Адам құқықтары жөніндегі әмбебап кезеңдік шолу шеңберінде Қазақстан Республикасының 2010 жылға арналған ұлттық баяндамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 6 қарашадағы N 1778 Қаулысы
Адам құқықтары жөніндегі Біріккен Ұлттар Ұйымы Кеңесінің 5/1 қарарына а) қосымшаның 15-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Адам құқықтары жөніндегі әмбебап кезеңдік шолу шеңберіндегі Қазақстан Республикасының 2010 жылға арналған ұлттық баяндамасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі белгіленген тәртіппен Адам құқықтары жөніндегі әмбебап кезеңдік шолу шеңберіндегі Қазақстан Республикасының 2010 жылға арналған ұлттық баяндамасын Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына жіберсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                            К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 6 қарашадағы
N 1778 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Адам құқықтары жөніндегі Әмбебап
кезеңдік шолу шеңберінде 2010 жылға арналған ұлттық баяндамасы
МАЗМҰНЫ
I. Әдіснама
II. Ел туралы
III. Адам құқықтарын қорғау мен ынталандырудың нормативтік және институционалдық негіздемелері
IV. Халықаралық ынтымақтастық
V. Ынталандыру және қорғау
VI. Әрекеттер мен жетістіктер
VII. Ұлттық басымдықтар мен бастамалар
Қорытынды
Қосымша
I. ӘДІСНАМА
1. Осы Ұлттық баяндаманы әр түрлі министрліктер мен ведомстволардың, Бас прокуратура және Жоғарғы сот, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы адам құқықтары жөніндегі қатысуымен консультациялардың ауқымды процес шеңберінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің басшылығымен арнайы құрылған Үкіметтік жұмыс тобы дайындады.
2. Баяндаманы дайындау процесінде мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасының үкіметтік емес ұйымдары өкілдерінің, халықаралық сарапшылардың және БҰҰ-ның Адам құқықтары жөніндегі Жоғарғы Комиссары Басқармасының қызметкерлерінің қатысуымен консультациялық семинарлар сериясы өткізілді.
3. Үкіметтік емес ұйымдардың және БҰҰДБ сарапшыларының және Ұлыбритания мен Германияның сарапшыларының сындарлы ұсыныстары мен ұсыныстарының арқасында баяндама айтарлықтай пысықталды.
4. Баяндаманы 2009 жылдың шілдесінде және тамызында талқылауда бір қатар ҮЕҰ қатысты, олардың ішінде: "Радуга" ҚБ, аналар мүгедек-балалар, "Сана Сезім" әйелдер бастамашылығы құқықтық орталығы" ҚБ, "қылмыстың реформа және адам құқықтары мониторингі комитеті" ҚБ, "Намыс" мүгедектердің ҚБ, "Адам құқықтары және заңдылықты сақтау жөніндегі қазақстандық халықаралық бюро" ҚҚ, "Әділ Сөз" бостандығын қорғаудың халықаралық қоры "Қазақстанның балалар қоры" ҚҚ, "Medianet журналистиканың халықаралық орталығы", "Алматы Хельсинки Комитеті" ҚҚ, "Феминистік лига", "Қазақстанда парламентаризмді дамыту қоры" ҚҚ, "Даму және бейімдеу әйелдер қауымдастығы" ҚБ, Қазақстанның азаматтық альянсы, "Феникс" даму және бейімдеу орталығы" ҚҚ, "Жан", "Балалық" журналдары, "Медиалайф" ҚҚ, сондай-ақ Қазақстандағы БҰҰ өкілеттіктерінің, Қазақстандағы Ұлыбритания елшілігінің, Сорос-Қазақстан қорының сарапшылары, аз халықтардың мәселесі жөніндегі БҰҰ Тәуелсіз сарапшысы Гай МакДугал, БҰҰ-дағы Ұлыбританияның өкілі Ласт Боб, БҰҰ адам құқықтары жөніндегі Кеңестегі адам құқықтары жөніндегі форумның өкілі Ратгебер Теодор, Ресей Федерациясы Сыртқы істер министрлігінің өкілі Павел Черников.

Об утверждении Национального доклада Республики Казахстан в рамках Универсального периодического обзора по правам человека на 2010 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2009 года № 1778.
В соответствии с пунктом 15 а) приложения к резолюции 5/1 Совета Организации Объединенных Наций по правам человека Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Национальный доклад Республики Казахстан в рамках Универсального периодического обзора по правам человека на 2010 год.
2. Министерству иностранных дел Республики Казахстан в установленном порядке направить Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций Национальный доклад Республики Казахстан в рамках Универсального периодического обзора по правам человека на 2010 год.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 ноября 2009 года № 1778
Национальный доклад Республики Казахстан
в рамках Универсального периодического обзора
по правам человека
на 2010 год
СОДЕРЖАНИЕ
I. Методология
II. О стране
III. Нормативные и институциональные рамки защиты и поощрения прав человека
IV. Международное сотрудничество
V. Поощрение и защита
VI. Вызовы и достижения
VII. Национальные приоритеты и инициативы
Заключение
Приложения
I. МЕТОДОЛОГИЯ
1. Настоящий Национальный доклад подготовлен специально созданной правительственной рабочей группой во главе с Министерством юстиции Республики Казахстан в рамках широкого процесса консультаций с участием различных министерств и ведомств, Генеральной прокуратуры и Верховного Суда, Национальной комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан и Национального центра по правам человека.
2. В процессе подготовки доклада проведена серия консультационных семинаров с участием представителей государственных органов, неправительственных организаций Республики Казахстан, международных экспертов и сотрудников Управления Верховного комиссара ООН по правам человека.
3. Благодаря конструктивным предложениям и рекомендациям неправительственных организаций, экспертов ПРООН, экспертов Великобритании и Германии, доклад был значительно доработан.
4. В обсуждении доклада в июле и августе 2009 года принимали участие ряд НПО, в числе которых: ОО "Радуга" матерей детей-инвалидов, ОО "Правовой центр женских инициатив "Сана Сезім", ОО "Комитет по мониторингу уголовной реформы и правам человека", ОО инвалидов "Намыс", ОФ "Казахстанское международное бюро по правам человека и соблюдению законности", Международный фонд защиты свободы слова "Әділ Сөз", ОФ "Детский Фонд Казахстана", "Международный центр журналистики Medianet", ОФ "Алматинский Хельсинский Комитет", "Феминисткая лига", ОФ "Фонд развития парламентаризма в Казахстане", ОО "Женская ассоциация развития и адаптации", Гражданский Альянс Казахстана, ОФ "Центр развития и адаптации "Феникс", журналов "Жан", "Детство", ОФ "Медиалайф", а также эксперты представительства ООН в Казахстане, посольства Великобритании в Казахстане, Фонда Сорос-Казахстан, независимый эксперт ООН по вопросам меньшинств Гай МакДугалл, представитель Великобритании в ООН Ласт Боб, представитель Форума по правам человека (Германия) в Совете по правам человека ООН Ратгебер Теодор, представитель Министерства иностранных дел Российской Федерации Павел Черников.

5. Баяндаманы дайындау кезінде айтулы оқиғалар орын алды  - Мемлекет Басшысы 2009 - 2012 жылдарға арналған Қазақстан Республикасындағы адам құқықтары әрекетінің ұлттық жоспарын мақұлдады және алдағы онжылдыққа мемлекеттің Құқықтық саясат тұжырымдамасы бекітілді. Осы орайда, баяндамада осы құжаттарда анықталған адам құқықтары саласында ұлттық басымдықтар мен міндеттер қамтылды.
II. ЕЛ ТУРАЛЫ
6. Қазақстан жас, жылдам дамып келе жатқан демократиялық президенттік басқару нысанындағы біртұтас мемлекет. Өз тәуелсіздігін жариялаған сәттен, 1991 жылғы 16 желтоқсаннан бастап, қоғамдық келісімді нығайту, саяси тұрақтылықка кол жеткізу және экономикалық өсу үшін Қазақстан халықтарының игілігіне аз тірлік жасалынбады.
7. Қазақстан Республикасының аумағы - 2724,9 мың шаршы шақырым. Ел әр қайсысы аудандарға, олар өз кезегінде ауылдық елді мекендерге бөлінетін 14 облысқа бөлінеді. Әкімшілік-аумақтық құрылымы 2009 жылғы 1 қаңтарына 9923 бірлікті құрайды. Елорда - Астана қаласы.
8. 2009 жылғы 1 шілдеде ел халқының саны 15880,6 мың адам, оның ішінде 8473,5 мыңы қалалық (53,4%), 7 407,1 мың адам ауыл халқын (46,6%) құрады. Жалпы Қазақстан бойынша халықтың тығыздығы бір шаршы шақырымға 5,8 адамды құрайды.
9. Қазақстанның құрылымы халықтардың тең құқылы қағидатына негізделген. Қазақстанның этникалық құрамы 2009 жылғы 1 шілдедегі жай-күй бойынша 140 топтан асады, олардың ішіндегі ауқымдысы - қазақтар, орыстар, украиндар, өзбектер және басқа да топтар.
10. Соңғы 10 жыл ішінде Орталық және Шығыс Еуропаның бір қатар елдерінің көрсеткішімен теңесіп, 1 000-нан 8 400-ге дейін 8 есе өскен жан басына шаққандағы ЖІӨ деңгейі ел дамуының басты көрсеткіші болып табылады.
11. 2009 жылдың ақпан-наурыз айларында өткізілген халық санағының нәтижелері елдегі әлеуметтік-экономикалық, демографиялық өзгерістерді көрсетті. Барлығынан бұрын халық өмірі деңгейінде оң ілгерілеулер туралы сөз болып отыр. Кедейлік деңгейінен төмен өмір сүріп жатқан халық үлесі 34%-дан 12 %-ға дейін төмендеген. 10 жыл ішіндегі халықтың ақшалай табыстары орташа есеппен 5 есе өсті.
12. Экономикалық дағдарыс жағдайында Қазақстан дағдарысқа қарсы шараларды іске асыруға жылдам кіріскен әлемнің алғашқы мемлекеттерінің бірі болды. Сонымен бірге, бұрында қабылданған әлеуметтік міндеттемелердің ешқайсысынан бас тартпады. Бұдан басқа, бюджеттік сала қызметкерлерінің жалақыларының, зейнетақының және әлеуметтік жәрдемақының мөлшері жобамен 30% өсті.

5. В период подготовки доклада произошли значительные события - Главой государства был одобрен Национальный план действий прав человека в Республике Казахстан на 2009 - 2012 годы и утверждена Концепция правовой политики государства на ближайшее десятилетие. В этой связи в доклад были включены национальные приоритеты и задачи в области прав человека, определенные в этих документах.
II. О СТРАНЕ
6. Казахстан является молодым, динамично развивающимся, демократическим, унитарным государством с президентской формой правления. С момента провозглашения независимости, 16 декабря 1991 года, немало проделано для укрепления общественного согласия, достижения политической стабильности и экономического развития на благо всего народа Казахстана.
7. Территория Казахстана - 2724,9 тысяч квадратных километров. Страна делится на 14 областей, каждая из которых подразделяется на районы, которые в свою очередь на сельские населенные пункты. Административно-территориальное устройство на 1 января 2009 года состоит из 9923 единиц. Столица - город Астана.
8. Численность населения страны на 1 июля 2009 года составила 15 880,6 тысяч человек, в том числе городского - 8 473,5 тысяч (53,4 %), сельского - 7 407,1 тысяч человек (46,6 %). Плотность населения в целом по Казахстану составляет 5,8 человек на один квадратный километр.
9. Устройство Казахстана основано на принципе равноправия народов. Этнический состав Казахстана по состоянию на 1 июля 2009 года насчитывает более 140 групп, самые крупные из которых - казахи, русские, украинцы, узбеки и др. группы.
10. Ключевым показателем развития страны всегда является уровень ВВП на душу населения, который в Казахстане за 10 лет увеличился практически в 8 раз, с 1 000 до 8 400 долларов США, сравнявшись с показателями ряда государств Центральной и Восточной Европы.
11. Результаты переписи населения, проведенной в феврале-марте 2009 года, показали заметные социально-экономические, демографические изменения в стране. Прежде всего, речь идет о позитивных сдвигах в уровне жизни населения. Доля населения, живущая ниже уровня бедности, сократилась с 34 % до 12 %. Денежные доходы населения за 10 лет выросли в среднем почти в пять раз.
12. В условиях экономического кризиса Казахстан был одним из первых государств мира, оперативно приступивших к реализации антикризисных мер. При этом мы не поступились ни одним из принятых ранее социальных обязательств. Более того, размеры заработной платы работникам бюджетной сферы, пенсий и социальных пособий выросли примерно на 30 %.

13. Халықтың туылуы жоғарылай бастады. Жалпы 10 жыл ішінде халық саны 14 миллион 900 мыңнан 15 миллион 900 мыңға дейін өсті.
14. Ерлер мен әйелдердің өмір сүру ұзақтығында жоғары алшақтық байқалады, егер 2007 жылы ерлер мен әйелдер арасындағы көрсеткіш алшақтығы 11,6 жасты құраса, 2008 жылы 10,5 жасқа дейін төмендеді.
III. АДАМ ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ МЕН ЫНТАЛАНДЫРУДЫҢ НОРМАТИВТІК
ЖӘНЕ ИНСТИТУЦИОНАЛДЫҚ НЕГІЗДЕМЕЛЕРІ
15. Өз тәуелсіздігінің бірінші күнінен бастап Қазақстан БҰҰ Жарғысында және Адам құқықтарының жалпыға ортақ декларациясында адам құқықтарын көтермелеу және қорғаудың жалпыға танылған қағидаларын қолдайтынын мәлімдеді. Қазақстан Республикасының Конституциясында адам, оның өмірі, құқықтары мен бостандықтары мемлекеттің ең құнды байлықтары деп айтылған.
16. Кепілдікті нығайту үшін тәуелсіздік жылдарында Қазақстан адам құқықтары мен бостандықтарын қорғауда саласында аз атқармады. Ұлттық Құқықтық саясат тұжырымдамасында 2010 жылдан бастап 2020 жылға дейін құқықтық мемлекет қағидаларын одан әрі бекіту процесінде бір жағынан, адам мен азаматтың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын жүзеге асырудың ықтимал кепілдіктеріне барынша, ал екінші жағынан, барлық мемлекеттік органдар, лауазымды тұлғалар, азаматтар мен ұйымдардың конституциялық міндеттерді сөзсіз және толық орындауына қол жеткізу болып табылады.
17. Қазақстан Республикасы Конституциясының Республика аумағында ең жоғары заңды күші бар. Барлық қабылданатын заңдар және басқа да нормативтік құқықтық актілер оның ережелеріне сәйкес келуі тиіс, олай болмағанда оларды Конституциялық Кеңес заңсыз деп таниды және жойылуға жатады.
18. Қоғамда мұқият талқылағаннан кейін 2007 жылы Конституцияға Парламенттің және саяси партиялардың ролін күшейткен тарихи өзгерістер енгізілді. Президенттің көптеген өкілеттіктері Парламентке ауысты, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының (мәслихаттардың) ролі күшейді.
19. Соңғы жылдар ішінде сот төрелігі жүйесінде азаматтардың құқықтарын қорғау жүйесі айтарлықтай күшейді; биліктің сот саласының тәуелсіздігі күшейді. Судьяларды Парламенттің депутаттарынан, тәжірибелі судьялардан және саясаткерлерден тұратын Жоғарғы сот кеңесі іріктейді. Жоғарғы соттың құрамын Сенат тағайындайды. Алқабилер сотын мамандандырылған соттарды енгізу батыл қадам болды.
20. Қазақстан халықаралық құқықтың толыққанды субъектісі және адам құқықтары саласындағы 60-тан астам көп жақты әмбебап халықаралық шарттардың қатысушысы болып табылады, оның ішінде 7-уі "адам құқықтарын қорғаудың халықаралық құралдары" деп аталатын БҰҰ құқық қорғау конвенциялары.

13. Рождаемость населения стала повышаться. В целом за 10 лет численность населения увеличилась с 14 миллионов 900 тысяч человек до 15 миллионов 900 тысяч человек.
14. Отмечен высокий разрыв продолжительности жизни мужчин и женщин, если в 2007 году разрыв показателя между мужчинами и женщинами составил 11,6 лет, то в 2008 году он снизился до 10,5 лет.
III. НОРМАТИВНЫЕ И ИНСТИТУЦИОНАЛЬНЫЕ РАМКИ
ЗАЩИТЫ И ПООЩРЕНИЯ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА
15. С первого дня своей независимости Казахстан высказался в поддержку общепризнанных принципов поощрения и защиты прав человека, провозглашенных в Уставе ООН и Всеобщей декларации прав человека. В Конституции Республики Казахстан человек, его жизнь, права и свободы провозглашены высшими ценностями государства.
16. За годы независимости проделано немало для укрепления гарантий защиты прав и свобод человека. В национальной Концепции правовой политики с 2010 до 2020 года намечено в процессе дальнейшего утверждения принципов правового государства добиться, с одной стороны, максимально возможной гарантированности осуществления конституционных прав и свобод человека и гражданина, а с другой, безусловного и исчерпывающего выполнения конституционных обязанностей всеми государственными органами, должностными лицами, гражданами и организациями.
17. Конституция Республики Казахстан имеет высшую юридическую силу на территории Республики. Все принимаемые законы и другие нормативные правовые акты должны соответствовать ее положениям, иначе они признаются Конституционным Советом недействительными и подлежат отмене.
18. В 2007 году, после тщательного обсуждения в обществе, в Конституцию были внесены исторические изменения, которые усилили роль Парламента и политических партий. Многие полномочия Президента перешли к Парламенту, усилена роль местных органов самоуправления (маслихатов).
19. За последние годы значительно усилены система защиты прав граждан в системе правосудия и независимость судебной ветви власти. Судьи теперь подбираются Высшим судебным советом, состоящим из депутатов Парламента, опытных судей и политиков. Состав Верховного суда назначается Сенатом. Принципиальным шагом стало введение суда присяжных, специализированных судов.
20. Казахстан стал полноправным субъектом международного права и участником более 60 многосторонних универсальных международных договоров в сфере прав человека, из которых 7 правозащитных конвенций ООН, так называемых "международных инструментов защиты прав человека".

21. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың республика заңдарынан басымдығы болады және халықаралық шарт бойынша оны қолдану үшін заң шығару талап етілетін жағдайдан басқа реттерде, тікелей қолданылады.
22. Ратификацияланған халықаралық нормаларды сот практикасында белсенді қолдануды қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының Жоғарғы соты 2008 жылдың 10 шілдесінде "Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының нормаларын қолдану туралы" нормативтік қаулы қабылдады. Онда ол судьяларды Қазақстан Республикасындағы қолданыстағы құқықтың құрамдас бөлігі болып табылатын Республика қатысатын халықаралық шарттардың нормаларын басшылыққа алуды міндеттеді.
23. Конституцияға сәйкес, Республика Президенті - халық пен мемлекеттік билік бірлігінің, Конституцияның мызғымастығының, адам және азамат құқықтары мен бостандықтарының нышаны әрі кепілі.
24. Парламент заң шығару қызметін жүзеге асыратын, оның ішінде адам құқықтары саласында, Республиканың ең жоғары өкілді органы болып табылады. Парламент тұрақты негізде әрекет ететін екі Палатадан: Сенат пен Мәжілістен тұрады.
25. Үкімет Қазақстан Респубикасының атқарушы билігін жүзеге асырады, атқарушы органдар жүйесін басқарады және олардың қызметіне басшылық жасайды. Үкімет алқалы орган болып табылады және өзінің бүкіл қызметінде Республика Президентінің алдында жауапты, ал Конституцияда көзделген жағдайларда Парламенттің алдында жауапты.
26. Адам құқықтары мен бостандықтары заң шығару, атқарушы және сот билігі шеңберінде жүзеге асырылады. Сот билігінің тәуелсіздігі Қазақстан Республикасы Конституциясының 77-бабында айтылған.
27. Сот қорғауынан басқа, әркімнің өзінің құқықтарын қорғау үшін Адам құқықтары жөніндегі уәкілге, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссияға, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Отбасы істері және гендерлік саясат жөніндегі ұлттық комиссияға, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтары жөніндегі комитетке өтініш жасауға құқығы бар. Азаматтар шағымдарды қарастыру үшін Премьер-Министрдің министрліктердің және ведомстволардың дербес ресми интернет сайттарына тікелей жолдай алады.
28. Адам құқықтары жөніндегі уәкіл адам және азамат құқықтары мен бостандықтарының сақталуына бақылауды жүзеге асырады, адам және азаматтың бұзылған құқықтары мен бостандықтарын қалпына келтіру үшін шаралар қабылдайды. Оның құқықтық мәртебесін одан әрі нығайту мақсатында Үкімет 2011 жылы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне адам құқықтары жөніндегі уәкіл қызметін қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заң әзірлейді.
IV. ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚ

21. Ратифицированные Республикой Казахстан международные договоры имеют приоритет перед ее законами и применяются непосредственно, кроме случаев, когда из международного договора следует, что для его применения требуется издание закона.
22. Для обеспечения активного применения ратифицированных международных норм в судебной практике Верховный суд Республики Казахстан 10 июля 2008 года принял нормативное постановление "О применении норм международных договоров Республики Казахстан". В нем он обязал судей руководствоваться нормами международных договоров с участием Республики, являющимися составной частью действующего права в Республике Казахстан.
23. Согласно Конституции Президент Республики является гарантом единства народа и государственной власти, незыблемости Конституции, прав и свобод человека и гражданина.
24. Парламент является высшим представительным органом Республики, осуществляющим законодательные функции, в том числе в области прав человека. Парламент состоит из двух Палат: Сената и Мажилиса, действующих на постоянной основе.
25. Правительство осуществляет исполнительную власть Республики Казахстан, возглавляет систему исполнительных органов и осуществляет руководство их деятельностью. Правительство является коллегиальным органом и несет ответственность непосредственно перед Президентом Республики, а в случаях, предусмотренных Конституцией, - перед Парламентом.
26. Защита прав и свобод человека осуществляется в рамках законодательной, исполнительной и судебной власти. Независимость судебной власти провозглашена в статье 77 Конституции Республики Казахстан.
27. Помимо судебной защиты, каждый имеет право обратиться за защитой своих прав к Уполномоченному по правам человека, в Комиссию по правам человека при Президенте Республики Казахстан, Национальную комиссию по делам семьи и гендерной политике при Президенте Республики Казахстан, Комитет по защите и охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан. В целях своевременного рассмотрения жалоб граждан на нарушение их конституционных прав, свобод и интересов, а также их защиты, функционируют персональные официальные Интернет-сайты Премьер-министра, руководителей министерств и ведомств.
28. Уполномоченный по правам человека осуществляет наблюдение за соблюдением прав и свобод человека и гражданина, принимает меры для восстановления нарушенных прав и свобод человека и гражданина. В целях дальнейшего укрепления его правового статуса Правительство в 2011 году разработает Закон "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения деятельности уполномоченного по правам человека".
IV. МЕЖДУНАРОДНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО

29. Адам құқықтарын қорғаудың халықаралық институционалдық тетіктерінен мемлекет Адам құқықтары жөніндегі комитеттің, Азаптауларға қарсы комитеттің, Нәсілдік кемсітушілікті жою комитетінің, Әйелдерге қатысты кемсітушілікті жою комитетінің жеке шағымдарды қабылдау құзыретін таниды.
30. Қазақстан өзінің баяндамаларын шарттық органдарға мерзімді түрде ұсына отырып, олардың ұсыныстарын орындау бойынша шаралар қабылдай отырып, өзінің заңнамасын көрсетілген шарттарға сәйкестендіре отырып, адам құқықтары саласында бақылаудың халықаралық құқықтық тетіктерімен тұрақты ынтымақтастықты қолдап келеді. Қазіргі уақытта мемлекет өзінің міндеттемелерін ұстануының дәлелі болып табылатын Қазақстанның бастапқы, ал кейбір комитеттерде екінші және үшінші мерзімді баяндамаларын қорғауды жүзеге асырды.
31. Соңғы жылдары Қазақстанда БҰҰ Адам құқықтары жөніндегі Жоғарғы Комиссарының Басқармасының (АҚЖКБ) сарапшыларының делегациясы (2001 ж.), БҰҰ Адам құқықтары жөніндегі Жоғарғы Комиссарының орынбасары Б. Рамчаран (2003 ж.), БҰҰ судьялар мен адвокаттардың тәуелсіздігі жөніндегі арнайы баяндамашысы Л. Деспуи (2004 ж.), БҰҰ Адам құқықтары және терроризм мәселелері жөніндегі арнайы баямдамашысы М. Шейнин (2006 ж.), БҰҰ Адам құқықтары жөніндегі Жоғарғы Комиссары Л. Арбур (2007 ж.), БҰҰ азаптаулар мен басқа да қатыгез түрлері мәселелері бойынша БҰҰ арнайы баяндамашысы М. Новак (2009 ж. мамыр), сондай-ақ аз халықтардың мәселелері бойынша БҰҰ тәуелсіз сарапшысы Г. Макдугалл (2009 ж шілде) болды. 2010 жылы жеткілікті тұрғын үй мәселелері жөніндегі арнайы баяндамашы Р. Рольниктің сапары күтілуде.
32. 2009 жылы шілдеде Адам құқықтары жөніндегі кеңестің (АҚК) барлық арнайы рәсімдердің мекен-жайына тұрақты шақыру жолдады.
33. Қазақстан БҰҰ Адам құқықтары жөніндегі Жоғарғы Комиссарының Басқармасымен және Бішкектегі АҚЖКБ аймақтық бөлімімен тығыз ынтымақтастықты жалғастырып келеді. Осы кеңсемен бірлесе оның ішінде Әмбебап кезеңдік шолу бойынша бірнеше жобалар іске асырылып келеді. 2008 және 2009 жылдары Қазақстан АҚЖКБ бюджетіне ерікті жарна ретінде 50 000 АҚШ долларын бөлді.
V. ЫНТАЛАНДЫРУ ЖӘНЕ ҚОРҒАУ Өмір сүру құқығы
34. Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес әркімнің өмір сүруге құқығы бар.
35. 2007 жылдың мамырында өткізілген конституциялық реформаның нәтижесінде өлім жазасын қолдану аясы қысқартылды және өлім жазасын нақты жоюға алып келген, адамдардың өліміне алып келетін террористік қылмыстармен және соғыс уақытында жасалынған аса ауыр қылмыстармен шектелді.
36. Қоғамда мемлекеттің өлім жазасын қолдануға қатысты әртүрлі пікір бар. Айталық, 2008 жылдың 1-жартыжылдығындағы қоғамдық сауалнама нәтижелері бойынша қазақстандықтардың 66,6 % өлім жазасын шектен шыққан жағдайларда қолдану қажет, респонденттердің 44,3% өлім жазасын қылмыстылық жағдайларының таралуындағы тежеуші фактор деп санайды, 38,3% бұл шараны тиімсіз және қылмыстылықтың таралуына ықпал етпейді деп атаған.

29. Из международных институциональных механизмов защиты прав человека государство признало компетенцию Комитета по правам человека, Комитета против пыток, Комитета по ликвидации расовой дискриминации и Комитета по ликвидации дискриминации в отношении женщин принимать индивидуальные жалобы.
30. Казахстан поддерживает постоянное сотрудничество с международно-правовыми механизмами контроля в области прав человека, периодически представляя свои доклады договорным органам, предпринимая усилия по выполнению их рекомендаций и приводя свое законодательство в соответствие с указанными договорами. На данный момент государство успешно осуществило защиту первоначальных докладов, а в некоторых Комитетах - вторых и третьих периодических докладов, что является важным подтверждением приверженности Казахстана своим обязательствам.
31. За последние годы Казахстан посетили делегация экспертов Управления Верховного Комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) (2001 год), Заместитель Верховного Комиссара ООН по правам человека Б. Рамчаран (2003 год), Специальный докладчик ООН по независимости судей и адвокатов Л. Деспуи (2004 год), Специальный докладчик ООН по правам человека и терроризму М. Шейнин (2006 год), Верховный Комиссар ООН по правам человека Л. Арбур (2007 год), Специальный докладчик ООН по вопросам пыток и других жестоких видов обращения и наказания М. Новак (май 2009 год), а также Независимый эксперт ООН по вопросам меньшинств Г. МакДугалл (июль 2009 год). В 2010 году ожидается визит Специального докладчика по вопросам о достаточном жилище Р. Рольник.
32. В июле 2009 года Казахстан направил постоянное приглашение в адрес всех специальных процедур Совета по правам человека (СПЧ).
33. Казахстан продолжает тесное сотрудничество с Управлением Верховного Комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) и региональным отделением УВКПЧ в Бишкеке. Совместно с данным офисом реализуется ряд проектов, в том числе по Универсальному периодическому обзору. В 2008 и 2009 годы Казахстан выделил 50 000 долларов США в качестве добровольного взноса в бюджет УВКПЧ.
V. ПООЩРЕНИЕ И ЗАЩИТА
Право на жизнь
34. В соответствии с Конституцией Республики Казахстан каждый имеет право на жизнь.
35. В результате проведенной в мае 2007 года конституционной реформы сфера применения смертной казни сокращена и ограничена исключительно террористическими преступлениями, сопряженными с гибелью людей, и особо тяжкими преступлениями, совершенными в военное время, что привело к фактической отмене смертной казни.
36. В обществе сохраняется полярный взгляд на политику государства в отношении применения смертной казни. По результатам общественного опроса в 1 полугодии 2008 года 66,6 % казахстанцев считают, что смертную казнь необходимо применять в крайних случаях, 44,3 % респондентов считают смертную казнь сдерживающим фактором в распространении случаев преступности, 38,3 % эту меру назвали неэффективной и неспособной влиять на распространение преступности.

37. Келтірілген мәліметтерге қарамастан, өлім жазасын кезең-кезеңмен жою саясаты іске асырылуда. 1997 жылы өлім жазасы көзделген қылмыстар саны екі есе азайған. 2003 жылғы 19 желтоқсаннан бастап Мемлекет басшысы өлім жазасының орындалуына, оны толық жою мәселесі шешілгенге дейін, мерзімсіз мораторий жариялады. Қазіргі уақытта өлім жазасын орындауға мораторий сақталуда.
38. Өлім жазасы туралы соңғы үкім өлім жазасын қолдануға мораторий жарияланғанға дейін 2003 жылы 12 адамға қатысты орындалды. Өлім жазасы туралы соңғы үкім 2005 жылы 2 адамға қатысты шығарылды, алайда мораторий жариялануымен және өмір бойына бас бостандығынан айырумен алмастырылуына байланысты орындалмаған.
39. БҰҰ Бас Ассамблеясының 2006 жылғы 19 желтоқсандағы 61-сессиясында Республика Еуропалық Одақтың өлім жазасын жою жөніндегі өтінішіне қосылды.
40. Жалпы, Қазақстан қылмыстық заңнаманы ізгілендіру жолында қарыштап келеді. Қылмыстық жауапкершілікті әкімшілікпен алмастыру арқылы қылмыстық кодекстің жекелеген баптарын қылмыс деп танымау процесі жүріп жатыр. Анықтау және тергеу рәсімдерін ықшамдау, тараптардың бітімге келу институтын енгізу, негізсіз қылмыстық қудалаудан кепілдікті нығайту күтілуде.
Жеке өмір құқығы
41. Үкімет жеке өмірге қол сұғылмай қорғалуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды. Жеке өмірге қол сұғылмау, өзінің және отбасының құпиясы болуын, ар-намысы мен абыройлы атының қорғалуын, жеке салымдары мен жинаған қаражатының, жазысқан хаттарының, телефон арқылы сөйлескен сөздерінің, почта, телеграф арқылы және басқа жолдармен алысқан хабарларының құпиялылығы сақталуын бұзатын қылмыстардың өсуіне байланысты Парламент "Кейбір заңнамалық актілерге азаматтардың жеке өміріне қол сұғылмау құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заң жобасын қарайды.
42. 2009 жылғы 5 қаңтардан бастап ақпараттардың электронды жеткізушілерін (чип) қамтитын жаңа үлгідегі паспорттар шығару басталды, 2009 жылғы 8 қыркүйектен бастап электронды жеке куәлік енгізілді. Жеке басты куәландыратын электронды құжаттарға ауысу халықаралық стандарттарды қолдан жасаудан қорғауды ескере отырып, жүргізіледі. Жеке деректердің жариялануына немесе оларды пайдаланумен заңсыз мәміле жасауға кедергі келтіретін факторларды нығайту мақсатында Үкімет Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарға, және дербес мәліметтерді қорғауға қатысты заңдардың жобаларын, сондай-ақ жеке деректер туралы заң жобасын әзірлейді және Парламентке 2010 - 2011 жылдарда енгізеді.
Теңдік және кемсітпеушілік

37. Несмотря на приведенные данные, реализуется политика поэтапной отмены смертной казни. В 1997 году было вдвое сокращено число преступлений, за которые предусматривалась смертная казнь. С 19 декабря 2003 года Главой государства объявлен бессрочный мораторий на исполнение смертной казни, до решения вопроса о ее полной отмене. В настоящее время мораторий на исполнение смертной казни продолжает сохраняться.
38. Последний приговор о смертной казни был приведен в исполнение до объявления моратория на применение смертной казни в отношении 12 человек в 2003 году. Последний приговор о смертной казни был вынесен в 2005 году в отношении 2 человек, но так и не был приведен в исполнение в связи с объявленным мораторием. Смертная казнь этим людям была заменена на пожизненное лишение свободы.
39. На 61-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН 19 декабря 2006 года Республика присоединилась к Заявлению Европейского Союза об отмене смертной казни.
40. В целом, Казахстан последовательно идет по пути гуманизации уголовного законодательства. Происходит процесс декриминализации отдельных статей Уголовного кодекса путем замены уголовной ответственности административной. Предполагается упростить процедуру дознания и следствия, более широко внедрить институт примирения сторон, усилить гарантии от необоснованного уголовного преследования.
Право на частную жизнь
41. Правительство принимает меры по обеспечению защиты неприкосновенности частной жизни. В связи с ростом преступлений, нарушающих неприкосновенность частной жизни, личную и семейную тайну, защиту чести и достоинства, тайну личных вкладов и сбережений, переписки, телефонных переговоров, почтовых, телеграфных и иных сообщений Парламент рассматривает проект Закона "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам защиты прав граждан на неприкосновенность частной жизни".
42. С 5 января 2009 года начат выпуск паспортов нового образца, содержащих электронные носители информации (чип), с 8 сентября 2009 года внедрены электронные удостоверения личности. Переход на электронные документы, удостоверяющие личность проводится с учетом международных стандартов защиты от подделок. В целях усиления факторов, препятствующих обнародованию личных данных или совершению незаконных сделок с их использованием, Правительство в 2010 - 2011 годах разработает и внесет в Парламент проекты законов относительно документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, и защиты персональных данных.
Равенство и недискриминация

43. Мемлекет адам мен азаматтың жынысына, нәсіліне, ұлтына, тіліне, тегіне, мүліктік және лауазымдық жағдайына, тұрғылықты жеріне, дінге көзқарасына, нанымына, қай қоғамдық бірлестікке жататындығына, сондай-ақ басқа да мән-жайларға қарамастан құқықтары мен бостандықтарына кепілдік береді.
44. Ұзақ жылдар бойы Қазақстанда әр түрлі халықтардың бейбіт өмір сүруінің ерекше тәжірибесі жинақталды. Көп этникалық қоғамның қалыптасуы мен бекітілуіне қызметі халықаралық және конфессияаралық келісімді нығайтуға бағытталған ерекше институт - Қазақстан халықтарының ассамблеясы көп ықпал етті. 2007 жылдың мамырында Қазақстан Республикасының Парламенті барлық сайланбалы билік салаларының маңызын елеулі өзгертетін бірқатар конституциялық түзетулер қабылдады. Маңызды конституциялық реформалардың жаңа бөлімдерінің бірі - Парламент Мәжілісінің депутаттарының санын 107-ге өсуі, оның 9-ы Қазақстан халықтарының ассамблеясынан алынатынды болды. Бұл қадам, сөз жоқ, Ассамблеяның ролін аса жоғары дәрежеге көтерді. Бүгін халықтар ассамблеясы ұлттық тиесілігіне қарамастан барлық азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын сақтауды қамтамасыз ететін, барлық этностардың мүдделерін бекіткен Қазақстанның саяси жүйесінің маңызды элементі болып тұр.
45. Мемлекет этностардың мәдениеті мен тілдерін дамытуға барлық жағдайлар жасауда. Газеттер мен журналдар 11 тілде шығарылады, радио бағдарламалар 8 тілде, ал телебағдармалар 7 тілде шығады. Ұлттық тілдерде шығатын бұқаралық ақпарат құралдардың жалпы тиражы қазақ және орыс тілдегі бұқаралық ақпарат құралдарын санамағанда 80 мың данадан асады.
46. Этномәдени бірлестіктердің саны біртіндеп өсуде. Олардың саны 621 дейін өсті. 46 этнос өкілдерінің өз орталықтары бар. Қазақ және орыс театрларынан басқа, Қазақстанда тағы төрт - өзбек, ұйғыр, корей және неміс театры жұмыс істейді. Олардың үшеуі - ТМД аумағында біреу ғана. Оқу толығымен өзбек, тәжік, ұйғыр және украин тілдерінде жүргізілетін 88 мектеп бар. 108 мектепте Қазақстанның 22 этносының тілдері өзіндік пән ретінде оқытылады. Осыдан басқа, балалар ғана емес, үлкендер де 30 этностың тілін үйрене алатын 195 арнайы мамандандырылған лингвистикалық орталық ашылды. Қазір оларда 7 мыңнан астам адам оқып жатыр.
47. Кемсітушілік қылмыстық жазаланатын әрекет болып табылады (Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің баптары: 141 "Азаматтардың тең құқықтылығын бұзу", 160 "Геноцид", 164 "Әлеуметтік, ұлттық, рулық, нәсілдік немесе діни араздықты қоздыру"). Бұл қылмыстардың үрдісі төмендегені байқалады: егер 2006 жылы ел бойынша осы санаттағы 42 қылмысы тіркелсе, ал 2007 жылы - 36, 2008 жылы - 34, 2009 жылдың бірінші жарты жылдығында - бар-жоғы 5 қылмыс.
Азаптаудан, зорлық-зомбылықтан, басқа да қатал немесе адамның
беделін түсіретін қарым-қатынастардан қорғау

43. Государство гарантирует равенство прав и свобод человека и гражданина независимо от пола, расы, национальности, языка, происхождения, имущественного и должностного положения, места жительства, отношения к религии, убеждений, принадлежности к общественным объединениям, а также других обстоятельств.
44. За долгие годы в Казахстане накоплен уникальный опыт мирного проживания разных народов. Становлению и утверждению казахстанской модели полиэтнического общества во многом способствовала Ассамблея народов Казахстана - уникальный институт, деятельность которого направлена на укрепление межэтнического и межконфессионального согласия. В мае 2007 года Парламент Республики Казахстан принял ряд конституционных поправок, существенно меняющих роль всей представительной ветви власти. Одно из важнейших нововведений конституционной реформы - увеличение числа депутатов в Мажилисе Парламента до 107 человек, 9 из которых избираются Ассамблеей народа Казахстана. Этот шаг, несомненно, поднял роль Ассамблеи на более высокий уровень. Сегодня Ассамблея народов стала важным элементом политической системы Казахстана, скрепившим интересы всех этносов, обеспечивающих неукоснительное соблюдение прав и свобод всех граждан независимо от их национальной принадлежности.
45. Государство целенаправленно создает все условия для развития культуры и языков этносов Казахстана. Газеты и журналы выпускаются на 11-ти языках, радиопередачи выходят на 8-ми, а телепередачи на 7-и языках. Общий тираж средств массовой информации, выходящих на национальных языках, превышает 80 тысяч экземпляров, причем без учета казахских и русских средств массовой информации.
46. Поступательно растет численность этнокультурных объединений. Их количество выросло до 621. Свои центры имеют представители 46 этносов. Кроме казахских и русских театров, в Казахстане работают еще четыре национальных театра - узбекский, уйгурский, корейский и немецкий. Причем три из них - единственные на территории СНГ. Действует 88 школ, в которых обучение полностью ведется на узбекском, таджикском, уйгурском и украинском языках. В 108 школах языки 22 этносов Казахстана преподаются в качестве самостоятельного предмета. Кроме того, открыто 195 специализированных лингвистических центров, где не только дети, но и взрослые могут изучать языки 30-ти этносов. Сейчас в них учится более 7 тысяч человек.
47. Дискриминация является уголовно наказуемым деянием (статьи Уголовного кодекса Республики Казахстан: 141 "Нарушение равноправия граждан", 160 "Геноцид", 164 "Возбуждение социальной, национальной, родовой, расовой и религиозной вражды"). Эти преступления имеют тенденцию к снижению: если в 2006 году по стране было зарегистрировано 42 преступления данной категории, то в 2007 году - 36, в 2008 году - 34, за первое полугодие 2009 года - всего 5 преступлений.
Защита от пыток, насилия, другого жестокого или унижающего
человеческое достоинство обращения

48. Қазақстан Республикасының Конституциясымен ешкімді азаптауға, оған зорлық-зомбылық жасауға, басқадай қатыгездік немесе адамдық қадір-қасиетін қорлайтындай жәбір көрсетуге не жазалауға болмайтындығына кепілдік беріледі.
49. Ұсталғанның, соның ішінде азаптаудан қорғану құқығын бекітетін "Қылмыстың жасалуына сезіктілер мен айыпталушыларды күзетте ұстаудың тәртібі мен шарттары туралы" Заңда бекітілді. Азаптағаны үшін екі жүз айлық есептік көрсеткіштен бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға немесе үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, қылмыстың ауырлығына байланысты бес жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыру қылмыстық жауапкершілігі көзделеді. Азаптауларды қолданумен алынған мәліметтерді дәлелдемелер ретінде сотта танылмайды. Азаптаулар құрбандарының өтемақы алуға құқықтары бар.
50. Құқық қорғау органдарының және пенитенциарлық жүйенің қызметкерлерін, оның ішінде, адам құқықтары саласында халықаралық құқықтық нормаларды және стандарттарды зерттеу мен қолдану бөлігінде оқыту және кәсіби деңгейін көтеру бойынша тұрақты негізде шаралар қабылданып жатыр.
51. Биліктің құқық қорғау органдары тарапынан азаптауды қолдану фактілері орын алады. Айталық, Жоғарғы Соттың деректері бойынша 2006 жылы азаптағаны үшін 7 адам, 2007 жылы - 7 адам, 2008 жылы - 2 адам сотталған. Билік және басқару, қоғамдық бірлестіктер, ұйымдар, лауазымды адамдар және мемлекеттік қызметшілердің заңсыз әрекеттері (әрекетсіздігі) фактілері бойынша істердің өскендігі байқалады. Мысалыға, соттар 2008 жылы - 6 493 істі қараған.
52. Нақты талдағаннан кейін 2008 жылы Қазақстан Азаптауларға және басқа да қатыгез, адамгершілікке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын іс-әрекеттер мен жазалау түрлеріне қарсы конвенцияға факультативтік хаттаманы ратификациялады және мемлекеттен тәуелсіз, ұлттық алдын алу тетігін әзірлеу жөнінде міндеттеме қабылдады. Бүгінде осындай тетіктің негізі ұлттық заңнамада бар. Төрт жыл бұрын Үкімет үкіметтік емес құқық қорғау ұйымдары өкілдерінің қатысуымен өңірлік қоғамдық, байқау комиссияларын құру арқылы қоғамдық бақылауды енгізді. Мұндай комиссиялар ішкі істер органдарында және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде әрекет етеді.
53. Азаптауларға қарсы Комитеттің ұсыныстарын орындау және азаптауларға қарсы тұру жөніндегі шараларды үйлестіру шеңберінде Әділет министрлігі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 - 2012 жылдарға арналған Азаптауға қарсы БҰҰ Комитетінің ұсынымдарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасын әзірледі. Осы ұсынымдардың жүзеге асыруда "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтарды ұстау негіздері мен тәртібін бекіту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заң жобасы әзірленді. Бірінші рет заңнамалық деңгейде Заңнама арнайы мекемелердегі адамдарды қабылдаудың және тіркеудің тәртібі мен жағдайлары, олардың құқықтары мен міндеттері, оларға қатысты қабылданған шаралар мен оларды босату тәртібі көзделген. Ерекшелегенде, арнайы мекемелердегі адамдардың посылканы, берілімдерді (сәлем-сауқат), кітаптарды, журналдарды алуға, ата-аналарымен және басқа да адамдармен хат алмасуға және кездесуге, серуендеу мен мәдени-көпшілік іс-шараларға қатысуға құқықтары белгіленген. Заң жобасының бір новелласының бірі болып қоғамдық бақылау ұғымын қосу табылады, ол арқылы қоғамдық бірлестіктер арнайы мекемелерде ұсталатын адамдарға көмек көрсетуге, жекелегенде медико-санитарлық қамтамасыз етуде, еңбекті ұйымдастыруда, бос уақытты және білім алуда көмек беруге мүмкіндік алады. Қазіргі уақытта Заң жобасы Қазақстан Республикасының Парламентінде қаралуда.

48. Конституцией Республики Казахстан гарантируется, что никто не должен подвергаться пыткам, насилию, другому жестокому или унижающему человеческое достоинство обращению или наказанию.
49. Права задержанных, в том числе на защиту от пыток закреплены в Законе "О порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений". За применение пыток предусматривается уголовная ответственность в виде штрафа в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или лишения свободы на срок от пяти до десяти лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет в зависимости от тяжести преступления. Не признаются судом в качестве доказательств сведения, полученные с применением пыток. Жертвы пыток имеют право на получение компенсации.
50. На постоянной основе принимаются меры по обучению и повышению профессионального уровня работников правоохранительных органов и пенитенциарной системы, в том числе в части изучения и применения международно-правовых норм и стандартов в области прав человека.
51. Однако, продолжают иметь место факты применения пыток со стороны правоохранительных органов власти. По данным Верховного Суда, в 2006 году за пытки были осуждены 7 лиц, в 2007 году - 7 лиц, в 2008 году - 2 лица. Наблюдается рост дел по фактам неправомерных действий (бездействий) органов власти и управления, общественных объединений, организаций, должностных лиц и государственных служащих. К примеру, в 2008 году судами было рассмотрено 6 493 дел.
52. После тщательного анализа Казахстан в 2008 году ратифицировал Факультативный протокол к Конвенции против пыток и принял обязательство по разработке национального превентивного механизма, независимого от государства. На сегодня основа такого механизма в национальном законодательстве имеется. Четыре года назад Правительством введен общественный контроль через образование региональных общественных наблюдательных комиссий с участием представителей неправительственных правозащитных организаций. Такие комиссии действуют в органах внутренних дел и учреждениях уголовно-исполнительной системы.
53. В рамках выполнения рекомендаций Комитета против пыток и координации мер по противодействию пыткам Министерством юстиции разработан План мероприятий Правительства Республики Казахстан по реализации рекомендации Комитета ООН против пыток на 2009 - 2012 годы. В реализацию данных рекомендаций разработан проект Закона "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам закрепления оснований порядка содержания граждан". Впервые на законодательном уровне Законопроект предусматривает порядок и условия приема и регистрации лиц, находящихся в специальных учреждениях, их права и обязанности, меры, принимаемые к ним и порядок их освобождения. В частности, определены права лиц, содержащихся в специальных учреждениях на получение посылок, передач, книг, журналов, переписки и встреч с родителями и другими лицами, прогулок, участия в культурно-массовых мероприятиях. Одной из новелл законопроекта является включение понятия общественного контроля, посредством которого общественные объединения получат возможность оказания содействия лицам, содержащимся в специальных учреждениях в части медико-санитарного обеспечения, организации труда, досуга и обучения. В настоящее время проект Закона находится на рассмотрении Парламента Республики Казахстан.

54. Қазақстан Республикасының Жоғарғы соты азаптауларды қолдану туралы азаматтардың шағымдарын қараудың сот практикасын талдауда және қорытуда, соның қорытындысы бойынша 2009 жылдың соңына дейін Жоғарғы соттың тиісті қаулысы қабылданатын болады.
Пенитенциарлық мекемелердегі жағдай
55. Қазақстан пенитенциарлық жүйені ізгілендіру саясатын жалғастыруда. Осы саясаттың ең маңызды қадамының бірі қылмыстық-атқару жүйесін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қарамағынан Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қарамағына беру болды.
56. Қабылданып жатқан шаралардың нәтижесінде пенитенциарлық жүйе біртіндеп халықаралық нормалар мен стандарттарға жақындауда. Бүгінгі таңда Қазақстанның қылмыстық-атқару жүйесі бірқатар оң өзгерістерді өткізді, соның қатарында заңнаманың жетілдіруі, сотталғандардың тұрмыс жағдайының жақсарылуы, сотталғандарға толық дәрежедегі көлемде медициналық қызметтерді беру, сотталғандар арасында туберкулезбен ауыратындардың деңгейінің азайуы.
57. 2008 жылы Әділет министрлігі Денсаулық сақтау министрлігімен бірлесіп сотталған әйелдер, ерлер мен кәмелетке толмағандардың тереңдетілген медициналық алдын алу қараулары бойынша республикалық акция өткізілді.
58. Қылмыстық-атқару жүйесін жетілдіруге және оның халықаралық стандарттарға Жақындауына 2006 жыл мен 2009 жылдың 1 жарты жылдығы аралығында республикалық Бюджеттен шамамен 70 млн. АҚШ доллары бөлінген. Бөлінген қаражат шеңберінде түзету мекемелерін қайта жаңғырту қайта құру, әлі посткеңестік және одан да бұрын кезеңде салынған ғимараттар мен құрылыстарын күрделі жөндеу бойынша, сондай-ақ халықаралық стандарттарға сай жаңа мекемелер салу бойынша шаралар қабылдануда.
59. Үкімет Парламентке қылмыстық жазаларды орындау жүйесін және қылмыстық-атқару жүйесін одан әрі жетілдіру мәселелері бойынша Заң жобасы енгізілді. Заң жобасы жазалауды өтеп шығу жағдайын, сотталғандарға қарау тәртібін жетілдіруге; қоғамнан сотталғанды оқшаулауға байланысты емес қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларының тиімділігін жоғарылатуға; қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің құқықтық және әлеуметтік қорғануын жақсартуға бағытталған. Заң жобасы жабық түрдегі түзеу мекемелерінде сотталғандарды ұстау тәртібін түбегейлі өзгертеді.
Бостандыққа және жеке басқа қол сұғылмаушылық құқығы
60. 2008 жылғы 1 тамыздан бастап қамауды соттың санкциялануы енгізілген. Әркімнің өзінің жеке басының бостандығына құқығы бар. Заңда көзделген реттерде ғана және тек қана соттың санкциясымен тұтқындауға және қамауда ұстауға болады, тұтқындалған адамға шағымдану құқығы беріледі. Соттың санкциясынсыз адамды жетпіс екі сағаттан аспайтын мерзімге ұстауға болады. Ұсталған, тұтқындалған, қылмыс жасады деп айып тағылған әрбір адам сол ұсталған, тұтқындалған немесе айып тағылған кезден бастап адвокаттың (қорғаушының) көмегін пайдалануға құқылы.

54. Верховный суд Республики Казахстан анализирует и обобщает судебную практику рассмотрения жалоб граждан о применении пыток, по итогам которой до конца 2009 года будет принято соответствующее постановление Верховного суда.
Положение в пенитенциарных учреждениях
55. Казахстан продолжает политику гуманизации пенитенциарной системы. Одним из наиболее важных шагов этой политики стала передача уголовно-исполнительной системы из ведения Министерства внутренних дел в ведение Министерства юстиции Республики Казахстан.
56. В результате принимаемых мер пенитенциарная система постепенно приближается к международным нормам и стандартам. К сегодняшнему дню уголовно-исполнительная система Казахстана претерпела целый ряд позитивных изменений, в том числе: совершенствование законодательства, улучшение бытовых условий осужденных, предоставление осужденным в более полной мере медицинских услуг, снижение уровня больных туберкулезом среди осужденных.
57. В 2008 году Министерством юстиции совместно с Министерством здравоохранения была проведена республиканская акция по углубленному медицинскому профилактическому осмотру осужденных женщин, мужчин и несовершеннолетних.
58. Из республиканского бюджета на совершенствование уголовно-исполнительной системы и приближение ее к международным стандартам с 2006 года по 1 полугодие 2009 года было выделено около 70 млн. долларов США. В рамках выделенных средств принимаются меры по реконструкции и ремонту исправительных учреждений, капитальному ремонту зданий и сооружений, построенных еще в постсоветский и более ранний период, а также по строительству новых учреждений, отвечающих международным стандартам.
59. Правительством внесен в Парламент проект Закона по вопросам дальнейшего совершенствования системы исполнения наказаний и уголовно-исполнительной системы. Законопроект направлен на совершенствование условий отбывания наказаний, порядка обращения с осужденными; повышение эффективности мер уголовно-правового воздействия, не связанных с изоляцией осужденных от общества; улучшение правовой и социальной защищенности персонала уголовно-исполнительной системы. Законопроект концептуально изменяет порядок содержания осужденных в исправительных учреждениях закрытого типа.
Право на свободу и личную неприкосновенность
60. С 1 августа 2008 года введено судебное санкционирование ареста. Каждый имеет право на личную свободу. Арест и содержание под стражей допускаются только в предусмотренных законом случаях и лишь с санкции суда с предоставлением арестованному прав обжалования. Без санкции суда лицо может быть подвергнуто задержанию на срок не более семидесяти двух часов. Каждый задержанный, арестованный, обвиняемый в совершении преступления, имеет право пользоваться помощью адвоката (защитника) с момента, соответственно, задержания, ареста или предъявления обвинения.

61. Жедел-іздестіру қызметінің ерекшелігіне байланысты адам мен азаматтың құқықтарын сақтау мониторингінің қолданыстағы әдістері қолданыла бермейді. Ведомстволық бақылау шектелген. Сондықтан жеке бас бостандығына құқықтарды бұзуды алдын алу мен жолын кесудің тиімді тәсілі прокурорлармен және Адам құқықтары комиссиясы тұрақты жүргізетін адамдарды ұстаудың және олардың уақытша ұстау изоляторларымен қызметтік үй-жайларда болуының заңдылықтарын тексеру болып табылады. Нәтижесінде соңғы жылдары азаматтарды заңсыз ұстау фактілері азаюда. Сонымен бірге. Ресми орындармен танылмаған қамауда ұстау орындарында адамдарды заңсыз ұстау көбірек анықтала бастады. Мәселен, 2008 жылы прокурорлар 850 заңсыз ұсталған адамды босатты. Азаматтардың конституциялық құқықтарын бұзу фактілері бойынша қылмыстық процесті 44 қылмыстық іс қозғалды. Соның ішінде сотқа 24-і жіберілді. Осыған байланысты, қамауды соттық санкциялау рәсімдерін, ұстау тәртібі бөлігінде қолданыстағы заңнаманы нақтылауды енгізу талап етіледі.
Пікір білдіру бостандығы
62. Қазақстан Республикасы Конституциясына сәйкес сөз, ой және шығармашылық еркіндігіне кепілдік беріледі. Цензураға тыйым салынады.
63. Соңғы жылдарда бұқаралық ақпарат құралдарының қызметі саласында өте маңызды өзгертулер өткізілді, нәтижесінде 85 % бұқаралық ақпарат құралдары үкіметтік емес болып табылады. Республикада 8 248 бұқаралық ақпарат құралдары тіркелген (2 513 бұқаралық ақпарат құралдары белсенді әрекет етеді), 212 электрондық бұқаралық ақпарат құралдары, 2 392 шетелдік бұқаралық ақпарат құралы таратылады, сондай-ақ KZ доменде 9 000-нан артық домендік атау тіркелген. 159 бұқаралық ақпарат құралдарының иелері болып қоғамдық ассоциациялар табылады, 11 баспа саяси партиялары мен қозғалыстарға және 10 дін ұйымдарының меншігіне жатады.
64. 2009 жылғы 6 ақпанында "Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары мәселелері бойынша кейбір заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заңы қабылданды, ол теледидар және/немесе радиотарату ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бұқаралық ақпарат құралдары есебіне қойылым тоқтатылған, бұқаралық ақпарат құралдардың қайта есептеу рәсімі жеңілдетілген, талапкер мен жауапкер арасында сотта тараптардың тең жарыспалылығы қамтамасыз етілген. Журналисттің қызметін елеулі қиындататын сауалнама жүргізу кезінде журналисттің аудио- немесе бейнежазбаны қолдануға рұқсат алу міндеті жойылған. Мемлекеттік тілдегі телевизияны және радиохабарларды таратудын біркелкілігі туралы норма анықталған, яғни бұқаралық ақпарат құралдарының мемлекеттік тілдегі теледидарлық және радиобағдарламалық уақыты күнделікті көлемінің басқа тілдегі бағдарламалардың жиынтық көлемінен кем болмауы тиіс. Мемлекеттік тілдегі теледидарлар мен радио бағдарламалардың көлемі жергілікті уақыттың әр бір нөл сағаттан саналатын ұзақтығы алты сағат уақыт аралығын қамтитын басқа тілдегі бағдарламалар көлемінен кем болмауы тиіс.

61. Из-за специфики оперативно-розыскной деятельности не всегда применимы существующие методы мониторинга соблюдения прав человека и гражданина, ограничен ведомственный контроль. Поэтому эффективным способом пресечения и предотвращения нарушения прав на личную свободу являются постоянно проводимые прокурорами и Комиссией по правам человека проверки законности задержания лиц и нахождения их в изоляторах временного содержания (ИВС) и служебных помещениях. В результате, за последние годы уменьшаются факты незаконного задержания граждан. Вместе с тем, стали выявлять больше незаконно содержащихся лиц в местах, не признанных официальными местами содержания под стражей. Так, в 2008 году прокурорами было освобождено 850 незаконно задержанных лиц. По фактам нарушения конституционных прав граждан в уголовном процессе возбуждено 44 уголовных дела, из которых в суд направлено 24 дела. В этой связи требуется совершенствование порядка задержания, процедуры судебного санкционирования ареста.
Свобода выражения мнения
62. В соответствии с Конституцией Республики Казахстан гарантированы свобода слова, мысли и творчества, цензура запрещается.
63. За последние годы проведены кардинальные преобразования в сфере деятельности средств массовой информации, в результате 85 % средств массовой информации являются негосударственными. В Республике зарегистрировано 8 248 средств массовой информации (активно действует 2 513 средств массовой информации), 212 электронных средств массовой информации, распространяются 2 392 иностранных средств массовой информации, а также зарегистрировано более 9 000 доменных имен в домене KZ. Владельцами 159 средств массовой информации являются общественные ассоциации, 11 изданий принадлежит политическим партиям и движениям и 10 религиозным организациям.
64. 6 февраля 2009 года принят Закон "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам средств массовой информации", которым отменена постановка на учет средств массовой информации, осуществляющих деятельность по организации телевизионного и/или радиовещания, упрощена процедура переучета средств массовой информации, обеспечена равная состязательность сторон в суде между истцом и ответчиком.
Устранена обязанность журналиста получать разрешение на использование аудио- или видеозаписи при проведении интервью, существенно затрудняющей работу журналистов. Уточнена норма о равномерном вещании телевизионных и радиопередач на государственном языке, то есть еженедельный объем телевизионных и радиопрограмм средства массовой информации на государственном языке по времени не должен быть менее суммарного объема передач на других языках. Объем телевизионных и радиопрограмм на государственном языке в интервалах времени продолжительностью шесть часов каждый, исчисляемый с ноля часов местного времени, не должен быть менее суммарного объема передач на других языках.

65. Бұқаралық ақпарат құралдарының өнімдерін тарату үшін бас редактордың әкімшілік жауаптылығы, сондай-ақ есепке қоюсыз ақпараттық агенттіктің хабарламасы мен материалдары тоқтатылған. Бұқаралық ақпарат құралдарының өнімдерінің тираждарын шығу мәліметтерін белгілеусіз мерзімді баспа басылымдарын шығарған кезде тәркілеу тоқтатылған.
66. Ақпарат тарату үшін интернет-сайттарды пайдалану бойынша қызметті реттеу мақсатында 2009 жылғы 10 шілдеде "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақпараттық-коммуникациялық желілер мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заң қабылданды. Интернет-ресурстар (бұқаралық ақпарат құралдарымен айқындалған, алайда басқа Бұқаралық ақпарат құралдарының айырмашылығы олар уәкілеттік органда тіркеуге жатпайды және лицензиялаудан босатылған.
67. Тоқтата тұру не бұқаралық ақпарат құралдарында шығаруды тоқтату не бұқаралық ақпарат құралдарының өнімдерін тарату тек заңда көзделген тікелей негіздер бойынша меншік иесінің немесе соттың шешімі бойынша ғана мүмкін. Бұндай тоқтату үшін негіздемелер Заңмен тікелей көзделген, оның ішінде: есірткіні, психотроптық заттар мен прекурсорларды, қатыгездік пен зорлық-зомбылықты, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектік-топтық және рулық басымдықты, Қазақстан Республикасының тұтастығын бұзуды, конституциялық құрылысын күштеп өзгертуді, экстремизмді немесе терроризмді насихаттау.
68. Үкімет 2010 жылдың 3 тоқсанында азаматтарға ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету, ақпаратты еркін алу мен тарату мүмкіндігін беру туралы Конституция нормаларын іске асыруға бағытталған ақпараттарды дамыту мен ақпараттарды қорғау мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы заңын әзірлейді.
Азаматтардың бірлестікке құқығы
69. Азаматтардың бірлестік құқығына кепілдік беріледі. Елде заңды тұратын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстанның азаматтарымен қатар Қазақстан Республикасы заңдарымен және халықаралық шарттарымен тікелей белгіленген жағдайларды қоспағанда, құрылтайшы, мүше және коммерциялық емес ұйымдардың қатысушылары болуы мүмкін. Осылайша, олар саяси партиялардың мүшелері болуға құқығы жоқ. Қазіргі таңда 13 мыңнан астам үкіметтік емес ұйымдар бар, оның ішінде ең белсендісі болып 1 709 үкіметтік емес ұйым табылады.
70. Қоғамдық бірлестіктер олардың құрылған сәтінен бастап екі ай мерзім ішінде мемлекеттік тіркеуге жатады. Қоғамдық бірлестік құру үшін он адамның бастамашылығы жеткілікті. Мемлекеттік тіркеудің маңыздылығы адам құқықтары саласындағы қазақстандық заңнамаға сәйкес құрылтай және басқа да құжаттар тексерумен қорытындыланады. Қоғамдық бірлестіктерді коса алғанда, барлық заңды тұлғаларды тіркеудің жүйесін жеңілдету бойынша шаралар қабылданады. Атап айтқанда, "жалғыз  терезе" қағидаты бойынша 10 күннің ішінде (бұрын 15 күн болған) тек тіркеу ғана емес, сол сияқты салық және статистикалық есепке қою жүзеге асырылады. Бұл ретте мемлекеттік алым шамамен 50 АҚШ долларын құрайды.

65. Отменена административная ответственность главного редактора за распространение продукции средств массовой информации, а также сообщений и материалов информационного агентства без постановки на учет. Отменена конфискация тиража продукции средств массовой информации в случае выпуска периодического печатного издания без установленных выходных данных.
66. В целях упорядочения деятельности по использованию интернет-сайтов для распространения информации 10 июля 2009 года принят Закон "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам информационно-коммуникационных сетей". Интернет-ресурсы определены средством массовой информации, но в отличие от других средств массовой информации они не подлежат регистрации в уполномоченном органе и освобождаются от лицензирования.
67. Приостановление либо прекращение выпуска средства массовой информации либо распространения продукции средств массовой информации возможно только по решению собственника или суда. Основания для такого прекращения прямо предусмотрены в Законе, среди них пропаганда: наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, культа жестокости и насилия, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, экстремизма или терроризма.
68. Правительство в 3 квартале 2010 года разработает закон о внесении изменений по вопросам развития информации и защиты информации, который будет направлен на реализацию норм Конституции о предоставлении возможности гражданам свободно получать и распространять информацию, обеспечение защиты информации.
Право граждан на объединение
69. Гарантируется право граждан на объединение. Иностранные граждане и лица без гражданства, законно находящиеся в стране, наравне с гражданами Казахстана могут быть учредителями, членами и участниками некоммерческих организаций, за исключением случаев, прямо установленных законами и международными договорами Республики Казахстан. Так, они не вправе быть членами политических партий.
На сегодняшний день в Республике действует более 13 тысяч неправительственных организаций, из них наиболее активными являются 1709 неправительственных организаций.
70. Общественные объединения с момента их создания в течение двухмесячного срока подлежат государственной регистрации. Для создания общественного объединения достаточна инициатива десяти человек. Сущность государственной регистрации заключается в проверке учредительных и других документов на соответствие казахстанскому законодательству в области прав человека. Принимаются меры по упрощению системы регистрации всех юридических лиц, включая общественные объединения. В частности, в течение 10 дней (ранее было 15 дней) по принципу "одного окна" осуществляется не только регистрация, но и одновременно постановка на налоговый и статистический учет. При этом стоимость государственного сбора составляет около 50 долларов США.

71. Республикада 10 партия тіркелген. 2009 жылғы ақпанда "Саяси партиялар туралы" Заңына өзгерістер енгізілген, жекелегенде ұйымдастыру комитеттері (ынталы топтар), саяси партиялар қызметтеріне және оларды қаржыландыру тәртіптері жетілдірілген, партия мүшелерінің құрамы 40 000 дейін азайтылды, партия мүшелерінің жалпы санына ықпал етпейтін формалды белгілері бойынша саяси партияларды тіркеуден бас тартудың негіздемелері қысқартылған.
72. Ішкі саяси тұрақтылықты нығайту мен қоғамды шоғырландыру мақсатында елдің саяси жүйесін жаңғыртудың алдағы кезеңіндегі Мемлекеттің басым бағыттары болып табылуда. Осыған байланысты тұрақтылық пен теңгерімді саяси жүйе бойынша одан әрі қадамдар қабылданатын болады.
Еркін жүріп-тұру, келу және тұрғылықты жер таңдау құқығы
73 Қазақстан Республикасы аумағында заңды түрде жүрген әрбір адам, заңда көрсетілгеннен басқа реттерде, еркін жүріп-тұруға, келу және тұрғылықты жер таңдауға, шетелге еркін шығуға және Қазақстан Республикасына кедергісіз қайтып оралуына құқығы бар.
74. Мемлекетпен жүргізіліп жатқан көші-қон саясатының нәтижесінде елге келіп жатқандар, кетіп жатқандардан көбейді. 10 жылда ТМД, Қытай, Монғолия, Түрік және Иран елдерінен тарихи отанына 650 мыңнан астам адам оралды. Сол уақытта Қазақстанның бірегей этноконфессионалдық халық құрамы сақталған.
75. Шетелдік азаматтардың келу режимі жеңілдетілген. Осылайша, 2009 жылдың қыркүйектегі жағдай бойынша экономикасы дамыған және саяси тұрақты елдерден 45 азаматқа шетелдегі казақстандық консульдық мекемелерінде бір мезгілде визаны бере отырып олардың паспорттарына тіркеу жүргізіледі. Инвесторлық визаның иелерін тіркеу де осындай амалмен жүзеге асырылады. Кейбір көрші елдердің азаматтары (Ресей, Тәжікстан, Қырғызстан) өту пункттерінде тіркеудің орнына миграциялық карточкаларға белгі қойыла отырып ресімделеді.
76. 1993 жылы міндетті тіркелім институты жойылды, қазіргі уақытта қолданылымдағы тұратын жері бойынша тіркеу тетігі хабарламалы мінез-құлыққа ие және тек қана мемлекеттік бюджетті қалыптастыру кезінде әлеуметтік-экономикалық және басқа да мәселелерді жоспарлауы үшін халықты статистикалық есептеу, азаматтық мәселелерін шешу, іздестіруде жүрген адамдардың тұрғылықты жерін белгілеу, демографияны, еңбек нарығын және халықты жұмыспен қамтуды реттеу, сондай-ақ тиісті сайлау учаскесінің аумағында тұрғылықты жері бойынша сайлау кампанияларына қатысуын қамтамасыз ету мақсатында әрекет етеді. Бұл тетік автоматтандырылған және жеңілдетілген.
77. 2009 жылдан бастап биометриалық мәліметтері бар жеке басын куәлендіретін электронды құжаттар беріле бастады. Сонымен бірге берілген жеке басын куәлендіретін құжаттар мен тіркеу туралы мәліметтер Республиканың барлық аумағында әрекет ететін бірыңғай электронды деректер қорына жинақталады. Посткеңестік кеңістікте бұндай қорға ұқсас қорлар жоқ және халықаралық деңгейде ең жақсылардың бірі деп танылған. Азаматтардың жеке мәліметтерін қорғау мақсатында кірудің алыстатылған режимі әрекет етеді. Бірақта, дербес мәліметтерді қорғау тетігін жетілдіру бойынша жұмыстар Үкіметтің тұрақты бақылауында.
Көшіп-қонушылар мен босқындар құқығы

