Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 22 ақпандағы № 105 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 3 тамыздағы N 776 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.08.03 N 776 Қаулысымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 22 ақпандағы
№ 105 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар
министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық
жоспары
1. Миссиясы және пайымдауы
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің миссиясы - бәсекелестік қабілеттің жоғары деңгейі мен ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету; экономиканың энергия ресурстарына өсіп отырған қажеттігін қамтамасыз ету, минералдық ресурстарды тиімді пайдалануға бағытталған ғылыми-технологиялық әлеуетті дамыту, энергетика секторында өңірлік және халықаралық интеграция мақсатында экономиканың минералдық-шикізат және отын-энергетика секторларын дамыту.
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің пайымдауы:
Пайдалы қазбалардың қосымша қорларын анықтауға бағытталған геологиялық зерттеу жүйесін жетілдіру, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалануды қамтамасыз ету.
Мұнай-газ өнеркәсібін мұнай-химия өнімдерін базалық және қосылған жоғары құнымен өндірудің, өңдеудің және шығарудың аяқталған технологиялық циклімен одан әрі дамыту.
Халықаралық энергетика нарықтарының ықпалды және жауапты қатысушысы ретінде мемлекеттің ұстанымын күшейту.
Елдің энергия қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Ішкі және сыртқы нарықтардың көмір өнімдеріне қажеттілігін қамтамасыз ету.
Энергия ресурстарын тасымалдау жүйелерін одан әрі дамыту.
Ядролық-энергетика саласын құру.
Отын энергетика кешені (ОЭК) салаларына энергия үнемдейтін технологияларды енгізу.
2. Ағымдағы жағдайды талдау
Геология. 2008 жылы жерасты сулары мен қауіпті геологиялық процестерге мемлекеттік геологиялық зерттеу, мониторинг, қолданбалы 2 ғылыми зерттеулер, мұнай және өздігінен төгілетін гидрогеологиялық ұңғымаларды жою жүргізілді.

О Стратегическом плане Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан на 2010-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 2010 года № 105. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 776
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 03.08.2010 № 776.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан на 2010-2014 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 февраля 2010 года № 105
Стратегический план
Министерства энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан на 2010-2014 годы
1. Миссия и видение
Миссия Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан - развитие минерально-сырьевого и топливно-энергетического секторов экономики в целях обеспечения высокого уровня конкурентоспособности и национальной безопасности, обеспечение растущих потребностей экономики в энергоресурсах, развитие научно-технологического потенциала, направленного на эффективное использование минеральных ресурсов, региональная и международная интеграция в секторе энергетики.
Видение Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан:
Совершенствование системы геологических исследований, направленной на выявление дополнительных запасов полезных ископаемых, обеспечение рационального и комплексного использования недр.
Дальнейшее развитие нефтегазовой промышленности с завершенным технологическим циклом добычи, переработки и производства базовой и с высокой добавленной стоимостью нефтехимической продукции.
Усиление позиций государства в качестве влиятельного и ответственного участника международных энергетических рынков.
Обеспечение энергобезопасности страны.
Обеспечение потребностей внутреннего и внешнего рынков в угольной продукции.
Дальнейшее развитие систем транспортировки энергоресурсов.
Создание ядерно-энергетической отрасли.
Внедрение энергосберегающих технологий в отраслях топливно-энергетического комплекса (ТЭК).
2. Анализ текущей ситуации
Геология. В 2008 году проводились государственное геологическое изучение, мониторинг подземных вод и опасных геологических процессов, прикладные научные исследования, ликвидация нефтяных и самоизливающихся гидрогеологических скважин.

Алаңдарды геологиялық жете зерттеу (ГЖЗ-200) қазіргі геологиялық негізді алуға және қатты пайдалы қазбалардың әртүрлі түрлерінің кенорындарын анықтау үшін перспективалы 104 объектіні анықтауға мүмкіндік берді, енді олардың қорларын бекітумен жұмысты жалғастыру қажет.
Геологиялық барлау жұмыстарын орындау нәтижесінде пайдалы қазбалардың кейбір негізгі түрлері бойынша қорлардың өсуі: алтын 50 тоннаны; мыс - 840 мың тоннаны; никель - 407 мың тоннаны; марганец кені - 6 млн.тоннаны; темір рудасы - 82 млн. тоннаны; мұнай - 61 млн. тоннаны; газ - 4 млрд. текше метрді құрады.
Минералдық ресурстар Қазақстан экономикасының негізін құрайтын және қаланың негізін салушы болып табылатын тау-кен-металлургия кешені кәсіпорындарының тұрақты дамуын қамтамасыз өтетіндіктен мұнан былайғы геологиялық зерттеулерді жандандыру қажет.
Геологиялық ақпаратты қалыптастыру мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдаланушыларды жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы толық және дұрыс ақпаратпен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Цифрлық геологиялық ақпарат жинау және өңдеу мақсатында ақпараттық жүйе құру, геологиялық материалдарды цифрлау бойынша жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы Мемлекеттік компьютерлік дерекқор құру жөніндегі жұмыстар жалғасуда.
509 елді мекен ауыз су қорымен қамтамасыз етілді.
Каспий теңізінің су басу аймағында 8 авариялық мұнай ұңғымасы мен өздігінен төгілетін 130 ұңғыма жойылды.
Перспективада елдің минералдық-шикізат кешенінің ресурстық базасын дамытудың 2003 - 2010 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес саладағы жоспарлы жұмысты жалғастыру қажет.
Жер қойнауын пайдалану. 2008 жылы минералдық-шикізат кешеніне салынған инвестицияның көлемі 2007 жылмен салыстырғанда 25,3 %-ға өсті және 22,3 млрд. АҚШ долларын құрады, оның 334 млн. АҚШ доллары әлеуметтік сала мен жергілікті инфрақұрылымды дамытуға, 135,4 млн. АҚШ доллары қазақстандық персоналды оқытуға жұмсалды. Жалпы көлемнің 73 %-ы көмірсутек шикізаты бойынша жер қойнауын пайдалану объектілеріне инвестицияланды.
2009 жылдың 9 айындағы минералдық-шикізат кешеніне салынған инвестицияның көлемі 14,8 млрд. АҚШ долларын құрады.
Жер қойнауын пайдалану саласында лицензиялық-келісімшарттық міндеттемелерді орындау мониторингін өткізген кезде құзыретті және уәкілетті органдардың өзара іс-қимылының жеткіліксіздігі өзекті мәселе болып табылады. Бұдан басқа, жер қойнауын пайдаланушылар мен құзырлы мемлекеттік органдардың арасында жедел ақпарат алмасу қажеттігі сезіліп отыр.
Жер қойнауы туралы қазіргі заңнаманы жүйеге келтіру бойынша жұмыс жүргізу қажет.
Электр энергетикасы. 2008 жылы электр энергиясын өндіру 2007 жылмен салыстырғанда 4,8 %-ға өсті және 80,0 млрд. кВтс. құрады. Электр энергиясын тұтыну 80,6 млрд. кВтс. құрады, бұл өткен жылғы көрсеткіштен 5,5 % жоғары.

Геологическое доизучение площадей (ГДП-200) позволило получить современную геологическую основу и выделить 104 объекта, перспективных на выявление месторождений различных видов твердых полезных ископаемых, на которых теперь необходимо продолжить работы с утверждением запасов.
В результате выполнения геологоразведочных работ прирост запасов по некоторым основным видам полезных ископаемых составил: золота - 50 тонн; меди - 840 тыс. тонн; никеля - 407 тыс. тонн; марганцевой руды - 6 млн. тонн; железной руды - 82 млн. тонн; нефти - 61 млн. тонн; газа - 4 млрд. куб. м.
Необходима активизация дальнейших геологических, исследований, поскольку минеральные ресурсы составляют основу экономики Казахстана и обеспечивают устойчивое развитие предприятий горно-металлургического комплекса, являющихся градообразующими.
Формирование геологической информации позволяет обеспечить государственные органы и недропользователей полной и достоверной информацией о недрах и недропользовании.
Продолжаются работы по созданию Государственного компьютерного Банка данных о недрах и недропользовании, по оцифровке геологических материалов, созданию информационных систем с целью накопления и обработки цифровой геологической информации.
Обеспечены запасами питьевой воды 509 сельских населенных пунктов.
Ликвидировано 8 аварийных нефтяных скважин в зоне затопления Каспийским морем, 130 самоизливающихся скважин.
В перспективе необходимо продолжить планомерную работу в отрасли согласно Программе развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы.
Недропользование. Объем инвестиций в минерально-сырьевой комплекс в 2008 году по сравнению с 2007 годом вырос на 25,3 % и составил 22,3 млрд. долл. США, из которых на развитие социальной сферы и местной инфраструктуры направлено 334 млн. долларов, на обучение казахстанского персонала - 135,4 млн. долларов. 73 % от общего объема инвестировано в объекты недропользования по углеводородному сырью.
За 9 месяцев 2009 года объем инвестиций в минерально-сырьевой комплекс составил 14,8 млрд. долл. США.
В области недропользования при проведении мониторинга исполнения лицензионно-контрактных обязательств актуальной проблемой является недостаточное взаимодействие компетентного и уполномоченных органов. Кроме того, выявляется необходимость оперативного обмена информацией между недропользователями и компетентными государственными органами.
Необходимо провести работу по систематизации существующего законодательства о недрах.
Электроэнергетика. Производство электроэнергии в 2008 году увеличилось на 4,8 % по сравнению с 2007 годом и составило 80,0 млрд. кВтч.
Потребление электроэнергии составило 80,6 млрд. кВтч, что на 5,5 % выше прошлогоднего показателя.

2009 жылы электр энергиясының күтілетін өндірісі 78,72 млрд. кВтс құрайды.
Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесі (БЭЖ) Ресей Федерациясы мен Орталық Азия елдерінің энергия жүйелерімен қосарлас режимде орнықты жұмыс істейді.
Елдің энергетикалық қауіпсіздігі мен экономиканың тұрақты дамуын қамтамасыз ету бойынша электр энергетикасы саласының стратегиялық міндеттерін шешу үшін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2007 жылғы 31 мамырдағы № 147-ө өкімімен Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласын дамыту жөніндегі 2007 - 2015 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары әзірленді және бекітілді.
2015 жылға дейінгі электр тұтыну мен электр жүктемесінің деңгейлерін болжау негізінде Қазақстан БЭЖ-і оңтүстік аймағының болжалды қуат тапшылығы, электр станцияларындағы іске қосылатын қуаттар анықталды, оңтүстік аймақта (Балқаш ОЭЖ) базалық электр станциясын орналастыру бойынша негіздемелер мен ұсыныстар және одан қуат берудің алдын ала жасалған схемасы дайындалды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының электр энергетикасын дамытуға қажетті инвестиция есептелді.
Министрдің 2007 жылғы 26 маусымдағы № 153, № 154 бұйрықтарымен электр энергиясының 2015 жылға дейінгі теңгерімі, қайта құруға, жаңғыртуға және кеңейтуге жататын электр энергетикасы объектілерінің тізбесі, сондай-ақ жаңа электр энергетикасы объектілерінің құрылысы бекітілді.
Қазақстанның үш энергетикалық аймағы бойынша энергия беруші қуаттарды, электр желілерін кеңейту, жаңғырту және қайта құру бойынша инвестициялық жобалардың әзірлемесі жүзеге асырылуда.
Дүниежүзілік экономикалық форумның 2009 жылғы деректері бойынша Бәсекелестік қабілетінің ғаламдық индексінің «Инфрақұрылым сапасы - электр» индикаторы рейтингте 4 жайғасымға жоғарылады және 77-орында (81-ден).
Көмір өндіру саласында. 2008 жылы 104,9 млн. тонна көмір өндірілді, бұл 2007 жылмен салыстырғанда 11,2 млн. тоннаға көп. Алғашқы рет соңғы 10 жылда көмір өндірудің 100 - миллиондық межесі еңсерілді. Көмір өндіруші компаниялар экспортқа 33,0 млн. тонна, өсуі 2007 жылға қарағанда 128 %, Қазақстанның энергетикалық кәсіпорындары - 47,3 млн. тонна, өсуі - 106 %, коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылар мен халыққа - 11,2 млн. тонна көмір жеткізді.
Тұтас алғанда, көмір саласы 2008 жылы экспорттық мүмкіндіктер сияқты өскелең ішкі қажеттілікті де қамтамасыз етті.
Жекелеген көмір өндіруші кәсіпорындарда өндіріс пен басқаруды шоғырландырудың жоғары дәрежесіне қол жеткізілді. Тұрақты даму мен көмірдің баланстық қорларын тиімді алуды көздейтін өнеркәсіптік-технологиялық саясат жүзеге асырылуда.
Сонымен бірге, 2009 жылы экономикалық дағдарыс жағдайында көмір өндіру көлемінің төмендеуі байқалады. 2009 жылы көмір өндірудің күтілетін көлемі 93,6 млн. тоннаны құрайды, бұл 2008 жылғы деңгейден 11,3 млн. тоннаға немесе 10,9 %-ға төмен.
Көмір өндіру көлемінің төмендеуінің негізгі себептері Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының тұтас электр станцияларының экономикалық дағдарыс салдарынан көмір өнімдерін тұтынуды азайтуы, сондай-ақ 2008 жылмен салыстырғанда қыстың жылы болуы болып табылады.

В 2009 году ожидаемое производство электроэнергии составит 78,72 млрд. кВтч.
Единая электроэнергетическая система (ЕЭС) Республики Казахстан работает устойчиво в параллельном режиме с энергосистемами Российской Федерации и стран Центральной Азии.
Для решения стратегических задач электроэнергетической отрасли по обеспечению энергетической безопасности и устойчивого развития экономики страны был разработан и утвержден распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 31 мая 2007 года № 147-р План мероприятий по развитию электроэнергетической отрасли Республики Казахстан на 2007-2015 годы.
На основе прогноза уровней электропотребления и электрических нагрузок до 2015 года определены ожидаемые дефициты мощности южной зоны ЕЭС Казахстана, вводы мощностей на электростанциях, подготовлены обоснования и предложения по размещению базовой электростанции в южной зоне (Балхашской ТЭС) и предварительная схема выдачи мощности от нее, а также рассчитаны необходимые инвестиции в развитие электроэнергетики Республики Казахстан.
Приказами Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 26 июня 2009 года № 153, № 154 утверждены балансы электроэнергии до 2015 года и перечень объектов электроэнергетики, подлежащих реконструкции, модернизации и расширению, а также строительства новых энергетических объектов.
По трем энергетическим зонам Казахстана осуществляется разработка инвестиционных проектов по расширению, модернизации и реконструкции энергогенерирующих мощностей, электрических сетей.
По данным за 2009 год Всемирного экономического форума индикатор "Качество инфраструктуры - электричество" Глобального индекса конкурентоспособности повысился в рейтинге на 4 позиции и занимает 77-ое место (с 81-го).
В угледобывающей отрасли в 2008 году добыто 104,9 млн. тонн угля, что больше на 11,2 млн. тонн по сравнению с 2007 годом. Впервые за последние 10 лет преодолен 100-миллионный рубеж добычи угля. Угледобывающими компаниями поставлено на экспорт - 33,0 млн. тонн, рост к 2007 году - 128 %, энергетическим предприятиям Казахстана - 47,3 млн. тонн угля, рост - 106 %, коммунально-бытовым потребителям и населению - 11,2 млн. тонн.
В целом угольная отрасль в 2008 году обеспечила как экспортные возможности, так и растущие внутренние потребности.
На отдельных угледобывающих предприятиях достигнута высокая степень концентрации производства и управления. Осуществляется промышленно-технологическая политика, предусматривающая устойчивое развитие и эффективное извлечение балансовых запасов угля.
Вместе с тем, в 2009 году в условиях экономического кризиса наблюдается снижение объемов добычи угля. Ожидаемый объем добычи угля в 2009 году составит 93,4 млн. тонн, что на 11,5 млн. тонн или на 10,9 % ниже уровня 2008 года.
Основными причинами падения объемов добычи угля являются снижение потребления угольной продукции в целом электростанциями Республики Казахстан и Российской Федерации из-за экономического кризиса, а также теплая зима по сравнению с 2008 годом.

Қалыптасқан жағдайды ескере отырып, көмір өндіруші кәсіпорындар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 28 маусымдағы № 644 қаулысымен мақұлданған, Қазақстан Республикасы көмір саласын дамытудың 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған тұжырымдамасына сәйкес белгіленген шараларды орындау бойынша жұмысты жалғастыратын болады.
Энергия үнемдеу. Қазіргі уақытта іс жүзінде әлемнің өнеркәсібі дамыған барлық мемлекеттерінде энергия үнемдеу мәселесі қарқынды шешілуде.
Заманауи нормативтік-құқықтық базаны әзірлеу елде энергия үнемдеу және энергия тиімділігін дамытудың негізгі талабы болып табылады. Осыған байланысты, «Энергия үнемдеу туралы» Заңның жобасы Қазақстан Республикасының Парламентіне қарауға енгізілді.
Энергия үнемдеу - бұл бейіндік Министрліктің ғана емес, жалпы мемлекеттік ауқымдағы міндет. Энергия үнемдеу бойынша барабар шара қабылдау, өнеркәсіп және тұрғын үй-коммуналдық саланың барлық салаларында қамтамасыз етілуі тиіс.
«Энергия үнемдеу туралы» Заң жобасында өнеркәсіптегі энергия тұтынуды төмендету үшін мынадай шаралар көзделеді:
1) жаңа объектілерді оларға есепке алу аспаптары мен отын-энергетика ресурстарының шығынын реттеу жүйесін орнатпай пайдалануға беруге тыйым салатын норма қарастырылады;
2) энергия тиімді құрылғыларды әкелушілер үшін кедендік жеңілдіктер белгілеу;
3) келесі мониторинг үшін ірі кәсіпорындар мен ұйымдар енгізілетін энергия үнемдеу туралы деректердің мемлекеттік тізілімін жасау;
4) берілген міндетті орындамағаны үшін әкімшілік жауапкершілік қолдана отырып уақтылы жөндеу жүргізуге және мүлікті жаңғыртуға міндет белгілеу;
5) энергия тұтыну нормативтері.
Заң жобасында: энергия тұтыну нормативтерін бекіту, тұтынушылар мен электр энергиясын өндірушілердің құқықтары мен міндеттерін белгілеу және олардың заң нормаларын орындамауға байланысты әкімшілік жауапкершілік белгілеу; дайдаланылатын үй-жайлар мен құрылғыларды міндетті 5 энергетикалық тексеру; құрылыс жобаларына міндетті сараптама жасау; энергия тиімділігі деңгейі нормативтегіден артық жаңа құрылыс объектілерін салуға тыйым салу; энергия үнемдеу үшін мониторингке жататын объектілердің тізіліміне енгізу; мемлекеттік органдардың бақылау және қадағалау функцияларын регламенттеу көзделеді.
Жаңартылатын энергия көздері. Қазақстанның электр энергетикасын дамыту және экологиялық проблемаларын шешудің басым бағыттарының бірі жаңартылатын энергетика ресурстарын пайдалану болып табылады. Қазақстанда жаңартылатын энергетика ресурстарының әлеуеті (су энергиясы, жел және күн энергиясы) аса маңызды. Қазақстан Республикасының Президенті «Нұр-Отан» ХДП партиясының кезектен тыс XII съезінде «Қазақстанның индустриалдық-технологиялық дамуы біздің болашағымыз үшін» сөйлеген сөзінде маңызды бағыт жаңартылатын энергия көздерін желдің күші мен күн сәулесін пайдалану есебінен дамыту болып табылатынын атап көрсетті.
Қазақстан аумағы үшін жаңартылатын энергия көздерінің мынадай түрлері: шағын су электр станциялары; күн жылу және электр энергиясын өндіруге арналған күн қондырғылары; жел энергетикасы неғұрлым перспективалы.

