Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 1204 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 23 желтоқсандағы
N 1204 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары Астана - 2008 ж. Мазмұны
1. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің  миссиясы мен пайымдауы
2. Ағымдағы жағдайды талдау
3. Мәдениет және ақпарат министрлігі қызметінің стратегиялық бағыттары, стратегиялық дамуының мақсаттары және түйінді нысаналы индикаторлар
4. Министрліктің функционалдық мүмкіндіктері және ықтимал  қатерлер
5. Нормативтік-құқықтық база
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің
2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің миссиясы мен пайымдауы
Мәдениет және ақпарат министрлігінің миссиясы - мәдениет және ақпарат саласында сапалы және қолайлы қызметтер көрсетуге, ұлттың тұрақты дамуын, Қазақстанның әлемдегі бәсекеге қабілетті елдердің қатарына енуіне, мемлекеттілікті күшейту және азаматтардың бойында әлеуметтік оптимизмді қалыптастыруға бағытталған мемлекеттік саясатты әзірлеу және тиімді жүзеге асыру.
Мәдениет және ақпарат министрлігінің пайымдауы - әлемдегі барынша бәсеке қабілетті мемлекеттер стандарттарына жауап беретін, ақпараттық қауіпсіздікті, дүниежүзілік мәдени-ақпараттық кеңістікке толыққанды кірігуді және Қазақстан халқының бірлігін қамтамасыз ететін қазіргі заманғы жалпыұлттық мәдени-ақпараттық орта.
2. Ағымдағы жағдайды талдау
Ұлттық бірегейлікті қалыптастыру, азаматтардың ақпараттық және мәдени қажеттіліктерін сапалы қанағаттандыру, мемлекеттік саясатты ақпаратпен тиімді сүйемелдеу, қоғамдық тұрақтылық пен ұлтаралық келісімді нығайту Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының жүйесінде идеологиялық ведомство ретіндегі министрлік мәртебесін анықтайды.
Осыған байланысты жақын арадағы жылдарда министрлік қызметі бірқатар үрдістермен байланысты болады.
Біріншіден, еліміздің дамуының жаңа кезеңінде ішкі саясат саласында жаңа тәсілдерді жасау мәселелері ерекше назар аударуды талап етеді. Ұлттың әрі қарай тұрақты дамуы үшін, ең алдымен, ұлттың алдында тұрған стратегиялық міндеттерді бірыңғай түсіну негізінде Қазақстан халқын шоғырландыру қажет.
Екіншіден, Қазақстан тәуелсіздік алғаннан бергі бақыланатын жақын және алыс шет елдердің мәдениет және ақпараттық өнімдерінің басым ықпал жасауы.
Аталған үрдіс шетелдік үздік үлгілермен бәсекелестікке қабілетті отандық мәдени және медиа-өнімдерді шығаруды арттыруға үлкен назар аударуды талап етеді.
Үшіншіден, бұл қоғамдық өмірдің барлық салаларында бәсекеге қабілеттілікті арттыру нәтижесінде Қазақстанның дүниежүзілік саяси-экономикалық жүйедегі рөлінің өзгеруі.
Республиканың халықаралық аренадағы табыстары мен жетістіктерінің ілгерілеуі мемлекеттің ел ішіндегі және шет елдегі оң имиджін мұқият пысықтауды талап етеді.
Бұл үрдістерді мәдени-ақпараттық саланың дәйекті және жүйелі шешуді талап ететін, қазіргі даму проблемаларымен тығыз байланыста қарастыру қажет.

Об утверждении Стратегического плана Министерства культуры и информации Республики Казахстан на 2009-2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1204
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства культуры и информации Республики Казахстан на 2009-2011 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2008 года № 1204
Стратегический план
Министерства культуры и информации Республики Казахстан
на 2009-2011 годы
Астана 2008
Содержание
1. Миссия и видение Министерства культуры и информации Республики
Казахстан
2. Анализ текущей ситуации
3. Стратегические направления деятельности, стратегические цели
развития Министерства культуры и информации и ключевые целевые
индикаторы
4. Функциональные возможности министерства и возможные риски
5. Нормативно-правовая база
6. Бюджетные программы
Стратегический план
Министерства культуры и информации
Республики Казахстан на 2009-2011 годы
1. Миссия и видение Министерства культуры
и информации Республики Казахстан
Миссия Министерства культуры и информации - выработка и эффективная реализация государственной политики, направленной на предоставление качественных и доступных услуг в области культуры и информации, стабильное развитие нации, вхождение Казахстана в число наиболее конкурентоспособных стран мира, укрепление государственности и формирование социального оптимизма граждан.
Видение Министерства культуры и информации - современная общенациональная культурно-информационная среда, отвечающая стандартам наиболее конкурентоспособных государств мира, обеспечивающая информационную безопасность, полноценную интеграцию в мировое культурно-информационное пространство и единство народа Казахстана.
2. Анализ текущей ситуации
Задачи формирования национальной идентичности, качественного удовлетворения информационных и культурных потребностей граждан, эффективного информационного сопровождения, государственной политики, укрепления общественной стабильности и межнационального согласия определяют статус министерства как идеологического ведомства в системе центральных исполнительных органов Республики Казахстан.
В этой связи деятельность министерства в ближайшие годы будет обусловлена рядом тенденций.
Во-первых , на новом этапе развития страны особого внимания требуют вопросы выработки новых подходов в сфере внутренней политики. В первую очередь, для дальнейшего стабильного развития нации необходима консолидация народа Казахстана на основе единого понимания стоящих перед нацией стратегических задач.
Во-вторых , наблюдающееся на протяжении всего периода независимости Казахстана доминирующее влияние культурной и информационной продукции ближнего и дальнего зарубежья.
Данная тенденция требует повышенного внимания к производству отечественного культурного и медиа-продукта, способного составить конкуренцию лучшим зарубежным образцам.
В-третьих , это изменение роли Казахстана в мировой политико-экономической системе вследствие повышения конкурентоспособности всех сфер общественной жизни.
Продвижение успехов и достижений республики на международной арене требует тщательной проработки позитивного имиджа государства как внутри страны, так и за рубежом.
Данные тенденции необходимо рассматривать в тесной связи с уже имеющимися проблемами развития культурно-информационной сферы, которые требуют последовательного и системного решения.

2.1. Мәдениет саласында көрсетілетін қызметтердің төмен
сапасы.
Сала инфрақұрылымының жай-күйі.
Республикалық мәдениет мекемелерінің желісін 38 республикалық, 6 мыңнан астам облыстық мәдениет ұйымдары құрайды, соның ішінде: 164 мұражай, 3 763 кітапхана, 2 320 клуб, 48 театр, 24 концерттік ұйымдар, 58 кинотеатр және телетеатрлар, 458 киноқондырғылар, 4 хайуанаттар бағы, 2 цирк, 28 мәдениет және демалыс саябақтары бар. Тұтастай ел бойынша соңғы үш жылда 203 мәдениет объектісі салынды және іске қосылды.
Саланың табыстары және жетістіктері.
Заңнамалық базаны жетілдіру шеңберінде 2006 жылы "Мәдениет туралы" ҚР Заңы, 2007 жылы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" ҚР Заңы қабылданды, оның негізінде осы салада әр түрлі мәселелерді регламенттейтін 16 заңға тәуелді нормативтік құқықтық акті әзірленді.
Сонымен қатар, 2008 жылы 2009 - 2011 жылдарға арналған "Мәдени мұра" бағдарламасы тұжырымдамасының жобасы бекітілді, сондай-ақ "Мәдениет туралы" ҚР Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" ҚР Заңының жобасы әзірленді.
Қазіргі уақытта іске асырылған жобалардың ішінде: "Қазақстан кітапханасы", "Ұлттық мұра" веб порталдары бар. 2000 кітапқа цифрлау жүргізілді, 22 мыңға жуық жәдігерге цифрлік форматта қол жеткізуге болады.
Мәдениет мекемелері көрсететін қызметтер. 2007 жылы 10 мыңға жуық спектакль қойылды, 7 мың концерт, 80 мың мұражай экскурсиялары, 10 мың лекция өткізілді, 35 тарих және мәдениет ескерткіштері қайта қалпына келтірілді (бұл 2006 жылға қарағанда 5-10%-ға артық).
Сонымен қатар, 1060 экспонат қайта қалпына келтіріліп, 114 330 экспонат сатып алынды, 255 көрме, 310 лекция, 5 600 экскурсия өткізілді, 160 ғылыми мақала шығарылды, кітапханаларда 480 кітап көрмесі, 25 дөңгелек үстел, конференциялар өткізілді.
Мәдениет қайраткерлерін қолдау. 2007 жылы музыкалық, драма, әдеби-сахналық, соның ішінде, мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларға арналған туындыларды жасауға 92 мемлекеттік грант бөлінді.
Мәдени іс-шаралар өткізу. 2007 жылы 2 халықаралық және 3 республикалық театр фестивальдері, 4 халықаралық және халықтық жанрдағы 2 республикалық байқау, сонымен қатар, 3 халықаралық кинофестиваль өткізілді.
Қаржыландыру. Мәдениет саласындағы жұмыстарды жүргізу үшін 2005 - 2008 жылдардағы бөлінген қаржының көлемі 69,7 млрд. теңгені құрады: 2005 жылы - 8,8 млрд., 2006 жылы - 11,3 млрд., 2007 жылы - 20,1 млрд., 2008 жылы — 36,2 млрд. теңге.
Саланың ағымдағы және перспективалы проблемаларының арасында мыналарды атап өту қажет.
Біріншіден, Қазақстан халқының тарихи-мәдени мұрасын зерделеудің, дамытудың және танымал етудің жеткіліксіз деңгейі;
Екіншіден, мәдениет саласындағы отандық өнімнің қызмет көрсету нарығындағы шетел өндірушілерінің мықтысымен салыстырған кезде бәсекеге қабілеттілігінің төмен болуы;
Үшіншіден, өңірлердегі мәдениет мекемелері желісін дамытудағы үйлеспеушілікке негізделген, республика халқының мәдениет мекемелері көрсететін қызметтерге бірдей қол жеткізе алмауы;
Төртіншіден, нормативтік-құқықтық базаның жетілдірілмеуінде, өңірлердегі мәдениет мекемелерінің материалдық-техникалық базасын дамытудың төмен деңгейінде, мәдениет мекемелері мен мамандандырылған кадрлар тапшылығында көрініс беретін, мәдениет саласы инфрақұрылымы дамуының төмен дәрежесі.

2.1. Низкое качество услуг в сфере культуры.
Состояние инфраструктуры отрасли.
Сеть учреждений культуры в республике составляет 38 республиканских, более 6 тыс. областных организаций культуры, в том числе: 164 музея, 3 763 библиотеки, 2 320 клубов, 48 театров, 24 концертных организации, 58 кинотеатров и телетеатров, 458 киноустановок, 4 зоопарка, 2 цирка, 28 парков культуры и отдыха. В целом по стране за три последних года построены и введены в строй 203 объекта культуры.
Успехи и достижения отрасли.
В рамках совершенствования законодательной базы в 2006 году принят Закон РК "О культуре", в 2007 году - Закон "О внесении изменений в законодательные акты по вопросам охраны и использования историко-культурного наследия", на базе которого разработано 16 подзаконных нормативных правовых актов, регламентирующих различные вопросы в этой сфере.
Кроме того, в 2008 году утвержден проект Концепции Программы "Мәдени мұра" на 2009-2011 годы, а также разработан проект Закона РК "О внесении изменений и дополнений в Закон РК "О культуре".
Среди реализуемых в настоящее время проектов: веб-порталы "Библиотека Казахстана", "Национальное наследие". Произведена оцифровка 2 000 книг, в цифровом формате доступно около 22 тыс. экспонатов.
Услуги учреждений культуры. За 2007 год поставлено около 10 тыс. спектаклей, проведено 7 тыс. концертов, 80 тыс. музейных экскурсий, 10 тыс. лекций, отреставрированы 35 памятников истории и культуры (что на 5 - 10 % больше показателей 2006 г.).
Также отреставрировано 1 060 и приобретено 114 330 экспонатов, проведено 255 выставок, 310 лекций, 5 600 экскурсий, издано 160 научных статей, в библиотеках организованы 480 книжных выставок, 25 круглых столов, конференций.
Поддержка деятелей культуры. В 2007 году было выделено 92 государственных гранта на создание музыкальных, драматических, литературно-сценических произведений, в том числе, для детей дошкольного и школьного возраста.
Проведение культурных мероприятий. В 2007 году проведены 2 международных и 3 республиканских театральных фестиваля, 4 международных и 2 республиканских конкурса народного жанра, а также 3 международных кинофестиваля.
Финансирование. Объем средств, выделенных для функционирования сферы культуры в 2005 - 2008 гг. составил 69,7 млрд. тенге, в том числе в 2005 году - 8,8 млрд. тенге, в 2006 году - 11,3 млрд. тенге, в 2007 году - 20,1 млрд. тенге, в 2008 году - 36,2 млрд. тенге.
Среди текущих и перспективных проблем отрасли необходимо отметить следующие.
Во-первых , недостаточный уровень изучения, развития и популяризации историко-культурного наследия народа Казахстана.
Во-вторых , низкая конкурентоспособность отечественной продукции в сфере культуры при доминировании на рынке услуг зарубежных производителей.
В-третьих , неравный доступ населения республики к услугам учреждений культуры, обусловленный диспропорциями в развитии сети культурных учреждений в регионах.
В-четвертых , низкая степень развития инфраструктуры культурной сферы, выражающая в несовершенстве нормативно-правовой базы, низком уровне развития материально-технической базы культурных учреждений в регионах, дефиците специализированных кадров и учреждений культуры.

2.2. Мемлекеттік тілді қолданудың төмен дәрежесі, Қазақстан халқының бірігу факторы ретінде төзімді тілдік ортаны сақтаудың қажеттілігі.
Сала инфрақұрылымының жай-күйі. Тілдерді дамытудың республикалық үйлестіру-әдістемелік орталығы жұмыс істейді. Мемлекеттік тілге үйрету орталықтарының өңірлік желісі дамуда: 2005 жылы олардың саны 8 болды, 2006 жылы - 11, 2007 жылы - 15 облыстық, 16 аудандық және 5 қалалық орталық құрылды.
Саланың табыстары және жетістіктері.
Республиканың 10 жергілікті және 26 орталық мемлекеттік органдарында іс жүргізу мемлекеттік тілге көшірілді.
Ересектерге мемлекеттік тілді жеделдетіп оқытудың тұжырымдамасы, стандарты және үлгі бағдарламасы, мемлекеттік тіл және Қазақстан халқы тілдеріндегі электрондық тілашар (5 тілде), анимациялық оқыту ойындары, қазақ тілі бойынша электрондық оқулық, электрондық қалта аудармашысы, қазақ тілінің электрондық дыбыстық оқулығы, техникалық бейінді мамандарды мемлекеттік тілге оқытудың дистанциялық мультимедиялық кешенінің жүйесі, дербес компьютерлерге арналған қазақ тілін қолдаудың кешенді компьютерлік бағдарламасы, мәтіндерді бір қаріптік графикадан басқасына қайта кодтаушы бағдарламалар әзірленді және бекітілді.
Ел аумақтарындағы тілдің жай-күйіне мониторинг және талдаудың жүйесі автоматтандырылды. Мемлекеттің тіл саясаты бойынша ақпараттық орталықтың рөлін атқарушы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі" интернет-порталы іске қосылды.
БАҚ-та мемлекеттік тілді насихаттау. Егер 2005 жылы елде 244(17,3%) қазақ тіліндегі, 549 (38,9) - орыс тіліндегі, 445 (31,5%) қазақ және орыс тілдеріндегі БАҚ есепке қойылған болса, 2008 жылғы қазақ тіліндегі БАҚ саны 463 (19%), орыс тіліндегі БАҚ - 874 (34%), қазақ және орыс тілдеріндегі БАҚ - 879 (35%) құрады.
Ұлттық-мәдени бірлестіктердің жанындағы жексенбілік мектептер: Достық үйлерінің жанында жұмыс істейтін 200 жексенбілік мектептер мен 3 ұлттық қайта түлеу мектебінде, Қазақстанда тұратын, 30-ға жуық этностық топтарының тілдері оқытылады.
Тілдердің үш тұғырлығы саясаты: мемлекеттік органдардың іс жүргізуінде орыс тілі қазақ тілімен қатар ресми қолданылады. Қазақ тілін меңгермеген азаматтар үшін арнайы курстар ұйымдастырылады. Сондай-ақ, ағылшын тілі үйренуге жағдай жасалуда.
Қаржыландыру. 2005 - 2008 жылдардағы бөлінген қаржының көлемі 3 905 млн. теңгені құрады: 2005 жылы Республикалық бюджеттен - 133,7 млн. теңге, 2006 жылы - 588,4 млн. теңге, 2007 жылы - 1 639 млн. теңге, 2008 жылы - 1 543,9 млн. теңге бөлінді.
Саланың ағымдағы және перспективалы проблемаларының арасында мыналарды атап өту қажет.
Біріншіден, қоғамның барлық саласында мемлекеттік тіл қолданылуының жеткіліксіз дәрежесі.
Екіншіден, тілдерді оқыту инфрақұрылымының жеткіліксіз дамуы.
Үшіншіден, шет елде тұратын отандастармен қарым-қатынастарды әрі қарай кеңейту қажеттігі.