71. В Республике зарегистрировано 10 партий. В феврале 2009 года в Закон "О политических партиях" внесены изменения, в частности усовершенствованы порядок деятельности организационных комитетов (инициативных групп), политических партий и их финансирования, снижена численность членов партии до 40 000, сокращены основания для отказа в регистрации политических партий по формальным признакам, не влияющим на общее количество членов партии.
72. В предстоящий период модернизация политической системы страны в целях укрепления внутриполитической стабильности и консолидации общества остается приоритетной задачей государства. В этой связи будут предприняты дальнейшие шаги по развитию стабильной и сбалансированной политической системы.
Право свободно передвигаться, выбирать место
пребывания и жительства
73. Каждый, кто законно находится на территории Республики Казахстан, имеет право свободно передвигаться, выбирать место пребывания и жительства, свободно выезжать за границу и беспрепятственно возвращаться в Республику Казахстан, за исключением случаев, оговоренных законом.
74. В результате проводимой государством миграционной политики приезжающих в страну стало больше, чем убывающих. За 10 лет на историческую родину из стран СНГ, Китая, Монголии, Турции и Ирана вернулось более 650 тысяч человек. В то же время сохранен уникальный этноконфессиональный состав населения Казахстана.
75. Упрощается режим въезда иностранных граждан. Так, по состоянию на сентябрь 2009 года гражданам 45 политически стабильных и экономически развитых стран одновременно с выдачей виз в казахстанских консульских учреждениях за рубежом производится регистрация их паспортов. Таким же образом осуществляется регистрация владельцев инвесторских виз. Граждане некоторых соседних стран (Россия, Таджикистан, Кыргызстан) взамен регистрации в пунктах пропуска оформляют миграционные карточки с проставлением отметки.
76. В 1993 году отменен обязательный институт прописки, существующий в настоящее время механизм регистрации по месту жительства носит уведомительный характер и действует исключительно в целях ведения статистического учета населения для планирования социальной политики государства и государственного бюджета, решения вопросов гражданства, установления местонахождения разыскиваемых лиц, регулирования демографии, рынка труда и занятости населения, а также обеспечения права граждан участвовать в избирательных кампаниях. Данный механизм автоматизирован и упрощен.
77. С 2009 года начата выдача электронных документов, удостоверяющих личность, с биометрическими данными. При этом сведения о регистрации и выданных документах, удостоверяющих личность, сводятся в единую электронную базу данных, действующую на всей территории Республики. Данная база не имеет аналогов на постсоветском пространстве и признана одной из лучших на международном уровне. С целью защиты персональных данных граждан действует режим удаленного доступа. Однако, работа по совершенствованию механизмов защиты персональных данных находится на постоянном контроле Правительства.
Права мигрантов и беженцев

78. Қазақстан Республикасының Көші-қон саясаты Қазақстанның мемлекеттік саясатының стратегиялық бағыттарының бірі болып табылады.
79. Соңғы жылдары Қазақстан еңбек көші-коны шыққан елдер қатарынан шетелдік жұмыс күшінің белсенді ағымы келетін елдердің тобына өтті. Қазақстандағы экономикалық өсім, онымен байланысты 2000 жылдардан бастап жұмыс орны санының өсуі, жалақы деңгейінің өсуі және халықтың табысының өсуі негізгі себеп болды.
80. Еңбек көші-қонын реттеу кезінде басым бағыт еңбектің ішкі нарығына және мамандандырылған жұмыс күшін тартуға беріледі, осыған байланысты Үкімет жыл сайын шетелдік жұмыс күшін тартуға квота белгілейді.
81. Көші-қон саясаты саласындағы қолданыстағы заңнама пысықтауды қажет етеді. Осыған байланысты, Мемлекет Басшысы Қазақстан Республикасының 2007 - 2015 жылдары арналған көші-қон саясаты тұжырымдамасын бекітті. қараңыз.U110088
82. 2009 жылдың желтоқсанында Үкімет Парламентке "Халықтың көші-қоны туралы" жаңа Заңның жобасын енгізеді. Онда көші-қон мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл тетігі және жауаптылығы белгіленген; көші-қон түрлері мен санаттары айқындалады; жоғарғы инновациялық әлеуеті бар шетелдік мамандардың келуін ынталандыру енгізілген; шетелден қайтып оралған отандастарды және елдің экономикалық перспективі жоқ және экологиялық қолайсыз өңірлерінде тұратын азаматтарын әлеуметтік қолдаудың қосымша шаралары көзделеді.
83. Қабылданған халықаралық міндеттерді іске асыруда Парламентке "Босқындар туралы" Заң жобасы енгізілген, онда баспана іздеуші адамдардың және босқын мәртебесін алған адамдардың құқықтық мәртебесі ажыратылған, көрсетілген адамдарды қорғау шаралары және олардың құқықтары көзделген, заң жобасының желкелеген нормалары босқын балаларға арналған. Қазақстан босқындар құқығы бойынша халықаралық міндеттемелерді қабылдаған сәттен бастап мұндай мәртебе алған адамды басқа мемлекеттерге бір рет те бермеген.
Адам саудасымен күрес
84. Қазақстан БҰҰ Адамдарды сатуға және үшінші тұлғалардың жезөкшелікті пайдалануына қарсы күрес туралы, Трансұлттық ұйымдасқан қылмысқа қарсы бірқатар конвенцияларының және 1926 мен 1956 жылғы Құлдық туралы екі конвенциясының қатысушысы болып табылады. 2003 жылдан бастап Үкімет жанында құрылған арнайы Ведомствоаралық комиссия қызмет етеді. Адам саудасымен күрес әр түрлі мемлекеттік органдардың мүдделерін қозғайтындықтан жиынтық тәсілді қажет етеді. Сондықтан Үкімет үшінші рет Адам саудасымен күрес бойынша іс-шаралар жоспарын (соңғысы 2009 - 2011 жылдарға арналған) қабылдады.

78. Миграционная политика Республики Казахстан является одним из стратегических направлений государственной политики Казахстана.
79. За последние годы Казахстан перешел из разряда стран происхождения трудовой миграции в группу стран, в которых идет активный приток иностранной рабочей силы. Основной причиной стал экономический рост в Казахстане, начиная с 2000-х годов и связанное с ним увеличение количества рабочих мест, рост уровня заработной платы и доходов населения.
80. При регулировании трудовой миграции приоритетное значение отдается внутреннему рынку труда и привлечению квалификационной рабочей силы, в связи с чем Правительство ежегодно устанавливает квоту на привлечение иностранной рабочей силы.
81. Действующее законодательство в области миграционной политики требует доработки. В этой связи Главой государства утверждена Концепция миграционной политики Республики Казахстан на 2007 - 2015 годы. см.U110088
82. В декабре 2009 года в Парламент Правительство внесет проект нового Закона "О миграции населения". В нем предусматривается новый механизм взаимодействия и ответственность государственных органов по вопросам миграции; определяются типы миграции и категории мигрантов; вводится стимулирование притока иностранных специалистов с высоким инновационным потенциалом; предусматриваются дополнительные меры социальной поддержки соотечественников, возвращающихся из-за рубежа, и граждан, проживающих в экономически неперспективных и экологически неблагоприятных регионах страны.
83. В реализацию принятых международных обязательств в Парламент внесен проект Закона "О беженцах", в котором разграничен правовой статус лиц, ищущих убежище, и лиц, получивших статус беженца, предусмотрены меры защиты и права указанных лиц, отдельные нормы законопроекта посвящены детям-беженцам. Казахстан с момента принятия международных обязательств по правам беженцев ни разу не выдал другим государствам граждан, получивших статус беженцев.
Борьба с торговлей людьми
84. Казахстан является участником ряда Конвенций ООН о борьбе с торговлей людьми и с эксплуатацией проституции третьими лицами, против транснациональной организованной преступности и двух Конвенций о рабстве 1926 и 1956 годов. С 2003 года действует созданная при Правительстве специальная Межведомственная комиссия. Борьба с торговлей людьми требует комплексного подхода, поскольку затрагивает компетенцию разных государственных органов. Поэтому Правительство в третий раз приняло План мероприятий по борьбе с торговлей людьми (последний на 2009 - 2011 годы).

85. Осындай қылмыстардың жасырын сипатынан оларды тергеу процесі қиын болады. Сондықтан осындай қылмыстардың құрбандары басқа зардап шегушілер сияқты, олардың қылмыстық тергеуге көмектескен жағдайда "Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды қорғау туралы" Заңының шеңберінде қорғауға жатады. 2006 жылдың 2 наурызында "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне адамды саудаға салуға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заңы қабылданды, онда адам саудасы бойынша қылмыстар халықаралық анықтамаларға сәйкестендіріледі, және әкімшілік жаза қаталдандырылуда. Бұдан басқа, оларға қарсы адам саудасы бойынша қылмыс жасалудың салдарынан көші-қон тәртібін бұзған адамдарға қатысты әкімшілік елден қуу қолданбау мүмкіндігі көзделген.
86. Адам саудасымен байланысты қылмыстардың алдын алу мақсатында ішкі істер органдарымен "STOP трафик" жедел-алдын алу іс-шаралары өткізілуде, нәтижесінде 2008 жылы 6 адам саудасы фактісі, 5 кәмелетке толмағандарды саудаға салу фактісі, 2 адамды тонау фактісі, 5 пайдалану мақсатында бостандығынан айыру фактісі, 107 жеңгетайлық және притонды ұстау фактісі және 5 жезөкшелікпен айналысуға тарту фактісі ашылған. 2009 жылдың 6 айында (қаңтардан бастап) адам саудасымен байланысты қылмыстар бойынша 147 қылмыстық іс қозғалған.
87. Адам саудасы бойынша қабылданып жатқан шараларды бұқаралық ақпарат құралдарында баяндауда құқық қорғау органдары белсенді қатысуда, үкіметтік емес ұйымдармен бірлесіп ақпараттық компаниялар өткізілуде. Сонымен, 2008 жылы адам саудасымен күрес мәселелері бойынша республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында электрондық масс-медиада 300-ден астам сюжеттер және республикалық баспа шығарылымдарында 400-ге жуық жарияланымдар шықты. Бүгінгі таңда мемлекет адам саудасымен күрес бойынша үкіметтік емес ұйымдарының әлеуметтік маңызды жобаларын қаржыландыруда. Қазіргі уақытта адам саудасы құрбандарын әлеуметтік бейімдеу проблемасы өзекті, соның ішінде арнайы оңалту орталықтары арқылы. Осыған байланысты, 2009 жылдың басынан бастап Әділет министрлігіне адам саудасымен күрес саласындағы әлеуметтік жобаларға қаражат бөлінген. Жобаларды жүзеге асыру үш жылға есептелген. Атап айтқанда үкіметтік емес ұйымдарды тарта отырып адам саудасы құрбандарын оңалту мен уақытша тұруы үшін оңалту орталығын құру бойынша, ақпараттық компаниялар бойынша жобалар жүзеге асырылуда.
Ой-пікір, ар-ождан және дін бостандығы
88. Қазақстан Республикасының, басқа мемлекеттердің азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар жеке өзі, сондай-ақ басқалармен бірге кез келген дінді еркін ұстануға немесе ешқайсысы ұстанбауға құқылы, дінге деген, құдайға құлшылық жасауға, діни жоралар мен рәсімдерге, дінді оқып-үйренуге қатысуға немесе қатыспауға көзқарасты айқындау кезінде қандай да бір күштеп мәжбүр етуге жол берілмейді. Діни бірлестіктер мемлекеттен бөлінген және заң алдында тең.

85. Из-за латентного характера таких преступлений, затруднительным бывает процесс их расследования. Поэтому жертвы таких преступлений, как и другие пострадавшие, подлежат защите в рамках Закона "О защите лиц, участвующих в уголовном процессе" в случае содействия уголовному расследованию. 2 марта 2006 года принят Закон "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия торговле людьми", в котором преступления по торговле людьми приводятся в соответствие с международными определениями и, соответственно, ужесточаются административные наказания. Кроме того, предусматривается возможность неприменения административного выдворения в отношении лиц, нарушивших миграционный порядок вследствие совершения против них преступления по торговле людьми.
86. В целях предупреждения преступлений, связанных с торговлей людьми, органами внутренних дел проведены оперативно-профилактические мероприятия "STOP трафик", по итогам которых в 2008 году выявлено 6 фактов торговли людьми, 5 фактов торговли несовершеннолетними, 2 факта похищения человека, 5 фактов лишения свободы с целью эксплуатации, 107 фактов сводничества и притоносодержания и 5 фактов вовлечения в занятие проституцией. За 6 месяцев 2009 года (с января) возбуждено 147 уголовных дел по преступлениям, связанным с торговлей людьми.
87. Правоохранительные органы активно участвуют в освещении в СМИ предпринимаемых мер по борьбе с торговлей людьми, проводят совместно с НПО информационные кампании. Так, за 2008 год в республиканских СМИ по вопросам борьбы с торговлей людьми вышло свыше 300 сюжетов в электронных масс-медиа и около 400 публикаций в республиканских печатных изданиях.
На сегодня государство финансирует социально значимые проекты неправительственных организаций по борьбе с торговлей людьми. В настоящее время актуальна проблема социальной адаптации жертв торговли людьми, в том числе через специальные кризисные центры. В этой связи с начала 2009 года Министерству юстиции выделены средства на социальные проекты в области борьбы с торговлей людьми. Реализация проектов рассчитана на три года. В частности, с привлечением НПО реализуются проекты по созданию кризисного центра для временного проживания и реабилитация жертв торговли людьми, информационных кампаний.
Свобода мысли, совести и религии
88. Граждане Республики Казахстан, других государств и лица без гражданства вправе свободно исповедовать как единолично, так и совместно с другими любую религию или не исповедовать никакой, какое-либо принуждение в определении отношения к религии, к участию или неучастию в богослужениях, религиозных обрядах и церемониях, в обучении религии не допускается. Религиозные объединения отделены от государства и равны перед законом.

89. 2009 жылдың 1 шілдесіндегі жағдай бойынша Қазақстан Республикасының аумағында 40 конфессиялар мен деноминацияларды ұсынатын 4,2 мыңнан астам діни бірлестіктер мен ағымдар әрекет етеді. Қазақстанда 20-дан астам діни оқу орындары қызмет етеді.
90. Бұрыннан белгілі болғандай Қазақстанның көпшілік халқы, 70 % жуық қазақстандықтар исламды ұстанады. Бірақ Қазақстандағы исламның басымдығы басқа сенім-нанымдардың толық қанды қызмет етуіне кедергі келтірмейді. Тәуелсіздік жылдарында исламдық бірлестіктердің саны 46-дан 2441-ге дейін өсті. Бір мезгілде орыс православиелік шіркеудің приходтарының саны 62-ден 293-ке дейін төрт есе, римдік-католиктік шіркеулердің қауымдары 42-ден 86-ға дейін екі есе, евангельдік христиан-баптистар 168-ден 362-ге дейін және жетінші күннің адвентистері 36-дан 66-ға дейін өсті. Протестандық бірлестіктердің саны 521-ден 1 189-ға дейін өсті. Қазірде діни бірлестіктер 44 мерзімді діни басылым шығарады. Бұдан бұрын бірде бір діни газет немесе журнал жоқ болатын. Қазіргі таңда Республикада 20-дан астам елдің 384 миссионері жұмыс істейді, ал 1990 жылы олар бар болғаны 12 адам болатын. Саны аз діни топтарының хабарламалық тіркеуін тәртіпке келтіру мақсатында көрсетілген тіркеу бойынша мемлекетпен көрсетілетін қызметтердің мемлекеттік стандарттары әзірленді. Осы стандарттарды қолдану діни топтардың жүгінген жағдайында тіркеуді жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдарының тарапынан бюрократиялық кедергілерді жояды.
91. Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, ешкімнің де өз діни сенімдерін себеп етіп азаматтық міндеттерін атқарудан бас тартуға қақысы жоқ. Діни наным себебімен атқарылуға тиіс бір міндетті екіншісімен алмастыруға тек қана Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жол беріледі. Бірақ, баламалы қызмет туралы заң жоқ.
92. Сындарлы конфессияаралық диалогты орнату маңыздылығына мән бере отырып, Қазақстан Әлемдік және дәстүрлі діндер көшбасшылары съезін өткізудің бастамашысы болды (2003 ж., 2006 ж. және 2009 ж). Осы маңызды форумның тұрақты хатшылығы қызмет етеді. Бұл форумдар елдің сыртқы саясат бағытының дұрыстығын көрсетіп қана қоймай, конфессияаралық ынтымақтастықтың қазақстандық моделінің бірегейлігінің тиімділігін куәлендірді. 2000 жылдан бастап Үкімет және жергілікті атқарушы органдар жанында діни бірлестіктермен байланыс жөніндегі кеңес жұмыс істейді. Осы саладағы кез келген заң бұзушылықтарды анықтау және жою бойынша, сенушілердің діни сеніміне қарамастан бұзылған құқықтарын қалпына келтіру шаралары қабылданады. Деструтивтік діни ағыс тарапының теріс әсерінен зардап шегушіге көмек көрсету мақсатында деструктивті діни ғибадаттардың құрбандарымен жұмыс жөніндегі Орталықтар Қауымдастығы әрекет етеді.
Бейбіт жиналыстар, митингілер бостандығына құқық

89. По состоянию на 1 июля 2009 года на территории Республики Казахстан действуют более 4,2 тысячи религиозных объединений и групп, представляющих свыше 40 конфессий и деноминаций. Действует свыше 20 духовных учебных заведений.
90. Как известно, большинство населения Казахстана, около 70 % казахстанцев исповедует ислам. Но следует подчеркнуть, что доминанта ислама в Казахстане никаким образом не препятствует полноценному функционированию других вероисповеданий.
За годы независимости количество исламских объединений выросло с 46 до 2 441. Одновременно в четыре раза увеличилось число приходов русской православной церкви - с 62 до 293, в два раза выросли общины римско-католической церкви - с 42 до 86, евангельских христиан-баптистов - с 168 до 362 и адвентистов седьмого дня - с 36 до 66. Число протестантских объединений выросло с 521 до 1 189.
Сегодня религиозными объединениями выпускаются 44 периодических религиозных печатных издания. Раньше не было ни одной религиозной газеты или журнала. В настоящее время в Республике работает 384 иностранных миссионера, более чем из 20 стран, а в 1990 году их было всего 12 человек.
В целях упорядочения уведомительной регистрации малочисленных религиозных групп разработан государственный стандарт оказания государственных услуг по указанной регистрации. Применение данного стандарта исключает бюрократические препятствия со стороны местных исполнительных органов, которые осуществляют регистрацию в случае обращения религиозных групп.
91. Никто не имеет права по мотивам своих религиозных убеждений отказываться от исполнения гражданских обязанностей, за исключением предусмотренных законом случаев. Замена исполнения одной обязанности на другую по мотивам религиозных убеждений допускается только в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Однако, закон об альтернативной службе отсутствует.
92. Придавая важность налаживанию конструктивного межконфессионального диалога, Казахстан стал инициатором проведения Съездов лидеров мировых и традиционных религий (2003, 2006 и 2009 годы). Действует постоянный секретариат этого важного форума. Эти форумы показали не только правильность внешнеполитического курса страны, но стали свидетельством эффективности уникальной казахстанской модели межконфессионального сотрудничества. С 2000 года при Правительстве и местных исполнительных органах действуют советы по связям с религиозными объединениями.
Принимаются меры по выявлению и устранению любых нарушений законности в данной сфере, восстановлению нарушенных прав верующих независимо от их вероисповедной принадлежности. Действует Ассоциация центров по работе с жертвами деструктивных религиозных культов в целях оказания помощи пострадавшим от негативного воздействия со стороны деструктивных религиозных течений.
Право на свободу мирных собраний, митингов

93. Қазақстан Республикасының азаматтары бейбіт және қарусыз жиналуға құқылы, жиналыстар, митингтер мен демонстрациялар, және шерулер және пикеттер өткізеді. Мұндай құқықты пайдалану мемлекеттік қауіпсіздік, қоғамдық тәртіп, денсаулық сақтау, басқа да азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау мүдделерінде заңнамамен шектелуі мүмкін.
94. Бейбіт жиналыстар өткізу үшін жергілікті атқарушы органға өткізу күні белгіленгенге дейін 10 күннен кешіктірілмей өтініш беріледі. Жергілікті атқарушы орган өтінішті қарайды және ұйымдастырушыларға өтініште көрсетілген іс-шараларды өткізу уақытына дейін бес күннен кешіктірілмей қабылданатын шешім туралы хабарлайды. Белгіленген тәртіп бұзылған жағдайда 15 тәулікке дейін әкімшілік қамауға дейін айыппұл түрінде және бір жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға дейін жауапкершілік көзделеді.
95. Бейбіт жиналыстар өткізу үшін жергілікті атқарушы орган өзге де уақытты және өтініште көрсетілген бейбіт жиналыстарды өткізу орнын ұсынуы мүмкін. Бұл басқа азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын, қоғамдық қауіпсіздікті, көліктің, инфрақұрылым объектілерінің қалыпты жұмыс істеуін, жасыл желектер мен шағын сәулет нысандарының сақталуын қамтамасыз етумен байланысты. Адам құқықтарын қорғау саласындағы 2009 - 2012 жылдарға арналған ұлттық жоспар формалды негіздер немесе қала шетінде бейбітшілік жиналыстарды өткізу бойынша негізделмеген бас тарту фактілерінің болуына осы саладағы заңды әзірлеуді көздейді. Заң жобасында барлық бейбіт жиналыстардың түрлерін рұқсат алу сипатынан хабарлау сипатына ауыстыру арқылы құқықтық реттеу жорамалдануда.
Әлеуметтік қамтамасыз ету құқығы
96. Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуді ұсыну саласында мемлекеттің қызметі адам құқықтарын сақтау, ізгілік, еріктілік, әлеуметтік қызметтің атаулығы мен қол жетімділігі, оларды алуда тең мүмкіндіктерді қамтамасыз ету принциптеріне негізделеді.
97. Зейнетақы әйелдерге 58 жаста, ер адамдарға 63 жаста тағайындалады. 5 және одан да көп бала туған және оларды 8 жасқа дейін тәрбиелеген әйелдерге 53 жаста зейнетке шығу құқығы берілген. Бұрын ауылдық жерде тұратын әйелдер ғана осындай құқық алған. 2009 жылғы 1 қазандағы жай-күй бойынша зейнетақы төлемдерін алушылардың саны 1 647 536 адамды құрады.
98. Соңғы 10 жылда жыл сайынғы халықтың нақты ақша табысының өсу қарқыны орта есеппен 10% құрады. Зейнетақы мен жәрдемақы 3 еседен астам, степендия 6 есеге өсті. 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылардың мөлшерін арттыру 12%-ға, арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар 11%-ға, сондай-ақ бюджет саласындағы қызметкерлердің жалақысы 25%-ға өсім жүргізілді.

