Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2023 года № 32880.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с абзацем семь подпункта 5) статьи 12 и подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу некоторые приказы и структурные элементы приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта;
4) доведение настоящего приказа до сведения акиматов областей и городов Астана, Алматы и Шымкент для руководства в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Заместитель Премьер-
Министра - Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 234
Правила
добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы

Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 23 маусымда № 32880 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 12-бабы 5) тармақшасының жетінші абзацына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарының және бұйрықтардың құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет миинистрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметтері департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті ұсынылуын;
4) осы бұйрықты жұмысында басшылыққа алу үшін облыстар мен Астана, Алматы және Шымкент қалалары әкімдіктерінің назарына жеткізілуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2023 жылдың 1 шілдесінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 234 бұйрығына
1-қосымша
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 12 и пункта 4 статьи 112 Социального Кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) и определяют порядок добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, а также предоставления лицам и членам их семей материальной помощи в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.07.2024 № 281 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) единая информационная система в сфере социальной защиты – объект информатизации, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного государственного органа, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения, центров трудовой мобильности, карьерных центров, Центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;
3) социальный контракт – соглашение, определяющее права и обязанности сторон, между участником активных мер содействия занятости и центром трудовой мобильности (карьерный центр), а в случаях, предусмотренных Социальным кодексом, с физическими или юридическими лицами, вовлеченными в организацию активных мер содействия занятости, а также об оказании государственной адресной социальной помощи;
4) вакансия – свободное рабочее место (должность) у работодателя;
5) наниматель (арендатор) – сторона в договоре найма жилища, получающая в постоянное или временное владение и пользование жилище или его часть;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 12-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.07.2024 № 281 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.07.2024 № 281 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) әлеуметтік еңбек саласындағы бірыңғай ақпараттық жүйе - уәкілетті мемлекеттік органның, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, еңбек мобильділігі орталықтарының, мансап орталықтарының, Еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған ақпараттандыру обьектісі;
3) әлеуметтік келісімшарт - тараптардың жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушы мен еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) арасындағы, ал осы Әлеуметтік кодексте көзделген жағдайларда жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын ұйымдастыруға тартылған жеке немесе заңды тұлғалармен құқықтарын және міндеттерін айқындайтын, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету туралы келісім;
4) бос орын – жұмыс берушiдегi бос жұмыс орны (лауазым);
5) жалдаушы (жалға алушы) – тұрғынжайды жалдау шартындағы тұрғынжайды немесе оның бір бөлігін тұрақты немесе уақытша иеленуге және пайдалануға алушы тарап;

5-1) близкие родственники – родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки;
6) центр трудовой мобильности – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы в целях разработки и реализации мер содействия занятости;
7) коммунальные услуги – услуги, предоставляемые потребителю, включающие водоснабжение, водоотведение, газоснабжение, электроснабжение, теплоснабжение, мусороудаление, обслуживание лифтов, для обеспечения безопасных и комфортных условий проживания (пребывания);
8) кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, получившие соответствующий статус в порядке, установленном уполномоченным органом по вопросам миграции населения;
9) Комиссия по приему кандасов – комиссия для рассмотрения заявления этнических казахов на присвоение или продление статуса кандаса, а в регионах расселения дополнительно на включение в региональную квоту приема кандасов;
10) центр адаптации и интеграции кандасов – юридическое лицо, учреждаемое местным исполнительным органом областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и предназначенное для оказания кандасам, членам их семей адаптационных и интеграционных услуг и временного проживания;
11) региональная квота приема кандасов – предельное число кандасов или кандасов и членов их семей, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные подпунктом 2) пункта 3 статьи 112 Социального Кодекса, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с Социальным кодексом;
12) переселенец – внутренний мигрант, переселившийся в регионы, определенные подпунктом 2) пункта 3 статьи 112 Социального Кодекса;
13) региональная квота приема переселенцев – предельное число переселенцев или переселенцев и членов их семей, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные подпунктом 2) пункта 3 статьи 112 Социального Кодекса, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с Социальным кодексом;
14) служебное жилище – жилище с особым правовым режимом, предоставляемое из жилищного фонда государственного учреждения и предназначенное для заселения гражданами Республики Казахстан на период выполнения ими обязанностей, связанных с характером их трудовых отношений, в том числе при осуществлении ротации государственных служащих, а также участвующими в активных мерах содействия занятости в соответствии с Социальным кодексом;

5-1) жақын туыстар – ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-қарындастар), ата, әже, немерелер;
6) еңбек мобильділігі орталығы - жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
7) коммуналдық қызметтер – тұрудың (болудың) қауіпсіз және жайлы жағдайларын қамтамасыз ету үшін тұрғын үйде (тұрғын ғимаратта) көрсетілетін және сумен жабдықтауды, кәрізді, газбен жабдықтауды, электрмен жабдықтауды, жылумен жабдықтауды, қоқысты әкету мен лифт қызметін көрсетуді қамтитын қызметтер;
8) қандас – бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, халықтың көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен тәртіпке сәйкес тиісінше мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;
9) Қандастарды қабылдау комиссиясы – этникалық қазақтардың қандас статусын алу және ұзарту өтініштерін қарау, ал қоныстандыру өңірлерінде қосымша қандастарды өңірлік квотаға енгізу үшін арналған комиссия;
10) қандастарды бейімдеу және интеграциялау орталығы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын және қандастарға, олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және интеграциялау қызметтерін көрсетуге және уақытша тұруға арналған заңды тұлға;
11) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасы – Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 3-тармағының 2) тармақшасы айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Әлеуметтік кодекске сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін қандастардың немесе қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің шекті саны;
12) қоныс аударушы – Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 3-тармағының 2) тармақшасы айқындаған өңірлерге қоныс аударған ішкі көшіп-қонушы;
13) қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы – Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 3-тармағының 2) тармақшасы айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін қоныс аударушылардың немесе қоныс аударушылар мен олардың отбасы мүшелерінің шекті саны;
14) қызметтік тұрғын үй – мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан берілетін және өздерінің еңбек қатынастарының сипатына байланысты міндеттерін орындау кезеңінде, оның ішінде мемлекеттік қызметшілердің ротациясын жүзеге асырған кезде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының азаматтарын қоныстандыруға арналған айрықша құқықтық режимі бар тұрғын үй;

15) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, городах областного и республиканского значения, столице;
16) моногород – город, где основная часть (20 % и более) промышленного производства и трудоспособного населения сосредоточена на одном или нескольких (немногих) градообразующих предприятиях, как правило, одного профиля и сырьевой направленности (моноспециализация), которые при этом определяют все экономические и социальные процессы, происходящие в городе;
17) внутриобластное переселение – переселение в пределах одной области из сел с низким экономическим потенциалом в города областного (районного) значения при возможности выделения жилища из государственного жилищного фонда и трудоустройства на постоянное рабочее место или в развитии предпринимательской инициативы;
18) районная (городская) комиссия по вопросам занятости населения – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе района (города) по вопросам реализации плана развития области в части занятости населения, региональной карты занятости и социальной помощи;
19) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;
20) региональная комиссия по вопросам занятости населения – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) по вопросам реализации плана развития области в части занятости населения, региональной карты занятости и социальной помощи;
21) межрегиональное переселение – переселение в регионы, определяемые подпунктом 2) пункта 3 статьи 112 Социального Кодекса, в рамках региональных квот приема переселенцев и кандасов в соответствии с Социальным кодексом и Законом Республики Казахстан "О миграции населения;
22) уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства – центральный государственный орган, осуществляющий руководство в сфере государственного управления архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью;
23) наем (аренда) жилища – предоставление жилища или части его нанимателю (арендатору) в постоянное или временное владение и пользование за плату;
24) договор найма жилища – договор, в соответствии с которым наймодателем предоставляется право пользования жилищем либо его частью нанимателю за плату;

15) мансап орталығы - еңбек мобильділігі орталығының аудандарда, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада оның функцияларын орындауды жүзеге асыратын филиалы;
16) моноқала – бұл бір немесе бірнеше (көп емес) қала құраушы, бір бейінді және шикізаттық бағыттағы қаланың экономикалық және әлеуметтік жағдайын айқындайтын кәсiпорындарда еңбекке жарамды халықтың және өнеркәсіп өндірісінің негізгі бөлігі (20 пайыздан астамы) шоғырландырылған қала;
17) облыс ішінде қоныс аудару – мемлекеттік тұрғын үй қорынан және/немесе жұмыс берушілердің қаражаты есебінен тұрғын үймен қамтамасыз ету және тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасу немесе кәсіпкерлік бастамаларға жәрдемдесу мүмкіндігі болған кезде экономикалық даму әлеуеті төмен ауылдардан облыстық (аудандық) маңызы бар қалаларға, экономикалық өсу орталықтарына бір облыс шегінде қоныс аудару;
18) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия – ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органы жанындағы халықты жұмыспен қамту, жұмыспен қамтудың және әлеуметтік көмектің өңірлік карталары бөлігінде облыстардың даму жоспарын іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
19) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту жөніндегі жергілікті атқарушы орган - облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарын айқындайтын жергілікті атқарушы органы;
20) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссия – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының жанындағы, халықты жұмыспен қамту, жұмыспен қамтудың және әлеуметтік көмектің өңірлік карталары бөлігінде облыстардың даму жоспарын іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
21) өңіраралық қоныс аудару – "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Әлеуметтік кодекске сәйкес қоныс аударушыларды және қандастарды қабылдаудың өңірлік квоталары шеңберінде Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 3-тармағының 2) тармақшасы айқындайтын өңірлерге адамдардың ерікті түрде қоныс аудару;
22) сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiн мемлекеттiк басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық мемлекеттiк орган;
23) тұрғын үйді жалға алу (жалдау) – тұрғын үйді немесе оның бір бөлігін жалға берушіге (жалға алушыға) тұрақты немесе уақытша иелену және ақыға пайдалану үшін беру;
24) тұрғынжайды жалдау шарты – оған сәйкес жалдауға беруші жалдаушыға тұрғынжайды немесе оның бір бөлігін ақы төлеп пайдалану құқығын беретін шарт;

25) опорный сельский населенный пункт – благоустроенный сельский населенный пункт (далее – СНП), в котором создается инфраструктура для обеспечения государственными и социальными услугами проживающему в нем населению и жителям прилегающих СНП, составляющих сельский кластер;
26) уполномоченный орган по вопросам миграции населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в области миграции населения, регулирование миграционных процессов, координацию работы и реализацию государственной политики в области миграции населения;
27) малый город – город с численностью населения до 50 тысяч человек;
28) приграничные территории – территории административно-территориальных образований и населенных пунктов, расположенных на расстоянии до 50 километров от Государственной границы Республики Казахстан;
29) загранучреждения Республики Казахстан – находящиеся за границей дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан.
30) центры экономического роста – конкретные населенные пункты, выполняющие в экономике региона функцию источника инноваций и прогресса, являющиеся благодаря "эффекту масштаба" полюсами притяжения (концентрации) факторов производства, и где размещаются предприятия динамично развивающихся отраслей, производящие новые товары и услуги;
31) Электронная биржа труда – объект информатизации, представляющий собой единую цифровую платформу занятости для соискателей и работодателей, обеспечивающую поиск работы и содействие в подборе персонала, оказание услуг в сфере занятости в электронном и проактивном формате, в соответствии с Социальным кодексом;
32) веб-портал "электронного правительства" (далее – ПЭП) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.03.2024 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

25) тірек ауылдық елді мекен – сол жерде тұратын халықты және іргелес орналасқан ауылдық елді мекендердің (бұдан әрі - AЕМ) тұрғындарын мемлекеттік және ауылдық кластерді құрайтын әлеуметтік көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ету үшін инфрақұрылым жасалатын абаттандырылған ауылдық елді мекен;
26) халықтың көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде халықтың көші-қоны саласындағы басшылықты, көші-қон процестерін реттеуді, халықтың көші-қоны саласындағы жұмысты үйлестіруді және мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
27) шағын қала – халқының саны 50 мың адамға дейінгі қала;
28) шекара маңындағы аумақтар – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан 50 километрге дейінгі қашықтықта орналасқан әкімшілік-аумақтық құрылымдардың және елді мекендердің аумақтары;
29) Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелері – шекарада орналасқан Қазақстан Республикасының дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері, сондай-ақ консулдық мекемелері;
30) экономикалық өсу орталықтары – өңір экономикасында инновациялар мен прогресс көзі функциясын орындайтын, "ауқым әсерінің" арқасында өндіріс факторларының тартылыс (шоғырлану) полюстері болып табылатын және жаңа тауарлар шығаратын және қызметтер көрсететін серпінді дамып келе жатқан салалардың кәсіпорындары орналасатын нақты елді мекендер;
31) Электрондық еңбек биржасы - осы Әлеуметтік кодекске сәйкес жұмыс іздеуді және персоналды іріктеуді, жұмыспен қамту саласында электрондық және проактивті форматта қызметтер көрсетуге жәрдемдесуді қамтамасыз ететін, іздеушілер мен жұмыс берушілерге арналған жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық тұғырнамасын білдіретін ақпараттандыру объектісі;
32) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – ЭҮП) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.03.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

4. Добровольное переселение лиц для повышения трудовой мобильности осуществляется по двум направлениям:
1) в регионы, определенные подпунктом 2) пункта 3 статьи 112 Социального Кодекса, в рамках региональных квот приема переселенцев и кандасов;
2) в пределах одной области.
5. Региональная, районная (городская) комиссия по вопросам занятости населения осуществляет координацию деятельности государственных органов и других организаций, расположенных на территории области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения), акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по вопросам реализации плана развития области в части занятости населения, региональной карты занятости и социальной помощи.
6. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения для повышения мобильности рабочей силы формирует перечень населенных пунктов для переселения из числа СНП, малых и моногородов со средним и высоким потенциалом экономического развития, городов областного и районного значения, а также центра экономического роста.
7. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения утверждает по согласованию с уполномоченным органом по вопросам миграции населения ежегодно до 15 декабря перечень населенных пунктов с учетом региональной квоты приема кандасов и переселенцев на предшествующий календарный год, утвержденной уполномоченным органом, для добровольного переселения лиц в целях расселения кандасов и переселенцев, в том числе для внутриобластного переселения.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Местный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения обеспечивает размещение перечня населенных пунктов в Электронной бирже труда, в разделе "Переселение" и направляет в центр трудовой мобильности, в карьерные центры, акиматам сельских округов.
9. Меры добровольного переселения лиц для повышения трудовой мобильности в иные населенные пункты, не входящие в перечень, не реализуются.
10. В мерах по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы участвуют лица, ищущие работу, и (или) безработные, кандасы, а также работодатели.
11. Преимуществом в добровольном переселении на новое место жительства для трудоустройства среди лиц, ищущих работу и безработных в соответствии с пунктом 2 статьи 112 Социального кодекса пользуются:

4. Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аударуы екі бағытта жүзеге асырылады:
1) қоныс аударушылар мен қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасы шеңберінде Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 3-тармағының 2) тармақшасы айқындаған өңірлерге;
2) бір облыс шегінде.
5. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік, аудандық (қалалық) комиссия облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) аумағында орналасқан мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдардың халықты жұмыспен қамту бөлігінде облыстың даму жоспарын, өңірлік жұмыспен қамту және әлеуметтік көмек картасын іске асыру мәселелері бойынша қызметін үйлестіруді жүзеге асырады.
6. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту жөніндегі жергілікті атқарушы орган жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін экономикалық даму әлеуеті орташа және жоғары АЕМ, шағын және моноқалалар, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар, сондай-ақ экономикалық өсу орталығы қатарынан елді мекендердің тізбесін жасақтайды.
7. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту жөніндегі жергілікті атқарушы орган көші-қон мәселелері бойынша уәкілетті органның келісуі бойынша қоныс аударушылар мен қандастарды қоныстандыру мақсатында адамдарды ерікті қоныстандыру, оның ішінде облыс ішінде қоныстандыру үшін жыл сайын, уәкілетті орган бекіткен алдыңғы күнтізбелік жылға қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасын ескере отырып, 15 желтоқсанға дейін елді мекендердің тізбесін бекітеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган елді мекендер тізбесін Электрондық еңбек биржасында, "Қоныс аудару" бөлімінде орналастыруды қамтамасыз етеді және еңбек мобильділігі орталықтарына, ауылдық округтердің әкімдіктеріне жібереді.
9. Еңбек ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару шаралары тізбеге кірмейтін өзге де елді мекендерде іске асырылмайды.
10. Жұмыс күшінің мобильділігін арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу жөніндегі шараларға жұмыс іздеуші адамдар және (немесе) жұмыссыздар, қандастар, сондай-ақ жұмыс берушілер қатысады.
11. Жұмысқа орналасу үшін жұмыс іздеп жүрген адамдар және жұмыссыздар арасында Әлеуметтік кодексінің 2-бабына сәйкес жаңа тұрғылықты жерге ерікті түрде қоныс аудару үшін:

1) воспитанники и выпускники организаций образования для детей сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте от шестнадцати до двадцати трех лет;
2) выпускники организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
3) лица, высвобожденные в связи с ликвидацией работодателя – юридического лица либо прекращением деятельности работодателя – физического лица, сокращением численности или штата работников, снижением объема производств и выполняемых работ и услуг, повлекшим ухудшение экономического состояния работодателя.
12. Содействие в межрегиональном добровольном переселении на новое место жительства для трудоустройства переселенцев и членов его семьи (при наличии) не распространяется на:
1) государственных служащих;
2) низкоквалифицированных рабочих, относящихся к девятой группе классификатора занятий НК РК 01-2017;
3) лиц, не входящих в состав рабочей силы, за исключением лиц, в составе семьи переселенца;
4) лиц, ранее постоянно проживавших в регионах для расселения кандасов и переселенцев, определенных Правительством Республики Казахстан, и имеющих на момент подачи заявления постоянную регистрацию менее двух лет в трудоизбыточных регионах.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Меры государственной поддержки в добровольном переселении на новое место жительства предоставляются физическим лицам однократно.
14. Сведения о мерах добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, указанные в пунктах 18, 49 и 76-1 настоящих Правил, размещаются карьерными центрами в единой информационной системе социально-трудовой сферы и (или) на Электронной бирже труда.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы
Параграф 1. Порядок межрегионального переселения
15. Межрегиональное переселение осуществляется из трудоизбыточных регионов (далее – регионы выбытия) в трудодефицитные регионы (далее – регионы приема) с обязательным условием по содействию в трудоустройстве или в развитии предпринимательской инициативы.

1) балалар ауылының тәрбиеленушiлерi және балалар үйлерінің түлектері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған он алты жастан жиырма үш жасқа дейiнгi балаларға арналған мектеп-интернаттардың түлектері;
2) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектері;
3) жұмыс беруші – заңды тұлғаның таратылуына не жұмыс беруші – жеке тұлға қызметінің тоқтатылуына, жұмыскерлер санының немесе штатының қысқаруына, жұмыс берушінің экономикалық жағдайының нашарлауына әкеп соққан өндірістердің және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемінің төмендеуіне байланысты жұмыстан босатылған адамдар басымдықты пайдаланады.
12. Қоныс аударушыларды және олардың отбасы мүшелерін (бар болса) жұмысқа орналастыру үшін жаңа тұрғылықты жерге өңіраралық ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу:
1) мемлекеттік қызметшілерге;
2) ҚР ҰҚС 01-2017 кәсіптік жіктеуіштің тоғызыншы тобына жататын біліктілігі төмен жұмысшыларға;
3) қоныс аударушының отбасы құрамындағы адамдарды қоспағанда, жұмыс күшінің құрамына кірмейтін адамдарға;
4) бұрын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қоныс аударушылар мен қандастарды қоныстандыруға арналған өңірлерде тұрақты тұрған және өтініш беру сәтінде еңбек күші артық өңірлерде екі жылдан кем тұрақты тіркеуі бар адамдарға қолданылмайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Жаңа тұрғылықты жерге ерікті түрде қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шаралары жеке тұлғаларға бір рет көрсетіледі.
14. Осы Қағидалардың 18, 49 және 76-1-тармақтарында көзделген жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару шаралары туралы мәліметтерді мансап орталықтары әлеуметтік-еңбек саласындағы бірыңғай ақпараттық жүйеде және (немесе) Электрондық еңбек биржасында орналастырады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аударуын ұйымдастыру тәртібі
1-параграф. Өңіраралық қоныс аудару тәртібі
15. Өңіраралық қоныс аудару жұмыс күші артық облыстардан (бұдан әрі – шығу өңірлері) жұмыс күші жетіспейтін облыстарға (бұдан әрі – қабылдау өңірлері) жұмысқа орналастыруға немесе кәсіпкерлік бастамаларға жәрдемдесу бойынша міндеттемелермен жүзеге асырылады.

16. Регионами выбытия, имеющими ежегодный прирост населения за последние 10 лет более 2 % от численности населения области и(или) плотность населения более 6,4 человек на квадратный километр, определены: Алматинская, Жамбылская, Мангистауская, Туркестанская, Кызылординская области, область Жетісу и города Астана, Алматы и Шымкент.
17. Регионы приема определяются подпунктом 2) пункта 3 статьи 112 Социального Кодекса.
18. Государственная поддержка добровольно переселяющихся лиц включает:
1) предоставление лицам и членам их семей материальной помощи в виде субсидий на переезд, возмещение расходов по найму (аренде) жилья, оплате коммунальных услуг, а также сертификатов экономической мобильности в порядке, определенном настоящими Правилами;
2) предоставление служебных жилищ или комнат в общежитиях, за исключением случаев, когда работодатель предоставляет работнику жилое помещение;
3) профессиональное обучение при наличии потребности работодателя;
4) содействие в трудоустройстве и предпринимательской инициативе на новом месте жительства;
5) содействие в трудоустройстве у работодателей, участвующих в мерах добровольного переселения для повышения мобильности рабочей силы, с предоставлением субсидий на трудоустройство.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Выпускники из числа участников проектов "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") и "Жарқын Болашақ", имеющие регистрацию в качестве лица, ищущего работу и (или) безработного, а также кандасы участвуют в добровольном межрегиональном переселении независимо от региона/государства выбытия.
При этом, выпускники из числа участников проектов "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") и "Жарқын Болашақ" получают меры государственной поддержки в соответствии с настоящими Правилами в регионе приема независимо от региона обучения. Обретение гражданства Республики Казахстан кандасами и членами их семей, включенным в региональную квоту приема кандасов, не является основанием для прекращения предоставляемых мер государственной поддержки в добровольном переселении, предусмотренных настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Карьерные центры в течение трех рабочих дней уведомляют заявителей и представляют им копии решений, принятых местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения региона приема кандасов и переселенцев, а также Комиссией по приему кандасов посредством информационно-коммуникационных технологий, ПЭП и(или) абонентского устройства сети, уведомляет претендента о готовности приема на новом месте жительства.

16. Алматы, Жамбыл, Жетісу, Маңғыстау, Түркістан, Қызылорда облыстары мен Астана, Алматы және Шымкент қалалары кейінгі 10 жылда облыстағы халық саны жыл сайын 2 %-дан артық өсетін және/немесе халқының тығыздығы шаршы километрге 6,4 адамнан асатын шығу өңірлері болып айқындалған.
17. Қабылдау өңірлері Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 3-тармағының 2) тармақшасымен айқындалады.
18. Ерікті түрде қоныс аударатын адамдарды мемлекеттік қолдау:
1) жұмыскердің көшуі жұмыс берушінің қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, адамдарға және олардың отбасы мүшелеріне материалдық көмек беруді;
2) жұмыс беруші жұмыскерге тұрғын үй ұсынған жағдайларды қоспағанда, қызметтік тұрғын үй немесе жатақханалардан бөлме беруді;
3) жұмыс берушінің қажеттілігі болған кезде кәсіптік оқытуды;
4) жаңа тұрғылықты жерінде жұмысқа орналасуға және кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесуді;
5) жұмысқа орналасуға субсидиялар бере отырып, жұмыс күшінің мобильділігін арттыру үшін ерікті қоныс аудару шараларына қатысатын жұмыс берушілерде жұмысқа орналасуға жәрдемдесуді қамтиды.
19. "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") және "Жарқын Болашақ" жобаларына қатысушылар қатарындағы түлектер, сондай-ақ шығу өңіріне/мемлекетіне қарамастан қандастар өңіраралық ерікті түрде қоныс аударуға қатысады.
Бұл ретте, "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") және "Жарқын Болашақ" жобаларына қатысушылар қатарындағы түлектер оқу өңіріне қарамастан осы Қағидаларға сәйкес қабылдау өңірінде мемлекеттік қолдау шараларын алады. Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген қандастардың және олардың отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығын алуы осы Қағидаларда көзделген ерікті қоныс аударуға арналған мемлекеттік қолдау шараларын тоқтату үшін негіз болып табылмайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Мансап орталықтары үш жұмыс күні ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) желінің абоненттік құрылғысы және ЭҮП арқылы өтініш берушілерді хабардар етеді және оларға әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі қабылдау өңірінің жергілікті атқарушы органы, сондай-ақ, қандастарды қабылдау комиссиясы қабылдаған шешімдердің көшірмелерін ұсынады, үміткерді жаңа тұрғылықты жерде қабылдауға дайын екендігі туралы хабардар етеді.

21. После получения уведомления переезд осуществляется кандасами и переселенцами самостоятельно.
22. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Карьерный центр региона приема в течение пяти рабочих дней после прибытия переселенца на новое место жительства готовит проект социального контракта о предоставлении государственной поддержки по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и направляет для подписания в центр трудовой мобильности.
Центр трудовой мобильности в течение двух рабочих дней подписывает и направляет в карьерный центр подписанный социальный контракт для последующего его заключения с кандасом или переселенцем.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В случае переезда с одного населенного пункта в другой населенный пункт за пределами района/города расселения внутри одного региона приема, кандас либо переселенец уведомляет соответствующие карьерные центры.
25. В целях организации межрегионального переселения центр трудовой мобильности регионов выбытия и приема взаимодействуют путем организации ярмарок вакансий в регионах выбытия, представления информации об установленной квоте приема кандасов и переселенцев, ситуации на рынке труда, спросе и предложении на рабочую силу, об условиях обеспечения социальной инфраструктурой и организации ознакомительных выездов в регионы приема.
26. Меры государственной поддержки межрегионального переселения осуществляются за счет средств местного бюджета.
Параграф 2. Порядок межрегионального переселения с участием работодателей
27. Для оказания содействия работодателями в межрегиональном переселении карьерные центры совместно с филиалом региональных палат предпринимателей консультируют работодателей о порядке и условиях оказания мер государственной поддержки в рамках добровольного межрегионального переселения.
28. Работодатели из региона приема, имеющие потребность в трудовых ресурсах, подбирают персонал посредством:
1) Электронной биржи труда путем размещения заявки о вакансиях, с указанием количества необходимых работников в разрезе специальности (профессии) и условиях работы либо выбора соискателя (ей) из числа кандасов и граждан Республики Казахстан (далее – соискатель (и) из регионов выбытия путем просмотра резюме.
В информации указываются данные об обеспечении жильем работника за счет работодателя, о предоставлении дополнительных мер поддержки и обеспечения социальной инфраструктурой.

21. Хабарламаны алғаннан кейін қоныс аударуды қандастар және қоныс аударушылар дербес жүзеге асырады.
22. Шығу өңірлерінен қабылдау өңірлеріне өз бетінше келген және онда кемінде алты ай тұратын қоныс аударушылар, сондай-ақ "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") және "Жарқын Болашақ" жобаларының түлектері оқу орнын аяқтағаннан кейін алты ай ішінде қоныс аударушыларды қабылдау өңірлерінде тіркелу уақытына қарамастан қабылдау өңірінің мансап орталығына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Қабылдау өңірінің мансап орталығы қоныс аударушы келгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету туралы Әлеуметтік келісімшарт жобасын әзірлейді және келісу үшін еңбек мобильділігі орталығына жолдайды.
Еңбек мобильділігі орталығы екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік келісімшартқа қол қояды және мансап орталығын хабардар етеді.
24. Бір қабылдау өңірінің ішінде қоныстандыру ауданынан/қаласынан тыс бір елді мекеннен басқа елді мекенге көшкен жағдайда қандас не қоныс аударушы тиісті мансап орталықтарын хабардар етеді және жаңа тұрғылықты жері бойынша әлеуметтік келісімшарт жасасады.
25. Өңіраралық қоныс аударуды ұйымдастыру мақсатында шығу және қабылдау өңірлерінің еңбек мобильділігі орталығы шығу өңірлерінде бос орындар жәрмеңкелерін ұйымдастыру, қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың белгіленген өңірлік квота, еңбек нарығындағы жағдай, жұмыс күшіне сұраныс пен ұсыныс туралы, әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз ету шарттары және қабылдау өңірлеріне танысу сапарларын ұйымдастыру арқылы өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді.
26. Өңіраралық қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шаралары жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
2-параграф. Жұмыс берушілердің қатысуымен өңіраралық қоныс аудару тәртібі
27. Жұмыс берушілерге өңіраралық қоныс аударуда жәрдем көрсету үшін мансап орталықтары өңірлік кәсіпкерлер палаталарының филиалымен бірлесіп, жұмыс берушілерге ерікті өңіраралық қоныс аудару шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын көрсетудің тәртібі мен шарттары туралы консультация береді.
28. Қабылдау өңірінен еңбек ресурстарына қажеттілігі бар жұмыс берушілер персоналды:
1) Электрондық еңбек биржасы арқылы:
- мамандық (кәсіп) және жұмыс шарттары бөлінісінде қажетті қызметкерлердің санын көрсете отырып, бос жұмыс орнын туралы өтінімді орналастыру арқылы таңдайды.
Ақпаратта жұмыс берушінің есебінен тұрғын үймен қамтамасыз ету бойынша, қосымша қолдау шаралары мен әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз ету туралы мәліметтер көрсетіледі:
- шығу өңірлерінен қажетті ізденушілердің түйіндемесін қарау арқылы таңдайды.

Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. По предложению работодателей в социальном контракте предусматриваются дополнительные меры поддержки переселенцев и кандасов, в части предоставления материальной помощи, обеспечения социальной инфраструктуры.
46. Выполнение условий социального контракта контролируется карьерным центром, центром трудовой мобильности и работодателем.
47. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок организации переселения в пределах одной области
Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Переселение в пределах одной области (далее - внутриобластное переселение) осуществляется в пределах области из СНП и моногородов с низким потенциалом экономического развития в СНП, малые и моногорода с средним и высоким потенциалом экономического развития, а также центры экономического роста при наличии обеспечения жильем из государственного жилищного фонда или за счет работодателей, трудоустройства или в развитии предпринимательской инициативы.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Государственная поддержка добровольного внутриобластного переселения включает:
1) предоставление лицам и членам их семей материальной помощи, за исключением случаев, когда переезд работника осуществляется за счет средств работодателя;
2) предоставление жилищ, служебных жилищ или комнат в общежитиях, за исключением случаев, когда работодатель предоставляет работнику жилое помещение;
3) профессиональное обучение при наличии потребности работодателя;
4) содействие в трудоустройстве и предпринимательской инициативе на новом месте жительства;
5) содействие в трудоустройстве у работодателей, участвующих в мерах добровольного переселения для повышения мобильности рабочей силы, с предоставлением субсидий на трудоустройство.
50. Меры государственной поддержки внутриобластного переселения осуществляются за счет средств местного бюджета.

Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Жұмыс берушінің ұсынысы бойынша әлеуметтік келісімшартта материалдық көмекті ұсыну, әлеуметтік инфрақұрылыммен қамту бөлігінде қоныс аударушылар мен қандастарды қолдаудың қосымша шаралары көзделеді.
46. Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуын еңбек мобильділігі орталығы, мансап орталығы және жұмыс беруші бақылайды.
47. Ерікті өңіраралық қоныс аудару шараларын іске асыруға жәрдемдесетін жұмыс берушілерге жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі шараларды іске асыру шеңберінде мемлекеттік қолдау алуда басымдық беріледі.
3-параграф. Облыс ішінде қоныс аударуды ұйымдастыру тәртібі
48. Облыс ішінде қоныс аудару облыс шегінде АЕМ-нен және экономикалық даму әлеуеті төмен моноқалалардан АЕМ-ге, экономикалық даму әлеуеті орташа және жоғары шағын және моноқалаларға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үймен қамтамасыз ету немесе жұмыс берушілер есебінен, жұмысқа орналастыру немесе кәсіпкерлік бастаманы дамыту мүмкіндігі болған кезде экономикалық өсу орталықтарына жүзеге асырылады.
49. Ерікті түрде қоныс аударатын адамдарды мемлекеттік қолдау:
1) жұмыскердің көшуі жұмыс берушінің қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, адамдарға және олардың отбасы мүшелеріне материалдық көмек беруді;
2) жұмыс беруші жұмыскерге тұрғын үй ұсынған жағдайларды қоспағанда, қызметтік тұрғын үй немесе жатақханалардан бөлме беруді;
3) жұмыс берушінің қажеттілігі болған кезде кәсіптік оқытуды;
4) жаңа тұрғылықты жерінде жұмысқа орналасуға және кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесуді;
5) жұмысқа орналасуға субсидиялар бере отырып, жұмыс күшінің мобильділігін арттыру үшін ерікті қоныс аудару шараларына қатысатын жұмыс берушілерде жұмысқа орналасуға жәрдемдесуді қамтиды.
50. Бір облыс ішінде қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шаралары жергілікті бюджет қаражаттары есебінен жүзеге асырылады.

51. Участниками добровольного внутриобластного переселения являются лица, проживающие в СНП и моногородах с низким экономическим потенциалом, желающие и планирующие принять участие во внутриобластном переселении.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Лица, желающие и планирующие переселение в пределах области, обращаются в карьерные центры по месту жительства, к акиматам сельских округов.
53. Карьерные центры и акиматы сельских округов консультируют претендентов о порядке и условиях участия в добровольном внутриобластном переселении и оказания мер государственной поддержки.
54. Акиматы сельских округов направляют в карьерные центры списки претендентов, планирующих переселение в пределах области.
55. Карьерные центры формируют списки претендентов, планирующих переезд внутри одного района и в пределах области, консультируют о порядке и условиях переселения.
56. Претенденты, желающие переехать внутри области, подают заявления в карьерные центры по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и с приложением следующих документов:
1) копия документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
2) копия документа, подтверждающие трудовую деятельность (при наличии);
3) копия документа об образовании (при наличии).
57. Карьерные центры в течение пяти рабочих дней после их принятия направляют заявления и документы желающих переехать в другие районы – местному органу по вопросам социальной зашиты и занятости населения области, внутри района на рассмотрение районной (городской) комиссии по вопросам занятости населения.
58. Местный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения области в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявлений и документов лиц, желающих переехать в город областного (районного) значения в пределах области, направляют их на рассмотрение региональной комиссии по вопросам занятости населения.
59. Региональные и районные (городские) комиссии по вопросам занятости населения по итогам рассмотрения документов лиц, подавших заявление, в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявлений разрабатывают рекомендации о включении либо отказе в отношении граждан, переезжающих внутри области.
60. Региональные и районные (городские) комиссии по вопросам занятости населения в течение трех рабочих дней после разработки направляют рекомендации в карьерные центры.

51. Облыс ішінде ерікті түрде қоныс аударуға қатысушылар экономикалық әлеуеті төмен елді мекендерде және моноқалаларда тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары.
52. Облыс шегінде қоныс аударуды жоспарлап отырған адамдар тұрғылықты жеріндегі мансап орталықтарына/ауылдық округтер әкімдіктеріне жүгінеді.
53. Мансап орталықтары және/немесе ауылдық округтердің әкімдіктері үміткерлерге облыс ішіндегі ерікті қоныс аударуға қатысу тәртібі мен шарттары және көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары туралы консультация береді.
54. Ауылдық округтердің әкімдіктері бір облыс ішінде қоныс аударуға қатысуға үміткерлердің тізімін мансап орталығына жібереді.
55. Мансап орталықтары бір аудан ішінде және облыс шегінде көшуді жоспарлап отырған үміткерлердің тізімдерін қалыптастырады, қоныс аударуға қатысу тәртібі мен шарттары туралы консультациялар береді.
56. Облыс ішінде қоныс аударуға үміткерлер келісім берген жағдайда мансап орталығына осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттарды:
1) Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) еңбек өтілін растайтын құжаттың көшірмесі (бар болса);
3) білімі туралы құжаттың көшірмесі (бар болса) қоса бере отырып өтініш береді.
57. Мансап орталықтары құжаттарды қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде басқа ауданға көшкісі келетіндердің өтініштерін және құжаттарын әлеуметтік қорғау және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға, бір аудан ішінде көшкісі келетіндердікін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) комиссияның қарауына жібереді.
58. Әлеуметтік қорғау және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы облыс шегінде облыстық (аудандық) маңызы бар қалаға көшкісі келетін адамдардың өтініштері мен құжаттары келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оларды халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссияның қарауына жібереді.
59. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік және аудандық (қалалық) комиссиялар өтініш берген адамдардың құжаттарын қарау қорытындысы бойынша өтініштер келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде облыс ішінде көшетін азаматтарға қатысты қоныс аударушылар құрамына енгізу не енгізуден бас тарту туралы ұсынымдар әзірлейді.
60. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік және аудандық (қалалық) комиссиялар ұсынымдар әзірлегеннен соң үш жұмыс күні ішінде ұсынымдарды мансап орталықтарына жібереді.

61. Заседание региональной и районной (городской) комиссии по вопросам занятости населения проводится при поступлении заявлений и документов.
62. Карьерные центры на основании рекомендаций комиссий в течение пяти рабочих дней со дня получения рекомендаций принимают решение по внутриобластному переселению.
63. Карьерные центры в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения уведомляют лиц, участвующих в внутриобластном переселении, о принятом решении посредством услуг связи.
64. Карьерные центры, претенденту, имеющему положительную рекомендацию региональной комиссий по вопросам занятости населения, выдают направление на переселение, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Переезд претендентов осуществляется самостоятельно.
65. С переехавшими лицами, центры трудовой мобильности социальной защиты и заключают социальный контракт о предоставлении государственной поддержки по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Порядок выплаты материальной помощи
Примечание ИЗПИ!
Пункт 66 предусмотен в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (действует с 01.03.2025).
66. После прибытия на новое место жительства и включения в региональную квоту кандасам и переселенцам и членам их семей, выплачивается материальная помощь в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса.
Лица, расторгнувшие брак (супружество) за последние 36 месяцев до участия в мерах добровольного переселения лиц для повышения трудовой мобильности, предоставляют справку о государственной регистрации расторжения брака (супружества) в книге записи актов гражданского состояния.
Заявления о выплате материальной помощи подаются в карьерные центры региона приема согласно приложениям 7 и 8 к настоящим Правилам.
Специалист карьерного центра, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для предоставления материальной помощи, обеспечивает качество воспроизведения электронных копий документов и их соответствия оригиналам, представленных заявителем в соответствии с перечнем основных требований, предусмотренных пунктом 68, 70 и 72 настоящих Правилам, после чего оригиналы документов возвращает заявителю.
При наличии оснований, предусмотренных пунктом 73-1 настоящих Правил специалист карьерного центра отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Сертификат экономической мобильности предоставляется в виде материальной помощи в форме денежной выплаты для покупки, строительства жилья или первоначального взноса по ипотечным жилищным займам при приобретении жилья в рамках ипотечной программы, утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан, и (или) документами Системы государственного планирования, в том числе концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры, а также в рамках инструментов ипотечного кредитования финансовых институтов и системы жилищных строительных сбережений.
Сертификат экономической мобильности предоставляется кандасам или переселенцам при приобретении жилья в населенном пункте постоянного проживания в регионе прибытия.
Сертификат экономической мобильности предоставляется в размере 50 % от стоимости жилья, но не более 1 160 МРП на семью, лицам, предусмотренным частью второй пункта 66 настоящих Правил, а также лицам, предусмотренным пунктом 2 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан.
Центр трудовой мобильности для осуществления денежной выплаты по сертификату экономической мобильности дифференцируют кандасов и переселенцев по следующим категориям:
1) работающие по востребованным специальностям в регионах для расселения кандасов и переселенцев, определенных Правительством Республики Казахстан;

61. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік және аудандық (қалалық) комиссияның отырысы өтініштер мен құжаттар келіп түскен кезде өткізіледі.
62. Мансап орталықтары ұсынымдарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде комиссиялардың ұсынымдары негізінде өтініш берушілерді облыс ішінде қоныс аудару бойынша шешім қабылдайды.
63. Мансап орталықтары шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде облыс ішінде қоныс аударуға қатысатын адамдарға қабылданған шешім туралы байланыс құралдары арқылы хабарлайды.
64. Мансап орталықтары халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссияның оң қорытынды бар үміткерге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көшуге жолдама береді. Үміткерлердің көшуі өздігінен жүзеге асырылады.
65. Еңбек мобильділігі орталықтары осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету туралы әлеуметтік келісімшарт жасайды.
4-параграф. Материалдық көмекті төлеу тәртібі
66. Жаңа тұрғылықты жерге келгеннен және өңірлік квотаға енгізілгеннен кейін қандастар мен қоныс аударушыларға және олардың отбасы мүшелеріне Әлеуметтік кодексінің 112-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес материалдық көмек беріледі.
Еңбек мобильділігін арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару шараларына қатысқанға дейін соңғы 36 ай бұрын ерлі-зайыптылар арасындағы некені (ерлі-зайыптылықты) бұзған адамдар азаматтық хал актілерін жазу кітабында некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманы ұсынады.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.07.2024 № 281 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Экономикалық мобильділік сертификаты тұрғын үй сатып алу және салу немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және (немесе) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарымен бекітілген ипотекалық бағдарлама, оның ішінде тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамыту тұжырымдамалары шеңберінде, сондай-ақ қаржы институттарын ипотекалық кредиттеу құралдары және тұрғын үй құрылыс жинақтарының жүйесі шеңберінде тұрғын үйді сатып алу кезінде ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша бастапқы жарна үшін ақшалай төлем түріндегі материалдық көмек ретінде беріледі.";
Экономикалық мобильділік сертификаты қандастарға немесе қоныс аударушыларға қабылдау өңірдегі тұрақты тұратын елді мекенде тұрғын үй сатып алу кезінде беріледі.
Экономикалық мобильділік сертификаты отбасына, сондай-ақ осы Қағидалардың 66-тармағының екінші бөлігінде көзделген адамдарға тұрғын үй құнының 50% мөлшерінде, бірақ 1 160 АЕК-тен асырмай беріледі.
Экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді жүзеге асыру үшін Еңбек мобильділігі орталығы қандастар мен қоныс аударушыларды мынадай санаттар бойынша саралайды:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қандастар мен қоныс аударушыларды қоныстандыру үшін өңірлерде сұранысқа ие мамандықтар бойынша жұмыс істейтіндер;

2) имеющие в составе семьи постоянно совместно проживающих с заявителем членов семьи трудоспособного возраста;
3) имеющие в составе семьи постоянно совместно проживающих с заявителем несовершеннолетних детей либо детей, обучающихся по очной форме обучения по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими восемнадцатилетнего возраста до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
4) осуществляющие индивидуальную предпринимательскую деятельность в регионах для расселения кандасов и переселенцев, определенных Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Для получения денежной выплаты по сертификату экономической мобильности к заявлению предоставляются следующие документы:
1) при покупке жилья – договора купли-продажи жилья, с оценкой стоимости приобретаемого недвижимого имущества и уведомления государственной регистрации прав на недвижимое имущество, а также документов, подтверждающих наличие собственных средств, предназначенных для осуществления предполагаемой сделки либо оплату оставшейся стоимости приобретаемого жилья, в размере не менее 50 % от денежной выплаты по сертификату экономической мобильности;
2) при первоначальном взносе по ипотечным жилищным займам при приобретении жилья - документа, подтверждающего одобрение банком второго уровня выдачи жилищного займа;
3) при строительстве жилья - документа, подтверждающего наличие земельного участка под индивидуальное жилищное строительство и/или личное подсобное хозяйство в собственности или на праве временного возмездного землепользования (аренды), а также документов, подтверждающих наличие средств, предназначенных для строительства жилья, в размере не менее 50% от денежной выплаты по сертификату экономической мобильности.
Указанные документы представляются в копиях и оригиналах. После их сверки оригиналы возвращаются заявителю.
Не допускается использование денежной выплаты по сертификату экономической мобильности на приобретение кандасом и переселенцем недвижимого имущества у супруга (-ги) и своих близких родственников, а также близких родственников супруга (-ги) получателя (заявителя).
Не допускается реализация в течение 5 (пяти) лет недвижимого имущества, оформленного в собственность с использованием денежной выплаты по сертификату экономической мобильности.
Карьерные центры обеспечивают качество воспроизведения копий документов и их соответствия оригиналам, представленным заявителем в соответствии с перечнем основных требований, а также осуществляет сверку представленных переселенцем или кандасом документов по объекту недвижимого имущества, приобретаемого с использованием денежной выплаты по сертификату экономической мобильности на предмет их полноты и достоверности и в течение трех рабочих дней, со дня регистрации заявления направляют заявление кандаса или переселенца о выдаче денежной выплаты по сертификату экономической мобильности на рассмотрение в центр трудовой мобильности.
Дополнительная сверка на предмет достоверности и полноты представленных документой и сведений об объекте недвижимого имущества, приобретаемого с использованием денежной выплаты по сертификату экономической мобильности осуществляется по решению центра трудовой мобильности о проведении выезда специалиста карьерного центра на объект сделки для его полного и тщательного осмотра.
Карьерный центр после полного и тщательного осмотра объекта недвижимого имущества, приобретаемого с использованием денежной выплаты по сертификату экономической мобильности представляет заключение с приложением фото и видео материалов и направляет их в центр трудовой мобильности.
В случае выявления расхождений между оценкой стоимости приобретаемого недвижимого имущества и заключением карьерного центра по объекту недвижимого имущества, приобретаемого с использованием денежной выплаты по сертификату экономической мобильности для оспаривания оценки стоимости приобретаемого недвижимого имущества Центр трудовой мобильности обращается в суд.
Подача искового заявления об оспаривании оценки стоимости приобретаемого недвижимого имущества приостанавливает сроки рассмотрения заявления о выплате сертификата экономической мобильности.
Центр трудовой мобильности в течение трех рабочих дней со дня принятия заявления рассматривает его и выносит решение о выдаче денежной выплаты по сертификату экономической мобильности заявителю по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам либо принимают решение об отказе в ее выдаче с мотивированным обоснованием причин по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, а также уведомляет заявителя о принятом решении.
Основаниями для отказа в выдаче сертификата экономической мобильности являются:

2) отбасы құрамында өтініш берушімен тұрақты бірге тұратын еңбекке қабілетті жастағы отбасы мүшелері бар;
3) отбасы құрамында өтініш берушімен тұрақты бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары не жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік бағдарламалар бойынша күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын балалары бар, олар он сегіз жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітірген уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін);
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерде қандастар мен қоныс аударушыларды қоныстандыру үшін дара кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратындар.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлем алу үшін қандастар және қоныс аударушылар мансап орталықтарына осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді:
1) тұрғын үй сатып алу кезінде – сатып алынатын жылжымайтын мүліктің құнын бағалай отырып, тұрғын үй сатып алудың алдын ала жасалған шарты немесе сатып алу-сату шарты, сондай-ақ экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемнің кемінде 50% мөлшерінде болжамды мәмілені жүзеге асыруға арналған меншікті қаражаттың болуын не сатып алынатын тұрғын үйдің қалған құны төленгенін растайтын құжаттар.
Экономикалық мобильділік сертификаты бойынша төлемді алғаннан кейін тұрғын үйді сатып алудың алдын ала жасалған шарты ұсынылған жағдайда күнтізбелік қырық бес күн ішінде тұрғын үйді сатып алу-сату шартының түпнұсқасы ұсынылады;
2) тұрғын үйді сатып алуда тұрғын үй ипотекалық қарызы бойынша алғашқы жарна кезінде – екінші деңгейдегі банктің тұрғын үй қарызын беруді мақұлдауды растайтын құжат;
3) тұрғын үй құрылысы кезінде – меншігінде немесе уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығында жеке тұрғын үй құрылысына және/немесе жеке қосалқы шаруашылыққа арналған жер учаскесінің болуын растайтын құжат, сондай-ақ экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемнің кемінде 50 % мөлшерінде тұрғын үй салуға арналған қаражаттың болуын растайтын құжаттар.
Көрсетілген құжаттар көшірмелерде және түпнұсқаларда ұсынылады. Оларды салыстырып тексергеннен кейін түпнұсқалар өтініш иесіне қайтарылады.
Қандас пен қоныс аударушының жылжымайтын мүлікті жұбайынан (зайыбынан) және өзінің жақын туыстарынан, сондай-ақ алушының (өтініш берушінің) жұбайының (зайыбының) жақын туыстарынан сатып алуына экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді пайдалануға жол берілмейді.
Меншік құқығында тіркелген жылжымайтын мүлікті 5 (бес) жыл бойы экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді қолма-қол төлем арқылы сатуға жол берілмейді.
Мансап орталықтары бір жұмыс күні ішінде қандастың немесе қоныс аударушының экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлем беру туралы өтінішін қарау үшін еңбек мобильділігі орталығына жібереді.
Еңбек мобильділігі орталығы өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны қарайды, экономикалық мобильділік сертификаты бойынша өтініш берушіге ақшалай төлемді беру туралы шешім шығарады не себептерін дәлелді негіздей отырып, одан бас тарту туралы шешім қабылдайды, сонымен бірге қабылданған шешім туралы өтініш берушіні хабарландырады.
Мыналар:

1) непредставление заявителем документов, предусмотренных частью первой настоящего пункта;
2) выявление недостоверных данных (сведений), содержащихся в представленных документах;
3) наличие оснований, предусмотренных пунктом 76 настоящих Правил, полученных из информационной системы единого государственного кадастра недвижимости;
4) приобретение либо строительство жилья за пределами населенного пункта назначения, указанного в направлении на переселение, выданном кандасу или переселенцу карьерным центром;
5) покупка жилья, приобретенного ранее переселенцем либо кандасом, а также членом его семьи за счет денежной выплаты по сертификату экономической мобильности.
Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Центры трудовой мобильности перечисляют денежные выплаты по сертификату экономической мобильности:
1) при покупке жилья – на текущий счет продавца в банке второго уровня или в организациях, осуществляющих открытие и ведение банковских счетов физических и юридических лиц на основании лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, в соответствии с предварительным договором купли-продажи жилья в течение двух рабочих дней после дня принятия решения о выдаче денежной выплаты по сертификату экономической мобильности;
2) при ипотечном займе – на текущий (сберегательный) счет заемщика в банке второго уровня в соответствии с договором жилищного займа в течение двух рабочих дней после принятия решения о выдаче денежной выплаты по сертификату экономической мобильности;
3) при строительстве жилья – на текущий счет кандаса или переселенца в банке второго уровня или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций:
25 % от суммы сертификата экономической мобильности, в течение двух рабочих дней после дня принятия решения о выдаче денежной выплаты по сертификату экономической мобильности.
Кандас и переселенец в течении пятнадцати рабочих дней после получения денежных выплат по сертификату экономической мобильности уведомляет карьерные центры о начале строительства жилья;
40 % от суммы сертификата экономической мобильности, в течение пяти рабочих дней после дня подтверждения районной (городской) комиссией факта начала строительных и монтажных работ. Для подтверждения факта начала строительных и монтажных работ заявитель представляет в карьерный центр заявление с фото, видео фиксацией в произвольной форме.
Районная (городская) комиссия по вопросам занятости населения в течение пяти рабочих дней после получения указанного заявления выезжает на место строительства и принимает решение о подтверждении или не подтверждении факта начала строительных и монтажных работ, о чем уведомляет заявителя;
35 % от суммы сертификата экономической мобильности, в течение двух рабочих дней после дня подтверждения районной (городской) комиссией по вопросам занятости населения завершения строительства жилья.
Факт завершения строительства жилья подтверждается заявителем путем предоставления в карьерные центры акта приемки объекта в эксплуатацию согласно законодательству об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) өтініш берушінің осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсынбауы;
2) ұсынылған құжаттарда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
3) жылжымайтын мүліктің мемлекеттік кадастрының бірыңғай ақпараттық жүйесіне алынған осы Қағидалардың 76-тармағында көзделген негіздердің болуы;
4) өтініш берушінің жұбайы (зайыбы) және отбасы мүшелері (бар болса) мансап орталығы тұру үшін берген қоныс аударуға жолдамада көрсетілген елді мекеннің/ауданның/облыстың мекенжайы бойынша тіркелмеуі;
5) қандасқа немесе қоныс аударушыға мансап орталығы берген қоныс аударуға жолдамада көрсетілген межелі елді мекеннен тыс жерлерде тұрғын үй сатып алу не салу экономикалық мобильділік сертификатын беруден бас тарту үшін негіздер болып табылады.
Қандас немесе қоныс аударушы экономикалық мобильділік сертификаты есебінен сатып алынған жылжымайтын мүлікпен мәміле жасау үшін еңбек мобильділігі орталығының келісімін алу қажет.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Еңбек мобильділігі орталықтары:
1) тұрғын үйді сатып алу кезінде – экономикалық ұтқырлық сертификаты бойынша ақшалай төлемді беру туралы шешім қабылданғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде тұрғын үйді сатып алу-сатудың алдын ала жасалған шартына сәйкес сатушының екінші деңгейдегі банктегі немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы негізінде жеке және заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын ұйымдардағы дербес шотына;
2) ипотекалық қарыз кезінде – экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді беру туралы шешім қабылданғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде тұрғын үй қарызы шартына сәйкес қарыз алушының екінші деңгейдегі банктік дербес шотына;
3) тұрғын үйді салу кезінде – қандастар мен қоныс аударушылардың екінші деңгейдегі банктегі немесе банк операцияларының жекелей түрлерін жүзеге асыратын басқа да ұйымдағы дербес шотына экономикалық мобильділігі сертификаты бойынша ақшалай төлемді аударады:
экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді беру туралы шешім қабылданғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде экономикалық мобильділік сертификаты сомасының 25%-ын аударады.
Қандас пен қоныс аударушы экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде тұрғын үй құрылысының басталғандығы жөнінде мансап орталықтарын хабардар етеді;
құрылыс және монтаждау жұмыстарының аяқталғандығы жөнінде аудандық (қалалық) комиссияның растауымен екі жұмыс күні ішінде экономикалық мобильділік сертификаты сомасының 40%-ын аударады. Құрылыс және монтаждау жұмыстарының басталғанын растау үшін өтініш беруші мансап орталығына ерікті түрде нысандағы фото, бейне дәлелдемелері арқылы өтініш ұсынады.
Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия көрсетілген өтінішті алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде құрылыс орнына шығады және құрылыс және монтаждау жұмыстарының басталғаны жөнінде фактінің расталуы немесе расталмауы туралы шешім шығарады, ол туралы өтініш берушіні хабардар етеді;
құрылыс жұмыстарының аяқталғандығы жөнінде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) комиссияның растағаннан кейін екі жұмыс күні ішінде экономикалық ұтқырлық сертификаты сомасының 35% -ын аударады.
Тұрғын үй құрылысының аяқталғаны туралы факт өтініш берушінің мансап орталықтарына Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес объектіні пайдалануға беру актісі арқылы расталады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.12.2023 № 536 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

74. Участники госпрограммы "Еңбек" которым раннее была назначена субсидия на переезд, возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг получают выплату в соответствии с условиями настоящих Правил, согласно раннее заключенных социальных контрактов.
75. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. В случае наличия у участника программы "С дипломом в село!", а также у кандаса или переселенца и членов его семьи по новому месту жительства жилища на праве собственности в течение последних пяти лет, либо жилища в постоянном пользовании из коммунального жилищного фонда со сроком более чем за последние шесть месяцев, то жилище, служебное жилище, либо комната в общежитии по новому месту жительства, и денежная выплата по сертификату экономической мобильности не представляется, возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг не осуществляется.
Сноска. Пункт 76 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76-1. В случаях внутренней самостоятельной миграции кандасов или переселенцев и члена(ов) их семей (при наличии) по собственному волеизъявлению за пределы регионов, определенных Правительством Республики Казахстан, в течение пяти лет, основаниями для осуществления возврата выплаченных кандасам или переселенцам и члену(ам) их семей (при наличии) материальной помощи являются:
1) заявление получателя(ей) материальной помощи о ее возврате;
2) уведомление (претензия) центра трудовой мобильности о добровольном возврате полученной кандасом или переселенцем и членом(ами) их семей (при наличии) материальной помощи (далее - уведомление);
3) решение суда о возмещении суммы полученной материальной помощи в бюджет.
Сноска. Правила дополнены пунктом 76-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76-2. Центры трудовой мобильности в течение трех рабочих дней со дня выявления (подтверждения) факта самостоятельного выбытия кандаса или переселенца и члена(ов) их семей за пределы регионов, определенных Правительством Республики Казахстан, направляют кандасу или переселенцу и члену(ам) их семей (при наличии) уведомления (претензии) о добровольном возврате полученной ими материальной помощи.

74. Бұрын көшуге субсидия тағайындалған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушылар тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеу бұрын жасалған әлеуметтік келісімшарттарға сәйкес осы Қағидалардың шарттарына сәйкес төлем алады.
75. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. "Дипломмен ауылға!" бағдарламасына қатысушыда, сондай-ақ қандаста немесе қоныс аударушыда және оның отбасы мүшелерінде жаңа тұрғылықты жері бойынша соңғы бес жыл ішінде меншік құқығындағы тұрғынжайы не соңғы алты айдан астам мерзімге коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрақты пайдалануындағы тұрғынжайы болған жағдайда жаңа тұрғылықты жері бойынша тұрғынжай, қызметтік тұрғынжай не жатақхана бөлмесі және экономикалық мобильділік сертификат бойынша ақшалай төлем берілмейді, тұрғынжайды жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстар өтелмейді.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76-1. Қандастардың немесе қоныс аударушылардың және олардың отбасы мүшесі (мүшелері) (бар болса) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлердің шегінен тыс жерге бес жыл ішінде өз бетінше ішкі көшіп-қонған жағдайларда қандастарға немесе қоныс аударушыларға және олардың отбасы мүшесіне (мүшелеріне) (бар болса) төленген материалдық көмекті қайтару:
1) алушының (алушылардың) материалдық көмекті қайтару туралы өтініші;
2) еңбек мобильділігі орталығының қандастар немесе қоныс аударушылар және олардың отбасы мүшесі (мүшелері) (бар болса) алған материалдық көмекті ерікті түрде қайтару туралы хабарламасы (наразылығы) (бұдан әрі – хабарлама);
3) алынған материалдық көмек сомасын бюджетке өтеу туралы сот шешімі негіздемелер болып табылады.
Ескерту. Қағидалар 76-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76-2. Еңбек мобильділігі орталықтары қандастың немесе қоныс аударушының және олардың отбасы мүшесінің (мүшелерінің) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерден тыс жерлерге өз бетінше кету фактісі анықталған (расталған) күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қандасқа немесе қоныс аударушыға және олардың отбасы мүшелеріне (мүшелері) (бар болса) материалдық көмекті ерікті түрде қайтару туралы хабарламаларды (наразылықтар) жібереді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 76-2 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76-3. Кандас или переселенец и член(ы) их семей в течение пятнадцати рабочих дней со дня получения уведомления предоставляет адресату письменный ответ, предусматривающий срок возврата, не превышающий шести месяцев.
Сноска. Правила дополнены пунктом 76-3 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76-4. В судебные органы иски к кандасу или переселенцу и члену (ам) их семей (при наличии), вытекающие из оснований, предусмотренных пунктом 8 Социального контракта, утверждҰнного приложением 2 к настоящим Правилам, предъявляются центром трудовой мобильности в случаях:
1) полного или частичного отказа кандасом или переселенцем и члена(ми) (при наличии) их семей удовлетворить претензию;
2) неполучения ответа от них на предъявленное(ую) уведомление (претензию) по истечении двадцати рабочих дней с момента направления уведомления (претензии) центром трудовой мобильности;
Сноска. Правила дополнены пунктом 76-4 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76-5. Возврат выплаченных кандасам или переселенцам и члену(ам) их семей (при наличии) материальной помощи, осуществляется в доход местного бюджета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 76-5 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Порядок приобретения (выкупа) и(или) строительства жилья для переселенцев и кандасов, а также финансирования приобретения и(или) строительства жилья для переселенцев и кандасов
77. Для обеспечения жильем кандасов и переселенцев местные исполнительные органы, осуществляющие функции в сфере жилищных отношений осуществляют:
1) строительство жилья по единому типовому проекту, приобретение (выкуп) жилья, в том числе у работодателей, построивших жилье за счет собственных средств;
2) разработку проектно-сметной документации;
3) отвод земельных участков для строительства жилья и инженерно-коммуникационной инфраструктуры;

Ескерту. Қағидалар 76-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76-3. Қандас немесе қоныс аударушы және олардың отбасы мүшесі (мүшелері) хабарламаны алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде алты айдан аспайтын қайтару мерзімін көздейтін жазбаша жауапты адресатқа ұсынады.
Ескерту. Қағидалар 76-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76-4. Қандасқа немесе қоныс аударушыға және олардың отбасы мүшесіне (мүшелеріне) (бар болса) осы Қағидаларға 2-қосымшамен бекітілген Әлеуметтік келісімшарттың 8-тармағынан туындайтын талаптарды еңбек мобильділігі орталығы:
1) қандас немесе қоныс аударушы және олардың отбасы мүшесі (мүшелері) шағымды қанағаттандырудан толық немесе ішінара бас тартқан;
2) не олардан берілген хабарламаға (наразылыққа) жауап алмаған жағдайларда еңбек мобильділігі орталықтарымен хабарлама (наразылық) жіберілген сәттен бастап жиырма жұмыс күні өткеннен кейін сот органдарына жібереді.
Ескерту. Қағидалар 76-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76-5. Қандастарға немесе қоныс аударушыларға және олардың отбасы мүшесіне (мүшелеріне) (бар болса) төленген материалдық көмекті қайтару жергілікті бюджет кірісіне жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 76-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Қоныс аударушылар мен қандастар үшін тұрғын үй сатып алу (құнын төлеп алу) және(немесе) салу, сондай-ақ коныс аударушылар мен қандастар үшін тұрғын үй сатып алуды және(немесе) салуды қаржыландыру тәртібі
77. Тұрғын үй қатынастары саласындағы функцияларды жүзее асыратын жергілікті атқарушы орган қоныс аударушылар мен қандастарды тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін:
1) бірыңғай үлгілік жоба бойынша тұрғын үй салуды, тұрғын үйді, оның ішінде өз қаражаты есебінен тұрғын үй салған жұмыс берушілерден сатып алуды (құнын төлеп алуды);
2) салынып жатқан объектілер бойынша жобалық-сметалық құжаттама әзірлеуді;
3) тұрғын үй және инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды салу үшін жер учаскелерін бөлуді;

4) строительство объектов инженерной инфраструктуры.
78. Необходимое количество жилья для кандасов и переселенцев определяется в зависимости от среднего размера домохозяйств по данным Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, сложившихся в среднем за последние 5 лет до установления региональной квоты приема кандасов и переселенцев на соответствующий год.
79. Численность жилья определяется в единицах путем деления численности кандасов и переселенцев установленной в региональной квоте на средний размер домохозяйств.
При этом если общее число домов превышает или меньше десятой доли, применяется округление до целой единицы.
80. Строительство жилья по единому типовому проекту осуществляется при софинансировании со стороны работодателей, при этом работодатель софинансирует не менее 15%.
Решение о софинансировании принимается местным исполнительным органом по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля.
81. В случае софинансирования со стороны работодателей, местный исполнительный орган по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и работодатель заключают договор намерения, предусматривающий следующие условия:
1) порядок совместного строительства жилья;
2) обязательное трудоустройство переселяющихся граждан;
3) размер софинансирования работодателем.
82. После определения подрядчика в установленном законодательством порядке и окончательной стоимости объекта администратор бюджетных программ, подрядчик и работодатель заключают трехсторонний договор о строительстве жилья и условиях софинансирования работодателем.
83. Приобретение (выкуп) и(или) строительство жилья, строительство объектов инженерной инфраструктуры финансируется за счет целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие, предоставляемых из республиканского бюджета местным исполнительным органам.
84. Для реализации данной задачи местными исполнительными органами привлекаются средства местного бюджета и другие источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
85. Местные исполнительные органы в соответствии с законодательством осуществляют выделение земельных участков для строительства жилья, разработку проектно-сметной документации, проведение государственной экспертизы, выдачу технических условий на подключение, а также подведение и подключение к инженерно-коммуникационной инфраструктуре в соответствии с планом детальной планировки и планом застройки территорий за счет средств местного бюджета.

4) инженерлік инфрақұрылым объектілерін салуды жүзеге асырады.
78. Қандастар мен қоныс аударушылар үшін тұрғын үйдің қажетті саны Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігі Ұлттық статистика бюросының деректері бойынша тиісті жылға арналған қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы белгіленгенге дейін соңғы 5 жылда орта есеппен қалыптасқан үй шаруашылықтарының орташа мөлшеріне байланысты айқындалады.
79. Тұрғын үй саны қандастар мен қоныс аударушылар санын өңірлік квотада белгіленген үй шаруашылықтарының орташа мөлшеріне бөлу жолымен бірлікпен айқындалады.
Бұл ретте егер үйлердің жалпы саны оннан көп немесе одан аз болса, бүтін бірлікке дейін дөңгелектеу қолданылады.
80. Бірыңғай үлгілік жоба бойынша тұрғын үй құрылысы жұмыс берушілер тарапынан қоса қаржыландырылған кезде жүзеге асырылады, бұл ретте жұмыс беруші тұрғын үй құнының кемінде 15%-ын қоса қаржыландырады.
Қоса қаржыландыру туралы шешімді сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы орган қабылдайды.
81. Жұмыс берушілердің тарапынан қоса қаржыландырған жағдайда сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы орган мен жұмыс беруші мынадай талаптарды:
1) тұрғын үйді бірлесіп салу тәртібін;
2) қоныс аударатын азаматтарды міндетті түрде жұмысқа орналастыруды;
3) жұмыс берушінің қоса қаржыландыру мөлшерін көздейтін ниет шартын жасасады.
82. Заңнамада белгіленген тәртіппен мердігерді және объектінің түпкілікті құнын айқындағаннан кейін бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі, мердігер және жұмыс беруші тұрғын үй құрылысы және жұмыс берушінің қоса қаржыландыру шарттары туралы үшжақты шарт жасасады.
83. Тұрғын үй сатып алу (құнын төлеп алу) және(немесе салу), инженерлік инфрақұрылым объектілерін салу жергілікті атқарушы органдарға республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер, нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландырылады.
84. Жергілікті атқарушы органдар осы міндетті іске асыру үшін жергілікті бюджет қаражатын және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздерді тартады.
85. Жергілікті атқарушы органдар заңнамаға сәйкес тұрғын үй салуға жер учаскелерін бөлуді, жобалық-сметалық құжаттама әзірлеуді, мемлекеттік сараптама өткізуді, қосуға техникалық шарттар беруді, сондай-ақ егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына және жергілікті бюджет қаражаты есебінен аумақтарды салу жоспарына сәйкес инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды тартуды және қосуды жүзеге асырады.

86. Прием и ввод в эксплуатацию построенного или приобретенного (выкупленного) объекта производятся заказчиком при его полной готовности.
В случае приемки объекта в эксплуатацию с нарушениями и строительными недоделками участники приемки объекта в эксплуатацию несут ответственность, установленном законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
87. Окончательное финансирование приобретения (выкупа) жилья до получения акта ввода жилья в эксплуатацию не допускается.
88. После приобретения (выкупа) и(или) ввода в эксплуатацию жилье передается на баланс местного исполнительного органа, осуществляющего функции в сфере жилищных отношений.
89. Жилье предоставляется в случае заключения социального контракта.
90. Между местным исполнительным органом по вопросам строительства и жилищно-коммунального хозяйства, работодателем и кандасом либо переселенцем заключается договор аренды с предоставлением жилья сроком на 20 лет.
91. При соблюдении условий социального контракта по истечении пяти лет проживания, жилье приватизируется при:
1) внесение оставшейся суммы единовременным платежом от балансовой стоимости жилья на момент приобретения;
2) внесение оставшейся суммы равными долями в течение последующих пятнадцати лет, (при этом жилье передается в собственность участника с обременением недвижимости в органах юстиции до полного возмещения в бюджет его стоимости).
Служебные жилища приватизируются в соответствии с частью третью пункта 2 статьи 109 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
92. Ранее внесенные суммы арендных платежей, уплаченных в период фактического проживания, включаются в зачет стоимости жилья.
93. В случае отказа от условий приватизации по истечении 20 летнего срока, договор аренды пролонгируется.
94. В случае предоставления кандасу либо переселенцу арендного жилья за счет средств местного исполнительного органа или работодателей, расходы по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг не возмещается.
95. Финансирование строительства жилья для кандасов и переселенцев осуществляется через уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
96. Финансирование приобретения (выкупа) жилья для кандасов и переселенцев осуществляется через уполномоченный орган по вопросам миграции населения.

86. Тапсырыс беруші салынған немесе сатып алынған (құнын төлеп алынған) объектіні қабылдауды және пайдалануға беруді ол толық дайын болған кезде жүргізеді.
Объектіні бұзушылықтармен және құрылыстық кемшіліктермен пайдалануға қабылдаған жағдайда объектіні пайдалануға қабылдауға қатысушылар "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңында белгіленген жауаптылықта болады.
87. Тұрғын үйді пайдалануға беру актісін алғанға дейін тұрғын үйді сатып алуды (сатып алуды) түпкілікті қаржыландыруға жол берілмейді.
88. Тұрғын үй сатып алынғаннан (сатып алынғаннан) және (немесе) пайдалануға берілгеннен кейін тұрғын үй қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның балансына беріледі.
89. Тұрғын үй әлеуметтік келісімшарт жасалған жағдайда беріледі.
90. Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган, жұмыс беруші және қандас немесе қоныс аударушы арасында 20 жыл мерзімге тұрғын үй бере отырып, жалға алу шарты жасалады.
91. Әлеуметтік келісімшарт шарттары сақталғанда, бес жыл тұру мерзімі аяқталған соң, мынадай кезде:
1) сатып алынған кездегі тұрғын үйдің баланстық құнынан қалған соманы біржолғы төлеммен енгізген;
2) қалған соманы келесі он бес жыл ішінде тең үлестермен енгізуген (бұл ретте тұрғын үйдің құны бюджетке толық өтелгенге дейін ол қатысушының меншігіне әділет органдарында жылжымайтын мүлік ауыртпалығы салынып беріледі) кезде тұрғын үй жекешелендіріледі.
Қызметтік тұрғын үйлер "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 109 бабының 2-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес жекешелендіреді.
92. Нақты тұрған кезеңінде төленген жалға алу төлемдерінің бұдан бұрын енгізілген сомалары тұрғын үй құнының есебіне қосылады.
93. 20 жылдық мерзім аяқталған соң тұрғын үйді жекешелендіру шарттарынан бас тартқан жағдайда жалға алу шарты ұзартылады.
94. Қандасқа не қоныс аударушыға жергілікті атқарушы органның немесе жұмыс берушілердің қаражаты есебінен жалға берілетін тұрғын үй берілген жағдайда, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстар өтелмейді.
95. Қоныс аударушылар мен қандастарға тұрғын үйді салуды қаржыландыру сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган арқылы жүзеге асырылады.
96. Қоныс аударушылар мен қандастарға тұрғын үйді сатып алуды (құнын төлеп алуды) қаржыландыру халықтың көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті орган арқылы жүзеге асырылады.

Параграф 6. Порядок предоставления служебных жилищ и комнат в общежитиях из государственного жилищного фонда
97. Кандасу и переселенцу переселяющимся в регионы приема предоставляются жилища, служебные жилища или комнаты в общежитиях, за исключением случаев, когда работодатель предоставляет работнику жилое помещение.
98. Жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предоставляется в размере не менее пятнадцати квадратных метров и не более восемнадцати квадратных метров полезной площади на человека.
99. Между кандасом либо переселенцем и карьерным центром регионом приема заключается договор найма (поднайма) жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде по форме, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1420 "Об утверждении Правил предоставления и пользования жилищем из государственного жилищного фонда или жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде".
Для участников из числа работников бюджетной сферы приобретение (выкуп) нового жилья осуществляется местными исполнительными органами в соответствии с действующим законодательством, на основании потребности работодателей.
100. Комнаты в общежитиях предоставляются трудовой молодежи до тридцати пяти лет (в том числе воспитанникам организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, потерявшим родителей до наступления совершеннолетия) независимо от прежнего места их проживания, в том числе проживания в областных центрах.
101. Комнаты в общежитиях для молодежи, в том числе состоящих в браке, предоставляются при соответствии следующим условиям:
1) возраст до тридцати пяти лет;
2) наличие действующего трудового договора, либо социального контракта;
3) наличие справки об отсутствии недвижимого имущества;
4) наличие справки в банке второго уровня об открытие счета.
102. Комнаты в общежитиях для молодежи предоставляются сроком до 10 лет, и не подлежат приватизации. По решению региональной комиссии по вопросам занятости населения договор найма комнаты в общежитиях для молодежи продлевается однократно, но не более чем на пять лет.
103. Комната в общежитии для молодежи, жилище, служебное жилище предоставляются в течение десяти рабочих дней на основании принятого комиссией по вопросам занятости населения решения о предоставлении жилища и заключенного между карьерным центром и кандасом либо переселенцем договора найма (поднайма) жилища, служебного жилища и комнаты в общежитии.

6-параграф. Мемлекеттік тұрғын үй қорынан қызметтік тұрғын үйлерді, және жатақханалардан бөлмелерді беру және жайластыру тәртібі
97. Жергілікті атқарушы органдардың тапсырыстары бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударатын қандас пен қоныс аударушыға жұмыс беруші жұмыскерге тұрғынжай ұсынған жағдайды қоспағанда, тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй және жатақханалардан бөлме беріледі.
98. Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй әр адамға кемiнде он бес шаршы метр және он сегiз шаршы метрден аспайтын пайдалы алаң көлемінде берiледi.
99. Қандас немесе қоныс аударушы мен қоныстандыру жерінің мансап орталығы арасында "Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй беру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1420 қаулысымен бекітілген нысан бойынша мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйдi немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi жалдау (қосымша жалдау) шарты жасалады.
Бюджеттік сала жұмыскерлері қатарындағы қатысушыларға жаңа тұрғын үйді сатып алуды жұмыс берушілердің қажеттілігінің негізінде қолданыстағы заңнамаға сәйкес жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
100. Жатақханадан бөлмелер отыз бес жасқа дейінгі еңбекші жастарға (оның ішінде жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының тәрбиеленушілеріне, жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелеттік жасқа толғанға дейін ата-анасынан айырылған балаларға) олардың бұрынғы тұрған жеріне, оның ішінде облыс орталықтарында тұрғанына қарамастан беріледі.
101. Жастар, оның ішінде некеде тұрған жастар үшін жатақханалардан бөлмелер мынадай:
1) жасының отыз беске дейін болуы;
2) қолданыстағы еңбек шартының немесе әлеуметтік келісімшарттың болуы;
3) жылжымайтын мүлкі жоқтығы туралы анықтаманың болуы;
4) екінші деңгейлі банкта шот ашу туралы анықтаманың болуы шарттарына сәйкес келгенде беріледі.
102. Жастарға арналған жатақханадағы бөлмелер 10 жылға дейінгі мерзімге беріледі және жекешелендіруге жатпайды. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссияның шешімі бойынша жастарға арналған жатақханадағы бөлмені жалдау шарты бес жылдан аспайтын мерзімге бір рет ұзартылады.
103. Жастарға арналған жатақханадағы бөлме, тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі комиссия қабылдаған тұрғын үй беру туралы шешімнің және мансап орталығы мен қандас немесе қоныс аударушы арасында жасалған тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді және жатақханадағы бөлмені жалдау (қосымша жалдау) туралы шарттың негізінде беріледі.

104. В случае отсутствия кандаса либо переселенца или трудоспособного члена их семьи действующего трудового договора более двух месяцев либо социального контракта о предоставлении государственной поддержки, договор найма (поднайма) жилища, служебного жилья, комнаты в общежитии для молодежи с ним расторгается.
105. Если в течение пяти рабочих дней со дня предложения о заключении договора кандасом либо переселенцем не подписан договор найма (поднайма), карьерный центр перераспределяет комнату в общежитии для молодежи, жилище, служебное жилище другому лицу, включенную квоту приема.
106. Договор найма (поднайма) комнаты в общежитии для молодежи, жилища, служебного жилища кандасом либо переселенцем заключается карьерным центром (место расселения) в течение пяти рабочих дней после принятия жилищной комиссией карьерного центра соответствующего решения.
107. Стороной договора найма (поднайма) комнаты в общежитии для молодежи, жилища, служебного жилища выступает кандас либо переселенца.
108. Договор найма (поднайма) комнаты в общежитии для молодежи, жилища, служебного жилища составляется в двух экземплярах в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
109. Один экземпляр договора найма (поднайма) комнаты в общежитии для молодежи, жилища, служебного жилища хранится в карьерном центре, второй выдается заявителю и является единственным документом, предоставляющим право на вселение в комнату в общежитии для молодежи, жилище, служебное жилище.
110. Договор найма (поднайма) заключается сроком на один календарный год и ежегодно автоматически продлевается (до истечения десятилетнего срока аренды комнаты в общежитии), за исключением случаев, когда одна из сторон направляет уведомление (в произвольной форме) о прекращении договора за один календарный месяц до его истечения в соответствии с условиями договора найма (поднайма).
111. В случае смерти кандаса либо переселенца по решению жилищной комиссии с согласия городской (районной) комиссии по вопросам занятости населения ранее заключенный договор найма (поднайма) продлевается с совершеннолетним членом семьи нанимателя.
112. При отсутствии совершеннолетнего члена семьи договор найма (поднайма) заключается с согласия городской (районной) комиссии с законными представителями несовершеннолетнего члена (членов) семьи.
113. Перемена нанимателя влечет за собой переоформление договора найма (поднайма) жилища.
114. Комната в общежитии для молодежи, жилище, служебное жилище предоставляется кандасу либо переселенцу один раз.

104. Қандастың немесе қоныс аударушының немесе еңбек етуге қабілетті отбасы мүшесінің екі айдан астам қолданыстағы еңбек шарты немесе мемлекеттік қолдау көрсету туралы әлеуметтік шарты болмаған жағдайда тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді, жастарға арналған жатақханадағы бөлмені жалдау (қосымша жалдау) шарты бұзылады.
105. Егер шарт жасасу туралы ұсыныс жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қандас немесе қоныс аударушы жалдау (қосымша жалдау) шартына қол қоймаса, мансап орталығы жастарға арналған жатақханадан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді басқа қатысушыға қайта бөледі.
106. Мансап орталығы жастарға арналған жатақханадан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартын мансап орталығының (қоныстандыру жерінің) тұрғын үй комиссиясы тиісті шешім қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жасайды.
107. Қандас немесе қоныс аударушы жастарға арналған жатақханадан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартының тарапы болады.
108. Жастарға арналған жатақханадан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шарты Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген тәртіппен екі данада жасалады.
109. Жастарға арналған жатақханалардан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартының бір данасы мансап орталығында сақталады, екіншісі өтініш берушіге беріледі және жастарға арналған жатақханадан бөлмеге, тұрғын үйге, қызметтік тұрғын үйге қоныстануға құқық беретін жалғыз құжат болып табылады.
110. Жалдау (қосымша жалдау) шарты күнтізбелік бір жыл мерзімге жасалады және тараптардың біреуі шарт аяқталғанға дейін күнтізбелік бір ай қалғанда жалдау (қосымша жалдау) шартының талаптарына сәйкес хабарлама (еркін нысанда) жіберген жағдайларды қоспағанда, жыл сайын (жатақханадағы бөлмені жалға алудың онжылдық мерзімі аяқталғанға дейін) автоматты түрде ұзартылады.
111. Қандас немесе қоныс аударушы қайтыс болған жағдайда бұрын жасалған жалдау (қосымша жалдау) шарты халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі қалалық (аудандық) комиссияның келісімімен тұрғын үй комиссиясының шешімі бойынша жалға алушы отбасының кәмелетке толған мүшесімен ұзартылады.
112. Отбасының кәмелетке толған мүшесі болмаған жағдайда жалдау (қосымша жалдау) шарты қалалық (аудандық) комиссияның келісімімен отбасының кәмелетке толмаған мүшесінің (мүшелерінің) заңды өкілдерімен жасалады.
113. Жалға алушының ауысуы тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартын қайта ресімдеуге алып келеді.
114. Жастарға арналған жатақханадан бөлме, тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй қандасқа немесе қоныс аударушыға бір рет қана беріледі.

3. Контракт заключен на основании приказа руководителя Центра трудовой мобильности.
Глава 2. Права и обязанности сторон
4. Карьерный центр имеет право:
1) принимать от Участника добровольного переселения заявление и пакет документов для выплаты материальной помощи и предоставление жилища, служебного жилища (комнаты в общежитиях для трудовой молодежи);
2) принимать решение от жилищной комиссии о предоставлении Участнику добровольного переселения жилища, служебного жилища (комнат в общежитиях для трудовой молодежи);
3) заключать договор найма (аренды) жилища, служебного жилища (комнат в общежитиях для трудовой молодежи) с Участником добровольного переселения;
4) принимать решение о выплате материальной помощи и направлять в Центр трудовой мобильности для перечисления субсидий на лицевой счет Участника добровольного переселения;
5) обеспечивать заселение Участника добровольного переселения в жилище, служебное жилище (в комнату в общежитиях для трудовой молодежи);
6) оказывать содействие в регистрации Участника добровольного переселения по новому местожительству;
7) перезаключать договор аренды жилищ с другими совершеннолетним членами семьи Участника добровольного переселения в случаях оговоренных в Правилах добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра- Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32880).
5. Карьерный центр обязан:
1) содействовать в трудоустройстве Участника добровольного переселения на постоянное рабочее место, развития предпринимательской деятельности и получения профессиональных навыков;
2) осуществлять мониторинг исполнения Участником добровольного переселения обязательств, предусмотренных настоящим Контрактом;
3) запрашивать и получать от сторон информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторонами;
4) расторгать договор аренды жилища, служебного жилища (комнаты в общежитиях для трудовой молодежи) при неисполнении и (или) ненадлежащем исполнений условий Контракта;
5) отражать в индивидуальной карте трудоустройства сведения о трудоустройстве Участника добровольного переселения на постоянную работу после переселения.
6. Участник добровольного переселения имеет право:

3. Келісімшарт Еңбек мобильділігі орталығы басшысының бұйрығы негізінде жасалды.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4. Мансап орталығының:
1) Ерікті қоныс аударуға қатысушыдан материалдық көмек тағайындау және тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелер) беру үшін өтініш пен құжаттар топтамасын қабылдауға;
2) тұрғын үй комиссиясының Ерікті қоныс аударуға қатысушыға тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелер) беру туралы шешімін қабылдауға;
3) Ерікті қоныс аударуға қатысушымен тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелерді) жалдау (жалға алу) шартын жасасуға;
4) материалдық көмек төлеу туралы шешім қабылдау және ерікті қоныс аударуға Қатысушының дербес шотына субсидиялар аудару үшін Еңбек мобильділігі орталығына жібереді;
5) Ерікті қоныс аударуға қатысушының тұрғын үйге, қызметтік тұрғын үйге (еңбекші жастарға арналған жатақханалардағы бөлмеге) қоныстануын қамтамасыз етуге;
6) ерікті қоныс аударуға Қатысушыны жаңа тұрғылықты жері бойынша тіркеуге жәрдемдесуге;
7) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32880 болып тіркелген) бекітілген Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларында келісілген жағдайларда Ерікті қоныс аударуға қатысушы отбасының кәмелеттік жасқа толған басқа мүшелерімен тұрғын үйді жалға алу шартын қайта жасауға құқығы бар.
5. Мансап орталығы:
1) Ерікті қоныс аударуға қатысушының тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасуына, кәсіпкерлік қызметті дамытуға және кәсіби дағдыларды игеруге жәрдемдесуге және оны бақылауды жүзеге асыруға;
2) Ерікті қоныс аударуға қатысушы мен жұмыс берушінің Келісімшартты орындауына мониторингті жүзеге асыруға;
3) тараптардың міндеттемелерді орындауына мониторингті жүзеге асыруға қажетті ақпаратты, құжаттарды және материалдарды тараптардан сұратуға және алуға;
4) Ерікті қоныс аударуға қатысушының көшу тәртібіне, мерзіміне қатысты ақпаратты шыққан жеріндегі мансап орталығынан сұратуға;
5) Ерікті қоныс аударуға қатысушы мен жұмыс берушіден Келісімшарт талаптарының уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
6) Келісімшарт талаптары орындалмаған және (немесе) тиісінше орындалмаған жағдайда тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмені) жалға алу шартын бұзуға;
7) жұмысқа орналастырудың жеке картасында ерікті қоныс аударуға қатысушының қоныс аударғаннан кейін тұрақты жұмысқа орналасқаны туралы мәліметтерді көрсетуге;
8) Ерікті түрде қоныс аударуға қатысушылар және олардың кәмелеттік жасқа толған отбасы мүшелері арасында жыл сайын берілген тұрғын үйдің сапасына қанағаттану бойынша сауалнама жүргізуге;
9) саны, сапасы, қоныс аударуға арналған елді мекенде орналасуы бойынша ерікті түрде қоныс аударуға қатысушыны тұрғын үймен қамтамасыз ету тетігіне мониторинг жүргізуге;
10) Қатысушының Келісімшартта көзделген міндеттемелерді орындауына мониторинг жүргізуге міндетті.
6. Ерікті қоныс аударуға қатысушының:

1) подавать в Карьерный центр заявление и пакет документов, необходимых для выплаты материальной помощи и выделения жилища, служебного жилища (комнаты в общежитиях для трудовой молодежи);
2) получать информацию от Карьерного центра места выбытия о порядке, сроке переезда и условиях приема, в том числе по вопросам обеспечения жилищем, служебным жилищем (комнатой в общежитиях для трудовой молодежи) и трудоустройства на постоянное рабочее место;
3) требовать от сторон Контракта своевременного и надлежащего исполнения Контракта;
4) получать меры государственной поддержки, предусмотренные Контрактом;
5) заключать договор аренды жилища, служебного жилища (комнаты в общежитиях для трудовой молодежи) с Карьерным центром и заселиться в него в установленные сроки;
6) в соответствии с разработанным бизнес-планом заняться предпринимательской деятельностью с обязательной регистрацией в качестве индивидуального предпринимателя, юридического лица, лица, занимающегося частной практикой или в форме крестьянских или фермерских хозяйств;
7) трудоустраиваться на предложенное работодателем постоянное рабочее место либо пройти профессиональное обучение с последующим трудоустройством.
7. Участник добровольного переселения обязан:
1) зарегистрироваться по месту жительства и месту временного пребывания (проживания) на территории Республики Казахстан в соответствии с Правилами оказания государственных услуг по вопросам документирования и регистрации населения Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 267 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20192);
2) своевременно оплачивать коммунальную и арендную плату;
3) своевременно и в полном объеме предоставлять информацию, документы и материалы по запросам сторон, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторон;
4) исполнять обязательства, возлагаемые в рамках, оказываемых ему, мер государственной поддержки;
5) досрочно возвратить в полном объеме полученные Участником добровольного переселения и членом его семьи меры государственной поддержки, предусмотренные участникам активных мер содействия занятости в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан, в случаях внутренней самостоятельной миграции по собственному волеизъявлению за пределы регионов, определенных Правительством Республики Казахстан, в течение пяти лет.
8. Возврат полученным Участником добровольного переселения и членом (ами) его семьи меры государственной поддержки в бюджет осуществляется в порядке, предусмотренными Правилами добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утвержденных приказом Заместитель Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32880), за исключением случаев трудоустройства вахтовым методом, призыва на воинскую службу, заболевания, не позволяющего проживать в данном населенном пункте, обучение члена семьи в учебных заведениях Участника добровольного переселения за пределами региона места расселения.
Глава 3. Ответственность сторон

1) Мансап орталығына материалдық көмек тағайындау және тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелер) бөлу үшін өтініш пен қажетті құжаттар топтамасын тапсыруға;
2) шыққан жерінің Мансап орталығынан көшудің тәртібі, мерзімі және қабылдау шарттары туралы, оның ішінде тұрғын үймен, қызметтік тұрғын үймен (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмемен) қамтамасыз ету және тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша ақпарат алуға;
3) Келісімшарт тараптарынан Келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
4) Келісімшартта көзделген мемлекеттік қолдау шараларын алуға құқығы бар.
7. Ерікті қоныс аударуға қатысушы:
1) көшуге жолдама алғаннан кейін белгіленген мерзімдерде айқындалған елді мекенге келуге;
2) Мансап орталығымен тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелерді) жалға беру шартын жасауға және оған белгіленген мерзімде қоныстануға;
3) жұмыс беруші ұсынған тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасуға не кейіннен жұмысқа орналасумен кәсіптік оқытудан өтуге;
4) міндетті түрде дара кәсіпкер, заңды тұлға, жеке практикамен айналысатын адам ретінде немесе шаруа немесе фермер қожалығы нысанында тіркелумен әзірленген бизнес-жоспарға сәйкес кәсіпкерлік қызметпен айналысуға;
5) коммуналдық және жалға алу ақысын уақтылы төлеуге;
6) тараптардың міндеттемелерін орындауына мониторингті жүзеге асыруға қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды уақтылы және толық көлемде тараптардың сұратуы бойынша ұсынуға;
7) өзіне көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде жүктелген міндеттемелерді адал атқаруға;
8) Келісімшарт жасалған сәттен бастап бес жыл ішінде қоныстандыру орнынан (отбасымен) шыққан жағдайда екі ай ішінде бюджетке алынған материалдық көмек сомасын өтеуге міндетті.
9) Келісімшарт жасалған сәттен бастап бес жыл ішінде қоныс аудару орнынан (отбасымен) шыққан не мәміле жасалған күннен бастап бес жыл өткенге дейін экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемдерді пайдалана отырып сатып алынған тұрғын үйді сатқан жағдайда, ерікті қоныс аударуға қатысушы экономикалық мобильділік сертификаты бойынша алынған ақшалай төлемдерді өтеуге міндетті.
8. Вахталық әдіспен жұмысқа орналасу не тұратын өңірден тыс жерде еңбек қызметін жүзеге асыру, әскери қызметке шақыру, осы елді мекенде тұруға мүмкіндік бермейтін сырқаттану жұмыс берушінің өтінімі бойынша басқа жерге оқуға жіберілу жағдайларын қоспағанда, Ерікті түрде қоныс аударуға қатысушының отбасы мүшелерінің бірі қоныс аударған жерден кеткен жағдайда, отбасының кеткен мүшесі алған материалдық көмектің сомасы екі ай ішінде бюджетке қайтарылады.

9. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей, предусмотренных настоящим Контрактом Карьерный центр и Участник добровольного переселения несут ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан.
10. Меры ответственности Карьерного центра и Участника добровольного переселения, не предусмотренные в настоящем Контракте, применяются в соответствии с нормами гражданского законодательства Республики Казахстан.
11. Окончание срока действия настоящего Контракта не освобождает Карьерный центр и Участника добровольного переселения от ответственности за его нарушение, имевшее место до истечения этого срока.
Глава 4. Обстоятельства непреодолимой силы
12. Карьерный центр и Участник добровольного переселения освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств в случае чрезвычайных обстоятельств или обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), наступивших после подписания настоящего Контракта, таких как: пожар, землетрясение, наводнение и стихийные явления, военные действия.
13. При возникновении обстоятельств форс-мажора Карьерный центр и Участник добровольного переселения, чье исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим Контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязуется в течение трех рабочих дней с момента наступления или прекращения обстоятельств форс-мажора уведомить в письменной форме (мотивировав и обосновав невозможность исполнения своих обязательств по настоящему контракту).
14. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Карьерный центр и Участника добровольного переселения права ссылаться на любое обстоятельство форс-мажора, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему Контракту, за исключением случаев, когда такое неуведомление или несвоевременное уведомление прямо вызваны соответствующим обстоятельством форс-мажора. Уведомление о начале и прекращении обстоятельств форс-мажора подтверждается документом либо решением соответствующего органа и (или) учреждения, подтверждающим такие обстоятельства, за исключением случаев, когда обстоятельства форс-мажора носят общеизвестный и массовый характер и не требуют доказательств.
15. Срок исполнения обязательств по настоящему Контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства форс-мажора, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность полного или частичного исполнения Карьерным центром и Участником добровольного переселения обязательств по настоящему Контракту в связи с наступлением обстоятельств форс-мажора будет существовать свыше _____ (указать период), то Карьерный центр и Участник добровольного переселения вправе расторгнуть настоящий Контракт.
Глава 5. Прочие условия

9. Отбасы мүшелерінің бірінің қоныстану орнынан тыс шығу фактісі анықталғаннан кейін Еңбек мобильділігі орталығы отбасы мүшелерінің санына сәйкес материалдық көмекті қайта есептейді.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
10. Мансап орталығы мен Ерікті қоныс аударуға қатысушы осы Келісімшартта көзделген өз міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жауаптылықта болады.
11. Мансап орталығы мен Ерікті қоныс аударуға қатысушы осы Келісімшартта көзделмеген жауапкершілік шаралары Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының нормаларына сәйкес қолданылады.
12. Осы Келісімшарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Мансап орталығын және Ерікті қоныс аударуға қатысушыларды осы мерзімнің аяқталуына дейін болған бұзушылық үшін жауапкершіліктен босатпайды.
4-тарау. Еңсерілмейтін күш жағдаяттары
13. Мансап орталығы мен Ерікті қоныс аударуға қатысушы осы Келісімшартқа қол қойылғаннан кейін туындаған өрт, жер сілкінісі, су тасқыны және апатты құбылыстар, әскери әрекеттер сияқты төтенше жағдайларда немесе күшпен еңсеруге келмейтін жағдайларда (форс-мажор) міндеттемелерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
14. Форс-мажорлық жағдаяттар туындаған кезде, осы Келісімшартқа сәйкес қандай да болмасын міндеттемесінің орындалуы осындай жағдайдың туындауына орай мүмкін болмай қалған Мансап орталығы мен Ерікті қоныс аударуға Қатысушы форс-мажорлық жағдай туындаған немесе тоқтатылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда (осы келісімшарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалмауы мүмкіндігін уәждемелеп және негіздеп) хабардар етуге міндеттенеді.
15. Хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау, мұндай хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау тиісті форс-мажорлық жағдайлардан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, Мансап орталығы мен ерікті қоныс аударуға Қатысушыны осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы үшін жауапкершіліктен босатушы негіздеме ретінде кез келген форс-мажорлық жағдайға сілтеме жасаудан айырады. Форс-мажорлық жағдайлардың басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарлама форс-мажорлық жағдайлар жалпыға белгілі және көпшілік сипатта болған әрі дәлелдеуді қажет етпейтін жағдайларды қоспағанда, құжатпен не мұндай жағдайдарды растайтын тиісті органның және/немесе мекеменің шешімімен расталуға тиіс.

16. В Контракт вносятся изменения и дополнения по соглашению сторон путем подписания дополнительного контракта.
Подписывая настоящий Контракт для проведения мониторинга исполнения обязательств, предусмотренных Контрактом, Участник дает согласие в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" на сбор и обработку персональных данных его и членов его семьи.
17. Настоящий Контракт вступает в силу с момента его подписания Центром трудовой мобильности и Участником добровольного переселения и действует до "__" ______ 20__ года.
Глава 6. Адреса и реквизиты сторон
Центр трудовой мобильности
____________________________
____________________________
____________________________
(полное наименование Центра
трудовой мобильности
_____________________________
_____________________________
_____________________________
(юридический адрес)
_____________________________
_____________________________
(телефон, факс)
_____________________________
____________________________
_____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного представителя)
__________________________
(подпись)
М.П.
Участник добровольного переселения
_________________________________
_________________________________
_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
___________________________________
___________________________________
___________________________________
(адрес)
___________________________________
___________________________________
(телефон, факс)
__________________________________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам добровольного
переселения лиц для повышения
мобильности рабочей силы
Форма
Директору Карьерного центра
__________________________
района (города)
от ________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии
Заявление
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.12.2023 № 536 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящим ____________________________________________________________
______________________________________________________________________,
(наименование работодателя)
в лице ________________________________________________________________
______________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного представителя)
действующего на основании _____________________________________________,
______________________________________________________________________
прошу включить в состав участников добровольного межрегионального переселения
в качестве работодателя и выплатить субсидию на трудоустройство в размере 400
МРП или возместить расходы жилья.
В случае положительного решения вопроса принимаю обязательство
о нижеследующем:

16. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалу мерзімі форс-мажорлық жағдайлар, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдар орын алған уақытқа тең болады. Егер форс-мажорлық жағдайлардың туындауына байланысты Мансап орталығының және Ерікті қоныс аударуға қатысушының осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің толық немесе ішінара орындалмауы ____ (кезеңі көрсетілсін) асатын болса, онда Мансап орталығы мен ерікті қоныс аударуға қатысушы осы Келісімшартты бұзуға құқылы.
5-тарау. Басқа да жағдайлар
17. Келісімшартқа тараптардың келісуі бойынша қосымша келісімшартқа қол қою арқылы өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес Келісімшартта көзделген міндеттемелердің орындалуына мониторинг жүргізу үшін осы Келісімшартқа қол қоя отырып, Қатысушы өзінің және оның отбасы мүшелерінің дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісім береді.
18. Осы Келісімшарт оған Еңбек мобильділігі орталығы және Ерікті қоныс аударуға қатысушы қол қойған сәттен бастап күшіне енеді және 20__ "__" ______ жылға дейін қолданылады.
6-тарау. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Еңбек мобильділігі орталығы Ерікті қоныс аударуға қатысушы
________________________________
_________________
________________________________
(Еңбек мобильділігі орталығының толық атауы)
_______________________________
________________________________
(заңды мекенжайы)
_______________________________
________________________________
(телефон, факс)
________________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)
________________________________
(қолы)
М.О.
________________________________
________________________________
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________
_________________
________________________________
(мекенжайы)
_______________________________
________________________________
(телефон, факс)
________________________________
(қолы)
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Өтініш
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.12.2023 № 536 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________________
____________________________________________________негізінде әрекет ететін
(Ереже, жарғы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
атынан____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(уәкілетті өкілдің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
жұмыс беруші ретінде ерікті өңіраралық қоныс аударуға қатысушылар құрамына қосуды және 400 АЕК мөлшерінде субсидия тағайындауды немесе тұрғын үй шығыстарын өтеуді сұраймын.
Мәселе оң шешiлген жағдайда төмендегілер туралы:

Глава 1. Предмет Контракта
1. Контракт заключен в целях оказания содействия добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы, а также оказания мер государственной поддержки.
2. Сторонами контракта выступают Карьерный центр как филиала Центра трудовой мобильности, Участник добровольного переселения и Работодатель.
В рамках Контракта Работодатель обязуется предоставить Участнику добровольного переселения следующие меры поддержки:
__________________________________________________________________________
(указать меры государственной поддержки, оказываемые
Участнику добровольного переселения).
3. Контракт заключен на основании приказа руководителя Центра трудовой мобильности № ___от "____" ___________20 ____года.
Глава 2. Права и обязанности сторон
4. Карьерный центр имеет право:
1) принимать от Работодателя заявление и пакет документов для назначения субсидий, возмещения расходов работодателя;
2) оказывать содействие в регистрации Участника добровольного переселения по новому месту жительства;
3) перезаключать договор аренды жилищ с другими совершеннолетними членами семьи Участника добровольного переселения в случаях, оговоренных в Правилах;
4) требовать от Участника добровольного переселения и работодателя, своевременного и надлежащего исполнения условий Контракта;
5. Карьерный центр обязан:
1) осуществлять мониторинг сохранения рабочего места Участника добровольного переселения в течение двух и пяти лет со дня трудоустройства;
2) осуществлять мониторинг исполнения контракта Участником добровольного переселения и работодателем;
3) запрашивать и получать от сторон информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторонами;
4) отражать в индивидуальной карте трудоустройства сведения о трудоустройстве Участников добровольного переселения на постоянную работу после переселения.
6. Участник добровольного переселения имеет право:
1) требовать от сторон Контракта своевременного и надлежащего исполнения контракта;
2) получать меры поддержки от Работодателя, предусмотренные контрактом;
3) трудоустроиться на предложенное работодателем постоянное рабочее место либо пройти профессиональное обучение по заявке работодателя с последующим трудоустройством.
7. Участник добровольного переселения обязан:
1) зарегистрироваться по месту жительства и месту временного пребывания (проживания) на территории Республики Казахстан в соответствии с Правилами оказания государственных услуг по вопросам документирования и регистрации населения Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 267 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20192);

1-тарау. Келісімшарттың мәні
1. Келісімшарт жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу, сондай-ақ мемлекеттік қолдау шараларын көрсету мақсатында жасалды.
2. Келісімшарт тараптары Еңбек мобильділігі орталығының филиалы ретінде мансап орталығы және Ерікті қоныс аударуға қатысушы, Жұмыс беруші болады.
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(Ерікті қоныс аударуға қатысушыға көрсетілетін мемлекеттік қолдау шараларын көрсету) ұсынылады.
3. Келісімшарт Еңбек мобильділігі орталығы басшысының 20 ___ жылғы "___" _____________ № ____ бұйрығы негізінде жасалды.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4. Мансап орталығының:
1) Ерікті қоныс аударуға қатысушыдан көшуге субсидия тағайындау, жұмыс берушінің шығыстарын өтеуге және тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй беру үшін өтініш пен құжаттар топтамасын қабылдауға;
2) жаңа тұрғылықты жері бойынша ерікті түрде қоныс аударуға қатысушыны тіркеуге жәрдем көрсетуге міндетті;
3) Қағидаларда айтылған жағдайларда ерікті түрде қоныс аударуға қатысушының кәмелетке толған басқа да отбасы мүшелерімен тұрғын үйді жалдау шартын қайта жасасуға құқығы бар.
5. Мансап орталығы:
1) жұмысқа орналасқан күннен бастап екі немесе бес жыл ішінде ерікті түрде қоныс аударуға қатысушының жұмыс орнының сақталуына бақылауды жүзеге асыруға;
2) Ерікті қоныс аударуға қатысушы мен жұмыс берушінің келісімшартты орындауына мониторингті жүзеге асыруға;
3) тараптардың міндеттемелерін орындауына мониторингті жүзеге асыруға қажетті ақпаратты, құжаттарды және материалдарды тараптардан сұратуға және алуға;
4) Ерікті қоныс аударуға қатысушы мен жұмыс берушіден Келісімшарт талаптарының уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
5) жұмысқа орналастырудың жеке картасында Ерікті қоныс аударуға қатысушының қоныс аударғаннан кейін тұрақты жұмысқа орналасқаны туралы мәліметтерді көрсетуге міндетті.
6. Ерікті қоныс аударуға қатысушының:
1) Келісімшарт тараптарынан келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
2) жұмыс берушіден келісімшартта көзделген қолдау шараларын алуға;
7. Ерікті қоныс аударуға қатысушы:
1) көшуге жолдама алғаннан кейін белгіленген мерзімдерде айқындалған елді мекенге келуге;

2) своевременно и в полном объеме предоставлять информацию, документы и материалы по запросам сторон, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторон;
3) исполнять обязательства, возлагаемые в рамках оказываемых ему мер поддержки.
8. Работодатель имеет право:
1) подавать в Карьерный центр заявление и пакет документов, необходимых для назначения субсидий, возмещении расходов;
2) требовать от сторон Контракта своевременного и надлежащего исполнения контракта.
3) трудоустроить Участников добровольного переселения на срок не менее двадцать четыре календарных месяцев со дня принятия на постоянное рабочее место при получении субсидии в размере 400 МРП;
4) трудоустроить Участников добровольного переселения на срок не менее шестидесяти календарных месяцев со дня принятия на постоянное рабочее место при возмещении расходов путем предоставления сертификата экономической мобильности;
9. Работодатель обязан:
1) направлять информацию в карьерный центр о приеме на работу или отказе в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
2) заключать с Участником добровольного переселения трудовые договоры в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс);
3) производить удержание и перечисление индивидуального подоходного налога и обязательных пенсионных взносов с доходов, полученных Участником добровольного переселения, а также уплату социального налога и перечисление социальных отчислений с расходов, а также отчисления на обязательное социальное медицинское страхование работодателя в виде доходов, выплачиваемых Участнику добровольного переселения за выполненные работы и оказанные услуги, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс), Социальным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";
4) направлять на профессиональное обучение с последующим трудоустройством Участника добровольного переселения.

2) жұмыс беруші ұсынған тұрақты жұмыс орнына орналасуға немесе кейіннен жұмысқа орналасумен кәсіптік оқытудан өтуге;
3) тараптардың міндеттемелерін орындауына мониторингті жүзеге асыруға қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды уақтылы және толық көлемде тараптардың сұратуы бойынша ұсынуға;
4) өзіне көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде жүктелген міндеттемелерді адал атқаруға;
8. Жұмыс берушінің:
1) Мансап орталығына субсидиялар тағайындау, шығыстарды өтеу үшін қажетті өтініш пен құжаттар топтамасын беруге;
2) келісімшарт тараптарынан келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге құқығы бар.
9. Жұмыс беруші:
1) 400 АЕК көлемінде субсидия алған кезде ерікті қоныс аударуға қатысатын адамдарды тұрақты жұмыс орнына қабылданған күннен бастап кемінде күнтізбелік жиырма төрт ай мерзімге жұмысқа орналастыруға;
2) экономикалық ұтқырық сертификаты арқылы шығыстарды өтеу кезінде Ерікті қоныс аударуға қатысатын адамдарды тұрақты жұмыс орнына қабылданған күннен бастап кемінде күнтізбелік алпыс ай мерзімге жұмысқа орналастыруға;
3) жұмысқа қабылдау немесе одан бас тарту туралы мансап орталығын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде хабардар етуге;
4) Ерікті қоныс аударуға қатысушымен 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) сәйкес еңбек шартын жасауға;
5) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі), "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Ерікті қоныс аударуға қатысушылар алған табыстарынан жеке табыс салығын және міндетті зейнетақы жарналарын ұстауды және аударуды, сондай-ақ әлеуметтік салық төлеуді және орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін Бағдарламаға қатысушыларға төленетін жұмыс берушінің табыс түріндегі төлейтін шығыстарынан әлеуметтік аударымдар аударуды жүргізуге;
6) мансап орталығының сұратуы бойынша Ерікті қоныс аударуға қатысушыға міндетті зейнетақы аударымдары аударылғанын растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынуға;
8) Ерікті қоныс аударуға қатысушыны кейіннен жұмысқа орналастыру үшін кәсіптік оқытуға жіберуге;
8) 400 АЕК көлемінде субсидия алған кезде ерікті қоныс аударуға қатысушыны тұрғын үймен қамтамасыз етуге міндетті.
9) жекешелендіру құқығымен бес жылдан кем емес мерзімге тұрғын үймен қамтамасыз ету.

10. В соответствии с условиями социального контракта, в случаях внутренней самостоятельной миграции Участника добровольного переселения по собственному волеизъявлению за пределы регионов, определенных Правительством Республики Казахстан, в течение пяти лет работодатель обязан досрочно возвратить в полном объеме полученные ими меры государственной поддержки, предусмотренные участникам активных мер содействия занятости в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
Глава 3. Ответственность сторон
11. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей, предусмотренных настоящим Контрактом Карьерный центр, Участник добровольного переселения и работодатель несут ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан.
12. В случае неисполнения работодателями обязательства по трудоустройству Участника добровольного переселения, работодатели возмещают расходы, понесенные государством на компенсации расходов работника по переезду, предоставлению пособия на обустройство на новом месте жительства, предоставлению служебного жилища или компенсация расходов работника по найму жилья, частичному возмещению расходов работника на приобретение жилья, полной или частичной компенсации расходов работника на оплату услуг дошкольных образовательных организаций.
13. Меры ответственности Карьерного центра занятости населения, Участника добровольного переселения и работодателя не предусмотренные в настоящем Контракте, применяются в соответствии с нормами гражданского законодательства Республики Казахстан.
14. Окончание срока действия настоящего Контракта не освобождает Карьерный центр, Участника добровольного переселения и работодателя от ответственности за его нарушение, имевшее место до истечения этого срока.
Глава 4. Обстоятельства непреодолимой силы
15. Карьерный центр, Участник добровольного переселения и работодатель освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств в случае чрезвычайных обстоятельств или обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), наступивших после подписания настоящего Контракта, таких как: пожар, землетрясение, наводнения и стихийные явления, военные действия.
16. При возникновении обстоятельств форс-мажора Карьерный центр, Участник добровольного переселения и работодатель, чье исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим Контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязуется в течение трех рабочих дней с момента наступления или прекращения обстоятельств форс-мажора уведомить в письменной форме (мотивировав и обосновав невозможность исполнения своих обязательств по настоящему контракту).

10. Әлеуметтік келісімшарттың талаптарына сәйкес Ерікті қоныс аударуға қатысушы (отбасымен бірге) қоныстандырған жерінен екіжылдық немесе бесжылдық кезең өткенге дейін негізсіз кеткен жағдайда, кеткен күнінен бастап он екі ай мерзімде жұмыс беруші осы жұмыскер үшін алған субсидияны және төлемдерді өтейді.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
11. Мансап орталығы, Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші осы Келісімшартта көзделген өз міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жауаптылықта болады.
12. Жұмыс берушілермен Ерікті қоныс аударуға қатысушыны жұмысқа орналастыру жөніндегі міндеттемені орындамаған жағдайда жұмыс берушілер жұмыскердің көшу бойынша шығыстарын өтеуге жаңа тұрғылықты жерде орнығуға жәрдемақы ұсынуға, жұмыскерге қызметтік тұрғын үй беруге немесе тұрғын үйді жалдау бойынша шығыстарын өтеуге, жұмыскердің тұрғын үй сатып алуға шығыстарын ішінара өтеу, жұмыскердің мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының қызметтеріне ақы төлеу шығыстарын толық немесе ішінара өтеуге мемлекеттің көтерген шығыстарын өтейді.
13. Мансап орталығының мен Ерікті қоныс аударуға қатысушылармен жұмыс берушілердің осы Келісімшартта көзделмеген жауапкершілік шаралары Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының нормаларына сәйкес қолданылады.
14. Осы Келісімшарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Мансап орталығын Ерікті қоныс аударуға қатысушыды және жұмыс берушіні осы мерзімнің аяқталуына дейін болған оны бұзғаны үшін жауапкершіліктен босатпайды.
4-тарау. Еңсерілмейтін күш жағдаяттары
15. Мансап орталығымен Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші осы Келісімшартқа қол қойылғаннан кейін туындаған өрт, жер сілкінісі, су тасқыны және апатты құбылыстар, әскери әрекеттер сияқты төтенше жағдайларда немесе күшпен еңсеруге келмейтін жағдайларда (форс-мажор) міндеттемелерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
16. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде, осы Келісімшартқа сәйкес қандай да болмасын міндеттемесінің орындалуы осындай жағдайдың туындауына орай мүмкін болмай қалған Мансап орталығы, Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші форс-мажорлық жағдай туындаған немесе тоқтатылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда (осы келісімшарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалмауы мүмкіндігін уәждемелеп және негіздеп) хабардар етуге міндеттенеді.

17. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Карьерный центр, Участника добровольного переселения и работодателя права ссылаться на любое обстоятельство форс-мажора, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему Контракту, за исключением случаев, когда такое неуведомление или несвоевременное уведомление прямо вызваны соответствующим обстоятельством форс-мажора. Уведомление о начале и прекращении обстоятельств форс-мажора подтверждается документом либо решением соответствующего органа и (или) учреждения, подтверждающим такие обстоятельства, за исключением случаев, когда обстоятельства форс-мажора носят общеизвестный и массовый характер и не требуют доказательств.
18. Срок исполнения обязательств по настоящему Контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства форс-мажора, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность полного или частичного исполнения Карьерным центром, Участником добровольного переселения и работодателем обязательств по настоящему Контракту в связи с наступлением обстоятельств форс-мажора будет существовать свыше _____ (указать период), то Карьерный центр, Участник добровольного переселения и работодатель вправе расторгнуть настоящий Контракт.
Глава 5. Прочие условия
19. В Контракт вносятся изменения и дополнения по соглашению сторон путем подписания дополнительного социального контракта.
20. Настоящий Контракт вступает в силу с момента его подписания Карьерным центром, Участником добровольного переселения и работодателем и действует до "__" ______ 20__ года.
Глава 6. Адреса и реквизиты сторон
Центр трудовой мобильности
___________________
(полное наименование
Центра трудовой мобильности
_________________
(юридический адрес)
_________________
_________________
(телефон, факс)
_________________
_________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии)
уполномоченного
представителя)
_________________
(подпись) М.П.
Участник добровольного
переселения
__________________
__________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии))
_________________
__________________
(адрес)
__________________
__________________
(телефон, факс)
__________________
(подпись)
Работодатель
__________________________
(наименование юридического лица,
БИН/наименование физического лица,
ИИН)
___________________________
(юридический адрес)
___________________________
(банковский идентификационный
номер)
___________________________
___________________________
(наименование банка)
___________________________
___________________________
(фамилия, имя, отчество (при
наличии)
уполномоченного лица)
___________________
(подпись) М.П
(при наличии)
Приложение 5
к Правилам добровольного
переселения лиц для повышения
мобильности рабочей силы
Форма
Директору карьерного центра
_____________________
района (города)
от ___________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Заявление о включении в число участников добровольного внутриобластного переселения
Прошу включить меня/меня и членов моей семьи число участников добровольного внутриобластного переселения
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Имею следующий состав семьи:
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Статус
Адрес проживания
1
2
3
4
5
6
К заявлению прилагаю следующие документы/:
_______________________________________________________________________;
_______________________________________________________________________;
_______________________________________________________________________;
Настоящим даю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для включения в число участников добровольного внутриобластного
переселения
"___" ___________ 20 ___ _________________________________________
(подпись заявителя)
_________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность лица, принявшего документы)
Приложение 6
к Правилам добровольного
переселения лиц для повышения
мобильности рабочей силы
Форма
Направление № _______ на переселение
Участник________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер)
на основании решения региональной комиссии от "__" ___________ 20 __ года №_______
направляется в ___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование населенного пункта/района/области)
для проживания и трудоустройства по специальности (профессии)
________________________________________________________________________________
(наименование профессии / специальности)
Совместно с ним переселяются:
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Статус
Адрес проживания
1
2
3
4
5
6
Директор карьерного центра _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Дата выдачи
М.П.
--------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Возвращается в Карьерный центр, выдавшего направление
Уведомление к направлению №______
_____________________________________________________________
(наименование карьерного центра мест расселения района/города, области)
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
в соответствии с заключенным социальным контрактом
от "___" ________ 201 ____ года № ____ (приказ № ___ от _________ 201 _____ года)
является участником добровольного внутриобластного переселения и предоставляется
жилье, служебное жилье, комната в общежития, субсидия на возмещение расходов по найму
(аренде) жилья и оплате коммунальных услуг (нужное подчеркнуть) в
________________________________________________________________________________
(наименование населенного пункта/района/области)
с последующим трудоустройством в
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование работодателя, юридический адрес, контактный телефон)
Директор карьерного центра
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Дата ______________________
М.П.
Приложение 7
к Правилам добровольного
переселения лиц для
повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Директору Карьерного центра
__________________________
района (города)
от ________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу Вас выплатить мне материальную помощь в виде сертификата экономической мобильности для реализации права на приобретения жилья в собственность.
Сертификат экономической мобильности будет использован:
- для строительства _______________________________________________________;
из них:
1. на начало строительства 25% от суммы сертификата экономической мобильности;
2. на этапе строительных и монтажных работ 40% от суммы сертификата экономической мобильности;
3. завершения строительства жилья 35% после предоставления акта приемки объекта в эксплуатацию (нужное подчеркнуть).
- для покупки _____________________________________________________________;
- для покрытия части первоначального взноса по ипотечному жилищному займу
____________________________________________________________________
(указывается название банка второго уровня, индивидуальный идентификационный
номер банка, банковский идентификационный код банка, номер лицевого счета получателя)
Адрес жилья: город (район, село), улица, дом
_______________________________________________________________
К заявлению прилагаются следующие документы:

17. Хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау, Мансап орталығыны Ерікті қоныс аударуға қатысушыны және жұмыс берушіні мұндай хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау тиісті форс-мажорлық жағдайлардан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы үшін жауапкершіліктен босатушы негіздеме ретінде кез келген форс-мажорлық жағдайға сілтеме жасаудан айырады.
Хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау, Жұмыспен қамту орталығыны Ерікті қоныс аударуға қатысушыны және жұмыс берушіні мұндай хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау тиісті форс-мажорлық жағдайлардан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы үшін жауапкершіліктен босатушы негіздеме ретінде кез келген форс-мажорлық жағдайға сілтеме жасаудан айырады.
18. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалу мерзімі форс-мажорлық жағдайлар, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдар орын алған уақытқа тең болады. Егер форс-мажорлық жағдайлардың туындауына байланысты Мансап орталығының, Ерікті қоныс аударуға қатысушынының және жұмыс берушінің осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің толық немесе ішінара орындауының мүмкін болмауы _____ (кезеңі көрсетілсін) асатын болса, онда осы Келісімшартты бұзуға құқылы.
5-тарау. Басқа да жағдайлар
19. Келісімшартқа тараптардың келісімі бойынша қосымша әлеуметтік келісімшартқа қол қою арқылы өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
20. Осы Келісімшарт оған Мансап орталығы, Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші қол қойған сәттен бастап күшіне енеді және 20__ жылғы "__" ______ дейін қолданылады.
6-тарау. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Еңбек мобильділігі орталығы
________________________
________________________
(Еңбек мобильділігі
орталығының толық атауы
________________________
________________________
( заңды мекенжайы)
________________________
________________________
(телефон, факс)
________________________
________________________
_(уәкілетті өкілдің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса))__________________
(қолы) М.П.
Ерікті қоныс аударуға қатысушы
_______________
_______________
_______________
__
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)) ____________________
_____________
(мекенжайы)
_____________
_____________
(телефон, факс)
______________
____________
(қолы)
Жұмыс беруші
__________________________________
(заңды тұлғаның атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі/, жеке тұлғаның аты-жөні, жеке сәйкестендіру нөмірі)
___________________________________
(заңды мекенжайы)
____________________________________
(банктік сәйкестендіру нөмірі))
____________________________________
(банк атауы)
___________________
____________________________________
_(уәкілетті өкілдің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса))
__________________
(қолы) М.О. (бар болса)
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
ауданының (қаласының) мансап
орталығының директорына
кімнен
_______________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушылар қатарына қосу туралы өтініш
Мені/мені және менің отбасымының мүшелерін ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушылар қатарына қосуыңызды өтінемін
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекенжайы
Төмендегідей отбасымның құрамы бар:
ЖСН
Т.А.Ә.
(бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Жағдайы
Тұру мекен-жайы
1
2
3
4
5
6
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
_________________________________________________________________________;
_________________________________________________________________________;
_________________________________________________________________________;
Осымен ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушылар қатарына қосу үшін қажетті
менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге өз келісімімді беремін.
20 ___ "___" ___________ _________________________________________
( өтініш берушінің қолы )
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қоныс аударуға №___ жолдама
Қатысушы _______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
өңірлік комиссияның 20 ___ жылғы "____" ________________ №____ шешіміне
сәйкес ___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(елді мекеннің/ауданның/облыстың атауы)
тұру және __________________________________________________
(кәсіп/мамандық атауы)
мамандығы (кәсібі) бойынша жұмысқа орналасу үшін жіберіледі.
Онымен бірге:
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Жағдайы
Тұру мекен-жайы
1
2
3
4
5
6
қоныс аударады
Мансап орталығының директоры
_________________________________________________-_______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))                   (қолы)
Берілген күні __________________
М.О.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Жолдама берген мансап орталығына қайтарылады.
№ ____ жолдамаға хабарлама
_____________________________________________
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(қоныстанған аудан/қала, облыстың мансап орталығы)
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекенжайы
20 __ жылғы "___"___________ жасалған № ________ әлеуметтік келісімшартқа сәйкес
(20_ жылғы________ № ___ бұйрық) ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушы болып
табылады және оған
__________________________________________________________________________
_________________________________________
(елді мекеннің/ауданның/облыстың атауы)
__________________________________________________________________________
_________________________________________
(жұмыс берушінің атауы, заңды мекенжайы, байланыс телефондары)
кейіннен жұмысқа орналасумен тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй, жатақханадан бөлме, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидия беріледі (қажеттінің астын сызу).
Мансап орталығының директоры
________________________________ ___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса (қолы)
Күні __________________
М.О.
"Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
________________________
ауданының (қаласының)
Мансап орталығының
директорына
_______________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Өтініш
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.12.2023 № 536 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бізге тұрғын үйді жеке меншікке сатып алу үшін құқығымызды іске асыруға тиесілі экономикалық ұтқырлық сертификаты бойынша соманы төлеуді сұраймын.
Экономикалық ұтқырлық сертификат мыналарға пайдаланылады:
- құрылыс үшін ____________________________________________;
- сатып алу үшін_______________________________________________;
- тұрғын-үй қарызы ипотекасы бойынша алғашқы жарна ретінде өтеу үшін
__________________________________________________.
_______________________________________________________________
(банктiң атауы, банктiң бизнес, жеке сәйкестендіру номірі, банктiң банктік сәйкестендіру коды, алушының жеке шотының нөмiрi көрсетiледi)
Мекенжай: қала (аудан, ауыл), көше, үй_____________________.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:

1) номер текущего счета, открытого в банках второго уровня;
2) письмо банка второго уровня об одобрении выдачи жилищного займа
при ипотечном займе;
3) договор купли-продажи жилья при покупке;
4) свидетельство о государственной регистрации право на землю под индивидуальное жилищное строительство при строительстве жилья.
5) документ об оценке стоимости приобретаемого недвижимого имущества.
Согласен (-на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
(дата) (подпись) Документы приняты: "____" ________ 20____ года
_______________________________________________________________
Подпись Ф.И.О. (при наличии) должностного лица, принявшего документы
_______________________________________________________________
Заявление кандаса или/и переселенца _____________________________________
с прилагаемыми документами в количестве ____________________________________________________________________
штук принято "_____" __________ 20___ года.
______________________________________________________________
Подпись Ф.И.О. (при наличии) должностного лица, принявшего документы.
Приложение 8
к Правилам добровольного
переселения лиц для
повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Директору Карьерного центра
__________________________
района (города)
от ________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление о выплате субсидий на переезд и (или) о возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
прошу выплатить субсидии на переезд и (или) о возмещение расходов по найму (аренде) мне и членам моей семьи
(нужное подчеркнуть)
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Статус
Адрес проживания по новому месту жительства
1
2
3
4
5
6
Причитающуюся нам сумму субсидий на переезд и (или) возмещение расходов по найму (аренде) перечислить
_______________________________________________________________________________
(указывается название банка, индивидуальный идентификационный номер банка,
банковский идентификационный код банка, номер лицевого счета получателя)
Проживаю по адресу ______________________________________________________
(фактический адрес проживания, (регион, город/район, населенный
пункт, улица, дом, квартира))
К заявлению прилагаются следующие документы:

1) екінші деңгейдегі банкте ашқан жеке шотымның нөмірі;
2) тұрғын үй қарызын беруді мақұлдау туралы екінші деңгейлі банктен хат;
3) сатып алған жағдайда алдын-ала сату-сатып алу шарты;
4) тұрғын үй құрылысын жүргізген жағдайда жеке тұрғын үй құрылысы үшін жерге мемлекеттік тіркеу құқығы туралы куәлік.
20 __ жылғы "____" ____________ ______________________
(өтініш берушінің қолы)
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалған құпия мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
(күні) (қолы)
Құжаттар қабылданды:
20____ жылғы "____" ________
Құжаттарды қабылдаған құзыретті тұлғаның ТАӘ (бар болса) қолы
Қандастар мен қоныс аударушылардың____________________ ұсынылған
құжаттары____________ көлемде қабылданды 20___ жылғы "____" __________
_______________________________________________
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
_______________________
ауданының (қаласының)
Мансап орталығының
директорына
_______________________
тегі, аты, әкесінің аты
Көшу шығыстарын өтеу туралы өтініш
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекенжайы
маған және менің отбасымның мүшелеріне көшу шығыстарын өтеуді сұраймын
ЖСН
Т.А.Ә.
(бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Жағдайы
Жаңа тұрғылықты жері бойынша тұратын мекенжайы
1
2
3
4
5
6
Бiзге тиесiлi көшуге берілетін соманы
__________________________________________________________________________
_______________________________________________________
(банктiң атауы, банктiң бизнес, жеке сәйкестендіру номірі, банктiң банктік
сәйкестендіру коды, алушының жеке шотының нөмiрi көрсетiледi)
аударуды сұраймын.
Өтінішке екінші деңгейдегі банкте ашқан жеке шотымның нөмірін қоса беремін.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
20 __ жылғы "___" _________             _____________________
(өтініш берушінің қолы)
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
__________________ауданының
(қаласының)
мансап орталығының
директорына
_______________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге өтініш
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекен-жайы
Сiзден ____________________________________________________________________
(көшу себебi көрсетiледi)
байланысты маған және менің отбасы мүшелерiме, отбасымның мынадай құрамын ескере отырып:
ЖСН
Т.А.Ә.
(бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Жағдайы
Жаңа тұрғылықты жері бойынша тұратын мекенжайы
1
2
3
4
5
6
тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуді сұраймын.
__________________________________________ мекенжайы бойынша тұрамын.
(нақты тұратын мекенжайы (өңір, қала/аудан, ауылдық мекен, көше, үй, пәтер))
Бiзге тиесiлi тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстардын сомасын
__________________________________________________________________
(банктiң атауы, банктiң бизнес, жеке сәйкестендіру номірі, банктiң банктік сәйкестендіру коды, алушының жеке шотының нөмiрi көрсетiледi)
аударуды сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:

1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13921).
2. Пункт 2 перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 февраля 2017 года № 8 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14863);
3. Пункт 5 перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 июня 2018 года № 242 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17194);
4. Пункт 1 приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 января 2019 года № 5 "О внесении изменений и дополнений в приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" и от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18161);
5. Пункт 3 перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 марта 2019 года № 146 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18446);
6. Пункт 3 перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 августа 2019 года № 461 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19289);

1. "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 13921 болып тіркелді);
2. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 14 ақпандағы № 8 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 14863 болып тіркелді);
3. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 14 маусымдағы № 242 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 5-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 17194 болып тіркелді);
4. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 және "Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2019 жылғы 4 қаңтардағы № 5 бұйрығының 1-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 18161 болып тіркелді);
5. Қазақстан Республикасы "Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 27 наурыздағы № 146 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 3-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 18446 болып тіркелді);
6. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 461 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 3-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 19289 болып тіркелді);

7. Пункт 2 перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 июня 2020 года № 226 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20854);
8. Пункт 3 перечня некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 августа 2021 года № 284 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23990);
9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 мая 2022 года № 179 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28364);
10. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 24 февраля 2023 года № 57 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31966).
11. Приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 6 января 2016 года № 4 "Об утверждении Типового положения комиссии по включению в региональную квоту приема оралманов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13013)

7. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің мен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 12 маусымдағы № 226 бұйрығымен бекітілген згерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің мен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 20854 болып тіркелді);
8. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 11 тамыздағы № 284 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 3-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 23990 болып тіркелді);
9. "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 27 мамырдағы № 179 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 28364 болып тіркелді);
10. "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 24 ақпандағы № 57 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 31966 болып тіркелді).
11. "Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі комиссияның үлгілік ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2016 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 13013 болып тіркелді).

12. Пункт 8 перечня некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 16 марта 2021 года № 78 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22354).

12. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 16 наурыздағы № 78 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 8-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 22354 болып тіркелді).