеді
2. Әртүрлі репетициялардың ерекшелігін түсінеді
3. Орындаушылардың жұмысын ұйымдастырады
4. Іс-шараға репетицияларды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мәдени-демалыс іс-шарасын іске асыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Іс-шараның идеялық-тақырыптық бағытын түсінеді
2. Іс-шараны өткізу әдістемесін меңгерген
3. Мәдени-демалыс бағдарламасының барысын басқарады.
Кәсіптік модульдер
"Әлеуметтік – мәдени қызметтің қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 6. Театрландырылған көріністер мен қойылымдарды әзірлеу және жүзеге асыру
КМ 06. Театрландырылған көріністер мен қойылымдарды әзірлеу және қоюды жүзеге асыру
Бұл модуль қазіргі заманғы театрландырылған көріністер мен түрлі қойылымдарды ұйымдастыру және өткізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды, олардың қазіргі кезеңдегі ерекшелігі мен маңызын сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар заманауи театрландырылған көріністердің ерекшеліктерін, фактіні театрландыру, иллюстрациялау, драмалау технологияларын, заманауи театрландырылған көріністердің сценарийлері бойынша жұмысты театрландырылған көріністер режиссерінің жұмысын, қойылымда өзін және орындаушыларды гримдеуді, режиссерлік құжаттамалардың ерекшеліктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
публицистикалық, деректі, көркем материалмен жұмыс істеу, қақтығыс құру, нақты кейіпкермен жұмыс істеу, материалды театрландыру, репетициялар жүргізу, театрландырылған көріністер мен қойылымдардың барысын басқару, өткізілген іс-шараны талдау машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Театрландыру және иллюстрациялау технологиясын меңгеру.
Бұқаралық театрландырылған қойылымдардың режиссурасы
Сценарийлік шеберлік
Грим
Оқу практикасы
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Театраландырудың барлық түрлерінің ерекшелігін анықтайды
2. Материалды драмалау тәсілдерін меңгерген
3. Драма материалын театрландырады
4. Театраландыру бойынша жұмыс кезеңдерін құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Заманауи театрландырылған бағдарламалардың өзіндік ерекшеліктерін анықтау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Заманауи театрландырылған көріністер мен қойылымдарды жіктейді
2. Көріністің бір түрінің екіншісінен айырмашылығын түсінеді
3. Түрлі театрландырылған заманауи көріністермен жұмыс істеу тәсілдерін меңгерген
4. Қазіргі заманғы театрландырылған көріністер мен қойылымдарды іске асыру бойынша жұмысты ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Түрлі театрландырылған демалыс түрлерін қоюды жүзеге асыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Театрландырылған қойылым жанрын анықтайды
2. Театрландырылған қойылымның идеялық-тақырыптық мазмұнымен жұмыс істейді
3. Театрландырылған көріністер мен қойылымдардың сценарийін әзірлейді

4. Использует современные технические средства в постановке.
5. Организует работу по постановке театрализованных представлений и зрелищ.
Результат обучения: 4) Организовать и проводить репетиции всех видов театрализованных представлений.
Критерии оценки:
1. Классифицирует все виды репетиций.
2. Понимает различие одного вида репетиции от другого.
3. Владеет навыками ведения репетиций разного вида.
4. Организует работу по проведению репетиции.
5. Руководит ходом репетиции.
Результат обучения: 5) Применять приемы гримирования в театрализованных постановках.
Критерии оценки:
1. Определяет виды гримирования.
2. Владеет приемами гримирования участников представления.
3. Применяет приемы гримирования участников театрализованных представлений.
Результат обучения: 6) Разрабатывать режиссерскую документацию театрализованных представлений.
Критерии оценки:
1. Определяет виды режиссерской документации.
2. Владеет приемами работы с постановочным планом, монтажными листами.
3.Выполняет работу по заполнению режиссерской документацией.
ПК 7. Совершенствовать творческие исполнительские способности
ПМ 07. Совершенствование творческих исполнительских способностей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выступления в театрализованной постановке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: элементы актерского мастерства, методику работы над образом; умения двигаться по сценической площадке, пластическую свободу;
координацию рече- двигательных действий;
культуру поведения; основы речевого исполнительства, основы актерского мастерства.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть пластическими возможностями своего тела; самостоятельно создавать образ персонажа, характер; методике преподавания сценического движения, актерского мастерства и культуры речи.
Результат обучения:1) Выступать в роли чтеца, исполнителя монологов.
Сценическая речь
Сценическое движение и пластика
Основы актерского мастерства
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Отличает жанры художественного драматического произведения.
2. Оценивает свои исполнительские возможности при исполнении произведения
3. Осуществляет логический разбор произведения.
4. Исполняет драматическое произведение.
Результат обучения: 2) Создавать сценический образ в постановках театрализованных представлений и зрелищ.
Критерии оценки:
1. Понимает создания сценического образа в постановках.
2. Владеет методикой работы над сценическим образом.
3. Создает художественный образ в театрализованных постановках.
Результат обучения:3) Применять основы акробатики, гимнастики в пластическом решении массового представления.
Критерии оценки:
1. Понимает пластические возможности своего тела и других исполнителей
2. Овладевает приемами и методикой работы над пластикой.
3. Осуществляет в постановке акробатические трюки, пластические навыки.
Результат обучения: 4) Работать над художественным произведением для реализации его на сцене.
Критерии оценки:
1. Описывает жанровое разнообразие литературы.
2. Разбирает драматическое произведение по идейно – тематическому замыслу.
3. Определяет драматический конфликт.

4. Қазіргі заманғы техникалық құралдарды пайдаланады
5. Театрландырылған көріністер мен қойылымдарды қою жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Театрландырылған көріністердің барлық түрлеріне репетицияларды ұйымдастыру және өткізу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Барлық репетиция түрлерін жіктейді
2. Репетициялардың бір түрінің екіншісінен айырмашылығын түсінеді
3. Әртүрлі репетицияларды жүргізу дағдыларын меңгерген
4. Репетицияларды жүргізу жұмыстарын ұйымдастырады
5. Репетициялардың барысын басқарады.
Оқыту нәтижесі: 5) Театрландырылған қойылымдарда гримдеу тәсілдерін қолдану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Гримдеу түрлерін анықтайды
2. Көрініске қатысушыларды гримдеу тәсілдерін меңгерген
3. Театрландырылған көріністерге қатысушыларды гримдеу тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 6) Театрландырылған көріністердің режиссерлік құжаттамасын әзірлеу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Режиссерлік құжаттама түрлерін анықтайды
2. Қойылымдық жоспармен, монтаждық парақтармен жұмыс істеу тәсілдерін меңгерген
3. Режиссерлік құжаттаманы толтыру бойынша жұмыстарды орындайды.
КҚ 7. Шығармашылық орындаушылық қабілеттерді жетілдіру
КМ 07. Шығармашылық орындаушылық қабілеттерін жетілдіру
Бұл модуль театрландырылған қойылымда орындаушы үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар актерлік шеберлік элементтерін;
бейнемен жұмыс жасау әдістемесін; сахналық алаңшада қозғалуды, пластикалық еркіндікті; сөйлеу-қимыл әрекеттерін үйлестіруді; мінез-құлық мәдениетін; тілдік орындаушылық негіздерін, актерлік шеберлік негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
өз денесінің пластикалық мүмкіндіктерін меңгеруді;
кейіпкердің бейнесін, сипатын өз бетінше жасауды;
сахналық қимылды, актерлік шеберлікті және сөйлеу мәдениетін оқыту әдістемесін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мәнерлеп оқу, монолог орындаушы рөлінде өнер көрсету.
Сахналық сөйлеу
Сахналық қимыл және пластика
Актерлік шеберлік негіздері
Оқу практикасы
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Көркем драмалық шығарманың жанрларын ажыратады.
2. Туындыны орындау кезінде өзінің орындаушылық мүмкіндіктерін бағалайды
3. Шығарманы логикалық талдауды жүзеге асырады
4. Драмалық шығарманы орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Театрландырылған көріністер мен қойылымдарда сахналық бейне жасау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Қойылымдарда сахналық бейнені жасау қажеттілігін түсінеді.
2. Сахналық бейнемен жұмыс әдістемесін меңгерген.
3. Театрландырылған қойылымдарда көркем бейнені жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бұқаралық көріністің пластикалық шешімінде акробатика, гимнастика негіздерін қолдану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Өз денесінің және басқа орындаушылардың пластикалық мүмкіндіктерін түсінеді.
2. Пластикамен жұмыс істеу амалдары мен әдістемесін меңгереді.
3. Қойылымда акробатикалық трюктер, пластикалық дағдыларды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Сахнада жүзеге асыру үшін көркем шығармамен жұмыс жасау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Әдебиеттің жанрлардың алуан түрлілігін түсінеді.
2. Драмалық шығарманы идеялық-тақырыптық ой бойынша талдайды.
3. Драмалық қақтығысты анықтайды.

4. Осуществляет работу по воплощению драматического произведения.
Результат обучения: 5) Использовать элементы актерского мастерства в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает значение создания сценического образа в театрализованном произведении.
2. Владеет основами актерского мастерства.
3. Применяет элементы актерского мастерства в постановке театрализованных представлений.
ПК 8. Реализовывать региональные программы возрождения и пропаганды традиционной народной культуры
ПМ 08. Реализация региональных программ возрождения и пропаганды традиционной, народной культуры
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для сохранения и развития национальной культуры, понимания сущности народного искусства и фольклора.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
-жанры фольклора и народной культуры; особенности народных праздников и обрядов; методику подготовки и проведения народных праздников; фольклорно – игровые традиции народов и этносов Казахстана; традиции и обычаи народов, проживающих на территории Казахстана.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
работать с документальным материалом; работать с фольклорным материалом, сохраняя его самобытность;
организовывать и проводить народные праздники; адаптировать обряды, с учетом требований современности; использовать народные игры в праздниках.
Результат обучения: 1) Характеризовать и анализировать особенности народного творчества и фольклора.
Народное творчество и фольклор в организации массовых представлений
Теория и методика проведения обрядов и праздников
Режиссура народного праздника
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Понимает особенность народного творчества и разнообразие фольклорных жанров.
2. Характеризует область народного творчества и фольклора.
2. Использует жанры фольклора в постановках мероприятий.
Результат обучения: 2) Способствовать возрождению традиций и обычаев, народных праздников народов Казахстана.
Критерии оценки:
1. Понимает различия между традициями, обычаями и обрядами народов Казахстана.
2. Сотрудничает с этнокультурными центрами и объединениями при подготовке мероприятия.
3. Адаптирует обряды с учетом требований современности.
Результат обучения: 3) Осуществлять постановку обрядов, народных праздников народов Республики Казахстан.
Критерии оценки:
1. Определяет структурные особенности обрядов и народных праздников.
2. При постановке народного праздника и обряда сохраняет стилистическую целостность мероприятия в костюмах, играх, этикете.
3. Организует и руководит праздничными народными действами.
ПК 9. Создавать условия для привлечения населения к культурно – досуговой творческой деятельности
ПМ 09. Создание условий для привлечения населения к культурно – досуговой и творческой деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для распространения искусства среди населения и формирования эстетического и художественного вкуса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
историю мирового искусства и культуру Казахстана; методы пропаганды знаний по истории искусств; современные тенденции режиссуры;
режиссуру шоу- программ.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
развивать художественный кругозор; проведению литературных, музыкальных тематических вечеров; изучать запросы и потребности социальных групп в сфере досуга; организации информационно – просветительских мероприятий;
сочетать в мероприятиях отдых с художественным просвещением; создавать мероприятия, формирующие эстетический вкус.
Результат обучения 1) Обобщить и систематизировать знания об особенностях культурно – досуговой деятельности в различные исторические периоды.
Критерии оценки:
1. Понимает значение культурно – досуговой деятельности в различные исторические периоды.
2. Различает досуг различных исторических эпох.
3. Использует накопленный исторический опыт при проведении мероприятий.
Результат обучения: 2) Выявлять потребности и интересы населения в сфере искусства и культуры.
Мировая литература
История искусств
Технология и методика развлекательных программ
История и теория культурно – досуговой деятельности
Учебная практика
Критерии оценки
1. Классифицирует виды искусства.
2. Использует выразительность видов искусства в сценариях.
3. Интегрирует виды искусства с досуговой деятельностью.
Результат обучения: 3) Обеспечивать дифференцированное культурное взаимодействие населения в соответствии с возрастными категориями.
Критерии оценки:
1. Понимает потребности посетителей клубных учреждений.
2. Предлагает разнообразные формы проведения досуга для различной аудитории.
3. Применяет методики для подготовки и проведения мероприятий для населения

4. Драмалық шығарманы іске асыру бойынша жұмысты жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіптік қызметте актерлік шеберлік элементтерін пайдалану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Театрландырылған шығармада сахналық бейненің жасалу маңызын түсінеді
2. Актерлік шеберлік негіздерін меңгерген
3. Театрландырылған қойылымда актерлік шеберлік элементтерін қолданады
КҚ 8. Дәстүрлі халық мәдениетін жаңғырту мен насихаттаудың өңірлік бағдарламаларын іске асыру
КМ 08. Дәстүрлі халық мәдениетін жаңғырту мен насихаттаудың өңірлік бағдарламаларын іске асыру
Бұл модуль ұлттық мәдениетті сақтау және дамыту, халық өнері мен фольклор мәнін түсіну үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
- фольклор мен халық мәдениетінің жанрларын;
халықтық мерекелер мен әдет-ғұрыптарының ерекшеліктерін;
халықтық мерекелерді дайындау және өткізу әдістемесін;
Қазақстан халықтары мен этностарының фольклорлық-ойын дәстүрлерін;
Қазақстан аумағында тұратын халықтардың салт-дәстүрлерін меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
құжаттық материалмен жұмыс істеуді; оның даралық ерекшелігін сақтай отырып, фольклорлық материалмен жұмыс жасауды;
халықтық мерекелерді ұйымдастыруды және өткізуді;
қазіргі заманғы талаптарды ескере отырып, әдет-ғұрыптарды бейімдеуді;
мерекелерде халықтық ойындарды қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Халық шығармашылығы мен фольклор ерекшеліктерін жүйелеу және талдау.
Бұқаралық қойылымдарды ұйымдастырудағы халық шығармашылығы және фольклор
Салт-дәстүрлер мен мерекелерді өткізудің теориясы мен әдістемесі
Халықтық мерекенің режиссурасы
Оқу практикасы
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Халық шығармашылығының ерекшелігі мен фольклорлық жанрлардың алуан түрлілігін түсінеді.
2. Халық шығармашылығы мен фольклор саласындағы білімді жүйелейді.
2. Фольклор жанрларын іс-шаралар қойылымдарында қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қазақстан халқының салт-дәстүрлерін, халықтық мерекелерін жаңғыртуға ықпал ету.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Қазақстан халықтарының салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптары арасындағы айырмашылықты түсінеді.
2. Іс-шараны дайындау кезінде этномәдени орталықтар мен бірлестіктермен ынтымақтастық жасайды
3. Қазіргі заманғы талаптарды ескере отырып, әдет-ғұрыптарды бейімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақстан Республикасы халықтарының салт-дәстүрлерін, халықтық мерекелерін қоюды жүзеге асыруға.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Салт-дәстүрлер мен халықтық мерекелердің құрылымдық ерекшеліктерін анықтайды.
2. Ұлттық мереке мен салт-дәстүрді қою кезінде костюмдерде, ойындарда, заттаңбада және т.б. іс-шараның стилистикалық тұтастығын сақтайды.
3. Халықтық мерекелік іс-шараларды ұйымдастырады және басқарады.
КҚ 9. Халықты мәдени-демалыс шығармашылық қызметке тарту үшін жағдай жасау
КМ 09. Халықты мәдени-демалыс және шығармашылық қызметке тарту үшін жағдай жасау
Бұл модуль халық арасында өнерді тарату және эстетикалық және көркемдік талғамды қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар
- әлемдік өнер тарихы мен Қазақстан мәдениетін;
өнер тарихы бойынша білімді насихаттау әдістерін;
режиссураның заманауи үрдістерін;
шоу-бағдарламалардың режиссурасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
көркем ой өрісін дамытуды;
әдеби, музыкалық тақырыптық кештер өткізуді;
бос уақыт саласында әлеуметтік топтардың сұраныстары мен қажеттіліктерін зерттеуді;
ақпараттық-ағартушылық іс-шараларды ұйымдастыруды;
іс-шараларда демалысты көркем ағартумен ұштастыруды;
эстетикалық талғамды қалыптастыратын іс-шаралар жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Түрлі тарихи кезеңдердегі мәдени – демалыс қызметінің ерекшеліктері туралы білімді жинақтау және жүйелеу.
Әлем әдебиеті
Өнер тарихы
Ойын-сауық бағдарламаларының технологиясы мен әдістемесі
Мәдени-бос уақыт қызметінің тарихы мен теориясы
Оқу практикасы
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Түрлі тарихи кезеңдерде мәдени-демалыс қызметінің мәнін түсінеді
2. Түрлі тарихи дәуірлердің бос уақытын ажыратады
3. Іс-шараларды өткізу кезінде жинақталған тарихи тәжірибені пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 2) Өнер және мәдениет саласындағы халықтың қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Өнер түрлерін жіктейді.
2. Сценарийлерде өнер түрлерінің мәнерлілігін пайдаланады. 3.Өнер түрлерін демалыс қызметімен ұштастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жас ерекшеліктеріне сәйкес халыққа сараланған мәдени қызмет көрсетуді қамтамасыз ету.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Клуб мекемелеріне келушілердің қажеттілігін түсінеді.
2. Әр түрлі аудиториялар үшін бос уақытты өткізудің түрлі нысандарын ұсынады.
3. Халыққа арналған іс-шараларды дайындау және өткізу үшін әдістемелерді қолданады

4. Создает культурно – досуговые развлекательные мероприятия для культурного проведения досуга разновозрастной аудитории.
Результат обучения: 4) Разрабатывать проекты социально- культурной реабилитации.
Критерии оценки:
1. Объясняет цели, виды и средства социальной реабилитации.
2. Владеет методикой организации проектов социальной реабилитации.
3. Создает социально – значимые, востребованные проекты в воспитании эстетического и художественного вкуса населения.
Результат обучения: 5) Подготавливать и проводить анимационные и рекреационные программы.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность рекреационно – гедонистической функции социально – культурной деятельности.
2. Использует игровые технологии в рекреационных мероприятиях.
3. Организует анимационные и рекреационные программы эстетического направления.
Результат обучения: 6) Проводить выездные информационно-просветительские праздничные мероприятия (выставки, ярмарки).
Критерии оценки:
1. Характеризует особенность организации информационно – просветительской работы.
2. Владеет знаниями, умениями и навыками для организации информационно – просветительской работы.
3. Организует мероприятия информационно – просветительского направления для различных слоев населения.
ПК 10. Использовать в постановке социально – культурных программ различные технические возможности: светового, звукового и шумового оформления декораций, кино, видео и компьютерного оборудования специальной сценической аппаратуры
ПМ 10. Использование в постановке социально-культурных программ различных технических возможностей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для реализации на сцене постановки с использованием различных технических возможностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
возможности технического оснащения сцены; музыкальное оформление представлений;
правила эксплуатации сценического оборудования;
технику безопасности при работе с техническими средствами; современные технические средства и оборудования; новые компьютерные технологии в проведении мероприятий;
работу со световым оборудованием, с музыкальным оборудованием; организацию световых шоу.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
использовать технические возможности в постановке культурно – досуговых мероприятий; управлять световой и музыкальной аппаратурой; монтажу сценической площадки; использовать в подготовке и проведении мероприятия кино – видеооборудование; применять компьютерные технологии в оформлении культурно – досуговых программ.
Результат обучения: 1) Применять современные технические средства при проведении культурно – досуговых программ, соблюдая правила техники безопасности.
Музыкальное оформление театрализованных представлений
Техника сцены
Современная медиакультура
Критерии оценки:
1. Объясняет особенности техники сцены и технических средств.
2. Владеет методикой использования технических средств в массовом мероприятии.
3. Выполняет общую настройку технических средств в постановке мероприятия.
Результат обучения: 2) Использовать световое, звуковое и шумовое оформление в проведении праздничных программ, театрализованных представлений.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы применения технических средств в проведении мероприятия.
2. Владеет приемами использования средств в мероприятии.
3. Составляет монтажный лист для операторов технических цехов.
Результат обучения: 3) Оформлять и обеспечивать постановку декорациями, кино-, видео- компьютерной и специальной сценической аппаратурой.
Критерии оценки:
1. Использует разнообразие технических средств, используемых в мировой постановочной практике.
2. Соблюдает технику безопасности при работе с современными техническими средствами.
3. Выполняет и организует работу технической службы клубного и образовательного учреждения.
ПК 11. Обеспечивать эффективное функционирование и развитие учреждения( организации) социально – культурной сферы
ПМ 11. Обеспечение эффективного функционирования и развития учреждения (организации) социально – культурной сферы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для руководителя учреждения культуры и образования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
методическую работу; стили управления; номенклатуру дел в клубных и образовательных учреждениях; особенность работы учреждений культуры (парки культуры, отдыха и развлечений, центрами досуга и другими); основы финансовой деятельности клубного учреждения; делопроизводство;
основы менеджмента и маркетинга, рекламную деятельность.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
организовывать работу социально – культурного учреждения;
планировать деятельность социально – культурного учреждения; ведению служебной документации;
организовывать масштабные мероприятия (например, фестивали, олимпиады, презентации, слетов);помогают создать учреждению фирменный стиль.
Результат обучения: 1) Создавать информационный банк методических разработок по разнообразным формам и методам работы культурно - просветительных учреждений.
Технология методического руководства культурно досуговой деятельности
Менеджмент специальных мероприятий
Основы менеджмента и маркетинга социально – культурной деятельности
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует функции, задачи методической работы культурно - досугового учреждения.
2. Объясняет создания информационного банка культурно – досуговой деятельности.
3. Создает методические разработки по различным направлениям культурно – досуговой деятельности.
Результат обучения: 2) Учитывать особенности работы коллективов художественной самодеятельности и клубных объединений.
Критерии
оценки:
1. Классифицирует виды и жанры коллективов художественной самодеятельности.
2. Владеет принципами работы в коллективах художественной самодеятельности.
3. Организует репетицию творческого кооллектива.

4. Әртүрлі жастағы аудиторияның бос уақытын мәдени өткізу үшін мәдени-сауық іс-шараларын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Әлеуметтік - мәдени оңалту жобаларын әзірлеу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Әлеуметтік оңалтудың мақсаттарын, түрлері мен құралдарын түсіндіреді.
2. Әлеуметтік оңалту жобаларын ұйымдастыру әдістемесін меңгерген.
3. Халықтың эстетикалық және көркемдік талғамын тәрбиелеуде әлеуметтік маңызды, сұранысқа ие жобаларды жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Анимациялық және рекреациялық бағдарламаларды дайындау және өткізу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Әлеуметтік – мәдени қызметтің рекреациялық – гедонистік функциясының мәнін түсінеді.
2. Ойын технологияларын рекреациялық іс-шараларда қолданады.
3. Эстетикалық бағыттағы анимациялық және рекреациялық бағдарламаларды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Көшпелі ақпараттық-ағартушылық мерекелік іс-шараларды (көрмелер, жәрмеңкелер) өткізу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Ақпараттық-ағартушылық жұмысты ұйымдастырудың ерекшеліктерін түсінеді.
2. Ақпараттық-ағартушылық жұмысты ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды меңгерген.
3. Халықтың әртүрлі топтарына арналған ақпараттық – ағартушылық бағыттағы іс-шараларды ұйымдастырады.
КҚ 10. Әлеуметтік-мәдени бағдарламаларды қоюда түрлі техникалық мүмкіндіктерді пайдалану: жарық, дыбыс және шуды безендіруді, декорацияларды, кино -, бейне және компьютерлік жабдықтарды, арнайы сахналық аппаратураларды пайдалану
КМ 10. Әлеуметтік-мәдени бағдарламаларды қоюда түрлі техникалық мүмкіндіктерді пайдалану
Бұл модуль түрлі техникалық мүмкіндіктерді пайдалана отырып, сахнада қойылымды іске асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар
сахнаны техникалық жабдықтау мүмкіндіктерін;
көріністерді музыкалық безендіруді;
сахналық жабдықтарды пайдалану қағидаларын;
техникалық құралдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
заманауи техникалық құралдар мен жабдықтарды;
іс-шараларды өткізудегі жаңа компьютерлік технологияларды;
жарық жабдығымен, музыкалық жабдықпен
жұмыс істеуді;
жарық шоу ұйымдастыруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
мәдени-демалыс іс-шараларын қоюда техникалық мүмкіндіктерді пайдалануды;
жарық және музыкалық аппаратураны басқаруды;
сахна алаңын құрастыруды;
іс-шараларды дайындау мен өткізу кезінде кино-бейне жабдықтарды пайдалануды;
мәдени-демалыс бағдарламаларын рәсімдеуде компьютерлік технология негіздерін меңгеруді үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Техникалық қауіпсіздік қағидаларын сақтай отырып, мәдени – демалыс бағдарламаларын өткізу кезінде қазіргі заманғы техникалық құралдарды қолдану.
Театрландырылған көрсетілімдерді музыкалық безендіру
Сахна техникасы
Заманауи медиамәдениет
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Сахна техникасы мен техникалық құралдардың ерекшеліктерін түсіндіреді.
2. Бұқаралық іс-шараларда техникалық құралдарды пайдалану әдістемесін меңгерген.
3. Іс-шараны қоюда техникалық құралдарды жалпы теңшеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Мерекелік бағдарламаларды, театрландырылған көріністерді өткізуде жарықтық, дыбыстық және шу безендіруді пайдалану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Іс-шараны өткізуде техникалық құралдарды қолдану қағидаттарын түсінеді.
2. Іс-шарада қаражатты пайдалану тәсілдерін меңгерген.
3. Техникалық цехтардың операторларына арналған монтаждау парағын құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Декорациялармен, кино-, бейне - компьютерлік және арнайы сахналық аппаратурамен қойылымды ресімдеу және қамтамасыз ету.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Әлемдік қойылым тәжірибесінде пайдаланылатын техникалық құралдардың алуан түрлілігін пайдаланады.
2. Қазіргі заманғы техникалық құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы дағдыларын меңгерген.
3. Клубтық және білім беру мекемесі қызметтерінің техникалық жұмыстарын орындайды және ұйымдастырады.
КҚ 11. Әлеуметтік-мәдени сала мекемесінің (ұйымының) тиімді жұмыс істеуін және дамуын қамтамасыз ету
КМ 11. Әлеуметтік-мәдени сала мекемесінің (ұйымының) тиімді жұмыс істеуін және дамуын қамтамасыз ету
Бұл модуль мәдениет және білім беру мекемесінің басшысына қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әдістемелік жұмысты;
басқару стильдерін;
клубтық және білім беру мекемелеріндегі істер номенклатурасын;
мәдениет мекемелері жұмысының ерекшелігін (мәдениет, демалыс және ойын-сауық саябақтары, демалыс орталықтары және т.б.);
клуб мекемесінің қаржылық қызметінің негіздерін;
іс қағаздарын жүргізуді;
менеджмент және маркетинг, жарнама қызметінің негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
әлеуметтік-мәдени мекеменің жұмысын ұйымдастыруды;
әлеуметтік-мәдени мекеменің қызметін жоспарлауды;
қызметтік құжаттаманы жүргізуді;
ауқымды іс-шараларды ұйымдастыруды (фестивальдар, олимпиадалар, презентациялар, слеттер) үйренеді;
мекемеге фирмалық стиль жасауға көмектеседі.
Оқыту нәтижесі: 1) Мәдени - ағарту мекемелері жұмысының түрлі нысандары мен әдістері бойынша әдістемелік әзірлемелердің ақпараттық банкін құру.
Мәдени бос уақыт қызметін әдістемелік басқару технологиясы
Арнайы іс-шаралар менеджменті
Әлеуметтік-мәдени қызметтің менеджмент және маркетинг негіздері
Оқу практикасы
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мәдени-демалыс мекемесінің қызметін, әдістемелік жұмысының міндеттерін біледі.
2. Мәдени-демалыс қызметінің ақпараттық банкін құру қажеттілігін түсінеді.
3. Мәдени – демалыс қызметінің түрлі бағыттары бойынша әдістемелік әзірлемелер жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Көркемөнерпаздар ұжымдары мен клуб бірлестіктері жұмысының ерекшеліктерін зерделеу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Көркемөнерпаздық ұжымдардың түрлері мен жанрларын жіктейді.
2. Көркемөнерпаздар ұжымдарында жұмыс қағидаттарын меңгерген.
3. Шығармашылық ұжымның репетицияларын ұйымдастырады.

4. Организует рекламную деятельность по пропаганде деятельности творческого коллектива.
Результат обучения: 3) Планировать работу социально – культурного учреждения.
Критерии оценки:
1. Объясняет виды, формы планирования социально – культурного учреждения.
2. Применяет в работе над составлением планов различные методы планирования.
3. Составляет текущее и перспективное планирование учреждения.
Результат обучения: 4) Составить бизнес план по привлечению платных услуг культурно – досугового учреждения.
Критерии
оценки:
1. Представляет особенности бизнес – плана учреждения социально – культурной сферы.
2. Владеет методами составления бизнес – плана
3. Составляет бизнес – план.
Результат обучения: 5) Участвовать в финансово – хозяйственной деятельности учреждений (организации) социально – культурной сферы.
Критерии оценки:
1. Объясняет особенность финансово – хозяйственной деятельности учреждений культуры
2. Излагает принципы и законы финансовой деятельности учреждений культуры.
3. Характеризует виды финансирования.
4. Выполняет практическую работу по финансово – хозяйственной деятельности.
Результат обучения: 6) Выполнять и контролировать делопроизводство в учреждениях культуры и образования.
Критерии оценки:
1. Представляет номенклатуру дел клубных и образовательных учреждений.
2. Владеет знаниями и навыками для ведения дел в клубных и образовательных учреждениях.
3. Выполняет контроль за исполнением запланированных мероприятий.
Результат обучения: 7) Руководить учреждениями культуры (парками культуры, отдыха и развлечений, центрами досуга и другими учреждениями).
Критерии оценки:
1. Понимает значение подбора кадров, источников финансирования для руководства учреждением культуры.
2. Описывает должностные обязанности руководителя учреждения культуры и образования, а также структурных подразделений.
3. Организует работу клубного учреждения, используя грамотную расстановку кадров.
Результат обучения: 8) Внедрение менеджмента и маркетинга в учреждениях культуры и образования.
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение менеджмента и маркетинга в учреждениях
образования и культуры.
2. Владеет технологией менеджмента.
3. Выполняет анализ эффективности деятельности в учреждениях образования и культуры.
Результат обучения: 9) Заполнять учетную и отчетную документацию учреждения культуры.
Критерии оценки:
1. Понимает значение отчетной, учетной документации учреждения.
2. Владеет навыками заполнения учетной и отчетной документации.
3. Заполняет журнал учета проведения клубных мероприятий и форм статистического отчета.
Результат обучения: 10) Создавать фирменный стиль учреждений культуры и образования.
Критерии
оценки:
1. Понимает работы над фирменным стилем и имиджем учреждения.
2. Владеет методикой формирования и развития фирменного стиля и имиджа учреждения.
3. Выполняет PR – деятельность.
Результат обучения: 11) Рекламировать массовые культурные мероприятия.
Критерии
оценки:
1. Понимает специфику рекламной деятельности.
2. Использует каналы и факторы распространения рекламы.
3. Выполняет разработку культурно-зрелищной рекламы.
Результат обучения: 12) Организовывать работу по привлечению спонсоров в клубное учреждения.
Критерии оценки:
Демонстрирует приемы определения источников финансирования и ресурсов для обеспечения деятельности клубного учреждения.
Владеет фандрайзингом.
Организует работу по привлечению спонсоров в проведение культурно – досуговой программы.
ПК 12. Выполнять практические работы
ПМ 12. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для подготовки и проведения театрализованного представления, праздника культурно – досугового мероприятия различных жанров.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
методику подготовки и проведения театрализованных мероприятий, праздников, работу в культурно – досуговом учреждении, планирование работы, составление отчетной документации, методы менеджмента и принципы маркетинга.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организовывать работу отдела,
самостоятельно подготавливать и проводить мероприятия для различных возрастов, составлять план работы.
Результат обучения: 1) Разработать сценарий театрализованного мероприятия.
Режиссура массовых театрализованных представлений
Сценарное мастерство
Технология методического руководства культурно досуговой деятельности
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует формы театрализованных представлений.
2. Определяет их жанровое многообразие.
3. Объясняет социальную значимость мероприятия.

4. Шығармашылық ұжымның қызметін насихаттау бойынша жарнамалық қызметті ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлеуметтік – мәдени мекеменің жұмысын жоспарлау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мәдени сала мекемесінің түрлері мен жоспарлау көздерін түсіндіреді.
2. Жоспар жасау жұмысында жоспарлау әдістерін қолданады.
3. Мекеменің ағымдағы және перспективалық жоспарын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Мәдени – демалыс мекемесінің ақылы қызметтерін тарту бойынша бизнес жоспар құру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Әлеуметтік-мәдени сала мекемесінің бизнес-жоспарының ерекшеліктерін ұсынады.
2. Бизнес-жоспарды құру әдістерін меңгерген
3. Бизнес-жоспар жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Әлеуметтік – мәдени сала мекемелерінің (ұйымдарының) қаржы – шаруашылық қызметіне қатысу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мәдениет мекемелерінің қаржы – шаруашылық қызметінің ерекшелігін түсінеді
2. Мәдениет мекемелерінің қаржылық қызметінің қағидаттары мен заңдарын мазмұндайды
3. Қаржыландыру әдістерін меңгерген
4. Қаржы – шаруашылық қызмет бойынша іс жүзінде жұмысты ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Мәдениет және білім беру мекемелерінде іс жүргізуді орындау және бақылау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Клубтық және білім беру мекемелерінің істер номенклатурасын ұсынады.
2. Клубтық және білім беру мекемелерінде іс жүргізу үшін қажетті білім мен дағдыларды меңгерген.
3. Жоспарланған іс-шаралардың орындалуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Мәдениет мекемелеріне (мәдениет, демалыс және ойын-сауық саябақтарына, демалыс орталықтарына және басқа да мекемелерге басшылық жасау).
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мәдениет мекемесіне басшылық ету үшін кадрларды, қаржыландыру көздерін таңдаудың маңызын түсінеді.
2. Мәдениет және білім беру мекемесі, сондай-ақ құрылымдық бөлімшелер басшысының лауазымдық міндеттерін құрастырады.
3. Кадрларды сауатты орналастыру арқылы клуб мекемесінің жұмысын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 8) Мәдениет және білім беру мекемелерінде менеджментті және маркетингті еңгізу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Білім беру және мәдениет мекемелерінде менеджментті және маркетинг негіздерін түсінеді.
2. Менеджмент технологиясын меңгерген.
3. Білім беру және мәдениет мекемелеріндегі қызметтің тиімділігіне талдау жасайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Мәдениет мекемесінің есептік және есеп беру құжаттамасын толтыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мекеменің есептік, есеп беру құжаттамасының мәнін түсінеді.
2. Есептік және есеп беру құжаттамасын толтыру дағдысын меңгерген.
3. Клубтық іс-шараларды өткізуді және статистикалық есеп нысандарын есепке алу журналын толтырады.
Оқыту нәтижесі: 10) Мәдениет және білім беру мекемелерінің фирмалық стилін құру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мекеменің фирмалық стилі мен имиджімен жұмыс істеу қажеттігін түсінеді.
2. Мекеменің фирмалық стилі мен имиджін қалыптастыру және дамыту әдістемесін меңгерген.
3. PR–қызметті орындайды.
Оқыту нәтижесі: 11) Бұқаралық мәдени іс-шараларды жарнамалау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Жарнама қызметінің ерекшелігін түсінеді.
2. Жарнаманы тарату арналары мен факторларын пайдаланады.
3. Мәдени-ойын-сауық жарнамаларын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі:
12) Клуб мекемелеріне демеушілерді тарту бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
Клуб мекемесінің қызметін қамтамасыз ету үшін қаржыландыру көздері мен ресурстарды іздеу тәсілдерін көрсетеді.
Фандрайзингке ие.
Мәдени – демалыс бағдарламасын өткізуге демеушілерді тарту бойынша жұмысты ұйымдастырады.
КҚ 12. Практикалық жұмыстарды орындау
КМ 12. Диплом алды практика
Бұл модуль түрлі жанрдағы мәдени – демалыс іс-шараларын, театрландырылған көріністі дайындау және өткізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар театрландырылған іс – шараларды, мерекелерді дайындау және өткізу әдістемесі, мәдени-демалыс мекемелерінде жұмыс істеу, жұмысты жоспарлау, есеп беру құжаттарын құру, менеджмент әдістері және маркетинг қағидаттары
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: бөлім жұмысын ұйымдастыруды, әртүрлі жасқа арналған іс-шараларды өз бетінше дайындау және өткізу, жұмыс жоспарын құруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Театрландырылған іс-шара сценарийін әзірлеу.
Бұқаралық театрландырылған қойылымдардың режиссурасы
Сценарийлік шеберлік
Мәдени бос уақыт қызметін әдістемелік басқару технологиясы
Диплом алды практика
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Театрландырылған көріністердің нысандарын түсінеді.
2. Олардың жанрлық алуан түрлілігін анықтайды.
3. Шараның әлеуметтік маңыздылығын түсінеді.

4. Владеет навыками создания сценарного плана, план подготовки сценарного материала.
5. Формирует сценарий театрализованного мероприятия.
Результат обучения: 2) Проводить репетиции культурно – досугового мероприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует особенности режиссерского замысла.
2. Понимает специфику различных видов репетиций.
3. Организовывает работу исполнителей.
4. Проводит репетиции мероприятий.
Результат обучения: 3) Воплощение культурно – досугового мероприятия.
Критерии оценки:
1. Понимает идейно – тематическую направленность мероприятия.
2. Владеет методикой проведения мероприятия.
3. Руководит ходом культурно – досуговой программы.
Результат обучения: 4) Обеспечение менеджмента и маркетинга в учреждениях культуры (парки культуры, отдыха и развлечений, центры досуга и другие учреждения).
Критерии оценки
1. Объясняет менеджмента и маркетинга.
2. Владеет методикой организации рекламной деятельности.
3. Руководит процессом рекламной кампании.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 110 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 913 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники (по отраслям)"
Код и профиль образования:
0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность:
0502000 - Обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники (по отраслям)
Квалификации:
0502054 - Прикладной бакалавр по обслуживанию и эксплуатации электронных устройств
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
2 года 10 месяцев на базе
общего среднего образования
Индекс
Модули и виды учебной деятельности
Количество кредитов
Форма контроля
Объем учебного времени (часы)
Распределение по курсам
Всего часов
Из них:
Экзамен
Дифференцированный зачет
по видам обучения
по формам организации обучения
Теоретическое обучение
Лабораторно- практичес
кие работы, курсовые проекты и работы
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Аудиторные
СРО
СРОП
СРОС
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
БМ
Базовые модули
21

4. Сценарий жоспарын, сценарийлік материалды дайындау жоспарын жасау дағдыларын меңгерген.
5. Театрландырылған іс-шараның сценарийін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мәдени – демалыс іс-шарасына репетицияларды ұйымдастыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Режиссерлік ойдың ерекшеліктерін түсінеді.
2. Әртүрлі репетициялардың ерекшелігін түсінеді.
3. Орындаушылардың жұмысын ұйымдастырады.
4. Іс-шараға репетицияларды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мәдени-демалыс іс-шарасын іске асыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Іс-шараның идеялық-тақырыптық бағытын түсінеді.
2. Іс-шараны өткізу әдістемесін меңгерген.
3. Мәдени-демалыс бағдарламасының барысын басқарады.
Оқыту нәтижесі: 4) Мәдениет мекемелеріне (мәдениет, демалыс және ойын-сауық саябақтарына, демалыс орталықтарына және басқа да мекемелерге басшылық жасау).
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Жарнаманы ұйымдастыру қажеттілігін түсінеді.
2. Жарнама қызметін ұйымдастыру әдістемесін меңгерген.
3. Жарнамалық науқан үдерісін басқарады.
Ескерту: БҚ - базалық құзырет; КҚ - кәсіптік құзырет; БМ – базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ _____ бұйрығына
110-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
913-қосымша
"Телекоммуникациялық жабдықтар мен тұрмыстық техникаға қызмет көрсету және жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0502000 - Телекоммуникациялық құралдар мен тұрмыстық техникаларды жөндеу және қызмет көрсету (салалар бойынша)
Біліктілігі:
0502054 - Электрондық құрылғыларға қызмет көрсету және пайдалану қолданбалы бакалавры
Оқыту нысаны: күндізгі Оқытудың нормативтік мерзімі 2 жыл 10 ай жалпы орта білім базасында
Индексі
Оқу қызметінің түрлері мен модульдері
Кредиттер саны
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Курстар бойынша бөлу
Барлығы сағат
Оның ішінде:
Емтихан
Дифференциалды сынақ
оқыту түрі бойынша
Оқытуды ұйымдастыру формалары бойынша
Теориялық оқыту
Зертханалық- практикалық жұмыстар, курстық жобалар және жұмыстар
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Аудиториялық
БӨЖ
ОБӨЖ
ӨБӨЖ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
БМ
Базалық модульдер
21

2010
1650
360
Примечание:
* Компонент по выбору учитывает специфику социально-экономического развития конкретного региона и потребности рынка труда, а также индивидуальные интересы самого обучающегося. Компонент по выбору формируется по предложениям работодателей и партнеров организации образования, предметно-цикловых комиссий/кафедр.
**При проведении итоговой аттестации в форме экзамена, часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
Используемые аббревиатуры:
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
СРО - самостоятельная работа обучающегося;
СРОП - самостоятельная работа обучающегося под руководством преподавателя;
СРОС - самостоятельная работа обучающегося выполняемая полностью самостоятельно;
К - консультации; Ф - факультативы.
Приложение 113 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 916 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа послесреднего образования по специальности "Обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники (по отраслям)"
Код и профиль образования:
0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность:
0502000 - Обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники (по отраслям)
Квалификации:
0502054 - Прикладной бакалавр по обслуживанию и эксплуатации электронных устройств
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения
и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языке в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы делового казахского (русского) и иностранного языка и профессиональной лексики, основы делопроизводства на государственном языке.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языка, для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности, составлять на государственном языке служебные документы, в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Владеть терминологией казахского (русского) и иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык Профессиональный иностранный язык
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
Понимает термины применяемые в профессиональной деятельности.
Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
Понимает методику перевода текстов.
Владеет техникой перевода.
Выполняет перевод (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
Понимает речь на казахском (русском) и иностранном языке.
Владеет профессиональной речью в соответствии с ситуацией.
Ведет диалог в процессе профессионального общения.
Результат обучения: 4) Владеть основами делопроизводства на государственном языке.
Критерии оценки:
Использует основные термины, понятия и определения делопроизводства.
Понимает назначение официальных документов по видам.
Соблюдает требования, предъявляемые к структуре официальных документов.
Результат обучения: 5) Составлять служебные документы на государственном языке.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования к оформлению реквизитов, размещаемых на служебных документах.
2. Соблюдает требования к составлению и оформлению текста документов.

2010
1650
360
Ескерту: * Таңдау бойынша компонент нақты өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігін және еңбек нарығының қажеттіліктерін, сондай-ақ білім алушының жеке мүдделерін ескереді. Таңдау бойынша компонент жұмыс берушілер мен білім беру ұйымының серіктестерінің, пәндік-циклдік комиссиялардың/кафедралардың ұсыныстары бойынша қалыптастырылады. ** Емтихан түрінде қорытынды аттестаттауды өткізу кезінде дипломдық жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге бөлінеді.
Қолданыстағы аббревиатуралар: БМ – базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер; ДЖ - дипломдық жобалау; АА - аралық аттестаттау; ҚА - қорытынды аттестаттау; БӨЖ - білім алушының өзіндік жұмысы; ОБӨЖ - оқытушының жетекшілігімен орындалатын білім алушының өзіндік жұмысы; ӨБӨЖ - толық өзі орындайтын білім алушының өзіндік жұмысы; К - консультациялар; Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
113-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
916-қосымша
"Телекоммуникациялық жабдықтар мен тұрмыстық техникаға қызмет көрсету және жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0502000 - Телекоммуникациялық құралдар мен тұрмыстық техникаларды жөндеу және қызмет көрсету (салалар бойынша)
Біліктілігі:
0502054 - Электрондық құрылғыларға қызмет көрсету және пайдалану қолданбалы бакалавры
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және шет тілінде ауызша және жазбаша нысанда қарым-қатынас жасау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шет тілі мен кәсіптік лексика негіздерін, мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шет тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгеруді, компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында қарым-қатынас жасау үшін қазақ (орыс) және шет тілінің терминологиясын меңгеру.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі Кәсіби шет тілі
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
Кәсіптік қызметте қолданылатын терминдерді түсінеді.
Мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасын (сөздікпен) меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Мәтіндерді аудару әдістемесін түсінеді.
Аударма техникасын меңгерген.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді (сөздікпен) аударуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шет тілдерінде кәсіби диалог жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Қазақ (орыс) және шет тіліндегі сөйлеуді түсінеді.
Жағдайға сәйкес кәсіптік сөйлеуді меңгерген.
Кәсіптік араласу үдерісінде диалог жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Іс жүргізудің негізгі терминдерін, ұғымдарын және анықтамаларын пайдаланады.
Түрлері бойынша ресми құжаттардың міндетін түсінеді.
Ресми құжаттардың құрылымына қойылатын талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Мемлекеттік тілде қызметтік құжаттарды жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызметтік құжаттарда орналастырылатын деректемелерді рәсімдеуге қойылатын талаптарды сақтайды.
2. Құжаттардың мәтінін құрастыруға және рәсімдеуге қойылатын талаптарды сақтайды.

3. Составляет на государственном языке служебные документы (резюме, автобиографии, характеристики, заявления, жалобы, докладные, доверенности, расписки).
БК 2. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 02. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
Понимает основы и правила здорового образа жизни.
Понимает физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
Владеет навыками здорового образа жизни в повседневной жизни.
Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
Понимает правила командных спортивных игр.
Понимает основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
Владеет техникой выполнения упражнений.
Владеет изученными приемами игры и индивидуальными тактическими задачами в учебной игре.
Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
Владеет технологией оказания доврачебной медицинской помощи при травмах.
Выполняет доврачебную помощь при травмах.
БК 03. Применять информационно-коммуникативные технологии
БМ 03. Применение информационно-коммуникативных технологий в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для применения информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: цифровые технологии и ресурсы интернета в профессиональной деятельности, возможности информационно-коммуникативных технологий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать в цифровом формате, использовать ресурсы программы "Цифровой Казахстан", сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан", соблюдать и сохранять информационную безопасность в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть основами информационно-коммуникативных технологий.
Информационно-коммуникационные технологии
Критерии оценки:
1. Раскрывает сущность понятия "информационно-коммуникационные технологии".
2. Понимает структуру информационно-коммуникативных технологий.

3. Мемлекеттік тілде қызметтік құжаттарды (түйіндемелер, өмірбаяндар, мінездемелер, өтініштер, шағымдар, баяндау, сенімхаттар, қолхаттар) құрастырады.
БҚ 2. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру.
БМ 02. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар дене тәрбиесiнің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін; салауатты өмір салты негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қозғалыстық икемдер мен дағдыларды үнемі жетілдіру жағдайында нығайтуды; кәсіптік маңызы бар дене және психомоторлық қабілеттерін дамытуды; өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жағдайын бағалау дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын ұстану.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
Салауатты өмір салтының негіздері мен қағидаларын түсінеді.
Бұлшықет жүктемелері кезінде тыныс алу, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету жүйесінің физиологиялық негіздерін түсінеді.
Күнделікті өмірде салауатты өмір салты дағдыларын меңгерген.
Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиеттері мен психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Командалық спорт ойындарының ережелерін түсінеді.
Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін түсінеді.
Жаттығуларды орындау техникасын меңгерген.
Оқу ойынында зерделенген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді меңгерген.
Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету технологиясын меңгерген.
Жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді орындайды.
БҚ 03 Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану
БМ 03. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар кәсіптік қызметтегі интернеттің сандық технологиялары мен ресурстарын, ақпараттық-коммуникативтік технологиялардың мүмкіндіктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: цифрлық форматта жұмыс істеу, "Цифрлық Қазақстан" бағдарламасының, Қазақстан Республикасының "Электрондық үкімет" сервисінің ресурстарын пайдалану, кәсіптік қызметте ақпараттық қауіпсіздікті сақтау икемдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық-коммуникативтік технологиялар негіздерін меңгеру.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" ұғымының мәнін ашады.
2. Ақпараттық-коммуникативтік технологиялардың құрылымын түсінеді.

3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
5. Описывает порядок получения свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
БК 7. Применять основные законы естественно-научных дисциплин в профессиональной деятельности
БМ 07. Применение основных законов естественно-научных дисциплин в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для решения задач из основных разделов высшей математики и физики.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают физические принципы, лежащие в основе современной естественно-научной картины мира; вопросы материи, общие формы ее движения, основные физические понятия и законы, действующие в природе, модели и методы научных исследований.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять задания и упражнения различной сложности, решать различные типы расчетных задач, в том числе с производственным, экологическим, региональным содержанием.
Результат обучения: 1) Владеть основными понятиями высшей математики.
Высшая математика
Физика
Критерии оценки:
1. Понимает определения, теоремы, подходы к решению задач из основных разделов высшей математики.
2. Применяет основные математические функции и их свойства; вычислительные и операционные методы обработки числовых величин.
3. Применяет методы дифференциального и интегрального исчисления; методы и инструменты линейной алгебры и аналитической геометрии.
Результат обучения: 2) Владеть навыками анализа основных законов физики.
Критерии оценки:
1. Выполняет физические эксперименты и анализирует результат.
2. Поясняет на примерах причины физических свойств веществ, материальное единство макро и микровеществ, причинно-следственную зависимость между составом, строением и свойствами веществ.
3. Объясняет смысл физических законов и их применение для расчетов.
Результат обучения: 3) Владеть навыками выполнения заданий и упражнений различной сложности.
Критерии оценки:
1. Решает задачи различной сложности.
2. Составляет таблицы и схемы аналитического содержания по основам физики и астрономии.
Профессиональные модули
Квалификация "050201 2 – Радиомеханик по ремонту и обслуживанию радиоэлектронного оборудования (радио-, теле-, видео-, аудио)"
ПК 1. Осуществлять ремонт настройку и регулировку бытовой электроники
ПМ 01. Ремонт настройка и регулировка бытовой электроники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ремонта настройки регулировки бытовой электроники.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают правовые основы в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности; подбор оборудования по мощности; законы электричества; условные графические обозначения проводов и жгутов; условные графические обозначения радиоэлементов, номиналы резисторов и конденсаторов; проверку полупроводниковых приборов, приемы их монтажа, методику ремонта, настройки и регулировки бытовой электроники.
При изучении модуля, обучающиеся приобретают навыки ремонта, настройки и регулировки бытовой электроники, для профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Соблюдать требования охраны труда.
Охрана труда и техника безопасности
Чтение чертежей и схем электронного оборудования
Электротехника
Основы радиоэлектроники и радиоэлектронные устройства
Электрорадиоизмерения
Специальная технология
Телевидение
Производственное обучение
Ознакомительная
практика
Критерии оценки:
1. Использует основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Характеризует причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.

3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін айқындайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерген.
5. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу тәртібін сипаттайды
6. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық режимін таңдайды және негіздейді
7. Кәсіпкерлік қызметте электрондық үкімет порталымен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
БҚ 7. Кәсіптік қызметте жаратылыстану-ғылыми пәндердің негізгі заңдарын қолдану
БМ 07. Кәсіптік қызметте жаратылыстану-ғылыми пәндердің негізгі заңдарын қолдану
Бұл модуль жоғары математика және физиканың негізгі бөлімдерінен есептерді шешу қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
жоғары математика және физиканың негізгі бөлімдерінен есептерді шешу қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әлемнің қазіргі табиғи-ғылыми көрінісі негізінде жатқан физикалық қағидаларды, материя мәселелерін, оның қозғалысының жалпы түрлерін, табиғатта қолданылатын негізгі физикалық ұғымдар мен заңдарды, ғылыми зерттеулердің модельдері мен әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар түрлі күрделі тапсырмалар мен жаттығуларды орындауға, түрлі есептік, оның ішінде өндірістік, экологиялық, аймақтық мазмұндағы есептеулерді шешуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жоғары математиканың негізгі түсініктерін меңгеру.
Жоғары математика
Физика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоғары математиканың негізгі бөлімдерінен есептерді шешу жолдарын, теоремаларын, анықтамаларын түсінеді.
2. Негізгі математикалық функциялар мен олардың қасиеттерін; сандық шамаларды өңдеудің есептеуіш және операциялық әдістерін қолданады.
3. Дифференциалдық және интегралдық есептеу әдістерін; сызықтық алгебра және аналитикалық геометрия әдістері мен құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) физиканың негізгі заңдарын талдау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Физикалық эксперименттерді орындайды және нәтижені талдайды.
2. Мысалдарда заттардың физикалық қасиеттерінің себептерін, макро мен микро қоғамдастықтардың материалдық бірлігін, заттардың құрамы, құрылысы мен қасиеттері арасындағы себеп-салдарлық тәуелділікті түсіндіреді.
3. Физикалық заңдардың мағынасын және оларды есептеу үшін қолдануды түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Түрлі күрделі тапсырмалар мен жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі күрделі міндеттерді шешеді.
2. Физика және астрономия негіздері бойынша аналитикалық мазмұнның кестелері мен схемаларын жасайды.
Кәсіптік модульдер
"0502012 - Радиоэлектрондық жабдықтарды жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі радиомеханик (радио, теле-, аудио-, бейне)" біліктілігі
КҚ 1. Тұрмыстық электрониканы теңшеу және реттеуді жүзеге асыру
КМ 01. Тұрмыстық электрониканы жөндеу, теңшеу және реттеу
Бұл модуль тұрмыстық электрониканы жөндеу, реттеу, теңшеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар еңбекті қорғау саласындағы құқықтық негіздерді; еңбекті және денсаулықты қорғау жөніндегі нормативтік құжаттарды; қауіпсіздіктің жалпы талаптарын; жабдықтарды қуаты бойынша іріктеуді; электр заңдары; сымдар мен бұраулардың шартты графикалық белгілерін; радиоэлементтердің шартты графикалық белгілерін, резисторлар мен конденсаторлардың номиналдарын; жартылай өткізгіш аспаптарды тексеруді, оларды монтаждау тәсілдерін, тұрмыстық электрониканы жөндеу, теңшеу және реттеу әдістемесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік қызметке қажетті тұрмыстық электрониканы жөндеу, теңшеу және реттеу дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Электрондық жабдықтың сызбалары мен схемаларын оқу
Электртехника
Радиоэлектроника негіздері және радиоэлектрондық құрылғылар
Электр-радиоөлшемдер
Арнайы технология
Телевизия
Өндірістік оқыту
Таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздерін пайдаланады.
2. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың пайда болу себептерін, қауіпті және зиянды өндірістік факторларды сипаттайды.

3. Выполняет требования технического регламента "Производственной санитарии".
4. Выполняет требования технического регламента "Электробезопасность".
5. Выполняет требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности".
Результат обучения: 2) Проводить ремонт настройку и регулировку радиоприемников.
Критерии оценки:
1. Описывает принцип работы радиоприемников.
2. Выполняет безопасную проверку радиоприемников.
3. Определяет исправность радио - элементов, радиоприемников.
4. Использует методику измерения режимов работы транзисторов в радиоприемниках.
5. Выполняет ремонт настройку и регулировку радиоприемников.
Результат обучения: 3) Выполнять ремонт настройку и регулировку телевизионных приемников.
Критерии оценки:
1. Характеризует принцип работы телевизионных приемников.
2.Объясняет функциональные узлы телевизионного оборудования.
3. Определяет неисправности основных узлов по внешним признакам.
4. Определяет работоспособность светодиодных и плазменных панелей.
5. Производит замену светодиодных и плазменных панелей.
6. Владеет методикой настройки и регулировки телевизионного оборудования.
7. Выполняет ремонт настройку телевизионных приемников.
Результат обучения: 4) Осуществлять ремонт настройку и регулировку устройств магнитной записи и воспроизведения.
Критерии оценки:
1. Характеризует принцип работы устройств магнитной записи и воспроизведения.
2. Читает чертежи, структурные, монтажные и принципиальные электрические схемы различных видов устройств магнитной записи и воспроизведения.
3. Объясняет функциональный состав устройств магнитной записи и воспроизведения.
4. Классифицирует устройства магнитной записи и воспроизведения.
5. Владеет методикой ремонта, настройки и регулировки устройств магнитной записи и воспроизведения.
6. Выполняет ремонт настройку и регулировку устройств магнитной записи и воспроизведения.
Результат обучения: 5) Осуществлять ремонт и обслуживание аппаратуры оптической цифровой записи и воспроизведения изображения и звука.
Критерии оценки:
1. Характеризует принцип работы и устройство аппаратуры оптической цифровой записи и воспроизведения изображения и звука.
2. Использует структурную и принципиальную электрическую схему CD- проигрывателей.
3. Проводит замену двигателей в механизмах.
4. Владеет методикой ремонта и обслуживания аппаратуры оптической цифровой записи и воспроизведения изображения и звука.
5. Осуществляет коммутацию аппаратуры оптической записи и воспроизведения с другими видами аппаратуры.
6. Выполняет ремонт и обслуживание аппаратуры оптической цифровой записи и воспроизведения изображения и звука.
Результат обучения: 6) Осуществлять ремонт и обслуживание бытовых видеокамер.
Критерии оценки:
1. Понимает принцип работы и устройство бытовых видеокамер.
2. Классифицирует устройство бытовых видеокамер.

3. "Өндірістік санитария" техникалық регламентінің талаптарын орындайды.
4. "Электр қауіпсіздігі" техникалық регламентінің талаптарын орындайды.
5. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Радиоқабылдағыштарды теңшеу және реттеу жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Радиоқабылдағыштардың жұмыс қағидатын сипаттайды.
2. Радиоқабылдағыштарды қауіпсіз тексеруді орындайды.
3. Радио - элементтердің, радиоқабылдағыштардың жарамдылығын анықтайды.
4. Радиоқабылдағыштарда транзисторлардың жұмыс режимін өлшеу әдістемесін пайдаланады.
5. Радиоқабылдағыштарды теңшеу және реттеу жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Телевизиялық қабылдағыштарды теңшеу және реттеу жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Телевизиялық қабылдағыштардың жұмыс қағидатын сипаттайды.
2. Телевизиялық жабдықтардың функционалдық тораптарын түсіндіреді.
3. Сыртқы белгілері бойынша негізгі тораптардың ақаулықтарын анықтайды.
4. Жарықдиодты және плазмалық панельдердің жұмыс қабілеттігін анықтайды.
5. Жарықдиодты және плазмалық панельдерді ауыстырады.
6. Телевизиялық жабдықтарды теңшеу және реттеу әдістемесін меңгерген.
7. Телевизиялық қабылдағыштарды жөндеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Магниттік жазу және ойнату құрылғыларын теңшеу мен реттеуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Магниттік жазу және ойнату құрылғыларының жұмыс қағидатын сипаттайды.
2. Түрлі магниттік жазу және ойнату құрылғыларының сызбаларын, құрылымдық, монтаждық және принциптік электр схемаларын оқиды.
3. Магниттік жазу және ойнату құрылғыларының функционалдық құрамын түсіндіреді.
4. Магниттік жазу және ойнату құрылғыларын жіктейді.
5. Магниттік жазу және ойнату құрылғыларын жөндеу, теңшеу және реттеу әдістемесін біледі.
6. Магниттік жазу және ойнату құрылғыларын теңшеу мен реттеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Оптикалық цифрлық жазу және бейне мен дыбысты жаңғырту аппаратурасын жөндеу мен қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оптикалық цифрлық жазу және бейне мен дыбысты жаңғырту аппаратурасының жұмыс қағидаты мен құрылымын сипаттайды.
2. CD-ойнатқыштардың құрылымдық және принципті электр схемасын қолданады.
3. Механизмдерде қозғалтқыштарды ауыстыруды жүргізеді.
4. Оптикалық цифрлық жазу аппаратурасын жөндеу және қызмет көрсету және бейнелеу мен дыбысты жаңғырту әдістемесін меңгерген.
5. Оптикалық жазу аппаратурасын коммутациялауды және аппаратураның басқа түрлерімен жаңғыртуды жүзеге асырады.
6. Оптикалық цифрлық жазу және бейне мен дыбысты жаңғырту аппаратурасын жөндеу мен қызмет көрсетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Тұрмыстық бейнекамераларды жөндеу және қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрмыстық бейнекамералардың жұмыс қағидаты мен құрылымын түсінеді.
2. Тұрмыстық бейнекамералар құрылғысын жіктейді.

3. Выполняет проверку технического видеокамер.
4. Осуществляет коммутацию бытовых видеокамер с другими электронными устройствами.
5. Выполняет ремонт и обслуживание бытовых видеокамер.
Результат обучения: 7) Характеризовать предприятия по ремонту и обслуживанию бытового электронного оборудования.
Критерии оценки:
1.Ознакомится с предприятием по ремонту и обслуживанию бытового электронного оборудования.
2. Перечисляет оборудование, используемое на предприятии для ремонта и обслуживания бытового электронного оборудования.
3. Производит демонтаж и монтаж бытового электронного оборудования.
4. Проводит ремонт настройку и регулировку радиоприемников.
5. Выполняет ремонт настройку и регулировку телевизионных приемников.
6. Осуществляет ремонт настройку и регулировку устройств магнитной записи и воспроизведения.
7. Осуществляет ремонт и обслуживание аппаратуры оптической цифровой записи и воспроизведения изображения и звука.
8. Осуществлять ремонт и обслуживание бытовых видеокамер.
ПК 2. Выполнять проверку ремонт и настройку устройств коммуникационного оборудования
ПМ 02. Проверка ремонт и настройка устройств коммуникационного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проверки ремонта и настройки устройств коммуникационного оборудования .
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методику проверки ремонта и настройки устройств коммуникационного оборудования.
При изучении модуля, обучающиеся приобретают навыки проверки ремонта и настройки устройств коммуникационного оборудования, для профессиональной деятельности.
.
Результат обучения: 1) Осуществлять ремонт и обслуживание радиостанций.
Основы радиоэлектроники и радиоэлектронных устройств
Электрические и радиоизмерения
Спецтехнология
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает принцип работы и устройство радиостанций.
2. Объясняет основные функции современных радиостанций.
3. Распознает схемы усилителей радиочастот и преобразователя частот.
4. Использует методику ремонта, настройки и регулировки и обслуживания радиостанций.
5. Выявляет основные неисправности радиостанций.
6. Выполняет ремонт, настройку, регулировку и обслуживание радиостанций.
7. Осуществляет коммутацию радиостанций, с другими видами аппаратуры.
Результат обучения: 2) Проводить ремонт и обслуживание беспроводных телефонов.
Критерии оценки:
1. Характеризует принцип работы и устройство беспроводных телефонов.
2. Характеризует работу беспроводных телефонов.

3. Техникалық бейнекамераларды тексереді.
4. Басқа электронды құрылғылармен тұрмыстық бейнекамераларды коммутациялауды жүзеге асырады.
5. Тұрмыстық бейнекамераларды жөндеу және қызмет көрсетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Тұрмыстық электрондық жабдықтарды жөндеуді және қызмет көрсететін кәсіпорындарды сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрмыстық электрондық жабдықтарды жөндеуді және қызмет көрсететін кәсіпорындармен танысу.
2. Тұрмыстық электрондық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету үшін кәсіпорында пайдаланылатын жабдықтарды тізімдейді.
3. Тұрмыстық электронды жабдықтарды бөлшектеу және монтаждауды жүргізеді.
4. Радиоқабылдағыштарды теңшеу және реттеу жұмыстарын жүргізеді.
5. Телевизиялық қабылдағыштарды теңшеу және реттеу жұмыстарын орындайды.
6. Магниттік жазу және ойнату құрылғыларын теңшеу мен реттеуді жүзеге асырады.
7. Оптикалық цифрлық жазу және бейне мен дыбысты жаңғырту аппаратурасын жөндеу мен қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
8. Тұрмыстық бейнекамераларды жөндеу және қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
КҚ 2. Коммуникациялық жабдық құрылғыларын тексеру, жөндеу және теңшеуді орындау
КМ 02. Коммуникациялық жабдық құрылғыларын тексеру, жөндеу және теңшеу
Бұл модуль коммуникациялық жабдық құрылғыларын тексеру, жөндеу және теңшеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар коммуникациялық жабдық құрылғыларын жөндеу және теңшеу әдістемесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік қызмет үшін қажетті коммуникациялық жабдық құрылғыларын жөндеу және теңшеу дағдыларын игереді.
.
Оқыту нәтижесі: 1) Радиостанцияларды жөндеу және оларға қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
Радиоэлектроника негіздері және радиоэлектрондық құрылғылар
Электр және радиоөлшемдер
Арнайы технология
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Радиостанциялардың жұмыс қағидаты мен құрылымын түсінеді.
2. Қазіргі радиостанциялардың негізгі функцияларын түсіндіреді.
3. Радиожиіліктерді күшейткіштердің және жиілік түрлендіргіштерінің схемаларын ажыратады.
4. Радиостанцияларды жөндеу, теңшеу, реттеу және қызмет көрсету әдістемесін қолданады.
5. Радиостанциялардың негізгі ақаулықтарын анықтайды.
6. Радиостанцияларды жөндеу, теңшеу, реттеу және қызмет көрсетуді орындайды.
7. Аппаратураның басқа түрлерімен радиостанцияларды коммутациялауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сымсыз телефондарды жөндеу және қызмет көрсетуді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сымсыз телефондардың жұмыс қағидаты мен құрылымын сипаттайды.
2. Сымсыз телефондардың жұмысын сипаттайды.

3. Владеет методикой ремонта, настройки и регулировки и обслуживания беспроводных телефонов.
4. Применяет приемы ремонта и обслуживания контактной группы.
5. Проводит замену дисплея, микрофона и динамика трубки.
6. Выполняет ремонт, настройку, регулировку и обслуживание беспроводных телефонов.
Результат обучения: 3) Осуществлять ремонт и обслуживание планшетов и сотовых телефонов.
Критерии оценки:
1. Описывает принцип работы и устройство сотовых телефонов.
2. Производит диагностику сотовых телефонов.
3. Использует программное обеспечение для прошивки сотовых телефонов.
4. Применяет методику ремонта, настройки и регулировки и обслуживания планшетов и сотовых телефонов.
5. Выполняет ремонт, настройку, регулировку и обслуживание планшетов и сотовых телефонов.
Результат обучения: 4) Выполнять ремонт и обслуживание коммуникационного оборудования, модемов и факсов.
Критерии оценки:
1. Характеризует принцип работы и устройство коммуникационного оборудования, модемов и факсов.
2. Характеризует работу телефона факса, передающего блока (сканер изображения), приемного блока (принтера).
3. Владеет методикой ремонта и обслуживания коммуникационного оборудования, модемов и факсов.
4. Выполняет ремонт и обслуживание коммуникационного оборудования, модемов и факсов.
Результат обучения: 5) Проводить ремонт и обслуживание кабельного телевидения и видеокамер.
Критерии оценки:
1. Характеризует принцип работы и устройство кабельного телевидения и видеокамер.
2. Выполняет монтаж, настройку устройств кабельного телевидения и видеокамер
3. Классифицирует аппаратуру кабельного телевидения и видеокамер.
4. Определяет причины сбоя устройств кабельного телевидения и видеокамер.
5. Определяет места установки видеокамер.
6. Осуществляет коммутацию устройство кабельного телевидения и видеокамер (видеопринтеров, квадраторов, мультиплексоров, датчиков движения).
7. Использует методику ремонта и обслуживания кабельного телевидения и видеокамер.
8. Выполняет ремонт и обслуживание кабельного телевидения и видеокамер.
ПК 3. Осуществлять ремонт и обслуживание компьютеров и периферийного оборудования
ПМ 03. Ремонт и обслуживание компьютеров и периферийного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ремонта и обслуживания компьютеров, периферийного и коммуникационного оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методику ремонта и обслуживания компьютеров, периферийного и коммуникационного оборудования.
При изучении модуля, обучающиеся приобретают навыки ремонт и обслуживание компьютеров, периферийного и коммуникационного оборудования, для профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Осуществлять ремонт и обслуживание настольных компьютеров, компьютерных терминалов и серверов, внешних и внутренних модемов.
Программное обеспечение
Аппаратные средства персональных компьютеров Модернизация, обслуживание и ремонт персональных компьютеров
Критерии оценки:
1. Характеризует принцип работы и устройство настольных компьютеров, компьютерных терминалов и серверов, внешних и внутренних модемов.
2. Характеризует работу настольных компьютеров.

3. Сымсыз телефондарды жөндеу, реттеу және қызмет көрсету әдістемесін меңгерген.
4. Байланыс тобын жөндеу және қызмет көрсету тәсілдерін қолданады.
5. Дисплейді, микрофонды және түтікшенің динамикасын ауыстырады.
6. Сымсыз телефондарды жөндеу, теңшеу, реттеу және қызмет көрсетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Планшеттер мен ұялы телефондарды жөндеу және қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұялы телефондардың жұмыс қағидаты мен құрылымын сипаттайды.
2. Ұялы телефондарды диагностикалайды.
3. Ұялы телефондарды бағдарламалау үшін бағдарламалық қамтымды пайдаланады.
4. Планшеттер мен ұялы телефондарды жөндеу, теңшеу, реттеу және қызмет көрсету әдістемесін қолданады.
5. Планшеттер мен ұялы телефондарды жөндеу, теңшеу, реттеу және қызмет көрсетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Коммуникациялық жабдықтарды, модемдер мен факстерді жөндеу және оларға қызмет көрсетуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Коммуникациялық жабдықтың, модемдер мен факстердің жұмыс қағидаты мен құрылымын сипаттайды.
2. Факс, таратқыш блок (кескін сканері), қабылдағыш блок (принтер) телефонының жұмысын сипаттайды.
3. Коммуникациялық жабдықтарды, модемдер мен факстерді жөндеу және қызмет көрсету әдістемесін меңгерген.
4. Коммуникациялық жабдықтарды, модемдер мен факстерді жөндеу және оларға қызмет көрсетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәбілдік телевизия мен бейнекамераларды жөндеу және оларға қызмет көрсетуді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәбілдік телевизия мен бейнекамералардың жұмыс қағидаты мен құрылысын сипаттайды.
2. Кәбілдік телевизия мен бейнекамералардың құрылғыларын монтаждау, теңшеу
3. Кәбілдік телевизия мен бейнекамералардың аппаратурасын жіктейді.
4. Кәбілдік телевизия мен бейнекамералар құрылғыларының істен шығу себептерін анықтайды.
5. Бейнекамераларды орнату орнын анықтайды.
6. Кәбілдік телевизия мен бейнекамералардың (видеопринтерлер, квадраторлар, мультиплексорлар, қозғалыс датчиктері) құрылғысын коммутациялайды.
7. Кәбілдік телевизия мен бейнекамераларды жөндеу және қызмет көрсету әдістемесін қолданады.
8. Кәбілдік телевизия мен бейнекамераларды жөндеу және оларға қызмет көрсетуді орындайды.
КҚ 3. Компьютерлер мен шеткері жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КМ 03. Компьютерлер мен шеткері жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету
Бұл модуль компьютерлерді, шеткері және коммуникациялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар компьютерлерді, шеткері және коммуникациялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету әдістемесін меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар кәсіптік қызмет үшін қажетті компьютерлерді, шеткері және коммуникациялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Үстел компьютерлерін, компьютерлік терминалдар мен серверлерді, сыртқы және ішкі модемдерді жөндеуді және қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
Бағдарламалық қамтылым
Дербес компьютерлердің аппараттық құралдары Дербес компьютерлерді жаңғырту, қызмет көрсету және жөндеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үстел компьютерлерінің, компьютерлік терминалдар мен серверлердің, сыртқы және ішкі модемдердің жұмыс қағидаты мен құрылымын сипаттайды.
2. Үстел компьютерлерінің жұмысын сипаттайды.

3. Использует методику ремонта и обслуживания настольных компьютеров, компьютерных терминалов и серверов, внешних и внутренних модемов.
4. Выбирает методы и программы для установки компьютерных программ.
5. Выполняет ремонт и обслуживание настольных компьютеров, компьютерных терминалов и серверов, внешних и внутренних модемов.
6. Осуществляет коммутацию настольных компьютеров с другими видами электронной аппаратуры.
Результат обучения: 2) Выполнять ремонт и обслуживание мониторов.
Критерии оценки:
1. Подготавливает рабочее место в соответствии с требованиями техники безопасности.
2. Характеризует принцип работы и устройство мониторов.
3. Выполняет проверку качества изображения и звучания
4. Использует методику ремонта и обслуживания мониторов.
5. Определяет неисправности
основных узлов по внешним признакам.
6. Выполняет ремонт и обслуживание мониторов.
7. Производит замену светодиодных и плазменных панелей.
Результат обучения: 3) Владеть методикой ремонта и обслуживания ноутбуков.
Критерии оценки:
1. Понимает принцип работы и устройство ноутбуков.
2. Характеризует работу ноутбуков.
3. Владеет методикой ремонта и обслуживания ноутбуков.
4. Проверяет модуль питания ноутбука.
5. Определяет качество работы материнской платы.
6. Выполняет ремонт и обслуживание ноутбуков.
7. Осуществляет установку и замену центрального процессора, сопроцессора.
Результат обучения: 4) Производить ремонт и обслуживание сканеров, считывателей штрих кода, принтеров.
Критерии оценки:
1. Понимает принцип работы и устройство сканеров, считывателей штрих кода, принтеров.
2. Анализирует структурные и принципиальные схемы.
3. Оценивает работу сканеров, считывателей штрих кода, принтеров.
4. Владеет методикой ремонта и обслуживания сканеров, считывателей штрих кода, принтеров.
5. Устанавливает сканер и контролирует его работу.
6. Выполняет ремонт и обслуживание сканеров, считывателей штрих кода, принтеров.
7. Осуществляет установку и настройку сканеров, считывателей штрих кода, принтеров.
Результат обучения: 5) Выполнять ремонт и обслуживание компьютерных проекторов.
Критерии оценки:
1. Характеризует принцип работы и устройство компьютерных проекторов.
2. Оценивает качество работ компьютерных проекторов.
3. Применяет методику ремонта и обслуживания компьютерных проекторов.
4. Производит замену лампы проектора.
5. Осуществляет монтаж компьютерного проектора.
6. Выполняет ремонт и обслуживание компьютерных проекторов.
7. Проводит настройку и сопряжение проектора с компьютером.
Результат обучения: 6) Проводить ремонт и обслуживание периферийных устройств.
Критерии оценки:
1. Характеризует принцип работы и устройство периферийных устройств.
2. Характеризует работу клавиатур, мышек, джойстиков, считывателей смарт-карт, виртуальных шлемов, оптических приводов, дисков "флэш" и других устройств памяти.

3. Үстел компьютерлерін, компьютерлік терминалдар мен серверлерді, сыртқы және ішкі модемдерді жөндеу және қызмет көрсету әдістемесін қолданады.
4. Компьютерлік бағдарламаларды орнату үшін әдістер мен бағдарламаларды таңдайды.
5. Үстел компьютерлерін, компьютерлік терминалдар мен серверлерді, сыртқы және ішкі модемдерді жөндеуді және қызмет көрсетуді орындайды.
6. Электронды аппаратураның басқа түрлерімен үстел компьютерлерін коммутациялауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мониторларды жөндеу және қызмет көрсетуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасының талаптарына сәйкес жұмыс орнын дайындайды.
2. Мониторлардың жұмыс істеу қағидаты мен құрылымын сипаттайды.
3. Кескін және дыбыс сапасын тексереді.
4. Мониторларды жөндеу және қызмет көрсету әдістемесін қолданады.
5. Сыртқы белгілері бойынша негізгі тораптардың ақауларын анықтайды.
6. Мониторларды жөндеу және қызмет көрсетуді орындайды.
7. Жарықдиодты және плазмалық панельдерді ауыстырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ноутбуктерді жөндеу және қызмет көрсету әдістемесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ноутбуктердің жұмыс қағидаты мен құрылымын түсінеді.
2. Ноутбуктердің жұмысын сипаттайды.
3. Ноутбуктерді жөндеу және қызмет көрсету әдістемесін меңгереді.
4. Ноутбуктың қуат модулін тексереді.
5. Аналық плата жұмысының сапасын анықтайды.
6. Ноутбуктерді жөндеу және қызмет көрсетуді орындайды.
7. Орталық процессорды, көмекші процессорды орнатуды және ауыстыруды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Сканерлерге, штрих-кодты оқығыштарға, принтерлерге жөндеу жүргізу және қызмет көрсетуді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сканерлердің, штрих-кодты оқығыштардың, принтерлердің жұмыс қағидаты мен құрылымын түсінеді.
2. Құрылымдық және принциптік схемаларды талдайды.
3. Сканерлердің, штрих-кодты оқығыштардың, принтерлердің жұмысын бағалайды.
4. Сканерлерді, штрих-кодты оқығыштарды, принтерлерді жөндеу және қызмет көрсету әдістемесін меңгерген.
5. Сканерді орнатады және оның жұмысын бақылайды.
6. Сканерлерге, штрих-кодты оқығыштарға, принтерлерге жөндеу жүргізу және қызмет көрсетуді орындайды.
7. Сканерлерді, штрих-кодты оқығыштарды, принтерлерді орнатуды және теңшеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Компьютерлік проекторларды жөндеу және қызмет көрсетуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Компьютерлік проекторлардың жұмыс қағидаты мен құрылымын сипаттайды.
2. Компьютерлік проекторлардың жұмыс сапасын бағалайды.
3. Компьютерлік проекторларды жөндеу және қызмет көрсету әдістемесін қолданады.
4. Проектор лампасын ауыстырады.
5. Компьютерлік проекторды монтаждауды жүзеге асырады.
6. Компьютерлік проекторларды жөндеу және қызмет көрсетуді орындайды.
7. Проекторды компьютермен жұптастыруды және теңшеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Шеткері құрылғыларға жөндеу және қызмет көрсетуді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шеткері құрылғылардың жұмыс қағидаты мен құрылымын сипаттайды.
2. Пернетақталардың, тінтуірлердің, джойстиктердің, смарт-карталарды оқығыштардың, виртуалды шлемдердің, оптикалық жетектердің, "флэш" дискілердің және басқа да жад құрылғыларының жұмысын сипаттайды.

3. Выполняет ремонт настройку и регулировку телевизионных приемников.
4. Осуществляет ремонт настройку и регулировку устройств магнитной записи и воспроизведения.
5. Владеет методикой ремонта и обслуживания аппаратуры оптической цифровой записи и воспроизведения изображения и звука.
6. Выполняет ремонт и обслуживание бытовых видеокамер.
7. Владеет навыками ремонта и обслуживания радиостанций.
8. Проводит ремонт и обслуживание беспроводных телефонов.
9. Осуществляет ремонт и обслуживание планшетов и сотовых телефонов.
10. Выполняет ремонт и обслуживание коммуникационного оборудования, модемов и факсов.
11. Проводит ремонт и обслуживание кабельного телевидения и видеокамер.
12. Осуществляет ремонт и обслуживание настольных компьютеров, компьютерных терминалов и серверов, внешних и внутренних модемов.
13. Выполняет ремонт и обслуживание мониторов.
14. Владеет методикой ремонта и обслуживания ноутбуков.
15. Осуществляет ремонт и обслуживание сканеров, считывателей штрих кода, принтеров.
16. Выполняет ремонт и обслуживание компьютерных проекторов.
17. Проводит ремонт и обслуживание клавиатур, мышек, джойстиков, считывателей смарт-карт, виртуальных шлемов, оптических приводов, дисков "флэш" и других устройств памяти.
18. Выполняет монтаж и обслуживание кабельных систем распределения связи.
19. Проводит монтаж и обслуживание оборудования различных видов систем беспроводной связи.
Квалификация "050203- Техник по эксплуатации и ремонту оборудования"
ПК 6. Выполнять компьютерное программирование, консультации и другие виды деятельности в области информационных технологий и компьютерных систем
ПМ 06. Компьютерное программирование информационных технологий и компьютерных систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для компьютерного программирования, консультаций и других видов деятельности в области информационных технологий и компьютерных систем.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методику компьютерного программирования и других видов деятельности в области информационных технологий и компьютерных систем.
При изучении модуля, обучающиеся приобретают навыки компьютерного программирования, проведения консультаций и других видов деятельности в области информационных технологий и компьютерных систем, для профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Осуществлять разработку и тестирование программного обеспечения.
Основы алгоритмизации и программирования Планирование и разработка компьютерных систем
Управление деятельности компьютерных систем
Критерии оценки:
1. Понимает основные термины, связанные с алгоритмизацией.
2. Осуществляет планирование компьютерных систем.
3. Выполняет тестирование программного обеспечения.
4. Осуществляет программное обеспечение и коммуникационные технологии.
Результат обучения: 2) Осуществлять планирование и разработку компьютерных систем, объединяющих комплектующее оборудование, обучение соответствующих пользователей.
Критерии оценки:
1. Использует основные термины, связанные с планированием и разработкой компьютерных систем.
2. Осуществляет разработку компьютерных систем.
3. Выполняет программное обеспечение компьютерных систем.
4. Выполняет планирование и разработку компьютерных систем, объединяющих комплектующее оборудование.
5. Проводит обучение соответствующих пользователей.
Результат обучения: 3) Осуществлять управление деятельности компьютерных систем клиентов, обработка данных.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные принципы управления деятельности компьютерных систем клиентов, обработки данных.
2. Планирует деятельность компьютерных систем клиентов.
3. Осуществляет управление деятельностью компьютерных систем.
4. Производит обработку данных.
ПК 7. Осуществлять контроль и координацию деятельности работников, осуществляющих техническое обслуживание электрического и электронного оборудования
ПМ 07. Контроль и координация деятельности работников
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления контроля и координации деятельности рабочих, осуществляющих техническое обслуживание электрического и электронного оборудования.. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методику контроля и координацию деятельности рабочих, осуществляющих техническое обслуживание электрического и электронного оборудования.. При изучении модуля, обучающиеся приобретают навыки контроля и координации деятельности рабочих, осуществляющих техническое обслуживание электрического и электронного оборудования, для профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Соблюдать технические требования производственных заказов
Технология ввода в эксплуатацию радиоэлектронного оборудования
Методы технического обслуживания электронного оборудования
Контрольно-измерительная аппаратура высоких технологий
Технология ремонта радиоэлектронного оборудования
Методы
технического обслуживания и монтажа электроустановок
Основы стандартизации сертификации и метрологии
Критерии оценки:
1. Описывает технологический процесс монтажа и обслуживания электрического и радиоэлектронного оборудования в соответствии с инструкцией.
2. Определяет виды и правила проведения инструктажей по охране труда.

3. Бағдарламалық қамтымды тестілеуді орындайды.
4. Бағдарламалық қамтымды және коммуникациялық технологияларды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жиынтықтаушы жабдықтарды біріктіретін компьютерлік жүйелерді жоспарлауды және әзірлеуді, тиісті пайдаланушыларды оқытуды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Компьютерлік жүйелерді жоспарлаумен және әзірлеумен байланысты негізгі терминдерді қолданады.
2. Компьютерлік жүйелерді әзірлеуді жүзеге асырады.
3. Компьютерлік жүйелердің бағдарламалық қамтымын орындайды.
4. Жиынтықтаушы жабдықтарды біріктіретін компьютерлік жүйелерді жоспарлау мен әзірлеуді орындайды.
5. Тиісті пайдаланушыларды оқытуды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Клиенттердің компьютерлік жүйелерінің қызметін басқаруды, деректерді өңдеуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Клиенттердің компьютерлік жүйелерінің қызметін басқарудың, деректерді өңдеудің негізгі қағидаттарын сипаттайды.
2. Клиенттердің компьютерлік жүйелерінің қызметін жоспарлайды.
3. Компьютерлік жүйелердің қызметін басқаруды жүзеге асырады.
4. Деректерді өңдеуді жүргізеді.
КҚ 7. Электр және электрондық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын жұмыскерлердің қызметін бақылауды және үйлестіруді жүзеге асыру
КМ 07. Жұмыскерлердің қызметін бақылау және үйлестіру
Бұл модуль электрлік және электрондық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын жұмысшылардың қызметін бақылау мен үйлестіруді жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар электр және электрондық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын жұмысшылардың қызметін бақылау және үйлестіру әдістемесін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік қызмет үшін қажетті электр және электрондық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын жұмысшылардың қызметін бақылау және үйлестіру дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік тапсырыстардың техникалық талаптарын сақтауға
Радиоэлектрондық жабдықтарды пайдалануға енгізу технологиясы
Электрондық жабдыққа техникалық қызмет көрсету әдістері
Жоғары технологиялардың бақылау-өлшеу аппаратурасы
Радиоэлектрондық жабдықтарды жөндеу технологиясы .
Электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсету және монтаждау әдістері
Стандарттау, метрология және сертификаттау негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр және радиоэлектрондық жабдықтарды монтаждау және қызмет көрсетудің технологиялық үдерісін нұсқаулыққа сәйкес сипаттайды.
2. Еңбекті қорғау бойынша нұсқамаларды өткізу түрлері мен қағидаларын айқындайды.
3. Жұмыс жүргізуге наряд-тапсырма жасайды, береді және нұсқама өткізеді.
4. Монтаждау жұмыстарын қауіпсіз орындауды ұйымдастырады.
5. Нұсқаулыққа сәйкес радиоэлектрондық жабдықтарды монтаждау және қызмет көрсету кезінде технологиялық үдерісті басқарады.
6. Радиоэлектрондық өнеркәсіпте заманауи ақпараттық технологияларды пайдаланады.
7. Клиенттердің компьютерлік жүйелерінің қызметін басқарады, деректерді өңдеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыстардың дәйектілігін, қажетті жабдықтар мен материалдарды анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Радиоэлектрондық өнеркәсіптегі қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды сипаттайды.
2. Монтаждау жұмыстарын орындау кезінде қолданыстағы нормалар мен техникалық шарттардың талаптарын орындайды.

3. Составляет, выдает наряд-задание на производство работ и проводит инструктаж.
4. Организовывает безопасное выполнение монтажных работ.
5. Управляет технологическим процессом при монтаже и обслуживании радиоэлектронного оборудования в соответствии с инструкцией.
6. Использует современные информационные технологии в радиоэлектронной промышленности.
7. Управляет деятельностью компьютерных систем клиентов, выполняет обработку данных.
Результат обучения: 2) Определять последовательность работ, оборудование и материалы.
Критерии оценки:
1. Характеризует современные информационные технологии в радиоэлектронной промышленности.
2. Выполняет требования действующих норм и технических условий при выполнении монтажных работ.
3. Осуществляет контроль при ремонте и настройке радиоэлектронного оборудования.
4. Выполняет требования действующих норм и технических условий при выполнении монтажных работ.
5. Производит испытание радиоэлектронное оборудование.
6. Использует информационные технологии при решении профессиональных задач.
Результат обучения: 3) Определять кадровую и материальную потребности.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает технологические схемы проведения монтажных работ радиоэлектронного оборудования.
2. Рассчитывает график цикличной организации работ и составляет график выходов работников для конкретных условий.
3. Составляет технологические карты проведения обслуживания радиоэлектронного оборудования.
4. Составляет ведомости потребности радиодеталей.
5. Проводит анализ кадровой и материальной потребности на предприятии.
ПК 8. Оформлять и составлять техническую документацию по всем вопросам, касающимся выполняемой работы, проводить инструктаж и обучение новых сотрудников
ПМ 08. Оформление и составление технической документации, проведение инструктажа и обучения новых сотрудников
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для оформления и составления технической документации по всем вопросам, касающимся выполняемой работы, проводить инструктаж и обучение новых сотрудников.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методику оформления и составления технической документации по всем вопросам, касающимся выполняемой работы, проведения инструктажа и обучения новых сотрудников. При изучении модуля обучающиеся приобретают навыки оформления и составления технической документации по всем вопросам, касающимся выполняемой работы, проведения инструктажа и обучения новых сотрудников.
Результат обучения: 1) Осуществлять контроль за соблюдением охраны труда на предприятии.
Охрана труда Методы технического обслуживания электронного оборудования
Технология монтажа радиоэлектронного оборудования
Сопроводительная документация при ремонте и обслуживании электронного оборудования
Техническая документация на электрооборудование, при приемке и монтаже
Критерии оценки:
1. Осуществляет планирование организационно-технических мероприятий по охране труда.
2. Осуществляет организацию, координацию, учет и анализ охраны труда.

3. Радиоэлектрондық жабдықтарды жөндеу және теңшеу кезінде бақылауды жүзеге асырады.
4. Монтаждау жұмыстарын орындау кезінде қолданыстағы нормалар мен техникалық шарттардың талаптарын орындайды.
5. Радиоэлектрондық жабдықты сынақтан өткізеді.
6. Кәсіби міндеттерді шешуде ақпараттық технологияларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кадрлық және материалдық қажеттіліктерді анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Радиоэлектрондық жабдықтың монтаждық жұмыстарын жүргізудің технологиялық схемаларын әзірлейді.
2. Жұмысты циклдік ұйымдастыру кестесін есептейді және нақты жағдайлар үшін жұмыскерлердің шығу кестесін жасайды.
3. Радиоэлектрондық жабдыққа қызмет көрсетуді жүргізудің технологиялық карталарын жасайды.
4. Радиобөлшектерге қажеттілік тізімдемесін жасайды.
5. Кәсіпорындағы кадрлық және материалдық қажеттіліктерге талдау жүргізеді.
КҚ 8. Орындалатын жұмысқа қатысты барлық мәселелер бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу және жасау, жаңа қызметкерлерге нұсқама және оқыту жүргізу
КМ 08. Техникалық құжаттаманы ресімдеу және жасау, жаңа қызметкерлерді оқыту және нұсқама жүргізу
Бұл модуль орындалатын жұмысқа қатысты барлық мәселелер бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу және құрастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды, жаңа қызметкерлерге нұсқама және оқыту жүргізеді.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар орындалатын жұмысқа қатысты барлық мәселелер бойынша техникалық құжаттарды ресімдеу және жасау, жаңа қызметкерлерге нұсқама беру және оқыту әдістемесін меңгереді. Модульді оқу кезінде білім алушылар орындалатын жұмысқа қатысты барлық мәселелер бойынша техникалық құжаттарды рәсімдеу және құрастыру, жаңа қызметкерлерге нұсқама жүргізу және оқыту дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорында еңбекті қорғаудың сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
Еңбекті қорғау Электрондық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету әдістері
Радиоэлектрондық жабдықтарды монтаждау технологиясы
Электрондық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету кезіндегі ілеспе құжаттама
Қабылдау және монтаждау кезіндегі электр жабдығына техникалық құжаттама
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау бойынша ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды жоспарлауды жүзеге асырады.
2. Еңбекті қорғауды ұйымдастыруды, үйлестіруді, есепке алуды және талдауды жүзеге асырады.
3. Кәсіпорында еңбекті қорғау талаптарын орындайды.
4. Өндірісте қауіпсіз жұмыс әдістеріне және нұсқамалыққа үйретеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік санитария қағидалары мен нормаларын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік санитария талаптарын сақтайды.
2. Өндірістік үй-жайлардағы желдеткіш түрлерін анықтайды.

3. Выполняет требования охраны труда на предприятии.
4. Проводит обучение безопасным методам работы и инструктаж на производстве.
Результат обучения: 2) Соблюдать правила и нормы производственной санитарии.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования производственной санитарии.
2. Определяет виды вентиляций в производственных помещениях.
3. Определяет виды производственного освещения и его нормирование.
4. Определяет вредные химические производственные факторы.
5. Оценивает влияние производственного шума на организм человека.
6. Осуществляет защиту от производственной вибрации.
7. Оценивает действие ультразвука на организм человека.
8. Выполняет требования производственной санитарии на предприятии.
Результат обучения: 3) Осуществлять меры пожарной безопасности на предприятии.
Критерии оценки:
1.Понимает требования пожарной безопасности.
2.Проводит оценку пожарной опасности промышленных предприятий и объектов энергоснабжения.
3.Определяет огнестойкость зданий и сооружений
4.Выбирает средства тушения пожаров и пожарную технику.
5. Осуществляет защиту от электростатических разрядов на производстве.
6. Применяет меры пожарной безопасности технологических процессов и оборудования.
Результат обучения: 4) Обеспечивать защиту от производственных излучений.
Критерии оценки:
1. Характеризует влияние производственных излучений на организм человека.
2. Объясняет влияние ионизирующих излучений на организм человека и их гигиеническое нормирование.
3. Характеризует воздействие электромагнитных излучений на организм человека.
4. Предупреждает воздействие на организм человека лазерного излучения.
5. Определяет уровень ультрафиолетового излучения.
6. Выполняет мероприятия по защите от производственных излучений на предприятии.
Результат обучения: 5) Соблюдать правила и требования электробезопасности на предприятии.
Критерии оценки:
1. Применяет правила и требования электробезопасности на предприятии.
2. Предупреждает воздействие электрического тока на организм человека.
3. Классифицирует электроустановки электрических сетей и помещений по опасности поражения человека электрическим током.
4. Использует технические меры электробезопасности при эксплуатации электроустановок.
5. Оказывает первую помощь пострадавшим при поражении электрическим током.
Результат обучения: 6) Организовать рабочие места, их оснащение технологическим оборудованием.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила и требования к организации рабочего места в соответствии с требованиями нормативных актов по охране труда и указаниями по производству работ в технической карте.
2. Проверяет организацию рабочего места в соответствии с требованиями нормативных актов по охране труда и указаниями по производству работ в технической карте.

3. Өндірістік жарықтандыру түрлерін және оны нормалауды анықтайды.
4. Зиянды химиялық өндірістік факторларды анықтайды.
5. Өндірістік шудың адам ағзасына әсерін бағалайды.
6. Өндірістік дірілден қорғауды жүзеге асырады.
7. Ультрадыбыстың адам ағзасына әсерін бағалайды.
8. Кәсіпорында өндірістік санитария талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорында өрт қауіпсіздігі шараларын жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өрт қауіпсіздігі талаптарын түсінеді.
2. Өнеркәсіптік кәсіпорындар мен энергиямен жабдықтау объектілерінің өрт қауіптілігін бағалауды жүргізеді.
3. Ғимараттар мен құрылыстардың отқа төзімділігін анықтайды
4. Өрт сөндіру құралдары мен өрт сөндіру техникасын таңдайды.
5. Өндірістегі электрстатикалық разрядтардан қорғауды жүзеге асырады.
6. Технологиялық үдерістер мен жабдықтардың өрт қауіпсіздігі шараларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндірістік сәулеленуден қорғауды қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік сәулеленудің адам ағзасына әсерін сипаттайды.
2. Иондаушы сәулеленудің адам ағзасына әсерін және олардың гигиеналық нормалануын түсіндіреді.
3. Электрмагниттік сәулеленудің адам ағзасына әсерін сипаттайды.
4. Адам ағзасына лазерлік сәулеленудің әсерін ескертеді.
5. Ультракүлгін сәуле шығару деңгейін анықтайды.
6. Кәсіпорында өндірістік сәулеленуден қорғау жөніндегі іс-шараларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіпорында электр қауіпсіздігі қағидалары мен талаптарын сақтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорында электр қауіпсіздігі қағидалары мен талаптарын қолданады.
2. Электр тогының адам ағзасына әсерін ескертеді.
3. Электр қондырғыларын адамның электр тогымен зақымдану қаупі бойынша электр тораптары мен орынжайлардың жіктейді.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезінде электр қауіпсіздігінің техникалық шараларын қолданады.
5. Электр тогымен зақымданғанда зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Жұмыс орындарын ұйымдастыру, оларды технологиялық жабдықтармен жабдықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік актілердің талаптарына және техникалық картада жұмыс жүргізу жөніндегі нұсқауларға сәйкес жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын қағидалар мен талаптарды сақтайды.
2. Жұмыс орнын ұйымдастыруды еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік актілердің талаптарына және техникалық картадағы жұмыстарды жүргізу жөніндегі нұсқауларға сәйкес тексереді.

3. Рассчитывает и выполняет построение графиков организации работ при монтаже, обслуживании и ремонте радиоэлектронного оборудования.
4. Использует технологические схемы проведения монтажных работ радиоэлектронного оборудования.
6. Составляет технологические карты проведения обслуживания радиоэлектронного оборудования.
7. Выполняет требования по организации рабочего места на предприятии.
Результат обучения: 7) Составлять техническую документацию по устранению дефектов, возникших в процессе ремонта и обслуживания электронного оборудования.
Критерии оценки:
1. Выявляет основные технико-экономические показатели принимаемых объектов.
2. Составляет акты промежуточной приемки отдельных элементов и работ.
3. Выявляет допущенные дефекты и составляет сопроводительную документацию.
4. Составляет сводные графики ремонта и обслуживания телекоммуникационного оборудования.
5. Обеспечивает контроль за правильностью и своевременностью оформления производственной и отчетной документации.
Результат обучения: 8) Производить учет объема выполненных работ.
Критерии оценки:
1. Применяет правила исчисления объемов выполненных работ.
2. Составляет перечень работ в технологической последовательности их выполнения.
3. Определяет объемы (по рабочим чертежам).
4. Выбирает методику монтажа, обслуживания и ремонта с перечнем контрольно-измерительной аппаратуры.
5. Составляет планы, графики контроля выполнения объемов работ.
6. Определяет качественные и количественные показатели радиодеталей.
7. Владеет методами рационального использования сырьевых ресурсов и их эффективность.
8. Определяет плановую потребность в материальных ресурсах.
9. Соблюдает нормативные показатели по использованию сырьевых, энергетических и материально-технических средств.
Квалификация "Прикладной бакалавр по обслуживанию и эксплуатации электронных устройств"
ПК 9. Проводить ремонт и обслуживание средств контрольно- измерительных приборов и автоматики, испытание и ввод в эксплуатацию средств контроль-измерительных приборов
ПМ 09. Ремонт и обслуживание средств контрольно- измерительные приборов и автоматики
Данный модуль описывает навыки для обслуживания и ремонта телекоммуникационного оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы электрических цепей и приборов аналогово-цифрового преобразования, электроизмерений, микропроцессорной техники
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть навыками эксплуатации контрольно- измерительных приборов, для профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Соблюдать основные законы электротехники и электроники при эксплуатации телекоммуникационного оборудования
Теоретические основы электротехники
Микропроцессорные комплексы в системах управления
Критерии оценки:
Применяет основную терминологию, применяемую на производстве
Владеет навыками по обслуживанию контрольно- измерительного оборудования
Выполняет работы связанные с эксплуатаций оборудования
Настраивает телекоммуникационное оборудование.
Результат обучения: 2) Определять и устранять ошибки в структуре микро-контроллеров при эксплуатации теле-коммуникационного оборудования
Критерии оценки:
Характеризует систему преобразования информации.
Владеет техникой монтажа.
Выполняет монтажные работы телекоммуникационного оборудования.
Выполняет проектирование структурно-функциональных схем.
Результат обучения: 3) Выполнять ремонтные и монтажные работы, связанные с электрическими цепями постоянного и переменного тока, электроизмерительными приборами, аналого-цифровыми и полупроводниковыми элементами.
Критерии оценки:
Применяет основные законы электрических измерений.
Проводит испытание нового телекоммуникационного оборудования.
Читает электрические и электронные схемы.

3. Радиоэлектрондық жабдықтарды монтаждау, қызмет көрсету және жөндеу кезінде жұмыстарды ұйымдастыру кестелерін есептейді және орындайды.
4. Радиоэлектрондық жабдықтың монтаждық жұмыстарын жүргізудің технологиялық схемаларын пайдаланады.
5. Радиоэлектрондық жабдыққа қызмет көрсетуді жүргізудің технологиялық карталарын жасайды.
6. Кәсіпорында жұмыс орнын ұйымдастыру бойынша талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Электрондық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету үдерісінде туындаған ақаулықтарды жою бойынша техникалық құжаттама жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қабылданатын объектілердің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
2. Жекелеген элементтер мен жұмыстарды аралық қабылдау актілерін жасайды.
3. Жіберілген ақауларды анықтайды және ілеспе құжаттарды жасайды.
4. Телекоммуникациялық жабдықтарды жөндеу мен қызмет көрсетудің жиынтық графиктерін жасайды.
5. Өндірістік және есептік құжаттаманың дұрыс және уақтылы ресімделуіне бақылауды қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 8) Орындалған жұмыстар көлемінің есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындалған жұмыстардың көлемін есептеу қағидаларын қолданады.
2. Оларды орындаудың технологиялық жүйелілігі бойынша жұмыс тізбесін жасайды.
3. Көлемін анықтайды (жұмыс сызбалары бойынша).
4. Қажетті бақылау-өлшеу аппаратурасының тізбесімен монтаждау, қызмет көрсету және жөндеу әдістемесін таңдайды.
5. Жұмыс көлемінің орындалуын бақылау жоспарын, кестелерін жасайды.
6. Радиобөлшектердің сапалық және сандық көрсеткіштерін анықтайды.
7. Шикізат ресурстарын ұтымды пайдалану әдістерін және олардың тиімділігін меңгерген.
8. Материалдық ресурстарға жоспарлы қажеттілікті анықтайды.
9. Шикізат, энергетикалық және материалдық-техникалық құралдарды пайдалану бойынша нормативтік көрсеткіштерді сақтайды.
"Электрондық құрылғыларға қызмет көрсету және пайдалану қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 9. Бақылау - өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарына жөндеу жүргізу және қызмет көрсету, бақылау - өлшеу аспаптары құралдарын сынау және пайдалануға енгізу
КМ 09. Бақылау - өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын жөндеу және қызмет көрсету
Бұл модуль телекоммуникациялық жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу үшін қажетті дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар электр тізбектері мен аналогты-сандық түрлендірудің,
электр өлшемдердің, микропроцессорлық техниканың негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік қызмет үшін қажетті бақылау - өлшеу құралдарын пайдалану дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Телекоммуникациялық жабдықты пайдалану кезінде электртехника мен электрониканың негізгі заңдарын сақтау.
Электртехниканың теориялық негіздері
Басқару жүйелеріндегі микропроцессорлық кешендер
Бағалаудың өлшемшарттары:
Өндірісте қолданылатын негізгі терминологияны қолданады.
Бақылау-өлшеу жабдықтарына қызмет көрсету бойынша дағдыларды меңгерген.
Жабдықты пайдалануға байланысты жұмыстарды орындайды.
Телекоммуникациялық жабдықты реттейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Теле-коммуникациялық жабдықты пайдалану кезінде микро-контроллерлер құрылымындағы қателерді анықтау және жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Ақпаратты түрлендіру жүйесін сипаттайды.
Монтаждау техникасын меңгерген.
Телекоммуникациялық жабдықтың монтаждық жұмыстарын орындайды.
Құрылымдық-функционалдық схемаларды жобалауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тұрақты және айнымалы токтың электр тізбектерімен, электр өлшеу аспаптарымен, аналогты-цифрлық және жартылай өткізгіш элементтермен байланысты жөндеу және монтаждау жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Электр өлшемдердің негізгі заңдарын қолданады.
Жаңа телекоммуникациялық жабдықты сынақтан өткізеді.
Электр және электронды схемаларды оқиды.

4. Выполняет ремонт контрольно – измерительной аппаратуры.
Результат обучения: 4) Проводить испытания и обслуживать средства контрольно- измерительные приборов и автоматики.
Критерии оценки:
1.Изучает новые типы и средства контрольно- измерительные приборов и автоматики.
2.Проводит испытания и вводит в эксплуатацию средств контрольно- измерительные приборов и автоматики. 3.Осуществляет мероприятия по предупреждению брака, простоев в работе.
4.Обучает персонал грамотной эксплуатации средств контрольно- измерительные приборов и автоматики.
ПК 10. Выполнять работу по проектированию и внедрению автоматизированных систем управления производством
ПМ 10. Проектирование и внедрение автоматизированных систем управления производством
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для передачи информации по линиям связи, проектирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы передачи информации, основы монтажа линий связи и телекоммуникационного оборудования, основы проектирования систем автоматического регулирования.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть навыками проектирование различных
телекоммуникационных систем на линиях связи и систем автоматического регулирования, тестирования, линий связи и телекоммуникационного оборудования.
Результат обучения: 1) Применять законы автоматического регулирования, синтеза систем, проектировать и внедрять телекоммуникационное оборудование.
Линейные системы автоматического регулирования
Нелинейные системы автоматического регулирования
Линия связи
Критерии оценки:
1. Характеризует принципы действия всякой системы автоматического регулирования.
2. Выполняет расчет технических средств автоматического регулирования.
3. Составляет функциональные и структурные схемы.
4. Выполняет работы по регулированию автоматики и телекоммуникационного оборудования.
Результат обучения: 2) Выполнять моделирование, корректировку, синтезирование и внедрение систем автоматизации и управлении телекоммуникационным оборудованием.
Критерии оценки:
1. Характеризует основы регулирования отдельных параметров в объектах управления.
2. Устраняет отклонения регулируемых величин, характеризующих работу объекта автоматики
3. Настраивает обратную связь в системе.
4. Выполняет монтажные и ремонтные работы по телекоммуникационному оборудованию.
Результат обучения: 3) Осуществлять передачу информации по линиям связи, классифицировать кабели по их маркировке рассчитывать параметры кабелей разных типов.
Критерии оценки:
1. Применяет основные законы эксплуатации и наладки телекоммуникационного оборудования.
2. Осуществляет внедрение и обслуживание новых линий связей на производстве.

4. Бақылау-өлшеу аппаратурасын жөндеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Бақылау - өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарына сынау жүргізу және қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Бақылау - өлшеу аспаптары мен автоматика жаңа түрлері мен құралдарын зерттейді.
Бақылау - өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын сынақтан өткізеді және пайдалануға енгізеді.
3.Ақаудың, жұмыста тұрып қалудың алдын алу бойынша іс-шараларды жүзеге асырады.
4.Қызметкерлерді бақылау - өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын сауатты пайдалануды үйретеді.
КҚ 10. Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін жобалау және енгізу бойынша жұмыстарды орындау
КМ 10. Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін жобалау және енгізу
Бұл модуль байланыс желілері бойынша ақпарат беру, жобалау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ақпаратты беру негіздерін, байланыс желілері мен телекоммуникациялық жабдықтарды монтаждау негіздерін, автоматтық реттеу жүйелерін жобалау негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар
байланыс желілерінде түрлі телекоммуникациялық жүйелерді және автоматтық реттеу, тестілеу жүйелерін, байланыс желілерін және телекоммуникациялық жабдықтарды жобалау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жүйлерді автоматтық реттеу, синтезі заңдарын қолдану, телекоммуникациялық жабдықты жобалау және енгізу.
Автоматты реттеудің желілік жүйелері
Автоматтық реттеудің желілік емес жүйелері
Байланыс желісі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кез келген автоматтық реттеу жүйесінің жұмыс қағидаттарын сипаттайды.
2. Автоматтық реттеудің техникалық құралдарын есептеуді орындайды.
3. Функционалдық және құрылымдық схемаларды құрастырады.
4. Автоматика мен телекоммуникациялық жабдықтарды реттеу бойынша жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Телекоммуникациялық жабдықты басқару және автоматтандыру жүйелерін модельдеу, түзету, синтездеу және енгізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Басқару объектілерінде жеке параметрлерді реттеу негіздерін сипаттайды.
2. Автоматика объектісінің жұмысын сипаттайтын реттелетін шамалардың ауытқуын жояды.
3. Жүйеде кері байланысты реттейді.
4. Телекоммуникациялық жабдықтар бойынша монтаждау және жөндеу жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Байланыс желілері бойынша ақпарат беруді жүзеге асыру, кәбілдерді таңбалау бойынша жіктеу, әртүрлі типті кәбілдердің параметрлерін есептеуге.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Телекоммуникациялық жабдықтарды пайдаланудың және теңшеудің негізгі заңдарын қолданады.
2. Өндірісте жаңа байланыс желілерін енгізуді және қызмет көрсетуді жүзеге асырады.

3. Выполняет ремонтные работы в телекоммуникационных системах.
4. Проектирует и внедряет новое телекоммуникационное оборудование.
Результат обучения: 4) Составлять производственно-финансовую документацию.
Критерии оценки:
1. Регламентирует производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации. 2. Разрабатывает методические, нормативные, руководящие материалы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности (участка, цеха, отдела).
ПК 11.Осуществлять консультационные услуги в областях информационных технологий, программирования и в телекоммуникационной связи, наладку, настройку, регулировку оборудования и систем на объектах
ПМ 11. Услуги в
области информационных технологий, программировании и в связи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для программирования промышленных микроконтроллеров.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы программирования микроконтроллеров и моделирование различных элементов автоматики в графических редакторах.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть навыками компьютерного черчения, основами алгоритмизации и оказанию услуг областях информационных технологий.
Результат обучения: 1) Программировать промышленные логические контроллеры и разрабатывать проекты на основе SCADA-систем.
Промышленное программирование
Инженерная и компьютерная графика
Технологическое предпринимательство и Стар-тапы
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Применяет основные термины, связанные с алгоритмизацией промышленных устройств.
2. Выполняет программирование микроконтроллеров.
3. Выполняет работы по наладки микроконтроллеров.
4. Внедряет новые программируемые системы управления.
Результат обучения: 2) Разрабатывать информационные модели элементов автоматики, элементов телекоммуникационного оборудования и бытовой техники.
Критерии оценки:
1. Работает в графических редакторах.
2. Владеет навыками рисования элементов автоматики.
3. Выполняет проектные работы по автоматизации производства в графической среде.
4. Разрабатывает информационные модели управления телекоммуникационного оборудования.
Результат обучения: 3) Выполнять работы по внедрению и ремонту телекоммуникационного оборудования, бытовой техники и по цифровизации производства.
Критерии оценки:
1. Проводит мероприятия по цифровизации производства.
2. Осуществляет консультационную деятельность в области информационных технологий.
3. Внедряет различное телекоммуникационное оборудование.
4. Составляет бизнес планы проектов по внедрение телекоммуникационного оборудования.
Результат обучения: 4) Разрабатывать алгоритмы для программирования промышленных логических контроллеров.
Критерии оценки:

3. Телекоммуникациялық жүйелерде жөндеу жұмыстарын орындайды.
4. Жаңа телекоммуникациялық жабдықтарды жобалайды және енгізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндірістік-қаржылық құжаттаманы жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін регламенттейді. 2.Өндірістік-шаруашылық қызметке (учаске, цех, бөлім) қатысты әдістемелік, нормативтік, басшылық материалдарды әзірлейді.
КҚ 11.Ақпараттық технологиялар, бағдарламалау және телекоммуникациялық байланыс салаларында консультациялық қызметтерді жүзеге асыру, объектілерде жабдықтар мен жүйелерді теңшеу, баптау, реттеу
КМ 11 .
Ақпараттық технологиялар, бағдарламалау және байланыс саласындағы қызметтер
Бұл модуль өнеркәсіптік микроконтроллерлерді бағдарламалау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар микроконтроллерлерді бағдарламалау негіздерін және графикалық редакторларда автоматиканың түрлі элементтерін моделдеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар компьютерлік сызу, алгоритмдеу және ақпараттық технологиялар саласында қызмет көрсету дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнеркәсіптік логикалық контроллерлерді бағдарламалау және SCADA-жүйелер негізінде жобаларды әзірлеу.
Өнеркәсіптік бағдарламалау
Инженерлік және компьютерлік графика
Технологиялық кәсіпкерлік және Старт-аптар
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнеркәсіптік құрылғыларды алгоритмдеуге байланысты негізгі терминдерді қолданады.
2. Микроконтроллерлерді бағдарламалау.
3. Микроконтроллерлерді теңшеу бойынша жұмыстарды орындайды.
4. Жаңа бағдарламаланатын басқару жүйелерін енгізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Автоматика элементтерінің, телекоммуникациялық жабдықтар мен тұрмыстық техника элементтерінің ақпараттық модельдерін әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Графикалық редакторларда жұмыс істейді.
2. Автоматика элементтерін сурет салу дағдыларын меңгерген.
3. Графикалық ортада өндірісті автоматтандыру бойынша жобалау жұмыстарын орындайды.
4. Телекоммуникациялық жабдықтарды басқарудың ақпараттық модельдерін әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Телекоммуникациялық жабдықтарды, тұрмыстық техниканы енгізу және жөндеу және өндірісті цифрландыру бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісті цифрландыру бойынша іс-шаралар жүргізеді.
2. Ақпараттық технологиялар саласында консультациялық қызметті жүзеге асырады.
3. Түрлі телекоммуникациялық жабдықтарды енгізеді.
4. Телекоммуникациялық жабдықтарды енгізу бойынша жобалардың бизнес жоспарларын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Өнеркәсіптік логикалық контроллерлерді бағдарламалау үшін алгоритмдерді жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет разработку алгоритмов.
2. Выполняет ремонт и эксплуатации телекоммуникационного оборудования.
3. Работает с технической документацией предприятия.
ПК 12. Выполнить практические работы по обслуживанию, и эксплуатации электронных утройств
ПМ 12. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для получения квалификации прикладного бакалавра.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию и организацию производства;
сметную документацию на работы; контроль качества и учет объемов выполненных работ.
При изучении модуля обучающие учатся:
организовывать технологический процесс и руководить работами производственных подразделений;
составлять рабочую документацию.
Результат обучения: 1) Выполнить практические работы по обслуживанию, и эксплуатации электронных устройств.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет анализ действующих на производстве технологических процессов.
2. Выполняет организацию рабочих мест.
3. Осуществляет контроль выполнения работ.
4. Применяет действующие нормативные документы, касающиеся производственной деятельности.
5. Владеет навыком организации работ по техническому обслуживанию и ремонту электронных устройств.
6. Осуществляет сбор, анализ и систематизацию данных, а также сопутствующую документацию с места прохождения практики для дальнейшей работы над дипломным проектом.
7. Подготавливает отчет по практике и утверждает его у руководителя по практике от предприятия.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 114 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 917 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Экономика (по отраслям)"
Код и профиль образования:
0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность:
0519000 – Экономика
Квалификации:
0519044 – Прикладной бакалавр экономики
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Алгоритмдерді әзірлеуді орындайды.
2. Телекоммуникациялық жабдықтарды жөндеу мен пайдалануды орындайды.
3. Кәсіпорынның техникалық құжаттамасымен жұмыс істейді.
КҚ 12. Электрондық құрылғыларға қызмет көрсету
КМ 12. Диплом алды практика
Бұл модуль қолданбалы бакалавр біліктілігін алуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндірісті ұйымдастыру және технологиясын;
сметалық құжаттаманы әзірлеу; орындалған жұмыстардың сапасын бақылау және көлемін есепке алу машықтарын үйренеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
технологиялық үдерісті ұйымдастыру және өндірістік бөлімшелердің жұмыстарын басқаруды;
жұмыс құжаттамасын құруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) "Электрондық құрылғыларға қызмет көрсету және пайдалану қолданбалы бакалавры" біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісте қолданылатын технологиялық үдерістерді талдауды орындайды.
2. Жұмыс орындарын ұйымдастыруды орындайды.
3. Жұмыстардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
4.Өндірістік қызметке қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды пайдаланады.
5. Электрондық құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру дағдыларын меңгерген.
6. Қажетті деректерді, сондай-ақ дипломдық жоба бойынша одан әрі жұмыс жасау үшін практикадан өту орнынан ілеспе құжаттаманы жинауды, талдауды және жүйелеуді жүзеге асырады.
7. Практика бойынша есеп дайындайды және оны кәсіпорыннан практика жетекшісінде бекітеді.
Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ - базалық құзырет; КҚ - кәсіптік құзырет; БМ – базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ _____ бұйрығына
114-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
917-қосымша
"Экономика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0500000 – Сервис, экономика және басқару
Мамандығы:
0519000 – Экономика
Біліктілігі:
0519044 – Қолданбалы экономика бакалавры

2010
1650
360
Примечание:
* Компонент по выбору учитывает специфику социально-экономического развития конкретного региона и потребности рынка труда, а также индивидуальные интересы самого обучающегося. Компонент по выбору формируется по предложениям работодателей и партнеров организации образования, предметно-цикловых комиссий/кафедр.
**При проведении итоговой аттестации в форме экзамена, часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
Используемые аббревиатуры:
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
СРО - самостоятельная работа обучающегося;
СРОП - самостоятельная работа обучающегося под руководством преподавателя;
СРОС - самостоятельная работа обучающегося выполняемая полностью самостоятельно; К - консультации; Ф – факультатив.
Приложение 117 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 920 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа послесреднего образования по специальности "Экономика (по отраслям)"
Код и профиль образования:
0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность:
0519000 – Экономика
Квалификации:
0519044 – Прикладной бакалавр экономики
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения
и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языке в профессиональной деятельности и составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делового казахского (русского) и иностранного языка и профессиональной лексики сферы профессиональной деятельности и основы делопроизводства на государственном языке.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языка, для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и составлять на государственном языке служебные документы сферы профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть терминологией казахского (русского) и иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык Профессиональный иностранный язык
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
Понимает термины применяемые в профессиональной деятельности.
Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности.
Выполняет работы по составлению текстовых документов по профилю деятельности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода профессионально - ориентированных текстов в рамках требований программы.
Критерии оценки:
Понимает методику перевода текстов.
Владеет техникой перевода.
Выполняет перевод (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
Понимает речь на казахском (русском) и иностранном языке.
Владеет базовым словарным запасом профессиональной речи.
Ведет диалог на казахском (русском), иностранном языках в процессе профессионального общения.
Результат обучения: 4) Владеть основами делопроизводства на государственном языке.
Критерии оценки:

2010
1650
360
Ескертпе: * Таңдау бойынша компонент нақты өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму
ерекшелігін және еңбек нарығының қажеттіліктерін, сондай-ақ білім
алушының жеке мүдделерін ескереді. Таңдау бойынша компонент жұмыс
берушілер мен білім беру ұйымының серіктестерінің, пәндік-циклдік
комиссиялардың/кафедралардың ұсыныстары бойынша қалыптастырылады.
** Емтихан түрінде қорытынды аттестаттауды өткізу кезінде дипломдық
жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге бөлінеді.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
БӨЖ - білім алушының өзіндік жұмысы;
ОБӨЖ - оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін білім алушының өзіндік жұмысы;
ӨБӨЖ - толық өзі орындайтын білім алушының өзіндік жұмысы;
К - консультациялар;
Ф – факультатив.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ _____ бұйрығына
117-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
920-қосымша
"Экономика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім беру коды және бейіні:
0500000 – Сервис, экономика және басқару
Мамандығы:
0519000 – Экономика
Біліктілігі:
0519044 – Қолданбалы экономика бакалавры
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және шет тілінде ауызша және жазбаша нысанда қарым-қатынас жасау және іскерлік қағаздарды мемлекеттік тілде жасау және рәсімдеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: іскерлік қазақ (орыс) және шет тілінің және кәсіптік қызмет саласының кәсіптік лексикасының негіздерін және мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін қажетті қазақ (орыс) және шет тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгеруді және кәсіптік қызмет саласындағы қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында қарым-қатынас жасау үшін қазақ (орыс) және шет тілінің терминологиясын меңгеру.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі Кәсіптік шет тілі
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
Кәсіптік қызметте қолданылатын терминдерді түсінеді.
Мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды меңгерген.
Қызмет бейіні бойынша мәтіндік құжаттарды жасау бойынша жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарлама талаптары шеңберінде кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Мәтіндерді аудару әдістемесін түсінеді.
Аударма техникасын меңгерген.
Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді (сөздікпен) аударуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шет тілдерінде кәсіптік диалог жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Қазақ (орыс) және шет тіліндегі сөзді түсінеді.
Кәсіптік сөйлеудің базалық сөздік қорын меңгерген.
Кәсіптік қарым-қатынас барысында қазақ (орыс), шет тілдерінде диалог жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает назначение официальных документов по их видам.
2. Владеет основами ведения документооборота на государственном языке.
3. Выполняет составление и оформление деловых бумаг на государственном языке.
4. Работает с организационно - распорядительными и информационно справочными документами с применением компьютерных технологий.
5. Составляет номенклатуру дел.
6. Понимает и применяет принципы и технологию организации работы с документами.
7. Соблюдает правила оформления реквизитов организационно – распорядительных документов.
8. Применяет нормативные документы по документационному обеспечению управления на государственном языке.
Результат обучения: 5) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке (резюме, автобиографию, характеристику, жалобу, заявление, доверенность, расписку).
БК 2. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 02. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для совершенствования общей физической подготовки обучающихся.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: базовые основы физической культуры, физического и спортивного совершенствования и здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся приобретают: навыки оценки уровня физической подготовки и его совершенствования, самоконтроля и оценки функционального состояния организма
Результат обучения: 1) Владеть психофизиологическими основами здорового образа жизни и укрепления физического здоровья.
Физическая культура
Критерии оценки:
Понимает основы и правила здорового образа жизни.
Владеет физиологическими и психологическими основами общей физической подготовки.
Выполняет упражнения комплекса по общефизической подготовке.
Результат обучения: 2) Обеспечивать выполнение требований контрольных нормативов по развитию физических качеств и психофизиологических способностей.
Критерии оценки:
Понимает основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
2. Владеет техникой и приемами выполнения упражнений по физической культуре.
3. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.

1. Ресми құжаттардың түрлері бойынша міндетін түсінеді.
2. Мемлекеттік тілде құжат айналымын жүргізу негіздерін меңгерген.
3. Мемлекеттік тілде іскерлік қағаздарды құрастыру және рәсімдеу.
4. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдастырушылық - өкімдік және ақпараттық анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
5. Істер номенклатурасын жасайды.
6. Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру қағидаттары мен технологиясын түсінеді және қолданады.
7. Ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттардың деректемелерін рәсімдеу ережелерін сақтайды.
8. Мемлекеттік тілде басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету бойынша нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы білімді меңгерген.
2. Еңбек шартының қажетті талаптары туралы ақпарат алады.
3. Мемлекеттік тілде (түйіндеме, өмірбаян, мінездеме, шағым, өтініш, сенімхат, қолхат) құрастырады.
БҚ 2. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 02. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль білім алушылардың жалпы дене дайындығын жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың, денені және спорттық жетілдірудің және салауатты өмір салтының базалық негіздері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: дене дайындығының деңгейін бағалау және оны жетілдіру, өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жағдайын бағалау дағдыларын меңгереді
Оқыту нәтижесі: 1) Салауатты өмір салтының психофизиологиялық негіздерін және дене денсаулығын нығайтуды меңгеру.
Дене шынықтыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін түсінеді.
Жалпы дене дайындығының физиологиялық және психологиялық негіздерін меңгерген.
Жалпы дене дайындығы бойынша кешен жаттығуларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиеттері мен психофизиологиялық қабілеттерін дамыту жөніндегі бақылау нормативтері талаптарының орындалуын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін түсінеді.
2. Дене шынықтыру жаттығуларын орындау техникасы мен тәсілдерін меңгерген.
3. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.

2. Владеет технологией оказания доврачебной медицинской помощи при ушибах и легких травмах.
3. Выполняет доврачебную помощь при ушибах и легких травмах.
БК 3. Применять информационно-коммуникативные технологии
БМ 03. Применение информационно-коммуникативных технологий в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для применения информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: цифровые технологии и ресурсы интернета в профессиональной деятельности.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
работать в цифровом формате, использовать ресурсы программы "Цифровой Казахстан", сервиса "Электронное правительство" Республики Казахстан, соблюдать и сохранять информационную безопасность в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть базовыми основами применения информационно-коммуникативных технологий.
Информационно-коммуникационные технологии
Критерии оценки:
1. Понимает структуру информационно – коммуникационных технологий.
2. Владеет функциональным инструментарием информационно - коммуникационных технологий в рамках программы обучения
3. Применяет средства информационно-коммуникационных технологий на практике.
Результат обучения: 2) Использовать сервисы информационно-справочного и интерактивного веб-порталов.
Критерии оценки:
1. Использует услуги сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан".
2. Использует ресурсы программы "Цифровой Казахстан": "умный дом", "умный город", "умная страна".
3. Использует функции портала "Открытые данные".
4. Ведет документацию в цифровом формате.
5. Использует инструменты информационной безопасности в профессиональной деятельности.
БК 4. Понимать современную историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 04. Понимание современной истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для развития национального самосознания, понимания сущности и причинно-следственных связей исторических событий, осознания роли и места Казахстана в мировом сообществе.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологию, сущность и содержание основных исторических этапов и периодов развития Казахстана.
При изучении модуля обучающиеся учатся: идентифицировать содержание и значение основных исторических событий, характеризовать роль и место Казахстана в мировом сообществе;
политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
Современная история Казахстана
Критерии оценки:

2. Жаралану және жеңіл жарақаттану кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету технологиясын меңгерген.
3. Жараланған және жеңіл жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді орындайды.
БҚ 3. Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану
БМ 03. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: кәсіптік қызметтегі интернеттің сандық технологиялары мен ресурстарын игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
сандық форматта жұмыс істеуді, "Цифрлық Қазақстан" бағдарламасының, Қазақстан Республикасының "Электрондық үкімет" сервисінің ресурстарын пайдалануды, кәсіптік қызметте ақпараттық қауіпсіздікті сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданудың базалық негіздерін меңгеру.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың құрылымын түсінеді.
2. Оқыту бағдарламасы шеңберінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың функционалдық құралдарын меңгерген
3. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құралдарын практикада қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың сервистерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Қазақстан Республикасының электрондық үкіметі" сервисінің қызметін пайдаланады.
2. "Цифрлық Қазақстан" бағдарламасының ресурстарын пайдаланады: "ақылды үй", "ақылды қала", "ақылды ел".
3. "Ашық деректер" порталының функцияларын пайдаланады.
4. Құжаттарды сандық форматта жүргізеді.
5. Кәсіптік қызметте ақпараттық қауіпсіздік құралдарын пайдаланады.
БҚ 4. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 04. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сана-сезімді дамыту, тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланыстарын және мәнін түсіну, Қазақстанның әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: Қазақстан дамуының негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиясын, мәнін және мазмұнын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі тарихи оқиғалардың мазмұны мен маңызын сәйкестендіруді, Қазақстанның әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын сипаттауды;
Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістерді сипаттауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстанның қазіргі заман тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
БК 5. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 05. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира, понимания сущности и предназначения культуры, соблюдения гражданских прав и обязанностей, понимания закономерностей развития общества, тенденций развития социально – политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии, культуры, религии и цивилизации, систему государственно-правовых отношений и явлений, функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями, анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации, проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения, отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии, соблюдать нормы права, ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:
1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.

1. Хронологияны біледі және ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркілік қауымдастықтағы, көшпенді өркениет жүйесіндегі, Еуразиялық әлем халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығын дамытудағы рөлі мен орнын ашады.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен мақсатын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
БҚ 5. Құқықтық негіздерді түсіну, қоғамдағы өзін және өз орнын түсіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды толерантты қабылдау
БМ 05. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтендіру және бейімдеу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің мәні мен мақсатын түсіну, азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау, қоғамның даму заңдылықтарын түсіну, қазіргі әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістерінің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыру үшін қажетті
білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: философияның негізгі ұғымдары мен заңдылықтарын,
мәдениет, дін және өркениет; мемлекеттік-құқықтық қатынастар мен құбылыстар жүйесін; азаматтар мен басқа да саясат субъектілерінің қоғамдағы өзара қарым-қатынастары жүйесінің қызмет етуін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді; философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды; жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар және гуманистік көзқарастары негізінде төзімділік танытуды; адамды жақтырмайтын, экстремистік, радикалды және террористтік идеологиядан бас тартуды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара әрекет ету барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастардың жүйесіне бағытталуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Анағұрлым жалпы философиялық сұрақтарда бағдарлану.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі философиялық ұғымдарға ие.
2. Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне әртүрлі көзқарасты түсінеді.

2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 6. Применять основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы в профессиональной деятельности
БМ 06. Применение основных закономерностей и механизмов функционирования современной экономической системы в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, рыночных механизмах функционирования субъектов бизнеса и методах государственного регулирования экономики и сферы бизнеса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической деятельности субъектов сферы бизнеса, включая сферу малого и среднего предпринимательства; сущность концепции "Бережливое производство" и "Зеленая экономика".
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать содержание основных процессов в сфере экономики государства и рыночные основы функционирования бизнеса; определять внешние и внутренние факторы, влияющие на эффективность функционирования организации как экономической системы.
Результат обучения: 1) Владеть основами функционирования рыночной системы хозяйствования.
Основы менеджмента
Основы экономической теории
Финансы и
кредит
Статистика
Критерии оценки:
1.Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы функционирования рыночной экономики.
2. Понимает сущность основных макроэкономических показателей.
3. Владеет основами экономики производства и потребления.
4. Характеризует налоговую политику организации
Результат обучения: 2) Характеризовать основные экономические показатели деятельности организации и порядок их расчета.
Критерии оценки:

2. Қызметкер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажырата алады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі саяси ұғымдарды меңгерген: билік, саяси жүйе, саяси режим, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылым нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Негізгі әлеуметтік ұғымдарды меңгерген: әлеуметтік қатынастар, әлеуметтік құбылыстар, әлеуметтік үдерістер, әлеуметтік прогресс.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жекелеген фактілерді салыстырады.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси жағдайды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін түсінеді.
Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
3. Саяси мәдениеттің қызмет етуінің мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
БҚ 6. Кәсіптік қызметте заманауи экономикалық жүйенің негізгі заңдылықтары мен жұмыс істеу тетіктерін қолдану
БМ 06. Кәсіптік қызметте қазіргі экономикалық жүйе қызметінің негізгі заңдылықтары мен тетіктерін қолдану
Бұл модуль қазіргі экономикалық жүйе қызметінің заңдылықтары мен тетіктері, бизнес субъектілерінің қызмет етуінің нарықтық тетіктері және экономика мен бизнес саласын мемлекеттік реттеу әдістері туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: шағын және орта кәсіпкерлік саласын қоса алғанда, бизнес саласындағы субъектілердің экономикалық қызметінің негіздерін; "Үнемді өндіріс" және "Жасыл экономика" тұжырымдамасының мәнін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: мемлекет экономикасы саласындағы негізгі процестердің мазмұнын және бизнестің жұмыс істеуінің нарықтық негіздерін түсінуді; ұйымның экономикалық жүйе ретінде жұмыс істеу тиімділігіне әсер ететін сыртқы және ішкі факторларды анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шаруашылық жүргізудің нарықтық жүйесінің қызмет ету негіздерін меңгеру
Менеджмент негіздері
Экономикалық теория негіздері
Қаржы және несие Статистика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Экономикалық терминдерді меңгерген, нарықтық экономиканың жұмыс істеу заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
2. Негізгі макроэкономикалық көрсеткіштердің мәнін түсінеді.
3. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін меңгерген.
4. Ұйымның салық саясатын сипаттайды
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйым қызметінің негізгі экономикалық көрсеткіштерін және оларды есептеу тәртібін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основные этапы и содержание планирования деятельности организации.
2. Определяет состав и выполняет расчеты экономических показателей деятельности организации.
3. Определяет факторы повышения эффективности производственной деятельности организации.
Результат обучения: 3) Владеть основами предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
5. Описывает порядок получения свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
Профессиональные модули
Квалификация "051901 2 – Агент (всех наименований)"
ПК 1. Совершать сделки купли-продажи в качестве торгового агента с простыми правами или торгового агента с исключительными правами
ПМ 01.Заключение сделок купли-продажи в качестве торгового агента
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для совершения сделки купли-продажи в качестве торгового агента с простыми правами или торгового агента с исключительными правами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок совершения сделки купли-продажи в качестве торгового агента с простыми правами или торгового агента с исключительными правами.
При изучении модуля обучающиеся учатся: совершать сделки купли-продажи в качестве торгового агента с простыми правами или торгового агента с исключительными правами.
Результат обучения: 1) Формировать пакет документов для заключения договора купли-продажи.
Коммерческая деятельность
Коммерческое право
Маркетинговые коммуникации и поведение потребителей
Товароведение, экспертиза и стандартизация
Критерии оценки:
1. Характеризует сущность и виды сделок купли-продажи.
2. Понимает содержание и виды документов, регулирующих организацию и порядок заключения сделок купли-продажи.
3. Определяет потенциальных поставщиков товаров.
4. Проводит первичные переговоры и деловую переписку для заключения договора купли-продажи.
5. Выявляет и проводит анализ потребностей клиента (заказчика) в товарах (услугах), предоставляемой организацией.
6. Согласовывает заказы с клиентом (заказчиком) в соответствии с его потребностями и наличием ассортимента товаров.

1. Ұйымның қызметін жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын түсінеді.
2. Ұйым қызметінің экономикалық көрсеткіштерінің құрамын анықтайды және есебін орындайды.
3. Ұйымның өндірістік қызметінің тиімділігін арттыру факторларын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпкерлік қызмет негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерлікті дамытудың мақсаттарын, факторлары мен шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің қазіргі ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің табысын анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерген.
5. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу тәртібін сипаттайды
6. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық режимін таңдайды және негіздейді
7. Кәсіпкерлік қызметте электрондық үкімет порталымен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
Кәсіптік модульдер
"051901 2 – Агент (барлық атаулары)" біліктілігі
КҚ 1. Жай құқықтары бар сауда агенті немесе айрықша құқықтары бар сауда агенті ретінде сатып алу-сату мәмілелерін жасау
КМ 01.Сауда агенті ретінде сатып алу-сату мәмілелерін жасасу
Бұл модуль қарапайым құқықтары бар сауда агенті немесе айрықша құқықтары бар сауда агенті ретінде сатып алу-сату мәмілесін жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жай құқықтары бар сауда агенті немесе айрықша құқықтары бар сауда агенті ретінде сатып алу-сату мәмілелерін жасау тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жай құқықтары бар сауда агенті немесе айрықша құқықтары бар сауда агенті ретінде сатып алу-сату мәмілелерін жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сатып алу-сату шартын жасасу үшін құжаттар пакетін қалыптастыру.
Коммерциялық қызмет
Коммерциялық құқық
Маркетингтік коммуникациялар және тұтынушылардың мінез-құлқы
Тауартану, сараптама және стандарттау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сатып алу-сату мәмілелерінің мәні мен түрлерін сипаттайды.
2. Сатып алу-сату мәмілелерін жасау тәртібі мен ұйымдастыруды реттейтін құжаттардың мазмұны мен түрлерін түсінеді.
3. Тауарлардың әлеуетті жеткізушілерін айқындайды.
4. Сатып алу-сату шартын жасау үшін бастапқы келіссөздер мен іскерлік хат алмасуды жүргізеді.
5. Клиенттің (тапсырыс берушінің) ұйым ұсынатын тауарларға (қызметтерге) қажеттілігін анықтайды және талдауды жүргізеді.
6. Тапсырыстарды клиентпен (тапсырыс берушімен) оның қажеттіліктеріне және тауарлар ассортиментінің болуына сәйкес келіседі.

7. Реализует программы по стимулированию сбыта.
8. Формирует пакет документов для заключения договора купли-продажи.
Результат обучения: 2) Заключать сделки купли-продажи в качестве торгового агента.
Критерии оценки:
1. Применяет экономические термины при составлении договоров.
2. Соблюдает нормативно-правовые акты, применяемые к договорным отношениям и в области торговли.
3. Заключает договоры и оформляет документы купли-продажи товаров.
4. Оформляет сопроводительные документы.
Результат обучения: 3) Вести учет и оценку заключенных сделок купли-продажи.
Критерии оценки:
1. Понимает и применяет действующие формы учета и отчетности заключенных сделок купли-продажи.
2. Систематизирует и архивирует документацию по учету заключенных сделок на бумажном и электронном носителе.
3. Соблюдает порядок, условия и сроки хранения документации.
4. Определяет методы мониторинга сделок купли-продажи.
5. Проводит анализ и оценку заключенных сделок купли-продажи.
Результат обучения: 4) Проводить экспертизу приобретаемых / продаваемых товаров.
Критерии оценки:
1. Определяет потребительские свойства товаров.
2. Контролирует соответствие приобретаемого товара (оказываемых услуг) требованиям качества.
3. Готовит документацию для подтверждения качества реализуемых организацией товаров/услуг.
4. Проводит экспертизу товаров.
5.Проводит стандартизацию товаров.
ПК 2. Осуществлять куплю-продажу товаров (услуг) от своего имени и за свой счет, являясь владельцем продаваемого товара в момент заключения сделок
ПМ 02. Осуществление купли-продажи товаров (услуг)
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления купли-продажи товаров (услуг) от своего имени и за свой счет.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают порядок осуществления купли-продажи товаров (услуг) от своего имени и за свой счет.
При изучении модуля обучающиеся учатся осуществлять куплю-продажу товаров/услуг от своего имени и за свой счет, являясь владельцем продаваемого товара в момент заключения сделок.
Результат обучения: 1) Выполнять работу с коммерческо-правовой документацией и методами проведения коммерческих сделок.
Коммерческая деятельность
Маркетинговые коммуникации и поведение потребителей
Товароведение, экспертиза и стандартизация
Основы бухгалтерского учета
Учет и отчетность в торговле
Автоматизация учета в торговле
Деловая культура и психология общения
Профессиональ ная практика (учебно -ознакомительная)
Критерии оценки:

7. Өткізуді ынталандыру жөніндегі бағдарламаларды іске асырады.
8. Сатып алу-сату шартын жасау үшін қажетті құжаттар пакетін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сауда агенті ретінде сатып алу-сату мәмілелерін жасасу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шарттарды жасау кезінде экономикалық терминдерді қолданады.
2. Шарттық қатынастарға және сауда саласында қолданылатын нормативтік-құқықтық актілерді сақтайды.
3. Шарттар жасасады және тауарларды сатып алу-сату құжаттарын рәсімдейді.
4. Ілеспе құжаттарды рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жасалған сатып алу-сату мәмілелерін есепке алуды және бағалауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жасалған сатып алу-сату мәмілелерін есепке алу және есеп берудің қолданыстағы нысандарын түсінеді және қолданады.
2. Қағаз және электрондық тасымалдауышта жасалған мәмілелерді есепке алу бойынша құжаттаманы жүйелейді және мұрағаттайды.
3. Құжаттарды сақтау тәртібін, талаптарын және мерзімдерін сақтайды.
4. Сатып алу-сату мәмілелерінің мониторинг әдістерін анықтайды.
5. Жасалған сатып алу-сату мәмілелеріне талдау және бағалау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Сатып алынатын / сатылатын тауарларға сараптама жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тауарлардың тұтынушылық қасиеттерін анықтайды.
2. Сатып алынатын тауардың (көрсетілетін қызметтердің) сапа талаптарына сәйкестігін бақылайды.
3. Ұйым өткізетін тауарлардың/қызметтердің сапасын растау үшін қажетті құжаттаманы дайындайды.
4. Тауарларға сараптама жүргізеді.
5. Тауарларды стандарттауды жүргізеді.
КҚ 2. Мәмілелерді жасау кезінде сатылатын тауардың иесі бола отырып, өз атынан және өз есебінен тауарларды (қызметтерді) сатып алу-сатуды жүзеге асыру
КМ 02. Тауарларды (қызметтерді) сатып алу-сатуды жүзеге асыру
Бұл модуль өз атынан және өз есебінен тауарларды (қызметтерді) сатып алу-сатуды жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өз атынан және өз есебінен тауарларды (қызметтерді) сатып алу-сату тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мәмілелерді жасау кезінде сатылатын тауардың иесі бола отырып, өз атынан және өз есебінен тауарларды (қызметтерді) сатып алу-сатуды жүзеге асыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Коммерциялық-құқықтық құжаттамамен және коммерциялық мәмілелер жүргізу әдістерімен жұмысты орындау.
Коммерциялық қызмет
Маркетингтік коммуникациялар және тұтынушылардың мінез-құлқы
Тауартану, сараптама және стандарттау
Бухгалтерлік есеп негіздері
Саудадағы есеп және есептілік
Саудадағы есепті автоматтандыру
Іскерлік мәдениет және қарым-қатынас психологиясы
Кәсіптік
практика (оқу-таныстыру)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует состав и виды коммерческо -правовых документов.
2. Применяет методы установления деловых контактов между покупателями и продавцами товара/услуги.
3. Понимает и применяет технологию осуществления купли-продажи товаров.
4. Консультирует по вопросам технических и потребительских характеристик товаров и услуг.
5. Применяет нормативные документы при заключении сделок купли-продажи товаров/услуг.
6. Соблюдает порядок заключения, изменения и расторжения документов, связанных с куплей-продажей товаров (услуг).
7. Понимает ответственность за нарушение обязательств контракту купли-продажи товаров (услуг).
Результат обучения: 2) Осуществлять куплю-продажу товаров (услуг).
Критерии оценки:
1. Определяет потребительские свойства товаров.
2. Контролирует соответствие приобретаемого товара (оказываемых услуг) требованиям качества.
3. Проводит экспертизу товаров/услуг.
4. Проводит стандартизацию товаров/услуг.
5. Осуществляет куплю-продажу товаров/услуг.
Результат обучения: 3) Вести учет и анализ оборота купли-продажи товаров (услуг).
Критерии оценки:
1. Применяет основы трудового, финансового, хозяйственного и налогового законодательства.
2. Применяет действующие формы учета и анализа оборота купли-продажи товаров (услуг).
3. Применяет автоматизированный учет купленных и реализованных товаров (услуг).
4. Изучает и анализирует оборот купли–продажи в динамике.
5. Оформляет отчет по обороту купли–продажи
6. Готовит предложения по увеличению оборота купли–продажи.
ПК 3. Анализировать состояние и тенденции изменения спроса населения, изучать потребности покупателей (заказчиков), консультировать по вопросам технических и потребительских свойств товаров (услуг)
ПМ 03. Анализ состояния и тенденции изменения спроса населения, изучение потребности покупателей (заказчиков)
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для анализа состояния и тенденции изменения спроса населения, изучение потребности покупателей (заказчиков).
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают процедуру анализа состояния и тенденции изменения спроса населения, изучение потребности покупателей (заказчиков).
При изучении модуля обучающиеся учатся
проводить анализ состояния и тенденции изменения спроса населения, изучение потребности покупателей (заказчиков).
Результат обучения: 1) Анализировать состояние и тенденции изменения спроса населения.
Маркетинговые коммуникации и поведение потребителей
Математика для экономистов
Товароведение, экспертиза и стандартизация
Критерии оценки:

1. Коммерциялық-құқықтық құжаттардың құрамы мен түрлерін сипаттайды.
2. Тауарды/қызметті сатып алушылар мен сатушылар арасында іскерлік байланыстар орнату әдістерін қолданады.
3. Тауарларды сатып алу-сатуды жүзеге асыру технологиясын түсінеді және қолданады.
4. Тауарлар мен қызметтердің техникалық және тұтынушылық сипаттамалары мәселелері бойынша кеңес береді.
5. Тауарларды/қызметтерді сатып алу-сату мәмілелерін жасасу кезінде нормативтік құжаттарды қолданады.
6. Тауарларды (қызметтерді) сатып алу-сатуға байланысты құжаттарды жасау, өзгерту және бұзу тәртібін сақтайды.
7. Тауарларды (қызметтерді) сатып алу-сату келісімшартының міндеттемелерін бұзғаны үшін жауапкершілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тауарларды (қызметтерді) сатып алу-сатуды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тауарлардың тұтынушылық қасиеттерін анықтайды.
2. Сатып алынатын тауардың (көрсетілетін қызметтердің) сапа талаптарына сәйкестігін бақылайды.
3. Тауарларға/қызметтерге сараптама жүргізеді.
4. Тауарларды/қызметтерді стандарттауды жүргізеді.
5. Тауарларды/қызметтерді сатып алу-сатуды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тауарларды (қызметтерді) сатып алу-сату айналымының есебін және талдауын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек, қаржы, шаруашылық және салық заңнамасының негіздерін қолданады.
2. Тауарларды (қызметтерді) сатып алу-сату айналымын есепке алу мен талдаудың қолданыстағы нысандарын қолданады.
3. Сатып алынған және сатылған тауарлардың (қызметтердің) автоматтандырылған есебін қолданады.
4. Сатып алу-сату айналымын серпін бойынша зерделейді және талдайды.
5. Сатып алу-сату айналымы бойынша есепті рәсімдейді
6. Сатып алу-сату айналымын арттыру бойынша ұсыныстар дайындайды.
КҚ 3. Халық сұранысының жай-күйі мен өзгеру үрдістерін талдау, сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) қажеттіліктерін зерттеу, тауарлардың (қызметтердің) техникалық және тұтынушылық қасиеттері мәселелері бойынша кеңес беру
КМ 03. Халық сұранысының жай-күйі мен өзгеру үрдістерін талдау, сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) қажеттілігін зерделеу
Бұл модуль халық сұранысының жай-күйі мен өзгеру үрдісін талдау, сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) қажеттіліктерін зерделеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар халық сұранысының жай-күйі мен өзгеру үрдістерін талдау рәсімін, сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) қажеттілігін зерделеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар халық сұранысының жай-күйі мен өзгеру үрдістерін талдауды, сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) қажеттілігін зерделеуді үйренеді
.
Оқыту нәтижесі: 1) Халық сұранысының жай-күйі мен өзгеру үрдістерін талдау.
Маркетингтік коммуникациялар және тұтынушылардың мінез-құлқы
Экономисттерге арналған математика
Тауартану, сараптама және стандарттау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет и анализирует факторы, влияющие на спрос населения на продукцию.
2. Применяет методы изучения спроса на населения на продукцию.
3. Проводит исследования спроса на населения на продукцию организации и конкурентов.
4. Выявляет и анализирует закономерности и тенденции изменения спроса населения.
5. Прогнозирует тенденции изменения спроса.
Результат обучения: 2) Исследовать и выявлять потребности покупателей.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные факторы, влияющие на поведение потребителей товаров/услуг.
2. Применяет методы маркетинговых исследований потребностей потребителей товаров / услуг.
3. Проводит анкетирование по установлению предпочтений покупателей.
4. Определяет целевую аудиторию.
5. Формирует клиентскую базу товаров/услуг организации.
Результат обучения: 3) Проводить консультации по вопросам технических и потребительских характеристик товара/услуг.
Критерии оценки:
1. Определяет качество товаров (услуг) и его соответствие стандартам.
2. Ориентируется в подборе ассортимента товара (услуг).
3. Дает ассортиментную характеристику товаров.
4. Проводит презентацию товара (услуги).
5. Консультирует покупателей по вопросам качества товара, условиям его применения (эксплуатации).
ПК 4. Устанавливать цены на товары (услуги) и определять условия их сбыта (продажи и оказания услуг
ПМ 04. Определение цены на товары (услуги) и условий их сбыта
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для определения цены на товары (услуги) и условий их сбыта.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают порядок определения цены на товары (услуги) и условий их сбыта.
При изучении модуля обучающиеся учатся устанавливать цены на товары (услуги) и определять условия их сбыта (продажи и оказания услуг.
Результат обучения: 1) Владеть основами формирования политики ценообразования на продукцию организации.
Маркетинговые коммуникации и поведение потребителей
Цены и ценообразование
Математика в экономике
Коммерческая деятельность
Профессиональ ная практика
Критерии оценки:
1. Понимает и характеризует роль цены как маркетингового инструмента коммерческой деятельности
2. Определяет и анализирует основные факторы, влияющие на выбор политики ценообразования организации.
3. Обосновывает условия применение различных методов ценообразования
4. Владеет методикой расчета цены на реализуемые товары/услуги.
Результат обучения: 2) Определять цены на товары/услуги организации.
Критерии оценки:

1. Халықтың өнімге деген сұранысына әсер ететін факторларды анықтайды және талдайды
2. Халықтың өнімге деген сұранысын зерттеу әдістерін қолданады
3. Халықтың ұйымның және бәсекелестердің өнімдеріне деген сұраныстарына зерттеу жүргізеді.
4. Халық сұранысының өзгеру заңдылықтары мен үрдістерін анықтайды және талдайды.
5. Сұраныстың өзгеру үрдісін болжайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сатып алушылардың қажеттіліктерін зерттеу және анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тауарларды/қызметтерді тұтынушылардың мінез-құлқына әсер ететін негізгі факторларды сипаттайды.
2. Тауарларды / қызметтерді тұтынушылардың қажеттіліктерін маркетингтік зерттеу әдістерін қолданады.
3. Сатып алушылардың қалауын анықтау бойынша сауалнама жүргізеді.
4. Нысаналы аудиторияны анықтайды.
5. Ұйым тауарларының/қызметтерінің клиенттік базасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тауардың/қызметтердің техникалық және тұтынушылық сипаттамалары мәселелері бойынша консультация жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тауарлардың (қызметтердің) сапасын және оның стандарттарға сәйкестігін анықтайды.
2. Тауар (қызмет) ассортиментін таңдауға бағдарланады
3. Тауарлардың ассортименттік сипаттамасын береді.
4. Тауардың (қызметтің) тұсаукесерін өткізеді.
5. Сатып алушыларға тауар сапасы, оны қолдану (пайдалану) шарттары мәселелері бойынша кеңес береді.
КҚ 4. Тауарларға (қызметтерге) баға белгілеу және оларды өткізу (сату және қызметтер көрсету) шарттарын айқындау
КМ 04. Тауарлар (қызметтер) бағасын және оларды өткізу шарттарын айқындау
Бұл модуль тауарлардың (қызметтердің) бағасын және оларды өткізу шарттарын айқындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар тауарлардың (қызметтердің) бағасын және оларды өткізу шарттарын айқындау тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тауарларға (қызметтерге) баға белгілеуді және оларды өткізу (сату және қызметтер көрсету) шарттарын айқындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйым өніміне баға белгілеу саясатын қалыптастыру негіздерін меңгеру.
Маркетингтік коммуникациялар және тұтынушылардың мінез-құлқы
Бағалар және баға белгілеу
Экономикадағы математика
Коммерциялық қызмет
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Коммерциялық қызметтің маркетингтік құралы ретінде бағаның рөлін түсінеді және сипаттайды.
2. Ұйымның баға белгілеу саясатын таңдауға әсер ететін негізгі факторларды анықтайды және талдайды.
3. Баға белгілеудің әртүрлі әдістерін қолдану шарттарын негіздейді
4.Сатылатын тауарлар/қызметтер бағасын есептеу әдістемесін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйым тауарларының/қызметтерінің бағасын айқындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Изучает ценовые предложения на рынке товаров (услуг).
2. Ведет расчеты по установлению цены на товары/услуги организации.
3. Проводит анализ конкурентоспособности цен, установленных на товары/ услуги организации.
4.Осуществляет контроль за соблюдением установленных цен на товары (услуги).
Результат обучения: 3) Определять условия реализации товара.
Критерии оценки:
1. Определяет каналы сбыта товара (услуги) и обосновывает их экономическую целесообразность
2. Определяет и применяет различные формы стимулирования сбыта.
3. Определяет оптимальные методы продвижения товара/услуг на рынок
4. Определяет способы и условия хранения товаров.
ПК 5. Контролировать оплату покупателями (заказчиками) счетов изготовителей продукции или осуществляющих услуги
ПМ 05. Контроль оплаты покупателями (заказчиками) счетов поставщиков
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для контролирования оплаты покупателями (заказчиками) счетов поставщиков.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают порядок контролирования оплаты покупателями (заказчиками) счетов поставщиков.
При изучении модуля обучающиеся учатся контролировать оплату покупателями (заказчиками) счетов изготовителей продукции или осуществляющих услуги.
Результат обучения:1) Осуществлять выбор видов и форм расчетов с покупателями (заказчиками).
Основы бухгалтерского учета
Учет и отчетность в торговле
Автоматизация учета в торговле
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает и характеризует виды и формы расчетов с покупателями (заказчиками).
2. Определяет факторы, влияющие на выбор видов и форм расчетов с покупателями.
3. Ведет расчеты показателей, характеризующих экономическую эффективность выбора видов и форм расчетов с покупателями (заказчиками).
Результат обучения:2). Осуществлять расчеты с покупателями (заказчиками).
Критерии оценки:
1. Понимает и характеризует организацию и основные формы безналичных расчетов.
2. Соблюдает порядок оформления документов по осуществлению расчетов с покупателями.
3. Применяет первичную электронную документацию по операциям с электронными деньгами.
4. Производит расчеты с использованием электронных денег.
5.Применяет нормативно-правовые акты, положения, инструкции о порядке открытия, ведения и закрытия банковских счетов в банках.
Результат обучения:3) Осуществлять контроль оплаты покупателями счетов поставщиков.
Критерии оценки:

1. Тауарлар (қызметтер) нарығындағы баға ұсыныстарын зерделейді.
2. Ұйымның тауарлар/қызметтер бағасын белгілеу бойынша есеп жүргізеді.
3. Ұйымның тауарларына/ қызметтеріне белгіленген бағалардың бәсекеге қабілеттілігіне талдау жүргізеді.
4.Тауарларға (қызметтерге) белгіленген бағалардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тауарды өткізу шарттарын айқындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тауарды (қызметті) өткізу арналарын айқындайды және олардың экономикалық орындылығын негіздейді.
2. Өткізуді ынталандырудың әртүрлі нысандарын анықтайды және қолданады.
3. Тауарды/қызметтерді нарыққа ілгерілетудің оңтайлы әдістерін анықтайды.
4. Тауарларды сақтаудың тәсілдері мен шарттарын анықтайды.
КҚ 5. Сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) өнімді дайындаушылардың немесе қызметтерді жеткізушілердің шоттарын төлеуін бақылау
КМ 05. Сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) өнім берушілердің шоттарын төлеуін бақылау
Бұл модуль сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) жеткізушілердің шоттарын төлеуін бақылау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) жеткізушілердің шоттарын төлеуін бақылау тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) өнімді дайындаушылардың немесе қызметтерді жеткізушілердің шоттарын төлеуін бақылауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сатып алушылармен (тапсырыс берушілермен) есеп айырысу түрлері мен нысандарын таңдауды жүзеге асыру.
Бухгалтерлік есеп негіздері
Саудадағы есеп және есептілік
Саудадағы есепті автоматтандыру
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сатып алушылармен (тапсырыс берушілермен) есеп айырысу түрлері мен нысандарын түсінеді және сипаттайды.
2. Сатып алушылармен есеп айырысу түрлері мен нысандарын таңдауға әсер ететін факторларды анықтайды.
3. Сатып алушылармен (тапсырыс берушілермен) есеп айырысу түрлері мен нысандарын таңдаудың экономикалық тиімділігін сипаттайтын көрсеткіштердің есебін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2). Сатып алушылармен (тапсырыс берушілермен) есеп айырысуды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолма-қол ақшасыз есеп айырысудың ұйымдастырылуы мен негізгі нысандарын түсінеді және сипаттайды.
2. Сатып алушылармен есеп айырысуды жүзеге асыру бойынша құжаттарды рәсімдеу тәртібін сақтайды.
3. Электрондық ақшамен жасалатын операциялар бойынша бастапқы электрондық құжаттаманы қолданады.
4. Электрондық ақшаны пайдалана отырып есеп айырысуды жүргізеді.
5. Банктерде банк шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі туралы нормативтік-құқықтық актілерді, ережелерді, нұсқаулықтарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Сатып алушылардың жеткізушілердің шоттарын төлеуін бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Ведет учет заключенных с покупателями (заказчиками) договоров).
2. Ведет учет оплаты покупателями счетов поставщиков.
3. Определяет суммы образовавшейся задолженности.
4. Осуществляет работу по признанию и измерению дебиторской задолженности.
5. Производит оценку сомнительной дебиторской задолженности.
6. Ведет переговоры с задолжниками по оплате счетов.
7. Ведет мониторинг и разрабатывает меры для своевременного и полного расчета покупателями (заказчиками) счетов поставщиков.
ПК 6. Вести учет претензий покупателей (заказчиков) по исполнению договоров купли-продажи, выявлять причины нарушения условий договоров, принимать меры по их устранению, предупреждению
ПМ 06. Ведение учета претензий покупателей (заказчиков) по исполнению договоров купли-продажи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения учета претензий покупателей (заказчиков) по исполнению договоров купли-продажи.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают порядок и содержание ведение учета претензий покупателей (заказчиков) по исполнению договоров купли-продажи.
При изучении модуля обучающиеся учатся вести учет претензий покупателей (заказчиков) по исполнению договоров купли-продажи, выявлять причины нарушения условий договоров, принимать меры по их устранению, предупреждению.
Результат обучения: 1) Вести учет претензий покупателей по исполнению договора купли-продажи.
Коммерческое право
Коммерческая деятельность
Учет и отчетность в торговле
Автоматизация учета в торговле
Основы бухгалтерского учета
Критерии оценки:
1. Принимает претензии на поставленные некачественные товары (услуги).
2. Определяет основания для составления претензий покупателей (заказчиков) по исполнению договоров купли-продажи.
3. Определяет порядок составления и содержание претензий покупателей (заказчиков) по исполнению договоров купли-продажи.
4. Дает обоснование претензиям покупателей (заказчиков) по исполнению договоров купли-продажи.
5. Ведет учет претензий покупателей (заказчиков) по исполнению договоров купли-продажи.
Результат обучения: 2). Выявлять причины нарушения условий договоров.
Критерии оценки:
1. Осуществляет мониторинг выполнения условий договоров купли-продажи.