2.2. Недостаточная степень функционирования государственного языка, необходимость сохранения толерантной языковой среды как фактора единения народа Казахстана.
Состояние инфраструктуры отрасли. Функционирует Республиканский координационно-методический центр развития языков. Развивается сеть региональных Центров обучения государственному языку: в 2005 году - их было создано 8, в 2006 - 11, в 2007 году - 15 областных, 16 районных и 5 городских центров.
Успехи и достижения отрасли.
В 10 местных и в 26 центральных государственных органах республики делопроизводство переведено на государственный язык.
Разработаны и утверждены: Концепция, Стандарт и Типовая программа интенсивного обучения взрослого населения государственному языку, электронный разговорник на государственном языке и языках народа Казахстана (5 языков), анимационные обучающие игры, электронный учебник по казахскому языку, электронный карманный переводчик, электронный звуковой учебник казахского языка, система дистанционного мультимедийного комплекса обучения государственному языку специалистов технического профиля, комплексная компьютерная программа поддержки казахского языка на персональных компьютерах, перекодировщик текстов с одной шрифтовой графики в другую.
Автоматизирована система мониторинга и анализа языковой ситуации на территории страны. Действует интернет-портал "Государственный язык Республики Казахстан", выполняющий роль информационного центра по языковой политике государства.
Пропаганда государственного языка в СМИ. Если в 2005 году в стране было поставлено на учет 244 (17,3 %) СМИ на казахском языке, на русском - 549 (38,9), на казахском и русском языках - 445 (31,5 %), то 2008 году число СМИ на казахском языке составляет 463 (19 %), на русском языке - 874 (34 %), на казахском и русском языках - 879 (35 %).
Воскресные школы при национально-культурных объединениях: в 200 воскресных школах и 3 школах национального возрождения, действующих при Домах дружбы, изучается около 30 языков этносов, проживающих в Казахстане.
Триединая языковая политика. В делопроизводстве государственный язык официально применяется наравне с русским. Для граждан, не владеющих казахским языком, организуются специальные курсы. Также создаются условия для изучения английского языка.
Финансирование. Объем финансирования в 2005-2008 гг. составил 3 905 млн. тенге : в 2005 году из республиканского бюджета было выделено 133,7 млн. тенге, в 2006 году - 588,4 млн. тенге, в 2007 году - 1 639 млн. тенге, в 2008 году - 1 543,9 млн. тенге.
Среди текущих и перспективных проблем отрасли выделяются следующие.
Во-первых , недостаточная степень функционирования государственного языка во всех сферах общественной жизни.
Во-вторых , недостаточно развитая инфраструктура обучения языкам.
В-третьих , необходимость дальнейшего расширения связей с соотечественниками, проживающими за рубежом.

2.3. Отандық ақпарат кеңістігін дамытудың төмен деңгейі.
Ақпараттық сала инфрақұрылымының жай-күйі. Республикада 2 810 бұқаралық ақпарат құралы жұмыс істейді. Олардың: 91% газеттер және журналдар, 8,5% - электрондық БАҚ, 0,5 % - ақпараттық агенттіктер. Бүгінгі күні 79% - БАҚ мемлекеттік емес болып табылады.
Мұрағат ісі саласы инфрақұрылымының жай-күйі. Республиканың бірыңғай мемлекеттік мұрағаттар желісін құрайтын, республика бойынша 234 мемлекеттік мұрағат мекемелері жұмыс істейді.
Саланың табыстары және жетістіктері.
БАҚ саласында. 2005 - 2007 жылдар аралығында есепке қойылған БАҚ санының өсуі 63,1% құрады. Баспасөз бұқаралық ақпарат құралдарының таралымы өсуде. 215 электрондық бұқаралық ақпарат құралдары жұмыс істейді. Жалпыұлттық ірі электрондық БАҚ таратылуының қамтуы: "Хабар" - 95,7%, "Қазақстан" - 96,25%, "Ел Арна" - 75,5%, "Бірінші канал - Евразия" - 78,6%, "Қазақ радиосы" - 86,99 %.
Орталық Азия, Орта Шығыс, Еуропа және Солтүстік Африка елдерінің аумақтарына хабар таратуды жүзеге асыратын "Caspionet" спутниктік арнасы жұмыс істейді.
Мұрағат ісі саласында. Мұрағат саласының жұмыс істеуіне қажетті заңнамалық және нормативтік құқықтық база құрылды. 2001-2007 жылдары Ұлттық мұрағат қоры және жеке құрам бойынша құжаттардың көлемі 16 360,4-тен 18 600,2 мың бірліктерге дейін өсті.
Мемлекеттік мұрағаттардың материалдық-техникалық базасын жаңғырту, компьютерлендіру, автоматтандырылған мұрағат технологияларын енгізу жөніндегі жұмыстар жүргізілуде. Шет елдердің мұрағаттарында, кітапханаларында және ғылыми мекемелерінде сақталуда жатқан Қазақстан тарихы бойынша құжаттарды іздеу және (көшірмелерін) алу жүргізілуде.
Мамандардың АҚШ, Ұлыбританияның, Германияның, Египеттің, Францияның, Түркияның, Польшаның, Қытайдың, Ресейдің, Өзбекстанның, Арменияның мұрағат және ғылыми мекемелеріне сапарлары ұйымдастырылды.
Қаржыландыру. Мемлекеттік ақпараттық саясатты 2005-2008 жылдарда қаржыландыру көлемі 47 837,4 млн. теңгені құрады, соның ішінде: 2005 жылы - 8 811,8 млн. теңге, 2006 жылы - 10 480,4 млн. теңге, 2007 жылы - 12 077,8 млн. теңге бөлінді.
Мұрағат қорын сақтауды қамтамасыз етуге республикалық бюджеттен 2005 жылы - 130 502 мың теңге, 2006 жылы - 290 034 мың теңге, 2007 жылы - 274 505 мың теңге бөлінді.
Саланың ағымдағы және перспективалы проблемаларының арасында мыналарды атап өту қажет:
Біріншіден , қазақстандықтардың әлеуметтік оптимизмін қалыптастыру шеңберінде мемлекеттік ақпарат саясатын жетілдіру қажеттігі. Бұл бағытта мемлекеттің даму стратегиясын және әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру жөніндегі жүргізіліп отырған мемлекеттік саясатты отандық БАҚ-тың ақпараттық қолдауын кеңейту және сапасын арттыру қажет. Сонымен қатар ақпарат саласындағы заңнаманың сақталуын қамтамасыз ету және БАҚ құқықтық мәдениетін арттыру керек.
Екіншіден, отандық ақпарат саласының бәсекеге қабілеттілігінің төмен деңгейі.
Мұның себебі медиа инфрақұрылымының технологиялық артта қалғандығы, отандық телерадио хабарларын таратуды дамытуға және оның тақырыптық саралануына кедергі келтіруші ретінде радиожиіліктік спектрінің шектелгендігі болып табылады.
Сондай-ақ, шетелдік медиа өнім үстем болған кезде отандық өнімнің бәсекеге қабілеттілігінің төмендігі байқалады.
Үшіншіден , азаматтардың мұрағаттық ақпаратқа қол жеткізуін кеңейту қажеттілігі.
Жалпы мемлекеттік деңгейде құжаттаманы, басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету қызметі мен технологиясын жасаудың, ұйымдастыруды безендірудің, біріздендірудің және стандарттаудың бірыңғай қағидаты жоқ.
Сондай-ақ, мұрағат ісі мен іс жүргізу саласында жоғары білікті мамандарды даярлау және қайта даярлау жүйесі жоқ.
Сақталатын мемлекеттік мұрағаттық құжаттаманың артып келе жатқан көлемі мен саланың кадрлық әлеуетінің сәйкес келмеуі байқалады.

2.3. Недостаточный уровень развития отечественного информационного пространства.
Состояние инфраструктуры информационной сферы. В республике действует 2 810 СМИ, в том числе: газеты и журналы - 91 %, электронные СМИ - 8,5 %, информационные агентства - 0,5 %. На сегодня 79 % СМИ являются негосударственными.
Состояние инфраструктуры сферы архивного дела. В республике функционируют 234 государственных архивных учреждения, образующих единую сеть государственных архивов республики.
Успехи и достижения отрасли.
В сфере СМИ. Рост числа поставленных на учет СМИ в период с 2005 по 2007 годы составил 63,1 %. Растут тиражи печатных СМИ. Действуют 215 электронных средств массовой информации. Охват вещанием крупнейших общенациональных электронных СМИ составляет: "Хабар" - 95,7 %, "Казахстан" - 96,25 %, "Ел Арна" - 75,5 %, "Первый канал - Евразия" - 78,6 %, Казахское радио - 86,99 %.
Функционирует спутниковый канал "Caspionet", осуществляющий вещание на территории стран Центральной Азии, Среднего Востока, Европы и Северной Африки.
В сфере архивного дела. Создана необходимая законодательная и нормативная правовая база функционирования архивной сферы. Возрос объем Национального архивного фонда и документов по личному составу за 2001-2007 гг. с 16 360,4 до 18 600,2 тысяч единиц хранения.
Ведется работа по модернизации материально-технической базы государственных архивов, компьютеризации, созданию и внедрению автоматизированных архивных технологий. Ведется поиск и приобретение документов (копий) по истории Казахстана, хранящихся в архивах, библиотеках и научных учреждениях зарубежных государств.
Организованы выезды специалистов в архивные и научные учреждении США, Великобритании, Германии, Египта, Франции, Турции, Польши, Китая, России, Узбекистана, Армении.
Финансирование. Объем финансирования государственной информационной политики в 2005-2008 гг. составил 47 837,4 млн. тенге, в том числе в 2005 году - 8 811,8 млн. тенге, в 2006 году - 10 480,4 млн. тенге, в 2007 году - 12 077,8 млн. тенге, в 2008 году - 16 467,4 млн. тенге.
На обеспечение сохранности архивного фонда в 2005 году из республиканского бюджета было выделено 130 502 тыс. тенге, в 2006 году - 290 034 тыс. тенге, в 2007 году - 274 505 тыс. тенге.
В качестве текущих и перспективных проблем отрасли необходимо выделить следующие.
Во-первых , необходимость совершенствования государственной информационной политики в рамках формирования социального оптимизма казахстанцев.
В данном направлении необходимо расширение и повышение качества информационной поддержки отечественными СМИ Стратегии развития государства и проводимой государственной политики по продвижению в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира. Также необходимо обеспечить соблюдение законодательства в информационной сфере и повышения правовой культуры СМИ.
Во-вторых , низкий уровень конкурентоспособности отечественной информационной сферы.
Причиной этого является технологическая отсталость медийной инфраструктуры, в частности ограниченность радиочастотного спектра как препятствие для дальнейшего развития отечественного телерадиовещания и его тематической дифференциации.
Также отмечается низкая конкурентоспособность отечественной продукции при доминировании зарубежной медиа-продукции.
В-третьих , необходимость расширения доступа граждан к архивной информации.
На общегосударственном уровне отсутствуют единые принципы создания, оформления организации, унификации и стандартизации документации, служб и технологий документационного обеспечения управления.
Также отсутствуют системы подготовки и переподготовки высококвалифицированных специалистов в области архивного дела и делопроизводства.
Отмечается несоответствие между растущим объемом хранимой государственными архивами документации и кадровым потенциалом отрасли.

2.4. Ұлттың орнықты дамуы үшін мемлекеттілікті одан әрі нығайту, Қазақстан халқының бірлігі мен қоғамның бірігу қажеттілігі.
Сала инфрақұрылымының жай-күйі. Республикада 10 саяси партия, 617 ұлттық-мәдени орталық, 40-тан астам конфессиялар мен деноминацияларды танытатын, 4 мың діни ұйым, 5 800-ден астам ҮЕҰ және бірқатар кәсіптік одақтар жұмыс істейді.
Саланың табыстары және жетістіктері. Мемлекеттің және "үшінші сектордың" өзара іс-қимылының маңызды институттары Қазақстан халқы Ассамблеясы, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің жанындағы Қоғамдық Палата, Қазақстан Республикасы Үкімет жанындағы ҮЕҰ-мен өзара іс-қимыл жөніндегі үйлестіру кеңесі, сондай-ақ, орталық мемлекеттік органдардағы және барлық деңгейдегі әкімдер жанындағы ҮЕҰ-мен өзара іс-қимыл жөніндегі кеңестер болып табылады.
Салалық бағдарламалар. Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 шілдедегі N 154 Жарлығымен бекітілген Азаматтық қоғамды дамытудың 2006 - 2011 жылдарға арналған тұжырымдамасы; Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 28 маусымдағы N 593 қаулысымен бекітілген Этносаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделін жетілдірудің 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасы.
Нормативтік құқықтық база. "Мемлекеттік рәміздер туралы" ҚР Конституциялық Заңы, "Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы" ҚР Заңы қабылданды.
Қаржыландыру. Мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты іске асыруға 2005 жылы 59 млн. 700 мың теңге бөлінді, 2006 жылы - 200 млн. теңге, 2007 жылы - 299 млн. 28 мың теңге, 2008 жылы - 709 млн. 200 мың теңге бөлінді.
Саланың ағымдағы және перспективалы проблемаларының арасында мыналарды атап өту қажет.
Біріншіден, қоғамның және барлық мақсатты топтардың мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары туралы "үндесу алаңдары" және ақпараттық-насихаттау іс-шаралары арқылы хабардар болу деңгейін арттыру қажеттілігі;
Екіншіден, елді дамыту мақсатында қоғамды шоғырландыру және жалпықазақстандық партиотизмді одан әрі қалыптастыру қажеттігі;
Үшіншіден, қоғамның әлеуметтік міндеттерін орындауға ҮЕҰ қатыстыруды кеңейту қажеттігі.
Көрсетілген мәселелер аясында министрлік жұмысының тиімділігін жақсарту мақсатында басқарудағы жаңа қадамдар жасау қажеттілігі ерекше маңызға ие болып отыр.
Біріншіден, салалық инфрақұрылымды оның рөлін өзгерту кезінде түпкілікті жаңарту қажет.
Бүгінде Мәдениет және ақпарат министрлігі тарапынан аймақтардағы мәдениет және ақпарат саласындағы саясатты іске асыруға жауапты органдардың қызметіне пәрменді әсер ету тетіктері жоқ.
Сыртқы инфрақұрылым - жергілікті өзін-өзі басқару органдары, ведомстволық бағыныстағы ұйымдар мен мекемелер, сондай-ақ аутсорсингті компаниялар - мүлдем басқа рөл орындауы тиіс.
Жаңа қағидаттарға сапалы өту Мәдениет және ақпарат министрлігінің мәдени-ақпараттық кеңістіктің жұмыс істеуі мен дамуындағы атқарушы өкілеттіліктерін біртіндеп инфрақұрылым субъектілеріне беруіне байланысты.
Екіншіден , саладағы нарықтық тетіктердің дамымағандығы.
Аталған мәселені шешу үшін нарықтық құралдардың толық спектрін (лицензиялау мен сертификаттау, мәдениет және ақпарат саласындағы мемлекеттік холдингтер құру және т.б.) қалыптастыру және дамыту қажет.
Саладағы бәсекелестікті дамыту бәсекеге қабілетті өнім шығару үрдісін ынталандыратыны анық. Ол ішкі мәдени-ақпараттық кеңістік сапасын арттырады және әлемдік мәдени-ақпараттық ортаға толыққанды енуге жағдай жасайды.
Үшіншіден, министрлік басқару жүйесін жетілдіру қажет.
Дамудың қазіргі сатысында министрлікті басқарудың жаңа жүйесі біріншіден, салаларды және барлық мәдени-ақпараттық кеңістікті айқын және тиімді әкімшілендірумен, екіншіден, нысаналы көрсеткіштер негізінде жүзеге асырылатын және нәтижеге бағдарланған бағдарламалы-мақсатты үлгісін енгізумен сипатталуы тиіс, бұл министрлікке Қазақстанның мәдени-ақпараттың кеңістігі операторы мен әкімшісі функцияларын тиімді орындауға мүмкіндік береді.
Төртіншіден, жалпы мемлекеттік Даму стратегиясын іске асыру үшін барлық нысаналы топтарды шоғырландыру қажет.
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі дамуының салалық және құрылымдық проблемаларының арақатынасы
Кестені қағаз мәтінінен қараңыз.

2.4. Необходимость дальнейшего укрепления государственности, единства народа Казахстана и консолидации общества для стабильного развития нации.
Состояние инфраструктуры отрасли. В республике действуют 10 политических партий, 617 НКО, 4 тыс. религиозных организаций, представляющих свыше 40 конфессий и деноминаций, более 5 800 НПО и ряд профсоюзных организаций.
Успехи и достижения отрасли. Важнейшими институтами взаимодействия государства и "третьего сектора" стали Ассамблея народа Казахстана, Общественная Палата при Мажилисе Парламента РК, Координационный совет по взаимодействию с НПО при Правительстве РК, а также Советы по взаимодействию с НПО в центральных государственных органах и при акимах всех уровней.
Отраслевые программы: Концепция развития гражданского общества на 2006-2011 годы, утвержденная указом Президента Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 154, Программа совершенствования казахстанской модели межэтнического и межконфессионального согласия на 2006-2008 гг., утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2006 года № 593.
Нормативная правовая база. Приняты Конституционный закон РК " О государственных символах ", Закон РК "О государственном социальном заказе".
Финансирование. В 2005 году на реализацию государственного социального заказа было выделено 59 млн. 700 тыс. тенге, в 2006 году - 200 млн. тенге, в 2007 году - 299 млн. 28 тыс. тенге, в 2008 году - 709 млн. 200 тыс. тенге.
Среди текущих и перспективных проблем отрасли необходимо отметить следующие.
Во-первых , необходимость повышения уровня информированности общества и всех целевых групп об основных направлениях государственной политики посредством развития "диалоговых площадок" и информационно-пропагандистских мероприятий.
Во-вторых , необходимость консолидации общества вокруг целей развития страны и дальнейшего формирования общеказахстанского патриотизма.
В-третьих , необходимость расширения участия НПО в решении социальных задач общества.
В разрезе обозначенных проблем особую значимость приобретает необходимость выработки новых подходов к управлению в целях повышения эффективности проводимой министерством работы.
Во-первых , необходима коренная модернизация отраслевой инфраструктуры при изменении ее роли.
На сегодня отсутствуют действенные механизмы влияния со стороны Министерства культуры и информации на деятельность органов, ответственных за реализацию политики в сфере культуры и информации в регионах.
Внешняя инфраструктура - органы местного самоуправления, подведомственные организации и учреждения, а также аутсорсинговые компании - должны выполнять существенно иную роль.
Качественный переход к новым принципам заключается в частичной передаче МКИ субъектам инфраструктуры исполнительских полномочий в функционировании и развитии культурно-информационного пространства.
Во-вторых , неразвитость рыночных механизмов в отрасли .
Для решения данной проблемы необходимо формирование и развитие полного спектра рыночных инструментов (лицензирование и сертификация, создание государственных холдингов в сфере культуры и информации и т.п.).
Очевидно, что развитие конкуренции в отрасли стимулирует процесс производства конкурентоспособной продукции. Оно повысит качество внутреннего культурно-информационного пространства и будет способствовать полноценной интеграции в мировое культурно-информационную среду.
В-третьих , необходимо совершенствование системы управления министерством.
На текущем этапе развития новая система управления министерством должна характеризоваться, во-первых , прозрачным и эффективным администрированием отраслей и всего культурно-информационного пространства; во-вторых , внедрением программно-целевой модели управления, осуществляемой на основе целевых показателей и ориентированной на результат, что позволит министерству эффективно выполнять функции оператора и администратора культурно-информационного пространства Казахстана.
В-четвертых , необходима консолидация всех целевых групп для реализации общегосударственной Стратегии развития.
Соотношение отраслевых и структурных проблем развития
Министерства культуры и информации Республики Казахстан
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант

3. Мәдениет және ақпарат министрлігі қызметінің стратегиялық бағыттары, стратегиялық дамуының мақсаттары және түйінді нысаналы индикаторлар
Ескерту. 3-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.06 N 636 Қаулысымен.
1. Мәдениет және өнер салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
2. Қазақстан халқын біріктіру факторы ретінде төзімді тілдік орта құру
3. Отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
4. Мемлекеттілікті, халық бірлігін әрі қарай нығайту, ұлтты тұрақты дамыту үшін қоғамды шоғырландыруды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі дамуының стратегиялық және функционалдық бағыттарының арақатынасы
Кестені қағаз мәтінінен қараңыз.
Мәдениет және ақпарат министрлігінің даму көрсеткіштері                                                            1-кесте
Атауы Өлшем
бірлігі
Көрсеткіштің
/индикатордың
қорытынды мәні
Есеп беру
кезеңі
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
1. Стратегиялық бағыт. Мәдениет және өнер салаларының бәсекеге
қабілеттілігін арттыру

3. Стратегические направления деятельности, стратегические
цели развития Министерства культуры и информации и
ключевые целевые индикаторы
1. Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
2. Создание толерантной языковой среды как фактора единения народа Казахстана
3. Повышение конкурентоспособности отечественного информационного пространства
4. Дальнейшее укрепление государственности, единства народа и обеспечение консолидации общества для стабильного развития нации
Соотношение стратегических и функциональных направлений
развития Министерства культуры и информации
Республики Казахстан
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант
Показатели развития Министерства культуры и информации
Сноска. Таблица 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.05.2009 № 636 .
Таблица 1
Наименование
Ед. изм.
Ито-
говое
зна-
чение
пока-
зателя/
инди-
катора
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008
год
(план)
2009
год
2010
год
2011
год
Стратегическое направление 1. Повышение конкурентоспособности
сферы культуры и искусства

200
240
300
330
350
Мемлекеттік органның даму мақсаттарының мемлекет дамуының стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
5-кесте
Мемлекеттік
органның
стратегиялық
бағыттары және
мақсаттары
Мемлекеттік органның
мақсаттары бағытталған
мемлекеттің
стратегиялық мақсаттары
Стратегиялық құжаттың,
нормативті-құқықтық
актінің атауы
1-стратегиялық бағыт.
Мәдениет және өнер салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1.1 "Мәдени мұра" ұлттық стратегиялық жобасын одан әрі іске асыру
"4-басымдық: Қазіргі заман білімін дамыту, кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта арттыруды көтеру және Қазақстан халқының мәдениетін одан әрі өркендету".
"Біздің таланттар өздерінің шығармашылық қызметінің арқасында лайықты өмір сүру деңгейіне ие болатындай жағдайлар жасау"
"Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы" Қазақстан Республикасының Президентінің 2007 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы
1.2 Отандық мәдениетті елде және шетелде кеңінен насихаттау
1.3 Халықтың жаңа ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, мәдени құндылықтарға қол жеткізуін кеңейту
Қазақстанның 20 пайызынан кем емес халқына Интернет желісін күнделікті өмірде тиімді пайдалану үшін қолайлы жағдайлар жасау;
Ақпараттық ресурстардың Қазақстан халқы өміріндегі әлеуметтік және экономикалық маңыздылығын арттыру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 13 қазандағы N 995 қаулысымен бекітілген 2007 - 2009 жылдарға арналған Қазақстан Республикасындағы ақпараттық теңсіздікті төмендету бағдарламасы
1.4 Мәдени сала инфрақұрылымын дамыту
IV. Осы заманғы білім беруді дамыту, халықтың мәдениетін және рухани әлеуетін арттыру".
"Осы заманғы дамыған мәдениет жүйесін қалыптастыру, бірыңғай мәдени-ақпараттық кеңістікті нығайту, тарихи-мәдени мұраларды сақтау және дамыту".
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 - 2008 жылдарға арналған Бағдарламасын бекіту туралы "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын іске асыру жөніндегі одан арғы іс-шаралар туралы" N 80 Жарлығы
2-стратегиялық бағыт.
Қазақстан халқын біріктіру факторы ретінде төзімді тілдік орта құру
2.1 Мемлекеттік тілді, Қазақстан халқының тілдерін дамыту және тілдердің үш бірлігі ұстанымын жүзеге асыру
"Мемлекет Қазақстан халқы тілдерін үйрену және дамыту үшін жағдайлар жасауға қамқорлық көрсетеді".
Қазақстан Республикасының Конституциясы 7-бап , 3-т.
"III. Қазақстан халқының әл-ауқатын көтеру"
"Қоғамды топтастыратын мемлекеттік тіл ретінде қазақ тілін оқыту сапасын арттыру қажеттілігіне ерекше назар аударғым келеді"
"Халықаралық тәжірибе негізінде қазақ тілін оқытудың қазіргі заманғы бағдарламалары мен әдістемеліктерін әзірлеу және енгізу қажет"
"Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекет саясатының басты мақсаты" Қазақстан Республикасының Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы
"Жиырма алтыншы бағыт — Қазақстан халқының рухани дамуы және үштұғырлы тіл саясаты"
""Тілдердің үштұғырлығы" жобасын кезең-кезеңімен жүзеге асыруды бастау."
Қазақстан бар әлемде халқы үш тілді қолданатын жоғары білімді ел ретінде қабылдануы тиіс.
"Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы Ішкі және сыртқы саясатымыздың аса маңызды 30 серпінді бағыттары
III. "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру "
Үкіметке "Тілдердің үштұғырлығы" мәдени жобасын іске асыруды тездету керек"
"Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекет саясатының басты мақсаты" Қазақстан Республикасының Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы
"Республика өз азаматтарын қорғауға және сырт жерлерде қол тигізбеуге кепілдік береді"
Қазақстан Республикасының Конституциясы 11-бап , 2-т.
3-стратегиялық бағыт.
Отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
3.1. Мемлекеттік ақпараттық саясатты жетілдіру аясында қазақстандықтардың әлеуметтік сенімін қалыптастыру

200
240
300
330
350
Соответствие целей развития государственного органа
стратегическим целям развития государства
Таблица 5
Стратегические
направления
и цели
государственного
органа
Стратегические цели
государства, на реализацию
которых направлены цели
государственного органа
Наименование
стратегического
документа,
нормативного
правого акта
Стратегическое направление 1
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
1.1 Дальнейшая
реализация
Национального
стратегического
проекта «Мәдени
мұра»
«Приоритет 4: Развитие
современного образования,
непрерывное повышение
квалификации и переквалификации
кадров и дальнейшее процветание
культуры народа Казахстана».
«Создание условий, при которых
наши таланты могут иметь
достойный уровень жизни за счет
своей творческой деятельности».
Послание Президента
Республики
Казахстан от
6 февраля 2008 года
«Стратегия
вхождения
Казахстана в число
50-ти наиболее
конкурентоспособных
стран мира».
1.2 Популяризация
отечественной
культуры в стране
и за рубежом
1.3 Расширение
доступа населения
к культурным
ценностям с
использованием
новых
информационных
технологий
Создать благоприятные условия
для эффективного использования в
повседневной жизни сети Интернет
не менее 20 %-там населения
Казахстана;
Повысить социальную и
экономическую значимость
информационных ресурсов в жизни
населения Казахстана
Программа снижения
информационного
неравенства в
Республике
Казахстан на
2007-2009 годы,
утвержденная
постановлением
Правительства
Республики
Казахстан от 13
октября 2006 года
N 995
1.4 Развитие
инфраструктуры
культурной сферы
«IV. Развитие современной
системы образования, процветание
культуры и развитие духовного
потенциала народа».
«Формирование современной
развитой системы культуры,
укрепление единого культурно-
информационного пространства,
сохранение и развитие историко-
культурного наследия».
Указ Президента
Республики
Казахстан от 30
марта 2006 года
N 80 «О дальнейших
мерах по реализации
Стратегии развития
Казахстана до 2030
года» об утвержде-
нии Программы
Правительства
Республики
Казахстан на
2006-2008 годы
Стратегическое направление 2
Создание толерантной языковой среды как фактора единення народа
Казахстана
2.1 Развитие
государственного
языка, языков
народа Казахстана
и реализация
принципа
триединства языков
«Государство заботится о
создании условий для изучения и
развития языков народа
Казахстана».
Конституция
Республики
Казахстан
Статья 7 , п. 3
«III. Повышение благосостояния
народа Казахстана»
«Особое внимание хочу обратить
на необходимость повышения
качества в обучении казахскому
языку как государственному
языку, объединяющему общество»
«Необходимо разработать и
внедрить на основе
международного опыта самые
современные программы и методики
обучения казахскому языку»
Послание Президента
Республики
Казахстан от
6 февраля 2008 года
«Повышение
благосостояния
народа Казахстана -
главная цель
государственной
политики»
«Двадцать шестое направление -
Духовное развитие народов
Казахстана и триединая языковая
политика»
«Начать поэтапную реализацию
культурного проекта «Триединство
языков». Казахстан должен
восприниматься во всем мире как
высокообразованная страна,
население которой пользуется
тремя языками».
Послание Президента
Республики
Казахстан от 28
февраля 2007 года
«Новый Казахстан в
новом мире»
30 важнейших
направлений нашей
внутренней и
внешней политики
III. «Повышение благосостояния
народа Казахстана»
«Правительству надо ускорить
реализацию культурного проекта
«Триединство языков».
Послание Президента
Республики
Казахстан от
6 февраля 2008 года
«Повышение
благосостояния
народа Казахстана -
главная цель
государственной
политики»
«Республика гарантирует своим
гражданам защиту и
покровительство за ее пределами»
Конституция
Республики
Казахстан
Статья 11 , п. 2
Стратегическое направление 3
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного
пространства
3.1 Формирование
социального
оптимизма
казахстанцев в
рамках
совершенствования
государственной
информационной
политики
Создание условий для улучшения
качества работы отечественных
СМИ с учетом современных мировых
стандартов и повышения их
конкурентоспособности
Указ Президента
Республики
Казахстан от 18
августа 2006 года
N 163 «О Концепции
развития конкурен-
тоспособности
информационного
пространства
Республики
Казахстан на
2006-2009 годы»

3.2 Отандық ақпарат өнімдерінің сапасын арттыру
3.3 Халықтың Ұлттық мұрағат қорына қол жетімділігін кеңейту
Қазіргі әлемдік стандарттарды ескере отырып отандық БАҚ-тың жұмыс сапасын жақсару және олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін жағдай жасау
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы ақпараттық кеңістігінің бәсекеге қабілеттілігін дамытудың 2006 - 2009 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы" 2006 жылғы 18 тамыздағы N 163 Жарлығы
"Қазақстандық дамудың жаңа кезеңі - жан-жақты жаңғыртуды жеделдету"
"Бұл жолда Қазақстан мен осы өңірдің нақты жағдайын ескеріп, әрі әлемнің озық мемлекеттерінің жетістіктерін өзімізде іске асыра отырып, біздің... жаңартуды ешқандай алалаусыз Қазақстан экономикасы мен әлеуметтік өмірінің барлық салаларына таратуымыз керек"
"Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы
"Мұрағат ісі жүйесін жетілдіру, нормативтік құқықтық базаны жетілдіру, мұрағат ақпараттарына қол жеткізуді қамтамасыз ету, Ұлттық мұрағат қорын сақтауды қамтамасыз ету"
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасының мұрағат ісі мен құжаттама жүйелерін дамытудың 2007 - 2009 жылдарға арналған бағдарламасы туралы" 2006 жылғы 30 қарашадағы N 1153 қаулысы
"Он тоғызыншы бағыт — "Парасатты экономика" негіздерін қалыптастыру"
Тұтас алғанда әлемдік технологиялық даму деңгейіне сәйкес өзіміздің жаңа экономикамызға қажетті білімнің баршаға ортақ базасын ұдайы жаңартып отыру үшін ілгері талаптар қойып, тиісті инфрақұрылым қалыптастыру қажет".
"Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы
Ішкі және сыртқы саясатымыздың аса маңызды 30 серпінді бағыты
4-стратегиялық бағыт.
Мемлекеттілікті, халық бірлігін әрі қарай нығайту, ұлтты
тұрақты дамыту үшін қоғамды шоғырландыруды қамтамасыз ету
4.1 Халық бірлігін қамтамасыз ету және жалпықазақстандық патриотизмді қалыптастыру
ІІ "Қазақстандық мемлекеттілікті одан әрі нығайту, мемлекеттік басқару тиімділігін арттыру"
"бірінші.... біз қоғамдық тұрақтылықты, ұлтаралық келісімді қамтамасыз етуде, қазақстандық біртұтастық пен жалпықазақстандық патриотизмді қалыптастыруда өз моделімізді жүзеге асырдық. Мемлекетті одан әрі нығайту үшін... Қазақстанға ұзақ мерзімді тұрақтылық, бейбітшілік пен келісім керек"
"Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы
2-ұзақ мерзімді басымдық
"Ішкі саяси тұрақтылық пен қоғамның топтасуы. Қазақстанға бүгін және алдағы ондаған жылдар ішінде ұлттық стратегияны жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ішкі саяси тұрақтылық пен ұлттық біртұтастықты сақтап, нығайта беру"
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан-2030 барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы" атты Қазақстан халқына Жолдауы , 1997 жылғы қазан
"V. Жаңа кезеңдегі негізгі міндеттер"
"Жаңа Қазақстанның Орталық Азия өңірі мен әлемдік қоғамдастықтағы жетістіктерін алға жылжыту".
"Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы

3.2 Повышение
качества
отечественного
информационного
продукта
«Новый этап казахстанского
развития - ускорение
всесторонней модернизацию)
«Нам предстоит, учитывая
казахстанские и региональные
реалии и воплощая достижения
передовых государств мира,
распространить модернизацию на
все без исключения сферы
экономики и социальной жизни
Казахстана»
Послание Президента
Республики
Казахстан от 28
февраля 2007 года
«Новый Казахстан в
новом мире»
3.3 Расширение
доступа населения
к ресурсам
Национального
архивного фонда
«Совершенствование системы
архивного дела,
совершенствование нормативной
правовой базы, обеспечение
доступности к архивной
информации, обеспечение
сохранности Национального
архивного фонда».
Постановление
Правительства
Республики
Казахстан от 30
ноября 2006 года
№ 1153 «Об
утверждении
Программы развития
архивного дела и
систем документации
Республики
Казахстан на
2007-2009 годы»
«Девятнадцатое направление —
Формирование основ «умной
экономики»
«Необходимо ввести требования и
сформировать соответствующую
инфраструктуру для регулярного
обновления общедоступной базы
знаний, необходимых для нашей
новой экономики в соответствии с
уровнем мирового технологическо-
го развития в целом».
Послание Президента
Республики
Казахстан от 28
февраля 2007 года
«Новый Казахстан в
новом мире»
30 важнейших
направлений нашей
внутренней и
внешней политики
Стратегическое направление 4
Дальнейшее укрепление государственности, единства народа и
обеспечение консолидации общества для стабильного развития нации
4.1 Обеспечение
единства народа
и формирование
общеказахстанско-
го патриотизма
II. «Дальнейшее укрепление
казахстанской государственности,
повышение эффективности
государственного управления»
«Первое.... Мы реализовали
собственную модель обеспечения
общественной стабильности,
межнационального согласия,
формирования казахстанской
идентичности и
общеказахстанского патриотизма.
Для дальнейшего укрепления
государства... Казахстану
необходимы долгосрочная
стабильность, мир и согласие»
Послание Президента
Республики
Казахстан от
6 февраля 2008 года
«Повышение
благосостояния
народа Казахстана -
главная цель
государственной
политики»
Долгосрочный приоритет 2.
«Внутриполитическая стабильность
и консолидация общества.
Сохранить и укрепить
внутриполитическую стабильность
и национальное единство, что
позволит Казахстану претворить в
жизнь национальную стратегию в
течение нынешнего и последующих
десятилетий».
Послание Президента
страны народу
Казахстана
«Казахстан 2030
Процветание,
безопасность и
улучшение
благосостояния всех
казахстанцев»,
октябрь 1997 г.
«V. Основные задачи нового
этапа»
«Продвижение достижений нового
Казахстана в центральноазиатском
регионе и в мировом сообществе».
Послание Президента
Республики
Казахстан от 28
февраля 2007 года
«Новый Казахстан в
новом мире»

4.2 Мемлекеттің азаматтық қоғам институттарымен өзара ықпалдастығы арқылы мемлекеттілікті нығайту
ІІ "Қазақстандық мемлекеттілікті одан әрі нығайту, мемлекеттік басқару тиімділігін арттыру"
"Екінші. Қазақстанда қазіргі заманғы саяси жүйені дамыту міндеті тұр.
Бұл үдерісте саяси партиялар, үкіметтік емес ұйымдар және басқа да қоғамдық институттар басты рөл атқаруы тиіс"
"Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы
"Жиырма үшінші бағыт — Саяси жүйені дамыту"
"Саяси партиялардың рөлін арттыру, азаматтық қоғам институттарын дамыту үшін қолайлы жағдайлар туғызу"
"Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы
Ішкі және сыртқы саясатымыздың аса маңызды 30 серпінді бағыты
Сектораралық өзара іс-қимыл
6-кесте
Мәдениет және өнер салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
МАМ Стратегиялық жоспарының іс-шаралары Мемлекеттік
органдар - бірге
орындаушылар
Салааралық ықпалдастық
іс-шаралары
- тарихи-мәдени мұраны кеңінен таныту, Қазақстанның бірегей бренді ретінде "Мәдени мұра" бағдарламасының халықаралық мәртебесін арттыру
ТСМ
Экотуризмді дамыту, туристік қызығушылық объектілеріне айналған ескерткіштерге туристік жол бағыттарын әзірлеу
- Ұлттық кітапхана жүйесі ресурстарына қол жетімділікті кеңейту
АБА
Ұлттық кітапхана жүйесінің электрондық қызметтерін ұсыну, кітапханалық қорды цифрлық форматқа ауыстыру (келісім бойынша)
- Қазақстанның тарихи-мәдени мұрасына қол жетімділікті кеңейту
АБА
Тарихи-мәдени мұра объектілері жөніндегі ақпаратты цифрлық форматқа ауыстыру (келісім бойынша)
- Мәдениет қызметкерлерінің кәсіби деңгейін арттыру
Еңбекмині
Мәдениет саласындағы қызметкерлердің еңбек ақысы деңгейін арттыру
БҒМ
Мәдениет саласындағы мамандықтар бойынша жоғары білімді мамандар дайындауға мемлекеттік білім беру гранттарын бөлу
ЖАО
Мәдениет және өнер саласы мамандарын дайындауды жүзеге асыратын ЖОО бітірушілерін жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ету
Қазақстан халқын біріктіру факторы ретінде төзімді тілдік орта құру
МАМ Стратегиялық жоспарының іс-шаралары Мемлекеттік
органдар - бірге
орындаушылар
Салааралық ықпалдастық
іс-шаралары
Шетелде тұратын отандастармен мәдени байланысты дамыту және нығайту
СІМ
Шетелде ұйымдастырушылық-әдістемелік іс-шаралар дайындауға ықпал ету
Отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
МАМ Стратегиялық жоспарының іс-шаралары Мемлекеттік
органдар - бірге
орындаушылар
Салааралық ықпалдастық
іс-шаралары
- Бұқаралық ақпарат құралдарының құқықтық мәдениетін арттыру және заңның сақталуын қамтамасыз ету
- мемлекеттік электрондық БАҚ-тың тақырыптық үндестігі (жұмыс істеп тұрған телеарналар базасында республикалық мамандандырылған телеарналар құру)
Әділетмині
БҒМ, ДСМ, ТСМ, Әділетмині
Нормативтік-құқықтық актілерді әзірлеуге ықпал ету
Тақырыптық арналар, хабарлар, айдарлар құру
Басқа мемлекеттік органдармен өзара әрекет
Мемлекеттік орган - бірге орындаушылар Салааралық үйлестіруді талап ететін міндеттер МАМ-ның қатысу нысаны МАМ-ның ақпараттық міндеті
Еңбекмині
Өндірістік күшті дамытуды және орналастыруды есепке ала отырып жұмыс орындарын құрудың және оларды кадрлық қамтамасыз етудің бас схемасын (балансын) жасау
Мәдениет саласындағы жаңа жұмыс орындарды құру болжамы
Мәдениет қызметкерлерінің кәсіби деңгейін арттыру
Жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы түсімдерінің уақтылы түсуіне қамтамасыз етуге ықпал ету
Халықты жинақтаушы зейнетақы жүйесі мәселелерімен ақпараттандыруды қамтамасыз ету
Отандық бұқаралық ақпарат құралдары арқылы Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясын ақпараттық қолдауды кеңейту және тиімділігін арттыру
Міндетті әлеуметтік аударымдардың Әлеуметтік сақтандыру мемлекеттік қорына уақтылы түсуін қамтамасыз етуге ықпал ету
Халықты міндетті әлеуметтік аударымдар жүйесі мәселелері бойынша хабардар етуді қамтамасыз ету
БҒМ
Жастарға мемлекеттік қолдау көрсетуді қамтамасыз ету
Әлеуметтік тәуекелдерді төмендету бойынша мәдени-тынығу және ескерту іс-шараларын өткізу
Қазақстанның даму стратегиясы мен басымдықтарын және жүргізіліп жатқан мемлекеттік саясатты түсіндіру және насихаттау
Азаматтарды патриоттыққа тәрбиелеу
Азаматтарды патриоттық тәрбиелеуге бағытталған іс-шараларды өткізу
Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздеріне құрметпен қарауды қалыптастыру

4.2 Укрепление
государственности
посредством
совершенствования
взаимодействия
государства с
институтами
гражданского
общества
II. «Дальнейшее укрепление
казахстанской государственности,
повышение эффективности
государственного управления»
«Второе. Предстоит продолжить
развитие современной
политической системы в
Казахстане. Главную роль в этом
процессе должны играть
политические партии,
неправительственные организации
и другие общественные институты»
Послание Президента
Республики
Казахстан от
6 февраля 2008 года
«Повышение
благосостояния
народа Казахстана —
главная цель
государственной
политики»
«Двадцать третье направление —
Развитие политической системы»
«Создание благоприятных условий
для повышения роли политических
партий, развития институтов
гражданского общества»
Послание Президента
Республики
Казахстан от 28
февраля 2007 года
«Новый Казахстан в
новом мире»
30 важнейших
направлений нашей
внутренней и
внешней политики
Межсекторальное взаимодействие
Таблица 6
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
Мероприятия
Стратегического
плана МКИ
Государственные
органы-
соисполнители
Мероприятия межотраслевого взаимодействия
- Популяризация
историко-культурного
наследия, повышение
международного статуса
программы «Мәдени
мұра» как уникального
бренда Казахстана
МТС
Развитие экотуризма, разработка
туристических маршрутов к
памятникам, ставшими объектами
туристского интереса
- Расширение доступа к
ресурсам Национальной
библиотечной системы
АИС
Предоставление электронных
услуг Национальной библиотечной
системы, перевод библиотечного
фонда в цифровой формат (по
согласованию)
- Расширение доступа к
историко-культурному
наследию Казахстана
АИС
Перевод информации по объектам
историко-культурного наследия в
цифровой формат (по
согласованию)
- Повышение уровня
профессионализма
работников культуры
МТСЗН
Повышение уровня заработной
платы работников сферы культуры
МОН
Выделение государственных
образовательных грантов на
подготовку специалистов с
высшим образованием по
специальностям в сфере культуры
МИО
Обеспечение трудоустройства
выпускников ВУЗов,
осуществляющих подготовку
специалистов для сферы культуры
и искусства
Создание толерантной языковой среды как фактора единения народа
Казахстана
Мероприятия
Стратегического
плана МКИ
Государственные
органы-
соисполнители
Мероприятия межотраслевого
взаимодействия
Развитие и укрепление
культурных связей с
соотечественниками,
проживающими за рубежом
МИД
Содействие в подготовке
организационно-методических
мероприятий за рубежом
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного
пространства
Мероприятия
Стратегического
плана МКИ
Государственные
органы-
соисполнители
Мероприятия межотраслевого
взаимодействия
- Повышение правовой
культуры средств
массовой информации и
обеспечение соблюдения
законодательства
МЮ
Содействие в подготовке
нормативно-правовых актов
- Тематическая
дифференциация
государственных
электронных СМИ
(создание
республиканских
специализированных
телеканалов на базе
действующих)
МОН, МЗ, МТС,
МЮ
Создание тематических каналов,
передач, рубрик
Взаимодействие с другими государственными органами
Государственный
орган-
соисполнитель
Задачи, требующие
межотраслевой
координации
Форма
участия МКИ
Корреспондирующая
задача МКИ
МТСЗН
Составление
генеральной схемы
(баланса) создания
рабочих мест и их
кадрового
обеспечения с
учетом развития и
размещения произ-
водительных сил
Прогноз
создания новых
рабочих мест в
сфере культуры
Повышение уровня
профессионализма
работников культуры
Содействие
обеспечению
своевременности
поступлений
обязательных
пенсионных
поступлений в
накопительные
пенсионные фонды
(НПФ)
Обеспечение
информирован-
ности населения
в вопросах
накопительной
пенсионной
системы
Расширение и
повышение
эффективности
информационной
поддержки Стратегии
развития и вхожде-
ния Казахстана
в число 50-ти
наиболее
конкурентоспособных
стран мира
отечественными
средствами массовой
информации
Содействие
обеспечению
своевременности
поступлений
обязательных
социальных
отчислений в
Государственный
фонд социального
страхования (ГФСС)
Обеспечение
информирован-
ности населения
в вопросах
системы
обязательного
социального
страхования
МОН
Обеспечение
государственной
поддержки молодежи
Проведение
культурно-
досуговых и
превентивных
мероприятий по
снижению
социальных
рисков
Разъяснение и
пропаганда
Стратегии и
приоритетов
развития Казахстана
и проводимой
государственной
политики
Патриотическое
воспитание граждан
Проведение
мероприятий,
направленных на
патриотическое
воспитание
граждан
Формирование
уважительного
отношения к
государственным
символам Республики
Казахстан

4. Министрліктің функционалдық мүмкіндіктері және ықтимал қатерлер
Министрліктің қысқа мерзімді стратегиясын нәтижелі орындау үшін мәдени-ақпараттық кеңістіктің келесі бағыттарын орындау қажет.
Біріншіден, мәдени-ақпараттық ортаның қызметін дамытатын мәдени ақпараттық ортаның инфрақұрылымын қалыптастыру. Ол үшін "Нәтижелі инфрақұрылымдар жүйесін қалыптастыру" бағдарламасын дайындау және жүзеге асыру мақсатында инфрақұрылымның нәтижелі жұмыс істеуі үшін министрлік ішіндегі функцияларды қайта бөлу қажет.
Екіншіден , мәдени-ақпараттық ортада нарықтық тетіктердің дамуы негізінде министрлік қарамағындағы мемлекеттік стратегиялық және шапшаң жөнге салу; мәдениет және ақпарат саласында бәсекеге қабілетті өнім шығару үшін нарықтық қатынастарды дамыту қызметін сақтау.
Үшіншіден , министрлікте менеджмент жүйесін жаңарту. Осы бағытта келесі шаралар жүзеге асырылатын болады:
- Министрлікте бағдарламалық-нысаналық менеджмент үлгісін
енгізу; жобалар, бағдарламалар, стратегияларды жүзеге
асырудағы жетістіктерді бөлімшелердің жауапкершілігіне беру.
- қызметкерлердің кәсіби деңгейін көтеру, министрлік аясына
топтастыру үшін "Персоналды басқару" бағдарламасын іске
асыру.
- Серпінді жобалар мен бағдарламаларды әзірлеу және олардың
нәтижеге бағдарланған бюджеттік жүйеге көшуге байланысты
инфрақұрылым және нарықтық тетіктердің көмегімен орындалуын
қамтамасыз ету.
- Мәдени-ақпараттық кеңістікті дамытудың реттеуіштік функциясын
орындау: мәдени-ақпараттық кеңістік сондай-ақ лицензиялау
механизмдерін қолдану және сертификаттау құрылымдарын
реттейтін ҚР Заңдарымен заңдық актілерін дайындау және
түзету.
- Инфрақұрылым нәтижелілігінің мониторингі және "МАМ индикатор"
үлгісі арқасында мемлекеттік қорларды қолдану.
- Сапаны бағалау ISO 9000 стандартын енгізу.
Төртіншіден , мәдениет және ақпарат аясындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қоғамды шоғырландыру.
- МАМ жанындағы Сараптамалық кеңестің жұмысын жаңғырту;
- Салалық нысандық топтардың әрқайсысына арналған бағдарламасы
бар Қазақстан картасын жасау; Мәдениет және ақпарат
министрлігі басшылары және бөлімшелері арасында нысандық
топтармен жұмыс істеуді бөлу.
- Медиа және мәдени қоғамдастықтармен белсенді өзара іс-қимыл
қағидаттарында, сондай-ақ мемлекеттік-жеке меншік әріптестік
қағидаттарында Министрліктің стратегиясын іске асыру
жөніндегі іс-шаралар.
Министрлік қызметін стратегиялық жоспарлау жүйесіне және нәтижеге негізделген бюджеттеу жүйесіне көшу кезінде қол жеткізген мәндердің мақсатты көрсеткіштер мен жоспарланған мәндер индикаторларына сәйкес келмеуі түріндегі стратегиялық мақсаттардың орындалмауы қаупіне басты назар аударылады (7-кестені қараңыз).
Ықтимал қатерлер және оларды жоюдың жолдары
7-кесте
Қатерлер Ұстау Қарсы әрекет өлшемдері
Сыртқы
Макро-экономикалық
Мемлекеттік қаржыландыру көлемдерінің төмендеуі
Бөлінген қаражатты дер кезінде игеруіне арналған басқару нәтижелі технологияларының енгізуі тиіс лимиттер
Табиғи
Тарихи-мәдени мұра объектілеріне табиғи-климаттың негативтік ықпал жасауы
Басымды статусы бар тарихи-мәдени нысандардың тізімін дайындау
Ішкі
Инфрақұрылымдық
Жергілікті атқару органдардың нәтижесіз жұмысы
Облыс және Астана мен Алматы қалалары әкімдерінің меморандумдарға қол қоюы
Салалық
Ведомствоға қарасты ұйымдардың нәтижесіз жұмысы
ведомствоға қарасты ұйымдардың жұмысын бақылауға мониторинг енгізу
Ведомствоға қарасты мекемелерден кадрлардың кетуі
Қызметкерлердің еңбек жолын көтеруге арналған механизм құру
Маман кадрлар дайындау мақсатында БҒМ-мен нәтижелі сектораралық өзара әрекеттестік

4. Функциональные возможности министерства и возможные риски
Для эффективной реализации среднесрочной стратегии министерства необходимо решение ряда тактических задач по оптимизации архитектуры культурно-информационного пространства в следующих направлениях.
Во-первых , формирование эффективной инфраструктуры культурно-информационной среды, способной взять на себя исполнительские функции в развитии культурно-информационного пространства. Для этого будут осуществлены разработка и реализация внутренней программы "Формирование эффективной инфраструктуры отраслей", что предполагает перераспределение функций внутри министерства для повышения эффективности работы с инфраструктурой.
Во-вторых , сбалансированное развитие рыночных механизмов в культурно-информационном пространстве при сохранении за министерством государственного стратегического и оперативного регулирования; производство конкурентоспособной продукции в области культуры и информации за счет развития рыночных отношений.
В-третьих, модернизация системы менеджмента в министерстве. В данном направлении будут осуществлены следующие мероприятия:
- Внедрение программно-целевой модели менеджмента министерства; наделение подразделений ответственностью за достижение целевых показателей по соответствующим программам, проектам и стратегиям.
- Реализация программы "Управление персоналом" для повышения профессионального уровня сотрудников, консолидации вокруг целей Министерства.
- Разработка прорывных проектов и программ и обеспечение исполнения с помощью инфраструктуры и рыночных механизмов; в связи с переходом на систему бюджетирования, ориентированного на результат.
- Выполнение регуляторной функции развития культурно-информационного пространства: разработка и корректировка Законов РК и подзаконных актов, регулирующих отрасли культурно-информационного пространства, а также использование механизмов лицензирования и сертификации для оперативного регулирования отраслей.
- Мониторинг эффективности инфраструктуры и использования государственных ресурсов с помощью модели "МКИ-индикатор".
- Внедрение системы оценки качества реализуемых программ и в перспективе внедрение стандартов ISO 9000.
В-четвертых, консолидация общества вокруг реализации государственной политики в области культуры и информации. В данном направлении предполагается:
- Модернизация работы Экспертного совета при МКИ;
- Составление карты Казахстана по отраслевым целевым группам и разработка программ для каждой из них; распределение ответственности среди подразделений и руководителей Министерства культуры и информации по работе с целевыми группами;
- Мероприятия по реализации Стратегии министерства на принципах активного взаимодействия с медиа- и культурным сообществом, а также на принципах государственно-частного партнерства.
***
При переходе на систему стратегического планирования деятельности министерства и на систему бюджетирования, ориентированного на результат, особое внимание уделяется рискам невыполнения стратегических задач в виде несоответствия достигнутых значений целевых показателей и индикаторов запланированным значениям (см. Таблица).
Возможные риски и пути их устранения
Таблица 7
Риски
Содержание
Меры противодействия
Внешние
Макроэко-
номические
Снижение объемов
государственного
финансирования
отраслей
Внедрение эффективных
технологий управления для
своевременного освоения
выделенных бюджетных лимитов
Природные
Негативное влияние
природно-климатических
условий на объекты
историко-культурного
наследия
Составление перечня культурно-
исторических объектов, имеющих
статус приоритетных при
распределении финансовых
средств
Внутренние
Инфраструк-
турные
Неэффективная работа
местных исполнительных
органов
Подписание Меморандумов с
акимами областей и городов
Астана и Алматы
Отраслевые
Неэффективная работа
подведомственных
организаций
Внедрение системы мониторинга
и контроля работы
подведомственных организаций
Отток кадров из
подведомственных
организаций
Создание механизма карьерного
роста и мотивации сотрудников
Эффективное межсекторальное
взаимодействие с МОН в рамках
подготовки профессиональных
кадров

5. Нормативтік-құқықтық база
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы
2. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік нышандары туралы" 2007 жылғы 4 маусымдағы Қазақстан Республикасының
Конституциялық Заңы;
3. "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңы;
4. "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңы;
5. "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі Заңы;
6. "Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Заңы;
7. "Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 12 сәуірдегі Заңы;
8. "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 11 шілдедегі Заңы;
9. Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 10 қазандағы "Қазақстан - 2030" Жолдауында айтылған Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясы;
10. Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы N 735 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары;
11. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 24 қарашадағы N 1161 қаулысымен бекітілген Мәдениет саласын дамытудың 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасы;
12. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 10 желтоқсандағы N 1203 қаулысымен бекітілген 2007-2009 жылдарға арналған "Мәдени мұра" бағдарламасы;
13. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 28 маусымдағы N 593 қаулысымен бекітілген Этносаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделін жетілдірудің 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасы;
14. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 13 қазандағы N 995 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында ақпараттық теңсіздікті төмендетудің 2007 - 2009 жылдарға арналған бағдарламасы;
15. Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 10 қазандағы N 200 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтарына патриоттық тәрбие берудің 2006 - 2008 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
16. Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 7 ақпандағы N 550 Жарлығымен бекітілген Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
17. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 қаңтардағы N 30 қаулысымен бекітілген Шетелде тұратын отандастарды қолдау жөніндегі іс-шаралардың 2008 жылға арналған жоспары;
18. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 қарашадағы N 1153 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының мұрағат ісі мен құжаттама жүйелерін дамытудың 2007 - 2009 жылдарға арналған бағдарламасы;

5. Нормативно-правовая база
1. Конституция Республики Казахстан;
2. Конституционный Закон Республики Казахстан от 4 июня 2007 года "О государственных символах Республики Казахстан";
3. Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре";
4. Закон Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании историко-культурного наследия";
5. Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации";
6. Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах";
7. Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2005 года "О государственном социальном заказе";
8. Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан";
9. Стратегия развития Казахстана до 2030 года, изложенная Президентом страны в Послании народу Казахстана от 10 октября 1997 года "Казахстан - 2030".
10. Стратегический план развития Республики Казахстан до 2010 года, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года № 735;
11. Программа развития сферы культуры на 2006-2008 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2005 года № 1161;
12. Программа "Культурное наследие", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2007 года № 1203;
13. Программа совершенствования казахстанской модели межэтнического и межконфессионального согласия на 2006-2008 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2006 года № 593;
14. Программа снижения информационного неравенства в Республике Казахстан на 2007-2009 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2006 года № 995;
15. Государственная программа патриотического воспитания граждан РК на 2006-2008 годы, утвержденная Указом Президента РК от 10 октября 2006 года № 200;
16. Государственная программа функционирования и развития языков на 2001-2010 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2001 года;
17. План мероприятий по реализации Государственной программы поддержки соотечественников, проживающих за рубежом, на 2008 год, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан № 30 от 18 января 2008 года;
18. Программа развития архивного дела и систем документации Республики Казахстан на 2007-2009 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2006 года № 1153;

19. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 28 мамырдағы N 578 қаулысымен бекітілген Құжаттар көшірмелерінің мемлекеттік сақтандыру қоры туралы ереже;
20. Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 26 сәуірдегі N 856 Жарлығымен бекітілген Қазақстан халқы Ассамблеясының стратегиясы мен Қазақстан халқы Ассамблеясының ережесі;
21. Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 шілдедегі N 154 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында азаматтық қоғамды дамытудың 2006 - 2011 жылдарға арналған тұжырымдамасы;
22. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 қыркүйектегі N 953 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында азаматтық қоғамды дамытудың 2006 - 2011 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары;
23. Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 18 тамыздағы N 163 Жарлығымен мақұлданған Қазақстан Республикасы ақпараттық кеңістігінің бәсекеге қабілеттілігін дамытудың 2006 - 2009 жылдарға арналған тұжырымдамасы;
24. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 қарашадағы N 1122 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік тілдің қолданылу аясын кеңейтудің, оның бәсекеге қабілеттілігін арттырудың 2007 - 2010 жылдарға арналған тұжырымдамасы.
6. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 6-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.12.11 N 2084 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
001 Мәдениет және ақпарат саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру жөніндегі қызметтер
Сипаттау
Мәдениет, ақпарат, мұрағат ісі және құжаттама, кітап шығару, ішкі саяси тұрақтылық, ұлтаралық келісім және тіл саясаты саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру жөнінде стратегиялық саясатты және тиімді салааралық үйлестіруді жүргізу. Ұлттық мәдениетті және басқа халықтардың мәдениетін қайта жандандыру, сақтау, дамыту, қолдану және тарату саласында құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық негіздерін жасау, мемлекеттік тілдің қолдану аясын кеңейту үшін жағдай жасау. Ақпарат, мұрағат ісі және құжаттама, кітап шығару қызметі, полиграфия, тіл саясаты саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуына бақылауды қамтамасыз ету, мемлекеттік қызметшілердің кәсіби деңгейін арттыру. Мәдениет және ақпарат министрлігінің аппараты мен оның бөлімшелерінің қызметін қамтамасыз ету. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің археологиялық және реставрациялау жұмыстарын жүргізуге лицензия беру, теле және радиохабарларын таратудың мемлекеттік желілерін, баспаларды және полиграфиялық мекемелерді, республикалық мұрағат мекемелерін басқару жөніндегі жұмысты ұйымдастыру; бұқаралық ақпарат құралдарын есепке қоюды жүзеге асыру; теледидар және/немесе радиохабарларын тарату ұйымдарының қызметіне лицензия беру.

19. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2002 года № 578 "Положение о государственном страховом фонде копий документов";
20. Стратегия Ассамблеи народа Казахстана на среднесрочный период (до 2007 года), утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 26 апреля 2002 года № 856;
21. Концепция развития гражданского общества в Республике Казахстан на 2006-2011 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 154;
22. План мероприятий по реализации Концепции развития гражданского общества в Республике Казахстан на 2006-2011 годы, утвержденный постановлением Правительства РК от 30 сентября 2006 года;
23. Концепция развития конкурентоспособности информационного пространства Республики Казахстан на 2006-2009 гг., одобренная Указом Президента Республики Казахстан от 18 августа 2006 года № 163
24. Концепция расширения сферы применения и повышения конкурентоспособности государственного языка, одобренная постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2007 года № 1122.
6. Бюджетные программы
Сноска. Стратегический план дополнен разделом 6 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.05.2009 № 636 ; в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2009 N 2084 .
Администратор
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
001 Услуги по формированию и реализации государственной политики в
области культуры и информации
Описание
Проведение стратегической политики и эффективной межотраслевой
координации по формированию и реализации государственной политики в
области культуры, информации, архивного дела и документации,
книгоиздания, внутриполитической стабильности, межнационального
согласия и языковой политики. Создание правовых, экономических и
организационных основ в сфере возрождения, сохранения, развития,
использования и распространения национальной культуры и культуры
других народов, создание условий для расширения применения
государственного языка. Обеспечение контроля за реализацией
государственной политики в сфере информации, архивного дела и
документации, книгоиздательской деятельности, полиграфии, языковой
политики, повышение профессионального уровня государственных
служащих. Обеспечение функционирования аппарата Министерства культуры
и информации и его подразделений. Выдача лицензий на проведение
археологических и реставрационных работ памятников истории и
культуры, организация работы по управлению государственной сетью
телевидения и радиовещания, издательств и полиграфических
предприятий, республиканских архивных учреждений; осуществление
поставки на учет средств массовой информации; выдачи лицензий на
деятельность организаций телевидения и/или радиовещания.

1. Министрліктің қызмет жасауын, халықаралық ынтымақтастықты және стратегиялық жоспарлауды қамтамасыз ету (ӘЖХЫД, ЭҚД, ЗД, ТСЖД)
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
Мақсат
1.1 "Мәдени мұра" ұлттық стратегиялық жобасын одан әрі іске асыру
1.2 Отандық мәдениетті елде және шет елдерде көпшілікке танымал ету
1.4. Мәдениет және өнер саласының инфрақұрылымын дамыту
1.1.1-міндет
Тарихи-мәдени мұра объектілерін сақтау және дамыту
1.1.2-міндет
Тарихи-мәдени мұраны көпшілікке танымал ету, Қазақстанның бірегей бренді ретінде "Мәдени мұра" бағдарламасының халықаралық беделін арттыру
1.2.1-міндет
Мәдениет саласындағы отандық өнімдерге қажеттіліктің артуын ынталандыру

1. Обеспечение функционирования, международное сотрудничество и стратегическое
планирование Министерства (ДАРМС, ДЭФ, ЮД, ДАСП)
Стратегическое
направление 1
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
Цель
1.1 Дальнейшая реализация Национального стратегического проекта
«Мәдени мұра»
1.2 Популяризация отечественной культуры в стране и за рубежом
1.4. Развитие инфраструктуры сферы культуры и искусства
Задача 1.1.1.
Сохранение и развитие объектов историко-культурного наследия
Задача 1.1.2.
Популяризация историко-культурного наследия, повышение международного
статуса программы «Мәдени мұра» как уникального бренда Казахстана
Задача 1.2.1.
Стимулирование роста востребованности отечественного продукта сферы
культуры

2. Мәдениет, тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру (МК)
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
Мақсат
1.1 "мәдени мұра" ұлттық стратегиялық жобасын әрі карай іске асыру
1.2 Отандық мәдениетті елде және шет елдерде көпшілікке танымал ету
1.3 Жаңа ақпараттық технологияларды қолдану арқылы мәдени құндылықтарға халықтың кол жеткізуін кеңейту

2. Формирование государственной политики в области культуры, охраны и использования
объектов историко-культурного наследия (КК)
Стратегическое
направление
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
Цель
1.1 Дальнейшая реализация Национального стратегического проекта
«Мәдени мұра»
1.2 Популяризация отечественной культуры в стране и за рубежом
1.3 Расширение доступа населения к культурным ценностям с
использованием новых информационных технологий

3. Тілдерді дамыту саласында мемлекеттік саясатты жүргізу (ТК)
2-стратегиялық бағыт
Қазақстан халқының бірігу факторы ретінде төзімді тілдік орта құру.
Мақсат.
2.1 Мемлекеттік тілді, Қазақстан халқының тілдерін дамыту және тілдердің үш тұғырлығы принципін орындау
2.1.2-міндет
Тілдердің үш тұғырлылық принципін орындау
2.1.3-міндет
Қазақстан халқының тілдерін сақтау және дамыту
2.1.4-міндет
Шет елде тұратын отандастармен мәдени байланыстарды нығайту және дамыту
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сандық көрсеткіштер
Министрлік басшылығына, мемлекеттік органдарға, Президент Әкімшілігіне, Үкіметке берілген есептердің, анықтамалардың шамамен алынған саны.
д.
12
16
16
16
16
Жұмыс істейтін комиссиялар, жұмыс топтары өткізген отырыстардың шамамен алынған саны
д.
14
15
14
14
14
Өткізілген конференциялардың, дөңгелек үстелдердің, семинарлардың шамамен алынған саны
д.
37
29
26
32
28
Халықаралық ынтымақтастық жөніндегі іс-шаралардың шамамен алынған саны
д.
3
7
5
4
3
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қоғамдық өмірдің барлық салаларында мемлекеттік тілдің рөлін арттыру, этностық топтар тілдерінің дамуын жақсарту, шет елдерде тұратын отандастардың ұлттық-мәдени қажеттігін қанағаттандыру сапасын арттыру.
4.Ақпарат саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру (АМК)
3-стратегиялық бағыт
Отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
Мақсат

3. Проведение государственной политики в области развития языков (КЯ)
Стратегическое
направление
Создание толерантной языковой среды как фактора единения народа
Казахстана
Цель
2.1 Развитие государственного языка, языков народа Казахстана и
реализация принципа триединства языков
Задача 2.1.2.
Реализация принципа триединства языков
Задача 2.1.3.
Сохранение и развитие языков народа Казахстана
Задача 2.1.4.
Развитие и укрепление культурных связей с соотечественниками,
проживающими за рубежом
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Ориентировочное
количество отчетов,
справок, представ-
ленных для руковод-
ства министерства,
государственные
органы, Правитель-
ства и админист-
рации Президента
шт.
12
16
16
16
16
Ориентировочное
количество прове-
денных заседаний
действующих
комиссий, рабочих
групп
шт.
14
15
14
14
14
Ориентировочное
количество прове-
денных конференций,
круглых столов,
семинаров
шт.
37
29
26
32
28
Ориентировочное
количество
мероприятий по
международному
сотрудничеству
шт.
3
7
5
4
3
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Повышение роли государственного языка во всех сферах общественной
жизни, улучшение развития языков этнических групп, повышение качества
удовлетворения национально-культурных потребностей соотечественников,
проживающих за рубежом.
4. Формирование государственной политики в области информации (КИА)
Стратегическое
направление
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного
пространства
Цель

3.1 Мемлекеттік ақпараттық саясатты жетілдіру шеңберінде қазақстандықтардың әлеуметтік оптимизмін қалыптастыру.
3.2 Отандық ақпараттық өнімнің бәсекеге қабілеттілігін көтеру.
3.3 Ұлттық мұрағат қорының ресурстарына халықтың кол жеткізуін кеңейту.
3.1.1-міндет
Отандық бұқаралық ақпарат құралдарының Қазақстанның Даму стратегиясы мен әлемнің бәсекеге қабілетті 50 елдің қатарына енуін ақпараттық қолдаудың тиімділігін арттыру және кеңейту

3.1 Формирование социального оптимизма казахстанцев в рамках
совершенствования государственной информационной политики
3.2 Повышение конкурентоспособности отечественного информационного
продукта
3.3 Расширение доступа населения к ресурсам Национального архивного
фонда
Задача 3.1.1.
Расширение и повышение эффективности информационной поддержки
Стратегии развития и вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее
конкурентоспособных стран мира отечественными средствами массовой
информации

5. Қоғамдық тұрақтылықты сақтау саласында мемлекеттік саясатты әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу (ҚСЖД)
4-стратегиялық бағыт
Мемлекеттілікті, халық бірлігін бұдан әрі нығайту, ұлтты тұрақты дамыту үшін қоғамды шоғырландыруды қамтамасыз ету
Мақсат
4.1.Халық бірлігін қамтамасыз ету және жалпы қазақстандық патриотизмді қалыптастыру
4.2.Мемлекеттің азаматтық қоғам институттарымен өзара іс-әрекетін жетілдіру арқылы мемлекеттілікті нығайту
4.1.1-міндет
Ұлтаралық келісімді нығайту және сақтау, Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін одан әрі арттыру
4.1.2-міндет
Қазақстанның даму Стратегиясы мен басымдықтарын және жүргізіліп отырған мемлекеттік саясатты түсіндіру және насихаттау

5. Участие в разработке и формировании государственной политики в области сохранения
общественной стабильности (ДОПР)
Стратегическое
направление
Дальнейшее укрепление государственности, единства народа и
обеспечение консолидации общества для стабильного развития нации
Цель
4.1 Обеспечение единства народа и формирование общеказахстанского
патриотизма
4.2 Укрепление государственности посредством совершенствования
взаимодействия государства с институтами гражданского общества
Задача 4.1.1.
Сохранение и укрепление межнационального согласия и дальнейшее
повышение роли Ассамблеи народа Казахстана
Задача 4.1.2.
Разъяснение и пропаганда Стратегии и приоритетов развития Казахстана
и проводимой государственной политики

238 715
245 035
268 091
43 423
44 356
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлік
Бюджеттік бағдарлама
003 Мәдениет және ақпарат саласындағы қайраткерлерді ынталандыру
Сипаттау
Mәдениет саласында мемлекеттік саясатты іске асыру, жалпыұлттық маңызы бар өнер туындыларын айқындау. Қоғамдық және ұлтаралық келісімді бекіту, республиканың көп ұлтты халқының бірлігін нығайту. Демократияны және әлеуметтік өрлеуді дамыту, БАҚ, әдебиет, өнер саласындағы ең үздік жарияланымдары үшін журналистер мен мәдениет қайраткерлеріне мемлекеттік сыйлық төлеуді қамтамасыз ету.
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1.2-мақсат.
Отандық мәдениетті елде және шет елдерде көпшілікке танымал ету
1.2.2-міндет
Шығармашылық бірлестіктермен және одақтармен мәдениет пен өнер саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі өзара іс-қимылды жандандыру
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл есебі
2008 жыл жоспары
2009 жыл (болжам)
2010 жыл (болжам)
2011 жыл (болжам)
Сандық көрсеткіштер
Мемлекеттік сыйлықтарға ие болған мәдениет қайраткерлерінің шамамен алынған саны
адам
1
11
1
4
1
Мемлекеттік степендияларға ие болған мәдениет қайраткерлерінің шамамен алынған саны
адам
50
50
50
50
50
БАҚ саласында гранттар мен сыйақыларға ие болған қайраткерлердің шамамен алынған саны
адам
4
4
4
4
4
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы мәдениет, әдебиет және өнер саласындағы көрнекті қайраткерлерін, журналистерді ұтымды жарияланымдары үшін ынталандыру
Бағдарламаларды іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

238 715
245 035
268 091
43 423
44 356
Администратор
бюджетной
программы
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
003 Стимулирование деятелей в сфере культуры и информации
Описание
Реализация государственной политики в сфере культуры, выявление
произведений искусств, имеющих общенациональную значимость. Утверждение
общественного и межнационального согласия, укрепление единства
многонационального народа Республики. Развитие демократии и социального
прогресса, обеспечение выплат государственных премий журналистам и
деятелям культуры за лучшие публикации в области средств массовой
информации, литературы и искусства
Стратегическое
направление 1.
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
Цель 1.2
Популяризация отечественной культуры в стране и за рубежом
Задача 1.2.2.
Активизация взаимодействия с творческими объединениями и союзами по
реализации государственной политики в сфере культуры и искусства
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 г.
(План)
2009 г.
(Прогноз)
2010 г.
(Прогноз)
2011 г.
(Прогноз)
Показатели
количества
Ориентировочное
количество деятелей
культуры, удостоен-
ных государственных
премий
чел.
1
11
1
4
1
Ориентировочное
количество деятелей
культуры, удостоен-
ных государственных
стипендий
чел.
50
50
50
50
50
Ориентировочное
количество деятелей
удостоенных премии
и грантов в области
средств массовой
информации
чел.
4
4
4
4
4
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Стимулирование журналистов, видных деятелей в области культуры,
литературы и искусства Республики Казахстан за лучшее опубликование
трудов.
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

17 824
49 503
28 923
55 520
32 840
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
005 Мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының баска да тілдерін дамыту
Сипаттау
Мемлекеттік тілдің әлеуметтік-коммуникативтік қызметін нығайту және кеңейту. Қазақстан халқының басқа да тілдерін дамыту. Шетелде тұратын отандастарды әлеуметтік-экономикалық, құқықтық қорғау және қолдау жөнінде мемлекеттік жүйе құру
2-стратегиялық бағыт
Қазақстан халқын біріктіру факторы ретінде төзімді тілдік орта құру
2.1-мақсат.
Мемлекеттік тілді, Қазақстан халқының тілдерін дамыту және тілдердің үш тұғырлығы принципін орындау
2.1.2-міндет
Тілдердің үш тұғырлылық принципін орындау

17 824
49 503
28 923
55 520
32 840
Администратор
бюджетной
программы
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
005 Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
Описание
Расширение и укрепление социально-коммуникативных функций
государственного языка. Развитие других языков народа Казахстана.
Создание государственной системы по социально-экономической, правовой
защите и поддержке соотечественников, проживающих за рубежом
Стратегическое
направление 2.
Создание толерантной языковой среды как фактора единения народа
Казахстана
Цель 2.1.
Развитие государственного языка, языков народа Казахстана и реализация
принципа триединства языков
Задача 2.1.2.
Реализация принципа триединства языков

1.4-мақсат.
Мәдениет және өнер салаларының инфрақұрылымын дамыту
1.4.1-міндет
Мәдениет саласындағы нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл есебі
2008 жыл жоспары
2009 жыл (болжам)
2010 жыл (болжам)
2011 жыл (болжам)
Сандық көрсеткіштер
Бағдарламалық қамтамасыз етудің шамамен алынған саны
50
65
90
21
Жиһаздың шамамен алынған саны
дана
33
48
3
33
Жабдықтар мен басқа да заттардың шамамен алынған саны
дана.
8
9
20
Сапа көрсеткіштері
Министрліктің орталық аппаратының жұмысқа қажетті жабдықтармен, бағдарламалық қамтамасыз етумен және жиһазбен жабдықталуы
%
50
60
85
65
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Министрліктің үздіксіз қызмет етуін қамтамасыз ету
Бағдарламаларды іске асыруға жұмсалатын шығыстар
мың теңге

Цель 1.4
Развитие инфраструктуры сферы культуры и искусства
Задача 1.4.1
Совершенствование нормативно-правовой базы сферы культуры
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 г.
(План)
2009 г.
(Прогноз)
2010 г.
(Прогноз)
2011 г.
(Прогноз)
Показатели
количества
Ориентировочное
количество
программного
обеспечения
50
65
90
21
Ориентировочное
количество мебели
комп.
33
48
3
33
Ориентировочное
количество
оборудования,
прочие
шт.
8
9
20
Показатели
качества
Оснащенность аппа-
рата министерства
необходимым для
работы оборудова-
нием, программным
обеспечением, а
также мебелью
%
50
60
85
65
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Обеспечение бесперебойного функционирования деятельности Министерства
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

120 097
43 837
9 048
2 706
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
008 мәдениет және ақпарат саласындағы мемлекеттік ұйымдардың ғимараттарын, үй-жайлары мен құрылыстарын күрделі жөндеу
Сипаттау
Мәдениет және өнер саласындағы мекемелер мен кәсіпорындарда күрделі жөндеу жүргізу
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1.4-мақсат.
Мәдениет және өнер саласының инфрақұрылымын дамыту
1.4.2-міндет
Мәдениет мекемелерінің желісін модернизациялау және кеңейту
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл есебі
2008 жыл жоспары
2009 жыл (болжам)
2010 жыл (болжам)
2011 жыл (болжам)
Сандық көрсеткіштер
Күрделі жөндеуге жататын объектілердің саны
бірл.
15
8
4
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Тарихи-мәдени мұраны сақтауды қамтамасыз етуге қажетті жағдайларды жақсарту, мәдениет пен өнер саласындағы ведомстволық бағыныстағы мекемелер мен кәсіпорындар қызметінің әлеуметтік маңызы бар салаларында әлеуметтік-ақпараттық және коммуникативтік технологияларды пайдалануды кеңейту.
Бағдарламаларды іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
1 099 944
1 034 237
451 544
342 754
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
009 Ұлттық фильмдер өндіру
Сипаттау
Кез-келген нысандағы және әр түрлі жанрлардағы аудио-бейне туындыларын жасауға және прокаттауға бағытталған шығармашылық-өндірістік, ғылыми, білім беру қызметтерін қамтамасыз ету; кинематографияның материалдық-техникалық базасын сақтау және дамыту үшін жағдайлар жасау, ұлттық фильмдерді өндіру, тираждау және прокаттау үшін жағдайларды қамтамасыз ету
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру

120 097
43 837
9 048
2 706
Администратор
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
008 Капитальный ремонт зданий, помещений и сооружений государственных
организаций в области культуры и информации
Описание
Проведение капитального ремонта учреждений и предприятий в области
культуры и информации
Стратегическое
направление
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
Цель 1.4.
Развитие инфраструктуры сферы культуры и искусства
Задача 1.4.2
Модернизация и расширение сети культурных учреждений
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 г.
(План)
2009 г.
(Прогноз)
2010 г.
(Прогноз)
2011 г.
(Прогноз)
Показатели
количества
Количество объек-
тов, подлежащих
капитальному
ремонту
Ед.
15
8
4
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Улучшение необходимых условий для обеспечения сохранности историко-
культурного наследия, расширение использования социально-информационных
и коммуникативных технологий в социально-значимых сферах деятельности
подведомственных учреждений и предприятий в области культуры и
информации.
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
1 099 944
1 034 237
451 544
342 754
Администратор
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
009 Производство национальных фильмов
Описание
Обеспечение творческо-производственной, научной, образовательной
деятельности, направленной на создание и прокат аудиовизуальных
произведений в любой форме и различных жанрах; создание условий для
сохранения и развития материально-технической базы кинематографии;
обеспечение условий для производства, тиражирования и проката
национальных фильмов
Стратегическое
направление 1.
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства

1.4-мақсат.
Мәдениет және өнер саласының инфрақұрылымын дамыту
1.4.2-міндет
Мәдениет мекемелері желісін жаңғырту және кеңейту
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл есебі
2008 жыл жоспары
2009 жыл (болжам)
2010 жыл (болжам)
2011 жыл (болжам)
Сандық көрсеткіштер
Салынып жатқан және қайта құрылып жатқан мәдениет және ақпарат объектілерінің саны
Бірл.
6
6
3
Сапа көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бірл.
Бағдарламаларды іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
670 392
284 026
859 875
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
011 Әлеуметтік маңызы бар және мәдени іс-шаралар өткізу
Сипаттау
Әлеуметтік маңызы бар және мәдени іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу: республикалық конкурстарды, көрмелерді, мерекелік және мерейтойлық іс-шараларды, Елбасының шетел делегацияларымен ресми кездесулері шеңберіңде концерттік іс-шаралар өткізу, Қазақстандағы басқа мемлекеттердің және шет елдердегі Қазақстанның мәдениет күндерін, Қазақстан мәдениетінің қазіргі жетістіктері мен ұлттық тарихи-мәдени құндылықтарды насихаттау; жаңа таланттарды анықтау, шығармашылық ұжымдардың кәсіби деңгейін жетілдіру, Қазақстанның шетелдегі жағымды имиджін қалыптастыру.
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру

Цель 1.4
Развитие инфраструктуры сферы культуры и искусства
Задача 1.4.2
Модернизация и расширение сети культурных учреждений
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 г.
(План)
2009 г.
(Прогноз)
2010 г.
(Прогноз)
2011 г.
(Прогноз)
Показатели
количества
Количество строя-
щихся и реконструи-
руемых объектов
культуры и
информации
Ед.
6
6
3
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Ед.
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
670 392
284 026
859 875
Администратор
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
011 Проведение социально-значимых и культурных мероприятий
Описание
Организация и проведение социально-значимых и культурных мероприятий:
республиканских конкурсов, выставок, праздничных и юбилейных
мероприятий, концертных мероприятий в рамках официальных встреч Главы
государства с иностранными делегациями, дней культуры других
государств в Казахстане и Казахстана за рубежом, пропаганда
национальных историко-культурных ценностей и современных достижений
культуры Казахстана, выявление новых талантов, совершенствование
профессионального уровня творческих коллективов; формирование
позитивного имиджа Казахстана за рубежом.
Стратегическое
направление 1.
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства

1.2-мақсат.
Отандық мәдениетті елде және шет елдерде көпшілікке танымал ету
1.2.2-міндет
Мәдениет және өнер саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша шығармашылық бірлестіктермен және одақтармен өзара іс-қимылды жандандыру
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл есебі
2008 жыл жоспары
2009 жыл (болжам)
2010 жыл (болжам)
2011 жыл (болжам)
Сандық көрсеткіштер
Елде және шетелде мәдениет пен өнер жетістіктерінің жылжымалы көрмесінің шамамен алынған саны
Бірлік
6
6
4
Елде және шетелде мәдениет пен өнер жетістіктерін көрсету жөніндегі театр концерттік іс-шаралардың шамамен алынған саны
Бірлік
14
15
7
11
7
МАМ ұйымдастырған шығармашылық конкурстардың, мерейтойлық күндердің, конференциялардың шамамен алынған саны
Бірлік
8
10
29
22
17
Қазақстанда шетелдік мәдениет және өнер қайраткерлерінің немесе шығармашылық ұжымдарының іс-шараларының шамамен алынған саны
Бірлік
5
6
5
6
6
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Бір іс-шараны өткізуге арналған шығынның орташа құны
мың теңге
21 505

Цель 1.2.
Популяризация отечественной культуры в стране и за рубежом
Задача 1.2.2
Активизация взаимодействия с творческими объединениями и союзами по
реализации государственной политики в сфере культуры и искусства
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 г.
(План)
2009 г.
(Прогноз)
2010 г.
(Прогноз)
2011 г.
(Прогноз)
Показатели
количества
Ориентировочное
количество перед-
вижных выставок
достижений культуры
и искусства в
стране и за рубежом
Ед.
6
6
4
Ориентировочное
количество
театрально-концерт-
ных мероприятий по
представлению
достижений культуры
и искусства в
стране и за рубежом
Ед.
14
15
7
11
7
Ориентировочное
количество творчес-
ких конкурсов,
юбилейных дат,
конференций
организованных МКИ
Ед.
8
10
29
22
17
Ориентировочное
количество меро-
приятий зарубежных
деятелей культуры и
искусства или
творческих
коллективов в
Казахстане
Ед.
5
6
5
6
6
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Средняя стоимость
затрат на
проведение одного
мероприятия
тыс.
тенге
21 505

26 083
33 179
40 949
Нәтиже көрсеткіштері
Тұрғындардың мәдени деңгейін көтеру, шетелдік азаматтардың Қазақстан туралы білімдерін кеңейту, мәдениет және өнер қайраткерлерінің шығармашылық әлеуетін арттыру
Бағдарламаларды іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
1 295 923
1 147 234
1 173 711
1 293 990
1 228 467
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
012 Театр-концерт ұйымдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Сипаттау
Мәдени инфрақұрылымды дамыту, тарихи-мәдени мұра саласындағы еліміздің мәдени ұлттық құндылықтарын тиімді пайдалану, Қазақстан Республикасының азаматтарын - өскелең ұрпаққа эстетикалық және адамгершілік тәрбие беруге бағытталған қазақ халқының музыкалық-поэтикалык шығармашылығын, қазіргі композиторлардың шығармаларындағы шығармашылық жетістіктерді, әлемдік мәдениеттің озық үлгілерін насихаттау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді орындау. Республика халқының барлық топтарын мәдени өмір саласына тарту мақсатында олар үшін театр-концерттік іс-шараларға жалпыға бірдей қол жетімділікті қамтамасыз ету. Қазақстан Республикасы мәдениет және ақпарат министрінің бұйрығымен бекітілген Жоспарға сәйкес Қазақстан мен шетелдерде гастрольдік сапарларды, Сондай-ақ жаңа қойылымдарды жүзеге асыру.
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1.2-мақсат.
Отандық мәдениетті елде және шет елдерде көпшілікке танымал ету
1.2.2-міндет
Мәдениет және өнер саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша шығармашылық бірлестіктер және одақтармен өзара іс-қимылды жандандыру
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл есебі
2008 жыл жоспары
2009 жыл (болжам)
2010 жыл (болжам)
2011 жыл (болжам)
Сандық көрсеткіштер
Жаңа қойылымдардың шамамен алынған саны
Бірлік.
20
25
27
29
31
Гастрольдердің шамамен алынған саны
Бірлік.
25
30
33
35
38
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Бір театр-концерттік іс-шараны өткізуге арналған шығындардың орташа құны
мың теңге
Нәтиже көрсеткіштері
Халықтың мәдени деңгейін арттыру, драмалық, опера және балет спектаклдері қойылымдарының, концерттердің, сапасын арттыру, гастрольдік сапарлардың бағыттарын кеңейту, өткізілетін спектакльдер мен концерттердің көркемдік сапасын арттыру, Қазақстан Республикасының шалғай өңірлеріндегі халыққа театр-концерттік ұйымдар көрсететін қызметтердің қол жетімділігі, қойылымдар жабдықталуының көрермендердің қазіргі заманғы сұранысына неғұрлым толық сәйкес келуі.
Бағдарламаларды іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

26 083
33 179
40 949
Показатели
результата
Повышение культурного уровня населения, расширение знаний иностранных
граждан о Казахстане, повышение творческого потенциала деятелей
культуры и искусства.
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
1 295 923
1 147 234
1 173 711
1 293 990
1 228 467
Администратор
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
012 Обеспечение функционирования театрально-концертных организаций
Описание
Развитие инфраструктуры культуры, эффективное использование культурного
национального достояния страны в области историко-культурного наследия,
выполнение услуг по пропаганде творческих достижений казахского
народного музыкально-поэтического творчества, произведений современных
композиторов, лучших образцов мировой культуры, направленной на
эстетическое и нравственное воспитание подрастающего поколения -
граждан Республики Казахстан. Обеспечение общедоступности театрально-
концертных мероприятий для всех слоев населения республики с целью
вовлечения их в сферу культурной жизни. Осуществление гастрольных
поездок по Казахстану и за рубежом, а также новых постановок в
соответствии с Планом, утвержденным приказом Министра культуры и
информации Республики Казахстан.
Стратегическое
направление 1.
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
Цель 1.2
Популяризация отечественной культуры в стране и за рубежом
Задача 1.2.2
Активизация взаимодействия с творческими объединениями и союзами по
реализации государственной политики в сфере культуры и искусства
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 г.
(План)
2009 г.
(Прогноз)
2010 г.
(Прогноз)
2011 г.
(Прогноз)
Показатели
количества
Ориентировочное
количество новых
постановок
Ед.
20
25
27
29
31
Ориентировочное
количество
гастролей
Ед.
25
30
33
35
38
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Средняя стоимость
затрат на
проведение одного
театрально-концерт-
ного мероприятия
тыс.
тенге
Показатели
результата
Повышение культурного уровня населения, повышение качества
представлений драматических, оперных и балетных спектаклей, концертов,
расширение маршрутов гастрольных поездок, повышение художественного
качества проводимых спектаклей и концертов, доступность услуг
театрально-концертных организаций населению отдаленных регионов
Республики Казахстан, наиболее полное соответствие оснащения
представлений современным запросам зрителей.
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

400
440
480
500
500
Сапа көрсеткіштері
Әр түрлі тақырыптық бағыттардағы әдебиетті шығару және кітап қорларына өтеусіз беру есебінен кітапхана қорларының инфрақұрылымының деңгейін арттыру. Оқырмандар санын ұлғайту және халықтың рухани білім беру пен зияткерлік-мәдени деңгейін арттыру
Тиімділік көрсеткіштері
Тиімділік Бір басылымды жеткізуімен қоса шығаруға кететін шығындардың орташа құны
Нәтиже көрсеткіштері

400
440
480
500
500
Показатели
качества
Повышение уровня инфраструктуры библиотечных фондов за счет выпуска
литературы разных тематических направлений и безвозмездной передачи в
книжные фонды. Увеличение, количества читателей и повышение духовно-
образовательного и интеллектуально-культурного уровня населения.
Показатели
эффективности
Средняя стоимость затрат на выпуск одного издания с доставкой
Показатели
результата

Нәтиже Әлеуметтік маңызды әдебиеттерді жалпы таралымы 775,6 мың данамен шығару
Бағдарламаларды іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
806 695
1 000 000
1 090 000
1 177 200
1 265 490
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
018 Ішкі саяси тұрақтылық және қоғамдық келісім саласында мемлекеттік саясатты жүргізу
Сипаттау
Ішкі саяси тұрақтылықты нығайту жөніндегі мемлекеттік саясатты қалыптастыру; қоғамда демократиялық бастауларды нығайтуға бағытталған жағдайларды қамтамасыз ету; этносаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделін жетілдіру; саяси реформаларды жылжыту, азаматтық қоғамды дамыту.
4-стратегиялық бағыт
Мемлекеттілікті, халық бірлігін әрі қарай нығайту, ұлтты тұрақты дамыту үшін қоғамды шоғырландыруды қамтамасыз ету

Издание социально-важных видов литературы общим тиражом 775,6 тыс.
экземпляров
Расходы на реализацию программы
806 695
1 000 000
1 090 000
1 177 200
1 265 490
Администратор
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
018 Проведение государственной политики в области внутриполитической
стабильности и общественного согласия
Описание
Формирование государственной политики по укреплению внутриполитической
стабильности, обеспечение условий, направленных на укрепление в
обществе демократических начал, совершенствование казахстанской модели
межэтнического и межконфессионального согласия, продвижение
политических реформ, развитие гражданского общества.
Стратегическое
направление 4.
Дальнейшее укрепление государственности, единства народа и обеспечение
консолидации общества для стабильного развития нации

4.1-мақсат.
Халық бірлігін қамтамасыз ету және жалпы қазақстандық патриотизмді қалыптастыру
4.1.1-міндет
Ұлтаралық келісімді сақтау және нығайту және Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін одан әрі арттыру
4.2.1-міндет
Қазақстан дамуы Стратегиясы мен басымдықтарын және жүргізіліп отырған мемлекеттік саясатты түсіндіру және насихаттау
4.3.1-міндет
Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздеріне құрметпен қарауды қалыптастыру

Цель 4.1
Обеспечение единства народа и формирование общеказахстанского
патриотизма
Задача 4.1.1.
Сохранение и укрепление межнационального согласия и дальнейшее
повышение роли Ассамблеи народа Казахстана
Задача 4.1.2.
Разъяснение и пропаганда Стратегии и приоритетов развития Казахстана и
проводимой государственной политики
Задача 4.1.3.
Формирование уважительного отношения к государственным символам
Республики Казахстан

400 308
1 087 090
1 126 428
1 004 962
1 052 825
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
019 Тарихи-мәдени мұра ескерткіштері құрылыстарын салу және жаңғырту
Сипаттау
Ежелгі мешіттер мен кесенелерді, тарихи кешендер мен мәдени-сәулет ескерткіштерін қайта жаңғырту және реставрациялау жұмыстарын орындау. Бұйымдарды реставрациялау және консервациялау. Тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін орнату.
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру

400 308
1 087 090
1 126 428
1 004 962
1 052 825
Администратор
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
019 Воссоздание, сооружение памятников историко-культурного наследия
Описание
Выполнение работ по восстановлению и реставрации старинных мечетей,
мавзолеев, исторических комплексов и архитектурно-культурных
памятников. Реставрация и консервация изделий. Сооружение памятников
историко-культурного наследия.
Стратегическое
направление 1.
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства

1.1-мақсат.
"Мәдени мұра" ұлттық стратегиялық жобасын әрі қарай іске асыру
1.1.1-міндет
Тарихи-мәдени мұра объектілерін сақтау және дамыту
1.1.2-міндет
Тарихи-мәдени мұраларды көпшілікке танымал ету, Қазақстанның бірегей бренді ретінде "Мәдени мұра" бағдарламасының халықаралық беделін арттыру
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл есебі
2008 жыл жоспары
2009 жыл (болжам)
2010 жыл (болжам)
2011 жыл (болжам)
Сандық көрсеткіштер
Қалпына келтірілген тарихи  және мәдени ескерткіштердің шамамен алынған саны
бірлік
10
10
5
7
7
Қазақстанда орнатылған ескерткіштердің шамамен алынған саны
бірлік
4
2
Шетелде орнатылған ескерткіштердің шамамен саны
бірлік
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Ескерткішті қайта қалпына келтіру мен орнатуға жұмсалатын шығынның орташа құны
мың теңге

Цель 1.1
Дальнейшая реализация Национального стратегического проекта «Мәдени
мұра»
Задача 1.1.1.
Сохранение и развитие объектов историко-культурного наследия
Задача 1.1.2.
Популяризация историко-культурного наследия, повышение международного
статуса программы «Мәдени мұра» как уникального бренда Казахстана
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 г.
(План)
2009 г.
(Прогноз)
2010 г.
(Прогноз)
2011 г.
(Прогноз)
Показатели
количества
Предполагаемое
количество
восстановленных
памятников истории
и культуры
ед.
10
10
5
7
7
Предполагаемое
количество
установленных
памятников в
Казахстане
ед.
4
2
Предполагаемое
количество
установленных
памятников за
рубежом
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Средняя стоимость
затрат на
восстановление и
сооружение
памятника
тыс.
тенге

30 300
23 500
20 130
31 407
24 585
Нәтиже көрсеткіштері
Елдің мәдени мұрасын насихаттаумен және пайдаланумен, тарихи-мәдени дәстұрлерді жаңғырту мен даму сабақтастығымен байланысты ұлттық мәдениетті қайта қалпына келтіруді және сақтауды жақсарту.
Бағдарламаларды іске асыруға арналған шығыстар
816 879
906 981
563 650
565 323
565 449
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
020 Мемлекеттік мәдениет ұйымдары кадрларының біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау
Сипаттау
Мемлекеттік мәдениет ұйымдарын білікті кадрлармен қамтамасыз ету. Нарықтық экономиканың өсіп отырған талаптарына, өндірістегі және әлеуметтік саладағы құрылымдық өзгерістерге сәйкес мәдениет және өнер мамандарының кәсіби шеберлігінің теориялық білімдерін жетілдіру
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру

30 300
23 500
20 130
31 407
24 585
Показатели
результата
Улучшение сохранности и возрождения национальной культуры, связанной с
использованием и пропагандой культурного наследия страны,
преемственностью развития и возрождения историко-культурных традиций.
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
816 879
906 981
563 650
565 323
565 449
Администратор
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
020 Повышение квалификации и переподготовка кадров государственных
организаций культуры
Описание
Обеспечение государственных организаций культуры квалифицированными
кадрами. Совершенствование теоретических знаний профессионального
мастерства специалистов культуры и искусства, в соответствии с
возрастающими требованиями рыночной экономики, структурными
изменениями в производстве и социальной сфере
Стратегическое
направление 1
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства

1.1-мақсат.
"Мәдени мұра" ұлттық стратегиялық жобасын әрі қарай іске асыру
1.1.2-міндет
Тарихи-мәдени мұраны көпшілікке танымал ету, Қазақстанның бірегей бренді ретінде "мәдени мұра" бағдарламасының халықаралық беделін арттыру
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Есепті кезең
2007 жыл есебі
2008 жыл жоспары
2009 жыл (болжам)
2010 жыл (болжам)
2011 жыл (болжам)
Сандық көрсеткіштер
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Елдің мәдени мұрасын таныстырумен және пайдаланумен, қорғаумен, зерделеумен байланысты ұлттық мәдениетті жаңғырту және сақтау
Бағдарламаларды іске асыруға арналған шығыстар
39 000
38 500
42 220
38 500
38 500
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
022 Мұрағат құжаттарының және баспа мұрағатының сақталуын қамтамасыз ету
Кіші бағдарлама
Сипаттау
Қазақстан Республикасының Ұлттық мұрағат коры құжаттарын толықтыру, сақталуын қамтамасыз ету, арнайы пайдалану және мемлекеттік есепке алу, мұрағат ісі, басқарушылық, аудиобейне және ғылыми-техникалық құжаттамасы бар құжаттану саласында ғылыми-зерттеу және ғылыми-әдістемелік жұмысты жүргізу
3-стратегиялық бағыт
Отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыру

Цель 1.1
Дальнейшая реализация Национального стратегического проекта «Мәдени
мұра»
Задача 1.1.2.
Популяризация историко-культурного наследия, повышение международного
статуса программы «Мәдени мұра» как уникального бренда Казахстана
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 г.
(План)
2009 г.
(Прогноз)
2010 г.
(Прогноз)
2011 г.
(Прогноз)
Показатели
количества
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Сохранность и возрождение национальной культуры связанной с изучением,
охраной, использованием и пропагандой культурного наследия страны
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
39 000
38 500
42 220
38 500
38 500
Администратор
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
022 Обеспечение сохранности архивных документов и архива печати
Подпрограмма
Описание
Пополнение, обеспечение сохранности, государственный учет и
специальное использование документов Национального архивного фонда
Республики Казахстан, ведение научно-исследовательской и научно-
методической работы в области архивного дела, документоведения с
управленческой, аудиовизуальной и научно-технической документацией
Стратегическое
направление 3.
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного
пространства

5 175 451
5 250 451
5 322 451
Сапа көрсеткіштері
Құжаттық ретроспективалық ақпаратпен мемлекеттің және қоғамның қажеттілігін қанағаттандыру және сақтау талаптарын жақсарту. Азаматтарды мұрағат материалдарымен қамтамасыз ету жолымен олардың хабардарлығының деңгейін көтеру.
Тиімділік көрсеткіштері
Мұрағаттық құжаттарды (басқару істерін, ғылыми-техникалық құжаттамаларды, жағымды және жағымсыз кадр бюксін, магнитті дискін, микрофиштарді, слайдтарды, жеке қорларды) сақтаудың бір бірлігін ұстау.
Нәтиже көрсеткіштері
Ұлттық мұрағат қорының, мұрағат баспасының құжаттарын пайдалану мен сақтауды, мемлекеттік мұрағат мекемелерінің жұмыс істеуін, олардың материалдық-техникалық базасын жабдықтауды қамтамасыз етуге қажетті жағдайларға кол жеткізу, мұрағат ісі моделі мен құжаттама жүйелерін одан әрі дамыту және жетілдіру
Бағдарламаларды іске асыруға арналған шығыстар

5 175 451
5 250 451
5 322 451
Показатели
качества
Улучшение условий хранения и удовлетворение потребностей государства и
общества документной ретроспективной информацией. Повышение уровня
информированности граждан путем обеспечения их архивными материалами.
Показатели
эффективности
Содержание одной единицы хранения архивных документов (дел
управленческой, научно-технической документации, бюкс, кадра негатива
и позитива, магнитного диска, микрофиш, слайда, личных фондов)
Средние затраты на хранение одного печатного издания
Показатели
результата
Достижение необходимых условий по обеспечению сохранности и
использования документов Национального архивного фонда, архива печати,
функционирования государственных архивных учреждений, оснащения их
материально-технической базы, дальнейшее развитие и совершенствование
модели архивного дела и систем документации.
Расходы на реализацию программы

233 408
236 937
301 426
350 568
426 899
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
023 Нашақорлықпен және есірткі бизнесімен күресті насихаттау
Кіші бағдарлама
Сипаттау
Ұйымдасқан есірткі қоғамдарын айқындау және олардың қызметіне тосқауыл кою кезіндегі мемлекеттік органдардың қызметін жариялау, халықаралық есірткі бизнесі пайдаланатын қаржы ағымдарын айқындау, бақылау және жою тетіктерін әзірлеу
3-стратегиялық бағыт
Отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыру

233 408
236 937
301 426
350 568
426 899
Администратор
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
023 Пропаганда борьбы с наркоманией и наркобизнесом
Подпрограмма
Описание
Освещение деятельности государственных органов при выявлении и
пресечении деятельности организованных наркообществ, разработка
механизма выявления, контроля и ликвидации финансовых потоков,
используемых международным наркобизнесом
Стратегическое
направление 3.
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного
пространства

3.1-мақсат.
Мемлекеттік ақпараттық саясатты жетілдіру аясында қазақстандықтардың әлеуметтік оптимизмін қалыптастыру
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл есебі
2008 жыл жоспары
2009 жыл (болжам)
2010 жыл (болжам)
2011 жыл (болжам)
Сандық көрсеткіштер
Нашақорлықпен күрес мәселелерін жария етуге бағытталған өткізілген іс-шаралар саны
Бірлік
4
6
8
10
Есіркіге қарсы насихат мақсатында шығарылған теле және бейне материалдардың саны
Бірлік
7
7
10
14
Сапа көрсеткіштері
Азаматтардың нашақорлықтың зиянын, есірткі құралдарын қолдану әкелетін орны толмас салдарларды ұғынуы.
Тиімділік көрсеткіштері
Бір іс-шараның (дөңгелек үстелдер, конференциялар, семинар-тренингтер) өткізілуіне жұмсалатын шығынның орташа құны Мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бір бейнероликтің өндірісіне жұмсалатын шығындардың орташа құны
Нәтиже көрсеткіштері
Есірткіге қарсы күресті насихаттау жөніндегі бейнероликтер өндіруді және көрсетуді жүзеге асыру, осы бағытта жұмыс істейтін сарапшыларды, республикалық БАҚ өкілдерін шақыра отырып, есірткіге қарсы насихаттың негізгі бағыттарын талқылау жөнінде семинарлар, тренингтер конференциялар өткізу.
Бағдарламаларды іске асыруға арналған шығыстар
22 756
10 902
14 753
14 753
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
024 Мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының баска да тілдерін дамыту жөніндегі ақпараттық жүйелерді құру
Сипаттау
Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру
2-стратегиялық бағыт
Қазақстан халқын біріктіру факторы ретінде төзімді тілдік орта құру

Цель 3.1.
Формирование социального оптимизма казахстанцев в рамках
совершенствования государственной информационной политики
Задача
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 г.
(План)
2009 г.
(Прогноз)
2010 г.
(Прогноз)
2011 г.
(Прогноз)
Показатели
количества
Количество прове-
денных мероприя-
тий, направленных
на освещение
вопросов борьбы с
наркоманией
Ед.
4
6
8
10
Количество теле-,
видео материалов,
выпущенных в целях
антинаркотической
пропаганды
Ед.
7
7
10
14
Показатели
качества
Осознание гражданами вреда наркомании, пагубных последствий от
употребления наркотических средств
Показатели
эффективности
Средняя стоимость затрат на проведение 1-го мероприятия (круглых
столов, конференций, семинар-тренингов);
Средняя стоимость затрат на производство 1-го видеоролика на
государственном и русском языках.
Показатели
результата
Осуществление производства и трансляции видеороликов по
антинаркотической пропаганде, проведение семинаров, тренингов,
конференции по обсуждению основных направлений антинаркотической
пропаганды с приглашением представителей республиканских СМИ,
экспертов работающих в данном направлении.
Расходы на реализацию программы
22 756
10 902
14 753
14 753
Администратор
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
024 Создание информационных систем по развитию государственного языка
и других языков народа Казахстана
Описание
Реализация Государственной программы функционирования и развития
языков на 2001-2010 годы
Стратегическое
направление
Создание толерантной языковой среды как фактора единения народа
Казахстана

2.1-мақсат.
Мемлекеттік тілді, Қазақстан халқының тілдерін дамыту және тілдердің үш тұғырлығы принципін іске асыру
2.1.1-міндет
Мемлекеттік тілдің әлеуметтік-коммуникативтік және топтастыру функцияларын кеңейту
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл есеп
2008 жыл жоспар
2009 жыл (болжам)
2010 жыл (болжам)
2011 жыл (болжам)
Сандық көрсеткіштер
Мемлекеттік органдарда жалпы құжат айналымындағы мемлекеттік тілде іс жүргізудің ара салмағы
%
40
50
60
80
90
Мемлекеттік тілді онлайындық мультимедиалық қашықтықтан оқыту курстарымен қамтылған республика халқының үлесі
%
-
5,6
8,0
13
17
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазіргі ақпараттық-коммуникациялық технологияларды кеңінен пайдалану жолымен жұмсалатын шығындарды төмендете отырып, мемлекеттік тілді оқыту тиімділігін арттыру
Бағдарламаларды іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

Цель 2.1
Развитие государственного языка, языков народа Казахстана и реализация
принципа триединства языков
Задача 2.1.1.
Расширение социально-коммуникативных и консолидирующих функций
государственного языка
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 г.
(План)
2009 г.
(Прогноз)
2010 г.
(Прогноз)
2011 г.
(Прогноз)
Показатели
количества
Удельный объем
делопроизводства
на государственном
языке в государ-
ственных органах в
общем объеме
документооборота
%
40
50
60
80
90
Доля населения
республики,
охваченных онлай-
новыми мультиме-
дийными дистан-
ционными курсами
по обучению
государственному
языку
%
-
5,6
8,0
13
17
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге

948 433
975 856
328 298
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
025 Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу
Сипаттау
Қазақстан Республикасында мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу
3-стратегиялық бағыт
Отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
3.1-мақсат.
Мемлекеттік ақпараттық саясатты жетілдіру аясында қазақстандықтардың әлеуметтік оптимизмін қалыптастыру
3.1.1-міндет
Отандық бұқаралық ақпарат құралдарының Қазақстанның Даму стратегиясы мен әлемнің бәсекеге қабілетті 50 елдің қатарына енуін ақпараттық қолдаудың тиімділігін арттыру мен кеңейту
3.1.2-міндет
Мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыру бойынша медиа-кеңістікпен өзара іс-қимылды жандандыру

948 433
975 856
328 298
Администратор
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
025 Проведение государственной информационной политики
Описание
Проведение государственной информационной политики в Республике
Казахстан
Стратегическое
направление 3.
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного
пространства
Цель 3.1.
Формирование социального оптимизма казахстанцев в рамках
совершенствования государственной информационной политики
Задача 3.1.1.
Расширение и повышение эффективности информационной поддержки
Стратегии развития и вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее
конкурентоспособных стран мира отечественными средствами массовой
информации
Задача 3.1.2.
Активизация взаимодействия с медиа-сообществом по реализации
государственной информационной политики

Сағат 16-дан 24-ке дейінгі таралымдардың мемлекеттік теле-арналардағы орташа тәуліктік көлемінің қамтылуы; БАҚ электрондық құралдар арқылы қазақ тілінде аудио көрнекі өнімді шығару; Қазақстан Республикасының Заңын сақтай отырып, электрондық БАҚ-ты күнделікті бақылауға алу.
Бағдарламаларды іске асыруға жұмсалатын шығыстар
12 076 370
16 467 456
16 467 456
16 530 854
16 595 045
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
026 Цифрлық телерадио хабарларын таратуды дамыту
Сипаттау
Хабар таратудың цифрлық жүйесін дамыту жолымен қазақстандық ақпарат рыногын нығайту үшін жағдай жасау. Спутниктік және жер үсті сегменттеріндегі телерадио хабарларын тарату инфрақұрылымын цифрлық стандартқа, оның ішінде жоғары айқындықтағы стандартқа кезең-кезеңмен ауыстыруды жүзеге асыру. 2015 жылы балама хабар таратуды тоқтату, халықтың барлық санаттары үшін цифрлық телерадио хабарларын таратудың қол жетімділігін қамтамасыз ету, көп бағдарламалы цифрлық теледидар және радио қызметін ұсынатын операторлар рыногын құру, цифрлық телерадио хабарларын тарату саласындағы субъектілердің өзара іс-қимылын реттейтін және регламенттейтін нормативтік құқықтық және техникалық құжаттарды әзірлеу, радио жиілік спектрін қайта қарау, жиілік саясатын жетілдіру, тұрғындардың қажеттілігін қамтамасыз ету үшін республика аумағында цифрлық қабылдау құрылғыларын өндіруге жәрдем көрсету
3-стратегиялық бағыт
Отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыру

телеканалов от 16 до 24 часов;
Производство аудиовизуальной продукции на государственном языке
электронными средствами массовой информации; Проведение ежедневного
мониторинга электронных средств массовой информации на предмет
соблюдения законодательства Республики Казахстан
Расходы на реализацию программы
12 076 370
16 467 456
16 467 456
16 530 854
16 595 045
Администратор
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
026 Развитие цифрового телерадиовещания
Описание
Создание условий для укрепления казахстанского информационного рынка
путем развития цифровой системы вещания. Осуществление поэтапного
перевода инфраструктуры телерадиовещания в спутниковом и наземном
сегментах на цифровой стандарт, в том числе на стандарт высокой
четкости. Прекращение аналогового вещания в 2015 году, обеспечение
доступности цифрового телерадиовещания для всех категорий населения,
создание рынка операторов, предоставляющих услуги многопрограммного
цифрового телевидения и радио, разработка нормативных правовых и
технических документов, регулирующих и регламентирующих
взаимодействие субъектов в области цифрового телерадиовещания,
пересмотр радиочастотного спектра, совершенствование частотной
политики, содействие производству на территории республики цифровых
приемных устройств для удовлетворения потребностей населения.
Стратегическое
направление 3.
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного
пространства

3.2-мақсат.
Отандық ақпараттық өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
3.2.1-міндет
Цифрлық телерадио хабарларын таратуды енгізу
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл есеп
2008 жыл жоспар
2009 жыл (болжам)
2010 жыл (болжам)
2011 жыл (болжам)
Сандық көрсеткіштер
Цифрлық хабар таратумен республика аумағының қамту
%
25
40
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаларды іске асыруға арналған шығыстар
22 400
6 121 088
6 256 000
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
028 Республикалық маңызы бар көпшілік кітапханалардағы ақпаратқа кол жеткізуді қамтамасыз ету
Сипаттау
Оқырмандарды кітапханалық, анықтамалық-кітапханалық және ақпараттық қамтамасыз етуді іске асыру, пайдаланушыларды ғаламдық интернет-ресурстарына кол жеткізумен қамтамасыз ету, оқырмандардың, соның ішінде, зағип және нашар көретін азаматтардың рухани, зияткерлік және мәдени қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған мәдени және ағартушылық қызметтерді іске асыру, кітапхана пайдаланушыларының жұмыс істеуіне оңтайлы жағдайлар жасау. Кітап көрмелерін, және таныстырылымдарын, оқырмандар конференцияларын, дөңгелек үстелдер және шығармашылық кездесулер өткізу, халықаралық кітапхана ынтымақтастығы жөніндегі іс-шараларға қатысу
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру

Цель 3.2.
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного
продукта
Задача 3.2.1
Внедрение цифрового телерадиовещания
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 г.
(План)
2009 г.
(Прогноз)
2010 г.
(Прогноз)
2011 г.
(Прогноз)
Показатели
количества
Охват территории
республики
цифровым вещанием
%
25
40
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Расходы на реализацию программы
22 400
6 121 088
6 256 000
Администратор
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
028 Обеспечение доступа к информации в публичных библиотеках
республиканского значения
Описание
Реализация библиотечного, справочно-библиографического и
информационного обеспечения читателей, обеспечение доступа
пользователей к глобальным интернет-ресурсам, реализация культурной и
просветительской деятельности, направленной на удовлетворение
духовных, интеллектуальных и культурных потребностей читателей, в том
числе незрячих и слабовидящих граждан, создание оптимальных условий
для работы пользователей библиотек. Проведение книжных выставок и
презентаций, читательских конференций, круглых столов и творческих
встреч, участие в мероприятиях по международному библиотечному
сотрудничеству.
Стратегическое
направление 1.
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства

3 502 164
2 045 602
3 790 000
3 970 000
2 659 050
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
030 Жаңа ақпараттық технологияларды пайдалана отырып халықтың мәдени құндылықтарға кол жеткізуін кеңейту
Сипаттау
Жалпыұлттық мәдениет кеңістігін нығайту, ел өңірлері арасында мәдени алмасуларды кеңейту; ұлттық мәдениеттің жаһандық ақпараттық желіге кірігуі; жалпылай және жекелеген аспектілер бойынша Қазақстанның тарихы, мәдениеті, географиясы, саясаты туралы жалпы білімді таратуға бағытталған топтаманы қалыптастыру; Жоғары деңгейдегі дайындығы бар ғылыми қызметкерлер мен мамандардың, соның ішінде қоғамдық гуманитарлық пәндер саласындағы маманданардың тақырыпты терең зерделеуіне жәрдем көрсету; оқу материалын беріп қана қоймай, сонымен катар қажетті қосымша әдебиетті беру жолымен формалды және формалды емес білімге қолдауды жүзеге асыру; кең көлемдегі білімдер бойынша бір реттік сипаттағы ақпарат қажеттілігін қанағаттандыру; кітапхананың дәстүрлі қорын электрондық түрдегі құжаттармен кеңейту және, жеке тұлғалардың қолжазбалық және бағалы кітабын сақтандыру қорының қызметін орындау.
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру

3 502 164
2 045 602
3 790 000
3 970 000
2 659 050
Администратор
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная
программа
030 Расширения доступа населения к культурным ценностям с
использованием новых информационных технологий
Описание
Укрепление общенационального культурного пространства, расширение
культурного обмена между регионами страны; интеграция национальной
культуры в глобальную информационную сеть; формирование коллекций,
направленные на распространение общих знаний об истории, культуре,
географии, политики Казахстана, как в целом, так и по отдельным
аспектам; содействие глубокому изучению темы (предмета) научными
работниками и специалистами высокого уровня подготовленности, в том
числе, специалистами в области общественных гуманитарных дисциплин;
осуществление поддержки как формального, так и неформального
образования, путем предоставления не только учебного материала, но и
необходимой дополнительной литературы; необходимость удовлетворения
потребности в информации одноразового характера по широкому кругу
знаний; расширение традиционного библиотечного фонда документами в
электронном виде и выполнение функции страхового фонда рукописной и
ценной книги частных лиц.
Стратегическое
направление
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства

1 126 428
1 004 962
1 052 825
1-стратегиялық бағыт, мәдениет және өнер салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан халқын біріктіру факторы ретінде төзімді тілдік орта құру
3-стратегиялық бағыт. Отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
4-стратегиялық бағыт. Мемлекеттілікті, халық бірлігін әрі қарай нығайту, ұлтты тұрақты дамыту үшін қоғамды шоғырландыруды қамтамасыз ету

1 126 428
1 004 962
1 052 825
СТРАТЕГИЧЕСКОЕ НАПРАВЛЕНИЕ 1.
Повышение конкурентоспособнос-
ти сферы культуры и искусства.
СТРАТЕГИЧЕСКОЕ НАПРАВЛЕНИЕ 2.
Создание толерантной языковой
среды как фактора единения
народа Казахстана.
СТРАТЕГИЧЕСКОЕ НАПРАВЛЕНИЕ 3.
Повышение конкурентоспособнос-
ти отечественного информацион-
ного пространства.
СТРАТЕГИЧЕСКОЕ НАПРАВЛЕНИЕ 4.
Дальнейшее укрепление
государственности, единства
народа и обеспечение
консолидации общества для
стабильного развития нации

301 040
284 317
404 505
485 726
597 433
1.1-мақсат. "Мәдени мұра" ұлттық стратегиялық жобасын әрі қарай іске асыру
1.1.1-міндет Тарихи-мәдени мұра объектілерін сақтау және дамыту
1.1.2-міндет Тарихи-мәдени мұраларды көпшілікке танымал ету, Қазақстанның бірегей бренді ретінде "мәдени мұра" бағдарламасының халықаралық беделін арттыру
1.2-мақсат. Отандық мәдениетті елде және шет елдерде көпшілікке танымал ету
1.2.1-міндет мәдениет саласындағы отандық өнімдерге қажеттіктің артуын ынталандыру
1.4-мақсат. мәдениет және өнер салаларының инфрақұрылымын дамыту
1.4.1-міндет мәдениет саласындағы нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру
2.1-мақсат. Мемлекеттік тілді, Қазақстан халқының тілдерін дамыту және тілдердің үш тұғырлығы принципін орындау
2.1.2-міндет Тілдердің үш тұғырлылық принципін орындау
2.1.3-міндет Қазақстан халқының тілдерін сақтау және дамыту
2.1.4-міндет Шет елдегі отандастармен мәдени байланыстарды нығайту және дамыту
3.1-мақсат. Мемлекеттік ақпараттың саясатты жетілдіру аясында қазақстандықтардың әлеуметтік оптимизмін қалыптастыру
3.1.1-міндет Отандық бұқаралық ақпарат құралдарының Қазақстанның Даму стратегиясы мен әлемнің бәсеке қабілетті 50 елдің қатарына енуін ақпараттық қолдаудың тиімділігін арттыру мен кеңейту

301 040
284 317
404 505
485 726
597 433
Цель 1.1 Дальнейшая реализация
Национального стратегического
проекта «Мәдени мұра»
Задача 1.1.1 Сохранение и
развитие объектов историко-
культурного наследия
Задача 1.1.2 Популяризация
историко-культурного наследия,
повышение международного
статуса программы «Мәдени
мұра» как уникального бренда
Казахстана
Цель 1.2 Популяризация
отечественной культуры в
стране и за рубежом
Задача 1.2.1 Стимулирование
роста востребованности
отечественного продукта сферы
культуры
Цель 1.4 Развитие инфраструк-
туры сферы культуры и
искусства
Задача 1.4.1. Совершенство-
вание нормативно-правовой базы
сферы культуры
Цель 2.1. Развитие
государственного языка, языков
народа Казахстана и реализация принципа триединства языков
Задача 2.1.2 Реализация
принципа триединства языков
Задача 2.1.3 Сохранение и
развитие языков народа
Казахстана
Задача 2.1.4 Развитие и
укрепление культурных связей
с соотечественниками,
проживающими за рубежом
Цель 3.1. Формирование
социального оптимизма
казахстанцев в рамках
совершенствования
государственной информационной
политики
Задача 3.1.1. Расширение и
повышение эффективности
информационной поддержки
Стратегии развития и вхождения
Казахстана в число 50-ти
наиболее конкурентоспособных
стран мира отечественными
средствами массовой информации

3.1.2-міндет Мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыру бойынша медиа-кеңістікпен өзара іс-қимылды жандандыру
3.1.3-міндет Бұқаралық ақпарат құралдарының құқықтық мәдениетін көтеру және заңнаманы сақтауды қамтамасыз ету
3.2-мақсат Отандық ақпараттық өнімнің бәсеке қабілеттілігін арттыру
3.2.3-міндет Мемлекеттік электрондық БАҚ-ты тақырыптық саралау (жұмыс істейтін арналардың базасында республикалық мамандандырылған телеарналар құру)
3.2.3-міндет Шетелдік ақпараттық өнімге деген тәуелділіктің төмендеуі

Задача 3.1.2. Активизация
взаимодействия с медиа-
сообществом по реализации
государственной информационной
политики
Задача 3.1.3. Повышение
правовой культуры средств
массовой информации и
обеспечение соблюдения
законодательства
Цель 3.2. Повышение
конкурентоспособности
отечественного информационного
продукта
Задача 3.2.3 Тематическая
дифференциация государственных
электронных СМИ (создание
республиканских специализиро-
ванных телеканалов на базе
действующих)
Задача 3.2.4 Снижение
зависимости от зарубежного
информационного продукта

4.1-мақсат Халық бірлігін қамтамасыз ету және жалпы қазақстандық патриотизмді қалыптастыру
4.1.1-міндет Ұлтаралық келісімді нығайту және Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін одан әрі көтеру
4.1.2-міндет Қазақстанның даму Стратегиясы мен басымдықтарын және жүргізіліп отырған мемлекеттік саясатты түсіндіру және насихаттау
4.1.3-міндет Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздеріне құрметпен қарауды қалыптастыру

Цель 4.1 Обеспечение единства
народа и формирование
общеказахстанского патриотизма
Задача 4.1.1 Сохранение и
укрепление межнационального
согласия и дальнейшее
повышение роли Ассамблеи
народа Казахстана
Задача 4.1.2 Разъяснение и
пропаганда Стратегии и
приоритетов развития
Казахстана и проводимой
государственной политики
Задача 4.1.3 Формирование
уважительного отношения к
государственным символам
Республики Казахстан