О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 15 декабря 2022 года № 718. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2022 года № 31151.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение (далее – Перечень).
2. Комитету индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца восьмого пункта 11 Перечня, который вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 718
Перечень некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение
1. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 264 "Об утверждении механизма оценки деятельности местных исполнительных органов по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10160):
в механизме оценки деятельности местных исполнительных органов по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности, утвержденным указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 15 желтоқсандағы № 718 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 желтоқсанда № 31151 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі –Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін Тізбенің 11-тармағының сегізінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің 2022 жылғы
15 желтоқсандағы № 718
Бұйрықпен бекітілген
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдардың қызметін бағалау тетігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 264 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10160 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдардың қызметін бағалау тетігінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. В настоящем механизме используются следующие основные понятия:
1) энергетический аудит (далее – энергоаудит) – сбор, обработка и анализ данных об использовании энергетических ресурсов в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения и подготовки заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
2) энергетическая эффективность (далее – энергоэффективность) – количественное отношение объема предоставленных услуг, работ, выпущенной продукции (товаров) или произведенных энергетических ресурсов к затраченным на это исходным энергетическим ресурсам;
3) энергосбережение – реализация организационных, технических, технологических, экономических и иных мер, направленных на уменьшение объема используемых энергетических ресурсов;
4) уполномоченный орган в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы (далее - МИО) представляют ежегодно не позднее 30 января года, следующего за отчетным, уполномоченному органу на электронных носителях отчет о деятельности по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности по форме согласно приложению 1 к настоящему механизму.
5. Уполномоченный орган для оценки деятельности МИО проводит анализ представленных отчетов по следующим критериям:
1) реализация в пределах своей компетенции государственной политики в области энергосбережения и повышения энергоэффективности и мероприятий дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
2) осуществление в пределах своей компетенции мониторинга за соблюдением нормативов энергопотребления государственными учреждениями;
3) организация проведения энергоаудита государственных учреждений;
4) организация проведения термомодернизации государственных учреждений;
5) закуп и установка приборов учета энергетических ресурсов для государственных учреждений;
6) закуп и установка автоматических систем регулирования теплопотребления для государственных учреждений;
7) обеспечение модернизации паркового и уличного освещения с учетом использования энергосберегающих ламп;
8) организация утилизации ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, бывших в употреблении у населения.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Показателями критериев оценки деятельности МИО являются:
1) процентное выполнение мероприятий дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффекивности (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балла, 41-60 % - 3 балла, 61-80 % - 4 балла, 81-100 % - 5 баллов);

"2. Бұл тетікте мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) энергетикалық аудит (бұдан әрі – энергия аудиті) энергия үнемдеудің мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау мен энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны дайындау мақсатында энергетикалық ресурстарды пайдалану туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау;
2) энергетикалық тиімділік (бұдан әрі – энергия тиімділігі) – ұсынылған көрсетілетін қызметтер, жұмыстар, шығарылған өнімдер (тауарлар) немесе өндірілген энергетикалық ресурстар көлемінің осыған жұмсалған бастапқы энергетикалық ресурстарға сандық қатынасы;
3) энергия үнемдеу – пайдаланылатын энергетикалық ресурстардың көлемін азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, технологиялық, экономикалық және өзге де шараларды іске асыру;
4) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.";
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 30 қаңтарынан кешіктірмей уәкілетті органға осы тетікке 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері жөніндегі қызмет туралы есепті электрондық жеткізгіштерде ұсынады.
5. Уәкілетті орган ЖАО қызметін бағалау үшін ұсынылған есептерге мынадай өлшемшарттар бойынша талдау жүргізеді:
1) өз құзыреті шегінде энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік саясатты және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі жол картасының іс-шараларын іске асыру;
2) өз құзыреті шегінде мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну нормативтерінің сақталуына мониторингті жүзеге асыру;
3) мемлекеттік мекемелердің энергия аудитін жүргізуді ұйымдастыру;
4) мемлекеттік мекемелерді терможаңғыртуды жүргізуді ұйымдастыру;
5) мемлекеттік мекемелер үшін энергетикалық ресурстарды есепке алу аспаптарын сатып алу және орнату;
6) мемлекеттік мекемелер үшін жылу тұтынуды реттеудің автоматты жүйелерін сатып алу және орнату;
7) энергия үнемдейтін шамдарды пайдалануды ескере отырып, саябақ пен көше жарығын жаңғыртуды қамтамасыз ету;
8) халық арасында пайдаланылған құрамында сынап бар энергия үнемдейтін шамдарды кәдеге жаратуды ұйымдастыру.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. ЖАО қызметін бағалау өлшемшарттарының көрсеткіштері:
1) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі жол картасы іс – шараларының пайыздық орындалуы (0-20% - 1 балл, 21-40% - 2 балл, 41-60% - 3 балл, 61-80% - 4 балл, 81-100 % - 5 балл);

2) процентный охват мониторинга за соблюдением нормативов энергопотребления государственными учреждениями от общего количества государственных учреждений (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балла, 41-60 % - 3 балла, 61-80 % - 4 балла, 81-100 % - 5 баллов);
3) ежегодное количество проведенных энергоаудитов государственных учреждений в процентном выражении от общего количества государственных учреждений (0-10 % - 1 балл, 11-20 % - 2 балла, 21-35 % - 3 балла, 36-50 % - 4 балла, 51-100 % - 5 баллов);
4) ежегодное количество термомодернизации государственных учреждений в процентном выражении от общего количества государственных учреждений (0-10 % - 1 балл, 11-20 % - 2 балла, 21-35 % - 3 балла, 36-50 % - 4 балла, 51-100 % - 5 баллов);
5) количество установленных приборов учета энергетических ресурсов для государственных учреждений в процентном выражении от общего количества государственных учреждений (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балла, 41-60 % - 3 балла, 61-80 % - 4 балла, 81-100 % - 5 баллов);
6) количество установленных автоматических систем регулирования теплопотребления для государственных учреждений в процентном выражении от общего количества государственных учреждений (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балла, 41-60 % - 3 балла, 61-80 % - 4 балла, 81-100 % - 5 баллов);
7) доля модернизированного паркового и уличного освещения с учетом использования энергосберегающих ламп от общего количества паркового и уличного освещения (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балла, 41-60 % - 3 балла, 61-80 % - 4 балла, 81-100 % - 5 баллов);
8) доля утилизированных ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, бывших в употреблении у населения от запланированного объема за отчетный период (0-50 % - 1 балл, 51-65 % - 2 балла, 66-85 % - 3 балла, 86-95 % - 4 балла, 96-100 % - 5 баллов).";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню.
2. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 388 "Об утверждении Правил деятельности учебных центров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11365):
в Правилах деятельности учебных центров, утвержденных указанным приказом:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2 Переподготовка и (или) повышение квалификации кадров по направлениям энергетический аудит, экспертиза энергосбережения и повышения энергоэффективности и менеджмент в области энергосбережения и повышения энергоэффективности осуществляется учебными центрами.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

2) мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну нормативтерінің сақталуына мониторингті пайыздық қамту (0-20% - 1 балл, 21-40 % - 2 балл, 41-60 % - 3 балл, 61-80 % - 4 балл, 81-100 % - 5 балл);
3) мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан пайыздық мәнде мемлекеттік мекемелердің жыл сайынғы өткізілген энергия аудиттерінің саны (0-10 % - 1 балл, 11-20 % - 2 балл, 21-35 % - 3 балл, 36-50 % - 4 балл, 51-100 % - 5 балл);
4) мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан пайыздық мәнде мемлекеттік мекемелерді жыл сайынғы терможаңғырту саны (0-10 % - 1 балл, 11-20 % - 2 балл, 21-35 % - 3 балл, 36-50 % - 4 балл, 51-100 % - 5 балл);
5) мемлекеттік мекемелер үшін белгіленген энергетикалық ресурстарды есепке алу аспаптарының саны мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан пайыздық мәнде (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балл, 41-60 % - 3 балл, 61-80 % - 4 балл, 81-100 % - 5 балл);
6) мемлекеттік мекемелер үшін жылу тұтынуды реттеудің белгіленген автоматты жүйелерінің саны мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан пайыздық мәнде (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балл, 41-60 % - 3 балл, 61-80 % - 4 балл, 81-100 % - 5 балл);
7) саябақ пен көше жарықтандырудың жалпы санынан энергия үнемдейтін шамдарды пайдалануды ескере отырып, жаңғыртылған саябақ және көше жарықтандыруының үлесі (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балл, 41-60 % - 3 балл, 61-80 % - 4 балл, 81-100 % - 5 балл);
8) есепті кезеңде жоспарланған көлемнен халық арасында пайдаланылған құрамында сынап бар энергия үнемдейтін кәдеге жаратылған шамдардың үлесі (0-50 % - 1 балл, 51-65 % - 2 балл, 66-85 % - 3 балл, 86-95 % - 4 балл, 96-100 % - 5 балл).";
1-қосымша осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Оқу орталықтары қызметінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 388 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11365 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оқу орталықтары қызметінің қағидаларында:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Энергетикалық аудит, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру сараптамасы және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы менеджмент бағыттары бойынша кадрларды қайта даярлауды және (немесе) олардың біліктілігін арттыруды оқу орталықтары жүзеге асырады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

1) повышение квалификации – форма профессионального обучения, позволяющая поддерживать, расширять, углублять и совершенствовать ранее приобретенные профессиональные знания, умения и навыки;
2) свидетельство о прохождении курсов переподготовки и (или) повышения квалификации кадров - официальный документ, выдаваемый учебным центром, удостоверяющий прохождение курсов переподготовки и (или) повышения квалификации кадров, осуществляющих деятельность в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
3) переподготовка – форма профессионального обучения, позволяющая освоить другую профессию или специальность;
4) учебный центр – субъект предпринимательства, осуществляющий деятельность в области переподготовки и (или) повышения квалификации кадров в сфере энергосбережения и повышения энергоэффективности;
5) энергетический аудит (далее – энергоаудит) – сбор, обработка и анализ данных об использовании энергетических ресурсов в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения и подготовки заключения;";
6) энергетическая эффективность (далее – энергоэффективность) − комплекс административных действий, направленных на обеспечение рационального потребления энергетических ресурсов и повышение энергоэффективности объекта;
7) менеджмент в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – энергоменеджмент) − комплекс административных действий, направленных на обеспечение рационального потребления энергетических ресурсов и повышение энергоэффективности объекта.";
пункт 17 исключить;
приложение 2 исключить.
3. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 389 "Об установлении требований по энергоэффективности транспорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10962):
в требованиях по энергоэффективности транспорта, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих требованиях используются следующие основные понятия:
1) показатель энергоэффективности транспорта – характеристика эффективности в отношении преобразования энергии, определенная отношением полезно-использованной энергии к потребленному суммарному количеству энергии двигателем;
2) теплотворная способность топлива (удельная теплота сгорания) – величина, показывающая количество выделяемой теплоты при полном сгорании топлива массой 1 килограмм;
3) удельный расход топлива – расход единицы топлива транспорта на единицу мощности в час;

1) біліктілікті арттыру – бұрын алған кәсіптік білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын қолдауға, кеңейтуге, тереңдетуге және жетілдіруге мүмкіндік беретін кәсіптік оқыту нысаны;
2) кадрларды қайта даярлау және (немесе) олардың біліктілігін арттыру курстарынан өткені туралы куәлік – оқу орталығы беретін, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын кадрларды қайта даярлау және (немесе) олардың біліктілігін арттыру курстарынан өткенін куәландыратын ресми құжат;
3) қайта даярлау – басқа кәсіпті немесе мамандықты игеруге мүмкіндік беретін кәсіптік оқыту нысаны;
4) оқу орталығы – Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы кадрларды қайта даярлау және (немесе) олардың біліктілігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі;
5) энергетикалық аудит (бұдан әрі – энергия аудиті) – энергия үнемдеудің мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау мен энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны дайындау мақсатында энергетикалық ресурстарды пайдалану туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау;";
6) энергетикалық тиімділік (бұдан әрі – энергия тиімділігі) – ұсынылған көрсетілетін қызметтер, жұмыстар, шығарылған өнімдер (тауарлар) немесе өндірілген энергетикалық ресурстар көлемінің осыған жұмсалған бастапқы энергетикалық ресурстарға сандық қатынасы;
7) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы менеджмент (бұдан әрі − энергия менеджменті) − энергетикалық ресурстарды ұтымды тұтынуды қамтамасыз етуге және объектінің энергия тиімділігін арттыруға бағытталған әкімшілік іс-қимылдар кешені.";
17-тармақ алып тасталсын;
2-қосымша алып тасталсын.
3. "Көліктің энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 389 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10962 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көліктің энергия тиімділігі жөніндегі талаптарында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы талаптарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) көліктің энергия тиімділігінің көрсеткіші-пайдалы пайдаланылған энергияның қозғалтқыш тұтынатын жалпы энергия мөлшеріне қатынасымен анықталған энергияны түрлендіруге қатысты тиімділіктің сипаттамасы;
2) отынның калориялық мәні (жанудың меншікті жылуы) – салмағы 1 кг отын толық жанған кезде бөлінетін жылу мөлшерін көрсететін шама;
3) отынның меншікті шығыны-көлік отынының бірлігінің сағатына қуат бірлігіне шығыны;

4) энергетическая эффективность (далее – энергоэффективность) – количественное отношение объема предоставленных услуг, работ, выпущенной продукции (товаров) или произведенных энергетических ресурсов к затраченным на это исходным энергетическим ресурсам.".
4. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 390 "Об утверждении типового соглашения в области энергосбережения и повышения энергоэффективности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11246):
в типовом соглашении в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, утвержденном указанным приказом:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Субъект Государственного энергетического реестра, заключающий настоящее Соглашение, обязан предоставить в уполномоченный орган заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности, по итогам которого определен потенциал энергосбережения, равному или превышающему пятнадцать процентов удельного энергопотребления на единицу продукции.
3. Субъект Государственного энергетического реестра, заключивший настоящее Соглашение, обязан:
1) предоставлять в уполномоченный орган ежегодно до 31 марта года, следующего за отчетным, сведения о снижении им удельного энергопотребления на единицу продукции в объеме не менее чем на пятнадцать процентов за счет выполнения плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности и отчет об освоении финансовых средств, определенных в плане мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанном по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита;
2) достичь пятнадцати процентного снижения им удельного энергопотребления на единицу продукции за счет выполнения плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности в течение пяти лет с момента заключения настоящего Соглашения;
3) в случае неисполнения условий настоящего Соглашения, уплатить в соответствующий местный бюджет сумму платы за эмиссии в окружающую среду, исчисляющуюся по ставкам, установленным статьей 495 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)", без учета положений части второй пункта 9 указанной статьи Налогового кодекса, а также уплатить в соответствующий местный бюджет сумму платы за эмиссии в окружающую среду, сэкономленную за счет установления не повышенной ставки за эмиссии в окружающую среду с момента установления местным представительным органом неповышенной ставки платы за эмиссии в окружающую среду для данного субъекта Государственного энергетического реестра;

4) энергетикалық тиімділік (бұдан әрі – энергия тиімділігі) – көрсетілген қызметтер, жұмыстар, шығарылған өнім (тауарлар) немесе өндірілген энергетикалық ресурстар көлемінің осыған жұмсалған бастапқы энергетикалық ресурстарға сандық қатынасы.".
4. "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы үлгілік келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 390 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11246 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы үлгілік келісімде:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Келісімді жасасатын Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі уәкілетті органға энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды беруге міндетті, оның қорытындысы бойынша өнім бірлігіне шаққандағы энергия тұтынудың үлестік процентіне тең немесе он бес проценттен асатын энергия үнемдеу әлеуеті айқындалған.
3. Осы Келісімді жасасқан Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі:
1) уәкілетті органға жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 31 наурызына дейін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау есебінен өнім бірлігіне шаққандағы үлестік энергия тұтынуды кемінде он бес пайызға төмендету туралы мәліметтерді және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында айқындалған, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында айқындалған қаржы қаражатын игеру туралы есепті ұсыну энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындылары;
2) осы Келісімді жасасқан кезден бастап бес жыл ішінде энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыру есебінен өнім бірлігіне меншікті энергия тұтынуды он бес пайызға төмендетуге қол жеткізуге;
3) осы Келiсiмнiң шартын орындамаған жағдайда, тиісті жергілікті бюджетке "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" (Салық кодексi) Қазақстан Республикасының Кодексiнің 495-бабында белгіленген мөлшерлеме бойынша есептелетін қоршаған ортаға эмиссия үшін төлем сомасын Қазақстан Республикасы Салық кодексінің көрсетілген бабының 9-тармағының екінші бөлігінің ережесін ескермей төлеуге, сондай-ақ осы Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі үшін қоршаған ортаға эмиссия үшін жоғарылатылмаған төлем мөлшерлемесін жергілікті уәкілетті орган бекіткен сәттен бастап қоршаған ортаға эмиссия үшін жоғарылатылмаған төлем мөлшерлемесін белгілеу есебінен үнемделген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлем сомасын тиісті жергілікті бюджетке төлеуге;

4) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности и условия настоящего Соглашения.";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы обязан:
1) соблюдать условия, предусмотренные настоящим Соглашением;
2) представлять на рассмотрение местных представительных органов вопрос о неповышении ставок платы за эмиссии в окружающую среду, установленные Налоговым кодексом Республики Казахстан для субъекта, заключившего настоящее Соглашение, по объектам исключительно в рамках такого Соглашения.
6. Субъект Государственного энергетического реестра вправе:
1) вносить в государственные органы предложения по обеспечению энергосбережения и повышения энергоэффективности;
2) получать информацию по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности от уполномоченного органа.".
5. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 391 "Об утверждении требований к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10958):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении требований к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 6-12) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые требования к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности.";
в требованиях к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Требования к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие требования к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности (далее - Требования), разработаны в соответствии с подпунктом 6-12) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".

4) энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгін арттыру туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын және осы Келiсiмнің шарттарын сақтауға міндетті.";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы:
1) осы Келісімде көзделген шарттарды сақтау;
2) осы Келiсiм шеңберінде тек қана объектілер бойынша осы Келiсiмді жасасқан субъекті үшiн Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлем мөлшерлемесін көтермеу туралы мәселені жергiлiктi өкiлеттi органдардың қарауына ұсынуға міндетті.
6. Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі:
1) мемлекеттік органдарға энергия үнемдеуді және энергия тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету жөнінде ұсыныстар енгізуге;
2) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша ақпаратты уәкілетті органнан алуға құқылы.".
5. "Энергия аудитінің қорытындылары бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі әзірлейтін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 391 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10958 болып тіркелген):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы"
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6-12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергия аудитінің қорытындылары бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі әзірлейтін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптары:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6-12) тармақшасына сәйкес әзірленді.

2. В настоящих Требованиях используются следующие основные понятия:
1) Государственный энергетический реестр - систематизированный свод информации о субъектах Государственного энергетического реестра;
2) субъекты Государственного энергетического реестра – индивидуальные предприниматели и юридические лица, потребляющие энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном тысяче пятистам и более тонн условного топлива в год, а также государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора и естественных монополий;
3) энергетический аудит (далее – энергоаудит) – сбор, обработка и анализ данных об использовании энергетических ресурсов в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения и подготовки заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
4) энергетические ресурсы - совокупность природных и произведенных носителей энергии, запасенная энергия которых используется в настоящее время или может быть использована в перспективе в хозяйственной и иных видах деятельности, а также виды энергии (атомная, электрическая, химическая, электромагнитная, тепловая и другие виды энергии);
5) энергетическая эффективность (далее – энергоэффективность) – количественное отношение объема предоставленных услуг, работ, выпущенной продукции (товаров) или произведенных энергетических ресурсов к затраченным на это исходным энергетическим ресурсам;
6) энергосбережение – реализация организационных, технических, технологических, экономических и иных мер, направленных на уменьшение объема используемых энергетических ресурсов;
7) зона энергосбережения – основная и вспомогательная часть технологического процесса, устройства и системы ее обеспечения, потребляющие энергетические ресурсы и являющиеся объектами энергосбережения и повышения энергоэффективности, а также мероприятия системы менеджмента качества энергосбережения и повышения энергоэффективности;
8) менеджмент в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – энергоменеджмент) − комплекс административных действий, направленных на обеспечение рационального потребления энергетических ресурсов и повышение энергоэффективности объекта.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Требования к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. План мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности (далее - План мероприятий), разрабатывается по форме согласно приложению к настоящим Требованиям и утверждается первым руководителем субъекта Государственного энергетического реестра с указанием срока его утверждения.";
приложение изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню.

2. Осы Талаптарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Мемлекеттік энергетикалық тізілім – мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері туралы ақпараттың жүйелендірілген жиынтығы;
2) мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері – энергетикалық ресурстарды жылына шартты отынның бір мың бес жүз және одан да көп тоннаға баламалы көлемде тұтынатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор және табиғи монополиялар субъектілері;
3) энергетикалық аудит (бұдан әрі – энергия аудиті) – энергия үнемдеу мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны дайындау мақсатында энергетикалық ресурстарды пайдалану туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау;
4) энергетикалық ресурстар – қордағы энергиясы қазіргі уақытта шаруашылық және өзге де қызмет түрлеріне пайдаланылатын немесе перспективада пайдаланылуы мүмкін табиғи және өндірілген энергия көздерінің жиынтығы, сондай-ақ энергия түрлері (атом, электр, химия, электрлі-магнитті, жылу және энергияның басқа түрлері);
5) энергетикалық тиімділік (бұдан әрі – энергия тиімділігі) – көрсетілген қызметтер, жұмыстар, шығарылған өнім (тауарлар) немесе өндірілген энергетикалық ресурстар көлемінің осыған жұмсалған бастапқы энергетикалық ресурстарға сандық қатынасы;
6) энергия үнемдеу – пайдаланылатын энергетикалық ресурстардың көлемін азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, технологиялық, экономикалық және өзге де шараларды іске асыру;
7) энергия үнемдеу аймағы – энергия ресурстарын тұтынатын және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру объектілері болып табылатын технологиялық процестің, жабдықтың және оның қамтамасыз ету жүйесінің негізгі және қосалқы бөлігі, сондай-ақ энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттырудың сапа менеджменті жүйесінің іс-шаралары;
8) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы менеджмент (бұдан әрі − энергия менеджменті) − энергетикалық ресурстарды ұтымды тұтынуды қамтамасыз етуге және объектінің энергия тиімділігін арттыруға бағытталған әкімшілік іс-қимылдар кешені.
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) осы талаптарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленеді және оны бекіту мерзімі көрсетіле отырып, Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің бірінші басшысы бекітеді";
қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

6. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 400 "Об утверждении Правил проведения энергоаудита" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11729):
Правила проведения энергоаудита, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню.
7. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 401 "Об установлении требований по энергоэффективности строительных материалов, изделий и конструкций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11666):
в Требованиях по энергоэффективности строительных материалов, изделий и конструкций, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Подтверждение соответствия строительных материалов, изделий и конструкций к настоящим Требованиям определяются в соответствии со статьей 25 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании".".
8. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 405 "Об утверждении требований по энергосбережению и повышению энергоэффективности, предъявляемые к проектным (проектно-сметным) документациям зданий, строений, сооружений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11177):
в Требованиях по энергосбережению и повышению энергоэффективности, предъявляемые к проектным (проектно-сметным) документациям зданий, строений, сооружений, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Требованиях используются следующие основные понятия:
1) общая энергетическая характеристика – удельный расход тепловой энергии на отопление и вентиляцию здания, строения, сооружения с учетом общих теплопотерь за отопительный период;
2) удельный расход тепловой энергии на отопление и вентиляцию здания, строения, сооружения за отопительный период – количество тепловой энергии за отопительный период, необходимое для компенсации теплопотерь здания, строения, сооружения с учетом воздухообмена и дополнительных тепловыделений при нормируемых параметрах теплового и воздушного режимов помещений в нем, отнесенное к единице площади или к единице отапливаемого объема;
3) удельная теплозащитная характеристика здания, строения, сооружения – физическая величина, характеризующая теплозащитную оболочку здания, строения, сооружения численно равная потерям тепловой энергии единицы отапливаемого объема в единицу времени при перепаде температуры в 1оС через теплозащитную оболочку здания, строения, сооружения;

6. "Энергия аудитін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 400 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11729 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергия аудитін жүргізу қағидалары осы тізбеге 3-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
7. "Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 401 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11666 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының энергия тиімділігі жөніндегі талаптары:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының осы талаптарға сәйкестігін растау "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес айқындалады.".
8. "Ғимараттардың, құрылыстардың, құрылыстардың жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаларына қойылатын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 405 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11177 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ғимараттардың, құрылыстардың, құрылыстардың жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаларына қойылатын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі талаптарында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Талаптарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жалпы энергетикалық сипаттама – жылыту маусымында жалпы жылыту шығындарын есепке ала отырып, ғимаратты жылытуға және желдетуге жұмсалған жылу энергиясының үлестік шығысы;
2) жылыту кезеңінде үйді, құрылысты, ғимаратты жылытуға және желдетуге жұмсалатын жылу энергиясының үлестік шығыны – ауданның бірлігіне немесе жылытылатын көлемнің бірлігіне және жылыту кезеңінің градустық тәулігіне жататын үйдегі жылу және ауа режимінің нормаланған параметрлері кезіндегі ауа алмасуды және қосымша жылу бөлуді есепке ала отырып, жылыту кезеңіндегі жылу энергиясының саны;
3) үйдің, құрылыстың, ғимараттың үлестік жылу қорғау сипаттамасы – үйдің, құрылыстың, ғимараттың жылу қорғау қабықшасын сипаттайтын, саны жағынан температура 1оС ауытқыған кезде үйдің, құрылыстың, ғимараттың жылу қорғау қабықшасы арқылы жылытылатын көлем бірлігінің уақыт бірлігіне жұмсайтын жылу энергиясы шығасыларына тең физикалық шама;

4) энергетический паспорт здания, строения, сооружения – документ, содержащий энергетические, теплотехнические и геометрические характеристики как существующих зданий, строений, сооружений, так и проектов зданий, строений, сооружений и их ограждающих конструкций;
5) класс энергоэффективности здания, строения, сооружения – уровень экономичности энергопотребления здания, строения, сооружения, характеризующий его энергоэффективность на стадии эксплуатации;
6) энергетическая эффективность (далее - энергоэффективность) – количественное отношение объема предоставленных услуг, работ, выпущенной продукции (товаров) или произведенных энергетических ресурсов к затраченным на это исходным энергетическим ресурсам;
7) энергосбережение – реализация организационных, технических, технологических, экономических и иных мер, направленных на уменьшение объема используемых энергетических ресурсов.".
9. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 407 "Об установлении требований по энергоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11321):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об установлении требований по энергоэффективности оборудования, в том числе электрооборудования";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 6-8) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Установить прилагаемые требования по энергоэффективности оборудования, в том числе электрооборудования.";
в требованиях по энергоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Требования по энергоэффективности оборудования, в том числе электрооборудования";
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Требования по энергоэффективности оборудования, в том числе электрооборудования (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 6-8) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" с целью установления требований энергетической эффективности для оборудования, в том числе электрооборудования.
2. В настоящих Требованиях применяются следующие основные понятия:
1) частотный преобразователь для регулирования скорости вращения – преобразователь электрической энергии, для непрерывного контроля подаваемой на электродвигатель электрической энергии, с целью преобразования ее в механическую, в соответствии с задаваемой скоростной характеристикой крутящего момента нагрузки путем изменения частоты переменного тока питающей сети;

4) үйдің, құрылыстың, ғимараттың энергетикалық паспорты – қолданыстағы үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың, сондай-ақ, үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың және олардың қоршау конструкцияларының жобаларының энергетикалық, жылу техникалық және геометриялық сипаттамаларынан тұратын құжат;
5) үйдің, құрылыстың, ғимараттың энергия тиімділігі сыныбы – үйдің, құрылыстың, ғимараттың энергия тұтыну үнемділігінің пайдалану сатысындағы энергия тиімділігін сипаттаушы деңгейі;
6) энергия тиімділігі – көрсетілген қызметтер, жұмыстар, шығарылған өнім (тауарлар) немесе өндірілген энергетикалық ресурстар көлемінің осыған жұмсалған бастапқы энергетикалық ресурстарға сандық қатынасы;
7) энергия үнемдеу – пайдаланылатын энергетикалық ресурстардың көлемін азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, технологиялық, экономикалық және өзге де шараларды іске асыру.".
9. "Технологиялық процестердің, жабдықтардың, оның ішінде электр жабдықтарының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 407 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11321 болып тіркелген):
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жабдықтың, оның ішінде электр жабдығының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6-8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Жабдықтың, оның ішінде электр жабдығының энергия тиімділігі жөніндегі талаптар белгіленсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Технологиялық процестердің, жабдықтардың, оның ішінде электр жабдықтарының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жабдықтың, оның ішінде электр жабдығының энергия тиімділігі жөніндегі талаптар";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы жабдықтың, оның ішінде электр жабдығының энергия тиімділігі жөніндегі талаптар (бұдан әрі − Талаптар) жабдыққа, оның ішінде электр жабдығына арналған энергетикалық тиімділік талаптарын белгілеу мақсатында "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6-8) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Талаптарда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) айналу жылдамдығын реттеу үшін жиілік түрлендіргіші – қоректену желісінде ауыспалы токтың жиілігін өзгерту жолымен жүктеменің айналу сәтінің белгіленген жылдамдық сипаттамасына сәйкес оны механикалық түрге түрлендіру мақсатында электр қозғалтқышқа берілетін электр энергиясын үздіксіз бақылауға электр энергиясы түрлендіргіші;

2) декарбонизатор – аппарат для удаления из воды свободной угольной кислоты путем продувания этой воды воздухом;
3) нагрузка – все числовые значения электрических и механических величин, требуемые от вращающейся электрической машины электрической сетью или сочлененным с ней механизмом в данный момент времени;
4) теплообменник – устройство для передачи тепла от нагретого (жидкого или газообразного) теплоносителя к более холодному;
5) силовой трансформатор – статическое устройство, имеющее две или более обмотки, предназначенное для преобразования посредством электромагнитной индукции одной или нескольких систем переменного напряжения и тока в одну или несколько других систем переменного напряжения и тока, имеющих обычно другие значения при той же частоте, с целью передачи мощности;
6) повторно – кратковременный периодический режим – последовательность идентичных циклов работы двигателя, при котором продолжительность работы с нагрузкой недостаточна для достижения теплового равновесия;
7) асинхронный двигатель с короткозамкнутым ротором (далее – электродвигатели) – электродвигатель без подвижных контактов, коллекторов, контактных колец или электрических контактов, присоединенных к ротору;
8) номинальная мощность – числовое значение выходной мощности, включенное в номинальные данные;
9) режим – характер изменения нагрузки (нагрузок), для которой (которых) машина предназначена, включая, если это необходимо, периоды пуска электрического торможения, холостого хода, состояния отключения и покоя, а также их продолжительность и последовательность во времени;
10) холодильный прибор – теплоизолированная камера заводского изготовления с одним или несколькими отделениями, охлаждение которых обеспечивается одним или несколькими холодильными агрегатами, естественной конвекцией и (или) системой без инея образования;
11) класс энергетической эффективности трансформатора – характеристика трансформатора, определяемая уровнем потерь в трансформаторе (его энергетической эффективностью);
12) электродвигатель – электромеханическое устройство, предназначенное для преобразования электрической энергии в механическую энергию вращательного либо поступательного движения;
13) коэффициент полезного действия электродвигателя (далее - КПД) – коэффициент, выраженный в процентах, равный отношению полезной мощности на валу электродвигателя к активной мощности, потребляемой электродвигателем из сети, выраженный в киловаттах;
14) энергоэффективность – количественное отношение объема предоставленных услуг, работ, выпущенной продукции (товаров) или произведенных энергетических ресурсов к затраченным на это исходным энергетическим ресурсам;

2) декарбонизатор – суды ауамен үрлеу арқылы судан бос көмір қышқылын жоюға арналған аппарат;
3) жүктеме – уақыттың осы сәтінде электр желісімен немесе онымен біріктірілген тетікпен айналмалы электр машинасынан талап етілетін электрлік және механикалық шамалардың барлық сандық мәндерi;
4) жылу алмастырғыш – жылуды қызғаннан (сұйық немесе газ түріндегі) анағұрлым суық жылу тасымалдағышқа жеткізіп беруге арналған құрылғы;
5) күштік трансформатор – екі немесе одан да көп орамасы бар, айнымалы кернеу мен тоқтың бір немесе бірнеше жүйелерін электр магниттік индукциялау арқылы қуатты беру мақсатында әдетте сол жиілік кезінде басқа мәндері бар айнымалы кернеу мен тоқтың бір немесе бірнеше басқа жүйелеріне түрлендіруге арналған статикалық құрылғы;
6) қайталанатын-қысқа уақыттық кезеңдік режим – жылудың тепе-теңдігіне қол жеткізу үшін жүктемемен жұмыс істеу ұзақтығы жеткіліксіз болғанда қозғалтқыш жұмысының біркелкі циклдерінің бірізділігі;
7) қысқа тұйықталған роторы бар асинхронды қозғалтқыш (бұдан әрі – электр қозғалтқыштар) – роторға жалғанған жылжымалы түйіспелерінсіз, коллекторларынсыз, түйіспелі сақиналарсыз немесе электр түйіспелерінсіз электр қозғалтқышы;
8) номиналды қуат – номиналды деректерге қосылған шығу қуатының сандық мәнi;
9) режим – егер бұл қажет болса, іске қосу кезеңдерін, электрлік тоқтатуды, бос жүрісті, ажырату және тыныштық күйін, сондай-ақ олардың ұзақтығы мен уақыттағы бірізділігін қоса алғанда, машина арналған жүктеменiң (жүктемелердің) өзгеру сипаты;
10) тоңазытқыш аспап – салқындатылуы бір немесе бірнеше тоңазытқыш агрегаттармен, табиғи конвекциямен және (немесе) өзгедей түзілмеген жүйемен қамтамасыз етілетін бір немесе бірнеше бөлімшелері бар зауытта дайындалған жылу оқшауландырылған камера;
11) трансформатордың энергетикалық тиімділік сыныбы – трансформатордағы шығын деңгейімен (оның энергетикалық тиімділігімен) айқындалатын трансформатордың сипаттамасы;
12) электр қозғалтқыш – электр энергиясын айналмалы не үдемелі қозғалыстың механикалық энергиясына түрлендіруге арналған электр - механикалық құрылғы;
13) электр қозғалтқышының пайдалы әсер коэффициентi (бұдан әрi – ПӘК) – пайызбен көрсетілген электр қозғалтқышының білігіндегі пайдалы қуаттың электр қозғалтқыштың желіден тұтынатын активті қуатының киловатпен көрсетілген қатынастарына тең коэффициент;
14) энергетикалық тиімділік (бұдан әрі – энергия тиімділігі) – көрсетілген қызметтер, жұмыстар, шығарылған өнім (тауарлар) немесе өндірілген энергетикалық ресурстар көлемінің осыған жұмсалған бастапқы энергетикалық ресурстарға сандық қатынасы;

15) менеджмент в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – энергоменеджмент) − комплекс административных действий, направленных на обеспечение рационального потребления энергетических ресурсов и повышение энергоэффективности объекта;
16) система Frost Free/Фрост-фри – это система, которой внутри постоянно происходит циркуляция воздуха в разных направлениях с помощью встроенного вентилятора, что позволяет избежать образования льда и инея на стенках морозильного и холодильного отделениях.
3. Настоящие Требования распространяются на следующую группу оборудования, в том числе электрооборудования:
1) электродвигатели;
2) источники света;
3) силовые трансформаторы;
4) холодильные приборы.";
главу 4 исключить;
правый верхний угол приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Требованиям
по энергоэффективности
оборудования, в том числе
электрооборудования";
правый верхний угол приложения 2 изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Требованиям
по энергоэффективности
оборудования, в том числе
электрооборудования";
правый верхний угол приложения 3 в следующей редакции:
"Приложение 3
к Требованиям
по энергоэффективности
оборудования, в том числе
электрооборудования";
правый верхний угол приложения 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Требованиям
по энергоэффективности
оборудования, в том числе
электрооборудования";
правый верхний угол приложения 5 изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Требованиям
по энергоэффективности
оборудования, в том числе
электрооборудования";
правый верхний угол приложения 6 изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Требованиям
по энергоэффективности
оборудования, в том числе
электрооборудования";
правый верхний угол приложения 7 изложить в следующей редакции:
"Приложение 7
к Требованиям
по энергоэффективности
оборудования, в том числе
электрооборудования";
правый верхний угол приложения 8 изложить в следующей редакции:
"Приложение 8
к Требованиям
по энергоэффективности
оборудования, в том числе
электрооборудования".
10. Утратил силу приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 15.09.2023 № 8 (вводится в действие с 10.06.2024).
11. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 1129 "Об утверждении Правил проведения анализа заключений энергоаудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12542):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения анализа заключений по энергосбережению и повышению энергоэффективности";
преамбулу изложить в следующей редакции:

15) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы менеджмент (бұдан әрі – энергия менеджменті) − энергетикалық ресурстарды ұтымды тұтынуды қамтамасыз етуге және объектінің энергия тиімділігін арттыруға бағытталған әкімшілік іс-қимылдар кешені;
16) Frost Free/Фрост-фри жүйесі − бұл ішіне орнатылған желдеткіштің көмегімен әр түрлі бағыттарда ауа айналымы үнемі болатын жүйе, бұл мұздатқыш және тоңазытқыш бөлімдерінің қабырғаларында мұз бен қыраудың пайда болуын болдырмауға мүмкіндік береді.
3. Осы Талаптар технологиялық процестердің, жабдықтардың, оның ішінде электр жабдығының мына топтарына таралады:
1) электр қозғалтқыштары;
2) жарық көздері;
3) қуат трансформаторлары;
4) тоңазытқыш аспаптар.";
4-тарау алып тасталсын;
1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жабдықтың, оның ішінде
электр жабдығының энергия
тиімділігі жөніндегі
талаптарына
1-қосымша";
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жабдықтың, оның ішінде
электр жабдығының энергия
тиімділігі жөніндегі
талаптарына
2-қосымша";
3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда:
"Жабдықтың, оның ішінде
электр жабдығының энергия
тиімділігі жөніндегі
талаптарына
3-қосымша";
4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жабдықтың, оның ішінде
электр жабдығының энергия
тиімділігі жөніндегі
талаптарына
4-қосымша";
5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жабдықтың, оның ішінде
электр жабдығының энергия
тиімділігі жөніндегі
талаптарына
5-қосымша";
6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жабдықтың, оның ішінде
электр жабдығының энергия
тиімділігі жөніндегі
талаптарына
6-қосымша";
7-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жабдықтың, оның ішінде
электр жабдығының энергия
тиімділігі жөніндегі
талаптарына
7-қосымша";
8-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жабдықтың, оның ішінде
электр жабдығының энергия
тиімділігі жөніндегі
талаптарына
8-қосымша".
10. Күші жойылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 15.09.2023 № 8 (10.06.2024 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. "Энергия аудитінің қорытындыларына талдау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 1129 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12542 болып тіркелген):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыларға талдау жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 17-3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила проведения анализа заключений по энергосбережению и повышению энергоэффективности.";
Правила проведения анализа заключений энергоаудита утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему перечню.
12. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 1139 "Об утверждении Правил формирования и ведения карты энергоэффективности, отбора и включения проектов в карту энергоэффективности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12543):
в Правилах формирования и ведения карты энергоэффективности, отбора и включения проектов в карту энергоэффективности, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственный энергетический реестр - систематизированный свод информации о субъектах Государственного энергетического реестра;
2) субъекты Государственного энергетического реестра – индивидуальные предприниматели и юридические лица, потребляющие энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном тысяче пятистам и более тонн условного топлива в год, а также государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора и естественных монополий;
3) исполнитель – юридическое лицо, выполняющее комплекс мероприятий, направленных на энергосбережение и повышение энергоэффективности;
4) заявитель – физическое или юридическое лицо, представившее проект для включения в карту энергоэффективности;
5) экспертиза – процесс оценки и анализа, предоставленных Заявителем документов, на предмет соответствия установленным критериям в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
6) энергетическая эффективность (далее – энергоэффективность) – количественное отношение объема предоставленных услуг, работ, выпущенной продукции (товаров) или произведенных энергетических ресурсов к затраченным на это исходным энергетическим ресурсам
7) карта энергоэффективности – единый республиканский перечень проектов в области энергосбережения и повышения энергоэффективности с указанием источников финансирования, графиков и планов мероприятий по их реализации;
8) проект в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – проект) – комплекс мероприятий, направленных на энергосбережение и повышение энергоэффективности, реализуемых в течение определенного периода времени;

"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 17-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыларға талдау жүргізу қағидалары бекітілсін";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергия аудитінің қорытындыларына талдау жүргізу қағидалары осы тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
12. "Энергия тиімділігі картасын қалыптастыру және жүргізу, жобаларды энергия тиімділігі картасына іріктеу және енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 1139 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12543 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергия тиімділігі картасын қалыптастыру және жүргізу, жобаларды энергия тиімділігі картасына іріктеу және енгізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) Мемлекеттік энергетикалық тізілім – Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері туралы ақпараттың жүйелендірілген жиынтығы;
2) мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері – жылына мың бес жүз және одан да көп тонна шартты отынға баламалы көлемде энергетикалық ресурстарды тұтынатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар, сондай-ақ мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор және табиғи монополиялар субъектілері;
3) орындаушы – энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған іс-шаралар кешенін орындайтын заңды тұлға;
4) өтініш беруші – энергия тиімділігі картасына енгізу үшін жоба ұсынған жеке немесе заңды тұлға;
5) сараптама – Өтініш беруші ұсынған құжаттарды энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы белгіленген өлшемшарттарға сәйкестігі мәніне бағалау және талдау процесі;
6) энергетикалық тиімділік (бұдан әрі –- энергия тиімділігі) – көрсетілген қызметтер, жұмыстар, шығарылған өнім (тауарлар) немесе өндірілген энергетикалық ресурстар көлемінің осыған жұмсалған бастапқы энергетикалық ресурстарға сандық қатынасы;
7) энергия тиімділігі картасы – қаржыландыру көздерін, оларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар кестелері мен жоспарларын көрсете отырып, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы жобалардың бірыңғай республикалық тізбесі;
8) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы жоба (бұдан әрі – жоба) – энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған, белгілі бір уақыт кезеңі ішінде іске асырылатын іс-шаралар кешені;

9) национальный институт развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности – юридическое лицо, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Заявитель для включения проекта в карту энергоэффективности представляет в НИРЭЭ на электронном и бумажном носителях следующие документы:
1) заявление согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) паспорт проекта, утвержденный руководителем организации либо лицом, его замещающим согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) копии документов, подтверждающих проработку финансирования проекта (меморандумы и соглашения о намерениях и (или) решения о финансировании проекта) (при наличии);
4) копия заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности (при наличии);
5) копии документов, подтверждающих достоверность расчетов требуемых инвестиций и экономии к представленным мероприятиям (технико-экономическое обоснование, финансово-экономическое обоснование, коммерческие предложения) (при наличии).";
дополнить пунктом 16 следующего содержания:
"16. Проекты исключаются из карты энергоэффективности решением НИРЭЭ при неисполнении заявителем мероприятий, указанных в паспорте проекта.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему перечню;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к механизму оценки деятельности
местных исполнительных органов
по вопросам энергосбережения
и повышения энергоэффективности
Форма
Отчет о деятельности по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности
____________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
____________________________________________
(отчетный период)
№ п/п
Наименование мероприятия
**Мероприятия/общее количество
В том числе
*Информация о выполненной работе за отчетный период
За отчетный период
Всего
1
2
3
4
5
6
1
Выполнение мероприятий и задач в области энергосбережения и повышения энергоэффективности в дорожной карте и в пределах своей компетенции, государственной политики от намеченных мероприятий
2
Процентный охват мониторинга за соблюдением нормативов энергопотребления государственными учреждениями от общего числа государственных учреждений в пределах своей компетенции
3
Количество проведенных энергоаудитов государственных учреждений от общего количества государственных учреждений
4
Количество проведенных термомодернизации государственных учреждений от общего количества государственных учреждений
5
Количество установленных приборов учета энергетических ресурсов для государственных учреждений от общего количества государственных учреждений
6
Количество установленных автоматических систем регулирования теплопотребления для государственных учреждений от общего количества государственных учреждений
7
Доля модернизированного паркового и уличного освещения с учетом использования энергосберегающих ламп от общего количества паркового и уличного освещения
8
Доля утилизированных ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, бывших в употреблении у населения от запланированного объема за отчетный период

9) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институты – дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлға.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Өтініш беруші жобаны энергия тиімділігі картасына енгізу үшін ЭЭҰДИ-ға электрондық және қағаз тасығышта мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтініш;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ұйым басшысы не оны алмастыратын адам бекіткен жобаның паспорты;
3) жобаның қаржыландырылуын пысықтауды растайтын құжаттардың көшірмелері (ниеттер туралы меморандумдар және келісімдер және (немесе) жобаны қаржыландыру туралы шешім) (бар болған жағдайда);
4) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындының көшірмесі (бар болған жағдайда);
5) ұсынылған іс-шараларға (техникалық-экономикалық негіздеме, қаржы-экономикалық негіздеме, коммерциялық ұсыныстар) талап етілетін инвестициялар мен үнемдеу есебінің дұрыстығын растайтын құжаттардың көшірмелері (бар болған жағдайда).";
мынадай мазмұндағы 16-тармақпен толықтырылсын:
"16. Өтінім беруші жоба паспортында көрсетілген іс-шараларды орындамаған жағдайда, жобалар энергия тиімділігі картасынан ҒЗТКЖ шешімімен шығарылады.";
1-қосымша осы тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Энергия үнемдеу және энергия
тиімділігін арттыру мәселелері
бойынша жергілікті атқарушы
органдардың қызметін бағалау
тетігіне
1-қосымша
Нысан
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері жөніндегі қызмет туралы есеп ____________________________________ (жергілікті атқарушы органның атауы) __________________ (есепті кезең)
п/п
Іс-шараның атауы
** Іс-шаралар / жалпы саны
Оның ішінде
* Есепті кезеңде орындалған жұмыс туралы ақпарат
Есепті кезең үшін
Барлығы
1
2
3
4
5
6
1
Жол картасында және өз құзыреті шегінде энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы іс-шаралар мен міндеттерді, белгіленген іс-шаралардан мемлекеттік саясатты орындау
2
Өз құзыреті шегінде мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан Мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну нормативтерінің сақталуына мониторингті пайыздық қамту
3
Мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан Мемлекеттік мекемелердің өткізілген энергия аудиттерінің саны
4
Мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан Мемлекеттік мекемелердің өткізілген терможаңғырту саны
5
Мемлекеттік мекемелер үшін мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан белгіленген энергетикалық ресурстарды есепке алу аспаптарының саны
6
Мемлекеттік мекемелер үшін мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан жылу тұтынуды реттеудің белгіленген автоматты жүйелерінің саны
7
Энергия үнемдейтін шамдарды саябақ пен көше жарықтандыруының жалпы санынан пайдалануды ескере отырып, жаңғыртылған саябақ пен көше жарықтандыруының үлесі
8
Есепті кезеңге жоспарланған көлемнен халықта пайдаланылған құрамында сынап бар энергия үнемдейтін кәдеге жаратылған шамдардың үлесі

* - для данной строки заполнение строк 2 - 7 не обязательно
** - в графе 3 (Мероприятия/общее количество) указываются:
в строке 1 - тот или иной мероприятие (-я);
в строках 2 - 6 - общее количество государственных учреждений административно-территориальной единицы;
в строке 7 - общее количество паркового и уличного освещения, находящегося на административно-территориальной единице.
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение
к Требованиям к форме
и содержанию плана мероприятий
энергосбережению и повышению
энергоэффективности
Форма
План мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности
_______________________________________________________
на 20__ - 20__ годы полное наименование организации
Таблица 1
Код и номер
Мероприятия
Период реализации (с - до)
Планируемые расходы, млн. тенге
Единица измерения
20__
20__
20__
20__
20__
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Зона энергосбережения: Электроснабжение и освещение
ЭиОс.01
ЭиОс.02
ЭиОс.03
Итого:
Всего:
Зона энергосбережения: Теплоснабжение и отопление
ТиОт.01
ТиОт.02
ТиОт.03
Итого:
Всего:
Зона энергосбережения: Вентиляция, кондиционирование, увлажнение
ВКУ.01
ВКУ.02
ВКУ.03
Итого:
Всего:
Зона энергосбережения: Водоснабжение и водоотведение
ВиВ.01
ВиВ.02
ВиВ.03
Итого:
Всего:
Зона энергосбережения: Технологическое оборудование
ТО.01
ТО.02
ТО.03
Итого:
Всего:
Зона энергосбережения: Приборы и средства учета и контроля, в том числе автоматизированные системы
ПУ.01
ПУ.02
ПУ.03
Итого:
Всего:
Зона энергосбережения: Энергоменеджмент
ЭМ.01
ЭМ.02
ЭМ.03
Итого:
Всего:
Зона энергосбережения: переподготовка и повышение квалификации персонала
ЭМ.01
ЭМ.02
ЭМ.03
Итого:
Всего:
Итого по плану
Всего по плану
Продолжение таблицы
Объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов в натуральном выражении
Срок окупаемости, лет
Отметка о выполнении
20__
20__
20__
20__
20__
10
11
12
13
14
15
16
Зона энергосбережения: Электроснабжение и освещение
Зона энергосбережения: Теплоснабжение и отопление
Зона энергосбережения: Вентиляция, кондиционирование, увлажнение
Зона энергосбережения: Водоснабжение и водоотведение
Зона энергосбережения: Технологическое оборудование
Зона энергосбережения: Приборы и средства учета и контроля, в том числе автоматизированные системы
Зона энергосбережения: Энергоменеджмент
Зона энергосбережения: переподготовка и повышение квалификации персонала
Таблица 2
Наименование энергетического ресурса
Объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов (т.у.т.)
Суммарный объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов (т.у.т.)
Планируемые экономия, млн. тенге
Объем планируемой экономии, млн. тенге
20_
20_
20_
20_
20_
20_
20_
20_
20_
20_
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
2
3
Итого (т.у.т.):
Продолжение таблицы
Потенциал снижения потребления энергоресурсов (%)
Отметка о выполнении
15
16

* - осы жол үшін 2-7-жолдарын толтыру міндетті емес
** - 3-бағанда (іс-шаралар/жалпы саны):
1-жолда-сол немесе өзге іс-шара (- лар);
2 - 6 - жолдарда-әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік мекемелерінің жалпы саны;
7-жолда-әкімшілік-аумақтық бірліктегі саябақ және көше жарығының жалпы саны.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Энергия үнемдеу және энергия
тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны
мен мазмұнына қойылатын
талаптарға қосымша
Нысан
__________________________________20__ - 20__ жылдарға ұйымның толық атауы арналған энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
1-кесте
Код және нөмір
Іс-шаралар
Іске асыру кезеңі (бастап және дейін)
Жоспарланған шығыстар, млн. теңге
Өлшем бірлігі
Энергетикалық ресурстарды заттай түрде тұтынудың жоспарланған төмендеу көлемі
20__
20__
20__
20__
20__
20__
20__
20__
20__
20__
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Энергия үнемдеу аймағы: Электрмен жабдықтау және жарықтандыру
ЭЖжЖ.01
ЭЖжЖ.02
ЭЖжЖ.03
Жиыны:
Барлығы:
Энергия үнемдеу аймағы: Жылумен жабдықтау және жылыту
ЖЖжЖ.01
ЖЖжЖ.02
ЖЖжЖ.03
Жиыны:
Барлығы:
Энергия үнемдеу аймағы: Желдету, салқындату, ылғалдандыру
ЖСЫ.01
ЖСЫ.02
ЖСЫ.03
Жиыны:
Барлығы:
Энергия үнемдеу аймағы: Сумен жабдықтау және су бұру
СС.01
СС.02
СС.03
Жиыны:
Барлығы:
Энергия үнемдеу аймағы: Технологиялық құрал-жабдық
ТҚ.01
ТҚ.02
ТҚ.03
Жиыны:
Барлығы:
Энергия үнемдеу аймағы: Есептеу және бақылау аспаптары мен құралдары, оның ішінде автоматтандырылған жүйелер
ЕҚ.01
ЕҚ.02
ЕҚ.03
Жиыны:
Барлығы:
Энергия үнемдеу аймағы: Энергия менеджменті
ЭМ.01
ЭМ.02
ЭМ.03
Жиыны:
Барлығы:
Энергия үнемдеу аймағы: Персоналды қайта даярлау және біліктілігін арттыру
ҚБА.01
ҚБА.02
ҚБА.03
Жиыны:
Барлығы:
Жоспар бойынша жиыны
Жоспар бойынша барлығы
Кестенің жалғасы
Өтелу мерзімі, жыл
Орындалу туралы белгі
15
16
Энергия үнемдеу аймағы: Электрмен жабдықтау және жарықтандыру
Энергия үнемдеу аймағы: Жылумен жабдықтау және жылыту
Энергия үнемдеу аймағы: Желдету, салқындату, ылғалдандыру
Энергия үнемдеу аймағы: Сумен жабдықтау және су бұру
Энергия үнемдеу аймағы: Технологиялық құрал-жабдық
Энергия үнемдеу аймағы: Есептеу және бақылау аспаптары мен құралдары, оның ішінде автоматтандырылған жүйелер
Энергия үнемдеу аймағы: Энергия менеджменті
Энергия үнемдеу аймағы: Персоналды қайта даярлау және біліктілігін арттыру
2-кесте
Энергия ресурсының атауы
Энергетикалық ресурстарды тұтынудың жоспарланған төмендеу көлемі (ш.о.т.)
Энергетикалық ресурстарды тұтынудың жоспарланған төмендеуінің жиынтық көлемі (ш.о.т.)
Жоспарланған үнемдеу, млн. теңге
20_
20_
20_
20_
20_
20_
20_
20_
20_
20_
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
2
3
Барлығы (ш.о.т.):
Кестенің жалғасы
Жоспарланған үнемдеу көлемі,
млн. теңге
Энергия ресурстарын тұтынудың төмендеу әлеуеті
(%)
Орындалу туралы белгі
14
15
16

1. Значение кода мероприятий:
1) ЭиОс. - электроснабжение и освещение;
2) ТиОт. - теплоснабжение и отопление;
3) ВКУ. - вентиляция, кондиционирование, увлажнение;
4) ВиВ. - Водоснабжение и водоотведение;
5) ТО. - технологическое оборудование;
6) ПУ. - приборы и средства учета и контроля, в том числе автоматизированные системы;
7) ЭМ. - энергоменеджмент;
8) ППК. - переподготовка и повышение квалификации;
9) ТТ. - твердое топливо;
10) Газ. - газ;
11) ЖТ. - жидкое топливо;
12) ЭЭ. - электрическая энергия;
13) ТЭ. - тепловая энергия;
14) В. – вода;
15) т.ут. – тонна условного топлива.
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Утвержден приказом
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 400
Правила проведения энергоаудита
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения энергоаудита (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-10) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" (далее – Закон) и определяют порядок проведения энергоаудита.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) инструментальное обследование – измерение и регистрация характеристик энергопотребления с помощью стационарных и портативных приборов;
2) менеджмент в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – энергоменеджмент) − комплекс административных действий, направленных на обеспечение рационального потребления энергетических ресурсов и повышение энергоэффективности объекта, включающий разработку и реализацию политики энергосбережения и повышения энергоэффективности, планов мероприятий, процедур и методик мониторинга, оценки энергопотребления и других действий, направленных на повышение энергоэффективности;
3) целевой энергоаудит – энергоаудит, проводимый на добровольной основе, имеющий целевой характер и ограничение по объему проведения;
4) класс энергоэффективности здания, строения, сооружения – уровень экономичности энергопотребления здания, строения, сооружения, характеризующий его энергоэффективность на стадии эксплуатации;
5) экспресс-энергоаудит – энергоаудит, проводимый по сокращенной программе и с целью подтверждения результатов энергетического анализа, осуществляемого в рамках системы менеджмента в области энергосбережения и повышения энергоэффективности и предыдущего заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
6) энергоаудит – сбор, обработка и анализ данных об использовании энергетических ресурсов в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения и подготовки заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;

1. Іс-шаралар кодының мәні:
1) ЭиОс. - электрмен жабдықтау және жарықтандыру;
2) ЖЖжЖ. - жылумен жабдықтау және жылыту;
3) ЖКЫ. - желдету, кондиционерлеу, ылғалдандыру;
4) СЖСБ. - Сумен жабдықтау және су бұру;
5) ТЖ. - технологиялық жабдық;
6) ПУ. - есептеу және бақылау аспаптары мен құралдары, оның ішінде автоматтандырылған жүйелер;
7) ЭМ. - энергоменеджмент;
8) ДБ. - қайта даярлау және біліктілігін арттыру;
9) КО. - қатты отын;
10) Газ. - газ;
11) СО. - сұйық отын;
12) ЭЭ. - электр энергиясы;
13) ЖЭ. - жылу энергиясы;
14) с. - су;
15) ш.о.т. - бір тонна шартты отын.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2015 жылғы
31 наурыздағы № 400
бұйрығымен бекітілген
Энергия аудитін жүргізу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Энергия аудитін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабы 6-10) тармақшасына сәйкес әзірленді және энергия аудитін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аспаптық тексеру – стационарлық және портативті аспаптардың көмегімен энергия тұтыну сипаттамаларын өлшеу және тіркеу;
2) нысаналы энергия аудиті – ерікті негізде жүргізілетін, нысаналы сипаты және жүргізу көлемі бойынша шектеуі бар энергия аудиті;
3) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі сыныбы – үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тұтыну үнемділігінің пайдалану сатысындағы энергия тиімділігін сипаттаушы деңгейі;
4) экспресс-энергия аудиті – қысқартылған бағдарлама бойынша және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы менеджмент жүйесі шеңберінде жүзеге асырылатын энергетикалық талдаудың және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі алдыңғы қорытындының нәтижелерін растау мақсатында жүргізілетін энергия аудиті;
5) энергетикалық аудит (бұдан әрі – энергия аудиті) энергия үнемдеудің мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау мен энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны дайындау мақсатында энергетикалық ресурстарды пайдалану туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау;
6) энергия-аудиторлық ұйым – энергия аудитін жүзеге асыратын заңды тұлға;

7) энергоаудиторская организация – юридическое лицо, осуществляющее энергоаудит;
8) энергосбережение – реализация организационных, технических, технологических, экономических и иных мер, направленных на уменьшение объема используемых энергетических ресурсов;
9) энергетическая эффективность (далее – энергоэффективность) – количественное отношение объема предоставленных услуг, работ, выпущенной продукции (товаров) или произведенных энергетических ресурсов к затраченным на это исходным энергетическим ресурсам;
10) энергетические ресурсы – совокупность природных и произведенных носителей энергии, запасенная энергия которых используется в настоящее время или может быть использована в перспективе в хозяйственной и иных видах деятельности, а также виды энергии (атомная, электрическая, химическая, электромагнитная, тепловая и другие виды энергии).
3. Энергоаудит осуществляется за счет средств обратившегося лица на основании договора, заключенного в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан и Законом.
4. Энергоаудит проводится в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения, определения возможностей повышения энергоэффективности, оценки затрат на реализацию мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, подготовки заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности или технического отчета по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
Энергоаудит подразделяется на следующие виды: обязательный энергоаудит, экпресс-энергоаудит и целевой энергоаудит.
5. Общий срок проведения обязательного энергоаудита составляет не менее двух месяцев, но не более двенадцати месяцев со дня заключения договора, экспресс-энергоаудита и целевого энергоаудита не менее двух месяцев, но не более шести месяцев со дня заключения договора.
6. Энергоаудит проводится с учетом сезонных характеристик обследуемого объекта (объектов). При этом измерительный (испытательный) этап, предусмотренный пунктом 8 настоящих Правил, проводится как в зимний, так и в летний периоды в отношении промышленных предприятий, имеющих здания, строения и сооружения.
Глава 2. Порядок проведения энергоаудитов
Параграф 1. Обязательный энергоаудит
7. Энергоаудит проводится по следующим этапам:
1) подготовительный;
2) измерительный (испытательный);
3) аналитический;
4) заключительный.
8. На подготовительном этапе энергоаудиторская организация составляет программу проведения обязательного энергоаудита (далее – Программа) с указанием сроков выполнения работ и ответственных лиц. К Программе прилагается соответствующий регламент приборных измерений, перечень информационно-измерительных комплексов и технических средств, необходимых для осуществления деятельности в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 455 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13902), документы, подтверждающие наличие их поверки. Энергоаудиторская организация формирует перечень необходимых сведений и документов (исходных данных), которые предоставляются (в случае их наличия) обратившимся лицом в рамках выполнения данного этапа, в том числе:

7) энергия үнемдеу – пайдаланылатын энергетикалық ресурстардың көлемін азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, технологиялық, экономикалық және өзге де шараларды іске асыру;
8) энергетикалық тиімділік (бұдан әрі – энергия тиімділігі) – ұсынылған көрсетілетін қызметтер, жұмыстар, шығарылған өнімдер (тауарлар) немесе өндірілген энергетикалық ресурстар көлемінің осыған жұмсалған бастапқы энергетикалық ресурстарға сандық қатынасы;
9) энергетикалық ресурстар – запастағы энергиясы қазіргі уақытта шаруашылық және өзге де қызмет түрлеріне пайдаланылатын немесе перспективада пайдаланылуы мүмкін табиғи және өндірілген энергия көздерінің жиынтығы, сондай-ақ энергия түрлері (атом, электр, химия, электрлі-магнитті, жылу және энергияның басқа түрлері);
10) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы менеджмент (бұдан әрі – энергия менеджменті) – объектінің энергетикалық ресурстарын ұтымды тұтынуды қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған әкімшілік іс-қимылдар кешені.
3. Энергия аудиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған шарт негізінде, өтініш білдірген тұлғаның қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
4. Энергия аудиті энергия үнемдеу мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау, энергия тиімділігін арттыру мүмкіндіктерін айқындау, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды іске асыруға арналған шығындарды бағалау, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны немесе энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі техникалық есепті дайындау мақсатында жүргізіледі.
Энергия аудиті келесі түрлерге бөлінеді: міндетті энергия аудиті, жедел энергия аудиті және мақсатты энергия аудиті.
5. Энергия аудитін жүргізудің жалпы мерзімі кемінде екі айды құрайды, бірақ шарт жасалған күннен бастап он екі айдан көп емес.
6. Энергия аудиті тексерілетін объектінің (объектілердің) маусымдық сипаттамалары ескеріліп жүргізіледі. Бұл ретте осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген өлшеу (сынау) кезеңі үйлер, құрылыстар және ғимараттары бар өнеркәсіптік кәсіпорындарға қатысты қыс және жаз кезеңдерінде жүргізіледі.
2-тарау. Энергия аудиттерін жүргізу тәртібі 1-параграф. Энергия аудиті
7. Энергия аудиті мынадай кезеңдер бойынша жүргізіледі:
1) дайындық;
2) өлшеу (сынау);
3) талдамалық;
4) қорытынды.
8. Дайындық кезеңінде энергия-аудиторлық ұйым энергия аудитін өткізу бағдарламасын (бұдан әрі - Бағдарлама) жұмысты орындау мерзімдері мен жауапты тұлғаларды көрсете отырып жасайды. Бағдарламаға Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 455 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13902 болып тіркелген) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін қажетті тиісті аспаптық өлшеулердің регламенті, ақпараттық-өлшеу кешендері мен техникалық құралдардың тізбесі, олардың тексерілуін растайтын құжаттар қоса беріледі. Энергия-аудиторлық ұйым осы кезеңді орындау шеңберінде жүгінген тұлға ұсынатын, қажетті мәліметтер мен құжаттардың (бастапқы деректердің) (олар бар болған жағдайда) тізбесін, оның ішінде:

1) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанный по итогам предыдущего энергоаудита и результаты его исполнения (в случае проведения повторного энергоаудита);
2) объемы добычи, производства, потребления, передачи энергетических ресурсов и воды за пять последовательных лет, предшествующих энергоаудиту;
3) состав основных зданий, строений, сооружений и их характеристики (назначение объекта и его составляющие (пристройки), инженерные системы, класс энергоэффективности, дата постройки, этажность здания, материал стен и крыш, площадь остекления и вид остекления, кубатура, общая площадь);
4) сведения об источниках энергоснабжения и параметрах энергоносителей;
5) фактическое энергопотребление на единицу продукции и (или) расход энергетических ресурсов на отопление на единицу площади или отапливаемого объема зданий, строений, сооружений;
6) сведения об энергетическом и технологическом оборудовании;
7) класс энергоэффективности электрического энергопотребляющего устройства;
8) сведения о приборах учета и контроля;
9) сведения о системах электроснабжения, теплоснабжения, вентиляции, холодоснабжения, водоснабжения, воздухоснабжения, канализации, газоснабжения;
10) увеличение или уменьшение численного состава сотрудников обратившегося лица;
11) копия предыдущего заключения энергосбережению и повышению энергоэффективности;
12) сведения об организации работы системы энергоменеджмента (при наличии).
Сроки предоставления сведений и документов должны быть отражены в Программе. Сведения должны быть идентичны информации, вносимой в Государственный энергетический реестр в соответствии с Правилами формирования и ведения Государственного энергетического реестра, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан № 387 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11728). Результатом подготовительного этапа является согласованная с обратившимся лицом и утвержденная энергоаудиторской организацией Программа, а также перечень сведений и документов, оформленный в соответствующем акте приема-передачи.
9. Измерительный этап обязательного энергоаудита включает в себя использование поверенных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" информационно-измерительных комплексов и технических средств. На измерительном этапе энергоаудиторской организацией проводятся следующие мероприятия:

1) бұрынғы энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын және оның орындалу нәтижелерін (энергия аудитін қайта өткізген жағдайда);
2) энергия аудитінің алдындағы кезекті бес жыл ішінде энергетикалық ресурстарды және суды өндіру, шығару, тұтыну, беру көлемдерін;
3) негізгі үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың құрамы және олардың сипаттамаларын (объектінің мақсаты және оның құрамдас бөлігі (қосымша құрылыс), инженерлік жүйелер, энергия тиімділігі сыныбы, салыну күні, үйдің қабаттылығы, қабырғалар және шатырлар материалы, әйнектеу ауданы және әйнектеу түрі, текше метрлігі, жалпы аумағы);
4) энергиямен жабдықтау көздері және энергия тасығыштардың параметрлері туралы мәліметтерді;
5) өнім бірлігіне шаққанда нақты энергия тұтыну және (немесе) үйлер, құрылыстар, ғимараттар ауданының бірлігіне немесе жылынатын көлеміне шаққанда жылытуға кеткен энергетикалық ресурстар шығысын;
6) энергетикалық және технологиялық жабдықтар туралы мәліметтерді;
7) энергия тұтынатын электр құрылғының энергия тиімділігі сыныбын;
8) есепке алу және бақылау аспаптары туралы мәліметтерді;
9) электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, желдету, салқындату, сумен жабдықтау, ауамен жабдықтау, кәріз, газбен жабдықтау жүйелері туралы мәліметтерді;
10) жүгінген тұлға қызметкерлерінің сандық құрамының ұлғаюын немесе азаюын;
11) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру аудиті бойынша алдыңғы қорытындының көшірмесін;
12) энергия менеджменті жүйесінің жұмысын ұйымдастыру туралы мәліметтерді қалыптастырады (бар болса).
Мәліметтер мен құжаттарды ұсыну мерзімдері Бағдарламада көрсетілуі тиіс. Мәліметтер Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 387 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11728 болып тіркелген) Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес Мемлекеттік энергетикалық тізілімге енгізілетін ақпаратпен бірдей болуы тиіс. Дайындық кезеңінің нәтижесі болып жүгінген тұлғамен келісілген және энергия-аудиторлық ұйым бекіткен Бағдарлама, сондай-ақ тиісті қабылдау-беру актісінде ресімделген мәліметтер мен құжаттардың тізбесі табылады.
9. Энергия аудитінің өлшеу кезеңі "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сенім білдірілген ақпараттық-өлшеу кешендері мен техникалық құралдарды пайдалануды қамтиды. Өлшеу кезеңінде энергия-аудиторлық ұйым мынадай іс-шараларды жүргізеді:

1) приборные измерения параметров работы оборудования в соответствии с утвержденной Программой;
2) инструментальное обследование здания, строения, сооружения и его инженерных систем с использованием приборов измерения в соответствии с утвержденной Программой;
3) снятие данных со штатных приборов предприятия (поверенных).
10. На аналитическом этапе энергоаудиторской организацией проводятся следующие мероприятия:
1) анализ полученных на измерительном этапе информации и результатов измерений (испытаний);
2) анализ полученных на подготовительном этапе исходных данных;
3) расчет фактических показателей энергоэффективности зданий, отдельных видов оборудования и технологических процессов;
4) сопоставление фактических показателей с нормативными (нормируемыми) значениями (в случае их наличия);
5) выявление и анализ причин несоответствия фактических показателей энергоэффективности и нормативных (нормируемых) значений (в случае их наличия);
6) расчет значений энергосберегающего потенциала по каждому отдельному показателю, по зданиям и видам энергетических ресурсов;
7) анализ лучших мировых практик применимых к деятельности обратившегося лица.
11. На заключительном этапе энергоаудиторской организацией обобщаются результаты анализа использования энергетических ресурсов технологическими процессами, зданием, строением, сооружением, по группам оборудования и видам энергоносителей.
12. По результатам обязательного энергоаудита составляется заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
Заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности оформляется в соответствии с настоящими Правилами, выдается на фирменном бланке юридического лица, осуществлявшего энергоаудит, утверждается его руководителем, заверяется печатью энергоаудиторской организации, а также подписями аттестованных энергоаудиторов.
В случае наличия возражений со стороны обратившегося лица к заключению по энергосбережению и повышению энергоэффективности, энергоаудиторская организация представляет развернутое пояснение в письменном виде.
13. Заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности состоит из трех основных частей:
1) вводная часть, в которой указывается данные обратившегося лица, энергоаудиторской организации, номер заключенного договора и объекта энергоаудита (характеристика производственной деятельности и описание технологического процесса);
2) основная часть, в которой приводится анализ по потреблению энергетических ресурсов, по определению удельных расходов энергетических ресурсов на единицу продукции с расчетом, по системам электроснабжения, теплоснабжения, воздухоснабжения, водоснабжения, по зданиям, строениям и сооружениям;

1) бекітілген Бағдарламаға сәйкес жабдықтың жұмыс параметрлерін аспаптық өлшеу;
2) бекітілген Бағдарламаға сәйкес өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, үйлерді, құрылыстарды, ғимараттарды және оның инженерлік жүйелерін құрал-жабдықпен тексеру;
3) кәсіпорынның штаттық құралдарынан деректерді алу (салыстырылып тексерілген).
10. Талдамалық кезеңде энергия-аудиторлық ұйым мынадай іс-шараларды жүргізеді:
1) өлшеу кезеңінде алынған ақпаратты және өлшеу (сынау) нәтижелерін талдау;
2) дайындық кезеңінде алынған бастапқы деректерді талдау;
3) үйлердің, жабдықтардың жекелеген түрлерінің және технологиялық процестердің энергия тиімділігінің нақты көрсеткіштерін есептеу;
4) нақты көрсеткіштерді нормативтік (нормаланатын) мәндермен (олар бар болған жағдайда) салыстыру;
5) нақты энергия тиімділігі көрсеткіштері мен нормативтік (нормаланатын) мәндерінің (олар бар болған жағдайда) сәйкес келмеу себептерін анықтау және талдау;
6) әрбір жекелеген көрсеткіш бойынша, үйлер, энергетикалық ресурстардың түрлері бойынша энергия үнемдеу әлеуетінің мәнін есептеу;
7) жүгінген тұлғаның қызметіне қолданылатын ең үздік әлемдік тәжірибелерді талдау.
11. Қорытынды кезеңде энергия-аудиторлық ұйым жабдықтар тобы мен энергия тасымалдаушылар түрлері бойынша, технологиялық процестердің, үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергетикалық ресурстарды пайдалануын талдау нәтижелерін қорытады.
12. Энергия аудитінің нәтижелері бойынша энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды жасалады.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру аудиті жөніндегі қорытындысы осы Қағидаларға сәйкес ресімделеді, энергия аудитін жүзеге асыратын заңды тұлғаның фирмалық бланкісінде беріледі, оның басшысы бекітеді, энергия аудиторлық ұйымның қолымен және мөрімен, сондай-ақ аттестатталған энергия аудиторларының қолымен расталады.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру аудитінің қорытындысына жүгінген тұлғаның тарабынан қарсылықтар бар болған жағдайда, энергия аудиторлық ұйым жазбаша түрде толық түсініктеме береді.
13. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру қорытындысы негізгі үш бөліктен тұрады:
1) жүгінген тұлға, энергия-аудиторлық ұйым деректері, жасалған шарттың нөмірі және энергия аудиті объектісі (өндірістік қызметтің сипаттамасы және технологиялық процестің сипаттауы) көрсетілетін кіріспе бөлік;
2) энергетикалық ресурстарды тұтыну бойынша, өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстардың үлестік шығындарын есебімен анықтау бойынша, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, ауамен жабдықтау, сумен жабдықтау жүйелері бойынша, үйлер, құрылыстар және ғимараттар бойынша талдау жүргізілетін негізгі бөлігі;

3) заключительная часть, которая включает рекомендации и выводы. В рекомендациях приводятся мероприятия по энергосбережению и повышению энергоэффективности объекта с учетом снижения потребления энергетических ресурсов на единицу продукции и (или) снижение энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, международной практики, применимой к деятельности обратившегося лица, и с указанием сроков их выполнения, а также технико-экономический расчет и обоснование предлагаемых мероприятий, в выводах – общая оценка деятельности обратившегося лица в области энергосбережения и повышения энергоэффективности согласно приложению 4 к настоящим Правилам, возможный потенциал энергосбережения объекта в натуральном и процентном выражении. При этом предлагаемые мероприятия должны разделяться на рекомендованные (потенциально возможные) и экономически целесообразные (приведенная стоимость которых на пятый год проекта является положительной, а внутренняя норма рентабельности превышает используемую ставку дисконтирования на два и более процента).
14. К заключению по энергосбережению и повышению энергоэффективности прилагается заполняемая энергоаудиторской организацией отчетная информация:
1) для промышленных предприятий по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) для зданий, строений, сооружений по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) для промышленных предприятий, имеющих здания, строения и сооружения по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
15. При разработке экономически целесообразных мероприятий не допускается обобщение, примерная оценка или использование условных процентов экономии. Техническое обоснование мероприятий по энергосбережению должно быть выполнено в натуральных единицах измерения, основываясь на фактических данных с минимальным использованием субъективных оценок экспертов.
Все исходные данные для инвестиционных расчетов должны быть подтверждены техническим расчетом, приняты по справочной документации (с приведением ссылки на источник) и получены путем проведения прямых измерений.
Рекомендации по энергосбережению и рациональному использованию не должны снижать уровень безопасности и комфортности работы персонала, качество и безопасность продукции, что должно подтверждаться проведением оценки возможных рисков, связанных с реализацией каждого конкретного мероприятия.
Технико-экономический расчет мероприятий по энергосбережению, связанных с заменой основного или вспомогательного оборудования должен быть выполнен исходя из официально представленных коммерческих предложений не менее чем двух потенциальных поставщиков и гарантированных технических данных оборудования.
Технико-экономический расчет мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности должен отражать конкретные экономические показатели согласно международной практике (чистая приведенная стоимость, внутренняя норма доходности, период окупаемости).

3) ұсынымдар мен тұжырымдарды қамтитын қорытынды бөлік. Ұсынымдарда өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстарды тұтынудың азайғаны және (немесе) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың ауданына шаққандағы жылытуға жұмсалатын энергетикалық ресурстардың азайғаны, жүгінген тұлғаның қызметіне қолданылатын халықаралық тәжірибе ескеріле отырып, және оларды орындау мерзімдері, сондай-ақ ұсынылған іс-шаралардың техника-экономикалық есебі мен негіздемесі көрсетіле отырып объектінің энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралары, тұжырымдарда – осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жүгінген тұлғаның энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметінің жалпы бағалануы, объектінің энергия үнемдеуінің заттай және пайыздық көріністегі ықтимал әлеуеті келтіріледі. Бұл ретте ұсынылған іс-шаралар ұсынымдалған (әлеуетті ықтимал) және экономикалық орынды (жобаның бесінші жылында келтірілген құны оң болып табылады, ал ішкі пайдалылық нормасы екі және одан да көп пайызға қолданылатын дисконттау мөлшерлемесінен жоғары) болып бөлінуі тиіс.
14. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыға энергия аудиторлық ұйым толтыратын есептік ақпарат қоса беріледі:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үйлер, құрылыстар, ғимараттар үшін;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үйлер, құрылыстар, ғимараттары бар өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпарат қоса беріледі.
15. Экономикалық мақсатты іс-шараларды әзірлеу кезінде жинақтап қорыту, үлгілік бағалау немесе үнемдеудің шартты пайыздарын қолдануға жол берілмейді. Энергия үнемдеу бойынша іс-шаралардың техникалық негіздемесі сарапшылардың субъективті бағалауларын ең төменгі қолданумен іс жүзіндегі деректерге негіздей отырып өлшем бірліктердің заттай мөлшерімен жасалуы тиіс.
Инвестициялық есептер үшін барлық бастапқы деректер техникалық есеппен расталуы, анықтамалық құжаттамалар (дереккөзге сілтеме бере отырып) бойынша қабылдануы және тікелей өлшеу жүргізу жолымен алынуы тиіс.
Энергия үнемдеу және ұтымды пайдалану жөніндегі ұсынымдар қызметкерлер жұмыстарының қауіпсіздігі мен жайлылығының деңгейін, өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін төмендетпеуі тиіс, ол әрбір нақты іс-шараның іске асырылуымен байланысты ықтимал қауіптердің бағалауын жүргізумен расталуы тиіс.
Негізгі немесе көмекші жабдықты ауыстырумен байланысты энергия үнемдеу бойынша іс-шаралардың техникалық-экономикалық есебі кем дегенде екі әлеуетті берушілер ресми берілген коммерциялық ұсыныстардың және жабдықтың кепілдік техникалық деректерінің негізінде орындалуы тиіс.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша іс-шаралардың техникалық-экономикалық есебі халықаралық тәжірибеге (келтірілген таза құн, кірістің ішкі нормасы, өтелу мерзімі) сәйкес нақты экономикалық көрсеткіштерін көрсетуі тиіс.

16. По результатам обязательного энергоаудита общественного и (или) жилого здания, энергоаудиторской организацией заполняется показатель класса энергоэффективности здания согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
17. По итогам проведения обязательного энергоаудита устанавливается и указывается в заключении по энергосбержению и повышению энергоэффективности маркировка зданий, строений, сооружений по энергоэффективности по форме, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с пунктом 13-7) статьи 5 Закона
18. Заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности оформляется в двух экземплярах: один экземпляр предоставляется обратившемуся лицу второй – хранится у энергоаудиторской организации.
Параграф 2. Экспресс-энергоаудит
19. Проведение работ по экспресс-энергоаудиту включает несколько этапов:
1) подготовительный;
2) аналитический;
3) заключительный.
20. На подготовительном этапе энергоаудиторская организация составляет программу проведения экспресс-энергоаудита (далее – Программа) с указанием сроков выполнения работ и ответственных лиц. К Программе прилагается соответствующий регламент приборных измерений, перечень информационно-измерительных комплексов и технических средств, необходимых для осуществления деятельности в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 455 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13902), документы, подтверждающие наличие их поверки. Энергоаудиторская организация формирует перечень необходимых сведений и документов (исходных данных), которые предоставляются (в случае их наличия) обратившимся лицом в рамках выполнения данного этапа, в том числе:
1) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанный по итогам предыдущего энергоаудита и результаты его исполнения (в случае проведения повторного энергоаудита);
2) объемы добычи, производства, потребления, передачи энергетических ресурсов и воды за пять последовательных лет, предшествующих энергоаудиту;
3) состав основных зданий, строений, сооружений и их характеристики (назначение объекта и его составляющие (пристройки), инженерные системы, класс энергоэффективности, дата постройки, этажность здания, материал стен и крыш, площадь остекления и вид остекления, кубатура, общая площадь);
4) сведения об источниках энергоснабжения и параметрах энергоносителей;
5) фактическое энергопотребление на единицу продукции и (или) расход энергетических ресурсов на отопление на единицу площади или отапливаемого объема зданий, строений, сооружений;

16. Қоғамдық және (немесе) тұрғын үй ғимараты энергия аудитінің қорытындысы бойынша энергия-аудиторлық ұйым осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ғимараттың энергия тиімділігі сыныбының көрсеткiшiн толтырады.
17. Энергия аудитін жүргізу қорытындылар бойынша Заңның 5-бабы 13-7) тармағына сәйкес бекітілген нысанға сәйкес үйлер, құрылыстар мен ғимараттарды энергия тиімділігі бойынша таңбалау белгіленеді және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындысында көрсетіледі.
18. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды екі данада ресімделеді: бір данасы жүгінген тұлғаға беріледі, екіншісі энергия-аудиторлық ұйымда сақталады.
2-параграф. Экспресс-энергия аудиті
19. Экспресс-энергия аудиті бойынша жұмыстарды жүргізу бірнеше кезеңнен тұрады:
1) дайындық;
2) талдамалық;
3) қорытынды.
20. Дайындық кезеңінде энергия-аудиторлық ұйым энергия аудитін өткізу бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) жұмысты орындау мерзімдері мен жауапты тұлғаларды көрсете отырып жасайды. Бағдарламаға Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 455 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13902 болып тіркелген) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін қажетті тиісті аспаптық өлшеулердің регламенті, ақпараттық-өлшеу кешендері мен техникалық құралдардың тізбесі, олардың тексерілуін растайтын құжаттар қоса беріледі. Энергия-аудиторлық ұйым осы кезеңді орындау шеңберінде жүгінген тұлға ұсынатын, қажетті мәліметтер мен құжаттардың (бастапқы деректердің) (олар бар болған жағдайда) тізбесін, оның ішінде:
1) бұрынғы энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын және оның орындалу нәтижелерін (энергия аудитін қайта өткізген жағдайда);
2) энергия аудитінің алдындағы кезекті бес жыл ішінде энергетикалық ресурстарды және суды өндіру, шығару, тұтыну, беру көлемдерін;
3) негізгі үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың құрамы және олардың сипаттамаларын (объектінің мақсаты және оның құрамдас бөлігі (қосымша құрылыс), инженерлік жүйелер, энергия тиімділігі сыныбы, салыну күні, үйдің қабаттылығы, қабырғалар және шатырлар материалы, әйнектеу ауданы және әйнектеу түрі, текше метрлігі, жалпы аумағы);
4) энергиямен жабдықтау көздері және энергия тасығыштардың параметрлері туралы мәліметтерді;
5) өнім бірлігіне шаққанда нақты энергия тұтыну және (немесе) үйлер, құрылыстар, ғимараттар ауданының бірлігіне немесе жылынатын көлеміне шаққанда жылытуға кеткен энергетикалық ресурстар шығысын;

6) сведения об энергетическом и технологическом оборудовании;
7) класс энергоэффективности электрического энергопотребляющего устройства;
8) сведения о приборах учета и контроля;
9) сведения о системах электроснабжения, теплоснабжения, вентиляции, холодоснабжения, водоснабжения, воздухоснабжения, канализации, газоснабжения;
10) увеличение или уменьшение численного состава сотрудников обратившегося лица;
11) копия предыдущего заключения по энергоаудиту;
12) сведения об организации работы системы энергоменеджмента.
Сроки предоставления сведений и документов должны быть отражены в Программе. Сведения должны быть идентичны информации, вносимой в Государственный энергетический реестр в соответствии с Правилами формирования и ведения Государственного энергетического реестра, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 387 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11728). Результатом подготовительного этапа является согласованная с обратившимся лицом и утвержденная энергоаудиторской организацией Программа, а также перечень сведений и документов, оформленный в соответствующем акте приема-передачи.
21. На аналитическом этапе энергоаудиторской организацией проводятся следующие мероприятия:
1) анализ полученных от обратившегося лица сведений и данных в случае их предоставления;
2) расчет фактических показателей энергоэффективности зданий, отдельных видов оборудования и технологических процессов;
3) сопоставление фактических показателей с нормативными (нормируемыми) значениями (в случае их наличия);
4) выявление и анализ причин несоответствия фактических показателей энергоэффективности и нормативных (нормируемых) значений (в случае их наличия);
5) расчет значений энергосберегающего потенциала по каждому отдельному показателю, по зданиям и видам энергетических ресурсов;
6) анализ лучших мировых практик применимых к деятельности обратившегося лица.
22. На заключительном этапе энергоаудиторской организацией обобщаются результаты анализа использования энергетических ресурсов технологическими процессами, зданием, строением, сооружением, по группам оборудования и видам энергоносителей.
23. По результатам экспресс-энергоаудита составляется заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
Заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности оформляется в соответствии с настоящими Правилами, выдается на фирменном бланке юридического лица, осуществлявшего энергоаудит, с указанием даты выдачи, утверждается его руководителем, заверяется печатью энергоаудиторской организации, а также подписями аттестованных энергоаудиторов.
В случае наличия возражений со стороны обратившегося лица к Заключению по энергосбережению и повышению энергоэффективности, энергоаудиторская организация представляет развернутое пояснение в письменном виде.

6) энергетикалық және технологиялық жабдықтар туралы мәліметтерді;
7) энергия тұтынатын электр құрылғының энергия тиімділігі сыныбын;
8) есепке алу және бақылау аспаптары туралы мәліметтерді;
9) электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, желдету, салқындату, сумен жабдықтау, ауамен жабдықтау, кәріз, газбен жабдықтау жүйелері туралы мәліметтерді;
10) жүгінген тұлға қызметкерлерінің сандық құрамының ұлғаюын немесе азаюын;
11) энергия аудиті бойынша алдыңғы қорытындының көшірмесін;
12) энергия менеджменті жүйесінің жұмысын ұйымдастыру туралы мәліметтерді қалыптастырады.
Мәліметтер мен құжаттарды ұсыну мерзімдері Бағдарламада көрсетілуі тиіс. Мәліметтер Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 387 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11728 болып тіркелген) Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес Мемлекеттік энергетикалық тізілімге енгізілетін ақпаратпен бірдей болуы тиіс. Дайындық кезеңінің нәтижесі болып жүгінген тұлғамен келісілген және энергия-аудиторлық ұйым бекіткен Бағдарлама, сондай-ақ тиісті қабылдау-беру актісінде ресімделген мәліметтер мен құжаттардың тізбесі табылады.
21. Талдамалық кезеңде энергия-аудиторлық ұйым мынадай іс-шараларды жүргізеді:
1) өтініш білдірген адамнан алынған мәліметтер мен деректерді олар ұсынылған жағдайда талдау;
2) үйлердің, жабдықтардың жекелеген түрлерінің және технологиялық процестердің энергия тиімділігінің нақты көрсеткіштерін есептеу;
3) нақты көрсеткіштерді нормативтік (нормаланатын) мәндермен (олар бар болған жағдайда) салыстыру;
4) нақты энергия тиімділігі көрсеткіштері мен нормативтік (нормаланатын) мәндерінің (олар бар болған жағдайда) сәйкес келмеу себептерін анықтау және талдау;
5) әрбір жекелеген көрсеткіш бойынша, үйлер, энергетикалық ресурстардың түрлері бойынша энергия үнемдеу әлеуетінің мәнін есептеу;
6) жүгінген тұлғаның қызметіне қолданылатын ең үздік әлемдік тәжірибелерді талдау.
22. Қорытынды кезеңде энергия-аудиторлық ұйым жабдықтар тобы мен энергия тасымалдаушылар түрлері бойынша, технологиялық процестердің, үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергетикалық ресурстарды пайдалануын талдау нәтижелерін қорытады.
23. Экспресс-энергия аудитінің нәтижелері бойынша энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды жасалады.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды осы Қағидаларға сәйкес ресімделеді, энергия аудитін жүзеге асыратын заңды тұлғаның фирмалық бланкісінде беріледі, оның басшысы бекітеді, энергия аудиторлық ұйымның қолымен және мөрімен, сондай-ақ аттестатталған энергия аудиторларының қолымен расталады.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындысына жүгінген тұлғаның тарабынан қарсылықтар бар болған жағдайда, энергия аудиторлық ұйым жазбаша түрде толық түсініктеме береді.

27. По результатам экспресс-энергоаудита общественного и (или) жилого здания, энергоаудиторской организацией заполняется показатель класса энергоэффективности здания согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Показатель класса энергоэффективности здания заполняется энергоаудиторской организацией для каждого общественного и (или) жилого здания.
28. По итогам проведения экспресс-энергоаудита устанавливается и указывается в заключении по энергосбережению и повышению энергоэффективности маркировка зданий, строений, сооружений по энергоэффективности по форме, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с пунктом 13-7) статьи 5 Закона.
29. Заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности оформляется в двух экземплярах: один экземпляр предоставляется обратившемуся лицу, второй – хранится у энергоаудиторской организации.
Параграф 3. Целевой энергоаудит
30. Проведение работ по целевому энергоаудиту включает несколько этапов:
1) подготовительный;
2) аналитический;
3) заключительный.
31. На подготовительном этапе энергоаудиторская организация составляет программу проведения целевого энергоаудита (далее – Программа) с указанием сроков выполнения работ и ответственных лиц. К Программе прилагается соответствующий регламент приборных измерений, перечень информационно-измерительных комплексов и технических средств, необходимых для осуществления деятельности в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 455 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13902), документы, подтверждающие наличие их поверки. Энергоаудиторская организация формирует перечень необходимых сведений и документов (исходных данных), которые предоставляются (в случае их наличия) обратившимся лицом в рамках выполнения данного этапа, в том числе:
1) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанный по итогам предыдущего энергоаудита и результаты его исполнения (в случае проведения повторного энергоаудита) (при надичии);
2) объемы добычи, производства, потребления, передачи энергетических ресурсов и воды за пять последовательных лет, предшествующих энергоаудиту;
3) состав основных зданий, строений, сооружений и их характеристики (назначение объекта и его составляющие (пристройки), инженерные системы, класс энергоэффективности, дата постройки, этажность здания, материал стен и крыш, площадь остекления и вид остекления, кубатура, общая площадь);

27. Қоғамдық және (немесе) тұрғын үй ғимараты энергия аудитінің қорытындысы бойынша энергия-аудиторлық ұйым осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ғимараттың энергия тиімділігі сыныбының көрсеткiшiн толтырады.
Энергия-аудиторлық ұйым әрбір қоғамдық және (немесе) тұрғын үй ғимараты үшін энергия тиімділігі сыныбыынң көрсеткiшiн толтырады.
28. Энергия аудитін жүргізу қорытындылар бойынша Заңның 5-бабы 13-7) тармағына сәйкес бекітілген нысанға сәйкес үйлер, құрылыстар мен ғимараттарды энергия тиімділігі бойынша таңбалау белгіленеді және энергия аудитінің қорытындысында көрсетіледі.
29. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындысы екі данада ресімделеді: бір данасы жүгінген тұлғаға беріледі, екіншісі энергия-аудиторлық ұйымда сақталады.
3-параграф. Нысаналы энергия аудиті
30. Нысаналы энергия аудиті бойынша жұмыстарды жүргізу бірнеше кезеңнен тұрады:
1) дайындық;
2) талдамалық;
3) қорытынды.
31. Дайындық кезеңінде энергия-аудиторлық ұйым энергия аудитін өткізу бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) жұмысты орындау мерзімдері мен жауапты тұлғаларды көрсете отырып жасайды. Бағдарламаға Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 455 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13902 болып тіркелген) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін қажетті тиісті аспаптық өлшеулердің регламенті, ақпараттық-өлшеу кешендері мен техникалық құралдардың тізбесі, олардың тексерілуін растайтын құжаттар қоса беріледі. Энергия-аудиторлық ұйым осы кезеңді орындау шеңберінде жүгінген тұлға ұсынатын, қажетті мәліметтер мен құжаттардың (бастапқы деректердің) (олар бар болған жағдайда) тізбесін, оның ішінде:
1) бұрынғы энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын және оның орындалу нәтижелерін (энергия аудитін қайта өткізген жағдайда);
2) энергия аудитінің алдындағы кезекті бес жыл ішінде энергетикалық ресурстарды және суды өндіру, шығару, тұтыну, беру көлемдерін;
3) негізгі үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың құрамы және олардың сипаттамаларын (объектінің мақсаты және оның құрамдас бөлігі (қосымша құрылыс), инженерлік жүйелер, энергия тиімділігі сыныбы, салыну күні, үйдің қабаттылығы, қабырғалар және шатырлар материалы, әйнектеу ауданы және әйнектеу түрі, текше метрлігі, жалпы аумағы);

4) сведения об источниках энергоснабжения и параметрах энергоносителей;
5) фактическое энергопотребление на единицу продукции и (или) расход энергетических ресурсов на отопление на единицу площади или отапливаемого объема зданий, строений, сооружений;
6) сведения об энергетическом и технологическом оборудовании;
7) класс энергоэффективности электрического энергопотребляющего устройства (при надичии);
8) сведения о приборах учета и контроля;
9) сведения о системах электроснабжения, теплоснабжения, вентиляции, холодоснабжения, водоснабжения, воздухоснабжения, канализации, газоснабжения;
10) увеличение или уменьшение численного состава сотрудников обратившегося лица;
11) копия предыдущего заключения по энергоаудиту (при наличии);
12) сведения об организации работы системы энергоменеджмента (при наличии).
Сроки предоставления сведений и документов должны быть отражены в Программе. Сведения должны быть идентичны информации, вносимой в Государственный энергетический реестр в соответствии с формирования Правилами и ведения Государственного энергетического реестра, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 387 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11728). Результатом подготовительного этапа является согласованная с обратившимся лицом и утвержденная энергоаудиторской организацией Программа, а также перечень сведений и документов, оформленный в соответствующем акте приема-передачи.
32. На аналитическом этапе энергоаудиторской организацией или энергоаудитором, являющимся индивидуальным предпринимателем проводятся следующие мероприятия:
1) анализ полученных от обратившегося лица сведений и данных в случае их предоставления;
2) расчет фактических показателей энергоэффективности зданий, отдельных видов оборудования и технологических процессов;
3) сопоставление фактических показателей с нормативными (нормируемыми) значениями (в случае их наличия);
4) выявление и анализ причин несоответствия фактических показателей энергоэффективности и нормативных (нормируемых) значений (в случае их наличия)
5) расчет значений энергосберегающего потенциала по каждому отдельному показателю, по зданиям и видам энергетических ресурсов;
6) рекомендации мировых практик применимых к деятельности обратившегося лица.
33. На заключительном этапе энергоаудиторской организацией или энергоаудитором, являющимся индивидуальным предпринимателем обобщаются результаты анализа использования энергетических ресурсов технологическими процессами, зданием, строением, сооружением, по группам оборудования и видам энергоносителей.

4) энергиямен жабдықтау көздері және энергия тасығыштардың параметрлері туралы мәліметтерді;
5) өнім бірлігіне шаққанда нақты энергия тұтыну және (немесе) үйлер, құрылыстар, ғимараттар ауданының бірлігіне немесе жылынатын көлеміне шаққанда жылытуға кеткен энергетикалық ресурстар шығысын;
6) энергетикалық және технологиялық жабдықтар туралы мәліметтерді;
7) энергия тұтынатын электр құрылғының энергия тиімділігі сыныбын;
8) есепке алу және бақылау аспаптары туралы мәліметтерді;
9) электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, желдету, салқындату, сумен жабдықтау, ауамен жабдықтау, кәріз, газбен жабдықтау жүйелері туралы мәліметтерді;
10) жүгінген тұлға қызметкерлерінің сандық құрамының ұлғаюын немесе азаюын;
11) энергия аудиті бойынша алдыңғы қорытындының көшірмесін;
12) энергия менеджменті жүйесінің жұмысын ұйымдастыру туралы мәліметтерді қалыптастырады.
Мәліметтер мен құжаттарды ұсыну мерзімдері Бағдарламада көрсетілуі тиіс. Мәліметтер Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 387 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11728 болып тіркелген) бекітілген, Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес Мемлекеттік энергетикалық тізілімге енгізілетін ақпаратпен бірдей болуы тиіс. Дайындық кезеңінің нәтижесі болып жүгінген тұлғамен келісілген және энергия-аудиторлық ұйым бекіткен бағдарлама, сондай-ақ тиісті қабылдау-беру актісінде ресімделген мәліметтер мен құжаттардың тізбесі табылады.
32. Талдамалық кезеңде энергия-аудиторлық ұйым мынадай іс-шараларды жүргізеді:
1) өтініш білдірген адамнан алынған мәліметтер мен деректерді олар ұсынылған жағдайда талдау;
2) үйлердің, жабдықтардың жекелеген түрлерінің және технологиялық процестердің энергия тиімділігінің нақты көрсеткіштерін есептеу;
3) нақты көрсеткіштерді нормативтік (нормаланатын) мәндермен (олар бар болған жағдайда) салыстыру;
4) нақты энергия тиімділігі көрсеткіштері мен нормативтік (нормаланатын) мәндерінің (олар бар болған жағдайда) сәйкес келмеу себептерін анықтау және талдау;
5) әрбір жекелеген көрсеткіш бойынша, үйлер, энергетикалық ресурстардың түрлері бойынша энергия үнемдеу әлеуетінің мәнін есептеу;
6) жүгінген тұлғаның қызметіне қолданылатын ең үздік әлемдік тәжірибелерді талдау.
33. Қорытынды кезеңде энергия-аудиторлық ұйым жабдықтар тобы мен энергия тасымалдаушылар түрлері бойынша, технологиялық процестердің, үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергетикалық ресурстарды пайдалануын талдау нәтижелерін қорытады.

34. По результатам целевого энергоаудита составляется технический отчет по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
Технический отчет по энергосбережению и повышению энергоэффективности оформляется в соответствии с настоящими Правилами, выдается на фирменном бланке юридического лица или индивидуального предпринимателя, осуществлявшего энергоаудит, с указанием даты выдачи, утверждается его руководителем, заверяется печатью энергоаудиторской организации или энергоаудитора, являющегося индивидуальным предпринимателем, а также подписями аттестованных энергоаудиторов.
В случае наличия возражений со стороны обратившегося лица к Техническому отчету по энергосбережению и повышению энергоэффективности, энергоаудиторская организация представляет развернутое пояснение в письменном виде.
35. Технический отчет по энергосбережению и повышению энергоэффективности состоит из трех основных частей:
1) вводная часть, в которой указываются данные обратившегося лица, энергоаудиторской организации, дата и номер заключенного договора, краткая характеристика деятельности и (или) описание технологического процесса;
2) основная часть, в которой приводится анализ по потреблению энергетических ресурсов, по определению удельных расходов энергетических ресурсов на единицу продукции с расчетом, по системам электроснабжения, теплоснабжения, воздухоснабжения, водоснабжения, по зданиям, строениям и сооружениям;
3) заключительная часть, которая включает рекомендации и выводы. В рекомендациях приводятся мероприятия по энергосбережению и повышению энергоэффективности объекта с учетом снижения потребления энергетических ресурсов на единицу продукции и (или) снижение энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, международной практики, применимой к деятельности обратившегося лица, и с указанием сроков их выполнения, а также технико-экономический расчет и обоснование предлагаемых мероприятий, в выводахвозможный потенциал энергосбережения объекта в натуральном и процентном выражении. При этом предлагаемые мероприятия должны разделяться на рекомендованные (потенциально возможные) и экономически целесообразные (приведенная стоимость которых на пятый год проекта является положительной, а внутренняя норма рентабельности превышает используемую ставку дисконтирования на два и более процента).
36. К техническому отчету по энергосбережению и повышению энергоэффективности прилагается заполняемая энергоаудиторской организацией или энергоаудитором, являющийся индивидуальным предпринимателем отчетная информация:

34. Нысаналы энергия аудитінің нәтижелері бойынша энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша техникалық есеп жасалады.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі техникалық есеп осы Қағидаларға сәйкес ресімделеді, Берілген күнін көрсете отырып, энергия аудитін жүзеге асырған заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің фирмалық бланкісінде беріледі, оның басшысы бекітеді, дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторлық ұйымның немесе энергия аудиторының мөрімен, сондай-ақ аттестатталған энергия аудиторларының қолдарымен куәландырылады.
Өтініш берген тұлға тарапынан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі техникалық есепке қарсылықтар болған жағдайда, энергия аудиторлық ұйым жазбаша түрде толық түсініктеме береді.
35. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі техникалық есеп үш негізгі бөліктен тұрады:
1) жүгінген тұлға, энергия-аудиторлық ұйым деректері, жасалған шарттың нөмірі және энергия аудиті объектісі (өндірістік қызметтің сипаттамасы және технологиялық процестің сипаттауы) көрсетілетін кіріспе бөлік;
2) энергетикалық ресурстарды тұтыну бойынша, өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстардың үлестік шығындарын есебімен анықтау бойынша, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, ауамен жабдықтау, сумен жабдықтау жүйелері бойынша, үйлер, құрылыстар және ғимараттар бойынша талдау жүргізілетін негізгі бөлігі;
3) ұсынымдар мен тұжырымдарды қамтитын қорытынды бөлік. Ұсынымдарда өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстарды тұтынудың азайғаны және (немесе) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың ауданына шаққандағы жылытуға жұмсалатын энергетикалық ресурстардың азайғаны, жүгінген тұлғаның қызметіне қолданылатын халықаралық тәжірибе ескеріле отырып, және оларды орындау мерзімдері, сондай-ақ ұсынылған іс-шаралардың техника-экономикалық есебі мен негіздемесі көрсетіле отырып объектінің энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралары, тұжырымдарда – осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жүгінген тұлғаның энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметінің жалпы бағалануы, объектінің энергия үнемдеуінің заттай және пайыздық көріністегі ықтимал әлеуеті келтіріледі. Бұл ретте ұсынылған іс-шаралар ұсынымдалған (әлеуетті ықтимал) және экономикалық орынды (жобаның бесінші жылында келтірілген құны оң болып табылады, ал ішкі пайдалылық нормасы екі және одан да көп пайызға қолданылатын дисконттау мөлшерлемесінен жоғары) болып бөлінуі тиіс.
36. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі техникалық есепке дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторлық ұйым немесе энергия аудиторы толтыратын есептік ақпарат қоса беріледі:

8. Показатель класса энергоэффективности здания
Класс энергоэффективности здания
Обратившее лицо
объект
адрес объекта
год постройки
тип, этажность
общая площадь, м2
отапливаемая площадь, м2
классы
присвоенный класс энергоэффективности
энергоэффективности
очень высокий а++
а+
а
высокий в+
в
нормальный с+
с
с-
пониженный d
низкий e
нормативное теплопотребление объекта, гкал *
фактическое теплопотребление объекта, гкал
*нормативные требования по теплопотреблению установлены для данного типа здания, согласно сн рк 2.04-04-2011 тепловая защита зданий
9. Энергетические нагрузки здания
№ п/п
Показатель
Обозначения
Единица измерения
Величина
1
2
3
4
5
1
Удельный расход тепловой энергии на отопление и вентиляцию здания за отопительный период
кВтч/(м3год) кВтч/(м2год)
2
Расход тепловой энергии на отопление и вентиляцию здания за отопительный период
кВтч/(год)
3
Общие теплопотери здания за отопительный период
кВтч/(год)
Приложение 3
к Правилам проведения энергоаудита
Отчетная информация для промышленных предприятий, имеющих здания, строения, сооружения
Продолжительность отопительного периода, z __________ суток;
Средняя температура наружного воздуха за отопительный период базового года, tн.ср. _____°С
№ п/п
Наименование / назначение здания
Год ввода в эксплуатацию / износ %
Общие показатели
Удельная отопительная характеристика, Вт/м3°С
Отапливаемая площадь, м2
Периметр, м
Высота, м
Внутренняя температура, °С

8. Ғимараттың энергия тиімділігі класының көрсеткіші
Ғимараттың энергия тиімділігі сыныбы
Жүгінген тұлға
Нысан
Объектінің мекенжайы
Салынған жылы
Түрі, қабаттылығы
Жалпы ауданы, м2
Жылытылатын ауданы, м2
Энергия тиімділігі сыныптары
Берілген энергия тиімділігі сыныбы
Өте жоғары А++
А+
А
Жоғары В+
В
Қалыпты С+
С
С-
Төмендетілген D
Төмен E
Объектінің нормативтік жылу тұтынуы*, Гкал
Объектінің нақты жылу тұтынуы, Гкал
* ҚР ҚН сәйкес ғимараттың осы түрі үшін жылу тұтыну бойынша нормативтік талаптар белгіленген 2.04-04-2011 ғимараттардың жылуын қорғау
9. Ғимараттың энергетикалық жүктемелері
р/с
Көрсеткіш
Мәні
Өлшем бірлігі
Шамасы
1
2
3
4
5
1
Жылыту кезеңінде ғимаратты жылытуға және желдетуге жылу энергиясының үлестік шығысы
кВтч / (м3 жыл)
2
Жылыту кезеңінде ғимаратты жылытуға және желдетуге жылу энергиясының шығысы
кВтч/(м2жыл)
3
Жылыту кезеңінде ғимараттың жалпы жылу шығыны
кВтч / (жыл)
Энергия аудитін жүргізу
қағидаларына 3-қосымша
Үйлері, құрылыстары, ғимараттары бар өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпарат
Жылыту кезеңінің ұзақтығы, z __________ тәулік;
Базалық жылдың жылыту кезеңіндегі сыртқы ауаның орташа температурасы, tн.орта ғасыр _____°С
р/с№
Ғимараттың атауы / мақсатыя
Пайдалануға берілген жылы / тозу %
Жалпы көрсеткіштер
Меншікті жылыту сипаттамасы, Вт/м3°С
Жылытылатын ауданы, м2
Периметрі, м
Биіктігі, м
Ішкі температура, °С

– коэффициент инфильтрации, при отсутствии данных, принимается равным 0,08.
– коэффициент, учитывающий остекление (отношение площади остекления к площади фасада ограждающих конструкций).
3Нормативная величина удельной отопительной характеристики определяется согласно соответствующим НПД.
4Определяется по следующей формуле:
Данные в таблицу заполняются на основе технических паспортов зданий, проектных показателей. Расчеты выполняются в соответствие со СН РК 2.04-04-2011 Тепловая защита зданий.
Приложение 4
к Правилам проведения энергоаудита
Оценка деятельности обратившегося лица в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
№ п/п
Критерии оценки
Описание существующего состояния
Оценка деятельности, (отлично/хорошо, удовлетворительно, отсутствует)
1.
Внедрение системы энергетического менеджмента в соответствии с международным стандартом ISO 50001 - 2012
2.
Наличие утвержденного плана мероприятий в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, либо программы энергосбережения, разработанной предприятием на добровольной основе до проведения энергоаудита.
3.
Оценка исполнения плана мероприятий в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
4.
Оснащенность приборами учета и контроля, наличие автоматизированной системы учета энергопотребления
5.
Наличие системы материального поощрения (премирования) и нематериального по вопросам реализации мероприятий в области энергоэффективности.
Приложение 4
к Перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Сноска. Приложение 4 утратило силу приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 15.09.2023 № 8 (вводится в действие с 10.06.2024).
Приложение 5
к Перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Утверждены приказом
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 1129
Правила проведения анализа заключений по энергосбережению и повышению энергоэффективности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения анализа заключений по энергосбережению и повышению энергоэффективности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 17-3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" (далее – Закон) и определяют порядок проведения анализа заключений по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
2. В настоящих Правилах под обратившимся лицом понимается физическое и (или) юридическое лицо, обратившееся для проведения энергетического аудита.

с-инфильтрация коэффициенті,деректер болмаған жағдайда,0,08-ге тең деп қабылданады.
-шынылауды ескеретін коэффициент (шынылау ауданының қоршау конструкцияларының қасбеті ауданына қатынасы). 3 нақты жылу сипаттамасының нормативтік мәні тиісті NPD сәйкес анықталады. 4 келесі формула бойынша анықталады:
Кестеге деректер ғимараттардың техникалық паспорттары, жобалық көрсеткіштер негізінде толтырылады. Есептеулер ҚР ҚН сәйкес орындалады 2.04-04-2011 ғимараттарды жылу қорғау.
Энергия аудитін жүргізу
қағидаларына 4-қосымша
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы жүгінген тұлғаның қызметін бағалау
р/с №
Бағалау өлшемшарттары
Бар жағдайдың сипаттамасы
Қызметті бағалау (өте жақсы / Жақсы, Қанағаттанарлық, жоқ)
1.
ISO 50001 - 2012 халықаралық стандартына сәйкес энергетикалық менеджмент жүйесін енгізу
2.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы бекітілген іс-шаралар жоспарының немесе энергия аудитін жүргізгенге дейін ерікті негізінде кәсіпорынмен әзірленген энергия үнемдеу бағдарламасының бар болуы
3.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы іс-шаралар жоспарының орындалуын бағалау
4.
Энергетикалық ресурстарды есепке алу және бақылау аспаптарымен жарақтандырылуы, энергия тұтынуды есепке алу автоматтандырылған жүйесінің бар болуы
5.
Энергия тиімділігі саласындағы іс-шараларды іске асыру мәселелері бойынша материалдық көтермелеу (сыйлықақы беру) және материалдық емес жүйесінің болуы.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 15.09.2023 № 8 (10.06.2024 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2015 жылғы
30 қарашадағы № 1129
бұйрығымен бекітілген
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыларға талдау жүргізу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыларға талдау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 17-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыларға талдау жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда жүгінген тұлға деп, энергетикалық аудит жүргізу үшін жүгінген жеке және (немесе) заңды тұлға түсініледі.

Глава 2. Порядок проведения анализа заключений по энергосбережению и повышению энергоэффективности
3. Объектом анализа является заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности представляемое субъектом Государственного энергетического реестра Национальному институту развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – НИРЭЭ) ежегодно в срок до первого апреля в соответствии со статьей 9 Закона.
4. Анализ заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности проводится НИРЭЭ ежегодно до первого сентября.
5. Проверка осуществляется на комплектность заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности (вводная часть, основная часть, заключительная часть и количество приложений к заключению по энергосбережению и повышению энергоэффективности). Заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности анализируется на предмет соответствия Правилам проведения энергоаудита, утвержденным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан № 400 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11729) (далее – Правила проведения энергоаудита).
6. При проведении анализа заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности НИРЭЭ:
1) в вводной части анализирует:
наличие данных об обратившемся лице, энергоаудиторской организации, номере заключенного договора и об объекте энергоаудита (характеристика производственной деятельности и описание технологического процесса);
2) в основной части анализирует:
информацию по потреблению обратившимся лицом энергетических ресурсов;
информацию по определению удельных расходов энергетических ресурсов на единицу продукции, по системам электроснабжения, теплоснабжения, воздухоснабжения, водоснабжения, по здания, строениям и сооружениям;
отчетную информацию для промышленных предприятий по форме, согласно приложению 1 к Правилам проведения энергоаудита;
отчетную информацию для зданий, строений, сооружений по форме, согласно приложению 2 к Правилам проведения энергоаудита;
отчетную информацию для промышленных предприятий, имеющих здания, строения и сооружения по форме, согласно приложению 3 к Правилам проведения энергоаудита;
3) в заключительной части проводит:
анализ и оценку эффективности рекомендуемых мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности объекта, в том числе способствующих снижению потребления энергетических ресурсов на единицу продукции и (или) снижение энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, и сроков их выполнения;
анализ технико-экономического расчета и обоснования предлагаемых мероприятий;
анализ общей оценки деятельности обратившегося лица в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
анализ расчета возможного потенциала энергосбережения объекта в натуральном и процентном выражении.

2-тарау. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыларға талдау жүргізу тәртібі
3. Талдау объектісі Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі Заңның 9-бабына сәйкес жыл сайын бірінші сәуірге дейінгі мерзімде энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институтына (бұдан әрі – ЭЭҰДИ) ұсынатын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды болып табылады.
4. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны талдауды ЭЭҰДИ жыл сайын бірінші қыркүйекке дейін жүргізеді.
5. Тексеру Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындының толықтығына (кіріспе бөлігі, негізгі бөлігі, қорытынды бөлігі және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыға қосымшалардың саны) жүзеге асырылады. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің № 400 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11729 болып тіркелген) Энергия аудитін жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – энергия аудитін жүргізу қағидалары) сәйкестігі тұрғысынан талданады.
6. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыға талдау жүргізу кезінде:
1) кіріспе бөлікте:
жүгінген тұлға, энергия-аудиторлық ұйым, жасалған шарттың нөмірі және энергия аудиті объектісі (өндірістік қызметтің сипаттамасы және технологиялық процестің сипаттауы) туралы деректердің болуын талдайды;
2) негізгі бөлікте:
жүгінуші тұлғаның энергетикалық ресурстарды тұтыну бойынша ақпаратты;
өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстардың үлес шығысын айқындау бойынша, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, ауамен жабдықтау, сумен жабдықтау жүйелері бойынша үйлер, құрылыстар және ғимараттар бойынша ақпаратты;
Энергия аудитін жүргізу қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпаратты;
Энергия аудитін жүргізу қағидалары 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үйлер, құрылыстар, ғимараттар үшін есептік ақпаратты;
Энергия аудитін жүргізу қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үйлер, құрылыстар, ғимараттары бар өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпаратты талдайды;
3) қорытынды бөлікте:
объектінің энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру, оның ішінде өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстарды тұтынудың төмендеуіне ықпалдасатын және (немесе) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың ауданына шаққанда энергетикалық ресурстардың төмендеуі бойынша ұсынылатын іс-шаралардың тиімділігін және оларды орындау мерзімдері және оларды орындау мерзімдерін талдау және бағалау;
ұсынылатын іс-шаралардың техникалық-экономикалық есебін және негіздемесін талдау;
жүгінуші тұлғаның энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметінің жалпы бағалауына талдау;
объектінің энергия үнемдеуінің заттай және пайыздық көріністе ықтимал әлеуетінің есебіне талдау жүргізеді.

7. НИРЭЭ при необходимости запрашивает у энергоаудиторской организации недостающую и (или) дополнительную информацию для проведения анализа заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
8. По результатам анализа НИРЭЭ направляет заключение о результатах анализа энергоаудита в письменном виде энергоаудиторской организации и субъекту Государственного энергетического реестра по форме, согласно приложению к настоящим Правилам для сведения.
9. При несогласии с заключением о результатах анализа энергоаудита энергоаудиторская организация и субъект Государственного энергетического реестра в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента его получения направляют ответ с обоснованием причин несогласия.
Ответ с обоснованиями прилагается к заключению о результатах анализа энергоаудита.
10. По результатам анализа заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности НИРЭЭ ежегодно готовит заключение о результатах анализа энергоаудита и направляет его в уполномоченный орган в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
Приложение
к Правилам проведения анализа
заключения по энергосбережению
и повышению энергоэффективности
Форма
Заключение о результатах анализа энергоаудита
Наименование субъекта Государственного энергетического реестра: (данные субъекта
Государственного энергетического реестра) Наименование энергоаудиторской
организации: (данные энергоаудиторской организации)
Анализ заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности на
предмет соответствия Правилам проведения энергоаудита, утвержденным приказом
Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан № 400 (зарегистрирован
в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11729):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
Вводная часть:
Анализ наличия данных об обратившемся лице, энергоаудиторской организации, номере заключенного договора и об объекте энергоаудита (характеристика производственной деятельности и описание технологического процесса).
Да/Нет (характеристика производственной деятельности и описание технологического процесса)
Основная часть:
1. Анализ информации по потреблению обратившимся лицом энергетических ресурсов.
2. Анализ информации по определению удельных расходов энергетических ресурсов на единицу продукции, по системам электроснабжения, теплоснабжения, воздухоснабжения, водоснабжения, по здания, строениям и сооружениям.

7. ЭЭҰДИ қажет болған жағдайда энергия аудиторлық ұйымнан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыға талдау жүргізу үшін жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпарат сұратады.
8. Талдау нәтижелері бойынша ЭЭҰДИ энергия аудиті талдауының нәтижелері туралы қорытындыны жазбаша түрде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша энергия-аудиторлық ұйымға және Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісіне мәлімет үшін жібереді.
9. Энергия-аудиторлық ұйым мен Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі энергия аудиті талдауының нәтижелері туралы қорытындымен келіспеген жағдайда, оны алған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде келіспеу себебіне негіздеме бере отырып, жауап жібереді.
Негіздемесі бар жауап энергия аудиті талдауының нәтижелері туралы қорытындыға қоса беріледі.
10. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны талдау нәтижелері бойынша ЭЭҰДИ жыл сайын энергия аудитін талдау нәтижелері туралы қорытынды дайындайды және оны энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті органға жібереді.
Энергия үнемдеу және энергия
тиімділігін арттыру жөніндегі
қорытындыға талдау жүргізу
қағидаларына қосымша
Нысан
Энергия аудитін талдау нәтижелері туралы қорытынды
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің атауы:
(Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің деректері)
Энергия аудиторлық ұйымның атауы:
(энергоаудиторлық ұйымның деректері)
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің № 400 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11729 болып тіркелген) Энергия аудитін жүргізу қағидаларына сәйкестігі тұрғысынан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны талдау:__________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Кіріспе бөлім:
Жүгінген тұлға, энергия-аудиторлық ұйымның, жасалған шарттың нөмірі және энергия аудиті объектісі (өндірістік қызметтің сипаттамасы және технологиялық процестің сипаттауы) туралы деректердің болуын талдау
Иә / Жоқ (өндірістік қызметтің сипаттамасы және технологиялық процестің сипаттамасы)
Негізгі бөлім:
1. Жүгінуші тұлғаның энергетикалық ресурстарды тұтыну бойынша ақпаратты талдау.
2. Өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстардың үлес шығысын айқындау бойынша, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, ауамен жабдықтау, сумен жабдықтау жүйелері бойынша, үйлер, құрылыстар және ғимараттар бойынша ақпаратты талдау

3. Анализ отчетной информации для промышленных предприятий.
4. Анализ отчетной информации для зданий, строений, сооружений.
5. Анализ отчетной информации для промышленных предприятий, имеющих здания, строения и сооружения.
Заключительная часть:
1. Анализ и оценку эффективности рекомендуемых мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности объекта, в том числе способствующих снижению потребления энергетических ресурсов на единицу продукции и (или) снижение энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, и сроков их выполнения.
Да/Нет
2. Анализ технико-экономического расчета и обоснования предлагаемых мероприятий.
3. Анализ общей оценки деятельности обратившегося лица в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
4. Анализ расчета возможного потенциала энергосбережения объекта в натуральном и процентном выражении.
Да/Нет
Вывод:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Дата составления заключения о результатах анализа энергоаудита:
______________________________________________________________
Первый руководитель Национального института развития в области
энергосбережения и повышения энергоэффективности
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 6
к Перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1 к Правилам
формирования и ведения карты
энергоэффективности, отбора
и включения проектов в карту
энергоэффективности
Карта энергоэффективности
Наименование заявителя
Контактные данные
Наименование проекта
Перечень мероприятий
Наименование исполнителя
Объем инвестиций (тыс. тенге)
Источник финансирования
Годовая экономия энергетических ресурсов в натуральном выражении
Годовая экономия энергетических ресурсов в денежном выражении (тысяч тенге)
Срок окупаемости, год
Регион
Статус проекта
единица измерения
значение
1.
2.
Общая стоимость проекта
1.
2.
Общая стоимость проекта
Приложение 7
к Перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3 к Правилам
формирования и ведения карты
энергоэффективности, отбора
и включения проектов в карту
энергоэффективности
Структура предполагаемого финансирования проекта:
Собственные Средства
тысяч тенге
Бюджетные Средства
тысяч тенге
Требуемые средства
тысяч тенге
Иные средства
тысяч тенге

3. Өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпаратты талдау.
4 Үйлер, құрылыстар, ғимараттар үшін есептік ақпаратты талдау.
5. Үйлер, құрылыстар, ғимараттары бар өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпаратты талдау.
Қорытынды бөлім:
1. Объектінің энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру, оның ішінде өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстарды тұтынудың төмендеуіне ықпалдасатын және (немесе) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың ауданына шаққанда энергетикалық ресурстардың төмендеуі бойынша ұсынылатын іс-шаралардың тиімділігін және оларды орындау мерзімдері және оларды орындау мерзімдерін талдау және бағалау.
Иә / Жоқ
2. Жүгінуші тұлғаның (тапсырыс берушінің) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметінің жалпы бағалауына талдау.
3. Жүгінуші тұлғаның энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметінің жалпы бағалауына талдау.
4. Объектінің энергия үнемдеуінің заттай және пайыздық көріністе ықтимал әлеуетінің есебіне талдау.
Иә / Жоқ
Тұжырым: ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Энергия аудитін талдау нәтижелері
туралы қорытынды жасалған күн: _____________________
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ________________________________________
ұлттық даму институтының бірінші басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
6-қосымша
Энергия тиімділігі картасын
қалыптастыру және жүргізу,
жобаларды энергия тиімділігі
картасына іріктеу және енгізу
қағидаларына
1-қосымша
Энергия тиімділігі картасы
Өтініш берушінің атауы
Байланыс деректері
Жобаның атауы
Іс-шаралар тізімі
Орындаушының атауы
Инвестиция көлемі (мың теңге)
Қаржыландыру көзі
Энергетикалық ресурстарды заттай түрде жылдық үнемдеу
Энергетикалық ресурстарды ақшалай түрде жылдық үнемдеу (мың теңге)
Өтелу мерзімі, жыл
Аймақ
Жоба мәртебесі
еөлшем бірлігі
мәні
1.
2.
Жобаның жалпы құны
1.
2.
Жобаның жалпы құны
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
7-қосымша
Энергия тиімділігі картасын
қалыптастыру және жүргізу,
жобаларды энергия тиімділігі
картасына іріктеу және
3-қосымша
Жобаны қаржыландырудың болжамды құрылымы:
Меншікті Қаражат
мың теңге
Бюджет Қаражаты
мың теңге
Қажетті қаражат
мың теңге
Өзге қаражат
мың теңге