Учитывая сложившуюся ситуацию, угледобывающими предприятиями будет продолжена работа по выполнению намеченных мер согласно Концепции развития угольной отрасли Республики Казахстан на период до 2020 года, одобренной постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2008 года № 644.
Энергосбережение. В настоящее время практически во всех промышленно развитых государствах мира интенсивно решаются вопросы энергосбережения.
Разработка современной нормативно-правовой базы является основным условием развития энергосбережения и энергоэффективности в стране. В этой связи, проект Закона "Об энергосбережении" внесен на рассмотрение в Парламент Республики Казахстан.
Энергосбережение - это задача общегосударственного масштаба, а не только профильного министерства. Принятие адекватных мер по энергосбережению должно быть обеспечено во всех отраслях промышленности и жилищно-коммунальной сфере.
Законопроектом "Об энергосбережении" предусматриваются следующие меры для снижения электропотребления в промышленности:
1) предусматривается норма, запрещающая ввод в эксплуатацию новых объектов без установки в них приборов учета и систем регулирования расхода топливно-энергетических ресурсов;
2) установление таможенных льгот для тех, кто ввозит энергоэффективные устройства;
3) формирование Государственного реестра данных об энергосбережении, в который будут включены крупные предприятия и организации для последующего мониторинга;
4) установление обязанности в проведении своевременных ремонтов и модернизации имущества с наложением административной ответственности за неисполнение данной обязанности;
5) нормативы энергопотребления.
Законопроектом предусматривается утверждение нормативов энергопотребления; установление прав и обязанностей потребителей и производителей электроэнергии и установление их административной ответственности на неисполнение норм закона; обязательное энергетическое обследование используемых помещений и устройств; обязательная экспертиза проектов строительства; запрет на строительство новых объектов, уровень энергоэффективности которых превышает нормативный; введение реестра объектов, подлежащих мониторингу на предмет энергосбережения; регламентация контрольных и надзорных функций государственных органов.
Возобновляемые источники энергии. Одним из приоритетных направлений развития электроэнергетики и решения экологических проблем Казахстана является использование возобновляемых энергетических ресурсов. Потенциал возобновляемых энергетических ресурсов (гидроэнергия, ветровая и солнечная энергия) в Казахстане весьма значителен. Выступая на внеочередном XII съезде партии НДП "Hуp Отан" "Индустриально-технологическое развитие Казахстана ради нашего будущего" Президент Республики Казахстан отметил, что важным направлением является развитие возобновляемых источников энергии за счет использования силы ветра и солнечного света.
Для территории Казахстана наиболее перспективны следующие виды возобновляемых источников энергии: малые гидроэлектростанции; солнечные установки для производств тепловой и электрической энергии; ветроэнергетика.

Жаңартылатын энергия көздерін қолдау бойынша бірнеше шараларды көздейтін «Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 2009 жылы 4 шілдеде қабылданды.
Бүкіл әлем бойынша жаңартылатын энергия көздерін пайдалану өсіп келеді.
Мұнай өнеркәсібі. 2008 жылы республикада мұнай және газ конденсатын өндіру 70,6 млн,- тоннаны құрады, бұл өткен жылмен салыстырғанда 5%-ға ұлғайғандығын көрсетеді.
62,8 млн. тонна мұнай экспортталды. 12 млн. тоннадан астам мұнай ішкі нарыққа шығарылды және өңделді, өсу 2% құрады. 2491,1 мың тонна бензин (94,8 %), 3986,9 мың тонна дизель отыны (101,7 %), 3134,6 мың тонна мазут (121,7%), 399,2 мың тонна авиакеросин (154,7 %) өндірілді.
2009 жылы республикада күтілетін мұнай және газ конденсатын өндіру 75,77 млн. тоннаны құрайды. Мұнай экспорты 68 млн.тоннаны құрайды. Мұнай өңдеу 12,1 млн. тоннаны құрайды. 2590 мың тонна бензин, 3800 мың тонна дизель отыны, 3270 мың тонна мазут, 370 мың тонна авиакеросин өндірілетін болады.
2009 - 2014 жылдары республикада мұнай және газ конденсатын өндіру Теңіз, Қарашығанақ кенорындары жобаларын іске асыру есебінен, сондай-ақ Қашаған кен орнында өндіруді бастау есебінен ұлғайтылатын болады.
Отандық мұнай өңдеу зауыттарында қолданыстағы өңдеуші қуаттардың қондырғыларын қайта құру мен жаңғырту жөніндегі іс-шаралар жоспарланады. Бұл ретте республиканың тұтынушыларын ЕВРО-3, 4 талаптарына сәйкес келетін сапалы мұнай өнімдерімен қамтамасыз ету, қоршаған ортаға зиянды әсерді азайту, Қазақстан Республикасының автомобиль және авиация отынына қажеттілігін қамтамасыз ету, сондай-ақ мұнай өңдеу зауыттарының мұнай өңдеу жөніндегі жиынтық қуатын жылына 17 млн. тоннаға дейін жеткізу.
Министрлік Каспий теңізінің қазақстандық секторын игерудің мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі 2006 - 2010 жылдарға арналған (II кезең) іс-шаралар жоспарын іске асыруды ұйымдастыру мен бақылауды жүзеге асырады.
Республиканың өндірістік-әлеуметтік объектілеріне мазутты және ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілер үшін көктемгі-күзгі дала жұмыстарына дизель отынын жеткізу және авиакеросинді жеткізу бойынша мұнай мен мұнай өнімдерінің негізгі ресурс ұстаушыларына республиканың әуежайларын бекіту кестесін бекіту қамтамасыз етіледі.
Мұнай өндіру көлемін ұлғайту мұнай-көлік инфрақұрылымын дамытуды талап етеді. Экспорттық жүйелердің жаңасын құру және барларын кеңейту жөніндегі жұмыс өзекті болып табылады. Каспий Құбыр Консорциумының мұнай құбырын жылына 67 млн. тоннаға дейін, оның ішінде ҚР бойынша жылына 50 млн. тоннаға дейін кезең-кезеңмен кеңейту, Ескене-Құрық мұнай құбыры (Ескене-Құрық мұнай құбырының өткізу қабілетін бастапқы кезеңде жылына 23 млн. тонна, кейін жылына 56 млн. тоннаға дейін ұлғайтып) мен Транскаспий жүйесін (Каспий теңізінің қазақстандық жағалауындағы терминал, танкерлер мен кемелер, Каспий теңізінің әзірбайжандық жағалауындағы терминал және жалғастыру құрылғылары) қамтитын Қазақстан Каспий Тасымалдау Жүйесін Баку - Тбилиси - Жейхан құбырына жалғау мәселелері пысықталуда.
Кеңқияқ-Құмкөл учаскесінің Қазақстан-Қытай мұнай құбыры құрылысының екінші кезеңінің 1-кезегін салу аяқталды.

4 июля 2009 года был принят Закон Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии", предусматривающий ряд мер по поддержке возобновляемых источников энергии.
Идет рост использования возобновляемых источников энергии по всему миру.
Нефтяная промышленность. В 2008 году добыча нефти и газового конденсата в республике составила 70,6 млн. тонн, увеличившись на 5 % по сравнению с предыдущим годом.
Экспортировано 62,8 млн. тонн нефти. Поставлено на внутренний рынок и переработано более 12 млн. тонн нефти, рост составил 2 %. Произведено: бензина 2491,1 тыс. тонн (94,8 %), дизельного топлива - 3986,9 тыс. тонн (101,7 %), мазута - 3134,6 тыс. тонн (121,7 %), авиакеросина - 399,2 тыс. тонн (154,7 %).
В 2009 году ожидаемая добыча нефти и газового конденсата в республике составит 75,77 млн. тонн. Экспорт нефти составит 68 млн. тонн. Переработка нефти составит 12,1 млн. тонн нефти. Будет произведено: бензина - 2590 тыс. тонн, дизельного топлива - 3800 тыс. тонн, мазута - 3270 тыс. тонн, авиакеросина - 370 тыс. тонн.
За 2009-2014 годы добыча нефти и газового конденсата в республике будет увеличиваться за счет реализации проектов месторождений Тенгиз, Карачаганак, а также за счет начала добычи на месторождении Кашаган.
На отечественных нефтеперерабатывающих заводах планируются мероприятия по реконструкции и модернизации установок существующих перерабатывающих мощностей. При этом предполагается обеспечить потребителей республики качественными нефтепродуктами, соответствующими требованиям ЕВРО-3, 4, снизить вредное воздействие на окружающую среду, обеспечить потребности Республики Казахстан в автомобильном и авиационном топливе, а так же довести суммарную мощность нефтеперерабатывающих заводов по переработке нефти до 17 млн. тонн в год.
Министерство осуществляет организацию и контроль за реализацией Плана мероприятий на 2006-2010 годы (II этап) по реализации Государственной программы освоения казахстанского сектора Каспийского моря.
Обеспечивается поставка мазута на производственно-социальные объекты республики и дизельного топлива на весенне-осенние полевые работы для сельхозтоваропроизводителей и утверждение графика закрепления аэропортов республики за основными ресурсодержателями нефти и нефтепродуктов по поставке авиакеросина.
Увеличение объемов добычи нефти требует развития нефтетранспортной инфраструктуры. Актуальной является работа по созданию новых и расширению существующих экспортных систем. Прорабатываются вопросы поэтапного расширения нефтепровода Каспийского Трубопроводного Консорциума до 67 млн. тонн в год, в т.ч. по РК до 50 млн. тонн в год. Присоединение Казахстанской Каспийской Системы Транспортировки, включающий нефтепровод Ескене - Курык (пропускная способность нефтепровода Ескене - Курык на начальном этапе 23 млн. тонн в год, с последующим увеличением до 56 млн. тонн в год) и Транскаспийскую систему (терминал на казахстанском побережье Каспийского моря, танкеры и суда, терминал на азербайджанском побережье Каспийского моря и соединительные сооружения) к трубопроводу Баку-Тбилиси-Джейхан.
Завершено строительство 1-ой очереди второго этапа строительства нефтепровода Казахстан-Китай, участка Кенкияк-Кумколь.

Газ өнеркәсібі. Табиғи және ілеспе газды өндіру 2008 жылы 33,5 млрд. текше метрді құрады, өсуі 2007 жылмен салыстырғанда 13,1 %. 2008 жылы республиканың мұнай және газ өңдейтін кәсіпорындарында 1445,1 мың тонна сұйытылған көмірсутек газы өндірілді, өсуі 101 % құрады. Оның ішінде шамамен 1008 мың тоннасы экспортқа жөнелтілді және 437,1 мың тонна ішкі нарыққа жөнелтілді (2007 жылға қарағанда 95 %).
Республика облыстарының табиғи газ тұтынуының көлемі 9,0 млрд. текше метрді құрады және 2007 жылы тұтынған газдың көлемінен 3,9 % артты. Газ экспортының көлемі 5,7 млрд. т. м (алмасу операциясы арқылы ҚР ішкі нарығына жіберілетін Қарашығанақ газын есептемегенде) құрады.
2009 жылы күтілетін газ өндіру 35,6 млрд. текше метрді құрайды. Табиғи газ тұтыну көлемі 8,2 млрд. текше метрді құрайды. Газ экспорттау көлемі 7,0 млрд. текше метрді құрайды.
Ішкі нарықты газбен қамтамасыз ету үшін 2006 жылы «Газпром» ААҚ, «Өзбекмұнайгаз» ҰХК және «ҚазмұнайГаз» ҰҚ» АҚ арасында Газдың қарсы жеткізілімі туралы келісімге қол қойылды.
Қазақстанда магистральдық газ құбырлары мен газ тарату желілерінің тарихи қалыптасқан жүйесіне сәйкес оңтүстік өңірлер әдеттегідей өзбек газымен қамтамасыз етіледі. Республиканың оңтүстігінің қажеттілігі соңғы 7 жылдары 1,7-ден 3,8 млрд. текше метрге дейін өсті. Сонымен қатар табиғи газ өндіру көлемінің төмендеуін және Өзбекстанда газға қажеттіліктің қыста артатындығын ескере отырып, жыл сайын күзгі-қысқы мезгілде өзбек газын жеткізу шектеледі.
Бейнеу-Шымкент газ құбырын салу Қазақстанның энергетикалық қауіпсіздігінің жақсаруына жағдай жасайтын болады және елдің газ өндіретін батыс өңірлерінен оңтүстікке берілетін газ ағынын қамтамасыз етуге және өзбек газының жеткізіліміне тәуелділікті азайтуға мүмкіндік береді.
Қазақстан ішкі және сыртқы нарықтарға көмірсутектерді жеткізудің көп векторлы принциптеріне сүйене отырып, табиғи газдың транзиті мен экспорттық жеткізілімі бойынша барлық экономикалық тиімді бағыттарды дамытуға ұмтылады.
2007 жылғы 20 желтоқсанда Мәскеу қаласында Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Ресей Федерациясының Үкіметі мен Түрікменстан Үкіметінің арасындағы Каспий маңы газ құбырын салудағы ынтымақтастық туралы келісімге қол қойылды.
Сондай-ақ 2007 жылғы 18 тамызда Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қытай Халық Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан-Қытай газ құбырын салу мен пайдаланудағы ынтымақтастық туралы келісімге қол қойылды.
Осы Келісімдерді іске асыру елдің транзиттік және экспорттық әлеуетін жақсартуға мүмкіндік береді және тиісінше Қазақстан экономикасының дамуына жағдай жасайтын болады.

Газовая промышленность. Добыча природного и попутного газа в 2008 году составила 33,5 млрд. куб. м, рост по сравнению с 2007 годом - на 13,1 %. За 2008 год на нефте- и газоперерабатывающих предприятиях республики произведено 1445,1 тыс. тонн сжиженного углеводородного газа, рост составил 101 %. Из них на экспорт отгружено порядка 1008 тыс. тонн и на внутренний рынок отгружено 437,1 тыс. тонн (95 % к 2007 году).
Объем потребления природного газа областями РК в 2008 году республики составил 9,0 млрд. куб. м и на 3,9 % превысил объем потребления газа в 2007 году. Объем экспорта газа составил 5,7 млрд. куб. м (без учета объема карачаганакского газа, направляемого по обменным операциям на внутренний рынок Республики Казахстан).
В 2009 году ожидаемая добыча газа составит 35,6 млрд. куб. м. Объем потребления природного газа составит 8,2 млрд. куб. м. Объем экспорта газа составит 7,0 млрд. куб. м.
Для обеспечения внутреннего рынка газом в 2006 году подписано Соглашение о встречных поставках газа между ОАО "Газпром", НХК "Узбекнефтегаз" и АО "НК "КазМунайГаз".
В соответствии с исторически сложившейся системой магистральных газопроводов и газораспределительных сетей в Казахстане южные регионы традиционно обеспечиваются узбекским газом. Потребность Юга республики за последние годы возросла с 1,7 до 3,8 млрд. куб. м. Вместе с тем, учитывая падение объемов добычи природного газа и возрастающую потребность газом в Узбекистане зимой, ежегодно в осенне-зимние периоды ограничиваются поставки узбекского газа.
Строительство газопровода Бейнеу-Шымкент будет способствовать повышению энергетической безопасности Казахстана и позволит обеспечить перетоки газа из западных газодобывающих регионов страны в южные, и тем самым снизить зависимость от поставок узбекского газа.
Основываясь на принципах многовекторности поставок углеводородов на внутренние и внешние рынки, Казахстан стремится развивать все экономически выгодные маршруты по транзиту и экспортным поставкам природного газа.
20 декабря 2007 года в г. Москве было подписано Соглашение между Правительством Республики Казахстан, Правительством Российской Федерации и Правительством Туркменистана о сотрудничестве в строительстве Прикаспийского газопровода.
Также, 18 августа 2007 года подписано Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о сотрудничестве в строительстве и эксплуатации газопровода Казахстан-Китай.
Реализация данных Соглашений позволит повысить транзитный и экспортный потенциал страны, и, соответственно, будет способствовать развитию экономики Казахстана.

Газ тасымалдау саласындағы нормативтік базаны жетілдіру мақсатында газды тұтыну, коммерциялық есепке алу аспаптарын пайдалану, баға белгілеу процестерін мемлекеттік реттеу жолымен сұйытылған газды тұтынушылар мен өнім берушінің арасындағы өзара қарым-қатынасты реттеуге бағытталған Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 11 маусымдағы № 568 қаулысымен бекітілген Сұйытылған көмірсутек газын жеткізу, тасу және пайдалану ережесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізілді (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 16 қаңтардағы № 22 қаулысы).
Жанар-жағар май материалдары шығысының нормаларын, газ құбырларының желілік бөлігінде, компрессорлық станцияларында, газды жерасты сақтау қоймаларында жабдық, қосалқы бөлшектер мен материалдар, авариялық қор, энергетикалық ресурстар шығысының нормаларын, газды магистральдық газ құбыры арқылы тасымалдау кезінде өз мұқтаждарына және технологиялық ысыраптарға газ шығысының, магистральдық газ құбырларында ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізуге және жаңа технологиялар енгізуге арналған шығыстардың нормаларын есептеу жөнінде 30 әдістемелік нұсқаулар әзірленген.
Магистральдық және газды бөлгіш жүйелерді пайдалануға, қызмет көрсету мен жөндеуге, шығыс нормаларына қатысты 40-қа жуық мемлекеттік стандарттар әзірленген, оның көп бөлігі ИСО стандарттарының негізінде әзірленген.
Мұнай-химия саласында республикада көмірсутек шикізатын тереңдетіп өңдейтін және жоғары қосылған құнымен мұнай-химия өнімдерін шығаратын өндірістік қуаттар құру жөнінде министрлік «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ-пен, «Kazakhstan Petrochemical Industies» ЖШС-пен және басқа да мұнай-химия кәсіпорындарымен бірлесіп, нақты серпінді инвестициялық жобаларды іске асыру кезеңіне кірісті. Оларды іске асыру бойынша негізі іс-шаралар Мұнай-химия өнеркәсібін дамытудың 2008 - 2013 жылдарға арналған бағдарламасында белгіленді.
2007 жылғы желтоқсанда Мемлекет басшысының Жарлығымен Атырау облысының әртүрлі географиялық алаңдарында «Ұлттық индустриалдық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағы (АЭА) құрылды. АЭА-ның аумағы 3475,9 гектарды құрайды.
Осы Жарлықты іске асыру мақсатында АЭА-ның уәкілетті органы етіп ЭМРМ-ді белгілеу, АЭА-ға әкімшілік ету және АЭА ММ жер бөлу жөніндегі мемлекеттік мекемесін құру көзделген «Ұлттық индустриалдық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі шұғыл шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 2 сәуірдегі № 314 қаулысы қабылданды.

В целях совершенствования нормативной базы в сфере транспортировки газа внесены изменения и дополнения в Правила поставки, перевозки и пользования сжиженными углеводородными газами, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2003 года № 568, которые направлены на упорядочение взаимоотношений между поставщиками и потребителями сжиженного газа путем государственного урегулирования процессов учета потребления газа, эксплуатации приборов коммерческого учета, ценообразования (постановление Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года № 22).
Разработаны 30 методических указаний по расчету норм расхода горюче-смазочных материалов, оборудования, запасных частей и материалов, аварийного запаса, энергетических ресурсов на линейной части магистральных газопроводов, компрессорных станциях, подземных газохранилищах, норм расхода газа на собственные нужды и технологические потери при транспортировке газа по магистральным газопроводам, на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и внедрение новых технологий на магистральных газопроводах.
Разработаны около 40 государственных стандартов, касающихся эксплуатации магистральных и газораспределительных сетей, обслуживания и ремонта, норм расхода, из них большая часть на основе стандартов ИСО.
В нефтехимической отрасли по созданию в республике производственных мощностей глубокой переработки углеводородного сырья и выпуску нефтехимической продукции с высокой добавленной стоимостью министерство совместно с АО "НК "КазМунайГаз", ТОО "Kazakhstan Petrochemical Industries Inc." и другими нефтехимическими предприятиями приступили к этапу реализации конкретных прорывных инвестиционных проектов. Основные мероприятия по их реализации определены в Программе развития нефтехимической промышленности на 2008-2013 годы.
В декабре 2007 года Указом Главы государства создана специальная экономическая зона (СЭЗ) "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк" на различных географических площадках Атырауской области. Территория СЭЗ составляет 3475,9 гектара.
В целях реализации данного Указа принято постановление Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2008 года № 314 "О неотложных мерах по обеспечению деятельности специальной экономической зоны "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк"", которым предусматривается определение Министерства энергетики и минеральных ресурсов (МЭМР) уполномоченным органом СЭЗ, создание государственного учреждения по администрированию СЭЗ и отвод земель ГУ СЭЗ.

ЭМРМ-нің 2008 жылғы 16 сәуірдегі № 116 бұйрығымен «Ұлттық индустриалдық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағының әкімшілігі» ММ құрылды. Жер мәселелерін шешу Жер кодексіне сәйкес жүргізілетін болады.
Жылына қуаты 1,3 млн. тонна базалық мұнай-химия өнімдерін, оның ішінде 800 мың тонна полиэтилен және 500 мың тонна полипропилен алатын әлемдік деңгейдегі интеграцияланған газ-химия кешенінің құрылысы Атырау облысының Қарабатан теміржол станциясы мен Теңіз аланыңа жақын жерде (газ бөлу қондырғысы) жүзеге асырылатын болады.
Мемлекет инфрақұрылым объектілерін салуда Жобаға қолдау көрсетуге шешім қабылдады, сондықтан жобаның құрылысы бойынша жұмыс бір мезгілде екі бағытта.
- ЖСҚ әзірлеу және инфрақұрылым жасау (11 физикалық объекті) 96 млрд. теңге көлемінде мемлекеттің қаржылай қолдауымен жүзеге асырылатын болады, оның ішінде 14 млрд. теңге - 2008 - 2009 жылдары бөлінген бюджеттік несие; 82 млрд. теңгені Ұлттық қордан (2010 - 2012 жылдары) облигациялық заем түрінде бөлу жоспарлануда.
- ЖСҚ әзірлеу және кешеннің негізгі қондырғыларын жасау меншікті және заемдық инвестициялық қаражат есебінен жүргізілуде. Қазіргі кезде кешен құрылысына тартылған қаржыландыру көздері мен көлемі пысықталуда.
Мұнай-химия өндірістерін құрудың инвестициялық жобаларын әзірлеу және оларды іске асыруға дайындау кезінде Атырау мұнай өңдеу зауытының (АМӨЗ) технологиялық мүмкіндіктері мен өндірістік ресурстары ескерілді, келешекте Қазақстан Республикасы Үкіметтің 2009 жылғы 14 мамырдағы № 712 қаулысымен бекітілген «Қазақстан Республикасында мұнай өңдеу зауыттарын дамытудың 2009 - 2015 жылдарға арналған кешенді жоспарының 9 іс-шараларына сәйкес, басқа да мұнайгаз өңдеу зауыттарының ресурстық және технологиялық мүмкіндіктері белгіленетін және тартылатын болады.
АЭА шеңберінде Министрлік пен «ҚазмұнайГаз» ҰК» АҚ мынадай жобаларды жасауға дайындады.
- Атырау МӨЗ-де хош иісті көмірсутектер өндіретін кешен салу (2010 - 2011 жылдары).
- Ақтау пластикалық масса зауытында жол битумын өндіруді ұйымдастыру (2010 - 2011 жылдары).
Атом өнеркәсібі. Қазақстан Республикасында атом өндіру көлемі 2008 жылы 8512 тоннаны немесе 2007 жылмен салыстырғанда 128 % құрады. Уранның шала тотығын-тотығын өндіру көлемі 8130 тоннаны құрады, өсуі 2007 жылғы деңгейге қарағанда 30 % құрады. Отындық таблеткалар шығару көлемі 176 тоннаны құрады. Уранның диоксид ұнтағын өз шикізатынан өндіру көлемі 2007 жылғы деңгейде сақталды және 34,7 тоннаны құрады.
Бериллий өнімін шығару 1689 тоннаны құрады. Алдыңғы жылмен салыстырғанда, өнім шығару 6,3 %-ға ұлғайды. Тантал өнімін шығару көлемі 306 тоннаны құрады. Тантал өнімін шығару 2007 жылдың деңгейіне қарағанда 74 %-ға ұлғайды. Ниобий өнімін өндіру көлемі 65 тоннаны құрады. Алдыңғы жылмен салыстырғанда өнім шығару 40 %-ға артты.

Приказом МЭМР от 16 апреля 2008 года № 116 создано ГУ "Администрация специальной экономической зоны "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк"". Решение земельных вопросов будет производиться в соответствии с Земельным кодексом.
Строительство интегрированного газохимического комплекса мирового уровня по получению базовой нефтехимической продукции мощностью 1,3 млн. тонн продукции в год, в том числе полиэтилена 800 тыс. тонн и полипропилена 500 тыс. тонн будет осуществлено вблизи железнодорожной станции Карабатан и Тенгизской площадке (установка сепарации газа) Атырауской области.
Государство решило оказать поддержку Проекту в строительстве объектов инфраструктуры, поэтому работа по строительству Проекта ведется одновременно по двум направлениям:
- разработка ПСД и строительство инфраструктуры (11 физических объектов) будет осуществлено при финансовой поддержке государства в объеме 96 млрд. тенге, из них 14 млрд. тенге - бюджетный кредит, выделенный в 2008-2009 годах; 82 млрд. тенге планируется выделить в виде облигационных займов из Национального фонда (2010-2012 годы);
- разработка ПСД и строительство основных установок комплекса из собственных и заемных инвестиционных средств. В настоящее время отрабатываются источники и объемы привлеченного финансирования строительства комплекса.
При разработке инвестиционных проектов создания нефтехимических  производств и подготовке их к реализации были также учтены технологические возможности и производственные ресурсы Атырауского нефтеперерабатывающего завода (АНПЗ), в перспективе будут определены и вовлечены ресурсные и технологические возможности и других нефтегазоперерабатывающих заводов в соответствии с мероприятиями Комплексного плана развития нефтеперерабатывающих заводов в Республике Казахстан на 2009-2015 годы, утвержденного постановлением Правительства РК от 14 мая 2009 года № 712.
В рамках СЭЗ министерство и АО "НК "КазМунайГаз" подготовили к строительству следующие проекты:
- строительство комплекса по производству ароматических углеводородов на Атырауском НПЗ (2010-2013 годы);
- строительство производства дорожных битумов на Актауском заводе пластических масс (2010-2011 годы).
Атомная промышленность. Объем добычи урана в Республике Казахстан за 2008 год составил 8512 тонн или 128 % относительно 2007 года. Объем производства закиси-окиси урана составил 8130 тонн, увеличение по сравнению с 2007 годом составило 30 %. Объем выпуска топливных таблеток составил 176 тонн. Объем производства по выпуску порошков диоксида урана из собственного сырья сохранился на уровне 2007 года и составил 34,7 тонн.
Выпуск бериллиевой продукции составил 1689 тонн. В сравнении с предыдущим годом объем производства был увеличен на 6,3 %. Объем выпуска танталовой продукции составил 306 тонн. Выпуск танталовой продукции к уровню 2007 года увеличен на 74,9 %. Объем производства ниобиевой продукции составил 65 тонн. В сравнении с предыдущим годом объем производства был увеличен на 40 %.

2009 жылы күтілетін уран ендіру көлемі 13462 тоннаны құрайды.
Жұмыс істеп тұрған кеніштерде уран өндірудің көлемін ұлғайту жөніндегі жұмыстар жалғастырылуда және жаңа кеніштер пайдалануға берілмек. Ресеймен, Жапониямен, Канадамен өндіру жөніндегі бірлескен кәсіпорындар құрылды.
Экспортқа отындық таблеткаларды, табиғи уранды жеткізіп беру, француздық «АРЕВА» және американдық «General Electric» үшін скрапты қайта өңдеу бойынша ядролық-отын циклінің қызметі жүзеге асырылуда. Батыс дизайнының реакторлары үшін отындық таблеткаларды сертификаттау бойынша жұмыс жүргізілуде.
«Kansai Electric» және «Sumitomo» жапон компанияларымен ынтымақтастық туралы келісім шеңберінде қазақстандық отын циклінің қызметтерін жапон нарығына ілгерілету және жапон АЭС-і үшін ядролық отын компоненттерін жеткізу бойынша жұмыстар жүргізілуде.
Атом энергетикасын отынмен қамтамасыз ететін бәсекеге қабілетті сала құру бірінші кезекте отандық атом электр станцияларын (АЭС-ті) отынмен жабдықтау мәселесін шешуге мүмкіндік береді, ал келешекте Қазақстан Республикасының жоғары технологиялық уран өнімінің әлемдік нарығындағы дербес ұстанымын қамтамасыз етеді.
Осы міндеттерді шешу үшін «Қазатомөнеркәсіп» ҰАК» АҚ базасында толық ядролық отын циклінің сатылас интеграцияланған компаниясын құру көзделуде. Осы мақсатта жоғары технологиялы уран өнімдерін өндіретін кәсіпорындар құрылуда: Ангарск қаласында (РФ) уранды байытатын бірлескен қазақстан-ресей кәсіпорны құрылды; канадалық «Cameco» корпорациясымен 10 «Үлбі металлургия зауыты» АҚ базасында «Қазатомөнеркәсіп» ҰАК» АҚ-пен бірлескен уран гексафторидің шығаратын кәсіпорын құру жөніндегі келісімге қол қойылды; «АРЕВА» француз компаниясымен «Қазатоменеркәсіп» ҰАК» АҚ-пен АЭС-ке арналған ядролық отын өндірудің түпкілікті өнімі - ядролық реакторлар үшін жылу бөлетін құрастырымдар (ЖБҚ) шығаратын бірлескен кәсіпорын құру жөніндегі келісімге қол қойылды.
Ақтау қаласындағы БН-350 реакторын пайдаланудан шығару жөніндегі жұмыстарды жалғастыру қажет. Ол үшін сұйық радиоактивті қалдықтарды қайта өңдеу кешенін салу және 2009 жылы пайдаланылған ядролық отынды Ақтау қаласынан Курчатов қаласына көшіру және «МАЭК-Қазатоменөркәсіп» ЖШС-тің аймағында сұйық радиоактивтік қалдықтарды сақтау үшін резервтік сыйымдылықтарды құрастыру мәселелерін шешу керек.
2008 жылдың желтоқсанында жоғары сыйымдылықты тантал ұнтақтары өндірісін құру жөніндегі жоба аяқталды, нысаналар мен сымдарды шығару мақсатында тантал өндірісін қайта құру бойынша жоба іске асырылуда.
Ядролық энергетика. Бүкіл әлемде энергетикалық қажеттіліктің өсуі, мұнай мен табиғи газ бағасының тұрақсыздығы; органикалық отынды пайдалануға байланысты экологиялық шектеулер; бірқатар елдердегі энергиямен жабдықтау сенімділігіне қатысты алаңдаушылық жаңа энергетикалық технологияны дер кезінде дайындауды өзекті етіп отыр. Жаңадан жаңартылатын энергия көздері мен басқарылатын термоядролық синтезді белсенді түрде зерттеу әзірше оларды кең ауқымда дәстүрлі отынның орнын басатын шынайы бәсекеге қабілетті тәсілдер ретінде қарауға мүмкіндік бермейді.
Атом энергетикасы басқа энергия технгологияларымен салыстырып қарағанда маңызды принципті ерекшеліктерге ие:
ядролық отында миллиондаған есе көп энергияның шоғырлануына және іс жүзінде сарқылмас ресурстарға ие болады;
атом энергетикасының қалдықтары біршама аз көлемде болады және сенімді оқшауландырылуы мүмкін, ал олардың неғұрлым қауіптілерін ядролық реакторларда «біткенше жағуға» болады;
ядролық отын циклі қалдықтардың радиоактивтілігі мен радиоулылығы олардың уран ендірілетін рудадағы мәнінен асып түспейтіндей болып іске асырылады.
Сонымен, ядролық энергетика қазып алынатын органикалық отында энергетиканың едәуір бөлігінің біртіндеп орнын толтыру және басым энергия технологиясы ретінде қалыптасуы үшін барлық қажетті әлеуетті қасиетке ие болады.
Қазақстанның әртүрлі өңірлеріндегі электр энергиясын өндіру мен тұтыну динамикасын талдау электр тұтынудың өсу қарқынының едәуір өскенін көрсетеді және бұл үрдіс болашақта сақталады. Электр тұтынудың өсу қарқынының едәуір өсуі Еуразия өнеркәсіптік қауымдастығы корпорациясы кәсіпорындарының дамуына, тұрғын үй құрылысы қарқынының артуына, өнеркәсіп кәсіпорындарында өндірісті қалпына келтіруге, ауыл шаруашылығы және агроөнеркәсіп кластерлерін құруға, мұнай мен газ өндіру көлемін өсіруге орайластырылған. Электр энергиясы мен жылу өндіруді әртараптандыру елдің қолданыстағы отын-энергетика қауіпсіздігін құрылымдық қайта құру мен жаңғыртуды көздейді. Ұзақ мерзімді перспективада елдің кепілді энергетикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін АЭС салу және оны іске қосу көзделуде, бұл отын цикліне уранның едәуір қорын тартуға және қолда бар көмірсутек шикізатын неғұрлым ұтымды пайдалануға мүмкіндік береді.
Атом энергиясын пайдалану саласындағы қауіпсіздікті реттеуді Министрліктің Атом энергетикасы комитеті жүзеге асырады. Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді қадағалау мен бақылауды жүзеге асыру, лицензиялау, нормативтік құжаттарды әзірлеу қауіпсіздікті мемлекеттік реттеу элементтері болып табылады.

В 2009 году ожидаемая добыча урана составит 13462 тонн.
Продолжаются работы по увеличению объемов добычи урана на действующих рудниках и вводятся в эксплуатацию новые рудники. Созданы совместные предприятия по добыче с Россией, Японией, Канадой.
Осуществляются поставки природного урана на экспорт, топливных таблеток, услуг ядерно-топливного цикла по переработке скрапов для французской "АРЕВА" и американской "General Electric". Ведется работа по сертификации топливных таблеток для реакторов западного дизайна.
В рамках Соглашения о сотрудничестве с японскими компаниями "Kansai Electric" и "Sumitomo" ведется работа по продвижению казахстанских услуг топливного цикла на японский рынок и поставок компонентов ядерного топлива для японских АЭС.
Создание конкурентоспособной отрасли топливного обеспечения атомной энергетики позволит в первую очередь решить проблему снабжения отечественных атомных электростанций (АЭС) топливом, а в дальнейшем обеспечит Республике Казахстан самостоятельную позицию на мировом рынке высокотехнологичной урановой продукции.
Для решения этой задачи предусматривается построение вертикально-интегрированной компании полного ядерного топливного цикла на базе АО "НАК "Казатомпром". С этой целью создаются предприятия по производству высокотехнологичной урановой продукции: создано совместное казахстанско-российское предприятие по обогащению урана в г. Ангарске (РФ), подписано соглашение с канадской корпорацией "Саmесо" по созданию с АО "НАК "Казатомпром" совместного предприятия по производству гексафторида урана на базе АО "Ульбинский металлургический завод"; подписано соглашение с французской компанией "АРЕВА" по созданию совместного предприятия с АО "НАК "Казатомпром" по производству тепловыделяющих сборок (ТВС) для ядерных реакторов - конечного продукта производства ядерного топлива для АЭС.
Требуется продолжение работ по выводу из эксплуатации реактора БН-350 в г. Актау. Для чего необходимо решить вопросы транспортировки отработавшего ядерного топлива из г. Актау в г. Курчатов и сооружения резервных емкостей для хранения жидких радиоактивных отходов на территории ТОО "МАЭК-Казатомпром".
В декабре 2008 года завершен прорывной проект по созданию производства высокоемких танталовых порошков, реализуется проект по реконструкции танталового производства с целью выпуска мишеней и проволоки.
Ядерная энергетика. Рост энергетических потребностей во всем мире, нестабильность цен на нефть и природный газ; экологические ограничения в связи с использованием органического топлива; озабоченность в отношении надежности энергоснабжения в ряде стран делают актуальной своевременную подготовку новой энергетической технологии. Активные исследования новых возобновляемых источников энергии и управляемого термоядерного синтеза пока не позволяют рассматривать их в качестве реалистичных конкурентоспособных способов крупномасштабного замещения традиционного топлива.
Атомная энергетика обладает важными принципиальными особенностями по сравнению с другими энерготехнологиями:
ядерное топливо имеет в миллионы раз большую концентрацию энергии и практически неисчерпаемые ресурсы;
отходы атомной энергетики имеют относительно малые объемы и могут быть надежно локализованы, а наиболее опасные из них можно "дожигать" в ядерных реакторах;
ядерный топливный цикл может быть реализован таким образом, что радиоактивность и радиотоксичность отходов не превысят их значений для руды, из которой добывается уран.
Таким образом, ядерная энергетика потенциально обладает всеми необходимыми качествами для постепенного замещения значительной части энергетики на ископаемом органическом топливе и становления в качестве доминирующей энерготехнологии.
Анализ динамики производства и потребления электроэнергии в различных регионах Казахстана показывает значительное увеличение темпов роста электропотребления, и эта тенденция сохранится в будущем. Значительное увеличение темпов роста электропотребления обусловлено развитием предприятий корпорации Евразийской промышленной ассоциации, ростом темпов жилищного строительства, восстановлением производства на предприятиях промышленности, созданием сельскохозяйственных и агропромышленных кластеров, ростом объемов добычи нефти и газа. Диверсификация производства электроэнергии и тепла предусматривает структурную перестройку и модернизацию существующего топливно-энергетического комплекса страны. Для гарантированного обеспечения энергетической безопасности страны в долговременной перспективе предполагается строительство и ввод в эксплуатацию АЭС, что позволит вовлечь в топливный цикл значительные запасы урана, и более оптимально использовать имеющиеся углеводородные ресурсы.
Регулирование безопасности в сфере использования атомной энергии осуществляется Комитетом по атомной энергетике Министерства. Элементами государственного регулирования безопасности являются лицензирование, осуществление надзора и контроля за обеспечением ядерной и радиационной безопасности, разработка нормативных документов.

Тұтастай алғанда, рұқсаттама құжаттар саны 2014 жылы 2010 жылға қарағанда 30 %-ға төмендеуі жорамалданып отыр.
3. Стратегиялық бағыттар, қызметтің мақсаттары мен міндеттері
1-стратегиялық бағыт. Елдің минералдық-шикізат кешенінің тұрақты дамуы мен жұмыс істеуін қамтамасыз ету
1.1-мақсат. Елдің минералдық-шикізат кешенін минералдық шикізат қорларымен қамтамасыз ету
Мақсатты индикатор:
Өндірілген пайдалы қазбалардың негізгі түрлерінің қорларын толықтыру пайызы 2008 жылғы 20 %-дан өтелгеннен 2014 жылы 40 %-ға дейін (неғұрлым көп қажет етілетін пайдалы қазбалар бойынша: алтын, мыс, полиметалдар) болмақ.

В целом, предполагается снижение количества разрешительных документов в 2014 году по сравнению с 2010 годом на 30 %.
3. Стратегические направления, цели и задачи деятельности
Стратегическое направление 1. Обеспечение устойчивого развития и функционирования
минерально-сырьевого комплекса страны
Цель 1.1. Обеспечение минерально-сырьевого комплекса страны запасами минерального
сырья
Целевой индикатор:
Процент восполнения добытых запасов основных видов полезных ископаемых к погашенным от
20 % в 2008 году до 40 % в 2014 году (по наиболее востребованным полезным ископаемым:
золоту, меди, полиметаллам).

1. 2014 жылы электр энергиясын өндіруді 2008 жылға қарағанда 20,5 %-ға өсіруді қамтамасыз ету
2. Қазақстанның қажеттілігін өзінің энергия көздерінен 100 %-ға дейін қанағаттандыру экономика және тұрғын-үй-коммуналдық шаруашылығы (ТКШ) салаларын энергиямен жабдықтаудың тұрақтылығын арттыруға, токтың жиілігі мен кернеуі бойынша берілетін электр энергиясының сапасын тұрақтандыруға әкеледі және бәсекеге қабілеттіліктің ағымдағы индексі деңгейінің төмендеу тәуекелінің азаюына алып келеді (77 орын).
2.2.1-міндет. Электр энергетикасы саласындағы инвестициялық тартымдылықты арттыру
Саланың инвестициялық тартымдылығын арттыру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу
НҚА саны (заң жобасы, салалық бағдарлама, тұжырымдама, базалық және шекті бағалар мен САТ тобы бойынша тәртіп)
2
2
2.2.2-міндет. Жұмыс істеп тұрған қуаттарды қайта құру, жаңғырту және жаңа қуат көздерін салу
1. Балқаш ЖЭС I - модулін салу, 1320 МВт (қаржыландыру: 70% - заем қаражаты; 30 % - өз қаражаты)
инвестициялық жоба
жобаны іске асыруды бастау
1 блок құрылысының аяқталуы (660 МВт)
2. Екібастұз 2-ГРЭС-те № 3 энергия блогын салу, 500 МВт (заем қаражаты, «Самұрық-Энерго» АҚ-тың және 2-ГРЭС екінші акционерінің қаржылары)
инвестициялық жоба
жобаны іске асыруды бастау
жобаның аяқталуы
3. Мойнақ ГЭС-ін салу, 300 МВт (заем қаражаты, өз қаражаты)
инвестициялық жоба
жобаның аяқталуы
4. Ақшабұлақ кенорында ГТЭС салу, 87 МВт (өз қаражаты, заем қаражаты)
инвестициялық жоба
жобаны іске асыруды бастау
жобаның аяқталуы
5. Орал қаласында ГТЭС салу, 54 МВт (өз қаражаты, заем қаражаты)
инвестициялық жоба
жобаны іске асыруды бастау
жобаның аяқталуы
6. Жаңа жол ГТЭС-ін 110 МВт-қа дейін кеңейту (меншік иесінің қаржысы)
инвестициялық жоба
жобаның аяқталуы
7. Екібастұз 1-ГРЭС-те № 8 энергия блогын қалпына келтіру, 500 МВт (меншік иесінің қаржысы)
инвестициялық жоба
жобаны іске асыруды бастау
жобаның аяқталуы
8. Ақсу ГРЭС-тің № 2 энергия блогын қалпына келтіру, 325 МВт (меншік иесінің қаржысы)
инвестициялық жоба
жобаны іске асыруды бастау
жобаның аяқталуы

1. Обеспечение прироста производства электроэнергии в 2014 году на 20,5 % к 2008 году.
2. Удовлетворение потребности Казахстана от собственных энергоисточников до 100 %,
что приведет к повышению устойчивости энергоснабжения отрасли экономики и
жилищно-коммунального хозяйства (ЖКХ), стабилизации качества передаваемой
электроэнергии по частоте и напряжению тока, и уменьшению риска снижения текущего
уровня индекса конкурентоспособности (77 место).
Задача 2.2.1. Повышение инвестиционной привлекательности электроэнергетической отрасли
Разработка нормативных
правовых актов по
вопросам повышения
инвестиционной
привлекательности
отрасли
коли-
чество
НПА
(законо-
проект,
отрас-
левая
прог-
рамма,
концеп-
ция,
порядок
по базо-
вым и
предель-
ным
ценам и
группам
ЭПО)
2
2
Задача 2.2.2. Реконструкция, модернизация существующих и строительство новых
генерирующих мощностей
1. Строительство I -
модуля Балхашской ТЭС,
1320 МВт
(финансирование: 70 % -
заемные средства; 30 % -
собственные средства)
ин-
вести-
цион-
ный
проект
начало
реали-
зации
проекта
завер-
шение
строи-
тельст-
ва 1
блока
(660
МВт)
2. Строительство
энергоблока № 3 на
Экибастузской ГРЭС-2,
500 МВт (заемные
средства, средства АО
"Самрук-Энерго" и
второго акционера
ГРЭС-2)
ин-
вести-
цион-
ный
проект
начало
реали-
зации
проекта
заверше-
ние
проекта
3. Строительство
Мойнакской ГЭС, 300 МВт
(собственные, заемные
средства)
ин-
вести-
цион-
ный
проект
завер-
шение
проекта
4. Строительство ГТЭС
на месторождении
Акшабулак, 87 МВт
(собственные средства,
заемные средства)
ин-
вести-
цион-
ный
проект
начало
реали-
зации
проекта
завер-
шение
проекта
5. Строительство ГТЭС
в г. Уральск, 54 МВт
(собственные средства,
заемные средства)
ин-
вести-
цион-
ный
проект
начало
реали-
зации
проекта
завер-
шение
проекта
6. Расширение
Жанажольской ГТЭС
до 110 МВт (средства
собственника)
ин-
вести-
цион-
ный
проект
завер-
шение
проекта
7. Восстановление
энергоблока № 8 на
Экибастузской ГРЭС-1,
500 МВт (средства
собственника)
ин-
вести-
цион-
ный
проект
начало
реали-
зации
проекта
завер-
шение
проекта
8. Восстановление
энергоблока № 2 Аксуской
ГРЭС, 325 МВт (средства
собственника)
ин-
вести-
цион-
ный
проект
начало
реали-
зации
проекта
завер-
шение
проекта

2.2.3-міндет. Электр желілері объектілерін салу
1. «Мойнақ ГЭС-інің қуатын беру» жобасын іске асыру: екі 220 кВ ЖВ желі тарту, қазіргі 2 қосалқы станцияны кеңейту және Мойнақ ГЭС-інің 220 кВ АТҚ салу» («Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ-тың жарғылық капиталын кейін «КЕGОС» АҚ-тың жарғылық капиталымен қорландыра отырып ұлғайту үшін РБ қаражаты, қарыз қаражаты)
инвестициялық жоба
трассаны келісу, ЖСҚ-ны әзірлеу
жобаның басталуы
жобаның аяқталуы

Задача 2.2.3. Строительство электросетевых объектов
1. Реализация проекта
"Выдача мощности
Мойнакской ГЭС:
Строительство двух
ВЛ-220 кВ, расширение 2
существующих подстанций
и строительство ОРУ 220
кВ Мойнакской ГЭС"
(средства РБ на
увеличение уставного
капитала АО "ФНБ
"Самрук-Казына" с
последующим увеличением
уставного капитала АО
"KEGOC", заемные
средства)
ин-
вести-
цион-
ный
проект
согла-
сование
трассы,
разра-
ботка
ПСД
начало
проекта
завер-
шение
проекта

1. «Бейнеу-Бозой-Ақбұлақ» магистральдық газ құбырын салу (бюджеттік қаржылар және концессионердің қаржысы)
жылына млрд. текше м.
5,0 дейін
5,0 дейін
10,0 дейін
* Ескертпе. «Бейнеу-Бозой-Ақбұлақ» магистральдық газ құбырының құрылысы бойынша жобалау-сметалық құжаттамасының әзірленуі аяқталталмағандықтан және жобаны қаржыландыру мәселесі әлі шешілмегендіктен, жыл сайынғы газ көлемі түзетілуі мүмкін.
2. Үшінші Жаңажол газ өңдеу зауытының құрылысы («СНПС-Ақтөбемұнайгаз» АҚ қаржысы)
жылына млрд. текше м.
зауыттың 2-кезегін пайдалануға беру (жылына 2 млрд. текше м.)
* Ескертпе. 2012 - 2013 ж. Жаңа жол газ өңдеу зауытының 3-кезеңінің құрылыс жобасын қаржыландыру мәселесі («СНПС-Ақтөбемұнайгаз» АҚ) қаралу кезеңінде тұр.

1. Строительство
магистрального
газопровода "Бейнеу-
Бозой-Акбулак"
(бюджетные средства и
средства концессионера)*
млрд.
куб.
м/год
до 5,0
до 5,0
до 10,0
* Примечание - ежегодные объемы газа возможно будут корректироваться в связи с
тем, что разработка проектно-сметной документации на строительство МГ
"Бейнеу-Бозой-Акбулак" не завершена и еще не решен вопрос финансирования проекта
2. Строительство
Третьего Жанажольского
газоперерабатывающего
завода (средства АО
"СНПС-Актобемунайгаз")*
млрд.
куб.
м/год
ввод в
эксплуа-
тацию
2-ой
очереди
завода
(2 млрд.
куб.
м/год)
* Примечание - вопрос финансирования проекта строительства 3-го этапа
Жанажольского газоперерабатывающего завода (АО "СНПС-Актобемунайгаз") в
2012-2013 г. находится на стадии рассмотрения

1. 2014 жылы Қазақстанның уранның әлемдік нарығындағы үлесін 30 %-ға дейін ұлғайту.
2. АЭС-ке, уранды байытуға арналған жылу бөлгіш құрастырылымдардың, уран гексафторидінің жаңа өндірістерін кезең-кезеңмен құру (Ресей Федерациясы). Ядролық реакторларға арналған отындық таблеткаларды сату көлемін тұрақты қамтамасыз ету. 2012 жылы отындық таблеткаларға батыстық дизайн сертификаттарын алу.
4.1.1 -міндет. Жаңа уран кеніштерін іске қосу және жұмыс істеп тұрған кеніштерді дамыту

1. Увеличение доли Казахстана на мировом рынке урана до 30 % в 2014 году.
2. Поэтапное создание новых производств гексафторида урана, тепловыделяющих сборок
для АЭС, обогащению урана (Российская Федерация). Обеспечение стабильных объемов
продаж топливных таблеток для ядерных реакторов. Получение в 2012 году
сертификатов на топливные таблетки западного дизайна
Задача 4.1.1 Ввод новых урановых рудников и развитие существующих рудников

4.2-мақсат. Атом энергетикасын құру есебінен электр және жылу энергиясы өндірісінің көздерін әртараптандыруды қамтамасыз ету
Мақсатты индикатор:
1. 2011 жылға қарай ядролық энергетика саласы инфрақұрылымының 2 объектісін іске қосу.
2. Атом станциясында өндірілетін энергия үлесі 2016 жылы - 1,5 %, 2017 жылы - 2,6 % құрайды.
4.2.1-міндет. Ядролық энергетиканың ғылыми-технологиялық базасын және инфрақұрылым элементтерін құру (дайындық жұмысы)

Цель 4.2. Обеспечение диверсификации источников производства электрической и
тепловой энергии за счет создания атомной энергетики
Целевой индикатор:
1. Ввод к 2011 году 2 объектов инфраструктуры ядерной энергетической отрасли.
2. Доля энергии, вырабатываемой на атомной станции, составит в 2016 году - 1,5 %,
в 2017 году - 2,6 %.
Задача 4.2.1. Создание научно-технологической базы и элементов инфраструктуры
ядерной энергетики (подготовительная работа)

3. Жаңартылатын энергия көздерін дамыту бағдарламасын әзірлеу
саны
1
4. Шағын СЭС құрылысының жобалары бойынша ТЭН әзірлеу
саны
1
5. Жел электр станциясы құрылысының жобасы бойынша ТЭН әзірлеу
саны
1
1
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің стратегиялық мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкес келуі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары және мақсаттары
Мемлекеттік органның мақсаттарын іске асыруға бағытталған мемлекеттің стратегиялық мақсаттары
Стратегиялық құжаттың, нормативтік құқықтық актінің атауы
1-стратегиялық бағыт. Елдің минералдық-шикізат кешенінің тұрақты дамуын және жұмыс істеуін қамтамасыз ету
1.1-мақсат. Елдің минералдық-шикізат кешенін минералдық шикізат қорларымен қамтамасыз ету
Біздің қорларымызды тез және тиімді пайдалану үшін ең үздік халықаралық технологияларды, ноу-хаулар мен ірі капиталды тарту үшін басты халықаралық мұнай компанияларымен ұзақ мерзімді әріптестік орнату
Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясы. 5-ұзақ мерзімді басымдық:
Энергетикалық ресурстар
1.2-мақсат. Халықты жерасты ауызсуымен қамтамасыз ету.
Аурулардың алдын алу - таза су мен таза тағамды пайдалануды, тазарту жүйелерінің болуын, қоршаған ортаны ластайтын және экологиялық зиян әкелетін объектілерді қысқартуды, басқа да қауіпті факторларды азайту жөніндегі осыған ұқсас шараларды білдіреді.
Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясы. 4-ұзақ мерзімді басымдық:
Қазақстан азаматтарының денсаулығы, білім алуы және аман-саулығы
2. Тұрақты дамуға көшудің негізгі принциптері мен басымдықтары, мақсаты мен міндеттері
2.1. Негізгі принциптер мен басымдықтар-сапалы ауызсуға қол жеткізу
Қазақстан Республикасының 2007 - 2024 жылдарға арналған тұрақты дамуға көшу тұжырымдамасы
1.3-мақсат. Қазақстанның барлық аумағында жерасты сулары мен қауіпті геологиялық процестердің ресурстық әлеуетінің сапасы туралы уақытылы ақпаратпен қамтамасыз ету.
3.5. Экологиялық тұрақтылық
Қазақстан Республикасының 2007 - 2024 жылдарға арналған тұрақты дамуға көшу тұжырымдамасы
1.4-мақсат. Минералдық-шикізат кешенінде инвестицияның тұрақты өсуін қамтамасыз ету
1. Жаңа әлемдік экономикалық парадигмаға сәйкес келуіміз үшін біз мемлекеттік басқарудың тиімділігі мен сапасын едәуір арттыруға тиіспіз, жеке сектор мен ұлттық капиталдың белсенділігін арттырып, көмектесуіміз, ынталандыруымыз және толықтыруымыз қажет.
2. Мемлекет дамыған нарықта шектелген рөлге ие болатындықтан, ол шын мәнінде ерік-күшінен айырылады және енжар қадағалаушыға айналады деп түсінбеу керек. Керісінше, ол заңдардың сақталуы үшін өте күшті, конъюнктураны өзгертуге дайын болуы үшін құзыретті және әлемдік және отындық нарықтардың білгірі, бостық пен бей-берекеттікке салынбауы үшін өз жұмысын белсенді жоспарлайтын болуы тиіс. Ол халықтың түрлі топтарының мүдделерін білуі, даму басымдықтарын белгілеуі, қоғамды біріктіре және топтастыра отырып, жеке сектормен тығыз ынтымақтастықта болуы тиіс.

3. Разработка программы
развития возобновляемых
источников энергии
кол-во
1
4. Разработка ТЭО по
проектам строительства
малых ГЭС
кол-во
1
5. Разработка ТЭО по
проектам строительства
ветроэлектрических
станции
кол-во
1
1
Соответствие стратегических целей Министерства энергетики и
минеральных ресурсов Республики Казахстан стратегическим целям
государства
Стратегические
направления и цели
государственного
органа
Стратегические цели государства, на
реализацию которых направлены цели
государственного органа
Наименование
стратегического
документа, нормативного
правового акта
Стратегическое направление 1. Обеспечение устойчивого развития и функционирования
минерально-сырьевого комплекса страны
Цель 1.1.
Обеспечение
минерально-сырьевого
комплекса страны
запасами минерально-
го сырья
Долгосрочное партнерство с главными
международными нефтяными компаниями для
привлечения лучших международных
технологий, ноу-хау и крупного капитала,
чтобы быстро и эффективно использовать
наши запасы
Стратегия развития
Казахстана до 2030 года.
Долгосрочный
приоритет 5:
Энергетические ресурсы
Цель 1.2.
Обеспечение
населения подземной
питьевой водой.
Предотвращение заболеваний подразумевает
использование чистой воды и здоровой
пищи, наличие очистительных систем,
сокращение объектов, загрязняющих
окружающую среду и наносящих
экологический вред, аналогичные меры по
снижению других факторов риска
Стратегия развития
Казахстана до 2030
года.
Долгосрочный
приоритет 4:
Здоровье, образование и
благополучие граждан
Казахстана
2. Основные принципы и приоритеты, цель
и задачи перехода к устойчивому развитию
2.1. Основные принципы и приоритеты -
доступ к качественной питьевой воде
Концепция перехода
Республики Казахстан к
устойчивому развитию на
2007-2024 годы
Цель 1.3.
Обеспечение
своевременной
информацией о
качестве ресурсного
потенциала подземных
вод и опасных
геологических
процессов на всей
территории
Казахстана.
3.5. Экологическая устойчивость
Концепция перехода
Республики Казахстан к
устойчивому развитию на
2007-2024 годы
Цель 1.4.
Обеспечение
устойчивого роста
инвестиций в
минерально-сырьевом
комплексе
1. Мы должны на порядок повысить
эффективность и качество государственного
управления, помогать, стимулировать и
дополнять активность частного сектора и
национального капитала, чтобы
соответствовать новой мировой
экономической парадигме.
2. Из того, что государство будет иметь
ограниченную роль в развитых рынках,
совершенно не следует, что оно будет
лишено воли и силы и превратится в
пассивного наблюдателя. Напротив, оно
должно быть очень сильным, чтобы
соблюдались законы, компетентным и
знающим мировые и отечественные рынки,
чтобы быть готовым к изменениям
конъюнктуры, активно планирующим свою
работу, чтобы не впасть в дряблость и
неорганизованность. Оно должно выявлять
интересы различных групп населения,
определять приоритеты развития, тесно
сотрудничать с частным сектором, тем
самым, объединяя и цементируя общество.

3. Біздің энергетикалық және басқа да табиғи ресурстарды игеруіміз жалғаса береді. Оның мақсаты - тек экономикалық өсімге ғана емес, сонымен бірге елдің саяси тұрақтылығын, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге ықпал ететін экспорттан пайда табу.
Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясы. 3-ұзақ мерзімді басымдық:
Шетел инвестициялары мен ішкі жинақ ақшалардың жоғары деңгейімен ашық нарықтық экономикаға негізделетін экономикалық өсу.
1. Біздің қорларымызды тез және тиімді пайдалану үшін ең үздік халықаралық технологияларды, ноу-хаулар мен ірі капиталды тарту үшін басты халықаралық мұнай компанияларымен ұзақ мерзімді әріптестік орнату. Бұл ретте келісім-шарттарда Қазақстанның мүдделері, оның ішінде экологиялық қауіпсіздік мәселелері, қазақстандық персоналды жұмыспен қамту және даярлау, бірқатар әлеуметтік міндеттерді шешу қатаң және байыппен қорғалатын болады.
2. Біздің табиғи ресурстарымызды пайдалануда біз ең үздік әлемдік практикаға сәйкес келетін және Қазақстанның мүдделеріне жауап беретін ашық келісімдерге мүдделіміз.
Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясы. 5-ұзақ мерзімді басымдық:
Энергетикалық ресурстар
Үшінші міндет - өндіруші саланың тиімділігін арттыру.
Бесінші бағыт - өндіруші саланың тиімділігі мен макроэкономикалық қайтарымдылығын едәуір арттыру.
Сегізінші бағыт.
Үшіншіден, заңнамалық базаны жетілдіру және жер қойнауын пайдаланудың кешенді мониторингі мен жер қойнауын пайдаланушылардың міндеттемелерін орындауды жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
1.5-мақсат. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттардағы қазақстандық қамтудың үлесін арттыру
Тиісті заңнамалық және нормативтік базаны дайындау.
Сатып алынатын тауарлар, жұмыстар мен қызметтер туралы электрондық дерекқорды қалыптастыру.
«Ұйымдар мен мемлекеттік органдар сатып алатын тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу кезінде қазақстандық қамтудың кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 27 қаңтардағы № 733 Жарлығы
2-стратегиялық бағыт. Отын-энергетика кешенін серпінді дамыту
2.1-мақсат.
Энергетикалық ресурстар мен қуаттарды тиімді пайдалану
Бесінші бағыт - өндіруші саланың тиімділігі мен макроэкономикалық қайтарымдылығын едәуір арттыру. Екіншіден, Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі өзге де мемлекеттік органдармен бірлесіп, энергия үнемдеуші технологияларға көшу бойынша практикалық шаралардың бағдарламасын дайындауы тиіс.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Екінші - экономиканың негізгі секторларын озық инфрақұрылымдық қамтамасыз ету. Үкімет энергия үнемдеуші және экологиялық таза технологияларды енгізуге өзінің күш-жігерін шоғырландыруы тиіс.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2008 жылғы 6 ақпандағы «Халықтың әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы

3. Будет продолжаться разработка наших
энергетических и других природных
ресурсов. Ее цель - получение доходов от
экспорта, которые будут способствовать не
только экономическому росту, но и
политической стабильности страны, а также
обеспечению национальной безопасности.
Стратегия развития
Казахстана до 2030
года.
Долгосрочный
приоритет 3:
Экономический рост,
базирующийся на
открытой рыночной
экономике с высоким
уровнем иностранных
инвестиций и внутренних
сбережений.
1. Долгосрочное партнерство с известными
международными нефтяными компаниями для
привлечения лучших международных
технологий, ноу-хау и крупного капитала,
чтобы быстро и эффективно использовать
энергетические запасы. При этом в
контрактах будут жестко и разумно
отстаиваться интересы Казахстана, в том
числе вопросы экологической безопасности,
занятости и подготовки казахстанского
персонала, решения ряда социальных задач.
2. В использовании наших природных
ресурсов мы заинтересованы в прозрачных
соглашениях, соответствующих лучшей
мировой практике и отвечающих интересам
Казахстана.
Стратегия развития
Казахстана до 2030
года.
Долгосрочный
приоритет 5:
Энергетические
ресурсы
Третья задача - повысить эффективность
добывающего сектора.
Пятое направление - Значительное
повышение эффективности и
макроэкономической отдачи добывающего
сектора.
Восьмое направление.
В-третьих, совершенствовать
законодательную базу и осуществлять
комплексный мониторинг недропользования и
исполнения обязательств
недропользователей.
Послание Президента
Республики Казахстан
Н. Назарбаева народу
Казахстана от 1 марта
2007 года "Новый
Казахстан в новом мире"
Цель 1.5. Повышение
доли казахстанского
содержания в
контрактах на
недропользование
Подготовка соответствующей
законодательной и нормативной базы.
Формирование электронной базы данных о
закупаемых товарах, работах и услугах.
Указ Президента
Республики Казахстан от
27 января 2009 года
733 "О некоторых
вопросах казахстанского
содержания при закупке
товаров, работ и услуг,
приобретаемых
организациями и
государственными
органами.
Стратегическое направление 2. Динамичное развитие топливно-энергетического комплекса
Цель 2.1.
Эффективное
использование
энергетических
ресурсов и мощностей
Пятое направление - Значительное
повышение эффективности и
макроэкономической отдачи добывающего
сектора.
Во-вторых, Министерство энергетики и
минеральных ресурсов, совместно с другими
государственными органами, должно
подготовить программу практических мер по
переходу на энергосберегающие технологии.
Послание Президента
Республики Казахстан
Н. Назарбаева народу
Казахстана от 1 марта
2007 года "Новый
Казахстан в новом мире"
Второе - опережающее инфраструктурное
обеспечение основных секторов экономики.
Правительство должно сконцентрировать
свои усилия на внедрении
энергосберегающих и экологически чистых
технологий.
Послание Президента
Республики Казахстан
Н. Назарбаева народу
Казахстана от 6 февраля
2008 года "Рост
благосостояния граждан -
главная цель
государственной
политики"

2.2-мақсат. Экономиканың электр энергиясына өсіп отырған қажеттілігін қамтамасыз ету
Он екінші бағыт - электр энергетикасы ресурстарын дамыту және атом энергетикасының негізін салу. Екіншіден, электр энергетикасы саласын жаңғырту, тозу және қуаттардың жетіспеушілігі проблемаларын шешу, жаңа өндірістерді дамытуға жағдай жасау, қолданыстағы жабдықтарды және электр энергиясын беру желілерін кеңейту және қайта құру қажет.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
3.4. Тұрақты экономикалық прогресс.
Қазақстан Республикасының 2007-2024 жылдарға арналған тұрақты дамуға көшу тұжырымдамасы
Қолданыстағы перспективалық инвестициялық жобаларды қаржыландыру мен іске асыруды жалғастырамыз.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Дағдарыс арқылы жаңару мен дамуға» атты Қазақстан халқына Жолдауы
2.3-мақсат. Мұнай ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру.
Үшінші міндет - өндіруші саланың тиімділігін арттыру.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
2.4-мақсат. Газ ресурстарын ұтымды және тиімді пайдаланудың әлеуметтік-экономикалық  әсерін арттыру
Екінші - экономиканың негізгі салаларын озық инфрақұрылымдық қамтамасыз ету. Республиканың оңтүстік өңірлерінің газға деген қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету үшін Бейнеу - Шымкент магистральдық газ құбырын салу мәселесін пысықтау және бастау керек.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2008 жылғы 6 ақпандағы «Халықтың әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
2.5-мақсат. Ішкі және сыртқы нарықтардың көмір өніміне қажеттілігін қамтамасыз ету
Үшінші міндет - өндіруші саланың тиімділігін арттыру.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
3-стратегиялық бағыт. Көмірсутек шикізатын қайта өңдеу деңгейін ұлғайту
3.1-мақсат. Мұнай-химия өндірістерін дамытуға жағдай жасау
1. Бірінші басымдық:
Қазақстанның әлемдік экономикаға ойдағыдай кірігуі - еліміздің экономикалық дамуының сапалық серпілісінің негізі
1.1. Халықаралық мәні бар «серпінді» жобаларды іске асыру, индустрияны дамыту, әлемдік нарықтың белгілі бір тауашарларында бәсекеге қабілетті бола алатын тауарлар мен қызметтерді өндіру. Біз түпкілікті өнімдерді экспортқа шығаруға бағдарланған өндірістерді, мұнай-газ, көлік саласында  және машина жасау, металлургия, химия және агроөнеркәсіп кешеніндегі басқа да шағын салаларда бірлескен кәсіпорындар құруға және дамытуға арқа сүйеуіміз керек.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың «Қазақстанның әлемнің бәсекеге қабілетті 50 елінің қатарына кіру стратегиясы» «Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында» атты 2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауы

Цель 2.2.
Обеспечение растущей
потребности
экономики в
электроэнергии
Двенадцатое направление - Развитие
электроэнергетических ресурсов и создание
основ атомной энергетики.
Во-вторых, необходимо последовательно
модернизировать электроэнергетическую
отрасль, решать проблемы износа и
нехватки мощностей, создать условия для
развития новых производств, расширения и
реконструкции действующего оборудования
и сетей передачи электроэнергии.
Послание Президента
Республики Казахстан
Нурсултана Назарбаева
народу Казахстана от 1
марта 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире"
3.4. Устойчивый экономический прогресс.
Концепция перехода
Республики Казахстан к
устойчивому развитию на
2007-2024 годы
Мы продолжим финансирование и реализацию
действующих перспективных инвестиционных
проектов.
Послание Президента
Республики Казахстан
Нурсултана Назарбаева
народу Казахстана от 6
марта 2009 года "Через
кризис к обновлению и
развитию"
Цель 2.3. Повышение
эффективности
использования
нефтяных ресурсов
Третья задача - повысить эффективность
добывающего сектора.
Послание Президента
Республики Казахстан
Нурсултана Назарбаева
народу Казахстана от 1
марта 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире"
Цель 2.4. Повышение
социально-экономи-
ческого эффекта от
рационального и
эффективного
использования
ресурсов газа
Второе - опережающее инфраструктурное
обеспечение основных секторов экономики.
Для стабильного обеспечения потребностей
в газе южных регионов республики
необходимо проработать вопрос и начать
строительство магистрального газопровода
Бейнеу—Шымкент.
Послание Президента
Республики Казахстан
Н. Назарбаева народу
Казахстана от 6 февраля
2008 года "Рост
благосостояния граждан -
главная цель
государственной
политики"
Цель 2.5.
Обеспечение
потребности в
угольной продукции
внутреннего и
внешнего рынков
Третья задача - повысить эффективность
добывающего сектора.
Послание Президента
Республики Казахстан
Нурсултана Назарбаева
народу Казахстана от 1
марта 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире"
Стратегическое направление 3. Увеличение уровня переработки углеводородного сырья
Цель 3.1. Создание условий для развития нефтехимических производств
1. Первый приоритет:
Успешная интеграция Казахстана в мировую
экономику - основа качественного прорыва
в экономическом развитии страны
1.1. Реализация "прорывных" проектов
международного значения, развитие
индустрии, производства товаров и услуг,
которые могут быть конкурентоспособными
в определенных нишах на мировом рынке.
Мы должны сделать ставку на создание и
развитие производств, ориентированных на
экспорт конечных продуктов, совместных
предприятий в области нефтегазового,
транспортного и других подотраслей
машиностроения, металлургии, химии,
агропромышленной сферы.
Послание Президента
Республики Казахстан
Н. Назарбаева народу
Казахстана от 1 марта
2006 года "Стратегия
вхождения Казахстана в
число 50-ти наиболее
конкурентоспособных
стран мира"
"Казахстан на пороге
нового рывка вперед в
своем развитии"

2. Екінші басымдық:
Қазақстан экономикасын тұрақты экономикалық өрлеудің іргетасы ретінде одан әрі жаңғырту және әртараптандыру
2.3. Экономиканың отын-энергетика және өндіруші салаларының тиімділігі мен экономикалық қайтарымдылығы деңгейін арттыру Үкіметке Қазақстанда мұнай-химия өндірістерін дамытудың таяудағы он жылға арналған кешенді бас жоспарын нақты іске асыруға кірісу тапсырылды
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың «Қазақстанның әлемнің бәсекеге қабілетті 50 елінің қатарына кіру стратегиясы» «Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында» атты 2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауы
I бөлім
V. Жаңа кезеңнің негізгі міндеттері
Үшінші міндет - өндіруші саланың тиімділігін арттыру. Біздің энергетика мен мұнай-химияны дамытудың басты мәселесі - энергия өнімдерінің қосылған құнын арттыру арқылы осы салалардың пайдалылығын арттыру. Әсіресе, басым секторларды - мұнай-химия, газ ресурстары, экспорттық энергия дәліздерін басқару тиімді болуға  тиісті. Бұл талаптар нарықтың барлық қатысушыларына, бірақ ең алдымен Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі мен «Самұрық» мемлекеттік холдингіне қойылады.
II бөлім «Қазақстан-2030» стратегиясы Қазақстанның жаңа даму сатысындағы біздің ішкі және сыртқы саясатымыздың 30 маңызды бағыты
I. Қазақстанның қазіргі артықшылықтарды анықтау және пайдалану, сондай-ақ жаңа бәсекелес артықшылықтарды қалыптастыру арқылы әлемдік экономикаға кірігуіне бағытталған мемлекеттік саясат Екінші бағыт;
Атырау облысында кейін әлемдік деңгейдегі мұнай-химия өндірістерін дамытуға мүмкіндік беретін алғашқы интеграцияланған газ-химия кешенін салу басталады.
Бесінші бағыт:
Біріншіден, Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі мұнай-газ өндіруші кәсіпорындарды жаңғырту және қайта жарақтандыру, жаңа мұнай-химия өндірістерін құру жөніндегі бағдарламаларды жасауға және іске асыруға тиісті. Біз жоғары қосылған құнмен жұмыс істейтін өндірістерді, мұнай-газ саласындағы ілеспе және аралас өндірістерді дамытуға тиіспіз.
II. Әртараптандыру, инфрақұрылымдық даму және жоғары технологиялық индустрия негіздерін құру арқылы Қазақстан экономикасының өркендеуі мен орнығуына бағытталған мемлекеттік саясат.
Сегізінші бағыт - Экономиканы әртараптандыру және шикізаттық емес секторды дамыту Біріншіден, Үкімет нақты мультипликативті әсері бар жаңа технологиялық және жүйе құрушы өндірістерді дамытуға жағдай жасауға тиісті. Мұндай өндірістер, мысалы, мұнай-газ машиналарын жасауды; арнайы қоспалар өндірісін; биохимия және мұнай-химия өнімдерін өндіруді; тамақ, тоқыма, ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу өндірісін; құрылыс материалдарын шығаруды және басқаларды қамтуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Үшінші. «30 корпоративтік көшбасшы» бағдарламасы - оны іске асыру экономиканың шикізаттық емес секторын іс жүзінде дамытуға жәрдемдеседі. Жақын арада Атырау қаласында бірінші интеграцияланған газ-химия кешенін салу басталады.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2008 жылғы 6 ақпандағы «Халықтың әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
4-стратегиялық бағыт. Ядролық энергетика саласын құру

2. Второй приоритет: Дальнейшая
модернизация и диверсификация экономики
Казахстана как фундамент устойчивого
экономического роста
2.3. Повышение уровня эффективности и
экономической отдачи топливно-энергети-
ческого и добывающего секторов экономики
Правительству поручено приступить к
практической реализации комплексного
Генерального плана развития
нефтехимического производства в
Казахстане на ближайшие десять лет.
Послание Президента
Республики Казахстан
Н. Назарбаева народу
Казахстана от 1 марта
2006 года "Стратегия
вхождения Казахстана в
число 50-ти наиболее
конкурентоспособных
стран мира"
"Казахстан на пороге
нового рывка вперед в
своем развитии"
Часть I
V. Основные задачи Нового этапа
Третья задача - повысить эффективность
добывающего сектора.
Главный вопрос развития нашей энергетики
и нефтехимии - повышение прибыльности
этих секторов через увеличение
добавленной стоимости энергопродуктов.
Особенно эффективным должно быть
управление приоритетными секторами -
нефтехимией, газовыми ресурсами,
экспортными энергокоридорами. И это -
требования ко всем участникам рынка, но,
прежде всего, к Министерству энергетики
и минеральных ресурсов и госхолдингу
"Самрук".
Часть II
Стратегия "Казахстан-2030" на Новом
этапе развития Казахстана 30 важнейших
направлений нашей внутренней и внешней
политики
I. Государственная политика, направленная
на успешную интеграцию Казахстана в
мировую экономику через определение и
использование существующих, а также
формирование новых конкурентных
преимуществ
Второе направление:
начнется строительство первого
интегрированного нефтехимического
комплекса в Атырауской области, который
позволит в дальнейшем развивать
нефтехимические производства мирового
уровня
Пятое направление:
Во-первых, Министерство энергетики и
минеральных ресурсов должно создать и
реализовать программы по модернизации и
переоснащению нефтегазоперерабатывающих
предприятий, созданию новых
нефтехимических производств. Мы должны
развивать производства с высокой
добавленной стоимостью, сопутствующие и
смежные производства в нефтегазовом
секторе.
II. Государственная политика,
направленная на управление ростом и
устойчивостью экономики Казахстана через
диверсификацию, инфраструктурное развитие
и создание основ высокотехнологичной
индустрии
Восьмое направление - Диверсификация
экономики и развитие несырьевого сектора
Во-первых, Правительство должно создать
условия для развития новых технологичных
и системообразующих производств с
реальным мультипликативным эффектом.
Такие производства могут включить,
например, нефтегазовое машиностроение;
производство специальных сплавов;
производство биохимической и
нефтехимической продукции;
перерабатывающих производств пищевой,
текстильной, сельхозпродукции;
производство строительных материалов и
другие.
Послание Президента
Республики Казахстан
Н. Назарбаева народу
Казахстана от 1 марта
2007 года "Новый
Казахстан в новом мире"
Третье. Программа "30 корпоративных
лидеров" - ее реализация способствует
практическому развитию несырьевого
сектора экономики.
В ближайшее время начнется строительство
первого интегрированного газохимического
комплекса в г. Атырау
Послание Президента
Республики Казахстан
Н. Назарбаева народу
Казахстана от 6 февраля
2008 года "Рост
благосостояния граждан -
главная цель
государственной
политики"
Стратегическое направление 4. Создание ядерно-энергетической отрасли

4.1-мақсат Атом энергетикасын отынмен қамтамасыз етудің бәсекеге қабілетті саласын құру
Үшінші бағыт - өндіруші сектордың тиімділігін арттыру. Екінші бағыт - әлемдік шаруашылық жүйесінде қазақстандық «тауашаны» іздестіру, жеңіп алу және құру.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
4.2-мақсат. Атом энергетикасын құру есебінен электр және жылу энергиясы өндірістерінің көздерін әртараптандыруды қамтамасыз ету
Он екінші бағыт - Электр энергетикасы ресурстарын дамыту және атом энергетикасының негізін салу. Үшіншіден, энергия көздерін әртараптандыру еліміздің барлық аумағын тұрақты дамыту үшін ресурстармен қамтамасыз ету мақсатында атом энергетикасын дамытуды талап етеді.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Екінші - экономиканың негізгі секторларын озық инфрақұрылымдық қамтамасыз ету.
Ақтау қаласында атом электр станциясын салу бойынша нақты ұсыныстарды енгізу қажет.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2008 жылғы 6 ақпандағы «Халықтың әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
5-стратегиялық бағыт. Халықтың тұрмыс-тіршілігінің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету
5.1-мақсат. Бұрынғы «Қарағандыкөмір» өндірістік бірлестігінің таратылатын және таратылған шахталарының, көмір разрездерінің және байыту фабрикаларының ықтимал теріс әсерінен Қарағанды облысы халқының тұрмыс-тіршілігінің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету
3.5. Экологиялық тұрақтылық
Қазақстан Республикасының 2007 - 2024 жылдарға арналған тұрақты дамуға көшу тұжырымдамасы
5.2-мақсат. Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Аурулардың алдын алу - таза су мен таза тағамды пайдалануды, тазарту жүйелерінің болуын, қоршаған ортаны ластайтын және экологиялық зиян әкелетін объектілерді қысқартуды, басқа да қауіпті факторларды азайту жөніндегі осыған ұқсас шараларды білдіреді.
Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясы. 4-ұзақ мерзімді басымдық:
Қазақстан азаматтарының денсаулығы, білім алуы және аман-саулығы Ядролық сынақтарға жан-жақты тыйым салу туралы шарты (1996, 2001) Орталық Азиядағы ядролық қарудан азат аймақ туралы шарты (2009)
6-стратегиялық бағыт. Жаңартылатын энергетиканы дамыту
6.1-мақсат.
Жаңартылатын энергия көздерінің балансына тарту
Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану саласында тұрақты дамыту
Қазақстан Республикасының Президентінің 2009 жылғы 15 мамырда «Нұр Отан» партиясының кезектен тыс XII съезінде сөйлеген сөзі

Цель 4.1. Создание
конкурентоспособной
отрасли топливного
обеспечения атомной
энергетики
Третья задача - повысить эффективность
добывающего сектора.
Второе направление - Поиск, завоевание и
создание казахстанских "ниш" в системе
мирового хозяйства.
Послание Президента
Республики Казахстан
Н. Назарбаева народу
Казахстана от 1 марта
2007 года "Новый
Казахстан в новом мире"
Цель 4.2.
Обеспечение
диверсификации
источников
производства
электрической и
тепловой энергии за
счет создания
атомной энергетики
Двенадцатое направление - Развитие
электроэнергетических ресурсов и
создание основ атомной энергетики.
В-третьих, диверсификация источников
энергии требует развития атомной
энергетики с целью обеспечения ресурсов
для устойчивого развития всей территории
страны.
Послание Президента
Республики Казахстан
Н. Назарбаева народу
Казахстана от 1 марта
2007 года "Новый
Казахстан в новом мире"
Второе - опережающее инфраструктурное
обеспечение основных секторов экономики.
Необходимо внести конкретные предложения
по строительству атомной электростанции
в г. Актау.
Послание Президента
Республики Казахстан
Н. Назарбаева народу
Казахстана от 6 февраля
2008 года "Рост
благосостояния граждан -
главная цель
государственной
политики"
Стратегическое направление 5. Обеспечение безопасных условий жизнедеятельности
населения
Цель 5.1.
Обеспечение
безопасных условий
жизнедеятельности
населения
Карагандинской
области от
возможного
отрицательного
воздействия
ликвидируемых и
ликвидированных
шахт, угольных
разрезов и
обогатительных
фабрик бывшего
производственного
объединения
"Карагандауголь"
Экологическая устойчивость
Концепция перехода
Республики Казахстан к
устойчивому развитию на
2007-2024 годы
Цель 5.2. Обеспечение радиационной безопасности
Предотвращение заболеваний подразумевает
использование чистой воды и здоровой
пищи, наличие очистительных систем,
сокращение объектов, загрязняющих
окружающую среду и наносящих
экологический вред, аналогичные меры по
снижению других факторов риска.
Стратегия развития
Казахстана до 2030
года.
Долгосрочный
приоритет 4:
Здоровье, образование и
благополучие граждан
Казахстана
Договор о всеобъемлющем
запрещении ядерных
испытаний (1996, 2001)
Договор о зоне,
свободной от ядерного
оружия в Центральной
Азии (2009)
Стратегическое направление 6. Развитие возобновляемой энергетики
Цель 6.1. Вовлечение
в баланс
возобновляемых
источников энергии
Устойчивое развитие в области
использования возобновляемых источников
энергии
Выступление Президента
Республики Казахстан на
XII внеочередном съезде
партии "Hуp Отан",
15 мая 2009 года"

4. Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің
функционалдық мүмкіндіктері және тәуекелді басқару
Кадр әлеуетін дамыту үшін персоналдың біліктілігін арттыру, білікті мамандарды, оның ішінде ЖОО бітіруші түлектерді тарту және Министрліктің жұмысына олардың қосқан үлестері бойынша қызметкерлерді ынталандыру жөнінде жұмыстар жүргізілетін болады.
Электр энергетикасы, атом энергетикасы, минералдық ресурстар, көмір, мұнай-химия, мұнай-газ және атом өнеркәсібі салаларында мемлекеттік саясатты іске асыру, басқару процесін үйлестіру мақсатында 001 «Уәкілетті органның энергетика және минералдық ресурстар саласындағы қызметін қамтамасыз ету» бюджеттік бағдарламасын мына шығындарды енгізе отырып қаржыландыру қажет:
орталық орган аппаратын және аумақтық органдарды;
мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыру;
мемлекеттік органдарды материалдық-техникалық жарақтандыру;
мемлекеттік органдарда ақпараттық жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету.
Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің саны 58 адамды құрайды, 68 адамға дейін көбейту қажет, Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің аумақтық органдарының саны 218 адамды құрайды, 89 адамға көбейту қажет.
Геология. Мемлекет Басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауын орындау үшін еліміздің тау-кен өнеркәсіп кешенінің тұрақты жұмысын қамтамасыз ету үшін пайдалы қазбалардың жаңа кенорындарын ашу жөніндегі барлау жұмыстарының көлемін арттыру көзделуде.
Ресурстық бағдарламаға сәйкес жұмыстарды ықтимал қауіп-қатермен жүргізу салдарынан минералдық шикізаттың орны толмауы мүмкін, бұл өңірдегі тау-кен металлургия кешенінің тоқтауына және әлеуметтік-экономикалық шиеленіске, сапалы ауызсумен қамтамасыз етілмеуіне байланысты халықтың денсаулығына қауіп-қатер әкелуі мүмкін. Қарсы іс-қимыл шаралары: геологиялық барлау жұмыстарын қаржыландыруды ұлғайту.
Жер қойнауын пайдалану саласында отын-энергетика кешенінің  және экономиканың өндіруші секторларының тиімділігі мен экономикалық қайтарымын арттыру, олардың жұмыс істеу ашықтығын қамтамасыз ету міндеті қойылды. Бұл жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару жүйесінің тиімділігін (ЖП МББЖ) қазіргі ақпараттық технологияларды енгізу арқылы оны ақпараттық-талдау жағынан қамтамасыз ету сапасын жақсарту есебінен арттыруды талап етеді.
Жобаның талап етілмеушілік қатерінің деңгейі төмен. Жобаны іске асыру жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік басқару тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Жер қойнауын пайдалану мәселелері Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясының (№ 3 және № 5) ұзақ мерзімді басымдықтарына кіретінін ескере отырып, олар қазіргі күні де өзекті болып табылады. Осыған байланысты ЖП МББЖ жүйесінің жобалық қуатын жеткіліксіз пайдалану қаупі ең төмен деңгейде болып табылады.
Экономикалық жағдай нашарлаған және мұнай, металдар мен басқа да пайдалы қазбалар бағасының түсу жағдайында жер қойнауын пайдаланушылардан түсетін инвестицияның көлемі түсіп кетуі мүмкін. Сондай-ақ бұған экономикалық жағдаймен қатар пайдалы қазбалар кенорындарын игерудің тау-кен-геологиялық, технологиялық жағдайларының төмендеуі сияқты техногендік тәртіп жағдайы да себеп бола алады.
Жоба шеңберінде іске асырылатын ЖП МББЖ ақпараттық жүйесін 100 %-дық қамтуға, тиісті нормативтік-құқықтық актілер мен регламенттерді қабылдау арқылы қол жеткізілуі мүмкін.
Өндіруші салалар қызметінің ашықтығын, мемлекеттің осы сектордан түсетін кірістері туралы ақпараттың қол жетімділігін арттыру мемлекеттің тұрақты дамуының маңызды аспектісі болып табылады.
Электр энергетикасы саласында. Электр энергиясын тұтыну көлемінің өсуі болжамына байланысты жаңа өндіруші қуаттарды қайта құру, жаңарту және жаңаларын салу, сондай-ақ электр желілік салу бойынша шараларды орындамау электр энергиясын іргелес елдерден жеткізу тәуелділігіне алып келеді.
Мұнай саласындағы ықтимал тәуекелдікке әлемдік нарықта мұнай және энергия ресурстарының негізгі түрлеріне әлемдік бағаның төмендеуі жатады. Қарсы іс-қимыл шаралары: мұнай өндіру және өңдеу жөніндегі белгіленген жоспарларды орындау, бензин және дизель отынын өндіру көлемін арттыру.

4. Функциональные возможности Министерства
энергетики и минеральных ресурсов и управление рисками
Для развития кадрового потенциала проводится работа по повышению квалификации персонала, привлечению квалифицированных специалистов, в том числе выпускников ВУЗов, и стимулированию работников по их вкладу в работу Министерства.
В целях реализации государственной политики, координации процесса управления в областях электроэнергетики, атомной энергетики, минеральных ресурсов, угольной, нефтехимической, нефтегазовой и атомной промышленности, необходимо финансирование бюджетной программы 001 "Обеспечение деятельности уполномоченного органа в сфере энергетики и минеральных ресурсов" с включением расходов:
аппарата центрального органа и территориальных органов;
повышения квалификации государственных служащих;
материально-технического оснащения государственных органов;
обеспечения функционирования информационных систем и информационно-технического обеспечения государственных органов.
Численность Комитета геологии и недропользования составляет 58 человек, необходимо увеличение до 68 человек, численность территориальных органов Комитета геологии и недропользования составляет 218 человек, необходимо увеличение на 89 человек.
Геология. Во исполнение Послания Главы государства народу Казахстана от 6 февраля 2008 года предусматривается увеличение объемов разведочных работ по открытию новых месторождений полезных ископаемых для обеспечения устойчивой работы горнопромышленного комплекса страны.
Возможными рисками проведения работ в соответствии с ресурсной Программой могут быть невосполнение минерального сырья, что может привести к остановке горнометаллургического комплекса и к социально-экономической напряженности в регионе, угроза здоровью населения в связи с необеспечением качественной питьевой водой. Меры противодействия: увеличение финансирования геологоразведочных работ.
В сфере недропользования поставлена задача повышения эффективности и экономической отдачи топливно-энергетического комплекса и добывающих секторов экономики, обеспечение прозрачности их функционирования. Это требует повышения эффективности государственной системы управления недропользованием (ЕГСУ НП) за счет улучшения качества его информационно-аналитического обеспечения путем внедрения современных информационных технологий.
Степень риска невостребованности проекта низкая. Реализация проекта позволит повысить эффективность государственного управления в сфере недропользования. Учитывая, что вопросы недропользования входят в долгосрочные приоритеты (№ 3 и № 5) Стратегии развития Казахстана до 2030 года, они являются актуальными и на сегодняшний день. В связи с этим риск недоиспользования проектных мощностей системы ЕГСУ НП является минимальным.
В случае ухудшения экономической ситуации и падении цен на нефть, металлы и другие полезные ископаемые, объем инвестиций от недропользователей может упасть. Также, причиной этому, наряду с экономической ситуацией, могут служить как обстоятельства техногенного порядка, так и ухудшение горно-геологических, технологических условий разработки месторождений полезных ископаемых.
Достижение 100 %-го охвата информационной системы ЕГСУ НП, реализуемой в рамках проекта, возможно путем принятия соответствующих нормативно-правовых актов и регламентов.
Повышение прозрачности деятельности добывающих отраслей, доступности информации о доходах государства от данного сектора является важным аспектом устойчивого развития государства.
В электроэнергетической отрасли. В связи с прогнозируемым ростом объемов потребления электрической энергии невыполнение мероприятий по реконструкции, модернизации существующих и строительству новых генерирующих мощностей, а также электросетевому строительству приведет к зависимости от поставок электрической энергии от сопредельных стран.
В нефтяной отрасли к возможным рискам относится снижение мировых цен на нефть и основные виды энергоресурсов на мировом рынке. Меры противодействия: выполнение установленных планов по добыче нефти и переработке, увеличение объемов выработки бензина и дизельного топлива.

Атом өнеркәсібінде БН-350 реакторының пайдаланылған ядролық отынын ұзақ мерзімге сақтауға орналастыру бойынша, сондай-ақ БН-350 реакторын пайдаланудан қауіпсіз шығарылуын қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды орындау шеңберінде жүзеге асырылатын сұйық радиоактивтік қалдықтарды сақтау үшін резервтік ыдысты жасау бойынша және қатты радиоактивті қалдықтарды сақтау үшін контейнерлерді сатып алу жұмыстарының орындалуының басталуына байланысты радиациялық қауіптің туындау қаупі азайтылды.
Ядролық энергетикада мемлекеттік бюджеттен жобаларды іске асыруға жоспарланатын тиісті кезеңге секвестрлеу немесе ішінара қаражат бөлу салдарынан қауіптер болуы мүмкін. Бюджетті жеткіліксіз қаржыландыру және секвестрлеу ядролық-энергетика саласының инфрақұрылымдық объектілерін ғылыми және технологиялық қолданысқа уақытылы енгізуге кедергі келтіруі мүмкін.
Әлемдік деңгейдегі мұнай-химия өндірістерін құрудың өзара байланысты бірнеше инвестициялық жобалар әзірленді және іске асыруға дайындалды.
Игерілген мұнай-газ кенорындарының ресурстық мүмкіндіктері ғана емес, жаңғыртылған Атырау мұнай өңдеу зауытының технологиялық, өндірістік, ресурстық мүмкіндіктері де ескерілді, болашақта басқа да мұнай-газ өңдейтін зауыттардың ресурстық және технологиялық мүмкіндіктері тартылатын болады.
Мұнай-химия кешендерінің жоғары күрделі қаржы сыйымдылығын ескере отырып, олардың құрылысы «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағының шеңберінде жүзеге асырылатын болады. Бұл өнімді өндіруге жоспарланған өзіндік құнға жұмсалған шығынды төмендетуге мүмкіндік береді, бұл халықаралық нарықта қазақстандық мұнай-химия өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз етеді.
2009 - 2011 жылдары бюджеттік қаржыландыру шеңберінде АЭА-ның қазіргі инфрақұрылымының құрылысы, соның ішінде АЭА аумағын қоршау және АЭА-ның әкімшілік ғимаратының құрылысы жүзеге асырылатын болады.
Әлемдік деңгейдегі интеграцияланған газ-химия кешенін шикізат ресурстарының қажетті көлемімен қамтамасыз ету бойынша 2008 жылғы 1-тоқсанда Теңіз кенорнын кейіннен тереңдетіп өңдеу үшін кепілді шикізат көлемін жеткізу шартына қол қойылды.
2009 - 2011 жылдары интеграцияланған газ-химия кешенінің инфрақұрылым объектілерінің құрылысы соңғы қарызгер «Kazakhstan Petrochemical Industries Inc» ЖШС-қа (жобаның операторы) «Қазақстан Даму Банкі» АҚ арқылы бюджеттік кредит қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады, 2008 жылы республикалық бюджеттен 10 млрд. теңге бөлінді.
Инвестициялық жобаларды іске асыруға байланысты мүмкін болатын тәуекелдермен жобалардың экономикасын және рентабельділігін нашарлатуға әкелетін, түпкілікті мұнай-химия өнімінің өзіндік құнын бәсекеге қабілетсіз ететін АЭА-ның салық жеңілдіктерінің күші жойылуы мүмкін, бұл нарық өтімін және де сыртқы (қарыз) қаржыландыруды уақытылы тартуды шиеленістіреді. Қарсы іс-қимыл шаралары: күрделі қаржыны көп қажет ететін инвестициялық мұнай-химия жобаларын жүзеге асыру үшін АЭА жағдайын сақтап қалу, бюджеттік кредитті уақытылы бөлу және игеру, сыртқы қаржыландыруды тарту және игеру.
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Стратегиялық бағыты, мақсаты, міндеті
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
1-стратегиялық бағыт. Еліміздің минералдық-шикізат кешенінің тұрақты дамуы мен жұмыс істеуін қамтамасыз ету

В атомной промышленности уменьшен риск возникновения радиационной опасности в связи с началом выполнения работ по размещению на долговременное хранение отработанного ядерного топлива реактора БН-350, а также по созданию резервной емкости для хранения жидких радиоактивных отходов и приобретению контейнеров для хранения твердых радиоактивных отходов, осуществляемых в рамках выполнения работ по обеспечению безопасного вывода из эксплуатации реактора БН-350.
Возможны риски из-за секвестрирования или частичного выделения средств от планируемых на соответствующий период на реализацию проектов из государственного бюджета в ядерной энергетике. Недофинансирование и секвестрирование бюджета может привести к срыву своевременного ввода в действие научных и технологических инфраструктурных объектов ядерно-энергетической отрасли.
Разработаны и подготовлены к реализации несколько взаимосвязанных инвестиционных проектов создания нефтехимических производств мирового уровня.
Были учтены не только ресурсные возможности освоенных нефтегазовых месторождений, но и технологические, производственные, ресурсные возможности модернизированного Атырауского нефтеперерабатывающего завода, в перспективе будут вовлечены ресурсные и технологические возможности и других нефте- газоперерабатывающих заводов.
Учитывая высокую капиталоемкость нефтехимических комплексов, их строительство будет осуществлено в рамках специальной экономической зоны "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк". Это позволит снизить затраты на себестоимость планируемой к производству продукции, что обеспечит конкурентоспособность казахстанской нефтехимической продукции на международном рынке.
В 2009-2011 годах в рамках бюджетного финансирования будет осуществлено строительство современной инфраструктуры СЭЗ, в том числе ограждения территорий СЭЗ и строительство административного здания СЭЗ.
По обеспечению интегрированного газохимического комплекса мирового уровня необходимыми объемами сырьевых ресурсов в 1 квартале 2008 года подписаны договора на поставку гарантированных объемов сырья с Тенгизского месторождения для последующей глубокой переработки.
В 2009-2011 годах строительство объектов инфраструктуры интегрированного газохимического комплекса будет осуществлено за счет средств бюджетного кредита через АО "Банк Развития Казахстана" конечному заемщику ТОО "Kazakhstan Petrochemical Industries Inc" (оператор проекта), в 2008 году выделены 10 млрд. тенге из республиканского бюджета.
Возможными рисками, связанными с реализацией инвестиционных проектов, может быть отмена льготного налогообложения СЭЗ, которая приведет к ухудшению экономики проектов и их рентабельности, себестоимость конечной нефтехимической продукции будет неконкурентоспособна, что осложнит обеспечение рынка сбыта, а также своевременное привлечение внешнего (заемного) финансирования. Меры противодействия: сохранение условий СЭЗ для реализации капиталоемких инвестиционных нефтехимических проектов, своевременное выделение и освоение средств бюджетного кредита, привлечение и освоение внешнего финансирования.
Межведомственное взаимодействие
Стратегическое направление, цель,
задача
Мероприятия, требующие межотраслевой координации
Стратегическое направление 1.
Обеспечение устойчивого развития и
функционирования минерально-
сырьевого комплекса страны

1.4-мақсат. Минералдық-шикізат кешенінде (МШК) инвестицияның тұрақты өсуін қамтамасыз ету
1.4.1-міндет. Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесін құру және дамыту
БҒМ - жер қойнауын пайдалану саласында қазақстандық мамандарды даярлау
Қоршағанортамині - экология және қоршаған ортаны қорғау
ТЖМ - жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезіндегі техника қауіпсіздігінің мәселелері
Қаржымині (Салық комитеті, Кеден комитеті) - жер қойнауын пайдаланушылардың салық салу және кеден төлемдері мәселелері
ЭБЖМ - жер қойнауын пайдалану саласында бюджеттік түсімдерді болжау мәселелері
ДСМ - жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу кезіндегі өнеркәсіптік санитария мәселелері
Еңбекмині - еңбекті қорғау мәселелері
СІМ - жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттардың қазақстандық қамту мәселелері
АБА - ақпараттандыру мәселелері
ГБ - жер қойнауын пайдалану саласында заңдылықтың сақталу мәселелері (келісім бойынша)
Облыстардың әкімдіктері - жергілікті әлеуметтік инфрақұрылым мәселелері, қазақстандық мамандарды дайындау, жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттардың қазақстандық қамту мәселелері
1.4.4-міндет. Қазақстан Республикасының ізбасар-ел мәртебесін, яғни елдердің өндіруші салалар қызметінің ашықтық бастамасын іске асыруға қатысушы (ЕІТІ) елдердің барлық валидация (бағалау кестесі) өлшемдеріне толық сәйкес келетін ел мәртебесін алуы.
Қаржымині (Салық комитеті, Кеден комитеті, аумақтық салық және кеден органдары ) - аудиторлық компанияның тиісті қаржы жылының бюджетіндегі ашықтық бастамасына (ЕІТІ) қосылатын компанияның төлемдері туралы ақпаратты беруі. Компаниялардан және Қаржы министрлігінен алынған деректердің негізінде аудиторлық компания жыл сайын республиканың өндіруші компанияларынан бюджетке түскен түсімдер мен төлемдер туралы ЕІТІ есебін жүргізеді.
2-стратегиялық бағыт. Отын - энергетика кешенінің серпінді дамуы
2.1-мақсат. Энергетикалық ресурстар мен қуаттарды тиімді пайдалану
2.1.1-міндет. Отын-энергетика кешенінде және электр және жылу энергияларын тұтыну саласында энергия және ресурсты сақтау жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру, энергия үнемдеу саласында нормативтік құқықтық база құру
ИСМ - өлшеу құралдарына, әдістеріне және нәтижелеріне қойылатын жалпы әдістемелік талаптар, оның ішінде энергия тиімділігі мен энергия үнемдеу жөніндегі әдіснамалық талаптар Қоршағанортамині - экология және қоршаған ортаны қорғау мәселелері бойынша
ТЖМ - қауіпсіздік техникасының мәселелері;
Қаржымині - міндетті энегетикалық тексеруге жататын объектілерді қаржыландыру мәселелері
ЭБЖМ - міндетті энегетикалық тексеруге жататын объектілерді қаржыландыру мәселелері
ККМ - көлік саласындағы энергия тиімділіп мен энергия үнемдеу жөніндегі жалпы талаптар
ТМРА - «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тарифтерді (бағалар, алым ставкаларын) бекіту кезінде энергия үнемдеу жөніндегі іс-шараларға арналған шығындарды есепке алу
ҚТКШІА - республикалық маңызы бар объектілердің үй-жайларын салу және пайдалануға беру кезінде энергия тиімділігі мен энергия үнемдеу жөніндегі талаптардың орындалуына сәулет-құрылыс бақылауы
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері - жергілікті маңызы бар объектілердің үй-жайларын салу және пайдалануға беру кезінде энергия тиімділігі мен энергия үнемдеу жөніндегі талаптардың орындалуына сәулет-құрылыс бақылауы
3-стратегиялық бағыт. Көмірсутек шикізатын өңдеу деңгейін арттыру

Цель 1.4. Обеспечение устойчивого
роста инвестиций в минерально-
сырьевом комплексе (МСК)
Задача 1.4.1. Создание и развитие
Единой государственной системы
управления недропользованием
Республики Казахстан
МОН - подготовка казахстанских специалистов в
сфере недропользования
МООС - контроль за соблюдением экологических норм
и правил при использовании недр и переработке
минерального сырья
МЧС - вопросы техники безопасности при проведении
операций по недропользованию
МФ (Налоговый комитет, Таможенный комитет) -
вопросы налогообложения и таможенных платежей
недропользователей
МЭБП - вопросы прогноза бюджетных поступлений в
сфере недропользования
МЗ - вопросы промышленной санитарии при
проведении операций по недропользованию
МТСЗН - вопросы охраны труда
МИТ - вопросы казахстанского содержания
контрактов на недропользование
АИС - вопросы информатизации
ГП - вопросы соблюдения законности в сфере
недропользования (по согласованию)
Акиматы областей - вопросы местной социальной
инфраструктуры, подготовки казахстанских
специалистов, казахстанского содержания
контрактов на недропользование
Задача 1.4.4. Получение Республикой
Казахстан статуса страны-
последователя, т.е. страны,
полностью соответствующей всем
критериям валидации (оценочной
таблицы) стран, участвующих в
реализации Инициативы прозрачности
деятельности добывающих отраслей
(EITI).
МФ (Налоговый комитет, Таможенный комитет,
территориальные налоговые и таможенные органы) -
предоставление аудиторской компании информации о
платежах компаний, присоединившихся к инициативе
прозрачности (EITI), в бюджет соответствующего
финансового года. На основе полученных данных от
компаний и от МФ аудиторская компания ежегодно
проводит Отчет EITI о поступлениях и платежах в
бюджет от добывающих компаний республики.
Стратегическое направление 2.
Динамичное развитие топливно-
энергетического комплекса
Цель 2.1. Эффективное использование
энергетических ресурсов и мощностей
Задача 2.1.1. Разработка и
реализация мер по энерго- и
ресурсосбережению в топливно-
энергетическом комплексе и сфере
потребления электрической и тепловой
энергии, создание нормативной
правовой базы в области
энергосбережения
МИТ - общие методологические требования к
средствам, методам и результатам измерений, в том
числе методологические требования по
энергетической эффективности и энергосбережению
МООС - по вопросам экологии и охраны окружающей
среды
МЧС - вопросы техники безопасности
МФ - вопросы финансирования объектов, подлежащих
обязательному энергетическому обследованию
МЭБП - вопросы финансирования объектов,
подлежащих обязательному энергетическому
обследованию
МТК - общие требования по энергоэффективности и
энергосбережению в транспортной отрасли
АРЕМ - учет затрат на мероприятия, по
энергосбережению при утверждении тарифов (цен,
ставок сборов) в соответствии с Законом РК "О
естественных монополиях и регулируемых рынках"
АДСЖКХ - архитектурно-строительный контроль за
исполнением требований по энергоэффективности и
энергосбережению при строительстве и вводе в
эксплуатацию помещений объектов республиканского
значения
Акиматы областей, г.г. Астаны и Алматы -
архитектурно-строительный контроль за исполнением
требований по энергоэффективности и
энергосбережению при строительстве и вводе в
эксплуатацию помещений объектов местного значения
Стратегическое направление 3.
Увеличение уровня переработки
углеводородного сырья

3.1-мақсат. Мұнай-химиялық өндірістерін дамыту үшін жағдай жасау
3.1.2-міндет. Көмірсутек шикізатын тереңдетіп өңдеудің өндірістік қуаттарын құру және мұнай-химия өнімдерін шығару
3-іс-шара. Бастапқы интергацияланған мұнай - химия кешені инфрақұрылымының құрылысы
3-іс-шара. Интеграцияланған газ-химия кешенінің инфрақұрылымдарын салу
ЭБЖМ, Қаржымині, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша) - жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу және интергацияланған газ-химия кешені инфрақұрылымының объектілерін салу үшін бюджеттік кредитті уақытылы беру
5-стратегиялық бағыт. Халықтың тұрмыс-тіршілігінің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету
5.2-мақсат. Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
5.2.4-міндет. Қазақстан Республикасының ядролық сынақтарды таратпау және тыйым салу туралы халықаралық шарттар бойынша халықаралық міндеттемелерін орындауы
СІМ - халықаралық ұйымдармен және Халықаралық Шарттар мен Келісімдерге қатысушы елдермен өзара іс-қимыл
ТЖМ, БҒМ - сейсмикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін ақпараттық ресурстарды жасау
ЭБЖМ - бағдарламаларды бюджеттік қаржыландыруды болжау мәселелері
Қаржымині (Салық комитеті, Кеден комитеті, аумақтық салық және кеден органдары) - қазақстандық ядролық және станцияларды салу және пайдалануды жабдықтармен қамтамасыз ету және сейсмикалық мониторинг мәселелері
6-стратегиялық бағыт. Жаңартылатын энергетиканы дамыту
6.1-мақсат. Жаңартылатын энергия көздерін балансқа тарту
6.1.1-міндет. Жаңартылатын энергия көздерінің үлесін ұлғайту және дамыту шараларын әзірлеу және іске асыру, жаңартылатын энергия көздері саласында нормативтік құқықтық базаны жасау
ИСМ - инвестициялық артықшылықтар беру Қоршағанортамині - экология және қоршаған ортаны қорғау
ТЖМ - қауіпсіздік техникасының мәселелері
Қаржымині - салық салу және кеден төлемдері мәселелері
ЭБЖМ - жеке кәсіпкерлікті қолдау және дамытудың мемлекеттік саясатын жүргізу
ТМРА - «Табиғи монополиялар саласына жатқызылған мәселелер
ҚТКШІА - сәулет-құрылыс бақылауы Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері - жаңартылатын энергия көздерін дамыту мен пайдаланудың салалық бағдарламаларын іске асыру мәселелері
5. Негізінде Стратегиялық жоспар әзірленген нормативтік
құқықтық және өзге актілер
1) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексі (585960-баптар);
2) «Мұнай туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 маусымдағы Заңы;
3) «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 27 қаңтардағы Заңы;
4) «Атом энергиясын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 14 сәуірдегі Заңы;

Цель 3.1. Создание условий для
развития нефтехимических производств
Задача 3.1.2. Создание
производственных мощностей глубокой
переработки углеводородного сырья и
выпуска нефтехимической продукции
Мероприятие 3. Строительство
инфраструктуры интегрированного
газохимического комплекса
МЭБП, МФ, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по
согласованию) - своевременное предоставление
бюджетного кредита для проведения
проектно-изыскательских работ и строительства
объектов инфраструктуры интегрированного
газохимического комплекса
Стратегическое направление 5.
Обеспечение безопасных условий
жизнедеятельности населения
Цель 5.2. Обеспечение радиационной
безопасности
Задача 5.2.4. Выполнение
международных обязательств
Республики Казахстан по международ-
ным договорам о нераспространении
и запрещении ядерных испытаний
МИД - взаимодействие с международными
организациями и странами-участницами
Международных Договоров и Соглашений
МЧС, МОН - создание информационного ресурса для
обеспечения сейсмической безопасности
МЭБП - вопросы прогноза бюджетного финансирования
программ
МФ (Налоговый комитет, Таможенный комитет,
территориальные налоговые и таможенные органы) -
вопросы обеспечения оборудованием строительства и
эксплуатации казахстанских станций ядерного и
сейсмического мониторинга
Стратегическое направление 6.
Развитие возобновляемой энергетики
Цель 6.1. Вовлечение в баланс
возобновляемых источников энергии
Задача 6.1.1. Разработка и
реализация мер по увеличению и
развитию доли возобновляемых
источников энергии, создание
нормативной правовой базы в области
возобновляемых источников энергии
МИТ - предоставление инвестиционных преференций
МООС - экология и охрана окружающей среды
МЧС - вопросы техники безопасности
МФ - вопросы налогообложения и таможенных
платежей
МЭБП - проведение государственной политики
поддержки и развития частного предпринимательства
АРЕМ - вопросы, относимые к сфере естественных
монополий
АДСЖКХ - архитектурно-строительный контроль
Акиматы областей, г.г. Астана и Алматы - вопросы
реализации отраслевых программ развития и
использования возобновляемых источников энергии
5. Нормативные правовые и иные акты,
на основе которых разработан Стратегический план
1) Водный Кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (статьи 585960);
2) Закон Республики Казахстан от 28 июня 1995 года "О нефти";
3) Закон Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании";
4) Закон Республики Казахстан от 14 апреля 1997 года "Об использовании атомной энергии";

5) «Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 23 сәуірдегі Заңы;
6) «Техникалық реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңы;
7) «Лицензиялау туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңы;
8) «Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 шілдедегі Заңы;
9) «2010 - 2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 7 желтоқсандағы Заңы;
10) «Каспий теңізінің қазақстандық секторын игерудің мемлекеттік бағдарламасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 16 мамырдағы № 1095 Жарлығы;
11) «Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығы;
12) «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағын құру туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 19 желтоқсандағы № 495 Жарлығы;
13) «Ұйымдар мен мемлекеттік органдар сатып алатын тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алу кезінде қазақстандық қамтудың кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 27 қаңтардағы № 733 Жарлығы;
14) «Қазақстан Республикасының жер қойнауын мемлекеттік сараптау ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 18 қазандағы № 1288 қаулысы;
15) «Қазақстан Республикасындағы жер қойнауының мемлекеттік мониторингі туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 27 қаңтардағы № 106 қаулысы;
16) «Қарағанды көмір бассейнінің тиімсіз шахталарын одан әрі жабу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 29 қыркүйектегі № 1479 қаулысы;
17) «Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығын беру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы № 108 қаулысы;
18) «2001 - 2010 жылдарға арналған уран өндіруші кәсіпорындарды консервациялау және уран кенорындарын игеру зардаптарын жою бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 25 шілдедегі № 1006 қаулысы.
19) «Қазақстан Республикасының уран өнеркәсібі мен атом энергетикасын дамытудың 2002 - 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 20 тамыздағы № 926 қаулысы;
20) «Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалану мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесін құру тәртібі туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 желтоқсандағы № 1444 қаулысы;

5) Закон Республики Казахстан от 23 апреля 1998 года "О радиационной безопасности населения";
6) Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании";
7) Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании";
8) Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии";
9) Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года "О республиканском бюджете на 2010-2012 годы";
10) Указ Президента Республики Казахстан от 16 мая 2003 года № 1095 "О государственной программе освоения казахстанского сектора Каспийского моря";
11) Указ Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года № 310 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года";
12) Указ Президента Республики Казахстан от 19 декабря 2007 года № 495 "О создании специальной экономической зоны "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк";
13) Указ Президента Республики Казахстан от 27 января 2009 года № 733 "О некоторых вопросах казахстанского содержания при закупке товаров, работ и услуг, приобретаемых организациями и государственными органами";
14) постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 1996 года № 1288 "Об утверждении Правил государственной экспертизы недр Республики Казахстан";
15) постановление Правительства Республики Казахстан от 27 января 1997 года № 106 "Об утверждении Положения о государственном мониторинге недр в Республике Казахстан";
16) постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 1999 года № 1479 "О дальнейшем закрытии нерентабельных шахт карагандинского угольного бассейна";
17) постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2000 года № 108 "Об утверждении Правил предоставления права недропользования в Республике Казахстан";
18) постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2001 года № 1006 "Об утверждении Программы консервации уранодобывающих предприятий и ликвидации последствий разработки урановых месторождений на 2001-2010 годы";
19) постановление Правительства Республики Казахстан 20 августа 2002 года № 926 "О Концепции развития урановой промышленности и атомной энергетики Республики Казахстан на 2002-2030 годы";
20) постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года № 1444 "О порядке создания Единой государственной системы мониторинга недропользования Республики Казахстан";

21) «Елдің минералдық-шикізат кешенінің ресурстық базасын дамытудың 2003 - 2010 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 желтоқсандағы № 1449 қаулысы;
22) «Табиғи газды жеткізу, тасымалдау және өткізу ережесін, сұйытылған көмірсутек газдарын жеткізу, тасымалдау және пайдалану ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 11 маусымдағы № 568 қаулысы.
23) «Мемлекеттік су кадастрын жүргізу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1378 қаулысы;
24) «Қазақстан Республикасының уран өнеркәсібін дамытудың 2004 - 2015 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 23 қаңтардағы № 78 қаулысы;
25) «Су объектілерінің мемлекеттік мониторингін жүргізу, суды мемлекеттік есепке алу және оны пайдалану ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 26 қаңтардағы № 85 қаулысы;
26) «Қазақстан Республикасының мұнай-химия өнеркәсібін дамытудың 2008 - 2013 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 29 қаңтардағы № 101 қаулысы;
27) «Қазақстан Республикасының газ саласын дамытудың 2004 - 2010 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 18 маусымдағы № 669 қаулысы;
28) «Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің мәселелері» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1105 қаулысы;
29) «Шикізат жеткізілімін өткізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 ақпандағы № 142 қаулысы;
30) «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі шұғыл шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 2 сәуірдегі № 314 қаулысы;
31) «Қазақстан Республикасының көмір өнеркәсібін дамытудың 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 28 маусымдағы № 644 қаулысы;
6-бөлім. Бюджеттік бағдарламалар
001-бюджеттік бағдарлама Қызметтер
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
001 «Электро энергетика, атом энергетикасы, минералдық ресурстар, отын-энергетика кешені, көмір, мұнай-химиялық, мұнай-газдық өнеркәсіп және атом энергетикасын пайдалану саласындағы қызметті үйлестіру жөніндегі қызметтер»
Сипаттама
Министрліктің, ведомстволар мен аумақтық органдардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сан көрсеткіштері
Орталық аппараттың штат саны 347 бірлік
бірл.

21) постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года № 1449 "Об утверждении Программы развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы";
22) постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2003 года № 568 "Об утверждении Правил поставки, транспортировки и реализации природного газа, Правил поставки, перевозки и пользования сжиженными углеводородными газами";
23) постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1378 "Об утверждении Правил ведения государственного водного кадастра";
24) постановление Правительства Республики Казахстан от 23 января 2004 года № 78 "Об утверждении Программы развития урановой промышленности Республики Казахстан на 2004-2015 годы";
25) постановление Правительства Республики Казахстан от 26 января 2004 года № 85 "Об утверждении Правил ведения государственного мониторинга водных объектов, государственного учета вод и их пользования";
26) постановление Правительства Республики Казахстан от 29 января 2004 года № 101 "Об утверждении Программы развития нефтехимической промышленности Республики Казахстан на 2008-2013 годы";
27) постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2004 года № 669 "Об утверждении Программы развития газовой отрасли Республики Казахстан на 2004-2010 годы";
28) постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1105 "Вопросы Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан";
29) постановление Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2008 года № 142 дсп "О Соглашении о реализации поставок сырья";
30) постановление Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2008 года № 314 "О неотложных мерах по обеспечению деятельности специальной экономической зоны "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк";
31) постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2008 года № 644 "О Концепции развития угольной промышленности Республики Казахстан на период до 2020 года".
6. Бюджетные программы
Бюджетная программа 001
Услуги
Администратор
бюджетной
программы
Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
001 "Услуги по координации деятельности в областях электроэнергетики,
атомной энергетики, минеральных ресурсов, топливно-энергетического
комплекса, угольной, нефтехимической, нефтегазовой промышленности и
использования атомной энергии"
Описание
Обеспечение функционирования министерства, ведомств и территориальных
органов
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
2009
2010
2011
2012
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
347 единицы штатная
численность
центрального аппарата
ед.

2.4. Газ ресурстарын ұтымды және тиімді пайдаланудан әлеуметтік-экономикалық нәтижені арттыру
Міндеттері
2.4.4 Газ саласының нормативтік реттеу деңгейін арттыру
Сан көрсеткіштері
Газ саласының техникалық регламенттерін әзірлеу
саны
Газ саласының нормативтік-техникалық құжаттары мен стандарттарын әзірлеу Нормативтік-техникалық құжаттарды (стандарттарды) әзірлеу
саны
5
Сапа көрсеткіштері
Қазақстан Республикасының заңнамасы мен халықаралық нормаларға сәйкес нормативтік базасы, газ саласы объектілерінің жұмыс істеу қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Тиімділік көрсеткіштері
Газ саласы ұйымдарының қызметін реттейтін заңнамадағы кемістіктерді жою
Нәтиже көрсеткіштері
Газ саласының нормативтік техникалық құжаттармен (стандарттармен) қамтамасыз етілгендігі
дана
5
Мұнай саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу
Стратегиялық бағыты
2. Отын-энергетикалық кешенді серпінді дамыту
Мақсаты
2.3. Мұнай ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру
Міндеті
2.3.3. Мұнай саласындағы нормативтік базаны жетілдіру
Сан көрсеткіштері
Мұнай саласындағы техникалық регламенттерді әзірлеу
саны
4
3
Сан көрсеткіштері
Мұнай саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу
саны
1
1
Сапа көрсеткіштері
Х
Тиімділік көрсеткіштері
Х
Нәтиже көрсеткіштері
Мұнай саласындағы нормативтік базаны жетілдіру
%
45
50
Атом энергетикасында техникалық регламенттер мен нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу
Стратегиялық бағыты

2.4. Повышение социально-экономического эффекта от рационального и
эффективного использования ресурсов газа
Задача
2.4.4. Повышение уровня нормативного регулирования газовой отрасли
Показатели
количества
Разработка технических
регламентов
кол-во
Разработка нормативно-
технических документов
(стандартов)
кол-во
5
Показатели
качества
Нормативная база,
соответствующая
законодательству
Республики Казахстан и
международным нормам,
обеспечение
безопасности
функционирования
объектов газовой
отрасли
Показатели
эффективности
Устранение пробелов в
законодательстве,
регулирующем
деятельность
организаций газовой
отрасли
Показатели
результата
Обеспеченность газовой
отрасли нормативно-
техническими
документами
(стандартами)
шт.
5
Разработка нормативно-правовых актов в нефтяной отрасли
Стратегическое
направление
2. Динамичное развитие топливно-энергетического комплекса
Цель
2.3. Повышение эффективности использования нефтяных ресурсов
Задача
2.3.3. Совершенствование нормативной базы в нефтяной отрасли
Показатели
количества
Разработка технических
регламентов в нефтяной
отрасли
кол-во
4
3
Показатели
количества
Разработка нормативных
правовых актов в
нефтяной отрасли
кол-во
1
1
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Совершенствование
нормативной базы в
нефтяной отрасли
%
45
50
Разработка технических регламентов и нормативно-правовых актов в атомной энергетике
Стратегическое
направление

5. Халықтың тіршілік әрекетінің қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету
Мақсаты
5.2. Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Міндеті
5.2.3. Ядролық энергияны пайдалану саласындағы қауіпсіздікті реттеу
Сан көрсеткіштері
Техникалық регламенттерді
3
әзірлеу Нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік техникалық құжаттарды әзірлеу
8
7
7
8
Сапа көрсеткіштері
Қазақстан Республикасының заңнамасы мен халықаралық нормаларға сәйкес нормативтік база
Тиімділік көрсеткіштері
Атом саласы ұйымдарының қызметін реттейтін заңнамадағы алқылықтырды жою
Нәтиже көрсеткіштері
Ядролық қондырғылар мен атом станцияларын салу және пайдалану кезінде қауіпсіздікті реттеу жөніндегі нормативтік құжаттамамен қамтамасыз ету
дана
11
7
7
8
Электр энергетикасы және энергия үнемдеу саласындағы нормативтік техникалық құжаттамаларды әзірлеу
Стратегиялық бағыты
2. Отын-энергетикалық кешенді серпінді дамыту.
Мақсаты
2.1. Энергетикалық ресурстар мен қуаттарды тиімді пайдалану.
Міндеті
2.1.1. Отын-энергетикалық кешенде және электр және жылу энергияларын тұтыну аясында энергия және ресурс үнемдеу жөнінде шаралар әзірлеу және іске асыру, энергия үнемдеу саласында нормативтік құқықтық база жасау
Сан көрсеткіштері
НТҚ (әдістемелік нұсқаулар, нұсқаулықтар, өкімхаттар, ережелер және т.б.)
дана
20
20
20
20
20
Әдістемелік нұсқаулар, нұсқаулықтар әзірлеу
дана
3
3
3
2
Сапа көрсеткіштері
Халықаралық талаптарға сәйкес отын-энергетикалық кешені өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін нормативтік құқықтық, ғылыми-техникалық қамтамасыз ету
Тиімділік көрсеткіштері
ЖІӨ энергия сыйымдылығын төмендету - тауарларды өндіру мен қызметтерге және электр сыйымдылығына арналған энергияның мөлшері, ЖІӨ өндіруге арналған электр энергиясының шығыны
Нәтиже көрсеткіштері

5. Обеспечение безопасных условий жизнедеятельности населения
Цель
5.2. Обеспечение радиационной безопасности
Задача
5.2.3. Регулирование безопасности в сфере использования ядерной энергии
Показатели
количества
Разработка технических
регламентов
Разработка нормативных
правовых актов и
нормативных технических
документов
3
8
7
7
8
Показатели
качества
Нормативная база,
соответствующая
законодательству
Республики Казахстан и
международным нормам
Показатели
эффективности
Устранение пробелов в
законодательстве,
регулирующем
деятельность
организаций атомной
отрасли
Показатели
результата
Обеспечение нормативной
документацией по
регулированию
безопасности при
строительстве и
эксплуатации ядерных
установок и атомных
станций
шт.
11
7
7
8
Разработка нормативно-технической документации
в области электроэнергетики и энергосбережения
Стратегическое
направление
2. Динамичное развитие топливно-энергетического комплекса.
Цель
2.1. Эффективное использование энергетических ресурсов и мощностей.
Задача
2.1.1. Разработка и реализация мер по энерго- и ресурсосбережению в
топливно-энергетическом комплексе и сфере потребления электрической и
тепловой энергии, создание нормативной правовой базы в области
энергосбережения
Показатели
количества
НТД (методические
указания, инструкции,
циркуляры, правила и
т.д.)
шт.
20
20
20
20
20
Разработка методических
указаний, инструкции
шт.
3
3
3
2
Показатели
качества
Нормативно-правовое
научно-техническое
обеспечение
конкурентоспособности
продукции топливно-
энергетического
комплекса в
соответствии с
международными
требованиями
Показатели
эффективности
Снижение энергоемкости
ВВП - количество
энергии для
производства товаров и
услуг и электроемкости,
расход электроэнергии
на производство ВВП
Показатели
результата

100
Нәтиже көрсеткіштері
Азғыр полигонының технологиялық алаңдарын, Азғыр полигонына іргелес аумақтар мен елді мекендерді кешенді радиоэкологиялық зерттеу
алаң
10
ш. км.
265
елді мекен
3
Ластанудың жойылған дақтары
дақ
30
10
Жерасты суларының радионуклидті ластану мониторингі
есеп
2
2
2
Жерасты суларының экологиялық жай-күйі туралы қорытынды және оларды шаруашылық қажетке және ауызсу ретінде пайдалану туралы кеңестер
қорытынды
1
3. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету (құпия)
Стратегиялық бағыты
5. Халықтың тіршілік әрекетінің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету
Мақсаты
5.2. Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Міндеті
5.2.5. Ядролық қауіпсіздікті және ядролық қаруды таратпау режимін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008
2009
2010
2011
2012
Сандық көрсеткіштер
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008
2009
2010
2011
2012
Сандық көрсеткіштер
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
4. Бүтіндікті қамтамасыз ету (құпия)
Стратегиялық бағыты
5. Халықтың тіршілік әрекетінің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету
Мақсаты
5.2. Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Міндеті
5.2.5. Ядролық қауіпсіздікті және ядролық қаруды таратпау режимін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең

100
Показатели
результата
Комплексное
радиоэкологическое
обследование
технологических
площадок полигона
Азгир, прилегающих к
полигону Азгир
территорий и населенных
пунктов
площад-
ка
10
кв. км
265
насел.
пункт
3
Ликвидированные пятна
загрязнений
пятно
30
10
Мониторинг радионуклид-
ного загрязнения
подземных вод
отчет
2
2
2
Заключение об
экологическом состоянии
подземных вод и
рекомендации об их
использовании для
хозяйственных и
питьевых нужд
заклю-
чение
1
3. Обеспечение безопасности (секретно)
Стратегическое
направление
5. Обеспечение безопасных условий жизнедеятельности населения
Цель
5.2. Обеспечение радиационной безопасности
Задачи
5.2.5. Обеспечение ядерной безопасности и режима нераспространения
ядерного оружия
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
2009
2010
2011
2012
Показатели
количества
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
2009
2010
2011
2012
Показатели
количества
Показатели
качества
Показатели
эффективности
4. Обеспечение сохранности (секретно)
Стратегическое
направление
5. Обеспечение безопасных условий жизнедеятельности населения
Цель
5.2. Обеспечение радиационной безопасности
Задачи
5.2.5. Обеспечение ядерной безопасности и режима нераспространения
ядерного оружия
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период

1. Елдің минералдық-шикізат кешенінің тұрақты дамуы мен жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Мақсаты
1.1. Елдің минералдық-шикізат кешенін минералдық-шикізат қорларымен қамтамасыз ету
1.2. Халықты жерасты ауыз-сумен қамтамасыз ету
1.3. Қазақстанның барлық аумағындағы жерасты суларының ресурстық әлеуетінің сапасы және қауіпті геологиялық процестер туралы уақтылы ақпаратпен қамтамасыз ету
Міндеті
1.1.1. Болжамдық ресурстарды бағалаумен Қазақстан аумағының зерттелуін қамтамасыз ету

1. Обеспечение устойчивого развития и функционирования
минерально-сырьевого комплекса страны
Цель
1.1. Обеспечение минерально-сырьевого комплекса страны запасами
минерального сырья
1.2. Обеспечение населения подземной питьевой водой
1.3. Обеспечение своевременной информацией о качестве ресурсного
потенциала подземных вод и опасных геологических процессов на всей
территории Казахстана
Задачи
1.1.1. Обеспечение изученности территории Казахстана с оценкой
прогнозных ресурсов

30 000
Міндеті
1.4.3. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік басқарудың сапалық деңгейін арттыру
Сан көрсеткіштері
Сараптамалық қорытындылар, есептер
адам/сағ.
5 333
Сапа көрсеткіштері
Келісім-шарттар бойынша қаржылық міндеттемелерді орындау деңгейін көтеру
%
70
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Минералдық шикізат кешеніне инвестициялар тарту
Шығыстар
80 000
Міндеті
1.4.3. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік басқарудың сапалық деңгейін арттыру
Сан көрсеткіштері
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу шарттары бойынша талдамалық бағалау және сараптамалық қорытындылар
адам/сағ.

30000
Задача
1.4.3. Повышение качественного уровня государственного управления в
сфере недропользования
Показатели
количества
Экспертные заключения,
отчеты
чел/
час.
5333
Показатели
качества
Повышение уровня
выполнения финансовых
обязательств по
контрактам
%
70
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Привлечение инвестиций в минерально-сырьевой комплекс
Затраты
80000
Задача
1.4.3. Повышение качественного уровня государственного управления в
сфере недропользования
Показатели
количества
Аналитическая оценка и
экспертные заключения по
условиям проведения
операций по
недропользованию
чел/
час.

2 667
3 333
3 333
3 333
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Жер қойнауын пайдалану бойынша даулы мәселелерді шешу
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Республикалық бюджет қаражаты
мың теңге
293 500
146 617
50 000
50 000
50 000
019-бюджеттік бағдарлама
Трансферттер
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (Трансферттің атауы)
019 ««Қарағандышахтатарату» республикалық мемлекеттік мамандандырылған кәсіпорнына берілген, жабылған шахталар қызметкерлеріне келтірілген зиянды өтеу»
Сипаттама
Индекстеуді ескере отырып, таратылған шахталар қызметкерлерінің зиянын өтеу бойынша төлемдер. Соманы жеткізу мен жөнелту бойынша шығындар
Стратегиялық бағыты
5. Халықтың тұрмыс-тіршілігінің қауіпсіздік жағдайларын қамтамасыз ету
Мақсаты
5.1. Бұрынғы «Қарағандыкөмір» өндірістік бірлестігінің таратылатын және таратылған шахталарының, көмір разрездерінің және байыту фабрикаларының ықтимал теріс әсерінен Қарағанды облысы халқының тұрмыс-әрекетінің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету
Міндеті
5.1.3. Таратылған шахталар қызметкерлерінің денсаулығына келтірілген зиянды өтеуге азаматтардың құқықтарын іске асыру
Көрсеткіштер
Атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
Бенефициарлар саны
адам
608
635
606
606
606
Нәтиже көрсеткіштері
«Қарағандышахтатарату» РМБК-ке берілген таратылған шахталар қызметкерлерінің денсаулығына келтірілген зиянды өтеуді ай сайын 25-күніне дейін уақытылы төлеу
ай сайын
ай сайын
ай сайын
ай сайын
ай сайын
ай сайын
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Республикалық бюджет қаражаты
мың теңге

2667
3333
3333
3333
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Разрешение спорных вопросов по недропользованию
Расходы на
реализацию
программы
Средства
республиканского
бюджета
тыс.
тенге
293500
146617
50000
50000
50000
Бюджетная программа 019
Трансферты
Администратор
бюджетной
программы
Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(Наименование
трансферта)
019 "Возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных
в республиканское государственное специализированное предприятие
"Карагандаликвидшахт""
Описание
Выплаты по возмещению ущерба работникам ликвидированных шахт с учетом
индексации. Затраты по доставке и пересылке сумм
Стратегическое
направление
5. Обеспечение безопасных условий жизнедеятельности населения
Цель
5.1. Обеспечение безопасных условий жизнедеятельности населения
Карагандинской области от возможного отрицательного воздействия
ликвидируемых и ликвидированных шахт, угольных разрезов и
обогатительных фабрик бывшего производственного объединения
"Карагандауголь"
Задача
5.1.3. Реализация прав граждан на возмещение ущерба, нанесенного
здоровью работникам ликвидированных шахт
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
2009
2010
2011
2012
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
Количество бенефициаров
чел.
608
635
606
606
606
Показатели
результата
ежемесячно своевременная
выплата до 25 числа
возмещения ущерба,
нанесенного здоровью
работникам ликвидирован-
ных шахт, переданных РГСП
"Карагандаликвидшахт"
еже-
месячно
еже-
месячно
еже-
месячно
еже-
месячно
еже-
месячно
Расходы на
реализацию
программы
Средства республиканского бюджета
тыс.
тенге

6 799 833
6 744 019
387 810
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Республикалық бюджет қаражаты
мың теңге
33 599 201
49 418 376
64 562 850
45 545 970
38 336 669
027-бюджеттік бағдарлама
Инвестициялық жоба
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
027 «Бурабай» геофизикалық обсерваториясын көшіру»
Сипаттама
Сейсмикалық және инфрадыбыстық станцияларды, аспаптық құрылыстарды (тау - кен үңгімелері мен ұңғымалары), техникалық және тұрғын үй ғимараттарын, энергиямен қоректендіру және телекоммуникациялар, жайтартқыштар жүйелерін қамтитын «Бурабай» геофизикалық обсерваториясының инфрақұрылымын жаңа орынға салу. Жұмыстар ТЭН-ге сәйкес 2009-2012 жылдар аралығында жүргізіледі.
Стратегиялық бағыты
5. Халықтың тұрмыс-тіршілігінің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету
Мақсаты
5.2. Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Міндеті
5.2.4. Қазақстан Республикасының ядролық сынақтарды таратпау және оларға тыйым салу туралы келісімдер мен шарттар бойынша халықаралық міндеттемелерін орындау
Көрсеткіштер
Атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сан көрсеткіштері
1. Әзірленген ТЭН саны
ТЭН
1
2. Әзірленген ЖСҚ-ның саны
жоба
1
1
жұмыс құжаттамасы
2
3. Орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының (ҚМЖ) көлемі
%
10
60
30
3.1.1 -кезеңнің құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау:
Зертхана корпусы
дана
1
«Бурабай» үлкен базалы сейсмикалық тобының деректерді жинау және беру жүйесін қайта жаңарту
жүйе
1
Қолданыстағы алаңдардағы желілерді қайта жаңарту
кешен
1
Жаңа алаңдағы инженерлік желілерді, кірме жолдарды жайластыру
кешен
1
Жаңа алаңдағы ғимараттар мен құрылыстарды күрделі жөндеуден өткізу:
БӨП
дана
1
Қосалқы станция
дана
1
Ангар
дана
1
3.2 ЖСҚ сәйкес құрылыс-монтаждау жұмыстарын жалғастыру
4. Өлшеуіш кешендері
дана
2
Сапа көрсеткіштері
Байланыс станциялары мен арналарына қойылатын техникалық талаптар ядролық сынақтарға жан-жақты тыйым салу туралы шарты (СТВТО) жөніндегі ұйымның дайындық комиссиясы әзірлеген халықаралық талаптарға сәйкес қамтамасыз етіледі.
Тиімділік көрсеткіштері
Ядролық мониторинг жүйесінің құрылымдарын жоғары технологиялық цифрлық аппаратурамен және басқа елдердің осындай жүйелерімен біріктіретін байланыс құралдарымен жарақтандыру
Станциялардың Ұлттық ядролық мониторингі жүйесінің құрамында халықаралық стандарттар (пайдаланылатын бақылаушы технологиялар кешені, бағдарламалық-математикалық қамтамасыз ету, ақпараттық ресурс, жедел мәліметтер қызметі деректерінің сенімділігі мен дәлдігі бойынша) деңгейіндегі жұмысы.
Нәтиже көрсеткіштері
Жобаның ТЭН-і мен ЖСҚ-қа сәйкес жұмыс көлемін орындау
%

6799833
6744019
387810
Расходы на
реализацию
программы
Средства
республиканского
бюджета
тыс.
тенге
33599201
49418376
64562850
45545970
38336669
Бюджетная программа 027
Инвестпроект
Администратор
бюджетной
программы
Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
027 "Передислокация геофизической обсерватории "Боровое"
Описание
Строительство на новом месте инфраструктуры Геофизической
обсерватории "Боровое", включающей сейсмическую и инфразвуковую
станции, приборные сооружения (горные выработки и скважины),
технические и жилые здания, системы энергопитания и телекоммуникаций,
грозозащиты. Работы ведутся в соответствии с ТЭО в период
2009-2012 гг.
Стратегическое
направление
5. Обеспечение безопасных условий жизнедеятельности населения
Цель
5.2. Обеспечение радиационной безопасности
Задачи
5.2.4. Выполнение международных обязательств Республики Казахстан по
соглашениям и договорам о нераспространении и запрещении ядерных
испытаний
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
2009
2010
2011
2012
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
1. Кол-во разработанных
ТЭО
ТЭО
1
2. Кол-во разработанных
ПСД
проект
1
1
рабо-
чая
доку-
мента-
ция
2
3. Объем выполненных
строительно-монтажных
работ СМР
%
10
60
30
3.1. Выполнение
строительно-монтажных
работ 1-го этапа:
Лабораторный корпус
шт.
1
Реконструкция системы
сбора и передачи данных
Большебазовой
сейсмической группы
"Боровое"
систе-
ма
1
Реконструкция сетей на
действующей площадке
комплекс
1
Обустройство инженерных
сетей, подъездных дорог
на новой площадке
комплекс
1
Капитальный ремонт
зданий и сооружений на
новой площадке:
- КПП
шт.
1
- Подстанция
шт.
1
- Ангар
шт.
1
3.2. Выполнение
строительно-монтажных
работ 2-го этапа
4. Измерительные
комплексы
шт.
2
Показатели
качества
Технические требования к
станциям, каналам связи
обеспечиваются в
соответствии с
международными
требованиями,
разработанными
Подготовительной
комиссией Организации по
Договору о всеобъемлющем
запрещении ядерных
испытаний (СТВТО)
Показатели
эффективности
Оснащение структур
системы ядерного
мониторинга
высокотехнологичной
современной цифровой
аппаратурой и средствами
связи, интегрированными
с аналогичными системами
других стран
Работа станций в составе
национальной системы
ядерного мониторинга на
уровне международных
стандартов (по комплексу
используемых контро-
лирующих технологий,
программно-математичес-
кому обеспечению,
информационному ресурсу,
достоверности и точности
данных службы срочных
донесений)
Показатели
результата
Выполнение объема работ
в соответствии с ТЭО и
ПСД проекта
%

1. ЕІТІ бағдарламасының талаптарына сәйкес өндіруші компаниялар ұсынған бюджетке түскен түсімдер мен төлемдер туралы есептерге салыстыру жүргізу үшін «салыстыру жөніндегі компанияларды» тарту
2. Қазақстан Республикасында салаларды валидациялау (бағалау) үдерісі үшін валидаторды тарту
Валидациялауды тәуелсіз сарапшы (валидатор) жүзеге асырады. Сарапшылардың - жеке және заңды тұлғалардың тізімін ЕІТІ хатшылығы мен басқармасы бекітеді, ал қызметтерге ақы төлеуді бағалаушы ел жүргізеді (бұл жағдайда Қазақстан) Валидациялау - бұл бекітілгенген ЕІТІ өлшемдеріне сәйкес Қазақстанда ЕІТІ бағдарламасын енгізу процесін бағалау
Көрсеткіштер
Атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасында өндіруші салалар қызметінің ашықтығы бастамасын іске асыру процесін валидациялау (бағалау) үшін өндіруші компаниялар мен Қазақстан Республикасының Үкіметі және валидатор ұсынған бюджетке түскен түсімдер мен төлемдер туралы есептерге салыстыру жүргізу үшін аудиторлық компанияны тарту.
Стратегиялық бағыты
1 Елдің минералдық шикізат кешенінің тұрақты дамуын және жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Мақсаты
1.4. Минералдық шикізат кешеніндегі инвестициялардың тұрақты өсуін қамтамасыз ету
Міндеті

1. Привлечение "компании по сверке" для проведения сверок отчетов о
поступлениях и платежах в бюджет, представленный добывающими
компаниями согласно требованиям программы EITI
2. Привлечение валидатора для валидации (оценка) процесса отраслей в
Республике Казахстан. Валидация осуществляется независимым экспертом
(валидатором). Список экспертов - физических и юридических лиц
утверждается секретариатом и правлением EITI, а оплата услуг
производится оцениваемой страной (в данном случае Казахстаном)
Валидация - это оценка процесса внедрения программы EITI в стране в
соответствии с утвержденными критериями EITI
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
2009
2010
2011
2012
1
2
3
4
5
6
7
8
Привлечение аудиторской компании для проведения сверок отчетов о
поступлениях и платежах в бюджет, представленный добывающими компаниями и
Правительством Республики Казахстан и валидатора для валидации (оценка)
процесса реализации инициативы прозрачности деятельности добывающих
отраслей в Республике Казахстан
Стратегическое
направление
1. Обеспечение устойчивого развития и функционирования
минерально-сырьевого комплекса страны
Цель
1.4. Обеспечение устойчивого роста инвестиций в минерально-сырьевом
комплексе
Задача

1.4.4. Қазақстан Республикасының 2009 жылы валидациядан өтуі және Қазақстан Республикасының ізбасар-ел, яғни Өндіруші салалар қызметінің ашықтығы бастама (ЕІТІ) іске асыруға қатысушы елдердің валидациясының (бағалау кестесінің) барлық өлшемдеріне толық сай келетін елдердің мәртебесін алуы. Ұстаным мен жетістікті бекітетін процесс ретінде 2012 жылы қайтадан валидациядан өту арқылы мәртебені растау.
Сандық көрсеткіштері

1.4.4. Прохождение Республикой Казахстан валидации в 2005 году и
получение в 2010 году статуса страны-последователя, т.е. страны,
полностью соответствующей всем критериям валидации (оценочной таблицы)
стран, участвующих в реализации Инициативы прозрачности деятельности
добывающих отраслей (EITI). Подтверждение статуса путем прохождения
повторной валидации в 2012 году, как процесса, закрепляющего
позиции и достижения.
Показатели
количества

1. Атырау облысындағы «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағы аумағының әкімшілік ғимараты мен қоршаулары құрылысының инвестициялық жобасы
Стратегиялық бағыты
3. Көмірсутек шикізатын өңдеу деңгейін ұлғайту
Мақсаты
3.1. Мұнай-химия өндірістерін дамытуға жағдай жасау
Міндеті
3.1.1. «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағының қызметін ұйымдастыру
Сан көрсеткіштері

1. Инвестиционный проект Строительство административного здания и ограждений
территории специальной экономической зоны "Национальный индустриальный
нефтехимический технопарк" в Атырауской области
Стратегическое
направление
3. Увеличение уровня переработки углеводородного сырья
Цель
3.1. Создание условий для развития нефтехимических производств
Задача
3.1.1. Организация деятельности СЭЗ "Национальный индустриальный
нефтехимический технопарк"
Показатели
количества