1. Сатып алушылармен (тапсырыс берушілермен) жасалған шарттардың есебін жүргізеді.
2. Сатып алушылардың жеткізушілердің шоттарын төлеуін есепке алуды жүргізеді.
3. Пайда болған берешек сомасын анықтайды.
4. Дебиторлық берешекті тану және өлшеу жөніндегі жұмысты жүзеге асырады.
5. Күмәнді дебиторлық берешекті бағалауды жүргізеді.
6. Шоттарды төлеу бойынша берешегі бар адамдармен келіссөздер жүргізеді.
7. Сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) жеткізушілердің шоттарын уақтылы және толық есептеуі үшін мониторинг жүргізеді және шаралар әзірлейді.
КҚ 6. Сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) сатып алу-сату шарттарын орындау жөніндегі талаптарын есепке алуды жүргізу, шарт талаптарының бұзылу себептерін анықтау, оларды жою, алдын алу бойынша шаралар қабылдау
КМ 06. Сатып алу-сату шарттарын орындау бойынша сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) талаптарын есепке алуды жүргізу
Бұл модуль сатып алу-сату шарттарын орындау бойынша сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) шағымдарын есепке алуды жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сатып алу-сату шарттарын орындау бойынша сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) талаптарын есепке алуды жүргізу тәртібі мен мазмұнын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сатып алу-сату шарттарын орындау бойынша сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) наразылықтарын есепке алуды, шарт талаптарының бұзылу себептерін анықтауды, оларды жою, алдын алу бойынша шаралар қабылдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сатып алушылардың сатып алу-сату шартын орындау жөніндегі наразылықтарын есепке алуды жүргізу.
Коммерциялық құқық
Коммерциялық қызмет
Саудадағы есеп және есептілік
Саудадағы есепті автоматтандыру негіздері
Бухгалтерлік есеп
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сапасыз тауарларға (қызметтерге) кінәрат-талаптарды қабылдайды.
2. Сатып алу-сату шарттарын орындау бойынша сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) кінәрат-талаптарын жасау үшін негіздерді айқындайды.
3. Сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) сатып алу-сату шарттарын орындау жөніндегі кінәрат-талаптарын жасау тәртібі мен мазмұнын анықтайды.
4. Сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) сатып алу-сату шарттарын орындау жөніндегі кінәрат-талаптарына негіздеме береді.
5. Сатып алу-сату шарттарын орындау бойынша сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) кінәрат-талаптарын есепке алуды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2). Шарт талаптарының бұзылу себептерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сатып алу-сату шарттары талаптарының орындалуына мониторинг жүргізеді.

2. Определяет способы обеспечения исполнения обязательств по договору купли-продажи.
3. Определяет основания для предъявления претензии по выполнению условий договоров купли-продажи.
4. Определяет причины нарушения условий договора.
5. Определяет способы устранения причин нарушения условий договора.
6. Определяет меры по недопущению возникновения выявленных причин нарушения договоров.
ПК 7. Проводить сделки купли-продажи
ПМ 07. Проведение купли-продажи
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для ведения переговоров о заключении сделок купли-продажи от своего имени или другого, представляемого им лица.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают порядок ведения переговоров о заключении сделок купли-продажи от своего имени или другого, представляемого им лица.
При изучении модуля обучающиеся учатся вести переговоры о заключении сделок купли-продажи от своего имени или другого, представляемого им лица.
Результат обучения: 1) Проводить сделки купли-продажи.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования исполнительской, трудовой финансовой и технологи ческой дисциплины.
2. Применяет нормативно-правовые акты, положения, инструкции сферы профессиональной деятельности.
3. Применяет методы установления деловых контактов между покупателями и продавцами товаров.
4. Осуществляет оформление документов, связанных с куплей-продажей товаров (услуг) и заключения договоров (контрактов).
5. Контролировать оплату покупателями счетов.
6. Исследует, анализирует и прогнозирует спрос населения на товары.
7. Определяет целевой рынок реализуемых товаров.
8. Ведет расчет цен на товары (услуги).
9. Консультирует покупателей по вопросам технических и потребительских характеристик товаров.
10. Соблюдает в своей деятельности основы трудового, финансового, хозяйственного и налогового законодательства.
11.Применяет действующие формы учета и отчетности по направлениям профессиональной деятельности.
12.Определяет формы продвижения на рынок товаров и стимулирования сбыта.
13. Обеспечивает условия хранения и транспортировки товаров.
14. Проводит экспертизу и стандартизацию товаров.
Квалификация "051902 3 – Экономист"
ПК 8. Вести учет экономических показателей результатов производственной деятельности организации, учет заключенных договоров, готовить периодическую отчетность по результатам учета
ПМ 08. Ведение учета результатов производственно-хозяйственной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения учета результатов производственной деятельности организации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают содержание и порядок ведения учета результатов производственной деятельности организации.
При изучении модуля обучающиеся учатся вести учет экономических показателей результатов производственной деятельности организации, учет заключенных договоров и готовить на их основе периодическую отчетность.
Результат обучения: 1) Вести учет экономических показателей результатов производственно-хозяйственной деятельности организации.
Налоги и налогообложение
Экономика организации
Финансовый учет
Профессиональная практика
Критерии оценки:

2. Сатып алу-сату шарты бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін айқындайды.
3. Сатып алу-сату шарттарының талаптарын орындау бойынша талап қою негіздерін анықтайды.
4. Шарт талаптарының бұзылу себептерін анықтайды.
5. Шарт талаптарының бұзылу себептерін жою тәсілдерін анықтайды.
6. Шарттарды бұзудың анықталған себептерінің туындауына жол бермеу жөніндегі шараларды айқындайды.
КҚ 7. Сатып алу-сату мәмілелерін орындау
КМ 07. Сатып алу-сату мәмілелерін орындау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, өз атынан немесе оған өкілдік ететін басқа тұлғаның сатып алу-сату мәмілелерін жасау туралы келіссөздер жүргізу үшін қажетті дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өз атынан немесе оған өкілдік ететін басқа тұлғаның атынан сатып алу-сату мәмілелерін жасау туралы келіссөздер жүргізу тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өз атынан немесе оған өкілдік ететін басқа тұлғаның атынан сатып алу-сату мәмілелерін жасау туралы келіссөздер жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сатып алу-сату мәмілелерін орындау.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Атқарушылық, еңбек, қаржылық және технологиялық тәртіп талаптарын сақтайды.
2. Кәсіптік қызмет саласының нормативтік-құқықтық актілерін, ережелерін, нұсқауларын қолданады.
3. Тауарды/қызметті сатып алушылар мен сатушылар арасында іскерлік байланыстар орнату әдістерін қолданады.
4. Тауарларды (қызметтерді) сатып алу-сатуға байланысты құжаттарды рәсімдеуді және шарттар (келісімшарттар) жасасуды жүзеге асырады.
5. Шоттарды сатып алушылардың төлем жасауын бақылайды.
6. Халықтың тауарларға деген сұранысын зерттейді, талдайды және болжайды.
7. Өткізілетін тауарлардың нысаналы нарығын айқындайды.
8. Тауарлар (қызметтер) бағасының есебін жүргізеді.
9. Сатып алушыларға тауарлардың техникалық және тұтынушылық сипаттамалары мәселелері бойынша кеңес береді.
10. Өз қызметінде еңбек, қаржы, шаруашылық және салық заңнамасының негіздерін сақтайды.
11. Кәсіптік қызмет бағыттары бойынша есепке алу мен есептіліктің қолданыстағы нысандарын қолданады.
12. Тауарларды нарыққа ілгерілету және өткізуді ынталандыру нысандарын айқындайды.
13. Тауарларды сақтау және тасымалдау талаптарын қамтамасыз етеді.
14. Тауарларды сараптау мен стандарттауды жүргізеді.
"051902 3 - Экономист" біліктілігі
КҚ 8. Ұйымның өндірістік қызметі нәтижелерінің экономикалық көрсеткіштерін есепке алуды, жасалған шарттарды есепке алуды жүргізу, есепке алу нәтижелері бойынша мерзімді есептілікті дайындау
КМ 08. Өндірістік-шаруашылық қызмет нәтижелерін есепке алуды жүргізу
Бұл модуль ұйымның өндірістік қызметінің нәтижелерін есепке алуды жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ұйымның өндірістік қызметінің нәтижелерін есепке алудың мазмұны мен тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұйымның өндірістік қызметі нәтижелерінің экономикалық көрсеткіштерін есепке алуды, жасалған шарттарды есепке алуды және олардың негізінде мерзімдік есептілікті дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметі нәтижелерінің экономикалық көрсеткіштерін есепке алуды жүргізу.
Салықтар және салық салу
Ұйым экономикасы
Қаржылық есеп
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Отражает операции по учету производственной деятельности по участкам учета.
2. Оформляет учетные документы результатов производственной деятельности по участкам учета.
3. Ведет учетные регистры.
Результат обучения: 2) Вести учет заключенных договоров.
Критерии оценки:
1. Отражает операции по заключенным договорам.
2. Оформляет договоры.
3. Ведет учет заключенных договоров.
Результат обучения: 3) Готовить аналитическую (периодическую) отчетность по итогам учета результатов производственно-хозяйственной деятельности.
Критерии оценки:
1. Определяет показатели, характеризующие результаты производственной деятельности.
2. Составляет отчетность по учету результатов производственной деятельности.
3. Осуществляет мониторинг результатов производственной деятельности.
4. Выполняет работы по формированию, ведению и хранению базы данных экономической информации.
Результат обучения: 4) Формировать достоверную информацию и определять налогооблагаемые показатели результатов финансово-хозяйственной деятельности организации.
Критерии оценки:
1. Составляет и ведет учетные регистры
2. Составляет расчеты налогооблагаемой базы и суммы налогов
3. Ведет учет начисленных налогов.
ПК 9. Выполнять расчеты по материальным, трудовым и финансовым затратам, для производства и реализации продукции, освоения новых видов продукции, техники, технологии
ПМ 09. Расчет материальных, трудовых и финансовых затрат
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для расчета материальных, трудовых и финансовых затрат организации, для производства и реализации продукции, освоения новых видов продукции, техники, технологии.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: экономическое содержание, состав и структуру затрат; порядок и содержание ведения расчета материальных, трудовых и финансовых затрат организации и ее структурных подразделений.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять расчеты по определению потребности в материальных затратах, в трудовых затратах, в финансовых затратах организации и ее структурных подразделений.
Результат обучения: 1) Характеризует экономическое содержание, состав и структуру затрат.
Финансовый учет
Экономика организаций
Налоги и налогообложение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Определяет факторы, влияющие на состав и структуру затрат.
2. Классифицирует затраты в соответствии со стандартом бухгалтерского учета №7.
3. Производит группировку затрат по экономическим элементам и статьям затрат.
4. Владеет методикой формирования материальных, трудовых и финансовых затрат.

1. Есепке алу учаскелері бойынша өндірістік қызметті есепке алу жөніндегі операцияларды көрсетеді.
2. Есепке алу учаскелері бойынша өндірістік қызмет нәтижелерінің есептік құжаттарын рәсімдейді.
3. Есептік тіркелімдерді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жасалған шарттардың есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жасалған шарттар бойынша операцияларды көрсетеді.
2. Шарттарды рәсімдейді.
3. Жасалған шарттардың есебін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік-шаруашылық қызметінің нәтижелерін есепке алу қорытындылары бойынша талдамалық (мерзімдік) есепті дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік қызметтің нәтижелерін сипаттайтын көрсеткіштерді анықтайды.
2. Өндірістік қызмет нәтижелерін есепке алу бойынша есептілікті жасайды.
3. Өндірістік қызмет нәтижелеріне мониторинг жүргізеді.
4. Экономикалық ақпараттың деректер базасын қалыптастыру, жүргізу және сақтау бойынша жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Дұрыс ақпаратты қалыптастыру және ұйымның қаржы-шаруашылық қызметі нәтижелерінің салық салынатын көрсеткіштерін айқындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Есеп тіркелімдерін жасайды және жүргізеді
2. Салық салынатын базаның есебін және салық сомасын жасайды
3. Есептелген салықтардың есебін жүргізеді.
КҚ 9. Өнімді өндіру және сату, өнімнің, техниканың, технологияның жаңа түрлерін игеру үшін қажетті материалдық, еңбек және қаржылық шығындар бойынша есептерді орындау
КМ 09. Материалдық, еңбек және қаржы шығындарын есептеу
Бұл модуль өнімді өндіру және өткізу, өнімнің, техниканың, технологияның жаңа түрлерін игеру үшін қажетті ұйымның материалдық, еңбек және қаржылық шығындарын есептеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: шығындардың экономикалық мазмұнын, құрамы мен құрылымын; ұйымның және оның құрылымдық бөлімшелерінің материалдық, еңбек және қаржылық шығындарының есебін жүргізу тәртібі мен мазмұнын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұйымның және оның құрылымдық бөлімшелерінің материалдық шығындарына, еңбек шығындарына, қаржылық шығындарына қажеттілікті анықтау бойынша есептерді орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шығындардың экономикалық мазмұнын, құрамы мен құрылымын сипаттайды.
Қаржылық есеп
Ұйым экономикасы
Салықтар және салық салу
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шығындардың құрамы мен құрылымына әсер ететін факторларды анықтайды.
2. Шығындарды №7 бухгалтерлік есеп стандартына сәйкес жіктейді.
3. Экономикалық элементтер мен шығындар баптары бойынша шығындарды топтастыруды жүргізеді.
4. Материалдық, еңбек және қаржылық шығындарды қалыптастыру әдістемесін меңгерген.

5. Использует различные методы определения себестоимости отдельных видов продукции, услуг, работ.
6. Владеет основами калькуляции и составления сметы затрат.
Результат обучения: 2) Определяет потребность в материальных, трудовых и финансовых затратах организации для производства и реализации продукции, освоения новых видов продукции, техники и технологии.
Критерии оценки:
1. Определяет нормативы расчета материальных и трудовых затрат.
2. Определяет производственную мощность организации.
3. Ведет расчеты потребности в материальных, трудовых и финансовых затратах организации.
4. Проводит оценку экономической эффективности капитальных вложений в освоения новых видов продукции, техники и технологии.
5. Выполняет расчеты показателей использования капитальных вложений.
6. Характеризует финансовые методы управления затратами.
7. Проводит анализ затрат по видам, структуре и типам.
8. Проектирует рациональную структуру затрат.
Результат обучения: 3) Вести учет материальных, трудовых и финансовых затрат организации.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность методов учета затрат на производство и калькуляцию себестоимости продукции.
2. Отражает операции по учету материальных, трудовых и финансовых затрат организации.
3. Оформляет учетные документы.
4. Ведет учетные регистры.
5. Готовит текущую и итоговую отчетную документацию по результатам учета затрат организации.
Результат обучения: 4) Обеспечивать правильное определение налоговых платежей в соответствии с законодательством о налогах.
Критерии оценки:
1. Применяет нормативные документы,
регламентирующие порядок исчисления и оплаты налогов и сборов.
2. Составляет формы налоговой отчетности по расчету налогов.
3. Составляет декларации по налогам.
ПК 10. Участвовать в рассмотрении разработанных производственно-хозяйственных планов, проведение работ по ресурсосбережению
ПМ 10. Разработка производственно-хозяйственных планов по ресурсосбережению
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для разработки производственно-хозяйственных планов по ресурсосбережению.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают порядок и содержание разработки производственно-хозяйственных планов по ресурсосбережению.
При изучении модуля обучающиеся учатся разрабатывать производственно-хозяйственные планы по ресурсосбережению.
Результат обучения: 1) Использовать основы разработки производственно - хозяйственных планов.
Финансовый учет
Экономика организаций
Экономический анализ и анализ финансовой отчетности
Налоги и налогообложение
Организация производства
Критерии оценки:

5. Өнімнің, қызметтердің, жұмыстардың жекелеген түрлерінің өзіндік құнын анықтаудың әртүрлі әдістерін қолданады.
6. Калькуляция негіздерін және шығындар сметасын құрастыруды меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Өнімді өндіру және өткізу, өнімнің, техника мен технологияның жаңа түрлерін игеру үшін ұйымның материалдық, еңбек және қаржы шығындарына қажеттілікті айқындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Материалдық және еңбек шығындарын есептеу нормативтерін анықтайды.
2. Ұйымның өндірістік қуатын анықтайды.
3. Ұйымның материалдық, еңбек және қаржы шығындарына қажеттілік есебін жүргізеді.
4. Өнімнің, техника мен технологияның жаңа түрлерін игеруде күрделі салымдардың экономикалық тиімділігін бағалауды жүргізеді.
5. Күрделі салымдарды пайдалану көрсеткіштерінің есебін орындайды.
6. Шығындарды басқарудың қаржылық әдістерін сипаттайды.
7. Шығындарға түрлері, құрылымы және типтері бойынша талдау жүргізеді.
8. Шығындардың ұтымды құрылымын жобалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйымның материалдық, еңбек және қаржы шығындарының есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістің шығындарын есептеу әдістерінің мәнін және өнімнің өзіндік құнының калькуляциясын түсінеді.
2. Ұйымның материалдық, еңбек және қаржы шығындарын есепке алу жөніндегі операцияларды көрсетеді.
3. Есептік құжаттарды рәсімдейді.
4. Есептік тіркелімдерді жүргізеді.
5. Ұйымның шығындарын есепке алу нәтижелері бойынша ағымдағы және қорытынды есептік құжаттаманы дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Салық туралы заңнамаға сәйкес салық төлемдерін дұрыс айқындауды қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салықтар мен алымдарды есептеу және төлеу тәртібін регламенттейтін
нормативтік құжаттарды қолданады
2. Салық есебі бойынша салық есептілігі нысандарын жасайды
3. Салық бойынша декларация жасайды
КҚ 10. Әзірленген өндірістік-шаруашылық жоспарларды қарауға қатысу, ресурсты үнемдеу бойынша жұмыстар жүргізу
КМ 10. Ресурс үнемдеу бойынша өндірістік-шаруашылық жоспарларды әзірлеу
Бұл модуль ресурсты үнемдеу бойынша өндірістік-шаруашылық жоспарларды әзірлеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ресурсты үнемдеу бойынша өндірістік-шаруашылық жоспарларды әзірлеу тәртібі мен мазмұнын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ресурсты үнемдеу бойынша өндірістік-шаруашылық жоспарларды әзірлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік-шаруашылық жоспарларды әзірлеу негіздерін пайдалану.
Қаржылық есеп
Экономика Ұйым
Экономикалық талдау және қаржылық есептілікті талдау
Салықтар және салық салу
Өндірісті ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет основные принципы планирования при разработке производственно-хозяйственных планов.
2. Характеризует виды планов.
3. Определяет порядок и сроки разработки, согласования, рассмотрения, утверждения и реализации производственно-хозяйственных планов.
4. Проводит анализ информационного обеспечения процесса планирования организации.
5. Применяет различные методы определения потребностей в ресурсах и их распределения.
Результат обучения: 2) Вести учет затрат производственно-хозяйственной деятельности организации и ее структурных подразделений.
Критерии
оценки:
1. Отражает операции по учету затрат производственно-хозяйственной деятельности организации.
2. Оформляет документы по учету затрат.
3. Ведет учетные регистры.
4. Составляет отчетность по результатам учета.
Результат обучения: 3) Разрабатывает планы по ресурсосбережению.
Критерии оценки:
1. Проводит анализ и оценку затрат материальных, трудовых и финансовых ресурсов организации.
2. Выявляет проблемы и резервы повышения эффективности использования ресурсов организации
3. Определяет пути снижения затрат организации.
4. Готовит план мероприятий по ресурсосбережению.
5. Ведет расчеты по разработке технически обоснованных норм расхода материальных ресурсов.
6. Разрабатывает меры сокращению потерь от брака.
ПК 11. Осуществлять экономический анализ хозяйственной деятельности, выявлять резервы производства и разрабатывать меры по обеспечению режима экономии, повышению рентабельности производства и конкурентоспособности выпускаемой продукции, снижению издержек на производство и реализацию продукции, устранению потерь и непроизводительных расходов, выявлению возможностей дополнительного выпуска продукции
ПМ 11. Проведение экономического анализа хозяйственной деятельности организации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения экономического анализа хозяйственной деятельности организации и ее структурных подразделений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы теории, методологию, алгоритм традиционного экономического анализа хозяйственной деятельности организации и способы выявления резервов производства.
При изучении модуля обучающиеся учатся: формировать информационную базу анализа, осуществлять экономический анализ, выявлять резервы производства, разрабатывать меры по обеспечению режима экономии, снижению издержек и повышению рентабельности производства и конкурентоспособности выпускаемой продукции.
Результат обучения: 1) Проводить анализ хозяйственной деятельности организации.
Финансовый учет
Экономика организаций
Экономический анализ и анализ финансовой отчетности
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Өндірістік-шаруашылық жоспарларды әзірлеу кезінде жоспарлаудың негізгі қағидаттарын қолданады.
2. Жоспарлардың түрлерін сипаттайды.
3. Өндірістік-шаруашылық жоспарларды әзірлеу, келісу, қарау, бекіту және іске асыру тәртібі мен мерзімдерін анықтайды.
4. Ұйымды жоспарлау процесін ақпараттық қамтамасыз етуге талдау жүргізеді.
5. Ресурстардағы қажеттіліктерді анықтаудың және олардың таралуының әртүрлі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйымның және оның құрылымдық бөлімшелерінің өндірістік-шаруашылық қызмет шығындарының есебін жүргізу.
Бағалаудың
өлшемшарттары:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметінің шығындарын есепке алу бойынша операцияларды көрсетеді.
2. Шығындарды есепке алу бойынша құжаттарды рәсімдейді.
3. Есептік тіркелімдерді жүргізеді.
4. Есеп нәтижелері бойынша есептілікті жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ресурс үнемдеу бойынша жоспарлар әзірлейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымның материалдық, еңбек және қаржы ресурстарының шығындарына талдау және бағалау жүргізеді.
2. Ұйымның ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру проблемалары мен резервтерін анықтайды
3. Ұйымның шығындарын төмендету жолдарын анықтайды.
4. Ресурс үнемдеу бойынша іс-шаралар жоспарын дайындайды.
5. Материалдық ресурстар шығынының техникалық негізделген нормаларын әзірлеу бойынша есеп жүргізеді.
6. Ақаудан болатын шығындарды қысқарту шараларын әзірлейді.
КҚ 11. Шаруашылық қызметті экономикалық талдауды жүзеге асыру, өндіріс резервтерін анықтау және үнемдеу режимін қамтамасыз ету, өндірістің рентабельділігін және шығарылатын өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру, өнімді өндіру мен сатуға арналған шығындарды азайту, шығындар мен өндірістік емес шығыстарды жою, өнімді қосымша шығару мүмкіндіктерін анықтау бойынша шаралар әзірлеу
КМ 11. Ұйымның шаруашылық қызметіне экономикалық талдау жүргізу
Бұл модуль ұйымның және оның құрылымдық бөлімшелерінің шаруашылық қызметіне экономикалық талдау жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар теория негіздерін, әдіснаманы, ұйымның шаруашылық қызметін дәстүрлі экономикалық талдау алгоритмін және өндіріс резервтерін анықтау тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: талдаудың ақпараттық базасын қалыптастыруды, экономикалық талдауды жүзеге асыруды, өндіріс резервтерін анықтауды, үнемдеу режимін қамтамасыз ету, шығындарды азайту және өндірістің рентабельділігін және шығарылатын өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру бойынша шаралар әзірлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымның шаруашылық қызметіне талдау жүргізу.
Қаржылық есеп
Экономика
Ұйым
Экономикалық талдау және қаржылық есептілікті талдау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает содержание экономического анализа и его связь с другими экономическими науками.
2. Формулирует роль и значение анализа при выработке стратегии и тактики развития организации.
3. Определяет предмет, объекты экономического анализа.
4. Понимает и применяет основные принципы анализа хозяйственной деятельности.
5. Характеризует методы и методику экономического анализа.
6. Определяет состав и содержание информации для проведения экономического анализа.
7. Владеет методами формирования информационной базы экономического анализа.
8. Использует технические средства обработки информации.
Результат обучения: 2) Проводить анализ производственно - хозяйственной деятельности организации.
Критерии оценки:
1. Характеризует алгоритм экономического анализа.
2. Применяет методику экономического анализа.
3. Определяет цели и задачи экономического анализа.
4. Определяет состав анализируемых показателей.
5. Собирает и обрабатывает информацию для проведения анализа производственно-хозяйственной деятельности.
6. Выполняет расчеты показателей по анализу производственно-хозяйственной деятельности организации.
7. Анализирует динамику показателей производственно-хозяйственной деятельности.
8. Осуществляет подготовку заключения о результатах проведенного экономического анализа организации.
Результат обучения: 3) Выявлять резервы производства.
Критерии оценки:
1. Характеризует факторы и резервы повышения эффективности хозяйственной деятельности коммерческой организации.
2. Понимает экономическую сущность резервов повышения эффективности производства.
3. Анализирует и ведет расчеты резервов роста объемов производства.
4. Ведет расчеты и дает обобщение резервов повышения эффективности использования материальных и трудовых ресурсов.
5. Ведет расчеты и дает обобщение резервов повышения эффективности использования основных производственных фондов.
6. Выявляет резервы снижения себестоимости продукции и группирует их по трудовым, материальным ресурсам, расходам на обслуживание производства и управление им.
7. Разрабатывает меры по обеспечению режима экономии, снижению издержек и повышению рентабельности производства и конкурентоспособности выпускаемой продукции.
ПК 12. Определять экономическую эффективность организации труда и производства, внедрения новой техники и технологии, рационализаторс ких предложений и изобретений
ПМ 12. Определение экономической эффективности организации труда и производства, внедрения новой техники и технологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для определения экономической эффективности организации труда и производства, внедрения новой техники и технологии.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок проведения и содержание расчетов экономической эффективности организации труда и производства, внедрения новой техники и технологии.
При изучении модуля обучающиеся учатся определять экономическую эффективность организации труда и производства, внедрения новой техники и технологии, рационализаторских предложений и изобретений.
Результат обучения: 1) Определять экономическую эффективность организации труда.
Организация производства
Финансовый учет
Экономика организаций
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Экономикалық талдаудың мазмұнын және оның басқа экономикалық ғылымдармен байланысын түсінеді.
2. Ұйымның даму стратегиясы мен тактикасын әзірлеу кезінде талдаудың рөлі мен мәнін қалыптастырады.
3. Экономикалық талдаудың мәнін, объектілерін анықтайды.
4. Шаруашылық қызметті талдаудың негізгі қағидаттарын түсінеді және қолданады.
5. Экономикалық талдаудың әдістері мен әдістемесін сипаттайды
6. Экономикалық талдау жүргізу үшін ақпараттың құрамы мен мазмұнын анықтайды.
7. Экономикалық талдаудың ақпараттық базасын қалыптастыру әдістерін меңгерген.
8. Ақпаратты өңдеудің техникалық құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметіне талдау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экономикалық талдау алгоритмін сипаттайды.
2. Экономикалық талдау әдістемесін қолданады.
3. Экономикалық талдаудың мақсаттары мен міндеттерін анықтайды.
4. Талданатын көрсеткіштердің құрамын анықтайды.
5. Өндірістік-шаруашылық қызметке талдау жүргізу үшін ақпаратты жинайды және өңдейді.
6. Ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметін талдау бойынша көрсеткіштердің есебін орындайды.
7. Өндірістік-шаруашылық қызмет көрсеткіштерінің серпінін талдайды.
8. Ұйымға жүргізілген экономикалық талдау нәтижелері туралы қорытынды дайындауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндіріс резервтерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Коммерциялық ұйымның шаруашылық қызметінің тиімділігін арттыру факторлары мен резервтерін сипаттайды.
2. Өндірістің тиімділігін арттыру резервтерінің экономикалық мәнін түсінеді.
3. Өндіріс көлемінің өсу резервтерінің есебін талдайды және жүргізеді.
4. Есеп жүргізеді және материалдық және еңбек ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру резервтерін жинақтайды.
5. Есеп жүргізеді және негізгі өндірістік қорларды пайдалану тиімділігін арттыру резервтерін жинақтайды.
6. Өнімнің өзіндік құнын төмендету резервтерін анықтайды және оларды еңбек ресурстары, материалдық ресурстар, өндіріске қызмет көрсету және оны басқару шығындары бойынша топтастырады.
7. Үнемдеу режимін қамтамасыз ету, шығындарды азайту және өндірістің рентабельділігін және шығарылатын өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру бойынша шаралар әзірлейді.
КҚ 12. Еңбекті және өндірісті ұйымдастырудың, жаңа техника мен технологияны, өнертапқыштық ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізудің экономикалық тиімділігін анықтау
КМ 12. Еңбекті және өндірісті ұйымдастырудың, жаңа техника мен технологияны енгізудің экономикалық тиімділігін анықтау
Бұл модуль еңбекті және өндірісті ұйымдастырудың экономикалық тиімділігін анықтау, жаңа техника мен технологияны енгізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: еңбекті және өндірісті ұйымдастырудың, жаңа техника мен технологияны енгізудің экономикалық тиімділігін есептеуді жүргізу тәртібі мен мазмұнын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар еңбек пен өндірісті ұйымдастырудың, жаңа техника мен технологияларды, өнертапқыштық ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізудің экономикалық тиімділігін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті ұйымдастырудың экономикалық тиімділігін айқындау.
Өндірісті ұйымдастыру
Қаржылық есеп
Ұйым экономикасы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует элементы организации труда.
2. Применяет принципы организации труда.
3. Формулирует цели и задачи научной организации труда.
4. Анализирует показатели состояния организации труда.
5. Владеет информацией об общих тенденциях в организации оплаты труда работников в отраслях экономики.
6. Определяет потребность организации в персонале.
7. Анализирует затраты рабочего времени.
8. Разрабатывает различные виды норм труда
9. Ведет расчеты показателей эффективности организации труда.
10. Выявляет резервы повышения эффективности организации труда.
Результат обучения: 2) Определяет экономическую эффективность организации производства.
Критерии оценки:
1. Применяет методы определения экономической эффективности организации производства.
2. Формирует систему показателей, характеризующих экономическую эффективность организации производства.
3. Ведет расчеты показателей экономической эффективности организации производства.
4. Анализирует показатели экономической эффективности организации производства.
5. Выявляет резервы повышения эффективности организации производства.
ПК 13. Выполнять работу, связанную с нерегламентированными расчетами и контролем над правильностью осуществления расчетных операций
ПМ 13 Выполнение нерегламентированных расчетов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения нерегламентированных расчетов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают порядок ведения нерегламентированных расчетов.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять работу, связанную с нерегламентированными расчетами и контролем над правильностью осуществления расчетных операций.
Результат обучения: 1) Выполнять нерегламентированные расчеты.
Экономика
организаций
Финансовый учет
Экономический анализ и анализ финансовой
отчетности
Профессиональная практика
Критерии оценки:
Выполняет нерегламентированные расчеты.
2. Определяет критерии составления нерегламентированных отчетов, их периодичность.
3. Составляет отчеты по нерегламентированным расчетам.
Результат обучения: 2) Осуществлять контроль правильности осуществления расчетных операций.
Критерии оценки:
1. Характеризует состав и содержание расчетных операций по направлениям деятельности.
2. Владеет технологией осуществления расчетных операций по направлениям деятельности.
3. Контролирует сроки осуществления расчетных операций.
4. Контролирует правильность применения установленных схем осуществления расчетных операций.
ПК 14. Выполнять учет и анализ деятельности организации
ПМ 14. Учет и анализ деятельности организации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления экономической деятельности, направленной на повышение конечных результатов, эффективности и рентабельности производства, качество выпускаемой продукции, освоение новых видов продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают содержание и порядок осуществления экономической деятельности, направленной на повышение конечных результатов, эффективности и рентабельности производства, качество выпускаемой продукции, освоение новых видов продукции.
При изучении модуля обучающиеся учатся осуществлять экономическую деятельность, направленную на повышение конечных результатов, эффективности и рентабельности производства, качество выпускаемой продукции, освоение новых видов продукции.
Результат обучения: 1) Осуществлять выбор и применение методов решения профессиональных задач.
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Еңбекті ұйымдастыру элементтерін сипаттайды.
2. Еңбекті ұйымдастыру қағидаттарын қолданады.
3. Еңбекті ғылыми ұйымдастырудың мақсаттары мен міндеттерін тұжырымдайды.
4. Еңбекті ұйымдастыру жағдайының көрсеткіштерін талдайды.
5. Экономика саласындағы қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеуді ұйымдастырудағы жалпы үрдістер туралы ақпаратты біледі.
6. Ұйымның персоналға қажеттілігін анықтайды.
7. Жұмыс уақытының шығындарын талдайды.
8. Еңбек нормаларының әртүрлі түрлерін әзірлейді
9. Еңбекті ұйымдастыру тиімділігі көрсеткіштерінің есебін жүргізеді.
10. Еңбекті ұйымдастыру тиімділігін арттыру резервтерін анықтайды
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірісті ұйымдастырудың экономикалық тиімділігін айқындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісті ұйымдастырудың экономикалық тиімділігін анықтау әдістерін қолданады.
2. Өндірісті ұйымдастырудың экономикалық тиімділігін сипаттайтын көрсеткіштер жүйесін қалыптастырады.
3. Өндірісті ұйымдастырудың экономикалық тиімділік көрсеткіштерінің есебін жүргізеді.
4. Өндірісті ұйымдастырудың экономикалық тиімділік көрсеткіштерін талдайды.
5. Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру резервтерін анықтайды.
КҚ 13. Регламенттелмеген есептермен және есеп айырысу операцияларының дұрыс жүзеге асырылуын бақылаумен байланысты жұмысты орындау
КМ 13. Регламенттелмеген есептерді орындау
Бұл модуль регламенттелмеген есептерді орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар регламенттелмеген есептерді жүргізу тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар регламенттелмеген есептермен және есеп айырысу операцияларының дұрыс жүзеге асырылуын бақылаумен байланысты жұмыстарды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Регламенттелмеген есептерді орындау.
Экономика
Ұйым
Қаржылық есеп
Экономикалық талдау және қаржылық есептілікті талдау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
Регламенттелмеген есептерді орындайды.
2. Регламенттелмеген есептерді жасау өлшемшарттарын, олардың кезеңділігін анықтайды.
3. Регламенттелмеген есептер бойынша есеп-қисаптарды жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Есеп айырысу операцияларының дұрыс жүзеге асырылуын бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызмет бағыттары бойынша есеп айырысу операцияларының құрамы мен мазмұнын сипаттайды.
2. Қызмет бағыттары бойынша есеп айырысу операцияларын жүзеге асыру технологиясын меңгерген.
3. Есеп айырысу операцияларын жүзеге асыру мерзімін бақылайды.
4. Есеп айырысу операцияларын жүзеге асырудың белгіленген сызбаларын қолданудың дұрыстығын бақылайды.
КҚ 14. Ұйымның есебін және талдауын орындау
КМ 14. Ұйымның есебі және талдауы
Бұл модуль соңғы нәтижелерді, өндірістің тиімділігі мен рентабельділігін, шығарылатын өнімнің сапасын, өнімнің жаңа түрлерін меңгеруге бағытталған экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар соңғы нәтижелерді, өндірістің тиімділігі мен рентабельділігін, шығарылатын өнімнің сапасын, өнімнің жаңа түрлерін меңгеруге бағытталған экономикалық қызметтің мазмұны мен жүзеге асыру тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар соңғы нәтижелерді, өндірістің тиімділігі мен рентабельділігін, шығарылатын өнімнің сапасын арттыруға, өнімнің жаңа түрлерін игеруге бағытталған экономикалық қызметті жүзеге асыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік міндеттерді шешу әдістерін таңдауды және қолдануды жүзеге асыру.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Ведет расчет потребности и фактических затрат материальных, трудовых и финансовых ресурсов организации.
2. Ведет учет всех затрат производственно-хозяйственной деятельности организации.
3. Анализирует результаты производственно-хозяйственной деятельности организации
4. Оформляет учетно-отчетную документацию, связанную с производственно-хозяйственной деятельностью организации.
5. Проводит экономическое обоснование принимаемых организационно-технических решений.
Результат обучения: 2) Ведет документацию по планированию, учету и анализу деятельности организации.
Критерии оценки:
1. Составляет перспективные и годовые планы производственно-хозяйственной, коммерческой и финансовой деятельности организации.
2. Составляет отчеты о выполнении планов производственно-хозяйственной, коммерческой и финансовой деятельности организации (по периодам).
3. Составляет штатное расписание организации и ее структурных подразделений.
4. Составляет смету расходов организации и ее структурных подразделений (по периодам).
5. Разрабатывает бюджет развития организации.
6. Составляет отчет по анализу производственно-хозяйственной, коммерческой и финансовой деятельности организации и ее структурных подразделений (по периодам).
7. Обеспечивает и контролирует правильность и своевременность оформления производственной и отчетной документации.
Результат обучения: 3) Оформлять квалификационную работу экономиста.
Критерии оценки:
1. Собирает и систематизирует материал для отчета по квалификационной работе.
2. Отражает в квалификационной работе знания, умения и навыки экономиста.
3. Оформляет квалификационную работу.
Квалификация "051904 4 Прикладной бакалавр экономики"
ПК 15. Организовывать и проводить планирование деятельности организации
ПМ 15. Осуществление планирования деятельности организации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления планирования деятельности организации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: направления, технологию проведения и содержание, принципы, методы и процедуру реализации внутрифирменного и стратегического планирования деятельности организации.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
вести обоснование нормативной базы системы планирования, осуществлять расчеты тактического плана организации, работать с документацией системы стратегического планирования, разрабатывать планы организации, вести учет и обоснование фактора риска в планировании
Результат обучения: 1) Применять основы организации планирования деятельности.
Планирование деятельности организации
Организация производства
Микроэкономика
Макроэкономика
Профессиональная
практика
Критерии оценки:

1. Ұйымның материалдық, еңбек және қаржы ресурстарының қажеттілігі мен нақты шығындарының есебін жүргізеді.
2. Ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметінің барлық шығындарының есебін жүргізеді.
3. Ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметінің нәтижелерін талдайды
4. Ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметіне байланысты есепке алу-есеп беру құжаттамасын рәсімдейді.
5. Қабылданатын ұйымдастырушылық-техникалық шешімдердің экономикалық негіздемесін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйым қызметін жоспарлау, есепке алу және талдау жөніндегі құжаттаманы жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық, коммерциялық және қаржылық қызметінің перспективалық және жылдық жоспарларын жасайды.
2. Ұйымның өндірістік-шаруашылық, коммерциялық және қаржылық қызметі жоспарларының орындалуы туралы есептерді жасайды (кезеңдер бойынша).
3. Ұйымның және оның құрылымдық бөлімшелерінің штаттық кестесін жасайды.
4. Ұйымның және оның құрылымдық бөлімшелерінің (кезеңдер бойынша) шығыстар сметасын жасайды.
5. Ұйымның даму бюджетін әзірлейді.
6. Ұйымның және оның құрылымдық бөлімшелерінің өндірістік-шаруашылық, коммерциялық және қаржылық қызметін (кезеңдер бойынша) талдау бойынша есепді құрастырады.
7. Өндірістік және есептік құжаттаманың дұрыс және уақтылы рәсімделуін қамтамасыз етеді және бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Экономисттің біліктілік жұмысын рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Біліктілік жұмысы бойынша есеп беру үшін материалды жинайды және жүйелейді.
2. Біліктілік жұмысында экономист білімін, икемдері мен дағдыларын көрсетеді.
3. Біліктілік жұмысын рәсімдейді.
"051904 4 Қолданбалы экономика бакалавры" біліктілігі
КҚ 15. Ұйым қызметін жоспарлауды ұйымдастыру және жүргізу
КМ 15. Ұйым қызметін жоспарлауды жүзеге асыру
Бұл модуль ұйым қызметін жоспарлауды жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: ұйымның қызметін фирмашылық және стратегиялық жоспарлауды жүзеге асыру бағыттарын, жүргізу технологиясын және мазмұнын, қағидаттарын, әдістері мен рәсімін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
жоспарлау жүйесінің нормативтік базасының негіздемесін жүргізуді, ұйымның тактикалық жоспарын есептеуді жүзеге асыруды, стратегиялық жоспарлау жүйесінің құжаттамаларымен жұмыс істеуді, ұйымның жоспарларын әзірлеуді, жоспарлаудағы тәуекел факторының есебін және негіздемесін жүргізуді үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Қызметті жоспарлауды ұйымдастыру негіздерін қолдану.
Ұйым қызметін жоспарлау
Өндірісті ұйымдастыру
Микроэкономика
Макроэкономика
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает сущность, виды и методику планирования в организации.
2. Владеет методикой определения резервов роста результатов деятельности организации.
3. Владеет принципами и методами внутрифирменного планирования.
4. Характеризует содержание и последовательность реализации процесса планирования.
Результат обучения: 2) Определяет и обосновывает нормативную базу планирования деятельности организации.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность норм и нормативов системы планирования.
2. Владеет принципами построения и методами обоснования нормативной базы планирования.
3. Обосновывает выбор нормативной базы планирования деятельности организации.
Результат обучения: 3) Осуществляет тактическое планирование организации.
Критерии оценки:
1. Характеризует требования к разработке и порядок разработки тактического плана.
2. Владеет методикой оперативно-производственного планирования различных типов производства.
3. Объясняет структуру и систему показателей годового плана организации.
4. Осуществляет расчеты расширенного и сокращенного вариантов тактического плана организации.
Результат обучения: 4) Работает с документацией системы стратегического планирования.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы и структуру стратегического планирования.
2. Владеет методологией разработки стратегического плана и прогнозирования деловой среды.
3. Осуществляет прогнозирования деловой среды организации.
4. Готовит документацию для разработки стратегического плана.
5. Определяет содержание и ведет расчеты функциональных планов организации.
Результат обучения: 5) Разрабатывает планы организации и корректирует планы на стадии их практической реализации.
Критерии оценки:
1. Понимает специфику разработки краткосрочных, средне – и долгосрочных планов.
2. Разрабатывает разделы планов производства и реализации продукции, труда и заработной платы, материально-технического снабжения, технического и организационного развития, финансового планирования и планирования издержек.
3. Объяснять полученные данные и результаты планирования.
4. Корректирует планы на стадии их практической реализации.
Результат обучения: 6) Ведет учет и обоснование факторов риска в планировании.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность, источники возникновения и потери хозяйственного риска в стратегическом планировании.
2. Владеет методикой анализа и планирования снижения риска.
3. Ведет расчеты по учету и обоснованию фактора риска в планировании.
ПК 16. Участвовать в проведении маркетинговых исследований и прогнозировании развития производства
Подготовка исходных данных и разработка проектов хозяйственно - финансовой, производственной и коммерческой деятельности (бизнес-планов) организации в целях обеспечения роста объемов продаж продукции и увеличения прибыли
ПМ 16. Осуществление бизнес -планирования хозяйственно-финансовой, производственной и коммерческой деятельности организации и маркетинговых исследований рынка
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения маркетинговых исследований рынка и разработки бизнес-плана хозяйственно-финансовой, производственной и коммерческой деятельности организации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают технологию проведения маркетинговых исследований рынка, состав и содержание расчетов по разработке бизнес-плана, обоснованию рисков и экономической целесообразности реализуемых бизнес-идей (мероприятий).
При изучении модуля обучающиеся учатся проводить маркетинговые исследования рынка, формулировать и обосновывать бизнес-идею, вести расчеты по разделам бизнес-плана.
Результат обучения: 1) Применять базовые основы и технологию проведения маркетинговых исследований.
Маркетинговые исследования
Организация бизнеса
Бизнес –
планирование
Налоги и налогообложение
Профессиональная практика (производственная).
Критерии оценки:

1. Ұйымда жоспарлаудың мәнін, түрлері мен әдістемесін түсінеді.
2. Ұйым қызметі нәтижелерінің өсу резервтерін анықтау әдістемесін меңгерген.
3. Фирмашылық жоспарлаудың қағидаттары мен әдістерін меңгерген.
4. Жоспарлау процесінің мазмұны мен іске асыру реттілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйым қызметін жоспарлаудың нормативтік базасын айқындайды және негіздейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлау жүйесінің нормалары мен нормативтерінің мәнін түсінеді.
2. Жоспарлаудың нормативтік базасын құру қағидаттары мен негіздеу әдістерін меңгерген.
3. Ұйымның қызметін жоспарлаудың нормативтік базасын таңдауды негіздейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйымды тактикалық жоспарлауды жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тактикалық жоспарды әзірлеуге қойылатын талаптарды және әзірлеу тәртібін сипаттайды.
2. Өндірістің әртүрлі типтерін жедел-өндірістік жоспарлау әдістемесін меңгерген.
3. Ұйымның жылдық жоспарының құрылымы мен көрсеткіштер жүйесін түсіндіреді.
4. Ұйымның тактикалық жоспарының кеңейтілген және қысқартылған нұсқаларын есептеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Стратегиялық жоспарлау жүйесінің құжаттамаларымен жұмыс істейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Стратегиялық жоспарлаудың қағидаттары мен құрылымын түсінеді.
2. Стратегиялық жоспарды әзірлеу және іскерлік ортаны болжау әдістемесін меңгерген.
3. Ұйымның іскерлік ортасын болжауды жүзеге асырады.
4. Стратегиялық жоспарды әзірлеу үшін қажетті құжаттаманы дайындайды.
5. Ұйымның функционалдық жоспарларының мазмұнын анықтайды және есебін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Ұйымның жоспарларын әзірлейді және оларды тәжірибелік іске асыру сатысында жоспарларды түзетеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қысқа мерзімді, орта және ұзақ мерзімді жоспарларды әзірлеу ерекшелігін түсінеді.
2. Өнімді өндіру және өткізу, еңбек және жалақы, материалдық-техникалық жабдықтау, техникалық және ұйымдастырушылық даму, қаржылық жоспарлау және шығындарды жоспарлау жоспарларының қажетті бөлімдерін әзірлейді.
3. Алынған деректер мен жоспарлау нәтижелерін түсіндіреді.
4. Іс жүзінде жүзеге асыру кезеңінде жоспарларды түзетеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Жоспарлаудағы тәуекел факторларының есебін және негіздемесін жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Стратегиялық жоспарлаудағы шаруашылық тәуекелінің мәнін, пайда болу көздерін және жоғалуын түсінеді.
2. Тәуекелді талдау және оны азайтуды жоспарлау әдістемесін меңгерген.
3. Жоспарлаудағы тәуекел факторын негіздеу және есепке алу бойынша есеп жүргізеді.
КҚ 16. Маркетингтік зерттеулер жүргізуге және өндірістің дамуын болжауға қатысу
Өнімді сату көлемінің өсуін және пайданы арттыруды қамтамасыз ету мақсатында бастапқы деректерді дайындау және ұйымның шаруашылық-қаржылық, өндірістік және коммерциялық қызметінің жобаларын (бизнес-жоспарларын) әзірлеу
КМ 16. Ұйымның шаруашылық-қаржылық, өндірістік және коммерциялық қызметін бизнес-жоспарлауды және нарықтың маркетингтік зерттеулерін жүзеге асыру
Бұл модуль нарықтың маркетингтік зерттеулерін жүргізу және ұйымның шаруашылық-қаржылық, өндірістік және коммерциялық қызметінің бизнес-жоспарын әзірлеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар нарықтың маркетингтік зерттеулерін жүргізу технологиясын, бизнес-жоспарды әзірлеу, іске асырылатын бизнес-идеялардың (іс-шаралардың) экономикалық орындылығы мен тәуекелдерін негіздеу бойынша есептердің құрамы мен мазмұнын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар нарықтың маркетингтік зерттеулерін жүргізуді, бизнес-идеяны тұжырымдауды және негіздеуді, бизнес-жоспар бөлімдері бойынша есептер жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Маркетингтік зерттеулер жүргізудің базалық негіздері мен технологиясын қолдану.
Маркетингтік зерттеулер
Бизнесті ұйымдастыру
Бизнес – жоспарлау
Салықтар және салық салу
Кәсіптік практика (өндірістік)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует основные направления и содержание процедуры маркетинговых исследований.
2. Владеет технологией проведения маркетинговых исследований.
3. Понимает и применяет методы поиска и сбора информации.
4. Применяет информационные технологии для проведения маркетинговых исследований и обработки полученной информации.
Результат обучения: 2) Проводить маркетинговые исследования рынка.
Критерии оценки:
1. Определяет цели и задачи маркетингового исследования.
2. Определяет соответствующие целям и задачам способы и методы проведения маркетингового исследования.
3. Осуществляет сбор информации по объектам исследования.
4. Систематизирует и обрабатывает информацию, полученную в результате маркетингового исследования.
5. Обобщает результаты выполненного маркетингового исследования и готовит предложения по повышению эффективности и дальнейшему развитию производственной деятельности организации.
6. Выявляет тенденции развития рынка и прогнозирует дальнейшее развитие производства.
Результат обучения: 3) Использовать организационно-распорядительные документы предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание процедуры оформления учредительных документов и их состав.
2. Характеризует состав учредительных и организационно-распорядительных документов системы бизнес-планирования.
3. Выполняет оформление организационно-распорядительных документов.
Результат обучения: 4) Оценивать конкурентоспособность и экономическую целесообразность бизнес-проекта (идеи).
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и содержание методики обоснования перспективности и экономической целесообразности бизнес-идеи.
2. Владеет инструментарием обоснования выбора идеи бизнес-проекта.
3. Выполняет обоснование условий реализации бизнес-идеи (рынки сбыта, конкуренция, потребители поставщики).
Результат обучения: 5) Осуществлять расчеты по разработке бизнес-плана.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание разделов бизнес-плана.
2. Владеет методикой бизнес-планирования.
3. Выполняет расчеты по разделам бизнес-плана (маркетинговый, производственный, издержки, финансовый).
4. Обосновывает риски, связанные с реализацией проектов хозяйственно-финансовой, производственной и коммерческой деятельности.
5. Оформляет налоговую отчетность в рамках конкретного налогового режима.
6. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства по вопросам предпринимательской деятельности.
ПК 17. Вести работу в сети интернет с торговыми, платежными и финансовыми системами бизнеса
ПМ 17. Осуществление электронного бизнеса и коммерции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления электронного бизнеса и коммерции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: инструменты интернет-маркетинга, технологические принципы функционирования систем электронного бизнеса и коммерции, содержание работы в разрезе различных категорий электронной коммерции.
При изучении модуля обучающиеся учатся работать в поисковых, торговых, финансовых и платежных системах интернета.
Результат обучения: 1) Использовать систему электронного бизнеса и коммерции.
Электронный бизнес и коммерция
Интернет-маркетинг
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Маркетингтік зерттеулер рәсімінің негізгі бағыттары мен мазмұнын сипаттайды.
2. Маркетингтік зерттеулер жүргізу технологиясын меңгерген.
3. Ақпаратты іздеу және жинау әдістерін түсінеді және қолданады.
4. Маркетингтік зерттеулер жүргізу және алынған ақпаратты өңдеу үшін ақпараттық технологияларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Нарыққа маркетингтік зерттеулер жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Маркетингтік зерттеудің мақсаттары мен міндеттерін анықтайды.
2. Маркетингтік зерттеу жүргізудің мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес тәсілдерін және әдістерін анықтайды.
3. Зерттеу объектілері бойынша ақпарат жинауды жүзеге асырады.
4. Маркетингтік зерттеу нәтижесінде алынған ақпаратты жүйелейді және өңдейді.
5. Орындалған маркетингтік зерттеу нәтижелерін жалпылайды және ұйымның өндірістік қызметінің тиімділігін арттыру және одан әрі дамыту бойынша ұсыныстар дайындайды.
6. Нарықтың даму үрдісін анықтайды және өндірістің одан әрі дамуын болжайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпкерлік қызметтің ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылтай құжаттарын рәсімдеу рәсімінің мазмұнын және олардың құрамын түсінеді.
2. Бизнес-жоспарлау жүйесінің құрылтай және ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарының құрамын сипаттайды.
3. Ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарды рәсімдеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Бизнес-жобаның (идеяның) бәсекеге қабілеттілігі мен экономикалық орындылығын бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бизнес-идеяның перспективалылығы мен экономикалық орындылығын негіздеу әдістемесінің мәні мен мазмұнын түсінеді.
2. Бизнес-жобаның идеясын таңдау негіздемесінің құралдарын меңгерген.
3. Бизнес-идеяларды (өткізу нарығы, бәсекелестік, жеткізушілер тұтынушылары) іске асыру шарттарының негіздемесін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Бизнес-жоспарды әзірлеу бойынша есептерді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бизнес-жоспар бөлімдерінің мазмұнын түсінеді.
2. Бизнес-жоспарлау әдістемесін меңгерген.
3. Бизнес-жоспардың бөлімдері (маркетингтік, өндірістік, шығындар, қаржылық бойынша есептерді орындайды).
4. Шаруашылық-қаржылық, өндірістік және коммерциялық қызмет жобаларын іске асыруға байланысты тәуекелдерді негіздейді.
5. Нақты салық режимі шеңберінде салық есептілігін рәсімдейді.
6. Кәсіпкерлік қызмет мәселелері бойынша электрондық үкімет порталымен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
КҚ 17. Интернет желісінде бизнестің сауда, төлем және қаржы жүйелерімен жұмыс жүргізу
КМ 17. Электрондық бизнес пен коммерцияны жүзеге асыру
Бұл модуль электрондық бизнес пен коммерцияны жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: интернет-маркетинг құралдарын, электрондық бизнес және коммерция жүйелерінің қызмет етуінің технологиялық қағидаттарын, электрондық коммерцияның әртүрлі санаттары бойынша жұмыс мазмұнын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар интернеттің іздеу, сауда, қаржылық және төлем жүйелерінде жұмыс істеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электрондық бизнес және коммерция жүйесін пайдалану.
Электрондық бизнес және коммерция
Интернет-маркетинг
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает экономические выгоды и сущность сетевой экономики, электронного бизнеса и электронной коммерции.
2. Характеризует технологические принципы функционирования систем электронного бизнеса и коммерции.
3.Владеет содержанием работы в разрезе различных категорий коммерции.
Результат обучения: 2) Владеть инструментами интернет-маркетинга.
Критерии оценки:
1. Ведет поиск и обработку экономической и маркетинговой информации с помощью Интернет-ресурсов.
2. Использует возможности поисковых систем и веб-сайтов в целях реализации бизнес-стратегии компании.
3. Реализует через интернет основные направления коммуникативной политики.
Результат обучения: 3) Работать с бизнес-системами в сети интернет.
Критерии оценки:
1. Организует бизнес-взаимодействие агентов электронной коммерции посредством различных служб интернета.
2. Работает с торговыми, платежными и финансовыми системами в сети интернет.
3. Проводит расчеты между организацией и пользователями в процессе покупки, продажи товаров и услуг через Интернет.
ПК 18. Выполнять работу по квалификации прикладного бакалавра экономики
ПМ 18. Преддипломная практика
Данный модуль описывает навыки и знания, для выполнения квалификационных работ прикладного бакалавра экономики
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: содержание и порядок осуществления экономической деятельности, направленной на повышение конечных результатов, эффективности и рентабельности производства, качества выпускаемой продукции и освоения новых видов продукции.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
планировать и анализировать деятельность организации, вести учет и оценку результатов производственно-хозяйственной и коммерческой деятельности, готовить предложения, направленные на повышение конечных результатов, эффективности и рентабельности производства, качество выпускаемой продукции/услуг.
Результат обучения: 1) Обосновывать выбор и применение методов и способов решения профессиональных задач.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Ведет учет всех затрат производственно - хозяйственной деятельности организации.
2. Оформляет учетно-отчетную документацию, связанную с производственно - хозяйственной деятельностью организации.
3. Выявляет тенденции развития рынка и прогнозирует дальнейшее развитие производства.
Результат обучения: 2) Осуществлять планирование деятельности организации.
Критерии оценки:
1. Обосновывает выбор нормативной базы планирования деятельности организации
2. Анализирует состояние деловой активности организации.
3. Планирует показатели производственной деятельности организации.

1. Желілік экономиканың, электрондық бизнестің және электрондық коммерцияның экономикалық пайдасы мен мәнін түсінеді.
2. Электрондық бизнес және коммерция жүйелерінің қызмет етуінің технологиялық қағидаттарын сипаттайды.
3.Коммерцияның әртүрлі санаттары бойынша жұмыстың мазмұнын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Интернет-маркетинг құралдарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Интернет-ресурстардың көмегімен қажетті экономикалық және маркетингтік ақпаратты іздестіруді және өңдеуді жүргізеді.
2. Компанияның бизнес-стратегиясын іске асыру мақсатында іздеу жүйелері мен веб-сайттардың мүмкіндіктерін пайдаланады.
3. Интернет арқылы коммуникативтік саясаттың негізгі бағыттарын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Интернет желісіндегі бизнес-жүйелермен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі интернет қызметтері арқылы электрондық коммерция агенттерінің бизнес-өзара іс-қимылын ұйымдастырады.
2. Интернет желісінде сауда, төлем және қаржы жүйелерімен жұмыс істейді.
3. Интернет арқылы тауарлар мен қызметтерді сатып алу, сату процесінде ұйым мен пайдаланушылар арасында есеп айырысулар жүргізеді.
КҚ 18. Қолданбалы экономика бакалавры біліктілігі бойынша жұмысты орындау
КМ 18. Диплом алды практика
Бұл модуль қолданбалы экономика бакалаврының біліктілік жұмыстарын орындау үшін қажетті дағдылар мен білімдерді сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: соңғы нәтижелерді, өндірістің тиімділігі мен рентабельділігін, шығарылатын өнімнің сапасын, өнімнің жаңа түрлерін меңгеруге бағытталған экономикалық қызметтің мазмұны мен жүзеге асыру тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
ұйымның қызметін жоспарлауды және талдауды, өндірістік-шаруашылық және коммерциялық қызметтің нәтижелерін есепке алуды және бағалауды, соңғы нәтижелерді, өндірістің тиімділігі мен рентабельділігін, шығарылатын өнімнің/қызметтің сапасын арттыруға бағытталған ұсыныстар дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік міндеттерді шешу әдістері мен тәсілдерін таңдауды және қолдануды негіздеу.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметінің барлық шығындарының есебін жүргізеді.
2. Ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметіне байланысты есепке алу-есеп беру құжаттамасын рәсімдейді.
3. Нарықтың даму үрдісін анықтайды және өндірістің одан әрі дамуын болжайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйым қызметін жоспарлауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымның қызметін жоспарлаудың нормативтік базасын таңдауды негіздейді.
2. Ұйымның іскерлік белсенділігінің жағдайын талдайды.
3. Ұйымның өндірістік қызметінің көрсеткіштерін жоспарлайды.

4. Обосновывает предпринимательские риски производственно - хозяйственной деятельности и принимаемых организационно - технических решений.
5. Корректирует планы на стадии их практической реализации.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 118 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 921 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых"
Код и профиль образования:
0700000 - Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0705000 - Подземная разработка месторождений полезных ископаемых
Квалификация:
070530 4 - Прикладной бакалавр подземной разработки месторождений полезных ископаемых
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

4. Өндірістік - шаруашылық қызметтің кәсіпкерлік тәуекелдерін және қабылданатын ұйымдық-техникалық шешімдерді негіздейді.
5. Іс жүзінде жүзеге асыру кезеңінде жоспарларды түзетеді.
Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ – базалық құзырет; КҚ – кәсіптік құзырет; БМ – базалық модульдер; КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
118-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
921-қосымша
"Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0700000 - Геология, тау-кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0705000 - Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу
Біліктілігі:
070530 4 - Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу қолданбалы бакалавры

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации
Критерии оценки:
Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию
Критерии оценки:
Характеризует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
Знает историю и понимает современное состояние мировых и традиционных религий.
Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
БК 4. Использовать основы философских знаний, осознавать себя и свое место в обществе
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии, функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:
Владеет основными философскими понятиями.
Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
Характеризует сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий, как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.
Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:

1. Хронологияны біледі және ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркілік қауымдастықтағы, көшпенді өркениет жүйесіндегі, Еуразиялық әлем халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығын дамытудағы рөлі мен орнын ашады.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен мақсатын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
3. Тарихи деректерді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Отандық мәдениет тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтарын біледі.
Әлемдік өркениетте Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсінеді.
Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Толеранттық пен белсенді жеке ұстанымды қалыптастырушы моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Әртүрлі мәдениеттер мен өркениеттердің түрлерін, типтерін және тарихын сипаттайды.
Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын біледі және қазіргі жағдайын түсінеді.
Экстремистік радикалды және террористік идеологияны ажыратады.
Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды толеранттықпен қабылдайды.
БҚ 4. Философиялық білім негіздерін пайдалану, қоғамда өзін және өз орнын сезіну
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімдеу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық суретін зерттеу негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды, қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістерінің даму үрдістерін түсінуді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар философияның негізгі ұғымдары мен заңдылықтарын, азаматтардың және басқа да саясат субъектілерінің қоғамдағы өзара қарым-қатынастары жүйесінің қызмет етуін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарды жөнді қолдану; философияның негізгі мәселесін және диалектика заңдарын түсіну; әлеуметтік қарым-қатынас барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бағдарлану икемдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Анағұрлым жалпы философиялық сұрақтарда бағдарлану.
Философия негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Негізгі философиялық ұғымдарды қолдана біледі.
Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне түрлі көзқарасты түсінеді.
"Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәнін сипаттайды.
Философияның негізгі санаттарының мәні мен өзара байланысын анықтайды.
Әлемнің ғылыми, философиялық және діни бейнесінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар сияқты философиялық категориялардың адам өміріндегі арақатынасын анықтау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Жеке тұлғаның өмірді, мәдениетті және қоршаған табиғи ортаны сақтау үшін жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
Ғылым, техника және технологиялар жетістіктерін дамыту мен пайдалануға байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.
Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың арақатынасы туралы өз пікірін тұжырымдайды.
Өмірдің мәні мен ақиқаты категорияларына түрлі көзқарастарды талдайды, осы ұғымдар бойынша өз көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:

1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 4) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
Применяет политологические знания в повседневной жизни и в своей профессиональной деятельности.
Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
Использует социальные, нравственные и правовые нормы, регулирующие отношение человека к человеку, обществу, окружающей среде.
БК 5. Понимать основные закономерности и механизмы функционирование современной экономической системы, защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством, использовать нормативные правовые документы в своей деятельности
БМ 05. Применение основных законов и механизмов функционирования современной экономической системы, предпринимательства, трудового законодательства и нормативно-правовых норм
Данный модуль описывает знания, умения и навыки для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики"; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе; основы создания собственного дела; коммерческо-деловую терминологию, отвечающую современным нормам предпринимательства;
методы, принципы и системы предпринимательского права Республики Казахстан; основы правового регулирования предпринимательской деятельности Республики Казахстан.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны; соблюдать нормы права; разрабатывать бизнес-план предприятия; анализировать конкретные ситуации повседневной деловой жизни; использовать нормативные правовые акты в предпринимательской деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики
Основы права
Основы предпринимательства Предпринимательское право Республики Казахстан
Критерии оценки:
Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
Владеет основами экономики производства и потребления.
Характеризует налоговую политику государства.
Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
Характеризует основные этапы и содержание планирования.
Выполняет экономические расчеты с применением математических методов.
Определяет основные экономические показатели предприятия.
Проводит замеры затрат рабочего времени на выполнение определенной работы.
Определяет методы снижения себестоимости и повышения рентабельности.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
Характеризует тенденции развития мировой экономики.
Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Определяет глобальные экономические проблемы, пути их преодоления.
Результат обучения: 4) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
Понимает сущность и основные признаки права.
Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 5) Владеть сведениями об основных отраслях права.
Критерии оценки:
Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
Характеризует методы административного регулирования.
Понимает ответственности за административные и коррупционные правонарушения.
Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
Владеет информацией о видах налогов.
Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 6) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:

1. Мынадай негізгі саяси ұғымдарды меңгерген: билік, саяси жүйе, саяси режим, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылым нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Мынадай негізгі әлеуметтік ұғымдарды меңгерген: әлеуметтік қатынастар, әлеуметтік құбылыстар, әлеуметтік үдерістер, әлеуметтік прогресс.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жекелеген фактілерді салыстырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Күнделікті өмірде және өзінің кәсіптік қызметінде саясаттанушылық білімді қолданады.
Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
Саяси мәдениеттің қызмет етуінің мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
Адамның адамға, қоғамға, қоршаған ортаға қатынасын реттейтін әлеуметтік, адамгершілік және құқықтық нормаларды пайдаланады.
БҚ 5. Қазіргі экономикалық жүйенің қызмет етуінің негізгі заңдылықтары мен механизмдерін түсіну, еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғау, өз қызметінде нормативтік құқықтық құжаттарды пайдалану
БМ 05. Қазіргі заманғы экономикалық жүйенің, кәсіпкерліктің, еңбек заңнамасының және нормативтік-құқықтық нормалардың жұмыс істеуінің негізгі заңдары мен тетіктерін қолдану
Бұл модуль қазіргі заманғы экономикалық жүйенің қызмет ету заңдылықтары мен тетіктері туралы, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері, азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау, қоғам дамуының заңдылықтары мен перспективалары туралы кешенді түсініктерді қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін; мемлекеттік-құқықтық қатынастар мен құбылыстар жүйесін; азаматтар мен басқа да саясат субъектілерінің қоғамдағы өзара қарым-қатынастары жүйесінің қызмет етуін; жеке істі құру негіздерін; қазіргі кәсіпкерлік нормаларға жауап беретін коммерциялық-іскерлік терминологияны; Қазақстан Республикасы кәсіпкерлік құқық әдістерін, қағидаттары мен жүйелерін; Қазақстан Республикасы кәсіпкерлік қызметті құқықтық реттеу негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясының тұжырымдамалық ережелерін және бизнес негіздерін түсіну; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтау; құқық нормаларын сақтау; кәсіпорынның бизнес-жоспарын әзірлеу; күнделікті іскерлік өмірдің нақты жағдайларын талдау; кәсіпкерлік қызметте нормативтік құқықтық актілерді қолдану икемдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
Экономика
Құқық негіздері
Кәсіпкерлік негіздері
Қазақстан Республикасы кәсіпкерлік құқығы
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Экономикалық терминдерді меңгерген, нарықтық экономиканың заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін меңгерген.
Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
Инфляция көздерін және оның салдарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Меншік нысандары мен түрлерін, жоспарлардың түрлерін, кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін айқындау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Белгілі бір жұмысты орындауға арналған жұмыс уақытының шығындарын өлшейді.
Өзіндік құнды төмендету және рентабельділікті арттыру әдістерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Әлемдік экономиканың даму үдерісін сипаттайды.
Мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсінеді
Жалпы ішкі өнімді және жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Жаһандық экономикалық проблемаларды, оларды еңсеру жолдарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды меңгеру.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Құқықтың мәні мен негізгі белгілерін түсінеді.
Заңдылық пен құқықтық тәртіп қағидаттарын сақтайды және түсініктерді біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың тұлғасын қалыптастырудағы құқықтық мәртебесін түсінеді
Әкімшілік реттеу әдістерін сипаттайды.
Әкімшілік және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершілік қажеттілігін түсінеді.
Азаматтық және отбасылық құқықтың негізгі ережелерін меңгерген.
Салық түрлері туралы ақпаратты біледі.
Қылмыстық жауапкершілікті және оның басталу негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:

1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 7) Разрабатывать бизнес-план предприятия и анализировать конкретные ситуации повседневной деловой жизни
Критерии оценки:
1. Понимает особенности предпринимательского ресурса, социальной ответственности, благотворительности в истории казахстанского предпринимательства.
2. Определяет сущность предпринимательской деятельности в законодательных актах Республики Казахстан.
3. Формирует основные этапы создания собственного дела.
Результат обучения: 8) Ориентироваться в рыночной конъюнктуре и изменять направление деятельности предпринимательства.
Критерии оценки:
1. Анализирует экономическую информацию.
2. Определяет состояние экономики и предпринимательства в Республике Казахстан.
3. Анализирует финансовые результаты деятельности предприятия.
4. Проводить оценку эффективности деятельности предприятия.
5. Определят внешнюю и внутреннюю среду бизнеса, факторы ее формирующие.
БК 06. Применять информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
БМ 6. Применение информационно-коммуникационных технологий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для применения информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: цифровые технологии и ресурсы интернета в профессиональной деятельности, возможности информационно-коммуникационных технологий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать в цифровом формате, использовать ресурсы программы "Цифровой Казахстан", сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан", соблюдать и сохранять информационную безопасность в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть основами информационно-коммуникационных технологий.
Информационно-коммуникационные технологии
Критерии оценки:
1. Раскрывает сущность понятия "информационно-коммуникационные технологии".
2. Понимает структуру информационно-коммуникационные технологий.
3. Характеризует функции информационно-коммуникационных технологий.
4. Применяет средства информационно-коммуникационных технологий.
Результат обучения: 2) Использовать услуги информационно-справочного и интерактивного веб-порталов.
Критерии оценки:
1. Использует услуги сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан".
2. Использует ресурсы программы "Цифровой Казахстан": "умный дом", "умный город".
3. Использует функции портала "Открытые данные".
4. Ведет документацию в цифровом формате.

1. Еңбек кодексіне сәйкес жұмыскердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмыскер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажырата алады.
Оқыту нәтижесі: 7) Кәсіпорынның бизнес-жоспарын әзірлеу және күнделікті іскерлік өмірдің нақты жағдайларын талдау
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Қазақстандық кәсіпкерлік тарихындағы кәсіпкерлік ресурстың, әлеуметтік жауапкершіліктің, қайырымдылықтың ерекшеліктерін түсінеді.
2. Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінде кәсіпкерлік қызметтің мәнін анықтайды.
3. Өз ісін құрудың негізгі кезеңдерін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 8) Нарықтық конъюнктурада бағдарлану және кәсіпкерлік қызметтің бағытын өзгерту.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Экономикалық ақпаратты талдау.
2. Қазақстан Республикасындағы экономика мен кәсіпкерліктің жай-күйін айқындайды.
3. Кәсіпорын қызметінің қаржылық нәтижелерін талдайды.
4. Кәсіпорын қызметінің тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Бизнестің сыртқы және ішкі ортасын, оны қалыптастыратын факторларды анықтайды.
БҚ 6. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
БМ 06. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар кәсіптік қызметтегі интернеттің цифрлық технологиялары мен ресурстарын, ақпараттық-коммуникативтік технологиялардың мүмкіндіктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: цифрлық форматта жұмыс істеу, "Цифрлық Қазақстан" бағдарламасының, Қазақстан Республикасының "Электрондық үкімет" сервисінің ресурстарын пайдалану, кәсіптік қызметте ақпараттық қауіпсіздікті сақтау икемдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін меңгеру.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" ұғымының мәнін ашады.
2. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың құрылымын түсінеді.
3. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың функцияларын сипаттайды.
4. Ақпараттық-коммуникациялық технология құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. "Қазақстан Республикасының Электрондық үкіметі" сервисінің қызметін пайдаланады.
2. "Цифрлық Қазақстан" бағдарламасының "ақылды үй", "ақылды қала", "ақылды ел" ресурстарын пайдаланады.
3. "Ашық деректер" порталының функцияларын пайдаланады.
4. Құжаттарды цифрлық форматта жүргізеді.

5. Использует инструменты информационной безопасности в профессиональной деятельности.
БК 7. Применять основные законы естественнонаучных дисциплин, методы математического анализа и моделирования в профессиональной деятельности
БМ 07. Применение основных законов естественнонаучных дисциплин, методов математического анализа и моделирования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для применения основных законов естественнонаучных дисциплин в профессиональной деятельности, применять методы математического анализа и моделирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия математического анализа и их приложений в различных областях; методы математического анализа; вычисление интеграла; дифференциацию тригонометрических и логарифмических функций; основные законы, теорий классической и современной физики в их внутренней взаимосвязи; соотношения между различными единицами измерения давления;
иерархии физических законов и понятий, границ их применимости для эффективного использования в конкретных ситуациях;
различные виды теплоемкости.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
строить математические модели, решать задачи численных методов с использованием современного программного обеспечения; дифференцировать многочлены, используя основные формулы или правила дифференциации; применять производные в математическом использовании и в прикладных практических задачах; использовать изученные приемы и методы для решений конкретных задач; применять законы математики для создания новых технологий и при управлении техническими средствами; провести экспериментальные исследования и обработку их результатов; применять техники построения кривых, используя производные; интегрировать трансцендентные функции.
Результат обучения: 1) Иметь представление об основных законах и моделях механики, электричества и магнетизма.
Физика 1
Физика 2
Математика 1
Математика 2
Специальные разделы математики
Критерии оценки:
1. Понимает основные законы и модели механики, электричества и магнетизма.
2. Понимает основные законы колебаний и волн, квантовой механики.
3. Владеет основными понятиями, законами и моделями статистической физики и термодинамики.
4. Владеет методами теоретического и экспериментального исследования в физике.
Результат обучения: 2) Применять теоретические знания для решения конкретных физических задач и ситуаций.
Критерии оценки:
1. Применяет законы сохранения импульса энергии при ударе.

5. Кәсіптік қызметте ақпараттық қауіпсіздік құралдарын пайдаланады.
БҚ 7. Ғылыми жаратылыстану пәндерінің негізгі заңдарын, кәсіптік қызметте математикалық талдау және модельдеу әдістерін қолдану
БМ 07. Жаратылыстану-ғылыми пәндерінің негізгі заңдарын, математикалық талдау және модельдеу әдістерін қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте жаратылыстану-ғылыми пәндердің негізгі заңдарын қолдануға, математикалық талдау және модельдеу әдістерін қолдануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар математикалық талдаудың және олардың түрлі салалардағы қосымшаларының негізгі ұғымдарын; математикалық талдау әдістерін; интегралды есептеуді; тригонометриялық және логарифмдік функцияларды дифференциалдауды; классикалық және қазіргі заманғы физиканың негізгі заңдарын, теорияларын, олардың ішкі өзара байланыстарын; қысым өлшемінің түрлі бірліктері арасындағы ара қатынастарды меңгереді;
физикалық заңдар мен нақты жағдайларда тиімді пайдалану үшін олардың қолданылу шекаралары ұғымдарының иерархиясы;
түрлі жылусыйымдылық түрлері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
математикалық модельдерді құру, заманауи бағдарламалық қамтымды пайдалана отырып сандық әдістердің есептерін шешу; негізгі формулаларды немесе дифференциалдау ережелерін пайдалана отырып, көпмүшелерді дифференциалдау; математикалық пайдалануда және қолданбалы практикалық есептерде туындыны қолдану; нақты есептерді шешу үшін зерделенген әдістер мен тәсілдерді қолдану; жаңа технологияларды құру және техникалық құралдарды басқару үшін математика заңдарын қолдану; эксперименталдық зерттеулер жүргізу және олардың нәтижелерін өңдеу; туындыларды пайдалана отырып, қисықтарды тұрғызу техникасын қолдану; трансценденттік функцияларды интегралдау икемдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Механиканың, электр және магнетизмнің негізгі заңдары мен модельдері туралы түсінік болу.
Физика 1
Физика 2
Математика 1
Математика 2
Математиканың арнайы бөлімдері
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Механиканың, электр және магнетизмнің негізгі заңдары мен модельдерін түсінеді.
2. Тербелістер мен толқындардың, кванттық механиканың негізгі заңдарын түсінеді.
3. Статистикалық физика мен термодинамиканың негізгі түсініктері, заңдары мен модельдерін меңгерген.
4. Физикада теориялық және эксперименттік зерттеу әдістерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Нақты физикалық міндеттер мен жағдайларды шешу үшін теориялық білімді қолдану.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Соққы кезінде энергия импульсінің сақталу заңдарын қолданады.

2. Определяет момент инерции маятника Максвелла.
3. Определяет вязкость жидкости методом Стокса.
4. Определяет среднюю длину свободного пробега и эффективного диаметра молекул воздуха.
5. Определяет коэффициент вязкости воздуха капиллярным путем.
6. Исследует магнитные поля методом моделирования.
7. Определяет радиус кривизны линзы с помощью колец Ньютона.
8. Определяет длину волн лазерного излучения.
Результат обучения: 3) Работать с измерительными инструментами и приборами.
Критерии оценки:
1. Определяет момент инерции твердых тел с помощью крутильных колебаний.
2. Определяет скорость полета снаряда на баллистическом крутильном магните.
3. Измеряет горизонтально составляющую магнитную индукцию Земли.
4. Наблюдает дифракцию ионов меди.
5. Исследует характеристику фотоэлемента.
Результат обучения: 4) Владеть основами производных, интегралов и тригонометрических и логарифмических функций.
Критерии оценки:
1. Определяет пределы и основы производных.
2. Применяет интегралы и вычисляет их.
3. Владеет понятиями дифференциации тригонометрических функций.
4. Владеет понятиями дифференциации логарифмических функций.
Результат обучения: 5) Выполнять дифференцирование, интегрирование для решения прикладных математических задач.
Критерии оценки:
1. Дифференцирует многочлены, используя основные формулы или правила дифференциации.
2. Применяет производные в математическом использовании и в прикладных практических задачах.
3. Применяет для решения задач численные методы с использованием современного программного обеспечения
4. Применяет правила дифференциации тригонометрических и обратных тригонометрических функций и дифференцирует логарифмические функции.
5. Применяет численные методы решения систем алгебраических и дифференциальных уравнений, применениями дифференциальных исчислений и интегральных исчислений к решению задач прикладной механики.
6. Интегрирует трансцендентные функции и выражения, ведущих к экспоненциальным функциям.
7. Интегрирует и рассчитывает тригонометрические функции и формы, ведущие к обратным тригонометрическим функциям.
8. Интегрирует выражения, используя метод интеграции частями, метод тригонометрических подстановок.
Результат обучения: 6) Выполнять операции над матрицами и решать системы линейных уравнений.
Критерии оценки:
1. Выполняет операции над матрицами: сложение, вычитание, умножение на число, умножение матриц.
2. Вычисляет обратные матрицы.

2. Максвелл маятнигінің инерция моментін анықтайды.
3. Сұйықтықтың тұтқырлығын Стокс әдісімен анықтайды.
4. Бос жүрістің орташа ұзындығын және ауа молекулаларының тиімді диаметрін анықтайды.
5. Ауа тұтқырлығы коэффициентін капиллярлы жолмен анықтайды.
6. Магнит өрістерін модельдеу әдісімен зерттейді.
7. Линзаның қисық радиусын Ньютон сақиналарының көмегімен анықтайды.
8. Лазерлік сәулелену толқындарының ұзындығын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өлшем құралдарымен және аспаптармен жұмыс істеу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Айналмалы тербелістердің көмегімен қатты денелердің инерция моментін анықтайды
2. Снарядтың ұшу жылдамдығын баллистикалық айналдыру магнетінде анықтайды.
3. Жердің магниттік индукциясының көлденең құрауышын өлшейді.
4. Мыс иондарының дифракциясын бақылайды.
5. Фотоэлементтің сипаттамасын зерттейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Туынды, интегралдық және тригонометриялық және логарифмдік функциялар негіздерін меңгеру.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Туындылар шектері мен негіздерін анықтайды.
2. Интегралдарды қолданады және оларды есептеп шығарады.
3. Тригонометриялық функцияларды дифференциалдау ұғымдарын меңгерген.
4. Логарифмдік функцияларды дифференциалдау ұғымдарын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 5) Қолданбалы математикалық есептерді шешу үшін дифференциалдауды, интегралдауды орындау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Негізгі формулаларды немесе дифференциалдау ережелерін пайдалана отырып, көпмүшелерді дифференциалдайды.
2. Математикалық пайдалануда және қолданбалы практикалық есептерде туындыны қолданады.
3. Тапсырмаларды шешу үшін заманауи бағдарламалық қамтымды пайдалана отырып сандық әдістерді қолданады
4. Тригонометриялық және кері тригонометриялық функцияларды дифференциалдау ережелерін қолданады және логарифмдік функцияларды дифференциалдайды.
5. Алгебралық және дифференциалдық теңдеулер жүйесін шешудің сандық әдістерін, қолданбалы механика есептерін шешуге дифференциалдық есептеулер мен интегралдық есептеулерді пайдаланып қолданады.
6. Экспоненттік функцияларға апаратын трансценденттік функциялар мен өрнектерді интегралдайды.
7. Кері тригонометриялық функцияларға апаратын тригонометриялық функциялар мен формаларды интегралдайды және есептейді.
8. Бөлшектерді интегралдау әдісін, тригонометриялық орналастыру әдісін қолдана отырып, өрнектерді интегралдайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Матрицалармен операциялар жасау және сызықты теңдеулер жүйесін шешу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Матрицалармен операциялар жасайды: қосу, азайту, санға көбейту, матрицаларды көбейту.
2. Кері матрицаларды есептеп шығарады.

3. Применяет алгоритм решения систем линейных уравнений методом Гаусса и по формулам Крамера.
4. Решает задачи, используя уравнения прямых.
5. Решает прикладные задачи с использованием элементов дифференциального исчисления.
Результат обучения: 7) Применять вероятностные и статистические методы к оценке точности измерений и испытаний.
Критерии оценки:
1. Проводит качественные математические исследования.
2. Вырабатывает практические рекомендации на основе проведенного математического анализа.
3. Исследует функции с помощью производных.
4. Вычисляет двойные интегралы в декартовой и полярной системе координат.
5. Применяет к интегрированию иррациональных выражений подстановок Эйлера.
Профессиональные модули
ПК 1. Доставлять оборудование и материалы для проведения работ вне зоны забоя.
ПМ 01. Оборудование и материалы для выполнения рабочего процесса и их доставка
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для доставки оборудования и материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила погрузки и разгрузки, схемы откатки и путевых маршрутов; приемы и правила такелажных работ; правила транспортировки, переноски взрывчатых и строительных материалов по горным выработкам.
При изучении модуля обучающиеся учатся: перемещать вагонетки вне зоны забоя; принимать материалы, оборудование и запасные части;
доставлять грузы по горным выработкам к месту назначения, выполнять подкатку, откатку вагонеток вне зоны забоя, производить доставку грузов к месту назначения.
Результат обучения: 1) Выполнять подкатку, откатку вагонеток вне зоны забоя.
Специальная технология
Электротехника
Основы горного дела
Производственное обучение (такелажные и стропальные работы)
Правила погрузки и разгрузки, схемы откатки и путевых маршрутов
Профессиональная практика
Критерии оценки:
Описывает основные конструктивные элементы погрузочных и транспортных средств.
Соблюдает правила регулирования движения поездов, погрузки, разгрузки и откатки вагонеток.
Читает схемы откатки и путевых маршрутов.
4. Подкатывает и откатывает груженные и порожние вагонетки при помощи лебедок, толкателей и вручную.
Результат обучения: 2) Осуществлять прием материалов, деталей и оборудования.
Критерии оценки:
1. Принимает у ствола крепежные, взрывчатые, строительные, смазочные материалы, запасные части и оборудование, погружает и транспортирует их в шахту.
2. Распределяет грузы и материалы.

3. Гаусс әдісімен және Крамер формулалары бойынша сызықтық теңдеулер жүйесін шешу алгоритмін қолданады.
4. Тура теңдеулерді пайдалана отырып, есептерді шешеді.
5. Дифференциалдық есептеу элементтерін қолдана отырып қолданбалы есептерді шешеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Өлшеу мен сынақтардың дәлдігін бағалауға ықтималдық және статистикалық әдістерді қолдану.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Сапалы математикалық зерттеулер жүргізеді.
2. Жүргізілген математикалық талдау негізінде практикалық ұсынымдар әзірлейді.
3. Функцияны туынды көмегімен зерттейді.
4. Декарттық және полярлық координаттар жүйесіндегі қос интегралды есептеп шығарады.
5. Эйлер қойылымдарының иррационалды өрнектерін интегралдауға қолданады.
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Кенжар аймағынан тыс жұмыс жүргізу үшін жабдықтар мен материалдарды жеткізу
КМ 01. Жұмыс үдерісін орындауға арналған жабдықтар мен материалдар және оларды жеткізу
Бұл модуль жұмыс нәтижелілігін, жабдықтар мен материалдарды жеткізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар тиеу және түсіру қағидаларын, тасымалдау схемасы мен жол маршруттарын; такелаж жұмыстарының тәсілдері мен қағидаларын; тау-кен қазбалары бойынша жарылғыш және құрылыс материалдарын тасымалдау, көлікпен тасымалдау қағидаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: вагонеткаларды кенжар аймағынан тыс жерге ауыстыру; материалдарды, жабдықтарды және қосалқы бөлшектерді қабылдау икемдерін; жүктерді тау-кен қазбалары бойынша межелі жерге жеткізу, вагонеткаларды кенжар аймағынан тыс апару, тасымалдау, жүктерді межелі жерге жеткізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Вагонеткаларды кенжар аймағынан тыс апару, тасымалдау.
Арнайы технология
Электртехника
Тау-кен ісінің негіздері
Өндірістік оқыту (такелаж және ілмектеу жұмыстары)
Тиеу және түсіру қағидалары, тасымалдау схемасы және жол маршруттары
Кәсіптік практика
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Тиеу және көлік құралдарының негізгі конструктивтік элементтерін сипаттайды.
Поездардың қозғалысын реттеу, вагонеткаларды тиеу, түсіру және тасымалдау қағидаларын сақтайды.
Тасымалдау және жол маршруттарының схемаларын оқиды.
4. Тиелген және бос вагонеткаларды шығырлардың, итергіштердің көмегімен және қолмен итеріп жеткізеді және итеріп шығарады.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдарды, бөлшектер мен жабдықтарды қабылдауды жүзеге асыру.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Оқпанға бекіту, жарылғыш, құрылыс, майлау материалдарын, қосалқы бөлшектер мен жабдықтарды қабылдайды, оларды тиейді және шахтаға тасымалдайды.
2. Жүктер мен материалдарды бөледі.

3. Применяет меры безопасности при передвижении на рудничном транспорте и при подъеме.
4. Погружает и разгружает вручную или с помощью такелажных механизмов и приспособлений грузы в вагонетки, на площадки, в бадьи и клеть.
5. Применяет стандарты по специальности и методы их контроля.
Результат обучения: 3) Производить доставку грузов к месту назначения.
Критерии оценки:
1. Разделяет горные выработки и горные породы по их физико-техническим свойствам.
2. Доставляет грузы по горным выработкам, к месту назначения, с участка на участок, к стволу (шурфу) и выдает из шахты.
3. Сцепляет и расцепляет вагоны и площадки, переводить стрелки.
Поднимает сошедшие с рельс вагонетки.
ПК 2. Выполнять вспомогательные работы по горным технологическим операциям
ПМ 02. Выполнение вспомогательных горнопроходческих работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения вспомогательных горнопроходческих работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: приемы очистки транспортных средств, погрузочно-разгрузочных пунктов, монтаж, демонтаж рельсошпального строения пути и трубопроводов, управление и обслуживание и выполнять мелкий ремонт оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять вспомогательные работы на проходческих участках, на очистных забоях, на водоотливных участках, на конвеерном и рельсовом, вертикальном участках.
Результат обучения: 1) Производить очистку транспортных средств, погрузочно-разгрузочных пунктов.
Специальная технология
Электротехника
Основы горного дела
Профессиональная практика
Критерии оценки:
Описывает принципы работы транспортных средств и ручных инструментов.
Определяет нормы загрузки вагонеток.
Устанавливает периодичность и порядок очистки вагонеток, путей и водоотливных канавок.
4. Очищает вагонетки, конвейерные ставы скребковых и ленточных конвейеров, машины, механизмы от налипшей и спрессованной массы с применением пневмоинструмента.
Поддерживает в течение смены откаточные выработки, пути, плиты, площадки, водосточные канавки в соответствии с санитарно-гигиеническими требованиями (чистыми от угля, руды, породы и посторонних предметов).
Объясняет принципы работы виброразрыхлителей, обрушителей и очистных устройств.
Результат обучения: 2) Производить монтаж, демонтаж рельсошпального строения пути и трубопроводов.
Критерии оценки:
Определяет технические параметры рельсового пути.
Выбирает способы крепления рельсов.
Укладывает шпалы, брусья, пришивать рельсы.
Соединяет секции рельсового пути, стрелочные переводы с помощью планок и болтовых соединений.
Классифицирует схемы водоотлива, способы соединения и крепления труб.
6. Наращивает и укорачивает трубопроводы.
Результат обучения: 3) Управлять, обслуживать и выполнять мелкий ремонт оборудования.
Критерии оценки:
Описывает основные конструктивные элементы обслуживаемых установок.
Соблюдает правила технической эксплуатации машин и механизмов.
Управляет тормозной бремсберговой установкой.
Управляет насосными установками.
Запускает и останавливает, обслуживает установки, устраняет мелкие неисправности.
Осматривает и подготавливает установки и оборудования к работе.
ПК 3. Участвовать в работах по возведению и ремонту вентиляционных сооружений
ПМ 03. Возведение и ремонт вентиляционных сооружений
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для выполнения работ по возведению и ремонту вентиляционных сооружений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: содержание и назначение паспорта возведения и ремонта вентиляционного сооружения; назначение и устройство вентиляционных сооружений различных типов; свойства строительных материалов; технологии слесарных, плотничных и монтажных работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся готовить растворы для строительных работ, выполнять обустройства горных выработок, возводить все виды вентиляционных сооружений и выполнять их ремонт; выполнять обустройство горных выработок.
Результат обучения: 1) Готовить растворы для строительных работ.
Специальная технология
Электротехника
Основы горного дела
Профессиональная практика
Критерии оценки:
Перебирает правила приготовления различных растворов.
Подготавливает глинистый, цементный, известковый раствор, эмульсии.
Обслуживает машины и оборудование для приготовления и транспортирования бетонов и растворов.
Выполняет работы по осланцеванию, побелке горных выработок, обмазке перемычек, щитов, труб глиной.
Наносить на поверхности грунтовочные и окрасочные составы кистями, валиками, краскопультами.
Результат обучения: 2) Возводить все виды вентиляционных сооружений и выполнять их ремонт.
Критерии оценки:
Определяет схему вентиляции, направление исходящей струи по шахте, устройство и назначение перемычек различных типов.
Классифицирует виды и качество кладочных материалов, способы кладки.
Возводить все виды перемычек и выполняет их ремонт.
Устанавливает опалубку и перемычки из дерева, металла и иных материалов.
Устанавливает и ремонтирует вентиляционные двери, окна, замерные станции, заслоны.
Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Результат обучения: 3) Выполнение обустройства горных выработок.
Критерии оценки:
Владеет способами устройства деревянных настилов.
Выполняет сборку дверных полотен, каркасов, дощатых настилов.
Перестилает и заменяет листы (рештаки) и деревянные настилы.
Сплачивает деревянные элементы, соединять их гвоздями, шурупами, клеем.
Изготавливает, устанавливает, разбирает и ремонтирует трапы, люки, лестницы, полки, ограждения, перила.
Планирует и расчищает площадки для установки оборудования.
ПК 4. Вести технологический процесс подземных горных и взрывных работ
ПМ 04. Ведение технологического процесса подземных горных и взрывных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения технологического процесса подземных горных и взрывных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: оформление технической документации на ведение подземных горных и взрывных работ, организацию и контроль ведения технологических процессов, ведение работ по обслуживанию горнотранспортного оборудования и работы по обслуживанию вспомогательных технических процессов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: вести техническую документацию; организовывать и контролировать основной и вспомогательный технологический процесс подземных горных и взрывных работ; выполнять работы по обслуживанию горнотранспортного оборудования.
Результат обучения: 1) Оформлять техническую документацию на ведение подземных горных и взрывных работ.
Горное дело
Черчение
Основы экономики
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Основы технической механики
Электротехника с основами электроники
Охрана труда
Основы информатизации и автоматизации производства
Технология и безопасность взрывных работ
Основы геологии
Рудничный транспорт
Горная механика
Проветривание подземных рудников
Профессиональная практика
Критерии оценки:
Понимает и соблюдает требования единых стандартов конструкторской документации и единых стандартов технической документации к оформлению и составлению чертежей и схем, технической и технологической документации по ведению горно-шахтных работ.
Объясняет основные понятия и определения стандартизации и сертификации по проведению работ в подземных горных выработках.
Проектирует и ведет очистные, подготовительные работы с применением горных машин и буровзрывным способом.
Составляет горно-графическую документацию горного предприятия.
Классифицирует способы проведения и крепления горных выработок, наклонных и вертикальных стволов.
Анализирует данные о давлении горных пород и управлении горным давлением в очистных и подготовительных выработках.
Составляет маркшейдерские планы горных выработок.

3. Кеніш көлігінде және көтеру кезінде қауіпсіздік шараларын қолданады.
4. Жүктерді вагонеткаларға, алаңдарға, қауғалар мен клетьке қолмен немесе такелаждық механизмдер мен айлабұйымдардың көмегімен тиеуді және түсіруді орындайды.
5. Мамандығы бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жүктерді межелі жерге жеткізуді жүргізу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Тау-кен қазбалары мен тау-кен жыныстарын олардың физикалық-техникалық қасиеттері бойынша бөледі.
2. Жүктерді тау-кен қазбалары бойынша, межелі жерге, учаскеден учаскеге, оқпанға (шурфқа) жеткізеді және шахтадан береді.
3. Вагондар мен алаңдарды тіркейді және ағытады, бағыттамаларды бұрады.
Рельстен шығып кеткен вагонеткаларды көтереді.
КҚ 2. Тау-кен технологиялық операциялары бойынша қосалқы жұмыстарды орындау
КМ 02. Қосалқы тау-кен ұңғылау жұмыстарын орындау
Бұл модуль қосалқы тау-кен ұңғылау жұмыстарын орындау қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар көлік құралдарын, тиеу-түсіру пункттерін тазарту тәсілдерін, жолдар мен құбырлардың рельс шпалды құрылысын монтаждау, бөлшектеу, жабдықтарды басқару және қызмет көрсету және кішігірім жөндеу дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: ұңғылау учаскелерінде, тазарту кенжарларында, сутөкпе учаскелерінде, конвеерлік және рельстік, тік учаскелерде қосалқы жұмыстарды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Көлік құралдарын, тиеу-түсіру пункттерін тазартуды жүргізу.
Арнайы технология
Электртехника
Тау-кен ісінің негіздері
Кәсіптік практика
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Көлік құралдары мен қол құралдарының жұмыс қағидаттарын сипаттайды.
Вагонеткаларды тиеу нормаларын анықтайды.
Вагонеткаларды, жолдар мен сутөкпе жыраларды тазарту мерзімділігі мен тәртібін белгілейді.
4. Вагонеткаларды, қырғыш және таспалы конвейерлердің конвейерлік жақтауларын, машиналарды, механизмдерді жабысқан және сығымдалған массадан пневмоқұралдарды қолдана отырып тазартады.
5.Ауысым бойы тасымалдау қазбаларын, жолдарды, плиталарды, алаңдарды, суағар арықшаларды санитарлық-гигиеналық талаптарға (көмірден, кеннен, жыныстардан және бөгде заттардан таза) сәйкес ұстайды.
6. Діріл қопсытқыштардың, опырғыштардың және тазарту құрылғыларының жұмыс істеу қағидаттарын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жол мен құбырлардың рельс шпалды құрылысын монтаждау, бөлшектеу жүргізу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Рельс жолының техникалық параметрлерін анықтайды.
Рельстерді бекіту тәсілдерін таңдайды.
Шпалдарды, қоссырықтарды төсейді, рельстерді қадау.
Планкалар мен бұрандық қосылыстардың көмегімен рельс жолының секцияларын, бағыттамалық бұрмаларды қосады.
Сутөкпе схемаларын, құбырларды қосу және бекіту тәсілдерін жіктейді.
6. Құбырларды кеңейтеді және қысқартады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықтарды басқару, қызмет көрсету және кішігірім жөндеу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Қызмет көрсетілетін қондырғылардың негізгі құрылымдық элементтерін сипаттайды.
Машиналар мен механизмдерді техникалық пайдалану қағидаларын сақтайды.
Тежегіш бремсберг қондырғысын басқарады.
Сорғы қондырғыларын басқарады.
Қондырғыны іске қосады және тоқтатады, қызмет көрсетеді, ұсақ ақаулықтарды жояды.
Қондырғылар мен жабдықтарды қарайды және жұмысқа дайындайды.
КҚ 3. Желдету құрылыстарын тұрғызуға және жөндеу жұмыстарына қатысу
КМ 03. Желдету құрылыстарын тұрғызу және жөндеу
Бұл модуль желдету құрылыстарын тұрғызу және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау үшін білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар желдету құрылысын тұрғызу және жөндеу паспортының мазмұны мен мақсатын; түрлі үлгідегі желдету құрылыстарының арналымы мен құрылымын; құрылыс материалдарының қасиеттерін; слесарлық, ұсталық және монтаждау жұмыстарының технологиясын меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар құрылыс жұмыстарына арналған ерітінділерді дайындауды, тау-кен қазбаларын жайғастыруды орындауды, желдету құрылыстарының барлық түрлерін салуды және оларды жөндеуді; тау-кен қазбаларын жайғастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылыс жұмыстары үшін ерітінділерді дайындау.
Арнайы технология
Электртехника
Тау-кен ісінің негіздері
Кәсіптік практика
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Түрлі ерітінділерді дайындау қағидаларын іріктейді.
Сазды, цементті, әк ерітіндісін, эмульсияны дайындайды.
Бетондар мен ерітінділерді дайындау және тасымалдауға арналған машиналар мен жабдықтарға қызмет көрсетеді.
Тау-кен қазбаларын тақтатастау, ақтау, далдаларға, қалқандарға, құбырларға саз жағу жұмыстарын орындайды.
Қылшақтармен, білікшелермен, бояу пульттерімен беттерге бітемдеу және бояу құрамдарын жағу.
Оқыту нәтижесі: 2) Желдету құрылыстарының барлық түрлерін тұрғызу және оларды жөндеу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Желдету схемасын, шахта бойынша шығатын ағыстың бағытын, әртүрлі типті далдалардың құрылымы мен арналымын анықтайды.
Қалау материалдарының түрлері мен сапасын, қалау тәсілдерін жіктейді.
Далдалардың барлық түрлерін тұрғызу және оларды жөндеу.
Ағаштан, металдан және өзге де материалдардан жасалған қалып пен далдаларды орнатады.
Желдеткіш есіктерді, терезелерді, өлшеу станцияларын, тосқауылдарды орнатады және жөндейді.
Мамандық бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 3) Тау-кен қазбаларын жайғастыруды орындау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Ағаш төсеніштерді орнату тәсілдерін біледі.
Есік жармаларын, қаңқаларды, тақтай төсемдерін құрастыруды орындайды.
Табақтарды (торларды) және ағаш төсеніштерді қайта төсейді және ауыстырады.
Ағаш элементтерді біріктіріп, оларды шегелермен, бұраншегелермен, желіммен жалғайды.
Басқыштарды, люктерді, сатыларды, сөрелерді, қоршауларды, сүйеніштерді дайындайды, орнатады, бөлшектейді және жөндейді.
Жабдықты орнату үшін алаңдарды жоспарлайды және тазалайды.
КҚ 4. Жерасты тау-кен және жарылыс жұмыстарының технологиялық үдерісін жүргізу
КМ 04. Жерасты тау-кен және жарылыс жұмыстарының технологиялық үдерісін жүргізу
Бұл модуль жерасты тау-кен және жарылыс жұмыстарының технологиялық үдерісін жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жерасты тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізуге техникалық құжаттаманы ресімдеу, технологиялық үдерістерді жүргізуді ұйымдастыру және бақылау, тау-кен көліктік жабдықтарға қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды жүргізу және қосалқы техникалық үдерістерге қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды жүргізу дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жер асты тау-кен және жарылыс жұмыстарының негізгі және қосалқы технологиялық үдерісін ұйымдастыру және бақылау; тау-кен көліктік жабдықтарға қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау икемдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жер асты тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізуге техникалық құжаттаманы ресімдеу.
Тау-кен ісі
Сызу
Экономика негіздері
Геодезия және маркшейдерлік іс негіздері
Техникалық механика негіздері
Электроника негіздерімен электртехника
Еңбек қорғау
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Жарылыс жұмыстарының технологиясы мен қауіпсіздігі
Геология негіздері
Кеніштік көлік
Тау-кен механикасы
Жерасты кеніштерді желдету
Кәсіптік практика
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Тау-кен-шахта жұмыстарын жүргізу бойынша сызбалар мен схемаларды, техникалық және технологиялық құжаттаманы ресімдеу мен жасауға конструкторлық құжаттаманың бірыңғай стандарттары және техникалық құжаттаманың бірыңғай стандарттарының талаптарын түсінеді және сақтайды.
Жер асты тау-кен қазбаларында жұмыстарды жүргізу бойынша стандарттау мен сертификаттаудың негізгі түсініктері мен анықтамаларын түсіндіреді.
Тау-кен машиналары мен бұрғылау-жару тәсілімен тазарту, дайындық жұмыстарын жобалайды және жүргізеді.
Тау-кен кәсіпорнының тау-кен-графикалық құжаттамасын жасайды.
Тау-кен қазбаларын, көлбеу және тік оқпандарды жүргізу және бекіту тәсілдерін жіктейді.
Тау-кен жыныстарының қысымы және тазарту және дайындау қазбаларындағы тау-кен қысымын басқару туралы деректерді талдайды.
Тау-кен қазбаларының маркшейдерлік жоспарларын жасайды.

8. Оценивает условия сдвижения горных пород под влиянием горных работ.
Выполняет и читает технологические схемы ведения горных работ на участке.
Оформляет технологические карты, паспорта по видам горных работ, в том числе с применением современных компьютерных программ.
Оформляет проекты ведения горных выработок и очистных забоев с применением горных машин, очистных и проходческих комплексов, буровзрывных работ.
Оформляет технологическую документацию по проветриванию и дегазации горных выработок и очистных забоев с применением современных компьютерных программ.
Выполняет проектирование вентиляции шахты с применением современных компьютерных программ.
Результаты обучения: 2) Организовывать и контролировать ведение технологических процессов на участке в соответствии с технической и нормативной документацией.
Критерии оценки:
Владеет вопросами маркшейдерского обеспечения рационального использования недр.
Различает системы разработки и схемы вскрытия месторождений в различных горно-геологических и горнотехнических условиях.
Организовывает технологию ведения буровзрывных работ, проведения горных выработок в различных горно-геологических и горнотехнических условиях.
Применяет способы управления горным давлением, технологию и организацию выемки полезного ископаемого в различных горно-геологических и горнотехнических условиях с применением современных компьютерных программ.
Применяет типовые технологические схемы подземной разработки месторождений полезных ископаемых, нормативные и методические материалы по технологии ведения горных работ на участке.
6. Определяет факторы, влияющие на производительность проходческого оборудования, очистного и горнотранспортного комплексов с применением современных компьютерных программ.
7. Читает планы и карты, геодезические и маркшейдерские сети.
8. Оценивает горно-геологические условия разработки месторождений полезных ископаемых, рассчитывает паспорта забоев с применением современных компьютерных программ.
9. Выбирает схемы ведения горных работ для заданных горно-геологических и горнотехнических условий с применением современных компьютерных программ.
10. Ведет выемку полезного ископаемого по ситуационному плану.
11. Определяет фактический объем подготовительных и добычных работ, параметры схемы вскрытия месторождения и действующей системы разработки в данной горной организации с применением современных компьютерных программ.

8. Тау-кен жұмыстарының әсерінен тау-кен жыныстарының ығысу жағдайларын бағалайды.
Учаскеде тау-кен жұмыстарын жүргізудің технологиялық схемаларын орындайды және оқиды.
Тау-кен жұмыстарының түрлері бойынша, соның ішінде заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, технологиялық карталарды, паспорттарды ресімдейді.
Тау-кен машиналарын, тазарту және ұңғылау кешендерін, бұрғылау-жару жұмыстарын қолдана отырып, тау-кен қазбалары мен тазарту кенжарларын жүргізу жобаларын ресімдейді.
Заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, тау-кен қазбалары мен тазарту кенжарларын желдету және газсыздандыру бойынша технологиялық құжаттаманы ресімдейді.
Заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, шахтаның желдетуін жобалайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Техникалық және нормативтік құжаттамаға сәйкес учаскеде технологиялық үдерістерді жүргізуді ұйымдастыру және бақылау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Жер қойнауын ұтымды пайдалануды маркшейдерлік қамтамасыз ету мәселелерін біледі.
Түрлі тау-кен-геологиялық және тау-кен техникалық жағдайларда кен орындарын ашу схемалары мен игеру жүйелерін ажыратады.
Бұрғылау-жару жұмыстарын жүргізу технологиясын, түрлі тау-кен геологиялық және тау-кен техникалық жағдайларда тау-кен қазбаларын жүргізу технологиясын ұйымдастырады.
Заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, тау-кен қысымын басқару тәсілдерін, түрлі тау-кен геологиялық және тау-кен техникалық жағдайларда пайдалы қазбаны қазудың технологиясын және ұйымдастырылуын қолданады.
Пайдалы қазбалар кен орындарын жер астында игерудің үлгілік технологиялық схемаларын, учаскеде тау-кен жұмыстарын жүргізу технологиясы бойынша нормативтік және әдістемелік материалдарды қолданады.
6. Заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, ұңғылау жабдықтарының, тазарту және тау-кен көліктік кешендердің өнімділігіне әсер ететін факторларды анықтайды.
7. Жоспарлар мен карталарды, геодезиялық және маркшейдерлік желілерді оқиды.
8. Пайдалы қазбалар кен орындарын игерудің тау-геологиялық шарттарын бағалайды, заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, кенжарлардың паспорттарын есептейді.
9. Заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, берілген тау-кен геологиялық және тау-кен техникалық жағдайлар үшін тау-кен жұмыстарын жүргізу схемасын таңдайды.
10. Жағдаяттық жоспар бойынша пайдалы қазбаны қазып алуды жүргізеді.
11. Заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, дайындық және өндіру жұмыстарының нақты көлемін, кен орнын ашу схемасының және осы тау-кен ұйымында қолданыстағы қазу жүйесінің параметрлерін анықтайды.

12. Участвует в организации производства:
подготовительных и добычных работ, по складированию полезного ископаемого, работ по дегазации шахтного поля.
13. Выявляет нарушения в технологии ведения горных работ.
14. Участвует в организации процесса подготовки очистного и подготовительного забоев к отработке.
15. Проводит маркшейдерские съемки и
анализирует схемы вскрытия месторождения и действующей системы разработки на данной шахте с применением современных компьютерных программ.
16. Анализирует ведение очистных, подготовительных (в том числе буровзрывных) и ремонтно-восстановительных работ.
Результаты обучения: 3) Выполнение работ по обслуживанию горнотранспортного оборудования на участке.
Критерии оценки:
1. Участвует в формировании технологических грузопотоков, составляет транспортную схему в различных горно-геологических и горнотехнических условиях с применением современных компьютерных программ.
2. Описывает устройство, принцип действия, условия применения и правила эксплуатации участкового и магистрального транспорта.
3. Строит комплекс автоматизированных подземных погрузочных пунктов с применением современных компьютерных программ.
4. Подготавливает к эксплуатации и ремонту горнотранспортное оборудование.
5. Понимает принципы действия, устройства и правил эксплуатации рудничного транспорта, принципы действия схем электрооборудования горнотранспортных машин.
6. Читает схемы электроснабжения горнотранспортного оборудования.
7. Объясняет принципы построения и общую характеристику автоматизации конвейерного транспорта.
8. Использует основные виды автоматических электрических защит, блокировок и защитных средств электрооборудования горнотранспортных машин и механизмов.
9. Применяет в работе знания по устройству, назначению, принципу действия основных элементов систем горной автоматики.
10. Объясняет устройство и принцип действия приводов горных машин и комплексов.
11. Определяет факторы, влияющие на производительность проходческого оборудования, очистного и горнотранспортного комплексов с применением современных компьютерных программ.
12. Производит эксплуатационные расчеты различного горно-транспортного оборудования в различных горно-геологических и горнотехнических условиях, обосновывает выбор применяемого горнотранспортного оборудования.
13. Производит выбор оборудования подземных погрузочных пунктов.
14. Обеспечивает высокую надежность транспортных процессов.
15. Читает блок-схемы систем автоматики, автоматизированных горнотранспортных машин и конвейерных линий.

12. Дайындық және өндіру жұмыстары, пайдалы қазбаны қоймалау, шахта алаңын газсыздандыру жұмыстары өндірісін ұйымдастыруға қатысады.
13. Тау-кен жұмыстарын жүргізу технологиясындағы бұзушылықтарды анықтайды.
14. Тазарту және дайындық кенжарларын өңдеуге дайындау үдерісін ұйымдастыруға қатысады.
15. Маркшейдерлік түсірілімдер жүргізеді және заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, кен орнын ашу схемасын және осы шахтада қолданыстағы қазу жүйесін талдайды.
16. Тазарту, дайындық (оның ішінде бұрғылау-жару) және жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуді талдайды.
Оқыту нәтижелері: 3) Учаскеде тау-кен көліктік жабдықтарға қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Технологиялық жүк ағындарын қалыптастыруға қатысады, заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, түрлі тау-кен-геологиялық және тау-кен техникалық жағдайларда көлік схемасын жасайды.
2. Учаскелік және магистральдық көліктің құрылымын, қолданыс қағидатын, қолдану шарттары мен пайдалану қағидаларын сипаттайды
3. Заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, автоматтандырылған жер асты тиеу пункттерінің кешенін салады.
4. Тау-кен көліктік жабдықтарды пайдалануға және жөндеуге дайындайды.
5. Кеніш көлігінің қолданыс қағидаттарын, құрылымын және пайдалану қағидаларын, тау-кен көліктік машиналардың электр жабдығы схемаларының қолданыс қағидаттарын түсінеді.
6. Тау-кен көліктік жабдықтардың электрмен жабдықтау схемаларын оқиды.
7. Конвейерлік көлікті құрастырудың қағидаттарын және автоматтандырудың жалпы сипаттамасын түсіндіреді.
8. Тау-кен көліктік машиналар мен механизмдердің электр жабдықтарын автоматты электр қорғанысының, бұғаттаудың және қорғау құралдарының негізгі түрлерін қолданады.
9. Жұмыста тау-кен автоматикасы жүйесінің негізгі элементтерінің құрылымы, арналымы, қолданыс қағидаты бойынша білімді қолданады.
10. Тау-кен машиналары мен кешендер жетектерінің құрылысы мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
11. Заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, ұңғылау жабдықтарының, тазарту және тау-кен көліктік кешендердің өнімділігіне әсер ететін факторларды анықтайды.
12. Түрлі тау-кен-геологиялық және тау-кен техникалық жағдайларда түрлі тау-кен-көлік жабдықтарын пайдалану есептеулерін жүргізеді, қолданылатын тау-кен көлігі жабдықтарын таңдауды негіздейді.
13. Жерасты тиеу пункттерінің жабдықтарын таңдауды жүргізеді.
14. Көлік үдерістерінің жоғары сенімділігін қамтамасыз етеді.
15. Автоматика жүйелерінің, автоматтандырылған тау-кен көліктік машиналар мен конвейерлік желілердің блок-схемаларын оқиды.

16. Выбирает электрооборудование горных машин и комплексов по их рабочим параметрам.
17. Определяет положительные и отрицательные факторы, влияющие на себестоимость работ на участке, определяет нормы выработки согласно горно-геологическим условиям и техническим характеристикам комплексов и оборудования очистных и подготовительных работ.
18. Определяет горно-геологические и горнотехнические факторы, влияющие на производительность горнотранспортного комплекса.
19. Соблюдает правила эксплуатации горнотранспортного оборудования, определяет оптимальное расположение горнотранспортного оборудования в очистном и подготовительном забоях.
20. Оценивает и контролирует состояния схем транспортирования горной массы на участке.
21. Выявляет нарушения в технологии горных работ и эксплуатации горнотранспортного оборудования.
22. Производит
регулировку, смазку, технический и профилактический осмотр обслуживаемого оборудования, машин и механизмов, участвует в ремонте оборудования, машин и механизмов.
23. Выполняет монтаж и наладку горнотранспортного оборудования на участке.
24. Обслуживает подземные погрузочные пункты.
25. Анализирует схемы электроснабжения участка и участвует в ремонте механического и электрооборудования.
26. Соблюдает правила эксплуатации электрооборудования и безопасной эксплуатации стационарных установок, контролирует состояние технологического и горнотранспортного оборудования и выполнения планово-предупредительных ремонтов.
Результаты обучения: 4) Выполнение работ по обслуживанию вспомогательных технических процессов.
Критерии оценки:
1. Выбирает технологию ремонта, восстановления и погашения горных выработок.
2. Выбирает оборудование для организации водоотлива на участке и производить расчет его рабочих параметров.
3. Рассчитывает количества воздуха, выбирать вентиляторные установки и производить их эксплуатационный расчет.
4. Пользуется приборами контроля расхода воздуха и аэрогазового контроля.
5. Соблюдает правила безопасной эксплуатации вентиляторных установок.
6. Участвует в ремонте стационарных машин.
7. Управляет горным давлением.
8. Участвует в организации процесса подготовки и монтажа оборудования добычных забоев и проходческих выработок к последующей отработке.
Результаты обучения: 5) Обеспечивать выполнение плановых показателей участка.
Критерии оценки:
1. Изучает плановое задание и рассчитывает производственную мощность участка и организации.
2. Определяет производительность применяемых очистных и подготовительных комплексов, рудничного транспорта.

16. Тау-кен машиналары мен кешендерінің электр жабдықтарын олардың жұмыс параметрлері бойынша таңдайды.
17. Учаскедегі жұмыстардың өзіндік құнына әсер ететін оң және теріс факторларды анықтайды, тау-кен-геологиялық шарттарға және тазарту және дайындық жұмыстарының кешендері мен жабдықтарының техникалық сипаттамаларына сәйкес өндіру нормаларын анықтайды.
18. Тау-кен көліктік кешеннің өнімділігіне әсер ететін тау-кен-геологиялық және тау-кен-техникалық факторларды анықтайды.
19. Тау-кен көліктік жабдықтарды пайдалану қағидаларын сақтайды, тау-кен көліктік жабдықтың тазарту және дайындық кенжарларында оңтайлы орналасуын анықтайды.
20. Учаскеде тау-кен массасын тасымалдау схемаларының жай-күйін бағалайды және бақылайды.
21. Тау-кен жұмыстары технологиясындағы және тау-кен көліктік жабдықтарды пайдалану бұзушылықтарды анықтайды.
22. Қызмет көрсетілетін жабдықты, машиналар мен механизмдерді реттеуді, майлауды, техникалық және профилактикалық тексеруді жүргізеді, жабдықтарды, машиналар мен механизмдерді жөндеуге қатысады.
23. Учаскеде тау-кен көліктік жабдықтарды монтаждауды және баптауды орындайды.
24. Жерасты тиеу пунктеріне қызмет көрсетеді.
25. Учаскені электрмен жабдықтау схемасын талдайды және механикалық және электр жабдықтарын жөндеуге қатысады.
26. Электр жабдықтарын пайдалану және стационарлық қондырғыларды қауіпсіз пайдалану қағидаларын сақтайды, технологиялық және тау-кен көліктік жабдықтардың жай-күйін және жоспарлы-алдын ала жөндеулердің орындалуын бақылайды.
Оқыту нәтижелері: 4) Қосалқы техникалық үдерістерге қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Тау-кен қазбаларын жөндеу, қалпына келтіру және өтеу технологиясын таңдайды.
2. Учаскеде су ағызуды ұйымдастыру үшін жабдықты таңдайды және оның жұмыс параметрлерінің есептеулерін жүргізеді.
3. Ауаның қажетті мөлшерін есептейді, желдеткіш қондырғыларды таңдайды және оларды пайдалану есептеуін жүргізеді.
4. Ауа шығынын бақылау және аэрогазды бақылау аспаптарын пайдаланады.
5. Желдеткіш қондырғыларды қауіпсіз пайдалану қағидаларын сақтайды.
6. Стационарлық машиналарды жөндеуге қатысады.
7. Тау-кен қысымын басқарады.
8. Өндіру кенжарлары мен ұңғылау қазбаларының жабдықтарын кейінгі өңдеуге дайындау және монтаждау үдерісін ұйымдастыруға қатысады.
Оқыту нәтижелері: 5) Учаскенің жоспарлы көрсеткіштерінің орындалуын қамтамасыз ету.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Жоспарлы тапсырманы зерделейді және учаске мен ұйымның өндірістік қуатын есептейді.
2. Қолданылатын тазарту және дайындау кешендерінің, кеніш көлігінің өнімділігін анықтайды.

3. Определяет факторы, влияющие на производительность,
производительность труда, факторы, влияющие на производительность труда.
4. Определяет нормирование труда, нормы выработки.
ПК 5. Вести контроль за безопасностью ведения подземных горных и взрывных работ
ПМ 05. Ведение контроля за безопасностью ведения подземных горных и взрывных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения контроля за безопасностью ведения подземных горных и взрывных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: контроль выполнения требований отраслевых норм, инструкций и правил безопасности при ведении подземных горных и взрывных работ, контроль выполнения требований пожарной безопасности, контроль состояния рабочих мест и оборудования на участке в соответствии с требованиями охраны труда, организацию и контроль за соблюдением требований промышленной безопасности и охраны труда.
При изучении модуля обучающиеся учатся: контролировать выполнение требований отраслевых норм, инструкций и правил безопасности при ведении подземных горных и взрывных работ, выполнение требований пожарной безопасности, состояния рабочих мест и оборудования на участке в соответствии с требованиями охраны труда, организовывать и осуществлять производственный контроль за соблюдением требований промышленной безопасности и охраны труда.
Результат обучения: 1) Контролировать выполнение требований отраслевых норм, инструкций и правил безопасности при ведении подземных горных и взрывных работ.
Горное дело
Технология и безопасность взрывных работ
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий
Рудничный транспорт
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Участвует в организации обеспечения безопасного производства подготовительных, добычных и вспомогательных работ.
2. Объясняет требования межотраслевых (отраслевых) правил и норм по охране труда и промышленной безопасности, требования правил безопасности в соответствии с видом выполняемых работ.
3. Применяет единые правила безопасности при разработке месторождений полезных ископаемых подземным способом, при ведении взрывных работ и технической эксплуатации рудничного транспорта.
4. Объясняет требования локальных нормативных правовых актов, инструкций, содержание паспортов крепления горных выработок и буровзрывных работ.
5. Контролирует выполнение правил безопасности при ведении подготовительных, добычных и ремонтно-восстановительных работ на участке.
6. Составляет и читает паспорта крепления горных выработок и паспорта буровзрывных работ.

3. Еңбек өнімділігіне әсер ететін факторларды анықтайды.
4. Еңбекті нормалауды, өндіру нормаларын анықтайды.
КҚ 5. Жерасты тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізу қауіпсіздігіне бақылау жүргізу
КМ 05. Жерасты тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізу қауіпсіздігіне бақылау жүргізу
Бұл модуль жерасты тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізу қауіпсіздігіне бақылау жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жерасты тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде салалық нормалар, нұсқаулықтар мен қауіпсіздік қағидалары талаптарының орындалуын бақылау, өрт қауіпсіздігі талаптарының орындалуын бақылау, еңбекті қорғау талаптарына сәйкес учаскедегі жұмыс орындары мен жабдықтардың жай-күйін бақылау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарының сақталуын ұйымдастыру және бақылау дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жерасты тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде салалық нормалар, нұсқаулықтар мен қауіпсіздік қағидалары талаптарының орындалуын, өрт қауіпсіздігі талаптарының орындалуын, еңбекті қорғау талаптарына сәйкес учаскедегі жұмыс орындары мен жабдықтардың жай-күйін бақылау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарының сақталуына өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру икемдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жерасты тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде салалық нормалар, нұсқаулықтар мен қауіпсіздік қағидалары талаптарының орындалуын бақылау.
Тау-кен ісі
Жарылыс жұмыстарының технологиясы мен қауіпсіздігі
Тау-кен кәсіпорындарын электрмен жабдықтау және электр жабдықтары. Кеніштік көлік
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану
Кәсіптік практика
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Дайындық, өндіру және қосалқы жұмыстардың қауіпсіз өндірісін қамтамасыз етуді ұйымдастыруға қатысады.
2. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі салааралық (салалық) қағидалары мен нормалардың, орындалатын жұмыс түріне сәйкес қауіпсіздік қағидаларының талаптарын түсіндіреді.
3. Жерасты тәсілімен пайдалы қазбалар кен орындарын игеру кезінде, жарылыс жұмыстарын жүргізу және кеніштік көлікті техникалық пайдалану кезінде қауіпсіздіктің бірыңғай қағидаларын қолданады.
4. Жергілікті нормативтік құқықтық актілердің, нұсқаулықтардың талаптарын, тау-кен қазбаларын бекіту және бұрғылау-жару жұмыстары паспорттарының мазмұнын түсіндіреді.
5. Учаскеде дайындық, өндіру және жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік қағидаларының орындалуын бақылайды.
6.Тау-кен қазбаларын бекіту паспорттарын және бұрғылау-жару жұмыстарының паспорттарын құрастырады және оқиды.

7. Участвует в проведении нарядов на горном участке.
8. Контролирует соблюдение требований правил безопасности при проведении подготовительных и очистных работ.
9. Участвует в контроле за технологическим процессом при работе горного оборудования в опасных зонах.
Результат обучения: 2) Контролировать выполнение требований пожарной безопасности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования правил пожарной безопасности.
2. Применяет средства пожаротушения в соответствии с требованиями.
3. Описывает действия в чрезвычайных и аварийных ситуациях.
4. Оценивает содержание и организацию мероприятий по пожарной безопасности.
5. Обобщает организацию работы горноспасательной службы.
6. Применяет действующие правила и нормативные правовые акты в области пожарной безопасности.
7. Контролирует состояние средств пожаротушения согласно табелю противопожарного инвентаря и за сроками поверки огнетушителей при тушении пожаров электроустановок до 1000 V и свыше 1000 V.
8. Участвует в учениях военизированной горноспасательной части по ликвидации пожара или аварии согласно плану ликвидации аварий.
Результат обучения: 3) Контролировать состояние рабочих мест и оборудования на участке в соответствии с требованиями охраны труда.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание должностной инструкции.
2. Разрабатывать мероприятия по улучшению условий труда на рабочих местах.
3. Различает вредные и опасные производственные факторы.
4. Анализирует и сопоставляет должностные, производственные инструкции по охране труда в соответствии с нормативными правовыми актами.
5. Применяет на практике средства коллективной и индивидуальной защиты.
6. Владеет методами оказания доврачебной помощи пострадавшим;
идентифицировать опасные производственные факторы.
7. Контролирует соблюдение требований правил безопасности при ведении взрывных и транспортных работ
8. Контролирует соблюдение должностной и производственной инструкции по охране труда на рабочих местах и за использованием персоналом средств коллективной и индивидуальной защиты.
9. Участвует в разработке комплексного плана по улучшению условий труда на рабочих местах.
10. Выявляет нарушений при эксплуатации горнотранспортного оборудования, которые создают угрозу жизни и здоровью работников.
11. Выявляет нарушений при ведении горных работ, которые создают угрозу жизни и здоровью работников.
Результат обучения: 4) Организовывать и осуществлять производственный контроль за соблюдением требований промышленной безопасности и охраны труда.
Критерии оценки:

7. Тау-кен учаскесінде наряд өткізуге қатысады.
8. Дайындық және тазарту жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік қағидалары талаптарының сақталуын бақылайды.
9. Қауіпті аймақтарда тау-кен жабдықтарының жұмысы кезінде технологиялық үдерісті бақылауға қатысады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өрт қауіпсіздігі талаптарының орындалуын бақылау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Өрт қауіпсіздігі қағидаларының талаптарын сақтайды.
2. Өрт сөндіру құралдарын талаптарға сәйкес қолданады.
3. Төтенше және авариялық жағдайлардағы іс-қимылдарды сипаттайды.
4. Өрт қауіпсіздігі бойынша іс-шаралардың мазмұны мен ұйымдастырылуын бағалайды.
5. Тау-кен құтқару қызметінің жұмысын ұйымдастыруды жалпылайды.
6. Өрт қауіпсіздігі саласындағы қолданыстағы қағидалар мен нормативтік құқықтық актілерді қолданады.
7. 1000 V дейін және 1000 V жоғары электр қондырғыларының өрттерді сөндіру кезінде өрт сөндіргіштерді салыстырып тексеру мерзімдеріне және өртке қарсы мүкәммал табеліне сәйкес өрт сөндіру құралдарының жай-күйін бақылайды.
8. Аварияларды жою жоспарына сәйкес өртті немесе аварияны жою жөніндегі әскерилендірілген тау-кен құтқару бөлімінің жаттығуларына қатысады.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек қорғау талаптарына сәйкес учаскедегі жұмыс орындары мен жабдықтардың жай-күйін бақылау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Лауазымдық нұсқаулықтың мазмұнын түсінеді.
2. Жұмыс орындарында еңбек жағдайларын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу.
3. Зиянды және қауіпті өндірістік факторларды ажыратады.
4. Нормативтік құқықтық актілерге сәйкес еңбекті қорғау жөніндегі лауазымдық, өндірістік нұсқаулықтарды талдайды және салыстырады.
5. Практикада ұжымдық және жеке қорғану құралдарын қолданады.
6. Зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету әдістерін меңгерген;
қауіпті өндірістік факторларды анықтау.
7. Жарылыс және көлік жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік қағидалары талаптарының сақталуын бақылайды.
8. Жұмыс орындарында еңбекті қорғау жөніндегі лауазымдық және өндірістік нұсқаулықтың сақталуын және қызметкерлердің ұжымдық және жеке қорғану құралдарын пайдалануын бақылайды.
9. Жұмыс орындарындағы еңбек жағдайларын жақсарту бойынша кешенді жоспарды әзірлеуге қатысады.
10. Жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін тау-кен көліктік жабдықтарды пайдалану кезінде бұзушылықтарды анықтайды.
11. Жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін тау-кен жұмыстарын жүргізу кезінде бұзушылықтарды анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарының сақталуына өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:

1. Участвует в проведении мероприятий по обеспечению безопасности ведения взрывных работ.
2. Соблюдает и основные положения по обеспечению гигиены труда и производственной санитарии.
3. Соблюдает требования охраны труда по обеспечению работников средствами коллективной и индивидуальной защиты.
4. Понимает содержание инструкций по охране труда, соблюдает требования по обеспечению безопасности технологических процессов, эксплуатации зданий и сооружений, машин и механизмов, оборудования, электроустановок, транспортных средств, применяемых на участке.
5. Соблюдает требования нормативных правовых актов в области промышленной безопасности опасных производственных объектов.
6. Применяет на практике способы и средства предупреждения и локализации опасных производственных факторов, обусловленных деятельностью организации.
7. Понимает организацию, методы и средства ведения спасательных работ и ликвидации аварий в организации.
8. Понимает значение и содержание производственного контроля в горной организации, плана ликвидации аварий.
9. Анализирует локальные документы организации в области управления охраной труда и промышленной безопасностью.
10. Контролирует выполнение комплексного плана и плана ликвидации аварий, проверяет объекты горных работ на соответствие требованиям промышленной безопасности и охраны труда.
ПК 6. Организовывать деятельность персонала производственного подразделения
ПМ 06. Организация деятельности персонала производственного подразделения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации деятельности персонала производственного подразделения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: проведение инструктажа по охране труда и промышленной безопасности, анализ процесса и результаты деятельности персонала участка.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить инструктажи по охране труда и промышленной безопасности, обеспечивать материальное и моральное стимулирование трудовой деятельности персонала, анализировать процесс и результаты деятельности персонала участка.
Результат обучения: 1) Проводить инструктажи по охране труда и промышленной безопасности.
Охрана труда
Основы информатизации и автоматизации производства
Технология и безопасность взрывных работ
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование
Экономика отрасли
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Классифицирует все виды инструктажей.
2. Анализирует инструкции по охране труда и промышленной безопасности.

1. Жарылыс жұмыстарын жүргізу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізуге қатысады.
2. Еңбек гигиенасы мен өндірістік санитарияны қамтамасыз ету бойынша негізгі ережелерді сақтайды.
3. Жұмыскерлерді ұжымдық және жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз ету бойынша еңбекті қорғау талаптарын сақтайды.
4. Еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың мазмұнын түсінеді, учаскеде қолданылатын технологиялық үдерістердің қауіпсіздігін, ғимараттар мен құрылыстарды, машиналар мен механизмдерді, жабдықтарды, электр қондырғыларын, көлік құралдарын пайдалануды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтайды.
5. Қауіпті өндірістік объектілердің өнеркәсіптік қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын қолданады.
6. Ұйымның қызметіне байланысты қауіпті өндірістік факторлардың алдын алу және оқшаулау тәсілдері мен құралдарын практикада қолданады.
7. Ұйымда құтқару жұмыстарын жүргізу және аварияларды жоюды ұйымдастыру әдістері мен құралдарын түсінеді.
8. Тау-кен ұйымында өндірістік бақылаудың мәні мен мазмұнын, аварияларды жою жоспарының мәні мен мазмұнын түсінеді.
9. Ұйымның еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздікті басқару саласындағы жергілікті құжаттарын талдайды.
10. Аварияларды жою жоспарының және кешенді жоспарының орындалуын бақылайды, тау-кен жұмыстары объектілерінің өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарына сәйкестігін тексереді.
КҚ 6. Өндірістік бөлімше персоналының қызметін ұйымдастыру
КМ 06. Өндірістік бөлімше персоналының қызметін ұйымдастыру
Бұл модуль өндірістік бөлімше персоналының қызметін ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік бойынша нұсқама жүргізу, учаске персоналының қызмет нәтижелері мен үдерісін талдау дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік бойынша нұсқамалар жүргізу, персоналдың еңбек қызметін материалдық және моральдық ынталандыруды қамтамасыз ету, учаске персоналы қызметінің үдерісі мен нәтижелерін талдау икемдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік бойынша нұсқамалар жүргізу.
Еңбек қорғау
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Жарылыс жұмыстарының технологиясы мен қауіпсіздігі
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану
Сала экономикасы
Кәсіптік практика
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Нұсқамалардың барлық түрлерін жіктейді.
2. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтарды талдайды.

3. Составляет должностные инструкции.
4. Объясняет правила внутреннего распорядка организации.
5. Владеет основными положениями Трудового кодекса.
6. Сопоставляет несчастные случаи в родственных организациях с возможными ситуациями на данном участке.
7. Анализирует и доводит до подчиненных возможные места и причины возникновения опасных производственных ситуаций.
8. Проводит инструктажи по охране труда для рабочих.
9. Ведет учет документации по охране труда и промышленной безопасности.
Результат обучения: 2) Обеспечивать материальное и моральное стимулирование трудовой деятельности персонала.
Критерии оценки:
1. Описывает систему оплаты труда, мотивации труда, управление конфликтами, этику делового общения;
факторы, влияющие на психологический климат в коллективе.
2. Объясняет психологические аспекты управления коллективом.
3. Владеет принципами делового общения в коллективе.
4. Оценивает мотивационные потребности персонала.
5. Организовывает мероприятия по здоровьесбережению трудящихся, соревнования по профессии.
6. Владеет приемами стимулирования персонала.
7. Владеет приемами управления конфликтными ситуациями.
8. Составляет предложения и представления о поощрениях и взысканиях персонала.
Результат обучения: 3) Анализировать процесс и результаты деятельности персонала участка.
Критерии оценки:
1. Проводит экономический анализ, определяет технико-экономические показатели деятельности участка.
2. Применяет способы сбора и обработки информации.
3. Освоил формы представления результатов анализа.
4. Применяет программное обеспечение для автоматизированной обработки данных и создания информационной базы.
5. Определяет затраты по участку.
6. Определяет нормы выработки для персонала участка.
7. Определяет факторы, влияющие на производительность труда, затраты и себестоимость по участку.
8. Определяет потребность в рабочих кадрах .
9. Оценивает уровень квалификации персонала участка.
10. Оценивает несчастные случаи и производственный травматизм на участке.
11. Оценивает трудовую дисциплину и трудовое участие персонала в производственной деятельности участка.
ПК 7. Принимать участие в модернизации технологических процессов и реконструкций горных производств
ПМ 07. Участие в модернизации технологических процессов и реконструкций горных производств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для участия в модернизации технологических процессов и реконструкций горных производств.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анализ эффективности существующей технологии разработки месторождения полезных ископаемых, модернизацию схем по внедрению в технологический процесс современного оборудования, реконструкцию технологических процессов разработки месторождения полезных ископаемых.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать эффективность существующей технологии разработки месторождения полезных ископаемых, участвовать в модернизации схем по внедрению в технологический процесс современного оборудования, участвовать в реконструкции технологических процессов разработки месторождения полезных ископаемых.
Результат обучения: 1) Анализировать эффективность существующей технологии разработки месторождения полезных ископаемых.
Горное дело
Горные машины и комплексы
Горная механика
Рудничный транспорт
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий
Основы информатизации и автоматизации производства
Автоматизация производственных процессов
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование
Профессиональная практика
Критерии оценки:

3. Лауазымдық нұсқаулықтарды құрастырады.
4. Ұйымның ішкі тәртіп қағидаларын түсіндіреді.
5. Еңбек кодексінің негізгі ережелерін біледі.
6. Сабақтас ұйымдардағы жазатайым оқиғаларды осы учаскедегі ықтимал жағдайлармен салыстырады.
7. Қауіпті өндірістік жағдайлардың пайда болу себептері мен ықтимал орындарын талдайды және қол астындағыларға жеткізеді.
8. Жұмысшылар үшін еңбекті қорғау бойынша нұсқамалар жүргізеді.
9. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік бойынша құжаттардың есебін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Персоналдың еңбек қызметін материалдық және моральдық ынталандыруды қамтамасыз ету.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Еңбекке ақы төлеу жүйесін, еңбек уәждемесін, дауларды басқаруды, іскерлік қарым-қатынас этикасын сипаттайды;
ұжымдағы психологиялық ахуалға әсер ететін факторлар.
2. Ұжымды басқарудың психологиялық аспектілерін түсіндіреді.
3. Ұжымда іскерлік қарым-қатынас қағидаттарын меңгерген.
4. Персоналдың мотивациялық қажеттіліктерін бағалайды.
5. Еңбекшілердің денсаулығын сақтау бойынша іс-шараларды, мамандық бойынша жарыстар ұйымдастырады.
6. Персоналды ынталандыру тәсілдерін меңгерген.
7. Жанжалды жағдайларды басқару тәсілдерін меңгерген.
8. Қызметкерлерді көтермелеу және жаза қолдану туралы ұсыныстар жасайды және ұсынымдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Учаске персоналы қызметінің үдерісі мен нәтижелерін талдау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Экономикалық талдау жүргізеді, учаске қызметінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
2. Ақпаратты жинау және өңдеу тәсілдерін қолданады.
3. Талдау нәтижелерін ұсыну нысандарын меңгереді.
4. Деректерді автоматтандырылған өңдеу және ақпараттық базаны құру үшін бағдарламалық қамтымды қолданады.
5. Учаске бойынша шығындарды анықтайды.
6. Учаске персоналы үшін өндіру нормаларын анықтайды.
7. Учаске бойынша еңбек өнімділігіне, шығындар мен өзіндік құнға әсер ететін факторларды анықтайды.
8. Жұмыс кадрларына қажеттілікті анықтайды.
9. Учаске персоналының біліктілік деңгейін бағалайды.
10. Учаскедегі жазатайым оқиғаларды және өндірістік жарақаттануды бағалайды.
11. Учаскенің өндірістік қызметіне қызметкерлердің еңбек тәртібін және еңбекке қатысуын бағалайды.
КҚ 7. Технологиялық үдерістерді жаңғыртуға және тау-кен өндірістерін қайта құруға қатысу
КМ 07. Технологиялық үдерістерді жаңғыртуға және тау-кен өндірістерін қайта құруға қатысу
Бұл модуль технологиялық үдерістерді жаңғыртуға және тау-кен өндірістерін қайта құруға қатысу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар пайдалы қазбалар кен орындарын игерудің қолданыстағы технологиясының тиімділігін талдау, қазіргі заманғы жабдықтарды технологиялық үдеріске енгізу бойынша схемаларды жаңғырту, пайдалы қазбалар кен орындарын игерудің технологиялық үдерістерін қайта жаңарту дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: пайдалы қазбалар кен орындарын игерудің қолданыстағы технологиясының тиімділігін талдау, қазіргі заманғы жабдықтарды технологиялық үдеріске енгізу бойынша схемаларды жаңғыртуға қатысу, пайдалы қазбалар кен орындарын игерудің технологиялық үдерістерін қайта құруға қатысу икемдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Пайдалы қазбалар кен орнын игерудің қолданыстағы технологиясының тиімділігін талдау.
Тау-кен ісі
Тау-кен машиналары мен кешендері
Тау-кен механикасы
Кеніштік көлік
Тау-кен кәсіпорындарын электрмен жабдықтау және электр жабдықтары
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Өндірістік үдерістерді автоматтандыру
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану
Кәсіптік практика
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:

1. Определяет технологию подземной разработки пластовых и рудных месторождений, способы механизации и организации выполнения производственных процессов при подземной разработке полезных ископаемых.
2. Обосновывает выбор схем вскрытия, подготовки и систем разработки угольных пластов и рудных залежей и рассчитывать их рациональные параметры;
3. Компетентен в вопросах состояния и перспективах развития и совершенствования технологии подземной разработки пластовых и рудных месторождений полезных ископаемых.
4. Выбирает и обосновывает системы разработки, способы подготовки, вскрытия месторождений при их подземной разработке, технологические схемы угольных и рудных месторождений.
5. Производит основные горно-технологические расчеты для создания технологической модели подземных горных работ.
Результат обучения: 2) Участвовать в модернизации схем по внедрению в технологический процесс современного оборудования.
Критерии оценки:
1. Решает инженерно-технические задачи, связанные с выбором горно-шахтного оборудования и его эффективных параметров.
2. Выполняет расчеты технологических параметров проведения горных выработок в крепких породах при буровзрывных работах.
3. Выбирает способ проведения горной выработки, подбирает комплекс проходческого оборудования.
4. Рассчитывает нагрузку на рабочий орган горно-проходческих машин с учетом крепости горных пород
5. Определяет особенности применения горно-шахтного оборудования с учетом правил технической эксплуатации.
6. Применяет современные методы оценки надежности машин и оборудования.
7. Составляет и анализирует энергообеспечение горно-шахтного оборудования.
8. Выбирает горно-шахтное оборудование в соответствии с горно-геологическими условиями месторождений.
9. Владеет теоретическим материалом и практическими навыками в области подземной разработки месторождений полезных ископаемых.
10. Объясняет принцип работы и конструктивные особенности очистных и проходческих машин.
11. Объясняет устройство, принцип работы и область применения горных и транспортных машин и комплексов на проходческих горных работах.
12. Оформляет техническую документацию на ведение горных и взрывных работ
13. Организовывает и контролирует ведение технологических процессов на участке в соответствии с технической и нормативной документацией.
14. Контролирует ведение работ по обслуживанию горно-транспортного оборудования и подземных технологических процессов.
Результат обучения: 3) Участвовать в реконструкции технологических процессов разработки месторождения полезных ископаемых.
Критерии оценки:

1. Пайдалы қазбаларды жерасты игеру кезінде қойнауқаттық және руда кен орындарын жерасты игеру технологиясын, өндірістік үдерістерді орындауды ұйымдастыру және механикаландыру тәсілдерін айқындайды.
2. Көмір қабаттары мен кен жатындарын ашу, дайындау схемаларын және игеру жүйелерін таңдауды негіздейді және олардың ұтымды параметрлерін есептеу.
3. Пайдалы қазбалардың қойнауқаттық және кен орындарын жерасты игеру технологиясын дамыту және жетілдіру жағдайы мен перспективалары мәселелерінде құзыреті бар.
4. Игеру жүйелерін, оларды жерасты игеру кезінде кен орындарын дайындау, ашу тәсілдерін, көмір және руда кен орындарының технологиялық схемаларын таңдайды және негіздейді.
5. Жерасты тау-кен жұмыстарының технологиялық моделін құру үшін негізгі тау-кен-технологиялық есептеулерін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Занауи жабдықтарды технологиялық үдеріске енгізу бойынша схемаларды жаңғыртуға қатысу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Тау-кен шахта жабдықтарын және оның тиімді параметрлерін таңдаумен байланысты инженерлік-техникалық міндеттерді шешеді.
2. Бұрғылау және жару жұмыстары кезінде мықты жыныстарда кен қазбаларын жүргізудің технологиялық параметрлерін есептеуді орындайды.
3. Тау-кен қазбасын жүргізу тәсілін таңдайды, қазба өтуші кешенді таңдайды
4. Тау жыныстарының беріктігін ескере отырып, тау-кен қазба өтуші машиналардың жұмыс органына жүктемені есептейді
5. Техникалық пайдалану қағидаларын ескере отырып, тау-кен шахталық жабдықты қолдану ерекшеліктерін айқындайды.
6. Машиналар мен жабдықтардың сенімділігін бағалаудың қазіргі заманғы әдістерін қолданады.
7. Тау-кен-шахта жабдықтарын энергиямен қамтамасыз етуді жасайды және талдайды.
8. Кен орындарының тау-кен-геологиялық жағдайларына сәйкес қажетті тау-кен-шахта жабдықтарын таңдайды.
9. Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу саласында теориялық материалдар мен практикалық дағдыларды меңгерген.
10. Тазарту және қазба өтуші машиналардың жұмыс қағидатын және конструктивтік ерекшеліктерін түсіндіреді.
11. Тау-кен ұңғылау жұмыстарында көліктік машиналар мен кешендердің құрылысын, жұмыс қағидатын және пайдалану саласын түсіндіреді.
12. Тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізуге техникалық құжаттаманы ресімдейді.
13. Техникалық және нормативтік құжаттамаға сәйкес учаскеде технологиялық үдерістерді жүргізуді ұйымдастырады және бақылайды.
14. Тау-кен көліктік жабдықтар мен жерасты технологиялық үдерістеріне қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізуді бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Пайдалы қазбалар кен орнын игерудің технологиялық үдерістерін қайта құруға қатысу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:

1. Проектирует строительство подземных сооружений и объектов.
2. Осуществляет компоновку основных блоков подземного сооружения и выбирает конфигурацию подземного объекта, материала и конструкцию крепи с учетом горно-геологических условий.
3. Пользуется строительными нормами и правилами при подборе и расчете размеров зданий и сооружений.
4. Применяет практические навыки при расчете основных элементов конструкций на прочность и на возможную деформацию.
ПК 8. Разрабатывать, согласовывать нормативные документы, регламентирующие порядок выполнения горных, взрывных работ, а также работ, связанных с эксплуатацией оборудования, обеспечивать выполнение требований технической документации на производство работ, действующих норм, правил и стандартов
ПМ 08. Разработка нормативных документов, регламентирующих порядок осуществления горных и взрывных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для разработки нормативных документов, регламентирующих порядок выполнения горных, взрывных работ, а также работ, связанных с эксплуатацией оборудования, обеспечение выполнения требований технической документации на производство работ, действующих норм, правил и стандартов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: оценку рудных месторождений полезных ископаемых, основы обеспечения промышленной безопасности, использование нормативных документов по вопросам промышленной безопасности и санитарии при проектировании и эксплуатации горных предприятий с подземным способом разработки рудных месторождений, программные продукты производства.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть навыками геолого-промышленной оценки рудных месторождений полезных ископаемых, владеть законодательными основами обеспечения промышленной безопасности, использование нормативных документов по вопросам промышленной безопасности и санитарии при проектировании и эксплуатации горных предприятий с подземным способом разработки рудных месторождений полезных ископаемых, пользоваться компьютером, прикладными программными продуктами как средством управления и обработки информационных массивов горного производства.
Результат обучения: 1) Владение законодательными основами обеспечения промышленной безопасности, использование нормативных документов по вопросам промышленной безопасности и санитарии при проектировании и эксплуатации горных предприятий с подземным способом разработки рудных месторождений полезных ископаемых.
Основы геологии
Горное дело
Горные машины и комплексы
Горная механика
Рудничный транспорт
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий
Основы информатизации и автоматизации производства
Автоматизация производственных процессов
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование
Основы геологии
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Жерасты құрылыстары мен объектілерінің құрылысын жобалайды.
2. Жерасты құрылысының негізгі блоктарын жиынтықтауды жүзеге асырады және тау-кен геологиялық жағдайларын ескере отырып, жерасты объектісінің конфигурациясын, материалдың және бекітпе конструкциясын таңдайды.
3. Ғимараттар мен құрылыстардың мөлшерін іріктеу және есептеу кезінде құрылыс нормалары мен ережелерін пайдаланады.
4. Конструкцияның негізгі элементтерінің беріктігін және ықтимал деформациялануын есептеу кезінде практикалық дағдыларды қолданады.
КҚ 8. Тау-кен, жарылыс жұмыстарын, сондай-ақ жабдықтарды пайдаланумен байланысты жұмыстарды орындау тәртібін реттейтін нормативтік құжаттарды әзірлеу, келісу, жұмыстарды жүргізуге арналған техникалық құжаттама талаптарының, қолданыстағы нормалардың, қағидалар мен стандарттардың орындалуын қамтамасыз ету
КМ 08. Тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүзеге асыру тәртібін реттейтін нормативтік құжаттарды әзірлеу
Бұл модуль тау-кен, жарылыс жұмыстарын, сондай-ақ жабдықтарды пайдаланумен байланысты жұмыстарды орындау тәртібін регламенттейтін нормативтік құжаттарды әзірлеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды, жұмыс өндірісіне арналған техникалық құжаттама талаптарын, қолданыстағы нормаларды, қағидалар мен стандарттарды орындауды қамтамасыз етуді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар пайдалы қазбалардың кенорындарын бағалауды, өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету негіздерін, кенорындарын игерудің жерасты тәсілімен тау-кен кәсіпорындарын жобалау және пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік және санитария мәселелері бойынша нормативтік құжаттарды пайдалануды, өндірістің бағдарламалық өнімдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: пайдалы қазбалардың кен орындарын геологиялық-өнеркәсіптік бағалау, өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз етудің заңнамалық негіздерін меңгеру, пайдалы қазбалардың кен орындарын жерасты тәсілмен игеруде тау-кен кәсіпорындарын жобалау және пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік және санитария мәселелері бойынша нормативтік құжаттарды пайдалану, тау-кен өндірісінің ақпараттық массивтерін басқару және өңдеу құралы ретінде компьютерді, қолданбалы бағдарламалық өнімдерді пайдалану икемдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз етудің заңнамалық негіздерін меңгеру, пайдалы қазбалардың кен орындарын жерасты тәсілмен игеретін тау-кен кәсіпорындарын жобалау және пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік және санитария мәселелері бойынша нормативтік құжаттарды пайдалану.
Геология негіздері
Тау-кен ісі
Тау-кен машиналары мен кешендері
Тау-кен механикасы
Кеніштік көлік
Геодезия және маркшейдерлік іс негіздері
Тау-кен кәсіпорындарын электрмен жабдықтау және электр жабдықтары
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Өндірістік үдерістерді автоматтандыру
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану
Геология негіздері
Кәсіптік практика
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:

1. Применяет законодательные и нормативно-правовые акты, технические регламенты и требования промышленной безопасности Республики Казахстан.
2. Применяет действующие законодательства и нормативно-правовые акты, стандарты, технические регламенты, требования промышленной безопасности и нормирования эмиссий в окружающую среду для эффективного управления промышленной безопасностью и природопользованием на объектах экономики.
3. Применяет современные и безопасные схемы вскрытия и системы разработки месторождений полезных ископаемых при подземных способах добычи.
4. Анализирует причины аварий (взрывов, внезапных выбросов, обрушений) и пожаров (эндогенных, экзогенных) с целью предотвращения их возникновения и разработки плана ликвидации аварий для опасного производственного объекта.
5. Определяет условия и сроки безопасной эксплуатации опасных технических устройств, зданий, сооружений и материалов в соответствии с требованиями промышленной безопасности.
6. Разрабатывает планы ликвидации аварии при возникновений и развитий аварийных ситуаций на опасном производственном объекте.
7. Проводит декларирование и экспертизу промышленной безопасности опасных производственных объектов.
8. Использует основные принципы построения и функционирования системы управления охраной труда для обеспечения безопасности работников в условиях современного производства.
9. Устанавливает причины травматизма и профзаболеваний в ходе расследования и учета несчастных случаев и иных повреждений здоровья работников, связанных с трудовой деятельностью.
10. Разрабатывает инструкции и положения по технике безопасности и охране труда для работников при обслуживании и эксплуатации технологического оборудования.
11. Ориентируется в действующих нормативно-правовых актах, касающиеся проведения аттестации производственных объектов по условиям труда.
12. Измеряет параметры производственной среды для обеспечения контроля за вредными производственными факторами.
13. Применяет современные методы и приборы измерения и контроля параметров производственной среды.
14. Участвует в оценивании класса условий труда по показателям вредности и опасности факторов производственной среды, тяжести и напряженности трудового процесса.
16. Участвует в оценке травмобезопасности рабочих мест, профессиональных рисков в рамках аттестации производственных участков по условиям труда.

1. Заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілерді, техникалық регламенттерді және Қазақстан Республикасы өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын қолданады.
2. Экономика объектілерінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті және табиғат пайдалануды тиімді басқару үшін қолданыстағы заңнаманы және нормативтік-құқықтық актілерді, стандарттарды, техникалық регламенттерді, өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын және қоршаған ортаға эмиссияларды нормалауды қолданады.
3. Жерасты өндіру тәсілдері кезінде пайдалы қазбалар кен орындарын ашу және игеру жүйесінің қазіргі заманғы және қауіпсіз схемаларын қолданады.
4. Авариялардың (жарылыстардың, кенеттен шығарындылардың, опырылулардың) және өрттің (эндогендік, экзогендік) себептерін олардың туындауын болдырмау және қауіпті өндірістік объект үшін аварияларды жою жоспарын әзірлеу мақсатында талдайды.
5. Қауіпті техникалық құрылғыларды, ғимараттарды, құрылыстар мен материалдарды өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес қауіпсіз пайдалану шарттары мен мерзімдерін айқындайды.
6. Қауіпті өндірістік объектіде авариялық жағдайлардың пайда болуы мен дамуы кезінде аварияны жою жоспарларын әзірлейді.
7. Қауіпті өндірістік объектілердің өнеркәсіптік қауіпсіздігін декларациялауды және сараптауды жүргізеді.
8. Қазіргі заманғы өндіріс жағдайында жұмыскерлердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін еңбекті қорғауды басқару жүйесін құру мен жұмыс істеуінің негізгі қағидаттарын қолданады.
9. Еңбек қызметімен байланысты жазатайым оқиғалар мен жұмыскерлер денсаулығының өзге де зақымдануларын тексеру және есепке алу барысында жарақаттану мен кәсіптік аурулардың себептерін белгілейді.
10. Технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету және пайдалану кезінде жұмыскерлер үшін қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтар мен ережелерді әзірлейді.
11. Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттаудан өткізуге қатысты қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілерде бағдарланады.
12. Зиянды өндірістік факторларды бақылауды қамтамасыз ету үшін өндірістік ортаның параметрлерін өлшейді.
13. Өндірістік орта параметрлерін өлшеу мен бақылаудың заманауи әдістері мен құралдарын қолданады.
14. Өндірістік ортаның зияндылығы мен қауіптілігі факторлары, еңбек үдерісінің ауырлығы мен қауырттылығы көрсеткіштері бойынша еңбек жағдайларының класын бағалауға қатысады.
15. Жұмыс орындарының жарақат қауіпсіздігін, еңбек жағдайлары бойынша өндірістік учаскелерді аттестаттау шеңберінде кәсіптік тәуекелдерді бағалауға қатысады.
16. Кәсіп пен технологиялық үдерістің ерекшеліктерін ескере отырып, жұмыс орнындағы кәсіби тәуекелдерді бағалайды.

17. Оценивает профессиональные риски на рабочем месте с учетом особенностей профессии и технологического процесса.
18. Подбирает средства индивидуальной и коллективной защиты с учетом условий труда и характера производственного процесса.
19. Проводит вводный, текущий, первичный, повторный, внеочередной инструктажи по охране труда с обязательной регистрацией их в журнале (наряде-допуске).
20. Контролирует сроки проведения инструктажей.
21. Ведет учет и анализ несоблюдения работниками требований инструкций.
Результат обучения: 3) Использовать прикладные программные продукты для управления и обработки информационных данных горного производства.
Критерии оценки:
1. Определяет основные тенденции в области информационно-коммуникационных технологий варианты их использования.
2. Пользуется прикладными программными продуктами как средством управления и обработки информационных данных горного производства.
ПК 9. Разрабатывать мероприятия по совершенствованию и повышению технического уровня горного производства
ПМ 09. Разработка мероприятий по совершенствованию и повышению технического уровня горного производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для разработки мероприятий по совершенствованию и повышению технического уровня горного производства
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: управление базами данных горно-геологических условий месторождений полезных ископаемых.
При изучении модуля обучающиеся учатся: готовить к выработке и реализации технических решений по управлению качеством продукции при разработке подземных месторождений.
Результат обучения: 1) Готовность к выработке и реализации технических решений по управлению качеством продукции при разработке подземных месторождений.
Горное дело
Основы информатизации и автоматизации производства
Автоматизация производственных процессов
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Использует базы данных горно-геологических условий месторождений полезных ископаемых.
2. Работает в системах автоматизированного проектирования при формировании блочных трехмерных моделей месторождений.
3. Читает основные параметры геотехнологии, чертежи и геологические разрезы в компьютерном режиме.
4. Выбирает методы и средства для выполнения качественных показателей продукции, рассчитывает показатели усреднения сырья при установленных нормативах качества продукции рудных и угольных шахтах.
ПК 10. Определять пространственно-геометрическое положение объектов, выполнять геологические и маркшейдерские измерения, обрабатывать и интерпретировать их результаты
ПМ 10. Определение пространственно-геометрического положения объектов, геологические и маркшейдерские измерения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для определения пространственно-геометрического положения объектов, выполнение геологических и маркшейдерских измерений, обработка и интерпретация их результаты.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: ведение геологических и маркшейдерских измерений, обработку и интерполяцию результатов геологических и маркшейдерских измерений.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть навыками ведения геологических и маркшейдерских измерений, обрабатывать и интерпретировать результаты геологических и маркшейдерских измерений пространственного положения проходческих и очистных забоев.
Результат обучения: 1) Владеть навыками ведения геологических и маркшейдерских измерений.
Основы геологии
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Горное дело
Экономика отрасли
Профессиональная практика
Критерии оценки:

17. Еңбек жағдайларын және өндірістік сипаттағы үдерісті ескере отырып, жеке және ұжымдық қорғану құралдарын таңдайды.
18. Еңбекті қорғау жөніндегі кіріспе, ағымдағы, бастапқы, қайталама, кезектен тыс нұсқамаларды оларды міндетті түрде журналға (рұқсат-нарядқа) тіркей отырып жүргізеді.
19. Нұсқамаларды өткізу мерзімін бақылайды.
20. Жұмыскерлердің нұсқаулық талаптарын сақтамауының есебін және талдауын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тау-кен өндірісінің ақпараттық деректерін басқару және өңдеу үшін қолданбалы бағдарламалық өнімдерді пайдалану.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы негізгі үрдістерді, оларды пайдалану нұсқаларын айқындайды.
2. Тау-кен өндірісінің ақпараттық деректерін басқару және өңдеу құралы ретінде қолданбалы бағдарламалық өнімдерді пайдаланады.
КҚ 9. Тау-кен өндірісінің техникалық деңгейін жетілдіру және арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу
КМ 09. Тау-кен өндірісінің техникалық деңгейін жетілдіру және арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу
Бұл модуль тау-кен өндірісінің техникалық деңгейін жетілдіру және арттыру бойынша іс-шараларды әзірлеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар пайдалы қазбалар кен орындарының тау-кен-геологиялық жағдайларының деректер базасын басқаруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: Жерасты кен орындарын игеру кезінде өнім сапасын басқару бойынша техникалық шешімдерді әзірлеуге және іске асыруға дайындау икемдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жерасты кен орындарын игеру кезінде өнім сапасын басқару бойынша техникалық шешімдерді әзірлеуге және іске асыруға даярлық.
Тау-кен ісі
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Өндірістік үдерістерді автоматтандыру
Кәсіптік практика
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Пайдалы қазбалар кен орындарының таукен-геологиялық жағдайларының деректер базасын пайдаланады.
2. Кен орындарының блоктық үшөлшемді модельдерін қалыптастыру кезінде автоматтандырылған жобалау жүйелерінде жұмыс істейді.
3. Геотехнологияның негізгі параметрлерін, сызбаларды және геологиялық қималарды компьютерлік режимде оқиды.
4. Өнімнің сапалық көрсеткіштерін орындау үшін әдістер мен құралдарды таңдайды, кенді және көмір шахталарындағы өнім сапасының белгіленген нормативтері кезінде шикізатты орташалау көрсеткіштерін есептейді.
КҚ 10. Объектілердің кеңістіктік-геометриялық жағдайын анықтау, қажетті геологиялық және маркшейдерлік өлшемдерді орындау, олардың нәтижелерін өңдеу және түсіндіру
КМ 10. Объектілердің кеңістіктік-геометриялық орналасымын анықтау, геологиялық және маркшейдерлік өлшемдер
Бұл модуль объектілердің кеңістіктік-геометриялық жағдайын анықтау, қажетті геологиялық және маркшейдерлік өлшемдерді орындау, олардың нәтижелерін өңдеу және түсіндіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар геологиялық және маркшейдерлік өлшемдер жүргізу, геологиялық және маркшейдерлік өлшемдердің нәтижелерін өңдеу және интерполяциялау дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: геологиялық және маркшейдерлік өлшемдер жүргізу, ұңғымалық және тазарту кенжарларының кеңістікте орналасуын геологиялық және маркшейдерлік өлшемдердің нәтижелерін өңдеу және түсіндіру икемдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Геологиялық және маркшейдерлік өлшемдер жүргізу дағдыларын меңгеру.
Геология негіздері
Геодезия және маркшейдерлік іс негіздері
Тау-кен ісі
Сала экономикасы
Кәсіптік практика
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:

1. Оценивает влияние природных и техногенных факторов на инженерно-геологические условия ведения горных работ.
2. Направляет работы с указанием предъявляемых к ним требований, основанных на положениях инструкции.
3. Применяет маркшейдерские измерения, связанные с решением горно- геометрических задач для добычи полезного ископаемого.
Результат обучения: 2) Обрабатывать и интерпретировать результаты геологических и маркшейдерских измерений пространственного положения проходческих и очистных забоев.
Критерии оценки:
1. Использует топогеодезический материал; ставит перед соответствующими службами конкретные задачи связанные
строительством и эксплуатацией.
2. Выполняет работы связанные с перенесением геометрических элементов проекта в натуру.
3. Владеет методами количественной и качественной оценки выполненных работ, читает горно-маркшейдерские чертежи.
4. Определяет расчетные величины плана развития горных работ.
ПК 11. Проводить технико-экономический анализ, комплексно обосновывать принимаемые и реализуемые оперативные решения, изыскивать возможности повышения эффективности производства
ПМ 11. Проведение технико-экономического анализа принимаемых оперативных решений для повышения эффективности производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения технико-экономического анализа, обоснование принимаемых и реализуемых оперативных решений, изыскание возможности повышения эффективности производства.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технико-экономический анализ работы участка, работы горно-шахтного оборудования и его простоев, новые эффективные способы отработки подземных месторождений.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить технико-экономический анализ работы участка, Проводить анализ работы горно-шахтного оборудования и его простоев, предлагать новые эффективные способы отработки подземных месторождений.
Результат обучения: 1) Проводить технико-экономический анализ работы участка.
Основы информатизации и автоматизации производства
Инженерное предпринимательство, маркетинг и бизнес-планирование
Автоматизация производственных процессов
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Осуществляет организационную подготовку горного производства.
2. Находит перспективные научно-технические разработки с целью их внедрения в производство.
3. Применяет современное экономическое мышление и системы специальных знаний в области анализа и планирования хозяйственной деятельности субъектов бизнеса.
4. Владеет навыками экономического планирования, ведения бухгалтерского учета, организации управления финансовой деятельностью организации.

1. Тау-кен жұмыстарын жүргізудің инженерлік-геологиялық жағдайларына табиғи және техногендік факторлардың әсерін бағалайды.
2. Осы жұмыстарды нұсқаулық ережелеріне негізделген оларға қойылатын талаптарды көрсете отырып жібереді
3. Пайдалы қазбаны өндіру үшін тау - кен-геометриялық міндеттерді шешумен байланысты маркшейдерлік өлшемдерді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұңғымалық және тазарту кенжарларының кеңістікте орналасуын геологиялық және маркшейдерлік өлшемдердің нәтижелерін өңдеу және түсіндіру.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Топогеодезиялық материалды пайдаланады; тиісті қызметтердің алдына құрылыспен және пайдаланумен байланысты нақты міндеттер қояды.
2. Жобаның геометриялық элементтерін заттай түріне көшірумен байланысты жұмыстарды орындайды.
3. Орындалған жұмыстарды сандық және сапалық бағалау әдістерін меңгерген, тау-кен маркшейдерлік сызбаларды оқиды.
4. Тау-кен жұмыстарын дамыту жоспарының есептік шамаларын анықтайды.
КҚ 11. Техникалық-экономикалық талдау жүргізу, қабылданатын және іске асырылатын жедел шешімдерді кешенді негіздеу, өндірістің тиімділігін арттыру мүмкіндіктерін іздестіру
КМ 11. Өндірістің тиімділігін арттыру үшін қабылданатын жедел шешімдерге техникалық-экономикалық талдау жүргізу
Бұл модуль техникалық-экономикалық талдау жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды, қабылданатын және іске асырылатын жедел шешімдерді негіздеуді, өндірістің тиімділігін арттыру мүмкіндігін іздестіруді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар учаскенің жұмысын, тау-кен-шахта жабдықтарының жұмысын және оның тоқтап қалуын техникалық-экономикалық талдауды, жерасты кен орындарын игерудің жаңа тиімді тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: учаске жұмысына техникалық-экономикалық талдау жүргізу, тау-кен-шахта жабдықтарының және оның тоқтап қалуының жұмысына талдау жүргізу, жерасты кен орындарын игерудің жаңа тиімді тәсілдерін ұсыну икемдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Учаске жұмысына техникалық-экономикалық талдау жүргізу.
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Инженерлік кәсіпкерлік, маркетинг және бизнес-жоспарлау
Өндірістік үдерістерді автоматтандыру
Кәсіптік практика
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Тау-кен өндірісін ұйымдастыру дайындығын жүзеге асырады.
2. Өндіріске енгізу мақсатында перспективалық ғылыми-техникалық әзірлемелерді табады.
3. Бизнес субъектілерінің шаруашылық қызметін талдау және жоспарлау саласында заманауи экономикалық ойлауды және арнайы білім жүйесін қолданады.
4. Экономикалық жоспарлау, бухгалтерлік есепті жүргізу, ұйымның қаржылық қызметін басқаруды ұйымдастыру дағдыларын меңгерген.

5. Имеет комплексное представление о теоретических основах и закономерностях корпоративной культуры, владеет навыками по ее формированию.
Результат обучения: 2) Проводить анализ работы горно-шахтного оборудования и его простоев.
Критерии оценки:
1. Классифицирует современные методы и средства автоматизированного управления технологическими процессами.
2. Определяет устойчивость и другие динамические свойства электрогидравлического привода.
3. Формулирует свои знания, грамотно и рационально использует современные средства вычислительной техники для решения практических задач по своей специальности.
Результат обучения: 3) Предлагать новые эффективные способы отработки подземных месторождений.
Критерии оценки:
1. Предлагает разрабатывать полезные ископаемые методом выщелачивания.
2. Предлагает разрабатывать полезные ископаемые в слабых породах и отработку месторождений опасных по горному удару.
ПП. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для освоения основных видов профессиональной деятельности квалификации "Прикладной бакалавр подземной разработки месторождений полезных ископаемых".
В результате преддипломной практики обучающиеся приобретают практические навыки по организации и контролю ведения технологических процессов горного производства в соответствии с технической и нормативной документацией, участия в расчетах основных технико-экономических показателей.
Результат обучения: 1) Управлять производственным звеном и дублировать обязанности начальника участка.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Применяет технологическое оборудование, действующие технологии разработки на горном предприятии.
2. Анализирует производственно-хозяйственную деятельность участка.
3. Определяет факторы, влияющие на производительность труда, затраты и себестоимость по участку.
4. Выполняет проектирование технологических процессов горного производства.
5. Оформляет техническую документацию на ведение горных и взрывных работ.
6. Организовывает и контролирует ведение технологических процессов на участке в соответствии с технической и нормативной документацией.
7. Контролирует выполнение требований отраслевых норм, инструкций и правил безопасности при ведении горных и взрывных работ.
8. Контролирует состояние рабочих мест и оборудования на участке в соответствии с требованиями охраны труда,
промышленной, пожарной безопасности.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули; ПМ - профессиональные модули.
Приложение 122 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 925 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования"
Код и профиль образования:
0700000 - Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0707000 - Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования
Квалификация:

5. Корпоративтік мәдениеттің теориялық негіздері мен заңдылықтары туралы кешенді түсінігі, оны қалыптастыру бойынша дағдылары бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау-кен-шахта жабдықтарының жұмысына және оның тоқтап тұруына талдау жүргізу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Технологиялық үдерістерді автоматтандырылған басқарудың заманауи әдістері мен құралдарын жіктейді.
2. Электргидравликалық жетектің орнықтылығын және басқа да динамикалық қасиеттерін анықтайды.
3. Өз білімдерін тұжырымдайды, өз мамандығы бойынша практикалық міндеттерді шешу үшін есептеуіш техниканың заманауи құралдарын сауатты және ұтымды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жерасты кен орындарын игерудің жаңа тиімді тәсілдерін ұсыну.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Пайдалы қазбаларды сілтілеу әдісімен әзірлеуді ұсынады.
2. Әлсіз жыныстардағы пайдалы қазбаларды өңдеуді және тау соққысы бойынша қауіпті кен орындарын өңдеуді ұсынады.
ДП. Диплом алды практика
Бұл модуль "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу қолданбалы бакалавры" кәсіптік қызметінің негізгі түрлерін меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Диплом алды практика нәтижесінде білім алушылар техникалық және нормативтік құжаттамаға сәйкес тау-кен өндірісінің технологиялық үдерістерді жүргізуді ұйымдастыру және бақылау, негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеуге қатысу бойынша практикалық дағдыларды игереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік буынды басқару және учаске бастығының міндеттерін қайталау.
Диплом алды практика
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Тау-кен кәсіпорнында технологиялық жабдықтарды, қолданыстағы өңдеу технологияларын қолданады.
2. Учаскенің өндірістік-шаруашылық қызметін талдайды.
3. Учаске бойынша еңбек өнімділігіне, шығындар мен өзіндік құнға әсер ететін факторларды анықтайды.
4. Тау-кен өндірісінің технологиялық үдерістерін жобалауды орындайды.
5. Тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізуге техникалық құжаттаманы ресімдейді.
6. Техникалық және нормативтік құжаттамаға сәйкес учаскеде технологиялық үдерістерді жүргізуді ұйымдастырады және бақылайды.
7. Тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде салалық нормалар, нұсқаулықтар мен қауіпсіздік қағидалары талаптарының орындалуын бақылайды.
8. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік, өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес учаскедегі жұмыс орындары мен жабдықтардың жай-күйін бақылайды.
Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ - базалық құзыреттер; КҚ- кәсіптік құзыреттер; БМ - базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
122-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
925-қосымша
"Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0700000 - Геология, тау-кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0707000 - Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі:

2010
1650
360
Примечание:
* Компонент по выбору учитывает специфику социально-экономического развития конкретного региона и потребности рынка труда, а также индивидуальные интересы самого обучающегося. Компонент по выбору формируется по предложениям работодателей и партнеров организации образования, предметно-цикловых комиссий/кафедр.
** При проведении итоговой аттестации в форме экзамена, часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
Используемая аббревиатура:
СРО - самостоятельная работа обучающегося;
СРОП - самостоятельная работа обучающегося выполняемая под руководством преподавателя;
СРОС - самостоятельная работа обучающегося выполняемая полностью самостоятельно;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
ПП - преддипломная практика;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 125 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 928 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа послесреднего образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования"
Код и профиль образования:
0700000 - Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0707000 - Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования
Квалификация:
070730 4 - Прикладной бакалавр-электромеханик по техническому обслуживанию и ремонту горного электромеханического оборудования
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения
и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и английском языках в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делового казахского (русского) и английского языков и профессиональной лексики; основы делопроизводства на государственном языке.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и английского языков, для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности; составлять на государственном языке служебные документы, в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Владеть терминологией казахского (русского) и английского языков для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык Профессиональный иностранный язык
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
Понимает термины, применяемые в профессиональной деятельности.
Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
Понимает методику перевода текстов.
Владеет техникой перевода.
Выполняет перевод (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и английском языках.
Критерии оценки:
Понимает речь на казахском (русском) и английском языках.
Владеет профессиональной речью в соответствии с ситуацией.
Ведет диалог в процессе профессионального общения.
Результат обучения: 4) Владеть основами делопроизводства на государственном языке.
Критерии оценки:
Использует основные термины, понятия и определения делопроизводства.
Понимает назначение официальных документов по видам.
Соблюдает требования, предъявляемые к структуре официальных документов.
Результат обучения: 5) Составлять служебные документы на государственном языке.
Критерии оценки:

2010
1650
360
Ескерту: * Таңдау бойынша компонент нақты өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігін және еңбек нарығының қажеттіліктерін, сондай-ақ білім алушының жеке мүдделерін ескереді. Таңдау бойынша компонент жұмыс берушілер мен білім беру ұйымының серіктестерінің, пәндік-циклдік комиссиялардың/кафедралардың ұсыныстары бойынша қалыптастырылады. ** Емтихан түрінде қорытынды аттестаттауды өткізу кезінде дипломдық жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге бөлінеді.
Қолданыстағы аббревиатуралар: БӨЖ - білім алушының өзіндік жұмысы; ОБӨЖ - оқытушының жетекшілігімен орындалатын білім алушының өзіндік жұмысы; ӨБӨЖ - толық өзі орындайтын білім алушының өзіндік жұмысы; БМ - базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер; ДП - диплом алды практика; ДЖ - дипломдық жобалау; АА - аралық аттестаттау; ҚА - қорытынды аттестаттау; К - консультациялар; Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
125-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
928-қосымша
"Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0700000 - Геология, тау-кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0707000 - Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі:
070730 4 - Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу электр механигі - қолданбалы бакалавры
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және ағылшын тілдерінде ауызша және жазбаша нысанда қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және ағылшын тілінің және кәсіптік қызмет саласының кәсіптік лексикасының негіздерін; мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: кәсіби бағытталған мәтіндерді оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және ағылшын тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгеруді; компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында қарым-қатынас жасау үшін қазақ (орыс) және ағылшын тілінің терминологиясын меңгеру.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Кәсіби шет тілі
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Кәсіптік қызметте қолданылатын терминдерді түсінеді.
Мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасын (сөздікпен) меңгеру.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Мәтіндерді аудару әдістемесін түсінеді.
Аударма техникасын меңгерген.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді (сөздікпен) аударуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және ағылшын тілдерінде кәсіби диалог жүргізу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Қазақ (орыс) және ағылшын тіліндегі сөйлеуді түсінеді.
Жағдайға сәйкес кәсіптік сөйлеуді меңгерген.
Кәсіптік араласу үдерісінде диалог жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздерін меңгеру.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
Іс жүргізудің негізгі терминдерін, ұғымдарын және анықтамаларын пайдаланады.
Түрлері бойынша ресми құжаттардың міндетін түсінеді.
Ресми құжаттардың құрылымына қойылатын талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Мемлекеттік тілде қызметтік құжаттарды жасау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:

1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 7) Разрабатывать бизнес-план предприятия и анализировать конкретные ситуации повседневной деловой жизни
Критерии оценки:
1. Понимает особенности предпринимательского ресурса, социальной ответственности, благотворительности в истории казахстанского предпринимательства.
2. Определяет сущность предпринимательской деятельности в законодательных актах Республики Казахстан.
3. Формирует основные этапы создания собственного дела.
Результат обучения: 8) Ориентироваться в быстро изменяющейся рыночной конъюнктуре и своевременно изменять направления своего предпринимательства.
Критерии оценки:
1. Принимает правильные деловые решения.
2. Отрабатывать быстро изменяющуюся экономическую информацию
3. Определяет состояния экономики и предпринимательства в Республике Казахстан.
4. Анализирует финансовые результаты деятельности предприятия
5. Проводить оценку эффективности деятельности предприятия.
6. Определят внешнюю и внутреннюю среду бизнеса, факторов ее формирующие.
БК 06. Применять информационно- коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
БМ 6. Применение информационно- коммуникационных технологий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для применения информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: цифровые технологии и ресурсы интернета, возможности информационно- коммуникационных технологий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать в цифровом формате, использовать ресурсы программы "Цифровой Казахстан", сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан", соблюдать и сохранять информационную безопасность в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть основами информационно- коммуникационных технологий.
Информационно-коммуникационные технологии
Критерии оценки:
1. Раскрывает сущность понятия "информационно-коммуникационные технологии".
2. Понимает структуру информационно- коммуникационных технологий.
3. Характеризует функции информационно- коммуникационных технологий.
4. Применяет средства информационно-коммуникационных технологий для решения профессиональных задач.
Результат обучения: 2) Использовать услуги информационно-справочного и интерактивного веб-порталов.
Критерии оценки:
1. Использует услуги сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан".
2. Использует ресурсы программы "Цифровой Казахстан": "умный дом", "умный город".

1. Еңбек кодексіне сәйкес жұмыскердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмыскер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажырата алады.
Оқыту нәтижесі: 7) Кәсіпорынның бизнес-жоспарын әзірлеу және күнделікті іскерлік өмірдің нақты жағдайларын талдау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Қазақстандық кәсіпкерлік тарихындағы кәсіпкерлік ресурстың, әлеуметтік жауапкершіліктің, қайырымдылықтың ерекшеліктерін түсінеді.
2. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде кәсіпкерлік қызметтің мәнін анықтайды.
3. Өз ісін құрудың негізгі кезеңдерін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 8) Тез өзгеретін нарықтық конъюнктураға бағдарлану және өз кәсіпкерлігінің бағыттарын уақтылы өзгерту.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Дұрыс іскерлік шешімдер қабылдайды.
2. Тез өзгеретін экономикалық ақпаратты өңдеу.
3. Қазақстан Республикасындағы экономика мен кәсіпкерліктің жай-күйін айқындайды.
4. Кәсіпорын қызметінің қаржылық нәтижелерін талдайды.
5. Кәсіпорын қызметінің тиімділігін бағалауды жүргізу.
6. Бизнестің сыртқы және ішкі ортасын, оны қалыптастыратын факторларды анықтайды.
БҚ 06. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
БМ 6. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар интернеттің цифрлық технологиялары мен ресурстарын, ақпараттық-коммуникативтік технологиялардың мүмкіндіктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: цифрлық форматта жұмыс істеу, "Цифрлық Қазақстан" бағдарламасының, Қазақстан Республикасының "Электрондық үкімет" сервисінің ресурстарын пайдалану, кәсіптік қызметте ақпараттық қауіпсіздікті сақтау икемдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін меңгеру.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" ұғымының мәнін ашады.
2. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың құрылымын түсінеді.
3. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың функцияларын сипаттайды.
4. Кәсіби міндеттерді шешу үшін ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. "Қазақстан Республикасының Электрондық үкіметі" сервисінің қызметін пайдаланады.
2. "Цифрлық Қазақстан" бағдарламасының "ақылды үй", "ақылды қала", "ақылды ел" ресурстарын пайдаланады.

2. Вычисляет обратные матрицы.
3. Применяет алгоритм решения систем линейных уравнений методом Гаусса и по формулам Крамера.
4. Решает задачи, используя уравнения прямых.
5. Решает прикладные задачи с использованием элементов дифференциального исчисления.
Результат обучения: 7) Применять вероятностные и статистические методы к оценке точности измерений и испытаний.
Критерии оценки:
1. Проводит качественные математические исследования.
2. Вырабатывает практические рекомендации на основе проведенного математического анализа.
3. Исследует функции с помощью производных.
4. Вычисляет двойные интегралы в декартовой и полярной системе координат.
5. Применяет к интегрированию иррациональных выражений подстановок Эйлера.
Профессиональные модули
ПК 1. Выполнять монтаж, демонтаж горно-шахтного оборудования, электро-пусковой аппаратуры и средств автоматизации
ПМ 01. Монтаж, демонтаж горно-шахтного оборудования, электро-пусковой аппаратуры и средств автоматизации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки для выполнения монтажа и демонтажа горно-шахтного оборудования, электро-пусковой аппаратуры и средств автоматизации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию производства и назначение горных выработок; конструктивные особенности горных машин и механизмов, комплексов, предназначенных для механизации горных работ; средства крепления и управления кровлей; контроль за составом рудничной атмосферы; основы технической механики;
понятия о форматах, эскизах, правилах простановки размеров на чертежах; обработку металлов и сплавов, их применение, использование неметаллических конструкционных материалов; основы электротехники;
основы электропривода; основы электроники и средств измерения; особенности конструктивного исполнения горного электрооборудования; электрические принципиальные схемы и устройства электроаппаратуры управления и защиты; электроснабжение горных предприятий; защиту электроустановок; рудничную сигнализацию и связь; освещение в подземных горных выработках; защиту от поражения электрическим током; основы автоматики и телемеханики; основы гидравлики; основы теории турбомашин; конструкцию, принцип действия вентиляторных, водоотливных и подъемных установок; виды рудничного транспорта; шахтный рельсовый путь; электрооборудование электровозных и дизельных гаражей; классификацию и виды шахтных конвейеров; технологический комплекс поверхности; автоматизацию газовой защиты; аппаратуру автоматизированного
управления забойными механизмами; автоматизацию конвейерного транспорта в шахтах; автоматизацию водоотливного оборудования, вентиляторов главного и местного проветривания, оборудования скипового подъема, компрессоров; технологию монтажа, демонтажа горно-шахтного оборудования; правила и способы безопасного производства монтажных и демонтажных работ;
нормативно-техническую документацию по запуску оборудования в работу.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
читать планы горных выработок шахты; работать с механизмами и приспособлениями, обеспечивающими монтаж и демонтаж горно-шахтного оборудования; проводить монтаж и демонтаж основных узлов горно-выемочных, проходческих, буровых и погрузочных машин по технологическим картам и руководствам по эксплуатации; проводить монтаж и демонтаж стационарных, полустационарных и передвижных электрических установок по технологическим картам и руководствам по эксплуатации; выполнять монтаж аппаратуры автоматизации в подземных выработках в соответствии с технологическими паспортами безопасного ведения работ; читать схемы электроснабжения участка и шахты; вести прокладку кабелей в горных выработках; проводить монтаж и демонтаж электрооборудования
распределительных пунктов участка шахты; вести монтаж средств сигнализации и освещения, абонентских телефонных сетей, местных и общешахтных заземлителей и заземлений электроаппаратов и установок; выполнять опробование монтируемого оборудования, согласно проекта и руководства по эксплуатации; методам и приемам безопасного ведения монтажных и демонтажных работ, придерживаться требованиям руководства по эксплуатации всех видов оборудования, электро-пусковой аппаратуры и средств автоматизации.
Результат обучения: 1) Участвовать в монтаже и демонтаже горно-шахтного оборудования.
Горное дело и буровзрывные работы
Горные машины
Рудничный транспорт
Техника безопасности и охрана окружающей среды
Черчение
Основы технической механики
Электротехника
Основы электроники
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий
Горная механика
Рудничная автоматика
Технология металлов, конструкционные и электротехнические материалы
Производственное обучение (такелажные и стропальные работы)
Учебно-ознакомительная практика
Профессиональная практика
Критерии оценки:

2. Кері матрицаларды есептеп шығарады.
3. Гаусс әдісімен және Крамер формулалары бойынша сызықтық теңдеулер жүйесін шешу алгоритмін қолданады.
4. Тура теңдеулерді пайдалана отырып, есептерді шешеді.
5. Дифференциалдық есептеу элементтерін қолдана отырып қолданбалы есептерді шешеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Өлшеу мен сынақтардың дәлдігін бағалауға ықтималдық және статистикалық әдістерді қолдану.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Сапалы математикалық зерттеулер жүргізеді.
2. Жүргізілген математикалық талдау негізінде практикалық ұсынымдар әзірлейді.
3. Функцияны туынды көмегімен зерттейді.
4. Декарттық және полярлық координаттар жүйесіндегі қос интегралды есептеп шығарады.
5. Эйлер қойылымдарының иррационалды өрнектерін интегралдауға қолданады.
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Тау-кен шахта жабдықтарын, электр іске қосу аппаратурасын және автоматтандыру құралдарын монтаждау, бөлшектеуді орындау
КМ 01. Тау-кен шахта жабдықтарын, электр іске қосу аппаратурасын және автоматтандыру құралдарын монтаждау, бөлшектеу
Бұл модуль тау-кен шахта жабдықтарын, электр іске қосу аппаратурасын және автоматтандыру құралдарын монтаждау және демонтаждау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар тау-кен қазбаларын өндіру технологиясы мен арналымын; тау-кен жұмыстарын механикаландыруға арналған тау-кен машиналары мен механизмдерінің, кешендерінің конструктивтік ерекшеліктерін; шатырларды бекіту және басқару құралдарын; кеніш атмосферасының құрамын бақылауды; техникалық механика негіздерін меңгереді;
форматтар, сұлбалар, сызбаларда өлшемдерді орналастыру қағидалары туралы түсініктерді; металдар мен қорытпаларды өңдеу, оларды қолдану, бейметалл конструкциялық материалдарды пайдалану машықтарын; электртехника негіздерін;
электр жетегінің негіздерін; электроника және өлшем құралдары негіздерін; тау-кен электр жабдықтарын конструктивтік орындау ерекшеліктерін; басқару және қорғау электр аппаратурасының электрлік принциптік схемалары мен құрылғыларын; тау-кен кәсіпорындарын электрмен жабдықтау; электр қондырғыларын қорғау машықтарын; кен сигнализациясын және байланысты; жерасты тау-кен қазбаларында жарықтандыру; электр тогымен зақымданудан қорғау; автоматика және телемеханика негіздерін; гидравлика негіздерін; турбомашиналар теориясының негіздерін; желдеткіш, сутөкпе және көтергіш қондырғылардың конструкциясын, беткейдің технологиялық кешенін; газ қорғанысын автоматтандыруды; кенжар механизмдерін автоматтандырылған басқару аппаратурасын;
шахталардағы конвейерлік көлікті автоматтандыру; сутөкпе жабдықтарын, бас және жергілікті желдету желдеткіштерін, скиптік көтерім жабдықтарын, компрессорларды автоматтандыру; тау-кен шахта жабдықтарын монтаждау, бөлшектеу технологиясын; монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу қағидалары мен тәсілдерін меңгереді;
жабдықты жұмысқа қосу бойынша нормативтік-техникалық құжаттаманы меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
шахтаның тау-кен қазбаларының жоспарларын оқу; тау-кен шахта жабдықтарын монтаждау және бөлшектеуді қамтамасыз ететін тетіктермен және айлабұйымдармен жұмыс істеу; тау-кен қазу, ұңғылау, бұрғылау және тиеу машиналарының негізгі тораптарын технологиялық карталар және пайдалану жөніндегі нұсқаулық бойынша монтаждау және бөлшектеу; стационарлық, жартылай стационарлық және жылжымалы электр қондырғыларын технологиялық карталар және пайдалану жөніндегі нұқсқаулық бойынша монтаждау және бөлшектеу; жұмысты қауіпсіз жүргізудің технологиялық паспорттарына сәйкес жерасты қазбаларында автоматтандыру аппаратурасын монтаждау; учаске мен шахтаны электрмен жабдықтау схемаларын оқу; кен қазбаларында кабель төсеу; шахта учаскесінің тарату пунктілерінің электр жабдықтарын монтаждау және бөлшектеу;
дабыл және жарықтандыру құралдарын, абоненттік телефон желілерін, жергілікті және жалпы шахталық жерге тұйықтағыштарды және электр аппараттар мен қондырғыларды жерге тұйықтау құралдарын монтаждау; жобаға және пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес монтаждалатын жабдықтарды сынау; монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізудің әдістері мен тәсілдерін орындау, жабдықтардың барлық түрлерін, электр іске қосу аппаратурасын және автоматтандыру құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын ұстану машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тау-кен шахта жабдығын монтаждауға және бөлшектеуге қатысу.
Тау-кен ісі және бұрғылау-жару жұмыстары
Тау-кен машиналары
Кеніштік көлік
Қауіпсіздік техникасы және қоршаған ортаны қорғау
Сызу
Техникалық механика негіздері
Электртехника
Электроника негіздері
Тау-кен кәсіпорындарын электрмен жабдықтау және электр жабдықтары
Тау-кен механикасы
Кеніш автоматикасы
Металдар технологиясы, конструкциялық және электртехникалық материалдар
Өндірістік оқыту (такелаж және ілмектеу жұмыстары)
Оқу-танысу практикасы
Кәсіптік практика
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:

1. Классифицирует и понимает назначение горных выработок.
2. Различает производственные процессы подземных горных работ.
3. Объясняет назначение и конструктивные особенности горных машин и механизмов, предназначенных для механизации горных работ.
4. Читает планы горных выработок шахты
5. Различает виды и особенности сварных соединений, посадки соединений с натягом.
6. Различает достоинства и недостатки механических передач: зубчатой, червячной, ременной, цепной.
7. Читает чертежи деталей и кинематические схемы оборудования.
8. Классифицирует свойства металлов и сплавов.
9. Различает виды термообработки металлов и сплавов в зависимости от назначения.
10. Делает выбор деталей из металла и сплава цветных металлов по маркировке.
11. Разбирается в конструкционных материалах из металла и сплавов.
12. Выбирает припои и флюсы по их маркировке.
13. Соблюдает правила транспортировки горно-выемочных машин и механизмов к месту монтажа.
14. Владеет технологией монтажа, демонтажа горно-шахтного оборудования.
15. Использует механизмы и приспособления, при монтажных работах.
16. Демонстрирует основные правила строповки, подъема и перемещения грузов.
Результат обучения: 2) Участвовать в монтаже и демонтаже электро-пусковой аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Объясняет основные понятия электротехники: электрические цепи постоянного и переменного тока; магнитные цепи.
2. Объясняет устройство и принцип действия трансформаторов всех видов.
3. Классифицирует машины постоянного и переменного токов, использует их механические характеристики.
4. Составляет электрические схемы с использованием условных обозначений.
5. Объясняет принцип работы полупроводниковых устройств.
6. Использует контрольно-измерительные приборы, инструменты, соблюдая правила пользования ими.
7. Разбирается в конструктивных особенностях горного электрооборудования.
8. Классифицирует аппаратуру управления и защиты напряжением до и свыше 1140 В.
9. Читает принципиальные электрические схемы электрооборудования.
10. Выбирает по назначению и конструктивным особенностям стационарные и передвижные электроустановки.
11. Выбирает кабели и электротехнические материалы по их маркировке.
12. Выполняет монтаж кабельных линий, соблюдая правила разделки и подключения кабелей.
13. Владеет правилами технической эксплуатации и правилами техники безопасности при монтаже электроустановок, распределительных устройств, электро-пусковой аппаратуры.

1. Тау-кен қазбаларының арналымын жіктейді және түсінеді .
2. Жерасты тау-кен өндірістік жұмыстары үдерістерін ажыратады.
3. Тау-кен жұмыстарын механикаландыруға арналған тау-кен машиналры мен механизмдердің конструктивтік ерекшеліктерін және арналымын түсіндіреді.
4. Шахтаның тау-кен қазбаларының жоспарларын оқиды
5. Пісірмелі қосылыстардың түрлері мен ерекшеліктерін, тартумен қосылыстардың орналасуын ажыратады.
6. Механикалық берілістердің тістекті, бұрамдық, белдікті, тізбекті түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін ажыратады.
7. Бөлшектердің сызбаларын және жабдықтың кинематикалық сызбаларын оқиды.
8. Металдар мен қорытпалардың қасиеттерін жіктейді.
9. Металдардың және қорытпалардың арналымына байланысты термоөңдеу түрлерін ажыратады.
10. Таңбалау бойынша металл және түсті металл қорытпасынан бөлшектерді таңдайды.
11. Металл мен қорытпалардан жасалған конструкциялық материалдарды біледі.
12. Таңбалау бойынша дәнекер мен флюстерді таңдайды.
13. Тау-кен қазу машиналары мен механизмдерін монтаждау орнына тасымалдау қағидаларын сақтайды.
14. Тау-кен шахта жабдықтарын монтаждау, бөлшектеу технологиясын меңгерген.
15. Монтаждау жұмыстары кезінде қажетті механизмдер мен құрылғыларды пайдаланады.
16. Жүктерді ілмектеу, көтеру және орнын ауыстырудың негізгі қағидаларын көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр іске қосу аппаратурасын монтаждауға және бөлшектеуге қатысу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Электртехниканың негізгі түсініктерін түсіндіреді: тұрақты және айнымалы токтың электр тізбектері; магниттік тізбектер.
2. Трансформаторлардың барлық түрлерінің құрылымы мен жұмыс қағидатын түсіндіреді.
3. Тұрақты және айнымалы ток машиналарын жіктейді, олардың механикалық сипаттамаларын қолданады.
4. Шартты белгілерді пайдалана отырып электр схемаларын жасайды.
5. Жартылай өткізгіш құрылғылардың жұмыс қағидатын түсіндіреді.
6. Бақылау-өлшеу аспаптарын, құралдарды пайдалану қағидаларын сақтай отырып пайдаланады.
7. Тау-кен электр жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктерін түсінеді.
8. 1140 В дейінгі және одан жоғары кернеуді басқару және қорғау аппаратурасын жіктейді.
9. Электр жабдықтардың принциптік электр схемаларын оқиды.
10. Тұрақты және жылжымалы электр қондырғыларын арналымы мен конструктивтік ерекшеліктері бойынша таңдайды.
11. Кабельдер мен электртехникалық материалдарды оларды таңбалау бойынша таңдайды.
12. Кабельдерді бөлу және қосу қағидаларын сақтай отырып, кабель желілерін монтаждауды орындайды.
13. Электр қондырғыларын, тарату құрылғыларын, электр іске қосу аппаратурасын монтаждау кезінде техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік техникасы қағидаларын меңгерген.

14. Осуществляет монтаж средств сигнализации и освещения в подземных условиях согласно требованиям правил технической эксплуатации и техники безопасности.
15. Владеет методами монтажа гидро и электрооборудования горно-выемочных машин и механизированных комплексов.
16. Проводит монтаж защитных заземлений оборудования.
17. Выполняет монтаж электрооборудования электровозных гаражей.
18. Владеет методами и приемами безопасного ведения работ с электрооборудованием.
19. Выполняет требования правил техники безопасности и правил технической эксплуатации предъявляемых к монтажу оборудования, машин и механизмов.
Результат обучения: 3)Участвовать в монтаже и демонтаже средств автоматизации.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями и определениями автоматики и телемеханики.
2. Выбирает средства автоматизации горного оборудования по назначению и области применения.
3. Выполняет правила технической эксплуатации и правила техники безопасности при монтаже и демонтаже средств автоматизации и дистанционного управления в системах энергоснабжения, очистных и подготовительных выработках, оборудованных очистными и проходческими комбайнами, механизированными комплексами и агрегатами, стругами, бурильными установками в подземных выработках шахт сверхкатегорийных и 3-ей категории по газу.
4. Выполняет правила технической эксплуатации и правила техники безопасности при монтаже и демонтаже средств автоматизации в устройствах централизованного контроля пылегазового режима.
5. Выполняет правила технической эксплуатации и правила техники безопасности при монтаже и демонтаже средств автоматизации подъемных машин, установленных в главных уклонах, бремсбергах.
6. Читает принципиально-структурную схему и выполняет монтаж аппаратуры автоматического управления и сигнализации.
7. Выполняет монтаж аппаратуры автоматического управления конвейерами.
8. Выполняет монтаж аппаратуры автоматизации электровозного транспорта – частотное управление стрелками.
9. Выполняет монтаж аппаратуры автоматики вентиляторов главного проветривания.
10. Выполняет монтаж аппаратуры автоматизации скиповой подъемной установки.
Результат обучения: 4) Проводить пробный запуск в работу смонтированного оборудования.
Критерии оценки:
1. Использует нормативно-техническую документацию при опробовании смонтированного оборудования.

14. Техникалық пайдалану және қауіпсіздік техникасы қағидаларының талаптарына сәйкес жерасты жағдайларында сигнал беру және жарықтандыру құралдарын монтаждауды жүзеге асырады.
15. Тау-кен қазу машиналары мен механикаландырылған кешендердің гидро және электр жабдықтарын монтаждау әдістерін меңгерген.
16. Жабдықтың қорғаныстық жерге тұйықтау монтажын жүргізеді.
17. Электровоз гараждарының электр жабдықтарын монтаждауды орындайды.
18. Электр жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жүргізудің әдістері мен тәсілдерін меңгерген.
19. Қауіпсіздік техникасы қағидаларының және жабдықтарды, машиналар мен механизмдерді монтаждауға қойылатын техникалық пайдалану қағидаларының талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Автоматтандыру құралдарын монтаждауға және бөлшектеуге қатысу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Автоматика және телемеханиканың негізгі түсініктері мен анықтамаларын біледі.
2. Арналымы мен қолдану саласы бойынша тау-кен жабдығын автоматтандыру құралдарын таңдайды.
3. Энергиямен жабдықтау жүйелерінде, тазарту және ұңғылау комбайндарымен, механикаландырылған кешендермен және агрегаттармен, жоңғылармен, жоағры санатты және газ бойынша 3-санатты шахталардың жерасты қазбаларында бұрғылау қондырғыларымен жабдықталған тазарту және дайындау қазбаларында автоматтандыру және қашықтықтан басқару құралдарын монтаждау және бөлшектеу кезінде техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік техникасы қағидаларын орындайды.
4. Шаң-газ режимін орталықтандырылған бақылау құрылғыларында автоматтандыру құралдарын монтаждау және бөлшектеу кезінде техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік техникасы қағидаларын орындайды.
5. Негізгі еңістерде, бремсбергтерде орнатылған көтергіш машиналарын автоматтандыру құралдарын монтаждау және бөлшектеу кезінде техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік техникасы қағидаларын орындайды.
6. Принциптік-құрылымдық схеманы оқиды және автоматты басқару және сигнал беру аппаратурасын: кенжар механизмдерін автоматты басқару аппараттары монтаждауды орындайды.
7. Конвейерлерін автоматты басқару аппаратурасын монтаждауды орындайды.
8. Электровоз көлігін автоматтандыру аппаратурасын монтаждауды орындайды – бағыттамаларды жиілікті басқару.
9. Бас желдету желдеткіштерінің автоматика аппаратурасын монтаждауды орындайды.
10. Скиптік көтерім қондырғыны автоматтандыру аппаратурасын монтаждауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Монтаждалған жабдықты жұмысқа сынамалы іске қосу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Монтаждалған жабдықты сынау кезінде нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану.

2. Выполняет опробование согласно проекту и руководству по эксплуатации на монтируемое оборудование.
Результат обучения: 5) Проводить консервацию демонтированного оборудования.
Критерии оценки:
1. Выполняет подготовку демонтированного оборудования к консервации согласно требованиям руководства по эксплуатации.
2. Выбирает типы смазок для деталей и узлов демонтированного оборудования согласно требованиям руководства по эксплуатации.
3. Содержит в процессе эксплуатации в консервированном состоянии заводские таблички на горно-шахтных оборудованиях согласно требованиям руководства по эксплуатации.
ПК 2. Выполнять обслуживание и ремонт горно-шахтного оборудования, электро-пусковой аппаратуры и средств автоматизации
ПМ 02. Обслуживание и ремонт горно-шахтного оборудования, электро-пусковой аппаратуры и средств автоматизации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки для выполнения обслуживания и ремонта горно-шахтного оборудования, электро-пусковой аппаратуры и средств автоматизации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: понятия, цели и задачи технического обслуживания и ремонта горно-шахтного оборудования, электро-пусковой аппаратуры и средств автоматизации; виды, периодичность, содержание и способы технического обслуживания и выполнения ремонта оборудования, электро-пусковой аппаратуры и средств автоматизации; ремонтные нормативы, технологические паспорта на техническое обслуживание машин; руководство по эксплуатации машин и механизмов, электро-пусковой аппаратуры и средств автоматизации; правила безопасного ведения работ, пожаро- и электробезопасности и инструкции по охране труда при обслуживании и опробовании исправности
горно-шахтного оборудования, электро-пусковой аппаратуры и средств автоматизации.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлять графики планово-предупредительного ремонта, технологические карты; определять износ и неисправность горного оборудования; работать с мерительным инструментом, контрольно-измерительными приборами, применяемыми в ремонтной практике; вести смазку горно-шахтных машин и оборудования по картам смазки; вести разборку, сборку и ремонт основных узлов горно-выемочных, буровых и погрузочных машин; по технологическим картам вести обслуживание механизированных комплексов; читать электрические схемы пускозащитной электроаппаратуры; выполнять настройку в меню микроконтроллеров;
измерение и регулировку зазора, провала и усилий натяжения контактов коммутационных аппаратов;
ремонтировать измерительные приборы.
Результат обучения: 1) Участвовать в обслуживании и ремонте горно-шахтного оборудования.
Монтаж, техобслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования и средств автоматики
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование
Горные машины и комплексы
Рудничный транспорт
Горная механика
Рудничная автоматика
Контрольно-измерительные приборы
Основы технической механики
Производственное обучение (сварочные работы)
Профессиональная практика
Критерии оценки:

2. Монтаждалатын жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа және жобаға сәйкес сынауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Бөлшектелген жабдықтарды консервацияға қою.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың талаптарына сәйкес консервацияға қою үшін бөлшектелген жабдықты дайындауды орындайды.
2. Пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың талаптарына сәйкес бөлшектелген жабдықтардың бөлшектері мен тораптары үшін майлау түрлерін таңдайды.
3. Пайдалану үдерісінде тау-кен шахта жабдықтарындағы зауыттық тақтайшаларды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың талаптарына сәйкес консервацияға қойылған күйінде сақтайды.
КҚ 2. Тау-кен шахта жабдықтарын, электр іске қосу аппаратурасын және автоматтандыру құралдарын жөндеу және қызмет көрсетуді орындау
КМ 02. Тау-кен шахта жабдықтарын, электр іске қосу аппаратурасын және автоматтандыру құралдарын жөндеу және қызмет көрсету
Бұл модуль тау-кен шахта жабдықтарын, электр іске қосу аппаратурасын және автоматтандыру құралдарын теңшеуді орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар тау-кен шахта жабдықтарына, электр іске қосу аппаратурасы мен автоматтандыру құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу ұғымдарын, мақсаттары мен міндеттерін; жабдықтарға, электр іске қосу аппаратурасы мен автоматтандыру құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді орындау түрлерін, кезеңділігін, мазмұнын мен тәсілдерін; машиналарға техникалық қызмет көрсетуге арналған жөндеу нормативтерін, технологиялық паспорттарды; машиналар мен механизмдерді, электр іске қосу аппаратурасы мен автоматтандыру құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықты; жұмыстарды қауіпсіз жүргізу, тау-кен шахта жабдықтарына, электр іске қосу аппаратурасына және автоматтандыру құралдарына қызмет көрсету кезінде
өрт және электр қауіпсіздігі қағидалары мен еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
жоспарлы-алдын алу жөндеу кестелерін, технологиялық карталарды құру; тау-кен жабдықтарының тозуы мен ақаулығын анықтау; жөндеу практикасында қолданылатын өлшеу құрал-саймандарымен, бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу; тау-кен шахталық машиналар мен жабдықтарды майлау карталары бойынша майлау; тау-кен қазу, бұрғылау және тиеу машиналарының негізгі тораптарын бөлшектеу, жинау және жөндеу жүргізу; технологиялық карталар бойынша механикаландырылған кешендерге қызмет көрсету; іске қосу-қорғау электр аппаратурасының электр схемаларын оқу; микроконтроллерлер мәзірінде баптауды орындау;
коммутациялық аппараттардың түйіспелерін созудың саңылауын, құлауын және күшін өлшеу және реттеу;
өлшем құралдарын жөндеу машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тау-кен шахта жабдықтарына қызмет көрсетуге және жөндеуге қатысу.
Тау-кен электрмеханикалық жабдықтары мен автоматика құралдарын монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Тау-кен кәсіпорындарын электрмен жабдықтау және электр жабдықтары
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану
Тау-кен машиналары мен кешендері
Кеніштік көлік
Тау-кен механикасы
Кеніш автоматикасы
Бақылау-өлшеу аспаптары
Техникалық механика негіздері
Өндірістік оқыту (дәнекерлеу жұмыстары)
Кәсіптік практика
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:

В результате изучения модуля обучающиеся осваивают нормативные документы по проведению испытаний; методы проведений испытаний; политику в области качества и руководящие документы система менеджмента качества; требования стандарта Республики Казахстан ИСО/МЭК 17025-2009 "Общие требования к компетентности испытательных и калибровочных лабораторий"; свойства применяемые при проведении реактивов и предъявляемые к ним требования; основы общей и аналитической химий; основы экономики, организации труда и производства, правила эксплуатации вычислительной техники; : умения и навыки по выбору современного лабораторного оборудования на основе анализа погрешности средства измерений.
При изучении модуля обучающиеся учатся определять физико-химические методы очистки;
методам флотации; методам экстракции; методам адсорбции; обрабатывать, систематизировать, оформлять результаты испытаний; вести учет;
выполнять курсовую работу.
Результат обучения: 1) Выполняет обработку результатов в ходе испытания строго в соответствии с требованиями нормативной документации на методы испытаний.
Документирование рабочего процесса и обработка результатов,
Общая химия,
Технический анализ,
Физико-химические методы анализа,
Курсовая работа
по спец дисциплинам
Критерии оценки:
1.Применяют нормативные документы по проведению испытаний.
2.Применяют методы проверки титров, а также методы их установки.
3.Владеет знаниями свойств исследуемых при анализе реактивов и требования, которые к ним должны предъявляться при их использовании.
4.Выполняет обработку результатов испытания строго в соответствии с требованиями нормативной документации на методы испытаний.
Результат обучения: 2) Оформляет результаты анализов и испытаний, ведет их учет, составляет техническую документацию.
Критерии оценки:
1.Понимает требования стандарта ГОСТ ИСО/МЭК 17025-2009.
2.Владеет правилами ведения документации на выполняемые виды испытаний.
3.Соблюдает и владеет основами безопасности и охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности.
4.Составляет техническую документацию по выполняемым лабораторным работам.
5.Оформляет результаты анализов и испытаний, ведет их учет.
Результат обучения: 3) Своевременно извещает соответствующие подразделения организации о результатах анализов и испытаний.
Критерии оценки:
1.Понимает требования стандарта Республики Казахстан ИСО/МЭК 17025-2009 "Общие требования к компетентности испытательных и калибровочных лабораторий".
2.Четко определяет и знает государственные стандарты при выполнений анализов.
3. Сообщает своему непосредственному руководителю о всех выявленных в процессе своей деятельности недостатках и вносит предложения по их устранению.
4. Выполняет курсовую работу
ПК 5. Выполнять вычислительные и графические работы
ПМ 05. Вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми исследованиями и экспериментами
Данный модуль описывает знания и выполнения вычислительных и графических работ, связанные с проводимыми исследованиями и экспериментами.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают технологию производства;
технические требования, предъявляемые к сырью, материалам и готовой продукции; лабораторному контролю и оформлению технической документации;
методы проведения научно-исследовательских работ и организации лабораторного контроля производства; современные средства вычислительной техники, правила и нормы охраны труда;
осваивают основные понятия технической механики; навыки и умения по работе на современных компьютеризированных систем обработки данных.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять технические расчеты, вычислительные и графические работы; выполнять расчеты для приготовления аттестованных смесей, стандартных образцов предприятия.
Результат обучения: 1) Следит за исправным состоянием установок, приборов, инструмента и другого лабораторного оборудования.
Инженерная и компьютерная графика,
Основы технической механики,
Охрана труда
Критерии оценки:
1.Понимает стандарты, положения, инструкции и другие руководящие материалы по проверке исправного состояния установок, приборов, инструмента и другого лабораторного оборудования.
2.Владеет знаниями основ технической механики
3.Следит за оборудованием лаборатории и правилами его эксплуатации.
4.Выполняет простые регулировки и вносит исправлении в техническую документацию в соответствии с полученными результатами анализов и испытаний.
Результат обучения: 2) Выполняет вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми исследованиями и экспериментами.
Критерии оценки:
1.Выполняет вычислительные работы связанные с проводимыми исследованиями и экспериментами.
2.Выполняет и читает чертежи технических изделий и схем технологических процессов
3.Производит выборку данных из литературных источников, реферативных и информационных изданий, нормативно-технической документации в соответствии с установленным заданием.
4.Выполняет различные вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми исследованиями и экспериментами.
5.Владеет знаниями об основах начертательной геометрии, выполняет проекции деталей; демонстрирует навыки компьютерной графики.
Результат обучения: 3) Принимает участие в составлении и оформлении технической документации.
Критерии оценки:
1.Понимает правила оформления технической документации на проведенные лабораторные анализы и испытания.
2.Соблюдает правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
3.Составляет и оформляет технические документации по выполненным подразделениями организации работам.
4.Принимает участие в составлении и оформлении технической документации по выполненным работам.

Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сынақ жүргізу бойынша нормативтік құжаттарды; сынақ жүргізу әдістерін; сапа саласындағы саясат және сапа менеджменті жүйесін басшылық құжаттарын; Қазақстан Республикасы ИСО/МЭК 17025-2009 "Сынақ және калибрлеу зертханаларының құзыреттеріне қойылатын жалпы талаптар" стандартының талаптарын; реактивтерді жүргізу кезінде қолданылатын қасиеттер және оларға қойылатын талаптарды; жалпы және аналитикалық химиялардың негіздерін; экономика, еңбекті және өндірісті ұйымдастыру негіздерін; өлшем құралдарының қателігін талдау негізінде заманауи зертханалық жабдықтарды таңдау бойынша икемдер мен дағдыларды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар флотация әдістерін; экстракция әдістерін; адсорбция әдістерін; сынау нәтижелерін өңдеу, жүйелеу, ресімдеу; есеп жүргізу машықтарын;
курстық жұмысты орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сынау әдістеріне арналған нормативтік құжаттама талаптарына қатаң сәйкестікте сынау барысында алынған нәтижелерді өңдеуді орындайды.
Жұмыс үдерісін құжаттау және нәтижелерді өңдеу,
Жалпы химия,
Техникалық талдау,
Талдаудың физикалық-химиялық әдістері,
Арнайы пәндер бойынша курстық жұмыс
.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сынақ жүргізу бойынша нормативтік құжаттарды қолданады.
2. Титрлерді тексеру әдістерін, сондай-ақ оларды орнату әдістерін қолданады.
3. Реактивтерді талдау кезінде зерттелетін қасиеттерді және оларды пайдалану кезінде оларға қойылатын талаптарды біледі.
4. Сынау әдістеріне арналған нормативтік құжаттама талаптарына қатаң сәйкестікте сынау нәтижелерін өңдеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Талдау және сынау нәтижелерін ресімдейді, олардың есебін жүргізеді, техникалық құжаттаманы жасайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мемлекеттік стандарт ИСО / МЭК 17025-2009 стандартының талаптарын түсінеді.
2. Орындалатын сынақ түрлеріне құжаттама жүргізу ережелерін біледі.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік негіздерін сақтайды және біледі.
4. Орындалатын зертханалық жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы құрастырады.
5. Талдау және сынау нәтижелерін ресімдейді, олардың есебін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Талдаулар мен сынаулардың нәтижелері туралы ұйымның тиісті бөлімшелеріне уақтылы хабарлайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасы ИСО/МЭК 17025-2009 "Сынақ және калибрлеу зертханаларының құзыреттеріне қойылатын жалпы талаптар" стандартының талаптарын түсінеді.
2.Талдауларды орындау кезінде мемлекеттік стандарттарды нақты айқындайды және біледі.
3. Өз қызметі барысында анықталған барлық кемшіліктер туралы өзінің тікелей басшысына хабарлайды және оларды жою жөнінде ұсыныстар енгізеді.
4. Курстық жұмысты орындайды
КҚ 5. Есептеуіш және графикалық жұмыстарды орындау
КМ 05. Жүргізілетін зерттеулер мен эксперименттермен байланысты есептеуіш және графикалық жұмыстар
Бұл модуль жүргізілетін зерттеулер мен эксперименттерге байланысты есептеуіш және графикалық жұмыстар орындауды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар
өндіріс технологиясын;
шикізатқа, материалдарға және дайын өнімге қойылатын техникалық талаптарды; зертханалық бақылау және техникалық құжаттаманы ресімдеуді;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу және өндірісті зертханалық бақылауды ұйымдастыру әдістерін; есептеуіш техникасының қазіргі заманғы құралдарын, еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын;
техникалық механиканың негізгі ұғымдарын; деректерді өңдеудің қазіргі заманғы компьютерленген жүйелерімен жұмыс істеу дағдылары мен икемдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар техникалық есептеулерді, есептеуіш және графикалық жұмыстар орындауды; аттестатталған қоспаларды, кәсіпорынның стандартты үлгілерін дайындау үшін есептеулер орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қондырғылардың, аспаптардың, құрал-саймандардың және басқа да зертханалық жабдықтардың жарамды жай-күйін бақылайды.
Инженерлік және компьютерлік графика,
Техникалық механика негіздері,
Еңбекті қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қондырғылардың, аспаптардың, құрал-саймандардың және басқа да зертханалық жабдықтардың жарамды жай-күйін тексеру жөніндегі стандарттарды, ережелерді, нұсқаулықтарды және басқа да басшылық материалдарды түсінеді.
2. Техникалық механика негіздерін меңгерген
3. Зертхананың жабдықтарын және оны пайдалану қағидаларын қадағалайды.
4. Қарапайым реттеулерді орындайды және алынған талдаулар мен сынаулардың нәтижелеріне сәйкес техникалық құжаттамаға қажетті түзетулер енгізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жүргізілетін зерттеулер мен эксперименттерге байланысты есептеуіш және графикалық жұмыстарды орындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүргізілетін зерттеулермен және эксперименттермен байланысты есептеуіш жұмыстарды орындайды.
2. Техникалық бұйымдардың сызбаларын және технологиялық процестердің схемаларын орындайды және оқиды
3. Берілген тапсырмаға сәйкес әдеби дереккөздерден, реферативтік және ақпараттық басылымдардан, нормативтік-техникалық құжаттардан мәліметтерді іріктеуді жүргізеді.
4. Жүргізілетін зерттеулер мен эксперименттерге байланысты түрлі есептеуіш және графикалық жұмыстарды орындайды.
5. Сызба геометриясының негіздері туралы білімді меңгерген, бөлшектер проекциясын орындайды; компьютерлік графика дағдыларын көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Техникалық құжаттаманы жасауға және ресімдеуге қатысады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүргізілген зертханалық талдаулар мен сынақтарға техникалық құжаттаманы ресімдеу қағидаларын түсінеді.
2. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау қағидалары мен нормаларын сақтайды.
3. Ұйымның бөлімшелері орындаған жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы жасайды және ресімдейді.
4. Орындалған жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы жасауға және ресімдеуге қатысады.

1. Понимает определения, теоремы, подходы к решению задач из основных разделов высшей математики.
2. Применяет основные математические функции и их свойства; вычислительные и операционные методы обработки числовых величин.
3. Применяет методы дифференциального и интегрального исчисления; методы и инструменты линейной алгебры и аналитической геометрии.
Результат обучения: 2) Владеть навыками анализа основных законов физики.
Критерии оценки:
1. Выполняет физические эксперименты и анализирует результат.
2. Поясняет на примерах причины физических свойств веществ, материальное единство макро и микровеществ, причинно-следственную зависимость между составом, строением и свойствами веществ.
3. Объясняет смысл физических законов и их применение для расчетов.
Результат обучения: 3) Владеть навыками выполнения заданий и упражнений различной сложности.
Критерии оценки:
1. Решает задачи различной сложности.
2. Составляет таблицы и схемы аналитического содержания по основам физики и астрономии.
Профессиональные модули
Квалификация 1105092 "Машинист электропоезда метрополитена"
ПК 1. Технически обслуживать и ремонтировать электропоезд
ПМ 01. Техническое обслуживание и ремонт электропоезда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки по общетехническим дисциплинам, для управления электропоезда метрополитена.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
устройство, технические характеристики электропоезда;
устройство автотормозов электропоезда;
определять особенности конструкции ходовой части электропоезда;
общие сведения о предприятиях занимающихся ремонтом подвижных составов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выбирать материалы;
выполнять и читать чертежи; пользоваться измерительными инструментами;
выполнять слесарные и механические работы;
изготавливать несложные детали; оказывать первую помощь пострадавшим,
соблюдать правила безопасности;
соблюдать правила внутреннего распорядка.
Результат обучения: 1) Характеризовать физические и химические свойства конструкционных материалов, их преимущества в сравнении и потенциальную взаимозаменяемость.
Материаловедение
Техническое черчение
Основы стандартизации и метрологии
Конструкция подвижного состава
Технология ремонта подвижного состава
Охрана труда
Практика в учебно-производственных мастерских (ознакомительная практика, слесарная практика, станочная практика)
Критерии оценки:
1. Классифицирует материалы, металлы и сплавы, их области применения.
2. Характеризует сущность основы термической обработки металлов и физико-химического воздействия на них.
3. Характеризует основы механики и технологии металлов в пределах выполняемой работы
4. Характеризует способы защиты от коррозии.
5. Определяет виды основных металлов и сплавов по физическим свойствам.

1. Жоғары математиканың негізгі бөлімдерінен есептерді шешу жолдарын, теоремаларын, анықтамаларын түсінеді.
2. Негізгі математикалық функциялар мен олардың қасиеттерін; сандық шамаларды өңдеудің есептеуіш және операциялық әдістерін қолданады.
3. Дифференциалдық және интегралдық есептеу әдістерін; сызықтық алгебра және аналитикалық геометрия әдістері мен құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) физиканың негізгі заңдарын талдау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Физикалық эксперименттерді орындайды және нәтижені талдайды.
2. Мысалдарда заттардың физикалық қасиеттерінің себептерін, макро мен микро қоғамдастықтардың материалдық бірлігін, заттардың құрамы, құрылысы мен қасиеттері арасындағы себеп-салдарлық тәуелділікті түсіндіреді.
3. Физикалық заңдардың мағынасын және оларды есептеу үшін қолдануды түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Түрлі күрделі тапсырмалар мен жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі күрделі міндеттерді шешеді.
2. Физика және астрономия негіздері бойынша аналитикалық мазмұнның кестелері мен схемаларын жасайды.
Кәсіптік модульдер
1105092 "Метрополитен электр поезының машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Электр поезға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
КМ 01.
Электр поезға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Бұл модуль метрополитеннің электр поезын басқару үшін қажетті жалпы техникалық пәндер бойынша білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар
электр поездың құрылымы, техникалық сипаттамаларын;
электр поездың автотежегіш құрылымын;
электр поездың жүріс бөлігінің конструкциясының ерекшеліктерін анықтауды;
жылжымалы құрамдарды жөндеумен айналысатын кәсіпорындар туралы жалпы мәліметтерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
материалдарды таңдау;
сызбаларды орындау және оқу; өлшем құралдарын пайдалану;
слесарлық және механикалық жұмыстарды орындау;
күрделі емес бөлшектерді дайындау; зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету,
қауіпсіздік қағидаларын сақтау;
ішкі тәртіп қағидаларын сақтау машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Конструкциялық материалдардың физикалық және химиялық қасиеттерін, олардың салыстырудағы артықшылықтарын және әлеуетті өзара алмастырғыштығын сипаттайды.
Материалтану
Техникалық сызу
Стандарттау және метрология негіздері
Жылжымалы құрамның конструкциясы
Жылжымалы құрамды жөндеу технологиясы
Еңбекті қорғау
Оқу-өндірістік шеберханалардағы практика
(таныстыру практикасы, слесарлық практика, станокпен жұмыс жасау практикасы)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Материалдарды, металдар мен қорытпаларды, оларды қолдану салаларын жіктейді.
2. Металдарды термиялық өңдеу және оларға физикалық-химиялық әсер ету негізінің мәнін сипаттайды.
3. Орындалатын жұмыс шегінде механика және металл технологиясы негіздерін сипаттайды
4. Коррозиядан қорғау тәсілдерін сипаттайды.
5. Физикалық қасиеттері бойынша негізгі металдар мен қорытпалардың түрлерін анықтайды.

6. Определяет область применения неметаллических материалов.
7. Определяет по маркам конструкционных материалов их химический состав.
8. Оценивает основные механические свойства обрабатываемых металлов;
9. Обладает знаниями в области защиты конструкционных материалов от различных видов воздействия, изменения и улучшения их свойств.
Результат обучения: 2) Описывать физические и химические свойства эксплуатационных материалов.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные свойства и показатели топлива.
2. Характеризует основные свойства и показатели смазочных материалов.
3. Характеризует методы смазки состав смазочных материалов.
4. Характеризует типы смазки, определяет назначение смазочных материалов и область применения, классификацию смазочных и их химические и физические свойства.
5. Характеризует наименование, маркировку и правила масел, моющих составов, металлов и смазок, нормы и сроки смазки.
6. Характеризует основные свойства и показатели специальных жидкостей.
7. Характеризует основные свойства и применение лакокрасочных материалов.
8. Характеризует основные свойства и применение синтетических клеев, электроизоляционных, уплотнительных материалов.
Результат обучения: 3) Обрабатывать различные материалы.
Критерии оценки:
1. Классифицирует способы обработки металлов.
2. Характеризует основные способы формообразования деталей на металлорежущих станках.
3. Выполняет работы с различными материалами.
Результат обучения: 4) Применять правила и использовать приемы технического черчения.
Критерии оценки:
1. Выбирает типы линий согласно требованиям государственного стандарта.
2. Применяет чертежные шрифты согласно требованиям государственного стандарта.
3. Применяет правила оформления чертежей согласно требованиям государственного стандарта.
4. Изучает основные стандарты по выполнению чертежей
5. Соблюдать последовательность составления конструкторской документации и правила расчета, изображения и компоновки чертежных элементов согласно требованиям государственного стандарта.
Результат обучения: 5) Выполнять чертежи деталей, сборочных единиц.
Критерии оценки:
1. Применяет правила выполнения геометрических построений.
2. Выполняет эскизы, рабочие и сборочные чертежи.
3. Наносит размеры, указания и специальные обозначения на чертежах и эскизах в рамках своей специализации.
4. Использует основные принципы и правила разработки чертежей.
5. Использует правило нанесения размеров на чертеже.

6. Бейметалл материалдардың қолданылу саласын анықтайды.
7. Конструкциялық материалдардың маркалары бойынша олардың химиялық құрамын анықтайды.
8. Өңделетін металдардың негізгі механикалық қасиеттерін бағалайды;
9. Конструкциялық материалдарды әртүрлі әсер ету түрлерінен қорғау, олардың қасиеттерін өзгерту және жақсарту саласында білімі бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Пайдалану материалдарының физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отынның негізгі қасиеттері мен көрсеткіштерін сипаттайды.
2. Майлау материалдарының негізгі қасиеттері мен көрсеткіштерін сипаттайды.
3. Майлау әдістерін, майлау материалдарының құрамын сипаттайды;
4. Майлау типтерін сипаттайды, майлау материалдарының арналымын және қолдану саласын, майлау және олардың химиялық және физикалық қасиеттерін анықтайды;
5. Майлардың, жуу құрамының, металдар мен майлардың атауын, таңбалануын және қағидаларын, майлау нормалары мен мерзімдерін сипаттайды;
6. Арнайы сұйықтықтардың негізгі қасиеттері мен көрсеткіштерін сипаттайды.
7. Лак-бояу материалдарының негізгі қасиеттері мен қолданылуын сипаттайды.
8. Синтетикалық желімдердің, электр оқшаулағыш, тығыздағыш материалдардың негізгі қасиеттері мен қолданылуын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Түрлі материалдарды өңдеу және олардың қасиеттеріне әсер ету тәсілдерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металдарды өңдеу тәсілдерін жіктейді.
2. Металл кесетін станоктарда бөлшектерді қалыптаудың негізгі тәсілдерін сипаттайды.
3. Түрлі материалдармен жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Техникалық сызу қағидаларын қолдану және тәсілдерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мемлекеттік стандарт талаптарына сәйкес сызықтардың түрлерін таңдайды.
2. Мемлекеттік стандарт талаптарына сәйкес сызба қаріптерін қолданады.
3. Мемлекеттік стандарт талаптарына сәйкес сызбаларды ресімдеу қағидаларын қолданады.
4. Сызбаларды орындау бойынша негізгі стандарттарын зерделейді.
5. Мемлекеттік стандарт талаптарына сәйкес конструкторлық құжаттарды құрастыру кезектілігін және сызба элементтерін есептеу, бейнелеу және құрастыру қағидаларын сақтау.
Оқыту нәтижесі: 5) Бөлшектердің, құрастыру бірліктерінің сызбаларын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Геометриялық құрылымдарды орындау қағидаларын қолданады.
2. Сұлбаларды, жұмыс және құрастыру сызбаларын орындайды.
3. Өзінің мамандануы шеңберінде сызбалар мен сұлбаларға өлшемдерді, нұсқаулар мен арнайы белгілерді енгізеді.
4. Сызбаларды әзірлеудің негізгі қағидаттары мен қағидаларын қолданады.
5. Сызбада өлшемдерді қолдану қағидаларын қолданады;

6. Выбирает масштабы и правильно проставлять размеры.
7. Использует последовательность составления конструкторской документации и правила расчета, изображения и компоновки чертежных элементов.
8. Читает чертежи.
Результат обучения: 6) Характеризовать и соблюдать требования стандартизации.
Критерии оценки:
1. Понимает основные положения государственной системы стандартизации.
2. Использует нормативно-техническую документацию и государственные стандарты.
3. Выбирает допуски, посадки и шероховатости, правильно обозначает их в рабочих чертежах изготавливаемых деталей.
4. Применяет допуски и посадки на размеры типовых соединений, их обозначения на чертежах.
5. Применяет допуски форм, расположения шероховатостей поверхностей типовых соединений.
Результат обучения: 7) Проводить технические измерения.
Критерии оценки:
1. Выбирает способы и методы технических измерений и измерительный инструмент.
2. Применяет правила пользования средствами измерения.
3. Использует измерительный инструмент и приборы.
4. Характеризует наименование и назначение измерительного инструмента, приспособлений и их применение.
5. Определяет устройство рабочего и контрольно-измерительных инструментов и приспособлений.
6. Демонстрирует правила производственной санитарии.
7. Классифицирует виды и правила использования средств индивидуальной защиты.
8. Владеет устройством и правила безопасного использования ручного слесарного инструмента, электроинструмента и пневмо-инструмента.
Результат обучения: 8) Владеть спецификой производства.
Критерии оценки:
1. Характеризует наименование и назначение слесарного инструмента, приспособлений и их применение.
2. Характеризует инструменты "Бережливое производство".
3. Использует приемы выполнения простых и средней сложности слесарных операций и процесс сборки простых и средней сложности узлов металлоконструкций.
4. Использует устройство и правила эксплуатации подъемно-транспортных приспособлений.
5. Имеет представление о специфике производства.
6. Характеризует организацию производственного процесса на предприятии.
7. Демонстрирует знание правил внутреннего распорядка предприятия, поведение на территории и в производственных помещениях.
8. Соблюдает режим работы предприятия.
9. Соблюдает правила внутреннего распорядка.
10. Соблюдает требования должностной инструкции предприятия и подразделения.
11. Соблюдает график работы подразделений, рабочих звеньев и других ответственных элементов производства.
12. Характеризует опасные и вредные производственные факторы при выполнении слесарных работ.
13. Владеет правилами производственной санитарии.
14 Классифицирует виды и правила использования средств индивидуальной защиты.
Результат обучения: 9) Владеть навыками использования слесарного инструмента и приспособлений и с их помощью выполнять слесарные работы.
Критерии оценки:
1. Выполняет разметку.
2. Выполняет рубку металла.

6. Масштабтарды таңдайды және өлшемдерді дұрыс қою.
7. Конструкторлық құжаттарды құрастыру кезектілігін және есептеу қағидаларын, сызбалық элементтерді бейнелеуді және құрастыруды пайдаланады.
8. Сызбаларды оқиды.
Оқыту нәтижесі: 6) Стандарттау және өзара алмастыру негіздерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі ережелерін түсінеді.
2. Нормативтік-техникалық құжаттаманы және мемлекеттік стандарттар көрсеткіштерін пайдаланады.
3. Шақтамаларды, қондыруды және бұдырлықты таңдайды, оларды дайындалатын бөлшектердің жұмыс сызбаларында дұрыс белгілейді.
4. Типтік қосылыстардың өлшемдеріне, олардың сызбалардағы белгілеріне шақтамалар мен қондыруды қолданады.
5. Типтік қосылыстар беттерінің бұдырлығының орналасуын, формалардың шақтамаларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 7) Техникалық өлшемдер жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық өлшем тәсілдері мен әдістерін және өлшем құралдарын таңдайды.
2. Өлшем құралдарын пайдалану қағидаларын қолданады.
3. Өлшем құралы мен аспаптарын пайдаланады.
4. Өлшем құралдарының, айлабұйымдардың атауы мен арналымын және олардың қолданылуын сипаттайды.
5. Жұмыс және бақылау-өлшеу құралдары мен айлабұйымдардың құрылымын анықтайды.
6. Өндірістік санитария қағидаларын көрсетеді.
7. Жеке қорғану құралдарын пайдалану түрлері мен қағидаларын сыныптайды.
8. Слесарлық қол аспабын, электр аспабын және пневмо-аспапты қауіпсіз пайдалану қағидалары мен құрылымын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 8) Өндірістің ерекшелігін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Слесарлық құралдардың, айлабұйымдардың атауы мен арналымын және олардың қолданылуын сипаттайды.
2. "Үнемді өндіріс" құралдарын сипаттайды.
3. Қарапайым және күрделілігі орташа слесарлық операцияларды орындау тәсілдерін және металл конструкцияларының қарапайым және күрделілігі орташа тораптарын құрастыру үдерісін қолданады.
4. Көтергіш-көлік құралдарының құрылымы мен пайдалану қағидаларын пайдаланады
5. Өндірістің ерекшелігі туралы түсінігі бар.
6. Кәсіпорында өндірістік үдерістің ұйымдастырылуын сипаттайды.
7. Кәсіпорынның ішкі тәртіп қағидаларын, аумақтағы және өндірістік үй-жайлардағы жүріс-тұрыс ережелерін білуін көрсетеді.
8. Кәсіпорынның жұмыс режимін сақтайды.
9. Ішкі тәртіп қағидаларын сақтайды.
10. Кәсіпорын мен бөлімшенің лауазымдық нұсқаулығының талаптарын сақтайды.
11. Бөлімшелердің, жұмыс буындарының және өндірістің басқа да жауапты элементтерінің жұмыс кестесін сақтайды.
12. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде қауіпті және зиянды өндірістік факторларды сипаттайды.
13. Өндірістік санитария қағидаларын біледі.
14. Жеке қорғану құралдарын пайдалану түрлері мен қағидаларын сыныптайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Слесарлық құралдар мен айлабұйымдарды пайдалану дағдыларын меңгеру және олардың көмегімен слесарлық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Белгілеуді орындайды.
2. Металл кесуді орындайды.

3. Выполняет правку и гибку листового металла.
4. Выполняет сверление, зенкование, развертывание отверстий.
5. Выполняет нарезание резьбы.
6. Выполняет притирку.
7. Приобрел навык изготовления несложных деталей.
8. Владеет навыками организации рабочего места на слесарном участке, а также в зоне непосредственного ведения слесарных работ.
9. Соблюдает нормы промышленной санитарии на слесарном участке при выполнении работ, выполняет требования по соблюдению правил охраны окружающей среды и экологии.
Результат обучения: 10) Характеризовать принципы, методы и правила работы на различных станках, применяемых в рамках специализации, выполнять станочные работы с соблюдением всех технических требований.
Критерии оценки:
1. Выполняет выбор и подготовку режущего инструмента.
2. Выполняет обработку конических поверхностей.
3. Выполняет
обтачивание фасонных поверхностей.
4. Выполняет обработку резьбовых поверхностей.
5. Выполняет чистовую обработку поверхностей с разной геометрической формой.
6. Выполняет растачивание, зенкование, развертывание.
7. Приобрел навык изготовления несложных деталей.
8. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем участке, в том числе правила техники безопасности при работе в вращающимися
механизмами.
ПК 2. Управлять и эксплуатировать электропоезд
ПК 3. Соблюдать правила технической эксплуатации в метрополитене, станциях и тоннельных сооружениях
ПМ 02. Управление и эксплуатация электропоезда
ПМ 03. Соблюдение правил технической эксплуатации в метрополитене, станциях и тоннельных сооружениях
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения работ по диагностированию, техническому обслуживанию и текущему ремонту подвижного состава; безопасного управления транспортом и соблюдения правил перевозки пассажиров.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию проведения работ по диагностированию, техническому обслуживанию и текущему ремонту подвижного состава; правила эксплуатации подвижного состава; основы безопасного управления транспортом.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определять возможные неисправности электропоезда;
устранять неисправности, возникающие в процессе эксплуатации;
пользоваться специальным оборудованием и механизмами; соблюдать правила безопасного управления транспортом;
оказывать первую помощь пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях.
общие сведения о предприятиях занимающихся эксплуатацией подвижных составов.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения работ по диагностированию, техническому обслуживанию и текущему ремонту подвижного состава; безопасного управления транспортом и соблюдения правил перевозки грузов и пассажиров.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию проведения работ по диагностированию, техническому обслуживанию и текущему ремонту подвижного состава; правила эксплуатации подвижного состава; основы безопасного управления транспортом.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определять возможные неисправности подвижного состава метрополитена;
устранять неисправности, возникающие в процессе эксплуатации;
пользоваться специальным оборудованием и механизмами; соблюдать безопасности движения и безопасного управления транспортом;
оказывать первую помощь пострадавшим в экстренных ситуациях.
Результат обучения: 1) Характеризовать основные положения по техническому обслуживанию подвижного состава.
Конструкция подвижного состава
Технология ремонта подвижного состава
Управление и эксплуатация электропоезда
Электротехника и основы электроники
Охрана труда
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков "Дублерская поездка"
Техническое обслуживание и ремонт подвижного состава метрополитена
Эксплуатация подвижного состава метрополитена
Основы управления подвижным составом метрополитена и безопасность движения
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует основные показатели надежности.
2. Определяет причины изнашивания деталей.
3. Описывает виды изнашивания.
4. Описывает влияние различных факторов на интенсивность изнашивания деталей.
5. Характеризует состояние и крепление болтов, гаек, шайб, наличие шплинтов и их целость, а также состояние регулировочных болтов и их контргаек.
6. Характеризует основные положения системы технического обслуживания и ремонта подвижного состава.
7. Описывает виды и содержание технических воздействий на подвижной состав.
Результат обучения: 2) Применять технологическое оборудование для технического обслуживания и текущего ремонта.
Критерии оценки:
1. Классифицирует технологическое оборудование для проведения технического обслуживания и ремонта.
2. Соблюдает правила пользования подъемно-транспортными механизмами.
3. Применяет технологическое оборудование и оснастку при проведении технического обслуживания и ремонта.
4. Управляет подъемно-транспортным оборудованием.
5. Выполняет строповку и увязки грузов для подъема, перемещения, установки складирование.
7. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации подъемно транспортных установок.
8. Характеризует предупредительные знаки и надписи безопасности при выполнении погрузочно- разгрузочных и транспортных работ.
Результат обучения: 3) Проводить техническое обслуживание и текущий ремонт приборов электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Определяет возможные неисправности электрооборудования.
2. Владеет навыками проведения диагностических работ.

3. Табақ металды түзету мен июді орындайды.
4. Тесіктерді бұрғылау, үңгілеу, өрістетуді орындайды.
5. Бұранданы оюды орындайды.
6. Ысқылауды орындайды.
7. Күрделі емес бөлшектерді жасау дағдысын меңгереді.
8. Слесарлық учаскеде, сондай-ақ тікелей слесарлық жұмыстарды жүргізу аймағында жұмыс орнын ұйымдастыру дағдыларын меңгерген.
9. Жұмыстарды орындау кезінде слесарлық учаскеде өнеркәсіптік санитария нормаларын сақтайды, қоршаған ортаны және экологияны қорғау қағидаларын сақтау бойынша қажетті талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 10) Мамандану шеңберінде қолданылатын түрлі станоктарда жұмыс істеу қағидаттарын, әдістері мен қағидаларын сипаттау, қажетті барлық техникалық талаптарды сақтай отырып, станокпен жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кесу құралын таңдау мен дайындауды орындайды.
2. Конустық беттерді өңдеуді орындайды.
3. Үлгілемді беттерді жонуды орындайды.
4. Бұрандалы беттерді өңдеуді орындайды.
5. Әр түрлі геометриялық формадағы беттерді таза өңдеуді орындайды.
6. Кеулей жонуды, үңгілеуді, өрістетуді орындайды.
7. Күрделі емес бөлшектерді жасау дағдысын меңгереді.
8. Жұмыс учаскесіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын, оның ішінде айналмалы механизмдермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
КҚ 2. Электр поезды басқару және пайдалану
КМ 02. Электр поезды басқару және пайдалану
Бұл модуль жылжымалы құрамды диагностикалау, техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу, көлікті қауіпсіз басқару және жолаушыларды тасымалдау қағидаларын сақтау бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жылжымалы құрамды диагностикалау, техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу технологиясын; жылжымалы құрамды пайдалану қағидаларын; көлікті қауіпсіз басқару негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
электр поездың ықтимал ақаулықтарын анықтауды;
пайдалану барысында туындайтын ақаулықтарды жоюды;
арнайы жабдықтар мен механизмдерді пайдалану; көлікті қауіпсіз басқару қағидаларын сақтауды;
жол-көлік оқиғаларында зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетуді.
жылжымалы құрамдарды пайдаланумен айналысатын кәсіпорындар туралы жалпы мәліметтерді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету негіздерін қолдану.
Жылжымалы құрамның конструкциясы
Жылжымалы құрамды жөндеу технологиясы
Электр поезды басқару және пайдалану
Электр техника және электроника негіздері
Еңбекті қорғау
"Дублерлік сапар" кәсіби дағдыларды меңгеру және бекіту бойынша практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сенімділіктің негізгі көрсеткіштерін сипаттайды.
2. Бөлшектердің тозуының себептерін анықтайды.
3. Тозудың түрлерін сипаттайды.
4. Бөлшектердің тозу қарқындылығына түрлі факторлардың әсерін сипаттайды.
5. Бұрандардың, сомындардың, тығырықтардың жай-күйі мен бекітілуін, сіргелердің болуын және олардың бүтіндігін, сондай-ақ реттеу бұрандарының және олардың кідіртпе сомындардың жай-күйін сипаттайды.
6. Жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесінің негізгі ережелерін сипаттайды.
7. Жылжымалы құрамға техникалық әсерлердің түрлері мен мазмұнын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу үшін технологиялық жабдықты қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізуге арналған технологиялық жабдықты жіктейді.
2. Көтергіш-көлік механизмдерін пайдалану қағидаларын сақтайды.
3. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу кезінде технологиялық жабдықтар мен жабдықтарды қолданады.
4. Еденнен көтергіш-көлік жабдықтарын басқаруды меңгерген;
5. Жүктерді көтеру, орнын ауыстыру, қоймалау орнату үшін ілмектеу мен байлауды орындайды;
6. Көтергіш көлік қондырғыларын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды;
7. Тиеу-түсіру және көлік жұмыстарын орындау кезінде ескерту белгілері мен қауіпсіздік жазбаларын сипаттайды;
Оқыту нәтижесі: 3) Электр жабдығы құралдарына техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдықтарының ықтимал ақаулықтарын анықтайды.
2. Диагностикалық жұмыстарды жүргізу дағдыларын меңгерген.

3. Выполняет техническое обслуживание приборов электрооборудования.
Результат обучения: 4) Проводить техническое обслуживание и текущий ремонт механизмов управления.
Критерии оценки:
1. Распознает возможные отказы и неисправности механизмов управления.
2. Владеет навыками проведения диагностических работ.
3. Владеет устройством и технологией управления тормозами.
4. Владеет правилами пользования тормозными башмаками.
5. Выполняет техническое обслуживание тормозной системы.
Результат обучения: 5) Проводить ремонт подвижного состава.
Критерии оценки:
1. Характеризует процесс разборки и мойки деталей.
2. Характеризует процесс дефектации и сортировки деталей.
3. Характеризует нормы износа и допусков деталей и узлов.
4. Описывает процесс комплектования деталей.
5. Классифицирует способы восстановления деталей.
6. Выполняет ремонт основных узлов и деталей подвижного состава.
7. Выполняет планово- предупредительный ремонт.
8. Выполняет капитальный ремонт.
9. Характеризует нормативы периодичность ремонта оборудования.
Результат обучения: 6) Осуществлять сдачу и приемку подвижного состава.
Критерии оценки:
1. Классифицирует предприятия подвижного состава.
2. Характеризует порядок перевозки пассажиров.
3. Выполняет подготовку подвижного состава к выпуску на путь.
4. Соблюдает правила и порядок заполнения журналов осмотра подвижного состава перед выпуском на путь и после возвращения с пути.
5. Определяет исправность белых и красных фар, работу звукового сигнала, радиооповещения.
6. Соблюдает правила и порядок оформления документации машиниста подвижного состава.
7. Характеризует техническо-распорядительные акты обслуживаемых железнодорожных станций, участков.
7. Выполняет приемку подвижного состава после возвращения с пути.
8. Определяет основные показатели работы подвижного состава.
Результат обучения: 7) Обеспечивать безопасную поездку пассажиров.
Критерии оценки:
1. Обеспечивает безопасность перевозки и культуры обслуживания пассажиров, сохранности подвижного состава.
2. Обеспечивает плавность хода поезда, безопасности при посадке, высадке, перевозке пассажиров.
3. Определяет принятие экстренных мер по предотвращению аварийных ситуаций при получении сведений о фактах, угрожающих безопасности движения поезда.

3. Электр жабдығы құралдарына техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Басқару механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Басқару механизмдерінің ықтимал істен шығуы мен ақаулықтарын таниды.
2. Диагностикалық жұмыстарды жүргізу дағдыларын меңгерген.
3. Тежегішті басқару құрылымы мен технологиясын меңгерген;
4. Тежегіш табандықтарды пайдалану қағидаларын меңгерген;
5. Тежеу жүйесіне техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Жылжымалы құрамға жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлшектерді бөлшектеу және жуу үдерісін сипаттайды.
2. Бөлшектерді ақау табу және сұрыптау үдерісін сипаттайды.
3. Бөлшектер мен тораптардың тозу және шақтама нормаларын сипаттайды.
4. Бөлшектерді жинақтау үдерісін сипаттайды.
5. Бөлшектерді қалпына келтіру тәсілдерін жіктейді.
6. Жылжымалы құрамның негізгі тораптары мен бөлшектерін жөндеуді орындайды.
7. Жоспарлы-алдын алу жөндеуді орындайды.
8. Күрделі жөндеуді орындайды;
9. Жабдықты жөндеу мерзімділігі нормативтерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Жылжымалы құрамды тапсыру -қабылдауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылжымалы құрам кәсіпорындарын жіктейді.
2. Жолаушыларды тасымалдау тәртібін сипаттайды.
3. Жылжымалы құрамды жолға шығаруға дайындауды орындайды.
4. Жолға шығарар алдында және жолдан қайтып оралғаннан кейін жылжымалы құрамды қарау журналдарын толтыру қағидалары мен тәртібін сақтайды.
5. Ақ және қызыл шамдардың жарамдылығын, дыбыстық сигналдың, радиохабарлар таратудың жұмысын анықтайды.
6. Жылжымалы құрам машинисінің құжаттарын ресімдеу қағидалары мен тәртібін сақтайды.
7. Қызмет көрсетілетін теміржол станцияларының, учаскелердің техникалық-өкімдік актілерін сипаттайды.
8. Жолдан қайтып оралғаннан кейін жылжымалы құрамды қабылдауды орындайды.
9. Жылжымалы құрам жұмысының негізгі көрсеткіштерін айқындайды.
10. Метрополитен құрылғыларын және имараттардың арнайы объектілерін біледі;
11. Басқару құрылымымен және Қазақстан Республикасы метрополитенінің жұмысын ұйымдастырумен таныс.
Оқыту нәтижесі: 7) Жолаушыларға қауіпсіз жол жүруді қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жолаушыларды тасымалдау қауіпсіздігін және қызмет көрсету мәдениетін, жылжымалы құрамның сақталуын қамтамасыз етеді.
2. Поезд жүрісінің бірқалыпты болуын, жолаушыларды отырғызу, түсіру, тасымалдау кезіндегі қауіпсіздікті қамтамасыз етеді.
3. Поезд қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін фактілер туралы мәліметтер алған кезде авариялық жағдайларды болдырмау бойынша шұғыл шаралар қабылдауды айқындайды.

4. Характеризует психофизические основы труда машиниста.
5. Учитывает особенности анатомии и физиологии человека.
6. Распознает состояния, опасные для жизни.
7. Владеет навыками оказания первой доврачебной помощи
8. Соблюдает последовательность действий при оказании первой помощи
9. Оказывает первую помощь при несчастных случаях.
10. Применяет меры по профилактике травматизма и мероприятия предупреждение производственных
травм.
Результат обучения: 1) Проводить техническое обслуживание и текущий ремонт приборов электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Определяет возможные неисправности электрооборудования.
2. Владеет навыками проведения диагностических работ.
3. Выполняет техническое обслуживание приборов электрооборудования.
Результат обучения: 2) Проводить техническое обслуживание и текущий ремонт механизмов управления.
Критерии оценки:
1. Распознает возможные отказы и неисправности механизмов управления.
2. Выполняет диагностическую механизмов.
3. Проверяет систему управления тормозами.
Результат обучения: 3) Осуществлять сдачу и приемку подвижного состава.
Критерии оценки:
1. Классифицирует предприятия подвижного состава.
2. Характеризует порядок перевозки пассажиров.
3. Выполняет подготовку подвижного состава к выпуску на путь.
4. Соблюдает правила и порядок заполнения журналов осмотра подвижного состава перед выпуском на путь и после возвращения с пути.
5. Соблюдает правила и порядок оформления документации машиниста подвижного состава.
6. Выполняет приемку подвижного состава после возвращения с пути.
7. Определяет основные показатели работы подвижного состава.
Результат обучения: 4) Проводить техническое обслуживание и текущий ремонт контроллера машиниста и тормозного оборудования.
Критерии оценки:
1. Распознает возможные отказы и неисправности контроллера машиниста.
2. Владеет мерительным, слесарным и механизированным инструментом.
3. Соблюдает технику безопасности при ремонте электрических аппаратов.

4. Машинист еңбегінің психофизикалық негіздерін сипаттайды.
5. Адам анатомиясы мен физиологиясының ерекшеліктерін ескереді.
6. Өмірге қауіпті жағдайларды таниды.
7. Алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету дағдыларын меңгерген
8. Алғашқы көмек көрсету кезіндегі іс-қимыл реттілігін сақтайды
9. Жазатайым оқиғалар кезінде алғашқы көмек көрсетеді.
10. Жарақаттанудың алдын алу шараларын және өндірістік жарақаттардың алдын алу шараларын қолданады.
КҚ 3. Метрополитенде, станцияларда және тоннель құрылыстарында техникалық пайдалану қағидаларын сақтау
КМ 03. Метрополитенде, станцияларда және тоннель құрылыстарында техникалық пайдалану қағидаларын сақтау
Оқыту нәтижесі: 1) Тартым электр қозғалтқыштарына техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жүргізу.
Метрополитеннің жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Метрополитеннің жылжымалы құрамын пайдалану
Метрополитеннің жылжымалы құрамын басқару негіздері және қозғалыс қауіпсіздігі
Біліктілік практикасы
(Жұмыс біліктілігін алуға кәсіптік практика)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электрқозғалтқыштың және оның жүйелерінің ықтимал ақаулықтарын анықтайды.
2. Диагностикалық жұмыстарды жүргізу дағдыларын меңгерген.
3. Электрқозғалтқышқа және оның жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр жабдығы құралдарына техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдықтарының ықтимал ақаулықтарын анықтайды.
2. Диагностикалық жұмыстарды жүргізу дағдыларын меңгерген.
3. Электр жабдығы құралдарына техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жылжымалы құрамды тапсыру-қабылдауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қалалық электр көлігі кәсіпорындарын жіктейді.
2. Жүктерді және жолаушыларды тасымалдау тәртібін сипаттайды.
3. Жылжымалы құрамды желіге шығаруға дайындауды орындайды.
4. Жолға шығарар алдында және желіден қайтып оралғаннан кейін жылжымалы құрамды қарау журналдарын толтыру қағидалары мен тәртібін сақтайды.
5. Бақыланатын жылжымалы құрамның машинистері үшін жол парағын ресімдеу қағидалары мен тәртібін сақтайды.
6. Рейстен қайтып оралғаннан кейін жылжымалы құрамды қабылдауды орындайды.
7. Жылжымалы құрам жұмысының негізгі көрсеткіштерін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Машинист контроллеріне және тежеу жабдығына техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машинист контроллерінің ықтимал істен шығуы мен ақаулықтарын ажыратады.
2. Өлшеу, слесарлық және механикаландырылған құралдарды біледі.
3. Электр аппараттарын жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.

4. Владеет навыками проведения диагностических работ.
5. Выполняет техническое обслуживание контроллера машиниста.
6. Выполняет техническое обслуживание тормозной системы.
Результат обучения: 5) Соблюдать правила технической эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Понимает порядок движения, остановки и стоянки транспортных средств.
2. Понимает сигнальные указатели и их характеристики.
3. Понимает правила проезда стрелочных переводов, остановок подвижного состава общего пользования.
5. Понимает правила посадки и высадки пассажиров, погрузки и выгрузки багажа.
6. Соблюдает правила технической эксплуатации и безопасного управления транспортом.
ПК 4. Выполнять работы по техническому обслуживанию и ремонту подвижного состава
ПМ 04. Выполнение работ по техническому обслуживанию и ремонту подвижного состава
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для работы в качестве слесаря по ремонту подвижного состава метрополитена, и сдачи квалификационного экзамена.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию выполнения контрольно-осмотровых работ;
технологию выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту подвижного состава.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить техническое обслуживание подвижного состава метрополитена; выполнять ремонтные операции.
Результат обучения 1) Выполняет ремонтные операции.
Теория машин и механизмов
Теоретическая механика
Сопротивление материалов
Детали машин
Основы электроники и электротехники
Теплотехника Гидравлика
Системы управления электроподвижным составом
Критерии оценки:
1. Проводит ремонт и изготовление деталей.
2. Выполняет разборку и сборку основных узлов с различными типами посадок.
3. Определяет качество деталей и их ремонт.
4. Регулирует и проверяет собранные узлы и механизмы.
5. Выполняет составление дефектных ведомостей.
6. Выполняет проверку на точность, испытание и сдачу отремонтированного оборудования.
7. Выявляет и предупреждение дефектов сборки всех основных сборочных групп подвижного состава и вагонов метро.
Результат обучения 2) Осуществлять самоконтроль при выполнении работ.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила применения мерительного инструмента для определения качества изготавливаемых деталей.
2. Характеризует критерии оценки качества обрабатываемых деталей.
3. Применяет методику визуального и измерительного контроля.
4. Использует измерительные средства для проведения контроля.
5. Проводит контроль обработанных поверхностей различных изделий.
6. Характеризует принципы функционирования системы управления качеством на предприятии на основе ISO 9001, по безопасности на рабочих местах ISO45001, по экологииISO14001.
Результат обучения: 3) Проводить кинематический и динамический анализы механизмов.
Критерии оценки:
1. Объясняет основы синтеза рычажных и кулачковых механизмов, зубчатых зацеплений и зубчатых механизмов.
2. Определяет скорости и ускорения звеньев кинематических пар.

4. Диагностикалық жұмыстарды жүргізу дағдыларын меңгерген.
5. Машинист контроллеріне техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
6. Тежеу жүйесіне техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Техникалық пайдалану қағидаларын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көлік құралдарының жүру, тоқтату және тұру тәртібін түсінеді.
2. Сигналдық көрсеткіштер мен олардың сипаттамаларын түсінеді.
3. Бағыттамалық бұрмалардан жүріп өту, жалпы пайдаланудағы жылжымалы құрамды тоқтату қағидаларын түсінеді.
5. Жолаушыларды отырғызу және түсіру, багажды тиеу және түсіру қағидаларын түсінеді.
6. Көлікті техникалық пайдалану және қауіпсіз басқару қағидаларын сақтайды.
КҚ 4. Жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау
КМ 04. Жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль метрополитеннің жылжымалы құрамын жөндеу слесарі ретінде жұмыс істеу және біліктілік емтиханын тапсыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: бақылау-тексеру жұмыстарын орындау технологиясын;
жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау технологиясын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
метрополитеннің жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету; жөндеу операцияларын орындау.
Оқыту нәтижесі 1) Жөндеу операцияларын орындау.
Машиналар мен механизмдер теориясы
Теориялық механика
Материалдар кедергісі
Машина бөлшектері
Электроника және электртехника негіздері
Жылу техникасы Гидравлика
Электржылжымалы құрамды басқару жүйелері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлшектерді жөндеу және жасау.
2. Түрлі отырғызудың типтері бар негізгі тораптарды бөлшектеу мен құрастыруды орындайды.
3. Бөлшектердің сапасын және оларды қажетті жөндеуді анықтайды.
4. Жиналған тораптар мен механизмдерді реттеу және сынау.
5. Ақау ведомостарын құрастыруды орындайды.
6. Жөнделген жабдықтың дәлдігін тексеруді, сынауды және тапсыруды орындайды.
7. Метро вагондары мен жылжымалы құрамның барлық негізгі құрастыру топтарын құрастыру ақауларын анықтау және алдын алу.
Оқыту нәтижесі 2) Жұмыстарды орындау кезінде өзін-өзі бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дайындалатын бөлшектердің сапасын анықтау үшін өлшем құралын қолдану қағидаларын сипаттайды.
2. Өңделетін бөлшектердің сапасын бағалау өлшемшарттарын сипаттайды.
3. Визуалды және өлшеуіш бақылау әдістемесін меңгерген.
4. Бақылау жүргізу үшін негізгі өлшем құралдарын сипаттайды.
5.Түрлі бұйымдардың өңделген беттерін бақылауды жүргізу технологиясын қолданады.
6. Жұмыс орындарында қауіпсіздік бойынша ISO45001, экология бойынша ISO14001 негізінде кәсіпорында сапаны басқару жүйесінің жұмыс істеу қағидаттарын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Механизмдердің кинематикалық және динамикалық талдауын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Иінтіректі және жұдырықшалы механизмдердің, тістекті іліністер мен тістекті механизмдердің синтезі негіздерін түсіндіреді.
2. Кинематикалық жұп буындарының жылдамдығы мен үдеуін анықтайды.

3. Проводит силовой расчет механизмов.
4. Определяет силы, действующие на звенья механизма.
5. Выполняет расчет массы и положения противовесов.
ПК 5. Проектировать и конструировать детали машин и механизмы
ПМ 05. Проектирование и конструирование деталей машин и механизмов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для использования методов исследования и проектирования механизмов и машин;
применения общих законов механического движения;
формирования представлений о проведении расчета и проектирования технических систем.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: теорию строения механизмов,
кинематику и динамику машин; основные системы сил; условия равновесия систем сил; теоретические основы проектирования, расчета и конструирования деталей и узлов и агрегатов всего технологического оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
представлять числовые данные и результаты в виде наглядных графиков и диаграмм; выполнять задания и упражнений различной сложности;
читать и строить кинематические схемы;
определять опорные реакции; строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений;
владеть навыками проектирования механизмов и машин.
Результат обучения: 1) Характеризовать тепловые процессы, происходящие в системах и узлах машин.
Теория машин и механизмов
Теоретическая механика
Сопротивление материалов
Детали машин
Основы электроники и электротехники
Теплотехника Гидравлика
Системы управления электроподвижным составом
Электрооборудование электропоездов с основами электронного оборудования
Средства и технологии
диагностирования
Критерии оценки:
1. Классифицирует процессы тяговых электродвигателях.
2. Объясняет процессы передачи мощности.
3. Характеризует сущность преобразования энергии.
Результат обучения: 2) Использовать принципы движения жидкости, законы гидравлики и аэродинамики.
Критерии оценки:
1. Применяет общие законы равновесия и движения жидкостей и газов.
2. Владеет методами применения равновесия и движения жидкостей и газов для решения инженерных задач.
3. Характеризует центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.

3. Механизмдердің күштік есебінің міндеттерін сипаттайды.
4. Механизм буындарына әсер ететін күштерді сипаттайды.
5. Қарсысалмақ пен қалпын есептеуді орындайды.
КҚ 5. Машина бөлшектері мен механизмдерін жобалау және құрастыру
КМ 05. Машиналар мен механизмдердің бөлшектерін жобалау және құрастыру
Бұл модуль механизмдер мен машиналарды зерттеу және жобалау әдістерін пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды;
механикалық қозғалыстың жалпы заңдарын қолдану;
техникалық жүйелерді есептеу және жобалау туралы түсініктерді қалыптастыру.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар механизмдер құрылысының теориясын, машиналардың кинематикасы мен динамикасын; күштердің негізгі жүйелерін; күштер жүйелерінің тепе-теңдік шарттарын; барлық технологиялық жабдықтардың бөлшектері мен тораптары мен агрегаттарын жобалаудың, есептеудің және құрастырудың теориялық негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
көрнекі кестелер мен диаграммалар түрінде сандық деректер мен нәтижелерді ұсыну; түрлі күрделі тапсырмалар мен жаттығуларды орындау;
кинематикалық схемаларды оқу және құру;
тірек реакцияларын анықтау; ішкі күштік факторлар мен кернеулердің эпюраларын құру машықтарын үйренеді;
механизмдер мен машиналарды жобалау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Машиналар жүйелері мен тораптарында болатын жылу үдерістерін сипаттау.
Машиналар мен механизмдер теориясы
Теориялық механика
Материалдар кедергісі
Машина бөлшектері
Электроника және электртехника негіздері
Жылу техникасы Гидравлика
Электржылжымалы құрамды басқару жүйелері
Электрондық жабдықтар негіздерімен электр поездардың электр жабдықтары
Диагностикалау құралдары мен технологиялары
.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тартымдық электр қозғалтқыштарының үдерістерін жіктейді.
2. Қуатты беру үрдістерінің ұғымдарын меңгерген.
3. Энергияны түрлендірудің мәнін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сұйықтық қозғалысының қағидаттарын, гидравлика және аэродинамика заңдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сұйықтар мен газдардың тепе-теңдік және қозғалысының жалпы заңдарын қолданады.
2. Инженерлік есептерді шешу үшін сұйықтықтар мен газдардың тепе-теңдігін және қозғалысын қолдану әдістерін меңгерген.
3. Жазық геометриялық фигуралар мен стандартты профильдердің ауырлық орталығын сипаттайды.
4. Машиналардың гидравликалық және пневматикалық жетектерінің жұмыс денесі ретінде сұйықтық және газ механикасының негіздерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Машина – автоматтар теориясының негізгі ұғымдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматты машиналарды басқару қағидаттарын сипаттайды.
2. Машиналар мен механизмдерді жіктейді.

3. Применяет основы механики жидкости и газов как рабочего тела гидравлических и пневматических приводов машин.
Результат обучения: 3) Применять основные характеристикии машин – автоматов.
Критерии оценки:
1. Характеризует принципы управления машинами-автоматами.
2. Классифицирует машины и механизмы.
3. Характеризует особенности использования промышленных роботов; частей схем, манипуляторов; параметрах манипулятора.
Результат обучения: 4) Применять основные понятия статики, системы сил.
Критерии оценки:
1. Использует основные понятия и аксиомы статики.
2. Описывает условия равновесия в системах сил.
3. Характеризует момент силы относительно точки и оси.
Результат обучения: 5) Выполнять расчет нагрузок.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками расчета на срез и смятие.
2. Представляет геометрические характеристики плоских сечений деталей.
3. Описывает действие динамических и повторно-переменных нагрузок.
Результат обучения: 6) Применять характеристики механических передач и деталей.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями о деталях машин.
2. Характеризует виды механических передач и их характеристики.
3. Описывает соединения деталей машин, их характеристики.
4. Использует конструкторско-техническую документацию.
Результат обучения: 7) Применять принципы проектирования и конструирования, построения моделей и алгоритмов расчета типовых деталей.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками проектирования резьбовых, шпоночно-шлицевых, сварных, заклепочных соединений
2. Проектирует зубчатые передачи.
3. Владеет навыками проектирования винтовых передач.
4. Владеет навыками проектирования фрикционных передач.
ПК 6 Выполнять конструктивные расчеты узлов и агрегатов транспортной техники
ПМ 06. Выполнение конструктивных расчетов узлов и агрегатов транспортной техники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для:
применения принципиальных, компоновочных и кинематических схем
систему управления, конструктивных особенностях основных узлов современных электропоездов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
конструктивные особенности, принцип работы и характеристики различных систем электропоезда,
кинематику и динамику машин.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять расчеты гидро- и псевдоустройств.
Результат обучения: 1) Применять характеристики электрического и электронного оборудования.
Электрооборудование электропоездов с основами электронного оборудования
Гидравлика
Энергетические установки транспортной техники
Средства и технологии диагностирования
Технологическая практика
Критерии оценки:
1. Анализирует текущее состояние электрооборудования, определяет и обосновывает корректность выбора определяемых неисправностей электрооборудования и отдельных компонентов систем электроснабжения и электроники в различных условиях.
2. Характеризует принцип работы маслонасосов, компрессора, клапанной системы и прочего оборудования гидропневматической.

3. Өнеркәсіптік роботтарды, схемалардың бөліктерін, манипуляторларды, манипулятордың параметрлерін пайдалану ерекшеліктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомаларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомаларын қолданады.
2. Күш жүйелеріндегі тепе-теңдік шарттарын сипаттайды.
3. Нүкте мен оське қатысты күш моментін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Жүктемелерді есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кесу мен жаншылуға есептеу дағдыларын меңгерген.
2. Бөлшектердің жазық қималарының геометриялық сипаттамаларын ұсынады.
3. Динамикалық және қайта-айнымалы жүктемелердің әрекетін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Механикалық берілістер және бөлшектерінің қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машина бөлшектері туралы негізгі түсініктерді біледі.
2. Механикалық беріліс түрлерін және олардың сипаттамаларын сипаттайды.
3. Машина бөлшектерінің қосылыстарын, олардың сипаттамаларын сипаттайды.
4. Конструкторлық-техникалық құжаттаманың негізгі қағидаттарын меңгерген
Оқыту нәтижесі: 7) Типтік бөлшектерді есептеу модельдері мен алгоритмдерін жобалау және құрастыру, құру қағидаттарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұрандалы, кілтекті-оймакілтекті, пісірмелі, тойтарма жалғауларды жобалау дағдысын меңгерген
2. Тістекті берілістерді жобалайды.
3. Бұрандалы берілістерді жобалау дағдыларын меңгерген.
4. Фрикциялық берілістерді жобалау дағдыларын меңгерген.
КҚ 6 Көлік техникасының тораптары мен арегаттарының конструктивтік есептеулерін орындау
КМ 06. Көлік техникасының тораптары мен арегаттарының конструктивтік есептеулерін орындау
Бұл модуль:
қазіргі заманғы электр поездардың негізгі тораптарының конструктивтік ерекшеліктері басқару жүйесінің принциптік, құрастыру және кинематикалық схемаларды қолдану
үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар
электр поездың түрлі жүйелерінің конструктивтік ерекшеліктерін, жұмыс қағидаты мен сипаттамаларын,
машиналардың кинематикасы мен динамикасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
гидро және пневмоқұрылғылардың қажетті есептеулерін орындауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электрлік және электронды жабдықтардың сипаттамаларын қолданалу.
Электрондық жабдықтар негіздерімен электр поездардың электр жабдықтары
Гидравлика
Көлік техникасының энергетикалық қондырғылары
Диагностикалау құралдары мен технологиялары
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдығының ағымдағы жай-күйін талдайды, түрлі жағдайларда электрмен жабдықтау және электроника жүйелерінің жекелеген компоненттері мен электр жабдықтарының анықталатын ақаулықтарын таңдаудың дұрыстығын анықтайды және негіздейді.
2. Май сорғыштардың, компрессордың, клапандық жүйенің және гидропневматикалық басқа жабдықтардың жұмыс қағидатын сипаттайды.
3. Майлау материалдарының түрлері, қасиеттері мен сапасын сипаттайды;
4. Жүйелер бойынша қосылу тәсілдерін сипаттайды және түсіндіреді.
5. Нақты техникалық міндетті шешу бойынша талаптарға сүйене отырып, өлшем құралын дұрыс таңдайды.
6. Электр жабдықтарының ерекшеліктерін, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды.
7. Электржабдықтардың және электрмен жабдықтау және электроника жүйесінің жекелеген компоненттерінің түрлі ақаулықтарының пайда болу жағдайларын олардың алдын алу және жою бойынша базалық шараларды көрсете отырып сипаттайды.
8. Электр жабдықтарын, электрмен жабдықтау жүйелерін, электроника компоненттерін, электрондық басқару модульдерін диагностикалаудың негізгі және ерекше құрылғыларын, олардың арналымын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр поездардың электр жабдықтары тораптарының бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
2. Электр поездың электр құралдарына техникалық қызмет көрсетеді.

3. Характеризует виды, свойства и качество смазочных материалов.
4. Характеризует и объясняет способы подключения по системам.
5. Правильно выбирает измерительный инструмент, исходя из требований по решению конкретной технической задачи.
6. Характеризует особенности систем электрооборудования их преимущества и недостатки.
7. Характеризует условия возникновения различных типов неисправностей электрооборудования и отдельных компонентов системы электроснабжения и электроники с указанием базовых мер по их предотвращению и устранению.
8. Характеризует основные и специфические устройства диагностики электрооборудования, систем электроснабжения, компонентов электроники, модулей электронного управления, их назначение.
Результат обучения: 2) Проводить разборочно-сборочные работы узлов электрооборудования электропоездов.
Критерии оценки:
1. Соблюдает технику безопасности при работе с электрооборудованием.
2. Проводит техническое обслуживание электроприборов электропоезда.
3. Правильно применяет инструмент.
Результат обучения:3) Характеризовать особенности гидравлических и пневматических приводов.
Критерии оценки:
1. Характеризует структуру, назначение и конструкцию гидро - и пневмоустройств, входящих в состав машин.
2. Проводит расчет гидро- и пневмоустройств.
3. Выполняет схемы конструкции гидро- и пневмоприводов машин.
Результат обучения: 4) Обеспечить эффективную эксплуатацию энергетических установок.
Критерии оценки:
Соблюдает режимы работы энергетических установок в эксплуатации: холостой ход, установившийся и неустановившиеся режимы.
2. Оценивает надежность энергетических установок и предлагает пути ее обеспечения.
Результат обучения: 5) Характеризовать назначение, устройство и принцип действия различных типов тяговых трансформаторов и в их системах.
Критерии оценки:
1. Классифицирует конструкцию и принципы работы тяговых трансформаторов и их систем.
2. Объясняет расчет тяговых трансформаторов.
3. Характеризует виды жидкостей, применяемых в тяговых трансформаторах и понимает их
физико-химические характеристики.
4. Понимает способы смесеобразования различных
типов двигателей.
Результат обучения: 6) Характеризовать эксплуатационные особенности электропоезда.
Критерии оценки:
1. Характеризует принципы устойчивости и управляемости электропоезда.
2. Представляет силы, действующие на подвижной состав электропоезда.
3. Читает и понимает тяговую характеристику электропоезда.
4. Проводит тяговые испытания электропоезда.
5. Характеризует правила сцепки и расцепки вагонного подвижного состава соответствующего типа.
6. Характеризует устройство и технологию управления тормозами.
7. Описывает параметры тормозной динамичности.
Результат обучения: 7) Соблюдать требования применения, хранения и утилизации эксплуатационных материалов электропоезда.
Критерии оценки:
1. Характеризует видов смазочных материалов.
2. Выбирает смазочные материалы для производства работ по техническому обслуживанию.
3. Использует особенности по применению лакокрасочных изделий, синтетических клеев.
4. Соблюдает технику безопасности при проведении работ.
5. Использует правила пользования спецодеждой и средствами индивидуальной защиты.
6. Соблюдает правила, нормы и требования по хранению, транспортировке, применению и утилизации различных эксплуатационных материалов электропоезда.
7. Соблюдает правила пожарной и взрывобезопасности, выполняет все меры по обеспечению безопасности в местах хранения и применения различных эксплуатационных материалов электропоезда.
ПК 7. Выполнять диагностирование и обеспечивать контроль технического состояния электрооборудова-ния подвижного состава
ПМ 07. Выполнение диагностирования и контроль технического состояния электрооборудова-ния подвижного состава
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для
управления работоспособностью транспортной техники.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: электрические и электронные системы электропоезда, их устройство, особенности и основные неисправности данных систем.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применять технологическое оборудование для технического обслуживания подвижного состава метрополитена;
проводить техническое обслуживание и ремонт электрооборудования подвижного состава метрополитена.
Результат обучения: 1) Подбирать оборудование для выполнения работ.
Электрооборудование электропоездов с основами электронного оборудования
Средства и технологии диагностирования
Технологическая практика
Основы технической эксплуатации транспортной техники
Автоматизированные системы управления
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение, виды, устройство, правила подготовки оборудования.
2. Соблюдает технику безопасности при работе с оборудованием.

3. Құралды дұрыс қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Гидравликалық және пневматикалық жетектердің ерекшеліктерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машина құрамына кіретін гидро - және пневмоқұрылғылардың құрылымы, арналымы және конструкциясы туралы түсінігі бар.
2. Гидро және пневмоқұрылғыларды есептеуді жүргізу дағдыларын меңгерген.
3. Машиналардың гидро – және пневможетектерінің схемалары мен конструкцияларын әзірлеу қағидаттарын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 4) Электр станциялардың тиімді жұмысын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Пайдалану кезіндегі энергетикалық қондырғылардың - бос жүріс, орнатылған және орнатылмаған жұмыс режимдерін пайдаланады.
2. Энергетикалық қондырғылардың сенімділігін бағалайды және оны қамтамасыз ету жолдарын ұсынады.
Оқыту нәтижесі: 5) Түрлі тартым трансформаторлардың және олардың жүйелерінің типтерін, арналымын, құрылымын және жұмыс қағидатын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тартым трансформаторлар мен олардың жүйелерінің конструкциясы мен жұмыс қағидаттарын жіктейді.
2. Тартым трансформаторлардың теориясын және есептеуін түсіндіреді.
3. Тартым трансформаторларда қолданылатын сұйықтықтардың түрлерін таниды және олардың физикалық-химиялық сипаттамаларын сипаттайды.
4. Түрлі үлгідегі қозғалтқыштардың қоспаны түзу тәсілдерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Электр пойызының жұмыс ерекшеліктерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр поездың орнықтылығы мен басқарылу қағидаттарын сипаттайды.
2. Электр поездың жылжымалы құрамына әсер ететін күшті сипаттайды.
3. Электр поездың тартым сипаттамасын оқиды және түсінеді.
4. Электр поездың тартым сипаттамаларының сынақтарын жүргізеді.
5. Тиісті үлгідегі вагонды жылжымалы құрамды тіркеу және ағыту қағидаларын сипаттайды.
6 Тежегішті басқару құрылғысы мен технологиясын сипаттайды.
7. Тежегіш динамикалық параметрлерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Электр поездың пайдалану материалдарын қолданудың, сақтаудың және кәдеге жаратудың негізгі сипаттамалары мен ерекшеліктерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі майлау материалдарының сипаттамасын сипаттайды.
2. Техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізу үшін майлау материалдарын таңдайды.
3. Лак-бояу бұйымдарын, синтетикалық желімдерді қолдану бойынша ерекшеліктерді пайдаланады.
4. Жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
5. Арнайы киімді және жеке қорғану құралдарын пайдалану қағидаларын қолданады.
6. Электр поездың түрлі пайдалану материалдарын сақтау, тасымалдау, қолдану және кәдеге жарату бойынша қағидаларды, нормалар мен талаптарды сақтайды.
7. Өрт және жарылыс қауіпсіздігі қағидаларын сақтайды, электр поездың түрлі пайдалану материалдарын сақтау және қолдану орындарында қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша барлық қажетті шараларды орындайды.
КҚ 7. Жылжымалы құрамның электр жабдықтарының техникалық жай-күйін диагностикалауды орындау және бақылауды қамтамасыз ету
КМ 07. Жылжымалы құрамның электр жабдықтарының техникалық жай-күйін диагностикалауды орындау және бақылау
Бұл модуль
көлік техникасының жұмысқа қабілеттілігін басқару үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар электр поездың электрлік және электрондық жүйелерін, олардың құрылымын, осы жүйелердің ерекшеліктері мен негізгі ақаулықтарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
метрополитеннің жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету үшін технологиялық жабдықты қолдану;
метрополитеннің жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету және жөндеу машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыстарды орындау үшін қажетті жабдықты таңдау.
Электрондық жабдықтар негіздерімен электр поездардың электр жабдықтары
Диагностикалау құралдары мен технологиялары
Технологиялық практика
Көлік техникасын техникалық пайдалану негіздері
Үдерісті басқарудың автоматтандырылған жүйелері.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықты дайындау қағидаларын, түрін, құрылымын, арналымын сипаттайды.
2. Жабдықтармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
3. Жабдықтарды пайдалану дағдыларын меңгерген.
4. Жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау жөніндегі қағидалар мен нұсқаулықтардың сақталуын бақылайды.
5. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаудың негізгі түрлерін сипаттайды.
6. Жабдықтың схемалары мен құрылымын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр поездың агрегаттарының, тораптарының, механизмдерінің ақаулықтарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тартым қозғалтқыштары мен оның жүйелерінің ақаулықтарын анықтайды.
2. Басқару агрегаттарының ақаулықтарын анықтайды.

3. Владеет навыками использования оборудования.
4. Контролирует соблюдение правил и инструкций по технике безопасности и охране труда при проведении работ .
5. Характеризует основные виды инструктажей по технике безопасности.
6. Характеризует схемы и устройство оборудования.
Результат обучения: 2) Определять неисправности агрегатов, узлов, механизмов электропоезда.
Критерии оценки:
1. Определяет неисправности тяговых двигателей и его систем.
2. Определяет неисправности агрегатов управления.
3. Определяет неисправности механической части.
4. Определяет неисправности рамы тележки и кузова.
5. Определяет неисправности механизмов управления.
6. Определяет неисправности электрооборудования.
Результат обучения: 3) Обслуживать электрическую бортовую систему электропоезда.
Критерии оценки:
1. Объясняет и понимает порядок соединения схем электропоезда.
2. Проверяет уровни напряжения в контрольных точках.
3. Находит и устраняет неисправности в системе электроснабжения.
Результат обучения: 4) Определять и устранять характерные неисправности агрегатов, узлов и механизмов, не требующие разборки агрегатов и узлов.
Критерии оценки:
Определяет характерных неисправностей механизмов, приборов, узлов и систем подвижного состава метрополитена.
Классифицирует возможные причины неисправностей системы электроснабжения, причины возникновения и признаки проявления.
Применяет систему технического обслуживания и ремонта электрооборудования.
4. Читает схемы, находит и определяет назначение элементов.
5. Определяет методы проверки элементов в соответствие со схемой.
6. Применяет на практике методы расчета мощности потребителей.
Результат обучения: 5) Определять и устранять неисправности электрического оборудования подвижного состава метрополитена.
Критерии оценки:
1. Определяет и устраняет неисправности аккумуляторной батарей.
2. Определяет и устраняет неисправности контакторов и реле-регулятора.
3. Осуществляет техническое обслуживание системы освещения и световой сигнализации.
4. Определяет и устраняет неисправности контрольно-измерительных приборов.
5. Определяет правильность раскладки инструмента в отсеках.
6. Определяет состояние внутри-вагонного оборудования, отпуск тормозов, правильность сцепления автосцепок и включения электро-контактных междувагонных соединений.
7. Определяет и устраняет неисправности электронных систем запуска.
8. Определяет и устраняет неисправности системы пуска.
9. Определяет и устраняет неисправности различных систем комфорта (очистители, омыватели, отопители, климат-контроли, бортовые системы информирования и контроля за техническим состоянием электропоеза, системы управление элементами кабины машиниста и кузова, охранные сигнализации, системы безопасности, системы пожаробезопасности) и дополнительных систем.
Результат обучения: 6) Устанавливать дополнительное оборудование электропоезда.
Критерии оценки:
1. Определяет электрические схемы электропоезда для установки дополнительного оборудования.
2. Применяет основные принципы установки дополнительного оборудования.
3. Настраивает дополнительное оборудование.
4. Соблюдает технику безопасности при проведении работ.
Результат обучения: 7) Проверять работоспособность электронного оборудования электропоезда.
Критерии оценки:
1. Проверяет работоспособность датчиков.
2. Проверяет работоспособность тормозных систем.
3. Проверяет работоспособность контроллера (рукоятки) машиниста.

3. Механикалық бөлігінің ақаулықтарын анықтайды.
4. Арба мен шанақ рамасының ақаулықтарын анықтайды.
5. Басқару механизмдерінің ақаулықтарын анықтайды.
6.Электр жабдықтарының ақаулықтарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр поездың электр борттық жүйесіне қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр поез схемаларын қосу тәртібін түсіндіреді және түсінеді.
2. Бақылау нүктелеріндегі кернеу деңгейін тексереді.
3. Электрмен жабдықтау жүйесінде ақаулықтарды табады және жояды.
Оқыту нәтижесі: 4) Агрегаттар мен тораптарды бөлшектеуді талап етпейтін агрегаттардың, тораптар мен механизмдердің өзіне тән ақаулықтарын анықтау және жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Метрополитеннің жылжымалы құрамы механизмдерінің, аспаптарының, тораптарының және жүйелерінің өзіне тән ақаулықтарын анықтау дағдысын меңгерген.
2. Электрмен жабдықтау жүйесі ақаулықтарының ықтимал себептерін, пайда болу себептері мен көріну белгілерін жіктейді.
3. Электр жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесін қолданады.
4. Схемаларды оқиды, элементтердің арналымын табады және анықтайды.
5. Схемаға сәйкес элементтерді тексеру әдістерін анықтайды.
6. Практикада тұтынушылардың қуатын есептеу әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Метрополитеннің жылжымалы құрамының электр жабдықтарының ақаулықтарын анықтау және жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аккумулятор батареяларының ақаулықтарын анықтайды және жояды.
2. Контакторлар мен реле-реттегіштің ақаулықтарын анықтайды және жояды.
3. Жарық беру және жарықтандыру жүйесіне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының ақаулықтарын анықтайды және жояды.
5. Аспаптың бөліктеріндегі дұрыс орналасуын анықтайды.
6. Вагон ішіндегі жабдықтың жай-күйін, тежегіштердің босатылуын, автотіркегіштердің дұрыс ілінісін және вагонаралық электр-түйіспелі қосылыстардың қосылуын анықтайды.
7. Электрондық іске қосу жүйелерінің ақаулықтарын анықтайды және жояды.
8. Іске қосу жүйесінің ақаулықтарын анықтайды және жояды.
9. Жайлылықтың әр түрлі жүйелерінің (тазалағыштар, жуғыштар, жылытқыштар, климат-бақылаулар, электр поездың техникалық жай-күйін ақпараттандыру мен бақылаудың борттық жүйелері, машинист кабинасы мен шанақ элементтерін басқару жүйесі, күзет дабылдамасы, қауіпсіздік жүйелері, өрт қауіпсіздігі жүйелері) және қосымша жүйелердің ақаулықтарын анықтайды және жояды.
Оқыту нәтижесі: 6) Электр поездың қосымша жабдығын орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қосымша жабдықты орнату үшін электр поездың электр схемаларын анықтайды.
2. Қосымша жабдықты орнатудың негізгі қағидаттарын қолданады.
3. Қосымша жабдықты теңшейді.

4. Проверяет работоспособность электронной системы.
5. Проверяет исправность белых и красных фар, работу звукового сигнала, радиооповещения.
6. Проверяет работу всех кнопок управления дверьми.
7. Понимает систему безопасности.
Результат обучения: 8) Характеризовать работу системы электронного управления агрегатами электропоезда.
Критерии оценки:
1. Описывает тормозную систему и систему управления.
2. Использует и понимает функции блока управления системы, тормозной системы электропоезда.
3. Понимает функции датчиков и электронных блоков системы управления электропоезда.
Результат обучения: 9) Определять состояние работоспособности электронных датчиков.
Критерии оценки:
1. Определяет состояние датчиков электронного блока системы передачи мощности.
2. Определяет состояние датчиков электронного блока электропневматического торможения.
3. Определяет состояние датчиков электронного блока системы управления движением электропоезда.
4. Определяет ошибки электронных блоков управления.
ПК 8. Выполнять практические работы по техническому обслуживанию подвижного состава метрополитена
ПМ 08. Выполнение практических работ по техническому обслуживанию подвижного состава метрополитена
Данный модуль описывает, навыки и знания, для выполнения слесарных и диагностических работ основных узлов и механизмов подвижного состава.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту подвижного состава метрополитена;
технологию выполнения диагностических работ;
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить техническое обслуживание и ремонт подвижного состава метрополитена;
проводить диагностирование подвижного состава метрополитена.
Результат обучения: 1) Характеризовать организационную структуру предприятий городского электротранспорта, пунктов технического обслуживания различных форм собственности.
Технологическая практика
Основы технической эксплуатации транспортной техники
Средства и технологии диагностирования
Автоматизированные системы управления
Проектирование предприятий городского электротранспорта
Основы информатики и автоматизации производства
Критерии оценки:
1. Организует систему технического обслуживания и ремонта электропоездов, исходя из учета условий эксплуатации, состояния подвижного состава и других факторов
2. Использует методы оценки качества и результативности деятельности организационно-производственных структур технической эксплуатации.
Результат обучения: 2) Применять различные виды и способы хранения подвижного состава метрополитена, запасных частей и эксплуатационных материалов.
Критерии оценки:
1. Организует хранение шин, запчастей.
2. Организует хранение смазочных материалов.
3. Проводит инструктаж по промышленной безопасности, охране труда и экологической безопасности.
4. Соблюдает общие правила по технике безопасности.
5. Соблюдает правила, нормы и требования по хранению транспортировке, применению и утилизации различных эксплуатационных материалов.
6. Организует открытое хранение электропоездов.
7. Организует
хранение электропоездов в депо.
Результат обучения: 3) Проводить техническое обслуживание и ремонт агрегатов, узлов, механизмов электропоезда.
Критерии оценки:
1. Проводит техническое обслуживание и ремонт тяговых двигателей и его систем.
2. Проводит техническое обслуживание и ремонт агрегатов управления.
3. Проводит техническое обслуживание и ремонт механической части.

4. Жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Электр поездың электрондық жабдығының жұмыс қабілеттігін тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Датчиктердің жұмыс қабілеттігін тексереді.
2. Тежегіш жүйелерінің жұмыс қабілеттігін тексереді.
3. Машинист контроллерінің (тұтқасының) жұмыс қабілеттігін тексереді.
4. Электрондық жүйенің жұмыс қабілеттігін тексереді.
5. Ақ және қызыл шамдардың жарамдылығын, дыбыстық сигналдың, радиохабарлар таратудың жұмысын тексереді.
6. Есіктерді басқарудың барлық батырмаларының жұмысын тексереді.
7. Қауіпсіздік жүйесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 8) Электр поез агрегаттарын электрондық басқару жүйесінің жұмысын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тежеу жүйесі мен басқару жүйесін сипаттайды.
2. Жүйені басқару блогының, электр поездың тежегіш жүйесінің функцияларын пайдаланады және түсінеді.
3. Электр поезды басқару жүйесінің датчиктері мен электрондық блоктарының функцияларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 9) Электрондық датчиктердің жұмыс қабілеттігін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қуат беру жүйесінің электрондық блок датчиктерінің жай-күйін анықтайды.
2. Электрпневматикалық тежелудің электрондық блок датчиктерінің жай-күйін анықтайды.
3. Электр поез қозғалысын басқару жүйесінің электрондық блок датчиктерінің жай-күйін анықтайды.
4. Электрондық басқару блоктарының қателерін анықтайды.
КҚ 8. Метрополитеннің жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету бойынша практикалық жұмыстарды орындау
КМ 08. Метрополитеннің жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету бойынша практикалық жұмыстарды орындау
Бұл модуль жылжымалы құрамның негізгі тораптары мен механизмдерінің слесарлық және диагностикалық жұмыстарын орындау үшін қажетті дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: метрополитеннің жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау технологиясын.
диагностикалық жұмыстарды орындау технологиясын меңгереді;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
метрополитеннің жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу;
метрополитеннің жылжымалы құрамына диагностика жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Қалалық электр көлігі кәсіпорындарының, түрлі меншік нысанындағы техникалық қызмет көрсету пункттерінің ұйымдық құрылымын сипаттау.
Технологиялық практика
Көлік техникасын техникалық пайдалану негіздері
Диагностикалау құралдары мен технологиялары
Үдерісті басқарудың автоматтандырылған жүйелері.
Қалалық электр көлігі кәсіпорындарын жобалау
Информатика және өндірісті автоматтандыру негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пайдалану шарттарын, жылжымалы құрамның жай-күйін және басқа факторларды есепке ала отырып, электр поездарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесін ұйымдастырады
2. Техникалық пайдаланудың ұйымдық-өндірістік құрылымдары қызметінің сапасы мен нәтижелілігін бағалау әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Метрополитеннің жылжымалы құрамын, қосалқы бөлшектер мен пайдалану материалдарын сақтаудың түрлері мен тәсілдерін қолдануға.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шиналарды, қосалқы бөлшектерді сақтауды ұйымдастырады.
2. Майлау материалдарын сақтауды ұйымдастырады.
3. Өнеркәсіптік қауіпсіздік, еңбекті қорғау және экологиялық қауіпсіздік бойынша нұсқамадан өткізеді;

4. Производит смазку узлов и деталей мотор-вагонного подвижного состава соответствующего типа;
5. Подбирает инструмент для устранения неисправностей на мотор-вагонном подвижном составе соответствующего типа, возникших в пути следования.
6. Проводит техническое обслуживание и ремонт рамы тележки и кузова.
7. Проводит техническое обслуживание и ремонт механизмов управления.
8. Проводит техническое обслуживание и ремонт электрооборудования.
Результат обучения: 4) Определять неисправности в блоках управления.
Критерии оценки:
1. Определяет неисправности в диагностических цепях.
2. Определяет неисправности в цепях управления.
3. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
Результат обучения: 5) Устранять неисправности в блоках управления.
Критерии оценки
1. Устраняет неисправности в диагностических цепях.
2. Устраняет неисправности в цепях управления.
3. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
ПК 9. Организовывать своевременное техническое обслуживание и ремонт подвижного состава и оборудования
ПМ 09. Организация технического обслуживания и ремонта подвижного состава и оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации
деятельности предприятий городского электротранспорта различных форм собственности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают навыки и знания, для организации эффективной и рациональной работы городского электротранспорта в соответствии с нормативной документацией.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять методы организации работ технического обслуживания и ремонта транспортной техники
Результат обучения: 1) Проектировать производственные пункты и участки предприятий городского электротранспорта.
Автоматизированные системы управления
Проектирование предприятий городского электротранспорта
Основы информатики и автоматизации производства
Надежность машин
Ремонт подвижного состава метрополитена
Критерии оценки:
1. Применяет различные способы реконструкции зданий и сооружений.
2. Выбирает исходные данные.
3. Рассчитывает производственную программу, объемы работ и численность работающих.
4. Осуществляет подбор и проектирование технологического оборудования.
Результат обучения: 2) Применять текстовые и графические редакторы, специализированные программы.
Критерии оценки:
1. Понимает принцип работы текстовых и графических редакторов.
2. Владеет навыками работы в текстовых и графических редакторах.
3. Выполняет работу с использованием специализированных программ.
Результат обучения: 3) Характеризовать подсистемы автоматической системы управления предприятий городского электротранспорта.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные принципы и функции систем управления базами данных.
2. Учитывает категории информационной безопасности.

4. Қауіпсіздік техникасы бойынша жалпы қағидаларды, шарт пен қауіпсіздікке әсер ететін факторларды ұстанады;
5. Түрлі пайдалану материалдарын тасымалдау, қолдану және кәдеге жарату бойынша қағидаларды, нормалар мен талаптарды сақтайды;
6. Электр поездардың ашық сақталуын ұйымдастырады.
7. Электр поездардың деполық сақталуын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр поездың агрегаттарына, тораптарына, механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тартым қозғалтқыштары мен оның жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізеді.
2. Басқару агрегаттарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізеді.
3. Механикалық бөлігіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізеді.
4. Тиісті үлгідегі мотор-вагонды жылжымалы құрамның тораптары мен бөлшектерін майлайды;
5. Жүру жолында пайда болған тиісті үлгідегі мотор-вагонды жылжымалы құрамда ақаулықтарды жою үшін құрал-сайманды таңдайды.
6. Арба мен шанақтың рамасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізеді.
7. Басқару механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізеді.
8. Электр жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Басқару блоктарындағы ақаулықтарды анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Диагностикалық тізбектердегі ақаулықтарды анықтайды.
2. Басқару тізбектеріндегі ақаулықтарды анықтайды.
3. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Басқару блоктарындағы ақаулықтарды жою.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Диагностикалық тізбектердегі ақаулықтарды жояды.
2. Басқару тізбектеріндегі ақаулықтарды жояды.
3. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КҚ 9. Жылжымалы құрам мен жабдықтарға уақтылы техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру
КМ 09. Жылжымалы құрам мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру
Бұл модуль
түрлі меншік нысанындағы қалалық электр көлігі кәсіпорындарының қызметін ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар нормативтік құжаттамаға сәйкес қалалық электр көлігінің тиімді және ұтымды жұмысын ұйымдастыру үшін қажетті дағдылар мен білімдерді игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар көлік техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру әдістерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қалалық электр көлігі кәсіпорындарының өндірістік пунктілері мен учаскелерін жобалау.
Үдерісті басқарудың автоматтандырылған жүйелері.
Қалалық электр көлігі кәсіпорындарын жобалау
Информатика және өндірісті автоматтандыру негіздері
Машиналардың сенімділігі
Метрополитеннің жылжымалы құрамын жөндеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ғимараттар мен құрылыстарды қайта құрудың түрлі тәсілдерін қолданады.
2. Бастапқы деректерді таңдайды.
3. Өндірістік бағдарламаны, жұмыс көлемін және жұмыс істеушілердің санын есептейді.
4. Технологиялық жабдықтарды іріктеуді және жобалауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мәтіндік және графикалық редакторларды, арнайы бағдарламаларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мәтіндік және графикалық редакторлардың жұмыс қағидатын түсінеді.
2. Мәтіндік және графикалық редакторларда жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
3. Арнайы бағдарламаларды пайдалана отырып, жұмысты орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қалалық электр көлігі кәсіпорындарын автоматты басқару жүйесінің кіші жүйелерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Деректер қорын басқару жүйесінің негізгі қағидаттары мен функцияларын қолданады.
2. Ақпараттық қауіпсіздік санаттарын түсінеді.

3. Применяет алгоритм подсистемы управления перевозками.
4. Использует информационные потоки в подразделениях предприятий транспорта.
5. Работает с прикладными программными продуктами в области автоматизации подразделений предприятий транспорта.
Результат обучения: 4) Применять навигационные системы управления городским электротранспортом.
Критерии оценки:
1. Применяет основные принципы использования систем определения местоположения и связи.
2. Применяет существующие системы спутниковой связи и современные системы слежения за параметрами работы электропоезда.
Результат обучения: 5) Применять подсистемы оперативного управления подвижным составом.
Критерии оценки:
1. Характеризует работу автоматической системы управления грузового комплекса и пассажирского комплекса.
2. Применяет автоматическую систему управления в организации технического обслуживания и ремонта подвижного состава.
Результат обучения: 6) Применять принципы организации движения подвижного состава.
Критерии оценки:
1. Применяет принципы организации диспетчерского управления на базе использования электронного оборудования.
2. Характеризует особенности организации перевозок грузов.
3. Характеризует путевые знаки на обслуживаемом участке,
схемы железнодорожных путей.
4. Соблюдает правила технической эксплуатации железных дорог.
5. Соблюдает инструкцию по сигнализации на железных дорогах и другие нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ.
ПК 10. Выполнять проектно-технологические расчеты
ПМ 10. Выполнение проектно-технологических расчетов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для:
выбора исходных данных для технологического расчета объектов проектирования;
расчета производственной программы, объемов работ, количества рабочих для выполнения этих объемов работ, расчета количества постов или линий;
определения площадей объектов проектирования и разработки планировочных решений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
нормативы технического обслуживания и ремонта электропоездов, и расхода запасных частей;
взаимное расположение зон и участков в соответствии с технологическим процессом, способы реконструкции зданий и сооружений.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять расчеты;
выполнять планировки производственных участков.
Результаты обучения 1) Разрабатывать технологический процесс ремонта.
Проектирование предприятий городского электротранспорта
Основы информатики и автоматизации производства
Надежность машин
Ремонт подвижного состава метрополитена
Надежность машин
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности
Логистика на транспорте
Критерии оценки:
1. Применяет и разрабатывает способы восстановления деталей, технологии ремонта деталей, узлов и приборов.
2. Осуществляет техническое нормирование труда в ремонтных зонах предприятий транспорта.
3. Проектирует ремонтные зоны предприятий транспорта.
4. Анализирует соответствие работ при ремонте узлов и приборов нормам и требованиям промышленной и пожарной безопасности, охраны труда и экологической безопасности, технологической карте по проведению технологической операции.
Результат обучения: 2) Выполнять работу по дефектации деталей.
Критерии оценки:
1. Определяет величину износов деталей и узлов.
2. Выявляет причины возникновения износов деталей и узлов.

3. Тасымалдауды басқарудың кіші жүйесінің алгоритмін қолданады.
4. Көлік кәсіпорындарының бөлімшелерінде ақпараттық ағындарды пайдаланады.
5. Көлік кәсіпорындарының бөлімшелерін автоматтандыру саласында қолданбалы бағдарламалық өнімдермен жұмыс істеу дағдыларын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 4) Қалалық электр көлігін басқарудың навигациялық жүйесін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орналасымын анықтау және байланыс жүйелерін пайдаланудың негізгі қағидаттарын қолданады.
2. Қолданыстағы жерсеріктік байланыс жүйелері мен электр поез жұмысының параметрлерін қадағалаудың заманауи жүйелерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Жылжымалы құрамды жедел басқарудың кіші жүйелерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүк кешені мен жолаушылар кешенін басқарудың автоматты жүйесімен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
2. Жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді ұйымдастыруда автоматты басқару жүйесімен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 6) Жылжымалы құрам қозғалысын ұйымдастыру қағидаттарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электрондық жабдықты пайдалану негізінде диспетчерлік басқаруды ұйымдастыру қағидаттарын қолданады.
2. Жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру ерекшеліктерін түсінеді.
3. Қызмет көрсетілетін учаскеде жол белгілерін;
темір жолдардың схемаларын сипаттайды;
4. Темір жолдарды техникалық пайдалану қағидаларын сипаттайды;
5. Темір жолдардағы сигнал беру нұсқаулығын және орындалатын жұмыстар шеңберіне қатысты басқа да нормативтік актілерді сипаттайды.
КҚ 10. Жобалау-технологиялық есептеулерді орындау
КМ 10. Жобалау-технологиялық есептеулерді орындау
Бұл модуль:
жобалау объектілерін технологиялық есептеу үшін бастапқы деректерді таңдау;
өндірістік бағдарламаны, жұмыс көлемін, осы жұмыс көлемін орындау үшін жұмысшылар санын есептеу, бекеттер немесе желілер санын есептеу;
жобалау объектілерінің ауданын анықтау және жоспарлау шешімдерін әзірлеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар
электр поездарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу және қосалқы бөлшектер шығысының нормативтерін;
технологиялық үдеріске сәйкес аймақтар мен учаскелердің өзара орналасуын, ғимараттар мен құрылыстарды қайта құру тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
қажетті есептеулерді орындауды;
өндірістік учаскелерді жоспарлауды үйренеді.
Оқыту нәтижелері 1) Жөндеудің технологиялық үдерісін әзірлеу.
Қалалық электр көлігі кәсіпорындарын жобалау
Информатика және өндірісті автоматтандыру негіздері
Машиналардың сенімділігі
Метрополитеннің жылжымалы құрамын жөндеу
Машиналардың сенімділігі
Еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсіздігі
Көліктегі логистика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлшектерді қалпына келтіру тәсілдерін, бөлшектерді, тораптар мен аспаптарды жөндеу технологиясын қолданады және әзірлейді.
2. Көлік кәсіпорындарының жөндеу аймақтарында еңбекті техникалық нормалауды жүзеге асырады.
3. Көлік кәсіпорындарының жөндеу аймақтарын жобалайды.
4. Тораптар мен аспаптарды жөндеу кезіндегі жұмыстардың өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және экологиялық қауіпсіздік нормалары мен талаптарына, технологиялық операцияны жүргізу бойынша технологиялық картаға сәйкестігін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жөндеу және бөлшектердің тозуға төзімділігін арттыру бойынша білімді практикада қолдануға.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлшектер мен тораптардың тозуының шамасын анықтайды.
2. Бөлшектер мен тораптардың тозуының пайда болу себептерін анықтайды.

3. Принимает решения связанные с непосредственным производством работ по техническому обслуживанию и ремонту электропоездов.
ПК 11. Организовывать работу по обеспечению работоспособности машин и технологического оборудования
ПМ 11. Организация работы по обеспечению работоспособности машин и технологического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для:
проведения восстановительных работ при ремонте деталей, узлов, систем и механизмов транспортной техники.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
технологию восстановления и ремонта деталей, узлов и агрегатов; разработку технологических процессов ремонта; техническое нормирование труда в ремонтных пунктах предприятий транспорта; основы проектирования ремонтных пунктов предприятия гордского электротанспорта.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определению величины износов деталей и узлов;
определению методов восстановления деталей и узлов;
составлению технологического процесса ремонта деталей и узлов.
Результат обучения: 1) Характеризовать особенности организации охраны труда на производстве.
Надежность машин
Ремонт подвижного состава метрополитена
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности
Критерии оценки:
1. Контролирует соблюдение техники безопасности на рабочих местах при проведении технического обслуживания и ремонта, а также работе с технологическим оборудованием.
2. Разрабатывает инструкции по охране труда, проводит инструктаж сотрудников.
3. Владеет методами профилактики производственных травм и профзаболеваний.
Результат обучения: 2) Контролировать соблюдение требований противопожарной безопасности на производстве.
Критерии оценки:
1. Контролирует соответствие противопожарного инвентаря требованиям противопожарной безопасности.
2. Проводит инструктаж по противопожарной безопасности.
3. Назначает ответственных за соблюдение противопожарной безопасности на производственных зонах.
4. Разрабатывает план мероприятий по осуществлению противопожарной безопасности, замене инвентаря с истекшим сроком годности.
5. Объясняет правила пользования спецодеждой и средствами индивидуальной защиты.
Результат обучения: 3) Характеризовать особенности надежности транспортной техники и ее свойства.
Критерии оценки:
1. Применяет термины, определения и теорию надежности, задачи, решаемые с помощью надежности.
2. Характеризует основные требования надежности.
3. Проводит системный анализ надежности транспортной техники.
Результат обучения: 4) Анализировать причины возникновения неисправностей.
Критерии оценки:
1. Учитывает причины возникновения типичных неисправностей.
2. Определяет причинно-следственную связь отказов в работе электропоездов.

3. Электр поездарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды тікелей жүргізуге байланысты шешімдер қабылдайды.
КҚ 11. Машиналар мен технологиялық жабдықтардың жұмыс қабілеттігін қамтамасыз ету бойынша жұмысты ұйымдастыру
КМ 11 Машиналар мен технологиялық жабдықтардың жұмыс қабілеттігін қамтамасыз ету бойынша жұмысты ұйымдастыру
Бұл модуль:
көлік техникасының бөлшектерін, тораптарын, жүйелері мен механизмдерін жөндеу кезінде қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар
тораптар мен агрегаттарды қалпына келтіру және жөндеу технологиясын; жөндеудің технологиялық үдерістерін әзірлеуді; көлік кәсіпорындарының жөндеу пункттерінде еңбекті техникалық нормалауды; қалалық электр көлігі кәсіпорнының жөндеу пунктілерін жобалау негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
бөлшектер мен тораптардың тозуының шамасын анықтау;
бөлшектер мен тораптарды қалпына келтіру әдістерін анықтау;
бөлшектер мен тораптарды жөндеудің технологиялық үдерісін жасау машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірісте еңбекті қорғауды ұйымдастыру ерекшеліктерін сипаттау.
Машиналардың сенімділігі
Метрополитеннің жылжымалы құрамын жөндеу
Еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсіздігі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу, сондай-ақ технологиялық жабдықпен жұмыс істеу кезінде жұмыс орындарында қауіпсіздік техникасының сақталуын бақылайды.
2. Еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтар әзірлейді, қызметкерлерге нұсқама жүргізеді.
3. Өндірістік жарақаттар мен кәсіптік аурулардың алдын алу әдістерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістегі өртке қарсы қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өртке қарсы мүкәммалдың өртке қарсы қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін бақылайды.
2. Өртке қарсы қауіпсіздік бойынша нұсқама жүргізеді.
3. Өндірістік аймақтарда өрт қауіпсіздігін сақтауға жауапты адамдарды тағайындайды.
4. Өртке қарсы қауіпсіздікті жүзеге асыру, жарамдылық мерзімі өткен мүкәммалды ауыстыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлейді.
5. Арнайы киімді және жеке қорғану құралдарын пайдалану қағидаларын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Көлік техникасының сенімділігінің ерекшеліктерін және оның қасиеттерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сенімділік көмегімен шешілетін міндеттерді, терминдер, анықтамалар және сенімділік теориясын қолданады.
2. Сенімділіктің негізгі қасиеттерін сипаттайды.
3. Көлік техникасының сенімділігін жүйелі талдау дағдыларын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 4) Ақаулықтардың пайда болу себептерін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өз қызметінде типтік ақаулықтардың пайда болу себептерін пайдаланады.
2. Электр поездардың істен шығуының себеп-салдарлық байланысын анықтайды.

3. Проводит анализ неисправностей и работу по предотвращению неисправностей.
4. Формирует заявки на наиболее часто заменяемые детали и контролирует их обеспечение.
Результат обучения: 5) Использовать методы и способы восстановления деталей.
Критерии оценки:
1. Владеет основными терминами и определениями.
2. Понимает виды технологических процессов, оборудования.
3. Владеет навыками работы с подъемно-транспортным оборудованием и сопутствующей оснасткой.
4. Характеризует схемы монтажа подъемного агрегата.
5. Характеризует назначение и классификацию подъемных агрегатов.
6. Читает технологическую документацию.
Результат обучения: 6) Применять методы восстановления и параметры выбраковки корпусных и прочих деталей.
Критерии оценки:
1. Применяет методы восстановления корпусных деталей.
2. Понимает параметры выбраковки и методы восстановления и выбраковки прочих деталей.
Результат обучения: 7) Осуществлять контроль соблюдения экологических норм на производстве.
Критерии оценки:
1. Обеспечивает хранение горюче-смазочных материалов в соответствие с экологическими нормами.
2. Обеспечивает утилизацию отработанных горюче-смазочных материалов в соответствие с экологическими нормами.
3. Обеспечивает утилизацию изношенных частей и механизмов в соответствие с экологическими нормами.
ПК 12.Определять логистические схемы на транспорте, с соблюдением охраны труды в профессиональной деятельности
ПМ 12. Определение логистических схем на транспорте, с соблюдением охраны труды в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для:
организации рационального взаимодействия различных видов транспорта в единой транспортной системе;
управления охраной труда и безопасностью жизнедеятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основы управления перевозками
правовые, нормативно-технические и организационные основы охраны труда и безопасности жизнедеятельности.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
решать прикладные задачи транспортной логистики,
применять логистические технологии при организации транспортного процесса на городском электротранспорте,
разрабатывать мероприятия по охране труда и противопожарной безопасности.
Результат обучения: 1) Применять общие положения экономической теории.
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности
Логистика на транспорте
Основы рыночной экономики
Экономика производства
Преддипломная практика
Критерии оценки:
Понимает основы экономики производства и потребления.
Описывает закономерности и принципы рыночной экономики.
Понимает налоговую политику государства.

3. Жиі ауыстырылатын бөлшектерге өтінімдерді қалыптастырады және олардың санын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Бөлшектерді қалпына келтіру әдістері мен тәсілдерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі терминдер мен анықтамаларды біледі.
2. Технологиялық үдерістердің, жабдықтардың түрлерін түсінеді.
3. Көтергіш-көлік жабдығымен және ілеспе жабдықтарымен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
4. Көтергіш агрегатты монтаждау схемасын сипаттайды.
5. Көтергіш агрегаттардың арналымы мен жіктелуін сипаттайды.
6. Технологиялық құжаттаманы оқиды.
Оқыту нәтижесі: 6) Корпустық және өзге де бөлшектерді қалпына келтіру әдістері мен іріктеу параметрлерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Корпустық бөлшектерді қалпына келтіру әдістерін қолданады.
2. Басқа да бөлшектерді іріктеу және қалпына келтіру әдістерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Өндірістегі экологиялық нормалардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жанар-жағармай материалдарын экологиялық нормаларға сәйкес сақтауды қамтамасыз етеді.
2. Пайдаланылған жанар-жағармай материалдарын экологиялық нормаларға сәйкес кәдеге жаратуды қамтамасыз етеді.
3. Тозған бөлшектер мен механизмдерді экологиялық нормаларға сәйкес кәдеге жаратуды қамтамасыз етеді.
КҚ 12. Кәсіптік қызметтегі еңбекті қорғауды сақтай отырып, көліктегі логистикалық схемаларды анықтау
КМ 12. Кәсіптік қызметтегі еңбекті қорғауды сақтай отырып, көліктегі логистикалық схемаларды айқындау
Бұл модуль:
бірыңғай көлік жүйесінде әртүрлі көлік түрлерінің ұтымды өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсіздігін басқару.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар
тасымалдауды басқару негіздерін
еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік-техникалық және ұйымдастырушылық негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
көліктік логистиканың қолданбалы міндеттерін шешуді,
қалалық электр көлігінде көлік үдерісін ұйымдастыру кезінде логистикалық технологияларды қолдануды,
еңбекті қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша іс-шараларды әзірлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теорияның жалпы ережелерін қолдану.
Еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсіздігі
Көліктегі логистика
Нарықтық экономика негіздері
Өндіріс экономикасы
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін түсінеді.
2.Нарықтық экономиканың заңдылықтары мен қағидаттарын сипаттайды.
3.Мемлекеттің салық саясатын түсінеді.

4. Владеет экономическими терминами.
Результат обучения: 2) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
Понимает современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
Характеризует основы составления бизнес-плана.
Анализирует основы закона о коммерциализации.
Понимает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
Владеет навыками выбора факторов, определяющих успех предпринимательской деятельности.
Результат обучения: 3) Представлять особенности организации производственного процесса при эксплуатации городского электротранспорта.
Критерии оценки:
1. Владеет основами научной организации и нормирования труда.
2. Владеет навыками планирования производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы
3. Владеет навыками расчета экономической эффективности производственных процессов, расчета показателей фондов.
Результат обучения: 4) Организовать эксплуатацию городского электротранспорта в логистических системах.
Критерии оценки:
Понимает понятие и задачи транспортной логистики.
Отслеживает требования к логистической организации перевозочного процесса и условия ее реализации.
Работает с участниками рынка транспортных услуг по перевозке грузов и пассажиров.
Результат обучения: 5) Характеризовать требования управление транспортными перевозками в логистических системах.
Критерии оценки:
1. Решает задачи по управлению перевозками грузов и пассажиров транспортом.
2. Использует теоретико-игровое моделирование взаимодействия звеньев логистической цепи.
3. Владеет интерактивным прогнозированием в управлении процессами транспортных перевозок.
4. Использует ситуационное управление логистической системой.
Результат обучения: 6) Характеризовать материальные потоки в логистических системах перевозок городского электротранспорта.
Критерии оценки:
1. Понимает принцип формирования грузового потока.
2. Использует знания по характеристике видов грузовых потоков.
3. Владеет знаниями контроля и обеспечения сохранности грузов.
4. Применяет в своей производственной деятельности особенности перевозок опасных грузов.
5. Использует логистические технологии доставки товаров конечным потребителям.
Результат обучения: 7) Характеризовать информационные потоки в логистических системах перевозок городским электротранспортом.
Критерии оценки:
1. Использует принципы автоматизации управления грузовыми и пассажирскими предприятиями городского электротранспорта.
2. Владеет понятиями информационного обеспечение логистических процессов.

4. Экономикалық терминдерді меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпкерлік қызметтің табысы мен ықтимал тәуекелін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің қазіргі ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын түсінеді.
2.Бизнес-жоспарды құру негіздерін сипаттайды.
3.Коммерцияландыру туралы заң негіздерін талдайды.
4.Кәсіпкерлікті дамытудың мақсаттарын, факторлары мен шарттарын түсінеді.
5.Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды таңдау дағдыларын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 3) Қалалық электр көлігін пайдалану кезінде өндірістік үдерісті ұйымдастыру ерекшеліктерін көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру және нормалау негіздерін меңгерген.
2. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жоспарлау, табысты, пайданы және жұмыс рентабельділігін жоспарлау дағдыларын меңгерген
3. Өндірістік үдерістердің экономикалық тиімділігін есептеу, қор көрсеткіштерін есептеу дағдыларын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 4) Логистикалық жүйелерде қалалық электромобильдердің жұмысын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Көлік логистикасының түсінігі мен міндеттерін түсінеді.
2.Тасымалдау үдерісін логистикалық ұйымдастыруға қойылатын талаптарды және оны іске асыру шарттарын қадағалайды.
3.Жүк және жолаушыларды тасымалдау бойынша троанспорттық қызмет көрсету нарығына қатысушылармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Логистикалық жүйелердегі көлік тасымалдарын басқару негіздерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүктерді және жолаушыларды көлікпен тасымалдауды басқару жөніндегі міндеттерді шешеді.
2. Логистикалық тізбек буындарының өзара әрекеттесуін теоретикалық-ойын моделдеуді пайдаланады.
3. Көлік тасымалдау үдерісін басқаруда интерактивті болжамға ие.
4. Логистикалық жүйені жағдаяттық басқаруды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 6) Қалалық электр көлігін тасымалдаудың логистикалық жүйелеріндегі материалдық ағындарды сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүк ағынын қалыптастыру қағидатын түсінеді.
2. Жүк ағындарының түрлерін сипаттау бойынша білімді пайдаланады.
3. Жүктердің сақталуын бақылау және қамтамасыз ету білімі бар.
4. Өзінің өндірістік қызметінде қауіпті жүктерді тасымалдау ерекшеліктерін қолданады.
5. Түпкі тұтынушыларға тауарларды жеткізудің логистикалық технологияларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 7) Қалалық электр көлігімен тасымалдаудың логистикалық жүйелеріндегі ақпараттық ағындарды сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қалалық электр көлігінің жүк және жолаушылар кәсіпорындарын басқаруды автоматтандыру қағидаттарын қолданады.
2. Логистикалық үдерістерді ақпараттық қамтамасыз ету ұғымдарын меңгерген.

3. Использует информационные потоки в системе управления перевозками товаров.
4. Владеет системой мониторинга и управления грузовым и пассажирским городским электротранспортом.
Результат обучения: 8) Характеризовать назначение склада в логистической цепи.
Критерии оценки:
1. Владеет системой физического распределения товара.
2. Понимает складскую переработку товара.
3. Характеризует процедуры СМК по выполняемой работе.
4. Анализирует Государственную программу" Цифровой Казахстан".
5. Характеризует принципы организации производства "Индустрия 4.0".
6. Владеет основами управление складом.
Результат обучения: 9) Использовать в работе действующие инструкции и процедуры систем менеджмента Республики Казахстан по выполняемой работе и понимать процесс функционирования систем менеджмента на предприятии.
Основы рыночной экономики
Экономика производства
Преддипломная практика
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует процедуры систем менеджмента по выполняемой работе.
2. Понимает функциональные обязанности по обеспечению качества.
3. Владеет принципами функционирования системы управления качеством на предприятии на основе стандарта Республики Казахстан ISO 9001-2016, по системе профессиональной безопасности и здоровья стандарта Республики Казахстан OHSAS 18001-2008, по системе защиты окружающей среды и экологии стандарта Республики Казахстан ISO 14001-2016, по системе управления энергопотреблением стандарта Республики Казахстан ISO 50001-2012.
4. Знает руководящие документы систем менеджмента Республики Казахстан.
ПК 13. Составлять планы и выполнять расчеты сметы работ и потребность в материальных ресурсах
ПМ 13. Составление планов и выполнение расчетов сметы работ и потребности в материальных ресурсах
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для освоения навыков расчетов сметы работ и потребности в материальных ресурсах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
экономические понятия рынка, производственные фонды предприятий, основы менеджмента и маркетинга и планирования производства.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
рассчитывать показатели фондов предприятия;
производить сметный расчет.
Результат обучения: 1) Выполнить работы по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту городского электротранспорта.
Основы рыночной экономики
Экономика производства
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет анализ действующих на производстве технологических процессов.

3. Тауарларды тасымалдауды басқару жүйесінде ақпараттық ағындарды пайдаланады.
4. Қалалық жүк және жолаушы электр көлігін басқару және мониторинг жүйесін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 8) Логистикалық тізбектегі қойманың арналымын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тауарды физикалық бөлу жүйесін меңгерген.
2. Тауарды қоймалық өңдеуді түсінеді.
3. Орындалатын жұмыс бойынша рәсімдерін сипаттайды.
4. "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын талдайды.
5. "Индустрия 4.0" өндірісін ұйымдастыру қағидаттарын сипаттайды.
6. Қойманы басқару негіздерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 9) Жұмыста орындалатын жұмыс бойынша Қазақстан Республикасының менеджмент жүйесінің қолданыстағы нұсқаулықтары мен рәсімдерін пайдалану және кәсіпорында менеджмент жүйесінің жұмыс істеу үдерісін түсіну.
Нарықтық экономика негіздері
Өндіріс экономикасы
Диплом алды практика
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындалатын жұмыс бойынша менеджмент жүйесінің рәсімдерін сипаттайды.
2. Сапаны қамтамасыз ету бойынша функционалдық міндеттерді түсінеді.
3. Қазақстан Республикасының ISO 9001-2016 стандарты, Кәсіптік қауіпсіздік пен денсаулық жүйесі бойынша Қазақстан Республикасының OHSAS 18001-2008 стандарты, Қоршаған ортаны қорғау және экология жүйесі бойынша Қазақстан Республикасының ISO 14001-2016 стандарты, Энергия тұтынуды басқару жүйесі бойынша Қазақстан Республикасының ISO 50001-2012 стандарты негізінде кәсіпорында сапаны басқару жүйесінің жұмыс істеу қағидаттарын меңгерген.
4. Қазақстан Республикасының менеджмент жүйесінің басшылық құжаттарын біледі.
КҚ 13. Жұмыс сметасының және материалдық ресурстарға қажеттілік есептеулерін орындау және жоспарын құру
13 КМ Жоспарлар жасау және материалдық ресурстарға қажеттілік және жұмыс сметасының есептеулерін орындау
Бұл модуль жұмыс сметасын және материалдық ресурстарға қажеттілікті есептеу дағдыларын меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар нарықтың экономикалық түсініктерін, кәсіпорындардың өндірістік қорларын, менеджмент, маркетинг және өндірісті жоспарлау негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
кәсіпорын қорларының көрсеткіштерін есептеуді;
сметалық есептеу жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) "Қалалық электр көлігін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау.
Нарықтық экономика негіздері
Өндіріс экономикасы
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісте қолданылатын технологиялық үдерістерді талдауды орындайды.

