Аттестаттауға жатқызылған Қазақстан Республикасының прокуратура органдары жүйесі қызметкерлерінің Қазақстан Республикасы заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізудің қағидалары мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 8 шілдедегі № 69 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 25 шілдеде № 9614 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Бас прокурорының 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабының 2-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Бас прокурорының 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Аттестаттауға жатқызылған Қазақстан Республикасының прокуратура органдары жүйесі қызметкерлерінің Қазақстан Республикасы заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізудің қағидалары мен шарттары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас прокурорының 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Кадр жұмысы департаментінің бастығы осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізуге шаралар қабылдасын.
3. Осы бұйрықпен Қазақстан Республикасы прокуратура органдары, ведомстволары мен мекемелерінің барлық қызметкерлері таныстырылсын.
4. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бірінші орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
А. Дауылбаев
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2014 жылғы 8 шілдедегі
№ 69 бұйрығымен
бекітілген
Аттестаттауға жатқызылған Қазақстан Республикасының прокуратура органдары жүйесі қызметкерлерінің Қазақстан Республикасы заннамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізудің қағидалары мен шарттары
Ескерту. Қағиданың атауы жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 13.04.2023 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Бас прокурорының 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил и условий прохождения компьютерного тестирования сотрудников системы органов прокуратуры Республики Казахстан, подлежащих аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 8 июля 2014 года № 69. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2014 года № 9614.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 48 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудников системы органов прокуратуры Республики Казахстан, подлежащих аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Начальнику Департамента кадровой работы принять меры к государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. С настоящим приказом ознакомить всех сотрудников органов, ведомств и учреждений прокуратуры Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
А. Даулбаев
Утверждены
приказом Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 8 июля 2014 года № 69
Правила и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудников системы органов прокуратуры Республики Казахстан, подлежащих аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 13.04.2023 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Аттестаттауға жатқызылған Қазақстан Республикасының прокуратура органдары жүйесі қызметкерлерінің Қазақстан Республикасы заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізудің осы қағидалары мен шарттары Қазақстан Республикасының прокуратура органдары жүйесінің қызметкерлерін (бұдан әрі – аттестатталатын адамдар) аттесттауды өткізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге және логикалық ойлау қабілетіне компьютерлік тестілеуден өткізудің тәртібі мен шарттарын (бұдан әрі – тестілеу) айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас прокурорының 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тестілеуді өткізудің мақсаты – Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілеттілігін әділ бағалау.
3. Аттестатталатын адамдарды тестілеу Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасымен (бұдан әрі – Бас прокуратура) Бас прокуратураның тестілеу залында, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының қызметкерлерін тестілеу жүйесі" ақпараттық жүйесінде "Он-лайн" режимінде мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізіледі.
Тестілеу процесі Прокуратура органдарының біртұтас көлік ортасының қорғалатын арналары бойынша аудио – бейне хаттамамен бейнеконференцбайланысын пайдалану арқылы жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас прокурорының 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Компьютерлік тестілеудің әділдігі тестілеудің қорытындыларын автоматтандырылған санау шарттарының, уақытының және мазмұнының стандартты болуымен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас прокурорының 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Прокуратура органдары, ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымдарының кадр қызметтері (бұдан әрі – кадр қызметтері):
1) міндетті түрде тегін, атын, әкесінің атын (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірін, туылған кезін, білімін, мамандығын, аттестаттау кезіндегі қызметін, сыныптық шенін (әскери атағын) көрсете отырып, тестілеуге жататын аттестатталушы қызметкерлердің тізімін әзірлейді. Жеке мәліметтер Қазақстан Республикасының азаматының жеке тұлғасын куәландыратын құжатқа сәйкес толтырылады (құжат тілінде);
2) аттестатталушы қызметкерлерді тестілеуді өткізудің орны, мерзімі және уақыты туралы хабардар етеді;

1. Настоящие Правила и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудников системы органов прокуратуры Республики Казахстан, подлежащих аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление определяют порядок и условия прохождения сотрудниками системы органов прокуратуры Республики Казахстан (далее – аттестуемые лица) компьютерного тестирования на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление при проведении аттестации (далее – тестирование).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Цель проведения тестирования - объективная оценка знаний законодательства Республики Казахстан, а также способности к логическому мышлению.
3. Тестирование аттестуемых лиц проводится Генеральной прокуратурой Республики Казахстан (далее - Генеральная прокуратура) в зале тестирования Генеральной прокуратуры, а также в режиме "Он-лайн" на информационной системе "Система тестирования сотрудников органов прокуратуры Республики Казахстан" на государственном или русском языках.
Процесс тестирования проводится путем применения видеоконференцсвязи с аудио – видео протоколированием по защищенным каналам связи Единой транспортной среды органов прокуратуры.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Объективность проведения тестирования обеспечивается стандартностью условий, времени, автоматического подсчета результатов и содержания тестов.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Кадровые службы органов, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры (далее - кадровые службы):
1) подготавливают списки аттестуемых лиц, подлежащих тестированию, с обязательным отражением следующих сведений: фамилия, имя и отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер, дата рождения, образование, специальность, занимаемая должность на момент аттестации, классный чин (воинское звание). Личные данные заполняются в соответствии с документом, удостоверяющим личность гражданина Республики Казахстан (на языке документа);
2) уведомляют аттестуемых лиц о месте, дате и времени проведения тестирования;

3) аттестатталушы қызметкердің тестілеуге уақтылы келуін және жалпы жүйелік және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету және жүйелік әкімшілеуді жөнге келтіру және орнату аясында арнайы білімі бар техникалық маманның болуын қамтамасыз етеді.
Кадр қызметтері "Он-лайн" режимінде тестілеуге жататын аттестатталатын қызметкерлердің адамдардың тізбесін тестілеуге дейін кемінде 10 жұмыс күні бұрын Бас прокуратураның кадр қызметіне тапсырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас прокурорының 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Тестілеуді өткізу
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Бас прокурорының 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Тестілеу өткізетін жай аттестатталушылардың ыңғайлы отыруына сәйкес, ал компьютерлер бейнеконференц байланысының тура көрінетін аумағына орналастырылуы қажет.
7. Алып тасталды - ҚР Бас Прокурорының 08.04.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Тестілеуді жүргізу кезінде бөлмеде тек қана аттестатталатын адамдар болады. Бұл ретте кадр қызметінің өкілі, сондай-ақ техникалық маман міндетті түрде қатысады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 08.04.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Тестілеу сәтінде өзін-өзі дұрыс сезінбеген аттестатталатын адам бұл туралы тестілеу басталғанға дейін кадр қызметінің өкіліне хабарлайды. Бұл жағдайда мұндай адамдарды тестілеу басқа уақытта жүргізіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 08.04.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Аттестатталушы қызметкерлерде жеке сәйкестендіру нөмірі бар Қазақстан Республикасының азаматының жеке тұлғасын куәландыратын құжаттары болуы шарт. Өздерінде Қазақстан Республикасының азаматының жеке тұлғасын куәландыратын құжаттары жоқ аттестатталушы қызметкерлер тестілеуге жіберілмейді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас прокурорының 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) обеспечивают своевременную явку аттестуемых лиц на тестирование и присутствие технического специалиста, обладающего знаниями в области настройки и установки общесистемного и прикладного программного обеспечения и сетевого администрирования.
Списки аттестуемых лиц, подлежащих тестированию в режиме "Он-лайн", не позднее чем за 10 рабочих дней до тестирования представляются кадровыми службами в кадровую службу Генеральной прокуратуры.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Прохождение тестирования
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Помещение для проведения тестирования должно соответствовать условиям удобного расположения аттестуемых лиц, а компьютеры расположены в зоне прямой видимости видеоконференцсвязи.
7. Исключен приказом Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При проведении тестирования в помещении находятся только аттестуемые лица. При этом обязательно присутствие представителя кадровой службы, а также технического специалиста.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.04.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Аттестуемое лицо, имеющее неудовлетворительное самочувствие на момент тестирования, сообщает об этом представителю кадровой службы до начала проведения тестирования. В этом случае тестирование таких лиц проводится в другое время в течение этого дня, либо в другой день, определяемый согласно графику тестирования.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.04.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Аттестуемые лица должны иметь при себе документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан, с наличием индивидуального идентификационного номера. Без документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан, аттестуемые лица на тестирование не допускаются.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Тестілеу басталғанға дейін аттестатталушылар жүйенің пайдаланушысының басшылығымен қолдарын қойып таныстырылады.
12. Тестілеу келесі тәртіпте жүргізіледі: заңнаманы білуге арналған тестілеу (100 сұрақ), логикалық ойлау (10 сұрақ).
13. Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған және логикалық тестілеуді орындауға берілетін жалпы уақыт 110 минутты құрайды. Оның ішінде 90 минут Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуді орындауға және 20 минут логикалық тестілеуді орындауға бөлінеді.
14. Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге тест бойынша шекті мәндер прокуратура жүйесі органдарының қызметкерлері лауазымдарының барлық санаттары үшін нормативтік құқықтық актілер бойынша сұрақтардың жалпы санының кемінде 70% болатын дұрыс жауаптарды құрайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 13.04.2023 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Логикалық тестілеу бойынша төменгі шекті мәні белгіленбейді.
16. Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тесттер, осы Қағидаларға қоса берілген қосымшаға (бұдан әрі - Мамандандыру) сәйкес, № 4 блокты қоспағанда, прокурорлық қадағалаудың бағыттары бойынша, ұйымдық-кадрлық және талдау қызметі бойынша прокурорлық қадағалаудың мамандануына сәйкес әр блокқа міндетті 40 сұрақ және арнайы 60 сұрақты енгізе отырып, 7 блок бойынша орналастырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас прокурорының 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Мамандандыру № 1-3 блоктарының тестілеу сұрақтары бойынша келесі қызметкерлер Қазақстан Республикасы заңнамасын білуге тестілеуден өтеді:
Бас прокуратураның басқарма/бөлім прокурорлары, аға прокурорлары;
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының (бұдан әрі – Академия) басқармаларының/бөлімдерінің прокурорлары, аға прокурорлары, инспекторлары;
облыстық прокуратуралардың және оларға теңестірілген прокуратуралардың басқарма/бөлім прокурорлары, аға прокурорлары;
аудан және оларға теңестірілген прокуратуралардың бөлім бастықтары;
аудандардың прокуратуралары мен оларға теңестірілген прокуратуралардың прокурорлары, аға прокурорлары;
құқық қорғау қызметінде болудың шекті жасына жеткен, сондай-ақ оған келесі үш жылда жететін (құқық қорғау қызметіндегі өтілі 20 жылдан және одан асқан адамдарды қоспағанда) аттестатталуға жататын қызметкерлер;
прокуратура органдарындағы (құқық қорғау органдарында немесе мемлекеттік қызметтегі) қызмет өтілі 1 жылдан аспайтын аттестатталушы қызметкерлер.

11. До начала тестирования аттестуемые лица ознакамливаются под роспись с руководством пользователя системы.
12. Тестирование проводится в следующем порядке: тест на знание законодательства (100 вопросов), логическое мышление (10 вопросов).
13. Общее время, отпущенное на выполнение теста на знание законодательства Республики Казахстан и логического теста – 110 минут. Из них 90 минут на выполнение теста на знание законодательства Республики Казахстан и 20 минут на выполнение логического теста.
14. Пороговые значения по тесту на знание законодательства Республики Казахстан составляют не менее 70 % правильных ответов от общего количества вопросов по нормативным правовым актам для всех категорий должностей сотрудников системы органов прокуратуры.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 13.04.2023 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Пороговое значение по логическому тесту не устанавливается.
16. Тесты на знание законодательства Республики Казахстан распределяются по 7 блокам с включением в каждый блок обязательных 40 вопросов и специальных 60 вопросов, за исключением блока № 4, в соответствии со специализацией прокурорского надзора по направлениям прокурорского надзора, организационно-кадровой и аналитической деятельности, согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Специализация).
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Тестирование на знание законодательства Республики Казахстан по тестовым вопросам блоков № 1- 3 Специализации проходят:
прокуроры, старшие прокуроры управлений/отделов Генеральной прокуратуры;
прокуроры, старшие прокуроры управлений/отделов, инспекторы Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – Академия);
прокуроры, старшие прокуроры управлений/отделов прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур;
начальники отделов районных и приравненных к ним прокуратур;
прокуроры, старшие прокуроры прокуратур районов и приравненных к ним прокуратур;
аттестуемые лица, достигшие, а также которые в последующие три года достигнут предельного возраста пребывания на правоохранительной службе (за исключением лиц, стаж правоохранительной службы которых 20 лет и выше);
аттестуемые лица, имеющие стаж службы в органах прокуратуры (правоохранительных органах либо государственной службы) менее 1 года.

Бұл ретте, бұл қызметкерлер өз қалаулары бойынша тестілеуден өту үшін үш блоктың (№ 1 блок, № 2 блок, № 3 блок) біреуін таңдайды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас прокурорының 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Мамандандыру № 5 блоктың тестілеу сұрақтары бойынша мыналар Қазақстан Республикасы заңнамасын білуге тестілеуден өтуге жатады:
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің (бұдан әрі – ҚСжАЕК) басқармаларының/бөлімдерінің прокурорлары, аға прокурорлары;
ҚСжАЕАЖК-нің облыстық органдарының басқарма/бөлім прокурорлары, аға прокурорлары;
ҚСжАЕАЖК-нің облыстық органдарының және ҚСжАЕЖК-нің құқық қорғау қызметін оған жеткен, сондай-ақ соңғы үш жылда қызмет өткерудің шекті жасына жететін (құқық қорғау қызметіндегі өтілі 20 жылдан және одан асқан қызметкерлерді қоспағанда) аттестатталушы қызметкерлері;
ҚСжАЕАЖК-нің облыстық органдарының және ҚСжАЕЖК-нің прокуратура органдарындағы (құқық қорғау органдарындағы немесе мемлекеттік қызметтегі) қызмет өтілі аспайтын 1 жылдан аттестатталушы қызметкерлері.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас прокурорының 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Бас Прокурорының 13.04.2023 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
19. Мамандандыру № 6 блоктың тестілеу сұрақтары бойынша мыналар Қазақстан Республикасы заңнамасын білуге тестілеуден өтуге жатады:
Бас әскери прокуратураның басқармаларының/бөлімдерінің бастықтары, олардың орынбасарлары;
Бас әскери прокурордың көмекшілері мен аға көмекшілерін;
Бас әскери прокуратураның басқарма/бөлім прокурорлары мен аға прокурорларын;
аймақтардың/гарнизондардың әскери прокурорлардың орынбасарларын;
аймақтардың/гарнизондардың әскери прокуратуралардың бөлім бастықтарын;
аймақтардың/гарнизондардың әскери прокуратураларының прокурорлары, аға прокурорлары.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Бас Прокурорының 08.04.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
19-1. Мамандандыру № 7 блоктың тестілеу сұрақтары бойынша мыналар Қазақстан Республикасы заңнамасын білуге тестілеуден өтуге жатады:
Академияның ректоры, бірінші ректоры және проректорлары;
Академия институттарының директорлары мен олардың орынбасарлары;
Академия факультеттерінің профессорлары, декандары;
орталықтардың бастықтары, кафедралардың меңгерушілері, оқу-әдістемелік және ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру мәселелері жөніндегі басқарманың бастығы, бас ғылыми қызметкерлер, Ғылыми кеңестің хатшысы;
жетекші ғылыми қызметкерлер, аға ғылыми қызметкерлер, ғылыми қызметкерлер, доценттер, аға оқытушылар, оқытушылар.

При этом данные сотрудники прокуратуры по своему усмотрению выбирают один из трех блоков (блок № 1, блок № 2, блок № 3), для прохождения тестирования.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Тестирование на знание законодательства Республики Казахстан по тестовым вопросам блока № 5 Специализации проходят:
прокуроры, старшие прокуроры управлений/отделов Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее - КПСиСУ);
прокуроры, старшие прокуроры управлений/отделов областных органов КПСиСУ;
аттестуемые лица областных органов КПСиСУ и КПСиСУ, достигшие, а также которые в последующие три года достигнут предельного возраста пребывания на правоохранительной службе (за исключением лиц, стаж правоохранительной службы которых 20 лет и выше);
аттестуемые лица областных органов КПСиСУ и КПСиСУ, имеющие стаж службы в органах прокуратуры (правоохранительных органах либо государственной службы) менее 1 года.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Генерального Прокурора РК от 13.04.2023 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Тестирование на знание законодательства Республики Казахстан по тестовым вопросам блока № 6 Специализации проходят:
начальники управлений/отделов Главной военной прокуратуры, их заместители;
помощники, старшие помощники Главного военного прокурора;
прокуроры, старшие прокуроры управлений/отделов Главной военной прокуратуры;
заместители военных прокуроров регионов/гарнизонов;
начальники отделов военных прокуратур регионов, гарнизонов
прокуроры, старшие прокуроры военных прокуратур регионов/гарнизонов.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 08.04.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-1. Тестирование на знание законодательства Республики Казахстан по тестовым вопросам блока № 7 Специализации проходят:
Ректор, первый проректор и проректоры Академии;
директоры Института Академии и их заместители;
профессоры, деканы факультета Академии;
начальники центров, заведующие кафедрой, начальник управления по вопросам организации учебно-методической и научно-исследовательской работы, главные научные сотрудники, секретарь Ученого совета;
ведущие научные сотрудники, старшие научные сотрудники, научные сотрудники, доценты, старшие преподаватели, преподаватели.

Ескерту. 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокурорының 08.04.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Бас прокурорының 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
20. Мамандандыру № 4 блоктың тестілеу сұрақтары бойынша мыналар Қазақстан Республикасы заңнамасын білуге тестілеуден өтуге жатады:
Бас Прокурордың Аппаратының басшысы;
Бас прокуратура Департаменттерінің бастықтары, олардың орынбасарлары;
Бас Прокурордың аса маңызды тапсырмалар бойынша аға көмекшілері;
облыс прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, олардың орынбасарлары;
ҚСжАЕАЖК төрағасы, оның орынбасарлары;
Бас прокуратураның дербес басқармаларының бастықтары, олардың орынбасарлары;
Бас прокуратураның басқармаларының бастықтары, олардың орынбасарлары, Бас Прокурордың аға көмекшілері;
Бас прокуратураның бөлім бастықтары, Бас Прокурордың көмекшілері;
ҚСжАЕЖК-нің облыстық органдарының бастықтары, олардың орынбасарлары;
ҚСжАЕЖК-тің басқарма/бөлім бастықтары, олардың орынбасарлары;
ҚСжАЕЖК-тің облыстық органдарының бөлім бастықтары;
Академияның басқармаларының/бөлімдерінің бастықтары, кезекшілік бөлімінің бастығы, ректордың көмекшісі;
облыстық прокуратуралардың және оларға теңестірілген прокуратуралардың басқарма/бөлім бастықтары, олардың орынбасарлары;
облыс прокурорларының және оларға теңестірілген прокурорлардың көмекшілері, аға көмекшілері;
аудан прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар;
аудан прокурорларының және оларға теңестірілген прокурорлардың орынбасарлары;
басқа аттестатталушы тұлғалар (өз қалауы бойынша).
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас прокурорының 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Логикалық тестілеу текст үзінділерінен тұрады және оның артында мақұлдау бар. Аттестатталушы қызметкер төменде көрсетілген үш жауаптың бір нұсқасын таңдауы тиіс:
1) мақұлдау үзіндінің мазмұнына немесе одан туындайтынлогикалық салдарға "ҚАРАМА ҚАРСЫ";
2) мақұлдау мәні бойынша үзіндінің мазмұнына "ҰҚСАС" немесе логикалық түрде осы ақпараттан немесе пікірден туындауы мүмкін;
3) қосымша ақпаратқа ие болмай осы мақұлдау үзіндінің мазмұнына немесе одан туындайтын логикалық салдарға ұқсаса немесе қарама-қарсы деп "АЙТА АЛМАЙМЫН".
22. Тестілеуге бөлінген уақыт аяқталған соң компьютерлік жүйе автоматтандырылған түрде тестілеуді тоқтатады және қорытындысын береді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 08.04.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Тестирование на знание законодательства Республики Казахстан по тестовым вопросам блока № 4 Специализации проходят:
руководитель Аппарата Генерального Прокурора;
начальники Департаментов Генеральной прокуратуры, их заместители;
старшие помощники Генерального Прокурора по особым поручениям;
прокуроры областей и приравненные к ним прокуроры, их заместители;
Председатель КПСиСУ, его заместители;
начальники самостоятельных управлений Генеральной прокуратуры, их заместители;
начальники управлений Генеральной прокуратуры, их заместители, старшие помощники Генерального Прокурора;
начальники отделов Генеральной прокуратуры, помощники Генерального Прокурора;
начальники областных органов КПСиСУ, их заместители;
начальники управлений/отделов КПСиСУ, их заместители;
начальники отделов областных органов КПСиСУ;
начальники управлений/отделов, начальник дежурной части, помощник ректора Академии;
начальники управлений/отделов прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур, их заместители;
помощники, старшие помощники прокуроров областей и приравненных к ним прокуроров;
прокуроры районов и приравненные к ним прокуроры;
заместители прокуроров районов и приравненных к ним прокуроров;
иные аттестуемые лица (по желанию).
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Логический текстовой тест состоит из фрагментов текстов, за каждым из которых следует утверждение. Задача аттестуемого лица отметить один из трех вариантов ответа:
1) утверждение "ПРОТИВОПОЛОЖНО" содержанию фрагмента или логическим следствиям из него;
2) утверждение "АНАЛОГИЧНО" по смыслу содержания фрагмента или может быть логически выведено из данной информации или мнения;
3) не имея дополнительной информации, "НЕ МОГУ СКАЗАТЬ", аналогично или противоположно данное утверждение содержанию фрагмента или логическим следствиям из него.
22. По истечении времени, отведенного на прохождение тестов, компьютерная система автоматически прерывает тестирование и выдает результат.

23. Тестілеу кезінде бағдарламалық қамтамасыз ету немесе компьютерлік техника ақауға ұшыраған жағдайда жүйе аттестатталушы қызметкерге берілген есептік жазбаға қайталап кіруді жүзеге асырады.
Сонымен бірге қайталап кірген кезде жүйе тестілеуді ол үзіліп қалған жерден жалғастырады.
Уақыт және қорытындылар ақау орын алған сәттегі мәнге қалпына келтіріледі.
Бір есептік жазба бойынша қосымша тестілеуге жол берілмейді.
24. Жүйенің негізгі серверіне кіру мүмкін болмаған жағдайда техникалық маман резервтік серверге қосуды жүзеге асыруы тиіс.
25. Тестілеу кезінде аттетстатталушы қызметкерлерге тестілеу өткізіліп жатқан жайдан шығуға, алатын-беретін электрондық қондырғыларды (соның ішінде ұялы телефондарды, дербес портативтік компьютерлерді немесе басқа электрондық құралдарын), қағаз тасымалдағыштарын пайдалануға тыйым салынады.
26. Аталған тыйым салынған құралдарды қолдану фактілерін анықталған кезде кадр қызметінің өкілі тиісті акті жасайды. Аттестатталатын адам тестілеу залынан шығарылады.
Тестілеуден одан әрі өткізу тоқтатылады және аттестатталушы қызметкер Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге және логикалық ойлауға арналған компьютерлік тестілеуден өтпеген деп саналады.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Бас Прокурорының 08.04.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Тестілеу процесі бейнеконференцбайланысымен хаттамалынады және ақпараттық тасымалдағыштарында мұрағатталынып, аттестаттау аяқталғанға дейін Бас прокуратурада сақталынады.
28. Тестілеу нәтижелерін санауды жүйе автоматты түрде жүргізеді.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас прокурорының 29.09.2017 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Тестілеу аяқталғаннан кейін кадр қызметінің өкілі аттестатталатын адамды тестілеудің нәтижесімен қол қоя отырып таныстырады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 08.04.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аттестаттауға жатқызылған
Қазақстан Республикасының
прокуратура органдары
жүйесі қызметкерлерінің
Қазақстан Республикасы
заннамасын білуін және
логикалық ойлау қабілетін
компьютерлік тестілеуден
өткізудің қағидалары
мен шарттарына
қосымша
Прокурорлық қадағалаудың бағыттары, ұйымдастыру-кадр және талдау қызметі бойынша мамандандыру
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 13.04.2023 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

23. В случае сбоя при тестировании программного обеспечения или компьютерной техники, система осуществляет повторный вход с помощью учетной записи, выданной аттестуемому лицу.
При этом система, при повторном входе, продолжает тестирование с места разъединения.
Время и результаты будут восстановлены к значениям на момент сбоя.
Повторная попытка тестирования под одной учетной записью не допускается.
24. В случае недоступности основного сервера системы, технический специалист должен осуществить подключение к резервному серверу.
25. Во время тестирования аттестуемым лицам не допускается покидать помещение, в котором проводится тестирование, применять принимающе - передающие электронные устройства (в том числе сотовые телефоны, портативные персональные компьютеры и иное электронное оборудование), бумажные носители.
26. При установлении фактов применения указанных запрещенных средств представителем кадровой службы составляется соответствующий акт. Аттестуемое лицо удаляется из зала тестирования.
Дальнейшее прохождение тестирования прекращается и аттестуемое лицо считается не прошедшим компьютерное тестирование на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление.
Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 08.04.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Процесс тестирования протоколируется видеоконференцсвязью и архивируется на информационных носителях, которые хранятся в Генеральной прокуратуре до окончания аттестации.
28. Подсчет результатов тестирования производится системой автоматически.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.09.2017 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. После завершения тестирования представитель кадровой службы ознакамливает аттестуемое лицо под роспись с результатами тестирования.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.04.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам и условиям
прохождения компьютерного
тестирования сотрудников
системы органов прокуратуры
Республики Казахстан,
подлежащих аттестации,
на знание законодательства
Республики Казахстан
и логическое мышление
Специализация по направлениям прокурорского надзора, организационно-кадровой и аналитической деятельности
Сноска. Приложение - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 13.04.2023 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. № 1 БЛОК (азаматтық-құқықтық)
Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеудің міндетті бөлімі:
Қазақстан Республикасының Конституциясын (12 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін (5 сұрақ),
"Прокуратура туралы" (10 сұрақ) Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын,
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (5 сұрақ) Қазақстан Республикасының Заңын,
Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттің қызметшілерінің әдеп кодексін (Мемлекеттік қызметшілердің әдеп кодексі) (бұдан әрі – Мемлекеттік қызметшілердің әдеп кодексі) (4 сұрақ),
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін (бұдан әрі – Қызметкерлердің әдеп кодексі) (4 сұрақ) білуге арналған сұрақтардан тұрады.
Заңнаманы білуге арналған тестілеудің арнаулы бөлімі:
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін (10 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін (10 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексін (10 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексін (5 сұрақ),
"Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" (4 сұрақ), "Құқықтық актілер туралы" (4 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын,
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 2 мамырдағы № 68 Жарлығымен бекітілген Заңдылықты, құқықтық тәртіпті және қылмысқа қарсы күресті қамтамасыз ету жөніндегі Қазақстан Республикасының үйлестіру кеңесі туралы ережені (2 сұрақ) білуге арналған сұрақтардан тұрады.
2. № 2 БЛОК (қылмыстық-құқықтық)
Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеудің міндетті бөлімі:
Қазақстан Республикасының Конституциясын (12 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін (5 сұрақ),
"Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын (10 сұрақ),
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (5 сұрақ) Қазақстан Республикасының Заңын,
Мемлекеттік қызметшілердің әдеп кодексін (4 сұрақ),
Қызметкерлердің әдеп кодексін (4 сұрақ) білуге арналған сұрақтардан тұрады.
Заңнаманы білуге арналған тестілеудің арнайы бөлімі:
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексін (15 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексін (15 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Қылмыстық атқарушылық кодексін (10 сұрақ),

1. БЛОК № 1 (гражданско-правовой)
Тесты на знание законодательства Республики Казахстан обязательной части включают в себя вопросы на знание:
Конституции Республики Казахстан (12 вопросов),
Административного процедурно-процессуального кодекса (5 вопросов),
Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре" (10 вопросов),
Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (5 вопросов),
Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 (далее - Этический кодекс государственных служащих) (4 вопроса),
Этический кодекс сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 (далее – Этический кодекс сотрудников) (4 вопроса).
Тесты на знание законодательства специальной части включают в себя вопросы на знание:
Уголовного кодекса Республики Казахстан (5 вопросов),
Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (5 вопросов),
Трудового кодекса Республики Казахстан (10 вопросов),
Гражданского кодекса Республики Казахстан (10 вопросов),
Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан (10 вопросов),
Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (5 вопросов),
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (5 вопросов),
законов Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (4 вопроса), "О правовых актах" (4 вопроса),
Положения о Координационном совете Республики Казахстан по обеспечению законности, правопорядка и борьбы с преступностью, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 мая 2011 года № 68 (2 вопроса).
2. БЛОК № 2 (уголовно-правовой)
Тесты на знание законодательства Республики Казахстан обязательной части включают в себя вопросы на знание:
Конституции Республики Казахстан (12 вопросов),
Административного процедурно-процессуального кодекса (5 вопросов),
Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре" (10 вопросов),
Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (5 вопросов),
Этического кодекса государственных служащих (4 вопроса),
Этического кодекса сотрудников (4 вопроса).
Тесты на знание законодательства специальной части включают в себя вопросы на знание:
Уголовного кодекса Республики Казахстан (15 вопросов),
Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (15 вопросов),
Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (10 вопросов),

"Жедел іздестіру қызметі туралы" (10 сұрақ), "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" (6 сұрақ), "Мемлекеттік құпиялар туралы" (2 сұрақ) Қазақстан Республикасының Заңдарын,
"Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 2 мамырдағы № 68 Жарлығымен бекітілген Заңдылықты, құқықтық тәртіпті және қылмысқа қарсы күресті қамтамасыз ету жөніндегі Қазақстан Республикасының үйлестіру кеңесі туралы ережені (2 сұрақ) білуге арналған сұрақтардан тұрады.
3. № 3 БЛОК (ұйымдастырушылық-кадрлық)
Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеудің міндетті бөлімі:
Қазақстан Республикасының Конституциясын (12 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін (5 сұрақ),
"Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын (10 сұрақ),
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (5 сұрақ) Қазақстан Республикасының Заңын,
Мемлекеттік қызметшілердің әдеп кодексін (4 сұрақ),
Қызметкерлердің әдеп кодексін (4сұрақ) білуге арналған сұрақтардан тұрады.
Заңнаманы білуге арналған тестілеудің арнаулы бөлімі:
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексін (4 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексін (4 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін (10 сұрақ),
"Құқық қорғау қызметі туралы" (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет туралы" (10 сұрақ), "Мемлекеттік құпиялар туралы" (5 сұрақ), "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" (2 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын,
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 2 мамырдағы № 68 Жарлығымен бекітілген Заңдылықты, құқықтық тәртіпті және қылмысқа қарсы күресті қамтамасыз ету жөніндегі Қазақстан Республикасының үйлестіру кеңесі туралы ережені (5 сұрақ) білуге арналған сұрақтардан тұрады.
4. № 4 БЛОК (арнайы)
Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеудің міндетті бөлімі:
Қазақстан Республикасының Конституциясын (12 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін (5 сұрақ),
"Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын (10 сұрақ),
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (5 сұрақ) Қазақстан Республикасының Заңын,
Мемлекеттік қызметшілердің әдеп кодексін (4 сұрақ),
Қызметкерлердің әдеп кодексін (4сұрақ) білуге арналған сұрақтардан тұрады.
Заңнаманы білуге арналған тестілеудің арнаулы бөлімі:
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексін (2 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін (3 сұрақ),
"Құқықтық актілер туралы" (3 сұрақ), "Жедел іздестіру қызметі туралы" (3 сұрақ), "Құқық қорғау қызметі туралы" (5 сұрақ), "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет туралы" (4 сұрақ), "Мемлекеттік құпиялар туралы" (2 сұрақ), "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" (2 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын,

Законов Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности" (10 вопросов), "О противодействии терроризму" (6 вопросов), "О государственных секретах" (2 вопроса),
Положения о Координационном совете Республики Казахстан по обеспечению законности, правопорядка и борьбы с преступностью, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 мая 2011 года № 68 (2 вопроса).
3. БЛОК № 3 (организационно-кадровый)
Тесты на знание законодательства Республики Казахстан обязательной части включают в себя вопросы на знание:
Конституции Республики Казахстан (12 вопросов),
Административного процедурно-процессуального кодекса (5 вопросов),
Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре" (10 вопросов),
Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (5 вопросов),
Этического кодекса государственных служащих (4 вопроса),
Этического кодекса сотрудников (4 вопроса).
Тесты на знание законодательства специальной части включают в себя вопросы на знание:
Уголовного кодекса Республики Казахстан (4 вопроса),
Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (4 вопроса),
Трудового кодекса Республики Казахстан (5 вопросов),
Административного процедурно-процессуального кодекса (10 вопросов),
законов Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (15 вопросов), "О государственной службе Республики Казахстан" (10 вопросов), "О государственных секретах" (5 вопросов), "О языках в Республике Казахстан" (2 вопроса),
Положения о Координационном совете Республики Казахстан по обеспечению законности, правопорядка и борьбы с преступностью, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 мая 2011 года № 68 (5 вопросов).
4. БЛОК № 4 (специальный)
Тесты на знание законодательства Республики Казахстан обязательной части включают в себя вопросы на знание:
Конституции Республики Казахстан (12 вопросов),
Административного процедурно-процессуального кодекса (5 вопросов),
Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре" (10 вопросов),
Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (5 вопросов),
Этического кодекса государственных служащих (4 вопроса),
Этического кодекса сотрудников (4 вопроса).
Тесты на знание законодательства специальной части включают в себя вопросы на знание:
Уголовного кодекса Республики Казахстан (5 вопросов),
Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (5 вопросов),
Гражданского кодекса Республики Казахстан (5 вопросов),
Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан (5 вопросов),
Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (5 вопросов),
Трудового кодекса Республики Казахстан (5 вопросов),
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (2 вопроса),
Административного процедурно-процессуального кодекса (3 вопроса),
законов Республики Казахстан, "О правовых актах" (3 вопроса), "Об оперативно-розыскной деятельности" (3 вопроса), "О противодействии терроризму" (3 вопроса), "О правоохранительной службе" (5 вопросов), "О государственной службе Республики Казахстан" (4 вопроса), "О государственных секретах" (2 вопроса), "О языках в Республике Казахстан" (2 вопроса),

Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 2 мамырдағы № 68 Жарлығымен бекітілген Заңдылықты, құқықтық тәртіпті және қылмысқа қарсы күресті қамтамасыз ету жөніндегі Қазақстан Республикасының үйлестіру кеңесі туралы ережені (3 сұрақ) білуге арналған сұрақтардан тұрады.
5. № 5 БЛОК (ҚСжАЕК)
Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеудің міндетті бөлімі:
Қазақстан Республикасының Конституциясын (12 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін (5 сұрақ),
"Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын (10 сұрақ),
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (5 сұрақ) Қазақстан Республикасының Заңын,
Мемлекеттік қызметшілердің әдеп кодексін (4 сұрақ),
Қызметкерлердің әдеп кодексін (4 сұрақ) білуге арналған сұрақтардан тұрады.
Заңнаманы білуге арналған тестілеудің арнаулы бөлімі:
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексін (10 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексін (10 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексін (10 сұрақ),
"Құқық қорғау қызметі туралы" (10 сұрақ), "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет туралы" (5 сұрақ), "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есептер туралы" (5 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын,
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 28 наурыздағы № 1050 Жарлығымен бекітілген Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті туралы ережені (5 сұрақ) білуге арналған сұрақтардан тұрады.
6. № 6 БЛОК (әскери прокуратура)
Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеудің міндетті бөлімі:
Қазақстан Республикасының Конституциясын (12 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін (5 сұрақ),
"Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын (10 сұрақ),
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (5 сұрақ) Қазақстан Республикасының Заңын,
Мемлекеттік қызметшілердің әдеп кодексін (4 сұрақ),
Қызметкерлердің әдеп кодексін (4 сұрақ) білуге арналған сұрақтардан тұрады.
Заңнаманы білуге арналған тестілеудің арнаулы бөлімі:
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексін (6 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін (2 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексін (2 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін (3 сұрақ),
"Жедел іздестіру қызметі туралы" (2 сұрақ), "Мемлекеттік құпиялар туралы" (2 сұрақ), "Жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру туралы" (4 сұрақ), "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" (7 сұрақ), "Ұлттық қауіпсіздік туралы" (4 сұрақ), "Төтенше жағдайлар туралы" (4 сұрақ), "Әскери жағдай туралы" (4 сұрақ), "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы күштері туралы" (7 сұрақ), "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныс тапсырысы туралы" (2 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын,
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарының тәртіптік жарғысын (3 сұрақ),
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ішкі қызметінің жарғысын (3 сұрақ) білуге арналған сұрақтардан тұрады.

Положения о Координационном совете Республики Казахстан по обеспечению законности, правопорядка и борьбы с преступностью, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 мая 2011 года № 68 (3 вопроса).
5. БЛОК № 5 (КПСиСУ)
Тесты на знание законодательства Республики Казахстан обязательной части включают в себя вопросы на знание:
Конституции Республики Казахстан (12 вопросов),
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (5 вопросов),
Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре" (10 вопросов),
Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (5 вопросов),
Этического кодекса государственных служащих (4 вопроса),
Этического кодекса сотрудников (4 вопроса).
Тесты на знание законодательства специальной части включают в себя вопросы на знание:
Уголовного кодекса Республики Казахстан (10 вопросов),
Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (10 вопросов),
Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях (5 вопросов),
Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан (10 вопросов),
законов Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (10 вопросов), "О государственной службе Республики Казахстан" (5 вопросов), "О государственной правовой статистике и специальных учетах" (5 вопросов),
Положения о Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 28 марта 2003 года № 1050 (5 вопросов).
6. БЛОК № 6 (военная прокуратура)
Тесты на знание законодательства Республики Казахстан обязательной части включают в себя вопросы на знание:
Конституции Республики Казахстан (14 вопросов),
Административного процедурно-процессуального кодекса (5 вопросов),
Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре" (12 вопросов),
Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (5 вопросов),
Этического кодекса государственных служащих (4 вопроса).
Тесты на знание законодательства специальной части включают в себя вопросы на знание:
Уголовного кодекса Республики Казахстан (5 вопросов),
Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (6 вопросов),
Гражданского кодекса Республики Казахстан (2 вопроса),
Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан (2 вопроса),
Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (3 вопроса),
законов Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности" (2 вопроса), "О государственных секретах" (2 вопроса), "О мобилизационной подготовке и мобилизации" (4 вопроса), "О воинской службе и статусе военнослужащих" (7 вопросов), "О национальной безопасности Республики Казахстан" (4 вопроса), "О чрезвычайном положении" (4 вопроса), "О военном положении" (4 вопроса), "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" (7 вопросов), "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе" (2 вопроса),
Дисциплинарного устава Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 (3 вопроса), Устава внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 (3 вопроса).

7. № 7 БЛОК (Академия)
Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеудің міндетті бөлімі:
Қазақстан Республикасының Конституциясын (12 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін (5 сұрақ),
"Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын (10 сұрақ),
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (5 сұрақ) Қазақстан Республикасы Заңын,
Мемлекеттік қызметшілердің әдеп кодексін (4 сұрақ),
Қызметкерлердің әдеп кодексін (4 сұрақ) білуге арналған сұрақтардан тұрады.
Заңнаманы білуге арналған тестілеудің арнаулы бөлімі:
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін (3 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін (5 сұрақ),
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін (2 сұрақ),
"Білім туралы" (5 сұрақ), "Ғылым туралы" (5 сұрақ), "Құқықтық актілер туралы" (3 сұрақ), "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" (2 сұрақ), "Құқық қорғау қызметі туралы" (4 сұрақ), "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет туралы" (3 сұрақ), "Мемлекеттік құпиялар туралы" (2 сұрақ), "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" (2 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын,
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі №2 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу реестрінде № 28916 болып тіркелген) бекітілген Жоғары оқу орындарынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын (2 сұрақ),
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 мамырдағы № 575 қаулысымен бекітілген Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-мақсатты қаржыландыру қағидаларын (2 сұрақ) білуге арналған сұрақтардан тұрады.

7. БЛОК № 7 (Академия)
Тесты на знание законодательства Республики Казахстан обязательной части включают в себя вопросы на знание:
Конституции Республики Казахстан (12 вопросов),
Административного процедурно-процессуального кодекса (5 вопросов),
Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре" (10 вопросов),
Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (5 вопросов),
Этического кодекса государственных служащих (4 вопроса),
Этического кодекса сотрудников (4 вопроса).
Тесты на знание законодательства специальной части включают в себя вопросы на знание:
Уголовного кодекса Республики Казахстан (5 вопросов),
Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (5 вопросов),
Гражданского кодекса Республики Казахстан (5 вопросов),
Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан (5 вопросов),
Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (3 вопроса),
Трудового кодекса Республики Казахстан (5 вопросов),
Административного процедурно-процессуального кодекса (2 вопроса),
законов Республики Казахстан "Об образовании" (5 вопросов), "О науке" (5 вопросов), "О правовых актах" (3 вопроса), "О противодействии терроризму" (2 вопроса), "О правоохранительной службе" (4 вопроса), "О государственной службе Республики Казахстан" (3 вопроса), "О государственных секретах" (2 вопроса), "О языках в Республике Казахстан" (2 вопроса), Государственного общеобязательного стандарта послевузовского образования, утвержденного приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28916) (2 вопроса), Правил базового, грантового, программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2011 года № 575 (2 вопроса).