О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования
Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года N 320-III
Статья 1 . Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 337; 2000 г., N 6, ст. 141; N 8, ст. 189; N 18, ст. 339; 2001 г., N 8, ст. 53; N 17-18, ст. 245; N 24, ст. 338; 2002 г., N 23-24, ст. 192; 2004 г., N 5, ст. 22; N 23, ст. 139, 142; N 24, ст. 154; 2005 г., N 13, ст. 53; 2006 г., N 11, ст. 55; 2007 г., N 2, ст. 18; N 5-6, ст. 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69):
1) в пункте 2 статьи 7 слово "среднего" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего";
2) в пункте 1 статьи 104 слова "начальное профессиональное" заменить словами "техническое и профессиональное";
3) в статье 108:
в заголовке и тексте слова "среднего", "среднее" заменить соответственно словами "начального, основного среднего, общего среднего", "начальное, основное среднее, общее среднее";
в пункте 5 слова "к среднему образованию" заменить словами "к получению начального, основного среднего, общего среднего образования";
4) в пункте 4 статьи 125 слова "в образовательных учреждениях высшего и среднего профессионального" заменить словами "в организациях высшего и послесреднего";
5) в пункте 3 статьи 137 слово "среднего" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего".
2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламент;) Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20, 23; N 4, ст. 28, 33; N 5-6, ст. 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; Закон Республики Казахстан от 19 июня 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рекламы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 июня 2007 г. и "Казахстанская правда" 21 июня 2007 г.; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам проявления неуважения к суду", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 июля 2007 г.):

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі N 320-IІІ Заңы
Ескерту. Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап . Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1997 ж., N 24, 337-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; N 8, 189-құжат; N 18, 339-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 17-18, 245-құжат; 24, 338-құжат; 2002 ж., N 23-24, 192-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139, 142-құжаттар; N 24, 154-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат):
1) 7-баптың 2-тармағындағы "орта" деген сөз "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 104-баптың 1-тармағындағы "бастапқы кәсіптік" деген сөздер "техникалық және кәсіптік" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 108-бапта:
тақырыбындағы және мәтініндегі "орта" деген сөз тиісінше "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "орта білім алуға" деген сөздер "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 125-баптың 4-тармағындағы "жоғары және орта кәсіптік білім беру мекемелерінде" деген сөздер "жоғары және орта білімнен кейінгі ұйымдарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 137-баптың 3-тармағындағы "орта" деген сөз "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат, N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат, 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; 2007 жылғы 22 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2007 жылғы 21 маусымда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жарнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы ; 2007 жылғы 5 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сотқа құрметтемеушілік білдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы ):

1) дополнить главой 20-1 следующего содержания:
"Глава 20-1. Административные правонарушения в области
образования
Статья 311-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан
в области образования
1. Невыполнение или ненадлежащее выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
2. Невыполнение или ненадлежащее выполнение обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области образования, родителями или иными законными представителями -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до десяти месячных расчетных показателей.
3. Невыполнение или ненадлежащее выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования вследствие небрежного или недобросовестного отношения к ним, если это повлекло причинение легкого вреда здоровью воспитанников, обучающихся и работников организаций образования но время учебного и воспитательного процесса, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Нарушение лицензиатом требований типовых правил приема в организации образования, типовых правил деятельности организаций образования, правил перевода и восстановления обучающихся -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
5. Создание и деятельность организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования -
влекут штраф на должностных лиц в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
6. Несоответствие предоставляемых образовательных услуг требованиям государственного общеобязательного стандарта образования, а также иные нарушения требований государственных общеобязательных стандартов образования -
влекут штраф на должностных лиц в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
7. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой - шестой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц в размере от стa до двухсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии.";

1) мынадай мазмұндағы 20-1-тараумен толықтырылсын:
"20-1-тарау. Білім беру саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
311-1-бап. Қазақстан Республикасының білім беру
саласындағы заңнамасын бұзу
1. Педагог қызметкердің міндеттерін және педагогтік әдеп нормаларын орындамауы немесе тиісінше орындамауы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ата-аналардың немесе өзге де заңды өкілдердің Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасында көзделген міндеттерді орындамауы немесе тиісінше орындамауы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Білім беру ұйымы басшысының немесе өзге де лауазымды адамының міндеттеріне ұқыпсыз немесе адал қарамауының салдарынан оларды орындамауы немесе тиісінше орындамауы, егер бұл оқыту және тәрбиелеу процесінде білім беру ұйымдары тәрбиеленушілерінің, білім алушылары мен қызметкерлерінің денсаулығына жеңіл нұқсан келтірсе, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Лицензиаттың білім беру ұйымдарына қабылдаудың үлгі ережелерін, білім беру ұйымдары қызметінің үлгі ережелерін, білім алушыларды ауыстыру және оқуына қайта қабылдау ережелерін бұзуы, -
лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрып, лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі, заңды тұлғаларға жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құру және олардың қызметі, -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Берілетін білім беру қызметтерінің білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарының талаптарына сәйкес келмеуі, сондай-ақ білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын өзгеше бұзу, -
лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрып, лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Осы баптың бірінші-алтыншы бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
лицензиядан айырып, жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің - оннан он беске дейінгі, лауазымды адамдарға - елуден жүзге дейінгі, заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";

2) абзац первый части второй статьи 357-2 изложить в следующей редакции:
"2. Предоставление лицензиатом заведомо недостоверной информации при получении лицензии, а равно действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а также неустранение нарушений лицензионных правил и норм, повлекших привлечение к административной ответственности, по истечении срока приостановления действия лицензии - ";
3) в статье 541 после слов "309-2 (частью четвертой)," дополнить словами "311-1 (частью седьмой),";
4) дополнить статьей 576-5 следующего содержания:
"Статья 576-5. Уполномоченный орган в области образования
1. Уполномоченный орган в области образования рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 311-1 (части первая - шестая), 357-2 (часть первая) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области образования и его заместители, руководители территориальных органов уполномоченного органа в области образования и их заместители.";
5) подпункт 1) части первой статьи 636 дополнить абзацем сорок шестым следующего содержания:
"уполномоченного органа в области образования (статьи 311-1 (часть седьмая), 356, 357-1;".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст.  168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45, 46; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 85; N 16, ст. 97, 98, 103; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4: N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 33; N 5-6, ст. 37, 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; Закон Республики Казахстан от 19 июня 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рекламы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 июня 2007 г. и "Казахстанская правда" 21 июня 2007 г.; Закон Республики Казахстан от 2 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений н некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных строительных сбережений", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 июля 2007 г.):

2) 357-2-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Лицензиаттың лицензия алған кезде көрінеу дұрыс емес ақпарат беруі, сол сияқты осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), сондай-ақ лицензияның қолданылуын тоқтата тұру мерзімі аяқталғаннан кейін әкімшілік жауаптылыққа әкеп соққан лицензиялық ережелер мен нормалардың бұзылуын жоймау - ";
3) 541-бапта "309-2 (төртінші бөлігінде)," деген сөздерден кейін "311-1 (жетінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
4) мынадай мазмұндағы 576-5-баппен толықтырылсын:
"576-5-бап. Білім беру саласындағы уәкілетті орган
1. Білім беру саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 311-1 (бірінші-алтыншы бөліктер), 357-2 (бірінші бөлік) баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға білім беру саласындағы уәкілетті органның басшысы және оның орынбасарлары, білім беру саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарының басшылары және олардың орынбасарлары құқылы.";
5) 636-баптың бірінші бөлігі 1) тармақшасының қырық бесінші абзацындағы "оған уәкілетті лауазымды адамдары" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы қырық алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"білім беру саласындағы уәкілетті органның (311-1 (жетінші бөлігі), 356, 357-1-баптар) соған уәкілетті лауазымды адамдары;".
3. 2001 жылғы 12 маусымдағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексіне) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45, 46-құжаттар; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 77, 79-құжат; N 13, 85-құжат; N 16, 97, 98, 103-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 37, 40-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; 2007 жылғы 22 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2007 жылғы 21 маусымда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жарнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы ; 2007 жылғы 10 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы ):

1) подпункт 2) пункта 2 статьи 90-1 изложить в следующей редакции:
"2) деятельность в сфере дошкольного воспитания и обучения; начального, основного среднего, общего среднего; технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования; дополнительного образования; переподготовки и повышения квалификации;";
2) в подпункте 2) пункта 1 статьи 121:
слова "основному, среднему, общему образованию; начальному, среднему, высшему и послевузовскому профессиональному" заменить словами "основному среднему, общему среднему образованию; техническому и профессиональному, послесреднему, высшему и послевузовскому";
слова "общему и профессиональному" исключить;
3) в подпункте 2) статьи 231 слова "основного, среднего, дополнительного общего образования; начального, среднего" заменить словами "основного среднего, общего среднего, дополнительного образования; технического и профессионального, послесреднего";
4) в подпункте 6) пункта 4 статьи 371:
абзац шестнадцатый изложить в следующей редакции:
"дошкольных организации и организаций дополнительного образования для детей";
в абзаце семнадцатом слово "образовательные" заменить словами "общеобразовательные учебные";
в абзаце восемнадцатом слова "начального общего, основного общего или среднего общего, начального профессионального образования, в том числе по профессиям, среднего профессионального, высшего профессионального, послевузовского профессионального" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального образования, послесреднего, высшего, послевузовского".
4. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 13, ст. 99; 2005 г., N 9, ст. 26; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 11, ст. 55; N 12, ст. 79, 83; N 16, ст. 97; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 18; Закон Республики Казахстан от 6 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в Земельный кодекс Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 июля 2007 г.):
1) в подпункте 1) пункта 3 статьи 105 слова "детских дошкольных учреждений" заменить словами "дошкольных организаций, организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования";
2) в подпункте 2) пункта 3 статьи 107 слова "учреждений общеобразовательного, среднего специального" заменить словами "дошкольных организаций, организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего".

1) 90-1-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мектепке дейінгі тәрбие және оқыту; бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру; техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру; қосымша білім беру; қайта даярлау және біліктілікті арттыру саласындағы қызметті;";
2) 121-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында:
"негізгі, орта, жалпы білім беру; бастауыш, орта, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік" деген сөздер "негізгі орта, жалпы орта білім беру; техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жалпы және кәсіптік" деген сөздер алып тасталсын;
3) 231-баптың 2) тармақшасындағы "негізгі, орта, қосымша жалпы білім беру; бастауыш, орта" деген сөздер "негізгі орта, жалпы орта, қосымша білім беру; техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 371-баптың 4-тармағының 6) тармақшасында:
он алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мектепке дейінгі білім беру ұйымдары мен балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының";
он жетінші абзацтағы "білім беру" деген сөздер "жалпы білім берудің оқу" деген сөздермен ауыстырылсын;
он сегізінші абзацтағы "жалпы бастауыш, негізгі жалпы немесе жалпы орта, кәсіптік бастауыш, оның ішінде кәсіптер бойынша, кәсіптік орта, кәсіптік жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік" деген сөздер "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім беру, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 13, 99-құжат; 2005 ж., N 9, 26-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; 11, 55-құжат; N 12, 79, 83-құжаттар; N 16, 97-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 18-құжат; 2007 жылғы 14 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының Жер кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы ):
1) 105-баптың 3-тармағының 1) тармақшасындағы "мектепке дейінгі балалар мекемелерін" деген сөздер "мектепке дейінгі ұйымдарды, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі ұйымдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 107-баптың 3-тармағының 2) тармақшасындағы "жалпы білім беру, арнаулы орта" деген сөздер "мектепке дейінгі ұйымдар, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын.

5. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 24 апреля 2004 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 8-9, ст. 53; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142, 2005 г., N 14, ст. 55; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 8, ст. 45; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 86; N 16, ст. 97; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16; N 4, ст. 28; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в Бюджетный кодекс Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 июля 2007 г.):
1) в подпункте 4) пункта 1 статьи 50:
в абзаце четвертом слова "со средним профессиональным" заменить словами "с послесредним";
в абзаце пятом слово "профессиональным" исключить;
2) в подпункте 3) пункта 1 статьи 51:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"техническое и профессиональное образование;";
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"послесреднее образование;";
3) в подпункте 3) пункта 1 статьи 52:
в абзаце третьем слово "среднего" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего", после слов "обучения и" дополнить словом "общее";
слово "(сменную)" исключить;
абзацы седьмой и восьмой изложить в следующей редакции:
"техническое и профессиональное образование;
послесреднее образование;";
4) в абзаце третьем подпункта 3) пункта 1 статьи 53 слово "среднего" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего", после слов "обучения и" дополнить словом "общее";
слово "(сменную)" исключить.
6. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., N 1, ст. 1):
в пункте 4 статьи 183 слова "центральным исполнительным органом Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом".
7. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., N 9, cт. 65):
1) в подпункте 1) пункта 2 статьи 30:
слова "среднего образования в общеобразовательном учебном заведении" заменить словами "основного среднего, общего среднего образования в организации среднего образования";
2) в абзаце третьем пункта 5 статьи 36 слова "образовательные учреждения среднего и высшего профессионального" заменить словами "организации послесреднего и высшего";

5. 2004 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., 8-9, 53-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж,. N 14, 55-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 86-құжат; N 16, 97-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16-құжат; N 4, 28-құжат; 2007 жылғы 5 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы ):
1) 50-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында:
төртінші абзацтағы "орта кәсіптік" деген сөздер "орта білімнен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацтағы "кәсіптік" деген сөз алып тасталсын;
2) 51-баптың 1-тармағының 3) тармақшасында:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"техникалық және кәсіптік білім беру;";
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"орта білімнен кейінгі білім беру;";
3) 52-баптың 1-тармағының 3) тармақшасында:
үшінші абзацтағы "азаматтарға міндетті тегін орта" деген сөз "тегін бастауыш, негізгі орта, жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын, "арқылы міндетті тегін орта" деген сөздер "арқылы жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(ауысымдық)" деген сөз алып тасталсын;
жетінші және сегізінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"техникалық және кәсіптік білім беру;
орта білімнен кейінгі білім беру;";
4) 53-баптың 1-тармағы 3) тармақшасының үшінші абзацындағы "арқылы міндетті тегін орта" деген сөздер "жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын, "азаматтарға міндетті тегін орта" деген сөздер "азаматтарға міндетті тегін бастауыш, негізгі орта, жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(ауысымдық)" деген сөз алып тасталсын.
6. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 1, 1-құжат):
183-баптың 4-тармағында "Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы орталық атқарушы органы" деген сөздер "білім беру саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 9, 65-құжат):
1) 30-баптың 2-тармағының 1) тармақшасында:
"жалпы білім беретін оқу орнында орта білім" деген сөздер "орта білім беру ұйымында негізгі орта, жалпы орта білім" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 36-баптың 5-тармағының үшінші абзацындағы "орта және жоғары кәсіптік білім беру мекемелерін" деген сөздер "орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымын" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) в подпункте 2) пункта 2 статьи 140:
слова "начального, среднего" заменить словами "технического и профессионального, послесреднего";
слово "профессионального" исключить;
4) в пункте 3 статьи 182 слова "общеобразовательных организаций и образовательных организаций начального" заменить словами "организаций среднего, технического и";
5) подпункт 1) пункта 1 статьи 322 изложить в следующей редакции:
"1) лиц, обучающихся в учебных заведениях, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, при прохождении ими профессиональной практики;".
8. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 1992 г. "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан. 1992 г., N 13-14, ст. 348; 1994 г., N 8, ст. 140; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; N 21, ст. 274; 1998 г., N 24, ст. 432; 1999 г., N 8, ст. 247; 2004 г., N 24, ст. 150):
в статье 19:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Правительство Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы) обеспечивают:";
в подпункте 4) слова "высшие, средние специальные и профессионально-технические учебные заведения" заменить словами "организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования,".
9. В Закон Республики Казахстан от 20 января 1993 г. "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 2, ст. 32; N 18, ст. 429; 1995 г., N 20, ст. 120; N 22, ст. 133; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; 1999 г., N 8, ст. 247; N 23, ст. 920; 2001 г., N 20, ст. 257; 2003 г., N 15, ст. 135; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 9, ст. 67; N 10, ст. 69):
в части третьей статьи 15 слова "среднее профессиональное, в высшее профессиональное, послевузовское профессиональное и дополнительное профессиональное" заменить словами "послесреднее, высшее, послевузовское и дополнительное".
10. В Закон Республики Казахстан от 28 апреля 1995 г. "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 6, ст. 45, N 14, ст. 98; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; 1999 г., N 8, ст. 247; N 23, ст. 925; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 10, ст. 69):

3) 140-баптың 2-тармағының 2) тармақшасында:
"бастауыш, орта" деген сөздер "техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"кәсіптік" деген сөз алып тасталсын;
4) 182-баптың 3-тармағындағы "Жалпы білім беру ұйымдарын және бастауыш кәсіптік білім берудің білім беру ұйымдарын" деген сөздер "Орта, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 322-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) техникалық және кәсіптік, орта оқу орнынан кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын оқу орындарында оқитын, кәсіптік практикадан өтіп жүрген адамдардың;".
8. "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., N 13-14, 348-құжат; 1994 ж., N 8, 140-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; N 21, 274-құжат; 1998 ж., N 24, 432-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; 2004 ж., N 24, 150-құжат):
"19-бапта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Үкіметі, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары";
4) тармақшадағы "жоғары, арнаулы орта және кәсіптік-техникалық оқу орындарына" деген сөздер "техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына," деген сөздермен ауыстырылсын.
9. "Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің мәртебесі және оларды әлеуметтік қорғау туралы" 1993 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1993 ж., N 2, 32-құжат; N 18, 429-құжат; 1995 ж., N 20, 120-құжат; N 22, 133-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 23, 920-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2003 ж., N 15, 135-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат):
15-баптың үшінші бөлігіндегі "орта кәсіби, жоғары кәсіби, жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіби және қосымша кәсіби" деген сөздер "орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" 1995 жылғы 28 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 6, 45-құжат; N 14, 98-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; 1999 ж., 8, 247-құжат; N 23, 925-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 10, 69-құжат):

1) пункт 4 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"4. При поступлении на учебу в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, предусматривается квота приема в количестве, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
2) пункт 2 статьи 1 5 изложить в следующей редакции:
"2. Обучающимся в организациях образования, реализующих профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, выплачивается стипендия на 50 процентов выше общеустановленных размеров стипендий.";
3) абзац седьмой части первой пункта 5 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"квота приема при поступлении па учебу в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, в количестве, определяемом Правительством Республики Казахстан.".
11. В Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 г. "О правовом положении иностранцев" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 9-10, ст. 68; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184; 2001 г., N 8, ст. 50, 54; N 21-22, ст. 285; 2006 г., N 5-6, ст. 31; 2007 г., N 3, ст. 23):
статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Получение образования
Иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, имеют равные с гражданами Республики Казахстан права на получение предшкольного, начального, основного среднего и общего среднего образования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области образования.
Лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, предоставляется право на получение на конкурсной основе в соответствии с государственным образовательным заказом бесплатного технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, если образование каждого из этих уровней они получают впервые.
Право на получение иностранцами на конкурсной основе в соответствии с государственным образовательным заказом бесплатного технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования определяется международными договорами Республики Казахстан.
Иностранцы, принятые в организации образования, имеют права и несут обязанности обучающихся и воспитанников в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
12. В Закон Республики Казахстан от 12 декабря 1995 г. "О государственных наградах Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 143; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 18, ст. 366; 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; 1999 г., N 8, ст. 247; N 21, ст. 782; 2001 г., N 10, ст. 121; 2002 г., N 15, ст. 147; 2003 г., N 15, ст. 131; 2007 г., N 10, ст. 69):
в статье 3 1 слово "народном" исключить.

1) 14-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсу кезінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мөлшерде қабылдау квотасы көзделеді.";
2) 15-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы білім алушыларға жалпы белгіленген стипендия мөлшерінен 50 процентке жоғары мөлшерде стипендия төленеді.";
3) 16-баптың 5-тармағы бірінші бөлігінің жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсу кезінде қабылдау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мөлшерде квота беріледі;".
11. "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 жылғы, N 9-10, 68-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат; 2001 ж., N 8, 50, 54-құжат; N 21-22, 285-құжат; 2006 ж., N 5-6, 31-құжат; 2007 ж., N 3, 23-құжат):
10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Білім алу
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының азаматтарымен бірдей мектепалды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім алуға құқығы бар.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарға мемлекеттік білім беру тапсырысына сәйкес конкурстық негізде тегін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімді алуына, егер олар осындай деңгейдегі әрбір білімді бірінші рет алып тұрса, құқық беріледі.
Шетелдіктердің мемлекеттік білім беру тапсырысына сәйкес конкурстық негізде тегін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім алуына құқық Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен айқындалады.
Білім беру ұйымдарына қабылданған шетелдіктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оқушылар мен тәрбиеленушілердің құқықтарына ие болады және міндеттерін мойнына алады.".
12. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" 1995 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 23, 143-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 18, 366-құжат; 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 21, 782-құжат; 2001 ж., N 10, 121-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2003 ж., 15, 131-құжат; 2007 ж., N 10, 69-құжат):
31-баптағы "халыққа" деген сөз алып тасталсын.".

13. В Закон Республики Казахстан от 20 декабря 1995 г "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 148; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 15, ст. 147; 2003 г., N 10, ст. 54; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2007 г., N 2, ст. 18; N 8, ст. 52; N 9, ст. 67):
в абзаце первом статьи 34 слово "учреждениях" заменить словом "организациях".
14. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. "О Прокуратуре" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 156; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184; 1998 г., N 15, ст. 208; 1999 г., N 8, ст. 247; N 21, ст. 774; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 142; 2001 г., N 20, ст. 257; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 15, ст. 139; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 9, ст. 67; N 10, ст. 69):
в пункте 2 статьи 48 слова "и образовательных учреждений" заменить словами "организаций и организаций образования".
15. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. "Об органах национальной безопасности" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 10, ст. 108; N 12, ст. 184; 1998 г., N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233; N 23, ст. 920; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 20, ст. 257; 2002 г., N 6, ст. 72; N 17, ст. 155; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 9, ст. 67; N 10, ст. 69):
в пункте 2 статьи 17 слова "среднее специальное" заменить словом "послесреднее".
16. В Закон Республики Казахстан от 10 июня 1996 г. "Об авторском праве и смежных правах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 237; 2004 г., N 17, ст. 100; 2005 г., N 21-22, ст. 87):
в подпункте 3) статьи 20 слова "образовательными учреждениями" заменить словами "организациями образования".
17. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 1996 г. "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 11-12, ст. 263; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 4, ст. 101; 2000 г., N 6, ст. 145; 2003 г., N 14, ст. 112; 2004 г., N 11-12, ст. 67; N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5; N 24, ст. 148; 2007 г., N 2, ст. 18; N 8, ст. 52):
в части второй статьи 17 слова "учреждениях профессионально-технического, среднего специального" заменить словами "организациях послесреднего".

13. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 23, 148-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 23, 321-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 8, 52-құжат; N 9, 67-құжат):
34-баптың бірінші абзацындағы "мекемелерінде" деген сөз "ұйымдарында" деген сөзбен ауыстырылсын.".
14. "Прокуратура туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 24, 156-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 15, 208-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 142-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат):
48-баптың 2-тармағындағы "және білім беру мекемелерінің" деген сөздер "ұйымдардың және білім беру ұйымдарының" деген сөздермен ауыстырылсын.".
15. "Ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 10, 108-құжат; N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233-құжат; N 23, 920-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 6, 72-құжат; N 17, 155-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат):
17-баптың 2-тармағындағы "арнаулы орта" деген сөздер "орта білімнен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын.
16. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 237-құжат; 2004 ж., N 17, 100-құжат; 2005 ж., N 21-22, 87-құжат):
20-баптың 3) тармақшасындағы "білім беру мекемелері" деген сөздер "білім беру ұйымдары" деген сөздермен ауыстырылсын.".
17. "Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" 1996 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 11-12, 263-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж,. N 4, 101-құжат; 2000 ж., N 6, 145-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат; 2004 ж., N 11-12, 67-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 8, 52-құжат):
17-баптың екінші бөлігінде "кәсіптік-техникалық, орта арнаулы" деген сөздер "орта білімнен кейінгі" деген, "даярлау мекемелерінде" деген сөздер "даярлау ұйымдарында" деген сөздермен ауыстырылсын.

18. В Закон Республики Казахстан от 22 ноября 1996 г. "О пожарной безопасности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 18, ст. 368; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 20, ст. 728; N 23, ст. 931; 2000 г., N 6, ст. 142; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 14, ст. 112; N 24, ст. 177; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 24, ст. 148; 2007 г., N 2, ст. 18; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69):
1) в части первой статьи 9-4:
слово "профессиональным" исключить;
слова "центральным исполнительным" заменить словом "уполномоченным";
2) в части второй статьи 19 слова "учреждениях профессионально-технического, средне-специального" заменить словами "организациях послесреднего".
19. В Закон Республики Казахстан от 27 марта 1997 г. "Об аварийно-спасательных службах и статусе спасателей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 6, ст. 69; 1998 г., N 24, ст. 436; 2000 г., N 8, ст. 187; 2004 г., N 11-12, ст. 67; N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5; 2007 г., N 2, ст. 18; N 8, ст. 52; N 9, ст. 67):
в пункте 2 статьи 9 слова "образовательные учреждения" заменить словами "организации образования".
20. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 г. "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 154; 1999 г., N 8, ст. 239; N 23, ст. 925; 2002 г., N 6, ст. 71; 2003 г., N 1-2, ст. 13; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 157; 2005 г., N 23, ст. 98; 2006 г., N 12, ст. 69; 2007 г. N 10, ст. 69):
пункт 3 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"3. Обучающиеся граждане старше восемнадцати лет имеют право на пособие по случаю потери кормильца до окончания учебного заведения очной формы в системе общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, в системе высшего образования в пределах, не превышающих двадцатитрехлетнего возраста.".
21. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 1997 г. "О судебных приставах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 201; 2003 г., N 10, ст. 49; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 11, ст. 55; 2007 г., N 8, ст. 52):
в пункте 1 статьи 6 слова "(среднее специальное)" заменить словом "(послесреднее)".

18. "Өрт қауіпсіздігі туралы" 1996 жылғы 22 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 18, 368-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., 20, 728-құжат; N 23, 931-құжат; 2000 ж., N 6, 142-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат; N 24, 177-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат; 10, 69-құжат):
1) 9-4-баптың бірінші бөлігінде:
"кәсіптік" деген сөз алып тасталсын;
"орталық атқарушы" деген сөздер "уәкілетті" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 19-баптың екінші бөлігіндегі "кәсіптік-техникалық, арнаулы орта және жоғары білім беру, кадрлардың біліктілігін арттыру мен қайта даярлау мекемелерінде" деген сөздер "орта білімнен кейінгі, арнаулы орта және жоғары білім беру, кадрлардың біліктілігін арттыру мен қайта даярлау ұйымдарында" деген сөздермен ауыстырылсын.
19. "Авариялық-құтқару қызметі және құтқарушылардың мәртебесі туралы" 1997 жылғы 27 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 6, 69-құжат; 1998 ж., N 24, 436-құжат; 2000 ж., N 8, 187-құжат; 2004 ж., N 11-12, 67-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 9, 67-құжат):
9-баптың 2-тармағындағы "білім беру мекемелерінде" деген сөздер "білім беру ұйымдарында" деген сөздермен ауыстырылсын.
20. "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 11, 154-құжат; 1999 ж., N 8, 239-құжат; N 23, 925-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2003 ж., N 1-2, 13-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 157-құжат; 2005 ж., N 235, 98-құжат; 2006 ж., N 12, 69-құжат; 2007 ж., N 10, 69-құжат):
13-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Он сегіз жастан асқан білім алушы азаматтардың асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша күндізгі оқу нысанындағы жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі жүйеде, жоғары білім беру жүйесінде оқу орнын бітіргенге дейін, бірақ жиырма үш жастан аспайтын шекте жәрдемақы алуға құқығы бар.".
21. "Сот приставтары туралы" 1997 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 201-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; 2004 ж., 23, 142-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 8, 52-құжат):
6-баптың 1-тармағындағы "(арнаулы орта)" деген сөздер ("орта білімнен кейінгі") деген сөздермен ауыстырылсын.

22. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 г. "О языках в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 202; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 10, ст. 52):
1) и заголовке главы 3 слова "в сфере" заменить словами "в области";
2) в статье 16:
в заголовке слова "в сфере" заменить словами "в области";
в части первой слово "учреждений" заменить словом "организаций";
в части третьей:
слова "среднего, среднего специального и высшего" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского";
слова "Как в государственных, так и в негосударственных учебных заведениях" заменить словами "В организациях образования";
3) в заголовке и части первой статьи 17 слова "в сфере" заменить словами "в области".
23. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. "О миграции населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 341; 2001 г., N 8, ст. 50; N 21-22, ст. 285; N 24, ст. 338; 2002 г., N 6, ст. 76; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 3, ст. 23):
в абзаце втором подпункта 2) статьи 24-2 слова "среднего профессионального и высшего профессионального" заменить словами "образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего".
24. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 1998 г. "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 13, ст. 195; N 24, ст. 436; 1999 г., N 23, ст. 922; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 142; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 11, ст. 67; 2004 г., N 24, ст. 153; 2006 г., N 11, ст. 55; 2007 г., N 4, ст. 28; N 5-6, ст. 40; N 10, ст. 69):
в пункте 1 статьи 83 слова "среднее специальное" заменить словом "послесреднее".
25. В Закон Республики Казахстан от 17 декабря 1998 г. "О браке и семье" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 23, ст. 430; 2001 г., N 24, ст. 338; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5; 2007 г., N 3, ст. 20; N 9, ст. 67):
1) в пункте 3 статьи 71 слова "дошкольными учреждениями, общеобразовательными" заменить словами "дошкольными организациями, организациями среднего образования";
2) в части первой пункта 1 статьи 101 слова "дошкольных образовательных, общеобразовательных" заменить словами "дошкольных организаций, организаций среднего образования".

22. "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 202-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 10, 52-құжат):
1) 3-тараудың тақырыбы мемлекеттік тілде өзгеріссіз қалады;
2) 16-бапта:
тақырыбындағы өзгерістің мемлекеттік тілдегі нұсқасына қатысы жоқ;
бірінші бөліктегі "мекемелерін" деген сөз "ұйымдарын" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
"орта, арнаулы орта және жоғары" деген сөздер "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Мемлекеттік те, мемлекеттік емес те оқу орындарында" деген сөздер "Білім беру ұйымдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 17-баптың тақырыбы мен бірінші бөлігі мемлекеттік тілде өзгеріссіз қалады.
23. "Халықтың көші-қоны туралы" 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 24, 341-құжат; 2001 ж., N 8, 50-құжат; N 21-22, 285-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 6, 76-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 3, 23-құжат):
29-2-баптың 2) тармақшасының екінші абзацындағы "орта кәсіптік және жоғары кәсіптік" деген сөздер "техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын.
24. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 1998 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 13, 195-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 23, 922-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 142-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 11, 67-құжат; 2004 ж., N 24, 153-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 4, 28-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 10, 69-құжат;):
83-баптың 1-тармағындағы "арнаулы орта" деген сөздер "орта білімнен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын.
25. "Неке және отбасы туралы" 1998 жылғы 17 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 23, 430-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 11, 5-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат; N 9, 67-құжат):
71-баптың 3-тармағындағы "мектепке дейінгі мекемелер, жалпы білім беретін" деген сөздер "мектепке дейінгі ұйымдар, орта білім беретін ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
101-баптың 1-тармағының бірінші абзацындағы "мектепке дейінгі білім беру, жалпы білім беру" деген сөздер "мектепке дейінгі ұйымдар, орта білім беретін ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын.

26. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 г. "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 24, ст. 448; 2002 г., N 4, ст. 34; 2004 г., N 23, ст. 140, 142; 2007 г., N 2, ст. 18):
подпункт 8) статьи 12 изложить в следующей редакции:
"8) организации образования;".
27. В Закон Республики Казахстан от 15 марта 1999 г. "О государственных секретах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 4, ст. 102; 2001 г., N 8, ст. 53; 2002 г., N 15, ст. 147; 2004 г., N 6, ст. 41; 2007 г., N 2, ст. 18; N 9, ст. 67):
в статье 12:
в заголовке и в абзаце первом после слова "экономики," дополнить словом "образования,";
дополнить подпунктом 36) следующего содержания:
"36) сведения, раскрывающие содержание тестов и кодов правильных ответов к ним, используемых при проведении единого национального тестирования, комплексного тестирования и других видов тестирования, проводимых за счет бюджетных средств.";
пункт 3 статьи 20 дополнить частью второй следующего содержания:
"Сроки засекречивания сведений, предусмотренных подпунктом 36) статьи 12 настоящего Закона, устанавливаются ежегодно с момента формирования содержания тестов и кодов правильных ответов к ним до окончания процедуры тестирования.".
28. В Закон Республики Казахстан от 5 апреля 1999 г. "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 8, ст. 238; N 23, ст. 925; 2000 г., N 23, ст. 411; 2001 г., N 2, ст. 14; 2002 г., N 6, ст. 71; 2004 г., N 24, ст. 157; 2005 г., N 23, ст. 98; 2006 г., N 12, ст. 69):
1 ) подпункт 10) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"10) многодетные семьи, имеющие четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);";
2) подпункт 12-1) статьи 7 изложить в следующей редакции:
"12-1) многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, п том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста) - 3,9 месячного расчетного показателя;".

26. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 24, 448-құжат; 2002 ж., N 4, 34-құжат; 2004 ж., N 23, 140, 142-құжаттар; 2007 ж., 2, 18-құжат):
12-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) білім беру ұйымдарының;".
27. "Мемлекеттік құпиялар туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 4, 102-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2004 ж., N 6, 41-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 9, 67-құжат):
12-бапта:
тақырыбында және бірінші абзацында "Экономика," деген сөзден кейін "білім," деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 36) тармақшамен толықтырылсын:
"36) бюджет қаражаттары есебінен өткізілетін ұлттық бірыңғай тестілеуді, кешенді тестілеу мен тестілеудің басқа да түрлерін өткізу кезінде пайдаланылатын тестілердің мазмұнын және олардың дұрыс жауаптарының кодтарын ашатын мәліметтер.";
20-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңның 12-бабының 36) тармақшасында көзделген мәліметтерді құпияландыру мерзімі жыл сайын тестілердің мазмұнын және оларға дұрыс жауаптардың кодтарын қалыптастыру сәтінен бастап тестілеу рәсімі аяқталғанға дейін белгіленеді.".
28. "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 8, 238-құжат; N 23, 925-құжат; 2000 ж., N 23, 411-құжат; 2001 ж., N 2, 14-құжат; 2002 ж., 6, 71-құжат; 2004 ж., N 24, 157-құжат; 2005 ж., N 23, 98-құжат; 2006 ж., 12, 69-құжат):
1) 4-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) бірге тұратын төрт және одан көп кәмелетке толмаған балалары, оның ішінде орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін ұйымдарда, жоғары оқу орындарында күндізгі оқу нысанында оқитын балалары бар көп балалы отбасылар, балалары кәмелеттік жасқа толғаннан кейін олар оқу орнын бітіретін уақытқа дейін (бірақ әрі дегенде жиырма үш жасқа толғанға дейін);";
2) 7-баптың 12-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-1) бірге тұратын төрт және одан көп кәмелетке толмаған балалары, оның ішінде орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін ұйымдарда, жоғары оқу орындарында күндізгі оқу нысанында оқитын балалары бар көп балалы отбасыларға балалары кәмелеттік жасқа толғаннан кейін олар оқу орнын бітіретін уақытқа дейін (бірақ әрі дегенде жиырма үш жасқа толғанға дейін) - 3,9 айлық есептік көрсеткіш;".

29. В Закон Республики Казахстан от 2 декабря 1999 г. "О физической культуре и спорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 24, ст. 1065; 2003 г., N 15, ст. 129; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 13, ст. 86; 2007 г., N 2, ст. 18; N 10, ст. 69):
в пункте 2 статьи 28 слова "закончившие высшее или среднеспециальное учебное заведение" заменить словами "имеющие высшее или послесреднее образование".
30. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2000 г. "О детских деревнях семейного типа и Домах юношества" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 21, ст. 385; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в пункте 1 статьи 1, в пункте 1 статьи 2, в подпункте 1) пункта 2 статьи 3, в части второй пункта 2 статьи 7, в пункте 1 статьи 16 слова "общего и профессионального" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего";
2) в части второй пункта 1 статьи 18:
слова "образовательного учреждения" заменить словами "организации образования";
слово "среднего" заменить словами "начального, основного среднего и общего среднего";
3) в пункте 3 статьи 36 слова "очного профессионального образования" заменить словами "технического и профессионального или послесреднего, или высшего образования по очной форме обучения".
31. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 17; N 9, ст. 86;  N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 103; 2004 г., N 10, ст. 56; N 17, ст. 97;. N 23, ст. 142; N 24, ст. 144; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 1, ст. 5; N 13, ст. 86, 87; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 99; N 18, ст. 113; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 14; N 10, ст. 69; Закон Республики Казахстан от 19 июня 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рекламы", опубликованный в газетах "Егемен Казахстан" 22 июня 2007 г. и o" Казахстанская правда" 21 июня 2007 г.):
1) в подпункте 19) пункта 1 статьи 31 слово "среднее" заменить словами "начальное, основное среднее и общее среднее";
2) в подпункте 8) пункта 1 статьи 33 слова "учреждений дошкольного, среднего, начального профессионального образования" заменить словами "дошкольных организаций, государственных организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы)".

29. "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1065-құжат; 2003 ж., N 15, 129-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 13, 86-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 10, 69-құжат):
28-баптың 2-тармағындағы "жоғары немесе арнаулы орта оқу орнын бітірген" деген сөздерден кейін "жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімі бар" деген сөздермен ауыстырылсын.
30. "Отбасы үлгісіндегі балалар ауылы және жасөспірімдер үйлері туралы" 2000 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 21, 385-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 1-баптың 1-тармағындағы, 2-баптың 1-тармағындағы, 3-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы, 7-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі, 16-баптың 1-тармағындағы "жалпы және кәсіптік" деген сөздер "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 18-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі:
"білім беру мекемелері" деген сөздер "білім беру ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"орта" деген сөз "бастауыш, негізгі орта және жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 36-баптың 3-тармағындағы "кәсіби" деген сөз "техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі немесе жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын.
31. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 3, 17-құжат; N 9, 86-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 103-құжат; 2004 ж., N 10, 56-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 142-құжат; N 24, 144-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 13, 86, 87-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 99-құжат; N 18, 113-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 14-құжат; N 10, 69-құжат; 2007 жылғы 22 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2007 жылғы 21 маусымда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жарнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы ):
1) 31-баптың 1-тармағының 19) тармақшасындағы "орта" деген сөз "бастауыш, негізгі орта және жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 33-баптың 1-тармағының 8) тармақшасындағы "мектепке дейінгі, орта, бастауыш кәсіптік білім беру мекемелеріне" деген сөздер "мектепке дейінгі ұйымдарға, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарына (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда)" деген сөздермен ауыстырылсын.

32. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 18; 2004 г., N 2, ст. 10; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 17-18, ст. 76; 2006 г., N 3, ст. 22; N 10, ст. 52; 2007 г., N 2, ст. 14, 18; N 3, ст. 20; N 8, ст. 52; N 9, ст. 67):
1) в подпункте 20) статьи 1 слова "и аспирантуру" исключить;
2) в подпункте 2-1) пункта 1 статьи 9 слова "образовательные программы начального, среднего и высшего профессионального" заменить словами "учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего";
3) в части второй пункта 1 статьи 11 слова "высшим и средним профессиональным" заменить словами "послесредним и высшим".
33. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2001 г. "О науке" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 15-16, ст. 226; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 15, ст. 92):
1)в статье 1:
в подпункте 14) слова "ученых степеней кандидата и доктора наук" заменить словами "академических степеней магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю";
в подпункте 16) слова "ученой степени кандидата или доктора наук" заменить словами "академической степени магистра или доктора философии (PhD), или доктора по профилю";
2) в пункте 2 статьи 4 слова "среднее профессиональное или высшее профессиональное" заменить словами "послесреднее или высшее";
3 ) в статье 6:
пункт 4 после слов "кандидата наук" дополнить словами ", доктора философии (PhD)";
пункт 5 после слов "кандидатов наук" дополнить словами "и докторов философии (PhD)";
4) в подпункте 7-3) статьи 17 слова "кандидатам наук, докторам наук," исключить;
5) подпункты 5), 6), 7), 13), 15) статьи 18 исключить;
6) и пункте 2 статьи 28 слова "целевую аспирантуру" заменить словом "магистратуру";
7) в статье 29 слово "аспирантуру" заменить словом "магистратуру";
8) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Государственная аттестация научных кадров
1. Граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, имеют право на получение академических степеней и ученых званий.
Порядок проведения государственной аттестации научных и педагогических кадров высшей квалификации, присуждения академических степеней и присвоения ученых званий определяется уполномоченным органом в области науки.

32. "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 3, 18-құжат; 2004 ж., N 2, 10-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 17-18, 76-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 10, 52-құжат; 2007 ж., N 2, 14, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 8, 52-құжат; N 9, 67-құжат):
1) 1-баптың 20) тармақшасындағы "магистратура мен аспирантураны" деген сөздер "магистратураны" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 9-баптың 1-тармағының 2-1) тармақшасындағы "бастауыш, орта және жоғары кәсіптік білім беру бағдарламаларын" деген сөздер "техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім берудің оқу бағдарламаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 11-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "жоғары және орта кәсіптік" деген сөздер "орта білімнен кейінгі және жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын.
33. "Ғылым туралы" 2001 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 15-16, 226-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., 15, 92-құжат):
1) 1-бапта:
14) тармақшадағы "ғылым кандидаты және ғылым докторы ғылыми дәрежелерін," деген сөздер "магистрдің, философия докторының (РhD), бейіні бойынша доктордың академиялық дәрежелерін," деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақшада "ғылым кандидаты немесе ғылыми докторы ғылыми дәрежесін" деген сөздер "магистрдің немесе философия докторының (РhD) немесе бейіні бойынша доктордың академиялық дәрежесін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-баптың 2-тармағындағы "Орта кәсіптік немесе жоғары кәсіби" деген сөздер "Орта білімнен кейінгі немесе жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 6-бапта:
4-тармақтағы "ғылым кандидаты" деген сөздерден кейін ",философия докторы (РhD)" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтағы "ғылым кандидаттарына" деген сөздерден кейін "және философия докторларына (РhD)" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 17-баптың 7-3) тармақшасындағы "ғылым кандидаттарына, ғылым докторларына," деген сөздер алып тасталсын;
5) 18-баптың 5), 6), 7), 13), 15) тармақшалары алып тасталсын;
6) 28-баптың 2-тармағындағы "Нысаналы аспирантураға" деген сөздер "Магистратураға" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 29-бапта "аспирантура" деген сөз "магистратура" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Ғылыми кадрларды мемлекеттік аттестаттау
1. Қазақстан Республикасы азаматтарының, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың академиялық дәрежелер мен ғылыми атақтар алуларына құқықтары бар.
Жоғары білікті ғылыми және педагог кадрларды мемлекеттік аттестаттаудан өткізу, академиялық дәрежелер беру және оларға ғылыми атақтар беру тәртібін ғылым саласындағы уәкілетті орган айқындайды.

2. Лицам, которым присуждена академическая степень или присвоено ученое звание, выдается документ государственного образца, форма которого утверждается Правительством Республики Казахстан.
Признание в Республике Казахстан документов о присуждении академических, ученых степеней или присвоении ученых званий, выданных иностранными государствами, осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом в области науки.".
34. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 г. "О государственной адресной социальной помощи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 247; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 3, ст. 20; N 10, ст. 69):
в абзаце втором пункта 1 статьи 2 слова "и аспирантуру" исключить.
35. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2002 г. "О дипломатической службе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 5, ст. 51; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 9, ст. 49; 2007 г., N 9, ст. 67):
в пункте 5 статьи 25 слова "Среднее общее" заменить словами "Начальное, основное среднее и общее среднее".
36. В Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2002 г. "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан. 2002 г., N 7-8, ст.77; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 24, ст. 148):
в абзаце втором пункта 3 статьи 12 слова "средним профессиональным" заменить словом "послесредним".
37. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 г. "О ветеринарии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 15, ст. 148; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 24, ст. 148; 2007 г., N 2, ст. 18):
пункт 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"2. Право на занятие предпринимательской деятельностью в области ветеринарии имеют лица с высшим, послесредним или техническим и профессиональным образованием по специальностям ветеринарии.".
38. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 2002 г. "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 16, ст. 152; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в подпункте 4) статьи 4 и подпункте 1) статьи 6:
после слова "дошкольного" дополнить словами "воспитания и обучения";
слово "общего" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего";