2. Выполняет организацию рабочих мест.
3. Осуществляет контроль выполнения работ.
4. Применяет действующие нормативные документы, касающиеся производственной деятельности.
5. Владеет навыком организации работ по техническому обслуживанию и ремонту подвижного состава метрополитена.
6.Осуществляет сбор, анализ и систематизацию данных, а также сопутствующую документацию с места прохождения практики для дальнейшей разработки отчета по практике.
7. Подготавливает отчет по практике и утверждает его у руководителя по практике от предприятия.
Результат обучения: 2) Оформить документацию по практике.
Критерии оценки:
1.Собирает материалы.
2.Оформляет дневник по практике.
3. Оформляет письменный отчет по практике.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 138 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 941 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники"
Код и профиль образования:
1100000 – Транспорт (по отраслям). Технологические машины и оборудование
Специальность:
1121000 – Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники
Квалификация:
1121044 – Прикладной бакалавр технического обслуживания и ремонта медицинской техники
Форма обучения: очная

2. Жұмыс орындарын ұйымдастыруды орындайды.
3. Жұмыстардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
4.Өндірістік қызметке қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды пайдаланады.
5. Метрополитеннің жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру дағдысын меңгерген.
6. Қажетті деректерді, сондай-ақ практика бойынша есепті одан әрі әзірлеу үшін практикадан өту орнынан ілеспе құжаттаманы жинауды, талдауды және жүйелеуді жүзеге асырады.
7. Практика бойынша есеп дайындайды және оны кәсіпорыннан практика жетекшісінде бекітеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Практика бойынша құжаттаманы ресімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Материалдарды жинайды.
2.Практика бойынша күнделік ресімдейді.
3. Практика бойынша жазбаша есеп ресімдейді.
Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ - базалық құзырет; КҚ - кәсіптік құзырет; БМ – базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
138-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
941-қосымша
"Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1100000 – Көлік (салалар бойынша). Технологиялық машиналар мен жабдықтар
Мамандығы:
1121000 – Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі:
1121044 – Медициналық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу қолданбалы бакалавры

6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
БК 7. Применять основные законы естественно-научных дисциплин в профессиональной деятельности
БМ 07. Применение основных законов естественно-научных дисциплин в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для решения задач из основных разделов высшей математики и физики.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают физические принципы, лежащие в основе современной естественно-научной картины мира; вопросы материи, общие формы ее движения, основные физические понятия и законы, действующие в природе, модели и методы научных исследований.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять задания и упражнения различной сложности, решать различные типы расчетных задач, в том числе с производственным, экологическим, региональным содержанием.
Результат обучения: 1) Владеть основными понятиями высшей математики.
Высшая математика
Физика
Критерии оценки:
1. Понимает определения, теоремы, подходы к решению задач из основных разделов высшей математики.
2. Применяет основные математические функции и их свойства; вычислительные и операционные методы обработки числовых величин.
3. Применяет методы дифференциального и интегрального исчисления; методы и инструменты линейной алгебры и аналитической геометрии.
Результат обучения: 2) Владеть навыками анализа основных законов физики.
Критерии оценки:
1. Выполняет физические эксперименты и анализирует результат.
2. Поясняет на примерах причины физических свойств веществ, материальное единство макро и микровеществ, причинно-следственную зависимость между составом, строением и свойствами веществ.
3. Объясняет смысл физических законов и их применение для расчетов.
Результат обучения: 3) Владеть навыками выполнения заданий и упражнений различной сложности.
Критерии оценки:
1. Решает задачи различной сложности.
2. Составляет таблицы и схемы аналитического содержания по основам физики и астрономии.
Профессиональные модули
Квалификация "112101 2 – Электромеханик по ремонту и обслуживанию медицинского оборудования"
ПК 1. Выполнять слесарные, электромонтажные и радиомонтажные работы
ПМ 01. Ремонт и техническое обслуживание технологического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения слесарных и монтажных работ, владение инструментом соблюдение техники безопасности при выполнении слесарных и электромонтажных работах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: практические навыки использования слесарными, электромонтажными инструментами, электроизмерительными и контролирующими приборами при выполнении различных видов работ связанных с ремонтом медицинского оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять слесарные и электромонтажные работы
производить разметку и обработку метала, нарезание резьбы; разделывать провода, проверять радиоэлементы, измерять электрические и неэлектрические величины; возможность производить измерения при техническом обслуживании и ремонте изделий технологического оборудования и медицинской техники.
Результат обучения: 1) Соблюдать требования охраны труда.
Охрана труда
Техническое обслуживание и ремонт медицинского оборудования
Чтение чертежей и схем
Основы радиоэлектроники и электронных устройств
Электротехника
Производственное обучение
Электрические и радиотехнические измерения.
Ознакомительная практика
Критерии оценки:

6. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық режимін таңдайды және негіздейді
7. Кәсіпкерлік қызметте электрондық үкімет порталымен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
БҚ 7. Кәсіптік қызметте жаратылыстану-ғылыми пәндердің негізгі заңдарын қолдану
БМ 07. Кәсіптік қызметте жаратылыстану-ғылыми пәндердің негізгі заңдарын қолдану
Бұл модуль жоғары математика және физиканың негізгі бөлімдерінен есептерді шешу қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
жоғары математика және физиканың негізгі бөлімдерінен есептерді шешу қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әлемнің қазіргі табиғи-ғылыми көрінісі негізінде жатқан физикалық қағидаларды, материя мәселелерін, оның қозғалысының жалпы түрлерін, табиғатта қолданылатын негізгі физикалық ұғымдар мен заңдарды, ғылыми зерттеулердің модельдері мен әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар түрлі күрделі тапсырмалар мен жаттығуларды орындауға, түрлі есептік, оның ішінде өндірістік, экологиялық, аймақтық мазмұндағы есептеулерді шешуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жоғары математиканың негізгі түсініктерін меңгеру.
Жоғары математика
Физика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоғары математиканың негізгі бөлімдерінен есептерді шешу жолдарын, теоремаларын, анықтамаларын түсінеді.
2. Негізгі математикалық функциялар мен олардың қасиеттерін; сандық шамаларды өңдеудің есептеуіш және операциялық әдістерін қолданады.
3. Дифференциалдық және интегралдық есептеу әдістерін; сызықтық алгебра және аналитикалық геометрия әдістері мен құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физиканың негізгі заңдарын талдау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Физикалық эксперименттерді орындайды және нәтижені талдайды.
2. Мысалдарда заттардың физикалық қасиеттерінің себептерін, макро мен микро қоғамдастықтардың материалдық бірлігін, заттардың құрамы, құрылысы мен қасиеттері арасындағы себеп-салдарлық тәуелділікті түсіндіреді.
3. Физикалық заңдардың мағынасын және оларды есептеу үшін қолдануды түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Түрлі күрделі тапсырмалар мен жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі күрделі міндеттерді шешеді.
2. Физика және астрономия негіздері бойынша аналитикалық мазмұнның кестелері мен схемаларын жасайды.
Кәсіптік модульдер
"112101 2 – Медициналық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету электр механигі" біліктілігі
КҚ 1. Слесарлық, электрмонтаждық және радиобақылау жұмыстарын орындау
КМ 01. Технологиялық жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Бұл модуль слесарлық және монтаждық жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды, слесарлық және электрмонтаждық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтауды, құралды меңгеруді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар медициналық жабдықтарды жөндеумен байланысты түрлі жұмыстарды орындау кезінде слесарлық, электрмонтаждық құралдармен, электрөлшегіш және бақылаушы аспаптарды пайдаланудың практикалық дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
слесарлық және электрмонтаждық жұмыстарын орындау; металлды белгілеу және өңдеу, бұранданы ою; сымдарды бөлу, радиоэлементтерді тексеру, электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу; технологиялық жабдықтар мен медициналық техника бұйымдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қажетті өлшемдерді жүргізу машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін меңгеру.
Еңбекті қорғау
Медициналық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Сызбалар мен схемаларды оқу
Радиоэлектроника және электрондық құрылғылар негіздері
Электртехника
Өндірістік оқыту
Электр және радиотехникалық өлшемдер.
Таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Осуществляет обеспечение охраны труда на производстве.
3. Соблюдает коллективный и трудовой договоры, условия и порядок заключения и расторжения договора.
4. Планирует рабочее время и время отдыха в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
5. Характеризует причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.
6. Классифицирует несчастные случаи и коэффициенты травматизма.
7. Не допускает возникновения профессиональных заболеваний характерных для работников выполняющих техническое обслуживание и ремонт изделий медицинской техники.
Результат обучения: 2) Выполнять слесарные работы.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении слесарных работ.
2. Применяет инструменты и оборудование для выполнения слесарных работ.
3. Выполняет разметку.
4. Выполняет опиливание металла.
5. Выполняет резку и рубку металла.
6. Выполняет нарезание внутренней, наружной и других резьб.
Результат обучения: 3) Выполнять электромонтажные работы и измерение различных электрических и неэлектрических величин.
Критерии оценки:
1. Читает различные виды схем.
2. Понимает условно-графические и буквенные обозначения элементов на электрических и принципиальных схемах.
3. Понимает методику выполнения электромонтажных работ.
4. Выполняет разделку и оконцевание проводов и кабелей.
5. Выполняет пайку проводов и радиоэлектронных приборов.
6. Выполняет коммутацию электрических схем.
7. Понимает принципы измерения электрических и неэлектрических величин.
8. Проверяет
исправность радиоэлементов и производит их монтаж и демонтаж.
9. Использует паяльные станции
при ремонте.
10. Использует электроинструменты и измерительные приборы при выполнении работ.
Результат обучения: 4) Выполнять ремонт и техническое обслуживание технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Читает принципиальные электрические схемы.
2. Работает с программой "Splan" и "Sprint-Layout-6.0".
3. Выявляет и устраняет неисправности и производит настройку усилителей низкой частоты.
4. Определяет и устраняет неисправности генераторов высокой частоты, настраивает генератор высокой частоты.
5. Производит ремонт импульсных источников питания.
6. Производит диагностику и ремонт аппаратуры для вывода изображения на экран.
7. Производит техническое обслуживание и ремонт приводов и технологического оборудования.
Результат обучения: 5) Характеризовать предприятия по ремонту и обслуживанию медицинской техники.
Критерии оценки:
1. Описывает внутренний распорядок работы предприятия.

1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздерін түсінеді.
2. Өндірісте еңбекті қорғауды қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
3. Ұжымдық және еңбек шарттарын, шартты жасасу және бұзу талапшарттары мен тәртібін сақтайды.
4. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты мен тынығу уақытын жоспарлайды.
5. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың пайда болу себептерін, қауіпті және зиянды өндірістік факторларды сипаттайды.
6. Жазатайым оқиғалар мен жарақаттану коэффициенттерін жіктейді.
7. Медициналық техника бұйымдарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындайтын жұмыскерлерге тән кәсіби аурулардың туындауына жол бермейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Слесарлық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
2. Слесарлық жұмыстарды орындау үшін құралдар мен жабдықтарды қолданады.
3. Белгілеуді орындайды.
4. Металл кесуді орындайды.
5. Металл кесуді және шабуды орындайды.
6. Ішкі, сыртқы және басқа да бұрандаларды оюды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр монтаждау жұмыстарын және түрлі электр және электр емес шамаларды өлшеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі схемаларды оқиды.
2. Электр және принциптік схемаларда элементтердің шартты-графикалық және әріптік белгілерін түсінеді.
3. Электр монтаждау жұмыстарын орындау әдістемесін түсінеді.
4. Сымдар мен кабельдерді бөлуді және ұштауды орындайды.
5. Сымдарды және радиоэлектрондық аспаптарды дәнекерлеуді орындайды.
6. Электр схемаларының коммутациясын орындайды.
7. Электр және электрлік емес шамаларды өлшеу қағидаттарын түсінеді.
8. Радиоэлементтердің жарамдылығын тексереді және оларды монтаждау мен бөлшектеуді жүргізеді.
9. Жөндеу кезінде дәнекерлеу станцияларын пайдаланады.
10. Жұмыстарды орындау кезінде электр құралдары мен өлшеу аспаптарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Технологиялық жабдықты жөндеуді және техникалық қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Принциптік электр сұхемаларын оқиды.
2. "Splan" және "Sprint-Layout-6.0" бағдарламасымен жұмыс істейді.
3. Төмен жиілікті күшейткіштердің ақаулықтарын анықтайды және жояды.
4. Жоғары жиілікті генераторлардың ақаулықтарын анықтайды және жояды, жоғары жиілікті генераторды теңшейді.
5. Импульсті қоректендіру көздерін жөндеуді жүргізеді.
6. Кескінді экранға шығару үшін аппаратураны диагностикалау мен жөндеуді жүргізеді.
7. Жетектер мен технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Медициналық техникаға жөндеу және қызмет көрсететін кәсіпорындарды сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорын жұмысының ішкі тәртіптемесін сипаттайды.

2. Перечисляет оборудование, используемое на предприятии для ремонта и обслуживания медицинской техники.
3. Соблюдает требования техники безопасности на предприятии.
ПК 2. Выявлять и устранять неисправности и повреждения в изделиях медицинской техники, схемах физиотерапевтического оборудования
ПМ 02. Техническое обслуживание и ремонт физиотерапевтического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, при техническом обслуживании и ремонте физиотерапевтического оборудования, использовании инструмента, соблюдении техники безопасности при выполнении работ по вводу в эксплуатацию, техническом обслуживании и ремонте физиотерапевтического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают практические навыки технического обслуживания, ремонта и настройки изделий медицинской техники применяемой в физиотерапии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: читать принципиальные схемы изделий медицинской техники; понимать принцип действия физиотерапевтического оборудования; выполнять техническое обслуживание и производить ремонт узлов, блоков и аппаратов физиотерапии; производить измерения при техническом обслуживании и ремонте физиотерапевтического оборудования и медицинской техники.
Результат обучения: 1) Выполнять техническое обслуживание и ремонт светолечебной аппаратуры.
Охрана труда
Техническое обслуживание и ремонт медицинского оборудования
Чтение чертежей и схем
Основы радиоэлектроники и электронных устройств
Электротехника.
Производственное обучение
Электрические и радиотехнические измерения
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при ремонте физиотерапевтического оборудования.
2. Понимает назначение всех видов светолечебной аппаратуры.
3. Производит диагностику и устраняет неисправности светолечебной и аппаратуры магнитно-лазерной терапии с настройкой согласно действующих стандартов.
Результат обучения: 2) Производить техническое обслуживание и ремонт низкочастотной аппаратуры терапии постоянным током.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение и классифицирует виды аппаратов терапии постоянным током.
2. Производит диагностику неисправностей и их устранение в аппаратуре терапии постоянным током.
3. Производит настройку и проверку согласно действующих стандартов.
Результат обучения: 3) Производит техническое обслуживание и ремонт низкочастотной аппаратуры терапии магнитным полем.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение и классифицирует все виды аппаратуры терапии магнитным полем.

2. Медициналық техниканы жөндеу және қызмет көрсету үшін кәсіпорында қолданылатын жабдықтарды тізімдейді.
3. Кәсіпорында қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды.
КҚ 2. Медициналық техника бұйымдарындағы, физиотерапиялық жабдықтар схемаларындағы ақаулықтарды анықтау және жою
КМ 02. Физиотерапиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Бұл модуль физиотерапиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу, құрал-сайманды пайдалану, пайдалануға беру, физиотерапиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау кезінде қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар физиотерапияда қолданылатын медициналық техника бұйымдарына техникалық қызмет көрсетудің, жөндеудің және теңшеудің практикалық дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: медициналық техника бұйымдарының принциптік схемаларын оқу; физиотерапиялық жабдықтың жұмыс қағидатын түсіну; физиотерапия тораптарына, блоктары мен аппараттарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу; физиотерапиялық жабдықтар мен медициналық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қажетті өлшемдер жүргізу машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жарықпен емдеу аппаратурасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау.
Еңбекті қорғау
Медициналық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Сызбалар мен схемаларды оқу
Радиоэлектроника және электрондық құрылғылар негіздері
Электртехника.
Өндірістік оқыту
Электр және радиотехникалық өлшемдер
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Физиотерапиялық жабдықтарды жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
2. Жарықпен емдеу аппаратурасының барлық түрлерінің арналымын түсінеді.
3. Қолданыстағы стандарттарға сәйкес теңшеумен, сәулемен емдеу және магниттік-лазерлік терапия аппаратурасының ақаулықтарын диагностикалайды және жояды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тұрақты токпен емдеудің төмен жиілікті аппаратурасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрақты токпен емдеу аппараттарының түрлерін жіктейді және арналымын түсінеді.
2. Тұрақты токпен емдеу аппаратурасында ақаулықтарды диагностикалайды және жояды.
3. Қолданыстағы стандарттарға сәйкес теңшеуді және тексеруді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Магниттік өріспен емдеудің төмен жиілікті аппаратурасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Магниттік өріспен емдеу аппаратурасының барлық түрлерін жіктейді және арналымын түсінеді.

2. Производит диагностику неисправностей в аппаратуре терапии магнитным полем.
3. Устраняет неисправности.
4. Производит настройку и проверку согласно действующих стандартов.
Результат обучения: 4) Производит техническое обслуживание и ремонт низкочастотной аппаратуры терапии модулированными токами.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение и классифицирует все виды аппаратуры терапии модулированными токами.
2. Производит диагностику неисправностей в аппаратуре терапии модулированными токами.
3. Устраняет неисправности
4. Производит настройку и проверку согласно действующих стандартов.
5. Обновляет программное обеспечение.
Результат обучения: 5) Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратуры терапии ультравысокой частотой.
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды аппаратуры терапии ультравысокой частотой.
2. Понимает принцип работы и производит диагностику неисправностей в аппаратуре терапии ультравысокой частотой.
3. Замеряет режимы и устраняет неисправности в аппаратах.
4. Производит настройку и проверку согласно действующих стандартов.
Результат обучения: 6) Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратуры ультразвуковой терапии.
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды аппаратуры ультразвуковой терапии
2. Понимает принцип работы и производит диагностику неисправностей в аппаратуре ультразвуковой терапии.
3. Устраняет неисправности с заменой неисправных блоков или деталей
4. Производит настройку и проверку согласно действующих стандартов.
Результат обучения: 7) Выполнить задания производственно-технологической практики.
Критерии оценки:
1. Производит техническое обслуживание и ремонт светолечебной аппаратуры.
2. Производить монтаж бактерицидных ламп и рециркуляторов.
3. Производит техническое обслуживание и ремонт физиотерапевтического оборудования.
4. Оформляет заявки и списание оборотных и расходных материалов.
ПК 3. Выявлять и устранять неисправности и повреждения в изделиях медицинской техники, лабораторного оборудования, схемах анестезиологического оборудования и оборудования операционных блоков
ПМ 03. Техническое обслуживание и ремонт лабораторного, анестезиологического и операционного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, при техническом обслуживании и ремонте лабораторного, анестезиологического и операционного оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: практические навыки технического обслуживания, ремонта и настройки изделий медицинской техники применяемой в медицинских учреждениях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: читать принципиальные схемы изделий медицинской техники;
характеризовать принцип действия лабораторного, анестезиологического и операционного оборудования;
выполнять ввод медицинского оборудования в эксплуатацию, техническое обслуживание и
производить ремонт узлов, блоков и аппаратов операционного и реанимационного блоков; производить измерения при техническом обслуживании и ремонте лабораторного, анестезиологического и операционного оборудования; распознавать коды ошибок и устранять их.
Результат обучения: 1) Производить техническое обслуживание и ремонт сухожаровых шкафов и термостатов.
Информационные технологии в медицине
Техническое обслуживание и ремонт медицинского оборудования
Техническая эксплуатация медицинских комплексов на микропроцессорах
Основы радиоэлектроники и электронных устройств
Электротехника
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Различает виды лабораторного оборудования и оборудования других служб.

2. Магниттік өріспен емдеу аппаратурасында ақаулықтарды диагностикалайды.
3. Ақаулықтарды жояды.
4. Қолданыстағы стандарттарға сәйкес теңшеуді және тексеруді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Модульденген токтармен емдеудің төмен жиілікті аппаратурасына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Модульденген токтармен емдеу аппаратурасының барлық түрлерін жіктейді және арналымын түсінеді.
2. Модульденген токтармен емдеу аппаратурасында ақаулықтарды диагностикалайды.
3. Ақаулықтарды жояды.
4. Қолданыстағы стандарттарға сәйкес теңшеуді және тексеруді жүргізеді.
5. Бағдарламалық қамтымды жаңартады.
Оқыту нәтижесі: 5) Ультражоғары жиілікті терапия аппаратурасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ультражоғары жиілікті терапия аппаратурасының түрлерін жіктейді.
2. Жұмыс қағидатын түсінеді және ультражоғары жиілікпен емдеу аппаратурасындағы ақаулықтарды диагностикалайды.
3. Режимдерді өлшейді және аппараттардағы ақаулықтарды жояды.
4. Қолданыстағы стандарттарға сәйкес теңшеуді және тексеруді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Ультрадыбыстық терапия аппаратурасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ультрадыбыстық терапия аппаратурасының түрлерін жіктейді
2. Ультрадыбыстық терапия аппаратурасында жұмыс қағидатын түсінеді және ақаулықтарды диагностикалайды.
3. Блоктарды немесе бөлшектерді ауыстыру арқылы ақаулықтарды жояды
4. Қолданыстағы стандарттарға сәйкес теңшеуді және тексеруді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Өндірістік-технологиялық практика тапсырмаларын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жарықпен емдеу аппаратурасына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізеді.
2. Бактерицидті шамдар мен рециркуляторларды монтаждау.
3. Физиотерапиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізеді.
4. Өтінімдерді ресімдейді және айналым және шығыс материалдарын есептен шығарады.
КҚ 3. Медициналық техника, зертханалық жабдықтар бұйымдарындағы, анестизиологиялық жабдықтар мен операциялық блоктар жабдықтарының схемаларындағы ақаулықтар мен бұзылымдарды анықтау және жою
КМ 03. Зертханалық, анестезиологиялық және операциялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Бұл модуль зертханалық, анестезиологиялық және операциялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар медициналық мекемелерде қолданылатын медициналық техника бұйымдарына техникалық қызмет көрсетудің, жөндеудің және теңшеудің практикалық дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: медициналық техника бұйымдарының принциптік схемаларын оқу;
зертханалық, анестезиологиялық және операциялық жабдықтардың жұмыс қағидатын сипаттау;
медициналық жабдықтарды пайдалануға беру, техникалық қызмет көрсету және
операциялық және реанимациялық блоктардың тораптарына, блоктары мен аппараттарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу; зертханалық, анестезиологиялық және операциялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қажетті өлшемдер жүргізу; қателер кодтарын ажырату және оларды жою машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрғақ ыстық ауалы шкафтар мен термостаттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Медицинадағы ақпараттық технологиялар
Медициналық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Микропроцессорлық медициналық кешендерді техникалық пайдалану
Радиоэлектроника және электрондық құрылғылар негіздері
Электртехника
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зертханалық жабдықтар мен басқа қызметтердің жабдықтарын ажыратады.

2. Проводит техническое обслуживание термостатов и сухожаровых шкафов и дистилляторов.
3. Определяет и устраняет неисправности в оборудовании.
4. Производит техническое обслуживание и ремонт автоклавов и паровых стерилизаторов.
Результат обучения: 2) Производить техническое обслуживание и ремонт фотоколориметров.
Критерии оценки:
1. Проверяет медико-технические характеристики фотоколориметров.
2. Проводит техническое обслуживание фотоколориметров.
3. Определяет и устраняет неисправности в оборудовании.
4. Производит настройку и калибровку после ремонта.
Результат обучения: 3) Производить техническое обслуживание и ремонт анализаторов.
Критерии оценки:
1. Проверяет медико-технические характеристики.
2. Проводит техническое обслуживание термостатов и сухожаровых шкафов.
3. Определяет и устраняет неисправности в оборудовании.
4. Анализирует коды ошибок и обновляет программное обеспечение анализаторов.
5. Производит настройку и ремонт биохимических анализаторов.
Результат обучения: 4) Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратов искусственной вентиляции легких.
Критерии оценки:
1. Различает виды аппаратов искусственной вентиляции легких и определяет их медико-технических характеристиках.
2. Проводит техническое обслуживание аппаратов искусственной вентиляции легких.
3. Определяет и устраняет неисправности в оборудовании.
4. Анализирует коды ошибок и обновляет программное обеспечение аппаратов искусственной вентиляции легких.
Результат обучения: 5) Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратов электрохирургических высокочастотных.
Критерии оценки:
1. Проверяет медико-технические характеристики.
2. Проводит техническое обслуживание аппаратов электрохирургических высокочастотных.
3. Определяет и устраняет неисправности в оборудовании.
4. Анализирует коды ошибок и обновляет программное обеспечение аппаратов электрохирургических высокочастотных
5. Производит техническое обслуживание и ремонт дефибрилляторов.
Результат обучения: 6) Производить техническое обслуживание и ремонт пульсоксиметров и прикроватных мониторов.
Критерии оценки:
1. Проверяет их медико-технические характеристики.
2. Проводит техническое обслуживание пульсоксиметров и прикроватных мониторов.
3. Определяет и устраняет неисправности в оборудовании.
4. Анализирует коды ошибок и обновляет программное обеспечение.
5. Обслуживает и производит ремонт реанимационных консолей.
Результат обучения: 7) Производить техническое обслуживание и ремонт операционных столов.
Критерии оценки:
1. Проводит техническое обслуживание операционных столов.

2. Термостаттар мен құрғақ ыстық ауалы шкафтар мен дистилляторларға техникалық қызмет көрсетеді.
3. Жабдықтағы ақаулықтарды анықтайды және жояды.
4. Автоклавтар мен бу стерилизаторларына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Фотоколориметрлерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Фотоколориметрлердің медициналық-техникалық сипаттамаларын тексереді.
2. Фотоколориметрлерге техникалық қызмет көрсетеді.
3. Жабдықтағы ақаулықтарды анықтайды және жояды.
4. Жөндеуден кейін теңшеуді және калибрлеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Талдағыштарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Медициналық-техникалық сипаттамаларды тексереді.
2. Термостаттар мен құрғақ ыстық ауалы шкафтарға техникалық қызмет көрсетеді.
3. Жабдықтағы ақаулықтарды анықтайды және жояды.
4. Қателер кодтарын талдайды және талдағыштың бағдарламалық қамтымын жаңартады.
5. Биохимиялық анализаторларды теңшеуді және жөндеу жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Өкпені жасанды желдету аппараттарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өкпені жасанды желдету аппараттарының түрлерін ажыратады және олардың медициналық-техникалық сипаттамаларын анықтайды.
2. Өкпені жасанды желдету аппараттарына техникалық қызмет көрсету.
3. Жабдықтағы ақаулықтарды анықтайды және жояды.
4. Қателер кодтарын талдайды және өкпені жасанды желдету аппараттарының бағдарламалық қамтымын жаңартады.
Оқыту нәтижесі: 5) Электрхирургиялық жоғары жиілікті аппараттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Медициналық-техникалық сипаттамаларды тексереді.
2. Электрхирургиялық жоғары жиілікті аппараттарға техникалық қызмет көрсетеді.
3. Жабдықтағы ақаулықтарды анықтайды және жояды.
4. Қателер кодтарын талдайды және электрхирургиялық жоғары жиілікті аппараттардың бағдарламалық қамтымын жаңартады.
5. Дефибрилляторларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Пульсоксиметрлер мен төсек жанындағы мониторларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Олардың медициналық-техникалық сипаттамаларын тексереді.
2. Пульсоксиметрлер мен төсек жанындағы мониторларға техникалық қызмет көрсетеді.
3. Жабдықтағы ақаулықтарды анықтайды және жояды.
4. Қателер кодтарын талдайды және бағдарламалық қамтымды жаңартады.
5. Реанимациялық консольдерге қызмет көрсетеді және жөндеу жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Операциялық үстелдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Операциялық үстелдерге техникалық қызмет көрсетеді.

2. Определяет и устраняет неисправности в оборудовании
3. Анализирует коды ошибок и устраняет их. 4. Обновляет программное обеспечение.
Результат обучения: 8) Выполнить задания производственно-технологической практики.
Критерии оценки:
1. Производит ввод в эксплуатацию лабораторного, анестезиологического и операционного оборудования.
2. Производит техническое обслуживание, проверку и регулировку операционного и лабораторного оборудования.
3. Проверяет и контролировать техническое состояние медицинского оборудования.
4. Определяет и устранять неисправности в изделиях медицинской техники.
ПК 4. Выявлять и устранять неисправности и повреждения в изделиях медицинской техники, схемах диагностического оборудования
ПМ 04. Техническое обслуживание и ремонт диагностического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, при техническом обслуживании и ремонте диагностического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: практические навыки технического обслуживания, ремонта и настройки изделий медицинской техники применяемой в диагностических клиниках и медицинских учреждениях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: читать принципиальные схемы изделий медицинской техники; выполнять техническое обслуживание и
производить ремонт узлов, блоков и диагностического оборудования; устранять возникающие ошибки при работе оборудования и обеспечивать программное обеспечение аппаратуры.
Результат обучения: 1) Производить техническое обслуживание и ремонт электрокардиографов.
Техническое обслуживание и ремонт медицинского оборудования
Техническая эксплуатация медицинских комплексов на микропроцессорах
Электрические и радиотехнические измерения
Информационные технологии в медицине
Электротехника
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Проверяет медико-технические характеристики электрокардиографов.
2. Проводит техническое обслуживание электрокардиографов.
3. Определяет и устраняет неисправности в оборудовании.
4. Анализирует коды ошибок и обновляет программное обеспечение электрокардиографов.
Результат обучения: 2) Производить техническое обслуживание и ремонт энцефалографов.
Критерии оценки:
1. Контролирует медико-технические характеристики энцефалографов.
2. Проводит техническое обслуживание энцефалографов.
3. Определяет и устраняет неисправности в оборудовании.
4. Анализирует коды ошибок и обновляет программное обеспечение энцефалографов.
Результат обучения: 3) Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратов ультразвукового исследования.
Критерии оценки:
1. Характеризует медико-технические параметры.

2. Жабдықтағы ақаулықтарды анықтайды және жояды
3. Қателер кодтарын талдайды және оларды жояды.
4. Бағдарламалық қамтымды жаңартады.
Оқыту нәтижесі: 8) Өндірістік-технологиялық практика тапсырмаларын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зертханалық, анестезиологиялық және операциялық жабдықтарды пайдалануға беруді жүргізеді.
2. Операциялық және зертханалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді, тексеруді және реттеуді жүргізеді.
3. Медициналық жабдықтың техникалық күйін тексереді және бақылайды.
4. Медициналық техника бұйымдарындағы ақаулықтарды анықтайды және жояды.
КҚ 4. Медициналық техника бұйымдарындағы, диагностикалық жабдық схемаларындағы ақаулықтарды мен бұзылымдарды анықтау және жою
КМ 04. Диагностикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Бұл модуль диагностикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар диагностикалық клиникаларда және медициналық мекемелерде қолданылатын медициналық техника бұйымдарына техникалық қызмет көрсетудің, жөндеудің және теңшеудің практикалық дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: медициналық техника бұйымдарының принциптік схемаларын оқу;
тораптарға, блоктарға және диагностикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді орындау және жөндеу жүргізу; жабдықтың жұмысы кезінде туындайтын қателерді жою және аппаратураның бағдарламалық қамтымын қамтамасыз ету. машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электркардиографтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Медициналық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Микропроцессорлық медициналық кешендерді техникалық пайдалану
Электр және радиотехникалық өлшемдер
Медицинадағы ақпараттық технологиялар
Электртехника
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Электркардиографтардың медициналық-техникалық сипаттамаларын тексереді.
2. Электркардиографтарға техникалық қызмет көрсетеді.
3. Жабдықтағы ақаулықтарды анықтайды және жояды.
4. Қателер кодтарын талдайды және электркардиографтардың бағдарламалық қамтымын жаңартады.
Оқыту нәтижесі: 2) Энцефалографтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энцефалографтардың медициналық-техникалық сипаттамаларын бақылайды.
2. Энцефалографтарға техникалық қызмет көрсетеді.
3. Жабдықтағы ақаулықтарды анықтайды және жояды.
4. Қателер кодтарын талдайды және энцефалографтардың бағдарламалық қамтымын жаңартады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ультрадыбыстық зерттеу аппараттарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Медициналық-техникалық параметрлерді сипаттайды.

2. Проводит техническое обслуживание аппаратов ультразвукового исследования.
3. Определяет и устраняет неисправности в оборудовании.
4. Анализирует коды ошибок и обновляет программное обеспечение аппаратов ультразвукового исследования.
Результат обучения: 4) Производить техническое обслуживание и ремонт эндоскопического оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение и применение эндоскопического оборудования.
2. Проводит техническое обслуживание эндоскопического оборудования.
3.Определяет и устраняет неисправности в оборудовании
4. Анализирует коды ошибок и обновляет программное обеспечение эндоскопического оборудования.
ПК 5. Выполнять практические работы по обслуживанию и ремонту медицинского оборудования
ПМ 05. Обслуживание и ремонт медицинского оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту изделий медицинской техники для получения рабочей квалификации "Электромеханик по обслуживанию и ремонту медицинского оборудования".
Результат обучения: 1) Выполнять обслуживание и ремонт медицинского оборудования.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет техническое обслуживание и ремонт физиотерапевтического оборудования.
2. Выполняет техническое обслуживание и ремонт лабораторного оборудования.
3. Выполняет техническое обслуживание и ремонт диагностического оборудования.
4. Выполняет техническое обслуживание и ремонт хирургического оборудования и оборудования операционного блока.
ПК 6. Выявлять и устранять неисправности и повреждения в изделиях медицинской техники, схемах стоматологического оборудования
ПМ 06. Техническое обслуживание и ремонт стоматологического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, при техническом обслуживании и ремонте стоматологического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: практические навыки технического обслуживания, ремонта и настройки изделий медицинской техники применяемых в стоматологии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: читать принципиальные схемы стоматологического оборудования; выполнять техническое обслуживание и производить ремонт узлов, блоков стоматологического оборудования; производить измерения при техническом обслуживании и ремонте стоматологического оборудования и медицинской техники.
Результат обучения: 1) Производить техническое обслуживание и ремонт изделий медицинской техники применяемых в стоматологии.
Техническое обслуживание и ремонт медицинского оборудования
Техническая эксплуатация медицинских комплексов на микропроцессорах
Электрические и радиотехнические измерения
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Характеризует медико-технические параметры медицинской техники применяемых в стоматологии.

2. Ультрадыбыстық зерттеу аппараттарына техникалық қызмет көрсетеді.
3. Жабдықтағы ақаулықтарды анықтайды және жояды.
4. Қателер кодтарын талдайды және ультрадыбыстық зерттеу аппараттарының бағдарламалық қамтымын жаңартады.
Оқыту нәтижесі: 4) Эндоскопиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Эндоскопиялық жабдықтың арналымы мен қолданылуын сипаттайды.
2. Эндоскопиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетеді.
3.Жабдықтағы ақаулықтарды анықтайды және жояды.
4. Қателер кодтарын талдайды және эндоскопиялық жабдықтың бағдарламалық қамтымын жаңартады.
КҚ 5. Медициналық жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу практикалық жұмыстарды орындау
КМ 05. Медициналық жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу
Бұл модуль "Медициналық жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу электр механигі" жұмыс біліктілігін алу үшін медициналық техника бұйымдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Медициналық жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу орындау.
Кәсіптік практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Физиотерапиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындайды.
2. Зертханалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындайды.
3. Диагностикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындайды.
4. Хирургиялық жабдықтар мен операциялық блок жабдықтарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындайды.
"Медициналық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу қолданбалы бакалавры" біліктілігі бойынша кәсіптік модульдер
КҚ 6. Медициналық техника бұйымдарындағы, стоматологиялық жабдықтар схемаларындағы ақаулықтарды анықтау және жою
КМ 06. Стоматологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Бұл модуль стоматологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар стоматологияда қолданылатын медициналық техника бұйымдарына техникалық қызмет көрсетудің, жөндеудің және теңшеудің практикалық дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: стоматологиялық жабдықтардың принциптік схемаларын оқу; стоматологиялық жабдықтардың тораптарына, блоктарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу; стоматологиялық жабдықтар мен медициналық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қажетті өлшеумдер жүргізу машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Стоматологияда қолданылатын медициналық техника бұйымдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Медициналық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Микропроцессорлық медициналық кешендерді техникалық пайдалану
Электр және радиотехникалық өлшемдер
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Стоматологияда қолданылатын медициналық техниканың медициналық-техникалық параметрлерін сипаттайды.

2. Выполняет техническое обслуживание и ремонт изделий медицинской техники применяемых в стоматологии.
3. Анализирует коды ошибок.
4. Обновляет программное обеспечение изделий медицинской техники применяемых в стоматологии.
Результат обучения: 2) Производить техническое обслуживание и ремонт компрессоров.
Критерии оценки:
1. Различает виды компрессоров применяемых в стоматологии их
медико-технические характеристики.
2. Проводит техническое обслуживание компрессоров применяемых в стоматологии.
3. Определяет и устраняет неисправности в компрессорах
4. Анализирует коды ошибок.
Результат обучения: 3) Производить техническое обслуживание и ремонт стоматологических установок.
Критерии оценки:
1. Различает виды стоматологических установок и их медико-технические характеристики.
2. Производит монтаж и ввод установок в эксплуатацию.
3. Проводит техническое обслуживание стоматологических установок.
4. Определяет и устраняет неисправности в оборудовании.
Результат обучения: 4) Производить техническое обслуживание и ремонт оборудования для изготовления зубных протезов.
Критерии оценки:
1. Характеризует медико-техническое оборудование для изготовления зубных протезов.
2. Проводит техническое обслуживание оборудования для изготовления зубных протезов.
3. Определяет и устраняет неисправности в оборудовании.
4. Анализирует коды ошибок
5. Обновляет программное обеспечение оборудования для изготовления зубных протезов
6. Выполняет техническое обслуживание и ремонт муфельных электровакуумных печей и другого стоматологического оборудования.
ПК 7. Производить расчеты мощности дозы ионизирующих и электромагнитных излучений.
ПМ 07. Контроль и регистрация дозиметрических и электромагнитных излучений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для контроля и регистрация дозиметрических и электромагнитных излучений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: биологическое действие ионизирующих и электромагнитных излучений; источники ионизирующих излучений; способы защиты от ионизирующих и электромагнитных излучений.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
осуществлять защиту от излучений; производить расчет мощности данных излучений; использовать дозиметрические приборы.
Результат обучения: 1) Соблюдать нормы радиационной безопасности.
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Дозиметрические приборы и защита от ионизирующих излучений
Электрические и радиоизмерения
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о нормах радиационной безопасности при эксплуатации и ремонте изделий медицинской техники.

2. Стоматологияда қолданылатын медициналық техника бұйымдарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындайды.
3. Қателер кодтарын талдайды.
4. Стоматологияда қолданылатын медициналық техника бұйымдарын бағдарламалық қамтымын жаңартады.
Оқыту нәтижесі: 2) Компрессорларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Стоматологияда қолданылатын компрессорлардың түрлерін олардың медициналық-техникалық сипаттамаларын ажыратады.
2. Стоматологияда қолданылатын компрессорларға техникалық қызмет көрсетеді.
3. Компрессорлардағы ақаулықтарды анықтайды және жояды
4. Қателер кодтарын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Стоматологиялық қондырғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Стоматологиялық қондырғылардың түрлері мен олардың медициналық-техникалық сипаттамаларын ажыратады.
2. Қондырғыларды монтаждау және пайдалануға беруді жүргізеді.
3. Стоматологиялық қондырғыларға техникалық қызмет көрсетеді.
4. Жабдықтағы ақаулықтарды анықтайды және жояды.
Оқыту нәтижесі: 4) Тіс протездерін дайындауға арналған жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тіс протездерін дайындауға арналған медициналық-техникалық жабдықты сипаттайды.
2. Тіс протездерін дайындауға арналған жабдықтарға техникалық қызмет көрсетеді.
3. Жабдықтағы ақаулықтарды анықтайды және жояды.
4. Қателер кодтарын талдайды.
5. Тіс протездерін жасауға арналған бағдарламалық жасақтаманы жаңартады
6. Муфельді электр вакуум пештеріне және басқа да стоматологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындайды.
КҚ 7. Иондаушы және электрмагниттік сәулелену дозасының қуатын есептеуді жүргізу
КМ 07. Дозиметрлік және электрмагниттік сәулеленуді бақылау және тіркеу
Бұл модуль дозиметрлік және электрмагниттік сәулеленуді бақылау және тіркеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: иондаушы және электрмагниттік сәулеленудің биологиялық әсерін; иондаушы сәулелену көздерін; иондаушы және электрмагниттік сәулеленуден қорғау тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
сәулеленуден қорғауды жүзеге асыру; осы сәулеленудің қуатын есептеуді жүргізу; дозиметрлік аспаптарды пайдалану мақыштарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Радиациялық қауіпсіздік нормаларын сақтау.
Стандарттау, метрология және сертификаттау негіздері
Дозиметрлік аспаптар және иондаушы сәулеленуден қорғау
Электр және радиоөлшемдер
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Медициналық техника бұйымдарын пайдалану және жөндеу кезінде радиациялық қауіпсіздік нормалары туралы ақпаратты біледі.

2. Характеризовать дозиметрические величины.
3. Выбирает способы измерения дозиметрических величин и применяет их на практике.
Результат обучения: 2) Применять дозиметрические приборы.
Критерии оценки:
1. Характеризует методы регистрации ионизирующего излучения и детекторах.
2. Применяет приборы для регистрации ионизирующих излучений.
3. Применяет приборы для защиты от электромагнитных излучений.
Результат обучения: 3) Выполнять расчет мощности излучений.
Критерии оценки:
1. Различает виды излучений и способы их воздействия на организм.
2. Производит расчет мощности излучений при эксплуатации и техническом обслуживании изделий медицинской техники.
3. Применяет способы защиты от излучений.
ПК 8. Производить монтаж и проверку современной медицинской техники, построенной на микропроцессорах или подключенной к персональному компьютеру, производить проверку, настройку и тестирование программного обеспечения
ПМ 08. Техническое обслуживание медицинских комплексов на микропроцессорах
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для монтажа и проверки современной медицинской техники, построенной на микропроцессорах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: способы настройки и регулировки современных изделий медицинской техники,
принцип их работы и технического обслуживания.
После изучения модуля обучающие учатся: проверять современное медицинское оборудование в прцессе эксплуатации,
осуществлять настройку и регулировку этого оборудования,
производить диагностику и устранение неисправностей оборудования.
Результат обучения: 1) Применять способы исследования систем организма и виды медицинских комплексов с микропроцессорами.
Приборы, аппараты и оборудование медицинского назначения
Терапевтическая и диагностическая рентгеновская аппаратура
Микропроцессорная техника и высокотехнологичная аппаратура
Методы технического обслуживания медицинской техники
Технология ремонта медицинской техники
Медицинская диагностическая аппаратура высоких технологий
Критерии оценки:
1. Применяет способы диагностики путем построения и анализа изображения.
2. Характеризует способы формирования изображений в различных физических полях.
3. Характеризует устройство и принцип работы тепловизорных медицинских комплексов.
4. Описывает устройство и принцип работы медицинских комплексов для эндоскопических исследований.
5. Характеризует устройство и принцип работы ультразвуковых медицинских диагностических комплексов;
6. Описывает устройство и принцип работы медицинских комплексов с электронно-вычислительными машинами.
Результат обучения: 2) Ввод современного медицинского оборудования в эксплуатацию.
Критерии оценки:
1. Определяет виды современного медицинского оборудования.

2. Дозиметрлік шамаларды сипаттау.
3. Дозиметрлік шамаларды өлшеу тәсілдерін таңдайды және оларды практикада қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Дозиметрлік аспаптарды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Иондаушы сәулеленуді және детекторларды тіркеу әдістерін сипаттайды.
2. Иондаушы сәулеленуді тіркеу аспаптарын қолданады.
3. Электрмагниттік сәулеленуден қорғау аспаптарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Сәуле шығару қуатын есептеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сәуле шығару түрлерін және олардың ағзаға әсер ету тәсілдерін ажыратады.
2. Медициналық техника бұйымдарын пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету кезінде сәуле шығару қуатын есептеуді жүргізеді.
3. Сәулеленуден қорғау тәсілдерін қолданады.
КҚ 8. Микропроцессорлық немесе дербес компьютерге қосылған заманауи медициналық техниканы монтаждау және тексеру жүргізу, бағдарламалық қамтымды тексеру, теңшеу және тестілеу жүргізу
КМ 08. Микропроцессорлық медициналық кешендерге техникалық қызмет көрсету
Бұл модуль микропроцессорлық заманауи медициналық техниканы монтаждау және тексеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар медициналық техниканың заманауи бұйымдарын теңшеу және реттеу тәсілдерін, олардың жұмыс істеу және техникалық қызмет көрсету қағидатын меңгереді.
Модульді зерделеуден кейін білім алушылар: пайдалану үдерісінде заманауи медициналық жабдықтарды тексеру, осы жабдықты теңшеу мен реттеуді жүзеге асыру, жабдықты диагностикалау және ақаулықтарды жою машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ағза жүйелерін зерттеу әдістерін және микропроцессорлық медициналық кешендердің түрлерін қолдану.
Медициналық мақсаттағы аспаптар, аппараттар мен жабдықтар
Терапевтік және диагностикалық рентгендік аппаратура
Микропроцессорлық техника және жоғары технологиялық аппаратура
Медициналық техникаға техникалық қызмет көрсету әдістері
Медициналық техниканы жөндеу технологиясы
Жоғары технологиялық медициналық диагностикалық аппаратура
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кескінді құру және талдау арқылы диагностика тәсілдерін қолданады.
2. Түрлі физикалық өрістерде кескіндерді қалыптастыру тәсілдерін сипаттайды.
3. Тепловизорлық медициналық кешендердің құрылымы мен жұмыс қағидатын сипаттайды.
4. Эндоскопиялық зерттеулер үшін медициналық кешендердің құрылымы мен жұмыс қағидатын сипаттайды.
5. Ультрадыбыстық медициналық диагностикалық кешендердің құрылымы мен жұмыс қағидатын сипаттайды.
6. Электрондық есептеуіш машиналары бар медициналық кешендердің жұмыс қағидаты мен құрылымын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қазіргі заманғы медициналық жабдықтарды пайдалануға беру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі заманғы медициналық жабдықтардың түрлерін анықтайды.

2. Соблюдает правила ввода современных изделий медицинской техники.
3. Оформляет документацию при приеме и вводе в эксплуатацию изделий медицинской техники
4. Применяет инструменты и оборудование для ввода в эксплуатацию изделий медицинской техники.
Результат обучения: 3) Выполнять техническое обслуживание современного медицинского оборудования.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила технического обслуживания современного медицинского оборудования.
2. Соблюдает сроки и порядок проведения технического обслуживания современных изделий медицинской техники.
3. Производит диагностику работы современного медицинского оборудования.
4. Использует приборы, инструменты и оборудование для технического обслуживания изделий медицинской техники в работе.
Результат обучения: 4) Осуществлять техническое обслуживание высоко технологичного медицинского оборудования.
Критерии оценки:
1. Классифицирует основные системы компьютерных томографов, понимает их назначение, устройство, принцип работы, конструктивное выполнение.
2. Проводит техническое обслуживание компьютерного томографа.
3. Устраняет неисправности и производит настройку.
4. Обновляет программное обеспечение компьютерных томографов.
Результат обучения: 5) Проводить техническое обслуживание томографов на основе ядерно магнитного резонанса.
Критерии оценки
1. Характеризует физические основы ядерно-магнитного резонанса, принципы получения сигналов ядерно-магнитного резонанса.
2. Объясняет основные импульсные последовательности, применяемые в магнитно-резонансных томографах.
3. Владеет информацией о системах обработки информации в магнитно-резонансных томографах.
4. Соблюдает виды и сроки технического обслуживания томографов на основе ядерно-магнитного резонанса.
5. Устраняет возможные неисправности и сбой программного обеспечения.
ПК 9. Оформлять и вести учетно-отчетную документацию.
ПМ 09. Оформление учетно-отчетной документации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для оформления учетно- технической документации, применения практических навыков оформления учетно- технической документации, владения персональным компьютером и прикладными программами Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft Power Point при оформлении учетно- технической документации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: практические навыки, используемые обучаемыми при приеме, оформлении и выдаче заказов, при учете и контроле основного и оборотного оборудования и запасных частей изделий медицинской техники.
После изучения модуля обучающие учатся:
работать на компьютере с различными прикладными программами, оформлять договора и заказы
оформлять любую проектно- сметную документацию и деловые бумаги.
Результат обучения: 1) Характеризовать организационную структуру предприятий автомобильного транспорта, станций технического обслуживания различных форм собственности.
Информационные технологии в медицине
Приборы, аппараты и оборудование медицинского назначения
Технология ввода в эксплуатацию медицинской техники
Технология ремонта медицинской техники
Методы технического обслуживания медицинской техники
Критерии оценки:
1. Выявляет степень неисправности оборудования.

2. Медициналық техниканың заманауи бұйымдарын енгізу қағидаларын сақтайды.
3. Медициналық техника бұйымдарын қабылдау және пайдалануға беру кезінде қажетті құжаттаманы ресімдейді.
4. Медициналық техника бұйымдарын пайдалануға беру үшін құралдар мен жабдықтарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазіргі заманғы медициналық жабдыққа техникалық қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі заманғы медициналық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету қағидаларын сақтайды.
2. Медициналық техниканың қазіргі заманғы бұйымдарына техникалық қызмет көрсету мерзімі мен тәртібін сақтайды.
3. Қазіргі заманғы медициналық жабдықтардың жұмысын диагностикалайды.
4. Медициналық техника бұйымдарына техникалық қызмет көрсету үшін аспаптарды, құрал-саймандарды және жабдықтарды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жоғары технологиялық медициналық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Компьютерлік томографтардың негізгі жүйелерін жіктейді, олардың арналымын, құрылымын, жұмыс қағидатын, конструктивтік орындалуын түсінеді.
2. Компьютерлік томографқа техникалық қызмет көрсетеді.
3. Ақаулықтарды жояды және теңшеуді жүргізеді.
4. Компьютерлік томографтардың бағдарламалық қамтымын жаңартады.
Оқыту нәтижесі: 5) Ядролық магниттік резонанс негізінде томографтарға техникалық қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Ядролық-магниттік резонанстың физикалық негіздерін, ядролық-магниттік резонанс сигналдарын алу қағидаттарын сипаттайды.
2. Магнитті-резонансты томографтарда қолданылатын негізгі импульстік тізбектерді түсіндіреді.
3. Магнитті-резонансты томографтарда ақпаратты өңдеу жүйелері туралы ақпаратты біледі.
4. Ядролық-магниттік резонанс негізінде томографтарға техникалық қызмет көрсету түрлері мен мерзімдерін сақтайды.
5. Бағдарламалық қамтымның ықтимал ақаулықтарын және істен шығуын жояды.
КҚ 9. Есепке алу-есеп беру құжаттарын рәсімдеу және жүргізу
КМ 09. Есепке алу-есеп беру құжаттамасын ресімдеу
Бұл модуль есепке алу - техникалық құжаттаманы ресімдеу, есепке алу - техникалық құжаттаманы ресімдеудің практикалық дағдыларын қолдану, есепке алу - техникалық құжаттаманы ресімдеу кезінде дербес компьютерді және Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft Power Point қолданбалы бағдарламаларын меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар білім алушылардың тапсырыстарды қабылдау, ресімдеу және беру кезінде, негізгі және айналмалы жабдықтарды және медициналық техника бұйымдарының қосалқы бөлшектерін есепке алу және бақылау кезінде қолданатын практикалық дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеуден кейін білім алушылар:
компьютерде түрлі қолданбалы бағдарламалармен жұмыс істеу, шарттар мен тапсырыстарды ресімдеу
кез келген жобалау - сметалық құжаттаманы және іскерлік қағаздарды ресімдеу машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Автомобиль көлігі кәсіпорындарының, түрлі меншік нысанындағы техникалық қызмет көрсету станцияларының ұйымдық құрылымын сипаттау.
Медицинадағы ақпараттық технологиялар
Медициналық мақсаттағы аспаптар, аппараттар мен жабдықтар
Медициналық техниканы пайдалануға беру технологиясы
Медициналық техниканы жөндеу технологиясы
Медициналық техникаға техникалық қызмет көрсету әдістері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтың ақаулық дәрежесін анықтайды.

2. Оформляет учетно-техническую документацию при приемке оборудования.
3. Осуществляет информационно- справочную поддержку.
4. Объясняет ситуацию при приеме и разборе претензий.
Результат обучения: 2) Вести учет и контроль основного и оборотного оборудования и запасных частей.
Критерии оценки:
1. Производит передачу оборудования группе технических специалистов.
2. Ведет журналы учета и контроля.
3. Собирает данные об устройстве и назначении медицинского оборудования.
4. Производит учет и контроль основного и оборотного оборудования.
5. Ведет делопроизводство на государственном языке.
Результат обучения: 3) Заключать договоры с заказчиком на ремонт и обслуживание медицинского оборудования.
Критерии оценки:
1. Определяет типы и виды медицинского оборудования и аппаратов.
2. Выбирает тип договора на ремонт и обслуживание электронного оборудования.
3. Получает информацию о состоянии изделий медицинской техники при общении с заказчиком.
4. Выполняет контроль за ходом выполнения ремонта или технического обслуживания.
Результат обучения: 4) Выполнить задания производственно-технологической практики.
Критерии оценки:
1. Проводит техническое обслуживание изделий медицинской техники.
2. Проводит
ремонт изделий медицинской техники.
3. Осуществляет ввод в эксплуатацию высоко технологичных медицинских приборов и аппаратов.
4. Проводит техническое обслуживание аппаратов диагностики.
5. Обеспечивает программное обеспечение высокотехнологичных аппаратов медицинской техники.
6. Оформляет учетно- отчетную документацию.
ПК 10. Проводить ремонт и обслуживание средств контрольно- измерительных приборов и автоматики, испытание и ввод в эксплуатацию средств контроль-измерительных приборов
ПМ 10. Применение электротехнического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, е для эксплуатации электротехнического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы линельных и не линельных цепей постоянного, переменного тока.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть навыками электротехники, основами микроэлектроники, для профессиональной деятельности.
.
Результат обучения: 1) Соблюдать законы и применять методы расчета электрических цепей постоянного тока, преобразования электрических схем в медицинском оборудовании.
Теоретические основы электротехники
Физика
Ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Владеет терминологией, применяемой в профессиональной деятельности.
2. Демонстрирует теоретические и практические знания по эксплуатации электротехнического оборудования.

2. Жабдықты қабылдау кезінде есепке алу-техникалық құжаттаманы ресімдейді.
3. Ақпараттық-анықтамалық қолдауды жүзеге асырады.
4. Наразылықтарды қабылдау және талқылау кезіндегі жағдайды түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Негізгі және айналым жабдықтары мен қосалқы бөлшектерді есепке алу мен бақылауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтарды техникалық мамандар тобына беруді жүргізеді.
2. Есеп және бақылау журналдарын жүргізеді.
3. Медициналық жабдықтың құрылымы мен арналымы туралы деректерді жинайды.
4. Негізгі және айналым жабдықтарын есепке алу мен бақылауды жүргізеді.
5. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тапсырыс берушімен медициналық жабдықтарды жөндеуге және қызмет көрсетуге шарттар жасасу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Медициналық жабдықтар мен аппараттардың типтері мен түрлерін анықтайды.
2. Электрондық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету шартының түрін таңдайды.
3. Тапсырыс берушімен қарым-қатынас кезінде медициналық техника бұйымдарының күйі туралы ақпарат алады.
4. Жөндеудің немесе техникалық қызмет көрсетудің орындалу барысын бақылауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндірістік-технологиялық практика тапсырмаларын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Медициналық техника бұйымдарына техникалық қызмет көрсетеді.
2. Медициналық техника бұйымдарын жөндеуді орындайды.
3. Жоғары технологиялық медициналық аспаптар мен аппараттарды пайдалануға беруді жүзеге асырады.
4. Диагностика аппараттарына техникалық қызмет көрсетеді.
5. Медициналық техниканың жоғары технологиялық аппараттарының бағдарламалық қамтымын қамтамасыз етеді.
6. Есепке алу-есеп беру құжаттамасын ресімдейді.
КҚ 10. Бақылау - өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарына жөндеу жүргізу және қызмет көрсету, бақылау - өлшеу аспаптары құралдарын сынау және пайдалануға енгізу
КМ 10. Электртехникалық жабдықтарды қолдану
Бұл модуль электртехникалық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар тұрақты, айнымалы токтың желілік және желілік емес тізбектерінің негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік қызмет үшін қажетті электр техникасы, микроэлектроника негіздерін меңгеруді үйренеді.
.
Оқыту нәтижесі: 1) Тұрақты токтың электр тізбектерін есептеу, медициналық жабдықтағы электр схемаларын түрлендіру әдістерін қолдану және заңдарын сақтау.
Электртехниканың теориялық негіздері
Физика
Таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік қызметте қолданылатын терминологияны меңгерген.
2. Электртехникалық жабдықтарды пайдалану бойынша теориялық және практикалық білімдерін көрсетеді.

3. Производит техническое обслуживание и ремонт медицинского оборудования постоянным током.
4.Выполняет диагностику неисправностей в медицинской аппаратуре постоянным током.
5. Применяет действующие стандарты по настройке и проверке медицинского оборудования.
Результат обучения: 2) Владеть навыками эксплуатации электрических цепей.
Критерии оценки:
Выявляет и устраняет неисправности в работе медицинского электрооборудования
Характеризует систему расчетов электрических цепей.
Владеет техникой монтажа медицинского оборудования.
Производит диагностику неисправностей в медицинской аппаратуре ультравысокой частотой.
Проводит техническое обслуживание термостатов и сухожаровых шкафов.
Результат обучения: 3) Выполнять пусконаладочные работы в цепях постоянного и переменного тока.
Критерии оценки:
Владеет профессиональной навыками в испытаниях медицинского электрооборудования
Пользуется электроизмерительными и контролирующими приборами при обслуживании медицинского оборудования.
Применяет основные законы электротехники в работе с медицинским оборудованием.
4. Выполняет ремонтные работы медицинских электроустановок.
Результат обучения: 4) Выполнять ввод в эксплуатацию и обслуживание средств контрольно- измерительных приборов и автоматики.
Критерии оценки:
1. Изучает новые типы и средства контрольно- измерительных приборов и автоматики
2. Проводит испытания и вводит в эксплуатацию средств контрольно- измерительных приборов и автоматики. 3. Осуществляет мероприятия по предупреждению брака, простоев в работе
4. Обучает персонал грамотной эксплуатации средств контрольно- измерительных приборов и автоматики.
ПК 11. Выполнять проектирование и внедрение автоматизированных систем управления производством
ПМ 11. Регулировка систем автоматики и обслуживание оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проектирования и регулирования автоматизированных процессов систем автоматики и робототехники.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы систем автоматического регулирования медицинского оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть навыками автоматического регулирования и основами робототехники, для автоматизации медицинского оборудования.
Результат обучения: 1) Применять законы и методы проектирования и регулирования систем автоматического регулирования медицинского оборудования.
Линейные системы автоматического регулирования
Нелинейные системы автоматического регулирования
Робототехнические системы
Критерии оценки:
1. Применяет основные законы оценивание устойчивости систем автоматического регулирования медицинского оборудования.
2. Владеет навыками регулировки систем автоматики медицинских аппаратов.
3. Выполняет ремонтные работы систем автоматики и робототехники.
4. Осуществляет пусконаладочные работы мехатронных систем медицинского оборудования.
Результат обучения: 2) Производить эксплуатацию оборудования в системах автоматического регулирования.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует систему расчетов линейных систем.
2. Владеет техникой регулирования эксплуатационного оборудования.
3. Выполняет монтажные работы по оборудованию систем автоматического регулирования медицинских аппаратов.
4. Определяет прямые и косвенные оценки качества линейной системы.
Результат обучения: 3) Выполнять пусконаладочные работы в робототехнических системах.
Критерии оценки:
1. Понимает основные законы эксплуатации и наладки мехатронных устройств.
2. Владеет навыками внедрения новых информационных систем в технологический процесс.
3. Выполняет ремонтные работы в системах автоматики и робототехники.
4. Демонстрирует интеграцию мехатронных модулей и систем медицинского оборудования.
Результат обучения: 4)Выполнять работы связанные с производственно-финансовой и хозяйственной деятельностью
Критерии оценки:
1.Регламентирует производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации 2.Разрабатывает методические, нормативные, руководящие материалы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности (участка, цеха, отдела)
3.Следит за соблюдением законности
4. Контролирует работу производственных цехов
ПК 12. Осуществлять консультационные услуги в областях информационных технологий, программирования и монтаж промышленной техники и оборудования
ПМ 12. Использование информационных технологий в системах автоматики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для использования информационных технологий на производстве.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы администрирования компьютерных сетей и автоматизирования технологических процессов.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть навыками
передачи данных и их хранения, для профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Применять законы и принципы модели OSI.
Администрирование телекоммуникационных сетей
Автоматизация типовых технологических процессов и производств
Технологическое Предпринимательство и Стартапы
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Объясняет термины, связанные с информационными технологиями.
2. Владеет теоретическими и практическими знаниями по компьютерным сетям.
3. Выполняет работы с серверами в медицинских комплексах.
4. Рассчитывает конфигурацию сети в соответствии с заданными условиями медицинских приборов.
Результат обучения: 2) Владеть навыками администрирования компьютерных систем.
Критерии оценки:
1. Тестирует алгоритм прозрачного моста
адресации в локальных сетях.
2. Понимает систему работы серверов медицинских комплексов.
3. Владеет техникой преобразования информации с различных медицинских аппаратов.
4. Выполняет монтажные работы по локальным сетям медицинских комплексов.
Результат обучения: 3) Выполнять консультационные работы по направлению автоматизации производства.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует основные законы автоматики.
2. Владеет профессиональными навыками делового общении.
3. Выполняет бизнес планы проектов.
4. Применяет общие вопросы охраны труда с медицинским оборудованием.
Результат обучения: 4) Производить монтаж, наладку и ремонт медицинского оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует структуру предприятия по ремонту и техническому обслуживанию изделий медицинской техники.
2. Контролирует технологический процесс наладки медицинской техники.
3. Составляет и оформляет деловые бумаги согласно должностной инструкции.
4. Собирает и анализирует данные о работе предприятия и подготавливает отчет по практике.
ПМ 13. Выполнение практических работ по техническому обслуживанию и ремонту медицинской техники
ПМ 13. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для получения квалификации прикладного бакалавра.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию и организацию производства;
сметную документацию на работы; контроль качества и учет объемов выполненных работ.
При изучении модуля обучающие учатся:
организовывать технологический процесс и руководить работами производственных подразделений;
составлять рабочую документацию.
Результат обучения: 1) Выполнить практические работы по техническому обслуживанию и ремонту медицинской техники.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет анализ действующих на производстве технологических процессов.
2. Выполняет организацию рабочих мест.
3. Осуществляет контроль выполнения работ.
4. Применяет действующие нормативные документы, касающиеся производственной деятельности.
5.Осуществляет сбор, анализ и систематизацию данных, а также сопутствующую документацию с места прохождения практики для дальнейшей разработки отчета по практике.

3. Медициналық жабдықтарға тұрақты токпен техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізеді.
4.Медициналық аппаратурадағы ақаулықтарды тұрақты токпен диагностикалайды.
5. Медициналық жабдықтарды теңшеу және тексеру бойынша қолданыстағы стандарттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр тізбектерін пайдалану дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Медициналық электр жабдықтарының жұмысындағы ақаулықтарды анықтайды және жояды.
2.Электр тізбектерін есептеу жүйесін сипаттайды.
3.Медициналық жабдықтарды монтаждау техникасын меңгерген.
4.Медициналық аппаратурада ультражоғары жиілікті ақаулықтарды диагностикалайды.
5. Термостаттар мен құрғақ ыстық ауалы шкафтарға техникалық қызмет көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тұрақты және айнымалы ток тізбектерінде іске қосу-теңшеу жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Медициналық электр жабдықтарын сынау кезінде кәсіби дағдыларды меңгерген.
2.Медициналық жабдыққа қызмет көрсету кезінде электр өлшеу және бақылау аспаптарын пайдаланады.
3.Медициналық жабдықтармен жұмыс жасау кезінде электртехниканың негізгі заңдарын қолданады.
4. Медициналық электр қондырғыларын жөндеу жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Бақылау - өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын пайдалануға беру және оларға қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бақылау - өлшеу аспаптары мен автоматика жаңа түрлері мен құралдарын зерттейді.
2. Бақылау - өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын сынақтан өткізеді және пайдалануға енгізеді. 3.Ақаудың, жұмыста тұрып қалудың алдын алу бойынша іс-шараларды жүзеге асырады.
4.Қызметкерлерді бақылау - өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын сауатты пайдалануды үйретеді.
КҚ 11. Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін жобалауды және енгізуді орындау
КМ 11. Автоматика жүйелерін реттеу және жабдықтарға қызмет көрсету
Бұл модуль автоматика және робототехника жүйелерінің автоматтандырылған үдерістерін жобалау және реттеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар медициналық жабдықтарды автоматты реттеу жүйесінің негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар медициналық жабдықтарды автоматтандыру үшін қажетті автоматты реттеу және робототехника негіздерін меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Медициналық жабдықтарды автоматты реттеу жүйелерін жобалау және реттеу заңдары мен әдістерін қолдану.
Автоматты реттеудің желілік жүйелері
Автоматтық реттеудің желілік емес жүйелері
Робототехникалық жүйелер
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Медициналық жабдықты автоматты реттеу жүйесінің тұрақтылығын бағалаудың негізгі заңдарын қолданады.
2. Медициналық аппараттардың автоматика жүйелерін реттеу дағдыларын меңгерген.
3. Автоматика және робототехника жүйелерінің жөндеу жұмыстарын орындайды.
4. Медициналық жабдықтардың мехатрондық жүйелерінің іске қосу-теңшеу жұмыстарын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Автоматты реттеу жүйелеріндегі жабдықтарды пайдалануды жүргізуге міндетті.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сызықтық жүйелерді есептеу жүйесін көрсетеді.
2. Пайдалану жабдықтарын реттеу техникасын меңгерген.
3. Медициналық аппараттарды автоматты реттеу жүйесін жабдықтау бойынша монтаждау жұмыстарын орындайды.
4. Сызықтық жүйенің сапасын тікелей және жанама бағалауды анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Робототехникалық жүйелерде іске қосу-теңшеу жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мехатронды құрылғыларды пайдаланудың және теңшеудің негізгі заңдарын түсінеді.
2. Технологиялық үдеріске жаңа ақпараттық жүйелерді енгізу дағдыларын меңгерген.
3. Автоматика және робототехника жүйелерінде жөндеу жұмыстарын орындайды.
4. Мехатрондық модульдер мен медициналық жабдықтар жүйелерінің интеграциясын көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндірістік-қаржылық және шаруашылық қызметпен байланысты жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін регламенттейді.
2. Өндірістік-шаруашылық қызметке (учаске, цех, бөлім) қатысты әдістемелік, нормативтік, басшылық материалдарды әзірлейді.
3. Заңдылықтың сақталуын қадағалайды
4. Өндірістік цехтардың жұмысын бақылайды.
КҚ 12. Ақпараттық технологиялар, бағдарламалау және өнеркәсіптік техника мен жабдықтарды монтаждау салаларында консультациялық қызметтерді жүзеге асыру
КМ 12. Автоматика жүйелерінде ақпараттық технологияларды пайдалану
Бұл модуль өндірісте ақпараттық технологияларды қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар компьютерлік желілерді әкімшілендіру және технологиялық үдерістерді автоматтандыру негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар
кәсіптік қызмет үшін қажетті деректерді беруді және оларды сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) OSI моделінің заңдары мен қағидаттарын қолдану.
Телекоммуникациялық желілерді әкімшілендіру
Типтік технологиялық үдерістер мен өндірістерді автоматтандыру
Технологиялық кәсіпкерлік және стартаптар
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттық технологиялармен байланысты терминдерді түсіндіреді.
2. Компьютерлік желілер бойынша теориялық және практикалық білімді меңгерген.
3. Медициналық кешендерде серверлермен жұмыс жасайды.
4. Берілген медициналық құралдардың талапшарттарына сәйкес желі конфигурациясын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Компьютерлік жүйелерді басқару дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жергілікті желілерде адрестеудің мөлдір көпірінің алгоритмін тестілейді.
2. Медициналық кешендер серверлерінің жұмыс жүйесін түсінеді.
3. Түрлі медициналық аппараттардан ақпаратты түрлендіру техникасын меңгерген.
4. Медициналық кешендердің жергілікті желілері бойынша монтаждау жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірісті автоматтандыру бағыты бойынша консультациялық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматиканың негізгі заңдарын көрсетеді.
2. Іскерлік қарым-қатынастың кәсіби дағдыларын меңгерген.
3. Жобалардың бизнес жоспарларын орындайды.
4. Медициналық жабдықтармен еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Медициналық жабдықтарды монтаждау, теңшеу және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Медициналық техника бұйымдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша кәсіпорынның құрылымын сипаттайды.
2. Медициналық техниканы жөндеудің технологиялық үдерісін бақылайды.
3. Лауазымдық нұсқаулыққа сәйкес іскерлік қағаздарды құрастырады және ресімдейді.
4. Кәсіпорын жұмысы туралы деректерді жинайды және талдайды және практика бойынша есеп дайындайды.
13 КҚ. Медициналық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарды орындау
13 КМ. Диплом алды практика
Бұл модуль қолданбалы бакалавр біліктілігін алуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндірісті ұйымдастыру және технологиясын;
сметалық құжаттаманы әзірлеу; орындалған жұмыстардың сапасын бақылау және көлемін есепке алу машықтарын үйренеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
технологиялық үдерісті ұйымдастыру және өндірістік бөлімшелердің жұмыстарын басқаруды;
жұмыс құжаттамасын құруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Медициналық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарды орындау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісте қолданылатын технологиялық үдерістерді талдауды орындайды.
2. Жұмыс орындарын ұйымдастыруды орындайды.
3. Жұмыстардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
4. Өндірістік қызметке қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды пайдаланады.
5. Қажетті деректерді, сондай-ақ практика бойынша есепті одан әрі әзірлеу үшін практикадан өту орнынан ілеспе құжаттаманы жинауды, талдауды және жүйелеуді жүзеге асырады.

6. Подготавливает отчет по практике и утверждает его у руководителя по практике от предприятия.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 142 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 945 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Автоматизация и управление (предприятий цветной металлургии)"
Код и профиль образования:
1302000 –Автоматизация и управление
Специальность:
1302000 –Автоматизация и управление (предприятий цветной металлургии)
Квалификация:
130205 4 –Прикладной бакалавр мехатроники
Форма обучения: очная

6. Практика бойынша есеп дайындайды және оны кәсіпорыннан практика жетекшісінде бекітеді.
Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ - базалық құзырет; КҚ - кәсіптік құзырет; БМ – базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
142-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
945-қосымша
"Автоматтандыру және басқару (түсті металлургия кәсіпорындары)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1302000 – Автоматтандыру және басқару
Мамандығы:
1302000 – Автоматтандыру және басқару (түсті металлургия кәсіпорындары)
Біліктілігі:
130205 4 – Мехатроника қолданбалы бакалавры

5. Применяет принципы передачи и распределения электрической энергии.
Результат обучения: 2) Применять основные законы и характеристики электрических цепей.
Критерии оценки:
1. Определяет характеристики электрического и магнитного полей.
2. Называет основные параметры электромагнитного поля.
3. Использует основные законы и свойства электрических и магнитных цепей в решении профессиональных задач.
4. Различает особенности цепей постоянного и переменного тока.
5. Различает особенности линейных и нелинейных цепей.
6. Владеет основными понятиями теории измерений.
Результат обучения: 3) Рассчитывать электрические цепи аналитическими и графическими методами.
Критерии оценки:
1. Рассчитывает линейные и нелинейные цепи постоянного тока.
2. Рассчитывает однофазные цепи переменного тока.
3. Рассчитывает симметричные и несимметричные трехфазные цепи переменного тока.
4. Рассчитывает параметры магнитных цепей.
Результат обучения: 4) Применять законы равновесия сил.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями и аксиомами статики.
2. Применяет условия равновесия в системах сил.
3.Определяет момент силы относительно точки и оси.
4. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
5. Определяет центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
Результат обучения: 5) Определять работу, мощность и коэффициент полезного действия.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные понятия кинематики и динамики.
2. Определяет основные параметры механического движения.
3. Определяет силу инерции, используя метод кинетостатики и основные теоремы динамики.
Результат обучения: 6) Характеризовать отраслевые предприятия.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила внутреннего распорядка предприятия.
2. Характеризует виды технологического оборудования предприятия.
3. Характеризует системы и средства автоматизации технологического процесса.
4. Имеет представление о специфике производства.
5. Владеет производственной программой предприятия.
6. Перечисляет оборудование, используемое на предприятии.
7. Характеризует организацию производственного процесса на предприятии.
8. Описывает направления деятельности предприятия.
Результат обучения: 7) Готовить рабочее место к выполнению работ и после завершения работ производить его сдачу.
Критерии оценки:
1. Применяет средства индивидуальной защиты.
2. Соблюдает положения, правила и регламент проведения основных и вспомогательных работ.
3. Производит осмотр оборудования и выявление дефектов.
4. Готовит рабочее место к выполнению работ и по завершению приводит его в порядок.
ПК 2. Выбирать и использовать электротехнические материалы, инструменты и контрольно-измерительных приборы для выполнения различных видов работ
ПМ 02. Выбор и использование электротехнических материалов, инструмента и контрольно-измерительных приборов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования устойчивого интереса к профессии, воспитания ответственности, аккуратности, рациональности; развития внимания и технического мышления.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды механической, химической и термической обработки металлов и сплавов; виды прокладочных и уплотнительных материалов, закономерности процессов кристаллизации и структурообразования металлов и сплавов, защиты их от коррозии; классификацию, маркировку, области применения и виды обработки конструкционных материалов, принципы их выбора для применения на производстве; свойства полимеров и их использование; марки проводов и кабелей, применяемых в системах автоматизации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть и применять свойства конструкционных и сырьевых материалов, применяемых в производстве.
Результат обучения: 1) Характеризовать структуру и классификацию электротехнических материалов.
Электромате-риаловедение
Основы метрологии
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
Характеризует назначение электротехнических материалов.
Классифицирует проводниковые материалы.
Выбирает данные изоляторов для практической работы.
Выбирает электротехнический материал в соответствии с требованиями производства
Характеризует строение электротехнических материалов, их электрические, магнитные, тепловые, механические и физико- химические характеристики.
Характеризует методы пайки и свойства припоев.
Результат обучения: 2) Определять назначение и области применения проводов, шин, кабелей.
Критерии оценки:
1. Расшифровывает марки проводов и кабелей.
2. Выбирает марки проводов и кабелей с учетом условий прокладки.
3. Проверяет сопротивление изоляции кабелей мегомметром.
4. Выбирает сечение жил проводов и кабелей по максимальной токовой нагрузке.

5. Сызықты және сызықты емес тізбектердің ерекшеліктерін ажыратады.
6. Өлшеу теориясының негізгі түсініктерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр тізбектерін аналитикалық және графикалық әдістермен есептейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрақты токтың сызықтық және сызықтық емес тізбектерін есептейді.
2. Айнымалы токтың бір фазалы тізбектерін есептейді.
3. Айнымалы токтың симметриялы және симметриялы емес үшфазалы тізбектерін есептейді.
4. Магнит тізбектерінің параметрлерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Күш тепе-теңдігі заңдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомаларын біледі.
2. Күш жүйелеріндегі тепе-теңдік шарттарын қолданады.
3. Нүкте мен оське қатысты күш моментін анықтайды.
4. Өзекті және балкалық жүйе реакцияларын анықтайды.
5. Жазық геометриялық фигуралар мен стандартты профильдердің ауырлық центрін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Жұмысты, қуатты және пайдалы әсер коэффициентін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кинематика мен динамиканың негізгі ұғымдарын сипаттайды.
2. Механикалық қозғалыстың негізгі параметрлерін анықтайды.
3. Кинетостатика әдісін және динамиканың негізгі теоремаларын пайдалана отырып, инерция күшін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Салалық кәсіпорындарды сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның ішкі тәртіп ережелерін сақтайды.
2. Кәсіпорынның технологиялық жабдық түрлерін сипаттайды.
3. Технологиялық үдерісті автоматтандыру жүйелері мен құралдарын сипаттайды.
4. Өндірістің ерекшелігі туралы түсінігі бар.
5. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын меңгерген.
6. Кәсіпорында қолданылатын жабдықты аударады.
7. Кәсіпорында өндірістік үдерістің ұйымдастырылуын сипаттайды.
8. Кәсіпорын қызметінің бағыттарын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Жұмыс орнын жұмыстарды орындауға дайындау және жұмыс аяқталғаннан кейін оны тапсыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Жеке қорғану құралдарын қолданады.
2. Негізгі және қосалқы жұмыстарды жүргізу ережелерін, қағидаларын және регламентін сақтайды.
3.Жоспарлы-алдын алу жөндеуді орындайды.
4. Ағымдағы жөндеуді орындауға қатысады.
5. Күрделі жөндеуді орындауға қатысады.
6. Жабдықты тексеруді және ақауларды анықтауды жүргізеді.
7. Жұмыс орнын жұмыстарды орындауға дайындайды және аяқталған соң оны жөнге келтіреді
КҚ2. Түрлі жұмыстарды орындауға арналған электртехникалық материалдарды, аспаптар мен бақылау-өлшеу аспаптарын таңдау және пайдалану
КМ 02. Электртехникалық материалдарды, аспаптар мен бақылау-өлшеу аспаптарын таңдау және пайдалану
Бұл модуль мамандыққа тұрақты қызығушылықты қалыптастыру, жауапкершілікті тәрбиелеу, ұқыптылық, рационалдылық, зейінді және техникалық ойлауды дамыту үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар металдар мен қорытпаларды механикалық, химиялық және термиялық өңдеу түрлерін; төсеме және тығыздағыш материалдардың түрлерін, металдар мен қорытпалардың кристалдану және құрылым түзілу үдерістерінің заңдылықтарын, оларды коррозиядан қорғауды; конструкциялық материалдардың жіктелуін, таңбалануын, қолданылу саласын және өңдеу түрлерін, өндірісте қолдану үшін оларды таңдау қағидаттарын; полимерлердің қасиеттері және оларды пайдалануды; автоматтандыру жүйесінде қолданылатын сымдар мен кабельдердің маркаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өндірісте қолданылатын конструкциялық және шикізат материалдарының қасиеттерін меңгеруді және қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр техникалық материалдардың құрылымы мен жіктелуін сипаттау.
Электрматериалтану.
Метрология негіздері.
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр техникалық материалдардың арналымын сипаттайды.
2. Өткізгіш материалдарды жіктейді.
3. Практикалық жұмыс үшін оқшаулағыштардың деректерін таңдайды.
4. Электртехникалық материалды өндіріс талаптарына сәйкес таңдайды

5. Соблюдает требования по охране труда в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 2) Определять и контролировать опасные ситуации на рабочем месте.
Критерии оценки:
1. Выявляет отклонения и нарушения от параметров безопасности технологических процессов и оборудования.
2. Оценивает возможности негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека.
3. Соблюдает инструкции по охране труда и технике безопасности на рабочем месте.
Результат обучения: 3) Проводить оценку рисков, устанавливая меры контроля.
Критерии оценки:
1. Выбирает и использует ручной инструмент, электроинструмент, пневмоинструмент.
2. Соблюдает меры безопасности при работе ручным инструментом.
3. Применяет средства индивидуальной защиты.
4. Применяет электрозащитные средства.
Результат обучения: 4) Оказывать первую доврачебную помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Выбирает способы оказания первой доврачебной медицинской помощи в зависимости от полученной травмы.
2. Оказывает доврачебную помощь при поражении электрическим током.
3. Анализирует причины производственного травматизма.
Результат обучения: 5) Характеризовать принципы организации монтажных работ автоматизированных систем.
Критерии оценки:
1. Характеризует структуру монтажного управления, назначение отдельных подразделений и монтажных участков.
2. Организует работу по монтажу на вверенном участке.
3. Объясняет назначение и состав подготовительных работ.
Результат обучения: 6) Характеризовать состав и содержание проектной документации на монтаж автоматизированных систем.
Критерии оценки:
1. Определяет состав рабочих чертежей для выполнения монтажных работ.
2. Использует типовые монтажные чертежи на установку приборов и отборных устройств.
3. Применяет в работе монтажно-эксплуатационные инструкции заводов-изготовителей приборов и аппаратуры.
Результат обучения: 7) Характеризовать состав работ по монтажу электрических проводок систем автоматизации.
Критерии оценки:
1. Выбирает и применяет монтажный инструмент и приспособления для прокладки электрических линий.
2. Выполняет прокладку, маркировку и подключение проводов и кабелей.
3. Соблюдает требования техники безопасности при монтаже.
Результат обучения: 8) Характеризовать состав работ по монтажу приборов и средств автоматизации.
Критерии оценки:
1. Выбирает и применяет способы установки приборов по заводским инструкциям.
2. Контролирует правильность установки и подключения приборов.
3. Владеет навыками безопасного ведения работ.
ПК 5. Выполнять эксплуатацию и техническое обслуживание приборов и средств автоматики.
ПМ 05. Эксплуатация и техническое обслуживание средств контроля и автоматики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения основных задач метрологической службы (поверка и калибровка приборов, развитие автоматизации и совершенствование метрологического обеспечения); функций и задач эксплуатационной службы.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают составление графиков технических работ, заявок на приборы, оборудование, запасные части, материалы и документацию; контроль за поступлением приборов и средств автоматизации, обеспечение условий правильного хранения, выдачи, составления актов и рекламаций; контроль за эксплуатацией и использованием средств измерений и автоматики на предприятии.
В процессе производственного обучения предусматривается овладение навыками технического обслуживания и выполнения ремонтных работ по инструкциям и нормативам.
Результат обучения: 1) Характеризовать назначение, способы организации и состав оборудования метрологической лаборатории.
Автоматическое регулирование
Основы метрологии и средства измерения Эксплуатация автоматизированных систем
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует основные положения Закона "Об обеспечении единства измерений".
2. Понимает назначение метрологической лаборатории,
владеет основами метрологии и стандартизации.
3. Понимает основные требования к помещениям лаборатории.
4. Определяет состав и назначение оборудования метрологической лаборатории.

5. Аспаптарды баптайды.
КҚ 3. Автоматтандырудың типтік схемалары оқу және әзірлеу
КМ 03. Автоматтандырудың типтік схемаларын оқу және әзірлеу
Бұл модуль автоматты бақылау мен реттеудің қарапайым жүйесін құру үдерісін жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар техникалық сызбалардың қағидаттарын және оларды қолдан сызу техникасын және автоматтандырылған жобалау жүйесі арқылы қолдануды меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жасанды интеллект әдістері, ақпаратты сандық өңдеу, күрделі динамикалық жүйелерді модельдеу және т. б. сияқты жобалаудың жаңа құралдары мен әдістерін қолдануды үйренеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттардың, МЕМСТ және ҚР СТ талаптарын сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоректендірудің арналымы мен типі бойынша автоматтандыру схемасын сыныптау.
Сызу
Электроника және микроэлектроника негіздері
Гидравлика негіздері, гидро және пневможетек
Электржетек негіздері
Технологиялық үдерістерді автоматтандыру.
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматтандыру аспаптары мен құралдарының техникалық параметрлері бойынша қоректендіру схемасын таңдайды.
2. Оларды арналымы бойынша бақылау, реттеу және басқару схемаларын таңдайды.
3. Өзінің кәсіптік қызметінде тиісті схеманы пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Автоматтандырудың функционалдық схемалары мен принциптік электр схемаларының элементтерін белгілеуде қолданыстағы Қазақстан Республикасы стандартты қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Элементтің функционалдық арналымын схема бойынша белгіленімі бойынша анықтайды
2. Схемалардың элементтерін белгілеуде қолданады.
3. Схемалар элементтерінің тізбесі бойынша техникалық сипаттамаларды және олардың позициялық белгілеуін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Автоматтандырудың функционалдық схемалары мен принциптік электр схемалары элементтерінің шартты-графикалық және әріптік белгілерін құрастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттар мен стандарттарды сәйкес өлшенетін параметр және олардың функционалдық арналымы бойынша автоматтандыру аспаптары мен құралдарының шартты белгілерін құрастырады.
2. Берілген сигналға байланысты функционалдық схемаларда жалғау желілерін белгілейді.
3. Автоматтандырудың функционалдық схемаларында аспаптардың позициясын білдіреді.
4. Принципиалды электр схемаларында әріптік-сандық позициялық белгілерді оқиды және қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Автоматтандырудың типтік схемаларын жобалау кезінде қолданбалы бағдарламалық қамтымды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматтандыру схемаларын ресімдеу үшін графикалық редакторларды қолданады.
2. Схемалар элементтерінің тізбесін орындайды, негізгі жазбаны толтырады.
3. Нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес сызбаларды ресімдейді.
КҚ4. Қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғауды сақтау. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын монтаждауды орындау
КМ 04. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын монтаждау
Бұл модуль автоматтандыру аспаптары мен құралдарын монтаждау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру, монтаждау басқармаларының құрылымы, объектілерде монтаждау-дайындау шеберханалары мен монтаждау учаскелерін тағайындау, жұмыстарды жүргізу құрамы үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар монтаждық жұмыстарға арналған техникалық құжаттаманың құрамы мен мазмұнын, сыртқы қосылыстар схемаларын, монтаждық-коммутациялық схемаларды орындау қағидаларын, аспаптар мен іріктеу құрылғыларын орнатудың типтік монтаждық схемаларының белгіленуін, қалқандарды, пульттер мен стативтерді монтаждауға қойылатын техникалық талаптарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар құрал-жабдықтармен, құрал-саймандармен және монтаждық бұйымдармен жұмыс істеу дағдыларын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулық пен еңбекті қорғау жөніндегі негізгі заңдар мен нормаларды сипаттау.
Еңбекті қорғау
Автоматтандырылған жүйелерді монтаждау Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелерін сақтайды: Қазақстан Республикасында еңбекті қорғау жөніндегі заңнама негіздері; еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі.
2. Кәсіпорындағы еңбекті қорғауды басқару жүйесі негіздерін меңгерген.
3.Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық және оқыту түрлерін сипаттайды.
4. Өндірістік жарақаттанудың алдын алу әдістерін сипаттайды.

5. Характеризует метрологические характеристики средств измерений.
Результат обучения: 2) Выполнять поверки, калибровки и аттестации средств измерений и систем автоматики.
Критерии оценки:
1. Применяет нормативно-техническую документацию на методы и средства поверки.
2. Проводит поверки и калибровки приборов.
3. Выполняет основные измерения с помощью метрологических средств.
4. Составляет техническую документацию по итогам поверки и калибровки приборов.
Результат обучения: 3) Выполнять техническое обслуживание приборов и средств автоматизации.
Критерии оценки:
1. Имеет навыки в организации рабочего места для выполнения работ по техническому обслуживанию приборов и средств автоматизации.
2. Проводит технический надзор с целью проверки состояния средств измерения и систем автоматики.
3. Выполняет текущее обслуживание приборов и средств автоматики.
ПК6. Выполнять основные виды работ по обслуживанию автоматизированных систем
ПМ 06. Выполнение практических работ по обслуживанию автоматизированных систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения работ по основным видам профессиональной деятельности электрика автоматизированных систем.
Результат обучения: 1) Выполнять эксплуатационно-техническое обслуживание автоматизированных систем.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Организует рабочее место для выполнения работ по эксплуатационно-техническому обслуживанию автоматизированных систем.
2. Проводит технический надзор с целью проверки состояния средств измерения и систем автоматики в соответствии с техническими регламентами.
3. Выполняет профилактические работы согласно требованиям заводских инструкций.
4. Контролирует качество выполняемых работ.
5. Читает и разрабатывает технические чертежи и схемы.
6. Применяет элементы новых технологий, передового опыта на вверенном участке.
7. Обеспечивает надежную безопасную работу электрооборудования участка.
8. Осуществляет текущее обслуживание с целью обеспечения бесперебойной эксплуатации приборов и средств автоматики до очередного планового ремонта.
Результат обучения: 2) Выполнять отдельные виды ремонтных работ по приборам и средствам автоматизации.
Критерии оценки:
1. Использует по назначению инструмент и лабораторное оборудование.
2. Выполняет ремонтные работы в соответствии с квалификацией и должностной инструкцией.
3. Соблюдает требования техники безопасности при выполнении ремонтных работ.
4. Оформляет техническую документацию по ремонту, наладке приборов и систем автоматизации.
Квалификация "130205 4 –Прикладной бакалавр мехатроники"
ПК 7. Составлять рабочую проектно-сметную документацию систем контроля и автоматики
ПМ 07. Проектирование систем контроля и автоматизации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проектирования систем управления технологическими процессами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают навыки разработки проектной документации на основе оптимального выбора состава приборов и технических средств автоматизации в систему управления.
При изучении модуля обучающиеся учатся проектировать системы управления технологическими процессами. Модуль базируется на применении нормативной документации и стандартизированных процедур проектирования, знании профессиональных модулей, используемых в обучении специалистов по автоматизации технологических процессов, навыков, приобретенных в ходе производственной и учебных практик.
Результат обучения: 1) Классифицировать технологические процессы в цветной металлургии, подлежащие контролю и управлению.
Автоматизация технологических процессов
Автоматическое регулирование
Мехатроника
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Определяет характеристики технологического процесса, как объекта управления.
2. Выявляет возмущения, действующие на технологический процесс.
3. Определяет входные и выходные параметры контуров регулирования.
4. Создает структурную схему управления и контроля.

5. Кәсіптік қызметте еңбекті қорғау жөніндегі талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс орнындағы қауіпті жағдайларды анықтау және бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық үдерістер мен жабдықтардың қауіпсіздік параметрлерінен ауытқулар мен бұзушылықтарды анықтайды.
2. Адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың теріс әсері ықтималдығын бағалайды.
3. Жұмыс орнында еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бақылау шараларын белгілей отырып, тәуекелдерді бағалауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қол аспабын, электр құралдарын, пневмоқұралдарды таңдайды және пайдаланады.
2. Қол аспабымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
3. Жеке қорғану құралдарын қолданады.
4. Электр қорғау құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жазатайым оқиғалар кезінде зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Алған жарақатына байланысты дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдерін таңдайды.
2. Электр тогымен зақымданған кезде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
3. Дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек тәсілдерін меңгерген: қан кетуді тоқтату, жараларды өңдеу, күйіктер мен сынықтар кезіндегі көмек көрсету; зардап шегушіні тасымалдау.
4. Өндірістік жарақаттанудың себептерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Автоматтандырылған жүйелердің монтаждау жұмыстарын ұйымдастырудың қағидаттарын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Монтаждық басқару құрылымын, жекелеген бөлімшелер мен монтаждық учаскелердің белгіленуін түсінеді
2. Сеніп тапсырылған учаскеде монтаждау жұмыстарын ұйымдастырады.
3. Дайындық жұмыстарының арналымы мен құрамын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Автоматтандырылған жүйелерді монтаждауға арналған жобалық құжаттаманың құрамы мен мазмұнын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Монтаждау жұмыстарын орындау үшін жұмыс сызбаларының құрамын анықтайды.
2. Аспаптар мен іріктеу құрылғыларын орнатуға типтік монтаждық сызбаларды пайдаланады.
3. Аспаптар мен аппаратураны дайындаушы зауыттардың монтаждау-пайдалану нұсқаулықтарын жұмыста қолданады.
Оқыту нәтижесі: 7) Автоматтандыру жүйелерінің электр сымдарын монтаждау жұмыстарының құрамын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр желілерін төсеуге арналған монтаждық құралдар мен құрылғыларды таңдайды және қолданады.
2. Сымдар мен кабельдерді төсеуді, таңбалауды және қосуды орындайды.
3. Монтаждау кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Автоматтандыру аспаптары мен құралдарын монтаждау жұмыстарының құрамын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зауыттық нұсқаулықтар бойынша аспаптарды орнату тәсілдерін таңдайды және қолданады.
2. Аспаптардың дұрыс орнатылуын және қосылуын бақылайды.
3. Қауіпсіз жұмыс жүргізу дағдыларын меңгерген.
КҚ 5. Автоматика аспаптары мен құралдарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету
КМ 05. Бақылау және автоматика құралдарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету
Бұл модуль метрологиялық қызметтің негізгі міндеттерін (аспаптарды тексеру және калибрлеу, автоматтандыруды дамыту және метрологиялық қамтамасыз етуді жетілдіру) орындау үшін қажетті білімддерді, икемдер мен дағдыларды; пайдалану қызметінің функциялары мен міндеттерін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар техникалық жұмыстардың кестелерін, аспаптарға, жабдықтарға, қосалқы бөлшектерге, материалдарға өтінімдер мен құжаттамаларды құрастыруды; автоматтандыру аспаптары мен құралдарының келіп түсуін бақылауды, дұрыс сақтау, беру, актілер мен рекламацияларды жасау шарттарын қамтамасыз етуді; кәсіпорында өлшеу және автоматика құралдарын қолдану мен пайдалануды бақылауды меңгереді.
Өндірістік оқыту үдерісінде нұсқаулықтар мен нормативтер бойынша техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау дағдыларын меңгеру көзделеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Метрологиялық зертхана жабдықтарының арналымын, ұйымдастыру тәсілдерін және құрамын сипаттау
Автоматтық реттеу
Метрология негіздері және өлшеу құралдары
Автоматтандырылған жүйелерді пайдалану
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Заңның негізгі ережелерін сипаттайды.
2. Метрологиялық зертхананың арналымын түсінеді
Метрология және стандарттау негіздерін меңгерген.
3. Зертхана орынжайларына қойылатын негізгі талаптарды түсінеді.
4. Метрологиялық зертхана жабдықтарының құрамы мен арналымын айқындайды.
5. Өлшем құралдарының метрологиялық сипаттамаларын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өлшем құралдары мен автоматика жүйелерін тексеру, калибрлеу және аттестаттау жүргізу дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тексеру әдістері мен құралдарына нормативтік-техникалық құжаттаманы қолдануды біледі.
2. Аспаптарды тексеру және калибрлеу жүргізу дағдыларын меңгерген.
3.Метрологиялық құралдардың көмегімен негізгі өлшемдерді орындайды.
4. Аспаптарды тексеру және калибрлеу қорытындысы бойынша техникалық құжаттаманы құрастыруды біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Автоматтандыру аспаптары мен құралдарына техникалық қызмет көрсету дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматтандыру аспаптары мен құралдарына техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау үшін жұмыс орнын ұйымдастыру дағдылары бар.
2. Өлшем құралдары мен автоматика жүйелерінің жай-күйін тексеру мақсатында техникалық қадағалау жүргізеді.
3. Автоматика аспаптары мен құралдарына ағымдағы қызмет көрсету бойынша дағдылары бар.
КҚ 6. Автоматтандырылған жүйелерге техникалық қызмет көрсету бойынша практикалық жұмыстарды орындау
КМ 06. Автоматтандырылған жүйелерге техникалық қызмет көрсету бойынша практикалық жұмыстарды орындау
Бұл модуль автоматтандырылған жүйелер электригінің кәсіптік қызметінің негізгі түрлері бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Автоматтандырылған жүйелерге пайдалану-техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматтандырылған жүйелерді пайдалану-техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау үшін жұмыс орнын ұйымдастырады.
2. Техникалық регламенттерге сәйкес өлшем құралдары мен автоматика жүйелерінің жай-күйін тексеру мақсатында техникалық қадағалау жүргізеді.
3. Зауыттық нұсқаулықтардың талаптарына сәйкес профилактикалық жұмыстарды орындайды.
4. Орындалатын жұмыстардың сапасын бақылайды.

9. В нештатных ситуациях осуществляет переход на ручное управление.
Результат обучения: 5) Использовать нормативную документацию и межгосударственные стандарты в разработке и оформлении проектной документации.
Критерии оценки:
1. Характеризует этапы разработки автоматизированных систем управления и стадийность проектирования.
2. Характеризует структуру конструкторского и технологических отделов, задачи подразделений и их взаимосвязи.
3. Разрабатывает проектные материалы (чертежи, пояснительную записку, сметы).
4. Описывает средства автоматизации проектирования.
5. Выбирает виды управления – автоматическое или ручное управление (по месту или дистанционно).
6. Использует нормативную документацию в разработке проектной документации по автоматизации технологических процессов.
7. Разрабатывает функциональные схемы автоматизации, принципиальные схемы контроля, регулирования, сигнализации и управления.
8. Разрабатывает монтажные схемы и чертежи общих видов щитов и пультов, схемы внешних соединений проводок.
Результат обучения: 6) Использовать средства вычислительной техники и системы автоматизированного проектирования в разработке и оформлении проектной документации системы управления.
Критерии оценки:
1. Комплектует средства вычислительной техники для организации рабочего места проектировщика.
2. Применяет программное обеспечение, пакеты прикладных программ, используемые в разработке проектной документации, текстовые и графические редакторы.
3. Проектирует в среде "КОМПАС" или других графических редакторах
ПК8. Выполнять наладку систем контроля и автоматики
ПМ 08. Наладка систем контроля и автоматики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения
комплекса пуско-наладочных работ - важного этапа ввода автоматизированных систем в процесс эксплуатации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методику проведения предмонтажной проверки приборов, настройки пуско-регулирующей аппаратуры;
должны правильно применять устройства и аппаратуру для пуско-наладочных работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять техническую документацию на приборы и средства автоматизации.
Результат обучения: 1) Определять, какие работы должны производиться в процессе предмонтажной проверки.
Наладка автоматизирован
ных систем
Мехатроника
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Определяет алгоритм проведения наладочных работ.
2. Характеризует проект производства пуско-наладочных работ и мероприятия по технике безопасности.
3. Организует и выполняет работы по предмонтажной проверке приборов.

9. Механизмдердің жетектерін басқару схемасын құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Жобалық құжаттаманы әзірлеу мен ресімдеуде нормативтік құжаттаманы және мемлекетаралық стандарттарды пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматтык баскару системасын әзірлеу кезеңдерін және жобалау кезеңділігін түсінеді
2. Құрылымдық және технологиялық бөлімдердің құрылымын, бөлімшелердің міндеттері мен олардың өзара байланысын сипаттайды.
3. Жобалау материалдарын (сызбалар, түсіндірме жазба, сметалар) әзірлейді.
4. Жобалауды автоматтандыру құралдарын сипаттайды
5. Басқару түрлерін таңдайды – автоматты немесе қолмен басқару (орны бойынша немесе қашықтықтан).
6. Технологиялық үдерістерді автоматтандыру бойынша жобалық құжаттаманы әзірлеуде нормативтік құжаттаманы пайдаланады.
7. Технологиялық үдерісті жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындайды.
8. Автоматтандырудың функционалдық схемаларын, бақылаудың, реттеудің, сигнал берудің және басқарудың принциптік схемаларын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Басқару жүйесінің жобалау құжаттамасын әзірлеу мен ресімдеуде есептеуіш техника құралдарын және автоматтандырылған жобалау жүйесін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобалаушының жұмыс орнын ұйымдастыру үшін есептеуіш техника құралдарын жиынтықтайды.
2. Жобалау құжаттамасын әзірлеуде пайдаланылатын бағдарламалық қамтымды, қолданбалы бағдарламалар пакеттерін, мәтіндік және графикалық редакторларды қолданады.
3. КОМПАС ортасында немесе басқа графикалық редакторларда жобалайды
КҚ8. Бақылау және автоматика жүйелерін баптауді орындау
КМ 08. Бақылау және автоматика жүйелерін баптау
Бұл модуль іске қосу-баптау жұмыстарының кешенін - пайдалану үдерісіне автоматтандырылған жүйелерді енгізудің маңызды кезеңін орындау үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды
.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар аспаптарды монтажалды тексеру жүргізу әдістемесін, іске қосу-баптау аппаратурасын баптауды меңгереді;
іске қосу-баптау жұмыстарына арналған құрылғылар мен аппаратураны дұрыс қолдануы тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар автоматтандыру аспаптары мен құралдарына техникалық құжаттарды қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Монтажалды тексеру барысында қандай жұмыстар жүргізілуге тиіс екенін анықтау.
Автоматтандырылған жүйелерді теңшеу
Мехатроника
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Теңшеу жұмыстарын жүргізу алгоритмін анықтайды.
2. Іске қосу-баптау жұмыстары өндірісінің жобасын және қауіпсіздік техникасы бойынша іс-шараларды сипаттайды.
3. Аспаптарды монтажалды тексеру жұмыстарын ұйымдастырады және орындайды.

4. Использует устройства и аппаратуру для пуско-наладочных работ.
5. Выполняет работы по техническому обслуживанию мехатронных систем.
6. Устраняет недостатки, выявленные в процессе технического обслуживания.
7. Проводит инструктаж и оказывает помощь работникам при освоении ими новых средств автоматизации.
Результат обучения: 2) Характеризовать объем и способы автономной наладки приборов.
Критерии оценки:
1. Определяет последовательность работ по автономной наладке приборов на объекте.
2. Использует устройства и аппаратуру для наладочных работ.
3. Распознает сложные проблемные ситуации в различных контекстах.
4. Проводит анализ сложных ситуаций при решении задач профессиональной деятельности.
5. Определяет этапы решения задач.
6. Соблюдает правила техники безопасности при наладочных работах.
7. Использует инструкции заводов-изготовителей аппаратуры при автономной наладке приборов.
Результат обучения: 3) Определять порядок и содержание работ на второй стадии наладки систем контроля и автоматического регулирования.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает детальный план действий по ремонту компонентов и модулей мехатронных систем.
2. Проверяет правильность выполнения монтажных работ.
3. Оценивает риски по каждому шагу действий.
4. Проводит ремонт компонентов и модулей мехатронных систем.
5. Выполняет проверку, настройку параметров и включение цепей, блоков питания.
6. Выполняет работы по наладке под руководством инженера-наладчика.
7. Соблюдает требования техники безопасности при пуско-наладочных работах.
Результат обучения: 4) Определять состав работ третьей стадии наладки.
Критерии
оценки:
1. Выполняет работы третьей стадии по наладке под руководством инженера-наладчика.
2. Соблюдает правила техники безопасности и охраны труда при выполнении пуско-наладочных работ на действующем технологическом оборудовании.
3. Оформляет техническую документацию при сдаче автоматизированных систем в эксплуатацию.
ПК 9. Планировать работу производственного участка
ПМ 09. Планирование и организация работы систем контроля и автоматики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для использования основных принципов рационального построения производственной структуры предприятия, методики управления и планирования деятельности первичного трудового коллектива – участка, бригады.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы планирования деятельности цеха (службы) КИПиА предприятия; методику составления графика планово-предупредительных ремонтов; выполняют расчеты нормы времени на обслуживание и ремонт приборов.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся использовать методику расчета оплаты труда при различных формах и системах.
Результат обучения: 1) Характеризовать основные принципы построения производственной структуры предприятия.
Экономика и управление производством
Эксплуатация автоматизиро-ванных установок
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:

4. Іске қосу-баптау жұмыстарына арналған құрылғылар мен аппаратураны пайдаланады.
5. Мехатрондық жүйелерге техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындайды.
6. Техникалық қызмет көрсету үдерісінде анықталған кемшіліктерді жояды.
7. Жұмыскерлердің автоматтандырудың жаңа құралдарын игеруі кезінде оларға нұсқау береді және көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Аспаптарды дербес теңшеу көлемі мен тәсілдерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Объектідегі аспаптарды дербес теңшеу бойынша жұмыстардың жүйелілігін анықтайды.
2. Теңшеу жұмыстарына арналған құрылғылар мен аппаратураны пайдаланады.
3. Түрлі контекстердегі күрделі проблемалық жағдайларды ажыратады.
4. Кәсіптік қызметтің міндеттерін шешу кезінде күрделі жағдайларға талдау жүргізеді.
5. Міндеттерді шешу кезеңдерін анықтайды.
6. Теңшеу жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
7. Аспаптарды дербес теңшеу кезінде аппаратураны дайындаушы зауыттардың нұсқаулықтарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Бақылау және дербес реттеу жүйелерін теңшеудің екінші сатысындағы жұмыстардың тәртібі мен мазмұнын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдерін жөндеу бойынша іс-қимылдың егжей-тегжейлі жоспарын әзірлейді
2. Монтаждау жұмыстарының дұрыс орындалуын тексереді. 3.Әрбір іс-қимыл қадамы бойынша тәуекелдерді бағалайды.
4. Мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдеріне жөндеу жүргізеді
5. Параметрлерді тексеруді, теңшеуді және тізбектерді, қоректендіру блоктарын қосуды орындайды.
6. Инженер-баптаушының жетекшілігімен баптау бойынша жұмыстарды орындайды.
7. Іске қосу-баптау жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жөндеудің үшінші сатысындағы жұмыс құрамын анықтау.
Бағалаудың
өлшемшарттары:
1. Инженер-баптаушының жетекшілігімен баптау бойынша үшінші сатыдағы жұмыстарды орындайды.
2. Жұмыс істеп тұрған технологиялық жабдықта іске қосу-баптау жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау қағидаларын сақтайды.
3. Автоматтандырылған жүйелерді пайдалануға тапсыру кезінде техникалық құжаттаманы ресімдейді.
КҚ 9. Өндірістік учаскенің жұмысын жоспарлау
КМ 09. Бақылау және автоматика жүйелерінің жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
Бұл модуль кәсіпорынның өндірістік құрылымын ұтымды құрудың негізгі қағидаттарын, бастапқы еңбек ұжымының – учаскенің, бригаданың қызметін басқару және жоспарлау әдістемесін пайдалану үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар кәсіпорынның БӨАжА цехының (қызметінің) қызметін жоспарлау негіздерін; жоспарлы-алдын алу жөндеу кестесін құру әдістемесін меңгереді; аспаптарға қызмет көрсету мен жөндеуге арналған уақыт нормаларын есептеуді орындайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар түрлі формалар мен жүйелерде еңбекақы төлеуді есептеу әдістемесін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорынның өндірістік құрылымын құрудың негізгі қағидаттарын сипаттау.
Экономика және өндірісті басқару
Автоматтандырылған қондырғыларды пайдалану
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет элементы и принципы построения производственной структуры и производственного процесса.
2. Объясняет влияние внешних и внутренних факторов на производственную структуру и производственный процесс.
3. Графически изображает пример рационального построения производственной структуры.
4. Рассчитывает основные показатели производительности труда.
5. Проводит расчеты основных технико-экономических показателей производственного подразделения.
Результат обучения: 2) Составлять план-график ремонта, обслуживания и наладки.
Критерии оценки:
1. Применяет основные нормативы системы планово-предупредительных ремонтов.
2. Выполняет текущий ремонт.
3. Выполняет капитальный ремонт.
4. Составляет план-график работ, рассчитывает трудоемкость и численность персонала.
Результат обучения: 3) Рассчитать нормы времени на обслуживание и ремонт приборов и систем автоматизации.
Критерии оценки:
1. Проводит хронометраж и фотографию рабочего дня.
2. Рассчитывает нормы времени на текущее обслуживание приборов.
3. Рассчитывает нормы времени на планово-предупредительный и капитальный ремонты приборов.
Результат обучения: 4) Характеризовать порядок распределения заработной платы в бригаде с использованием коэффициента трудового участия.
Критерии оценки:
1. Характеризует порядок распределения заработной платы в бригаде с использованием коэффициента трудового участия.
2. Рассчитывает оплату труда при различных формах и системах.
3. Рассчитывает коэффициент трудового участия членов бригады.
4. Составляет сметную документацию, используя нормативно - справочную литературу.
5. Работает с нормативно технической документацией.
ПК10. Использовать прикладное программное обеспечение при разработке, наладке и эксплуатации автоматизированных систем управления предприятий цветной металлургии
ПМ 10. Программирование микропроцессор-ных систем автоматизирован-ного управления
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для программирования микропроцессорных систем автоматизированного управления
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: поля команд, меток, адресов; задание констант; процедуры Стек. Использование системных прерываний. Подпрограммы ROM BIOS.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
-построению электронных схем элементарных цифровых устройств в программе-симуляторе;
-созданию проекта устройства цифровой электроники;
-программированию промышленных контроллеров.
Результат обучения: 1) Использовать архитектуру и интерфейс микропроцессоров, микропроцессорный комплект.
Микропроцес-сорная техника в системах управления.
Система автоматизирован
ного проектирования
Программирование IBM PC совместимых контроллеров
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Өндірістік құрылым мен өндірістік үдерісті құрудың элементтері мен қағидаттарын анықтайды.
2. Сыртқы және ішкі факторлардың өндірістік құрылым мен өндірістік үдеріске әсерін түсіндіреді.
3. Графикалық түрде өндірістік құрылымды ұтымды құру мысалын бейнелейді.
4. Еңбек өнімділігінің негізгі көрсеткіштерін есептейді.
5. Өндірістік бөлімшенің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің есебін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жөндеу, қызмет көрсету және баптау жоспар-кестесін жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлы-алдын алу жөндеу жүйесінің негізгі нормативтерін қолданады.
2. Ағымдағы жөндеуді орындайды.
3. Күрделі жөндеуді орындайды.
4. Жұмыс жоспар-кестесін жасайды, қызметкерлердің еңбек сыйымдылығы мен санын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Аспаптар мен автоматтандыру жүйелеріне қызмет көрсету мен жөндеуге арналған уақыт нормаларын есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс күнінің хронометражын және суретке түсіруді жүргізеді.
2. Аспаптарға ағымдағы қызмет көрсетуге арналған уақыт нормаларын есептейді.
3. Аспаптарды жоспарлы-алдын алу және күрделі жөндеуге арналған уақыт нормаларын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Еңбекке қатысу коэффициентін пайдалана отырып, бригададағы жалақыны бөлу тәртібін түсіну
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекке қатысу коэффициентін пайдалана отырып, бригадаға еңбекақы бөлу тәртібін сипаттайды.
2. Түрлі формалар мен жүйелерде еңбек ақысын есептейді.
3. Бригада мүшелерінің еңбекке қатысу коэффициентін есептейді.
4. Нормативтік - анықтамалық әдебиеттерді пайдалана отырып, сметалық құжаттаманы құрастырады.
5. Нормативтік-техникалық құжаттамамен жұмыс істейді.
КҚ10. Түсті металлургия кәсіпорындарын басқарудың автоматтандырылған жүйесін әзірлеу, баптау және пайдалану кезінде қолданбалы бағдарламалық қамтымды пайдалану
КМ 10. Автоматтандырылған басқарудың микропроцессорлық жүйелерін бағдарламалау
Бұл модуль автоматтандырылған басқарудың микропроцессорлық жүйелерін бағдарламалау үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар командалардың, таңбалардың, мекенжайлардың өрістерін; константа беруді; Стек рәсімдерін меңгереді. Жүйелік үзілімдерді қолдану. ROM BIOS бағдарламалары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
- симулятор-бағдарламасындағы қарапайым цифрлық құрылғылардың электрондық схемаларын құруды;
- цифрлық электроника құрылғысының жобасын құруды;
- өнеркәсіптік контроллерлерді бағдарламалауды үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Микропроцессорлардың архитектурасы мен интерфейсін, микропроцессорлық жиынтықты пайдалану.
Басқару жүйелеріндегі микропроцессорлық техника.
Автоматтандырылған жобалау жүйесі
IBM PC үйлесімді контроллерлерді бағдарламалау
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует архитектуру и интерфейс микропроцессоров.
2. Владеет способами, методами и циклами обмена, видами адресации.
3. Применяет способы, методы и циклы обмена, виды адресации и системы команд микроконтроллеров и промышленных контроллеров.
4. Выполняет программирование микропроцессоров и микроконтроллеров.
Результат обучения: 2) Применять стандартные программы систем автоматизированного проектирования для проектирования микропроцессорных систем.
Критерии оценки:
1. Применяет навыки работы с программным обеспечением микроконтроллеров и средами программирования промышленных контроллеров.
2. Обосновывает технические требования к микропроцессорным системам по общему техническому заданию.
3. Выполняет программирование микропроцессоров и микроконтроллеров.
4. Владеет методикой разработки управляющих программ мехатронных систем.
5. Разрабатывает программы для управления и эксплуатации мехатронных систем.
6. Определяет параметры работы мехатронных систем.
Результат обучения: 3) Применять технологии, инструментальные средства и средства вычислительной техники для программирования промышленных контроллеров.
Критерии оценки:
1. Применяет средства вычислительной техники для программирования промышленных контроллеров.
2. Характеризует принципы построения промышленных контроллеров.
3. Применяет инструменты программирования и языки программирования.
ПК11. Проводить технико-экономическое обоснование проектов автоматизации, оценивать эффективности работы производственного отделения
ПМ 11. Разработка проектов автоматизированных систем управления предприятий цветной металлургии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для разработки проектов автоматизированных систем управления предприятий цветной металлургии
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: материально-техническое обеспечение производства, поставки сырья, материалов, формирование запасов и рациональное их использование;
техническую подготовку производства и создание производственной инфраструктуры.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организации производственного цикла;
организации процесса управления предприятием;
выбору хозяйственной стратегии, разработке плана производства и реализации продукции;
формированию, использованию капитала и накоплению доходов (прибыли) предприятия.
Результат обучения: 1) Характеризовать функциональные направления управленческой деятельности на уровне предприятия.
Фундаментальные и прикладные основы экономики
Экономика предприятия
Предпринимательство и правовая среда бизнеса
Критерии оценки:

1. Микропроцессорлардың архитектурасы мен интерфейсін сипаттайды.
2. Алмасу тәсілдері, әдістері мен циклдарын, адресация түрлерін меңгерген.
3. Алмасудың тәсілдерін, әдістері мен циклдарын, адрестеу түрлерін және микроконтроллерлер мен өнеркәсіптік контроллерлер командаларының жүйелерін қолданады.
4. Микропроцессорлар мен микроконтроллерлерді бағдарламалау.
Оқыту нәтижесі: 2) Микропроцессорлық жүйелерді жобалау үшін автоматтандырылған жобалау жүйесінің стандартты бағдарламаларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Микроконтроллерлерді бағдарламалық қамтыммен және өнеркәсіптік контроллерлерді бағдарламалау ортасымен жұмыс істеу дағдыларын қолданады.
2. Жалпы техникалық тапсырма бойынша микропроцессорлық жүйелерге қойылатын техникалық талаптарды негіздейді.
3. Микропроцессорлар мен микроконтроллерлерді бағдарламалауды орындайды.
4. Мехатрондық жүйелердің басқару бағдарламаларын әзірлеу әдістемесін меңгерген.
5. Мехатрондық жүйелерді басқару және пайдалану үшін бағдарламалар әзірлейді.
6. Мехатрондық жүйелердің жұмыс параметрлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өнеркәсіптік контроллерлерді бағдарламалау үшін технологияларды, аспаптық құралдарды және есептеу техникасы құралдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнеркәсіптік контроллерлерді бағдарламалау үшін есептеуіш техника құралдарын қолданады.
2. Өндірістік контроллерлерді құру қағидаттарын біледі.
3. Бағдарламалау құралдары мен бағдарламалау тілдерін қолданады.
КҚ11 Автоматтандыру жобаларының техникалық-экономикалық негіздемесін жүргізу, өндірістік бөлімше жұмысының тиімділігін бағалау
КМ 11 Түсті металлургия кәсіпорындарын басқарудың автоматтандырылған жүйе жобаларын әзірлеу
Бұл модуль түсті металлургия кәсіпорындарын басқарудың автоматтандырылған жүйе жобаларын әзірлеу үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндірісті материалдық-техникалық қамтамасыз ету, шикізатты, материалдарды жеткізу, қорларды қалыптастыру және оларды ұтымды пайдалану;
өндірісті техникалық дайындау және қажетті өндірістік инфрақұрылым құру дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өндірістік циклді ұйымдастыру;
кәсіпорынды басқару үдерісін ұйымдастыру;
шаруашылық стратегияны таңдау, өнімді өндіру және өткізу жоспарын әзірлеу;
капитал қалыптастыру, пайдалану және кәсіпорынның кірістерін (пайдасын) жинақтау машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорын деңгейіндегі басқару қызметінің барлық функционалдық бағыттарының іргелі негіздерін сипаттау.
Экономиканың іргелі және қолданбалы негіздері
Кәсіпорынның экономикасы
Кәсіпкерлік және бизнестің құқықтық ортасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Описывает принципы построения производственной структуры предприятия.
2. Рассчитывает основные технико-экономические показатели.
3. Использует основы "Бережливое производство"
4. Использует систему TMP- Total Prodactive Maintenauece, LEAN – идеологии Кайдзен.
5. Характеризует Государственную программу "Цифровой Казахстан".
6. Владеет принципами организации производства "Индустрия 4:0".
Результат обучения: 2) Рассчитать нормы времени и обслуживания приборов и систем автоматизации.
Критерии оценки:
1. Применяет базовые экономические понятия и категории, методы и эффективность экономической политики государства, тенденции развития национального и мирового хозяйства.
2. Выполняет задачи экономического анализа, исследует различные экономические ситуации, рассчитывает на основе типовых методик и действующей нормативно-правовой базы экономические и социально- экономические показатели.
3. Выполняет основы построения, расчета и анализа современной системы показателей, характеризующих деятельность хозяйствующих субъектов на микро- и макроуровне.
Результат обучения: 3) Осуществлять стратегический анализ, разработку стратегии организации, направленной на обеспечение конкурентоспособности.
Критерии оценки:
1. Применяет методы анализа внешней рыночной среды, основные виды стратегий, стратегии действий на враждебных и находящихся в стадии спада рынка.
2. Владеет навыками стратегического анализа, разработки и осуществления стратегии организации, направленной на обеспечение конкурентоспособности.
3. Выполняет разработку и реализацию корпоративной и конкурентной стратегии организации, а также функциональных стратегий (маркетинговой, финансовой, кадровой).
4. Владеет информацией об основах коммерциализации технологий.
Результат обучения: 4) Применять основные методы финансового менеджмента для оценки активов, управления оборотным капиталом, принятия инвестиционных решений.
Критерии оценки:
1. Использует основные методы финансового менеджмента, основы дивидендной политики и структуры капитала.
2. Владеет основными методы финансового менеджмента для оценки активов, управления оборотным капиталом, принятия инвестиционных решений, решений по финансированию, формированию дивидендной политики и структуры капитала.
3. Характеризует операции на мировых рынках в условиях глобализации.
ПК 12. Использовать методы компьютерного моделирования и управления в проектировании при эксплуатации автоматизированных систем управления
ПМ 12. Компьютерное моделирование и управление в проектировании при эксплуатации автоматизированных систем управления
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для компьютерного моделирования и управления в проектировании при эксплуатации автоматизированных систем управления
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают навыки использование процессов компьютерного моделирования на уровне проектирования автоматической системы управления технологическими процессами.
При изучении модуля обучающиеся учатся: системам подготовки технологического процесса производства, системам программы проведения инженерных расчетов и анализа данных.
При изучении модуля обучающеюся должны знать выполнение работ с соблюдением действующих процедур
система менеджмента качества предприятий.
Результат обучения: 1) Применять методы и математический аппарат теории автоматического управления.
Цифровые системы управления.
Линейные системы автоматического управления.
Нелинейные системы автоматического управления.
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Кәсіпорынның өндірістік құрылымын құрудың қағидаттарын сипаттайды.
2. Негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептейді.
3. "Үнемді өндіріс" негіздерін пайдаланады
4. TMP- Total Prodactive Maintenauece, LEAN жүйесін пайдаланады– Кайдзен идеологиясы.
5. "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын сипаттайды.
6. "Индустрия 4:0" өндірісін ұйымдастыру қағидаттарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Автоматтандыру аспаптары мен жүйелеріне қызмет көрсету және уақыт нормаларын есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мемлекеттің экономикалық саясатының негізгі экономикалық ұғымдары мен санаттарын, әдістері мен тиімділігін, ұлттық және әлемдік шаруашылықтың даму үрдістерін қолданады.
2. Экономикалық талдау міндеттерін орындайды, түрлі экономикалық жағдайларды зерттейді, экономикалық және әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерді типтік әдістемелер мен қолданыстағы нормативтік - құқықтық база негізінде есептейді.
3. Микро және макродеңгейде шаруашылық жүргізуші субъектілердің қызметін сипаттайтын көрсеткіштердің қазіргі заманғы жүйесін құру, есептеу және талдау негіздерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бәсекеге қабілеттілікті қамтамасыз етуге бағытталған ұйымның стратегиялық талдауын, стратегиясын әзірлеуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сыртқы нарықтық ортаны талдау әдістерін, стратегиялардың негізгі түрлерін, дұшпандық және нарықтың құлдырау сатысындағы іс-қимыл стратегиясын қолданады.
2. Бәсекеге қабілеттілікті қамтамасыз етуге бағытталған Ұйымның стратегиясын әзірлеу, стратегиялық талдау және жүзеге асыру дағдыларын меңгерген.
3. Ұйымның корпоративтік және бәсекелестік стратегиясын, сондай-ақ функционалдық стратегияларды (маркетингтік, қаржылық, кадрлық) әзірлеуді және іске асыруды орындайды.
4. Технологияларды коммерцияландыру негіздері туралы ақпаратты меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 4) Активтерді бағалау, айналым капиталын басқару, инвестициялық шешімдер қабылдау үшін қаржылық менеджменттің негізгі әдістерін қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қаржы менеджментінің негізгі әдістерін, дивидендтік саясат негіздерін және капитал құрылымын пайдаланады.
2. Активтерді бағалау, айналым капиталын басқару, инвестициялық шешімдер қабылдау, қаржыландыру бойынша шешімдер қабылдау, дивидендтік саясат пен капитал құрылымын қалыптастыру үшін қаржылық менеджменттің негізгі әдістерін меңгерген.
3. Жаһандану жағдайында әлемдік нарықтардағы операцияларға байланысты шешімдер қабылдау рәсімдерін біледі.
КҚ 12. Автоматтандырылған басқару жүйелерін пайдалану кезінде жобалауда компьютерлік модельдеу және басқару әдістерін қолдану
КМ 12. Автоматтандырылған басқару жүйелерін пайдалану кезінде жобалауда компьютерлік модельдеу және басқару
Бұл модуль автоматтандырылған басқару жүйелерін пайдалану кезінде жобалауда компьютерлік модельдеу және басқару үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар технологиялық үдерістерді басқарудың автоматты жүйесін жобалау деңгейінде компьютерлік модельдеу үдерістерін пайдалану дағдыларын игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: (Өндірістің технологиялық үдерісін дайындау жүйелері), САЕ* жүйелер ( инженерлік есептеулер жүргізу және деректерді талдау бағдарламалары).
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіпорындардың сапа менеджменті жүйесі қолданыстағы рәсімдерін сақтай отырып, жұмыстар орындауды білуі тиіс
.
Оқыту нәтижесі: 1) Автоматтық басқару теориясының әдістері мен математикалық аппаратын қолдану.
Цифрлық басқару жүйелері.
Автоматтық басқарудың сызықтық жүйелері.
Автоматтық басқарудың сызықты емес жүйелері.
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует основные принципы и концепции построения систем регулирования.
2. Владеет методами и математическим аппаратом теории автоматического
управления.
3. Выполняет построение математических моделей систем автоматического управления.
Результат обучения: 2) Использовать методы анализа устойчивости и качества автоматических систем регулирования и выбирать структуры и схемы регулирования и управления, рассчитывать оптимальные настройки регуляторов.
Критерии оценки:
1. Применяет методы анализа устойчивости и качества автоматических систем.
2. Владеет методами расчета оптимальных настроек регулятора.
3. Выполняет синтез системы автоматического управления на основе предъявляемых требований со стороны технологического процесса.
Результат обучения: 3) Использовать процессы моделирования, на уровне проектирования автоматизированных систем управления для создания качественных систем контроля и регулирования.
Критерии оценки:
1. Использует инструментальные средства моделирования микропроцессорных систем.
2. Владеет навыками разработки и отладки программных средств микропроцессорных систем.
3. Выполняет отладку программных средств.
Результат обучения: 4) Использовать в работе действующие инструкции и процедуры систем менеджмента Республики Казахстан по выполняемой работе и понимать процесс качества систем менеджмента функционирования систем менеджмента на предприятии.
Критерии оценки:
1. Характеризует процедуры систем менеджмента Республики Казахстан по выполняемой работе.
2. Понимает принципы функционирования системы управления качеством на предприятии на основе стандарта Республики Казахстан ISO 9001-2016, по системе профессиональной безопасности и здоровья стандарт Республики Казахстан OHSAS 18001-2008, по системе защиты окружающей среды и экологии стандарта Республики Казахстан ISO 14001- 2016, по системе управления энергопотреблением стандарта Республики Казахстан ISO 50001- 2012.
3. Характеризует руководящие документы систем менеджмента Республики Казахстан.
ПК 13. Выполнение практических работ по автоматизации и управлению технологическими процессами
ПМ 13. Преддипломная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для получения квалификации "Прикладной бакалавр мехатроники".
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
технологию и организацию производства;
сметную документацию на работы;
контроль качества и учет объемов выполненных работ.
При изучении модуля обучающие учатся: организовывать технологический процесс и руководить работами производственных подразделений;
составлять рабочую документацию.
Результат обучения: 1) Выполнять практические работы по автоматизации и управлению технологическими процессами.
Преддипломная практика
Критерии оценки:

1. Реттеу жүйелерін құрудың негізгі қағидаттары мен тұжырымдамаларын сипаттайды.
2. Автоматтық басқару теориясының әдістері мен математикалық аппаратын меңгерген.
3. Автоматтық басқару жүйелерінің математикалық модельдерін құруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Реттеудің автоматтық жүйелерінің тұрақтылығы мен сапасын талдау әдістерін пайдалану және реттеу мен басқарудың құрылымы мен схемасын негізді таңдау, реттеуіштердің оңтайлы баптауларын есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматты жүйелердің тұрақтылығы мен сапасын талдау әдістерін қолданады.
2. Реттеуіштің оңтайлы параметрлерін есептеу әдістерін біледі.
3. Технологиялық үдеріс тарапынан қойылатын талаптар негізінде автоматтық басқару жүйесінің синтезін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бақылау мен реттеудің сапалы жүйелерін құру үшін автомат жобалау деңгейінде модельдеу үдерістерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Микропроцессорлық жүйелерді модельдеудің аспаптық құралдарын қолданады.
2. Микропроцессорлық жүйелердің бағдарламалық құралдарын өңдеу және теңшеу дағдыларын меңгерген.
3. Бағдарламалық құралдарды теңшеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Орындалатын жұмыс бойынша менеджмент жүйесінің қолданыстағы нұсқаулықтары мен рәсімдерін жұмыста пайдалану және кәсіпорында менеджмент жүйесінің жұмыс істеуінің сапа менеджменті жүйесінің үдерісін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындалатын жұмыс бойынша Қазақстан Республикасы сапа менеджменті жүйесінің рәсімдерін сипаттайды.
2. ISO 9001-2016 стандарт негізінде, OHSAS 18001-2008 стандарт кәсіби қауіпсіздік және денсаулық жүйесі бойынша, ISO 14001 – 2016 стандарт қоршаған ортаны қорғау және экология жүйесі бойынша, ISO 50001 - 2012 стандарт энергия тұтынуды басқару жүйесі бойынша кәсіпорында қазандықты басқару жүйесінің жұмыс қағидаттарын түсінеді.
3. Қазақстан Республикасы менеджмент жүйесінің басшылық құжаттарын сипаттайды.
КҚ 13. Автоматтандыру және процесті басқару бойынша практикалық жұмыстарды орындау
13 КМ
Диплом алды практикасы
Бұл модуль "Мехатрониканың қолданбалы бакалавры" біліктілігін алуға қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар
өндірісті ұйымдастыру және технологиясын;
жұмыстың сметалық құжаттамасын;
орындалған жұмыстардың сапасын бақылау және көлемін есепке алуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: технологиялық үдерісті ұйымдастыру және өндірістік бөлімшелердің жұмыстарын басқаруды;
жұмыс құжаттамасын құруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Автоматтандыру және процесті басқару бойынша практикалық жұмыстарды орындау.
Диплом алды практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет анализ действующих на производстве технологических процессов.
2. Выполняет организацию рабочих мест.
3. Осуществляет контроль выполнения работ.
4. Применяет действующие нормативные документы, касающиеся производственной деятельности.
5. Организует работу по техническому обслуживанию систем автоматизации.
6. Осуществляет сбор, анализ и систематизацию данных, а также сопутствующую документацию с места прохождения практики для дальнейшей разработки отчета по практике.
7. Готовит отчет по практике и утверждает его у руководителя практики от предприятия.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 146 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 949 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов"
Код и профиль образования:
1400000 - Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1406000 - Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов
Квалификации:
1406054 - Прикладной бакалавр магистральных локальных и сетевых трубопроводов
Форма обучения: очная

1. Өндірісте қолданылатын технологиялық үдерістерді талдауды орындайды.
2. Жұмыс орындарын ұйымдастыруды орындайды.
3. Жұмыстардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
4.Өндірістік қызметке қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды пайдаланады.
5. Автоматтандыру жүйелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша жұмысты ұйымдастырады.
6. Қажетті деректерді, сондай-ақ практика бойынша есепті одан әрі әзірлеу үшін практикадан өту орнынан ілеспе құжаттаманы жинауды, талдауды және жүйелеуді жүзеге асырады.
7. Практика бойынша есеп дайындайды және оны кәсіпорыннан практика жетекшісінде бекітеді.
Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ - базалық құзырет; КҚ - кәсіптік құзырет; БМ – базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
146-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
949-қосымша
"Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1406000 - Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау
Біліктілігі:
1406054 - Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау қолданбалы бакалавры

6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
Квалификация "1406012-Слесарь по изготовлению и ремонту технологических трубопроводов"
ПК 1. Проверять материалы механизмы и инструменты, для работы по изготовлению и ремонту технологических трубопроводов
ПМ 01. Проверка материалов механизмов и инструментов, проверка их готовности для выполнения рабочего процесса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации строительства магистральных трубопроводов и ремонту технологических трубопроводов.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
организационно-техническую подготовку строительства магистральных трубопроводов и ремонта технологических трубопроводов.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить правила приемки материалов и деталей, правила доставки материалов и механизмов к месту разгрузки их, слесарную обработку деталей, компьютерное черчение, сопротивление материалов и статику сооружений.
Результат обучения: 1) Выполнять проверку и доставку материалов в рабочую зону.
Инженерная
графика
Техническая
механика
Специальная
технология слесаря
по изготовлению и ремонту
технологических
трубопроводов
Критерии оценки:
1. Исследует объекты, трехмерного евклидова пространства.
2. Научно и с достаточной документальной точностью, наглядно изображает объект.
3. Выполняет и читает строительные чертежи.
4. Рассчитывает сопротивление материалов
5. Проводит проверку по техническим документам и устройствам доставку материалов в рабочую зону.
Результат обучения: 2) Осуществлять прием материалов, деталей и оборудования.
Критерии оценки:
1. Применяет законы
механического движения и взаимодействия
материальных тел.
2. Владеет творческими
навыками к построению
математических моделей
происходящих в природе и технике процессов.
3. Выполняет разборку, ремонт, сборку сложных установок, машин, аппаратов, трубопроводов и арматуры с применением
грузоподъемных
механизмов.
4. Проводит исследование
устройства и принципы
механизмов.
5. Дает классификацию машин.
Результат обучения: 3) Производить доставку материалов и механизмов к
месту назначения.
Критерии
оценки:
1. Характеризует методы синтеза и анализа механических
устройств, их движения, и применения в современной технике.
2. Характеризует динамику и
прочность инженерных
конструкций.
3. Применяет основы
сопротивления материалов.
4. Выполняет слесарную обработку
деталей по 7 - 10
квалитетам (2 - 3 классам
точности).

6. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық режимін таңдайды және негіздейді
7. Кәсіпкерлік қызметте
Кәсіптік модульдер
"1406012 – Технологиялық құбырларды дайындау және жөндеу слесарі" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық құбырларды дайындау және жөндеу бойынша жұмысқа қажетті материалдар мен құралдарды тексеру
КМ 01. Механизмдер мен құралдардың материалдарын тексеру, олардың жұмыс үдерісін орындау үшін дайындығын тексеру
Бұл модуль
магистральдық құбырлар құрылысын ұйымдастыру және технологиялық құбырларды жөндеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар
магистральдық құбырлар құрылысын ұйымдастыру-техникалық дайындауды және технологиялық құбырларды жөндеуді меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде
материалдар мен бөлшектерді қабылдау қағидаларын, материалдар мен механизмдерді оларды түсіру орнына жеткізу қағидаларын, бөлшектерді слесарлық өңдеуді, компьютерлік сызуды, материалдар кедергісі мен құрылыстардың статикасын меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Материалдарды жұмыс аймағына тексеру және жеткізу.
Инженерлік графика
Техникалық механика
Технологиялық құбырларды дайындау және жөндеу слесарінің арнайы технологиясы
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Объектілерді, үш өлшемді Евклид кеңістікті зерттей алады.
2. Ғылыми және жеткілікті құжаттық дәлдікпен, нысанды көрнекі түрде көрсете алады.
3. Құрылыс сызбаларын орындай алады және оқи алады.
4. Материалдардың кедергісін біледі.
5. Техникалық құжаттар мен құрылғылар бойынша материалдарды жұмыс аймағына жеткізуді тексере алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдарды, бөлшектер мен жабдықтарды қабылдауды жүзеге асыру.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Механикалық қозғалыс заңдарын және материалдық денелердің өзара әрекеттесуін қолданады.
2. Табиғатта болып жатқан математикалық модельдерді құру және үрдістер техникасына шығармашылық дағдыларын меңгерген.
3. Күрделі қондырғыларды, машиналарды, аппараттарды, құбырлар мен арматураларды жүк көтергіш механизмдерді пайдалана отырып бөлшектеу, жөндеу, құрастыру.
4. Механизмдердің құрылғылары мен қағидаттарын зерттей алады.
5. Машиналардың жіктемесін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалдар мен механизмдерді белгіленген жерге жеткізуді жүргізу.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Механикалық құрылғыларды синтездеу және талдау әдістерін, олардың қозғалысын және қазіргі заманғы техникада қолдануды біледі.
2. Инженерлік конструкциялардың динамикасы мен беріктігін біледі.
3. Материалдардың кедергісі негіздерін біледі.
4. Бөлшектерді 7-10 квалитеттер бойынша слесарлық өңдеу (2-3 класс дәлдігі).

5. Читает деталировочные
чертежи металлических
конструкций.
ПК 2. Выполнять вспомогательные и основные работы, технологические операции по строительству и монтажу технологических трубопроводов
ПМ 02. Выполнение вспомогательных и основных работ технологических операций по строительству и монтажу технологических трубопроводов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для определения износа и повреждения газопроводов и сооружений на них, износа оборудования насосных, компрессорных станций.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить комплекс работ по планово- предупредительному ремонту и организации ремонтных работ на газопроводах, оборудовании и сооружении на них.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить систему планово- предупредительного ремонта оборудования и газопровода, систему проверки оборудования и деталей.
Результат обучения: 1) Производить подготовку погрузочно-разгрузочных мест и участков.
Электротехника и электроника
Материаловедение
Специальная технология слесаря по изготовлению и ремонту технологических трубопроводов
Критерии оценки:
1. Характеризует взаимодействие электронов с электромагнитными полями.
2. Характеризует методы создания электронных приборов и устройств для преобразования электромагнитной энергии.
3. Характеризует порядок приема, ремонта, передачи установок.
4. Описывает получение, преобразование, передачу и потребление электрической энергии.
5. Характеризует изменение свойств материалов в зависимости от внешних факторов.
6. Производит подготовку погрузочно-разгрузочных мест и участков при помощи машин и механизмов.
Результат обучения: 2) Производить монтаж, демонтаж вспомогательного оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует изменения свойств и материалов, как в жидком, так и в твердом состоянии.
2. Характеризует свойства и строение материалов.
3. Описывает процессы литья, проката стали, сварки, роста кристаллов, приготовления тонких пленок, обжига, закалки и отпуска стали.
4. Характеризует технологию изготовления изделий из пластмасс.
5. Снимает и устанавливает рабочие и контрольные предохранительные клапана с емкостного оборудования.
Результат обучения: 3) Управлять, обслуживать и выполнять мелкий ремонт оборудования площадки.
Критерии оценки:
1. Характеризует подготовительные работы при ремонте оборудования строительно-монтажной площадки.2. Характеризует состав погрузочно-разгрузочных и транспортных работ при ремонте оборудования строительно-монтажной площадки.
3. Характеризует состав сварочно-монтажных работ при ремонте оборудования строительно-монтажной площадки.
4.Характеризует состав земляных работ при ремонте оборудования строительно-монтажной площадки.
5. Характеризует состав изоляционно-укладочных работ при ремонте оборудования строительно-монтажной площадки.
6. Испытывает, регулирует и сдает оборудования после ремонта.
ПК 3. Выполнять основные процессы по изготовлению, возведению и ремонту технологических трубопроводов под руководством с планированием, и руководить работой других работников участка
ПМ 03. Изготовление, возведение и ремонт технологических трубопроводов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для поддержания трубопроводов в рабочем состоянии и восстановления основных фондов трубопроводного хозяйства.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить работу по восстановлению нормальных защитных свойств изоляционного покрытия и усилению (восстановлению) металла труб или их замене.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить подготовительные работы, схемы ведения капитального ремонта: с подъемом трубопровода на бровку траншеи, с заменой труб на ремонтируемом участке, без подъема трубопровода и без остановки перекачки по нему с подкопкой под трубопровод и оставлением земляных перемычек, с подъемом и укладкой трубопровода на лежки в траншее без остановки перекачки.
Результат обучения: 1) Готовить отрезки газопроводов к возведению и ремонту.
Основы технической механики;
Гидравлика;
Специальная технология слесаря по изготовлению и ремонту технологических трубопроводов
Критерии оценки:
1. Применяет законы движения, равновесия жидкостей.
2. Характеризует взаимодействие между жидкостью и телами, погруженными в жидкость полностью или частично, а так же движущимися в жидкости.

5. Металл конструкциялардың бөлшектік сызбаларын оқу.
КҚ 2. Технологиялық құбырларды салу және монтаждау бойынша технологиялық операциялардың қосалқы және негізгі жұмыстарын орындау
КМ 02. Технологиялық құбырларды салу және монтаждау бойынша технологиялық операциялардың қосалқы және негізгі жұмыстарын орындау
Бұл модуль
газ құбырлары мен олардағы құрылыстардың тозуын және зақымдануын, сорғы, компрессорлық станциялар жабдықтарының тозуын анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар газ құбырларында, жабдықтарда және ондағы құрылыстарда жоспарлы-алдын алу жөндеу және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру бойынша жұмыстар кешенін меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жабдықтар мен газ құбырын жоспарлы-алдын алу жөндеу жүйесін, жабдықтар мен бөлшектерді тексеру жүйесін меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Тиеу-түсіру орындары мен учаскелерін дайындауды жүргізу.
Электртехника және электроника
Материалтану
Технологиялық құбырларды дайындау және жөндеу слесарінің арнайы технологиясы
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Электрмагниттік өрістермен электрондардың өзара әрекеттесуі туралы біледі.
2. Электрмагниттік энергияны түрлендіруге арналған электрондық аспаптар мен құрылғыларды құру әдістері туралы біледі.
3. Қабылдау, беру, өңдеу және қондырғылар туралы біледі.
4. Электр энергияны алуды, түрлендіруді, беруді және тұтынуды сипаттайды.
5. Сыртқы факторларға байланысты материалдар қасиеттерінің өзгеруін сипаттайды.
6. Машиналар мен механизмдердің көмегімен тиеу-түсіру орындары мен учаскелерді дайындауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қосалқы жабдықтарды монтаждау, бөлшектеуді орындау.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Сұйық және қатты күйдегі материалдардың және қасиеттерінің өзгеруін сипаттайды.
2. Материалдардың сипаттамасын, қасиеттерін және құрылысын сипаттайды.
3. Болат құю, прокаттау, пісіру, кристалдарды өсіру, жұқа пленкаларды дайындау, күйдіру, шыңдау және болатты жұмсарту үдерістері туралы сипаттайды.
4. Пластмассадан бұйымдарды дайындау технологиясын сипаттайды.
5. Сыйымдылықты жабдықтан жұмыс және бақылау сақтандырғыш клапандарды алып тастайды және орнатады.
Оқыту нәтижесі: 3) Алаң жабдықтарын басқару, қызмет көрсету және кішігірім жөндеу.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Құрылыс-монтаж алаңының жабдықтарын жөндеу кезінде дайындық жұмыстарының құрамын біледі. 2. Құрылыс-монтаж алаңының жабдықтарын жөндеу кезінде тиеу-түсіру және көлік жұмыстарының құрамын сипаттайды.
3. Құрылыс-монтаж алаңының жабдықтарын жөндеу кезінде пісіру-монтаж жұмыстарының құрамын сипаттайды.
4. Құрылыс-монтаж алаңының жабдықтарын жөндеу кезінде жер жұмыстарының құрамын сипаттайды.
5. Құрылыс-монтаж алаңының жабдықтарын жөндеу кезінде оқшаулау-салу жұмыстарының құрамын біледі
6. Жабдықты жөндеуден кейін сынақтан өткізеді, реттейді және өткізеді.
КҚ 3. Технологиялық құбырларды дайындау, тұрғызу және жөндеу бойынша негізгі үдерістерді жоспарлай отырып орындау және учаскенің басқа жұмыскерлерінің жұмысына басшылық ету
КМ 03. Технологиялық құбырларды дайындау, тұрғызу және жөндеу
Бұл модуль
құбырларды жұмыс жағдайында ұстау және құбыр шаруашылығының негізгі қорларын қалпына келтіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар
оқшаулағыш жабынның қалыпты қорғаныс қасиеттерін қалпына келтіру және құбыр металын күшейту (қалпына келтіру) немесе оларды ауыстыру бойынша жұмысты игеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар
дайындау жұмыстары, күрделі жөндеу жүргізу схемалары: құбырды ор жиегіне көтере отырып, жөнделетін учаскедегі құбырларды ауыстырып, құбырды көтермей және ол бойынша айдауды тоқтатпай, құбыр астын қазып және жер маңдайшаларын қалдыра отырып, құбырды қайта айдауды тоқтатпай орға көтеріп, төсеп қою дағдыларын игеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Газ құбырларының кесінділерін тұрғызуға және жөндеуге дайындау.
Техникалық механика негіздері
Гидравлика
Технологиялық құбырларды дайындау және жөндеу слесарінің арнайы технологиясы
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Қозғалыс заңдары, сұйықтықтардың тепе-теңдігі қолданады.
2. Сұйықтыққа толық немесе ішінара батырылған, сондай-ақ сұйықтықта қозғалатын сұйықтықтар мен денелер арасындағы өзара әрекеттесуді сипаттайды.

3. Определяет виды брака, основные дефекты и меры предупреждения.
4. Соблюдает требования к маркировке, упаковке 5. Характеризует технологию подготовки отрезки газопроводов к возведению и ремонту.
Результат обучения: 2) Возводить все виды газопроводов и сооружений и выполнять их ремонт.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды работ при капитальном ремонте.
2. Применяет технологические схемы ведения капитального ремонта трубопроводов.
3. Проводит очистку трубопровода от старой изоляции.
4. Выполняет сварочные работы.
5. Проводит изоляционные работы.
6.Испытывает, регулирует сдает оборудования после ремонта.
Результат обучения: 3) Выполнять обустройство технологических трубопроводов и их эксплуатацию.
Критерии оценки:
1. Изготавливает сложные приспособления для сборки и монтажа ремонтного оборудования.
2. Определяет прочность вводимого в эксплуатацию трубопровода
3. Выполняет подготовительные работы линейной части магистральных трубопроводов.
4. Выполняет земляные работы линейной части магистральных трубопроводов.
ПК 4. Соблюдать требования безопасного ведения ремонтных работ технологических трубопроводов
ПМ 04. Ведение ремонтных работ технологических трубопроводов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для безопасного ведения ремонтных работ на трубопроводах, возведение и очистки трубопровода от старой изоляции, сварочных и изоляционных работах, ремонта подводных трубопроводов
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить ведение земляных, сварочных и изоляционных работ.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить производство работ по очистке трубопровода, ликвидацию коррозионных поражений при ремонте трубопровода, производство изоляционных работ, ремонт подводных трубопроводов.
Результат обучения: 1)  Проверять машины и приспособления для безопасного монтажа и укладки газопроводов.
Охрана труда
Общие сведения о соединениях труб и трубопроводной арматуры
Специальная технология слесаря по изготовлению и ремонту технологических трубопроводов
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования
техники безопасности при монтаже трубопроводов.
2. Соблюдает требования
техники безопасности при ремонте газопровода.
3. Соблюдает требования
техники безопасности при сварочных и изоляционных
работах.
4. Выбирает рациональный
профиль траншеи.
Результат обучения: 2) Возводить,
производить ремонт и изготавливать технологический трубопровод с соблюдением техники безопасности.
Критерии оценки:
Соблюдает требования техники безопасности при возведении технологического трубопровода.
Соблюдает требования техники безопасности при изготовлении технологических трубопроводов.

3. Ақаудың түрлерін, негізгі ақаулар мен алдын алу шараларын анықтайды.
4. Таңбалауға, орауға қойылатын талаптарды сақтайды.
5. Газ құбырларын салу және жөндеу үшін кесіп алуды дайындау технологиясын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Желдету құрылыстарының барлық түрлерін тұрғызу және оларды жөндеу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Күрделі жөндеу кезінде жұмыс түрлерін біледі.
2. Құбырларға күрделі жөндеу жүргізудің технологиялық сыхемасын біледі.
3. Құбырларды ескі оқшаулаудан тазалау жұмысын орындайды.
4. Дәнекерлеу жұмыстарының орындайды.
5. Оқшаулау жұмыстарын өткізеді.
6. Жабдықты жөндеуден кейін сынайды, реттейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық құбырларды жайғастыруды және оларды пайдалануды орындау.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Жөндеу жабдығын құрастыруға және монтаждауға арналған күрделі құралдарды дайындайды.
2. Пайдалануға берілетін құбырдың беріктігін анықтайды
3. Магистральдық құбырлардың желілік бөлігінің дайындық жұмыстарын біледі.
4. Магистральдық құбырлардың желілік бөлігінің жер жұмыстарын орындайды.
КҚ 4. Технологиялық құбырлардың жөндеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу және оларды дайындау талаптарын сақтау
КМ 04. Технологиялық құбырлардың жөндеу жұмыстарын жүргізу және қауіпсіздік техникасын сақтай отырып оларды дайындау
Бұл модуль
құбырларда жөндеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу, тұрғызу, құбырларды ескі оқшаулаудан тазалау, дәнекерлеу және оқшаулау жұмыстарын қауіпсіз жүргізу, су асты құбырларын жөндеу үшін қажетті білімдерді икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жер, дәнекерлеу және оқшаулау жұмыстарын жүргізуді меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар
құбырларды тазалау, құбырларды жөндеу кезінде коррозиялық зақымдануларды жою, оқшаулау жұмыстарын жүргізу, су асты құбырларын жөндеу жұмыстарын меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Газ құбырларын қауіпсіз монтаждау мен төсеуге арналған машиналар мен құрылғыларды тексеру.
Еңбекті қорғау
Құбырлар мен құбыр арматурасының қосылыстары туралы жалпы мәліметтер
Технологиялық құбырларды дайындау және жөндеу слесарінің арнайы технологиясы
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Құбырларды монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасының қолданады.
2. Газ құбырын жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын қолданады.
3. Дәнекерлеу және оқшаулау жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасының талаптарын қолданады.
4. Орлардың ұтымды профилін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, технологиялық құбырларды салу, жөндеу жүргізу және дайындау.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Технологиялық құбырды салу кезінде қауіпсіздік техникасының жалпы талаптарын қолданады.
2. Технологиялық құбырларды дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының талаптарын қолданады .

3. Соблюдает требования техники безопасности при производстве капитального ремонта трубопровода.
4. Соблюдает технологию подъема и очистки трубопровода от старой изоляции.
5. Характеризует процесс повторного пуска газа после капитального ремонта трубопровода.
Результат обучения: 3) Строить подземные, наземные и надземные газопроводов и сооружения на них испытывать газопроводы, и выполнять газоопасные работы с соблюдением техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования техники безопасности при строительстве подземных, наземных и надземных газопроводов и сооружения на них.
2. Соблюдает требования техники безопасности при испытании газопроводов различного назначения.
3. Выполняет газоопасные работы в соответствии с требованиями правил безопасного ведения работ.
4. Составляет дефектные ведомости на ремонт.
5. Выполняет ликвидацию коррозионных поражений при ремонте трубопровода.
ПК 05. Выполнять работы по монтажу и ремонту технологических трубопроводов
ПМ 05. Выполнение работ по монтажу технологических трубопроводов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для работы в качестве слесаря по изготовлению и ремонту технологических трубопроводов.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
оборудование и материалы для выполнения рабочего процесса и их доставку; вспомогательные работы при выполнении технологических операций строительно-монтажного производства магистральных газопроводов; возведение и ремонт наземных, надземных и подземных трубопроводов и сооружений на них; погрузочно-разгрузочные работы, доставку материалов и оборудования на стройплощадку; технология проведения ремонтных работ; комплекс механизированного процесса при монтаже и ремонте магистральных газопроводов и сооружений на них.
При изучении модуля обучающие должны: доставлять оборудование и материалы для проведения работ вне зоны монтажа и ремонта; выполнять вспомогательные работы в строительно- монтажном и ремонтном производстве;
участвовать в работах по возведению и ремонту наземных, надземных и подземных трубопроводов;
выполнять доставочные и погрузочно-разгрузочные работы на стройплощадке;
выполнять работы по проведению ремонтных работ магистральных газопроводов и сооружений на них.
Результат обучения:1) Выполнять работы по монтажу и ремонту технологических трубопроводов.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет разборку, ремонт, сборку сложных установок трубопроводов и арматуры с применением грузоподъемных механизмов.

3. Құбырды күрделі жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасының талаптарын қолданады.
4. Құбырларды көтеру және ескі оқшаулаудан тазалау технологиясын қолданады.
5. Құбырды күрделі жөндеуден кейін газды қайта жіберу үдерісін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жерасты, жерде және жерүсті газ құбырларын және олардағы құрылыстарды салуға, газ құбырларын сынауға және қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, газ-қауіпті жұмыстарды орындауға.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Жерасты, жерде және жер үстігаз құбырларын салу кезінде қауіпсіздік техникасының талаптарын қолданады.
2. Түрлі мақсаттағы газ құбырларын сынау кезінде қауіпсіздік техникасының талаптарын қолданады .
3. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу қағидаларының талаптарына сәйкес газ-қауіпті жұмыстарды орындайды.
4. Жөндеуге ақау ведомосін жасайды.
5. Құбырды жөндеу кезінде коррозиялық зақымдануларды жоюды орындайды.
КҚ 05. Технологиялық құбырларды монтаждау және жөндеу жөніндегі жұмыс түрлерін орындау
КМ 05. Технологиялық құбырларды монтаждау жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль
жұмыстың нәтижелілігін, технологиялық құбырларды дайындау және жөндеу және біліктілік емтиханын тапсыру жөніндегі слесарь ретінде жұмыс істеу үшін қажетті білімдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар
жұмыс үдерісін орындау үшін жабдықтар мен материалдарды меңгеруі және оларды жеткізуін; магистральдық газ құбырларының құрылыс-монтаж өндірісінің технологиялық операцияларын орындау кезіндегі қосалқы жұмыстарды; жерүсті, жерде және жерасты құбырлары мен олардағы құрылыстарды салу және жөндеуді; тиеу-түсіру жұмыстары, материалдар мен жабдықтарды құрылыс алаңына жеткізуді; жөндеу жұмыстарын жүргізу технологиясын; магистральдық газ құбырлары мен олардағы құрылыстарды монтаждау және жөндеу кезінде механикаландырылған үдеріс кешенін игеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде
білім алушылар монтаждау және жөндеу аймағынан тыс жұмыстарды жүргізу үшін жабдықтар мен материалдарды жеткізу; құрылыс-монтаждау және жөндеу өндірісінде қосалқы жұмыстарды орындау; жерүсті, жерде және жерасты құбырларын салу және жөндеу жұмыстарына қатысу; құрылыс алаңында жеткізу және тиеу-түсіру жұмыстарын орындау; магистральдық газ құбырлары мен олардағы құрылыстарды жөндеу жұмыстарын жүргізу жөніндегі жұмыстарды орындауға тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық құбырларды монтаждау және жөндеу жөніндегі жұмыс түрлерін орындау.
Кәсіптік практика
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Жүк көтергіш механизмдерді қолдана отырып, күрделі қондырғыларды, машиналарды, аппараттарды, құбырлар мен арматураларды бөлшектеуді, жөндеуді, құрастыруды орындайды.

2. Выполняет слесарную обработку деталей по 7 – 10 квалитетам (2 - 3 классам точности).
3. Выполняет снятие и установку рабочих и контрольных предохранительных клапанов с емкостного оборудования.
4. Выполняет испытание, регулировку и сдачу оборудования после ремонта.
5. Выполняет изготовление сложных приспособлений для сборки и монтажа ремонтного оборудования.
6. Выполняет составление дефектных ведомостей на ремонт.
Квалификация 140604 3 "Техник-механик"
ПК 06. Выполнять организацию технологического процесса и руководство работами производственного участка в соответствии с технологическими картами проекта производства работ магистральных, локальных и сетевых трубопроводов
ПМ 06. Организация технологического процесса строительно- монтажных и ремонтных работ магистральных, локальных и сетевых трубопроводов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ремонта поршневых насосов, газомотокомпрессоров, центробежных насосов, газотурбинных установок.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить ремонт и восстановление основных деталей оборудования насосных и компрессорных станций.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить организацию технологического процесса и руководство работами производственного участка.
Результат обучения: 1) Определять порядок выполнения работ в бригаде.
Технология и организация монтажных работ
Технология Электромонтажных работ
Экономика отрасли
Критерии оценки:
1. Характеризует генеральные планы насосных и компрессорных станций.
2. Ведет подготовительные и земляные работ.
3. Характеризует работы по созданию фундаментов под здание и оборудование.
4. Проводит работу по созданию фундаментов под основное оборудование.
5. Проводит работу по возведению наземной части здания.
6. Выполняет технические задачи в области исследования и разработки новых видов и типов машин, механизмов, механического оборудования, испытания.
Результат обучения: 2) Выполнять организацию рабочих мест, их оснащение и размещение технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует приемы монтажа основного оборудования насосных и компрессорных станций.
2. Характеризует ведение монтажа газотурбинных установок и нагнетателей.
3. Характеризует технологию монтажа постаментов и дымовых труб.
4. Проводит монтаж обвязки газовых турбин.
5. Осуществляет контроля за правильностью эксплуатации машин и механизмов, проведений профилактических осмотров оборудования, ремонта отдельных деталей и узлов.
Результат обучения:3) Определять экономическую эффективность технологических процессов.
Критерииоценки:

2. Бөлшектерді 7-10 квалитеттер бойынша слесарлық өңдеуді орындайды (2-3 дәлдік класы).
3. Сыйымдылықты жабдықтан жұмыс және бақылау сақтандырғыш клапандарды алу және орнатуды орындайды.
4. Жабдықты жөндеуден кейін сынақты, реттеуді және тапсыруды орындайды.
5. Жөндеу жабдығын құрастыру және монтаждау үшін күрделі айлабұйымдарды жасауды орындайды.
6. Жөндеуге ақау ведомостарын жасауды орындайды.
Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау қолданбалы бакалавры біліктілігі
КҚ 06. Магистральдық, жергілікті және желілік құбырлармен жұмыс жүргізу жобасының технологиялық карталарына сәйкес технологиялық үдерісті ұйымдастыруды және өндірістік учаскенің жұмыстарына басшылық етуді орындау
КМ 06.Магистральды, жергілікті және желілік құбырлардың құрылыс-монтаждау және жөндеу жұмыстарының технологиялық процесін ұйымдастыру
Бұл модуль
поршеньді сорғыларды, газ мотокомпрессорларды, ортадан тепкіш сорғыларды, газтурбиналық қондырғыларды жөндеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар
сорғы және компрессорлық станциялар жабдықтарының негізгі бөлшектерін жөндеу және қалпына келтіруді меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар
технологиялық үдерісті ұйымдастыруды және өндірістік учаскенің жұмыстарына басшылық жасауды меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыстарды орындау тәртібін бригадада анықтау.
Монтаждау жұмыстарының технологиясы және ұйымдастырылуы
Электр монтаждау жұмыстарының технологиясы
Сала экономикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сорғы және компрессорлық станциялардың бас жоспарларын сипаттайды.
2. Дайындық және жер жұмыстарын жүргізеді.
3. Ғимарат пен құрал-жабдықтарға іргетас жасау бойынша жұмыстарды жүргізуді сипаттайды.
4. Негізгі құрал-жабдықтарға іргетас жасау бойынша жұмыстарды жүргізеді.
5. Ғимараттың жерүсті бөлігін салу бойынша жұмыстарды жүргізеді.
6. Машиналардың, механизмдердің, механикалық жабдықтардың жаңа түрлері мен типтерін зерттеу және әзірлеу, сынау саласындағы техникалық міндеттерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс орындарын ұйымдастыруды, оларды жарақтандыруды және технологиялық жабдықтарды орналастыруды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сорғы және компрессорлық станциялардың негізгі жабдықтарын монтаждаудың жалпы тәсілдерін сипаттайды.
2. Газтурбиналық қондырғылар мен айдағыштардың монтажын жүргізуді біледі.
3. Постаменттер мен түтін құбырларын монтаждауды технологиясын сипаттайды.
4. Газ турбиналарын байламдау монтажын жүргізеді.
5. Машиналар мен механизмдердің дұрыс пайдаланылуына бақылау жүргізуді, жабдықтарды алдын ала тексеру жүргізуді, жекелеген бөлшектер мен тораптарды жөндеуді біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық үдерістердің экономикалық тиімділігін анықтау.
Бағалау өлшемшарттары:

1. Применяет методику технико-экономического сравнения вариантов технологического производства работ.
2. Проводит технико-экономическое сравнение.
3. Характеризует виды планирования.
ПК 07. Составлять рабочую проектную документацию для безопасного ведения эксплуатационных и ремонтных работ магистральных, локальных и сетевых трубопроводов
ПМ 07. Оформление и составление проектно-сметной документации на производство магистральных, локальных и сетевых трубопроводов и сооружений на них
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ликвидации аварии на магистральных газопроводах.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить виды аварий и их ликвидацию, способы врезки поврежденных участков трубопровода.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить организацию и производство работ по ликвидации поврежденных наземных, надземных, подземных и подводных трубопроводов.
Результат обучения: 1) Производить прием и анализ проектно-сметной
документации на выполнение работ.
Технология и организация монтажных работ
Критерииоценки:
1. Применяет технические знания в области работы и эксплуатации машин и механизмов для решения возникающих в процессе работы проблем.
2. Ведет прием проектно-сметной документации.
3. Проводит анализ проектно-сметной документации.
Результат обучения: 2) Разрабатывать проекты и схемы.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды аварий на газопроводах.
2. Проводит ликвидацию аварий на трубопроводах.
3. Характеризует способы вырезки поврежденных участков трубопровода.
4. Осуществляет организацию и производство работ по ликвидации поврежденных подводных трубопроводов.
5. Разрабатывает аварийные проекты и схемы.
Результат обучения: 3) Составлять и оформлять техническую, плановую, исполнительную и отчетную документацию на ведение работ.
Критерии оценки:
1. Подготавливает машин и механизмов к работе, наладка отдельных узлов и деталей.
2. Характеризует основные принципы проектирования производства работ по прокладке трубопровода.
3. Характеризует условия строительства наземных, надземных и подземных газопроводов.
4. Проектирует методы прокладки трубопроводов.
5. Составляет календарные графики работ.
ПК 08. Применять действующие нормативные документы при ведении учета объемов выполнения строительно-монтажных и эксплуатационных работ магистральных, локальных и сетевых трубопроводов
ПМ 08. Контроль качества и учет объемов выполненных строительно-монтажных и эксплуатационных работ магистральных, локальных и сетевых трубопроводов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации планово-предупредительного, осмотрового, текущего, капитального ремонтов.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить зачистку резервуаров от парафина и механических осадков.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить методы ремонта основания, днища, корпуса и крышки резервуаров, особенностей ремонта газгольдеров.
Результат обучения: 1) Осуществлять контроль качества выполненных работ.
Технология газовой сварки и резки
Изготовление и монтаж
Технологических трубопроводов
Критерии оценки:

1. Технологиялық жұмыс өндірісінің нұсқаларын техникалық-экономикалық салыстыру әдістемесін қолданады.
2. Техникалық-экономикалық салыстыру өткізеді.
3. Жоспарлардың түрлерін сипаттайды.
КҚ 07. Магистральдық, жергілікті және желілік құбырларды пайдалану және жөндеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу үшін жұмыс жобалау құжаттамасын құру
КМ 07. Магистральдық, жергілікті және желілік құбырлар мен олардағы құрылыстарды өндіруге жобалау-сметалық құжаттаманы ресімдеу және құрастыру
Бұл модуль
магистральдық газ құбырларындағы аварияны жою үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар авариялар түрлерін және оларды жоюды, құбырдың зақымдалған учаскелерін оймалау тәсілдерін меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар зақымдалған жерде, жерүсті, жерасты және су асты құбырларын жою бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды және жүргізуді игеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыстарды орындауға арналған жобалау-сметалық құжаттаманы қабылдау және талдау жүргізу.
Монтаждау жұмыстарының технологиясы және ұйымдастырылуы
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жұмыс үдерісінде туындайтын проблемаларды шешу үшін машиналар мен механизмдерді пайдалану және жұмыс саласында техникалық білімді қолданады.
2. Жобалау-сметалық құжаттаманы қабылдайды.
3. Жобалау-сметалық құжаттамаларды талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жобалар мен схемаларды әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Газ құбырларындағы авариядар түрлерін сипаттайды.
2. Құбырлардағы аварияларды жоюды жұмыстарын өткізеді.
3. Құбырдың зақымдалған учаскелерін кесу тәсілдерін сипаттайды.
4. Зақымдалған су асты құбырларын жою жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады.
5. Авариялық жобалар мен схемаларды құрастыра алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыстарды жүргізуге техникалық, жоспарлы, атқарушылық және есептік құжаттаманы құрастыру және ресімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машиналар мен механизмдерді жұмысқа дайындайды, жекелеген тораптар мен бөлшектерді теңшеу.
2. Құбырларды төсеу бойынша жұмыстарды жобалаудың негізгі қағидаттарын сипаттайды.
3. Жерде, жерүсті және жерасты газ құбырларын салу шарттарын сипаттайды.
4. Құбырларды төсеу әдістерін жобалайды.
5. Күнтізбелік жұмыс кестесін құрастыруды біледі.
КҚ 08. Магистральдық, жергілікті және желілік құбырлардың құрылыс-монтаждау және пайдалану жұмыстарын орындау көлемдерін есепке алуды жүргізу кезінде қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолдану
КМ 08. Магистральдық, жергілікті және желілік құбырлардың орындалған құрылыс-монтаждау және пайдалану жұмыстарының сапасын, көлемін есепке алу
Бұл модуль
жоспарлы-алдын алу, тексеру, ағымдағы, күрделі жөндеуді ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар резервуарларды парафин мен механикалық тұнбалардан тазартуды меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар резервуарлардың негізін, түбін, корпусын және қақпағын жөндеу әдістерін, газгольдерлерді жөндеу ерекшеліктерін меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Орындалған жұмыстардың сапасын бақылауды жүзеге асыру.
Газбен дәнекерлеу және кесу технологиясы
Технологиялық құбырларды дайындау және монтаждау
Монтаждық жүк көтергіш және көлік машиналары
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Проводит организацию планово- предупредительного ремонта резервуаров и газгольдеров.
2. Характеризует этапы проведения осмотрового, текущего и капитального ремонта резервуаров и газгольдеров.
3. Организует проведение капитального ремонта резервуаров и газгольдеров.
4. Организует зачистку резервуара от парафина и механических осадков.
5. Организует ремонт газгольдеров.
Монтажные грузоподъемные и транспортные машины.
Результат обучения: 2) Составлять техническую документацию по строительству, монтажу и эксплуатации магистральных, локальных и сетевых трубопроводов.
Критерии оценки:
1.Составляет заявки на получение для ремонта материалов, запасных частей, деталей и инструмента.
2. Применяет технологию ручной электродуговой, газовой сварки стальных труб.
3. Проводит ручную резку стальных труб.
4. Использует автоматическую сварку под слоем флюса.
5. Выполняет контроль качества сварных соединений стальных труб.
6. Выполняет сварку полиэтиленовых труб.
Результат обучения: 3) Производить учет объема выполненных работ.
Критерии оценки:
1. Ведет учет работы оборудования, причин и продолжительности простоев.
2. Характеризует подкласс грузоподъемных машин предназначенных для пространственного перемещения грузов.
3. Характеризует конструктивные особенности кранов трубоукладчиков.
4. Характеризует конструктивные особенности грузоподъемных и транспортных машин
ПК 09. Соблюдать трудовое законодательство и требования безопасного ведения газоопасных и строительно- монтажных работ
ПМ 09. Безопасное ведение газоопасных и строительно- монтажных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для соблюдения трудового законодательства и безопасного ведения газоопасных работ.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях; общие правила безопасности при ведении газоопасных и строительно- монтажных работ.
При изучении модуля обучающиеся должны: применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда и трудового законодательства.
Охрана труда
Средства измерения технологических трубопроводов
Критерии оценки:
1. Соблюдает указания и рекомендации при производстве замеров.
2. Характеризует принципы и средства измерения расхода жидкостей и газов.
3. Характеризует сужающие устройства.

1. Резервуарлар мен газгольдерлерді жоспарлы-алдын алу жөндеуді ұйымдастырады.
2. Резервуарлар мен газгольдерлерге тексеру, ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізу этаптарын сипаттайды.
3. Резервуарлар мен газгольдерлерге күрделі жөндеу жүргізуді біледі және ұйымдастырады.
4. Резервуарды парафин мен механикалық шөгінділерден тазартуды ұйымдастырады.
5. Газгольдерлерді жөндеуді ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Магистральдық, жергілікті және желілік құбырларды салу, монтаждау және пайдалану жөніндегі техникалық құжаттаманы құрастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жөндеу үшін қажетті материалдарды, қосалқы бөлшектерді, бөлшектер мен құралдарды алуға өтінімдер жасайды.
2. Болат құбырларды қолмен электр доғалық, газбен дәнекерлеу технологиясын қолданады.
3. Болат құбырларды қол құралымен кесуді өткізеді.
4. Флюс қабатымен автоматты пісіруді қолданады.
5. Болат құбырлардың пісірмелі қосылыстарының сапасын бақылауды орындайды.
6. Полиэтилен құбырларды пісіруді біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Орындалған жұмыстар көлемінің есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтың жұмысын, тоқтап қалу себептері мен ұзақтығын есепке алуды жүргізеді.
2. Жүзеге асырылатын жүктерді кеңістікте жылжытуға арналған жүк көтергіш машиналардың ішкі класын сипаттайды.
3. Құбыр төсегіш крандардың конструктивтік ерекшеліктерін сипаттайды.
4. Жүк көтергіш және көлік машиналарының конструктивтік ерекшеліктерін сипаттайды.
КҚ 09. Еңбек заңнамасын және газ-қауіпті және құрылыс-монтаж жұмыстарын қауіпсіз жүргізу талаптарын сақтау
КМ 09. Газ-қауіпті және құрылыс-монтаждау жұмыстарын қауіпсіз жүргізу
Бұл модуль
еңбек заңнамасын сақтау және газ-қауіпті жұмыстарды қауіпсіз жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар еңбекті қорғау саласындағы заңнаманы; еңбекті және денсаулықты қорғау жөніндегі нормативтік құжаттарды; ұйым аумағындағы және өндірістік орынжайлардағы қауіпсіздіктің жалпы талаптарын; газ-қауіпті және құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздіктің жалпы қағидаларын меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету бойынша еңбек заңнамасының білімін қолдануы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау және еңбек заңнамасының жалпы мәселелерін меңгеру.
Еңбекті қорғау
Технологиялық құбырларды
өлшеу құралдары
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшемдерді жүргізу кезінде нұсқаулар мен ұсынымдарды қолданады.
2. Сұйықтар мен газдардың шығынын өлшеудің қағидаттары мен құралдарын сипаттайды.
3. Тарылтатын құрылғыларды сипаттайды.

4. Характеризует принцип действия манометров и жидкостных приборов давления.
5. Характеризует принцип действия приборов для измерения давления с упругой деформацией чувствительных элементов.
6. Характеризует принцип действия электрических манометров
7. Применяет методику измерения давления и расхода в рабочих условиях.
Результат обучения: 2) Обеспечивать санитарию и гигиену труда рабочих на площадке.
Критерии оценки:
1. Характеризует задачи, обязанности и права работников службы охраны труда и техники безопасности.
2. Проводит инструктаж правил техники безопасности.
3. Характеризует требования к содержанию строительно-монтажной площадке.
4. Использует индивидуальные средства защиты.
Результат обучения: 3) Проводить контроль за выполнением техники безопасности при ведении газоопасных и строительно- монтажных работ.
Критерии оценки:
1. Характеризует несчастные случаи, связанные с производством.
2. Объясняет возмещение ущерба, причиненного рабочим и служащим на производстве.
3. Проводит расследование несчастных случаев.
Результат обучения: 4) Владеть способами оказания первой помощи пострадавшим от газа, электрического тока, при ушибах и ударах.
Критерии оценки:
1. Характеризует порядок выдачи индивидуальных средств защиты.
2. Характеризует специфические
требования при работах в районе пустынь и
полупустынь.
3. Оказывает первую доврачебную помощь
пострадавшим от газа.
4. Оказывает первую доврачебную помощь при ожогах, обморожении,
поражении электрическим током.
ПК 10. Выполнять работы по организации строительно-монтажных и ремонтных работ
ПМ 10. Организация строительно-монтажных и ремонтных работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для работы в качестве техника- механика и получения квалификации специалиста среднего звена.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: технологию и организацию строительно-монтажных и ремонтных работ магистральных газопроводов и сооружений на них; проектно- сметную документацию на производство строительно- монтажных работ; контроль качества и учет объемов выполненных работ.
При изучении модуля обучающие должны:
организовывать технологический процесс и руководить работами производственного участка; составлять рабочую проектно- сметную документацию для ведения подземных и надземных строительно- монтажных и ремонтных работ;
применять действующие нормативные документы при ведении учета объемов выполнения строительно- монтажных и ремонтных работ и оформления сопроводительной документации.
Результат обучения: 1) Выполнять
работы по организации строительно-монтажных и ремонтных работ.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет технические задачи в области исследования и разработки новых видов и типов машин, механизмов, механического оборудования, испытания.

4. Манометрлердің және қысымның сұйық құралдарының жұмыс қағидатын сипаттайды.
5. Сезімтал элементтердің серпімді деформациясы бар қысымды өлшеуге арналған аспаптардың жұмыс қағидатын сипаттайды.
6. Электрманометрлерінің жұмыс қағидатын сипаттайды.
7. Жұмыс жағдайында қысым мен шығысты өлшеу әдістемесін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Алаңдағы жұмысшылардың еңбек гигиенасы мен санитариясын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қызметі жұмыскерлерінің міндеттері мен құқықтарын сипаттайды.
2. Қауіпсіздік техникасы қағидаларын нұсқама жүргізеді.
3. Құрылыс-монтаж алаңын күтіп ұстауға қойылатын талаптарды характеризует.
4. Жеке қорғану құралдары пайданалады.
Оқыту нәтижесі: 3) Газ-қауіпті және құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасының орындалуын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістікке байланысты жазатайым оқиғалардың сипаттайды.
2. Жұмысшылар мен қызметшілерге өндірісте келтірілген залалды түсіндіреді.
3. Жазатайым оқиғаларды тергей алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Газдан, электр тогынан, соғылу және соққы кезінде зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету тәсілдерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке қорғану құралдарын беру тәртібін біледі.
2. Шөл және шөлейт жерлерде жұмыс істеу кезінде ерекше талаптарды біледі.
3. Газдан зардап шеккендерге алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсете алады.
4. Күйік, үсік, электр тоғымен зақымдану кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсете алады.
КҚ 10. Құрылыс-монтаждау және жөндеу жұмыстарын орындау
КМ 10. Құрылыс-монтаж жұмыстарын және жөндеу ұйымдастыру
Бұл модуль
жұмыстың нәтижелілігін, техник-механик ретінде жұмыс істеуге және орта буын маманы біліктілігін алуға қажетті дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар магистральдық газ құбырлары мен олардағы құрылыстардың құрылыс-монтаждау және жөндеу жұмыстарының технологиясы мен ұйымдастырылуын; құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге арналған жобалау-сметалық құжаттаманы; орындалған жұмыстардың сапасын бақылау мен көлемін есепке алуды меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар технологиялық үдерісті ұйымдастыруға және өндірістік учаскенің жұмыстарына басшылық жасауға; жер асты және жер үсті құрылыс-монтаждау және жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін жұмыс жобалау-сметалық құжаттамасын жасауға; құрылыс-монтаждау және жөндеу жұмыстарын орындау көлемдерін есепке алуды жүргізу және ілеспе құжаттаманы ресімдеу кезінде қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолдануға тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Техник-механиктің негізгі жұмыс түрлерін қайталау.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машиналардың, механизмдердің, механикалық жабдықтардың жаңа түрлері мен типтерін зерттеу және әзірлеу, сынау саласындағы техникалық міндеттерді орындайды.

2. Проводит контроль за правильностью эксплуатации машин и механизмов, проведений профилактических осмотров оборудования, ремонта отдельных деталей и узлов.
3. Выполняет подготовку машин и механизмов к работе, наладка отдельных узлов и деталей.
4. Ведет учет работы оборудования, причин и продолжительности простоев.
5. Составляет заявки на получение для ремонта материалов, запасных частей, деталей и инструмента.
6. Применяет технические знания в области работы и эксплуатации машин и механизмов для решения возникающих в процессе работы проблем.
7. Собирает и анализирует данные о работе предприятия.
8. Собирает материал к дипломному проекту.
9. Подготавливает отчет по практике
Квалификация "прикладной бакалавр магистральных локальных и сетевых трубопроводов"
ПК 11 . Применять современную технологию при эксплуатации магистральных локальных и сетевых трубопроводов
ПМ 11 Применение современных технологий при эксплуатации магистральных локальных и сетевых трубопроводов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для применение теоретических знаний и практических навыков по проектированию, расчету и конструированию магистральных локальных и сетевых трубопроводов;
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают выполнять проект, магистральных локальных и сетевых трубопроводов; оптимизации проектных решений и эксплуатационных режимов с учетом надежного функционирования систем теплоснабжения;
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять гидравлических расчетов магистральных локальных и сетевых трубопроводов.
Результат обучения: 1) Применять современную технологию при проектировании и эксплуатации магистральных локальных и сетевых трубопроводов.
Теплоснабжение I
Теплоснабжение II
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Проектирует магистральные локальные и сетевые трубопроводы.
2. Выполняет реконструкцию, испытание, наладку и магистральных локальных и сетевых трубопроводов с использованием современного оборудования
3. Выбирает конструктивные оптимальные элементы и оборудование магистральных локальных и сетевых трубопроводов;
Результат обучения: 2) Выполнять требования по обеспечению механической безопасности, надежности и долговечности магистральных трубопроводов.
Критерии оценки:
1. Определяет все виды нагрузок и воздействий в соответствии с функциональным назначением и конструктивными решениями объектов магистрального трубопровода.
2. Учитывает дополнительные требования с учетом конкретных условий строительства и эксплуатации объектов в целях предупреждения возникновения аварийных ситуаций или уменьшения последствий этих ситуаций.
3. Применяет при проектировании объектов магистрального трубопровода, воспринимающих динамические и циклические нагрузки специальные меры защиты (гасители колебаний, перфорация ограждающих конструкций, виброизоляция).

2. Машиналар мен механизмдердің дұрыс пайдаланылуын бақылауды, жабдықтарды алдын ала тексеруді, жекелеген бөлшектер мен тораптарды жөндеуді бақылайды.
3. Машиналар мен механизмдерді жұмысқа дайындауды, жекелеген тораптар мен бөлшектерді теңшеуді орындайды.
4. Жабдықтың жұмысын, тоқтап қалу себептері мен ұзақтығын есепке алуды жүргізеді.
5. Жөндеу үшін қажетті материалдарды, қосалқы бөлшектерді, бөлшектер мен құралдарды алуға өтінімдер жасайды.
6. Жұмыс үдерісінде туындайтын проблемаларды шешу үшін машиналар мен механизмдерді пайдалану және жұмыс саласында техникалық білімді қолданады.
7. Кәсіпорынның жұмысы туралы деректерді жинайды және талдайды.
8. Дипломдық жобаға материал жинайды.
9. Практика бойынша есеп дайындайды.
КҚ 11 . Магистральдық жергілікті және желілік құбырларды пайдалану кезінде қазіргі заманғы технологияны қолдану
КМ 11. Магистральдық жергілікті және желілік құбырларды пайдалану кезінде қазіргі заманғы технологияларды қолдану
Бұл модуль магистральдық жергілікті және желілік құбырларды жобалау, есептеу және құрастыру бойынша теориялық білімдер мен практикалық дағдыларды қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды;
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар магистральдық жергілікті және желілік құбырлардың жобасын орындауды; жылумен жабдықтау жүйелерінің сенімді жұмыс істеуін ескере отырып, жобалық шешімдер мен пайдалану режимдерін оңтайландыруды игереді;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар магистральдық жергілікті және желілік құбырлардың гидравликалық есебін орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Магистральдық жергілікті және желілік құбырларды жобалау және пайдалану кезінде қазіргі заманғы технологияны қолдану.
Жылумен жабдықтау 1
Жылумен жабдықтау 2
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Магистральдық жергілікті және желілік құбырларды жобалайды.
2. Қазіргі заманғы жабдықтарды пайдалана отырып, магистральдық жергілікті және желілік құбырларды қайта жаңартуды, сынауды, теңшеуді және реттеуді орындайды.
3. Магистральдық жергілікті және желілік құбырлардың конструктивтік оңтайлы элементтері мен жабдықтарын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Магистральдық құбырлардың механикалық қауіпсіздігін, сенімділігін және ұзақ мерзімділігін қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Магистральдық құбыр объектілерінің функционалдық мақсатына және құрылымдық шешімдеріне сәйкес жүктемелер мен әсерлердің барлық түрлерін айқындайды.
2. Авариялық жағдайлардың туындауының алдын алу немесе осы жағдайлардың салдарын азайту мақсатында объектілерді салу мен пайдаланудың нақты шарттарын ескере отырып, қосымша талаптарды ескереді.
3. Динамикалық және циклдік жүктемелерді қабылдайтын магистральдық құбыр объектілерін жобалау кезінде арнайы қорғау шараларын (тербелісті сөндіргіштер, қоршау конструкцияларының перфорациясы, дірілді оқшаулау) қолданады.

4. Учитывает при проектировании объектов магистральных трубопроводов возможный отрицательный эффект влияния на них условий агрессивной среды.
Результат обучения: 3) Устанавливать для магистрального трубопровода его класс и соответствующий уровень ответственности.
Критерии оценки:
1. Определять класс магистрального газопровода в зависимости от рабочего давления в трубопроводе.
2. Определяет класс нефтепроводов и нефтепродуктопроводов в зависимости от диаметра трубопровода.
ПК 12. Конструировать, проектировать и расчет магистральных локальных и сетевых трубопроводов
ПМ 12 Конструирование, проектирования и расчет магистральных локальных и сетевых трубопроводов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, использовать новейших достижений науки в магистральных локальных и сетевых трубопроводов
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают применять практических методов гидравлического расчета при проектировании магистральных локальных и сетевых трубопроводов
При изучении модуля обучающиеся учатся: проектировать магистральных локальных и сетевых трубопроводов.
Результат обучения: 1). Использовать новые технологии в проектировании и реконструкции магистральных локальных и сетевых трубопроводов
Санитарно-технические устройства зданий
Водоснабжение и канализация
Инженерные системы 1
Критерии оценки:
1. Использует законы гидравлики для решения инженерно-технических задач;
2. Применяет новые конструкции для магистральных локальных и сетевых трубопроводов
3. Рассчитывает и подбирает оборудования для магистральных локальных и сетевых трубопроводов.
Результат обучения: 2) Применять современные методы для магистральных локальных и сетевых трубопроводов.
Критерии оценки:
1. Определяет расчетных расходов сточных вод.
2. Выполняет гидравлический расчет наружных водопроводных сетей.
3. Подбирает приемлемые материалы для состава и типа магистральных локальных и сетевых трубопроводов.
Результат обучения: 3) Применять современную технологию при проектировании магистральных локальных и сетевых трубопроводов.
Критерии оценки:
1. Рассчитывает инженерных систем и выбирает оборудования.
2. Принимает решения, связанные с расчетом, конструированием и размещением сооружений и отдельных видов инженерного оборудования.
3. Использует новые технологии в проектировании и реконструкции инженерных систем.
Результат обучения: 4) Применять конструктивные требования к трубопроводам.
Критерии оценки:
1. Определяет допустимые радиусы изгиба трубопровода в горизонтальной и вертикальной плоскостях из условия прочности, местной устойчивости стенок труб и устойчивости положения.

4. Магистральдық құбырлар объектілерін жобалау кезінде оларға агрессивті орта жағдайлары әсерінің ықтимал теріс әсерін ескереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Магистральдық құбыр үшін оның класын және тиісті жауапкершілік деңгейін белгілеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құбырдағы жұмыс қысымына байланысты магистральдық газ құбырының класын анықтау.
2. Құбырдың диаметріне байланысты мұнай құбырлары мен мұнай өнімдері құбырларының класын айқындайды.
КҚ 12. Магистральдық жергілікті және желілік құбырларды құрастыру, жобалау және есептеу
КМ 12 Магистральдық жергілікті және желілік құбырларды құрастыру, жобалау және есептеу
Бұл модуль магистральдық жергілікті және желілік құбырларда ғылымның ең жаңа жетістіктерін қолдануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар магистральдық жергілікті және желілік құбырларды жобалау кезінде гидравликалық есептеудің практикалық әдістерін қолдануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: магистральдық жергілікті және желілік құбырларды жобалауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1). Магистральдық жергілікті және желілік құбырларды жобалау мен қайта жаңартуда жаңа технологияларды пайдалану.
Ғимараттардың санитарлық-техникалық құрылғылары
Сумен жабдықтау және кәріз
Инженерлік жүйелер
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Инженерлік-техникалық міндеттерді шешу үшін гидравлика заңдарын пайдаланады.
2. Магистральдық жергілікті және желілік құбырлар үшін жаңа конструкцияларды қолданады.
3. Магистральдық жергілікті және желілік құбырларға арналған жабдықтарды есептейді және іріктейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Магистральды жергілікті және желілік құбырлар үшін қазіргі заманғы әдістерді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ағынды сулардың есептік шығыстарын анықтайды.
2. Сыртқы су құбыры желілерінің гидравликалық есептеуін орындайды.
3. Магистральдық
жергілікті және желілік құбырлардың құрамы мен типі үшін қолайлы материалдарды таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Магистральдық жергілікті және желілік құбырларды жобалау кезінде қазіргі заманғы технологияны қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Инженерлік жүйелерді есептейді және қажетті жабдықтарды таңдайды.
2. Құрылыстарды және инженерлік жабдықтардың жекелеген түрлерін есептеуге, құрастыруға және орналастыруға байланысты шешімдер қабылдайды.
3. Инженерлік жүйелерді жобалау мен қайта жаңартуда жаңа технологияларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Құбырларға қойылатын конструктивтік талаптарды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құбырдың көлденең және тік жазықтықтағы иілуінің рұқсат етілген радиустарын құбыр қабырғаларының беріктілік, жергілікті орнықтылығы және қалыптың рнықтылығы шарттарына қарап анықтайды.

2. Предусматривает узлы пуска и приема очистных и разделительных устройств
3. Предусматривает на трубопроводах установку запорной арматуры на расстоянии, определяемом расчетом.
4. Предусматривает на нефтепроводах, нефтепродуктопроводах и трубопроводах сжиженного газа установку оборудования обеспечивающего дистанционное управление.
ПК 13. Выполнять монтаж, наладку и эксплуатацию магистральных локальных и сетевых трубопроводов
ПМ 13. Монтаж, наладка и эксплуатация магистральных локальных и сетевых трубопроводов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, решать инженерные задачи с использованием современных достижений науки и техники
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают выполнять проект газоснабжения города, поселка и промышленного предприятия
При изучении модуля обучающиеся учатся применять современные методы при проектировании систем газоснабжения
Результат обучения: 1) Использовать современные методы расчета газовых сетей.
Газоснабжение I
Газоснабжение II
Наладка и эксплуатация систем газоснабжения
Критерии оценки:
1. Выполняет расчеты годового потребления газа в городах .
2. Выполняет гидравлические расчеты газовых сетей, расчеты надежности и технико-экономические расчеты.
3. Проектирует газоснабжения города, поселка и промышленного предприятия.
Результат обучения: 2) Использовать современную технологию при проектировании систем газоснабжения.
Критерии оценки:
1. Определяет способы сварки и контроль качества кольцевых сварных соединений.
2. Определяет схемы организации сварочных работ.
3. Контролирует сборку и сварку труб, соединительных деталей трубопровода.
4. Производит выбор кранов-трубоукладчиков и технологических схем укладки.
5. Контролирует работу по изоляции сварных стыков с использованием термоусаживающихся манжет и полимерных композиций.
6. Определяет способы механизированного нанесение грунтовки, металлизационного протекторного подслоя, полимерных изоляционных и оберточных (защитных) полимерных лент.
7. Определяет способы прокладки трубопроводов из теплоизолированных труб заводского или базового изготовления.
8. Определяет конструкцию и способы балластировки и закрепления магистральных трубопроводов исходя из конкретных условий строительства, материалов инженерно-геологических изысканий и расчетных нагрузок, действующих на конструкцию.
9. Осуществляет контроль формы поперечного сечения трубопровода после завершения строительно-монтажных работ.
10. Определяет способы монтажа средств электрохимической защиты.
Результат обучения: 3) Применять современные методы наладки и эксплуатации газовых сетей и систем.
Критерии оценки:
1. Выполняет монтаж оборудования систем газоснабжения.
2. Осуществляет эксплуатировать системы с использованием современных методов обслуживания, ремонта и управления.
3. Контролирует состояние элементов систем с помощью современных технических средств.
ПК 14. Обеспечить выполнение строительных работ и безопасности условия труда рабочих
ПМ 14. Обеспечение выполнения строительных работ и безопасности условия труда рабочих
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, применять программные продукты информационного Моделирования строительных объектов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: проектировать специализированные строительные процессы.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять современные технологии при возведении зданий из монолитного бетона и металлических конструкций.
Результат обучения: 1) Определить объемы строительных работ.
Технология строительного производства I;
Технология строительно-монтажных работ
Критерии оценки:

2. Тазарту және бөлу құрылғыларын іске қосу және қабылдау тораптарын ескереді.
3. Құбырларда есептеумен анықталатын қашықтықта бекіту арматурасын орнатуды көздейді.
4. Мұнай құбырларында, мұнай өнімдері құбырларында және сұйытылған газ құбырларында қашықтықтан басқаруды қамтамасыз ететін жабдықты орнатуды көздейді.
КҚ 13. Магистральдық жергілікті және желілік құбырларды монтаждауды, реттеуді және пайдалануды орындау
13 КМ. Магистральдық жергілікті және желілік құбырларды монтаждауды, реттеуді және пайдалануды орындау
Бұл модуль ғылым мен техниканың заманауи жетістіктерін пайдалана отырып инженерлік міндеттерді шешуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қаланы, кентті және өнеркәсіптік кәсіпорынды газбен жабдықтау жобасын меңгереді
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар газбен жабдықтау жүйелерін жобалауда заманауи әдістерді қолдануды үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Газ желілерін есептеудің заманауи әдістерін қолдану.
Газбен жабдықтау
Газбен жабдықтау
Газбен жабдықтау жүйелерін теңшеу және пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қалаларда газды жылдық тұтыну есептеулерін орындайды.
2. Газ желілерінің гидравликалық есептеулерін, сенімділік есептеулерін және техникалық-экономикалық есептерді орындайды.
3. Қаланы, кентті және өнеркәсіптік кәсіпорынды газбен жабдықтауды жобалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Газбен жабдықтау жүйелерін жобалау кезінде қазіргі заманғы технологияны пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сақиналы пісірмелі қосылыстардың сапасын бақылау және дәнекерлеу тәсілдерін анықтайды.
2. Пісіру жұмыстарын ұйымдастыру схемасын анықтайды.
3.Құбырларды, құбырдың жалғағыш бөлшектерін құрастыруды және пісіруді бақылайды.
4. Құбыр төсегіш крандар мен төсеудің технологиялық схемаларын шығару.
5. Термо күшейтілетін манжеттер мен полимерлік композицияларды пайдалана отырып, пісірмелі жіктерді оқшаулау бойынша жұмысты бақылайды.
6.Металдандырылған протекторлы қабатшаларды, полимерлі оқшаулау және орау (қорғау) полимерлік таспаларды тегістеудің механикалық тәсілдерін анықтайды.
7. Зауыттық немесе базалық дайындалған жылу оқшаулағыш құбырлардан құбырларды төсеу тәсілдерін анықтайды.
8. Құрылыстың нақты жағдайларына, инженерлік-геологиялық іздестіру материалдарына және конструкцияға әсер ететін есептік жүктемелерге сүйене отырып, магистральдық құбырларды балластау мен бекітудің конструкциясы мен тәсілдерін айқындайды.
9. Құрылыс-монтаж жұмыстары аяқталғаннан кейін құбырдың көлденең қимасының нысанын бақылауды жүзеге асырады
10.Электрхимиялық қорғау құралдарын монтаждау тәсілдерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Газ желілері мен жүйелерін жөндеудің және пайдаланудың қазіргі заманғы әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

3. Применяет методы дифференциального и интегрального исчисления; методы и инструменты линейной алгебры и аналитической геометрии.
Результат обучения: 2) Владеть навыками анализа основных законов физики.
Критерии оценки:
1. Выполняет физические эксперименты и анализирует результат.
2. Поясняет на примерах причины физических свойств веществ, материальное единство макро и микровеществ, причинно-следственную зависимость между составом, строением и свойствами веществ.
3. Объясняет смысл физических законов и их применение для расчетов.
Результат обучения: 3) Владеть навыками выполнения заданий и упражнений различной сложности.
Критерии оценки:
1. Решает задачи различной сложности.
2. Составляет таблицы и схемы аналитического содержания по основам физики и астрономии.
Профессиональные модули
Квалификация "Техник-строитель"
ПК 01. Владеть основными свойствами строительных материалов и конструкций
ПМ 01. Применение основных свойств строительных материалов и конструкций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для определения физико-химических свойств образцов грунта истроительных материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают способы подготовки и анализа образцов грунта и строительных материалов одним из основных методов.
При изучении модуля обучающиеся учатся классифицировать предоставленные объекты и образцы грунта и строительных материалов.
Результат обучения:
1) Определять качество строительных материалов, изделий и конструкций.
Строительные материалы
Строительные конструкции
Геология и грунтоведение
Теоретическая механика
Сопротивление материалов
Ознакомительная практика
Производственное обучение (свойства строительных материалов и конструкций)
Критерии оценки:
1. Характеризует физико-химические свойства образцов грунта истроительных материалов.
2. Описывает основные свойства строительных материалов и конструкций.
3. Выполняет подготовку и анализ образцов грунта и строительных материалов одним из основных методов.
Результат обучения:
2) Использовать методы и средства контроля физико-механических свойств материалов в конструкциях.
Критерии оценки:
1. Характеризует физико-механические свойства материалов в конструкциях.
2. Использует терминологию и средства контроля.
3. Выполняет контроль свойств строительных материалов.
Результат обучения:
3) Устанавливать требования к строительным и конструкционным материалам в заданных условиях эксплуатации.
Критерии оценки:

3. Дифференциалдық және интегралдық есептеу әдістерін; сызықтық алгебра және аналитикалық геометрия әдістері мен құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) физиканың негізгі заңдарын талдау дағдыларын меңгеру.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Физикалық эксперименттерді орындайды және нәтижені талдайды.
2. Мысалдарда заттардың физикалық қасиеттерінің себептерін, макро мен микро қоғамдастықтардың материалдық бірлігін, заттардың құрамы, құрылысы мен қасиеттері арасындағы себеп-салдарлық тәуелділікті түсіндіреді.
3. Физикалық заңдардың мағынасын және оларды есептеу үшін қолдануды түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Түрлі күрделі тапсырмалар мен жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Түрлі күрделі міндеттерді шешеді.
2. Физика және астрономия негіздері бойынша аналитикалық мазмұнның кестелері мен схемаларын жасайды.
Кәсіптік модульдер
"Техник-құрылысшы" біліктілігі
КҚ 01. Құрылыс материалдары мен конструкцияларының негізгі қасиеттерін меңгеру
КМ 01. Құрылыс материалдары мен конструкцияларының негізгі қасиеттерін қолдану
Бұл модуль топырақ пен құрылыс материалдарының үлгілерінің физикалық-химиялық қасиеттерін анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар негізгі әдістердің бірін қолданып топырақ пен құрылыс материалдарының үлгілерін дайындау және талдау тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар берілген объектілерді, топырақ пен құрылыс материалдарының үлгілерін сыныптау.
Оқыту нәтижесі:
1) Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының сапасын анықтау.
Құрылыс материалдары
Құрылыс конструкциялары
Геология және топырақтану
Теориялық механика
Материалдар кедергісі
Таныстыру практикасы
Өндірістік оқыту (құрылыс материалдары мен конструкцияларының қасиеттері)
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Топырақ пен құрылыс материалдары үлгілерінің физикалық-химиялық қасиеттерін сипаттайды.
2. Құрылыс материалдары мен конструкцияларының негізгі қасиеттерін сипаттайды.
3. Негізгі әдістердің бірін қолданып топырақ пен құрылыс материалдарының үлгілерін дайындау мен талдауды орындайды.
Оқыту нәтижесі:
2) Конструкцияларда материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін бақылау әдістері мен құралдарын пайдалану.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Конструкциялардағы материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін сипаттайды.
2. Терминологияны және бақылау құралдарын пайдаланады.
3. Құрылыс материалдарының қасиеттерін бақылауды орындайды.
Оқыту нәтижесі:
3) Берілген пайдалану жағдайларында құрылыс және конструкциялық материалдарға қойылатын талаптарды белгілеуге міндетті.
Бағалау дың өлшемшарттары:

1. Определяет условия эксплуатации конструкционных и строительных материалов.
2. Владеет нормативными требованиями.
3. Характеризует предоставленные объекты и строительные материалы.
ПК 02. Выполнять геодезические работы, геологические исследования грунтов и оснований
ПМ 02. Применение основных методов и видов геодезических работ, геологических исследований грунтов и оснований
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для разбивки, контроля монтажа, исполнительных съемок, инженерно-геодезического проектирования, вертикальной планировки территории.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы инженерной геологии (квалификацию, состав и основные физико-механические свойства грунтов воздействие геологических процессов на инженерные сооружения.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
использовать терминологию, выполнять основные инженерно-геологические исследования.
Результат обучения: 1) Характеризовать основы геодезических работ в полевых условиях.
Геодезия и маркшейдерское дело
Геология и грунтоведение
Основания и фундаменты
Геодезическая практика
Геологическая практика
Критерии
оценки:
1. Владеет основами инженерной геодезии.
2. Владеет всеми основными видами топо-геодезических съемок местности.
3.Выполняет разбивку, контроль монтажа, исполнительные съемки.
4. Подбирает методы анализа для исследуемых объектов, классификацию исследуемых объектов.
5. Применяет геодезические приборы и методы сьемок.
Результат обучения: 2) Проводить камеральные работы, связанные с вычислениями, расчетами, графическими изображениями анализом точности выполненных измерений.
Критерии
оценки:
1. Использует терминологию, учитывает погрешности при измерении и расчетах.
2. Выполняет построение плана и профиля местности по заданным полевым данным.
Результат обучения: 3) Проводить геологические обследования существующих грунтов и оснований под фундаменты.
Критерии
оценки:
1. Характеризует свойства грунтов.
2. Описывает состав и основные физико-механические свойства грунтов.
3. Выполняет геологические исследования грунтов и оснований.
ПК 03. Разрабатывать и оформлять техническую документацию
ПМ 03. Разработка и оформление технической документации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения и чтения проекционных изображений различных геометрических и технических объектов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методы решения позиционных и метрических задач с пространственными геометрическими объектами по их проекциям на комплексном чертеже.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять эскизы деталей от руки и чертежи с помощью чертежных инструментов, изучают основные стандарты по оформлению конструкторской документации.
Результат обучения: 1) Производить технические расчеты различными методами.
Черчение
Компьютерная графика
Основы технической механики и статика сооружений
Конструкции мостов
Конструкции тоннелей
Прикладная информатика
Производственное обучение (оформление технической документации)
Критерии
оценки:

1. Конструкциялық және құрылыс материалдарын пайдалану шарттарын анықтайды.
2. Нормативтік талаптарға ие.
3. Берілген объектілер мен құрылыс материалдарын сипаттайды.
КҚ 02. Геодезиялық жұмыстарды, топырақты және негіздерді геологиялық зерттеуді орындау
КМ 02. Геодезиялық жұмыстардың негізгі әдістері мен түрлерін, топырақ пен негіздерді геологиялық зерттеуді қолдану
Бұл модуль аумақты тік жоспарлау, құру, монтажын бақылау, атқарушылық түсірілімдер, инженерлік-геодезиялық жобалау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар инженерлік геология негіздерін (топырақтың негізгі физикалық-механикалық қасиеттері, біліктілігі, құрамы, инженерлік құрылыстарға геологиялық процестердің әсері) меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
терминологияны пайдалану, негізгі инженерлік-геологиялық зерттеулерді орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Далалық жағдайдағы геодезиялық жұмыстардың негіздерін сипаттау.
Геодезия және маркшейдерлік іс
Геология және топырақтану
Негіздер мен іргетастар
Геодезиялық практика
Геологиялық практика
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Инженерлік геодезия негіздерін меңгереді.
2. Жергілікті жердің топо-геодезиялық түсірілімдерінің барлық негізгі түрлерін біледі.
3. Құруды, монтажын бақылауды, атқарушылық түсірілімдерді орындайды.
4.Зерттелетін объектілер үшін талдау әдісін, зерттелетін объектілердің жіктелуін таңдайды.
5. Геодезиялық аспаптар мен түсірілім әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Орындалған өлшемдердің дәлдігін талдаумен, есептеумен, графикалық кескіндермен байланысты камералдық жұмыстарды жүргізу.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Терминологияны пайдаланады, өлшеу және есептеу кезіндегі қателіктерді ескереді.
2. Берілген далалық деректер бойынша жергілікті жердің жоспары мен профилін құруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Топырақтарға және іргетастарға арналған негіздерге геологиялық зерттеу жүргізу.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Топырақтың қасиеттерін сипаттайды.
2. Топырақтың құрамы мен негізгі физикалық-механикалық қасиеттерін сипаттайды.
3. Топырақ пен негіздерге геологиялық зерттеулерді орындайды.
КҚ 03. Техникалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу
КМ 03. Техникалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу
Бұл модуль түрлі геометриялық және техникалық объектілердің проекциялық кескіндерін орындау және оқу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар кешенді сызбада олардың проекциялары бойынша кеңістіктік геометриялық объектілермен позициялық және метрикалық есептерді шешу әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: бөлшектердің қолмен жасалған сұлбаларын және сызу құралдарының көмегімен сызбаларын орындау,
конструкторлық құжаттаманды ресімдеу бойынша негізгі стандарттарды зерделейді
Оқыту нәтижесі: 1) Түрлі әдістермен техникалық есептеулер жүргізу.
Сызу
Компьютерлік графика
Техникалық механика негіздері және құрылыстардың статикасы
Көпірлердің конструкциялары
Тоннельдердің конструкциялары
Қолданбалы информатика
Өндірістік оқыту (техникалық құжаттаманы ресімдеу)
Бағалау дың өлшемшарттары:

1. Понимает основные стандарты по оформлению конструкторской документации.
2. Владеет методами решений позиционных и метрических задач с пространственными геометрическими объектами.
3. Выполняет технические расчеты различными методами.
Результат обучения: 2) Выполнять и читать проекционные изображения геометрических и технических объектов.
Критерии
оценки:
1. Использует проекционные изображения в 3D.
2. Владеет технической спецификацией к комплекту рабочих чертежей.
3. Выполняет чертежи технического объекта в соответствии со стандартами по оформлению конструкторской документации.
Результат обучения: 3) Выполнять конструкторские и технические чертежи, применяя цифровые технологии.
Критерии
оценки:
1. Выполняет конструкторские и технические чертежи.
2. Выполняет расчет элемента конструкции одним из основных методов цифровых технологий.
3. Выполняет проектную документацию в соответствии с требованиями технического стандарта.
Результат обучения: 4) Разрабатывать и оформлять несложную техническую документацию.
Критерии
оценки:
1. Собирает, обрабатывает и накапливает исходную информацию, данные статистической отчетности, научно-технической информации.
2. Работает с методическими, нормативными и справочными документами.
3. Выполняет несложные технические расчеты.
4. Составляет спецификации, диаграммы, таблицы, графики и другую техническую документацию, описывает проводимые работы. 5.Графически оформляет материалы.
ПК 04. Обеспечивать строительно-монтажные работы в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов
ПМ 04. Организация строительно-монтажных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации строительства искусственных сооружений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают организацию строительства, календарный план строительства транспортных и искусственных сооружений.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
рассчитывать механические и рабочие ресурсы для организации строительства транспортных и искусственных сооружений.
Результат обучения: 1) Применять теоретические прикладные основы организации, планирования и управления предприятиями строительства транспортных сооружений.
Организация, планирование и управление предприятием транспортного строительства
Транспортные и искусственные сооружения
Производственное обучение (выполнение строительно-монтажных работ)
Критерии
оценки:
1. Характеризует организацию строительства искусственных сооружений.
2. Составляет календарный план строительства транспортных и искусственных сооружений.
3. Выполняет расчеты механических и рабочих ресурсов для организации строительства транспортных и искусственных сооружений.
Результат обучения: 2) Работать со специальной нормативной литературой.
Критерии
оценки:
1. Использует терминологию, существующие нормативы в области эксплуатации транспортных сооружений.
2. Владеет навыками строительно-монтажных работ, проектом производства работ.
3. Выполняет рабочие чертежи в соответствии с нормативной литературой.
Результат обучения: 3) Определять пути наиболее эффективного использования материально-технических и трудовых ресурсов в производстве.
Критерии
оценки:
1. Понимает нормативные требования для эффективного использования всех материально-технических и трудовых ресурсов в производстве.
2. Владеет организацией строительства транспортных сооружений.
3. Выполняет расчеты для эффективного использования материально-технических и трудовых ресурсов в строительстве.
ПК 05. Выполнять работу по проверке технического состояния, содержанию и ремонту транспортных сооружений, мостовых переходов, мостов и тоннелей
ПМ 05. Обеспечение безопасной работы и качества строительных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения контрольных измерений изделий и деталей для определения качества и соответствия нормативным документам.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила и нормы труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты при строительстве мостов и тоннелей, основные принципы строительства транспортных сооружений; проектную документацию.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
производить контрольные измерения изделий и деталей для определения качества и соответствия нормативным документам.
Результат обучения: 1) Выполнять основные правила технической эксплуатации транспортных сооружений.
Транспортные и искусственные сооружения
Охрана труда и окружающей среды
Строительство мостов, тоннелей и других
искусственных сооружений
Производственное обучение (правила техники безопасности на производственных объектах)
Критерии
оценки:
Понимает правила технической эксплуатации транспортных сооружений.
Владеет производством контрольныхизмерений изделий идеталей для определения качества и соответствия нормативным документам.
Соблюдает нормы и правила технических стандартов и норм.
Результат обучения: 2) Соблюдать правила техники безопасности на объектах транспортного строительства.
Критерии
оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности, охраны окружающей среды.
2. Владеет нормативными документами в области производственной санитарии ипротивопожарной защиты при строительстве мостов и тоннелей.
3. Соблюдает правила и нормы труда, техники безопасности,производственной санитарии ипротивопожарной защиты при строительстве мостов и тоннелей.
Результат обучения: 3) Применять строительные нормы и правила в транспортном строительстве.
Критерии
оценки:
1. Соблюдает строительные нормы и правила в транспортном строительстве.
2. Владеет терминологией и существующими нормативами в области транспортного строительства.
3. Выполняет работы по проверке технического состояния, содержанию и ремонту транспортных сооружений, мостовых переходов, мостов и тоннелей.
Результат обучения: 4) Выполнять или помогать в выполнении работ по наладке оборудования и поддержания его в рабочем состоянии.
Критерии
оценки:
1. Выполняет наладку, настройку, регулировку оборудования и систем в лабораторных условиях и на объектах.
2. Выполняет требования охраны труда и техники безопасности, пожарной безопасности, санитарно-технических мероприятий на рабочем месте и в производственной зоне, нормы и требований к гигиене труда.
ПК 06. Выполнять проверку транспортных сооружений во время и после окончания строительства для обеспечения их соответствия законодательству в сфере строительства, обеспечения классности, зонирования и безопасности, а также утвержденным планам, спецификациям, стандартам и другим нормам, касающимся качества и безопасности зданий
ПМ 06. Выполнение проверок транспортных сооружений во время и после окончания строительства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для расчета мостов, тоннелей и транспортных сооружений; конструкции мостов;
методы расчета мостов различных конструкций; конструкцию тоннелей и других подземных сооружений;
основы расчета отдельных элементов конструкций тоннелей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технические нормы проектирования; инженерно-геологические изыскания на автомобильных и железных дорогах, на трассе тоннеля;
назначение, область применения.
При изучении модуля обучающиеся учатся основным положения расчета транспортных и искусственных сооружений; действующие нагрузки; основы конструирования опор мостов, тоннелей различного назначения; конструкции арочных, рамных, вантовых и комбинированных мостов; основные сведения о конструкциях металлических мостов, типах пролетных строений;
способы реконструкции и усиления, основные понятия о городских транспортных развязках.
Результат обучения:

1. Конструкторлық құжаттаманы ресімдеу бойынша негізгі стандарттарды түсінеді.
2. Кеңістіктік геометриялық объектілермен позициялық және метрикалық есептерді шешу әдістерін меңгерген.
3. Түрлі әдістермен техникалық есептеулер жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Геометриялық және техникалық объектілердің проекциялық кескіндерін орындау және оқу.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. 3D проекциялық кескіндерді пайдаланады.
2. Жұмыс сызбалары жиынтығына техникалық ерекшелікті меңгерген.
3. Конструкторлық құжаттаманы ресімдеу жөніндегі стандарттарға сәйкес техникалық объектінің сызбаларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Цифрлық технологияларды қолдана отырып, конструкторлық және техникалық сызбаларды орындау.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Конструкторлық және техникалық сызбаларды орындайды.
2. Цифрлық технологиялардың негізгі әдістерінің бірін қолданып конструкция элементін есептеуді орындайды.
3. Техникалық стандарт талаптарына сәйкес жобалық құжаттаманы орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Күрделі емес техникалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Бастапқы ақпаратты, статистикалық есептілік деректерін, ғылыми-техникалық ақпаратты жинайды, өңдейді және жинақтайды.
2. Әдістемелік, нормативтік және анықтамалық құжаттармен жұмыс жасайды.
3. Күрделі емес техникалық есептеулерді орындайды.
4. Қажетті ерекшеліктерді, диаграммаларды, кестелерді, графиктерді және басқа да техникалық құжаттаманы жасайды, жүргізілетін жұмыстарды сипаттайды. 5.Материалдарды графикалық түрде рәсімдейді.
КҚ 04. Жұмыс өндірісінің жобасына, жұмыс сызбаларына, нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес құрылыс-монтаж жұмыстарын қамтамасыз ету
КМ 04. Құрылыс-монтаж жұмыстарын ұйымдастыру
Бұл модуль жасанды құрылыстар құрылысын ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құрылысты ұйымдастыруды, көліктік және жасанды құрылыстардың күнтізбелік жоспарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
көлік және жасанды құрылыстар құрылысын ұйымдастыру үшін қажетті механикалық және жұмыс ресурстарын есептеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Көлік құрылысы кәсіпорындарын ұйымдастырудың, жоспарлаудың және басқарудың теориялық қолданбалы негіздерін қолдану.
Көлік құрылысы кәсіпорнын ұйымдастыру, жоспарлау және басқару
Көлік және жасанды құрылыстар
Өндірістік оқыту (құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау)
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Жасанды құрылыстар құрылысын ұйымдастыруды сипаттайды.
2. Көлік және жасанды құрылыстар құрылысының күнтізбелік жоспарын құрастырады.
3. Көлік және жасанды құрылыстар құрылысын ұйымдастыру үшін механикалық және жұмыс ресурстарының қажетті есептеулерін орындайды
Оқыту нәтижесі: 2) Арнайы нормативтік әдебиеттермен жұмыс істеу.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Көлік құрылыстарын пайдалану саласындағы терминологияны, қолданыстағы нормативтерді пайдаланады.
2. Құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау дағдыларын, жұмыс өндірісінің жобасын меңгерген.
3. Нормативтік әдебиеттерге сәйкес жұмыс сызбаларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірісте материалдық-техникалық және еңбек ресурстарын неғұрлым тиімді пайдалану жолдарын анықтау.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Өндірісте барлық материалдық-техникалық және еңбек ресурстарын тиімді пайдалану үшін нормативтік талаптарды түсінеді.
2. Көлік құрылыстарының құрылысын ұйымдастыруды біледі.
3. Құрылыстағы материалдық-техникалық және еңбек ресурстарын тиімді пайдалану үшін есептеулерді орындайды.
КҚ 05. Көлік құрылыстарының, көпір өткелдерінің, көпірлер мен тоннельдердің техникалық жай-күйін тексеру, күтіп ұстау және жөндеу жұмыстарын орындау
КМ 05. Қауіпсіз жұмыс пен құрылыс жұмыстарының сапасын қамтамасыз ету
Бұл модуль сапаны және нормативтік құжаттарға сәйкестігін анықтау үшін бұйымдар мен бөлшектердің бақылау өлшеуін жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар Көпірлер мен тоннельдерді салу кезіндегі еңбек, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау қағидалары мен нормаларын, көлік құрылыстары құрылысының негізгі қағидаттарын; жобалау құжаттамасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
сапасы мен нормативтік құжаттарға сәйкестігін анықтау үшін бұйымдар мен бөлшектердің бақылау өлшеуін жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Көлік құрылыстарын техникалық пайдаланудың негізгі қағидаларын орындау.
Көлік және жасанды құрылыстар
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау
Көпірлер, тоннельдер мен басқа да жасанды құрылыстарды салу
Өндірістік оқыту (өндірістік объектілердегі қауіпсіздік техникасы қағидалары)
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Көлік құрылыстарын техникалық пайдалану қағидаларын түсінеді.
2. Сапаны және нормативтік құжаттарға сәйкестігін анықтау үшін бұйымдар мен бөлшектердің бақылау өлшеулерін меңгерген.
3. Техникалық стандарттар мен ҚНжЕ нормалары мен қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Көлік құрылысы объектілерінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын сақтайды.
2. Көпірлер мен тоннельдерді салу кезінде өртке қарсы қорғау және өндірістік санитария саласындағы нормативтік құжаттарды меңгерген.
3. Көпірлер мен тоннельдерді салу кезінде еңбек, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау қағидалары мен нормаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Көлік құрылысындағы құрылыс нормалары мен қағидаларын қолдану.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Көлік құрылысындағы құрылыс нормалары мен қағидаларын сақтау.
2. Көлік құрылысы саласындағы терминологияны жіне қолданыстағы нормативтерді біледі.
3. Көлік құрылыстарының, көпір өткелдерінің, көпірлер мен тоннельдердің техникалық жай-күйін тексеру, күтіп ұстау және жөндеу жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жабдықты теңшеу және оны жұмыс күйінде ұстау жөніндегі жұмыстарды орындау немесе көмектесу.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Зертханалық жағдайларда және объектілерде жабдықтар мен жүйелерді теңшеу, баптау, реттеу.
2. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, жұмыс орнында және өндірістік аймақта санитарлық-техникалық іс-шаралар талаптарын, еңбек гигиенасына қойылатын нормалар мен талаптарды орындайды.
КҚ 06. Құрылыс кезінде және аяқталғаннан кейін көлік құрылыстарының құрылыс саласындағы заңнамаға сәйкестігін қамтамасыз ету, класс сыныптамасын, аймақтау және қауіпсіздікті қамтамасыз ету, сондай-ақ ғимараттардың сапасы мен қауіпсіздігіне қатысты бекітілген жоспарларға, ерекшеліктерге, стандарттар мен басқа да нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету үшін оларды тексеруді орындау
КМ 06. Құрылыс кезінде және аяқталғаннан кейін көлік құрылыстарын тексеруді орындау
Бұл модуль көпірлерді, тоннельдер мен көлік құрылыстарын, көпірлердің конструкциясын есептеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды;
түрлі конструкциялы көпірлерді есептеу әдістерін; тоннельдер мен басқа да жер асты құрылыстарының конструкциясын;
тоннельдер конструкциясының жеке элементтерін есептеу негіздерін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жобалаудың техникалық нормалары; тоннель трассасында автомобиль және темір жолдардағы инженерлік-геологиялық ізденістерді;
арналымын, қолданылу саласын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар
көлік және жасанды құрылыстарды есептеудің негізгі ережелерін;
қолданыстағы жүктемені, түрлі мақсаттағы көпірлердің, тоннельдердің тірек құрылмаларын құрастыру негіздерін; аркалы, рамалық, керме және құрама көпірлердің конструкциялары; металл көпірлердің конструкциялары, аралық құрылыстардың түрлері туралы негізгі мәліметтерді;
қайта құру және күшейту тәсілдері, қалалық көлік айрықтары туралы негізгі ұғымдарды үйренеді.
Оқыту нәтижесі:

1) Применять принципы организации строительства мостов, тоннелей.
Организация, планирование и управление предприятием транспортного строительства
Транспортные и искусственные сооружения
Производственное обучение (технология изготовления строительных конструкций)
Критерии
оценки:
1. Характеризует методы расчета мостов различных конструкций, конструкцию тоннелей.
2. Владеет областью применения технических норм проектирования, инженерно-геологических изысканий на автомобильных и железных дорогах, на трассе тоннеля.
3. Соблюдает принципы организации строительства мостов, тоннелей.
Результат обучения: 2) Контролировать технологию и организацию изготовления мостовых конструкций.
Критерии
оценки:
1. Характеризует технологию и организацию изготовления мостовых конструкций.
2. Владеет основами конструирования опор мостов, тоннелей различного назначения; конструкции арочных, рамных, вантовых и комбинированных мостов; основными сведениями о конструкциях металлических мостов, типах пролетных строений.
3. Выполняет контроль по технологии и организации изготовления мостовых конструкций.
Результат обучения: 3) Организовать технологию работ по ремонту, восстановлению и усилению тоннелей, мостов.
Критерии
оценки:
1. Применяет технологические карты ремонта транспортных сооружений.
2. Владеет методиками ремонта транспортных сооружений.
3. Выполняет технологию работ по ремонту восстановлению и усилению тоннелей, мостов.
ПК 07. Выполнять строительно-монтажные работы
ПМ 07. Выполнение строительно-монтажных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения практических работы по строительству, ремонту, реконструкции, восстановлению и усилению тоннелей.
В результате прохождения модуля обучающиеся осваивают способы постройки тоннелей в слабых грунтах, организацию строительных площадок, технологию возведения тоннелей.
При изучении модуля обучающиеся учатся осуществлять производство строительно-монтажных работ в соответствии с проектом строительства, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов.
Результат обучения: 1) Осуществлять эксплуатацию строительных машин, средств малой механизации.
Профессиональная практика по присвоению рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Обеспечивает организацию строительства тоннелей.
2. Соблюдает требования строительных норм и правил на производство и приемку строительно-монтажных работ.
3. Выполняет технологические процессы строительства тоннелей щитовым способом.
Результат обучения: 2) Организовать технологический процесс строительства тоннелей горным способом.
Критерии
оценки:
1. Обеспечивает организацию строительства тоннелей горным способом.
2. Владеет правилами эксплуатации и содержания тоннелей.
3. Выполняет технологические процессы строительства тоннелей горным способом.
Результат обучения: 3) Выполнять возведение бетонной обделки.
Критерии
оценки:
1. Производит
постройку тоннелей в слабых грунтах. Владеет способами постройки тоннелей в крепких грунтах.
2. Характеризует материалы для сооружения тоннельных обделок.
3. Выполняет возведение бетонной обделки.
Квалификация "Прикладной бакалавр строительства мостов и тоннелей"
ПК 08. Контролировать технические и экономические уровни принимаемых конструктивных решений и сроков разработки проектно-сметной документации
ПМ 08. Контроль технических и экономических уровней принимаемых конструктивных решений и сроков разработки проектно-сметной документации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для построения и расчета ритмичных и неритмичных потоков, расчета сетевых графиков табличным и секторным методом.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные положения монтажа конструкций, опоры железобетонных и металлических мостов, организацию строительных площадок.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
разрабатывать календарный план строительства моста, вести технологию работ по ремонту, реконструкции, восстановлению и усилению мостов.
Результат обучения: 1) Организовать технологический процесс строительно-монтажных работ при возведении мостовых сооружений.
Организация, планирование и управление предприятием транспортного строительства
Строительство мостов, тоннелей и других
искусственных сооружений
Экономика производства
Критерии
оценки:
1. Характеризует конструкцию мостовых сооружений.
2. Владеет технологическими процессами строительства мостовых сооружений.
3. Выполняет технологические процессы строительно-монтажных работ при возведении мостовых сооружений.
Результат обучения: 2) Применять комплексные методы при строительстве.
Критерии
оценки:
1. Характеризует комплексные методы при строительстве транспортных сооружений.
2. Применяет основные положения монтажа конструкций опор железобетонных и металлических мостов.
3. Применяет комплексные методы при строительстве транспортных сооружений.
Результат обучения: 3) Рассчитывать сетевые графики.
Критерии
оценки:
1. Характеризует технические и экономические уровни принимаемых конструктивных решений и сроки разработки проектно-сметной документации.
2. Владеет методами, для построения и расчетов ритмичных и неритмичных потоков.
3. Выполняет расчет сетевых графиков табличным и секторным методом.
ПК 09. Организовать работу с соблюдением технологической последовательности при строительстве транспортных сооружений и по проходке тоннелей различными способами
ПМ 09. Организация работы при строительстве транспортных сооружений и проходке тоннелей различными способами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации строительства тоннелей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: классификацию тоннелей, тоннели как средство преодоления препятствий при трассировании путей сообщения, краткую историю строительства тоннелей, основные требования к вентиляции тоннелей, габариты тоннелей.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
осуществлять производство строительно-монтажных работ в соответствии с проектом строительства, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов.
Результат обучения:

1) Көпірлер, тоннельдер құрылысын ұйымдастыру қағидаттарын бақылау.
Көлік құрылысы кәсіпорнын ұйымдастыру, жоспарлау және басқару
Көлік және жасанды құрылыстар
Өндірістік оқыту (құрылыс конструкцияларын дайындау технологиясы)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі конструкциялы көпірлерді есептеу әдістерін, тоннельдердің конструкциясын сипаттайды.
2. Тоннель трассасында, автомобиль және темір жолдарда инженерлік-геологиялық ізденістерді, жобалаудың техникалық нормаларын қолдану саласын меңгерген.
3. Көпірлер, тоннельдер құрылысын ұйымдастыру қағидаттарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Көпір конструкцияларын дайындау технологиясы мен ұйымдастырылуын бақылау.
Бағалаудың
өлшемшарттары:
1. Көпір конструкцияларын дайындау технологиясы мен ұйымдастырылуын сипаттайды.
2. Қолданыстағы жүктемені, түрлі мақсаттағы көпірлердің, тоннельдердің тірек құрылмаларын құрастыру негіздерін; аркалы, рамалық, керме және құрама көпірлердің конструкциялары; металл көпірлердің конструкциялары, аралық құрылыстардың түрлері туралы негізгі мәліметтерді меңгереді.
3. Көпір конструкцияларын дайындау технологиясы мен ұйымдастырылуы бойынша бақылауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тоннельдер мен көпірлерді жөндеу, қалпына келтіру және күшейту жөніндегі жұмыстардың технологиясын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көлік құрылыстарын жөндеудің технологиялық карталарын қолданады.
2. Көлік құрылыстарын жөндеу әдістемелерін меңгерген.
3. Тоннельдер мен көпірлерді жөндеу, қалпына келтіру және күшейту жөніндегі жұмыстардың технологиясын орындайды.
КҚ 07. Құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау
КМ 07. Құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау
Бұл модуль тоннельдерді салу, жөндеу, қайта жаңарту, қалпына келтіру және күшейту бойынша практикалық жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульден өту нәтижесінде білім алушылар нашар топырақта тоннельдерді салу тәсілдерін, құрылыс алаңдарын ұйымдастыруды, тоннельдерді тұрғызу технологиясын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар
құрылыс жобасына, жұмыс сызбаларына, нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылыс машиналарын, шағын механизация құралдарын пайдалануды жүзеге асыру.
Жұмыс біліктілігін беру бойынша кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тоннельдер құрылысын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
2. Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге және қабылдауға арналған құрылыс нормалары мен қағидаларының талаптарын сақтайды.
3. Қалқанды тәсілмен тоннельдер құрылысының технологиялық процестерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тау-кен тәсілімен тоннельдер салудың технологиялық процесін ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тау-кен тәсілімен тоннельдер салуды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
2. Тоннельдерді пайдалану және күтіп ұстау қағидаларын меңгерген.
3. Тау-кен тәсілімен тоннельдер салудың технологиялық процестерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бетон қаптамасын салуды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нашар топырақта тоннельдер салуды жүргізеді. Берік топырақта тоннельдерді салу тәсілдерін меңгерген.
2. Тоннель қаптамаларын тұрғызу үшін материалдарды сипаттайды.
3. Бетон қаптамасын салуды орындайды.
" Көпірлер мен көлік үңгі жолдарының қолданбалы бакалавры " біліктілігі
КҚ 08. Қабылданатын конструктивтік шешімдердің техникалық және экономикалық деңгейлерін және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу мерзімдерін бақылау
КМ 08. Қабылданатын конструктивтік шешімдердің техникалық және экономикалық деңгейлерін және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу мерзімдерін бақылау
Бұл модуль ырғақты және ырғақты емес ағындарды құру және есептеу, желілік графиктерді кестелік және секторлық әдіспен есептеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құрылымдарды монтаждаудың негізгі ережелерін, темір-бетон және металл көпірлердің тіректерін, құрылыс алаңдарын ұйымдастыруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
көпір құрылысының күнтізбелік жоспарын әзірлеу, көпірлерді жөндеу, қайта жаңарту, қалпына келтіру және күшейту жөніндегі жұмыстардың технологиясын жүргізу машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Көпір құрылыстарын салу кезінде құрылыс-монтаж жұмыстарының технологиялық процесін ұйымдастыру.
Көлік құрылысы кәсіпорнын ұйымдастыру, жоспарлау және басқару
Көпірлер, тоннельдер мен басқа да жасанды құрылыстарды салу
Өндіріс экономикасы
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Көпір құрылыстарының конструкциясын сипаттайды.
2. Көпір құрылыстарын салудың технологиялық процестерін біледі.
3. Көпір құрылыстарын салу кезінде құрылыс-монтаж жұмыстарының технологиялық процестерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылыс кезінде кешенді әдістерді қолдану.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Көлік құрылыстарын салу кезінде кешенді әдістерді сипаттайды.
2. Темір-бетон және металл көпірлердің тіректері конструкцияларын монтаждаудың негізгі ережелерін қолданады.
3. Көлік құрылыстарын салу кезінде кешенді әдістерді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Желілік графиктерді есептеу.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Қабылданатын конструктивтік шешімдердің техникалық және экономикалық деңгейлерін және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу мерзімдерін сипттайды.
2. Ырғақты және ырғақты емес ағындарды құру және есептеу үшін қажетті әдістерді біледі.
3. Желілік графиктерді кестелік және секторлық әдіспен есептеуді орындайды.
КҚ 09. Көлік құрылыстарын салу кезінде және тоннельдерді түрлі тәсілдермен ұңғылау бойынша технологиялық бірізділікті сақтай отырып жұмысты ұйымдастыру
КМ 09. Көлік құрылыстарын салу және тоннельдерді түрлі тәсілдермен ұңғылау кезінде жұмысты ұйымдастыру
Бұл модуль тоннельдер құрылысын ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар тоннельдердің сыныптамасын, тоннельдердің қатынас жолдарын трассалау кезіндегі кедергілерді жою құралы ретіндегі арналымын, тоннельдердің құрылысының қысқаша тарихын, тоннельдерді желдетуге қойылатын негізгі талаптарды, тоннельдердің габариттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
құрылыс жобасына, жұмыс сызбаларына, нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі:

1) Организовать технологический процес строительства тоннелей щитовым способом.
Конструкции тоннелей
Технология строительства тоннелей
Строительство мостов, тоннелей и других
искусственных сооружений
Производственное обучение (организация технологических процессов)
Критерии
оценки:
1. Обеспечивает организацию строительства тоннелей.
2. Владеет требованиями строительных норм и правил на производство и приемку строительно-монтажных работ.
3. Выполняет технологические процессы строительства тоннелей щитовым способом.
Результат обучения:
2) Организовать технологический процесс строительства тоннелей горным способом.
Критерии
оценки:
1. Обеспечивает организацию строительства тоннелей горным способом.
2. Владеет правилами эксплуатации и содержания тоннелей.
3. Выполняет технологические процессы строительства тоннелей горным способом.
Результат обучения:
3) Выполнять возведение бетонной обделки.
Критерии
оценки:
1. Характеризует способы постройки тоннелей в слабых и крепких грунтах.
2. Характеризует материалы для сооружения тоннельных обделок.
3. Выполняет возведение бетонной обделки.
ПК 10. Использовать рационально при сооружении строительные машины и транспортные средства, средства малой механизации и технологические оснастки
ПМ 10. Эксплуатация при сооружении строительных машин и транспортных средств, средств малой механизации и технологические оснастки
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для эксплуатации строительных машин, планирования производственной программы предприятия.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: оборудование для бетонных и железобетонных работ; механизированный строительный инструмент; машины и оборудование для отделочных работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
назначению, принципам действия, технико-экономическим и эксплуатационным показателям основных строительных машин и средств малой механизации, правилам их эксплуатации;
-определять производительность и подбирать комплекты строительных машин и средств малой механизации для выполнения механизированных работ;
-вести оперативный учет работы строительных машин, энергетических установок, транспортных средств.
Результат обучения:
1) Определять основы эксплуатации строительных машин, средств малой механизации.
Строительные машины и средства малой механизации
Прикладная информатика
Экономика производства
Производственное обучение (эксплуатация и ремонт строительных машин)
Критерии
оценки:
1. Определяет при сооружении строительные машины и транспортные средств.
2. Владеет эксплуатацией строительных машин; меры безопасности при эксплуатации грузоподъемных и строительных машин и механизмов.
3. Обеспечивает эксплуатацию строительных машин, средств малой механизации.
Результат обучения:

1) Қалқанды тәсілмен тоннельдер салудың технологиялық процесін ұйымдастыру.
Тоннельдердің конструкциялары
Тоннельдерді салу технологиясы
Көпірлер, тоннельдер мен басқа да жасанды құрылыстарды салу
Өндірістік оқыту (технологиялық процестерді ұйымдастыру)
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Тоннельдер құрылысын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
2. Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге және қабылдауға арналған құрылыс нормалары мен қағидаларының талаптарын біледі.
3. Қалқанды тәсілмен тоннельдер құрылысының технологиялық процестерін орындайды.
Оқыту нәтижесі:
2) Тау-кен тәсілімен тоннельдер салудың технологиялық процесін ұйымдастыру.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Тау-кен тәсілімен тоннельдер салуды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
2. Тоннельдерді пайдалану және күтіп ұстау қағидаларын меңгерген.
3. Тау-кен тәсілімен тоннельдер салудың технологиялық процестерін орындайды.
Оқыту нәтижесі:
3) Бетон қаптамасын салуды орындау.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Нашар және берік топырақтарда тоннельдерді салу тәсілдерін сипаттайды.
2. Тоннель қаптамаларын тұрғызу үшін материалдарды сипаттайды.
3. Бетон қаптамасын салуды орындайды.
КҚ 10. Құрылыс кезінде қажетті құрылыс машиналары мен көлік құралдарын, шағын механизация құралдарын және технологиялық жабдықтарды тиімді пайдалану
КМ 10. Құрылысы кезінде қажетті құрылыс машиналары мен көлік құралдарын, шағын механизация құралдарын және технологиялық жабдықтарды пайдалану
Бұл модуль құрылыс машиналарын пайдалану, кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жоспарлау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бетон және темір-бетон жұмыстарына арналған жабдықтарды; механикаландырылған құрылыс құралын; өңдеу жұмыстарына арналған машиналар мен жабдықтарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
негізгі құрылыс машиналары мен шағын механизация құралдарының техникалық-экономикалық және пайдалану көрсеткіштерін, оларды пайдалану қағидаларын, арналымын, жұмыс қағидаттарын;
- механикаландырылған жұмыстарды орындау үшін құрылыс машиналары мен шағын механизация құралдарының өнімділігін анықтау және жинақтарын таңдауды;
- құрылыс машиналары, энергетикалық қондырғылар, көлік құралдары жұмысының жедел есебін жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі:
1) Құрылыс машиналарын, шағын механизация құралдарын пайдалану негіздерін анықтау.
Құрылыс машиналары мен шағын механизация құралдары
Қолданбалы информатика
Өндіріс экономикасы
Өндірістік оқыту (құрылыс машиналарын пайдалану және жөндеу)
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Салу кезінде қажетті құрылыс машиналары мен көлік құралдарын айқындайды.
2. Құрылыс машиналарын пайдалануды; жүк көтергіш және құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шараларын біледі.
3. Құрылыс машиналарын, шағын механизация құралдарын пайдалануды қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі:

2) Организовать техническое обслуживание и ремонт строительных машин и транспортных средств, средств малой механизации и технологические оснастки.
Критерии
оценки:
1. Определяет оборудование для бетонных и железобетонных работ; механизированный строительный инструмент; машины и оборудование для отделочных работ
2. Характеризует назначение, принципы действия, технико-экономические и эксплуатационные показатели основных строительных машин и средств малой механизации, правила их эксплуатации;
3. Выполняет организацию технического обслуживания и ремонта строительных машин и транспортных средств, средств малой механизации и технологические оснастки.
Результат обучения:
3) Разрабатывать планы работ строительных машин, средств малой механизации, транспортных средств, технологических оснасток.
Критерии
оценки:
1. Характеризует строительные машины и транспортные средства, средства малой механизации и технологические оснастки.
2. Ведет оперативный учет работы строительных машин, энергетических установок, транспортных средств.
3. Разрабатывает план работ строительных машин, средств малой механизации, транспортных средств, технологических оснасток.
ПК 11. Организовывать технологический процесс и руководить работами производственных подразделений
ПМ 11. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения работ по квалификации прикладного бакалавра.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию и организацию строительных работ; сметную документацию на работы; контроль качества и учет объемов выполненных работ.
При изучении модуля обучающие учатся:
организовывать технологический процесс и руководить работами производственных подразделений;
составлять рабочую документацию.
Результат обучения: 1) Организовать технологический процесс строительно-монтажных работ при возведении мостовых сооружений.
Преддипломная практика
1. Разрабатывает технологический процесс строительства мостовых сооружений.
2. Ведет технологические процессы строительно-монтажных работ при возведении мостовых сооружений.
3. Соблюдает основные положения монтажа конструкций опор железобетонных и металлических мостов.
3. Применяет комплексные методы при строительстве транспортных сооружений.
4. Ведет
технологические процессы строительства тоннелей щитовым способом.
5. Выполняет технологические процессы строительства тоннелей горным способом.
6. Выполняет возведение бетонной обделки.
7. Разрабатывает план работ строительных машин, средств малой механизации, транспортных средств, технологических оснасток.

2) Құрылыс машиналары мен көлік құралдарына, шағын механизация құралдарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді, технологиялық жарақтарды ұйымдастыру.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Бетон және темір-бетон жұмыстарына арналған жабдықтар; механикаландырылған құрылыс құралы;
өңдеу жұмыстарына арналған машиналар мен жабдықтар.
2. Негізгі құрылыс машиналары мен шағын механизация құралдарының техникалық-экономикалық және пайдалану көрсеткіштерін, оларды пайдалану қағидаларын, арналымы, жұмыс қағидаттарын сипаттайды;
3. Құрылыс машиналары мен көлік құралдарына, шағын механизация құралдарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді, технологиялық жарақтарды ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі:
3) Құрылыс машиналарының, шағын механизация құралдарының, көлік құралдарының, технологиялық жабдықтардың жұмыс жоспарларын әзірлеу.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Құрылыс машиналары мен көлік құралдарын, шағын механизация құралдарын және технологиялық жарақтарды сипаттайды.
2. Құрылыс машиналары, энергетикалық қондырғылар, көлік құралдары жұмысының жедел есебін жүргізеді.
3. Құрылыс машиналарының, шағын механизация құралдарының, көлік құралдарының, технологиялық жабдықтардың жұмыс жоспарын әзірлейді.
КҚ 11. Технологиялық үдерісті ұйымдастыру және өндірістік бөлімшелердің жұмыстарын басқару
КМ 11 Диплом алды практика
Бұл модуль қолданбалы бакалаврдың біліктілігі бойынша жұмыстарды орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құрылыс жұмыстарының технологиясы мен ұйымдастырылуын;
сметалық құжаттаманы әзірлеу; орындалған жұмыстардың сапасын бақылау және көлемін есепке алу машықтарын үйренеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
технологиялық үдерісті ұйымдастыру және өндірістік бөлімшелердің жұмыстарын басқаруды;
жұмыс құжаттамасын құруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Көпір құрылыстарын салу кезінде құрылыс-монтаж жұмыстарының технологиялық процесін ұйымдастыру.
Диплом алды практика
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Көпір құрылыстарын салудың технологиялық процесін әзірлейді.
2. Көпір құрылыстарын салу кезінде құрылыс-монтаж жұмыстарының технологиялық процестерін жүргізеді.
3. Темір-бетон және металл көпірлердің тіректері конструкцияларын монтаждаудың негізгі ережелерін сақтайды.
3. Көлік құрылыстарын салу кезінде кешенді әдістерді қолданады.
4. Қалқанды тәсілмен тоннельдер құрылысының технологиялық процестерін жүргізеді.
5. Тау-кен тәсілімен тоннельдер салудың технологиялық процестерін орындайды.
6. Бетон қаптамасын салуды орындайды.
7. Құрылыс машиналарының, шағын механизация құралдарының, көлік құралдарының, технологиялық жабдықтардың жұмыс жоспарын әзірлейді.

8. Выполняет
организацию технического обслуживания и ремонта строительных машин и транспортных средств, средств малой механизации и технологические оснастки.
9. Ведет оперативный учет работы строительных машин, энергетических установок, транспортных средств.
Результат обучения: 2) Составлять сетевые графики.
1. Принимает конструктивные решения и учитывает сроки разработки проектно-сметной документации.
2. Использует методы, для построения и расчетов ритмичных и неритмичных потоков.
3. Выполняет расчет сетевых графиков табличным и секторным методом.
Результат обучения: 3) Подготовить отчет по прохождению практики.
1. Осуществляет сбор, анализ и систематизацию данных, а также сопутствующую документацию с места прохождения практики для дальнейшей разработки отчета по практике.
2. Подготавливает отчет по практике и утверждает его у руководителя по практике от предприятия.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 153 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 956 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)"
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1413000 – Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)
Квалификации:
1413044 – Прикладной бакалавр производства железобетонных и металлических изделий
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев на базе общего среднего образования
Индекс
Модули и виды учебной деятельности
Кол-во
кредитов
Форма контроля
Объем учебного времени (часы)
Распределение по курсам
Всего
часов
Из них:
Экзамен
Дифференцированный зачет
по видам обучения
по формам организации обучения
Теоретическое обучение
Лабораторно- практические работы, курсовые проекты и работы
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Аудиторные
СРО
СРОП
СРОС
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
БМ
Базовые модули
21

8. Құрылыс машиналары мен көлік құралдарына, шағын механизация құралдарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді, технологиялық жарақтарды ұйымдастыруды орындайды.
9. Құрылыс машиналары, энергетикалық қондырғылар, көлік құралдары жұмысының жедел есебін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Желілік графиктер құру.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Конструктивтік шешімдер қабылдайды және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу мерзімін ескереді.
2. Ырғақты және ырғақты емес ағындарды құру және есептеу үшін қажетті әдістерді пайдаланады.
3. Желілік графиктерді кестелік және секторлық әдіспен есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Практикадан өту бойынша есеп дайындау.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Қажетті деректерді, сондай-ақ практика бойынша есепті одан әрі әзірлеу үшін практикадан өту орнынан ілеспе құжаттаманы жинауды, талдауды және жүйелеуді жүзеге асырады.
2. Практика бойынша есеп дайындайды және оны кәсіпорыннан практика жетекшісінде бекітеді.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
153-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
956-қосымша
"Темір бетон және металл бұйымдары өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1400000 – Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1413000 – Темір бетон және металл бұйымдары өндірісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі:
1413044 –Темір бетон және металл бұйымдары өндірісі қолданбалы бакалавры
Оқыту нысаны: күндізгі Оқытудың нормативтік мерзімі 2 жыл 10 ай жалпы орта білім базасында
Индексі
Оқу қызметінің түрлері мен модульдері
Кредиттер саны
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Курстар бойынша бөлу
Барлық сағат
Оның ішінде:
Емтихан
Дифференциалды сынақ
оқыту түрі бойынша
Оқытуды ұйымдастыру формалары бойынша
Теориялық оқыту
Зертханалық-практикалық жұмыстар, курстық жобалар және жұмыстар
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Аудиториялық
БӨЖ
ОБӨЖ
ӨБӨЖ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
БМ
Базалық модульдер
21

6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
БК 7. Применять основные законы естественно-научных дисциплин в профессиональной деятельности
БМ 07. Применение основных законов естественно-научных дисциплин в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для
решения задач из основных разделов высшей математики и физики.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают физические принципы, лежащие в основе современной естественно-научной картины мира; вопросы материи, общие формы ее движения, основные физические понятия и законы, действующие в природе, модели и методы научных исследований.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять задания и упражнения различной сложности, решать различные типы расчетных задач, в том числе с производственным, экологическим, региональным содержанием.
Результат обучения: 1) Владеть основными понятиями высшей математики.
Высшая математика
Физика
Критерии оценки:
1. Понимает определения, теоремы, подходы к решению задач из основных разделов высшей математики.
2. Применяет основные математические функции и их свойства; вычислительные и операционные методы обработки числовых величин.
3. Применяет методы дифференциального и интегрального исчисления; методы и инструменты линейной алгебры и аналитической геометрии.
Результат обучения: 2) Владеть навыками анализа основных законов физики.
Критерии оценки:
1. Выполняет физические эксперименты и анализирует результат.
2. Поясняет на примерах причины физических свойств веществ, материальное единство макро и микровеществ, причинно-следственную зависимость между составом, строением и свойствами веществ.
3. Объясняет смысл физических законов и их применение для расчетов.
Результат обучения: 3) Владеть навыками выполнения заданий и упражнений различной сложности.
Критерии оценки:
1. Решает задачи различной сложности.
2. Составляет таблицы и схемы аналитического содержания по основам физики и астрономии.
БК 8. Развивать общие компетенции предстоящей деятельности
БМ 08. Развитие общих компетенции предстоящей деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для самостоятельного определения задач профессионального и личностного развития.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают навыки планирования, готовы к смене технологий в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть навыками планирования.
Критерии оценки:
1.Предмтавляет конечный результат деятельности в полном объеме.
2.Оценивает и анализирует процесс и результат.
3. Организовывает рабочее место, готовит оборудование, инструменты, приспособления, исходное сырье к производственному процессу.
4. Осуществляет поиск, анализ и оценку информации, для постановки и решения профессиональных задач, профессионального и личностного развития.
Профессиональные модули
Квалификация "1413022 – Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций"
ПК 1. Выполнять комплекс простых работ при монтаже металлических, сборных бетонных и железобетонных конструкций
ПМ 01. Выполнение комплекса простых работ при монтаже металлических, сборных бетонных и железобетонных конструкций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения комплекса простых работ при монтаже металлических, сборных бетонных и железобетонных конструкций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды основного такелажного и монтажного оборудования и приспособлений, способы строповки, способы защиты металла от коррозии, правила транспортировки складирования конструкций и изделий, правила временного крепления конструкций.
При изучении модуля обучающиеся учатся использовать по назначению основные виды такелажного и монтажного оборудования и приспособлений, выполнять строповку и расстроповку строительных конструкций, подготавливать элементы крепежа к монтажу конструкций, поддерживать стальные канаты в рабочем состоянии.
Результат обучения: 1) Подготовить элементы конструкций к монтажу.
Свойства строительных материалов
Материаловедение
Сварка и резка металлов
Начертательная геометрия
Инженерная графика
Ознакомительная практика
Учебно-производственная практика
Критерии оценки:
1. Использует по назначению основные виды такелажного и монтажного оборудования и приспособлений.
2. Выполняет строповку конструкций в соответствии с квалификацией.
3. Проверяет плотность швов.
4. Применяет способы защиты металла от коррозии.
5. Применяет способы сигнализации при подъеме, опускании и установке строительных конструкций, при монтаже их на высоте и в стесненных условиях.
Результат обучения: 2) Выполняет простой монтаж элементов конструкций.
Критерии оценки:
1. Выполняет строповку и расстроповку строительных конструкций.
2. Использует в работе основные виды такелажного и монтажного оборудования и приспособлений грузоподъемностью до 10 т.
3. Подготавливает поверхности для изоляции.
4. Подает сигналы при подъеме, опускании и установке строительных конструкций при монтаже их на высоте и в стесненных условиях.
5. Соблюдает требования охраны труда при нахождении на строительной площадке, пожарной безопасности, электробезопасности и безопасности при ведении монтажных работ.
Результат обучения: 3) Выполнять работы по временному креплению монтируемых конструкций.
Критерии оценки:
1. Подготавливает элементы крепежа к монтажу конструкций
2. Устанавливает крепежные элементы.
3. Выполняет временное крепление конструкций с применением приспособлений
4. Выверяет местоположение конструкции по осям,
диагоналям, отметкам.
5. Фиксирует конструкции от раскачивания.

6. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық режимін таңдайды және негіздейді
7. Кәсіпкерлік қызметте электрондық үкімет порталымен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
БҚ 7. Кәсіптік қызметте жаратылыстану-ғылыми пәндердің негізгі заңдарын қолдану
БМ 07. Кәсіптік қызметте жаратылыстану-ғылыми пәндердің негізгі заңдарын қолдану
Бұл модуль жоғары математика және физиканың негізгі бөлімдерінен есептерді шешу қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды жоғары математика және физиканың негізгі бөлімдерінен есептерді шешу қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әлемнің қазіргі табиғи-ғылыми көрінісі негізінде жатқан физикалық қағидаларды, материя мәселелерін, оның қозғалысының жалпы түрлерін, табиғатта қолданылатын негізгі физикалық ұғымдар мен заңдарды, ғылыми зерттеулердің модельдері мен әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар түрлі күрделі тапсырмалар мен жаттығуларды орындауға, түрлі есептік, оның ішінде өндірістік, экологиялық, аймақтық мазмұндағы есептеулерді шешуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жоғары математиканың негізгі түсініктерін меңгеру.
Жоғары математика
Физика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоғары математиканың негізгі бөлімдерінен есептерді шешу жолдарын, теоремаларын, анықтамаларын түсінеді.
2. Негізгі математикалық функциялар мен олардың қасиеттерін; сандық шамаларды өңдеудің есептеуіш және операциялық әдістерін қолданады.
3. Дифференциалдық және интегралдық есептеу әдістерін; сызықтық алгебра және аналитикалық геометрия әдістері мен құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) физиканың негізгі заңдарын талдау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Физикалық эксперименттерді орындайды және нәтижені талдайды.
2. Мысалдарда заттардың физикалық қасиеттерінің себептерін, макро мен микро қоғамдастықтардың материалдық бірлігін, заттардың құрамы, құрылысы мен қасиеттері арасындағы себеп-салдарлық тәуелділікті түсіндіреді.
3. Физикалық заңдардың мағынасын және оларды есептеу үшін қолдануды түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Түрлі күрделі тапсырмалар мен жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі күрделі міндеттерді шешеді.
2. Физика және астрономия негіздері бойынша аналитикалық мазмұнның кестелері мен схемаларын жасайды.
БҚ 8. Алдағы қызметтің жалпы құзыреттерін дамыту
БМ 08. Алдағы қызметтің жалпы құзыреттерін дамыту
Бұл модуль кәсіби және жеке даму міндеттерін өз бетінше анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жоспарлау дағдыларын меңгереді, кәсіптік қызметте технологиялардың ауысымына дайын болады.
Оқыту нәтижесі: 1) Жоспарлау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Қызметтің түпкі нәтижесін толық көлемде ұсына алады.
2.Үдеріс пен нәтижені бағалайды және талдай алады.
3. Жұмыс орнын ұйымдастырады, жабдықты, құрал-саймандарды, керек-жарақтарды, өндірістік үдеріске бастапқы шикізатты дайындайды.
4. Кәсіптік міндеттерді қою және шешу, кәсіптік және жеке даму үшін қажетті ақпаратты іздеуді, талдауды және бағалауды жүзеге асырады.
Кәсіптік модульдер
"141302 2 Болат және темір-бетон құрылымдарын құрастырушы" біліктілігі
КҚ 1. Металл, құрама бетон және темірбетон конструкцияларын монтаждау кезінде қарапайым жұмыстар кешенін орындау
КМ 01. Металл, құрама бетон және темірбетон конструкцияларын монтаждау кезінде қарапайым жұмыстар кешенін орындау
Бұл модуль металл, құрама бетон және темірбетон құрылымдарын монтаждау кезінде қарапайым жұмыстар кешенін орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар негізгі такелаждық және монтаждау жабдықтары мен айлабұйымдарының түрлерін, ілмектеу тәсілдерін, металды коррозиядан қорғау тәсілдерін, конструкциялар мен бұйымдарды қоймалау қағидаларын, конструкцияларды уақытша бекіту қағидаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар такелаждық және монтаждау жабдықтары мен құрылғылардың негізгі түрлерін арналымы бойынша пайдалану, құрылыс конструкцияларын ілмектеу және ілмектен шығару, конструкцияларды монтаждауға бекіту элементтерін дайындау, болат арқандарды жұмыс күйінде ұстау машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Конструкция элементтерін монтаждауға дайындау.
Құрылыс материалдарының қасиеттері
Материалтану
Металдарды пісіру және кесу
Сызба геометриясы
Инженерлік графика
Таныстыру практикасы
Оқу-өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Такелаждық және монтаждау жабдықтары мен айлабұйымдардың негізгі түрлерін арналымы бойынша пайдалануды біледі.
2. Біліктілікке сәйкес конструкцияларды ілмектеу жұмыстарын орындайды.
3. Жіктердің тығыздығын тексереді.
4. Металды коррозиядан қорғау тәсілдерін қолданады.
5.Құрылыс конструкцияларын көтеру, түсіру және орнату кезінде, оларды биіктікте және тар жағдайда монтаждау кезінде сигнал беру тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Конструкция элементтерін қарапайым монтаждауды орындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Құрылыс конструкцияларын ілмектеу және ілмектен шығару жұмыстарын орындайды.
2.Жұмыста жүк көтергіштігі 10 т дейінгі такелаждық және монтаждау жабдықтары мен айлабұйымдардың негізгі түрлерін пайдаланады.
3. Оқшаулау үшін беттерді дайындайды.
4. Құрылыс конструкцияларын биіктікте және тар жағдайда монтаждау кезінде көтеру, түсіру және орнату кезінде сигналдар береді.
5. Құрылыс алаңында болған кезде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Монтаждалатын конструкцияларды уақытша бекіту жөніндегі жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бекіту элементтерін құрастыруға дайындау
2.Бекіту элементтерін орнатады.
3. Құрылғыларды пайдалана отырып, конструкцияларды уақытша бекітуді орындайды
4.Конструкцияның орналасқан жерін осьтері, диагональдары, белгілері бойынша тексереді.
5. Конструкцияларды тербелмеуі үшін орнықтырады.

6. Соблюдает требования охраны труда при нахождении на строительной площадке, пожарной безопасности, электробезопасности и безопасности при ведении
монтажных работ.
Результат обучения: 4) Выполнять вспомогательные работы при простом монтаже металлических, сборных бетонных и железобетонных конструкций.
Критерии оценки:
1.Поддерживать стальные канаты в рабочем состоянии.
2. Пользоваться ручным винтовым прессом.
3. Вязать такелажные узлы.
4.Применять такелажное и монтажное оборудование и приспособления по назначению.
ПК 2. Бетонировать бетонные и железобетонные монолитные конструкции
ПМ 02. Бетонирование бетонных и железобетонных монолитных конструкций
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для бетонирования бетонных и железобетонных монолитных конструкций.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: виды бетона, сборные железобетонные и бетонные строительные изделия и конструкции; строительные растворы.
При изучении модуля, обучающиеся учатся определять по внешним признакам и маркировке вид и качество строительных материалов и изделий; производят технически и экономически обоснованный выбор строительных материалов и изделий для конкретных условий использования, знают основные свойства и области применения строительных материалов и изделий.
Результат обучения: 1) Приготовить бетонную смесь.
Свойства строительных материалов
Материаловедение
Общая технология строительных материалов
Технология бетона.
Сварка и резка металлов
Слесарная практика
Арматурная практика
Учебно-производственная практика
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды бетона.
2. Дозирует точно составляющие материалов в соответствии с рабочим составом бетона.
3. Перемешивает бетон в бетоносмесителях.
4. Транспортирует бетонную смесь.
5. Применяет бетонную смесь.
Результат обучения: 2) Бетонировать бетонные монолитные конструкции.
Критерии оценки:
1. Подготавливает конструкции к
бетонированию.
2. Возводит опалубку.
3. Транспортирует бетонную смесь.
4. Устанавливает арматуру.
5. Заливает бетонную смесь нагнетанием по трубопроводам.
Результат обучения: 3) Бетонировать железобетонные монолитные конструкции.
Критерии оценки:
1. Производит сопряжение стальных конструкций с блоками из жаростойкого бетона.
2. Устанавливает защитные кожухи из нержавеющей стали.
3. Доставляет к месту бетонирования стальные конструкции.
4. Возводит опалубку.
5. Устанавливает арматуру.
6. Заливает бетонную смесь нагнетанием по трубопроводам
ПК 3. Проводить монтаж бетонных и железобетонных конструкций
ПМ 03. Монтаж бетонных и железобетонных конструкций
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для освоения способов сборки и монтажа конструкций из отдельных элементов; способов монтажа труб высотой до 30 м и из блоков жаростойкого бетона; способов временного крепления конструкций с применением приспособлений; способов проверки плотности сварных швов; правила подготовки поверхностей для изоляции способов защиты металла от коррозии; способов сигнализации при подьеме, опускании и установке строительных конструкций, при монтаже их на высоте и в стесненных условиях.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: рациональные способы изготовления железобетонных изделий, технологическое, теплотехническое, грузоподъемное оборудование и оснастки, устройство электрифицированного и пневматического инструмента и правила работы с ними; виды стропов и захватов для подъема и спуска конструкций; допуски при изготовлении и монтаже армоконструкций; способы применения такелажных приспособлений и механизмов для монтажа армоконструкций.
При изучении модуля обучающиеся учатся определять основные виды деталей стальных и сборных бетонных и железобетонных конструкций; основные свойства и марки бетонных и смесей; виды основного такелажного и монтажного оборудования и приспособлений; знать способы крепления канатов болтовыми зажимами; правила транспортировки и складирования конструкций и изделий; знать способы строповки строительных конструкций и их расстроповки.
Результат обучения: 1) Выполнять сборку и установку такелажного и подъемного оборудования и приспособлений.
Охрана труда
Технология монтажных работ
Железобетонные и металлические конструкции
Монтаж стальных и железобетонных конструкций
Практика для получения первичных профессиональных навыков.
Учебно-произ-водственная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует виды такелажных узлов.
2. Характеризует виды основного такелажного и подъемного оборудования и приспособлений.
3. Различает способы крепления канатов болтовыми зажимами.
4. Характеризует устройство элек-трифицированного и пневматического инструмента и правила работы с ними.
5. Различает способы защиты металла от коррозии.
Результат обучения: 2)
Доставлять, принимать и разгружать конструкции на территорию установки.
Критерии оценки:
1. Проводит обшивку листовой сталью стальных и бетонных конструкций.
2. Устанавливает предварительно закладные части.
3. Применяет способы сигнализации при подъеме, опускании и установке строительных конструкций, при монтаже их на высоте и в стесненных условиях.
4. Применяет способы монтажа стальных конструкций зданий и сооружений отдельными тяжелыми элементами или блоками.
5. Пользуется средствами индивидуальной защиты, средствами пожарной и электробезопасности.
Результат обучения: 3)
Раскладывать и размещать на территорию установки конструкции.
Критерии оценки:
1. Укладывает сборные железобетонные плиты мостов и эстакад.
2. Выполняет приемы монтажа тяжелых сборных железобетонных колонн, фундаментных блоков и балок.
3. Проводит облицовку плитами каналов и откосов плотин.
4. Заделывает стыки балок, прогонов и ригелей с колоннами.
5. Характеризует устройство заполнений проемов и перегородок из стеклопрофилита.

6. Құрылыс алаңында болған кезде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және жүргізу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Металл, құрама бетон және темірбетон конструкцияларын қарапайым монтаждау кезінде қосалқы жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Болат арқандарды жұмыс күйінде ұстау.
2. Қол бұрандалы баспақты пайдалану.
3. Такелаж түйіндерін тоқу.
4.Такелаждық және монтаждау жабдықтары мен айлабұйымдарын арналымы бойынша қолдану.
КҚ 2. Бетон және темірбетон монолитті конструкцияларды бетондау
КМ 02. Бетон және темірбетон монолитті конструкцияларды бетондау
Бұл модуль бетон және темірбетон монолитті конструкцияларды бетондау үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бетон түрлерін, құрама темірбетон және бетон құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын,
құрылыс ерітінділерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сыртқы белгілері мен таңбалануы бойынша құрылыс материалдары мен бұйымдарының түрі мен сапасын анықтауды үйренеді; нақты пайдалану шарттары үшін құрылыс материалдары мен бұйымдарының техникалық және экономикалық негізделген таңдауын жүргізеді, құрылыс материалдары мен бұйымдарының негізгі қасиеттері мен қолдану салаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Бетон қоспасын дайындау.
Құрылыс материалдарының қасиеттері
Материалтану
Құрылыс материалдарының жалпы технологиясы
Бетон технологиясы.
Металдарды пісіру және кесу
Слесарлық практика
Арматуралық практика.
Оқу-өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бетонның түрлерін саралайды.
2. Бетонның жұмыс құрамына сәйкес материалдардың нақты құрауыштарын мөлшерлейді.
3. Бетонды бетон араластырғыштарда араластырады.
4. Бетон қоспасын тасымалдайды.
5. Бетон қоспасын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бетон монолитті құрылымдарды бетондау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Конструкцияларды бетондауға дайындайды
2. Қалыпты тұрғызады.
3. Бетон қоспасын тасымалдайды.
4. Арматураны орнатады.
5. Бетон қоспасын құбырлар арқылы айдап құяды.
Оқыту нәтижесі: 3) Темірбетон монолитті конструкцияларды бетондау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болат конструкциялардың ыстыққа төзімді бетоннан
жасалған блоктармен жанасуын жүргізеді.
2. Болаттан жасалған қорғаныс қаптарын орынатады.
3. Бетондау орнына болат конструкцияларды жеткізеді.
4. Қалыпты тұрғызады.
5. Арматураны орнатады.
6. Бетон қоспасын құбырлар арқылы айдап құяды.
КҚ 3.
Бетон және темірбетон конструкцияларын монтаждауды орындайды
КМ 03.
Бетон және темірбетон конструкцияларын монтаждау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, жекелеген элементтерден құрылымдарды құрастыру және монтаждау тәсілдерін игеру үшін қажетті дағдылар мен білімдерді; биіктігі 30 м дейін және ыстыққа төзімді бетон блоктарынан құбырларды монтаждау тәсілдерін; құрылғыларды айлабұйымдарды қолдана отырып уақытша бекіту тәсілдерін; пісірмелі жіктердің тығыздығын тексеру тәсілдерін; металды коррозиядан қорғау тәсілдерін оқшаулау үшін беттерді дайындау қағидаларын; құрылыс құрылымдарын көтеру, түсіру және орнату кезінде, оларды биіктікте және тар жағдайларда монтаждау кезінде сигнал беру тәсілдерін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: темірбетон бұйымдарын жасаудың ұтымды тәсілдерін, технологиялық, жылутехникалық, жүк көтергіш жабдықтар мен жарақтар, электрлендірілген және пневматикалық құрал-саймандардың құрылымын және олармен жұмыс істеу қағидаларын; конструкцияларды көтеруге және түсіруге арналған ілмектер мен қармауыш түрлерін; армоконструкцияларды жасау және монтаждау кезіндегі шақтамаларды; армоконструкцияларды монтаждауға арналған такелаждық айлабұйымдар мен механизмдерді қолдану тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар болат және құрама бетон және темірбетон конструкциялары бөлшектерінің негізгі түрлерін; бетон және қоспалардың негізгі қасиеттері мен маркаларын; негізгі такелаждық және монтаждау жабдықтары мен айлабұйымдардың түрлерін; арқандарды бұрандалы қысқыштармен бекіту тәсілдерін; конструкциялар мен бұйымдарды тасымалдау және қоймалау қағидаларын; құрылыс конструкцияларын ілмектеу және ілмектен шығару тәсілдерін білуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Такелаждық және көтергіш жабдықтар мен айлабұйымдарды құрастыруды және орнатуды орындау.
Еңбекті қорғау
Монтаждау жұмыстарының технологиясы
Темірбетон және металл конструкциялар
Болат және темірбетон конструкцияларын монтаждау
Бастапқы кәсіби дағдыларды алу практикасы.
Оқу-өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Такелаждық түйіндердің түрлерін сипаттайды.
2. Негізгі такелаждық және көтеру жабдықтары мен айлабұйымдарының түрлерін сипаттайды.
3. Арқандарды бұрандалы қысқыштармен бекіту тәсілдерін ажыратады.
4. Электрлендірілген және пневматикалық құралдардың құрылымын және олармен жұмыс істеу қағидаларын сипаттайды.
5. Металды коррозиядан қорғау тәсілдерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Конструкцияны орнату аумағына жеткізу, қабылдау және түсіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болат және бетон конструкцияларының табақ болатпен қаптауды жүргізеді.
2. Алдын ала кіргізетін бөліктерді орнатады.
3.Құрылыс конструкцияларын көтеру, түсіру және орнату кезінде, оларды биіктікте және тар жағдайда монтаждау кезінде сигнал беру тәсілдерін қолданады.
4. Ғимараттар мен құрылыстардың болат конструкцияларын жекелеген ауыр элементтермен немесе блоктармен монтаждау тәсілдерін қолданады.
5. Жеке қорғану құралдарын, өрт және электр қауіпсіздігі құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Конструкцияны орнату аумағына қою және орналастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көпірлер мен эстакадалардың құрама темірбетон плиталарын салады.
2. Ауыр құрама темірбетон бағаналарды, іргетас блоктар мен арқалықтарды монтаждау тәсілдерін орындайды.
3. Каналдар мен бөгеттердің құламаларын плиткалармен қаптайды.
4. Арқалықтардың, сырғауылдардың және ригельдердің бағаналармен түйіспелерін бітейді.
5. Шыныпрофилиттен жасалған ойықтар мен далдаларды толтырудың құрылымын сипаттайды.

6. Соблюдает правила транспортировки и складирования конструкций и изделий.
7. Применяет способы установки и крепления панелей, крупных блоков стен и карнизных блоков.
ПК 4. Выполнять работы по по монтажу стальных и железобетонных конструкций
ПМ 04. Выполнение работ по монтажу стальных и железобетонных конструкций
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для освоения монтажа конструкций из отдельных элементов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: способы применения такелажных приспособлений и механизмов для монтажа стальных и железобетонных конструкций.
При изучении модуля, учатся: применять основные виды деталей стальных и сборных бетонных и железобетонных конструкций; виды основного такелажного и монтажного оборудования и приспособлений.
Результат обучения: 1) Выполнять работы по монтажу стальных и железобетонных конструкций.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Зачищает стыки собираемых конструкций.
2. Затягивает монтажные болтовые соединения.
3. Устанавливает самонарезающие болты.
4. Правит фасонную сталь на ручных винтовых прессах.
5. Монтирует сборные перегородки и внутренние стены из гипсовых панелей на металлическом каркасе.
6. Приготавливает тиоколовые и акриловые герметики вручную.
7. Крепит стальные канаты болтовыми зажимами.
8. Устанавливает и снимает блоки, тали, полиспасты, лебедки и домкраты грузоподъемностью до 10 т.
ПК 5. Изучить основные свойств строительных материалов
ПМ 05. Применение основных свойств строительных материалов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки в отрасли при производстве строительных материалов и изделий, и рациональном использовании сырьевых материалов с учетом экологической безопасности, экономии топливно- энергетических и материальных ресурсов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: свойства и особенности структуры, сырьевые ресурсы для производства, сущность процессов изготовления и технологию производства строительных материалов. При изучении модуля, учатся: определять и оценивать свойства строительных материалов, обосновывать выбор материалов и изделий в проектных решениях для заданных условий эксплуатации, прогнозировать надежность и долговечность материалов в конструкции, определять экономическую эффективность производства и применения строительных материалов и изделий. Владеет навыками определения и сравнения свойств строительных материалов. Быть компетентным: в области современной номенклатуры и производства строительных материалов. Быть компетентным в проверке материалов на соответствие заявленным сертификатам качества, в разработке технических условий на применение вяжущих веществ.
Результат обучения: 1) Применять свойства строительных материалов.
Строительные материалы
Химия строительных материалов / Химия и неорганических и органических материалов
Вяжущие вещества и технология цемента Технология вяжущих веществ
Критерии оценки:

6. Конструкциялар мен бұйымдарды тасымалдау және қоймалау қағидаларын сақтайды.
7. Панельдерді, қабырғалардың ірі блоктарын және карниз блоктарын орнату және бекіту тәсілдерін қолданады.
КҚ 4. Болат және темірбетон конструкцияларын монтаждау бойынша жұмыстарды орындау
КМ 04. Болат және темірбетон конструкцияларын монтаждау бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, жекелеген элементтерден құрылымдарды монтаждауды меңгеру үшін қажетті дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: болат және темірбетон құрылымдарын монтаждауға арналған такелаждық айлабұйымдар мен механизмдерді қолдану тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде болат және құрама бетон және темірбетон конструкциялары бөлшектерінің негізгі түрлерін; негізгі такелаждық және монтаждық жабдықтар мен айлабұйымдардың түрлерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Болат және темірбетон конструкцияларын монтаждау бойынша монтажшы біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрастырылатын конструкциялардың түйіспелерін тазалайды.
2. Монтаждық бұрандалық қосылыстарды бұрап тартады.
3. Өздігінен оятын бұрандарды орнатады.
4. Қол бұрандалы баспақтарда үлгілік болатты түзетеді.
5. Металл каркаста гипс панельдерінен жасалған жиналмалы қалқалар мен ішкі қабырғаларды монтаждайды.
6. Тиокол және акрил герметиктерін қолмен дайындайды.
7. Болат арқандарды бұрандалы қысқыштармен бекітеді.
8. Жүк көтергіштігі 10 т дейін блоктар, тальдар, полиспастар, шығырлар және домкраттар орнатады және шешеді.
КҚ 5. Құрылыс материалдарының негізгі қасиеттерін зерделеу
КМ 05.
Құрылыс материалдарының негізгі қасиеттерін қолдану
Бұл модуль құрылыс материалдары мен бұйымдарын өндіру және экологиялық қауіпсіздікті, отын - энергетикалық және материалдық ресурстарды үнемдеуді ескере отырып, шикізат материалдарын ұтымды пайдалану кезінде саладағы білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: құрылымның қасиеттері мен ерекшеліктерін, өндіріс үшін шикізат ресурстарын, құрылыс материалдарын дайындау үдерістерінің мәнін және өндіру технологиясын меңгереді. Модульді зерделеу кезінде құрылыс материалдарының қасиеттерін анықтау және бағалау, берілген пайдалану шарттары үшін жобалау шешімдерінде материалдар мен бұйымдарды таңдауды негіздеу, конструкциядағы материалдардың сенімділігі мен ұзақ уақытқа жарамдылығын болжау, құрылыс материалдары мен бұйымдарын өндіру мен қолданудың экономикалық тиімділігін анықтау машықтарын үйренеді. Құрылыс материалдарының қасиеттерін анықтау және салыстыру дағдыларын меңгерген. Қазіргі заманғы номенклатура және құрылыс материалдары өндірісі саласында білікті болу . Материалдардың мәлімделген сапа сертификатына сәйкестігін тексеру, тұтқыр заттарды қолдануға арналған техникалық шарттарды әзірлеу ісінде білікті болу;
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылыс материалдарының қасиеттерін қолдану.
Құрылыс материалдары
Құрылыс материалдары химиясы / Бейорганикалық және органикалық материалдар химиясы
Тұтқыр заттар және цемент технологиясы / Тұтқыр заттар технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Излагает основные понятие о возведениях строительных объектах с учетом видов внешних воздействий и процессов, которые могут происходить между материалами и средой.
2. Объясняет как использовать основные классификации строительных материалов, структуру, строение и процессы, позволяющие.
3. Формирует заданные свойства и материалов: основы химических взаимодействий между материалами и различными средами (газы, жидкости, твердые вещества).
Результат обучения 2): Применять методы теоретического и экспериментального исследования в области физической химии и химической технологии строительных материалов.
Критерии оценки:
1. Излагает основные понятие физика - химические системы и процессы и их взаимосвязи; термодинамические процессы и функции; химические и фазовые равновесие; растворы и растворение.
2. Владеет навыками применения физических и физико-химического качественного и количественного анализа.
3. Демонстрирует знания в вопросах современной физической химии и химической технологии, охраны окружающей среды.
Результат обучения: 3) Выполнять и производить расчеты физико-химических основ процессов гидратации и твердения вяжущих веществ и их регулирования под действием различных технологических факторов.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды вяжущих веществ с учетом их применения в строительстве, состав, структуру и свойства вяжущих веществ строительного назначения, способы их получения, параметры и режимы технологических пределов.
2. Производит расчеты составов сырьевых смесей, испытания вяжущих веществ по стандартным методикам, устанавливает требования к материалам по назначению, технологичности, конкурентоспособности и другим свойствам в соответствии с условиями эксплуатации.
ПК 6. Применять материалы для производства железобетонных изделий
ПМ 06. Применение материалов для производства железобетонных изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки для проектирования составов и технологических линий производства групп изделий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные технологические зависимости, влияние на структуру и свойства бетона различных факторов, правильные приемы перемешивания, укладки, уплотнения, ускорения твердения бетона, методы проектирования состава бетона различных видов, организация контроля качества бетона на производстве и способы контроля, принципы использования математических методов и технологии бетона и перспективы повышения качества и совершенствования технологии бетона.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производственной деятельности при получении изделий с заданными свойствами.
Результат обучения 1): Выполнять работы по формованию железобетонных изделий и конструкций.
Технология бетона I
Заполнители бетона Технология заполнителей бетона
Критерии оценки:

1. Материалдар мен орта арасында болуы мүмкін сыртқы әсерлер мен үдерістердің түрлерін ескере отырып, құрылыс объектілерін тұрғызу туралы негізгі ұғымды мазмұндайды.
2. Құрылыс материалдарының негізгі жіктемелерін, құрылымын, құрылысы мен үдерістерін қалай пайдалану керектігін түсіндіреді.
3. Берілген қасиеттер мен материалдарды қалыптастырады: материалдар мен түрлі орталар (газдар, сұйықтықтар, қатты заттар) арасындағы химиялық өзара әрекеттесу негіздері.
Оқыту нәтижесі 2): Физикалық химия және құрылыс материалдарының химиялық технологиясы саласында теориялық және эксперименттік зерттеу әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Физикалық - химиялық жүйелер мен үдерістер және олардың өзара байланысы; термодинамикалық үдерістер мен функциялар; химиялық және фазалық тепе-теңдік; ерітінділер және еріту.
2. Физикалық және физикалық-химиялық сапалық және сандық талдауды қолдану дағдыларын меңгерген.
3. Қазіргі заманғы физикалық химия және химиялық технология, қоршаған ортаны қорғау мәселелерінде білімдерін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тұтқыр заттарды гидраттандыру және қатаю үдерістерінің физикалық-химиялық негіздерін және оларды түрлі технологиялық факторлардың әсерінен реттеуді орындау және жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұтқыр заттардың түрлерін, құрылыс мақсатындағы тұтқыр заттардың құрамын, құрылымын және қасиеттерін, оларды алу тәсілдерін, технологиялық шектердің параметрлері мен режимдерін есепке ала отырып сипаттайды.
2. Шикізат қоспаларының құрамын есептеуді, тұтқыр заттарды стандартты әдістемелер бойынша сынауды жүргізеді, пайдалану шарттарына сәйкес арналымы, технологиялылығы, бәсекеге қабілеттілігі және басқа да қасиеттері бойынша материалдарға қойылатын талаптарды белгілейді.
КҚ 6. Темірбетон бұйымдарын өндіру үшін материалдарды қолдану
КМ 06. Темірбетон бұйымдарын өндіру үшін материалдарды қолдану
Бұл модуль бұйымдар топтарының құрамы мен технологиялық желілерін жобалау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар негізгі технологиялық тәуелділіктер, бетонның құрылымы мен қасиеттеріне түрлі факторлардың әсерін, бетонды араластыру, төсеу, тығыздау, қатаюдың дұрыс тәсілдерін, бетонның түрлі құрамын жобалау әдістерін, өндірістегі бетонның сапасын бақылауды ұйымдастыру және бақылау тәсілдерін, бетонның математикалық әдістері мен технологиясын пайдалану қағидаттарын және бетон технологиясын жетілдіру және сапасын арттыру перспективаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: берілген қасиеттері бар бұйымдарды алу кезінде өндірістік қызметті жүзеге асыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1): Темірбетон бұйымдары мен конструкцияларын қалыптау бойынша жұмыстарды орындау
Бетон технологиясы I
Бетон толтырғыштар Бетон толтырғыштар технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует основные свойства бетонной смеси.
2. Характеризует маркировку изделий.
3. Определяет очередность загрузки компонентов в приемные устройства.
4. Соблюдает технические условия на приготовление изделий.
5. Характеризует назначение, устройство и принцип действия применяемыхинструментов, приспособлений и оборудования.
6. Соблюдает правила использования оборудования.
Результат обучения 2): Соблюдать технологию производства бетона.
Критерии оценки:
Характеризует состав, свойства, технологию получения и особенности применения основных разновидностей вяжущих веществ и заполнителей, металлической арматуры.
Проводит обоснованный выбор материалов с учетом заданных условий эксплуатации.
3. Применяет методы постановки и проведения экспериментов по заданным методикам.
Результат обучения 3): Проектировать состав и технологию заполнителей бетона.
Критерии оценки:
1. Описывает производимые составы и проектируемые линии.
2. Владеет навыками обучения, применять в производственной деятельности при получении изделий с заданными свойствами.
3. Проектирует состав и технологические линии производства групп изделий.
ПК 7. Применять компьютерное проектирование и расчет строительных конструкций
ПМ 07. Компьютерное проектирование и расчет строительных конструкций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для решения прикладных задач по выполнению трех видов расчета на прочность: проверочного, определения расчетной нагрузки, использовать современные способы проектирования, по проведению расчетов на жесткость основные положения статики и условий равновесия систем сил, основные методы и принципы расчета типовых элементов конструкций на прочность, жесткость и устойчивость.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают навыки использования основных аксиом статики и условия равновесия, получаемые для абсолютно твердых тел, применение их как к малым деформируемым, так и к любым изменяемым телам, в области решения прикладных задач.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнению трех видов расчета на прочность: проверочного, определения расчетной нагрузки, использовать современные способы проектирования; проводить расчеты на жесткость, использовать компьютерную графику, в области компьютерного проектирования и изображения архитектурно-строительных чертежей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают проектирования и расчета строительных конструкций, основные положения проектирования строительных конструкций и оснований.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять вид напряженного состояния элементов конструкции; находить и использовать научно-техническую информацию, использовать программы SCAD для расчета плоских стержневых систем от статической нагрузки; самостоятельно решать инженерные задачи по определению усилий и перемещений в плоских и пространственных стержневых системах.
Результат обучения 1): Решать прикладные задачи по выполнению трех видов расчета на прочность: проверочного, определения расчетной нагрузки, проектного.
Расчет строительных изделий и конструкций
Строительные конструкции
Проектирование по программе SCAD
Проектирование и расчет строительных конструкций в современных компьютерных системах
Критерии оценки:

1. Бетон қоспасының негізгі қасиеттерін сипаттайды.
2. Бұйымның таңбалануын сипаттайды.
3. Қабылдау құрылғыларына компоненттерді жүктеу кезектілігін анықтайды.
4. Бұйымдарды дайындауға арналған техникалық шарттарды сақтайды.
5. Қолданылатын құрал-саймандардың, айлабұйымдар мен жабдықтардың арналымын, құрылымын және жұмыс қағидатын сипаттайды.
6. Жабдықтарды пайдалану қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі 2): Бетон өндіру технологиясын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Тұтқыр заттар мен толтырғыштардың, металл арматураның негізгі түрлерінің құрамын, қасиеттерін, алу технологиясын және қолдану ерекшеліктерін сипаттайды.
Берілген шарттарын ескере отырып, материалдарды негізді таңдауды жүргізеді.
3. Берілген әдістемелер бойынша эксперименттерді қою және жүргізу әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі 3): Бетон толтырғыштарының құрамы мен технологиясын жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірілетін құрамдарды және жобаланатын желілерді сипаттайды.
2. Оқыту дағдыларын меңгерген, берілген қасиеттері бар бұйымдарды алу кезінде өндірістік қызметте қолдану.
3. Бұйым топтары өндірісінің құрамы мен технологиялық желілерін жобалайды.
КҚ 7. Компьютерлік жобалауды және құрылыс конструкцияларын есептеуды қолдану
КМ 07. Компьютерлік жобалау және құрылыс конструкцияларын есептеу
Бұл модуль беріктікке есептеудің үш түрін орындау бойынша қолданбалы міндеттерді шешу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды, атап айтқанда: тексеру есептеуі, есептік жүктемені анықтау, жобалаудың қазіргі тәсілдерін пайдалану, қатаңдыққа есептеулерді жүргізу бойынша күш жүйелерінің тепе-теңдігінің статикасы мен шарттарының негізгі ережелері, конструкциялардың типтік элементтерін беріктікке, қаттылыққа және тұрақтылыққа есептеудің негізгі әдістері мен қағидаттары.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар статиканың негізгі аксиомасын қолдану дағдыларын және абсолютті қатты денелер үшін алынатын тепе-теңдік шарттарын, оларды кіші деформацияланатын денелерге, сондай-ақ қолданбалы міндеттерді шешу саласында кез келген өзгеретін денелерге қолдануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар беріктікке есептеудің үш түрін орындауға үйренеді, атап айтқанда: тексеру, есептеуі, есептік жүктемені анықтау, жобалаудың қазіргі заманғы тәсілдерін пайдалану; қатаңдыққа есептеулер жүргізу, компьютерлік графиканы, компьютерлік жобалау және сәулет-құрылыс сызбаларын кескіндеу саласында пайдалану.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құрылыс конструкцияларын жобалау мен есептеуді, құрылыс құрылымдары мен негіздерін жобалаудың негізгі ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: конструкция элементтерінің кернеу жағдайындағы жай-күйінің түрін анықтау; ғылыми-техникалық ақпаратты табу және пайдалану, статикалық жүктемеден жазық өзекті жүйелерді есептеу үшін SCAD бағдарламаларын пайдалану; жазық және кеңістіктік өзекті жүйелердегі күштер мен орын ауыстыруларды анықтау бойынша инженерлік міндеттерді өз бетінше шешу машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1): Беріктікке есептеудің үш түрін орындау бойынша қолданбалы міндеттерді шешу: тексеру есептеуі, есептік жүктемені анықтау, жобалық есептеу.
Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын есептеу
Құрылыс конструкциялары
SCAD бағдарламасы бойынша жобалау
Қазіргі компьютерлік жүйелердегі құрылыс конструкцияларын жобалау және есептеу
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Решает практические задачи, возникающие при проектировании элементов конструкций и сооружений.
2. Анализирует основные положения статики; основные методы и принципы расчета элементов сооружений на прочность и жесткость, а также рекомендации для рационального проектирования инженерных конструкций.
3. Анализирует поступающую от других организаций конструкторскую документацию в целях ее использования при проектировании и конструировании.
Результат обучения 2): Проводить расчеты конструирования при решении инженерных задач с использованием нормативно- технической литературой.
Критерии оценки:
1. Характеризует свойства и физико - механические характеристики конструкционных материалов, применяемых в современном строительстве основные элементы строительных конструкций и расчеты их по 1-ой группе предельных состояний.
2. Определяет форму и размеры поперечного сечения конструктивных элементов.
3. Проверяет несущую способность основных несущих изгибаемых элементов строительных конструкций.
Результат обучения 3): Выполнять расчет конструкций в профессиональной компьютерной программе SCAD, для расчета и проектирования конструкций в объеме.
Критерии оценки:
Демонстрирует знание применения программы SCAD для расчета плоских стержневых систем от статической нагрузки.
Владеет навыками в самостоятельном решении инженерных задач по определению усилий и перемещений в плоских и пространственных стержневых системах, построении эпюр М, Q и N.
3.Составляет расчетные схемы конструкций; выполнять расчет усилий в стержневых конструкциях по программе. Иметь навыки: по работе с профессиональной компьютерной программой SCAD.
Результат обучения 4): Проектировать и выполнять технико-экономические расчеты.
Критерии оценки:
1. Проводит технико-экономические расчеты технологии изготовления и монтажа оборудования и конструкций, виды и свойства материалов.
2. Владеет законодательными и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, руководящие материалы по проектированию, строительству и эксплуатации объектов, стандарты, технические условия и другие руководящие материалы по разработке и оформлению проектно-сметной документации.
Результат обучения 5): Проводить расчеты на прочность жесткость и устойчивость элементов конструкций для простейших типов деформаций.
Критерии оценки:
1. Проводит технические расчеты по проектам, технико-экономический и функционально-стоимостной анализ эффективности проектируемых конструкций

1. Құрылымдар мен құрылыстардың элементтерін жобалау кезінде туындайтын практикалық міндеттерді шешеді.
2. Статиканың негізгі ережелерін; құрылыс элементтерін беріктілік пен қаттылыққа есептеудің негізгі әдістері мен қағидаттарын, сондай-ақ инженерлік конструкцияларды ұтымды жобалау үшін ұсынымдарды талдайды.
3. Жобалау және құрастыру кезінде пайдалану мақсатында басқа ұйымдардан келіп түсетін конструкторлық құжаттаманы талдайды.
Оқыту нәтижесі 2): Нормативтік - техникалық әдебиетті пайдалана отырып, инженерлік есептерді шешу кезінде құрастыру есептеулерін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі заманғы құрылыста қолданылатын конструкциялық материалдардың қасиеттері мен физикалық - механикалық сипаттамаларын, құрылыс конструкцияларының негізгі элементтерін және оларды шекті күйдің 1-ші тобы бойынша есептеуді сипаттайды.
2. Конструктивтік элементтердің көлденең қимасының пішіні мен өлшемдерін анықтайды.
3. Құрылыс конструкцияларының көтеруші иілгіш элементтерінің көтеру қабілетін тексереді.
Оқыту нәтижесі 3): SCAD кәсіби компьютерлік бағдарламасында конструкцияларды көлемде есептеу және жобалау үшін қажетті құрылымдарды есептеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Статикалық жүктемеден жазық өзекті жүйелерді есептеу үшін SCAD бағдарламасын қолдану білімін көрсетеді.
Жазық және кеңістіктік өзекті жүйелердегі күшті және орын ауыстыруларды анықтау, М, Q және N эпюрлерді құру бойынша инженерлік міндеттерді дербес шешу дағдыларын меңгерген.
3.Конструкциялардың есептік схемаларын құрастырады; бағдарлама бойынша өзекті конструкцияларда күштерді есептеуді орындайды. SCAD кәсіби компьютерлік бағдарламасымен жұмыс жасау біліктері бар.
Оқыту нәтижесі 4): Техникалық-экономикалық есептерді жобалау және орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтар мен құрылымдарды дайындау және монтаждау технологиясының техникалық-экономикалық есептеулерін жүргізеді, материалдардың түрлері мен қасиеттері.
2. Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, объектілерді жобалау, салу және пайдалану жөніндегі басшылық материалдарды, стандарттарды, техникалық шарттарды және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу жөніндегі басқа да басшылық материалдарды меңгерген.
Оқыту нәтижесі 5): Деформацияның қарапайым типтері үшін конструкция элементтерінің қаттылығы мен орнықтылығына есептеулер жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобалар бойынша техникалық есептеулер, жобаланатын конструкциялардың тиімділігіне техникалық-экономикалық және функционалдық-құндық талдау жүргізеді

2. Проводит расчет рисков при разработке новых изделий, составляет инструкции по эксплуатации конструкций, пояснительные записки к ним, карты технического уровня, паспорта (в том числе патентные и лицензионные), программы испытаний, технические условия, извещения об изменениях в ранее разработанных чертежах и другую техническую документацию.
Результат обучения 6): Выполнять чертежи проектов в программах Auto CAD. Autodesk Revit, Civil 3D. КОМПАС 3D.
Критерии оценки:
1. Использует возможности программы для организации собственных библиотек.
2. Применяет предлагаемые через глобальные и локальные сети программы.
2. Выполняет работу над проектом внутри программы Аuto CAD. Revit, Civil 3D, КОМПАС 3D и использует внедрения их объектов в чертежи, который позволяет минимизировать процесс подготовки чертежно- конструкторской документации средствами компьютерной техники.
ПК 08. Проектирование промышленных зданий и предприятий стройиндустрии
ПМ 08. Проектирование промышленных зданий и предприятий стройиндустрии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки для выполнения различных компоновочных чертежей промышленных зданий, в которых организуется процессы связанные производством строительных изделий и конструкций, проектирования промышленных зданий и предприятий стройиндустрии.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают использование арматуры, установку уровня закладки основания фундамента, стен, перекрытий.
При изучении модуля обучающиеся учатся правильно изображать размеры, планы, генпланы, рассчитывать конструкции с учетом сопротивления теплопередачи, рассчитывать конструкции с учетом действующих нагрузок.
Результат обучения 1): Соблюдать основные требования инженерно -геодезических работ.
Геодезия
Инженерная геодезия
Архитектура промышленных зданий / Проектирование промышленных зданий
Инженерные системы/ Инженерные сети и оборудование
Проектирование предприятий стройиндустрии и охрана труда/ Проектирование предприятий стройиндустрии
Энергоэффективное проектирование в строительстве/ Энергоэффективное проектирование и строительство промышленных зданий
Критерии оценки:
1. Представляет информацию о геодезических плановых опорных сетях, о сетях сгущения, о современных тенденциях развития геодезических приборов и методов измерений в инженерной геодезии.
2. Излагает состав и технологию геодезических работ, обеспечивающих изыскания, проектирование, строительство и эксплуатацию сооружений; основные требования к решению наиболее распространенных в строительной практике типовых инженерно- геодезических задач.

2. Жаңа бұйымдарды әзірлеу кезінде тәуекелдерді есептейді, конструкцияларды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, оларға түсіндірме жазбаларды, техникалық деңгейдегі карталарды, паспорттарды (оның ішінде патенттік және лицензиялық), сынақ бағдарламаларын, техникалық шарттарды, бұрын әзірленген сызбаларда және басқа да техникалық құжаттардағы өзгерістер туралы хабарламалар жасайды.
Оқыту нәтижесі 6): Auto CAD жобалардың сызбаларын орындау. Autodesk Revit, Civil 3D. КОМПАС 3D.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өз кітапханаларын ұйымдастыру үшін бағдарламаның мүмкіндіктерін пайдаланады.
2. Жаһандық және жергілікті желілер арқылы ұсынылатын бағдарламаларды қолданады.
2. Аuto CAD бағдарламасы ішінде жоба жұмыстарын орындайды. Revit, Civil 3D, КОМПАС 3D және олардың нысандарын сызбаларға енгізуді пайдаланады, ол компьютерлік техника құралдарымен сызбалық - конструкторлық құжаттаманы дайындау үдерісін азайтуға мүмкіндік береді.
КҚ 08. Өнеркәсіп ғимараттары мен құрылыс индустриясы кәсіпорындарын жобалау
КМ 08. Өнеркәсіп ғимараттары мен құрылыс индустриясы кәсіпорындарын жобалау
Бұл модуль құрылыс бұйымдары мен құрылымдарын өндірумен, өнеркәсіптік ғимараттар мен құрылыс индустриясы кәсіпорындарын жобалаумен байланысты үдерістер ұйымдастырылатын өнеркәсіптік ғимараттардың түрлі құрастыру сызбаларын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар арматураны пайдалануды, іргетас, қабырғалар, аражабындар негізін қалау деңгейін орнатуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өлшемдерді, жоспарларды, бас жоспарларды дұрыс бейнелеуді, жылу беру кедергісін есепке алып, конструкцияны есептеуді, қолданыстағы жүктемелерді есепке ала отырып есептеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1): Инженерлік-геодезиялық жұмыстардың негізгі талаптарын сақтау.
Геодезия
Инженерлік геодезия
Өнеркәсіптік ғимараттардың архитектурасы / Өнеркәсіптік ғимараттарды жобалау
Инженерлік жүйелер / Инженерлік желілер мен жабдықтар
Құрылыс индустриясы кәсіпорындарын жобалау және еңбекті қорғау / Құрылыс индустриясы кәсіпорындарын жобалау
Құрылыстағы энергия тиімді жобалау / Энергия тиімді жобалау және өнеркәсіптік ғимараттарды салу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Геодезиялық жоспарлы тірек желілері туралы, қоюландыру желілері туралы, инженерлік геодезиядағы геодезиялық аспаптар мен өлшеу әдістерінің қазіргі заманғы даму үрдістері туралы ақпарат береді.
2. Құрылыстарды іздестіруді, жобалауды, салуды және пайдалануды қамтамасыз ететін геодезиялық жұмыстардың құрамы мен технологиясын; құрылыс практикасында неғұрлым кең таралған үлгілік инженерлік - геодезиялық міндеттерді шешуге қойылатын негізгі талаптарды мазмұндайды.

3. Читает топографическую карту.
Результат обучения 2) Проектировать архитектуру промышленных зданий.
Критерии оценки:
1. Выполняет конструктивные решения новых типов зданий и сооружений, строительных материалов, конструкций и инженерного оборудования, с учетом рационального использования природных ресурсов и охраны окружающей среды.
2. Разрабатывает архитектурные объемно- планировочные решения различных объектов промышленности, удовлетворяющие требованиям передовой технологии производства с учетом ее особенностей и перспектив развития.
3. Излагает последовательность и правила выполнения архитектурных промышленных и строительных чертежей на основе требований норм и стандартов Республики Казахстан.
Результат обучения 3) Проектировать инженерные сети и оборудование.
Критерии оценки:
1. Выполняет расчет инженерных сетей, систем, оборудования, принципы работы оборудования зданий, сооружений, населенных мест в условиях охраны окружающей среды.
2. Характеризует состав и содержание рабочих проектов, производит оценку качества выполняемых работ.
3. Проектирует инженерные системы для здания, рассчитывает конструктивные элементы инженерных систем и выбирать оборудование.
Результат обучения 4) Проектировать предприятия стройиндустрии.
Критерии оценки:
1. Проектирует предприятия с учетом номенклатуры и использования агрегатно поточного, стендового способа производства.
2. Владеет номенклатурным перечнем; технологией организации производства с учетом новейшей техники.
3. Рассчитывает комплекты изделий, с учетом производительности машин определяет их количество.
Результат обучения 5) Обеспечивать энергоэффективное проектирование и строительство промышленных зданий.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками анализа и оценки в области энергоэффективного проектирования и строительства объектов высота архитектурной выразительности и технологии.
2. Определяет варианты направленные на энергосбережение, проводит анализ состояния опыта регулирования энергоснабжения с использованием новых технологий материалов и решений.
3. Владеет нормативно - правовой базой и мерологии энергосбережения.
ПК 09. Организовать процессы технологического оборудования строительной индустрии
ПМ 09. Организация процессов технологического оборудования строительной индустрии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки для организации технологических процессов при получении строительных материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают принцип выбора оборудования с учетом исходных и выходных размеров материалов, расчет производительности и свойств материалов , а также обеспечение сохранности и работоспособности оборудования для проведения бетонных работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся использовать новые подходы в производстве, анализировать использование современных разработок в производстве, выбирать перспективное оборудование производства строительных материалов.
Результат обучения 1): Формулировать концепцию процессов и аппаратов.
Процессы и аппараты
Строительные машины и оборудования
Подъемно-транспортные и строительные машины
Механическое и теплотехнические оборудование основы автоматизации предприятий стройиндустрии Технологические установки заводов ЖБК
Производственно-технологическая практика
Критерии оценки:

3. Топографиялық картаны оқиды.
Оқыту нәтижесі 2): Өнеркәсіптік ғимараттардың архитектурасын жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Табиғи ресурстарды ұтымды пайдалануды және қоршаған ортаны қорғауды ескере отырып, ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдарының, конструкциялары мен инженерлік жабдықтардың жаңа үлгілерінің конструктивтік шешімдерін орындайды.
2. Озық өндірістік технологияның талаптарын қанағаттандыратын, оның ерекшеліктері мен даму перспективаларын ескере отырып, түрлі өнеркәсіп объектілерінің сәулеттік көлемдік - жоспарлау шешімдерін әзірлейді.
3. Сәулеттік өнеркәсіптік және құрылыс сызбаларын орындау қағидалары мен реттілігін мазмұндайды.
Оқыту нәтижесі 3): Инженерлік желілер мен жабдықтарды жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоршаған ортаны қорғау жағдайында инженерлік желілер, жүйелер, жабдықтар есептеулерін, ғимараттар, құрылыстар, елді мекендер жабдықтарының жұмыс қағидаттарын орындайды.
2. Жұмыс жобаларының құрамы мен мазмұнын сипаттайды, орындалатын жұмыстардың сапасын бағалауды жүргізеді.
3. Ғимарат үшін инженерлік жүйелерді жобалайды, инженерлік жүйелердің конструктивтік элементтерін есептейді және қажетті жабдықты таңдайды.
Оқыту нәтижесі 4): Құрылыс индустриясы кәсіпорындарын жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның номенклатурасын және агрегаттық-ағынды, текшелік өндіріс тәсілін пайдалануды ескере отырып жобалайды.
2. Номенклатуралық тізбені; жаңа техниканы есепке ала отырып өндірісті ұйымдастыру технологиясын меңгерген.
3. Бұйымдардың жиынтығын есептейді, машиналардың өнімділігін ескере отырып, олардың санын анықтайды.
Оқыту нәтижесі 5): Өнеркәсіптік ғимараттарды энергия тиімді жобалау мен салуды қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергия тиімді жобалау және объектілерді салу саласында талдау және бағалау дағдыларын, сәулет мәнерлілігі мен технологиясының биіктігін меңгерген.
2. Энергия үнемдеуге бағытталған нұсқаларды анықтайды, материалдар мен шешімдердің жаңа технологияларын пайдалана отырып, энергиямен жабдықтауды реттеу тәжірибесінің жай-күйіне талдау жүргізеді.
3. Нормативтік -құқықтық базаны және энергия үнемдеу мерологиясын меңгерген.
КҚ 09. Құрылыс индустриясының технологиялық жабдықтарының үдерістерін ұйымдастыру
КМ 09. Құрылыс индустриясының технологиялық жабдықтарының үдерістерін ұйымдастыру
Бұл модуль құрылыс материалдарын алу кезінде технологиялық үдерістерді ұйымдастыру үшін қажетті білімді, икемдежәне дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар материалдардың бастапқы және шығыс өлшемдерін ескере отырып, жабдықты таңдау қағидатын, материалдардың өнімділігі мен қасиеттерін есептеуді, сондай-ақ бетон жұмыстарын жүргізуге арналған жабдықтың сақталымы мен жұмыс қабілеттігін қамтамасыз етуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өндірісте жаңа тәсілдерді қолдану, өндірісте заманауи әзірлемелерді қолдануды талдау, құрылыс материалдарын өндірудің перспективалық жабдықтарын таңдау машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1): Үдерістер мен аппараттардың тұжырымдамасын қалыптастыру.
Үдерістер мен аппараттар
Құрылыс машиналары мен жабдықтары
Көтергіш-көлік және құрылыс машиналары
Механикалық және жылутехникалық жабдықтар Құрылыс индустриясы кәсіпорындарын автоматтандыру негіздері зауыттарының технологиялық қондырғылары
Өндірістік-технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет принципы выбора аппаратов для производства строительных материалов.
2. Рассчитывает физические и физико-химические явления, режим работы аппаратов и их конструктивное оформление, механические, гидромеханические, тепловые и массообменные процессы, общие законы протекания основных процессов в технологии строительных материалов и методы управления технологическими процессами.
3. Выбирает рациональные и экономически оправданные технологические решения, направления оптимизации технологии при производстве строительных материалов.
4. Владеет навыками научных исследований закономерностей протекании процессов.
Результат обучения 2): Выбирать состав и средства механизации технологических, транспортных и перегрузочных процессов, строительных машин и оборудования.
Критерии оценки:
1. Обосновывает, в зависимости от назначения и условий работы стандартные подъемно- транспортные, технологические машины, определяет режимы работы машин, составляет кинематические схемы механизмов, осуществляет компоновку узлов и машин в целом, производит расчеты по определению основных технических и эксплуатационных показателей.
2. Владеет навыками комплектования оптимального состава средств механизации технологических, транспортных и перегрузочных процессов.
3. Рассчитывает энергоемкости и трудовые затраты при эксплуатации машин и оборудования применяемых в отрасли.
Результат обучения 3): Использовать механическое и теплотехническое оборудование автоматизации предприятий стройиндустрии.
Критерии оценки:
1. Характеризует устройство оборудования, его параметры, основные конструктивно- эксплуатационные характеристики и технологические возможности оборудования; основные правила и положения безопасной эксплуатации.
2. Осуществляет расчет и выбор приводов машин и технологического оборудования в зависимости от принятой технологии производства и конкретных характеристик получаемого материала.
3. Учитывает направление развития и перспективные конструкции установок.
4. Выполняет требования, предъявляемые к состоянию оборудования.
5. Учитывает правила ухода за оборудованием.
ПК 10. Организовать производство железобетонных и металлических конструкций
ПМ 10. Технология и организация производства железобетонных и металлических конструкций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки для применения различных по физико- техническим, структурным и другим критериям строительных материалов в объектах стройиндустрии.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают свойства материалов, использование со значительным показателем эффективности, принципы производства материалов с заданными свойствами
При изучении модуля обучающиеся учатся анализировать и выбрать тот или иной материал для объекта в целом или с учетом условий погружения, теплотехники и других показателей, контролировать процессы, корректировать составы;
анализировать и обобщать полученные результаты при испытании готовой продукции с учетом использования методов математических статистики.
Результат обучения 1): Соблюдать технологию и организацию производства железобетонных и металлических конструкций , подбирать теплоизоляционные акустические материалы, гидроизоляционные материалы.
Теплоизоляционные и акустические материалы Гидроизоляционные материалы
Технология бетона II/ Технология автоклавных материалов
Отделочные материалы/ Технология отделочных материалов
Контроль качества строительных материалов/ Методы и средства контроля и измерения
Экономика производства строительных материалов
Критерии оценки:

1. Құрылыс материалдарын өндіруге арналған аппараттарды таңдау қағидаттарын қолданады.
2. Физикалық және физикалық-химиялық құбылыстарды, аппараттардың жұмыс режимін және олардың конструктивтік безендірілуін, механикалық, гидромеханикалық, жылу және массаалмасу үдерістерін, құрылыс материалдары технологиясындағы негізгі үдерістердің өтуінің жалпы заңдарын және технологиялық үдерістерді басқару әдістерін есептейді.
3. Құрылыс материалдарын өндіру кезінде ұтымды және экономикалық ақталған технологиялық шешімдерді, технологияны оңтайландыру бағыттарын таңдайды.
4. Үдерістердің өту заңдылықтарын ғылыми зерттеу дағдыларын меңгерген.
Оқыту нәтижесі 2): Технологиялық, көліктік және қайта тиеу үдерістерінің, құрылыс машиналары мен жабдықтарының құрамы мен механизация құралдарын таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Стандартты көтергіш-көліктік, технологиялық машиналарды арналымы мен жұмыс жағдайына байланысты негіздейді, машиналардың жұмыс режимін айқындайды, механизмдердің кинематикалық схемаларын жасайды, тораптар мен машиналарды тұтастай жинақтауды жүзеге асырады, негізгі техникалық және пайдалану көрсеткіштерін анықтау бойынша есептеулерді жүргізеді.
2. Технологиялық, көліктік және қайта тиеу үдерістерін механикаландыру құралдарының оңтайлы құрамын жинақтау дағдысын меңгерген.
3. Салада қолданылатын машиналар мен жабдықтарды пайдалану кезінде энергия сыйымдылығын және еңбек шығындарын есептейді.
Оқыту нәтижесі 3): Құрылыс индустриясы кәсіпорындарын автоматтандырудың механикалық және жылутехникалық жабдықтарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтың құрылымын, оның параметрлерін, негізгі конструктивтік - пайдалану сипаттамаларын және жабдықтың технологиялық мүмкіндіктерін, қауіпсіз пайдаланудың негізгі ережелері мен қағидаларын сипаттайды.
2. Қабылданған өндіріс технологиясы мен алынған материалдың нақты сипаттамаларына байланысты машиналар мен қажетті технологиялық жабдықтардың жетектерін есептеу мен таңдауды жүзеге асырады.
3. Қондырғылардың даму бағытын және перспективалық конструкциясын ескереді.
4. Жабдықтың жай-күйіне қойылатын талаптарды орындайды.
5. Жабдықты күтімдеу қағидаларын ескереді.
КҚ 10. Темірбетон және металл конструкциялары өндірісін ұйымдастыру
КМ 10. Темірбетон және металл конструкцияларының технологиясы және өндірісін ұйымдастыру
Бұл модуль құрылыс индустриясы объектілерінде физикалық - техникалық, құрылымдық және басқа да құрылыс материалдарын қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар материалдардың қасиеттерін, тиімділіктің елеулі көрсеткішімен қолдануды, берілген қасиеттері бар материалдарды өндіру қағидаттарын меңгереді
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жалпы объект үшін қандай да бір материалды немесе батыру шарттарын, жылутехникасын және басқа көрсеткіштерді есепке ала отырып, талдауды және таңдауды, үдерістерді бақылауды, құрамдарды түзетуді;
математикалық статистика әдістерін қолдануды ескере отырып, дайын өнімді сынау кезінде алынған нәтижелерді талдауды және жалпылауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1): Темірбетон және металл конструкциялары өндірісінің технологиясы мен ұйымдастырылуын сақтау, жылу оқшаулағыш акустикалық материалдарды, гидрооқшаулағыш материалдарды таңдау.
Жылу оқшаулағыш және акустикалық материалдар / Гидрооқшаулағыш материалдар
Бетон технологиясы II/ Автоклав материалдары технологиясы
Өңдеу материалдары / Өңдеу материалдары технологиясы
Құрылыс материалдарының сапасын бақылау/ Бақылау және өлшеу әдістері мен құралдары
Құрылыс материалдары өндірісінің экономикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными критериями подбора главных и вспомогательных сырьевых компонентов, технологию изготовления.
2. Применяет основное технологическое оборудование, функциональные и строительно- эксплуатационные свойства и области применения современных теплоизоляционных и акустических материалов и изделий.
3. Оценивает свойства теплоизоляционных и акустических материалов и изделий выполнять работы по обеспечению контроля качества готовой продукции.
Результат обучения 2) Использовать свойства материалов, применяемых в технологии бетона и технологию автоклавных материалов.
Критерии оценки:
1. Классифицирует свойства материалов, применяемых в технологии бетонных и железобетонных изделий и конструкций; технологию их изготовления; способы транспортировки и хранения исходных сырьевых материалов и готовой продукции.
2. Производит технологические расчеты различных способов производстве железобетонных изделий и конструкций.
3. Выполняет работы по обеспечению контроля качества бетонной смеси и готовых изделий и конструкций составлять технологические схемы и карты производств с использованием различных способов изготовления изделий; расчет количества агрегатов при производствах изделий.
Результат обучения 3): Применять отделочные материалы учитывая технологию отделочных материалов.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками технологии отделочных материалов.
2. Применяет и выбирает наиболее перспективные материалы и изделия для обеспечения длительного периода эксплуатации.
3. Выполняет работу с использованием отделочных материалов.
Результат обучения 4) Контролировать качество строительных материалов с применением методов и средств контроля и измерения.
Критерии оценки:
1. Использует современные методы, принципы и способы контроля и измерения.
2. Владеет методами и средства контроля и измерения.
3. Соблюдает требования контроля качества строительных материалов.
Результат обучения 5): Выполнять экономические расчеты производства строительных материалов.
Критерии оценки:
1. Производит оценку экономической эффективности производства различных видов строительных материалов, изделий и конструкций.
2. Производит экономические расчеты стоимости производства строительных материалов.
3. Решает экономические проблемы с производством строительных материалов.
ПК 11. Составлять расчеты потребности в материальных ресурсах
ПМ 11. Выполнение расчета потребности в материальных ресурсах
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения расчетов сметы работ и потребности в материальных ресурсах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают экономические понятия рынка, производственные фонды предприятий, основы менеджмента и маркетинга и планирования производства.
При изучении модуля обучающиеся учатся производить сметный расчет на стоимость материалов для производства железобетонных и металлических изделий.
Результат обучения: 1) Применять общие положения экономической теории.
Основы рыночной экономики и управление производством.
Экономика и менеджмент в строительстве.
Основы предпринимательства.
Критерии
оценки:
1. Понимает основы экономики производства и потребления.
2.Описывает закономерности и принципы рыночной экономики.

1. Негізгі және қосалқы шикізат компоненттерін іріктеудің негізгі өлшемшарттарын, дайындау технологиясын меңгерген.
2. Негізгі технологиялық жабдықтарды, функционалдық және құрылыс - пайдалану қасиеттерін және заманауи жылу оқшаулағыш және акустикалық материалдар мен бұйымдарды қолдану саласын қолданады.
3. Жылу оқшаулағыш және акустикалық материалдар мен бұйымдардың дайын өнімнің сапасын бақылауды қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды орындау қасиеттерін бағалайды.
Оқыту нәтижесі 2): Бетон технологиясында және автоклав материалдары технологиясында қолданылатын материалдардың қасиеттерін пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бетон және темір-бетон бұйымдары мен конструкциялары технологиясында қолданылатын материалдардың қасиеттерін; оларды дайындау технологиясын; бастапқы шикізат материалдары мен дайын өнімді тасымалдау және сақтау тәсілдерін сыныптайды.
2. Темірбетон бұйымдары мен конструкцияларын өндірудің түрлі әдістерінің технологиялық есептеулерін жүргізеді
3. Бетон қоспасының және дайын бұйымдар мен конструкциялардың сапасын бақылауды қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды орындайды, бұйымдарды дайындаудың түрлі тәсілдерін пайдалана отырып, өндірістің технологиялық схемалары мен карталарын құрастырады; бұйымдарды өндіру кезінде қажетті агрегаттардың санын есептейді.
Оқыту нәтижесі 3): Өңдеу материалдарының технологиясын ескере отырып өңдеу материалдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өңдеу материалдары технологиясының дағдыларын меңгерген
2. Ұзақ пайдалану кезеңін қамтамасыз ету үшін неғұрлым перспективалы материалдар мен бұйымдарды қолданады және таңдайды.
3. Әрлеу материалдарын пайдалана отырып, жұмысты орындайды.
Оқыту нәтижесі 4): Бақылау және өлшеу әдістері мен құралдарын қолдана отырып құрылыс материалдарының сапасын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бақылау мен өлшеудің заманауи әдістерін, қағидаттарын және тәсілдерін қолданады.
2. Бақылау және өлшеу әдістері мен құралдарын меңгерген
3. Құрылыс материалдарының сапасын бақылау талаптарын сақтайды
Оқыту нәтижесі 5): Құрылыс материалдары өндірісінің экономикалық есептеулерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Түрлі құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларын өндірудің экономикалық тиімділігін бағалауды жүргізеді.
2. Құрылыс материалдарын өндіру құнының экономикалық есептеулерін жүргізеді.
3. Құрылыс материалдарын өндірудегі экономикалық проблемаларды шешеді
КҚ 11. Материалдық ресурстарға қажеттілік есептеулерін жасау
КМ 11
Материалдық ресурстарға қажеттілік есептеулерін орындау
Бұл модуль жұмыс сметасын және материалдық ресурстарға қажеттілікті есептеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар нарықтың экономикалық ұғымдарын, кәсіпорындардың өндірістік қорларын, менеджмент және маркетинг негіздерін және өндірісті жоспарлауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар темірбетон және металл бұйымдарын өндіруге арналған материалдардың құнына сметалық есептеу жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теорияның жалпы ережелерін қолдану.
Нарықтық экономика негіздері және өндірісті басқару.
Құрылыстағы экономика және менеджмент.
Кәсіпкерлік негіздері
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін түсінеді.
2.Нарықтық экономиканың заңдылықтары мен қағидаттарын сипаттайды.

3. Понимает налоговую политику государства.
4. Владеет экономической терминологией.
Результат обучения: 2) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии
оценки:
1.Понимает современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
2. Характеризует основы составления бизнес-плана.
3. Определяет цели, факторы и условия развития предпринимательства.
4. Владеет навыками выбора факторов, определяющих успех предпринимательской деятельности.
Результат обучения: 3) Представлять особенности организации производственного процесса.
Критерии оценки:
1. Владеет основами научной организации и нормирования труда.
2. Владеет навыками планирования производственной программы предприятия, планирования доходов, прибыли и рентабельности работы.
3. Владеет навыками расчета экономической эффективности производственных процессов, расчета показателей фондов.
ПК 12. Организовывать технологический процесс и руководить работами производственных подразделений
ПМ 12. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения работ по квалификации "Прикладной бакалавр производства железобетонных и металлических изделий".
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию и организацию производства; сметную документацию на работы; контроль качества и учет объемов выполненных работ.
При изучении модуля обучающие учатся: организовывать технологический процесс и руководить работами производственных подразделений; составлять рабочую документацию.
Результат обучения: 1) Организовывать технологический процесс и руководить работами производственных подразделений.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет анализ действующих на производстве технологических процессов.
2. Выполняет организацию рабочих мест.
3. Осуществляет контроль выполнения работ.
4. Применяет действующие нормативные документы, касающиеся производственной деятельности.
5. Организует работу по производству железобетонных и металлических изделий.
6. Производит технологические расчеты различных способов производстве железобетонных изделий и конструкций выполнять практические работы.
7. Использует современные методы, принципы, составляет технологические схемы и карты производств с использованием различных способов.
8. Осуществляет сбор, анализ и систематизацию данных, а также сопутствующую документацию с места прохождения практики для дальнейшей разработки отчета по практике.
9. Подготавливает отчет по практике и утверждает его у руководителя по практике от предприятия.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 157 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 960 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Архитектура"
Код и профиль образования:
1400000 - Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1418000 - Архитектура
Квалификации:
1418034 - Прикладной бакалавр архитектуры
Форма обучения: очная

3. Мемлекеттің салық саясатын түсінеді.
4.Экономикалық терминологияны меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпкерлік қызметтің табысы мен ықтимал тәуекелін анықтау.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің қазіргі ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын түсінеді.
2. Бизнес-жоспарды құру негіздерін сипаттайды.
3. Кәсіпкерлікті дамытудың мақсаттарын, факторлары мен шарттарын айқындайды.
4. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды таңдау дағдыларын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік үдерісті ұйымдастыру ерекшеліктерін көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру және нормалау негіздерін меңгерген.
2. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жоспарлау, табысты, пайданы және жұмыс рентабельділігін жоспарлау дағдыларын меңгерген.
3. Өндірістік үдерістердің экономикалық тиімділігін есептеу, қор көрсеткіштерін есептеу дағдыларын меңгерген.
КҚ 12. Технологиялық үдерісті ұйымдастыруды және өндірістік бөлімшелердің жұмыстарына басшылық жасау
КМ 12. Диплом алды практика
Бұл модуль "Темір бетон және металл бұйымдары өндірісі қолданбалы бакалавры" біліктілігі бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндірісті ұйымдастыруды және технологиясын; жұмыстың сметалық құжаттамасын; орындалған жұмыстардың сапасын бақылауды және көлемін есепке алуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: технологиялық үдерісті ұйымдастыруды және өндірістік бөлімшелердің жұмыстарына басшылық жасауды; жұмыс құжаттамасын жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық үдерісті ұйымдастыруды және өндірістік бөлімшелердің жұмыстарына басшылық жасау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісте қолданылатын технологиялық үдерістерді талдауды орындайды.
2. Жұмыс орындарын ұйымдастыруды орындайды.
3. Жұмыстардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
4.Өндірістік қызметке қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды пайдаланады.
5. Темірбетон және металл бұйымдарын өндіру бойынша жұмысты ұйымдастырады.
6. Темірбетон бұйымдары мен конструкцияларын өндірудің түрлі әдістерінің технологиялық есептеулерін жүргізеді және практикалық жұмыстарды орындайды.
7. Қазіргі заманғы әдістерді, қағидаттарды пайдаланады, технологиялық схемалар мен түрлі әдістерді қолдана отырып, өндіріс карталарын құрастырады.
8. Қажетті деректерді, сондай-ақ практика бойынша есепті одан әрі әзірлеу үшін практикадан өту орнынан ілеспе құжаттаманы жинауды, талдауды және жүйелеуді жүзеге асырады.
9. Практика бойынша есеп дайындайды және оны кәсіпорыннан практика жетекшісінде бекітеді.
Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ - базалық құзырет; КҚ - кәсіптік құзырет; БМ – базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
157-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
960-қосымша
"Сәулет өнері" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1418000 - Сәулет өнері
Біліктілігі:
1418034 - Сәулет өнері қолданбалы бакалавры

6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
Профессиональные модули
Квалификация "Прикладной бакалавр архитектуры"
ПК 01. Владеть методами выполнения чертежных и графических работ
ПМ 01. Выполнение чертежей и графических работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения архитектурных чертежей и спецификаций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают компоновку и изучают правила оформления чертежей, архитектурно-строительные чертежи на разных стадиях проектирования; законы, методы и приемы проецирования, выполнение перспективных проекций
При изучении модуля обучающиеся учатся рассчитывать технико-экономические показатели; озеленять и благоустраивать жилые районы, микрорайоны.
Результат обучения: 1) Выполнять компоновку и оформление чертежей, архитектурно-строительные чертежи на разных стадиях проектирования.
Строительное черчение и архитектурная графика
Архитектурное проектирование
Планировка и благоустройство городов
Ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет компоновку и оформление чертежей.
2. Выполняет архитектурно-строительные чертежи на разных стадиях проектирования.
3. Владеет законами, методами и приемами проецирования.
4. Выполняет перспективные проекции.
5. Владеет навыками построения теней на ортогональных, аксонометрических и перспективных проекциях.
Результат обучения: 2) Характеризовать и использовать типологию гражданских зданий при архитектурном проектировании.
Критерии оценки:
1. Характеризует типологию гражданских зданий при архитектурном проектировании..
2. Владеет современным опытом проектирования.
3. Соблюдает основы организации градостроительных объектов при выполнении проектов.
4. Использует различные методы и средства архитектурного проектирования.
5. Характеризует основные проблемы современной архитектурной практики.
Результат обучения: 3) Выполнять структуру селитебной территории, выбирать территории для строительства новых и расширения существующих населенных мест.
Критерии оценки:
1. Объясняет структуру селитебной территории.
2. Характеризует классификацию населенных мест для составления ситуационной схемы.
3. Применяет расчеты технико-экономических показателей.
ПК 02. Применять и использовать графическую документацию при архитектурном проектировании
ПМ 02. Применение и использование графической документации при архитектурном проектировании
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для унификации, типизации, стандартизации основ проектирования и расчета строительных конструкций, оснований и фундаментов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы конструктивных систем используемых в архитектуре, технические и эстетические возможности, основные элементы зданий и сооружений, устройство конструктивных узлов и деталей.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть архитектурно-строительными чертежами; классифицировать здания; определять функцию каждой конструкции в здании; подбирать конструкцию фундамента в соответствии с заданной конструктивной схемой здания.
Результат обучения: 1) Применять особенности композиционного формирования дизайна интерьера в архитектурных объектах.
Архитектурные конструкции
Архитектурные детали
Геодезия
Геодезическая практика
Критерии оценки:

6. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық режимін таңдайды және негіздейді
7. Кәсіпкерлік қызметте электрондық үкімет порталымен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
Кәсіптік модульдер
"Сәулет өнері қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 01. Сызбалар мен графикалық жұмыстарды орындау әдістерін меңгеру
КМ 01.
Сызбаларды және графикалық жұмыстарды орындау
Бұл модуль сәулеттік сызбалар мен ерекшеліктерді орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар тұтастыруды меңгереді және сызбаларды ресімдеу қағидаларын, жобалаудың әртүрлі сатыларындағы сәулет-құрылыс сызбаларын, жобалау заңдары, әдістері мен тәсілдерін, перспективалық проекцияларды орындауды меңгереді
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеуді; тұрғын аудандарды, шағын аудандарды көгалдандыруды және абаттандыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жобалаудың әртүрлі сатыларында сызбаларды, сәулет-құрылыс сызбаларын құрастыру мен ресімдеуді орындау.
Құрылыстық сызу және сәулеттік графика
Сәулеттік жобалау
Қалаларды жоспарлау және абаттандыру
Таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сызбаларды тұтастыруды және ресімдеуді орындайды.
2. Жобалаудың әртүрлі сатыларында сәулет-құрылыс сызбаларын орындайды.
3. Заңдармен, әдістермен және проекциялау тәсілдерін біледі.
4. Перспективалық проекцияларды орындайды.
5. Ортогональды, аксонометриялық және перспективалық проекцияларда көлеңке салу дағдыларын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Сәулеттік жобалау кезінде азаматтық ғимараттардың типологиясын сипаттау және пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сәулеттік жобалау кезінде азаматтық ғимараттардың типологиясын сипаттайды.
2. Жобалаудың заманауи тәжірибесін меңгерген.
3. Жобаларды орындау кезінде қала құрылысы объектілерін ұйымдастыру негіздерін сақтайды.
4. Сәулеттік жобалаудың түрлі әдістері мен құралдарын қолданады.
5. Қазіргі заманғы сәулет тәжірибесінің негізгі мәселелерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Селитебті аумақтың құрылымын орындауға, жаңа елді мекендерді салу және бар елді мекендерді кеңейту үшін аумақты таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Селитебті аумақтың құрылымын түсіндіреді.
2. Жағдаяттық схеманы құру үшін елді мекендердің жіктелуін сипаттайды.
3. Техникалық-экономикалық көрсеткіштердің есептеулерін қолданады.
КҚ 02. Сәулеттік жобалау кезінде графикалық құжаттаманы қолдану және пайдалану
КМ 02. Сәулеттік жобалау кезінде графикалық құжаттаманы қолдану және пайдалану
Бұл модуль құрылыс конструкцияларын, негіздер мен іргетастарды жобалау және есептеу негіздерін біріздендіру, үлгілеу, стандарттау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сәулет өнерінде қолданылатын конструктивтік жүйелердің негіздерін, техникалық және эстетикалық мүмкіндіктерді, ғимараттар мен құрылыстардың негізгі элементтерін, конструктивтік тораптар мен бөлшектердің құрылымын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сәулет-құрылыс сызбаларын меңгеру; ғимараттарды жіктеу; ғимараттағы әрбір конструкцияның функциясын анықтау; ғимараттың берілген конструктивтік схемасына сәйкес іргетастың құрылымын таңдау машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сәулет объектілеріндегі интерьер дизайнын композициялық қалыптастыру ерекшеліктерін қолдану.
Сәулет конструкциялары
Сәулет бөлшектері
Геодезия
Геодезиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Классифицирует здания; элементы объемно-планировочной структуры зданий.
2. Владеет основными конструктивными схемами зданий.
3. Выполняет архитектурно-строительные чертежи.
Результат обучения: 2) Применять и использовать классификацию зданий; элементов объемно-планировочной структуры зданий при выполнении проекта.
Критерии оценки:
1. Понимает основы конструирования и моделирования мебели жилых помещений.
2. Учитывает особенности композиционного формирования дизайна интерьера.
3. Использует приемы решения внутреннего пространства; материал, цвет и свет, как основные средства решения ограждающих поверхностей интерьера.
4. Выполняет функционально-пространственную основу организации интерьера.
Результат обучения: 3) Применять основные геодезические определения, методы и принципы выполнения топографо-геодезических работ, геодезические приборы.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные геодезические определения, методы и принципы выполнения топографо-геодезических работ, геодезические приборы.
2. Читает карты, определяет по карте длины и ориентационные углы проектных линий, координаты и высоты, по известным координатам определяет положение точки и проектной величины на местности инструментальными методами.
ПК 03. Выполнять расчеты с учетом основ экономики, организации труда и организации производства
ПМ 03. Выполнение расчетов с учетом основ экономики, организации труда и организации производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для применения общих законов механического движения в современной технике.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные положения строительного производства и подготовку проектной документации.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть основными принципами организации и подготовки территории.
Результат обучения: 1) Применять законы механического движения в современной технике.
Техническая механика
Инженерно-техническое оборудование зданий
Технология и организация строительного производства и охрана труда
Обмерная практика
Критерии оценки:
Применяет законы механики.
Характеризует основные понятия о теории механизмов.
Выполняет анализ и проектирование механизмов.
4. Устанавливает условия прочности, выполняет расчет и конструирование деталей.
Результат обучения: 2) Выполнять основные требования организации и подготовки территорий.
Критерии оценки:
1. Характеризует инженерное благоустройство территорий и основные принципы организации подготовки территорий.

1. Ғимаратты жіктейді; ғимараттардың көлемдік-жоспарлау құрылымының элементтері.
2. Ғимараттардың негізгі конструктивтік схемаларын меңгерген.
3. Сәулет-құрылыс сызбаларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Ғимараттардың жіктелуін; жобаны орындау кезінде ғимараттардың көлемдік-жоспарлау құрылымының элементтерін қолдану және пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрғын үй жайларының жиһаздарын құрастыру және модельдеу негіздерін түсінеді.
2. Интерьер дизайнын композициялық қалыптастыру ерекшеліктерін ескереді.
3. Ішкі кеңістікті ойластыру тәсілдерін; интерьердің қоршау беттерін шешудің негізгі құралдары ретінде материалды, түс және жарықты қолданады.
4. Интерьерді ұйымдастырудың функционалдық-кеңістіктік негізін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды орындаудың негізгі геодезиялық анықтамаларын, әдістері мен қағидаттарын, геодезиялық аспаптарды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды орындаудың негізгі геодезиялық анықтамаларын, әдістері мен қағидаттарын, геодезиялық аспаптарды сипаттайды.
2. Карталарды оқиды, карта бойынша ұзындығы мен жобалық сызықтардың бағдар бұрыштарын, координаттар мен биіктіктерді анықтайды, белгілі координаттар бойынша нүктенің орналасымын және жобалық шаманы аспаптық әдістермен анықтайды.
КҚ 03. Экономика, еңбекті ұйымдастыру және өндірісті ұйымдастыру негіздерін ескере отырып есеп есептеулерді орындау
КМ 03. Экономика, еңбекті ұйымдастыру және өндірісті ұйымдастыру негіздерін ескере отырып есеп есептеулерді орындау
Бұл модуль заманауи техникада механикалық қозғалыстың жалпы заңдарын қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құрылыс өндірісінің негізгі ережелерін және жобалық құжаттаманы дайындауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар аумақты ұйымдастыру мен дайындаудың негізгі қағидаттарын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазіргі заманғы техникада механикалық қозғалыстың заңдарын қолдану.
Техникалық механика
Ғимараттардың инженерлік-техникалық жабдықтары
Құрылыс өндірісінің технологиясы мен ұйымдастырылуы және еңбекті қорғау
Өлшемдік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Механиканың ережелерін қолданады.
2.Механизмдер теориясын сипаттайды.
3.Механизмдерді талдау мен жобалауды орындайды.
4. Беріктік шарттарын белгілейді, бөлшектерді есептеу мен құрастыруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Аумақтарды ұйымдастыру мен дайындаудың негізгі талаптарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аумақты инженерлік абаттандыруды және аумақтарды дайындауды ұйымдастырудың негізгі қағидаттарын сипаттайды.

2. Применяет основные принципы организации и подготовки территорий и принципиальные схемы инженерно-технических систем зданий, основами расчета водоснабжения, канализации, вентиляции, кондиционирования и теплоснабжения зданий, инженерное оборудование зданий и составлять принципиальные схемы инженерно-технических систем зданий.
3. Выполняет чертежи и схемы инженерных сетей и оборудования; ориентируется по чертежам и схемам инженерных сетей на местности.
4. Принимает оптимальные решения по использованию инженерного оборудования на строительной площадке.
Результат обучения: 3) Применить геодезические решения в строительстве и организация труда.
Критерии оценки:
1. Характеризует особенности технологии строительного производства, геодезических работ в строительстве и организацию труда
2. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
3. Оказывает помощь при производственной травме.
4. Выполняет строительно-монтажные работы в соответствии с проектом, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов.
ПК 04. Определять виды и свойства применяемых строительных материалов и конструкций
ПМ 04. Определение видов и свойств применяемых строительных материалов и конструкций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для согласования проектных решений и условий строительства с соответствующими органами. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные конструктивные системы зданий, конструктивные элементы, составляющие здание или их отдельные части, их назначение и взаимосвязь.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть методами определения размеров элементов конструкций по найденным в ходе расчетов внутренним усилиям; строительные нормы и правила на проектирование зданий и сооружений, конструктивных элементов из различных строительных материалов и оснований.
Результат обучения: 1) Применять основные конструктивные системы зданий, конструктивные элементы, составляющие здание или их отдельные части.
Архитектурное материаловедение
Архитектурная физика
Практика по архитектурному проектированию
Критерии оценки:
1. Характеризует основные конструктивные системы зданий, конструктивные элементы, составляющие здание или их отдельные части, их назначение и взаимосвязь.
2. Применяет методы определения размеров элементов конструкций по найденным в ходе расчетов внутренним усилиям.
3. Выполняет проектирование зданий и сооружений с учетом строительных норм и правил.
Результат обучения: 2) Характеризовать методы анализа инновационных технологий и материалов и их влияния на формирование объектов современной архитектуры.
Критерии оценки:

2. Аумақтарды ұйымдастыру мен дайындаудың негізгі қағидаттарын және ғимараттардың инженерлік-техникалық жүйелерінің принциптік схемаларын, сумен жабдықтау, кәріз, желдету, ауа баптау және жылумен жабдықтау есептеулерінің негіздерін, ғимараттардың инженерлік жабдықтарын қолданады және ғимараттардың инженерлік-техникалық жүйелерінің принциптік схемаларын құрастырады.
3. Инженерлік желілер мен жабдықтардың сызбалары мен схемаларын орындайды; жергілікті жердегі инженерлік желілердің сызбалары мен схемалары бойынша бағдарланады.
4. Құрылыс алаңында инженерлік жабдықтарды пайдалану бойынша оңтайлы шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Құрылыста және еңбекті ұйымдастыруда геодезиялық шешімдер қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылыс өндірісі технологиясының, құрылыстағы геодезиялық жұмыстардың және еңбекті ұйымдастырудың ерекшеліктерін сипаттайды
2. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
3. Өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетеді.
4. Жобаға, жұмыс сызбаларына, нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуді орындайды.
КҚ 04. Қолданылатын құрылыс материалдары мен конструкцияларының түрлері мен қасиеттерін айқындау
КМ 04. Қолданылатын құрылыс материалдары мен конструкцияларының түрлері мен қасиеттерін айқындау
Бұл модуль құрылыстың жобалық шешімдері мен шарттарын тиісті органдармен келісу үшін қажетті білімдрдеі, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ғимараттың негізгі конструктивтік жүйелерін, ғимаратты немесе олардың жекелеген бөліктерін құрайтын конструктивтік элементтерді, олардың арналымы мен өзара байланысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар есептеу барысында табылған ішкі күштер бойынша конструкция элементтерінің өлшемін анықтау әдістерін; ғимараттар мен құрылыстарды жобалауға арналған құрылыс нормалары мен қағидаларын, түрлі құрылыс материалдары мен негіздерінен жасалған конструктивтік элементтерді меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ғимараттың негізгі конструктивтік жүйелерін, ғимаратты немесе олардың жекелеген бөліктерін құрайтын конструктивтік элементтерді қолдану.
Сәулеттік материалтану
Сәулеттік физика
Сәулеттік жобалау практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ғимараттың негізгі конструктивтік жүйелерін, ғимаратты немесе олардың жекелеген бөліктерін құрайтын конструктивтік элементтерді, олардың арналымы мен өзара байланысын сипаттайды.
2. Есептеу барысында табылған ішкі күштер бойынша конструкция элементтерінің өлшемдерін анықтау әдістерін қолданады.
3. Құрылыс нормалары мен қағидаларын ескере отырып ғимараттар мен құрылыстарды жобалауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Инновациялық технологиялар мен материалдарды талдау әдістерін және олардың қазіргі заманғы сәулет нысандарын қалыптастыруға әсерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет методы анализа в строительной климатологии, акустике, светотехнике.
2. Использует методы оценки эффективности использования материалов в конструкциях на стадиях проектирования, строительства, эксплуатации объектов.
3. Принимает решение по основным проблемам на конкретных примерах и объектах из современной мировой архитектуры.
Результат обучения: 3) Применять строительные материалы.
Критерии оценки:
1. Характеризует область методологии исследований по специальности.
2. Владеет активными и пассивными системами в архитектурном проектировании, биоклиматическими технологиями
3. Разрабатывает характеристики зданий, с минимальной нагрузкой на потребление ресурсов и окружающую среду.
ПК 05. Применять методы плоскостного и объемного проектирования
ПМ 05. Применение методов плоскостного и объемного проектирования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для поиска оптимальных решений проблем, касающихся эксплуатации и качества интерьера зданий, и составление проектов, рисунков и планов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы основные виды композиции и свойства объемно-пространственных форм; закономерности построения объемно-пространственных форм; средства и приемы достижения композиционных целей при создании объемно-пространственных форм; эмоционально-психологические и символические свойства цветов; классификация, свойства и оценка цвета, методические основы и правила получения гармоничных цветовых сочетаний; законы смешения цветов.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть приемами пластической проработки поверхности и ее трансформации в объемных элементах, характеризовать основные понятия композиционного построения и моделирования предметно-пространственной среды.
Результат обучения: 1) Применять основные виды композиции и свойства объемно-пространственных форм; закономерностей построения объемно-пространственных форм.
Композиция и цветоведение
Рисунок и живопись
Макетирование
Практика по макетированию
Критерии оценки:
1. Понимает закономерности построения объемно-пространственные формы; средства и приемы достижения композиционных целей при создании объемно-пространственных форм.
2. Характеризует эмоционально-психологические и символические свойства цветов; классифицирует, свойства цветов, методические основы и правила получения гармоничных цветовых сочетаний.
3. Выполняет объекты архитектуры с использованием полихромной графики.
Результат обучения: 2) Применять основные закономерности восприятия и построения формы предметов в рисовании; рисование геометрических тел, предметов быта, труда, культуры.
Критерии оценки:

1. Құрылыс климатологиясында, акустикада, жарық техникасында талдау әдістерін қолданады.
2. Объектілерді жобалау, салу, пайдалану сатыларында конструкцияларда материалдарды пайдалану тиімділігін бағалау әдістерін қолданады.
3. Қазіргі заманғы әлемдік сәулет өнерінен алынған нақты мысалдар мен объектілердегі негізгі проблемалар бойынша шешім қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Құрылыс материалдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мамандық бойынша зерттеу әдіснамасы саласын сипаттайды.
2. Сәулеттік жобалаудағы белсенді және пассивті жүйелерді, биоклиматтық технологияларды меңгерген
3. Ресурстар мен қоршаған ортаға ең аз жүктемемен ғимараттардың сипаттамаларын әзірлейді.
КҚ 05. Жазықтықта және көлемді жобалау әдістерін қолдану
КМ 05. Жазықтықта және көлемді жобалау әдістерін қолдану
Бұл модуль ғимараттардың интерьерін пайдалану мен сапасына қатысты мәселелердің оңтайлы шешімін іздеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды және қажетті жобаларды, суреттер мен жоспарларды құрастыруды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар композицияның негізгі түрлерін және көлемдік-кеңістіктік формалардың қасиеттерін; көлемдік-кеңістіктік формалардың құрылу заңдылықтарын; көлемдік-кеңістіктік формаларды құру кезінде композициялық мақсаттарға қол жеткізудің құралдары мен тәсілдерін; түстердің эмоциялық-психологиялық және символдық қасиеттерін; түстердің жіктелуі, қасиеттері мен бағалануы, сәйкесімді түс үйлесімін алудың әдістемелік негіздері мен қағидаларын; түстердің араласу заңдарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бетті пластикалық өңдеу және оның көлемді элементтердегі трансформациясы тәсілдерін меңгеру, композициялық құрылымның негізгі ұғымдарын сипаттау және пәндік-кеңістіктік ортаны модельдеу машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Композицияның негізгі түрлерін және көлемдік-кеңістіктік формалардың қасиеттерін; көлемдік-кеңістіктік формалардың құрылу заңдылықтарын қолдану.
Композиция және түстану
Сурет және кескіндеме
Макеттеу
Макеттеу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көлемдік-кеңістіктік формаларды құру заңдылықтарын, көлемдік-кеңістіктік формаларды құру кезінде композициялық мақсаттарға қол жеткізудің құралдары мен тәсілдерін түсінеді.
2. Түстердің эмоционалдық-психологиялық және символдық қасиеттерін сипаттайды; түстердің қасиеттерін, сәйкесімді түс үйлесімін алудың әдістемелік негіздері мен қағидаларын жіктейді.
3. Полихромдық графиканы пайдалана отырып, сәулет объектілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Суреттегі заттарды қабылдау мен формасын құрудың негізгі заңдылықтарын қолдану; геометриялық денелердің, тұрмыс, еңбек, мәдениет саласында қолданылатын заттардың суретін салу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует основные закономерности восприятия и построения формы предметов в рисовании (рисование геометрических тел, предметов быта, труда, культуры; рисование и изучение человека, рисование форм архитектурных сооружений и окружающей среды).
2. Передает формы архитектурных сооружений и окружающей среды средствами изобразительного искусства.
3. Выполняет основы цветовой композиции.
4. Использует законы изображения и выразительные средства живописи.
Результат обучения: 3) Применять приемы пластической проработки поверхности и ее трансформации в объемных элементах.
Критерии оценки:
1. Характеризует приемы и методы работы с материалами в процессе макетного моделирования.
2. Владеет основными методами композиционного построения и моделирования предметно-пространственной среды.
3. Выполняет упражнения, направленные на освоение методов разработки и создания моделей.
Результат обучения: 4) Характеризовать архитектурные стили различных эпох.
История архитектуры
Критерии оценки:
1. Характеризует особенности архитектуры как искусства и ее историческое развитие.
2. Характеризует этапы развития начиная с первобытного общества и зарождения архитектуры, древних цивилизаций, средних веков до конца ХХ столетия.
3. Выполняет архивные и библиографические исследования.
Результат обучения: 2) Применять положения градостроительного проектирования.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные положения градостроительного проектирования.
2. Выполняет проектирование инженерной подготовки, вертикальной планировки, благоустройства городской территории.
3. Выполняет компоненты и художественные средства архитектурно-ландшафтной композиции.
Результат обучения: 3) Применять компоненты и художественные средства архитектурно-ландшафтной композиции.
Критерии оценки:
1. Описывает основные положения экологии человека, социальную экологию и культуру.
2. Использует экологические программы при решении градостроительных задач на различных территориальных уровня.
3. Применяет методику осуществления мероприятий, для освоения территории.
ПК 06. Выполнять и определять объемы строительных работ по рабочим чертежам
ПМ 06. Выполнение и определение объемов строительных работ по рабочим чертежам
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для составления рабочих эскизов, сборочных чертежей; вычерчивания планов и разрезов здания; разрабатывать генплан.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы плоскостного и объемного проектирования. При изучении модуля обучающиеся учатся владеть способами графического решения различных геометрических задач, в том числе и с использованием возможностей графических редакторов.
Результат обучения: 1) Выполнять и составлять рабочие эскизы, сборочные чертежи, вычерчивать планы и разрезы здания, разрабатывать генеральный план.
Черчение и начертательная геометрия
Практика по черчению
Инженерная графика
Производственно-технологическая практика
Критерии оценки:

1. Суреттегі заттарды қабылдаудың негізгі заңдылықтарын сипаттайды (геометриялық денелерді, тұрмыс, еңбек, мәдениет саласында қолданылатын заттардың суретін салу; адамның суретін салу және оны зерттеу, сәулет құрылыстары мен қоршаған орта формаларының суретін салу).
2. Сәулет құрылыстары мен қоршаған орта формаларын бейнелеу өнері құралдары арқылы жеткізеді.
3. Түс композициясының негіздерін орындайды.
4. Сурет заңдарын және кескіндеменің мәнерлі құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Көлемді элементтерде үстіңгі бетті пластикалық өңдеу және оны трансформациялау тәсілдерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Макеттік модельдеу үдерісінде материалдармен жұмыс істеу әдістері мен тәсілдерін сипаттайды.
2. Композициялық құрудың және пәндік-кеңістіктік ортаны үлгілеудің негізгі әдістерін меңгерген.
3. Модельдерді әзірлеу және жасау әдістерін игеруге бағытталған жаттығуларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Түрлі дәуірдің сәулеттік стилдерін сипаттау.
Сәулет тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сәулет ісінің өнер ретінде ерекшеліктерін және оның тарихи дамуын сипаттайды.
2. Алғашқы қауымдық қоғамнан бастап сәулет өнерінің, ежелгі өркениеттердің, орта ғасырлардан бастап ХХ ғасырдың соңына дейінгі даму кезеңдерін сипаттайды.
3. Мұрағаттық және библиографиялық зерттеулерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қала құрылысын жобалау ережелерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қала құрылысын жобалаудың негізгі ережелерін сипаттайды.
2. Инженерлік дайындықты, тік жоспарлауды, қала аумағын абаттандыруды жобалайды.
3. Сәулет-ландшафтық композицияның компоненттері мен көркем құралдарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сәулет-ландшафтық композицияның компоненттері мен көркем құралдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адам экологиясының негізгі ережелерін, әлеуметтік экологияны және мәдениетті сипаттайды.
2. Түрлі аумақтық деңгейде қала құрылысы міндеттерін шешу кезінде экологиялық бағдарламаларды пайдаланады.
3. Аумақты игеру үшін қажетті іс-шараларды жүзеге асыру әдістемесін қолданады.
КҚ 06. Жұмыс сызбалары бойынша құрылыс жұмыстарының көлемін орындау және анықтау
КМ 06. Жұмыс сызбалары бойынша құрылыс жұмыстарының көлемін орындау және анықтау
Бұл модуль жұмыс сұлбаларын, құрастыру сызбаларын құрастыру; ғимарат жоспарлары мен кесінділерін сызу; бас жоспарды әзірлеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жазықтықта және көлемді жобалау негіздерін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар түрлі геометриялық есептерді графикалық шешу тәсілдерін, соның ішінде графикалық редакторлардың мүмкіндіктерін пайдалана отырып меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс сұлбаларын, құрастыру сызбаларын орындау және құру, ғимараттың жоспарлары мен кесінділерін сызу, бас жоспарды әзірлеу.
Сызу және сызба геометриясы
Сызу практикасы
Инженерлік графика (AutoCAD)
Өндірістік-технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет методы и принципы черчения и начертательной геометрии.
2. Выполняет графическое оформление чертежей.
3. Выполняет рабочие эскизы, сборочные чертежи.
Результат обучения: 2) Применять графические методы изображения пространственных объектов на плоскости.
Критерии оценки:
1. Характеризует графические методы изображения пространственных объектов на плоскости.
2. Использует чертеж как средство выражения технической мысли.
3. Выполняет основные требования, предъявляемые к процессу составления комплексных и аксонометрических чертежей и практической работы с ними.
Результат обучения: 3) Выполнять графическое решение различных геометрических задач, в том числе и с использованием возможностей графических редакторов (программа AutoCAD).
Критерии оценки:
1. Характеризует основные профессиональные функции архитектора, в число которых входит грамотное использование теоретических основ проекционного чертежа и основных способов его построения и использования.
2. Применяет современные алгоритмы решения основных задач, встречающихся в практической деятельности архитектора.
3. Выполняет способы графического решения различных геометрических задач, в том числе и с использованием возможностей графических редакторов.
ПК 07. Применять методы компьютерного проектирования и ориентироваться в компьютерном обеспечении
ПМ 07. Применение методов компьютерного проектирования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для использования состава, функций и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности: AutoCAD, 3Ds max, Autodesk Revit.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают возможности компьютерной техники для решения задач видеомоделирования, компьютерной графики и их использования в архитектурном проектировании, изучении устройства памяти и общие принципы работы персонального компьютера. При изучении модуля обучающиеся учатся использовать графические редакторы для проектирования объектов архитектуры.
Результат обучения: 1) Применять состав, функций и возможностей использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности; AutoCAD, 3Ds max, Autodesk Revit.
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Компьютерная графика
Практика по компьютерной графике
Критерии оценки:
1. Характеризует основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий.
2. Владеет программным обеспечением в профессиональной деятельности.
3. Выполняет моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности.

1. Сызу және сызба геометриясының әдістері мен қағидаттарын қолданады.
2. Сызбалардың графикалық безендірілуін орындайды.
3. Жұмыс сұлбаларын, құрастыру сызбаларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жазықтықтағы кеңістіктік объектілерді бейнелеудің графикалық әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жазықтықтағы кеңістіктік объектілерді бейнелеудің графикалық әдістерін сипаттайды.
2. Сызбаны техникалық ойды білдіру құралы ретінде қолданады.
3. Кешенді және аксонометриялық сызбаларды құрастыру және олармен практикалық жұмыс істеу үдерісіне қойылатын негізгі талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Түрлі геометриялық міндеттерді графикалық шешуді, соның ішінде графикалық редакторлардың (AutoCAD) мүмкіндіктерін пайдалана отырып орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сәулетшінің негізгі кәсіби функцияларын сипаттайды, олардың қатарына проекциялық сызбаның теориялық негіздерін және оны құру мен пайдаланудың негізгі тәсілдерін сауатты қолдану кіреді.
2. Сәулетшінің практикалық қызметінде кездесетін негізгі міндеттерді шешудің қазіргі заманғы алгоритмдерін қолданады.
3. Түрлі геометриялық міндеттерді графикалық шешу тәсілдерін, соның ішінде графикалық редакторлардың мүмкіндіктерін пайдалана отырып орындайды.
КҚ 07. Компьютерлік жобалау әдістерін қолдану және компьютерлік қамтамасыз ету
КМ 07. Компьютерлік жобалау әдістерін қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды пайдалану мүмкіндіктерін, функцияларын, құрамын пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды; AutoCAD, 3Ds max, Autodesk Revit.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бейнемоделдеу, компьютерлік графика және оларды сәулеттік жобалауда қолдану, жад құрылғысын зерттеу және дербес компьютер жұмысының жалпы қағидаттары мәселелерін шешу үшін компьютерлік техниканың мүмкіндіктерін игереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сәулет нысандарын жобалау үшін графикалық редакторларды пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қызметте ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды пайдаланудың құрамын, функциялары мен мүмкіндіктерін қолдану; AutoCAD, 3ds max, Autodesk Revit.
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Компьютерлік графика
Компьютерлік графика бойынша практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың негізгі қағидаттарын, әдістерін, қасиеттерін сипаттайды.
2. Кәсіптік қызметте бағдарламалық қамтымды меңгерген.
3. Кәсіртік қызметте модельдеу мен болжауды орындайды.

4. Использует BIM-технологии в проектировании.
Результат обучения: 2) Использовать возможности компьютерной техники для решения задач видеомоделирования, компьютерной графики, их использования в архитектурном проектировании,.
Критерии оценки:
1. Характеризует информационные технологии и их концепции.
2. Использует текстовый и графический редакторы.
3. Выполняет работы в графических редакторах (векторная, растровая и 3D графика).
ПК 08. Применять современные методы и технологии в проектировании
ПМ 08. Применение современных методов и технологий в проектировании
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для применения методов оценки эффективности использования материалов в конструкциях на стадиях проектирования, строительства, эксплуатации объектов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методы обследования топографических съемок и карт, измерение расстояний, горизонтальных углов, превышений.
При изучении модуля обучающиеся учатся работать с инновационными технологиями и использовать современные материалы в архитектуре.
Результат обучения: 1) Использовать международно признанные системы сертификации энергоэффективного "зеленого" проектирования.
Производственная практика (получение рабочей профессии)
Реконструкция зданий и комплексов
Рабочее проектирование
Критерии оценки:
1. Характеризует технико-экономические показатели, связанные с возобновляемыми источниками энергии. 2. Применяет международные системы "зеленого" проектирования в профессиональной деятельности
3. Использует современные методы расчета энергоэффективности зданий и сооружений
Результат обучения: 2) Применять в архитектурном проектировании пассивные системы, технологии возобновляемой энергии, биоклиматические технологии, существенно улучшающие микроклиматические характеристики зданий, с минимальной нагрузкой на потребление ресурсов и окружающую среду.
Критерии
оценки:
1. Характеризует пассивные системы, технологии возобновляемые источники энергии.
2. Исследует технологии улучшения окружающей среды.
3. Рассчитывает энергоэффективность проектов.
Результат обучения: 3) Выполнять предпроектный анализ территории, используя геодезические данные.
Критерии оценки:
1. Выполняет предпроектный анализ территории, используя геодезические данные.
2. Использует геодезические приборы для получения данных при проектировании.
3. Анализирует окружающую застройку, градостроительную ситуацию
ПК 09. Подготавливать спецификации и контрактную документацию для использования строителями
ПМ 09. Подготовка спецификации и контрактной документации для использования строителями
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для изучения основных положений по технологии возведения и организации строительства зданий и сооружений.
В результате обучения модуля обучающиеся осваивают технологию проектирования зданий (с применением информационного моделирования в строительстве). При изучении модуля обучающиеся учатся применять современные технологии при возведении зданий из монолитного железобетона и металлических конструкций.
Результат обучения: 1) Характеризовать работу строительных материалов при различном напряженном состоянии.
"Конструкции железобетонные",
"Конструкции металлические".
Инженерная механика,
Технология строительного производства ,
Инженерные системы
Критерии оценки:

4. Жобалауда BIM-технологияларды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бейнемодельдеу, компьютерлік графика есептерін шешу үшін компьютерлік техниканың мүмкіндіктерін пайдалану, оларды сәулеттік жобалауда пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттық технологиялар мен олардың тұжырымдамаларын сипаттайды.
2. Мәтіндік және графикалық редакторларды қолданады.
3. Графикалық редакторларда (векторлық, растрлық және 3D графика) жұмыстарды орындайды.
КҚ 08.
Жобалауда заманауи әдістер мен технологияларды қолдану
КМ 08.
Жобалауда заманауи әдістер мен технологияларды қолдану
Бұл модуль объектілерді жобалау, салу, пайдалану сатыларында конструкцияларда материалдарды пайдалану тиімділігін бағалау әдістерін қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар топографиялық түсірімдер мен карталарды зерттеу әдістерін, қашықтықты, көлденең бұрыштарды, асырымдарды өлшеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар инновациялық технологиялармен жұмыс істеуге және сәулетте заманауи материалдарды пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Энергия тиімді "жасыл" жобалауды сертификаттаудың халықаралық танылған жүйелерін пайдалану.
Өндірістік практика (жұмыс мамандығын алу)
Ғимараттар мен кешендерді қайта құру
Жұмыс жобалау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жаңартылатын энергия көздерімен байланысты техникалық-экономикалық көрсеткіштерді сипаттайды. 2. Кәсіптік қызметте халықаралық "жасыл" жобалау жүйелерін қолданады
3. Ғимараттар мен құрылыстардың энергия тиімділігін есептеудің заманауи әдістерін қолданады
Оқыту нәтижесі: 2) Сәулеттік жобалауда пассивті жүйелерді, жаңартылатын энергия технологияларын, ғимараттардың микроклиматтық сипаттамаларын елеулі жақсартатын биоклиматтық технологияларды, ресурстар мен қоршаған ортаны тұтынуға ең аз жүктемемен қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пассивті жүйелерді, жаңартылатын энергия көздерін сипаттайды.
2. Қоршаған ортаны жақсарту технологиясын зерттейді.
3. Жобалардың энергия тиімділігін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Геодезиялық деректерді пайдалана отырып, аумақты жобалау алдындағы талдауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Геодезиялық деректерді пайдалана отырып, аумақты жобалау алдындағы талдауды орындайды.
2. Жобалау кезінде қажетті деректерді алу үшін геодезиялық аспаптарды пайдаланады.
3. Қоршаған құрылысты, қала құрылысы жағдайын талдайды
КҚ 09. Құрылысшылардың пайдалануы үшін ерекшеленім мен келісімшарт құжаттамасын дайындау
КМ 09. Құрылысшылардың пайдалануы үшін ерекшеленім мен келісімшарт құжаттамасын дайындау
Бұл модуль ғимараттар мен құрылыстардың құрылысын салу және ұйымдастыру технологиясы бойынша негізгі ережелерді зерделеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ғимараттарды жобалау технологиясын меңгереді (құрылыста ақпараттық модельдеуді қолдана отырып). Модульді игеу кезінде білім алушылар монолитті темір бетоннан және металл құрылымдардан ғимараттар тұрғызу кезінде қазіргі заманғы технологияларды қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Түрлі кернеу жағдайында құрылыс материалдарының жұмысын сипаттау.
"Темір бетон конструкциялары"
"Металл конструкциялар".
Инженерлік механика,
Құрылыс өндірісінің технологиясы
Инженерлік жүйелер
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует свойства и физико-механические характеристики конструкционных материалов. 2. Выполняет расчеты строительных конструкций.
3. Использует в профессиональной деятельности этапы развития архитектурных и строительных конструкций, типологию зданий.
Результат обучения: 2) Проверять несущую способность основных несущих изгибаемых, сжатых, растянутых элементов строительных конструкций.
Критерии оценки:
1. Определяет вид напряженного состояния элементов конструкции.
2. Использует научно-техническую информацию.
3. Выполняет расчеты напряженных элементов конструкций.
Результат обучения: 3) Выполнять расчет и конструирование при решении инженерных задач с использованием нормативно-технической и справочной литературы, а так же современных технических средств.
Критерии оценки:
1. Использует нормативно-техническую и справочную литературу при выборе конструктивной схемы.
2. Выполняет расчеты конструктивных элементов в современных программах
3. Использует свойства и физико-механические характеристики конструкционных материалов, применяемых в современном строительстве.
ПК 10. Проектировать и разрабатывать проектные предложения и генеральные планы
ПМ 10. Проектирование и разработка проектных предложений и генеральных планов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для применения в основных положениях градостроительного проектирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы формирования структуры расселения.
При изучении модуля обучающиеся учатся основам композиционной структуры градостроительных объектов, теории и практики вопросов проектирования инженерной подготовки, вертикальной планировки, благоустройства городской территории.
Результат обучения: 1) Выполнять архитектурные проекты с учетом существующих норм и правил.
Инженерное благоустройство и транспорт
Экология и безопасность жизнедеятельности
Критерии оценки
1. Применяет основные положения описанные в Еврокодах в части экологического проектирования.
2. Использует экологические стандарты в проектировании
3. Использует современные проектные методы благоустройства территории
Результат обучения: 2) Использовать нормативные требования, которые предъявляются при организации планировочных работ
Критерии оценки:
1. Использует современные принципы организации территории
2. Применяет стандартные и инновационные методы проектирования с учетом нормативно- технической документации.
3. Выполняет проекты по вертикальной планировке, инженерной подготовке и благоустройству территории учитывая требования нормативных документов.
Результат обучения: 3) Производить оценку качества городской среды по комплексу показателей.
Критерии оценки:

1. Конструкциялық материалдардың қасиеттері мен физикалық-механикалық сипаттамаларын сипаттайды. 2. Құрылыс конструкцияларының есебін орындайды.
3. Кәсіптік қызметте сәулет және құрылыс құрылымдарын дамыту кезеңдерін, ғимараттардың типологиясын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылыс конструкцияларының негізгі көтергіш иілетін, сығылған, созылған элементтерінің көтергіш қабілетін тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Конструкция элементтерінің кернеулі күйінің түрін анықтайды.
2. Ғылыми-техникалық ақпаратты пайдаланады.
3. Конструкцияның кернеулі элементтерінің есептеулерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Нормативтік-техникалық және анықтамалық әдебиеттерді, сондай-ақ қазіргі заманғы техникалық құралдарды пайдалана отырып, инженерлік міндеттерді шешу кезінде есептеу мен құрастыруды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Конструктивтік схеманы таңдау кезінде нормативтік-техникалық және анықтамалық әдебиеттерді қолданады.
2. Қазіргі заманғы бағдарламаларда конструктивтік элементтердің есептеулерін орындайды
3. Қазіргі құрылыста қолданылатын конструкциялық материалдардың қасиеттері мен физикалық-механикалық сипаттамаларын қолданады.
КҚ 10.
Жобалық ұсыныстар мен бас жоспарларды жобалау және әзірлеу
КМ 10.
Жобалық ұсыныстар мен бас жоспарларды жобалау және әзірлеу
Бұл модуль қала құрылысын жобалаудың негізгі ережелерінде қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар орналастыру құрылымын қалыптастыру негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қала құрылысы объектілерінің композициялық құрылымы, инженерлік дайындықты жобалау, тік жоспарлау, қала аумағын абаттандыру мәселелерінің теориясы мен практикасы негіздерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қолданыстағы нормалар мен қағидаларды ескере отырып, сәулеттік жобаларды орындау.
Инженерлік көркейту және көлік
Экология және тіршілік қауіпсіздігі
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Экологиялық жобалау бөлігінде Еурокодтарда сипатталған негізгі ережелерді қолданады.
2. Экологиялық стандарттарды жобалауда пайдаланады.
3. Аумақты абаттандырудың заманауи жобалық әдістерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жоспарлау жұмыстарын ұйымдастыру кезінде қойылатын нормативтік талаптарды пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аумақты ұйымдастырудың заманауи қағидаттарын қолданады.
2. Қажетті нормативтік-техникалық құжаттаманы ескере отырып, жобалаудың стандартты және инновациялық әдістерін қолданады.
3. Нормативтік құжаттардың талаптарын ескере отырып, тік жоспарлау, инженерлік дайындық және аумақты абаттандыру бойынша жобаларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Көрсеткіштер кешені бойынша қалалық ортаның сапасын бағалауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет современные методы оценки качества.
2. Использует показатели экологических стандартов для оценки качества территории
3. Создает проекты с учетом норм и требований по качеству городской среды.
ПК 11. Применять методы проектирования разных типов зданий, создания интерьеров, выбора оптимального конструктивного решения
ПМ 11. Применение методов проектирования разных типов зданий, создания интерьеров, выбора оптимального конструктивного решения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ориентирования в актуальных проблемах архитектурно-строительного проектирования гражданских зданий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные задачи архитектурного проектирования типов зданий, что позволит получить глубокие теоретические знания и практические навыки по разработке проектов по развитию архитектуры и градостроительства городов и регионов. При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять семестровые курсовые проекты, которые развивают способность к повышению собственной квалификации и к продолжению образования.
Результат обучения: 1) Применять архитектурно-композиционные приемы проектирования.
Архитектурный проект (Малоэтажное жилое здание)
Архитектурная типология,
Производственная практика (обмерная)
Архитектурный проект (Многоэтажное жилое здание)
Архитектурный проект (Общественное здание),
Архитектура интерьера
Производственная практика (проектная)
Критерии оценки:
1. Характеризует архитектурно композиционные приемы проектирования.
2. Использует функциональную структуру общественных зданий.
3. Характеризует конструктивные решения зданий.
4. Использует современные достижения архитектуры в проектировании общественных зданий.
Результат обучения: 2) Применять и решать исследовательские задачи достаточной степени сложности.
Критерии оценки:
1. Использует правильное функциональное зонирование.
2. Создает градостроительное и композиционное единство.
3. Использует полученные знания, умения и навыки в своей проектной деятельности.
Результат обучения: 3) Применять современные компьютерные программы при проектировании архитектурных объектов.
Критерии оценки:
1. Использует исследовательские задачи достаточной степени сложности.
2. Характеризует правильное функциональное зонирование.
3. Создает градостроительное и композиционное единство.
4. Применяет современные компьютерные программы при проектировании архитектурных объектов.
ПК 12. Владеть стадиями проектирования: предпроектный анализ, эскизный проект, рабочий проект
ПМ 12. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для курса данного модуля при изучении вопросов по смежным разделам проектирования. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают типологические особенности проектирования различных типов жилых и общественных зданий, формирование архитектурного интерьера для выбранного объекта.
При изучения модуля обучающиеся учатся решать задачи по реконструкции различных типов зданий.
Результат обучения: 1) Применять и систематизировать материал, проводить предпроектный анализ.
Преддипломная практика
Критерии оценки:

1. Сапаны бағалаудың заманауи әдістерін қолданады.
2. Аумақтың сапасын бағалау үшін экологиялық стандарттардың көрсеткіштерін пайдаланады.
3. Қалалық ортаның сапасы бойынша нормалар мен талаптарды ескере отырып, жобалар құрастырады.
КҚ 11.
Ғимараттардың әртүрлі типтерін жобалау, интерьер құру, оңтайлы конструктивтік шешімді таңдау әдістерін қолдану
КМ 11
Ғимараттардың әртүрлі типтерін жобалау, интерьер құру, оңтайлы конструктивтік шешімді таңдау әдістерін қолдану
Бұл модуль азаматтық ғимараттарды сәулеттік-құрылыстық жобалаудың өзекті мәселелерінде бағдарлау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ғимараттар типтерін сәулеттік жобалаудың негізгі міндеттерін меңгереді, бұл қалалар мен аймақтардың сәулет және қала құрылысын дамыту бойынша жобаларды әзірлеу бойынша терең теориялық білімдер мен тәжірибелік дағдыларды меңгеруге мүмкіндік береді. Модульді игеру кезінде білім алушылар өз біліктілігін арттыру және білімді жалғастыру қабілетін дамытатын семестрлік курстық жобаларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Жобалаудың сәулеттік-композициялық тәсілдерін қолдану.
Сәулет жобасы (Аз қабатты тұрғын ғимарат)
Сәулет типологиясы
Өндірістік практика (өлшемдік)
Сәулеттік жоба (көп қабатты тұрғын ғимарат)
Сәулет жобасы (Қоғамдық ғимарат)
Интерьерлік сәулет өнері
Өндірістік практика (жобалау)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобалаудың сәулеттік-композициялық тәсілдерін сипаттайды.
2. Қоғамдық ғимараттардың функционалдық құрылымын пайдаланады.
3. Ғимараттың құрылымдық шешімдерін сипаттайды.
4. Қоғамдық ғимараттарды жобалауда сәулет өнерінің қазіргі жетістіктерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Едәуір күрделі болып келетін зерттеу міндеттерін қолдану және шешу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дұрыс функционалдық аймақтауды пайдаланады.
2. Қала құрылысы және композициялық бірлікті құрастырады.
3. Өзінің жобалық қызметінде жинақтаған білімдерді, икемдер мен дағдыларды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Сәулет нысандарын жобалау кезінде заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Едәуір күрделі болып келетін зерттеу міндеттерін пайдаланады.
2. Дұрыс функционалдық аймақтауды сипаттайды.
3. Қала құрылысы және композициялық бірлікті құрастырады.
4. Сәулет нысандарын жобалау кезінде заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолданады.
КҚ 12.
Жобалау кезеңдерін меңгеру: жоба алдындағы талдау, сұлбалық жоба, жұмыс жобасы
КМ 12.
Диплом алды практика
Бұл модуль жобалаудың аралас бөлімдері бойынша мәселелерді зерделеу кезінде осы модуль бойынша курс үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардың түрлі типтерін жобалаудың типологиялық ерекшеліктерін, таңдалған объект үшін сәулеттік интерьерді қалыптастыруды меңгереді.
Модульді игеру кезінде білім алушылар ғимараттардың түрлі типтерін қайта құру бойынша міндеттерді шешуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Материалды қолдану және жүйелеу, жоба алдындағы талдау жүргізу.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет и систематизирует материал, проводит предпроектный анализ. 2. Характеризовать проект в соответствии с требованиями заказчика
3. Применяет методы анализа.
Результат обучения: 2) Использовать современные достижения архитектуры в проектировании.
Критерии оценки:
1. Использует современные тренды в проектировании
2. Использует в проектировании нормативно-технические документы.
3. Применяет современные методы расчетов
Результат обучения: 3) Применять инновационные технологии в строительном производстве.
Критерии оценки:
1. Владеет разработанными проектами
2. Владеет профессиональной коммуникацией
3. Применяет современные строительные технологии в проектировании.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 160 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 963 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Полиграфическое производство"
Код и профиль образования
1200000- Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям) эксплуатация транспорта
Специальность:
1227000 - Полиграфическое производство
Квалификации:
122713 4 – Прикладной бакалавр по обору
ованию полиграфического производства
Форма обучения: очная

1. Материалды қолданады және жүйелендіреді, жоба алдындағы талдау жүргізеді. 2. Тапсырыс берушінің талаптарына сәйкес жобаны сипаттау
3. Талдау әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жобалауда сәулет өнерінің қазіргі жетістіктерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобалауда заманауи үрдістерді пайдаланады
2. Жобалауда нормативтік-техникалық құжаттарды пайдаланады.
3. Қазіргі заманғы есептеу әдістерін қолданады
Оқыту нәтижесі: 3) Құрылыс өндірісінде инновациялық технологияларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әзірленген жобаларды біледі
2. Кәсіби коммуникацияны меңгерген
3. Жобалауда заманауи құрылыс технологиялары бойынша білімді қолданады.
Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ - базалық құзырет; КҚ - кәсіптік құзырет; БМ – базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
160-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
963-қосымша
"Полиграфия өндірісі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1227000 - Полиграфия өндірісі
Біліктілігі:
122713 4 - Полиграфия өнеркәсібі ұйымдарының жабдықтары бойынша қолданбалы бакалавры

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1.Характеризует тенденции развития мировой экономики.
Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
2.Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Владеть основами предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
5. Описывает порядок получения свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица).
6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица).
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
БК 7. Применять основные законы естественнонаучных дисциплин в профессиональной деятельности
БМ 07. Применение основных законов естественнонаучных дисциплин в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для решения задач прикладного характера, связанных с технологическими процессами полиграфического производства.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные понятия и законы естественнонаучных дисциплин, химические и физические процессы для технологических процессов по полиграфическому производству.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять теоретические основы неорганической и органической химии, ее основные понятия и законы, управляющие химическими процессами; основы линейной и векторной алгебры, основы дифференциального и интегрального исчисления, теория вероятности; основы механики, основы молекулярной физики и термодинамики, основы атомной и ядерной физики для характеристики технологических процессов полиграфического производства .
Результат обучения: 1) Использует основные понятия и законы химии для решения задач прикладного характера, связанных с технологическими процессами.
Химия
Математика
Физика
Критерии оценки:
1.Понимает теоретические основы неорганической и органической химии.
2.Понимает и знает основные понятия и законы химии.

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1.Әлемдік экономиканың даму үрдісін сипаттайды.
Мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсінеді
2. Жалпы ішкі өнімді және жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызмет негіздерін меңгеру.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерлікті дамытудың мақсаттарын, факторлары мен шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің табысын анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерген.
5. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу тәртібін сипаттайды7
6. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық режимін таңдайды және негіздейді.
7. Кәсіпкерлік қызметте электрондық үкімет порталымен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
БҚ 7. Кәсіптік қызметте жаратылыстану-ғылыми пәндердің негізгі заңдарын қолдану
БМ 07. Кәсіптік қызметте жаратылыстану-ғылыми пәндердің негізгі заңдарын қолдану
Бұл модуль полиграфиялық өндірістің технологиялық үдерістерімен байланысты қолданбалы сипаттағы міндеттерді шешу үшін қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: ғылыми жаратылыстану пәндерінің негізгі ұғымдары мен заңдарын, химиялық және физикалық үдерістерді, полиграфиялық өндіріс бойынша технологиялық үдерістерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: полиграфиялық өндірістің технологиялық үдерістерін сипаттау үшін бейорганикалық және органикалық химияның теориялық негіздерін, оның негізгі ұғымдары мен заңдарын, химиялық үдерістерді басқаратын, сызықты және векторлық алгебра негіздерін, дифференциалды және интегралдық есептеу негіздерін, ықтималдық теориясын; механика негіздерін, молекулалық физика және термодинамика негіздерін, атом және ядролық физика негіздерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық үдерістермен байланысты қолданбалы сипаттағы міндеттерді шешу үшін химияның негізгі ұғымдары мен заңдарын пайдаланады.
Химия
Математика
Физика
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Бейорганикалық және органикалық химияның теориялық негіздерін түсінеді.
2. Химияның негізгі түсініктері мен заңдарын түсінеді және біледі.

3. Применяет законы неорганической и органической химии при решении профессиональных задач.
4. Характеризует химические процессы, связанные с эксплуатацией оборудования.
5. Использует законы химии для характеристики и решения технологических процессов полиграфического производства.
6. Применяет полученные знания при решении практических задач по профилю специальности.
Результат обучения: 2) Использует основные понятия и законы физики для решения задач прикладного характера
Критерии оценки:
1.Понимает основы механики, основы молекулярной физики и термодинамики, основы атомной и ядерной физики.
2. Понимает и знает основные понятия и законы физики.
3. Характеризует физические процессы, связанные с полиграфическим производством.
4. Применяет законы физики при решении профессиональных задач.
5. Использует законы физики для характеристики технологических процессов производства.
Результат обучения: 3) Использует основные понятия математики для решения задач прикладного характера.
Критерии оценки:
1. Понимает основные понятия и законы математики.
2. Применяет основы линейной и векторной алгебры при решении задач.
3. Применяет методы решения дифференциальных уравнений.
4. Применяет методы математической статистики для обработки экспериментальных данных.
5. Использует математические методы прикладного характера для характеристики технологических процессов полиграфического производства
Профессиональные модули
Квалификация "122705 2 Монтажник оборудования организаций полиграфической промышленности"
ПК 1. Готовить рабочее место монтажника на полиграфическом производстве
ПМ 1. Подготовка рабочего места монтажника на полиграфическом производстве
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для подготовки рабочего места монтажника на производстве.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают нормы охраны труда, производственной санитарии и требования пожарной безопасности; требования трудового законодательства и правила внутреннего трудового распорядка. технологическую оснастку и инструменты, для монтажа полиграфического оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся проводить мероприятия по профилактике производственного травматизма и профессиональных заболеваний подготавливать технологическую оснастку и инструменты, выполнять внешний осмотр полиграфического оборудования, выполнять смазку и чистку механизмов полиграфического оборудования, подготавливать рабочую зону для свободного доступа к объекту наладки.
Результат обучения: 1) Соблюдать нормы охраны труда, производственной санитарии и требования пожарной безопасности.
Спецтехнология
Экология и охрана окружающей среды
Стандартизация, метрология и сертификация
Охрана труда
Производственное обучение
Учебно - ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Понимает нормативные документы по охране труда и здоровья, по основам профессиональной гигиены, профессиональной санитарии и пожаробезопасности
2. Соблюдает правила и нормы охраны труда, техники безопасности, личной и производственной санитарии и противопожарной защиты.
3. Описывает надзор и контроль по охране труда.
4. Определяет порядок расследования несчастных случаев на производстве.
Результат обучения: 2) Соблюдать требования трудового законодательства и правила внутреннего трудового распорядка.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила внутреннего трудового распорядка организации.
2. Соблюдает требования по охране труда и обеспечению безопасности труда.
3. Характеризует права и обязанности работников.
4. Владеет информацией о комплексе Государственных стандартов системы технического обслуживания и ремонта техники.
Результат обучения: 3) Проводить мероприятия по профилактике производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1.Описывает основные принципы обеспечения профилактики производственного травматизма, безопасности труда работников.
2.Выделяет виды коллективной защиты.
3.Определяет организационные мероприятия по предупреждению производственного травматизма.
4.Применяет средства индивидуальной защиты.
5.Определяет виды проведения инструктажей по технике безопасности.
Результат обучения: 4) Знакомство со структурой и спецификой работы предприятия.
Критерии оценки:
1.Описывает структуру предприятия, продукцию, выпускаемую на данном предприятии.
2. Описывает задачи цеха и его отдельных участков служб предприятия, правила внутреннего трудового распорядка.
3. Характеризует будущую профессию.
Результат обучения: 5) Готовить рабочее место.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о рабочем месте.
2. Подготавливает автоматизированное рабочее место.
3. Готовит площадку для работы.
4. Соблюдает правила работы на рабочем месте.
5. Соблюдает требования к рабочему месту.

3. Кәсіптік есептерді шешу кезінде бейорганикалық және органикалық химия заңдарын қолданады.
4. Жабдықты пайдаланумен байланысты химиялық үдерістерді сипаттайды.
5. Полиграфиялық өндірістің технологиялық үдерістерін сипаттау және шешу үшін химия заңдарын қолданады.
6. Мамандық бейіні бойынша практикалық міндеттерді шешу кезінде алған білімдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қолданбалы сипаттағы міндеттерді шешу үшін физиканың негізгі ұғымдары мен заңдарын пайдаланады.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Механика негіздерін, молекулалық физика және термодинамика негіздерін, атомдық және ядролық физика негіздерін түсінеді.
2. Физиканың негізгі түсініктері мен заңдарын түсінеді және біледі.
3. Полиграфиялық өндіріспен байланысты физикалық процестерді сипаттайды.
4. Кәсіптік есептерді шешуде физика заңдарын қолданады.
5. Өндірістің технологиялық үдерістерін сипаттау үшін физика заңдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қолданбалы сипаттағы есептерді шешу үшін математиканың негізгі ұғымдарын қолданады.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Математиканың негізгі түсініктері мен заңдарын түсінеді.
2. Есептерді шешу кезінде сызықты және векторлық алгебра негіздерін қолданады.
3. Дифференциалдық теңдеулерді шешу әдістерін қолданады.
4. Эксперименттік деректерді өңдеу үшін математикалық статистика әдістерін қолданады.
5. Полиграфиялық өндірістің технологиялық процестерін сипаттау үшін қолданбалы сипаттағы математикалық әдістерді қолданады
Кәсіптік модульдер
"122705 2 Полиграфиялық өнеркәсіп ұйымдарының жабдықтарын монтаждаушы" біліктілігі
КҚ 1.Полиграфиялық өндірісте монтаждаушының жұмыс орнын дайындау
КМ 1. Полиграфиялық өндірістегі монтаждаушының жұмыс орнын дайындау
Бұл модуль өндірісте монтажшының жұмыс орнын дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
еңбекті қорғау, өндірістік санитария нормаларын және өрт қауіпсіздігі талаптарын;
еңбек заңнамасының талаптарын және ішкі еңбек тәртібінің ережелерін.
полиграфиялық жабдықты монтаждауға қажетті технологиялық жабдықтар мен құрал-саймандарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар
өндірістік жарақаттану мен кәсіптік аурулардың алдын алу бойынша іс-шаралар өткізуді
технологиялық жабдықтар мен құрал-саймандарды дайындауды, полиграфиялық құрал-жабдықтарды сырттай қарауды, полиграфиялық құрал-жабдықтарды майлауды және тазалауды, жөндеу объектісіне еркін қол жеткізу үшін жұмыс аймағын дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау, өндірістік санитария нормаларын және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
Арнайы технология
Экология және қоршаған ортаны қорғау
Стандарттау, метрология және сертификаттау
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Оқу-танысу практикасы
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Еңбекті және денсаулықты қорғау, кәсіптік гигиена, кәсіптік санитария және өрт қауіпсіздігі негіздері бойынша нормативтік құжаттарды түсінеді
2. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, жеке және өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.
3. Еңбекті қорғау бойынша қадағалау мен бақылауды сипаттайды.
4. Өндірістегі жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру тәртібін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек заңнамасының талаптарын және ішкі еңбек тәртібінің ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымның ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтайды.
2. Еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтайды.
3. Қызметкерлердің құқықтары мен міндеттерін сипаттайды.
4. Техникаларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесінің мемлекеттік стандарттар кешені туралы ақпаратты біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік жарақаттану мен кәсіптік аурулардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды өткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік жарақаттанудың алдын алуды, қызметкерлердің еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі қағидаттарын сипаттайды.
2. Ұжымдық қорғау түрлерін бөледі.
3. Өндірістік жарақаттанудың алдын алу бойынша ұйымдастыру іс-шараларын анықтайды.
4. Жеке қорғаныс құралдарын қолданады.
5. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқамалар өткізу түрлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорын жұмысының құрылымымен және ерекшелігімен танысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Кәсіпорынның құрылымын, осы кәсіпорында шығарылатын өнімді сипаттайды.
2. Цехтың міндеттерін және оның кәсіпорын қызметінің жекелеген учаскелерін, ішкі еңбек тәртібінің ережелерін сипаттайды.
3. Болашақ мамандығын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Жұмыс орнын дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орны туралы түсінігі бар.
2. Автоматтандырылған жұмыс орнын дайындайды.
3. Жұмысқа алаң дайындайды.
4. Жұмыс орнында жұмыс істеу қағидаларын сақтайды.
5. Жұмыс орнына қойылатын талаптарды анықтайды.

6. Готовит рабочую зону для свободного доступа к объекту наладки.
7. Выполняет доставку к месту работы технологической оснастки и инструментов, для наладки полиграфического оборудования, и последующий их возврат к местам хранения.
8.Выполняет смазку и чистку механизмов полиграфического оборудования.
9.Производит внешний осмотр полиграфического оборудования.
10. Изучает техническую документацию к объекту наладки.
11. Соблюдает требования по охране труда и обеспечению безопасности труда.
ПК 02. Готовить а к эксплуатации полиграфического оборудования
ПМ 02. Подготовка к эксплуатации полиграфического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для определения основных видов полиграфического оборудования по процессам.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные виды полиграфического оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся распознавать виды полиграфического оборудования согласно операциям технологического процесса.
Результат обучения: 1) Характеризовать основные виды полиграфического оборудования
Общий курс полиграфического производства
Черчение Электротехника
Спецтехнология
Материаловедение
Допечатное полиграфическое оборудование;
Печатное оборудование;
Послепечатное оборудование;
Основы информатизации и автоматизации производства
Производственное обучение Профессиональная практика
Критерии оценки:
Характеризует основные виды полиграфических машин, оборудования и станков.
Характеризует допечатное оборудование.
Характеризует печатное оборудование.
Характеризует послепечатное оборудование.
Классифицирует технологическое оборудование для изготовления разнообразной печатной продукций.
Выбирает типы и модели полиграфического оборудования зависимости от цели применения.
О\определяет конструкцию и строение оборудования.
Результат обучения: 2) Характеризовать вспомогательное оборудование.
Критерии оценки:
Определяет оборудования для оперативной полиграфии.
Характеризует специальное оборудование.
Определяет состав показателей назначения машин.
Определяет конструкцию и строение вспомогательного оборудования.
Результат обучения: 3) Читать схемы и чертежи технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает законы, методы и приемы проекционного черчения.
2. Соблюдает правила выполнения и чтения конструкторской и технологической документации.
3.Читает эскиза, чертежа, технического рисунка.
4. Владеет способами графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем и основные правила построения чертежей, схем.
5. Соблюдает требования стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технической документации к оформлению и составлению чертежей и схем.

6. Жөндеу объектісіне еркін қол жеткізу үшін жұмыс аймағын дайындайды.
7. Полиграфиялық жабдықтарды жөндеу үшін қажетті технологиялық жабдықтар мен құралдарды жұмыс орнына жеткізуді және оларды кейіннен сақтау орындарына қайтаруды орындайды.
8. Полиграфиялық жабдықтар механизмдерін майлау мен тазалауды орындайды.
9. Полиграфиялық жабдықтарды сырттай тексеруді жүргізеді.
10. Жөндеу объектісіне арналған техникалық құжаттаманы зерттейді.
11. Еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтайды.
КҚ 02. Полиграфиялық жабдықтарды пайдалану
КМ 02. Баспа жабдықтарын пайдалануға дайындық
Бұл модуль үдерістер бойынша полиграфиялық жабдықтардың негізгі түрлерін анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар полиграфиялық жабдықтардың негізгі түрлерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар технологиялық үдеріс операцияларына сәйкес полиграфиялық жабдықтардың түрлерін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Полиграфиялық жабдықтардың негізгі түрлерін сипаттау.
Полиграфиялық өндірістің жалпы курсы
Сызу Электротехника
Арнайы технология
Материалтану
Баспаға дейінгі полиграфиялық жабдықтар;
Баспа жабдықтары;
Баспадан кейінгі жабдықтар;
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Өндірістік оқыту Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
Полиграфиялық машиналардың, жабдықтар мен станоктардың негізгі түрлерін сипаттайды.
Баспаға дейінгі жабдықтарды сипаттайды.
Баспа жабдықтарын сипаттайды.
Баспадан кейінгі жабдықтарды сипаттайды.
Әртүрлі баспа өнімдерін дайындауға арналған технологиялық жабдықтарды жіктейді.
Қолдану мақсатына байланысты полиграфиялық жабдықтардың типтері мен модельдерін таңдайды.
Жабдықтың конструкциясы мен құрылымын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қосалқы жабдықтарды сипаттау
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жедел полиграфияға арналған жабдықтарды анықтайды.
Арнайы жабдықтарды сипаттайды.
Машиналарды тағайындау көрсеткіштерінің құрамын анықтайды.
Қосалқы жабдықтардың конструкциясы мен құрылымын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық жабдықтардың схемалары мен сызбаларын оқу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Проекциялық сыз заңдарын, әдістері мен тәсілдерін түсінеді.
2. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы орындау және оқу қағидаларын басшылыққа алады.
3.Эскизді, сызбаны, техникалық суретті оқиды.
4. Технологиялық жабдықтарды графика түрінде ұсыну және технологиялық схемаларды орындау тәсілдерін және сызбаларды, схемаларды құрудың негізгі қағидаларын біледі.
5. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі мен Техникалық құжаттаманың бірыңғай жүйесі стандарттарының сызбалар мен схемаларды рәсімдеу мен құрастыруға қойылатын талаптарын сақтайды.

6. Выполняет графические изображения технологического оборудования и технологических схем в ручной и компьютерной графике.
7. Использует прикладные программы для выполнения чертежей, схем, технических рисунков деталей и узлов технологического оборудования.
Результат обучения: 4) Проводить подготовительные работы по эксплуатации оборудования.
Критерии оценки:
1. Выбирать эксплуатационно-смазочные материалы при обслуживании оборудования.
2. Выбирать методы регулировки и наладки промышленного оборудования в зависимости от внешних факторов.
3. Составлять документацию для проведения работ по эксплуатации промышленного оборудования.
ПК 03. Осуществлять монтаж и демонтаж полиграфических машин, аппаратов и технологических линий
ПМ 03. Осуществление монтажа и демонтажа полиграфических машин, аппаратов и технологических линий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления монтажа и демонтажа полиграфических машин, аппаратов и технологических линий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают монтаж и демонтаж полиграфических машин, аппаратов и технологических линий.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять разборку и сборку узлов и деталей полиграфического оборудования, соблюдать инструкции по безаварийному ведению работ, определять характеристики режимов работы полиграфического оборудования.
Результат обучения: 1) Соблюдать общие правила использования полиграфических машин по назначению.
Спецтехнология
Материаловедение
Монтаж, техническое обслуживание и ремонт полиграфического оборудования
Производственное обучение Профессиональная практика
Критерии оценки:
Организует рабочее место в соответствии с заданием и требованиями безопасности при выполнении данной работы.
Оценивает по конструкторской и эксплуатационной документации изготовителя конструкцию полиграфической машины.
Оценивает техническое состояние полиграфической машины.
Использует полиграфические машины по назначению.
Разрабатывает схемы монтажно-демонтажных работ.
Результат обучения: 2) Определять основные механизмы, детали и узлы машины.
Критерии оценки:
Характеризует основные детали, узлы и механизмы машин
Выполняет чертежи технических деталей в ручной и машинной графике.
Выполняет дефектацию полиграфической машины в целом, ее составных частей и деталей.
Соблюдает правила выполнения и чтения конструкторской и технологической документации.5. Заказывает основные запасные части и детали машин.
Результат обучения: 3) Выполнять монтаж оборудования.
Критерии оценки:
Согласовывает план производства работ с механиком.
Доставляет и выгружает полиграфическое оборудование.
Выполняет крупноузловой монтаж.
Выполняет полный монтаж при контроле со стороны шеф-монтажника от компании производителя полиграфического оборудования.
Производит приемку монтажной площадки.
Комплектует площадку всем монтажным, демонтажным и такелажным оборудованием, инструментом и оснасткой.
Производит приемку фундамента, оборудования.
Проводит распаковку, осмотр и проверку комплектации оборудования.
Подготавливает опорные узлы и поверхности к монтажу.
Монтирует оборудование и производит крупноузловую сборку.
Производит обвязку основными и дополнительными системами.
Выполняет такелажные работы по транспортировке оборудования и машин.
Проводит монтаж затворов бункеров, простых металлических конструкций: лестниц, площадок, ограждений, опорных стоек, кронштейнов, лесов, подмостей и т.д., а также конструкций массой до 5 т. балок, прогонов, связей.
Проводит монтаж оборудования холодильных установок, листорезательных машин, печатных малоформатных машин, одночелночных ткацких станков, закаточных, протирочных, тесторазделочных машин и другого оборудования.

6. Технологиялық жабдықтар мен технологиялық схемалардың графикалық бейнесін қолмен және компьютерлік графикамен орындайды.
7. Технологиялық жабдықтардың бөлшектері мен тораптарының схемаларын, сызбаларын, техникалық суреттерін орындау үшін қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жабдықты пайдалану бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтарға қызмет көрсету кезінде пайдалану-майлау материалдарын таңдау.
2. Сыртқы факторларға байланысты өнеркәсіптік жабдықтарды реттеу және жөндеу әдістерін таңдау.
3. Өнеркәсіптік жабдықтарды пайдалану бойынша жұмыстарды жүргізу үшін құжаттаманы құрастыру.
КҚ 03. Полиграфиялық машиналарды, аппараттар мен технологиялық желілерді монтаждауды және демонтаждауды жүзеге асыру
КМ 03. Полиграфиялық машиналарды, аппараттар мен технологиялық желілерді монтаждауды және демонтаждауды жүзеге асыру
Бұл модуль полиграфиялық машиналарды, аппараттар мен технологиялық желілерді монтаждауды және демонтаждауды жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар полиграфиялық машиналарды, аппараттар мен технологиялық желілерді монтаждауды және демонтаждауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар полиграфиялық жабдықтың тораптары мен бөлшектерін бөлшектеуді және құрастыруды, апатсыз жұмыс жүргізу бойынша нұсқаулықтарды сақтауды, полиграфиялық жабдықтың жұмыс режимдерінің сипаттамасын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Полиграфиялық машиналарды мақсаты бойынша пайдаланудың жалпы қағидаларын сақтау.
Арнайы технология
Материалтану
Полиграфиялық жабдықтарды монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Өндірістік оқыту Кәсіптік практика
Бағалау дың өлшемшарттары:
Осы жұмысты орындау кезінде тапсырмаға және қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастырады.
Әзірлеушінің конструкторлық және пайдалану құжаттамасы бойынша полиграфиялық машинаның құрылымын бағалайды.
Полиграфиялық машинаның техникалық жағдайын бағалайды.
Полиграфиялық машинаны мақсаты бойынша пайдалануды ұйымдастырады.
Монтаждау-демонтаждау жұмыстарының схемаларын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Машинаның негізгі механизмдерін, бөлшектері мен тораптарын анықтау
Бағалау дың өлшемшарттары:
Машиналардың негізгі бөлшектерін, тораптарын және механизмдерін сипаттайды.
Бөлшектердің жұмыс сызбаларын оқиды және ашады.
Жалпы полиграфиялық машинаның, оның құрамдас бөліктері мен бөлшектерінің ақауын табуды орындайды.
Жобалау құжаттамасымен танысады 5. Машиналардың негізгі қосалқы бөліктері мен бөлшектеріне тапсырыс береді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықтарды монтаждауды орындау
Бағалау дың өлшемшарттары:
Жұмыс жүргізу жоспарын механикпен келіседі.
Полиграфиялық жабдықты жеткізеді және түсіреді.
Ірі тораптық монтаждауды орындайды.
Полиграфиялық жабдықтарды өндіруші компаниясынан бас монтаждаушы тарапынан бақылау кезінде толық монтаждауды орындайды.
Монтаждау алаңын қабылдауды жүргізеді.
Алаңды барлық қажетті монтаждық, демонтаждық және такелаждық жабдықтармен, құрал-саймандармен және жабдықтармен жинақтайды.
Іргетасты, жабдықтарды қабылдауды жүргізеді.
Жабдықты орауды, қарауды және жинақталуын тексеруді жүргізеді.
Тірек тораптарын және беттерді монтаждауға дайындайды.
Жабдықты монтаждайды және ірі торапты құрастырады.
Негізгі және қосымша жүйелермен орауды жүргізеді.
Жабдықтар мен машиналарды тасымалдау бойынша такелаждық жұмыстарды орындайды.
Бункерлердің бекітпелерін, қарапайым металл конструкцияларын: баспалдақтарды, алаңдарды, қоршауларды, тірек тіреулерін, кронштейндерді, ағаштарды, төсеніштерді, сондай-ақ салмағы 5 тоннаға дейінгі арқалықтарды, алаңдарды, байланыстарды монтаждауды жүргізеді.
Тоңазытқыш қондырғылардың, табақ кескіш машиналардың, шағын форматты баспа машиналарының, бір қабатты тоқу станоктарының, орау, сүрту, қамыр бөлшектеу машиналарының жабдықтарын және басқа жабдықтарды монтаждауды жүргізеді.

Выполняет монтаж емкостной аппаратуры массой до 3 т, станков, прессов, грохотов, вальцев, сит, двухвальных смесителей и другого оборудования массой до 5 т., монтаж аппаратов с перемешивающими устройствами;
Выполняет монтаж задвижек и шиберов диаметром до 50 мм, монтаж подъемно-транспортных механизмов: укрупнительная сборка узлов, кранов, механизмов передвижения и подъема для кранов грузоподъемностью до 10 т.
Выполняет сборку и монтаж узлов и деталей компрессоров, насосов и вентиляторов массой до 1 т.
Выполняет монтаж технологических трубопроводов диаметром до 200 мм на условное давление до 4 мегапаскаль (далее - Мпа) (до 40 кгс/см2).
Выполняет монтаж трубопроводов из стеклянных труб диаметром свыше 25 до 40 мм. 15.
Результат обучения: 4) Выполнять демонтаж оборудования.
Критерии оценки:
Проводит крепление постоянных болтовых соединений.
Проводит установку высокопрочных болтов.
Проводит крепление транспортных лент и ремней.
Выполняет строповку, перемещение, укладку и расстроповку оборудования массой до 25 т с использованием универсальных средств такелажа и подъемных кранов.
Выполняет крепление деталей и приборов с помощью монтажных поршневых пистолетов.
Результат обучения: 4) Выполняет разборку и сборку узлов и деталей полиграфического оборудования.
Критерии оценки:
Соблюдает инструкции по безаварийному ведению работ.
Определяет характеристики режимов работы полиграфического оборудования.
Выполняет простейшие способы выверки.
Соблюдает разметку деталей средней сложности.
Производит шлифовку поверхности деталей.
Производит развертывание отверстий.
Проводит протирку уплотняющих поверхностей арматуры диаметром до 100 мм.
Проводит набивку сальников.
Проводит притирку подкладок к фундаменту, установка фундаментных болтов.
Производит вальцовку концов труб.
Производит подготовку кромок оборудования и концов труб под сварку.
Проводит сварку полиэтиленовых и винипластовых труб;
монтаж отдельных узлов цементных печей, камерных электропечей, уплотнительных устройств, цепных завесов и т.п.;
Проводит предмонтажную ревизию отдельных узлов маслособирателей, масолоотделителей, аммиачных конденсаторов, испарителей, промсосудов.
ПК 04. Участвовать в ремонте полиграфического оборудования
ПМ 04. Участие в ремонте полиграфического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ремонта полиграфических машин, аппаратов и технологических линий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают ремонт полиграфических машин, аппаратов и технологических линий.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять ремонт полиграфического оборудования.
Результат обучения: 1) Подготавливать полиграфическое оборудование к ремонту.
Спецтехнология
Материаловедение
Монтаж, техническое обслуживание и ремонт полиграфического оборудования
Производственное обучение Профессиональная практика
Критерии оценки:
Проводит визуальный осмотр оборудования.
Использует инструменты для ремонта оборудования.
Характеризует специфику выпускаемой продукции на оборудовании.
Взаимодействует с оператором оборудования.
Определяет объем ремонтных работ.
Составляет графики технического обслуживания, текущего и капитального ремонта.
Соблюдает меры по рациональному использованию рабочего времени ремонтных бригад.
Определяет меры по предупреждению аварий и осложнений в процессе работы.
Результат обучения: 2) Определять виды ремонтов.
Критерии оценки:
Определяет виды ремонтов (текущий, плановый, квартальный и годовой).
Использует паспорт оборудования для ремонта.
Выполняет ежесменное обслуживание и осмотры.
Результат обучения: 3) Производить ремонт полиграфического оборудования.
Критерии оценки:
Выполняет ремонтное обслуживание, осуществляемое в заранее установленные сроки и включающее заранее предусмотренные ремонтные операции (в отличие от неплановых и послеосмотровых ремонтов).
Проводит профилактику машины от расходных материалов — удаление остатков краски из красочного ящика после печати тиража и другие операции.
Использует специализированное высокоточное оборудование в ремонтном производстве с высокой точностью изготовления основных узлов и механизмов машин.
Учитывает не транспортабельность оборудования,
Монтирует импортное оборудование, которое обслуживать с применением оригинальных запчастей, и документацией на иностранном языке.
ПК 05. Выполнять монтажные работы оборудования в организациях полиграфической промышленности
ПМ 05. Выполнение монтажных работ оборудования в организациях полиграфической промышленности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления такелажных работ, монтажа и демонтажа полиграфических машин, аппаратов и технологических линий.
В результате изучения модуля обучающиеся выполняют монтаж и демонтаж полиграфических машин, аппаратов и технологических линий.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять разборку и сборку узлов и деталей полиграфического оборудования, соблюдать инструкции по безаварийному ведению работ, определять характеристики режимов работы полиграфического оборудования;
выполняет строповку, перемещение, укладку и расстроповку оборудования; монтаж затворов бункеров, простых металлических конструкций: лестниц, площадок, ограждений.
Результат обучения: 1) Выполнять цикл такелажных, монтажных и демонтажных работ.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
Определяет цели и задачи практики.
Соблюдает мероприятия по охране труда, пожарной безопасности и технике безопасности.
Характеризует полиграфическое оборудование, применяемое при изготовлении полиграфической продукции.
Определяет основные направления и тенденции развития полиграфического производства.
Понимает конструкцию основного и вспомогательного оборудования.
Выполняет монтаж, наладку технологического оборудования.
Выбирает и устанавливает оборудования для реализации производственных процессов.
Проверяет состояния фундаментов под монтаж оборудования.

Салмағы 3 тоннаға дейінгі сыйымдылықты аппаратураны, станоктарды, престерді, електерді, біліктерді, елеуіштерді, екіұшты араластырғыштарды және салмағы 5 тоннаға дейінгі басқа да жабдықтарды монтаждауды, араластыру құрылғылары бар аппараттарды монтаждауды орындайды;
Диаметрі 50 мм дейінгі ысырмалар мен шиберлерді монтаждауды, көтергіш-көлік механизмдерін монтаждауды: жүк көтергіштігі 10 тоннаға дейін крандарға арналған тораптарды, крандарды, қозғалту және көтеру механизмдерін ірілендіріп құрастыруды орындайды.
Салмағы 1 тоннаға дейінгі компрессорлардың, сорғылардың және желдеткіштердің тораптары мен бөлшектерін құрастыруды және монтаждауды орындайды.
4 мегапаскаль (бұдан әрі - Мпа) (40 кгс/см2 дейін) дейінгі шартты қысымға шаққандағы диаметрі 200 мм-ге дейінгі технологиялық құбырларды монтаждауды орындайды.
Диаметрі 25-тен 40 мм-ге дейінгі шыны құбырлардан жасалған құбыржолдарды монтаждауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жабдықтарды демонтаждауды орындау
Бағалау дың өлшемшарттары:
Берік бұрандалы қосылыстарды бекітуді жүргізеді.
Беріктігі жоғары бұрандаларды орнатуды жүргізеді.
Көлік ленталары мен белдіктерін бекітеді.
Такелаждың әмбебап құралдарын және көтергіш крандарды пайдалана отырып, салмағы 25 тоннаға дейінгі жабдықтарды ілмектеуді, орнын ауыстыруды, қалауды және матауды орындайды.
Бөлшектер мен аспаптарды монтаждық поршеньді пистолеттердің көмегімен бекітуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Полиграфиялық жабдықтардың тораптары мен бөлшектерін бөлшектеуді және құрастыруды орындайды
Бағалау дың өлшемшарттары:
Апатсыз жұмыс жүргізу бойынша нұсқаулықтарды сақтайды.
Полиграфиялық жабдықтың жұмыс режимдерінің сипаттамасын анықтайды.
Салыстырып тексерудің қарапайым тәсілдерін орындайды.
Күрделілігі орташа бөлшектерді белгілеуді сақтайды.
Бөлшектердің бетін тегістеуді орындайды.
Тесіктерді қатайтуды жүргізеді.
Диаметрі 100 мм-ге дейінгі арматураның тығыздағыш беттерін сүртуді жүргізеді.
Тығыздамаларды толтыруды орындайды.
Іргетасқа төсемдерді ысқылауды, іргетас бұрандамаларын орнатуды жүргізеді.
Құбырлардың ұштарын жаншып қақтауды жүргізеді.
Жабдықтың жиектері мен құбырлардың ұштарын дәнекерлеуге дайындайды.
Полиэтилен және винипласт құбырларды дәнекерлеуді жүргізеді;
цемент пештерінің, камералық электр пештерінің, нығыздаушы құрылғылардың, тізбекті бүркеулердің және т. б. жекелеген тораптарын монтаждауды жүргізеді;
Май жинағыштардың, май бөлгіштердің, аммиакты конденсаторлардың, буландырғыштардың, өнеркәсіптік ыдыстардың жекелеген тораптарына жөндеу алдында тексеру жүргізеді.
КҚ 04. Полиграфиялық жабдықтарды жөндеуге қатысу
КМ 04. Полиграфиялық жабдықтарды жөндеуге қатысу
Бұл модуль полиграфиялық машиналарды, аппараттар мен технологиялық желілерді жөндеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар полиграфиялық машиналарды, аппараттар мен технологиялық желілерді жөндеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар полиграфиялық жабдықтарды жөндеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Полиграфиялық жабдықтарды жөндеуге дайындау
Арнайы технология
Материалтану
Полиграфиялық жабдықтарды монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Өндірістік оқыту Кәсіптік практика
Бағалау дың өлшемшарттары:
Жабдықтарды көзбен шолып қарауды жүргізеді.
Жабдықтарды жөндеу үшін құралдарды пайдаланады.
Жабдықта шығарылатын өнімнің ерекшелігін сипаттайды.
Жабдық операторымен өзара іс-қимыл жасайды.
Жөндеу жұмыстарының көлемін анықтайды.
Техникалық қызмет көрсету, ағымдағы және күрделі жөндеу кестесін құрастырады.
Жөндеу бригадаларының жұмыс уақытын тиімді пайдалану бойынша шараларды сақтайды.
Жұмыс барысында авариялар мен шиеленістердің алдын алу жөніндегі шараларды анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жөндеу түрлерін анықтау
Бағалау дың өлшемшарттары:
Жөндеу түрлерін анықтайды (ағымдағы, жоспарлы, тоқсандық және жылдық).
Жөндеуға арналған жабдықтың паспортын пайдаланады.
Пайдалану құжаттарында белгіленген жұмыс мәндері немесе уақыт аралығы .
Оқыту нәтижесі: 3) Полиграфиялық жабдықтарды жөндеу
Бағалау дың өлшемшарттары:
Алдын ала белгіленген мерзімде жүзеге асырылатын және алдын ала көзделген жөндеу операцияларын қамтитын жөндеу қызметін орындайды (жоспардан тыс және тексеруден кейінгі жөндеулерге қарағанда).
Шығын материалдарынан машинаның алдын алуды — тиражды басып шығарғаннан кейін бояу жәшігінен бояудың қалдықтарын жоюды операцияларды орындайды.
Машиналардың негізгі тораптары мен механизмдерін жасаудың жоғары дәлдігімен жөндеу өндірісінде мамандандырылған дәлдігі жоғары жабдықты пайдаланады.
Тудыратын жабдықтың тасымалданбауын ескереді.
Түпнұсқалық қосалқы бөлшектерді қолдана отырып қызмет көрсету қажет импорттық жабдықтарды көбінесе шет тіліндегі құжаттаманы басшылыққа ала отырып, монтаждайды,
КҚ 05. Полиграфиялық өнеркәсіп ұйымдарының жабдықтарын монтаждаушы біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 05. Монтаждау жұмыстарын орындау жабдықтарының ұйымдарында полиграфиялық өнеркәсіп
Бұл модуль такелаждық жұмыстарды жүзеге асыру, полиграфиялық машиналарды, аппараттар мен технологиялық желілерді монтаждау және демонтаждау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар полиграфиялық машиналарды, аппараттар мен технологиялық желілерді монтаждауды және демонтаждауды орындайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар полиграфиялық жабдықтың тораптары мен бөлшектерін бөлшектеуді және құрастыруды, апатсыз жұмыс жүргізу бойынша нұсқаулықтарды сақтауды, полиграфиялық жабдықтың жұмыс режимдерінің сипаттамасын анықтауды үйренеді;
жабдықты ілмектеуді, орнын ауыстыруды, салуды және матауды; бункерлердің бекітпелерін, қарапайым металл конструкцияларын: баспалдақтарды, алаңдарды, қоршауларды монтаждауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Такелаждық, монтаждау және демонтаждау жұмыстарының циклін орындау
Кәсіптік практика
Бағалау дың өлшемшарттары:
Практиканың мақсаты мен міндеттерін анықтайды.
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қауіпсіздік техникасы бойынша іс-шараларды сақтайды.
Полиграфиялық өнімдерді дайындау кезінде қолданылатын полиграфиялық жабдықтарды сипаттайды.
Полиграфиялық өндірістің негізгі бағыттары мен даму үрдістерін анықтайды.
Негізгі және қосалқы жабдықтардың конструкциясын сипаттайды.
Технологиялық жабдықтарды монтаждауды, ретке келтіруді орындайды.
Өндірістік үдерістерді іске асыру үшін жабдықтарды таңдайды және орнатады.
Жабдықты монтаждауға арналған іргетастардың жағдайын тексереді.

Выполняет монтаж емкостной аппаратуры массой до 3 т, станков, прессов, грохотов, вальцев, сит, двухвальных смесителей и другого оборудования массой до 5 т.
Выполняет монтаж аппаратов с перемешивающими устройствами;
монтаж задвижек и шиберов диаметром до 50 мм.
Выполняет монтаж подъемно-транспортных механизмов: укрупнительная сборка узлов, кранов, механизмов передвижения и подъема для кранов грузоподъемностью до 10 т.
Выполняет монтаж систем централизованной смазки;
Выполняет сборку и монтаж узлов и деталей компрессоров, насосов и вентиляторов массой до 1 т.
Выполняет монтаж технологических трубопроводов диаметром до 200 мм на условное давление до 4 мегапаскаль (далее - Мпа) (до 40 кгс/см2).
Выполняет монтаж трубопроводов из стеклянных труб диаметром свыше 25 до 40 мм. 15.
Выполняет крепление деталей и приборов с помощью монтажных поршневых пистолетов.
Квалификация "122713 4 Прикладной бакалавр по оборудованию полиграфического производства"
ПК 06.Проводит диагностику состояния и динамику работы применяемого полиграфического оборудования
ПМ 06. Диагностика и профилактика состояния работы полиграфического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для диагностики состояния и динамики работы применяемого полиграфического оборудования
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методы и приемы диагностики состояния и динамики работы применяемого полиграфического оборудования
При изучении модуля обучающиеся учатся определять причины поломок полиграфического оборудования, основные виды механических дефектов оборудования, методы дефектации и сортировки деталей и узлов механизмов полиграфического оборудования, намечать план предстоящего ремонта.
Результат обучения: 1) Проводить диагностику полиграфического оборудования
Теоретическая механика
Детали машин и механизмов
Гидравлика, гидравлические машины и гидроприводы
Автоматизация полиграфического производства
Допечатное полиграфическое оборудование;
Печатное оборудование;
Послепечатное оборудование;
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Организует рабочее места в соответствии с заданием и требованиями безопасности при выполнении данной работы
2. Проводит контроль оборудования для определения его технического состояния;
3. Определяет степени износа деталей и узлов полиграфического оборудования.

Салмағы 3 тоннаға дейінгі сыйымдылықты аппаратураны, станоктарды, престерді, електерді, біліктерді, елеуіштерді, екіұшты араластырғыштарды және салмағы 5 тоннаға дейінгі басқа да жабдықтарды монтаждауды орындайды.
Араластыру құрылғылары бар аппараттарды монтаждауды орындайды;
Диаметрі 50 мм дейінгі ысырмалар мен шиберлерді монтаждауды орындайды.
Көтергіш-көлік механизмдерін монтаждауды: жүк көтергіштігі 10 тоннаға дейін крандарға арналған тораптарды, крандарды, қозғалту және көтеру механизмдерін ірілендіріп құрастыруды орындайды.
Орталықтандырылған майлау жүйелерін монтаждауды орындайды;
Салмағы 1 тоннаға дейінгі компрессорлардың, сорғылардың және желдеткіштердің тораптары мен бөлшектерін құрастыруды және монтаждауды орындайды.
4 мегапаскаль (бұдан әрі - Мпа) (40 кгс/см2 дейін) дейінгі шартты қысымға шаққандағы диаметрі 200 мм-ге дейінгі технологиялық құбырларды монтаждауды орындайды.
Диаметрі 25-тен 40 мм-ге дейінгі шыны құбырлардан жасалған құбыржолдарды монтаждауды орындайды.
Бөлшектер мен аспаптарды монтаждық поршеньді пистолеттердің көмегімен бекітуді орындайды.
"122713 4 - Полиграфия өнеркәсібі ұйымдарының жабдықтары бойынша қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 06. Қолданылатын полиграфиялық жабдықтың жай-күйі мен жұмыс серпінін тексеру
КМ 06. Қолданылатын полиграфиялық жабдықтың жай-күйі мен жұмыс серпінін тексеру
Бұл модуль қолданылатын полиграфиялық жабдықтың жай-күйі мен жұмыс серпінін тексеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қолданылатын полиграфиялық жабдықтың жай-күйі мен жұмыс серпінін тексерудің әдістері мен тәсілдерін меңгереді
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар полиграфиялық жабдықтың сыну себептерін, жабдықтың механикалық ақауларының негізгі түрлерін, полиграфиялық жабдық механизмдерінің бөлшектері мен тораптарының ақауын анықтау және сұрыптау әдістерін, алдағы жөндеу жоспарын белгілеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Полиграфиялық жабдықтарға диагностика жүргізу
Теориялық механика
Машиналар мен механизмдердің бөлшектері
Гидравлика, гидравликалық машиналар және гидрожетектер
Полиграфиялық өндірісті автоматтандыру
Баспаға дейінгі полиграфиялық жабдықтар;
Баспа жабдықтары;
Баспадан кейінгі жабдықтар;
Кәсіптік практика
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Осы жұмысты орындау кезінде тапсырмаға және қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастырады
2. Жабдықтың техникалық жай-күйін анықтау үшін оларға бақылау жүргізеді;
3. Полиграфиялық жабдықтың бөлшектері мен тораптарының тозу дәрежесін анықтайды.

4. Определяет надежность машины.
5. Характеризует амортизационный срок использования деталей и машин.
6. Характеризует амортизационный срок использования деталей и машин.
7. Применяет контроль- измерительные приборы для диагностики оборудования.
8. Применяет компьютерные прикладные программы для накопления информации о результатах дефектации и сортировки.
9. Определяет коэффициенты годности, сменности и установления деталей.
8. Контролирует рациональность использования материально-технических ресурсов.
9. Контролирует требования, предъявляемых к качеству работ.
10. Составляет и контролирует единую систему планово-предупредительного ремонта.
11. Проводит гидравлические и пневматические испытания оборудования при рабочем давлении до 4 МПа (до 40 кгс/см2).
Результат обучения: 2) Рассчитывать динамику работы применяемого полиграфического оборудования.
Критерии оценки:
1. Составляет и просчитывает периодичность и время технического обслуживания.
2. Оценивает затраты на обеспечение мероприятий по ремонту и организации правильной эксплуатации полиграфического оборудования
3. Выполняет контроль и осмотр состояния оборудования
4. Применяет возможности использования информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности техника полиграфического оборудования.
5. Управляет механическими узлами полиграфического оборудования при техническом обслуживании на холостом ходу в соответствии с правилами эксплуатации оборудования
6. Определяет основы автоматизации производственных полиграфических процессов, назначение, устройство, принцип действия машин и оборудования, применяемые в производстве, включая их кинематические, гидравлические, пневматические и электрические схемы.
Результат обучения: 3) Применять техническую документацию (включая рабочие и сборочные чертежи) на полиграфическое оборудование при проведении диагностических работ.
Критерии оценки:
Выполняет проверку оборудования на "холостом" ходу.
Определяет системы звукового и светового оповещения о неполадках в оборудовании при запуске.
Использует информационные технологии при расшифровке сбоев в работе оборудования.
Характеризует методы запуска оборудования.
ПК 07. Выполнять наладку и запуск оборудования
ПМ 07. Выполнение наладки и запуска оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для наладки и запуска полиграфического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают наладку и запуск в эксплуатацию технологического оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся определять степени износа деталей и узлов полиграфического оборудования, выявлять изношенные детали и узлы полиграфического оборудования, выполнять механическую обработку ремонто-пригодных деталей и узлов полиграфического оборудования.
Результат обучения: 1) Характеризовать строение машин и их деталей, механизмов.
Основы информатизации и автоматизации производства
Теоретическая механика
Детали машин и механизмов
Гидравлика, гидравлические машины и гидроприводы
Автоматизация полиграфического производства
Электроприводы, электрооборудование полиграфических машин
Профессиональная практика
Критерии оценки:
Организовывает рабочее место в соответствии с заданием и требованиями безопасности при выполнении данной работы
Определяет основные узлы пульта управления машины с учетом гидравлической, пневматической, электронной, оптической и других систем.
Определяет степени износа деталей и узлов полиграфического оборудования.
Выявляет изношенные детали и узлы полиграфического оборудования.
Сортирует детали на три группы: годные для дальнейшего использования, подлежащие восстановлению и негодные.
Определяет надежность и долговечность машины.
Имеет представление о строение деталей машины и их износостойкости.
Определяет степень автоматизации оборудования.
Определяет амортизационный срок использования деталей и машин.
Применяет информационные технологии для наладки оборудования.
Определяет моральный износ машины и деталей.
Результат обучения: 2) Выполнять наладку технологического оборудования.
Критерии оценки:
Выполняет механическую обработку ремонто-пригодных деталей и узлов полиграфического оборудования на разном оборудовании.
Определяет типовые причины сбоев в работе полиграфического оборудования.
Выполняет технологию чистки деталей и узлов полиграфического оборудования.
Применяет возможности использования информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности техника полиграфического оборудования.
Описывает правила выбора и применения инструмента.
Выполняет слесарные операции.
Соблюдает последовательность выполнения слесарных операций.
Соблюдает требования к качеству обработки деталей.
Настраивает на правильное функционирование узлов и механизмов (наладка).
Определяет основы автоматизации производственных полиграфических процессов, назначение, устройство, принцип действия машин и оборудования, применяемые в производстве, включая их кинематические, гидравлические, пневматические и электрические схемы.
Результат обучения: 2) Выполнять запуск оборудования.
Критерии оценки:
Выполняет проверку оборудования на "холостом" ходу.
Определяет системы звукового и светового оповещения о неполадках в оборудовании при запуске.
Использует информационные технологии при расшифровке сбоев в работе оборудования.
Характеризует методы запуска оборудования.
Имеет представление о бессбойной работе оборудования.
Заменяет смазочное масло в редукторах приводов полиграфического оборудования в соответствии с инструкцией по техническому обслуживанию оборудования.
ПК 08. Проводить профилактику и техническое обслуживание работы полиграфического оборудования
ПМ 08. Профилактика и техническое обслуживание работы полиграфического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для профилактики и технического обслуживания работы полиграфического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные приемы профилактики и технического обслуживания работы полиграфического оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся определять техническое состояние изделий с заданной точностью (т. е. техническое диагностирование, контроль, проверка), мойка, чистка, смазка, дозаправка эксплуатационными материалами, влияющими на его техническое состояние, замена некоторых составных частей изделия (например, фильтров), эксплуатационная регулировка; настраивать на правильное функционирование узлов и механизмов (наладка); выполнять ремонтное обслуживание, осуществляемое в заранее установленные сроки и включающее заранее предусмотренные ремонтные операции (в отличие от неплановых и послеосмотровых ремонтов); выполнять техническое обслуживание, выполняемое через установленные в эксплуатационных документах значения наработки или интервалы времени - ежесменное обслуживание и осмотры.
Результат обучения: 1) Проводить профилактику работы полиграфического оборудования.
Полиграфические машины, автоматы и поточные линии
Монтаж . техническое обслуживание и ремонт полиграфического оборудования Профессиональная практика
Критерии оценки:
Выполняет комплекс операций по поддержанию работоспособности или исправности оборудований при использовании по назначению.
Определяет техническое состояние запчастей и деталей с заданной точностью (т. е. техническое диагностирование, контроль, проверка).
Проводит мойку, чистку, смазку, дозаправку эксплуатационными материалами, влияющими на техническое состояние машины.
Выполняет замену составных частей изделия (например, фильтров).
Проводит эксплуатационную регулировку.
Своевременно проводит ежемесячный, ежеквартальный, годовой профосмотры машины во избежание сбоя в работе.
Составляет график профосмотров и технологических простоев машин.
Определяет влияние материалов – бумаги, краски, форм и других материалов на износ оборудования.
Соблюдает меры по профилактике машин.
Определяет причины, вызывающие неполадки в работе обслуживаемого оборудования, способы их выявления и устранения, порядок разборки, сборки и регулирования.
Результат обучения: 2) Проводить техническое обслуживание работы полиграфического оборудования.
Критерии оценки:
1. Настраивает на правильное функционирование узлов и механизмов (наладка).

4. Машинаның сенімділігін анықтайды.
5. Бөлшектер мен машиналарды пайдаланудың амортизациялық мерзімін сипаттайды.
6. Бөлшектер мен машиналарды пайдаланудың амортизациялық мерзімін сипаттайды.
7. Жабдықты диагностикалау үшін бақылау-өлшеу аспаптарын қолданады.
8. Ақау табу және сұрыптау нәтижелері туралы ақпаратты жинақтау үшін компьютерлік қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
9. Бөлшектердің жарамдылық, ауысымдық және қалпына келтіру коэффициенттерін анықтайды.
10. Материалдық-техникалық ресурстарды тиімді пайдалануды бақылайды.
11. Жұмыс сапасына қойылатын талаптарды бақылайды.
12. Жоспарлы-алдын ала жөндеудің бірыңғай жүйесін жасайды және бақылайды.
13. 4 МПа (40 кгс/см2 дейін) жұмыс қысымы кезінде жабдықты гидравликалық және пневматикалық сынауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қолданылатын полиграфиялық жабдықтың жұмыс серпінін есептеу.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Техникалық қызмет көрсетудің мерзімділігі мен уақытын құрастырады және есептейді.
2. Полиграфиялық жабдықтарды жөндеу және дұрыс пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды қамтамасыз етуге арналған шығындарды бағалайды
3. Жабдықтың жай-күйін бақылау мен қарауды орындайды
4. Кәсіптік қызметте полиграфиялық жабдықтар техникасын, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану мүмкіндіктерін қолданады.
5. Жабдықты пайдалану қағидаларына сәйкес бос жүрісте техникалық қызмет көрсету кезінде полиграфиялық жабдықтың механикалық тораптарын басқарады
6. Өндірістік полиграфиялық үдерістерді автоматтандыру негіздерін, олардың кинематикалық, гидравликалық, пневматикалық және электрлік сызбаларын қоса алғанда, өндірісте қолданылатын машиналар мен жабдықтардың мақсатын, құрылымын, жұмыс істеу қағидатын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Диагностикалық жұмыстарды жүргізу кезінде полиграфиялық жабдыққа техникалық құжаттаманы (жұмыс және құрастыру сызбаларын қоса алғанда) қолдану
Бағалау дың өлшемшарттары:
"Бос" жүрістегі жабдықтарды тексеруді орындайды.
Іске қосу кезінде жабдықтағы ақаулықтар туралы дыбыстық және жарықтық хабарлау жүйесін анықтайды.
Жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау кезінде ақпараттық технологияларды қолданады.
Жабдықты іске қосу әдістерін сипаттайды.
КК 07. Жабдықты іске қосуды және реттеуді орындау
КМ 07. Жабдықты реттеуді және іске қосуды орындау
Бұл модуль полиграфиялық жабдықты реттеу және іске қосу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар технологиялық жабдықты іске қосуды және реттеуді игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар полиграфиялық жабдықтың бөлшектері мен тораптарының тозу дәрежесін анықтауды, полиграфиялық жабдықтың тозған бөлшектері мен тораптарын анықтауды, полиграфиялық жабдықтың жөндеуге жарамды бөлшектері мен тораптарын механикалық өңдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Машиналар мен олардың бөлшектерінің, механизмдерінің құрылысын сипаттау
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
Теориялық механика
Машиналар мен механизмдердің бөлшектері
Гидравлика, гидравликалық машиналар және гидрожетектер
Полиграфиялық өндірісті автоматтандыру
Полиграфиялық машиналардың электр жетектері, электр жабдықтары
Кәсіптік практика
Бағалау дың өлшемшарттары:
Осы жұмысты орындау кезінде тапсырмаға және қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастырады
Гидравликалық, пневматикалық, электрондық, оптикалық және басқа да жүйелерді ескере отырып, машинаны басқару пультінің негізгі тораптарын анықтайды.
Полиграфиялық жабдықтың бөлшектері мен тораптарының тозу дәрежесін анықтайды.
Полиграфиялық жабдықтың тозған бөлшектері мен тораптарын анықтайды.
Бөлшектерді үш топқа сұрыптайды: әрі қарай пайдалануға жарамды, қалпына келтіруге жататын және жарамсыз.
Машинаның сенімділігі мен беріктігін анықтайды.
Машина бөлшектерінің құрылысы және олардың тозуға төзімділігі туралы түсінігі бар.
Жабдықтың автоматтандыру дәрежесін анықтайды.
Бөлшектер мен машиналарды пайдаланудың амортизациялық мерзімін анықтайды.
Жабдықты реттеу үшін АКТ қолданады.
Машина мен бөлшектердің моральдық тозуын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдықты реттеуді орындау
Бағалау дың өлшемшарттары:
Әртүрлі жабдықта полиграфиялық жабдықтың жөндеуге жарамды бөлшектері мен тораптарын механикалық өңдеуді орындайды.
Полиграфиялық жабдық жұмысындағы тежелістердің типтік себептерін анықтайды.
Полиграфиялық жабдықтың бөлшектері мен тораптарын тазалау технологиясын орындайды.
Кәсіптік қызметте полиграфиялық жабдықтар техникасын, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану мүмкіндіктерін қолданады.
Құралды таңдау және қолдану қағидаларын сипаттайды.
Слесарлық операцияларды орындайды.
Слесарлық операцияларды орындау кезектілігін сақтайды.
Бөлшектерді өңдеу сапасына қойылатын талаптарды сақтайды.
Тораптар мен механизмдердің дұрыс жұмыс істеуін реттейді (жөндеу).
Өндірістік полиграфиялық үдерістерді автоматтандыру негіздерін, олардың кинематикалық, гидравликалық, пневматикалық және электрлік сызбаларын қоса алғанда, өндірісте қолданылатын машиналар мен жабдықтардың мақсатын, құрылымын, жұмыс істеу қағидатын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты іске қосуды орындау
Бағалау дың өлшемшарттары:
"Бос" жүрістегі жабдықтарды тексеруді орындайды.
Іске қосу кезінде жабдықтағы ақаулықтар туралы дыбыстық және жарықтық хабарлау жүйесін анықтайды.
Жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау кезінде ақпараттық технологияларды қолданады.
Жабдықты іске қосу әдістерін сипаттайды.
Жабдықтың ақаусыз жұмысы туралы түсінігі бар.
Жабдыққа техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес полиграфиялық жабдық жетектерінің редукторларындағы майлайтын майды ауыстырады.
КҚ 08. Полиграфиялық жабдық жұмысына профилактиканы және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу
КМ 08. Полиграфиялық жабдық жұмысының профилактикасы және техникалық қызмет көрсету
Бұл модуль полиграфиялық жабдық жұмысының профилактикасы және техникалық қызмет көрсету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар полиграфиялық жабдық жұмысының профилактикасы мен техникалық қызмет көрсетудің негізгі тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бұйымның техникалық жай-күйін берілген дәлдікпен (яғни техникалық диагностикалау, бақылау, тексеру) анықтауды, жууды, тазалауды, майлауды, оның техникалық жай-күйіне әсер ететін пайдалану материалдарымен толтыра құюды, бұйымның кейбір құрамдас бөліктерін ауыстыруды (мысалы, сүзгілер), пайдалану реттеуді; тораптар мен механизмдердің дұрыс жұмыс істеуіне ретке келтіруді (жөндеу); алдын ала белгіленген мерзімде жүзеге асырылатын және алдын ала қарастырылған жөндеу операцияларын қамтитын жөндеу қызметін орындауды (жоспардан тыс және тексеруден кейінгі жөндеулерден айырмашылығы); пайдалану құжаттарында белгіленген жұмыс мәндері немесе уақыт аралығы - ауысым сайын қызмет көрсету және тексеру арқылы орындалатын техникалық қызмет көрсетуді орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Полиграфиялық жабдық жұмысының профилактикасын жүргізу
Полиграфиялық машиналар, автоматтар және ағынды желілер
Полиграфиялық жабдықтарды монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу Кәсіптік практика
Бағалау дың өлшемшарттары:
Мақсаты бойынша пайдалану кезінде жабдықтардың жұмыс қабілеттілігін немесе жарамдылығын қолдау бойынша операциялар кешенін орындайды.
Қосалқы бөлшектер мен бөліктердің техникалық жағдайын берілген дәлдікпен анықтайды (яғни техникалық диагностикалау, бақылау, тексеру).
Машинаны жууды, тазалауды, майлауды, техникалық жағдайына әсер ететін пайдалану материалдарымен толтыра құюды жүргізеді.
Бұйымның құрамдас бөліктерін (мысалы, сүзгілерді) ауыстырады.
Пайдаланушылық реттеуді жүргізеді.
Жұмыста тежелісті болдырмау үшін ай сайын, тоқсан сайын, жылдық алдын ала тексеруді жүргізеді.
Машиналардың технологиялық тоқтап қалу және кәсіптік тексеру кестесін жасайды.
Материалдардың - қағаздың, бояудың, қалыптардың және басқа да материалдардың жабдықтың тозуына әсерін анықтайды.
Машиналардың профилактика шараларын сақтайды.
Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды тудыратын себептерді, оларды анықтау және жою тәсілдерін, бөлшектеу, жинау және реттеу тәртібін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Полиграфиялық жабдықтың жұмысына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Тораптар мен механизмдердің дұрыс жұмыс істеуін реттейді (жөндеу).

2. Характеризует назначение, принцип устройства схемы увязки электронных систем с электрической схемой оборудования;
3. Характеризует контрольно-измерительные приборы и стенды для диагностирования;
4. Знает основы построения и создания логических схем на микроэлементной базе;
5. Знает методы проверки и устранения неисправностей.
Результат обучения: 2) Выполнить работы по диагностике и регулировке сложной электронной аппаратуры и приборов.
1. Проверяет электрические параметры сложных электронных блоков различных систем;
2. Устраняет неисправности в сложных электронных блоках, имеющих микропроцессорную элементную базу;
3. Проводит диагностику оборудования с использованием сложных проверочных систем;
4. Выполняет пусконаладочные работы автоматического управления оборудования с применением устройств на основе вычислительной техники.
Результат обучения: 3) Выполнить работы по ремонту и техническому обслуживанию электронных устройств и изделий, спроектированных на основе микроэлектронных и интегральных схем
1. Выполняет работы по ремонту плат электронных устройств управления, программного управления, вычислительной техники, аналого-цифровых устройств;
2. Выполняет диагностирование неисправностей систем программного управления. 3. Выполняет работы по устранению отказов систем вычислительной техники, средств автоматики, контрольно-измерительных приборов и установок, станков и оборудования с программным управлением;
4. Выполняет работы по ремонту в составе технологического оборудования сменных узлов и блоков на базе микропроцессорных серий элементов.
ПК 12. Проектировать, конструировать отдельные узлы полиграфических машин
ПМ 12. Проектирование, конструирование отдельных узлов полиграфических машин
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проектирования, конструирования отдельных узлов полиграфических машин.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают проектирование, конструирование отдельных узлов полиграфических машин.
При изучении модуля обучающиеся учатся
выполнять проектирование, конструирование отдельных узлов полиграфических машин.
Результат обучения 1). Участвовать в планировании и проектировании на производстве
Проектирование технологических процессов
Конструирование и расчет полиграфического оборудования
Управление качеством полиграфической продукции
Критерии оценки:
1. Производит расчет производственной мощности полиграфического производства.
2.. Контролирует проведение проверок действия измерений в производстве.
4.Применяет на производстве основные направления рациональной организации труда.
5. Использует стандарты, технические условия и другие нормативные и руководящие материалы по проектированию, разработке и оформлению технологической документации
Результат обучения: 1) Выполнять проектирование узлов полиграфических машин
Критерии оценки:
Владеет методами проектирования и расчетов машин, автоматических поточных линий и автоматизированных комплексов.
Владеет методами анализа и оценки существующего и проектируемого оборудования.
Производит расчеты кинематики и динамики проектируемых механизмов.
Выполняет расчет циклограмм работы машин и основных исполнительных механизмов.
Определяет методику планирования простоев оборудования в ремонте.
Выполняет сокращение простоев и обеспечение роста эффективности использования оборудования.
Повышает эффективность и рациональность использования коммунальных услуг.
Улучшает качество продукции путем повышения качества применяемых запчастей.
Результат обучения: 2) Выполнять все расчеты полиграфического оборудования.
Критерии оценки:
Рассчитывает амортизацию оборудования.
Выполняет расчет оборудования, станков и поточных линий по процессам с учетом резерва.
Выполняет расчет нормо-часов и трудоемкости оборудования.
Производит расчеты площадки для машины с учетом проходов и проездов Производит расчеты производительности проектируемых машин
Результат обучения: 3) Конструировать отдельные узлы полиграфических машин
Критерии оценки:
Производит конструирование деталей машин.
Расчерчивает сборочные чертежи деталей и узлов.
Составляет принципиальные схемы строения машин.
Определяет основные узлы машин, поточных линий и станков.
Выявляет причины неэффективной работы отдельных узлов машины.
Качественно заменяет детали машин.
Производит проектировочный поверочный расчет оборудования для заданных технологических параметров.
Проводит производственные эксперименты по конструированию узлов.
Проводит опытно-технологические работы при освоении новых технологий и оборудования и их испытания.
Работает с научной, технической и патентной литературой.
ПП Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для сбор материала для проекта.
В результате учащиеся осваивают работу механика по оборудованию на производстве.
При изучении модуля обучающиеся учатся
дублировать работу механика по оборудованию на производстве, основам делопроизводства, требованиям государственных стандартов, труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и электробезопасности, владению терминологией в области полиграфической техники и технологии на иностранном языке (английском, немецком), специализации по видам оборудования для отдельных процессов полиграфического производства
Результат обучения: 1) Дублировать работу механика на производстве
Преддипломная практика
Критерии оценки:
Соблюдает правила охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и электробезопасности.
Определяет специализацию по видам оборудования для отдельных процессов полиграфического производства.
Соблюдает требования государственных стандартов ..
Ведет статистический учет случаев отказа в работе полиграфических систем (допечатных, печатно-отделочных линий, комплексов после печатного оборудования).
Владеет терминологией в области полиграфической техники и технологии на иностранном языке (английском, немецком)
Выполняет анализ и систематизацию статистических данных об отказах в работе подсистем и оборудования, входящего в состав полиграфических систем (допечатных, печатно-отделочных линий, комплексов послепечатного оборудования).
Подготавливает предложения по повышению надежности работы полиграфических систем (допечатных, печатно-отделочных линий, комплексов послепечатного оборудования) для представления руководству.
Определяет устройство, принципы работы и конструктивные особенности полиграфических систем (допечатных, печатно-отделочных линий, комплексов послепечатного оборудования).
Классифицирует нарушения и отказы в работе полиграфических систем (допечатных, печатно-отделочных линий, комплексов послепечатного оборудования).
Определяет причины, вызывающие нарушения и отказы в работе полиграфических систем (допечатных, печатно-отделочных линий, комплексов послепечатного оборудования), и способы их устранения
Результат обучения: 2) Выполнять сбор материала для проекта.
Критерии оценки:
Владеет методами систематизации и обработки статистических данных.
Использует рабочие и сборочные чертежи с принципиальными, электрическими, кинематическими и другими схемами.
Классифицирует неполадки в работе полиграфических систем (допечатных, печатно-отделочных линий, комплексов послепечатного оборудования).
Оформляет отчетную документацию.
Использует информационно-коммуникационные технологии для эффективного решения профессиональных задач.
Определяет основы технологии полиграфического производства, перспективы его развития.
Определяет методы настройки полиграфических систем (допечатных, печатно-отделочных линий, комплексов послепечатного оборудования) с целью получения заданных статических и динамических характеристик.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 164 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 967 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Пожарная безопасность"
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1516000 – Пожарная безопасность
Квалификация:

2. Жабдықтың электрлік схемасымен электронды жүйелерді байланыстыру схемасын құрастыру міндеті мен қағидатын сипаттайды;
3. Диагностикалауға арналған бақылау-өлшеу аспаптары мен стендтерін сипаттайды;
4. Микроэлементтік базада логикалық схемаларды құрастыру және құру негіздерін біледі;
5. Ақаулықтарды тексеру және жою әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Күрделі электрондық аппаратура мен аспаптарды диагностикалау және реттеу бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі жүйелердің күрделі электрондық блоктарының электрлік параметрлерін тексереді;
2. Микропроцессорлық элементтік базасы бар күрделі электрондық блоктардағы ақаулықтарды жояды;
3. Күрделі тексеру жүйелерін пайдалана отырып, жабдықтарға диагностика жүргізеді;
4. Есептеу техникасы негізінде құрылғыларды қолдана отырып, жабдықты автоматты басқарудың іске қосу-реттеу жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Микроэлектрондық және интегралдық схемалар негізінде жобаланған электрондық құрылғылар мен бұйымдарды жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Электрондық басқару құрылғыларының, бағдарламалық басқарудың, есептеу техникасының, аналогты-цифрлық құрылғылардың платаларын жөндеу бойынша жұмыстарды орындайды;
2. Бағдарламалық басқару жүйелерінің ақауларын диагностикалауды орындайды.
3. Есептеу техникасы жүйелерінің, автоматика құралдарының, бақылау-өлшеу аспаптары мен қондырғыларының, станоктар мен бағдарламалық басқарылатын жабдықтардың істен шығуын жою жөніндегі жұмыстарды орындайды;
4. Элементтердің микропроцессорлық сериялары базасында ауысымды тораптар мен блоктардың технологиялық жабдықтарының құрамында жөндеу жұмыстарын орындайды.
КҚ 12. Полиграфиялық машиналардың жекелеген тораптарын жобалау, құрастыру
КМ 12. Полиграфиялық машиналардың жекелеген тораптарын жобалау, құрастыру
Бұл модуль полиграфиялық машиналардың жекелеген тораптарын жобалау, құрастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар полиграфиялық машиналардың жекелеген тораптарын жобалауды, құрастыруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар
полиграфиялық машиналардың жекелеген тораптарын жобалауды, құрастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1). Өндірісте жоспарлауға және жобалауға қатысу
Технологиялық үдерістерді жобалау
Полиграфиялық жабдықтарды құрастыру және есептеу
Полиграфиялық өнімнің сапасын басқару
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Полиграфиялық өндірістің өндірістік қуатын есептеуді жүргізеді.
2.. Өндірісте өлшеу әрекеттеріне тексеру жүргізуді бақылайды.
3.Өндірісте еңбекті ұтымды ұйымдастырудың негізгі бағыттарын қолданады.
4.Технологиялық құжаттаманы жобалау, әзірлеу және рәсімдеу бойынша стандарттарды, техникалық шарттарды және басқа да нормативтік және басшылық материалдарды пайдаланады
Оқыту нәтижесі: 1) Полиграфиялық машиналардың тораптарын жобалауды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
Машиналарды, автоматты ағынды желілер мен автоматтандырылған кешендерді жобалау және есептеу әдістерін меңгерген.
Қолданыстағы және жобаланатын жабдықтарды талдау және бағалау әдістерін меңгерген.
Жобаланатын механизмдердің кинематикасы мен динамикасын есептеуді жүргізеді.
Машиналар мен негізгі атқарушы механизмдердің жұмыс циклограммаларын есептеуді орындайды.
Жабдықтың жөндеуде тұрып қалуын жоспарлау әдістемесін анықтайды.
Бос тұрып қалуды қысқартуды және жабдықты пайдалану тиімділігінің өсуін қамтамасыз етуді орындайды.
Коммуналдық қызметтерді пайдаланудың тиімділігі мен ұтымдылығын арттырады.
Қолданылатын қосалқы бөлшектердің сапасын арттыру арқылы өнім сапасын жақсартады.
Оқыту нәтижесі: 2) Полиграфиялық жабдықтың барлық қажетті есебін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Жабдықтың амортизациясын есептейді.
Резервті ескере отырып, үдерістер бойынша қажетті жабдықтарды, станоктарды және ағынды желілерді есептеуді орындайды.
Жабдықтың норма-сағатын және еңбек сыйымдылығын есептеуді орындайды.
Өтпе жолдар мен өткелдерді ескере отырып, машинаға арналған алаңдарды есептеуді жүргізеді
Жобаланатын машиналардың өнімділігін есептеуді жүргізеді
Оқыту нәтижесі: 3) Полиграфиялық машиналардың жекелеген тораптарын құрастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
Машина бөлшектерін құрастыруды жүргізеді.
Бөлшектер мен тораптардың құрастыру сызбаларын сызады.
Машина құрылысының қағидатты схемаларын құрастырады.
Машиналардың, ағынды желілер мен станоктардың негізгі тораптарын анықтайды.
Машинаның жекелеген тораптарының тиімсіз жұмыс істеу себептерін анықтайды.
Машина бөлшектерін сапалы ауыстырады.
Берілген технологиялық параметрлерге жабдықтың жобалық салыстырып тексеру есебін жүргізеді.
Тораптарды құрастыру бойынша өндірістік эксперименттер жүргізеді.
Жаңа технологиялар мен жабдықтарды игеру және оларды сынау кезінде тәжірибелік-технологиялық жұмыстар жүргізеді.
Ғылыми, техникалық және патенттік әдебиеттермен жұмыс істейді.
ДП Диплом алды практика
Бұл модуль жобаға материал жинау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндірістегі жабдықтар бойынша механиктің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өндірістегі жабдықтар бойынша механиктің жұмысын қайталауды, іс жүргізу негіздерін, КҚБЖ және ТҚБЖ мемлекеттік стандарттарының талаптарын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі қағидаларын, полиграфиялық техника және технология саласындағы шет тіліндегі (ағылшын, неміс) терминологияны меңгеруді, полиграфиялық өндірістің жекелеген үдерістері үшін жабдық түрлеріне қарай мамандандыруды үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістегі механиктің жұмысын қайталау
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі қағидаларын сақтайды.
Полиграфиялық өндірістің жекелеген үдерістеріне арналған жабдықтардың түрлері бойынша мамандануды анықтайды.
Мемлекеттік стандарттарының талаптарын сақтайды.
Полиграфиялық жүйелер (баспаға дейінгі, баспа-өңдеу желілері, баспадан кейінгі жабдықтар кешендері) жұмысындағы тоқтап қалу жағдайларының статистикалық есебін жүргізеді.
Полиграфиялық техника және технология саласында шет тіліндегі (ағылшын, неміс) терминологияны меңгерген
Полиграфиялық жүйелердің құрамына кіретін кіші жүйелер мен жабдықтардың (баспаға дейінгі, баспа-өңдеу желілерінің, баспадан кейінгі жабдықтар кешендерінің) жұмысындағы істен шығу туралы статистикалық деректерді талдауды және жүйелеуді орындайды.
Полиграфиялық жүйелер (баспаға дейінгі, баспа-өңдеу желілері, баспадан кейінгі жабдықтар кешендері) жұмысының сенімділігін арттыру бойынша ұсыныстарды басшылыққа ұсынуға дайындайды.
Полиграфиялық жүйелердің (баспаға дейінгі, баспа-өңдеу желілерінің, баспадан кейінгі жабдықтар кешендерінің) құрылымын, жұмыс істеу қағидаттарын және құрылымдық ерекшеліктерін анықтайды.
Полиграфиялық жүйелердің (баспаға дейінгі, баспа-өңдеу желілерінің, баспадан кейінгі жабдықтар кешендерінің) жұмысындағы бұзылулар мен істен шығуларды жіктейді.
Полиграфиялық жүйелердің (баспаға дейінгі, баспа-өңдеу желілерінің, баспадан кейінгі жабдықтар кешендерінің) жұмысындағы бұзылулар мен істен шығуларды туындататын себептерді және оларды жою тәсілдерін анықтайды
Оқыту нәтижесі: 2) Жобаға материал жинауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Статистикалық деректерді жүйелеу және өңдеу әдістерін меңгерген.
Қағидаттық, электрлік, кинематикалық схемалармен және басқа да схемалармен жұмыс және құрастыру сызбаларын пайдаланады.
Полиграфиялық жүйелердің (баспаға дейінгі, баспа-өңдеу желілерінің, баспадан кейінгі жабдықтар кешендерінің) жұмысындағы кемшіліктерді жіктейді.
Есептік құжаттаманы рәсімдейді.
Кәсіптік міндеттерді тиімді шешу үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданады.
Полиграфиялық өндіріс технологиясының негіздерін, оның даму перспективаларын анықтайды.
Берілген статикалық және динамикалық сипаттамаларды алу мақсатында полиграфиялық жүйелерді (баспаға дейінгі, баспа-өңдеу желілерін, баспадан кейінгі жабдықтар кешендерін) реттеу әдістерін анықтайды.
Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ – базалық құзырет; КҚ – кәсіптік құзырет; БМ – базалық модульдер; КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
164-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
967-қосымша
"Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1500000 – Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1516000 – Өрт қауіпсіздігі
Біліктілігі:

6. Владеет тактическими возможностями пожарных подразделений и приемами их использования.
7. Владеет тактическими приемами тушения пожаров в различной обстановке.
8. Проводит учения и занятия по пожарно-тактической подготовке с личным составом подразделений пожарной охраны.
Результат обучения: 2) Проводить анализ состояния службы в пожарных подразделениях и в гарнизоне пожарной охраны.
Критерии оценки:
1. Соблюдает законодательство, требования уставов, наставлений и приказов, других государственных и ведомственных нормативных актов, регламентирующих деятельность подразделений государственной противопожарной службы в области организации службы, подготовки и организации работ по охране труда.
2. Владеет информацией о структуре и порядке организации и несения службы в органах государственной противопожарной службы пожарных подразделениях и гарнизонах противопожарной службы.
3. Понимает особенности организации службы и профилактической работы в объектовых подразделениях пожарной охраны.
4. Понимает организацию работы в области охраны труда и техники безопасности в пожарных подразделениях.
5. Владеет системой профессиональной подготовки рядового и начальствующего состава государственной противопожарной службы и предъявляемые к ней требования.
6. Изучает основные понятия, применяемые в Уставе, изучить, владеть и выполнять основные задачи организации и несении гарнизонной и караульной служб.
7. Осуществляет организацию проверки и оценки состояния службы и подготовки в пожарных подразделениях и в гарнизоне пожарной охраны.
8. Определяет пути и формы совершенствования деятельности пожарных подразделений и гарнизоне пожарной охраны в области организации службы и подготовки.
Результат обучения: 3) Применять системы оперативной связи в гарнизонах противопожарной службы.
Критерии оценки:
1. Понимает о электрических сигналах и их параметрах.
2. Владеет основными видами связи и способами их организации.
3. Характеризует основы построения и функционирования современных средств связи, оповещения и автоматизированных систем оперативного управления гарнизонах противопожарной службы.
4. Владеет организацией связи и оповещения в чрезвычайных ситуациях.
5. Понимает основы проводной связи, радиосвязи, оповещения и автоматизированных систем связи и оперативного управления силами и средствами пожарной охраны.
6. Использует комплекс технических средств связи, оповещения и управления для информационного обеспечения и связи подразделений на пожаре.
ПК 2. Принимать закрепленное пожарно-техническое вооружение при заступлении на дежурство
ПМ 02. Принятие закрепленного пожарно-технического вооружения при заступлении на дежурство
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для тактической подготовки звеньев газодымозащитной службы к действиям на пожаре в среде, непригодной для дыхания; проверки исправности средств индивидуальной защиты органов дыхания;
организации и методики изучения пожарной техники личным составом подразделений.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: требования безопасности при выполнении подразделениями действий по тушению пожаров; задачи и функции газодымозащитной службы; основы физиологии дыхания и кровообращения человека; принцип действия, техническую характеристику центробежных пожарных наосов; правила техники безопасности при работе с немеханизированным и механизированным инструментом.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать конструктивные и технические требования к теплодымокамерам и тренировочным комплексам; организовать пост безопасности; проводить аварийно-спасательные работы с использованием средств дымоудаления, первичных средств пожаротушения и гидравлического аварийно-спасательного инструмента.
Результат обучения: 1) Соблюдать требования по охране труда и технике безопасности в период дежурства.
Охрана труда
Подготовка газодымозащиника
Пожарная техника и аварийно-спасательное оборудование
Пожарная техника и аварийно-спасательное оборудование
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования безопасности при несении караульной службы.
2. Соблюдает требования безопасности при выполнении подразделениями действий по тушению пожаров.
3. Соблюдает требования безопасности к объектам органа государственной противопожарной службы.
4. Соблюдает требования безопасности предъявляемые к пожарной технике и пожарно-техническому вооружению и оборудованию.
5. Изучает инструкцию о мерах пожарной безопасности в помещениях и на объектах, находящихся на территории части.
Результат обучения: 2) Проводить в установленном порядке проверку закрепленных средств индивидуальной защиты органов дыхания.
Критерии оценки:
1.Выполняет различные виды работ в средствах индивидуальной защиты.
2. Работает в средствах индивидуальной защиты с пожарно-техническим оборудованием и вооружением.
3. Выполняет обязанности газодымозащитника, постового на посту безопасности, командира звена газодымозащитной службы и начальника контрольно-пропускного пункта.
4. Производит расчеты параметров работы в в средствах индивидуальной защиты.
5. Проводит техническое обслуживание средств индивидуальной защиты.
6.Выполняет работы с контрольно-измерительными приборами применяемые при техническом осмотре.

6. Өрт сөндіру бөлімшелерінің тактикалық мүмкіндіктерін және оларды пайдалану тәсілдерін біледі.
7. Түрлі жағдайда өрт сөндірудің тактикалық тәсілдерін меңгерген.
8. Өрт сөндіру күзеті бөлімшелерінің жеке құрамымен өрт-тактикалық дайындық бойынша оқу-жаттығулар мен сабақтар өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өрт сөндіру бөлімшелері мен өрт сөндіру күзеті гарнизонындағы қызметтің жай-күйіне талдау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызметті ұйымдастыру, еңбекті қорғау жөніндегі жұмыстарды дайындау және ұйымдастыру саласындағы мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің қызметін регламенттейтін заңнаманы, жарғылардың, нұсқаулар мен бұйрықтардың талаптарын, басқа да мемлекеттік және ведомстволық нормативтік актілерді сақтайды.
2. Өрт сөндіру бөлімшелері мен өрт сөндіру күзеті гарнизонында қызметті ұйымдастыру және атқару тәртібін айқындайды.
3. Өрт күзетінің объектілік бөлімшелерінде қызметті ұйымдастыру және алдын алу жұмыстарының ерекшеліктерін түсінеді.
4. Өрт сөндіру бөлімшелерінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы саласындағы жұмысты ұйымдастыруды түсінеді.
5. Мемлекеттік өртке қарсы қызметтің қатардағы және басшы құрамын кәсіптік даярлау жүйесін және оған қойылатын талаптарды меңгерген.
6. Өрт сөндіру күзеті бөлімдері мен гарнизонының жеке құрамын даярлауды ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды.
7. Өрт сөндіру бөлімшелері мен өрт сөндіру күзеті гарнизонында қызмет жағдайын тексеру мен бағалауды және даярлауды ұйымдастыруды жүзеге асырады.
8. Қызметті ұйымдастыру және даярлау саласында өрт сөндіру бөлімшелері мен өрт сөндіру күзеті гарнизонында қызметін жетілдіру жолдары мен нысандарын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өртке қарсы қызмет гарнизондарында жедел байланыс жүйесін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр сигналдары мен олардың параметрлері туралы түсінеді.
2. Байланыстың негізгі түрлерін және оларды ұйымдастыру тәсілдерін меңгерген.
3. Өртке қарсы қызмет гарнизондарында қазіргі заманғы байланыс құралдарын, құлақтандыру және жедел басқарудың автоматтандырылған жүйелерін құру және жұмыс істеу негіздерін сипаттайды.
4. Төтенше жағдайларда байланыс пен құлақтандыруды ұйымдастыруды меңгерген.
5. Өрт күзетінің күштері мен құралдарын жедел басқару және байланыстың автоматтандырылған жүйелерінің, радиобайланыс, құлақтандыру және сымды байланыс негіздерін түсінеді.
6. Өртте бөлімшелерді ақпараттық қамтамасыз ету және байланыс үшін байланыстың, құлақтандырудың және басқарудың техникалық құралдарының кешенін пайдаланады.
КҚ 2. Кезекшілікке кіріскен кезде бекітілген өрт-техникалық керек-жарақты қабылдау
КМ 02. Кезекшілікке кіріскен кезде бекітілген өрт-техникалық керек-жарақтарды қабылдау
Бұл модуль газ-түтіннен қорғау қызметінің тізбектерін тыныс алуға жарамсыз ортада өрт жағдайында іс-қимыл жасауға тактикалық дайындау; тыныс алу органдарын жеке қорғау құралдарының жарамдылығын тексеру;
бөлімшелердің жеке құрамының өрт техникасын зерделеу әдістемесі мен ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: бөлімшелердің өрт сөндіру жөніндегі іс-қимылдарды орындау кезіндегі қауіпсіздік талаптарын; газ-түтіннен қорғау қызметінің міндеттері мен функцияларын; адамның тыныс алу және қан айналымы физиологиясының негіздерін; ортадан тепкіш өрт сорғыштарының жұмыс істеу қағидатын, техникалық сипаттамасын; механикаландырылмаған және механикаландырылған құрал-саймандармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жылу түтін камералары мен жаттығу кешендеріне қойылатын конструктивтік және техникалық талаптарды сақтау; қауіпсіздік бекетін ұйымдастыру; түтін шығару құралдарын, алғашқы өрт сөндіру құралдарын және гидравликалық авариялық-құтқару құралдарын пайдалана отырып авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кезекшілік кезеңінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша талаптарды сақтау.
Еңбекті қорғау
Газ-түтіннен қорғаушыны дайындау
Өрт сөндіру техникасы және авариялық-құтқару жабдықтары
Өрт сөндіру техникасы және авариялық-құтқару жабдықтары
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарауыл қызметін атқару кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
2. Бөлімшелер өрт сөндіру бойынша іс-қимылдарды орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
3. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органының объектілеріне қойылатын қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
4. Өрт техникасы мен өрт-техникалық керек-жараққа және жабдыққа қойылатын қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тыныс алу органдарын қорғаудың бекітілген жеке қорғану құралдарын белгіленген тәртіппен тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Жеке қорғану құралдарын қолданумен түрлі жұмыстарды орындайды.
2. Жеке қорғану құралдарын қолданумен өрт-техникалық жабдықтармен және керек-жарақпен жұмыс істейді.
3. Газ-түтіннен қорғаушының, қауіпсіздік бекетіндегі күзет орнының, газ-түтіннен қорғау қызметінің буын командирінің және бақылау-өткізу пунктінің бастығы міндеттерін орындайды.
4. Жеке қорғану құралдарын пайдалану кезіндегі жұмыс параметрлерін есептеуді жүргізеді.
5. Жеке қорғану құралдарына техникалық қызмет көрсетеді.
6.Техникалық тексеру кезінде қолданылатын өлшеу-бақылау құралдарымен жұмыстарды орындайды.

7. Определяет основные причины возникающих неисправностей средств индивидуальной защиты и устранять их.
Результат обучения: 3) Совершенствовать профессиональную подготовку и навыки работы с пожарно-техническим вооружением.
Критерии оценки:
1.Понимает конструктивные особенности пожарной и аварийно спасательной техники и оборудования.
2. Понимает порядок применения пожарной и аварийно спасательной техники.
3.Применяет основные принципы работы основных узлов, механизмов, приборов и систем пожарных машин, пожарного оборудования, другой пожарной техники и аварийно-спасательного оборудования.
Результат обучения: 4) Проводить техническое обслуживание пожарной, аварийно-спасательной техники и оборудования.
Критерии оценки:
1.Соблюдает приемы управления работы с пожарной техникой, ее технические данные и особенности использования.
2. Соблюдает правила эксплуатации и ремонта пожарной аварийно спасательной техники.
3. Проводит экспертную оценку технического состояния эксплуатируемого оборудования.
ПК 3. Обеспечивать выполнение обязанностей личным составом караула при несении караульной службы
ПМ 03. Обеспечение выполнения обязанностей личным составом караула при несении караульной службы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения проверки и оценки состояния организации службы и подготовки в пожарных подразделениях и в гарнизоне пожарной охраны; соблюдения требовании безопасности при ведении звеном газодымозащитной службы действий при пожаре в среде, непригодной для дыхания; переноски, подвески и подъема по штурмовой лестнице на этажи учебной башни.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: порядок организации и проведения подготовки личного состава газодымозащитной службы в карауле подразделения; методику организации и проведения практических тренировок газодымозащитников на свежем воздухе; устройство, технические характеристики и принцип действия воздушных компрессоров.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить оценку готовности подразделений пожарной охраны к тушению пожаров и проведению аварийно-спасательных работ; выполнять упражнения с пожарными рукавами, стволами, рукавной арматурой и принадлежностями.
Результат обучения: 1) Изучать оперативно-служебную документацию пожарной части и гарнизона пожарной охраны по вопросам организации службы и подготовки.
Организация службы и подготовки
Подготовка газодымозащит ника
Спасательная и пожарно-строевая подготовка
Критерии оценки:
1. Изучает и осваивает регламентные документы службы пожарной части.
2. Изучает документы по организации и проведению тактико-специальной подготовки личного состава.
3. Изучает документы по организации и проведению первоначальной подготовки вновь принятых сотрудников на должности.
4. Изучает тематические планы индивидуального обучения сотрудников.
Результат обучения: 2) Освоить порядок содержания средств индивидуальной защиты органов дыхания на закрепленном за отделением пожарном автомобиле.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила допуска личного состава к использованию средств индивидуальной защиты органов дыхания.
2. Характеризует назначение, устройство, принцип работы и технические характеристики базовых средств индивидуальной защиты органов дыхания, их основных узлов.
3. Характеризует назначение, расположение, устройство, принцип действия агрегатов, приборов и механизмов пожарных автомобилей газодымозащитной службы.
4. Определяет содержание и порядок эксплуатации средств индивидуальной защиты органов дыхания, правила их безопасной и безаварийной эксплуатации, хранения и сбережения.
5. Определяет содержание работы баз газодымозащитной службы, контрольных постов газодымозащитной службы и учебно-тренировочных объектов газодымозащитной службы.

7. Жеке қорғану құралдарының пайда болатын ақаулықтарының негізгі себептерін анықтайды және оларды жояды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіптік дайындық пен өрт-техникалық керек-жарақпен жұмыс істеу дағдысын жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Өрт сөндіру және авариялық құтқару техникасы мен жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктерін түсінеді.
2. Өрт және авариялық-құтқару техникасын қолдану тәртібін түсінеді.
3.Өрт сөндіру машиналарының, өрт сөндіру жабдықтарының, басқа өрт техникасы мен авариялық-құтқару жабдықтарының негізгі тораптары, механизмдері, аспаптары мен жүйелері жұмысының негізгі қағидаттарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Өрт, авариялық-құтқару техникасы мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Өрт сөндіру техникасымен жұмысты басқару тәсілдерін, оның техникалық деректерін және пайдалану ерекшеліктерін сақтайды.
2. Өрт сөндіру авариялық-құтқару техникасын пайдалану және жөндеу қағидаларын сақтайды.
3. Пайдаланылатын жабдықтың техникалық жай-күйіне сараптамалық бағалау жүргізеді.
КҚ 3. Қарауыл қызметін атқару кезінде қарауыл жеке құрамының міндеттерін орындауын қамтамасыз ету
КМ 03.Қарауыл қызметін атқару кезінде қарауыл жеке құрамының міндеттерін орындауын қамтамасыз ету
Бұл модуль өрт сөндіру бөлімшелері мен өрт сөндіру күзеті гарнизонында қызметті ұйымдастыру және дайындық жағдайын тексеру мен бағалауды жүргізу; газ-түтіннен қорғау қызметінің буыны тыныс алуға жарамсыз ортада өрт кезінде іс-қимыл жүргізу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау; оқу мұнарасының қабаттарына шабуылдау сатысымен тасымалдау, ілу және көтеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: бөлімшенің қарауылында газ-түтіннен қорғау қызметінің жеке құрамын даярлауды ұйымдастыру және өткізу тәртібін; таза ауада газ-түтіннен қорғаушылардың практикалық жаттығуларын ұйымдастыру және өткізу әдістемесін; ауа компрессорларының құрылғысын, техникалық сипаттамаларын және жұмыс қағидатын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өрт күзеті бөлімшелерінің өрттерді сөндіруге және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге дайындығын бағалауды жүргізуді; өрт жеңдерімен, оқпандарымен, жеңдік арматурамен және керек-жарақтармен жаттығуларды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қызметті ұйымдастыру және даярлау мәселелері бойынша өрт сөндіру бөлімі мен өрт сөндіру күзеті гарнизонының жедел-қызметтік құжаттамасын әзірлеу.
Қызметті және дайындықты ұйымдастыру
Газ-түтіннен қорғаушыны дайындау
Құтқару және өрт-саптық дайындық
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өрт сөндіру бөлімі қызметінің регламенттік құжаттарын жасайды және жүргізеді.
2. Жеке құрамның тактикалық-арнайы даярлығын ұйымдастыру және өткізу бойынша құжаттарды әзірлейді.
3. Лауазымға жаңадан қабылданған қызметкерлердің бастапқы даярлығын ұйымдастыру және өткізу жөніндегі құжаттарды әзірлейді.
4. Қызметкерлерді жеке оқытудың тақырыптық жоспарларын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Бөлімшеге бекітілген өрт автомобилінде тыныс алу органдарын қорғаудың жеке қорғану құралдарын ұстау тәртібін бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке құрамды тыныс алу органдарын қорғаудың жеке қорғану құралдарын пайдалануға жіберу қағидаларын сақтайды.
2. Тыныс алу органдарын, олардың негізгі тораптарын базалық жеке қорғану құралдарының арналымын, құрылымын, жұмыс қағидатын және техникалық сипаттамасын сипаттайды.
3. Газ-түтіннен қорғау қызметінің өрт сөндіру автомобильдері агрегаттарының, аспаптары мен механизмдерінің арналымын, орналасуын, құрылымын, жұмыс қағидатын сипаттайды.
4. Тыныс алу органдарын қорғаудың жеке қорғану құралдарының мазмұны мен пайдалану тәртібін, оларды қауіпсіз және авариясыз пайдалану, сақтау және күтімдеу қағидаларын айқындайды.
5. Газ-түтіннен қорғау қызметі базаларының, газ-түтіннен қорғау қызметінің бақылау бекеттерінің және газ-түтіннен қорғау қызметінің оқу-жаттығу объектілерінің жұмыс мазмұнын айқындайды.

6. Соблюдает правила и порядок ведения звеном газодымозащитной службы действий по тушению пожара и проведению аварийно-спасательных работ в среде, непригодной для дыхания.
7. Применяет приемы и способы проведения аварийно-спасательных работ с использованием средств индивидуальной защиты органов дыхания и индивидуальных и коллективных средств спасения людей.
8. Соблюдает основные положения и требования правил охраны труда газодымозащитников в повседневной деятельности и при ведении действий в среде, непригодной для дыхания.
Результат обучения: 3) Выполнить нормативы по пожарно-строевой подготовке в составе отделения.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования нормативных документов, регламентирующих пожарно-строевую подготовку государственной противопожарной службы.
2.Использует методы формирования и совершенствования контроля и оценки знаний, умений и навыков по пожарно-строевой подготовке.
3.Соблюдает правила и технику выполнения упражнений по видам пожарно-прикладного спорта.
4. Выполняет различные виды упражнений по пожарно-прикладному спорту.
ПК 4. Осуществлять тушение пожаров, проведение аварийно-спасательных и неотложных работ
ПМ 04. Осуществление тушения пожаров, проведение аварийно-спасательных и неотложных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для планирования мероприятии по ликвидации чрезвычайных ситуации; организации связи при проведении поисково-спасательных работ при обрушениях и в завалах; проведения расчета сил и средств для тушения пожаров и ликвидации последствий чрезвычайных ситуации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методику организации и проведения пожарно- тактических учений и занятий по пожарно-тактической подготовке с личным составом подразделений пожарной охраны; особенности проведения аварийно-спасательных работ в зонах чрезвычайных ситуации техногенного характера; способы поиска, обнаружения, деблокирования и эвакуации пострадавших при ликвидации последствий чрезвычайных ситуации; теплопередачу в пожарном деле; действия при спасании людей на пожаре и при ликвидации последствий чрезвычайных ситуации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать безопасность при работе в зоне пожаров; проводить термодинамический анализ пожара, протекающего в помещении; управлять подразделениями по тушению пожаров и ликвидации последствий чрезвычайных ситуации; тушить пожары в сложных условиях.
Результат обучения: 1) Соблюдать технику безопасности при выполнении аварийно-спасательных работ в условиях чрезвычайных ситуациях.
Охрана труда
Тактика спасательных работ и ликвидация ЧС
Основы термодинамики и теплопередачи
Теоретические основы процессов горения и тушения пожаров
Пожарная тактика
Критерии оценки:
1. Соблюдает безопасность при работе в зоне пожаров.
2. Соблюдает безопасность при работе в зоне пожаров жилых, общественных и промышленных объектов.
3. Соблюдает безопасность при выполнении работы в зоне пожаров на железнодорожном, воздушном транспортах.
4. Соблюдает безопасность при выполнении работ при пожарах на морских и речных судах.
Результат обучения: 2) Оценивать обстановку для принятия решения по организации и ведения аварийно-спасательных работ.
Критерии оценки:
1. Характеризует принципы организации и ведения аварийно-спасательных работ при ликвидации последствия чрезвычайных ситуации.
2. Определяет особенности организации и ведения аварийно-спасательных работ при ликвидации последствий аварий типовых потенциально опасных объектов.
3. Понимает основы организации ведения различных видов разведки в очагах поражения.
4. Обеспечивает безопасность при проведении аварийно-спасательных работ.
5. Проводит расчеты, позволяющие делать выводы о наиболее целесообразных вариантах действий при ведении аварийно-спасательных работ.
Результат обучения: 3) Определять коэффициенты теплопроводности и теплоотдачи расчетным путем.
Критерии оценки:
1.Понимает основные понятия и законы термодинамики и теплопередачи.
2. Понимает сущность передачи тепла теплопроводностью, конвективным и лучистым теплообменом.
3. Использует таблицы теплофизических параметров газов и жидкостей, теплоизоляционных, конструкционных, огнеупорных и строительных материалов.
4. Определяет любой параметр газа из уравнения газовых законов.
5. Рассчитывает безопасные расстояния между зданиями и сооружениями.

6. Газ-түтіннен қорғау қызметі буынының тыныс алуға жарамсыз ортада өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі іс-қимыл жүргізу қағидалары мен тәртібін сақтайды.
7. Тыныс алу органдарын қорғаудың жеке қорғану құралдарын және адамдарды құтқарудың жеке және ұжымдық құралдарын пайдалана отырып, авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізудің амалдары мен тәсілдерін қолданады.
8. Күнделікті қызметте және тыныс алуға жарамсыз ортада іс-әрекет жүргізу кезінде газ-түтіннен қорғаушылардың еңбегін қорғау қағидаларының негізгі ережелері мен талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бөлімше құрамында өрт-саптық дайындық бойынша нормативтерді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мемлекеттік өртке қарсы қызметтің өрт-саптық дайындығын реттейтін нормативтік құжаттардың талаптарын сақтайды.
2.Өрт-саптық дайындық бойынша білімдерді, икемдер мен дағдыларды бақылау мен бағалауды қалыптастыру және жетілдіру әдістерін қолданады.
3.Өрт-қолданбалы спорт түрлері бойынша жаттығуларды орындау қағидалары мен техникасын сақтайды.
4. Өрт-қолданбалы спорт бойынша түрлі жаттығуларды орындайды.
КҚ 4. Өрт сөндіруді жүзеге асыру, авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу
КМ 04.
Өрт сөндіруді жүзеге асыру, авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу
Бұл модуль төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлау, опырылулар болғанда және жертөлелерде іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде байланысты ұйымдастыру, өртті сөндіру және төтенше жағдайлардың салдарын жою үшін күштер мен құралдардың есебін жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өрт күзеті бөлімшелерінің жеке құрамымен өрт-тактикалық оқу-жаттығулар мен өрт-тактикалық даярлық бойынша сабақтарды ұйымдастыру және өткізу әдістемесін; техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар аймақтарында авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу ерекшеліктерін; төтенше жағдайлардың салдарын жою кезінде зардап шеккендерді іздеу, табу, бұғаттаудан шығару және эвакуациялау тәсілдерін; өрт сөндіру ісінде жылу беруді; өрт кезінде адамдарды құтқару және төтенше жағдайлардың салдарын жою кезіндегі іс-қимылдарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өрт аймағында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздікті сақтау; үй-жайда болып жатқан өрттің термодинамикалық талдауын жүргізу; өртті сөндіру және төтенше жағдайлардың салдарын жою жөніндегі бөлімшелерді басқару; күрделі жағдайларда өртті сөндіру машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Төтенше жағдайлар кезінде авариялық-құтқару жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Еңбекті қорғау
Құтқару жұмыстарының тактикасы және ТЖ жою
Термодинамика және жылу беру негіздері
Өрт сөндіру және жану процестерінің теориялық негіздері
Өрт сөндіру тактикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өрт аймағында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздікті сақтайды.
2. Тұрғын үй, қоғамдық және өнеркәсіптік объектілердің өрт аймағында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздікті сақтайды.
3. Теміржол, әуе көліктерінде өрт аймағында жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздікті сақтайды.
4. Теңіз және өзен кемелеріндегі өрт жағдайында жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздікті сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу жөнінде шешім қабылдау үшін ахуалды бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Төтенше жағдайлардың салдарын жою кезінде авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу қағидаттарын сипаттайды.
2. Үлгілік әлеуетті қауіпті объектілердегі авариялардың зардаптарын жою кезінде авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу ерекшеліктерін айқындайды.
3. Зақымдану ошақтарында түрлі барлау жүргізуді ұйымдастыру негіздерін түсінеді.
4. Авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз етеді.
5. Авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде іс-қимылдың неғұрлым орынды нұсқалары туралы қорытынды жасауға мүмкіндік беретін қажетті есептеулерді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жылу өткізу және жылу беру коэффициенттерін есептеу жолымен анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Термодинамика және жылу берудің негізгі ұғымдары мен заңдарын түсінеді.
2. Жылу өткізгіштігімен, конвективті және сәулелік жылу алмасуымен жылудың берілу мәнін түсінеді.
3. Газ бен сұйықтықтардың жылу физикалық параметрлерінің, жылу оқшаулағыш, конструкциялық, отқа төзімді және құрылыс материалдарының кестелерін қолданады.
4. Газ заңдары теңдеуінен газдың кез келген параметрін анықтайды.
5. Ғимараттар мен құрылыстар арасындағы қауіпсіз қашықтықты есептейді.

6. Определяет толщину теплоизоляционных слоев.
7. Вычисляет толщины противопожарных преград и рассчитывает их время прогрева.
Результат обучения: 4) Осуществлять тушение пожаров и ликвидацию последствий чрезвычайных ситуации.
Критерии оценки:
1.Соблюдает требования нормативных документов, регламентирующих деятельность государственной противопожарной службы в области организации и тактики тушения пожаров и ликвидации последствий чрезвычайных ситуации.
3. Определяет порядок и методику разработки оперативных документов по тушению пожаров и ликвидации, связанных с ними чрезвычайные ситуации.
4. Владеет методами расчета сил и средств для тушения пожаров и защиты объектов, которым угрожает опасность.
5. Владеет организацией и методами руководства и управления силами и средствами по тушению пожаров и ликвидации последствий чрезвычайных ситуации.
6. Владеет тактическими возможностями пожарных подразделений и приемами их использования.
7. Владеет тактическими приемами тушения пожаров в различной обстановке.
8. Управляет силами и средствами по тушению пожаров и ликвидации последствий чрезвычайных ситуации.
9. Анализирует и проводит разбор боевых действий пожарных подразделений.
ПК 5. Оказать первую медицинскую помощь пострадавшим в чрезвычайной ситуации
ПМ 05. Оказание первой медицинской помощи пострадавшим в чрезвычайной ситуации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для оценка тяжести состояния пострадавших и первая медицинская помощь; оказания экстренной медицинской помощи при неотложных состояниях; осуществления алгоритма реанимации и техники выполнения сердечно-легочной реанимации.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: законодательно-правовые основы обучения и оказание медицинской помощи специалистами государственной противопожарной службы Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики; особенности динамики психического состояния и поведения пострадавших в чрезвычайных ситуациях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организовать службу скорой и неотложной медицинской помощи; оказывать экстренную психологическую помощь пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.
Результат обучения: 1) Оказывать первую медицинскую помощь пострадавшим в чрезвычайной ситуации до прибытия медицинских работник.
Медицинская подготовка
Психологическая подготовка
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила само- и взаимопомощи при спасательных работах на пожарах и при ликвидации последствии чрезвычайных ситуации.
2. Оценивает обстановку и состояние пострадавшего.
3. Применяет соответствующие алгоритмы и приемы защиты и первой медицинской помощи по поддержанию жизни до прибытия медицинских работников.
Результат обучения: 2) Оказывать экстренную психологическую помощь пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Понимает основные понятия психологической защиты в чрезвычайных ситуациях.
2. Анализирует актуальные проблемы психологии здоровья.
3. Определяет критерии различения нормального и аномального состояний.
4. Определяет расстройства познавательных психических процессов, эмоционально-волевой сферы в чрезвычайных ситуациях.
5.Применяет решения фундаментальных общепсихологических проблем.
ПК 6. Соблюдать законодательство и нормативно-правовые акты в области пожарной безопасности
ПМ 06. Соблюдение законодательство и нормативно-правовых актов в области пожарной безопасности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для организации обучения и проверки знаний правил техники безопасности в службах пожаротушения; возбуждения дел об административных правонарушениях.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: правила работы и требования безопасности к ведению действий в непригодной для дыхания среде; государственный контроль в сфере гражданской защиты; задачи и принципы законодательства об административных правонарушениях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: осуществлять плановые проверки в зависимости от степени риска различных объектов; принимать меры обеспечения производства по делам об административных правонарушениях.
Результат обучения: 1) Соблюдать нормативно-правовые документы, регламентирующие деятельность в области безопасности и охраны труда.
Охрана труда
Организация контрольной и профилактической деятельности
Административная правовая подготовка
Критерии оценки:
1.Соблюдает законодательные и нормативно-правовые основы охраны труда.
2. Соблюдает права и обязанности работников и работодателя в области безопасности и охраны труда.
3. Проводит обучение и проверку знаний правил техники безопасности в службах пожаротушения.
4. Использует инструкции по безопасности и охране труда в подразделениях противопожарной службы.
5. Соблюдает меры безопасности при работе в зоне пожаров.

6. Жылу оқшаулағыш қабаттардың қалыңдығын анықтайды.
7. Өртке қарсы кедергілердің қалыңдығын есептеп, олардың қызу уақытын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Өрт сөндіруді және төтенше жағдайлар салдарын жоюды жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Өрт сөндіру және төтенше жағдайлардың салдарын жою тактикасы мен ұйымдастыру саласындағы мемлекеттік өртке қарсы қызметтің жұмысын регламенттейтін нормативтік құжаттардың талаптарын сақтайды.
2.Өрт сөндіру және олармен байланысты төтенше жағдайларды жою бойынша жедел құжаттарды әзірлеу тәртібі мен әдістемесін айқындайды.
3. Өрт сөндіру және қауіп төнген объектілерді қорғау үшін күштер мен құралдарды есептеу әдістерін біледі.
4. Өрт сөндіру және төтенше жағдайлар салдарын жою бойынша күштер мен құралдарды басқару және басшылық ету әдістері мен ұйымдастырылуын біледі.
5. Өрт сөндіру бөлімшелерінің тактикалық мүмкіндіктерін және оларды пайдалану тәсілдерін біледі.
6. Түрлі жағдайда өрт сөндірудің тактикалық тәсілдерін меңгерген.
7. Өртті сөндіру және төтенше жағдайлардың зардаптарын жою жөніндегі күштер мен құралдарды басқарады.
8. Өрт сөндіру бөлімшелерінің жауынгерлік іс-қимылдарын талдайды және талдау жүргізеді.
КҚ 5. Төтенше жағдайда зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету
КМ 05. Төтенше жағдайда зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету
Бұл модуль зардап шеккендердің жағдайының ауырлығын бағалау және алғашқы медициналық көмек көрсету; шұғыл жағдайларда шұғыл медициналық көмек көрсету; реанимация алгоритмі және жүрек-өкпе реанимациясын орындау техникасын жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің мемлекеттік өртке қарсы қызмет мамандарын оқыту және медициналық көмек көрсетудің заңнамалық-құқықтық негіздерін; төтенше жағдайларда зардап шеккендердің психикалық жай-күйі мен мінез-құлқының динамикасының ерекшеліктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жедел және шұғыл медициналық көмек қызметін ұйымдастыруды; төтенше жағдайларда зардап шеккендерге шұғыл психологиялық көмек көрсетуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Медициналық жұмыскер келгенге дейін төтенше жағдайда зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету.
Медициналық дайындық
Психологиялық дайындық
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өрт жағдайында құтқару жұмыстары кезінде және төтенше жағдайлардың салдарын жою кезінде өзіне - өзі және өзара көмек көрсету қағидаларын сақтайды.
2. Зардап шегушінің жағдайы мен ахуалды бағалайды.
3. Медициналық жұмыскерлер келгенге дейін өмірді қолдау бойынша алғашқы медициналық көмек пен қорғаудың тиісті алгоритмдері мен тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Төтенше жағдайларда зардап шеккендерге шұғыл психологиялық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Төтенше жағдайларда психологиялық қорғаудың негізгі ұғымдарын түсінеді.
2. Денсаулық психологиясының өзекті мәселелерін талдайды.
3. Қалыпты және аномалды күйлерді ажырату өлшемшарттарын анықтайды.
4. Төтенше жағдайларда танымдық психикалық процестердің, эмоционалды-ерік сипаттарының бұзылуларын анықтайды.
5.Іргелі жалпы психологиялық проблемалардың шешімін қолданады.
КҚ 6. Өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнаманы және нормативтік-құқықтық актілерді сақтау
КМ 06.
Өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнаманы және нормативтік-құқықтық актілерді сақтау
Бұл модуль өрт сөндіру қызметтерінде техника қауіпсіздігі қағидаларын оқытуды ұйымдастыру және білімін тексеру, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс қозғау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: тыныс алуға жарамсыз ортада іс-қимыл жүргізуге қойылатын қауіпсіздік талаптары мен жұмыс қағидаларын; азаматтық қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды; әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнаманың міндеттері мен қағидаттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: түрлі объектілердің қатер дәрежесіне байланысты жоспарлы тексерулерді жүзеге асыруды; әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шараларын қабылдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды сақтау.
Еңбекті қорғау
Бақылау және алдын алу қызметін ұйымдастыру
Әкімшілік құқықтық дайындық
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Еңбекті қорғаудың заңнамалық және нормативтік-құқықтық негіздерін сақтайды.
2. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы жұмыскерлер мен жұмыс берушінің құқықтары мен міндеттерін сақтайды.
3. Өрт сөндіру қызметтерінде техника қауіпсіздігі қағидаларын оқытуды және білімін тексеруді жүргізеді.
4. Өртке қарсы қызмет бөлімшелерінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды пайдаланады.
5. Өрт аймағында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.

6. Соблюдает правила работы и требования безопасности к ведению действий в непригодной для дыхания среде.
Результат обучения: 2) Осуществлять выполнение принимаемых нормативных правовых актов, указаний руководства и иных управленческих решений.
Критерии оценки:
1. Изучает основы нормативного правового регулирования.
2. Осуществляет государственную меру в области пожарной безопасности.
3. Соблюдает законодательство, требования уставов, наставлений и приказов, других государственных и ведомственных нормативных актов, регламентирующих организацию и осуществление государственного пожарного контроля.
4. Определяет порядок разработки, утверждения, регистрации, введения в действие, классификации и кодирования нормативных документов по пожарной безопасности.
5. Определяет основные направления, современные формы и методы работы по осуществлению государственного пожарного надзора и совершенствованию системы обеспечения пожарной безопасности населенных пунктов и организаций.
6. Владеет задачами, функциями, правами, обязанностями и ответственностью государственных инспекторов по пожарному надзору.
7. Соблюдает порядок организации и проведения проверок соблюдения требований пожарной безопасности на объектах контроля.
8. Соблюдает порядок ведения государственного статистического учета и отчетности пожарам и их последствиям.
Результат обучения: 3) Составлять административный протокол по выявленным нарушениям при проведении пожарно-технического обследования объектов различного назначения.
Критерии оценки:
1. Понимает задачу и принципы законодательства об административных правонарушениях.
2. Применяет меры административно-правового воздействия.
3. Определяет освобождение от административной ответственности и административного взыскания.
4. Определяет административные правонарушения, посягающие на общественную безопасность и здоровье населения.
5. Рассматривает дела об административных правонарушениях.
6. Осуществляет производство по делам об административных правонарушениях.
7. Возбуждает дела об административных правонарушениях.
8. Применяет сокращенное производство по делу об административном правонарушении.
9. Осуществляет принятие мер обеспечения производства по делам об административных правонарушениях.
ПК 7. Контролировать противопожарное состояния и пожарной опасности обслуживаемых объектов, состояние противопожарного водоснабжения проездов и связи на закрепленных участках
ПМ 07. Контролирование противопожарного состояния и пожарной опасности обслуживаемых объектов, состояние противопожарного водоснабжения проездов и связи на закрепленных участках.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для определения причины возникновения пожаров и загораний от электроустановок, молнии и разрядов статистического электричества; соблюдения пожарной безопасности при эксплуатации жилых зданий и сооружений; соблюдения требовании пожарной безопасности к системам противодымной защиты; оформления документов по делу об административном правонарушении в области пожарной безопасности в отношении должностного лица.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы получения плоских изображений пространственных объектов на чертежах; конструктивные особенности промышленных зданий, объектов с массовым пребыванием людей; объемно-планировочные решения и конструктивные схемы зданий; классификация чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера; систему и схемы противопожарного водоснабжения; деятельность должностных лиц органов гражданской защиты по пресечению нарушений требований пожарной безопасности
При изучении модуля обучающиеся учатся:
соблюдать нормативную документацию по правилам выполнения чертежей - единую систему конструкторской документации; производить расчет и измерения основных параметров электрических, магнитных цепей; обеспечивать надежность подачи воды для целей пожаротушения сооружении ми наружного противопожарного водопровода; производить расчет наружного объединенного противопожарного водопровода; планировать работу государственными инспекторами по пожарному надзору.
Результат обучения: 1) Читать рабочие и сборочные чертежи и схемы по профилю специальности.
Черчение
Инженерная графика
Пожарная безопасность зданий и сооружений
Электротехника и пожарная профилактика в электроустановках
Материаловедение
Пожарная безопасность в строительстве
Безопасность жизнедеятельности
Гидравлика и противопожарное водоснабжение
Организация контрольной и профилактической деятельности
Критерии оценки:
1. Строит пересечения геометрических фигур на чертеже.
2. Решает позиционные и метрические задачи начертательной геометрии.
3. Выполняет чертежи видов, разрезов и сечений, деталей и сборочных единиц.
4. Перестраивает изображения на чертежах.
5. Выполняет знака - цифровую информацию на чертежах.

6. Тыныс алуға жарамсыз ортада жұмыс істеу қағидаларын және іс-қимыл жүргізуге қойылатын қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қабылданатын нормативтік құқықтық актілердің, басшылықтың нұсқауларының және өзге де басқарушылық шешімдердің орындалуын жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нормативтік құқықтық реттеу негіздерін зерделейді.
2. Өрт қауіпсіздігі саласында мемлекеттік шараларды жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік өрт бақылауын ұйымдастыру мен жүзеге асыруды реттейтін заңнаманы, жарғылардың, нұсқаулар мен бұйрықтардың талаптарын, басқа да мемлекеттік және ведомстволық нормативтік актілерді сақтайды.
4. Өрт қауіпсіздігі жөніндегі нормативтік құжаттарды әзірлеу, бекіту, тіркеу, қолданысқа енгізу, жіктеу және кодтау тәртібін айқындайды.
5. Мемлекеттік өрт қадағалауды жүзеге асыру және елді мекендер мен ұйымдардың өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесін жетілдіру жөніндегі жұмыстың негізгі бағыттарын, қазіргі заманғы нысандары мен әдістерін айқындайды.
6. Өртті қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың міндеттерін, функцияларын, құқықтарын, міндеттері мен жауапкершіліктерін біледі.
7. Бақылау объектілерінде өрт қауіпсіздігі талаптарының сақталуына тексеруді ұйымдастыру және жүргізу тәртібін сақтайды.
8. Мемлекеттік статистикалық есеп пен есеп беру тәртібін және олардың салдарларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Түрлі мақсаттағы объектілерге өрт-техникалық тексеру жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтар бойынша әкімшілік хаттама жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнаманың міндеттері мен қағидаттарын түсінеді.
2. Әкімшілік-құқықтық ықпал ету шараларын қолданады.
3. Әкімшілік жауаптылықтан және әкімшілік жазадан босатуды айқындайды.
4. Қоғамдық қауіпсіздікке және халықтың денсаулығына қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылықтарды айқындайды.
5. Бұзушылықтар туралы істерді қарайды.
6. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады.
7. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғайды.
8. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қысқартылған іс жүргізуді қолданады.
9. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шараларын қабылдауды жүзеге асырады.
КҚ 7. Қызмет көрсетілетін объектілердің өртке қарсы жай-күйін және өрт қауіптілігін, бекітілген учаскелердегі өтпе жолдар мен байланыстың өртке қарсы сумен жабдықтау жай-күйін бақылау
КМ 07.
Қызмет көрсетілетін объектілердің өртке қарсы жай-күйін және өрт қауіптілігін, бекітілген учаскелердегі өтпе жолдар мен байланыстың өртке қарсы сумен жабдықтау жай-күйін бақылау.
Бұл модуль электр қондырғыларынан, найзағайдан және статистикалық электр разрядтарынан өрт шығу және жану себептерін анықтау;
тұрғын үйлер мен ғимараттарды пайдалану кезінде өрт қауіпсіздігін сақтау; түтінге қарсы қорғау жүйелеріне өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау; лауазымды тұлғаға қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша құжаттарды ресімдеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сызбаларда кеңістіктік объектілердің жазық кескіндерін алу әдістерін; өнеркәсіптік ғимараттардың, адамдар жаппай болатын объектілердің конструктивтік ерекшеліктерін; көлемдік-жоспарлау шешімдерін және ғимараттардың конструктивтік схемаларын; табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды сыныптауды; өртке қарсы сумен жабдықтау жүйесі мен схемаларын; азаматтық қорғау органдары лауазымды адамдарының өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзудың жолын кесу жөніндегі қызметті меңгереді
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
сызбаларды орындау қағидалары- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі бойынша нормативтік құжаттаманы сақтау; электр, магниттік тізбектердің негізгі параметрлерін есептеу және өлшеу жүргізу; өрт сөндіру мақсаттары үшін өртке қарсы сыртқы су құбыры имараттарының су берудің сенімділігін қамтамасыз ету сыртқы біріктірілген өртке қарсы су құбырының есептеулерін жүргізу; өртті қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың жұмысын жоспарлау машықтарын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мамандық бейіні бойынша жұмыс және құрастыру сызбалары мен схемаларын оқу.
Сызу
Инженерлік графика
Ғимараттар мен құрылыстардың өрт қауіпсіздігі
Электртехника және электр қондырғыларында өртті алдын алу
Материалтану
Құрылыстағы өрт қауіпсіздігі
Өмір тіршілігінің қауіпсіздігі (Безопасность жизнедеятельности.)
Гидравлика және өртке қарсы сумен жабдықтау
Бақылау және алдын алу қызметін ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Геометриялық фигуралардың қиылысуын сызбада құрастырады.
2. Сызба геометриясының позициялық және метрикалық есептерін шешеді.
3. Көріністердің, кесінділер мен қималардың, бөлшектердің және құрастыру бірліктерінің сызбаларын орындайды.
4. Сызбаларда кескіндерді қайта құрастырады.
5. Сызбаларда цифрлық-таңбалық ақпаратты орындайды.

6. Чертит и читает чертежи деталей, сборочных единиц и схемы по специальности.
7. Применяет государственные стандарты для решения практических задач.
Результат обучения: 2) Осуществлять государственный пожарный контроль на закрепленных объектах и территориальной зоне.
Критерии оценки:
1. Понимает пожарную опасность строительных материалов, конструкций и зданий.
2. Соблюдает нормативно-правовые акты, регламентирующие пожарную безопасность зданий, сооружений.
3. Владеет методами оценки соответствия строительных материалов и конструкций, зданий, сооружений и их инженерного оборудования требованиям противопожарных норм.
4. Проводит расчеты линейных электрических цепей, основных параметров электроустановок,
выполняет измерения в электрических цепях.
5. Анализирует электрические схемы типовых электрических устройств.
6. Соблюдает требования пожарной безопасности при проектировании, монтаже и эксплуатации электрических сетей.
7. Соблюдает требования пожарной безопасности к осветительным, силовым и термическим электроустановкам.
8. Владеет методикой теплового расчета силовых и осветительных сетей.
Результат обучения: 3) Проводить оценку соответствия строительных материалов и конструкций, зданий, сооружений и их инженерного оборудования требованиям противопожарных норм.
Критерии оценки:
1. Проводит оценку пожарной опасности и уровня противопожарной защиты зданий и сооружений, вентиляционных установок, иных технических систем.
2. Разрабатывает рекомендации и технические решения по повышению уровня противопожарной защиты объектов и населенных пунктов.
3. Оценивает противопожарную устойчивость зданий и сооружений.
4. Оценивает и прогнозирует оперативную обстановку на пожаре в зданиях и сооружениях.
5. Разрабатывает мероприятия по обеспечению мер безопасности при эвакуации людей.
Результат обучения: 4) Разрабатывать мероприятия, направленные на снижение количества пожаров и ущерба от них, успешное их тушение и обеспечение безопасной эвакуации людей в случае возникновения пожара.
Критерии оценки:
1.Понимает роль и задачи гражданской обороны в обеспечении жизнедеятельности в чрезвычайных ситуациях.
2. Понимает факторы, влияющие на потери напоров в линейных и местных сопротивлениях.
3. Определяет влияние режимных и геометрических параметров на истечение жидкостей через отверстия, насадки, короткие трубопроводы, на характеристики пожарных струй.
4. Производит расчет систем аварийного слива легко воспламеняющихся жидкостей и горючих жидкостей, параметров траектории струи и ее реакции, потерь напоров в системах подачи воды.
5. Производит расчет насосно-рукавных систем.

6. Мамандық бойынша бөлшектерді, құрастыру бірліктерін және схемаларды сызады және оқиды.
7. Практикалық міндеттерді шешу үшін мемлекеттік стандарттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бекітілген объектілер мен аумақтық аймақта мемлекеттік өрт бақылауын жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылыс материалдарының, конструкциялар мен ғимараттардың өрт қауіптілігін түсінеді.
2. Ғимараттардың, құрылыстардың өрт қауіпсіздігін регламенттейтін нормативтік-құқықтық актілерді сақтайды.
3. Құрылыс материалдары мен конструкцияларының, ғимараттардың, құрылыстардың және олардың инженерлік жабдықтарының өртке қарсы нормалар талаптарына сәйкестігін бағалау әдістерін меңгерген.
4. Желілік электр тізбектерін, электр қондырғыларының негізгі параметрлерін есептеуді жүргізеді,
электр тізбектерінде өлшемдерді орындайды.
5. Үлгілік электр құрылғыларының электр схемаларын талдайды.
6. Электр желілерін жобалау, монтаждау және пайдалану кезінде өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
7. Жарықтандыру, күштік және термиялық электр қондырғыларына қойылатын өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
8. Күштік және жарықтандыру желілерін жылулық есептеу әдістемесін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 3) Құрылыс материалдары мен конструкцияларының, ғимараттардың, құрылыстардың және олардың инженерлік жабдықтарының өртке қарсы нормалар талаптарына сәйкестігін бағалауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ғимараттар мен құрылыстардың, желдеткіш қондырғылардың, өзге де техникалық жүйелердің өрт қауіптілігін және өртке қарсы қорғау деңгейін бағалауды жүргізеді.
2. Объектілер мен елді мекендерді өртке қарсы қорғау деңгейін арттыру бойынша ұсынымдар мен техникалық шешімдер әзірлейді.
3. Ғимараттар мен құрылыстардың өртке қарсы тұрақтылығын бағалайды.
4. Ғимараттар мен құрылыстардағы өрттегі жедел жағдайды бағалайды және болжайды.
5. Адамдарды эвакуациялау кезінде қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Өрт санын және олардан келетін залалды азайтуға, оларды сәтті сөндіруге және өрт туындаған жағдайда адамдарды қауіпсіз эвакуациялауды қамтамасыз етуге бағытталған іс-шараларды әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Төтенше жағдайларда тіршілік әрекетін қамтамасыз етудегі азаматтық қорғаныстың рөлі мен міндеттерін түсінеді.
2. Желілік және жергілікті кедергілердегі арынды жоғалтуға әсер ететін факторларды түсінеді.
3. Тесіктер, саптамалар, қысқа құбыржолдар арқылы сұйықтықтардың ағуына, өрт ағысының сипаттамаларына режимдік және геометриялық параметрлердің әсерін анықтайды.
4. Тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш сұйықтықтарды авариялық ағызу жүйелерін, ағын траекториясының параметрлерін және оның траекторияларын, су беру жүйелеріндегі арынның шығынын есептеуді жүргізеді.
5. Сорғы-жеңдік жүйелердің есебін жүргізеді.

6. Определяет нормы расхода воды на наружное и внутреннее пожаротушение.
Результат обучения: 5) Проводить проверки соблюдения требований пожарной безопасности на объектах контроля.
Критерии оценки:
1. Владеет основами нормативного правового регулирования и осуществления, государственных мер в области пожарной безопасности.
2. Применяет требования уставов, наставлений и приказов, других государственных и ведомственных нормативных актов при организации и осуществлении государственного пожарного контроля.
3. Осуществляет порядок разработки, утверждения, регистрации, введения в действие, классификации и кодирования нормативных документов по пожарной безопасности.
4. Понимает основные направления, современные формы и методы работы по осуществлению государственного пожарного контроля и совершенствованию системы обеспечения пожарной безопасности населенных пунктов и организаций.
5. Проводит проверку по соблюдению требований пожарной безопасности на объектах контроля.
6. Ведет государственную статистическую учет и отчетность пожарам и их последствиям.
ПК 8. Контролировать выполнение предлагаемых противопожарных мероприятий, соблюдение на объектах строго противопожарного режима, внедрение систем и установок противопожарной защиты
ПМ 08. Контролирование выполнения предлагаемых противопожарных мероприятий, соблюдение на объектах строго противопожарного режима, внедрение систем и установок противопожарной защиты.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для овладения методикой обоснования применения средств пожарной методикой, принципов выбора и проектирования систем автоматической противопожарной защиты;
проведения противопожарной пропаганды и обучения населения в области пожарной безопасности;
проведения проверок по особому контролю и выполнению предписаний об устранении нарушении.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: методику пожарно-технического обследования систем и установок автоматической противопожарной защиты на действующих объектах;
вести учет, отчетность и анализ пожаров и их последствий, разрабатывать мероприятия по профилактике пожаров;
методы проведения контрольных и профилактических функций в области пожарной безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять в практической деятельности требования руководящих документов по организации контроля за проектированием, монтажом, обслуживанием и эксплуатацией установок пожарной автоматики;
применять нормативные правовые акты при осуществлении государственного пожарного контроля формы и методы профилактики пожаров;
проводить государственный пожарный контроль на различных объектах.
Результат обучения: 1) Осуществлять учет и корректировку перечня объектов, внедрение систем и установок противопожарной защиты на объектах в закрепленной территориальной зоне.
Пожарная автоматика
Организация контрольной и профилактической деятельности
Организация контрольной и профилактической деятельности
Критерии оценки:
1. Понимает требования нормативных документов по вопросам внедрения, эксплуатации, экспертизы и проверки работоспособности установок пожарной автоматики.
2. Определяет рабочие состояния приемно-контрольного прибора
3. Понимает принципы построения и применения автоматических систем, обеспечивающих пожаровзрыво безопасность технологических процессов.
4. Понимает принципы построения, применения и эксплуатации технических средств пожарной автоматики.
5. Классифицирует общие принципы выбора и проектирования установок пожарной автоматики.

6. Сыртқы және ішкі өрт сөндіруге су шығынының нормаларын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Бақылау объектілерінде өрт қауіпсіздігі талаптарының сақталуына тексеру жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық реттеу және мемлекеттік шараларды жүзеге асыру негіздерін меңгерген.
2. Мемлекеттік өрт бақылауын ұйымдастыру және жүзеге асыру кезінде жарғылардың, нұсқаулар мен бұйрықтардың, басқа да мемлекеттік және ведомстволық нормативтік актілердің талаптарын қолданады.
3. Өрт қауіпсіздігі жөніндегі нормативтік құжаттарды әзірлеу, бекіту, тіркеу, қолданысқа енгізу, жіктеу және кодтау тәртібін жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік өрт бақылауды жүзеге асыру және елді мекендер мен ұйымдардың өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесін жетілдіру жөніндегі жұмыстың негізгі бағыттарын, қазіргі заманғы нысандары мен әдістерін түсінеді.
5. Бақылау объектілерінде өрт қауіпсіздігі талаптарының сақталуына тексеру жүргізеді.
6. Мемлекеттік статистикалық есепке алуды және өрттер мен олардың салдарлары туралы есеп беруді жүргізеді.
КҚ 8. Ұсынылған өртке қарсы іс-шаралардың орындалуын бақылау, объектілерде қатаң өртке қарсы режимді сақтау, өртке қарсы қорғау жүйелері мен қондырғыларын енгізу
КМ 08.
Ұсынылған өртке қарсы іс-шаралардың орындалуын бақылау, объектілерде қатаң өртке қарсы режимді сақтау, өртке қарсы қорғау жүйелері мен қондырғыларын енгізу.
Бұл модуль өрт техникасы құралдарын, автоматты өртке қарсы қорғау жүйелерін таңдау және жобалау қағидаттарын қолдану қажеттілігін негіздеу әдістемесін меңгеру;
өрт қауіпсіздігі саласында өртке қарсы насихат жүргізу және халықты оқыту;
ерекше бақылау бойынша тексеру жүргізу және бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаларды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: қолданыстағы объектілерде автоматты өртке қарсы қорғау жүйелері мен қондырғыларын өрт-техникалық тексеру әдістемесін;
өрттердің және олардың зардаптарының есебін, есептілігін және талдауын жүргізуді, өрттің алдын алу бойынша іс-шараларды әзірлеуді;
өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және алдын алу функцияларын жүргізу әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: практикалық қызметте өрт автоматикасы қондырғыларын жобалауға, монтаждауға, қызмет көрсетуге және пайдалануға бақылауды ұйымдастыру бойынша басшылық құжаттардың талаптарын қолдану;
мемлекеттік өрт бақылауды жүзеге асыру кезінде нормативтік құқықтық актілерді қолдануды, өрттің алдын алу түрлері мен әдістерін;
түрлі объектілерде мемлекеттік өрт бақылауын жүргізу машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) бекітілген аумақтық аймақтағы объектілерде объектілер тізбесін есепке алуды және түзетуді, өртке қарсы қорғау жүйелері мен қондырғыларын енгізуді жүзеге асыру.
Өрт автоматикасы
Бақылау және алдын алу қызметін ұйымдастыру
Бақылау және алдын алу қызметін ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өрт автоматикасы қондырғыларын енгізу, пайдалану, сараптау және жұмыс қабілеттігін тексеру мәселелері бойынша нормативтік құжаттардың талаптарын түсінеді.
2. Қабылдау-бақылау аспабының жұмыс күйін анықтайды
3. Технологиялық процестердің өрт-жарылыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін автоматты жүйелерді құру және қолдану қағидаттарынтүсінеді.
4. Өрт автоматикасының техникалық құралдарын құру, қолдану және пайдалану қағидаттарын түсінеді.
5. Өрт автоматикасы қондырғыларын таңдау мен жобалаудың жалпы қағидаттарын саралайды.

6. Классифицирует тактико-технические данные установок пожарной автоматики.
Результат обучения: 2) Проводить профилактическую работу по предупреждению пожаров и обеспечению их тушения.
Критерии оценки:
1. Проводит инструктажи по предупреждению и тушению возможных пожаров.
2. Осуществляет агитационную деятельность на закрепленных объектах правилам пожарной безопасности
3. Понимает основу нормативного правового регулирования и осуществления, государственных мер в области пожарной безопасности.
Результат обучения: 3) Проводить анализ степени выполнения мероприятий, предложенных в актах и предписаниях, принимает меры к своевременному их выполнению.
Критерии оценки:
1. Понимает организационно-правовые основы обеспечения пожарной безопасности.
2. Разрабатывает мероприятия по контролю в области пожарной безопасности.
3. Проводит государственный статистический учет и отчетность по пожарам и их последствиям.
4. Разрабатывает проект нормативного документа по пожарной безопасности.
5. Оформляет документы по итогам проведения мероприятий по контролю.
6. Составляет документы по учету пожаров и их последствиям.
7. Осуществляет работу по рассмотрению обращений граждан и организации по вопросам обеспечения пожарной безопасности.
8. Оценивает деятельность территориального органа гражданской защиты.
9. Контролирует организацию и осуществление государственного пожарного надзора.
ПК 9. Передача и сбор информации о чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера
ПМ 09. Передача и сбор информации о чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения пожарно-технических экспертиз и порядка административных расследований правонарушений, связанных с пожарами;
приобретения знаний в области исследования пожаров, дознания по пожаром.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: условия и порядок проведения проверочных действий по факту пожара в соответствии с нормами уголовно-процессуального Кодекса РК и Кодекса об административных правонарушениях РК;
применять методы исследования пожаров и пжарно-технической экспертизы.
При изучении модуля обучающиеся учатся: правильно квалифицировать правонарушения в области пожарной безопасности и определять юридическую ответственность за них;
установливать причины пожаров и выяснять иные обстоятельства, имеющие значение для правильного разрешения дела по пожару.
Результат обучения: 1) Осуществлять сбор материалов по фактам сообщений о пожарах.
Расследование и экспертиза пожаров
Информационные технологии в чрезвычайных ситуациях
Расследование и экспертиза пожаров
Критерии оценки:
1. Осуществляет первоначальный сбор материалов.
2. Осуществляет осмотр места пожара.
3. Составляет протокол осмотра места пожара.
4. Определяет технологию экспертного исследования, структуру и содержание заключения эксперта, порядок его составления и оформления.
5. Проводит экспертное исследование пожаров.

6. Өрт автоматикасы қондырғыларының тактикалық-техникалық деректерін саралайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өрттердің алдын алу және оларды сөндіруді қамтамасыз ету жөніндегі профилактикалық жұмысты жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ықтимал өрттердің алдын алу және сөндіру бойынша нұсқамалар жүргізеді.
2. Бекітілген объектілерде өрт қауіпсіздігі қағидаларына үгіт-насихат қызметін жүзеге асырады
3. Өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық реттеу және мемлекеттік шараларды жүзеге асыру негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Актілер мен нұсқамаларда ұсынылған іс-шаралардың орындалу дәрежесіне талдау жүргізу, олардың уақтылы орындалуына шаралар қабылдайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін түсінеді.
2. Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау бойынша іс-шараларды әзірлейді.
3. Өрт және оның салдары бойынша мемлекеттік статистикалық есеп пен есептілікті жүргізеді.
4. Өрт қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттың жобасын әзірлейді.
5. Бақылау жөніндегі іс-шараларды өткізу қорытындылары бойынша құжаттарды ресімдейді.
6. Өрттерді және олардың салдарларын есепке алу бойынша құжаттарды жасайды.
7. Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша азаматтардың және ұйымдардың өтініштерін қарау жөніндегі жұмысты жүзеге асырады.
8. Аумақтық азаматтық қорғау органының қызметін бағалайды.
9. Мемлекеттік өрт қадағалауының ұйымдастырылуын және жүзеге асырылуын бақылайды.
КҚ 9. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы ақпарат беру және жинау
КМ 09. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы ақпарат беру және жинау
Бұл модуль өртке байланысты өрт-техникалық сараптамаларды және құқық бұзушылықтарды әкімшілік тергеу тәртібін жүргізу;
өрттерді зерттеу, өрт бойынша анықтау саласында білім алу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің және Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық кодексінің нормаларына сәйкес өрт фактісі бойынша тексеру іс-әрекеттерін жүргізу шарттары мен тәртібін;
өртті зерттеу және өрт-техникалық сараптау әдістерін қолдануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өрт қауіпсіздігі саласындағы құқық бұзушылықтарды дұрыс саралауды және олар үшін заңды жауапкершілікті анықтауды;
өрт себептерін анықтауды және өрт жөніндегі істі дұрыс шешу үшін маңызы бар өзге де мән-жайларды анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өрт туралы хабарлау фактілері бойынша материалдар жинауды жүзеге асыру.
Өрттерді тергеу және сараптама жүргізу
Төтенше жағдайлардағы ақпараттық технологиялар
Өрттерді тергеу және сараптама жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Материалдарды бастапқы жинауды жүзеге асырады.
2. Өрт орнын қарауды жүзеге асырады.
3. Өрт орнын қарау хаттамасын жасайды.
4. Сараптамалық зерттеу технологиясын, сарапшы қорытындысының құрылымы мен мазмұнын, оны жасау және ресімдеу тәртібін айқындайды.
5. Өрттерді сараптамалық зерттеу жүргізеді.

6. Понимает процессуальный порядок досудебной подготовки материалов по пожару.
Результат обучения: 2) Регистрировать акты проверок и выставлять карточки по форме КУИ-2 в информационную систему единого реестра досудебных расследований.
Критерии оценки:
1. Заполняет единый реестр субъектов и объектов проверок.
2. Корректирует субъекты и объекты проверок.
3. Заполняет карточки учета информации в едином реестре досудебных расследований.
Результат обучения: 3) Анализировать причины пожаров произошедших на закрепленной территориальной зоне.
Критерии оценки:
1. Применяет действующее законодательство РК, регулирующее правоотношения, возникающие в процессе правоприменительной деятельности органов государственной противопожарной службы.
2. Определяет правовую квалификацию преступлений и других правонарушений по делам, связанным с пожарами и требованиями пожарной безопасности.
3. Понимает особенности квалификации преступлений и административных правонарушений, связанных с пожарами и нарушениями противопожарных требований.
4. Осуществляет порядок приема, регистрации и проверки сообщений о пожарах.
5. Определяет условия и порядок проведения проверочных действий по факту пожара в соответствии с нормами уголовно-процессуального Кодекса Республики Казахстан и Кодекса об административных правонарушениях Республики Казахстан.
6. Владеет правами и обязанностями сотрудников органов государственного пожарного надзора в сфере уголовного судопроизводства.
7. Понимает основу криминалистической методики и тактики расследования преступлений, связанных с пожарами.
8. Определяет методы и методику исследования конструкций, предметов, веществ и материалов на месте происшествия и в лабораторных условиях.
9. Определяет порядок производства
административного расследования по делам о нарушениях требований пожарной безопасности по делам о пожарах.
10. Владеет правами, обязанностями, ответственностью и пределы компетенции эксперта и специалиста.
11. Понимает основные методики экспертных исследований обстоятельств пожара.
12. Использует современные экспресс-методы и специальные технические средства для работы на месте пожара при его осмотра и исследовании.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 167 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 970 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)"
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1517000 – Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)
Квалификация:

6. Өрт бойынша материалдарды сотқа дейін дайындаудың іс жүргізу тәртібін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тексеру актілерін тіркеу және АЕК-2 нысаны бойынша карточкаларды сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізілімінің ақпараттық жүйесіне ұсыну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тексеру субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімін толтырады.
2. Тексеру субъектілері мен объектілерін түзетеді.
3. Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізілімінде ақпаратты есепке алу карточкаларын толтырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Бекітілген аумақтық аймақта болған өрттердің себептерін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының құқық қолдану қызметі үдерісінде туындайтын құқықтық қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасы қолданыстағы заңнамасын қолданады.
2. Өртке және өрт қауіпсіздігі талаптарына байланысты істер бойынша қылмыстар мен басқа да құқық бұзушылықтардың құқықтық біліктілігін анықтайды.
3. Өртке және өртке қарсы талаптарды бұзуға байланысты қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтарды саралау ерекшеліктерін түсінеді.
4. Өрт туралы хабарламаларды қабылдау, тіркеу және тексеру тәртібін жүзеге асырады.
5. Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің және Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық кодексінің нормаларына сәйкес өрт фактісі бойынша тексеру іс-әрекеттерін жүргізу шарттары мен тәртібін айқындайды.
6. Қылмыстық сот ісін жүргізу саласындағы мемлекеттік өрт қадағалау органдары қызметкерлерінің құқықтары мен міндеттерін біледі.
7. Өртпен байланысты қылмыстарды тергеу тактикасы мен криминалистикалық әдістемесінің негізін түсінеді.
8. Оқиға болған жерде және зертханалық жағдайда конструкцияларды, заттар мен материалдарды зерттеу әдістері мен әдістемесін айқындайды.
9. Өрт туралы істер бойынша
өрт қауіпсіздігі талаптарының бұзылуы туралы істер бойынша әкімшілік тергеу жүргізу тәртібін айқындайды.
10. Сарапшының және маманның құқықтарын, міндеттерін, жауапкершіліктері мен құзыреттерінің шектерін біледі.
11. Өрт жағдайларын сараптамалық зерттеудің негізгі әдістерін түсінеді.
12. Өрт орнында оны қарау және зерттеу кезінде жұмыс істеу үшін заманауи экспресс-әдістер мен арнайы техникалық құралдарды пайдаланады.
Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ - базалық құзырет; КҚ - кәсіптік құзырет; БМ – базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
167-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
970-қосымша
"Төтенше жағдайда қорғау (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1500000 – Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1517000 – Төтенше жағдайда қорғау (бейін бойынша)
Біліктілігі:

Квалификация "151707 2 – Промышленный альпинист"
ПК 1. Подготавливать специальное снаряжение и оборудование для высотных работ
ПМ 01. Подготовка специального снаряжения и оборудования для высотных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения работ с альпинистским снаряжением и оборудование.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают требования безопасности при выполнении работ на высоте; индивидуальные страховочные системы.
При изучении модуля обучающиеся учатся соблюдать технику безопасности при производстве верхолазных работ с применением методов промышленного альпинизма; соблюдать сроки эксплуатации и способы определения дефектов альпинистского снаряжения и оборудования; привязывать веревки к различным предметам.
Результат обучения: 1) Соблюдать требования по охране труда и технике безопасности при применении альпинистской техники.
Охрана труда Основы промышленного альпинизма
Критерии оценки:
1. Понимает основы охраны труда при производстве верхолазных работ с применением методов промышленного альпинизма.
2. Владеет основными требованиями безопасности при выполнении работ на высоте.
3. Соблюдает требования к альпинистскому снаряжению при выполнении работ.
Результат обучения: 2) Заполнять соответствующую документацию для проведения работ на высоте.
Критерии оценки:
1. Понимает проектную документацию на объекте работ.
2.Владеет установленной технической документацией.
3. Оформляет документацию, для проведения высотных работ.
Результат обучения: 3) Безопасно использовать веревки, тросы, альпинистское снаряжение при выполнении работ на высотных объектах
Критерии оценки:
1. Проводит технический осмотр альпинистского снаряжения для определения пригодности его к выполнению работ.
2. Маркирует альпинистские веревки.
3. Вяжет альпинистские узлы.
4. Организовывает локальные петли.
ПК 2. Перемещаться по высотным промышленным и жилищным сооружениям и конструкциям с целью выполнения аварийно-спасательных работ
ПМ 02. Перемещение по высотным промышленным и жилищным сооружениям и конструкциям с целью выполнения аварийно-спасательных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для страховки и самостраховки при работе в связках; изучения классификации и виды травм; развития координационных способностей и общей выносливости; понятия состава и структуры строительного материала; изучения характеристики и классификацию перемещаемых грузов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают классификацию гражданских и промышленных объектов; технику спуска по веревке и тросу; технику подъема по закрепленной веревке; основы психологической подготовки в промышленном альпинизме; основные свойства строительных материалов; способы обвязки, зацепки и схемы строповки грузов.
При изучении модуля обучающиеся учатся соблюдать технику безопасности при выполнении аварийно-спасательных работ на высоте; применять оттяжки, консолей;
определять состояние пострадавшего; соблюдать сроки эксплуатации и способы определения дефектов альпинистского снаряжения и оборудования; использовать основы психологической подготовки в промышленном альпинизме, для выполнения профессиональной деятельности; проводить ревизии, осмотры и выявлять дефекты высотных конструкций.
Результат обучения: 1) Выполнять аварийно-спасательные работы на высоте.
Основы промышленного альпинизма
Медицинская подготовка
Психологическая подготовка
Профессионально-физическая подготовка
Строительные конструкции, здания и сооружения
Стропальные и такелажные работы
Критерии оценки:

"151707 2 – Өнеркәсіптік альпинист" біліктілігі
КҚ 1.Биіктікте жұмыс істеуге арналған арнайы жабдықтар мен жабдықтарды дайындау
КМ 01.
Биіктікте жұмыс істеуге арналған арнайы керек-жарақтар мен жабдықтарды дайындау
Бұл модуль альпинистік керек-жарақтармен және жабдықтармен жұмыс істеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар биіктікте жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын; жеке сақтандыру жүйелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өнеркәсіптік альпинизм әдістерін қолдана отырып, жоғарыға өрмелеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтауға; альпинистік керек-жарақтар мен жабдықтардың ақауларын анықтау тәсілдері мен пайдалану мерзімін сақтауға; жіпарқандарды түрлі заттарға байлауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Альпинистік техниканы қолдану кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау.
Еңбекті қорғау Өнеркәсіптік альпинизм негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнеркәсіптік альпинизм әдістерін қолдана отырып, жоғарыға өрмелеу жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті қорғау негіздерін түсінеді.
2. Биіктікте жұмыстарды орындау кезіндегі негізгі қауіпсіздік талаптарын біледі.
3. Жұмыстарды орындау кезінде альпинистік керек-жарақтарға қойылатын талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Биіктікте жұмыс жүргізу үшін тиісті құжаттаманы толтыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс объектісіндегі жобалық құжаттаманы түсінеді.
2.Белгіленген техникалық құжаттаманы меңгерген.
3. Биіктікте жұмыстарды жүргізу үшін қажетті құжаттаманы ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Биік объектілерде жұмыстарды орындау кезінде жіпарқандарды, тростарды, альпинистік керек-жарақтарды қауіпсіз пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыстарды орындауға жарамдылығын анықтау үшін альпинистік керек-жарақтарға техникалық тексеру жүргізеді.
2. Альпинистік жіпарқандарды таңбалайды.
3. Альпинистік түйіндерді байлайды.
4. Жергілікті ілмектерді ұйымдастырады.
КҚ 2. Авариялық-құтқару жұмыстарын орындау мақсатында биік өнеркәсіптік және тұрғын үй құрылыстары мен конструкциялары бойынша орын ауыстыру
КМ 02. Авариялық-құтқару жұмыстарын орындау мақсатында биік өнеркәсіптік және тұрғын үй құрылыстары мен конструкциялары бойынша орын ауыстыру
Бұл модуль байлам жағдайында жұмыс істеу кезінде сақтандыру және өзін-өзі сақтандыру, жарақаттардың жіктелуі мен түрлерін зерттеу; үйлестіру қабілеттерін және жалпы төзімділікті дамыту; құрылыс материалының құрамы мен құрылымы түсініктері; тасымалданатын жүктердің сипаттамасы мен жіктелуін зерттеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар азаматтық және өнеркәсіптік объектілердің жіктелуін; жіпарқан және тросс бойынша түсіру техникасын; бекітілген жіпарқан бойынша көтеру техникасын; өнеркәсіптік альпинизмдегі психологиялық дайындық негіздерін; құрылыс материалдарының негізгі қасиеттерін; жүктерді байлау, ілу тәсілдерін және ілмектеу схемаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар биіктікте авариялық-құтқару жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтауға; созғылауларды, консольдерді қолдануды үйренеді;
зардап шегушінің жағдайын анықтау; альпинистік керек-жарақтар мен жабдықтардың ақауларын анықтау тәсілдерін және пайдалану мерзімін сақтау; кәсіптік қызметті орындау үшін өнеркәсіптік альпинизмдегі психологиялық дайындық негіздерін пайдалану; биіктік конструкциялардың ақауларын анықтау және қарау, тексеру жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Биіктікте авариялық-құтқару жұмыстарын орындау.
Өнеркәсіптік альпинизм негіздері
Медициналық дайындық
Психологиялық дайындық
Кәсіби-дене тәрбиесі дайындығы
Құрылыс конструкциялары, ғимараттар мен құрылыстар
Ілмектеу және такелаж жұмыстары
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Перемещается в безопорном пространстве с использованием альпинистского снаряжения, элементов конструкций.
2. Проводит эвакуацию пострадавших при работе на высоте.
3. Выполняет спасательные работы на высотных объектах.
4. Владеет техниками спуска.
5. Закрепляет веревки на высоте.
6. Навешивает веревки.
7. Применяет оттяжки.
8. Завешивает инструмент и материал.
9. Работает на двух веревках.
10. Выполняет подъем по веревкам различными способами.
11. Работает с индивидуальными страховочными системами.
12. Использует карабины и другое альпинистское снаряжение.
Результат обучения: 2) Оказывать первую медицинскую помощь пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Определяет состояние пострадавшего.
2. Иммобилизует пострадавшего при повреждениях конечностей.
3. Транспортирует пострадавшего в пункт оказания первой медицинской помощи.
Результат обучения: 3) Использует основы психологической подготовки в промышленном альпинизме, для выполнения профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Использует основы психологической подготовки в промышленном альпинизме.
2. Проводит идеомоторную тренировку.
3. Концентрирует внимание.
4. Управляет своими эмоциональными реакциями во время работы.
Результат обучения: 4) Сохранять устойчивость двигательных реакций под влиянием экстремальных факторов, в условиях дефицита времени.
Критерии оценки:
1. Сохраняет длительное время устойчивое положение тела в нестандартных и неудобных положениях;
2. Прогнозирует затруднения, которые могут возникнуть при выполнении аварийно-спасательных работ на высоте.
3. Выполняет комплекс специальных упражнений на развитие координационных способностей.
Результат обучения: 5) Выполнять технологические операции в безопорном пространстве с применением альпинистских технологий при производстве ремонтно-строительных работ на высоте.
Критерии оценки:
1. Осуществляет посадку на веревку на рабочее сиденье.
2. Работает со строительным оборудованием в безопорном пространстве.
3. Владеет подъемными системами с помощью полиспастов и системы для спуска грузов.
Результат обучения: 6) Выполнять строповку грузов различной сложности
Критерии оценки:
1. Подбирает стропы в соответствии с габаритами груза.
2. Владеет условными сигналами.
3. Подает команды крановщику.
Квалификация "151709 4 – Прикладной бакалавр по защите в чрезвычайных ситуациях"
ПК 3. Обеспечивать безопасную жизнедеятельность в условиях чрезвычайных ситуаций
ПМ 03. Безопасное функционирование в экстремальных условиях и чрезвычайных ситуациях.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования понятии о основах безопасности жизнедеятельности; о психологических особенностях поведения населения при чрезвычайных ситуациях.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают принципы обеспечения безопасности взаимодействия человека со средой обитания, основы физиологии и рациональные условия деятельности; основные факторы выживания в зоне стихийных бедствий; основы оказания экстренной психологической помощи.
При изучении модуля обучающиеся учатся определять стороны горизонта, состояние погоды с помощью растений и местных признаков.
Результат обучения: 1) Проводить мероприятия по защите работающих и населения от негативных воздействий чрезвычайных ситуаций.
Безопасность жизнедеятельности в чрезвычайных ситуациях
Тактика выживания в чрезвычайных ситуациях
Психология экстремальных ситуаций
Критерии оценки:

1. Альпинистік жабдықтарды, конструкция элементтерін пайдалана отырып, тірексіз кеңістікте қозғалады.
2. Биіктікте жұмыс істеген кезде зардап шеккендерді эвакуациялауды жүргізеді.
3. Биік объектілерде құтқару жұмыстарын орындайды.
4. Түсіру техникаларын меңгерген.
5. Арқандарды биіктікте бекітеді.
6. Жіпарқандарды іліп тағады.
7. Тартқыштарды қолданады.
8. Құрал мен материалды іліп қояды.
9. Екі жіпарқанмен жұмыс істейді.
10. Жіпарқан бойынша түрлі тәсілдермен көтерілуді орындайды.
11. Жеке сақтандыру жүйелерімен жұмыс істейді.
12. Карабин және басқа альпинистік керек-жарақтарды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Төтенше жағдайларда зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зардап шегушінің жағдайын анықтайды.
2. Аяқ-қол зақымданғанда зардап шегушіні иммобилизациялайды.
3. Зардап шегушіні алғашқы медициналық көмек көрсету пунктіне тасымалдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіптік қызметті орындау үшін өнеркәсіптік альпинизмдегі психологиялық дайындық негіздерін қолданады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнеркәсіптік альпинизмдегі психологиялық дайындық негіздерін қолданады.
2. Идеомоторлық жаттығу өткізеді.
3. Зейін аудартады.
4. Жұмыс кезінде өзінің эмоционалдық реакцияларын басқарады.
Оқыту нәтижесі: 4) Уақыт тапшылығы жағдайында экстремалды факторлардың әсерінен қимыл реакцияларының тұрақтылығын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қалыпты емес және ыңғайсыз жағдайларда ұзақ уақыт дененің тұрақты қалпын сақтайды;
2. Биіктікте авариялық-құтқару жұмыстарын орындау кезінде туындауы мүмкін қиындықтарды болжайды.
3. Үйлестіру қабілеттерін дамытуға арналған арнайы жаттығулар кешенін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Биіктікте жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде альпинистік технологияларды қолдана отырып, тірексіз кеңістікте технологиялық операцияларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орындығына жіпарқанға отырғызуды жүзеге асырады.
2. Қауіпсіз кеңістікте құрылыс жабдығымен жұмыс істейді.
3. Полиспаст және жүктерді түсіруге арналған жүйе көмегімен көтергіш жүйелермен жұмыс жасауды біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Түрлі күрделі жүктерді ілмектеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүк габариттеріне сәйкес қажетті ілмектерді таңдайды.
2. Шартты дабылдарды біледі.
3. Краншыға команда береді.
"151709 4 – Төтенше жағдайларда қорғау жөніндегі қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 3.
Төтенше жағдайлар кезінде қауіпсіз өмір сүруді қамтамасыз ету
КМ 03.
Экстремалды жағдайлар мен төтенше жағдайларда қауіпсіз жұмыс істеу.
Бұл модуль тіршілік әрекетінің қауіпсіздігінің негіздері туралы, төтенше жағдайлар кезінде халықтың мінез-құлқының психологиялық ерекшеліктері туралы түсініктерді қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар адамның тіршілік ету ортасымен өзара іс-қимыл қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттарын, физиология негіздерін және қызметтің тиімді шарттарын; табиғи апаттар аймағында өмір сүрудің негізгі факторларын; шұғыл психологиялық көмек көрсету негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар көкжиек тұстарын, өсімдіктердің және жергілікті белгілердің көмегімен күн райы жағдайын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс істейтіндерді және тұрғылықты халықты төтенше жағдайлардың теріс әсерінен қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
Төтенше жағдайларда тіршілік әрекетінің қауіпсіздігі
Төтенше жағдайларда аман қалу тактикасы
Экстремалды жағдайлар психологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Использует средства индивидуальной и коллективной защиты.
2. Применяет первичные средства пожаротушения.
3. Идентифицирует основные виды кровотечений и признаки теплового удара.
Результат обучения: 2) Вырабатывать план действий в экстремальных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Принимает обоснованные решения с учетом реально складывающейся обстановки и своих возможностей.
2. Разводит костер в неблагоприятных погодных условиях.
3. Определяет стороны горизонта, состояние погоды с помощью растений и местных признаков.
4.Устанавливает палатку.
5.Организовывает бивуак.
6. Строит снежные убежища.
7. Изготавливает средства передвижения по снегу из подручных средств.
8. Соблюдает правила личной гигиены.
Результат обучения: 3) Оказывать экстренную психологическую помощь пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Различает признаки различного вида стресса.
2. Оценивает психическое состояние пострадавших.
3. Владеет методами оказания психологической помощи при острых реакциях на стресс.
4. Применяет способы вербального и невербального общения.
ПК 4. Совершенствовать профессиональную прикладную и психологическую подготовку
ПМ 04. Совершенствовать профессиональную прикладную и психологическую подготовку
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для совершенствования общей и скоростной выносливости; изучения тактической, теоретической, психологической подготовки; изучения квалификационных требований, предъявляемые к подготовке спасателей; изучения альпинистских технологии при проведении поисково-спасательных работ в чрезвычайных ситуациях природного характера.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают выполнение командных комплексов специальных упражнений;
табельное оснащение спасательных формирований, индивидуальное и групповое табельное снаряжение, экипировка спасателей; причины и последствия профессионального стресса, и механизмы его развития.
При изучении модуля обучающиеся учатся развивать быстроту действий и двигательных реакций; развивать технологию спуска пострадавших без сопровождения и с сопровождением спасателей; соблюдать технику безопасности на воде; осваивать комплекс упражнений активного воздействия пловцом на воду как на опорную массу, отталкиваясь от которой он продвигается вперед.
Результат обучения: 1) Переносить значительные кратковременные физические и нервно-эмоциональные перегрузки
Профессионально физическая подготовка
Альпинистские технологии
Водная подготовка
Критерии оценки:
1. Выполняет длительное время однообразные движения при наличии больших физических и эмоциональных нагрузок.

1. Жеке және ұжымдық қорғану құралдарын пайдалану.
2. Алғашқы өрт сөндіру құралдарын қолданады.
3. Қан кетудің негізгі түрлерін және ыстық өту белгілерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Экстремалды жағдайларда іс-қимыл жоспарын жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нақты қалыптасқан жағдайды және өз мүмкіндіктерін ескере отырып, негізделген шешімдер қабылдайды.
2. Қолайсыз күн райы жағдайында от жағу.
3. Өсімдіктердің және жергілікті белгілердің көмегімен көкжиек тұстарын, күн райының жағдайын анықтайды.
4.Шатырды орнатады.
5.Бивуак ұйымдастырады.
6. Қар паналарды салады.
7. Қолда бар құралдардан қар бойынша қозғалыс құралдарын дайындайды.
8. Жеке гигиена қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Төтенше жағдайларда зардап шеккендерге шұғыл психологиялық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі стресс белгілерін ажыратады.
2. Зардап шеккендердің психикалық жағдайын бағалайды.
3. Күйзеліске жіті реакциялар кезінде психологиялық көмек көрсету әдістерін меңгерген.
4. Вербалды және вербалды емес қарым-қатынас тәсілдерін қолданады.
КҚ 4. Кәсіби қолданбалы және психологиялық дайындықты жетілдіру
КМ 04. Кәсіби қолданбалы және психологиялық дайындықты жетілдіру
Бұл модуль жалпы және жылдам төзімділікті жетілдіру, тактикалық, теориялық, психологиялық дайындықты зерделеу; құтқарушыларды даярлауға қойылатын біліктілік талаптарын зерделеу, табиғи сипаттағы төтенше жағдайларда іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде альпинистік технологияларды зерделеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды, сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар арнайы жаттығулардың командалық кешендерін орындауды;
құтқару құралымдарын табельдік жабдықтауды, жеке және топтық табельдік керек-жарақтарды, құтқарушыларды жабдықтауды; кәсіптік стрестің себептері мен салдары және оның даму механизмдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қимыл реакциялары мен іс-қимыл жылдамдығын дамыту; зардап шеккендерді құтқарушылардың еріп жүруінсіз және еріп жүру технологиясын дамыту; судағы қауіпсіздік техникасын сақтау; жүзушінің суға тірек массасы ретінде белсенді әсер ету жаттығулары кешенін игеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қысқа мерзімді едәуір физикалық және жүйке-эмоциялық шамадан тыс жүктемелерді көтеру
Кәсіби-дене тәрбиесі дайындығы
Альпинистік технологиялар
Судағы дайындық
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үлкен физикалық және эмоциялық жүктеме болған кезде ұзақ уақыт біркелкі қимылдарды орындайды.

2. Переключает внимание с готовностью переносить новые нагрузки.
3. Выполняет работы при воздействии одного или нескольких экстремальных факторов.
4. Передвигается по местности в зимнее время года на лыжах.
Результат обучения: 2) Применять альпинистские технологии при проведении спасательных работ в чрезвычайных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при работе на высоте.
2.Отрабатывает способы подъема и спуска, транспортировку пострадавших с использованием специального спасательного оборудования.
3. Работает с альпинистским высотным оснащением при проведении спасательных работ.
Результат обучения: 3) Выполнять спасательные действия в акваториях.
Критерии оценки:
1. Выполняет работы скоростно-силовой направленности в анаэробной зоне энергообеспечения (заплывы на 50 и 100м, 200м)
2. Выполняет проплывы под водой 25 м в течение 3 минут.
3. Применяет способы плавания, ныряния, освобождение от захватов терпящего бедствие на воде.
4. Оказывает первую медицинскую помощь при утоплении.
Результат обучения: 4) Использовать механизмы адаптации в профессиональной деятельности спасателя
Критерии оценки:
1. Выполняет свою профессиональную деятельность учитывая особенности общения с пострадавшими в зоне чрезвычайной ситуации.
2. Разбирается в механизмах образования толпы и закономерностях ее поведения.
3. Владеет методами и приемами само регуляции и методами профилактики профессиональных деформаций и эмоционального выгорания.
ПК 5. Проводить техническое обслуживание и ремонтировать аварийно-спасательную технику и оборудование
ПМ 05. Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт аварийно-спасательной техники и оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для изучения напорного движения жидкостей в трубопроводе; принцип работы аварийно-спасательного инструмента режущего, ударного и пилящего действия.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают правила техники безопасности при использовании аварийно-спасательной техники и оборудования; основные, специальные и вспомогательные пожарные автомобили, и другую пожарную технику;
порядок проведения периодических испытаний, правила хранения, консервирования и расконсервирования, подготовка к работе аварийно-спасательной техники и оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся проводить боевое развертывание пожарной автоцистерны; выполнять упражнения с пожарными рукавами, стволами и разветвлениями; выполнять упражнения с ручными пожарными лестницами; использовать гидравлический аварийно-спасательный инструмент для деблокирования и извлечения пострадавших при ликвидации последствий дорожно-транспортных происшествий и завалов строительных конструкций, а также при прохождении спасательной выработки.
Результат обучения: 1) Использовать технику, оборудование и другие специальные технические средства при выполнении аварийно-спасательных работ.
Аварийно-спасательная техника и оборудование
Гидравлика
Охрана труда
Критерии оценки:

2. Жаңа жүктемелерді көтеру дайындығымен назарын басқаға аударады.
3. Бір немесе бірнеше экстремалды
факторлар әсер еткен кезде
жұмыстарды орындайды.
4. Жергілікті жерлерде жылдың қыс мезгілінде шаңғы тебеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Төтенше жағдайларда құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде альпинистік технологияларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Биіктікте жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
2.Арнайы құтқару жабдығын пайдалана отырып, зардап шеккендерді көтеру және түсіру, тасымалдау тәсілдерін пысықтайды.
3. Құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде биіктікте қолдануға арналған альпинистік керек-жарақпен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Акваторияларда құтқару іс-әрекеттерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергиямен қамтамасыз етудің анаэробты аймағында жылдамдық-күштік бағыттағы жұмыстарды орындайды (50 және 100м, 200м жүзулер)
2. 3 минут бойы 25 м су астында жүзуді орындайды.
3. Жүзу, сүңгу, суда апатқа ұшыраған адамдардың қапсыра ұстамынан босану тәсілдерін қолданады.
4. Суға батқан кезде алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Құтқарушының кәсіптік қызметіне бейімделу тетіктерін пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Төтенше жағдай аймағында зардап шеккендермен қарым-қатынас ерекшеліктерін ескере отырып, өзінің кәсіптік қызметін орындайды.
2. Адамдар тобының пайда болу механизмін және олардың іс-қимыл жасау заңдылықтарын біледі.
3. Өзін-өзі реттеу әдістері мен тәсілдерін және кәсіби деформациялар мен эмоционалдық таусылуды алдын алу әдістерін меңгерген.
КҚ 5. Авариялық-құтқару техникасы мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
КМ 05. Авариялық-құтқару техникасы мен жабдықтарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Бұл модуль құбырлардағы сұйықтықтардың арынды қозғалысын; кесу, соққылау және аралау арналымындағы авариялық-құтқару құрал-саймандарының жұмыс қағидатын зерттеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мене дағдыларды, сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар авариялық-құтқару техникасы мен жабдықтарын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын; негізгі, арнайы және қосалқы өрт сөндіру автомобильдерін және басқа да өрт сөндіру техникасын;
мерзімді сынақтарды жүргізу тәртібін, сақтау, консервацияға қою және консервациядан шығару қағидаларын, авариялық-құтқару техникасы мен жабдықтарын жұмысқа дайындауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өрт сөндіру автоцистерналарын жауынгерлік өрістетуді жүргізуді; өрт сөндіру жеңдерімен, оқпандармен және тармақтармен жаттығуларды орындауды; қолмен өрт сөндіру сатыларымен жаттығулар орындауды; жол-көлік оқиғалары мен құрылыс конструкцияларының үйінділерін жою кезінде, сондай-ақ құтқару қазбасын өту кезінде зардап шеккендерді бұғаттаудан босату және алып шығу үшін гидравликалық авариялық-құтқару құралын пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Авариялық-құтқару жұмыстарын орындау кезінде техниканы, жабдықты және басқа да арнайы техникалық құралдарды пайдалану.
Авариялық-құтқару техникасы және жабдықтары
Гидравлика
Еңбекті қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает правила техники безопасности при использовании аварийно-спасательной техники и оборудования.
2. Применяет полученные знания в практической деятельности по эксплуатации аварийно-спасательной техники и оборудованию.
3. Ведет учет эксплуатации технических средств.
4. Производит подготовку аварийно-спасательной техники и оборудования к работе.
4. Ведет практические работы с аварийно-спасательной техникой, оборудованием и инструментами.
Результат обучения: 2) Проводить диагностику и ремонт аварийно-спасательной техники и оборудования
Критерии оценки:
1. Проводит диагностику неисправностей пожарного оборудования, пожарной и аварийно-спасательной техники.
2. Организовывает правильное использование по назначению, техническое обслуживание и ремонт аварийно-спасательной техники и оборудования.
3. Выполняет ремонт пожарно-технического вооружения и аварийно-спасательного оборудования.
ПК 6. Оказывать первую медицинскую помощь в чрезвычайных ситуациях
ПМ 6. Оказать первую медицинскую помощь в чрезвычайных ситуациях
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для оценки тяжести состояния пострадавшего; отработки последовательности действий при оказании первой помощи пострадавшему.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают алгоритм проведения сердечно-легочной реанимации; приемы и методы психотерапии.
При изучении модуля обучающиеся учатся оказывать первую медицинскую помощь при травмах; транспортировать пострадавшего; определять признаки состояния здоровья пострадавшего; выполнять комплекс реанимационных мероприятий.
Результат обучения: 1) Оказать первую медицинскую помощь до прибытия медицинских работников.
Медицинская подготовка
Психологическая подготовка
Критерии оценки:
1. Оценивает обстановку и состояние пострадавшего.
2. Определяет признаки состояния здоровья пострадавшего.
3. Выполняет комплекс реанимационных мероприятий.
4. Проводит наружный массаж сердца.
5. Выполняет работы на тренажерах, манекенах.
6. Оказывает первую доврачебную помощь при различных видах повреждения организма ребенка.
7. Оказывает первую доврачебную помощи при различных видах травм.
Результат обучения: 2) Применять приемы и техники современной психотерапии
Критерии оценки:
1. Применяет методы психотерапии.
2. Использует техники психотерапии, основанные на внушении и самовнушении.
3. Проводит психотерапию с пострадавшими.
ПК 7. Выполнять работы в составе аварийно-спасательных подразделений в чрезвычайных ситуациях
ПМ 07. Работы в составе аварийно-спасательных подразделений в чрезвычайных ситуациях
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования основных понятий и терминов безопасности труда; изучения способов ведения разведки в зоне чрезвычайной ситуации; организации управления спасательными работами в очаге (зоне) поражения; определения действии при тушении пожаров и ликвидации последствий чрезвычайных ситуации; эксплуатации и контроля технического состояния систем и средств связи, и систем оповещения.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают действие негативных факторов на человека и их нормирование; организацию, технологию, приемы и способы ведения поисково-спасательных работ в зоне чрезвычайной ситуации; тактические возможности караула государственной правовой службы; основы управления и связи в оперативно-спасательных отрядах; методы управления психическим состоянием спасателя при действиях в чрезвычайных ситуациях.
При изучении модуля обучающиеся учатся проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере своей будущей профессиональной деятельности; разрабатывать мероприятия, обеспечивающие безопасные и безвредные; определять параметры опасных зон, масштабов и опасности чрезвычайных ситуаций исходя из полученной оперативной информации; оперативно планировать доставку аварийно-спасательных подразделений в зону чрезвычайной ситуации; укладывать и надевать боевую одежду и снаряжение.
Результат обучения: 1) Соблюдать технику безопасности при выполнении аварийно-спасательных работ в условиях чрезвычайных ситуациях.
Охрана труда
Тактика спасательных работ при ликвидации ЧС
Аварийно-спасательная техника и оборудование Аварийно-спасательные работы
Пожарная тактика Стропальные и такелажные работы Системы связи и оповещения
Критерии оценки:
1.Соблюдает законодательные и нормативно-правовые основы охраны труда.

1. Авариялық-құтқару техникасы мен жабдықтарын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
2. Алынған білімді авариялық-құтқару техникасы мен жабдықтарын пайдалану бойынша тәжірибелік қызметте қолданады.
3. Техникалық құралдарды пайдалану есебін жүргізеді.
4. Авариялық-құтқару техникасы мен жабдықтарын жұмысқа дайындайды.
5. Авариялық-құтқару техникасымен, құрал-жабдықтармен және құрал-саймандармен тәжірибелік жұмыстар жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Авариялық-құтқару техникасы мен жабдықтарына диагностика және жөндеу жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өрт сөндіру жабдықтарының, өрт сөндіру және авариялық-құтқару техникасының ақаулықтарына диагностика жүргізеді.
2. Авариялық-құтқару техникасы мен жабдықтарын арналымы бойынша дұрыс пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастырады.
3. Өрт-техникалық керек-жарақтар мен авариялық-құтқару жабдықтарын жөндеуді орындайды.
КҚ 6.
Төтенше жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету
КМ 6.
Төтенше жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету
Бұл модуль зардап шегушінің жағдайының ауырлығын бағалау, зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету кезіндегі іс-қимыл реттілігін пысықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу алгоритмін, психотерапияның әдістері мен тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жарақат алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсетуді, зардап шегушіні тасымалдауды, зардап шегушінің денсаулық жағдайының белгілерін анықтауды, реанимациялық іс-шаралар кешенін орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Медицина жұмыскерлері келгенге дейін алғашқы медициналық көмек көрсету.
Медициналық дайындық
Психологиялық дайындық
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зардап шегушінің жағдайы мен ахуалды бағалайды.
2. Зардап шегушінің денсаулық жағдайының белгілерін анықтайды.
3. Реанимациялық іс-шаралар кешенін орындайды.
4. Жүрекке сыртқы массаж жасайды.
5. Тренажерлерде, манекендерде жұмыстарды орындайды.
6. Бала ағзасының түрлі зақымдануы кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетеді.
7. Түрлі жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Заманауи психотерапияның әдістері мен техникасын қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Психотерапияның әдістерін қолданады.
2. Иландыру және өзін-өзі көндіру сипаттарына негізделген психотерапия техникасын пайдаланады.
3. Зардап шегушілермен психотерапия жүргізеді.
КҚ 7. Төтенше жағдайларда авариялық-құтқару бөлімшелері құрамындағы жұмыстарды орындау
КМ 07.Төтенше жағдайларда авариялық-құтқару бөлімшелері құрамындағы жұмыстар
Бұл модуль еңбек қауіпсіздігінің негізгі ұғымдары мен терминдерін қалыптастыру, төтенше жағдай аймағында барлау жүргізу тәсілдерін зерделеу; зақымдану ошағында (аймағында) құтқару жұмыстарын басқаруды ұйымдастыру; өрттерді сөндіру және төтенше жағдай салдарын жою кезіндегі іс-қимылды анықтау; байланыс жүйелері мен құралдарының және хабарландыру жүйелерінің техникалық жай-күйін пайдалану және бақылау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар адамға жағымсыз факторлардың әсерін және оларды нормалауды; төтенше жағдай аймағында іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыруды, технологиясын, тәсілдері мен амалдарын; мемлекеттік құқықтық қызмет қарауылының тактикалық мүмкіндіктерін; жедел-құтқару жасақтарында басқару және байланыс негіздерін; төтенше жағдайларда әрекет ету кезінде құтқарушының психикалық жағдайын басқару әдістерін меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар өзінің болашақ кәсіптік қызметі саласында жарақат алу қаупі бар және зиянды факторларға талдау жасауды; қауіпсіздікті және зиянсыздықты қамтамасыз ететін іс-шараларды әзірлеуді; алынған жедел ақпаратқа сүйене отырып, қауіпті аймақтардың параметрлерін, ауқымын және төтенше жағдайлардың қауіптілігін анықтауды; авариялық-құтқару бөлімшелерін төтенше жағдай аймағына жеткізуді жедел жоспарлауды; жауынгерлік киім мен керек-жарақтарды орнына салуды және киюді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Төтенше жағдайлар кезінде авариялық-құтқару жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Еңбекті қорғау
ТЖ жою кезіндегі құтқару жұмыстарының тактикасы
Авариялық-құтқару техникасы және жабдықтары Авариялық-құтқару жұмыстары
Өрт тактикасы ілмектеу және такелаж жұмыстары Байланыс және хабарландыру жүйесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Еңбекті қорғаудың заңнамалық және нормативтік-құқықтық негіздерін сақтайды.

2. Соблюдает права и обязанности работников и работодателя в области безопасности и охраны труда.
3. Проводит обучение и проверку знаний правил техники безопасности при проведении аварийно-спасательных работ.
4. Использует инструкции по безопасности и охране труда в аварийно-спасательных подразделениях.
5. Соблюдает меры безопасности при работе в зоне чрезвычайных ситуаций.
Результат обучения: 2) Осуществлять оперативное планирование мероприятий по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций.
Критерии оценки:
1. Определяет источники получения информации на местах чрезвычайных ситуаций.
2. Проводит работы по сбору оперативной информации.
3. Осуществлять разведку в зоне чрезвычайных ситуаций.
Результат обучения: 3) Выполнять действия по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций.
Критерии оценки:
1. Обеспечивает безопасность личного состава при выполнении аварийно-спасательных работ.
2. Выполняет работы в составе спасательного звена по ликвидации последствий дорожно-транспортных происшествий.
3. Выполняет работы в составе спасательного звена по ликвидации последствий завалов строительных конструкций.
4. Выполняет поиск пострадавших в труднодоступной и незнакомой местности.
5. Применяет аварийно-спасательный инструмент при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций.
Результат обучения: 4) Управлять силами и средствами по тушению пожаров и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций.
Критерии оценки:
1.Понимает роль службы пожаротушения в системе обеспечения пожарной безопасности и ликвидации последствий чрезвычайных ситуации страны.
2.Соблюдает требования нормативных документов, регламентирующих деятельность государственной противопожарной службы в области организации и тактики тушения пожаров и ликвидации последствий чрезвычайных ситуации.
3.Соблюдает порядок и методику разработки оперативных документов по тушению пожаров и ликвидации, связанных с ними чрезвычайные ситуации.
4. Владеет методами расчета сил и средств для тушения пожаров и защиты объектов, которым угрожает опасность.
5. Владеет организацией и методами руководства и управления силами и средствами по тушению пожаров и ликвидации последствий чрезвычайных ситуации.
6. Владеет тактическими возможностями пожарных подразделений и приемами их использования.
7. Владеет тактическими приемами тушения пожаров в различной обстановке.
8. Проводит пожарно- тактические учения и занятия по пожарно-тактической подготовке с личным составом подразделений пожарной охраны.
Результат обучения: 5) Выполнять работы с грузоподъемными и грузозахватными устройствами и механизмами.
Критерии оценки:

2. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы жұмыскерлер мен жұмыс берушінің құқықтары мен міндеттерін сақтайды.
3. Авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде техника қауіпсіздігі қағидаларын оқытуды және білімін тексеруді жүргізеді.
4. Авариялық-құтқару бөлімшелерінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды пайдаланады.
5. Төтенше жағдайлар аймағында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Төтенше жағдайлардың зардаптарын жою жөніндегі іс-шараларды жедел жоспарлауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Төтенше жағдайлар орындарында ақпарат алу көздерін анықтайды.
2. Жедел ақпарат жинау жұмыстарын жүргізеді.
3. Төтенше жағдайлар аймағында барлауды жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 3) Төтенше жағдайлардың салдарын жою жөніндегі іс-қимылдарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Авариялық-құтқару жұмыстарын орындау кезінде жеке құрамның қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
2. Жол-көлік оқиғаларының салдарын жою бойынша құтқару буынының құрамында жұмыстарды орындайды.
3. Құрылыс конструкциялары үйінділерінің салдарын жою бойынша құтқару буынының құрамында жұмыстарды орындайды.
4. Жетуі қиын және бейтаныс жерлерде зардап шеккендерді іздестіруді орындайды.
5. Төтенше жағдайлардың салдарын жою кезінде авариялық-құтқару құралын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Өртті сөндіру және төтенше жағдайлардың зардаптарын жою жөніндегі күштер мен құралдарды басқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Өрт сөндіру қызметінің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және елдің төтенше жағдайлар салдарын жою жүйесіндегі рөлін түсінеді.
2.Өрт сөндіру және төтенше жағдайлардың салдарын жою тактикасы мен ұйымдастыру саласындағы мемлекеттік өртке қарсы қызметтің жұмысын регламенттейтін нормативтік құжаттардың талаптарын сақтайды.
3.Өрт сөндіру және олармен байланысты төтенше жағдайларды жою бойынша жедел құжаттарды әзірлеу тәртібі мен әдістемесін сақтайды.
4. Өрт сөндіру және қауіп төнген объектілерді қорғау үшін күштер мен құралдарды есептеу әдістерін біледі.
5. Өрт сөндіру және төтенше жағдайлар салдарын жою бойынша күштер мен құралдарды басқару және басшылық ету әдістері мен ұйымдастырылуын біледі.
6. Өрт сөндіру бөлімшелерінің тактикалық мүмкіндіктерін және оларды пайдалану тәсілдерін біледі.
7. Түрлі жағдайда өрт сөндірудің тактикалық тәсілдерін меңгерген.
8. Өрт сөндіру күзеті бөлімшелерінің жеке құрамымен өрт - тактикалық оқу-жаттығулар мен өрт-тактикалық дайындық бойынша сабақтар өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Жүк көтергіш және жүк ұстағыш құрылғылармен және механизмдермен жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет работы с полиспасты и монтажными блоками.
2. Работает с домкратами.
3. Выполняет работы с грузозахватными устройствами и механизмами при строповке грузов.
Результат обучения: 6) Эксплуатировать табельные средства связи во всех режимах работы.
Критерии оценки:
1. Обеспечивает устойчивую связь в различной обстановке.
2. Проводит техническое обслуживание средств связи.
3. Использует средства связи и оповещения, приборы и технические средства для сбора и обработки оперативной информации.
Результат обучения: 7) Работать в коллективе и команде, пострадавшими и находящимися в зонах чрезвычайных ситуаций.
Критерии оценки:
1. Выполняет синхронные, коллективные задания и упражнения.
2. Выполняет физические упражнения, направленные на снижение стресса и повышение стрессоустойчивости.
3. Выполняет упражнения для снятия физического и психологического напряжения, снятия стресса.
4. Применяет приемы релаксации, саморегуляции и психологической реабилитации
5.Проводит аутогенные тренировки.
ПК 8. Выполнять оперативно-служебную деятельность на местности.
ПМ 08. Оперативно-служебная деятельность на местности.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для определения простейших способов измерения площадей; расстояний различными способами; тактики организации и выполнения поисковых работ на местности; определения способов передвижения по различному рельефу и его покрытию.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают способы измерений длин линий на картах и планах; сущность изображения рельефа горизонталями; картографическую программу Ocad.
При изучении модуля обучающиеся учатся измерять расстояния различными способами; преодолевать дистанции по выбору; преодолевать дистанцию по карте-схеме на местности и в помещении.
Результат обучения: 1) Ориентироваться на незнакомой местности.
Топография и ориентирование на местности
Критерии оценки:
1. Определяет свое местоположение на местности при помощи карты, компаса либо по местным признакам и небесным светилам.
2. Работает со спортивными и топографическими картами.
3. Быстро читает и правильно понимает карту в условиях бега по пересеченной местности.
Результат обучения: 2) Составлять план местности.
Критерии оценки:
1. Рисует простейшие карты.
2. Работает с топографическими знаками и символами.
3. Планирует пути прохождения дистанций на карте.
Результат обучения: 3) Осуществлять поиск пострадавшего на местности.
Критерии оценки:
1.Проводит сбор информации о пострадавшем.

1. Полиспаст пен монтаждық блоктармен жұмыстарды орындайды.
2. Домкраттармен жұмыс істейді.
3. Жүктерді ілмектеу кезінде жүк қармауыш құрылғылар мен механизмдермен жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Жұмыстың барлық режимдерінде табельдік байланыс құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі жағдайда тұрақты байланысты қамтамасыз етеді.
2. Байланыс құралдарына техникалық қызмет көрсетеді.
3. Жедел ақпаратты жинау және өңдеу үшін байланыс және құлақтандыру құралдарын, аспаптар мен техникалық құралдарды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 7) Төтенше жағдайлар аймақтарында зардап шеккендермен және сондағы адамдармен, ұжым мен командада жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Синхронды, ұжымдық тапсырмалар мен жаттығуларды орындайды.
2. Күйзелісті төмендетуге және күйзеліске төзімділікті арттыруға бағытталған дене жаттығуларын орындайды.
3. Физикалық және психологиялық шиеленісті шешу, стресті еңсеру үшін жаттығуларды орындайды.
4. Релаксация, өзін-өзі реттеу және психологиялық оңалту тәсілдерін қолданады
5.Аутогендік жаттығулар жүргізеді.
КҚ 8.
Жергілікті жерде жедел-қызметтік қызметті орындау
КМ 08. Жергілікті жердегі жедел-қызметтік қызмет
Бұл модуль аудандарды өлшеудің қарапайым тәсілдерін; түрлі тәсілдермен қашықтықтарды; жергілікті жерде іздестіру жұмыстарын ұйымдастыру және орындау тактикасын; түрлі рельеф және оның бедері бойынша қозғалу тәсілдерін анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар карталар мен жоспарлардағы сызықтардың ұзындығын өлшеу тәсілдерін; рельефтің көлденең кескінінің мәнін; Ocad картографиялық бағдарламасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қашықтықты түрлі тәсілдермен өлшеуге; таңдау бойынша қашықтықты еңсеруге; жергілікті жерде және үй-жайда карта-схема бойынша қашықтықты еңсеруге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бейтаныс жерде бағдарлану.
Топография және жергілікті жерде бағдарлану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Картаның, компастың немесе жергілікті белгілердің және аспан шырақтары көмегімен жергілікті жерде орналасқан жерін анықтайды.
2. Спорттық және топографиялық карталармен жұмыс істейді.
3. Ойлы-қырлы жермен жүгіру жағдайында картаны тез оқиды және дұрыс түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жергілікті жердің жоспарын жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым карталарды салады.
2. Топографиялық белгілермен және символдармен жұмыс істейді.
3. Картада қашықтықты өту жолдарын жоспарлайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Зардап шегушіні жергілікті жерде іздестіруді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Зардап шегуші туралы ақпарат жинауды жүргізеді.

2. Определяет границы поиска пострадавшего.
3.Владеет различными способами поиска пострадавших на местности.
4. Использует средства сигнализации.
5. Передвигается по пересеченной местности.
6. Владеет способами эвакуации из незнакомой местности.
ПК 9. Проводить мероприятия по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
ПМ 09. Мероприятия по предупреждению и прогнозированию чрезвычайных ситуаций.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для осуществления мониторинга и прогнозирования обстановки на пожаро, и взрывоопасных объектах; прогнозирования обстановки при разрушении гидротехнических сооружений; методы расчета прогнозируемых показателей экономических последствий чрезвычайных ситуаций.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают методы прогнозирования чрезвычайных ситуаций и разработки моделей их последствий; особенности планирования мероприятий по повышению устойчивости объектов хозяйствования в различных режимах.
При изучении модуля обучающиеся учатся определить зоны возможного и катастрофического затопления; применять средства эвакуации персонала промышленных объектов; производить расчеты прогноза пострадавших в чрезвычайных ситуациях.
Результат обучения: 1) Прогнозировать чрезвычайные ситуации и их последствия.
Прогнозирование чрезвычайных ситуаций
Экономическая оценка последствий чрезвычайных ситуаций
Критерии оценки:
1. Проводит мониторинг природных и потенциально опасных промышленных объектов.
2. Осуществляет перспективное планирование реагирования на чрезвычайные ситуации
3. Решает ситуационные задачи.
4. Составляет планы эвакуации из зданий и сооружений.
Результат обучения: 2) Проводить мероприятия по профилактике возникновения чрезвычайных ситуаций.
Критерии оценки:
1.Работает с средствами оповещения.
2. Проводит профилактические мероприятия по снижению уровня опасностей различного вида и их последствий.
3. Применяет средства эвакуации персонала промышленных объектов
Результат обучения: 3) Производить оценку последствий чрезвычайных ситуаций.
Критерии оценки:
1. Решает задачи по определению рисков, их факторов и масштабов.
2. Владеет методами расчета прогнозируемых показателей экономических последствий чрезвычайных ситуаций.
3. Решает задачи по определению потерь, объемов затрат и объемов ущерба.
4. Производит расчеты прогноза пострадавших в чрезвычайных ситуациях.
ПК 10. Выполнять работы в зонах радиационного, химического и биологического заражения
ПК 10. Работы в зонах радиационного, химического и биологического заражения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования комплексного представления о естественных и искусственных источниках ионизирующего излучения; опасности радиации для человека и окружающей среде; о дезактивации; о химически-опасных объектах.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают основные методы и способы защиты от радиации; отработку методов ведения аварийно-спасательных работ в зоне радиоактивного, химического и биологического заражения; обеспечение промышленной безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся определять уровень радиации на местности, поиск источника ионизирующего излучения, дозиметрического контроля; проводить аварийно-спасательные работы в зоне радиоактивного, химического и биологического заражения; выполнять нормативы по применению средств индивидуальной и коллективной защиты от радиации.
Результат обучения: 1) Выполнять работы в зонах радиационного загрязнения.
Основы радиационной, химической, биологической безопасности.
Критерии оценки:

2. Зардап шегушіні іздеу шекарасын анықтайды.
3.Жергілікті жерде зардап шеккендерді іздеудің түрлі тәсілдерін меңгерген.
4. Дабыл беру құралдарын пайдаланады.
5. Ойлы-қырлы жермен қозғалады.
6. Бейтаныс жерден эвакуациялау тәсілдерін меңгерген.
КҚ 9.Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды өткізеді.
КМ 09. Төтенше жағдайлардың алдын алу және болжау жөніндегі іс-шаралар.
Бұл модуль өрт және жарылыс қаупі бар объектілердегі жағдайды мониторингілеу мен болжауды жүзеге асыру; гидротехникалық құрылыстарды бұзу кезінде жағдайды болжау; төтенше жағдайлардың экономикалық салдарларының болжамды көрсеткіштерін есептеу әдістерін меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар төтенше жағдайларды болжау және олардың салдарларының модельдерін әзірлеу әдістерін; түрлі режимдерде шаруашылық объектілерінің тұрақтылығын арттыру бойынша іс-шараларды жоспарлау ерекшеліктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар су басуы ықтимал және апатты аймақтарды анықтау; өнеркәсіптік объектілердің персоналын эвакуациялау құралдарын қолдану; төтенше жағдайларда зардап шеккендерді болжау есептеулерін жүргізу машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Төтенше жағдайлар мен олардың салдарын болжау.
Төтенше жағдайларды болжау
Төтенше жағдайлар салдарын экономикалық бағалау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Табиғи және ықтимал қауіпті өнеркәсіп объектілеріне мониторинг жүргізеді.
2. Төтенше жағдайларға ден қоюды перспективалық жоспарлауды жүзеге асырады
3. Жағдаяттық міндеттерді шешеді.
4. Ғимараттар мен құрылыстардан эвакуациялау жоспарын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Төтенше жағдайлардың пайда болуының алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Құлақтандыру құралдарымен жұмыс істейді.
2. Түрлі қауіптілік деңгейін және олардың салдарын төмендету бойынша алдын алу іс-шараларын жүргізеді.
3. Өнеркәсіптік объектілердің персоналын эвакуациялау құралдарын қолданады
Оқыту нәтижесі: 3) Төтенше жағдайлардың салдарын бағалауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тәуекелдерді, олардың факторлары мен ауқымын анықтау бойынша міндеттерді шешеді.
2. Төтенше жағдайлардың экономикалық салдарларының болжамды көрсеткіштерін есептеу әдістерін біледі.
3. Ысырыптарды, шығын көлемін және залал көлемін анықтау жөніндегі міндеттерді шешеді.
4. Төтенше жағдайларда зардап шеккендер бойынша болжау есептеулерін жүргізеді.
КҚ 10.
Радиациялық, химиялық және биологиялық зақымдану аймақтарындағы жұмыстарды орындау
КҚ 10.
Радиациялық, химиялық және биологиялық зақымдану аймақтарындағы жұмыстар
Бұл модуль иондаушы сәулеленудің табиғи және жасанды көздері; адам және қоршаған орта үшін радиация қауіптілігі; дезактивация туралы; химиялық қауіпті объектілер туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар радиациядан қорғаудың негізгі әдістері мен тәсілдерін; радиоактивті, химиялық және биологиялық зақымдану аймағында авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу әдістерін пысықтауды; өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз етуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жергілікті жердегі радиация деңгейін анықтау; иондаушы сәулелену көзін іздестіру, дозиметриялық бақылау; радиоактивті, химиялық және биологиялық зақымдану аймағында авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу; радиациядан жеке және ұжымдық қорғану құралдарын қолдану бойынша нормативтерді орындау машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Радиациялық ластану аймақтарында жұмыстарды орындау.
Радиациялық, химиялық, биологиялық қауіпсіздік негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Руководит принятием экстренных мер по обеспечению радиационной защиты спасательных формирований и населения в чрезвычайных ситуациях.
2. Прогнозирует радиационную обстановку в зонах чрезвычайной ситуации.
3. Проводит расчеты по определению доз облучения спасателей и населения при нормальной эксплуатации радиационно-опасных объектов и в случае аварии.
4.Контролировать соблюдение норм и правил техники безопасности с учетом изменяющейся радиационной обстановки и условий проведения аварийно-спасательных работ.
Результат обучения: 2) Выполнять работы в зонах химического заражения.
Критерии оценки:
1. Принимает экстренные меры по обеспечению химической защиты спасательных формирований и населения в чрезвычайных ситуациях.
2. Оценивает химическую обстановку в зонах чрезвычайной ситуации.
3.Организовывает изучение и порядок выбора пунктов временной дислокации аварийно-спасательных формирований при проведении работ в зонах химического заражения.
4. Организовывает хранение и транспортировку сильнодействующих ядовитых веществ.
Результат обучения: 3) Выполнять работы в зонах биологического заражения
Критерии оценки:
1. Понимает основные направления совершенствования и повышения эффективности биологической защиты населения и территорий.
2.Организовывает разработку документов, регламентирующих обеспечение биологической защиты аварийно-спасательных формирований в условиях чрезвычайных ситуаций.
3.Решает вопросы технического обеспечения биологической защиты аварийно-спасательной службы, оснащение личного состава средствами индивидуальной и коллективной защиты.
ПК 11. Организовывать и участвовать в соревнованиях по прикладным видам спорта и спасательному многоборью.
ПМ 11. Организация и участие в соревнованиях по прикладным видам спорта.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для изучения характеристики техники прикладной профессиональной подготовки; изучения тактической, теоретической и психологической подготовке.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают правила поведения и техники безопасности на занятиях и соревнованиях; правила соревнований по видам спорта.
При изучении модуля обучающиеся учатся повышать уровень физической подготовленности и спортивного мастерства по прикладным спорта; участвовать в разработке программы соревнований; выполнять работы в качестве судьи на одном из этапов соревнований.
Результат обучения: 1) Подтвердить разряд по спортивному ориентированию.
Прикладная профессиональная подготовка
Критерии оценки:
1. Повышает уровень физической подготовленности и спортивного мастерства по спортивному ориентированию.

1. Төтенше жағдайларда құтқару құрамалары мен тұрғылықты халықты радиациялық қорғауды қамтамасыз ету жөнінде шұғыл шаралар қабылдауға басшылық жасайды.
2. Төтенше жағдай аймағындағы радиациялық ахуалды болжайды.
3. Радиациялық қауіпті объектілерді қалыпты пайдалану кезінде және авария болған жағдайда құтқарушылар мен халықтың сәулелену мөлшерін анықтау бойынша есептеулер жүргізеді.
4.Өзгермелі радиациялық ахуалды және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу шарттарын ескере отырып, қауіпсіздік техникасы нормалары мен қағидаларының сақталуын бақылау.
Оқыту нәтижесі: 2) Химиялық зақымдану аймақтарында жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Төтенше жағдайларда құтқару құрамалары мен халықты химиялық қорғауды қамтамасыз ету жөнінде шұғыл шаралар қабылдайды.
2. Төтенше жағдай аймағындағы химиялық ахуалды бағалайды.
3.Химиялық зақымдану аймақтарында жұмыс жүргізу кезінде авариялық-құтқару құралымдарының уақытша орналасу пунктілерін зерделеуді және таңдау тәртібін ұйымдастырады.
4. Қатты әсер ететін улы заттарды сақтау мен тасымалдауды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Биологиялық зақымдау аймақтарында жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрғылықты халықты және аумақтарды биологиялық қорғауды жетілдіру мен тиімділігін арттырудың негізгі бағыттарын түсінеді.
2.Төтенше жағдайлар кезінде авариялық-құтқару құрамаларының биологиялық қорғалуын қамтамасыз етуді регламенттейтін құжаттарды әзірлеуді ұйымдастырады.
3.Авариялық-құтқару қызметін биологиялық қорғауды техникалық қамтамасыз ету, жеке құрамды жеке және ұжымдық қорғану құралдарымен жабдықтау мәселелерін шешеді.
КҚ 11.Спорттың қолданбалы түрлері мен құтқару көпсайысы бойынша жарыстарға қатысу және ұйымдастыру.
КМ 11 Спорттың қолданбалы түрлері бойынша жарыстарды ұйымдастыру және қатысу.
Бұл модуль қолданбалы кәсіптік дайындық техникасының сипаттамасын, тактикалық, теориялық және психологиялық дайындықты зерделеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сабақтар мен жарыстардағы қауіпсіздік техникасы мен жүріс-тұрыс қағидаларын, спорт түрлері бойынша жарыс қағидаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қолданбалы спорт бойынша дене шынықтыру дайындығы мен спорттық шеберлік деңгейін арттыру; жарыс бағдарламасын әзірлеуге қатысу; жарыстың бір кезеңінде төреші ретінде жұмыстарды орындау машықтарын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Спорттық бағдарлау бойынша дәрежені растау.
Қолданбалы кәсіптік дайындық
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Спорттық бағдарлау бойынша дене шынықтыру дайындығы мен спорттық шеберлік деңгейін арттырады.

11. Соблюдает правила техники безопасности и специальные правила при использовании режуще- пилящих инструментов.
12. Подбирает инструмент.
13. Вырезает несложные изделия из цельного дерева.
14. Шлифует изделия.
15. Проводит художественную обработку изделия (простые узоры).
Результат обучения: 3) Под руководством мастера соединить фанерованные детали изделия склеиванием столярной вязкой.
Критерии оценки:
1. Знаком с видами столярных соединений деталей.
2. Владеет правилами сборки деталей.
3. Владеет знаниями о видах и основных свойствах клеев.
4. Знаком с требованиями, предъявляемыми к клеям.
5. Выполняет расчет элементов столярных соединении и по готовой форме изделия выбирает вид столярного соединения (сращивание или наращивание, сплачивание и угловые соединения).
6. Выбирает и подготавливает клеевые материалы для склеивания фанерованных деталей.
7. Выбирает и подготавливает инструменты и приспособления для выполнения клеевых работ.
8. Проводит предварительную обработку: очищает и шлифует деревянные поверхности деталей заготовки.
9. Соединяет фанерованные детали заготовки по готовой форме изделия склеиванием или столярным соединением с соблюдением технологических режимов.
10. Определяет качество склеивания, устраняет дефекты.
11. Соблюдает правила техники безопасности и санитарно-технических норм при соединении фанерованных деталей изделия склеиванием столярной вязкой.
ПК 3. Наносить контурной резьбой простые геометрические орнаменты без включения усложненных элементов
ПМ 03. Нанесение контурной резьбы простых геометрических орнаментов без включения усложненных орнаментов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для освоения основных видов контурной резьбы по дереву.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: разновидности геометрического орнамента; технологические стадии контурной резьбы и декорирование изделий с использованием простых геометрических орнаментов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: под руководством мастера выполнять простые геометрические фигуры, прямые, кривые линии; развивать основные композиционные знания применительно к конкретной технологии;
подбирать различные инструменты для контурной резьбы и их подготовке к работе;
владеть графическими приемами резьбы;
вырезать орнаменты по шаблонам; декорировать изделия в технике контурной резьбы.
Результат обучения: 1) Под руководством мастера наносить на поверхность изделия рисунки простых геометрических орнаментов.
Композиция
Материаловедение и технология
Мастерство
Производственное обучение
Профессиональная практика (на получение рабочей профессии)
Критерии оценки:

11. Кесетін-егейтін құралдарды қолдану кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін және арнайы ережелерді сақтайды.
12. Құралдарды іріктеп алады.
13. Бүтін ағаштан күрделі емес бұйымдар кесіп шығарады.
14. Бұйымды ажарлайды, өңдейді.
15. Бұйымға көркемдік қайта өңдеу (қарапайым өрнектер) жұмыстарын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі:3) Шебердің жетекшілігімен шеремен қапталған бұйымның бөлшектерін ағаш байламдармен желімдеу арқылы біріктіру.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Ағаш бөлшектерді біріктіру түрлерімен таныс.
2. Бөлшектерді дұрыс құрастыру ережелерін меңгерген.
3. Желімдердің негізгі құрамы және түрлері туралы білім меңгерген.
4. Желімдерге қойылатын талаптармен таныс.
5. Ағаш біріктіру элементтерінің есебін орындайды және дайын формада бұйымдарды қандай әдіспен біріктіру керектігін таңдайды (тұтастыру немесе ұзарту, топтастыру және бұрыштық біріктіру).
6. Шеремен қапталған бөлшектерді біріктіруге арналған желімдеу материалдарын таңдайды және дайындайды.
7. Желімдеу жұмыстарына арналған құралдар мен жабдықтарды таңдайды және дайындап қояды.
8. Алдын ала өңдеу жұмыстарын өткізеді: дайындама бөлшектерінің ағаш беттерін тазартады және тегістейді.
9. Дайындамалардың шеремен қапталған бөлшектері бұйымның дайын қалыбы бойынша желімдеу арқылы немесе технологиялық режимдерді сақтай отырып ағаш байламы арқылы біріктіреді.
10. Жабыстыру сапасын анықтайды, ақауларды жояды.
11. Бұйымның шеремен қапталған бөлшектерін ағаш байламы арқылы желімдеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
КҚ 3.
Контурлық бұранда арқылы күрделендірілген элементтерді қоспай ақ қарапайым геометриялық ою салу
КМ 03. Контурлық бұранда арқылы күрделендірілген элементтерді қоспай ақ қарапайым геометриялық ою салу
Бұл модуль ағашқа контурмен кесудің негізгі түрлерін меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: оюдың геометриялық түрлерін, контурлық кесу жұмыстарының технологиялық деңгейін және қарапайым геометриялық оюларды пайдаланып бұйымдарды декорлауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: шебердің жетекшілігімен қарапайым геометриялық пішіндерді, тік және қисық сызықтарды орындауды; нақты бір технологияға қолданылатын негізгі композициялық білімдерін жетілдіруді; контурлық кесу жұмыстарына қолданылатын құралдар мен оларды жұмысқа дайындауды; кесудің графикалық әдістерін білуді; нақыштарды үлгі бойынша кесуді;
бұйымдарды контурлық кесу техникасында сәндеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен бұйым бетіне қарапайым геометриялық оюлардың суретән салу.
Композиция
Материалтану және технология
Шеберлік
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика (жұмыс мамандығын алу үшін)
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:

1. Владеет знаниями об орнаментальных композициях и рисунках для декорирования, стилизации и правилах их построения
2. Владеет способами художественной обработки дерева.
3. Понимает значение орнамента в композиции.
4. Знаком с принципами трансформации геометрических форм в орнаментальных мотивах.
5. Составляет простую орнаментальную композицию для поверхности готового изделия.
6. Выполняет перевод рисунка на поверхность изделия.
Результат обучения: 2) Под руководством мастера выбирать инструменты для контурной резьбы под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Знаком с разновидностями контурной резьбы.
2. Накладывает детали мозаики на клеевую основу.
3. Владеет методом ручной резьбы по дереву.
4. Выбирает и подготавливает инструменты и приспособления для выполнения контурной резьбы в соответствии с требованиями технологического процесса.
5. Проверяет исправность инструментов для резьбы по дереву, производит несложный ремонт.
6. Соблюдает правила хранения инструментов и приспособлений.
7. Соблюдает требования безопасности труда  при выполнении работ с инструментом.
Результат обучения: 3) Под руководством мастера выполнять контурную резьбу простого рисунка и неглубоко прорезанных линий с обработкой фона.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о видах и характеристиках контурной резьбы по дереву.
2. Распознает виды контурной резьбы в образцах изделий.
3. Владеет приемами выполнения элементов контурной резьбы по дереву.
4. Владеет технологическими приемами и особенностями техники геометрической и контурной резьбы.
5. Владеет приемами работы с инструментами с соблюдением техники безопасности.
6. Подготавливает деревянную поверхность под резьбу.
7. Переносит орнамент на поверхность заготовки.
8. Производит наметку узора.
9. Надрезает контуры.
10. Прорезает нужные линии.
11. Обрабатывает фон рисунка.
12. Выполняет основные элементы и орнаменты в технике геометрической и контурной резьбы на древесине мягких пород.
13. Соблюдает требования безопасности труда.
14. Изготавливает декоративное панно с орнаментальным украшением.
ПК 4. Интарсия изделия шпоном облегченной композиции
ПМ 04. Выполнение интарсии изделий шпоном облегченной композиции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для изготовления изделий из готовых деталей и декорирования ее в технике интарсии.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологические стадии при изготовлении продукции; виды стыковочных соединений и декорирование изделий с использованием шпона.
При изучении модуля обучающиеся учатся: под руководством мастера выполнять интарсию изделия из готовых деталей; работать технологически с различными видами шпона; вырезать орнаменты по шаблонам; декорировать изделия в различных техниках интарсии.
Результат обучения: 1) Под руководством мастера вырезать из шпона декоративные элементы изделия.
Материаловедение и технология
Узкая специализация
Мастерство
Производственное обучение
Профессиональная практика (на получение рабочей профессии)
Критерии оценки:

1. Оюлы композициялар және сәндеуге арналған суреттер мен олардың құрастырылуы туралы білімді меңгерген.
2. Ағашты көркем өңдеу әдістерін біледі.
3.Композициядағы оюлардың мағынасын түсінеді.
4. Геометриялық пішіндерді оюлы мақамына трансформациялау принциптерімен таныс.
5. Дайын бұйымның бетіне қарапайым оюлы композицияны орындайды.
6. Суретті бұйымның бетіне көшіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің жетекшілігімен контурлық кесу жұмыстарына құрал-саймандар таңдау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Контурлық кесудің алуан түрлерімен таныс.
2. Мозайка бөлшектерін желімделген негізге жабыстырады.
3. Ағашты қолмен кесу әдісін біледі.
4. Технологиялық процесстің талаптарымен сәйкес контурлық кесу жұмыстарын орындауға құрал-саймандар мен жабдықтар таңдайды және дайындайды.
5. Ағашты кесуге арналған құралдарды тексереді, қарапайым жөндеу жұмыстарын жүргізе алады.
6. Құрал-саймандар мен жабдықтарды сақтау ережелерін ұстанады.
7. Құралдармен жұмыс орындау барысында еңбек қауіпсіздігі талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шебердің жетекшілігімен қарапайым сурет пен фонды өңдеу арқылы терең емес етіп сызықтарды контурлық кесу жұмыстарын орындау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Ағашты контурлық кесу түрлері мен сипаттамалары туралы білімі бар.
2. Бұйым үлгісінде контурлық кесу түрін ажырата алады.
3. Ағаш бетіне контурлық кесу жұмыстарын орындау әдістерін меңгерген.
4. Геометриялық және контурлық кесу техникаларының ерекшеліктері мен технологиялық түрлерін игерген.
5. Қауіпсіздік техникасын сақтап құрал-саймандармен жұмыс жасай біледі.
6. Ою-өрнек бетіне ағаш бет дайындайды.
7. Нақышты дайындама бетіне көшіреді.
8. Өрнектердің орнын белгілеп жүргізеді.
9. Контурларды кеседі.
10. Қажет сызықтарды ойып жасайды.
11. Суреттің фонын өңдейді.
12. Жұмсақ тұқымды сүрекке негізгі элементтер және оюларды геометриялық және контурлық кесу техникасымен орындайды.
13. Еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
14. Оюлы безендірілуі бар декорлық панно дайындайды.
КҚ 4. Жеңілдетілген композициядағы буаттан бұйым интарсиясы
КМ 04.
Жеңілдетілген композициядағы буаттан бұйым интарсиясын орындау
Бұл модуль дайын бөлшектерден бұйымдар жасауға және оны интарсия техникасында декорлауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: өнімді дайындау кезінде технологиялық деңгейлерін; түйісу бірігулерін және бұйымды буат қолданып декорлау түрлерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: шебердің көмегімен дайын бөлшектерден бұйымдардың интарсиясын орындауды; буаттың әр түрлерімен технологиялық жұмыс жасауды; нобай бойынша оюларды кесіп алуға; интарсияның әр түрлі техникасымен бұйымды декорлауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) Шебердің жетекшілігімен қабыршақтан (буаттан) бұйымның декорлық элементтерін ойып алу.
Материалтану және технология
Тар шеңберлі мамандандыру
Шеберлік
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика (жұмыс мамандығын алу үшін)
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:

1. Знаком с видами мозаики и разновидностями интарсии изделий из дерева.
2. Различает характеристики используемых материалов для интарсии изделий из дерева.
3. Описывает характеристику узоров.
4. Различает способы выполнения изделий в технике маркетри.
5. Различает основные приемы изготовления деталей мозаики.
6. Различает виды шпона.
7. Различает виды инструментов для вырезания шпона и понимает их назначение.
8. Подбирает материалы и техники выполнения для интарсии.
9. Владеет навыками по технологии и технике изготовления изделий из шпона.
10. Выполняет узор или рисунок на листе бумаги, переносит его на трафарет.
11. Наносит рисунок с трафарета на шпон.
12. Различает способы вырезания рисунка на шпоне.
13. Выпиливает и вырезает элементы декора из шпона для мозаики.
14. Соблюдает требования техники безопасности и требования к помещениям для выполнения резных работ.
Результат обучения: 2) Под руководством мастера разместить декоративные элементы на поверхности изделия.
Критерии оценки:
1. Понимает правила построения и характеристику орнаментальных композиций и рисунков для декорирования.
2. Различает виды и назначения декоративных элементов из шпона.
3. Различает способы вырезания и украшения шпона, способами интарсии шпоном.
4. Подбирает деревянные пластины (шпон) по цвету и текстуре.
5. Наносит рисунок на поверхность изделия.
6. Вырезает и выпиливает деревянные пластины по заданному эскизу.
7. Склеивает вырезанные детали.
8. Соблюдает технику безопасности и чистоту в мастерских.
Результат обучения: 3) Под руководством мастера декорировать художественное изделие готовым шпоном.
Критерии оценки:
1. Понимает правила размещения декоративных элементов.
2. Зачищает поверхность предназначенную под мозаику.
3. Выкладывает детали мозаики.
4. Накладывает детали на клеевую основу.
5. Прибивает-подправляет деревянным молоточком-киянкой.
6. Обрабатывает и просушивает мозаику.
7. Соблюдает технику безопасности при работе режущими инструментами и клеем.
8. Выполняет декорирование изделий из древесного материала сюжетно-орнаментальными рисунками.
9. Выполняет декорирование изделий из древесного материала с элементами традиционного народного орнамента различными способами.
ПК 5. Изготавливать из дерева простые художественные изделия с использованием технологий плоскорельефной резьбы несложных рисунков
ПМ 05. Изготовление из дерева простых художественных изделий по собственным композициям
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для изготовления изделий из готовых деталей, его декорирования в технике плоскорельефной резьбы.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технику эскизирования, графики и колористики; технологические стадии при изготовлении изделий; основные виды столярных соединений деталей и его декорирования с использованием плоскорельефной резьбы.
При изучении модуля обучающиеся учатся: под руководством мастера владеть техникой эскизирования;
изготавливать изделия из готовых деталей в технике плоскорельефной резьбы;
работать технологически с различными материалами; соблюдать правила техники безопасности.
Результат обучения: 1) Под руководством мастера разработать элементарный эскиз декоративной шкатулки из дерева.
Композиция
Материаловедение и технология
Мастерство
Производственное обучение
Профессиональная практика (на получение рабочей профессии)
Критерии оценки:

1. Ағаштан жасалған бұйымдардың интарсиялардың алуан түрлері мен мен мазайка түрлерімен таныс
2. Ағаштан жасалған бұйымдардың интарсиясына қолданылатын материалдардың сипаттамаларын ажыратады.
3. Өрнектер қасиеттерін сипаттайды.
4. Бұйымды маркетри техникасында орындау түрлерін ажырата алады.
5. Мозайкалар бөлшектерін дайындаудың негізгі түрлерін ажыратады.
6. Буат түрлерін ажыратады.
7. Буатты кесуге, оюға арналған құқрал-саймандар түрленін біледі және олардың тағайындалуын түсінеді.
8. Интарсия орындауға арналған материалдарды және техникаларды таңдай алады.
9. Буаттан (қабыршақтан) бұйым дайындау техникасы мен технологиясының дағдыларын меңгерген.
10. Өрнекті немесе суретті қағаз бетіне салады да оны трафаретке көшіреді.
11. Трафареттегі суретті буатқа салады.
12. Буатта суретті қиып түрлерін ажыратады.
13. Буаттан мозайкаға арналған декор элементтерін егейді және ояды.
14. Қауіпсіздік техникасының ережесін және кесу жұмыстарына арналған ғимаратқа қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің жетекшілігімен декорлау элементтерін бұйым бетіне көшіру.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Оюлық композицияның сипаттамасын және декорлауғ,а арналған суреттерді құрастыру ережелерін түсінеді.
2. Буаттан жасалған декоративтік элементтердің тағайындалуы мен түрлерін ажыратады.
3. Буатты қиып алу және сәндеу тәсілдерін буатпен интарсиялау тәсілімен ажырата алады.
4. Ағаш тілімдерін (буат) түсі және текстурасы бойынша таңдайды.
5. Бұйымның бетіне сурет салады.
6. Берілген нобай бойынша ағашты тілімдеп кеседі және егейді.
7. Кесілген бөлшектерді желімдейді.
8. Қауіпсіздік техникасын және шеберханада тазалық сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шебердің басқаруымен дайын буатпен көркем бұйымды сәндеу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Сәндеу элементтерін орналастыру ережелерін түсінеді.
2. Мозайкаға арналған бетті тазартады.
3. Мозайка бөлшектерін шығарады
4. Бөлшектерді желімделген негізге орналастырады.
5. Ағаш балғамен ұрып-түзетулер енгізеді.
6. Мозайканы өңдейді және кептіреді.
7. Кесу, қию құралдарымен, желіммен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік техникасын ұстанады.
8. Сүрек материалдан көріністік-оюлық суреттермен сәндеу жұмыстарын жүргізеді.
9. Сүрек материалдардан бұйымдарды дәстүрлі халық ою-өрнектерімен әр түрлі жолмен сәндеу жұмыстарын орындайды.
КҚ 5.
Күрделі емес суреттерді жазық рельефті жону технологиясын қолданып ағаштан қарапайым көркем бұйым дайындау
КМ 05. Өз композициясымен ағаштан қарапайым көркем бұйым жасау
Бұл модуль дайын бөлшектерден бұйым дайындауға, оны жазық рельефті кесу техникасында дайындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: нобайлау, графика және реңін өңдеу техникасын; бұйымды дайындау барысында технологиялық деңгейлерін; ағаш біріктірудің негізгі түрлері және оны жазық рельефті кесуді қолданып оны сәндеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: шебердің жетекшілігімен нобайлау, жазық рельефті кесуді техникасын қолданып дайын бөлшектерден бұйымдар дайындау; технологиялық әр түрлі материалдармен жұмыс жасап;қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен ағаштан жасалған декоративті қобдишаның қарапайым нобайын жасап шығару.
Композиция
Материалтану және технология
Шеберлік Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика (жұмыс мамандығын алу үшін)
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:

1. Знаком с видами древесины с текстурой для изготовления и украшения шкатулок.
2. Владеет способами художественной обработки дерева (вручную и механически).
3. Различает значение орнаментальных мотивов в декоративной композиции.
4. Владеет различными композиционными приемами.
5. Владеет техникой эскизирования, графики и рельефности геометрических и растительных мотивов.
6. Выполняет эскизы шкатулки.
Результат обучения: 2) Под руководством мастера проводить стружку, опиловку "в угол" врезание концов и боковых стенок шкатулок.
Критерии оценки:
1. Различает виды резания древесины (поперечно-торцевое, продольно-торцевое, продольно-поперечное).
2. Владеет способами опиловки и строжки деревянных изделий.
3. Подготавливает к работе инструмент для плоского строгания.
4. Распиливает детали шкатулки из древесины несколькими способами: горизонтальным, поперечным и под углом по форме шкатулки лучковой пилой.
5. Выравнивает распилинные поверхности деталей при помощи шерхебеля, фуганки, полуфуганки.
6. Срезает заданный слой по поверхности заготовки.
7. Владеет процессом строгания.
8. Проделывать отверстия с помощью стамески и собирает детали шкатулки.
9. Соблюдает технику безопасности при работе с разными видами режущих инструментов.
Результат обучения: 3) Под руководством мастера собрать и оклеить детали шкатулки.
Критерии оценки:
1. Различает виды столярных соединений.
2. Различает виды боковых клеевых соединений.
3. Владеет приемами склеивание заготовок.
4. Определяет вид и назначение клея.
5. Выбирает клей для столярной вязки.
6. Очищает и шлифует поверхности деталей.
7. Собирает боковые клеевые соединения деталей шкатулки.
8. Собирает узлы и деталей с последующей торцовкой.
9. Соединяет и склеивает деревянные поверхности, части и элементы шкатулки.
10. Выполняет зажим клиньями и прижимными винтами.
11. Спрессовывает или помещать изделие под груз.
12. Соблюдает технику безопасности при работе с клеем и режуще- пилящих инструментов
13. Использует очки и маску для защиты органов зрения и дыхания.
ПМ 6. Обрабатывать поверхность изделия: шлифованием, полированием, красителями и вспомогательными материалами
ПМ 06. Обработка поверхности изделия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для обработки поверхности изделий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды красящих веществ; составы для покраски и тонирования; приемы обработки поверхностей древесины.
При изучении модуля обучающиеся учатся: под руководством мастера
классифицировать виды красящих веществ; определять составы покраски; тонировать и имитировать поверхность изделия; обрабатывать деревянные поверхности (шлифовать, полировать, лакировать).
Результат обучения: 1) Под руководством мастера тонировать и имитировать текстуру древесины.
Материаловедение и технология
Мастерство
Узкая специализация
Производственное обучение
Профессиональная практика (на получение рабочей профессии)
Критерии оценки:

1. Қобдишаны дайындауға және сәндеуге арналған текстуралы сүрек түрлерімен таныс.
2. Ағашты көркем өңдеу (механикалық және қолмен) тәсілдерін меңгерген.
3. Сәндік композицияда оюлық сарынның мағынасын ажырата алады.
4. Әр түрлі композициялық тәсілдерді меңгерген.
5. Нобайлау, графика және реңін өңдеу техникасын біледі.
6. Қобдиша нобайын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің жетекшілігімен "бұрышын" жону, егеу, қобдишаның шеттерін және бүйір қабырғаларын кесу жұмыстарын жүргізу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Ағашты кесу түрлерін ажыратады (көлденеі бүйір жағын, тігінен-бүйір дағын кесу).
Ағаш бұйымдарын егеу әдістерін біледі.
2. Жалпақ бетті сүргілеу жұмыстары үшін құралдарын дайындайды.
3. Сүректен қобдишаны бірнеше жолмен: тігінен, көлденең және бұрышын шығарып, қобдишаның пішінімен жақ тәрізді арамен егеп алады.
4. Бөлшектердің егелген беттерін шерхебель, сүргі және жартылай сүргі көмегімен тегістейді.
5. Берілген қабатты дайындама бетімен кеседі.
6. Сүргілеуді біледі.
7. Қашау құралының көмегімен тесік жасайды және қобдишаның бөлшектерін жинайды.
8. Кесуге, оюға арналған әр түрлі құрал-саймандармен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шебердің жетекшілігімен қобдишаның бөлшектерін жинау және желімдеу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Ағаштарды біріктіру түрлерін ажыратады.
2. Бүйір бетін желімдеу арқылы біріктіру түрлерін ажыратады.
3. Дайындамаларды желімдеуді біледі.
4. Желімнің түрін және арналуын біледі.
5. Ағаш байламы үшін желім таңдайды.
6. Бөлшек бетін тазартады және жылтыратады.
7. Қобдиша бөліктерінің бүйір желімделген қосылған жерлерін жинайды.
8. Түйіндерді және бөлшектерді кесілген жерлерін біріктіріп жинайды.
9. Қобдишаның сүрек элементтерін, бөліктерін, беткі жағын біріктіреді және желімдейді.
10. Қысқыш жұмыстарында
сайлы және бастырық бұрандалар пайдаланады.
11. Бұйымды престейді немесе жүктің астына салады.
12. Желіммен, кесуге, қиюға арналған құрал-саймандармен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
13. Көру және тыныс алу мүшелерін қорғау мақсатында көзілдірік және дәке таңғыш қолданады.
КҚ 6. Бұйымның бетін тегістейді, жылтыратады, бояулармен және қосымша материалдармен өңдейді
КМ 06. Бұйымның бетін өңдеу
Бұл модуль бұйым бетін өңдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: бояйтын заттардың түрлерін; бояуға және қара тон беруге арналған материалдардың құрамын; ағаш бетін өңдеу әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: шебердің жетекшілігімен бояйтын заттарды жіктеуді; ағашты бояу, қара түс беру және имитациялау үшін құрамдарын анықтауды ; ағаш беттерін өңдеуді (тегістеу, жылтырату, лактау) үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен сүрек текстурасын қараңғы рең беру және имитациялау.
Материалтану және технология
Шеберлік
Тар шеңберлі мамандандыру
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика (жұмыс мамандығын алу үшін)
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:

4. Обрабатывает чеканное изделие слабыми растворами (10-15%) кислот.
5. Соблюдает правила техники безопасности при работе с кислотами.
Результат обучения: 3) Под руководством мастера производить лицевую отделку чеканного изделия.
Критерии оценки:
1. Распознает виды отделочных материалов.
2. Выполняет виды обработки поверхности металла - отделкой гладких, кованных, матовых и шероховатых фактур.
3. Выполняет технологию шлифовки и полировки металлического изделия.
4. Проводит технологический процесс очистки поверхности изделия (механический и химический).
5. Проводит процессы воронения и патинирования.
6. Соблюдает правила техники безопасности.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 178 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 981 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0413000 – Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)
Квалификация:
041304 2 – Чеканщик художественных изделий
Категория: лица с особыми образовательными потребностями
(умственная отсталость умеренной степени)
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1.
Применять элементарные основы профессионального общения и простейшие навыки компьютерной грамотности
БМ 01. Применение элементарных основ профессионального общения и компьютерной грамотности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня в устных видах речевой деятельности и компьютерной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы, овладевать техникой их практического применения.
Результат обучения: 1) Владеть элементарными простейшими основами устной речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы информатики
Критерии оценки:
Понимает элементарный лексико-грамматический материал, для общения в устной форме на казахском (русском) языке.
Умеет составлять, правильно строить и оформлять несложные предложения.
Связно и логично излагает свои мысли в устной форме.
Применяет простейшую терминологию по специальности.
Ведет элементарный диалог в процессе профессионального общения.
Результат обучения: 2) Владеть основами информатики для решения профессиональных задач.
Критерии
оценки:
Соблюдает требования безопасности при работе с компьютером.
Выполняет элементарные действия при работе с простыми информационными объектами (текстами, рисунками) под руководством наставника.
Осуществляет поиск информации в Интернете под руководством наставника.
Использует возможности компьютерных технологий для оперирования информацией профессиональной направленности под руководством наставника.
Понимает назначение основных устройств компьютера под руководством мастера.
БК 2. Социализироваться и адаптироваться в обществе
БМ 02. Социализация и адаптация в обществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для социализации и адаптации в обществе, формирования и становления личности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки общения, общие нормы и правила поведения в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: реализовывать свои стремления, потребности, интересы; формировать качества самоопределения, самоутверждения; развивать индивидуальность.
Результат обучения: 1) Осознавать собственное положение в обществе.
Самопознание
Этика и психология общения
Критерии оценки:
Владеет первоначальными представлениями о социальной жизни: профессиональных и социальных ролях людей.
Понимает элементарные права и обязанности человека как члена общества.
Определяет собственную социальную роль в семье, коллективе, обществе.
Понимает значение семьи и семейных ценностей в жизни.
Понимает особенности взаимоотношений между полами.
Результат обучения: 2) Соблюдать общепринятые нормы поведения в обществе.
Критерии оценки:
Соблюдает общие нормы и правила поведения в обществе, в группе, в рабочем коллективе.
Понимает степень ответственности за свои поступки.
Сотрудничает с окружающими в разных социальных ситуациях.
Результат обучения: 3) Владеть элементарными коммуникативными навыками общения.
Критерии оценки:
Применяет элементарные коммуникативные навыки на основе совместной деятельности.
Понимает принятые элементарные нормы социального взаимодействия.
БК 3. Соблюдать основы здорового образа жизни
БМ 03. Соблюдение основ здорового образа жизни
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования здорового образа жизни, укрепления здоровья, повышения психологической и физической работоспособности, приобщения к доступной спортивной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают представления о физической культуре как средстве укрепления здоровья, о влиянии занятий физической культуры на формирование здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть техникой выполнения физических упражнений; соблюдать правила безопасности при выполнении движений во время занятий физической культурой.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Адаптивная физическая культура
Валеология
Критерии оценки:
1. Имеет элементарные представления о здоровом образе жизни.
2. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
3. Соблюдает правила личной гигиены.
4. Понимает поддержания здорового образа жизни, соответствующего возрасту, потребностям и ограничениям здоровья.
5. Поддерживает режим дня с оздоровительными процедурами (гигиеническими)".
Результат обучения: 2) Развивать физические качества и физиологические способности.
Критерии оценки:
Владеет техникой выполнения простых физических упражнений под контролем физрука.
Участвует в подвижных спортивных играх.
Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать основные характеристики будущей профессии
БМ 04. Понимание основных характеристик будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для развития профессиональных и личностных качеств в соответствии со склонностями и возможностями.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: добросовестно выполнять трудовое задание; ответственно относится к результатам собственного труда; понимать свои интересы и мотивационную готовность к формированию и развитию собственных профессиональных способностей.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Профессиональная практика (учебно-ознакомительная)
Критерии оценки:
Понимает в труде.
Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
Ориентируется в задании под руководством наставника.
Понимает важность бережного отношения к результатам собственного и чужого труда.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
Понимает свои интересы, возможности и мотивационную готовность к формированию и развитию собственных профессиональных способностей.
Способен принимать простые решения о выполнения какого-либо действия.
Результат обучения: 3) Иметь представление о профессиональной деятельности чеканщика.
Критерии оценки:
Владеет понятиями о процессе изготовления художественных изделий из металла.
Владеет общим представлением о характеристиках работ выполняемых чеканщиком.
Знаком с работой художественной мастерской.
Владеет общими сведениями о видах изделий из металлов.
Владеет сведениями о применении металлов для изготовления различных изделий.
Профессиональные модули
ПК 1. Изготавливать подставки под чеканку
ПМ 01. Изготовление подставок под чеканку
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для изготовления подставок под чеканку.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды и формы назначения подставок; материалы для подставок; виды инструментов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: под руководством мастера разрабатывать эскизы подставок; выбирать готовые эскизы; выбирать детали готовой формы; выбирать инструмент; определять замеры деталей; собирать подставку; определять и устранять дефекты поверхностей деталей.
Результат обучения: 1) Под руководством мастера выбрать форму подставки под изделие для чеканки.
Материаловедение и технология
Мастерство
Производственное обучение
Профессиональная практика (на получение рабочей профессии)
Критерии оценки:
1. Распознает виды и формы подставок (короб, ящик, рама, куб, шар).
2. Понимает назначение подставок
3. Разрабатывает эскиз формы подставки.
4. Подбирает вид металла под форму подставки.
Результат обучения: 2) Под руководством мастера подбирать детали для сборки подставки.
Критерии оценки:
1. Подбирает и готовит инструменты для сборки подставки.
2. Проводит замеры деталей подставки по шаблону
3. Подбирает к сбору подставки готовые детали.
4. Производит сборку подставки
5. Устраняет дефекты поверхности подставки.
ПК 2. Выполнять зачистку деталей, переводить и закрепить рисунок на изделии под руководством мастера
ПМ 02. Выполнение вручную зачистки деталей, перевод и закрепление рисунка на изделии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения зачистки вручную деталей изделий, перевод и закрепление рисунка.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды обработки поверхности металлических изделий; свойства кислот и растворов; виды и назначение орнаментов; виды и технику закрепления рисунка; виды инструментов для закрепления рисунка.
При изучении модуля обучающиеся учатся: под руководством мастера очищать поверхности металла; переводить и закреплять рисунок, соблюдать правила техники безопасности.
Результат обучения: 1) Под руководством мастера очищать вручную поверхность и края деталей.
Материаловедение и технология
Мастерство
Производственное обучение
Профессиональная практика (на получение рабочей профессии)
Критерии оценки:
1. Выбирает средства для очистки поверхности вручную.
2. Проводит обработку поверхности изделия механическим способом.
3. Соблюдает правила техники безопасности.
Результат обучения: 2) Под руководством мастера наносить, переводить и закреплять рисунок на деталях изделия.
Критерии оценки:
1. Распознает виды геометрических и растительных орнаментов по образцу.
2. Использует инструменты для закрепления рисунка (наборами чеканов).
3. Применяет технику закрепления рисунка на металле (копированием).
4. Проводит выдавливание рисунка на пластину чеканом.
5. Выполняет гравировку рисунка точечным способом.
ПК 3. Выполнять чеканку простого орнамента в деталях, собрать изделие из готовых деталей под руководством мастера
ПМ 03. Выполнение чеканки простого орнамента в деталях и сборки деталей изделия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения выколотки рисунка и опускания фона рисунка.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды и назначение чеканных инструментов; виды рельефа; технику чеканки; способы выколотки рельефов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: под руководством мастера выявлять рельеф способом выколотки; выравнивать и опускать фон рисунка; применять различные инструменты.
Результат обучения: 1) Под руководством мастера выколотить рисунок на деталях изделия.
Материаловедение и технология
Мастерство
Производственное обучение
Профессиональная практика (на получение рабочей профессии)
Критерии оценки:
1. Распознает виды и назначение рельефа.
2. Определяет способы выколотки рельефа.
3. Выполняет технологию выколотки рельефа.
4. Применяет виды чеканов для выколотки.
5. Выполняет процесс выколотки рельефа
чеканом-расходником.

4. Бұйымды әлсіз қышқыл ерітінділермен өңдейді (10-15%).
5. Қышқылдармен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3). Шебердің жетекшілігімен нақышталған бұйымның беткі жағына әрлеу жүргізу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Әрлеу материалдарының түрлерін таниды.
2. Металл беткі жағын өңдеу түрлерін орындайды - тегіс, оралған, күңгірт және кедір-бұдыр фактураларды өңдеу.
3. Металл бұйымды тегістеу және жылтырату технологиясын орындайды.
4. Бұйымның беткі жағын тазартудың (механикалық және химиялық) технологиялық процесін жүргізеді.
5. Күйдіру мен жылтырату жұмыстарын жүргізеді.
6. Қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Ескерту: Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ - базалық құзыреттер; КҚ - кәсіптік құзыреттер; БМ - базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
178-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
981-қосымша
"Сәндік-қолданбалы өнері және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0413000 - Сәндік-қолданбалы өнері және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)
Біліктілігі:
041304 2 - Көркем бұйымдарды нақыштаушы
Санаты: ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (орташа ақыл-ой кемістігі)
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модуль атауы
Модульді қысқаша шолу
Оқыту нәтижесі және бағалау өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1.
Кәсіби қарым-қатынастың және компьютерлік сауаттылық қарапайым негіздерін қолдану
БМ 01. Кәсіби қарым-қатынастың және компьютерлік сауаттылық қарапайым негіздерін қолдану
Бұл модуль ауызша сөйлеу әрекетінде және компьютерлік сауаттылықта бастауыш деңгейдің коммуникативтік құзіреттілігін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: қазіргі заманғы қоғамға бейімделу үшін кәсіби лексиканы және қазақ (орыс ) тілі негіздерін, компьютерлік сауаттылық негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: кәсіптік қазақ (орыс) тілінде лексикалық минимумға ие болуды; компьютерлік ресурстарды және оларды тәжірибе жүзінде қолдану техникасын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қарым-қатынас үшін сөйлеу ережелерінің қарапайым негіздерін игеру.
Кәсіптік қазақ
(орыс) тілі
Информатика негіздері
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Қазақ (орыс) тілінде ауызша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті қарапайым лексика-грамматикалық материалды түсінеді.
2. Сөйлемді дұрыс құрастыру мен құру біледі.
3. Өз ойын ауызша және жазбаша жүйелі түрде жеткізе алады.
4. Мамандық бойынша қарапайым терминдерді пайдаланады.
5. Кәсіби қарым-қатынас кезінде диалог жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби міндеттерді орындауда информатика негіздерін білу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Компьютермен жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
2. Үйретушінің қадағалауымен қарапайым ақпараттық объектілермен (мәтіндер, суреттермен) жұмыс жасағанда оңай әрекеттерді орындайды.
3. Үйретушінің қадағалауымен Қажетті ақпараттарды интернет желісінен іздестіреді.
4. Кәсіби бағыттағы ақпараттарды жеткізу үшін компьютерлік технология мүмкіндіктерін үйретушінің қадағалауымен пайдаланады.
5. Үйретушінің қадағалауымен компьютердің негізгі құрылғыларының мақсатын түсінеді.
БҚ 2. Қоғамда әлеуметтену және бейімделу
БМ 02. Қоғамда әлеуметтену және бейімделу
Бұл модуль әлеуметтену мен қоғамға бейімделу, тұлғаның қалыптасуы мен дамуына қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: қарым-қатынас дағдылары, қоғамдағы жалпы нормалар мен қоғамда өзін-өзі ұстау ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өз қажеттіліктерін, қызығушылықтарын , ұмтылыстарын орындау ды,өзін-өзі анықтау, өзін-өзі растау қасиеттерін қалыптастыруды, тұлғалық дамуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоғамдағы өз орнын түсіну.
Өзін-өзі тану
Қарым-қатынастың этикасы мен психологиясы
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Адамдардың кәсіби және әлеуметтік рөлдері әлеуметтік өмір туралы алғашқы идеяларға ие.
2. Адамның қоғам мүшесі ретінде құқығы мен міндеттерін түсінеді.
3. Отбасындағы, ұжымдағы, қоғамдағы өз әлеуметтік рольін анықтайды.
4..Өмірдегі отбасының мәнін және отбасылық құндылықтардың мағынасын сезінеді.
5. Ер мен әйел арасындағы қарым-қатынастың ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдағы жалпы қабылданған тәртіп нормаларын сақтау.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Қоғамдық ортада, группаларда, ұжым ортасында жалпы тәртіппен ережелерді сақтау
2. Өз әрекеті үшін жауапкерші-
лік деңгейін түсінеді.
3.Әр түрлі әлеуметтік жағдайларда қоршаған ортасымен ынтымақта болады.
Оқыту нәтижесі: 3) Коммуникативтік қарым-қатынас дағдыларына ие болу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Ортақ істе негізінде қарапайым комуникативтік біліктілікті пайдаланады.
2. Әлеуметтік өзара әрекеттестіктің қабылданған қарапайым нормаларын түсінеді.
БҚ 3.
Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
БМ 03.
Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
Бұл модуль салауатты өмір салтын қалыптастырудағы денсаулықты нығайту, физикалық жұмыстың қабілеттілігін арттыру, қарапайым спортқа бейімделуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтыруды денсаулықты нығайтудың құралы ретінде, дене шынықтырумен айналысу салауатты өмір салтын қалыптасуына әсерін тигізетінін түсінеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: физикалық жаттығулар жасау техникасын, дене шынықтырумен айналысқан уақытта, қозғалыс кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салтының ұстанымдарын сақтау.
Бейімделген дене тәрбиесі
Валеология
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Салауатты өмір салты жайында біледі.
2. Дене тәрбиесі сабақтарында негізгі тәртіп ережесін біледі.
3. Жеке гигиена мен дұрыс тамақтану ережелерін сақтайды
4. Қажеттілік пен шектеулеріне, жасына сәйкес салауатты өмір салтын ұстану керектігін түсінеді.
5. Денсаулыққа қажетті әрекеттермен "жеке ба гигиенасымен" күн тәртібін ұстанады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық сапа мен физиологиялық қабілеттерін арттыру.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Жаттықтырушының қадағалауымен жеңіл физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Белсенді спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру, спорттық іс-шараларға қатысу кезінде қауіпсіздік техникаларын сақтайды.
БҚ 4. Болашақ мамандығының негізгі сипаттамасын түсіну
БМ 04. Болашақ мамандығының негізгі сипаттамасын түсіну
Бұл модуль болашақ мамандығының болмысын түсіну, мүмкіндіктері мен өзінің бейімділігіне, тұлғалық қабілетіне сай кәсіби дамуын түсінуіне қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: кәсіпті тағайындау ұғымын, мамандықтың маңызды қырларын және болашақ мамандығының қоғамға қажеттілігін түсінеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: кәсіби тапсырманы мұқият орындауды, өз еңбегінің нәтижесіне жауапкершілікпен қарауды, өзінің қызығушылықтарын, мүмкіндіктері мен өзіндік кәсіби қабілетін қалыптастыруға және дамытуға дайындығын түсінеді, үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кірісу
Кәсіптік практика (оқу-танысу)
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Еңбектің қажеттілігін түсінеді.
2. Таңдаған мамандығының қоғамдағы орны мен рөлін түсінеді.
3.Үйретушінің қадағалауымен тапсырмаларды орындайды.
4. Өзінің және өзгенің еңбегінің нәтижесіне мұқит болудың маңыздылығын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі тану мүмкіндіктерін ашу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Өзінің қызығушылықтарын, мүмкіндіктері мен өзіндік кәсіби қабілетін қалыптастыруға және дамытуға дайындығын түсінеді.
2. Қандайда бір әрекеттің керек екендігі жайлы шешім қабылдай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Нақыштаушының кәсіби қызметі туралы түсінігі болу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Металдан көркем бұйымдар жасау процесі туралы түсініктерді біледі.
2. Нақыштаушының орындауындағы жұмыстардың жалпы сипатын игереді.
3. Көркем шеберхананың жұмысымен таныс.
4. Металдан жасалған бұйымдардың түрлері туралы жалпы мәліметтерді біледі.
5. Түрлі бұйымдарды дайындау үшін металдарды қолдану туралы мәліметтерді біледі.
Кәсіби модульдер
КҚ 1.
Нақыштауға арналған тұғырықтарды дайындау
КМ 01. Нақыштауға арналған тұғырықтарды дайындау
Бұл модуль нақыштауға арналған тұғырықтарды жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: тіреулердің түрлері мен тағайындау формаларын; тіреулерге арналған материалдарды; құрал-саймандар түрлерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: шебердің жетекшілігімен
дайын эскиздерді, дайын пішіндегі бөлшектерді таңдау; құрал-саймандарды таңдау; бөлшектерді өлшеуді анықтау; тұғырықтарды жинау; бөлшектердің үстіңгі бетінің ақауларын анықтау және жоюды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен нақышталған бұйымға арналған тұғырықтардың нысанын таңдау.
Материал тану және технология
Бағытты мамандану
Шеберлік
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика (жұмыс мамандығын алуға)
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Тұғырықтардың түрлері мен нысандарын таниды (қорап, жәшік, рама, текше, шар).
2. Тұғырықтардың қолдану аясын түсінеді.
3. Тұғырықтардың жобалық қалпын дайындайды.
4. Тұғырықтарға арнап металл түрін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің жетекшілігімен тұғырықты құрастыру үшін бөлшектерді таңдайды.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Тұғырықтарды құрауға арналған құрал таңдайды.
2. Үлгі бойынша тұғырықтың бөлшектерін өлшейді
3. Тұғырықтарды жинауға дайын бөлшектерді іріктейді.
4. Тұғырықтарды жинайды.
5. Тұғырықтардың бетіндегі ақауларды кетіреді.
КҚ 2. Бөлшектерді тазалауды орындау, шебердің жетекшілігімен бұйымға суретті көшіру және бекіту
КМ 02. Бөлшектерді қолмен тазартуды орындау, бұйымға суретті көшіру және бекіту
Бұл модуль бұйым бөлшектерін қолмен тазарту, бұйымға суретті көшіру және бекіту үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: металл бұйымдарының бет жағын өңдеу түрлерін; қышқылдар мен ерітінділердің қасиеттерін; ою-өрнектердің түрлері мен мақсатын; суретті бекіту түрлері мен техникасын; суретті бекітуге арналған құралдардың түрлерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: шебердің жетекшілігімен
металл бетін тазалау; суретті ауыстыру және бекіту, қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен бөлшектердің бет жағын мен шеттерін қолмен тазарту.
Материал тану және технология
Бағытты мамандану
Шеберлік
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика (жұмыс мамандығын алуға)
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Бет жағын қолмен тазалауға арналған құралдарды таңдайды.
2. Бұйымның бет жағын механикалық тәсілмен өңдейді.
3. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі : 2) Шебердің жетекшілігімен бұйым бөлшектеріне сурет салу, көшіру және бекіту.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Геометриялық және өсімдік ою-өрнектерінің түрлерін үлгі бойынша анықтайды.
2. Суретті бекіту үшін құралдар пайдаланады (нақыштау жиынтығын)
3. Суретті металда бекіту (көшіру) техникасын қолданады.
4. Нақыштау құралдарымен металға суреті басып түсіреді
5. Суретті нақыштауды нүктелі тәсілмен орындайды.
КҚ 3. Бөлшектерге қарапайым оюды нақыштауды орындау, дайын бөлшектерден бұйымды шебердің жетекшілігімен жинау
КМ 03.
Бөлшектерге қарапайым ою-өрнекті нақыштауды және бұйым бөлшектерін құрастыруды орындау
Бұл модуль суретті ұрғылау және суреттің фонын түсіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: нақыштау құралдарының түрлері мен мақсатын; рельеф түрлерін; нақыштау техникасын; рельефтерді ұрғылау тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: шебердің жетекшілігімен рельефті ұрғылау тәсілімен анықтау; суреттің фонын теңестіру және түсіру; түрлі құралдарды қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен бұйым бөлшектерінде сурет салу.
Материал тану және технология
Бағытты мамандану
Шеберлік
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика (жұмыс мамандығын алуға)
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Рельефтің түрлері мен мақсатын таниды.
2. Рельефті ұрғылау тәсілдерін анықтайды.
3. Рельефті ұрғылау технологиясын орындайды.
4. Ұрғылау үшін нақыштау түрлерін пайдаланады.
5. Рельефті ұрғылау процесін нақыштаумен орындайды.

6. Соблюдает правила техники безопасности.
Результат обучения: 2) Под руководством мастера выравнивать участки фона рисунка на деталях изделия.
Критерии оценки:
1. Распознает виды и назначение чеканных инструментов.
2. Выполняет способы обводки и опускания фона рисунка.
3.Проводит углубление очертаний рисунка для выявления рельефа.
4. Выравнивает фон рисунка чеканом-расходником.
5. Соблюдает правила техники безопасности.
ПК 4. Выполнять обработку поверхности деталей изделий
ПМ 04. Выполнение обработки поверхностей деталей изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения обработки поверхностей деталей изделий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: свойства кислот и растворов; виды и технологию обработки поверхности металла; технологические процессы, декапирования, шлифования, полирования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: под руководством мастера
очищать вручную, декапировать, шлифовать и полировать изделия; соблюдать правила техники безопасности.
Результат обучения: 1) Под руководством мастера очистить, обезжирить, промыть, просушить подставку под изделие.
Материаловедение и технология
Мастерство
Производственное обучение
Профессиональная практика (на получение рабочей профессии)
Критерии оценки:
1. Выполняет технологию механической отделки поверхности металла.
2. Проводит технологический процесс механической обработки поверхности изделия.
3. Проводит процесс обезжиривания, травления, промывания, просушки подставки под изделия.
4. Соблюдает правила техники безопасности.
Результат обучения: 2) Под руководством мастера шлифовать и полировать подставку под изделие со всех сторон вручную абразивными средствами и шлифующими материалами.
Критерии оценки:
1. Применяет способы шлифования и полирования металлических изделий.
2. Использует средства для ручной обработки поверхности металла.
3. Выполняет ручные способы шлифования и полирования.
4. Выполняет технологический процесс обработки поверхности металла.
5. Соблюдает правила техники безопасности.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 179 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 982 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Ювелирное дело" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования: 0400000 – Искусство и культура
Специальность: 0415000 – Ювелирное дело

6. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі : 2) Шебердің жетекшілігімен бұйым бөлшектеріндегі сурет айналасының бөліктерін тегістеу.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Нақышталған аспаптардың түрлері мен қолдану аясын таниды.
2. Суреттің фонын сулау және түсіру тәсілдерін орындайды..
3. Рельефті анықтау үшін суреттің кескіндерін тереңдетеді.
4. Сурет фоны нақыштау құралдарымен тегістейді.
5. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды
КҚ 4. Бұйым бөлшектерінің беткі жағын өңдеуді орындау
КМ 4. Бұйым бөлшектерінің беткі жағын өңдеуді орындау
Бұл модуль бұйым бөлшектерінің беткі жағын өңдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: қышқылдар мен ерітінділердің қасиеттерін; металлдын беткі жағын өңдеу түрлері мен технологиясын; технологиялық процестерді, декапирлеу, тегістеу, жылтыратуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: шебердің жетекшілігімен
бұйымдарды қолмен тазарту, декапирлеу, ажарлау және жылтырату; қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен тазалау, майсыздандыру, жуу, бұйымға арналған тұғырықты кептіру.
Материал тану және технология
Бағытты мамандану
Шеберлік
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика (жұмыс мамандығын алуға)
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Металл беткі жағын механикалық өңдеу технологиясын орындайды.
2. Бұйымның беткі жағын механикалық өңдеудің технологиялық процесін жүргізеді.
3. Бұйымға арналған тұғырықты майсыздандыру, өңдеу, жуу, кептіру процесін жүргізеді.
4. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің жетекшілігімен бұйымға арналған тұғырықты барлық жағынан абразивті құралдармен және ажарлайтын материалдармен қолмен тегістейді және жылтыратады.
Бағалау-дың өлшем-шарт-тары:
1. Металл бұйымдарды тегістеу және жылтырату тәсілдерін қолданады.
2. Металдын беткі жағын қолмен өңдеуге арналған құралдарды пайдаланады.
3. Қолмен тегістеу және жылтырату тәсілдерін орындайды.
4. Металдын беткі жағын өңдеудің технологиялық процесін орындайды.
5. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Ескерту: Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ - базалық құзыреттер; КҚ - кәсіптік құзыреттер; БМ - базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
179-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
982-қосымша
"Зергерлік ісі" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды мен бейіні:
0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0415000 - Зергерлік ісі
Біліктілігі:

2880
К
Консультации
не более ста часов на учебном году
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
ВСЕГО:
3312
Примечание:
* Содержание общеобразовательных дисциплин практикоориентировано и определяется организацией образования
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 181 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 984 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Ювелирное дело" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования: 0400000 – Искусство и культура
Специальность: 0415000 – Ювелирное дело
Квалификация: 041511 2– Футлярщик
Категория: лица с особыми образовательными потребностями (умственная отсталость легкой степени)
Базовые и профессиональные
компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять элементарные основы профессионального общения и навыки компьютерной грамотности
БМ 01. Применение элементарных основ профессионального общения и компьютерной грамотности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня в устных и письменных видах речевой деятельности и компьютерной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы, овладевать техникой их практического применения.
Результат обучения: 1) Владеть элементарными основами грамматики письма и правилами речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы информатики
Критерии оценки:
Применяет элементарный лексико-грамматический материал, для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) языке.
Умеет составлять, правильно строить и оформлять предложения.
Связно и логично излагает свои мысли в письменной и устной форме.
Применяет простейшую терминологию по специальности.
Ведет диалог в процессе профессионального общения.
Умеет пользоваться словарями.
Различает важность правильного и грамотного оформления документов при приеме на работу.
Самостоятельно применяет приобретенные знания в простых конкретных ситуациях.
Результат обучения: 2) Владеть основами информатики для решения профессиональных задач.
Критерии
оценки:
Понимает назначение основных и дополнительных устройств компьютера для ввода, вывода и обработки информации.
Соблюдает требования безопасности при работе с компьютером.
Выполняет элементарные действия при работе с простыми информационными объектами (текстами, рисунками).
Осуществляет поиск информации в Интернете.
Использует возможности компьютерных технологий для оперирования информацией профессиональной направленности.
БК 2. Социализироваться и адаптироваться в обществе
БМ 02. Социализация и адаптация в обществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для социализации и адаптации в обществе, формирования и становления личности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки общения, общие нормы и правила поведения в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: реализовывать свои стремления, потребности, интересы; формировать качества самоопределения, самоутверждения; развивать индивидуальность.
Результат обучения: 1) Осознавать собственное положение в обществе.
Самопознание
Этика и психология общения
Основы экономики
Критерии оценки:
Владеет первоначальными представлениями о социальной жизни: профессиональных и социальных ролях людей, об истории своей большой и малой Родины.
Различает права и обязанности человека как члена общества.
Проявляет способность к осмыслению, своего места в социальном окружении, принятие соответствующих возрасту ценностей и социальных ролей.
Определяет собственную социальную роль в семье, коллективе, обществе.
Осознает значение семьи и семейных ценностей в жизни.
Проявляет способность к организации личного пространства и времени.
Владеет элементарными навыками планирования личного бюджета.
Владеет элементарными знаниями о безработице, об оплате труда.
Проявлять свои творческие способности в простых конкретных ситуациях.
Понимает особенности взаимоотношений между полами.
Результат обучения: 2) Соблюдать общепринятые нормы поведения в обществе.
Критерии оценки:
Соблюдает общие нормы и правила поведения в обществе, в группе, в рабочем коллективе.
Понимает степень ответственности за свои поступки.
Сотрудничает с окружающими в разных социальных ситуациях.
Результат обучения: 3) Владеть коммуникативными навыками общения.
Критерии оценки:

2880
К
Консультациялар
оқу жылына жүз сағаттан аспайды
Ф
Факультатив сабақтар
аптасына төрт сағаттан аспайды
Барлығы:
3312
Ескерту: * Жалпы білім беретін пәндердің мазмұны практикаға бағдарланған және білім беру ұйымымен анықталады.
Қолданыстағы аббревиатуралар: ЖБП - жалпы білім беретін пәндер; БM - базалық модульдер КМ - кәсіби модульдер БҰМ - Білім беру ұйымымен анықталатын модульдер АА - Аралық аттестациялау ҚА - Қорытынды аттестациялау K - консультациялар; Ф - факультативтер
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
181-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
984-қосымша
"Зергерлік ісі" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды мен бейіні:
Мамандығы:
Біліктілігі:
0400000 - Өнер және мәдениет
0415000 - Зергерлік ісі
041511 2-Қаптама жинаушы
Санаты: ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (жеңіл ақыл-ой кемістігі)
Негізгі және кәсіби құзыреттер
Модульдің атауы
Модульге қысқаша шолу
Оқыту нәтижелері және бағалау өлшемшарттары
Модульді құратын пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1.
Кәсіби қарым-қатынастың және компьютерлік сауаттылық қарапайым негіздерін іс-әрекетте қолдану
БМ 01. Кәсіби коммуникацияның қарапайым негіздерін және компьютерлік сауаттылықты іс-әрекетте қолдану
Бұл модуль ауызша және жазбаша сөйлеу әрекетінде және компьютерлік сауаттылықта бастауыш деңгейдің коммуникативтік құзіреттілігін қалыптастыруға қажетті білім, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қазақ (орыс) тілі мен кәсіптік лексиканың негіздерін; қазіргі қоғамда бейімделуге қажетті компьютерлік сауаттылық негіздерін меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: кәсіби қазақ (орыс) тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын игереді; компьютерлік ресурстарды меңгереді, оларды практикалық қолдану техникасын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіби қарым-қатынасқа арналған грамматиканың, жазудың және сөйлеу ережелерінің элементарлық негіздерін меңгеру.
Кәсіптік қазақ
(орыс) тілі
Информатика негіздері
Бағалау өлшемшарттары:
Қазақ (орыс) тілінде ауызша және жазбаша байланыс жасау үшін қажетті қарапайым лексикалық және грамматикалық материалдарды қолданады.
Ұсыныстарды дұрыс құрастырып, рәсімдей алады.
Өз ойларын дәйекті және логикалық түрде жазбаша және ауызша түрде жеткізеді.
Мамандық бойынша қарапайым терминологияны қолданады.
Кәсіби қарым-қатынас процесінде диалог жүргізеді.
Сөздіктерді қолдана біледі.
Жұмысқа орналасу кезінде дұрыс және сауатты іс қағаздарын жүргізудің маңыздылығын түсінеді.
Ол алған білімдерін қарапайым нақты жағдайларда қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби мәселелерді шешудің информатика негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:
Ақпаратты енгізу, шығару және өңдеуге арналған негізгі және қосымша компьютерлік құрылғылардың мақсатын түсінеді.
Компьютермен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Қарапайым ақпараттық объектілермен (мәтіндер, сызбалар) жұмыс кезінде ұсақ-түйек әрекеттерді орындайды.
Интернеттен қажетті ақпаратты іздеуді жүзеге асырады.
Тәлімгердің жетекшілігімен кәсіби бағытталған ақпаратпен жұмыс істеуге арналған компьютерлік технологияның мүмкіндіктерін пайдаланады.
БҚ 2 . Қоғамда әлеуметтену және бейімделу
БМ 02. Қоғамда әлеуметтену және бейімделу
Бұл модуль қоғамда әлеуметтену мен бейімделуге, тұлғаның қалыптасуы мен қалыптасуына қажетті білім, икем және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: қарым-қатынас дағдыларын, қоғамдағы жалпы нормалар мен тәртіп ережелерді меңгереді.
Модульді оқу барысында білім алушылар: ұмтылыстарын, қажеттіліктерін, қызығушылықтарын іске асыруды; өзін-өзі анықтау, өзін-өзі растау қасиеттерін қалыптастыруды; тұлғаны дамытуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Адамның қоғамдағы өзіндік орнын сезіну.
Өзін-өзі тану;
Этика және қарым-қатынас психологиясы
Экономика негіздері
Бағалау өлшемшарттары:
Әлеуметтік өмір туралы бастапқы түсініктерді біледі: адамдардың кәсіптік және әлеуметтік рөлдері, және кіші Отандарының тарихы туралы.
Адамның қоғам мүшесі ретіндегі құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді.
Әлеуметтік ортадағы орнын, жасына сәйкес құндылықтар мен әлеуметтік рөлдерді қабылдау қабілеттерін көрсетеді.
Отбасындағы, ұжымдағы, қоғамдағы өзінің әлеуметтік рөлін анықтайды.
Отбасының және отбасы құндылықтарының өмірдегі маңыздылығын түсіндіреді.
Жеке кеңістік пен уақытты ұйымдастыра білу қабілетін көрсетеді.
Жеке бюджетті жоспарлаудың қарапайым дағдыларын меңгереді.
Жұмыссыздық, жалақы туралы қарапайым білімдерді меңгереді.
Қарапайым нақты жағдайларда өз шығармашылығыңызды көрсетіңіз.
Жыныстар арасындағы өзара қарым-қатынастарды түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдағы жалпы қабылданған мінез-құлық нормаларын сақтау.
Бағалау өлшемшарттары:
Қоғамдағы, топтағы, еңбек ұжымындағы мінез-құлықтың жалпы нормалары мен ережелерін сақтайды.
Олардың әрекеттері үшін жауапкершілік дәрежесін түсінеді.
Әр түрлі әлеуметтік жағдайларда басқалармен ынтымақтастық жасайды.
Оқытудың нәтижесі: 3) Коммуникативті қарым-қатынас дағдыларын меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:

1. Применяет коммуникативные навыки на основе совместной деятельности.
2. Характеризует способы взаимодействия людей в обществе.
3. Владеет принятыми нормами социального взаимодействия.
4. Применяет средства невербальной коммуникации в общении.
5. Владеет элементарными знаниями и навыками разрешения конфликтов в соответствии с ситуацией.
БК 3. Соблюдать основы здорового образа жизни
БМ 03. Соблюдение основ здорового образа жизни
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования здорового образа жизни, укрепления здоровья, повышения физической работоспособности,
приобщения к доступной спортивной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают представления о физической культуре как средстве укрепления здоровья, о влиянии занятий физической культуры на формирование здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть техникой выполнения физических упражнений; соблюдать правила безопасности при выполнении движений во время занятий физической культурой.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Адаптивная физическая культура
Валеология
Критерии оценки:
1. Имеет элементарные представления о здоровом образе жизни.
2. Понимает влияние физических упражнений на укрепление здоровья.
3. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
4. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
5. Умеет поддерживать здоровый образ жизни, соответствующий возрасту, потребностям и ограничениям здоровья.
6. Поддерживает режим дня с оздоровительными процедурами.
Результат обучения: 2) Развивать физические качества и физиологические способности.
Критерии оценки:
Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
Участвует в подвижных и спортивных играх.
Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
Стремится к максимально возможной физической независимости.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04. Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество, принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения:1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Профессиональная практика
Критерии оценки:
Имеет представление о будущей профессии.
Добросовестно выполняет трудовое задание.
Понимает в труде.
Результат обучения: 2) Раскрывать свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
Понимает свои интересы, возможности и мотивационную готовность к формированию и развитию собственных профессиональных способностей.
Осознает свою профессиональную пригодность.
Соотносит свои индивидуально-психологические особенности и возможности с требованиями профессии.
Способен принимать решение о какого-либо действия.
Результат обучения: 3) Принимает решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Критерии оценки:
Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
Понимает методы решения профессиональных задач.
Высказывает готовность добросовестно трудиться.
Профессиональные модули
ПК 1. Соблюдать технику безопасности при работе с канцелярскими принадлежностями и инструментами
ПМ 01. Соблюдение техники безопасности при работе с канцелярскими принадлежностями и инструментами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для обеспечения профессиональной деятельности при выполнении основных рабочих операций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные требования техники безопасности на производстве, особенности работы с канцелярскими принадлежностями и инструментами.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять операции с канцелярскими принадлежностями и инструментами; соблюдать общие требования безопасности по охране труда.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила техники безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
Охрана труда Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает инструктаж по технике безопасности.
2. Выполняет требования инструктора по технике безопасности.
3. Владеет нормами и требованиями содержания рабочего места.
Результат обучения: 2) Выполнять простейшие операции с рабочими инструментами.
Критерии оценки:
1. Различает основные виды часто используемых канцелярских принадлежностей и инструментов.
2. Работает с канцелярскими принадлежностями и инструментами, соблюдая требования техники безопасности.
Результат обучения: 3) Применять канцелярские принадлежности и инструменты в работе.
Критерии оценки:
1. Владеет нормами и требованиями содержания рабочего места и инструментов.
2. Выполняет требования инструктора по технике безопасности.
ПК 2. Подготовить материалы, инструменты и провести подготовительные работы к созданию футляра с применением различных материалов
ПМ 02. Подготовка материалов, инструментов и проведение подготовительных работ к созданию футляра с применением различных материалов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения подготовительных работ к созданию футляра с применением различных материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают выполнение заготовок будущего изделия по заданным схемам.
При изучении модуля обучающиеся учатся
выполнять операции с применением различных материалов.
Результат обучения: 1) Подготавливать материалы и инструменты для работы.
Введение в специальность Материаловедение Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает как, подготовить материалы и инструменты.
2. Выполняет подготовительные работы.
3. Владеет навыками работы с инструментами.
Результат обучения: 2) Подготавливать рабочее место.
Критерии оценки:
1. Понимает, как подготовить рабочее место с учетом освещения.
2. Соблюдает технику безопасности при работе с острыми, режущими предметами и токсичными материалами.
Результат обучения: 3) Применять различные материалы в создании футляра.
Критерии оценки:
1. Работает с различными материалами в создании футляра.
2. Понимает качество, свойства бумаги, коленкора и картона.
3. Понимает виды применяемого клея, ассортимент футляров.

1. Бірлескен әрекет арқылы қарым-қатынас дағдыларын қолданады.
2. Адамдардың қоғамдағы қарым-қатынасын сипаттайды.
3. Әлеуметтік өзара әрекеттестіктің қабылданған нормаларына меңгерген.
4. Қарым-қатынаста вербальды емес байланыс құралдарын қолданады.
5. Жанжалдарды жағдайға сәйкес шешудің негізгі білімдері мен дағдыларын біледі.
БҚ 3.
Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
БМ 03.
Салауатты өмір салтының негіздерін сақтау
Бұл модуль салауатты өмір салтын қалыптастыру, денсаулықты нығайту, психологиялық және физикалық белсенділікті арттыру, қол жетімді спорттық іс-шаралармен танысу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
қол жетімді спорттық іс-шараларға тарту.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар денсаулықты нығайту құралы ретінде дене шынықтыру, салауатты өмір салтын қалыптастыруға дене тәрбиесінің әсері туралы біледі.
Модульді оқу кезінде білім алушылар үйренеді: физикалық жаттығуларды орындау техникасын игеруді; дене шынықтыру сабағында қозғалыстарды орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауды.
Оқудың нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салтының қағидаларын ұстану.
Бейімдік дене тәрбиесі
Валеология
Бағалау өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салты туралы қарапайым түсініктері бар.
2. Жаттығудың денсаулықты нығайтуға әсерін түсіндіреді.
3. Дене шынықтыру сабақтарында мінез-құлықтың негізгі ережелерін орындайды.
4. Жеке гигиена ережелерін және дұрыс тамақтанудың негізгі қағидаларын сақтайды.
5. Жасына, қажеттіліктеріне және денсаулығына байланысты шектеулерге сәйкес келетін салауатты өмір салтын ұстану.
6. Күн тәртібін қажетті сауықтыру процедураларымен бірге қолдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттері мен физиологиялық қабілеттерін дамыту
Бағалау өлшемшарттары:
Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
Қозғалмалы және спорттық ойындарға қатысады.
Дене шынықтыру және спорттық іс-шараларға қатысу процесінде қауіпсіздік техникасы талаптарына сақтайды.
Мүмкіндігінше физикалық тәуелсіздікке ұмтылады.
БК 4. Болашақ мамандықтың мәнін түсіну
БМ 04. Болашақ мамандықтың мәнін түсіну
Бұл модуль қоғамға пайдасын тигізетін бейімділіктер мен мүмкіндіктерге сәйкес кәсіби және жеке қасиеттерін дамытуға қажетті білім, білік және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мамандықтың мақсатын, маңызды кәсіби қасиеттерді, сонымен қатар қоғамның болашақ мамандыққа деген қажеттілігі туралы түсінікті меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар мыналарды біледі: кәсіби мәселелерді шешу әдістерін түсінеді, тиімділігі мен сапасын бағалайды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешім қабылдайды.
Оқу нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Кәсіптік практика
Бағалау өлшемшарттары:
Болашақ мамандық туралы түсініктері бар.
Еңбек міндетін саналы түрде орындайды.
Еңбекке қажеттілікті түсінеді.
Оқытудың нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі тану мүмкіндіктерін ашу.
Бағалау өлшемшарттары:
Өзінің қызығушылықтарын, мүмкіндіктері мен жеке кәсіби қабілетін қалыптастыру мен дамытуға қызығушылығын, мүмкіндіктерін және ынталық даярлығын ашады.
Өзінің кәсіби жарамдылығын мойындайды.
Жеке психологиялық сипаттамалары мен мүмкіндіктерін мамандық талаптарымен салыстырады.
Кез-келген әрекеттің қажеттілігі туралы шешім қабылдауға қабілетті.
Оқытудың нәтижесі: 3) Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешім қабылдайды.
Бағалау өлшемшарттары:
Таңдалған мамандықтың қоғамдағы орны мен рөлін сезінеді.
Ол кәсіби мәселелерді шешудің әдістерін түсінеді.
Адал ниетпен жұмыс істеуге дайын екендігін білдіреді.
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Кеңсе құралдарымен және құралдармен жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтаңыз
КM 01. Кеңсе жабдықтарымен және құралдарымен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау
Бұл модуль негізгі жұмыс операцияларын орындау кезінде кәсіби қызметті қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: өнеркәсіптік қауіпсіздікке қойылатын негізгі талаптарды, кеңсе жабдықтарымен және құралдармен жұмыс жасаудың ерекшеліктерін меңгереді .
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды біледі: кеңсе жабдықтарымен және құралдарымен операциялар орындау және жұмыс жасау; еңбекті қорғаудың жалпы талаптарын сақтау.
Оқу нәтижесі: 1) Қауіпсіздік ережелері мен санитарлық нормаларды сақтау.
Еңбекті қорғау
Шеберлік
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалау өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын түсінеді.
2. Қауіпсіздік нұсқаушысының талаптарын орындайды.
3. Жұмыс орнын ұстаудың нормалары мен талаптарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс құралдарымен қарапайым операцияларды орындау.
Бағалау өлшемшарттары:
1.Техникалық қауіпсіздікті сақтай отырып кеңсе жабдықтарымен және құралдарымен жұмыс істейді.
2. Жиі қолданылатын кеңсе жабдықтары мен құралдардың негізгі түрлерін ажыратады.
Оқытудың нәтижесі: 3) Жұмыста кеңсе жабдықтарды және құралдарды қолдану.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Кеңсе жабдықтары мен құралдарын қалай қолдануды түсінеді
2. Жұмыс орны мен құралдарын ұстаудың нормалары мен талаптарын меңгереді.
3. Нұсқаушының техникалық қауіпсіздік талаптарын орындайды.
КҚ 2. Материалдарды, құралдарды дайындайды және әртүрлі материалдарды қолдана отырып, қаптама жасауға дайындық жұмыстарын жүргізеді.
КМ 02. Әр түрлі материалдарды қолдана отырып, қаптама жасау үшін материалдар, құралдар мен дайындық жұмыстарын дайындау.
Бұл модуль әртүрлі материалдарды қолдана отырып, қаптаманы жасауға дайындық жұмыстарына қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: берілген схемаларға сәйкес болашақ бұйымның әзірлемесін орындауды меңгереді
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды біледі:
операцияларды орындау әртүрлі материалдарды қолдану; материалдың химиялық және физикалық қасиеттері. .
Оқу нәтижесі: 1) Жұмысқа материалдар мен құралдарды дайындау.
Өндірістік оқыту Материалтану мамандығына кіріспе
Кәсіби практика
Бағалау өлшемшарттары:
1. Материалдар мен құралдарды қалай дайындау керектігін түсінеді
2. Дайындық жұмыстарын жүргізеді
3.Құралдармен жұмыс жасау дағдылары
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс орнын дайындау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жарықтың түсуін ескере отырып, жұмыс орнын қалай дайындау керектігін түсінеді.
2. Өткір, кесетін заттармен және улы материалдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі 3) Қаптаманы жасауда әртүрлі материалдарды қолдану.
Бағалау өлшемшарттары:
Қаптамаларды жасауда әртүрлі материалдармен жұмыс жасайды
2. Қағаздың, иіннің және картонның сапасын, қасиеттерін түсінеді.
3. Пайдаланылатын желімнің түрлерін, қаптама жасалатын материалдар ассортиментін түсінеді.
3. Қаптамаларды даярлау процесін меңгереді.
КҚ 3. Фанерамен немесе картон негізімен қарапайым қаптамаларды жасауды игеру
КM 03. Фанерамен немесе картон негізімен қарапайым қаптамаларды даярлауды игеру
Бұл модуль фанерамен немесе картоннан жасалған қарапайым қаптаманы жасауға қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды
Модульді оқудың нәтижесінде білім алушылар қарапайым қаптамаларды даярлау процесін меңгереді
Модульді оқу кезінде білім алушылар қарапайым қаптамаларды жасауды үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Қарапайым қаптамаларды даярлауды жасауды меңгеру.
Мамандыққа кіріспе
Кәсіби практика
Бағалау
өлшемшарттары
1. Фанера мен картон негізінен қарапайым қаптамаларды қалай жасауды түсінеді.
2. Қарапайым қаптамаларды жасайды.
3. Қаптамаларды даярлау процесін меңгереді.
Оқыту нәтижесі 2) Қаптаманы жасауға дайындық жұмыстарын жүргізу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Материалдар мен құралдарды жұмысқа қалай дайындау керектігін түсінеді
2. Қарапайым қаптамаларды жасауды орындайды
3.Қарапайым қаптамаларды жасау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі 3) Қаптаманы жасауда қажетті құралдарды қолдану.
Бағалау өлшемшарттары:
1.Қаптаманы жасауда қажетті құралдармен жұмыс жасауды түсінеді.
2. Қаптаманы жасауда қажетті құралдармен жұмыс жасайды.
3. Қолданылатын құралдарды пайдалану ережесін меңгереді.

4. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
5. Поддерживает режим дня с оздоровительными процедурами (гигиеническими).
Результат обучения: 2) Развивать физические качества и физиологические способности.
Критерии оценки:
Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
Участвует в подвижных и спортивных играх.
Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04. Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество, принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения:1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Профессиональная практика
Критерии оценки:
Понимает в труде.
Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
Ориентируется в задании под руководством наставника.
Понимает важность бережного отношения к результатам собственного и чужого труда.
Осознает степень ответственности за результаты труда.
Применяет свои элементарные права и обязанности в соответствии с трудовым законодательством.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
Понимает свои интересы, возможности и мотивационную готовность к формированию и развитию собственных профессиональных способностей.
Способен принимать простые решения о выполнения какого-либо действия.
Результат обучения: 3) Иметь представление о профессиональной деятельности изготовителя художественных изделий из дерева.
Критерии оценки:
Владеет общим представлением о характеристиках работ выполняемых изготовителем художественных изделий из дерева.
Знаком с работой художественной мастерской.
Владеет общими сведениями о видах изделий художественной резьбы по дереву.
Различает древесные материалы для изготовления различных изделий под руководством мастера.
Профессиональные модули
ПК 1. Соблюдать технику безопасности при работе с канцелярскими принадлежностями и инструментами под руководством мастера
ПМ 01. Соблюдение техники безопасности при работе с канцелярскими принадлежностями и инструментами под руководством мастера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для обеспечения профессиональной деятельности при выполнении основных рабочих операций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные требования техники безопасности на производстве, особенности работы с канцелярскими принадлежностями и инструментами.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять операции и работать с канцелярскими принадлежностями и инструментами; соблюдать общие требования безопасности по охране труда.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила техники безопасности санитарно-гигиенические нормы.
Охрана труда
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает инструктаж по технике безопасности.
2. Выполняет требования инструктора техники безопасности под руководством мастера.
3. Владеет нормами и требованиями содержания рабочего места под руководством мастера.
Результат обучения: 2) Выполнять простейшие операции с рабочими инструментами.
Критерии оценки:
1. Работает с канцелярскими принадлежностями и инструментами, соблюдая технику безопасности под руководством мастера.
2. Понимает качество, свойства бумаги, коленкора и картона. виды применяемого клея, правила приготовления клеевых смесей и мастик.
Результат обучения: 3) Применять канцелярские принадлежности и инструменты в работе.
Критерии оценки:
1. Понимает как, применять канцелярские принадлежности и инструменты.
2. Владеет нормами и требованиями содержания рабочего места и инструментов под руководством мастера.
3. Выполняет требования инструктора техники безопасности под руководством мастера.
ПК 2. Подготовить материалы, инструменты и провести подготовительные работы к созданию футляра с применением различных материалов под руководством мастера.
ПМ 02. Подготовка материалов, инструментов и проведение подготовительных работ к созданию футляра с применением различных материалов под руководством мастера.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для проведения подготовительных работ к созданию футляра с применением различных материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: выполнение заготовок будущего изделия по заданным схемам
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять операции с применением различных материалов; химические и физические свойства материала.
Результат обучения: 1) Подготавливать материалы и инструменты для работы.
Введение в специальность Материаловедение Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет подготовительные работы под руководством мастера.
2. Владеет навыками работы инструментами под руководством мастера.
Результат обучения: 2) Подготавливать рабочее место.
Критерии оценки:
1. Понимает, как подготовить рабочее место с учетом освещения.
2. Соблюдает технику безопасности при работе с острыми, режущими предметами и токсическими материалами под руководством мастера.
Результат обучения 3) Применять различные материалы в создании футляра.
Критерии оценки:
1. Работает с различными материалами в создании футляра.
2. Понимает качество, свойства бумаги, коленкора и картона. виды применяемого клея, ассортимент футляров для которых изготавливают материалы
3. Владеет процессом изготовления футляров под руководством мастера.
ПК 3. Освоить изготовление простых футляров с фанерой или картонной основой под руководством мастера
ПМ 03. Освоение изготовления простых футляров с фанерой или картонной основой под руководством мастера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для освоения изготовления простых футляров с фанерой или картонной основой
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: процесс изготовления простых футляров
При изучении модуля обучающиеся учатся: изготавливать простые футляры
Результат обучения: 1) Владеть навыками изготовления простых футляров.
Введение в специальность
Профессиональная практика
Критерии
оценки:
1. Понимает процесс изготовления простых футляров с фанерой и картонной основой.
2. Изготавливает простые футляры под руководством мастера.
3. Владеет процессом изготовления футляров под руководством мастера
Результат обучения: 2) Проводить подготовительные работы к созданию футляра.
Критерии оценки:
1. Понимает, как подготовить материалы и инструменты для работы.
2. Выполняет изготовление простых футляров под руководством мастера.
3. Владеет навыками изготовление простых футляров под руководством мастера.
Результат обучения: 3) Применять инструментами в создании футляра под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Работает с инструментами в создании футляра под руководством мастера.
2. Владеет правилами эксплуатации применяемых инструментов.
ПК 4. Освоить сборку картонного основания футляра методом накатки или набором из заготовок боковых стенок с подгонкой заготовок крышки и корпуса футляра
ПМ 04. Освоение сборки картонного основания футляра методом накатки или набором из заготовок боковых стенок с подгонкой заготовок крышки и корпуса футляра под руководством мастера.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для освоения сборки картонного основания футляра методом накатки или набором из заготовок боковых стенок с подгонкой заготовок крышки и корпуса футляра.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: сборку картонного основания футляра методом накатки
При изучении модуля обучающиеся учатся: освоению самостоятельной сборки на занятиях по профессиональным дисциплинам
Результат обучения: 1) Владеть навыками изготовления простых футляров с фанерой или картонной основой.
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Раскраивает картонные заготовки футляра под руководством мастера.
2. Применяет малярный скотч в качестве склеивания боковых стенок.
3. Владеет сборкой картонного основания футляра под руководством мастера.

4. Жеке гигиена ережелерін және дұрыс тамақтанудың негізгі қағидаларын сақтайды.
5. Күн тәртібін қажетті сауықтыру процедураларымен бірге ұстанады (гигиеналық).
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттері мен физиологиялық қабілеттерін дамыту
Бағалау өлшемшарттары:
Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
Қозғалмалы және спорттық ойындарға қатысады.
Дене шынықтыру және спорттық іс-шараларға қатысу процесінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды.
БҚ 4. Болашақ мамандықтың мәнін түсіну
БМ 04. Болашақ мамандықтың мәнін түсіну
Бұл модуль қоғамға пайдасын тигізетін бейімділіктер мен мүмкіндіктерге сәйкес кәсіби және жеке қасиеттерін дамытуға қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мамандықтың мақсатын, маңызды кәсіби қасиеттерді, сонымен қатар қоғамның болашақ мамандыққа деген қажеттілігі туралы түсінікті меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар мыналарды біледі: кәсіби мәселелерді шешу әдістерін түсінеді, тиімділігі мен сапасын бағалайды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешім қабылдайды.
Оқу нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалау өлшемшарттары:
Еңбекке қажеттілікті түсінеді.
Таңдалған мамандықтың қоғамдағы орны мен рөлін сезінеді.
Тәлімгердің жетекшілігімен тапсырманы назарда ұстайды.
Өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелеріне аса сақтықпен қараудың маңыздылығын түсіндіреді.
Еңбек нәтижелеріне жауапкершілік дәрежесін таниды.
Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің негізгі құқықтары мен міндеттерін қолданады.
Оқытудың нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі тану мүмкіндіктерін ашу.
Бағалау өлшемшарттары:
Өзінің қызығушылықтарын, мүмкіндіктері мен жеке кәсіби қабілетін қалыптастыру мен дамытуға қызығушылығын, мүмкіндіктерін және ынталық даярлығын ашады.
Белгілі бір жағдайдағы әрекетті орындау қажеттілігі туралы қарапайым шешім қабылдай білу
Оқыту нәтижесі: 3) Ағаштан көркемдік бұйымдарды даярлаудың кәсіби іс-әрекеттері туралы түсінігінің болуы.
Бағалау өлшемшарттары:
Ағаштан көркемдік бұйымдарды өндіруші орындайтын жұмыстардың сипаттамалары туралы жалпы түсінікке ие.
Көркемөнер шеберханасының жұмысымен танысады.
Ағашты көркемдеп кесу бұйымдарының түрлері туралы жалпы мәліметтерге ие.
Шебердің жетекшілігімен әр түрлі бұйымдар жасауға арналған ағаш материалдарын ажыратады.
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Кеңсе жабдықтарымен және құралдармен жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
КM 01 Кеңсе жабдықтарымен және құралдарымен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау
Бұл модуль негізгі жұмыс операцияларын орындау кезінде кәсіби қызметті қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: өнеркәсіптік қауіпсіздікке қойылатын негізгі талаптарды, кеңсе жабдықтарымен және құралдармен жұмыс жасаудың ерекшеліктерін меңгереді .
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды біледі:
кеңсе жабдықтарымен және құралдарымен операциялар орындау және жұмыс жасау; еңбекті қорғаудың жалпы талаптарын сақтау.
Оқу нәтижесі: 1) Қауіпсіздік ережелері мен санитарлық нормаларды сақтау.
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Кәсіби практика
Бағалау өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын жөніндегі нұсқаулықты түсінеді.
2. Шебердің жетекшілігімен қауіпсіздік нұсқаушысының талаптарын орындайды.
3. Жұмыс орнын ұстаудың нормалары мен талаптарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс құралдарымен қарапайым операцияларды орындау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Шебердің жетекшілігімен қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, кеңсе жабдықтарымен және құралдармен жұмыс жасайды.
2. Қағаздың, иінді және картонның сапасын, қасиеттерін біледі, қолданылатын желімнің түрлері, жабысқақ қоспалар мен мастикаларды дайындау ережелері.
Оқытудың нәтижесі: 3) Жұмыста кеңсе жабдықтарды және құралдарды қолдану.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Кеңсе жабдықтары мен құралдарын қалай қолдануды түсінеді
2. Жұмыс орнын ұстаудың нормалары мен талаптарын біледі.
3. Шебердің жетекшілігімен қауіпсіздік нұсқаушысының талаптарын орындайды.
КҚ 2. Материалдарды, құралдарды дайындайды және әртүрлі материалдарды қолдана отырып, қаптама жасауға дайындық жұмыстарын жүргізеді
КМ 02 Әр түрлі материалдарды қолдана отырып, қаптама жасау үшін материалдар, құралдар мен дайындық жұмыстарын дайындау
Бұл модуль әртүрлі материалдарды қолдана отырып, қаптаманы жасауға дайындық жұмыстарына қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: берілген схемаларға сәйкес болашақ бұйымның әзірлемесін орындауды меңгереді
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды біледі:
операцияларды орындау әртүрлі материалдарды қолдануды; материалдың химиялық және физикалық қасиеттерін.
Оқу нәтижесі: 1) Жұмысқа материалдар мен құралдарды дайындау.
Өндірістік оқыту Материалтану Мамандығына кіріспе
Кәсіби практика
Бағалау өлшемшарттары:
1. Материалдар мен құралдарды қалай дайындау керектігін түсінеді
2. Шебердің жетекшілігімен дайындық жұмыстарын орындайды.
3. Шебердің жетекшілігімен құралдармен жұмыс жасау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс орнын дайындау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жарықтың түсуін ескере отырып, жұмыс орнын қалай дайындау керектігін түсінеді.
2. Шебердің жетекшілігімен өткір, кесетін заттармен және улы материалдармен жұмыс кезінде қауіпсіздікке сәйкес келеді.
Оқыту нәтижесі 3) Қаптаманы жасауда әртүрлі материалдарды қолдану.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Қаптамаларды жасауда әртүрлі материалдармен жұмыс жасайды
2. Қағаздың, иінді және картонның сапасын, қасиеттерін, қолданылатын желімнің түрлері, материалдар жасалған қаптамалардың ассортиментін біледі.
3. Шебердің жетекшілігімен қаптамаларды даярлау процесіне меңгереді.
КҚ 3. Фанерамен немесе картон негізімен қарапайым қаптамаларды жасауды игеру
КM 03 Фанерамен немесе картон негізімен қарапайым қаптамаларды даярлауды игеру
Бұл модуль фанерамен немесе картоннан жасалған қарапайым қаптаманы жасауға қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды
Модульді оқудың нәтижесінде білім алушылар қарапайым қаптамаларды даярлау процесін меңгереді
Модульді оқу кезінде білім алушылар қарапайым қаптамаларды жасауды үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Қарапайым жағдайларды жасау дағдыларына ие болу.
Мамандыққа кіріспе
Кәсіби практика
Бағалау
өлшемшарттары
1. Фанера мен картон негізімен қарапайым қаптамаларды қалай жасауды түсінеді.
2. Шебердің жетекшілігімен қарапайым қаптамаларды жасайды.
3. Шебердің жетекшілігімен қаптамаларды даярлау процесін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қаптаманы жасауға дайындық жұмыстарын жүргізу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Материалдар мен құралдарды жұмысқа қалай дайындау керектігін түсінеді
2. Шебердің жетекшілігімен қарапайым корпустарды дайындайды.
3. Шебердің жетекшілігімен қарапайым істерді жасау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі 3) Шебердің жетекшілігімен қаптама жасауда құралдарды қолдану.
Бағалау өлшемшарттары:
1.Қаптаманы жасауда қажетті құралдармен жұмыс жасауды түсінеді.
2. Жетекшінің жетекшілігімен қаптама жасауда қажетті құралдармен жұмыс жасайды.
3. Қолданылатын құралдарды пайдалану ережесін меңгереді.
КҚ 4. Корпустың картон негізін жиһазбен немесе бүйір қабырға әзірлемелер жиынтығымен және қаптамамен қапталған әзірлемелерді құрастыруды меңгеру
КМ 04 Корпустың картон негізін жиһазбен немесе бүйір қабырғалардың әзірлемелері жиынтығымен және қаптамамен қапталған әзірлемелермен құрастыруды игеру
Бұл модуль қаптаманың және корпустың әзірлемелерді реттей отырып, қаптаманың немесе бүйір қабырғалардың әзірлемелердің жиынтығымен қораптың картон негізін құрастыруды меңгеруге қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: қораптың картон негізін дөңгелету арқылы жинауды меңгереді
Модульді оқу кезінде білім алушылар кәсіптік пәндер бойынша сабақтарда өз бетінше жинауды үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Фанерамен немесе картон негізімен қарапайым қаптамаларды жасау дағдыларына ие болу.
Өндірістік оқыту
Кәсіби практика
Бағалау өлшемшарттары:
1. Шебердің жетекшілігімен қаптаманың картон әзірлемелерін пішеді.
2. Бүйір қабырғалардың желімдеуде бояушы стотчын пайдаланады
3. Шебердің жетекшілігімен қаптаманың картон негізін құрастыруды меңгереді.

4. Понимает ассортимент футляров, для которых изготавливаются детали.
Результат обучения: 2) Выполнять заготовку боковых стенок футляра.
Критерии оценки:
1. Понимает процесс выполнения заготовки боковых стенок футляра.
2. Применяет схему футляра в работе.
3. Владеет навыками заготовки боковых стенок футляра под руководством мастера.
Результат обучения: 3) Выполнять заготовку крышки футляра.
Критерии оценки:
1. Собирает стенки коробочки методом склеивания под руководством мастера.
2. Собирает картонное основание футляра под руководством мастера.
3. Владеет выполнением заготовки крышки футляра.
Результат обучения: 4) Осуществлять подгонку заготовок боковых стенок с заготовкой крышки и корпуса футляра.
Критерии оценки:
1. Применяет знание в подгонке заготовок футляра.
2. Владеет практическими навыками подгонки заготовок футляра.
ПК 5. Приклеивать декоративный материал на стенки коробочки по периметру
ПМ 05. Приклеивание декоративного материала на стенки коробочки по периметру под руководством мастера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, при приклеивании декоративного материала на стенки коробочки по периметру
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию наружной и внутренней отделки коробочки.
При изучении модуля обучающиеся учатся различным технологическим приемами способам приклеивания декоративного материала на стенки коробочки.
Результат обучения: 1) Приклеивать декоративный материал на стенки коробочки по периметру.
Профессиональная практика (практика на получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:
1. Наносит клей поливинилацетат (пва) на стенки коробочки под руководством мастера.
2. Владеет навыками приклеивания материала на стенки коробочки.
Результат обучения: 2) Раскраивать отделочный декоративный материал по форме стенок коробочки.
Критерии оценки:
1. Наносит клей поливинилацетат (пва) на внутреннее днище коробочки под руководством мастера.
2. Наклеивает отделочный, декоративный материал на внутреннее днище коробочки под руководством мастера.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 183 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 986 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Резино-техническое производство" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
0800000 - Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0812000 - Резино-техническое производство
Квалификация:

4. Бөлшектері жасалатын қаптамалардың ассортиментін түсінеді.
Оқытудың нәтижесі: 2) Қаптаманың бүйір қабырғаларының әзірлемелерін жасау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Қаптаманың бүйір қабырғаларының әзірлемелерін қалай орындауды түсінеді
2. Жұмыста қаптаманың схемасын қолданады
3. Шебердің жетекшілігімен корпустың бүйір қабырғаларын дайындау дағдыларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Қаптама қақпағының әзірлемесін жасау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Шебердің жетекшілігімен желімдеу арқылы қораптың қабырғаларын құрастырады.
2. Шебердің жетекшілігімен корпустың картон негізін құрастырады.
3. Қаптама қақпағының әзірлемесін даярлауды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Бүйір қабырғалардың әзірлемелерін қақпақтың әзірлемесімен және қаптаманың корпусымен қиюластыру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Барлық әзірлемелерді қалай қиюластыруды түсінеді.
2. Қораптың әзірлемелерін қиюластыру кезінде білімдерін қолданады.
3. Корпустың әзірлемелерін қиюластырудың практикалық дағдыларын меңгереді.
КҚ 5. Сәндік материалдарды қорапшаның қабырғаларына периметр бойынша жабыстыру
КМ 05 Қораптың қабырғаларына периметрі бойынша сәндік материалды желімдеу
Бұл модуль қораптың қабырғаларына периметр бойынша сәндік материалды желімдеу кезінде қажет білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар қорапты сыртқы және ішкі әрлеу технологиясын меңгереді .
Модульді оқу кезінде білім алушылар қораптың қабырғаларына сәндік материалды желімдеудің әртүрлі технологиялық әдістерін үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Қораптың қабырғаларына сәндік материалды периметр бойынша желімдеу.
Өндірістік оқыту
Кәсіби практика
Бағалау өлшемшарттары:
1. Қораптың қабырғаларына желімді қалай жағуға болатындығын түсінеді.
2. ПВА желімін шебердің жетекшілігімен қораптың қабырғаларына жағыңыз.
3. Қораптың қабырғаларына материалды желімдеу дағдыларын біледі.
Жаттығудың нәтижесі: 2) Қораптың қабырғаларының пішіні бойынша әрлеудің сәндік материалын пішу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. ПВА желімін шебердің жетекшілігімен қораптың ішкі түбіне жағыңыз.
2. Қораптың ішкі түбіне әрлеу, сәндеу материалдарын жабыстырады.
Ескерту: Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ- негізгі құзыреттер; КҚ - кәсіби құзыреттер; БM - базалық модульдер КМ-кәсіби модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
183-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
986-қосымша
"Резеңке-техникалық өндіріс" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0800000 - Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0812000 - Резеңке-техникалық өндірісі
Біліктілігі:

2880
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
3312
Примечание:
* Содержание общеобразовательных дисциплин носит практико-ориентированный характер и определяется организацией образования самостоятельно.
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф – факультативы
Приложение 188 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 991 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0814000 – Технология полимерного производства
Квалификация:

2880
К
Консультациялар
бір оқу жылына жүз сағаттан аспайды
Ф
Факультатив сабақтар
аптасына төрт сағаттан аспайды
Барлығы:
3312
Ескерту: * Жалпы білім беретін пәндердің мазмұны тәжірибеге бағдарланған және оқу мекемесімен анықталады.
Қолданыстағы аббревиатуралар: ЖБП - жалпы білім беретін пәндер; БM - базалық модульдер; КМ-кәсіби модульдер; БҰАМ-білім беру ұйымымен анықталған модульдер; АА-аралық аттестаттау; ҚА-қорытынды аттестаттау; K - консультациялар; Ф - факультативтер
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
188-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
991-қосымша
"Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білімнің коды және бейіні:
0800000 - Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0814000 - Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілігі:

2880
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
3312
Примечание:
* Содержание общеобразовательных дисциплин носит практико-ориентированный характер и определяется организацией образования самостоятельно.
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф – факультативы
Приложение 189 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 992 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0814000 – Технология полимерного производства
Квалификация:
081412 2 - Сборщик изделий из пластмасс
Категория: лица с особыми образовательными потребностями (умственная отсталость легкой степени)
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 01. Применять элементарные основы профессионального общения и компьютерной грамотности в деятельности
БМ 01. Применение элементарных основ профессионального общения и компьютерной грамотности в деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня в устных и письменных видах речевой деятельности и компьютерной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы, овладевать техникой их практического применения.
Результат обучения: 1) Владеть элементарными основами грамматики, письма и правилами речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы информатики
Критерии оценки:
1. Применяет элементарный лексико-грамматический материал, для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) языке.
2.Умеет составлять, правильно строить и оформлять предложения.
3.Связно и логично излагает свои мысли в письменной и устной форме.
4.Применяет простейшую терминологию по специальности.

2880
К
Консультациялар
бір оқу жылына жүз сағаттан аспайды
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан аспайды
Барлығы:
3312
Ескерту: * Жалпы білім беретін пәндердің мазмұны тәжірибеге бағдарланған және оқу мекемесімен анықталады.
Қолданыстағы аббревиатуралар: ЖБП - жалпы білім беретін пәндер; БM - базалық модульдер; КМ-кәсіби модульдер; БҰАМ-білім беру ұйымымен анықталған модульдер; АА-аралық аттестаттау; ҚА-қорытынды аттестаттау; K - консультациялар; Ф – факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
189-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
992-қосымша
"Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білімнің коды және бейіні:
0800000 - Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0814000 - Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілігі:
081412 2 - Пластмассадан жасалған өнімдерді жинаушы
Санаты: ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (жеңіл ақыл-ой кемістігі)
Негізгі және кәсіби құзыреттер
Модульдің атауы
Модульге қысқаша шолу
Оқыту нәтижелері
және бағалаудың өлшемшарттары
Модульді қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 01.
Кәсіби қарым-қатынастың және компьютерлік сауаттылық қарапайым негіздерін қызметте қолдану
БМ 01. Кәсіби қарым-қатынастың және компьютерлік сауаттылық қарапайым негіздерін қызметте қолдану
Бұл модуль ауызша және жазбаша сөйлеу әрекетінде және компьютерлік сауаттылықта бастауыш деңгейдің коммуникативтік құзіреттілігін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде студенттер қазақ (орыс) тілі мен кәсіби лексиканың негіздерін; қазіргі қоғамда бейімделуге қажетті компьютерлік сауаттылық негіздерін меңгереді.
Модульді оқу кезінде студенттер мыналарды үйренеді: кәсіби қазақ (орыс) тілінің лексикалық және грамматикалық минимумін игереді; компьютерлік ресурстарды меңгереді, оларды практикалық қолдану техникасын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіби қарым-қатынасқа арналған грамматиканың, жазудың және сөйлеу ережелерінің элементарлық негіздерін меңгеру.
Кәсіби қазақ
(орыс) тілі
Информатика негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақ (орыс) тілінде ауызша және жазбаша байланыс жасау үшін қажетті қарапайым лексикалық және грамматикалық материалдарды қолданады.
2. Ұсыныстарды дұрыс құрастырып, орындай білу.
3. Өз ойларын дәйекті және логикалық түрде жазбаша және ауызша түрде жеткізеді.
4.Мамандық бойынша қарапайым терминологияны қолданады.

10. Выполняет заправку машины.
11. Рассчитывает и вяжет платки, шарфы, покрывала, накидки и другие изделия из различных видов сырья на машине под руководством мастера.
12. Снимает наработанные изделия.
13. Переставляет перфокарты для изменения рисунка.
14. Выявляет и устраняет дефекты изделий под руководством мастера.
15. Выполняет чистку и смазку обслуживаемых машин.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 194 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 997 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Технология нетканых текстильных материалов" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1200000-Технология изделий, товаров широкого потребления и технология производства пищевых продуктов
Специальность:
1210000 - Технология нетканых текстильных материалов
Квалификация:
121002 2 - Вязальщик
Категория: лица с особыми образовательными потребностями (умственная отсталость умеренной степени)
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие
модуль
Базовые модули
БК 1. Применять элементарные основы профессионального общения и навыки компьютерной грамотности в деятельности
БМ 01. Применение элементарных основ профессионального общения и компьютерной грамотности в деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня в устных видах речевой деятельности и компьютерной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы, овладевать техникой их практического применения.
Результат обучения: 1) Владеть простейшими элементарными правилами речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы информатики
Критерии оценки:
1. Понимает элементарный лексико-грамматический материал, для общения в устной форме на казахском (русском) языке.

10. Машинаға май құяды.
11. Шебердің жетекшілігімен машинада әртүрлі шикізат түрлерінен жасалған орамалдарды, шарфтарды, жамылғыларды, жапқыштарды және басқа да бұйымдарды есептейді және байлайды.
12.Жиналған өнімдерді жояды.
13.Суретті өзгерту үшін перфокарталарды ауыстырады.
14.Шебердің жетекшілігімен бұйымдардың ақауларын анықтайды және жояды.
15.Қызмет көрсетілетін машиналарды тазалайды мен майлайды.
Ескерту: Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ- базалық құзыреттер; КҚ - кәсіби құзыреттер; БM - базалық модульдер КМ-кәсіби модульдер
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"__________
№ ______ бұйрығына
194-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
997-қосымша
"Мата емес тоқыма материалдар технологиясы" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1210000 - Мата емес тоқыма материалдар технологиясы
Біліктілігі:
121002 2 - Тоқушы
Санаты: ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (орташа ақыл-ой кемістігі)
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптас- тырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1.
Кәсіби қарым-қатынастың және компьютерлік сауаттылық қарапайым негіздерін қызметте қолдану
БМ 01.
Кәсіби қарым-қатынастың және компьютерлік сауаттылық қарапайым негіздерін қызметте қолдану
Бұл модуль сөйлеу әрекетінің ауызша түрлері мен компьютерлік сауаттылықта қарапайым деңгейдің коммуникативтік құзыреттілігін қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қазақ (орыс) тілі мен кәсіби лексика негіздерін; қазіргі қоғамда бейімделу үшін қажетті компьютерлік сауаттылық негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіби қазақ (орыс) тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгеру, компьютерлік ресурстарды меңгеру, оларды із жүзінде қолдану техникасын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіби қарым-қатынас үшін ең оңай қарапайым сөйлеу ережелерін білу.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Информатика негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Қазақ (орыс) тілінде ауызша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті қарапайым лексика-грамматикалық материалды түсінеді.
2.Күрделі емес ұсыныстарды құрастыра, дұрыс құрастыра және ресімдей алады.
3. Өз ойларын жүйелі және логикалық түрде ауызша айтады.
4. Мамандық бойынша қарапайым терминологияны қолданады.
5. Кәсіби қарым-қатынас процесінде қарапайым диалог жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби мәселелерді шешу үшін информатика негіздерін меңгеру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Ақпаратты енгізу, шығару және өңдеудің негізгі компьютерлік құрылғыларының мақсатын түсіндіреді.

2. Умеет составлять, правильно строить и оформлять несложные предложения.
3. Связно и логично излагает свои мысли в устной форме.
4. Применяет простейшую терминологию по специальности.
5. Ведет элементарный диалог в процессе профессионального общения.
Результат обучения: 2) Владеть основами информатики для решения профессиональных задач.
Критерии
оценки:
1. Объясняет назначение основных устройств компьютера для ввода, вывода и обработки информации.
2. Соблюдает требования безопасности при работе с компьютером.
3. Выполняет элементарные действия при работе с простыми информационными объектами (текстами, рисунками) под руководством наставника.
4. Осуществляет поиск информации в Интернете под руководством наставника.
БК 2. Социализироваться и адаптироваться в обществе
БМ 02. Социализация и адаптация в обществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для социализации и адаптации в обществе, формирования и становления личности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки общения, общие нормы и правила поведения в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: реализовывать свои стремления, потребности, интересы; формировать качества самоопределения, самоутверждения; развивать индивидуальность.
Результат обучения: 1) Осознавать собственное положение в обществе.
Самопознание
Этика и психология общения
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о профессиональных и социальных ролях людей.
2.Объясняет элементарные права и обязанности человека как члена общества.
3. Проявляет способность к осмыслению, своего места в социальном окружении, принятие соответствующих возрасту ценностей и социальных ролей.
4. Определяет собственную социальную роль в семье, коллективе, обществе.
5.Объясняет значение семьи и семейных ценностей в жизни.
6.Понимает особенности взаимоотношений между полами
Результат обучения: 2) Соблюдать общепринятые нормы поведения в обществе.
Критерии оценки:
1. Соблюдает общие нормы и правила поведения в обществе, в группе, в рабочем коллективе.
2.Объясняет понятие "ответственность за свои поступки" на основе элементарных знаний об этических нормах и правилах поведения в современном обществе .
3. Сотрудничает с окружающими в разных социальных ситуациях.
Результат обучения: 3) Владеть элементарными коммуникативными навыками общения.
1.Применяет элементарные коммуникативные навыки на основе совместной деятельности.
2.Объясняет элементарные нормы социального взаимодействия.
3.Различает средства невербальной коммуникации.
БК 3. Соблюдать основы здорового образа жизни
БМ 03. Соблюдение основ здорового образа жизни
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования здорового образа жизни, укрепления здоровья, повышения психологической и физической работоспособности, приобщения к доступной спортивной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают представления о физической культуре как средстве укрепления здоровья, о влиянии занятий физической культуры на формирование здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть техникой выполнения физических упражнений; соблюдать правила безопасности при выполнении движений во время занятий физической культурой.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Адаптивная физическая культура
Валеология
Критерии оценки:
1.Имеет элементарные представления о здоровом образе жизни.
2.Выполняет основные правила поведения на уроках физической культуры.
3.Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
4.Объясняет поддержания здорового образа жизни, соответствующего возрасту, потребностям и ограничениям здоровья.
5. Поддерживает режим дня с оздоровительными процедурами.
Результат обучения: 2) Развивать физические качества и физиологические способности.
Критерии оценки:
1.Выполняет простые физические упражнения.
2.Участвует в подвижных спортивных играх.
3.Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04. Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: добросовестно выполнять трудовое задание; бережно относится к результатам собственного и чужого труда; понимать свои интересы и мотивационную готовность к формированию и развитию собственных профессиональных способностей.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
1.Объясняет в труде.
2.Рассказывает о значении выбранной профессии для общества (людей).
3.Ориентируется в задании под руководством наставника.
4. Объясняет важность бережного отношения к результатам собственного и чужого труда.
5.Объясняет степень ответственности за результаты труда.
6 Понимает свои элементарные права и обязанности в соответствии с трудовым законодательством.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
1.Раскрывает свои интересы, возможности и мотивационную готовность к формированию и развитию собственных профессиональных способностей.
2.Способен принимать простое решение о какого-либо действия в конкретной ситуации.
Результат обучения: 3) Иметь представление о профессиональной деятельности вязальщика
Критерии оценки:
1.Описывает технологию производства нетканых текстильных материалов.
2.Владеет элементарными знаниями о видах вязаных изделий.
3. Владеет элементарными знаниями о материалах и оборудовании для ручного вязания.
Профессиональные модули
Квалификация "Вязальщик"
ПК 01. Соблюдать требования безопасности и охраны труда на рабочем месте
ПМ 01. Соблюдение требований безопасности и охраны труда на рабочем месте
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для освоения элементарных правил обеспечения безопасности жизни и здоровья на производстве; правила подготовки рабочей зоны к вязанию.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технику безопасности и противопожарной безопасности под руководством мастера; правила соблюдения трудовой дисциплины.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подбирать и правильно применять средства индивидуальной защиты; обращаться за первой доврачебной помощью на производстве при несчастных случаях; соблюдать режим работы
Результат обучения: 1) Соблюдать элементарные правила техники безопасности и нормы охраны труда под руководством мастера.
Охрана труда Технологические процессы производства Производственное обучение Профессиональная практика (ознакомительная)
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания элементарных правил безопасности на рабочем месте.

2. Компьютермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
3.Шебердің жетекшілігімен қарапайым ақпараттық объектілермен (мәтіндермен, суреттермен) жұмыс істеу кезінде қарапайым әрекеттерді орындайды.
4.Шебердің жетекшілігімен Интернетте қажетті ақпаратты іздестіруді жүзеге асырады.
БҚ 2.
Қоғамда әлеуметтену және бейімделу
БМ 02.
Қоғамда әлеуметтену және бейімделу
Бұл модуль қоғамда әлеуметтену және бейімделу, тұлғаның қалыптасуы мен қалыптасуына қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: қарым-қатынас дағдыларын, қоғамдағы жалпы нормалар мен тәртіп ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өз ұмтылыстарын, қажеттіліктерін, мүдделерін іске асыруды, өзін-өзі анықтау, өзін-өзі бекіту сапасын қалыптастыруды, даралылықты дамытуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоғамдағы өз ұстанымына жету.
Өзін-өзі тану
Қарым-қатынас этикасы және психологиясы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Адамдардың кәсіби және әлеуметтік рөлдері туралы түсінік бар.
2. Адамның қоғам мүшесі ретіндегі қарапайым құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді.
3.Әлеуметтік ортадағы өз орнын, жасына сәйкес құндылықтар мен әлеуметтік рөлдерді қабылдау қабілетін көрсетеді.
4.Отбасында, ұжымда, қоғамда өзінің әлеуметтік рөлін ажыратады.
5.Отбасы мен отбасылық құндылықтардың өмірдегі маңызын түсіндіреді.
6.Жыныстар арасындағы өзара қарым-қатынас ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдағы жалпы қабылданған мінез-құлық нормаларын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Қоғамда, топта, жұмыс ұжымында жалпы нормалар мен тәртіп ережелерін сақтайды.
2.Қазіргі қоғамдағы этикалық нормалар мен тәртіп ережелері туралы қарапайым білім негізінде "Өз іс-әрекеттері үшін жауапкершілік" ұғымын түсіндіреді.
3. Әр түрлі әлеуметтік жағдайларда басқалармен бірлесе жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Қарым-қатынастың қарапайым коммуникативтік дағдыларын меңгеру.
1.Бірлескен қызмет негізінде қарапайым коммуникативтік дағдыларды қолданады.
2.Әлеуметтік өзара әрекеттестіктің негізгі нормаларын түсіндіреді.
3.Бейвербальды коммуникация құралдарын ажыратады.
БҚ 3.
Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
БМ 03.
Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
Бұл модуль салауатты өмір салтын қалыптастыру, денсаулықты нығайту, психологиялық және физикалық жұмысқа қабілеттілікті арттыру, қолжетімді спорттық қызметке баулу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар денсаулықты нығайту құралы ретінде дене шынықтыру туралы, салауатты өмір салтын қалыптастыруға дене шынықтыру сабақтарының әсері туралы түсініктерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар дене жаттығуларын орындау техникасын меңгеруді, дене шынықтыру сабақтары кезінде қимылдарды орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салтының принциптерін сақтау.
Бейімделген дене тәрбиесі
Валеология
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Салауатты өмір салты туралы қарапайым түсінігі бар.
2.Дене шынықтыру сабақтарында мінез-құлықтың негізгі қағидаларын орындайды.
3.Жеке гигиена қағидаларын және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
4. Жасына, қажеттіліктеріне және денсаулығына байланысты шектеулерге сәйкес келетін салауатты өмір салтын ұстанады.
5.Қажетті сауықтыру процедуралары бар күн тәртібін қолдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттері мен физиологиялық қабілеттерін дамыту.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Қарапайым дене жаттығуларын орындайды.
Қимыл-қозғалыс спорт ойындарына қатысады.
Дене шынықтыру-спорт іс-шараларына қатысу процесінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды.
БҚ 4. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
БМ 04. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
Бұл модуль қоғамға пайда әкелетін бейімділік пен мүмкіндіктерге сәйкес кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мамандық тағайындау туралы, кәсіби маңызды қасиеттер туралы, сондай-ақ қоғамның болашақ мамандығына деген қажеттіліктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар еңбек тапсырмасын адал орындауды, өз және басқалардың еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарауды, өз мүдделері мен өз кәсіби қабілеттерін қалыптастыру мен дамытуға уәждемелік дайындығын түсінуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Еңбек қажеттілігін түсіндіреді.
2.Таңдалған мамандықтың қоғам (адамдар) үшін маңыздылығын сипаттайды.
3. Ол тапсырманы Шебердің жетекшілігімен басқарады.
4. Өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелеріне қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіреді.
5. Еңбек нәтижелері үшін жауапкершілік деңгейін түсіндіреді.
6 Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің қарапайым құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау үшін және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Өзінің кәсіби қабілеттерін қалыптастыру мен дамытуға өз мүдделерін, мүмкіндіктері мен уәждемелік дайындығын ашады.

2. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
3. Самостоятельно ориентируется в задании и составляет план работы.
4. Бережно относится к результатам собственного и чужого труда.
5. Осознает степень ответственности за результаты труда.
6. Понимает свои права и обязанности в соответствии с трудовым законодательством.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии
оценки:
1. Понимает свои интересы, возможности и мотивационную готовность к формированию и развитию собственных профессиональных способностей.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
3. Соотносит свои индивидуально-психологические особенности и возможности с требованиями профессии.
4. Способен принимать решение о какого-либо действия.
Профессиональные модули
ПК 1. Соблюдать
технику безопасности и охрану труда при затяжке обуви
ПМ 01. Соблюдение техники безопасности и охраны труда при затяжке обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для соблюдения правил техники безопасности, норм и правил охраны труда при выполнении практических работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: простейшие требования техники безопасности; простейшие нормы и правила охраны труда; соблюдение техники безопасности, норм и правил охраны труда; простейшие требования пожарной профилактики; требования производственной санитарии и противопожарной безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать технику безопасности при работе; соблюдать производственную санитарию и правила противопожарной безопасности.
Результат обучения: 1) Соблюдать технику безопасности при работе под контролем мастера.
Охрана труда Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1.Выполняет требования техники безопасности
под контролем мастера.
2.Соблюдает простейшие нормы и правила охраны труда под контролем мастера.
Результат обучения: 2) Обеспечивать соблюдение санитарного состояния производственных помещений под контролем мастера.
Критерии оценки:
1.Соблюдает требования пожарной профилактики,
под контролем мастера.
2.Выполняет требования производственной санитарии и противопожарной безопасности под контролем мастера.
3.Применяет средства индивидуальной защиты при выполнении клеенамазочных операций.
ПК 2. Подготовить колодки к прикреплению основных стелек к колодке
ПМ 02. Подготовка колодок к прикреплению основных стелек к колодке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для освоения приемов выполнения технологического процесса подготовки колодок к прикреплению основных стелек к колодке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды и свойства применяемых материалов; фасон и размер колодки для правильного выполнения технологического процесса подбора колодок к прикреплению основных стелек к колодке.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подбирать колодки по размерам; очищать колодки от загрязнении; владеть навыками прикрепления основных стелек к колодке под контролем мастера.
Результат обучения:1) Подготавливать заготовку под контролем мастера.
Материаловедение
Технология изделий из кожи
Оборудование
Критерии оценки:
1. Понимает виды и свойства применяемых материалов.
2. Подбирает заготовку по фасону и размеру колодки под контролем мастера.
Результат обучения: 2) Владеть навыками подготовки колодок к прикреплению основных стелек к колодке под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Подбирает колодки по размерам под контролем мастера.

2. Жаттығудың денсаулықты нығайтуға әсерін түсіндіреді.
3. Дене шынықтыру сабақтарында мінез-құлықтың негізгі ережелерін орындайды.
4. Жеке гигиена ережелерін және дұрыс тамақтанудың негізгі қағидаларын сақтайды.
5. Жасына, қажеттіліктеріне және денсаулығына байланысты шектеулерге сәйкес келетін салауатты өмір салтын ұстану.
6. Күн тәртібін қажетті сауықтыру процедураларымен бірге орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттері мен физиологиялық қабілеттерін дамыту
Бағалау
өлшемшарттары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
2. Қозғалмалы және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру және спорттық іс-шараларға қатысу процесінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды.
4. Мүмкіндігінше физикалық тәуелсіздікке ұмтылады.
БҚ 4. Болашақ мамандықтың мәнін түсіну
БМ 04. Болашақ мамандықтың мәнін түсіну
Бұл модуль кәсіби және тұлғалық қасиеттерін қоғамға пайдасын тигізетін бейімділіктер мен мүмкіндіктерге сәйкес дамытуға қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мамандықтың мақсатын, маңызды кәсіби қасиеттерді, сонымен қатар қоғамның болашақ мамандыққа деген қажеттілігі туралы түсінікті меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар: еңбек міндеттерін саналы түрде орындайды; өз және басқалардың еңбегінің нәтижелеріне мұқият қарайды; мүдделеріңізді түсіну және өзінің кәсіби қабілетін қалыптастыру мен дамытуға мотивациялық дайындықты түсінеді.
Оқу нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Кәсіптік практика (оқу-танысу)
Бағалау
өлшемшарттары:
Еңбекке қажеттілікті түсінеді.
Таңдалған мамандықтың қоғамдағы орны мен рөлін сезінеді.
Тапсырмада өз бетінше бағдарланады және жұмыс жоспарын жасайды.
Өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелеріне мұқият қарайды.
Еңбек нәтижелеріне жауапкершілік дәрежесін таниды.
Өзінің құқықтары мен міндеттерін еңбек заңнамаларына сәйкес түсіндіреді.
Оқытудың нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі тану мүмкіндіктерін ашу.
Бағалау
өлшемшарттары:
Өзінің қызығушылықтарын, мүмкіндіктері мен жеке кәсіби қабілетін қалыптастыру мен дамытуға қызығушылығын, мүмкіндіктерін және ынталық дарлығын ашады.
Өзінің кәсіби жарамдылығын сезінеді.
Жеке психологиялық сипаттамалары мен мүмкіндіктерін мамандық талаптарымен салыстырады.
Кез-келген әрекеттің қажеттілігі туралы шешім қабылдай алады.
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Ақ киімді созу кезіндегі қауіпсіздік техникасын сақтау және еңбекті қорғау
КM 01. Ақ киімді созу кезінде қауіпсіздік пен еңбекті қорғау ережелерін сақтау
Бұл модуль практикалық жұмысты орындау кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін, еңбекті қорғау стандарттары мен ережелерін сақтауға қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды игереді: қарапайым қауіпсіздік талаптарын; еңбекті қорғаудың қарапайым нормалары мен ережелері; қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғаудың нормалары мен ережелерін сақтау; өрттің алдын-алудың қарапайым талаптары; өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігіне қойылатын талаптар.
Модульді оқу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: жұмыста қауіпсіздік ережелерін сақтау; өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
Жаттығудың нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:
Шебердің жетекшілігімен қауіпсіздік талаптарын
сақтайды.
Еңбекті қорғаудың ең қарапайым нормалары мен ережелеріне сақтайды
сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің бақылауымен өндірістік объектілердің санитарлық жағдайының сақталуын қамтамасыз ету.
Бағалау өлшемшарттары:
Шебердің жетекшілігімен өрттің алдын алу талаптарын сақтайды.
Шебердің жетекшілігімен өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптарын орындайды.
Желімдеу жұмыстарын жүргізу кезінде жеке қорғаныс құралдарын қолданады.
КҚ 2. Негізгі ұлтарақтарды қалыпқа бекітуге қалыптарды дайындау
КМ 02. Негізгі ұлтарақтарды қалыпқа бекіту үшін қалыптарды дайындау
Бұл модуль негізгі ұлтарақтарды қалыптарға бекіту үшін қалыптарды дайындаудың технологиялық процесін орындау техникасын меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар игереді: қолданылатын материалдардың түрлері мен қасиеттерін; негізгі ұлтарақтард төсеу үшін қалыптарды таңдаудың технологиялық процесін дұрыс орындау үшін төсемнің үлгісі мен өлшемі.
Модульді оқу кезінде білім алушылар мыналарды біледі: ұлтарақтарды өлшемдері бойынша таңдауды; қалыптарды ластанудан тазалауды; шебердің бақылауымен негізгі ұлтарақтарды қалыпқа бекіту дағдалырн меңгеру.
Оқу нәтижесі: 1) Әзірлемені шебердің бақылауымен дайындаңыз.
Материалтану
Былғарыдан жасалған бұйымдар технологиясы
Құрал-жабдықтар
Бағалау өлшемшарттары:
1. Пайдаланылған материалдардың түрлері мен қасиеттерін түсінеді.
2. Әзірлемені шебердің бақылауымен қалыптың үлгісі мен өлшемі бойынша таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қалыптарды негізгі ұлтарақтарды қалыпқа шебердің бақылауымен бекіту дағдысын меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Қалыптарды шебердің бақылауымен өлшемдер бойынша таңдайды

2. Очищают колодки от загрязнении под контролем мастера.
Результат обучения: 3) Владеть навыками прикрепления основных стелек к колодке под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Понимает применение ручных инструментов при выполнении операции прикрепления основных стелек к колодке под контролем мастера.
2. Накладывает стельки на след колодки, таким образом, чтобы ее края совпадали с гранью следа колодки под контролем мастера.
3. Прикрепляет стельку к колодке в носочной, геленочной и пяточной частях под контролем мастера.
ПК 3. Осваивать приемы выполнения технологического процесса увлажнения вклеивания подносков и задников в заготовку, нанесения клея на затяжную кромку заготовки и стельки
ПМ 03. Освоение приемов выполнения технологического процесса увлажнения, вклеивания подносков и задников в заготовку, нанесения клея на затяжную кромку заготовки и стельки
Данный модуль описывает навыки, знания и умения для освоения приемов выполнения технологического
процесса увлажнения, вклеивания подносков и задников в заготовку, нанесения клея на затяжную кромку заготовки и стельки.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: свойства применяемых материалов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть основами увлажнения, вклеивания подносков и задников в заготовку; нанесения клея на затяжную кромку заготовки и стельки
Результат обучения: 1) Владеть основами увлажнения под контролем мастера.
Технология
изделий из кожи
Оборудование.
Материаловедение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Правильно выполняет процесс увлажнение заготовки в увлажнительной камере под контролем мастера.
2. Соблюдает время увлажнения заготовки в течение 30-45 мин. под контролем мастера.
Результат обучения: 2) Владеть навыками вклеивания подносков и задников в заготовку под вытяжкой, под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Понимает виды клеев.
2. Выполняет технологический процесс окунания в клей подносков и задников под вытяжкой, под контролем мастера.
3. Правильно выполняет технологический процесс вставления задников без перекосов, симметрично относительно заднего шва под контролем мастера.
4. Правильно выполняет технологический процесс вставка подносков в заготовку, чтобы лицевая сторона подноска прилегала к колодке и не доходила до края затяжной кромки в носочной части на 3-4 мм под контролем мастера.
Результат обучения: 3) Владеть навыками нанесения клея на затяжную кромку заготовки и стельки, под вытяжкой, под контролем мастера.
Критерии оценки:
1.Правильно выполняет технологический процесс
промазывания клеем на ширину 10-15 мм под контролем мастера.
ПК 4.Осваивать приемы выполнения технологического процесса установки и обтяжки заготовки на колодке
ПМ 04. Освоение приемов выполнения технологического процесса установки и обтяжки заготовки на колодке
Данный модуль описывает навыки, знания и умения для освоения приемов правильного выполнения технологического процесса установки и обтяжки заготовки на колодке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: выполнение технологического процесса установки и обтяжки заготовки на колодке.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть: основами установки и обтяжки заготовок на колодке.
Результат обучения:1) Владеть установкой правильного положения заднего шва и высоты обуви по заднему шву под контролем мастера.
Технология изделий из кожи
Производственное обучение
Критерии оценки:

2. Қалыптарды шебердің бақылауымен кір-қоқыстан тазалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Негізгі ұлтарақтарды шебердің бақылауымен қалыпқа бекіту дағдыларын меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Шебердің бақылауымен негізгі ұлтарақтарды қалыпқа бекіту операцияларын орындау кезінде қол құралдарын қолдануды түсінеді.
2. Ұлтарақты қалыптың ізіне шебердің жетекшілігімен оның жиектерді қалып ізінің жиегімен сәйкес келетіндей етіп төсейді.
3. Ұлтарақты тұмсығында, табанында және өкшесіне шебердің бақылауымен бекітеді.
КҚ 3. Тұмсағының астын, сірісін әзірлемеге ылғалдандырып желімдеудің, әзірлеменің және ұлтарақтың созу жиегіне желім жағудың технологиялық процесін орындаудың тәсілдерін меңгеру
КM 03. Тұмсағының астын, сірісін әзірлемеге ылғалдандырып желімдеудің, әзірлеменің және ұлтарақтың созу жиегіне желім жағудың технологиялық процесін орындаудың тәсілдерін меңгеру
Бұл модульде тұмсағының астын, сірісін әзірлемеге ылғалдандырып желімдеудің, әзірлеменің және ұлтарақтың созу жиегіне желім жағудың технологиялық процесін орындаудың тәсілдерін меңгеруге қажетті
дағдыларды, білімдерді және икемдері сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
қолданылатын материалдардың қасиеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды біледі:
ылғалдандыру негіздерін,
тұмсығының асты мен өкшелерді әзірлемеге жабыстыруды;
әзірлеменің созу жиегіне және ұлтарағына желім жағуды меңгереді.
Оқу нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен ылғалдандыру негіздеріне меңгеру.
Былғарыдан
жасалған бұйымдар технологиясы
Құрал-жабдықтар
Материалтану
Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:
1. Ылғалдандыру камерасында әзірлемені ылғалдандыру процесін шебердің бақылауымен дұрыс орындау.
2. Әзірлемені ылғалдандыру уақытын 30-45 минут аралығында шебердің бақылауымен сақтайды.
Оқытудың нәтижесі: 2)Шебердің бақылауымен әзірлемеге тұмсақтың асты мен сірілерді соөып желімдеу дағдыларын меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Желімнің түрлерін түсінеді
2. Шебердің бақылауымен тұмсықтың асты мен сірелерін созып желімге малтудың технологиялық процесін орындайды.
3. Шебердің бақылауымен артқы тігісті симметриялы түрде бұрмаламай кіргізудің технологиялық процесін дұрыс орындайды.
4. Тұмсықтың астын шебердің бақылауымен әзірлемеге оның бткі жағы қалыпқа жақын орналасып, созу жиегіне тұмсық бөлігінде 3-4 см жетпей тұратындай етіп қояды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шебердің бақылауымен желімді әзірлеменің созу ілмегіне және ұлтараққа жағу жағдысын меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Желімімен 10-15 мм жағудың технологиялық процесін дұрыс орындайды.
КҚ 4.
Әзірлемені қалыпқа орнату және қаптаудың технологиялық процесін орындау тәсілдерін меңгеру
КМ 04. Әзірлемені қалыпқа орнату және қаптаудың технологиялық процесін орындау тәсілдерін меңгеру
Бұл модульде табандарды желімдермен бекітудің технологиялық процесін орындау тәсілдерін дұрыс орындауға қажетті
үйренеді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
Табандарды желімдермен бекітудің, ақ киімді әрлеудің технологиялық процесін орындауды
үйренеді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар: әзірлеменің қалыпта орнату және қаптауың негіздерін меңгеруі үйренеді.
Жаттығудың нәтижесі: 1) Шебердің бақылауымен артқы тігістің және ақ киімнің артқы тігіс бойындағы биіктігінің дұрыс орналасуын меңгереді.
Былғарыдан жасалған бұйымдар технологиясы
Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:

1. Устанавливает правильное положение заднего шва и высоты обуви по заднему шву под контролем мастера
2. Правильно устанавливает задний шов посередине закругления пяточной части колодки под контролем мастера.
3. Правильно закрепляет затяжную кромку заготовки в пяточной части на стельке одним тексом под контролем мастера.
Результат обучения: 2) Владеть навыками придания правильного положения на колодке носочно-пучковой части заготовки под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Правильно вытягивает заготовку на колодке вдоль следа, а в носочной части – и поперек; временно закрепить на стельке пять гвоздями: одним в передней части и с двумя с каждой стороны носка под контролем мастера.
2. Правильно забивает гвозди на удалении от грани стельки 6-8 мм под контролем мастера.
ПК 5. Осваивать приемы выполнения технологического процесса перетяжка заготовки в висках пучках и переймах. Затяжка заготовки
ПМ 05. Освоение приемов выполнения технологического процесса перетяжка заготовки в висках, пучках и переймах. Затяжка заготовки
Данный модуль описывает навыки, знания и умения для освоения правильного выполнения технологического
процесса перетяжка заготовки в висках пучках и переймах, затяжки заготовки.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: выполнение
технологического
процесса перетяжка заготовки в висках пучках и переймах, затяжки заготовки на колодке.
При изучении обучающиеся учатся владеть: основами выполнения технологического процесса перетяжка заготовки в висках, пучках и переймах; затяжки заготовки на колодке.
Результат обучения: 1) Владеть технологией правильного установления крыльев задника, расправление подкладки и предварительное выполнение вытяжки заготовки в геленочной и пучковых частях заготовки под контролем мастера.
Технология изделий из кожи
Оборудование
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Правильно устанавливает крылья задника, расправить подкладку и произвести перетяжку заготовку в висках, пучках и переймах под контролем мастера.
2. Прикрепляет заготовку к стельке шестью гвоздями в висках, пучках и переймах по одному с каждой стороны под контролем мастера.
3. Забивает гвозди на удалении от края стельки в обуви клеевого метода крепления в висках, пучках 8-10 мм., в переймах 6-8 мм. под контролем мастера.
4. Соблюдает размер ручного текса в зависимости от толщины скрепляемых деталей под контролем мастера.
Результат обучения: 2) Владеть навыками окончательного от формования заготовки на колодке и прикрепить ее по всему периметру к стельке, под контролем мастера.
Критерии оценки:

1. Шебердің бақылауымен артқы тігістің дұрыс орналасуын және ақ киімнің биіктігін орнатады
2. Шебердің бақылауымен қалыптың өкше бөлігінде домалақтаудың ортасына артқы тігісті дұрыс орналастырады.
3. Әзірлеменің слзу жиегін өкше бөлігінде ұлтараққа шебердің бақылауымен бір текспен дұрыс бекітеді
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің бақылауымен әзірлеменің мұмсық-түін бөлігін қалыпқа дұрыс күй беру дағдыларын меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Әзірлемені іздің бойымен қалыпқа тартады, ал тұмсықты бөлігінде -көлденең тартады, өкшені ұлтараққа шегемен уақытша бекіту: алдыңғ бөлігінде бір шегемен, ал әр жанынан шебердің бақылауымен екі шегемен.
2. Шебердің бақылауымен шегелерді ұлтарақ шетінен 6-8 мм қашықтықта дұрыс қағады.
КҚ 5.
Әзірлемені самай бөлігінде және переймада қайта созудың технологиялыөқ процесін орындау тәсілдерін меңгереді. Әзірлемені созу
КМ 05.
Әзірлемені самай бөлігінде және переймада қайта созудың технологиялыөқ процесін орындау тәсілдерін меңгеру. Әзірлемені созу
Бұл модульде тұмсағының астын, сірісін әзірлемеге ылғалдандырып желімдеудің, әзірлеменің және ұлтарақтың созу жиегіне желім жағудың технологиялық процесін орындаудың тәсілдерін меңгеруге қажетті
білімдерді, икемдерді және жағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
Әзірлемені самай бөлігінде және переймада қалыпта қайта созудың технологиялыөқ процесін
орындау.
Оқыту процесінде білім алушылар әзірлемені самай бөлігінде және переймада қайта созудың технологиялық процесінің негіздерін;
әзірлемені қалыпта созуды меңгеруді үйренеді.
Жаттығудың нәтижесі: 1) Шеберлердің бақылауымен артқы қанаттарын дұрыс орнату технологиясын, қаптаманың кеңеюін және дайындаманың гелендік және байламды бөліктерінде дайындаманы алдын-ала орындау технологиясын меңгеру.
Былғарыдан жасалған бұйымдар технологиясы
Құрал-жабдықтар
Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:
1. Арқаның қанаттарын дұрыс орнатады, төсеніштерді жайып, дайындаманы шеберлердің бақылауымен самайларға, арқалықтар мен переймаларға дұрыс орналастырады.
2. Әзірлемені ұлтараққа самайында, арқалықтарда және переймаларда алты шегемен, әр тұсынан бір шегеден шебердің бақылауымен бекітеді.
3. Шегелерді бекітудің желімдік әдісіндегі ақ киімнің ұлтарақ жиегінен самайында және байламдарда 8-10 мм қашықтықша, переймаларда 6-8 мм қашықтықта қағады.
4. Шебердің бақылауындағы қол тексі өлшеменің бекітілетін бөлшектер қалыңдығына байланысты болуын қадағалайды.
Жаттығудың нәтижесі: 2) Әзірлемені қалыпта түбегейлі қалыптау және оны шебердің бақылауымен ұлтараққа барлық периметрі бойынша бекіту дағдыларын меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:

1. Закрепляет затяжную кромку отформованной заготовки на стельке ручными или машинными тексами под контролем мастера.
2. Выполняет затяжку заготовки в три приема, а именно: затяжку в носочно-пучковой, геленочной и пяточной частей под контролем мастера.
ПК 6. Осваивать приемы выполнения технологического процесса операции, завершающие формование заготовок на колодках
ПМ 06. Освоение приемов выполнения технологического процесса операции, завершающие формование заготовок на колодках
Данный модуль описывает навыки, знания и умения для освоения приемов выполнения технологического процессов завещающих формование заготовок на колодке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологические процессы завершающие формование заготовки на колодке
При изучении обучающиеся учатся владеть навыками технологических процессов завершающих формование заготовок на колодке.
Результат обучения: 1) Владеть навыками подготовки затянутой обуви к подошвенно-прикрепительным операциям: обрезать излишки затяжной кромки, устранить складки на ней под контролем мастера.
Технология изделий из кожи
Оборудование
Материаловедение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Обрезает излишки затяжной кромки и устранить складки на ней под контролем мастера
2. Одновременно выполняет околачивание и оглаживание носочной части затянутой заготовки обуви под контролем мастера.
Результат обучения: 2) Владеть навыками формование носочной и пяточной частей обуви под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Проводит последовательное околачивание сапожным молотком по всему периметру обуви под контролем мастера.
2. Проводит формование носочной и пяточной частей таким образом, чтобы была четкая грань обуви и полностью соответствовала форме колодки под контролем мастера.
Результат обучения: 3) Владеть технологическими параметрами сушки и влажно-тепловой обработки обуви под контролем мастера.
Критерии
оценки:
1. Проводит сушку обуви длительной выдержкой в естественных условиях в течение 2-3 суток или выдержкой в специальных тепловых сушилках под контролем мастера.
2.Понимает зависимость продолжительности сушки от температуры воздуха и термостойкости материалов обуви под контролем мастера.
ПК 7. Осваивать приемы выполнения технологического процесса удаления скобок или тексов из стелек. Обрезка и взъерошивание затяжной кромки
ПМ 07. Освоение приемов выполнения технологического процесса удаления скобок или тексов из стелек. Обрезка и взъерошивайте затяжной кромки
Данный модуль описывает навыки, знания и умения для освоения приемов выполнения технологического процесса удаления скобок или тексов из стелек. Обрезка и взъерошивание затяжной кромки.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: выполнение технологического процесса удаления скобок или тексов из стелек, обрезка и взъерошивание затяжной кромки.
При изучении обучающиеся учатся владеть: основами удаления скобок или тексов из стелек, обрезки и взъерошивание затяжной кромки.
Результат обучения 1) Владеть навыками удаление скобки или тексов из стельки под контролем мастера.
Технология изделий из кожи
Оборудование.
Материаловедение.
Производственное обучение
Критерии оценки:
1.Выполняет процесс удаления скобок или тексов с помощью клещей или скобкотексовытаскивателем под контролем мастера.
Результат обучения: 2) Владеть навыками обрезки затяжной кромки заготовки под контролем мастера.
Критерии оценки:

1. Қалыпталған әзірлеменің созу жиегін ұлтараққа шебердің бақылауымен қолмен немесе машина тексімен бекітеді.
2. Әзірлемені үш тәсілмен созады, атап атқанда: тұмсық -аралық, геленка және өкше бөлігінде шебердің бақылауымен созу.
КҚ 6. Әзірлемелерді қалыптарда түбегейлі қалыптау операцияларының технологиялық процестерін орындау технологиясын меңгеру
КМ 06. Әзірлемелерді қалыптарда түбегейлі қалыптау операцияларының технологиялық процестерін орындау тәсілдерін меңгеру
Бұл модуль металл геленкаларды бекіту, ақ киімнің табанын төсеу және желімденетін бетке желім жағудың, ақ киімді кемтірудің технологиялық процесін орындау тәсілдерін меңгеруге қажетті
дағдыларды, білімдерді және икемдерді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
әзірлемені қалыпқа түбегейлі қалыптаудың технологиялық процестерін меңгереді
Оқу кезінде білім алушылар: әзірлемені қалыпқа түбегейлі қалыптаудың технологиялық процестерінің дағдыларын меңгеруді үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Табан-бекіту операцияларына созылған ақ киімді дайындау дағдыларын меңгеру: шебердің бақылауымен созу жиегінің артығын кесіп тастау, ондағы қыртыстарды жою.
Былғарыдан жасалған бұйымдар технологиясы
Құрал-жабдықтар
Материалтану
Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:
1. Шебердің бақылауымен созу жиегінің артығын кесіп тастау, ондағы қыртыстарды жою.
2. Сонымен бірге шебердің бақылауымен созылған әзірлеменің тұмсық бөлігін айналсоқтыру және тегістеу.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің бақылауымен ақ киімнің тұмсық және өкше бөліктерін қалыптастыру дағдыларын меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Шебердің бақылауымен ақ киімнің бүкіл периметрі бойынша етік балғасымен ретімен айналсоқтыру.
2. Шебердің бақылауымен тұмсық және өкшенің бөліктерін ақ киімнің шеттеті нақты болатындай және қалыптың пішініне толық сәйкес келетіндей етіп қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Шебердің бақылауымен ақ киімді кептіру және ылғал-жылулық өңдеудің технологиялық параметрлеріне меңгеру.
Бағалау
өлшемшарттары
1. Ақ киімді шебердің бақылауымен табиғи жағдайда 2-3 тәулік бойы ұстап немесе арнайы жылу кептіргіштерінде ұстап кептіреді.
2. Кептіру уақытының ауа ұзақтығы ауаның температурасына және материалдардың жылуға төзімділігіне байланысты екендігін шебердің бақылауымен түсінеді.
КҚ 7. Ұлтарақтардан құлақтарды және текстерді алып тастаудың технологиялық процесін орындау тәсілдерін меңгеру. Созу жиегін кесу және ұзарту
КМ 07. Ұлтарақтардан құлақтарды және текстерді алып тастаудың технологиялық процесін орындау тәсілдерін меңгеру. Созу жиегін кесу және ұзарту
Бұл модульде тлтарақтардан құлақтарды және текстерді алып тастаудың технологиялық процесін орындау тәсілдерін меңгеруге қажетті
білімдерді, икемдерді, дағдыларды сипаттайды. Созу жиегін кесу және ұзарту.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
Табандарды желімдермен бекітудің, ақ киімді әрлеудің технологиялық процесін орындауды
процесін орындауды меңгереді.
Оқу барысында білім алушылар ұлтарақтардан құлақтарды және текстерді алып тастаудың, созу жиегін кесу және ұзартудың негіздерін меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен ұлтарақтардан құлақтарды және текстерді алып тастаудың дағдыларын меңгеру.
Былғарыдан жасалған бұйымдар технологиясы
Құрал-жабдықтар
Материалтану
Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:
Шебердің бақылауымен ұлтарақтардан құлақтарды және текстерді құрттардың немесе құлақтекс шығарудың көмегімен алып тасату процесін орындау.
Жаттығудың нәтижесі: 2) Шебердің бақылауымен созу жиегін кесу дағдыларын игеру.
Бағалау өлшемшарттары:

1. Выполняет обрезку излишков затяжной кромки сапожным ножом под контролем мастера
2. Соблюдает ширину затяжной кромки после срезания излишков должна быть не менее 14 мм.
3. Срезает складки вровень с затяжной кромкой под контролем мастера.
Результат обучения:3) Владеть навыками взъерошивание затяжной кромки заготовки под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Производит взъерошивание затяжной кромки заготовки вращающейся щеткой из струнной металлической проволоки диаметром 0,25-0,40мм. под контролем мастера.
2. Выполняет взъерошивание затяжной кромки заготовки по всей площади на удалении 0,5-1 мм от грани следа под контролем мастера.
ПК 8. Осваивать приемы выполнения технологического
процесса прикрепление металлических геленков, простилание следа обуви и нанесения клея на склеиваемые поверхности. Сушка.
ПМ 08. Освоение приемов выполнения технологического процесса прикрепления металлических геленков, простилания следа обуви, нанесения клея на склеиваемые поверхности и сушки.
Данный модуль описывает навыки, знания и умения для освоения приемов выполнения технологического процесса прикрепление металлических геленков, простилание следа обуви и нанесения клея на склеиваемые поверхности, сушка обуви
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: выполнение технологического процесса прикрепление металлических геленков, простилание следа обуви и нанесения клея на склеиваемые поверхности, сушка обуви
При изучении обучающиеся учатся владеть: основами прикрепление металлических геленков и простилание следа обуви, нанесения клея на склеиваемые поверхности затяжной кромки заготовки, сушка обуви.
Результат обучения: 1) Владеть навыками прикрепления металлических геленков и простилать след обуви под контролем мастера.
Технология изделий из кожи
Оборудование.
Материаловедение.
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Накладывает геленок на след так, чтобы его изгиб совпадал с изгибом стельки геленочной части обуви и прикрепить к стельке гвоздями или на клей под контролем мастера.
2. Заполняет углубление на стельке между затяжной кромкой заготовки простилкой под контролем мастера.
Результат обучения: 2) Владеть навыками нанесения клея на склеиваемые поверхности затяжной кромки заготовки под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Наносит клей НТ на обе склеиваемые поверхности затяжной кромкой заготовки и подошвы под контролем мастера.
2. Производит двукратную намазку склеиваемых поверхности клеями различной концентрации под контролем мастера.
3. Наносит клей на склеиваемые поверхности вручную тонким ровным слоем без пропусков и потеков под контролем мастера.
Результат обучения: 3) Владеть навыками сушки обуви под контролем мастера.
Критерии оценки:

1. Шебердің жетекшілігімен созу жиегінің артығын етік пышағымен кеседі.
2. Созу жиегінің енін сақтайды, артық жерін алып тастаған соң ені 14 мм-ден кем болмауы керек.
3. Шебердің бақылауымен созу жиектерінен қартыстарды тегістеп қырқады.
Жаттығудың нәтижесі: 3) Шебердің бақылауымен дайындаманың ұзын жиектерін ұзарту дағдыларын игеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Дайындаманың ұзын жиектерін шебердің бақылауымен 0,25-0,40 мм металл сым қылшықтары бар айналмалы өсіру щеткасымен ұзартады.
2. Әзірлеменің созу жиегін шебердің бақылауымен іздің шекарасынан 0,5-1 мм шақықтықта барлық ауданында ұзартады.
КҚ 8.
Металл геленкаларды бекіту, ақ киімнің табанын төсеу және желімденетін бетке желім жағудың технологиялық процесін орындау тәсілдерін меңгеру. Кептіру
КМ 08.
Металл геленкаларды бекіту, ақ киімнің табанын төсеу және желімденетін бетке желім жағудың технологиялық процесін орындау тәсілдерін меңгеру. Кептіру
Бұл модуль металл геленкаларды бекіту, ақ киімнің табанын төсеу және желімденетін бетке желім жағудың, ақ киімді кемтірудің технологиялық процесін орындау тәсілдерін меңгеруге қажетті
Бұл модуль металл геленкаларды бекіту, ақ киімнің табанын төсеу және желімденетін бетке желім жағудың, ақ киімді кептірудің технологиялық процесін орындауды меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
Бұл модуль металл геленкаларды бекіту, ақ киімнің табанын төсеу және желімденетін бетке желім жағудың, ақ киімді кептірудің технологиялық процесін орындауды меңгереді.
Зерттеу барысында білім алушылар: Бұл модуль металл геленкаларды бекіту, ақ киімнің табанын төсеу және желімденетін бетке желім жағудың, ақ киімді кептірудің негіздерін меңгеруді үйренеді.
Жаттығудың нәтижесі: 1) Металл геленкасын бекіту және ақ киімнің табанын төсеу дағдыларын меңгеру.
Былғарыдан жасалған бұйымдар технологиясы
Құрал-жабдықтар
Материалтану
Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:
1. Геленканы табанға майысқан жері ұлтарақтың геленка бөлігіндегі майысқан жерімен сәйкес келетіндей етіп төсеу және шебердің бақылауымен ұлтараққа шегемен немесе желіммен бекіту.
2.Әзірлеменің созу жиегі арасындағы ұлтарақтың терең жерін шеберлердің бақылауымен төсемемен толтырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің бақылауымен әзірлеменің созу жиегінің желімденетін бетіне желім жағу дағдыларын меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Әзірлеменің желімденетін екі жағына да және табанына шебердің бақылауымен желімін жағу.
2. Шебердің жетекшілігімен әр түрлі концентрациядағы желімдермен желімденетін бетке екі рет желім жағады
3. Желімденетін бетке желімді шебердің бақылауымен қолмен жұқа тегіс қабатпен, жерін қалдырып кетпей, тамызбай жағу.
Оқыту нәтижесі: 3) Шебердің жетекшілігімен ақ киімді кептіру дағдыларын игеру.
Бағалау өлшемшарттары:

1. Соблюдает технологические параметры продолжительности сушки после двукратной намазки под контролем мастера.
ПК 9. Осваивать приемы выполнения технологического процесса прикрепление подошв клеями. Отделка обуви
ПМ 09. Освоение приемов выполнения технологического процесса прикрепление подошв клеями. Отделка обуви
Данный модуль описывает навыки, знания и умения для освоения приемов правильного выполнения технологического процесса прикрепление подошв клеями и отделки обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: выполнение технологического процесса прикрепление подошв клеями, отделка обуви.
При изучении обучающиеся учатся владеть: основами прикрепление подошв клеями, отделка обуви.
Результат обучения: 1) Владеть навыками термоактивации и прикрепить подошву клеем под контролем мастера.
Технология изделий из кожи
Оборудование.
Материаловедение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Проводит термоактивацию клеевых пленок затяжной кромки заготовки и подошвы на термоактиваторе для липкости и способности к самослипанию под контролем мастера.
2. Прикрепляет подошву к заготовке таким образом, чтобы ее края по всему периметру совпадали с гранью следа колодки под контролем мастера.
Результат обучения: 2) Владеть технологией отделки обуви под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Выполняет съемки обуви с колодок под контролем мастера.
2. Производит чистку верха и низа обуви, удалением пыли, загрязнения клеем под контролем мастера.
3. Проводить окрашивание и аппретирование деталей обуви, под контролем мастера.
ПК 10. Выполнять практические работы по затяжке обуви
ПМ 10. Выполнение практических работ по затяжке обуви
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для самостоятельного выполнения затяжки заготовки на колодку, прикрепление подошвы и уметь выполнять отделку обуви и заключительные операции на рабочих местах в соответствии с квалификационной характеристикой.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают рациональные методы выполнения затяжки обуви.
Результат обучения: 1) Выполнять затяжку заготовки на колодку, прикрепление подошвы и уметь производить отделку обуви, а также заключительные операции на рабочем месте под контролем мастера.
Профессиональная практика (практика на получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:
1. Технологически правильно выполняет затяжку заготовки на колодку, прикрепление подошвы и уметь производить отделку обуви, а также заключительные операции на рабочем месте под контролем мастера.
2. Эффективно использует рабочее время при выполнении работ, под контролем мастера.

1. Шебердің бақылауымен екі рет жағылғаннан кейін кептіру уақытының технологиялық параметрлерін сақтайды.
КҚ 9. Табандарды желімдермен бекітудің технологиялық процесін орындау тәсілдерін меңгеру. Ақ киімді әрлеу
КМ 09.
Табандарды желімдермен бекітудің технологиялық процесін орындау тәсілдерін меңгеру. Ақ киімді әрлеу
Бұл модульде табандарды желімдермен бекітудің технологиялық процесін орындау тәсілдерін дұрыс орындауға қажетті
білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды. Ақ киімді әрлеу.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
Табандарды желімдермен бекітудің, ақ киімді әрлеудің технологиялық процесін орындауды
Меңгереді.
Зерделеу барысында білім алушылар: Табандарды желімдермен бекітудің, ақ киімді меңгеруді үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Шебердің бақылауымен термоактивация және табанды желіммен бекіту дағдыларына меңгеру.
Былғарыдан жасалған бұйымдар технологиясы
Құрал-жабдықтар
Материалтану
Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:
1. Шебердің бақылауымен әзірлеменің созу жиектерінің желім пленкаларына және табанына термоактиваторда жабысқақтығы мен өз бетінше жабысу қабілетіне термоактивация жүргізеді.
2. Шебердің бақылауымен табынды әзірлемеге оның шеттері барлық париметрі бойынша қалып ізінің шеттерімен сәйкес келетіндей етіп бекітеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің жетекшілігімен ақ киімді әрлеу технологиясын меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Шебердің бақылауымен ақ киімді қалыптан алады.
2. Ақ киімнің үстіңгі және астыңғы бөлігін шебердің бақылауымен шаңнан, желімнен тазартады.
3. Шебердің бақылауымен ақ киім бөлшектерін бояу және жалата жағу.
КҚ 10. Аяқ киімді қатайту бойынша практикалық жұмысты орындау
КM 10. Аяқ киімді қатайту бойынша практикалық жұмыс
Бұл модуль біліктілік сипаттамасына сәйкес әзірлемені қалыпқа өз бетінше созу, табынды бекіту және ақ киімді әрлеуге және жұмыс орындарында соңғы операцияларды орындауға қажетті дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ақ киімді созудың ұтымды әдістерін меңгереді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Шебердің бақылауымен зірлемені қалыпқа өз бетінше созу, табынды бекіту және ақ киімді әрлеуге және жұмыс орындарында соңғы операцияларды орындау.
Кәсіптік практика (жұмыс мамандығын алу үшін)
Бағалау өлшемшарттары:
1. Шебердің бақылауымен әзірлемені қалыпқа өз бетінше созуды, табынды бекітуді және ақ киімді әрлеуді және жұмыс орындарында соңғы операцияларды технологиялық тұрғыдан дұрыс орындайды .
2. Жұмысты орындау кезінде шебердің бақылауымен жұмыс уақытын тиімді пайдаланады.

3. Бережно использует сапожные инструменты под контролем мастера.
Результат обучения: 2) Соблюдать нормы и правила безопасности труда на производстве, под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования безопасности при выполнении затяжныз рабюот под контролем мастера.
2. Соблюдает требования пожарной безопасности, под контролем мастера.
3. Соблюдает требования безопасности на рабочем месте под контролем мастера.
4. Использует средства индивидуальной защиты при работе, под контролем мастера.
5. Понимает безопасного поведения на рабочем месте под контролем мастера.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 198 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 1001 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Обувное производство (по видам) для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1212000 – Обувное производство (по видам)
Квалификация: 121203 2 – Затяжчик обуви
Категория: лица с особыми образовательными потребностями (умственная отсталость умеренной степени)
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие
модуль
Базовые модули
БК 1. Применять элементарные основы профессионального общения и навыки компьютерной грамотности в деятельности
БМ 01. Применение элементарных основ профессионального общения и компьютерной грамотности в деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня в устных и письменных видах речевой деятельности и компьютерной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы, овладевать техникой их практического применения
Результат обучения: 1) Владеть элементарными основами грамматики, письма и правилами речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский
(русский) язык
Основы информатики
Критерии
оценки:

3. Ақ киім құралдарын шебердің бақылауымен мұқият пайдаланыңыз.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің бақылауымен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелері мен ережелерін сақтау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Ұстаздың жетекшілігімен ұзақ жұмыс уақытын орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
2. Шебердің бақылауымен өрт қауіпсіздігі талаптарын орындайды.
3. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік талаптарын шебердің бақылауымен сақтайды.
4. Шебердің бақылауымен жұмыс кезінде жеке қорғаныс құралдарын қолданады.
5. Шебердің жетекшілігімен жұмыс орнында қауіпсіз тәртіптің қажеттілігін түсінеді
Ескерту: Қолданыстағы аббревиатуралар: НҚ- негізгі құзыреттер; КҚ - кәсіби құзыреттер; БM - базалық модульдер КМ-кәсіби модульдер
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"____________
№ ________ бұйрығына
198-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
1001-қосымша
"Аяқ киім өндірісі (бейіні бойынша)" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні: 1200000 - Өндіріс, монтаж, пайдалану және жөндеу (бейіні бойынша)
Мамандығы: 1212000 - Аяқ киім өндірісі (бейіні бойынша)
Біліктілігі: 121203 2 - Аяқ киімді созушы
Санаты: ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (орташа ақыл-ой кемістігі)
Негізгі және кәсіби құзыреттер
Модуль атауы
Модульге қысқаша шолу
Оқыту нәтижелері және бағалау өлшемшарттары
Модульді қалыптастырушы
пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіби қарым-қатынастың және компьютерлік сауаттылық қарапайым негіздерін іс-әрекетте қолдану
БМ 01. Кәсіби коммуникацияның қарапайым негіздерін және компьютерлік сауаттылықты іс-әрекетте қолдану
Бұл модуль ауызша және жазбаша сөйлеу әрекетінде және компьютерлік сауаттылықта бастауыш деңгейдің коммуникативтік құзіреттілігін қалыптастыруға қажетті білім, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қазақ (орыс) тілі мен кәсіптік лексиканың негіздерін; қазіргі қоғамда бейімделуге қажетті компьютерлік сауаттылық негіздерін меңгереді
Модульді оқу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: кәсіби қазақ (орыс) тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын игереді; компьютерлік ресурстарды меңгереді, оларды практикалық қолдану техникасын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіби қарым-қатынасқа арналған грамматиканың, жазудың және сөйлеу ережелерінің элементарлық негіздерін меңгеру.
Кәсіптік қазақ
(орыс) тілі
Информатика негіздері
Бағалау
өлшемшарттары:

1. Понимает элементарный лексико-грамматический материал, для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) языке.
2. Умеет составлять, правильно строить и оформлять предложения.
3. Связно и логично излагает свои мысли в письменной и устной форме.
4. Применяет простейшую терминологию по специальности.
5. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
6. Самостоятельно применяет приобретенные знания в различных ситуациях.
7. Умеет пользоваться словарями.
8. Понимает важность правильного и грамотного оформления документов при приеме на работу.
Результат обучения: 2) Владеть основами информатики для решения профессиональных задач.
Критерии
оценки:
1. Понимает назначение основных и дополнительных устройств компьютера для ввода, вывода и обработки информации.
2. Соблюдает требования безопасности при работе с компьютером.
3. Выполняет элементарные действия при работе с простыми информационными объектами (текстами, рисунками).
4. Осуществляет поиск информации в Интернете.
5. Использует возможности компьютерных технологий для оперирования информацией профессиональной направленности.
БК 2. Социализироваться и адаптироваться в обществе
БМ 02. Социализация и адаптация в обществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для социализации и адаптации в обществе, формирования и становления личности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки общения, общие нормы и правила поведения в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: реализовывать свои стремления, потребности, интересы; формировать качества самоопределения, самоутверждения; развивать индивидуальность.
Результат обучения: 1) Осознавать собственное положение в обществе.
Самопознание
Этика и психология общения
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Владеет первоначальными представлениями о социальной жизни: профессиональных и социальных ролях людей, об истории своей большой и малой Родины.
2. Понимает права и обязанности человека как члена общества.
3. Проявляет способность к осмыслению, своего места в социальном окружении, принятие соответствующих возрасту ценностей и социальных ролей.
4. Определяет собственную социальную роль в семье, коллективе, обществе.
5. Осознает значение семьи и семейных ценностей в жизни.
6. Проявляет свои творческие способности в различных ситуациях.
7. Проявляет способность к организации личного пространства и времени.
8. Владеет элементарными навыками планирования личного бюджета.
9. Владеет элементарными знаниями о безработице, об оплате труда.
Результат обучения: 2) Соблюдать общепринятые нормы поведения в обществе.
Критерии оценки:
1. Соблюдает общие нормы и правила поведения в обществе, в группе, в рабочем коллективе.
2. Понимает степень ответственности за свои поступки.
3. Сотрудничает с окружающими в разных социальных ситуациях.
Результат обучения: 3) Владеть коммуникативными навыками общения.
Критерии оценки:
1. Применяет коммуникативные навыки на основе совместной деятельности.
2. Характеризует способы взаимодействия людей в обществе.
3. Владеет принятыми нормами социального взаимодействия.

1. Кәсіптік қазақ (орыс) тілінде ауызша және жазбаша байланыс жасау үшін қажетті қарапайым лексикалық және грамматикалық материалдарды қолданады.
2. Ұсыныстарды дұрыс құрастырып, орындай білу.
3. Өз ойларын дәйекті және логикалық түрде жазбаша және ауызша түрде жеткізеді.
4.Мамандық бойынша қарапайым терминологияны қолданады.
5. Кәсіби қарым-қатынас процесінде диалог жүргізеді.
6. Алынған білімді әр түрлі жағдайда дербес қолданады.
7. Сөздіктерді қолдана біледі.
8. Жұмысқа орналасу кезінде дұрыс және сауатты іс қағаздарын жүргізудің маңыздылығын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби мәселелерді шешудің информатика негіздерін меңгеру.
Бағалау
өлшемшарттары
1. Ақпаратты енгізу, шығару және өңдеуге арналған негізгі және қосымша компьютерлік құрылғылардың мақсатын түсінеді.
2. Компьютермен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
3. Қарапайым ақпараттық объектілермен (мәтіндер, сызбалар) жұмыс кезінде ұсақ-түйек әрекеттерді орындайды.
4. Интернеттен қажетті ақпаратты іздеуді жүзеге асырады.
5. Тәлімгердің жетекшілігімен кәсіби бағытталған ақпаратпен жұмыс істеуге арналған компьютерлік технологияның мүмкіндіктерін пайдаланады.
БҚ 2 . Қоғамда әлеуметтену және бейімделу
БМ 02. Қоғамда әлеуметтену және бейімделу
Бұл модуль қоғамда әлеуметтену мен бейімделуге, тұлғаның қалыптасуы мен есеюіне қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: қарым-қатынас дағдыларын, қоғамдағы жалпы нормалар мен тәртіп ережелерді меңгереді.
Модульді оқу барысында білім алушылар: ұмтылыстарын, қажеттіліктерін, қызығушылықтарын іске асыруды; өзін-өзі анықтау, өзін-өзі растау қасиеттерін қалыптастыруды; тұлғаны дамытуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Адамның қоғамдағы өзіндік орнын сезіну.
Өзін-өзі тану;
Этика және қарым-қатынас психологиясы
Экономика негіздері
Бағалау өлшемшарттары:
1. Әлеуметтік өмір туралы бастапқы түсініктерді біледі: адамдардың кәсіптік және әлеуметтік рөлдері, және кіші Отандарының тарихы туралы.
2. Адамның қоғам мүшесі ретіндегі құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді.
3. Әлеуметтік ортадағы орнын, жасына сәйкес құндылықтар мен әлеуметтік рөлдерді қабылдау қабілеттерін көрсетеді.
4. Отбасындағы, ұжымдағы, қоғамдағы өзінің әлеуметтік рөлін анықтайды.
5. Отбасының және отбасы құндылықтарының өмірдегі маңыздылығын түсіндіреді.
6. Ол әр түрлі жағдайда өз шығармашылығын көрсетеді.
7. Жеке кеңістік пен уақытты ұйымдастыра білу қабілетін көрсетеді.
8. Жеке бюджетті жоспарлаудың қарапайым дағдыларын меңгереді.
9. Жұмыссыздық, жалақы туралы қарапайым білімдерді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдағы жалпы қабылданған мінез-құлық нормаларын сақтау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Қоғамдағы, топтағы, еңбек ұжымындағы мінез-құлықтың жалпы нормалары мен ережелерін сақтайды.
2.Олардың әрекеттері үшін жауапкершілік дәрежесін түсінеді.
3. Әр түрлі әлеуметтік жағдайларда басқалармен ынтымақтастық жасайды.
Оқытудың нәтижесі: 3) Коммуникативті қарым-қатынас дағдыларын меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1.Бірлескен іс-әрекет негізінде коммуникативті дағдыларды қолданады.
2.Адамдардың қоғамдағы өзара әрекеттесуі тәсілдерін сипаттайды.
3.Әлеуметтік өзара әрекеттестіктің қабылданған нормаларын меңгереді.

2. Соблюдает время увлажнения заготовки в течение 30-45 мин. под контролем мастера.
3. Выполняет процесс увлажнения заготовки.
Результат обучения: 2) Владеть навыками вклеивания подносков и задников в заготовку, под вытяжкой, под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Понимает виды клеев
2. Правильно выполняет технологический процесс окунания в клей подносков и задников под вытяжкой, под контролем мастера
3. Правильно выполняет технологический процесс вставления задников без перекосов, симметрично относительно заднего шва под контролем мастера.
4. Правильно выполняет технологический процесс вставка подносков в заготовку, чтобы лицевая сторона подноска прилегала к колодке и не доходила до края затяжной кромки в носочной части на 3-4 мм под контролем мастера
Результат обучения: 3) Владеть навыками нанесения клея на затяжную кромку заготовки и стельки, под вытяжкой, под контролем мастера.
Критерии оценки:
1.Правильно выполняет технологический процесс промазывания клеем на ширину 10-15 мм. под контролем мастера.
ПК 4. Осваивать приемы выполнения технологического процесса установки и обтяжки заготовки на колодке
ПМ 04. Освоение приемов выполнения технологического процесса установки и обтяжки заготовки на колодке
Данный модуль описывает навыки, знания и умения для освоения приемов правильного выполнения технологического процесса установки и обтяжки заготовки на колодке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
выполнение технологического процесса установки и обтяжки заготовки на колодке.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть: основами установки и обтяжки заготовок на колодке.
Результат обучения: 1) Владеть установкой правильного положения заднего шва и высоты обуви по заднему шву под контролем мастера.
Технология изделий из кожи
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Устанавливает правильное положение заднего шва и высоты обуви по заднему шву под контролем мастера
2. Правильно устанавливает задний шов посередине закругления пяточной части колодки под контролем мастера.
3. Правильно закрепляет затяжную кромку заготовки в пяточной части на стельке одним тексом под контролем мастера.
Результат обучения: 2) Владеть навыками придания правильного положения на колодке носочно-пучковой части заготовки под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Правильно вытягивает заготовку на колодке вдоль следа, а в носочной части – и поперек; временно закрепить на стельке пять гвоздями: одним в передней части и с двумя с каждой стороны носка под контролем мастера.
2. Правильно забивает гвозди на удалении от грани стельки 6-8 мм. под контролем мастера.
ПК 5. Выполнять практические работы по затяжке обуви
ПМ 05. Выполнение практических работ по затяжке обуви
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для самостоятельного выполнения подготовку колодок к прикреплению основных стелек к колодке, уметь выполнять увлажнение, вклеивание подносков и задников в заготовку, нанесение клея на затяжную кромку заготовки и стельки установку и обтяжку заготовки на колодке на рабочих местах в соответствии с квалификационной характеристикой.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают рациональные методы выполнения технологического процесса: владеть основами правильного подбора колодок и прикреплению основных стелек к колодке, увлажнения; вклеивания подносков и задников в заготовку, нанесения клея на затяжную кромку заготовки и стельки, установки заготовки на колодке, обтяжки заготовки на колодке.
Результат обучения: 1) Выполнять подготовление колодок к прикреплению основных стелек к колодке, увлажнение, вклеивание подносков и задников в заготовку, нанесение клея на затяжную кромку заготовки и стельки, установку и обтяжку заготовки на колодке под контролем мастера.
Профессиональная практика (практика на получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:
1. Технологически правильно выполняет подготовку колодок к прикреплению основных стелек к колодке, уметь выполнять увлажнения, вклеивания подносков и задников в заготовку, нанесения клея на затяжную кромку заготовки и стельки, установки и обтяжки заготовки на колодке под контролем мастера.

2. Шебердің бақылауымен әзірлемені ылғалдандыру уақытын 30-45 минут аралығында сақтайды.
3. Әзірлемені ылғалдандыру процесін орындайды.
Оқытудың нәтижесі: 2) Шебердің бақылауымен әзірлемеге тұмсықтың асты мен сірілерді созып желімдеу дағдыларын меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Желімнің түрлерін түсінеді
2. Шебердің бақылауымен тұмсықтың асты мен сірелерін созып желімге малтудың технологиялық процесін орындайды.
3. Шебердің бақылауымен артқы тігісті симметриялы түрде бұрмаламай кіргізудің технологиялық процесін дұрыс орындайды.
4. Тұмсықтың астын шебердің бақылауымен әзірлемеге оның беткі жағы қалыпқа жақын орналасып, созу жиегіне тұмсық бөлігінде 3-4 см жетпей тұратындай етіп қояды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шебердің бақылауымен желімді әзірлеменің созу ілмегіне және ұлтараққа жағу дағдысын меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1.НТ желімімен шебердің бақылауымен 10-15 мм еніне жағудың технологиялық процесін дұрыс орындайды.
КҚ 4. Әзірлемені қалыпқа орнату және қаптаудың технологиялық процесін орындау тәсілдерін меңгеру
КМ 04. Әзірлемені қалыпқа орнату және қаптаудың технологиялық процесін орындау тәсілдерін меңгеру
Бұл модульде табандарды желімдермен бекітудің технологиялық процесін орындау тәсілдерін дұрыс орындауға қажетті үйренеді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
Табандарды желімдермен бекітудің, ақ киімді әрлеудің технологиялық процесін орындауды үйренеді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар: әзірлеменің қалыпта орнату және қаптауың негіздерін меңгеруі үйренеді.
Жаттығудың нәтижесі: 1) Шебердің бақылауымен артқы тігістің және ақ киімнің артқы тігіс бойындағы биіктігінің дұрыс орналасуын меңгереді.
Былғарыдан жасалған бұйымдар технологиясы
Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:
1. Шебердің бақылауымен артқы тігістің дұрыс орналасуын және ақ киімнің биіктігін орнатады
2. Шебердің бақылауымен қалыптың өкше бөлігінде домалақтаудың ортасына артқы тігісті дұрыс орналастырады.
3. Әзірлеменің созу жиегін өкше бөлігінде ұлтараққа шебердің бақылауымен бір текспен дұрыс бекітеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің бақылауымен әзірлеменің тұмсық-түйін бөлігін қалыпқа дұрыс күй беру дағдыларын меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Әзірлемені іздің бойымен қалыпқа тартады, ал тұмсықты бөлігінде көлденең тартады, өкшені ұлтараққа шегемен уақытша бекіту: алдыңғы бөлігінде бір шегемен, ал әр жанынан шебердің бақылауымен екі шегемен.
2. Шебердің бақылауымен шегелерді ұлтарақ шетінен 6-8 мм қашықтықта дұрыс қағады.
КҚ 5. Аяқ киімді қатайту бойынша практикалық жұмысты орындау
КМ 05. Аяқ киімді қатайту бойынша практикалық жұмыс
Бұл модуль жұмыс орындарында өз бетінше біліктілік талаптарына сәйкес, қалыптарды негізгі ұлтарақты қалыпқа бекітуге дайындау, ылғалдандыруды орындауға, тұмықтар мен сірілерді әзірлемеге желімдеуге қажетті жұмыстың нәтижелерін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: қалыптарды дұрыс таңдаудың негіздерін және негізгі ұлтарақтарды қалыпқа бекітудің, ылғалдандырудың; саусақтар мен өкшелерді қалыпқа жапсырудың, әзірлеме мен ұлтарақтың созу жиегіне желім жағудың, әзірлемені қалыпқа ораудың технологиялық процесінің ұтымды әдістерін үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Қалыптарды дұрыс таңдаудың негіздерін және негізгі ұлтарақтарды қалыпқа бекітудің, ылғалдандырудың; тұмсықтар мен өкшелерді қалыпқа жапсырудың, әзірлеме мен ұлтарақтың созу жиегіне желім жағудың, әзірлемені қалыпқа ораудың даярлық жұмыстарын шебердің бақылауымен орындау.
Кәсіптік практика (жұмыс мамандығын алу үшін)
Бағалау өлшемшарттары:
1. Қалыптарды дұрыс таңдаудың негіздерін және негізгі ұлтарақтарды қалыпқа бекітудің, ылғалдандырудың; тұмсықтар мен өкшелерді қалыпқа жапсырудың, әзірлеме мен ұлтарақтың созу жиегіне желім жағудың, әзірлемені қалыпқа орауды даярлаудың технологиялық тұрғыда дұрыс орындайды.

2. Эффективно использует рабочее время при выполнении работ, под контролем мастера
3. Бережно использует сапожные инструменты под контролем мастера.
Результат обучения: 2) Соблюдать нормы и правила безопасности труда на производстве под контролем мастера.
Критерии оценки:
Соблюдает требования безопасности при выполнении подготовку колодок к прикреплению основных стелек к колодке, увлажнения, вклеивания подносков и задников в заготовку,
нанесения клея на затяжную кромку заготовки и стельки установки и обтяжки заготовки на колодке обуви, под контролем мастера.
2. Соблюдает требования пожарной безопасности, под контролем мастера.
3. Соблюдает требования безопасности на рабочем месте под контролем мастера
4.Использует средства индивидуальной защиты при работе, под контролем мастера.
5. Понимает безопасного поведения на рабочем месте под контролем мастера.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 199 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 1002 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология трикотажных, текстильных, галантерейных изделий" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1200000 - Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1214000 - Технология трикотажных, текстильных, галантерейных изделий
Квалификация:

2. Жұмысты орындау кезінде шебердің бақылауымен жұмыс уақытын тиімді пайдаланады.
3. Ақ киім құралдарын шебердің бақылауымен мұқият пайдаланыңыз.
Оқытудың нәтижесі: 2) Өндірісте еңбек нормалары мен ережелерін, қауіпсіздігін сақтау сақтайды.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Негізгі ұлтарақтарды қалыпқа бекітуге қалыптарды даярлау, ылғалдандыру, тұмсықтар мен өкшелерді әзірлемеге желімдеуге,
созу жиегі мен ұлтараққа желім жағуға , ақ киім қалыбында әзірлемені қаптауға дайындау кезінде шебердің бақылауымен қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
2. Шебердің бақылауымен өрт қауіпсіздігі талаптарын орындайды.
3. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік талаптарын шебердің бақылауымен сақтайды.
4. Шебердің бақылауымен жұмыс кезінде жеке қорғаныс құралдарын қолданады.
5. Шебердің жетекшілігімен жұмыс орнында қауіпсіз тәртіптің қажеттілігін түсінеді
Ескерту: Қолданыстағы аббревиатуралар: НҚ - негізгі құзыреттер; КҚ - кәсіби құзыреттер; БM - базалық модульдер КМ - кәсіби модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "____"___________
№ ________ бұйрығына
199-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
1002-қосымша
"Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары технологиясы" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1214000 - Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары технологиясы
Біліктілігі:

В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технику плетения кружевной ленты, манжет, воротников различной формы; осваивают технику плетения кружев в соответствии с заданным рисунком узоров на коклюшках с количеством пар до 12, до 20 пар.
При изучении модуля обучающиеся учатся: плести тесьму, манжеты, воротники различной формы и разного плетения.
Результат обучения: 1) Выполнять технику плетения парных и сцепных кружев и кружевных изделий простыми элементами плетения в сочетании с более сложными под руководством мастера.
Специальная технология
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1.Применяет методы парной и сцепной техники плетения.
2.Выполняет приемы вязки узлов и сетки для филейных кружев.
Результат обучения: 2) Применять навыки плетения кружевных лент, манжет, воротников различной формы.
Критерии оценки:
1. Выполняет приемы плетения кружев в соответствии с заданным рисунком узоров на коклюшках с количеством пар до 12.
2. Выполняет приемы плетения кружев в соответствии с заданным рисунком узоров на коклюшках с количеством пар до 20.
3. Выполняет приемы плетения тесьмы различной формы и разного плетения.
4. Выполняет приемы плетения манжет различной формы и разного плетения.
5. Выполняет приемы плетения воротников различной формы и разного плетения.
ПК 05. Выполнять практические работы по плетению кружевных изделий
ПМ 05. Выполнение практических работ по плетению кружевных изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для самостоятельного выполнения кружевных работ на рабочих местах в соответствии с квалификационной характеристикой.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: приемы и способы труда, используемые на производстве; приемы эффективного использования рабочего времени.
При изучении модуля обучающиеся учатся: экономному расходованию материалов; соблюдению норм и правил безопасности труда на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Соблюдать нормы и правила безопасности труда на производстве.
Профессиональная практика (практика на получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:
1.Соблюдает требования безопасности при выполнении кружевных работ.
2. Соблюдает требования к правильной организации рабочего места.
3.Соблюдает требования пожарной безопасности.
4.Соблюдает санитарные требования на рабочем месте.
5.Соблюдает правила поведения на рабочем месте.
Результат обучения: 2) Самостоятельно выполняет кружевные работы на рабочем месте.
Критерии оценки:
1.Технологически правильно выполняет кружевные работы.
2.Соблюдает последовательность изготовления простых изделий.
3.Применяет приобретенные навыки изготовления штучных кружевных изделий.
4.Правильно выполняет отделку одежды штучными изделиями.
5.Экономно расходует материал для кружевных работ.
6.Использует по назначению специальное оборудование и инструменты кружевницы.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 202 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 1005 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Технология трикотажных, текстильных, галантерейных изделий" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1200000 -Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1214000 - Технология трикотажных, текстильных, галантерейных изделий
Квалификация:

Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әр түрлі формадағы шілтер бауларын, манжетті, жағаны өру техникасын меңгереді, 12 жұпқа дейін, 20 жұпқа дейін шилердегі өрнектердің берілген суретіне сәйкес шілтерлерді өру техникасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тоқыма тоқу, манжеттер, түрлі формадағы жағалар және әртүрлі өруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен күрделірек үйлесімде тоқудың қарапайым элементтерімен жұп және тізбекті шілтер мен шілтер бұйымдарын өру техникасын орындау.
Арнайы технология
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жұп және тізбекті тоқу техникасы әдістерін қолданады
2. Селдір шілтерлер үшін өрнектер мен торларды тоқу тәсілдерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шілтерлі баулар, манжеттер, түрлі пішіндегі жағаларды тоқу дағдыларын қолдану
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. 12-ге дейінгі жұп саны бар орауыш өрнектерінің берілген үлгісіне сәйкес шілтер тоқу техникасын орындайды.
2. 20-ға дейінгі жұп саны бар орауыш өрнектерінің берілген үлгісіне сәйкес шілтер тоқу техникасын орындайды.
3. Әртүрлі формадағы тоқыма тоқу және әр түрлі тоқу тәсілдерін орындайды.
4. Манжетін түрлі формадағы өру және әртүрлі өру тәсілдерін орындайды.
5.Жағалардын түрлі формадағы өру және әртүрлі өру тәсілдерін орындайды.
КҚ 05.
Кесте бұйымдарын өру бойынша тәжірибе жұмыстарын орындау
КМ 05. Кесте бұйымдарын өру бойынша тәжірибе жұмыстарын орындау
Бұл модуль біліктілік сипаттамасына сәйкес жұмыс орындарында үйірме жұмыстарын өз бетінше орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндірісте қолданылатын еңбек тәсілдері мен тәсілдерін, жұмыс уақытын тиімді пайдалану тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар материалдарды үнемді жұмсауды, жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі нормалары мен ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістегі еңбек қауіпсіздігінің нормалары мен ережелерін сақтау.
Кәсіптік практика (жұмыс біліктілігін алу практикасы)
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Үйірме жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
2.Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруға қойылатын талаптарды сақтайды.
3. Өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
4.Жұмыс орнында санитарлық талаптарды сақтайды.
5.Жұмыс орнында тәртіп ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс орнында үйірме жұмыстарын дербес орындайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Шілтер тоқу жұмыстарын технологиялық түрде дұрыс орындайды.
2. Қарапайым бұйымдарды дайындау кезектілігін сақтайды.
3. Дара шілтер бұйымдарын дайындау дағдыларын қолданады.
4.Киім-кешекті дара бұйымдармен дұрыс өңдейді.
5. Шілтер тоқу жұмыстарына арналған материалды үнемді жұмсайды.
6. Арнайы жабдықтар мен шілтер құралдарын мақсаты бойынша пайдаланады.
Ескерту: Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ- базалық құзыреттер; КҚ - кәсіби құзыреттер; БM - базалық модульдер КМ-кәсіби модульдер
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"____________
№ ________ бұйрығына
202-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
1005-қосымша
"Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары технологиясы" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1214000 - Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары технологиясы
Біліктілігі:

121402 2 - Кружевница
Категория: лица с особыми образовательными потребностями (умственная отсталость умеренной степени)
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять элементарные основы профессионального общения и навыки компьютерной грамотности в деятельности
БМ 01. Применение элементарных основ профессионального общения и компьютерной грамотности в деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня в устной форме и компьютерной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы, овладевать техникой их практического применения.
Результат обучения: 1) Владеть простейшими элементарными правилами речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский (русский) язык.
Основы информатики
Критерии оценки:
1.Применяет элементарный лексико-грамматический материал, для общения в устной форме на казахском (русском) языке.
2.Умеет составлять, правильно строить и оформлять несложные предложения.
3.Связно и логично излагает свои мысли в устной форме.
4.Применяет простейшую терминологию по специальности.
5.Ведет элементарный диалог в процессе профессионального общения.
Результат обучения: 2) Владеть основами информатики для решения профессиональных задач.
Критерии оценки:
1.Описывает назначение основных устройств компьютера для ввода, вывода и обработки информации под руководством мастера.
2.Соблюдает требования безопасности при работе с компьютером.
3.Выполняет элементарные действия при работе с простыми информационными объектами (текстами, рисунками) под руководством наставника.
4.Осуществляет поиск информации в Интернете под руководством наставника.
БК 2. Социализироваться и адаптироваться в обществе
БМ 02. Социализация и адаптация в обществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для социализации и адаптации в обществе, формирования и становления личности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки общения, общие нормы и правила поведения в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: реализовывать свои стремления, потребности, интересы; формировать качества самоопределения, самоутверждения; развивать индивидуальность.
Результат обучения: 1) Осознавать собственное положение в обществе.
Самопознание
Этика и психология общения
Критерии оценки:
1.Имеет понятие о профессиональных и социальных ролях людей.
2.Объясняет элементарные права и обязанности человека как члена общества.
3.Проявляет способность к осмыслению, своего места в социальном окружении, принятие соответствующих возрасту ценностей и социальных ролей.
4.Определяет собственную социальную роль в семье, коллективе, обществе.
5.Объясняет значение семьи и семейных ценностей в жизни.
6.Понимает особенности взаимоотношений между полами
Результат обучения: 2) Соблюдать общепринятые нормы поведения в обществе.
Критерии оценки:
1. Соблюдает общие нормы и правила поведения в обществе, в группе, в рабочем коллективе.
2.Объясняет понятие "ответственность за свои поступки" на основе элементарных знаний об этических нормах и правилах поведения в современном обществе .
3. Сотрудничает с окружающими в разных социальных ситуациях.
Результат обучения: 3) Владеть элементарными коммуникативными навыками общения.
Критерии оценки:
1.Применяет элементарные коммуникативные навыки на основе совместной деятельности.
2. Объясняет элементарные нормы социального взаимодействия.
3.Различает средства невербальной коммуникации.
БК 3. Соблюдать основы здорового образа жизни
БМ 03. Соблюдение основ здорового образа жизни
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования здорового образа жизни, укрепления здоровья, повышения психологической и физической работоспособности, приобщения к доступной спортивной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают представления о физической культуре как средстве укрепления здоровья, о влиянии занятий физической культуры на формирование здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть техникой выполнения физических упражнений; соблюдать правила безопасности при выполнении движений во время занятий физической культурой.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Адаптивная физическая культура. Валеология
Критерии оценки:
1.Имеет элементарные представления о здоровом образе жизни.
2.Выполняет основные правила поведения на уроках физической культуры.
3.Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
4.Объясняет поддержания здорового образа жизни, соответствующего возрасту, потребностям и ограничениям здоровья.
5. Поддерживает режим дня с оздоровительными процедурами.
Результат обучения: 2) Развивать физические качества и физиологические способности.
Критерии оценки:
1.Выполняет простые физические упражнения.
2.Участвует в подвижных спортивных играх.
3.Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04. Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: добросовестно выполнять трудовое задание; бережно относится к результатам собственного и чужого труда; понимать свои интересы и мотивационную готовность к формированию и развитию собственных профессиональных способностей.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
Объясняет в труде.
Рассказывает о значении выбранной профессии для общества (людей).
Ориентируется в задании под руководством наставника.
4. Объясняет важность бережного отношения к результатам собственного и чужого труда.
5. Понимает свои элементарные права и обязанности в соответствии с трудовым законодательством.
6. Дает общую характеристику работ выполняемым кружевницей.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
1.Раскрывает свои интересы, возможности и мотивационную готовность к формированию и развитию собственных профессиональных способностей.
2.Способен принимать простое решение о какого-либо действия в конкретной ситуации.
Профессиональные модули
Квалификация "Кружевница"
ПК 1. Подготавливать рабочее место с соблюдением требований безопасности и норм охраны труда под руководством мастера
ПМ 01. Подготовка рабочего места с соблюдением требований безопасности и норм охраны труда под руководством мастера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для подготовки рабочего места с соблюдением требований безопасности и норм охраны труда на рабочем месте, способных обеспечить жизнь и здоровье работников в процессе трудовой деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды производственных травм; правила безопасности перед работой, во время работы и после работы на рабочем месте.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать трудовую дисциплину на предприятии; основам кружевоплетения; правилам, предъявляемым к укомплектованности инструментами и приспособлениями на рабочем месте, под руководством мастера.
Результат обучения: 1) Соблюдать требования безопасности и нормы охраны труда при выполнении кружевных работ под руководством мастера.
Охрана труда. Специальная технология
Производственное обучение
Профессиональная практика
(ознакомительная)
Критерии оценки:
1.Понимает соблюдения требований безопасности при выполнении практических работ.
2. Различает виды травм полученных на производстве и причины травматизма.
3.Соблюдает элементарные требования пожарной безопасности.
Результат обучения: 2) Ознакомиться со спецификой работы предприятия с соблюдением требований безопасности.
Критерии оценки:
1.Имеет представление о режиме труда на предприятии.
2.Соблюдает трудовую дисциплину на предприятии.
3.Описывает укомплектованность инструментов и приспособлений на рабочем месте предприятии под руководством мастера.
4.Описывает элементарные основы кружевоплетения с соблюдением техники безопасности под руководством мастера.
ПК 2. Подготавливать оборудование, материалы и приспособления к практической работе под руководством мастера
ПМ 02. Подготовка оборудования, инструментов, материалов и приспособлений к практической работе под руководством мастера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения подготовки оборудования, материалов и приспособлений к практической работе под руководством мастера.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: историю развития кружевоплетения; соблюдение требований безопасности при работе; терминологию кружевных работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подготавливать рабочее место с соблюдением требований безопасности и норм охраны труда; подбирать различные материалы для кружевных работ; подбирать инструменты для выполнения практических работ под руководством мастера.
Результат обучения: 1) Подготовить оборудование и инструменты для практической работы под руководством мастера.
Специальная технология
Материаловедение Производственное обучение
Критерии оценки:
1.Различает виды специального оборудования для кружевных работ: коклюшки, пяльца, подушка под руководством специалиста более высокой квалификации.
2.Характеризует инструменты для кружевных работ: ножницы, крючок, накол, булавки под руководством специалиста более высокой квалификации.
3.Применяет приспособление сколок для кружевных работ под руководством специалиста более высокой квалификации.
4.Подбирает инструменты для выполнения практических работ под руководством мастера.
5.Соблюдает требования техники безопасности при работе с оборудованием и инструментами под руководством мастера.
6. Подбирает материал для выполнения практической работы под руководством мастера.
Результат обучения: 2) Подбирать и подготавливать материал для выполнения практической работы под руководством мастера.
Критерии оценки:
1.Различает натуральные и искусственные волокна по образцу.
2.Классифицирует нитки по числу сложений, окраске, толщине по образцу.
3.Определяет характеристику ниток по их назначению по образцу.
ПК 3. Выполнять разные элементы плетения кружев под руководством мастера
ПМ 03. Выполнение разных элементов плетения кружев под руководством мастера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения основных приемов плетения; основных видов плетения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: упражнения под руководством мастера по наматыванию ниток на коклюшки, прикалыванию сколка к подушке.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять подражательные упражнения по основным приемам плетения под руководством мастера; проявлять элементарный уровень понимания при чтении простейших схем кружевоплетения по сколкам под руководством мастера.
Результат обучения: 1) Приобрести навыки основных приемов плетения под руководством мастера.
Специальная технология. Специальный рисунок
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1.Выполняет подражательные упражнения по наматыванию ниток на коклюшки под руководством мастера.
2.Выполняет подражательные упражнения по прикалыванию сколка к подушке под руководством мастера.
3.Выполняет подражательные упражнения по соединению нитей при их обрывах или окончании на коклюшках под руководством мастера.
4.Выполняет подражательные упражнения по приемам "перевить", "сплести" под руководством мастера.
5.Выполняет подражательные упражнения по переплетениям "полный заплет", "половина заплета" под руководством мастера.
6.Выполняет подражательные упражнения техники "отвивной" петли под руководством мастера.
Результат обучения: 2) Приобрести навыки выполнения основных видов плетения под руководством мастера.
Критерии оценки:
1.Соблюдает требования безопасности при плетении кружев.
2. Соблюдает технические условия и при плетении кружев под руководством мастера.
3. Проявляет элементарный уровень навыков по элементам парного и многопарного плетения под руководством мастера.
4. Проявляет элементарный уровень навыковия по элементам плетения кружев "Плетешок".
5. Проявляет элементарный уровень навыков по элементам кружев "Насновка.
6. Проявляет элементарный уровень навыков по элементам кружев "Полотнянка".

121402 2 - Шілтерші
Санаты: ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (орташа ақыл-ой кемістігі)
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптасты-рушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1.
Кәсіби қарым-қатынастың және компьютерлік сауаттылық қарапайым негіздерін қызметте қолдану
БМ 01.
Кәсіби қарым-қатынастың және компьютерлік сауаттылық қарапайым негіздерін қызметте қолдану
Бұл модуль сөйлеу қызметі мен компьютерлік сауаттылықтың ауызша және жазбаша түрлерінде қарапайым деңгейдің коммуникативтік құзыреттілігін қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қазақ (орыс) тілі мен кәсіби лексика негіздерін, қазіргі қоғамда бейімделу үшін қажетті компьютерлік сауаттылық негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіби қазақ (орыс) тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгеруді, компьютерлік ресурстарды меңгеруді, оларды іс жүзінде қолдану техникасын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қарым-қатынас үшін сөйлеу ережелерінің және жазбаша грамматиканың және қарапайым негіздеріне ие болу
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Информатика негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақ (орыс) тілінде ауызша және жазбаша нысанда сөйлесу үшін қажетті қарапайым лексика-грамматикалық материалды қолданады.
2. Ұсыныстарды құрастыра, дұрыс құрастыра және ресімдей алады.
3. Өз ойын жазбаша және ауызша түрде байланыстырады.
Мамандық бойынша қарапайым терминологияны қолданады.
Кәсіби қарым-қатынас барысында диалог жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби мәселелерді шешу үшіне информатика негіздерін меңгеру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ақпаратты енгізу, шығару және өңдеудің негізгі компьютерлік құрылғыларының мақсатын түсіндіреді.
2. Компьютермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
3. Шебердің жетекшілігімен қарапайым ақпараттық объектілермен (мәтіндермен, суреттермен) жұмыс істеу кезінде қарапайым әрекеттерді орындайды.
4. Шебердің жетекшілігімен Интернетте қажетті ақпаратты іздестіруді жүзеге асырады.
БҚ 2.
Қоғамда әлеуметтену және бейімделу
БМ 02.
Қоғамда әлеуметтену және бейімделу
Бұл модуль қоғамда әлеуметтену және бейімделу, тұлғаның қалыптасуы мен қалыптасуына қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қарым-қатынас дағдыларын, қоғамдағы жалпы нормалар мен тәртіп ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өз ұмтылыстарын, қажеттіліктерін, мүдделерін іске асыруды, өзін-өзі анықтау, өзін-өзі бекіту сапасын қалыптастыруды, даралылықты дамытуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоғамдағы өз ұстанымына жету.
Өзін-өзі тану
Қарым-қатынастың этикасы мен психологиясы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Адамдардың кәсіби және әлеуметтік рөлін сипаттайды.
2. Адамның қоғам мүшесі ретіндегі құқықтары мен міндеттерін сипаттайды.
3. Әлеуметтік ортадағы өз орнын, жасына сәйкес құндылықтар мен әлеуметтік рөлдерді қабылдау қабілетін көрсетеді.
4. Отбасында, ұжымда, қоғамда өзінің әлеуметтік рөлін айқындайды.
5. Отбасы мен отбасылық құндылықтардың өмірдегі маңызын түсіндіреді.
6. Ерлер мен әйелдер арасындағы өзара қарым-қатынас ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдағы жалпы қабылданған мінез-құлық нормаларын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қоғамда, топта, жұмыс ұжымында жалпы нормалар мен тәртіп ережелерін сақтайды.
2. Қазіргі қоғамдағы этикалық нормалар мен тәртіп ережелері туралы қарапайым білім негізінде "Өз іс-әрекеттері үшін жауапкершілік" ұғымын түсіндіреді.
3. Әр түрлі әлеуметтік жағдайларда басқалармен бірлесе жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Қарым-қатынастың қарапайым коммуникативтік дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Бірлескен қызмет негізінде қарапайым коммуникативтік дағдыларды қолданады.
2. Әлеуметтік өзара әрекеттестіктің негізгі нормаларын түсіндіреді.
3. Бейвербальды коммуникация құралдарын айқындайды.
БҚ 3.
Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
БМ 03.
Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
Бұл модуль салауатты өмір салтын қалыптастыру, денсаулықты нығайту, психологиялық және физикалық жұмысқа қабілеттілікті арттыру, қолжетімді спорттық қызметке баулу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар денсаулықты нығайту құралы ретінде дене шынықтыру туралы, салауатты өмір салтын қалыптастыруға дене шынықтыру сабақтарының әсері туралы түсініктерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар дене жаттығуларын орындау техникасын меңгеруді, дене шынықтыру сабақтары кезінде қимылдарды орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салтының принциптерін сақтау.
Бейімделген дене тәрбиесі
Валеология
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Салауатты өмір салты туралы қарапайым түсінігі бар.
2. Дене шынықтыру сабақтарында мінез-құлықтың негізгі қағидаларын орындайды.
3. Жеке гигиена қағидаларын және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
4. Жасына, қажеттіліктеріне және денсаулығына байланысты шектеулерге сәйкес келетін салауатты өмір салтын ұстанады.
5. Қажетті сауықтыру процедуралары бар күн тәртібін қолдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттері мен физиологиялық қабілеттерін дамыту.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Қарапайым дене жаттығуларын орындайды.
Қимыл-қозғалыс спорт ойындарына қатысады.
Дене шынықтыру-спорт іс-шараларына қатысу процесінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды.
БҚ 4. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
БМ 04. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
Бұл модуль қоғамға пайда әкелетін бейімділік пен мүмкіндіктерге сәйкес кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мамандық тағайындау туралы, кәсіби маңызды қасиеттер туралы, сондай-ақ қоғамның болашақ мамандығына деген қажеттіліктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар еңбек тапсырмасын адал орындауды, өз және басқалардың еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарауды, өз мүдделері мен өз кәсіби қабілеттерін қалыптастыру мен дамытуға уәждемелік дайындығын түсінуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Еңбек қажеттілігін түсіндіреді.
2. Таңдалған мамандықтың қоғам (адамдар) үшін маңыздылығын сипаттайды.
3. Ол тапсырманы Шебердің жетекшілігімен басқарады.
4. Өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелеріне қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіреді.
5. Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің қарапайым құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
6. Шілтерші орындайтын жұмыстарға жалпы сипаттама береді
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау үшін және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Өзінің кәсіби қабілеттерін қалыптастыру мен дамытуға өз мүдделерін, мүмкіндіктері мен уәждемелік дайындығын ашады.
2. Нақты жағдайда қандай да бір әрекеттің қажеттілігі туралы қарапайым шешім қабылдауға қабілетті
Кәсіптік модульдер
Біліктілігі "Шілтерші"
КҚ 1.
Шебердің жетекшілігімен қауіпсіздік талаптары мен еңбекті қорғау нормаларын сақтай отырып жұмыс орнын дайындау
КМ 01. Шебердің жетекшілігімен қауіпсіздік талаптары мен еңбекті қорғау нормаларын сақтай отырып жұмыс орнын дайындау
Бұл модуль еңбек қызметі процесінде қызметкерлердің өмірі мен денсаулығын қамтамасыз етуге қабілетті, жұмыс орнында еңбекті қорғау нормалары мен қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, жұмыс орнын дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндірістік жарақат түрлерін, жұмыс алдында, жұмыс уақытында және жұмыс орнында жұмыстан кейін қауіпсіздік ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіпорында еңбек тәртібін сақтау, үйірме жасау негіздері, шебердің жетекшілігімен жұмыс орнында құралдармен және құрылғылармен жинақтауға қойылатын ережелер.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен шілтерлік жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын және еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Еңбек қорғау Арнайы технология
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
(таныстыру)
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Практикалық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау қажеттілігін түсінеді.
2.Өндірісте алған жарақаттардың түрлері мен жарақаттану себептерін айқындайды.
3.Өрт қауіпсіздігінің қарапайым талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып кәсіпорын жұмысының ерекшелігімен танысу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Кәсіпорында еңбек тәртібі туралы түсінігі бар.
2.Кәсіпорында еңбек тәртібін сақтайды.
3.Шебердің жетекшілігімен кәсіпорынның жұмыс орнындағы құралдар мен құралдардың жинақталуын сипаттайды.
4.Шебердің жетекшілігімен қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, шілтерлі өрімнің қарапайым негіздерін сипаттайды.
КҚ 2.
Шебердің жетекшілігімен практикалық жұмысқа жабдықтар, материалдар мен құрылғыларды дайындау
КМ 02. Шебердің жетекшілігімен практикалық жұмысқа жабдықтар, материалдар мен құрылғыларды дайындау
Бұл модуль шебердің жетекшілігімен практикалық жұмысқа жабдықтарды, материалдар мен айлабұйымдарды дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар шілтерлі өрімнің даму тарихын, жұмыс кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтауды, шілтерлі жұмыстардың терминологиясын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қауіпсіздік талаптарын және еңбекті қорғау нормаларын сақтай отырып жұмыс орнын дайындау, шілтерлі жұмыстарға арналған әр түрлі материалдарды таңдау, шебердің жетекшілігімен практикалық жұмыстарды орындау үшін қажетті құралдарды таңдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен практикалық жұмыс істеу үшін жабдықтар мен құралдарды дайындау.
Арнайы технология
Материалтану
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен ол шілтер тоқу жұмыстарына арналған арнайы жабдықтың түрлерін айқындайды: орауыш, шеңбер, кесте кергіш.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен шілтерлік жұмыстарға арналған құралдарды сипаттайды: қайшылар, ілмектер, түйреме, түйреуіштер.
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен шілтерлік жұмыстарға арналған нақыш салу құралдарын қолданады.
4. Шебердің жетекшілігімен практикалық жұмыстарды орындау үшін қажетті құралдарды таңдайды.
5. Шебердің жетекшілігімен құрал-жабдықтармен және құрылғылармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды.
6. Шебердің жетекшілігімен практикалық жұмысты орындау үшін материалды таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің жетекшілігімен практикалық жұмысты орындау үшін материалды таңдау және дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Табиғи және жасанды талшықтарды үлгі бойынша айқындайды.
2. Жіптерді қосу саны, түсі, қалыңдығы бойынша үлгіге сәйкес жіктейді.
3. Үлгіге сәйкес жіптердің сипаттамаларын мақсатына сәйкес анықтайды.
КҚ 3.
Шебердің жетекшілігімен шілтерді өрудің әр түрлі элементтерін орындау
КМ 03. Шебердің жетекшілігімен шілтерді өрудің әр түрлі элементтерін орындау
Бұл модуль тоқудың негізгі тәсілдерін, тоқудың негізгі түрлерін орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар шебердің жетекшілігімен орауыш жіптерін орау, жастыққа нақыш тесу дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар шебердің жетекшілігімен өрудің негізгі тәсілдері бойынша ұқсатып жасау жаттығуларын орындауды, шебердің жетекшілігімен нақыштар бойынша шілтерлердің қарапайым сызбаларын оқу кезінде түсінудің қарапайым деңгейін көрсетуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен өрудің негізгі тәсілдерін меңгеру.
Арнайы технология. Арнайы сурет
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Шебердің жетекшілігімен орауышқа жіпті орауда ұқсату жаттығулар жасайды.
2. Шебердің жетекшілігімен жастыққа нақыш салу бойынша ұқсату жаттығуларын орындайды.
3. Шебердің жетекшілігімен жіптердің үзілуі немесе орауыштарда аяқталуы кезінде оларды біріктіру бойынша ұқсату жаттығуларын жасайды.
4. Шебердің жетекшілігімен "жаңадан есу", "өру" тәсілдері бойынша ұқсату жаттығуларын орындайды.
5. Шебердің жетекшілігімен "толық өру", "жартылай өру" өрімі бойынша ұқсату жаттығуларын орындайды.
6. Шебердің жетекшілігімен "бұрама" ілмектер техникасының еліктеу жаттығуларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің жетекшілігімен өрудің негізгі түрлерін орындау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Шілтерді өру кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
2. Шебердің жетекшілігімен шілтерді өру кезінде техникалық шарттарды сақтайды.
3. Шебердің жетекшілігімен жұпты және көп жұпты өру элементтері бойынша дағдының қарапайым деңгейін көрсетеді.
4. "Плетешок" тоқу шілтеріндегі элементтердің қарапайым шеберлік деңгейін көрсетеді.
5. "Насновка" тоқу шілтеріндегі элементтердің қарапайым шеберлік деңгейін көрсетеді.
6. "Полотнянка" тоқу шілтеріндегі элементтердің қарапайым шеберлік деңгейін көрсетеді.

7. Проявляет элементарный уровень навыков по элементам кружев "Сетка".
ПК 04. Выполнять практические работы по плетению кружевных изделий под руководством мастера
ПМ 04. Выполнение практических работ по плетению кружевных изделий под руководством мастера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения кружевных работ на рабочих местах, соблюдая требования безопасности в соответствии с квалификационной характеристикой под руководством мастера.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: под руководством специалиста более высокой квалификации экономно расходовать материал для кружевных работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся: технологически правильно выполнять кружевные работы, использовать по назначению специальное оборудование и инструменты кружевницы под руководством мастера.
Результат обучения: 1) Соблюдать нормы и правила безопасности труда на производстве под руководством мастера.
Профессиональная практика
( практика на получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:
1.Соблюдает требования безопасности при выполнении кружевных работ под руководством мастера.
2. Соблюдает требования пожарной безопасности под руководством мастера.
3. Соблюдает правила поведения на рабочем месте.
Результат обучения: 2) Выполняет кружевные работы на рабочем месте под руководством мастера.
Критерии оценки:
1.Соблюдает требования к правильной организации рабочего места под руководством мастера.
2.Выполняет подражательные упражнения использования по назначению специального оборудования и инструментов кружевницы.
3.Проявляет элементарный уровень навыков технологически правильно выполнять кружевные работы.
4.Соблюдает последовательность изготовления простых изделий под руководством мастера.
5.Под руководством мастера экономно расходует материал для кружевных работ
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 203 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 1006 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство молочной продукции" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1200000 - Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1224000 - Производство молочной продукции
Квалификация:

7. "Сетка" тоқу шілтеріндегі элементтердің қарапайым шеберлік деңгейін көрсетеді.
КҚ 04. Шебердің жетекшілігімен кесте бұйымдарын өру бойынша тәжірибе жұмыстарын орындау
КМ 04. Шебердің жетекшілігімен кесте бұйымдарын өру бойынша тәжірибе жұмыстарын орындау
Бұл модуль шебердің жетекшілігімен біліктілік сипаттамасына сәйкес қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, жұмыс орындарында шілтер тоқу жұмыстарын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар біліктілігі жоғары маманның басшылығымен үйірме жұмыстарына арналған материалды үнемді жұмсауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар шілтерлі жұмыстарды технологиялық дұрыс орындау, шебердің жетекшілігімен арнайы жабдықтар мен шілтерлер құралдарын тағайындау бойынша пайдалану үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен өндірістегі еңбек қауіпсіздігінің нормалары мен ережелерін сақтау.
Кәсіптік практика (жұмыс біліктілігін алу практикасы)
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Шебердің жетекшілігімен шілтерлі жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
2. Шебердің жетекшілігімен өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
3. Жұмыс орнында тәртіп ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің жетекшілігімен жұмыс орнында шілтер тоқу жұмыстарын орындайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Шебердің жетекшілігімен жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруға қойылатын талаптарды сақтайды.
2. Арнайы жабдықтар мен шілтер тоқу құралдарын мақсаты бойынша пайдалануда ұқсату жаттығуларын орындайды.
3. Шілтер тоқу жұмыстарын технологиялық дұрыс орындау дағдысының қарапайым деңгейін көрсетеді.
4. Шебердің жетекшілігімен қарапайым бұйымдарды дайындау кезектілігін сақтайды.
5. Шебердің жетекшілігімен үйірме жұмыстарына арналған материалды үнемді жұмсайды
Ескерту: Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ- базалық құзыреттер; КҚ - кәсіби құзыреттер; БM - базалық модульдер КМ-кәсіби модульдер
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"____________
№ ________ бұйрығына
203-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
1006-қосымша
"Сүт өнімдерінің өндірісі" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні :
1200000 - Өндіріс, монтаж, эксплуатация және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1224000 - Сүт өнімдерінің өндірісі
Біліктілігі:

2880
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
3312
Примечание:
* Содержание общеобразовательных дисциплин носит практико-ориентированный характер и определяется организацией образования самостоятельно.
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф – факультативы.
Приложение 208 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 1011 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Керамическое производство" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1200000- Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1234000 Керамическое производство
Квалификация:

2880
К
Консультациялар
бір оқу жылына жүз сағаттан аспайды
Ф
Факультатив сабақтар
аптасына төрт сағаттан аспайды
Барлығы:
3312
Ескерту: * Жалпы білім беру пәндерінің мазмұны тәжірибеге бағдарланған және оқу мекемесімен анықталады
Қолданыстағы аббревиатуралар: ЖБП - жалпы білім беретін пәндер; БM - базалық модульдер; КМ-кәсіби модульдер; БҰАМ-білім беру ұйымымен анықталатын модульдер; АА-аралық аттестаттау; ҚА-қорытынды аттестаттау; K - консультациялар; Ф – факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"____________
№ ________ бұйрығына
208-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
1011-қосымша
"Керамикалық өндіріс" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білімнің коды және бейіні:
1200000 - Өндіріс, монтаж, пайдалану және жөндеу (сала бойынша)
Мамандығы:
1234000 - Керамикалық өндірісі
Біліктілігі:

8. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении работ в гончарной мастерской
9. Приводит рабочее место в порядок под руководством мастера.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 211 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 1014 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Хранение и переработка плодов и овощей" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1200000- Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1237000 - Хранение и переработка плодов и овощей
Квалификация:

8. Қышшы шеберханасында жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
9. Шебердің жетекшілігімен жұмыс орнын тазалайды және ретке келтіреді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ - базалық құзыреттер; КҚ - кәсіптік құзыреттер; БМ - базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"____________
№ ________ бұйрығына
211-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
1014-қосымша
"Жеміс-жидектер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білімнің коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1237000 - Жеміс-жидектер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу
Біліктілігі:

2880
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов на неделю
ВСЕГО:
3312
Примечание:
* Содержание общеобразовательных дисциплин носит практикориентированный характер и определяется организацией образования самостоятельно.
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 216 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 1019 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1401000 – Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
1401032 – Столяр строительный
Форма обучения: очная

2880
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
БАРЛЫҒЫ
3312
Ескерту: * Жалпы білім беретін пәндердің мазмұны тәжірибеге бағдарланған және оқу мекемесімен анықталады.
Қолданыстағы аббревиатуралар: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; БМ – базалық модульдер; КМ – кәсіптік модульдер; БҰАМ – блім беру ұйымдары анықтайтын модульдер; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; К - консультациялар; Ф – факультативтер
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"____________
№ ________ бұйрығына
216-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
1019-қосымша
"Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1400000 – Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1401000 – Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану
Біліктілігі:
1401032 – Құрылыстағы ағаш шебері

140116 2 - Паркетчик
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 1 год 10 месяцев;
категория: лица с особыми образовательными потребностями (умственная отсталость умеренной степени)
Индекс
Наименование циклов, дисциплин/модулей, практик
Форма контроля
Объем учебного времени (часы)
Распределение по семестрам
Экзамен
Зачет
ВСЕГО
Из них:
Теоретическое обучение
Практические работы
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Индивидуальное обучение
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
ООД
Общеобразовательные дисциплины*
+
+
540
+
+
1-2
БМ
Базовые модули
360
120
216
24
1-4
БМ 01
Применение элементарных основ профессионального общения и компьютерной грамотности в деятельности.
+
+
+
+
+
БМ 02
Социализация и адаптация в обществе
+
+
+
+
+
БМ 03
Соблюдение основ здорового образа жизни
+
+
+
+
+
БМ 04
Понимание сущности будущей профессии
+
+
+
+
+
Квалификация " Паркетчик"
ПМ
Профессиональные модули
1836
216
432
1008
180
2-4
ПМ 01
Правильная организация рабочего места и соблюдение требования безопасности и охраны труда.
+
+
+
+
+
+
ПМ 02
Выполнение работы по подготовке основания паркета для укладки под руководством мастера
+
+
+
+
+
+
ПМ 03
Участие в работах по настилу паркета полов под руководством мастера.
+
+
+
+
+
+
ПМ 04
Выполнение паркетных работ под руководством мастера
+
+
МОО 01
Модули, определяемые организацией образования
+
ПА 01
Промежуточная аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
3312
Примечание:
* Содержание общеобразовательных дисциплин носит практико-ориентированный характер и определяется организацией образования самостоятельно.
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф – факультативы
Приложение 221 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 1024 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования: 1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность: 1401000 - Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация: 140103 2 - Столяр строительный
Категория: лица с особыми образовательными потребностями (умственная отсталость легкой степени)
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения
и критерии оценки
Дисциплины формирующие модуль
1
2
3
4
5
Базовые модули
БК 01. Применять элементарные основы профессионального общения и компьютерной грамотности в деятельности
БМ 01. Применение элементарных основ профессионального общения и компьютерной грамотности в деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня в устных и письменных видах речевой деятельности и компьютерной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы, овладевать техникой их практического применения
Результат обучения: 1) Владеть элементарными основами грамматики, письма и правилами речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы информатики
Критерии оценки:
Применяет элементарный лексико-грамматический материал, для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) языке.
Умеет составлять, правильно строить и оформлять предложения.
Связно и логично излагает свои мысли в письменной и устной форме.
Применяет простейшую терминологию по специальности.
Ведет диалог в процессе профессионального общения.
Самостоятельно применяет приобретенные знания в простых конкретных ситуациях.
Умеет пользоваться словарями.
Демонстрирует навыки правильного и грамотного оформления документов.
Объясняет важность выполнения должностных инструкций
Результат обучения: 2) Владеть основами информатики для решения профессиональных задач.
Критерии
оценки:
Описывает назначение основных и дополнительных устройств компьютера для ввода, вывода и обработки информации.
Соблюдает требования безопасности при работе с компьютером.
Выполняет элементарные действия при работе с простыми информационными объектами (текстами, рисунками) под руководством наставника.
Осуществляет поиск информации в Интернете под руководством наставника.
Использует возможности компьютерных технологий для оперирования информацией профессиональной направленности под руководством наставника.
бК 02. Социализироваться и адаптироваться в обществе
БМ 02. Социализация и адаптация в обществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для социализации и адаптации в обществе, формирования и становления личности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки общения, общие нормы и правила поведения в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: реализовывать свои стремления, потребности, интересы; формировать качества самоопределения, самоутверждения; развивать индивидуальность.
Результат обучения: 1) Осознавать собственное положение в обществе.
Самопознание
Этика и психология
Основы экономики
Критерии оценки:
Характеризует профессиональную и социальную роль людей.
Рассказывает историю своей большой и малой Родины.
Объясняет права и обязанности человека как члена общества.
Проявляет способность к осмыслению своего места в социальном окружении, принятие соответствующих возрасту ценностей и социальных ролей.
Определяет собственную социальную роль в семье, коллективе, обществе.
Объясняет значение семьи и семейных ценностей в жизни.
Понимает особенности взаимоотношений между полами.
Проявляет свои творческие способности при решении несложных ситуационных задач.
Проявляет способность к организации личного пространства и времени.
Владеет элементарными навыками планирования личного бюджета.
Владеет элементарными знаниями о безработице, об оплате труда.
Результат обучения: 2) Соблюдать общепринятые нормы поведения в обществе.
Критерии оценки:
Соблюдает общие нормы и правила поведения в обществе, в группе, в рабочем коллективе.
Объясняет понятие "степень ответственности за свои поступки".
Сотрудничает с окружающими в разных социальных ситуациях.
Результат обучения: 3) Владеть коммуникативными навыками общения.
Критерии оценки:
Применяет коммуникативные навыки на основе совместной деятельности.
Характеризует способы взаимодействия людей в обществе.
Соблюдает принятые нормы социального взаимодействия.
Применяет средства невербальной коммуникации в общении.
5. Владеет элементарными знаниями и навыками разрешения конфликтов в соответствии с ситуацией.
бК 03. Соблюдать основы здорового образа жизни
БМ 03. Соблюдение основ здорового образа жизни
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для формирования здорового образа жизни, укрепления здоровья, повышения физической работоспособности, приобщения к доступной спортивной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают представления о физической культуре как средстве укрепления здоровья, о влиянии занятий физической культуры на формирование здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть техникой выполнения физических упражнений; соблюдать правила безопасности при выполнении движений во время занятий физической культурой.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Адаптивная физическая культура
Валеология
Критерии оценки:
1.Имеет элементарные представления о здоровом образе жизни.
2. Объясняет влияние физических упражнений на укрепление здоровья.
3. Выполняет основные правила поведения на уроках физической культуры.
4. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
5. Умеет поддерживать здоровый образ жизни, соответствующий возрасту, потребностям и ограничениям здоровья.
6.Поддерживает режим дня с оздоровительными процедурами.
Результат обучения: 2) Развивать физические качества и физиологические способности.
Критерии оценки:
Выполняет несложные физические упражнения.
Участвует в подвижных спортивных играх.
Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
Стремится к максимально возможной физической независимости.
бК 04. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04. Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: добросовестно выполнять трудовое задание; бережно относится к результатам собственного и чужого труда; понимать свои интересы и мотивационную готовность к формированию и развитию собственных профессиональных способностей.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
Объясняет в труде.
Рассказывает о значении выбранной профессии для общества (людей).
Самостоятельно составляет план рабочего дня.
Бережно относится к результатам собственного и чужого труда.
Объясняет значение ответственности за результаты труда.
Объясняет свои права и обязанности в соответствии с трудовым законодательством.
Объясняет понятие и значение профессиональной ответственности".
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
Раскрывает свои интересы, возможности и мотивационную готовность к формированию и развитию собственных профессиональных способностей.
Соотносит свои индивидуально-психологические особенности и возможности с требованиями профессии.
Способен принимать простое решение о какого-либо действия в конкретной ситуации
Профессиональные модули
Квалификация "Столяр строительный"
ПК 01. Подготавливать рабочее место с соблюдением правил техники безопасности при производстве столярных работ
ПМ 01. Подготовка рабочего места с соблюдением правил техники безопасности при производстве столярных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для безопасной подготовки рабочего места.
При изучении модуля обучающийся осваивает инструкцию по технике безопасности на рабочем месте, основные средства пожаротушения; основные средства защиты от поражений и несчастных случаев; влияние условий труда на организм человека, навыки оказания доврачебной помощи при несложной ситуации.
При изучении модуля обучающиеся учатся навыкам подготовки рабочего места, использования средств индивидуальной защиты; понимать о удобного расположения инструментов на рабочем месте, о значении хорошей освещенности рабочего места, удобного расположения материалов, о важности соблюдении техники безопасности на рабочем месте. Знать
Результат обучения: 1) Выполнять требования безопасности на рабочем месте.
Охрана труда и техника безопасности
Спецтехнология
Производственное обучение
Профессиональная практика (ознакомительная)
Критерии оценки:
1.Владеет знаниями по общим вопросам охраны труда, техники безопасности и норм производственной санитарии в мастерской и на производстве.
2.Соблюдает требования техники безопасности на рабочем месте.
3.Владеет знаниями о первичных средствах пожаротушения.
4.Соблюдает требования производственной санитарии и пожарной безопасности на рабочем месте.
5.Осуществляет подготовку спецодежды с соблюдением норм личной гигиены и техники безопасности.
6.Владеет навыками использования средств индивидуальной защиты при выполнении работ.
7.Владеет навыками подготовки рабочего места.
8.Выполняет правила по сохранению окружающей среды, ресурсосбережению.

140116 2 – Паркетші
Оқыту нысаны: күндізгі Оқытудың нормативтік мерзімі: 1 жыл 10 ай; санаты: ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (орташа ақыл-ой кемістігі)
Индексі
Циклдер, пәндер/модульдер, практикалар атауы
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Семестрлер бойынша бөлу
Емтихан
Сынақ
БАРЛЫҒЫ
Оның ішінде:
Теориялық оқыту
Практикалық жұмыстар
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Жеке оқыту
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
ЖБП
Жалпы білім беретін пәндер *
+
+
540
+
+
1-2
БМ
Базалық модульдер
360
120
216
24
1-4
БМ 01
Кәсіби қарым-қатынастың және компьютерлік сауаттылық қарапайым негіздерін қызметте қолдану
+
+
+
+
+
БМ 02
Қоғамда әлеуметтену және бейімделу
+
+
+
+
+
БМ 03
Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
+
+
+
+
+
БМ 04
Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
+
+
+
+
+
" Паркетші" біліктілігі
КМ
Кәсіптік модульдер
1836
216
432
1008
180
2-4
КМ 01
Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын сақтау
+
+
+
+
+
+
КМ 02
Шебердің жетекшілігімен салу үшін паркет негіздерін дайындау бойынша жұмыстарды орындау
+
+
+
+
+
+
КМ 03
Шебердің жетекшілігімен еден төсеу жұмыстарына қатысу.
+
+
+
+
+
+
КМ 04
Шебердің жетекшілігімен паркет бойынша жұмыстарды орындау
+
+
БҰАМ 01
Білім беру ұйымдары анықтайтын модульдер
+
АА 01
Аралық аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
72
Міндетті оқыту бойынша жиыны
2880
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
3312
Ескерту: * Жалпы білім беру пәндерінің мазмұны тәжірибеге бағдарланған және оқу мекемесімен анықталады
Қолданыстағы аббревиатуралар:: ЖБП - жалпы білім беретін пәндер; БМ - базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер; БҰАМ - білім беру ұйымдары анықтайтын модульдер; АА - аралық аттестаттау; ҚА - қорытынды аттестаттау; К - консультациялар; Ф - факультативтік сабақтар.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"____________
№ ________ бұйрығына
221-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
1024-қосымша
"Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1400000 – Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1401000 – Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану
Біліктілігі:
1401032 – Құрылыстағы ағаш шебері
Санаты: ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (жеңіл ақыл-ой кемістігі)
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастыру-
шы пәндер
1
2
3
4
5
Базалық модульдер
БҚ 01.
Кәсіби қарым-қатынастың және компьютерлік сауаттылық қарапайым негіздерін қызметте қолдану
БМ 01.
Кәсіби қарым-қатынастың және компьютерлік сауаттылық қарапайым негіздерін қызметте қолдану
Бұл модуль сөйлеу қызметі мен компьютерлік сауаттылықтың ауызша және жазбаша түрлерінде қарапайым деңгейдің коммуникативтік құзыреттілігін қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қазақ (орыс) тілі мен кәсіби лексика негіздерін, қазіргі қоғамда бейімделу үшін қажетті компьютерлік сауаттылық негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіби қазақ (орыс) тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгеруді, компьютерлік ресурстарды меңгеруді, оларды іс жүзінде қолдану техникасын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қарым-қатынас үшін сөйлеу ережелерінің және жазбаша грамматиканың және қарапайым негіздеріне ие болу
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Информатика негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Қазақ (орыс) тілінде ауызша және жазбаша нысанда сөйлесу үшін қажетті қарапайым лексика-грамматикалық материалды қолданады.
Ұсыныстарды құрастыра, дұрыс құрастыра және ресімдей алады.
Өз ойын жазбаша және ауызша түрде байланыстырады.
Мамандық бойынша қарапайым терминологияны қолданады.
Кәсіби қарым-қатынас барысында диалог жүргізеді.
Алған білімдерін қарапайым нақты жағдайларда дербес қолданады.
Сөздіктерді қолдануды біледі.
Құжаттарды дұрыс және сауатты ресімдеу дағдыларын көрсетеді.
Лауазымдық нұсқаулықтарды орындаудың маңыздылығын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби мәселелерді шешу үшін информатика негіздерін меңгеру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ақпаратты енгізу, шығару және өңдеу үшін компьютердің негізгі және қосымша құрылғыларының мақсатын сипаттайды.
2. Компьютермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
3. Шебердің жетекшілігімен қарапайым ақпараттық объектілермен (мәтіндермен, суреттермен) жұмыс істеу кезінде қарапайым әрекеттерді орындайды.
4. Шебердің жетекшілігімен Интернетте қажетті ақпаратты іздестіруді жүзеге асырады.
5. Шебердің жетекшілігімен кәсіби бағыттағы ақпаратпен жұмыс істеу үшін компьютерлік технологиялардың мүмкіндіктерін пайдаланады.
БҚ 02.
Қоғамда әлеуметтену және бейімделу
БМ 02.
Қоғамда әлеуметтену және бейімдеу
Бұл модуль қоғамда әлеуметтену және бейімделу, тұлғаның қалыптасуы мен қалыптасуына қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қарым-қатынас дағдыларын, қоғамдағы жалпы нормалар мен тәртіп ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өз ұмтылыстарын, қажеттіліктерін, мүдделерін іске асыруды, өзін-өзі анықтау, өзін-өзі бекіту сапасын қалыптастыруды, даралылықты дамытуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоғамдағы өз ұстанымына жету.
Өзін-өзі тану
Этика және психология
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Адамдардың кәсіби және әлеуметтік рөлін сипаттайды.
Өзінің үлкен және кіші Отанының тарихын айтады
Адамның қоғам мүшесі ретіндегі құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді.
Әлеуметтік ортадағы өз орнын ұғынуға, жасына сәйкес құндылықтар мен әлеуметтік рөлдерді қабылдауға қабілетті.
Отбасында, ұжымда, қоғамда өзінің әлеуметтік рөлін айқындайды.
Отбасы мен отбасылық құндылықтардың өмірдегі маңызын түсіндіреді.
Жыныстар арасындағы өзара қарым-қатынас ерекшеліктерін түсінеді.
Күрделі емес ситуациялық есептерді шешу кезінде өзінің шығармашылық қабілеттерін көрсетеді.
Жеке кеңістік пен уақытты ұйымдастыра білу қабілетін көрсетеді.
Жеке бюджетті жоспарлаудың қарапайым дағдыларын меңгереді.
Жұмыссыздық туралы, еңбекақы төлеу туралы қарапайым білімдерді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдағы жалпы қабылданған мінез-құлық нормаларын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Қоғамда, топта, жұмыс ұжымында жалпы нормалар мен тәртіп қағидаларын сақтайды.
"Өз іс-әрекеттері үшін жауапкершілік деңгейі" ұғымын түсіндіреді.
Әртүрлі әлеуметтік жағдайларда басқалармен бірлесе жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Қарым-қатынастың коммуникативтік дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Бірлескен қызмет негізінде коммуникативтік дағдыларды қолданады.
Адамдардың қоғамдағы өзара іс-қимыл тәсілдерін сипаттайды.
Қабылданған әлеуметтік өзара іс-қимыл нормаларын сақтайды.
Қарым-қатынаста бейвербальды коммуникация құралдарын қолданады.
5. Жағдайға сәйкес шиеленіскен жағдайларды шешудің қарапайым білімі мен дағдыларын меңгерген.
БҚ 03.
Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
БМ 03.
Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
Бұл модуль салауатты өмір салтын қалыптастыру, денсаулықты нығайту, физикалық жұмыс қабілетін арттыру, қолжетімді спорттық қызметке баулу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар денсаулықты нығайту құралы ретінде дене шынықтыру туралы, салауатты өмір салтын қалыптастыруға дене шынықтыру сабақтарының әсері туралы түсініктерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар дене жаттығуларын орындау техникасын меңгеруді, дене шынықтыру сабақтары кезінде қимылдарды орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салтының принциптерін сақтау.
Бейімделген дене тәрбиесі
Валеология
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Салауатты өмір салты туралы қарапайым түсінігі бар.
2.Дене жаттығуларының денсаулықты нығайтуға әсерін түсіндіреді.
3.Дене шынықтыру сабақтарында мінез-құлықтың негізгі қағидаларын орындайды.
4. Жеке гигиена қағидаларын және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
5. Жасына, қажеттіліктеріне және денсаулығына байланысты шектеулерге сәйкес келетін салауатты өмір салтын ұстану.
6. Қажетті сауықтыру процедуралары бар күн тәртібін қолдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттері мен физиологиялық қабілеттерін дамыту.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Қарапайым физикалық жаттығуларды орындайды.
Қимыл-қозғалыс спорт ойындарына қатысады.
Дене шынықтыру-спорт іс-шараларына қатысу процесінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды.
Мүмкіндігінше ықтимал физикалық тәуелсіздікке ұмтылады.
БҚ 04.
Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
БМ 04.
Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
Бұл модуль қоғамға пайда әкелетін бейімділік пен мүмкіндіктерге сәйкес кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мамандық тағайындау туралы, кәсіби маңызды қасиеттер туралы, сондай-ақ қоғамның болашақ мамандығына деген қажеттіліктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар еңбек тапсырмасын адал орындауды, өз және басқалардың еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарауды, өз мүдделері мен өз кәсіби қабілеттерін қалыптастыру мен дамытуға уәждемелік дайындығын түсінуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Еңбек қажеттілігін түсіндіреді.
Таңдалған мамандықтың қоғам (адамдар) үшін маңыздылығын сипаттайды.
Жұмыс күнінің жоспарын дербес жасайды.
Ол өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелеріне мұқият қарайды.
Еңбек нәтижелеріне жауапкершіліктің маңыздылығын түсіндіреді.
Еңбек нәтижесі үшін жауапкершіліктің мәнін түсіндіреді.
Кәсіби жауапкершілік түсінігі мен мәнін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Өзінің кәсіби қабілеттерін қалыптастыру мен дамытуға өз мүдделерін, мүмкіндіктері мен уәждемелік дайындығын ашады.
Өзінің жеке-психологиялық ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін мамандық талаптарына сәйкестендіру.
Нақты жағдайда қандай да бір әрекеттің қажеттілігі туралы қарапайым шешім қабылдауға қабілетті.
Кәсіптік модульдер
"Құрылыстағы ағаш шебері" біліктілігі
КҚ 01.
Ағаш өңдеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып жұмыс орнын дайындау
КМ 01.
Ағаш өңдеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып жұмыс орнын дайындау
Бұл модуль жұмыс орнын қауіпсіз дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушы жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықты, өрт сөндірудің негізгі құралдарын; зақымданудан және жазатайым оқиғалардан қорғаудың негізгі құралдарын; еңбек жағдайларының адам ағзасына әсерін, қиын емес жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек көрсету дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жұмыс орнын дайындау, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану дағдыларына үйренеді, жұмыс орнында құралдардың ыңғайлы орналасу қажеттілігі, жұмыс орнының жақсы жарықтану мәні, материалдардың ыңғайлы орналасуы, жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын сақтау маңыздылығы туралы түсінуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнында қауіпсіздік талаптарын орындау.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Арнайы технология
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика (таныстыру)
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Шеберханада және өндірісте еңбекті қорғаудың жалпы мәселелері, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария нормаларын меңгереді.
2. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды.
3.Алғашқы өрт сөндіру құралдары туралы білімді меңгереді.
4. Жұмыс орнында өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
5.Жеке гигиена және қауіпсіздік техникасы нормаларын сақтай отырып, арнайы киім дайындауды жүзеге асырады.
6.Жұмыстарды орындау кезінде жеке қорғану құралдарын пайдалану дағдыларын меңгереді.
7. Жұмыс орнын дайындау дағдысын меңгереді.
8. Қоршаған ортаны сақтау, ресурс үнемдеу жөніндегі ережелерді орындайды.

2880
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
3312
Примечание:
* Содержание общеобразовательных дисциплин носит практико-ориентированный характер и определяется организацией образования самостоятельно.
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф – факультативы.
Приложение 228 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 1031 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1400000- Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1414000 - Мебельное производство
Квалификация:

2880
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан аспайды
Ф
Факультатив сабақтар
аптасына төрт сағаттан аспайды
Барлығы:
3312
Ескерту: * Жалпы білім беру пәндерінің мазмұны тәжірибеге бағдарланған және оқу мекемесімен анықталады
Қолданыстағы аббревиатуралар: ЖБП - жалпы білім беретін пәндер; БМ - базалық модульдер; КМ - кәсіптік модульдер; БҰАМ - білім беру ұйымдары анықтайтын модульдер; АА - аралық аттестаттау; ҚА - қорытынды аттестаттау; К - консультациялар; Ф - факультативтер
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "___"____________
№ ________ бұйрығына
230-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
1033-қосымша
"Жиһаз өндірісі" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1414000 - Жиһаз өндірісі
Біліктілігі:

2880
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
3312
Примечание:
* Содержание общеобразовательных дисциплин носит практико-ориентированный характер и определяется организацией образования самостоятельно.
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф – факультативы
Приложение 240 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 1043 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Растениеводство" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1503000 – Растениеводство
Квалификация:
1503072 - Масличник
Форма обучения: очная

2880
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
3312
Ескерту: * Жалпы білім беретін пәндердің мазмұны тәжірибеге бағдарланған және оқу мекемесімен анықталады.
Қолданыстағы аббревиатуралар: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; БМ – базалық модульдер; КМ – кәсіптік модульдер; БҰАМ – білім беру ұйымдары анықтайтын модульдер; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; К - консультациялар; Ф – факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "_____"__________
№ ________ бұйрығына
240-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
1043-қосымша
"Өсімдік шаруашылығы" " мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1500000 – Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1503000 – Өсімдік шаруашылығы
Біліктілігі:
1503072 – Майлар алынатын өсімдіктерді өсіруші

3.Взвешивает готовую продукцию и подготавливает к транспортировке. 4.Выполняет вспомогательные работы по транспортировке собранного урожая бахчевых культур к местам хранения или продажи.
Результат обучения: 3) Участвовать в работах по закладке на хранение бахчевых культур
Критерии оценки:
1.Объясняет значение режима и способов правильного хранения бахчевых культур.
2.Выполняет вспомогательные работы по подготовке хранилищ к закладке культур.
3.Выполняет закладку на хранение под руководством мастера.
4.Выполняет указания мастера по срокам и методам складирования бахчевых культур.
5.Соблюдает технику безопасности при выполнении работ по закладке культур.
ПК 4. Выполнять работы по возделыванию, сбору и транспортировке бахчевых культур
ПМ 4. Выполнение работ по возделыванию, сбору и транспортировке бахчевых культур
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, для получения рабочей квалификации "Бахчевод".
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: виды работ при возделывании, уборке, транспортировке, хранении бахчевых культур на производстве.
При изучении модуля обучающиеся учатся трудовым приемам, операциям и способам выполнения трудовых процессов по квалификации "Бахчевод"; закрепляют приобретенные в процессе обучения профессиональные умения и навыки выполнения всех видов работ предусмотренные квалификационными характеристиками к данной профессии.
Результат обучения: 1) Применять полученные навыки при возделывании бахчевых культур.
Профессиональная практика ( практика на получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:
1.Соблюдает требования инструктажа по технике безопасности при выполнении работ.
2.Выполняет подготовку рабочего инструмента и материала на рабочем месте, согласно выданному заданию под руководством мастера
3.Выполняет виды ручных и механизированных работ при возделывании бахчевых культур под руководством мастера.
Результат обучения: 2) Применять навыки по уборке урожая бахчевых культур и их хранении.
Критерии оценки:
1.Выполняет работы по уборке урожая под руководством мастера
2.Выполняет работы по транспортировке урожая к местам хранения или продажи под руководством мастера
3.Выполняет вспомогательные работы при выполнении производственных операций под руководством специалиста более высокой квалификации.
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 246 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 января 2021 года № 22
Приложение 1049 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Растениеводство" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1500000 - Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1503000 - Растениеводство
Квалификация:

3.Дайын өнімді өлшеп, тасымалдауға дайындайды. 4.Жиналған бақша дақылдарын сақтау немесе сату орындарына тасымалдау бойынша қосалқы жұмыстарды жүргізеді.
Оқытудың нәтижесі: 3) Бақша өсімдіктерін қоймаға сақтауға қою жұмыстарына қатысу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Бақша өсімдіктерінің дұрыс сақталу режимі мен әдістерінің маңыздылығын түсіндіреді.
2.Өнімдерді сақтауға қоюға қоймаларды дайындау бойынша қосалқы жұмыстарды орындайды.
3.Шебердің жетекшілігімен өнімді қоймаға сақтау.
4. Бақша дақылдарын қоймаға сақтаудың мерзімдері мен әдістері жөнінде шебердің нұсқаулығын орындайды .
5.Өсімдіктерді жайғастыру жұмыстарын орындағанда қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КҚ 4. Бақша өсімдіктері егу, жинау және тасылмадау бойынша жұмыстарды орындау
КM 4. Бақша өсімдіктері егу, жинау және тасылмадау бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль "Бағбан" жұмыс біліктілігін алуға қажетті жұмыс өнімділігін, біліктілікті және білімдерді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар игереді: өндірісте өсімдіктерді өсіру, жинау, тасымалдау, сақтау бойынша жұмыс түрлері.
Модульді оқу кезінде білім алушылар "Бағбан" біліктілігі бойынша еңбек тәсілдерін, еңбек процестерін орындау әдістерін үйренеді; олар оқу процесінде алынған кәсіби дағдылар мен осы мамандықтың біліктілік сипаттамаларында қарастырылған барлық жұмыс түрлерін орындау дағдыларын пысықтайды.
Оқытудың нәтижесі: 1) Бақша өсімдіктерін өсіру кезінде алған дағдыларын қолдану.
Кәсіптік практика (жұмыс біліктілігін алу практикасы)
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы нұсқаулықтарының талаптарын орындайды.
2. шебердің жетекшілігімен жұмыс орнында берілген тапсырмаға сәйкес жұмыс құралдары мен материалдарын дайындау
3. Шебердің жетекшілігімен бақша дақылдарын өсіруде қол және механикаландырылған жұмыстардың түрлерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бақша дақылдарын жинау және сақтау дағдыларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Шебердің жетекшілігімен өнімді жинау жұмыстарын орындайды
2.Өнімді шебердің жетекшілігімен сақтау немесе сату орындарына тасымалдау жөніндегі жұмыстарды орындайды.
3. Біліктілігі жоғары маманның жетекшілігімен өндірістік операцияларды орындау кезiнде көмекшi жұмыстарды орындайды.
Ескерту: Қолданыстағы аббревиатуралар: БҚ- базалық құзыреттер; КҚ - кәсіптік құзыреттер; БM - базалық модульдер КМ-кәсіптік модульдер
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы "_____"__________
№ ________ бұйрығына
246-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
1049-қосымша
"Өсімдік шаруашылығы" " мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдар үшін техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білімнің коды және бейіні:
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1503000 - Өсімдік шаруашылығы
Біліктілігі:

4. Объясняет важность бережного отношения к результатам собственного и чужого труда.
5. Объясняет свои элементарные права и обязанности в соответствии с трудовым законодательством.
6. Дает общую характеристику работ выполняемым бахчеводом..
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
Высказывает готовность к развитию профессиональных способностей и объясняет важность добросовестного выполнения профессиональных обязанностей.
Способен принимать простое решение о какого-либо действия в конкретной ситуации.
Профессиональные модули
Квалификация "Бахчевод"
ПК 1. Выполнять подготовительные и вспомогательные работы при выращивании бахчевых культур под руководством мастера
ПМ 1. Выполнение подготовительных и вспомогательных работ при выращивании бахчевых культур под руководством мастера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения подготовительных и вспомогательных работ при выращивании бахчевых культур под руководством мастера.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: инструктаж по технике безопасности и противопожарной безопасности; правила соблюдения трудовой дисциплины и требований охраны труда во время работы по обработке и подготовке почвы, семян и посадочного материала бахчевых культур.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подбирать и правильно применять средства индивидуальной и коллективной защиты; готовить к производственному процессу спецодежду, обувь, средства индивидуальной защиты, пользоваться рабочим инвентарем и вспомогательными приспособлениями для подготовки посевного и посадочного материала бахчевых культур, применять правила техники безопасности
Результат обучения: 1) Соблюдать требования техники безопасности и нормы охраны труда на рабочем месте.
Земледелие с основами почвоведения
Технология производства бахчевых культур
Техника безопасности и охрана труда
Профессиональная (ознакомительная) практика
Производственное обучение
Критерии оценки:
1.Демонстрирует простейшие знания общих правил безопасности на рабочем месте под руководством специалиста более высокого разряда.
2.Объясняет в безопасной организации рабочего места.
3.Владеет знаниями о первичных средствах пожаротушения.
4.Готовит спецодежду с соблюдением норм производственной санитарии и гигиены труда под руководством специалиста более высокого разряда.
5.Готовит рабочее место в соответствии с установленными нормами и правилами безопасности под руководством специалиста более высокого разряда.
6.Различает виды производственных травм.
7.Владеет элементарными навыками оказания первой помощи.
8.Применяет средства индивидуальной защиты под руководством специалиста более высокого разряда
9.Имеет представление о порядке обращения за помощью при возникновении аварийных ситуаций по определенному алгоритму действий.
10.Имеет представление об основных подразделениях (отделах, участках) предприятия под руководством специалиста более высокого разряда.
11.Имеет представление о режиме работы предприятия и работника с ограниченными возможностями здоровья.
12. Характеризует режим труда и отдыха на производстве.
Результат обучения: 2) Выполнять работы по подготовке семян и посадочного материала бахчевых культур с применением инвентаря и вспомогательных приспособлений под руководством мастера.
Критерии оценки:
1.Характеризует назначение различных видов бахчевых культур и область их применения.
2.Различает сорта и описывает особенности бахчевых культур по заданному образцу.
3.Различает и понимает назначение видов инвентаря и вспомогательных приспособлений по заданному образцу.
4.Соблюдает элементарные правила пользования инвентарем и вспомогательными приспособлениями.
5.Объясняет правильной подготовки семян и посадочного материала бахчевых культур к посадке.
6. Осуществляет подготовку рабочего инструмента и материала, согласно выданного задания под руководством мастера.
7. Различает понятия: открытый и закрытый грунт.
8.Участвует в подготовке семян и рассады для открытого и закрытого грунта под руководством мастера.
Результат обучения: 3) Участвовать в обработке и подготовке почвы под бахчевые культуры под руководством специалиста более высокого разряда.
Критерии оценки:
1.Описывает основные показатели почвы по заданному образцу.
2. Объясняет значение правильной обработки и подготовки почвы.
3.Участвует в работах по выполнению разбивки полей с использованием рабочего инвентаря и вспомогательного приспособления под руководством специалиста более высокого разряда.
4.Осуществляет сбор растительных остатков и удаляет почвенные смеси, субстраты, с остатками корней растений применяя ручной инструмент под руководством мастера.
5.Соблюдает элементарные правила поведения и технику безопасности на территории предприятия.
5.Имеет простейшее представление о проведении механизированных работ в бахчеводстве.
ПК 2. Выполнять элементарные работы по посеву и уходу за бахчевыми культурами под руководством мастера
ПМ 2. Выполнение работ по посеву и уходу за бахчевыми культурами под руководством мастера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для выполнения работ по посеву, посадке и уходу за бахчевыми культурами под руководством мастера.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают элементарные правила техники безопасности при выполнении работ по посеву и уходу за бахчевыми культурами, при выполнении работ по защите от вредителей; элементарные требования при посеве семян и посадочного материала; виды орошения.
При изучении модуля обучающиеся учатся пользоваться рабочим инвентарем и вспомогательными приспособлениями, различать вредителей и болезни бахчевых культур по заданному образцу, выполнять вспомогательные работы по посеву и уходу за бахчевыми культурами под руководством специалиста более высокого разряда.
Результат обучения: 1) Выполнять простейшие работы по посеву и посадке бахчевых культур под руководством мастера.
Технология производства бахчевых культур
Агрохимия и защита растений Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
Соблюдает элементарные правила техники безопасности при выполнении работ по посеву и посадке бахчевых культур под руководством мастера.
Владеет элементарными знаниями о технологии посева семян и посадки рассады бахчевых культур
Определяет признаки созревания семян по заданному образцу под руководством мастера.
Объясняет значение и минеральных удобрений.
Различает виды сельскохозяйственной техники применяемой при возделывании бахчевых культур по образцу под руководством мастера.
Выполняет вспомогательные работы по посеву и посадке бахчевых культур по руководством мастера.
Результат обучения: 2) Участвовать в мероприятиях по защите бахчевых культур от вредителей и болезней под руководством мастера.
Критерии оценки:
1.Соблюдает технику безопасности при выполнении элементарных работ по защите бахчевых культур от вредителей и болезней.
2.Различает вредителей и болезни бахчевых культур по образцу.
3.Определяет внешние признаки повреждений бахчевых культур, пораженности болезнями по заданному алгоритму под руководством мастера.

4. Өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелеріне аса сақтықпен қараудың маңыздылығын түсіндіреді.
5.Өзінің құқықтары мен міндеттерін еңбек заңнамаларына сәйкес түсіндіреді.
6.Бағбан орындайтын жұмыс түрлеріне жалпы сипаттама береді.
Оқытудың нәтижесі: 2) өзін-өзі анықтау және өзін-өзі тану мүмкіндіктерін ашу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Кәсіби қабілеттерін дамытуға дайын екендігін білдіріп, кәсіби міндеттерді адал орындау маңыздылығын түсіндіреді.
Белгілі бір жағдайда қандай да бір әрекеттің қажеттілігі туралы қарапайым шешім қабылдауға қабілетті.
Кәсіптік модульдер
"Бағбан" біліктілігі
КҚ 1. Бау-бақша өнімдерін өсіруге арналған қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып дайындық және қосалқы жұмыстарды орындау
КM 1. Шебердің жетекшілігімен бақша дақылдарын өсіруде дайындық және қосалқы жұмыстарды орындау
Бұл модуль шебердің жетекшілігімен бақша дақылдарын өсіруде дайындық және қосалқы жұмыстарды орындау үшін қажетті білім, икемдер және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар мыналарды біледі: қауіпсіздік және өрт қауіпсіздігі туралы нұсқаулықтарды; топырақты, тұқымдарды және бағбан өсімдіктерін көшеттерін өңдеу мен дайындау бойынша жұмыстарды орындағанда еңбек тәртібін қорғау ережелерін.
Модульді оқу кезінде білім алушылар мыналарды біледі: жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын таңдап, дұрыс қолдана білуге; өндіріс процесіне арнап киім, аяқ киім, жеке қорғаныс құралдарын дайындау; бақша дақылдарын егу және отырғызу материалдарын дайындау үшін жұмыс жабдықтары мен қосалқы құрылғыларды пайдаланыңыз, қауіпсіздік ережелерін қолданыңыз
Оқу нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғаудың қарапайым ережелерін сақтау.
Топырақтану негіздерімен жер өңдеу
Азық-түлік өнімдерін өндіру технологиясы.
Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау
Кәсіптік практика (танысу)
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жоғары разрядты маманның жетекшілігімен жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы туралы қарапайым білімдерін көрсетеді.
2. Жұмыс орнын қауіпсіз ұйымдастыру қажеттілігін түсіндіреді.
3.Өрт сөндірудің алғашқы құралдары туралы білімдерді меңгереді.
4.Жоғары разрядтағы маманның жетекшілігімен өндірістік санитария және кәсіби денсаулық нормаларына сәйкес арнайы киім дайындайды.
5.Жұмыс орнын жоғары разрядтағы маманның жетекшілігімен белгіленген қауіпсіздік стандарттары мен ережелеріне сәйкес дайындайды.
6.Өндірістік жарақат түрлерін ажыратады.
7.Жедел медициналық көмек көрсетудің негізгі дағдыларын меңгереді.
8.Жоғары разрядтағы маманның жетекшілігімен жеке қорғаныс құралдарын қолданады
9.Төтенше жағдайлар кезінде белгілі бір іс-әрекет алгоритмі бойынша көмек сұрау тәртібі туралы түсінігі бар.
10.Жоғары разрядтағы маманның жетекшілігімен кәсіпорынның негізгі бөлімшелері (бөлімдері, учаскелері) туралы түсінігі бар.
11.Кәсіпорынның және мүмкіндігі шектеулі қызметкердің жұмыс тәртібі туралы түсініктері бар.
12.Өндірістегі еңбек және демалыс режимін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Құралдар мен қосалқы құралдарды пайдалана отырып, бау-бақша өсімдіктерінің тұқымдары мен көшеттерін дайындау жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Әр түрлі бақша өсімдіктерінің мақсатын және оларды қолдану аясын сипаттайды.
2. Бақша дақылдарын берілген үлгі бойынша сұрыптарын ажыратады және ерекшеліктерін сипаттайды.
3.Берілген үлгі бойынша жабдықтар мен керек-жарақтардың түрлерін анықтайды және түсінеді.
4.Жабдықтар мен қосалқы құралдарды пайдалану ережелерін сақтайды.
5.Бау-бақша өсімдіктерін отырғызуға тұқымдар мен көшеттерді дұрыс дайындау қажеттілігін түсіндіреді.
6.Шебердің жетекшілігімен берілген тапсырмаға сәйкес жұмыс құралы мен материалды дайындауды жүзеге асырады.
7.Ашық және жабық топырақ, жер ұғымдарын ажыратады.
8.Шебердің жетекшілігімен ашық және жабық жерге тұқым мен көшет дайындауға қатысады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жоғары разрядты маманның жетекшілігімен бақша дақылдарына топырақты өңдеу және дайындауға қатысу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Берілген үлгі бойынша топырақтың негізгі көрсеткіштерін сипаттайды.
2.Топырақты дұрыс өңдеудің және топырақ дайындаудың маңыздылығын түсіндіреді.
3.Жоғары разрядты маманның жетекшілігімен жұмысшы жабдықтар мен қосалқы жабдықтарды қолдана отырып алқаптарды бөлу жұмыстарына қатысады.
4.Шебердің жетекшілігімен өсімдік қалдықтарын жинайды, қол құралын пайдалана отырып топырақ қоспаларын, субстраттарды өсімдіктер тамырларының қалдықтарымен жинайды.
5.Шебердің жетекшілігімен кәсіпорын аумағында және жұмыс орнында тәртіп ережелерін және қауіпсіздік техникасын сақтайды.
6.Бау-бақша ісінің механикаландырылған жұмыстарын жүргізу туралы қарапайым түсінігі бар.
КҚ 2. Шебердің жетекшілігімен бақша дақылдарын егу және күтім жасау бойынша қарапайым жұмыстарды орындау
КM 2. Шебердің жетекшілігімен бақша дақылдарын себу және күтім жасау жұмыстарын орындау
Бұл модуль бау-бақша өсімдіктерін егу және күтім жасау жөніндегі жұмыстарды орындау қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды .
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар егін егу және бақшаларға күтім жасау, зиянкестерден қорғау жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының қарапайым ережелерін; тұқым себуге және отырғызу материалына қойылатын қарапайым талаптарды; суару түрлерін меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар жұмыс жабдықтары мен қосалқы құрылғыларды қолдануды, берілген үлгі бойынша зиянкестер мен зиянкестердің ауруларын ажырата білуді, жоғары разрядты маманның жетекшілігімен бақша дақылдарын егу және күту бойынша қосалқы жұмыстарды жүргізуді үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен бақша дақылдарын егу және отырғызу бойынша қарапайым жұмыстарды орындаңыз.
Бақша дақылдарын өндіру технологиясы
Агрохимия және өсімдіктерді қорғау Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Шебердің жетекшілігімен бақша дақылдарын егу және отырғызу жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасының қарапайым ережелерін сақтайды.
Бақша өсімдіктерінің тұқымдарын себу мен отырғызу технологиясы туралы қарапайым білімді меңгереді.
Шебердің жетекшілігімен тұқымның жетілу белгілерін берілген үлгі бойынша анықтайды.
Минералды тыңайтқыштардың маңызы мен қажеттілігін түсіндіреді.
Шебердің жетекшілігімен модель бойынша бақша өсіруде қолданылатын ауылшаруашылық техникаларының түрлерін ажыратады.
Шебердің жетекшілігімен көкөністерді егу және отырғызу бойынша қосалқы жұмыстарды орындайды.
Оқытудың нәтижесі: 2) Шеберлердің жетекшілігімен бақша дақылдарын зиянкестер мен аурулардан қорғау бойынша іс-шараларға қатысу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Бақша өсімдіктерін зиянкестерден және аурулардан қорғау бойынша жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
2.Бақша дақылдарының зиянкестері мен ауруларын ажыратады.
3.Шебердің жетекшілігімен, берілген алгоритмге сәйкес, бақша дақылдарының зақымдалуының және ауруға шалдығуының белгілерін анықтайды.
4.Шебердің жетекшілігімен өсімдіктерді қолайсыз және қауіпті метеорологиялық құбылыстардан қорғау, аурулардың, зиянкестер және арамшөптермен күресу және алдын алу жұмыстарына қатысады .
Оқыту нәтижесі: 3) Шебердің жетекшілігімен бақша дақылдарын өсіру және күту бойынша қарапайым жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Бақша өсімдіктерін өсіруде қолданылатын әр түрлі суарудың маңыздылығын сипаттайды.
2.Суару қондырғыларының түрлерін үлгіге сәйкес ажыратады.
3.Жоғары разрядтағы маманның жетекшілігімен суару және суару құрылғыларын пайдалану бойынша қосалқы жұмыстарға қатысады.
4.Жоғары деңгейдегі маманның жетекшілігімен топырақ егу, аудару, қопсыту жұмыстарын жүргізеді.
КҚ 3.Жоғары разрядтағы маманның жетекшілігімен өнімді жинауға және сақтау орындарына тасымалдау жөніндегі қарапайым жұмыстарға қатысу
КM 3.
Жоғары разрядты маманның жетекшілігімен өнімді жинау және сақтау орындарына тасымалдау бойынша қарапайым жұмысқа қатысу
Бұл модуль бақша дақылдарын жинау және тасымалдау және сақтауға қою жұмыстарын тиімді орындау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды,
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өнімді жинау және сақтау орындарына тасымалдау, жайғастырудың тәсілдері мен қарапайым дағдыларын,
бақша дақылдарын дұрыс сақтау түсінігі мен қажеттілігін меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар бақша дақылдарын жинау мен тасымалдау жөніндегі жұмыстарды орындауды үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Бақша дақылдарын жинау бойынша қарапайым жұмыстарға қатысу.
Бақша дақылдарын өндіру технологиясы
Бақша дақылдарын сақтау және қайта өңдеу
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Өнімді жинау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды
2.Шебердің жетекшілігімен схемаға немесе технологиялық картаға сәйкес жинау кезектілігін сипаттайды.
3.Шебердің жетекшілігімен өнімді жинау жұмыстарын орындайды
4.Шебердің жетекшілігімен өнімді сұрыптау бойынша жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің жетекшілігімен жиналған бақша дақылдарының өнімін сұрыптау жұмыстарын орындау .
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Шебердің жетекшілігімен тасымалдау бойынша қарапайым жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Бақша өсімдіктерінің жиналған өнімдерін дұрыс тасымалдаудың маңыздылығын түсінеді.
3. Шебердің жетекшілігімен дайын өнімді өлшеу процедурасына дайындайды.