О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг
Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года № 272-VІ ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 3
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст.99; 2005 г., № 9, ст.26; 2006 г., № 1, ст.5; № 3, ст.22; № 11, ст.55; № 12, ст.79, 83; № 16, ст.97; 2007 г., № 1, ст.4; № 2, ст.18; № 14, ст.105; № 15, ст.106, 109; № 16, ст.129; № 17, ст.139; № 18, ст.143; № 20, ст.152; № 24, ст.180; 2008 г., № 6-7, ст.27; № 15-16, ст.64; № 21, ст.95; № 23, ст.114; 2009 г., № 2-3, ст.18; № 13-14, ст.62; № 15-16, ст.76; № 17, ст.79; № 18, ст.84, 86; 2010 г., № 5, ст.23; № 24, ст.146; 2011 г., № 1, ст.2; № 5, ст.43; № 6, ст.49, 50; № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 13, ст.114; № 15, ст.120; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.9, 11; № 3, ст.27; № 4, ст.32; № 5, ст.35; № 8, ст.64; № 11, ст.80; № 14, ст.95; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 1, ст.3; № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; № 15, ст.77, 79, 81; 2014 г., № 2, ст.10; № 8, ст.44; № 11, ст.63, 64; № 12, ст.82; № 14, ст.84; № 19-І, 19-II, ст.96; № 21, ст.118, 122; № 23, ст.143; № 24, ст.145; 2015 г., № 8, ст.42; № 11, ст.57; № 19-І, ст.99, 101; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115, 117; № 21-І, ст.124, 126; № 22-II, ст.145; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-II, ст.53, 56; № 8-II, ст.72; № 10, ст.79; 2017 г., № 3, ст.6; № 4, ст.7; № 12, ст.34; № 14, ст.51, 54; № 23-V, ст.113; 2018 г., № 9, ст.27; № 10, ст.32; 2019 г., № 1, ст.4; № 2, ст.6; № 7, ст.37, 39; Закон Республики Казахстан от 28 октября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования агропромышленного комплекса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 ноября 2019 года):
1) в части первой пункта 2 статьи 10 слова ", утверждаемым в течение трех рабочих дней уполномоченным органом области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения в пределах компетенции местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения по предоставлению земельных участков" исключить;

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2019 жылғы 25 қарашадағы № 272-VІ ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 3-баптан қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 114-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11-құжаттар; № 3, 27-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77, 79, 81-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 64-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 19-І, 99, 101-құжаттар; № 19-ІІ, 103-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 115, 117-құжаттар; № 21-І, 124, 126-құжаттар; № 22-ІІ, 145-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 53, 56-құжаттар; № 8-ІІ, 72-құжат; № 10, 79-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 4, 7-құжат; № 12, 34-құжат; № 14, 51, 54-құжаттар; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; 2019 жылғы 5 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне агроөнеркәсіптік кешенді реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 28 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 10-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының жер учаскелерін беру жөніндегі құзыреті шегінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың уәкілетті органы үш жұмыс күні ішінде бекітетін" деген сөздер алып тасталсын;

2) подпункт 4) пункта 1, подпункт 14) пункта 2 и подпункт 5) пункта 3 статьи 14-1 исключить;
3) в части третьей пункта 3 статьи 47 слова ", утверждает кадастровую (оценочную) стоимость земельного участка" исключить.
2. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст.89; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.32; № 15, ст.71; № 24, ст.149, 152; 2011 г., № 1, ст.2, 3; № 2, ст.21; № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 17, ст.136; № 21, ст.161; 2012 г., № 1, ст.5; № 3, ст.26; № 4, ст.32; № 8, ст.64; № 12, ст.83; № 14, ст.92, 95; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 1, ст.3; № 5-6, ст.30; № 7, ст.36; № 9, ст.51; № 12, ст.57; № 13, ст.62; № 14, ст.72, 75; № 16, ст.83; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 10, ст.52; № 11, ст.65; № 14, ст.84, 86; № 16, ст.90; № 19-І, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 1, ст.2; № 7, ст.33; № 10, ст.50; № 19-II, ст.102; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 22-І, ст.143; № 22-V, ст.156; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 6, ст.45; № 8-II, ст.67, 70; № 23, ст.119; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; № 9, ст.22; № 13, ст.45; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 14, ст.42; № 15, ст.47; № 19, ст.62; № 23, ст.91; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 7, ст.36; № 8, ст.46):
1) подпункт 37-4) пункта 1 статьи 1 исключить;
2) подпункт 117) пункта 1 статьи 7 исключить.
3. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 22, ст.174; 2012 г., № 21-22, ст.124; 2013 г., № 1, ст.3; № 2, ст.13; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 14, ст.72; 2014 г., № 1, ст.9; № 6, ст.28; № 14, ст.84; № 19-І, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.122; № 22, ст.128; 2015 г., № 10, ст.50; № 20-VII, ст.115; № 22-II, ст.145; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 8-II, ст.67; 2017 г., № 8, ст.16; № 16, ст.56; 2018 г., № 14, ст.42; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.36):
1) в оглавлении:
дополнить заголовками статей 97-1, 107-1 и 192-1 следующего содержания:
"Статья 97-1. Усыновление ребенка иностранцами";
"Статья 107-1. Повторное усыновление ребенка";

2) 14-1-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы, 2-тармағының 14) тармақшасы және 3-тармағының 5) тармақшасы алып тасталсын;
3) 47-баптың 3-тармағының үшінші бөлігіндегі ", жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын бекітеді" деген сөздер алып тасталсын.
2. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149, 152-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 7, 36-құжат; № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 13, 62-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 65-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 7, 33-құжат; № 10, 50-құжат; № 19-II, 102-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 8-II, 67, 70-құжаттар; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 22-құжат; № 13, 45-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47-құжат; № 19, 62-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 7, 36-құжат; № 8, 46-құжат):
1) 1-баптың 1-тармағының 37-4) тармақшасы алып тасталсын;
2) 7-баптың 1-тармағының 117) тармақшасы алып тасталсын.
3. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 22, 174-құжат; 2012 ж., № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 13-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 6, 28-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 128-құжат; 2015 ж., № 10, 50-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2016 ж., № 8-ІІ, 67-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36-құжат):
1) мазмұнында:
мынадай мазмұндағы 97-1, 107-1 және 192-1-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"97-1-бап. Шетелдіктердің бала асырап алуы";
"107-1-бап. Баланы қайта асырап алу";

"Статья 192-1. Внесение изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения при установлении отцовства";
заголовки главы 26, статей 204219, главы 29, статей 248256, 267 исключить;
2) предложение второе пункта 1 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"В решении суда указываются фамилии супругов после расторжения брака (супружества).";
3) пункт 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"2. Вступившее в законную силу решение суда о расторжении брака (супружества) не подлежит государственной регистрации в регистрирующих органах.
Супруги вправе вступать (регистрировать) в новый брак (супружество) после вступления в законную силу решения суда о расторжении брака (супружества).";
4) в статье 47:
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"Согласие супруга или бывшего супруга родившей женщины на установление отцовства от другого лица не обязательно при наличии подтверждающего документа о проведении оперативно-розыскных мероприятий, выданного органом внутренних дел, или о вступлении в законную силу решения суда о признании его безвестно отсутствующим или недееспособным.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Исключение сведений об отце ребенка из актовой записи о государственной регистрации рождения, где отцом ребенка указано лицо согласно свидетельству или актовой записи о заключении, расторжении брака (супружества), а также заявлению об усыновлении, установлении отцовства, производится регистрирующим органом на основании решения суда об исключении сведений об отце ребенка в актовой записи о государственной регистрации рождения.
В иных случаях исключение сведений об отце производится по заявлению матери, не состоящей на момент рождения ребенка в браке (супружестве), в соответствии со статьей 183 настоящего Кодекса.";
5) статью 49 дополнить частью второй следующего содержания:
"Суд, вынесший решение об установлении отцовства, а также об установлении факта отцовства и факта признания отцовства, обязан направить данное решение в течение трех рабочих дней со дня вступления его в законную силу в регистрирующий орган в электронном виде.";
6) в части второй пункта 2 статьи 51 слова "в государственной регистрации установления" заменить словами "во внесении изменений об установлении";
7) статью 53 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Работники регистрирующих органов не вправе без согласия усыновителя сообщать какие-либо сведения об усыновлении и выдавать документы, содержащие информацию о том, что усыновители не являются родителями усыновленного ребенка.
Сведения об усыновленном представляются по запросам государственных органов в пределах их компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан.";

"192-1-бап. Әке болуды анықтау кезінде тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу";
26-тараудың, 204 – 219-баптардың, 29-тараудың, 248 – 256, 267-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
2) 22-баптың 1-тармағының екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот шешімінде ерлі-зайыптылардың некені (ерлі-зайыптылықты) бұзғаннан кейінгі тектері көрсетіледі.";
3) 23-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Соттың некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы заңды күшіне енген шешімі тіркеуші органдарда мемлекеттік тіркеуге жатпайды.
Ерлі-зайыптылар соттың некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы шешімі заңды күшіне енгеннен кейін жаңадан некеге отыруға (тіркелуге) (ерлі-зайыпты болуға) құқылы.";
4) 47-бапта:
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Босанған әйелдің жұбайының немесе бұрынғы жұбайының басқа адамның әке болуын анықтауға келісімі ішкі істер органы берген, жедел-іздестіру іс-шаралары жүргізілгені туралы немесе соттың оны хабар-ошарсыз кеткен немесе әрекетке қабілетсіз деп танығаны туралы заңды күшіне енген шешімі туралы растайтын құжат болған кезде міндетті емес.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Некені (ерлі-зайыптылықты) қию, бұзу туралы куәлікке немесе акт жазбасына, сондай-ақ бала асырап алу, әке болуды анықтау туралы өтінішке сәйкес баланың әкесі ретінде адам көрсетілген тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасынан баланың әкесі туралы мәліметтерді алып тастауды тіркеуші орган соттың тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасындағы баланың әкесі туралы мәліметтерді алып тастау туралы шешімі негізінде жүргізеді.
Өзге жағдайларда әкесі туралы мәліметтерді алып тастау бала туған кезде некеде тұрмаған (ерлі-зайыпты болмаған) анасының өтініші бойынша осы Кодекстің 183-бабына сәйкес жүргізіледі.";
5) 49-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әке болуды анықтау туралы, сондай-ақ әке болу фактісін және әке болуды тану фактісін анықтау туралы шешім шығарған сот осы шешім заңды күшіне енген күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде оны тіркеуші органға электрондық түрде жіберуге міндетті.";
6) 51-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "анықтауды мемлекеттік тіркеуден" деген сөздер "анықтау туралы өзгерістер енгізуден" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 53-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Тіркеуші органдардың қызметкерлері бала асырап алушының келісімінсіз бала асырап алу туралы қандай да бір мәліметтерді хабарлауға және бала асырап алушылар асырап алынған баланың ата-анасы болып табылмайтындығы туралы ақпарат қамтылатын құжаттарды беруге құқылы емес.
Асырап алынған бала туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың сұрау салулары бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде ұсынылады.";

8) в пункте 2 статьи 63:
часть вторую после слова "написании" дополнить словами "либо через дефис";
часть третью изложить в следующей редакции:
"В случае двойного имени у отца допускается присвоение отчества ребенку по двойному имени отца, по одному из них либо в слитном написании обоих имен отца.";
9) пункт 3 статьи 64 после слова "(супружества)," дополнить словами "либо в отношении ребенка установлено отцовство";
10) пункт 1 статьи 85 изложить в следующей редакции:
"1. Граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, желающие усыновить детей, обязаны подать в орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, по месту нахождения ребенка заявление о желании усыновить ребенка, а также представить справки о размере совокупного дохода, семейном положении, состоянии здоровья, об отсутствии судимости и лично выбрать ребенка, иметь с ним непосредственные контакты не менее двух недель.";
11) в статье 97:
часть первую пункта 2:
после слова "женщиной" дополнить словами ", не состоящей в браке (супружестве),";
дополнить словами "в соответствии со статьей 192 настоящего Кодекса";
в пункте 3:
слова "в книге записей рождений по указанию усыновителя при государственной регистрации усыновления в регистрирующем органе" заменить словами "в актовой записи о государственной регистрации рождения по указанию усыновителя";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Фамилия отца (матери), указанная по просьбе усыновителя, присваивается по фамилии усыновителя.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Внесение изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения производится в любом регистрирующем органе на основании вступившего в законную силу решения суда об усыновлении и заявления законных представителей ребенка.
В актовую запись о государственной регистрации рождения сведения о ребенке и усыновителях вносятся в соответствии со сведениями, указанными в решении суда.";
12) дополнить статьей 97-1 следующего содержания:
"Статья 97-1. Усыновление ребенка иностранцами
1. Усыновление иностранцами ребенка, являющегося гражданином Республики Казахстан, в том числе отмена такого усыновления, на территории Республики Казахстан производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

8) 63-баптың 2-тармағында:
екінші бөлік "Бөлек" деген сөзден кейін "не дефис арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкесінің қосарланған аты болған жағдайда, әкесінің қосарланған аты бойынша, олардың біреуі бойынша не әкесінің екі аты бірге жазылып балаға әкесінің атын беруге жол беріледі.";
9) 64-баптың 3-тармағы "бөлек тұрса" деген сөздерден кейін "не балаға қатысты әке болу анықталса" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 85-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, балаларды асырап алуға тілек білдірген Қазақстан Республикасының азаматтары баланың тұратын жеріндегі қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органға бала асырап алуға тілек білдіргені туралы өтініш беруге, сондай-ақ жиынтық кірісінің мөлшері, отбасылық жағдайы, денсаулық жағдайы, сотталмағандығы туралы анықтамалар ұсынуға және баланы жеке өзі таңдауға, онымен кемiнде екі апта тiкелей қарым-қатынас жасауға міндетті.";
11) 97-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі:
"баланы" деген сөзден кейін "некеде тұрмаған (ерлі-зайыпты болмаған)" деген сөздермен толықтырылсын;
"адамның аты бойынша" деген сөздерден кейін "осы Кодекстің 192-бабына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
"бала асырап алуды тіркеуші органда мемлекеттік тіркеу кезінде бала асырап алушының көрсетуi бойынша тууды жазу кiтабына асырап алынған баланың әкесiнiң (анасының) аты, әкесiнiң аты және тегi жазылады" деген сөздер "асырап алынған баланың әкесiнiң (анасының) аты, әкесiнiң аты және тегi бала асырап алушының көрсетуі бойынша тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына жазылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бала асырап алушының өтініші бойынша әкесінің (анасының) көрсетілген тегі бала асырап алушының тегі бойынша беріледі.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу соттың бала асырап алу туралы заңды күшіне енген шешімі және баланың заңды өкілдерінің өтініші негізінде кез келген тіркеуші органда жүргізіледі.
Тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына бала және бала асырап алушылар туралы мәліметтер сот шешімінде көрсетілген мәліметтерге сәйкес енгізіледі.";
12) мынадай мазмұндағы 97-1-баппен толықтырылсын:
"97-1-бап. Шетелдіктердің бала асырап алуы
1. Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын баланы Қазақстан Республикасының аумағында шетелдіктердің асырап алуы, оның ішінде мұндай бала асырап алудың күшін жою Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.

2. Контроль за усыновленными иностранцами детьми, являющимися гражданами Республики Казахстан, осуществляется загранучреждениями Республики Казахстан и уполномоченным органом в области защиты прав детей Республики Казахстан.";
13) в статье 98:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"При изменении персональных данных усыновленного ребенка производится регистрация новой актовой записи о государственной регистрации рождения с условным исключением индивидуального идентификационного номера из Национального реестра индивидуальных идентификационных номеров.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Внесение изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения на основании решения суда об усыновлении производится после регистрации актовой записи о государственной регистрации рождения или восстановления утраченной актовой записи о государственной регистрации рождения.";
14) в пункте 4 статьи 105 слова "регистрации усыновления" заменить словами "регистрации рождения";
15) в части второй пункта 3 статьи 107 слова "регистрации усыновления" заменить словами "регистрации рождения";
16) дополнить статьей 107-1 следующего содержания:
"Статья 107-1. Повторное усыновление ребенка
Повторное усыновление ребенка возможно только после отмены судом решения об усыновлении ребенка.";
17) в пункте 3 статьи 121 слово "месяца" заменить словами "двадцати рабочих дней";
18) статью 177 изложить в следующей редакции:
"Статья 177. Акты гражданского состояния, подлежащие государственной регистрации
Рождение, смерть, заключение брака (супружества), расторжение брака (супружества) (за исключением расторжения брака (супружества) по решению суда о расторжении брака (супружества), перемена имени, отчества и фамилии подлежат обязательной государственной регистрации в регистрирующих органах в сроки, установленные настоящим Кодексом.
События и факты усыновления и установления отцовства отражаются в актовой записи о государственной регистрации рождения путем внесения соответствующих изменений, дополнений. Расторжение брака (супружества) по решению суда отражается в актовой записи о заключении брака (супружества) путем проставления в ней отметки о расторжении брака (супружества).
В отношении умерших лиц запрещается регистрировать, восстанавливать акты гражданского состояния, а также выдавать повторные свидетельства о государственной регистрации актов гражданского состояния, за исключением случаев, предусмотренных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан.";

2. Шетелдіктер асырап алған, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды бақылауды Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері және Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы жүзеге асырады.";
13) 98-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Асырап алынған баланың дербес деректері өзгерген кезде, Жеке сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінен жеке сәйкестендіру нөмірін шартты түрде алып тастай отырып, тууды мемлекеттік тіркеу туралы жаңа акт жазбасын тіркеу жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Соттың бала асырап алу туралы шешімі негізінде тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасы тіркелгеннен кейін немесе тууды мемлекеттік тіркеу туралы жоғалған акт жазбасы қалпына келтірілгеннен кейін жүргізіледі.";
14) 105-баптың 4-тармағындағы "бала асырап алуды мемлекеттiк тiркеу" деген сөздер "тууды мемлекеттiк тiркеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 107-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "бала асырап алуды мемлекеттiк тiркеу" деген сөздер "тууды мемлекеттiк тiркеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) мынадай мазмұндағы 107-1-баппен толықтырылсын:
"107-1-бап. Баланы қайта асырап алу
Сот бала асырап алу туралы шешімнің күшін жойғаннан кейін ғана баланы қайта асырап алу мүмкін болады.";
17) 121-баптың 3-тармағындағы "бiр ай" деген сөздер "жиырма жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 177-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"177-бап. Мемлекеттік тіркеуге жататын азаматтық хал актілері
Туу, қайтыс болу, неке қию (ерлі-зайыпты болу), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу (соттың некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы шешімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды қоспағанда), атын, әкесінің атын және тегін ауыстыру тіркеуші органдарда осы Кодексте белгіленген мерзімдерде міндетті мемлекеттік тіркеуге жатады.
Бала асырап алу және әке болуды анықтау оқиғалары мен фактілері тиісті өзгерістер, толықтырулар енгізу арқылы тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасында көрсетіледі. Соттың шешімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасында оған некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы белгі қою арқылы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, қайтыс болған адамдарға қатысты азаматтық хал актілерін тіркеуге, қалпына келтіруге, сондай-ақ азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті қайта беруге тыйым салынады.";

19) в пункте 4 статьи 181 слова "по республике" заменить словами ", зарегистрированных в регистрирующих органах на территории Республики Казахстан и в загранучреждениях Республики Казахстан,";
20) в пункте 2 статьи 182 слова "установления отцовства, усыновления" заменить словами "внесение изменений, дополнений в актовые записи о государственной регистрации рождения в связи с установлением отцовства, усыновлением ребенка";
21) в пункте 2 статьи 183 слова "в регистрирующий орган по месту постоянного жительства" заменить словами "в любой регистрирующий орган на территории Республики Казахстан по желанию";
22) в статье 184:
в пункте 1 слова "в регистрирующий орган по месту постоянного жительства" заменить словами "в любой регистрирующий орган на территории Республики Казахстан по желанию";
часть вторую пункта 3 исключить;
в пункте 6 слова ", где находилась утраченная запись" заменить словами "подачи заявления";
23) в статье 185:
в пункте 2 слова "в регистрирующий орган по месту постоянного жительства" заменить словами "в любой регистрирующий орган на территории Республики Казахстан по желанию";
в пункте 3 слова "по месту нахождения записи, подлежащей аннулированию" заменить словами "в любом регистрирующем органе на территории Республики Казахстан по желанию заявителя";
24) в пункте 4 статьи 186 слова "установления отцовства на основании совместного заявления родителей ребенка, перемены фамилии, имени, отчества" заменить словами "перемены фамилии, имени, отчества и внесение изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения при установлении отцовства на основании совместного заявления родителей ребенка";
25) часть третью пункта 1 статьи 187 изложить в следующей редакции:
"В случае отсутствия документов, удостоверяющих личность родителей, в момент государственной регистрации рождения по уважительной причине сведения о родителях заполняются согласно свидетельству о заключении брака (супружества) либо актовой записи о заключении брака (супружества). В случаях рождения ребенка в медицинской организации и отсутствия документов, удостоверяющих личность матери, в момент регистрации факта рождения сведения о ней заполняются по заявлению матери и согласно медицинскому свидетельству о рождении, в котором имеется отметка о том, что сведения о матери записаны с ее слов. Запись в актах гражданского состояния имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), фамилии, национальности родителей производится в соответствии со статьями 50, 51 и 63 настоящего Кодекса.";

19) 181-баптың 4-тармағындағы "Республика бойынша" деген сөздер "Қазақстан Республикасының аумағында тіркеуші органдарда және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінде тіркелген" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 182-баптың 2-тармағындағы ", әке болуды анықтауды, Қазақстан Республикасы азаматтарының бала асырап алуын тіркеу" деген сөздер "тіркеу, әке болуды анықтауға, Қазақстан Республикасы азаматтарының бала асырап алуына байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбаларына өзгерістер, толықтырулар енгізу" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 183-баптың 2-тармағындағы "тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркеуші органға" деген сөздер "қалауы бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген тіркеуші органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 184-бапта:
1-тармақтағы "тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркеуші органға" деген сөздер "қалауы бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген тіркеуші органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
6-тармақтағы "жоғалған жазба жасалған" деген сөздер "өтініш берілген" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 185-бапта:
2-тармақтағы "тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркеуші органға" деген сөздер "қалауы бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген тіркеуші органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы ", жойылуға жататын жазба жасалған жер бойынша" деген сөздер "өтініш берушінің қалауы бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген тіркеуші органда" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 186-баптың 4-тармағындағы "тіркеуге, баланың ата-анасының бірлескен өтініші негізінде әке болуды анықтауға, тегін, атын, әкесінің атын өзгертуге" деген сөздер ", тегін, атын, әкесінің атын ауыстыруды тіркеуге және баланың ата-анасының бірлескен өтініші негізінде әке болуды анықтау кезінде тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 187-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тууды мемлекеттік тіркеу кезінде дәлелді себеппен ата-анасының жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған жағдайда, ата-анасы туралы мәліметтер неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлікке не неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасына сәйкес толтырылады. Бала медициналық ұйымда туылған және анасының жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған жағдайларда, туу фактісін тіркеу кезінде ол туралы мәліметтер анасының өтініші бойынша және туу туралы медициналық куәлікке сәйкес толтырылады, оған анасы туралы мәліметтер өзінің сөзі бойынша жазылғаны туралы белгі қойылады. Азаматтық хал актілеріне ата-анасының атын, әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегін, ұлтын жазу осы Кодекстің 50, 51 және 63-баптарына сәйкес жүргізіледі.";

26) статью 188 изложить в следующей редакции:
"Статья 188. Место государственной регистрации рождения ребенка
1. Государственная регистрация рождения ребенка производится в любом регистрирующем органе на территории Республики Казахстан по желанию родителей либо одного из них.
Прием документов для государственной регистрации рождения ребенка осуществляется регистрирующим органом, а также Государственной корпорацией "Правительство для граждан" либо посредством веб-портала "электронного правительства".
2. Если родители не состоят в браке (супружестве) между собой, одновременно с заявлением о государственной регистрации рождения ребенка подается заявление об установлении отцовства.
3. В актовой записи о государственной регистрации рождения местом рождения ребенка указывается наименование места фактического рождения ребенка в соответствии с принятым на момент государственной регистрации рождения ребенка названием административно-территориальной единицы Республики Казахстан.
Местом рождения ребенка, родившегося в экспедициях и в отдаленных местностях, а также во время нахождения матери на морском, речном, воздушном судне или в поезде, указывается административно-территориальная единица, где производится государственная регистрация рождения ребенка.
Местом рождения ребенка, родившегося за пределами Республики Казахстан, указывается наименование места фактического рождения ребенка.
4. Государственная регистрация рождения ребенка, родившегося за пределами Республики Казахстан, производится в загранучреждениях Республики Казахстан либо в любом регистрирующем органе на территории Республики Казахстан по желанию родителей или одного из них в установленные настоящим Кодексом сроки независимо от регистрации в иностранных регистрирующих органах при предъявлении одного из следующих документов:
1) оригинала свидетельства о рождении;
2) копии актовой записи о рождении;
3) оригинала медицинского свидетельства о рождении.
При отсутствии документов, указанных в части первой настоящего пункта, предъявляется копия решения суда об установлении факта рождения.";
27) часть вторую статьи 189 исключить;
28) в статье 190:
в пункте 1:
в части первой:
в предложении первом слова "в письменной форме" исключить;
предложение второе изложить в следующей редакции:
"К заявлению о государственной регистрации рождения ребенка прилагаются копии документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, если родителями или одним из них является иностранец либо лицо без гражданства, свидетельства о заключении брака (супружества), если брак (супружество) был заключен за пределами Республики Казахстан.";
часть вторую исключить;
дополнить частями пятой, шестой и седьмой следующего содержания:
"Представление заявления о государственной регистрации рождения ребенка не требуется при осуществлении государственной регистрации рождения ребенка через проактивную услугу по выбору заявителя в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".
Иностранец, лицо без гражданства, постоянно проживающие на территории другого государства, наряду с предъявлением документов, удостоверяющих личность, представляют нотариально засвидетельствованный перевод их текста на казахском или русском языке.
Верность перевода текста документов, удостоверяющих личность иностранца, лица без гражданства, может быть засвидетельствована в дипломатическом представительстве или консульском учреждении либо во внешнеполитическом ведомстве государства, гражданином которого является иностранец, или государства постоянного проживания лица без гражданства.";
в пункте 2 слова "со стандартом" заменить словами "с подзаконным нормативным правовым актом, определяющим порядок оказания";

26) 188-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"188-бап. Баланың тууын мемлекеттік тіркеу орны
1. Баланың тууын мемлекеттiк тiркеу ата-анасының не олардың бiреуiнiң қалауы бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген тiркеушi органда жүргiзіледi.
Баланың тууын мемлекеттік тіркеу үшін құжаттарды қабылдауды тіркеуші орган, сондай-ақ "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы жүзеге асырады не "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
2. Егер ата-анасы бір-бірімен некеде тұрмаса (ерлі-зайыпты болмаса), баланың тууын мемлекеттік тiркеу туралы өтiнiшпен бір мезгілде әке болуды анықтау туралы өтiнiш берiледi.
3. Тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасында баланың туылған жері деп баланың тууын мемлекеттік тіркеу кезінде қабылданған Қазақстан Республикасы әкімшілік-аумақтық бірлігінің атауына сәйкес баланың нақты туылған жерінің атауы көрсетіледі.
Экспедицияларда және шалғай жерлерде, сондай-ақ анасы теңіз, өзен, әуе кемесінде немесе пойызда болған кезде туылған баланың туылған жері деп баланың тууын мемлекеттік тіркеу жүргізілетін әкімшілік-аумақтық бірлік көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде туылған баланың туылған жері деп баланың нақты туылған жерінің атауы көрсетіледі.
4. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде туылған баланың тууын мемлекеттік тіркеу Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінде не ата-анасының немесе олардың біреуінің қалауы бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген тіркеуші органда шетелдік тіркеуші органдарда тіркелгеніне қарамастан, мынадай құжаттардың бірін:
1) туу туралы куәліктің түпнұсқасын;
2) туу туралы акт жазбасының көшірмесін;
3) туу туралы медициналық куәліктің түпнұсқасын көрсеткен кезде осы Кодексте белгіленген мерзімдерде жүргізіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттар болмаған кезде, соттың туу фактісін анықтау туралы шешімінің көшірмесі көрсетіледі.";
27) 189-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
28) 190-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші сөйлемдегі "жазбаша нысанда" деген сөздер алып тасталсын;
екінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішке, егер ата-анасы немесе олардың біреуі шетелдік не азаматтығы жоқ адам болса, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың, егер неке Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде қиылса (ерлі-зайыпты болса), неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәліктің көшірмесі қоса беріледі.";
екінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бесінші, алтыншы және жетінші бөліктермен толықтырылсын:
"Баланың тууын мемлекеттік тіркеу "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өтініш берушінің таңдауы бойынша проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жүзеге асырылған кезде баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті ұсыну талап етілмейді.
Басқа мемлекеттің аумағында тұрақты тұратын шетелдік, азаматтығы жоқ адам жеке басын куәландыратын құжаттарды көрсетумен қатар, олардың мәтінінің нотариат куәландырған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасын ұсынады.
Шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттары мәтіні аудармасының дұрыстығы шетелдік азаматы болып табылатын мемлекеттің немесе азаматтығы жоқ адам тұрақты тұратын мемлекеттің дипломатиялық өкілдігінде немесе консулдық мекемесінде не сыртқы саяси ведомствосында куәландырылуы мүмкін.";
2-тармақтағы "көрсетілетін қызметтер стандартына" деген сөздер "қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіге" деген сөздермен ауыстырылсын;

