Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы N 393 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылғы 25 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6443 болып енгізілді.
Қолданушылардың назарына!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 116-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудиторлық қызмет әдіснамасы департаменті (А.О.Төлеуов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 3 тамыздағы
№ 393 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
1-бөлім. Жалпы ережелер
1-тарау. Жалпы ереже
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес әзірленді және республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды салықтық және салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін, трансферттерді, мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін есепке алуды жүргізу тәртібін белгілейді
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік мекемелер бухгалтерлік есепке алуды жүргізу мен қаржылық есептілікті қалыптастыруды осы қағидаларда көзделген есептің нақты модельдерін анықтайтын есеп саясатына сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2010 года № 6443.
Примечание РЦПИ!
Приказ вводится в действие с 01.01.2013.
В соответствии с пунктом 4 статьи 116 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудиторской деятельности Министерства финансов Республики Казахстан (Тулеуов А.О.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2013 года.
Министр
Б. Жамишев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 августа 2010 года № 393
Правила ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях
Сноска. В заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Общее положение
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях (далее – Правила) разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и устанавливают порядок ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов, отражения учета налоговых и неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, от продажи финансовых активов государства.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
2. Государственные учреждения осуществляют ведение бухгалтерского учета и формирование финансовой отчетности в соответствии с учетной политикой, которая определяет конкретные модели учета из рассмотренных в настоящих Правилах.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

1) ағымдағы қалпына келтіру құны – есептілік күніне активті сатып алу нәтижесінде мемлекеттік мекемеде туындауы мүмкін шығындар;
2) айырбасталатын операциялар – бұл операцияларды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік мекеме алынатын активтерге/қызметтерге, өз міндеттемелерін өтеуге айырбасқа шамамен құнға тең баламаны тапсырады (негізінен ақшалай қаражат, көрсетілетін қызметтер немесе қолдануға басқа активтерді ұсыну түрінде);
3) айырбасталмайтын операциялар – айырбастаулы болып табылмайтын операциялар. Айырбасталмайтын операцияларды жүзеге асырғанда мемлекеттік мекеме не шамамен құнына тең айырбасқа тікелей тапсырусыз басқа субъектіден құн алады не шамамен құнына тең айырбасқа тікелей алусыз басқа тарапқа құнды тапсырады;
4) активтер – болашақта экономикалық пайда немесе сервистік әлеуетті қамтамасыз ете алатын, өткен оқиғалар нәтижесінде мемлекеттік мекеме бақылайтын ресурстар;
5) активтi алмастыру құны – активтiң жалпы сервистік әлеуетін алмастыру үшiн қажет құн;
6) активтiң құнсыздануы – амортизация арқылы болашақ экономикалық пайдалардағы немесе активтің сервистік әлеуетіндегі шығындарды жүйелі түрде танудан асып түсетін болашақ экономикалық пайдалардағы немесе активтің сервистік әлеуетіндегі шығындар;
7) активтің құнсыздануынан болатын шығын – оны алмастыратын құннан асатын активтің баланстық құнының сомасы;
8) активтiң өтелетiн құны сатуға және оның пайдалану құндылығын жұмсалатын шығындарды шегере отырып, активтiң әдiл құнының ең көп мәнi;
9) ақша қаражатының ағыны – ақша мен олардың баламаларының ағындары (түсімдері) мен шетке кетуі (төлемдер);
10) ақшалай баламалар – ақша қаражатының белгiлi бiр сомасына оңай айырбасталатын және құнының өзгеруiнiң елеусiз тәуекелiне ұшырайтын қысқа мерзiмдi, жоғары өтiмдi инвестициялар;
11) ақшалай емес (монетарлы емес) баптар – ақшалай болып табылмайтын баптар;
12) ақшалай (монетарлы) баптар – қолдағы бар валюта бірліктері, сондай-ақ валюта бірліктерінің тіркелген немесе айқындалатын санында көрініс тапқан алуға немесе төлеуге жататын активтер мен мiндеттемелер;
13) амортизация – пайдалы қолдану мерзiмi iшiнде активтiң амортизацияланатын құнының жүйелi бөлiнуi;
14) аннуитет – белгілі жылдар саны ішінде жүйелі төлемдер арасындағы тең аралықтағы, бір бағыттағы төлемдердің ағымы;
15) аннуитеттің болашақ құны – аннуитетке енгізілген әрбір жеке төлемнің немесе түсімнің болашақ құндарының сомасы;

1) текущая восстановительная стоимость – затраты, которые возникли бы у государственного учреждения в результате приобретения актива на дату отчетности;
2) обменные операции – операции, при осуществлении которых государственное учреждение в обмен на получаемые активы/услуги, погашение своих обязательств передает другой эквивалент приблизительной равноценной стоимости (в основном, в форме денежных средств, товаров, услуг или предоставления других активов в пользование);
3) необменные операции – операции, не являющиеся обменными. При осуществлении необменной операции государственное учреждение либо получает стоимость от другого субъекта без непосредственной передачи в обмен приблизительно равной стоимости, либо передает стоимость другой стороне без непосредственного получения в обмен приблизительно равной стоимости;
4) активы – ресурсы, контролируемые государственным учреждением в результате прошлых событий, которые способны в будущем обеспечить экономическую выгоду или сервисный потенциал;
5) стоимость замещения актива – стоимость, необходимая для замены валового сервисного потенциала актива;
6) обесценение актива – потери в будущих экономических выгодах или сервисном потенциале актива, превышающие систематическое признание потерь в будущих экономических выгодах или сервисном потенциале актива через амортизацию;
7) убыток от обесценения актива – сумма, на которую балансовая стоимость актива превышает его возмещаемую стоимость;
8) возмещаемая стоимость актива – наибольшее значение из справедливой стоимости актива за вычетом затрат на продажу и его ценности использования;
9) потоки денежных средств – притоки (поступления) и оттоки (выплаты) денежных средств и их эквивалентов;
10) денежные эквиваленты – краткосрочные, высоколиквидные инвестиции, которые легко могут быть конвертированы в определенную сумму денежных средств и подвергающиеся незначительному риску изменения стоимости;
11) не денежные (немонетарные) статьи – статьи, не являющиеся денежными;
12) денежные (монетарные) статьи – единицы валюты, имеющиеся в наличии, а также активы и обязательства к получению или выплате, выраженные фиксированным или определяемым количеством валютных единиц;
13) амортизация – систематическое распределение амортизируемой стоимости актива на протяжении срока его полезного использования
14) аннуитет – поток однонаправленных платежей с равными интервалами между последовательными платежами в течение определенного количества лет;
15) будущая стоимость аннуитета – сумма будущих стоимостей каждой отдельной выплаты или поступления, включенных в аннуитет;

16) ауылшаруашылық қызметі – оларды сату, ауылшаруашылық өнімін алу немесе қосымша биологиялық активтер өндіру мақсатында субъектінің биологиялық активтердің биотрансформациясын басқаруды жүзеге асыруы;
17) әділ құн – актив айырбастала алатын сома, ол бойынша жақсы хабардар, мұндай операция жасауға ниетті, тәуелсіз тараптар арасында операциялар жасағанда міндеттеме өтеле алатын сома;
18) бағалау міндеттемесі – шамасы бойынша белгіленбеген немесе орындалу мерзімі белгіленбеген міндеттеме;
19) бағамдық айырма – басқа валюталық бағамдар бойынша бір валюта бірлігінің бірдей санын басқа валютаға қайта есептеу кезінде туындайтын айырма;
20) баланстық құн – ол бойынша актив немесе міндеттеме бухгалтерлік баланста танылатын сома;
21) белсендi нарық – мынадай шарттардың барлығы орындалатын нарық:
нарық айналымындағы тауарлар бiртектi болып табылады;
iс жүзiнде мәмiле жасауға ниеттi кез келген уақытта сатып алушылар мен сатушылар бар;
баға туралы ақпарат жалпы қолжетiмдi болып табылады;
22) биологиялық актив – жануар немесе өсімдік;
23) болашақ кезеңдердің кірістері – болашақ кезеңдерге жатқызылған, бірақ іс жүзінде есепті кезеңде алынған кірістер;
24) болашақ кезеңдердің шығыстары – осы кезеңде жүргізілген, бірақ болашақ кезеңдерге жатқызылған шығыстар;
25) бірлескен бақылау – маңызды іс-қимылдар туралы шешім бақылауды жүзеге асыратын тараптардың толық келісімін талап еткен кезде болатын міндетті күші бар келісім нысанындағы қызметке бақылауды келісілген түрде бөлу;
26) бірлескен кәсіпорынның қатысушысы – бірлескен кәсіпорындағы осы бірлескен кәсіпорынға бірлескен бақылауы бар тарап;
27) бірлескен қызмет – екі немесе одан да көп тараптар бірлесіп бақылайтын қызмет;
28) бухгалтерлік операциялар деректерінің бірыңғай қоймасы (бұдан әрі – БО ДБҚ) – бұл басқарушылық шешімдер қабылдау үшін есептілікті, талдауды құруды қамтамасыз ететін мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік операцияларының орталықтандырылған дерекқоры;
29) валюталық бағам – "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 тіркелген) бекітілген тәртіппен айқындалған бір валютаны басқасына айырбастаудың нарықтық бағамы;
30) вексель – біржақты сөзсіз ақшалай міндеттемені қамтитын қатаң белгіленген нысандағы төлем құжаты;

16) сельскохозяйственная деятельность – осуществляемое субъектом управление биотрансформацией биологических активов в целях их продажи, получения сельскохозяйственной продукции или производства дополнительных биологических активов;
17) справедливая стоимость – сумма, на которую можно обменять актив или урегулировать обязательство при совершении операции между хорошо осведомленными, желающими совершить такую операцию, независимыми сторонами;
18) оценочное обязательство – обязательство, неопределенное по величине или с неопределенным сроком исполнения;
19) курсовая разница – разница, возникающая при пересчете одинакового количества единиц одной валюты в другую валюту по другим валютным курсам;
20) балансовая стоимость – сумма, по которой актив или обязательство признается в бухгалтерском балансе;
21) активный рынок – рынок, на котором выполняются все следующие условия:
обращающиеся на рынке товары являются однородными;
практически в любое время имеются покупатели и продавцы, желающие совершить сделку;
информация о ценах является общедоступной;
22) биологический актив – животное или растение;
23) доходы будущих периодов – доходы, относящиеся к будущим отчетным периодам, но фактически полученные в отчетном периоде;
24) расходы будущих периодов – расходы, произведенные в настоящем периоде, но относящиеся к будущим периодам;
25) совместный контроль – согласованное разделение контроля над деятельностью в форме соглашения, имеющего обязательную силу, которое существует тогда, когда решение о существенных действиях требует полного согласия сторон, осуществляющих контроль;
26) участник совместного предприятия – сторона в совместном предприятии имеющая совместный контроль над этим совместным предприятием;
27) совместная деятельность – деятельность, совместно контролируемая двумя или более сторонами;
28) единое хранилище данных бухгалтерских операций (далее – ЕХД БО) – это централизованная база данных бухгалтерских операций государственных учреждений, обеспечивающая построение отчетности, аналитики для принятия управленческих решений;
29) валютный курс – рыночный курс обмена одной валюты на другую, определенный в порядке, утвержденном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378);
30) вексель – платежный документ строго установленной формы, содержащий одностороннее безусловное денежное обязательство;

31) елеулі ықпал – басқа ұйымның қаржы және операциялық саясаты мәселелері бойынша шешімдер қабылдауға қатысу өкілеттігі, бірақ мұндай саясатты бақылау немесе бірлескен бақылау емес;
32) ең аз жалдау төлемдері – жалға алушыдан шартты жалдау төлемін, жалға беруші төлейтін қызметтер мен салықтардың төлемі бойынша соманы немесе оған қайтарылатын соманы алып тастағанда жалдау мерзімі бойы талап етілетін немесе талап етіле алатын төлемдер:
жалға алушы үшін – жалға беруші кепілдік беретін немесе жалға берушімен байланысты тарап кепілдік беретін кез келген сомамен;
жалға беруші үшін – мынадай тараптардың бірі жалға берушіге кепілдік берген кез келген қалдық құнмен:
жалға алушы;
жалға алушымен байланысты тарап;
33) есеп саясаты – барлық мемлекеттік мекемелер үшін бірыңғай болып табылатын, мемлекеттік мекемелер қаржылық есептілікті жасау және ұсыну кезінде қолданатын қағидаттар, негіздер, ережелер, қағидалар мен тәжірибе;
34) есептеу әдісі – операциялар мен оқиғалар орын алған есепті кезеңдегі (ақшалай қаражаты мен олардың баламаларының нақты түсімі мен төлеміне байланысты емес) оларды жасау фактісі бойынша танылатын бухгалтерлік есеп әдісі;
35) есептік ақпараттық жүйесі – бұл бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау жөніндегі функцияларды автоматтандыруға арналған бағдарламалық өнім;
36) жалдау – ол бойынша жалға беруші жалға алушыға келісілген уақыт кезеңі ішінде төлемге немесе төлемдер тобына айырбастауға активті пайдалану құқығын беретін шарт;
37) жалдау мерзімі – жалға алушы активті жалдауға келіскен кезең, сондай-ақ, егер жалдау мерзімінің басталу сәтінде жалға алушы осындай таңдау жасайды деген дәлелді сенімділік болса, кез келген қосымша мерзім, ол мерзімде жалға алушының таңдауы бойынша төлем арқылы немесе онсыз активті жалдауды жалғастыра алады;
38) заңды міндеттеме – заңнама немесе шарт негізінде туындайтын міндеттеме;
39) инвестициялық жылжымайтын мүлік – жалдау төлемдерін алу немесе капитал немесе екеуінің де құнын өсіру мақсатында иеліктегі (меншік иесінің немесе жалға алушының қаржылық жалдау шарты бойынша) жылжымайтын мүлік (жер немесе ғимарат не анау да мынау да), бірақ:
өндірісте немесе әкімшілік мақсаттар үшін тауарларды жеткізгенде, қызметтерді көрсеткенде қолдану үшін емес;
қалыпты шаруашылық қызмет барысында сату үшін;
40) инвестициялық жылжымайтын мүліктің өзiндiк құны – төленген ақша қаражатының немесе оның баламасының сомасы немесе оны сатып алу не құру сәтiнде активтi сатып алу мақсатында берiлген басқа орнын алмастырудың әдiл құны;

31) значительное влияние – полномочие участвовать в принятии решений по вопросам финансовой и операционной политики другой организации, но не контроль или совместный контроль над такой политикой;
32) минимальные арендные платежи – платежи на протяжении срока аренды, которые требуются или могут быть затребованы от арендатора, за исключением условной арендной платы, сумм по оплате услуг и налогов, выплачиваемых арендодателем и возмещаемых ему:
для арендатора – любыми суммами, гарантированными арендатором или стороной, связанной с арендатором;
для арендодателя – любой остаточной стоимостью, гарантированной арендодателю кем-либо из следующих лиц:
арендатором;
стороной, связанной с арендатором;
независимой третьей стороной, в финансовом отношении способной ответить по гарантиям;
33) учетная политика – принципы, основы, положения, правила и практика, применяемые государственными учреждениями при составлении и представлении финансовой отчетности, которая является для всех государственных учреждений единой;
34) метод начисления – метод бухгалтерского учета, при котором операции и другие события признаются по факту их совершения в том отчетном периоде, в котором они имели место (независимо от фактического поступления или выплаты денежных средств или их эквивалентов);
35) учетная информационная система – это программный продукт, предназначенный для автоматизации функций по ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности;
36) аренда – договор, по которому арендодатель передает арендатору в обмен на платеж или серию платежей право использования актива в течение согласованного периода времени;
37) срок аренды – период, на который арендатор договорился арендовать актив, а также любые дополнительные сроки, в которые, по выбору арендатора, он может продолжить аренду актива с оплатой или без нее, если на момент начала срока аренды имеется обоснованная уверенность в том, что арендатор сделает такой выбор;
38) юридическое обязательство – обязательство, возникающее на основании законодательства или договора;
39) инвестиционная недвижимость – недвижимость (земля или здание, либо часть здания, либо и то и другое), находящаяся в распоряжении (собственника или арендатора по договору финансовой аренды) с целью получения арендных платежей или прироста стоимости капитала, или того и другого, но:
не для использования в производстве или поставке товаров, оказании услуг, для административных целей;
продажи в ходе обычной текущей деятельности;
40) себестоимость инвестиционной недвижимости – сумма уплаченных денежных средств или их эквивалентов, или справедливая стоимость другого возмещения, переданного в целях приобретения актива на момент его приобретения или сооружения;

41) кадастрлық (бағалау) құны – мемлекет жер учаскесін немесе оны жалға алу құқығын сатқан кезде қолданылатын, инфляцияның жалпы деңгейі туралы ресми статистикалық ақпаратқа сәйкес кезең-кезеңімен нақтыланатын жер учаскелері үшін төлемақының базалық ставкалары және оларға түзету коэффициенттері негізінде айқындалатын жер учаскесінің есептеу құны;
42) квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржы инвестициялары – мемлекеттік кәсіпорындарға, жауапкершілігі шектулі серіктестіктерге, акционерлік қоғамдарға, оның ішінде қатысушысы немесе акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға, сондай-ақ мемлекеттік мүлікті басқару саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес олармен аффилиирленген болып табылатын еншілес, тәуелсіз және өзге де заңды тұлғаларға бюджет қаражатын салу;
43) кірістер – капиталда қатысатын тұлғалардың жарналарына байланысты арттырудан ерекшеленетін таза активтердің\капиталдың өсуіне әкеп соқтыратын активтердің ағымы немесе өсуі немесе міндеттемелердің азаюы нысанында есеп кезеңі ішінде экономикалық пайдалардың немесе сервистік әлеуеттің өсуі;
44) қаржылық есептілікті беру валютасы – қаржылық есептілік берілетін валюта;
45) қаржылық жалдау – жалдау мерзімінің уақыты өткеннен кейін меншік құқығының ауысуына қарамастан, активті иеленуге байланысты барлық тәуекелдер мен пайдалардың жалға алушыға елеулі ауыстырылуы болатын жалдау;
46) қаржы міндеттемелері – бұл:
ақша қаражатын немесе кез келген басқа қаржы активін басқа субъектіге төлеу туралы;
пайдасыздығы ықтимал болып табылатын жағдайларда екінші субъектiмен қаржы құралдарын алмасу туралы шартты мiндеттеме болып табылатын кез келген мiндеттеме;
47) қауымдасқан ұйым – инвестордың елеулі ықпалы бар ұйым;
48) қорлар – мынадай:
өндірістік процесте пайдалану үшін шикізат және материалдар түріндегі;
қызмет көрсету кезінде тұтынылатын немесе таратылатын шикізат пен материалдар түріндегі;
кәсіпорынның қалыпты қызметі барысында сатуға немесе таратуға арналған;
сату немесе тарату үшін өндірілетін активтер;
49) материалдық емес актив – физикалық нысаны жоқ сәйкестендірілетін монетарлы емес актив;
50) мәдени мұра активтері – мәдени, экологиялық немесе тарихи маңыздылығы салдарынан мәдени мұра активтері болып табылатын активтер. Оларға тарихи ғимараттар мен монументтер, бірегей сәулет ескерткіштері, археологиялық қазбалар орындары, қорықтар мен табиғи қорғалатын аумақтар, сондай-ақ өнер туындылары жатады;

41) кадастровая (оценочная) стоимость – расчетная стоимость земельного участка, применяемая при продаже государством земельного участка или права аренды на него, определяемая на основе базовых ставок платы за земельные участки, периодически уточняемых согласно официальной статистической информации об общем уровне инфляции и поправочным коэффициентам к ним;
42) инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора – вложения бюджетных средств в государственные предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилированными с ними в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан в сфере управления государственным имуществом;
43) доходы – увеличение экономических выгод или сервисного потенциала в течение отчетного периода в форме притока или прироста активов, или уменьшения обязательств, которые приводят к увеличению чистых активов/капитала, отличному от увеличения, связанного с взносами лиц, участвующих в капитале;
44) валюта представления финансовой отчетности – валюта, в которой представляется финансовая отчетность;
45) финансовая аренда – аренда, при которой происходит существенный перенос на арендатора всех рисков и выгод, связанных с владением активом независимо от перехода прав собственности по истечении срока аренды;
46) финансовое обязательство – любое обязательство, которое является договорным обязательством:
о выплате денежных средств или любого другого финансового актива другому субъекту;
об обмене финансовыми инструментами с другим субъектом при условиях, которые являются потенциально невыгодными;
47) ассоциированная организация – организация на которую инвестор имеет значительное влияние;
48) запасы – активы:
в виде сырья и материалов для использования в производственном процессе;
в виде сырья и материалов, потребляемых или распределяемых при оказании услуг;
предназначенные для продажи или распределения в ходе нормальной деятельности предприятия;
производимые для продажи или распределения;
49) нематериальный актив – идентифицируемый немонетарный актив, не имеющий физической формы;
50) активы культурного наследия – активы, которые вследствие своей культурной, экологической или исторической значимости являются активами культурного наследия. К ним относятся исторические здания и монументы, являющиеся уникальными памятниками архитектуры, места археологических раскопок, заповедники и природные охраняемые территории, а также произведения искусства;

51) міндеттеме – өткен оқиғалардан туындайтын мемлекеттік мекеменің міндеттемесі, оны реттеу экономикалық пайданы немесе сервистік әлеуетті қамтитын ресурстың шығып қалуына әкеп соқтырады;
52) нарықтық белгіленген баға – сатудан алына алатын немесе белсенді нарықта қаржы құралын сатып алу кезінде төленуі тиіс ақша қаражатының сомасы;
53) негізгі құралдар – мынадай:
тауарларды өндіруде немесе жеткізуде немесе қызметтер көрсетуде пайдалану үшін, басқа тұлғаларға жалға беру үшін немесе әкімшілік мақсаттар үшін ұсталатын;
бір жылдан астам уақыт ішінде қолданылады деп күтілетін материалдық объектілер;
54) операциялық жалдау – қаржы жалдауынан ерекшеленетін жалдау;
55) орындылық – ақпарат шешім қабылдайтын пайдаланушылар үшін орынды болуы және оқиғаларды бағалауға көмектесуі, олардың өткен бағаларын растауы немесе түзетуі тиіс;
56) пайдалы қолдану мерзімі – актив субъектінің пайдалануы үшін жарамды болады деп күтілетін уақыт кезеңі; не мемлекеттік мекеме осы активтің көмегі арқылы алуға болжап отырған өнімнің белгілі бір саны немесе ұқсас көрсеткіш;
57) ретроспективті қолдану (есеп саясатындағы өзгерістер) – жаңа есеп саясатын операцияларға, басқа оқиғалар мен жағдайларға осы есеп саясаты әрқашан пайдаланылатын түрде қолдану;
58) салыстырмалық – түрлі кезеңдердегі және түрлі мемлекеттік мекемелердің ақпаратын салыстыру мүмкіндігі. Ұқсас операциялардың қаржылық нәтижелері барлық мемлекеттік мекемелер үшін ортақ әдіснама бойынша жүзеге асырылуы тиіс;
59) сенімді ұсыну – экономикалық немесе басқа құбылысты сенімді түрде білдіретін, мәміленің мәнін, басқа оқиғаны, қызметті немесе жағдайды көрсететін ақпарат, олардың заңды формасына әрдайым сәйкес келмейді;
60) сервистiк әлеует – мемлекеттiк мекеменiң функцияларына сәйкес қызмет көрсету, сондай-ақ тауарларды өндiру үшiн пайдаланылатын, бiрақ ақша қаражатының таза түсiмiн тiкелей қамтамасыз етпейтiн активтер;
61) таза активтер/капитал – оның барлық міндеттемелерін алып тастағанда қалатын, мемлекеттік мекеменің активтердегі үлесі;
62) таза сатылатын құн – сатуға, айырбастауға немесе таратуға байланысты болжамды шығындарды және аяқтау бойынша болжамды шығындарды алып тастағанда, қалыпты қызмет процесінде сатудың күтілетін бағасы;
63) тану – бухгалтерлік балансқа немесе қаржылық қызмет нәтижелері туралы есепке қаржылық есептілік элементтерінің бірін айқындауға сай келетін және оны тану өлшемшарттарына қанағаттандыратын бапты енгізу процесі;

51) обязательство – существующая обязанность государственного учреждения, возникающая из прошлых событий, урегулирование которой приведет к выбытию ресурсов, содержащих экономические выгоды или сервисный потенциал;
52) рыночная котировочная цена – сумма денежных средств, которая может быть получена от продажи или уплачена при приобретении финансового инструмент;
53) основные средства – материальные объекты, которые:
удерживаются для использования в производстве или поставке товаров, или оказании услуг, для сдачи в аренду другим лицам или для административных целей;
как ожидается, будут использованы в течение более одного года;
54) операционная аренда – аренда, отличная от финансовой аренды; а на активном рынке;
55) уместность – информация должна быть уместной для пользователей, принимающих решения, и помогать им оценивать события, подтверждать или исправлять их прошлые оценки;
56) срок полезного использования – период времени, в течение которого, как ожидается, актив будет пригоден для использования субъектом; либо определенное количество продукции или аналогичный показатель, которое государственное учреждение предполагает получить с помощью данного актива;
57) ретроспективное применение (изменения в учетной политике) – применение новой учетной политики к операциям, прочим событиям и обстоятельствам таким образом, как если бы эта учетная политика использовалась всегда;
58) сопоставимость – возможность сравнивать информацию за разные периоды и различных государственных учреждений. Финансовые результаты аналогичных операций должны осуществляться по единой для всех государственных учреждений методологии;
59) достоверное представление – информация, которая достоверно представляет собой экономическое или иное явление, отражает суть лежащей в основе сделки, другое событие, деятельность или обстоятельство, которые не обязательно всегда совпадают с их правовой формой;
60) сервисный потенциал – активы, используемые для оказания услуг в соответствии с функциями государственного учреждения, а также производства товаров, но непосредственно не обеспечивающие чистых поступлений денежных средств;
61) чистые активы/капитал – доля в активах государственного учреждения, остающаяся после вычета всех его обязательств;
62) чистая реализационная стоимость – ожидаемая цена реализации в процессе обычной деятельности за вычетом предполагаемых затрат по завершению и предполагаемых затрат, связанных с продажей, обменом или распространением;
63) признание – процесс включения в бухгалтерский баланс или в отчет о результатах финансовой деятельности статьи, которая подходит под определение одного из элементов финансовой отчетности и удовлетворяет его критериям признания;

64) тарату құны – егер актив пайдалы қолдану мерзiмiнiң соңына жеткен болса, ал оның жай-күйi пайдалы қолдану мерзiмiнiң аяғында күтiлетiндей жағдайда болған кезде есеп шығындарын есептен шығарғаннан кейiн бүгiнгi таңда активтi есептен шығару кезiнде алуға болатын бағалау сомасы;
65) тексерушілік – пайдаланушыларды қаржылық есептіліктегі ақпараттың дұрыс екендігіне сендіруге көмектесетін ақпарат сапасы;
66) түсініктілік – қаржылық есептілікте ұсынылатын ақпарат пайдаланушыларға түсінікті болуы тиіс;
67) уақтылық – есеп беру және шешім қабылдау мақсаттары үшін өзінің пайдалылығын жоғалтпас бұрын пайдаланушылар үшін ақпараттың қолжетімділігі;
68) функционалдық валюта – субъект жұмыс істейтін негізгі экономикалық орта валютасы;
69) шартты актив – өткен оқиғалардан туындайтын және болуы туындауы белгісіз және кәсіпорынның толық бақылауында болмайтын бір немесе бірнеше болашақ оқиғалардың болуымен немесе болмауымен ғана расталатын ықтимал актив;
70) шартты міндеттеме – өткен оқиғалардан туындайтын және болуы туындауы белгісіз және мемлекеттік мекеменің толық бақылауында болмайтын бір немесе бірнеше болашақ оқиғалардың болуымен немесе болмауымен ғана расталатын ықтимал міндеттеме;
71) шетел валютасы – функционалдық валютадан ерекшеленетін валюта;
72) шетел валютасындағы операция – шетел валютасында көрсетілген немесе реттеуге жататын мәміле;
73) шығыстар – шетке кету түрінде есепті кезең ішінде экономикалық пайда немесе сервистік әлеуеттің азаюы немесе капиталда қатысатын тұлғаларға бөлуге қатысты азаюдан ерекшеленетін, таза активтердің/капиталдың азюына әкелетін активтердің азаюы мен міндеттемелердің туындауы.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Бухгалтерлік есепті ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қаржы жағдайы, қаржы жағдайындағы өзгерістер мен қызмет нәтижелері туралы толық және анық ақпарат беру бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептіліктің мақсаты болып табылады.

64) ликвидационная стоимость – оценочная сумма, которую можно было бы в настоящее время получить при выбытии актива после вычета расчетных затрат на выбытие, если бы актив уже достиг конца срока полезного использования, а его состояние таким, как ожидается на конец срока его полезного использования;
65) проверяемость – качество информации, которое помогает заверить пользователей в том, что информация, содержащаяся в финансовой отчетности достоверна;
66) понятность – информация, предоставляемая в финансовой отчетности, должна быть понятна пользователям;
67) своевременность – доступность информации для пользователей, прежде чем она утратит свою полезность для целей подотчетности и принятия решений;
68) функциональная валюта – валюта основной экономической среды, в которой функционирует субъект;
69) условный актив – возможный актив, который возникает из прошлых событий и наличие которого будет подтверждено только наступлением или не наступлением одного, или нескольких будущих событий, возникновение которых неопределенно и которые не полностью находятся под контролем предприятия;
70) условное обязательство – возможное обязательство, которое возникает из прошлых событий и наличие которого будет подтверждено только наступлением или не наступлением одного, или нескольких будущих событий, возникновение которых неопределенно и которые не полностью находятся под контролем государственного учреждения;
71) иностранная валюта – валюта, отличная от функциональной валюты;
72) операция в иностранной валюте – сделка, которая выражена или подлежит урегулированию в иностранной валюте;
73) расходы – уменьшение экономических выгод или сервисного потенциала в течение отчетного периода в форме оттока или уменьшения активов, или возникновения обязательств, которые приводят к уменьшению чистых активов/капитала, отличному от уменьшения, связанного с распределением лицам, участвующим в капитале.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации бухгалтерского учета
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Целью бухгалтерского учета и финансовой отчетности является представление полной и достоверной информации о финансовом положении, результатах деятельности и изменениях в финансовом положении.

5. Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есебіндегі операциялар мен оқиғалар "Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы № 281 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6314 болып тіркелген) бекітілген емлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспары (бұдан әрі – Шоттар жоспары) негізінде көрсетіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 06.01.2022 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемлекеттік мекеменің басшысы бухгалтерлік есепті дұрыс жүргізу үшін жағдайлар жасайды, есепке қатысы бар мемлекеттік мекемелердің барлық бөлімшелерінің және қызметкерлерінің құжаттар мен мәліметтерді есепке алу үшін рәсімдеу мен ұсынудың тәртібіне қатысты талаптардың мүлтіксіз орындауын қамтамасыз етеді.
7. Мемлекеттік мекемеде бухгалтерлік есепті оның дербес құрылымдық бөлімшесі болып табылатын мемлекеттік мекеменің бухгалтерлік қызметі немесе бас бухгалтер басқаратын орталықтандырылған бухгалтериясы жүзеге асырады.
8. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісім бойынша өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерінде олардың қызметінің ерекшелігін ескере отырып және мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізуді және есеп саясатын сақтай отырып, бухгалтерлік есеп жөніндегі жалпы ережелерді қолдану тәртібі туралы нұсқаулар беруі мүмкін.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Бухгалтерлік қызметі жоқ мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп пен есептілікті мекеме басшысының жазбаша өкімімен тағайындалған тиісті маман жүзеге асырады.
10. Орталықтандырылған есепке алу бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бұйрығымен бекітілетін Орталықтандырылған бухгалтерия туралы ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
Орталықтандырылған бухгалтерия қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелердің басшыларына осы мемлекеттік мекемелер басшыларының келісімімен орталықтандырылған бухгалтерияның бас бухгалтері белгілеген мерзімде қаржы есептілігін ұсынады.
11. Бухгалтерлік қызметтердің басшылары өз жұмыстарында Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін, мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді және бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілікті қалыптастыру басқармалары (бөлімдері) туралы ережелерді басшылыққа алады.

5. Операции и события в бухгалтерском учете государственных учреждений отражаются на основании Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений (далее – План счетов), утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года № 281 "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6314).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 06.01.2022 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Руководитель государственного учреждения создает условия для правильного ведения бухгалтерского учета, обеспечивает неукоснительное выполнение всеми подразделениями и работниками государственного учреждения, имеющими отношение к учету, требований в части порядка оформления и представления для учета документов и сведений.
7. Бухгалтерский учет в государственном учреждении осуществляется бухгалтерской службой государственного учреждения, являющейся его самостоятельным структурным подразделением или централизованной бухгалтерией, возглавляемой главным бухгалтером.
8. Администраторы бюджетных программ по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета могут издавать указания о порядке применения общих положений по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях своей системы с учетом специфики их деятельности и соблюдением порядка ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях и учетной политикой.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
9. В государственных учреждениях, не имеющих бухгалтерскую службу, бухгалтерский учет и отчетность может осуществляться соответствующим специалистом, назначенным письменным распоряжением руководителя государственного учреждения.
10. Централизованный учет осуществляется в соответствии с Положением о централизованной бухгалтерии, которое утверждается приказом администратора бюджетных программ.
Централизованная бухгалтерия представляет руководителям обслуживаемых государственных учреждений финансовую отчетность в сроки, установленные главным бухгалтером централизованной бухгалтерии по согласованию с руководителями этих государственных учреждений.
11. Руководители бухгалтерских служб в своей работе руководствуются Бюджетным кодексом Республики Казахстан, нормативными правовыми актами по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности в государственных учреждениях и положениями об управлениях (отделах) бухгалтерского учета и формирования финансовой отчетности (бухгалтерских служб).

12. Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері лауазымына басшы тағайындайды және босатады және мемлекеттік мекеменің басшысына, соңғысы болмаған кезде тиісті бұйрықпен міндеттерін орындау жүктелген тұлғаға тікелей бағынады.
Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері барлық жүзеге асырылатын шаруашылық операцияларының бухгалтерлік есеп шотында көрінуі мен бақылануын, шұғыл операцияның ұсынылуын, қаржы есептілігінің белгіленген мерзімде жасалуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Бас бухгалтер мемлекеттік мекеме басшысымен немесе ол уәкілеттік берген тұлғамен бірлесіп банк құжаттарына және материалдық құндылықтарды және ақша қаражатын қабылдау мен беруге негіз болатын құжаттарға, сондай-ақ қаржы міндеттемелеріне қол қояды. Мемлекеттік мекеменің басшысы бас бухгалтердің ұсынымы бойынша банк құжаттары мен бухгалтерлік құжаттарға қол қою құқығын уәкілетті тұлғаларға береді. Осы өкілеттіктер мемлекеттік мекеме басшысының бұйрықтары негізінде беріледі. Бас бухгалтердің немесе оны алмастыратын тұлғаның қолтаңбасыз құжаттар жарамсыз болып есептеледі және орындалуға қабылданбайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Бас бухгалтер атқаратын лауазымынан босатылған (жұмыстан шығарылған, басқа жұмысқа тағайындалған, ауыстырылған) кезде Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалған бас бухгалтерге, ал соңғысы болмаған кезде мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен тағайындалған қызметкерге істерді тапсыру жүргізіледі.
Істерді тапсырушы бас бухгалтердің (бұдан әрі - тапсырушы) және істерді қабылдаушы қызметкердің (бұдан әрі - қабылдаушы) істерді тапсыруы және қабылдауы мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығы негізінде жүргізіледі. Бұйрықта бухгалтерлік қызмет істерінің қабылдау-тапсыру мерзімі, бірақ екі аптадан аспауы тиіс; тапсырушы мен қабылдаушының еңбекақы төлеу тәртібі көрсетіледі. Бұйрықта сондай-ақ істерді қабылдау-тапсыру кезеңінде қол қою құқығы кімге берілетіні көрсетіледі, бұл ретте қабылдаушы тұлғаның қол қою құқығын рәсімдегенге дейін құжаттарға қабылдаушының бақылауымен істерді тапсырушы қол қоятыны келісілуі тиіс.
Істерді тапсыру процесінде осы мемлекеттік мекемедегі бухгалтерлік есептің жағдайы және есеп мәліметтерінің дұрыстығы анықталады, бұл ретте істерді қабылдаушы мен тапсырушының жауапкершілігін шектейтін істерді қабылдау-тапсыру актісі жасалады (онда басшының бұйрығына сәйкес комиссия құрамы, бухгалтерлік тіркелімдердің атауы мен саны есептілік: қаржылық, бюджеттік, салықтық және статистикалық, активтердің, міндеттемелердің, таза активтердің/капиталдың сомасы мен атауы көрсетіледі).
Бухгалтерлік қызмет істерін тапсыру соңғы ұсынылған баланстың негізінде жүргізіледі. Қабылдап алу-беру актісінде істерді беруді жүзеге асыру күні көрсетілуі тиіс.
Істерді қабылдау және тапсырудың басында істерді қабылдау-тапсыру кезіндегі кассаның (қолда бар ақша қаражатының сақталуына тиісті жағдайлар қамтамасыз етілген бе, кассада сақталатын басқа құндылықтар бойынша жағдай және олардың бухгалтерлік жазбаларға сәйкестілігі, чек кітапшаларының, қолданылмаған чектер нөмірлерінің болуы) жағдайы тексеріледі. Кассадағы қолма-қол ақшаның қалдығын тексеру актісіне (онда ерекшеліктер бойынша ақша қаражатының қалдық сомасы, соңғы шығыс және кіріс ордерлерінің нөмірлері мен күні көрсетіледі) бухгалтерлік қызмет істерін тапсырушы және қабылдаушы адам, сондай-ақ кассир не кассалық операцияның жүргізілуіне жауап беретін тұлға қол қояды.
Істерді қабылдау және тапсыру кезінде ақшалай есептің, есептеу операцияларын есептеу жағдайы, есептеу баптары балансының жағдайы (дебиторлық және кредиторлық берешектің нақтылығы, осыған кінәлі тұлғалардың көрсетілуімен өндіріп алуға болмайтын берешектің болуы, өзара есептесудің салыстыру актісінің болуы, бюджетке уақытылы аударылмаған сомалардың болуы), сондай-ақ мемлекеттік мекеменің қаржы есептілігінің жасалуы (есеп тәртібінің сақталуы, ұсынылатын есептің сапасы) тексеріледі.
Бұдан басқа қабылдап алу-беру актісінде:
бухгалтерлік қызметте есепті ұйымдастырудың жағдайы (штат, оның жинақталуы, міндеттердің бөлінуі, лауазымдық нұсқаулықтар, бухгалтерлік есеп пен есептілік бойынша нұсқаулық материалдардың болуы, бухгалтерлік кітаптармен, есеп пен есептілік бланкілерімен қамтамасыз етілуі), есеп жүйесінің қалыптасуы;
есептің, бухгалтерлік есептіліктің алғашқы құжаттамасының жағдайы;
есепке алу, мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылауды ұйымдастыру үшін қажет іс-шаралар;
құжаттардың ресімделуінің және сақталуының дұрыстығы, мұрағаттың жағдайы көрсетіледі.
Мемлекеттік мекеменің есебі мен есептілігінің жағдайын тексеруді аяқтау бойынша жасалған қабылдап алу-беру актісіне істерге қабылдаушы мен тапсырушы қол қояды және мемлекеттік мекеменің басшысы немесе оның уәкілеттік берген тұлға бекітеді. Қабылдап алу-беру актісінің қандай-да бір ережелерімен қабылдаушы келіспеген жағдайда, ол оған қол қойғанда тиісті дәлелденген ескертулерді көрсетуге етуі тиіс. Қабылдап алу-беру актісі екі данада жасалады, оның біреуі істі тапсырушы тұлғада қалады.

12. Главный бухгалтер государственного учреждения назначается и освобождается от должности руководителем и подчиняется непосредственно руководителю государственного учреждения, при отсутствии последнего лицу, на которого соответствующим приказом возложено исполнение обязанностей.
Главный бухгалтер государственного учреждения обеспечивает контроль и отражение на счетах бухгалтерского учета всех осуществляемых хозяйственных операций, предоставление оперативной информации, составление в установленные сроки финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Главный бухгалтер подписывает совместно с руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом банковские документы и документы, служащие основанием для приемки и выдачи материальных ценностей и денежных средств, а также финансовые обязательства. Руководитель государственного учреждения предоставляет право подписи банковских документов и бухгалтерских документов уполномоченным на это лицам по представлению главного бухгалтера. Данные полномочия представляются на основании приказов руководителя государственного учреждения. Документы без подписи главного бухгалтера или лица, его замещающего считаются недействительными и не принимаются к исполнению.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При освобождении главного бухгалтера от занимаемой должности (увольнении, назначении на другую должность, перемещении) производится сдача дел главному бухгалтеру, назначенному на должность в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, а при отсутствии последнего - работнику, назначенному приказом руководителя государственного учреждения.
Прием и сдача дел главным бухгалтером, сдающим дела (далее - сдающим), и работником, принимающим дела (далее - принимающим), производятся на основании приказа руководителя государственного учреждения. В приказе указывается срок приема-сдачи дел бухгалтерской службы, но не более двух недель; порядок оплаты труда сдающего и принимающего. В приказе также указывается, кому предоставлено на период приема-сдачи дел право подписи на документах, при этом должно быть оговорено, что до оформления права подписи лица, принимающего дела, документы подписывает сдающий дела под контролем принимающего.
В процессе сдачи дел определяется состояние бухгалтерского учета в данном государственном учреждении и достоверность отчетных данных, при этом составляется акт приема-сдачи дел (в котором указывается состав комиссии, согласно приказа руководителя, наименование и количество бухгалтерских регистров, отчетность: финансовая, бюджетная, налоговая и статистическая, сумма и наименование активов, обязательств, чистых активов/капитала), разграничивающий ответственность принимающего и сдающего дела.
Передача дел бухгалтерской службы производится на основе последнего представленного баланса. В акте приема-сдачи дел должна быть указана дата осуществления передачи дел.
В начале приема и сдачи дел проверяется состояние кассы (обеспечены ли надлежащие условия для хранения денежной наличности, состояние записей в кассовой книге, состояние по другим ценностям, хранящимся в кассе, и соответствие их бухгалтерским записям, наличие чековых книжек, номера неиспользованных чеков). Акт проверки остатков наличности в кассе (в котором указывается сумма остатка денежных средств по спецификам, номера и даты последних приходных и расходных ордеров) подписывается лицом, как сдающим, так и принимающим дела бухгалтерской службы, а также кассиром, либо лицом, отвечающим за ведение кассовых операций.
При приеме и сдаче дел проверяется состояние денежного учета, учета расчетных операций, расчетных статей баланса (реальность дебиторской и кредиторской задолженности, наличие нереальной для взыскания задолженности, с указанием виновных в этом лиц, наличие актов сверки взаимных расчетов, наличие не перечисленных своевременно в бюджет сумм), а также составление отчетности (соблюдение отчетной дисциплины, качество представляемой отчетности) государственного учреждения.
Кроме того, в акте приема-сдачи дел отражается:
состояние организации учета в бухгалтерской службе (штат, его укомплектованность, распределение обязанностей, должностные инструкции, наличие инструктивных материалов по бухгалтерскому учету и отчетности, обеспеченность бухгалтерскими книгами, бланками учета и отчетности), формирование учетной системы;
состояние первичной документации учета, бухгалтерской отчетности;
мероприятия, необходимые для организации учета, государственного аудита и финансового контроля;
правильность оформления и хранения документов, состояние архива.
Составленный по завершению проверки состояния учета и отчетности государственного учреждения акт приема-сдачи дел подписывается принимающим и сдающим дела, и утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом. В случае несогласия принимающего с какими-либо положениями акта приема-сдачи дел он при его подписании должен указать соответствующие мотивированные оговорки. Акт приема-сдачи дел составляется в двух экземплярах, один из которых остается у лица, сдающего дела.

Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695; 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
15. Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік қызметтер мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілігі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасының сақталуын, қаржыландыру жоспарының орындалу барысын, ұйымдармен, мемлекеттік мекемелермен және тұлғалармен есеп айырысудың жағдайын, ақша қаражаты мен материалдық құндылықтардың сақталуын бақылау үшін толық және нақты ақпаратпен мемлекеттік мекемелерді қамтамасыз етуі тиіс.
16. Мемлекеттік мекемені бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау үшін нұсқаулық құжаттармен қамтамасыз етуді бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүзеге асырады.
17. Мемлекеттік мекеме осы қағидаларға сәйкес бухгалтерлік есептің мемориалды-ордерлік нысаны бойынша бухгалтерлік есепті жүзеге асырады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
18. Операцияны немесе оқиғаларды жасау фактісін белгілейтін, дұрыс рәсімделген бастапқы құжаттар бухгалтерлік есептің тіркелімдерінде жазбаларды көрсетуге негіз болып табылады.
Бастапқы құжаттар операцияны немесе оқиғаларды жасау кезінде жасалады, егер бұл мүмкін болмаса операция мен оқиғалар аяқталғаннан кейін тікелей жасалуы тиіс.
Бастапқы құжаттардағы жазбалар ұзақ уақыт бойы жазбалардың сақталуын қамтамасыз ететін құралдар арқылы ғана жүргізіледі.
Бастапқы құжаттарда мынадай міндетті деректемелер қамтылады:
құжаттың атауы (нысандар);
жасау күні;
ұйым атауы немесе құжат кімнің атынан жасалса, соның тегі мен аты-жөні;
операция немесе оқиға мазмұны;
операция мен оқиғаның өлшем бірлігі (сандық және құндық шамада);
операцияның жасалуына (оқиғаны растауға) және оның дұрыс рәсімделуіне жауапты тұлғалардың лауазымдарының атауы, тектері, аты-жөндері және қолдары;
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН).
Бастапқы құжаттың электрондық нысаны қағаз жүзінде ресімделген бастапқы құжаттың күшінде болады. Электрондық қолдарды қолданушы электрондық қолтаңбаларды пайдалану және қол жеткізу құқығына қатысты тиісті сақтану шараларын және бақылауды белгілейді.
Мемлекеттік мекемелер электрондық тасымалдағыштарда бастапқы құжаттарды және бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерін жасау кезінде осындай құжаттарды қажет болған кезде қағаз тасығыштарда басып шығарады.
Бастапқы құжатта мынадай қосымша деректемелер көрсетіледі құжат нөмірі, мемлекеттік мекеменің мекенжайы, құжатпен тіркелген операция жасау үшін негіздеме, құжатталатын операциялардың сипатымен анықталатын басқа қосымша деректемелер.
Материалдық құндылықтарды сатып алуға арналған құжаттарда осы құндылықтарды алғаны жөніндегі материалдық жауапты тұлғаның қолхаты, ал орындалған жұмыстар үшін құжаттарда – тиісті тұлғалардың жұмыстарды қабылдау растамасы болады.
Бастапқы құжаттарда мәтіндік бөлімде де, сандық деректерде де келісілмеген түзетулер мен тазартуларға жол берілмейді.
Бастапқы құжаттарда қателер дұрыс емес мәтінді немесе соманы сызып тастау жолымен түзетіледі және сызып тасталғанның үстінен дұрыс мәтінді немесе соманы жазу арқылы түзетіледі. Сызып тастау бұрынғы жазылғанды оқитындай етіп, жіңішке сызықпен жүргізіледі. Бастапқы құжатта қатені түзеу "Түзетілді" деген жазумен ескертілу және құжатқа қол қойған тұлғалардың қолымен, түзету енгізу мерзімін көрсету арқылы расталады.
Кассалық және банктік бастапқы құжаттарға түзетулер енгізуге жол берілмейді.
Халықаралық ұйымның дипломатиялық хатының негізінде жасалған бухгалтерлік анықтама Қазақстан Республикасының жарналарын төлеу кезінде корреспондент банктің комиссиялық сыйақысына арналған шығыстарды бухгалтерлік есепте көрсету үшін негіз болып табылады.

Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенным приказами Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695; от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Бухгалтерская служба в государственных учреждениях должна обеспечить полной и достоверной информацией государственные органы для контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности государственных учреждений, за ходом исполнения плана финансирования, состоянием расчетов с организациями, государственными учреждениями и лицами, сохранностью денежных средств и материальных ценностей.
16. Обеспечение государственного учреждения инструктивными документами для ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности осуществляется администраторами бюджетных программ.
17. Государственное учреждение осуществляет бухгалтерский учет по мемориально-ордерной форме бухгалтерского учета в соответствии с настоящими Правилами.
18. Основанием для отражения записей в регистрах бухгалтерского учета служат надлежаще оформленные первичные документы, которые фиксируют факт совершения операции или события.
Первичные документы составляются в момент совершения операции или события, если это не представляется возможным – непосредственно по окончании операции или события.
Записи в первичных документах производятся лишь такими средствами, которые обеспечивают сохранность записей в них в течение длительного времени.
Первичные документы содержат следующие обязательные реквизиты:
наименование документа (формы);
дату составления;
наименование организации или фамилию и инициалы, от имени которого составлен документ;
содержание операции или события;
единицы измерения операции или события (в количественном и стоимостном выражении);
наименование должностей, фамилии, инициалы и подписи лиц, ответственных за совершение операции (подтверждение события) и правильность ее (его) оформления;
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН).
Электронная форма первичного документа имеет силу первичного документа, оформленного на бумажном носителе. Использующий электронные подписи принимает надлежащие меры предосторожности и контроля, касающиеся права использования и доступа к электронным подписям.
При составлении первичных документов и регистров бухгалтерского учета на электронных носителях государственные учреждения при необходимости распечатывают документы на бумажных носителях.
В случае необходимости первичном документе прописываются дополнительные реквизиты номер документа, адрес государственного учреждения, основание для совершения операции, зафиксированной документом, другие дополнительные реквизиты, определяемые характером документируемых операций.
В документах на приобретение материальных ценностей присутствует расписка материально-ответственного лица в получении этих ценностей, а в документах за выполненные работы – подтверждение принятия работ соответствующими лицами.
В первичных документах, как в текстовой части, так и цифровых данных, подчистки и неоговоренные исправления не допускаются.
Ошибки в первичных документах исправляются путем зачеркивания неправильного текста или суммы и надписания над зачеркнутым правильного текста или суммы. Зачеркивание производится тонкой чертой так, чтобы можно было прочитать ранее написанное. Исправление ошибки в первичном документе оговаривается надписью "Исправлено" и подтверждено подписями лиц, подписавших документ, с указанием даты внесения исправления.
Внесение исправлений в кассовые и банковские первичные документы не допускается.
Основанием для отражения в бухгалтерском учете расходов на комиссионное вознаграждение банка-корреспондента при оплате взносов Республики Казахстан является бухгалтерская справка, составленное на основании дипломатического письма международной организации.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
18-1. Салық төлеушілердің жеке шоттарының (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сома) қорытынды операциялары бойынша жиынтық есеп бюджетке түсетін салықтық түсімдерді есепке алу бойынша бастапқы құжаттар болып табылады.
"е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі-ИААЖ) талдау орталығы кіші жүйесі "Мемлекеттік қаржы бойынша есептілікті және статистиканы қалыптастыру, бюджеттердің атқарылуын талдау, талдау материалдарын дайындау" талдау орталығы (бұдан әрі-ТО) алынған түсімдер бойынша есептер нысаны бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерді есептеу бойынша бастапқы құжаттар болып табылады.
Ескерту. 2-тарау 18-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Есепке алу тіркелімдерінде жазбалар үшін негіз болып қызмет ететін құжаттар бухгалтерлік қызметке беріледі.
Материалдық жауапты тұлғалар екі данада жасалатын құжаттарды тапсыру тізілімі бойынша материалдық құндылықтардың кірісі мен шығысы бойынша бастапқы құжаттарды "Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы №390 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №7126 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомының (бұдан әрі – Нысандар альбомы) 442-нысанына сәйкес ұсынады (кіріс және шығыс құжаттары бойынша жеке толтырылады). Материалдық жауапты тұлғаның қатысуында ұсынылған бастапқы құжаттардың ресімделуінің дұрыстығынажүргізілген тексеруден кейін тізілімнің бір данасы бас бухгалтердің қолымен материалдық жауапты тұлғаға қайтарылады, екінші данасы бухгалтерлік қызмет істерінде қалады.
Ақша қаражатының және материалдық құндылықтардың сақталуына жауапты тұлғалармен Нысандар альбомының 321-нысаны бойынша толық материалдық жауапкершілік туралы жазбаша шарт жасалады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 12.10.2013 № 481 (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.01.2022 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18-1. Первичными документами по учету налоговых поступлений в бюджет является сводный отчет по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет).
Первичными документами по учету неналоговых поступлений в бюджет являются формы отчетов по поступлениям, полученные из подсистемы Аналитический центр (далее – АЦ) интегрированной автоматизированной информационной системы (далее – ИАИС) "е-Минфин" АЦ Компонент "Формирование отчетности и статистики по государственным финансам, анализ исполнения бюджетов, подготовка аналитических материалов".
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
19. Документы, служащие основанием для записей в регистрах учета, представляются в бухгалтерскую службу.
Материально-ответственные лица представляют первичные документы по приходу и расходу материальных ценностей по реестру сдачи документов согласно формы 442 Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений (далее – Альбом форм), утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 02 августа 2011 года № 390 "Об утверждении Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7126) (заполняется отдельно по приходным и расходным документам), составляемом в двух экземплярах. После проведенной в присутствии материально-ответственного лица проверки правильности оформления представленных первичных документов один экземпляр реестра с подписью бухгалтерского работника возвращается материально-ответственному лицу, второй экземпляр остается в делах бухгалтерской службы.
С лицами, ответственными за хранение денежных средств и материальных ценностей, заключается письменный договор о полной материальной ответственности по форме 321 Альбома форм.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013); от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.01.2022 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

20. Бухгалтерлік қызметке түскен алғашқы құжаттар нысан бойынша да (алғашқы құжаттарды рәсімдеудің толықтығы мен дұрыстығы, деректемелердің толтырылуы), мазмұны бойынша да (құжатталатын операциялардың заңдылығы, жекелеген көрсеткіштердің қисынды үйлесімі) тексеруге жатады.
Нысандар альбомының бухгалтерлік құжаттамасы электрондық нысанының қағаз тасығышта ресімделген құжаттама күші болады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20-1. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 83-бабына сәйкес қаржыландырудың ерекше тәртібі айқындалған мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, республикалық бюджет есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес дербес деректерді қорғау шараларын сақтай отырып, өздерінің есептік ақпараттық жүйесінен апта сайын интеграциялық сервистер арқылы бухгалтерлік операциялар бойынша БО БДҚ-ға деректерді беруді жүзеге асырады. БО БДҚ-ны бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган әкімшілендіреді.
Ескерту. 2-тарау 20-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Тексерілген және есепке алынған құжаттар операцияларды жасау күні бойынша жүйеленеді және мемориалды ордерлермен – нысандар альбомының нысандары бойынша жинақтау ведомостерімен ресімделеді, оларға мынадай тұрақты нөмірлер беріледі:
1-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 381 нысанды кассалық операциялар бойынша жинақтау ведомосі;
2-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 381 нысанды мемлекеттік мекемелердің кодтарындағы қаражаттың қозғалысы жөнінде жинақтау ведомосі;
3-мемориалды ордер – 381 нысандар альбомында ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (бұдан әрі - ҚБШ), демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ, ақша қаражатын уақытша орналастыру ҚБШ, шетел валютасындағы шоттағы және сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарындағы ақша қаражатын есепке алу жөніндегі жинақтау ведомості; жергілікті өзін өзі басқару ҚБШ, нысаналы қаржыландыру ҚБШ;

20. Поступившие в бухгалтерскую службу первичные документы проверяются как по форме (полнота и правильность оформления первичных документов, заполнения реквизитов), так и по содержанию (законность документируемых операций, логическая увязка отдельных показателей).
Электронная форма бухгалтерской документации Альбома форм имеет силу документации, оформленной на бумажном носителе.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20-1. Государственные учреждения, финансируемые за счет республиканского бюджета, за исключением государственных учреждений, для которых определен особый порядок финансирования согласно статье 83 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, из своей учетной информационной системы еженедельно осуществляют передачу данных в ЕХД БО по бухгалтерским операциям посредством интеграционных сервисов, с соблюдением мер защиты персональных данных в соответствии с Правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16777). ЕХД БО администрирует центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 20-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Проверенные и принятые к учету документы систематизируются по датам совершения операций (в хронологическом порядке) и оформляются мемориальными ордерами - накопительными ведомостями по формам Альбома форм, которым присваиваются следующие постоянные номера:
мемориальный ордер 1 – накопительная ведомость по кассовым операциям форма 381 Альбома форм;
мемориальный ордер 2 – накопительная ведомость по движению средств на кодах государственных учреждений форма 381 Альбома форм;
мемориальный ордер 3 – накопительная ведомость по учету денежных средств на контрольных счетах наличности (далее - КСН) платных услуг, КСН спонсорской, благотворительной помощи, КСН временного размещения денежных средств, на счете в иностранной валюте и специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам, КСН местного самоуправления, КСН целевого финансирования форма 381 Альбома форм;

5-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 405 нысанды еңбекақы мен стипендиялар бойынша есептеу ведомостерінің жиынтығы;
6-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 408 нысанды ұйымдармен есеп айырысу бойынша жинақтау ведомосі;
7-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 408 нысанды аванстық төлемдер тәртібіндегі есеп айырысу бойынша жинақтау ведомосі;
8-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 386 нысанды есеп беруге жауапты тұлғалармен есеп айырысу бойынша жинақтау ведомосі;
9-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 438 нысанды ұзақ мерзімді активтердің шығып қалуы мен орын ауысуы бойынша жинақтау ведомосі;
10-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 438 нысанды арнайы киім-кешекті және жеке пайдаланудағы басқа да заттардың шығып қалуы мен орын ауысуы бойынша жинақтау ведомосі;
11-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 398 нысанды тамақ өнімдерінің кірісі бойынша жинақтау ведомостерінің жиынтығы;
12-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 411 нысанды тамақ өнімдерінің шығысы бойынша жинақтау ведомостерінің жиынтығы;
13-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 396 нысанды материалдардың шығысы бойынша жинақтау ведомосі;
14-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 406 нысанды балаларды қамсыздандыру үшін ата-аналармен есеп айырысу бойынша жинақтау ведомостерінің жиынтығы;
15-мемориалды ордер - Нысандар альбомының 409 нысанды айырбасталмайтын операциялардан кірістерді есептеудің жинақтау ведомосі;
16-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 409-а нысанды тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан кірістерді есептеудің жинақтау ведомосі;
17-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 409-б нысанды активтерді басқарудан түсетін кірістерді есептеудің жинақтау ведомосі;
18-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 409-в нысанды өзге операциялар бойынша кірістерді есептеудің жинақтау ведомосі;
19-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 458 нысанды операциялық шығыстарды есептеудің жинақтау ведомосі;
20-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 458-а нысанды бюджеттік төлемдер бойынша шығыстарды есептеудің жинақтау ведомосі;
21-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 458-б нысанды активтерді басқару бойынша шығыстарды есептеудің жинақтау ведомосі;
22-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 458-в нысанды өзге операциялар бойынша шығыстарды есептеудің жинақтау ведомосі;
23-мемориалды ордер – Нысандар альбомының № 408-ДБ-д нысанының бюджетке түсетін түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөніндегі дебиторлық берешек жөніндегі жинақтаушы ведомосі;
24-мемориалды ордер – Нысандар альбомының № 408-КБ-д нысанының бюджетке түсетін түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөніндегі кредиторлық берешек жөніндегі жинақтаушы ведомосі;

мемориальный ордер 5 – свод расчетных ведомостей по заработной плате и стипендиям форма 405 Альбома форм;
мемориальный ордер 6 – накопительная ведомость по расчетам с организациями форма 408 Альбома форм;
мемориальный ордер 7 – накопительная ведомость по расчетам в порядке авансовых платежей форма 408 Альбома форм;
мемориальный ордер 8 – накопительная ведомость по расчетам с подотчетными лицами форма 386 Альбома форм;
мемориальный ордер 9 – накопительная ведомость по выбытию и перемещению долгосрочных активов форма 438 Альбома форм;
мемориальный ордер 10 – накопительная ведомость по выбытию и перемещению спецодежды и других предметов индивидуального пользования форма 438 Альбома форм;
мемориальный ордер 11 – свод накопительных ведомостей по приходу продуктов питания форма 398 Альбома форм;
мемориальный ордер 12 – свод накопительных ведомостей по расходу продуктов питания форма 411 Альбома форм;
мемориальный ордер 13 – накопительная ведомость по расходу материалов форма 396 Альбома форм;
мемориальный ордер 14 – свод ведомостей по расчетам с родителями за содержание детей форма 406 Альбома форм;
мемориальный ордер 15 – накопительная ведомость начисления доходов от необменных операций форма 409 Альбома форм;
мемориальный ордер 16 – накопительная ведомость начисления доходов от реализации товаров (работ, услуг) форма 409-а Альбома форм;
мемориальный ордер 17 – накопительная ведомость начисления доходов от управления активами форма 409-б Альбома форм;
мемориальный ордер 18 – накопительная ведомость начисления доходов по прочим операциям форма 409-в Альбома форм;
мемориальный ордер 19 – накопительная ведомость начисления операционных расходов форма 458 Альбома форм;
мемориальный ордер 20 – накопительная ведомость начисления расходов по бюджетным выплатам форма 458-а Альбома форм;
мемориальный ордер 21 – накопительная ведомость начисления расходов по управлению активами форма 458-б Альбома форм;
мемориальный ордер 22 – накопительная ведомость начисления расходов по прочим операциям форма 458-в Альбома форм;
мемориальный ордер 23 – накопительная ведомость по дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по поступлениям в бюджет форма № 408-ДЗ-д Альбома форм;
мемориальный ордер 24 – накопительная ведомость по кредиторской задолженности по расчетам с плательщиками по поступлениям в бюджет форма № 408-КЗ-д Альбома форм;

25-мемориалды ордер – Нысандар альбомының № 381-д нысанындағы республикалық және жергілікті бюджеттің ҚБШ ақша қозғалысы бойынша жинақтаушы ведомосі;
26-мемориалды ордер – Нысандар альбомының № 409-д нысанының бюджетке түсетін түсімдерінен кірістерді есептеудің жинақтаушы ведомосі;
27-мемориалды ордер – Нысандар альбомының № 458-д нысанының бюджетке түсетін түсімдерінің азаюы бойынша шығыстарды есептеудің жинақтаушы ведомосі;
Қалған операциялар және "Сторно" операциялары бойынша Нысандар альбомының 274 нысанды жеке мемориалды ордерлер жасалады, олар әр ай үшін 28-нен бастап жеке нөмірленеді.
Жеке мемориалды ордерлер операцияны жасау шамасына қарай, бірақ келесі күннен кешіктірмей (алғашқы құжатты алғаннан кейін), жеке құжаттардың негізінде де, біртекті құжаттар тобының негізінде де жасалады. Мемориалды ордерде қосалқы шоттарды корреспонденттеу бір қосалқы шоттың дебеті бойынша және басқа қосалқы шоттың кредиті бойынша немесе бір қосалқы шоттың дебеті бойынша және бірнеше қосалқы шоттардың кредиті бойынша немесе керісінше бір қосалқы шоттың кредиті бойынша немесе бірнеше қосалқы шоттардың дебеті бойынша операция сипатына қарай жазылады.
Мемориалды ордерлерге бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Барлық мемориалды ордерлер Нысандар альбомының 308 нысанды "Басты-журнал" кітабында тіркеледі. "Басты-журнал" кітабындағы есеп әдетте қосалқы шоттар бойынша жүргізіледі.
"Басты-журнал" кiтабы өткен жылдың бухгалтерлік балансына сәйкес жыл басындағы сома қалдықтарының жазбаларымен ашылады. Онда жазбалар мемориалды ордерлердi жасау шамасына қарай жүргiзiледi, ал жинақтау ведомостерiнiң мемориалды ордерлерiн жасау кезiнде айына бiр рет жүргiзiледi. Мемориалды ордердiң сомасы алдымен "Ордер бойынша сома" бағанына, содан кейiн тиiстi қосалқы шоттардың дебетi мен кредитiне жазылады. Бiр айда айналымдардың сомасы дебет бойынша да, кредит бойынша да, барлық қосалқы шоттар бойынша "Ордер бойынша сома" бағанының қорытындысына тең болу керек. Бiр айдағы айналымнан кейiн екiншi жолда әрбiр қосалқы шот бойынша келесi айдың басындағы қалдық шығарылады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
23. Талдамалы есеп есепке алу тіркелімдерінде (кітаптарда, карточкаларда, жинақтау ведомостерінде және басқа есепке алу тіркелімдерінде) жүргізіледі.
Салықтық түсімдердің талдамалық есебі (салықтар, өзге де бюджетке төленетін міндетті төлемдер, сондай-ақ өсімпұлдар мен айыппұлдар) "Орталықтандырылған біріздендірілген дербес шот" ақпараттық жүйесінде және интеграцияланған салықтық ақпараттық жүйеде (бұдан әрі – ИСАЖ) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығымен бекітілген "Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16601 болып тіркелген) сәйкес уәкілетті органның кодтары бойынша жүргізіледі.

мемориальный ордер 25 – накопительная ведомость по движению средств на КСН республиканского, местного бюджета форма № 381-д Альбома форм;
мемориальный ордер 26 – накопительная ведомость начисления доходов от поступлений в бюджет форма № 409-д Альбома форм;
мемориальный ордер 27 – накопительная ведомость начисления расходов по уменьшению поступлений в бюджет форма № 458-д Альбома форм;
По остальным операциям и по операциям "Сторно" составляются отдельные мемориальные ордера формы 274 Альбома форм, которые нумеруются, начиная с 28 за каждый месяц в отдельности.
Отдельные мемориальные ордера составляются по мере совершения операций, но не позднее следующего дня (по получении первичного документа), как на основании отдельных документов, так и на основании группы однородных документов. Корреспонденция субсчетов в мемориальном ордере записывается в зависимости от характера операций по дебету одного субсчета и кредиту другого субсчета или дебету одного субсчета и кредиту нескольких субсчетов, или, наоборот, по кредиту одного субсчета и дебету нескольких субсчетов.
Мемориальные ордера подписываются главным бухгалтером и исполнителем.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
22. Все мемориальные ордера регистрируются в книге "Журнал-главная" форма 308 Альбома форм. Учет в книге "Журнал-главная", как правило, ведется по субсчетам.
Книга "Журнал-главная" открывается записями сумм остатков на начало года в соответствии с бухгалтерским балансом за истекший год. Записи в ней производятся по мере составления мемориальных ордеров, а при составлении мемориальных ордеров накопительных ведомостей один раз за месяц. Сумма мемориального ордера записывается сначала в графу "Сумма по ордеру", а затем в дебет и кредит соответствующих субсчетов. Сумма оборотов за месяц по всем субсчетам как по дебету, так и по кредиту должна быть равна итогу графы "Сумма по ордеру". Второй строкой после оборотов за месяц выводится остаток на начало следующего месяца по каждому субсчету.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
23. Аналитический учет ведется в учетных регистрах (в книгах, карточках, накопительных ведомостях и других учетных регистрах).
Аналитический учет налоговых поступлений (налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней, штрафов) ведется по кодам уполномоченным органом в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16601) в информационной системе "Централизованный унифицированный лицевой счет" и в интегрированной налоговой информационной системе (далее – ИНИС).

Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.01.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
24. Бухгалтерлік кітаптарда жазбалар басталғанға дейін барлық беттер (парақтар) нөмірленеді, бухгалтерлік есепті ақпараттық жүйе арқылы жүргізген кезде бухгалтерлік кітаптардың барлық беттері (парақтары) автоматты түрде нөмірленеді. Парақтың соңғы бетінде бас бухгалтердің қолы қойылып: "Осы кітапта барлығы _ беттер (парақтар) нөмірленген" деген жазу жазылады. Нысандар альбомының кассалық кітабы КО-4 нысаны және 440 нысаны тігіліп, елтаңбалы мөрмен мөрленуі тиіс, ал Нысандар альбомының КО-4 және 440 нысандарындағы парақтар саны мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның және бас бухгалтердің қолдарымен расталады.
Әр кітапта мемлекеттік мекеме, орталықтандырылған бухгалтерияның атауы және кітап ашылған жыл жазылады. Кітапта онда ашылған қосалқы шоттардың мазмұны болуы тиіс. Жазбаларды кітаптың басқа бетіне көшіргенде, осы қосалқы шот бойынша мазмұнда жаңа беттерді көрсете отырып жазуларды көшіру туралы белгі жасалады.
Бухгалтерлік есеп кітаптары жыл өткенен кейін бос беттер болған кезде келесі жылдың операцияларын жазу үшін пайдаланылуы мүмкін. Бұл жағдайларда кітаптар екі жылда бір рет мұрағатқа тапсырылады.
Карточкалар (активтер бойынша карточкалардан басқа) әр шот бойынша жеке жүргізілетін Нысандар альбомының 279 нысанды каточкалар тіркелімінде тіркеледі. Активтерді есепке алу карточкалары Нысандар альбомының ҰМА-10 нысанды ұзақ мерзімді активтерді есепке алу бойынша түгендеу карточкаларының тізімдемесінде тіркеледі.
Карточкалар картотекада сақталады, олар онда қосалқы шоттар бойынша іштей материалды жауапты тұлғалар бойынша бөліну арқылы орналасады, ал орталықтандырылған бухгалтерияларда қызмет көрсететін мемлекеттік мекемелер бойынша да орналасады.
Материалдарды есепке алу карточкалары тігілген түрде карточкалар тізілімімен, тіркелімдерімен және басқа бухгалтерлік құжаттармен бірге жыл сайын немесе екі жылда бір рет мұрағатқа тапсырылады. Жыл бойы шығып қалған активтерді есепке алу карточкалары осындай мерзімдерде мұрағатқа тапсырылады.
Нысандар альбомының ҰМА-10 нысанды активтерді есепке алу бойынша түгендеу карточкаларының тізімдемесі Нысандар альбомының НҚ-6, 8, 9 нысанды соңғы түгендеу карточкасы бойынша мүкәммалды есептен шығару туралы белгі болғанда мұрағатқа тапсырылады. Тізімдемесіз түгендеу карточкаларын мұрағатқа тапсыру кезінде олар жеке ведомосте жазылады, онда карточка нөмірі және есептен шығарылған мүкәммалдың атауы, ал орталықтандырылған бухгалтерияларда одан басқа қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекеменің атауы да көрсетіледі.
Бухгалтерлік есеп тіркелімдеріндегі жазбалар алғашқы құжаттардан, оларды алғаннан кейін келесі күннен кешіктірмей жүргізіледі. Әр ай аяталғаннан кейін талдамалы есеп тіркелімдерінде айналымдар қорытындысы саналады және қосалқы шоттар бойынша қалдықтар шығарылады.

Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018); от 27.01.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В бухгалтерских книгах до начала записей нумеруются все страницы (листы), при ведении бухгалтерского учета посредством информационной системы все страницы (листы) книг учета автоматически нумеруются. На последней странице листа за подписью главного бухгалтера делается надпись: "В настоящей книге всего пронумеровано _____ страниц (листов)". Кассовая книга форма КО-4 и форма 440 Альбома форм прошнурованы и опечатаны гербовой печатью, а количество листов в формах КО-4 и 440 Альбома форм заверено подписями руководителя государственного учреждения или уполномоченным им лицом и главного бухгалтера.
На каждой книге надписывается наименование государственного учреждения, централизованной бухгалтерии и год, на который книга открыта. В книге должно быть оглавление открытых в ней субсчетов. При переносе записей на другую страницу книги в оглавлении по данному субсчету делается отметка о переносе записи с указанием номеров новых страниц.
Книги бухгалтерского учета при наличии в них по истечении года свободных листов могут быть использованы для записи операций следующего года. В этих случаях книги сдаются в архив один раз в 2 года.
Карточки (кроме карточек по активам) регистрируются в реестре карточек формы 279 Альбома форм, который ведется для каждого счета отдельно. Карточки для учета активов регистрируются в описи инвентарных карточек по учету долгосрочных активов формы ДА-10 Альбома форм.
Карточки хранятся в картотеках, в которых они располагаются по субсчетам с подразделением внутри их по материально-ответственным лицам, а в централизованных бухгалтериях и по обслуживаемым государственным учреждениям.
Карточки учета материалов сдаются в архив по номенклатуре дела в подшитом виде вместе с реестром карточек, регистрами и другими бухгалтерскими документами ежегодно или один раз в два года. В такие же сроки сдаются в архив карточки учета активов, выбывших в течение года.
Опись инвентарных карточек по учету долгосрочных активов формы ДА-10 Альбома форм сдается в архив, когда в ней имеются отметки о списании инвентаря по последней инвентарной карточке формы ОС-6, 8, 9 Альбома форм. При сдаче инвентарных карточек в архив без описи они записываются в отдельной ведомости, в которой указываются номер карточки и название списанного инвентаря, а в централизованных бухгалтериях, кроме того, и наименование обслуживаемого государственного учреждения.
Записи в регистрах бухгалтерского учета производятся с первичных документов не позднее следующего дня после их получения. По окончании каждого месяца в регистрах аналитического учета подсчитываются итоги оборотов и выводятся остатки по субсчетам.

Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695; 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
25. Ағымдағы жыл үшін бухгалтерлік есеп жазбаларында анықталған қателерді түзеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы мемориалды ордердің мәліметтерін өзгертуді талап етпейтін, бухгалтерлік балансты ұсынған сәтке дейін осы есепті кезеңде анықталған қате сызылып тасталғанды оқу үшін, дұрыс емес мәтінді немесе соманы жіңішке сызықпен сызу жолымен түзетіледі және сызып тастағанның үстінен түзетілген мәтін мен сома жазылады. Бір уақытта бас бухгалтердің қолтаңбасымен жолақта тиісті жолға қарама-қарсы "Түзетілді" деген ескертпе жасалады;
2) мемориалды ордердегі қатеден туындаған бухгалтерлік балансты ұсыну сәтіне дейін анықталған қате сипатына қарай қосымша мемориалды ордермен немесе "Қызыл сторно" тәсілі бойынша түзетіледі. Қателерді түзету бойынша қосымша бухгалтерлік жазбалар, сондай-ақ "Қызыл сторно" тәсілімен жасалған түзетулер мемориалды ордерлермен рәсімделеді, оларда әдеттегі деректемелерден басқа осы мемориалды ордермен түзетілетін мемориалды ордердің нөміріне және күніне сілтеме жасалады.
Қаржылық есептіліктегі кейбір баптар есептеу бағаларына негізделеді. Есептеу бағаларын айқындау процесі ең соңғы, қолжетімді және шындыққа сай ақпаратқа негізделеді. Есептеу бағасы, мәселен, қаржы активтерінің немесе қаржылық міндеттемелердің, күмәнді борыштар бойынша резервтердің, бағалау міндеттемелерінің әділ құнын айқындау кезінде қажет болуы мүмкін. Есептеу бағаларындағы өзгерістер нәтижесі перспективтік мойындауға және егер ол тек осы кезеңге немесе өзгеріс болған кезеңге ғана әсер ететін болса, өзгеріс болған ағымдағы кезеңдегі және оларға әсері болған жағдайда келешектегі кезеңдерде де қаржылық нәтижелердің есептелуіне қосуға жатады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695; от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Исправление ошибок, обнаруженных в записях бухгалтерского учета за текущий год, производятся в следующем порядке:
1) обнаруженная ошибка за данный отчетный период до момента представления бухгалтерского баланса, не требующая изменения данных мемориального ордера, исправляется путем зачеркивания тонкой чертой неправильных сумм и текста так, чтобы можно было прочитать зачеркнутое и надписывается над зачеркнутым исправленный текст и сумма. Одновременно, здесь же на полях против соответствующей строки за подписью главного бухгалтера делается оговорка "Исправлено";
2) обнаруженная ошибочная запись до момента представления бухгалтерского баланса, вызванная ошибкой в мемориальном ордере, в зависимости от ее характера исправляется дополнительным мемориальным ордером или по способу "Красное сторно". Дополнительные бухгалтерские записи по исправлению ошибок, а также исправления способом "Красное сторно" оформляются мемориальными ордерами, в которых, помимо обычных реквизитов, делается ссылка на номер и дату мемориального ордера, исправляемого данным мемориальным ордером.
Некоторые статьи в финансовой отчетности основываются на расчетных оценках. Процесс определения расчетных оценок основывается на самой последней, доступной и достоверной информации. Расчетная оценка может потребоваться, например, при определении справедливой стоимости финансовых активов или финансовых обязательств, резервов по сомнительным долгам, оценочных обязательств. Результат изменения в расчетных оценках подлежит признанию перспективно и включению в расчет финансовых результатов в текущем периоде, когда произошло изменение, если оно влияет только на данный период или периоде, когда произошло изменение, и в будущих периодах при наличии на них влияния.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования); вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не изменяется приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

26. Синтетикалық және талдамалы есеп шоттары бойынша бухгалтерлік жазбалардың дұрыстығын бақылау үшін тиісті синтетикалық шотпен біріктірілетін талдамалы шоттардың әрбір тобы бойынша Нысандар альбомының М-44, 285 және 326-ҰМА, 326-МЕА, 326-ИЖМ, 326-БА нысандарының айналым ведомостері жасалады. Айналымдардың қорытындылары және әрбір талдамалы шоты бойынша айналым ведомостерінің қалдықтары айналымдардың қорытындыларымен және Нысандар альбомының 308 нысанды "Басты-журнал" кітабының осы қосалқы шоттарының қалдықтарымен салыстырылады.
Айналым, оның ішінде активтер бойынша ведомостер ай сайын жасалады.
Нысандар альбомының 326-ҰМА, 326-МЕА, 326-ИЖМ, 326-БА нысандарындағы айналым ведомостеріндегі жазбалар бірнеше жыл бойы жүргізіле алады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
27. Жаңа қаржы жылында синтетикалық және талдамалық шоттар бойынша бухгалтерлік тіркемелерде жыл басындағы қалдықтардың сомасы бухгалтерлік баланс пен өткен жылғы есепке алу тіркемелерімен толық сәйкестікте жазылады.
Егер бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi есепті қаржы жылындағы қаржылық есептiлiктi қабылдау кезiнде түзетулер жасаса, онда тиiстi жазбаша хабарлама негiзiнде бұл түзетулер осы есепті қаржы жылының бухгалтерлiк есебiнiң тiркелiмдерiне (бухгалтерлiк жазбаны түзету жолымен) және ағымдағы жылдың бухгалтерлiк есебiнiң тiркелiмдерiне (кiрiс қалдықтарын өзгерту жолымен) енгiзiледi.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
28. Әрбір есепті ай өткенен кейін барлық мемориалды ордерлер, мемориады ордерлер – жинақтау ведомостері оларға қатысты құжаттармен бірге хронологиялық тәртіппен іріктеледі және түптелед. Құжаттар саны аз болған кезде түптеуді үш айда бір дестеге жүргізіледі. Мұқабада мемлекеттік мекеменің немесе орталықтандырылған бухгалтерияның атауы, дестенің, істің атауы мен реттік нөмірі, есепті кезең жыл мен ай, мемориалды ордерлердің бастапқы және соңғы нөмірлері, істегі беттердің саны жазылады.
Тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жағдайларында – Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының нормалары қолданыла отырып, және онсыз мемлекеттік мекеменің міндеттемелері (тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға арналған азаматтық-құқықтық мәмілелер) бойынша шығыстар жүргізу үшін негіздеме болып табылатын құжаттар, төлеуге берілетін шот, шот-фактуралар, орындалған жұмыстардың актілері немесе "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №9934 болып тіркелген) бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде (бұдан әрі – Бюджетті атқару ережелері) белгіленген басқа да құжаттар номенклатуралық істерде хронологиялық тәртіпте нөмірленеді, тігінделеді және тігіледі.

26. Для контроля за правильностью бухгалтерских записей по счетам синтетического и аналитического учета составляются оборотные ведомости форм М-44, 285 и 326-ОС, 326-НМА, 326-ИН, 326-БА Альбома форм по каждой группе аналитических счетов, объединяемых соответствующим синтетическим счетом. Итоги оборотов и остатки по каждому аналитическому счету оборотных ведомостей сверяются с итогами оборотов и остатками этих субсчетов книги "Журнал-главная" формы 308 Альбома форм.
Оборотные ведомости, в том числе и по активам, составляются ежемесячно.
Записи в оборотной ведомости форм 326-ОС, 326-НМА, 326-ИН, 326-БА Альбома форм производятся в течение нескольких лет.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
27. В новом финансовом году в регистрах бухгалтерского учета по синтетическим и аналитическим счетам записываются суммы остатков на начало года в полном соответствии с бухгалтерским балансом и учетными регистрами за истекший год.
Если администратором бюджетных программ при приемке финансовой отчетности за отчетный финансовый год сделаны исправления, то на основании соответствующего письменного уведомления эти исправления вносятся в регистры бухгалтерского учета данного отчетного финансового года (путем исправления бухгалтерской записи), и в регистры бухгалтерского учета текущего года (путем изменения входящих остатков).
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
28. По истечении каждого отчетного месяца все мемориальные ордера, мемориальные ордера - накопительные ведомости вместе с относящимися к ним документами подбираются в хронологическом порядке и сброшюровываются. При незначительном количестве документов брошюровка производится за три месяца в одну папку. На обложке надписываются наименование государственного учреждения или централизованной бухгалтерии, название и порядковый номер папки, дела, отчетный период год и месяц, начальный и последний номера мемориальных ордеров, количество листов в деле.
В случаях приобретения товаров, выполнения работ, оказания услуг – документы являющиеся основанием для проведения расходов по обязательствам государственного учреждения как с применением норм законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, так и без них (гражданско-правовые сделки на приобретение товаров (работ, услуг), счет к оплате, счета-фактуры, акты выполненных работ или другие документы, установленные Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934) (далее – Правила исполнения бюджета), пронумеровываются, прошнуровываются и сброшюровываются в номенклатурные дела в хронологическом порядке.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695; өзгеріс енгізіліді – 29.03.2017 № 195; 06.01.2022 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
29. Мемлекеттік мекемелер Қазақстан Республикасының Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы заңнамасында белгіленген кезең ішінде алғашқы құжаттарды, бухгалтерлік есептің тіркелімдерін қағаз және электрондық тасығыштарда, қаржылық есептілікті, есеп деректерінің электрондық өңдеу бағдарламасын сақтауы тиіс.
30. Алғашқы құжаттардың, бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің, қаржылық есептіліктің сақталуын, олардың рәсімделуін және мұрағатқа тапсырылуын мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері қамтамасыз етеді.
Алғашқы құжаттар, бухгалтерлік есеп тіркелімдері, қаржылық есептілік мұрағатқа тапсырғанға дейін бухгалтерияда арнайы үй-жайларда немесе жабылатын шкафтарда бас бухгалтердің уәкілетті тұлғаларының жауапкершілігінде сақталуы тиіс.
Мемлекеттік мекеменің бухгалтерлік мұрағатында істер іс номенклатурасында белгіленген мерзім ішінде сақталады. Сақтау мерзімі өткеннен кейін істер тиісті мемлекеттік мұрағатқа тапсырылады. Мұрағатқа істердің тапсырылуын растайтын құжаттар үнемі бухгалтерлік қызметте сақталады.
31. Алғашқы құжаттар жоғалған немесе жойылған жағдайда мемлекеттік мекеме басшысы тергеу органдарының, күзеттің және мемлекеттік өрт бақылау өкілдерін тарта отырып, бұйрықпен жоғалу немесе жойылу себебін қызметтік тергеу бойынша комиссия тағайындайды.
Комиссия жұмысының нәтижелері актімен (еркін нысандағы) ресімделеді, оған комиссия мүшелері қол қояды және оған мемлекеттік мекеменің басшысы немесе оның уәкілеттік берген тұлға бекітеді.
Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Бухгалтерлік есепті және қаржылық есептілікті жасаудың қағидаттары мен негізгі сапалық сипаттамалары
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Қызметтің есептелуі мен үздіксіздігі бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасаудың қағидаттары болып табылады.
Есептеу қағидаты төлем уақытына қарамай, оларды жасау фактісі бойынша операция қорытындыларын танумен қамтамасыз етіледі.
Қызметтің үздіксіздігі қағидаты мемлекеттік мекеме болашақта жұмыс істеуге ниетті екендігін, қызметті жою қажеттілігі немесе қызмет ауқымын анағұрлым қысқартуға болмайтынын білдіреді.

Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695; с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации); от 06.01.2022 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Государственные учреждения должны хранить первичные документы, регистры бухгалтерского учета на бумажных и (или) электронных носителях, финансовую отчетность, программы электронной обработки учетных данных в течение периода, установленного законодательством Республики Казахстан о Национальном архивном фонде и архивах.
30. Сохранность первичных документов, регистров бухгалтерского учета, финансовой отчетности, оформление и передачу их в архив обеспечивает главный бухгалтер государственного учреждения.
Первичные документы, регистры бухгалтерского учета, финансовая отчетность до передачи их в архив хранятся в бухгалтерии в специальных помещениях или закрывающихся шкафах под ответственность лиц, уполномоченных главным бухгалтером.
В бухгалтерском архиве государственного учреждения дела хранятся в течение сроков, установленных номенклатурой дел. По истечении сроков хранения дела сдаются в соответствующий государственный архив. Документы, удостоверяющие сдачу дел в архив, хранятся постоянно в бухгалтерской службе.
31. В случае пропажи или уничтожения первичных документов руководитель государственного учреждения назначает приказом комиссию по служебному расследованию причин пропажи или уничтожения, с привлечением представителей следственных органов, охраны и государственного пожарного надзора.
Результаты работы комиссии оформляются актом (произвольной формы), подписываются членами комиссии и утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом.
Сноска. Пункт 31 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Принципы и основные качественные характеристики бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Принципами ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности являются начисление и непрерывность деятельности.
Принцип начисления обеспечивается признанием результатов операций по факту их совершения независимо от времени оплаты.
Принцип непрерывности деятельности означает, что государственное учреждение имеет намерение работать в обозримом будущем, не будет необходимости ликвидации или существенного сокращения масштабов деятельности.

Ескерту. 32-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
33. Қаржылық есептіліктің негізгі сапалық сипаттамалары түсініктілік, орындылық, дұрыс беру, салыстырмалылық, уақтылық және тексерушілік болып табылады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Операциялар мен оқиғалар есепке алу құжаттамасында тіркеледі және олар жататын кезеңдердің қаржылық есептіліктерінде танылады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
35. Активтер, міндеттемелер және капитал қаржылық есептіліктің қаржы ережесін бағалауға байланысты элементтері болып табылады.
Кірістер мен шығыстар қаржылық қызмет нәтижелері туралы есепте қызмет нәтижелерін тікелей өлшеуге байланысты элементтер болып табылады.
36. Активтерге өткен оқиғалар нәтижесінде мемлекеттік мекеменің бақылауындағы ресурстар жатқызылады, олардан болашақта экономикалық пайда немесе сервистік әлеует күтіледі.
Активке негізделген болашақ экономикалық пайдалар түрлі жолдармен түсуі мүмкін. Актив жеке немесе басқа активтермен үйлесімділікте тауарларды өндірген және қызметтер көрсеткен кезде басқа активтерге айырбастала, міндеттемені өтеуге қолданыла алады. Тауарларды өндіру және қызметтер көрсету үшін пайдаланылатын, бірақ ақша қаражатының таза түсімін тікелей қамтамасыз етпейтін активтер сервистік әлеуетті білдіреді.
Актив мынадай өлшемдердің кез келгеніне сәйкес келген жағдайда айналымды (қысқа мерзімді) ретінде жіктеледі:
оны сату немесе іске асыру ұйғарылады немесе ол қалыпты операциялық цикл барысында қолдануға арналған;
ол негізінен сауда мақсаттарына арналған;
есепті кезеңнен кейін 12 ай ішінде оны сату ұйғарылады; немесе есепті кезеңнен кейін кем дегенде 12 айға міндеттеме бойынша есептеу үшін айырбастау немесе қолдану рұқсат етілсе – бұл ақша қаражаты немесе ақшалай баламалар.
Барлық өзге активтер ұзақ мерзімді (айналымнан тыс) ретінде жіктеледі.
37. Мемлекеттік мекеменің реттелуі экономикалық пайданы немесе сервистік әлеуетті қамтитын ресурстардың шығып қалуына әкеп соқтыратын өткен оқиғалардан туындайтын елеулі міндеті міндеттеме болып табылады.
Бар міндеттенді реттеу екінші тараптың талаптарын қанағаттандыру үшін әдетте мемлекеттік мекемеден экономикалық пайдасы бар ресурстардың ағып кетуіне байланысты. Бар міндеттемені реттеу ақша қаражатын төлеумен басқа активтерді берумен, қызмет көрсетумен не бір міндеттемені басқасымен айырбастаумен жүзеге асырыла алады.
Міндеттеме сондай-ақ кредит берушінің өз құқықтарынан бас тарту немесе оны жоғалту сияқты басқа құралдармен өтелуі мүмкін.
Міндеттеме мынадай кез келген талаптарды қанағаттандырғанда қысқа мерзімді ретінде жіктеледі:
оны өтеуді қалыпты операциялық цикл шегінде жүргізу ұйғарылады;
ол негізінен сауда мақсаттарына арналған;
ол есепті кезеңнен кейін 12 ай ішінде өтелуі тиіс; немесе есепті кезеңінен кейін кем дегенде 12 айға субъект міндеттемені өтеуге мерзімін өткізіп алуға шарттсыз құқығы болмағанда.
Барлық өзге активтер ұзақ мерзімді ретінде жіктеледі.

Сноска. Пункт 32 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
33. Основными качественными характеристиками финансовой отчетности являются понятность, уместность, достоверное представление, сопоставимость, своевременность и проверяемость.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Операции и события регистрируются в учетной документации и признаются в финансовых отчетах тех периодов, к которым они относятся.
Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
35. Элементами финансовой отчетности, связанными с оценкой финансового положения, являются активы, обязательства и капитал.
Элементами, непосредственно связанными с измерениями результатов деятельности в отчете о результатах финансовой деятельности, являются доходы и расходы.
36. К активам относятся ресурсы, контролируемые государственным учреждением в результате прошлых событий, от которых ожидается получение будущих экономических выгод или сервисного потенциала.
Будущие экономические выгоды, заключенные в активе, могут поступать различными путями. Актив может быть использован отдельно или в сочетании с другими активами при производстве товаров и оказании услуг, обменен на другие активы, использован для погашения обязательства. Активы, которые используются для производства товаров и оказания услуг, но непосредственно не обеспечивают чистых поступлений денежных средств, обозначают как сервисный потенциал.
Актив классифицируется как оборотный (краткосрочный), в случае если он соответствует любым из следующих критериев:
предполагается его реализация или продажа или он предназначен для потребления в ходе нормального операционного цикла;
он предназначен, в основном, для целей торговли;
предполагается его реализация в течение 12 месяцев после отчетной даты; или это денежные средства или денежные эквиваленты, если только его обмен или использование для расчета по обязательству не запрещено, по крайней мере, на 12 месяцев после отчетной даты.
Все прочие активы классифицируются как долгосрочные (внеоборотные).
37. Существующая обязанность государственного учреждения, возникающая из прошлых событий, урегулирование которой приведет к выбытию ресурсов, содержащих экономические выгоды или сервисный потенциал является обязательством.
Урегулирование существующего обязательства обычно связано с оттоком из государственного учреждения ресурсов, содержащих экономическую выгоду, ради удовлетворения требований другой стороны. Урегулирование существующего обязательства может осуществляться выплатой денежных средств, передачей других активов, предоставлением услуг либо заменой одного обязательства другим.
Обязательство также может быть погашено другими средствами, такими как отказ или утрата кредитором своих прав.
Обязательство классифицируется как краткосрочное, когда оно удовлетворяет любым из следующих критериев:
его погашение предполагается произвести в пределах обычного операционного цикла;
оно предназначено в основном для целей торговли;
оно должно быть погашено в пределах 12 месяцев после отчетной даты;
субъект не обладает безусловным правом отсрочить погашение обязательства, по крайней мере, на 12 месяцев после отчетной даты.
Все прочие обязательства классифицируются как долгосрочные.

37-1. Вексельдерді шығару және айналысқа шығару тәртібі "Қазақстан Республикасындағы вексель айналысы туралы" Заңмен реттеледі.
Вексельдiк мiндеттеме вексель берушiнiң тиiстi дәрежеде ресiмделген вексельдi берген кезінен бастап пайда болады.
Мемлекеттік мекеме берілген жай вексельдер бойынша міндеттемені 7460 "Өзге шығыстар" шотының дебеті және 3030 "Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер", 4030 "Өзге ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер"шотының кредиті бойынша бухгалтерлік жазбамен көрсетеді.
Жай вексельдер бойынша сыйақыны есептеу 7310 "Сыйақылар бойынша шығыстар" шотының дебеті бойынша және 3250 "Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" шотының кредиті бойынша хат-хабармен көрсетіледі.
Жай вексель бойынша негізгі борышты өтеу мынадай: 3030 "Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер", 4030 "Өзге ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" шотының дебеті және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", шотының тиісті қосалқы шотының 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" кредиті бойынша жазбамен жүргізіледі.
Ескерту. Қағида 37-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің м.а. 06.01.2022 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Барлық міндеттемелерді алып тастағаннан кейін қалатын активтердегі үлес таза активтер/капитал болып табылады.
Чистые активы/капитал отражают величину остатка в отчете о финансовом положении (активы минус обязательства) и могут быть положительными или отрицательными.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
39. Қаржылық есептiлiк элементiнiң анықтамасына жауап беретiн бап, егер:
1) баппен байланысты кез келген болашақ экономикалық пайданы немесе сервистік әлеуетті алады деген ықтималдық бар;
2) объектіні сатып алуға немесе оның құнына іс жүзіндегі шығындар сенімді өлшенгенде танылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
40. Қаржылық есептілік элементтерінің арасындағы өзара байланыс нақты элемент, мәселен актив үшін тану анықтамасына және өлшемдеріне жауап беретін бап автоматты түрде екінші бір элементті, мәселен табыс немесе міндеттемені тануды талап етеді дегенді білдіреді.

37-1. Порядок выпуска и обращения векселей регулируется Законом "О вексельном обращении в Республике Казахстан".
Вексельное обязательство возникает с момента передачи надлежащим образом оформленного векселя векселедателем.
Государственное учреждение обязательство по выданным простым векселям отражает бухгалтерской записью по дебету счета 7460 "Прочие расходы" и кредиту счета 3030 "Прочие краткосрочные финансовые обязательства", 4030 "Прочие долгосрочные финансовые обязательства".
Начисление вознаграждения по простым векселям отражается корреспонденцией по дебету счета
7310 "Расходы по вознаграждениям" и по кредиту счета 3250 "Краткосрочные вознаграждения к выплате".
Погашение основного долга по простому векселю производится записью: по дебету счета 3030 "Прочие краткосрочные финансовые обязательства", 4030 "Прочие долгосрочные финансовые обязательства" и кредиту соответствующего субсчета счета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета".
Сноска. Правила дополнены пунктом 37-1 в соответствии с приказом и.о. Министра финансов РК от 06.01.2022 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Чистыми активами/капиталом является доля в активах, остающаяся после вычета всех обязательств.
Чистые активы/капитал отражают величину остатка в отчете о финансовом положении (активы минус обязательства) и могут быть положительными или отрицательными.
Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
39. Статья, отвечающая определению элемента финансовой отчетности, признается как актив, если:
1) существует вероятность того, что любая будущая экономическая выгода или сервисный потенциал, связанные со статьей, будут получены;
2) фактические затраты на приобретение или стоимость объекта надежно измеряются.
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
40. Взаимосвязь между элементами финансовой отчетности означает, что статья, отвечающая определению и критериям признания для конкретного элемента, например актива, автоматически требует признания другого элемента, например, дохода или обязательства.

41. Қаржы жылы жылдық қаржылық есептілік үшін есепті кезең болып табылады. Қайта құрылған мемлекеттік мекеме үшін бірінші есепті жыл оның мемлекеттік тіркелген сәтінен бастап сол жылдың 31 желтоқсанын қоса алғандағы кезеңде басталады.
42. Қаржылық есептілік Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында ұсынылады.
Мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілікті жасауы және ұсынуы "Қаржылық есептілікті жасау және ұсыну нысандары мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 1 тамыздағы № 468 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15594 болып тіркелген) бекітілген қаржылық есептілікті жасау және ұсыну нысандары мен қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 06.01.2022 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-бөлім. Жалпы есепке алу қағидаттары
4-тарау. Ақша қаражатын және олардың баламаларын есепке алу тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Мемлекеттік мекемелер шығыс операцияларын жүзеге асыруды ағымдағы қаржы жылына арналған төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспары шегiндегi шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша жүргiзедi
Бюджет қаражатын пайдалану нысаналы мақсатына сай қатаң жүзеге асырылады. Ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанының аяғына дейін пайдаланылмаған жоспарлы тағайындаулардың қалдықтары жойылады.
Ескерту. 43-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
44. Есепті кезеңдегі ақшалай қаражат ағындары туралы ақпарат мемлекеттік мекеменің ақшалай қаражат қозғалысы туралы есепте операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтерінен ағындарға бөле отырып, беріледі.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
45. Ақша қаражатымен және олардың баламаларымен жасалатын операцияларды есепке алу үшін "Ақша қаражаты және олардың баламалары" кіші бөлімінің шоттары пайдаланылады:
1010 "Кассадағы ақша қаражаты";
1020 "Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты";
1030 "Есеп айырысу шоты";
1040 "Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін ҚБШ";
1050 "Шетелдік валютадағы шот";
1060 "Арнайы шот";
1070 "Өзге де ақша қаражаты";
1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары";
1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары".

41. Отчетным периодом для годовой финансовой отчетности является финансовый год. Первый отчетный год для вновь созданного государственного учреждения начинается с момента его государственной регистрации по 31 декабря того же года включительно.
42. Финансовая отчетность представляется в национальной валюте Республики Казахстан.
Составление и представление финансовой отчетности государственными учреждениями осуществляется в соответствии с формами и Правилами составления и представления финансовой отчетности, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 2017 года № 468 "Об утверждении форм и правил составления и представления финансовой отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15594).
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 06.01.2022 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 2. Общие учетные принципы
Глава 4. Порядок учета денежных средств и их эквивалентов
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Государственным учреждением расходные операции осуществляются за счет бюджетных средств по спецификам экономической классификации расходов в пределах индивидуального плана финансирования по платежам на текущий финансовый год.
Использование бюджетных средств осуществляется строго по целевому назначению. Не использованные до конца 31 декабря текущего финансового года включительно остатки плановых назначений аннулируются.
Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
44. Информация о потоках денежных средств за отчетный период представляется в отчете о движении денежных средств государственного учреждения с разбивкой на потоки от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности.
Сноска. Пункт 44 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
45. Для учета операций с денежными средствами и их эквивалентами используются счета подраздела "Денежные средства и их эквиваленты":
1010 "Денежные средства в кассе";
1020 "Текущий счет государственного учреждения";
1030 "Расчетный счет";
1040 "КСН для учета поступлений и расчетов";
1050 "Счет в иностранной валюте";
1060 "Специальный счет";
1070 "Прочие денежные средства";
1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета";
1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета".

46. Мемлекеттік мекеменің қолма-қол ақшаны екінші деңгейлі банктер немесе банк операцияларының тиісті түрлеріне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдар (әрі қарай – банк) арқылы алу Бюджетті атқару ережелерінде анықталған тәртіппен жүргізіледі.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 бұйрығымен.
47. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінің чекі бойынша қолма-қол ақша алу кезінде мынадай жазба жүргізіледі: 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының дебеті, 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шотының кредиті.
48. Есепке қолма-қол ақша қаражатын беру мынадай жазбамен көрсетіледі: 1261 "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1263 "Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының кредиті.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Кінәлі тұлғалардың есебінен жатқызылған, мемлекеттік мекеменің кассасындағы ақша қаражатының анықталған жетіспеушіліктерінің сомасы 1262 "Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" шотының дебеті бойынша және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Жетіспеушілікті өтеуге мемлекеттік мекеменің кассасына соманың түсуі 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының дебеті және 1262 "Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 49-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
50. Мемлекеттік мекеменің кассасындағы ақша қаражатының анықталған артық сомасы бюджет кірісі болып табылады және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі, бір уақытта 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар" шоты дебеттеледі, 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шоты кредиттеледі. Бюджетке ақша қаражатын аудару 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
51. Корпоративтік төлем карточкасын қолдану арқылы есеп айырысуды іске асыру рұқсат етілетін шығыстар мен лимиттердің экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің тізбесі Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасымен анықталған.

46. Получение государственным учреждением наличных денег через банки второго уровня или организации, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций (далее - банк), производится в порядке, определенном Правилами исполнения бюджета.
Сноска. Пункт 46 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
47. При получении наличных денег по чеку территориального подразделения казначейства производится запись: дебет счета 1010 "Денежные средства в кассе", кредит счета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность".
48. Выдача наличных денежных средств в подотчет отражается записью: дебет субсчета 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам", 1263 "Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц" и кредит счета 1010 "Денежные средства в кассе".
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Выявленные суммы недостач денежных средств в кассе государственного учреждения, отнесенные за счет виновных лиц, отражаются по дебету счета 1262 "Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками" и кредиту счета 1010 "Денежные средства в кассе".
Поступление сумм в кассу государственного учреждения в погашение недостач отражается по дебету счета 1010 "Денежные средства в кассе", и кредиту счетов 1262 "Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками", 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность".
Сноска. Пункт 49 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
50. Выявленные суммы излишков денежных средств в кассе государственного учреждения являются доходом бюджета и отражаются по дебету счета 1010 "Денежные средства в кассе" и кредиту счета 6360 "Прочие доходы", одновременно дебетуется счет 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом", кредитуется субсчет 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям". Перечисление денежных средств в бюджет отражается по дебету субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям" и кредиту счета 1010 "Денежные средства в кассе".
51. Перечень специфик экономической классификации расходов и лимитов по которым допускается осуществление расчетов с применением корпоративной платежной карточки определен бюджетным законодательством Республики Казахстан.

Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шотын толықтыру сомасына 1020 "Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты" қосалқы шоты дебеттеледі және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" немесе 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1040 "Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін ҚБШ" шоттарының тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі.
Ағымдағы шоттан кассалық операцияларды жүргізу жөніндегі уәкілетті орган (есеп беретін тұлға) алған ақшаның сомасына 1261 "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" дебеті және 1020 "Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі. Кассаға енгізілген ақшаның сомасына: 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" дебеті және 1261 "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" кредиті жүргізіледі.
52. 1030 "Есеп айырысу шоты" шотында Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінен (бұдан әрі - СІМ) және басқа ұйымдар алған бюджет қаражатын есепке алу жүзеге асырылады.
Түскен сома мынадай жазбамен көрсетiледi 1030 "Есеп айырысу шоты" шотының дебетi және 6010 "Ағымдағы қызметтi қаржыландырудан алынатын кiрiстер" шотының кредитi.
Шетелдік мекемелер жүргiзген аударымдар 3210 "Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" шотының тиiстi қосалқы шоттарының, 3273 "Өзге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешектер" және 1410 "Берiлген қысқа мерзiмдi аванстар" қосалқы шоттарының дебетi және 1030 "Есеп айырысу шоты" қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
53. 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелердің өздері алатын филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен түсетін ақшаның түсуі мен жұмсалуы ескеріледі.
Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түскен сомаға 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шоты дебеттеледі және 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" қосалқы шоты кредиттеледі.
Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен қаражатты өнім берушілерге аудару кезінде 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті бойынша және 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.

На сумму пополнения текущего счета государственного учреждения дебетуется субсчет 1020 "Текущий счет государственного учреждения" и кредитуются соответствующие субсчета счетов 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета" или 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", 1040 "КСН для учета поступлений и расчетов".
На сумму денег, снятых уполномоченным лицом государственного учреждения по ведению кассовых операций (подотчетным лицом) с текущего счета, производится запись по дебету 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам" и кредиту субсчета 1020 "Текущий счет государственного учреждения". На сумму денег, внесенных в кассу производится: дебет 1010 "Денежные средства в кассе" и кредит 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам".
52. На счете 1030 "Расчетный счет" осуществляется учет бюджетных средств, полученных загранучреждениями Республики Казахстан от Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее - МИД) и другими организациями.
Поступившие суммы отражаются записью дебет счета 1030 "Расчетный счет" и кредит счета 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности".
Перечисления, произведенные загранучреждениями отражаются по дебету соответствующих субсчетов счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", субсчетов 3273 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" и 1410 "Краткосрочные авансы выданные" и кредиту субсчета 1030 "Расчетный счет".
Сноска. Пункт 52 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
53. На субсчете 1041 "КСН благотворительной помощи" учитываются поступление и расходование денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
На поступившие суммы от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской помощи и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине дебетуется субсчет 1041 "КСН благотворительной помощи" и кредитуется субсчет 6050 "Доходы от благотворительной помощи".
При перечислении средств от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской помощи и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине поставщикам за приобретаемые товары (работы, услуги) производится запись по дебету субсчета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" и по кредиту субсчета 1041 "КСН благотворительной помощи".

Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" қосалқы шотында мемлекеттік мекеменің иелігінде қалатын және Қазақстан Республикасы Бюджет Бюджет кодексіне сәйкес пайдаланылатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан алынатын ақшаның түсімі мен жұмсалуы ескеріледі.
Ақылы қызметтер ҚБШ-ға түскен сома 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" қосалқы шотының дебеті және 1230 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" шотының тиісті қосалқы шоттарының кредиті бойынша жазылады.
1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" қосалқы шотының кредиті бойынша қолма-қол ақшасыз есеп айырысу жолымен ақылы қызметтер ҚБШ-дан төленген сома және мемлекеттік мекеменің кассасына алынған және кіріске жазылған қолма-қол ақша сома көрсетіледі. Бұл ретте 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3270 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 1010 "Кассадағы ақша қаражаты", 1261 "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" шоттарының тиісті қосалқы шоттары дебеттеледі.
Бюджет кірісіне ақылы қызметтер ҚБШ-дан аударылған сома 3130 "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоты қосалқы шоттарының дебетіне жатқызылады.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
55. 1043 "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шотында Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалар оларды қайтаруы не тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға белгілі бір шарттар басталған кезде аудару шарттарында мемлекеттік мекемеге беретін ақша қозғалысы ескеріледі.
Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-да ақшаның түсуі 1043 "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шотының дебеті және 3271 "Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Жеке не заңды тұлғаларға ақша қаражатын қайтарған не тиісті республикалық не жергілікті бюджеттерге ақшаны беру кезінде 1043 "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шотының кредиті және 3271 "Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті бойынша жазылады.
Бұдан басқа 1043 "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шотында түзеу мекемелерiнiң сотталғандары орындаған жұмыстар үшiн түскен ақша, медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұратын тұлғаларға, сот шешімімен еңбекке қабілетсіз деп танылған және қамқорлыққа мұқтаж, толық мемлекеттік қамсыздандыруда тұрған психоневрологиялық аурулары бар тұлғаларға арналған зейнетақы төлемдері және жәрдемақылар көрсетiледi.

Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. На субсчете 1042 "КСН платных услуг" учитывается поступление и расходование денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения и используемых в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
Поступившие на КСН платных услуг суммы записываются по дебету субсчета 1042 "КСН платных услуг" и кредиту соответствующих субсчетов счетов 1230 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков".
По кредиту субсчета 1042 "КСН платных услуг" отражаются суммы, оплаченные с КСН платных услуг путем безналичных расчетов, и наличные суммы, снятые и оприходованные в кассу государственного учреждения. При этом дебетуются соответствующие субсчета счетов 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", 3270 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность", 1010 "Денежные средства в кассе", 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам".
Суммы, перечисленные с КСН платных услуг в доход бюджета, относятся в дебет субсчетов счета 3130 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом".
Сноска. Пункт 54 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
55. На субсчете 1043 "КСН временного размещения денег" учитывается движение денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам.
Поступление денежных средств на КСН временного размещения денег отражается по дебету субсчета 1043 "КСН временного размещения денег" и кредиту субсчета 3271 "Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения".
При возврате денежных средств физическим или юридическим лицам, либо передаче денежных средств соответствующему республиканскому или местным бюджетам производится запись по кредиту субсчета 1043 "КСН временного размещения денег" и дебету субсчета 3271 "Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения".
Кроме того, на субсчете 1043 "КСН временного размещения денег" отражаются деньги, поступившие за выполненные работы осужденными исправительных учреждений, пенсионные выплаты и пособия лиц, проживающих в медико-социальных учреждениях (организациях) для лиц с психоневрологическими заболеваниями и находящимся на полном государственном обеспечении, решением суда недееспособными и нуждающимися в опеке.

Ескерту. 55-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 28.12.2015 № 695; ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 бұйрықтарымен.
55-1. 1044 қосалқы шотында "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ" қосалқы шотында Жергілікті мемлекеттік басқару және жергілікті өзін-өзі басқару туралы заңнамаға сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін ақшалардың түсімдері мен шығыстары ескеріледі.
Ақшалай қаражаттың түсімі жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-да 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ" қосалқы шотының дебеті бойынша және 6083 "Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын кірістер", 6084 "Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын өзге де кірістер" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. Ереже 55-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 бұйрықтарымен
55-2. 1045 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ" қосалқы шотында бюджет қаражатын есептеу және оларды ерекше шығыстарды өткізуге пайдалану (нысаналы қаржыландыру шоты) ескеріледі.
Ескерту. Ереже 55-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
55-3. 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ" қосалқы шотында республикалық шоттағы ақша қаражаттарының қозғалысы есептеледі.
Ескерту. 4-тарау 55-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55-4. 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ" қосалқы шотында жергілікті бюджеттегі ақша қаражаттарының қозғалысы есептеледі.
Ескерту. 4-тарау 55-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55-5. 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ" шотында республикалық бюджетке түсімдердің түсуі есептеледі, 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", шотында жергілікті бюджетке түсімдердің түсуі есептеледі.
Бюджетке салықтық, салықтық емес түсімдер 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ" қосалқы шоттарының дебеті және 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер бойынша есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1295 "Негізгі мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.

Сноска. Пункт 55 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013); от 28.12.2015 № 695; от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
55-1. На субсчете 1044 "КСН местного самоуправления" учитывается поступление и расходование денег для реализации функций местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении.
Сноска. Правила дополнены пунктом 55-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
55-2. На субсчете 1045 "КСН целевого финансирования" учитываются зачисленные бюджетные средства и их использование на проведение особых расходов (счет целевого финансирования).
Сноска. Правила дополнены пунктом 55-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
55-3. На субсчете 1046 "КСН республиканского бюджета" учитывается движение денежных средств республиканского бюджета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 55-3 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
55-4. На субсчете 1047 "КСН местных бюджетов" учитывается движение денежных средств местного бюджета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 55-4 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
55-5. На субсчете 1046 "КСН республиканского бюджета" учитываются зачисления поступлений в республиканский бюджет, на субсчете 1047 "КСН местных бюджетов" поступлений в местные бюджеты.
Налоговые, неналоговые поступления в бюджет отражаются по дебету субсчетов 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов" и кредиту субсчетов 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала", 1295 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства".

Бюджеттен төлеушіге артық төленген соманы қайтару кезінде 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3283 "ҚҚС қайтару жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоттарының дебеті және 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ" шоттарының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Ескерту. 4-тарау 55-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
56. 1050 "Шетелдік валютадағы шот" шотында осы қағидалардың "Валюта бағамдары өзгеруінің әсері" бөлімінің ережелеріне сәйкес мемлекеттік мекеменің бухгалтерлік есебінде көрсетілген валюталық операциялардың есебі жүргізіледі.
Шетел валютасындағы шоттар бойынша операцияларды жасау және ресімдеу тәртібі валюталық реттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бухгалтерлік есепте шетел валютасындағы шоттарда қаражат қозғалысы және шетел валютасындағы операциялар есеп айырысу-ақшалай құжаттарды берген күні әрекет ететін валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша шетел валютасын қайта есептеу жолымен алынған Қазақстан Республикасының валютасында көрсетіледі. Осы операцияларды есепке алу бір уақытта есеп айырысу және төлемдер валютасында жүргізіледі.
Ескерту. 56-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
57. Шетел валютасын сатып алу кезінде 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шоты дебеттеледі және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" 1040 "Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін ҚБШ" және 1030 "Есеп айырысу шоты" шоттарының тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі. Шотқа шетел валютасының түсуі мынадай жазбалармен көрсетіледі: 1050 "Шетелдік валютадағы шот" шотының дебеті, алынған шетел валютасының сомасына 1030 "Есеп айырысу шоты" және 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шоты және комиссиялық алым сомасына 7140 "Өзге операциялық шығыстар" шоты.

При возврате плательщикам излишне уплаченных сумм из бюджета производится запись по дебету субсчетов 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет" и кредиту субсчетов 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов".
Сноска. Правила дополнены пунктом 55-5 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. На счете 1050 "Счет в иностранной валюте" ведется учет валютных операций, отраженных в бухгалтерском учете государственного учреждения в соответствии с положениями раздела "Влияние изменений валютных курсов" настоящих Правил.
Порядок совершения и оформления операций по счетам в иностранной валюте осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о валютном регулировании.
В бухгалтерском учете движение средств на счетах в иностранной валюте и операции в инвалюте отражаются в валюте Республики Казахстан, полученной путем перерасчета иностранной валюты по рыночному курсу обмена валют, действующему на дату выписки расчетно-денежных документов. Одновременно учет этих операций ведется в валюте расчетов и платежей.
57. При покупке иностранной валюты дебетуется счет 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" и кредитуются соответствующие субсчета счетов 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", 1040 "КСН для учета поступлений и расчетов" и 1030 "Расчетный счет". Поступление иностранной валюты на счет отражается записью: дебет счетов 1050 "Счет в иностранной валюте", 1030 "Расчетный счет" и кредит счетов 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" на сумму полученной иностранной валюты и 7140 "Прочие операционные расходы" на сумму комиссионного сбора.

Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
58. Өнім берушілермен шетел валютасында есеп айырысу кезінде 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 4110 "Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шоттарының қосалқы шоты дебеттеледі және 1050 "Шетелдік валютадағы шот" қосалқы шоты кредиттеледі.
59. 1061 "Байланысты гранттың арнайы шоты" қосалқы шотында байланысты грант туралы келісімге сәйкес үкіметтік байланысты грант есебінен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға жұмсалатын шығыстардың үлесін үкіметтік байланысты грант есебінен жабу үшін ашылады. Байланысты гранттың арнайы шотына қаражат түскен кезде 1061 "Байланысты гранттың арнайы шоты" қосалқы шотының дебеті және 6060 "Гранттар бойынша кірістер" шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі. Осы шоттағы қаражатты пайдалану 1061 "Байланысты гранттың арнайы шоты" қосалқы шотының кредиті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3273 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер" тиісті қосалқы шоттарының дебеті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. 1062 "Сыртқы қарыздың арнайы шоты" қосалқы шотында халықаралық қарыз шартына сәйкес тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға жұмсалатын шығыстардың үлесін үкіметтік сыртқы қарыздың есебінен жабу үшін ашылады.
Сыртқы қарыздың арнайы шотына қаражат түскен кезде1062 "Сыртқы қарыздың арнайы шоты" қосалқы шотының дебетіне, 6070 "Сыртқы қарыз түсімдерден түскен кірістер" қосалқы шотының кредитіне жазба жүргізіледі.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. 1071 "Аккредитивтер" қосалқы шотында активтерді жеткізгені үшін төлем бойынша өнім берушілер алдында туындайтын, мемлекеттік мекемелердің міндеттемелеріне сәйкес ашылған аккредитивтердің сомасы ескеріледі. Аккредитив ашу кезінде 1071 "Аккредитивтер" қосалқы шоты дебеттеледі және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шоттарының тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі.

Сноска. Пункт 57 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
58. При расчетах в иностранной валюте с поставщиками, дебетуются субсчета счетов 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", 4110 "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" и кредитуется субсчет 1050 "Счет в иностранной валюте".
59. На субсчете 1061 "Специальный счет связанного гранта" учитываются финансовые операции по поступлению и расходованию средств по связанным грантам. Специальный счет открывается для покрытия за счет правительственного связанного гранта доли расходов на приобретение товаров (работ, услуг) в соответствии с соглашением о связанном гранте. При поступлении средств на специальный счет связанного гранта производится запись по дебету субсчета 1061 "Специальный счет связанного гранта" и кредиту счета 6060 "Доходы по грантам". Использование средств на данном счете отражается по кредиту субсчета 1061 "Специальный счет связанного гранта" и дебету соответствующих субсчетов 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", 3273 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность".
Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. На субсчете 1062 "Специальный счет внешнего займа" ведется учет финансовых операций по поступлению и расходованию средств по внешним займам (заемным средствам) администратором бюджетной программы. Специальный счет открывается для покрытия за счет правительственного внешнего займа доли расходов на приобретение товаров (работ, услуг) в соответствии с международным договором займа.
При поступлении средств на специальный счет внешнего займа производится запись в дебет субсчета 1062 "Специальный счет внешнего займа", кредит субсчета 6071 "Доходы от поступления внешнего займа".
Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. На субсчете 1071 "Аккредитивы" учитываются суммы аккредитивов, открытых в соответствии с обязательствами государственных учреждений, возникающими перед поставщиками по оплате за поставку активов. При открытии аккредитива дебетуется субсчет 1071 "Аккредитивы" и кредитуются соответствующие субсчета счетов 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета".

Пайдаланылған аккредитив сомасына 1071 "Аккредитивтер" қосалқы шотының кредиті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының дебеті бойынша жазба жүргізіледі.
Аккредитивтің пайдаланылмаған сомасы тиісті бюджеттік немесе ағымдағы шоттарға есептеледі: 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шоттары қосалқы шоттарының дебетіне, 1071 "Аккредитивтер" қосалқы шотының кредиті.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
62. 1072 "Ақша құжаттары" қосалқы шотында банкілік овердрафт және өзге де ақша құжаттары ескеріледі.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
63. 1073 "Жолдағы ақша қаражаты" қосалқы шотында жолда есептелетін ақша қаражаты ескеріледі.
Осы шотта сондай-ақ шетелдік мекемелердің шығыстарын қаржыландыруға аударған, бірақ шетелдік мекемелерінің есеп шотына түспеген ақша қаражатының қозғалысы ескеріледі.
Шетелдік мекеменің есеп шотына жолда есептелген сома түскен кезде мынадай жазба жүргізіледі: 1030 "Есеп айырысу шоты" қосалқы шотының дебеті, 1073 "Жолдағы ақша қаражаты" қосалқы шотының кредиті.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
64. 1074 "Өзге де ақша қаражаты" қосалқы шотында алдындағы қосалқы шоттарда көрсетілмеген өзге ақша қаражаты ескеріледі.
64-1. 1075 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның ҚБШ" қосалқы шотында "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының түсімдерін есепке жатқызу және оларды жұмсау есепке алынады.
Ескерту. 4-тарау 64-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шоты мынадай қосалқы шоттардан тұрады:
1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары";
1082 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
1083 "Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
1085 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
1086 "Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
1087 "Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
1088 "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар

На суммы использованного аккредитива производится запись по кредиту субсчета 1071 "Аккредитивы" и дебету счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам".
Неиспользованные суммы аккредитива зачисляются на соответствующие бюджетные или текущие счета: дебет субсчетов счетов 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", кредит субсчета 1071 "Аккредитивы".
Сноска. Пункт 61 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
62. На субсчете 1072 "Денежные документы" учитываются банковский овердрафт и прочие денежные документы.
Сноска. Пункт 62 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
63. На субсчете 1073 "Денежные средства в пути" учитываются денежные средства, которые числятся в пути.
На данном счете также учитывается движение денежных средств, переведенных на финансирование расходов загранучреждений, но не поступивших на расчетный счет заграничных учреждений, а также перечисленных, но не поступивших денежных средств.
При поступлении на расчетный счет загранучреждения суммы, которая числилась в пути производится запись: дебет субсчета 1030 "Расчетный счет", кредит субсчета 1073 "Денежные средства в пути".
Сноска. Пункт 63 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
64. На субсчете 1074 "Прочие денежные средства" учитываются прочие денежные средства, не указанные в предыдущих субсчетах.
64-1. На субсчете 1075 "КСН местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования", учитывается зачисление поступлений денег Фонда поддержки инфраструктуры образования и расходование их в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании";
Сноска. Правила дополнены пунктом 64-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Счет 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета" состоит из следующих субсчетов:
1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования";
1082 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям";
1083 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов";
1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам";
1085 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям";
1086 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их";
1087 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов";
1088 "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства".

Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
66. Осы шоттың қосалқы шоттарының дебетінде мемлекеттік мекеменің міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулардың сомасы, сондай-ақ ағымдағы жылдың кассалық шығындарын қалпына келтіруге енгізілген сома, ал кредитте – мақсатты тағайындау бойынша "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кодтарына сәйкес жұмсалған қаражат көрсетіледі.
Мемлекеттік мекеменің міндеттемелерін қабылдауға міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген жоспарлы тағайындаулардың сомасына мынадай жазба жүргізіледі:
1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1083 "Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1086 "Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының дебеті және 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер" шотының кредиті;
1082 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6020 "Күрделі салымдарды қаржыландырудан түсетін кірістер" шотының кредиті;
1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6030 "Трансферттер бойынша кірістер" шотының кредиті;
1085 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6040 "Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер" шотының кредиті;
1087 "Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 5012 "Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру" қосалқы шотының кредиті;

Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. В дебете субсчетов данного счета отражаются суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по обязательствам, суммы, внесенные на восстановление кассовых расходов текущего года, в кредите – средства, израсходованные по целевому назначению в соответствии с кодами Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756).
На суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по обязательствам, производятся записи:
дебет субсчетов 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1083 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов", 1086 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и кредит счета 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности";
дебет субсчета 1082 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям" и кредит счета 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений";
дебет субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредит счета 6030 "Доходы по трансфертам" (без трансфертов местного самоуправления);
дебет субсчета 1085 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям" и кредит счета 6040 "Доходы от финансирования по выплате субсидий";
дебет субсчета 1087 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов" и кредит субсчета 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов";

1088 "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6086 "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландырудан түсетін кірістер" қосалқы шотының кредиті.
Ағымдағы жылдың кассалық шығыстарын қалпына келтіруге түскен сома 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының тиісті қосалқы шоттарының дебетіне және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты", 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шоттарының, 1260 "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" шоты қосалқы шоттарының және басқа шоттардың кредитіне жазылады.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) өзгеріс енгізілді – 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.01.2022 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
67. Алғашқы құжаттардың негiзiнде қаражатты пайдалану кезiнде төлеуге берiлетiн шоттар бойынша сома 3210 "Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" шотының және басқа шоттардың дебетiне, 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелерiн қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының, 1090 "Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының, ақшалай қаражаттың басқа да шоттарының тиiстi қосалқы шоттарының кредитiне жазылады.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
68. Төлеуге берілетін шот негізінде жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің аударған нысаналы трансферттер сомасына мынадай жазба жүргізіледі 1212 "Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1213 "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоттарының дебеті, 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының кредиті, 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындаулар".

дебет субсчета 1088 "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства" и кредит субсчета 6086 "Доходы от финансирования проектов государственно-частного партнерства".
Суммы, поступившие на восстановление кассовых расходов текущего года, записываются в дебет соответствующих субсчетов счета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета" и кредит счетов 1010 "Денежные средства в кассе", 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность", субсчетов счета 1260 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц" и других счетов.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.01.2022 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. При использовании средств на основании первичных документов суммы по счетам к оплате записываются в дебет счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" и других счетов, кредит соответствующих субсчетов счета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", счета 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", других счетов денежных средств.
Сноска. Пункт 67 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
68. На сумму перечисленных целевых трансфертов администраторами бюджетных программ вышестоящего бюджета на основании счета к оплате производится запись дебет субсчетов 1212 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", 1213 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие", кредит субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".

Жалпы сипаттағы алынған трансферттерді аудару кезінде тиісті бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органға 7240 "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстар" шотының дебеті және 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Алынған трансферттердің қаражаты есебінен жүргізілген шығыстарды есептен шығару мынадай жазбамен жергілікті атқарушы органдардың есептері негізінде жүзеге асырылады 7210 "Трансферттер бойынша шығыстар" шотының дебеті, 1210 "Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының тиісті қосалқы шоттарының кредиті.
Нысаналы трансферттер бойынша дебиторлық берешек сомалары бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің есебінде төмен тұрған бюджеттерге аударылған сәттен бастап олар қаражатты пайдалану жөніндегі есептерді ұсынғанға дейін танылады.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жергілікті өзін-өзі басқару трансферттерін ҚБШ-ға есепке жатқызу кезінде 7250 "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар" шотының дебеті бойынша және 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
ҚБШ-ға түскен жергілікті өзін-өзі басқару трансферттерінің сомасына жазба 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ" қосалқы шотының дебеті бойынша және 6083 "Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын кірістер" қосалқы шотының кредиті бойынша жүргізіледі.
Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-ға түскен өзге де кірістер сомасына Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жазба 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ" қосалқы шотының дебеті және 6084 "Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын өзге де кірістер" қосалқы шотының кредиті бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 ; өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
69. 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шоты бойынша қалдықтар (сыртқы қарыздар мен байланысты гранттарсыз) мемлекеттік мекеменің коды бойынша қаражаттың қалдығына сәйкес келуі тиіс.

При перечислении трансфертов общего характера уполномоченному органу по исполнению соответствующего бюджета производится запись по дебету счета 7240 "Расходы по трансфертам общего характера и кредиту субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".
Списание произведенных расходов за счет средств полученных целевых трансфертов осуществляется на основании отчетов местных исполнительных органов записью дебет счета 7210 "Расходы по трансфертам", кредит соответствующих субсчетов счета 1210 "Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам".
Суммы дебиторской задолженности по целевым трансфертам признаются в учете администраторов бюджетных программ с момента перечисления в нижестоящие бюджеты до представления ими отчетов по использованию средств.
При зачислении местными уполномоченными органами по исполнению бюджета трансфертов местного самоуправления на КСН производится запись по дебету счета 7250 "Расходы по трансфертам местного самоуправления" и кредиту счета 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".
На сумму трансфертов местного самоуправления, поступивших на КСН, производится запись по дебету субсчета 1044 "КСН местного самоуправления" и кредиту субсчета 6083 "Доходы местного самоуправления".
На сумму прочих доходов, поступивших на КСН местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении производится запись по дебету субсчета 1044 "КСН местного самоуправления" и кредиту субсчета 6084 "Прочие доходы местного самоуправления".
Сноска. Пункт 68 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Остатки по счету 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета" (без внешних займов и связанных грантов) должны соответствовать остатку средств по коду государственного учреждения.

Есепті жылдың аяғында бұрын кірістер құрамында ескерілген қаржыландыру сомасы мынадай тізбекпен пайдаланылмаған жоспарлы тағайындаулар сомасына түзетіледі: 6090 "Қаржыландыруды бюджетке қайтару" шотының дебеті және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" қосалқы шотының кредиті.
70. 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебетінде міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулардың сомалары, сондай-ақ ағымдағы жылдың кассалық шығыстарын қалпына келтіруге енгізілген сомалар, ал кредитте мақсатты тағайындау бойынша бюджеттік сыныптама кодына сәйкес жұмсалған қаражат көрсетіледі.
Міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулардың сомасына мынадай жазбалар жүргізіледі:
1091 "Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер" шотының кредиті;
1092 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6020 "Күрделі салымдарды қаржыландырудан түсетін кірістер" қосалқы шотының кредиті;
1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6030 "Трансферттер бойынша кірістер" шотының кредиті;
1094 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6040 "Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер" шотының кредиті;
1095 "Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер" шотының кредиті.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
71. Активтер мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға арналған шарттарға сәйкес төлемдерді жүзеге асыру кезінде мынадай тізбектер жүзеге асырылады:
3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 1410 "Берілген қысқа мерзімді аванстар" қосалқы шотының дебеті және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының, 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының тиісті қосалқы шоттарының кредиті.

В конце отчетного года, ранее учтенные в составе доходов суммы финансирования, корректируются на сумму неиспользованных плановых назначений следующей проводкой: дебет счета 6090 "Возврат остатков бюджетных средств" и кредит субсчета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета".
70. В дебете субсчетов счетов 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", отражаются суммы плановых назначений на принятие обязательств, а также суммы, внесенные на восстановление кассовых расходов текущего года, а в кредите средства, израсходованные в соответствии с кодами бюджетной классификации по целевому назначению.
На суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по обязательствам, производятся записи:
дебет субсчета 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования" и кредит счета 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности";
дебет субсчета 1092 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям" и кредит субсчета 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений";
дебет субсчета 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредит счета 6030 "Доходы по трансфертам";
дебет субсчета 1094 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям" и кредит счета 6040 "Доходы от финансирования по выплате субсидий";
дебет субсчета 1095 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и кредит счета 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности".
Сноска. Пункт 70 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
71. При осуществлении платежей, в соответствии с договорами на приобретение активов и услуг, осуществляются следующие проводки:
дебет субсчета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", 1410 "Краткосрочные авансы выданные" и кредит соответствующих субсчетов счета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", счета 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета".

72. Ағымдағы жылдың кассалық шығыстарын қалпына келтіруге бюджет шотына қаражат түскен кезде 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының тиісті қосалқы шотының дебетіне және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты", 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шотының, 1260 "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" шоты қосалқы шотының және басқа шоттар кредитіне жазба жүргізіледі.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шоттары бойынша бухгалтерлік жазбаларды тексеру үшін мемлекеттік мекеме 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысаны бойынша ай аяқталғаннан кейін екі жұмыс күнінің ішінде тоқсан сайын аумақтық қазынашылық бөлімшесімен айдың бірі күніне салыстыруды жүргізеді.
Бюджет қаражатының жұмсалуын бақылауды қамтамасыз ету үшін мемлекеттік мекеме, аумақтық қазынашылық бөлімшесі 4-09 нысанды "Мерзімді міндеттемелердің бөлшектері" есебін, 4-12 нысанды "Орындалмаған міндеттемелердің бөлшектері" есебін және 4-20 нысанды "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" есебін қалыптастырады "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер 4-09 нысанды "Мерзімді міндеттемелердің бөлшектері", 4-12 нысанды "Орындалмаған міндеттемелердің бөлшектері", 4-20 нысанды "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" есептерін дербес қалыптастырады.
Бюджеттің атқарылуы қағидаларына сәйкес республикалық және жергілікті бюджетінің ҚБШ түсімдердің есептелуіне бақылауды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшесінің қамтамасыз ету үшін "Қазынашылық-клиент" АЖ 2-14 "Бір айдағы түсімдерді жинау жөніндегі есеп" және 2-43 "Бюджет сыныптамасының коды бойынша түсімдер" нысандары бойынша есептерді дербес қалыптастырады және "е-Қаржымині" ИААЖ талдау орталығы кіші жүйесі "Мемлекеттік қаржы бойынша есептілікті және статистиканы қалыптастыру, бюджеттердің атқарылуын талдау, талдау материалдарын дайындау" ТО компонентінен алынған түсімдер.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

72. При поступлении средств на бюджетный счет на восстановление кассовых расходов текущего года производится запись в дебет соответствующего субсчета счета 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета" и кредит счета 1010 "Денежные средства в кассе", 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность", субсчета счета 1260 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц" и другим счетам.
Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Для проверки бухгалтерских записей по счетам 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета" государственным учреждением производится сверка на первое число месяца с территориальным подразделением казначейства ежеквартально в течение двух рабочих дней после окончания месяца, по форме 4-20 "Сводный отчет по расходам".
Для обеспечения контроля за расходованием бюджетных средств государственным учреждением, территориальным подразделением казначейства формируются отчет формы 4-09 "Детали периодических обязательств", отчет формы 4-12 "Детали невыполненных обязательств" и отчет формы 4-20 "Сводный отчет по расходам". Государственные учреждения, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчеты 4-09 "Детали периодических обязательств", 4-12 "Детали невыполненных обязательств", 4-20 "Сводный отчет по расходам".
Для обеспечения контроля за зачислением поступлений на КСН республиканского и местных бюджетов соответствующим структурным подразделением уполномоченного органа по исполнению бюджета формируются в ИС "Казначейство-клиент" формы отчетов 2-14 "Отчет по сбору поступлений за месяц" и 2-43 "Поступления по коду классификации бюджета" согласно Правил исполнения бюджета и другие формы отчетности по поступлениям в подсистеме АЦ ИАИС "е-Минфин" АЦ Компонент "Формирование отчетности и статистики по государственным финансам, анализ исполнения бюджетов, подготовка аналитических материалов".
Сноска. Пункт 73 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018); от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

74. Мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен кассир тағайындалады, онымен өзі қабылдаған барлық құндылықтардың сақталуы үшін, сондай-ақ оның қасақана іс-әрекеттерінің нәтижесінде, өз міндеттеріне ұқыпты немесе адал қарамауы нәтижесінде мемлекеттік мекемеге келтірілген залал үшін оның толық материалдық жауапкершілігі туралы шарт жасалады.
Жұмыс істейтіндердің саны аз, штатта кассирі жоқ мемлекеттік мекемелерде кассирдің міндеттерін мемлекеттік мекеме басшысының жазбаша өкімі бойынша, онымен толық материалдық жауапкершілік туралы шарт жасаса отырып басқа қызметкер орындай алады.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
74-1. Банкноттар мен монеталарды қабылдау кезінде кассир "Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 29 қарашадағы № 230 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16120 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидаларын басшылыққа алады.
Қолма-қол ақшаны банктен чек бойынша алу үшін кассир банктен чек кітапшасын сатып алады. Чектерді пайдалану туралы шарт жасасу тәртібі және оның міндетті талаптары Қазақстан Республикасының банк заңнамасымен белгіленеді. Чек кітапшасы Нысандар альбомының 448-нысаны бойынша қатаң есептілік бланкілерін есепке алу жөніндегі кіріс-шығыс кітабында тіркеледі. Мемлекеттік мекемелердің чектерді пайдалануы чек бланкілері нөмірлерінің реттілігін сақтай отырып қамтамасыз етіледі, бұл ретте чек кітапшасы мемлекеттік мекеменің кассасынан тыс шығарылмайды.
Бас бухгалтер немесе оны алмастырушы тұлға қол қойған кіріс ордерінің нөмірі мен күні көрсетіле отырып, чек кітапшасы түбіртегінің арғы бетінде қолма-қол ақшаның кассаға кіріске алынғаны туралы жазба жасалады
Ескерту. 74-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.01.2022 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

74. Приказом руководителя государственного учреждения назначается кассир, с которым заключается письменный договор о его полной материальной ответственности за сохранность всех принятых им ценностей, а также за ущерб, причиненный государственному учреждению, как в результате его умышленных действий, так и в результате небрежного или недобросовестного отношения к своим обязанностям.
В государственных учреждениях с малой численностью работающих, не имеющих в штате кассира, обязанности кассира могут исполняться другим работником по письменному распоряжению руководителя государственного учреждения с заключением договора о его полной материальной ответственности.
Сноска. Пункт 74 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577.
74-1. При приеме банкнот и монет кассир руководствуется Правилами определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 230 "Об утверждении Правил определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16120).
Для получения наличных денег по чеку банка кассир приобретает чековую книжку в банке. Порядок заключения и обязательные условия договора об использовании чеков устанавливаются банковским законодательством Республики Казахстан. Чековая книжка регистрируется в приходно-расходной книге по учету бланков строгой отчетности по форме 448 Альбома форм. Использование чеков государственными учреждениями обеспечивается с соблюдением последовательности номеров бланков чеков, при этом чековая книжка не выносится за пределы кассы государственного учреждения.
Использование чеков государственными учреждениями обеспечивается с соблюдением последовательности номеров бланков чеков, при этом чековая книжка не выносится за пределы кассы государственного учреждения.
На оборотной стороне корешка чековой книжки делается запись об оприходовании наличных денег в кассу с указанием номера и даты приходного ордера за подписью главного бухгалтера или лица его заменяющего.
Сноска. Правила дополнены пунктом 74-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577; с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.01.2022 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

74-2. Кассир өзіне жүктелген жұмысты орындауды басқа тұлғаларға сенiп тапсырмайды.
Кассирді уақытша ауыстыру қажет болған жағдайда міндеттерін атқару мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығы негізінде толық материалдық жауапкершiлiк туралы шарт жасаса отырып, басқа қызметкерге жүктеледі.
Кассир кенеттен жұмыста болмай қалған жағдайда (сырқаттанып қалуы және басқа да себептер) оның есебінде тұрған қолма-қол ақшаны олар өзіне табыс етілетін тұлға мемлекеттік мекеменің басшысы, ол болмаған кезде – оның ауыстыратын тұлға тағайындаған тұлғалардан тұратын комиссияның қатысуымен дереу санайды. Құндылықтарды қайта санау және табыстау нәтижелері туралы көрсетілген тұлғалардың қолы қойылған акт жасалады.
Басшылар, бас бухгалтерлер және кассалық құжаттарға қол қою құқығын пайдаланатын басқа да қызметкерлер кассирдің мiндеттерiн атқара алмайды.
Ескерту. 74-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
74-3. Егер мемлекеттік мекемеде бюджеттік шот бойынша, ақылы қызметтер ҚБШ бойынша, қайырымдылық көмек ҚБШ бойынша, ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ бойынша, жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ бойынша, нысаналы қаржыландыру ҚБШ бойынша, жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ бойынша ақшалай операциялар болса, мемлекеттік мекемелерде кассалық операцияларды есепке алу кассалық кітапта Нысандар альбомының КО-4 нысаны бойынша немесе 440 нысаны бойынша жүргізіледі.
Банктен алынған қолма-қол ақша сол күні Нысандар альбомының № КО-1 нысаны бойынша кіріс кассалық ордері бойынша мемлекеттік мекеменің кассасына кіріс ретінде тіркеледі. Кіріс және шығыс кассалық ордерлерін кассаға жіберілгенге дейін Нысандар альбомының № КО-3а нысаны бойынша бухгалтерия кіріс және шығыс кассалық ордерлерін тіркеу журналында тіркейді.
Мемлекеттік мекемелердің кассалары қолма-қол ақшаны қабылдауды бас бухгалтер немесе ол уәкілеттік берген тұлға қол қойған кіріс кассалық ордерлері бойынша, соңғылары мен кассирдің қолы қойылған, кассир мөрімен (мөртабанымен) расталған түбіртек беру арқылы жүргізеді.
Ескерту. 74-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195; 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
74-4. Мемлекеттік мекемелер кассаларында банктен чек бойынша және корпоративтік төлем карточкасын пайдалану арқылы алынған қолма-қол ақшаны қызмет көрсететін банктен ақша алған күнді қоспағанда, үш жұмыс күннен артық емес сақтайды.
Мемлекеттік мекеме кассаға қабылдаған қолма-қол ақша қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей қолма-қол ақшаны тиісті бақылау шоттарына есептеу үшін банкке тапсырады.
Ақшаны, оларды алдын ала тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына тапсырмастан, пайдалануға рұқсат етiлмейдi.

74-2. Кассир не передоверяет выполнение порученной ему работы другим лицам.
В случае необходимости временной замены кассира исполнение обязанностей на основании приказа руководителя государственного учреждения возлагается на другого работника с заключением договора о полной материальной ответственности.
В случае внезапного оставления кассиром работы (болезнь и другие причины) находящиеся у него в подотчете наличные деньги немедленно пересчитываются лицом, которому они передаются, в присутствии комиссии из лиц, назначенных руководителем государственного учреждения, при его отсутствии лицом, его заменяющим. О результатах пересчета и передачи ценностей составляется акт за подписями указанных лиц.
Руководители, главные бухгалтеры и другие работники, пользующиеся правом подписи кассовых документов, не могут исполнять обязанности кассира.
Сноска. Правила дополнены пунктом 74-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74-3. Учет кассовых операций в государственных учреждениях ведется в кассовой книге по форме КО-4 или по форме 440 Альбома форм, если в государственном учреждении имеются денежные операции по бюджетному счету, по КСН платных услуг, по КСН благотворительной помощи, по КСН целевого финансирования, КСН местного самоуправления.
Полученная в банке наличность приходуется в кассу государственного учреждения в тот же день по приходному кассовому ордеру по форме № КО-1 Альбома форм. Приходные и расходные кассовые ордера до передачи в кассу регистрируются бухгалтерией в журнале регистрации приходных и расходных кассовых документов в форме № КО-3а Альбома форм.
Прием наличных денег кассами государственных учреждений производится по приходным кассовым ордерам, подписанным главным бухгалтером, или лицом, им уполномоченным, с выдачей квитанции за подписями последних и кассира, заверенной печатью (штампом) кассира.
Сноска. Правила дополнены пунктом 74-3 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577; с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации); от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74-4. Государственные учреждения хранят в кассах наличные деньги, полученные как по чеку, так и путем применения корпоративной платежной карточки банка не более трех рабочих дней, не включая день получения денег в обслуживающем банке.
Принятые государственным учреждением в кассу наличные деньги, не позднее трех рабочих дней со дня их приема, сдаются в банк, для зачисления на соответствующие контрольные счета наличности.
Использование денег без предварительной сдачи их на соответствующие контрольные счета наличности не допускается.

Ескерту. 74-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
74-5. Мемлекеттiк мекеменiң кассасынан қолма-қол ақша беру кассалық шығыс ордерлерi (Альбомдағы КО-2 нысаны) немесе төлем тізімдемесі 49 нысаны төлем (есептесу-төлеу) және Альбомның 389 нысаны (бұдан әрі- тізімдемесі) бойынша жүргiзiледi, бұл құжаттарға мөртабан басылып, кассалық шығыс ордерiнің деректемелерi толтырылуы керек.
Мемлекеттiк мекемелерге қызмет көрсететiн орталықтандырылған бухгалтерияда берiлген жалақының жалпы сомасына бiр кассалық шығыс ордерi толтырылады, оның күнi мен нөмiрi әрбiр тiзiмдемесiне қойылады.
Жекелеген тұлғаға кассалық шығыс ордерi немесе тізімдеме бойынша кассир ақша беру кезінде алушының жеке басын куәландыратын құжат ұсынуды талап етедi, құжаттың атауы мен нөмiрiн, оны кiм және қашан бергенiн жазып алады.
Қолма-қол ақшаны алушы ақшаны алғанына қол қояды, қолхат алынған сомасын жазумен көрсете отырып, тек шариктi қаламсаптың пастасымен өз қолымен жазылады. Қолма-қол ақшаны тiзiмдеме бойынша алған кезде жазумен сомасы көрсетiлмейдi.
Ескерту. 74-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
74-6. Мемлекеттік мекеменің штаттық санында жоқ тұлғаларға қолма-қол ақша әр тұлғаға жеке-жеке жазылатын кассалық шығыс ордері бойынша немесе жасалған шарттар немесе мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығы негізінде жеке тізімдеме бойынша беріледі.
Қолма-қол ақшаны кассир тек кассалық шығыс ордерiнде немесе тізімдемеде көрсетiлген тұлғаға ғана бередi. Егер ақша сенiмхат бойынша берiлетiн болса, онда ордердiң мәтiнiнде ақша алушының тегiнен, аты-жөнiнен кейiн ақша алуға сенiм бiлдiрілген тұлғаның тегiн, аты-жөнiн көрсетедi. Егер ақша тiзiмдеме бойынша берiлетiн болса, онда кассир ақша алу жөнiндегi қолхаттың алдына "Сенiмхат бойынша" деген жазу жазады. Сенiмхат кассирде қалады және кассалық шығыс ордерiне немесе тiзiмдемеге тiркеледi.
Тiзiмдеменің титул (басты) парағында қолма-қол ақшалай қаражатты беру туралы рұқсат етiлген жазу жазылып, мемлекеттік мекеменің басшысы мен бас бухгалтерiнің немесе оларды алмастырушы тұлғалардың қолы қойылып, қолма-қол ақшаның берiлген күнi және жазбаша сомасы көрсетiледi.
Ескерту. 74-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Правила дополнены пунктом 74-4 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577.
74-5. Выдача наличных денег из касс государственных учреждений производится по расходным кассовым ордерам (форма КО-2 Альбома форм) или платежным (расчетно-платежным) ведомостям по форме 49 и форме 389 Альбома форм (далее – ведомости), с наложением на этих документах штампа с реквизитами расходного кассового ордера.
В централизованных бухгалтериях, обслуживающих государственные учреждения, на общую сумму выданной заработной платы составляется один расходный кассовый ордер, дата и номер которого проставляется на каждой ведомости.
При выдаче денег по расходному кассовому ордеру отдельному лицу или по ведомости кассир требует предъявления документа, удостоверяющего личность получателя, записывает наименование и номер документа, кем и когда он выдан.
Получатель денег расписывается в получении наличных денег собственноручно шариковой ручкой с указанием полученной суммы прописью. При получении наличных денег по ведомости сумма прописью не указывается.
Сноска. Правила дополнены пунктом 74-5 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577.
74-6. Выдача наличных денег лицам, не состоящим в штатной численности государственного учреждения, производится по расходным кассовым ордерам, выписываемым отдельно на каждое лицо, или по отдельной ведомости на основании заключенных договоров или приказа руководителя государственного учреждения.
Выдачу наличных денег кассир производит только лицу, указанному в расходном кассовом ордере или ведомости. Если выдача денег производится по доверенности, то в тексте ордера после фамилии, имени и отчества (при его наличии) получателя денег указываются фамилия, имя и отчество лица, которому доверено получение денег. Если выдача денег производится по ведомости, перед распиской в получении денег кассир производит запись: "по доверенности". Доверенность остается у кассира и прикрепляется к расходному кассовому ордеру или ведомости.
На титульном (заглавном) листе ведомости производится разрешительная надпись о выдаче наличных денег, за подписями руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения или лиц, их заменяющих, с указанием сроков выдачи наличных денег и суммы прописью.
Сноска. Правила дополнены пунктом 74-6 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

74-7. Жекелеген тұлғаларға жалақы үшiн қолма-қол ақшаны бiр жолғы беру, кассалық шығыс ордерi бойынша жүргiзiледi.
Әрбір кассалық ордер бойынша ақшаны алғаннан не бергеннен кейін, кассир дереу касса кітабына жазбалар жүргізеді.
Күн сайын, жұмыс күнінің аяғында кассир бір күндегі операциялардың қорытындысын санайды, келесі күнге қалған кассадағы ақшаның қалдығын шығарады және бухгалтерияға кассир есебі ретінде екінші жыртпалы бетті (бір күндегі касса кітабындағы жазбалардың көшірмесін) кіріс және шығыс құжаттарымен бірге, касса кітабындағы қолхат арқылы тапсырады. Кассир бір мезгілде кассадағы қолма-қол ақшаның қалдығын кассада нақты бар ақшамен салыстырады.
Ескерту. 74-7-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
74-8. Есепті ай біткен соң, барлық жүзеге асырылатын операцияларды бухгалтерлік есепке алу шоттарында көрсету және бухгалтерлік есептілікті белгіленген мерзімде жасау мақсатында:
1) тiзiмдемеде төлем төленбеген тұлғалардың тегiнің қарсысына мөртабан басылады немесе "Депозитке салынды" деп қолмен белгi соғылады;
2) тiзiмдеменің соңында іс жүзінде төленген сома және депозитке салынуға жататын алынбаған сома туралы жазу жасалады, бұл соманы тiзiмдемедегi жалпы жиынымен салыстырылады және оған кассирдің қолы қойылады;
3) кассалық кiтапқа iс жүзiнде төленген сома жазылады және тiзiмдемеге: "№___ кассалық шығыс ордері" деген мөртабан басылады.
Бухгалтерлiк қызмет тiзiмдемеде мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша кассир жасаған белгiлердi тексеріп, ол бойынша депозитке салынған және берілген соманы есептейдi.
Депозитке салынған сома банкке өткiзiледi және өткiзiлген сомаға бiр ортақ кассалық шығыс ордерi толтырылады, ол қолма-қол ақшалай салым жөнiндегi хабарландыру жазу үшiн негiз болады, онда бюджеттiк сыныптаманың коды мiндеттi түрде көрсетiледi.
Ескерту. 74-8-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
74-9. Әрбiр мемлекеттiк мекеме нөмiрленген, жiппен қайымдалған және сүргiштi немесе мастикалық мөр басылған бiр ғана кассалық кiтапты жүргiзедi. Кассалық кiтаптағы парақтардың саны басшының, бас бухгалтердің немесе осы мемлекеттiк мекеменің бухгалтерлiк есебiн қамтамасыз ететiн бөлiмшенi басқаратын тұлғаның қолымен расталады.
Кассалық кiтаптағы жазу көшiрме қағаз арқылы екі данада жүргізіледі. Парақтардың екiншi даналары жыртылады және кассирдің есебі қызметін атқарады. Парақтардың бiрiншi даналары кассалық кiтапта қалады. Парақтардың бiрiншi және екiншi даналары бiрдей нөмiрмен нөмiрленедi.
Кассалық кітапта өшіруге және ескертілмеген түзету енгізуге тыйым салынады. Кітапта қатені түзету, түзетудің күні көрсетіле отырып, "Түзетілді" деген жазумен ескертілуі кассирмен және мемлекеттік мекеменің бас бухгалтерінің немесе оларды ауыстыратын тұлғалар қойған қолымен расталуы тиіс.

74-7. Разовые выдачи наличных денег на заработную плату отдельным лицам производятся по расходным кассовым ордерам.
Записи в кассовую книгу производятся кассиром сразу же после получения или выдачи денег по каждому кассовому ордеру или ведомости.
Ежедневно, в конце рабочего дня, кассир подсчитывает итоги операций за день, выводит остаток денег в кассе на следующее число и передает в бухгалтерию в качестве отчета кассира второй отрывной лист (копию записей в кассовой книге за день) вместе с приходными и расходными документами под расписку в кассовой книге. Одновременно кассир сверяет остаток наличных денег в кассе с фактическим наличием денег.
Сноска. Правила дополнены пунктом 74-7 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577.
74-8. По истечении отчетного месяца в целях отражения на счетах бухгалтерского учета всех осуществляемых операций и составления в установленные сроки бухгалтерской отчетности:
1) в ведомости против фамилий лиц, которым не произведены выплаты, проставляется штамп или делается отметка от руки "Депонировано";
2) в конце ведомости делается надпись о фактически выплаченной сумме и о неполученной сумме подлежащей депонированию, эти суммы, сверяются с общим итогом по ведомости и скрепляются подписью кассира;
3) фактически выплаченная сумма записывается в кассовую книгу и на ведомости проставляется штамп: "Расходный кассовый ордер № __".
Бухгалтерская служба проверяет отметки кассира в ведомостях и подсчет выданных и депонированных по ним сумм.
Депонированные суммы сдаются в банк, и на сданные суммы составляется один общий расходный кассовый ордер, служащий основанием для выписки объявления на взнос наличных денег с обязательным указанием кода бюджетной классификации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 74-8 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577.
74-9. Каждое государственное учреждение ведет только одну кассовую книгу, которая должна быть пронумерована, прошнурована и опечатана сургучной или мастичной печатью. Количество листов в кассовой книге заверяется подписями руководителя, главного бухгалтера или лица, возглавляющего подразделение, обеспечивающее бухгалтерский учет данного государственного учреждения.
Записи в кассовой книге ведутся в двух экземплярах через копировальную бумагу. Вторые экземпляры листов отрываются и служат отчетом кассира. Первые экземпляры листов остаются в кассовой книге. Первые и вторые экземпляры листов нумеруются одинаковыми номерами.
Подчистки и неоговоренные исправления в кассовой книге не допускаются. Исправление ошибки в кассовой книге должно быть оговорено надписью "Исправлено" и подтверждено подписями кассира и главного бухгалтера государственного учреждения или лиц, их заменяющих с указанием даты исправления.

Ескерту. 74-9-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
74-10. Кассалық кiрiс және шығыс ордерлерiн немесе тізімдемені алу кезінде кассир:
1) құжаттарда - бас бухгалтердің қолы, ал кассалық шығыс ордерi мен тізімдемеде - мемлекеттiк мекеме басшысының немесе ол уәкiлеттiк берген тұлғалардың қолы болуын және оның растығын;
2) құжаттарды ресiмдеудің дұрыстығын;
3) құжаттарда аталған қосымшалардың болуын тексереді.
Осы талаптардың бiрi болмаса бiрi сақталмаған жағдайда, кассир құжаттарды тиiсiнше ресiмдеу үшiн бухгалтерлiк қызметке дереу қайтарады.
Кассалық кiрiс және шығыс ордерлерiне немесе тізімдемеге қосымшаларымен бiрге, күнi, айы, жылы көрсетiле отырып, мiндеттi түрде "Алынды" немесе "Төленді" деп жазылған мөртабан басылуға жатады.
Ескерту. 74-10-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
74-11. Кассалық шығыс ордерінде немесе тізімдемеде алушының қойылған қолымен расталмайынша кассадан қолма-қол ақша беру кассадағы қолма-қол ақша қалдығын растау үшін қабылданбайды. Бұл сома кем шығу болып саналады және кассирдің келісумен одан өндіріп алынады. Кассалық кіріс ордерімен расталмаған қолма-қол ақша кассаның артық ақшасы деп саналып, 204113 "Мұнай секторы ұйымдарынан және Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерді қоспағанда, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар", 204114 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелермен алынатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар" түсімдердің бюджеттік кодтары бойынша тиісті бюджеттің кірісіне есепке алынады.
Ескерту. 74-11-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
74-12. Қолма-қол ақшаның мақсатқа сай пайдаланылуын есепке алуды бақылау үшiн мемлекеттік мекемелер бюджет ақшасына арналған Нысандар альбомының 453-нысаны бойынша (бұдан әрі - 453) қолма-қол ақшаның мақсатқа сай пайдаланылуын бақылау кiтабын және Альбомның 454-нысаны (бұдан әрі - 454) бойынша ақылы қызметтерден, қайырымдылық көмектен, жергілікті өзін-өзі басқару, нысаналы қаржыландыру бойынша түскен қолма-қол ақшаны мақсатқа сай пайдаланылуын бақылау кітабын жүргізуі қажет.

Сноска. Правила дополнены пунктом 74-9 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74-10. При получении приходных и расходных кассовых ордеров или ведомости кассир проверяет:
1) наличие и подлинность на документах подписи главного бухгалтера, а на расходном кассовом ордере или ведомости-подписи руководителя государственного учреждения или лиц, ими уполномоченных;
2) правильность оформления документов;
3) наличие перечисленных в документах приложений.
В случае несоблюдения хотя бы одного из этих требований кассир незамедлительно возвращает документы в бухгалтерскую службу для надлежащего оформления.
Приходные и расходные кассовые ордера или ведомости вместе с приложениями подлежат обязательному проставлению штампа "Получено" или "Оплачено" и подписи с указанием числа, месяца, года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 74-10 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577.
74-11. Выдача наличных денег из кассы, не подтвержденная росписью получателя в расходном кассовом ордере или ведомости, в оправдание остатка наличных денег в кассе не принимается. Эта сумма считается недостачей и взыскивается с кассира с его согласия. Наличные деньги, не оправданные приходными кассовыми ордерами, считаются излишком кассы и зачисляются в доход соответствующего бюджета по кодам бюджетной классификации поступлений 204113 "Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и в Фонд компенсации потерпевшим", 204114 "Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета".
Сноска. Правила дополнены пунктом 74-11 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577; в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74-12. Для контроля за учетом целевого использования наличных денег государственным учреждениям необходимо вести книгу контроля использования наличных денег по целевому назначению по форме 453 Альбома форм (далее - 453) для бюджетных денег, и книгу контроля использования наличных денег по целевому назначению, поступивших от платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, по местному самоуправлению, целевому финансированию по форме 454 Альбома (далее - 454).

Кассалық кітаптың және 453 және 454-нысандар бойынша бақылау кітаптарының дұрыс жүргізілуін бақылау бас бухгалтерге немесе мемлекеттік мекемеде бухгалтерлік есеп жүргізуді қамтамасыз ететін бөлімшені басқаратын тұлғаға жүктеледі.
Нысандар альбомында көзделген деректемелердің болу шартымен компьютерлік жүйелер толтырылған кассалық құжат бланкілерін пайдалануға жол беріледі.
Ескерту. 74-12-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 бұйрықтарымен.
74-13. Әрбір мемлекеттік мекеменің қолма-қол ақшамен есеп айырысу жүргізу үшін кассасы болуы тиіс. Кассаға кіретін есік операциялар жасау кезінде іш жағынан кілттеліп жабылуы тиіс. Кассаның жұмысына қатысы жоқ тұлғалардың оның бөлмесіне кіруіне рұқсат етілмейді. Әрбір мемлекеттік мекемеде кассаға кіретін тұлғалардың тізімі жасалады, оған басшы, ол болмаған кезде оны ауыстыратын тұлға мен бас бухгалтер қол қояды.
Мемлекеттік мекеменің басшысы, ол болмаған кезде оны ауыстыратын тұлға қолма-қол ақшаны сақтау мен тасымалдау кезінде оның сақталуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 74-13-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
74-14. Мемлекеттiк мекемелердің барлық қолма-қол ақшасы, чек кітапшалары, қатаң есептілік бланкілерін есепке алу бойынша кіріс-шығыс кітаптары және кассалық кітаптары сейфтерде немесе отқа жанбайтын металл жәшiктерде, олар жұмыс аяқталғаннан кейiн кiлттелiп, сүргiш мөр басылып жабылады.
Сейфтер мен металл жәшiктердің кiлттерi, сондай-ақ мөрлер кассирде сақталады. Кассир оларды белгіленген жерлерде қалдырмайды, сырт тұлғаларға бермейді, есепке алынбаған телнұсқа жасатпайды.
Мемлекеттік мекемелердің басшыларында кiлттердің есепке алынған телнұсқалары мөрлеген пакеттерде, қобдишаларға немесе басқа да орауыштарға сақталады. Кемiнде тоқсанына бiр рет оларға комиссиялық тексеру жүргiзiледi. Кiлттің жоғалғаны анықталған жағдайда, мемлекеттiк мекеменің басшысы болған оқиға туралы iшкi iстер органдарына хабарлайды және металл жәшiктің құлпын дереу ауыстыру шараларын қолданады.
Кассада осы мемлекеттiк мекемеге тиесiлi емес қолма-қол ақша мен басқа да құндылықтарды сақтауға рұқсат етілмейді.

Контроль за правильным ведением кассовой книги и книг контроля по формам 453 и 454 возлагается на главного бухгалтера или лицо, возглавляющее подразделение, обеспечивающее ведение бухгалтерского учета в государственном учреждении.
Допускается использование бланков кассовых документов, заполненных с использованием компьютерных систем при условии наличия в них реквизитов предусмотренных Альбомом форм.
Сноска. Правила дополнены пунктом 74-12 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
74-13. Каждое государственное учреждение для осуществления расчетов наличными деньгами должно иметь кассу. Двери в кассу во время совершения операций должны быть заперты с внутренней стороны. Лица, не имеющие отношения к ее работе, в помещение кассы не допускаются. В каждом государственном учреждении составляется список лиц, имеющих доступ в кассу, который подписывается руководителем, при его отсутствии лицом, его заменяющим, и главным бухгалтером.
Руководитель государственного учреждения, при его отсутствии лицо, его заменяющее, обеспечивает условиями для сохранности наличных денег при их хранении и транспортировке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 74-13 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577; в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74-14. Все наличные деньги, чековые книжки, приходно-расходные книги по учету бланков строгой отчетности и кассовая книга в государственном учреждении должны храниться в сейфах или несгораемых металлических шкафах, которые по окончании работы кассы закрываются ключом и опечатываются сургучной печатью кассиром.
Ключи от сейфов и металлических шкафов, а также печати хранятся у кассира. Кассир не оставляет их в условленных местах, не передает посторонним лицам, не изготавливает неучтенные дубликаты.
Учтенные дубликаты ключей в опечатанных пакетах, шкатулках и других упаковках хранятся у руководителя государственного учреждения. Не реже одного раза в квартал проводится их комиссионная проверка. При обнаружении утраты ключа руководитель государственного учреждения сообщает о происшествии в органы внутренних дел и принимает меры к немедленной замене замка металлического шкафа.
Хранение в кассе наличных денег и других ценностей, не принадлежащих данному государственному учреждению, не допускается.

Ескерту. 74-14-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
74-15. Кассаның бөлмесi мен металл жәшiктердi ашар алдында кассир құлыптардың, есiктердің, терезе торлары мен мөрлердiң сақталуын тексереді, күзет дабылының бұзылмағандығына көз жеткiзеді.
Мөр бүлiнген немесе алынған, құлыптар, есiктер мен терезе торлары сындырылған жағдайда, кассир мұны дереу мемлекеттiк мекеменің басшысына хабарлайды, ол болған оқиға туралы iшкi iстер органдарына хабарлайды және ішкі істер органдарының қызметкерлерi келгенше кассаны күзету шараларын қолданады.
Басшы, бас бухгалтер немесе оны ауыстыратын тұлға, сондай-ақ кассир iшкi iстер органдарының рұқсатын алғаннан кейiн кассада сақтаулы қолма-қол ақша мен басқа да құндылықтардың бар-жоғын тексередi. Тексеру кассалық операциялар басталмастан бұрын жүргізілуі тиіс. Тексеру нәтижелерi туралы акт үш данада жасалады, оған тексеруге қатысатын барлық тұлғалар қол қояды. Актiнің бiрiншi данасы - iшкi iстер органдарына, екiншiсi - бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне беріледі, үшiншiсi - мемлекеттiк мекемеде қалады.
Ескерту. 74-15-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
74-16. Кассаны түгендеу "Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 22 тамыздағы № 423 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 7197 болып тіркелген) бекітілген мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларына сәйкес жүргізіледі. Кассаға түгендеу жүргізу нәтижелері бойынша қолма-қол ақшаны түгендеу актісі жасалады.
Ескерту. 74-16-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 06.01.2022 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
75. Жоспарлы тағайындаулардың және төленген міндеттемелердің талдамалы есебі жоспарлы тағайындауларды және төленген міндеттемелерді ерекшеліктер бойынша бөле отырып, әрбір бағдарлама, кіші бағдарлама бойынша Нысандар альбомының 294-а нысаны бойынша талдамалы есеп карточкаларында жүргізіледі. Карточкаларда бір айдағы және жыл басынан қорытындылар саналады.
76. Корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып 1020 "Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты" шоты бойынша бюджет ақша қаражатының нысаналы пайдаланылуын талдамалы есепке алу Нысандар альбомының 453 нысаны бойынша кітапта жүргізіледі.
77. 1030 "Есеп айырысу шоты" қосалқы шоты бойынша талдамалы есепке алу Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларда жүргізіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 74-14 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577.
74-15. Перед открытием помещения кассы и металлических шкафов кассир проверяет сохранность замков, дверей, оконных решеток, печатей на дверях, исправность охранной сигнализации.
В случае повреждения или снятия печати, поломки замков, дверей и решеток кассир немедленно докладывает об этом руководителю государственного учреждения, который сообщает о происшествии в органы внутренних дел и принимает меры к охране кассы до прибытия сотрудников органов внутренних дел.
Руководитель, главный бухгалтер или лица, их заменяющие, а также кассир после получения разрешения органов внутренних дел производят проверку наличия денег и других ценностей, хранящихся в кассе. Проверка должна быть произведена до начала кассовых операций. О результатах проверки составляется акт в трех экземплярах, который подписывается всеми участвующими в проверке лицами. Первый экземпляр акта передается в органы внутренних дел, второй - администратору бюджетных программ, третий - остается у государственного учреждения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 74-15 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577.
74-16. Инвентаризация кассы проводится в соответствии с Правилами проведения инвентаризации в государственных учреждениях, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 августа 2011 года № 423 "Об утверждении Правил проведения инвентаризации в государственных учреждениях" (зарегистрированный в Реестре нормативных правовых актов за № 7197). По результатам инвентаризации кассы составляется Акт инвентаризации наличия денег.
Сноска. Правила дополнены пунктом 74-16 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577; в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 06.01.2022 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Аналитический учет плановых назначений и оплаченных обязательств ведется на карточках аналитического учета по форме 294-а Альбома форм по каждой программе, подпрограмме с выделением плановых назначений и оплаченных обязательств по спецификам. В карточках подсчитываются итоги за месяц и с начала года.
76. Аналитический учет целевого использования бюджетных денежных средств по счету 1020 "Текущий счет государственного учреждения" с применением корпоративной платежной карточки ведется в книге по форме 453 Альбома форм.
77. Аналитический учет по субсчету 1030 "Расчетный счет" ведется на карточках форма 292-а Альбома форм.

78. 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шоты жөнінде ақша қаражатының қозғалысы бойынша операцияларды есепке алу Нысандар альбомының 5-20 "Қолма-қол ақшаның бақылау шотынан көшірме", 5-15 "Мемлекеттік мекеменің жүргізілген төлемдері бойынша күн сайынғы үзінді көшірме" нысандарының негізінде Нысандар альбомының 381 нысаны және оған қосымша берілген құжаттар бойынша жинақтау ведомосінде жүргізіледі. Филантропиялық қызметтің және (немесе) демеушілік қызметтің және (немесе) меценаттық қызметтің және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтің жекелеген түрлері бойынша 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шоты бойынша талдамалы есеп Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларда (Нысандар альбомының 292 нысанды кітабында) жүргізіледі.
1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" қосалқы шоты бойынша ақша қаражатының қозғалысы жөніндегі операцияларды есепке алу 5-33 "Ақылы қызметтердің ҚБШ қалдықтар туралы есеп", 5-15 "Мемлекеттік мекеменің жүргізген төлемдері бойынша күнделікті көшірме" нысандарының және оларға қосымша құжаттардың негізінде Нысандар альбомының 381 нысаны (3-мемориалды ордер) бойынша жинақтау ведомосінде жүргізіледі.
1043 "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шоты бойынша ақша қаражатының қозғалысы жөніндегі операцияларды есепке алу "Мемлекеттік мекеменің шотынан көшірме" 5-20, 5-15 "Мемлекеттік мекеменің жүргізген төлемдері бойынша күнделікті көшірме" нысандары және оларға қосымша құжаттардың негізінде Нысандар альбомының 381 нысаны (3-мемориалды ордер) бойынша жинақтау ведомосінде жүргізіледі. 1043 "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шоты бойынша талдамалы есеп Нысандар альбомының 292-а нысаны бойынша карточкаларда (Нысандар альбомының 292 нысаны бойынша кітапта) жүргізіледі.
Ескерту. 78-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
78-1. 1044 "Жергілікті өзін өзі басқару ҚБШ" қосалқы шоты бойынша ақшалай қаражат қозғалы бойынша операцияларды есепке алу 5-20 "Қолма-қол ақшаның бақылау шотынан көшірме", 5-15 "Мемлекеттік мекеменің жүргізілген төлемдері бойынша күн сайынғы үзінді көшірме" нысандарының негізінде Нысандар альбомы (3 мемориалдық ордер) 381 нысаны бойынша жинақтаушы ведомостінде жүргізіледі. 1044 "Жергілікті өзін өзі басқару ҚБШ" қосалқы шоты бойынша талдамалы есепке алу үшін Нысандар альбомының 434-м/с нысаны пайдаланылады.
Ескерту. Ереже 78-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

78. Учет операций по движению денежных средств по субсчету 1041 "КСН благотворительной помощи" ведется в накопительной ведомости по форме 381 Альбома форм (мемориальный ордер 3) на основании форм 5-20 "Выписка с контрольного счета наличности", 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения" и приложенным к ним документам. Аналитический учет по субсчету 1041 "КСН благотворительной помощи" по отдельным видам филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине ведется на карточках форма 292-а Альбома форм (в книге форма 292 Альбома форм).
Учет операций по движению денежных средств по субсчету 1042 "КСН платных услуг" ведется в накопительной ведомости по форме 381 Альбома форм (мемориальный ордер 3) на основании форм 5-33 "Отчет об остатках на КСН платных услуг", 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения" и приложенным к ним документам.
Учет операций по движению денежных средств по субсчету 1043 "КСН временного размещения" ведется в накопительной ведомости по форме 381 Альбома форм (мемориальный ордер 3) на основании форм 5-20 "Выписка с контрольного счета наличности", 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения" и приложенным к ним документам. Аналитический учет по субсчету 1043 "КСН временного размещения денег" ведется на карточках по форме 292-а Альбома форм (в книге по форме 292 Альбома форм).
Сноска. Пункт 78 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации); от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78-1. Учет операций по движению денежных средств по субсчету 1044 "КСН местного самоуправления" ведется в накопительной ведомости по форме 381 Альбома форм (мемориальный ордер 3) на основании форм 5-20 "Выписка с контрольного счета наличности", 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения" и приложенным к ним документам. Для аналитического учета по субсчету 1044 "КСН местного самоуправления" используется форма 434-м/с Альбома форм.
Сноска. Правила дополнены пунктом 78-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).

79. 1050 "Шетелдiк валютадағы шот" қосалқы шоты бойынша ақша қаражатының қозғалысы жөнiндегi операцияны есепке алу теңгеде, Нысандар альбомының 381 нысаны (3-мемориалды ордер) бойынша жинақтау ведомосiнде, ал операциялардың талдама есебi Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында немесе Нысандар альбомының 292 нысанды кiтабында жүргiзiледi.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
80. 1061 "Байланысты гранттың арнайы шоты" қосалқы шоты байланысты гранттардың қозғалысы бойынша операцияларды есепке алу Нысандар альбомының 381 нысанды (3-мемориалды ордер) жинақтау ведомосінде жүргізіледі. 1061 "Байланысты гранттың арнайы шоты" қосалқы шоты бойынша талдама есеп Нысандар альбомының 294-а нысанды карточкаларында жүргізіледі.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. 1062 "Сыртқы қарыздың арнайы шоты" шотының сыртқы қарыздар қаражатының қозғалысы бойынша операцияларды есепке алу Нысандар альбомының 381 нысанды (3-мемориалды ордер) жинақтау ведомосінде жүргізіледі. Жазбалар екінші деңгейдегі банктің шоты бойынша үзінді көшірменің және оған қоса берілген құжаттардың негізінде жүргізіледі. 1062 "Сыртқы қарыздың арнайы шоты" шоты бойынша талдама есеп шығыстардың бюджеттік сыныптамасы кодтары бойынша Нысандар альбомының 294-а нысанды карточкаларында жүргізіледі.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. 1071 "Аккредитивтер" қосалқы шоты бойынша талдама есеп Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында (Нысандар альбомының 292 нысанды кітабында) әрбір ашылған аккредитив бойынша жүргізіледі.
Ақша құжаттарының талдама есебі олардың түрлері бойынша Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында (292 нысанды кітапта), жүргізіледі.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
83. Мемлекеттік мекемелердің кодтарындағы қаражаттың қозғалысы бойынша операцияларды есепке алу жинақтау ведомосінің Нысандар альбомының 381 нысаны бойынша (2-мемориалды ордер) жүргізіледі. Жазбалар "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" 4-20 нысанды есептер және 5-15 "Мемлекеттік мекемелер бойынша төлемдер тізілімі" нысаны мен оған қоса берілген құжаттар негізінде жүргізіледі. Ағымдағы қаржы жылының төлемдерін қайтару бойынша жазбалар үшін 2-38 нысаны бойынша төлем тапсырмасы мен аумақтық қазынашылық бөлімшесі ұсынған 5-17 "Қалпына келтіру мен тасымалдар тізілімі" нысанының есебі негіз болып табылады. Өткен жылдардың төлемдерін қайтару бойынша жазбалар үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесі ұсынған 2-38 нысан бойынша төлем тапсырмасы, ал жергілікті бюджеттің кірісіне бұрынғы жылдардың дебиторлық берешегін қайтару сомасын аудару бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесінің төлемдік тапсырмасы негіз болып табылады.

79. Учет операций по движению денежных средств по субсчету 1050 "Счет в иностранной валюте" ведется в тенге в накопительной ведомости форме 381 Альбома форм (мемориальный ордер 3), а аналитический учет операций на карточках формы 292-а Альбома форм или в книге формы 292 Альбома форм.
Сноска. Пункт 79 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
80. Учет операций по движению связанных грантов субсчет 1061 "Специальный счет связанного гранта" ведется в накопительной ведомости форма 381 Альбома форм (мемориальный ордер 3). Аналитический учет по субсчету 1061 "Специальный счет связанного гранта" ведется на карточках формы 294-а Альбома форм.
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Учет операций по движению средств внешних займов субсчета 1062 "Специальный счет внешнего займа" ведется в накопительной ведомости форма 381 Альбома форм (мемориальный ордер 3). Записи производятся на основании выписки по счету банка второго уровня и приложенных к ним документов. Аналитический учет по субсчету 1062 "Специальный счет внешнего займа" ведется по кодам бюджетной классификации расходов на карточках форма 294-а Альбома форм.
Сноска. Пункт 81 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Аналитический учет по субсчету 1071 "Аккредитивы" ведется по каждому открытому аккредитиву на карточках формы 292-а Альбома форм (в книге формы 292 Альбома форм).
Аналитический учет денежных документов по каждому виду ведется на карточках формы 292-а Альбома форм (в книге формы 292 Альбома форм).
Сноска. Пункт 82 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
83. Учет операций по движению средств на кодах государственных учреждений ведется в накопительной ведомости по форме 381 Альбома форм (мемориальный ордер 2). Записи производятся на основании отчетов формы 4-20 "Сводный отчет по расходам" и формы 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения" и приложенных к ним документов. Основанием для записи по возврату платежей текущего финансового года является платежное поручение по форме 2-38 и отчет формы 5-17 "Реестр восстановлений и переносов", представленное территориальным подразделением казначейства. Основанием для записи по возврату платежей прошлых лет является платежное поручение по форме 2-38, представленное территориальным подразделением казначейства, а по перечислению в доход местного бюджета суммы возврата дебиторской задолженности прошлых лет - платежное поручение территориального подразделения казначейства.

Орталықтандырылған бухгалтерияларда жоспарлы тағайындаулардың және төленген міндеттемелердің талдамалы есебі Нысандар альбомының 294-а нысанды талдама есеп карточкаларында, бағдарламалар мен кіші бағдарламалар бөлінісінде жүргізіледі. Нысандар альбомының 294-а нысанды карточкаларындағы қорытындылар бір айға және жылдың басынан есептеледі.
Міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарының орындалуын дербес жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелерде және орталықтандырылған бухгалтерияларда мемлекеттік мекемелер бойынша міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жалпы жеке жоспарын жасау кезінде міндеттемелерді қабылдауға, кассалық және нақты шығыстардың талдамалы есебі бағдарламалар, кіші бағдарламалар және бюджеттік сыныптама ерекшеліктері бойынша Нысандар альбомының 294 нысанды жоспарлы тағайындауларда және шығыстарды есепке алу кітабында жүргізіледі. Жазбалар бір күнде түскен әр құжат бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 83-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
5-тарау. Қаржы инвестициялары мен қаржы міндеттемелерін есепке алу тәртібі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Қаржы инвестициялары бойынша операцияларды есепке алу үшін мынадай шоттар арналған:
1110 "Қысқа мерзімді берілген қарыздар";
1120 "Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары";
1130 "Қысқа мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв";
2110 "Ұзақ мерзімді берілген қарыздар";
2120 "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары";
2130 "Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв";
85. Қаржы міндеттемелерімен жасалатын операцияларды есепке алу үшін мынадай шоттар арналған:
3010 "Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар";
3020 "Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар";
3030 "Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар";
3040 "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер";
4010 "Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар";
4020 "Ұзақ мерзімді алынған ішкі қарыздар;
4030 "Өзге ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер";
4040 "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер".
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) өзгеріс енгізілді – 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Аналитический учет плановых назначений и оплаченных обязательств в централизованных бухгалтериях ведется в разрезе программ и подпрограмм на карточках аналитического учета формы 294-а Альбома форм. Итоги в карточках формы 294-а Альбома форм подсчитываются за месяц и с начала года.
В государственных учреждениях, осуществляющих учет исполнения индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам самостоятельно, и в централизованных бухгалтериях при составлении индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам по государственным учреждениям аналитический учет плановых назначений на принятие обязательств, оплаченных обязательств ведется в книге учета плановых назначений и расходов форма 294 Альбома форм по программам, подпрограммам и спецификам бюджетной классификации. Записи производятся по каждому документу, поступившему за день.
Сноска. Пункт 83 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
Глава 5. Порядок учета финансовых инвестиций и финансовых обязательств
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Для учета операций по финансовым инвестициям предназначены следующие счета:
1110 "Краткосрочные займы предоставленные";
1120 "Краткосрочные финансовые инвестиции";
1130 "Резерв на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций";
2110 "Долгосрочные займы предоставленные";
2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции";
2130 "Резерв на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций".
85. Для учета операций с финансовыми обязательствами предназначены следующие счета:
3010 "Краткосрочные внешние займы полученные";
3020 "Краткосрочные внутренние займы полученные";
3030 "Прочие краткосрочные финансовые обязательства";
3040 "Краткосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства";
4010 "Долгосрочные внешние займы полученные";
4020 "Долгосрочные внутренние займы полученные";
4030 "Прочие долгосрочные финансовые обязательства";
4040 "Долгосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства".
Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

86. Мемлекеттік мекеме мынадай әдістерді пайдалана отырып, қаржы инвестицияларын кейіннен есепке алуды жүзеге асырады:
квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржылық инвестициялар:
өзіндік құны бойынша;
үлестік қатысу;
квазимемлекеттік сектор субъектілеріне тиімді пайыздық мөлшерлемені қолдана отырып, амортизацияланған құн бойынша берілген ұзақ мерзімді қарыздар;
басқа да қаржылық инвестициялар:
өзіндік құны бойынша;
әділ құны бойынша;
амортизацияланған құны бойынша;
қауымдасқан ұйымдарға немесе бірлескен кәсіпорындарға қаржылық инвестициялар:
үлестік қатысу;
өзге қаржы инвестициялары:
өзіндік құны бойынша;
әділ құн бойынша;
амортизацияланған құн бойынша.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Алғаш таныған кезде қаржы инвестициялары мен қаржылық міндеттемелер әдiл құны бойынша бағаланады, оған, қаржылық нәтиже арқылы әділ құны бойынша ескерілмейтін қаржылық актив немесе қаржылық міндеттеме жағдайында мұндай қаржылық актив немесе қаржылық міндеттемені сатып алумен немесе шығарумен тікелей байланысты мәмілелер бойынша шығындар қосылады.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
88. Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыс (аудан) әкімшіліктерінің, Астана және Алматы қалаларының шешімі негізінде квазимемлекеттік сектор субъектілерін құруға немесе жарғылық капиталын толықтыруға бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне бөлінген ақша қаражатын аударған кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі 2120 "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" шотының дебеті және 1082 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1092 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" шотының тиісті қосалқы шоттарының кредиті бойынша жазба жүргізеді.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
88-1. Квазимемлекеттік сектор субъектілерін түзуге немесе толықтыруға бюджеттік бағдарламалар әкімшісі берген негізгі қаражатты бухгалтерлік есепте көрсету Қазақстан Республикасы Үкіметінің, жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік мүлікті иелену бойынша уәкілетті органның шешімдері негізінде жүргізіледі.
Мемлекеттік мүлік туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес баланстық құны бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерін (мемлекеттік кәсіпорындарды) түзуге немесе толықтыруға негізгі қаражатты беру кезінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мынадай жазба жүргізеді:

86. Государственное учреждение осуществляет последующий учет финансовых инвестиций с использованием следующих методов:
финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора:
по себестоимости;
долевого участия;
долгосрочные займы, предоставленные субъектам квазигосударственного сектора – по амортизированной стоимости с применением метода эффективной ставки процента;
финансовые инвестиции в ассоциированные организации или совместные предприятия:
долевого участия;
прочие финансовые инвестиции:
по себестоимости;
по справедливой стоимости;
по амортизированной стоимости.
Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. При первоначальном признании финансовые инвестиции и финансовые обязательства оцениваются по справедливой стоимости, плюс, в случае финансового актива или финансового обязательства, не учитываемых по справедливой стоимости через финансовый результат, затраты по сделке, которые напрямую связаны с приобретением или выпуском такого финансового актива или финансового обязательства.
Сноска. Пункт 87 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
88. При перечислении денежных средств, выделенных администратору бюджетных программ на основании решения Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов на образование или пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора, администратор бюджетных программ производит запись по дебету счета 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции" и кредиту субсчетов 1082 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", 1092 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям".
Сноска. Пункт 88 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
88-1. Отражение в бухгалтерском учете передачи основного средства администратором бюджетных программ на образование или пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора производится на основании решений Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов, уполномоченного органа по распоряжению государственным имуществом.
При передаче, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе, основных средств на образование или пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора (государственных предприятий) по балансовой стоимости администратором бюджетных программ производятся записи:

2120 "Ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар" шотының дебеті 2300 "Негізгі құралдар" кіші бөлімі шоттарының кредиті;
жинақталған амортизация сомасына:
2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" қосалқы шотының дебеті және 2300 "Негізгі құралдар" шоттарының кредиті.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің (мемлекеттік кәсіпорындардың) жарғылық капиталына қаржылық инвестициялар негізгі қаражатты қайтару жолымен азайған жағдайда, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қабылдау-беру актісінің негізінде шоттардың кері корреспонденциясымен жүргізеді.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік мүлік туралы заңнамасына сәйкес негізгі құралдарды жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталына мүліктік салым ретінде не "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына бағалаушы жүргізген берілетін негізгі құралдарды бағалау нәтижелері бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің акционерлік қоғамдардың акцияларын сатып алуына ақы төлеуге беру кезінде жазбалар сәйкес жүргізіледі.
Негізгі құралдарды қайта бағалау (жете бағалау):
2300 "Негізгі құралдар" шотының дебеті және 5111 "Негізгі құралдарды қайта бағалауға резерв" қосалқы шотының кредиті;
жинақталған амортизацияны түзету сомасына:
5111 "Негізгі құралдарды қайта бағалауға резерв" қосалқы шотының дебеті және 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" шотының кредиті.
Негізгі құралдарды беру:
2120 "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" шотының дебеті және 2300 "Негізгі құралдардың" кіші бөлімі шоттарының кредиті;
жинақталған амортизация сомасына:
2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" қосалқы шотының дебеті және 2300 "Негізгі құралдар" кіші бөлімі шоттарының кредиті";
негізгі құралдарды қайта бағалау бойынша резервті есептен шығару:
5111 "Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв" қосалқы шотының дебеті және 5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі" шотының кредиті.
Негізгі құралдардың баланстық құнының азаюына әкеп соққан қайта бағалау кезіндегі операцияларды есепке алу осы Қағидалардың 269-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасына сәйкес негізгі құралдарды квазимемлекеттік сектор субъектісінің жарғылық капиталын құруға немесе толықтыруға берген кезде осы субъектінің мемлекеттік басқару органы болып табылмайтын бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қаржылық инвестицияларды мемлекеттік басқару органына төленген акциялардың қабылдау-беру актісімен бірге мүлікпен берілетін қабылдау-беру актісін береді.
Акциялардың мемлекеттік пакетін және мемлекеттік қатысу үлесін сенімгерлік басқаруға беру кезінде қаржылық инвестициялар сатып алу-сату шартын жасасу, тиісті бюджетке ақша қаражатын аудару және сатып алу-сату шартына сәйкес басқа да міндеттемелерді орындау сәтіне дейін мемлекеттік басқару органының есебінде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабына сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектілеріне эмиссияны жүзеге асырған, бірақ көрсетілген заңды тұлғалар акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығы жоқ бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік инвестициялық жоба аяқталғанға дейін қаржылық инвестициялардың есебін жүргізеді. Инвестициялық жоба аяқталғаннан кейін қаржы инвестициялары мемлекеттік басқару органының балансына беріледі.
Ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдинг акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығы жоқ бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жарғылық капиталға мемлекеттің қатысуы арқылы Бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру кезінде көрсетілген заңды тұлғалардың қаржылық инвестицияларының бухгалтерлік есебін жүргізуді қамтамасыз етеді.

дебет счета 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции" и кредит счетов подраздела 2300 "Основные средства";
на сумму накопленной амортизации:
дебет субсчета 2391 "Накопленная амортизация основных средств" и кредит счетов подраздела 2300 "Основные средства".
В случае уменьшения финансовых инвестиций в уставный капитал субъектов квазигосударственного сектора (государственных предприятий), путем возврата основных средств, администратором бюджетных программ производится обратная корреспонденция счетов на основании акта приема-передачи.
При передаче, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе, основных средств в качестве имущественного вклада в уставный капитал товариществ с ограниченной ответственностью либо в оплату приобретения акций акционерных обществ администратором бюджетных программ по результатам оценки передаваемых основных средств, произведенных оценщиком в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" производятся записи.
Переоценка (дооценка) основных средств:
дебет счета 2300 "Основные средства" и кредит субсчета 5111 "Резерв на переоценку основных средств";
на сумму корректировки накопленной амортизации:
дебет субсчета 5111 "Резерв на переоценку основных средств" и кредит счета 2391 "Накопленная амортизация основных средств".
Передача основных средств:
дебет счета 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции" и кредит счетов подраздела 2300 "Основные средства";
на сумму накопленной амортизации:
дебет субсчета 2391 "Накопленная амортизация основных средств" и кредит счетов подраздела 2300 "Основные средства";
списание резерва по переоценке основных средств:
дебет субсчета 5111 "Резерв на переоценку основных средств" и кредит счета 5220 "Финансовый результат предыдущих лет".
Учет операций при переоценке, повлекшей уменьшение балансовой стоимости основных средств, производится в соответствии с пунктом 269 настоящих Правил.
При передаче, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе, основных средств на образование или пополнение уставного капитала субъекта квазигосударственного сектора администратором бюджетных программ, не являющимся органом государственного управления данного субъекта, финансовые инвестиции передаются органу государственного управления актом приема-передачи вместе с актом приема-передачи акций, оплаченных передаваемым имуществом.
При передаче государственного пакета акций и государственной доли участия в доверительное управление финансовые инвестиции отражаются в учете органа государственного управления до момента заключения договора купли-продажи, перечисления денежных средств в соответствующий бюджет и выполнения других обязательств в соответствии с договором купли-продажи.
Администраторы бюджетных программ, осуществившие эмиссию в соответствии со статьей 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан в субъекты квазигосударственного сектора, но не имеющие права владения и пользования государственным пакетом акций указанных юридических лиц ведут учет финансовых инвестиций до завершения бюджетного инвестиционного проекта. После завершения инвестиционного проекта финансовые инвестиции передаются на баланс органа государственного управления.
Администраторы бюджетных программ, не имеющие права владения и пользования государственным пакетом акций национальных холдингов и национального управляющего холдинга, обеспечивают ведение бухгалтерского учета финансовых инвестиций указанных юридических лиц при осуществлении бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале.

Ескерту. Ереже 88-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің м.а. 06.01.2022 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
88-2. Инвестициялардың шығуы, оның ішінде беру, сату, тарату жолымен 7420 "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар" шотының дебеті және 2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" қосалқы шотының кредиті бойынша жазбамен көрсетіледі.
Инвестициялардың шығып қалуы Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлікті басқару саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері қайта ұйымдастырылған жағдайларда инвестицияларды есепке алу Қазақстан Республикасы Үкіметінің, жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік мүлікті басқару саласындағы уәкілетті органның шешімдері негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, қайта ұйымдастырылған квазимемлекеттік сектор субъектілеріне инвестициялар 7420 "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар" шотының дебеті және 2120 "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" шотының кредиті бойынша көрсетіледі, жаңадан құрылған квазимемлекеттік сектор субъектілеріне инвестициялар 2120 "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Резидент емес заңды тұлғаларға қаржылық инвестицияларды есепке алу осы Қағидалардың 88, 88-1, 88-2, 89, 90-тармақтарында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
Ескерту. Ереже 88-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Өзіндік құн бойынша есепке алу әдісі инвестициялар өзіндік құн бойынша танылатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталына инвестицияларды есепке алу әдісі болып табылады. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ол (инвестор ретінде) инвестициялау күнінен бастап туындайтын, инвестициялар объектісінің жиналған таза табысынан бөлу алатын дәрежеде инвестициялардан алынатын кірісті таниды.
Үлестік құралдар бойынша дивидендтер және мемлекеттік кәсіпорындардың таза табысы бір бөлігінің аударымдары төлемді алуға құқық белгіленгенде активтерді басқарудан түсетін кірістер есебіне жатады және бюджет кірістері болып табылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 88-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 06.01.2022 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88-2. Выбытие инвестиций, в том числе, путем передачи, продажи, ликвидации, отражается записью по дебету счета 7420 "Расходы от выбытия долгосрочных активов" и кредиту субсчета 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции".
Выбытие инвестиций осуществляется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере управления государственным имуществом.
В случаях реорганизации субъектов квазигосударственного сектора учет инвестиций осуществляется на основании решений Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов, уполномоченного органа в сфере управления государственным имуществом.
При этом, инвестиции в реорганизованные субъекты квазигосударственного сектора отражаются по дебету счета 7420 "Расходы от выбытия долгосрочных активов" и кредиту счета 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции", инвестиции во вновь образованные субъекты квазигосударственного сектора отражаются по дебету счета 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции" и кредиту счета 6360 "Прочие доходы".
Учет финансовых инвестиций в юридические лица-нерезиденты ведется в порядке, предусмотренном пунктами 88, 88-1, 88-2, 89, 90 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 88-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Метод учета по себестоимости представляет собой метод учета инвестиций в уставной капитал субъектов квазигосударственного сектора, при котором инвестиции признаются по себестоимости. Администратор бюджетных программ признает доход от инвестиций только в той степени, в которой он (как инвестор) получает распределения из накопленных чистых прибылей объекта инвестиций, возникающих с даты инвестирования.
Дивиденды по долевым инструментам и отчисления части чистого дохода государственных предприятий относятся на счет доходов от управления активами, когда установлено право на получение выплаты и являются доходами бюджета.

Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі дивидендтер мен инвестиция объектілерінің таза кірісі бір бөлігінің төлемдерін есептеуді мынадай жазбамен көрсетеді: 1250 "Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" шотының дебеті және 6220 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер" шотының кредиті, бір мезгілде: 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар" дебеті және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; ; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Үлестік қатысу әдісі квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, бірлескен кәсіпорындар және қауымдасқан ұйымдарға инвестицияларды есепке алу әдісін білдіреді, оған сәйкес инвестициялар бастапқыда өзіндік құны бойынша есепке алынады, содан кейін инвестицияның баланстық құны сатып алынған күннен кейін инвестиция объектісінің таза активтеріндегі/капиталындағы инвестордың үлесін тануды көрсете отырып, ұлғайтылады немесе азаяды. Инвестордың инвестициялар объектісінің пайдасындағы немесе залалындағы үлесі инвестордың ағымдағы жылының қаржылық нәтижесінде танылады.
Инвестициялар объектісінен алынған төлемдер инвестициялардың баланстық құнын төмендетеді.
Баланстық құнды түзету инвестициялар объектісінің пайдасында немесе шығынында танылмаған инвестициялар объектісінің капиталындағы өзгерістер нәтижесінде туындайтын инвестициялар объектісіне инвестордың қатысу үлесіне барабар өзгерістерді есепке алу үшін қажет.
Оларға негізгі құралдарды қайта бағалау және бағамдық айырмашылықтарды көрсету нәтижесінде туындайтын өзгерістер жатады. Бұл өзгерістердегі инвестордың үлесі инвестордың таза активтерінде/капиталында жеке көрсетіледі.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері инвестициялар объектісінің пайдасында (шығынында) қатысу үлесін мынадай жазбалармен көрсетеді:
пайда үлесі: 2120 "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" шотының дебеті және 6220 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер" шотының кредиті бойынша, шығындар үлесі: 7320 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар" шотының дебеті және 2120 "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" шотының кредиті бойынша.
Егер инвестиция объектісінің шығындарындағы инвестордың үлесі инвестициялардың баланстық құнына тең болса немесе асса, онда инвестор есептілікке өзінің болашақ шығындарының үлесін қосуды тоқтатады.
Егер нәтижесінде инвестициялар объектісі өз есептерінде пайда көрсетсе, инвестор өз пайдасын көрсетуді танылмаған шығындар үлесіне тең болғаннан кейін ғана қалпына келтіреді.

Администратор бюджетных программ отражает начисление дивидендов и отчислений части чистого дохода объектов инвестиций записью: дебет счета 1250 "Краткосрочные вознаграждения к получению" и кредит счета 6220 "Прочие доходы от управления активами", одновременно: дебет 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям".
Сноска. Пункт 89 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Метод долевого участия представляет собой метод учета инвестиций в субъекты квазигосударственного сектора, совместные предприятия и ассоциированные организации, в соответствии с которым инвестиции первоначально учитываются по себестоимости, а затем балансовая стоимость инвестиции увеличивается или уменьшается, отражая признание доли инвестора в чистых активах/капитале объекта инвестиции после даты приобретения.
Доля инвестора в прибыли или убытке объекта инвестиций признается на финансовом результате текущего года инвестора.
Выплаты, полученные от объекта инвестиций, уменьшают балансовую стоимость инвестиций. Корректировки балансовой стоимости необходимы для учета изменений в пропорциональной доле участия инвестора в объекте инвестиций, возникающих в результате изменений в капитале объекта инвестиции, не признанные в прибыли или убытке объекта инвестиций. К ним относятся такие изменения, возникающие в результате переоценки основных средств и отражения курсовых разниц.
Доля инвестора в этих изменениях отражается отдельно в чистых активах/капитале инвестора.
Администраторы бюджетных программ отражают долю участия в прибыли (убытке) объекта инвестиций следующими записями:
доля прибыли: по дебету счета 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции" и кредиту счета 6220 "Прочие доходы от управления активами", или
доля убытков: по дебету счета 7320 "Прочие расходы по управлению активами" и кредиту счета 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции".
Если доля инвестора в убытках объекта инвестиции равна или превышает балансовую стоимость инвестиций, то инвестор прекращает включать в отчетность свою долю будущих убытков.
Если впоследствии объект инвестиции показывает в своих отчетах прибыль, инвестор возобновляет отражение своей доли прибылей только после того, как она будет равна доле непризнанного убытка.

Мемлекеттік кәсіпорындардың алуға есептелген дивидендтері мен таза табысының бір бөлігінің аударымдарын көрсету мынадай жазбамен жүзеге асырылады: 1250 "Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар" шотының дебетi және 2120 "Ұзақ мерзiмдi қаржы инвестициялары" шотының кредитi. Сонымен бір қатарда мынадай жазба да жүргізіледі: 7120 "Бюджетке төленетiн төлем бойынша шығыстар" дебетi және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредитi.
Ескерту. 90-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
90-1. Егер мемлекеттік мекеме сандық иелену үлесі болса және бюджеттік инвестициялар объектісінде дауыстардың 20 немесе одан да көп пайызын тікелей немесе жанама иеленсе, онда мемлекеттің ұйымның (заңды тұлғаның) жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы жүзеге асырылған инвестициялардың нәтижесінде мемлекеттің елеулі ықпалы болады.
Ескерту. Қағида 90-1-тармақпен толықтырылды- ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90-2. Ұйымның елеулі ықпалының болуы төменде көрсетілген белгілердің бірімен немесе бірнешеуімен расталады:
1) инвестициялар объектісінің Директорлар кеңесіндегі немесе осыған ұқсас басқару органындағы өкілдігі;
2) дивидендтер немесе соған ұқсас төлемдер бойынша шешімдер қабылдауға қатысуды қоса алғанда, саясатты әзірлеу процестеріне қатысу;
3) инвестор мен инвестициялар объектісі арасындағы операциялар;
4) басқару персоналымен алмасу; немесе
5) маңызды техникалық ақпаратты ұсыну.
Ескерту. Қағида 90-2-тармақпен толықтырылды- ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90-3. Мемлекеттік мекеме (инвестор ретінде) үлестік қатысу әдісін пайдалануды оның инвестициясы қауымдасқан ұйым немесе бірлескен кәсіпорын болуын тоқтатқан күннен бастап тоқтатады.
Егер қауымдасқан ұйымға салынған инвестиция бірлескен кәсіпорынға салынған инвестицияға айналса немесе бірлескен кәсіпорынға салынған инвестиция қауымдасқан ұйымға салынған инвестицияға айналса, ұйым үлестік қатысу әдісін қолдануды жалғастырады және қалған үлесті қайта бағаламайды.
Ескерту. Қағида 90-3-тармақпен толықтырылды- ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Отражение начисленных дивидендов к получению и отчислений части чистого дохода государственных предприятий осуществляется записью: дебет счета 1250 "Краткосрочные вознаграждения к получению" и кредиту счета 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции". Одновременно производится запись: дебет 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям".
Сноска. Пункт 90 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013); от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90-1. Если государственное учреждение имеет количественную долю владения и владеет прямо или косвенно 20 (двадцатью) или более процентами голосов в объекте бюджетных инвестиций, то государство имеет значительное влияние в результате инвестиций, осуществленных посредством участия государства в уставном капитале организации (юридического лица).
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 90-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90-2. Наличие значительного влияния организации подтверждается одним или несколькими из перечисленных ниже признаков:
1) представительство в Совете директоров или аналогичном органе управления объекта инвестиций;
2) участие в процессах выработки политики, включая участие в принятии решений по дивидендам или аналогичным выплатам;
3) операции между инвестором и объектом инвестиций;
4) обмен управленческим персоналом; или
5) предоставление технической информации.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 90-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90-3. Государственное учреждение (как инвестор) прекращает использование метода долевого участия с той даты, когда ее инвестиция перестает быть ассоциированной организацией или совместным предприятием.
Если инвестиция в ассоциированную организацию становится инвестицией в совместное предприятие или инвестиция в совместное предприятие становится инвестицией в ассоциированную организацию, организация продолжает использовать метод долевого участия и не производит переоценку оставшейся доли.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 90-3 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

90-4. Үлестік қатысу әдісіне сәйкес қауымдасқан ұйымға немесе бірлескен кәсіпорынға инвестициялар бастапқы құн бойынша танылады, ал олардың баланстық құны сатып алынған күннен кейін инвестиция объектісінің пайдасындағы немесе шығынындағы инвестордың үлесін тануды көрсете отырып, ұлғаяды немесе азаяды. Оларға негізгі құралдарды қайта бағалау және бағамдық айырмашылықтарды көрсету нәтижесінде туындайтын өзгерістер жатады. Бұл өзгерістердегі инвестордың үлесі инвестордың таза активтерінде/капиталында жеке көрсетіледі.
Ескерту. Қағида 90-4-тармақпен толықтырылды- ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90-5. Инвестиция ол қауымдасқан ұйым немесе бірлескен кәсіпорын болған күннен бастап үлестік қатысу әдісі бойынша ескеріледі. Инвестицияларды сатып алу кезінде инвестициялар объектісінің сәйкестендірілетін активтері мен міндеттемелерінің таза әділ құнындағы инвестициялар құны мен ұйым үлестерінің арасындағы кез келген айырма мынадай түрде ескеріледі:
1) егер ұйым қауымдасқан ұйымға немесе бірлескен кәсіпорынға қатысты іскерлік беделді инвестицияның баланстық құнына енгізсе, осы іскерлік беделдің амортизациясына жол берілмейді;
2) инвестициялар объектісінің сәйкестендірілетін активтері мен міндеттемелерінің таза әділ құнындағы ұйым үлесінің инвестиция құнынан асып кетуі инвестордың қауымдасқан ұйымның немесе бірлескен кәсіпорынның инвестиция сатып алынған кезеңдегі пайдасындағы немесе шығынындағы үлесін айқындау кезінде түсімге енгізіледі.
Инвестордың қауымдасқан ұйымның немесе бірлескен кәсіпорынның пайдадағы немесе шығындағы үлесін көрсету үшін сатып алғаннан кейін қажетті түзетулер орындалады. Осыған ұқсас, құнсызданудан (негізгі құралдардың немесе іскерлік беделдің құнсыздануынан) болған шығындарды есепке алу үшін сатып алынғаннан кейін қауымдасқан ұйымның немесе бірлескен кәсіпорынның пайдасындағы немесе шығынындағы инвестордың үлесіне тиісті түзетулер жүргізіледі.
Ескерту. Қағида 90-5-тармақпен толықтырылды- ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90-6. Үлестік қатысу әдісін қолдану кезінде мемлекеттік мекеме қауымдасқан ұйымның немесе бірлескен кәсіпорынның ең соңғы қолжетімді қаржылық есептілігін пайдаланады. Ұйымның және қауымдасқан ұйымның немесе бірлескен кәсіпорынның есепті кезеңнің аяқталу күні әр түрлі болған кезде, ұйым немесе:

90-4. Если доля владения инвестора в ассоциированной организации или совместном предприятии уменьшается, но инвестиция продолжает классифицироваться соответственно, как ассоциированная организация или совместное предприятие, то организация переводит прямо в состав прибыли или убытка часть дохода или убытка, ранее признанную в составе чистых активов/капитала, связанного с данным уменьшением доли владения. Доход или убыток требуется перевести прямо в состав прибыли или убытка при выбытии соответствующих активов или обязательств.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 90-4 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90-5. Инвестиция учитывается по методу долевого участия, начиная с даты, с которой она становится ассоциированной организацией или совместным предприятием. При приобретении инвестиции любая разница между стоимостью инвестиции и долей организации в чистой справедливой стоимости идентифицируемых активов и обязательств объекта инвестиций учитывается следующим образом:
1) если организация включила, деловую репутацию, относящуюся к ассоциированной организации или совместному предприятию в балансовую стоимость инвестиции, амортизация этой деловой репутации не разрешается;
2) превышение доли организации в чистой справедливой стоимости идентифицируемых активов и обязательств объекта инвестиций над стоимостью инвестиции включается в выручку при определении доли инвестора в прибыли или убытке ассоциированной организации или совместного предприятия за тот период, в котором инвестиция была приобретена.
Выполняются необходимые корректировки доли инвестора в прибыли или убытке ассоциированной организации или совместного предприятия после приобретения для отражения. Аналогичным образом, производятся соответствующие корректировки доли инвестора в прибыли или убытке ассоциированной организации или совместного предприятия после приобретения для учета убытков от обесценения (от обесценения основных средств или деловой репутации).
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 90-5 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90-6. При применении метода долевого участия администратор бюджетных программ использует самую последнюю доступную финансовую отчетность ассоциированной организации или совместного предприятия. Когда даты конца отчетного периода организации и ассоциированной организации или совместного предприятия различаются, организация или:

1) үлестік қатысу әдісін қолдану мақсаттары үшін ұйымның қаржылық есептілігі сияқты сол күнге қосымша қаржылық ақпаратты алады; немесе
2) қауымдасқан ұйымның немесе бірлескен кәсіпорынның қаржылық есептілік күні мен ұйымның қаржылық есептілік күні арасында болған елеулі операциялардың немесе оқиғалардың әсері ескерілген ең соңғы қаржылық есептілігін пайдаланады.
Ұйымның қаржылық есептілігі ұқсас операциялар мен ұқсас жағдайлардағы оқиғалар үшін бірыңғай есеп саясатын пайдалана отырып дайындалды.
Ескерту. Қағида 90-6-тармақпен толықтырылды- ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90-7. Егер қауымдасқан ұйым немесе бірлескен кәсіпорын ұқсас мән-жайлар кезінде орын алған ұқсас операциялар мен оқиғаларға қатысты мемлекеттік мекеменің есеп саясатынан ерекшеленетін есеп саясатын қолданса, қауымдасқан ұйымның немесе бірлескен кәсіпорынның есеп саясатын, егер қауымдасқан ұйымның немесе бірлескен кәсіпорынның қаржылық есептілігін мемлекеттік мекеме үлестік қатысу әдісін қолдану кезінде пайдаланса, мемлекеттік мекеменің есеп саясатына сәйкес келтіру мақсатында түзетулер жүргізу қажет. Егер инвестордың инвестициялық ұйым болып табылатын қауымдасқан ұйымда немесе бірлескен кәсіпорында үлесі болса, инвестор үлестік қатысу әдісін қолдану кезінде осы инвестициялық ұйымның қауымдасқан ұйымы немесе бірлескен кәсіпорны олардың бақыланатын ұйымдардағы үлесіне қолданатын әділ құн бағасын сақтайды.
Ескерту. Қағида 90-7-тармақпен толықтырылды- ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90-8. Егер инвестордың қауымдасқан ұйымның немесе бірлескен кәсіпорынның шығынындағы үлесі қауымдасқан ұйымдағы немесе бірлескен кәсіпорындағы оның үлесіне тең немесе одан асатын болса, онда инвестор одан әрі шығында өз үлесін тануды тоқтатады. Қауымдасқан ұйымдағы немесе бірлескен кәсіпорындағы үлес ұйымның қауымдасқан ұйымға немесе бірлескен кәсіпорынға таза инвестицияларының бір бөлігін құрайтын мәні бойынша ұзақ мерзімді салымдармен бірге үлестік қатысу әдісін пайдалана отырып айқындалған қауымдасқан ұйымға немесе бірлескен кәсіпорынға инвестициялардың баланстық құнына сәйкес келеді.
Ескерту. Қағида 90-8-тармақпен толықтырылды- ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) получает, для целей применения метода долевого участия, дополнительную финансовую информацию на ту же дату что и финансовая отчетность организации; или
2) использует самую последнюю финансовую отчетность ассоциированной организации или совместного предприятия, где учтено влияние существенных операций или событий, произошедших между датой их финансовой отчетности и датой финансовой отчетности организации.
Финансовая отчетность организации подготовлена с использованием единой учетной политики для аналогичных операций и событий в сходных обстоятельствах.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 90-6 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90-7. Если ассоциированная организация или совместное предприятие применяют учетную политику, отличную от учетной политики государственного учреждения в отношении аналогичных операций и событий, имевших место при сходных обстоятельствах, необходимо произвести корректировки с целью приведения учетной политики ассоциированной организации или совместного предприятия в соответствие с учетной политикой государственного учреждения, если финансовая отчетность ассоциированной организации или совместного предприятия используется государственным учреждением, при применении метода долевого участия. Если инвестор имеет долю в ассоциированной организации или совместном предприятии, которое является инвестиционной организацией, инвестор при применении метода долевого участия сохраняет оценку справедливой стоимости, применяемую ассоциированной организацией или совместным предприятием этой инвестиционной организации к их доле в контролируемых организациях.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 90-7 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90-8. Если доля инвестора в убытке ассоциированной организации или совместного предприятия равна или превышает ее долю в ассоциированной организации или совместном предприятии, то инвестор прекращает признание своей доли в дальнейшем убытке. Доля в ассоциированной организации или совместном предприятии соответствует балансовой стоимости инвестиций в ассоциированную организацию или совместное предприятие, определенных с использованием метода долевого участия, вместе с долгосрочными вложениями, в сущности, составляющих часть чистых инвестиций организации в ассоциированную организацию или совместное предприятие.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 90-8 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

90-9. Қауымдасқан ұйымның немесе бірлескен кәсіпорынның пайдасын тануды қоса алғанда, үлестік қатысу әдісін қолданғаннан кейін мемлекеттік мекеме қауымдасқан ұйымға немесе бірлескен кәсіпорынға оның таза инвестицияларына қатысты құнсызданудан болатын қосымша шығындарды айқындау үшін қаржы құралдарын есепке алу талаптарын қолданады.
Мемлекеттік мекеме ұйымның қауымдасқан ұйымдағы немесе бірлескен кәсіпорындағы таза инвестициялардың және құнсызданудан болатын осындай шығындар сомасының бөлігі болып табылмайтын үлесіне қатысты құнсызданудан болатын қосымша шығындарды тану қажеттілігін айқындау үшін қаржы құралдарын есепке алу жөніндегі талаптарды қолданады.
Қаржы құралдарын есепке алу жөніндегі талаптарды қолдану қауымдасқан ұйымға немесе бірлескен кәсіпорынға инвестициялардың құнсыздануы екенін көрсетсе, ақша қаражатын генерациялайтын активтердің құнсыздануы және қажет болған кезде ақша қаражатын генерациялайтын активтердің құнсыздануын есепке алуға қатысты талаптарды қолданады.
Ақша қаражатын генерациялайтын активтердің құнсыздануын есепке алуға қатысты талаптар ақша қаражатын генерациялайтын инвестицияларды пайдалану құндылығын айқындауды көздейді. Ақша қаражатын генерациялайтын инвестицияларды пайдалану құндылығын айқындау кезінде ұйым:
1) қауымдасқан ұйымның немесе бірлескен кәсіпорынның операцияларынан түсетін ақша ағындарын және инвестициялардың түпкілікті шығуынан түсетін түсімдерді қоса алғанда, қауымдасқан ұйымнан немесе бірлескен кәсіпорыннан күтілетін болжанатын болашақ ақша ағындарының дисконтталған құнындағы өз үлесін; немесе
2) инвестициялардан немесе оларды түпкілікті сатудан алынған дивидендтерден немесе ұқсас төлемдерден күтілетін болжанатын болашақ ақша ағындарының дисконтталған құнын бағалайды.
Тиісті жорамалдар кезінде екі әдіс бірдей нәтиже береді.
Ақша қаражатын генерацияламайтын активтердің құнсыздануын есепке алуға қатысты талаптар активтің өтелетін құны оның баланстық құнынан аз болған жағдайда баланстық құн активтің өтелетін құнына дейін азайтылуын көздейді. Өтелетін құн сатуға жұмсалған шығындарды және пайдалану құндылығын шегергендегі активтің әділ құнының ең үлкені болып табылады. Ақша қаражатын генерацияламайтын активті пайдалану құны активті пайдалы пайдаланудың қалған мүмкіндігінің дисконтталған құны ретінде анықталады. Пайдалы пайдаланудың қалған мүмкіндіктерінің дисконтталған құны ауыстырудың амортизацияланған құны әдісін, қалпына келтіру құны әдісін немесе пайдалы бірліктер әдісін пайдалана отырып бағаланады.
Ескерту. Қағида 90-9-тармақпен толықтырылды- ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

90-9. После применения метода долевого участия, включая признание прибыли ассоциированной организации или совместного предприятия, администратор бюджетных программ применяет требования учета финансовых инструментов для определения дополнительных убытков от обесценения в отношении еҰ чистых инвестиций в ассоциированную организацию или совместное предприятие.
Администратор бюджетных программ применяет требования по учету финансовых инструментов для определения необходимости признать дополнительные убытки от обесценения в отношении доли организации в ассоциированной организации или совместном предприятии, которая не является частью чистых инвестиций и суммы таких убытков от обесценения.
Когда применение требований по учету финансовых инструментов указывает на то, что инвестиции в ассоциированную организацию или совместное предприятие обесценивается, применяется требования в отношении учета обесценения активов, генерирующих денежные средства и при необходимости, обесценения активов, не генерирующих денежные средства.
Требования в отношении учета обесценения активов, генерирующих денежные средства, предусматривают определение ценности использования инвестиций, генерирующих денежные средства. При определении ценности использования инвестиций, генерирующих денежные средства, организация оценивает:
1) свою долю в дисконтированной стоимости прогнозируемых будущих денежных потоков, ожидаемых от ассоциированной организации или совместного предприятия, включая денежные потоки от операций ассоциированной организации или совместного предприятия и поступления от окончательного выбытия инвестиций; или
2) дисконтированную стоимость прогнозируемых будущих денежных потоков, ожидаемых от дивидендов или аналогичных выплат, полученные от инвестиций или от их окончательной продажи.
При соответствующих допущениях оба метода дают одинаковые результаты.
Требования в отношении учета обесценения активов, не генерирующих денежные средства, предусматривают, чтобы балансовая стоимость была уменьшена до возмещаемой стоимости актива при возмещении стоимости актива меньше его балансовой стоимости. Возмещаемая стоимость является наибольшей из справедливой стоимости актива, за вычетом затрат на продажу и ценности использования. Ценность использования актива, не генерирующего денежные средства, определяется как дисконтированная стоимость оставшейся возможности полезного использования актива. Дисконтированная стоимость оставшейся возможности полезного использования оценивается с использованием метода амортизированной стоимости замещения, метода восстановительной стоимости или метода полезных единиц.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 90-9 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

90-10. Қауымдасқан ұйым немесе бірлескен кәсіпорын жалғасатын қызметтен ақша ағындарын генерацияламаған, негізінен ұйымның өзге активтерінен ақша ағындарынан тәуелсіз болған жағдайларды қоспағанда қауымдасқан ұйымға немесе бірлескен кәсіпорынға инвестициялардың өтелетін сомасы әрбір қауымдасқан ұйым немесе бірлескен кәсіпорын бойынша жеке бағаланады.
Ескерту. Қағида 90-10-тармақпен толықтырылды- ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90-11. Қауымдасқан ұйым немесе бірлескен кәсіпорын жалғасатын қызметтен ақша қаражатын генерацияламайтын, негізінен ұйымның өзге активтерінен ақша ағындарынан тәуелсіз болған жағдайларды қоспағанда, қауымдасқан ұйымға немесе бірлескен кәсіпорынға инвестициялардың өтелетін сомасы әрбір қауымдасқан ұйым немесе бірлескен кәсіпорын бойынша жеке бағаланады.
Ескерту. Қағида 90-11-тармақпен толықтырылды- ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Әдiл құн бойынша бағаланатын қаржы инвестицияларын есепке алу кезiнде белсендi нарықтағы олардың нарықтық белгiленген бағасы қаржы инвестицияларының әдiл құны болып табылады. Белсенді нарық болмаған кезде үлестік құралдарға салынатын қаржы инвестициялары құнсызданудан келетін шығындарды шегере отырып, өзіндік құны бойынша есепке алынады.
Әдiл құн бойынша бағаланатын қаржы инвестицияларының әдiл құнының өзгеруiнен болатын нәтиже былайша көрсетiледi:
әдiл құнның өзгеруiнен кiрiс: 1120 "Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары" шотының дебетi және 6310 "Әдiл құнның өзгеруiнен түсетiн кiрiстер" шотының кредитi;
әдiл құнның өзгеруiнен шығыс: 7410 "Әдiл құнының өзгеруi бойынша шығыстар" шотының дебетi және 1120 "Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары" шотының кредитi.
Сату үшiн қолда бар қаржы инвестицияларының әдiл құнының өзгеруiнен болатын нәтиже тiкелей таза активтердiң/капиталдың құрамында:
мыналар: 1120 "Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары" шотының дебетi, 2120 "Ұзақ мерзiмдi қаржы инвестициялары" шотының дебеті және 5113 "Қаржылық инвестицияларын қайта бағалауға арналған резерв" қосалқы шотының кредитi ұлғайған кезде;
мыналар: 5113 "Қаржылық инвестицияларын қайта бағалауға арналған резерв" қосалқы шотының дебетi мен 1120 "Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары", 2120 "Ұзақ мерзiмдi қаржы инвестициялары" шоттарының кредиті азайған кезде танылады.

90-10. Возмещаемая сумма инвестиций в ассоциированную организацию или совместное предприятие оценивается по каждой ассоциированной организации или совместному предприятию в отдельности, за исключением случаев, когда ассоциированная организация или совместное предприятие не генерируют денежные притоки от продолжающейся деятельности, в основном независимы от денежных притоков от прочих активов организации.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 90-10 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90-11. При передаче государственным учреждением основного средства по договору доверительного управления, основное средство учитывается на балансе балансодержателя. Амортизация основного средства начисляется балансодержателем. Государственное учреждение отражает доходы от эксплуатации актива и расходы по амортизации основного средства, переданного в доверительное управление.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 90-11 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. При учете финансовых инвестиций, оцениваемых по справедливой стоимости, справедливой стоимостью финансовых инвестиций является их рыночная котировочная цена на активном рынке. При отсутствии активного рынка финансовые инвестиции в долевые инструменты учитываются по себестоимости за вычетом убытков от обесценения.
Результат от изменения справедливой стоимости финансовых инвестиций, оцениваемых по справедливой стоимости, отражается:
доход от изменения справедливой стоимости: дебет счета 1120 "Краткосрочные финансовые инвестиции" и кредит счета 6310 "Доходы от изменения справедливой стоимости";
расход от изменения справедливой стоимости: дебет счета 7410 "Расходы от изменения справедливой стоимости" и кредит счета 1120 "Краткосрочные финансовые инвестиции".
Результат от изменения справедливой стоимости финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, признается непосредственно в составе чистых активов/капитала:
при увеличении: дебет счета 1120 "Краткосрочные финансовые инвестиции", дебет счета 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции" и кредит субсчета 5113 "Резерв на переоценку финансовых инвестиций";
при уменьшении: дебет субсчета 5113 "Резерв на переоценку финансовых инвестиций" и кредит счетов 1120 "Краткосрочные финансовые инвестиции", 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции".

Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
92. Өтеуге дейін ұсталатын қаржы инвестицияларын амортизация құны бойынша есепке алу пайыздың тиімді ставкасы әдісін қолдана отырып, жүзеге асырылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне берілген ұзақ мерзімді қарыздарды есепке алу тиімді пайыздық ставка әдісін қолдана отырып жүзеге асырылады.
Қаржылық актив немесе қаржылық міндеттеменің амортизацияланған құны – оған қаржылық актив немесе қаржылық міндеттеме бастапқы тану кезінде борыштың негізгі сомасын өтеуге төлемді шегере отырып, бастапқы құн мен өтеу сомасы арасындағы айырманы амортизациялау пайызының тиімді ставкасы әдісін пайдалана отырып жинақталған сомаға азайтылған немесе ұлғайтылған, сондай-ақ құнсыздануға (тікелей немесе бағалау резервінің шотын пайдалану жолымен) азайтылған соманы шегере отырып, өлшенген көлем.
Мемлекеттік мекеме бастапқы танығаннан кейін қаржылық міндеттемелер қаржылық нәтиже мен алынған қарыздарды мойындай отырып, әділ құн бойынша ескерілген қаржылық міндеттемелерді қоспағанда, пайыздың тиімді мөлшерлемесінің әдісін пайдалана отырып, амортизацияланған құны бойынша бағаланады. Алынған қарыздарды есепке алу өзіндік құны және/немесе номиналды құны бойынша жүргізіледі.
Пайыздың тиімді ставкасы әдісі осы қағидалардың "Дисконттау қағидаттары" бөлімінде қарастырылған.
Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
93. Құнсыздану белгілері болған кезде есепті жылдың аяғында өткізілген түгендеу нәтижесі бойынша мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығына сәйкес құрылған түгендеу комиссиясының актісі негізінде есепте қаржы инвестицияларының құнсыздану фактісі тіркеледі. Түгендеу актісінде құнсыздану себептері (құнсызданудың объективті белгілерінің болуы) көрсетілуі тиіс.
Активтi алғаш танығаннан кейiн орын алған бiр немесе бiрнеше оқиғалар нәтижесiнде құнсызданудың объективтi белгiлерi болса және мұндай залалға әкеп соқтыратын оқиға сомасы сенімді бағалануы мүмкін болатын қаржы активі немесе қаржы активтерінің тобы бойынша күтілетін болашақ ақшалай ағындарға әсер ететін болса қаржы активi құнсызданады. Құнсыздануды тудырған бiрлi-жарым оқиғаны құнсызданудың себебi деп айтуға болмайды, өйткенi бiрнеше оқиғаның құрамдастырылған нәтижесi құнсызданудың себебi болып табылады.
Қаржы инвестицияларының құнсыздануының объективті белгілеріне инвесторға белгілі:
инвестиция объектісі тап болатын елеулі қаржы қиындықтары;
инвестиция объектісінің банкротталу ықтималдығы немесе қаржылық қайта ұйымдастырылуы;
шарттың бұзылуы, мәселен, төлемді немесе борыштың негізгі сомасын төлемеу немесе мерзімінің бұзылуы;
кредит берушінің борышкерге олар болмаса берілмейтін, қарыз алушының қаржылық қиыншылықтарына байланысты экономикалық немесе заңды жеңілдіктер беруі;
қаржылық қиындықтар себебі бойынша активтің осы түріне белсенді нарықтың жоғалуы туралы және басқа ақпарат жатады;
бастапқы танылғаннан кейін қаржы активтері бойынша күтілетін болашақ ақшалай қаражат сомасының төмендеуі туралы куәландыратын, байқалатын деректердің болуы.

Сноска. Пункт 91 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
92. Учет финансовых инвестиций, удерживаемых до погашения, и финансовых обязательств по амортизированной стоимости осуществляется с применением метода эффективной ставки процента.
Учет долгосрочных займов, предоставленных субъектам квазигосударственного сектора осуществляется с применением метода эффективной ставки процента.
Амортизированной стоимостью финансового актива или финансового обязательства признается величина, в которой финансовые активы или обязательства измерены при первоначальном признании, за вычетом выплат в погашение основной суммы долга, уменьшенная или увеличенная на сумму накопленной с использованием метода эффективной ставки процента амортизации разницы между первоначальной стоимостью и суммой погашения, а также за вычетом суммы уменьшения (прямого или путем использования счета оценочного резерва) на обесценение или безнадежную задолженность.
После первоначального признания государственным учреждением финансовые обязательства оцениваются по амортизированной стоимости с использованием метода эффективной ставки процента, за исключением финансовых обязательств, учтенных по справедливой стоимости с признанием на финансовый результат и полученных займов. Учет полученных займов производится по себестоимости и/или номинальной стоимости.
Метод эффективной ставки процента рассмотрен в разделе "Принципы дисконтирования" настоящих Правил.
Сноска. Пункт 92 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. При наличии признаков обесценения в конце отчетного года по результатам проведенной инвентаризации на основании акта инвентаризационной комиссии, созданной в соответствии с приказом руководителя государственного учреждения, в учете фиксируется факт обесценения финансовых инвестиций. В акте инвентаризации должны быть указаны причины обесценения (наличие объективных признаков обесценения).
Финансовый актив обесценивается, если существуют объективные признаки обесценения в результате одного или нескольких событий, имевших место после первоначального признания актива, и такое событие, приводящее к убытку, влияет на ожидаемые будущие денежные потоки по финансовому активу или группе финансовых активов, сумма которых может быть надежно оценена. Не всегда возможно назвать единичное событие, вызывавшее обесценение, так как причиной обесценения является комбинированный результат нескольких событий.
К объективным признакам обесценения финансовой инвестиции относится ставшая известной инвестору информация о:
значительных финансовых трудностях, испытываемых объектом инвестиции;
нарушение договора, например неуплата или нарушение сроков платежа или основной суммы долга;
предоставление кредитором должнику уступок, экономически или юридически, связанных с финансовыми затруднениями заемщика, которые не были бы предоставлены в противном случае;
вероятности банкротства или финансовой реорганизации объекта инвестиции;
наличие наблюдаемых данных, свидетельствующих о снижении суммы ожидаемых будущих денежных средств по группе финансовых активов после первоначального признания;
исчезновение активного рынка для данного вида актива по причине финансовых трудностей и прочее.

Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
94. Оның әділ құны сенімді бағалануы мүмкін болмағандықтан іс жүзіндегі құны бойынша есепке алынатын қаржы инвестициясының құнсыздануынан шығындардың объективтiк белгiлерi болған кезде, шығын шамасы ағымдағы нарық ставкасының пайызын қолдана отырып есептелген және осыған ұқсас қаржы инвестициялары үшiн белгiленген қаржы инвестициясының баланстық құны мен ақша қаражатының ұйғарылатын болашақ ағындарының дисконтталған құны арасындағы айырма ретiнде анықталады. Құнсызданудан мұндай шығындар керi айдауға (қалпына келтiруге) жатпайды.
Егер сату үшiн қолда бар қаржы активінің әдiл құны төмендеуі тікелей таза активтерінде/капиталында танылса және осы ретте активтің құнсыздануының объективтік куәлігі болса, онда таза активтерінде/капиталында танылған жинақталған залал таза активтерден/капиталдан алынып тасталуы және қаржы активін тану әлі тоқтатылмаған болса да қаржылық нәтижелер құрамында танылуы тиіс.
Таза активтерден/капиталдан алынып тасталған және қаржылық нәтижелер құрамында танылған жинақталған залал сомасы активті сатып алуға (алынған негізгі сома төлемдері мен амортизацияны шегере отырып) шыққан шығындар мен бұдан бұрын қаржылық нәтижелер құрамында танылған осы қаржы активінің құнсыздануынан келген залалды шегере отырып, ағымдағы әділ құны арасындағы айырманы білдіреді.
Қаржылық нәтижелер құрамында танылған құнсызданудан келген залалдар, сату үшiн қолда бар ретінде жіктелген үлестік құралға салынатын инвестициялар бойынша кезеңдегі қаржылық нәтижелер құрамында көрініс таба отырып, қалпына келтірілуі мүмкін емес.
Егер, амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын инвестицияларды өтеуге дейін ұсталатын құнсызданудан залалға ұшырағанына объективтік куәлік болса, онда залал сомасы активтің баланстық құны мен болашақ есепті ақша ағындарының (әлі шекпеген болашақ кредиттік залалдарды алып тастай отырып) дисконтталған құны арасындағы қаржы активі бойынша пайыздың бастапқы тиімді ставкасы бойынша дисконтталған айырма ретінде өлшенеді.
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар құнсызданған кезде активтің баланстық құны тікелей немесе бағалау резерві арқылы азаяды. Залал сомасы осы ретте есепті кезеңнің қаржылық нәтижесінде танылады.

Сноска. Пункт 93 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. При наличии объективных признаков убытка от обесценения финансовой инвестиции, учитываемой по себестоимости, потому, что его справедливая стоимость не может быть надежно оценена, величина убытка определяется как разность между балансовой стоимостью финансовой инвестиции и дисконтированной стоимостью предполагаемых будущих потоков денежных средств, рассчитанной с использованием текущей рыночной ставки процента для аналогичных финансовых инвестиций. Такие убытки от обесценения не подлежат реверсированию (восстановлению).
Если снижение справедливой стоимости имеющегося в наличии для продажи финансового актива признано непосредственно в чистых активах/капитале, и при этом имеется объективное свидетельство обесценения актива то накопленный убыток, признанный непосредственно в чистых активах/капитале, исключается из чистых активов/капитала и признается в составе финансовых результатов, даже если признание финансового актива не было прекращено.
Сумма накопленного убытка, исключенная из чистых активов/ капитала и признанная в составе финансовых результатов представляет собой разницу между затратами на приобретение актива (за вычетом полученных выплат основной суммы и амортизации) и текущей справедливой стоимостью, за вычетом убытка от обесценения этого финансового актива ранее признанного в составе финансовых результатов.
Убытки от обесценения, признанные в составе финансовых результатов, по инвестиции в долевой инструмент, классифицированной как имеющейся в наличии для продажи, не могут восстанавливаться с отражением в составе финансового результата за период.
Если существует объективное свидетельство понесения убытка от обесценения удерживаемых до погашения инвестиций, учитываемых по амортизированной стоимости, то сумма убытка измеряется как разница между балансовой стоимостью актива и дисконтированной стоимостью расчетных будущих денежных потоков (исключая будущие кредитные убытки, которые не были понесены), дисконтированная по первоначальной эффективной ставке процента по финансовому активу (то есть, эффективный ставке процента, рассчитанной при первоначальном признании).
При обесценении ценных бумаг, удерживаемых до погашения, учитываемых по амортизированной стоимости, балансовая стоимость актива уменьшается непосредственно или посредством счета оценочного резерва. Сумма убытка при этом признается в финансовом результате отчетного года.

Бағалау резервінің шотын пайдалана отырып, өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар құнсыздануы мынадай жазбамен көрсетіледі: 7440 "Активтердiң құнсыздануынан түсетiн шығыстар" шотының дебетi және 1130 "Қысқа мерзiмдi қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв", 2130 "Ұзақ мерзiмдi қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв" шоттарының кредитi.
Егер келесі кезеңде құнсызданудан келген залал көлемі қысқарса және бұл қысқару құнсыздану танылғаннан (дебитордың кредит қабілеттілік рейтингі өсуімен бірге) кейін болған оқиғамен объективті түрде байланыстыру мүмкін болса, бұдан бұрын танылған құнсызданудан келген залалды не тікелей не бағалау резервінің шотын түзету жолымен қалпына келтірген жөн. Мұндай реверсивтік жазба, қаржы активінің баланстық құны оның құнсыздануды қалпына келтіру күніне құнсыздану танылмағандай есептелген амортизацияланған құнынан асып кетуіне әкеп соқтырмауы тиіс. Реверсивтік жазбаның сомасы кезеңдегі қаржылық нәтиже құрамында танылған болуы тиіс.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
95. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталына бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржы инвестициялары құнсыздануға қарастырылмайды.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
96. Ескерту. 96-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
97. Ішкі кредиттеу бойынша бюджеттік кредиттер беру кезінде шоттардың мынадай корреспонденциясы 1110 "Қысқа мерзiмдi берiлген қарыздар", 2120 "Ұзақ мерзiмдi қаржы инвестициялары" шотының дебетi және 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шоттарының кредитi бойынша жүзеге асырылады.
Сонымен бір мезгілде берілген кредиттің сомасына бюджетпен есеп айырысулар бойынша берешек: 7120 "Бюджетке төленетiн төлем бойынша шығыстар" дебетi және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" шотының, 4130 "Өзге ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешектер" шотының кредитi бойынша есептеледі.";
Берiлген кредиттер бойынша сыйақы есептеу 1250 "Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар" шотының дебетi және 6210 "Сыйақылар бойынша кiрiстер" шотының кредитi бойынша көрсетiледi.

Обесценение ценных бумаг, удерживаемых до погашения, с использованием счета оценочного резерва отражается записью: дебет счета 7440 "Расходы от обесценения активов" и кредит счетов 1130 "Резерв на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций", 2130 "Резерв на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций".
Если в последующем периоде величина убытка от обесценения сокращается, и это сокращение можно объективно связать с событием, произошедшим после того, как было признано обесценение (с повышением рейтинга кредитоспособности дебитора), ранее признанный убыток от обесценения следует восстановить либо непосредственно, либо путем корректировки счета оценочного резерва. Такая реверсивная запись не должна приводить к тому, чтобы балансовая стоимость финансового актива превысила его амортизированную стоимость, рассчитанную, как если бы обесценение не было признано, на дату восстановления обесценения. Сумма реверсивной записи должна быть признана в составе финансовых результатов за период.
Сноска. Пункт 94 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
95. Финансовые инвестиции администратора бюджетных программ в уставной капитал субъектов квазигосударственного сектора на обесценение не рассматриваются.
Сноска. Пункт 95 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
97. При предоставлении бюджетных кредитов по внутреннему кредитованию осуществляется следующая корреспонденция счетов по дебету счета 1110 "Краткосрочные займы предоставленные", 2110 "Долгосрочные займы предоставленные" и кредиту счетов 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования".
Одновременно на сумму предоставленного кредита начисляется задолженность по расчетам с бюджетом: по дебету счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредиту счета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям", 4130 "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом".
Начисление вознаграждения по предоставленному кредиту отражается корреспонденцией по дебету счета 1250 " Краткосрочные вознаграждения к получению" и по кредиту счета 6210 "Доходы по вознаграждениям".

Бiр мезгiлде 7120 "Бюджетке төленетiн төлем бойынша шығыстар" шотының дебетi және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредитi бойынша бюджет алдында міндеттемелерді тану бойынша екінші жазба жүзеге асырылады.
Бюджеттік кредит бойынша негізгі берешекті өтеу мынадай жазбалармен жүргізіледі: 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебетi бойынша және 4130 "Бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шотының дебетi бойынша және 1110 "Берілген қысқа мерзімді қарыздар", 2110 "Берілген ұзақ мерзімді қарыздар" шоттарының кредиті бойынша.
Бюджетке сыйақы төлеу жазбамен: 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті бойынша және 1250 "Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар" шотының кредиті бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрықтарымен.
98. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
99. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
100. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
101. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
102. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
103. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
104. Қаржылық есептілікте берілген қарыздарды тануды тоқтату мынадай:
қарыз алушы міндеттемелерді толық орындаған;
қарыз үмітсіз деп танылған (Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес) сәтте жүзеге асырылады.
105. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
106. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
107. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
108. Қаржылық құралға немесе оның қаржы міндеттемесі ретінде жіктелген құрауышқа қатысты пайыздар, дивидендтер, шығындар және пайдалар қаржылық нәтиже есебінде түсімдер немесе шығындар ретінде көрсетіледі.

Одновременно осуществляется вторая запись по признанию обязательства перед бюджетом: по дебету счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и по кредиту субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям".
Погашение основного долга по бюджетному кредиту производится записью: по дебету субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям", по дебету счета 4130 "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом" и по кредиту счетов 1110 "Краткосрочные займы предоставленные", 2110 "Долгосрочные займы предоставленные".
Оплата вознаграждения в бюджет производится записью: по дебету субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям" и по кредиту счета 1250 "Краткосрочные вознаграждения к получению".
Сноска. Пункт 97 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
98. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
99. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
100. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
101. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
102. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
103. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
104. Прекращение признания выданных займов в финансовой отчетности осуществляется в момент:
полного исполнения обязательств заемщика;
признания займа безнадежным (в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности государственных учреждений).
105. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
106. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
107. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
108. Проценты, дивиденды, убытки и прибыли, относящиеся к финансовому инструменту или его компоненту, классифицированному как финансовое обязательство, отражаются как доходы или расходы на счете финансовый результат.

109. Қаржы міндеттемелерін тануды тоқтату ол өтелген кезде, яғни шартта көрсетiлген мiндеттеме орындалғанда, жойылғанда немесе оның мерзiмi аяқталғанда жүргізіледі.
Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
110. Тиісті бюджетке түскен сыртқы қарыздар 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ" қосалқы шотының дебеті және 3010 "Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар", 4010 "Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар" шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.
Республикалық бюджеттен жергілікті бюджеттерге түскен ішкі қарыздар 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ" қосалқы шотының дебеті және 3020 "Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар", 4020 "Ұзақ мерзімді алынған ішкі қарыздар" шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
111. Алынған қарыздар бойынша сыйақыны есептеудi 7310 "Сыйақылар бойынша шығыстар" шотының дебетi және 3250 "Төленуге тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар" шотының кредитi бойынша көрсетедi. Сыйақы төлеу кезiнде мынадай жазба жүзеге асырылады: 3250 "Төленуге тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар" шотының дебетi және Шоттар жоспары ақша қаражатының шоты тиiстi қосалқы шотының кредитi.
Ескерту. 111-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
112. Қарыздар бойынша шығындар олар шығарылған кезеңнің шығыстары құрамында танылады.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
113. Қаржы инвестициялары мен қаржы міндеттемелерінің талдамалы есебі Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында және Нысандар альбомының 292 нысанды кітабында әрбір түрі бойынша есепке алу тіркелімдерінде жүргізіледі.
6-тарау. Дебиторлық және кредиторлық берешекті есепке алу тәртібі
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114. Шаруашылық операциялардың нәтижесінде қалыптасқан мемлекеттік мекеменің дебиторлық берешегі басқа мемлекеттік мекемелерді, заңды және жеке тұлғаларды қосқанда басқа тұлғалардан тиесілі сома ретінде анықталады.
115. Дебиторлық берешекті есепке алу үшін мынадай шоттар арналған:
1210 "Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек";
1220 "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек";
1230 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі";
1240 "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек";
1250 "Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар";
1260 "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі";
1270 "Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек";
1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер";
1290 "Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв";
1291 "Салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек;
2210 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі";
2220 "Жал бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешек";
2230 "Өзге ұзақ мерзімді дебиторлық берешектер".

109. Прекращение признания финансового обязательства производится когда оно погашено, то есть когда указанное в договоре обязательство исполнено, аннулировано или срок его действия истек.
Сноска. Пункт 109 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
110. Внешние займы, поступившие в соответствующий бюджет отражаются по дебету 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов" и кредит счетов 3010 "Краткосрочные внешние займы полученные", 4010 "Долгосрочные внешние займы полученные".
Внутренние займы, поступившие из республиканского бюджета в местные бюджеты отражают по дебету счета 1047 "КСН местных бюджетов" и кредит счетов 3020 "Краткосрочные внутренние займы полученные", 4020 "Долгосрочные внутренние займы полученные".
Сноска. Пункт 110 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111. Начисление вознаграждения по займам полученным отражается по дебету счета 7310 "Расходы по вознаграждениям" и кредиту счета 3250 "Краткосрочные вознаграждения к выплате". При оплате вознаграждения осуществляется запись: дебет счета 3250 "Краткосрочные вознаграждения к выплате" и кредит соответствующего субсчета счета денежных средств Плана счетов.
Сноска. Пункт 111 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
112. Затраты по займам признаются в составе расходов того периода, в котором они были произведены.
Сноска. Пункт 112 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
113. Аналитический учет финансовых инвестиций и финансовых обязательств ведется в учетных регистрах по каждому виду на карточках форма 292-а Альбома форм и в книге форма 292 Альбома форм.
Глава 6. Порядок учета дебиторской и кредиторской задолженности
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114. Дебиторская задолженность государственного учреждения определяется как сумма, причитающаяся ему от других лиц, включая другие государственные учреждения, юридические и физические лица, образовавшаяся вследствие хозяйственных операций.
115. Для учета дебиторской задолженности предназначены счета:
1210 "Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам";
1220 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом";
1230 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков";
1240 "Краткосрочная дебиторская задолженность по ведомственным расчетам";
1250 "Краткосрочные вознаграждения к получению";
1260 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц";
1270 "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде";
1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность";
1290 "Резерв по сомнительной дебиторской задолженности";
1291 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям";
2210 "Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков";
2220 "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде";
2230 "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность".

Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
116. Шаруашылық операциялардың нәтижесінде қалыптасқан мемлекеттік мекеменің кредиторлық берешегі басқа мемлекеттік мекемелерді, жеке және заңды тұлғаларды қоса алғанда мемлекеттік мекеме басқа тұлғаларға төлеуі тиіс сома ретінде анықталады.
117. Кредиторлық берешекпен жасалатын операцияларды есепке алуға мынадай шоттар арналған:
3110 "Бюджеттен төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3120 "Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3130 "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3140 "Басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3220 "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3230 "Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3240 "Қызметкерлердің және басқа да есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3250 "Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар";
3260 "Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3270 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3280 "Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
4110 "Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек";
4120 "Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек";
4130 "Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешектер".
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
118. Мемлекеттік мекеменің кредиторлық және дебиторлық берешектері активтер мен міндеттемелерді тану өлшемдерін сақтаған кезде актив немесе міндеттеме ретінде танылады.
119. 1210 "Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының қосалқы шоттарында заңды тұлғаларға, оның ішінде шаруа (фермерлік) қожалықтарына трансферттер мен субсидиялар және жеке тұлғаларға трансферттер төлеу бойынша есеп айырысулар, сондай-ақ зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу бойынша есеп айырысулар көрсетіледі.
Жеке тұлғаларға жоғарыда көрсетілген трансферттерді Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекемелер жүзеге асырады.
3111 "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотында:
әлеуметтік төлемдер және әлеуметтік көмек бойынша;
жұмысшылар мен қызметшiлерге еңбек мiндеттерiн атқаруына байланысты мертiгiп қалған жағдайда немесе денсаулығына басқаша зақым келгенде олардың шеккен зиянын Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтеу бойынша;
қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына біржолғы төлемдер бойынша;
мерзімді қызмет әскери қызметшілеріне, әскери (арнайы) оқу орындарының курсанттарына демалысқа кеткен кезде төленетін азық-түлік үлесінің орнына ақшалай өтемақы бойынша;
әскери қызметшілерге тұрғын үйді ұстау бойынша шығыстарды және коммуналдық қызметтерді төлеуге берілетін ақшалай жәрдемақы;
жеке тұлғаларға басқа трансферттер бойынша есеп айырысу көрсетіледі.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі әлеуметтік төлемдер мен әлеуметтік көмекке мемлекеттік мекеме қызметкерлері болып табылмайтын жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қаржыландыру түсімдері мынаны көрсетеді: 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті, 6030 "Трансферттер бойынша кірістер", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті, және 6031 "Жеке тұлғаларға берілетін трансферттер бойынша кірістер" шотының кредиті;
мемлекеттік мекеме қызметкерлері болып табылмайтын жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдер мен әлеуметтік көмекке трансферттерді есептеу: 7210 "Трансферттер бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 3111 "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.
жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдер мен әлеуметтік көмекке трансферттерді есептеу: 7210 "Трансферттер бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 3111 "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.

Сноска. Пункт 115 в редакции приказа Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. Кредиторская задолженность государственного учреждения определяется как сумма, которую государственное учреждение должно заплатить другим лицам, включая другие государственные учреждения, юридические и физические лица, которая образовалась вследствие хозяйственных операций.
117. Для учета операций с кредиторской задолженностью предназначены счета:
3110 "Краткосрочная кредиторская задолженность по бюджетным выплатам";
3120 "Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет";
3130 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом";
3140 "Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам";
3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам";
3220 "Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам";
3230 "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам";
3240 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и подотчетными лицами";
3250 "Краткосрочные вознаграждения к выплате";
3260 "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде";
3270 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность";
3280 "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет";
4110 "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам";
4120 "Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде";
4130 "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом".
Сноска. Пункт 117 в редакции приказа Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. Дебиторская и кредиторская задолженности государственного учреждения признаются как актив или обязательство при соблюдении критериев признания активов и обязательств.
119. На субсчетах счета 1210 "Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам" отражаются расчеты по выплатам трансфертов и субсидий юридическим лицам, в том числе крестьянским (фермерским) хозяйствам и трансфертов физическим лицам, а также расчеты по выплате пенсий и пособий.
Вышеуказанные трансферты физическим лицам осуществляются государственными учреждениями в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
На субсчете 3111 "Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам" отражаются расчеты с физическими лицами:
по социальным выплатам и социальной помощи;
по возмещению ущерба, причиненного рабочим и служащим увечьем, либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением ими трудовых обязанностей, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
по единовременным выплатам родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих;
по денежной компенсации взамен продовольственного пайка, выплачиваемого военнослужащим срочной службы, курсантам военных (специальных) учебных заведений при убытии в отпуск;
денежная компенсация военнослужащим на оплату расходов по содержанию жилища и коммунальных услуг,
по другим трансфертам физическим лицам.
В соответствии с перечнем должностей лиц, имеющих право на получение денежной компенсации на оплату расходов по содержанию жилища и коммунальных услуг в размере, установленном Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий год, государственные учреждения производят начисление суммы компенсации. На суммы начисленной компенсации по расчетно-платежной ведомости производится запись: дебет счета 7140 "Прочие операционные расходы" и кредит субсчета 3111 "Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам", при выплате компенсации – дебет субсчета 3111 "Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам" и кредит субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования".
Администратор бюджетной программы поступление финансирования по трансфертам физическим лицам, не являющимися работниками государственного учреждения, на социальные выплаты и социальную помощь отражает: дебет субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредит счета 6031 "Доходы по трансфертам физическим лицам";
начисление трансфертов физическим лицам, не являющимися работниками государственного учреждения, на социальные выплаты и социальную помощь: дебет субсчета 7210 "Расходы по трансфертам" и кредит субсчета 3111 "Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам".

Жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдер мен әлеуметтік көмекке трансферттерді аудару: 3111 "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының кредиті.
Ескерту. 119-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 бұйрықтарымен
120. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі жалпы сипаттағы трансферттер бойынша операцияларды мынадай түрде көрсетеді:
қаржыландырудың түсуі 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6035 "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша кірістер" шотының кредиті;
жалпы сипаттағы трансферттерді аудару 7240 "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарлама әкімшісі нысаналы трансферттер бойынша мынадай түрде көрсетіледі:
қаржыландыру түсімі 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6032 "Нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша кірістер", 6033 "Нысаналы даму трансферттері бойынша кірістер" қосалқы шотының кредиті;
төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттерді аудару 1212 "Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1213 "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті;
төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламасы әкімшісінің есептері негізінде нысаналы трансферттерді есептен шығару 7210 "Трансферттер бойынша шығыстар" шотының дебеті және 1212 "Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1213 "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;

Перечисление трансфертов физическим лицам на социальные выплаты и социальную помощь: дебет субсчета 3111 "Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам" и кредит субсчетов 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".
Сноска. Пункт 119 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
120. Администратор бюджетной программы отражает операции по трансфертам общего характера следующим образом:
поступление финансирования дебет субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредит счета 6035 "Доходы по трансфертам общего характера";
перечисление трансфертов общего характера дебет субсчета 7240 "Расходы по трансфертам общего характера" и кредит субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".
Администратор бюджетной программы вышестоящего бюджета отражает операции по целевым трансфертам следующим образом:
поступление финансирования дебет субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредит счета 6032 "Доходы по целевым текущим трансфертам", 6033 "Доходы по целевым трансфертам на развитие";
перечисление в нижестоящие бюджеты целевых трансфертов дебет субсчетов 1212 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", 1213 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие" и кредит субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам";
списание целевых трансфертов на основании отчетов администратора бюджетной программы нижестоящего бюджета дебет счета 7210 "Расходы по трансфертам" и кредит 1212 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", 1213 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие";

ағымдағы жылы төменгі бюджеттен пайдаланылмаған трансферттер сомасының түсімдері 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шот дебеті және 1212 "Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1213 "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.
Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 бұйрығымен.
121. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
121-1. Өткен жылдардағы нысаналы трансферттердің пайдаланылмаған сомаларын бюджетке қайтару кезінде жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мынадай жазба жүргізеді:
төмен тұрған бюджеттерден пайдаланылмаған нысаналы трансферттерді қайтару 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 1212 "Нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1213 "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоттарының кредиті.
пайдаланылмаған нысаналы трансферттердің сомаларын бюджетке қайтару 3133 "Бюджет алдында өзге операциялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешегі" шотының дебеті және 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының.
Ескерту. Ереже 121-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрықтарымен.
121-2. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша операцияларды былайша:
қаржыландыру түсімін 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6034 "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша кірістер" шотының кредитін;
жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-сына есепке жатқызу 7250 "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредитін көрсетеді.
Ескерту. Ереже 121-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 бұйрығымен

поступление от нижестоящих бюджетов неиспользованных сумм трансфертов в текущем году дебет субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредит 1212 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", 1213 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие".
Сноска. Пункт 120 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
121. Исключен приказом Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
121-1. При возврате в бюджет неиспользованных сумм целевых трансфертов прошлых лет администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета производит запись по дебету счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредиту счета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям", и одновременно по дебету счета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям" и кредиту субсчетов 1212 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", 1213 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие".
Сноска. Правила дополнены пунктом 121-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695; от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
121-2. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета отражает операции по трансфертам местного самоуправления следующим образом:
поступление финансирования дебет субсчета 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредит счета 6034 "Доходы по трансфертам местного самоуправления";
зачисление на КСН местного самоуправления дебет субсчета 7250 "Расходы по трансфертам местного самоуправления" и кредит субсчета 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".
Сноска. Правила дополнены пунктом 121-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации).

122. Субсидиялар бойынша операцияларды мемлекеттiк мекеме мынадай тiзбектермен көрсетедi:
қаражатты алу: 1085 "Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1094 "Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебетi және 6040 "Субсидиялар төлемдерi бойынша қаржыландырудан түсетiн кiрiстер" кредитi;
жеке және заңды тұлғалар субсидиясын есептеу: 7230 "Субсидиялар бойынша шығыстар" шотының дебетi және 3114 "Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек", 3115 "Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредитi;
жеке және заңды тұлғалар субсидиясын төлеу: 3114 "Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек", 3115 "Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1085 "Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1094 "Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредитi:
тиісті бюджеттік бағдарлама шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік қаржылық көмек көрсету үшін қаржы агенттеріне субсидияларды аудару 1215 "Заңды тұлғаларға берілетін субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1085 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1094 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті бойынша жүргізіледі;
қаржы агентінің субсидиялау туралы есебінің негізінде субсидияны есептен шығару 7230 "Субсидиялар бойынша шығыстар" шотының дебеті және 1215 "Заңды тұлғаларға берілетін субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша жүргізіледі.
Ескерту. Ереже 122-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
123. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеуге қаржыландыру алуды халықты әлеуметтік қорғау саласында реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" қосалқы шотының дебеті және 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетеді.
Зейнетақы жарналары мен зейнетақы төлемдері бойынша қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаға аударлыған қаражат 1216 "Зейнетақы жарналары мен зейнетақы төлемдері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1081 "Қаржыландырудың жеке жоспары бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті бойынша есепке алынады. Зейнетақылар мен әлеуметтік жәрдемақыларды төлеу бойынша жүргізілген шығыстар 7220 "Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу бойынша шығыстар" шотының дебеті және 1216 "Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша есепке алынады.

122. Операции по субсидиям государственное учреждение отражает проводками:
получение средств: дебет субсчета 1085 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", 1094 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям" и кредит 6040 "Доходы от финансирования по выплате субсидий";
начисление субсидий физическим и юридическим лицам: дебет счета 7230 "Расходы по субсидиям" и кредит субсчета 3114 "Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам", 3115 "Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам;
выплата субсидий физическим и юридическим лицам: дебет субсчета 3114 "Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам", 3115 "Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам" и кредит субсчета 1085 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", 1094 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям";
перечисление субсидий финансовым агентам для оказания государственной финансовой помощи субъектам частного предпринимательства в рамках соответствующей бюджетной программы производится по дебету субсчета 1215 "Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам" и кредиту субсчетов: 1085 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", 1094 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям";
списание субсидий на основании отчета о субсидировании финансового агента производится по дебету счета 7230 "Расходы по субсидиям" и кредиту субсчета 1215 "Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам".
Сноска. Пункт 122 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
123. Получение финансирования на выплату пенсий и пособий государственный орган, осуществляющий регулирование в сфере социальной защиты населения отражает по дебету субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования" и кредиту счета 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности".
Средства, перечисленные юридическому лицу, осуществляющему деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, учитываются по дебету субсчета 1216 "Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий" и кредиту субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования". Произведенные расходы по выплате пенсий и государственных социальных пособий учитываются по дебету счета 7220 "Расходы по выплатам пенсий и пособий" и кредиту субсчета 1216 "Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий".

Ескерту. 123-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
123-1. Бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды және мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер, трансферттер, бюджеттік кредиттер төлеу сомасы және қарыздар бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөніндегі дебиторлық берешекті есептеу үшін 1291 "Салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының мынадай қосалқы шоттары арналған:
1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек",
1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек",
1294 "Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек";
1295 "Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек".
Салықтық түсімдер бойынша дебиторлық берешекті есептеу салық төлеушілердің жеке шоттарының (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сома) қорытынды операциялары бойынша жиынтық есебі негізінде жүргізіледі.
Салықтық емес түсімдер бойынша дебиторлық берешекті есептеу "е-Қаржымині" ИААЖ алынған түсімдер бойынша есептер негізінде жүргізіледі.
Корпоративтік табыс салығы (бұдан әрі - КТС) бойынша кірістер сомасын бағалауға арналған есептеуге салыстырмалы өткен кезең үшін аванстық төлемдер есептемесіне декларация бойынша КТС сомасына қатынасы ретінде коэффицентті қолданған жөн.
Бұл ретте, бухгалтерлік жазба жүргізіледі:
КТС бойынша кірісті 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шот/қосалқы шот дебеті және 6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер" шотының кредиті бойынша есептеу;
Салық төлеушілер декларация тапсырғаннан кейін уәкілетті орган кірісті дербес шоттардың мәліметтері негіздемесіне сәйкес таниды және есептелген кірістерді есепті күнге жазады.
Бұл ретте бухгалтерлік жазба:
6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер" шотының дебеті және 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының/қосалқы шотының кредиті бойынша декларация тапсырылғаннан кейін КТС бойынша есептелген кірістер түзетпесіне;
1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шоты/қосалқы шоты дебеті мен
6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер" шотының кредиті бойынша кейінгі кезеңге декларациялау негізінде кірісті есептеуге жазылады.
Қосылған құн салығы (бұдан әрі - ҚҚС) бойынша кірістер сомасын бағалау үшін есептеуге салық төлеушілердің есепті кезеңінің үшінші тоқсаны үшін декларациялар бойынша ҚҚС-нан кірістерді есептеу фактісін тіркейтін жеке шоттардағы жазбалар болып табылады. ҚҚС бойынша толық жылдық соманы көрсету үшін есептеуге төртінші тоқсан бойынша өткен жылдардың статистикасын пайдалана және алғашқы үш тоқсан үшін нақты деректерді түзете отырып, төртінші тоқсандағы ҚҚС бойынша кірістер сомасына қатысты бухгалтерлік бағалау қолданылады.
Бұл ретте:
төртінші тоқсандағы ҚҚС кірісін есептеуге 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының/қосалқы шотының дебеті және 6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер" шотының кредиті бойынша бухгалтерлік жазба жазылады.
Дәл осындай тәсіл салық кезеңі болып күнтізбелік ай немесе күнтізбелік тоқсан белгіленген салық түсімдерінің басқа да түрлеріне қолданылады (мәселен, акциздер, пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық, ойын бизнесіне арналған салық).
Бюджетке түсетін басқа да міндетті төлемдер бойынша кірістер (мемлекеттік баж, алым, төлемдер) Қазақстан Республикасының салықтық заңнамасына сәйкес төленген сәтте танылады.
Салықтық емес түсімдер мен негізгі капиталды сатудан, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша кірісті уәкілетті орган төленген сәтте танылады.

Сноска. Пункт 123 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
123-1. Для учета дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет, поступлениям от продажи основного капитала и финансовых активов государства, сумм погашения бюджетных кредитов и займов применяются следующие субсчета счета 1291 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям":
1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет",
1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет",
1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала";
1295 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства".
Начисление дебиторской задолженности по налоговым поступлениям производится на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет).
Начисление дебиторской задолженности по неналоговым поступлениям производится на основании отчетов по поступлениям, полученным из подсистемы Аналитический центр ИАИС "е-Минфин" АЦ Компонент "Формирование отчетности и статистики по государственным финансам, анализ исполнения бюджетов, подготовка аналитических материалов".
Для оценки суммы доходов по корпоративному подоходному налогу (далее - КПН) к начислению следует применять коэффициент как отношения суммы КПН по декларации к расчету авансовых платежей за сравнительный прошлый период.
При этом, производится бухгалтерская запись:
начисление дохода по КПН по дебету субсчета 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет" и кредиту субсчета 6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет";
после сдачи деклараций налогоплательщиками, уполномоченный орган признает доходы на основании соответствующих сведений из лицевых счетов и сторнирует начисленные доходы на отчетную дату.
При этом, производится бухгалтерская запись:
на сторно начисленного дохода по КПН после сдачи декларации по дебету субсчета 6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет" и кредиту субсчета 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет";
на начисление дохода на основании декларации в последующем периоде по дебету субсчета 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет" и кредиту субсчета 6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет".
Для оценки суммы доходов по налогу на добавленную стоимость (далее - НДС) к начислению являются записи в лицевых счетах, фиксирующие факт начисления доходов от НДС по декларациям налогоплательщиков за три квартала отчетного периода. Для отражения полной годовой суммы по НДС к начислению применяются бухгалтерские оценки в отношении суммы дохода по НДС за четвертый квартал, используя статистику прошлых лет по четвертому кварталу и корректировку фактических данных за первые три квартала.
При этом, производится бухгалтерская запись:
на начисление дохода от НДС за 4 квартал по дебету субсчета 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет" и кредиту субсчета 6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет".
Аналогичный подход применяется к другим видам налоговых поступлений, налоговый период для которых установлен календарный месяц или календарный квартал (например, акцизы, налог на добычу полезных ископаемых, налог на игорный бизнес).
По другим обязательным платежам в бюджет (госпошлина, сбор, платы) доходы признаются в момент оплаты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
По неналоговым поступлениям и поступлениям от продажи основного капитала, от продажи финансовых активов государства уполномоченный орган признает доход в момент оплаты.

Ескерту. 123-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
123-2. Салық төлеушілердің салықтық және салықтық емес төлемдері бойынша есеп айырысулары жөніндегі кредиторлық берешекті есепке алу үшін 3280 "Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының мынадай қосалқы шоттары арналған:
3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3282 "ҚҚС төлеу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3283 "ҚҚС қайтару жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3285 "ЕАЭО-ға мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек".
Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге ҚҚС бойынша кредиторлық берешекті есептеу Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктердің жиынтық ведомосы (тізілімі) негізінде жүргізіледі, 7260 "Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар" шотының дебеті және 3282 "ҚҚС төлеу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек" кредиті бойынша ескеріледі.
Бұл ретте, ҚҚС сомасын есептеу кезінде қайтаруға: 3282 "ҚҚС төлеу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 3283 "ҚҚС қайтару жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
ҚҚС сомасының қайтарымы төлем тапсырмасы бойынша және салық органының өкімі бойынша 3283 "ҚҚС қайтару жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті бойынша және 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ" қосалқы шотының кредиті бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 123-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
123-3. Республикалық және жергілікті бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдар есепті кезеңнің аяғында күмәнді салық берешегі бойынша резервті жасайды.
Банкроттардың және мәжбүрлеп таратылатын өзге де тұлғалардың салық берешегін қоса алғанда, күмәнді салық берешегі бойынша резервтер құру, оған қатысты мемлекеттік кіріс органдары мәжбүрлеп өндіріп алудың барлық шараларын қабылдаған салық берешегі жөніндегі шығыстарды есепке алуға арналған 7451 "Салық берешегі бойынша резерв құру жөніндегі шығыстар" шотының дебеті және 1290 "Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв" шотының кредиті бойынша бухгалтерлік жазба жүргізіледі.
Ескерту. 6-тарау 123-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Правила дополнены пунктом 123-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
123-2. Для учета кредиторской задолженности по расчетам с плательщиками по налоговым и неналоговым платежам предназначены следующие субсчета счета 3280 "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет":
3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет";
3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС";
3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС";
3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет";
3285 "Кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами ЕЭС".
Начисление кредиторской задолженности по НДС дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан, производится на основании Сводной ведомости (Реестра) дипломатических и приравненных к ним представительств, аккредитованных в Республике Казахстан, учитывается по дебету счета 7260 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" и кредиту субсчета 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС".
При этом, при начислении суммы НДС к возврату производится запись: по дебету субсчета 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС" и кредиту субсчета 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС".
Возврат сумм НДС по платежным поручениям и Распоряжению налогового органа производится по дебету субсчета 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС" и кредиту субсчета 1046 "КСН республиканского бюджета".
Сноска. Правила дополнены пунктом 123-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
123-3. Уполномоченные органы по исполнению республиканского и местного бюджетов на конец отчетного периода создают резерв по сомнительной налоговой задолженности.
При этом, производится бухгалтерская запись по дебету счета 7451 "Расходы по созданию резерва по налоговой задолженности", предназначенного для учета расходов по созданию резервов по сомнительной налоговой задолженности, включая налоговую задолженность банкротов и иных принудительно ликвидируемых лиц, налоговую задолженность, в отношении которой органами государственных доходов приняты все меры принудительного взыскания" и кредиту счета 1290 "Резерв по сомнительной дебиторской задолженности".
Сноска. Правила дополнены пунктом 123-3 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

123-4. Күмәнді салық берешегін қайтаруды жүзеге асыру кезінде резервті құру бойынша есепті кезең ішінде танылған шығыс мынадай тізбекпен көрсетіледі: 1290 "Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв" шотының дебеті және 7451 "Салық берешегі бойынша резервті құру жөніндегі шығыстар" шотының кредиті".
Ескерту. 6-тарау 123-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
124. Мемлекеттік оқу орнында стипендиялар төлеу бойынша операциялар мынадай тізбектермен көрсетіледі:
Мемлекеттік оқу орнының стипендияны төлеуге қаржыландыру алуы: 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" қосалқы шотының дебеті және 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер" шотының кредитті;
стипендияны есептеу: 7020 "Стипендиялар төлеу бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3230 "Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті;
Мемлекеттiк оқу орнында стипендиялар төлеу: 3230 "Стипендианттарға қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" шотының дебеті және 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" қосалқы шотының кредиті.
Ескерту. 124-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
124-1. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ұзақ мерзімді активтерді сатып алу үшін мемлекеттік кәсіпорындарды өтеусіз қаржыландыру бойынша операцияларды және күрделі сипаттағы шығындарды жүзеге асыруды шоттардың мынадай корреспонденцияларымен көрсетеді:
ақшалай қаражатты аудару кезінде: 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының дебеті және 1081 "Қаржыландырудың жеке жоспары бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1091 "Қаржыландырудың жеке жоспары бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының кредиті;
ақшалай қаражатты мақсатты пайдалану үшін мемлекеттік кәсіпорындардан тиісті растайтын құжаттарды алу кезінде: 7140 "Өзге операциялық шығыстар" шотының дебеті және 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының кредиті.
Ескерту. Ереже 124-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
125. Мемлекеттік мекеме бюджет кірісі болып табылатын сома бойынша:
бюджеттің кірісіне өткізуге жататын активтерді және басқа материалдық құндылықтарды сатудан түскен сома;
кінәлі тұлғаларға жатқызылған және бюджет кірісіне тапсыруға жататын материалдық құндылықтар мен ақша қаражатының анықталған жетіспеушіліктері;
өткен қаржы жылдары пайда болған дебиторлық берешекті қайтару сомасы;
жаңа қаржы жылында бюджеттік шоттарға мемлекеттік мекемелер қайтаратын өткен қаржы жылындағы пайдаланылмаған бюджет қаражатының сомасы;
өзге түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысуды жүргізеді.

123-4. При осуществлении возврата сомнительной налоговой задолженности, признанный в течении отчетного периода расход по созданию резерва восстанавливается следующей проводкой: дебет счета 1290 "Резерв по сомнительной дебиторской задолженности" и кредит счета 7451 "Расходы по созданию резерва по налоговой задолженности".
Сноска. Правила дополнены пунктом 123-4 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
124. Операции по выплате стипендий в государственном учебном заведении отражаются следующими проводками:
получение Государственным учебным заведением финансирования на выплату стипендии: дебет субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования" и кредит счета 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности";
начисление стипендии: дебет счета 7020 "Расходы по выплате стипендии" и кредит счета 3230 "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам";
выплата стипендии учебным заведением: дебет счета 3230 "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам" и кредит субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", счета 1010 "Денежные средства в кассе".
Сноска. Пункт 124 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
124-1. Администратор бюджетных программ осуществление операций по безвозмездному финансированию государственных предприятий для приобретения долгосрочных активов и затрат капитального характера отражает следующими корреспонденциями счетов:
при перечислении денежных средств: дебет счета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" и кредит субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования";
при получении от государственных предприятий соответствующих подтверждающих документов по целевому использованию денежных средств: дебет счета 7140 "Прочие операционные расходы" и кредит счета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность".
Сноска. Правила дополнены пунктом 124-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
125. Государственное учреждение производит расчеты с бюджетом по суммам, являющимся доходом бюджета:
вырученным суммам от реализации активов и других материальных ценностей, которые подлежат сдаче в доход бюджета;
выявленным недостачам материальных ценностей и денежных средств, отнесенных на виновных лиц и подлежащих сдаче в доход бюджета;
суммам возврата дебиторской задолженности, образовавшейся в прошлые финансовые годы;
суммам неиспользованных бюджетных средств за прошлый финансовый год, возвращаемых государственными учреждениями, на бюджетные счета в новом финансовом году;
прочим поступлениям.

126. Бюджетпен есеп айырысу бойынша туындаған сома 3130 "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоты қосалқы шоттарының кредитіне жазылады, бюджет кірісіне тиісті соманы аудару шамасына қарай – осы шоттың дебетіне жазылады.
Активтерді сатудан түскен қаражат бойынша бюджет алдында мемлекеттік мекеменің міндеттемелерін есептеу мынадай жазбамен көрсетіледі: 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3131 "Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті; берешекті өтеу 3131 "Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және Шоттар жоспарының ақша қаражатының тиісті қосалқы шотының/шотының 1231 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
127. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түскен ақшаның түсімі мен жұмсалуы жоспарында көзделген сомадан тыс түскен қаражат бойынша бюджет алдындағы міндеттеме мынадай жазбамен көрсетіледі: 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3132 "Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті; ал бюджетке қаражатты аудару: 3132 "Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" қосалқы шотының кредиті.
128. Анықталған жетіспеушіліктер мен талан-тараж етулер тексеру немесе тексеріс актісінде көрсетілген сомада кінәлі тұлғаларға жатқызылады және анықталған жетіспеушіліктер мен талан-тараж етулер бойынша қызметтік тексерулер жүргізгеннен кейін 5 күнтізбелік күн ішінде материалдар кінәлілік дәрежесін анықтау үшін тергеу органдарына беріледі. Алынған сот шешімі негізінде кінәлілік дәрежесі дәлелденген кезде кінәлі тұлғаларға жатқызылған сома нақтыланады.
Жетіспеушіліктер мен талан-тараж етуден келтірілген зиян айқындалған кезде зиянды анықтаған күндегі материалдық құндылықтардың құнына сүйенген жөн.
Ескерту. 128-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
129. Түгендеу барысында анықталған ұзақ мерзімді активтердің, қорлардың және басқа активтердің жетіспеушілігі қызметтік тергеу аяқталғанша және кінәлілік дәрежесі анықталғанша материалдық жауапты адамға жатқызылады және есепке алуда мына корреспонденциялармен көрсетіледі:

126. Суммы, возникшие по расчетам с бюджетом, записываются в кредит субсчетов счета 3130 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом", а по мере перечисления соответствующих сумм в доход бюджета - в дебет этого счета.
Начисление обязательства государственного учреждения перед бюджетом по средствам, поступившим от реализации активов, отражается записью: дебет счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3131 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов"; погашение задолженности отразится по дебету субсчета 3131 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов" и кредиту субсчета 1231 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", соответствующего субсчета/счета денежных средств Плана счетов.
127. Обязательство перед бюджетом по средствам, поступившим сверх сумм, предусмотренных планом поступлений и расходования денег от реализации товаров (работ, услуг), отражается записью: дебет счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом", кредит субсчета 3132 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг", а перечисление средств в бюджет - записью: дебет субсчета 3132 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг" и кредит субсчета 1042 "КСН платных услуг".
128. Выявленные недостачи и хищения относятся на виновных лиц в сумме, указанной в акте проверки или ревизии, и в течение 5 календарных дней после проведения служебного расследования по выявленным недостачам и хищениям материалы передаются в следственные органы для установления степени виновности. При доказанности степени виновности на основании полученного решения суда суммы, отнесенные на виновных лиц, уточняются.
При определении размера ущерба, причиненного недостачами и хищениями, следует исходить из стоимости материальных ценностей на день обнаружения ущерба.
Сноска. Пункт 128 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
129. Выявленная в ходе инвентаризации недостача долгосрочных активов, запасов и других активов до завершения служебного расследования и установления степени виновности относится материально-ответственному лицу и отражается в учете корреспонденциями:

кейіннен есептен шығару тәртібі анықталғанға дейін жетiспеушiлiгі анықталған кезде 1280 "Өзге қысқа мерзiмдi дебиторлық берешектер" шотының дебетi, 1300 "Қорлар" шотының қосалқы шоттары, ұзақ мерзiмдi активтердiң және басқа активтердің шоттары, анықталған жетіспеушілікті есептен шығару тәртібі белгілі болғаннан кейін осы жазба жойылады;
кiнәлi тұлға есебiнен жетiспеушiлiктi есептен шығару 1262 "Қызметкерлердiң өзге есеп айырысу түрлерi бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi" қосалқы шотының дебетi, 1280 "Өзге қысқа мерзiмдi дебиторлық берешектер" шотының дебетi және 6360 "Өзге кiрiстер" шотының кредитi және бір мезгілде 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредитi;
қорлар бойынша жетіспеушілікті анықтау кезінде дебет бойынша 7460 "Басқа шығыстар" шоты көрсетіледі және кредит бойынша 1300 "Қорлар" шоты көрсетіледі, активтердің басқа түрлері бойынша жетіспеушілікті анықтау кезінде активтердің жетіспейтін активтердің түрлерін шығару бойынша шоттар корреспонденциясы жүзеге асырылады;
мемлекеттік мекеме арқылы бюджет кірісіне ақша қаражатының түсуі 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының дебеті және 1262 "Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шотының кредиті, бір мезгілде 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының кредиті;
бюджет кірісіне ақша қаражатының түсуі 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1262 "Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шотының кредиті.
Ескерту. 129-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
130. Өткен қаржы жылдарында пайда болған дебиторлық берешек сомасын қайтарған жағдайда жазбалар (бір мезгілде) жүзеге асырылады:
дебиторлық берешек сомасы есепте болған кезде: 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының дебеті және дебиторлық берешектің тиісті шотының кредиті; 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті; 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының кредиті;
бұрын есептен шығарылған дебиторлық берешек қалпына келтіруге жатады: дебиторлық берешектің тиісті шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті; 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының дебеті және дебиторлық берешектің тиісті шотының кредиті; 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті; 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының кредиті.

при выявлении недостачи до определения порядка последующего списания дебет счета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность", кредит субсчетов счета 1300 "Запасы", счета долгосрочных активов и других активов, после определения порядка списания выявленной недостачи данная запись сторнируется;
списание недостачи за счет виновного лица дебет субсчета 1262 "Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками", 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" и кредит счета 6360 "Прочие доходы", и одновременно: дебет счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям";
при выявлении недостачи по запасам: по дебету отражается счет 7460 "Прочие расходы" и по кредиту счет 1300 "Запасы", при выявлении недостачи по другим видам активов осуществляются корреспонденции счетов по выбытию недостающего вида активов;
поступление денежных средств в доход бюджета через государственное учреждение дебет счета 1010 "Денежные средства в кассе" и кредит субсчета 1262 "Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками", одновременно: дебет субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям" и кредит счета 1010 "Денежные средства в кассе";
поступление денежных средств в доход бюджета дебет субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям" и кредит субсчета 1262 "Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками".
Сноска. Пункт 129 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
130. В случае возврата сумм дебиторской задолженности, образовавшейся в прошлые финансовые годы, осуществляются записи (одновременно):
при наличии в учете суммы дебиторской задолженности: дебет счета 1010 "Денежные средства в кассе" и кредит соответствующего счета дебиторской задолженности; дебет счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям"; дебет субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям" и кредит счета 1010 "Денежные средства в кассе";
списанная ранее дебиторская задолженность подлежит восстановлению: дебет соответствующего счета дебиторской задолженности и кредит счета 6360 "Прочие доходы"; дебет счетов 1010 "Денежные средства в кассе" и кредит соответствующего счета дебиторской задолженности; дебет счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям"; дебет субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям" и кредит счета 1010 "Денежные средства в кассе".

131. Қызметкерлердің еңбек ақысынан ұсталынған, Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізілген жеке табыс салығы сомасын бюджетке аудару 3121 "Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының тиісті қосалқы шотының, 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
132. Бюджетке әлеуметтік салық төлеген кезде 3122 "Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шоты дебеттеледі және ақша қаражаты шотының тиісті қосалқы шоты кредиттеледі.
133. Бюджетке қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем сомасын, мемлекеттік баж бойынша және басқа төлемдер бойынша төлем сомасын есептеу мынадай жазбамен жүргізіледі: 7140 "Өзге операциялық шығыстар" шотының дебеті және 3123 "Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3124 "Бюджетке өзге салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.
Есептелген соманы аудару мынадай тізбекпен көрсетіледі: 3123 "Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3124 "Бюджетке өзге салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Ақша қаражаты және олардың баламалары" бөлімшесі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті.
134. Қызметкерлердің әлеуметтік сақтандыруға аударымдары Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) көзделген мөлшерде жүргізіледі.
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік есептеулер сомасын есептеу мынадай жазбалармен жүзеге асырылады: 3122 "Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 3141 "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті; 3141 "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" қосалқы шотының кредиті.

131. Перечисление в бюджет удержанных из заработной платы работников сумм индивидуального подоходного налога, произведенные в установленном налоговым законодательством Республики Казахстан порядке, отражается по дебету субсчета 3121 "Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу" и кредиту соответствующего субсчета счета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", субсчета 1042 "КСН платных услуг".
132. При уплате социального налога в бюджет дебетуется субсчет 3122 "Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу" и кредитуется соответствующий субсчет счета денежных средств.
133. Начисление сумм платы за загрязнение окружающей среды, задолженности по государственной пошлине и по прочим платежам в бюджет проводится записью: дебет счета 7140 "Прочие операционные расходы" и кредит субсчета 3123 "Краткосрочная кредиторская задолженность по плате за загрязнение окружающей среды", 3124 "Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет".
Перечисление начисленных сумм отражается проводкой: дебет субсчета 3123 "Краткосрочная кредиторская задолженность по плате за загрязнение окружающей среды", 3124 "Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Денежные средства и их эквиваленты" Плана счетов.
134. Отчисления на социальное страхование работников производятся в размерах, предусмотренных Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс).
Начисление сумм обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования осуществляется записями: дебет субсчета 3122 "Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу" и кредит субсчета 3141 "Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования"; перечисление - дебет субсчета 3141 "Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования" и кредит субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1042 "КСН платных услуг".

Мемлекеттік мекеме әлеуметтік салықты есептеуді мынадай жазбамен көрсетеді: 7040 "Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар" шотының дебеті және 3122 "Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.
Ескерту. 134-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
135. Қызметкерлерге уақытша еңбекке жарамсыздық бойынша жәрдемақы есептеу мынадай жазбамен көрсетіледі: 3244 "Уақытша еңбекке жарамсыздығы жөнінде қызметкерлерге әлеуметтік жәрдемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті. Уақытша еңбекке жарамсыздық бойынша есептелген жәрдемақы сомасына әлеуметтік салық бойынша берешектің азаюы мынадай жазбамен көрсетіледі: 3122 "Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 3244 "Уақытша еңбекке жарамсыздығы жөнінде қызметкерлерге әлеуметтік жәрдемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті. Уақытша еңбекке жарамсыздық бойынша жәрдемақы төлеу Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген нормалар шегінде жүзеге асырылады.
136. Қызметкерлердің табыстарынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстау 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ) төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарын есептеу мынадай жазбамен көрсетіледі: 7033 "Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-на төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-на төленетін міндетті және қосымша зейнетақы жарналарын аудару 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-на төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ", 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ", 1045 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ" тиісті қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.

Начисление социального налога государственное учреждение отражает записью: дебет счета 7040 "Расходы на социальный налог" и кредит субсчета 3122 "Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу".
Сноска. Пункт 134 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
135. Начисление работникам пособий по временной нетрудоспособности отражается записью: дебет субсчета 3244 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по социальному пособию по временной нетрудоспособности" и кредит субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда". Уменьшение задолженности по социальному налогу на сумму начисленного пособия по временной нетрудоспособности отражается записью: дебет субсчета 3122 "Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу" и кредит субсчета 3244 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по социальному пособию по временной нетрудоспособности". Выплата пособий по временной нетрудоспособности осуществляется в пределах норм, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
136. Удержание обязательных пенсионных взносов с доходов работников отражается по дебету субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредиту субсчета 3142 "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан").
Начисление дополнительно установленных пенсионных взносов отражается записью: дебет субсчета 7033 "Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы" и кредит субсчета 3142 "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан".
Перечисление обязательных и дополнительных пенсионных взносов в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" отражается по дебету субсчета 3142 "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" и кредиту соответствующего субсчета: 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1042 "КСН платных услуг", 1044 "КСН местного самоуправления, 1045 "КСН целевого финансирования".

Ескерту. 136-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
136-1. Жұмыс берушінің "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-на Әлеуметтік кодексіне сәйкес мемлекеттік мекемелер жүргізген міндетті зейнетақы жарналарын есептеу 7032 – "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарына арналған шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 3144 – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-на жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешегі" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-ға аудару 3144 – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-на жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешегі" қосалқы шотының дебеті және 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ", 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ", 1045 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ" тиісті қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 6-тарау 136-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
136-2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу мынадай: 7031 "Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарына арналған шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 3145 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті жазбасымен көрсетіледі.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-қа міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын аудару 3145 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-қа кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ", 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ", 1045 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ" тиісті қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 6-тарау 136-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 136 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136-1. Начисление обязательных пенсионных взносов работодателя в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан", производимых государственными учреждениями в соответствии с Социальным кодексом, отражается по дебету субсчета 7032 – "Расходы на обязательные пенсионные взносы работодателя" и кредиту субсчета 3144 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам работодателя в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан".
Перечисление обязательных пенсионных взносов работодателя в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" отражается по дебету субсчета 3144 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам работодателя в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" и кредиту соответствующего субсчета: 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1042 "КСН платных услуг", 1044 "КСН местного самоуправления", 1045 "КСН целевого финансирования".
Сноска. Правила дополнены пунктом 136-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136-2. Начисление обязательных профессиональных пенсионных взносов в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" отражается записью: дебет субсчета 7031 "Расходы на обязательные профессиональные пенсионные взносы" и кредит субсчета 3145 "Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным профессиональным пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан".
Перечисление обязательных профессиональных пенсионных взносов в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" отражается по дебету субсчета 3145 "Краткосрочная кредиторская задолженность по профессиональным пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" и кредиту соответствующего субсчета: 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1042 "КСН платных услуг", 1044 "КСН местного самоуправления", 1045 "КСН целевого финансирования".
Сноска. Правила дополнены пунктом 136-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

137. Басқа төлемдерді есептеу бойынша операцияларда:
автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалық актілерінде белгіленген көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндеттісақтандыруға арналған міндетті төлемдер және өзге де операциялар: есептеу – 7050 "Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар" шотының дебеті бойынша және 3143 "Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша; аудару - 3143 "Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" тиісті қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
ерікті төлемдер: есептеу – 7140 "Өзге операциялық шығыстар" шотының дебеті бойынша және 3143 "Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша; аудару - 3143 "Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 137-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
137-1. Қызметкерлердің кірістерінен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын ұстап қалу 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының дебеті және 3152 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Мемлекеттік медициналық сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын аудару 3152 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ", 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ", 1045 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.

137. Операции по начислению других платежей отражаются:
обязательные платежи на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, установленные действующими законодательными актами Республики Казахстан об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств, и прочие операции: начисление – по дебету счета 7050 "Расходы на обязательное страхование" и кредиту субсчета 3143 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам"; перечисление – по дебету субсчета 3143 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам" и кредиту соответствующего субсчета: 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1042 "КСН платных услуг";
добровольные платежи: начисление - по дебету счета 7140 "Прочие операционные расходы" и кредиту субсчета 3143 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам"; перечисление - дебет субсчета 3143 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам" и кредит субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1042 "КСН платных услуг".
Сноска. Пункт 137 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
137-1. Удержание взносов обязательного социального медицинского страхования с доходов работников отражается по дебету субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредиту субсчета 3152 "Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование".
Перечисление взносов обязательного социального медицинского страхования в Государственный фонд медицинского страхования отражается по дебету субсчета 3152 "Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование" и кредиту субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1042 "КСН платных услуг", 1044 "КСН местного самоуправления", 1045 "КСН целевого финансирован финансирования".

Ескерту. Ереже 137-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 бұйрығымен
137-2. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға мемлекеттік мекемелердің аударымдарын есептеу 7150 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар" шотының дебеті және 3151 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдардың сомасын Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аудару 3151 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ", 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ", 1045 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ" қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. Ереже 137-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 бұйрығымен
138. 1230 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi" және 2210 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешегi" шоттарының қосалқы шоттарында тапсырыс берушiлермен олар үшiн орындалған жұмыстар немесе көрсетiлген қызметтер үшiн, өндiрiстiк оқу процесiнде кәсiптiк техникалық мектептердiң оқушылары орындаған сатылған дайын бұйымдар мен жұмыстар үшiн есеп айырысулар, сондай-ақ балалардың музыка мектептерiнде оқығаны үшiн, мектеп-интернаттарда тәрбиеленушiлердi ұстағаны үшiн, нысанды киiм-кешек үшін, мектептердiң жанындағы интернаттарда балалардың тамағы үшiн есеп айырысулар ескерiледi.
Көрсетілген қосалқы шоттардың дебетіне көрсетілген қызметтер, оқу-өндірістік шеберханалар әзірлеген сатылған дайын бұйымдар құны, мемлекеттік мекемелерде оқу орнының оқушылары орындаған жұмыстар үшін оқу орнының оқушыларына төлеуге жататын сыйақы сомасы және оқу базасын кеңейтуге, оқушылардың, балалар спорт мектептерінің, бастауыш суретшілер мектептерінің, мәдениет және өнер өкілдерінің мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетуін жақсартуға филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түскен сома және басқа сомалар жазылады, бұл ретте 6110 "Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер", 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" шоты кредиттеледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 137-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
137-2. Начисление государственными учреждениями отчислений на обязательное социальное медицинское страхование, установленные законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном медицинском страховании, отражается по дебету счета 7150 "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование" и кредиту субсчета 3151 "Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование".
Перечисление суммы отчислений в Фонд социального медицинского страхования на обязательное социальное медицинское страхование отражается по дебету субсчета 3151 "Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование" и кредиту субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1042 "КСН платных услуг", 1044 "КСН местного самоуправления", 1045 "КСН целевого финансирования".
Сноска. Правила дополнены пунктом 137-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
138. На субсчетах счетов 1230 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" и 2210 "Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" учитываются расчеты с заказчиками за выполненные для них работы или оказанные услуги, за реализованные готовые изделия и работы, выполненные учащимися учреждений профессионально-технического образования в процессе производственного обучения, а также расчеты за обучение детей в музыкальных школах, за содержание воспитанников в школах – интернатах, за форменную одежду, за питание детей в интернатах при школах.
В дебет указанных субсчетов записывается стоимость оказанных услуг, реализованных готовых изделий, изготовленных учебно-производственными мастерскими, суммы вознаграждения, подлежащие выплате учащимся учебных заведений за выполненные ими работы в государственных учреждениях, и суммы, направленные на расширение учебной базы, улучшение культурно-бытового обслуживания учащихся, детских спортивных организаций, школ начинающих художников, представителям культуры и искусства от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине и другие суммы, при этом кредитуется счет 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6050 "Доходы от благотворительной помощи".

Мемлекеттік мекеменің ақылы қызметтерінен түскен сома 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" қосалқы шотының дебеті және 1230 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 2210 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі" шоттарының тиісті қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 138-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 29.03.2017 № 195; 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен
139. Мектеп-интернаттарда және мектеп жанындағы интернаттарда балаларды ұстауға төлемді есептеу мынадай жазбамен көрсетіледі: 1232 "Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 6110 "Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер" шотының кредиті.
Балаларды күтіп-ұстауға төлемнің түсуі: 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының, 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" қосалқы шотының дебеті және 1232 "Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.
Мектепке дейінгі балалар мекемелерінде балаларды күтіп-ұстағаны үшін төлемді қайтару және ата-аналар алдындағы берешекті өтеу: 1232 "Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының, 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" қосалқы шотының кредиті; бір мезгілде қайтару сомасына сатудан кірістің азаюы 6110 "Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер" шотының дебеті және 1232 "Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша жүзеге асырылады.
140. 3210 "Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" және 4110 "Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек" шоттарында қорларды жеткiзу және қайта өңдеу жөнiндегi шығыстарды қоса алғанда сатып алынған қорлар, ұзақ мерзiмдi активтер, қабылданған жұмыстар мен тұтынылған қызметтер үшiн өнiм берушiлермен және мердiгерлермен есеп айырысу ескерiледi.
Ескерту. 140-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
141. Өнім берушілермен және мердігерлермен есеп айырысулар бойынша 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" және 4110 "Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шоттарының дебетіне төленген шоттардың сомасы жазылады, бұл ретте 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының тиісті қосалқы шотының, 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" шотының қосалқы шоты кредиттеледі.

Поступившие суммы от платных услуг у государственного учреждения отражаются по дебету субсчета 1042 "КСН платных услуг" и кредиту соответствующего субсчета счета 1230 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", счета 2210 "Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков".
Сноска. Пункт 138 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013); от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации); от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
139. Начисление платы за содержание детей в школах-интернатах и в интернатах при школах отражается записью: дебет субсчета 1232 "Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей" и кредит счета 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг".
Поступление платы за содержание детей: дебет счета 1010 "Денежные средства в кассе", субсчета 1042 "КСН платных услуг" и кредит субсчета 1232 "Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей".
Возврат платы за содержание детей в детских дошкольных учреждениях и погашение задолженности перед родителями: дебет субсчета 1232 "Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей" и кредит счета 1010 "Денежные средства в кассе", субсчета 1042 "КСН платных услуг"; одновременно осуществляется уменьшение дохода от реализации на сумму возврата по дебету счета 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг" и кредиту субсчета 1232 "Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей".
140. На счетах 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" и 4110 "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" учитываются расчеты с поставщиками и подрядчиками за приобретенные запасы, долгосрочные активы, принятые работы и потребленные услуги, включая расходы по доставке или переработке запасов.
Сноска. Пункт 140 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
141. По расчетам с поставщиками и подрядчиками в дебет счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", 4110 "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" записываются суммы оплаченных счетов, при этом кредитуется субсчет счета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", 1042 "КСН платных услуг".

142. Мердігер орындаған жұмыстардың, қорлар түсімінің, ұзақ мерзімді активтердің сомасына 2411 "Аяқталмаған құрылыс", 1310 "Материалдар", 1340 "Тауарлар", 2300 "Негізгі құралдар", 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік", 2600 "Биологиялық активтер", 2710 "Материалдық емес активтер" қосалқы шотының дебетіне және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 4110 "Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шоты қосалқы шотының кредитіне жазба жүргізіледі.
143. Мемлекеттiк мекемелер 1240 "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" және 3220 "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" шоттарының қосалқы шотында ведомстволық есептер бойынша есеп айырысуларды ескередi.
Ескерту. 143-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
144. Ескерту. 144-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
145. Ескерту. 145-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
146. 3271 "Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотында мемлекеттік сатып алу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес заңды немесе жеке тұлғалар белгілеген жағдайлар туындағанда тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға ол ақша қайтарылады немесе аударылады деген шарт негізінде мемлекеттік мекемеге түскен сома ескеріледі.
147. 3271 "Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредитіне мемлекеттік мекеменің уақытша иелігіне түскен сома жазылады, бұл ретте 1043 "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шоты, 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шоты дебеттеледі, ал осы қосалқы шоттың дебетіне тағайындау бойынша шоттан аударылған немесе берілген сома жазылады.
Бұдан басқа 3271 "Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотында сотталған және тергеуге алынған-сотталған тұлғалардан алынған сома мен олардың жеке ақшасы есепке алынады, 3271 "Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебетiне сотталған және тергеуге алынған-сотталған тұлғалардың жеке ақшасы мен олардан алынған сома, атқару парақтары бойынша сотталғандардың еңбекақысынан, зейнетақысынан, жәрдемақысынан және өзге кiрiстерiнен ұсталған сома, сондай-ақ сотталғандар Қазақстан Республикасының бюджет және қылмыстық-атқарушылық заңнамасында көзделген шығындарға пайдаланған қаражат жазылады, бұл ретте 3242 "Атқарушы құжаттар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешектер" қосалқы шоттары мен өзге тиісті шоттар кредиттеледi. 3271 "Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредитiне сотталған және тергеуге алынған-сотталған тұлғалардың есептiк шотына есептелген еңбекақы, зейнетақы, жәрдемақы мен өзге кiрiстер жазылады, бұл ретте 3273 "Өзге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шоты дебеттеледi.

142. На суммы выполненных подрядчиком работ, поступления запасов, долгосрочных активов производятся записи в дебет субсчета 2411 "Незавершенное строительство", 1310 "Материалы", 1340 "Товары", 2300 "Основные средства", 2510 "Инвестиционная недвижимость", 2600 "Биологические активы", 2710 "Нематериальные активы" и кредит субсчета счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", 4110 "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам".
143. На субсчете счетов 1240 "Краткосрочная дебиторская задолженность по ведомственным расчетам" и 3220 "Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам" государственные учреждения учитывают расчеты по ведомственным расчетам.
Сноска. Пункт 143 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
144. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
145. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
146. На субсчете 3271 "Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения" учитываются суммы, поступившие государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан в сфере государственных закупок физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам.
147. В кредит субсчета 3271 "Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения" записываются суммы, поступившие во временное распоряжение государственного учреждения, при этом дебетуется субсчет 1043 "КСН временного размещения денег", счет 1010 "Денежные средства в кассе", а в дебет этого субсчета записываются суммы, выданные или перечисленные со счета по назначению.
Кроме того, на субсчете 3271 "Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения" учитываются изъятые суммы и личные деньги осужденных и следственно-арестованных лиц, в дебет субсчета 3271 "Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения" записываются удержанные суммы из заработка, пенсий, пособий и иных доходов осужденных по исполнительным листам, а также использованные осужденными средства на расходы, предусмотренные бюджетным и уголовно-исполнительным законодательством Республики Казахстан при этом кредитуется субсчет 3242 "Краткосрочная кредиторская задолженность по исполнительным документам" и прочие соответствующие счета. В кредит субсчета 3271 "Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения" записываются зарплата, пенсия, пособия и иные доходы, зачисленные на лицевые счета осужденных и следственно-арестованных лиц, при этом дебетуется субсчет 3273 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность".

Ескерту. 147-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
148. Шарттар мен біржолғы тапсырыстар бойынша жұмыс үшін төленетін есептелген қаламақы сомасы 3273 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер" қосалқы шотының кредитіне жазылады, бұл ретте 7140 "Өзге операциялық шығыстар" қосалқы шоты дебеттеледі.
Қаламақыны төлеу 3273 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер" қосалқы шотының дебеті және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" шоты қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
149. Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобалар бойынша консультант қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу және қосымша ақы төлеу сыртқы қарыздардың қаражатынан сыйақы (қаламақылар) төлеу жолымен жүргізіледі. Есептелген сыйақылардың (қаламақылардың) сомасына 3273 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер" қосалқы шотының кредитіне және 7140 "Өзге операциялық шығыстар" шотының дебетіне жазба жүргізіледі.
Төленген сыйақылардың сомасы 3273 "Өзге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешектер" қосалқы шотының дебетi және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының, 1060 "Арнайы шот" шоты қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi.
Ескерту. 149-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
150. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
151. Республикалық және жергілікті бюджеттердің қараджаты есебінен тауарларды (жұмыстар мен қызметтерді) сатып алуға жасасқан азаматтық-құқық мәмілелердің шарттарын орындау Бюджетті атқару ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 151-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 бұйрығымен.
152. Мемлекеттiк мекеме дебиторлармен есеп айырысуды түгендеу қорытындысы бойынша сатып алушылармен және тапсырыс берушiлермен шарттар бойынша күмәндi берешектi өндiрiп алу жөнiндегi жұмыс нәтижелерiн ескере отырып, түгендеу комиссиясы актiсiне сәйкес қабылданған мемлекеттiк мекеме басшысы шешiмiнiң негiзiнде есептi кезеңнiң аяғында тауарларға, жұмыстарға және көрсетiлетiн қызметтерге ақы төлеу немесе жеткiзудiң мерзiмi өтуi туындаған кезде резерв құрады:

Сноска. Пункт 147 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
148. Суммы начисленного гонорара, выплачиваемого за работы по договорам и разовым заказам, записываются в кредит субсчета 3273 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность", при этом дебетуется субсчет 7140 "Прочие операционные расходы".
Выплата гонорара отражается по дебету субсчета 3273 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" и кредиту субсчета счета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", 1042 "КСН платных услуг".
149. Оплата труда и дополнительная оплата сотрудников-консультантов по проектам, финансируемым за счет внешних займов, производится путем выплаты вознаграждений (гонораров) из средств внешних займов. На сумму начисленных вознаграждений (гонораров) производится запись в кредит субсчета 3273 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" и в дебет счета 7140 "Прочие операционные расходы".
Суммы выплаченных вознаграждений отражаются по дебету субсчета 3273 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" и кредиту счета 1010 "Денежные средства в кассе", субсчета счета 1060 "Специальный счет".
Сноска. Пункт 149 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
150. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
151. Исполнение условий заключенных гражданско-правовых сделок на приобретение товаров (работ и услуг) за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в соответствии с Правилами исполнения бюджета.
Сноска. Пункт 151 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
152. Государственное учреждение по результатам инвентаризации расчетов с дебиторами на основании решения руководителя государственного учреждения, принятого в соответствии с актом инвентаризационной комиссии с учетом результатов работы по взысканию сомнительной задолженности по договорам c покупателями и заказчиками, на конец отчетного периода создает резерв по сомнительным долгам при возникновении просрочки оплаты:

180 күннен 1 жылға дейін – берешек сомасынан 50 %-ы мөлшерінде;
1 жылдан астам - берешек сомасынан 100 %-ы мөлшерінде.
Күмәнді берешектер бойынша резерв құру мынадай тізбекпен көрсетіледі: 7450 "Резервтерді құру бойынша шығыстар" шотының дебеті және 1290 "Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв" шотының кредиті.
Ескерту. 152-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
153. Егер кейін, күмәндіге жатқызылған дебиторлық берешектің қайтарылуы жүзеге асырылса, онда күмәнді дебиторлық берешек бойынша резервтер құру жөнінде бұрын танылған шығысты мынадай тізбекпен қалпына келтірген жөн: 1290 "Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв" шотының дебеті және 7450 "Резервтерді құру бойынша шығыстар" шотының кредиті.
153-1. Сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен шарттар бойынша үмітсіз дебиторлық берешекті есептен шығару мынадай тізбектермен көрсетіледі:
егер бұрын күмәндi берешекке резерв құрылса – тепе-тең құрылған резервке 1290 "Күмәндi дебиторлық берешектер бойынша резерв" шотының дебетi және үмiтсiз берешек қосалқы шотының кредитi;
егер күмәндi берешекке резерв болмаса – шығыстарға 7140 "Өзге операциялық шығыстар" шотының дебетi және үмiтсiз берешектiң тиiстi қосалқы шоттарының кредитi.
Ескерту. Қағида 153-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
154. Дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысуды түгендеу нәтижелері бойынша мынадай:
1) дебиторлық берешек:
өндіріп алуға сот бас тартқан, оның ішінде талап ету уақытының өтіп кету себебі бойынша;
мүлкінің жетіспеуіне байланысты борышкерді таратқан кезде қанағаттандырылмаған, сондай-ақ тарату балансын бекіткенге дейін кредит беруші мәлімдемеген;
егер міндеттеме борышкердің қайтыс болуына байланысты тоқтатылса, егер атқару борышкердің жеке қатысуысыз жүргізіле алмаса немесе міндеттеме борышкердің жеке басына басқаша ажыратусыз байланысты болса;
төрелік шешімдерінің не тараптар арасында дауды бейбіт реттеу туралы келісім жасасу негізінде;
Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 7-тармағына сәйкес оқудан шығарылған курсанттар мен кадеттерден мемлекет кірісіне қаражат өндіріп алу мәселелері бойынша 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін заңды күшіне енген сот актілері бойынша қозғалған атқарушылық іс жүргізуді тоқтату негізінде жүзеге асырылады;
2) кредиторлық берешек:
кредитор таратылған жағдайда;
кредитор қарызды кешкен жағдайда, егер борыштан босату туралы шешімді кредит беруші мүлкінің меншік иесі немесе ол уәкілеттік берген тұлға қабылдаса;
мемлекеттік мекемеден өндіріп алуға сот бас тартса, оның ішінде талап ету мерзімінің өтіп кету себебінен есептен шығаруға жатады.
Мемлекеттік мекеменің басшысы есеп айырысуларды түгендеу актісін (онда басшының бұйрығына сәйкес комиссия құрамы, дебиторлардың және кредиторлардың атауы, берешектің сомасы, пайда болуын уақыты мен себебі көрсетіледі), сондай-ақ түгендеу комиссиясы хаттамасының негізінде бұл туралы он күн мерзімде бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне хабарлай отырып, дебиторлық және кредиторлық берешекті есептен шығару туралы шешім қабылдайды.
Есептеп шығарылған дебиторлық берешек 04 "Төлеуге қабілетсіз дебиторлардың есептен шығарылған берешегі" баланстан тыс шотына көшіріледі.

от 180 дней до 1 года - в размере 50% от суммы задолженности;
более 1 года - в размере 100% от суммы задолженности.
Создание резерва по сомнительным долгам отражается проводкой: дебет счета 7450 "Расходы по созданию резервов" и кредит счета 1290 "Резерв по сомнительной дебиторской задолженности".
Сноска. Пункт 152 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
153. Если в последующем осуществляется возврат дебиторской задолженности, отнесенной к сомнительной, то ранее признанный расход по созданию резервов по сомнительной дебиторской задолженности следует восстановить следующей проводкой: дебет счета 1290 "Резерв по сомнительной дебиторской задолженности" и кредит счета 7450 "Расходы по созданию резервов".
153-1. Списание безнадежной дебиторской задолженности по договорам c покупателями и заказчиками отражается следующими проводками:
если ранее был создан резерв на сомнительную задолженность – пропорционально созданному резерву: дебет счета 1290 "Резерв по сомнительной дебиторской задолженности" и кредит субсчета дебиторской задолженности;
если отсутствует резерв на сомнительную задолженность – на расходы: дебет счета 7140 "Прочие операционные расходы" и кредит соответствующих субсчетов дебиторской задолженности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 153-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
154. По результатам инвентаризации расчетов с дебиторами и кредиторами списанию подлежит:
1) дебиторская задолженность:
во взыскании которой судом отказано, в том числе по причине истечения срока исковой давности;
не удовлетворенная при ликвидации должника в связи с недостатком его имущества, а также не заявленная кредитором до утверждения ликвидационного баланса;
в случае, если обязательство прекращается смертью должника, если исполнение не производится без личного участия должника либо обязательство иным образом неразрывно связано с личностью должника;
на основании арбитражных решений либо заключения соглашения о мирном урегулировании спора между сторонами;
на основании прекращения исполнительных производств, возбужденных по судебным актам, вступившим в законную силу до 1 января 2018 года, по вопросам взыскания в доход государства средств с отчисленных курсантов и кадетов согласно пункту 7 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих";
2) кредиторская задолженность:
в случае ликвидации кредитора;
в случае прощения долга кредитором, при условии, если решение об освобождении от долга принято собственником имущества кредитора или уполномоченным на, то лицом;
во взыскании с государственного учреждения которой судом отказано, в том числе по причине истечения срока исковой давности.
Руководитель государственного учреждения на основании акта инвентаризации расчетов (в котором указываются состав комиссии, согласно приказа руководителя, наименование дебиторов и кредиторов, сумма задолженности, дата и причина образования), а также протокола инвентаризационной комиссии принимает решение о списании дебиторской и кредиторской задолженности с сообщением об этом в десятидневный срок администратору бюджетных программ.
Списанная дебиторская задолженность переносится на забалансовый счет 04 "Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов".

Ескерту. 154-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің м.а. 06.01.2022 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
155. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
156. Үмітсіз кредиторлық берешекті есептен шығару (бұған объективті жағдайлар болған кезде) мынадай тізбекпен көрсетіледі: кредиторлық берешектің тиісті қосалқы шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті.
157. Есепті кезеңнің аяғына өтелмеген, шетел валютасында берілген және ақша қаражатымен алуға/өтеуге жататын дебиторлық немесе кредиторлық берешек валюта айырбастаудың түпкілікті бағамы бойынша шетел валютасын қайта есептеу жолымен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында көрсетіледі.
157-1. Тұрғын үй қатынастары туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тұрғын үй төлемдерін есептеу 7140 "Өзге операциялық шығыстар" шотының дебеті және 3273 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Тұрғын үй төлемдерін қызметкердің арнайы шотына аудару кезінде жазба жүргізіледі: 3273 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының кредиті.
Қызметкердің жеке шотына қателесіп аударылған тұрғын үй төлемдерін қайтару 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының дебеті және 3273 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. Ереже 157-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
158. Әр айдың басында Нысандар альбомының 408 нысанды (6-меморалды ордер) ұйымдармен есеп айырысу бойынша жинақтау ведомосінен өткен ай үшін 2-6 бағандарда әр позиция (жол) бойынша өнім берушілердің материалдық құндылықтар алынбаған шоттарының мәліметтері жазылады. Өнім берушінің төленген шотының түсу шамасына қарай 2-4, 7-11 бағандарда әр позиция (жол) бойынша жазбалар жүргізіледі.

Сноска. Пункт 154 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 06.01.2022 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
155. Исключен приказом Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
156. Списание безнадежной кредиторской задолженности (при наличии на это объективных условий) отражается проводкой: дебет соответствующего субсчета кредиторской задолженности и кредит счета 6360 "Прочие доходы".
157. Непогашенная на конец отчетного периода дебиторская или кредиторская задолженность, выраженная в иностранной валюте и подлежащая к получению/погашению денежными средствами, отражается в национальной валюте Республики Казахстан путем пересчета иностранной валюты по конечному курсу обмена валют.
157-1. Начисление жилищных выплат, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о жилищных отношениях, отражается по дебету счета 7140 "Прочие операционные расходы" и кредиту субсчета 3273 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность".
При перечислении жилищных выплат на специальный счет работника производится запись: дебет субсчета 3273 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" и кредит счета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета".
Возврат жилищных выплат, ошибочно перечисленных на лицевой счет работника, отражается по дебету счета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета" и кредиту субсчета 3273 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность".
Сноска. Правила дополнены пунктом 157-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
158. В начале каждого месяца из накопительной ведомости по расчетам с организациями форма 408 Альбома форм (мемориальный ордер 6) за прошлый месяц в графах 2-6 по каждой позиции (строке) записываются данные счетов поставщиков, по которым не получены материальные ценности. По мере поступления оплаченного счета поставщика в графах 2-4, 7-11 производятся записи по каждой позиции (строке).

159. 7-мемориалды ордерде – Нысандар альбомының 408 нысанды аванстық төлемдер тәртібінде есептеулер бойынша жинақтау ведомосі - әр өнім берушіге бір ай ішіндегі операцияны көрсету үшін қажетті жол саны бөлінеді. Жинақтау ведомосінде жазулар операцияның жасалу шамасына қарай әрбір құжат (төлеуге берілетін шот, шот) бойынша жүргізіледі. Бір айдың қорытындысы "Негізгі-журнал" кітабына жазылады. Мемлекеттік мекеменің немесе орталықтандырылған бухгалтерияның кодына өнім беруші аванс төлемін қайтарған жағдайда "Негізгі-журнал" кітабына жазба осы соманы ескерусіз жүргізіледі.
Қалған операциялар бойынша Нысандар альбомының 274 нысанды жекелеген мемориалды ордерлері жасалады, олар әрбір ай үшін жеке 28-ден бастап нөмірленеді.
Ескерту. 159-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
159-1. Бюджетке дебиторлық берешек бойынша төлеушілермен есеп айырысу нысандар альбомында № 408-Д3-д нысанының (23 мемориалдық ордер) жинақтаушы ведомосінде және Бюджетке түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша кредиторлық берешек бойынша жинақтаушы ведомосінде № 408-К3-д нысанының (24 мемориалдық ордер) жүргізіледі.
Жиынтық деректер "Бас журнал" кітабына көшіріледі.
Ескерту. 159-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
160. Операциялардың көлемі бойынша жинақтау ведомостарын жасау талап етілмейтін мемлекеттік мекемелерде шоттардың корреспонденциясы Нысандар альбомының 274 нысанды жекелеген мемориалды ордерлерінде көрсетіледі.
161. Дебиторлық және кредиторлық берешек бойынша талдама есеп есепке алу тіркелімдерінде (кітаптарда, көп бағанды карточкаларда, жинақтау ведомостерінде және басқа есепке алу тіркелімдерінде) Нысандар альбомының 292-а нысанды көп бағанды карточкаларында жүргізіледі.
Ескерту. 161-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
162. Корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып бюджеттік ақша қаражатының нысаналы пайдаланылуын есепке алу Нысандар альбомының 453 нысаны бойынша кітапта жүргізіледі.
163. Мемлекеттік мекемеге түсетін алименттерді өтеу туралы атқарушы парақтар мен басқа құжаттарды тіркеу және есепке алу, сондай-ақ ұстау мөлшерін есептеу үшін Нысандар альбомының 437 нысанды алименттерді өндіріп алу туралы атқарушы парақтарды есепке алу кітабы жүргізіледі.

159. В мемориальном ордере 7 - накопительная ведомость по расчетам в порядке авансовых платежей форма 408 Альбома форм - для каждого поставщика отводится необходимое количество строк для отражения операций в течение месяца. Записи в накопительной ведомости производятся по каждому документу (счету к оплате, счету) по мере совершения операций. Итоги за месяц записываются в книгу "Журнал-главная". В случаях, когда поставщиком возвращается авансовый платеж на счет государственного учреждения или централизованной бухгалтерии, записи в книге "Журнал-главная" производятся без учета этих сумм.
По остальным операциям составляются отдельные мемориальные ордера формы 274 Альбома форм, которые нумеруются, начиная с 28 за каждый месяц в отдельности.
Сноска. Пунктом 159 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
159-1. Учет дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по поступлениям в бюджет ведется в накопительной ведомости по форме № 408-ДЗ-д Альбома форм (мемориальный ордер 23). Записи производятся на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков.
Учет кредиторской задолженности по расчетам с налогоплательщиками по поступлениям в бюджет ведется в накопительной ведомости по форме № 408-КЗ-д Альбома форм (мемориальный ордер 24). Записи производятся на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков.
Итоговые данные переносятся в книгу "Журнал главная".
Сноска. Правила дополнены пунктом 159-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
160. В государственных учреждениях, в которых по объему операций не требуется составления накопительных ведомостей, корреспонденция счетов указывается на отдельных мемориальных ордерах форма 274 Альбома форм.
161. Аналитический учет по дебиторской и кредиторской задолженности ведется в учетных регистрах (в книгах, на многографных карточках, накопительных ведомостях и других учетных регистрах) по каждому виду на карточках формы 292-а Альбома форм.
Сноска. Пункт 161 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
162. Учет целевого использования бюджетных денежных средств с применением корпоративной платежной карточки ведется в книге по форме 453 Альбома форм.
163. Для регистрации и учета поступающих в государственное учреждение исполнительных листов и других документов о взыскании алиментов, а также учета размера удержаний ведется Книга учета исполнительных листов о взыскании алиментов форма 437 Альбома форм.

164. Әрбір алушы бойынша төленген қаламақы сомасы бойынша мәліметті алу үшін "Орындалған жұмыстар үшін басқа есеп айырысу" қосалқы шоты бойынша талдама есеп жүргізу үшін, егер олар жүргізілген болса Нысандар альбомының 417 нысанды карточка-анықтамасы жүргізіледі.
165. Нысандар альбомының 283 нысанды көп бағанды карточкаларда тапсырыс берушілермен олар үшін орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер және дайын сатылған бұйымдарға есеп айырысулардың, сондай-ақ өндірістік оқыту процесінде оқушылар орындаған жұмыстар үшін кәсіпорындармен және мемлекеттік мекемелермен есеп айырысулардың; зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша; жұмыс берушілердің шотына аударылған сомада міндетті әлеуметтік сақтандыруға трансферттер бойынша есеп айырысулардың талдама есебі жүргізіледі.
166. Нысандар альбомының 294 нысанды кітабында бағдарламалар мен шығыстардың жүргізіледі.
Ескерту. 166-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
167. Карточкалар әр шот бойынша жеке жүргізілетін Нысандар альбомының 279 нысанды карточкалар тізілімінде тіркеледі.
Карточкалар картотекаларда сақталады, онда олар іштей материалды жауапты тұлғалар бойынша бөліну арқылы қосалқы шоттар бойынша, ал орталықтандырылған бухгалтерияларда қызмет көрсететін мемлекеттік мекемелер бойынша орналасады.
168. Дебиторлық және кредиторлық берешекті есептен шығару үшін негіздемелер болған кезде дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысудың түгендеу актісіне анықтама жасалады, ол мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
дебитордың, кредитордың атауы, толық нақты заңды мекен-жайы, БСН/ЖСН. Борышкердiң мекен-жайы мен орналасқан орны белгiсiз болған жағдайда оны iздестiру бойынша қабылданған шаралар (тiркелген жерi бойынша салық органдарына өтiнiш, жергiлiктi атқарушы органдар және басқа) көрсетiледi;
берешек сомасы;
қандай баланстық шотта берешек есептелетіні, қандай міндеттемелер бойынша;
берешектің пайда болу күні;
берешекті растайтын құжаттар;
берешектің пайда болуына немесе уақытылы өндіріп алмауына кінәлі лауазымды тұлғалар;
регресті тәртіппен кінәлі есебінен шығын сомасын өндіріп алу мүмкін еместігі екені туралы дәлел;
борышты (дебиторлық берешекті) өндіріп алуға қисынсыз деп танудың толық негіздемесі (борышты өндіріп алу жөнінде қабылданған нақты шаралар, оның ішінде талап ету-қуыну жұмыстарын жүзеге асыру, берілген атқарушы құжаттары бойынша ақпарат; тарату комиссиясы шешімінің немесе борышкерді банкрот деп таныған жағдайда тарату балансын бекіту туралы сот шешімінің күні, нөмірі. Мемлекеттік мекемеге талап арызда бас тарту негіздемесін көрсетуден бас тартқан кезде, жоғары тұрған сот инстанцияларына сот шешімін шағымдану жөнінде қабылданған шаралар);
кредиторлық берешекті есептен шығару туралы шешім қабылдау үшін себептер (негіздер).

164. Для ведения аналитического учета по субсчету "Другие расчеты за выполненные работы", если они проводились для получения сведений о суммах выплаченного гонорара по каждому получателю ведется карточка-справка формы 417 Альбома форм.
165. На многографных карточках форма 283 Альбома форм ведется аналитический учет расчетов с заказчиками за выполненные для них работы или оказанные услуги и за реализованные готовые изделия, а также расчеты с организациями и государственными учреждениями за работы, выполненные учащимися в процессе производственного обучения; по выплате пенсий и пособий; расчетов по трансфертам на обязательное социальное страхование сумм, перечисленных на счета работодателей, ведется по каждому работодателю.
166. Книга форма 294 Альбома форм предназначена для учета плановых назначений и расходов.
Сноска. Пункт 166 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
167. Карточки регистрируются в реестре карточек форма 279 Альбома форм, который ведется для каждого счета отдельно.
Карточки хранятся в картотеках, в которых они располагаются по субсчетам с подразделением внутри их по материально-ответственным лицам, а в централизованных бухгалтериях и по обслуживаемым государственным учреждениям.
168. При наличии оснований для списания дебиторской и кредиторской задолженности составляется Справка к акту инвентаризации расчетов с дебиторами и кредиторами, которая должна содержать следующие сведения:
наименование дебитора, кредитора, подробный юридический адрес, БИН/ИИН. В случае, если адрес и местонахождение должника неизвестны, указываются меры (обращение в налоговые органы по месту регистрации, местные исполнительные органы и другое), принятые по его розыску;
сумма задолженности;
на каком балансовом счете числится задолженность, по каким обязательствам;
дата образования задолженности;
документы, подтверждающие задолженность;
должностные лица, виновные в возникновении задолженности или несвоевременном взыскании задолженности;
обоснование о невозможности возмещения суммы ущерба за счет виновного в регрессном порядке;
подробное обоснование признания долга (дебиторской задолженности) нереальным для взыскания (конкретные меры, принятые по взысканию долга, в том числе осуществление претензионно-исковой работы, информация по выданным исполнительным документам; дата, номер решения ликвидационной комиссии или решения суда об утверждении ликвидационного баланса в случае признания банкротства должника. При отказе государственному учреждению в иске указать основания отказа, принятые меры по обжалованию решения суда в вышестоящие судебные инстанции);
причины (основания) для принятия решения о списании кредиторской задолженности.

Ескерту. 168-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
7-тарау. Қызметкерлермен есеп айырысуды есепке алу тәртібі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
169. Қызметкерлермен есеп айырысу бойынша мемлекеттік мекеменің дебиторлық және кредиторлық берешектері активтер мен міндеттемелерді танудың өлшемдерін сақтаған кезде актив немесе міндеттеме ретінде танылады.
170. Қызметкерлермен есеп айырысу бойынша операцияларды есепке алу үшін мынадай шоттар арналған:
1260 "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі";
3240 "Қызметкерлердің және басқа да есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек"
Ескерту. 170-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
171. 1261 "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шотында қолма-қол ақшасыз есеп айырысу және корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып, бюджеттік ақша қаражаты есебінен есеп айырысу жолымен жүргізілмейтін шығыстарды төлеуге оларға берілетін іссапар шығыстарына берілетін аванстар бойынша есеп беретін тұлғалармен есеп айырысу ескеріледі.
Ескерту. 171-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
172. Есеп беруге аванс осы мемлекеттiк мекемеде жұмыс iстейтін тұлғаларға ғана басшының ұйғарымы бойынша беріледі. Есептілікке сома берген кезде, бухгалтерлiк қызметтiң қызметкерлерi өткен аванстар бойынша есеп беруге жауапты тұлғаның берешегінің жоқ екендігі туралы белгi жасалады.
Есептілікке берiлген ақша оларды беру кезінде көзделген мақсаттарға ғана жұмсала алады. Есептілікке жауапты тұлғалар жүргізілген шығыстарды растайтын құжаттарды қосу арқылы аванстық соманың жұмсалуы туралы есеп ұсынады. Аванстық есепке қоса берілген құжаттарді оларды есепте жазу тәртібімен есеп беретін тұлға нөмірлейді.
Аванстың пайдаланылмаған қалдығын есеп беретін тұлға аванстық есепті тапсырғаннан кейін, үш жұмыс күннен кешіктірмей қайтаруы тиіс. Есеп беретін тұлғаға жаңа аванстар беру бұрын берілген авансты қайтарған кезде ғана жүргізіле алады.
Корпоративтік төлем карточкасы бойынша ағымдағы шоттан ақша қаражатын пайдалану туралы есеп беретін тұлғалар корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып жүргізілген төлемдердің растауы болып табылатын құжаттарды қоса бере отырып аванстық есепті ұсынады.
Бухгалтерлiк қызметте аванстық есептер арифметикалық түрде тексеріледi, сондай-ақ құжаттарды ресімдеудің дұрыстығы мен қаражаттың мақсатқа сай жұмсалуы тексеріледі. Тексерілген аванстық есептерді мемлекеттік мекеменің басшысымен немесе ол уәкілеттілік берген адам бекітеді.

Сноска. Пункт 168 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
Глава 7. Порядок учета расчетов с работниками
Сноска. Заголовок главы 7 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
169. Дебиторская и кредиторская задолженности государственного учреждения по расчетам с работниками признаются как актив или обязательство при соблюдении критериев признания активов и обязательств.
170. Для учета операций по расчетам с работниками предназначены счета:
1260 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц";
3240 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами".
Сноска. Пункт 170 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
171. На субсчете 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам" учитываются расчеты с подотчетными лицами по выдаваемым им авансам на командировочные расходы, расчетов с применением корпоративной платежной карточки, оплату расходов, которые не производятся путем безналичных расчетов.
Сноска. Пункт 171 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
172. Авансы в подотчет выдаются по распоряжению руководителя только лицам, работающим в данном государственном учреждении. При выдаче сумм в подотчет, работниками бухгалтерской службы делается отметка об отсутствии за подотчетным лицом задолженности по предыдущим авансам.
Деньги, выданные в подотчет, могут расходоваться только на те цели, которые предусмотрены при их выдаче. Об израсходовании авансовых сумм подотчетные лица представляют отчет с приложением документов, подтверждающих произведенные расходы. Документы, приложенные к авансовому отчету, нумеруются подотчетным лицом в порядке их записи в отчете.
Неиспользованный остаток аванса должен быть возвращен подотчетным лицом не позднее трех рабочих дней после сдачи авансового отчета. Выдача новых авансов подотчетному лицу может быть произведена при условии погашения ранее выданного аванса.
Об использовании денежных средств с текущего счета по корпоративной платежкой карточке подотчетные лица представляют авансовый отчет с приложением документов, являющихся подтверждением произведенных платежей с применением корпоративной платежной карточки.
В бухгалтерской службе авансовые отчеты проверяются арифметически, а также проверяется правильность оформления документов и расходования средств по назначению. Проверенные авансовые отчеты утверждаются руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом.

Ескерту. 172-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695; 06.01.2022 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
173. Есеп беретін тұлғаларға берілген сомаға 1261 "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1263 "Өзге есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шоты дебеттеледі және Шоттар жоспарының "Ақша қаражаты мен олардың баламалары" кіші бөлімі шоттарының тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі.
Есеп берілетін іссапар шығыстары сомалары мен аванс сомаларының жұмсалған қайтарылған қалдықтарына 1261 "Есеп берілетін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1263 "Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шоттарының кредитіне және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты", 7070 "Іссапарларға арналған шығыстар", 7140 "Өзге операциялық шығыстар", 1310 "Материалдар" шотының тиісті қосалқы шоттарының дебетіне жазбалар жүргізіледі.
Есеп беретін тұлғаның пайдаланылмаған іссапар сомалары мен аванс қалдығын қайтару теңгемен қолма-қол ақшамен жүзеге асырылады, есеп беретін жауапты тұлғаның тиынмен қайтарылмаған сома қалдығы соманы кейіннен есепке беру кезінде ескеріледі.
Ескерту. 173-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
174. Есеп беретін тұлғалар іссапар туралы есептерді және ақшалай қаражаттың іс жүзіндегі шығыстары туралы аванстық есептерді белгіленген мерзімде ұсынбаған немесе аванстың пайдаланылмаған қалдығын кассаға қайтармаған жағдайда мемлекеттік мекеме осы берешекті жалақыдан ұстауды жүргізеді.
Ескерту. 174-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
175. Еңбекақыны есептеу айына бір рет жүргізіледі және айдың соңғы күні есепте көрсетіледі.
Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу Бюджетті атқару ережелерінде белгіленген.
Айдың бірінші жартысына қызметкерлерге еңбек ақысының 50%-ы мөлшерінде аванс берілуі мүмкін, бұл сомадан Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен ұстауға жататын салықтар сомасы алынып тасталады.
Ескерту. 175-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577; 29.03.2017 № 195 бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 172 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695; от 06.01.2022 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
173. На суммы, выданные подотчетным лицам, дебетуется субсчет 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам", 1263 "Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц" и кредитуются соответствующие субсчета счетов подраздела "Денежные средства и их эквиваленты" Плана счетов.
На израсходованные и возвращенные остатки подотчетных сумм командировочных расходов и сумм аванса производятся записи в кредит субсчета 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам", 1263 "Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц" и дебет счета 1010 "Денежные средства в кассе", 7070 "Расходы на командировки", 7140 "Прочие операционные расходы", соответствующие субсчета счета 1310 "Материалы".
Возврат подотчетным лицом остатка неиспользованных командировочных сумм и аванса осуществляется наличными деньгами в тенге, остаток не возвращенной подотчетным лицом суммы в тиынах учитывается при последующих выдачах сумм в подотчет.
Сноска. Пункт 173 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
174. В случаях непредставления подотчетными лицами в установленный срок отчетов о командировке и авансовых отчетов о фактических расходах денежных средств или невозврата в кассу неиспользованного остатка, государственное учреждение производит удержание этой задолженности из заработной платы.
Сноска. Пункт 174 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
175. Начисление заработной платы производится один раз в месяц и отражается в учете в последний день месяца.
Выплата заработной платы работникам государственных учреждений производится в порядке, установленном Правилами исполнения бюджета.
За первую половину месяца работникам может быть выдан аванс в размере 50% месячной заработной платы за минусом сумм налогов, подлежащих удержанию в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 175 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577; от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации).

176. Есептелген еңбекақы сомасына 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредитіне және 7010 "Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар" шотының, 8012 "Еңбекақы" қосалқы шотының дебетіне жазба жүргізіледі.
Төленген еңбекақы сомасы 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебетіне және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының кредитіне, 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының тиісті қосалқы шотының, 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" шоты қосалқы шотының кредитіне жазылады.
177. Белгіленген мерзімде алынбаған еңбекақы сомасы 3243 "Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредитіне және 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебетіне жазылады.
Депонентке берілген еңбекақы сомасына 3243 "Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шоты дебеттеледі және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шоты, 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының тиісті қосалқы шотының, 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" шотының қосалқы шоты кредиттеледі.
Талап ету мерзімі өткеннен соң депоненттік берешектің талап етілмеген сомасы есептеулердің түгендеу актісінің, актіге анықтаманың және түгендеу комиссиясы Хаттамасының негізінде өзге кірістер ретінде тануға жатады және есепке алуда 3243 "Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
178. Қазақстан Республикасының салық заңнамасының, Әлеуметтік кодексінің, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес мемлекеттік мекеме қызметкерлер мен қызметшілердің жалақысынан мынадай есептеулер мен ұстап қалуларды жүргізеді:
жеке табыс салығы - есептеу мынадай тізбекпен көрсетіледі:

176. На суммы начисленной заработной платы производится запись в кредит субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и в дебет счета 7010 "Расходы на оплату труда", при начислении оплаты труда производственным работникам - дебет субсчета 8012 "Оплата труда".
Суммы выплаченной заработной платы записываются в дебет субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредит счета 1010 "Денежные средства в кассе", субсчета счета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", 1042 "КСН платных услуг".
177. Суммы заработной платы, не полученные в установленный срок, записываются в кредит субсчета 3243 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам" и дебет субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда".
На суммы выданной депоненту заработной платы дебетуется субсчет 3243 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам" и кредитуется счет 1010 "Денежные средства в кассе", субсчет счета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", 1042 "КСН платных услуг".
По истечении срока исковой давности невостребованные суммы депонентской задолженности на основании акта инвентаризации расчетов, справки к акту и Протокола инвентаризационной комиссии подлежат признанию как прочие доходы и отражаются в учете по дебету субсчета 3243 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам" и по кредиту счета 6360 "Прочие доходы".
178. В соответствии с требованиями налогового законодательства Республики Казахстан, Социального кодекса, законодательства Республики Казахстан об обязательном социальном медицинском страховании государственное учреждение производит следующие исчисления и удержания из заработной платы работников и служащих:
индивидуальный подоходный налог - начисление отражается проводкой:

3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 3121 "Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
міндетті зейнетақы жарналары: 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-на төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар: 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 3152 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.
Ескерту. 178-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
179. Мемлекеттік мекеме қызметкердің жазбаша өтініші негізінде, кейіннен мақсатына сай аудара отырып қызметкерлер мен қызметшілердің жалақысынан мынадай ұстап қалуларды жүзеге асырады:
партиялық жарналарды төлеуге 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 3248 "Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
кәсіподақтық мүшелік жарналарды төлеуге 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 3245 "Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
банктердің салымдары бойынша шоттарға 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебетіне және 3247 "Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін төлеуге 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 3248 "Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында белгіленген тәртіппен банктен алынған несиені өтеуге 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 3248 "Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;

дебет субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредит субсчета 3121 "Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу";
обязательные пенсионные взносы: дебет субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредит субсчета 3142 "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан";
взносы на обязательное социальное медицинское страхование: дебет субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредит субсчета 3152 "Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование".
Сноска. Пункт 178 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
179. На основании письменного заявления работника государственное учреждение осуществляет следующие удержания из заработной платы работников и служащих с последующим перечислением по назначению:
в уплату партийных взносов дебет субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредит субсчета 3248 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками";
в уплату членских профсоюзных взносов дебет субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредит субсчета 3245 "Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов";
на счета по вкладам в банки дебет субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредит субсчета 3247 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки";
в уплату страховых платежей по договорам страхования дебет субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредит субсчета 3248 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками";
на погашение ссуды, полученной в банке, в порядке, установленном банковским законодательством Республики Казахстан дебет субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредит субсчета 3248 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками";

қызметкердің өтініші бойынша жалақыдан өзге ұстап қалуларға 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының дебеті және 3273 "Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті.
Ұстап қалулар сомасын аудару 3121 "Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3142 "Азаматтарға арналған үкімет мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-на төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3245 "Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3247 "Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" немесе 3248 "Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" тиісті қосалқы шотының дебеті бойынша және 1040 "Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін ҚБШ", 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" тиісті шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 179-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2014.10.30 № 465; 28.12.2015 № 695; 29.03.2017 № 195; 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
180. Атқару парақтары мен басқа құжаттар бойынша жалақыдан ұсталған сома 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебетіне және 3242 "Атқару құжаттары бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредитіне жазылады.
3242 "Атқару құжаттары бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебетіне аударылған сома жазылады, бұл ретте 1040 "Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін ҚБШ", 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының тиісті қосалқы шоты кредиттеледі.
181. Мемлекеттік мекеме есепті жылдың аяғында қызметкерлердің пайдаланылмаған демалыстары бойынша резерв есептеуді жүргізеді.
Пайдаланылмаған демалыстар бойынша резервті есептеу есепті жылдың 31 желтоқсанына туындаған міндеттемелер бойынша жүргізіледі.
Есепті қаржы жылының аяғындағы пайдаланылмаған демалыстар бойынша резервтің сальдосы есепті жылдың басындағы пайдаланылмаған демалыстар бойынша резерв сальдосы қосу өткен есепті жылдар үшін пайдаланылмаған демалыстар бойынша жүргізілген төлемдер сомасын алғандағы есепті қаржы жылы үшін есептелген пайдаланылмаған демалыстар бойынша резерв сомасы ретінде айқындалады.

на прочие удержания из заработной платы по заявлению работников дебет счета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредит счета 3273 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность".
Перечисление сумм удержаний отражается по дебету соответствующего субсчета: 3121 "Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу", 3142 "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан", 3245 "Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов", 3247 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки" или 3248 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками" и кредиту соответствующего счета: 1040 "КСН для учета поступлений и расчетов", 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета".
Сноска. Пункт 179 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 30.10.2014 № 465; от 28.12.2015 № 695; от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации); от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
180. Суммы, удержанные из заработной платы по исполнительным листам и другим документам, записываются в дебет субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредит субсчета 3242 "Краткосрочная кредиторская задолженность по исполнительным документам".
В дебет субсчета 3242 "Краткосрочная кредиторская задолженность по исполнительным документам" записываются перечисленные суммы, при этом кредитуется соответствующий субсчет счета 1040 "КСН для учета поступлений и расчетов", 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета".
181. Государственное учреждение на конец отчетного года производит начисление резерва по неиспользованным отпускам работников.
Начисление резерва по неиспользованным отпускам производится по обязательствам, возникшим на 31 декабря отчетного года.
Сальдо резерва по неиспользованным отпускам на конец отчетного финансового года определяется как сумма сальдо резерва по неиспользованным отпускам на начало отчетного года плюс сумма начисленного резерва по неиспользованным отпускам за отчетный финансовый год за минусом суммы произведенных выплат по неиспользованным отпускам за прошлые отчетные годы.

Ескерту. 181-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695; өзгеріс енгізілді - 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
182. Демалыстар бойынша резервті есептеудің сомасына 3246 "Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредитіне және 7010 "Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар" шотының дебетіне жазба жүргізіледі.
Қызметкерлерге демалысақы төлеу 3241 "3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебетi және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты", 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" шоттарының, 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелерiн қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шоттары қосалқы шоттарының кредиттері бойынша көрсетiледi.
Пайдаланылмаған демалыстар бойынша құрылған резерв сомасы жетпеген кезде демалысақыны есептеу 7010 "Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар" шотының дебеті және 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша жүзеге асырылады.
Мемлекеттік мекеме түгендеу қорытындысы бойынша есепті кезеңнің аяғында резервті жете есептеуді немесе демалыстар бойынша резервтің артық есептелген сомасын есептен шығаруды жүзеге асырады:
жете есептеу: 7010 "Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар" шотының дебеті және 3246 "Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.
Ескерту. 182-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
183. Қызметкер жұмыстан шығарылған, стипендиат оқуы аяқталған, ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алыну себебі бойынша атқару парақтарының және өзге құжаттың қолдану мерзімі аяқталған жағдайларда төленбеген немесе артығымен төленген тиындар сомаларын көрсету үшін 3272 "Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар" қосалқы шоты пайдаланылады. Төленбеген жалақы, стипендия қалдығы, есеп беретін адам алдында берешек сомалары 3272 "Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар" қосалқы шотының кредиті бойынша және 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының, 3248 "Қызметкерлерге өзге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының, 3230 "Стипендианттарға қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" шотының дебетi бойынша көрсетiледi көрсетiледi.

Сноска. Пункт 181 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182. На сумму начисления резерва по отпускам производится запись в кредит субсчета 3246 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам" и в дебет счета 7010 "Расходы на оплату труда".
Выплата работникам отпускных отражается по дебету субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредиту счетов 1010 "Денежные средства в кассе", 1042 "КСН платных услуг", субсчета счета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета".
При недостаточности суммы созданного резерва по неиспользованным отпускам начисление отпускных осуществляется по дебету счета 7010 "Расходы на оплату труда" и кредиту субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда".
В конце отчетного периода по результатам инвентаризации государственное учреждение осуществляет доначисление резерва либо списание излишне начисленных сумм резерва по отпускам:
доначисление: дебет счета 7010 "Расходы на оплату труда" и кредит субсчета 3246 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам".
Сноска. Пункт 182 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
183. Субсчет 3272 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения" используется для отражения сумм тиынов, невыплаченных или излишне выплаченных в случаях увольнения работника, завершение срока обучения стипендиата, окончания срока действия исполнительного листа или другого документа по причине изъятия наличных тиынов из денежного обращения. Невыплаченный остаток заработной платы, стипендии, сумм задолженности перед подотчетным лицом в тиынах отражается по кредиту субсчета 3272 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения" и по дебету субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда", 3248 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками", счета 3230 "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам".

Артық төленген тиындардың сомасы бір теңгеге дейін соманы дөңгелектеудің арифметикалық әдісін қолдану нәтижесінде артық төленген тиындардың сомасы (50 тиынға дейін аз жаққа дөңгелектеледі; 50 тиын және одан жоғары тиын үлкен жаққа дөңгелектеледі) 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3230 "Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3248 "Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" тиісті қосалқы шотының кредиті және 3272 "Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар" қосалқы шотының дебеті бойынша көрсетіледі.
Төленбеген сома мен бiр теңгеге дейiн соманы дөңгелектеудiң арифметикалық әдiсiн қолдану нәтижесiнде артық төленген тиындар сомасының арасында айырма түрінде жоғарыда төленген төлемдер бойынша қалыптасқан 3272 "Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар" қосалқы шотының кредиті бойынша қалдық жыл аяқталғаннан кейін жоғарыда көрсетілген төлемдер бойынша бюджетке есептеуге жатады, бұл ретте 3272 "Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар" қосалқы шотының дебеті бойынша және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредитi бойынша жазба жүргiзiледi, оны бюджетке аудару кезiнде 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебетi және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелерiн қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының тиiстi қосалқы шотының кредитi бойынша жүзеге асырылады. 3272 "Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар" қосалқы шотының дебетi бойынша қалдық 1280 "Өзге қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" шотына ауыстырыла отырып, келесi есепті кезеңге ауысады. Кейіннен 3272 "Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар" қосалқы шоты бойынша сальдоны түзету 1280 "Өзге қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" шотына ауыстырылған сальдоны ескере отырып жүргізіледі.
Ескерту. 183-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
184. Атқару парақтары мен басқа құжаттардың әрекет ету мерзімі аяқталған жағдайда төленбеген не керісінше артық төленген тиындардың қалдығы бір теңгеге дейін соманы дөңгелектеудің арифметикалық әдісін қолдану нәтижесінде 3272 "Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар" қосалқы шотына есептеледі.

Сумма излишне выплаченных тиынов в результате применения арифметического метода округления суммы до одного тенге (до 50 тиынов округляется в меньшую сторону; 50 тиын и выше округляется в большую сторону) отражается по кредиту соответствующего субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда", 3230 "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам", 3248 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками" и по дебету субсчета 3272 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения".
По окончании года остаток по кредиту субсчета 3272 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения", сложившийся в виде разницы между суммой невыплаченных и суммой излишне выплаченных тиынов в результате применения арифметического метода округления суммы до одного тенге, по вышеуказанным выплатам, подлежит зачислению в бюджет, при этом производится запись по дебету субсчета 3272 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения" и по кредиту субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям", при перечислении ее в бюджет осуществляется запись по дебету субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям" и по кредиту соответствующего субсчета счета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета". Остаток по дебету субсчета 3272 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения" переходит на следующий отчетный период с переносом на счет 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность". В последующем корректировка сальдо по субсчету 3272 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения" производится с учетом перенесенного сальдо на счет 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность".
Сноска. Пункт 183 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
184. В случае окончания срока действия исполнительного листа или другого документа остаток тиынов, не выплаченных, и наоборот, излишне выплаченных в результате применения арифметического метода округления суммы до одного тенге, зачисляется на субсчет 3272 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения".

185. Жұмыстан босаған сәтте немесе есеп жылының аяғында қызметкерлерге қайтарылмаған тиындағы есепке берілген, 1261 "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шотының дебеті бойынша ескерілетін соманың қалдығы оның еңбекақысынан ұсталады, бұл кезде 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1261 "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Мемлекеттік мекеменің есеп беретін жауапты тұлға алдындағы тиындағы берешегінің сомасы жұмыстан шыққан кезде 3272 "Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар" қосалқы шотына есептен шығарылады, бұл кезде 1261 "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шотының дебеті және 3248 "Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" тиісті қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
186. Есеп беретін тұлғалармен есеп айырысудың талдамалы есебі Нысандар альбомының 386 нысанды (8-мемориалды ордер) есеп беретін жауапты тұлғалармен есеп айырысу бойынша жинақтаушы ведомосінде жүргізіледі. Әр жол бойынша есеп беретін жауапты тұлғаның тегі, берілген аванстың сомасы және жүргізілген шығыстардың сомасы, сондай-ақ қолданылмаған аванстың түскен сомасы жазылады. Ай аяқталғаннан кейін "1261, 1263 (3248, 3249) қосалқы шотының кредит есебі бойынша шығыстардың сомасы бекітілді" бағаны және "Қосалқы шоттар дебеті" мен "Екінші жазбалар" бағандары бойынша қорытындылар "Басты-журнал" кітабына жазылады.
Есеп беретін тұлғаларының саны көп емес мемлекеттік мекемелерде есеп айырысулардың талдама есебі Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында есептілікке жауапты әр тұлға бойынша жүргізіледі.
Корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып бюджеттік ақшаны нысаналы пайдаланудың талдамалы есебі Нысандар альбомының 453 нысаны бойынша кітапта жүргізіледі.
Ескерту. 186-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
187. Мыналар жалақыны есептеу үшін негізгі құжаттар болып саналады: мемлекеттік мекеменің бекітілген штат кестесі және жалақы ставкаларына сәйкес қызметкерлерді қабылдау, жұмыстан шығару және ауыстыру туралы бұйрықтары, Нысандар альбомының 421 "Пайдаланылған жұмыс уақытын есепке алу және жалақыны есептеу табелі" нысаны, нысандар альбомының 423 "Жұмыс нормаларын есептеу картасы" нысаны, Нысандар альбомының 424 "Наряд" нысаны бойынша пайдаланылған жұмыс уақытын есепке алу табельдері және басқа құжаттар.
Жұмыс уақытын пайдалануды есепке алу табельдерін (Нысандар альбомының 421 "Жұмыс уақытын пайдалануды есепке алу және жалақыны санау табелі" нысаны) ай сайын мемлекеттік мекеме бойынша бұйрықпен тағайындалған тұлғалар белгіленген нысан бойынша жүргізеді. Ай соңында табель бойынша жұмыс істеген күндердің жалпы саны, сондай-ақ артық жұмыс сағаттары анықталады. Толтырылған табель мен басқа тиісті қолдармен бекітілген құжаттар белгіленген мерзімде жалақыны есептеу үшін бухгалтерлік қызметке тапсырылады.
Бір ай үшін жалақы есептеу Нысандар альбомының 49 нысанды есеп айырысу-төлем ведомосі бойынша жүргізіледі. Есеп айырысу-төлем ведомосінде табельдік нөмір, қызметкерлердің аты-жөні, есептелген жалақы және жәрдемақы, берілген аванс сомасы, ұсталған салық және басқа сома жазылады.
Жұмысшылар және қызметкерлер демалысқа кеткен кезде есеп айырысу Нысандар альбомының 425 нысанды демалыс беру туралы есебінде жүргізіледі.
Бұл есеп айырысулар бойынша есептелген сома ағымдағы айға ашылған есеп айырысу-төлем ведомосына жазылады. Демалысқа не жұмыстан шыққанда жалақы бойынша біржолғы есеп айырысулар жалпы есеп айырысумен сәйкес келмесе, есеп айырысу аралық кезеңдегі төлемдер нысандар альбомының 389 нысанды төлем ведомостары не кассалық шығыс ордері бойынша жүргізіледі.
Бұл есеп айырысулар бойынша есептелген және төленген сома ағымдағы айдың есеп айырысу-төлем ведомосына жазылады. "Беруге сома" бағанында тиісті аты-жөннің қасына сызық қойылады.
Есеп айырысу-төлем және төлем ведомостарына осы ведомостарды жасаған және тексерген тұлғалар қол қояды. Жалақы төлеуге берілетін рұқсатқа мемлекеттік мекеменің басшысы және бас бухгалтер немесе оларды ауыстыратын тұлғалар қол қояды.

185. Невозвращенный работником остаток подотчетных сумм в тиынах на момент увольнения или на конец отчетного года, учитываемый по дебету субсчета 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам", удерживается из его заработной платы, при этом производится запись по дебету субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и по кредиту субсчета 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам".
Сумма долга государственного учреждения перед подотчетным лицом в тиынах на момент увольнения списывается на субсчет 3272 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения", при этом производится запись по дебету субсчета 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам" и по кредиту субсчета 3248 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками".
186. Аналитический учет расчетов с подотчетными лицами ведется в накопительной ведомости по расчетам с подотчетными лицами формы 386 Альбома форм (мемориальный ордер 8). По каждой строке записываются фамилия подотчетного лица, суммы выданного аванса и суммы произведенных расходов, а также поступившая сумма неиспользованного аванса. По окончании месяца итоги по графе "Утверждена сумма расходов по отчету кредит субсчета 1261, 1263 (3248, 3249)" и по графам "Дебет субсчетов" и "Вторые записи" записываются в книгу "Журнал-главная".
В государственных учреждениях с незначительным количеством подотчетных лиц аналитический учет расчетов ведется по каждому подотчетному лицу на карточках формы 292-а Альбома форм.
Аналитический учет целевого использования бюджетных денег с применением корпоративной платежной карточки ведется в книге по форме 453 Альбома форм.
Сноска. Пункт 186 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования); от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
187. Основными документами для начисления заработной платы являются: приказы по государственному учреждению о зачислении, увольнении и перемещении сотрудников в соответствии с утвержденным штатным расписанием и ставками заработной платы, табели учета использования рабочего времени по форме 421 "Табель учета использования рабочего времени" Альбома форм, форме 423 "Карта учета выработки на работы" Альбома форм, форме 424 "Наряд" Альбома форм и другие документы.
Табели учета использования рабочего времени (форма 421 Альбома форм "Табель учета использования рабочего времени") ведутся ежемесячно по установленной форме лицами, назначенными приказом по государственному учреждению. В конце месяца по табелю определяется общее количество отработанных дней, а также часы переработок. Заполненные табель и другие документы, оформленные соответствующими подписями, в установленные сроки сдаются в бухгалтерскую службу для начисления заработной платы.
Начисление заработной платы за месяц производится по расчетно-платежной ведомости формы 49 Альбома форм. В расчетно-платежной ведомости записываются табельные номера, фамилии и инициалы работников, суммы начисленной заработной платы и пособий, выданного аванса, удержанных налогов и других сумм.
Расчеты с рабочими и служащими при уходе в отпуск производятся в расчете о предоставлении отпуска формы 425 Альбома форм.
Начисленные суммы по этим расчетам записываются в расчетно-платежную ведомость, открытую на текущий месяц. В тех случаях, когда разовые расчеты по заработной плате при уходе в отпуск или увольнении не совпадают с составлением общего расчета, выплаты в межрасчетный период производятся по платежным ведомостям формы 389 Альбома форм или расходным кассовым ордером.
Начисленные и выплаченные суммы по этим расчетам включаются в расчетно-платежную ведомость текущего месяца. По графе "Сумма к выдаче" против данной фамилии делается прочерк.
Расчетно-платежные и платежные ведомости подписываются работниками, составившими и проверившими эти ведомости. Разрешение на выплату заработной платы подписывается руководителем государственного учреждения и главным бухгалтером или лицами, их заменяющими.

Ескерту. 187-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
188. Төлеу уақыты аяқталғаннан кейін кассир есеп айырысу-төлем және төлем ведомостарында жалақысын алмаған адамдардың аты-жөнінің қасына мөртабан қоюға не қолымен "Депонатталды" деп жазуға және депонатталған сома тізілімін жасауға міндетті. Ведомостың соңында кассир нақты төленген сома туралы мен алынбаған жалақы сомасы туралы жазба жасап, оларды төлем және есеп айырысу-төлем ведомостары бойынша жалпы қорытындымен салыстырып әрі жазуды өз қолымен растауы тиіс. Егер ақшаны кассир емес, басқа тұлға берсе, ведомоста қосымша "Ақшаны ведомоспен берген - лауазымы, қолы, қолды таратып жазу" деген жазба жасалынады. Кассирдің төлем және есеп айырысу-төлем ведомостарында жасаған жазбалары мұқият тексерілген және берілген және депонатталған сома саналған соң берілген жалақы сомасына белгіленген тәртіппен ресімделген кассалық шығыс ордері жасалады, ол белгіленген тәртіппен ресімделеді және кассалық кіріс және шығыс ордерлері тіркелетін журналда тіркеледі. Төлем және есеп айырысу-төлем ведомостарында касса бойынша ақшаны есептен шығару жүргізілген кассалық шығыс ордерінің күні және нөмірі жазылады.
Еңбекақы бойынша депонантталған соманың есебі Нысандар альбомының 441 нысаны депонантталған еңбекақы мен стипендияның талдамалы есебі кітабында жүргізіледі. Кітаптағы жазу әр депонент бойынша жүргізіледі.
Ай соңында Нысандар альбомының 441 нысанды кітабында "Кредит" пен "Дебет" бағандары бойынша қорытынды саналады және келесі айдың басына кредиттік қалдық шығарылады.
189. Қызметкердің өткен кезеңдердегі жалақысы туралы мәліметтер алу үшін Нысандар альбомының 417 нысанды карточка-анықтамасы (жеке шот) жүргізіледі, онда қызметкер туралы жалпы мәліметтерден басқа ай сайын есептелген жалақы сомасы түрлері бойынша көрсетіледі.
190. Есеп айырысу-төлем ведомостары негізінде 5-мемориалды ордер – жалақы мен стипендиялар бойынша Нысандар альбомының 405 нысаны (сондай-ақ тұрғын үйді күтіп-ұстауға және коммуналдық қызметтерді төлеуге әскери қызметшілерге, ішкі істер органдары қызметкерлеріне, сондай-ақ өртке қарсы қызмет органдарының жедел іздестіру, тергеу және әскери бөлімшелері, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің, қаржы полициясы органдары қызметкерлеріне ақшалай өтемақыны есептеуді қамтиды) есептеу ведомостерінің жиынтығы есепке алу-төлем ведомостарының негізінде жасалады.

Сноска. Пункт 187 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
188. По истечении срока выплаты в платежной и расчетно-платежной ведомостях против фамилии лиц, у которых заработная плата осталась неполученной, кассир должен поставить штамп или сделать отметку от руки "Депонировано" и составить реестр депонированных сумм. В конце ведомости кассир должен сделать надпись о фактически выплаченной сумме и о неполученной сумме заработной платы, сверить эти суммы с общим итогом по платежной или расчетно-платежной ведомости и скрепить надпись своей подписью. Если деньги выдавались не кассиром, а другим лицом, то на ведомости дополнительно делается надпись "Деньги по ведомости выдал - должность, подпись, расшифровка подписи". После тщательной проверки отметок, сделанных кассиром в платежных и расчетно-платежных ведомостях, и подсчета выданных и депонированных сумм на выданные суммы заработной платы составляется расходный кассовый ордер, который регистрируется в журнале регистрации приходных и расходных кассовых документов. На платежных и расчетно-платежных ведомостях проставляется дата и номер расходного кассового ордера, по которому произведено списание денег по кассе.
Учет депонированных сумм по заработной плате ведется в книге аналитического учета депонированной заработной платы и стипендий формы 441 Альбома форм. Записи в этой книге производятся по каждому депоненту.
В конце месяца в книге формы 441 Альбома форм подсчитываются итоги по графам "Кредит" и "Дебет" и выводится кредитовый остаток на начало следующего месяца.
189. Для получения сведений о заработной плате работающего за прошлые периоды ведется карточка-справка (лицевой счет) формы 417 Альбома форм, в которой помимо общих сведений о работнике ежемесячно отражаются суммы начисленной заработной платы по видам.
190. На основании расчетно-платежных ведомостей составляется мемориальный ордер 5 - свод расчетных ведомостей по заработной плате и стипендиям форма 405 Альбома форм (также включает учет денежной компенсации военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, а также сотрудникам оперативно-розыскных, следственных и строевых подразделений органов противопожарной службы, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции на содержание жилища и оплату коммунальных услуг) составляется на основании расчетно-платежных ведомостей.

191. Ауру парақтары (еңбекке жарамсыздық парақтары) жеке дестеге тігіледі және жыл басынан бастап хронологиялық тәртіппен нөмірленіп отырады. Әр парақта олар есептеу үшін енгізілген есеп айырысу-төлем ведомосының нөмірі жазылады.
192. Персоналмен есеп айырысудың сараптама есебі Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында жүргізіледі.
Ескерту. 192-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
193. Мемлекеттік мекемеге келіп түсетін алимент өндіріп алу туралы орындау парақтарын және басқа құжаттарды тіркеу және есепке алу, сондай-ақ ұсталынатын мөлшерді есепке алу үшін Нысандар альбомының 437 нысанды алимент өндіріп алу туралы орындау парақтарын есепке алу кітабы жүргізіледі.
194. Уақытша еңбекке жарамсыздық бойынша әлеуметтік жәрдемақыны есептеу және төлеу жөніндегі есеп айырысуларды есепке алуды мемлекеттік мекеме Нысандар альбомының 283 нысанды көп бағанды карточкаларында жүргізіледі.
195. Жеке тұлғаның (қызметкердің) аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы толық мәлімет алу үшін мемлекеттік мекеме "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-на төленетін міндетті зейнетақы жарналарын жарналарын есепке алу Нысандар альбомының 451 нысанды карточкасын толтырады, оның көшірмесін жылына бір рет жеке тұлғаға (қызметкерге) береді.
Ескерту. 195-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-тарау. Қорларды есепке алу тәртібі
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
196. Қорлар құрылыс материалдарын, оқу, ғылыми зерттеулер және басқа мақсаттар үшін материалдарды, дәрі-дәрмектер мен байлау құралдарын, тамақ өнімдерін, отын және жағу, шаруашылық материалдары мен кеңсе құралдарын, арнайы киім-кешекті және басқа жеке пайдаланудағы құралдарды, қосалқы бөлшектерді, аяқталмаған өндірісті, дайын өнімді, тауарларды, жолдағы қорларды қамтиды.
Қорларды есепке алу материалдардың атауы мен жауапты тұлғалар бойынша сандық және сома түрінде жүргізіледі.
Мемлекеттік мүліктің құрамына жекелеген негіздер бойынша түскен мүлікті есепке алуды, сақтауды және одан әрі пайдалануды жүзеге асыратын органдар 1341 "Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік" қосалқы шотында бағаланған мүліктің есебін жүргізеді.
Мүлікті тізімдеу, бағалау және (немесе) қабылдап алу-тапсыру актілері және мүлікті бағалау туралы есептер есепте көрсету үшін негіз болып табылады.

191. Больничные листки (листки нетрудоспособности) подшиваются в отдельную папку и нумеруются в хронологическом порядке с начала года. На каждом листке проставляется номер расчетно-платежной ведомости, в которую он включен для начисления.
192. Аналитический учет расчетов с персоналом ведется на карточках формы 292-а Альбома форм.
Сноска. Пункт 192 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
193. Для регистрации и учета поступающих в государственное учреждение исполнительных листов и других документов о взыскании алиментов, а также учета размера удержаний ведется Книга учета исполнительных листов о взыскании алиментов формы 437 Альбома форм.
194. Учет расчетов по начислению и выплате социального пособия по временной нетрудоспособности ведется государственными учреждениями на многографных карточках формы 283 Альбома форм.
195. Для получения полной информации о перечисленных обязательных пенсионных взносах физического лица (работника) государственное учреждение заполняет карточку учета обязательных пенсионных взносов в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" формы 451 Альбома форм, копию которой один раз в год выдает физическому лицу (работнику).
Сноска. Пункт 195 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Порядок учета запасов
Сноска. Заголовок главы 8 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
196. Запасы включают строительные материалы, материалы для учебных, научных исследований и других целей, медикаменты и перевязочные средства, продукты питания, топливо и горючее, хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности, спецодежда и другие предметы индивидуального пользования, запасные части, незавершенное производство, готовую продукцию, товары, запасы в пути.
Учет запасов ведется в количественном и суммовом выражении по наименованиям материалов и ответственным лицам.
Органы, осуществляющие учет, хранение и дальнейшее использование имущества, поступившего в состав государственного имущества по отдельным основаниям, ведут учет оцененного имущества на субсчете 1341 "Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства".
Основанием для отражения в учете являются акты описи, оценки и (или) приема-передачи имущества и отчеты об оценке имущества.

Ескерту. 196-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
197. Мемлекеттік мекеме:
құрылысқа байланысты шарттардың орындалу процесінде туындайтын аяқталмаған жұмыстарды, оның ішінде қызметтерді көрсетуге олармен тікелей байланысты шарттарды;
қаржы құралдарын;
ауылшаруашылық қызметпен байланысты биологиялық активтер мен егін жинау кезеңіндегі ауылшаруашылық өнімді;
өтеусіз көрсетілетін қызметтер бойынша немесе алушылардан тікелей нақтылы есесін қайтару бойынша аяқталмаған жұмыстарды қоспағанда қорларды есепке алу кезінде осы бөлімнің ережелерін қолданады.
198. Қорларды есепке алудың негізгі міндеттері барлық материалдық құндылықтардың дұрыс қолданылуы мен қозғалысын бақылау және сақталуын қамтамасыз ету; қорлар мен шығыстардың белгіленген нормаларын сақтау, белгіленген тәртіппен сатуға жататын, қолданылмайтын материалдарды уақытылы анықтау; мемлекеттік мекемелердің қоймасындағы қалдықтар туралы нақты мәліметтерді алу болып табылады.
Бухгалтерлік қызмет жүйелі түрде қоймадағы материалдық құндылықтардың түсімі мен жұмсалуына бақылауды жүргізеді, сондай-ақ қоймада (қамбада) жүргізілген жазбалармен материалдарды есепке алу жөніндегі өз жазбаларымен салыстырады.
199. Мемлекеттік мекеменің қорларын есепке алу үшін мынадай шоттар арналған:
1310 "Материалдар";
1320 "Аяқталмаған өндіріс";
1330 "Дайын өнім";
1340 "Тауарлар";
1350 "Жолдағы қорлар";
1360 "Қорлардың құнсыздануына арналған резерв".
199-1. Жекелеген негіздер бойынша мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікті сату, сауда-саттық арқылы өткізу, сату мынадай корреспонденциялармен көрсетіледі:
1233 "Мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік бойынша сатып алушылардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шотының дебеті және 1341 "Мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік" қосалқы шотының кредиті;
7120 "Бюджетпен есеп айырысу бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 3132 "Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.
Бюджетке мүлікті өткізуден түскен ақша кезде растайтын құжат негізінде мынадай корреспонденциялармен көрсетіледі:
3132 "Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1233 "Мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік бойынша сатып алушылардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шотының кредиті.
Мүлікті мемлекет меншігіне айналдыру туралы сот актісінің күшін жоюға/өзгертуге байланысты мүлікті қайтару кезінде мынадай корреспонденциялармен көрсетіледі:
7461 "Мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікке байланысты операциялар бойынша өзге де шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 1341 "Мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік" қосалқы шотының кредиті.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікті қоймадан есептен шығару кезінде мынадай корреспонденциялармен көрсетіледі:
7461 "Мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікке байланысты операциялар бойынша өзге де шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 1341 "Мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік" қосалқы шотының кредиті.
Ескерту. 7-тарау 199-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 196 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
197. Государственное учреждение применяет положения настоящего раздела при учете запасов, за исключением:
незавершенных работ, возникающих в процессе выполнения договоров на строительство, в том числе непосредственно связанных с ними договоров на предоставление услуг;
финансовых инструментов;
биологических активов, связанных с сельскохозяйственной деятельностью и сельскохозяйственной продукцией на стадии сбора урожая;
незавершенных работ по услугам, предоставляемым без возмещения или по номинальному возмещению непосредственно от получателей.
198. Основными задачами учета запасов являются обеспечение сохранности и контроля за движением и правильным использованием всех материальных ценностей; соблюдение установленных норм запасов и расходов, своевременное выявление неиспользуемых материалов, подлежащих реализации; получение точных сведений об остатках, находящихся на складах государственных учреждений.
Бухгалтерская служба систематически осуществляет контроль за поступлением и расходованием материальных ценностей, находящихся на складе, а также сверяет свои записи по учету материалов с записями, ведущимися на складе (кладовой).
199. Для учета запасов государственного учреждения предназначены счета:
1310 "Материалы";
1320 "Незавершенное производство";
1330 "Готовая продукция";
1340 "Товары";
1350 "Запасы в пути";
1360 "Резерв на обесценение запасов".
199-1. Реализация, продажа через торги имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям отражается следующими корреспонденциями:
дебет субсчета 1233 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей по имуществу, обращенного (поступившего) в собственность государства" и кредит субсчета 1341 "Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства";
дебет субсчета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3132 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг".
При поступлении в бюджет денег от реализации имущества на основании подтверждающего документа отражается следующими корреспонденциями:
дебет субсчета 3132 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг" и кредит субсчета 1233 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей по имуществу, обращенного (поступившего) в собственность государства".
При возврате имущества в связи с отменой/изменением в соответствующей части судебного акта об обращении имущества в собственность государства отражается следующими корреспонденциями:
дебет субсчета 7461 "Прочие расходы по операциям, связанным с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства" и кредит субсчета 1341 "Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства".
При списании со склада имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям отражается следующими корреспонденциями:
дебет субсчета 7461 "Прочие расходы по операциям, связанным с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства" и кредит субсчета 1341 "Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства".
Сноска. Правила дополнены пунктом 199-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

200. Есепте қорлардың құны активтерді танудың белгілері орындалғанда ғана мойындалады: болашақта осы актив бойынша экономикалық пайда немесе сервистік әлеует алу мүмкіндігінің болуы, сенімді бағалау мүмкіндігі.
Қорлар мемлекеттік мекеменің шотында тек осы қорларға байланысты тәуекелдер мен активтерді иеленуден пайдалар осы мекемеге ауысқанда ғана көрсетіледі. Қорларға байланысты пайдалар мен тәуекелдердің ауысу сәтін анықтау қорларды есепке алу кезінде негізін қалайтын сәттердің бірі болып табылады. Бұл сәт оның шарттарын сөз ететін жеткізу шартымен анықталады.
201. Жас төлдің төлдеуі мен қосылуынан басқа, ауылшаруашылық тағайындаудың биологиялық активтеріне жатпайтын қорлар бухгалтерлік есепте және сатып алуға, баға қосуға (үстеме бағаға), сыртқы экономикалық, жабдықтаушы, делдал кәсіпорындарға төленген комиссиялық сыйақыларға, тауар биржалары қызметінің құнына, кедендік баждарға, тасымалдау шығындарына, сақтау мен жеткізуге шығындарды ескере отырып анықталатын олардың нақты құны бойынша қаржылық есептілікте көрсетіледі. Сатып алуға шығындарды анықтау кезінде сауда жеңілдіктері, төлемдердің қайтарулары мен өзге ұқсас баптар алынып тасталады. Өзге шығындар қорлардың өзіндік құнына қорларды олардың қазіргі орналасқан жері мен жағдайына жеткізуге байланысты мөлшерде ғана қосылады.
Ауылшаруашылық мақсатындағы биологиялық активтерге жатпайтын жас төлдің төлдеуі мен қосылуын кіріске жазу жоспарланған өзіндік құн бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 201-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
202. Мемлекеттік мекеме:
басқа мемлекеттік мекемеден алынған - тапсыратын қорлардың баланстық құнын;
қайтарусыз негізде үшінші тараптан алынған, - қорлардың әділ бағасын қорлардың өзіндік құны деп таниды.
203. Қорларды сатып алу мынадай корреспонденциялармен көрсетіледі:
сатып алу: 1310 "Материалдар", 1340 "Тауарлар" шоты тиісті қосалқы шотының дебеті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті (қайтарымды немесе айырбастау ыдысын алып тастағанда, сатып алу бағасы бойынша);
басқа мемлекеттік мекемеден түсім: 1310 "Материалдар", 1340 "Тауарлар" шоты тиісті қосалқы шотының дебеті және 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" (баланстық құны бойынша) шотының кредиті;
филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түсетін қаражат немесе гранттар түрінде түсім: 1310 "Материалдар", 1340 "Тауарлар" шоты тиісті қосалқы шотының дебеті және 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" (әділ құн бойынша) шотының кредиті.

200. Стоимость запасов признается в учете тогда, когда выполняются критерии признания активов: наличие вероятности получения экономической выгоды или сервисного потенциала по данному активу в будущем, возможность надежной оценки.
Запасы отражаются в учете государственного учреждения лишь при переходе данному учреждению выгод от владения активами и рисков, связанных с этими запасами. Определение момента перехода выгод и рисков, связанных с запасами, является одним из основополагающих моментов при учете запасов. Этот момент определяется договором поставки, оговаривающим ее условия.
201. Запасы, кроме привеса и приплода молодняка, не относящегося к биологическим активам сельскохозяйственного назначения, отражаются в бухгалтерском учете и финансовой отчетности по их фактической себестоимости, которая определяется исходя из затрат их приобретение, наценки (надбавки), комиссионные вознаграждения, уплаченные снабженческим, посредническим, внешнеэкономическим организациям, стоимость услуг товарных бирж, таможенные пошлины, расходы на транспортировку, хранение и доставку. Торговые скидки, возвраты платежей вычитаются при определении затрат на приобретение. Прочие затраты включаются в себестоимость запасов только в той степени, в которой они связаны с доведением запасов до их настоящего местоположения и состояния.
Оприходование привеса и приплода молодняка, не относящегося к биологическим активам сельскохозяйственного назначения, осуществляется по запланированной себестоимости.
Сноска. Пункт 201 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
202. Государственное учреждение признает себестоимостью запасов, полученных:
от другого государственного учреждения, - балансовую стоимость передаваемых запасов;
от третьих сторон на безвозмездной основе, - справедливую стоимость запасов.
203. Приобретение запасов отражается следующими корреспонденциями:
покупка: дебет соответствующего субсчета счета 1310 "Материалы", 1340 "Товары" и кредит счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (по цене приобретения, за минусом стоимости возвратной или обменной тары);
поступление от другого государственного учреждения: дебет соответствующего субсчета счета 1310 "Материалы", 1340 "Товары" и кредит счета 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов" (по балансовой стоимости);
поступление средств от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине или грантов: дебет соответствующего субсчета счета 1310 "Материалы", 1340 "Товары" и кредит счета 6050 "Доходы от благотворительной помощи" (по справедливой стоимости).

Қайтарымды немесе айырбасталатын ыдыс (бөшкелер, бидондар, жәшіктер, бөтелкелер және басқа ыдыс) босы да, қорлардағы да өнім берушілердің шотында көрсетілген баға бойынша ескеріледі: 1319 "Өзге материалдар" қосалқы шотының дебеті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті.
Ескерту. 203-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
204. Дайын бұйымдар мен баспа өнімі оның жасалуына жұмсалатын іс жүзіндегі шығындардың деректері бойынша анықталған іс жүзіндегі өзіндік құн бойынша ескеріледі. Дайын өнімнің сомасына 1330 "Дайын өнім" қосалқы шотының дебеті және 8010 "Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар" шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
205. Жолдағы қорларға мемлекеттік мекемелер басқа қалалық жеткізілімдер бойынша төлеген, бірақ айдың соңында қоймаға түспеген, сондай-ақ орталықтандырылған қамтамасыз ету және шаруашылық қызмет көрсету топтарының қоймасына алынған және мемлекеттік мекемелерге бөлінбеген қорлар жатады.
Жолдағы қорларды тану мынадай жазбамен көрсетіледі: 1350 "Жолдағы қорлар" қосалқы шотының дебеті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті. Қорлар мемлекеттік мекемеге түскенде мынадай жазба жүргізіледі: "Қорлар" шотының тиісті қосалқы шотының дебеті және 1350 "Жолдағы қорлар" шотының кредиті.
206. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасының бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органымен келісім бойынша осы қағидалардың активтерді есепке алудың жалпы тәртібіне сәйкес келетін іш киімді, төсек жабдықтарын, киім-кешекті және аяқ киімді ведомстволық бақылауды анықтайды.
Ескерту. 206-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
207. Дәрі-дәрмектер мен байлау құралдарын есепке алу тиісті орталық пен өзге мемлекеттік органдар шығаратын және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісілген нұсқаулықтарға сәйкес жүргізіледі.
208. Кейіннен есепке алу кезінде қорлар екі шаманың ең кемі бойынша бағаланады – қорларды айырбасталмайтын операция тәсілімен сатып алу, тегін тарату немесе атаулы құны бойынша тарату үшін сақтау, тегін таратуға немесе атаулы құны бойынша таратуға жататын тауарларды өндіру процесінде тұтыну жағдайларынан басқа өзіндік және таза сату құны.
Таза сатылатын баға деп іс қалыпты жүргенде қорларды сату нәтижесінде мемлекеттік мекеменің күтетін таза сомасы түсініледі. Қорлардың таза сату бағасы сату бойынша шығыстарды шегере отырып әділ құнға сәйкес келе бермейді.
Егер қорлар тегін тарату үшін немесе атаулы бойынша тарату, тегін таратуға немесе атаулы құн бойынша таратуға жататын тауарларды өндіріс процесінде қолдану үшін сақталса, онда олар өзіндік құнның көлемдерінің ең азы бойынша және ағымдағы қалпына келтіру бағасы бойынша бағаланады. Егер қорлардың сақталу мақсаты өзгерсе, онда қорлар екі көлемнің ең кішісі бойынша: өзіндік құны және таза сатылатын құны бойынша бағаланады.
Қорлардың ағымдағы қалпына келтіру бағасы деп субъектіде есептілік күніне активтерді сатып алу нәтижесінде туындаған шығындар ұғынылады.

Возвратная или обменная тара (бочки, бидоны, ящики, бутылки и другая тара) как свободная (порожняя), так и находящаяся под запасами, учитывается по ценам, указанным в счетах поставщиков: дебет субсчета 1319 "Прочие материалы" и кредит счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам".
Сноска. Пункт 203 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
204. Готовые изделия и печатная продукция учитываются по фактической себестоимости, определенной по данным фактических затрат на ее изготовление. На сумму готовой продукции производится запись по дебету субсчета 1330 "Готовая продукция" и кредиту счета 8010 "Затраты на производство и другие цели".
205. К запасам в пути относят запасы, оплаченные государственным учреждением по иногородним поставкам, но не поступившие к концу месяца на склад, а также запасы, полученные на склады групп централизованного снабжения и хозяйственного обслуживания и не распределенные по государственным учреждениям.
Признание запасов в пути отражается записью: дебет субсчета 1350 "Запасы в пути" и кредит счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам". При поступлении запасов в государственное учреждение проводится запись: дебет соответствующего субсчета счета "Запасы" и кредит счета 1350 "Запасы в пути".
206. Администраторы бюджетных программ по согласованию с уполномоченным органом по исполнению бюджета Республики Казахстан определяют ведомственный учет белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви, соответствующий общему порядку учета активов настоящих Правил.
207. Учет медикаментов и перевязочных средств ведется в соответствии с инструкциями, издаваемыми соответствующими центральными и иными государственными органами и согласованными с Министерством финансов Республики Казахстан.
208. При последующем учете запасы оцениваются по наименьшей из двух величин - себестоимости и чистой реализационной стоимости, кроме случаев приобретения запасов посредством необменной операции, хранения для бесплатного распределения или распределения по номинальной стоимости, потребления в процессе производства товаров, подлежащих бесплатному распределению или распределению по номинальной стоимости.
Под чистой реализационной стоимостью подразумевается чистая сумма, которую государственное учреждение ожидает выручить в результате продажи запасов при нормальном ходе дел. Чистая реализационная стоимость запасов может не совпадать со справедливой стоимостью за вычетом расходов по продаже.
Если запасы хранятся для бесплатного распределения или распределения по номинальной стоимости, потребления в процессе производства товаров, подлежащих бесплатному распределению или распределению по номинальной стоимости, то они оцениваются по наименьшей из величин себестоимости и текущей восстановительной стоимости. Если цель, с которой хранились запасы, изменилась, то запасы оцениваются по наименьшей из двух величин: себестоимости и чистой реализационной стоимости.
Под текущей восстановительной стоимостью запасов подразумеваются затраты, которые возникли бы в результате приобретения актива на дату отчетности.

Ескерту. 208-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
209. Есепті жылдың аяғында жүргізілген түгендеу нәтижелері бойынша мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығына сәйкес құрылған түгендеу комиссиясының актісі негізінде есепте егер өтелетін құн қордың баланстық құнынан төмен болса бар қорлардың құнсыздану фактісі тіркеледі. Түгендеу актісінде құнсыздану себептері көрсетілуі тиіс. Егер бұл қорлар зақымдалса, толық немесе жартылай ескірсе қорлардың өзіндік құнының орны өтелмеуі мүмкін.
Ескерту. 209-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
210. Қорларды таза сату құны бойынша баланстық құн есебінде көрсету қорлардың ағымдағы нарықтық құны мен қорлардың іс жүзіндегі құнының арасындағы айырма мөлшерінде қорлардың құнсыздануына резерв құру жолымен жүргізіледі.
Резерв құру 7440 "Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар" шотының дебеті және 1360 "Қорлардың құнсыздануына арналған резерв" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Келесі есепті жылдың соңында, егер қорлар құнының өзіндік құнынан төмен төмендеуін туындатқан мән-жайлар қолданылмайтын болса немесе, егер өзгерген экономикалық жағдайлардың салдарынан таза сату құнының артуының айқын куәліктері болса, есептен шығару сомасы қалпына келтіріледі (бұл ретте қалпына келтіру есептен шығарудың бастапқы сомасы шегінде жүзеге асырылады). Осы операция 1360 "Қорлардың құнсыздануына арналған резерв" шотының дебеті және 5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі" шотының кредиті бойынша есепте көрсетіледі.
Ескерту. 210-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
211. Баланстан есептен шығарылатын қорлардың өзіндік құнын бағалау үшін мынадай әдістер қолданылады:
шығындардың ерекше сәйкестігі;
орташа өлшем құны;
ФИФО: бірінші түсім-бірінші демалыс.
212. Мемлекеттік мекеме субъектінің оларды қолдану мақсаты және ұқсас табиғаты бар барлық қорлар үшін өзіндік құнды есептеудің бір әдісін қолданады. Өзара сипаты мен қолданылу мақсаты бойынша ерекшеленетін қорларға қатысты өзіндік құнды бағалаудың әр түрлі әдістерін қолдану ақталған болып табылады. Мемлекеттік мекеме таңдаған қорларды бағалаудың әдісі есепті кезең ішінде қолданылады.

Сноска. Пункт 208 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
209. В конце отчетного года по результатам проведенной инвентаризации на основании акта инвентаризационной комиссии, созданной в соответствии с приказом руководителя государственного учреждения, в учете фиксируется факт обесценения имеющихся запасов, если возмещаемая стоимость окажется ниже балансовой стоимости запаса. В акте инвентаризации должны быть указаны причины обесценения. Себестоимость запасов может оказаться невозмещаемой, если эти запасы повреждены, полностью или частично устарели.
Сноска. Пункт 209 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
210. Отражение в учете балансовой стоимости запасов по чистой реализационной стоимости производится путем создания резерва на обесценение запасов в размере разницы между текущей рыночной стоимостью запасов и фактической себестоимостью запасов.
Создание резерва отражается по дебету счета 7440 "Расходы от обесценения активов" и кредиту счета 1360 "Резерв на обесценение запасов".
В конце последующего отчетного года в случае, если обстоятельства, вызвавшие уменьшение стоимости запасов ниже себестоимости, уже не действуют, или если имеются явные свидетельства повышения чистой реализационной стоимости вследствие изменившихся экономических условий, сумма списания восстанавливается (при этом восстановление осуществляется в пределах первоначальной суммы списания). Данная операция отражается в учете по дебету счета 1360 "Резерв на обесценение запасов" и кредиту счета 5220 "Финансовый результат прошлых лет".
Сноска. Пункт 210 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013); от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
211. Для оценки себестоимости запасов, по которой они списываются с баланса, используются следующие методы:
специфической идентификации затрат;
средневзвешенной стоимости;
ФИФО: первое поступление - первый отпуск.
212. Государственное учреждение применяет один и тот же метод расчета себестоимости для всех запасов, имеющих схожую природу и цели их использования субъектом. В отношении запасов, различающихся между собой по характеру и цели использования, оправданным является применение различных методов оценки себестоимости. Выбранный государственным учреждением метод оценки запасов используется в течение отчетного периода.

213. Ерекшелікті сәйкестендіру әдісі өзара алмастырушы болып табылмайтын қорлардың, сондай-ақ олар сатып алынды ма не өндірілді ме, қарамастан арнайы жобалар үшін өндірілген және арналған тауарлар немесе көрсетілетін қызметтердің өзіндің құнын анықтау үшін қолданылады. Шығындардың ерекшелікті сәйкестендіруі ерекшелікті шығындар қорлардың белгілі бір баптарына жатады дегенді білдіреді.
214. Орта өлшем құнының әдісі кезең басында ұқсас баптардың орта өлшем құнынан әр баптың бағасын анықтауды және кезең ішінде сатып алынған немесе өндірілген осындай баптардың бағасын анықтауды болжайды. Орташа мәні мерзімді немесе субъекті жұмысының шарттарына байланысты әр қосымша жеткізілімді алу шамасына қарай есептеле алады.
215. ФИФО әдісі (бірінші түсім - демалысқа бірінші) бірінші сатылып алынған қорлар бірінші болып есептен шығарылатындығын, демек қорларда қалатын баптар кезең соңында кешірек алынғанын ұйғарады.
216. Қорларды есептен шығару 7060 "Қорлар бойынша шығыстар", 7460 "Өзге шығыстар", 8011 "Материалдар" шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Қорлар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 216-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 бұйрығымен
217. Мемлекеттік мекеменің қажеттіліктері үшін пайдаланылған және сырт ұйымдарға өткізілген қорлар құнын есептен шығару шығыс ретінде танылады, бұл ретте 7060 "Қорлар бойынша шығыстар" шоты дебеттеледі және Шоттар жоспарының "Қорлар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шоты кредиттеледі.
Басқа мемлекеттік мекемеге немесе басқа ұйымдарға берілген қорлар құнын есептен шығару шығыс ретінде танылады, бұл ретте 7460 "Өзге шығыстар" шоты дебеттеледі және Шоттар жоспарының "Қорлар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шоты кредиттеледі.
Құнсызданудан резерв құру есебінен құны бұрын төмендеген қорларды есептен шығару: құрылған резерв сомасына - 1360 "Қорлардың құнсыздануына арналған резерв" шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Қорлар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті, бір мезгілде қорлардың баланстық құнына - 7060 "Қорлар бойынша шығыстар" шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Қорлар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті көрсетіледі.
Ескерту. 217-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 бұйрығымен
218. Нақты кінәлілер анықталмаған жағдайларда, қорлардың бұзылудан, табиғи апаттан (су тасқыны, өрт және басқа табиғи апаттар) шығыны кінәлі тұлғалардың нақты жоқтығы мұқият тексерілгеннен және болашақта залал фактілерін жібермеуге қажетті шаралар қолданылғаннан кейін ғана есептен шығарылады.
Бұзылудан қорлардың шығыны туындаған кезде шығыстар ретінде танылады: 7460 "Өзге шығыстар" шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Қорлар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті.

213. Метод специфической идентификации применяется для определения себестоимости запасов, не являющихся взаимозаменяемыми, а также товаров или услуг, произведенных и предназначенных для специальных проектов, независимо от того, были ли они куплены или произведены. Специфическая идентификация затрат означает, что специфические затраты относятся на определенные статьи запасов.
214. Метод средневзвешенной стоимости предполагает определение стоимости каждой статьи из средневзвешенной стоимости аналогичных статей в начале периода и стоимости таких же статей, купленных или произведенных в течение периода. Среднее значение может рассчитываться периодически, или по мере получения каждой дополнительной поставки, в зависимости от условий работы субъекта.
215. Метод ФИФО (первый на поступление - первый на отпуск) предполагает, что запасы, закупленные первыми, будут списаны первыми, следовательно, статьи, остающиеся в запасах в конце периода, приобретены позднее.
216. Списание запасов отражается по дебету счета 7060 "Расходы по запасам", 7460 "Прочие расходы", 8011 "Материалы" и кредиту соответствующего субсчета счета подраздела "Запасы" Плана счетов.
Сноска. Пункт 216 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
217. Списание стоимости запасов, использованных для нужд государственного учреждения и реализованных сторонним организациям, признается в качестве расхода, при этом дебетуется счет 7060 "Расходы по запасам" и кредитуется соответствующий субсчет счета подраздела "Запасы" Плана счетов.
Списание стоимости запасов, переданных другому государственному учреждению или другим организациям, признается в качестве расхода, при этом дебетуется счет 7460 "Прочие расходы" и кредитуется соответствующий субсчет счета подраздела "Запасы" Плана счетов.
Списание запасов, стоимость которых ранее была снижена за счет создания резерва от обесценения, отражается: на сумму созданного резерва - дебет счета 1360 "Резерв на обесценение запасов" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Запасы" Плана счетов, одновременно на балансовую стоимость запасов - дебет счета 7060 "Расходы по запасам" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Запасы" Плана счетов.
Сноска. Пункт 217 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
218. Потери запасов от порчи, стихийных бедствий (наводнений, пожаров и других стихийных бедствий) в случаях, когда конкретные виновники не установлены, списываются на расходы лишь после тщательной проверки действительного отсутствия виновных лиц и принятия решения по недопущению фактов ущерба в дальнейшем.
Потери запасов от порчи признаются в качестве расходов в период возникновения потерь: дебет счета 7460 "Прочие расходы" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Запасы" Плана счетов.

219. Бос ыдысты қайтару немесе сату кезінде сатып алу бағасы мен бос ыдыс сатылған баға арасындағы айырма іс жүзіндегі шығыстарға жатқызылады: 7140 "Өзге операциялық шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 1319 "Өзге материалдар" қосалқы шотының кредиті.
220. Сатып алынған және ағымдағы қажеттіліктерге берілген кеңсе жабдықтары (қағаз, қаламсаптар, сиялар, қауырсындар және басқа кеңсе жабдықтары), сондай-ақ дәрі-дәрмектер мен дайын дәрілер (спиртті, байлау құралдары мен қымбат тұратын дәрі-дәрмектерді қоспағанда) кіріс пен шығыс бойынша жалпы сомасын көрсету арқылы нақты шығындарға 1316 "Шаруашылық материалдары және кеңсе жарақтары" қосалқы шотында есептен шығарылады.
Ескерту. 220-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
221. Арнайы киімнің және жеке пайдаланылатын басқа да заттардың құны мемлекеттік мекеменің қоймасынан Нысандар альбомының 434-з нысаны бойынша қорлардың ішкі орнын ауыстыруға арналған жүкқұжаттың негізінде беріледі.
Арнайы киімнің және жеке пайдаланудағы басқа да заттардың бір бірлігі үшін екі айлық есептік көрсеткіш шегіндегі құны оларды қоймадан берген кезде мынадай тізбекпен есептен шығарылады: 7060 "Қорлар бойынша шығыстар" шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Қорлар" кіші бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті. Бір бірлігі үшін құны екі айлық есептік көрсеткіштен асатын көрсетілген қорлар мемлекеттік мекеменің тұрақты жұмыс істейтін комиссиясын есептен шығару туралы актінің негізінде белгіленген мерзім өткеннен кейін есептен шығарылады.
Ескерту. 221-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
222. Кейбір қорлар басқа активтердің шотына жатқызылуы мүмкін, мысалы, негізгі қаражаттың дербес өндірілген құрауышы ретінде пайдаланылған қор: "Негізгі құралдар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Қорлар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті. Осылайша бөлінген қорлар осы активтің қызмет ету мерзімі ішінде шығыс ретінде (амортизацияны есептеу) танылады.
223. Қорлардың сақталуын және есепке дұрыс қойылуын қамтамасыз ету мақсатында қойма есебін тиісті ұйымдастыруды қамтамасыз ету қажет. Қорларды сақтау арнайы жабдықталған үй-жайларда (қоймаларда) жүргізілуі тиіс. Қоймалық үй-жайларда қорларды орналастыру тәртібі оларды қабылдау, беру мен түгендеу жүргізу жөніндегі операциялардың жылдамдығын қамтамасыз етуі тиіс. Бұл тұлғаларды ауыстыру қойманы түгендеумен және мемлекеттік мекеме басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекіткен қабылдау-тапсыру актілерін жасаумен сүйемелденуі тиіс.
Қорларды сақтау орындары салмақ жабдықтарымен, өлшеу құралдарымен, өлшеу ыдысымен және басқа бақылауға арналған құралдармен жабдықталуы тиіс.

219. При возврате или реализации тары разница между ценой приобретения и ценой, по которой тара реализована, относится на фактические расходы: дебет счета 7140 "Прочие операционные расходы" и кредит субсчета 1319 "Прочие материалы".
220. Канцелярские принадлежности (бумага, карандаши, чернила, перья и другие канцелярские принадлежности), а также медикаменты и готовые лекарства (за исключением спирта, перевязочных средств и дорогостоящих медикаментов), приобретенные и выданные на текущие нужды, списываются на фактические расходы с отражением их общей суммы по приходу и расходу на субсчете 1316 "Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности".
Сноска. Пункт 220 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
221. Стоимость спецодежды и других предметов индивидуального пользования со склада государственного учреждения передается на основании накладной на внутреннее перемещение запасов по форме 434-з Альбома форм.
Стоимость спецодежды и других предметов индивидуального пользования в пределах двух месячных расчетных показателей за единицу при выдаче их со склада списывается проводкой: дебет счета 7060 "Расходы по запасам" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Запасы" Плана счетов. Указанные запасы стоимостью свыше двух месячных расчетных показателей за единицу списываются по истечении установленного срока на основании акта о списании постоянно действующей комиссии государственного учреждения.
Сноска. Пункт 221 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
222. Некоторые запасы могут относиться на счета других активов, например, запас, использованный в качестве компонента самостоятельно произведенных основных средств:
дебет соответствующего субсчета счетов раздела "Основные средства" и кредит соответствующего субсчета счетов раздела "Запасы" Плана счетов. Запасы, распределенные таким образом, признаются в качестве расхода в течение срока службы данного актива (начисление амортизации).
223. В целях обеспечения сохранности и правильной постановки учета запасов должна быть обеспечена надлежащая организация складского учета. Хранение запасов должно быть произведено в специально приспособленных помещениях (складах). Порядок размещения запасов в складских помещениях должен обеспечивать быстроту операций по их приемке, выдаче и проведению инвентаризации. Смена этих лиц должна сопровождаться инвентаризацией складов и составлением приемо-сдаточных актов, утверждаемых руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом.
Места хранения запасов должны быть оснащены весовым оборудованием, измерительными приборами, мерной тарой и другими контрольными приспособлениями.

1341 "Мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік" қосалқы шотында есепке алынатын мүлікті қоспағанда, қоймадағы материалдарды есепке алуды материалды жауапты тұлға атауы, өлшем бірлігі, бағасы, сұрпы мен саны бойынша ғана Нысандар альбомының М-17 нысанды материалдарды қоймалық есепке алу кітабында жүргізеді.
Ескерту. 223-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
224. Бухгалтерлік есеп тіркелімдеріне материалдар мен тамақ өнімдері кіріс бойынша алғашқы құжаттар (шоттар, актілер мен басқалар) негізінде, құндылықтар алынған күнмен жазылады. Алғашқы құжаттарда мынадай деректер көрсетілуі тиіс: материалдар мен тамақ өнімдері кімнен түсті, атауы, сұрпы, саны (салмағы), бағасы, сомасы, қоймаға түскен күні мен осы құндылықтарды қабылдап алған материалды жауапты тұлғаның қолхаты.
Өнім беруші құжаттарының деректерімен алшақтық болған жағдайда Нысандар альбомының 429 нысаны бойынша қорларды қабылдап алу туралы акті жасалады. Актіні қабылдау комиссиясы екі данада қойма меңгерушісінің және мүдделі тараптың міндетті қатысуымен жасайды. Актінің бір данасы қабылданған материалдық құндылықтарды есепке алу үшін, екіншісі өнім берушіге қарсылық хатын рәсімдеу үшін қолданылады.
Қоймадан материалдарды беру мемлекеттік мекеме басшысы немесе оның уәкілі адамымен бекіткен құжаттар арқылы жүргізіледі. Материалдарды беру үшін мынадай құжаттар қолданылады:
№ 434-c нысаны бойынша жүк құжат запастарды сыртқа беруді ресімдеу үшін жіберіледі. № 434-с нысаны екі данада жасалады;
№ 434-з нысаны бойынша жүк құжат қорды қоймаға немесе қоймадан қабылдау немесе алуды, ішкі көшірілуін ресімдеу үшін қолданылады. № 434-з нысаны екі данада жасалады;
нысандар альбомының 299 нысанды тізім-талабы қоймадан тамақ өнімдерін беру үшін қолданылады. Тізім-талап күн сайын тамақ өнімдерін тарату нормалары негізінде және қанағаттанғандар саны туралы деректер негізінде жасалады.
Тұлғалардың азық-түліктерді алу мен беру туралы қолхаты кестеде белгіленген мерзімде бір айда кемінде үш рет бухгалтериялық қызметке жіберіледі.
Тамақ өнімдерінің түсімін есепке алу азық-түліктердің кірісі бойынша Нысандар альбомының 300 нысанды жинақтау ведомосінде жүргізіледі. Ведомость әрбір материалдық жауапты тұлға бойынша жеке жасалады. Ведомостегі жазбалар алғашқы құжаттар негізінде сандық және сома шамасында жүргізіледі. Ай аяқталғаннан кейін ведомосте қорытындылар есептеледі. Нысандар альбомының 300 нысанды жинақтау ведомосі 11-мемориалды ордерін жасау үшін негіз болып табылады.

Учет материалов на складе ведется материально-ответственным лицом в книге складского учета материалов форма М-17 Альбома форм по наименованиям, единице измерения, цене, сортам и количеству, за исключением имущества, учитываемого на субсчете 1341 "Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства".
Сноска. Пункт 223 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
224. Материалы и продукты питания в регистры бухгалтерского учета по приходу записываются на основании первичных документов (счетов, актов и других) тем числом, когда получены ценности. В первичных документах должны быть указаны следующие данные: от кого поступили материалы или продукты питания, наименование, сорт, количество (вес), цена, сумма, дата поступления на склад и расписка материально ответственного лица, принявшего эти ценности.
В тех случаях, когда имеются расхождения с данными документов поставщика, составляется акт о приемке запасов по форме 429 Альбома форм. Акт составляется приемочной комиссией в двух экземплярах с участием кладовщика и незаинтересованной стороны. Один экземпляр акта используется для учета принятых материальных ценностей, другой для оформления претензионного письма поставщику.
Выдача материалов со склада производится по документам, утвержденным руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом. Для выдачи материалов применяются следующие документы:
накладная на отпуск запасов на сторону формы 434-с Альбома форм применяется для отпуска запасов со склада на сторону. Накладная выписывается в двух экземплярах;
накладная на внутреннее перемещение запасов формы 434-з Альбома форм применяется при выдаче материалов со склада и при перемещении материалов внутри государственного учреждения. Накладная выписывается в двух экземплярах;
меню-требование формы 299 Альбома форм применяется для выдачи продуктов питания со склада. Меню-требование составляется ежедневно на основании норм раскладки продуктов питания и данных о количестве довольствующихся.
Меню-требование с расписками лиц о выдаче и получении продуктов питания передается в бухгалтерскую службу в сроки, установленные графиком, но не реже трех раз в месяц.
Учет поступления продуктов питания ведется в накопительной ведомости по приходу продуктов питания формы 300 Альбома форм. Ведомость составляется по каждому материально-ответственному лицу отдельно. Записи в ведомости производятся на основании первичных документов в количественном и суммовом выражении. По окончании месяца в ведомости подсчитываются итоги. Основанием для составления мемориального ордера 11 является накопительная ведомость формы 300 Альбома форм.

Тамақ өнімдерінің шығыстарын есепке алу Нысандар альбомының 399 нысанды тамақ өнімдерінің шығыстары жөніндегі жинақтау ведомосінде жүргізіледі. Бұл ведомость материалдық жауапты тұлғалар бойынша жасалады. Ондағы жазбалар Нысандар альбомының 299 нысанды тізім-талап және басқа құжаттары негізінде жүргізіледі. Ай аяқталғаннан кейін ведомосте қорытындылар есептеледі, ол жұмсалған тамақ өнімдерінің құнын анықтауға септігін тигізеді. Бір мезгілде балалардың қатысуы туралы деректемен балаларға арналған мекемелер бойынша, аурулардың болуы туралы мәліметтер бойынша емделу мекемелеріндегі қанағаттанушылардың саны және басқа мәліметтер салыстырылады. 12-мемориалды ордерді жасау үшін Нысандар альбомының 399 нысанды жинақтау ведомосі негіз болып табылады. Жинақтау ведомосінің деректерінен басқа, Нысандар альбомының 411 нысанының жиынтығына тамақ өнімдеріне басқа шығыс құжаттарының (азық-түліктердің жетіспеушілігіне, қайтарылуына актілердің және басқа шығыс құжаттарының) деректері жазылады.
Тамақ өнімдерінің талдамалы есебі атаулары, сұрыптары, саны, бағасы мен материалдық жауапты тұлғалар бойынша Нысандар альбомының М-44 нысанды айналым ведомостерінде жүргізіледі. Айналым ведомостеріне жазбалар Нысандар альбомының 300 және Нысандар альбомының 399 нысанды жинақтау ведомостерінің мәліметтері мен тамақ өнімдерінің кірісі мен шығысы бойынша басқа құжаттардың негізінде жүргізіледі. Айналым ведомостерінде ай сайын айналымдар саналады және айдың басына қалдықтар шығарылады.
Нысандар альбомының 397 нысанды азық пен жем бөлуге ведомость. Азық пен жем қоймадан белгіленген нормалар шегінде жіберіледі;
Нысандар альбомының 410 нысанды мемлекеттік мекеменің қажеттіліктеріне материалдарды бөлу ведомосі бір ай ішіндегі шаруашылық материалдарын, оқу және басқа мақсаттарға материалдарды бөлу үшін қолданылады. Бұл ретте ведомостегі жазуларды хронологиялық емес тәртіпте жүргізген жөн, ал айдың соңында материалдардың әр түрі бойынша жалпы қорытындыны шығару үшін материалдардың әр түрі үшін жолдың белгіленген санын қалдыру керек;
Нысандар альбомының 431 нысанды жинау картасы материалдар мен отынды күнделікті бөлген кезде де, ай ішінде уақыттың анықталған арлығында да қолданылады.
Жинау картасы әр алушыға материалдың бірнеше атауына тікелей қолданылуы бойынша жұмсау үшін беріледі. Бұл карта екі данада беріледі, біреуі алушының қолхатымен қоймада, екіншісі алушыда сақталады. Материалдарды күнделікті бөлу кезінде жинау картасы 15 календарлық күн мерзіміне, ал мерзімді бөлінгенде бір ай мерзімге беріледі.

Учет расходов продуктов питания ведется в накопительной ведомости по расходу продуктов питания формы 399 Альбома форм. Эта ведомость составляется по материально-ответственным лицам. Записи в ней производятся на основании меню-требования формы 299 Альбома форм и других документов. По окончании месяца в ведомости подсчитываются итоги, которые служат для определения стоимости израсходованных продуктов питания. Одновременно сверяется число довольствующихся по детским учреждениям с данными посещаемости детей, по лечебным учреждениям по сведениям о наличии больных и другие сведения. Основанием для составления мемориального ордера 12 является накопительная ведомость формы 399 Альбома форм. В свод формы 411 Альбома форм, кроме данных накопительных ведомостей, записываются данные других расходных документов на продукты питания (актов на недостачу продуктов питания, возврата поставщику и других расходных документов).
Аналитический учет продуктов питания ведется по наименованиям, сортам, количеству, стоимости и материально-ответственным лицам в оборотных ведомостях формы M-44 Альбома форм. Записи в оборотные ведомости производятся на основании данных накопительных ведомостей формы 300 Альбома форм и формы 399 Альбома форм и других документов по приходу и расходу продуктов питания. Ежемесячно в оборотных ведомостях подсчитываются обороты и выводятся остатки на начало месяца;
ведомость на выдачу кормов и фуража формы 397 Альбома форм. Корма и фураж отпускаются со склада в пределах установленных норм;
ведомость выдачи материалов на нужды государственного учреждения формы 410 Альбома форм применяется для выдачи хозяйственных материалов, материалов для учебных и других целей в течение месяца. При этом записи в ведомости следует производить не в хронологическом порядке, а для каждого вида материалов должно быть оставлено определенное количество строк, чтобы в конце месяца по каждому виду материалов можно было получить общий итог;
заборная карта формы 431 Альбома форм применяется как при ежедневном отпуске материалов и топлива, так и через определенные промежутки времени в течение месяца.
Заборная карта выписывается на каждого получателя на несколько наименований материалов для расходования по прямому назначению. Эта карта выписывается в двух экземплярах, один из которых с распиской получателя хранится на складе, второй у получателя. При ежедневном отпуске материалов заборная карта выписывается сроком на 15 календарных дней, а при периодическом отпуске сроком на месяц.

Ескерту. 224-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 12.10.2013 № 481 (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
224-1. Мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікті негізгі құралдарға аудару мынадай корреспонденциялармен көрсетіледі: Шоттар жоспарының 2300 "Негізгі құралдар" кіші бөлімінің тиісті қосалқы шотының дебеті және 1341 "Мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік" шотының кредиті.
Ескерту. 8-тарау 224-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
225. Материалдар мен отын алушы жинау картасының өзiндегi данасын көрсеткен кезде белгiленген лимит шегiнде берiледi. Белгiленген лимиттен тыс материалдарды бөлу Нысандар альбомының 434-қ нысанды жүкқұжаты бойынша жүргiзiледi.
Қоймадан жүкқұжат немесе жинау картасы бойынша отын беру мүмкiн болмаған жағдайда, отын шығындарын есептен шығару қалдықтарды өлшеу актiсi бойынша жүзеге асырылады. Өлшеу актiсi бойынша шығынның белгiленген нормаларын салыстырғанда отын жетiспеген жағдайда мемлекеттiк мекеменiң басшысы артық жұмсау себептерiн анықтауға шаралар мен тиiстi жағдайда өндiрiп алу шараларын қолданады.
Жол парағы автомобиль жанар және жағар май материалдың шығынға есептен шығару үшін қолданылады. Жанар және жағар май материалдар іс жүзіндегі шығын бойынша, бірақ автомобильдердің жеке түрлері үшін бекітілген нормалардан артық емес мөлшерде есептен шығарылады;
Нысандар альбомының 1-т нысанды тауар-көлік жүкқұжаты жеке автомобильдерінде мемлекеттік мекеменің өз қажеттіліктері үшін жүктерді тасымалдау үшін қолданылады.
Жанар және жағар май материалдарына талондар (1315 "Отын, ЖЖМ" қосалқы шоты) жүргізушіге мемлекеттік мекеме басшысының нұсқауы бойынша беріледі. Талондарды қайталап беру бұрын алынғаны үшін есеп тапсырғаннан кейін ғана жүргізілуі мүмкін.
Әрбір түрі бойынша талондар мен жанар-жағар май материалдарын талдамалы есепке алу Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында, еңбек кітапшаларының бланкілерін есепке алу нысандар альбомының 449-нысанды кітабында жүргізіледі.
Ескерту. 225-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Пункт 224 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013); от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования); от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
224-1. Перевод имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства в основные средства отражается следующей корреспонденцией счетов: дебет соответствующего субсчета подраздела 2300 "Основные средства" Плана счетов и кредит счета 1341 "Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства".
Сноска. Правила дополнены пунктом 224-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
225. Материалы и топливо выдаются в пределах установленного лимита по предъявлении получателем своего экземпляра заборной карты. Отпуск материалов сверх установленного лимита производится по накладной формы 434-з Альбома форм.
В тех случаях, когда выдача топлива со склада по накладной или заборной карте является невозможной, списание расхода топлива производится по актам обмера остатков. В случае недостачи топлива по акту обмера, в сравнении с установленными нормами расходования, руководитель государственного учреждения выявляет причины перерасхода и в надлежащих случаях принимает меры взыскания.
Путевой лист применяется для списания в расход горючих и смазочных материалов. Горючие и смазочные материалы списываются по фактическому расходу, но не выше норм, утвержденных для отдельных марок автомобилей.
Товарно-транспортная накладная формы 1-т Альбома форм применяется для перевозки грузов для нужд своего государственного учреждения на собственных автомобилях.
Талоны на горючие и смазочные материалы (субсчет 1315 "Топливо, ГСМ") выдаются водителю по распоряжению руководителя государственного учреждения. Повторная выдача талонов может производиться только после сдачи отчета заранее полученные.
Аналитический учет талонов и горюче-смазочных материалов по каждому виду ведется на карточках формы 292-а Альбома форм, учет бланков трудовых книжек в книге формы 449 Альбома форм.
Сноска. Пункт 225 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).

226. Дайын бұйымдар мен баспа өнімі қоймада қабылдау актісі немесе басқа құжаттар негізінде кіріске жазылады. Дайын бұйымдар мен баспа өнімдерінің талдамалы есебі атауы, саны, құны мен сақтау орындары бойынша Нысандар альбомының 296-а нысанды карточкаларында жүргізіледі.
227. Құрылыс материалдарының талдамалы есебі материалдардың атаулары, саны, бағасы бойынша Нысандар альбомының 296-а нысанды карточкаларында жүргізіледі.
Материалдарды шығысқа жазу мемлекеттік мекеме басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекіткен актілер мен басқа құжаттардың негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 227-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
228. Дәрілік құралдардың талдама есебі бағандарды толтырусыз сандық есебі тұтастай алғанда мемлекеттік мекеме және әрбір бөлімше (кабинет) бойынша құндылықтардың мынадай топтары бойынша Нысандар альбомының 296-а нысанды карточкаларында (Нысандар альбомының 296 нысанды кітабында) сома шамасында мынадай құндылықтар топтары бойынша жүргізіледі:
дәрі-дәрмектер, оларға мыналар жатады: дәрілік құралдар, сарысулар мен вакциналар, дәрілік шөптік шикізат, емдік минералды сулар, залалсыздандыру құралдары және басқа дәрі-дәрмектер;
таңу құралдары, атап айтқанда: дәке, жаратаңғыш, мақта, компресстік үлбі мен қағаз және басқа таңу құралдары;
көмекші материалдар: жылтырақ, жарғақ және сүзгіш қағаз, қағаз қораптар, қаптар және басқа көмекші материалдар;
ыдыс: сыйымдылығы 5000 миллилитрден жоғары шыны сауыттар мен банкаалар, бөтелкелер, тобатайлар, жәшіктер және құны сатып алынған дәрілердің бағасына кірмейтін басқа қайтарылатын ыдыс заттары.
Денсаулық сақтаудың емдеу-алдын-алу мемлекеттік мекемелерінің бөлімшелерінде (кабинеттерінде) дәрі-дәрмектер мынадай топтар бойынша заттық-сандық есепке жатады:
улы дәрі-дәрмектер;
есірткі дәрі-дәрмектері;
этил спирті;
денсаулық сақтау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органының нұсқауларына сәйкес клиникалық сынақ пен зерттеуге арналған жаңа препараттар;
тапшы қымбат тұратын дәрі-дәрмектер мен байлау құралдары;
бос та, дәрі-дәрмектерден бос емес те ыдыс.
Ескерту. 228-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
229. Кеңсе құралдарын сатып алу мен алуды растайтын құжаттарда осы материалдарды алған тұлғаның қолы болуы тиіс.

226. Готовые изделия и печатная продукция приходуются на складе на основании актов приемки или других документов. Аналитический учет готовых изделий и готовой печатной продукции ведется по наименованию, количеству и стоимости и по местам хранения на карточках формы 296-a Альбома форм.
227. Аналитический учет строительных материалов ведется по наименованиям материалов, количеству и стоимости на карточках формы 296-а Альбома форм.
Списание материалов в расход производится на основании актов или других документов, утвержденных руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом.
Сноска. Пункт 227 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
228. Аналитический учет лекарственных средств ведется в суммовом выражении на карточках формы 296-а Альбома форм (в книге формы 296 Альбома форм) без заполнения граф количественного учета в целом по государственному учреждению и по каждому отделению (кабинету) по следующим группам ценностей:
медикаменты, к ним относятся: лекарственные средства, сыворотки и вакцины, лекарственное растительное сырье, лечебные минеральные воды, дезинфекционные средства и другие медикаменты;
перевязочные средства, а именно: марля, бинты, вата, компрессная клеенка и бумага и другие перевязочные средства;
вспомогательные материалы: бумага вощеная, пергаментная и фильтровальная, бумажные коробки, мешочки и другие вспомогательные материалы;
тара: склянки и банки, емкости свыше 5000 миллилитров, бутылки, бидоны, ящики и другие предметы возвратной тары, стоимость которых не включается в цену приобретенных медикаментов.
В отделениях (кабинетах) лечебно-профилактических государственных учреждений здравоохранения лекарственные средства подлежат предметно-количественному учету по следующим группам:
ядовитые лекарственные средства;
наркотические лекарственные средства;
этиловый спирт;
новые препараты для клинических испытаний и исследований в соответствии с указаниями государственного органа Республики Казахстан, осуществляющего руководство в области здравоохранения;
дефицитные дорогостоящие медикаменты и перевязочные средства;
тара как порожняя, так и занятая лекарственными средствами.
Сноска. Пункт 228 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
229. На документах, подтверждающих приобретение и получение канцелярских принадлежностей, должна быть расписка лица, получившего эти материалы.

230. Қара металл сынығы мен қалдықтары, түрлі-түсті металл қалдықтары және арнайы қор материалдары бойынша талдама есеп Нысандар альбомының 296-а нысанды карточкаларда немесе Нысандар альбомының 296 нысанды кітабында жеке жүргізіледі.
231. Жолдағы материалдардың талдамалы есебі жеке өнім берушілер бойынша Нысандар альбомының 296-а нысанды карточкаларында (Нысандар альбомының 296 нысанды кітабында) жүргізіледі. Орталық жабдықтау мен шаруашылық қызмет көрсету топтарының қоймасына түскен материалдар олардың атауы бойынша, бағасын, саны мен сомасын көрсете отырып Нысандар альбомының 296-а нысанды карточкаларында (Нысандар альбомының 296 нысанды кітабында) ескеріледі.
232. Қосалқы бөлшектердің талдамалы есебі қосалқы бөлшектердің атауы, таңбалары зауыттық нөмірлері, саны, құны мен материалдық жауапты тұлғалар бойынша Нысандар альбомының 296-а нысанды карточкаларында (Нысандар альбомының 296 нысанды кітабында) жүргізіледі. Бұл ретте қоймадан тозғандарды айырбастау үшін берілген автомобиль шиналары мен доңғалақ қабын бухгалтерлік қызмет арнайы киімнің, жеке пайдаланылатын заттардың және пайдаланудағы басқа материалдардың қозғалысын Нысандар альбомының 412 нысанды жедел (сандық) есепке алу ведомосінде ескереді, онда алған тұлғаның лауазымы мен тегі, алған уақыты мен зауыттық нөмірлері жазылады. "Есептен шығару туралы белгілер" бағанында жарамсыздық салдарынан қолданудан шығып қалған автомобиль шиналары мен доңғалақ қабының күні мен зауыттық нөмірі жазылады.
233. Тамақ өнімдерінен басқа материалдардың шығысы бойынша операцияларды есепке алу Нысандар альбомының 396 нысанды (13-мемориалды ордер) материалдардың шығысы бойынша жинақтау ведомосінде жүргізіледі.
Сынған ыдысты есептен шығару үшін Нысандар альбомының 325 нысанды ыдыстың сынуын тіркеу журналы жүргізіледі. Журналдағы жазуларды тиісті лауазымды тұлғалар жүргізеді. Тұрақты әрекет ететін комиссия журналдың дұрыс жүргізілуін тексереді және тоқсан сайын (ай сайын) сынған ыдысты есептен шығару үшін акт жасайды, актіні мемлекеттік мекеме басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді.
Ішкі киім, төсек құралдары, киім мен аяқ-киім жеке топтарға бөле отырып, олардың атаулары, саны, материалдық жауапты тұлғалары бойынша Нысандар альбомының М-17 нысанды материалдарды қоймалық есепке алу кітабында ескеріледі:
ішкі киім (жейделер, ішкі көйлектер, халаттар және басқа да ішкі киім);
төсек орындары мен жабдықтары (матрацтар, жастықтар, көрпелер, ақжаймалар, көрпе тыстары, жастық тыстары, жапқыштар, ұйықтауға арналған қаптар және басқа төсек орындары мен жабдықтары);
арнайы киімді қоса алғанда киім мен нысанды киім (костюмдер, пальто, плащтар, қысқа тондар, көйлектер, әйелдер киетін көкірекшелер, юбкалар, курткалар, шалбарлар және басқа да киімдер мен киім-кешектер);
арнайысын қоса алғанда аяқ киім (бәтеңкелер, етіктер, қонышты аяқ киімдер, жазғы аяқ киімдер, пималар және басқа да аяқ киім);
спорттық киім мен аяқ киім (костюмдер, бәтеңкелер және басқа да спорттық киім мен аяқ киім).
Жұмсақ мүкәммалдың көрсетілген заттарын мемлекеттік мекеме басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға мен бухгалтерлік қызметтің қызметкерінің қатысуында қойма меңгерушісі мемлекеттік мекеменің атауын көрсете отырып, заттың сыртқы түрін зақымдамай, жуылып кетпейтін бояумен, арнайы мөрмен таңбалайды, заттарды қолдануға берген кезде қосымша қоймадан берілген күннің мерзімі айы мен жылы көрсетіледі. Таңбалау мөртабандары мемлекеттік мекеме басшысында немесе оның орынбасарында сақталуы тиіс.

230. Аналитический учет по лому и отходам черных металлов, лому и отходам цветных металлов и материалам специального запаса ведется отдельно на карточках формы 296-а Альбома форм или в книге формы 296 Альбома форм.
231. Аналитический учет материалов в пути ведется по отдельным поставщикам на карточках формы 296-а Альбома форм (в книге формы 296 Альбома форм). Материалы, поступившие на склад групп централизованного снабжения и хозяйственного обслуживания, учитываются по их наименованиям с указанием цены, количества и суммы на карточках формы 296-а Альбома форм (в книге формы 296 Альбома форм).
232. Аналитический учет запасных частей ведется по наименованиям запасных частей, маркам, заводским номерам, количеству, стоимости и материально-ответственным лицам на карточках формы 296-а Альбома форм (в книге формы 296 Альбома форм). При этом автомобильные шины и покрышки, выданные со склада для замены изношенных, бухгалтерской службой учитываются в ведомости оперативного (количественного) учета движения спецодежды, предметов индивидуального пользования и других материалов, находящихся в эксплуатации формы 412 Альбома форм, в которой записываются должность и фамилия получившего, дата получения и заводские номера. В графе "Отметки о выбытии" записываются дата и заводской номер автомобильной шины или покрышки, выбывших из эксплуатации вследствие непригодности.
233. Учет операций по расходу материалов, кроме продуктов питания, ведется в накопительной ведомости по расходу материалов формы 396 Альбома форм (мемориальный ордер 13).
Для списания разбитой посуды ведется журнал регистрации боя посуды формы 325 Альбома форм. Записи в журнал производятся соответствующими должностными лицами. Постоянно действующая комиссия следит за правильным ведением журнала и ежеквартально (ежемесячно) составляет акт на списание разбитой посуды, который утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом.
Белье, постельные принадлежности, одежда и обувь учитываются с выделением на отдельные группы по их наименованиям, количеству, материально-ответственным лицам в книге складского учета материалов формы M-17 Альбома форм:
белье (рубашки, сорочки, халаты и другое белье);
постельное белье и принадлежности (матрацы, подушки, одеяла, простыни, пододеяльники, наволочки, покрывала, мешки спальные и другое постельное белье и принадлежности);
одежда и обмундирование, включая спецодежду (костюмы, пальто, плащи, полушубки, платья, кофты, юбки, куртки, брюки и другая одежда и обмундирование);
обувь, включая специальную (ботинки, сапоги, берцы, сандалии, валенки и другая обувь);
спортивная одежда и обувь (костюмы, ботинки и другая спортивная одежда и обувь).
Указанные предметы мягкого инвентаря маркируются кладовщиком в присутствии руководителя государственного учреждения или уполномоченного им лица и работника бухгалтерской службы специальным штампом несмываемой краской без порчи внешнего вида предмета с указанием наименования государственного учреждения, а при выдаче предметов в эксплуатацию дополнительно обозначаются год и месяц выдачи их со склада. Маркировочные штампы должны храниться у руководителя государственного учреждения или его заместителя.

Ескерту. 233-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
234. Қолданыстағы ішкі киім, төсек орындары, киім мен аяқ-киімнің талдамалы есебі заттардың атаулары, саны, құны, топтары мен материалдық жауапты тұлғалары бойынша Нысандар альбомының 296-а нысанды карточкаларында (Нысандар альбомының 296 нысанды кітабында) жүргізіледі немесе түгендеу тізімдемесіне (салыстырмалы ведомоске) Нысандар альбомының 402 нысанды қосымша парақтарында жүргізіледі.
Ескірген және жарамсыз болған ішкі киім, төсек орындары, киім мен аяқ-киімді есептен шығару "Баланстан ішкі киім, төсек орындары, киім мен аяқ-киімді, құралдарды, өндірістік және шаруашылық мүкәммалды есептен шығаруға акті" Нысандар альбомының 443-а нысаны бойынша мемлекеттік мекеме басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекіткен есептен шығаруға акті негізінде, өз жүйесі үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бекіткген қызмет ету мерзімін ескере отырып жүргізіледі.
Арнайы киімнің, арнайы аяқ-киімнің және сақтау құрылғыларының талдамалы есебі Нысандар альбомының МБ-6 "Арнайы киімнің, арнайы аяқ-киімнің және сақтау құрылғыларының жеке карточкасы" нысаны бойынша және Нысандар альбомының МБ-7 "Арнайы киімді, арнайы аяқ-киімді және сақтау құрылғыларын беруді (қайтаруды) есепке алу" нысаны бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 234-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
235. Жинақтау ведомостіне жазулар әр құжат және қызмет көрсететін мемлекеттік мекемелер немесе материалдық жауапты тұлғалар бойынша, оның ішінде соманы белгілей отырып әрбір құжат және тиісті қосалқы шоттар бойынша жүргізіледі. Ай аяқталғаннан кейін қосалқы шоттар бойынша қорытындылар "Негізгі-журнал" кітабына жазылады.
9-тарау. Негізгі құралдарды есепке алу тәртібі
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
236. Негiзгi құралдар:
өндірісте қолдану немесе тауарларды немесе қызметтерді жеткізу үшін, басқа тұлғаларға жалға беру үшін немесе әкімшілік үшін ұсталады;
күтiлгендей, бiр жылдан астам уақыт ішінде қолданылатын материалды объектілер.
Ескерту. 236-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Пункт 233 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
234. Аналитический учет белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви, находящихся в эксплуатации, ведется по наименованиям предметов, количеству, их стоимости, группам и материально-ответственным лицам в карточках формы 296-а Альбома форм (в книге формы 296 Альбома форм) или на вкладных листах формы 402 Альбома форм к инвентаризационной описи (сличительной ведомости).
Списание пришедших в ветхость и негодность белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви производится с учетом сроков службы, утвержденных администраторами бюджетных программ для своей системы на основании утвержденного руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом акта на списание по форме 443-а "Акт на списание с баланса спецодежды и других предметов индивидуального пользования" Альбома форм.
Аналитический учет спецодежды, спецобуви и других предметов индивидуального пользования ведется по формы МБ-6 "Личная карточка учета спецодежды и других предметов индивидуального пользования" Альбома форм и по формы МБ-7 "Ведомость учета выдачи (возврата) спецодежды и других предметов индивидуального пользования" Альбома форм.
Сноска. Пункт 234 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
235. Записи в накопительную ведомость производятся по каждому документу и соответствующим субсчетам с выделением в том числе сумм по обслуживаемым государственным учреждениям или материально-ответственным лицам. По окончании месяца итоги по субсчетам записываются в книгу "Журнал-главная".
Глава 9. Порядок учета основных средств
Сноска. Заголовок главы 9 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
236. Основными средствами являются материальные объекты, которые:
удерживаются для использования в производстве или поставке товаров или услуг, для сдачи в аренду другим лицам или для административных целей;
как ожидается, будут использованы в течение более одного года.
Сноска. Пункт 236 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).

237. Мемлекеттiк мекеме осы бөлiмнiң талаптарын негiзгi құралдарға, оның ішінде:
мәдени мұра активтеріне;
арнайы әскери жабдыққа;
инфрақұрылым активтерiне;
жылжымайтын мүлiктерге, ғимараттарға және ауылшаруашылық қызметіне қатысы бар биологиялық активтерді дамытуға немесе қамтамасыз етуге пайдаланылатын жабдықтарға және минералды ресурстарды, мұнайды, табиғи газды және ұқсас қалпына келтiрiлмейтiн табиғи қорларды әзірлеуге құқықтарға;
инвестициялық жылжымайтын мүлiк ретiнде келешекте қолдануға салынып немесе қайта жаңартылатын, бірақ "инвестициялық жылжымайтын мүлiк" анықтамасына жауап бермейтін жылжымайтын мүлiкке;
ересек жұмысқа жарамды малға;
мемлекеттiк мекеме бір кезеңнен астам уақыт ішінде қолдануды жоспарлаған қосалқы бөлшектерге және резервтік жабдыққа, сондай-ақ егер қосалқы бөлшектер мен көмекші жабдықтар тек негiзгi құралдардың объектілеріне байланысты қолданылса.
238. Негізгі құралдар ретінде мемлекеттік мекеме үшін оларды қолдану тікелей экономикалық пайда әкелмейтін, бірақ басқа объектілерді (қоршаған ортаның қауіпсіздігі мен қорғауын қамтамасыз ету үшін сатып алынатын негізгі құралдар) қолданудан пайда алу үшін қажет объектілер танылады.
239. Резервтік жабдықтаудың және негізгі құралдар бір кезеңнен астам уақыт ішінде қолданылатыны күтілетін қосалқы бөлшектері, сондай-ақ тек негiзгi қаражаттардың объектілеріне байланысты қолданыла алатын қосалқы бөлшектер ескеріледі.
Ескерту. 239-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
240. Инфрақұрылымдық активтер төмендегі сипаттамалардың біреуі немесе бірнешеуі болған кезде негізгі құралдардың объектілері ретінде танылады:
жүйенің немесе желінің бөлігі болып табылады;
арнайы сипаты бар және баламалы қолданысы жоқ;
жылжымайтын болып табылады; сатуға белгіленген шектеулер болады.
Жолдардың желілері, кәріздеу жүйелері, су және электржабдықтаулар жүйелері және коммуникация желілері инфрақұрылымдық активтер болып табылады.
241. Экономикалық пайданы тура көбейтпейтін, бірақ мұндай пайданы негізгі құралдардың басқа объектілерінен алу үшін қажет қоршаған ортаның қауіпсіздігі мен қорғалуын қамтамасыз ету үшін активтер негізгі құралдардың объектісі ретінде танылады.
242. Осы бөлімнің ережелері жылжымайтын мүлiк ретiнде келешекте қолдануға қайта жаңартылатын инвестициялық жылжымайтын мүлiкті есепке алу үшін қолданылады. Құрылыс жұмыстары немесе қайта жаңарту аяқталған сәтте жылжымайтын мүлiк инвестициялық жылжымайтын мүлiк болады және мемлекеттік мекеме осы қағидалардың "Инвестициялық жылжымайтын мүлiкті есепке алу тәртібі" бөлімінің ережелерін қолданады.
Ескерту. 242-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.

237. Государственное учреждение применяет требования настоящего раздела к основным средствам, в том числе к:
активам культурного наследия;
специальному военному оборудованию;
инфраструктурным активам;
недвижимости, зданиям и оборудованию, используемым для развития или содержания биологических активов, имеющих отношение к сельскохозяйственной деятельности, и правам на разработку минеральных ресурсов, нефти, природного газа и аналогичных не восстанавливаемых природных ресурсов;
недвижимости, которая строится или реконструируется для будущего использования в качестве инвестиционной недвижимости, но еще не отвечает определению "инвестиционной недвижимости";
взрослому рабочему скоту;
запасным частям и резервному оборудованию, которые государственное учреждение планирует использовать их в течение более одного периода, а также если запасные части и вспомогательное оборудование могут быть использованы только в связи с объектами основных средств.
238. В качестве основных средств могут также признаваться объекты, использование которых может прямо не приносить экономические выгоды для государственного учреждения, но которые необходимы для получения выгод от использования других объектов (основные средства, приобретаемые для обеспечения безопасности и защиты окружающей среды).
239. Крупные запасные части и резервное оборудование которые как ожидается, будут использованы в течение более чем одного года и которые могут использоваться только в связи с объектом основных средств, признаются и учитываются как основные средства.
Сноска. Пункт 239 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
240. Инфраструктурные активы признаются как объекты основных средств при наличии одного или нескольких нижеследующих характеристик:
являются частью системы или сети;
носят специализированный характер и не имеют альтернативного использования;
являются недвижимыми и могут иметь определенные ограничения на продажу.
Инфраструктурными активами являются сети дорог, канализационные системы, системы водо- и электроснабжения и сети коммуникаций.
241. Активы для обеспечения безопасности и защиты окружающей среды, прямо не увеличивающие экономические выгоды, но необходимые для получения таких выгод от других объектов основных средств, признаются в качестве объекта основных средств.
242. Положения настоящего раздела также применяется для учета инвестиционной недвижимости, которая реконструируется для дальнейшего использования в будущем в качестве инвестиционной недвижимости. В момент завершения строительных работ или реконструкции, недвижимость становится инвестиционной недвижимостью и государственное учреждение применяет положения раздела "Порядок учета инвестиционной недвижимости" настоящих Правил.

243. Негізгі құралдардың бухгалтерлік есебі дұрыс құжатты ресімдеуді және мемлекеттік мекеме ішінде олардың ауысуының түсімі мен шығуын есепке алу тіркелімдерінде уақытылы көрсетуді, сондай-ақ әрбір объектінің (заттың, жиынтықтың) сақталуы мен дұрыс қолданылуын бақылауды қамтамасыз етуі тиіс.
244. Мемлекеттік мекеменің негізгі құралдарын, аяқталмаған құрылысын, негізгі құралдарын қайта бағалауға арналған резервті есепке алу үшін мынадай шоттар/қосалқы шоттар арналған:
2310 "Жер";
2320 "Ғимараттар";
2330 "Құрылыстар";
2340 "Беріліс құрылғылары";
2350 "Көлiк құралдары";
2360 "Машиналар мен жабдықтар";
2370 "Аспаптар, өндірістік және шаруашылық мүкәммалы";
2380 "Өзге негiзгi құралдар";
2390 "Негiзгi құралдардың жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы";
2411 "Аяқталмаған құрылыс";
5111 "Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв".
Ескерту. 244-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
245. Негізгі құрал объектісінің құны:
осы объектіге байланысты мемлекеттік мекемеге болашақ экономикалық пайда мен әлеуеті бар қызметтің түсуіне ықтималдық болғанда, іс жүзіндегі шығындарды немесе объектінің әділ құнын сенімді өлшеу мүмкін болса, актив деп танылуы мүмкін.
Негізгі құрал түскен кезде мемлекеттік мекеме активті иеленуде қандай шамада пайда мен тәуекел болатынын бағалайды. Бұл ретте:
егер активті иеленуден тәуекел мен пайда алу көбірек болса, мемлекеттік мекеме активті мойындайды;
егер активті иеленуден тәуекел мен пайда алу аз болса, мемлекеттік мекеме активтің түсуін мойындамайды;
егер активті иеленуден пайда мен тәуекел алу аз болса, мемлекеттік мекеменің актив үстінен бақылау дәрежесі бағаланады;
егер мемлекеттік мекемеде бақылау құқығы туындаса, мемлекеттік мекеме активті таниды;
егер бақылау құқығы беруші тарапта қалса, мемлекеттік мекеме активті сатып алуды мойындамайды.
Егер мемлекеттік мекеме активті иеленуден барлық пайдаларды алса, бірақ активті иеленуге байланысты барлық тәуекелдер тапсырушы тарапта қалса, актив тапсырушы тараптың есебінде қала береді. Меншік құқығының ауысуын мемлекеттік тіркеу қажет болған жағдайларда шарттағы талаптарға көңіл аудару қажет, атап айтқанда:
егер шарт талаптары бойынша активті иеленуден пайдалар мен тәуекелдер актіге қол қойған сәтте сатып алушыға ауысса, онда бұл жағдайда активтің шығып қалуы активті акті бойынша беру күніне көрсетіледі;
егер шарт талаптары бойынша активке иелік етуге байланысты тәуекелдер меншік құқығының ауысуын мемлекеттік тіркеген сәтке дейін беруші тарапта қалса, онда бұл жағдайда активті есептен шығару тіркеу күніне көрсетіледі.

243. Бухгалтерский учет основных средств должен обеспечить правильное документальное оформление и своевременное отражение в регистрах учета поступления их перемещения внутри государственного учреждения и выбытия, а также контроль за сохранностью и правильным использованием каждого объекта (предмета, комплекта).
244. Для учета основных средств, незавершенного строительства, резерва на переоценку основных средств государственного учреждения предназначены счета/субсчета:
2310 "Земля";
2320 "Здания";
2330 "Сооружения";
2340 "Передаточные устройства";
2350 "Транспортные средства";
2360 "Машины и оборудование";
2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь";
2380 "Прочие основные средства";
2390 "Накопленная амортизация и обесценение основных средств";
2411 "Незавершенное строительство";
5111 "Резерв на переоценку основных средств".
Сноска. Пункт 244 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
245. Стоимость объекта основного средства может быть признана активом, когда:
существует вероятность поступления в государственное учреждение будущих экономических выгод и потенциала услуг, связанных с этим объектом, и
можно надежно измерить фактические затраты или справедливую стоимость объекта.
Государственное учреждение при поступлении основного средства оценивает, в какой мере приобретает риски и выгоды владения активом. При этом:
если происходит получение большей части рисков и выгод от владения активом, государственное учреждение признает актив;
если государственное учреждение не несет большую часть рисков и выгод от владения активом, государственное учреждение не признает поступление актива;
если государственное учреждение не получает большую часть рисков и выгод от владения активом, то оценивается степень контроля государственного учреждения над активом;
если у государственного учреждения возникает право контроля, то государственное учреждение признает актив;
если право контроля остается у передающей стороны, то государственное учреждение не признает приобретение актива.
В случае если государственное учреждение получило все выгоды владения активом, но в то же время все риски, связанные с владением актива, остаются у передающей стороны, то актив продолжает числиться у передающей стороны. В случаях, где необходима государственная регистрация перехода права собственности, должно быть обращено внимание на условия в договоре, а именно:
если по условиям договора выгоды и риски владения активом переходят покупателю в момент подписания акта, то в этом случае выбытие актива отражается на дату передачи актива по акту;
если по условиям договора риски, связанные с владением актива остаются на передающей стороне до момента государственной регистрации перехода права собственности, то в этом случае выбытие актива отражается на дату регистрации.

246. Активтерді тану өлшемдеріне жауап беретін мәдени мұра активтері баланста танылады, мәдени мұраның өзге активтері Шоттар жоспарының 09 "Мәдени мұра активтері" балансталған шотында ескеріледі (мысалы: тарихи ғимараттар мен монументтер, археологиялық қазбалар орындары, қорлар мен табиғи қорғау аймақтары, сондай-ақ өнер туындылары).
Мемлекеттік мекеме мәдени мұра активтерін бухгалтерлік есепте егер:
олардың мәдени, экологиялық, ағартушылық және тарихи құндылықтары тек нарықтық бағаға негізделген қаржы құнымен толық көрсетілмесе;
заңды міндеттемелер тыйым салуларды және сату жолымен шығып қалуға салмақты шектеулер туындатады;
олар жиі ауыстырылмайтын болып табылады және олардың физикалық жағдайы төмендесе де, олардың құндылықтары уақыт өте өсе алады;
кейбір жағдайларда бірнеше жүз жыл жасалатын алатын олардың пайдалы қолдану мерзімін белгілеу күрделі.
247. Түгендеу объектісі негізгі құралды бухгалтерлік есепке алудың бірлігі болып табылады. Негізгі құралдың түгендеу объектісі деп барлық жабдықтаулары мен керек жарақтары бар объект немесе белгіленген өзіндік функцияларды орындауға арналған жеке конструктивті жекеленген зат немесе бірыңғай бүтін және белгіленген жұмыстарды орындауға арналған заттардың конструктивті жекелеген кешені танылады.
Жер мен ғимараттар бір-бірінен бөлінетін активтер болып табылады және қаржылық есептілік мақсатында олар бірге сатып алынса да бөлек есепке алынады.
Кітапханалық кітаптар, компьютерлік қосымша құрылғылар мен жабдықтаудың кішігірім бөлшектері сияқты жеке маңызды емес жиынтық бірліктер үшін мемлекеттік мекеме жиынтық құнның өлшемдерін қолдана алады.
Конструктивті бөлшектенген заттардың кешеніне жалпы тағайындаулары мен жалпы басқарулары немесе бір іргетаста жөнделген бір немесе әртүрлі тағайындаудың бір немесе бірнеше заттары, осының негізінде кешенге әр кіруші зат тек кешен құрамында өз функцияларын орындай алады, бірақ жеке емес.
Бірнеше объектіні бір кешенге жатқызу техникалық мамандар растаған жобалау құжаттамасының негізінде жүзеге асырылуы тиіс.
Ескерту. 247-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

246. Активы культурного наследия, отвечающие критериям признания активов, признаются в балансе, прочие активы культурного наследия учитываются на забалансовом счете 09 "Активы культурного наследия" Плана счетов (например: исторические здания и монументы, места археологических раскопок, заповедники и природные охраняемые территории, а также произведения искусства).
Государственное учреждение не признает в бухгалтерском учете активы культурного наследия, если:
их культурная, экологическая, просветительская и историческая ценность не может быть полностью отражена финансовой стоимостью, основанной исключительно на рыночной цене;
юридические обязательства могут накладывать запреты или серьезные ограничения на выбытие путем продажи;
зачастую они являются незаменимыми, и их ценность может возрастать со временем, даже если их физическое состояние ухудшается;
сложно установить срок их полезного использования, который в некоторых случаях может составлять несколько сотен лет.
247. Единицей бухгалтерского учета основного средства является инвентарный объект. Инвентарным объектом основного средства признается объект со всеми приспособлениями и принадлежностями или отдельный конструктивно обособленный предмет, предназначенный для выполнения определенных самостоятельных функций, или же обособленный комплекс конструктивно сочлененных предметов, представляющих собой единое целое и предназначенный для выполнения определенной работы.
Земля и здания являются отделяемыми друг от друга активами и в целях финансовой отчетности учитываются раздельно, даже если они приобретаются вместе.
Для совокупных, по отдельности незначимых единиц, таких как библиотечные книги, компьютерные дополнительные устройства и небольшие детали оборудования, государственное учреждение может применить критерий совокупной стоимости.
К комплексу конструктивно сочлененных предметов относятся один или несколько предметов одного или разного назначения, имеющие либо общие приспособления и принадлежности, либо общее управление, либо смонтированные на одном фундаменте, в результате чего каждый входящий в комплекс предмет может выполнять свои функции только в составе комплекса, а не самостоятельно.
Отнесение нескольких объектов к одному комплексу должно быть осуществлено на основании проектной документации, заверенной техническими специалистами.
Сноска. Пункт 247 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

248. Негізгі құралдардың объектісі алғаш танылған кезде өзіндік құны бойынша көрсетіледі. Кітапханалар қорына енгізілген кітаптар, оқулықтар мен басқа баспалар олардың алғашқы түптеу құнын қоса алғанда атаулы бағасы бойынша ескеріледі.
Негізгі құралдар объектісінің өзіндік құны:
сатып алуға саудалық жеңiлдiктер мен түсiрулердi алып тастағаннан кейiн, импорттық баждар мен қайтарылмайтын салықтарды қосқанда, оның сатып алынған бағасы;
учаскеге активті жеткізуге және мақсатына қарай жұмыс қалпына келтіру үшін жағдай дайындауға тура жататын кез келген шығындар;
ол орналасқан учаскені қалпына келтіруге, объектіні қайта жөндеуге және ауыстыруға арналған есептік шығындар.
Тікелей сипатты шығындарға мыналар жатады:
учаскені дайындауға жұмсалатын іс жүзіндегі шығындар;
жеткізу мен түсіруге жұмсалатын алғашқы шығындар;
орнату мен монтаждауға жұмсалатын шығындар;
осы орынға активті тасымалдаған уақытта жасалған объектілер мен жағдайлардың кірісін (мысалы, жабдықты сынау кезінде үлгілерді тексеретін өндіріс) алып тастағанда, активті сынауға және оның тиесілі қызмет етуін сынауға жұмсалатын шығындар;
кәсіби қызметтерге жұмсалатын шығындар;
өзге шығындар.
Негізгі құралдардың өзіндік құнына енгізілетін шығындар болып табылмайтын іс жүзіндегі шығындарға мыналар жатады:
жаңа ғимаратты ашуға жұмсалатын шығындар;
қызметтер немесе жаңа өнім өндірісін енгізуге жұмсалатын шығындар (тауарды жылжыту бойынша шараларға және жарнамаға жұмсалатын шығындар);
әкімшілік немесе өзге жалпы жүкқұжат шығындары.
Негізгі құралдар объектісінің баланстық құнына енгізілетін шығындарды тану объект тікелей мақсаты бойынша қолдануға дайын болғанда тоқтатылады. Мынадай шығындар негізгі құралдардың баланстық құнына енгізілмейді:
объект жұмыс iстейтiн қалпында қолданысқа енуi тиiс, бірақ әлі пайдаланылмаған немесе толық емес қуаттылыққа жұмыс iстейдi деген жағдайлармен туындаған шығыстар;
объекті өндірісіне сұраныс артқан уақытта шегілген алғашқы операциялық шығын; және
мемлекеттік мекемелердің барлық операцияларының бір бөлігін немесе барлығын ауыстыруға немесе қайта ұйымдастыруға жұмсалатын шығындар.
Ескерту. 248-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
249. Егер актив айырбасталмайтын операция жолымен, яғни қайтарусыз негізде сатып алынса, оның өзіндік құны деп сатып алу мерзіміндегі әділ бағасы танылады. Егер жердің әділ құнын айқындау мүмкін болмаса, кадастрлық (бағалау) құны қолданылады. Нөлдік немесе атаулы баға бойынша сатып алынған және әділ құны бойынша танылатын негізгі құралдар объектілерін таныған кезде баға қайта есептеу болып табылмайды.
Негізгі құралдар объектісі басқа активке айырбасқа сатып алынса, алынған объектінің іс жүзіндегі құны оның әділ құны тең баға бойынша қабылданады, ол тапсырылған активтің ақша қаражаты мен олардың баламаларының төленген сомасына түзетілген әділ құнына тең келеді. Жаңа активтің анықталған әділ құны мен оған айырбасқа берілген активтің баланстық құны арасындағы айырма айырбастау операциясынан кіріс немесе шығысты құрайды.
Алынған активтің де, жіберілген активтің де әділ құны сенімді бағалана алмаса, онда негізгі құралдардың сатып алынған объектісінің құны жіберілген активтің баланстық құны бойынша бағаланады. Алынған объектіні құнсыздану тұрғысынан тексеру қажет.

248. При первоначальном признании объект основных средств отражается по себестоимости. Книги, учебники и другие издания, включенные в фонд библиотек, учитываются по номинальной цене, включая стоимость первоначального переплета их.
Себестоимость объекта основных средств включает:
ее покупную цену, включая импортные пошлины и не возмещаемые налоги на покупку после вычета торговых скидок и уступок;
любые, прямо относимые затраты на доставку актива на участок, и подготовку условий для приведения его в рабочее состояние по предназначению;
расчетные затраты на демонтаж и перемещение объекта, восстановление участка, на котором он расположен.
К прямым характерным затратам относятся:
фактические затраты на подготовку участка;
первоначальные затраты на доставку и разгрузку;
затраты на установку и монтаж;
затраты на испытание актива и его надлежащего функционирования, за исключением дохода от продажи каких либо произведенных объектов во время перевозки актива на эту местность и условия (например, пробное производство образцов при испытании оборудования);
затраты на профессиональные услуги;
прочие затраты.
К фактическим затратам, которые не являются затратами включаемыми в себестоимость основных средств относятся:
затраты на открытие нового здания;
затраты на внедрение производства нового продукта или услуги (включая затраты на рекламу и мероприятия по продвижению товара);
административные или иные общие накладные расходы.
Признание затрат включаемых в балансовую стоимость объекта основных средств прекращается, когда объект готов к использованию по его прямому назначению. Следующие расходы не включаются в балансовую стоимость основного средства:
расходы, вызванные условиями, когда объект в рабочем состоянии должен быть введен в эксплуатацию еще не используется или работает не на полную мощность;
первоначальный операционный убыток, понесенный во время увеличения спроса на производство объекта;
расходы на перемещение или реорганизацию части или всех операций государственных учреждений.
Сноска. Пункт 248 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
249. Если актив приобретен путем необменной операции, то есть на безвозмездной основе, его себестоимостью признается его справедливая стоимость на дату приобретения. Если справедливую стоимость земли невозможно определить применяется кадастровая (оценочная) стоимость. Оценка при признании объектов основных средств, приобретенных по нулевой или номинальной стоимости и признаваемых по справедливой стоимости, не является переоценкой.
Когда объект основных средств приобретают в обмен на другой актив, фактическая стоимость полученного объекта принимается равной его справедливой стоимости, которая равняется справедливой стоимости переданного актива, скорректированной на сумму уплаченных денежных средств или их эквивалентов. Разница между определенной справедливой стоимостью нового актива и балансовой стоимостью переданного в обмен на него актива образует доход или расход от операции обмена.
Если справедливая стоимость неполученного актива, ни переданного актива не может быть надежно оценена, то стоимость приобретенного объекта основных средств оценивается по балансовой стоимости переданного актива. При этом, полученный объект должен быть проверен на предмет обесценения.

Ескерту. 249-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
250. Мемлекеттік мекеме негізгі құралдар объектісінің түсімін Шоттар жоспарының "Негізгі құралдар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының дебеті және:
бюджеттік қаржыландыру есебінен немесе ақылы қызметтер, филантропиялық (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызметтен алынған ақшалай қаражат есебінен - сатып алу құны бойынша - 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының;
филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызметтен алынғаны - әділ құн бойынша - 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" шотының;
үшінші тұлғаларға өтеусіз беру нәтижесінде алынғаны - әділ құн бойынша, сондай-ақ мемлекеттік мекемелер арасында негізгі құралдарды беру нәтижесінде - баланстық құн бойынша 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетеді, бұл ретте бір мезгілде жинақталған амортизация сомасына 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Ескерту. 250-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 бұйрығымен
251. Негізгі құралдарды кейіннен есепке алу үшін мемлекеттік мекеме іс жүзіндегі шығындар бойынша есепке алу моделін не қайта бағалау бойынша есепке алу моделін қолданады және негізгі құралдардың барлық сыныбына (тобына) осы модельді қолданады.
Негізгі құралдардың сыныбы сипаты және мемлекеттік мекеме қызметінде қолданылуы жағынан ұқсас активтер тобы.
252. Іс жүзіндегі шығындар бойынша есепке алу моделі: актив ретінде танығаннан кейін негізгі құралдар объектісін есепке алу кез келген жиналған амортизация мен шығындардың құнсыздануы нәтижесінде жиналған кез келген амортизацияны алып тастағанда, оның өзіндік құны бойынша жүргізіледі.
253. Қайта бағалау моделi: әдiл құны сенiмдi бағаланатын негiзгi құралдар объектiсiн актив ретiнде танығаннан кейiн есепке алу кез келген жиналған келесi амортизация мен шығындардың құнсыздануы нәтижесiнде жиналған кез келген келесi амортизацияны алып тастағанда, қайта бағалау күнiне әдiл құнды бiлдiретiн оның қайта бағалау құны бойынша жүргiзiледi. Қайта бағалау бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгiленген кезең мен мерзiмде өткiзiледi.
Негізгі құралдар объектісін қайта бағалау кезінде осы актив жататын негізгі құралдардың барлық сыныбы (тобы) қайта бағаланады.
Жер мен ғимараттардың әділ құны деп кәсіби бағалаушылар орындаған, бағалау жолымен анықталатын олардың нарықтық құны болып табылады.
Машиналар мен жабдықтар санаттарының әділ құны деп әдетте бағалау жолымен анықталатын олардың нарықтық бағасы болып табылады.
Машиналар мен жабдықтың арнайы сипаттағы себебі бойынша немесе осы активтердің сатылуы сирек болу себепті нарықтық құн туралы ақпарат болмағанда, тозуын ескере отырып, олар нақты құны бойынша бағаланады.

Сноска. Пункт 249 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
250. Государственное учреждение отражает поступление объектов основных средств по дебету соответствующего субсчета счета подраздела "Основные средства" Плана счетов и кредиту:
счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" - в случае приобретения за счет бюджетного финансирования или за счет денежных средств от платных услуг, филантропической (или) спонсорской и (или) меценатской деятельности - по стоимости приобретения;
счета 6050 "Доходы от благотворительной помощи" - полученного от филантропической и (или) спонсорской и (или) меценатской деятельности - по справедливой стоимости;
счета 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов" - полученного в результате безвозмездной передачи - по справедливой стоимости, а также в результате передачи основных средств между государственными учреждениями - по балансовой стоимости, при этом одновременно осуществляется запись по кредиту субсчета 2391 "Накопленная амортизация основных средств" на сумму накопленной амортизации.
Сноска. Пункт 250 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
251. Для последующего учета основных средств государственное учреждение применяет модель учета по фактическим затратам либо модель учета по переоценке и применяет данную модель ко всему классу (группа) основных средств.
Классом основных средств является группа активов, схожих по характеру и использованию в деятельности государственного учреждения.
252. Модель учета по фактическим затратам: после признания в качестве актива учет объекта основных средств производится по его себестоимости за минусом любой накопленной амортизации и любых накопленных в результате обесценения убытков.
253. Модель переоценки: после признания в качестве актива учет объекта основных средств, чья справедливая стоимость может быть надежно измерена, производится по его переоцененной стоимости, представляющей собой справедливую стоимость на дату переоценки, минус любая последующая накопленная амортизация и последующие накопленные убытки в результате обесценения. Переоценка проводится в сроки и период, установленные центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
При переоценке объекта основных средств переоценивается весь класс (группа) основных средств, к которому принадлежит этот актив.
Справедливой стоимостью земли и зданий обычно является их рыночная стоимость, определяемая путем оценки, выполненной профессиональными оценщиками.
Справедливой стоимостью категорий машин и оборудования обычно является их рыночная стоимость, определяемая путем оценки.
Когда информация о рыночной стоимости отсутствует по причине специфического характера машин и оборудования или редкости продаж данных активов, они оцениваются по фактической стоимости с учетом износа.

Ескерту. 253-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
254. Жүргізілген қайта бағалау нәтижесінде активтер сыныбының баланстық құнының артуы таза активтерге/капиталға жатқызылады және Шоттар жоспарының "Негізгі құралдар" кіші бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының дебеті және 5111 "Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі. Қайта бағалаудан осы актив объектісі құнының азаюы бұрын танылса, онда негізгі құрал құнының артуы ағымдағы жылдың қаржы нәтижесіне бұрын қаржы нәтижесінің құрамында танылған сол активтің қайта бағалау құнының азаю сомасын қалпына келтіретін мөлшерде жатқызылады.
Егер негізгі құралдардың баланстық құны қайта бағалау нәтижесінде азайса, онда мұндай азаюдың сомасы ағымдағы жылдың қаржы нәтижесінде көрсетіледі. Алайда, бұл азаю осы активке жататын негізгі құралдардың қайта бағалауға резервте көрсетілген, бар кредиттік қалдығы мөлшерінде таза активтерге/капиталға жатқызылады.
255. Негізгі құралдар объектісін қайта бағалау кезінде, қайта бағалау күніне кез келген жинақталған амортизация:
не активтiң баланстық құнының барабар өзгеруiне қарай қайта есептеледi (активтiң алғашқы құны мен жинақталған амортизация сомасы қайта бағалауға дейiн баланстық құнға қайта бағаланған құнның қатысына тең бiр көрсеткiшке көбейедi). Жинақталған амортизацияның түзету сомасын қосымша бағалау кезінде: 5111 "Негiзгi құралдарды қайта бағалауға арналған резерв" қосалқы шотының кредитi және 2391 "Негiзгi құралдардың жинақталған амортизациясы" қосалқы шотының кредитi бойынша жазумен көрсетiледi
не активтің баланстық құны анықталады, бұл ретте 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" қосалқы шоты дебеттеледі және активтің қайта бағаланған құнына дейін қайта есептелетін Шоттар жоспарының "Негізгі құралдар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шоты кредиттеледі (бұл әдіс ғимараттар үшін жиі пайдаланылады).
Ескерту. 255-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
256. Қайта бағаланған негiзгi құралдарды пайдалану шамасына қарай жете бағалау сомасы қаржылық нәтижеге есептен шығарылады: 5111 "Негiзгi құралдарды қайта бағалауға арналған резерв" қосалқы шотының дебетi және 5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесi" шотының кредитi.
Негiзгi құрал шығып қалған жағдайда пайдаланған уақытта қаржылық нәтижеге ауыстырылмаған жете бағалау сомасы қалдығын есептен шығару жүргiзiледi: 5111 "Негiзгi құралдарды қайта бағалауға арналған резерв" қосалқы шотының дебетi және 5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесi" шотының кредитi.

Сноска. Пункт 253 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
254. Увеличение балансовой стоимости класса активов в результате произведенной переоценки относится на чистые активы/капитал и отражается по дебету соответствующего субсчета счета подраздела "Основные средства" Плана счетов и кредиту субсчета 5111 "Резерв на переоценку основных средств" (на сумму дооценки). Если ранее было признано уменьшение стоимости объекта того же актива (класса) от переоценки, то увеличение стоимости основного средства относится на финансовый результат текущего года в той мере, в которой оно восстанавливает сумму уменьшения стоимости переоценки того же актива, ранее признанную в составе финансового результата.
Если балансовая стоимость основного средства в результате переоценки уменьшается, то сумма такого уменьшения отражается на финансовом результате текущего года. Однако, данное уменьшение относится на чистые активы/капитал в размере существующего кредитового остатка при его наличии, отраженного ранее в резерве на переоценку основных средств, относящегося к тому же активу.
255. При переоценке объекта основных средств любая накопленная амортизация на дату переоценки:
либо пересчитывается пропорционально изменению балансовой стоимости актива (первоначальная стоимость актива и сумма накопленной амортизации увеличиваются на один и тот же коэффициент, равный отношению переоцененной стоимости к балансовой стоимости до переоценки). В случае дооценки сумма корректировки накопленной амортизации отражается записью: дебет субсчета 5111 "Резерв на переоценку основных средств" и кредит субсчета 2391 "Накопленная амортизация основных средств";
либо определяется балансовая стоимость актива, при этом дебетуется субсчет 2391 "Накопленная амортизация основных средств" и кредитуется соответствующий субсчет счета подраздела "Основные средства" Плана счетов, которая пересчитывается до переоцененной стоимости актива (данный метод часто используется для зданий).
Сноска. Пункт 255 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
256. По мере эксплуатации переоцененных основных средств сумма дооценки списывается на финансовый результат: дебет субсчета 5111 "Резерв на переоценку основных средств" и кредит счета 5220 "Финансовый результат прошлых лет".
В случае выбытия основного средства проводится списание остатка суммы дооценки, не перенесенного на финансовый результат за время эксплуатации: дебет субсчета 5111 "Резерв на переоценку основных средств" и кредит счета 5220 "Финансовый результат прошлых лет".

Ескерту. 256-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
257. Алғашқы құнның өзгеруі есепке алу моделін таңдауға байланысты емес, Қазақстан Республикасының Үкіметінің шешіміне сәйкес жүргізілетін активтерді бағалау жағдайында да рұқсат етіледі.
258. Амортизация төмендегі мынадай негізгі құралдардың объектілеріне есептелмейді:
жерге;
мәдени мұра активтеріне;
жабдыққа, экспонаттарға, үлгілерге, әрекет етуші және әрекет етпейтін модельдерге, макеттерге және кабинеттер мен зертханалардағы және оқыту және ғылыми мақсаттар үшін пайдаланылатын басқа да көрнекі құралдарға;
жұмысшы малға, буйволдарға, өгіздерге, ауылшаруашылық қызметке байланысты емес, пайдалану жасына жетпеген көп жылдық екпелерге;
жануарлар әлемінің экспонаттарына (зообақтар және басқа ұқсас мемлекеттік мекемелерде);
кітапханалық қорларға, киноқорға, сахналық-қойылым құралдарына, мұражайлық және көркем құндылықтарға;
қару-жараққа (арттехқаруландыруға) және әскери техникаға;
консервациялауға ауыстырылған активтерге.
Тозу нормасы бар негізгі құралдар объектілерінің элементтері амортизациялық аударымдарды анықтау үшін топталады.
Амортизациялық аударымдарды айқындау үшін тозудың әртүрлі нормалары бар негізгі құрал объектісінің құрауыштары бөлек есептеледі. Мемлекеттік мекеме негізгі құрал объектілерінің бастапқы құнын осындай құрауыштары арасында бөледі және әрбір құрауышты жеке амортизациялайды.
Ескерту. 258-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195; 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен
258-1. Негізгі құралдың амортизациясын мемлекеттік мекеме ол пайдалану үшін қол жетімді болған, орынында болған және тікелей нысаналы мақсаты бойынша пайдалануға жарамды болған кезде есептейді.
Ескерту. 258-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
259. Негізгі құралдардың амортизациясы ай сайын есептеледі.
Сатып алынған негізгі құралдардың амортизациясын есептеу айдан кейінгі айдың 1-і күнінен бастап жүргізіледі:
монтаждауды жүзеге асыру талап етілмесе, сатып алулар;
монтаждау қажет болса, қолданысқа енгізу.
Шығып қалған негізгі құралдардың амортизациясын есептеу негізгі құралдар объектілерінің шығып қалған айынан кейінгі айдың 1-нен тоқтатылады.
Негізгі құралдың тұрып қалу немесе белсенді емес қолданылу жағдайы болғанда немесе оны алып тастау үшін ұстап қалған жағдайда осы қағидалардың 258-тармағында көрсетілген активтерден басқа, негізгі құралдар объектісінің амортизациясы толық амортизацияланғанға дейін тоқтатылмайды.
Ескерту. 259-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.

Сноска. Пункт 256 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
257. Изменение первоначальной стоимости допускается также в случаях оценки активов, проводимой в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан, независимо от выбора модели учета.
258. Амортизация не начисляется по нижеследующим основным средствам:
земле;
активам культурного наследия;
оборудованию, экспонатам, образцам, действующим и недействующим моделям, макетам и другим наглядным пособиям, находящимся в кабинетах и лабораториях и используемым для учебных и научных целей;
по рабочему скоту, буйволам, волам, многолетним насаждениям, не связанным с сельскохозяйственной деятельностью, не достигшим эксплуатационного возраста;
экспонатам животного мира (в зоопарках и других аналогичных государственных учреждениях);
библиотечным фондам, фильмофонду, сценическо-постановочным средствам, музейным и художественным ценностям;
вооружению (арттехвооружению) и военной технике;
активам, переведенным на консервацию.
Элементы объекта основного средства, имеющие одинаковую норму износа, группируются для определения амортизационных отчислений.
Компоненты объекта основного средства, имеющие разные нормы износа для определения амортизационных отчислений учитываются отдельно. Государственное учреждение распределяет первоначальную стоимость объектов основного средства между такими компонентами и амортизируют каждый компонент отдельно.
Сноска. Пункт 258 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695; с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации); от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
258-1. Амортизация основного средства начисляется, когда оно становится доступным для использования, находится в месте и в состоянии, пригодном для эксплуатации по прямому целевому назначению государственным учреждением.
Сноска. Правила дополнены пунктом 258-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
259. Амортизация основных средств начисляется ежемесячно.
Начисление амортизации приобретенных основных средств производится с 1 числа месяца следующего за месяцем:
приобретения, если не требуется осуществление монтажа;
ввода в эксплуатацию, если необходимо проведение монтажа.
Начисление амортизации выбывших основных средств прекращается с 1 числа месяца, следующего за месяцем выбытия объекта основного средства.
В случае простоя или неактивного использования основного средства или удержания его для выбытия, амортизация объекта основных средств не прекращается, пока он полностью не будет самортизирован, кроме активов, указанных в пункте 289 настоящих Правил.

260. Әр кезеңге амортизациялық есептеулер егер олар басқа активтің баланстық құнына кірмесе, сол кезеңдердің шығыстарында танылады.
261. Негізгі құралдардың құнынан 100% асырып амортизация есептеу жүргізілмейді. Әрі қарай қолдануға жарамды, негізгі құралдар объектісі құнының 100% мөлшерінде жинақталған амортизация тозу себебіне байланысты есептен шығару үшін негіз болып табылмайды.
262. Амортизацияны есептеу әдісі мемлекеттік мекеменің активтің экономикалық пайдасы мен қызметтік әлеуетін тұтыну сызбасын көрсетеді. Активтің амортизациялық құнын жүйелі бөлу үшін оның пайдалы қолданылу мерзімі ішінде амортизацияны есептеудің түрлі әдістері қолданылады:
тозуды есептеудің біркелкі әдісі;
азаятын қалдық әдісі;
өнім бірлігінің әдісі.
Тозуды біркелкі есептеу әдісі активті пайдалы қолдану мерзімінің ішінде тұрақты аударымдарға әкеледі.
Азаятын қалдық әдісі активті пайдалы қолдану мерзімі ішінде аударымдардың азаюына әкеледі.
Өнім бірлігінің әдісі күтілетін қолдануға немесе алған өнімнің санына негізделген есептеулерге әкеледі.
263. Активті пайдалы қолдану мерзімі әрбір есепті күнге қарастырылады.
Пайдалы қолдану мерзімін анықтау кезінде барлық мынадай төмендегі аспектілер ескеріледі:
активті күтілетін пайдалану (күтілетін қуат, активтің физикалық өнімділігі);
өндірістік факторларға тәуелді күтілетін физикалық тозу және тоқтап қалу кезеңінде активті жөндеу, оған қызмет көрсету және сақтау жөніндегі бағдарлама;
объектіні өзгерту немесе жаңғырту нәтижесінде туындайтын техникалық немесе коммерциялық ескіру;
активті пайдалануға заңды немесе осыған ұқсас шектеулер.
Активті пайдалы қолдану мерзімі активтің күтілетін пайдалылығын ескере отырып анықталады. Пайдалы қолдану мерзімі активтің экономикалық қызметі мерзімінен қысқа болуы мүмкін.
Негізгі құралдар объектілерінің тарату құны нөлге тең қабылданады.
264. Тозуды біркелкі есептеу әдісін қолдану кезінде негізгі құралдардың амортизациясын есептеу мынадай тәсілдермен:
1) амортизацияның белгіленген нормаларын пайдалана отырып;
2) пайдалы қолданудың белгілі бір мерзімін пайдалана отырып жүргізіледі.
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік мекемелердің ұзақ мерзімді активтері бойынша жылдық тозу нормалары белгiленедi.
Ескерту. 264-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.02.2016 № 59 бұйрығымен.
265. Амортизацияның белгiленген нормаларын пайдалана отырып негiзгi құралдар объектiлерiнiң амортизация сомасы негiзгi құралдардың бастапқы құнын (қайта есептелгендер үшiн – қайта бағаланған құнын) мемлекеттiк мекемелердiң ұзақ мерзiмдi активтер бойынша тозудың бекiтiлген жылдық нормаларына сүйене отырып анықталған ай сайынғы амортизация нормасына көбейту жолымен анықталады.
Мемлекеттік мекемелердің ұзақ мерзiмдi активтер бойынша жылдық тозу нормаларында көзделмеген негізгі құралдар бойынша тозуды есептеу осыған ұқсас негізгі құралдарға (активтерге) тозу нормалары бойынша жүргізген жөн.

260. Амортизационные отчисления за каждый период признаются в расходах тех периодов, к которым относятся, если они не включаются в балансовую стоимость другого актива.
261. Начисление амортизации свыше 100% стоимости основных средств не производится. Накопленная амортизация в размере 100 % стоимости объектов основных средств, которые годны для дальнейшей эксплуатации, не является основанием для списания их по причине полного износа.
262. Метод начисления амортизации отражает схему потребления государственным учреждением экономических выгод или служебного потенциала актива. Для систематического распределения амортизируемой стоимости актива на протяжении срока его полезного использования могут применяться разные методы начисления амортизации:
метод равномерного начисления износа;
метод уменьшающегося остатка;
метод единиц продукции.
Метод равномерного начисления износа приводит к постоянным отчислениям на протяжении срока полезного использования актива.
Метод уменьшающегося остатка приводит к уменьшению отчислений на протяжении срока полезного использования актива.
Метод единиц продукции приводит к отчислениям, основанным на ожидаемом использовании или количестве полученной продукции.
263. Срок полезного использования актива рассматривается на каждую отчетную дату.
При определении срока полезного использования учитываются все нижеследующие аспекты:
ожидаемое использование актива (ожидаемая мощность, физическая производительность актива);
ожидаемый физический износ, который зависит от производственных факторов, и программа по ремонту, обслуживанию и хранению актива в период простоя;
техническое или коммерческое устаревание, возникающее в результате изменений или модернизации объекта;
юридические или аналогичные ограничения на использование актива.
Срок полезного использования актива определяется с учетом ожидаемой полезности актива. Срок полезного использования может быть короче, чем срок экономической службы актива.
Ликвидационная стоимость объектов основных средств принимается равной нулю.
264. При применении метода равномерного начисления износа, начисление амортизации основных средств производится следующими способами:
1) с использованием установленных норм амортизации;
2) с использованием определенного срока полезного использования.
Годовые нормы износа по долгосрочным активам государственных учреждений устанавливаются согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 264 в редакции приказа Министра Финансов РК от 10.02.2016 № 59.
265. Сумма амортизации объектов основных средств с использованием установленных норм амортизации определяется путем умножения первоначальной стоимости (переоцененной стоимости – для переоцененных) основных средств на ежемесячную норму амортизации, определенную исходя из утвержденных годовых норм износа по долгосрочным активам государственных учреждений.
Начисление износа по основным средствам, не предусмотренным в Годовых нормах износа по долгосрочным активам государственных учреждений, следует производить по нормам износа на аналогичные основные средства (активы).

Ескерту. 265-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
266. Негізгі құралдар объектілерін амортизациялау әдісі мен тәсілі бірыңғай есеп саясатымен анықталады және кезеңнен кезеңге кезекті қолданылады.
267. Негізгі құралдар амортизациясын есептеу 7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар" шотының дебеті және 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" шотының кредиті бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 267-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
268. Мемлекеттік мекеме осы қағидалардың "Активтердің құнсыздануы" бөлімінің қағидаларына сәйкес құнсыздану тұрғысынан активтің баланстық құнын қайта қарастырады.
Ескерту. 268-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
269. Негізгі құралдардың құнсыздануы 7440 "Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар" шотының дебеті және 2392 "Негізгі құралдардың құнсыздануына арналған резерв" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
270. Мемлекеттік мекеме негізгі құралдардың құнсыздануынан шығындарды қалпына келтірген жағдайда мынадай тізбекті жүзеге асырады: құнсызданудан бұрын есептелген шығын сомасының шегінде 2392 "Негізгі құралдардың құнсыздануына арналған резерв" қосалқы шотының кредиті және 7440 "Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар" шотының дебеті.
271. Негізгі құралдар объектілерінің құрылысын аяқтау, толық жабдықтау мен қайта жаңарту бойынша жұмыстарын жүргізу кезінде мемлекеттік мекеменің шығындары олардың құнын өсіреді. Бұл ретте егер мемлекеттік мекемеге болашақ экономикалық пайдалар алғашқы бағаланған нормалардан тыс түссе, кейінгі күрделі салымдар нәтижесінде негізгі құралдар объектілерінің баланстық құнын өсіру жүргізіледі.
Болашақ экономикалық пайдаларды (күрделі салымдарды) арттыратын шығындардың үлгілері:
оның қуаттылығын қоса алғанда пайдалы қолданылу мерзімін ұзарту үшін негізгі құралдар объектілерінің модификациясына;
өнім сапасын анағұрлым жақсартуға қол жеткізу үшін машиналардың бөлшектерін жетілдіру; және
бұрын бағаланған шығындарды анағұрлым қысқартуға мүмкіндік беретін жаңа өндірістік үрдістерді енгізу.
272. Мемлекеттік мекеме күрделі шығындарды 2411 "Аяқталмаған құрылыс" қосалқы шотының дебеті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті бойынша көрсетеді. Аяқталмаған құрылыс іс жүзіндегі шығындар бойынша өлшенеді.
Аяқталмаған және аяқталған, бірақ пайдалануға тапсырылмаған құрылыс және қайта жөнделген объектілер бойынша шығындар келесі жылдың балансына ауысады.
Аяқталған және пайдалануға берілген құрылыс объектілері қабылдау актілері негізінде оларға кеткен шығындар толық сомада көрсетіліп, ұзақ мерзімді активтерді есепке алу шотына жатқызылады, бұл ретте мынадай жазба көрсетіледі: Шоттар жоспарының "Негізгі құралдар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының дебеті және 2411 "Аяқталмаған құрылыс" қосалқы шотының кредиті.

Сноска. Пункт 265 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
266. Метод и способ амортизации объектов основных средств определяется единой учетной политикой и последовательно применяется из периода в период.
267. Начисление амортизации основных средств осуществляется по дебету счета 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов" и кредиту счета 2391 "Накопленная амортизация основных средств".
Сноска. Пункт 267 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
268. Государственное учреждение пересматривает балансовую стоимость актива на предмет обесценения в соответствии с положениями раздела "Обесценение активов" настоящих Правил.
269. Обесценение основных средств отражается по дебету счета 7440 "Расходы от обесценения активов" и кредиту субсчета 2392 "Резерв на обесценение основных средств".
270. В случае восстановления убытков от обесценения основных средств государственное учреждение осуществляет проводку: дебет субсчета 2392 "Резерв на обесценение основных средств" и кредит счета 7440 "Расходы от обесценения активов" в пределах суммы ранее начисленного убытка от обесценения.
271. Затраты государственного учреждения при проведении работ по достройке, дооборудованию или реконструкции объектов основных средств увеличивают их стоимость. При этом, увеличение балансовой стоимости объектов основных средств в результате последующих капитальных вложений производится в случае, если будущие экономические выгоды сверх первоначально оцененных норм поступят в государственное учреждение.
Примерами затрат, увеличивающих будущие экономические выгоды (капитальные вложения), могут быть затраты на:
модификацию объекта основных средств для продления срока его полезного использования, включая повышение его мощности;
усовершенствование деталей машин для достижения значительного улучшения качества продукции; и
внедрение новых производственных процессов, позволяющих значительно сократить ранее оцененные затраты.
272. Капитальные затраты государственное учреждение отражает по дебету субсчета 2411 "Незавершенное строительство" и кредиту счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам". Незавершенное строительство измеряется по фактическим затратам.
Затраты по незаконченным и законченным, но не сданным в эксплуатацию объектам строительства и реконструкции переходят на баланс следующего года.
Законченные и сданные в эксплуатацию объекты строительства на основании актов приемки относятся на счета учета долгосрочных активов в полной сумме произведенных на них затрат, при этом отражается запись: дебет соответствующего субсчета счета "Основные средства" подраздела Плана счетов и кредиту субсчета 2411 "Незавершенное строительство".

273. Негiзгi құралдар объектiлерiне объектiнiң техникалық жағдайын сақтау мен қолдау мақсатында жүргiзiлетiн қызмет көрсетуге, ағымдағы жөндеуге және негiзгi құралдарды қолданысқа беруге жұмсалатын шығындар алғашқы құнды өсiрмейдi, ал олар туындау кезiндегi ағымдағы шығыстар ретiнде танылады. Кiтаптарды жөндеуге және қайта жөндеуге, оның iшiнде екiншi рет түптеуге жұмсалатын шығындар кiтап құнын өсiруге жатқызылмайды және шығысқа есептен шығарылады.
Жөндеуге жұмсалатын шығындарды есептен шығару мынадай жазбамен көрсетіледі: 7090 "Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар" шотының дебеті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті.
Ескерту. 273-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
274. Егер негізгі құралдар объектілерінің баланстық құнына объект бөлшегін ауыстыру құны кірсе, онда ауыстырылған бөлшектің баланстық құны ауыстырылған бөлшек жеке амортизацияланғанына қарамастан баланстан есептен шығарылуы тиіс. Егер объектінің ауыстырылған бөлшегінің баланстық құнын анықтау мүмкін болмаса, мемлекеттік мекеме ауыстыру құнын ауыстырылған бөлшек құнының сатып алу немесе құру кезіндегі көрсеткіші ретінде қолдана алады.
275. Негізгі құралдар объектілерінің қалған құны немесе оны қолданудан немесе шығып қалуынан ешқандай болашақ экономикалық пайда немесе қызметтік әлеует күтілмесе баланстан шығып қалу ретінде есептен шығарылады. Негізгі құралдар объектілерінің шығып қалуы түрлі тәсілдермен, (сату, қайтарусыз тапсыру, тарату жолымен) өтуі мүмкін.
2411 "Аяқталмаған құрылыс" қосалқы шоты бойынша ұзақ мерзімді активтерді қабылдау, беру, істен шығару, есептен шығару бойынша операциялар негізгі құралдар жөніндегі ұқсас операциялармен жүргізіледі.
Негізгі құралдардың шығып қалуы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік мекеме қаржыландыру жоспары бойынша оларға бөлінген қаражат есебінен сатып алынған, оған бекітілген активтерді өзінше сатуға тиіс емес. Активтерді сату Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлікті басқару саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 275-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
276. Мемлекеттік мекеме негізгі құралдардың сатылуын баланстық құнға – 7420 "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар" шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Негізгі құралдар" кіші бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті, бір мезгілде осы актив бойынша жинақталған амортизацияның сомасына – 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" қосалқы шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Негізгі құралдар" кіші бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті корреспонденцияларымен көрсетеді. Құнсызданудан бұрын есептелген резерв болған кезде шығып қалған ұзақ мерзімді активтер бойынша оның есептен шығуы жүзеге асырылады: 2392 "Негізгі құралдардың құнсыздануына арналған резерв" қосалқы шотының дебеті және "Негізгі құралдар" кіші бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті.

273. Затраты на обслуживание объекта основных средств, на текущий ремонт и эксплуатацию основных средств, производимые в целях сохранения и поддержания технического состояния объекта первоначальную стоимость не увеличивают, а признаются как текущие расходы в момент их возникновения. Затраты на ремонт и реставрацию книг, в том числе и вторичный переплет, на увеличение стоимости книг не относятся и списываются на расходы.
Списание затрат на ремонт отражается записью: дебет счета 7090 "Расходы на текущий ремонт" и кредит счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам".
Сноска. Пункт 273 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
274. Если в балансовую стоимость объекта основных средств включена стоимость замены части объекта, то балансовая стоимость замененной части должна быть списана с баланса независимо от того амортизировалась ли замененная часть отдельно. Если невозможно определить балансовую стоимость замененной части объекта, государственное учреждение может использовать стоимость замены, в качестве показателя стоимости замененной части в момент ее приобретения или сооружения.
275. Выбытие объектов основных средств может произойти разными способами (путем продажи, безвозмездной передачи, ликвидации).
Операции по приему, передаче, выбытию, списанию долгосрочного актива по субсчету 2411 "Незавершенное строительство" производятся аналогично операциям по основным средствам.
Выбытие основных средств осуществляется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере управления государственным имуществом.
Государственное учреждение не должно самостоятельно реализовывать закрепленные за ним активы, приобретенные за счет средств, выделенных им по плану финансирования. Реализация активов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере управления государственным имуществом.
Сноска. Пункт 275 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
276. Государственное учреждение отражает реализацию основного средства корреспонденциями дебет счета 7420 "Расходы по выбытию долгосрочных активов" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Основные средства" Плана счетов – на балансовую стоимость, одновременно дебет субсчета 2391 "Накопленная амортизация основных средств" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Основные средства" Плана счетов – на сумму накопленной амортизации по данному активу. При наличии ранее начисленного резерва от обесценения осуществляется его списание по выбывшим долгосрочным активам: дебет субсчета 2392 "Резерв на обесценение основных средств" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Основные средства".

Ескерту. 276-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
277. Егер Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен бұл соманы қолданудың өзге тәртiбi белгiленбесе, активтердi сатудан түсетiн соманы мемлекеттiк мекемелер бюджет кiрiсiне аударады және есепте көрсетедi: 1231 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi" қосалқы шотының дебетi және 6320 "Күрделі салымды қаржыландырудан түсетін түсім" шоты кредиті, сонымен бір мезгілде: 3131 "Активтердi сатудан түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредитi. Ұзақ мерзімді активтерді сатудан түскен түсім бойынша бюджет алдындағы берешекті өтеу: 3131 "Активтердi сатудан түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1231 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi" қосалқы шотының кредиті.
Ескерту. 277-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
278. Негізгі құралдардың жетіспеушілігін анықтаған кезде жазбамен оларды есептен шығару жүргізіледі;
жетіспейтін негізгі құралдардың баланстық құны есептен шығарылады:
7420 "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар" шотының дебеті және 2300 "Негізгі құралдар" шоты тиісті қосалқы шоттарының кредиті";
жинақталған амортизация есептен шығарылады 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" қосалқы шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Негізгі құралдар" бөлімі шотының (жинақталған амортизацияның сомасына) тиісті қосалқы шотының кредиті.
Құнсызданудан бұрын есептелген резерв болған кезде, оның есептен шығуы шығып қалған ұзақ мерзімді активтер бойынша жүзеге асырылады: 2392 "Негізгі құралдардың құнсыздануына арналған резерв" қосалқы шотының дебеті және "Негізгі құралдар" кіші бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті.
Бюджетке жетіспеушіліктер сомасын өтеу осы қағидалардың "Дебиторлық және кредиторлық берешекті есепке алу тәртібі" кіші бөлімінде қарастырылған.
Ескерту. 278-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577; 28.12.2015 № 695; 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
279. Негізгі құралдардың жойылуынан алынған материалдар құнын кіріске жазу 1319 "Өзге материалдар" қосалқы шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.

Сноска. Пункт 276 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
277. Суммы от реализации активов перечисляются государственными учреждениями в доход бюджета, если решением Правительства Республики Казахстан не установлен иной порядок использования этих сумм и отражаются в учете: дебет субсчета 1231 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" и кредит счета 6320 "Доходы от выбытия долгосрочных активов", одновременно: дебет счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3131 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов". Погашение задолженности перед бюджетом по полученному доходу от реализации долгосрочных активов: дебет субсчета 3131 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов" и кредит субсчета 1231 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков".
Сноска. Пункт 277 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
278. При выявлении недостачи основных средств производится списание их с учета записью:
списывается балансовая стоимость недостающих основных средств дебет счета 7420 "Расходы по выбытию долгосрочных активов" и кредит соответствующих субсчетов счета 2300 "Основные средства";
списывается накопленная амортизация: дебет субсчета 2391 "Накопленная амортизация основных средств" и кредит соответствующего субсчета счета "Основные средства" Плана счетов (на сумму накопленной амортизации).
При наличии ранее начисленного резерва от обесценения осуществляется его списание по выбывшим долгосрочным активам: дебет субсчета 2392 "Резерв на обесценение основных средств" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Основные средства".
Возмещение сумм недостач в бюджет рассмотрено в подразделе "Порядок учета дебиторской и кредиторской задолженности" настоящих Правил.
Сноска. Пункт 278 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695; от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
279. Оприходование стоимости материалов, полученных от ликвидации основных средств, отражается по дебету субсчета 1319 "Прочие материалы" и кредиту счета 6360 "Прочие доходы".

Негізгі құралдарды жоюдан алынған және ғылыми және оқу мақсатында қолданылатын қара металдардық сынықтары мен қалдықтары 1312 "Оқу, ғылыми және басқа мақсаттарға арналған материалдар" қосалқы шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 279-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
280. Мемлекеттік мекемеде активтер түскен кезде негізгі құралдар және аяқталмаған құрылыс объектілерінің іске қосылуын, инвестициялық жылжымайтын мүліктің пайдалануға берілуін есепке алу үшін және олар ауыстырылған кезде тұрақты қолданыстағы жұмыс істейтін комиссия әрбір жеке объектіге немесе объекті құрауышына екі данада Нысандар альбомының ОС-1 нысанды актісін жасайды. Материалдық жауапты тұлға бухгалтерлік қызметке бас бухгалтердің қол қоюы және мемлекеттік мекеме басшысының немесе оған уәкілеттік берген тұлғалардың бекітуі үшін қоса берілген техникалық құжаттамасы бар ресімделген актіні береді.
Негізгі құралдарды есепке алу түгендеу объектілері бөлінісінде олардың сақталу орындары мен жауапты тұлғалары бойынша жүргізіледі.
Негізгі құралдарды есепке алуды ұйымдастыру және сақталуын бақылауды қамтамасыз ету үшін кітапханалық қорлардан басқа әр объектіге (затқа) түгендеу нөмірі беріледі. Талдамалы есеп негізгі құралдар объектілерін есепке алуға, ауыстыруға, түгел жабдықтауға, қайта жөндеуге, жаңғыртуға, күрделі жөндеу мен есептен шығару жөніндегі құжаттардың негізінде толытырылатын түгендеу карточкасында жүргізіледі.
Түгендеу нөмірлері негізгі құралдар объектілеріне олардың түсу шамасына қарай реттік-сериялық жүйе бойынша беріледі. Түгендеу нөмірі он екі белгіден тұрады: бірінші төрт белгі шотты/қосалқы шотты, бесінші және алтыншы белгі топты және соңғы алты белгі – заттың топтағы реттік нөмірін білдіреді. Топтар белгіленбеген шоттар/қосалқы шоттар бойынша бесінші және алтыншы белгі нөлмен белгіленеді.
Түгендеу нөмірлерінің тізбесі мемлекеттік мекеме пайдаланатын бухгалтерлік мекеменің ақпараттық жүйесі арқылы қалыптастырылады. Түгендеу объектісі күрделі болған кезде, яғни онымен бірге бір бүтінді құрайтын сол немесе басқа оқшауланған элементтерді қосқанда, әрбір осындай элементте оларды біріктіретін негізгі объектімен бірдей түгендеу нөмірі көрсетілуі керек. Түгендеу нөмірі объектіге бекітілген жетонда немесе объектідегі бояумен немесе басқа тәсілмен белгіленеді. Объектіге (затқа) берілген түгендеу нөмірі оның осы мемлекеттік мекемеде болған барлық кезеңіне сақталады. Шығарылған немесе жойылған мүкәммалдық объектілердің нөмірлері басқа объектілерге берілмейді.
Барлық негізгі құралдар мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен тағайындалған лауазымды тұлғалардың жауапты сақталуынады. Негізгі құралдар объектілерінің сақталуына жауапты тұлғалар Нысандар альбомының ҰМА-13 нысаны бойынша объект бойынша негізгі құралдардың және инвестициялық жылжымайтын мүліктің түгендеу тізімін жүргізеді. Жауапты тұлғалар негізгі құралдардың сақталуын қадағалайды және барлық өзгерістердің есебін жүргізеді.
Жауапты тұлға ауысқан кезде, оның сақтауындағы негізгі құралдарды түгендеу жүргізіледі, ол туралы Нысандар альбомының ОС-1 "Негізгі құралдарды және инвестициялық жылжымайтын мүлікті қабылдап алу-тапсыру (ауыстыру) актісі" нысаны бойынша негізгі құралдарды қабылдап алу-тапсыру актісі жасалады, оны мемлекеттік мекеме басшысы бекітеді.

Лом и отходы черных металлов, полученные от ликвидации основных средств и используемые в научных и учебных целях, отражаются по дебету субсчета 1312 "Материалы для учебных, научных исследований и других целей" и кредиту субсчета 6360 "Прочие доходы".
Сноска. Пункт 279 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
280. При поступлении активов в государственном учреждении для учета ввода объектов основных средств и незавершенного строительства, инвестиционной недвижимости в эксплуатацию и при их перемещении постоянно действующей комиссией составляется акт форма ОС-1 Альбома форм в двух экземплярах, на каждый отдельный объект или компонент объекта. Материально-ответственное лицо передает в бухгалтерскую службу оформленный акт с приложенной технической документацией для подписания главным бухгалтером и утверждения руководителем государственного учреждения или лицами, на это уполномоченными.
Учет основных средств ведется в разрезе инвентарных объектов по местам их хранения и ответственным лицам.
Для организации учета и обеспечения контроля за сохранностью основных средств каждому объекту (предмету), кроме библиотечных фондов, присваивается инвентарный номер. Аналитический учет ведется в инвентарной карточке, которая заполняется на основании документов на зачисление объекта основных средств, его перемещение, дооборудования, реконструкции, модернизации, по капитальному ремонту и списанию.
Инвентарные номера присваиваются объектам основных средств по мере их поступления по порядково-серийной системе. Инвентарный номер состоит из двенадцати знаков: первые четыре знака обозначают счет/субсчет, пятый и шестой знак – группу и последние шесть знаков - порядковый номер предмета в группе. По тем счетам/субсчетам, по которым не выделены группы, пятый и шестой знаки обозначаются нулем.
Перечень инвентарных номеров формируется посредством информационной системы бухгалтерского учреждения, используемой государственным учреждением. Когда инвентарный объект является сложным, то есть включает те или иные обособленные элементы, составляющие вместе с ним одно целое, на каждом таком элементе должен быть обозначен тот же инвентарный номер, что и на основном, объединяющем их объекте. Инвентарный номер обозначается на жетоне, который прикрепляется к объекту, или краской на объекте или иным способом. Инвентарный номер, присвоенный объекту предмету) сохраняется за ним на весь период его нахождения в данном государственном учреждении. Номера инвентарных объектов, выбывших или ликвидированных, не присваиваются другим объектам.
Все основные средства находятся на ответственном хранении должностных лиц, назначенных приказом руководителя государственного учреждения. Лица, ответственные за хранение объектов основных средств, ведут инвентарные списки основных средств и инвестиционной недвижимости по-объектно по форме ДА-13 Альбома форм. Ответственные лица следят за сохранностью основных средств и ведут учет всех изменений.
При смене ответственного лица производится инвентаризация основных средств, находящихся на его хранении, о чем составляется приемо-сдаточный акт по форме ОС-1 Альбома форм "Акт приемки-передачи (перемещения) основных средств и инвестиционной недвижимости", который утверждается руководителем государственного учреждения.

Ескерту. 280-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 12.10.2013 № 481 (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2015 № 695; 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
281. Объектiнiң немесе ұзақ мерзiмдi активтер объектiлер тобының бiр құрылымдық бөлiмшеден екiншiсiне iшкi ауысуын ресiмдеу үшiн, объектiнi немесе негiзгi құралдар объектiлерi топтарын қоймаға қабылдауды ресiмдеу үшiн немесе қоймадан қолданысқа беру үшiн 434 нысанды жүкқұжаты немесе 434-қ Нысандар альбомы қолданылады.
Ескерту. 281-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
282. Жеке түгендеу объектісі деп оған тиесілі барлық құрылғыларымен және жабдықтарымен бірге аяқталған конструктивті құрылғы немесе белгіленген жеке функцияларды орындау үшін конструктивті оқшауланған зат немесе белгіленген жеке функцияларды орындау үшін оқшауланған зат немесе бірыңғай жалпылықты білдіретін және белгіленген жұмысты бірлесе орындайтын конструктивті жиналған заттардың реттелген кешені болып табылады.
"Ғимараттар" қосалқы шоты бойынша түгендеу объектісі деп жеке тұрған ғимарат болып табылады. Ғимарат құрамына ғимарат ішіндегі жылытуға арналған бу қазандығы қондырғысын қоса алғанда жылу жүйесі (егер соңғысы ғимараттың өзінде болса), су мен газ құбырының ішкі желісі және барлық құрылғылары бар кәріздеулер, барлық жарықтандыру арматуралары бар жарық беруші өткізгіштің ішкі қондырғысы, ішкі телефондық және дабылдау желілері мен жалпы санитарлық маңыздылығы бар желдеткіш қондырғылары, көтергіштер (лифттер) сияқты, оны қолданысқа беруге қажет, ғимарат ішіндегі барлық коммуникациялар кіреді.
Егер ғимараттар бір бірімен қиылысса және қабырғасы жалпы болса, бірақ бір дербес конструктивті тұтастықты білдірсе, олар жеке түгендеу объектілері болып табылады.
Аула алдындағы құрылыстар, қоршаулар мен басқа аула алдындағы үй құрылыстары, қызмет көрсетуші ғимараттар (қора, қоршау, құдық және басқа шаруашылық құрылыстары) бір түгендеу объектісін құрайды. Егер бұл құрылыстар мен үй құрылыстары бір не бірнеше ғимаратқа қызмет көрсетсе, олар дербес түгендеу объектісі болып есептеледі.
Дербес шаруашылық маңызы бар ғимаратқа сыртқы құрылыстар, жеке тұрған бу қазандықтарының ғимараттары, сондай-ақ күрделі аула алдындағы құрылыс (қоймалар, гараждар, тоңазытқыштар және басқа құрылыстар) дербес түгендеу объектілері болып табылады.

Сноска. Пункт 280 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013); от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования); от 28.12.2015 № 695; от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
281. Для оформления внутреннего перемещения объекта или группы объектов долгосрочных активов из одного структурного подразделения в другое, для оформления принятия объекта или группы объектов долгосрочных активов на склад или передачи со склада (из запаса) в эксплуатацию применяется накладная форма 434 или 434-з Альбома форм.
Сноска. Пункт 281 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
282. Отдельным инвентарным объектом считается законченное конструктивное устройство со всеми относящимися к нему приспособлениями и принадлежностями, или конструктивно обособленный предмет, предназначенный для выполнения определенных самостоятельных функций или же обособленный предмет, предназначенный для выполнения определенных самостоятельных функций или же обособленный комплекс конструктивно сочлененных предметов, представляющих собой единое целое и совместно выполняющих определенную работу.
Инвентарным объектом по субсчету "Здания" является каждое отдельно стоящее здание. В состав здания входят все коммуникации внутри здания, необходимые для его эксплуатации, такие как: система отопления внутри здания, включая и котельную установку для отопления (если последняя находится в самом здании), внутренняя сеть водогазопровода и канализации со всеми устройствами, внутренняя сеть силовой и осветительной электропроводки со всей осветительной арматурой, внутренние телефонные и сигнализационные сети и вентиляционные устройства общесанитарного значения, подъемники (лифты).
Если здания примыкают друг другу и имеют общую стену, но каждый из них представляет собой самостоятельное конструктивное целое, они считаются отдельными инвентарными объектами.
Надворные постройки, ограждения и другие надворные сооружения, обслуживающие здания (сарай, забор, колодец и другие хозяйственные постройки) составляют вместе с ним один инвентарный объект. Если эти постройки и сооружения обслуживают два и более зданий, они считаются самостоятельными инвентарными объектами.
Наружные пристройки к зданию, имеющие самостоятельное хозяйственное значение, отдельно стоящие здания котельных, а также капитальные надворные постройки (склады, гаражи, холодильники и другие постройки) являются самостоятельными инвентарными объектами.

283. Нысандар альбомының ОС-6, ОС-9 нысанды түгендеу карточкалары активтерді есепке алу Нысандар альбомының ҰМА-10 нысанды түгендеу карточкаларының тізілімінде тіркеледі. Тізілім бір данада жүргізіледі. Онда жазулар карточканы ашу жылын көрсете отырып активтер тобының бөлінісінде жүргізіледі. Әр топ үшін беттердің тиісті саны беріледі. Нөмірлеу әр топ бойынша 1-нөмірден бастап жүргізіледі. Орталықтандырылған бухгалтерияларда тізілімдер әрбір қызмет көрсететін мемлекеттік мекеме бойынша осындай тәртіпте жүргізіледі. Активтер шығып қалған не ауысқан жағдайда тізілімнің "Ескертпе" бағанында мемориалды ордердің мерзім (күні, айы, жылы) мен нөмірі көрсетіледі.
Түгендеу карточкалары мемлекеттік мекеменің бухгалтерлік есептің ақпараттық жүйесінде тиісті қосалқы шоттар мен топтар бойынша, олардың ішінде бөлімшесі материалдық жауапты тұлғалар бойынша, ал орталықтандырылған бухгалтерияларда – қосымша және қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер бойынша қалыптастырылады.
Нысандар альбомының ОС-6 нысанды карточкасы ғимараттарды, құрылыстарды, тапсыру құралдарын, машина мен жабдықтарды, өндiрiстiк (тиiстiлiгiн қоса алғанда) және шаруашылық мүкәммалын, көлiк құралдарын, мәдени мұра активтерiн, кiтапхана қорларын және өзге негiзгi құралдарды есепке алуға арналған. Онда жазбалар бастапқы құжаттар: қолданысқа беру туралы қабылдау актiлерi, дайындаушы зауыттардың техникалық төлқұжаттары мен басқа құжаттардың негiзiнде жүргiзiледi. Карточкада объектiлердiң (заттардың) сипаттама белгiлерi көрсетiледi: сызбасы, моделi, үлгiсi, таңбасы, зауыттық нөмiрi, шығарылған (дайындалған) мерзiмi, қолданысқа енгiзу актiсiнiң күнi мен нөмiрi көрсетiледi. Бұдан басқа объектiнiң (заттың) қысқаша жеке сипаты жазылады. Жабдықтың, аспаптардың, есептеу техникасының және басқа жабдықтың құрамында бағалы металдар болған жағдайларда "Объектiнiң қысқа жеке сипаты" бөлiмiнде құрамында бағалы металл бар бөлшектердiң тiзбесi, төлқұжатта көрсетiлген бөлшек атауы мен металл салмағы көрсетiледi. Нысандар альбомының ОС-6 нысанды негiзгi құралдарды және инвестициялық жылжымайтын мүлiктi есепке алудың түгендеу карточкаларында теңгемен амортизацияның жинақталған сомасы, жылдық тозу нормасының шифрi, шығып қалған ұзақ мерзімді активтер бойынша ғана соңғы рет тозу есептелген жыл мен ай жазылады.
Нысандар альбомының ОС-9 нысанды карточкасы бір үлгідегі негізгі құралдар объектілерін және инвестициялық жылжымайтын мүлікті, кітапханалық қорларды және сахналық-қойылымдық құралдарды топтық есепке алуға арналған.
Кітапханалық қорлар үшін бір карточка ашылады. Онда есепке алу жалпы сомамен ақшалай шамада ғана жүргізіледі. Сахналық-қойылымдық құралдар бойынша топтық есепке алу үшін карточкалар материалдық жауапты тұлғалар бойынша, мөлшері бойынша, материал сапасы бойынша жақын және номенклатуралық нөмірді көрсету арқылы бір атау тұрғысынан ашылады.
Мемлекеттік мекеме ішінде ауысқан кезде осы карточканың арғы бетінде жазба жүргізіледі.
Ай сайын карточкалардан амортизация сомасы Нысандар альбомының 459 нысанды Ұзақ мерзімді активтер амортизациясының сомасын есепке алудың әзірлеме кестесіне жазылады, оның негізінде есепті кезеңдегі негізгі құралдардың (активтердің) жалпы тозу сомасы анықталады.
Жалпы тозу сомасына айдың соңғы күні мемориалды ордер жасалады, кейін ол "Басты-журнал" кітабына ауыстырылады.

283. Инвентарные карточки форм ОС-6, ОС-9 Альбома форм регистрируются в описи инвентарных карточек по учету активов форма ДА-10 Альбома форм. Опись ведется в одном экземпляре. Записи в ней производятся в разрезе групп активов с указанием года открытия карточек. Для каждой группы отводится соответствующее количество страниц. Нумерация ведется по каждой группе, начиная с номера 1. В централизованных бухгалтериях описи ведутся в таком же порядке по каждому обслуживаемому государственному учреждению. При выбытии и перемещении активов в графе "Примечание" описи указывается дата (число, месяц, год) и номер мемориального ордера.
Инвентарные карточки формируются в информационной системе бухгалтерского учета государственного учреждения по соответствующим субсчетам и группам с подразделением внутри их по материально-ответственным лицам, а в централизованных бухгалтериях– дополнительно и по обслуживаемым государственным учреждениям.
Карточка форма ОС-6 Альбома форм предназначена для учета зданий, сооружений, передаточных средств, машин и оборудования, инструментов, производственного (включая принадлежности) и хозяйственного инвентаря, транспортных средств, активов культурного наследия, библиотечных фондов и прочих основных средств. Записи в ней производятся на основании первичных документов: актов приемки о вводе в эксплуатацию, технических паспортов заводов – изготовителей и других документов. В карточке указываются характерные признаки объектов (предметов): чертеж, модель, тип, марка, заводской номер, дата выпуска (изготовления), дата и номер акта ввода в эксплуатацию. Кроме того, записывается краткая индивидуальная характеристика объекта (предмета). В тех случаях, когда в составе оборудования, приборов, вычислительной техники и другого оборудования имеются драгоценные металлы, в разделе "Краткая индивидуальная характеристика объекта" указывается перечень деталей, в составе которых имеется драгоценный металл, наименование детали и масса металла, указанная в паспорте. В инвентарных карточках учета основных средств и инвестиционной недвижимости формы ОС-6 Альбома форм записывается накопленная сумма амортизации в тенге, шифр годовой нормы износа, год и месяц, в котором последний раз начисляется износ, только по выбывшим долгосрочным активам.
Карточка формы ОС-9 Альбома форм предназначена для группового учета однотипных объектов основных средств и инвестиционной недвижимости, библиотечных фондов и сценическо-постановочных средств.
Для библиотечных фондов открывается одна карточка. Учет в ней ведется только в денежном выражении общей суммой. По сценическо-постановочным средствам карточки для группового учета открываются по материально-ответственным лицам на предметы одного наименования, близкие по размерам, качеству материала и цен с указанием номенклатурного номера.
При перемещении внутри государственного учреждения производится запись на оборотной стороне этой карточки.
Ежемесячно из карточек сумма амортизации записывается в Разработочную таблицу расчета сумм амортизации долгосрочных активов формы 459 Альбома форм, на основании которой определяется общая сумма износа основных средств (активов) за отчетный период.
На общую сумму износа в последний день месяца составляется мемориальный ордер, которая затем переносится в книгу "Журнал-главная".

Ескерту. 283-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 12.10.2013 № 481 (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2015 № 695; 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
284. Негізгі құралдар объектілерін жөндеген, қайта жаңартқан (жаңғыртқан) жағдайда техникалық төлқұжатқа, сондай-ақ тиісті негізгі құралдың түгендеу карточкасына күрделі жөндеуге, қайта жаңартуға (жаңғыртуға) байланысты объектінің сипаттамасына қажетті өзгерістер енгізілуі тиіс.
285. Негізгі құралдар объектілерінің физикалық және моральді тозу салдарынан, зілзала апаттар мен авариялар нәтижесінде, Қарулы Күштерде, басқа әскерлерде және Қазақстан Республикасының әскери құрамаларында пайдаланылмайтын қару-жарақ, әскери техника, қорғаныс объектілері мен өзге әскери мүлікті алып тастағанда жарамсыздығын, оларға жөндеу жүргізудің тиімсіздігін анықтау үшін, сондай-ақ негізгі құралдарды есептен шығаруға қажет құжаттарды ресімдеу үшін мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен тұрақты әрекет ететін комиссия құрылады. Комиссия құрамына міндетті түрде мыналар: мемлекеттік мекеме басшысының орынбасары (комиссия төрағасы), бас бухгалтер немесе оның орынбасары (штат кестесі бойынша бас бухгалтер лауазымы жоқ болған жағдайда, бухгалтерлік есепті жүргізу жүктелген тұлға) негізгі құралдардың сақталуына жауапкершілік артылған тұлғалар кіреді, негізгі құралдардың жеке түрлерін есептен шығарғанда комиссия құрамына сондай-ақ тиісті мамандар (сарапшылар), жол полициясының өкілі (автокөлік құралдарын есептен шығарғанда) кіреді. Тұрақты әрекет ететін комиссия техникалық құжаттаманы (төлқұжат, әр қабат сайынғы жоспарлар мен басқа құжаттар) тарта отырып, есептен шығаруға жататын объектіні тікелей тексеруді жүргізеді, сондай-ақ бухгалтерлік есептің деректерін қолданады және қалпына келтіруге және әрі қарай қолдануға жарамсыз екенін белгілейді.
286. Комиссия есептен шығару себептерiн (тозу, реконструкциялау, апат және басқа есептен шығару себептерi), есептен шығарылатын объектiнiң жекелеген материалдарын, бөлшектерiн, материалдарын пайдалану мүмкiндiгiн анықтайды, оларды бағалауды жүргiзедi және негiзгi құралдар объектiлерiн есептен шығару актiсiн жасайды. Жарамсыз негiзгi құралдарды, аяқталмаған құрылысты және инвестициялық жылжымайтын мүлiктi есептен шығару Нысандар альбомына сәйкес ресмелейді "Негiзгi құралдарды, инвестициялық жылжымайтын мүлiктi есептен шығару актiсi" (Нысандар альбомының ОС-3 нысаны), "Автокөлiк құралдарын есептен шығару актiсi" (Нысандар альбомының ОС-4 нысаны), "Құралдар балансынан, өндiрiстiк және шаруашылық мүкәммалын есептен шығару актiсi" (Нысандар альбомының 443-нысаны), "Мемлекеттiк мекемелерде кiтапханадан әдебиеттi есептен шығару актiсi" (Нысандар альбомының 444-нысаны). Негiзгi құралдарды және инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығару актiсiн мемлекеттiк мекеме басшысы бекiтедi. Есептен шығару актiсiн бекiткенге дейiн негiзгi құралдар, аяқталмаған құрылыс және инвестициялық жылжымайтын мүлiк объектiлерiн жинауға және қайта жөндеуге рұқсат етiлмейдi. Мемлекеттiк мекемелердiң мүлкін есептен шығару Мемлекеттік мүлік туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Негізгі құралдардың жекелеген объектілерін жинаудан алынған және мемлекеттік мекеменің шаруашылық қажеттілігі үшін қалдырылған материалдар қорларға қайта сыныпталады және Нысандар альбомының 429-р нысаны бойынша Ұзақ мерзімді активтерді бұзу және бөлшектеу кезінде алынған қорларды кіріске алу туралы актімен ресімделеді.
Бағалы металдарды қолдана отырып жасалған бөлшектер мен желілер мамандандырылған кәсіпорындарға тапсыруға жатады, ал түсті металлдардан жасалған және басқа жабдықты жөндеу үшін қолданылмайтын бөлшектер мен желілер осындай шикізатты жинау жүктелген ұйымдарға тапсыруға жатады. Бағалы металлдарды қолдана отырып баланстан есептен шығарылған бөлшектер мен желілер белгіленген тәртіпке сәйкес ескеріледі.

Сноска. Пункт 283 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013); от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования); от 28.12.2015 № 695; от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
284. В случае ремонта, реконструкции (модернизации) объектов основных средств в технический паспорт, а также в инвентарную карточку соответствующего основного средства должны быть внесены необходимые изменения в характеристику объекта, связанные с капитальным ремонтом, реконструкцией (модернизацией).
285. Для определения непригодности объектов основных средств вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий, за исключением оружия, военной техники, оборонных объектов и иного военного имущества, не используемого в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, неэффективности проведения их ремонта, а также для оформления необходимой документации на списание основных средств приказом руководителя государственного учреждения создается постоянно действующая комиссия. В состав комиссии обязательно входят: заместитель руководителя государственного учреждения (председатель комиссии), главный бухгалтер или его заместитель (в случае его отсутствия по штатному расписанию должности главного бухгалтера лицо, на которое возложено ведение бухгалтерского учета), лица, на которых возложена ответственность за сохранность основных средств, при списании отдельных видов основных средств в состав комиссии также, включаются соответствующие специалисты (эксперты), представитель дорожной полиции (при списании автотранспортных средств). Постоянно действующая комиссия производит непосредственный осмотр объекта, подлежащего списанию, привлекая при этом техническую документацию (паспорт, поэтажные планы и другие документы), а также использует данные бухгалтерского учета и устанавливает непригодность его к восстановлению и дальнейшему использованию.
286. Комиссия устанавливает причины списания (износ, реконструкция, авария и другие причины списания), определяет возможность использования отдельных узлов, деталей, материалов списываемого объекта, производит их оценку и составляет акт на списание объектов основных средств. Списание пришедших в негодность основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости оформляется согласно Альбому форм "Акт на списание основных средств, инвестиционной недвижимости" (форма ОС-3 Альбома форм), "Акт на списание автотранспортных средств" (форма ОС-4 Альбома форм), "Акт на списание с баланса инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря" (форма 443 Альбома форм), "Акт на списание из библиотеки литературы в государственных учреждениях" (форма 444 Альбома форм).
Акт на списание основных средств, инвестиционной недвижимости утверждает руководитель государственного учреждения. Разборка и демонтаж объектов основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости до утверждения актов на списание не допускается. Списание имущества государственных учреждений осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе.
Материалы, полученные от разборки отдельных объектов основных средств и оставленных для хозяйственных нужд государственного учреждения, переквалифицируются в запасы и оформляются Актом об оприходовании запасов, полученных при разборке и демонтаже долгосрочных активов форма 429-р Альбома форм.
Детали и узлы, изготовленные с применением драгоценных металлов, подлежат сдаче в специализированные предприятия, а детали и узлы, изготовленные из цветных металлов и не используемые для ремонта другого оборудования, подлежат сдаче организациям, на которые возложен сбор такого сырья. Списанные с баланса детали и узлы, изготовленные с применением драгоценных металлов, учитываются в соответствии с установленным порядком.

Ескерту. 286-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
287. Негізгі құралдарды баланстан есептен шығарудың қолданыстағы тәртібі бұзылған, сондай-ақ материалдық құндылықтарға салғырт қараған жағдайда (жою, жандыру, жоғалту), бұған кінәлі тұлғалар заңнамада белгіленген тәртіппен жауапкершілікке тартылады.
Негізгі құралдар объектілерін (автокөлік құралдарынан және әскери мүліктен басқа) толық немесе жартылай есептен шығаруды ресімдеу үшін негізгі құралдардың шығып қалуына (есептен шығарылуына) акті қолданылады. Акт екі данада жасалады, комиссия мүшелері қол қояды және ұйым басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді. Актінің бірінші данасы бухгалтерлік қызметке негізгі құралдарды есептен шығару үшін тапсырылады, екіншісі – осы объектінің сақталуына жауапты тұлғада қалады әрі қоймаға тапсыруға және есептен шығару нәтижесінде қалған қосалқы бөлшектерді, материалдарды, металл сынығын және есептен шығарғаннан кейін қалған басқа да қосалқы бөлшектерді іске асыруға негіз болып табылады.
Автокөлік құралдарын есептен шығару актісі автокөлік құралдарын есептен шығаруды ресімдеу үшін қолданылады. Комиссия екі данада акті жасайды, мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді. Актінің бірінші данасы жол полициясы органдарында есептен шығарылғанын дәлелдейтін құжатпен бухгалтерлік қызметке тапсырылады, актінің екінші данасы автокөлік құралдарының сақталуына жауапты тұлғада қалады әрі қоймаға тапсыруға және есептен шығару нәтижесінде қалған қорлар мен металл сынығын іске асыруға негіз болып табылады.
Негізгі құралдардың шығып қалуы мен ауысуы бойынша операцияны есепке алу Нысандар альбомының 438 нысанында (9-мемориалды ордер) жинақтау ведомосінде жүргізіледі. Жинақтау ведомосіне жазбалар әр құжат бойынша жүргізіледі. Бұл ретте "Жиыны" бағанында шығып қалған және ауыстырылған материалдық құндылықтардың сомасы жазылады, ол қосалқы шоттар дебеті бойынша жазбалар сомасына тең болуы тиіс. Ай аяқталғаннан кейін қосалқы шоттар бойынша қорытындылар "Басты-журнал" кітабында жазылады.
Ескерту. 287-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
288. Жабдықты тексеру, монтаждау немесе сынау процесінде ақаулықтар анықталған кезде, жабдықтың анықталған ақаулары туралы акт қолданылады.
289. Жерлерді жақсарту бойынша күрделі шығындарды есепке алу мынадай іс-шаралар бөлінісінде жүргізіледі: алып жатқан алқабы мен әр іс-шара бойынша орындалған жұмыстардың құнын көрсете отырып жер учаскілерін жоспарлау, егістік алқабын тазарту, тоғайларды тазалау.

Сноска. Пункт 286 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
287. В случае нарушения действующего порядка списания с баланса основных средств, а также бесхозяйственного отношения к материальным ценностям (уничтожение, сжигание, утеря) виновные в этом лица привлекаются к ответственности в установленном законодательством порядке.
Для оформления полного или частичного списания объектов основных средств (кроме автотранспортных средств и военного имущества) применяется акт на выбытие (списание) основных средств. Акт составляется в двух экземплярах, подписывается членами комиссии и утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом. Первый экземпляр акта передается в бухгалтерскую службу для снятия основных средств с учета, второй – остается у лица, ответственного за сохранность данного объекта и является основанием для сдачи на склад и реализации оставшихся в результате списания запчастей, материалов, металлолома и других запасных частей, оставшихся после списания.
Акт на списание автотранспортных средств применяется для оформления списания автотранспорта. Акт составляется в двух экземплярах комиссией, утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом. Первый экземпляр акта, с документом, подтверждающим снятие с учета в органах дорожной полиции, передается в бухгалтерскую службу, второй экземпляр акта остается у лица, ответственного за сохранность автотранспортных средств, и является основанием для сдачи на склад и реализации запасов и металлолома, оставшихся в результате списания.
Учет операций по выбытию и перемещению основных средств ведется в накопительной ведомости форма 438 Альбома форм (мемориальный ордер 9). Записи в накопительную ведомость производятся по каждому документу. При этом в графе "Итого" записывается сумма выбывших и перемещенных долгосрочных активов, которая должна равняться сумме записей по дебету субсчетов. По окончании месяца итоги по субсчетам записываются в книгу "Журнал-главная".
Сноска. Пункт 287 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
288. При обнаружении дефектов в процессе ревизии, монтажа или испытания оборудования применяется акт о выявленных дефектах оборудования.
289. Учет капитальных затрат по улучшению земель ведется в разрезе мероприятий: планировка земельных участков, корчевка площадей под пашню, расчистка зарослей, очистка водоемов с указанием занимаемой площади и стоимости выполненных работ по каждому мероприятию.

290. Есепті кезең ішінде негізгі құралдардың (активтердің) тозуының жалпы сомасын есепте өзгерту түгендеу объектілері түскен (көнергендігі мен тозуы бойынша жоюға байланысты есептен шығаруды қоса алғанда шығып қалу) кезде жүргізіледі.
291. Негізгі құралдардың жалға алынған объектілері оған жалға беруші берген түгендеу нөмірлерімен 01 "Жалға алынған активтер" балансталған шотында ескеріледі.
10-тарау. Инвестициялық жылжымайтын мүлікті есепке алу тәртібі
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
292. Жалға беру төлемдерін алу немесе капитал құнын өсіру мақсатында иеліктегі (қаржылық жалдау шарты бойынша жалға алушының немесе меншік иесінің иелігіндегі) жылжымайтын мүлік (жер немесе ғимарат немесе ғимарат бөлігі немесе анау да, мынау да) ивестициялық жылжымайтын мүлік болып табылады, бірақ:
өндірісте немесе тауарларды жеткізуде, қызмет көрсетуде, әкімшілік мақсаттарға қолдану үшін емес;
қалыпты шаруашылық қызметі барысында сату үшін.
Инвестициялық жылжымайтын мүлік ретінде оларды жалға тапсырудан кіріс алуға арналған объектілер (ғимарат, жер немесе олардың бір бөлігі) танылады.
Мыналар инвестициялық жылжымайтын мүлік болып табылады:
қысқа мерзімнен кейін сату үшін емес, ұзақ мерзімді перспективада капиталдың өсімін алуға арналған жер;
әрі қарай қолданылуы қазіргі уақытта әлі анықталмаған жер;
мемлекеттік мекемеге тиесілі (қаржылық жалдау шарты бойынша оның иелігіндегі) және шарт бойынша операциялық жалға берілген ғимарат;
бос емес, бірақ сыртқы тараптарға операциялық жалға беруге арналған ғимарат.
Инвестициялық жылжымайтын мүлік баптары болып табылмайтын, сондықтан қағидалардың осы бөлімінің саласынан тыс мыналар болып табылады:
қалыпты қызмет барысында сатуға арналған немесе салу немесе сату процесіндегі сату мақсатында қайта жөндеудегі жылжымайтын мүлік қорлар ретінде қарастырылады;
мемлекеттік мекеме тапсырысы бойынша үшінші тұлғалар салатын немесе қайта жөндейтін жылжымайтын мүлік құрылысқа шарттар ретінде қарастырылады;
тек қызметтік қолданыста қолданылатын жылжымайтын мүлік (меншік иесі алып отырған);
құрылыс жұмыстары аяқталған сәтке дейін инвестициялық жылжымайтын мүлік ретінде болашақта қолдану үшін салынып жатқан немесе қайта жаңартылып жатқан жылжымайтын мүлік. Мұндай жұмыстар аяқталғаннан кейін бұл жылжымайтын мүлік инвестициялық жылжымайтын мүлік болып танылады;
әлеуметтік қызмет көрсетуге арналған жылжымайтын мүлік;
стратегиялық мақсаттарға арналған жылжымайтын мүлік, оның есебі осы қағидалардың "Негізгі құралдарды есепке алу тәртібі" бөліміне сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 292-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.

290. Изменение общей суммы износа основных средств (активов) в течение отчетного периода в учете производится при поступлении (выбытии, включая списание в связи с ликвидацией по ветхости и износу) инвентарных объектов.
291. Арендованные объекты основных средств учитываются на забалансовом счете 01 "Арендованные активы" под инвентарными номерами, присвоенными им арендодателем.
Глава 10. Порядок учета инвестиционной недвижимости
Сноска. Заголовок главы 10 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
292. Инвестиционной недвижимостью является недвижимость (земля или здание, либо часть здания, либо и то и другое), находящаяся во владении (собственника или арендатора по договору финансовой аренды) с целью получения арендных платежей или прироста стоимости капитала, или того и другого, но:
не для использования в производстве или поставке товаров, оказании услуг, для административных целей; или
продажи в ходе обычной хозяйственной деятельности.
В качестве инвестиционной недвижимости признаются объекты (здание, земля или их часть), предназначенные для получения дохода от сдачи их в аренду.
Инвестиционной недвижимостью являются:
земля, предназначенная для получения прироста капитала в долгосрочной перспективе, а не для продажи через короткий срок;
земля, дальнейшее предназначение которой в настоящее время пока не определено;
здание, принадлежащее государственному учреждению (или находящееся в его владении по договору финансовой аренды) и предоставленное в операционную аренду по договору;
здание, не занятое, но предназначенное для предоставления в операционную аренду внешним сторонам.
Статьи, не являющиеся инвестиционной недвижимостью, и потому находящихся вне сферы настоящего раздела Правил, являются:
недвижимость, предназначенная для продажи в ходе обычной деятельности или находящаяся в процессе строительства или реконструкции с целью продажи, рассматривается как запасы;
недвижимость, которая строится или реконструируется третьими лицами по заказу государственного учреждения, рассматриваются как договора на строительство;
недвижимость, используемая только в служебном использовании (занимаемая собственником);
недвижимость, которая строится или реконструируется для будущего использования в качестве инвестиционной недвижимости до момента завершения строительных работ. После окончания таких работ такая недвижимость признается инвестиционной недвижимостью;
недвижимость, предназначенная для оказания социальной услуги;
недвижимость, предназначенная для стратегических целей, учет которой ведется в соответствии с разделом "Порядок учета основных средств" настоящих Правил.

293. Егер объектінің бір бөлігі жалдау ақысын немесе капитал өсімін алу үшін, ал басқа бөлігі – әкімшілік мақсаттар үшін қолданылса әрі объектінің осындай бөліктері бір біріне қатыссыз сатылса (немесе бір-біріне қатысты емес қаржылық жалдауға берілсе), мемлекеттік мекеме объектінің көрсетілген бөліктерін жеке ескереді. Егер объектінің бөліктерін жеке-жеке сатуға болмаса, егер бұл объектінің елеусіз бөлігі әкімшілік мақсаттар үшін қолданылса, тек сол жағдайда объект инвестициялық жылжымайтын мүлік болып табылады.
294. Инвестициялық жылжымайтын мүліктің бухгалтерлік есебі дұрыс құжатты ресімдеуді және инвестициялық жылжымайтын мүлік түсімін есепке алу тізілімінде уақытылы көрсетуді, инвестициялық жылжымайтын мүлік ретінде қайта жіктелген немесе негізгі құралдардың объектілеріне қайта жіктелген жылжымайтын мүліктің ауыстырылуын қамтамасыз етуді қамсыздандыруы тиіс.
295. Мемлекеттік мекеменің инвестициялық жылжымайтын мүлігін есепке алу үшін мынадай шоттар арналған:
2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік";
2520 "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы".
296. Инвестициялық жылжымайтын мүлік мынадай:
инвестициялық жылжымайтын мүлікке байланысты мемлекеттік мекемеге болашақ экономикалық пайдалар мен қызметтер әлеуеті түсімінің ықтималдығы болғанда, және іс жүзіндегі шығындар немесе инвестициялық жылжымайтын мүліктің әділ құны сенімді өлшенсе, актив деп танылады.
Инвестициялық жылжымайтын мүлік алғаш танылғанда өзіндік құны бойынша, яғни іс жүзіндегі шығындары бойынша бағаланады.
Инвестициялық жылжымайтын мүліктің өзіндік құны сатып алу бағасын және оған жатқызылатын тікелей шығындарды қамтиды. Бұл ретте тікелей шығындар, мысалы: кәсіби заңды қызметтердің құнын, мүлікті тапсыруға салықтарды және басқа операциялық шығындарды қамтиды.
Өз күшімен салынған инвестициялық жылжымайтын мүліктің өзіндік құны құрылыс немесе қайта жаңарту аяқталған күнге өзіндік құн болып табылады. Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құрылысы немесе оны қайта жаңарту кезеңінде есепке алу тәртібі осы қағидалардың "Негізгі құралдарды есепке алу тәртібі" бөліміне сәйкес жүргізіледі. Жұмыстың аяқталу күніне қағидалардың осы бөлімі қолданылады.
Ескерту. 296-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
297. Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құны:
алғашқы шығындар сомасына (жылжымайтын мүлікті оның мақсатты функцияларына сәйкес жұмыс істеу жағдайына келтіру үшін қажет осындай шығындарды қоспағанда);
инвестициялық жылжымайтын мүліктің жоспарланған жұмыспен қамту деңгейіне қол жеткізілгенге дейін шеккен бастапқы операциялық шығындар;
жылжымайтын мүлікті салу немесе қайта жаңарту кезінде жүзеге асырылған материалдардың, еңбектің немесе өзге ресурстардың нормадан тыс шығындарының сомасына арттырылады.

293. Если часть объекта используется для получения арендной платы или прироста капитала, а другая часть - для административных целей и такие части объекта могут быть реализованы независимо друг от друга (или независимо друг от друга отданы в финансовую аренду), государственное учреждение учитывает указанные части объекта по отдельности. Если же части объекта нельзя реализовать по отдельности, объект считается инвестиционной недвижимостью только в том случае, если лишь незначительная часть этого объекта предназначена для административных целей.
294. Бухгалтерский учет инвестиционной недвижимости должен обеспечить правильное документальное оформление и своевременное отражение в регистрах учета поступления инвестиционной недвижимости, перемещение недвижимости, переклассифицированной в качестве инвестиционной недвижимости или переклассифицированной в объекты основных средств.
295. Для учета инвестиционной недвижимости государственного учреждения предназначены счета:
2510 "Инвестиционная недвижимость";
2520 "Накопленная амортизация и обесценение инвестиционной недвижимости".
296. Инвестиционная недвижимость может быть признана активом, когда:
существует вероятность поступления в государственное учреждение будущих экономических выгод и потенциала услуг, связанных с инвестиционной недвижимостью, и
надежно измеримы фактические затраты или справедливая стоимость инвестиционной недвижимости.
При первоначальном признании инвестиционная недвижимость оценивается по себестоимости, то есть по фактическим затратам.
Себестоимость инвестиционной недвижимости включает цену покупки и любые относимые на нее прямые затраты. При этом, прямые затраты включают, например, стоимость профессиональных юридических услуг, налоги на передачу имущества и другие операционные расходы.
Себестоимостью инвестиционной недвижимости, построенной своими силами, является себестоимость на дату завершения строительства или реконструкции. В период строительства или реконструкции инвестиционной недвижимости, порядок учета ведется в соответствии с разделом "Порядок учета основных средств" настоящих Правил. На дату завершения работы применяется настоящий раздел Правил.
297. Стоимость инвестиционной недвижимости не увеличивается на сумму:
начальных затрат (за исключением таких затрат, которые необходимы для приведения недвижимости в рабочее состояние в соответствии с функциями ее предназначения);
первоначальных операционных убытков, понесенных до момента достижения инвестиционной недвижимости запланированного уровня занятости;
сверхнормативных расходов материалов, труда или иных ресурсов, осуществленных при строительстве или реконструкции недвижимости.

Ескерту. 297-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
298. Егер актив айырбасталмайтын операция жолымен немесе атаулы құны бойынша немесе мүлікті тәркілеу өкілеттіктерін қолдану арқылы сатып алынса, сатып алу күніндегі әділ құн оның құны болып табылады.
299. Қаржылық жалға беруден ұсталатын инвестициялық жылжымайтын мүліктің бастапқы құны осы қағидалардың "Жалға беруді есепке алу тәртібі" бөлімінде, яғни жылжымайтын мүліктің ең аз әділ құны бойынша немесе ең аз жалға беру төлемдерінің дисконтталған құнымен айқындалады, бұл ретте баламалы сома міндеттеме болып танылады.
Ескерту. 299-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
300. Инвестициялық жылжымайтын мүлікті сатып алу шоттардың мынадай корреспонденциясымен көрсетіледі: 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шотының дебеті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті.
301. Қолдануға қабылданған көтерілген ғимараттар немесе құрылыстар немесе инвестициялық жылжымайтын мүлікті тану өлшемдеріне жауап беретін, қайта жөндеуден кейінгі ғимараттар мен құрылыстар, сондай-ақ "Негізгі құралдар" санатынан "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" санатына ауыстыру кезінде мынадай тізбек жүзеге асырылады: 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шотының дебеті және 2411 "Аяқталмаған құрылыс" қосалқы шотының немесе 2320 "Ғимараттар" шоты қосалқы шотының кредиті.
Ескерту. 301-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
302. Инвестициялық жылжымайтын мүлікті қолдану процесінде пайдалы қызмет ету мерзімін созу үшін, бұл келешек экономикалық пайдалардың өсуіне әкеледі, сондай-ақ одан келешек экономикалық пайдаларды қалпына келтіру немесе сақтау мақсатында объектіні жұмыс жағдайында қолдау үшін жағдайын жақсартуға бағытталған мынадай шығындарда қажеттілік туындайды.
Бұл ретте келесі күрделі салымдар нәтижесінде инвестициялық жылжымайтын мүліктің баланстық құнының өсуі болашақ экономикалық пайдалар алғашқы бағаланған нормалардан тыс мемлекеттік мекемеге түскен жағдайда ғана жүргізіледі.
Жылжымайтын мүліктің бөлігін алмастыру, қосымша салу мақсаты салдарынан шегілген шығындар инвестициялық жылжымайтын мүліктің өзіндік құнына кіреді. Мемлекеттік мекеме баланстық құнда тану өлшемдерінің талаптары орындалған кезде, осындай шығындардың туындау сәтінде бар инвестициялық жылжымайтын мүліктің бөліктерін ауыстыруға жұмсалатын шығындарды көрсетеді.
Барлық өзге кейінгі шығындар олар шегілген кезеңдегі шығын ретінде танылуы тиіс:
объектінің техникалық жағдайын қолдау және сақтау мақсатында жүргізілетін инвестициялық жылжымайтын мүлікті жөндеуге және қолдануға шығындар;
активті дұрыс қолданбау нәтижесінде, апат салдарынан не өзге бұзулар салдарынан болатын инвестициялық жылжымайтын мүлікті жөндеуге және қалпына келтіруге шығындар.

Сноска. Пункт 297 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
298. Если актив приобретен путем необменной операции, или по номинальной стоимости или посредством применения полномочий конфискации имущества, ее стоимостью является справедливая стоимость на дату приобретения.
299. Первоначальная стоимость инвестиционной недвижимости, удерживаемой под финансовой арендой, определяется разделом "Порядок учета аренды" настоящих Правил, то есть по наименьшей из справедливой стоимости недвижимости или дисконтированной стоимостью минимальных арендных платежей, при этом эквивалентная сумма признается обязательством.
Сноска. Пункт 299 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
300. Приобретение инвестиционной недвижимости отражается следующей корреспонденцией счетов: дебет счета 2510 "Инвестиционная недвижимость" и кредит счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам".
301. Принятые в эксплуатацию возведенные здания или сооружения, или здания и сооружения после реконструкции, отвечающие критериям признания инвестиционной недвижимости, а также при переводе из категории "Основные средства" в "Инвестиционную недвижимость" осуществляется проводка: дебет счета 2510 "Инвестиционная недвижимость" и кредит субсчета 2411 "Незавершенное строительство" или субсчета счета 2320 "Здания", счета 2330 "Сооружения".
Сноска. Пункт 301 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
302. В процессе эксплуатации инвестиционной недвижимости возникает необходимость в последующих затратах, направленных на улучшение состояния для продления срока полезной службы, что ведет к увеличению будущих экономических выгод, а также для поддержания объекта в рабочем состоянии с целью сохранения или восстановления будущих экономических выгод от него.
При этом увеличение балансовой стоимости инвестиционной недвижимости в результате последующих капитальных вложений производится только в случае, если будущие экономические выгоды сверх первоначально оцененных норм поступят государственному учреждению.
Расходы, понесенные впоследствии с целью достройки, замены части недвижимости включаются в себестоимость инвестиционной недвижимости. Государственное учреждение указывает в балансовой стоимости расходы на замену частей существующей инвестиционной недвижимости в момент возникновения таких расходов при условии выполнения требований критериев признания.
Все прочие последующие затраты должны быть признаны как расход за период, в котором они были понесены:
расходы на ремонт и эксплуатацию инвестиционной недвижимости, производимые в целях сохранения и поддержания технического состояния объекта;
затраты на ремонт и восстановление инвестиционной недвижимости, являющиеся следствием аварий и прочей порчи актива в результате неправильной эксплуатации.

Ескерту. 302-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
303. Инвестициялық жылжымайтын мүлікті одан әрі есепке алу үшін мемлекеттік мекеме іс жүзіндегі шығындар бойынша есепке алу моделін не әділ құны бойынша есепке алу моделін қолданады және инвестициялық жылжымайтын мүліктің барлық сыныбына (тобына) осы модельді қолданады.
Ескерту. 303-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
304. Іс жүзіндегі шығындар бойынша есепке алу моделі: актив ретінде танылғаннан кейін инвестициялық жылжымайтын мүлік объектісін есепке алу кез келген жинақталған амортизация мен шығындардың құнсыздану нәтижесінде жинақталған кез келген амортизацияны алып тастағанда оның өзіндік құны бойынша жүргізіледі (Іс жүзіндегі шығындар бойынша есепке алу моделін қолдану жөніндегі осы қағидалардың "Негізгі құралдарды есепке алу тәртібі" бөлімінің ережелеріне ұқсас).
Ескерту. 304-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
305. Әділ құны бойынша есепке алу моделі: әділ құны сенімді өлшенуі мүмкін инвестициялық жылжымайтын мүлікті есепке алу актив ретінде танылғаннан кейін әділ құны бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 305-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
306. Әділ құн бойынша есепке алу моделі бойынша инвестициялық жылжымайтын мүліктің барлық объектілері алғашқы танылғаннан кейін салыстырмалы нарықтық операциялар жиі жүзеге аспаған және әділ құнның баламалы бағалануы болмаған кезде, әділ құнды анықтау мүмкін болмаған жағдайды қоспағанда әділ құн бойынша бағаланады (мысалы, ақша қаражатының дисконтталған ағындары болжауларының негізінде). Бұл жағдайда мемлекеттік мекеме іс жүзіндегі шығындар бойынша есепке алу моделін қолданады және инвестициялық жылжымайтын мүлік шығып қалғанға дейін немесе ол ұзақ мерзімді активтердің басқа санатына ауысқан сәтке дейін (қайта жіктеу) осы қағидалардың "Негізгі құралдарды есепке алу тәртібі" бөлімінің ережелерін қолданады.
Ескерту. 306-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
307. Әділ құн бойынша есепке алу моделін қолданатын мемлекеттік мекеме мұндай өлшеуді шығып қалғанға дейін немесе меншік иесі алып отырған жылжымайтын мүлік болған сәтке дейін немесе кейін сату үшін оны реконструкциялауды бастағанға дейін жалғасады.
Инвестициялық жылжымайтын мүліктің әділ құны әдетте кәсіби бағалаушылар орындаған, бағалау жолымен анықталатын олардың нарықтық бағасы болып табылады.
Инвестициялық жылжымайтын мүліктің әділ бағасының өзгеруінен кірісті немесе шығысты олар туындаған кезеңнің кірістерінде не шығыстарында таныған жөн:
қайта бағалау нәтижесінде активтер сыныбының баланстық құнының өсуі 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шотының дебеті және 6310 "Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі;
әділ құнды өзгерту нәтижесінде активтер сыныбының баланстық құнын ұлғайту 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шотының дебеті және 6310 "Әділ құнын өзгертуден түсетін кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.

Сноска. Пункт 302 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
303. Для последующего учета инвестиционной недвижимости государственное учреждение применяет модель учета по фактическим затратам либо модель учета по справедливой стоимости и применяет данную модель ко всему классу (группа) инвестиционной недвижимости.
Сноска. Пункт 303 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
304. Модель учета по фактическим затратам: после признания в качестве актива учет объекта инвестиционной недвижимости производится по его себестоимости за минусом любой накопленной амортизации и любых накопленных в результате обесценения убытков (аналогично положениям раздела "Порядок учета основных средств" настоящих Правил по применению модели учета по фактическим затратам).
305. Модель учета по справедливой стоимости: после признания в качестве актива учет инвестиционной недвижимости, чья справедливая стоимость может быть надежно измерена, производится по справедливой стоимости.
Сноска. Пункт 305 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
306. После первоначального признания по модели учета по справедливой стоимости все объекты инвестиционной недвижимости оцениваются по справедливой стоимости, за исключением случаев, когда практически невозможно определить справедливую стоимость это происходит, когда сопоставимые рыночные операции осуществляются нечасто и не имеется альтернативных оценок справедливой стоимости (например, на основе прогнозов дисконтированных потоков денежных средств). В таких случаях, государственное учреждение использует модель учета по фактическим затратам и применяет положения раздела "Порядок учета основных средств" настоящих Правил вплоть до выбытия инвестиционной недвижимости или до момента, когда оно будет переведено в другую категорию долгосрочных активов (реклассификация).
307. Государственное учреждение, применяющее модель учета по справедливой стоимости, продолжает такое измерение вплоть до выбытия или до момента, когда он станет недвижимостью, занимаемой собственником или когда начнет его реконструкцию для последующей продажи.
Справедливой стоимостью инвестиционной недвижимости обычно является их рыночная стоимость, определяемая путем оценки, выполненной профессиональными оценщиками.
Доход или расход от изменения справедливой стоимости инвестиционной недвижимости следует признавать в доходах и расходах того периода, в котором они возникли:
увеличение балансовой стоимости класса активов в результате изменения справедливой стоимости отражается по дебету счета 2510 "Инвестиционная недвижимость" и кредиту счета 6310 "Доходы от изменения справедливой стоимости";
уменьшение стоимости инвестиционной недвижимости отражается по дебету счета 7410 "Расходы от изменения справедливой стоимости" по кредиту счета 2510 "Инвестиционная недвижимость".

Ескерту. 307-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
308. Инвестициялық жылжымайтын мүлік санатына ауыстыру немесе одан алып тастау активтің қолданылуы өзгерген кезде жүргізіледі:
меншік иесінің жылжымайтын мүлігі ретінде жылжымайтын мүлікті қолдану басында жылжымайтын мүлік санатынан негізгі құралдар санатына ауыстырған кезде;
сату мақсатында қайта жаңарту басында - инвестициялық жылжымайтын мүлік санатынан қорлар санатына ауыстырғанда;
меншік иесінің жылжымайтын мүлікті пайдалануы аяқталғанда - негізгі құралдар санатынан инвестициялық жылжымайтын мүлік санатына ауыстырғанда; немесе
жылжымайтын мүлікті салу немесе қайта жаңарту аяқталғанда – салу немесе қайта жаңарту процесіндегі жылжымайтын мүлік санатынан (осы қағидалардың "Негізгі құралдарды есепке алу тәртібі" бөлімі) жылжымайтын мүлік санатына ауыстырғанда.
Ескерту. 308-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
309. Егер мемлекеттік мекеме инвестициялық жылжымайтын мүлік объектісіні қайта жаңартусыз есептен шығару туралы шешім қабылдаса, онда берілген объектіні оны тану тоқталғанға дейін оны қорларға ауыстырмайды, ал инвестициялық жылжымайтын мүлік ретінде ескеруді жалғастырады. Сондай-ақ егер мемлекеттік мекеме инвестициялық жылжымайтын мүлік ретінде әрі қарай қолдану үшін бар инвестициялық жылжымайтын мүлікті қайта жаңартуды бастаса, онда қайта жаңарту ішінде объекті активтердің басқа баптарына қайта жіктелмейді.
310. Іс жүзіндегі шығындар моделі бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлікті ескеретін мемлекеттік мекеме инвестициялық жылжымайтын мүлікті негізгі құралдар немесе қорлар санатына ауыстыруды объектілердің баланстық құнын, сондай-ақ ақпаратты ашу мен өлшеу мақсаты үшін осы объектілердің құнын өзгертпей жүргізеді.
Іс жүзіндегі шығындар бойынша есепке алынатын негізгі құрал объектісін іс жүзіндегі шығындар бойынша ескерілетін инвестициялық жылжымайтын мүлік санатына көшіру жинақталған амортизация мен негізгі құралдың құнсыздануы бойынша резервті есептен шығаруды ескере отырып көрсетіледі: 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шотының дебеті, 2320 "Ғимараттар" шоты қосалқы шотының кредиті, бір мезгілде 2392 "Негізгі құралдардың құнсыздануына арналған резерв" қосалқы шотының дебеті, 2522 "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына арналған резерв" қосалқы шотының кредиті, бір мезгілде 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" қосалқы шотының дебеті және 2521 "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы" қосалқы шотының кредиті.

Сноска. Пункт 307 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
308. Перевод в категорию инвестиционной недвижимости или исключение из нее проводится тогда, когда меняется назначение использования актива:
началом использования недвижимости в качестве недвижимости, занимаемой собственником, при переводе из категории инвестиционной недвижимости в категорию основных средств;
началом реконструкции в целях продажи - при переводе из категории инвестиционной недвижимости в категорию запасов;
завершением использования недвижимости собственником - при переводе из категории основных средств, в категорию инвестиционной недвижимости; или
завершением строительства или реконструкции недвижимости - при переводе из категории недвижимости, находящейся в процессе строительства или реконструкции (раздел "Порядок учета основных средств" настоящих Правил) в категорию инвестиционной недвижимости.
309. В случае если государственное учреждение приняло решение о выбытии объекта инвестиционной недвижимости без его реконструкции, то продолжает учитывать данный объект как инвестиционную недвижимость до прекращения его признания, а не переводит его в запасы. Также, если государственное учреждение начинает реконструкцию имеющегося объекта инвестиционной недвижимости для дальнейшего использования в качестве инвестиционной недвижимости, то в течение реконструкции объект не реклассифицируется в другие статьи активов.
310. Государственное учреждение, учитывающее инвестиционную недвижимость по модели фактических затрат, перевод инвестиционной недвижимости в категорию основные средства или запасы производит без изменения балансовой стоимости переводимых объектов, а также стоимости этих объектов для целей измерения и раскрытия информации.
Перевод объекта основного средства, учитываемого по фактическим затратам, в инвестиционную недвижимость, учитываемую по фактическим затратам, отражается с учетом списания накопленной амортизации и резерва по обесценению основного средства: дебет счета 2510 "Инвестиционная недвижимость", кредит субсчета счета 2320 "Здания", одновременно дебет субсчета 2392 "Резерв на обесценение основных средств", кредит субсчета 2522 "Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости", одновременно дебет субсчета 2391 "Накопленная амортизация основных средств" и кредит субсчета 2521 "Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости".

Ескерту. 310-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
311. Әділ құн бойынша ескерілетін инвестициялық жылжымайтын мүлік объектісін негізгі құралдар санатына ауыстырған кезде осы қағидалардың "Негізгі құралдарды есепке алу тәртібі" бөлімдеріне сәйкес келесі есепке алу үшін берілген активтің құны деп оның мақсатын өзгерту мерзіміндегі әділ құн болып табылады: Шоттар жоспарының "Негізгі құралдар" бөлімінің шоттарының тиісті қосалқы шоттарының дебеті және 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шотының кредиті.
Әділ құн бойынша есепке алынатын негізгі құралдарды инвестициялық жылжымайтын мүлікке көшіру мынадай тізбектермен көрсетіледі: 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шотының дебеті және 2320 "Ғимараттар" шотының кредиті; бір мезгілде ауыстырылатын объект бойынша жиналған амортизация 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" шотының дебеті және 2320 "Ғимараттар" шотының тиісті қосалқы шотының кредиті бойынша есептен шығарылады.
Ескерту. 311-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 20.11.2015 № 577 бұйрықтарымен.
312. Егер есепте негізгі құралдар ретінде танылатын жылжымайтын мүлік объектісі әділ құн бойынша ескерілетін инвестициялық жылжымайтын мүлік санатына ауысса, мемлекеттік мекеме оның тағайындалу мерзімін өзгерткенге дейін осы қағидалардың "Негізгі құралдарды есепке алу тәртібі" бөлімімен регламенттелетін есепке алу тәртібін қолданады. Мемлекеттік мекеме осы күнге бұл объектінің баланстық құны мен оның әділ бағасы арасындағы кез келген айырманы осы қағидалардың "Негізгі құралдарды есепке алу тәртібі" бөлімінің ережелеріне сәйкес ескереді. Мемлекеттік мекеме негізгі құралдар ретінде танылатын жылжымайтын мүлік объектісін амортизациялауды жалғастырады және оның құнсыздануынан туындаған шығындарды әділ құн бойынша ескерілетін инвестициялық жылжымайтын мүлік болғанға дейін тануды жалғастырады.
Ескерту. 312-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
313. Мемлекеттік мекеменің өз күшімен құрылған, әділ құн бойынша ескерілетін инвестициялық жылжымайтын мүлік объектісінің құрылысы мен қайта жаңартуын аяқтағанда, осы объектінің осы күнге әділ бағасы мен алдындағы баланстық құны арасындағы кез келген айырма кезеңдегі кірістерде және шығыстарда танылады.
314. Инвестициялық жылжымайтын мүліктің шығып қалуы сату немесе басқа мемлекеттік мекемеге тапсыру жолымен жүргізіледі.
Инвестициялық жылжымайтын мүліктің шығып қалуы нәтижесінде туындаған кірістер мен шығыстар шығып қалудан таза түсімдер мен активтің баланстық құны арасындағы айырма ретінде анықталады.
Инвестициялық жылжымайтын мүлік шығып қалған кезде алуға тиесілі өтеу әділ құн бойынша танылады.

Сноска. Пункт 310 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
311. При переводе объекта инвестиционной недвижимости, учитываемой по справедливой стоимости, в категорию основные средства стоимостью данного актива для последующего учета в соответствии с разделами "Порядок учета основных средств" настоящих Правил будет являться справедливая стоимость на дату изменения его предназначения: дебет соответствующего субсчета счетов подраздела "Основные средства" Плана счетов и кредит счета 2510 "Инвестиционная недвижимость".
Перевод основного средства в инвестиционную недвижимость, учитываемую по справедливой стоимости, отражается следующими проводками: по дебету счета 2510 "Инвестиционная недвижимость" и кредиту счета 2320 "Здания"; одновременно списывается накопленная амортизация по передаваемому объекту по дебету счета 2391 "Накопленная амортизация основных средств" и кредиту соответствующего субсчета счета 2320 "Здания".
Сноска. Пункт 311 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
312. Если объект недвижимости, признаваемый в учете как основные средства, переходит в категорию инвестиционная недвижимость, которая будет учитываться по справедливой стоимости, государственное учреждение применяет порядок учета, регламентируемый разделом "Порядок учета основных средств" настоящих Правил вплоть до даты изменения его предназначения. Государственное учреждение учитывает любую имеющуюся на эту дату разницу между балансовой стоимостью этого объекта и его справедливой стоимостью в соответствии с положениями раздела "Порядок учета основных средств" настоящих Правил. Государственное учреждение продолжает амортизировать объект недвижимости, признаваемый как основные средства, и признавать возникшие убытки от его обесценения вплоть до момента, когда этот объект становится инвестиционной недвижимостью, учитываемой по справедливой стоимости.
313. При завершении государственным учреждением строительства или реконструкции сооруженного своими силами объекта инвестиционной недвижимости, который будет учитываться по справедливой стоимости, любая разница между справедливой стоимостью данного объекта на эту дату и его предыдущей балансовой стоимостью признается в доходах или расходах за период.
314. Выбытие инвестиционной недвижимости происходит путем продажи или передачи другому государственному учреждению.
Доходы и расходы, возникающие в результате выбытия инвестиционной недвижимости, определяются как разница между чистыми поступлениями от выбытия и балансовой стоимостью актива.
Возмещение, подлежащее получению при выбытии инвестиционной недвижимости, признается по справедливой стоимости.

Ескерту. 314-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
315. Инвестициялық жылжымайтын мүлікпен жасалатын операцияларды құжаттамалық ресімдеу негізгі құралдармен жасалатын операцияларды құжаттамалық ресімдеу тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
11-тарау. Биологиялық активтерді есепке алу тәртібі
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
316. Биологиялық активтерге мыналар жатады: малдар және өсімдіктер.
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысанда биологиялық активтер, ауыл шаруашылық өнімдерінің және оларды алғаннан (жиналғаннан) кейінгі соңғы қайта өндіру нәтижелері көрсетілген.
Ескерту. 316-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.02.2016 № 59 бұйрығымен.
317. Ауылшаруашылық қызметі әртүрлі қызмет түрлерін қамтиды: мал шаруашылығы, орман шаруашылығы, біржылдық не көпжылдық дақылдарды өсіру, бақтар мен плантацияларды өсіру, гүл шаруашылығы және аквамәдениет (балық шаруашылығын қоса алғанда). Мынадай сипаттамалар ауылшаруашылық қызметінің барлық түрлеріне тән:
биологиялық активтер биоөзгеруге қабілетті болуы тиіс;
ауылшаруашылық қызметі басқарылуы тиіс;
биоөзгеруден болатын сандық және сапалық өзгерістер үнемі зерттеліп отырады және ауылшаруашылық қызметін басқару процесінің бір бөлігі ретінде өлшенеді (мысалы, жеміс пен жидектің пісу барысындағы сапалық өзгерістерді не олардың мөлшері мен салмағын – сандық өзгерістерді бақылап отыру).
Нәтижесінде биоөзгеру активтердің дамуына (жануарлардың не өсімдіктердің санының артуы немесе олардың сапалық сипаттамаларының жақсаруы), мал не өсімдік тұқымының азуы немесе олардың сапалық сипаттамасының нашарлауына, немесе молаю (қосымша биологиялық активтердің пайда болуы) өзгеруіне немесе латекс, шай жапырағы, жүн және сүт, мақта сияқты және басқа өнімді өндіруге әкеледі.
318. Осы бөлім Осы қағидалардың "Негізгі құралдарды есепке алу тәртібі" және "Инвестициялық жылжымайтын мүлікті есепке алу тәртібі" бөлімдеріне сәйкес ескерілетін, осы қағидалардың "Қорларды есепке алу тәртібі" бөліміне сәйкес жүзеге асырылатын ауылшаруашылық жерлерін, ауылшаруашылықпен байланысты материалдық емес активтерді, ауылшаруашылық өнімдерін жинаудан кейін есепке алу үшін қолданылмайды.
Ескерту. 318-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
319. Биологиялық активтерді есепке алуға мынадай шоттар арналған:
2610 "Жануарлар";
2620 "Көпжылдық екпелер";
2630 "Биологиялық активтердің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы".

Сноска. Пункт 314 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
315. Документальное оформление операций с инвестиционной недвижимостью осуществляется в соответствии с порядком документального оформления операций с основными средствами.
Глава 11. Порядок учета биологических активов
Сноска. Заголовок главы 11 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
316. К биологическим активам относятся: животные и растения.
В форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам приведены биологические активы, сельскохозяйственная продукция и конечные результаты ее переработки после получения (сбора).
Сноска. Пункт 316 в редакции приказа Министра Финансов РК от 10.02.2016 № 59.
317. Сельскохозяйственная деятельность включает разнообразные виды деятельности: животноводство, лесоводство, выращивание однолетних и многолетних сельскохозяйственных культур, разведение садов и плантаций, цветоводство и аквакультуру (включая рыбоводство). Следующие характеристики считаются свойственными для всех видов сельскохозяйственной деятельности:
биологические активы должны быть способны к биотрансформации;
сельскохозяйственная деятельность, должна быть управляемой;
количественные и качественные изменения, вызванные биотрансформацией, регулярно отслеживаются и измеряются как часть процесса управления сельскохозяйственной деятельностью (отслеживание качественных изменений в спелости плодов и ягод, либо количественных - размера и веса плодов и ягод).
В результате биотрансформация приводит к изменениям в активах, вызванных ростом (увеличение количества животных или растений либо улучшение их качественных характеристик), вырождением животных или растений либо ухудшением их качественных характеристик, или размножением (образование дополнительных биологических активов) или производству сельскохозяйственной продукции, такой как латекс, чайный лист, шерсть и молоко, хлопок и другой продукции.
318. Настоящий раздел не применяется для учета земли сельскохозяйственного назначения, которая учитывается в соответствии с разделами "Порядок учета основных средств" и "Порядок учета инвестиционной недвижимости" настоящих Правил, связанным с сельскохозяйственной деятельностью нематериальным активам, сельскохозяйственной продукции после сбора, последующий учет которой осуществляется в соответствии с разделом "Порядок учета запасов" настоящих Правил.
319. Для учета биологических активов предназначены счета:
2610 "Животные";
2620 "Многолетние насаждения";
2630 "Накопленная амортизация и обесценение биологических активов".

320. Биологиялық актив және ауылшаруашылық өнімі оны жинау кезінде тек мына жағдайларда танылады:
актив өткен оқиғалар нәтижесінде қадағаланады;
осы активтен болашақта экономикалық пайда немесе сервистік әлеует алу ықтималдығы бар;
активтің әділ немесе өзіндік құнын жеткiлiктi сенімділік дәрежесімен есептеуге болады.
Ауылшаруашылық қызметінде бақылаудың болу дәлелі ірі қара малға заңдық меншіктік құқықтың болуы, сатып алу, туылуы немесе ажырауы кезінде оны таңбалау немесе өзгеше белгілеу болып саналады. Болашақ экономикалық пайда негізгі физикалық өлшемдер шамасына қарай бағаланады.
Ауылшаруашылық өніміне алғашқы тану сәтінде одан жиналған биологиялық активке қолданған бағалау әдісін қолданған жөн.
Ауылшаруашылық мақсатындағы жерді есепке алу тағайындалуына қарай "Негізгі құралдар" және "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" бөлімдерінің ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
321. Биологиялық активтерді сатып алу мынадай есептер корреспонденциясымен көрсетіледі: 2610 "Жануарлар", 2620 "Көпжылдық екпелер" шотының дебеті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті.
Ескерту. 321-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
322. Сатуға жұмсалған шығындарды шегергеннен кейін, биологиялық активті немесе ауыл шаруашылығы өнімін әділ құны бойынша бастапқы тану кезінде туындайтын қаржылық нәтиже кірістер мен шығыстардың құрамына енгізіледі. Шығыстар бастапқы тану кезінде сатуға жұмсалған шығындарды шегеруге байланысты, ал кірістер, мысалы, бұзау туылған кезде.
Ескерту. 322-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
323. Өз шаруашылығында төлдеуден алынған жануарлардың жас төлі үнемі тұрақты әрекет ететін комиссия құрған төлдеу актісінің негізінде төлдеу күні кіріске жазылады, бұл ретте алынған төлдің құнына 2610 "Жануарлар" қосалқы шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
324. Ескерту. 324-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
325. Материалдық жауапты тұлғаның кінәсі бойынша жануарлардың өлімі болған жағдайда шаруашылыққа келтірілген залал Қазақстан Республикасының әкімшілік және қылмыстық заңнамасына сәйкес кінәлі тұлғалардан өндіріп алынуы тиіс.

320. Биологический актив и сельскохозяйственная продукция в момент ее сбора признаются, когда:
актив контролируется в результате прошлых событий;
существует вероятность получения будущих экономических выгод или сервисного потенциала от данного актива;
справедливую стоимость или себестоимость актива можно измерить с достаточной степенью надежности.
В сельскохозяйственной деятельности доказательством наличия контроля может служить юридическое право собственности на крупный рогатый скот, клеймение или прочая маркировка скота в момент его приобретения, рождения или отлучения. Будущая экономическая выгода оценивается исходя из величины основных физических параметров.
К сельскохозяйственной продукции в момент первоначального признания следует применять тот же метод оценки, что и к биологическому активу, с которого она собрана.
Учет земли сельскохозяйственного назначения осуществляется в зависимости от назначения в соответствии с положениями разделов "Порядок учета основных средств" и "Порядок учета инвестиционной недвижимости" настоящих Правил.
321. Приобретение биологических активов отражается следующей корреспонденцией счетов: дебет счета 2610 "Животные", 2620 "Многолетние насаждения" и кредит счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам".
Сноска. Пункт 321 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
322. Финансовый результат, возникающий при первоначальном признании биологического актива или сельскохозяйственной продукции по справедливой стоимости за вычетом расходов на продажу включается в состав доходов или расходов. Расходы при первоначальном признании могут возникнуть в связи с вычетом затрат на продажу, а доходы, например, при рождении теленка.
Сноска. Пункт 322 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
323. Молодняк животных, полученный от приплода в своем хозяйстве, приходуется в день отела, опороса, окота на основании акта на приплод, составленного постоянно действующей комиссией, при этом на стоимость полученного приплода производится запись по дебету субсчета счета 2610 "Животные" и кредиту счета 6360 "Прочие доходы".
324. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
325. В случае падежа животных по вине материально-ответственных лиц ущерб, причиненный хозяйству, должен быть взыскан с виновных лиц в соответствии с административным и уголовным законодательством Республики Казахстан.

326. Биологиялық активтер жеке топтарға бөліне отырып ескеріледі:
жас көшеттердің барлық түрлері толық дамуға жеткен көшеттерден яғни жеміс әкелу басындағы жастан, ағаштың ұшар басының қосылуынан және бөлек ескеріледі;
өнімді және тұқымды малдың жас төлі түрлері және жас топтары бойынша бөліну арқылы ескеріледі;
ересек малдар түрлері бойынша бөлу арқылы ескеріледі.
Биологиялық активтерді бір топтан екінші топқа ауыстыру ішкі ауыстыру ретінде танылады.
327. Биологиялық активтер алғаш танылған сәтінде және әрбір есепті кезеңге әділ құны бойынша биологиялық активтерді есепке алу кезінде әділ құнын анықтау мүмкін емес жағдайларды қоспағанда, сатуға қосымша шығындарды алып тастағанда әділ бағасы бойынша өлшенеді.
Биологиялық активтерден алынған ауылшаруашылық өнімі мемлекеттік мекеменің тұрақты әрекет ететін комиссиясы актісінің негізінде өнімді алу сәтінде анықталатын оның сатылуына қосымша шығындарды шегере отырып анықталатын әділ баға бойынша өлшенеді.
Белсенді нарық болған кезде биологиялық активтің немесе ауылшаруашылық өнімінің әділ құнын негізгі сипаттамалары бойынша (мысалы, осы нарықта бағаны белгілеу үшін қолданылатын жас бойынша немесе сапа бойынша) биологиялық активтер мен ауылшаруашылық өнімді топтау жолымен анықтауға болады.
Активтерді қаржыландыруға өнім жиналғаннан кейін қайта қалпына келтіруге байланысты ақша қозғалысы (мысалы, ормандағы кесілген ағаштардың орнына ағаш отырғызуға байланысты шығыстар) есепке қосылмайды.
Ауылшаруашылық өнімінің егінді жинау кезіндегі әділ құны жеткiлiктi нақтылық дәрежесімен анықталады.
Сатуға қосымша шығындар комиссиялық шығыстарды, салықтарды, меншікке беруге алымдар мен баждарды қамтиды. Сатуға қосымша шығындарға нарыққа активтерді жеткізуге байланысты көліктік және өзге шығыстар жатпайды.
Нарықтық баға немесе басқа өзіндік құн көрсеткіші болмаған жағдайда биологиялық активті жиналған амортизация мен оның құнсыздануынан шығындарды алып тастағанда, өзіндік құн бойынша бағалаған жөн (іс жүзіндегі шығындар бойынша есепке алу моделі).
Биологиялық активтің әділ құнын сенімділіктің жеткілікті дәрежесімен бағалау мүмкіндігі болмаған кезде, сату бойынша болжамды шығыстарды шегере отырып, әділ құн бойынша бағалауға көшу керек.
Жекелеген жағдайларда активтің өзіндік құны оның әділ құнына тең болуы мүмкін:
биоөзгеру бастапқы шығыстардан бастап орын алмаса (мысалы, тікелей есептік күн алдында отырғызылған жеміс-жидек ағаштарының көшеттері);
биоөзгерудің бағаға маңызды әсер беруі күтілмесе (мысалы, өндірістік циклі 30 жылды құрайтын орман шаруашылығындағы қарағайлардың алғашқы өсу сатысында).
Егер биологиялық актив болжамды өткізу шығындары шегеріле отыра әділ құны бойынша бағаланса, бұл биологиялық актив есептен шығарылғанша бағалануы тиіс. Әділ құн бойынша бағалаудан өзіндік құн бойынша бағалауға көшуге, тек әділ құн бойынша бағалаудан нарықтағы бағалардың төмен түсіп кетуіне байланысты бас тартуға тыйым салынады.
Жермен тығыз байланысты биологиялық активтер (мысалы, орман шаруашылығындағы ағаштар) болжамды өтімді шығыстарды шегере отырып әділ құны бойынша жерден бөлек көрсетіледі.
Биологиялық активтерден алынған ауылшаруашылық өнімі "Қорлар" шотының тиісті қосалқы шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті бойынша кіріске жазылады.

326. Биологические активы учитываются с выделением на отдельные группы:
молодые насаждения всех видов учитываются отдельно от насаждений, достигших полного развития, то есть возраста начала плодоношения, смыкания крон;
молодняк продуктивного и племенного скота учитывается с разбивкой по видам и возрастным группам;
взрослые животные учитываются с разбивкой по видам.
Перевод биологических активов из группы в группу признается как внутреннее перемещение.
327. При учете биологических активов по справедливой стоимости в момент первоначального признания и на каждую отчетную дату биологический актив измеряется по справедливой стоимости за вычетом дополнительных затрат на продажу, за исключением случаев когда справедливую стоимость определить невозможно.
Сельскохозяйственная продукция, полученная от биологических активов, измеряется по справедливой стоимости за вычетом дополнительных затрат на ее продажу, определяемой в момент получения продукции на основании акта постоянно действующей комиссии государственного учреждения.
При наличии активного рынка справедливую стоимость биологического актива или сельскохозяйственной продукции можно определить путем группировки биологических активов или сельскохозяйственной продукции по основным характеристикам (например, по возрасту, или качеству, исходя их тех, которые используются на данном рынке для ценообразования).
Движение денежных средств, связанных с финансированием активов, восстановлением активов после сбора продукции в расчет не включается (например, затраты на посадку деревьев в лесонасаждениях после их вырубки).
Справедливая стоимость сельскохозяйственной продукции в момент сбора урожая определяется с достаточной степенью достоверности.
Дополнительные затраты на продажу включают в себя комиссионные расходы, налоги, сборы и пошлины на передачу собственности. К дополнительным затратам на продажу не относятся транспортные и прочие расходы, связанные с доставкой активов на рынок.
В случае отсутствия рыночных цен или других стоимостных показателей биологический актив следует оценивать по себестоимости за вычетом накопленной амортизации и убытков от его обесценения (модель учета по фактическим затратам).
При возможности оценить справедливую стоимость биологического актива с достаточной степенью надежности, следует перейти на оценку по справедливой стоимости за вычетом предполагаемых расходов по сбыту.
В отдельных случаях себестоимость актива может быть равна его справедливой стоимости:
когда биотрансформация не происходит с момента первоначальных затрат (например, саженцы плодово-ягодных деревьев, посаженные непосредственно перед отчетной датой);
когда от биотрансформации не ожидается существенного влияния на цену (например, на этапе первоначального роста сосен в лесном хозяйстве, производственный цикл которого составляет 30 лет).
В случае если биологический актив оценен по справедливой стоимости за вычетом предполагаемых сбытовых расходов, то данный биологический актив должен оцениваться, таким образом, вплоть до момента его выбытия. Не допускается переходить с оценки по справедливой стоимости на оценку по себестоимости, исключение для отказа от учета по справедливой стоимости в условиях падающих цен на рынке.
Биологические активы, неразрывно связанные с землей (например, деревья в лесном хозяйстве), отражаются отдельно от земли по справедливой стоимости за вычетом предполагаемых сбытовых расходов.
Сельскохозяйственная продукция, полученная от биологических активов, приходуется по дебету соответствующего субсчета счета "Запасы" и кредиту счета 6360 "Прочие доходы".

Ескерту. 327-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
328. Биологиялық активті танығаннан кейін биологиялық активтерді іс жүзіндегі шығындар (өзіндік құны) бойынша есепке алу кезінде кез келген жиналған амортизацияны және құнсыздану нәтижесінде кез келген жиналған шығындарды алып тастағанда оның өзіндік құны бойынша жүргізіледі.
Биологиялық активтердің амортизациясы амортизацияның белгіленген жылдық нормаларға сүйене отырып ай сайынғы амортизация нормаларын пайдалана отырып, толық тозғанға дейін тұрақты негізде ай сайын есептеледі.
Биологиялық активтердің жойылу құны нөлге тең.
Сатып алынған биологиялық активтердің амортизациясын есептеу сатып алудан кейінгі айдың 1-інен бастап жүргізіледі және биологиялық активтің шығып қалуынан кейінгі айдың 1-інен бастап тоқтатылады.
Биологиялық активтердің амортизациясын есептеу мынадай жазбамен көрсетіледі 7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар" шотының дебеті және 2631 "Биологиялық активтердің жинақталған амортизациясы" қосалқы шотының кредиті.
Ескерту. 328-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
329. Биологиялық активтерді сату және беру негізгі құралдармен жасалатын операцияларға ұқсас ескеріледі.
Жемдеу аяқталғаннан кейін сойылған малдардың құны 7460 "Өзге шығыстар" шотының дебеті және 2610 "Жануарлар" шотының кредиті бойынша есептен шығарылады. Бұл ретте алынған өнімнің құны акті негізінде 1330 "Дайын өнім" шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті бойынша кіріске жазылады.
Материалдық жауапты тұлғаның кінәсі бойынша жануарлардың өлімі болған жағдайда шарушылыққа келтірілген залал заңнамада белгіленген тәртіпте кінәлі тұлғалардан өндірілуі тиіс.
330. Түгендеу барысында анықталған биологиялық активтердің жетіспеушілігін өндіріп алу кінәлі тұлғалар есебінен жүргізіледі. Залалды немесе жетіспеушілікті есепте көрсету осы қағидалардың "Дебиторлық және кредиторлық берешекті есепке алу тәртібі" бөлімінде көрсетілген.
Ескерту. 330-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
331. Мемлекеттік мекемеге жануарлар мен өсімдіктер түскен кезде және ауысқанда тұрақты әрекет ететін комиссия екі данада Нысандар альбомының БА-1 "Биологиялық активтерді (жануарларды) қабылдау – тапсыру (ауыстыру) актісі" нысанды актісін, Нысандар альбомының БА-1А "Биологиялық активтерді (өсімдіктерді) қабылдау – тапсыру (ауыстыру) актісі" нысанды актісін жасайды. Материалдық жауапты тұлға бас бухгалтерге қол қою үшін және мемлекеттік мекеме басшысы немесе уәкілетті тұлғалар бекіту үшін рәсімделген актіні қосымша құжаттарымен бірге бухгалтерлік қызметке тапсырады.

Сноска. Пункт 327 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
328. При учете биологических активов по фактическим затратам (себестоимости) после признания биологического актива учет производится по его себестоимости за минусом любой накопленной амортизации и любых накопленных в результате обесценения убытков.
Амортизация биологических активов начисляется ежемесячно с использованием ежемесячных норм амортизации, определенных исходя из установленных годовых норм, на регулярной основе до полного износа.
Ликвидационная стоимость биологических активов равна нулю.
Начисление амортизации приобретенных биологических активов производится с 1 числа месяца следующего за месяцем приобретения и прекращается с 1 числа месяца, следующего за месяцем выбытия биологического актива.
Начисление амортизации биологического актива отражается записью дебет счета 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов" и кредит субсчета 2631 "Накопленная амортизация биологических активов".
Сноска. Пункт 328 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
329. Реализация и передача биологических активов учитывается аналогично операциям с основными средствами.
По окончании откорма стоимость забитых животных списывается по дебету счета 7460 "Прочие расходы" и кредиту счета 2610 "Животные". При этом стоимость полученной продукции на основании акта приходуется по дебету счета 1330 "Готовая продукция" и кредиту счета 6360 "Прочие доходы".
В случае падежа животных по вине материально-ответственных лиц ущерб, причиненный хозяйству, должен быть взыскан с виновных лиц в установленном законодательством порядке.
330. Возмещение выявленной в ходе инвентаризации недостачи биологических активов также осуществляется за счет виновных лиц. Отражение в учете возмещения ущерба или недостачи приведено в разделе "Порядок учета дебиторской и кредиторской задолженности" настоящих Правил.
331. При поступлении животных и растений в государственное учреждение и их перемещении постоянно действующая комиссия составляет акт - форма БА-1 "Акт приемки-передачи (перемещения) биологических активов (животных)" Альбома форм, БА-1А "Акт приемки-передачи (перемещения) биологических активов (растений)" Альбома форм в двух экземплярах. Материально-ответственное лицо передает в бухгалтерскую службу оформленный акт с приложенной документацией для подписания главным бухгалтером и утверждения руководителем государственного учреждения или лицами, на это уполномоченными.

Барлық биологиялық активтер мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен тағайындалған тұлғалардың жауапты сақталуында болады. Жауапты тұлғалар биологиялық активтердің түгендеу тізімдерін Нысандар альбомының "Мемлекеттік мекемелерде биологиялық активтерді (жануарларды) есепке алудың түгендеу карточкасы", "Мемлекеттік мекемелерде биологиялық активтерді (өсімдіктерді) есепке алудың түгендеу карточкасы" БА-3 пен БА-3А нысаны бойынша объект бойынша жүргізеді. Жауапты тұлғалар сақталуын қадағалайды және барлық өзгерістердің есебін жүргізеді. Нысандар альбомының БА-3 және БА-3А нысанды түгендеу карточкалары Нысандар альбомының ҰМА-10 нысанды мемлекеттік мекемелердегі ұзақ мерзімді активтерді есепке алу жөніндегі түгендеу карточкаларының тізімдемесінде тіркеледі. Тізімдеме бір данада жасалады. Ондағы жазба карточкаларды ашу жылын көрсете отырып, ұзақ мерзімді активтердің топтары бөлінісінде жүргізіледі. Нөмірлеу 1-нөмірден бастап әрбір топ бойынша жүргізіледі.
Түгендеу карточкалары бухгалтерлік қызмет картотекаларында сақталады, онда олар өз ішінде материалдық жауапты тұлғалар бойынша, орталықтандырылған бухгалтерияларда – қосымша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер бойынша да бола отырып, тиісті қосалқы шоттар мен топтар бойынша орналастырылады.
Жауапты тұлға ауысқан кезде оның сақталуындағы биологиялық активтерді түгендеу жүргізіледі, ол туралы Нысандар альбомының БА-1 және БА-1А нысандары бойынша қабылдау-өткізу актісі жасалады, оны мемлекеттік мекеменің басшысы немесе оған уәкілеттік берілген тұлға бекітеді.
Ескерту. 331-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695; 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
332. Биологиялық активтерді есепке алу олардың сақталу орны мен жауапты тұлғалар бойынша түгендеу объектілері бөлінісінде жүргізіледі.
Түгендеу карточкалары бухгалтерлік қызмет картотекаларында сақталады, онда олар өз ішінде материалдық жауапты тұлғалар бойынша, орталықтандырылған бухгалтерияларда – қосымша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер бойынша да бола отырып, тиісті қосалқы шоттар мен топтар бойынша орналастырылады.
333. Оның негізінде төлдеуден алынған малдың жас төлі кіріске жазылатын құжат төлдетуге арналған акт болып табылады, оны мемлекеттік мекеменің тұрақты әрекет ететін комиссиясы жасайды.
334. Жануарлардың жас төлін талдама есепке алу - түрлері мен жас топтары бойынша, ал жемдеудегі жануарлар бойынша - тек түрлері бойынша Нысандар альбомының 395 нысанды жануарларды есепке алу кітабында жүргізіледі. Деректерді есепке алу жануарлардың тірі салмағы, өсімі, салмақ өсімі туралы мәліметтерді алуға мүмкіндікті қамтамасыз етеді.

Все биологические активы находятся на ответственном хранении лиц, назначенных приказом руководителя государственного учреждения. Ответственные лица ведут инвентарные списки биологических активов по объектно по форме БА-3 и БА-3А "Инвентарная карточка учета биологических активов (животные) в государственных учреждениях" и "Инвентарная карточка учета биологических активов (растения) в государственных учреждениях" Альбома форм. Ответственные лица следят за сохранностью и ведут учет всех изменений. Инвентарные карточки формы БА-3 и БА-3А Альбома форм регистрируются в описи инвентарных карточек по учету долгосрочных активов в государственных учреждениях формы ДА-10 Альбома форм. Опись ведется в одном экземпляре. Записи в ней производятся в разрезе групп долгосрочных активов с указанием года открытия карточек. Для каждой группы отводится соответствующее количество страниц. Нумерация ведется по каждой группе, начиная с номера 1.
Инвентарные карточки хранятся в картотеках бухгалтерской службы, в которых они располагаются по соответствующим субсчетам и группам с подразделением внутри их по материально-ответственным лицам, а в централизованных бухгалтериях - дополнительно и по обслуживаемым государственным учреждениям.
При смене ответственного лица производится инвентаризация биологических активов, находящихся на его хранении, о чем составляется приемо-сдаточный акт по форме БА-1 и БА-1А Альбома форм, который утверждается руководителем государственного учреждения или лицом им уполномоченным.
Сноска. Пункт 331 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695; от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
332. Учет биологических активов ведется в разрезе инвентарных объектов по местам их хранения и ответственным лицам.
Инвентарные карточки хранятся в картотеках бухгалтерской службы, в которых они располагаются по соответствующим субсчетам и группам с подразделением внутри их по материально-ответственным лицам, а в централизованных бухгалтериях - дополнительно и по обслуживаемым государственным учреждениям.
333. Документ, на основании которого приходуется молодняк животных, полученный от приплода является акт на приплод, который составляется постоянно действующей комиссией государственного учреждения.
334. Аналитический учет молодняка животных ведется по видам и возрастным группам, а животных на откорме - только по видам в книге учета животных - форма 395 Альбома форм. Учет данных обеспечивает возможность получения данных о живом весе, привесе, приросте животных, приплоде.

335. Биологиялық активтердің шығып қалуы мен есептен шығуы Нысандар альбомының БА-2 "Биологиялық активтерді (жануарларды) есептен шығару актісі" және БА-2А "Биологиялық активтерді (өсімдіктерді) есептен шығару актісі" нысанын ресімдеумен жүзеге асырылады.
12-тарау. Материалдық емес активтерді есепке алу тәртібі
Ескерту. 12-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
336. Объект материалдық емес актив анықтамасына жауап беру үшін ол материалдық емес активті тану өлшемдеріне, яғни сәйкестендірімділікке, ресурстарды басқаруға және болашақ экономикалық пайданың болуына жауап беруі тиіс.
Материалдық емес актив егер:
оны ұйымнан бөлу мүмкін болса, яғни егер мемлекеттік мекеме оны жеке не онымен шарт бойынша тығыз байланысты активпен немесе міндеттемемен бірге сатуға, жалға беруге немесе айырбастауға құқылы болса; немесе
ол заңды құқықтардан туады, олардың берілетіндіктері немесе мемлекеттік мекемелерден бөлінетіндіктеріне қарамастан, немесе басқа құқықтар мен міндеттемелерден туады.
Мысалы, компьютермен басқарылатын станокқа арналған бағдарламалық қамтамасыз ету, бұл арнайы бағдарламалық қамтамасыз етусіз жұмыс атқара алмайтын станок үшін оның ажырамас бөлігі болып саналады және негізгі құралдарға арналған тәртіппен есепке алынады. Осы жағдай компьютердің операциялық жүйесіне де қатысты. Егер бағдарламалық қамтамасыз ету ол тиесілі жабдықтың ажырамас бөлігі болып табылмаса, ол материалдық емес актив ретінде есептеледі.
Бақылау мынаны бiлдiредi:
материалдық емес активті пайдаланудан болашақта экономикалық пайда және қызмет әлеуетін алу құқығы (заңдық құжаттармен ресімделген құқық - патент, лицензия);
материалдық емес активті пайдаланудан түсетін пайдаға басқалардың қол жеткізуіне тыйым салу мүмкіндігі.
Ескерту. 336-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
337. Материалдық емес активтердің бухгалтерлік есебі дұрыс құжаттамалық ресімдеуді және мемлекеттік мекеме ішінде олардың ауысу түсімдері мен шығып қалуын есепке алу тізілімдерінде уақытылы көрсетілуін, сондай-ақ әрбір материалдық емес активтердің сақталуын және дұрыс қолданылуын қамтамасыз етуі тиіс.
338. Мемлекеттік мекеменің материалдық емес активтерін есепке алу үшін мынадай шоттар/қосалқы шоттар арналған:
2710 "Материалдық емес активтер";
2720 "Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы";
2412 "Материалдық емес активтерге күрделі салымдар".

335. Выбытие и списание биологических активов осуществляется оформлением "Акта на списание биологических активов (животных)" формы БА-2 Альбома форм и "Акта на списание биологических активов (растений)" формы БА-2А Альбома форм.
Глава 12. Порядок учета нематериальных активов
Сноска. Заголовок главы 12 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
336. Для того чтобы объект отвечал определению нематериального актива, он должен отвечать критериям признания нематериального актива, то есть идентифицируемости, контролю над ресурсами и наличию будущих экономических выгод.
Нематериальный актив является идентифицируемым, если:
его можно отделить от организации, то есть если государственное учреждение может его продать, сдать в аренду или обменять, либо отдельно, либо вместе со связанным с ним договором, активом или обязательством; или
он возникает из юридических прав, независимо от того, являются ли они передаваемыми или отделяемыми от государственных учреждений или от других прав и обязательств.
Например, программное обеспечение для станка с компьютерным управлением, который не может функционировать без данного специального программного обеспечения, является неотъемлемой частью соответствующего оборудования и учитывается в порядке, предусмотренном для основных средств. То же самое справедливо и по отношению к операционной системе компьютера. Если программное обеспечение не является неотъемлемой частью оборудования, к которому оно относится, то оно учитывается как нематериальный актив.
Контроль означает:
право на получение будущих экономических выгод и потенциала услуг от использования нематериального актива (право, оформленное юридическими документами - патент, лицензия);
возможность запретить доступ других к выгодам от использования нематериального актива.
Сноска. Пункт 336 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
337. Бухгалтерский учет нематериальных активов должен обеспечить правильное документальное оформление и своевременное отражение в регистрах учета поступления их перемещения внутри государственного учреждения и выбытия, а также контроль за сохранностью и правильным использованием каждого нематериального актива.
338. Для учета нематериальных активов государственного учреждения предназначены счета/субсчет:
2710 "Нематериальные активы";
2720 "Накопленная амортизация и обесценение нематериальных активов";
2412 "Капитальные вложения в нематериальные активы".

339. Материалдық емес актив мынадай:
осы активтің қолданылуына қатысты болашақ экономикалық табыстар және қызметтер әлеуетінің ұйымға келетіні ықтималдылығы болса, және
активтің құны сенімді бағаланған болса танылады.
340. Материалдық емес актив бастапқыда нақты құны бойынша өлшенеді, ол құн сенімді өлшенуі және мына көрсеткіштерді қамтуы тиіс:
сауда жеңілдіктерін және арзандатуларын шегеруден кейін импорттық баждарды және сатып алуға салынатын өтелмейтін салықтарды қоса алғанда материалдық емес активті сатып алу құнын;
активті мақсаты бойынша пайдалану үшін жұмыс істеу жай-күйіне келтіруге жұмсалған кез келген тікелей шығындар.
Тікелей шығындарға мыналар жатқызылуы мүмкін:
активті жұмыс істеу жай-күйіне келтіруге байланысты пайда болатын қызметкерлерге сыйақы төлеуге байланысты шығындар;
активті жұмыс істеу жай-күйіне келтіруге байланысты пайда болатын кәсіби қызметтерді төлеуге жұмсалатын шығындар;
активтің тиісті жұмыс істеуін тексеруге жұмсалған шығындар.
Материалдық емес активтің іс жүзіндегі құнының құрамына енгізілмейтін шығындарға мыналар жатқызылуы мүмкін:
жаңа өнімдерді немесе қызметті енгізуге байланысты шығындар (жарнамаға және оларды жылжыту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге жұмсалатын шығындарды қоса алғанда);
әкімшілік және басқа да жалпы үстеме шығыстар.
Материалдық емес активтің баланстық құнындағы шығындарды тану актив басшылықтың мақсатына сәйкес пайдалану қалпына келтірілген кезде тоқтатылады.
Ескерту. 340-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
341. Кейбір операциялар материалдық емес активті әзірлеуге байланысты орын алады, бірақ бұл активті басшылықтың мақсатына сәйкес пайдалану үшін тиісті қалыпқа келтіру міндетті болып табылмайды. Бұл міндетті емес операциялар әзірлеу кезеңіне дейін немесе әзірлеу кезеңінде жүзеге асырыла алады. Міндетті емес операциялар активті басшылықтың мақсатына сәйкес пайдалану қалпына келтіру үшін қажетті болып табылмайтындықтан, міндетті емес операциялар бойынша кірістер мен шығыстар қаржы нәтижесінің құрамында туындағаннан кейін дереу танылуы және кірістер мен шығыстардың тиісті санаттарына енгізілуі тиіс.
342. Мемлекеттік мекеме басқа мемлекеттік мекемеден алынған материалдық емес активтердің өзіндік құны деп берілетін материалдық емес активтердің құнын, ал қайтарусыз негізде үшінші тараптан мемлекеттік мекемемен алынған материалды емес активтердің құны деп – оларды алу күніндегі әділ құнды таниды.

339. Нематериальный актив признается, когда:
есть вероятность, что будущие экономические выгоды и потенциал услуг относящиеся к использованию этого актива, будут поступать в организацию,
стоимость актива может быть надежно оценена.
340. Нематериальный актив первоначально измеряется по фактической стоимости, которая должна быть надежно измерена и включает в себя:
цену покупки нематериального актива, включая импортные пошлины и невозмещаемые налоги на покупку, после вычета торговых скидок и уступок;
любые затраты, непосредственно относящиеся к подготовке актива к использованию по назначению.
К прямым затратам могут быть отнесены:
затраты, связанные с вознаграждениями работникам, имеющие непосредственное отношение к приведению актива в рабочее состояние;
затраты на оплату профессиональных услуг, имеющие непосредственное отношение к приведению актива в рабочее состояние;
затраты на проверку надлежащей работы актива.
К затратам, не включаемым в состав фактической стоимости нематериального актива могут быть отнесены:
затраты, связанные с внедрением новых продуктов или услуг (включая затраты на рекламу и проведение мероприятий по их продвижению);
административные и прочие общие накладные расходы.
Признание затрат в составе балансовой стоимости нематериального актива прекращается после того, как актив приведен в состояние, пригодное для его использования в соответствии с намерениями руководства.
Сноска. Пункт 340 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
341. Некоторые операции происходят в связи с разработкой нематериального актива, но не являются обязательными для приведения этого актива в состояние, пригодное для его использования в соответствии с намерениями руководства. Эти необязательные операции могут иметь место как до, так и во время разработки. Поскольку необязательные операции не являются необходимыми для приведения актива в состояние, пригодное для его использования в соответствии с намерениями руководства, то доходы и расходы по необязательным операциям должны признаваться сразу же при их возникновении в составе финансового результата и включаться в соответствующие категории доходов и расходов.
342. Государственное учреждение признает себестоимостью нематериальных активов, полученных от другого государственного учреждения, балансовую стоимость передаваемых нематериальных активов, себестоимостью нематериальных активов, полученных государственным учреждением от третьих сторон на безвозмездной основе, - справедливую стоимость на дату их получения.

343. Ішкі жобаны әзірлеу процесінде немесе әзірлеу сатысында туындайтын материалдық емес актив ұйым мыналарды:
материалдық емес активті құрудың техникалық жүзеге асырылуын, ол пайдалану немесе сату үшін қол жетерліктей болуын;
өзінің материалдық емес активті құру және оны пайдалану немесе сату ниетін;
өзінің материалдық емес активті құруға немесе сатуға қабілеттілігін;
материалдық емес актив ықтимал экономикалық табыстарды алуын;
әзірлемені аяқтау үшін, сондай-ақ материалдық емес активті пайдалану не сату үшін жеткілікті техникалық, қаржылық және басқа ресурстардың бар екендігін;
материалдық емес активті әзірлеу барысында жұмсалған шығындарды сенімді бағалай алу қабілеттілігін көрсете алған кезде ғана танылады.
Материалдық емес активті құруды аяқтау, қолдану және оларды қолданудан пайда алу үшін ресурстардың болуы қажет ресурстарды көрсететін және осы ресурстардың мемлекеттік мекеменің қабілеттігін көрсететін тиісті жоспарлармен көрсетіледі.
Материалдық емес активті құрған кезде мемлекеттік мекеме:
зерттеу сатысындағы шығыстарды олар туындаған кезде шығыстар ретінде мойындайды. Мемлекеттік мекеме зерттеу сатысында болашақ мүмкін экономикалық пайдалар тудыратын материалдық емес активтің бар екенін көрсете алмайды. Алғашқыда шығыс ретінде танылған материалдық емес активтерге шығындар материалды емес активтердің өзіндік құнының бір бөлігі ретінде кейін танылмауы тиіс;
ғылыми әзірлемелер бойынша жұмыстарды орындауға әзірлеме сатысындағы шығындар активтерді тану өлшемдеріне сәйкес болған кезде күрделі салымдарды есепке алу есебіне жатқызылады.
Ескерту. 343-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
344. Күрделі салымдар нақты шығындар бойынша өлшенеді және 2412 "Материалдық емес активтерге күрделі салымдар" қосалқы шотында есепке алынады.
Ғылыми әзірлемелердің аяқталмаған және аяқталған, бірақ қабылданбаған нәтижелері бойынша капиталданған шығындар келесі жылдың балансына ауысады.
Ғылыми жұмыстардың аяқталған және қабылданған нәтижелері қабылдау актісі негізінде тану өлшемдерін сақтаған кезде материалдық емес активтерді есепке алу есебіне жатады. Материалдық емес активтерді тану өлшемдеріне сәйкес болмаған жағдайда шегілген шығындар шығыстарға жатқызылады.
345. Материалдық емес активтерді сатып алу 2710 "Материалдық емес активтер" шоты қосалқы шотының дебеті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті бойынша ескеріледі.

343. Возникающий в процессе разработки или на стадии разработки внутреннего проекта, нематериальный актив признается только в том случае, если организация в полной мере может продемонстрировать следующее:
техническую осуществимость завершения нематериального актива так, чтобы он был доступен для использования или продажи;
свое намерение завершить нематериальный актив и использовать или продать его;
свою способность использовать или продать нематериальный актив;
способ получения вероятных будущих экономических выгод от нематериального актива;
наличие достаточных технических, финансовых и других ресурсов для завершения разработки, а также для использования либо продажи нематериального актива;
способность надежно оценить затраты, относящиеся к нематериальному активу в ходе его разработки.
Наличие ресурсов для завершения создания, использования нематериального актива и получения выгод от его использования может быть продемонстрировано соответствующими планами, показывающими необходимые ресурсы и способность государственных учреждений обеспечить эти ресурсы.
При создании нематериального актива государственным учреждением:
затраты на стадии исследования всегда признаются как расходы на момент их возникновения. На стадии исследований государственное учреждение не может продемонстрировать, что существует нематериальный актив, который будет создавать вероятные будущие экономические выгоды. Затраты на нематериальные активы, признанные первоначально в качестве расхода, не должны впоследствии признаваться как часть себестоимости нематериальных активов;
затраты на стадии разработки на выполнение работ по научным разработкам относятся на счет учета капитальных вложений при соответствии критериям признания активов.
Сноска. Пункт 343 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
344. Капитальные вложения измеряются по фактическим затратам и учитываются на субсчете 2412 "Капитальные вложения в нематериальные активы".
Капитализированные затраты по незаконченным и законченным, но не принятым результатам научных разработок переходят на баланс следующего года.
Законченные и принятые результаты научных работ на основании актов приемки относятся на счета учета нематериальных активов при соблюдении критериев признания. В случае несоответствия критериям признания нематериальных активов понесенные затраты относятся на расходы.
345. Приобретение нематериальных активов учитывается по дебету субсчетов счета 2710 "Нематериальные активы" и по кредиту счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам".

346. Материалдық емес актив бастапқы танудан кейін мынадай модельдердің бірін қолдана отырып есепке алынады:
іс жүзіндегі шығындар бойынша есепке алу моделі;
қайта бағаланған құн бойынша есепке алу моделі.
347. Іс жүзіндегі шығындар бойынша есепке алу моделі:
материалдық емес актив бастапқы танудан кейін жинақталған амортизацияны және құнсызданудан болған кез келген жинақталған шығындарды шегере отырып өзіндік құны бойынша есепке алынады.
348. Қайта бағаланған құн бойынша есепке алу моделі: бастапқы танылғаннан кейін материалдық емес актив қайта бағалау құны бойынша есепке алынуы тиіс, ол кез келген кейінгі жинақталған амортизацияны алып тастағаннан кейін қайта бағалау күніндегі әділ бағасы болып табылады.
Материалдық емес активтің әділ құны егер ол материалдық емес активтердің осы түрі үшін активтік нарыққа сілтеме жасау арқылы айқындалса ғана, сенімді бағалануы мүмкін. Белсенді нарық болмаған жағдайда материалдық емес актив іс жүзіндегі шығындар бойынша ескеріледі.
Материалдық емес активтің баланстық құны жылдың аяғында есепті күндегі әділ құннан елеулі ерекшеленбеуі тиіс. Қайта бағалау бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган белгілеген мерзімде және кезеңде жүргізіледі.
Ескерту. 348-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
349. Материалдық емес активті қайта бағалау негізгі құралдарды есепке алғанда қолданылатын қағидаттар бойынша жүргізіледі, мысалы:
құнның артуы тікелей таза активтердің/капиталдың есебіне (5112 "Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв" қосалқы шотына) кредиттелуі тиіс;
құнның төмендеуі бұрын танылған құнның өсуімен жабылған жағдайлардан басқа кезеңнің шығыстарына жатқызылады;
осы сыныптағы барлық материалдық емес активтер қайта бағалануы тиіс.
Егер активтер сыныбының баланстық құны қайта бағалау нәтижесінде жоғарыласа, онда мұндай ұлғаю 5112 "Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв" қосалқы шотының кредитіне тікелей жатқызылады. Егер бұрын активтер сыныбының төмендеуі танылса, онда келесі қайта бағалаумен байланысты сол активтер сыныбының құны артқан кезде, құнның төмендеуінің қайтарымы жүргізіледі.
Егер активтер сыныбының баланстық құны қайта бағалау нәтижесінде төмендесе, азаю есепті жылдың қаржылық нәтижесінде танылады. Алайда, егер бұрын актив құнының артуы танылса, кез келген кредиттік қалдық көлемінде азаю 5112 "Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв" қосалқы шотының дебетіне тікелей жатқызылуы тиіс.
Бір активтер сыныбы ішіндегі жекелеген активтердің қайта бағалауынан құнның артуы не төмендеуі осы сынып ішінде өзара есептесілуі тиіс, бірақ басқа активтер сыныбына жататын активтермен өзара есептеспеуі тиіс.

346. После первоначального признания нематериальный актив учитывается с применением одной из следующих моделей:
модель учета по фактическим затратам;
модель учета по переоцененной стоимости.
347. Модель учета по фактическим затратам: после первоначального признания нематериальный актив учитывается по себестоимости за вычетом накопленной амортизации и накопленных убытков от обесценения.
348. Модель учета по переоцененной стоимости: после первоначального признания нематериальный актив должен учитываться по переоцененной стоимости, которая представляет собой справедливую стоимость на дату переоценки минус любая последующая накопленная амортизация.
Справедливая стоимость нематериального актива может быть оценена надежно только в том случае, если она определяется со ссылкой на активный рынок для этого вида нематериальных активов. В случае отсутствия активного рынка нематериальный актив учитывается по фактическим затратам.
На конец года балансовая стоимость нематериального актива не должна существенно отличаться от справедливой стоимости на отчетную дату. Переоценка проводится в сроки и период, установленные центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 348 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
349. Переоценка нематериального актива проводится по тем же принципам, что и при учете основных средств:
увеличение стоимости должно быть кредитовано непосредственно на счет чистых активов/капитала (субсчета 5112 "Резерв на переоценку нематериальных активов");
снижение стоимости относится на расходы периода, кроме случаев, когда оно покрывается ранее признанным увеличением стоимости;
все нематериальные активы данного класса должны переоцениваться.
Если в результате переоценки балансовая стоимость класса активов повышается, то это увеличение должно быть непосредственно отнесено в кредит субсчета 5112 "Резерв на переоценку нематериальных активов". Если ранее было признано уменьшение стоимости класса активов, то при увеличении стоимости того же класса активов, связанном с последующей переоценкой, производится возвращение уменьшения стоимости.
Если балансовая стоимость класса активов уменьшается в результате переоценки, уменьшение признается на финансовом результате отчетного года. Однако уменьшение должно заноситься непосредственно в дебет субсчета 5112 "Резерв на переоценку нематериальных активов" в объеме любого кредитного остатка в случае, если ранее было признано увеличение стоимости актива.
Увеличения и уменьшения стоимости от переоценки, относящиеся к отдельным активам внутри одного класса активов, должны взаимозачитываться внутри этого класса, но не должны взаимозачитываться с активами, принадлежащими другим классам активов.

350. Егер материалдық емес актив қайта бағаланатын болса, қайта бағалау күнгі кез келген жинақталған амортизация не:
активтің баланстық құнының өзгеруіне, активтің баланстық құнын қайта бағалағаннан кейін оның қайта бағалау құнына тең болатындай теңбе-тең қайта саналады;
активтің баланстық құнын азайту жолымен есептен шығарылады, ал таза шама активтің қайта бағаланған құнына дейін қайта есептеледі.
351. Жүйелі негізде активтің амортизацияланатын құнын оны пайдалы қолдану мерзімі ішінде бөлу үшін амортизацияны есептеудің түрлі әдістері қолданылуы мүмкін:
тозуды біркелкі есептеу әдісі;
азаятын қалдық әдісі;
өнім (өндірістік) бірліктерінің әдісі.
Тозуды біркелкі есептеу әдісі активті пайдалы қолдану мерзімі ішінде тұрақты аударымдарға әкеп соқтырады.
Азаятын қалдық әдісі активті пайдалы қолдану мерзімінің ішінде аударымдарды азайтуға әкеп соқтырады.
Өнімнің бірліктер әдісі алынған өнімнің күтілетін пайдаланылуына немесе санына негізделген аударымдарға әкеп соқтырады.
Материалдық емес активті пайдалы қолдану мерзімі әрбір есепті күнге қарастырылады.
Материалдық емес активтің тарату құны нөлге тең деп қабылданады.
352. Тозудың біркелкі есептеу әдісін қолдану кезінде материалдық емес активтердің амортизациясын есептеу мынадай тәсілдермен:
1) амортизацияның белгіленген нормаларын пайдалана отырып;
2) активті пайдалы қолданудың белгілі бір мерзімін пайдалана отырып жүргізіледі.
353. Амортизацияның белгіленген нормаларын пайдалана отырып материалдық емес активтер амортизациясының сомасы материалдық емес активтердің бастапқы құнын (қайта бағаланғандар үшін – ағымдағы құнды) тозудың бекітілген жылдық нормаларына сүйене отырып анықталған амортизацияның ай сайынғы нормаларына көбейту жолымен анықталады.
354. Негізгі құралдар объектілерін амортизациялау әдісі мен тәсілі бірыңғай есеп саясатымен анықталады және кезеңнен кезеңге кезекті қолданылады.
355. Материалдық емес активтердің амортизациясы ай сайын есептеледі. Материалдық емес активтердің амортизациясын есептеу бастапқы тану айынан кейінгі айдың 1-і күнінен басталады және шығып қалу айынан кейінгі айдың 1 күнінен тоқтатылады.
356. Материалдық емес активтер бойынша амортизация есептеу 7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар" шотының дебеті және 2721 "Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі. Алайда кейде активте жасалған болашақ экономикалық пайдалар басқа активтердің өндірісі кезінде сіңіп кетеді. Бұл жағдайда есептелген амортизация осындай басқа активтің іс жүзіндегі құнының бір бөлігін құрайды және оның баланстық құнына енгізіледі.

350. Если нематериальный актив переоценивается, то любая накопленная амортизация на дату переоценки либо:
переоценивается пропорционально, с изменением балансовой стоимости актива так, чтобы балансовая стоимость актива после переоценки равнялась его переоцененной стоимости;
списывается путем уменьшения балансовой стоимости актива, а чистая величина пересчитывается до переоцененной стоимости актива.
351. Для распределения амортизируемой стоимости актива на систематической основе на протяжении срока его полезного использования могут применяться разнообразные методы начисления амортизации:
метод равномерного начисления износа;
метод уменьшающегося остатка;
метод единиц продукции (производственный).
Метод равномерного начисления износа приводит к постоянным отчислениям на протяжении срока полезного использования актива.
Метод уменьшающегося остатка приводит к уменьшению отчислений на протяжении срока полезного использования актива.
Метод единиц продукции приводит к отчислениям, основанным на ожидаемом использовании или количестве полученной продукции.
Срок полезного использования нематериального актива рассматривается на каждую отчетную дату.
Ликвидационная стоимость нематериального актива принимается равной нулю.
352. При применении метода равномерного начисления износа начисление амортизации нематериальных активов производится следующими способами:
1) с использованием установленных норм амортизации;
2) с использованием определенного срока полезного использования актива.
353. Сумма амортизации нематериальных активов с использованием установленных норм амортизации определяется путем умножения первоначальной стоимости (текущей стоимости - для переоцененных) нематериальных активов на ежемесячную норму амортизации, определенную исходя из утвержденных годовых норм износа.
354. Метод и способ амортизации объектов основных средств определяется единой учетной политикой и последовательно применяется из периода в период.
355. Амортизация нематериальных активов начисляется ежемесячно. Начисление амортизации нематериальных активов начинается с 1 числа месяца следующего за месяцем первоначального признания и прекращается с 1 числа месяца, следующего за месяцем выбытия.
356. Начисление амортизации по нематериальным активам отражается по дебету счета 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов" и кредиту субсчета 2721 "Накопленная амортизация нематериальных активов". Однако иногда будущие экономические выгоды, заключенные в активе, поглощаются при производстве других активов. В этом случае начисленная амортизация составляет часть фактической стоимости такого другого актива и включается в его балансовую стоимость.

357. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
358. Мемлекеттік мекеме пайдалы қызмет мерзімі белгіленбеген материалдық емес активті құнсыздануды оның өтелетін сомасының жыл сайынғы негізінде, сондай-ақ әрқашан да материалдық емес активтің ықтимал құнсыздану белгісі болған кезде баланстық құнымен салыстыру жолымен тестілеуі тиіс. Материалдық емес активтердің құнсыздануы түгендеу комиссиясының актісі негізінде түгендеу қорытындысы бойынша мынадай жазбамен көрсетіледі: 7440 "Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар" шотының дебеті және 2722 "Материалдық емес активтердің құнсыздануына арналған резерв" қосалқы шотының кредиті.
Мемлекеттік мекемедегі материалдық емес активтердің құнсыздану фактілерін анықтау рәсімі осы қағидалардың "Активтердің құнсыздануы" бөлімінің ережелеріне сәйкес танылады.
Ескерту. 358-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
359. Материалдық емес активті тану ол істен шығарылғаннан кезде тоқтатылады.
Материалдық емес активті тануды тоқтатуға байланысты туатын кірістер немесе шығыстар егер мұндайлар болса есептен шығарудан түскен таза түсімдер мен активтің баланстық құнының арасындағы айырма ретінде анықталады. Олар активті тануды тоқтату сәтінде ағымдағы жылдың қаржы нәтижесінің құрамында тануға жатады.
Ескерту. 359-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
360. Мемлекеттік мекеме материалдық емес активтердің қатардан шығуын мынадай корреспонденциялармен көрсетеді:
баланстық құнға – 7420 "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар" шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Материалдық емес активтер" кіші бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті, бір мезгілде осы актив бойынша жинақталған амортизация сомасына –2721 "Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы" қосалқы шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Материалдық емес активтер" кіші бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті. Осы активтің құнсыздануына есептелген резерв болған кезде құнсызданудан шығынды есептен шығару жөнінде жазба жүзеге асырылады: 2722 "Материалдық емес активтердің құнсыздануына арналған резерв" қосалқы шотының дебеті және "Материалдық емес активтер" кіші бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті;
активтерді сатудан түсетін сома, егер Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен осы соманы қолданудың өзге тәртібі белгіленбесе, мемлекеттік мекемелер бюджет кірісіне аударады және есепте көрсетеді 1231 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шотының дебеті және 6320 "Активтерді істен шығарудан түсетін кірістер", бір мезгілде 7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3131 "Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.

357. Исключен приказом Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
358. Государственное учреждение должно тестировать нематериальный актив с неопределенным сроком полезного использования на предмет обесценения путем сопоставления его возмещаемой величины с его балансовой стоимостью ежегодно, а также всякий раз, когда появляются признаки возможного обесценения данного нематериального актива. Обесценение нематериальных активов отражается по результатам инвентаризации на основании акта инвентаризационной комиссии записью: дебет счета 7440 "Расходы от обесценения активов" и кредит субсчета 2722 "Резерв на обесценение нематериальных активов".
Процедура определения фактов обесценения нематериальных активов в государственном учреждении признается в соответствии с положениями раздела "Обесценение активов" настоящих Правил.
359. Признание нематериального актива прекращается при его выбытии.
Доходы или расходы, возникающие в результате прекращения признания нематериального актива, определяются как разница между чистыми поступлениями от выбытия, если таковые имеют место, и балансовой стоимостью данного актива. Они подлежат признанию в составе финансового результата текущего года в момент прекращения признания актива.
Сноска. Пункт 359 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
360. Государственное учреждение отражает выбытие нематериального актива корреспонденциями:
дебет счета 7420 "Расходы по выбытию долгосрочных активов" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Нематериальные активы" Плана счетов – на балансовую стоимость, одновременно дебет субсчета 2721 "Накопленная амортизация нематериальных активов" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Нематериальные активы" Плана счетов – на сумму накопленной амортизации по данному активу. При наличии начисленного резерва на обесценение данного актива осуществляется запись по списанию убытка от обесценения: дебет субсчета 2722 "Резерв на обесценение нематериальных активов" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Нематериальные активы";
суммы от реализации активов, перечисляются государственными учреждениями в доход бюджета, если решением Правительства Республики Казахстан не установлен иной порядок использования этих сумм и отражает в учете: дебет субсчета 1231 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" и кредит счета 6320 "Доходы от выбытия активов", одновременно дебет счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3131 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов".

Ескерту. 360-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695; өзгеріс енгізілді - 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
360-1. 2412 "Материалдық емес активтерге күрделі салымдар" қосалқы шоты бойынша ұзақ мерзімді активтерді қабылдау, беру, істен шығару, есептен шығару бойынша операциялар" материалдық емес активтер бойынша ұқсас операциялармен жүргізіледі.
Ескерту. Ереже 360-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
361. Материалдық емес активтер объектісін қабылдау-тапсыруды ресімдеу үшін Нысандар альбомының НОС-1 нысанды материалдық емес активтерді қабылдау-тапсыру актісі қолданылады.
Актіде материалдық емес активтер түрінің дәл атауы, оның мемлекеттік мекемеге тапсырылу күні, объектілердің сипаттамасы, оның бастапқы құны, тозу нормасы және басқа қажетті деректер көрсетіледі.
Материалдық емес объектілердің қабылдануын ресімдеу кезінде акт материалдық емес әрбір объектіге бір данада жасалады. Бірнеше бір үлгідегі материалдық емес объектілердің қабылдануын ресімдейтін жалпы акт жасауға рұқсат беріледі. Акт ресімделген соң материалдық емес активтердің объектісін немесе оны пайдалану тәртібін сипаттайтын қосымша құжаттармен бірге немесе мемлекеттік мекеменің осы объекіге мүліктік құқықтарын растайтын басқа құжаттармен бірге бухгалтерлік қызметке тапсырылады, оған бас бухгалтер және мемлекеттік мекеменің басшысы немесе олар уәкілеттік берген тұлғалар қол қояды және бекітеді.
Ескерту. 361-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
362. Материалдық емес активтерді бір мемлекеттік мекемеден екіншісіне беру кезінде акт беруші және қабылдаушы тараптар үшін екі данада жасалады.
363. Материалдық емес активтер қозғалысының талдама есебі мемлекеттік мекемеге түскен барлық материалдық емес активтерді есепке алу үшін қолданылатын Нысандар альбомының НОС-6 нысанды материалдық емес активтерді есепке алу түгендеу карточкасында жүргізіледі. Түгендеу карточкасын бухгалтерлік қызмет материалдық емес активтердің әр объектісіне ашады. Түгендеу карточкасында материалдық емес активтің толық атауы, қабылдау күні, тіркеу нөмірі, бастапқы құны, амортизация нормасы, құнсыздану сомасы және есептен шығу себебі көрсетіледі.
Нысан мемлекеттік мекеменің материалдық емес активтер объектісін алу фактісін растайтын құжат "Материалдық емес активтерді қабылдау-тапсыру актісі", техникалық және басқа құжаттама негізінде бір данада толтырылады.

Сноска. Пункт 360 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
360-1. Операции по приему, передаче, выбытию, списанию долгосрочных активов по субсчету 2412 "Капитальные вложения в нематериальные активы" производятся аналогично операциям по нематериальным активам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 360-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
361. Для оформления приемки-передачи объекта нематериальных активов применяется акт приемки-передачи нематериальных активов форма НОС-1 Альбома форм.
В акте должно быть указано точное наименование вида нематериальных активов, дата его передачи государственному учреждению, характеристика объектов, его первоначальная стоимость, норма амортизации и другие необходимые данные.
При оформлении приемки нематериальных объектов акт составляется в одном экземпляре на каждый объект нематериальных активов. Допускается составление общего акта, оформляющего приемку нескольких однотипных нематериальных активов. Акт после его оформления с приложенной документацией, описывающей сам объект нематериальных активов или порядок его использования, или документы, подтверждающие те или иные имущественные права государственного учреждения, относящиеся к данному объекту, передается в бухгалтерскую службу, подписывается главным бухгалтером и утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченными ими лицами.
Сноска. Пункт 361 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
362. При передаче нематериальных активов от одного государственного учреждения другому, акт составляется в двух экземплярах, для сдающей и принимающей сторон.
363. Аналитический учет движения нематериальных активов ведется в инвентарной карточке учета нематериальных активов форма НОС-6 Альбома форм, которая применяется для учета всех видов нематериальных активов, поступивших в государственное учреждение. Инвентарная карточка открывается бухгалтерской службой на каждый отдельный объект нематериальных активов. В инвентарной карточке указываются полное наименование нематериального актива, дата принятия, регистрационный номер, первоначальная стоимость, норма амортизации, сумма амортизации, сумма обесценения и причина выбытия.
Форма заполняется в одном экземпляре на основании документа, подтверждающего факт получения государственным учреждением объекта нематериальных активов "Акта приема-передачи нематериальных активов", технической и другой документации.

Нысандар альбомының НОС-6 нысанды түгендеу карточкалары Нысандар альбомының ҰМА-10 нысанды мемлекеттік мекемелерде ұзақ мерзімді активтерді есепке алу жөніндегі түгендеу карточкаларының тізімдемесінде тіркеледі. Тізімдеме бір данада жүргізіледі. Ондағы жазбалар карточкаларды ашу жылын көрсете отырып ұзақ мерзімді активтердің топтары бөлінісінде жүргізіледі. Әрбір топ үшін тиісті беттер саны беріледі. Нөмірлеу 1-нөмірден бастап әрбір топ бойынша жүргізіледі. Орталықтандырылған бухгалтерияларда әрбір қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекеме бойынша осы тәртіппен жүргізіледі. Ұзақ мерзімді активтер шығып қалған және ауыстырған кезде тізімдеменің "Ескерту" бағанында мемориалды ордердің күні (күні, айы, жылы) және нөмірі көрсетіледі.
Түгендеу карточкалары бухгалтерлік қызмет картотекаларында сақталады, онда олар өз ішінде материалдық жауапты тұлғалар бойынша бөле отырып тиісті қосалқы шоттар мен топтар бойынша, ал орталықтандырылған бухгалтерияларда – қосымша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер бойынша да орналастырылады.
Ескерту. 363-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
364. Материалдық емес активтерді қабылдау-тапсыру актісі" материалдық емес активтерді басқа мемлекеттік мекемеге тапсыру кезінде есептен шығуы туралы белгі жасауға негіз болып табылады.
Материалдық емес активтерді есептен шығару тәртібі негізгі құралдарға ұқсас жүргізіледі. Материалдық емес активтерді есептен шығаруды ресімдеу үшін "Нысандар альбомының НОС-3 нысанының "Материалдық емес активтерін есептен шығару актісі" қолданылады.
Ескерту. 364-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13-тарау. Жалдауды есепке алу тәртібі
Ескерту. 13-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
365. Жалдау төмендегідей жіктеледі:
егер ол жалдау мерзімі аяқталғаннан кейін меншік құқығының ауысуына қарамастан, активті иеленуге байланысты барлық тәуекелдер мен пайдаларды дерлік беруді білдіретін болса;
егер ол активті иеленуге байланысты барлық тәуекелдер мен пайдаларды дерлік беруді білдірсе, операциялық жалдау.
Жалдауды қаржылық немесе операциялық ретінде жіктеу көп жағдайда операцияның мазмұнына, шарттың талаптарына байланысты болады және жалдаудың басталған күніне жүргізіледі.
Жалдау шартының басталуы – жалдау туралы шартты жасау немесе тараптардың негізгі жалдау шарттарына қатысты міндеттемелер қабылдауының неғұрлым ерте күні.
Жеке немесе жиынтықта әдетте жалдауды қаржылық ретінде жіктеуге алып келетін жағдайларға мыналар жатқызылады:
жалдау шарты жалдау мерзімінің соңында активті иелену құқығын жалға алушыға беруді көздейді;
жалға алушының жалдау мерзімінің басында осы құқықты іске асыру күні әділ құннан айтарлықтай төмен бағаға осы активті сатып алуға құқығы бар, ал жалдауды қабылдаған күні бұл құқықтың жүзеге асырылатыны туралы негізделген сенім бар;
жалдау мерзімі меншік құқығын беру болмаған кезде де, активтің экономикалық қызмет мерзімін елеулі бөлігіне қолданылады;
жалдау қарым-қатынастарының басталу күніне келтірілген ең төменгі жалдау төлемдерінің келтірілген құны жалдау мәні болып табылатын активтің әділ құнына іс жүзінде тең;
жалға берілген активтердің маманданған сипаты бар, оларды жалдаушы ғана елеулі өзгертусіз пайдалана алады.

Инвентарные карточки формы НОС-6 Альбома форм регистрируются в описи инвентарных карточек по учету долгосрочных активов в государственных учреждениях формы ДА-10 Альбома форм. Опись ведется в одном экземпляре. Записи в ней производятся в разрезе групп долгосрочных активов с указанием года открытия карточек. Для каждой группы отводится соответствующее количество страниц. Нумерация ведется по каждой группе, начиная с номера 1. В централизованных бухгалтериях описи ведутся в таком же порядке по каждому обслуживаемому государственному учреждению. При выбытии и перемещении долгосрочных активов в графе "Примечание" описи указывается дата (число, месяц, год) и номер мемориального ордера.
Инвентарные карточки хранятся в картотеках бухгалтерской службы, в которых они располагаются по соответствующим субсчетам и группам с подразделением внутри их по материально-ответственным лицам, а в централизованных бухгалтериях - дополнительно и по обслуживаемым государственным учреждениям.
Сноска. Пункт 363 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
364. Основанием для отметок о выбытии нематериальных активов при передаче другому государственному учреждению является "Акт приемки-передачи нематериальных активов".
Порядок списания нематериальных активов производится аналогично основным средствам. Для оформления списания нематериальных активов применяется "Акт на списание нематериальных активов" форма НОС-3 Альбома форм.
Сноска. Пункт 364 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
Глава 13. Порядок учета аренды
Сноска. Заголовок главы 13 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
365. Аренда классифицируется как:
финансовая аренда, если она подразумевает передачу практически всех рисков и выгод, связанных с владением активом независимо от перехода прав собственности по истечении срока аренды;
операционная аренда, если она не подразумевает передачу практически всех рисков и выгод, связанных с владением активом.
Классификация аренды в качестве финансовой или операционной в большей степени зависит от содержания операции, условий договора и производится на начальную дату аренды.
Начало арендного договора - наиболее ранняя дата заключения договора об аренде или принятия сторонами обязательств в отношении основных условий аренды.
К обстоятельствам, которые по отдельности или в совокупности обычно приводят к классификации аренды как финансовой относятся:
договор аренды предусматривает передачу права собственности на актив арендатору в конце срока аренды;
арендатор имеет право на покупку актива по цене, которая, как ожидается, будет настолько ниже справедливой стоимости на дату реализации этого права, что на дату начала арендных отношений можно обоснованно ожидать реализации этого права;
срок аренды распространяется на значительную часть срока экономической службы актива даже при отсутствии передачи права собственности;
на дату начала арендных отношений приведенная стоимость минимальных арендных платежей практически равна справедливой стоимости актива, являющегося предметом аренды;
сданные в аренду активы имеют такой специализированный характер, что только арендатор может использовать их без значительной модификации.

366. Мемлекеттік мекеме мыналарды:
пайдалы қазбаларды, мұнайды, табиғи газ және өзге де қалпына келтірілмейтін табиғат ресурстарына жасалған барлауға немесе пайдалануға жалдауды;
кинофильмдер, бейнежазбалар, пьесалар, қолжазбалар, патенттер мен авторлық құқық сияқты объектілер бойынша лицензиялық келісімдерді қоспағанда барлық жалдау түрлерін есепке алу үшін осы бөлімнің ережелерін қолданады.
Осы бөлімнің ережелері мыналарды:
жалға алушының иелігіндегі және инвестициялық жылжымайтын мүлік ретінде ескерілетін жылжымайтын мүлікті;
жалға берушінің операциялық жалға беру шарты бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлкін;
жалға алушылардың қаржылық жалдау шарттарында қолда бар биологиялық активтерін;
жалға берушілер операциялық жалдау шарттары бойынша жалға берген биологиялық активтерді бағалау үшін негіз ретінде қолданылмайды.
367. Мемлекеттік мекеменің жалдау бойынша операцияларды есепке алуы үшін мынадай шоттар алынған:
1270 "Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек";
2220 "Жал бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешек";
3260 "Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
4120 "Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек".
368. Жалға алушы осы операцияны мынадай корреспонденциямен көрсетеді: "Негізгі құралдар", "Инвестициялық жылжымайтын мүлік", "Биологиялық активтер" немесе "Материалдық емес активтер", 4120 "Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті.
Мемлекеттік мекеме тану сәтінде, сондай-ақ есепті жылдың аяғында жалдау бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің ағымдағы бөлігін бөліп береді: 4120 "Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шотының дебеті және 3260 "Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті.
Қаржылық жалдауға байланысты жалдаушы жүзеге асырған қызметке тікелей жатқызылатын ретінде анықталған шығындар актив ретінде танылған сомаға қосылады.
Активтер мен міндеттемелер бастапқы жалдау күніне анықталған соманың ішіндегі ең төмен сомада танылады:
жалға берілген мүліктің әділ құны; және
ең төменгі жалдау төлемдерінің дисконтталған құны.
Активті жалға алушы амортизациялайды. Жалға алынатын активтің амортизацияланатын құны өзінің жеке амортизацияланатын активтері үшін жалға алушы қабылдайтын амортизация саясатына сәйкес қолдануды күтетін мерзім бойы әр есеп кезеңіне бөлінеді: 7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар" шотының дебеті және жиналған амортизацияны көрсету бойынша тиісті қосалқы шоттың кредиті.
Мемлекеттік мекеме жалданатын активтердің баланстық құнын осы қағидалардың "Активтердің құнсыздануы" бөлімінің ережелеріне сәйкес құнсыздану тұрғысынан мерзімді қайта қарастыруы тиіс.

366. Государственное учреждение применяет положения настоящего раздела для учета всех видов аренды, за исключением:
аренды на разведку или использование полезных ископаемых, нефти, природного газа и аналогичных невозобновимых ресурсов;
лицензионных соглашений по таким объектам, как кинофильмы, видеозаписи, пьесы, рукописи, патенты и авторские права.
Положения данного раздела не применяются в качестве основы для оценки:
недвижимости, находящейся во владении арендатора и учитываемой в качестве инвестиционной недвижимости;
инвестиционной недвижимости, предоставленной арендодателем в операционную аренду;
биологических активов, находящихся у арендатора на условиях финансовой аренды;
биологических активов, предоставляемых арендодателями на условиях операционной аренды.
367. Для учета государственным учреждением операций по аренде предназначены счета:
1270 "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде";
2220 "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде";
3260 "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде";
4120 "Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде".
368. При учете финансовой аренды арендаторы в начале срока аренды признают в своих отчетах о финансовом положении в качестве:
активов - активы, приобретенные в рамках финансовой аренды;
обязательства - связанные с арендой обязательства.
Арендатор отражает данную операцию следующей корреспонденцией: дебет соответствующий субсчет счета "Основные средства", "Инвестиционная недвижимость", "Биологические активы" или "Нематериальные активы" и кредит счета 4120 "Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде".
В момент признания, а также на конец отчетного года государственное учреждение выделяет текущую часть долгосрочной кредиторской задолженности по аренде: дебет счета 4120 "Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде" и кредит счета 3260 "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде".
Активы и обязательства признаются в сумме, равной наименьшему из определенных на начальную дату аренды:
справедливой стоимости арендуемого имущества и дисконтированной стоимости минимальных арендных платежей.
Актив амортизируется арендатором. Амортизируемая стоимость арендуемого актива систематически распределяется на каждый учетный период в течение срока ожидаемого использования в соответствии с амортизационной политикой, принятой арендатором для собственных амортизируемых активов: дебет счета 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов" и кредит субсчета по отражению накопленной амортизации соответствующего актива.
Государственное учреждение должно периодически пересматривать балансовую стоимость арендуемых активов на предмет обесценения в соответствии с положениями раздела "Обесценение активов" настоящих Правил.

Жалдау бойынша сыйақы есептеуді мемлекетік мекеме 7310 "Сыйақылар бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3250 "Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" шотының кредиті бойынша көрсетеді.
Жалдау міндеттемесін өтеу 3250 "Төлеуге қысқа мерзімді сыйақылар" және 3260 "Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоттарының дебеті және "Ақша қаражаты және олардың баламалары" тиісті қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.
Жалға беруші жалдау мерзімінің басында баланста қаржылық жалдау шеңберінде алынатын жалдау төлемдеріне тең дебиторлық берешекті таниды.
Активті жалдауға беру мынадай жазбамен көрсетіледі: 2220 "Жал бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" шотының дебеті және қаржылық жалдауға берілген активтің тиісті қосалқы шотының кредиті.
Жалдау бойынша сыйақы есептеу 1250 "Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" шотының дебеті және 6210 "Сыйақылар бойынша кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі. Жалдаудан сыйақылар бойынша кірістер бюджет кірістері болып табылады (активтерді басқарудан түсетін кірістерді бюджетке аудару тәртібі "Дебиторлық және кредиторлық берешектер" бөлімінде қарастырылған).
Есепті кезеңнің аяғында мемлекеттік мекеме жалдау бойынша ұзақ мерзімді берешектің ағымдағы бөлігін мынадай жазбамен көрсетеді: 1270 "Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының дебеті және 2220 "Жал бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" шотының кредиті.
Ескерту. 368-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрықтарымен.
369. Операциялық жалдауды есепке алу кезінде жалға алушы операциялық жалдау кезінде жалдау төлемдерін (жүйелі шығыс төлемге байланысты емес) өзге жүйелі негіз қолданушының пайда алудың уақытша кестесінің артық көрсетуін қамтамасыз еткен жағдайдан басқа жағдайларда жалдау мерзімі ішінде тура сызықты негізде бөлінген шығыстар ретінде көрсетеді.
Жалдау төлемдері (жалдау бойынша шығыстар) 7130 "Жал бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3260 "Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Жалға алушы енгізген алдын-ала төлеу сомасы "Өзге активтер мен міндеттемелер" бөліміне сәйкес ескеріледі.
Операциялық жалдауға алынған активтерді жалға алушы 01 "Жалға алынған активтер" баланстан тыс шотында ескереді.
Жалға берушілер баланста осындай активтердің сипатына қарай операциялық жалдау шартындағы активтерді ұсынады.
Операциялық жалдан жалдау кірісі (сақтандыру және қызмет көрсету сияқты ұсынылған қызметтер үшін түсімдерді қоспағанда) өзге жүйелі негіз жалдауға алынған активтен пайданың азаю уақытша кестесін артық ұсынуды қамтамасыз еткен жағдайларды қоспағанда, кірістер құрамында жалдау мерзімі бойы тура сызықты негізде танылады.

Начисление вознаграждения по аренде государственное учреждение отражает по дебету счета 7310 "Расходы по вознаграждениям" и кредиту счета 3250 "Краткосрочные вознаграждения к выплате".
Погашение арендного обязательства отражается по дебету счетов 3250 "Краткосрочные вознаграждения к выплате" и 3260 "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде" и кредиту соответствующих субсчетов счетов "Денежные средства и их эквиваленты" Плана счетов.
Арендодатель в начале срока аренды признает в балансе дебиторскую задолженность в сумме, равной арендным платежам, получаемым в рамках финансовой аренды.
Передача актива в аренду отражается записью: дебет счета 2220 "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде" и кредит соответствующего субсчета актива, переданного в финансовую аренду.
Начисление вознаграждения по аренде отражается по дебету счета 1250 "Краткосрочные вознаграждения к получению" и кредиту счета 6210 "Доходы по вознаграждениям". Доходы по вознаграждениям от аренды являются доходами бюджета (порядок перечисления доходов от управления активами в бюджет рассмотрен в разделе "Порядок учета дебиторская и кредиторская задолженности" настоящих Правил).
На конец отчетного периода государственное учреждение отражает текущую часть долгосрочной задолженности по аренде записью: дебет счета 1270 "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде", кредит счета 2220 "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде".
Сноска. Пункт 368 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
369. При учете операционной аренды арендатор отражает арендные платежи (систематический расход независимо от оплаты) при операционной аренде как расходы, распределенные на прямолинейной основе на протяжении срока аренды, за исключением случаев, когда иная систематическая основа обеспечивает лучшее представление временного графика получения выгод пользователем.
Арендные платежи (расходы по аренде) отражаются по дебету счета 7130 "Расходы по аренде" и кредиту счета 3260 "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде".
Суммы предоплаты, внесенные арендатором, учитываются в соответствии с разделом "Порядок учета прочих активов и обязательств" настоящих Правил.
Активы, полученные в операционную аренду, учитываются арендатором на забалансовом счете 01 "Арендованные активы".
Арендодатели представляют в балансе активы при условии операционной аренды в соответствии с характером таких активов.
Арендный доход (за исключением поступлений за предоставленные услуги, такие как страхование и обслуживание) от операционной аренды признается в составе доходов на прямолинейной основе на протяжении срока аренды, за исключением случаев, когда иная систематическая основа обеспечивает лучшее представление временного графика уменьшения поступления выгод от арендованного актива.

Операциялық жалдаудан түсетін кіріс былайша көрсетіледі: 1270 "Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының дебеті және 6220 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер" шотының кредиті. Жалдаудан сыйақылар бойынша кірістер бюджеттің кірістері болып табылады (активтерді басқарудан түсетін кірістерді аудару "Дебиторлық және кредиторлық берешектер" бөлімінде қарастырылған).
Жалға алу бойынша берешек төленген кезде шоттардың мынадай корреспонденциясы 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" шотының дебеті және 1270 "Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының кредиті бойынша жүзеге асырылады.
Шығындар, оның ішінде жалдау кірісін алу кезінде тартқан шығындар шығыстар құрамында танылады, бұл кезде мынадай тізбек жүзеге асырылады: 7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар" шотының дебеті және 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" қосалқы шотының кредиті.
Ескерту. 369-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
370. Жалдауды құжаттамалық ресімдеу жалға беруші мен жалға алушы арасында жасалған жалдау шартын жасаудан басталады.
Жалға берілген активтерді талдамалы есепке алуды жалға берушілер бойынша активтердің әр объектісі бойынша (жалға берушінің түгендеу нөмірлері бойынша) Нысандар альбомының 296-а нысанды карточкаларында жүргізіледі. "Операцияның мазмұны" бағанында шалдау шартының нөмірі мен күнін, жалға берушінің атауын көрсету қажет.
14-тарау. Өзге активтер мен міндеттемелерді есепке алу тәртібі
Ескерту. 14-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
371. Болашақ кезеңдердің шығыстарына мынадай шығындар жатады: маусымды салаларда өндіріске дайындық жұмыстары бойынша; жаңа өндірістерді, цехтарды, агрегаттарды және кәсіпорындарды игеру бойынша (іске қосу шығыстары), жерлерді қалпына келтіру бойынша; өндірісті ұйымдастырғанда немесе кеңейткенде жұмысшыларды жаппай біржолғы жинау бойынша; ғылыми әдебиетке, газеттерге, журналдарға жылдық жазылу сомасы; келесі есеп кезеңі үшін төленген жалдау төлемі (аванспен); алдын-ала төленіп қойған сақтандыру төлемдерінің сомасы және басқа шығыстар.
Есептеу қағидатына сәйкес кірістер есепке алу жазбаларында көрсетіледі және кірістерді алуға байланысты ақша қаражатының немесе өзге активтердің түсу шамасына қарамай, олар жататын сол кезеңдердің есептілігіне қосылады.

Доход по операционной аренде отражается следующим образом: дебет счета 1270 "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде" и кредит счета 6220 "Прочие доходы от управления активами". Доходы по вознаграждениям от аренды являются доходами бюджета (перечисление доходов от управления активами в бюджет рассмотрено в разделе "Порядок учета дебиторской и кредиторской задолженности" настоящих Правил).
При погашении задолженности по аренде осуществляется следующая корреспонденция счетов: дебет субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям" и кредит счета 1270 "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде".
Затраты, в том числе на амортизацию, понесенные при получении арендного дохода, признаются в составе расходов, при этом осуществляется проводка: дебет счета 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов" и кредит субсчета 2391 "Накопленная амортизация основных средств".
Сноска. Пункт 369 в редакции приказа Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
370. Документальное оформление аренды начинается с составления договора аренды, заключенным между арендодателем и арендатором.
Аналитический учет арендованных активов ведется по арендодателям по каждому объекту активов (по инвентарным номерам арендодателя) на карточках формы 296-а Альбома форм. В графе "Содержание операции" необходимо указать номер и дату договора аренды, наименование арендодателя.
Глава 14. Порядок учета прочих активов и обязательств
Сноска. Заголовок главы 14 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
371. К расходам будущих периодов относятся следующие затраты: по подготовительным к производству работам в сезонных отраслях; по освоению новых производств, цехов, агрегатов и предприятий (пусковые расходы); по рекультивации земель; по единовременному массовому набору рабочих при организации или расширении производства; суммы годовой подписки на научную литературу, газеты, журналы; арендная плата, уплаченная за последующий отчетный период (авансом); уплаченные вперед суммы страховых платежей и другие расходы.
В соответствии с принципом начисления доходы отражаются в учетных записях и включаются в отчетность тех периодов, к которым они относятся, а не по мере поступления денежных средств или прочих активов, с которыми связано получение доходов.

372. Мемлекеттік мекеменің өзге активтер мен міндеттемелерді есепке алуы үшін мынадай шоттар арналған:
1410 "Берілген қысқа мерзiмдi аванстар";
1420 "Алдағы кезеңдердің шығыстары";
1430 "Өзге қысқа мерзiмдi активтер";
2810 "Өзге ұзақ мерзiмдi активтер";
3410 "Алынған қысқа мерзiмдi аванстар";
3420 "Өзге қысқа мерзiмдi міндеттемелері";
4310 "Алдағы кезеңдердің кірістері";
4320 "Өзге ұзақ мерзiмдi міндеттемелері".
373. Аванстық төлем тәртібінде өнім берушілермен және мердігерлермен, сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен есеп айырысуларды есепке алу қаражатты тараптармен келісілген мерзімде және мөлшерде дүркін-дүркін аудару жолымен жүзеге асырылады. Осы шотта мемлекеттік тапсырысты орындағаны үшін орындаушыларға екінші деңгейдегі банктердегі орындаушының шотына тапсырыс берушінің бюджеттік қаражаттарды аудару жолымен жүзеге асырылатын аванстар ескеріледі.
Өнім беруші мен сатып алушы, мердігер мен тапсырыс беруші ай сайынғы негізде іс жүзінде алынған тауарлардың, орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтердің негізінде өз есептерінің жағдайын нақтылайды және шартта немесе келісімде келісілген тәртіппен қайта есептеу мен тиісті төлемді жүргізеді.
Ескерту. 373-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
374. 1410 "Берілген қысқа мерзімді аванстар" шотының дебеті бойынша Шоттар жоспарының "Ақша қаражаты және олардың баламалары" бөлімі шоттарының кредитімен корреспонденцияда берілген аванстардың сомасы көрсетіледі. 1410 "Берілген қысқа мерзімді аванстар" шотының кредиті бойынша 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының дебетімен корреспонденциялауда берілген аванстар сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 374-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
375. Ақылы қызметтерден аванстардың түсімі 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" шотының дебеті және 3410 "Алынған қысқа мерзiмдi аванстар" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Бұрын алынған авансты есепке алу 3410 "Алынған қысқа мерзімді аванстар" шотының дебеті және 1230 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.
Аванстың қолданылмаған сомасын қайтару 3410 "Алынған қысқа мерзiмдi аванстар" шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Ақша қаражаты және олардың баламалары" бөлімі шоттарының тиісті қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.
Талап арыздың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімі өтіп кеткеннен кейін алынған аванстар бойынша талап етілмейтін кредиторлық берешекті есептен шығару 3410 "Алынған қысқа мерзiмдi аванстар" шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.

372. Для учета государственным учреждением прочих активов и обязательств предназначены счета:
1410 "Краткосрочные авансы выданные";
1420 "Расходы будущих периодов";
1430 "Прочие краткосрочные активы";
2810 "Прочие долгосрочные активы";
3410 "Краткосрочные авансы полученные";
3420 "Прочие краткосрочные обязательства";
4310 "Доходы будущих периодов";
4320 "Прочие долгосрочные обязательства".
373. Учет расчетов с поставщиками и подрядчиками, покупателями и заказчиками в порядке авансовых платежей осуществляется путем периодического перечисления средств в сроки и размерах, согласованных сторонами. На данном счете учитываются авансы исполнителям за выполнение государственного заказа, осуществляемые путем перечисления средств с бюджетного счета заказчика на счет исполнителя в банках второго уровня или в органах Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
На ежемесячной основе поставщик и покупатель, подрядчик и заказчик уточняют состояние своих расчетов на основании фактически полученных товаров, выполненных работ или оказанных услуг и производят перерасчет и соответствующий платеж в порядке, обусловленном в договоре или соглашении.
Сноска. Пункт 373 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
374. По дебету счета 1410 "Краткосрочные авансы выданные" отражаются суммы выданных авансов в корреспонденции с кредитом счетов подраздела "Денежные средства и их эквиваленты" Плана счетов. По кредиту счета 1410 "Краткосрочные авансы выданные" отражаются суммы выданных авансов в корреспонденции с дебетом счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам".
Сноска. Пункт 374 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
375. Поступление авансов от платных услуг отражается по дебету счета 1042 "КСН платных услуг" и кредиту счета 3410 "Краткосрочные авансы полученные".
Зачет ранее полученного аванса отражается по дебету счета 3410 "Краткосрочные авансы полученные" и кредиту счетов 1230 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков".
Возврат неиспользованной суммы аванса отражается по дебету счета 3410 "Краткосрочные авансы полученные" и кредиту соответствующих субсчетов счетов подраздела "Денежные средства и их эквиваленты" Плана счетов.
Списание невостребованной кредиторской задолженности по авансам, полученным по истечении срока исковой давности, установленного законодательством Республики Казахстан, отражается по дебету счета 3410 "Краткосрочные авансы полученные" и кредиту счета 6360 "Прочие доходы".

Ескерту. 375-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
376. Болашақ кезеңдердің шығыстары туындаған кезде (мысалы, мерзімді баспаға жылдық жазылуға төлем, пошта байланысы қызметтеріне ақы төлеу, аванспен төленген жалдау төлемі) бухгалтерлік есепте мынадай тізбекпен беріледі: 1420 "Алдағы кезеңдердің шығыстары" шотының дебеті және 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" қосалқы шотының кредиті.
Болашақ кезеңдерге аванстық төленген шығыстар есепті кезеңнің шығыстары деп тани отырып, жүйелі түрде бөлуге жатады. Ағымдағы кезеңге (айға, тоқсанға) жататын төлемдер сомасы 1420 "Алдағы кезеңдердің шығыстары" шотының кредитінен 7140 "Өзге операциялық шығыстар", 7130 "Жал бойынша шығыстар" шотының дебетіне есептен шығарылады.
Ескерту. 376-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 28.12.2015 № 695; 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
377. Есепті кезеңдердің арасындағы кірістердің ара жігін ажырату мемлекеттік мекеменің қаржы қызметінің қорытындыларын нақты анықтау және объективті қаржылық есептілік жасау үшін қажет.
Ағымдағы кезеңге (ай, тоқсан) жататын төлемдердің сомасы 4310 "Алдағы кезеңдердің кірістері" шотының дебетінен Шоттар жоспарының кірістерін есепке алудың тиісті шотының кредитіне есептен шығарылады.
Ескерту. 377-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
378. 1410 "Берілген қысқа мерзімді аванстар", 1420 "Алдағы кезеңдердің шығыстары" және 3410 "Алынған қысқа мерзімді аванстар" (тамақ өнімдеріне аванстарды қоспағанда) шоттары бойынша есеп айырысулардың талдама есебі әр өнім беруші үшін ай ішіндегі операцияларды көрсету үшін қажет жолдар саны берілетін Нысандар альбомының 408-нысанды жинақтау ведомосінде (7-мемориалды ордер) жүргізіледі. Жинақтау ведомосінде жазбалар операциялар жасалғанына қарай әрбір құжат (шот) бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 378-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
379. Өнім беруші төлемді мемлекеттік мекеменің немесе орталықтандырылған бухгалтерияның кодына қайтарған жағдайда, "Басты-журнал" кітабына жазбалар осы соманы ескерусіз жүргізіледі. Болашақ кезеңнің кірістері мен шығыстарының талдама есебі Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында және Нысандар альбомының 460 нысанды және 461 нысанды Шығыстардың әртүрі (тобы) бойынша болашақ кезеңдердің шығыстары мен кірістерін есепке алу ведомостерінде жүргізіледі.

Сноска. Пункт 375 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
376. При возникновении расходов будущих периодов (например, оплата годовой подписки на периодическую печать, оплата услуг почтовой связи, арендная плата, уплаченная авансом) в бухгалтерском учете дается следующая проводка: дебет счета 1420 "Расходы будущих периодов" и кредит субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования".
Авансом оплаченные расходы за будущие периоды подлежат систематическому распределению по периодам с признанием на расходы отчетного периода. Сумма платежей, относящаяся к текущему периоду (месяц, квартал) списывается с кредита счета 1420 "Расходы будущих периодов" в дебет счета 7140 "Прочие операционные расходы", 7130 "Расходы по аренде".
Сноска. Пункт 376 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013); от 28.12.2015 № 695; от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
377. Разграничение доходов между отчетными периодами необходимо для точного определения результатов финансовой деятельности государственного учреждения и составления объективной финансовой отчетности.
Сумма платежей, относящаяся к текущему периоду (месяц, квартал) списывается с дебета счета 4310 "Доходы будущих периодов" в кредит соответствующего счета учета доходов Плана счетов.
Сноска. Пункт 377 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
378. Аналитический учет расчетов по счетам 1410 "Краткосрочные авансы выданные", 1420 "Расходы будущих периодов" и 3410 "Краткосрочные авансы полученные" (за исключением авансов на продукты питания) ведется в накопительной ведомости форма 408 Альбома форм (мемориальный ордер 7), в которой для каждого поставщика отводится необходимое количество строк для отражения операций в течение месяца. Записи в накопительной ведомости производятся по каждому документу (счету) по мере совершения операций.
Сноска. Пункт 378 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
379. В случаях, когда поставщиком возвращается платеж на код государственного учреждения или централизованной бухгалтерии, записи в книге "Журнал-главная" производятся без учета этих сумм. Аналитический учет доходов и расходов будущего периода ведется на карточках формы 292-а Альбома форм и в Ведомостях учета доходов и расходов будущих периодов по каждому виду (группе) расходов формы 460 и формы 461 Альбома форм.

Ескерту. 379-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Кірістерді есепке алу тәртібі
380. Мемлекеттік мекеменің сенімді бағалана алатын, болашақ экономикалық пайда немесе сервистік әлеует алу мүмкіндігі болса, кіріс танылады.
Мемлекеттік мекеме кірісті есептеу әдісімен таниды.
381. Мемлекеттік мекеменің кірістерін есепке алу үшін мынадай шоттар арналған:
6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер";
6020 "Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер";
6030 "Трансферттер бойынша кірістер";
6040 "Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер";
6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер";
6060 "Гранттар бойынша кірістер";
6070 "Қарыз түсімдерінен түсетін кірістер";
6080 "Айырбас емес операциялардан алынатын өзге кірістер";
6090 "Қаржыландыруды бюджетке қайтару";
6110 "Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер";
6210 "Сыйақылар бойынша кірістер";
6220 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер";
6310 "Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер";
6320 "Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынатын кірістер";
6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер";
6340 "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер";
6350 "Шеккен зиянды өтеуден алынатын кіріс";
6360 "Өзге кірістер";
6370 "Жәбірленушілерге өтемақы қорына түскен түсімдерден кірістер";
6380 "Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер".
Ескерту. 381-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
382. Айырбасталмайтын операцияларды жүргізу кезінде мекеме ресурстар алады және қандай да бір нысандағы өтемақыны айырбастауға бермейді.
Айырбасталмайтын операциялардан түсетін кірістер белгілі шарттармен шектелмеген айырбасқа шамамен тең құнды тікелей ұсынусыз активтердің артуын білдіретін мемлекеттік мекеменің алуына жататын немесе алынған экономикалық пайдалардың немесе сервистік әлеуеттің жалпы түсімін білдіреді.
Мемлекеттік мекемелердің кірістері:
ағымдағы қызметті қаржыландыру;
трансферттер мен субсидиялар алу;
демеушілік және қайырымдылық көмек алу;
гранттар алу;
салықтық және салықтық емес түсімдер салықтық, кедендік және өзге де Қазақстан Республикасының заңнамаларында қарастырылған;
өзге айырбасталмайтын операциялар сияқты айырбасталмайтын операциялардан қалыптастырылады.
Айырбасталмайтын операциялардан түскен кірістердің жалпы белгісі ақша қаражаты бір заңды тұлғадан екіншісіне айырбастау кезінде бағасы бірдей құнды қамтамасыз етусіз аударылады.
Мемлекеттік мекеме операция нәтижесінде алынған активті ресурстар үстінен бақылау алғанда таниды (тәуекелдер мен пайдалар) ол актив анықтамасымен және тану өлшемдерімен келісіледі.
Егер міндеттемені тану талап етілмесе, мемлекеттік мекеме айырбасталмайтын операцияның нәтижесінде активті таныса, сондай-ақ сатып алу күніне әділ құны бойынша бағаланған актив сомасына баламалы кіріс те танылады.

Сноска. Пункт 379 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
Глава 15. Порядок учета доходов
Сноска. Заголовок главы 15 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
380. Доход признается, когда существует вероятность получения государственным учреждением будущих экономических выгод или сервисного потенциала, которые могут быть надежно оценены.
Государственное учреждение признает доходы методом начисления.
381. Для учета доходов государственного учреждения предназначены счета:
6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности";
6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений";
6030 "Доходы по трансфертам";
6040 "Доходы от финансирования по выплате субсидий";
6050 "Доходы от благотворительной помощи";
6060 "Доходы по грантам";
6070 "Доходы от поступления займов";
6080 "Прочие доходы от необменных операций";
6090 "Возврат остатков бюджетных средств";
6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг";
6210 "Доходы по вознаграждениям";
6220 "Прочие доходы от управления активами";
6310 "Доходы от изменения справедливой стоимости";
6320 "Доходы от выбытия долгосрочных активов";
6330 "Доходы от безвозмездного получения активов";
6340 "Доходы от курсовой разницы";
6350 "Доходы от компенсации убытков";
6360 "Прочие доходы";
6370 "Доходы от поступлений в Фонд компенсации потерпевшим";
6380 "Доходы от размещения ценных бумаг".
Сноска. Пункт 381 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
382. При проведении необменных операций учреждение получает ресурсы и не предоставляет в обмен компенсацию в какой-либо форме.
Доходы от необменных операций представляют собой валовое поступление экономических выгод или сервисного потенциала, полученных или подлежащих получению государственным учреждением, представляющее собой увеличение активов без прямого предоставления примерно равной стоимости в обмен, не ограниченных какими-либо условиями.
Доходы государственных учреждений формируются от необменных операций, таких как:
финансирование текущей деятельности;
получение трансфертов и субсидий;
получение спонсорской и благотворительной помощи;
получение грантов;
налоговые и неналоговые поступления, предусмотренные налоговым, таможенным и иным законодательством Республики Казахстан;
прочие необменные операции.
Общий признак доходов от необменных операций заключается в том, что денежные средства перечисляются от одного юридического лица другому без обеспечения равноценной стоимости при обмене.
Государственное учреждение признает актив, полученный в результате необменной операции, когда оно получит контроль над ресурсами (риски и выгоды), что согласуется с определением актива и критериями признания.
Когда в результате необменной операции государственное учреждение признает актив, также признается и доход, эквивалентный сумме актива, оцененного по справедливой стоимости на дату приобретения, если не требуется признание обязательства.

Ескерту. 382-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
383. Жоспарлы қаржыландырудың бөлінуі 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1083 "Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1086 "Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1095 "Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
384. Күрделі салымдар бойынша жоспарлы қаржыландыруды бөлу 1082 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1092 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті бойынша және 6020 "Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 384-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
385. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің төмен тұрған бюджет үшін трансферттер бойынша қаржыландыру алуы 6030 "Трансферттер бойынша кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі, бұл ретте 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоты дебеттеледі.
Пайдаланылмаған трансферттердің сомасына төмен тұрған бюджеттің кредиторлық берешек есептеуі есепті жылдың аяғында 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Трансферт сомаларын келесі жылы түгел пайдалануға рұқсат берілген жағдайда 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" дебеті және 5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі" қосалқы шотының кредиті бойынша деген жазба жүргізіледі.
Пайдаланылмаған трансферттерді қайтару сомасына төмен тұрған бюджеттің кредиторлық берешектіөтеуікелесі жылы 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.

Сноска. Пункт 382 в редакции приказа Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
383. Выделение планового финансирования отражается по дебету субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1083 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов", 1086 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", 1095 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и кредиту счета 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности".
384. Выделение планового финансирования по капитальным вложениям отражается по дебету субсчета 1082 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", 1092 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям" и кредиту счета 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений".
Сноска. Пункт 384 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
385. Получение администратором бюджетных программ финансирования по трансфертам для нижестоящего бюджета отражается по кредиту счета 6030 "Доходы по трансфертам", при этом дебетуется субсчет 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".
Начисление кредиторской задолженности нижестоящим бюджетом на сумму неиспользованных трансфертов в конце отчетного года отражается по дебету счета 7120 Расходы по расчетам с бюджетом и кредиту субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям".
В случае разрешения на доиспользование сумм трансфертов в следующем году производится запись по дебету субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям" и кредиту субсчета 5220 "Финансовый результат прошлых лет".
Погашение кредиторской задолженности нижестоящим бюджетом на сумму возврата неиспользованных трансфертов в следующем году отражается по дебету субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям" и кредиту счета 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".

Ескерту. 385-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
386. Субсидиялар бойынша кірістер ретінде жеке және заңды тұлғаларға, оның ішінде шаруашылық қожалықтарға немесе фермерлік шаруашылықтарға субсидиялар бойынша бюджетттік қаржыландырудың сомасы және тиісті бюджеттік бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау ескеріледі.
Субсидиялар бойынша бюджеттен жоспарлы тағайындаулар алу 1085 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1094 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6040 "Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 386-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.03.2017 № 195 бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
387. Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түсетін кірістер ретінде нысаналы не сөзсіз сипаттағы ақшалай, қорлар мен ұзақ мерзімді активтер нысанында түскен қайырмалдық жәрдем ету түсімдері ескеріледі.
Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен алынған қаражат түсімі мынадай жазбамен көрсетіледі: Шоттар жоспарының активтері тиісті шотының 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шотының дебеті және 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" шотының кредиті.
Ескерту. 387-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
388. Гранттар бойынша кірістер ретінде донорлардан алынған қайтарусыз гранттар (қайтарусыз қаржылық көмектің) сомасы ескеріледі.
Ақша қаражаты түрінде байланысты гранттың арнайы шотына қаражаттың түсуі 1061 "Байланысты гранттың арнайы шоты" қосалқы шотының дебеті және 6060 "Гранттар бойынша кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі және кіріс ретінде мойындалады.
Ескерту. 388-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
388-1. Байланыс гранттың қаражаты есебінен тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) үшін тікелей төлеммен ақы төлеу 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шотының дебеті және 6060 "Гранттар бойынша кірістер" қосалқы шотының кредиті бойынша бір мезгілде 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.

Сноска. Пункт 385 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
386. В качестве доходов по субсидиям учитываются суммы бюджетного финансирования по субсидиям физическим и юридическим лицам, в том числе крестьянским или фермерским хозяйствам и субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках соответствующей бюджетной программы.
Получение из бюджета плановых назначений по субсидиям отражается по дебету субсчета 1085 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", 1094 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям" и кредиту счета 6040 "Доходы от финансирования по выплате субсидий".
Сноска. Пункт 386 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2017 № 195 (вводится в действие со дня государственной регистрации); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
387. В качестве доходов от филантропической деятельности (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине учитываются поступления пожертвований в денежной форме, которые носят целевой либо безусловный характер.
Поступление средств от филантропической деятельности (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине отражается записью: дебет субсчета 1041 "КСН благотворительной помощи", соответствующего счета активов Плана счетов и кредит счета 6050 "Доходы от благотворительной помощи".
Сноска. Пункт 387 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
388. В качестве доходов по грантам учитываются суммы невозвратных грантов (безвозмездной финансовой помощи), полученных от доноров.
Поступление средств на специальный счет связанного гранта в виде денежных средств отражается и признается как доход по дебету субсчета 1061 "Специальный счет связанного гранта" и кредиту счета 6060 "Доходы по грантам".
Сноска. Пункт 388 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
388-1. Оплата прямым платежом за товары (работы, услуги) за счет средств связанного гранта отражается: по дебету счета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" и кредиту субсчета 6060 "Доходы по грантам", одновременно по дебету субсчета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" и кредиту счета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность".

Ескерту. Қағида 388-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
389. Сыртқы қарыздың арнайы шотына қаражаттың түсімі 1062 "Сыртқы қарыздың арнайы шоты" қосалқы шотының дебеті және 6071 "Сыртқы қарыздан түсетін кірістер" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 389-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
389-1. Сыртқы қарыздар бойынша тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) үшін тікелей төлеммен ақы төлеу 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шотының дебеті және 6071 "Сыртқы қарыз түсімдерінен түскен кірістер" қосалқы шотының кредиті бойынша бір мезгілде 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. Қағида 389-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
390. Айырбасталмайтын операциялардан түсетін өзге кірістер ретінде мемлекеттік мекемелер бюджетке қайтарусыз түсімдерден алынған кіріс сомасы ескеріледі және 6080 "Айырбас емес операциялардан алынатын өзге кірістер" шотында танылады.
Сондай-ақ, олар жүргізілген кезде мемлекеттік мекеме алынған ресурстардың әділ құнын сәйкестендірусіз алынған ресурстарға айырбастауға өтемақы жүргізе алатын айырбасталмайтын операциялардың тобы қолданылады. Мұндай жағдайларда мемлекеттік мекеме олардың әр құрауышы жеке танылатын айырбасталатын және айырбасталмайтын операциялардың үйлесімі бар екенін айқындауы тиіс.
Ескерту. 390-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
390-1. 6080 "Айырбас емес операциялардан алынатын өзге кірістер" шоты мынадай қосалқы шоттардан тұрады:
6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер";
6082 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер";
6083 "Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын кірістер";
6084 "Жергілікті өзін-өзі басқарудың басқа да кірістері";
6085 "Трансферттердің бюджетке түсуі";
6086 "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландырудан түсетін кірістер".

Сноска. Правила дополнены пунктом 388-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695; в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
389. Поступление средств на специальный счет внешнего займа отражается по дебету субсчета 1062 "Специальный счет внешнего займа" и кредиту субсчета 6071 "Доходы от поступления внешнего займа".
Сноска. Пункт 389 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
389-1. Оплата прямым платежом за товары (работы, услуги) за счет средств внешнего займа отражается: по дебету счета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" и кредиту субсчета 6071 "Доходы от поступления внешнего займа", одновременно по дебету субсчета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" и кредиту счета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность".
Сноска. Правила дополнены пунктом 389-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695; в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
390. В качестве прочих доходов от необменных операций учитываются суммы дохода, полученного государственным учреждением от безвозмездных поступлений в бюджет, и признаются на счете 6080 "Прочие доходы от необменных операций".
Существует также группа необменных операций, при которых государственное учреждение может производить компенсацию в обмен на полученные ресурсы без соответствия справедливой стоимости полученных ресурсов. В таких случаях государственное учреждение должно определить наличие сочетания обменных и необменных операций, каждый компонент которых признается отдельно.
Сноска. Пункт 390 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
390-1. Счет 6080 "Прочие доходы от необменных операций" состоит из следующих субсчетов:
6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет";
6082 "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет";
6083 "Доходы местного самоуправления";
6084 "Прочие доходы местного самоуправления";
6085 "Поступление трансфертов в бюджет";
6086 "Доходы от финансирования проектов государственно-частного партнерства".

Салықтық және салықтық емес түсімдердің дебиторлық берешегін есептеу 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының/қосалқы шотының дебеті және 6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер", 6082 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер" қосалқы шотының кредиті бойынша жүргізіледі.";
Ескерту. 390-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
391. Қаржыландырудың пайдаланылмаған сомасын қайтару 6090 "Қаржыландыруды бюджетке қайтару" шотының дебеті және Шоттар жоспарының 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" бөлімшесінің шоты тиісті қосалқы шотының кредиті.
392. Айырбасталатын операция бір тарап активтерді немесе қызметтерді алады немесе міндеттемелерді өтейтін және тікелей екінші тарапқа шамамен тең құнды тапсыратын (негізінен тауарлар, қызметтер немесе активтерді қолданудың мүмкіндігі түрінде) операция танылады.
393. 6110 "Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер" шотында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік мекеменің иелігінде қалатын және бюджет бойынша бөлінген қаржы бөлумен қатар (сақталуға) белгілі мақсаттарға жұмсала алатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан алатын кірістер ескеріледі.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түсетін кірістер қолма-қол ақшасыз есеп айырысу жолымен түсе алады, сондай-ақ мемлекеттік мекемелердің кассасына немесе ақылы қызметтер ҚБШ-на кейіннен аудару үшін банктер филиалының (бөлімшелерінің) кассасына енгізіле алады.
393-1. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Начисление дебиторской задолженности по налоговым и неналоговым поступлениям производится по дебету субсчетов 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет" и кредиту субсчетов 6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет", 6082 "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет".
Сноска. Правила дополнены пунктом 390-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018); с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
391. Возврат неиспользованных сумм финансирования отражается по дебету счета 6090 "Возврат остатков бюджетных средств" и кредиту соответствующего субсчета счета подраздела 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета" Плана счетов.
392. Обменная операция является такой операцией, при которой одна сторона получает активы или услуги или погашает обязательства и передает в обмен непосредственно другой стороне приблизительно равную стоимость (в основном в виде товаров, услуг или возможности использования активов).
393. На счете 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг" учитываются доходы, получаемые от реализации товаров (работ, услуг), которые в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан остаются в распоряжении государственных учреждений и могут расходоваться на определенные цели помимо выделенных ассигнований по бюджету.
Доходы от реализации товаров (работ, услуг) могут поступать путем безналичных расчетов, а также вноситься в кассу государственных учреждений или филиалов (отделений) банков для последующего зачисления на КСН платных услуг.
393-1. Исключен приказом Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

394. Айырбасталатын операциялардан түсетін жалпы (таза) кіріс алынған және алуға жататын соманың әділ құны бойынша өлшенеді.
Өтеу әдетте ақша қаражаты немесе олардың баламалары түрінде жүргізіледі, жалпы кірістің сомасы – алынған немесе алуға күтіліп отырған ақша қаражаты мен олардың баламаларының сомасы.
Ұзақ мерзімді сипаттағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді көрсету операцияларымен байланысты жалпы кіріс операция нәтижесі сенімді бағаланғанда, есеп кезеңіне операцияның аяқталу дәрежесін есепке ала отырып, яғни мынадай шарттар орындалса танылады:
жалпы кірістің шамасы сенімді бағалана алады;
операцияға байланысты экономикалық пайда немесе сервистік әлеует субъектіге түседі деген ықтималдық болғанда;
есепті күндегі жағдай бойынша операцияның аяқталу дәрежесі сенімді бағалана алады; операцияға байланысты шегілген шығындар мен оны аяқтау үшін қажет шығындар сенімді бағалана алады.
Жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша жалпы кіріс мынадай сәттер бойынша тапқан кіріс ретінде танылады:
нақты орындау – шарт (келісім, келісімшарт) талаптарына сәйкес: не қызметті көрсетудің басталу сәтінде, не аяқтау кезінде, не қызметті көрсеткеннен кейін, не шарттың әрекет еткен кезеңі (қызметті көрсету кезеңі) ішінде барабар;
қызметті көрсету дәрежесін (аяқталу дәрежесін) ескере отырып – барабар орындау;
қызметтер көрсету шамасына қарай – аяқталған орындау немесе "пайыздық дайындық" әдісі.
Жалпы кіріс қызметтер көрсетілген және жұмыстар орындалған есеп кезеңдерінде ғана танылады.
395. 6110 "Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер" шотының кредитінде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді), оның ішінде дайын өнімдерді және оқу-өндірістік шеберханаларының өнімдерін, қосалқы ауылшаруашылық оқу-тәжірибелік шаруашылықтарды сатудан алынған кірістердің сомасы жазылады және бұл ретте 1231 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шоты дебеттеледі.
396. Мемлекеттік мекемелерге тиесілі асханалар ұсынатын тамақ үшін мектептерде және мектеп-интернаттарда оқитындардың тамағы үшін, мектеп жанындағы лагерьлерде балалардың болғаны үшін есептелген төлемнің сомасына және тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бойынша сатудан ақша олардың өкімінде қалатын мемлекеттік мекемелердің басқа есеп айырысуларына 1231 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1232 "Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының дебетіне және 6110 "Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер" шотының кредитіне жазба жүргізіледі. Түскен төлемнің сомасына 1231 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1232 "Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоты кредиттеледі және 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ" қосалқы шоты, 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шоты дебеттеледі.

394. Валовой доход от обменных операций измеряется по справедливой стоимости сумм, полученных и подлежащих получению.
Возмещение обычно производится в форме денежных средств или их эквивалентов, а сумма валового дохода - это полученная или ожидаемая к получению сумма денежных средств или их эквивалентов.
Валовой доход, связанный с операцией предоставления работ и услуг, которые имеют долгосрочный характер, признается с учетом степени завершенности операции на отчетную дату, когда результат операции может быть надежно оценен, то есть если выполняются следующие условия:
величина валового дохода может быть надежно оценена;
существует вероятность того, что экономические выгоды или сервисный потенциал, связанные с операцией, поступят субъекту;
степень завершенности операции по состоянию на отчетную дату может быть надежно оценена; и
затраты, понесенные в связи с операцией и затраты, необходимые для ее завершения, могут быть надежно оценены.
Валовой доход по работам и услугам признается как заработанный доход по следующим моментам:
конкретное выполнение - в соответствии с условиями договора (соглашения, контракта): либо на момент начала оказания услуг, либо на момент завершения, либо после оказания услуг, либо пропорционально на протяжении периода действия договора (периода оказания услуг);
пропорциональное выполнение - с учетом степени оказания услуг (степени завершенности);
завершенное выполнение или метод "процентной готовности" - по мере предоставления услуг.
Валовой доход признается в тех отчетных периодах, в которых предоставляются услуги и выполняются работы.
395. В кредит счета 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг" записываются суммы полученных доходов от реализации товаров (работ, услуг), в том числе от реализации готовых изделий и продукции учебно-производственных мастерских, подсобных сельских учебно-опытных хозяйств и при этом дебетуется субсчет 1231 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков".
396. На сумму начисленной платы за питание, предоставляемое столовыми, принадлежащими государственным учреждениям, за питание обучающихся в школах и школах-интернатах, за пребывание детей в пришкольных лагерях и другие расчеты государственных учреждений по товарам (работам, услугам), деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, производится запись в дебет субсчета 1231 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", 1232 "Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей" и кредит счета 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг". На сумму поступившей платы кредитуется субсчет 1231 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", 1232 "Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей" и дебетуется субсчет 1042 "КСН платных услуг", счет 1010 "Денежные средства в кассе".

397. 6200 "Активтерді басқарудан алынатын кірістер" кіші бөлімінің шоттарында инвестиция объектісінің таза кірісінің бір бөлігінің түсімдерінен, акциялардың мемлекеттік пакеттеріне дивидендтерден алынатын кірістер және заңды тұлғаларда қатысу үлестеріне кірістер, мүлікті жалдаудан алынатын кірістер, берілген қарыздар бойынша сыйақылар көрсетіледі.
Ескерту. 397-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
398. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі дивидендтер мен аударымдарды есептеуді мынадай жазбамен көрсетеді: 1250 "Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" шотының дебеті және 6220 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер" шотының кредиті, бір мезгілде: 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар" дебеті және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.
Инвестиция объектісінің пайда (шығындар) үлесінде мемлекеттік мекеменің қатысуын көрсету акционерлердің/қатысушылардың (жалғыз акционердің/қатысушының) жалпы жиналысының немесе мемлекеттік басқару органының шешімі бойынша жүзеге асырылады: 2120 "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" шотының дебеті және 6220 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер" шотының кредиті.
399. Қаржылық жалға беру бойынша сыйақыны есептеу 1250 "Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" шотының дебеті және 6210 "Сыйақылар бойынша кірістер" шотының кредиті, 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар" дебеті және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 399-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
400. Шоттар жоспарының "Өзге кірістер" бөлімінің шоттарында ұзақ мерзімді активтердің әділ құнының өзгеруінен, ұзақ мерзімді активтердің шығып қалуынан, заңды және жеке тұлғалардан активтерді қайтарымсыз алудан, бағамдық айырмадан түсетін және өзге кірістер ескеріледі.
401. Ұзақ мерзімді активтердің әділ құнының өзгеруінен түсетін кірісті тану мынадай жазбамен көрсетіледі: ұзақ мерзімді активтің тиісті шотының дебеті және 6310 "Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер" шотының кредиті.
402. Ұзақ мерзімді активтердің шығып қалуынан түсетін кірістер мынадай жазбамен көрсетіледі: 1231 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердін қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шотының дебеті және 6320 "Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынатын кірістер" шотының дебеті.

397. На счетах подраздела 6200 "Доходы от управления активами" отражаются доходы от поступлений части чистого дохода объекта инвестиции, дивидендов на государственные пакеты акций и доходы на доли участия в юридических лицах, доходы от аренды имущества, вознаграждений по предоставленным займам.
Сноска. Пункт 397 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
398. Администратор бюджетных программ отражает начисление дивидендов и отчислений записью: дебет счета 1250 "Краткосрочные вознаграждения к получению" и кредит счета 6220 "Прочие доходы от управления активами", одновременно: дебет 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям".
Отражение участия государственного учреждения в доли прибыли (убытков) объекта инвестиции осуществляется по решению общего собрания акционеров/участников (единственного акционера/участника) или органа государственного управления: дебет счета 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции" и кредит счета 6220 "Прочие доходы от управления активами".
399. Начисление вознаграждения по финансовой аренде отражается по дебету счета 1250 "Краткосрочные вознаграждения к получению" и кредиту счета 6210 "Доходы по вознаграждениям", дебет 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям".
Сноска. Пункт 399 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
400. На счетах подраздела "Прочие доходы" Плана счетов учитываются доходы от изменения справедливой стоимости долгосрочных активов, выбытия долгосрочных активов, безвозмездного получения активов от физических и юридических лиц, курсовой разницы и прочие.
401. Признание дохода от изменения справедливой стоимости долгосрочных активов отражается записью: дебет соответствующего счета долгосрочного актива и кредит счета 6310 "Доходы от изменения справедливой стоимости".
402. Доходы от выбытия долгосрочных активов отражается записью: дебет субсчета 1231 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" и дебет счета 6320 "Доходы от выбытия долгосрочных активов".

403. Активтерді қайтарусыз алудан түсетін кірістер Шоттар жоспарының тиісті қосалқы шоттың/шотының дебеті және 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
404. Бағамдық айырмадан кірістер мемлекеттік мекеменің есебінде көрсетіледі:
бағам артқан кезде: Шоттар жоспарының тиісті қосалқы шотының/шотының дебеті және 6340 "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер" шотының кредиті;
бағам төмендеген кезде: Шоттар жоспарының тиісті қосалқы шотының/шотының дебеті және 6340 "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер" шотының кредиті.
405. Үшінші тараптардың активтердің құнсыздануынан шығындарды өтеуден кірістерді тану ұзақ мерзімді активтің құнсыздануына резервтің тиісті шотының дебеті және 6350 "Шеккен зиянды өтеуден алынатын кіріс" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
406. 6360 "Өзге кірістер" шотында мыналардың нәтижесінде туындаған мемлекеттік мекеменің кірістері көрсетіледі:
мемлекеттік мекеменің кассасында ақша қаражатының артықтығын анықтау: 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті, бір мезгілде: 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
кінәлі тұлғалар есебіне жатқызылған материалдар мен тамақ өнімдерінің жетіспеушілігі мен шығындарын есептен шығару: 1262 "Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті және бір мезгілде:
7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
бұрын есептен шығарылған дебиторлық берешекті қайтару: дебиторлық берешектің тиісті шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті; 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шоттарының дебеті және дебиторлық берешектің тиісті шотының кредиті; 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті; 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының кредиті;
үмітсіз кредиторлық берешекті есептен шығару (бұған объективті шарттар болған кезде): кредиторлық берешектің тиісті қосалқы шоттарының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті;
негізгі құралдарды жоюдан алынған материалдар құнын кіріске жазу: 1319 "Өзге материалдар" қосалқы шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті;

403. Доходы от безвозмездного получения активов отражаются по дебету соответствующего субсчета/счета актива Плана счетов и кредиту счета 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов".
404. Доходы от курсовой разницы отражаются в учете государственного учреждения:
при повышении курса: дебет соответствующего субсчета/счета актива Плана счетов и кредит счета 6340 "Доходы от курсовой разницы";
при понижении курса: дебет соответствующего субсчета/счета обязательства Плана счетов, кредит счета 6340 "Доходы от курсовой разницы".
405. Признание доходов от компенсации убытков от обесценения активов третьими сторонами отражается по дебету соответствующего счета резерва на обесценение долгосрочного актива и кредиту счета 6350 "Доходы от компенсации убытков".
406. На счете 6360 "Прочие доходы" отражаются доходы государственного учреждения, возникшие в результате:
выявления излишков денежных средств в кассе государственного учреждения: дебет счета 1010 "Денежные средства в кассе" и кредит счета 6360 "Прочие доходы", одновременно: дебет счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям";
списания недостач и потерь материалов и продуктов питания, отнесенных за счет виновных лиц: дебет субсчета 1262 "Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками" и кредит счета 6360 "Прочие доходы", и одновременно: дебет счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям";
возврата списанной ранее дебиторской задолженности: дебет соответствующего счета дебиторской задолженности и кредит счета 6360 "Прочие доходы"; дебет счетов 1010 "Денежные средства в кассе" и кредит соответствующего счета дебиторской задолженности; дебет счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям"; дебет субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям" и кредит счета 1010 "Денежные средства в кассе";
списания безнадежной кредиторской задолженности (при наличии на это объективных условий): дебет соответствующих субсчетов кредиторской задолженности и кредит счета 6360 "Прочие доходы";
оприходования стоимости материалов, полученных от ликвидации основных средств: дебет субсчета 1319 "Прочие материалы" и кредит счета 6360 "Прочие доходы";

биологиялық активті биоөзгерту процесінде төлдеу, өсім немесе салмақ қосуды алу: 2610 "Жануарлар" қосалқы шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті;
биологиялық активтерден өнім алу: 1330 "Дайын өнім" қосалқы шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті.
407. Жыл аяқталғаннан кейін мемлекеттік мекеме есеп жылының қаржы жылына кірістер шоттарының жабылуын жүргізеді, бұл ретте кірістердің тиісті шоты дебеттеледі және 5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шоты кредиттеледі.
408. Кірістерді құжаттамалық ресімдеу алғашқы есеп құжаттарының негізінде жүзеге асады.
409. Тексерілген және есепке қабылданған құжаттар операциялардың жасалу күніне қарай жүйелендіріледі (хронологиялық тәртіппен) және 14-мемориалды ордерде Нысандар альбомының 406 нысанды балаларды күтіп-ұстағаны үшін ата-аналарымен есеп айырысу жөніндегі жиынтық ведомостерде ресімделеді;
15-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 409 нысанды айырбасталмайтын операциялардан түсетін кірістерді есептеудің жиынтық ведомосі;
16-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 409-а нысанды тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) іске асырудан түсетін кірістерді есептеудің жиынтық ведомосі;
17-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 409-б нысанды активтерді басқарудан түсетін кірістерді есептеудің жиынтық ведомосі;
18-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 409-в нысанды өзге операциялар бойынша кірістерді есептеудің жиынтық ведомосі;
26 мемориалдық ордер – Нысандар альбомының № 409-д нысанында бюджет түсімдерінен кірістерді есептеудің жинақтаушы ведомосі.
Ескерту. 409-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
410. Кірістердің өзге түрлерін есепке алу Нысандар альбомының 283-нысанды көп бағанды карточкаларында жүзеге асырылады.
16-тарау. Шығыстарды есепке алу тәртібі
Ескерту. 16-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
411. Шығыстар активтің азаюымен немесе міндеттемелердің ұлғаюымен байланысты, сенімді өлшене алатын экономикалық пайдалардың төмендеуі немесе сервистік әлеуеттің төмендеуі туындағанда танылады.
Мемлекеттік мекеме шығындарды есептеу әдісі бойынша таниды.
412. Мемлекеттік мекеме бюджет қаражатынбекітілген қаржыландыру жоспарларында көзделген нысаналы мақсатына қатаң сәйкестікте жұмсауға міндетті.
Бюджет бойынша шығындарды есепке алу мекеме, бағдарлама, кіші бағдарлама бойынша және бюджеттік сыныптаманың ерекшеліктері бойынша жүргізіледі.

получения приплода, прироста или привеса в процессе биотрансформации биологического актива: дебет субсчета 2610 "Животные" и кредит счета 6360 "Прочие доходы";
получения продукции от биологических активов: дебет субсчета 1330 "Готовая продукция" и кредит счета 6360 "Прочие доходы".
407. По окончании года государственное учреждение производит закрытие счетов доходов на финансовый результат отчетного года, при этом дебетуется соответствующий счет доходов и кредитуется счет 5210 "Финансовый результат отчетного года".
408. Документальное оформление доходов осуществляется на основании первичных учетных документов.
409. Проверенные и принятые к учету документы систематизируются по датам совершения операций (в хронологическом порядке) и оформляются в мемориальном ордере 14 - свод ведомостей по расчетам с родителями за содержание детей форма 406 Альбома форм;
мемориальный ордер 15 - накопительная ведомость начисления доходов от необменных операций форма 409 Альбома форм;
мемориальный ордер 16 - накопительная ведомость начисления доходов от реализации товаров (работ, услуг) форма 409-а Альбома форм;
мемориальный ордер 17 - накопительная ведомость начисления доходов от управления активами форма 409-б Альбома форм;
мемориальный ордер 18 - накопительная ведомость начисления доходов по прочим операциям форма 409-в Альбома форм;
мемориальный ордер 26 - накопительная ведомость начисления доходов от поступлений в бюджет форма № 409-д Альбома форм.
Сноска. Пункт 409 в редакции приказа Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
410. Учет прочих видов доходов осуществляется на многографных карточках форма 283 Альбома форм.
Глава 16. Порядок учета расходов
Сноска. Заголовок главы 16 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
411. Расходы признаются, когда уменьшение экономических выгод или сервисного потенциала, связанных с уменьшением актива или увеличением обязательства возникли, которые вероятны и могут быть надежно измерены.
Государственное учреждение признает расходы по методу начисления.
412. Государственное учреждение обязано расходовать бюджетные средства в строгом соответствии с целевым назначением, предусмотренными утвержденными планами финансирования.
Учет расходов по бюджету ведется по учреждению, программе, подпрограмме и спецификам бюджетной классификации.

Ескерту. 412-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
413. Мемлекеттік мекеменің шығыстарын есепке алу үшін мынадай шоттар арналған:
7010 "Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар";
7020 "Стипендиялар төлеу бойынша шығыстар";
7030 "Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар";
7040 "Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар";
7050 "Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар";
7060 "Қорлар бойынша шығыстар";
7070 "Іссапарларға арналған шығыстар";
7080 "Коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша шығыстар";
7090 "Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар";
7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар";
7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар";
7130 "Жал бойынша шығыстар";
7140 "Өзге операциялық шығыстар";
7150 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар",
7210 "Трансферттер бойынша шығыстар";
7220 "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар";
7230 "Субсидиялар бойынша шығыстар";
7240 "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстар";
7250 "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар";
7260 "Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар";
7270 "Өзге де трансферттер бойынша шығыстар";
7310 "Сыйақылар бойынша шығыстар";
7320 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар";
7330 "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығыстар";
7410 "Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар";
7420 "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар";
7430 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар";
7440 "Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар";
7450 "Резервтерді құру бойынша шығыстар";
7460 "Өзге шығыстар";
7470 "Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ бойынша шығыстар";
7480 "Бағалы қағаздарды орналастырудан шығыстар".
Ескерту. 413-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
414. Мемлекеттік мекеменің операциялық шығыстары Шоттар жоспарының 7000-7100 "Операциялық шығыстар" бөлімі шоттарының қосалқы шотында танылады және еңбекақы төлеуге, стипендия төлеу бойынша, қосымша белгіленген зейнетақылық жарналарға, әлеуметтік салыққа, міндетті сақтандыруға, қорлар бойынша, іссапарларға, коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша, ағымдағы жөндеуге және ұзақ мерзімді активтерді амортизациялау бойынша шығыстар кіреді. Бюджетпен есеп айырысу бойынша, жалдау бойынша және өзге операциялық шығыстар.

Сноска. Пункт 412 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
413. Для учета расходов государственного учреждения предназначены счета:
7010 "Расходы на оплату труда";
7020 "Расходы по выплате стипендии";
7030 "Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы";
7040 "Расходы на социальный налог";
7050 "Расходы на обязательное страхование";
7060 "Расходы по запасам";
7070 "Расходы на командировки";
7080 "Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам";
7090 "Расходы на текущий ремонт";
7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов";
7120 "Расходы по расчетам с бюджетом";
7130 "Расходы по аренде";
7140 "Прочие операционные расходы";
7150 "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование";
7210 "Расходы по трансфертам";
7220 "Расходы по выплатам пенсий и пособий";
7230 "Расходы по субсидиям";
7240 "Расходы по трансфертам общего характера";
7250 "Расходы по трансфертам местного самоуправления";
7260 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет";
7270 "Расходы по прочим трансфертам";
7310 "Расходы по вознаграждениям";
7320 "Прочие расходы по управлению активами";
7330 "Расходы по проектам государственно-частного партнерства";
7410 "Расходы от изменения справедливой стоимости";
7420 "Расходы по выбытию долгосрочных активов";
7430 "Расходы по курсовой разнице";
7440 "Расходы от обесценения активов";
7450 "Расходы по созданию резервов";
7460 "Прочие расходы";
7470 "Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов";
7480 "Расходы от размещения ценных бумаг".
Сноска. Пункт 413 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
414. Операционные расходы государственного учреждения признаются на субсчетах счетов подраздела 7000-7100 "Операционные расходы" Плана счетов и включают расходы на оплату труда, по выплате стипендии, на дополнительно установленные пенсионные взносы, социальный налог, обязательное страхование, по запасам, на командировки, по коммунальным платежам и прочим услугам, на текущий ремонт и по амортизации долгосрочных активов. По расчетам с бюджетом, по аренде и прочие операционные расходы.

415. Мемлекеттік мекеме шығыстардың есептелуін мынадай корреспонденциялармен көрсетеді:
еңбекақы төлеу бойынша: 7010 "Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар" шотының дебеті және 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
мемлекеттік оқу орнында стипендия төлеу бойынша: 7020 "Стипендиялар төлеу бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3230 "Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
қосымша белгіленген зейнетақы жарналары бойынша: 7033 "Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-на төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
әлеуметтік салық бойынша: 7040 "Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар" шотының дебеті және 3122 "Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті әлеуметтік сақтандыруға міндетті төлемдер бойынша: 7050 "Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 3143 "Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
қорларды есептен шығару бойынша: 7060 "Қорлар бойынша шығыстар" шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Қорлар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті;
іссапарларға есеп беретін сома бойынша: 7070 "Іссапарларға арналған шығыстар" шотының дебеті және 1261 "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1263 "Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шотының кредиті;
коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша: 7080 "Коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
ағымдағы жөндеуге: 7090 "Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар" шотының дебеті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
ұзақ мерзімді активтерді амортизациялау бойынша: 7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар" шотының дебеті және ұзақ мерзімді активтердің жиналған амортизациясы бойынша тиісті қосалқы шоттың кредиті;
бюджетпен есеп айырысу бойынша: 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;

415. Государственное учреждение отражает начисление расходов следующими корреспонденциями:
по оплате труда: дебет счета 7010 "Расходы на оплату труда" и кредиту субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда";
по выплате стипендии в государственном учебном заведении: дебет счета 7020 "Расходы по выплате стипендии" и кредит счета 3230 "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам";
по дополнительно установленным пенсионным взносам: дебет субсчета 7033 "Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы" и кредит субсчета 3142 "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан";
по социальному налогу: дебет счета 7040 "Расходы на социальный налог" и кредит субсчета 3122 "Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу";
по обязательным платежам на обязательное социальное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств: дебет субсчета 7050 "Расходы на обязательное страхование" и кредиту субсчета 3143 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам";
по списанию запасов: дебет счета 7060 "Расходы по запасам" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Запасы" Плана счетов;
по подотчетным суммам на командировки: дебет счета 7070 "Расходы на командировки" и кредит субсчета 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам", 1263 "Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц";
по коммунальным платежам и прочим услугам: дебет счета 7080 "Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам" и кредит счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам";
на текущий ремонт: дебет счета 7090 "Расходы на текущий ремонт" и кредит счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам";
по амортизации долгосрочных активов: дебет счета 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов" и кредит соответствующего субсчета по
накопленной амортизации долгосрочных активов;
по расчетам с бюджетом: дебет счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям";

жалдау бойынша: 7130 "Жал бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3260 "Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті.
Ескерту. 415-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
416. 7200 "Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар" кіші бөлімінің шоттарында бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдерінің азаюы бойынша мемлекеттік мекеменің трансферттер, субсидиялар, зейнетақы мен жәрдемақылар, субвенциялар төлеу бойынша шығыстары ескеріледі.
Ескерту. 416-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
417. Алынған трансферттердің қаражаты есебінен жүргізілген шығыстарды есептен шығару төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің есептері негізінде мынадай жазбамен жүзеге асырылады: 7210 "Трансферттер бойынша шығыстар" шотының дебеті және 1210 "Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының тиісті қосалқы шотының кредиті.
418. Зейнетақылар мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар төлеу бойынша іс жүзінде жүргізілген шығыстар 7220 "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар" шотының дебеті және 1216 "Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша ескеріледі.
419. Жеке және заңды тұлғаларға төленген субсидиялар бойынша шығыстарды есептен шығару мынадай жазбамен көрсетіледі: 7230 "Субсидиялар бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 3114 "Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3115 "Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.
Ескерту. 419-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
420. Мемлекеттік мекеме мыналар бойынша сыйақы есептеуді көрсетеді:
алынған қарыздар бойынша: 7310 "Сыйақылар бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3250 "Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" шотының кредиті;
қаржылық жалдау бойынша: 7310 "Сыйақылар бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3250 "Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" шотының кредиті.
Ескерту. 420-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

по аренде: дебет счета 7130 "Расходы по аренде" и кредит счета 3260 "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде".
Сноска. Пункт 415 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 08.04.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
416. На счетах подраздела 7200 "Расходы по бюджетным выплатам" учитываются расходы государственного учреждения по трансфертам, субсидиям, выплатам пенсий и пособий, по уменьшению налоговых и неналоговых поступлений в бюджет.
Сноска. Пункт 416 в редакции приказа Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
417. Списание расходов, произведенных за счет средств полученных трансфертов, осуществляется на основании отчетов администраторов бюджетных программ нижестоящего бюджета записью: дебет счета 7210 "Расходы по трансфертам" и кредит соответствующего субсчета счета 1210 "Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам".
418. Фактически произведенные расходы по выплате пенсий и государственных социальных пособий учитываются по дебету счета 7220 "Расходы по выплатам пенсий и пособий" и кредиту субсчета 1216 "Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий".
419. Списание расходов по субсидиям, выплаченным физическим и юридическим лицам, отражается записью: дебет субсчета 7230 "Расходы по субсидиям" и кредит субсчета 3114 "Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам", 3115 "Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам".
Сноска. Пункт 419 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
420. Государственное учреждение отражает начисление вознаграждения:
по займам полученным: дебет счета 7310 "Расходы по вознаграждениям" и кредит счета 3250 "Краткосрочные вознаграждения к выплате";
по финансовой аренде: дебет счета 7310 "Расходы по вознаграждениям" и кредит счета 3250 "Краткосрочные вознаграждения к выплате".
Сноска. Пункт 420 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).

421. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне инвестицияларды есепке алу бойынша үлестік қатысу әдісі қолданылған кезде инвестиция объектісі шығындарының үлесінде мемлекеттік мекеменің қатысуын көрсету акционерлердің/қатысушылардың (жалғыз акционердің/қатысушының) немесе мемлекеттік басқару органының жалпы жиналысының шешімі бойынша 7320 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар" шотының дебеті және 2120 "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" шотының кредиті бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 421-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
422. Шоттар Жоспарының "Өзге шығыстар" бөлімінің шоттарында ұзақ мерзімді активтердің әділ құнының өзгеруінен, ұзақ мерзімді активтердің шығып қалуынан, бағамдық айырмадан, резервтер құру бойынша және өзге шығыстар ескеріледі.
423. Ұзақ мерзімді активтердің әділ құнының өзгеруінен шығысты тану мынадай жазбамен көрсетіледі: 7410 "Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар" шотының дебеті және ұзақ мерзімді активтің тиісті шотының кредиті.
424. Мемлекеттік мекеме бағамдық айырмадан шығыстарды мынадай жазбамен көрсетеді:
бағам төмендегенде: 7430 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар" шотының дебеті, Шоттар жоспары активінің тиісті қосалқы шотының/шотының кредиті;
бағам артқанда: 7430 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар" шотының дебеті және Шоттар жоспары міндеттемелерінің тиісті қосалқы шотының/шотының кредиті.
425. Активтердің құнсыздануынан шығыстар 7440 "Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар" шотының дебеті және активтердің құнсыздануына резервтерді есепке алу бойынша тиісті шоттың кредиті.
426. Мемлекеттік мекеме резервтер құру бойынша шығыстарды мынадай корреспонденциямен көрсетеді: 7450 "Резервтерді құру бойынша шығыстар" шотының дебеті және 1290 "Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв" шотының кредиті.
427. Өзге шығыстар мемлекеттік мекеменің есебінде мынадай тізбектермен көрсетіледі: 7460 "Өзге шығыстар" шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Қорлар" кіші бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының (бұзылудан қорларды жоғалтқанда), 2610 "Жануарлар" шотының, 2620 "Көпжылдық екпелер" шотының кредиті.
Мемлекеттік мекеме есебіндегі республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ бойынша шығыстары тiзбектермен: 7470 "Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ бойынша шығыстары" шотының дебеті және 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ" қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетедi.
Ескерту. 427-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

421. При применении метода долевого участия по учету инвестиций в субъекты квазигосударственного сектора отражение участия государственного учреждения в доли убытков объекта инвестиции осуществляется по решению общего собрания акционеров/участников (единственного акционера/участника) или органа государственного управления по дебету счета 7320 "Прочие расходы по управлению активами" и кредиту счета 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции".
Сноска. Пункт 421 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
422. На счетах подраздела "Прочие расходы" Плана счетов учитываются расходы от изменения справедливой стоимости долгосрочных активов, выбытия долгосрочных активов, курсовой разницы, от обесценения активов, по созданию резервов и прочие.
423. Признание расхода от изменения справедливой стоимости долгосрочных активов отражается записью: дебет счета 7410 "Расходы от изменения справедливой стоимости" и кредит соответствующего счета долгосрочного актива.
424. Расходы от курсовой разницы государственное учреждение отражает записями:
при понижении курса: дебет счета 7430 "Расходы по курсовой разнице", кредит соответствующего субсчета/счета актива Плана счетов;
при повышении курса: дебет счета 7430 "Расходы по курсовой разнице", кредит соответствующего субсчета/счета обязательства Плана счетов.
425. Расходы от обесценения активов отражаются по дебету счета 7440 "Расходы от обесценения активов" и кредиту соответствующего счета по учету резервов на обесценение активов.
426. Расходы по созданию резервов государственное учреждение отражает корреспонденцией: дебет счета 7450 "Расходы по созданию резервов" и кредит счета 1290 "Резерв по сомнительной дебиторской задолженности".
427. Прочие расходы отражаются в учете государственного учреждения проводками: дебет счета 7460 "Прочие расходы" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Запасы" Плана счетов (при потере запасов от порчи), счета 2610 "Животные", 2620 "Многолетние насаждения".
Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов в учете государственного учреждения отражаются проводками: по дебету счета 7470 "Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов" и кредиту субсчетов 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов".
Сноска. Пункт 427 в редакции приказа Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).

428. Мемлекеттік мекеме жыл аяқталғаннан кейін есепті жылдың қаржылық нәтижесіне шығыстар шоттарын жабуды жүргізеді, бұл ретте 5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі", 5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" дебеттеледі және шығыстардың тиісті шоттары кредиттеледі.
Ескерту. 428-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
429. Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы мен инвестициялық жылжымайтын мүлік бойынша есепке алу негізгі құралдарды, жылжымайтын мүлікті, жануарларды (жұмысшы мал), ауылшаруашылық қызметіне байланысты емес өсімдіктерді Нысандар альбомының ОС-6, ОС-8 нысанды түгендеу карточкаларында жүргізіледі, онда теңгемен амортизацияның жылдық сомасы, тозу есептелетін ай және жыл жазылады. Ай сайынғы амортизацияны есептеу Нысандар альбомының 459 нысанды Ұзақ мерзімді активтердің амортизация сомасын есептеудің әзірлеу кестесінде өсу қорытындысымен көрсетіледі.
Ескерту. 429-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
430. Материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша есепке алу Нысандар альбомының НОС-6 нысанды активтерді есепке алудың түгендеу карточкаларында жүргізіледі, онда теңгемен амортизацияның соңғы рет тозу есептелетін бір жылда және айда жинақталған сомасы жазылады.
Ескерту. 430-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
431. Іссапар шығыстарын есепке алу Нысандар альбомының 386-нысанына есеп беретін тұлғалармен есеп айырысу бойынша жинақтаушы ведомста жүргізіледі (8 мемориалдық ордер).
Есеп беретін әрбір тұлғаның саны көп емес мемлекеттік мекемелерде есеп айырысулардың талдама есебі Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында есептілікке жауапты тұлғалар бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 431-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
431-1. Бюджетке түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша дебиторлық берешек бойынша жинақтаушы ведомосі Нысандар альбомының № 458-д нысанында 27 мемориалдық ордерде жүргізіледі.
Ескерту. 431-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
432. Шығыстарды есепке алу 19-мемориалды ордер - Нысандар альбомының 458 нысанды операциялық шығыстарды есептеудің жиынтық ведомосінде жүргізіледі;

428. По окончании года государственное учреждение производит закрытие счетов расходов на финансовый результат отчетного года, при этом дебетуются счета 5210 "Финансовый результат отчетного года", 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет" и кредитуются соответствующие счета расходов.
Сноска. Пункт 428 в редакции приказа Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
429. Учет по накопленной амортизации основных средств и инвестиционной недвижимости ведется в инвентарных карточках учета основных средств, инвестиционной недвижимости, животных (рабочий скот), растений, не связанных с сельскохозяйственной деятельность в формах ОС-6, ОС-8 Альбома форм, где записывается накопленная сумма амортизации в тенге, месяц и год, в котором последний раз начисляется износ. Ежемесячное начисление амортизации отражается с нарастающим итогом в Разработочной таблице расчета сумм амортизации долгосрочных активов формы 459 Альбома форм.
Сноска. Пункт 429 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
430. Учет по накопленной амортизации нематериальных активов ведется в инвентарных карточках учета активов форме НОС-6 Альбома форм, где записывается накопленная сумма амортизации в тенге, месяц и год, в котором последний раз начисляется износ.
Сноска. Пункт 430 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
431. Учет расходов на командировки ведется в накопительной ведомости по расчетам с подотчетными лицами формы 386 Альбома форм (мемориальный ордер 8).
В государственных учреждениях с незначительным количеством подотчетных лиц аналитический учет расчетов ведется по каждому подотчетному лицу на карточках формы 292-а Альбома форм.
Сноска. Пункт 431 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
431-1. Учет начисленных расходов по уменьшению поступлений в бюджет ведется в мемориальном ордере 27 - накопительная ведомость начисления расходов по уменьшению поступлений в бюджет форма 458-д Альбома форм.
Сноска. Правила дополнены пунктом 431-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
432. Учет расходов ведется в мемориальном ордере 19 - накопительная ведомость начисления операционных расходов форма 458 Альбома форм;

20-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 458-а нысанды бюджеттік төлемдер бойынша шығыстарды есептеудің жинақтау ведомосі;
21-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 458-б нысанды активтерді басқару жөніндегі шығыстарды есептеудің жинақтау ведомосі;
22-мемориалды ордер – Нысандар альбомының 458-в нысанды өзге операциялар бойынша шығыстарды есептеудің жинақтау ведомосі;
27 мемориалдық ордерде – Нысандар альбомының № 458-д нысанында бюджетке түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша дебиторлық берешек бойынша жинақтаушы ведомосі.
Ескерту. 432-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
433. Шығыстардың қалған түрлерді есепке алу Нысандар альбомының 283 нысанды көп бағанды карточкаларында немесе Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкасында жүргізіледі.
Ескерту. 433-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
434. Резервтер бойынша шығындарды есепке алу Нысандар альбомының 283 нысанды көп бағанды карточкасымен ресімделеді.
17-тарау. Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындарды есепке алу тәртібі
Ескерту. 17-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
435. Қорларды өндіруге және қайта өңдеуге жұмсалатын шығындар тікелей және үстеме (жанама) шығыстар болып бөлінеді:
тікелей шығыстарға өнім бірліктеріне тікелей байланысты шығындар жатады: материалдар, өндірістегі жұмысшылардың, ғылыми қызметкерлердің еңбекақылары және басқа шығыстар, электр энергиясы, есеп жылының өнімі құнына жатқызылған өткен жылдардың шығындары және өзге тікелей шығындар;
үстеме (жанама) шығындарға мыналар жатады: басқару аппараты мен қызмет көрсетуші персоналдың жалақысы, үй-жайларды жалдау, жылу, ағымдағы жөндеу мен өзге жанама шығыстар.
436. Өндіріске және басқа мақсаттарға шығындарды есепке алу үшін 8010 "Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар" шотының мынадай шоттары арналған:
8011 "Материалдар";
8012 "Еңбекақы";
8013 "Еңбекақыдан аударымдар";
8014 "Үстеме шығыстар".
437. Егер мемлекеттік мекеме өнімнің бір түрін өндірсе, барлық шығындар тікелей болып табылады. Калькуляцияның бірнеше объектілері болғанда үстеме шығыстар алдын ала 8014 "Үстеме шығыстар" қосалқы шотында ескеріледі.
Өндірістік (оқу) шеберханаларында және баспа өнімдерін дайындағанда үстеме шығыстарды бөлу ай сайын жүргізіледі, ал қосалқы ауылдық және оқу-тәжірибелік шаруашылықтарда жыл соңында жүргізіледі. Нақты шарттарға қарай үстеме шығыстар жеке бұйымдар, ауылшаруашылық өнімдерінің түрлері немесе өндірістегі жұмысшылардың, ғылыми қызметкерлердің және өндірісте жұмыс істейтін басқа қызметкерлердің еңбекақыларына тең өндірістің салалары немесе жұмсалған материалдар бойынша, немесе тікелей шығындардың жиынтығы бойынша бөлінеді.

мемориальный ордер 20 - накопительная ведомость начисления расходов по бюджетным выплатам форма 458-а Альбома форм;
мемориальный ордер 21 - накопительная ведомость начисления расходов по управлению активами форма 458-б Альбома форм;
мемориальный ордер 22 - накопительная ведомость начисления расходов по прочим операциям форма 458-в Альбома форм;
мемориальный ордер 27 - накопительная ведомость начисления расходов по уменьшению поступлений в бюджет форма № 458-д Альбома форм.
Сноска. Пункт 432 в редакции приказа Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
433. Учет остальных видов расходов ведется на многографных карточках формы 283 Альбома форм или на карточке формы 292-а Альбома форм.
Сноска. Пункт 433 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
434. Учет расходов по резервам оформляется многографной карточкой формы 283 Альбома форм.
Глава 17. Порядок учета затрат на производство и другие цели
Сноска. Заголовок главы 17 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
435. Затраты на производство и переработку запасов подразделяются на прямые и накладные (косвенные) расходы:
к прямым расходам относятся затраты, непосредственно связанные с единицами продукции: материалы, заработная плата производственных рабочих, научных сотрудников и другие расходы, электроэнергия, затраты прошлых лет, относимые на стоимость продукции отчетного года, и прочие прямые затраты;
к накладным (косвенным) расходам относятся: заработная плата аппарата управления и обслуживающего персонала, аренда помещений, отопление, текущий ремонт и прочие косвенные расходы.
436. Для учета затрат на производство и другие цели предназначены следующие субсчета счета 8010 "Затраты на производство и другие цели":
8011 "Материалы";
8012 "Оплата труда";
8013 "Отчисления от оплаты труда";
8014 "Накладные расходы".
437. Если государственное учреждение вырабатывает один вид продукции, все расходы являются прямыми. При наличии нескольких объектов калькуляции накладные расходы предварительно учитываются на субсчете 8014 "Накладные расходы".
Распределение накладных расходов в производственных (учебных) мастерских и при изготовлении печатной продукции производится ежемесячно, а в подсобных сельских и учебно-опытных хозяйствах в конце года. Накладные расходы в зависимости от конкретных условий распределяются по отдельным изделиям, видам сельхозпродукции или отраслям производства пропорционально заработной плате производственных рабочих, научных сотрудников и других работников, занятых в производстве, или израсходованным материалам, или совокупности прямых затрат.

438. Өндіріс бойынша операцияларды ай басында көрсеткен кезде, аяқталмаған өндірістің сальдосы өндірістік есеп шотына ауыстырылады: 8010 "Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар" шотының дебеті және 1320 "Аяқталмаған өндіріс" шотының кредиті.
Тікелей өндірістік шығындар 8010 "Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар" тиісті шотына тікелей жатады:
қорларды есептен шығару: 8011 "Материалдар" қосалқы шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Қорлар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті;
өндірістегі қызметкерлердің еңбекақысын есептеу: 8012 "Еңбекақы" қосалқы шотының дебеті және 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкелерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
еңбекақыдан аударымдар: 8013 "Еңбекақыдан аударымдар" қосалқы шотының дебеті және 3122 "Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", қосалқы шоттарының кредиті.
Ескерту. 438-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
439. Есепті кезеңнің соңында өндірістік шығындардың жалпы қорытындысы жүргізіледі. Бұл ретте шоттардың мынадай корреспонденциясы жүзеге асырылады: 8010 "Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар" шотының дебеті және 8011 "Материалдар", 8012 "Еңбекақы", 8013 "Еңбекақыдан аударымдар", 8014 "Үстеме шығыстар" тиісті қосалқы шоттарының кредиті.
Есепті кезеңнің соңында өндірістік шоттардан сальдо аяқталмаған өндірістің ай соңындағы қалдықтарын анықтау үшін дайын өнімге және аяқталмаған өндіріске ауыстырылады: 1330 "Дайын өнім" шотының дебеті және 8010 "Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар" шотының кредиті, 1320 "Аяқталмаған өндіріс" шотының дебеті, 8010 "Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар" шотының кредиті.
440. Өндірістік шығындардың талдамалы есебі дайындамалар мен қайта өндеулердің әрбір түрі бойынша (ішкі киім тігу, отын дайындау, жеміс-жидектерді қайта өңдеу және дайындамалар мен қайта өңдеулер) Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында жүргізіледі. Бұйым түрлері бойынша, шығындар сыныптамасы бойынша, ауылшаруашылық дақылдарының әр атауына немесе жануарлардың әр тобына Нысандар альбомының 283 нысанды көп бағанды карточкаларында жүргізіледі. Өсімдіктану бойынша егіншілік, бағбаншылық, көкөніс өсірушілік шығындары жеке ескеріледі. Қажет болған жағдайда жеке дақылдар бойынша (бидай, жемістер, картоп, жидектер және басқа дақылдар) жүргізіледі. Мал шаруашылығы бойынша ірі қара мал, қой шаруашылығы, шошқа шаруашылығы, құс шаруашылығы бойынша шығындар жеке ескеріледі.

438. При отражении операций по производству в начале месяца переносится сальдо незавершенного производства на счета производственного учета: дебет счета 8010 "Затраты на производство и другие цели" и кредит счета 1320 "Незавершенное производство".
Прямые производственные расходы относятся непосредственно на соответствующий счет 8010 "Затраты на производство и другие цели":
списание запасов: дебет субсчета 8011 "Материалы" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Запасы" Плана счетов;
начисление заработной платы производственных работников: дебет субсчета 8012 "Оплата труда" и кредит субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда";
отчисления от оплаты труда: дебет субсчета 8013 "Отчисления от оплаты труда" и кредит субсчетов 3122 "Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу".
Сноска. Пункт 438 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
439. В конце отчетного периода производится обобщение производственных затрат. При этом осуществляется следующая корреспонденция счетов: дебет счета 8010 "Затраты на производства и другие цели" и кредит соответствующих субсчетов 8011 "Материалы", 8012 "Оплата труда", 8013 "Отчисления от оплаты труда", 8014 "Накладные расходы".
В конце отчетного периода сальдо с производственных счетов переносится на готовую продукцию и незавершенное производство для определения остатков незавершенного производства на конец месяца: дебет счета 1330 "Готовая продукция" и кредит счета 8010 "Затраты на производство и другие цели", дебет счета 1320 "Незавершенное производство", кредит счета 8010 "Затраты на производство и другие цели".
440. Аналитический учет производственных затрат ведется по каждому виду заготовок и переработок (пошив белья, заготовка топлива, переработка овощей, и другие виды заготовок и переработок) на карточках формы 292-а Альбома форм. По видам изделий, по спецификам затрат, на каждое наименование сельскохозяйственных культур или на каждую группу животных аналитический учет ведется на многографных карточках формы 283 Альбома форм. По растениеводству учитываются раздельно затраты полеводства, луговодства, садоводства, овощеводства. В случае необходимости учет ведется по отдельным культурам (зерно, овощи, картофель, фрукты и другие культуры). По животноводству учитываются отдельно затраты по крупному рогатому скоту, овцеводству, свиноводству, птицеводству.

Ескерту. 440-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
441. Тәжірибелік құрылғыларды дайындау бойынша талдама есеп Нысандар альбомының 283 нысанды көп бағанды карточкаларда әр тәжірибелік құрылғы бойынша жүргізіледі.
Жұмыстар аяқталған соң тәжірибелік құрылғы кіріске жазылмайды, ал көрсетіледі, сонда акті құрастырылады және материалдар, құрылғыны қайта монтаждағанда алынған құралдарды қолдану бағасы бойынша кіріске жазылады.
442. Материалдардың сол немесе басқа түрін даярлау мен қайта даярлау аяқталғанда, тиісті тұлғалардың қолы бар акті жасалады, онда қайта даярлауда немесе даярлаудан алынған құндылықтардың саны, осы жұмыстарға жұмсалатын шығындар мен олардың өзіндік құны көрсетіледі. Актіні мемлекеттік мекеме басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді және осы шоттан шығындар сомасын есептен шығару және тиісті шоттар бойынша алынған құндылықтарды кіріске жазу құқығына арналған құжат қызметін атқарады.
Ескерту. 442-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18-тарау. Бағалау міндеттемелерін, шартты міндеттемелерді және шартты активтерді анықтау
Ескерту. 18-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
443. Активтердің амортизациясы, құнсыздануы және күмәнді қарыздар бағалау міндеттемелеріне жатпайды, бұл баптар активтердің баланстық құнының түзетілімі болып саналады және бұл бөлімде қарастырылмайды.
444. Мемлекеттік мекеменің бағалау мiндеттемелерін есепке алуға арналған шоттар:
3310 "Қысқа мерзiмдi бағалау мiндеттемелері";
3320 "Қысқа мерзiмдi кепiлдiк мiндеттемелері";
4210 "Ұзақ мерзiмдi бағалау мiндеттемелері";
4220 "Ұзақ мерзiмдi кепiлдiк мiндеттемелері".
445. Бағалау міндеттемелері мынадай жағдайларда танылады:
мемлекеттік мекеменің қандай да бір өткен оқиға бойынша туған міндеттемесі бар (заңды немесе тәжірибеден туындайтын);
міндеттемені реттеу үшін экономикалық тиімділігі бар қорларды шығару қажет деп тану ықтималдығы бар; және міндеттеме мөлшерінің сенімді есептік бағалауын келтіруге болады.
Егер бұл шарттар орындалмаса, онда бағалау мiндеттемелері танылмауы тиіс.
Заңды мiндеттеме әдетте шарт немесе заңнама әсерiнiң нәтижесiнде пайда болады.

Сноска. Пункт 440 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
441. Аналитический учет по изготовлению экспериментальных устройств ведется по каждому экспериментальному устройству на многографных карточках формы 283 Альбома форм.
Если после завершения работ экспериментальное устройство не оприходуется, а демонтируется, то составляется акт и оприходуются по цене возможного использования материалы, приборы, полученные при демонтаже устройства.
442. По окончании заготовки и переработки того или другого вида материалов составляется акт за подписью соответствующих лиц, в котором указывается количество ценностей, полученных при переработке или от заготовки, затраты на эти работы и их себестоимость. Акт утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом и служит документом на право списания с этого счета сумм затрат и оприходования полученных ценностей по соответствующим счетам.
Сноска. Пункт 442 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 18. Определение оценочных обязательств, условных обязательств и условных активов
Сноска. Заголовок главы 18 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
443. Амортизация, обесценение активов и сомнительные долги не относятся к оценочным обязательствам, эти статьи представляют собой корректировки балансовой стоимости активов и не рассматриваются в настоящем подразделе.
444. Для учета оценочных обязательств государственного учреждения предназначены счета:
3310 "Краткосрочные оценочные обязательства";
3320 "Краткосрочные гарантийные обязательства";
4210 "Долгосрочные оценочные обязательства";
4220 "Долгосрочные гарантийные обязательства".
445. Оценочные обязательства признаются в случаях, когда:
у государственного учреждения есть существующее обязательство (юридическое или вытекающее из практики), возникшее в результате какого-либо прошлого события;
представляется вероятным, что для урегулирования обязательства потребуется выбытие ресурсов, содержащих экономические выгоды; и
возможно привести надежную расчетную оценку величины обязательства.
Если эти условия не выполняются, то оценочные обязательства признаваться не должны.
Юридическое обязательство обычно возникает в результате договора или действия законодательства.

446. Бухгалтерлік есепте бағалау міндеттемесін таныған кезде мынадай тізбек беріледі: 7450 "Резервтерді құру бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3310 "Қысқа мерзiмдi бағалау мiндеттемелері", 4210 "Ұзақ мерзiмдi бағалау мiндеттемелері" шотының кредиті.
447. Бағалау міндеттемесі ретінде танылған сома есепті күнге ағымдық міндеттемені өтеуге қажет шығындардың ең жоғары есептік бағасы ретінде болуы тиіс.
Ағымдағы міндеттемені өтеуге қажет шығындардың ең жоғары есептік бағасы – бұл субъекті есепті күнге міндеттемені өтеу үшін төлеуі немесе үшінші тарапқа аударуы мүмкін сома.
Бағалау міндеттемесін өтеуге қажет кейбір немесе барлық шығындарды басқа тараптың өтеуі күтілген жағдайда өтем субъект міндеттемені өтегенде, өтемнің алынуы анық болған жағдайда ғана танылуы тиіс. Өтем жеке актив ретінде есептелуі тиіс. Өтемге байланысты танылған сома бағалау міндеттемесінің сомасынан аспауы тиіс.
Қаржылық қызметтің нәтижелері туралы есепте бағалау міндеттемесіне жатқызылған шығысты өтеуге қатысты танылған соманы шегере отырып ұсынуға болады.
Ескерту. 447-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
448. Бағалау міндеттемелері жыл соңында қайта қаралуы және ағымдағы ең жоғары есеп бағасын көрсету үшін түзеліп отыруы тиіс. Егер мiндеттеменi өтеу үшін экономикалық пайдаларды немесе сервистік әлеуетті қамтитын ресурстардың шығуын талап ету ықтималдығы жоқ болса, онда бағалау мiндеттемелері жойылуы тиіс.
Бағалау міндеттемесі бойынша есептелген резервті жойған кезде мынадай тізбек беріледі: 3310 "Қысқа мерзiмдi бағалау мiндеттемелері" дебеті және 7450 "Резервтерді құру бойынша шығыстар" шотының кредиті.
Ескерту. 448-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
449. Бағалау мiндеттемесіне қарсы бастапқыда оларға қатысты құрылған шығындар ғана есептеледі.
Ескерту. 449-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
450. Әйтеуір бір өтелетін шығындар бойынша бағалау міндеттемелері танылмайды, өйткені қаржылық есептілік болашақтағы мүмкін жағдайды емес, есеп кезеңінің соңындағы жағдайды көрсетеді.
451. осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысанда бағалау міндеттемелерінің туындауы бойынша түрлі ахуалдардың үлгілері берілген.

446. При признании оценочного обязательства в бухгалтерском учете дается следующая проводка: дебет счета 7450 "Расходы по созданию резервов" и кредит счета 3310 "Краткосрочные оценочные обязательства", 4210 "Долгосрочные оценочные обязательства".
447. Сумма, признанная в качестве оценочного обязательства, должна представлять собой наилучшую расчетную оценку затрат, необходимых для погашения текущего обязательства на отчетную дату.
Наилучшая расчетная оценка затрат, необходимых для погашения текущего обязательства, - это сумма, которую субъект разумно уплатил бы для погашения обязательства на отчетную дату или перевел третьей стороне на эту дату.
Когда ожидается, что некоторые или все затраты, необходимые для погашения оценочного обязательства, будут возмещены другой стороной, возмещение должно признаваться, когда практически несомненно, что возмещение будет получено, если субъект погасит обязательство. Возмещение должно учитываться как отдельный актив. Сумма, признанная в отношении возмещения, не должна превышать сумму оценочного обязательства.
В отчете о результатах финансовой деятельности расход, относящийся к оценочному обязательству, может представляться за вычетом суммы, признанной в отношении возмещения.
Сноска. Пункт 447 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
448. Оценочные обязательства должны пересматриваться на конец года и корректироваться для отражения текущей наилучшей расчетной оценки. Если больше не существует вероятности того, что для погашения обязательства потребуется выбытие ресурсов, заключающих в себе экономические выгоды или сервисный потенциал, то оценочные обязательства должны сторнироваться.
При аннулировании начисленного резерва по оценочному обязательству дается следующая проводка: дебет 3310 "Краткосрочные оценочные обязательства" и кредит счета 7450 "Расходы по созданию резервов".
Сноска. Пункт 448 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
449. Против оценочного обязательства зачитываются только те затраты, в отношении которых оно первоначально создавалось.
Сноска. Пункт 449 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
450. Оценочные обязательства не признаются по затратам, которые когда-то будут понесены, поскольку финансовая отчетность отражает положение на конец отчетного периода, а не возможное положение в будущем.
451. В форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам приведены различные ситуации по возникновению оценочных обязательств.

Ескерту. 451-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.02.2016 № 59 бұйрығымен.
452. Мемлекеттік мекеме шартты міндеттемені мойындамайды, экономикалық пайдасы бар ресурстардың шығып қалуы алыс болып табылған жағдайлардан басқа жағдайларда, қаржылық есептіліктің түсініктеме жазбасындағы шартты міндеттемені ашады.
453. Шартты активтер қаржылық есептілікте танылмайды, өйткені бұл мүмкін ешқашан алынбайтын кірісті тануға әкелуі мүмкін. Мемлекеттік мекеме шартты активтер туралы ақпаратты қаржылық есептіліктің түсініктеме жазбасында ұсынады.
Егер мемлекеттік мекемеге экономикалық пайдалар түседі деген ықтималдық болса, шартты активті ашылуы тиіс. Егер кірісті сату шынымен анықталса, онда тиісті актив шартты актив болып табылмайды және оны тану қаржылық есептілікті дайындау мен ұсынудың қағидаттарына сәйкес болады.
19-тарау. Валюта бағамдары өзгерістерінің әсер етуі
Ескерту. 19-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
454. Қазақстан Республикасында қолданыстағы валюта және қаржылық есептілікті ұсынудың валютасы болып теңге табылады.
455. Шетел валютасындағы шоттар бойынша операцияларды жасау мен ресімдеудің тәртібі валюталық реттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
456. Шетел валютасындағы операциялар бухгалтерлік есепте алғаш көрсетілгенде шетел валютасындағы сомаға операцияны жасау күніндегі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын қолдану жолымен қолданыстағы валютада көрсетіледі. Бір мезгілде бұл операцияларды есепке алу есеп айырысулар мен төлемдер валютасында жүргізіледі.
Осы операцияның тану өлшеміне сәйкестігі алғаш анықталған күн операция күні болып табылады.
457. Мемлекеттік мекеменің бюджеттік қаржыландыру есебінен шетел валютасын сатып алуы мынадай корреспонденциялармен көрсетіледі:
шетел валютасын сатып алуға ақша қаражаты аударылғанда: 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Ақша қаражаты және олардың баламалары" бөлімінің тиісті шотының кредиті;
шетел валютасындағы шотқа шетел валютасы түскенде: 1050 "Шетелдік валютадағы шот" шотының дебеті және 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" қосалқы шотының кредиті, бір мезгілде комиссиялық алымның сомасы шығыстарға жатқызылады: 7140 "Өзге операциялық шығыстар" шотының дебеті және 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" қосалқы шотының кредиті.

Сноска. Пункт 451 в редакции приказа Министра Финансов РК от 10.02.2016 № 59.
452. Государственное учреждение не признает условное обязательство, а раскрывает (представляет информацию) условное обязательство в пояснительной записке к финансовой отчетности, кроме случаев, когда возможность выбытия ресурсов, заключающих экономические выгоды, является отдаленной.
453. Условные активы не признаются в финансовой отчетности, поскольку это может привести к признанию дохода, который может быть никогда и не будет получен. Государственное учреждение представляет информацию об условных активах в пояснительной записке к финансовой отчетности.
Условный актив следует раскрывать, если существует вероятность поступления в государственное учреждение экономических выгод. Если реализация дохода действительно определена, то соответствующий актив не является условным активом и его признание происходит в соответствии с принципами подготовки и представления финансовой отчетности.
Глава 19. Влияние изменений валютных курсов
Сноска. Заголовок главы 19 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
454. Функциональной валютой и валютой представления финансовой отчетности в Республике Казахстан является тенге.
455. Порядок совершения и оформления операций по счетам в иностранной валюте осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о валютном регулировании.
456. При первоначальном отражении в бухгалтерском учете операции в иностранной валюте отражаются в функциональной валюте (валюте Республики Казахстан) путем применения к сумме в иностранной валюте рыночного курса обмена валют на дату совершения операции. Одновременно учет этих операций ведется в валюте расчетов и платежей.
Датой операции является дата, на которую впервые констатируется соответствие данной операции критерию признания.
457. Покупка государственным учреждением иностранной валюты за счет бюджетного финансирования отражается следующими корреспонденциями:
при перечислении денежных средств на приобретение иностранной валюты: дебет счета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" и кредит соответствующего счета подраздела "Денежные средства и их эквиваленты" Плана счетов;
при поступлении иностранной валюты на счет в иностранной валюте: дебет счета 1050 "Счет в иностранной валюте" и кредит субсчета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность", одновременно относится на расходы сумма комиссионного сбора: дебет счета 7140 "Прочие операционные расходы" и кредит субсчета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность".

458. Шетел валютасы кассаға түскен кезде мынадай корреспонденция жүзеге асырылады: 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының дебеті және 1050 "Шетелдік валютадағы шот" шотының кредиті.
459. Өнім берушілермен және мердігерлермен шетел валютасында есеп айырысу 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының дебеті және 1050 "Шетелдік валютадағы шот" шотының кредиті бойынша жазбамен көрсетіледі.
460. Есептілікке шетел валютасында ақша қаражатын беру операция жасау күніндегі бағам бойынша 1261 "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1263 "Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шотының дебеті және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 460-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
461. Әрбір есепті күнге мемлекеттік мекеме есепте мыналарды көрсетеді:
түпкілікті бағамды (есепті күнге ағымдағы валюталық бағамды) пайдалана отырып қайта есептелген - шетел валютасындағы ақшалай (монетарлы) баптар;
операция жасау күніне айырбастау бағамы бойынша - шетел валютасындағы ақшалай емес (монетарлы емес) баптар;
әділ құнды анықтау мерзімінде әрекет еткен айырбастау бағамдары бойынша қайта есептелген - әділ құн бойынша бағаланған шетел валютасындағы ақшалай емес (монетарлы емес) баптар.
Мыналар монетарлы (ақшалай) баптар болып табылады: ақша қаражаты, ақша қаражаты түрінде төлеуге жататын зейнетақылар мен қызметкерлерге басқа сыйақылар, ақша қаражатымен өтеуге жататын резервтер.
Мыналар монетарлы емес (ақшалай емес) баптар болып табылады: тауарлар мен қызметтер үшін аванстық төлемдердің сомасы, материалдық емес активтер, қорлар, негізгі құралдар, сондай-ақ ақшалай емес (монетарлы емес) активті ұсыну жолымен реттеуге жататын резервтер/міндеттемелер.
462. Айырбастау бағамының өзгеруі нәтижесінде операцияны жасау күні мен шетел валютасындағы операциялар бойынша монетарлы (ақшалай) баптарды өтеу күні арасында бағамдық айырма туындайды.
Ол бойынша операция мен есеп айырысу бір есепті кезең ішінде жүзеге асырылса, онда барлық бағамдық айырма сол есепті кезеңде танылады.
Операция бойынша есеп айырысу оны жасау кезеңінен кейінгі есеп кезеңінде жүргізілсе, әрбір аралық есеп кезеңінде, тіпті есеп айырысу кезеңіне дейін танылатын бағамдық айырма осы кезеңнің ішінде валюталық бағамдардың өзгеруімен анықталады.
463. Бағамдық айырманың өзгеруі есепте мынадай корреспонденциялармен көрсетіледі:
активтердің шоттары бойынша:
бағам көтерілген кезде: Шоттар жоспары активінің тиісті қосалқы шотының/шотының дебеті және 6340 "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер" шотының кредиті;
бағам төмендеген кезде: 7430 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар" шотының дебеті, Шоттар жоспары активінің тиісті қосалқы шотының/шотының кредиті;
міндеттемелер шоттары бойынша:
бағам көтерілген кезде 7430 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар" шотының дебеті, Шоттар жоспары міндеттемесі тиісті қосалқы шотының/шотының кредиті;
бағам төмендеген кезде: Шоттар жоспары міндеттемесі тиісті қосалқы шотының/шотының дебеті, 6340 "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер" шотының кредиті.

458. При поступлении иностранной валюты в кассу осуществляется следующая корреспонденция: дебет счета 1010 "Денежные средства в кассе" и кредит счета 1050 "Счет в иностранной валюте".
459. Расчеты с поставщиками и подрядчиками в иностранной валюте отражаются записью по дебету счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" и кредиту счета 1050 "Счет в иностранной валюте".
460. Выдача денежных средств в иностранной валюте в подотчет отражается по курсу на дату совершения операции по дебету субсчета 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам", 1263 "Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц" и кредиту счета 1010 "Денежные средства в кассе".
Сноска. Пункт 460 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
461. На каждую отчетную дату государственное учреждение отражает в учете:
денежные (монетарные) статьи в иностранной валюте - пересчитанные с использованием конечного курса (текущего валютного курса на отчетную дату);
неденежные (немонетарные) статьи в иностранной валюте - по обменному курсу на дату совершения операции;
неденежные (немонетарные) статьи в иностранной валюте, оцененные по справедливой стоимости, - пересчитанные по обменным курсам, которые действовали на дату определения справедливой стоимости.
Денежными (монетарными) статьями являются: денежные средства, пенсии и другие вознаграждения работникам, подлежащие выплате в виде денежных средств, резервы, подлежащие погашению денежными средствами.
Неденежными (немонетарными) статьями являются: суммы авансовых платежей за товары и услуги, нематериальные активы, запасы, основные средства, а также резервы/обязательства, подлежащие урегулированию путем предоставления неденежного (немонетарного) актива.
462. В результате изменения обменного курса в период между датой совершения операции и датой погашения денежных (монетарных) статей по операции в иностранной валюте возникает курсовая разница.
Когда операция и расчет по ней осуществляются в течение одного и того же отчетного периода, то вся курсовая разница признается в этом отчетном периоде.
Когда расчет по операции производится в отчетном периоде, следующем за периодом ее совершения, курсовая разница, признаваемая в каждом промежуточном отчетном периоде вплоть до периода расчета, определяется изменением валютных курсов в течение этого периода.
463. Изменение курсовой разницы в учете отражается следующими корреспонденциями:
по счетам активов:
при повышении курса: дебет соответствующего субсчета/счета актива Плана счетов и кредит счета 6340 "Доходы от курсовой разницы";
при понижении курса: дебет счета 7430 "Расходы по курсовой разнице", кредит соответствующего субсчета/счета актива Плана счетов;
по счетам обязательств:
при повышении курса: дебет счета 7430 "Расходы по курсовой разнице", кредит соответствующего субсчета/счета обязательства Плана счетов;
при понижении курса: дебет соответствующего субсчета/счета обязательства Плана счетов, кредит счета 6340 "Доходы от курсовой разницы".

464. Шетелдік қызметке шетелдегі дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктер, консулдық және өз қызметін Қазақстан Республикасынан тыс шоғырландырылған қаржылық есептілік ұсынатын органның валютасынан ерекшеленетін валютада жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттік мекемелері жатқызылады.
465. Ақша қаражатының негізгі бөлігі генерацияланатын және жұмсалатын негізгі экономикалық ортаның валютасы шетелдік қызметті жүзеге асыратын мекемелер үшін қолданыстағы валюта болып табылады. Қолданыстағы валютаны анықтау кезінде мынадай факторларды:
түсімдер берілетін;
есептеулер жүргізілетін валютаны басшылыққа алу қажет.
Мыналар қолданыстағы валютаны анықтау кезінде қосымша факторлар болып табылады:
қызметін шоғырландырылған қаржылық есептілік беретін орган қызметінің жалғасы ретінде немесе елеулі дербестік дәрежесіне ие қызмет ретінде жүзеге асыру;
шоғырландырылған қаржылық есептілік беретін органмен жасалатын операциялар шетелдік қызметте елеулі немесе елеусіз үлесті құрай ма;
шетелдік қызметтен түсетін ақша қаражатының ағыны шоғырландырылған қаржылық есептілік беретін органның ақша ағынына тікелей әсер ете ме.
466. Есепті кезеңдегі нәтижелер және қаржылық көрсеткіштер мынадай рәсімдерді пайдалана отырып қолданыстағы валютадан ұсыну валютасына қайта есептеуге жатады:
1) әрбір берілген бухгалтерлік баланс бойынша активтер мен міндеттемелер (яғни салыстырмалы деректерді қоса алғанда) осы бухгалтерлік баланс күніндегі түпкілікті бағам бойынша қайта есептеуге жатады;
2) қаржылық қызметтің нәтижелері туралы әрбір есеп бойынша жалпы кірістер мен шығыстар (яғни салыстырмалы деректерді қоса алғанда) операцияларды жүзеге асыру күніндегі бағам бойынша қайта есептеуге жатады;
3) барлық туындаған бағамдық айырмалар таза активтердің/капиталдың жеке құрауышы ретінде тануға жатады. Оң бағамдық айырма 5114 "Шетелдік қызмет бойынша шетел валютасын қайта есептеуге арналған резерв" қосалқы шотының кредиті бойынша, бұрын есептелген резерв болған кезде теріс бағамдық айырма 5114 "Шетелдік қызмет бойынша шетел валютасын қайта есептеуге арналған резерв" қосалқы шотының дебеті бойынша көрсетіледі.
Бұрын есептелген резерв болмаған кезде теріс бағамдық айырма 5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі" қосалқы шотының дебеті бойынша көрсетіледі.";
Ескерту. 466-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

464. К зарубежной деятельности относятся находящиеся за рубежом дипломатические и приравненные к ним представительства, консульские и другие государственные учреждения Республики Казахстан, осуществляющие свою деятельность за пределами Республики Казахстан в валюте, отличной от валюты органа, представляющего консолидированную финансовую отчетность.
465. Функциональной валютой для учреждений, осуществляющих зарубежную деятельность, является валюта основной экономической среды, в которой генерируется и расходуется основная часть денежных средств. При определении функциональной валюты необходимо руководствоваться следующими факторами, валюта:
в которой представляются поступления;
в которой производятся расчеты.
Дополнительными факторами при определении функциональной валюты являются:
осуществление деятельности как продолжение деятельности органа, представляющего консолидированную финансовую отчетность или как деятельность, обладающая значительной степенью автономности;
составляют ли операции с органом, представляющим консолидированную финансовую отчетность значительную или незначительную долю в зарубежной деятельности;
оказывают ли поступающие от зарубежной деятельности потоки денежных средств прямое воздействие на денежные потоки органа, представляющего консолидированную финансовую отчетность.
466. Результаты и финансовые показатели за отчетный период подлежат пересчету из функциональной валюты в валюту представления с использованием следующих процедур:
1) активы и обязательства по каждому представленному бухгалтерскому балансу (то есть включая сравнительные данные) подлежат пересчету по конечному курсу на дату этого бухгалтерского баланса;
2) валовые доходы и расходы по каждому отчету о результатах финансовой деятельности (включая сравнительные данные) подлежат пересчету по курсам на дату осуществления операций;
3) все возникшие курсовые разницы подлежат признанию в качестве отдельного компонента чистых активов/капитала. Положительная курсовая разница отражается по кредиту субсчета 5114 "Резерв на пересчет иностранной валюты по зарубежной деятельности", отрицательная курсовая разница по дебету субсчета 5114 "Резерв на пересчет иностранной валюты по зарубежной деятельности" при наличии ранее начисленного резерва.
При отсутствии ранее начисленного резерва отрицательная курсовая разница отражается по дебету субсчета 5220 "Финансовый результат предыдущих лет".
Сноска. Пункт 466 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

467. Шетелдік қызметті жүзеге асыратын жағдайда мекеме қолданыстағы валютаны өзгерткен жағдайда, соңғысы қайта есептеу рәсімдерін қолдануы тиіс, олар ауысу сәтінен бастап жаңа қолданыстағы валюталарға перспективалық қолданылады. Басқаша айтқанда, барлық баптарды валюта ауысқан күнге бар бағам бойынша жаңа қолданыстағы валютаға қайта есептеуді жүргізу қажет.
Шетелдік қызмет шығып қалған кезде осы шетелдік қызметке қатысты жеке құрауыш ретінде танылған бағамдық айырмалардың жиынтық сомасы шығып қалудан кіріс танылатын кезеңдегі шоғырландырылған қаржылық есептілікте танылуы тиіс.
468. 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" және 1050 "Шетелдік валютадағы шот" шоттары бойынша ақша қаражатының қозғалысы бойынша операцияны есепке алу Нысандар альбомының 381 нысанды жинақтау ведомосінде (3-мемориалды ордерде) жүргізіледі, ал операциялардың талдама есебі – Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында немесе Нысандар альбомының 292 нысанды кітабында жүргізіледі.
469. Валютаның әр түрі бойынша жасалатын операциялар шетел валютасында (номиналы бойынша) көрсетілетін жеке касса кітабы жүргізіледі.
20-тарау. Таза активтерді/капиталды есепке алу тәртібі
Ескерту. 20-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
470. Қағидалардың осы бөлімі Шоттар жоспарының "Таза активтер/капитал" бөлімі шоттарындағы операцияларды есепке алу тәртібін анықтайды:
5010 "Күрделі салымдарды қаржыландыру";
5110 "Резервтер";
5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі";
5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі";
5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі";
5240 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдынғы жылдардың қаржылық нәтижесі".
Ескерту. 470-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
471. Салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындауларды мемлекеттік мекемеге бөлгенде, күрделі салымдарды қаржыландыру танылады және мынадай жазбамен көрсетіледі 1082 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1092 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6020 "Күрделі салымдарды қаржыландырудан түсетін кірістер" қосалқы шотының кредиті.
Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландырудың түсімі 1087 "Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті 5012 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі. Қаржылық жыл аяқталғаннан кейін сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар шоттардың кері корреспонденциясымен жабылады.
Ескерту. 471-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

467. В случае изменения функциональной валюты учреждения, осуществляющего зарубежную деятельность, последнее должно следовать процедурам пересчета, которые перспективно применяются к новым функциональным валютам с момента смены. Иными словами необходимо произвести пересчет всех статей в новую функциональную валюту по курсу, существующему на дату смены валюты.
При выбытии зарубежной деятельности совокупная сумма курсовых разниц, признанная в качестве отдельного компонента, относящегося к этой зарубежной деятельности, должна признаваться в консолидированной финансовой отчетности в том же периоде, когда признается доход от выбытия.
468. Учет операций по движению денежных средств по счетам 1010 "Денежные средства в кассе" и 1050 "Счет в иностранной валюте" ведется в тенге в накопительной ведомости формы 381 Альбома форм (мемориальный ордер 3), а аналитический учет операций - на карточках формы 292-а Альбома форм или в книге формы 292 Альбома форм.
469. По каждому виду валюты ведется отдельная кассовая книга, в которой совершаемые операции отражаются в иностранной валюте (по номиналу).
Глава 20. Порядок учета чистых активов/капитала
Сноска. Заголовок главы 20 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
470. Настоящий раздел Правил определяет порядок учета операций на счетах раздела "Чистые активы/капитал" Плана счетов:
5010 "Финансирование капитальных вложений";
5110 "Резервы";
5210 "Финансовый результат отчетного года";
5220 "Финансовый результат предыдущих лет";
5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет";
5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет".
Сноска. Пункт 470 в редакции приказа Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
471. Финансирование капитальных вложений признается при выделении государственному учреждению плановых назначений на принятие обязательств по капитальным вложениям и отражается записью: дебет субсчета 1082 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", 1092 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям" и кредит субсчета счета 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений".
Поступление финансирования за счет внешних займов и связанных грантов на сумму плановых назначений на принятие обязательств отражается по дебету субсчета 1087 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов" и кредиту субсчета 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов". По окончании финансового года суммы плановых назначений на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов закрываются обратной корреспонденцией счетов.
Сноска. Пункт 471 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695; от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

472. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695бұйрығымен.
473. Есепті жылдың соңында жоспарлы тағайындаулар шоттарындағы күрделі салымдарға қалдықтар бюджетке қайтаруға жатады 6090 "Қаржыландыруды бюджетке қайтару" қосалқы шотының дебеті және 1082 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" немесе 1092 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті.
Ескерту. 473-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
474. 5100 "Резервтер" кіші бөлімінің шоттарында активтерді қайта бағаланған құны бойынша есепке алу моделін пайдаланған кезде есептелетін ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға, шетелдік қызмет бойынша шетел валютасын қайта есептеуге және өзге резервтерге арналған сомалар көрсетіледі.
Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтерді есептеу мен есептен шығару тәртібі осы қағидалардың тиісті кіші бөлімдерінде анықталған.
Ескерту. 474-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 20.11.2015 № 577 бұйрықтарымен.
475. 5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотында есепті жылдағы мемлекеттік мекеменің кірістері мен шығыстарының сомасын жабу нәтижесі көрсетіледі, бұл ретте мынадай корреспонденциялар жүзеге асырылады:
5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының дебеті және Шоттар жоспары шығыстарының тиісті қосалқы шотының/шотының кредиті;
Шоттар жоспары кірістерінің тиісті қосалқы шотының/шотының дебеті және 5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының кредиті.
475-1. 5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" шотында есепті кезеңдегі мемлекеттік мекеменің кірістері мен шығыстарының жабылу сомасының нәтижесі көрсетіледі, бұл ретте корреспонденция жүзеге асырылады:
5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" шотының дебеті және Шоттар жоспары шығыстарының тиісті шотының/қосалқы шотының кредиті;
Шоттар жоспары кірістерінің тиісті шотының/қосалқы шотының дебеті және 5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" шотының кредиті.
Ескерту. 475-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
476. 5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі" шотында есепті жылды қоса алғанда мемлекеттік мекеме қызметінің барлық кезеңіне ұлғаю нәтижесімен қаржылық қорытынды көрсетіледі және мынадай жазбамен көрсетіледі:
5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі" шотының дебеті және есепті жылдың теріс қаржылық нәтижесі болған кезде 5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының кредиті;
5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының дебеті және есепті жылдың оң қаржылық нәтижесі болған кезде 5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі" шотының кредиті.
Ағымдағы кезеңде өткен жылдардың қателерін түзету 5220 "Алдыңғы жылдардағы қаржы нәтижесі" шотын қолдана отырып жүзеге асырылады.

472. Исключен приказом Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
473. В конце отчетного года остатки на счетах планового назначения на капитальные вложения подлежат закрытию: дебет счета 6090 "Возврат остатков бюджетных средств" и кредит субсчетов 1082 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям" или 1092 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям".
Сноска. Пункт 473 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
474. На счетах подраздела 5100 "Резервы" отражаются суммы резервов на переоценку долгосрочных активов, начисляемые при использовании модели учета активов по переоцененной стоимости, на пересчет иностранной валюты по зарубежной деятельности и прочие резервы.
Порядок начисления и списания резервов на переоценку долгосрочных активов определен в соответствующих подразделах настоящих Правил.
Сноска. Пункт 474 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
475. На счете 5210 "Финансовый результат отчетного года" показывается результат закрытия сумм доходов и расходов государственного учреждения за отчетный год, при этом осуществляются корреспонденции:
дебет счета 5210 "Финансовый результат отчетного года" и кредит соответствующего субсчета/счета расходов Плана счетов;
дебет соответствующего субсчета/счета доходов Плана счетов и кредит счета 5210 "Финансовый результат отчетного года".
475-1. На счете 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет", показывается результат закрытия сумм доходов и расходов государственного учреждения за отчетный год, при этом осуществляются корреспонденции:
дебет счета 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет" и кредит соответствующего субсчета/счета расходов Плана счетов;
дебет соответствующего субсчета/счета доходов Плана счетов и кредит счета 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет".
Сноска. Правила дополнены пунктом 475-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
476. На счете 5220 "Финансовый результат предыдущих лет" показывается финансовый результат с нарастающим итогом за весь период деятельности государственного учреждения, включая отчетный год, и отражается записями:
дебет счета 5220 "Финансовый результат предыдущих лет" и кредит счета 5210 "Финансовый результат отчетного года" при наличии отрицательного финансового результата отчетного года;
дебет счета 5210 "Финансовый результат отчетного года" и кредит счета 5220 "Финансовый результат предыдущих лет" при наличии положительного финансового результата отчетного года.
Корректировка ошибок прошлых лет в текущем периоде осуществляется с применением счета 5220 "Финансовый результат предыдущих лет".

Ескерту. 476-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
476-1. 5240 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдынғы жылдардың қаржылық нәтижесі" шотында есепті жылды қоса алғанда мемлекеттік мекеме қызметінің бүкіл кезеңі үшін өспелі жиыны бар қаржы нәтижесі көрсетіледі және мынадай жазбалармен:
5240 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдынғы жылдардың қаржылық нәтижесі" шотының дебеті және 5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" шотының кредиті есепті жылдың теріс қателерінің нәтижесі болған кезде;
5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" шотының дебеті және 5240 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдынғы жылдардың қаржылық нәтижесі" шотының кредиті есепті жылдың оң қаржы нәтижесі болған кезде бейнеленеді.
Өткен жылдардың қателерін түзету ағымдағы кезеңде 5240 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдынғы жылдардың қаржылық нәтижесі" шотын қолдана отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 476-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 03.05.2017 № 289 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
477. 5010 "Күрделі салымдарды қаржыландыру" қосалқы шоттары бойынша есепке алу Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында жүргізіледі.
Ескерту. 477-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
21-тарау. Баланстан тыс шоттарда есепке алу тәртібі
Ескерту. 21-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
478. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік мекемеде балансталған шоттардағы уақытша сақталудағы және оның меншігіне жатпайтын активтердің (жалданған активтер, қатаң есептілік бланкілері және мемлекеттік мекемеге тиесілі емес басқа да активтер) есебін жүргізеді.
Баланстан тыс шоттарда есепке алу дара (қарапайым) жазба бойынша жүргізіледі. Баланстан тыс шоттарда ескерілген активтер белгіленген тәртіппен түгендеуге жатады.
479. Көрсетілген құндылықтарды есепке алу үшін мынадай баланстан тыс шоттар қолданылады:
01 "Жалға алынған активтер" шотында – операциялық жалға алу шарты бойынша қабылданған активтер жалдау шартында көзделген құнында ескеріледі;
02 "Жауаптылықпен сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар" – шарттар бойынша ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмыстарды орындау үшін сатып алынған арнайы жабдықты, сондай-ақ шарттарда көзделген баға бойынша қайта өңдеуге қабылданған шикізат пен материалдарды қоса алғанда мемлекеттік мекеме жауапты сақтауға қабылдаған тауар-материалдық құндылықтар ескеріледі;
03 "Қатаң есептілік бланкілері" – сақтаудағы және есепке берілетін қатаң есептілік бланкілері (есеп айырысу чек кітапшалары, түбіртек кітапшалары, аттестаттар, дипломдар, куәлік бланкілері, мемлекеттік мекемелердің фирмалық бланкілері, тамақтануға төленген талондар, демалыс үйлеріне, шипажайлар мен түристік базаларға төленген жолдамалар, пошталық маркалар мен мемлекеттік баж маркаларына) және басқа да қатаң есептілік бланкілерін мемлекеттік органдар бекіткен тізбелерге сәйкес есепке алынады;

Сноска. Пункт 476 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
476-1. На счете 5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет" показывается финансовый результат с нарастающим итогом за весь период деятельности государственного учреждения, включая отчетный год и отражается записями:
дебет счета 5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет" и кредит счета 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет" при наличии отрицательного финансового результата отчетного года;
дебет счета 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет" и кредит счета 5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет", при наличии положительного финансового результата отчетного года.
Корректировка ошибок прошлых лет в текущем периоде осуществляется с применением счета 5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет".
Сноска. Правила дополнены пунктом 476-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 03.05.2017 № 289 (вводится в действие с 01.01.2018).
477. Учет по субсчетам 5010 "Финансирование капитальных вложений" ведется на карточках формы 292-а Альбома форм.
Сноска. Пункт 477 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
Глава 21. Порядок учета на забалансовых счетах
Сноска. Заголовок главы 21 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
478. Государственное учреждение ведет учет активов, временно находящихся в государственном учреждении и не принадлежащих ему (арендованные активы, бланки строгой отчетности, и другие активы, не принадлежащие государственному учреждению), на забалансовых счетах.
Учет на забалансовых счетах ведется по одинарной записи (простой). Активы, учтенные на забалансовых счетах, подлежат инвентаризации в установленном порядке.
479. Для учета указанных ценностей применяются следующие забалансовые счета:
01 "Арендованные активы" – учитываются активы, принятые по договору в операционную аренду, в стоимости, предусмотренной договором на аренду;
02 "Запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению" – учитываются запасы, принятые государственным учреждением на ответственное хранение, включая спецоборудование, полученное от заказчиков для выполнения научно-исследовательских и конструкторских работ по договорам, а также запасы, оплаченные по централизованному снабжению;
03 "Бланки строгой отчетности" – учитываются находящиеся на хранении и выдаваемые под отчет бланки строгой отчетности (расчетные чековые книжки, квитанционные книжки, аттестаты, дипломы, бланки удостоверений, фирменные бланки государственных учреждений, оплаченные талоны на питание, оплаченные путевки в дома отдыха, санатории и туристические базы, полученные извещения на почтовые переводы, почтовые марки и марки госпошлины) и другие бланки строгой отчетности;

04 "Төлемге қабілетсіз дебиторлардың есептен шығарылған берешегі – "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2-тармағында белгіленген тәртіппен өндіріп алуға үмітсіз деп танылған кезден бастап бес жыл ішінде төлемге қабілетсіз дебиторлардың берешегі ескеріледі, борышкерлердің мүліктік жағдайы өзгерген жағдайда оны өндіріп алу мүмкіндігін бақылау үшін баланстан есептен шығару. Осы берешекті өтеуге алынған сомалар баланстық шотқа қалпына келтіріледі және мемлекеттік мекеменің бюджет алдындағы тиісті бюджеттің кірісіне беру жөніндегі міндеттемесі ретінде танылады;
05 "Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшін оқушылар мен студенттердің берешегі" – оқушылар мен студенттердің қайтарылмаған киім-кешектері, іш киімдері, құралдары және басқа да құндылықтары үшін берешегі ескеріледі. Оқу орнының балансынан оқудан шығып қалған оқушылар мен студенттердің материалдық құндылықтарын есептен шығару олардың шығуы туралы бұйрықтардың негізінде жүргізіледі. Оқушылар мен студенттер қайтармаған материалдық құндылықтар баланстан тыс есепке алынады. Мұндай мүлікті талап ету Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 260-бабына сәйкес жасалады;
06 "Ауыспалы спорт жүлделері мен кубоктары" – түрлі мемлекеттік мекемелер бекіткен және олардан жеңімпаз командаларды марапаттау үшін алынған ауыспалы сыйлықтар, тулар, кубоктар ескеріледі (осы мемлекеттік мекемеде болған барлық кезеңі ішінде);
07 "Жолдамалар" – қоғамдық, кәсіподақтық және басқа ұйымдардан қайтарымсыз алынған жолдамалар ескеріледі;
08 "Әскери техниканың оқулық құралдары" – тирлерде, спорттық ату алаңдарында, әскери пәндер кабинеттерінде орналасқан барлық жабдықтар мен құралдар ескеріледі;
09 "Мәдени мұра активтері" – мәдени мұралық активтер (мысалы, тарихи ғимараттар мен ескерткіштер, археологиялық қазбалар орны, қорықтар мен табиғи қорғалатын аумақтар, сондай-ақ өнер туындылары) ескеріледі;
10 "Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік" – "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабымен көзделген жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен), бағаланған мүліктің есепті күнге Мемлекеттік мүлік тізілімінің деректерімен расталған жиынтық сомасы есепке алынады;
11 "Оқыту үшін қызметкерлердің берешегі". Осы шотта қаржы нарығын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның қызметшілерін оқыту бойынша берешек ескеріледі.

04 "Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов" – учитывается задолженность неплатежеспособных дебиторов в течение пяти лет с момента признания безнадежной к взысканию в порядке, установленном пунктом 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве", списания с баланса для наблюдения за возможностью ее взыскания в случае изменения имущественного положения должников. Суммы, полученные в погашение этой задолженности, восстанавливаются на балансовый счет и признаются как обязательство государственного учреждения перед бюджетом по передаче в доход соответствующего бюджета;
05 "Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности" – учитывается задолженность за учащимися и студентами за невозвращенное ими обмундирование, белье, инструменты и другие ценности. Списание с баланса учебного заведения материальных ценностей, числящихся за выбывшими учащимися и студентами, производится на основании приказа об их отчислении. Не возвращенные учащимися и студентами материальные ценности принимаются на забалансовый учет. Истребование такого имущества производится в соответствии со статьей 260 Гражданского кодекса Республики Казахстан;
06 "Переходящие спортивные призы и кубки" – учитываются переходящие призы, знамена, кубки, учрежденные разными государственными учреждениями и получаемые от них для награждения команд-победителей (в течение всего периода их нахождения в данном государственном учреждении);
07 "Путевки" – учитываются путевки, полученные безвозмездно от общественных, профсоюзных и других организаций;
08 "Учебные предметы военной техники" – учитываются все виды оборудования и предметы, находящиеся в тирах, на спортивных стрельбищах, в кабинетах военных дисциплин учебных заведений;
09 "Активы культурного наследия" – учитываются активы культурного наследия (например, исторические здания и монументы, места археологических раскопок, заповедники и природные охраняемые территории, а также произведения искусства);
10 "Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства" – учитывается итоговая сумма оцененного имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям, предусмотренным статьей 21 законодательства Республики Казахстан о государственном имуществе, подтвержденная данными Реестра государственного имущества на отчетную дату;
11 "Задолженность служащих по обучению". На данном счете учитывается задолженность по обучению служащих уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка.

Ескерту. 479-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2021 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің м.а. 06.01.2022 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
480. Талдама есепке алу Нысандар альбомының 296-а нысанды карточкаларында жүргізіледі:
жалға алынған активтер – активтердің әр объектісі бойынша жалға берушілер бойынша (жалға берушінің түгендеу нөмірлері бойынша);
иегер мемлекеттік мекемелер, тапсырыс берушілер, түрлері, сұрыптары және сақталу орны, шартты бағалары немесе сатып алу бағалары бойынша – жауапты сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар;
борышкердің тегін, атын және әкесінің атын көрсету арқылы – төлем қабілетсіз дебиторлардың берешегі;
әр оқушы мен студент бойынша – оқушылар мен студенттердің берешегі;
әр зат пен оның құны бойынша - ауыспалы спорттық сыйлықтар мен кубоктар;
жолдама түрлері, саны және нақты бағасы бойынша – жолдамалар (жолдамалар ақшалай құжаттармен бірге кассада сақталуы тиіс);
атаулары, орналасқан жерлері және материалдық жауапты тұлғалар бойынша - әскери техникалық оқу құралдары.
Қатаң есептілік бланкілерінің талдама есебі алу әр бланк түрі және сақталу орны бойынша Нысандар альбомының 448 нысандағы қатаң есептілік бланкілерін есепке алу кітабында жүргізіледі.
Ескерту. 480-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
3-бөлім. Есепке алудың жекелеген қағидаттары
22-тарау. Есепті күннен кейінгі оқиғалар
Ескерту. 22-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
481. Қаржылық есептілік жататын есептік кезеңнің соңғы күні есепті күн деп саналады.
Есептік күн мен қаржылық есептілікті ұсыну күні арасында болып жатқан есептік кезеңнен кейінгі оқиғалар екі түрге бөлінеді:
1) есепті күні қолданылған шарттарды растайтын оқиғалар жататын есепті күннен кейінгі түзетілетін оқиғалар;
2) есепті күннен кейінгі пайда болған шарттар туралы куәландыратын оқиғалар жататын есепті күннен кейінгі түзетілмейтін оқиғалар.
Есепті күннен кейінгі,қаржылық есептілікке елеулі ықпал ететін түзетілмейтін оқиғалар тиісті ақпаратты қаржылық есептілікке түсіндірме жазбада көрсете отырып, ашып көрсету жолымен көрсетіледі.
Қаржылық есептілікке түсіндірме жазбада ашып көрсетілетін ақпарат есепті күннен кейінгі әрбір елеулі оқиғалардың қысқа, бірақ толық сипаттамасын және олардың салдарын құндық мәніндегі бағалауды қамтиды.
Түзетілетін оқиғаларды көрсету үшін қаржылық есептілікте танылған сомалар түзетуге жатады.

Сноска. Пункт 479 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2021 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра финансов РК от 06.01.2022 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
480. Аналитический учет ведется на карточках формы 296-а Альбома форм:
арендованных активов - по арендодателям по каждому объекту активов (по инвентарным номерам арендодателя);
запасов, принятых на ответственное хранение или оплаченным по централизованному снабжению, - по государственным учреждениям-владельцам, заказчикам, видам, сортам и местам хранения, по договорным ценам или ценам приобретения;
задолженность неплатежеспособных дебиторов - с указанием фамилии, имени и отчества должника;
задолженность за учащимися и студентами - по каждому учащемуся и студенту;
переходящие спортивные призы и кубки - по каждому предмету и его стоимости;
путевки - по видам путевок, их количеству и номинальной стоимости (путевки должны храниться в кассе вместе с денежными документами);
учебные предметы военной техники - по наименованиям, местам их нахождения и материально-ответственным лицам.
Аналитический учет бланков строгой отчетности ведется по каждому виду бланков и местам их хранения в книге учета бланков строгой отчетности формы 448формы 401 Альбома форм.
Сноска. Пункт 480 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
Раздел 3. Отдельные принципы учета
Глава 22. События после отчетной даты
Сноска. Заголовок главы 22 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
481. Отчетной датой считается дата последнего дня отчетного периода, к которому относится финансовая отчетность.
События после отчетной даты, которые происходят в период между отчетной датой и датой представления финансовой отчетности подразделяются на два типа:
1) корректирующие события после отчетной даты, к которым относятся события, подтверждающие условия, существовавшие на отчетную дату;
2) некорректирующие события после отчетной даты, к которым относятся события, свидетельствующие о возникших после отчетной даты условиях.
Некорректирующие события после отчетной даты, оказывающих существенное влияние на оценку финансовой отчетности, отражаются путем раскрытия соответствующей информации в пояснительной записке к финансовой отчетности.
Информация, раскрываемая в пояснительной записке к финансовой отчетности, включает краткое, но исчерпывающее описание характера каждого существенного события после отчетной даты и оценку последствий в его стоимостном выражении.
Суммы, признанные в финансовой отчетности для отражения корректирующих событий после отчетной даты, подлежат корректировке.

Ескерту. 481-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
23-тарау. Әділ құн
Ескерту. 23-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
482. Әділ құнға жақсы хабарланған осындай мәміле жасауға ниет білдірген тәуелсіз тараптар арасында активті айырбастауға немесе міндеттемені өтеуге болатын сома жатқызылады.
483. Белсенді нарық болғанда әділ құн нарықтық белгілейтін баға ретінде анықталады.
484. Әділ құнды анықтау үшін белсенді нарық болмаған кезде бір немесе бірнеше мынадай көрсеткіштер пайдаланылады:
1) операция жасау күні мен есепті күн арасында шаруашылық шарттарындағы елеулі өзгерістер болмағандығын ескере отырып нарықтағы соңғы операция бағасы;
2) ұқсас активтерге нарықтық баға;
3) салалық көрсеткіштер.
485. Активтің нарықтық бағасы немесе басқа құндық көрсеткіштері болмаған жағдайда, әділ құнды анықтау үшін активтен күтілетін таза ақша ағындарының келтірілген құны пайдаланылады. Есеп нақты бір орын мен күйдегі активтің әділ құнын анықтау үшін жүргізіледі. Осы факторлар дисконттау ставкасын анықтау және күтілетін таза ақша ағындарын есептеу кезінде ескеріледі.
24-тарау. Активтердің құнсыздануы
Ескерту. 24-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
486. Активтің құнсыздануы амортизация арқылы болашақтағы экономикалық пайдалардағы немесе сервистік әлеуеттегі шығындарды жүйелі танудан артық болашақ экономикалық пайдалардағы немесе активтің сервистік әлеуетіндегі шығындар болып табылады.
Активтің өтелетін құнынан оның баланстық құны артық болған кезде актив құнсызданған болып есептеледі.
Активтің өтелетін құны сатуға арналған шығындарды және оны пайдаланудан түскен құндылықтарды шегергеннен кейінгі активтің әділ құнынан ең көп мәні ретінде айқындалады.
Активті пайдаланғаннан түсетін құндылық генерацияланбайтын ақша қаражаты активтің қалдық сервистік әлеуетінің дисконтталған құны ретінде айқындалады. Қалдық сервистік әлеуеттің дисконттық құны мынадай әдістерді пайдалана отырып айқындалады:
1) ауыстырудың амортизацияланған құн әдісі;
2) қалпына келтіру құн әдісі;
3) пайдалы бірліктер әдісі.
Генерацияланатын ақша қаражаты активтерін пайдаланудан түсетін құндылық активті алуы үздіксіз пайдаланудан және оның пайдалы қызметінің мерзімі өткенненнен кейін істен шығуынан күтілетін ақша қаражатының болашақ ағымдарының дисконтталған құны ретінде айқындалады.
Генерацияланатын ақша қаражаты активтерін пайдаланудан түсетін құндылықты бағалау мынадай кезеңдерді:

Сноска. Пункт 481 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
Глава 23. Справедливая стоимость
Сноска. Заголовок главы 23 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
482. К справедливой стоимости относится сумма, на которую можно обменять актив или погасить обязательство, между хорошо осведомленными желающими совершить такую сделку независимыми сторонами.
483. При наличии активного рынка справедливая стоимость определяется как рыночная котировочная цена.
484. При отсутствии активного рынка для определения справедливой стоимости используется один или несколько следующих показателей:
1) цена последней операции на рынке, учитывая, что между датой совершения операции и отчетной датой не произошло существенных изменений хозяйственных условий;
2) рыночные цены на аналогичные активы;
3) отраслевые показатели.
485. Для определения справедливой стоимости в случае отсутствия рыночных цен или других стоимостных показателей актива используется приведенная стоимость ожидаемых от актива чистых потоков денежных средств. Расчет производится для определения справедливой стоимости актива, находящегося в определенном месте и состоянии. Данные факторы учитываются при определении ставки дисконтирования и при расчете ожидаемых чистых денежных потоков.
Глава 24. Обесценение активов
Сноска. Заголовок главы 24 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
486. Обесценением актива являются потери в будущих экономических выгодах или сервисном потенциале актива, превышающие систематическое признание потерь в будущих экономических выгодах или сервисном потенциале актива через амортизацию.
Актив считается обесценившимся, когда балансовая стоимость превышает возмещаемую стоимость актива.
Возмещаемая стоимость актива определяется как наибольшее значение из справедливой стоимости актива за вычетом затрат на продажу и ценности от его использования.
Ценность от использования актива, не генерирующего денежные средства, определяется как дисконтированная стоимость остаточного сервисного потенциала актива. Дисконтированная стоимость остаточного сервисного потенциала актива определяется с использованием следующих методов:
1) метод амортизированной стоимости замещения;
2) метод стоимости восстановления;
3) метод полезных единиц.
Ценность от использования актива, генерирующего денежные средства, определяется как дисконтированная стоимость будущих потоков денежных средств, получение которых ожидается от непрерывного использования актива и его выбытия по окончании срока его полезной службы.
Оценка ценности использования актива, генерирующего денежные средства, включает следующие этапы:

1) жалғастырылып жатқан активтерді пайдаланумен және оның түпкілікті істен шығуына байланысты болашақ түсімдер мен ақша қаражаты ағымдарын; және
2) осы ақша қаражаты ағымдарына тиісті дисконттау стаквкасын қолдануды қамтиды.
Егер автивтің құнсыздануының қандай да бір белгісі болса, онда осы жеке алынған активтің өтелетін құнын бағалауды жүргізуге жатады. Гере жеке алынған актив үшін өтелетін құнды бағалау мүмкін болмаса, онда мемлекеттік мекеме актив тиесілі генерацияланатын бірліктің өтелетін құнын айқындауы тиіс. Актив тиесілі генерацияланатын бірлік активтің өзін және ақша қаражатының генерацияланатын ағымын, елеулі дәрежеде ақша қаражатының ағымына басқа активтермен немесе олардың топтарына тәуелсіз активтердің ең аз тобын білдіреді.
Жеке активтің өтелетін құны, егер:
1) активтерді пайдалану құндылығы сатуға арналған шығындарды шегергеннен кейін мәні бойынша оның әділ құнына жақын ретінде айқындау мүмкін болмаса (мысалы, жалғастырылып жатқан активті пайдаланудан түсетін болашақ ақша қаражатының ағымдары елеусіз ретінде бағалана алмайды): және
2) басқа активтер генерацияламайтын елеулі дәрежеде ақша ағымдарынан тәуелсіз ақша ағымдарын актив генерацияламайды және ақша ағымдарын жеке генерациялай алмаса, айқындалмайды.
Мұндай жағдайларда пайдалану құндылығы мен өтелетін құн осы активтің генерацияланатын бірлігі үшін ғана айқындалуы мүмкін.
Ескерту. 486-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
487. Есепті жылдың соңында есепте жүргізілген түгендеу нәтижесі бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен келісілген мемлекеттік мекеме басшысы бұйрығына сәйкес құрылған түгендеу комиссиясының актісі негізінде егер осы активтің баланстық құнынан өтелетін құн төмен болса, бар активтердің құнсыздану фактісі тіркеледі. Түгендеу актісінде құнсыздану себептері көрсетілуі тиіс.
488. Жылдық түгендеу өткізген уақытта түгендеу комиссиясы активтердің орналасқан орны бойынша және бұл құндылықтар сақталудағы жауапты тұлғалар бойынша құнсыздануға тест өткізеді.
489. Тестіленетін құндылықтар мен объектілердің атаулары және олардың саны номенклатурасы мен есепте қабылданған өлшем бірліктері бойынша жеке түгендеу Нысандар альбомының 401 нысанды жеке түгендеу тізімдемелерінде (біріктіру ведомостерінде) көрсетіледі. Тізімдемелер материалдық құндылықтардың орналасқан жері және олардың сақталуына жауапты тұлғалар бойынша жеке бір данада жасалады. Тізімдемелерге түгендеу комиссиясының төрағасы және барлық мүшелері қол қояды. Түгендеу комиссиясының жұмысы жүргізілген тестілеудің нәтижелері көрсетілген хаттамамен рәсімделеді. Егер активтің құнсыздану белгілері анықталса, онда есепте құнсыздану резервін көрсету фактісі Нысандар альбомының 433 нысанды бухгалтерлік анықтамасымен ресімделеді.

1) оценку будущих поступлений и оттоков денежных средств в связи с продолжающимся использованием актива и его окончательным выбытием; и
2) применение соответствующей ставки дисконтирования к этим будущим потокам денежных средств.
Если имеется какой-либо признак обесценения актива, то для этого отдельно взятого актива надлежит произвести оценку возмещаемой стоимости. Если оценить возмещаемую стоимость для отдельного актива не представляется возможным, то государственное учреждения должен определить возмещаемую стоимость генерирующей единицы, которой принадлежит актив. Генерирующая единица, к которой принадлежит актив, представляет собой наименьшую группу активов, включающую сам актив и генерирующую притоки денежных средств, в значительной степени независимые от притоков денежных средств от других активов или групп активов.
Возмещаемая стоимость отдельного актива не может быть определена, если:
1) ценность использования актива не может оцениваться как близкая по значению к его справедливой стоимости за вычетом затрат на продажу (например, когда будущие потоки денежных средств от продолжающегося использования актива не могут оцениваться как незначительные); и
2) актив не генерирует притоки денежных средств, в значительной степени не зависящие от денежных потоков, генерируемых другими активами, и не может отдельно генерировать потоки денежных средств.
В таких случаях ценность использования и возмещаемая стоимость, может определяться только для генерирующей единицы данного актива.
Сноска. Пункт 486 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
487. В конце отчетного года по результатам проведенной инвентаризации на основании согласованного с администратором бюджетных программ акта инвентаризационной комиссии, созданной в соответствии с приказом руководителя государственного учреждения, в учете фиксируется факт обесценения имеющихся активов, если возмещаемая стоимость окажется ниже балансовой стоимости данного актива. В акте инвентаризации должны быть указаны причины обесценения.
488. Во время проведения годовой инвентаризации инвентаризационной комиссией по местонахождению активов и ответственным лицам, на хранении у которых эти ценности находятся проводится тест на обесценение.
489. Наименования тестируемых ценностей и объектов и их количество показываются в отдельных инвентаризационных описях (сличительных ведомостях) формы 401 Альбома форм по номенклатуре и в единицах измерения, принятых в учете. Описи составляются в одном экземпляре, отдельно по местам нахождения материальных ценностей и лицам, ответственным за их сохранность. Описи подписываются председателем и всеми членами инвентаризационной комиссии. Работа инвентаризационной комиссии оформляется протоколом, в котором отражаются результаты проведения тестирования. Если установлены признаки обесценения актива, то факт отражения в учете резерва на обесценение оформляется бухгалтерской справкой формы 433 Альбома форм.

490. Қандай да бір құнсыздану белгілері болғанға қарамастан, мемлекеттік мекеме жыл сайын пайдалы қызмет ету мерзімі белгісіз материалды емес активті құнсыздану тұрғысынан оның баланстық құны мен өтелетін сомасын салыстыру жолымен тестілеуге міндетті.
491. Құнсыздануға арналған тестілерге активтердің құнсыздану мүмкіндіктерін көрсететін қандай да белгілерді анықтау жөніндегі рәсімдер жатқызылады.
Құнсыздануға тестілер өткізген кезде кем дегенде мынадай белгілерді назарға алған жөн:
ақпараттың сыртқы көздері:
активтің көрсететін қызметке қажеттілік пен сұраныстың азаюы немесе толық дерлік тоқтауы;
мемлекеттік мекеме қызмет ететін технологиялық, заңнамалық немесе саяси ортада кезең ішінде мемлекеттік мекемеге қолайсыз әсер ететін өзгерістердің болуы немесе жақын арада елеулі ұзақ мерзімді өзгерістердің күтілуі;
ақпараттың ішкі көздері:
активтің ескіруінің немесе физикалық зақымдануының дәлелдері бар;
кезең ішінде активті пайдалану дәрежесінде немесе тәсілінде мемлекеттік мекемеге теріс әсер ететін өзгерістердің болуы немесе жақын арада ұзақ мерзімді өзгерістердің күтілуі (соның ішінде: активтің тұрып қалуы, активтің қатысуымен жүзеге асырылатын жұмысты тоқтату немесе қайта құру жоспарлары немесе активті күтілген күнінен бұрын шығарып тастау жоспарлары);
активтің құрылуын аяқтауға дейін немесе пайдалануға жарамды күйге жекізуді тоқтату туралы шешім;
актив қызметінің нашарлағандығын немесе күтілгеннен де көп нашарлағандығын көрсететін ішкі есептілік деректері бар.
492. Мемлекеттік мекеме жыл соңында алдыңғы кезеңдерде активтің құнсыздануынан танылған шығындардың жоқтығын немесе кемігендігін көрсететін қандай да болмасын белгілерді анықтап отырады, бұл активтің құнсыздануынан болған шығындарды қайтаруға және оның баланстық құнының артуына алып келеді. Мұндай белгі бар болған жағдайда мемлекеттік мекеме осы актив қызметінің орнын толтыру құнын бағалайды, бұл ретте мемлекеттік мекеме кем дегенде мынадай белгілерді ескереді:
сыртқы белгілер:
актив қамтамасыз ететін қызметке сұраныстың немесе тұтынудың қайта жандануы;
мемлекеттік мекеме қызмет ететін технологиялық, заңнамалық немесе саяси ортада кезең ішінде мемлекеттік мекемеге қолайлы әсер ететін өзгерістердің болуы немесе жақын арада ұзақ мерзімді өзгерістердің күтілуі;
ішкі белгілер:
қарастырып отырған кезең ішінде активті пайдаланудың қазіргі немесе күтілетін дәрежесі мен тәсілінде мемлекеттік мекемеге қолайлы әсер ететін өзгерістердің болуы немесе жақын арада ұзақ мерзімді өзгерістердің күтілуі. Бұл өзгерістер қарастырып отырған кезең барысында активтің қызметін жақсарту немесе күшейту үшін тартылған шығындарды немесе активке байланысты операцияларды қайта құрылымдауды қамтиды;
құрылуы бұрын тоқтатылған активті жандандыру және оны аяқтауға немесе пайдалануға жарамды күйге жеткізу туралы шешім;
активтің қызметі күтілгеннен де едәуір жақсы екендігін немесе жақсы болатындығын көрсететін ішкі есептіліктің деректері бар.

490. Вне зависимости от наличия какого-либо признака обесценения, государственное учреждение обязано ежегодно тестировать нематериальный актив с неопределенным сроком полезной службы на предмет обесценения путем сопоставления его балансовой стоимости с его возмещаемой суммой.
491. К тестам на обесценение относятся процедуры по выявлению наличия любых признаков, указывающих на возможное обесценение активов.
При проведении тестов на обесценение следует учесть как минимум следующие признаки:
внешние источники информации:
прекращение или почти полное прекращение спроса или потребности в службе, оказываемой активом;
в течение периода произошли или ожидаются в ближайшем будущем значительные долгосрочные изменения, неблагоприятно влияющие на государственное учреждение в технологической, законодательной или политической среде, в которой работает государственное учреждение;
внутренние источники информации:
имеются доказательства устаревания или физического повреждения актива;
в течение периода произошли или ожидаются в ближайшем будущем значительные долгосрочные изменения в степени или способе использования актива, неблагоприятно влияющие на государственное учреждение (в том числе: простаивание актива, планы по прекращению или реструктуризации деятельности с участием актива, или планы по выбытию актива ранее ожидаемой даты);
решение приостановить создание актива до его завершения или доведения до состояния, пригодного для использования;
имеются данные внутренней отчетности, показывающие, что служба актива ухудшилась или значительно ухудшится, чем это ожидалось.
492. На конец года государственное учреждение определяет наличие любых признаков, указывающих на то, что убыток от обесценения актива, признанный в предыдущих периодах, больше не существует или уменьшился, что приведет к возвращению убытков от обесценения и увеличению балансовой стоимости актива. В случае наличия такого признака государственное учреждение оценивает возмещаемую стоимость службы этого актива, при этом государственное учреждение учитывает как минимум следующие признаки:
внешние признаки:
возобновление спроса или потребности в службе, обеспечиваемой активом;
в течение периода произошли или ожидаются в ближайшем будущем значительные долгосрочные изменения, благоприятно влияющие на государственное учреждение, в технологической, законодательной или политической среде, в которой работает государственное учреждение;
внутренние признаки:
в течение рассматриваемого периода произошли или ожидаются в ближайшем будущем значительные долгосрочные изменения, благоприятно влияющие на государственное учреждение, в нынешней или ожидаемой степени или способе использования актива. Эти изменения включают затраты, понесенные в течение рассматриваемого периода для улучшения или усиления деятельности актива, или реструктурирования операции, связанной с активом;
решение возобновить ранее приостановленное строительство актива, и довести его до завершения или до состояния, пригодного для использования;
имеются данные внутренней отчетности, показывающие, что служба актива является или станет значительно лучше, чем ожидалось.

493. Ескерту. 493-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
494. Негізгі құралдар объектілерінің құнсыздануына, жойылуына немесе берілуіне байланысты үшінші тұлғалардан берілетін өтемақы қаржылық нәтиже құрамына енгізіледі, онда мұндай өтемақы алуға жатады.
495. Активтің құнсыздануынан болған шығынды қайтару актив қызметінің орны толтырылатын сомасының артуына дейін жүргізіледі, ол сома алдыңғы кезеңдерде ешқандай құнсыздану шығындары танылмаса (тозуды немесе амортизацияны шегере отырып) баланстық құннан артық болмауы тиіс. Құнсызданудан болған шығынды қайтару қаржылық қызмет нәтижелері туралы есепте танылады.
25-тарау. Дисконттау қағидаттары
Ескерту. 25-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
496. Дисконтталған (келтірілген) құн субъектінің әдеттегі операциялары барысында күтілетін болашақ ақша ағымының ағымдағы құнын немесе пайдалы әлеуетін айқындау үшін қолданылады.
Ескерту. 496-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
497. Осы активтер мен міндеттемелердің өтеу кезіндегі (алдын ала анықтауға болатын) атаулы құны олардың балансқа қабылдау сәтіндегі нақты құнынан ерекше болады. Пайда болатын айырма осы активтер мен міндеттемелердің құнына және тиісінше, өтеу кезіндегі емес, кезең бойы толық өтелгенше кіріске (шығысқа) енгізілуі тиіс. Осы рәсім тиімді пайыздық ставканы пайдалана отырып есептеу қағидатына толық сәйкес келеді.
Пайыздың тиімді ставкасына жоспарланған ақша ағындарын алғаш танылған мөлшерге тең мөлшерге әкелетін дисконттау ставкасы жатқызылады.
Ескерту. 497-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
498. Ақша ағындарын дисконттаудың негізгі формуласы жекелеген төлемнің ағымдық құнын анықтау формуласы болып табылады:
PV = FV/(1+i)n,
PV – ағымдағы құн – қазіргі уақытта салынатын сома, яғни қолда бар немесе ағымдағы күнге инвестицияланған қаржы немесе болашақта алынатын қаржы қаражатының ағымдағы құны.
FV – n жылдардан кейін инвестицияның болашақ құны - болашақта алынатын қаржы қаражаты немесе бүгінгі қаржы қаражатының болашақ шамасы.
i – дисконт ставкасы - ағымдағы және болашақ құнды есептеу үшін қолданылатын пайыздық ставка. Дисконттау ставкасы салымдардың тиімділігін бағалау үшін қолданылады. Экономикалық тұрғыдан қарастырғанда дисконттау ставкасы – бұл инвестор талап ететін салымдық капиталдың табыстылық нормасы.
n – уақыт кезеңі – қаржы құралдарының ағымдағы және болашақ құнын есептеу кезеңдерінің саны.

493. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
494. Компенсация, предоставляемая третьими лицами в связи с обесценением, утратой или передачей объектов основных средств, включается в состав финансового результата, когда такая компенсация причитается к получению.
495. Возвращение убытка от обесценения актива проводится до увеличения возмещаемой стоимости службы актива, не превышающей балансовую стоимость, которая была бы определена (за вычетом износа или амортизации), если бы в предыдущих периодах не было признано никакого убытка от обесценения. Возвращение убытка от обесценения признается в отчете о результатах финансовой деятельности.
Глава 25. Принципы дисконтирования
Сноска. Заголовок главы 25 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
496. Дисконтированная (приведенная) стоимость применяется для определения текущей стоимости будущих денежных потоков или полезного потенциала, ожидаемых в ходе обычных операций субъекта.
Сноска. Пункт 496 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
497. К эффективной ставке процента относится такая ставка дисконтирования, которая приводит планируемые денежные потоки (основной суммы и процентов) к величине, равной первоначально признанной.
Сноска. Пункт 497 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
498. Основной формулой дисконтирования денежных потоков является формула определения текущей стоимости единичного платежа:
PV = FV/(1+i)n, где:
PV - текущая стоимость - сумма, вкладываемая в настоящий момент времени, то есть финансы, имеющиеся или инвестированные на текущую дату, или текущая стоимость финансовых средств, получаемых в будущем;
FV - будущая стоимость инвестиции через n лет - финансовые средства, к получению в будущем или будущая величина сегодняшних финансовых средств;
i - ставка дисконта - процентная ставка, используемая для исчисления текущей и будущей стоимости. Ставка дисконтирования используется для оценки эффективности вложений. С экономической точки зрения ставка дисконтирования - это норма доходности на вложенный капитал, требуемая инвестором;
n - временной период - количество периодов для расчета текущей и будущей стоимости финансовых средств.

Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша С-1 кестесі әртүрлі кезеңдердегі және әртүрлі пайыздық мөлшерлемелер бойынша 1 шартты бірліктің ағымдағы құнын анықтау үшін қолданылады.
Ескерту. 498-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.02.2016 № 59 бұйрығымен.
499. Инвестицияның болашақ құны мына формуламен есептеледі:
FV = PV(1+i)n
Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша С-3 кестесі 1 шартты бірліктің n жылдан кейінгі болашақ құнын анықтау үшін қолданылады.
Ескерту. 499-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.02.2016 № 59 бұйрығымен.
500. Белгілі жылдар ішінде төленген жүйелі төлемдер арасындағы бірдей интервалды бір бағытты төлемдердің ағыны аннуитет болып табылады. Мұндай төлемдер түсімдер мен төлемдер түрінде болуы мүмкін.
Аннуитетте ағымдағы құнды да, болашақ құнды да есептеуге болады.
501. Аннуитеттің ағымдағы (дисконтталған) құнына аннуитетке енгізілген әр жеке төлемнің немесе түсімнің ағымдағы құндарының сомасы жатқызылады, ол мынадай формула бойынша анықталады:
PV = FV * f,
мұнда, f – дисконттау факторы осы қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша С-2 кестесі.
Аннуитеттің ағымдағы құны тең интервал бойы мәні мен маңызы бірдей төлемдерді талап ететін (ең төменгі жалдау төлемдері) қаржылық жалдау бойынша келісімшарттарға сәйкес болашақ түсімдердің немесе төлемдердің ағымдағы құнын анықтау үшін қолданылуы мүмкін.
Ескерту. 501-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.02.2016 № 59 бұйрығымен.
502. Аннуитеттің болашақ құны аннуитетке енгізілген әр жеке төлем мен түсімнің болашақ құнының сомасы болып табылады, ол мынадай формула бойынша анықталады:
FV = PV * f,
мұнда, f – дисконттау факторы осы қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша С-4 кестесі.
Ескерту. 502-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.02.2016 № 59 бұйрығымен.
503. Ең төмен жалдау төлемдеріне жалға алушы жалдау мерзімі ішінде жүзеге асыруға міндетті төлемдер жатқызылады. Ең төменгі жалдау төлемдері жалдау міндеттемесі мен қаржылық шығыстардан (сыйақылар) тұрады.
Ең төменгі жалдау төлемдердің дисконтталған құнын есептеген кезде егер оны іс жүзінде анықтау мүмкін болса, жалдау шартында ұғынылатын пайыз ставкасы дисконттау ставкасы болып табылады; керісінше жағдайда жалға алушының қарызға алған капиталына пайыздың өсім ставкасы немесе активті сатып алу үшін осындай мерзімге кредит үшін банк белгіленген пайыз қолданылады.
504. Дисконтталған құнды есептеу үшін жалдау төлемдерінің мөлшері мен мерзімділігін және дисконттаудың пайыздық ставкасын білу қажет.

Для определения текущей стоимости 1 у.е. за разные периоды и по разным процентным ставкам используется таблица С-1 по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 498 в редакции приказа Министра Финансов РК от 10.02.2016 № 59.
499. Будущая стоимость инвестиции рассчитывается по формуле:
FV = PV(1+i)n.
Для определения будущей стоимости 1 у.е. через n лет используется таблица С-3 по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 499 в редакции приказа Министра Финансов РК от 10.02.2016 № 59.
500. Аннуитетом является поток однонаправленных платежей с равными интервалами между последовательными платежами в течение определенного количества лет. Такие выплаты могут быть как поступлениями, так и выплатами.
В аннуитете также можно рассчитать как текущую стоимость, так и будущую стоимость.
501. К текущей (дисконтированной) стоимости аннуитета относится сумма текущих стоимостей каждой отдельной выплаты или поступления, включенных в аннуитет, определяется по формуле:
PV = FV * f,
где f - фактор дисконтирования таблица С-2 по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Текущая стоимость аннуитета может использоваться для определения текущей стоимости будущих поступлений или выплат в соответствии с контрактами по финансовой аренде, которые требуют равнозначных платежей на протяжении равных интервалов (минимальные арендные платежи).
Сноска. Пункт 501 в редакции приказа Министра Финансов РК от 10.02.2016 № 59.
502. Будущей стоимостью аннуитета является сумма будущих стоимостей каждой отдельной выплаты или поступления, включенных в аннуитет, определяется по формуле:
FV = PV * f,
где f - фактор дисконтирования таблица С-4 по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 502 в редакции приказа Министра Финансов РК от 10.02.2016 № 59.
503. К минимальным арендным платежам относятся платежи, которые арендатор обязан осуществить в течение срока аренды. Минимальные арендные платежи состоят из арендного обязательства и финансовых расходов (вознаграждения).
При расчете дисконтированной стоимости минимальных арендных платежей ставкой дисконтирования является ставка процента, подразумеваемая в договоре аренды, если ее практически возможно определить; в противном случае используется приростная ставка процента на заемный капитал арендатора или процент, установленный банком для кредита на такой же период для покупки актива.
504. Чтобы рассчитать дисконтированную стоимость, необходимо знать размер и периодичность арендных платежей и процентную ставку дисконтирования i.

505. Активтің мүмкін құнсыздануын көрсететін кез келген белгі болған жағдайда мемлекеттік мекеме актив қызметінің өтелетін (генерацияланатын) бағасын жүргізеді.
Активтің сервистік қалдық әлеуетінің немесе генерацияланатын бірліктің дисконтталған құны мынадай әдістерді пайдалана отырып айқындалады:
алмастырудың амортизацияланған құн әдісі
Активті ауыстыру құны - бұл активтің жалпы пайдалы әлеуетін алмастыруға қажетті құн. Бұл құн активтің тұтынылған не таусылған пайдалы әлеуетін көрсету үшін амортизацияланады. Актив бар активті қалпына келтіру (репликациялау) жолымен не оның жалпы пайдалы әлеуетін ауыстыру жолымен ауыстырылуы мүмкін. Ауыстырудың амортизациялық құны қайсысының аздығына байланысты активті қалпына келтіру құнының немесе ауыстыру құнының және осындай құн негізінде есептеліп жинақталған амортизацияның арасындағы айырмашылық түрінде активтің тұтынылған немесе таусылған пайдалы әлеуетін көрсету үшін өлшенеді.
қалпына келтіру құнының әдісі
Қалпына келтіру құнына оны құнсыздандыруға дейінгі деңгейге дейін активтің пайдалы әлеуетін қалпына келтіру құны жатады. Активтің пайдалы әлеуетінің қалдығының дисконтталған құны актив құнсызданғанға дейінгі ағымдағы пайдалы әлеуетінің қалдығының ауыстыру сомасынан қалпына келтірудің бағалау құнын шегеру жолымен анықталады. Активтің құнсыздануы қайсысының кем екеніне байланысты қалпына келтірудің амортизациялық құны немесе ауыстырудың амортизациялық құны ретінде анықталады.
пайдалы бірліктер әдісі
Активтің пайдалы әлеуетінің қалдығының дисконтталған құны актив құнсызданған кезде күтілетін азайған қызметтік бірліктердің санымен келістіру үшін активтің пайдалы әлеуетінің ағымдағы қалдық құнын құнсыздануға дейін азайту жолымен анықталады. Активтің құнсыздануға дейінгі пайдалы әлеуетінінің ауыстыру қалдығының ағымдағы құны қайсысының кем екеніне қарай құнсыздануға дейінгі қалпына келтірудің амортизациялық құны немесе активтің амортизацияланған ауыстыру құны ретінде айқындалады.
Пайдалану құндылығын өлшеу үшін неғұрлым оңтайлы тәсілді таңдау бар деректерге және құнсыздану түріне байланысты:
технологиялық, заңнамалық немесе саяси ортадағы ұзақ мерзімді елеулі өзгерістер нәтижесінде анықталған құнсыздану қажет болған жағдайда ауыстырудың амортизацияланған құны ұстанымын немесе қызметтік бірліктер ұстанымын қолдана отырып өлшенеді;
пайдалану дәрежесі мен тәсілінде ұзақ мерзімді елеулі өзгерістер нәтижесі ретінде анықталған, оның ішінде сұраныстың тоқтатылуы немесе толықтай дерлік тоқтатылуы нәтижесінде анықталған құнсыздану қажет болған жағдайда ауыстырудың амортизацияланған құны ұстанымын немесе қызметтік бірліктер ұстанымын қолдана отырып өлшенеді;
іс жүзінде зақымдану нәтижесі ретінде анықталған құнсыздану қажет болған жағдайда қалпына келтіру құнының ұстанымын немесе ауыстырудың амортизацияланған құнының ұстанымын қолдана отырып өлшенеді.

505. В случае наличия любого признака, указывающего на возможное обесценение актива, государственное учреждение производит оценку возмещаемой стоимости службы актива (генерирующей единицы).
Дисконтированная стоимость остаточного сервисного потенциала актива или генерирующей единицы определяется с использованием следующих методов:
метод амортизированной стоимости замещения
Стоимостью замещения актива является стоимость, необходимая для замены валового полезного потенциала актива. Эта стоимость амортизируется, для того чтобы отразить уже потребленный или закончившийся полезный потенциал актива. Актив может замещаться либо путем воспроизводства (репликации) существующего актива, либо путем замены его валового полезного потенциала. Амортизированная стоимость замещения измеряется как разница между стоимостью воспроизводства или стоимостью замещения актива, в зависимости от того, которая из них меньше, и накопленной амортизацией, рассчитанной на основе такой стоимости, для того чтобы отразить уже потребленный или закончившийся полезный потенциал актива.
метод стоимости восстановления
К стоимости восстановления относится стоимость восстановления полезного потенциала актива до уровня, который был до его обесценения. Дисконтированная стоимость остаточного полезного потенциала актива определяется путем вычитания оценочной стоимости восстановления актива от текущей стоимости замещения остаточного полезного потенциала актива до обесценения. Последняя определяется как амортизированная стоимость воспроизводства или амортизированная стоимость замещения актива, в зависимости от того, какая из них меньше.
метод полезных единиц
Дисконтированная стоимость остаточного полезного потенциала актива определяется путем уменьшения текущей стоимости остаточного полезного потенциала актива до обесценения для согласования с уменьшенным количеством полезных единиц, ожидаемых от актива в его обесцененном состоянии. Как и в подходе стоимости замещения, текущая стоимость замещения остаточного полезного потенциала актива до обесценения определяется как амортизированная стоимость воспроизводства или амортизированная стоимость замещения актива до обесценения, в зависимости оттого, какая из них меньше.
Выбор наиболее подходящего метода для измерения ценности от использования зависит от наличия данных и характера обесценения:
обесценения, определенные как результат значительных долгосрочных изменений в технологической, законодательной или политической среде, измеряются с применением подхода амортизированной стоимости замещения или подхода служебных единиц, в случае необходимости;
обесценения, определенные как результат значительного долгосрочного изменения в степени или способе использования, в том числе определенные в результате прекращения или почти полного прекращения спроса, измеряются с применением подхода амортизированной стоимости замещения или подхода служебных единиц, в случае необходимости;
обесценения, определенные как результат физического повреждения, измеряются с применением подхода стоимости воспроизводства или подхода амортизированной стоимости замещения, в случае необходимости.

Ескерту. 505-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.24 № 348 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
4-бөлім. Мемлекеттік мекемелерді ұзақ мерзімді активтермен және
қорлармен орталықтандырылған жабдықтау жөніндегі операцияларды
есепке алу тәртібі
26-тарау. Орталықтандырылған жабдықтау бойынша бір бюджетте тұрған тапсырыс беруші мен жүк алушы арасында туындайтын орталықтандырылған жабдықтау жөніндегі операцияларды есепке алу тәртібі
Ескерту. 26-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
506. Ұзақ мерзімді активтер мен қорлар үшін жеткізушімен есеп айырысуларды тапсырыс беруші мемлекеттік мекемелерді орталықтандырылған жабдықтау ретінде 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотында ескереді. Өнім берушінің шотын төлегенде тапсырыс беруші 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотын дебеттейді және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотын кредиттейді.
Ескерту. 506-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
507. Жүкті алушыға жіберілген құндылықтарға жеткізушіден алынған, ұсынылған құжаттар (шоттар, жүкқұжаттар және басқа құжаттар) негізінде жүкті алушы Тапсырыс берушіге немесе орталықтандырылған бухгалтерияға Нысандар альбомының 280 нысаны бойынша хабарлама жібереді. Хабарлама хатқа жүкті алушының мекенжайына жіберілген материалдық құндылықтарға жеткізуші шотының көшірмесі ұсынылады.
Ескерту. 507-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
508. Жүкті алушының бухгалтериясы жеткізушінің жіберілген материалдық құндылықтарына хабарлама мен шоттардың көшірмесі негізінде жүкті алушының мекенжайына мынадай жазбаларды жүргізеді:
ұзақ мерзімді активтердің түскен сомасына Шоттар жоспарының ұзақ мерзімді активтерінің тиісті қосалқы шотын/шоттарын дебеттейді және 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" шотын кредиттейді;
түскен материалдардың немесе қайтарылатын бос ыдыстар, сондай-ақ киім-кешек, төсек орын, киім мен аяқ-киім сомасына 1310 "Материалдар" шотының тиісті қосалқы шоттарын дебеттейді және 6330"Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" шотын кредиттейді.

Сноска. Пункт 505 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2012 № 348 (вводится в действие с 01.01.2013).
Раздел 4. Порядок учета операций по централизованному снабжению
долгосрочными активами и запасами государственных учреждений
Глава 26. Порядок учета операций по централизованному снабжению, возникающих между заказчиком и грузополучателем, состоящими на одном бюджете
Сноска. Заголовок главы 26 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
506. Расчеты с поставщиком за долгосрочные активы и запасы в порядке централизованного снабжения государственных учреждений заказчик учитывает на счете 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам". При оплате счета поставщика заказчик дебетует счет 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" и кредитует счет 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета".
Сноска. Пункт 506 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
507. На основании представленных документов (счетов, накладных и других документов), полученных от поставщика на отправленные ценности грузополучателю, грузополучатель высылает Заказчику или централизованной бухгалтерии извещение по форме 280 Альбома форм. К извещению прилагается копия счета поставщика на отправленные в адрес грузополучателя материальные ценности.
Сноска. Пункт 507 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
508. Бухгалтерия грузополучателя на основании извещения и копии счета поставщика на отправленные материальные ценности в адрес грузополучателя производит следующие записи:
на сумму поступивших активов дебетует соответствующий субсчет/счета долгосрочных активов Плана счетов, а также возвратной тары и кредитует 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов";

Жүкті алушы жеткізуші жіберген, бірақ хабарлама хат алған сәтке дейін түспеген құндылықтардың сомасына 1350 "Жолдағы қорлар" шотын дебеттейді және 6330"Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" шотын кредиттейді. Бұл құндылықтарды алғаннан кейін 1310 "Материалдар" шотының тиісті қосалқы шоттары дебеттеледі және 1350 "Жолдағы қорлар" шоты кредиттеледі.
Бұл жазба Нысандар альбомының 280-нысаны бойынша хабарламада көрсетілген жеткізу шарттарын ескере отырып, жүргізіледі.
Жүкті алушының бухгалтерлік қызметі материалдық құндылықтарды қабылдағаннан кейін дереу Нысандар альбомының 280-нысанындағы хабарлама бойынша алынған құндылықтардың есепке алынғаны туралы жауап хабарлама жібереді.
Ескерту. 508-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
509. Жүкті алушыдан жауап хабарлама алғаннан кейін Тапсырыс берушініңбухгалтерлік қызметі 7460 "Өзге шығыстар" шотының дебеті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті бойынша жазба жүргізеді.
Жүкті алушы құндылықтар мен заттарды қабылдау кезінде анықталған жетіспеушілік пен құндылықтардың бүліну сомасына немесе заттардың жиынтығы жетпеген сомаға актілер ресімдейді.
Ескерту. 509-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
510. Жеткізушіге қайтарылатын ыдысты жіберген кезде жүк алушының бухгалтерлік қызметі тапсырыс берушіге жеткізушімен есеп айырысу үшін санын, бағасын және құнын көрсету арқылы ыдыстың жіберілуін растайтын барлық құжаттарды салып жібереді. Бұл операциялар бойынша жүкті алушы 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" шотының дебеті және қайтарылатын ыдыс сомасына 1319 "Өзге материалдар" қосалқы шотының кредиті бойынша жазбалар жүргізеді.
Тапсырыс беруші бұл операциялар бойынша мынадай жазбаларды жүргізеді:
жүкті алушыдан жіберілген қайтарылатын ыдысқа құжаттарды алғанда және ол үшін жеткізушіге шоттар көрсеткенде (бос ыдысты сатып алу бағасы бойынша) ұсынылған шот сомасына 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотын дебеттейді және 7460 "Өзге шығыстар" шоты кредиттейді, бос ыдысты сатып алу бағасы мен жеткізушіге ыдыс қайтарылған баға арасындағы сома айырмасына 7460 "Өзге шығыстар" шотын дебеттейді және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотын кредиттейді;
қайтарылған ыдыс үшін ақша алғанда 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотын дебеттейді және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотын кредиттейді. Егер қайтарылатын ыдыс былтыр сатып алынған болса, тапсырыс беруші бұл соманы ол қаржыландырылатын бюджет кірісіне енгізеді.

грузополучатель, на сумму отправленных поставщиком ценностей, но не поступивших к моменту получения извещения, дебетует счет 1350 "Запасы в пути" и кредитует счет 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов". По получении этих ценностей дебетуются соответствующие субсчета счета 1310 "Материалы" и кредитуется счет 1350 "Запасы в пути".
Данная запись производится с учетом условий поставки, указанных в извещении по форме 280 Альбома форм.
Бухгалтерская служба грузополучателя после приемки материальных ценностей немедленно высылает ответное извещение о взятии на учет полученных ценностей по форме 280 Альбома форм.
Сноска. Пункт 508 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
509. После получения от грузополучателя ответного извещения бухгалтерская служба Заказчика производится запись по дебету счета 7460 "Прочие расходы" и кредиту счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам".
Грузополучателем на сумму недостачи и порчи ценностей или некомплектности предметов, выявленных при их принятии, оформляются акты.
Сноска. Пункт 509 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
510. При отправке поставщику возвратной тары бухгалтерская служба грузополучателя высылает заказчику для расчетов с поставщиком все документы, подтверждающие отправку тары с указанием ее количества, цены и стоимости. По этим операциям грузополучатель производит записи по дебету счета 6360 "Прочие доходы" и кредиту субсчета 1319 "Прочие материалы" на сумму возвратной тары.
Заказчик по этим операциям производит следующие записи:
по получении документов от грузополучателя на отправленную возвратную тару и предъявлении за нее счета поставщику (по цене приобретения тары) дебетует счет 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" - на сумму предъявленного счета и кредитует счет 7460 "Прочие расходы", на сумму разницы между ценой приобретения тары и ценой, по которой возвращена тара поставщику, дебетует счет 7460 "Прочие расходы" и кредитует счет 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам";
при получении денег за возвратную тару дебетует счет 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета" и кредитует счет 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам". Если возвратная тара приобреталась в прошлом году, заказчик эту сумму вносит в доход бюджета, из которого он финансируется.

Ескерту. 510-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
511. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695бұйрығымен.
27-тарау. Орталықтандырылған жабдықтау бойынша түрлі бюджеттерде тұрған тапсырыс беруші мен жүк алушы арасында туындайтын операцияны есепке алу тәртібі
Ескерту. 27-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
512. Қорлар үшін өнім берушімен есеп айырысуларды тапсырыс беруші мемлекеттік мекемелердің орталықтандырылған жабдықтау (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер) тәртібінде 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотында ескереді. Өнім берушінің шотын төлеу кезінде тапсырыс беруші 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотын дебеттейді және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотын кредиттейді.
Ескерту. 512-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
513. Жүкті алушыға жіберілген құндылықтарға жеткізушіден алынған ақталу құжаттары (шоттар, жүкқұжаттар және басқа құжаттар) негізінде Тапсырыс беруші жүкті алушыға немесе орталықтандырылған бухгалтерияға Нысандар альбомының 280-нысаны бойынша хабарлама жібереді.
Бұл ретте тапсырыс беруші жүкті алушының бухгалтерлік қызметіне Нысандар альбомының 280-нысаны бойынша хабарлама жібереді. Хабарламаға жіберілген құндылықтарға жеткізуші шотының көшірмесі қоса беріледі.
Ескерту. 513-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
514. Жүкті алушының бухгалтерлік қызметі жеткізушінің жіберілген материалдық құндылықтарына хабарлама хат пен шот-фактуралардың көшірмесін Тапсырыс берушіден алғаннан кейін жүкті алушының мекенжайына мынадай жазбаларды жүргізеді:
келіп түскен ұзақ мерзімді активтердің сомасына Шоттар жоспарының ұзақ мерзімді активтерінің қосалқы шотын/шоттарын дебеттейді және 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" шотын кредиттейді;
келіп түскен материалдардың немесе қайтарылатын ыдыстар, іш киім, төсек орын, киім мен аяқ-киім сомасына 1310 "Материалдар" шотының тиісті қосалқы шоттарын дебеттейді және 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" шотын кредиттейді.
Жүкті алушы жеткізуші жүкті алушының мекенжайына жіберген, бірақ хабарлама алған сәтке дейін түспеген құндылықтардың сомасына 1350 "Жолдағы қорлар" шотын дебеттейді және 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" шотын кредиттейді. Бұл жазба Нысандар альбомының 280 нысаны бойынша хабарламада көрсетілген жеткізу шарттарын ескере отырып, жүргізіледі.

Сноска. Пункт 510 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
511. Исключен приказом Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
Глава 27. Порядок учета операций по централизованному снабжению, возникающих между заказчиком и грузополучателем, состоящими на разных бюджетах
Сноска. Заголовок главы 27 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
512. Расчеты с поставщиком за запасы (работы и услуги) в порядке централизованного снабжения государственного учреждения заказчик учитывает на счет 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам". При оплате счета поставщика заказчик дебетует счет 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" и кредитует счет 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета".
Сноска. Пункт 512 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
513. На основании полученных от поставщика оправдательных документов (счетов, накладных и других документов) на отправленные ценности грузополучателю Заказчик высылает грузополучателю или централизованной бухгалтерии извещение по форме 280 Альбома форм.
При этом заказчик высылает бухгалтерской службе грузополучателя извещение по форме 280 Альбома форм. К извещению прилагается копия счета поставщика на отправленные ценности.
Сноска. Пункт 513 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
514. Бухгалтерская служба грузополучателя по получению извещения и копии счета-фактуры поставщика на отправленные материальные ценности от Заказчика производит следующие записи: на сумму поступивших долгосрочных активов, дебетует субсчет/счета долгосрочных активов Плана счетов и кредитует 6360 "Прочие доходы";
на сумму поступивших материалов или возвратной тары, белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви дебетует соответствующие субсчета счета 1310 "Материалы" и кредитует счет 6360 "Прочие доходы".
Грузополучатель, на сумму отправленных поставщиком в адрес грузополучателя ценностей, но не поступивших к моменту получения извещения, дебетует счет 1350 "Запасы в пути" и кредитует счет 6360 "Прочие доходы". Данная запись производится с учетом условий поставки, указанных в указанных в извещении по форме 280 Альбома форм.

Бұл құндылықтарды алғаннан кейін түскен материалдардың немесе қайтарылатын ыдыстың сомасына 1310 "Материалдар" шотының тиісті қосалқы шоттары дебеттеледі және 1350 "Жолдағы қорлар" шоты кредиттеледі.
Жүк алушы Өнім берушінің тапсырмасы бойынша орындалған жұмыстың актілеріне және шот-фактуралардың көшірмесі мен орындалған жұмыстардың және көрсетілген қызметтердің көлемі мен мөлшерін растайды, актілерге қол қояды және оларды Тапсырыс берушіге төлеу үшін жібереді.
Ескерту. 514-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
515. Жүкті алушының бухгалтерлік қызметі активтерді қабылданған соң тапсырыс берушіге жедел жабдықтаудың орталықтандырылған тәртібінде келіп түскен құндылықтарды есепке алу туралы Нысандар альбомының 280-нысаны бойынша жауап хабарлама жіберуге міндетті.
Жүкті алушыдан жауап хабарлама алғаннан кейін Тапсырыс берушінің бухгалтерлік қызметі 7460 "Өзге шығыстар" шотының дебеті бойынша және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті бойынша жазба жүргізеді.
Жүкті алушы құндылықтар мен заттарды қабылдау кезінде анықталған жетіспеушілік пен құндылықтардың бүліну сомасына немесе заттардың жиынтығы жетпеген сомаға актілерді ресімдейді.
Ескерту. 515-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
516. Жеткізушіге қайтарылатын ыдысты жөнелту кезінде жүк алушының бухгалтерлік қызметі тапсырыс берушіге жеткізушілермен есеп айырысу үшін оның санын, бағасын және құнын көрсете отырып ыдыстың жіберілуін растайтын барлық құжаттарды салып жібереді және бұл операциялар бойынша 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" шотының дебетіне және 1319 "Өзге материалдар" қосалқы шотының кредитіне жазба жүргізеді.
Тапсырыс беруші есепке алуда бұл операциялар бойынша мынадай жазба жүргізеді:
жүк алушының бухгалтерлік қызметінен жіберілген қайтарылатын ыдысқа құжаттарды алғанда және ол үшін жеткізушіге шоттар көрсеткенде 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотын дебеттейді және 7460 "Өзге шығыстар" шотын кредиттейді;
жеткізушіден бос ыдыс үшін ақша алған кезде 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотын дебеттейді және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотын кредиттейді. Қайтарылатын ыдыс былтыр сатып алынған жағдайда, тапсырыс беруші бұл соманы ол қаржыландырылатын бюджет кірісіне енгізеді.

По получении этих ценностей делаются следующие записи на сумму поступивших материалов или возвратной тары дебетуются соответствующие субсчета счета 1310 "Материалы" и кредитуется счет 1350 "Запасы в пути".
Грузополучатель по получению от Поставщика акта выполненных работ и копии счета-фактуры подтверждает объемы и количество выполненных работ и оказанных услуг, подписывает акты и направляет их Заказчику для оплаты.
Сноска. Пункт 514 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
515. Бухгалтерская служба грузополучателя по приемке активов обязана немедленно выслать заказчику ответное извещение по форме 280 Альбома форм о принятии на учет поступивших ценностей в порядке централизованного снабжения.
После получения от грузополучателя ответного извещения бухгалтерской службой Заказчика производится запись по дебету счета 7460 "Прочие расходы" и кредиту счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам".
Грузополучателем на сумму недостачи и порчи ценностей или некомплектности предметов, выявленных при приемке ценностей, оформляются акты.
Сноска. Пункт 515 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
516. При отправке поставщику возвратной тары бухгалтерская служба грузополучателя высылает заказчику для расчетов с поставщиками все документы, подтверждающие отправку тары, с указанием ее количества, цены, стоимости и по этим операциям производит запись в дебет счета 6360 "Прочие доходы" и кредит субсчета 1319 "Прочие материалы".
Заказчик по этим операциям в учете производит следующие записи:
по получении документов от бухгалтерской службы грузополучателя на отправленную возвратную тару и предъявлении за нее счета поставщику дебетует 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (поставщик) и кредитует счет 7460 "Прочие расходы";
при получении денег за возвратную тару от поставщика дебетует счет 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета" и кредитует счет 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам". В тех случаях, когда возвратная тара приобреталась в прошлом году, заказчик эту сумму вносит в доход бюджета, из которого он финансируется.

Ескерту. 516-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695 бұйрығымен.
28-тарау. Концессия шарттары бойынша активтер мен міндеттемелерді есепке алу тәртібі
Ескерту. 28-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.07.2020 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Ереже 28-бөліммен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2013 № 481 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
517. Концессия объектілерін мемлекеттік меншікке қабылдау Қазақстан Республикасының концессиялар туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Концессия туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес концедент Қазақстан Республикасы болып табылады, ол Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның атынан, сондай-ақ мемлекеттік органдардың концессия шарттарын жасауға олармен уәкілетті.
Концессиялық келісім шеңберінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын концессия шартын жасайтын заңды тұлға және/немесе жеке тұлға концессионер болып табылады.
Бухгалтерлік есепте концессиялық активтің дұрыс құжаттық ресімделуі және түсімі мен есепке шығарылуының тіркелімдерінде уақтылы көрсетілуі, сондай-ақ олардың сақталуын бақылауды қамтамасыз еткен жөн.
518. Концессиялық келісім шеңберінде концессионер, концессионердің қолданыстағы не концессионер құратын, әзірлейтін, сатып алатын активі болып табылатын немесе концеденттің қолданыстағы немесе қолданыстағыны жетілдірген активі болып табылатын концессиялық активті береді.
519. Концедент концессионер берген және концеденттің қолданыстағыны жетілдірген активін, егер:
концедент активтің көмегімен концессионер қандай көрсетілетін қызметтерді беруге тиіс екенін, оларды ол кімге және қандай бағамен беруге тиіс екенін бақылайтын немесе реттейтін; және
концедент – меншік иесі құқығында, пайда алу мақсатында немесе өзге де негізде пайдалану құқығында – келісімнің қолданылу мерзімінің аяғында активтегі кез келген елеулі қалдық үлесін бақылайтын болса концессиялық актив ретінде тануы тиіс.
520. Концессиялық активті есепке алу үшін мемлекеттік мекемелерде қосалқы шоттардың белгіленген төрт мәнінен кейін нүктемен, нөмірлеуін 20-дан бастап, қосымша талдамалы ақпарат үшін екі мәнді қосымша нөмірлеуді пайдалана отырып, 2300 "Негізгі құралдар", 2400 "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар", 2700 "Материалдық емес активтер" деген кіші бөлімдердің қосалқы шоттары қолданылады. Мысалы, концессия шарты бойынша берілген құрылысты 2330.20 "Құрылыстар" шотында көрсеткен жөн.

Сноска. Пункт 516 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
Глава 28. Порядок учета активов и обязательств по договорам концессии
Сноска. Заголовок главы 28 - в редакции приказа Министра финансов РК от 21.07.2020 № 684 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены разделом 28 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.10.2013 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
517. Принятие объектов концессии в государственную собственность осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о концессиях.
В соответствии с законодательством Республики Казахстан о концессиях концедентом является Республика Казахстан, от имени которой выступают Правительство Республики Казахстан или местный исполнительный орган, а также уполномоченные ими на заключение договора концессии государственные органы.
В рамках концессионного соглашения концессионером является заключившее договор концессии юридическое лицо и/или физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность.
В бухгалтерском учете следует обеспечить правильное документальное оформление и своевременное отражение в регистрах учета поступления и выбытия концессионного актива, а также контроль за их сохранностью.
518. Концессионный актив в рамках концессионного соглашения предоставляется концессионером, который является существующим активом концессионера, либо строится, разрабатывается, приобретается концессионером или который является существующим или усовершенствованным существующим активом концедента.
519. Концедент должен признавать актив, предоставленный концессионером, и усовершенствованный существующий актив концедента как концессионный актив, если:
концедент контролирует или регулирует то, какие услуги должен предоставлять концессионер с помощью актива, кому он должен предоставлять их и по какой цене;
концедент контролирует – на правах собственности, правах использования с целью извлечения выгоды или на ином основании – любую значительную остаточную долю в активе в конце срока действия соглашения.
520. Для учета концессионного актива в государственных учреждениях применяются счета/субсчета подразделов 2300 "Основные средства", 2400 "Незавершенное строительство и капитальные вложения", 2700 "Нематериальные активы" с использованием дополнительной двухзначной нумерации для дополнительной аналитической информации, начиная нумерацию с 20 после установленных четырех знаков счета/субсчета с точкой. Например, сооружение, переданное по договору концессии, следует отражать на счете 2330.20 "Сооружения".

521. Концедент концессиялық активті бастапқы бағалауды, концеденттің қолданыстағы активі концессиялық актив ретінде қайта сыныпталған жағдайларды қоспағанда, әділ құны бойынша жүргізуі тиіс.
Концеденттің қолданыстағы активі концессияға берілген жағдайда, концедент қолданыстағы активті концессиялық актив ретінде қайта сыныптауы тиіс.
522. Бастапқы тану мен қайта сыныптаудан кейін концессиялық активтер осы қағидалардың 9 "Негізгі құралдарды есепке алу тәртібі" деген және/немесе 12 "Материалдық емес активтерді есепке алу тәртібі" деген бөлімге сәйкес негізгі құралдар және/немесе материалдық емес активтерге ұқсас есепке алынуы тиіс.
Ескерту. 522-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
523. Концедент концессиялық активті таныған кезде міндеттемені таныған жөн. Конценденттің қолданыстағы активі концессиялық актив ретінде қайта сыныптаған жағдайда концедент міндеттемені танымайды.
524. Міндеттемені бастапқы бағалау концессиялық актив бағаланған, концедент концессионерге немесе концессионер концедентке беретін кез келген өзге сыйақының (мысалы, ақшалай қаражат) сомасына түзетілген сомаға жүргізіледі.
525. Танылатын міндеттеменің сипаттамасы концедент пен концессионер алмасатын сыйақының сипаттамасына байланысты болады. Концедент концессионерге беретін сыйақының сипаттамасы келісімді міндеттейтін шарттарды және тиісті жағдайларда шарттық құқықты ескере отырып, анықталады.
526. Концессиялық активтің орнына концедент концессионерге концессиялық актив үшін мынадай:
концессионерге төлемдерді жүзеге асыру ("қаржылық міндеттеме" моделі);
өтемді концессионерге басқа тәсілдермен ("концессионерге құқық беру" моделі), атап айтқанда:
концессионерге концессиялық активті сырттай пайдаланушылардан пайданы алу құқығын беру; немесе
концессионерге, оны концессионердің пайдалануы үшін кірісті генерирлейтін басқа активке рұқсат беру тәсілдерімен, олардың кез келген тіркесінде өтем төлеуі мүмкін.
527. Концессия шарттары бойынша міндеттемелер үшін екі модель қолданылады:
қаржылық міндеттеме моделі;
құқық беру моделі.
528. Қаржылық міндеттеме моделі бойынша: концеденттің құрылыс, концессиялық активті әзірлегені, сатып алғаны немесе жетілдіргені үшін төлемді концессионерге ақшалай қаражатпен немесе өзге қаржы активімен жүзеге асыру туралы сөзсіз міндеттемесі болған жағдайда, концедент міндеттемені қаржылық міндеттеме ретінде есепке алады.
529. Концедент концессионерге жүргізілетін төлемдерді бөледі және оларды экономикалық мазмұнына сәйкес міндеттеменің азаюы, концессионер берген қарыздар бойынша шығындар және көрсеткен қызметтерге ақы төлеу ретінде есепке алады.
Концессиялық келісімдер шеңберінде концессионер берген қарыздар бойынша шығындар және көрсеткен қызметтерге ақы төлеу шығыстар ретінде есепке алынуға тиіс.

521. Концедент должен проводить первоначальную оценку концессионного актива по справедливой стоимости, за исключением случаев, когда существующий актив концедента реклассифицирован как концессионный актив.
В случае, когда существующий актив концедента передан в концессию, концедент должен реклассифицировать существующий актив как концессионный актив.
522. После первоначального признания или реклассификации концессионные активы должны учитываться аналогично основным средствам и/или нематериальным активам в соответствии с разделом 9 "Порядок учета основных средств" и/или разделом 12 "Порядок учета нематериальных активов" настоящих Правил.
523. При признании концедентом концессионного актива следует признавать обязательство. Концендент не признает обязательство, в случаях, когда существующий актив концедента реклассифицируется как концессионный актив.
524. Первоначальная оценка обязательства производится в той же сумме, на которую был оценен концессионный актив, скорректированную на сумму любого иного вознаграждения (например, денежных средств), предоставляемого концедентом концессионеру или концессионером концеденту.
525. Характер признаваемого обязательства зависит от характера вознаграждения, которым обмениваются концедент и концессионер. Характер вознаграждения, предоставленного концедентом концессионеру, определяется с учетом условий обязывающего соглашения и, в соответствующих случаях, договорного права.
526. В обмен на концессионный актив концедент может выплатить концессионеру возмещение за концессионный актив следующими способами в любом их сочетании:
осуществление платежей концессионеру (модель "финансового обязательства");
выплата возмещения концессионеру другими способами (модель "предоставления права концессионеру"), в частности:
предоставление концессионеру права получать выручку от сторонних пользователей концессионного актива; или
предоставление концессионеру доступа к другому генерирующему доход активу для его использования концессионером.
527. Для обязательств по договорам концессии применяются две модели:
модель финансового обязательства;
модель предоставления права.
528. По модели финансового обязательства: когда концедент имеет безусловное обязательство осуществлять выплаты концессионеру денежными средствами или иным финансовым активом за строительство, разработку, приобретение или усовершенствование концессионного актива, концедент учитывает обязательство как финансовое обязательство.
529. Концедент распределяет производимые концессионеру платежи и учитывает их в соответствии с их экономическим содержанием как уменьшение обязательства, затраты по займам и как плату за услуги, предоставленные концессионером.
Затраты по займам и плата за услуги, предоставленные концессионером в рамках концессионных соглашений на предоставление услуг, должны учитываться как расходы.

530. Негізгі құралдарға амортизацияны есептеу 7110 "Ұзақ мерзімді активтерді амортизациялау бойынша шығыстар" шотының дебеті және 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" шотының кредиті бойынша жүзеге асырылуға тиіс.
531. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2015 № 695бұйрығымен.
532. Құқық беру моделі бойынша: концеденттің құрылыс, концессиялық активті әзірлегені, сатып алғаны немесе жетілдіргені үшін төлемді концессионерге ақшалай қаражатпен немесе өзге қаржы активімен жүзеге асыру туралы сөзсіз міндеттемесі болмаған және концессионерге концессиялық активті сырттай пайдаланушылардан пайданы немесе оны концессионердің пайдалануы үшін кірісті генерирлейтін өзге активке құқығын берген жағдайда концедент міндеттемені концедент пен концессионер арасындағы актив алмасу нәтижесінде туындаған кірістің алынбаған бөлігі ретінде есепке алады.
Концедент қызмет көрсетуге арналған концессиялық келісімнің экономикалық мәніне сәйкес танылған кірісті және міндеттемені тануы тиіс. Бұл ретте мынадай жазба: 4310 "Болашақ кезеңдердің кірістері" және 6220 "Активтерді басқарудан түскен өзге кірістер" шотының кредиті жүргізіледі.
Егер концедент концессиялық активті әзірлегені, сатып алғаны немесе жақсартқаны үшін ақы төлеуді концессионерге қаржылық міндеттеме алу жолымен және ішінара концессионерге құқық беру жолымен жүзеге асырған болса, мұндай жағдайларда жиынтық міндеттеменің әрбір бөлігін жекелеп есепке алу қажет.
Концессия шарттары бойынша негізгі құралдардың амортизациясын есептеу құқық беру моделі бойынша 7110 "Ұзақ мерзімді активтерді амортизациялау бойынша шығыстар" шотының дебеті және 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" шотының кредиті бойынша жүзеге асырылады.
533. Концедент қызмет көрсетуге арналған концессиялық келісімге байланысты туындайтын басқа міндеттемелерді, шартты міндеттемелер мен шартты активтерді осы қағидалардың 5 "Қаржылық инвестициялар мен қаржылық міндеттемелерді есепке алу тәртібі" және 18 "Бағалау міндеттемелерін, шартты міндеттемелер мен шартты активтерді анықтау" бөлімдеріне сәйкес есепке алуға тиіс.
Ескерту. 533-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
534. 28 "Концессия шарттары бойынша активтер мен міндеттемелерді есепке алу тәртібі" бөлімінің талаптарына ұшырамайтын шарттар жөніндегі операцияларды есепке алу осы қағидалардың басқа да бөлімдеріне сәйкес шартты қатынастар талабына сүйене отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 534-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.

530. Начисление амортизации основных средств осуществляется по дебету счета 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов" и кредиту счета 2391 "Накопленная амортизация основных средств".
531. Исключен приказом Министра финансов РК от 28.12.2015 № 695.
532. По модели предоставление права: когда концедент не имеет безусловного обязательства осуществлять выплаты концессионеру денежными средствами или иным финансовым активом за строительство, разработку, приобретение или усовершенствование концессионного актива и предоставляет концессионеру право получать доход от сторонних пользователей или иного генерирующего доход актива, концедент учитывает обязательство как незаработанную часть дохода, возникшего в результате обмена активами между концедентом и концессионером.
Концедент должен признавать доход и уменьшать обязательство, признанное согласно экономической сущности концессионного соглашения на предоставление услуг. При этом производится запись: 4310 "Доходы будущих периодов" и кредиту счета 6220 "Прочие доходы от управления активами".
В случаях, если концедент производит оплату за строительство, разработку, приобретение или улучшение концессионного актива путем принятия финансового обязательства и частично путем предоставления права концессионеру, необходимо отдельно учитывать каждую часть совокупного обязательства.
Начисление амортизации основных средств по договорам концессии по модели предоставления права осуществляется по дебету счета 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов" и кредиту счета 2391 "Накопленная амортизация основных средств".
533. Концедент должен учитывать другие обязательства, условные обязательства и условные активы, возникающие в связи с концессионным соглашением на оказание услуг, в соответствии с разделами 5 "Порядок учета финансовых инвестиций и финансовых обязательств" и 18 "Определение оценочных обязательств, условных обязательств и условных активов" настоящих Правил.
534. Учет операций по договорам, не подпадающие под условия раздела 28 "Порядок учета активов и обязательств по договорам концессии" настоящих Правил, осуществляется исходя из условий договорных отношений в соответствии с другими разделами настоящих Правил.

535. Концессионер құрған активті қабылдап алу-беру кезінде мемлекеттік мекеменің тұрақты жұмыс істейтін комиссиясы Нысандар альбомының ОС-1 нысаны бойынша 2 данада "Негізгі құралдарды және инвестициялық жылжымайтын мүлікті қабылдап алу-беру (өткізу) актісін" жасайды.
Концессия шарттары бойынша концеденттің сатып алған немесе концеденттің қолданыстағы активтерін қабылдап алу-беру кезінде мемлекеттік мекеменің тұрақты жұмыс істейтін комиссиясы Нысандар альбомының ОС-1 нысаны бойынша 2 данада "Негізгі құралдарды және инвестициялық жылжымайтын мүлікті қабылдап алу-беру (өткізу) актісін" жасайды.
Концессия шарттары бойынша концессионердің қолданыстағы немесе концессионердің сатып алған активтерін қабылдап алу-беру кезінде мемлекеттік мекеменің тұрақты жұмыс істейтін комиссиясы Нысандар альбомының ОС-1 нысаны бойынша 2 данада "Негізгі құралдарды және инвестициялық жылжымайтын мүлікті қабылдап алу-беру (өткізу) актісін" жасайды.

535. При приемке–передаче построенного концессионером актива постоянно действующей комиссией государственного учреждения составляется "Акт приемки-передачи (перемещения) основных средств и инвестиционной недвижимости" форма ОС-1 Альбома форм в 2-х экземплярах.
При приемке–передаче приобретенных концедентом или существующих активов концедента по договорам концессии постоянно действующей комиссией составляется "Акт приемки-передачи (перемещения) основных средств и инвестиционной недвижимости" форма ОС-1 Альбома форм в 2-х экземплярах.
При приемке–передаче существующего актива концессионера или приобретенного концессионером по договорам концессии постоянно действующей комиссией государственного учреждения составляется "Акт приемки-передачи (перемещения) основных средств и инвестиционной недвижимости" форма ОС-1 Альбома форм в 2-х экземплярах.

536. Концессиялық активтердің қозғалысының талдамалы есебі "Мемлекеттік мекемелерде негізгі құралдарды, инвестициялық жылжымайтын мүлікті есепке алатын түгендеу карточкасында" Нысандар альбомының ОС-6 нысаны бойынша жүргізіледі.
Материалдық емес активтердің қозғалысының талдамалы есебі "Материалдық емес активтерді есепке алатын түгендеу карточкасында" Нысандар альбомының НОС-6 нысаны бойынша жүргізіледі.
Материалдық емес активтердің объектісін қабылдап алу-беруді ресімдеу үшін "Материалдық емес активтерді қабылдап алу-беру актісі" Нысандар альбомының НОС-1 нысаны бойынша жүргізіледі.

536. Аналитический учет движения концессионных активов ведется в "Инвентарной карточке учета основных средств, инвестиционной недвижимости в государственных учреждениях" форма ОС-6 Альбома форм.
Аналитический учет движения нематериальных активов ведется в "Инвентарной карточке учета нематериальных активов" форма НОС-6 Альбома форм.
Для оформления приемки-передачи объекта нематериальных активов применяется "Акт приемки-передачи (перемещения) нематериальных активов" форма НОС-1 Альбома форм.

537. Концессиялық активтерді теңгерімнен есептен шығару Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк мекемелерде
бухгалтерлiк есеп
жүргiзу қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік мекемелердің ұзақ мерзімді активтері бойынша жылдық тозу нормалары
Ескерту. Қағида 1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 10.02.2016 № 59; жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.05.2023 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Ұзақ мерзімді активтердің түрлері мен топтары
Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп шотының/қосалқы шотының нөмірі
Тозу нормаларының шифры
Жылдық тозу нормасы (бастапқы құнына % (пайызда))

537. Списание с баланса концессионных активов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе.
Приложение 1
к Правилам ведения
бухгалтерского учета
в государственных учреждениях
Годовые нормы износа по долгосрочным активам государственных учреждений
Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с приказом Министра Финансов РК от 10.02.2016 № 59; в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.05.2023 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Виды и группы долгосрочных активов
Номер счета/субсчета по Плану счетов бухгалтерского учета государственных учреждений
Шифр нормы износа
Годовая норма износа (в % (процентах) к первоначальной стоимости)

10.3
10
Лицензиялық келісім
2714
10.4
10
Патенттер
2716
10.5
10
Өзге де материалдық емес активтер
Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк
есеп жүргiзу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ескерту. 1-қосымшасының оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.02.2016 № 59 бұйрығымен.
Биологиялық активтер
Ауылшаруашылық өнімі
Алынған (жиналған) өнімді қайта өндірудің соңғы нәтижелері
Қойлар
Жүн
Иірілген жіп, кілем
Ағаш көшеттері
Бөренелер
Арамен кесілген материалдар
Өсімдіктер
Мақта
Жіп, киім
Жиналған құрақ
Қант
Сүтті мал
Сүт
Сыр (ірімшік)
Шошқалар
Тұтас ет
Шұжық өнімдері, консервіленген шошқа еті
Бұталар
Жапырақ
Шай, кептірілген темекі
Жүзімдіктер
Жүзім
Шарап
Жеміс-жидек ағаштары
Жиналған жемістер
Қайта өндірілген жемістер
Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк
есеп жүргiзу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ескерту. 2-қосымшасының оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.02.2016 № 59 бұйрығымен.
р/р
Шаруашылық ахуалы
Өткен оқиғалардан туындайтын ағымдағы мiндеттеменiң болуы
Экономикалық пайдалары бар қорлардың тапсырылуының болуы
Қажеттi іс-әрекеттер
1.
Кадрларды қайта даярлау. Заңнамадағы өзгерістерге байланысты кадрларды қайта даярлауды өткізу қажет
Жоқ
Қайта даярлау басталған сәтке дейін міндетттеуші оқиғалар туындамайды. Шығындар қайта даярлау кезеңінде есептеледі.
2.
Шектеулер туғызатын шарттар. Мекеменің қолданылмаған жабдықтаулар бойынша жалдау төлемдерін жалғастыруға құқықтық міндеттемесі бар
Иә
Иә
Болашақ болмай қалмайтын жалдау төлемдеріне бағалау міндеттемелерін құру
3.
Соттың талқылауы (1).
Мекеме сот талқылауына қатысады. Сарапшылар тексеру барысында ұйымның ешқандай міндеттемесі туындамайды деп есептейді
Жоқ
Бағалау міндеттемесі құрылмайды. Сарапшылардың пікіріне сүйене отырып ұйым міндеттемені мойындамайды.
4.
Сот талқылауы (2).
Мекеме сот талқылауына қатысады. Сарапшылар талқылау нәтижесінде ұйымның міндеттемесі туындайды деп есептейді
Иә
Иә
Міндеттемені өтеу үшін бағалау міндеттемесін құру
Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк
есеп жүргiзу қағидаларына
4-қосымша
Нысан

10.3
10
Патенты
2714
10.4
10
Прочие нематериальные активы
2716
10.5
10
Приложение 2
к Правилам ведения бухгалтерского
учета в государственных учреждениях
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 в редакции приказа Министра Финансов РК от 10.02.2016 № 59.
Форма
Биологические
активы
Сельскохозяйственная
продукция
Конечные результаты
переработки полученной
(собранной) продукции
Овцы
Шерсть
Пряжа, ковер
Деревья в
лесопосадке
Бревна
Пиломатериалы
Растения
Хлопок
Нить, одежда
Собранный тростник
Сахар
Молочный скот
Молоко
Сыр
Свиньи
Туши
Колбасные изделия,
консервированная ветчина
Кустарники
Лист
Чай, высушенный табак
Виноградники
Виноград
Вино
Плодово-ягодные
деревья
Собранные фрукты
Фрукты, прошедшие
переработку
Приложение 3
к Правилам ведения бухгалтерского
учета в государственных учреждениях
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 в редакции приказа Министра Финансов РК от 10.02.2016 № 59.
Форма
п/п
Хозяйственная
ситуация
Наличие текущего
обязательства,
вытекающего из
прошлых событий
Наличие вероятной
передачи ресурсов,
заключающих
экономические
выгоды
Необходимые
действия
1.
Переподготовка кадров.
В связи с изменением в
законодательстве
необходимо провести
переподготовку кадров.
Нет
До момента начала
переподготовки не
возникает обязывающего
события.
Расходы будут
начислены в период
переподготовки
2.
Обременительные
договоры.
У учреждения
существует правовое
обязательство продол-
жать арендные
платежи по неисполь-
зуемому оборудованию
Да
Да
Создать оценочное
обязательство на
неизбежные будущие
арендные платежи
3.
Судебное разбирательство (1).
Учреждение участвует в
судебном разбира-
тельстве.
Эксперты считают,
что существует
высокая степень
вероятности того,
что в результате
разбирательства
никакого обязательства
у организации не
возникнет
Нет
Оценочное обязатель-
ство не создается.
Исходя из мнения
экспертов, организация
не признает обязательства
4.
Судебное
разбирательство (2)
Учреждение участвует в
судебном разбирательстве.
Эксперты считают,
что в результате
разбирательства у
организации
возникнет обязательство
Да
Да
Создать оценочное
обязательство для
погашения
обязательства
Приложение 4
к Правилам ведения бухгалтерского
учета в государственных учреждениях