93. Граждане Республики Казахстан вправе мирно и без оружия собираться, проводить собрания, митинги и демонстрации, шествия и пикетирование. Пользование этим правом может ограничиваться законом в интересах государственной безопасности, общественного порядка, охраны здоровья, защиты прав и свобод других лиц.
94. Для проведения мирного собрания в местный исполнительный орган подается заявление не позднее, чем за 10 дней до намеченной даты проведения. Местный исполнительный орган рассматривает заявление и сообщает организаторам о принятом решении не позднее, чем за пять дней до времени проведения мероприятия, указанного в заявлении. В случае нарушения установленного порядка предусматривается административная ответственность в виде штрафа или административного ареста до 15 суток или лишения свободы на срок до одного года.
95. Для проведения местный исполнительный орган может предложить иное время и место проведения мирных собраний, чем указано в заявлении. Это связано с необходимостью обеспечения общественной безопасности, прав и свобод других лиц, нормального функционирования транспорта, объектов инфраструктуры, сохранности зеленых насаждений и малых архитектурных форм. Национальный план действий в области прав человека на 2009 - 2012 годы предусматривает разработку закона в данной сфере ввиду наличия фактов необоснованных отказов по формальным основаниям или проведения мирных собраний на окраинах города. Предполагается в проекте Закона правовое регулирование всех форм мирных собраний путем его перевода с разрешительного на уведомительный характер.
Право на социальное обеспечение
96. Деятельность государства в сфере предоставления специальных социальных услуг основывается на принципах соблюдения прав человека, гуманности, добровольности, адресности и доступности социальных услуг, обеспечения равных возможностей в их получении.
97. Назначение пенсий производится: женщинам - в 58 лет, мужчинам - в 63 года. Женщинам, родившим 5 и более детей и воспитавшим их до 8 летнего возраста, предоставлено право выхода на пенсию в 53 года. Раньше такое право имели лишь женщины, живущие в сельской местности. По состоянию на 1 октября 2009 года численность получателей пенсионных выплат составила 1 647 536 человек.
98. За последние 10 лет ежегодный темп роста реальных денежных доходов населения составил в среднем 10 %. Пенсии и пособия выросли более чем в 3 раза, стипендии - в 6 раз. С 1 января 2009 года произведено повышение размеров государственных социальных пособий на 12 %, социальных государственных пособий на 11 %, а также заработной платы работникам бюджетной сферы на 25 %.

99. Әлеуметтік маңызды жобаларды іске асыруға үкіметтік емес ұйымдар үлкен көмек береді. Үкіметтік емес ұйымдардың әлеуметтік маңызды жобаларды іске асыруға 2009 жылғы мемлекеттің қатысумен бюджетінен 6 млн. Астам АҚШ доллары (1 млрд. теңге) бөлінді.
100. 2005 жылдың сәуірінде "Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы" Заң қабылданды. 2008 жылдың желтоқсанында арнаулы әлеуметтік қызметтерді беру, арнаулы әлеуметтік қызметтердің, оның ішінде үкіметтік емес ұйымдарды тарта отырып нарығын кеңейтудің заманауи моделін құруға бағытталған "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Заң қабылданды.
101. Мынадай төлемдер жүзеге асырылады: баланың тууына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемақы (отбасының кірісіне қарамастан); бір жасқа толғанға дейін бала күтіміне байланысты жәрдемақы (отбасының кірісіне қарамастан); күн көрісі төмен отбасыларының балаларына 18 жасқа толғанға дейін берілетін жәрдемақы. Бұл ретте 2008 жылмен салыстырғанда 2009 жылы мемлекет бюджетінен төленетін баланың тууына байланысты берілетін біржолғы жәрдемақы және бала күтімі бойынша жәрдемақы 11%-ға артты (2009 жылғы 1 шілдедегі айлықтық есептік көрсеткіштің өсуін ескере отырып 1 296 теңгеге дейін).
Қолайлы қоршаған ортаға құқық
102. Конституция әркімнің қолайлы қоршаған ортаға, оның жай-күйі туралы экологиялық құқық бұзушылық пен оның денсаулығына немесе мүлкіне келтірілген зиянды өндіруге шынайы ақпаратқа құқығын бекітеді.
103. Қазақстан Орхус конвенциясының қатысушысы болып табылады. Орхус конвенциясы Тараптары Кеңесінің ұсынымдары толықтай дерлік ескерілген жаңа Экологиялық кодекс қабылданды.
104. 2005 пен 2008 жылдар аралығындағы кезеңде негізгі күш-жігер экологиялық ақпаратқа келіп түскен сауалдармен мемлекеттік қызметшілердің жұмыс тәжірибесін жақсартуға бағытталған.
105. Шаруашылық және өзге де қызметпен қоршаған ортаға белгіленетін ықпал ету бағасын жүргізу кезінде, жоспар алдындағы, жоспарлы, жобалау алдындағы, жобалау құжаттамасын әзірлеу кезінде мемлекеттік экологиялық сараптаманың жариялылығы және Қоғамдық тыңдаулар өткізу жолымен шешім қабылдауға халықтың қол жетімділгі қамтамасыз етіледі.
106. Қазақстанның Қоршаған ортаны қорғау министрлігі Астана қаласындағы ЕҚЫҰ Орталығымен, Атырау облысының Әкімдігімен және Экофоруммен бірігіп Атырау қаласында Орхус орталығын ашты. Ол жұртшылықты, соның ішінде Интернет арқылы қоршаған ортаның жай-күйі туралы, қоршаған ортаға едәуір ықпал ете алатын жоспарланып отырған және жүзеге асырылатын қызмет туралы шынайы әрі толық ақпаратпен қамтамасыз етеді, сондай-ақ Орхус Конвенциясының талаптарына сәйкес, әсіресе Жайық-Каспий бассейнінің аумағындағы қоғамдық құқықты бұзатын шешімдерді бұзу туралы шағым беруге қоғамның өкілдеріне мүмкіндік береді.
Қабылданып жатқан шараларға қарамастан экологиялық апат аймағына жатқызылған (Семей және Арал аймақтары) аумақтарының экологиялық жағдайы қиын болып қалуда. Семей сынау полигонының жерлерін халық шаруашылығының пайдалануына беру мүмкіндігі туралы мәселелер жауапсыз қалуда. Сырдария ланшафттық-жер суландыратын жүйесін кең ауқымды мелорациялау және құру үшін гидротехникалық жер суландыру кешендерін пайдалану табиғи жаратылыс жиынтықтардың едәуір өзгеруіне алып келді.

99. Большую помощь в реализации социальных проектов играют неправительственные организации. На реализацию социально значимых проектов с участием неправительственных организаций в 2009 году из бюджета государства выделено свыше 6 млн. долларов США (1 млрд. тенге).
100. В апреле 2005 года принят Закон "О государственном социальном заказе". В декабре 2008 года принят Закон "О специальных социальных услугах", направленный на формирование современной модели предоставления специальных социальных услуг, расширение рынка специальных социальных услуг, в том числе с привлечением неправительственных организаций.
101. Осуществляются выплаты: единовременного государственного пособия в связи с рождением ребенка, (независимо от доходов семьи); пособия по уходу за ребенком по достижению им возраста одного года, (независимо от дохода семьи); пособия на детей до 18 лет из малообеспеченных семей. При этом в сравнении с 2008 годом в 2009 году увеличился размер выплачиваемого из бюджета государства единовременного пособия на рождение ребенка и ухода пособия по уходу за ребенком на 11 % (с учетом повышения месячного расчетного показателя с 1 июля 2009 года до 1 296 тенге).
Право на благоприятную окружающую среду
102. Конституция закрепляет право каждого на благоприятную окружающую среду, достоверную информацию о ее состоянии и на возмещение ущерба, причиненного его здоровью или имуществу экологическим правонарушением.
103. Казахстан является участником Орхусской Конвенции. Принят новый Экологический кодекс, в котором учтены практически полностью рекомендации Совещания Сторон Орхусской Конвенции.
104. За период с 2005 по 2008 годы основные усилия направлены на улучшение практики работы государственных служащих с поступающими запросами на экологическую информацию.
105. При проведении оценки воздействия намечаемой хозяйственной и иной деятельности на окружающую среду при разработке предплановой, плановой, предпроектной и проектной документации обеспечивается гласность государственной экологической экспертизы и доступ населения к принятию решения путем проведения Общественных слушаний.
106. Министерством охраны окружающей среды Казахстана совместно с Центром ОБСЕ в г. Астане, Акиматом Атырауской области и Экофорумом был открыт Орхусский Центр в г. Атырау. Он обеспечивает общественность, в том числе через Интернет, достоверной и полной информацией о состоянии окружающей среды, о планируемой и осуществляемой деятельности, которая может оказать значительное воздействие на окружающую среду, а также возможность для представителей общественности обжаловать решения, нарушающие общественные права согласно требованиям Орхусской Конвенции, особенно на территории Жайык-Каспийского бассейна.
Несмотря на принимаемые меры экологическая ситуация территорий, отнесенных к зонам экологического бедствия (Семипалатинский и Аральский регионы) остается сложной. Без ответа остается вопрос о возможности передачи земель Семипалатинского испытательного полигона в народнохозяйственное пользование. Эксплуатация гидротехнических ирригационных комплексов для широкомасштабной мелиорации и формирование Сырдарьинской ландшафтно-ирригационной системы привело к значительной трансформации естественных природных комплексов.

Бар проблемаларды шешу үшін қоршаған ортаны қорғау мен табиғатты пайдалануды басқару жүйесін жетілдіру тетігін ұсынатын "2010 - 2020 жылдарға арналған Қазақстанның экологиясы" Мемлекеттік бағдарламасы әзірленіп, талқылануда. Бағдарлама шеңберінде "Жасыл Даму" тұтынысын және өндірістің қалдықтарын басқару жөніндегі Ұлттық орталықты құру ұсынылуда, оның негізгі міндеттері болып қоршаған ортаны қорғау саласындағы қуыс кәсіпкерлікті дамыту, табиғи қорғандық іс-шараларды жүзеге асыру және экологиялық активтерді құру табылады.
Білім алу құқығы
107. Әркімге білім алу құқығына кепілдік беріледі. Орта білім міндетті және мемлекеттік оқу орындарында тегін. Әркімнің мемлекеттік жоғары оқу орнында конкурстық негізде тегін жоғары білім алуға құқығы бар. Жеке оқу орындарында ақылы білім алу заңда белгіленген негіздерде және тәртіппен жүзеге асырылады. Қазақстанның дамуының маңызды стратегиялық бағыттарының бірі білім жүйесінің жақындауы, сондай-ақ кадрларды әлемдік стандарттарға қайта даярлау болып табылады.
108. БҰҰ 2009 жылғы даму бағдарламасының баяндамасына сәйкес Қазақстан халық сауаттылығының деңгейі бойынша 10-шы орынды (99,6%) алуда. Азия даму банкінің мәліметтері бойынша 2008 жылы Қазақстан барлығы үшін білімді дамыту индексі бойынша Азияда бірінші орынды иеленеді, ЮНЕСКО-ның мәліметтері бойынша Қазақстан (129 елден) 2009 жылы барлығы үшін білімді дамыту индексі бойынша әлемде 1-орынды иеленеді. Сауаттылық деңгейі бойынша (177 елден) 14 орынды, TIMSS-2007 зерттеулер қорытындысы бойынша математикадан 5-ші орынды иеленеді. Қазақстанның жоғарғы нәтижесі Республикадағы мектепке дейінгі дайындық және 11 жылдық орта білім міндетті және тегіндігімен байланысты. 12 жылдық орта жалпы білімге көшуге дайындық жұмыстары жалғасуда.
109. Мектепке дейінгі тәрбиелеу саласында 58 бала-бақша және мектептер жанындағы 67 мини-орталықтар әрекет етеді. 7 733 мемлекеттік мектеп, 115 жеке мектеп әрекет етеді. жалпы оқушылардың 99,3 % мемлекеттік мектептерде оқиды. 144 жоғары оқу орындары әрекет етеді, олардың 55 мемлекеттік, ал 89 жеке мекемелер.
110. 5-тен 24-ге дейінгі жастағы халықтың 85% біліммен қамтылған. Бала бақшаларда - 2 533 мың, ЖОО-рда - 634 мың, кәсіби лицейлерде - 111 мың, колледждерде - 499 мың адам оқу да, ЖОО-дан кейінгі білімді 12 мың адам білім алуда.
111. Білім берудің мемлекеттік саясатының негізінде шектеулі мүмкіндіктері бар балаларды қоғамға толық қанды интеграциялау идеясы жатыр. Осы мақсаттарда инклюзивтік білімді даму алынып жатыр. Орта жалпы білімді алудың тең құықтарын мен мүмкіндіктерін қамтамасыз ету үшін шектеулі мүмкіндігі бар балалармен білім берудің арнайы ұйымдары бар. Білім берудің 101 арнайы түзету ұйымдары қызмет етеді.

Для решения существующих проблем разработан и обсуждается проект Государственной программы "Экология Казахстана на 2010 - 2020 годы", в котором предлагается механизм совершенствования системы управления охраны окружающей среды и природопользования. В рамках Программы предлагается создание Национального центра по управлению отходами производства и потребления "Жасыл Даму", основной задачей которого будет формирование экологических активов, реализация природоохранных мероприятий и развитие ниши предпринимательства в сфере охраны окружающей среды.
Право на образование
107. Каждому гарантируется право на образование. Среднее образование обязательно и в государственных учебных заведениях бесплатно. Каждый имеет право на получение на конкурсной основе бесплатного высшего образования в государственном высшем учебном заведении. Получение платного образования в частных учебных заведениях осуществляется на основаниях и в порядке, установленных законом. Одним из важнейших стратегических направлений развития Казахстана является приближение системы образования, а также переподготовки кадров к мировым стандартам.
108. Согласно докладу Программы Развития ООН за 2009 год Казахстан по уровню грамотности населения занимает 10-ое место (99,6 %). По данным Азиатского банка развития Казахстан занимает 1-ое место в Азии по индексу развития образования для всех в 2008 году, по данным ЮНЕСКО Казахстан занимает 1-ое место в мире по индексу развития образования для всех в 2009 году (из 129 стран), 14-ое место по уровню грамотности (из 177 стран), 5-ое место по математике по результатам исследования TIMSS-2007. Высокий результат Казахстана обусловлен тем, что в Республике предшкольная подготовка и 11-летнее среднее образование обязательны и бесплатны. Продолжается работа по подготовке к переходу на 12-летнее среднее общее образование.
109. В сфере дошкольного воспитания действуют 58 детских садов и 67 мини-центров при школах. Действует 7 733 государственных школ, 115 частных школ. В государственных школах обучаются 99,3 % от общего количества обучающихся. Действует 144 высших учебных заведений, из них 55 государственных и 89 частных учреждений.
110. 85 % населения в возрасте от 5 до 24 лет охвачено обучением. Обучаются в: детских садах - 324 тысячи детей, предшколах - 246 тысячи детей, школах - 2 533 тысячи, вузах - 634 тысячи, профессиональных лицеях - 111 тысяч, колледжах - 499 тысячи, послевузовское образование получают 12 тысяч человек.
111. В основе государственной политики образования лежит идея полноценной интеграции в общество детей с ограниченными возможностями. В этих целях получает развитие инклюзивное образование. Для обеспечения равных прав и возможностей получения среднего общего образования детьми с ограниченными возможностями существуют специальные организации образования. Функционируют 101 специальных коррекционных организаций образования.

112. Халықтың ақпараттық сауаттылығының ауқымды өсімі байқалады. 15 және одан жоғары жастағы халықтың 34 % компьютерде жұмыс істеу қабілеті бар, 20% Интернетті пайдаланады, 12 % ағылшын тілін меңгерген.
113. Жоғары оқу орындарының нығаюына Үкімет жеткілікті көңіл бөлуде. Осылайша, 2007 - 2008 жылдары 15 университеттік зертхана құруға 25 млн. АҚШ доллары көлемінде қаражат бөлінді. Жыл сайын ЖОО-рдың 200 үздік оқытушысына республикалық бюджеттен ғылыми зерттеулер жүргізу үшін шетелдің жетекші университеттерінде тағылымдаманы қоса гранттар бөлінеді. Бір гранттың мөлшері 18 мың АҚШ долларын құрайды және ол конкурстық негізде тағайындалады. 43 ЖОО ИСО 9000 сериялы халықаралық стандарттарға сәйкес сапа басқару жүйесі енгізілген.
114. Жаңа ұрпақ кадрларын дайындау мақсатында 1994 жылы Мемлекет басшысы "Болашақ" халықаралық степендиясы бекітілді. Осы бастаманың негізіне шетелде сапалы білім алу үшін талапты жастарға көмек беріп кейін олармен алған тәжірибені мемлекет игілігіне қолдану ойы жатты. 14 жыл ішінде осы бағдарлама бойынша 1 700 астам адам Гарвард, Стэнфорд, Кэмбридж, Сарбонна және басқа да әлемнің ең үздік университеттерінде білім алды. 2005 жылдан бастап казақстандықтарға жыл сайын 3 000-ға дейін "Болашақ" степендиясы тағайындалады. Осы степендия - оның түлектерінің мансапта жемісті өсуінің және кәсіби өзін-өзі жүзеге асыруының өзгеше кепілдігі. Бүгінгі таңда бағдарламаның көп түлектері мемлекеттік қызметте, мемлекеттік және халықаралық мекемелерде, ұлттық компанияларда жауапты қызмет орнында, және мемлекеттің дамуына өз үлесін қосуда.
115. 2009 жылдан бастап студенттермен алмасу мақсатында ECTS типі бойынша есептік балдар жүйесі енгізіледі, ол үшін 2009 - 2011 жылдарға арналған республикалық бюджеттен 700 мыңнан астам АҚШ доллары бөлінді. Қазіргі уақытта бірыңғай білім беру кеңістігіне қатысу және әлемдік стандарттарға сәйкес келуін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Болон процесіне қатысу бойынша мақсатты жұмыс жүргізуде.
116. Жыл сайын Үкімет білім беруді қаржыландырудың көлемін ұлғайтуда. Қаржыландырудың негізгі үлесі жалпы орта білімге келуде. 2008 жылы білім беруге 4,7 млрд. АҚШ доллары, яғни 2007 жылмен салыстырғанда 25,7% көп бөлінді.
117. "100 мектеп 100 аурухана" және "20 интелектуалдық мектеп" мемлекеттік бағдарламалары шеңберінде жаңа мемлекеттік мектептерді салу жүргізілуде. 10 жылда елде 616 жаңа мектептер мен 125 ауруханалар ашылды.
Лайықты тұрғын үйге құқық

112. Наблюдается значительный рост информационной грамотности населения. 34 % населения в возрасте 15 лет и старше имеют навыки работы на компьютере, 20 % пользуются Интернетом, 12 % владеют английским языком.
113. Правительство уделяет достаточное время укреплению высших учебных заведений. Так, за 2007 - 2008 годах были выделены средства в размере 25 млн. долларов США на создание 15 университетских лабораторий. Ежегодно 200 лучшим преподавателям вузов из республиканского бюджета выделяются гранты для проведения научных исследований, включая стажировку в ведущих зарубежных университетах. Размер одного гранта составляет 18 тысяч долларов США и он присуждается на конкурсной основе. В 43 вузах внедрена система менеджмента качества в соответствии с международными стандартами серии ИСО 9000.
114. В целях подготовки кадров нового поколения в 1994 году Главой государства была учреждена международная стипендия "Болашак". В основу данной инициативы легла идея содействия талантливой молодежи в получении качественного образования за рубежом для дальнейшего применения полученного ими опыта во благо государства. За 14 лет по этой программе более 1 700 человек получили образование в лучших университетах мира - Гарварде, Стэнфорде, Кэмбридже, Сорбонне и других. С 2005 года молодым казахстанцам присуждается ежегодно до 3 000 стипендий "Болашак". Данная стипендия - своеобразный гарант успешного карьерного роста и профессиональной самореализации ее выпускников. Многие выпускники программы сегодня занимают ответственные посты на государственной службе, в государственных и международных учреждениях, национальных компаниях, и вносят свой вклад в развитие государства.
115. С 2009 года с целью обмена студентами внедряется система зачетных баллов по типу ECTS, для чего из республиканского бюджета на 2009 - 2011 годы выделено более 700 тысяч долларов США. В настоящее время с целью участия в едином образовательном пространстве и обеспечения соответствия мировым стандартам Казахстан проводит целенаправленную работу по вступлению в Болонский процесс.
116. Ежегодно Правительство увеличивает объемы финансирования образования. Основная доля финансирования при этом приходится на общее среднее образование. В 2008 году на образование было выделено 4,7 млрд. долларов США, что на 25,7 % больше по сравнению с 2007 годом.
117. Ведется строительство новых государственных школ в рамках государственных программ "100 школ и 100 больниц", "20 интеллектуальных школ". За 10 лет в стране открыто 616 новых школ, 125 больниц.
Право на достойное жилье

118. Мемлекеттік билік органдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдары тұрғын үй құрылысын қолдайды, азаматтарды кол жетімді тұрғын үймен қамтамасыз ету жөніндегі басым ұлттық жобаны іске асырады. Қабылданып жатқан шаралардың нәтижесінде тұрғын үй қоры 24 млн. шаршы метрге көбейді, олардың жартысы ауылдық жерлерде.
119. Тұрғын үй құрылысын ұзақ мерзімге қаржыландыру және ынталандыру мақсатында Үкімет 2000 жылдан бастап Тұрғын үй құрылысын ұзақ мерзімді қаржыландырудың және ипотекалық несие беру жүйесін дамытудың бағдарламасын іске асыруда.
120. "Нұрлы көш" бағдарламасын іске асыру жалғасуда, осы бағдарламаның шеңберінде оралмандар жеңілдік несиелеу тетігі арқылы тұрғын үй алады. Мемлекет барлығынан бұрын ауылдық жерлерде жұмыс істейтіндер жастарға қолдау көрсетуде. 2010 жылдан бастап ауылдық жерлердегі жас мамандарға тұрғын үй алу үшін нольдік ставка бойынша бюджеттік несие және ауылдық жерлерге қоныс аударғандар үшін көтерімдік қаражат беру жоспарланып отыр. Осы мақсаттарға алдағы үш жылға 95 миллион АҚШ доллары бөлінетін болады.
121. Ата-анасының қарауынсыз қалған балаларды мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй алу мүмкіндігінен айырған "Тұрғын үй қатынастары туралы" қолданыстағы Заңның ақаулықтары жойылды.
122. Антикризистік бағдарлама шеңберінде 2009 жылы Қазақстан халқының қолданыстағы ипотекалық қарыздарын қайта қаржыландыру үшін мемлекет 795 млн. жуық АҚШ долларын бөлді. Бағдарламаны іске асырудың алғашқы айлары ішінде 1,5 мыңға жуық үлескер өз пәтерлерін алды. Үстіміздегі жылдың соңына дейін 142 объектінің құрылысын аяқтау жоспарланып отыр, нәтижесінде 25 мыңнан астам үлескер жаңа пәтер ала алады.
Тегін білікті заңи көмек алуға құқық
123. Әркімнің білікті заң көмегін алуға құқығы бар. Әлеуметтік осал санаттағы азаматтардың білікті заң көмегін алуға қол жеткізуін кеңейту мақсатында тегін (мемлекеттің есебінен) мемлекеттік ақпараттық қызмет көрсету орталықтарының жүйесі әрекет етеді. Үкімет халыққа заң көмегін көрсету жүйесі мен сапасын одан әрі жетілдірмек. Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде орталық және жергілікті деңгейде халыққа мемлекеттік адвокаттармен ұсынатын тегін заң көмегінің сапасын бағалау бойынша жобалар көзделуде. Парламентте "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білікті заң көмегін қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заң жобасы талқылануда.
Адам құқықтары саласындағы білім

118. Органы государственной власти и органы местного самоуправления поощряют жилищное строительство, реализуют приоритетный национальный проект по обеспечению граждан доступным жильем. В результате жилищный фонд страны увеличился на 24 миллиона квадратных метров, половина из них в сельской местности.
119. В целях долгосрочного финансирования и стимулирования жилищного строительства Правительством с 2000 года реализуется Программа долгосрочного финансирования жилищного строительства и развития системы ипотечного кредитования.
120. Продолжается реализация программы "Нурлы кош", в рамках которой оралманы приобретают жилье через механизм льготного кредитования. Государство оказывает поддержку молодежи, прежде всего работающей в сельской местности. Начиная с 2010 года планируется выдача молодым специалистам в сельской местности бюджетных кредитов по нулевой ставке для приобретения жилья и подъемные средства для переселившихся в сельскую местность. На эти цели выделяется около 95 миллионов долларов США на ближайшие три года.
121. Устранены пробелы в действующем Законе "О жилищных отношениях", которые лишали детей, оставшихся без попечения родителей возможности получения жилья из государственного жилого фонда.
122. В рамках антикризисной программы в 2009 году государством выделено около 795 млн. долларов США для рефинансирования действующих ипотечных займов населения Казахстана. Только за первые месяцы реализации программы около 1,5 тысяч дольщиков получили свои квартиры. До конца текущего года планируется завершить строительство 142 объектов, в результате новые квартиры смогут получить более 25 тысяч дольщиков.
Право на получение бесплатной квалифицированной
юридической помощи
123. Каждый имеет право на получение квалифицированной юридической помощи. В целях расширения доступа социально уязвимых категорий граждан к получению квалифицированной юридической помощи действует система бесплатных государственных информационных центров обслуживания (за счет государства). Правительство намерено далее совершенствовать систему и качество предоставления юридической помощи населению. В рамках государственного социального заказа на центральном и местном уровнях предусматриваются проекты по оценке качества бесплатной юридической помощи населению, предоставляемой государственными адвокатами. В Парламенте обсуждается проект Закона "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения квалифицированной юридической помощи".
Образование в области прав человека

124. Құқықтық мәдениеттілік деңгейін арттыру, құқықтық түсіндіру жұмыстарының тәсілі мен түрлерін жетілдіру, құқықтық оқыту мен тәрбиелеудің нәтижелілігін жоғарылату мақсатында "Құқықтық түсіндіру жұмысы, құқықтық мәдениет деңгейін арттыру, азаматтарды құқықтық оқыту мен тәрбиелеу жөніндегі 2009 - 2011 жылдарға арналған бағдарлама" әзірленіп, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 29 қарашадағы N 1116 қаулысымен бекітілген.
125. Қазақстанның социологтар одағы сарапшыларының "Қазақстандағы адам құқықтары: қоғамдық пікір" жобасы шеңберінде жүргізген сұрақ-жауаптары 1500 сауалға жауап берушілердің 52,6% сұратылған адамы Қазақстанда адам құқықтары туралы ақпарат пен оларды қорғау мүмкіндіктері жоқ деп санайтындығын көрсетті. Тек сұратылғандардың үштен бірі - 30,7% адам құқықтары туралы ақпараттың көлемі мен оларды қорғау мүмкіндіктеріне қанағатты, сауалға жауап берушілердің 16,7% жауап беруге қиналды. Алынған нәтижелер халықты құқықтық оқыту мен ашық құқықтық ақпарат орталықтарын құрудың қажеттілігі туралы қорытынды шығаруға мүмкіндік береді. Осындай ашық адам құқықтары жөніндегі ақпарат орталықтарының бірі болып Адам құқықтары бойынша Цифрлық кітапхана бола алады.
126. 2006 жылдың 27 қыркүйегінен Астана қаласында Қазақстанның халқы үшін құқықтық ақпаратқа еркін кіруге мүмкіндік жасайтын Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Адам құқығы жөніндегі комиссияның Цифрлық кітапханасы қызмет етеді. Цифрлық кітапхананы құру Адам құқықтары бойынша іс-қимыл жоспарын әзірлеу процессінің құрама бөлігі болып табылады. Ол Қазақстандағы БҰҰ Даму Бағдарламасының, Алматыдағы ЮНЕСКО-ң Кластерлік бюросының, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Адам құқығы жөніндегі комиссиясының біріккен күш салысуымен құрылған.
Цифрлық кітапхананың маңызды сипаты: көп тілділік және қолданудың жеңілділігі болып табылады. Мақсатты аудитория болып бірінші кезекте ауылдық бірлестіктер, халықтың айрықша әлсіз топтары - мүгедектер, зейнеткерлер, әйелдер, балалар, кедейлер және халықтың құқықтық ақпаратқа қол жеткізу мүмкіндігі болмаған топтары табылады.
Әйелдердің құқықтары
127. Әйелдердің құқықтары мәселелерімен 10 жыл әрекет етіп келе жатқан ҚР Президенті жанындағы әйелдер істері және отбасы-демографиялық, саясат жөніндегі Ұлттық комиссия айналысады.
128. 1999 жылы Қазақстан Республикасындағы әйелдердің жағдайын жақсарту жөніндегі әрекеттердің алғашқы Ұлттық жоспары қабылданды. Осы жылдар ішінде Тұрмыстағы әйелдердің азаматтығы туралы конвенцияға қосылуы туралы және әйелдердің саяси құқықтары туралы БҰҰ-ы Конвенцияларын бекітті. Қазақстан әйелдерінің форумы тұрақты түрде өткізіліп тұрады, онда мемлекеттік гендерлік саясатты жүзеге асырудың өзекті мәселелері талқыланады. 2009 жылы Қазақстан әйелдерінің кезекті V форумы өтті.

124. В целях повышения уровня правовой культуры, совершенствования форм и методов праворазъяснительной работы, повышения эффективности правового обучения и воспитания была разработана и утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2008 года № 1116 "Программа по праворазъяснительной работе, повышению уровня правовой культуры, правовому обучению и воспитанию граждан на 2009-2011 годы".
125. Опрос, проведенный экспертами Ассоциации социологов Казахстана в рамках проекта "Права человека в Казахстане: общественное мнение" показал, что 52,6 % опрошенных лиц из 1500 респондентов считают, что в Казахстане отсутствует информация о правах человека и возможностях их защищать. Только треть опрошенных - 30,7 % удовлетворены количеством информации о правах человека и возможностях их защиты, 16,7 % респондентов затруднились с ответом. Полученные результаты позволяют сделать вывод о необходимости правового просвещения населения, создания доступных центров правовой информации. Одним из таких доступных информационных центров по правам человека может стать Цифровая библиотека по правам человека.
126. 27 сентября 2006 года в Астане запущена Цифровая библиотека Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан, предоставляющая свободный доступ к правовой информации для населения Казахстана. Создание Цифровой библиотеки является составной частью процесса подготовки Национального плана действий по правам человека. Она создана совместными усилиями Программы Развития ООН в Казахстане, Кластерного бюро ЮНЕСКО в Алматы, Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан.
Важными характеристиками цифровой библиотеки являются: многоязычие, и простота использования. Целевой аудиторией являются, в первую очередь, сельские сообщества, наиболее уязвимые слои населения - инвалиды, пенсионеры, женщины, дети, малоимущие и те группы населения, которые не имели доступа к правовой информации.
Права женщин
127. Вопросами прав женщин занимается Национальная Комиссия по делам женщин и семейно-демографической политики при Президенте РК, действующая 10 лет.
128. В 1999 году принят первый Национальный план действий по улучшению положения женщин в Республике Казахстан. За эти годы Казахстан ратифицировал Конвенции ООН о гражданстве замужней женщины и о политических правах женщин. Регулярно проводятся Форумы женщин Казахстана, на которых обсуждаются актуальные вопросы реализации гендерной политики государства. В 2009 году прошел очередной V Форум женщин Казахстана.

129. Үкімет Қазақстан Республикасында 2006 - 2016 жылдарға арналған Гендерлік теңдік стратегиясын қабылдап, іске асыруда. Нәтижесінде тұрақты негізде әйелдердің кәсіпкерлігін қолдау жүргізілуде. Он мыңдай әйел жеңілдетілген несиелер алып өз бизнесін ашты. 2008 жылы әйелдер басқаратын 61 шаруа қожалығы ауылдық несиелік жолдастықтар желісі бойынша несие алды. Ауыл шаруашылығын қаржылық қолдау қоры әйелдерге 20 млн. АҚШ доллары шамасындағы сомаға 10 мыңға жуық несие берді. Гендерлік зерттеулер орталығы құрылды және әрекет етеді. Әйелдердің жағдайын жақсарту жөніндегі әрекеттердің Пекин платформасын іске асыру бойынша Қазақстан Республикасындағы БҰҰ агенттіктерімен тығыз ынтымақтастық орнатылды. Стратегияны іске асыру сәтінен бастап мемлекеттік қызметтегі әйелдердің саны 58%, саяси мемлекеттік қызметшілер лауазымдарында, яғни, шешім қабылдау деңгейінде - 7% дейін өсті. Қазіргі кезде Парламентте әйелдер саны депутаттардың жалпы санынан 14 %, жергілікті өкілетті органдарда - 17,1 % құрайды.
130. Қазақстандық қоғамдағы жоғары мәртебесіне қарамастан, әйелдер билік органдарында, бизнесте әзірше жеткілікті емес. 2009 - 2012 жылдарға арналған Қазақстан Республикасындағы адам құқықтары саласындағы әрекеттердің Ұлттық жоспарында депутаттардың жалпы санынан мемлекеттік биліктің өкілдік органдарында әйелдер үшін 30% дейін жеңілдік орнату, сондай-ақ атқарушы мемлекеттік органдарда шешім қабылдау деңгейінде әйелдердің санын көбейту ұсынылады. Қазіргі уақытта осы ұсыныстар Қазақстан Республикасының Парламент Мәжілісінің депутаттарымен бастамаланған "Әйелдер мен ерлердің тең құқықтары және тең мүмкіндіктері туралы" заң жобасымен жұмыс шеңберінде талқылануда. 2009 жылдың 1 қыркүйегінде Қазақстан Республикасының Парламентінің төртінші шақырылуының III сессиясының ашылуында берген Ел Басының тапсырмаларын жүзеге асыру бойынша іс-шаралар жоспарына сәйкес Заң 2010 жылдың 1 шілдесінде қабылданатын болады.
131. Әйелдердің жасырын кемсітушілікке ұшырау жалғасуда. Сондықтан осы құбылысқа қарсы тұру мәселесіне терең назар аударуға ниетті. Зорлықпен, әсіресе тұрмыстық зорлықпен қарсы күрес өзекті мәселе болып табылады. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің деректеріне 2009 жылдың бірінші жартыжылдығында 567 зорлық және зорлық жасауға қастандық жасалған. 2008 бен 2007 жылдардың осы кезеңдерінде тиісінше 680 және 681 зорлық жасалған. 2009 жылдың 6 айында жасалған 800 кісі өлімі мен өлтіруге қастандықтың ішінен қылмыс құрбандары ретінде 24 % әйел, 37 жәбірленуші кәмілетке толмағандар болған. Осы орайда, "Тұрмыстық зорлық-зомбылыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңның жобасы әзірленді және қабылдау үшін Парламентке енгізілді. Аналардың өлу деңгейін төмендету мақсатында ана мен бала өлімін төмендету жөніндегі  мемлекеттік бағдарлама іске асырылуда. Ана мен бала Ұлттық ғылыми орталығы, Республикалық балаларды оңалту орталығы жұмыс істейді. Әйелдер арасында сүт бездерінің төмендету бойынша арнайы бағдарлама іске асырылуда, осыған орай тұрақты түрде барлық әйелдердің денсаулығының күй-жайының профилактикалық тексерістер жүргізіледі.
Балалардың құқықтары

129. Правительство приняло и реализует Стратегию гендерного равенства в Республике Казахстан на 2006-2016 годы. В результате, на постоянной основе осуществляется поддержка женского предпринимательства. Десятки тысяч женщин получили льготные кредиты, открыли свой бизнес. В 2008 году 61 крестьянское хозяйство, возглавляемое женщинами, получило кредиты по линии сельских кредитных товариществ. Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства предоставил женщинам почти 10 тысяч кредитов на сумму около 20 миллионов долларов США. Создан и действует Центр гендерных исследований. Налажено тесное сотрудничество с агентствами ООН в Республике Казахстан по реализации Пекинской платформы действий по улучшению положения женщин.
С момента реализации Стратегии численность женщин на государственной службе увеличилась до 58 %, на должностях политических государственных служащих, т.е. на уровне принятия решений, - 7 %. В настоящее время в Парламенте количество женщин составляет 14 % от общей численности депутатов, в местных представительных органах - 17,1 %.
130. Несмотря на довольно высокий статус в казахстанском обществе, женщины все же еще недостаточно представлены в органах власти, бизнесе. В Национальном плане действий в области прав человека в Республике Казахстан на 2009-2012 годы предлагается установить квоту для женщин в представительных органах государственной власти до 30 % от общего количества депутатов, а также увеличить представленность женщин на уровне принятия решений в исполнительных государственных органах. Данные предложения обсуждаются в настоящее время в рамках работы над законопроектом "О равных правах и равных возможностях женщин и мужчин", инициированного депутатами Мажилиса Парламента Республики Казахстан. В соответствии с Планом мероприятий по реализации поручений Главы государства, данных на открытии III сессии Парламента Республики Казахстан четвертого созыва 1 сентября 2009 года, закон будет принят до 1 июля 2010 года.
131. Женщины продолжают подвергаться скрытой дискриминации. Поэтому Правительство намерено уделять пристальное внимание вопросу противодействия этому явлению. Борьба с насилием, особенно бытовым, является актуальным вопросом. По данным Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан в первом полугодии 2009 года было совершено 567 изнасилований и покушений на совершение изнасилования. За аналогичные периоды 2008 и 2007 годов было совершено 680 и 681 изнасилований, соответственно. Из 800 убийств и покушений на убийства, совершенных за 6 месяцев 2009 года, жертвами преступлений были 24 % женщин, 37 потерпевших были несовершеннолетними. В этой связи разработан и внесен в Парламент для принятия проект Закона "О противодействии бытовому насилию".
С целью снижения уровня материнской смертности реализуется государственная программа по снижению материнской и детской смертности. Работают Национальный научный центр материнства и детства, Республиканский детский реабилитационный центр. Реализуется специальная программа по снижению рака молочной железы среди женщин, в связи с чем периодически проводятся профилактические осмотры состояния здоровья всех женщин.
Права детей

132. Балалық шақ мемлекеттің қорғауында болады, сол үшін балалардың құқықтарын қорғаудың тетіктері мен нысандары іске асырылуда. Балалардың құқықтарын қорғау мәселелері "Қазақстан Республикасындағы балалардың құқықтары туралы" жеке Заңның пәні болып табылады. Қазіргі уақытта Парламент "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" жаңа Кодексінің жобасы қаралуда. Үкімет "2007 - 2011 жылдарға арналған Қазақстанның балалары" бағдарламасын іске асыруда.
133. Екінші және үшінші кезеңдік баяндамаларды қорғаудың қорытындысы бойынша, бала құқықтары жөніндегі БҰҰ-ы комитетінде Мемлекет басшысы 2009 - 2011 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ювенальды әділет жүйесін дамытудың тұжырымдамасын бекітті. Тұжырымдаманы іске асыру шеңберінде арнайы ювеналдық соттар құрылды. Осындай соттарды, ювеналдық полицияны, жаппай құру, жазаны орындау жүйесінде пробация қызметін құру бағытында жұмыс жалғасатын болады.
134. 2008 жылы "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы"  Заңқабылданды, соның шеңберінде, мемлекет есебінен, оның ішінде, қиындық өмірлік жағдайда қалған, оның ішінде қатыгез іс-әрекеттен зардап шеккен мүмкіндігі шектеулі мүгедектер адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетіледі.
135. Жыл сайын Үкімет, мүгедектер, ауыл балалары және ата-аналарының қарауынсыз қалған балалар, осындай санаттағы балаларға ЖОО түскен кезде квота белгіленеді.
136. Парламенттің қарауында Заң жобасы қаралуда, соған сәйкес 2010 жылдан бастап: балалардың жәрдемақыларының мөлшерін одан әрі көбейту; мүгедек балаларды тәрбиелеп отырған ата-аналар мен (қамқоршыларға) ең төменгі жалақы мөлшерінде-айлық жәрдемақыны енгізу; көп балалы аналарға арнайы мемлекеттік жәрдемақы мөлшерін көтеру көзделеді.
137. Парламентте "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" жаңа Кодексінің жобасы талқылануда. Онда балалардың жағдайын жақсартатын новеллалар көзделген. Олардың ішінде - күндізгі нысанда оқитын балаларға 21 жасқа дейін алименттер төлеу, алименттік төлемдерді аударудың уақытылы еместігі үшін заңды тұлғалардың жауапкершілігі, азаматтардың алименттері бойынша берешегі жоқтығын растаусыз Республикадан тыс шыға алмауы. Кодекс жобасында бала асырап алу, оның шетелдіктердің мәселесіне ерекше көңіл бөлінеді.
138. Қолдағы статистикалық мәліметтер бойынша, 2008 жылы шетелдіктер Қазақстанның 733 азаматын асырап алған, олардың жартысынан көбісін (335) АҚШ, 149 - Испания, 59 - Бельгия азаматтары. Қазақстан азаматтары 3277 баланы асырап алған. Кодекс жобасында бала (қыз) асырап алу бойынша арнайы тарау көзделген. Жоба бойынша Қазақстанның балаларын халықаралық бала (қыз) асырап алу балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғау саласында Қазақстанмен тең мағыналы халықаралық міндеттемелері бар елдерге ғана мүмкін. Бала асырап алу мәселесімен айналысатын агенттіктерге балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғау саласындағы уәкілетті органда аккредитация өту қажет болады.

132. Детство находится под защитой государства, для чего последовательно реализуются механизмы и формы защиты прав детей. Вопросы защиты прав ребенка являются предметом отдельного Закона "О правах ребенка в Республике Казахстан". В настоящее время Парламент рассматривает проект нового Кодекса "О браке (супружестве) и семье". Правительство реализует Программу "Дети Казахстана на 2007-2011 годы".
133. По итогам защиты второго и третьего периодических докладов Казахстан в Комитете ООН по правам ребенка, Главой государства утверждена Концепция развития системы ювенальной юстиции в Республике Казахстан на 2009-2011 годы. В рамках реализации Концепции были созданы специализированные ювенальные суды. Работа будет продолжена в направлении повсеместного создания таких судов, ювенальной полиции, создания службы пробации в системе исполнения наказания.
134. В 2008 году принят Закон "О специальных социальных услугах", в рамках которого оказываются специальные социальные услуги, в том числе за счет государства лицам, оказавшимся в трудной жизненной ситуации, в том числе сиротам, с ограниченными возможностями, пострадавшим от жестокого обращения.
135. Правительством ежегодно устанавливаются квоты при поступлении в вузы для таких категорий детей, как инвалиды, сельские дети и дети, оставшиеся без попечения родителей.
136. На рассмотрении в Парламенте находится проект Закона, в соответствии с которым предусматривается с 2010 года: дальнейшее увеличение размеров детских пособий; введение ежемесячного пособия родителям и (опекунам), воспитывающим детей инвалидов в размере минимальной заработной платы; повышение размеров специального государственного пособия многодетным матерям.
137. В Парламенте обсуждается проект нового Кодекса "О браке (супружестве) и семье". В нем предусмотрены новеллы, улучшающие положение детей. Среди них - выплата алиментов детям, обучающихся по дневной форме до 21 года, ответственность юридических лиц за несвоевременность перечисления алиментных выплат, невозможность выезда граждан за пределы Республики без подтверждения отсутствия задолженности по алиментам. Особое внимание в проекте Кодекса уделяется вопросам усыновления, в особенности иностранцами.
138. По имеющимся статистическим данным, в 2008 году иностранцами усыновлены 733 детей - граждан Казахстана, из которых более половины (335) детей гражданами США, 149 - Испании, 59 - Бельгии. Гражданами Казахстана усыновлено 3277 детей. В проекте Кодекса предусмотрена специальная глава по усыновлению (удочерению) ребенка. По проекту международное усыновление (удочерение) детей Казахстана возможно только в страны, имеющие равнозначные с Казахстаном международные обязательства в сфере защиты прав и интересов детей. Агентствам, занимающимся вопросами усыновления, необходимо будет проходить аккредитацию в уполномоченном органе в области защиты прав и интересов детей.

139. Жетімдіктің алдын алу - қазақстандық билік қызметіндегі негізгі бағыттардың бірі. 2006 жылы жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға 51 294 бала, 2007 жылы - 48456 бала, 2008 жылы - 46 126 бала, 2009 жылы (6 айға) - 46 126 бала тіркелді.
140. Үкімет "Отбасы үлгісіндегі балалар ауылы және жасөспірімдер үйлері туралы" Заңға өзгерістер енгізу туралы заң жобасын әзірледі. Жасөспірімдер үйлерінде әлеуметтік бейімделуден өтетін тұлғалардың шеңберін кеңейтуге мүмкіндік беретін жасөспірімдер үйлеріне өзіндік мәртебе беру жоспарланып отыр.
141. Бала құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы Заң жобасы Парламенттің қабылдау сатысында тұр. Заң жобада балаларға қарсы жасалған қылмыстар үшін немесе балаларды қылмыстарға тартқаны үшін қылмыстар мен құқық бұзушылықтар үшін қылмыстың және әкімшілік жауапкершілік күшейді.
Денсаулықты сақтау
142. Қазақстан Республикасының Конституциясы әркімнің денсаулығын сақтауға және заңда белгіленген кепілідендерідің медициналық көмек көлеміне құқығын көздейді. Мемлекеттік және жекеше емдеу мекемелерінде, сондай-ақ жекеше медициналық практикамен айналысатын адамдардан тегін медициналық көмек алу заңда белгіленген негіздерде және тәртіппен жүргізіледі.
143. АҚТҚ-жұқпасын таралуын тұрақтандыру бойынша іс-шаралары Үкіметтің Қазақстан Республикасында ЖҚТБ індетіне қарсы іс-қимыл жөніндегі 2006 - 2010 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес өткізілуде. Бағдарламаның мақсаты АҚТҚ-жұқпасын бас сатыға ауысуына жол бермей, оның таралуын шоғырланған сатыда тұрақтандыру болып табылады. Нәтижесінде Дүние жүзілік денсаулық сақтау ұйымы сарапшыларының бағалауынша Қазақстан қазіргі уақытта індеттің шоғырланған сатысында және халық арасында індеттің таралуы деңгейі 0,15% аспайды, бұл дүниежүзілік ортақ көрсеткішінен бес есе және Шығыс Еуропа мен Орталық Азия аймағының орташа деңгейінен төрт есе аз.
144. Медициналық қызмет көрсету сапасын жақсарту және технологиясы жоғары денсаулық сақтау жүйесін дамыту үшін "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодекс қабылданды. Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету мен фармацияда мемлекеттік стандарттардың жаңа моделі ендірілді. Кардиологиялық және кардиохирургиялық көмекті дамыту бағдарламасын және Қан қызметін жетілдіру бағдарламасын іске асыру жұмыстары жалғастырылуда. Алайда, халыққа, әсіресе шалғайдағы халыққа медициналық көмек сапасы мен қол жетімділігі күрделі болып қалуда.

139. Профилактика сиротства - одно из основных направлений деятельности казахстанских властей. В 2006 году детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей было зарегистрировано 51 294 детей, в 2007 году - 48 456 детей, в 2008 году - 46 126 детей.
140. Правительством разработан законопроект о внесении изменений в Закон "О детских деревнях семейного типа и домах юношества". Предполагается придать самостоятельный статус домам юношества, что позволит расширить круг лиц, проходящих социальную адаптацию в домах юношества.
141. На стадии принятия Парламентом находится проект Закона "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения защиты прав ребенка". В законопроекте ужесточается уголовная и административная ответственности за совершение преступлений и правонарушений за преступления, совершенные против детей, или за вовлечение детей к преступлениям.
Охрана здоровья
142. Конституция Республики Казахстан предусматривает право каждого на охрану здоровья и на бесплатный гарантированный объем медицинской помощи, установленный законом. Получение платной медицинской помощи в государственных и частных лечебных учреждениях, а также у лиц, занимающихся частной медицинской практикой, производится на основаниях и в порядке, установленных законом.
143. Мероприятия по стабилизации распространения ВИЧ-инфекции проводятся в соответствии с Программой Правительства по противодействию эпидемии СПИДа в Республике Казахстан на 2006-2010 годы. Целью Программы является стабилизация распространенности ВИЧ-инфекции на концентрированной стадии и недопущение ее перехода в генерализованную стадию. В результате, Казахстан по оценке экспертов Всемирной организации здравоохранения в настоящее время находится в концентрированной стадии эпидемии и уровень распространения инфекции среди населения не превышает 0,15 %, что в пять раз ниже среднемирового показателя и в четыре раза среднего уровня в регионе Восточной Европы и Центральной Азии.
144. Для улучшения качества медицинских услуг и развития высокотехнологической системы здравоохранения принят Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения". Внедрена новая модель лекарственного обеспечения и государственных стандартов в фармации. Продолжается работа по реализации Программы развития кардиологической и кардиохирургической помощи и Программы совершенствования службы крови. Однако, проблемным остается качество и доступность медицинской помощи населению, особенно в отдаленной местности.

145. Қазақстан мемлекетінің саясатында маңызды тұс Қазақстан азаматтарын: жедел медициналық көмекті; амбулаториялық-поликилинкалық медициналық көмекті (бастапқы медициналық-санитарлық және консультативтік-диагностикалық көмекті); стационарлық көмекті; стационарды ауыстыратын көмекті қамтитын тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемімен қамтамасыз ету болып табылады. Жүкті әйелдерге, 5 жасқа дейінгі балаларға қажетті дәрілік құралдарды мемлекет тегін бөледі.
146. Қазақстан Республикасының демографиялық саясаты халықтың өмір сүру ұзақтығын ұлғайтуға, өлім-жітім деңгейін қысқартуға, туудың өсуіне, ішкі және сыртқы көші-қонды реттеуге, халықтың денсаулығын сақтау мен нығайтуға және осы негізде елдегі демографиялық ахуалдық жақсартуға бағытталған. Туу көрсеткіші 2007 жылы - 20,79, 2008 жылы - 22,75. Өлім-жітім көрсеткіші 2007 жылы - 10,22, 2008 жылы - 9,74 құрады.
147. Жоғары технологияларды қолдана отырып, мамандандырылған медициналық көмек (жоғары мамандандырылған) республикалық және облыстық деңгейлерде көрсетіледі. Республикалық маңыздағы клиникаларға жатқызу квота бойынша жүзеге асырылады. Қазақстан аумағында емдеу көрсетілмейтін ауруы бар науқастан "Шетелде емделу" бюджеттік бағдарламасы бойынша өзге мемлекеттерге медициналық көмек алу үшін жіберіледі. 2007 жылы осы бағдарламамен 82 адам, 2008 жылы - 103 адам, 2009 жылдың 7 айында - 55 адам жіберілді, алайда, осы бағдарлама барлық мұқтаждарды қамтымайды, сондықтан өзінің ұлттық жоғары технологиялық орталықтар мен клиникалар құру мәселесі пысықталуда.
148. 2005 жылдан бастап медициналық ұйымдарды медициналық жабдықтармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен, санитарлық көлікпен жарақтандыру жүзеге асырылуда. Медициналық ұйымдарды жарақтандыру деңгейі 2,5 есеге артық жақсарды. 2005 жылдан бастап 1104 жас мамандардың шетелде даярлануы жүзеге асырылды және 2006 жылдан бастап Қазақстанда мамандарды оқыту үшін шетелден мамандар шақырылды.
149. Халық арасында аурулардың алдын алу және салауатты өмір салтын қалыптастыру мақсатында 2008 - 2016 жылдарға арналған "Салауатты өмір салты" мемлекеттік бағдарламасы іске асырылуда. Осы үшін Салауатты өмір салтын қалыптастыру ұлттық орталығы құрылды. Облыстық және аудандық деңгейлерде осы ұйымның құрлымдары жұмыс істейді.
VI. ӘРЕКЕТТЕР МЕН ЖЕТІСТІКТЕР
150. Адам құқықтары саласындағы халықаралық инструменттерді бекітудің маңыздығына қарамастан негізгі қиындық оларды тиісті қолдануда екенін Қазақстан жақсы түсінеді. 2004 жылы адам құқықтары бойынша халықаралық гуманитарлық құқық және халықаралық шарттар бойынша Үкімет жанындағы Ведомствоаралық комиссияның басшылығымен халықаралық міндеттемелерді орындау бойынша мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіру тетігі құрылды. Комиссия шеңберінде қабылданған халықаралық міндеттемелерді орындау мониторингін жүзеге асыруға көмектесетін адам құқықтары жөніндегі бекітілген халықаралық шарттардың ережелерін орындау туралы елдік баяндамаларды дайындау бойынша жұмыс жүргізілуде. Комиссия қызметін белсендірету кажет.
Өлім жазасы

145. Ключевым моментом политики казахстанского государства является обеспечение граждан Казахстана гарантированным объемом бесплатной медицинской помощи, который включает: скорую медицинскую помощь; амбулаторно-поликлиническую медицинскую помощь (первичную медико-санитарную и консультативно-диагностическую помощи); стационарную помощь; стационарнозамещающую помощь. Беременным женщинам, детям до 5 лет необходимые лекарственные средства выделяются государством бесплатно.
146. Демографическая политика Республики Казахстан направлена на увеличение продолжительности жизни населения, сокращения уровня смертности, рост рождаемости, регулирования внутренней и внешней миграции, сохранение и укрепление здоровья населения и улучшение на этой основе демографической ситуации в стране. Показатель рождаемости в 2007 году - 20,79, в 2008 году - 22,75. Показатель смертности составил в 2007 году - 10,22, в 2008 году - 9,74.
147. Специализированная медицинская помощь с применением высоких технологий (высокоспециализированная), оказывается на республиканском и областном уровнях. Госпитализация в клиники республиканского значения осуществляется по квотам.
Больные имеющие заболевания, лечение которых не оказывается на территории Казахстана, по бюджетной программе "Лечение за рубежом" направляются в иные государства для получения медицинской помощи. В 2007 году по данной программе было направлено 82 человек, в 2008 году - 103 человек, за 7 месяцев 2009 года - 55 человек. Однако, данная программа охватывает не всех нуждающихся, поэтому прорабатывается вопрос по созданию собственных национальных высокотехнологичных центров и клиник.
148. С 2005 года осуществляется оснащение медицинских организаций медицинским оборудованием и изделиями медицинского назначения, санитарным транспортом. Уровень оснащенности медицинских организаций улучшился более чем в 2,5 раза. С 2005 года осуществлена подготовка 1104 молодых специалистов за рубежом и с 2006 года были приглашены специалисты из-за рубежа для обучения специалистов в Казахстане.
149. С целью профилактики заболеваний и формирования здорового образа жизни среди населения реализуется государственная программа "Здоровый образ жизни на 2008-2016 годы". Для этого создан Национальный центр формирования здорового образа жизни. На областном и районном уровнях функционируют подразделения данной организации.
VI. ВЫЗОВЫ И ДОСТИЖЕНИЯ
150. Казахстан ясно понимает, что, несмотря на важность ратификации международных инструментов в области прав человека, основная трудность заключена в их надлежащем применении. В 2004 году был создан механизм координации деятельности государственных органов по выполнению международных обязательств в лице Межведомственной комиссии при Правительстве по международному гуманитарному праву и международным договорам по правам человека. В рамках Комиссии ведется работа по подготовке страновых докладов о выполнении положений ратифицированных международных договоров по правам человека, что помогает осуществлять мониторинг исполнения принятых международных обязательств. Следует активизировать деятельность Комиссии.
Смертная казнь

151. Қолда бар конституциялық нормаға қарамастан, Мемлекет басшысының қарарымен мақұлданған Қазақстан Республикасының Адам құқықтары саласындағы 2009 - 2012 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарында өлім жазасын жоюға бағытталған Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пактіге Екінші Факультативтік Хаттаманы ратификациялау ұсынылды. Сондықтан өлім жазасын сатылап жою бағытында жұмысты жалғастыра беру керек.
Мүмкіндігі шектеулі адамдарды қорғау
152. Қазіргі уақытта Қазақстанда 424 149 мүгедек адам бар, олардың 45 582 - 16 дейінгі балалар.
153. 2008 жылы Премьер-Министрдің өкімімен Қазақстанның 2008 жылдың желтоқсанында кол қойған аталған Мүгедектердің құқықтары туралы Конвенцияны және оған Факультативтік хаттаманы имплементациялау үшін қажетті шарттарды қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін жұмыс тобы құрылды.
154. Шектеулі мүмкіндіктері бар адамдар үшін әлеуметтік жағдайлар жасау үшін мемлекет аз жұмыс жасамай жатқанын атап өткен дұрыс. Осылайша "Қазақстан Республикасындағы мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңның қабылдануымен мүгедектерді оңалтудың жүйелі моделі жасалды, ол медициналық, әлеуметтік, кәсіби оңалтуды қамтиды.
155. Мүгедектікті белгілеу кезінде әкімшілік кедергілерді жою бойынша шаралар қабылдануда. Осылайша, Анатомиялық ақаудың тізбесі 27-ден 44-тармаққа дейін көбейтілді, онда мүгедектік тобы қайта куәландыру мерзімінсіз белгіленеді.
156. Мүгедектерді қоғамға жан-жақты шоғырландыру, мүгедектік деңгейін төмендету шаралары қабылдануда. Айталық, 102 мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекеме, мүгедектерге арналған 10 оңалту орталығы, 130 мүгедек балаларды тәрбиелейтін отбасыларға үйге барып әлеуметтік көмек көрсету бөлімшесі, 321 мүгедектер мен қарттарға үйге барып әлеуметтік көмек көрсету бөлімшесі жұмыс істейді. Жеке оңалту бағдарламасына сәйкес мүгедектерге протез-ортопедиялық көмек, арнайы қозғалыс құралдары, техникалық қосалқы (компенсаторлық) құралдар, санаториялық-шипажайлық емдеу, сондай-ақ ыммен түсіндіру мамандарының, дербес көмекшілердің қызметі беріледі.
157. Мүгедектерді жұмыспен қамту шаралары қабылдануда. Жергілікті атқару органдары жұмыс орнының жалпы санының 3 пайызы мөлшерінде мүгедектер үшін жұмыс орнының квотасын белгілейді; жеке кәсіпкерлікті, шағын және орта бизнесті дамыту арқылы қосымша жұмыс орындарын құрады.
158. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Заңның шеңберінде мемлекет балаларға кәмелетке толғанға дейін кешенді әлеуметтік, медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау көрсетеді. Республикада арнайы ұйымдардың жаңа түрлері: психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар (56), оңалту орталықтары (15), психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттері (119), логопедтік пункттер (283) әрекет етеді.

151. Несмотря на имеющуюся конституционную норму, в Национальном плане действий в области прав человека в Республике Казахстан на 2009-2012 годы, одобренном Главой государства, рекомендовано ратифицировать Второй Факультативный Протокол к Международному Пакту о гражданских и политических правах, направленному на отмену смертной казни. Поэтому работу в направлении поэтапной отмены смертной казни следует продолжить.
Защита лиц с ограниченными возможностями
152. В настоящее время в Казахстане насчитывается 424 149 лиц с инвалидностью, из которых 45 582 - дети до 16 лет.
153. В 2008 году распоряжением Премьер-Министра создана рабочая группа для выработки предложений по обеспечению необходимых условий для имплементации названной Конвенции о правах инвалидов и Факультативного протокола к ней, которые были подписаны Казахстаном в декабре 2008 года.
154. Следует отметить, что государством проделано немало для создания социальных условий для лиц с ограниченными возможностями. Так, с принятием Закона "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" создана системная модель реабилитации инвалидов, которая включает медицинскую, социальную, профессиональную реабилитацию. Введено с 2005 года обязательное социальное страхование риска потери трудоспособности.
155. Принимаются меры по устранению административных барьеров при установлении инвалидности. Так, увеличен перечень анатомических дефектов с 27 до 44 пунктов, при которых группа инвалидности устанавливается без срока переосвидетельствования.
156. Принимаются меры для всесторонней интеграции инвалидов в общество, снижения уровня инвалидности. Функционируют 102 государственных медико-социальных учреждений, 10 реабилитационных центров для инвалидов, 130 отделений социальной помощи на дому семьям, воспитывающим детей-инвалидов, 321 отделение социальной помощи на дому для инвалидов и престарелых. В соответствии с индивидуальной программой реабилитации, инвалидам предоставляются протезно-ортопедическая помощь, специальные средства передвижения, технические вспомогательные (компенсаторные) средства, санаторно-курортное лечение, а также услуги специалистов жестового языка, индивидуальных помощников.
157. Принимаются меры по обеспечению занятости инвалидов. Местные исполнительные органы устанавливают квоты рабочих мест для инвалидов в размере 3 % от общей численности рабочих мест; создают дополнительные рабочие места через развитие индивидуального предпринимательства, малого и среднего бизнеса.
158. В рамках Закона "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" государство оказывает комплексную социальную, медико-педагогическую коррекционную поддержку детей с рождения до совершеннолетия. В Республике действует новые виды специальных организаций: психолого-медико-педагогические консультации (56), реабилитационные центры (15), кабинеты психолого-педагогической коррекции (119), логопедические пункты (283).

159. Үйде тәрбиеленіп, оқытылатын мүмкіндігі шектеулі балалардың ата-аналарына және заңды өкілдеріне материалдық қамсыздандыру төленеді. Парламентте 2010 жылдан бастап аталған адамдарға жалақы төлеуді көздейтін заң жобасын қаралуда.
160. Үкіметтің жанында үкіметтік емес ұйымдардың қатысуымен Мүгедектерді әлеуметтік қорғау саласындағы үйлестіру кеңесі жұмыс істейді. Оның жұмысының мақсаты - мүгедектерді әлеуметтік қорғау және оларды қоғамға толыққанды шоғырландыру мәселелері бойынша ұсынымдар әзірлеу.
Жұмыссыздыққа қарсы күрес
161. Бүгінгі таңда мемлекеттің негізгі міндеттерінің бірі - халықтың жұмыссыздығына қарсы күрес болып табылады. 2009 жылдың 3 тоқсанында жұмыссыздықтың деңгейі 6,3% құрады.
Өткен кезеңде шараларды тұрақтандыруға мемлекет өңірлік жұмыспен қамту стратегиясын қабылдады, оны жүзеге асыруға 19 млрд. АҚШ доллары жұмсалды. Бүгін біз қабылданып жатқан шаралардың оңды нәтижесін сезінудеміз. Әлеуметтік, әсіресе жастар арасында жұмыс орындарын сақтау мақсатында Үкімет, жергілікті билік органдары және ірі жұмыс берушілер арасында үш жақты меморандумды жасасудың практикасы қалыптасты. Өңірлерде 5 мыңнан астам инвестициялық жоба жүзеге асырылуда, 2009 жылы 393 мыңға жуық жұмыс орны құрылды. Стратегияны іске асырудың нәтижесінде экономикалық төмендеудің жағымсыз тенденциясын жоюға, экономиканың жекелеген секторларындағы жағдайды жақсартуға мүмкіндік берді.
162. Қазақстандық кәсіпкерлер айтарлықтай қолдау табуда. Шағын және орта бизнес 893 млн. АҚШ долларын игерді. Бағдарламаны барлығы 2,5 мың шағын кәсіпкерлік субъектілері пайдаланды. Олар 4 мың 700 жаңа жұмыс орны құрылды. Екінші кварталда 2009 жылдың бірінші кварталымен салыстырғанда шағын және орта бизнес өнімдерін өндіру 19% өсті. Халықаралық сарапшылардың бағалауы бойынша ТМД елдері арасында Қазақстан дағдарысқа қарсы саясаттың тиімділігі индексі бойынша көш бастап келеді.
163. Еңбек өндірісін, кәсіби білім беру сапасын, қазақстандық мамандардың біліктілік деңгейін арттыру мәселелері өзекті болып отыр. Бұл мақсатқа бюджеттен 1 млрд. жуық АҚШ доллары бөлінді.
Жемқорлыққа қарсы күрес
164. Жемқорлық күрес бойынша мемлекеттің күш салу мақсатының көрінулері адам және азаматтың құқықтарының бұзылуын қалыпқа келтіру болып табылады. Осыған байланысты, Қазақстан 1998 жылы посткеңестік кеңістікте бірінші рет "Жемқорлықпен күрес туралы" Заңын қабылдады. Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттік, ҚР Президентінің жанындағы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселелері жөніндегі комиссия арнайы орган құрылды. 2008 жылы Қазақстан БҰҰ Сыбайлас жемқорлыққа қарсы конвенциясын және БҰҰ Трансұлттық ұйымдасқан қылмысқа қарсы конвенциясын ратификациялады.

159. Родителям и законным представителям детей с ограниченными возможностями, воспитывающимися и обучающимися на дому, выплачивается материальное обеспечение. Парламент рассматривает законопроект, которым предусматривается, что с 2010 года указанным лицам будет выплачиваться заработная плата.
160. При Правительстве действует Координационный совет в области социальной защиты инвалидов с участием неправительственных организаций. Цель его работы - выработка рекомендаций по вопросам социальной защиты инвалидов и их полноценной интеграции в общество.
Борьба с безработицей
161. На сегодня одной из основных задач государства является борьба с безработицей населения. Уровень безработицы в 3 квартале 2009 года составил 6,3 %.
За прошедший период на стабилизационные меры государство приняло Стратегию региональной занятости, на реализацию которой в 2009 году направило 1,3 млрд. долларов США. Уже сегодня мы ощущаем положительные результаты принятых мер. Налажена практика заключения трехсторонних меморандумов между Правительством, местными органами власти и крупными работодателями с целью сохранения рабочих мест, особенно среди молодежи. В регионах реализуются свыше 5 тысяч инвестиционных проектов, на 2009 год создано около 393 тысячи рабочих мест. В результате реализации Стратегии удалось переломить негативную тенденцию экономического спада, улучшить ситуацию в отдельных секторах экономики.
162. Значительную поддержку получили казахстанские предприниматели. Малый и средний бизнес освоил 893 млн. долларов США. Всего программой воспользовались 2,5 тысяч субъектов малого предпринимательства. Ими создано 4 тысячи 700 новых рабочих мест. Во втором квартале в сравнении с первым кварталом 2009 года производство продукции малого и среднего бизнеса выросло на 19 %. По оценке международных экспертов, среди стран СНГ Казахстан лидирует по индексу эффективности антикризисной политики.
163. Актуальными остаются вопросы повышения производительности труда, качества профессионального образования и уровня квалификации казахстанских специалистов. На эти цели из бюджета выделено около 1 млрд. долларов США.
Борьба с коррупцией
164. Целью государственных усилий по борьбе с коррупционными проявлениями является восстановление нарушенных прав человека и гражданина. В этой связи, в 1998 году Казахстан впервые на постсоветском пространстве принял Закон "О борьбе с коррупцией". Создан специальный орган - Агентство по борьбе с экономической и коррупционной преступностью, Комиссия по вопросам борьбы с коррупцией при Президенте РК. В 2008 году Казахстан ратифицировал Конвенцию ООН против коррупции и Конвенцию ООН против транснациональной организованной преступности.

165. Мемлекет Басшысымен 2009 жылдың 22 сәуірінде "Қазақстан Республикасында қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейту және құқық қорғау қызметін одан әрі жетілдіру жөніндегі қосымша шаралар туралы" Жарлығына қол қойылды, бұл қарастырылып жатқан салада жүргізіліп жатқан әкімшілік реформалар мен басқа да өзгертулер таңында дер кезіндегі және талап етулі болып табылады.
166. Біздің қоғамымыздағы қалың бұқара топтарын, саяси партияларын, үкіметтік емес ұйымдардың және бұқаралық ақпарат құралдарын тарта отырып Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша Жалпы ұлттық жоспар жүзеге асырылуда.
167. Алайда, тәжірибе көрсеткендей осы әлеуметтік жамандыққа табысты қарама-қайшы тұру үшін тұрақты жетілдіру және жемқорлық көріністерінің алдын алу мен жолын кесудің жаңа тетіктерін құру қажет. Жемқорлықпен күресте кейбір жетістіктерге қарамастан жемқорлыққа қарсы жүйе барынша тиімді және толық жұмыс істейді деп айту әзірше болмайды. Жемқорлық құқық бұзушылық статистика жағымсыз болып қалуда. Сондықтан Қазақстан өзінің тәсілдерімен бөлісіп қана қоймай, дүниежүзінің басқа да елдерінің жемқорлыққа қарсы жұмыстарының нәтижелі тәжірибелерін зерделеп және қолданады.
Сот төрелігі
168. Мемлекет Сот жүйесін 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасы шеңберінде сот жүйесін жетілдіруді жалғастырады. Қазіргі уақытта Парламенте "Қазақстан Республикасының ҚылмыстықҚылмыстық іс жүргізу және Азаматтық іс жүргізу кодекстеріне сот жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заң жобасы қаралуда. Ол оның бөлек звеноларын, тараптардың бәсекелік принципін одан әрі жүзеге асыруды азаматтардың сот әділдігіне қол жеткізуін кеңейтуді жақсарту көмегімен Республиканың сот жүйесін жаңғыртуға бағытталған. Республикада қолайлы үш звенолы сот жүйесін аяқтау болжамдауда. Бірінші звено - бірінші сатыдағы азаматтық, қылмыстық істерді қарастыратын болатын аудандық және оған теңестірілген соттар. Екінші звено - аппеляциялық және шағымдық істерді қарастыратын болатын облыстық және оған теңестірілген соттар. Үшінші звено - істерді тек қана қадағалау тәртібінде қарастыратын болатын Қазақстан Республикасының Жоғарғы соты.
169. Қазақстан Республикасында 2007 жылдан бастап алқа билердің қатысуымен қылмыстық сот ісін жүргізу енгізілді. 2007 жылы алқа билердің қатысуымен 36 іс қаралды (3 адам ақталды), 2008 жылы 42 іс қаралды (5 адам ақталды). 2009 жылы (6 ай ішінде) 34 іс қаралды (9 адам ақталды). Қазіргі уақытта Парламентте айыпталушыға (сотталушыға) оның ісін процестің кез келген сатысында, тіпті басты сот талқылауын тағайындағанға дейін алқа билердің қатысуымен қарау туралы өтініш жасау құқығын беретін түзетулер қаралуда. Мамандандырылған ювеналды, әскери, экономикалық, әкімшілік соттар жұмыс істейді.

165. Главой государства 22 апреля 2009 года подписан Указ "О дополнительных мерах по усилению борьбы с преступностью и коррупцией и дальнейшему совершенствованию правоохранительной деятельности в Республике Казахстан", что является своевременным и востребованным в свете административной реформы и иных преобразований, проводимых в рассматриваемой сфере.
166. Реализуется Общенациональный план действий по борьбе с коррупцией с привлечением политических партий, неправительственных организаций, средств массовой информации, широких слоев нашего общества.
167. Однако, как показывает опыт, для успешного противостояния этому социальному злу необходимо постоянное совершенствование и создание новых механизмов предупреждения и пресечения коррупционных проявлений. Несмотря на определенные успехи в борьбе с коррупцией говорить о том, что антикоррупционная система работает полноценно и максимально эффективно, пока не приходится. Статистика коррупционных правонарушений остается негативной. Поэтому Казахстан готов не только делиться своими подходами, но и изучать и применять успешный опыт антикоррупционной работы в других странах мира.
Правосудие
168. Государство продолжит совершенствование судебной системы в рамках Концепции правовой политики на период с 2010 до 2020 годов. В настоящее время в Парламенте рассматривается проект Закона "О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный и Гражданский процессуальный кодексы Республики Казахстан по вопросам совершенствования судебной системы. Он направлен на модернизацию судебной системы Республики посредством улучшения ее отдельных звеньев, дальнейшую реализацию принципа состязательности сторон, расширения доступа граждан к правосудию. Предполагается завершить создание в республике оптимальной трехзвенной судебной системы. Первое звено - районные и приравненные к ним суды, которые рассматривают гражданские, уголовные дела по первой инстанции. Второе звено - областные и приравненные к ним суды, которые рассматривают дела в апелляционном и кассационном порядке. Третье звено - Верховный суд Республики Казахстан, который будет рассматривать дела только в порядке надзора.
169. С 2007 года действует уголовное судопроизводство с участием присяжных заседателей. В 2007 году с участием присяжных заседателей рассмотрено 36 дел (оправданы - 3 лица), в 2008 году рассмотрено 42 дел (оправданы - 5 лиц), в 2009 году (за 6 месяцев) рассмотрено 34 дела (оправданы - 9 лиц). В настоящее время в Парламенте рассматриваются поправки, предоставляющие обвиняемому (подсудимому) право ходатайствовать о рассмотрении его дела судом с участием присяжных заседателей на любой стадии процесса, вплоть до назначения главного судебного разбирательства. Введены специализированные ювенальные, военные, экономические, административные суды.

170. Мемлекет:
- қылмыстық процесті жеңілдету және оның тиімділігін арттыру, оның ішінде сотқа дейінгі іс жүргізу тәртібін оңайлату;
- тергеуге дейінгі тексерудің шегін айқындай отырып, оны заңнамалық регламенттеу;
- қамауға алуға балама бұлтартпау шараларын, оның ішінде кепілді қолдануды кеңейту үшін жағдай жасау;
- тараптардың келісуіне және келтірілген зиянның өтелуіне негізделген сот төрелігін қалпына келтірудің жаңа институттарын бірте-бірте енгізу;
- сотта олар бойынша қылмыстық қудалау және айыптау жеке, сондай-ақ жеке-жариялы тәртіппен жүзеге асырылатын қылмыстық істер санаттарын кеңейту мүмкіндігі;
- алқабилердің қатысуымен сот қарайтын қылмыстық істер санаттарын біртіндеп кеңейту;
- айыпталушылар мен күдіктілерге ғана емес, сонымен бірге жәбірленушілерге, куәлерге де қылмыстық істер бойынша білікті заң көмегін ұсыну тетігін одан әрі жетілдіруді қоса алғанда, қылмыстық сот ісін жүргізуді одан әрі дамытуды мақсат етеді.
171. Қылмыстық саясат мынадай бағыттар бойынша дамитын болады:
- аса қоғамдық қауіп туғызбайтын құқық бұзушылықтарды қылмыстық сипаттан арылту;
- кәмелетке толмағандардың құқықтарына қауіп төндіретін қылмыстар үшін, ұйымдасқан қылмыстық топ немесе қылмыстық қауымдастық құрамында қылмыс жасағаны үшін, қайталап қылмыс жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықты күшейту;
- бас бостандығынан айырумен байланысты емес қылмыстық жазалауды қолдану саласын кеңейту;
- қолданыстағы жазаларды жазаның әділдігі қағидатымен сәйкестікке келтіру;
- мемлекеттік мәжбүрлеудің балаламалы шараларын енгізу;
- өлім жазасын қолдану саласын кезең-кезеңмен тарылту курсын жалғастыру.
Экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл
172. Көші-қон бақылауының тиімсіздігі ел аумағын экстремизмді тарату мақсатында каналдарын трансұлттық қылмыстық ұйымдар жиі қолданатын заңсыз көші-қон үшін "транзиттік дәліз" ретінде пайдалануға әкеледі.
173. Діни процестерге сыртқы ықпалдың артуына байланысты елде теріс пиғылды сипаттағы дәстүрлі емес, соның ішінде экстремистік бағыттағы діни ағымды насихаттайтын шет елдік эмиссарлардың қызметі аса қауіп туғызады. Мемлекеттің географиялық орналасуының арқасында және тұрғындардың діни мәселелерден нашар хабардар болуын ескере отырып, халық арасында, ең алдымен жастар арасында экстремизм идеясының таралу мүмкіндігі жоқ емес.
174. Осыған байланысты заңнаманы, осы қауіптің таралуына ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтауды және жоюды болжамдайтын жалпымемлекеттік экстремизмге қарсы іс-қимыл жүйесін жетілдіру бойынша одан әрі оң бағыттағы жұмыс жүргізілуде. Халықтың бірінші кезекте жастар арасында экстремизм ойына жағымсыз жағдайды жасауға бағытталған азаматтық қоғамның институттары және құрылымдарымен бірлесіп ақпараттық-насихаттау жұмысын қарқындандыруды талап етеді. Қазіргі уақытта БҰҰ терроризмге қарсы күрес жөніндегі конвенцияны ратификациялау бойынша шаралар қабылдануда. Алайда, халықтың бірінші кезекте жастардың экстремизм ойына жағымсыз жағдайды жасауға бағытталған институттар және азаматтық қоғамның құрылымдарымен бірлесіп ақпараттық-насихаттау жұмысын қарқындандыруды талап етеді.
VII. ҰЛТТЫҚ БАСЫМДЫҚТАР МЕН БАСТАМАЛАР

170. Государство нацелено на дальнейшее развитие уголовного судопроизводства, включая:
- упрощение и повышение эффективности уголовного процесса, в том числе упрощении порядка досудебного производства;
- законодательная регламентация доследственной проверки, с определением ее пределов;
- создание условий для расширения применения мер пресечения, альтернативных аресту, в том числе залога;
- постепенное введение новых институтов восстановительного правосудия, основанных на примирении сторон и возмещении причиненного вреда;
- возможности расширения категорий уголовных дел, по которым уголовное преследование и обвинение в суде может осуществляться в частном, а также частно-публичном порядке;
- постепенное расширение категорий уголовных дел, рассматриваемых судом с участием присяжных заседателей;
- дальнейшее совершенствование механизмов предоставления квалифицированной юридической помощи по уголовным делам не только обвиняемым и подозреваемым, но и потерпевшим, свидетелям.
171. Уголовная политика развивается по следующим направлениям:
- дальнейшая декриминализация правонарушений, не представляющих большой общественной опасности;
- усиление уголовной ответственности за преступления, посягающие на права несовершеннолетних, за преступления, совершенные в составе организованной преступной группы или преступного сообщества, при рецидиве преступлений;
- расширение сферы применения уголовных наказаний, не связанных с лишением свободы;
- приведение в соответствие действующих наказаний с принципом справедливости наказания;
- внедрение альтернативных мер государственного принуждения;
- продолжение курса на постепенное сужение сферы применения смертной казни.
Противодействие экстремизму и терроризму
172. Неэффективность миграционного контроля ведет к использованию территории страны в качестве "транзитного коридора" для нелегальной миграции, каналы которой нередко используются транснациональными преступными организациями в целях распространения экстремизма.
173. В связи с ростом внешнего влияния на религиозные процессы в стране наибольшую опасность вызывает деятельность зарубежных эмиссаров, проповедующих нетрадиционные религиозные течения деструктивного характера, в том числе экстремистской направленности. В силу географического расположения государства и с учетом слабой осведомленности населения в религиозных вопросах не исключаются попытки распространения идей экстремизма среди населения, прежде всего среди молодежи.
174. В этой связи проводится целенаправленная работа по совершенствованию законодательства, общегосударственной системы противодействия экстремизму, предполагающей выявление и устранение причин и условий, способствующих распространению данной угрозы. В настоящее время принимаются меры по ратификации Конвенции ООН по борьбе с терроризмом. Однако, требуется активизировать информационно-пропагандистскую работу совместно с институтами и структурами гражданского общества, направленную на создание атмосферы неприятия населением, особенно молодыми людьми, идей экстремизма.
VII. НАЦИОНАЛЬНЫЕ ПРИОРИТЕТЫ И ИНИЦИАТИВЫ

175. Қазақстан кедейліктің төмендеуі саласында, бастапқы білім беруге кол жеткізу және әйелдер құқығын жоғарылатуда мың жылдықтың даму мақсатын жүзеге асырды, сондай-ақ қалған мақсаттарды орындауда едәуір іргеліреуге жетті. Салыстырмалы қысқа уақыт аралығында үлкен жол жүрілді. Мемлекет жеткен жетістіктерінде тоқтау ниеті жоқ, осы бағыттағы жұмыс жалғасуда. Үлкен кешенді өзекті проблемаларды шешу кажет. Демократияны құру - бұл процесс бастамасы бар ал соңы жоқ процесс. Бірақ қозғалыс векторы бар, және Қазақстан қозғалысы мен тәуелсіздіктің бірінші күндері сайланған бір қатар және екі бағытты емес біздің лидеріміз. Бұл демократиямыздың аса дамуына, заңның үстемдігі мен барлығының және әркімнің құқықтары мен бостандықтарын қорғауға қозғалыс.
176. Адам құқықтарын қорғау жөніндегі заңнаманы одан әрі жетілдіру мақсатында Адам құқықтары саласындағы 2009 - 2012 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары қабылданды. Жоспар адам құқықтарын қорғауды жетілдірудің шоғырландырылған бағдарламасы болып табылады. Бұл Орталық Азия елдерінің тарихындағы мұндай деңгейде дайындалған алғашқы құжат.
177. 2009 жылғы 24 тамызда Мемлекет басшысы Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі кезекті Құқықтық саясат тұжырымдамасын бекітті. Онда адам құқықтары саласындағы норма шығару қызметін дамытудың негізгі бағыты белгіленген.
178. Қазақстан Республикасы үкіметтік емес ұйымдардың мәртебесін жетілдіреді, қоғамдық бірлестіктерді мемлекеттік қолдауды қамтамасыз етеді, адам құқықтарын қорғаудың құқық қорғау тетіктерін нығайтады.
179. Мемлекет азаматтық бастаманы, әсіресе жергілікті өзін-өзі басқару институты арқылы дамыту үшін одан әрі жағдай жасауға ынталы.

175. Казахстан реализовал Цели развития тысячелетия в области снижения бедности, в доступе к начальному образованию и в продвижении прав женщин, а также добился значительного прогресса в выполнении остальных целей. За сравнительно короткий промежуток времени пройден огромный путь. Государство не намерено останавливаться на достигнутом, работа в данном направлении продолжается. Необходимо решить огромный комплекс актуальных проблем. Строительство демократии - это процесс, у которого есть начало и нет конца. Но есть вектор движения, и вектор движения Казахстана и нашего лидера, выбранный в первые дни независимости, однозначен и недвусмыслен. Это движение к более развитой демократии, к верховенству закона и к защите прав и свобод всех и каждого.
176. В целях дальнейшего совершенствования механизма защиты прав человека Главой государства одобрен Национальный план действий в области прав человека на 2009-2012 годы. План является консолидированной программой совершенствования защиты прав человека. Это первый в истории стран Центральной Азии развернутый документ национального уровня.
177. 24 августа 2009 года Главой государства утверждена очередная Концепция правовой политики Республики Казахстан до 2020 года. В ней определены основные направления развития нормотворческой деятельности в области прав человека.
178. Республика Казахстан будет совершенствовать статус неправительственных организаций, обеспечивать государственную поддержку общественных объединений, укреплять правозащитные механизмы защиты прав человека.
179. Государство намерено создавать дальнейшие условия для развития гражданской инициативы, особенно через институт местного самоуправления.

180. Қазақстан Республикасы мемлекеттік емес ұйымдар (медиация институты) арқылы халыққа мемлекеттік қызмет көрсету тетігін, азаматтардың құқықтарын қорғау тетігін жетілдіру шараларын қабылдайды.
181. Нарықтық экономика жағдайында мемлекеттің әлеуметтік саясатының перспективалық бағыттары - әлеуметтік серістестік құралдарын қолдану, зейнетақы активтерін орналастыруға арналған жаңа қауіпсіз қаржылық құралдарды құру, азаматтардың жекелеген санаттарын, әсіресе әлеуметтік төлемдер жалғыз тіршілік көзі болып табылатын адамдарды әлеуметтік қорғау жүйесін жетілдіру болады.

180. Республика Казахстан примет меры по совершенствованию механизма оказания государственных услуг населению, механизма защиты прав граждан через негосударственные организации (институт медиации).
181. В условиях рыночной экономики перспективными направлениями социальной политики государства является расширение сферы применения инструментов социального партнерства, использование имеющихся и создание новых безопасных финансовых инструментов для размещения пенсионных активов, совершенствование системы социальной защиты отдельных категорий граждан, особенно тех, для кого социальные выплаты являются единственным источником средств существования.

182. Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары саласындағы 2009 - 2012 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарында Халықаралық қылмыстық сот Римдік статутын ратификациялау ұсынылды. Осы мәселе қажетті дайындық іс-шараларын өткізгеннен соң Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен бостандықтарын күшейту көзқарасынан қарастырылатын болады.
183. Интернет-ресурстарды қоса алғанда, бұқаралық ақпарат құралдары арқылы азаматтардың құқықтық сана-сезімін, тұрғындардың арасында құқықтық насихаттың сапасын арттыру жөніндегі жұмысты жалғастырған жөн, азаматтардың күнделікті өмірінде барынша сұранысқа ие құқық салаларында ғылыми зерттеуді жандандыратын болады.
ҚОРЫТЫНДЫ
Адам құқықтарын қорғау дәстүрі және демократия қағидаттары қазақ жерінде біздің халқымыздың тарихының тереңінен тамыр алады. Тарих ғылымында "дала демократиясы" деген феномен өте танымал. Онда орта ғасырлық қазақ қоғамының заңдық нормаларында қауымның әр мүшесіне билікке белгілі жеке тұлғаның немесе адамдар тобының тікелей мүдделерін қозғайтын мәселелерде өз дәлелдерін айтуға мүмкіндік беретін дәстүрлер болған. Бұл адам мен азаматтың іргелі құқықтарының бірін - сөз бостандығына құқығын қорғаған. Жүздеген жылдар бодандық езгісінде күй кешіп, Қазақстан халқы ұлттық тәуелсіздігін қайта алды. Ол жалпыхалықтық референдумда қабылданған Конституция арқылы жарияланды. Демократиялық және құқықтық мемлекет құру ұлттың одан әрі дамуында басты мақсат болып табылады. Мұнда адамның іргелі құқықтары мен бостандықтарын іске асыруда ең үздік әлемдік тәжірибеге бейімделуге, қоғамның игілігі үшін оның қабілетін ашуға басымдық бере отырып, барлық сақталған бұрынғы дәстүрлер ескерілген.
Қазақстан әлеуметтік, саяси және экономикалық салаларда күрделі реформалар кезінде тұрақтылықты сақтау үшін барынша күш жұмсады. Тәуелсіздіктің жиырма жылға жуық кезеңінде ұлттық мемлекет жасау жөніндегі қазақстандық жоба қоғамдастықта өз бағасын алды. Бұған Қазақстанның 2010 жылы ЕҚЫҰ төрағалық етуге сайлануы дәлел.
Негізгі "демократияландыру және саяси ырықтандыру элементтерін" іске асыру нәтижесі табысты жұмыс істейтін кәсіби екі палаталы парламент, тәуелсіз сот билігін және атқарушы органдар құрылымдарын құру, көппартиялылық, сөз бостандығына және бірлестік кепілдігі, цензураға тыйым салу, тәуелсіз бұқаралық ақпарат құралдарының және үкіметтік емес ұйымдардың серпінді дамуы болды.
Қазақстан дінге либералдық қарым-қатынасты және барлық конфессияларға төзімділік танытады. Осы таңдаудың дәйекті бейілділігі нәтижесінде көп ұлтты және кем конфессионалды Қазақстанда бейбітшілік пен келісім сақталуда, әлеуметтік-экономикалық қарышты даму қамтамасыз етілуде, барлық географиялық және геосаяси бағыттарда біздің халықаралық, серіктестерімізбен қарым-қатынас нығайып, кеңейуде.
Қазақстан Республикасы адамның құқығы мен бостандықтарын қорғау саласындағы халықаралық ынтымақтастықты кеңейтіп, нығайтатын болады, БҰҰ-ның Адам құқықтары жөніндегі кеңесінің шеңберінде тең құқықты және сындарлы диалог құрады және әмбебап мерзімді шолудың барлық процесінде жан-жақты қатысуға ұмтылады.
Қазақстанға ашық, әділ және талдамалы бағалаулар қажет. Олар бізге біздің адамдардың мұқтаждықтары мен жағдайын дұрысырақ түсінуге, барлық қазақстандықтардың өмір сапасын жақсарту үшін күш салуды біріктіріп және жинауға көмектесуі тиіс.
Қазақстанның Үкіметі БҰҰ адам құқықтары бойынша кеңесінің адам құқықтарын қорғау мен жоғарылатудағы көрсетіп жатқан көмектерін жоғары бағалайды. Қазақстан Республикасы адам құқықтары мен бостандықтарын қорғау саласындағы халықаралық ынтымақтастықты нығайтатын және кеңейтетін, Кеңес шеңберінде тең құқылықты және конструктивтік диалогты реттейтін, ӘБШ барлық процесстерінде жан-жақты қатысуға тырысатын болады.
ҚОСЫМША
1-қосымша

182. В Национальном плане действий в области прав человека в Республике Казахстан на 2009-2012 годы рекомендовано ратифицировать Римский статут Международного Уголовного суда. Данный вопрос будет рассматриваться с позиции укрепления прав и свобод граждан Республики Казахстан после проведения необходимых подготовительных мероприятий.
183. Мы продолжим работу по повышению правосознания граждан, качества правовой пропаганды среди населения через средства массовой информации, включая Интернет-ресурсы, будут активизированы научные исследования в отраслях права, которые наиболее востребованы в повседневной жизни граждан.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Традиция защиты прав человека и принципы демократии на казахской земле уходят корнями в глубокую историю нашего народа. В исторической науке хорошо известен феномен так называемой "степной демократии". В ее рамках, в юридических нормах средневекового казахского общества всегда присутствовали традиции, которые позволяли каждому члену общины высказывать власти свои аргументы в вопросах, затрагивающих непосредственно интересы конкретной личности или группы людей, что защищало одно из фундаментальных прав человека и гражданина - право на свободу слова. И когда, по прошествии нескольких столетий колониального владычества, казахский народ вновь обрел национальную независимость, он провозгласил через принятую им на всенародном референдуме Конституцию, что строительство демократического и правового государства является главной целью дальнейшего развития нации. С учетом всех сохранивших свою актуальность традиций прошлого, но с упором на адаптацию лучшего мирового опыта в деле реализации фундаментальных прав и свобод человека, раскрытию его созидательных способностей во благо общества.
Казахстан приложил максимальные усилия для того, чтобы сохранить в период сложных реформ стабильность в социальной, политической и экономической сферах. По прошествии почти двух десятилетий независимости успех казахстанского проекта по строительству национального государства получил заслуженное признание в международном сообществе. Одним из ярких подтверждений этого стало избрание Казахстана на пост председателя ОБСЕ в 2010 году.
Результатами реализации основных "элементов демократизации и политической либерализации" стали успешно функционирующий профессиональный двухпалатный Парламент, создание независимой судебной власти и структуры исполнительных органов, утверждение многопартийности, гарантирование свободы слова и объединений, запрещение цензуры, динамичное развитие независимых средств массовой информации и неправительственных организаций.
Казахстан демонстрирует либеральное отношение к религии и толерантность ко всем конфессиям. Благодаря последовательной приверженности этому выбору, в многонациональном и многоконфессиональном Казахстане сохраняются мир и согласие, обеспечивается поступательное социально-экономическое развитие, укрепляются и расширяются отношения с нашими международными партнерами на всех географических и геополитических направлениях.
Казахстану необходимы откровенные, объективные и аналитические оценки. Они должны помочь всем нам лучше понять условия и нужды наших людей, с тем, чтобы сфокусировать и объединить усилия для улучшения качество жизни всех казахстанцев.
Правительство Казахстана высоко ценит оказываемое Советом ООН по правам человека содействие в защите и продвижение прав человека. Республика Казахстан будет расширять и укреплять международное сотрудничество в сфере защиты прав и свобод человека, налаживать равноправный и конструктивный диалог в рамках Совета и стремиться к всестороннему участию во всем процессе УПО.
ПРИЛОЖЕНИЯ
Приложение 1
Национальный состав населения Республики Казахстан на