29) в статье 192:
в пункте 3:
часть первую после слова "свидетельства" дополнить словами "или актовой записи";
в части второй слова "актовой записи об установлении" заменить словом "установления";
в части третьей слова "регистрации установления отцовства и" исключить;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Согласие супруга или бывшего супруга родившей женщины на установление отцовства от другого лица не обязательно при наличии подтверждающего документа о проведении оперативно-розыскных мероприятий, выданного органом внутренних дел, или о вступлении в законную силу решения суда о признании его безвестно отсутствующим или недееспособным.";
в части второй пункта 4:
абзац первый после слов "об отце" дополнить словами "в актовой записи о государственной регистрации рождения";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) по основаниям, указанным в пункте 1 статьи 192-1 настоящего Кодекса, в случае, если отцовство устанавливается одновременно с государственной регистрацией рождения ребенка;";
30) дополнить статьей 192-1 следующего содержания:
"Статья 192-1. Внесение изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения ребенка при установлении отцовства
1. Изменения, дополнения в актовую запись о государственной регистрации рождения ребенка при установлении отцовства вносятся на основании:
1) совместного заявления родителей об установлении отцовства;
2) заявления отца в случаях смерти матери, объявления матери умершей, признания матери безвестно отсутствующей, признания матери недееспособной, лишения либо ограничения матери в родительских правах, невозможности установления места жительства матери;
3) решения суда об установлении отцовства, а также установлении факта признания отцовства и факта отцовства.
2. Если заявителем является лицо, признанное судом недееспособным, а также опекун этого недееспособного лица, во внесении изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения ребенка отказывается.";
31) в статье 198:
в пункте 1:
в части первой слова "документа установленной формы о рождении, выданного медицинской организацией или частнопрактикующим врачом," заменить словами "оснований для государственной регистрации рождения, указанных в статье 187 настоящего Кодекса,";
часть третью исключить;
в пункте 2 слова "акимата области, города республиканского значения, столицы" исключить;
32) подпункт 8) статьи 201 исключить;

29) 192-бапта:
3-тармақта:
бірінші бөлік "куәліктің" деген сөзден кейін "немесе акт жазбасының" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "анықтау туралы актілер жазбасының" деген сөздер "анықтау" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "әке болуды анықтауды тіркеу және" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Босанған әйелдің жұбайының немесе бұрынғы жұбайының басқа адамның әке болуын анықтауға келісімі ішкі істер органы берген, жедел-іздестіру іс-шаралары жүргізілгені туралы немесе соттың оны хабар-ошарсыз кеткен немесе әрекетке қабілетсіз деп танығаны туралы заңды күшіне енген шешімі туралы растайтын құжат болған кезде міндетті емес.";
4-тармақтың екінші бөлігінде:
бірінші абзац "Мұндай жағдайда" деген сөздерден кейін "тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) егер әке болу баланың тууын мемлекеттік тіркеумен бір мезгілде анықталатын болса, осы Кодекстің 192-1-бабының 1-тармағында көрсетілген негіздер бойынша;";
30) мынадай мазмұндағы 192-1-баппен толықтырылсын:
"192-1-бап. Әке болуды анықтау кезінде баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу
1. Әке болуды анықтау кезінде баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар:
1) ата-анасының әке болуды анықтау туралы бірлескен өтініші;
2) анасы қайтыс болған, анасы қайтыс болды деп жарияланған, анасы хабар-ошарсыз кетті деп танылған, анасы әрекетке қабілетсіз деп танылған, анасы ата-ана құқықтарынан айырылған не оның ата-ана құқықтары шектелген, анасының тұрғылықты жерін анықтау мүмкін болмаған жағдайларда әкесінің өтініші;
3) соттың әке болуды анықтау, сондай-ақ әке болуды тану фактісін және әке болу фактісін анықтау туралы шешімі негізінде енгізіледі.
2. Егер сот әрекетке қабілетсіз деп таныған адам, сондай-ақ осы әрекетке қабілетсіз адамның қорғаншысы өтініш беруші болып табылса, баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізуден бас тартылады.";
31) 198-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "медициналық ұйым немесе жеке дәрігерлік практикамен айналысатын дәрiгер берген белгіленген нысандағы туу туралы құжаты" деген сөздер "осы Кодекстің 187-бабында көрсетілген тууды мемлекеттік тіркеу үшін негіздер" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
2-тармақтағы "облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің" деген сөздер алып тасталсын;
32) 201-баптың 8) тармақшасы алып тасталсын;

33) статью 203 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) наименование регистрирующего органа, выдавшего документ.";
34) главу 26 исключить;
35) пункт 1 статьи 229 изложить в следующей редакции:
"1. Брак (супружество) между гражданами Республики Казахстан, а также между гражданином Республики Казахстан и иностранцем, лицом без гражданства, проживающими за пределами территории Республики Казахстан, может заключаться в загранучреждениях Республики Казахстан.";
36) в статье 232:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Справка о брачной правоспособности выдается любым регистрирующим органом на основании сведений информационной системы, предназначенной для государственной регистрации актовых записей.
Проверка наличия актовой записи о государственной регистрации заключения брака (супружества) производится с шестнадцатилетнего возраста.";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) свидетельство или решение суда о расторжении брака (супружества) либо свидетельство о смерти супруга, выданное за пределами Республики Казахстан, если заявитель ранее состоял в браке (супружестве).";
37) статью 237 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) наименование регистрирующего органа, выдавшего документ.";
38) в пункте 1 статьи 238 слова ", также вступившее в законную силу решение суда о расторжении брака (супружества)" исключить;
39) статью 239 изложить в следующей редакции:
"Статья 239. Место государственной регистрации расторжения брака (супружества)
Государственная регистрация расторжения брака (супружества) производится в любом регистрирующем органе на территории Республики Казахстан по желанию супругов или одного из них.";
40) в статье 241:
в пункте 1:
слова "о государственной регистрации расторжения брака (супружества) на основании решения суда о расторжении брака (супружества)," исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Основания для государственной регистрации расторжения брака (супружества), предусмотренные пунктом 4 статьи 238 настоящего Кодекса, а также вступившее в законную силу решение суда о расторжении брака (супружества) поступают в информационную систему, предназначенную для государственной регистрации актовых записей, в электронном виде.";
в пункте 3:
слова "Бывшие супруги (каждый из них) или опекун" заменить словом "Опекун";
слово "могут" заменить словом "может";
пункт 4 после слова "(супружества)," дополнить словами "за исключением государственной регистрации расторжения брака (супружества) на основании совместного заявления супругов,";

33) 203-баптың 7) тармақшасындағы "күнін қамтиды." деген сөздер "күнін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) құжат берген тіркеуші органның атауын қамтиды.";
34) 26-тарау алып тасталсын;
35) 229-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары арасындағы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматы мен шетелдік, азаматтығы жоқ адам арасындағы неке (ерлі-зайыптылық) Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерiнде қиылуы мүмкін.";
36) 232-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтаманы кез келген тіркеуші орган акт жазбаларын мемлекеттік тіркеуге арналған ақпараттық жүйе мәліметтерінің негізінде береді.
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасының бар-жоғын тексеру он алты жастан бастап жүргізіледі.";
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер өтініш беруші бұрын некеде тұрса (ерлі-зайыпты болса), Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде берілген некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәлiкті немесе сот шешімін не жұбайының қайтыс болуы туралы куәлiкті көрсетеді.";
37) 237-баптың 7) тармақшасындағы "нөмірін қамтиды." деген сөздер "нөмірін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) құжат берген тіркеуші органның атауын қамтиды.";
38) 238-баптың 1-тармағындағы ", сондай-ақ некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы соттың заңды күшіне енген шешімі" деген сөздер алып тасталсын;
39) 239-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"239-бап. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу орны
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу ерлі-зайыптылардың немесе олардың біреуінің қалауы бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген тіркеуші органда жүргізіледі.";
40) 241-бапта:
1-тармақта:
"некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы сот шешімінің негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстің 238-бабының 4-тармағында көзделген некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін негіздер, сондай-ақ соттың некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы заңды күшіне енген шешімі акт жазбаларын мемлекеттік тіркеуге арналған ақпараттық жүйеге электрондық түрде келіп түседі.";
3-тармақта:
"Бұрынғы ерлі-зайыптылар (олардың әрқайсысы) немесе әрекетке қабілетсіз жұбайдың қорғаншысы" деген сөздер "Әрекетке қабілетсіз жұбайдың қорғаншысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
4-тармақтағы "Егер" деген сөз "Ерлі-зайыптылардың бірлескен өтініші негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеуді қоспағанда, егер" деген сөздермен ауыстырылсын;

41) статью 242 дополнить частью второй следующего содержания:
"Отсутствие ответа в установленные сроки, отказ от расторжения брака (супружества) не являются препятствиями для расторжения брака (супружества).";
42) статью 243 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"При изменении фамилии на основании решения суда о расторжении брака (супружества) гражданин обязан в месячный срок обменять документы, удостоверяющие личность.
Документы, удостоверяющие личность, на измененную фамилию выдаются уполномоченным государственным органом на основании решения суда о расторжении брака (супружества).";
43) в статье 247:
часть первую дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) наименование регистрирующего органа, который осуществил государственную регистрацию расторжения брака (супружества).";
часть вторую исключить;
44) главу 29 исключить;
45) в подпункте 12) части второй статьи 257 слова "и отчество" заменить словами "и (или) отчество";
46) в статье 258:
в части первой слова "регистрирующий орган по месту жительства" заменить словами "любой регистрирующий орган на территории Республики Казахстан по выбору";
в части второй слова "жительства гражданина" заменить словами "подачи заявления";
47) статью 266 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) наименование регистрирующего органа, выдавшего документ.";
48) статью 267 исключить;
49) в статье 269 слова "в регистрирующих органах по месту проживания умершего или по месту его смерти" заменить словами "в любом регистрирующем органе на территории Республики Казахстан";
50) в пункте 1 статьи 270:
слова "или устной" исключить;
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Основания для государственной регистрации смерти, предусмотренные статьей 268 настоящего Кодекса, поступают в информационную систему, предназначенную для государственной регистрации актовых записей, в электронном виде.
В случае если лица, уполномоченные на подачу заявления, в течение трех рабочих дней со дня выдачи медицинской организацией документа установленной формы или вступления в законную силу решения суда об установлении факта смерти или объявлении лица умершим не подали заявление о государственной регистрации смерти, то регистрирующий орган в соответствии с поступившим в информационную систему, предназначенную для государственной регистрации актовых записей, основанием для государственной регистрации смерти самостоятельно производит запись о государственной регистрации смерти.";

41) 242-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Белгіленген мерзімдерде жауаптың болмауы, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзудан бас тарту некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу үшін кедергілер болып табылмайды.";
42) 243-бап мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Соттың некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы шешімі негізінде тегін өзгерткен кезде азамат жеке басын куәландыратын құжаттарды бір айлық мерзімде ауыстыруға міндетті.
Тегі өзгертілген жеке басын куәландыратын құжаттарды уәкілетті мемлекеттік орган соттың некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы шешімі негізінде береді.";
43) 247-бапта:
бірінші бөліктің 7) тармақшасындағы "нөмірін қамтиды." деген сөздер "нөмірін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырған тіркеуші органның атауын қамтиды.";
екінші бөлік алып тасталсын;
44) 29-тарау алып тасталсын;
45) 257-баптың екінші бөлігінің 12) тармақшасындағы "және әкесінің атын" деген сөздер "және (немесе) әкесінің атын" деген сөздермен ауыстырылсын;
46) 258-бапта:
бірінші бөліктегі "тіркеуші органға өтініш берушінің тұрғылықты жері бойынша" деген сөздер "өтініш берушінің таңдауы бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген тіркеуші органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "азаматтың тұрғылықты" деген сөздер "өтініш беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
47) 266-баптың 6) тармақшасындағы "нөмірін қамтиды." деген сөздер "нөмірін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) құжат берген тіркеуші органның атауын қамтиды.";
48) 267-бап алып тасталсын;
49) 269-баптағы "қайтыс болған адамның тұрған жері бойынша немесе ол қайтыс болған жер бойынша тіркеуші органдарда" деген сөздер "Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген тіркеуші органда" деген сөздермен ауыстырылсын;
50) 270-баптың 1-тармағында:
"немесе ауызша" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Осы Кодекстің 268-бабында көзделген қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу үшін негіздер акт жазбаларын мемлекеттік тіркеуге арналған ақпараттық жүйеге электрондық түрде келіп түседі.
Егер мәлімдеме беруге уәкілеттік берілген адамдар медициналық ұйым белгіленген нысандағы құжатты берген немесе соттың қайтыс болу фактісін анықтау немесе адамды қайтыс болды деп жариялау туралы шешімі заңды күшіне енген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш бермесе, онда тіркеуші орган акт жазбаларын мемлекеттік тіркеуге арналған ақпараттық жүйеге келіп түскен қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу негізіне сәйкес қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы жазбаны өз бетінше жүргізеді.";

51) статью 274 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) наименование регистрирующего органа, который осуществил государственную регистрацию смерти.".
4. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст.92; № 21, ст.122; № 23, ст.143; № 24, ст.145, 146; 2015 г., № 1, ст.2; № 2, ст.6; № 7, ст.33; № 8, ст.44, 45; № 9, ст.46; № 10, ст.50; № 11, ст.52; № 14, ст.71; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 19-I, ст.101; № 19-II, ст.102, 103, 105; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-I, ст.124, 125; № 21-II, ст.130; № 21-III, ст.137; № 22-I, ст.140, 141, 143; № 22-II, ст.144, 145, 148; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.152, 156, 158; № 22-VI, ст.159; № 22-VII, ст.161; № 23-I, ст.166, 169; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 1, ст.4; № 2, ст.9; № 6, ст.45; № 7-I, ст.49, 50; № 7-II, ст.53, 57; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст.87; № 22, cт.116; № 23, cт.118; № 24, cт.124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 9, ст.17, 18, 21, 22; № 12, ст.34; № 14, ст.49, 50, 54; № 15, ст.55; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.114, 115; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 9, ст.27; № 10, ст.32; № 11, ст.36, 37; № 12, ст.39; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 16, ст.53; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 23, ст.91; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 1, ст.2, 4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.36, 37; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; Закон Республики Казахстан от 28 октября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования агропромышленного комплекса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 ноября 2019 года):
в части первой статьи 486:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) регистрации и (или) получения физическим лицом разрешения на хранение, хранение и ношение оружия;";
подпункт 2) исключить.
5. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, ст.112; 2016 г., № 1, ст.4; № 6, ст.45; № 7-II, ст.55; № 8-І, ст.62, 65; № 8-II, ст.72; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126; 2017 г., № 9, ст.21; № 14, ст.50, 51; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.94; 2019 г., № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; Закон Республики Казахстан от 28 октября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования агропромышленного комплекса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 ноября 2019 года):

51) 274-баптың 4) тармақшасындағы "нөмірін қамтиды." деген сөздер "нөмірін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) қайтыс болуды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырған тіркеуші органның атауын қамтиды.".
4. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 36, 37-құжаттар; № 12, 39-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 16, 53-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 36, 37-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 5 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне агроөнеркәсіптік кешенді реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 28 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
486-баптың бірінші бөлігінде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке тұлғаның қаруды сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсатты тіркеу және (немесе) алу;";
2) тармақша алып тасталсын.
5. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-ІІ, 20-ІІІ, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-І, 62, 65-құжаттар; № 8-ІІ, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 14, 50, 51-құжаттар; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 5 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне агроөнеркәсіптік кешенді реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 28 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) пункт 1 статьи 282 дополнить словами ", за исключением специальных инвестиционных контрактов";
2) пункты 2 и 3 статьи 295-1 изложить в следующей редакции:
"2. Уполномоченный орган по заключению специальных инвестиционных контрактов, определяемый Правительством Республики Казахстан, в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления заявки на предоставление инвестиционных преференций для специального инвестиционного проекта подготавливает для подписания специальный инвестиционный контракт с учетом положений типового специального инвестиционного контракта, утверждаемого уполномоченным органом по заключению специальных инвестиционных контрактов, определяемым Правительством Республики Казахстан.
3. Порядок и условия заключения и расторжения специального инвестиционного контракта разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом по заключению специальных инвестиционных контрактов, определяемым Правительством Республики Казахстан.".
6. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-I, 22-II, ст.107; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 13, ст.41; № 14, ст.42, 44; № 15, ст.50; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 1, ст.2, 4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; Закон Республики Казахстан от 28 октября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования агропромышленного комплекса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 ноября 2019 года):
1) в оглавлении заголовок статьи 656 изложить в следующей редакции:
"Статья 656. Порядок налогообложения доходов иностранцев и лиц без гражданства, направленных в Республику Казахстан юридическим лицом-нерезидентом, не зарегистрированным в качестве налогоплательщика Республики Казахстан";
2) в пункте 1 статьи 209 слово "стандартами" заменить словами "подзаконными нормативными правовыми актами, определяющими порядок оказания";
3) подпункт 13) пункта 1 статьи 609 исключить;
4) в статье 612:
абзац третий подпункта 2) исключить;
подпункт 4) после слова "дополнением," дополнить словами "за исключением внесения изменения, дополнения в связи с установлением отцовства и усыновлением (удочерением),";
в подпункте 6) слова "за регистрацию усыновления (удочерения)" заменить словами "за внесение изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения или за государственную регистрацию рождения в связи с изменением персональных данных при усыновлении (удочерении)";

1) 282-баптың 1-тармағы "қолдауды" деген сөзден кейін ", арнайы инвестициялық келісімшарттарды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 295-1-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, арнайы инвестициялық келісімшарттарды жасасу жөніндегі уәкілетті орган арнайы инвестициялық жоба үшін инвестициялық преференциялар беруге арналған өтiнiм келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, арнайы инвестициялық келісімшарттарды жасасу жөніндегі уәкілетті орган бекітетін үлгілік арнайы инвестициялық келісімшарттың ережелерін ескере отырып, арнайы инвестициялық келісімшартты қол қою үшін дайындайды.
3. Арнайы инвестициялық келісімшартты жасасу және бұзу тәртібі мен шарттарын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, арнайы инвестициялық келісімшарттарды жасасу жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.".
6. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-І, 22-II, 107-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 5 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне агроөнеркәсіптік кешенді реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 28 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында 656-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"656-бап. Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген бейрезидент-заңды тұлға Қазақстан Республикасына жіберген шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың кірістеріне салық салу тәртібі";
2) 209-баптың 1-тармағындағы "көрсетілетін қызметтер стандарттарында" деген сөздер "қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерде" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 609-баптың 1-тармағының 13) тармақшасы алып тасталсын;
4) 612-бапта:
2) тармақшаның үшінші абзацы алып тасталсын;
4) тармақша "жазбаларын" деген сөзден кейін ", әке болуды анықтауға және бала асырап алуға байланысты өзгерістер, толықтырулар енгізуді қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшадағы "ұл бала (қыз бала) асырап алуын тiркегенi үшiн" деген сөздер "бала асырап алуы кезінде тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізгені үшін немесе дербес деректерінің өзгеруіне байланысты тууды мемлекеттік тіркегені үшiн" деген сөздермен ауыстырылсын;

5) в статье 615:
в абзаце третьем подпункта 3) слова ", временного удостоверения личности" исключить;
абзацы восьмой и шестнадцатый подпункта 4) исключить;
6) в абзаце десятом подпункта 5) пункта 1 статьи 623 слова ", а также направления на комиссионную продажу" исключить;
7) в статье 656:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 656. Порядок налогообложения доходов иностранцев и лиц без гражданства, направленных в Республику Казахстан юридическим лицом-нерезидентом, не зарегистрированным в качестве налогоплательщика Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Порядок налогообложения, установленный настоящей статьей, распространяется на доходы иностранцев и лиц без гражданства, направленных в Республику Казахстан юридическим лицом-нерезидентом, не зарегистрированным в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, включая доходы, определенные статьей 322 настоящего Кодекса, полученные (подлежащие получению):
от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (соглашению, контракту), заключенному с таким юридическим лицом-нерезидентом, являющимся работодателем;
от деятельности в Республике Казахстан по договору (контракту) гражданско-правового характера, заключенному с таким юридическим лицом-нерезидентом;
от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем;
надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием в Республике Казахстан таким юридическим лицом-нерезидентом.
В целях настоящей статьи под юридическим лицом-нерезидентом, не зарегистрированным в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, признается также юридическое лицо-нерезидент, зарегистрированное в качестве налогоплательщика Республики Казахстан в связи с открытием текущего счета в банках-резидентах и (или) в связи с возникновением обязательств в соответствии со статьей 650 настоящего Кодекса.
Положения настоящей статьи применяются к указанным в настоящей статье доходам иностранца или лица без гражданства, направленного в Республику Казахстан, если иное не установлено пунктом 7 статьи 655 настоящего Кодекса, при одновременном выполнении следующих условий:
1) иностранец или лицо без гражданства является работником и (или) подрядчиком (субподрядчиком) юридического лица-нерезидента, не зарегистрированного в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, либо работником подрядчика (субподрядчика) указанного юридического лица-нерезидента;
2) иностранец или лицо без гражданства признается постоянно пребывающим в Республике Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 217 настоящего Кодекса.

5) 615-бапта:
3) тармақшаның үшінші абзацындағы ", уақытша жеке куәлік" деген сөздер алып тасталсын;
4) тармақшасының сегізінші және он алтыншы абзацтары алып тасталсын;
6) 623-баптың 1-тармағы 5) тармақшасының оныншы абзацындағы ", сондай-ақ комиссиялық сатуға жолдама" деген сөздер алып тасталсын;
7) 656-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"656-бап. Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген бейрезидент-заңды тұлға Қазақстан Республикасына жіберген шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың кірістеріне салық салу тәртібі";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бапта белгіленген салық салу тәртібі Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген бейрезидент-заңды тұлға Қазақстан Республикасына жіберген шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың кірістеріне, оған қоса осы Кодекстің 322-бабында айқындалған:
жұмыс беруші болып табылатын осындай бейрезидент-заңды тұлғамен жасалған еңбек шарты (келісімі, келісімшарты) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен;
осындай бейрезидент-заңды тұлғамен жасалған азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт (келісімшарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен;
жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алынған, материалдық пайда түрінде Қазақстан Республикасындағы қызметтен алынған (алынуға жататын) кірістерге;
Қазақстан Республикасында тұруға байланысты осындай бейрезидент-заңды тұлға төлейтін үстемеақыларға қолданылады.
Осы баптың мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген бейрезидент-заңды тұлға деп резидент-банктерде ағымдағы шот ашуына байланысты және (немесе) осы Кодекстің 650-бабына сәйкес міндеттемелердің туындауына байланысты Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелген бейрезидент-заңды тұлға да танылады.
Осы баптың ережелері, егер осы Кодекстің 655-бабының 7-тармағында өзгеше белгіленбесе, мынадай шарттар бір мезгілде орындалған:
1) шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген бейрезидент-заңды тұлғаның жұмыскері және (немесе) мердігері (қосалқы мердігері) не аталған бейрезидент-заңды тұлға мердігерінің (қосалқы мердігерінің) жұмыскері болып табылған;
2) шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам осы Кодекстің 217-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты болады деп танылған кезде, Қазақстан Республикасына жіберілген шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның осы бапта көрсетілген кірістеріне қолданылады.

При этом в случае если иностранец или лицо без гражданства не признается постоянно пребывающим в Республике Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 217 настоящего Кодекса, то доходы от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем, подлежат налогообложению по ставке, установленной статьей 646 настоящего Кодекса.";
в пункте 3:
в части второй:
слова "от дохода" заменить словами "от суммы дохода";
дополнить словами ", который распределяется равными долями на всех иностранцев и лиц без гражданства";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"При этом доход, указанный в настоящем пункте, подлежит уменьшению на сумму:
дохода, указанного в документах, определенных настоящим пунктом, в случае их представления;
дохода от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем, в случае если такой доход предусмотрен условиями договора (контракта, соглашения).".
7. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст.35; № 15-16, ст.109; № 20, ст.121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст.180; № 14, ст.274; 1997 г., № 12, ст.183; 1998 г., № 5-6, ст.50; № 17-18, ст.224; 1999 г., № 20, ст.727; 2000 г., № 3-4, ст.63, 64; № 22, ст.408; 2001 г., № 1, ст.1; № 8, ст.52; № 24, ст.338; 2002 г., № 18, ст.157; 2003 г., № 4, ст.25; № 15, ст.139; 2004 г., № 5, ст.30; 2005 г., № 13, ст.53; № 14, ст.55, 58; № 23, ст.104; 2006 г., № 10, ст.52; № 15, ст.95; № 23, ст.141; 2007 г., № 3, ст.20; 2008 г., № 12, ст.52; № 23, ст.114; № 24, ст.126, 129; 2009 г., № 24, ст.122, 125; 2010 г., № 1-2, ст.2; № 5, ст.23; 2011 г., № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 17, ст.136; 2012 г., № 2, ст.14; № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 10-11, ст.56; 2014 г., № 1, ст.9; № 4-5, ст.24; № 12, ст.82; № 14, ст.84; № 19-І, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.42; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 20-IV, cт.113; № 22-VI, cт.159; № 23-І, ст.169; 2016 г., № 24, ст.124; 2017 г., № 4, ст.7; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 13, ст.41; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67):

Бұл ретте, егер шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам осы Кодекстің 217-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты болады деп танылмаса, онда жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алынған, материалдық пайда түрінде Қазақстан Республикасындағы қызметтен түскен кірістер осы Кодекстің 646-бабында белгіленген мөлшерлеме бойынша салық салуға жатады.";
3-тармақта:
екінші бөлікте:
"кірістің" деген сөз "кіріс сомасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жатады" деген сөзден кейін ", бұл барлық шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға тең үлестермен бөлінеді" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте осы тармақта көрсетілген кіріс:
осы тармақта айқындалған құжаттарда көрсетілген кіріс сомасына, олар ұсынылған жағдайда;
жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алынған, материалдық пайда түрінде Қазақстан Республикасындағы қызметтен түскен кіріс сомасына, егер мұндай кіріс шарттың (келісімшарттың, келісімнің) талаптарында көзделген болса, азайтылуға жатады.".
7. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 35-құжат; № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 1, 180-құжат; № 14, 274-құжат; 1997 ж., № 12, 183-құжат; 1998 ж., № 5-6, 50-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 63, 64-құжаттар; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 1-құжат; № 8, 52-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 18, 157-құжат; 2003 ж., № 4, 25-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2009 ж., № 24, 122, 125-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат):

1) в статье 6:
в части первой:
слова "и прилагаются учредительные документы, указанные" заменить словами "с приложением учредительных документов, указанных";
слова "составленные на казахском и русском языках и представляемые в трех" заменить словами "составленных на казахском и русском языках и представляемых в двух";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Учредительные документы юридических лиц, относящихся к коммерческим организациям, за исключением учредительных документов акционерных обществ и государственных предприятий, при государственной регистрации не представляются. Для государственной регистрации акционерных обществ подается заявление по форме, установленной Министерством юстиции Республики Казахстан, с приложением нотариально удостоверенного устава, составленного на казахском и русском языках.";
в части четвертой:
слова "для государственной" заменить словами "при государственной";
слова "дополнительно требуется разрешение" заменить словами "Национальный реестр бизнес-идентификационных номеров получает сведения о наличии разрешения";
дополнить словами "посредством электронного уведомления";
в части восьмой:
в абзаце первом:
после слов "с иностранным участием," дополнить словами "за исключением лиц, не имеющих идентификационных номеров согласно Закону Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров",";
в абзаце втором слова "легализованная выписка" заменить словами "копия легализованной выписки";
часть девятую дополнить словами "и "О некоммерческих организациях";
2) в статье 6-1:
в части четвертой:
абзац первый после слов "с иностранным участием," дополнить словами "за исключением лиц, не имеющих идентификационных номеров согласно Закону Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров",";
в абзаце втором слова "легализованная выписка" заменить словами "копия легализованной выписки";
части пятую и шестую исключить;
3) в статье 6-2:
в части четвертой слово "трех" заменить словом "двух";
дополнить частью седьмой следующего содержания:
"Для филиалов (представительств) акционерных обществ дополнительно прилагаются положение о филиале (представительстве) на казахском и русском языках, утвержденное юридическим лицом, устав (положение) и доверенность юридического лица, выданная руководителю филиала (представительства).";

1) 6-бапта:
бірінші бөлікте:
"тiркеушi органға Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi белгiлеген нысан бойынша өтiнiш берiледi және" деген сөздер "тіркеуші органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"үш данада ұсынылатын құрылтай құжаттары қоса беріледі" деген сөздер "екі данада ұсынылатын құрылтай құжаттары қоса беріле отырып, Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi белгiлеген нысан бойынша өтiнiш берiледi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Акционерлiк қоғамдар мен мемлекеттік кәсіпорындардың құрылтай құжаттарын қоспағанда, коммерциялық ұйымдарға жататын заңды тұлғалардың құрылтай құжаттары мемлекеттік тiркеу кезінде ұсынылмайды. Акционерлік қоғамдарды мемлекеттік тіркеу үшін қазақ және орыс тілдерінде жасалған, нотариат куәландырған жарғы қоса беріле отырып, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілеген нысан бойынша өтініш беріледі.";
төртінші бөлікте:
"тiркеу үшiн" деген сөздер "тiркеу кезінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) рұқсаты қосымша" деген сөздер "Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) рұқсатының бар-жоғы туралы мәліметтерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
"талап етiледi" деген сөздер "электрондық хабарлама арқылы алады" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші бөлікте:
бірінші абзацта:
"Шетелдік" деген сөз "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сәйкестендіру нөмірлері жоқ тұлғаларды қоспағанда, шетелдік" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "заңдастырылған үзінді көшірмесі" деген сөздер "заңдастырылған үзінді көшірмесінің көшірмесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы бөлік "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" деген сөздерден кейін "және "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 6-1-бапта:
төртінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "Шетелдік" деген сөз "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сәйкестендіру нөмірлері жоқ тұлғаларды қоспағанда, шетелдік" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "заңдастырылған үзінді көшірмесі" деген сөздер "заңдастырылған үзінді көшірмесінің көшірмесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші және алтыншы бөліктер алып тасталсын;
3) 6-2-бапта:
төртінші бөліктегі "үш" деген сөз "екі" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"Акционерлік қоғамдардың филиалдары (өкілдіктері) үшін заңды тұлға бекіткен, қазақ және орыс тілдеріндегі филиал (өкілдік) туралы ереже, жарғы (ереже) және филиалдың (өкілдіктің) басшысына берілген заңды тұлғаның сенімхаты қосымша қоса беріледі.";

4) в статье 7:
части первую и вторую изложить в следующей редакции:
"В регистрирующий орган представляются учредительные документы, если иное не предусмотрено настоящим Законом или иными законами Республики Казахстан.
Учредительными документами юридических лиц являются:
1) для учреждения – положение (устав), утвержденное собственником (собственниками);
2) для фонда, потребительского кооператива, объединения юридических лиц, объединения индивидуальных предпринимателей, объединения индивидуальных предпринимателей и юридических лиц в форме ассоциации (союза) – устав, утвержденный учредителями, и учредительный договор (при числе собственников (учредителей) более одного);
3) для общественного объединения, религиозного объединения и акционерного общества – устав.";
часть седьмую исключить;
5) в статье 9:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Сроки государственной регистрации (перерегистрации) юридических лиц, учетной регистрации (перерегистрации) филиалов (представительств), регистрации внесенных изменений и дополнений в учредительные документы юридических лиц, филиалов (представительств) и выдачи документов";
части первую и вторую изложить в следующей редакции:
"Государственная регистрация юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства, учетная регистрация их филиалов (представительств), за исключением акционерных обществ, их филиалов (представительств), производятся в течение одного часа с момента подачи электронного заявления.
Государственная перерегистрация юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства, учетная перерегистрация их филиалов (представительств), за исключением акционерных обществ, их филиалов (представительств), производятся в течение одного рабочего дня с момента подачи заявления.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Государственная регистрация коммерческих юридических лиц, учетная регистрация их филиалов (представительств) с участием иностранных лиц, не имеющих идентификационных номеров согласно Закону Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров", производятся не позднее одного рабочего дня, следующего за днем подачи заявления.";
в части третьей:
после слов "филиалов (представительств)" дополнить словами ", а также филиалов (представительств) иностранных некоммерческих организаций";
слово "десяти" заменить словом "пяти";
часть четвертую исключить;
в части пятой слово "четырнадцати" заменить словом "пяти";
6) в статье 11:
в части первой:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) если физическое лицо, являющееся учредителем (участником, членом) и (или) руководителем юридического лица, является единственным учредителем (участником, членом) и (или) руководителем бездействующих юридических лиц;";
в подпункте 4-1) слово "(участником)" заменить словами "(участником, членом)";

4) 7-бапта:
бірінші және екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер осы Заңда немесе Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше көзделмесе, тіркеуші органға құрылтай құжаттары ұсынылады.
Мыналар заңды тұлғалардың құрылтай құжаттары болып табылады:
1) мекеме үшін – меншік иесі (меншік иелері) бекіткен ереже (жарғы);
2) қор, тұтыну кооперативі, заңды тұлғалар бірлестігі, дара кәсіпкерлер бірлестігі, қауымдастық (одақ) нысанындағы дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар бірлестігі үшін – құрылтайшылар бекіткен жарғы мен құрылтай шарты (меншік иелер (құрылтайшылар) саны біреуден көп болған кезде);
3) қоғамдық бірлестік, діни бірлестік және акционерлік қоғам үшін – жарғы.";
жетінші бөлік алып тасталсын;
5) 9-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), филиалдарды (өкілдіктерді) есептік тіркеу (қайта тіркеу), заңды тұлғалардың, филиалдардың (өкілдіктердің) құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды тіркеу және құжаттарды беру мерзімдері;";
бірінші және екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Акционерлік қоғамдарды, олардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда, жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу, олардың филиалдарын (өкілдіктерін) есептік тіркеу электрондық өтініш берілген кезден бастап бір сағат ішінде жүргізіледі.
Акционерлік қоғамдарды, олардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда, жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды мемлекеттік қайта тіркеу, олардың филиалдарын (өкілдіктерін) есептік қайта тіркеу өтініш берілген кезден бастап бір жұмыс күні ішінде жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сәйкестендіру нөмірлері жоқ шетелдік тұлғалар қатысатын коммерциялық заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу, олардың филиалдарын (өкілдіктерін) есептік тіркеу өтініш берілген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.";
үшінші бөлікте:
"олардың филиалдарын (өкілдіктерін)" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ шетелдік коммерциялық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін)" деген сөздермен толықтырылсын;
"он" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртінші бөлік алып тасталсын;
бесінші бөліктегі "он төрт" деген сөздер "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 11-бапта:
бірінші бөлікте:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) егер заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлға әрекет етпейтін заңды тұлғалардың жалғыз құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) және (немесе) басшысы болып табылса;";
4-1) тармақшадағы "(қатысушысы)" деген сөз "(қатысушысы, мүшесі)" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить подпунктами 4-2), 4-3), 4-4), 4-5) и 4-6) следующего содержания:
"4-2) если физическое лицо, являющееся учредителем (участником, членом) и (или) руководителем юридического лица, признано недееспособным или ограниченно дееспособным;
4-3) если физическое лицо, являющееся учредителем (участником, членом) и (или) руководителем юридического лица, признано безвестно отсутствующим, объявлено умершим, зарегистрировано в качестве умершего либо его статус не определен;
4-4) если физическое лицо, являющееся учредителем (участником, членом) и (или) руководителем юридического лица, имеет непогашенную или неснятую судимость за преступления по статьям 237, 238 и 240 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
4-5) если при государственной регистрации учредитель (физическое лицо и (или) юридическое лицо), его учредители, руководитель юридического лица, учредитель и (или) руководитель юридического лица, являющегося учредителем (участником, членом) юридического лица, являются должниками по исполнительному документу, за исключением лица, являющегося должником по исполнительному производству о взыскании периодических платежей и не имеющего задолженность по исполнительному производству о периодических взысканиях более трех месяцев;
4-6) если при государственной перерегистрации новые учредители (участники, члены) и (или) лица, отчуждающие долю, являются должниками по исполнительному документу, за исключением лица, являющегося должником по исполнительному производству о взыскании периодических платежей и не имеющего задолженность по исполнительному производству о периодических взысканиях более трех месяцев;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) если иное не установлено законами Республики Казахстан или судебным актом, регистрационные действия прерываются до устранения обстоятельств, явившихся основанием для перерыва срока, но не более чем на один месяц. Если в течение одного месяца не будут устранены обстоятельства, явившиеся основанием для перерыва срока, в регистрационных действиях отказывается, за исключением получения заключения эксперта (специалиста).
Заявитель (уполномоченный представитель заявителя) вправе обратиться с ходатайством о прекращении рассмотрения заявления в регистрирующий орган.
Рассмотрение отозванного заявления при этом прекращается.";
в части третьей слово "создания" заменить словами "учетной регистрации";
7) в части первой статьи 12 слова ", выдаваемая регистрирующим органом" исключить;
8) в части второй статьи 14:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Для государственной перерегистрации юридического лица, учетной перерегистрации филиала (представительства) представляются:";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) заявление о государственной перерегистрации юридического лица, учетной перерегистрации филиала (представительства) по форме, установленной Министерством юстиции Республики Казахстан;";
подпункт 2) после слов "печатью юридического лица" дополнить словами ", за исключением подачи электронного заявления";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) два экземпляра учредительных документов с внесенными изменениями и дополнениями либо текст внесенных изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, не относящегося к субъекту частного предпринимательства, филиала (представительства);";

мынадай мазмұндағы 4-2), 4-3), 4-4), 4-5) және 4-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-2) егер заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлға әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектелуі деп танылса;
4-3) егер заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлға хабар-ошарсыз кеткен деп танылса, қайтыс болды деп жарияланса, қайтыс болған ретінде тіркелсе не оның мәртебесі айқындалмаса;
4-4) егер заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлғаның Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 237, 238 және 240-баптары бойынша қылмыстары үшін жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар болса;
4-5) егер мемлекеттік тіркеу кезінде, мерзiмдiк төлемдердi өндiрiп алу туралы атқарушылық iс жүргiзу бойынша борышкер болып табылатын және мерзiмдiк өндiрiп алулар туралы атқарушылық iс жүргiзу бойынша үш айдан астам берешегi жоқ тұлғаны қоспағанда, құрылтайшы (жеке тұлға және (немесе) заңды тұлға), оның құрылтайшылары, заңды тұлғаның басшысы, заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) болып табылатын заңды тұлғаның құрылтайшысы және (немесе) басшысы атқарушылық құжат бойынша борышкерлер болып табылса;
4-6) егер мемлекеттік қайта тіркеу кезінде, мерзімдік төлемдерді өндіріп алу туралы атқарушылық іс жүргізу бойынша борышкер болып табылатын және мерзімдік өндіріп алулар туралы атқарушылық іс жүргізу бойынша үш айдан астам берешегі жоқ тұлғаны қоспағанда, жаңа құрылтайшылар (қатысушылар, мүшелер) және (немесе) үлесін иеліктен шығаратын тұлғалар атқарушылық құжат бойынша борышкерлер болып табылса;";
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) егер Қазақстан Республикасының заңдарында немесе сот актісінде өзгеше белгіленбесе, тіркеу әрекеттері мерзімді үзу үшін негіз болған мән-жайлар жойылғанға дейін, бірақ бір айдан аспайтын мерзімге үзіледі. Егер мерзімді үзу үшін негіз болған мән-жайлар бір ай ішінде жойылмаса, сарапшының (маманның) қорытындысын алуды қоспағанда, тіркеу әрекеттерінен бас тартылады.
Өтініш беруші (өтініш берушінің уәкілетті өкілі) өтінішті қарауды тоқтату туралы өтінішхатпен тіркеуші органға өтініш жасауға құқылы.
Бұл ретте кері қайтарып алынған өтінішті қарау тоқтатылады.";
үшінші бөліктегі "құрудың" деген сөз "есептік тіркеудің" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 12-баптың бірінші бөлігіндегі "тіркеуші орган беретін" деген сөздер алып тасталсын;
8) 14-баптың екінші бөлігінде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу, филиалды (өкілдікті) есептік қайта тіркеу үшін:";
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілеген нысан бойынша заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу, филиалды (өкілдікті) есептік қайта тіркеу туралы өтініш;";
2) тармақшадағы "заңды тұлғаның уәкілетті" деген сөздер "электрондық өтініш беруді қоспағанда, заңды тұлғаның уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке кәсіпкерлік субъектісіне жатпайтын заңды тұлғаның, филиалдың (өкілдіктің) енгізілген өзгерістер мен толықтырулар бар құрылтай құжаттарының екі данасы не құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәтіні;";

дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) нотариально удостоверенный устав (положение) с внесенными изменениями и дополнениями либо текст внесенных изменений и дополнений в устав акционерного общества, положение о филиале (представительстве);";
в подпункте 4) слова "а также акционерного общества, положений об их филиалах (представительствах)" заменить словами "за исключением акционерных обществ, положений о филиалах (представительствах)";
9) в статье 14-1:
в части первой слова ", не влекущих государственную (учетную) перерегистрацию, юридическое лицо, филиал (представительство) извещают об этом регистрирующий орган" заменить словами "юридическое лицо, филиал (представительство) подают заявление по форме, установленной Министерством юстиции Республики Казахстан,";
в части второй:
слово "извещению" заменить словом "заявлению";
дополнить словами ", за исключением подачи электронного заявления";
в части четвертой:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) два экземпляра учредительных документов с внесенными изменениями и дополнениями либо текст внесенных изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, не относящегося к субъекту частного предпринимательства, филиала (представительства), скрепленные печатью юридического лица;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) нотариально удостоверенный устав (положение) с внесенными изменениями и дополнениями либо текст внесенных изменений и дополнений в устав акционерного общества, положение о филиале (представительстве);";
подпункт 4) дополнить словами ", за исключением акционерных обществ";
в части шестой слова "в письменном виде" исключить;
часть седьмую исключить;
10) дополнить статьей 14-2 следующего содержания:
"Статья 14-2. Уведомительный порядок изменения и дополнения регистрационных и иных сведений юридического лица, филиала (представительства)
Изменения и дополнения в регистрационные данные юридического лица, филиала (представительства) вносятся при:
1) изменении места нахождения юридического лица, относящегося к субъекту частного предпринимательства, филиала (представительства), за исключением акционерного общества, филиала (представительства);

мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) енгізілген өзгерістер мен толықтырулар бар, нотариат куәландырған жарғы (ереже) не акционерлік қоғамның жарғысына, филиалдың (өкілдіктің) ережесіне енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәтіні;";
4) тармақшадағы "жеке кәсіпкерлік субъектісіне жатпайтын заңды тұлғаның, сондай-ақ акционерлік қоғамның бұрынғы құрылтай құжаттарының, олардың филиалдары (өкілдіктері) туралы ережелердің" деген сөздер "акционерлік қоғамдарды қоспағанда, жеке кәсіпкерлік субъектісіне жатпайтын заңды тұлғаның бұрынғы құрылтай құжаттарының, филиалдар (өкілдіктер) туралы ережелердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 14-1-бапта:
бірінші бөліктегі "мемлекеттік (есептік) қайта тіркеуге әкеп соқпайтын өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда заңды тұлға, филиал (өкілдік) тіркеуші органға бұл жөнінде жарғыға (ережеге) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бір ай мерзімде хабарлайды" деген сөздер "өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, заңды тұлға, филиал (өкілдік) жарғыға (ережеге) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бір ай мерзімде Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілеген нысан бойынша өтініш береді" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"Хабарламаға" деген сөз "Өтінішке" деген сөзбен ауыстырылсын;
"заңды тұлғаның мөрімен" деген сөздер ", электрондық өтініш беруді қоспағанда, заңды тұлғаның мөрімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлікте:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) заңды тұлғаның мөрімен бекемделген, жеке кәсіпкерлік субъектісіне жатпайтын заңды тұлғаның, филиалдың (өкілдіктің) енгізілген өзгерістер мен толықтырулар бар құрылтай құжаттарының екі данасы не құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәтіні;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) енгізілген өзгерістер мен толықтырулар бар, нотариат куәландырған жарғы (ереже) не акционерлік қоғамның жарғысына, филиалдың (өкілдіктің) ережесіне енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәтіні;";
4) тармақшадағы "заңды тұлғаның", "түпнұсқалары" деген сөздер тиісінше "акционерлік қоғамдарды қоспағанда, заңды тұлғаның", "төлнұсқалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөліктегі "жазбаша түрдегі дәлелді" деген сөздер "уәжді" деген сөзбен ауыстырылсын;
жетінші бөлік алып тасталсын;
10) мынадай мазмұндағы 14-2-баппен толықтырылсын:
"14-2-бап. Заңды тұлғаның, филиалдың (өкілдіктің) тіркеу және өзге де мәліметтерін өзгерту мен толықтырудың хабарлама тәртібі
Заңды тұлғаның, филиалдың (өкілдіктің) тіркеу деректеріне өзгерістер мен толықтырулар мынадай:
1) акционерлік қоғамды, филиалды (өкілдікті) қоспағанда, жеке кәсіпкерлік субъектісіне жататын заңды тұлғаның, филиалдың (өкілдіктің) орналасқан жері өзгерген;

2) изменении руководителя (назначении руководителя, назначении исполняющего обязанности руководителя, назначении управляющего имуществом и деятельностью юридического лица, отстранении от должности руководителя);
3) внесении изменений и дополнений в учредительные документы, за исключением требований, предусмотренных статьей 14-1 настоящего Закона;
4) передаче доли уставного капитала в доверительное управление;
5) увеличении уставного капитала хозяйственных товариществ;
6) изменении основного вида экономической деятельности;
7) изменении состава учредителей (участников, членов) некоммерческих организаций, за исключением политических партий.
Изменения и дополнения в регистрационные данные юридического лица, филиала (представительства), указанные в подпунктах 2), 6) и 7) части первой настоящей статьи, вносятся в автоматическом режиме на основании электронного уведомления.
Изменения и дополнения в регистрационные данные юридического лица, филиала (представительства), указанные в подпунктах 1), 3), 4) и 5) части первой настоящей статьи, вносятся на основании электронного уведомления с приложением предусмотренных настоящей статьей документов.
При изменении места нахождения юридического лица, относящегося к субъекту частного предпринимательства, филиала (представительства), за исключением акционерного общества, филиала (представительства), дополнительно к уведомлению прилагается документ, подтверждающий место нахождения юридического лица, филиала (представительства).
В случае, если владельцем помещения является физическое лицо, представляется нотариально засвидетельствованное согласие физического лица о предоставлении помещения для места нахождения юридического лица.
Исключение составляют случаи изменения наименования населенных пунктов, названий улиц в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".
Несвоевременное извещение регистрирующего органа об изменении места нахождения юридического лица влечет административную ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
При передаче доли уставного капитала в доверительное управление дополнительно представляется нотариально удостоверенный договор доверительного управления.
При изменении состава учредителей (участников, членов) некоммерческих организаций дополнительно представляется список учредителей (участников, членов) некоммерческой организации с указанием фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), числа, месяца, года рождения, индивидуального идентификационного номера, места жительства, номера контактного телефона, личной подписи.
Юридические лица, филиалы (представительства) извещают регистрирующий орган о внесении изменений и дополнений в учредительные документы, указанных в части первой настоящей статьи, в месячный срок со дня принятия решения о внесении изменений и дополнений в учредительные документы.
Изменения и дополнения в регистрационные и иные сведения юридического лица, филиала (представительства) вносятся в течение трех рабочих дней с момента подачи электронного уведомления.

2) басшы өзгерген (басшы тағайындалған, басшының міндетін атқарушы тағайындалған, заңды тұлғаның мүлкін және қызметін басқарушы тағайындалған, басшы лауазымынан шеттетілген);
3) осы Заңның 14-1-бабында көзделген талаптарды қоспағанда, құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген;
4) жарғылық капиталдағы үлес сенімгерлік басқаруға берілген;
5) шаруашылық серіктестіктердің жарғылық капиталы ұлғайған;
6) экономикалық қызметтің негізгі түрі өзгерген;
7) саяси партияларды қоспағанда, коммерциялық емес ұйымдар құрылтайшыларының (қатысушыларының, мүшелерінің) құрамы өзгерген кезде енгізіледі.
Заңды тұлғаның, филиалдың (өкілдіктің) осы баптың бірінші бөлігінің 2), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген тіркеу деректеріне өзгерістер мен толықтырулар электрондық хабарлама негізінде автоматты режимде енгізіледі.
Заңды тұлғаның, филиалдың (өкілдіктің) осы баптың бірінші бөлігінің 1), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген тіркеу деректеріне өзгерістер мен толықтырулар осы бапта көзделген құжаттар қоса беріле отырып, электрондық хабарлама негізінде енгізіледі.
Акционерлік қоғамды, филиалды (өкілдікті) қоспағанда, жеке кәсіпкерлік субъектісіне жататын заңды тұлғаның, филиалдың (өкілдіктің) орналасқан жері өзгерген кезде, хабарламаға қосымша заңды тұлғаның, филиалдың (өкілдіктің) орналасқан жерін растайтын құжат қоса беріледі.
Егер үй-жайдың иесі жеке тұлға болып табылса, заңды тұлғаның орналасқан жері үшін үй-жай беру туралы жеке тұлғаның нотариат куәландырған келісімі беріледі.
"Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес елді мекендер атауының, көше аттарының өзгеру жағдайлары бұған кірмейді.
Заңды тұлғаның орналасқан жерінің өзгергені туралы тіркеуші органға уақтылы хабар бермеу Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес әкімшілік жауаптылыққа алып келеді.
Жарғылық капиталдағы үлесті сенімгерлік басқаруға берген кезде, нотариат куәландырған сенімгерлік басқару шарты қосымша ұсынылады.
Коммерциялық емес ұйымдар құрылтайшыларының (қатысушыларының, мүшелерінің) құрамы өзгерген кезде, коммерциялық емес ұйымдар құрылтайшыларының (қатысушыларының, мүшелерінің) тізімі тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), туған күні, айы, жылы, жеке сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты жері, байланыс телефонының нөмірі, жеке қолтаңбасы көрсетіле отырып, қосымша ұсынылады.
Заңды тұлғалар, филиалдар (өкілдіктер) құрылтай құжаттарына осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген өзгерістер мен толықтырулар енгізілгені туралы тіркеуші органға құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бір ай мерзімде хабар береді.
Заңды тұлғаның, филиалдың (өкілдіктің) тіркеу және өзге де мәліметтеріне өзгерістер мен толықтырулар электрондық хабарлама берілген кезден бастап үш жұмыс күні ішінде енгізіледі.

Наличие судебных актов, постановлений (запретов, арестов) судебных исполнителей и правоохранительных органов, а также случаи, предусмотренные подпунктами 3), 4), 4-1) и 5) части первой статьи 11 настоящего Закона, являются основаниями для оставления электронного уведомления без исполнения с извещением об этом заявителя.
Ответственность за полноту и достоверность внесенных сведений несет юридическое лицо, филиал (представительство).";
11) в части первой статьи 15 слова "трех рабочих дней" заменить словами "одного рабочего дня";
12) в статье 16:
в части первой:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) документ, подтверждающий публикацию в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, информации о ликвидации юридического лица, порядке и сроках заявления претензий кредиторами;";
подпункт 4) исключить;
часть третью изложить в следующей редакции:
"Государственная регистрация прекращения деятельности юридического лица, в отношении которого судом вынесено решение о принудительной ликвидации юридического лица, осуществляется на основании такого решения, вступившего в законную силу.";
13) в статье 16-1:
подпункт 2) части первой дополнить словами ", за исключением акционерных обществ";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Снятие с учетной регистрации филиала (представительства) юридического лица, в отношении которого судом вынесено решение о принудительной ликвидации юридического лица, осуществляется на основании такого решения, вступившего в законную силу.".
8. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст.106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст.184; № 15, ст.281; № 19, ст.370; 1997 г., № 5, ст.58; № 13-14, ст.205; № 22, ст.333; 1998 г., № 11-12, ст.176; № 17-18, ст.224; 1999 г., № 20, ст.727; 2000 г., № 3-4, ст.66; № 22, ст.408; 2001 г., № 8, ст.52; № 9, ст.86; 2002 г., № 17, ст.155; 2003 г., № 5, ст.31; № 10, ст.51; № 11, ст.56, 67; № 15, ст.138, 139; 2004 г., № 11-12, ст.66; № 15, ст.86; № 16, ст.91; № 23, ст.140; 2005 г., № 7-8, ст.24; № 14, ст.55, 58; № 23, ст.104; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.24; № 8, ст.45; № 11, ст.55; № 16, ст.99; 2007 г., № 2, ст.18; № 4, ст.28, 33; 2008 г., № 17-18, ст.72; № 20, ст.88; № 23, ст.114; 2009 г., № 2-3, ст.16, 18, 21; № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.28; № 17-18, ст.111; 2011 г., № 3, ст.32; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 12, ст.111; № 13, ст.116; № 14, ст.117; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.15; № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 13, ст.91; № 20, ст.121; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 10-11, ст.56; № 15, ст.76; 2014 г., № 1, ст.9; № 4-5, ст.24; № 6, ст.27; № 10, ст.52; № 11, ст.61; № 12, ст.82; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 13, ст.68; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-II, ст.130; № 21-ІІІ, ст.137; № 22-I, ст.140, 143; № 22-ІІІ, ст.149; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-II, ст.55; № 8-I, ст.65; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 24, ст.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.21; № 13, ст.45; № 21, ст.98; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67):

Сот актілерінің, сот орындаушылары мен құқық қорғау органдары қаулыларының (тыйым салуларының, қамаққа алуларының) болуы, сондай-ақ осы Заңның 11-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 4-1) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайлар, өтініш берушіге бұл туралы хабар бере отырып, электрондық хабарламаны орындамай қалдыру үшін негіз болып табылады.
Заңды тұлға, филиал (өкілдік) енгізілген мәліметтердің толықтығы және анықтығы үшін жауапты болады.";
11) 15-баптың бірінші бөлігіндегі "үш жұмыс күнi" деген сөздер "бір жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 16-бапта:
бірінші бөлікте:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) заңды тұлғаның таратылуы, кредиторлардың талаптарды мәлiмдеу тәртiбi мен мерзiмдерi туралы ақпараттың Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында жарияланғанын растайтын құжат;";
4) тармақша алып тасталсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот заңды тұлғаға қатысты оны мәжбүрлеп тарату туралы шешім шығарған заңды тұлға қызметінің тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу заңды күшіне енген осындай шешім негізінде жүзеге асырылады.";
16) 16-1-бапта:
бірінші бөліктің 2) тармақшасындағы "филиал" деген сөз "акционерлік қоғамдарды қоспағанда, филиал" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот заңды тұлғаға қатысты оны мәжбүрлеп тарату туралы шешім шығарған заңды тұлғаның филиалын (өкілдігін) есептік тіркеуден шығару заңды күшіне енген осындай шешім негізінде жүзеге асырылады.".
8. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-І, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-І, 140, 143-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-І, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 21-құжат; № 13, 45-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат):

1) в статье 11-1:
часть четвертую пункта 1 после слова "выдачи" дополнить словами "банку или банковскому холдингу";
в пункте 4:
абзац первый после слова "организации" дополнить словами ", представляемому по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа,";
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) учредительные документы дочерней организации – в случае отсутствия их на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности или возможности получения их уполномоченным органом через веб-портал "электронного правительства";
2) решение об учреждении дочерней организации – в случае ее создания либо решение о приобретении дочерней организации – в случае ее приобретения (в случае отсутствия сведений на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности), а также копию лицензии – в случае осуществления лицензируемого вида деятельности;";
часть первую подпункта 4) изложить в следующей редакции:
"4) сведения об аффилированных лицах (в случае отсутствия сведений на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности).";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) бизнес-план дочерней организации, требования к которому определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
подпункт 7) исключить;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) финансовую отчетность приобретаемой дочерней организации, заверенную аудиторской организацией, за последний завершенный отчетный период;";
подпункты 9), 10) и 13) исключить;
подпункт 13-1) изложить в следующей редакции:
"13-1) документ, подтверждающий оплату сбора за выдачу разрешения, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";";
в части первой пункта 7 слова "трех месяцев" заменить словами "пятидесяти рабочих дней";
часть первую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"12. Заявление на получение разрешения на значительное участие в капитале организаций по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, представляется с приложением документов, предусмотренных подпунктами 2), 3), 5), 6) и 11) пункта 4 настоящей статьи, а также документа, подтверждающего оплату сбора за выдачу разрешения на значительное участие в капитале организаций, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".";
2) в статье 11-2:
часть вторую пункта 1 после слова "приобретение" дополнить словом "банком";
в абзаце первом пункта 5:
после слова "банка," дополнить словами "представляемому по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа,";
цифры "7), 9), 10)," исключить;

1) 11-1-бапта:
1-тармақтың төртінші бөлігіндегі "Еншілес" деген сөз "Банкке немесе банк холдингіне еншілес" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші абзацтағы "Еншілес" деген сөз "Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша ұсынылатын еншілес" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында болмаған немесе уәкілетті органның "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алуға мүмкіндігі болмаған жағдайда – еншілес ұйымның құрылтай құжаттары;
2) еншілес ұйым құрылған жағдайда, оны құру туралы шешім не еншілес ұйымды иеленген жағдайда, оны иелену туралы шешім (қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында мәліметтер болмаған жағдайда), сондай-ақ лицензияланатын қызмет түрін жүзеге асырған жағдайда – лицензияның көшірмесі;";
4) тармақшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында мәліметтер болмаған жағдайда, үлестес тұлғалар туралы мәліметтер қоса берілуі қажет.";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде қойылатын талаптары айқындалатын еншілес ұйымның бизнес-жоспары;";
7) тармақша алып тасталсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) иеленетін еншілес ұйымның аудиторлық ұйым куәландырған, аяқталған соңғы есепті кезеңге қаржылық есептілігі;";
9), 10) және 13) тармақшалар алып тасталсын;
13-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13-1) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, рұқсат беру үшін алым төленгенін растайтын құжат;";
7-тармақтың бірінші бөлігіндегі "үш ай" деген сөздер "елу жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат алуға арналған өтініш осы баптың 4-тармағының 2), 3), 5), 6) және 11) тармақшаларында көзделген құжаттар, сондай-ақ "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру үшін алым төленгенін растайтын құжат қоса беріле отырып ұсынылады.";
2) 11-2-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі "құруға немесе сатып алуға" деген сөздер "банктің құруына немесе сатып алуына" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың бірінші абзацында:
"Бас банктің" деген сөздер "Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша ұсынылатын бас банктің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"7), 9), 10)," деген цифрлар алып тасталсын;

в части первой пункта 5-1:
цифры ", 7), 10)" исключить;
дополнить словами ", за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) в статье 13:
часть вторую пункта 2 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Выданное разрешение на открытие банка считается отмененным в случаях:
1) принятия банком решения о добровольном прекращении своей деятельности путем реорганизации или ликвидации;
2) принятия судом решения о прекращении деятельности банка;
3) непрохождения в Корпорации государственной регистрации юридического лица в качестве банка в течение двух месяцев со дня выдачи разрешения на открытие банка;
4) неполучения лицензии на осуществление банковских или иных операций в течение трех месяцев со дня государственной регистрации юридического лица в качестве банка.
В случае, предусмотренном подпунктом 3) части первой настоящего пункта, ранее выданные разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций и согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга считаются отмененными.";
4) пункт 4 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"4. Минимальный размер уставного капитала вновь созданного банка должен быть оплачен его учредителями полностью не позднее трех рабочих дней после государственной регистрации банка.";
5) в статье 17-1:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для получения согласия лицо, желающее стать крупным участником банка, обязано представить в уполномоченный орган заявление о приобретении статуса крупного участника банка, содержащее сведения, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа, включая сведения об условиях и порядке приобретения акций банка, в том числе ранее приобретенных, а также описание источников и средств, используемых для приобретения акций, с приложением документов и сведений, определенных пунктами 4, 4-1, 5, 6, 7 и 7-1 настоящей статьи.";
в пункте 4:
часть первую подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) копии документов, подтверждающих условия и порядок приобретения акций, а также источники и средства, используемые для приобретения акций.";
подпункт 2) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) сведения по юридическим лицам, в которых оно является крупным участником, по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа. В случае, если заявитель является акционером (участником) юридического лица – нерезидента Республики Казахстан, дополнительно представляются нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов юридического лица – нерезидента Республики Казахстан;";
подпункт 3-2) исключить;
подпункт 3-3) изложить в следующей редакции:
"3-3) сведения о доходах и имуществе, а также информацию об имеющейся задолженности по всем обязательствам заявителя согласно форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа.
К указанным сведениям прилагаются подтверждающие документы, достаточные для анализа финансового положения заявителя;";
подпункты 4) и 6) изложить в следующей редакции:

5-1-тармақтың бірінші бөлігінде:
", 7), 10)" деген цифрлар алып тасталсын;
"сондай-ақ" деген сөзден кейін "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 13-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Банк ашуға берiлген рұқсат:
1) банк қайта ұйымдастыру немесе тарату арқылы өз қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдаған;
2) сот банктің қызметін тоқтату туралы шешім қабылдаған;
3) банк ашуға рұқсат берілген күннен бастап екі ай ішінде банк ретінде Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу корпорациясынан өтпеген;
4) заңды тұлға банк ретінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап үш ай ішінде банк операцияларын немесе өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензияны алмаған жағдайларда күші жойылды деп есептеледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген жағдайда, еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге, ұйымның капиталына қомақты қатысуға бұрын берілген рұқсаттардың және банктің ірі қатысушысы, банк холдингі мәртебесін иеленуге келісімнің күші жойылды деп есептеледі.";
4) 16-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жаңадан құрылған банктiң жарғылық капиталының ең төмен мөлшерін оның құрылтайшылары банк мемлекеттік тiркелгеннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей толық төлеуге тиiс.";
5) 17-1-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Банктің ірі қатысушысы болуға ниет білдірген тұлға келісім алу үшін уәкілетті органға осы баптың 4, 4-1, 5, 6, 7 және 7-1-тармақтарында айқындалған құжаттар мен мәліметтерді қоса бере отырып, банк акцияларын, оның ішінде бұрын сатып алынғандарын сатып алу шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерді, сондай-ақ акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын көздер мен қаражат сипаттамасын қоса алғанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген мәліметтер қамтылатын банктің ірі қатысушысы мәртебесін иелену туралы өтінішті ұсынуға міндетті.";
4-тармақта:
1) тармақшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1) акцияларды сатып алу шарттары мен тәртібін, сондай-ақ акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын көздер мен қаражатты растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.";
2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша ірі қатысушысы болып табылатын заңды тұлғалар жөніндегі мәліметтерді ұсынады. Егер өтініш беруші Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғасының акционері (қатысушысы) болып табылса, Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғасы құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелері қосымша ұсынылады;";
3-2) тармақша алып тасталсын;
3-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысанға сәйкес кірістері мен мүлкі туралы мәліметтерді, сондай-ақ өтініш берушінің барлық міндеттемелері бойынша орын алған берешек туралы ақпаратты ұсынады.
Көрсетілген мәліметтерге өтініш берушінің қаржылық жағдайын талдау үшін жеткілікті растайтын құжаттар қоса беріледі;";
4) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"4) сведения о заявителе по форме, предусмотренной нормативными правовыми актами уполномоченного органа, включая сведения об образовании, о трудовой деятельности, безупречной деловой репутации. Физические лица-нерезиденты в подтверждение безупречной деловой репутации представляют документ, подтверждающий отсутствие неснятой или непогашенной судимости, выданный соответствующим государственным органом страны их гражданства, а лица без гражданства – страны их постоянного проживания (дата выдачи указанного документа не может быть более трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления);";
"6) документ, подтверждающий оплату сбора за выдачу согласия, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".";
в пункте 4-1:
в части первой:
абзац первый:
после слова "физическое" дополнить словами "или юридическое";
после слова "дарения" дополнить словами "или договора доверительного управления";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) копии документов, подтверждающих условия и порядок дарения акций банка или доверительного управления акциями банка;";
в подпункте 2) цифры "2), 3), 3-1), 3-2)" заменить цифрами "3), 3-1)";
подпункт 3) после слова "дарения" дополнить словами "или договора доверительного управления";
абзац первый части второй после слова "физическим" дополнить словами "или юридическим";
в пункте 5:
часть первую подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) копию решения соответствующего органа заявителя о приобретении акций банка (в случае отсутствия решения на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности или возможности получения его уполномоченным органом через веб-портал "электронного правительства").";
подпункт 1-1) после слова "владеющих" дополнить словами "прямо или косвенно";
подпункт 1-2) изложить в следующей редакции:
"1-2) список аффилированных лиц заявителя (в случае отсутствия списка на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности или возможности получения его уполномоченным органом через веб-портал "электронного правительства");";
в подпункте 2) цифры "2), 3), 3-1)" заменить цифрами "3), 3-1)";
подпункт 2-1) исключить;
подпункты 3), 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"3) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов в случае отсутствия их на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности или возможности получения их уполномоченным органом через веб-портал "электронного правительства";

"4) білімі, еңбек қызметі, мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді қоса алғанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген нысан бойынша өтініш беруші туралы мәліметтерді ұсынады. Бейрезидент-жеке тұлғалар мінсіз іскерлік беделін растау үшін өздері азаматы болып табылатын елдің, ал азаматтағы жоқ адамдар – өздері тұрақты тұратын елдің тиісті мемлекеттік органы берген алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығының жоқ екенін растайтын құжатты ұсынады (көрсетілген құжатты беру күні өтініш берілген күннің алдындағы үш айдан аспауға тиіс);";
"6) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, келісім бергені үшін алым төленгенін растайтын құжатты ұсынады.";
4-1-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац:
"жеке" деген сөзден кейін "немесе заңды" деген сөздермен толықтырылсын;
"сыйға тарту шарты" деген сөздерден кейін "немесе сенімгерлік басқару шарты" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) банк акцияларын сыйға тарту немесе банк акцияларын сенімгерлік басқару шарттары мен тәртібін растайтын құжаттардың көшірмелері;";
2) тармақшадағы "2), 3), 3-1), 3-2)" деген цифрлар "3), 3-1)" деген цифрлармен ауыстырылсын;
3) тармақша "сыйға тарту шартының" деген сөздерден кейін "немесе сенімгерлік басқару шартының" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацы "жеке" деген сөзден кейін "немесе заңды" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта:
1) тармақшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өтініш берушінің тиісті органының банк акцияларын сатып алу туралы шешімінің көшірмесін (қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында шешім болмаған немесе уәкілетті органның оны "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алуға мүмкіндігі болмаған жағдайда) ұсынады.";
1-1) тармақша "одан көп пайызына (дербес немесе басқа тұлғалармен бірлесіп)" деген сөздерден кейін "тікелей немесе жанама" деген сөздермен толықтырылсын;
1-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-2) өтініш берушінің үлестес тұлғаларының тізімін (қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында тізім болмаған немесе уәкілетті органның оны "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алуға мүмкіндігі болмаған жағдайда);";
2) тармақшадағы "2), 3), 3-1)" деген цифрлар "3), 3-1)" деген цифрлармен ауыстырылсын;
2-1) тармақша алып тасталсын;
3), 4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында болмаған немесе уәкілетті органның "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алуға мүмкіндігі болмаған жағдайда, құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін;";

4) краткие данные о руководящих работниках заявителя по форме, предусмотренной нормативными правовыми актами уполномоченного органа, включая сведения об образовании, о трудовой деятельности, безупречной деловой репутации. Физические лица-нерезиденты в подтверждение безупречной деловой репутации представляют документ, подтверждающий отсутствие неснятой или непогашенной судимости, выданный соответствующим государственным органом страны их гражданства, а лица без гражданства – страны их постоянного проживания (дата выдачи указанного документа не может быть более трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления);
5) годовую финансовую отчетность за последние два завершенных финансовых года, заверенную аудиторской организацией, а также финансовую отчетность за последний завершенный квартал перед представлением соответствующего заявления.
Годовая финансовая отчетность не представляется в случае размещения данной отчетности на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности или возможности получения ее уполномоченным органом через веб-портал "электронного правительства";";
подпункт 6) исключить;
в части первой пункта 6:
в подпункте 1):
цифры "1), 2), 3)," заменить цифрами "1), 3),";
слова "2-1), 3), 4), 5) и 6)" заменить словами "3), 4) и 5)";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) список юридических лиц, в которых заявитель является крупным участником, и нотариально засвидетельствованные копии их учредительных документов, а также нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов заявителя.";
в абзаце первом пункта 6-1 слова "подпункта 3) пункта 4 и подпункта 3) пункта 5" заменить словами "подпункта 3) пункта 6";
в пункте 12:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Лицо, желающее стать банковским холдингом, должно обеспечить выполнение требований, установленных уполномоченным органом, в части наличия систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации.";
часть третью исключить;
в пункте 14:
в части первой слова "трех месяцев" заменить словами "пятидесяти рабочих дней";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Заявление о выдаче статуса крупного участника банка или банковского холдинга, поданное в рамках получения разрешения на открытие банка, рассматривается уполномоченным органом в сроки, установленные для рассмотрения заявления на выдачу разрешения на открытие банка.";
в части третьей пункта 18:
слова "банковского холдинга ранее" заменить словами "банковского холдинга либо в случае самостоятельного обнаружения уполномоченным органом фактов, являющихся основанием для отмены выданного согласия, ранее";
слова "получения уполномоченным органом указанного заявления" заменить словами ", следующего за днем получения уполномоченным органом указанного заявления либо обнаружения уполномоченным органом фактов, являющихся основанием для отмены выданного согласия";

4) білімі, еңбек қызметі, мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді қоса алғанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген нысан бойынша өтініш берушінің басшы қызметкерлері туралы қысқаша деректерді ұсынады. Бейрезидент-жеке тұлғалар мінсіз іскерлік беделін растау үшін өздері азаматы болып табылатын елдің, ал азаматтағы жоқ адамдар – өздері тұрақты тұратын елдің тиісті мемлекеттік органы берген алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығының жоқ екенін растайтын құжатты ұсынады (көрсетілген құжатты беру күні өтініш берілген күннің алдындағы үш айдан аспауға тиіс);
5) аудиторлық ұйым куәландырған, аяқталған соңғы екі қаржы жылына жылдық қаржылық есептілікті, сондай-ақ тиісті өтінішті ұсынар алдында аяқталған соңғы тоқсанға қаржылық есептілікті ұсынады.
Қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында жылдық қаржылық есептілік орналастырылған немесе уәкілетті органның оны "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алуға мүмкіндігі болған жағдайда, осы есептілік ұсынылмайды;";
6) тармақша алып тасталсын;
6-тармақтың бірінші бөлігінде:
1) тармақшада:
"1), 2), 3)," деген цифрлар "1), 3)," деген цифрлармен ауыстырылсын;
"2-1), 3), 4), 5) және 6)" деген сөздер "3), 4) және 5)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "мәліметтерді табыс етеді." деген сөздер "мәліметтерді;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) өтініш беруші ірі қатысушысы болып табылатын заңды тұлғалардың тізімін және олардың құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін, сондай-ақ өтініш берушінің құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін ұсынады.";
6-1-тармақтың бірінші абзацындағы "4-тармағы 3) тармақшасының және 5-тармағы 3) тармақшасының" деген сөздер "6-тармағы 3) тармақшасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк холдингі болуға ниет білдірген тұлға тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуы бөлігінде, оның ішінде еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты уәкілетті орган белгілеген талаптардың орындалуын қамтамасыз етуге тиіс.";
үшінші бөлік алып тасталсын;
14-тармақта:
бірінші бөліктегі "үш ай" деген сөздер "елу жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банк ашуға рұқсат алу шеңберінде берілген банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесін беру туралы өтінішті уәкілетті орган банк ашуға рұқсат беруге арналған өтiнiшті қарау үшін белгіленген мерзімдерде қарайды.";
18-тармақтың үшінші бөлігінде:
"Банк акцияларының" деген сөздер "Банктің ірі қатысушысының, банк холдингінің өтініші бойынша банк акцияларының" деген сөздермен ауыстырылып, "өзгерген жағдайда" деген сөздерден кейін "не уәкілетті орган берілген келісімнің күшін жою үшін негіз болып табылатын фактілерді дербес анықтаған жағдайда," деген сөздермен толықтырылсын;
"банктің ірі қатысушысының, банк холдингінің өтініші бойынша уәкілетті орган көрсетілген өтінішті алған" деген сөздер "уәкілетті орган көрсетілген өтінішті алған не уәкілетті орган берілген келісімнің күшін жою үшін негіз болып табылатын фактілерді анықтаған күннен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) пункт 3 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"3. К заявлению о выдаче разрешения на открытие банка, поданному по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, должны прилагаться следующие документы:
1) копия протокола учредительного собрания, засвидетельствованного нотариально и оформленного в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
2) сведения об учредителях – физических и юридических лицах с долей в уставном капитале банка менее десяти процентов (по перечню, определенному уполномоченным органом), в том числе финансовая отчетность учредителя – юридического лица за последние два завершенных финансовых года (включая консолидированную при наличии), заверенная аудиторской организацией.
Финансовая отчетность не представляется в случае наличия данной отчетности на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности или возможности получения ее уполномоченным органом через веб-портал "электронного правительства";
3) документы и сведения в порядке, предусмотренном статьей 11-1 настоящего Закона;
4) документы и сведения в порядке, предусмотренном статьей 17-1 настоящего Закона, в случае необходимости получения заявителем статуса крупного участника банка или банковского холдинга, за исключением заявления и бизнес-плана, предусмотренных статьей 17-1 настоящего Закона;
5) копии документов, подтверждающих условия и порядок приобретения акций, а также источники и средства, используемые для приобретения акций. Источником, используемым для приобретения акций банка, являются средства, указанные в подпункте 1) пункта 4 статьи 17-1 настоящего Закона;
6) бизнес-план вновь создаваемого банка, утвержденный лицом, уполномоченным учредителями на подписание документов. Требования к содержанию бизнес-плана устанавливаются уполномоченным органом, включая раскрытие подробной структуры открываемого банка, стратегии деятельности, направлений и масштабов деятельности, финансовых перспектив (бюджет, расчетный баланс, счет прибылей и убытков за первые три финансовых (операционных) года, план маркетинга (формирования клиентуры банка), плана привлечения трудовых ресурсов, организацию управления рисками;
7) документы лиц, предлагаемых на должности руководящих работников банка в соответствии с требованиями статьи 20 настоящего Закона;
8) документы, предусмотренные подпунктами 2) и 5) пункта 4 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг". Документы, подтверждающие оплату объявленных акций, размещаемых среди учредителей акционерного общества, представляются заявителем не позднее трех рабочих дней со дня государственной регистрации юридического лица;

6) 19-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша берілген банк ашуға рұқсат беру туралы өтiнiшке мынадай құжаттар:
1) нотариат куәландырған және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделген құрылтай жиналысы хаттамасының көшірмесі;
2) банктің жарғылық капиталындағы үлесі он пайыздан аз болатын құрылтайшылар – жеке және заңды тұлғалар (уәкілетті орган айқындаған тізбе бойынша) туралы мәліметтер, оның ішінде құрылтайшы-заңды тұлғаның аудиторлық ұйым куәландырған, аяқталған соңғы екі қаржы жылына қаржылық есептілігі (бар болса, шоғырландырылған есептілікті қоса алғанда) қоса берілуге тиiс.
Қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қаржылық есептілік болған немесе уәкілетті органның оны "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алуға мүмкіндігі болған жағдайда, осы есептілік ұсынылмайды;
3) осы Заңның 11-1-бабында көзделген тәртіппен құжаттар мен мәліметтер;
4) осы Заңның 17-1-бабында көзделген өтініш пен бизнес-жоспарды қоспағанда, өтініш берушінің банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесін иеленуі қажет болған жағдайда, осы Заңның 17-1-бабында көзделген тәртіппен құжаттар мен мәліметтер;
5) акцияларды сатып алу шарттары мен тәртібін, сондай-ақ акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын көздер мен қаражатты растайтын құжаттардың көшірмелері қоса берілуге тиiс. Осы Заңның 17-1-бабы 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қаражат банк акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көзі болып табылады;
6) құрылтайшылар құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берген тұлға бекіткен, жаңадан құрылатын банктің бизнес-жоспары қоса берілуге тиiс. Бизнес-жоспардың мазмұнына қойылатын талаптарды ашылатын банктің толық құрылымын ашып көрсетуді, қызмет стратегиясын, қызмет бағыттары мен ауқымдарын, қаржылық перспективаларын (бюджетін, есеп-қисап балансын, алғашқы үш қаржы жылындағы (операциялық жылдағы) пайда мен шығындар есебін, маркетинг жоспарын (банк клиентурасын қалыптастыруды), еңбек ресурстарын тарту жоспарын, тәуекелдерді басқаруды ұйымдастыруды қоса алғанда, уәкілетті орган белгілейді;
7) осы Заңның 20-бабының талаптарына сәйкес банктің басшы қызметкерлері лауазымына ұсынылатын адамдардың құжаттары;
8) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 4-тармағының 2) және 5) тармақшаларында көзделген құжаттар қоса берілуге тиiс. Акционерлік қоғамның құрылтайшылары арасында орналастырылатын жарияланған акцияларға ақы төленгенін растайтын құжаттарды өтініш беруші заңды тұлға мемлекеттік тіркелген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады;

9) документы, предусмотренные статьей 6 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
10) сведения и документы, подтверждающие наличие в населенном пункте, где расположен исполнительный орган банка, собственного помещения с централизованным доступом к автоматизированной банковской информационной системе, требования к которому предусматриваются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
7) в пункте 6 статьи 20:
часть четвертую дополнить словами ", за исключением случая, предусмотренного частью пятой настоящего пункта";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Уполномоченный орган направляет заявителю решение о согласовании либо отказе в согласовании лиц, предлагаемых на должности руководящих работников вновь создаваемого банка, в течение десяти рабочих дней со дня получения документов, подтверждающих государственную регистрацию юридического лица.";
8) пункты 1 и 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"1. Заявление о выдаче разрешения на открытие банка должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение шестидесяти пяти рабочих дней со дня подачи заявления.
2. Уведомление о выдаче разрешения на открытие банка направляется заявителю и в регистрирующий орган.";
9) в пункте 1 статьи 24:
подпункты а) и в) исключить;
подпункт г) изложить в следующей редакции:
"г) неустойчивость финансового положения учредителей банка. Под неустойчивостью финансового положения понимается наличие признаков, установленных пунктом 10 статьи 17-1 настоящего Закона;";
подпункт д-1) дополнить словами ", банковского холдинга";
дополнить подпунктом д-2) следующего содержания:
"д-2) отказ в выдаче разрешения на создание (приобретение) дочерней организации банка;";
10) в статье 25:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Государственная регистрация банка осуществляется Корпорацией на основании разрешения уполномоченного органа на открытие банка.";
часть вторую исключить;
11) в статье 26:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. После получения документа, предусмотренного статьей 12 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", и оплаты уставного капитала в соответствии с пунктом 4 статьи 16 настоящего Закона не позднее одного рабочего дня, следующего за днем оплаты уставного капитала, заявитель обязан представить в уполномоченный орган документы, подтверждающие выполнение указанного требования, а также документ, подтверждающий оплату в бюджет лицензионного сбора на право занятия отдельными видами деятельности, указанными в заявлении на открытие банка, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
До начала осуществления банковской деятельности заявитель обязан выполнить все организационно-технические мероприятия, в том числе подготовить помещение, оборудование и программное обеспечение по автоматизации бухгалтерского учета и главной бухгалтерской книги, соответствующие требованиям нормативных правовых актов уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан, нанять соответствующий персонал, утвердить правила осуществления банковской и иной деятельности, утвердить советом директоров банка положения о службе внутреннего аудита, о кредитном комитете.
Банк обязан обеспечить наличие в населенном пункте, где расположен исполнительный орган банка, собственного помещения с централизованным доступом к автоматизированной банковской информационной системе, требования к которому предусматриваются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"Уполномоченный орган выдает вновь создаваемому банку лицензию либо мотивированный отказ в выдаче лицензии в течение десяти рабочих дней со дня получения документов, подтверждающих государственную регистрацию юридического лица.";

9) "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында көзделген құжаттар;
10) банктің атқарушы органы орналасқан елді мекенде автоматтандырылған банктік ақпараттық жүйеге орталықтандырылған қолжетімділік бар меншікті үй-жайының болуын растайтын мәліметтер мен құжаттар қоса берілуге тиiс, бұл жүйеге қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделеді.";
7) 20-баптың 6-тармағында:
төртінші бөлік "Уәкілетті орган" деген сөздерден кейін ", осы тармақтың бесінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган өтініш берушіге жаңадан құрылатын банктің басшы қызметкерлері лауазымына ұсынылатын адамдарға келісім беру не келісім беруден бас тарту туралы шешімді заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжаттарды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жібереді.";
8) 23-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банк ашуға рұқсат беру туралы өтiнiштi уәкiлеттi орган өтiнiш берілген күннен бастап алпыс бес жұмыс күні ішінде қарауға тиiс.
2. Банк ашуға рұқсат беру туралы хабарлама өтініш беруші мен тіркеуші органға жіберіледі.";
9) 24-баптың 1-тармағында:
а) және в) тармақшалар алып тасталсын;
г) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"г) банк құрылтайшыларының қаржылық жағдайының тұрақсыздығы. Қаржылық жағдайдың тұрақсыздығы деп осы Заңның 17-1-бабының 10-тармағында белгіленген белгілердің болуы түсініледі;";
д-1) тармақша "банктің ірі қатысушысы" деген сөздерден кейін ", банк холдингі" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы д-2) тармақшамен толықтырылсын:
"д-2) банктің еншілес ұйымын құруға (иеленуге) рұқсат беруден бас тарту;";
10) 25-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктi мемлекеттiк тiркеудi Корпорация уәкiлеттi органның банк ашуға рұқсаты негiзiнде жүзеге асырады.";
екінші бөлік алып тасталсын;
11) 26-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабында көзделген құжатты алғаннан кейін және осы Заңның 16-бабының 4-тармағына сәйкес жарғылық капиталға ақы төлегеннен кейін өтініш беруші жарғылық капиталға ақы төленген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға көрсетілген талаптың орындалғанын растайтын құжаттарды, сондай-ақ "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, банк ашуға арналған өтiнiште көрсетілген жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжатты ұсынуға міндетті.
Өтініш беруші банк қызметін жүзеге асыруды бастағанға дейін барлық ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды орындауға, оның ішінде уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келетін үй-жайды, жабдықтарды және бухгалтерлік есепке алу мен бас бухгалтерлік кітапты автоматтандыру бойынша бағдарламалық қамтылымды дайындауға, тиісті персоналды жалдауға, банк қызметін және өзге де қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекітуге, банктің директорлар кеңесінің ішкі аудит қызметі туралы, кредит комитеті туралы ережелерді бекітуі міндетті.
Банк банктің атқарушы органы орналасқан елді мекенде автоматтандырылған банктік ақпараттық жүйеге орталықтандырылған қолжетімділік бар меншікті үй-жайының болуын қамтамасыз етуге міндетті, бұл жүйеге қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделеді.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган жаңадан құрылатын банкке заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжаттарды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде лицензия не лицензия беруден уәжді бас тарту береді.";

12) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Основания отказа в выдаче лицензии на проведение банковских или иных операций
1. Отказ в выдаче лицензии на проведение банковской или иной операции производится в случаях:
1) несоблюдения любого из требований, установленных пунктами 2 и 3 статьи 26, пунктом 5 статьи 52-17 настоящего Закона;
2) несоблюдения банковским конгломератом, в состав которого входит банк, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;
3) несоответствия размера, состава и структуры уставного капитала банка требованиям статьи 16 настоящего Закона;
4) несоответствия представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
5) несоответствия руководящего работника юридического лица, желающего получить лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, требованиям статьи 20 настоящего Закона, несогласования руководящего работника из числа избранных органами общества (для вновь создаваемого банка).
2. В случае получения отказа в выдаче лицензии, за исключением случая, установленного пунктом 3 настоящей статьи, юридическое лицо, желающее стать банком, устраняет несоответствия и вновь обращается с заявлением на получение лицензии с представлением исправленных документов, на основании которых был направлен отказ в выдаче лицензии.
Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные в соответствии с настоящим пунктом, в течение десяти рабочих дней с даты представления исправленных документов, на основании которых был направлен отказ в выдаче лицензии.
3. В случае получения отказа в выдаче лицензии по основанию, предусмотренному подпунктом 5) пункта 1 настоящей статьи, юридическое лицо, желающее стать банком, устраняет несоответствия и вновь обращается с заявлением на получение лицензии с представлением документов лиц, предлагаемых на должности руководящих работников банка, в соответствии с требованиями статьи 20 настоящего Закона взамен лиц, в согласовании которых было отказано.
Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные в соответствии с настоящим пунктом, в течение тридцати рабочих дней с даты представления полного пакета документов в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа.";
13) в пункте 6 статьи 29 слова "подпунктом 1) пункта 1 статьи 47-2" заменить словами "пунктом 1 статьи 47-2";
14) в пункте 13 статьи 30:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Условием получения лицензии на проведение банковской операции, предусмотренной подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи, является функционирование банка в течение одного календарного года с даты получения вновь созданным банком лицензии на проведение банковских операций в соответствии с настоящей статьей.";
часть третью исключить;

12) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Банк операцияларын немесе өзге де операцияларды жүргiзуге лицензия беруден бас тарту негiздерi
1. Банк операциясын немесе өзге де операцияны жүргізуге лицензия беруден бас тарту:
1) осы Заңның 26-бабының 2 және 3-тармақтарында, 52-17-бабының 5-тармағында белгіленген талаптардың кез келгені сақталмаған;
2) құрамына банк кіретін банк конгломераты белгіленген пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді өтініш берілгенге дейін алты ай кезеңінде сақтамаған;
3) банктің жарғылық капиталының мөлшері, құрамы және құрылымы осы Заңның 16-бабының талаптарына сәйкес келмеген;
4) ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген;
5) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға лицензия алуға ниет білдірген заңды тұлғаның басшы қызметкері осы Заңның 20-бабының талаптарына сай болмаған, қоғам органдары сайлағандардың арасынан басшы қызметкерге келісім берілмеген (жаңадан құрылатын банк үшін) жағдайларда жүргізіледі.
2. Осы баптың 3-тармағында белгіленген жағдайды қоспағанда, лицензия беруден бас тартуды алған жағдайда, банк болуға ниет білдірген заңды тұлға сәйкессіздіктерді жояды және лицензия беруден бас тартуды жіберуге негіз болған түзетілген құжаттарды ұсына отырып, лицензия алуға өтінішпен қайта өтініш жасайды.
Уәкілетті орган осы тармаққа сәйкес ұсынылған құжаттарды лицензия беруден бас тартуды жіберуге негіз болған түзетілген құжаттар ұсынылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
3. Осы баптың 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген негіз бойынша лицензия беруден бас тартуды алған жағдайда, банк болуға ниет білдірген заңды тұлға сәйкессіздіктерді жояды және келісім беруден бас тартылған адамдардың орнына осы Заңның 20-бабының талаптарына сәйкес, банктің басшы қызметкерлері лауазымына ұсынылатын адамдардың құжаттарын ұсына отырып, лицензия алуға өтінішпен қайта өтініш жасайды.
Уәкілетті орган осы тармаққа сәйкес ұсынылған құжаттарды уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.";
13) 29-баптың 6-тармағындағы "47-2-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында" деген сөздер "47-2-бабының 1-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 30-баптың 13-тармағында:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жаңадан құрылған банк осы бапқа сәйкес банк операцияларын жүргізуге лицензия алған күннен бастап күнтізбелік бір жыл ішінде банктің жұмыс істеуі осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензия алу шарты болып табылады.";
үшінші бөлік алып тасталсын;

15) пункт 1 статьи 47-2 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган, Национальный Банк Республики Казахстан в пределах их компетенции вправе применить к банку, банковскому холдингу, организациям, входящим в состав банковского конгломерата, крупным участникам банка, а также организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, вне зависимости от примененных ранее к ним мер надзорного реагирования санкцию в виде приостановления действия либо лишения лицензии и (или) приложения к лицензии на проведение всех или отдельных банковских операций по основаниям, установленным статьей 48 настоящего Закона.";
16) статью 49 исключить;
17) в пункте 2 статьи 52-14:
подпункт 3) исключить;
в абзаце первом подпункта 4) слова "который должен содержать следующую информацию" заменить словами "требования к содержанию которого устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа, включая";
18) в части второй пункта 1-1 статьи 69 слова "список кандидатов в члены ликвидационной комиссии, в том числе ее подразделений, создаваемых в филиалах либо представительствах," исключить.
9. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст.84; 1999 г., № 13, ст.431; № 23, ст.921; 2001 г., № 15-16, ст.228; 2002 г., № 6, ст.71; 2003 г., № 11, ст.67; 2004 г., № 14, ст.82; № 17, ст.101; № 23, ст.142; 2006 г., № 16, ст.103; 2007 г., № 9, ст.67; № 10, ст.69; № 15, ст.106, 108; № 18, ст.143; 2009 г., № 11-12, ст.54; № 18, ст.84; № 24, ст.122; 2010 г., № 5, ст.23; № 10, ст.52; 2011 г., № 1, ст.2, 3; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 10, ст.86; № 11, ст.102; № 16, ст.128, 129; 2012 г., № 1, ст.5; № 3, ст.21; № 4, ст.32; № 5, ст.41; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; № 15, ст.77; 2014 г., № 1, ст.4; № 14, ст.84, 86; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; № 24, ст.144; 2015 г., № 1, ст.2; № 20-IV, ст.113; № 22-V, ст.154, 158; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 8-I, ст.65; № 12, ст.87; № 23, ст.118; 2017 г., № 8, ст.16; № 11, ст.29; № 21, ст.98; 2018 г., № 10, ст.32; № 16, ст.56; № 24, ст.93; 2019 г., № 7, ст.39; № 9-10, ст.52):
в подпункте 44-1) статьи 2 слово "первичного" исключить.
10. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 11, ст.154; 1999 г., № 8, ст.239; № 23, ст.925; 2002 г., № 6, ст.71; 2003 г., № 1-2, ст.13; 2004 г., № 23, ст.142; № 24, ст.157; 2005 г., № 23, ст.98; 2006 г., № 12, ст.69; 2007 г., № 10, ст.69; № 20, ст.152; 2012 г., № 4, ст.32; № 8, ст.64; 2013 г., № 10-11, ст.56; 2014 г., № 6, ст.28; № 19-І, 19-II, ст.96; 2015 г., № 6, ст.27; № 8, ст.45; № 15, ст.78; № 19-II, ст.106; № 22-II, ст.145; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 7-І, ст.49; 2017 г., № 12, ст.36; 2018 г., № 14, ст.42; № 22, ст.83):

15) 47-2-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкiлеттi орган, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өздерінің құзыреті шегінде банкке, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға бұрын оларға қолданылған қадағалап ден қою шараларына қарамастан, осы Заңның 48-бабында белгiленген негiздер бойынша барлық немесе жекелеген банк операцияларын жүргiзуге лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданысын тоқтата тұру не одан айыру түрінде санкция қолдануға құқылы.";
16) 49-бап алып тасталсын;
17) 52-14-баптың 2-тармағында:
3) тармақша алып тасталсын;
4) тармақшаның бірінші абзацындағы "бизнес-жоспары, онда мынадай ақпарат қамтылуға тиіс" деген сөздер "арналған, мазмұнына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін бизнес-жоспар, төмендегілерді қоса алғанда" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 69-баптың 1-1-тармағының екінші бөлігіндегі ", тарату комиссиясының мүшелеріне кандидаттардың, оның ішінде филиалдарында не өкілдіктерінде құрылатын бөлімшелерінің тізімі" деген сөздер алып тасталсын.
9. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8, 84-құжат; 1999 ж., № 13, 431-құжат; № 23, 921-құжат; 2001 ж., № 15-16, 228-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 17, 101-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 15, 106, 108-құжаттар; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-V, 154, 158-құжаттар; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 11, 29-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 16, 56-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 9-10, 52-құжат):
2-баптың 44-1) тармақшасындағы "бастапқы" деген сөз алып тасталсын.
10. "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 11, 154-құжат; 1999 ж., № 8, 239-құжат; № 23, 925-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 1-2, 13-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 157-құжат; 2005 ж., № 23, 98-құжат; 2006 ж., № 12, 69-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 28-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-ІІ, 106-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; № 22, 83-құжат):

1) пункт 2 статьи 3 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Представление заявления о назначении пособия по инвалидности в случае первичного установления инвалидности и пособия по потере кормильца не требуется при назначении пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".";
2) в статье 5:
пункт 1-1 дополнить словами "или со дня получения согласия на назначение пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Пособия по инвалидности назначаются со дня установления инвалидности, но не более чем за три месяца до дня обращения за его назначением или до дня получения согласия на назначение пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".
3. Пособия по случаю потери кормильца назначаются со дня возникновения права на пособие, но не более чем за двенадцать месяцев до дня обращения за назначением пособия со всеми необходимыми документами или до дня получения согласия на назначение пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".".
11. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 24, ст.448; 2002 г., № 4, ст.34; 2004 г., № 23, ст.140, 142; 2006 г., № 24, ст.148; 2007 г., № 2, ст.18; № 19, ст.150; № 20, ст.152; 2010 г., № 8, ст.41; № 24, ст.149; 2011 г., № 1, ст.7; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2013 г., № 12, ст.57; 2014 г., № 8, ст.49; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.122; 2016 г., № 6, ст.45; № 23, ст.118; 2017 г., № 16, ст.56; 2018 г., № 19, ст.62; 2019 г., № 5-6, ст.27):
1) в пункте 2 статьи 14:
в части первой слова "хранение и ношение" заменить словами "хранение, хранение и ношение";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Владелец оружия обращается в орган внутренних дел по месту регистрации оружия до окончания срока действия разрешения для получения нового.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Форма разрешения утверждается уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия по согласованию с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации.";

1) 3-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мүгедектік алғаш рет белгіленген жағдайда мүгедектігі бойынша жәрдемақы және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша жәрдемақы тағайындау туралы өтінішті беру "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемақы тағайындалған кезде талап етілмейді.";
2) 5-бапта:
1-1-тармақ "күннен бастап" деген сөздерден кейін "немесе "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемақы тағайындауға келісім алынған күннен бастап" деген сөздермен толықтырылсын;
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мүгедектiгi бойынша жәрдемақылар мүгедектiк белгiленген күннен бастап, бiрақ оны тағайындауға өтiнiш жасалған күнге дейiн немесе "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемқы тағайындауға келісім алынған күнге дейін үш айдан аспайтын мерзiм үшін тағайындалады.
3. Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша жәрдемақылар жәрдемақыға құқығы туындаған күннен бастап, бiрақ барлық қажеттi құжаттармен бірге жәрдемақы тағайындауға өтiнiш жасалған күнге дейiн немесе "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемқы тағайындауға келісім алынған күнге дейін он екі айдан аспайтын мерзiм үшiн тағайындалады.".
11. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 24, 448-құжат; 2002 ж., № 4, 34-құжат; 2004 ж., № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 19, 150-құжат; № 20, 152-құжат; 2010 ж., № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2013 ж., № 12, 57-құжат; 2014 ж., № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат):
1) 14-баптың 2-тармағында:
бірінші бөліктегі "сақтау мен алып жүруге" деген сөздер "сақтауға, сақтау мен алып жүруге" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қарудың иесі қару тіркелген жердегі ішкі істер органына рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін жаңасын алу үшін өтініш жасайды.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Рұқсаттың нысанын рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";

2) в статье 15:
в пункте 2:
в части второй:
предложение второе изложить в следующей редакции:
"Разрешение выдается сроком на пять лет.";
предложение третье исключить;
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Владелец оружия обращается в орган внутренних дел по месту регистрации оружия до окончания срока действия разрешения для получения нового.
Форма разрешения утверждается уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия по согласованию с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации.";
в пункте 3 слова "приобретение оружия" заменить словами "приобретение, хранение, хранение и ношение оружия";
3) подпункт 4-1) пункта 1 статьи 29 исключить.
12. В Закон Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 8, ст.238; № 23, ст.925; 2000 г., № 23, ст.411; 2001 г., № 2, ст.14; 2002 г., № 6, ст.71; 2004 г., № 24, ст.157; 2005 г., № 23, ст.98; 2006 г., № 12, ст.69; 2007 г., № 20, ст.152; 2009 г., № 23, ст.111; 2012 г., № 4, ст.32; № 8, ст.64; 2014 г., № 6, ст.28; № 19-І, 19-II, ст.96; 2015 г., № 6, ст.27; № 19-II, ст.106; № 22-II, ст.145; 2016 г., № 7-І, ст.49; 2018 г., № 14, ст.42; № 22, ст.83):
статью 5 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Представление заявления о назначении пособия лицам, удостоенным звания "Халық қаһарманы", и лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Ері", не требуется при назначении пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".".
13. В Закон Республики Казахстан от 19 октября 2000 года "Об охранной деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 14-15, ст.281; 2002 г., № 4, ст.34; № 17, ст.155; 2004 г., № 23, ст.142; 2007 г., № 2, ст.18; № 8, ст.52; 2008 г., № 12, ст.51; 2009 г., № 18, ст.84; № 24, ст.122; 2010 г., № 24, ст.149; 2011 г., № 1, ст.2; № 11, ст.102; 2012 г., № 4, ст.32; № 5, ст.35; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 1, ст.2; 2014 г., № 8, ст.49; № 10, ст.52; № 14, ст.84; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 23, ст.118; № 24, ст.126; 2017 г., № 16, ст.56; 2018 г., № 10, ст.32; № 16, ст.56):
часть вторую пункта 3 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"Форма разрешения утверждается уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия по согласованию с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации.".

2) 15-бапта:
2-тармақта:
екінші бөлікте:
екінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Рұқсат бес жыл мерзімге беріледі.";
үшінші сөйлем алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Қарудың иесі қару тіркелген жердегі ішкі істер органына рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін жаңасын алу үшін өтініш жасайды.
Рұқсаттың нысанын рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
3-тармақтағы "рұқсат алу" деген сөздер "сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсат алу" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 29-баптың 1-тармағының 4-1) тармақшасы алып тасталсын.
12. "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 8, 238-құжат; № 23, 925-құжат; 2000 ж., № 23, 411-құжат; 2001 ж., № 2, 14-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2004 ж., № 24, 157-құжат; 2005 ж., № 23, 98-құжат; 2006 ж., № 12, 69-құжат; 2007 ж., № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 23, 111-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; 2014 ж., № 6, 28-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 19-ІІ, 106-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; № 22, 83-құжат):
5-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. "Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдарға және "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға жәрдемақы тағайындау туралы өтінішті беру "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемақы тағайындалған кезде талап етілмейді.".
13. "Күзет қызметі туралы" 2000 жылғы 19 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 14-15, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 34-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 12, 51-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 24, 149-құжат; № 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; 2014 ж., № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-ІV, 113-құжат; 2016 ж., № 23, 118-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 16, 56-құжат):
18-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Рұқсаттың нысанын рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.".

14. В Закон Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 20, ст.379; 2004 г., № 5, ст.29; 2007 г., № 12, ст.86; № 19, ст.147; 2008 г., № 21, ст.97; 2009 г., № 15-16, ст.74; № 18, ст.84; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.29; № 17-18, ст.111; 2011 г., № 1, ст.2; № 7, ст.54; № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 15, ст.118; 2012 г., № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 15, ст.97; 2013 г., № 1, ст.3; № 5-6, ст.30; № 14, ст.72; 2014 г., № 10, ст.52; № 19-І, 19-II, ст.96; № 24, ст.144; 2015 г., № 20-IV, ст.113; № 21-ІІ, ст.130; № 22-І, ст.141; № 22-ІІ, ст.145; № 22-V, ст.156; 2016 г., № 7-І, ст.47; 2017 г., № 14, ст.51; 2019 г., № 8, ст.46):
1) пункт 2-20 статьи 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Под частичной передачей функций центральных и (или) местных исполнительных органов понимается осуществление функций центральных и (или) местных исполнительных органов путем аутсорсинга, государственного задания и (или) государственного социального заказа. При этом функция не исключается из компетенции центральных и (или) местных исполнительных органов.";
2) в пункте 8 статьи 9-3:
слова "охрану общественного" заменить словами "охрану и обеспечение общественного";
слова "вывоза капитала, высшего надзора," исключить;
слова "правосудия, а также в сферах" заменить словами ", а также в сферах";
3) в статье 9-5:
в заголовке слова "и (или) местных" исключить;
в пункте 1 слова "и (или) местных" исключить.
15. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст.406; 2003 г., № 11, ст.56; № 12, ст.85; № 15, ст.139; 2004 г., № 11-12, ст.66; 2005 г., № 14, ст.55, 58; № 23, ст.104; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.25; № 8, ст.45; № 13, ст.85; № 16, ст.99; 2007 г., № 2, ст.18; № 4, ст.28, 33; № 8, ст.52; № 18, ст.145; 2008 г., № 17-18, ст.72; № 20, ст.88; 2009 г., № 2-3, ст.18; № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; № 17-18, ст.112; 2011 г., № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.15; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 10-11, ст.56; 2014 г., № 4-5, ст.24; № 10, ст.52; № 11, ст.61; № 19-I, 19-II, ст.94; № 21, ст.122; № 22, ст.131; 2015 г., № 8, ст.45; № 15, ст.78; № 20-IV, ст.113; № 22-I, ст.143; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 4, ст.7; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 1, ст.4; № 13, ст.41; № 14, ст.44; 2019 г., № 7, ст.37, 39; № 15-16, ст.67):

14. "Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 20, 379-құжат; 2004 ж., № 5, 29-құжат; 2007 ж., № 12, 86-құжат; № 19, 147-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 15, 118-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 22-І, 141-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 7-I, 47-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; 2019 ж., № 8, 46-құжат):
1) 1-баптың 2-20-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын ішінара беру деп орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын аутсорсинг, мемлекеттік тапсырма және (немесе) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс арқылы жүзеге асыру түсініледі. Бұл ретте, функция орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың құзыретінен алып тасталмайды.";
2) 9-3-баптың 8-тармағында:
"қоғамдық тәртіпті сақтауға, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын қорғауға" деген сөздер "қоғамдық тәртіпті сақтауға және қамтамасыз етуге, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын қорғауға және қамтамасыз етуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"капиталды сыртқа шығаруды, жоғары қадағалауды," деген сөздер алып тасталсын;
", сот төрелігін" деген сөздер алып тасталсын;
3) 9-5-бапта:
тақырыптағы "және (немесе) жергілікті" деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақтағы "және (немесе) жергілікті" деген сөздер алып тасталсын.
15. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 22, 406-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; 2005 ж., № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; № 8, 52-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 94-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-І, 143-құжат; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжаттар; № 15-16, 67-құжат):

1) в статье 11-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 11-1. Общие условия осуществления страховой (перестраховочной) деятельности";
пункт 2 дополнить подпунктами 11) и 12) следующего содержания:
"11) требования к порядку оценки при принятии страховых рисков на перестрахование (в случае осуществления перестраховочной деятельности);
12) порядок прохождения документов и процедуры по принятию решений по перестрахованию (в случае осуществления перестраховочной деятельности).";
2) пункт 4 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"4. Минимальный размер уставного капитала создаваемой страховой (перестраховочной) организации должен быть оплачен ее учредителями полностью не позднее трех рабочих дней после государственной регистрации страховой (перестраховочной) организации.";
3) в статье 26:
в пункте 4 слова "организации с приложением" заменить словами "организации, содержащее сведения, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа, включая сведения об условиях и порядке приобретения акций страховой (перестраховочной) организации, в том числе ранее приобретенных, а также описание источников и средств, используемых для приобретения акций, с приложением";
в пункте 6:
часть первую подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) копии документов, подтверждающих порядок и условия приобретения акций.";
подпункт 1-1) изложить в следующей редакции:
"1-1) копию документа, подтверждающего оплату сбора за выдачу согласия, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";";
подпункт 2) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) сведения по юридическим лицам, в которых оно является крупным участником, по форме, предусмотренной нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
подпункт 5) исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) краткие данные о заявителе по форме, предусмотренной нормативными правовыми актами уполномоченного органа, включая сведения об образовании, о трудовой деятельности, безупречной деловой репутации. Физические лица-нерезиденты в подтверждение безупречной деловой репутации представляют документ, подтверждающий отсутствие неснятой или непогашенной судимости, выданный соответствующим государственным органом страны их гражданства, а лица без гражданства – страны их постоянного проживания (дата выдачи указанного документа не может быть более трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления);";
в подпункте 8) слова "заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству государства указанного учредителя" заменить словами "о том, что такое разрешение";

1) 11-1-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"11-1-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асырудың жалпы шарттары";
2-тармақтың 10) тармақшасындағы "өкілеттіктерін айқындауға тиіс." деген сөздер "өкілеттіктерін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"11) қайта сақтандыруға (қайта сақтандыру қызметін жүзеге асырған жағдайда) сақтандыру тәуекелдерін қабылдаған кезде бағалау тәртібіне қойылатын талаптарды;
12) қайта сақтандыру (қайта сақтандыру қызметін жүзеге асырған жағдайда) жөнінде шешімдер қабылдау бойынша құжаттар мен рәсімдердің өту тәртібін айқындауға тиіс.";
2) 25-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жарғылық капиталының ең төмен мөлшерiн оның құрылтайшылары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мемлекеттік тiркелгеннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей толық төлеуге тиiс.";
3) 26-бапта:
4-тармақ "қоса бере отырып," деген сөздерден кейін "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын, оның ішінде бұрын сатып алынғандарын сатып алу шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерді, сондай-ақ акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын көздер мен қаражат сипаттамасын қоса алғанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген мәліметтер қамтылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта:
1) тармақшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1) акцияларды сатып алу тәртібі мен шарттарын растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.";
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, келісім бергені үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесін;";
2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген нысан бойынша ірі қатысушысы болып табылатын заңды тұлғалар жөніндегі мәліметтерді;";
5) тармақша алып тасталсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) білімі, еңбек қызметі, мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді қоса алғанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген нысан бойынша өтініш беруші туралы қысқаша деректерді ұсынады. Бейрезидент-жеке тұлғалар мінсіз іскерлік беделін растау үшін өздері азаматы болып табылатын елдің, ал азаматтығы жоқ адамдар – өздері тұрақты тұратын елдің тиісті мемлекеттік органы берген алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығының жоқ екенін растайтын құжатты ұсынады (көрсетілген құжатты беру күні өтініш берілген күннің алдындағы үш айдан аспауға тиіс);";
8) тармақшадағы "жазбаша растауын не тиісті мемлекеттің уәкілетті органының аталған құрылтайшы мемлекетінің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіні туралы өтінішін табыс етеді" деген сөздер "не мұндай рұқсаттың талап етілмейтіні туралы жазбаша растамасын ұсынады" деген сөздермен ауыстырылсын;

в части первой пункта 6-1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) копии документов, подтверждающих условия и порядок дарения акций страховой (перестраховочной) организации;";
в подпункте 2) цифры "2), 3), 4), 5), 6)," заменить цифрами "3), 4), 6),";
в пункте 7:
подпункт 1) дополнить словами "(в случае отсутствия решения на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности)";
подпункт 2) после слова "владеющих" дополнить словами "прямо или косвенно";
подпункт 3) дополнить словами "(в случае отсутствия списка на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности)";
в подпункте 4) цифру "2)," исключить;
подпункты 5) и 6) исключить;
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) краткие данные о руководящих работниках заявителя по форме, предусмотренной нормативными правовыми актами уполномоченного органа, включая сведения об образовании, о трудовой деятельности, безупречной деловой репутации. Физические лица-нерезиденты в подтверждение безупречной деловой репутации представляют документ, подтверждающий отсутствие неснятой или непогашенной судимости, выданный соответствующим государственным органом страны их гражданства, а лица без гражданства – страны их постоянного проживания (дата выдачи указанного документа не может быть более трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления);
8) годовую финансовую отчетность за последние два завершенных финансовых года, заверенную аудиторской организацией, а также финансовую отчетность за последний завершенный квартал перед представлением соответствующего заявления.
Годовая финансовая отчетность не представляется заявителем в случае размещения данной отчетности на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности;";
подпункт 9) исключить;
подпункт 1) части первой пункта 8 изложить в следующей редакции:
"1) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 1-1), 3) и 4) пункта 6 и подпунктах 1), 2), 3), 7) и 8) пункта 7 настоящей статьи;";
пункт 9-1 изложить в следующей редакции:
"9-1. Лицо, желающее стать страховым холдингом, помимо документов и сведений, предусмотренных пунктами 7, 8, 9 и 10 настоящей статьи, представляет предполагаемый расчет пруденциальных нормативов страховой группы в случае, если приобретение заявителем статуса страхового холдинга приведет к формированию страховой группы.";
в части первой пункта 12 слова "трех месяцев" заменить словами "пятидесяти рабочих дней";
в части третьей пункта 18:
после слов "страхового холдинга" дополнить словами "либо в случае самостоятельного обнаружения уполномоченным органом фактов, являющихся основанием для отмены выданного согласия,";
слова "со дня получения уполномоченным органом указанного заявления" заменить словами "со дня, следующего за днем получения уполномоченным органом указанного заявления либо обнаружения уполномоченным органом фактов, являющихся основанием для отмены выданного согласия";

6-1-тармақтың бірінші бөлігінде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сыйға тарту шарттары мен тәртібін растайтын құжаттардың көшірмелерін;";
2) тармақшадағы "2), 3), 4), 5), 6)," деген цифрлар "3), 4), 6)," деген цифрлармен ауыстырылсын;
7-тармақта:
1) тармақша "шешімінің" деген сөзден кейін "(қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында шешім болмаған жағдайда)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "пайызына ие" деген сөздер "пайызын тікелей немесе жанама иеленетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша "тізімін" деген сөзден кейін "(қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында тізім болмаған жағдайда)" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы "2)," деген цифр алып тасталсын;
5) және 6) тармақшалар алып тасталсын;
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) білімі, еңбек қызметі, мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді қоса алғанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген нысан бойынша өтініш берушінің басшы қызметкерлері туралы қысқаша деректерді ұсынады. Бейрезидент-жеке тұлғалар мінсіз іскерлік беделін растау үшін өздері азаматы болып табылатын елдің, ал азаматтығы жоқ адамдар – өздері тұрақты тұратын елдің тиісті мемлекеттік органы берген алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығының жоқ екенін растайтын құжатты ұсынады (көрсетілген құжатты беру күні өтініш берілген күннің алдындағы үш айдан аспауға тиіс);
8) аудиторлық ұйым куәландырған аяқталған соңғы екі қаржы жылына жылдық қаржылық есептілікті, сондай-ақ тиісті өтінішті ұсынар алдында аяқталған соңғы тоқсанға қаржылық есептілікті ұсынады.
Қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында жылдық қаржылық есептілік орналастырған жағдайда, өтініш беруші осы есептілікті ұсынбайды.";
9) тармақша алып тасталсын;
8-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 6-тармағының 1), 1-1), 3) және 4) тармақшаларында және 6-тармағының 1), 2), 3), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;";
9-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1. Сақтандыру холдингі болуға ниет білдірген тұлға осы баптың 7, 8, 9 және 10-тармақтарында көзделген құжаттар мен мәліметтерден басқа, егер өтініш берушінің сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуі сақтандыру тобын қалыптастыруға алып келетін болса, сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің болжамды есеп-қисабын ұсынады.";
12-тармақтың бірінші бөлігіндегі "үш ай" деген сөздер "елу жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
18-тармақтың үшінші бөлігінде:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының" деген сөздер "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының, сақтандыру холдингінің өтініші бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының" деген сөздермен ауыстырылып, "өзгерген жағдайда" деген сөздерден кейін "не уәкілетті орган берілген келісімнің күшін жою үшін негіз болып табылатын фактілерді дербес анықтаған жағдайда," деген сөздермен толықтырылсын;
"сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының, сақтандыру холдингінің өтініші бойынша уәкілетті органның бұрын берілген жазбаша келісімі уәкілетті орган көрсетілген өтінішті алған" деген сөздер "уәкілетті органның бұрын берілген жазбаша келісімі уәкілетті орган көрсетілген өтінішті алған не уәкілетті орган берілген келісімнің күшін жою үшін негіз болып табылатын фактілерді анықтаған күннен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;

4) в статье 27:
в пункте 1:
подпункт 2) исключить;
подпункты 4), 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"4) сведения об учредителях – юридических лицах (при наличии таких учредителей), включающие финансовую отчетность за последние два завершенных финансовых года, заверенную аудиторской организацией, бухгалтерский баланс и отчет о прибылях и убытках на конец последнего квартала перед представлением документов. Финансовая отчетность за последние два завершенных финансовых года не представляется в случае размещения данной отчетности на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности;
5) сведения об учредителях – физических лицах (при наличии таких учредителей), включая описание источников и сумм денег, используемых для создания страховой (перестраховочной) организации. Источником, используемым для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации, являются средства, указанные в части второй подпункта 1) пункта 6 статьи 26 настоящего Закона;
6) бизнес-план;";
подпункт 7) исключить;
пункты 1-1, 4, 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"1-1. К заявлению также прилагаются:
1) документы и сведения, предусмотренные статьями 26 и 32 настоящего Закона, в случае необходимости получения заявителем статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, разрешения на создание дочерней организации или приобретение значительного участия в капитале страховой (перестраховочной) организации;
2) документы лиц, предлагаемых на должности руководящих работников страховой (перестраховочной) организации в соответствии с требованиями статьи 34 настоящего Закона;
3) документы на государственную регистрацию выпуска объявленных акций, предусмотренные подпунктами 2) и 5) пункта 4 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг". Документы, подтверждающие оплату объявленных акций, размещаемых среди учредителей акционерного общества, представляются заявителем не позднее трех рабочих дней со дня государственной регистрации юридического лица;
4) документы на государственную регистрацию юридического лица, предусмотренные статьей 6 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
5) копия документа, подтверждающего оплату сбора за выдачу лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".";
"4. Разрешение на создание страховой (перестраховочной) организации имеет юридическую силу до принятия уполномоченным органом решения о выдаче страховой (перестраховочной) организации лицензии на проведение страховой (перестраховочной) деятельности.

4) 27-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
4), 5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) аудиторлық ұйым куәландырған, аяқталған соңғы екi қаржы жылына қаржылық есептiлiк, құжаттарды ұсынар алдындағы соңғы тоқсанның аяғындағы бухгалтерлік баланс және пайдалар мен шығындар туралы есеп қамтылатын құрылтайшы – заңды тұлғалар (мұндай құрылтайшылар болған кезде) туралы мәлiметтер. Қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында аяқталған соңғы екi қаржы жылына қаржылық есептiлiк орналастырылған жағдайда, осы есептілік ұсынылмайды.
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру үшін пайдаланылатын көздер мен ақша сомасының сипаттамасын қоса алғанда, құрылтайшы – жеке тұлғалар (мұндай құрылтайшылар болған кезде) туралы мәліметтер. Осы Заңның 26-бабы 6-тармағы 1) тармақшасының екінші бөлігінде көрсетілген қаражат сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көзі болып табылады;
6) бизнес-жоспар.";
7) тармақша алып тасталсын;
1-1, 4, 5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Өтінішке мыналар да қоса беріледі:
1) өтініш берушінің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушы немесе сақтандыру холдингі мәртебесін, еншілес ұйым құруға немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының капиталына қомақты қатысуға ие болуға рұқсат алуы қажет болған жағдайда, осы Заңның 26 және 32-баптарында көзделген құжаттар мен мәліметтер;
2) осы Заңның 34-бабының талаптарына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлері лауазымына ұсынылатын адамдардың құжаттары;
3) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 4-тармағының 2) және 5) тармақшаларында көзделген жарияланған акциялардың шығарылымын мемлекеттік тіркеуге арналған құжаттар. Өтініш беруші акционерлік қоғамның құрылтайшылары арасында орналастырылатын жарияланған акцияларға ақы төленгенін растайтын құжаттарды заңды тұлға мемлекеттік тіркелген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады;
4) "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында көзделген заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеуге арналған құжаттар;
5) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия берілгені үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.";
"4. Уәкiлеттi орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүргізуге лицензия беру туралы шешім қабылдағанға дейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсаттың заңдық күшi болады.

5. Выданное разрешение на создание страховой (перестраховочной) организации считается отмененным в случаях:
1) принятия страховой (перестраховочной) организацией решения о добровольном прекращении своей деятельности путем реорганизации или ликвидации;
2) принятия судом решения о прекращении деятельности страховой (перестраховочной) организации;
3) неполучения лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности в течение трех месяцев со дня выдачи разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации.
В случае, предусмотренном подпунктом 3) части первой настоящего пункта, ранее выданные разрешения на создание дочерней организации, значительное участие в капитале организации и согласие на приобретение статуса страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации считаются отмененными.
6. Заявление о выдаче разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение пятидесяти рабочих дней со дня подачи заявления.
7. Уведомление о выдаче разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации направляется заявителю и в регистрирующий орган.";
5) подпункт 6) пункта 1 статьи 28 после слова "организации" дополнить словами "или страхового холдинга";
6) статью 29 исключить;
7) пункт 2 статьи 30 исключить;
8) в статье 32:
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Порядок выдачи страховой (перестраховочной) организации или страховому холдингу разрешения на создание или приобретение дочерней организации, требования к документам, необходимым для получения разрешения, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
в пункте 4:
подпункт 1) исключить;
подпункты 1-1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1-1) копию документа, подтверждающего оплату сбора за выдачу разрешения, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
2) решение об учреждении дочерней организации – в случае ее создания либо решение о приобретении дочерней организации – в случае ее приобретения (в случае отсутствия сведений на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности);";
часть первую подпункта 4) изложить в следующей редакции:
"4) сведения об аффилированных лицах заявителя (в случае отсутствия сведений на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности).";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) бизнес-план дочерней организации;";
подпункт 7) исключить;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) финансовую отчетность приобретаемой дочерней организации, заверенную аудиторской организацией, за последний завершенный финансовый год.
Годовая финансовая отчетность не представляется заявителем в случае размещения данной отчетности на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности;";
подпункты 10) и 13) исключить;
в части первой пункта 7 слова "трех месяцев" заменить словами "пятидесяти рабочих дней";
пункт 8 исключить;
часть первую пункта 12 изложить в следующей редакции:

5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға берiлген рұқсат:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қайта ұйымдастыру немесе тарату арқылы өз қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдаған;
2) сот сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметiн тоқтату туралы шешім қабылдаған;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат берілген күннен бастап үш ай ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алынбаған жағдайларда күші жойылды деп есептеледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген жағдайда еншілес ұйым құруға, ұйымның капиталына қомақты қатысуға бұрын берілген рұқсаттардың және сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісімнің күші жойылды деп есептеледі.
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру туралы өтiнiштi уәкiлеттi орган өтiнiш берілген күннен бастап елу жұмыс күні iшiнде қарауға тиiс.
7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру туралы хабарлама өтініш беруші мен тіркеуші органға жіберіледі.";
5) 28-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы "қатысушысы" деген сөзден кейін "немесе сақтандыру холдингі" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 29-бап алып тасталсын;
7) 30-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
8) 32-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе сақтандыру холдингіне еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат беру тәртібі, рұқсат алу үшін қажетті құжаттарға қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
4-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
1-1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, рұқсат бергені үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесін;
2) еншілес ұйымды құрған жағдайда – оны құру туралы шешімді не еншілес ұйымды иеленген жағдайда – оны иелену туралы шешімді (қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында мәліметтер болмаған жағдайда);";
4) тармақшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өтініш берушінің үлестес тұлғалары туралы мәліметтерді (қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында мәліметтер болмаған жағдайда) қоса беру қажет.";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) еншілес ұйымның бизнес-жоспарын;";
7) тармақша алып тасталсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) иеленетін еншілес ұйымның аудиторлық ұйым куәландырған, аяқталған соңғы қаржы жылына қаржылық есептілігін қоса беру қажет.
Қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында жылдық қаржылық есептілік орналастырған жағдайда, өтініш беруші осы есептілікті ұсынбайды;";
10) және 13) тармақшалар алып тасталсын;
7-тармақтың бірінші бөлігіндегі "үш ай" деген сөздер "елу жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ алып тасталсын;
12-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Заявление на получение разрешения на значительное участие в капитале организаций, требования к содержанию которого установлены нормативным правовым актом уполномоченного органа, представляется с приложением документов, предусмотренных подпунктами 1-1), 2), 3), 4), 5), 6) и 11) пункта 4 настоящей статьи.";
9) пункт 6 статьи 34 дополнить частями пятой и шестой следующего содержания:
"При представлении документов для согласования лиц, предлагаемых на должности руководящих работников создаваемой страховой (перестраховочной) организации, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1-1 статьи 27 настоящего Закона уполномоченный орган направляет заявителю решение о согласовании либо отказе в согласовании указанных лиц в течение девяти рабочих дней со дня получения документов, подтверждающих государственную регистрацию юридического лица.
При повторном представлении документов в связи с отказом в согласовании лиц, предлагаемых на должности руководящих работников создаваемой страховой (перестраховочной) организации, документы рассматриваются уполномоченным органом в срок, предусмотренный частью четвертой настоящего пункта.";
10) в статье 37:
пункт 1, подпункты 3), 5) и 6) пункта 2, подпункт 3) пункта 7, подпункты 4) и 5) пункта 7-3, подпункты 6) и 7) пункта 8, подпункты 3) и 4) пункта 8-1 исключить;
пункт 10 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"При представлении документов о выдаче лицензии создаваемой страховой (перестраховочной) организации в соответствии с подпунктом 5) пункта 1-1 статьи 27 настоящего Закона уполномоченный орган направляет заявителю решение о выдаче либо отказе в выдаче лицензии в течение девяти рабочих дней со дня государственной регистрации юридического лица.
При повторном представлении документов в связи с отказом в выдаче лицензии создаваемой страховой (перестраховочной) организации документы рассматриваются уполномоченным органом в срок, предусмотренный частью первой настоящего пункта.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Порядок лицензирования страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, а также требования к содержанию документов, указанных в пунктах 2, 3, 6, 7, 7-3, 8, 8-1 и 8-3 настоящей статьи, в том числе к порядку расчета страховых тарифов и их экономическому обоснованию, определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
11) в пункте 1 статьи 38:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) несоблюдение требований, установленных законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 3) исключить;
в подпункте 5) слова "избранных органами общества" заменить словами "кандидатов, предлагаемых к назначению (избранию)";

"12. Мазмұнына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат алуға арналған өтініш осы баптың 4-тармағының 1-1), 2), 3), 4), 5), 6) және 11) тармақшаларында көзделген құжаттар қоса беріле отырып ұсынылады.";
9) 34-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
"Осы Заңның 27-бабы 1-1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлері лауазымына ұсынылатын адамдарға келісім беру үшін құжаттар ұсынылған кезде уәкілетті орган өтініш берушіге аталған адамдарға келісім беру не келісім беруден бас тарту туралы шешімді заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжаттарды алған күннен бастап тоғыз жұмыс күні ішінде жібереді.
Құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлері лауазымына ұсынылатын адамдарға келісім беруден бас тартылуына байланысты құжаттар қайта ұсынылған кезде уәкілетті орган құжаттарды осы тармақтың төртінші бөлігінде көзделген мерзімде қарайды.";
10) 37-бапта:
1-тармақ, 2-тармақтың 3) тармақшасы және 4) тармақшасындағы "көшірмесін;" деген сөз "көшірмесін ұсынады." деген сөздермен ауыстырылып, 5) және 6) тармақшалары, 7-тармақтың 3) тармақшасы, 7-3-тармақтың 4) және 5) тармақшалары, 8-тармақтың 6) және 7) тармақшалары, 8-1-тармақтың 3) және 4) тармақшалары алып тасталсын;
10-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Осы Заңның 27-бабы 1-1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына лицензия беру туралы құжаттар ұсынылған кезде уәкілетті орган өтініш берушіге лицензия беру не беруден бас тарту туралы шешімді заңды тұлға мемлекеттік тіркелген күннен бастап тоғыз жұмыс күні ішінде жібереді.
Құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына лицензия беруден бас тартылуына байланысты құжаттар қайта ұсынылған кезде уәкілетті орган құжаттарды осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзімде қарайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау тәртібі, сондай-ақ осы баптың 2, 3, 6, 7, 7-3, 8, 8-1 және 8-3-тармақтарында көрсетілген құжаттардың мазмұнына, оның ішінде сақтандыру тарифтерін есептеу тәртібі мен олардың экономикалық негіздемесіне қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.";
11) 38-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптар сақталмаса;";
3) тармақша алып тасталсын;
5) тармақшадағы "қоғам органдары сайлағандардың қатарынан" деген сөздер "тағайындауға (сайлауға) ұсынылып отырған кандидаттардың арасынан" деген сөздермен ауыстырылсын;

12) в пункте 2 статьи 40:
в части первой:
подпункт 2) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) копию документа, удостоверяющего личность (для физических лиц – нерезидентов Республики Казахстан);";
в части второй:
слова "одного месяца" заменить словами "двадцати рабочих дней";
слово "соответствующего" заменить словом "соответствующих";
13) статью 52-1 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Страховой холдинг обеспечивает наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации или организаций, в которых страховой холдинг имеет значительное участие.
Требования части первой настоящего пункта распространяются на лиц, желающих приобрести статус страхового холдинга.";
14) подпункт 4) пункта 1 статьи 53-5 исключить;
15) в статье 62:
в пункте 4:
подпункт 1) дополнить словами "(в случае отсутствия сведений на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности)";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) план мероприятий по проведению реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга);";
подпункт 3) исключить;
в пункте 5 слова "двух месяцев" заменить словами "тридцати пяти рабочих дней".
16. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст.246; 2004 г., № 23, ст.142; 2006 г., № 1, ст.5; № 14, ст.89; № 24, ст.148; 2007 г., № 16, ст.129; 2008 г., № 15-16, ст.64; № 23, ст.114; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 24, ст.146; 2011 г., № 5, ст.43; № 15, ст.125; 2012 г., № 14, ст.92; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 9, ст.51; № 13, ст.63; № 14, ст.72, 75; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 1, ст.4; № 8, ст.44; № 10, ст.52; № 12, ст.82; № 19-І, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 19-І, cт.100; № 20-VII, ст.117; № 22-VI, ст.159; 2017 г., № 14, ст.49; 2018 г., № 19, ст.62; 2019 г., № 1, ст.4; № 8, ст.45):
1) подпункт 1) пункта 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"1) получить техническое условие для проектирования на строительство подъездных дорог и примыканий к дорогам общего пользования международного и республиканского значения у Национального оператора;";
2) подпункт 9-2) статьи 30 изложить в следующей редакции:
"9-2) выдача технического условия для проектирования на пересечение автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения каналами, линиями связи и электропередачи, нефтепроводами, газопроводами, водопроводами и железными дорогами, другими инженерными сетями, коммуникациями, а также для строительства подъездных дорог и примыканий к автомобильным дорогам общего пользования международного и республиканского значения;".

12) 40-баптың 2-тармағында:
бірінші бөлікте:
2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін (Қазақстан Республикасының бейрезидент-жеке тұлғалары үшін);";
екінші бөлікте:
"бір ай" деген сөздер "жиырма жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
13) 52-1-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Сақтандыру холдингі тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуын, оның ішінде еншілес ұйымның немесе сақтандыру холдингі қомақты қатысатын ұйымдардың қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты болуын қамтамасыз етеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге ниет білдірген тұлғаларға қолданылады.";
14) 53-5-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы алып тасталсын;
15) 62-бапта:
4-тармақта:
1) тармақша "шешімі" деген сөзден кейін "(қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында мәліметтер болмаған жағдайда)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) қайта ұйымдастырылуын жүргізу жөніндегі іс-шаралар жоспары.";
3) тармақша алып тасталсын;
5-тармақтағы "екі ай" деген сөздер "отыз бес жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын.
16. "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 246-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 14, 89-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 15, 125-құжат; 2012 ж., № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-І, 100-құжат; № 20-VІІ, 117-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2017 ж., № 14, 49-құжат; 2018 ж., № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 8, 45-құжат):
1) 23-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кiрме жолдардың және халықаралық және республикалық маңызы бар ортақ пайдаланылатын жолдарға жалғасатын жолдардың құрылысын жобалау үшін Ұлттық оператордан техникалық шартты алуға;";
2) 30-баптың 9-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-2) халықаралық және республикалық маңызы бар ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын байланыс және электр беру арналарының, желілерінің, мұнай құбырларының, газ құбырларының, су құбырларының және теміржолдардың, басқа да инженерлік желілердің, коммуникациялардың кесіп өтуін жобалау үшін, сондай-ақ кiрме жолдарды және халықаралық және республикалық маңызы бар ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарына жалғасатын жолдарды салу үшін техникалық шартты беру;".

17. В Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 2, ст.16; 2004 г., № 20, ст.116; № 23, ст.142; 2005 г., № 11, ст.36; 2006 г., № 3, ст.22; № 24, ст.148; 2007 г., № 9, ст.67; № 18, ст.143; 2009 г., № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; № 24, ст.146; 2011 г., № 1, ст.2, 3; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 12, ст.111; 2012 г., № 8, ст.64; № 14, ст.95, 96; № 15, ст.97; 2013 г., № 2, ст.10; № 14, ст.72, 75; № 16, ст.83; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; 2015 г., № 2, ст.3; № 8, ст.45; № 19-I, ст.100; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 24, ст.124; 2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.17; № 11, ст.29; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; 2019 г., № 8, ст.45):
пункт 6-1 статьи 212 исключить.
18. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О геодезии и картографии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 13-14, ст.141; 2004 г., № 23, ст.142; 2005 г., № 7-8, ст.23; 2007 г., № 2, ст.18; 2011 г., № 5, ст.43; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 15, ст.97; 2013 г., № 14, ст.75; 2014 г., № 1, ст.4; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 7-I, ст.50; № 7-II, ст.56; 2018 г., № 19, ст.62; 2019 г., № 5-6, ст.27; Закон Республики Казахстан от 28 октября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования агропромышленного комплекса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 ноября 2019 года):
в части первой пункта 5 статьи 12 слова "и использования" заменить словами ", использования и выдачи".
19. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 1-2, ст.1; 2004 г., № 23, ст.142; 2009 г., № 11-12, ст.53; № 18, ст.84; 2010 г., № 5, ст.23; № 17-18, ст.111; 2011 г., № 1, ст.2; № 12, ст.111; № 15, ст.118; 2012 г., № 8, ст.64; № 14, ст.95; № 15, ст.97; 2013 г., № 14, ст.75; 2014 г., № 1, ст.4; № 19-І, 19-ІІ, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., 20-ІV, ст.113; № 22-V, ст.156; 2017 г., № 24, ст.115; 2018 г., № 9, ст.31):

17. "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 2, 16-құжат; 2004 ж., № 20, 116-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 11, 36-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95, 96-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 19-І, 100-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 17-құжат; № 11, 29-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат):
212-баптың 6-1-тармағы алып тасталсын.
18. "Геодезия және картография туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 13-14, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 7-І, 50-құжат; № 7-ІІ, 56-құжат; 2018 ж., № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; 2019 жылғы 5 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне агроөнеркәсіптік кешенді реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 28 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
12-баптың 5-тармағының бірінші бөлігіндегі "және пайдалану" деген сөздер ", пайдалану және беру" деген сөздермен ауыстырылсын.
19. "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 1-2, 1-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2009 ж., № 11-12, 53-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 12, 111-құжат; № 15, 118-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-ІV, 113-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2017 ж., № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 9, 31-құжат):

1) подпункт 4) статьи 4 исключить;
2) подпункт 11) пункта 1 статьи 5 после слова "разрабатывает" дополнить словами "и утверждает".
20. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 9, ст.41; 2004 г., № 23, ст.140, 142; 2006 г., № 23, ст.141; 2007 г., № 3, ст.20; № 20, ст.152; № 24, ст.178; 2008 г., № 23, ст.114; 2009 г., № 9-10, ст.50; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.28; 2011 г., № 6, ст.49; № 11, ст.102; № 14, ст.117; 2012 г., № 2, ст.14; № 3, ст.26; № 4, ст.32; № 8, ст.64; № 14, ст.95; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 2, ст.13; № 3, ст.15; № 10-11, ст.56; № 14, ст.72; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 1, ст.1, 4; № 19-І, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; 2015 г., № 6, ст.27; № 20-IV, ст.113; № 22-II, ст.145; 2016 г., № 7-І, ст.49; 2017 г., № 12, ст.36; № 13, ст.45; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 7-8, ст.22; № 14, ст.42; № 22, ст.83):
в статье 20:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Представление заявления о назначении социальных выплат не требуется при их назначении через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".";
пункты 2 и 7 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная корпорация в течение четырех рабочих дней со дня принятия документов, необходимых для назначения социальных выплат, или со дня получения согласия на назначение социальных выплат через проактивную услугу передает их в Фонд.";
"7. Днем обращения за назначением социальных выплат из Фонда считается день регистрации заявления в органе или организации, указанных в пункте 1 статьи 12 настоящего Закона, или день получения согласия на назначение социальных выплат через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".
Срок назначения социальных выплат не превышает восьми рабочих дней со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами в Государственной корпорации или со дня получения согласия на назначение социальных выплат через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".".
21. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст.102; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.25; 2007 г., № 8, ст.52; 2008 г., № 6-7, ст.27; 2009 г., № 17, ст.81; № 24, ст.134; 2010 г., № 1-2, ст.1; № 15, ст.71; 2012 г., № 8, ст.64; № 13, ст.91; 2013 г., № 16, ст.83; 2014 г., № 8, ст.44; № 14, ст.84; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; 2017 г., № 23-III, ст.111; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; 2019 г., № 15-16, ст.67):
пункт 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:

1) 4-баптың 4) тармақшасы алып тасталсын;
2) 5-баптың 1-тармағының 11) тармақшасы "әзірлейді" деген сөзден кейін "және бекітеді" деген сөздермен толықтырылсын.
20. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 9, 41-құжат; 2004 ж., № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 9-10, 50-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 15-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 1, 4-құжаттар; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 13, 45-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 14, 42-құжат; № 22, 83-құжат):
20-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өтінішті беру "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес олар проактивті көрсетілетін қызмет арқылы тағайындалған кезде талап етілмейді.";
2 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін қажетті құжаттар қабылданған күннен бастап немесе әлеуметтік төлемдерді проактивті көрсетілетін қызмет арқылы тағайындауға келісім алынған күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде оларды Қорға береді.";
"7. Өтініштің осы Заңның 12-бабының 1-тармағында көрсетілген органда немесе ұйымда тіркелген күні немесе "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әлеуметтік төлемдерді проактивті көрсетілетін қызмет арқылы тағайындауға келісім алынған күн Қордан әлеуметтік төлемдер тағайындауға өтініш жасалған күн деп есептеледі.
Әлеуметтік төлемдер тағайындау мерзімі өтініштің барлық қажетті құжаттарымен қоса Мемлекеттік корпорацияда тіркелген күнінен бастап немесе "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әлеуметтік төлемдерді проактивті көрсетілетін қызмет арқылы тағайындауға келісім алынған күннен бастап сегіз жұмыс күнінен аспайды.".
21. "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 102-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 8, 44-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2017 ж., № 23-ІІІ, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
8-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Страховая организация до получения лицензии на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами обязана заключить договор участия с Фондом гарантирования страховых выплат в порядке, определенном Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат", за исключением вновь создаваемой страховой организации, которая заключает данный договор в течение тридцати календарных дней с даты получения лицензии по указанному виду обязательного страхования.".
22. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст.104; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.25; 2007 г., № 8, ст.52; 2008 г., № 6-7, ст.27; 2009 г., № 17, ст.81; № 24, ст.134; 2010 г., № 1-2, ст.1; № 15, ст.71; № 17-18, ст.112; 2011 г., № 2, ст.25; 2012 г., № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; 2014 г., № 8, ст.44; № 10, ст.52; № 14, ст.84; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 8-І, ст.65; 2017 г., № 23-III, ст.111; 2018 г., № 1, ст.4; № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 24, ст.93; 2019 г., № 7, ст.37; № 15-16, ст.67):
пункт 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"1. Страховая организация до получения лицензии на право осуществления обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств обязана заключить договор участия с Фондом гарантирования страховых выплат в порядке, определенном Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат", за исключением вновь создаваемой страховой организации, которая заключает данный договор в течение тридцати календарных дней с даты получения лицензии по указанному виду обязательного страхования.".
23. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст.119; 2004 г., № 16, ст.91; № 23, ст.142; 2005 г., № 7-8, ст.24; № 14, ст.58; № 23, ст.104; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.24; № 8, ст.45; № 10, ст.52; № 11, ст.55; 2007 г., № 2, ст.18; № 4, ст.28; № 9, ст.67; № 17, ст.141; 2008 г., № 15-16, ст.64; № 17-18, ст.72; № 20, ст.88; № 21, ст.97; № 23, ст.114; 2009 г., № 2-3, ст.16, 18; № 17, ст.81; № 19, ст.88; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.28; № 17-18, ст.111; 2011 г., № 3, ст.32; № 5, ст.43; № 11, ст.102; № 15, ст.125; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.14, 15; № 10, ст.77; № 13, ст.91; № 20, ст.121; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 10-11, ст.56; 2014 г., № 6, ст.27; № 10, ст.52; № 11, ст.61; № 19-I, 19-II, ст.96; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 21-I, ст.128; № 22-III, ст.149; № 22-VI, ст.159; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 6, ст.45; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 24, ст.126; 2017 г., № 4, ст.7; 2018 г., № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.50; № 19, ст.62; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67):

"1. Сақтандыру ұйымы тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алғанға дейiн "Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртiппен Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорымен қатысу шартын, міндетті сақтандырудың көрсетілген түрі бойынша лицензия алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде осы шартты жасасатын жаңадан құрылатын сақтандыру ұйымын қоспағанда, жасасуға міндетті.".
22. "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 25-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; 2017 ж., № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат):
8-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру ұйымы көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алғанға дейін "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртіппен Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорымен қатысу шартын, міндетті сақтандырудың көрсетілген түрі бойынша лицензия алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде осы шартты жасасатын жаңадан құрылатын сақтандыру ұйымын қоспағанда, жасасуға міндетті.".
23. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 119-құжат; 2004 ж., № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 125-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14, 15-құжаттар; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 117-құжат; № 21-І, 128-құжат; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат):

1) в пункте 3 статьи 8:
в части первой слова "после дня" заменить словами "со дня";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"При представлении документов о выпуске объявленных акций создаваемой страховой (перестраховочной) организацией, создаваемым банком в соответствии с подпунктом 3) пункта 1-1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 8) пункта 3 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" уполномоченный орган направляет результат рассмотрения документов о выпуске объявленных акций в течение девяти рабочих дней со дня государственной регистрации юридического лица.
При повторном представлении документов в связи с отказом в регистрации выпуска объявленных акций создаваемой страховой (перестраховочной) организации, создаваемого банка документы рассматриваются уполномоченным органом в срок, предусмотренный частью первой настоящего пункта.";
2) в статье 11:
пункт 1 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Требование подпункта 1) части второй настоящего пункта не распространяется на создаваемую страховую (перестраховочную) организацию, создаваемый банк.
Создаваемая страховая (перестраховочная) организация, создаваемый банк обязаны представить документы на государственную регистрацию выпуска объявленных акций при подаче документов на получение разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации или на открытие банка.";
подпункты 4) и 7) пункта 4 исключить;
3) в пункте 1 статьи 48:
абзац восьмой подпункта 1) после слова "заявителя," дополнить словами "включая инвестиционный комитет и службу внутреннего аудита,";
подпункт 7) исключить;
4) в статье 72-1:
в пункте 6:
в части первой:
часть первую подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) копии документов, подтверждающих порядок и условия приобретения акций.";
подпункт 2) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) сведения по юридическим лицам, в которых оно является крупным участником, по форме, предусмотренной нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
подпункт 5) исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) краткие данные о заявителе по форме, предусмотренной нормативными правовыми актами уполномоченного органа, включая сведения об образовании, о трудовой деятельности, безупречной деловой репутации. Физические лица-нерезиденты в подтверждение безупречной деловой репутации представляют документ, подтверждающий отсутствие неснятой или непогашенной судимости, выданный соответствующим государственным органом страны их гражданства, а лица без гражданства – страны их постоянного проживания (дата выдачи указанного документа не может быть более трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления);";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:

1) 8-баптың 3-тармағында:
бірінші бөліктегі "табыс етiлген күннен кейін" деген сөздер "ұсынылған күннен бастап" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, құрылатын банк "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-1-тармағының 3) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабы 3-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жарияланған акцияларды шығару туралы құжаттарды ұсынған кезде уәкілетті орган жарияланған акцияларды шығару туралы құжаттарды қарау нәтижесін заңды тұлға мемлекеттік тіркелген күннен бастап тоғыз жұмыс күні ішінде жібереді.
Құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, құрылатын банк жарияланған акциялар шығарылымын тіркеуден бас тартылуына байланысты құжаттарды қайта ұсынған кезде уәкілетті орган құжаттарды осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзімде қарайды.";
2) 11-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Осы тармақтың екінші бөлігі 1) тармақшасының талабы құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, құрылатын банкке қолданылмайды.
Құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, құрылатын банк сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға немесе банк ашуға рұқсат алуға құжаттарды берген кезде жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеуге құжаттарды ұсынуға міндетті.";
4-тармақтың 4) тармақшасы және 6) тармақшасындағы "құжаттар;" деген сөз "құжаттар негізінде жүзеге асырылады." деген сөздермен ауыстырылып, 7) тармақшасы алып тасталсын;
3) 48-баптың 1-тармағында:
1) тармақшаның сегізінші абзацындағы "өтініш берушінің" деген сөздер "инвестициялық комитет пен ішкі аудит қызметін қоса алғанда, өтініш берушінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша алып тасталсын;
4) 72-1-бапта:
6-тармақта:
бірінші бөлікте:
1) тармақшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1) акцияларды сатып алу тәртібі мен шарттарын растайтын құжаттардың көшірмелері.";
2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өзі ірі қатысушысы болып табылатын заңды тұлғалар жөнінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген нысан бойынша мәліметтер;";
5) тармақша алып тасталсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) білімі, еңбек қызметі, мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді қоса алғанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген нысан бойынша өтініш беруші туралы қысқаша деректер. Бейрезидент-жеке тұлғалар мінсіз іскерлік беделін растау үшін өздері азаматы болып табылатын елдің, ал азаматтығы жоқ адамдар үшін – өздері тұрақты тұратын елдің тиісті мемлекеттік органы берген алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығының жоқ екенін растайтын құжатты ұсынады (көрсетілген құжатты беру күні өтініш берілген күннің алдындағы үш айдан аспауға тиіс);";
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:

"8) письменное подтверждение соответствующего государственного органа страны проживания физического лица – нерезидента Республики Казахстан о том, что приобретение акций управляющего инвестиционным портфелем – резидента Республики Казахстан разрешено законодательством данной страны, либо о том, что такое разрешение не требуется.";
часть вторую исключить;
в части первой пункта 6-1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) копии документов, подтверждающих условия и порядок дарения акций управляющего инвестиционным портфелем;";
в подпункте 2) слова "2), 3), 4), 5), 6) и 7) части первой пункта 6" заменить словами "3), 4), 6), 7) и 8) пункта 6";
в пункте 7:
подпункт 1) дополнить словами "(в случае отсутствия сведений на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности)";
подпункт 2) после слова "владеющих" дополнить словами "прямо или косвенно";
в подпункте 3) слова "1) – 4) части первой пункта 6" заменить словами "1), 3) и 4) пункта 6";
подпункты 4) и 5) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) краткие данные о руководящих работниках заявителя по форме, предусмотренной нормативными правовыми актами уполномоченного органа, включая сведения об образовании, о трудовой деятельности, безупречной деловой репутации. Физические лица-нерезиденты в подтверждение безупречной деловой репутации представляют документ, подтверждающий отсутствие неснятой или непогашенной судимости, выданный соответствующим государственным органом страны их гражданства, а лица без гражданства – страны их постоянного проживания (дата выдачи указанного документа не может быть более трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления);";
подпункт 7) дополнить частью второй следующего содержания:
"Годовая финансовая отчетность не представляется заявителем в случае размещения данной отчетности на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности;";
подпункт 8) исключить;
подпункт 1) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"1) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 3) и 4) пункта 6 и подпунктах 1), 6) и 7) пункта 7 настоящей статьи;";
в части третьей пункта 16:
после слов "крупного участника управляющего инвестиционным портфелем" дополнить словами "либо в случае самостоятельного обнаружения уполномоченным органом фактов, являющихся основанием для отмены выданного согласия,";
слова "со дня получения уполномоченным органом указанного заявления" заменить словами "со дня, следующего за днем получения уполномоченным органом указанного заявления либо обнаружения уполномоченным органом фактов, являющихся основанием для отмены выданного согласия";

"8) Қазақстан Республикасының бейрезидент-жеке тұлғасы тұратын елдің тиісті мемлекеттік органының Қазақстан Республикасы резиденті-инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сатып алуға осы елдің заңнамасында рұқсат етілгені туралы не мұндай рұқсаттың талап етілмейтіні туралы жазбаша растамасы.";
екінші бөлік алып тасталсын;
6-1-тармақтың бірінші бөлігінде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сыйға тарту шарттары мен тәртібін растайтын құжаттың көшірмелерін;";
2) тармақшадағы "6-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6) және 7)" деген сөздер "6-тармағының 3), 4), 6), 7) және 8)" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
1) тармақша "тізімін" деген сөзден кейін "(қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында мәліметтер болмаған жағдайда)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша "пайызын" деген сөзден кейін "тікелей немесе жанама" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "6-тармағы бірінші бөлігінің 1) – 4)" деген сөздер "6-тармағының 1), 3) және 4)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) және 5) тармақшалар алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) білімі, еңбек қызметі, мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді қоса алғанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген нысан бойынша өтініш берушінің басшы қызметкерлері туралы қысқаша деректерді ұсынады. Бейрезидент-жеке тұлғалар мінсіз іскерлік беделін растау үшін өздері азаматы болып табылатын елдің, ал азаматтығы жоқ адамдар үшін – өздері тұрақты тұратын елдің тиісті мемлекеттік органы берген алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығының жоқ екенін растайтын құжатты ұсынады (көрсетілген құжатты беру күні өтініш берілген күннің алдындағы үш айдан аспауға тиіс);";
7) тармақшадағы "қаржылық есептілігін;" деген сөздер "қаржылық есептілігін ұсынады." деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында жылдық қаржылық есептілік орналастырылған жағдайда, өтініш беруші осы есептілікті ұсынбайды.";
8) тармақша алып тасталсын;
8-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 6-тармағының 1), 3) және 4) тармақшаларында және 7-тармағының 1), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды ұсынады;";
16-тармақтың үшінші бөлігінде:
"Инвестициялық портфельді басқарушы" деген сөздер "Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының өтініші бойынша инвестициялық портфельді басқарушы" деген сөздермен ауыстырылып, "өзгерген жағдайда" деген сөздерден кейін "не уәкілетті орган берілген келісімнің күшін жою үшін негіз болып табылатын фактілерді дербес анықтаған жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
"инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының өтініші бойынша уәкілетті орган көрсетілген өтінішті алған" деген сөздер "уәкілетті орган көрсетілген өтінішті алған не уәкілетті орган берілген келісімнің күшін жою үшін негіз болып табылатын фактілерді анықтаған күннен кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;

5) часть первую пункта 2 статьи 102 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) методики определения стоимости акций при их выкупе акционерным обществом на неорганизованном рынке.".
24. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст. 87; 2005 г., № 23, ст.104; 2006 г., № 3, ст.22; 2007 г., № 2, ст.18; № 3, ст.20; № 18, ст.143; № 19, ст.149; 2008 г., № 17-18, ст.72; 2009 г., № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; 2011 г., № 3, ст.32; № 6, ст.50; № 11, ст.102; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.14; № 13, ст.91; № 20, ст.121; № 21-22, ст.124; 2014 г., № 10, ст.52; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.21; 2018 г., № 10, ст.32; № 14, ст.44; 2019 г., № 15-16, ст.67):
1) в статье 8-1:
части вторую и третью пункта 3 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Осуществление деятельности кредитного бюро допускается лишь при наличии разрешения уполномоченного органа.";
2) в статье 9:
подпункт 2) пункта 1 исключить;
в пункте 2 слова "двадцати пяти" заменить словом "двадцати";
пункт 3 исключить;
3) в статье 10:
в подпункте 2) слова "статьей 8, пунктом 1 статьи 9" заменить словами "статьей 8";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) невыполнения кредитным бюро организационных, технических мер и технологических требований по защите программного обеспечения, применяемых при формировании и эксплуатации информационных систем, используемых для создания базы данных кредитных историй и средств защиты указанных информационных систем, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.".
25. В Закон Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 12, ст.44; 2007 г., № 24, ст.178; 2009 г., № 23, ст.111; 2013 г., № 1, ст.3; № 14, ст.72; 2014 г., № 6, ст.28; № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 6, ст.27; № 19-II, ст.106; № 22-II, ст.145; 2017 г., № 12, ст.36; 2018 г., № 14, ст.42; 2019 г., № 7, ст.39):
пункт 2 статьи 5 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Представление заявления о назначении пособия не требуется при его назначении через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".".

5) 102-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 8) тармақшасындағы "есепті жария етуді жүзеге асыруға міндетті." деген сөздер "есепті;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) акционерлік қоғам ұйымдастырылмаған нарықта акцияларды сатып алған кезде олардың құнын айқындау әдістемесін ашып көрсетуді жүзеге асыруға міндетті.".
24. "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 15, 87-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 18, 143-құжат; № 19, 149-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 21-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
1) 8-1-бапта:
3-тармақтың екінші және үшінші бөліктері алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кредиттік бюроның қызметін жүзеге асыруға уәкілетті органның рұқсаты болған кезде ғана жол беріледі.";
2) 9-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақтағы "жиырма бес" деген сөздер "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақ алып тасталсын;
3) 10-бапта:
2) тармақшадағы "8-бабында, 9-бабының 1-тармағында" деген сөздер "8-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "болған жағдайларда жүргізіледі." деген сөздер "болған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) кредиттік бюро уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, кредиттік тарих дерекқорын жасау үшін пайдаланылатын ақпараттық жүйелерді және көрсетілген ақпараттық жүйелерді қорғау құралдарын қалыптастыру және пайдалану кезінде қолданылатын бағдарламалық қамтылымды қорғау жөніндегі ұйымдастырушылық, техникалық шараларды және технологиялық талаптарды орындамаған жағдайларда жүргізіледі.".
25. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 12, 44-құжат; 2007 ж., № 24, 178-құжат; 2009 ж., № 23, 111-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 6, 28-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 19-ІІ, 106-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат):
5-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жәрдемақы тағайындау туралы өтінішті беру "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оны проактивті көрсетілетін қызмет арқылы тағайындаған кезде талап етілмейді.".

26. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 3, ст.19; 2008 г., № 23, ст.114; 2010 г., № 5, ст.23; № 17-18, ст.101; 2011 г., № 11, ст.102; 2012 г., № 2, ст.14; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 2, ст.13; № 10-11, ст.56; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 14, ст.84; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; 2015 г., № 15, ст.78; № 22-I, ст.143; № 22-V, ст.156, 158; 2016 г., № 22, ст.116; 2017 г., № 22-III, ст.109; 2018 г., № 14, ст.44; 2019 г., № 7, ст.37):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) контрольный разряд – цифровой символ, завершающий последовательность цифровых символов, составляющих индивидуальный идентификационный номер, предназначенный для контроля правильности его формирования;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) бизнес-идентификационный номер – уникальный номер, формируемый для юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства;";
2) в подпункте 3) статьи 6 слова ", за исключением формирования индивидуальных регистрационных номеров при выдаче свидетельств о рождении, осуществляемого местными исполнительными органами" исключить;
3) пункт 2 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"2. Национальные реестры идентификационных номеров являются электронным информационным ресурсом для информационных систем только государственных органов, иных государственных учреждений и фонда социального медицинского страхования.";
4) в статье 9:
в подпункте 8) пункта 3 слова "в случае отсутствия документов, удостоверяющих личность" исключить;
в части второй пункта 5 слова "идентификационного номера" заменить словами "бизнес-идентификационного номера и (или) контрольного разряда в индивидуальном идентификационном номере в соответствии с алгоритмом его расчета";
в пункте 6:
в части первой:
абзац первый подпункта 1) дополнить словом "впервые";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) для иностранцев и лиц без гражданства при выдаче впервые:
регистрационного свидетельства;
вида на жительство в Республике Казахстан;
удостоверения лица без гражданства;";
подпункт 3) исключить;
часть вторую дополнить словами ", а также несоответствия контрольного разряда в индивидуальном идентификационном номере алгоритму его расчета";
в пункте 10:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) по месту фактического пребывания:
для формирования индивидуального идентификационного номера;";
подпункт 2) исключить;

26. "Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 3, 19-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 101-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 15, 78-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; 2016 ж., № 22, 116-құжат; 2017 ж., № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бақылау разряды – жеке сәйкестендіру нөмірін құрайтын цифрлық символдардың реттілігін аяқтайтын, оның қалыптастырылуының дұрыстығын бақылауға арналған цифрлық символ;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) бизнес-сәйкестендiру нөмiрi – заңды тұлға (филиал мен өкiлдiк) және қызметiн бiрлескен кәсiпкерлiк түрiнде жүзеге асыратын дара кәсiпкер үшiн қалыптастырылатын бiрегей нөмiр;";
2) 6-баптың 3) тармақшасындағы "жергілікті атқарушы органдар жүзеге асыратын туу туралы куәліктерді беру кезінде жеке тіркеу нөмірлерін қалыптастыруды қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
3) 7-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi тек мемлекеттiк органдардың, өзге де мемлекеттiк мекемелердiң және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының ақпараттық жүйелерi үшiн электрондық ақпараттық ресурс болып табылады.";
4) 9-бапта:
3-тармақтың 8) тармақшасындағы "жеке басты куәландыратын құжаттары болмаған жағдайда," деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақтың екінші бөлігіндегі "сәйкестендiру нөмiрiн қалыптастыру алгоритміне сәйкес" деген сөздер "қалыптастыру алгоритміне сәйкес бизнес-сәйкестендіру нөмірінің және (немесе) есептеу алгоритміне сәйкес жеке сәйкестендіру нөміріндегі бақылау разрядының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
бірінші бөлікте:
1) тармақшаның бірінші абзацы "азаматтары үшiн" деген сөздерден кейін "бірінші рет" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар үшін бірінші рет:
тіркеу куәлігін;
Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат;
азаматтығы жоқ адамның куәлігін беру кезінде;";
2-1) тармақшадағы "кезінде;" деген сөз "кезінде жүзеге асырылады." деген сөздермен ауыстырылып, 3) тармақша алып тасталсын;
екінші бөлік "Бала асырап алу" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ жеке сәйкестендіру нөміріндегі бақылау разрядының есептеу алгоритміне сәйкес келмеу" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) нақты болатын жері бойынша:
жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру үшін;";
2) тармақша алып тасталсын;

5) в статье 10:
в пункте 1:
подпункты 2), 3), 4), 5) и 6) части первой исключить;
часть вторую исключить;
в пункте 2:
часть первую дополнить подпунктами 4), 5), 6), 7), 8) и 9) следующего содержания:
"4) после вступления в силу решения суда об объявлении физического лица умершим;
5) в случае выезда физического лица за пределы республики на постоянное место жительства;
6) в случае закрытия физическим лицом-нерезидентом текущего счета в банке-резиденте;
7) при прекращении прав физического лица-нерезидента на объекты налогообложения и объекты, связанные с налогообложением;
8) в случае прекращения физическим лицом-нерезидентом предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;
9) в случае отмены решения суда об усыновлении (удочерении).";
в части второй слова "иностранцев и лиц без гражданства, а также в случае признания усыновления (удочерения) недействительным" заменить словами "физических лиц в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2), 5), 6), 7) и 8) части первой настоящего пункта,";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Индивидуальный идентификационный номер физических лиц в случаях, предусмотренных подпунктами 3) и 4) части первой настоящего пункта, подлежит восстановлению после отмены решения суда об усыновлении (удочерении) либо объявлении физического лица умершим.
Индивидуальный идентификационный номер физических лиц в случае, предусмотренном подпунктом 9) части первой настоящего пункта, подлежит восстановлению после отмены решения суда об отмене решения суда об усыновлении (удочерении).";
6) пункт 1 статьи 11 дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) фонду социального медицинского страхования в целях формирования данных информационной системы и электронных информационных ресурсов системы обязательного социального медицинского страхования;";
7) пункт 5 статьи 13 исключить.
27. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 18, ст.142; 2008 г., № 23, ст.114; № 24, ст.126; 2009 г., № 2-3, ст.16; № 8, ст.41; № 19, ст.88; 2010 г., № 7, ст.28; 2011 г., № 3, ст.32; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 15, ст.118; № 16, ст.129; 2012 г., № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 14, ст.95; № 20, ст.121; 2013 г., № 1, ст.3; № 5-6, ст.30; 2014 г., № 4-5, ст.24; № 11, ст.61; № 19-І, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 16, ст.79; № 20-IV, ст.113; № 22-II, ст.145; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 4, ст.7; 2018 г., № 10, ст.32; № 15, ст.50; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37):

5) 10-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасындағы "қайтыс болғанда;" деген сөздер "қайтыс болғанда алып тасталады." деген сөздермен ауыстырылып, 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшалары алып тасталсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
2-тармақта:
бірінші бөліктің 3) тармақшасындағы "кейiн Жеке сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмiнен шартты түрде алып тасталады." деген сөздер "кейін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) соттың жеке тұлғаны қайтыс болды деп жариялау туралы шешімі күшіне енгеннен кейін;
5) жеке тұлға республиканың шегінен тыс жерге тұрақты тұрғылықты тұруға кеткен жағдайда;
6) бейрезидент-жеке тұлға резидент-банктегі ағымдағы шотын жапқан жағдайда;
7) бейрезидент-жеке тұлғаның салық салу объектілеріне және салық салуға байланысты объектілерге құқықтары тоқтатылған кезде;
8) бейрезидент-жеке тұлға Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызметін тоқтатқан жағдайда;
9) соттың бала асырап алу туралы шешімінің күші жойылған жағдайда, Жеке сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмiнен шартты түрде алып тасталады.";
екінші бөліктегі "Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қайтадан және одан кейiн тiркеу кезінде, сондай-ақ бала асырап алу жарамсыз деп танылған жағдайда," деген сөздер "Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген жағдайларда, жеке тұлғаларды қайтадан және кейiннен тiркеу кезінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда жеке тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі соттың бала асырап алу туралы не жеке тұлғаны қайтыс болды деп жариялау туралы шешімінің күші жойылғаннан кейін қалпына келтіруге жатады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 9) тармақшасында көзделген жағдайда жеке тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі соттың бала асырап алу туралы шешімінің күшін жою туралы сот шешімінің күші жойылғаннан кейін қалпына келтіруге жатады.";
6) 11-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінің ақпараттық жүйесінің және электрондық ақпараттық ресурстарының деректерін қалыптастыру мақсатында әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына;";
7) 13-баптың 5-тармағы алып тасталсын.
27. "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" 2007 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 18, 142-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 8, 41-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 14, 95-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 15, 50-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат):

1) подпункт 31) статьи 1 дополнить словами ", а также в иных случаях, установленных настоящим Законом";
2) в статье 6:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Государственная регистрация изменений идентификационных характеристик недвижимости, произошедших по решению государственных органов, в том числе при изменении наименования населенных пунктов, названия улиц, а также порядкового номера зданий и иных строений (адреса) осуществляется посредством интеграции государственных информационных систем.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Государственная регистрация изменения сведений правообладателя осуществляется на безвозмездной основе без обращения в регистрирующий орган посредством интеграции государственных информационных систем с уведомлением правообладателя.";
3) в статье 20:
в пункте 1-1:
слова "В тех случаях" заменить словами "Электронная регистрация осуществляется в случаях";
слова "осуществляется электронная регистрация" заменить словами ", а также в иных случаях, установленных настоящим Законом";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Электронная регистрация залога, предоставленного в обеспечение договора банковского займа, заключаемого банками второго уровня, может быть проведена в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
4) часть вторую пункта 5 статьи 22 исключить.
28. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст.151; 2008 г., № 23, ст.124; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 5, ст.23; № 24, ст.149; 2011 г., № 1, ст.2; № 2, ст.21; № 5, ст.43; № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 16, ст.128; № 18, ст.142; 2012 г., № 2, ст.11; № 4, ст.32; № 15, ст.97; 2013 г., № 2, ст.7; № 7, ст.34; № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; № 15, ст.81; 2014 г., № 1, ст.4, 6; № 3, ст.21; № 10, ст.52; № 14, ст.84; № 19-І, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 10, ст.50; № 14, ст.72; № 20-IV, ст.113; № 21-III, ст.135; № 22-І, ст.140; № 22-V, ст.156, 158; № 23-II, ст.170, 172; 2016 г.,№ 8-II, ст.67; № 23, cт.119; 2017 г., № 8, ст.16; № 9, ст.17, 18; № 13, ст.45; № 14, ст.50, 53; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 24, ст.115; 2018 г., № 9, ст.31; № 10, ст.32; № 14, ст.42; № 15, ст.47, 48; № 22, ст.83; 2019 г., № 3-4, ст.16; № 7, ст.36; № 8, ст.46; Закон Республики Казахстан от 28 октября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования агропромышленного комплекса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 ноября 2019 года):
подпункт 21-1) части первой статьи 5 изложить в следующей реакции:

1) 1-баптың 31) тармақшасы "электрондық көшірмесі негізінде" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ осы Заңда белгіленген өзге де жағдайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 6-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жылжымайтын мүліктің сәйкестендіру сипаттамаларының мемлекеттік органдардың шешімі бойынша, оның ішінде елді мекендердің атауы, көше аттары, сондай-ақ ғимараттар мен өзге де құрылыстардың реттік нөмірі (мекенжайы) өзгерген кезде болған өзгерістерін мемлекеттік тіркеу мемлекеттік ақпараттық жүйелерді интеграциялау арқылы жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Құқық иеленуші мәліметтерінің өзгеруін мемлекеттік тіркеу тіркеуші органға өтініш жасамастан, құқық иеленушіні хабардар ете отырып, мемлекеттік ақпараттық жүйелерді интеграциялау арқылы өтеусіз негізде жүзеге асырылады.";
3) 20-бапта:
1-1-тармақта:
"Құқықтар" деген сөз "Электрондық тіркеу құқықтар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жағдайларда, электрондық тіркеу" деген сөздер "жағдайларда, сондай-ақ осы Заңда белгіленген өзге де жағдайларда" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Екінші деңгейдегі банктермен жасалатын банктік қарыз шартын қамтамасыз етуге берілген кепілді электрондық тіркеу уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүргізілуі мүмкін.";
4) 22-баптың 5-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын.
28. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 20, 151-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 128-құжат; № 18, 142-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 7-құжат; № 7, 34-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 10, 50-құжат; № 14, 72-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-I, 140-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 9, 17, 18-құжаттар; № 13, 45-құжат; № 14, 50, 53-құжаттар; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 48-құжаттар; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 3-4, 16-құжат; № 7, 36-құжат; № 8, 46-құжат; 2019 жылғы 5 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне агроөнеркәсіптік кешенді реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 28 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
5-баптың бірінші бөлігінің 21-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"21-1) осуществляет процедуру апостилирования официальных документов, исходящих из организаций образования;".
29. В Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 16, ст.127; 2012 г., № 5, ст.41; № 8, ст.64; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 21-22, ст.114; № 23-24, ст.116; 2014 г., № 11, ст.64; № 16, ст.90; № 21, ст.118; № 23, ст.143; 2015 г., № 19-II, ст.102; № 20-IV, ст.113; № 22-І, ст.143; № 22-V, ст.154, 158; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 7-І, ст.49; № 23, ст.118; № 24, ст.131; 2017 г., № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 7-8, ст.22; № 9, ст.27; № 15, ст.50; № 22, ст.83):
подпункт 3) статьи 1 после слова "документе" дополнить словами "либо отметка уполномоченных на то государственных органов Республики Казахстан в информационной системе".
30. В Закон Республики Казахстан от 29 января 2013 года "О документах, удостоверяющих личность" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 2, ст.12; 2014 г., № 16, ст.90; 2016 г., № 24, ст.131; 2017 г., № 16, ст.56; № 22-III, ст.109):
1) подпункт 11) статьи 1 исключить;
2) подпункты 1) и 2) пункта 2 статьи 8 исключить;
3) подпункт 5) статьи 19 исключить;
4) пункт 4 статьи 20 исключить.
31. В Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 5-6, ст.29; 2014 г., № 19-І, 19-II, ст.96; 2015 г., № 21-І, ст.121; № 22-II, ст.145; № 22-V, ст.154, 156; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 7-І, ст.50; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.36; 2019 г., № 7, ст.37):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления;";
подпункт 5) после слова "обращению" дополнить словами "или без обращения";
подпункт 6) исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) стандарт государственной услуги – перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:

"21-1) білім беру ұйымдарынан шығатын ресми құжаттарды апостильдеу рәсімін жүзеге асырады;".
29. "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 16, 127-құжат; 2012 ж., № 5, 41-құжат; № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 21-22, 114-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 11, 64-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-ІІ, 102-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-І, 143-құжат; № 22-V, 154, 158-құжаттар; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 131-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 15, 50-құжат; № 22, 83-құжат):
1-баптың 3) тармақшасы "құжатындағы белгісі" деген сөздерден кейін "не осыған уәкілеттік берілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының ақпараттық жүйедегі белгісі" деген сөздермен толықтырылсын.
30. "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" 2013 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 2, 12-құжат; 2014 ж., № 16, 90-құжат; 2016 ж., № 24, 131-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат):
1) 1-баптың 11) тармақшасы алып тасталсын;
2) 8-баптың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары алып тасталсын;
3) 19-баптың 5) тармақшасы алып тасталсын;
4) 20-баптың 4-тармағы алып тасталсын.
31. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 5-6, 29-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 21-I, 121-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-V, 154, 156-құжаттар; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-I, 50-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 36-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) "бір өтініш" қағидаты – бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтер жиынтығын көздейтін мемлекеттік қызметті көрсету нысаны;";
5) тармақшадағы "өтініші бойынша" деген сөздер "өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша алып тасталсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты – мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі;";
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:

"10-1) пилотный проект в сфере оказания государственных услуг – внедрение новых подходов в сфере оказания государственных услуг с целью исследования, анализа перспектив и минимизации рисков;";
подпункт 13) после слова "проверке" дополнить словами ", профилактическому контролю";
дополнить подпунктами 17-1) и 17-2) следующего содержания:
"17-1) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи;
17-2) абонентское устройство сотовой связи – средство связи индивидуального использования, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации и подключаемое к сети оператора сотовой связи, не имеющее постоянного географически определяемого местоположения в рамках обслуживаемой территории, работающее в сетях сотовой связи;";
2) в пункте 1 статьи 4:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) получать государственную услугу в соответствии с подзаконным нормативным правовым актом, определяющим порядок оказания государственной услуги;";
в подпункте 5) слова "стандартов государственных услуг" заменить словами "подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг,";
3) в статье 5:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) получать от центральных государственных органов, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов информацию, необходимую для оказания государственных услуг;";
в пункте 2:
в части первой:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) оказывать государственные услуги в соответствии с подзаконными нормативными правовыми актами, определяющими порядок оказания государственных услуг;";
в подпункте 5) слово "стандартом" заменить словами "подзаконным нормативным правовым актом, определяющим порядок оказания";
подпункты 8) и 10) изложить в следующей редакции:
"8) обеспечивать возможность получения информации услугополучателями о стадии исполнения государственной услуги;";
"10) обеспечивать бесперебойное функционирование информационных систем, используемых для оказания государственных услуг, а также содержащих необходимые актуальные сведения для их оказания;";
подпункт 12) после слов "письменное согласие" дополнить словами "или согласие, подтвержденное электронной цифровой подписью, либо согласие посредством абонентского устройства сотовой связи";
в части второй:
подпункт 1) после слова "документов" дополнить словами "и сведений";
подпункт 2) после слова "услугодателю," дополнить словами "Государственной корпорации,";

"10-1) мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы пилоттық жоба – перспективаларын зерттеу, талдау және тәуекелдерді барынша азайту мақсатында мемлекеттік қызметтер көрсету саласында жаңа тәсілдерді енгізу;";
13) тармақша "тексеру" деген сөзден кейін ", профилактикалық бақылау" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 17-1) және 17-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"17-1) проактивті көрсетілетін қызмет – қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша берілетін, қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
17-2) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы – абонент берген ақпаратты беру немесе қабылдау үшін электр байланысы сигналдарын қалыптастыратын және ұялы байланыс операторының желісіне қосылатын, қызмет көрсетілетін аумағы шеңберінде географиялық тұрғыдан айқындалатын тұрақты орналасқан жері жоқ, ұялы байланыс желілерінде жұмыс істейтін жеке-дара пайдаланылатын байланыс құралы;";
2) 4-баптың 1-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіге сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға;";
5) тармақшадағы "мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарының" деген сөздер "мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 5-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) орталық мемлекеттік органдардан, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарынан, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерінен мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті ақпаратты алуға;";
2-тармақта:
бірінші бөлікте:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсетуге;";
5) тармақшадағы "көрсетілетін қызмет стандартында" деген сөздер "қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіде" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) және 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) көрсетілетін қызметті алушылардың мемлекеттік көрсетілетін қызметтің орындалу сатысы туралы ақпаратты алу мүмкіндігін қамтамасыз етуге;";
"10) мемлекеттік қызметтер көрсету үшін пайдаланылатын, сондай-ақ оларды көрсету үшін қажет болатын өзекті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйелердің іркіліссіз жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;";
12) тармақша "жазбаша келісімін" деген сөздерден кейін "немесе электрондық цифрлық қолтаңбамен расталған келісімін не ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы келісімін" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
1) тармақшадағы "құжаттарды" деген сөз "құжаттар мен мәліметтерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша "көрсетілетін қызметті берушінің" деген сөздерден кейін "Мемлекеттік корпорацияның" деген сөздермен толықтырылсын;

4) в статье 6:
подпункт 2) исключить;
в подпункте 2-1) слова "по отбору государственных услуг, подлежащих оказанию через Государственную корпорацию," заменить словами "по вопросам оказания государственных услуг";
5) в статье 8:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) утверждает реестр государственных услуг и вносит в него изменения и дополнения по согласованию с уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг и уполномоченным органом в сфере развития системы государственного управления;";
подпункт 4) исключить;
подпункты 5), 6) и 9) изложить в следующей редакции:
"5) осуществляет согласование проектов подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;
6) проводит мониторинг деятельности центральных государственных органов по разработке подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;";
"9) разрабатывает предложения по совершенствованию подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;";
6) в статье 9:
подпункт 7) исключить;
в подпункте 8-1) слова "в электронной форме на основании одного заявления" заменить словами "по принципу "одного заявления";
в подпунктах 11) и 12) слово "стандартов" заменить словами "подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания";
дополнить подпунктами 12-3) и 13-1) следующего содержания:
"12-3) координирует деятельность центральных государственных органов, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов по вопросам оптимизации процессов оказания государственных услуг;";
"13-1) утверждает перечень проактивных услуг и порядок их оказания;";
7) в статье 9-1:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) осуществляет согласование проектов подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг через Государственную корпорацию;";
в подпункте 7) слово "стандартов" заменить словами "подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания";

4) 6-бапта:
2) тармақша алып тасталсын;
2-1) тармақшадағы "Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілуге жататын мемлекеттік қызметтерді іріктеу жөніндегі" деген сөздер "мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 8-бапта
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін бекітеді және мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органмен және мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша оған өзгерістер мен толықтырулар енгізеді;";
4) тармақша алып тасталсын;
5), 6) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келісуді жүзеге асырады;
6) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу бойынша орталық мемлекеттік органдардың қызметіне мониторинг жүргізеді;";
"9) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлейді;";
6) 9-бапта:
7) тармақша алып тасталсын;
8-1) тармақшадағы "бір өтініштің негізінде электрондық нысанда" деген сөздер "бір өтініш" қағидаты бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) және 12) тармақшалардағы "көрсетілетін қызметтер стандарттарының" және "қызметтер стандарттарын" деген сөздер тиісінше "қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің" және "қызметтерді көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-3) және 13-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-3) мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін оңтайландыру мәселелері бойынша орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, қаладағы аудандар, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдерінің қызметін үйлестіреді;";
"13-1) проактивті көрсетілетін қызметтердің тізбесін және оларды көрсету тәртібін бекітеді;";
7) 9-1-бапта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келісуді жүзеге асырады;";
7) тармақшадағы "ұсынылатын мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын" деген сөздер "көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;

8) в статье 10:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) разрабатывают и утверждают подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственных услуг;";
подпункт 2) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) обеспечивают доступность подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) после внесения в реестр государственных услуг новой государственной услуги принимают меры по переводу ее оказания в электронный формат в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;";
в подпункте 15) слово "стандартов" заменить словами "подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания";
9) в статье 11:
в подпункте 2) слова "стандартов и регламентов" заменить словами "подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания";
в подпункте 13) слово "стандартов" заменить словами "подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания";
10) в пункте 4 статьи 11-1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) обеспечивает соблюдение подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;";
дополнить подпунктами 3-1) и 6-1) следующего содержания:
"3-1) работники Государственной корпорации, имеющие доступ к персональным данным граждан, а также участвующие в процессе оказания государственных услуг, подлежат проверке в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере информатизации по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;";
"6-1) предоставляет уполномоченному органу по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг информацию по государственным услугам, оказываемым через Государственную корпорацию, для проведения оценки качества оказания государственных услуг;";
11) в заголовке главы 3 слова "стандарт и регламент" заменить словами "подзаконный нормативный правовой акт, определяющий порядок оказания";
12) пункт 2 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок ведения реестра государственных услуг, а также его структура определяются уполномоченным органом в сфере оказания государственных услуг.";

8) 10-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;";
2) тармақша алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің қолжетімділігін қамтамасыз етеді;";
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне жаңа мемлекеттік көрсетілетін қызмет енгізілгеннен кейін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны электрондық форматта көрсетуге ауыстыру бойынша шаралар қолданады;";
15) тармақшадағы "көрсетілетін қызметтер стандарттарын" деген сөздер "қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 11-бапта:
2) тармақшадағы "көрсетілетін қызметтер стандарттары мен регламенттерінің" деген сөздер "қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақшадағы "көрсетілетін қызметтер стандарттарын" деген сөздер "қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 11-1-баптың 4-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз етеді;";
мынадай мазмұндағы 3-1) және 6-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) азаматтардың дербес деректеріне қолжетімділігі бар, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету процесіне қатысатын Мемлекеттік корпорация қызметкерлері Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен тексеруге жатады;";
"6-1) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалауды жүргізу үшін Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызметтер жөнінде ақпарат береді;";
11) 3-тараудың тақырыбындағы "стандарты және регламенті" деген сөздер "оларды көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 12-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін жүргізу тәртібін, сондай-ақ оның құрылымын мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті орган айқындайды.";

13) в статье 13:
в заголовке слово "стандарта" заменить словами "подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания";
в пункте 1:
в части первой слово "стандарты" заменить словами "подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания";
части вторую и третью изложить в следующей редакции:
"Подзаконный нормативный правовой акт, определяющий порядок оказания государственной услуги, разрабатывается и утверждается в течение двух месяцев со дня утверждения реестра государственных услуг или внесения в него изменений и дополнений.
Разработка и согласование проектов подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг, осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах".";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Проект подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги, подлежит публичному обсуждению в порядке, определяемом статьей 15 настоящего Закона.";
в пункте 3 слова "стандартов государственных услуг" заменить словами "подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг,";
14) в статье 14:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Требования к содержанию подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Подзаконный нормативный правовой акт, определяющий порядок оказания государственной услуги, предусматривает:";
подпункт 1) исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) описание порядка:
действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги;
взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги;
взаимодействия с Государственной корпорацией и (или) иными услугодателями, а также использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) приложение в форме стандарта государственной услуги, который содержит:
наименование государственной услуги;
наименование услугодателя;
способы предоставления государственной услуги;
срок оказания государственной услуги;
форму оказания государственной услуги;
результат оказания государственной услуги;
размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
график работы услугодателя;
перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги;
основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан;";

13) 13-бапта:
тақырыптағы "көрсетілетін қызмет стандартын" деген сөздер "қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "көрсетілетін қызметтер стандарттарын" және "қызметтер үшін стандарттарды" деген сөздер тиісінше "қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді" және "қызметтер үшін заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімі бекітілген немесе оған өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап екі ай ішінде әзірленеді және бекітіледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу және келісу "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасы осы Заңның 15-бабында айқындалатын тәртіппен жария талқылауға жатады.";
3-тармақтағы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын" деген сөздер "Мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 14-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің мазмұнына қойылатын талаптар";
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт:";
1) тармақша алып тасталсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мыналардың:
мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) әрекет ету;
мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимыл жасау;
мемлекеттік қызмет көрсету процесінде Мемлекеттік корпорациямен және (немесе) өзге де көрсетілетін қызметті берушілермен өзара іс-қимыл жасау, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібін сипаттауды;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) мыналарды:
мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын;
көрсетілетін қызметті берушінің атауын;
мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін;
мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін;
мемлекеттік қызмет көрсету нысанын;
мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін;
мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін;
көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигін;
мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесін;
мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты нысанындағы қосымшаны;";

15) в статье 15:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Публичное обсуждение проектов подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг";
в пункте 1:
слова "стандартов государственных услуг" заменить словами "подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг,";
слово "стандартами" заменить словами "подзаконными нормативными правовыми актами, определяющими порядок оказания";
в пункте 2:
слово "стандарт" заменить словами "подзаконный нормативный правовой акт, определяющий порядок оказания";
слова "стандарта государственной услуги" заменить словами "подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги,";
в пункте 3:
слова "стандарта государственной услуги" заменить словами "подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги,";
слова "тридцати календарных" заменить словами "десяти рабочих";
в пункте 4:
в части первой слово "стандарта" заменить словами "подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания";
в части второй:
в абзаце первом слова "стандарта государственной услуги" заменить словами "подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги,";
в абзаце третьем слово "стандарта" заменить словами "подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания";
в части третьей слово "стандарта" заменить словами "подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания";
в части четвертой слова "стандарта государственной услуги," и "стандарта государственной услуги" заменить словами "подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги,";
в пункте 5 слова "стандарты государственных услуг" заменить словами "подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственных услуг,";
16) статьи 16 и 17 исключить;

15) 15-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын жария талқылау";
1-тармақта:
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарының" деген сөздер "Мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"көрсетілетін қызметтер стандарттарында" деген сөздер "қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"көрсетілетін қызмет стандартын" деген сөздер "қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының" деген сөздер "мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының" деген сөздер "Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"күнтізбелік отыз күн" деген сөздер "он жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөліктегі "көрсетілетін қызмет стандартының" деген сөздер "қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының" деген сөздер "Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "көрсетілетін қызмет стандартының" деген сөздер "қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "көрсетілетін қызмет стандартының" деген сөздер "қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының" және "мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының" деген сөздер тиісінше "Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің" және "мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарына" деген сөздер "мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 16 және 17-баптар алып тасталсын;

17) в статье 18:
в подпункте 3) слова "подвижной сети" заменить словами "сотовой связи";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) посредством стационарного абонентского устройства.";
18) в статье 19:
в части первой слова "стандартом и регламентом" заменить словами "подзаконным нормативным правовым актом, определяющим порядок оказания";
в части второй слово "стандартом" заменить словами "подзаконным нормативным правовым актом, определяющим порядок оказания";
19) в статье 20:
в пункте 1 слово "стандартом" заменить словами "подзаконным нормативным правовым актом, определяющим порядок оказания";
в пункте 2:
в части первой слово "стандартом" заменить словами "подзаконным нормативным правовым актом, определяющим порядок оказания";
в части второй слова "стандартом государственной услуги," заменить словами "подзаконным нормативным правовым актом, определяющим порядок оказания государственной услуги, а также документов с истекшим сроком действия";
пункт 5 исключить;
20) в статье 21:
в пунктах 2-1, 2-2 и 2-3 слова "подвижной сети" заменить словами "сотовой связи";
в пункте 4 слова "на основании одного заявления" заменить словами "по принципу "одного заявления";
21) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Оказание проактивных услуг
Оказание проактивных услуг осуществляется без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя посредством информационных систем государственных органов при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на веб-портале "электронного правительства" и включает в себя:
1) отправку услугополучателю автоматических уведомлений с запросом на оказание государственной услуги;
2) получение согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также иных необходимых сведений от услугополучателя, в том числе ограниченного доступа, посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.";
22) статью 22 изложить в следующей редакции:

17) 18-бапта:
3) тармақшадағы "жылжымалы желінің абоненттік құрылғысы арқылы көрсетіледі." деген сөздер "ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы;" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) стационарлық абоненттік құрылғы арқылы көрсетіледі.";
18) 19-бапта:
бірінші бөлікте "көрсетілетін қызметтер стандарты мен регламентінде" деген сөздер "қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіде" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте "көрсетілетін қызмет стандартында" деген сөздер "қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіде" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 20-бапта:
1-тармақтағы "көрсетілетін қызмет стандартында" деген сөздер "қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші бөліктегі "көрсетілетін қызмет стандартында" деген сөздер "қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіде" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған" деген сөздер "мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіде көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған, сондай-ақ қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ алып тасталсын;
20) 21-бапта:
2-1, 2-2 және 2-3-тармақтардағы "Жылжымалы желінің" деген сөздер "Ұялы байланыс" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "бір өтініш негізінде" деген сөздер "бір өтініш" қағидаты бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
"21-1-бап. Проактивті қызметтер көрсету
Проактивті қызметтер көрсету көрсетілетін қызметті алушының өтінішінсіз, "электрондық үкімет" веб-порталында көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірі тіркелген кезде мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері арқылы көрсетілетін қызметті берушінің бастамасы бойынша жүзеге асырылады және мыналарды:
1) көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салуы бар автоматты хабарламалар жөнелтуді;
2) көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы проактивті қызмет көрсетуге көрсетілетін қызметті алушының келісімін, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыдан өзге де қажетті, оның ішінде қолжетімділігі шектеулі мәліметтерді алуды қамтиды.";
22) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:

"Статья 22. Оптимизация процессов оказания государственных услуг
Оптимизация процессов оказания государственных услуг осуществляется центральными государственными органами, Государственной корпорацией, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимами районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов на постоянной основе в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере информатизации.
Оптимизация процессов оказания государственных услуг через Государственную корпорацию проводится на основании решения уполномоченного органа в сфере оказания государственных услуг, в том числе по итогам пилотных проектов в сфере оказания государственных услуг. Реализация пилотных проектов в сфере оказания государственных услуг уполномоченного органа в сфере оказания государственных услуг и заинтересованных центральных государственных органов – разработчиков подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги, осуществляется на основании совместного решения.";
23) в статье 23:
в подпунктах 1) и 3) пункта 1 слова "стандартов государственных услуг" заменить словами "подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг,";
в пункте 2:
слова "стандарта государственной услуги" заменить словами "подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги,";
дополнить словами "и направляют в Единый контакт-центр";
в пункте 6 слово "стандартов" заменить словами "подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания";
24) часть первую пункта 2 статьи 25 после слов "Государственной корпорации," дополнить словами "непосредственно оказывающих государственные услуги,";
25) подпункт 4) пункта 3 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"4) предложения по внесению изменений и дополнений в подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственных услуг.".
32. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 10-11, ст.55; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 1, ст.1; № 6, ст.28; № 8, ст.49; № 11, ст.61; № 19-І, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 6, ст.27; № 8, ст.45; № 10, ст.50; № 15, ст.78; № 20-IV, ст.113; № 22-II, ст.145; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 7-І, ст.49; № 8-І, ст.65; 2017 г., № 12, ст.36; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.42, 44; № 22, ст.83; 2019 г., № 2, ст.6; № 15-16, ст.67):

"22-бап. Мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін оңтайландыру
Мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін оңтайландыруды орталық мемлекеттік органдар, Мемлекеттік корпорация, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен тұрақты негізде жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін оңтайландыру мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті органның шешімі негізінде, оның ішінде мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы пилоттық жобалардың қорытындысы бойынша жүргізіледі. Мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті органның және мүдделі орталық мемлекеттік органдардың – мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні әзірлеушілердің мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы пилоттық жобаларын іске асыру бірлескен шешімнің негізінде жүзеге асырылады.";
23) 23-бапта:
1-тармақтың 1) және 3) тармақшаларындағы "мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын" деген сөздер "мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты" деген сөздер "мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жаңартады" деген сөзден кейін "және Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтағы "көрсетілетін қызметтер стандарттарын" деген сөздер "қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 25-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі "Орталық мемлекеттік" деген сөздер "Мемлекеттік қызметтерді тікелей көрсететін орталық мемлекеттік" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 29-баптың 3-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі ұсыныстарды қамтиды.".
32. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 10-11, 55-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 1-құжат; № 6, 28-құжат; № 8, 49-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 50-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; № 8-І, 65-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 15-16, 67-құжат):

1) в пункте 1 статьи 45:
в части четвертой:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) устанавливающие предполагаемые условия, порядок и сроки реорганизации, включая финансовый прогноз последствий реорганизации, расчетный баланс добровольного накопительного пенсионного фонда после его реорганизации;";
подпункт 3) исключить;
в части пятой слово "трех" заменить словом "двух";
2) в пункте 1 статьи 48:
в части первой слово "трех" заменить словом "двух";
подпункты 2), 3) и 4) части второй исключить;
часть третью изложить в следующей редакции:
"Ходатайство добровольного накопительного пенсионного фонда о получении разрешения на добровольную ликвидацию и документы, подтверждающие отсутствие у добровольного накопительного пенсионного фонда обязательств и действующих договоров по лицензируемым видам деятельности на рынке ценных бумаг, должны быть подписаны первым руководителем добровольного накопительного пенсионного фонда.".
33. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 7, ст.36; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 1, ст.2; № 15, ст.78; № 19-II, ст.103, 104; № 20-I, ст.111; № 20-IV, ст.113; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-II, ст.53, 56; 2017 г., № 11, ст.29; № 23-V, ст.113; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; № 23, ст.91; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 5-6, ст.27):
1) в статье 72:
в пункте 3 слово "пятнадцати" заменить словом "десяти";
пункт 5 исключить;
в пункте 7:
части вторую, третью, четвертую и пятую исключить;
в части шестой слова "аттестованной организацией" заменить словами "организацией, аттестованной уполномоченным органом в области промышленной безопасности на право проведения работ в области промышленной безопасности (далее – аттестованная организация),";
2) в пункте 2 статьи 74 слова "пятнадцати календарных" заменить словами "семи рабочих";
3) в статье 79:
пункт 12 дополнить частью второй следующего содержания:
"Руководителям юридических лиц, декларирующих промышленную безопасность, а также членам постоянно действующих экзаменационных комиссий указанных юридических лиц выдаются сертификаты.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Удостоверение (сертификат) действительно (действителен) на территории Республики Казахстан на период указанных в нем сроков.";
в пункте 16 слово "удостоверения" заменить словами "удостоверения (сертификаты)".

1) 45-баптың 1-тармағында:
төртінші бөлікте:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыру салдарының қаржылық болжамын, оны қайта ұйымдастырғаннан кейінгі есеп-қисап балансын қоса алғанда, қайта ұйымдастырудың болжамды шарттарын, тәртібі мен мерзімдерін белгілейтін құжат қоса беріледі.";
3) тармақша алып тасталсын;
бесінші бөліктегі "үш" деген сөз "екі" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 48-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктегі "үш" деген сөз "екі" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктің 2), 3) және 4) тармақшалары алып тасталсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ерiктi жинақтаушы зейнетақы қорының ерiктi түрде таратылуға рұқсат алу туралы өтiнiшхатына және ерiктi жинақтаушы зейнетақы қорының міндеттемелерінің және бағалы қағаздар нарығындағы лицензияланатын қызмет түрлері бойынша қолданыстағы шарттарының жоқ екенiн растайтын құжаттарға ерiктi жинақтаушы зейнетақы қорының бiрiншi басшысы қол қоюға тиiс.".
33. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 7, 36-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-ІІ, 103, 104-құжаттар; № 20-І, 111-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 53, 56-құжаттар; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат):
1) 72-бапта:
3-тармақтағы "он бес" деген сөздер "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақ алып тасталсын;
7-тармақта:
екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктер алып тасталсын;
алтыншы бөліктегі "Аттестатталған ұйым" деген сөздер "Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттаған ұйым (бұдан әрі – аттестатталған ұйым)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 74-баптың 2-тармағындағы "күнтізбелік он бес күн" деген сөздер "жеті жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 79-бапта:
12-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өнеркәсіптік қауіпсіздікті декларациялайтын заңды тұлғалардың басшыларына, сондай-ақ аталған заңды тұлғалардың тұрақты жұмыс істейтін емтихан комиссиясының мүшелеріне сертификаттар беріледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Куәлiк (сертификат) онда көрсетiлген мерзiмдер кезеңінде Қазақстан Республикасының аумағында жарамды.";
16-тармақтағы "куәлiгі" деген сөз "куәліктері (сертификаттары)" деген сөздермен ауыстырылсын.

34. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст.43; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 9, ст.46; № 16, ст.79; № 19-I, ст.101; № 20-IV, ст.113; № 22-II, ст.144; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 11, ст.29; № 14, ст.49; № 23-III, ст.111; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 19, ст.62; № 24, ст.94; 2019 г., № 8, ст.45):
1) пункт 13 статьи 88 исключить;
2) в подпункте 9) пункта 1 статьи 91 слова "по согласованию с местными исполнительными органами" исключить.
35. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст.48; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 1, ст.2; № 16, ст.79; № 21-I, ст.125; 2016 г., № 6, ст.45; № 24, ст.129, 131; 2017 г., № 8, ст.16; № 14, ст.50; 2018 г., № 7-8, ст.22; № 10, ст.32; № 16, ст.56; № 23, ст.91; 2019 г., № 5-6, ст.27; № 8, ст.45):
абзацы второй, третий и четвертый подпункта 26) пункта 1 статьи 6 исключить.
36. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст.51; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 8, ст.45; № 9, ст.46; № 11, ст.57; № 16, ст.79; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; № 21-I, ст.128; № 21-III, ст.135; № 22-II, ст.144, 145; № 22-V, ст.156, 158; № 22-VI, ст.159; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 1, ст.2, 4; № 6, ст.45; № 7-I, ст.50; № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 8-II, ст.68; № 12, ст.87; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; № 9, ст.21, 22; № 11, ст.29; № 12, ст.34; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47, 49; № 23, ст.91; № 24, ст.94; 2019 г., № 1, ст.4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; Закон Республики Казахстан от 28 октября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования агропромышленного комплекса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 ноября 2019 года):

34. "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 43-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-І, 101-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-ІІ, 144-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 14, 49-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат):
1) 88-баптың 13-тармағы алып тасталсын;
2) 91-баптың 1-тармағының 9) тармақшасындағы "жергiлiктi атқарушы органдармен келiсу бойынша" деген сөздер алып тасталсын.
35. "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 48-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 16, 79-құжат; № 21-І, 125-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 24, 129, 131-құжаттар; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 14, 50-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 16, 56-құжат; № 23, 91-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 8, 45-құжат):
6-баптың 1-тармағы 26) тармақшасының екінші, үшінші және төртінші абзацтары алып тасталсын.
36. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-I, 50-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 8-II, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 49-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 5 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне агроөнеркәсіптік кешенді реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 28 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 33:
в пункте 1:
подпункт 4) дополнить словами "(в случае указания адреса в лицензии)";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Действия подпунктов 2), 4) и 6) части первой настоящего пункта не распространяются на случаи, когда изменения юридического адреса индивидуального предпринимателя-лицензиата, адреса места нахождения юридического лица-лицензиата, адреса места нахождения объекта для лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые на объекты", или для приложений к лицензии с указанием объектов произошли в связи с изменением наименования населенных пунктов, названия улиц в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан". Такие изменения адреса лицензиатов и объекта лицензии осуществляются посредством интеграции государственных информационных систем.";
часть первую пункта 6 после слов "В случае изменения наименования вида", "существа лицензируемого вида" дополнить словами "и (или) подвида";
2) пункт 1 статьи 34 дополнить предложением третьим следующего содержания:
"При слиянии юридических лиц-лицензиатов действие лицензии реорганизованных юридических лиц-лицензиатов прекращается с даты переоформления лицензии вновь возникшего юридического лица-лицензиата.";
3) графу 3 строки 53 приложения 1 дополнить пунктами 24, 25 и 26 следующего содержания:
"24. Прием вкладов (депозитов) в жилищные строительные сбережения, открытие и ведение счетов вкладчиков.
25. Предоставление вкладчикам жилищных, промежуточных жилищных и предварительных жилищных займов на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий.
26. Открытие и ведение банковских счетов юридических лиц.";
4) в приложении 2:
строку 87-9 исключить;
строку 244 изложить в следующей редакции:
"
244.
Выдача согласия на приобретение статуса крупного участника банка и (или) страховой (перестраховочной) организации, и (или) управляющего инвестиционным портфелем, и (или) банковского и (или) страхового холдинга
Постановление Правления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о выдаче согласия на приобретение:
1) статуса крупного участника банка;
2) статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации;
3) статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем;
4) статуса банковского холдинга;
5) статуса страхового холдинга
Бессрочное разрешение; процедура конкурса не применима; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче разрешения не распространяется
";

1) 33-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша "өзгерген" деген сөзден кейін "(лицензияда мекенжай көрсетілген жағдайда)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 4) және 6) тармақшаларының күші дара кәсіпкер-лицензиаттың заңды мекенжайының, заңды тұлға-лицензиаттың орналасқан жері мекенжайының, "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензия үшін немесе объектілер көрсетіле отырып, лицензияға қосымшалар үшін объектісінің орналасқан жері мекенжайының өзгеруі "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес елді мекендер атауының, көше аттарының өзгеруіне байланысты болған жағдайларға қолданылмайды. Лицензиаттар мен лицензия объектісі мекенжайларының бұлай өзгеруі мемлекеттік ақпараттық жүйелерді интеграциялау арқылы жүзеге асырылады.";
6-тармақтың бірінші бөлігі "қызмет түрінің", "қызмет түрі" деген сөздерден кейін "және (немесе) кіші түрінің", "және (немесе) кіші түрі" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 34-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Заңды тұлға-лицензиаттар біріккен кезде қайта ұйымдастырылған заңды тұлға-лицензиаттар лицензиясының қолданысы жаңадан пайда болған заңды тұлға-лицензиаттың лицензиясы қайта ресімделген күннен бастап тоқтатылады.";
3) 1-қосымшаның 53-жолының 3-бағаны мынадай мазмұндағы 24, 25 және 26-тармақтармен толықтырылсын:
"24. Тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасына салымдар (депозиттер) қабылдау, салымшылардың шоттарын ашу және жүргізу
25. Салымшыларға тұрғын үй жағдайларын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге тұрғын үй, аралық тұрғын үй және алдын ала тұрғын үй қарыздарын беру
26. Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу";
4) 2-қосымшада:
87-9-жол алып тасталсын;
244-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
244.
Банктің және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) инвестициялық портфелді басқарушының ірі қатысушысы және (немесе) банк және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім беру
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган басқармасының:
1) банктің ірі қатысушысы мәртебесін;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін;
3) инвестиция-лық портфелді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін;
4) банк холдингі мәртебесін;
5) сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім беру туралы қаулысы
Мерзімсіз рұқсат; конкурс рәсімі қолдануға келмейді; рұқсат беру кезінде осы Заңның 25-бабының 3-тармағы бірінші бөлігінің және 26-бабы 1, 2-тармақта-рының күші қолданылмай-ды
";

строки 247 и 255 исключить.
37. В Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 15, ст.78; № 19-II, ст.106; № 22-II, ст.145; № 23-II, ст.170; 2017 г., № 12, ст.36; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; 2018 г., № 14, ст.42; № 22, ст.83; 2019 г., № 15-16, ст.67):
1) пункт 8 статьи 1 исключить;
2) в подпункте 2) статьи 3 слова "пунктов 8, 9," заменить словами "пунктов 9,".
38. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О доступе к информации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-I, ст.138; 2016 г., № 7-I, ст.50; № 24, ст.124):
в статье 16:
в абзаце пятом подпункта 5) пункта 3 слово "стандартов" заменить словами "подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания";
подпункт 4) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4) подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственных услуг;";
подпункт 2) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"2) подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственных услуг;".
39. В Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам декларирования доходов и имущества физических лиц" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-III, ст.149; 2016 г., № 22, ст.116; 2017 г., № 14, ст.50; № 22-III, ст.109; 2019 г., № 15-16, ст.67):
подпункт 1) пункта 6 статьи 1 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"К указанным сведениям прилагаются подтверждающие документы, достаточные для анализа финансового положения заявителя;".
40. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-V, ст.155; 2016 г., № 24, ст.126; 2017 г., № 20, ст.96; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 15, ст.50; № 19, ст.62; № 22, ст.83; 2019 г., № 5-6, ст.27; № 15-16, ст.67):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 38-1) следующего содержания:
"38-1) биометрическая аутентификация – комплекс мер, идентифицирующих личность на основании физиологических и биологических неизменных признаков;";
подпункт 61) дополнить словами "либо предоставившее согласие на оказание проактивной услуги";

247 және 255-жолдар алып тасталсын.
37. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 15, 78-құжат; № 19-ІІ, 106-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
1) 1-баптың 8-тармағы алып тасталсын;
2) 3-баптың 2) тармақшасындағы "8, 9," деген цифрлар "9," деген цифрмен ауыстырылсын.
38. "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2015 ж., № 22-І, 138-құжат; 2016 ж., № 7-I, 50-құжат; № 24, 124-құжат):
16-бапта:
3-тармақтың 5) тармақшасының бесінші абзацындағы "көрсетілетін қызметтер стандарттарының" деген сөздер "қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді;";
7-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілер;".
39. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке тұлғалардың кірістері мен мүлкін декларациялау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-III, 149-құжат; 2016 ж., № 22, 116-құжат; 2017 ж., № 14, 50-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
1-баптың 6-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Көрсетілген мәліметтерге өтініш берушінің қаржылық жағдайын талдау үшін жеткілікті растайтын құжаттар қоса беріледі;".
40. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-V, 155-құжат; 2016 ж., № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 20, 96-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 15-16, 67-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 38-1) тармақшамен толықтырылсын:
"38-1) биометриялық сәйкестендіру – жеке басты физиологиялық және биологиялық өзгермейтін белгілері негізінде сәйкестендіретін шаралар кешені;";
61) тармақша "өтініш білдірген" деген сөздерден кейін "не проактивті қызмет көрсетуге келісім берген" деген сөздермен толықтырылсын;

2) в подпунктах 60), 61) и 63) статьи 7 слова "подвижной сети" заменить словами "сотовой связи";
3) часть первую статьи 9 дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
"17-1) предоставляют оператору электронные информационные ресурсы, необходимые для информационного наполнения веб-портала "электронного правительства";";
4) статью 10 дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) предоставляют оператору электронные информационные ресурсы, необходимые для информационного наполнения веб-портала "электронного правительства";";
5) в статье 12:
подпункт 20) исключить;
дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) осуществляет анализ интеграций объектов информатизации "электронного правительства" в части выявления неполных и неактуальных сведений, содержащихся в них, и вырабатывает рекомендации по их устранению;";
подпункт 21) исключить;
дополнить подпунктом 23) следующего содержания:
"23) проводит анализ по формированию открытых данных государственных органов, государственных юридических лиц, юридических лиц с участием государства в уставном капитале.";
6) в статье 13:
в подпункте 9) слова "осуществляет интеграцию и" заменить словами "при интеграции осуществляет подключение объектов информатизации "электронного правительства" к шлюзу "электронного правительства" и национальному шлюзу Республики Казахстан, а также";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) осуществляет информационное наполнение веб-портала "электронного правительства" электронными информационными ресурсами, предоставленными государственными органами и иными субъектами оказания услуг в электронной форме;";
дополнить подпунктами 14) и 15) следующего содержания:
"14) оказывает консультационную помощь государственным органам при развитии объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
15) осуществляет управление проектами по развитию объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и национального шлюза Республики Казахстан.";
7) в пункте 2 статьи 19:
часть первую дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) проактивными.";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"Проактивной услугой, оказываемой в электронной форме, является услуга, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.";

2) 7-баптың 60), 61) және 63) тармақшаларындағы "жылжымалы желінің" деген сөздер "ұялы байланыс" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 9-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
"17-1) операторға "электрондық үкімет" веб-порталын ақпараттық толықтырып отыру үшін қажетті электрондық ақпараттық ресурстарды береді;";
4) 10-бап мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) операторға "электрондық үкімет" веб-порталын ақпараттық толықтырып отыру үшін қажетті электрондық ақпараттық ресурстарды береді;";
5) 12-бапта:
20) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) "электрондық үкімет" ақпараттандыру объектілерінде қамтылатын толық емес және өзекті емес мәліметтерді анықтау бөлігінде олардың интеграциялануына талдауды жүзеге асырады және оларды жою жөнінде ұсынымдар әзірлейді;";
21) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 23) тармақшамен толықтырылсын:
"23) мемлекеттік органдардың, мемлекеттік заңды тұлғалардың, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың ашық деректерін қалыптастыру бойынша талдау жүргізеді.";
6) 13-бапта:
9) тармақшадағы "мемлекеттік органдардың" және "интеграциялауды және қосуды жүзеге асырады" деген сөздер тиісінше "интеграциялау кезінде "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін "электрондық үкімет" шлюзіне және Қазақстан Республикасының ұлттық шлюзіне қосуды, сондай-ақ мемлекеттік органдардың" және "қосуды жүзеге асырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) мемлекеттік органдар және электрондық нысанда қызметтер көрсететін өзге де субъектілер берген электрондық ақпараттық ресурстармен "электрондық үкімет" веб-порталын ақпараттық толықтырып отыруды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерін дамыту кезінде мемлекеттік органдарға консультациялық көмек көрсетеді;
15) "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерін және Қазақстан Республикасының ұлттық шлюзін дамыту жөніндегі жобаларды басқаруды жүзеге асырады.";
7) 19-баптың 2-тармағында:
бірінші бөліктің 4) тармақшасындағы "композиттік болып табылады." деген сөздер "композиттік;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) проактивті болып табылады.";
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша берілетін қызмет электрондық нысанда көрсетілетін проактивті қызмет болып табылады.";

8) в статье 27:
в пункте 2 слова "подвижной сети" заменить словами "сотовой связи";
в пункте 3:
слова "подвижной сети" заменить словами "сотовой связи";
после слов "одноразовые пароли" дополнить словами "или биометрическую аутентификацию";
9) в части второй пункта 6 статьи 35 слова "сервисный интегратор "электронного правительства" заменить словом "оператор".
41. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2016 года "Об использовании атомной энергии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 1, ст.1; 2018 г., № 10, ст.32):
в пункте 4 статьи 26 слово "тридцати" заменить словом "двадцати".
42. В Закон Республики Казахстан от 14 января 2016 года "О драгоценных металлах и драгоценных камнях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 1, ст.3; 2018 г., № 10, ст.32; № 14, ст.44; № 19, ст.62):
часть вторую пункта 4 статьи 7 исключить.
43. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 7-I, ст.46; 2017 г., № 14, ст.51; № 16, ст.56; 2018 г., № 10, ст.32; № 14, ст.44; № 16, ст.53, 55; № 19, ст.62; 2019 г., № 2, ст.6; № 15-16, ст.67):
1) в статье 1:
подпункты 22) и 23) исключить;
в подпункте 27) слово "письменный" исключить;
2) подпункты 3) и 4) части первой пункта 3 статьи 7 исключить;
3) пункт 2 статьи 38 изложить в следующей редакции:
"2. Нормативные правовые акты центральных исполнительных и иных центральных государственных органов, зарегистрированные органами юстиции, автоматически в течение одного дня направляются органами юстиции на официальное опубликование в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в форме электронного документа с момента их внесения в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов.";
4) пункт 2 статьи 39 изложить в следующей редакции:
"2. Нормативные правовые решения маслихатов, нормативные правовые постановления акиматов, нормативные правовые постановления ревизионных комиссий и нормативные правовые решения акимов, зарегистрированные органами юстиции, автоматически в течение одного дня направляются органами юстиции на официальное опубликование в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в форме электронного документа с момента их внесения в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов.".

8) 27-бапта:
2-тармақтағы "жылжымалы желінің" деген сөздер "ұялы байланыс" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"жылжымалы желінің" деген сөздер "ұялы байланыс" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір реттік парольді" деген сөздерден кейін "немесе биометриялық сәйкестендіруді" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 35-баптың 6-тармағының екінші бөлігіндегі "электрондық үкiметтiң" сервистік интеграторы" деген сөздер "оператор" деген сөзбен ауыстырылсын.
41. "Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 1, 1-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат):
26-баптың 4-тармағындағы "отыз" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын.
42. "Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 1, 3-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; 14, 44-құжат; № 19, 62-құжат):
7-баптың 4-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын.
43. "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 7-І, 46-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 44-құжат; № 16, 53, 55-құжаттар; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 15-16, 67-құжат):
1) 1-бапта:
22) және 23) тармақшалар алып тасталсын;
27) тармақшадағы "жазбаша" деген сөз алып тасталсын;
2) 7-баптың 3-тармағы бірінші бөлігінің 3) және 4) тармақшалары алып тасталсын;
3) 38-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әділет органдары тіркеген орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерін әділет органдары ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне олар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне енгізілген кезден бастап бір күн ішінде электрондық құжат нысанында автоматты түрде жібереді.";
4) 39-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әділет органдары тіркеген, мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдерін, әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулыларын, тексеру комиссияларының нормативтік құқықтық қаулыларын және әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдерін әділет органдары ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне олар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне енгізілген кезден бастап бір күн ішінде электрондық құжат нысанында автоматты түрде жібереді.".

44. В Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии в жилищном строительстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 7-II, ст.52; 2019 г., № 7, ст.37):
в пункте 4 статьи 18 слово "десяти" заменить словом "восьми".
45. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 8-І, ст.64; № 24, ст.124, 126; 2017 г., № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; 2019 г., № 7, ст.39; № 15-16, ст.67):
пункт 2 статьи 23 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) оказывать услуги без взимания платы за прием наличных и безналичных денег от физических лиц и представителей государственных учреждений в уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет по перечню доходов, утвержденному центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, с правом получения вознаграждения за оказанные услуги из бюджета на основании заключенного договора;".
46. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан,2016 г., № 12, ст.86; № 23, ст.119; 2017 г., № 12, ст.36; № 13, ст.45; № 14, ст.53; № 21, ст.98; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67):
1) пункт 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"2. Национальный Банк Республики Казахстан относит поставщиков платежных услуг к значимым поставщикам платежных услуг самостоятельно по итогам проведенного анализа рынка платежных услуг.";
2) в статье 16:
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) заявление по форме, определяемой Национальным Банком Республики Казахстан, содержащее в том числе сведения о руководителе (членах) исполнительного органа (с приложением копий диплома (дипломов) и документа, подтверждающего трудовую деятельность работника в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан);";
подпункты 4), 5), 6), 8), 9) и 10) исключить;
в пункте 3 слово "пятнадцати" заменить словом "десяти";
3) в части второй пункта 2 статьи 17 слово "пятнадцати" заменить словом "десяти";
4) в статье 20:
подпункты 3) и 6) пункта 2 исключить;
в пункте 3 слово "пятнадцати" заменить словом "десяти".
47. В Закон Республики Казахстан от 6 мая 2017 года "О коллекторской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 9, ст.20; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 14, ст.44; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67):

44. "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 7-II, 52-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат):
18-баптың 4-тармағындағы "он" деген сөз "сегіз" деген сөзбен ауыстырылсын.
45. "Пошта туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 8-I, 64-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 15-16, 67-құжат):
23-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) жасалған шарт негізінде бюджеттен көрсетілген қызметтер үшін сыйақы алу құқығымен, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен кірістер тізбесі бойынша салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу үшін жеке тұлғалар мен мемлекеттік мекемелер өкілдерінен қолма-қол және қолма-қол емес ақша қабылдағаны үшін төлемақы алмай қызметтер көрсетуге;".
46. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 12, 86-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 53-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат):
1) 11-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерді көрсетілетін төлем қызметтері нарығына жүргізілген талдау қорытындысы бойынша көрсетілетін төлем қызметтерін маңызды берушілерге өзі дербес жатқызады.";
2) 16-бапта:
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайтын нысан бойынша, оның ішінде атқарушы орган басшысы (мүшелері) туралы мәліметтерді (дипломның (дипломдардың) және Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмелерін қоса бере отырып) қамтитын өтінішті;";
4), 5), 6), 8), 9) және 10) тармақшалар алып тасталсын;
3-тармақтағы "он бес" деген сөздер "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 17-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "он бес" деген сөздер "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 20-бапта:
2-тармақтың 3) және 6) тармақшалары алып тасталсын;
3-тармақтағы "он бес" деген сөздер "он" деген сөзбен ауыстырылсын.
47. "Коллекторлық қызмет туралы" 2017 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 9, 20-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат):

1) в статье 7:
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) заявление с учетом сведений об учредителях (участниках), о руководящих работниках по состоянию на дату, предшествующую дате представления заявления, а также о договоре о предоставлении информации, заключенном с кредитным бюро с государственным участием в соответствии с Законом Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан";";
подпункты 2), 3) и 4) исключить;
в пункте 5 слово "пятнадцати" заменить словом "десяти";
2) подпункт 13) пункта 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"13) письменно уведомлять в течение пятнадцати рабочих дней уполномоченный орган об изменениях, внесенных в документы, предусмотренные подпунктами 5) и 6) пункта 2 статьи 7 настоящего Закона, а также в сведения об учредителях (участниках) и о руководящих работниках коллекторского агентства;".
Статья 2.
Банки, получившие лицензии до введения в действие настоящего Закона и не соответствующие требованию, установленному абзацем пятым подпункта 11) пункта 8 статьи 1 настоящего Закона, обязаны исполнить указанное требование в срок до 2 января 2022 года.
Статья 3.
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпункта 1), абзацев второго – седьмого, девятого – тринадцатого, пятнадцатого – двадцать первого подпункта 7) пункта 6 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года;
2) абзацев восьмого, четырнадцатого и двадцать второго подпункта 7) пункта 6 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года;
3) абзаца пятого подпункта 12) пункта 7, подпунктов 3), 4), абзацев пятьдесят четвертого и пятьдесят пятого подпункта 5), подпунктов 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15) и 16) пункта 8, подпунктов 2), 4), 6), 7), 9), 10), 11) и 14) пункта 15, пунктов 21 и 22, подпунктов 1) и 2) пункта 23, подпункта 3), абзацев третьего, четвертого и пятого подпункта 4) пункта 36 статьи 1, которые вводятся в действие со 2 января 2020 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

1) 7-бапта:
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өтініш ұсынылған күннің алдындағы күнгі жағдай бойынша құрылтайшылар (қатысушылар) туралы, басшы қызметкерлер туралы, сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекет қатысатын кредиттік бюромен жасалған ақпарат беру жөніндегі шарт туралы мәліметтер ескерілген өтінішті;";
2), 3) және 4) тармақшалар алып тасталсын;
5-тармақтағы "он бес" деген сөздер "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 15-баптың 1-тармағының 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) уәкілетті органды осы Заңның 7-бабы 2-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көзделген құжаттарға, сондай-ақ коллекторлық агенттіктің құрылтайшылары (қатысушылары) туралы және басшы қызметкерлері туралы мәліметтерге енгізілген өзгерістер туралы он бес жұмыс күні ішінде жазбаша хабардар етуге;".
2-бап.
Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін лицензия алған және осы Заңның 1-бабы 8-тармағы 11) тармақшасының бесінші абзацында белгіленген талапқа сәйкес келмейтін банктер көрсетілген талапты 2022 жылғы 2 қаңтарға дейінгі мерзімде орындауға міндетті.
3-бап.
Осы Заң:
1) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 6-тармағының 1) тармақшасын, 7) тармақшасының екінші – жетінші, тоғызыншы – он үшінші, он бесінші – жиырма бірінші абзацтарын;
2) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 6-тармағы 7) тармақшасының сегізінші, он төртінші және жиырма екінші абзацтарын;
3) 2020 жылғы 2 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 7-тармағы 12) тармақшасының бесінші абзацын, 8-тармағының 3), 4) тармақшаларын, 5) тармақшасының елу төртінші және елу бесінші абзацтарын, 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15) және 16) тармақшаларын, 15-тармағының 2), 4), 6), 7), 9), 10), 11) және 14) тармақшаларын, 21 және 22-тармақтарын, 23-тармағының 1) және 2) тармақшаларын, 36-тармағының 3) тармақшасын, 4) тармақшасының үшінші, төртінші және бесінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