2. Академиялық дәреже берілген немесе ғылыми атақ берілген адамдарға нысанын Қазақстан Республикасы Үкіметі бекітетін мемлекеттік үлгідегі құжат беріледі.
Шет мемлекеттер берген академиялық, ғылыми дәрежелерді беру немесе ғылыми атақтарды беру туралы құжаттарды Қазақстан Республикасында тану ғылым саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.".
34. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 247-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат; N 10, 69-құжат):
2-баптың 1-тармағының екінші абзацындағы "магистратура мен аспирантураны" деген сөздер "магистратураны" деген сөзбен ауыстырылсын.
35. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 5, 51-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 9, 49-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат):
25-баптың 5-тармағындағы "жалпы орта" деген сөздер "бастауыш, негізгі орта және жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын.
36. "Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы" 2002 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 7-8, 77-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 24, 148-құжат):
12-баптың 3-тармағының екінші абзацындағы "орта кәсіптік" деген сөздер "орта білімнен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын.
37. "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 16, 148-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
13-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жоғары, орта оқу орнынан кейінгі немесе техникалық және кәсіби ветеринариялық білімі бар адамдардың ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметпен айналысуға құқығы бар.".
38. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" 2002 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 16, 152-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 4-баптың 4) тармақшасындағы "мектепке дейінгі арнаулы" деген сөздерден кейін "тәрбие мен оқытудың" деген сөздермен толықтырылсын; 6-баптың 1) тармақшасындағы "арнаулы мектепке дейінгі" деген сөздер "мектепке дейінгі арнаулы тәрбие мен оқытудың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жалпы" деген сөз "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в подпункте 4) пункта 4 статьи 9 слово "профессиональное" заменить словами "техническое и профессиональное, послесреднее, высшее";
3) в пункте 1 статьи 11:
в части первой:
слова "дошкольное образование" заменить словами "дошкольное воспитание и обучение";
слова "общее", "общего" заменить соответственно словами "среднее", "среднего";
в части второй после слова "осуществляться" дополнить словами "индивидуально и бесплатно";
4) пункт 3 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"3. Техническое и профессиональное образование детей с ограниченными возможностями осуществляется в специальных организациях образования, специальных коррекционных организациях.";
5) в статье 15:
в пункте 1:
подпункт 5) после слова "бесплатного" дополнить словами "предшкольного и общего среднего";
в подпункте 6) слово "профессиональное" заменить словами "техническое и профессиональное, послесреднее, высшее";
в пункте 2 слова "и кредитов" исключить.
39. В Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 г. "О правах ребенка в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 17, ст. 154; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; 2006 г., N 3, ст. 22; 2007 г., N 9, ст. 67):
1) в статье 15:
в пункте 1 слова "среднего общего, начального профессионального", "среднего и высшего профессионального" заменить  соответственно словами "начального, основного среднего и общего среднего", "технического и профессионального, послесреднего и высшего";
в пункте 2 слова "начального профессионального" заменить словами "технического и профессионального";
2) в подпункте 1) пункта 2 статьи 18 слова "среднему общему и начальному профессиональному", "среднему и высшему профессиональному" заменить соответственно словами "начальному, основному среднему и общему среднему", "техническому и профессиональному, послесреднему и высшему".
40. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2002 г. "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 21, ст. 176; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 3, ст. 22; N 15, ст. 92):
в пункте 5 статьи 10 слово "специальное" исключить.
41. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 г. "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 9, ст. 41; 2004 г., N 23, ст. 140, 142; 2006 г., N 23, ст. 141; 2007 г., N 3, ст. 20):
в подпункте 1) пункта 1 статьи 22 слова "учебных заведениях среднего общего, начального профессионального, по очной форме среднего профессионального и высшего профессионального" заменить словами "организациях среднего, очной формы технического и профессионального, послесреднего и высшего".

2) 9-баптың 4-тармағының 4) тармақшасындағы "кәсіби" деген сөз "техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 11-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлігіндегі:
"мектепке дейінгі білімді" деген сөздер "мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жалпы" деген сөздер тиісінше "орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте "үйде" деген сөзден кейін "жеке және тегін" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 14-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кемтар балаларға техникалық және кәсіптік білім беру арнаулы білім беру ұйымдарында, арнаулы түзеу ұйымдарында жүзеге асырылады.";
5) 15-бапта:
1-тармақта:
5) тармақшадағы "тегін" деген сөзден кейін "мектепалды және жалпы орта" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшадағы "кәсіптік" деген сөз "техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "гранттары мен кредиттерін" деген сөздер "гранттарын" деген сөзбен ауыстырылсын.
39. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 17, 154-құжат; 2004 ж., 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат):
1) 15-бапта:
1-тармақтағы "орта білім, бастапқы кәсіби", "орта кәсіби және жоғары кәсіби" деген сөздер тиісінше "бастауыш, негізгі орта және жалпы орта", "техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "бастапқы кәсіби" деген сөздер "техникалық және кәсіптік" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 18-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "жалпы орта және бастапқы кәсіптік", "орта және жоғары кәсіптік" деген сөздер тиісінше "бастауыш, негізгі орта және жалпы орта", "техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын.
40. "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" 2002 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 21, 176-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 15, 92-құжат):
10-баптың 5-тармағында "арнаулы" деген сөз алып тасталсын.
41. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 9, 41-құжат; 2004 ж., N 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат):
22-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "жалпы орта, бастауыш кәсіби білім беретін оқу орындарының орта кәсіби және жоғары кәсіби білім беретін күндізгі оқу нысанында" деген сөздер "орта білім беру ұйымдарында, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысанында" деген сөздермен ауыстырылсын.

42. В Закон Республики Казахстан от 4 июня 2003 г. "О системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 11, ст. 70; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 15, ст. 92; N 24, ст. 148; 2007 г., N 2, ст. 18; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69):
1) в подпункте 16) статьи 1 слова "среднее профессиональное" заменить словом "послесреднее";
2) в части второй пункта 3 статьи 46 после слов "кандидата наук" дополнить словами ", доктора философии (PhD)";
3) в статье 48:
в пункте 3 слово "среднего" заменить словом "послесреднего";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Послевузовское медицинское и фармацевтическое образование включает резидентуру, магистратуру и докторантуру. Правила обучения в резидентуре утверждаются уполномоченным органом в области здравоохранения.";
в пункте 5:
слова "со средним" заменить словами "с послесредним";
слово "профессиональным" исключить;
4) в статье 49:
в пункте 1 слово "среднее" заменить словом "послесреднее";
в пункте 2 слова "ординатуре, аспирантуре," исключить.
43. В Закон Республики Казахстан от 13 января 2004 года "О лекарственных средствах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 2, ст. 8; N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 15, ст. 92; N 24, ст. 148; 2007 г., N 2, ст. 18):
в подпункте 7) статьи 3 слово "профессионального" исключить.
44. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 2004 г. "О репродуктивных правах граждан и гарантиях их осуществления" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 13, ст. 73; 2006 г., N 15, ст. 92):
в подпункте 8) статьи 7 и в части третьей статьи 11 слова "центральным исполнительным" заменить словом "уполномоченным".
45. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 г. "О внутреннем водном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 15, ст. 88; 2006 г., N 3, ст. 22; N 23, ст. 141; N 24, ст. 148; 2007 г., N 9, ст. 67):
в абзаце четвертом подпункта 9) статьи 17 слова "среднем профессиональном" заменить словом "послесреднем".
46. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 г. "О государственной молодежной политике в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 16, ст. 95; 2007 г., N 10, ст. 69):

42. "Денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2003 жылғы 4 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 11, 70-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 15, 92-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат):
1) 1-баптың 16) тармақшасындағы "орта кәсіби" деген сөздер "орта білімнен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 46-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "ғылым кандидаты мен" деген сөздер "ғылым кандидаты, философия докторы (РhD) және" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 48-бапта:
3-тармақтағы "орта" деген сөз "орта оқу білімнен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық және фармацевтикалық білім беру резидентураны, магистратураны және докторантураны қамтиды. Резидентурада оқыту ережелерін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
5-тармақта:
"Денсаулық" деген сөздің алдынан "5." деген цифрмен толықтырылып, "орта" деген сөз "орта білімнен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"кәсіби" деген сөз алып тасталсын;
4) 49-бапта:
1-тармақтағы "орта" деген сөз "орта білімнен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта ", ординатурадағы, аспирантурадағы" деген сөздер алып тасталсын.
43. "Дәрілік заттар туралы" 2004 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 2, 8-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 15, 92-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
3-баптың 7) тармақшасындағы "кәсіби" деген сөз алып тасталсын.
44. "Азаматтардың ұрпақты болу құқықтары және оларды жүзеге асыру кепілдіктері туралы" 2004 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 13, 73-құжат; 2006 ж., N 15, 92-құжат):
7-баптың 8) тармақшасындағы және 11-баптың үшінші бөлігіндегі "орталық атқарушы" деген сөздер "уәкілетті" деген сөзбен ауыстырылсын.
45. "Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 15, 88-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 23, 141-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат):
17-баптың 9) тармақшасының төртінші абзацындағы "орта кәсіптік" деген сөздер "орта білімнен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын.
46. "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жастар саясаты туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 16, 95-құжат; 2007 ж., N 10, 69-құжат):

1) в подпункте 5) статьи 5 слова "среднего бесплатного" заменить словами "бесплатного основного среднего, общего среднего";
2) в статье 6:
в подпункте 2) слова "среднее общее и начальное профессиональное", "бесплатное высшее и среднее профессиональное" заменить соответственно словами "основное среднее, общее среднее", "техническое и профессиональное, послесреднее, высшее";
в подпункте 5) слова "в средних и высших профессиональных учебных заведениях" заменить словами "в организациях образования послесреднего и высшего образования";
в подпункте 9) слова "государственного образовательного и студенческого кредитов" заменить словами "образовательного гранта";
в подпункте 10) слова "дающие среднее профессиональное и высшее профессиональное образование" заменить словами "реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования";
3) в подпункте 1) пункта 4 статьи 9 слова "образовательные программы начального профессионального, среднего профессионального, высшего профессионального, послевузовского профессионального и дополнительного профессионального" заменить словами "профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского и дополнительного";
4) в пункте 2 статьи 10:
в подпункте 2) слова "студентами и учащимися" заменить словом "обучающимися";
в подпункте 6) слова "среднего профессионального" заменить словом "послесреднего";
5) в пункте 2 статьи 11:
в подпункте 1) слова "государственных образовательных грантов и государственных образовательных кредитов" заменить словами "образовательных грантов";
в подпункте 3) слова "общеобразовательных школах" заменить словами "организациях среднего образования".
47. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 г. "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 18, ст. 105; 2007 г., N 9, ст. 67):
в пункте 1 статьи 13 слово "среднего" заменить словами "начального, основного среднего и общего среднего".
48. В Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 г. "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 7-8, ст. 18; 2006 г., N 15, ст. 92; 2007 г., N 2, ст. 18):
в статье 29:
в пункте 1 слова "среднего общего" заменить словами "начального, основного среднего, общего среднего":
в пункте 2 слова "дающие среднее профессиональное и высшее профессиональное образование" заменить словами "реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования";
в пункте 3 слова "и кредитов" исключить;
в пункте 4 слова "высших учебных заведениях, учащимся средних профессиональных учебных заведений, обучающимся в организациях образования" заменить словами "организациях образования, реализующих профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования";
в пункте 5 после слова "среднего" слово "общего" исключить.

1) 5-баптың 5) тармақшасындағы "тегін орта" деген сөздер "тегін негізгі орта, жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 6-бапта:
2) тармақшадағы "жалпы орта білім және бастауыш кәсіптік", "тегін жоғары және орта кәсіптік" деген сөздер тиісінше "негізгі орта, жалпы орта", "техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "орта және жоғары кәсіптік оқу орындарында" деген сөздер "орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшадағы "мемлекеттік білім кредиті мен студенттік кредитті" деген сөздер "білім беру грантын" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшадағы "кәсіптік орта және кәсіптік жоғары білім беретін" деген сөздер "техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 9-баптың 4-тармағының 1) тармақшасындағы "бастауыш кәсіптік, орта кәсіптік, жоғары кәсіптік, жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік және қосымша кәсіптік білім беруді" деген сөздер "техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 10-баптың 2-тармағында:
2) тармақшадағы "студенттер мен оқушылар" деген сөздер "білім алушылар" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "орта кәсіптік" деген сөздер "орта білімнен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 11-баптың 2-тармағында:
1) тармақшадағы "мемлекеттік білім гранттары мен мемлекеттік білім кредиттерін" деген сөздер "білім беру гранттарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "жалпы білім беретін мектептерде" деген сөздер "орта білім беретін ұйымдарда" деген сөздермен ауыстырылсын.
47. "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 18, 105-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат):
13-баптың 1-тармағындағы "орта" деген сөз "бастауыш, негізгі орта және жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын.
48. "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 7-8, 18-құжат; 2006 ж., N 15, 92-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
29-бапта:
1-тармақтағы "жалпы орта" деген сөздер "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "орта кәсіптік және жоғары кәсіптік білім беру ұйымдарына" деген сөздер тиісінше "техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "гранттары мен несиелерін" деген сөздер "гранттарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "жоғары оқу орындарында, орта кәсіптік оқу орындарында оқитын, білім беру ұйымдарында" деген сөздер тиісінше "техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта "орта" деген сөздің алдындағы "жалпы" деген сөз алып тасталсын.

49. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 г. "О воинской обязанности и воинской службе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 14, ст. 60; 2007 г., N 9, ст. 67):
1) в подпункте 13) статьи 1 слова "среднего общего, начального и среднего профессионального" заменить словами "общего среднего, технического и профессионального, послесреднего";
2) в пункте 2 статьи 10:
в подпункте 3) слова "среднего общего" заменить словами "общего среднего";
в подпункте 4) слово "профессионального" исключить;
3) в статье 11:
в пункте 1 слова "дающих среднее общее, начальное профессиональное и среднее профессиональное образование" заменить словами "реализующих общеобразовательные учебные программы общего среднего образования и профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего образования";
в пункте 3 слова "центральным исполнительным" заменить словом "уполномоченным";
4) в пункте 1 статьи 13 слова "среднего общего, начального и среднего профессионального" заменить словами "общего среднего, технического и профессионального, послесреднего";
5) в заголовке и в пункте 1 статьи 14 слово "профессионального" исключить;
6) в статье 27:
в пункте 3:
в подпункте 1) слова "среднее общее" заменить словами "общее среднее";
в подпункте 2) слова "начальное профессиональное, среднее профессиональное или высшее профессиональное" заменить словами "техническое и профессиональное, послесреднее или высшее";
в подпункте 1) пункта 5 слова "среднее профессиональное или высшее профессиональное" заменить словами "послесреднее или высшее".
50. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 г. "О лицензировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., N 2, ст. 10):
в статье 23:
часть первую исключить;
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Наличие лицензии требуется для занятия следующими подвидами образовательной деятельности:";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"образовательная деятельность юридических лиц, реализующих основные образовательные программы начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального образования, в том числе по профессиям, послесреднего, высшего, послевузовского образования, в том числе по специальностям;".
51. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., N 2, ст. 18):
пункт 33 статьи 1 исключить.

49. "Әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 14, 60-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат):
1) 1-баптың 13) тармақшасындағы "жалпы орта, бастауыш және кәсіптік орта" деген сөздер "жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын";
2) 10-баптың 2-тармағында:
3) тармақшадағы мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
4) тармақшадағы "кәсіптік" деген сөз алып тасталсын;
3) 11-бапта:
1-тармақтағы "жалпы орта, бастауыш кәсіби және орта кәсіби" деген сөздер "жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "орталық атқарушы" деген сөздер "уәкілетті" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 13-баптың 1-тармағындағы "жалпы орта, бастауыш кәсіби және орта кәсіби білім беру" деген сөздер "жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 14-баптың тақырыбындағы және 1-тармағындағы "кәсіби" деген сөз алып тасталсын;
6) 27-бапта:
3-тармақтағы:
1) тармақшадағы "орта жалпы" деген сөздер "жалпы орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "бастапқы кәсіптік, орта кәсіптік немесе жоғары кәсіптік" деген сөздер "техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі немесе жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың 1) тармақшасындағы "орта кәсіптік немесе жоғары кәсіптік" деген сөздер "орта білімнен кейінгі немесе жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын.
50. "Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 2, 10-құжат):
23-бапта:
бірінші бөлік алып тасталсын;
екінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Лицензияның болуы білім беру қызметінің мынадай кіші түрлерімен айналысу үшін талап етіледі:";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім берудің, оның ішінде кәсіптер бойынша, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің, оның ішінде мамандықтар бойынша негізгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлғалардың білім беру қызметі;".
51. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне лицензиялау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 2, 18-құжат):
1-баптың 33-тармағы алып тасталсын.

Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 2, подпунктов 2) и 4) пункта 3 и пункта 50 статьи 1, которые вводятся в действие с 9 августа 2007 года; пункта 5 статьи 1, который вводится в действие 1 января 2008 года; подпунктов 1), 5), 8) пункта 33 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2011 года.
Президент
Республики Казахстан

2-бап . Осы Заң, 2007 жылғы 9 тамыздан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 2-тармағын, 3-тармағының 2) және 4) тармақшаларын және 50-тармағын; 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 5-тармағын; 2011 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 33-тармағының 1), 5), 8) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті