Акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорындарды, акционерлік қоғамдарды және олардағы мемлекеттік қатысу үлестерінің мөлшері қатысушылардың жалпы жиналысының шешімін анықтауға мемлекетке мүмкіндік беретін жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерді оңтайландыру мақсатымен олардың әкімшілік шығыстарының мониторингін жүргізу тетігін анықтау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 10 ақпандағы N 145 Қаулысы.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2004.07.30 N 808 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңы 9-бабының 9) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.12.02 № 1266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда, акционерлік қоғамдар акцияларының бақылау пакеттеріне, мөлшері қатысушылардың жалпы жиналысының шешімін анықтауға мемлекетке мүмкіндік беретін жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердегі мемлекеттік қатысу үлестеріне иелік ету және пайдалану құқығын жүзеге асыратын және/немесе мемлекеттік кәсіпорындарды мемлекеттік басқару органдары болып табылатын мемлекеттік органдар (бұдан әрі - мемлекеттік органдар), заңнамада белгіленген тәртіппен жыл сайын:
1) алынып тасталды;
2) алынып тасталды;
3) акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтерді және ұлттық компанияларды, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің құрамына кіретін ұлттық компанияларды қоспағанда, акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың, мемлекеттік қатысу үлестерінің мөлшері қатысушылардың жалпы жиналысының шешімін айқындауға мемлекетке мүмкіндік беретін жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің даму жоспарларын және мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын қарау және бекiту кезiнде:
бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын мемлекеттік органдарға көлiк қызметiн көрсету үшiн қызметтік автомобильдердiң тиiстiлiк нормативiне ұқсас акционерлiк қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің (мемлекеттiк кәсiпорындардың) қызметтiк автомобильдерiнiң тиiстiлiк нормативтерiне;
бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындаған мемлекеттiк органдардың аппаратын орналастыруға арналған алаңдардың нормаларынан аспайтын мөлшерде акционерлiк қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің (мемлекеттiк кәсіпорындардың) әкiмшiлiк аппараттарын орналастыруға арналған алаң нормаларына;
ескертпе: акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің (мемлекеттік кәсіпорындар) әкімшілік аппараттарын орналастыруға арналған алаңдардың нормалары "Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Ұлттық талдауды қалыптастыру департаментіне (Талдау орталығы), Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің "Цифрлық үкіметті қолдау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қолданылмайды;

Об определении механизма проведения мониторинга административных расходов государственных предприятий, акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, и товариществ с ограниченной ответственностью, размеры государственных долей участия в которых позволяют государству определять решения общего собрания участников, с целью их оптимизации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года № 145.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 30.07.2004 N 808.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 9 Конституционного закона Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года "О Правительстве Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 02.12.2014 № 1266.
1. Государственным органам, за исключением Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющим права владения и пользования контрольными пакетами акций акционерных обществ, государственными долями участия в товариществах с ограниченной ответственностью, размеры которых позволяют государству определять решения общего собрания участников (далее - государственные органы), и/или являющимся органами государственного управления государственными предприятиями в установленном законодательством порядке ежегодно:
1) (исключен);
2) (исключен);
3) при рассмотрении и утверждении планов развития акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, товариществ с ограниченной ответственностью, размеры государственных долей участия в которых позволяют государству определять решения общего собрания участников, и планов развития государственных предприятий, за исключением национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, а также национальных компаний, которые входят в состав национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, установить лимиты некоторых расходов в соответствии:
с нормативами положенности служебных автомобилей акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью (государственных предприятий), аналогичными нормативу положенности служебных автомобилей для транспортного обслуживания государственных органов, определяемому уполномоченным органом по бюджетному планированию;
с нормами площадей для размещения административных аппаратов акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью (государственных предприятий) в размерах, не превышающих нормы площадей для размещения аппарата государственных органов, определенные уполномоченным органом по бюджетному планированию;
примечание: нормы площадей для размещения административных аппаратов акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью (государственные предприятия) не распространяются на Департамент формирования национальной аналитики (Аналитический центр) республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан", республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Центр поддержки цифрового правительства" Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан;

оларға сәйкес тәулiкақы мөлшерi және тұрғын үйдi жалдау жөнiндегi шығыстарды өтеу үшiн шектi мөлшерлер Қазақстан Республикасының шегiндегi iссапарлар үшiн "Мемлекеттік қызметшілерге республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қызметтік шетелдік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 ақпандағы N 108 қаулысымен белгiленген шетел валютасындағы iссапар шығыстарын өтеу нормаларынан аспауы тиiс "Мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Парламентi депутаттарының Қазақстан Республикасының шегiндегi қызметтiк iссапарлары туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 22 қыркүйектегi N 1428 қаулысымен бекiтiлген ережеге ұқсас. Қазақстан Республикасының шегiнде қызметтiк iссапарларға жiберiлетiн акционерлiк қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің (мемлекеттiк кәсiпорындардың) қызметкерлерiне шығыстарын өтеу тәртiбi мен шарттарына сәйкес кейбiр шығыстардың лимиттерiн бекiтсiн;
4) акционерлік қоғамның және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің (мемлекеттік кәсіпорындардың) қаражаты есебінен ұялы телефондарды сатып алуға, сондай-ақ ұялы телефондардан шығатын шығыс қоңырауларына ақы төлеуге жол берілмейді;
5) мемлекеттік органмен (мемлекеттік кәсіпорындар үшін - мемлекеттік басқару органымен) акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің (мемлекеттік кәсіпорындардың) бірінші басшылары мен олардың орынбасарларының шетелдік іссапарларын келісу міндеттілігін қамтамасыз етсін;
6) өкiлдiк шығыстарының лимиттерiн белгiлесiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.07.30 N 808, 2006.05.03 N 362 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2007.04.12 N 294, 2007.07.31 N 647, 2007.10.18 N 964, 2008.07.31 N 725, 2008.11.12 N 1048, 2008.11.21 N 1080, 2009.03.12 N 294 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2009.03.24 N 388, 2011.03.31 N 335; 16.04.2013 № 366, 2014.12.02 № 1266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi); 07.09.2016 № 525; 05.08.2021 № 522; 29.09.2022 № 767; 11.03.2024 № 164 қаулыларымен.
1-1. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.09.13 N 1043 қаулысымен.
1-2. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын қоспағанда, акцияларының бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге және ұлттық компанияларға ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің құрамына кіретін ұлттық компанияларды және Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен мақұлданған шарттарда ұлттық басқарушы холдинг сатып алған екінші деңгейдегі банкті қоспағанда, дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы өздеріне меншік немесе сенімгерлік басқару құқығында тиесілі заңды тұлғаларға қатысты осы қаулының 1-тармағында көрсетілген шараларға ұқсас шаралар қабылдау ұсынылсын.

с порядком и условиями возмещения расходов работникам акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью (государственных предприятий), направляемым в служебные командировки в пределах Республики Казахстан, аналогичных правилам, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года № 1428 "Об утверждении Правил о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан", согласно которым размер суточных и предельные размеры для возмещения расходов по найму жилья не должны превышать для командировок в пределах Республики Казахстан размеры, установленные для работников государственных учреждений, и превышать нормы возмещения командировочных расходов в иностранной валюте, установленные постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2008 года № 108 "О возмещении государственным служащим расходов на заграничные командировки за счет средств республиканского и местных бюджетов";
4) не допускается приобретение за счет средств акционерного общества и товарищества с ограниченной ответственностью (государственных предприятий) сотовых телефонов, а также оплата исходящих звонков с сотовых телефонов;
5) обеспечить обязательность согласования с государственным органом (органом государственного управления - для государственных предприятий) зарубежных командировок первых руководителей акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью (государственных предприятий) и их заместителей;
6) установить лимиты представительских расходов.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.07.2004 N 808; от 03.05.2006 N 362 (порядок введения в действие см. п. 3 пост. N 362 ); от 12.04.2007 N 294 ; от 31.07.2007 N 647; от 18.10.2007 N 964; от 31.07.2008 N 725; от 12.11.2008 N 1048; от 21.11.2008 N 1080; от 12.03.2009 N 294 (порядок введения в действие см. п. 2); от 24.03.2009 N 388; от 31.03.2011 № 335; от 16.04.2013 № 366; от 02.12.2014 № 1266; от 07.09.2016 № 525; от 05.08.2021 № 522; от 29.09.2022 № 767; от 11.03.2024 № 164.
1-1. Исключен постановлением Правительства РК от 13.09.2011 № 1043.
1-2. Рекомендовать национальным управляющим холдингам, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", национальным холдингам и национальным компаниям, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, принять аналогичные меры, указанные в пункте 1 настоящего постановления, в отношении юридических лиц, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат им на праве собственности или доверительного управления, за исключением национальных компаний, которые входят в состав национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и банка второго уровня, приобретенного национальным управляющим холдингом на условиях, одобренных решением Правительства Республики Казахстан.

Ескерту. Қаулы 1-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.03.31 N 335 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.06.2022 № 427 қаулысымен.
1-3. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2014.12.02 № 1266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1-4. Тиісті салалардың уәкілетті органдары ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорындарға қатысты:
1) мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша мемлекеттік кәсіпорындардың қызмет түрлері бойынша арнайы көлік құралдарының тиiстiлiк нормативтерiн бекітсiн;
2) олардың құзыретіне жатқызылған қызмет салалары бойынша автокөлікті арнайы көлік құралдарына жатқызу өлшемдерін айқындасын.
Ескерту. Қаулы 1-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.04.2013 № 366 қаулысымен.
2. Осы қаулының күші қолданылатын, басым (монополиялық) орын алатын табиғи монополия субъектiлерi мен рынок субъектiлерiнiң қызметтер көрсетудi (тауарларды, жұмыстарды) өндiруiне және ұсынуына бағаларды (тарифтердi) есептеу кезiнде ескерiлетiн шығыстардың лимиттерi монополияға қарсы заңнамаға сәйкес анықталады.
3. "Акционерлiк қоғамдар мен республикалық мемлекеттiк кәсіпорындардың (ұлттық компаниялардың) кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 22 тамыздағы N 1098 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2001 ж., N 30, 389-құжат) мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
1, 2, 3-тармақтар алынып тасталсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

Сноска. Постановление дополнено пунктом 1-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2011 № 335; в редакции постановления Правительства РК от 24.06.2022 № 427.
1-3. Исключен постановлением Правительства РК от 02.12.2014 № 1266.
1-4. Уполномоченным органам соответствующих отраслей в отношении подведомственных государственных предприятий:
1) установить нормативы положенности специальных транспортных средств по видам деятельности государственных предприятий по согласованию с уполномоченным органом по управлению государственным имуществом;
2) определить критерии отнесения автотранспорта к специальным транспортным средствам по сферам деятельности, отнесенным к их компетенции.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 1-4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.04.2013 № 366.
2. Лимиты расходов, учитываемых при расчете цен (тарифов) на производство и предоставление услуг (товаров, работ) субъектов естественной монополии и субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение, на которых распространяется действие настоящего постановления, определяются в соответствии с антимонопольным законодательством.
3. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2001 года N 1098 "О некоторых вопросах акционерных обществ и республиканских государственных предприятий (национальных компаний)" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., № 30, ст. 389) следующие изменения:
пункты 1, 2, 3 исключить.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан