Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, оның ведомстволарының, оның құрылымына кіретін ұйымдардың және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғалардың, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді иеленуі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 192 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 қыркүйекте № 17374 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 75) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, оның ведомстволарының, оның құрылымына кіретін ұйымдардың және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғалардың, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді иеленуі қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мына:
1) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, оның ведомстволарының, оның құрылымына кіретін ұйымдардың және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғалардың және олармен үлестес заңды тұлғалардың тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді иеленуі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 237 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12994 болып тіркелген, 2016 жылғы 2 наурызда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, оның ведомстволарының, оның құрылымына кіретін ұйымдардың және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғалардың және олармен үлестес заңды тұлғалардың тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді иеленуі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 237 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 қыркүйектегі № 187 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15907 болып тіркелген, 2017 жылғы 24 қазанда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил приобретения товаров, работ и услуг Национальным Банком Республики Казахстан, его ведомствами, организациями, входящими в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении, уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 192. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 сентября 2018 года № 17374.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
В соответствии с подпунктом 75) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила приобретения товаров, работ и услуг Национальным Банком Республики Казахстан, его ведомствами, организациями, входящими в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении, уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 237 "Об утверждении Правил приобретения товаров, работ и услуг Национальным Банком Республики Казахстан, его ведомствами, организациями, входящими в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении, и аффилиированными с ними юридическими лицами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12994, опубликовано 2 марта 2016 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет");
2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 сентября 2017 года № 187 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 237 "Об утверждении Правил приобретения товаров, работ и услуг Национальным Банком Республики Казахстан, его ведомствами, организациями, входящими в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении, и аффилиированными с ними юридическими лицами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15907, опубликовано 24 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

3. Жоспарлау және бюджет басқармасы (Әдібаев А.С.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 192 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, оның ведомстволарының, оның құрылымына кіретін ұйымдардың және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғалардың, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді иеленуі қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

3. Управлению планирования и бюджета (Адибаев А.С.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
27 августа 2018 года № 192
Правила приобретения товаров, работ и услуг Национальным Банком Республики Казахстан, его ведомствами, организациями, входящими в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении, уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
Сноска. Правила - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, оның ведомстволарының, оның құрылымына кіретін ұйымдардың және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғалардың, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді иеленуі қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - Ұлттық Банк), оның ведомстволарының, оның құрылымына кіретін ұйымдардың және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы Ұлттық Банкке тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғалардың, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның мыналарды:
кәсіпкерлік қызмет субъектілері болып табылмайтын жеке тұлғалардан еңбек шарттары және ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша сатып алынатын қызметтерді;
монетарлық қызметті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын және бірыңғай жинақтау зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару бойынша қызметті жүзеге асыру үшін қажет тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
іссапар шығыстарын;
жарналар (салымдар), оның ішінде заңды тұлғалардың жарғылық капиталына жарналар (салымдар) енгізуді;
бағалы қағаздарды сатып алу;
басқару органы және бақылау кеңесінің мүшелеріне сыйақылар төлеуді;
өкілдік шығыстарымен байланысты тауарларды, көрсетілетін қызметтерді;
егер Қазақстан Республикасының заңдарында олар үшін өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мекемелердің көрсетілетін қызметтерін;
соттардағы, төреліктердегі және аралық соттардағы дауларды шешу үшін қажетті алымдарды, басқа шығыстарды төлеуді;
Қазақстан Республикасының немесе басқа елдердің заңнамасында айқындалған алымдарды және төлемдерді төлеуді;
мемлекеттік тапсырыстарды орындаумен байланысты өнімді өндіруге арналған тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
адвокаттардың, нотариустардың, жеке сот орындаушыларының көрсетілетін қызметтерін;
сақтандыру қызметтерін қоспағанда, трансфер-агент көрсететін қызметтерді, қаржылық қызметтерді;
бағалы қағаздардың шетелдік депозитарийі және банктер көрсететін қызметтерді, оларды көрсету үшін қажетті тауарлар мен қызметтерді, сондай-ақ Қазақстанның зейнетақы жүйесін Жаһандық зейнетақы индексіне енгізу қызметтерін;
мүлікті сенімгерлік басқару жөніндегі көрсетілетін қызметтерді;
уақытша сақтау қоймалары көрсететін қызметтерді және осындай қызметтермен байланысты алымдарды, басқа да төлемдерді төлеуді;
"Назарбаев Университеті" білім берудің автономды ұйымында оқыту, сондай-ақ курстарда, семинарларда, тренингтерде, тағылымдамаларда және жоғары оқу орнынан кейінгі шетелдегі жоғары білім саласында біліктілігін арттыру бойынша көрсетілетін қызметтерді;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила приобретения товаров, работ и услуг Национальным Банком Республики Казахстан, его ведомствами, организациями, входящими в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении, уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Правила) определяют порядок приобретения товаров, работ и услуг Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк), его ведомствами, организациями, входящими в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку или находятся в его доверительном управлении, уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, за исключением:
услуг приобретаемых у физических лиц, не являющихся субъектами предпринимательской деятельности, по трудовым договорам и договорам возмездного оказания услуг;
товаров, работ, услуг, необходимых для осуществления монетарной деятельности, а также деятельности по управлению Национальным фондом Республики Казахстан и пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда;
командировочных расходов;
внесения взносов (вкладов), в том числе в уставный капитал юридических лиц;
покупки ценных бумаг;
выплаты вознаграждений членам органа управления и наблюдательного совета;
товаров, услуг, связанных с представительскими расходами;
услуг государственных учреждений, если иное не установлено для них законами Республики Казахстан;
оплаты сборов, других расходов, необходимых для разрешения споров в судах, арбитражах и третейских судах;
оплаты сборов и платежей, установленных законодательством Республики Казахстан или других стран;
товаров, работ, услуг для производства продукции, связанной с выполнением государственных заказов;
услуг адвокатов, нотариусов, частных судебных исполнителей;
услуг трансфер-агента, финансовых услуг, за исключением услуг страхования;
услуг иностранных депозитариев ценных бумаг и банков, товаров и услуг, необходимых для их оказания, а также услуг по включению пенсионной системы Казахстана в Глобальный пенсионный индекс;
услуг по доверительному управлению имуществом;
услуг складов временного хранения и связанной с такими услугами оплатой сборов, других платежей;
услуг по обучению в автономной организации образования "Назарбаев Университет", а также повышению квалификации на курсах, семинарах, тренингах, стажировках и в сфере высшего послевузовского образования за рубежом;

дүлей күш жағдайларының туындауы кезінде өткізілетін іс-шаралар шеңберінде, оның ішінде төтенше оқиғаларды және олардың салдарларын алдын алуға және жоюға бағытталған, сондай-ақ тез арада қалпына келтiрудi талап ететiн тетiктердiң, агрегаттардың, жабдықтардың, бағдарламалық және аппараттық қамтамасыз етулердің, қосалқы бөлшектердiң және материалдардың сынуы, iстен шығуы туындағанда (растау құжаттары болған кезде), электр энергетикалық объектілердегі, тiршiлiктi қамтамасыз ететiн коммуникациялық жүйелердегi, ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріндегі, ерекше маңызды мемлекеттік объектілердегі және террористік тұрғыдан осал объектілердегі, сондай-ақ өнеркәсіп салаларының және қызмет түрлерінің Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10310 болып тіркелген "Қауіпті өндірістік объектілерді сәйкестендіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 353 бұйрығына сәйкес қауіпті өндірістік объектілер ретінде сәйкестендірілген объектілеріндегі апаттарды жою үшін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
тапсырыс берушінің Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде орналасқан филиалдарының және өкілдіктерінің тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ ішкі кооперация бойынша сатып алынатын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
тауар биржалары арқылы тауарларды;
мемлекеттік бағдарламаларды, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларын, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерін және тапсырмаларын, Ұлттық Банк Басқармасының немесе Директорлар кеңесінің шешімдерін іске асыру үшін қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді. Ұлттық Банктің Директорлар кеңесінің шешімдері негізінде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді иелену жағдайларының тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшада көзделген;
құқықтық тәртіпті, ұлттық, экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасын және қолжетімділік шектелген өзге де ақпаратты сақтау қажеттілігіне байланысты тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
мемлекеттік және табиғи монополия субъектілерінен тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер алуды;
сумен жабдықтау, кәріз, газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау қызметтерін;
Қазақстан Республикасының немесе басқа елдердің заңнамасында белгіленген бағалар мен тарифтер бойынша не Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тұлғадан тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
мемлекеттік мүлікті жекешелендіру кезіндегі сауда-саттықтарда (аукциондарда), тендерлерде өткізілетін мүлікті;
сатып алынатын тауарларға қатысты ерекше құқықтары бар тұлғадан зияткерлік меншік объектілері болып табылатын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
шетелдік құқықты қолдануға байланысты мәселелер мен (немесе) құжаттар бойынша, тапсырыс берушінің мүдделерін халықаралық төрелікте, халықаралық коммерциялық төрелікте, шетелдік сот органдарында, сондай-ақ дауларды төрелік (соттың) реттеуге дейін қорғау және білдіру, істі қарау перспективаларын бағалау бойынша консультациялық және заң қызметтерін қоспағанда, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді иелену тәртібін айқындайды.

товаров, работ, услуг в рамках мероприятий, проводимых при возникновении обстоятельств непреодолимой силы, в том числе направленных на предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций и их последствий, а также при возникновении поломок, выхода из строя механизмов, агрегатов, оборудования, программного и аппаратного обеспечения, запасных частей и материалов, требующих незамедлительного восстановления (при наличии подтверждающих документов), для ликвидации аварий на электроэнергетических объектах, коммуникационных системах жизнеобеспечения, критически важных объектах информационно-коммуникационной инфраструктуры, особо важных государственных объектах и объектах, уязвимых в террористическом отношении, а также объектах отраслей промышленности и видов деятельности, идентифицируемых как опасные производственные объекты, в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 353 "Об утверждении Правил идентификации опасных производственных объектов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10310;
товаров, работ, услуг филиалами и представительствами заказчика, расположенными за пределами территории Республики Казахстан, а также товаров, работ, услуг, приобретаемых по внутренней кооперации;
товаров через товарные биржи;
товаров, работ, услуг, необходимых для реализации государственных программ, поручений Президента Республики Казахстан, решений и поручений Совета Безопасности Республики Казахстан, решений Правления или Совета директоров Национального Банка. Перечень случаев приобретения товаров, работ, услуг на основании решений Совета директоров Национального Банка предусмотрен приложением 1 к настоящим Правилам;
товаров, работ, услуг для обеспечения правопорядка, национальной, экономической безопасности, а также связанных с необходимостью соблюдения законодательства Республики Казахстан о государственных секретах и иной информации с ограниченным доступом;
товаров, работ, услуг у субъектов государственной и естественной монополии;
услуг водоснабжения, канализации, газоснабжения, электроснабжения, теплоснабжения;
товаров, работ, услуг по ценам и тарифам, установленным законодательством Республики Казахстан или других стран, либо у лица, определенного законодательством Республики Казахстан;
имущества, реализуемого на торгах (аукционах), тендерах при приватизации государственного имущества;
товаров, работ, услуг, являющихся объектами интеллектуальной собственности, у лица, обладающего исключительными правами в отношении приобретаемых товаров, работ, услуг;
консультационных и юридических услуг по вопросам и (или) документам, связанным с применением иностранного права, по оценке перспектив разбирательств, защите и представлению интересов заказчика в международном арбитраже, международном коммерческом арбитраже, иностранных судебных органах, а также в процессе до арбитражного (судебного) урегулирования споров.

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.05.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2021 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.06.2022 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.11.2022 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.03.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуетті жеткізуші – тапсырыс берушімен сатып алу туралы шарт жасасуға үміткер заңды тұлға, заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум), кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға. Кәсіпкерлік қызмет субъектісі болып табылмайтын жеке тұлға осы жеке тұлғаға жекеменшік құқығымен тиесілі тұрғынжайды тапсырыс беруші сатып алған (жалға алған) жағдайда, әлеуетті жеткізуші болады;
2) әлеуетті жеткізушінің үлестес тұлғасы – әлеуетті жеткізушінің шешімдерін айқындайтын және (немесе) ол қабылдайтын шешімдерге, оның ішінде жазбаша нысанда жасалған мәміленің күшіне орай ықпал ететін кез келген жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ өзіне қатысты әлеуетті жеткізушінің осындай құқығы болатын кез келген жеке немесе заңды тұлға;
3) біртекті тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер – бірдей болмаса да, сол бір функцияларды орындауына және бірін-бірі алмастырушы болуына мүмкіндік беретін ұқсас сипаттамалары бар және ұқсас құрауыштардан тұратын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер;
4) біріздендіру – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді рұқсат етілетін элементтер мен шешімдер тізбесін қысқарту, оларды біртектілікке келтіру арқылы артық әртүрлілікті жоюға бағытталған сатып алу;
5) бюджет – тапсырыс берушінің бюджеті (шығыстар сметасы), бизнес-жоспары (жылдық бюджеті), даму жоспары;
6) жеткізуші – тапсырыс берушімен сатып алу туралы жасасқан шартта оның контрагенті ретінде әрекет ететін заңды тұлға, заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум), кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға. Кәсіпкерлік қызмет субъектісі болып табылмайтын жеке тұлғаға жекеменшік құқығымен тиесілі тұрғынжайды тапсырыс беруші сатып алған (жалға алған) жағдайда, мұндай жеке тұлға жеткізуші болады;

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.05.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2021 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.06.2022 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.11.2022 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.03.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) потенциальный поставщик – юридическое лицо, временное объединение юридических лиц (консорциум), физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, претендующие на заключение договора о закупке с заказчиком. Физическое лицо, не являющееся субъектом предпринимательской деятельности, является потенциальным поставщиком в случае приобретения (аренды) заказчиком жилища, принадлежащего на праве частной собственности такому физическому лицу;
2) аффилированное лицо потенциального поставщика – любое физическое или юридическое лицо, которое определяет решения и (или) оказывает влияние на принимаемые потенциальным поставщиком решения, в том числе в силу сделки, совершенной в письменной форме, а также любое физическое или юридическое лицо, в отношении которого потенциальный поставщик имеет такое право;
3) однородные товары, работы, услуги – товары, работы, услуги, которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть взаимозаменяемыми;
4) унификация – приобретение товаров, работ, услуг, направленное на устранение излишнего многообразия посредством сокращения перечня допустимых элементов и решений, приведения их к однотипности;
5) бюджет – бюджет (смета расходов), бизнес-план (годовой бюджет), план развития заказчика;
6) поставщик – юридическое лицо, временное объединение юридических лиц (консорциум), физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, выступающее в качестве контрагента заказчика в заключенном с ним договоре о закупках. Физическое лицо, не являющееся субъектом предпринимательской деятельности, является поставщиком в случае приобретения (аренды) заказчиком жилища, принадлежащего на праве частной собственности такому физическому лицу;

7) жұмыс – заттық нәтижесі бар қызмет, сондай-ақ жұмыстарға жатқызылған өзге де қызмет;
8) көрсетілетін қызмет – тапсырыс берушінің қажеттілігін қанағаттандыруға бағытталған, заттық нәтижесі жоқ қызмет;
9) қаржы жылы – ағымдағы жылғы 1 қаңтарда басталып, 31 желтоқсанда аяқталатын уақыт кезеңі;
10) құрылыстағы кешенді жұмыстар – жобалау және іздестіру жұмыстары, салу (оның ішінде "толықтай дайын") және көрсетілген жұмыстарға ілеспе көрсетілетін қызмет және (немесе) тауар жеткізу қамтылатын жұмыстар жиынтығы;
11) сараптама комиссиясы (сарапшы) – сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық ерекше нұсқамасын әзірлеуге қатысу және (немесе) әлеуетті жеткізушілер ұсыныстарының сатып алынатын тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге қатысты тапсырыс берушінің техникалық ерекше нұсқамасының талаптарына сәйкес келетіні не сәйкес келмейтіні туралы сараптамалық қорытындыны дайындау үшін тапсырыс беруші (сатып алуды ұйымдастырушы) құратын (айқындаған) алқалы орган (маман);
12) сатып алу – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді тапсырыс беруші бюджетінің қаражаты есебінен Қағидаларда белгіленген тәртіппен сатып алу;
13) сатып алу порталы – электрондық сатып алуға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін ұсынатын ақпараттық жүйе;
14) сатып алу туралы шарт – Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне және Қағидаларға сәйкес тапсырыс беруші мен жеткізуші арасында тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін жазбаша нысанда жасалған азаматтық-құқықтық мәміле;
15) сатып алуды ұйымдастыру және өткізу рәсімі – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу мақсатында тапсырыс беруші (сатып алуды ұйымдастырушы) Қағидаларға сәйкес жүзеге асыратын өзара байланысты, жүйелі іс-шаралар кешені;
16) сатып алуды ұйымдастырушы – тапсырыс берушінің бөлімшесі, филиалы немесе ведомствосы, тапсырыс берушінің шешімімен сатып алуды ұйымдастыру және өткізу рәсімі үшін жауапты болып айқындалған заңды тұлға;
17) стандарттау – нақты және әлеуетті міндеттерге қатысты жалпыға бірдей, көп мәрте және ерікті пайдалану ережелерін белгілеу арқылы тауарға, жұмысқа, көрсетілетін қызметке және процестерге қойылатын талаптарды реттеудің оңтайлы дәрежесіне қол жеткізуге бағытталған тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
18) тапсырыс беруші – бөлімшелері, филиалдары, өкілдіктері, ведомстволары арқылы Ұлттық Банк, сондай-ақ Ұлттық Банктің құрылымына кіретін ұйымдар, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы Ұлттық Банкке тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғалар, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi орган;

7) работа – деятельность, имеющая вещественный результат, а также иная деятельность, отнесенная к работам;
8) услуга – деятельность, направленная на удовлетворение потребности заказчика, не имеющая вещественного результата;
9) финансовый год – период времени, начинающийся 1 января и заканчивающийся 31 декабря текущего года;
10) комплексные работы в строительстве – совокупность работ, включающих проектные и изыскательские работы, строительство (в том числе "под ключ") и сопутствующие указанным работам услуги и (или) поставка товаров;
11) экспертная комиссия (эксперт) – коллегиальный орган (специалист), создаваемый (определенный) заказчиком (организатором закупок) для участия в разработке технической спецификации закупаемых товаров, работ, услуг и (или) подготовки экспертного заключения о соответствии либо несоответствии предложений потенциальных поставщиков требованиям технической спецификации заказчика в отношении приобретаемых товаров, работ, услуг;
12) закупки – приобретение за счет средств бюджета заказчика товаров, работ, услуг в порядке, установленном Правилами;
13) портал закупок – информационная система, предоставляющая единую точку доступа к электронным закупкам;
14) договор о закупках – гражданско-правовая сделка в письменной форме на поставку товара, выполнение работ, оказание услуг, заключенная между заказчиком и поставщиком в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан и Правилами;
15) процедура организации и проведения закупок – комплекс взаимосвязанных, последовательных мероприятий, осуществляемых заказчиком (организатором закупок) в соответствии с Правилами, в целях приобретения товаров, работ, услуг;
16) организатор закупок – подразделение, филиал или ведомство заказчика, юридическое лицо, определенное решением заказчика ответственным за процедуру организации и проведения закупок;
17) стандартизация – приобретение товаров, работ, услуг, направленное на достижение оптимальной степени упорядочения требований к товару, работе, услуге и процессам посредством установления положений для всеобщего, многократного и добровольного использования в отношении реально существующих и потенциальных задач;
18) заказчик – Национальный Банк в лице его подразделений, филиалов, представительств, ведомств, а также организации, входящие в структуру Национального Банка, юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку или находятся в его доверительном управлении, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в лице его подразделений;

19) тауар – нәрсе (зат), оның ішінде жартылай фабрикат немесе қатты, сұйық немесе газ тәріздес күйдегі шикізат, электр және жылу энергиясы, шығармашылық зияткерлік қызметтің объективтендірілген нәтижесі, сатып алу-сату мәмілелерін жасасуға болатын заттық құқықтар;
20) тендерлік комиссия – тендер тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды өткізу үшін тапсырыс беруші құратын алқалы орган;
21) ұзақ мерзімді шарт – 12 (он екі) айдан аса мерзімге жасалатын сатып алу туралы шарт;
22) Ұлттық Банктің ұйымдары – Ұлттық Банктің құрылымына кіретін ұйымдар, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы Ұлттық Банкке тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғалар;
23) ішкі кооперация – тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) Ұлттық Банктен немесе Ұлттық Банктің ұйымынан не олардың үлестес тұлғаларынан олардың ережесінде немесе жарғысында көзделген, сондай-ақ тапсырыс берушінің қызметін тоқтаусыз және үздіксіз жүзеге асыруды қолдауға және қамтамасыз етуге бағытталған қызмет шеңберінде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуы;
24) электрондық әмиян – сатып алу порталы операторының банктік шотына әлеуетті жеткізуші немесе жеткізуші тендерлік өтінімдерді қамтамасыз етуге, сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуге ақша енгізген кезде сатып алу порталы операторының ақпараттық жүйесінде көрінетін әлеуетті жеткізушінің немесе жеткізушінің жеке шоты;
25) электрондық сатып алу – "Қазақстан Ұлттық Банкінің Банктік сервис бюросы" акционерлік қоғамы оператор болып табылатын сатып алу порталын пайдалана отырып тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Тапсырыс беруші (сатып алуды ұйымдастырушы) сатып алуды жүргізу кезінде мынадай қағидаттарды негізге алады:
1) сатып алу үшін пайдаланылатын ақшаны оңтайлы және тиімді жұмсау;
2) Қағидаларда көзделген жағдайларды қоспағанда, әлеуетті жеткізушілерге сатып алуды өткізу рәсіміне қатысуы үшін тең жағдай жасау;
3) әлеуетті жеткізушілер арасындағы адал бәсекелестік;
4) сатып алу процесінің жариялылығы және айқындылығы;
5) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

19) товар – предмет (вещь), в том числе полуфабрикат или сырье в твердом, жидком или газообразном состоянии, электрическая и тепловая энергия, объективированные результаты творческой интеллектуальной деятельности, вещные права, с которыми допускается совершать сделки купли-продажи;
20) тендерная комиссия – коллегиальный орган, создаваемый заказчиком, для проведения закупок товаров, работ, услуг способом тендера;
21) долгосрочный договор – договор о закупке, заключаемый на срок более 12 (двенадцати) месяцев;
22) организации Национального Банка - организации, входящие в структуру Национального Банка, юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку или находятся в его доверительном управлении;
23) внутренняя кооперация – приобретение заказчиком (организатором закупок) у Национального Банка, организации Национального Банка либо их аффилированных лиц товаров, работ, услуг в рамках деятельности, предусмотренной их положением или уставом, а также направленной на поддержание и обеспечение бесперебойного и непрерывного осуществления деятельности заказчика;
24) электронный кошелек – лицевой счет потенциального поставщика или поставщика, отражаемый в информационной системе оператора портала закупок при внесении им денег на банковский счет оператора портала закупок в обеспечение тендерных заявок, обеспечение исполнения договора о закупках;
25) электронные закупки – приобретение товаров, работ, услуг с использованием портала закупок, оператором которого является акционерное общество "Банковское сервисное бюро Национального Банка Казахстана".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
3. Заказчик (организатор закупок) при проведении закупок основывается на принципах:
1) оптимального и эффективного расходования денег, используемых для закупок;
2) представления потенциальным поставщикам равных возможностей для участия в процедуре проведения закупок, за исключением случаев, предусмотренных Правилами;
3) добросовестной конкуренции среди потенциальных поставщиков;
4) гласности и прозрачности процесса закупок;
5) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу процесінде:
1) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу жоспарын қалыптастыру және бекіту;
2) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушіні таңдау және онымен сатып алу туралы шарт жасау;
3) сатып алу туралы шартты орындау қамтылады.
5. Сатып алуды ұйымдастыру және өткізу рәсімдерін орындау үшін тапсырыс беруші өзінің шешімімен сатып алуды ұйымдастырушыны айқындайды.
6. Тапсырыс берушілер заңды тұлғаны сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы ретінде айқындауға құқылы. Сатып алуды ұйымдастыру және өткізу рәсімдерін орындауға жауапты сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы тапсырыс берушілердің бірлескен шешімдерімен айқындалады.
6-1. Сатып алу порталының операторы:
1) сатып алу порталын ендіруді, дамытуды, қолдауды және жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді;
2) сатып алу порталын дамыту жөніндегі жобаларды басқаруды;
3) тапсырыс берушілер мен әлеуетті жеткізушілерге сатып алу порталына қол жеткізуді ақылы негізде қамтамасыз етуді жүзеге асырады. Тапсырыс берушілер мен әлеуетті жеткізушілердің сатып алу порталына қол жеткізу қызметтерінің бағасын сатып алу порталының операторы белгілейді;
4) тапсырыс берушіге (сатып алуды ұйымдастырушыға), әлеуетті жеткізушілерге сатып алу порталының жұмыс істеуі мәселелері бойынша өтеусіз негізде консультациялық көмек көрсетуді;
5) сатып алу порталында орналастырылған электрондық ақпараттық ресурстарды сақтаудың ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуді;
6) Қағидаларға сәйкес сатып алу порталын ақпараттық толықтыруды қамтамасыз етуді;
7) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін, мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды интеграциялау және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша уәкілетті субъектілермен өзара іс-қимыл жасауды;
8) Қағидаларда айқындалған тәртіппен сатып алу порталында тендерлік өтінімдерді қамтамасыз етуге, шарттың орындалуын қамтамасыз етуге әлеуетті жеткізушінің, жеткізушінің электрондық әмиянына орналастырылған ақшаны енгізу және қайтару процесіне операциялық ілеспе қызмет көрсетуді қамтамасыз етуді;
9) бұрын жасалған сатып алу туралы шарттар бойынша міндеттемелерін орындамаған жеткізушілердің, сондай-ақ сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған әлеуетті жеткізушілердің дерекқорын (бұдан әрі – дерекқор) жүргізуді жүзеге асырады.
Сатып алу туралы шарттар бойынша міндеттемелерді орындамағандарға тауарды жеткізбеген, қызметтерді көрсетпеген және жұмыстарды орындамаған, оның ішінде толық көлемде орындамаған, олармен тапсырыс беруші сатып алу туралы шарттарды біржақты тәртіппен не заңды күшіне енген сот шешімі бойынша бұзған жеткізушілер жатады.
Дерекқор барлық тапсырыс берушілер үшін бірыңғай болып табылады және сатып алу порталында орналастырылады.

Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Процесс закупки товаров, работ, услуг включает в себя:
1) формирование и утверждение плана закупок товаров, работ, услуг;
2) выбор поставщика товаров, работ, услуг и заключение с ним договора о закупках;
3) исполнение договора о закупках.
5. Для выполнения процедур организации и проведения закупок заказчик определяет своим решением организатора закупок.
6. Заказчики вправе определить юридическое лицо в качестве единого организатора закупок. Единый организатор закупок, ответственный за выполнение процедур организации и проведения закупок, определяется совместными решениями заказчиков.
6-1. Оператор портала закупок осуществляет:
1) внедрение, развитие, сопровождение и системно-техническое обслуживание портала закупок;
2) управление проектами по развитию портала закупок;
3) обеспечение на платной основе заказчикам и потенциальным поставщикам доступа к порталу закупок. Цена на услуги доступа заказчиками и потенциальными поставщиками к порталу закупок устанавливается оператором портала закупок;
4) оказание консультационной помощи заказчику (организатору закупок), потенциальным поставщикам по вопросам функционирования портала закупок на безвозмездной основе;
5) обеспечение информационной безопасности хранения электронных информационных ресурсов, размещенных на портале закупок;
6) обеспечение информационного наполнения портала закупок в соответствии с Правилами;
7) взаимодействие с уполномоченными субъектами по вопросам интеграции информационных систем государственных органов, государственных электронных информационных ресурсов и обеспечения информационной безопасности;
8) обеспечение на портале закупок операционного сопровождения процесса внесения и возврата денег, размещенных на электронном кошельке потенциального поставщика, поставщика в обеспечение тендерных заявок, обеспечение исполнения договора в порядке, определенном Правилами;
9) ведение базы данных поставщиков, не исполнивших обязательства по ранее заключенным договорам о закупках, а также потенциальных поставщиков, уклонившихся от заключения договора о закупках (далее - база данных).
К не исполнившим обязательства по договорам о закупках относятся поставщики, не поставившие товар, не оказавшие услуги и не выполнившие работы, в том числе в полном объеме, с которыми договоры о закупках расторгнуты заказчиком в одностороннем порядке либо по решению суда, вступившего в законную силу.
База данных является единой для всех заказчиков и размещается на портале закупок.

Ескерту. 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)қаулыларымен.
6-2. Сатып алу порталының операторы Қағидалардың 176-1 және 192-1-тармақтарына сәйкес тапсырыс берушілер жіберетін ақпаратты алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны шартты бұзу және әлеуетті жеткізушіні шарт жасасудан жалтарған деп тану күнін көрсете отырып, дерекқорға орналастырады.
Жеткізуші немесе әлеуетті жеткізуші туралы ақпарат өзі мен тапсырыс беруші арасындағы шарт бұзылған не ол шарт жасасудан жалтарған деп танылған күннен бастап 2 (екі) жыл өткеннен кейін дерекқордан алып тасталады.
Ескерту. 6-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Өткізілетін (өткізілген) сатып алу жөніндегі құжаттарды тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) бекітілген іс номенклатурасына сәйкес тапсырыс беруші (сатып алуды ұйымдастырушы) сақтайды.
8. Әлеуетті жеткізуші мен оның үлестес тұлғасы бір тендерге (лотқа) қатыспайды.
Әлеуетті жеткізуші:
егер ол тапсырыс беруші үшін байланыс арнасының (негізгі желі) қызметтерін көрсететін жеткізуші болса, байланыс арнасының қызметтерін (резервтік желі) сатып алуға;
егер ол тапсырыс беруші үшін байланыс арнасының (резервтік желі) қызметтерін көрсететін жеткізуші болса, байланыс арнасының қызметтерін (негізгі желі) сатып алуға қатыспайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-1-тарау. Тендерлік өтінімдерді қамтамасыз етуді, электрондық әмиянға орналастырылған ақша түрінде шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу және қайтару тәртібі
Ескерту. Қағидалар 1-1-тараумен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8-1. Әлеуетті жеткізушінің, жеткізушінің электрондық әмиянға орналастырылған ақшаны қайтару туралы талап етуі бойынша сатып алу порталының операторы осындай талап келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілген, оған қатысты бұғаттау жүзеге асырылмаған немесе бұғаттау тоқтатылған ақшаны қайтарады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-2. Информация, направляемая заказчиками согласно пунктам 176-1 и 192-1 Правил, размещается в базе данных оператором портала закупок в течение 1 (одного) рабочего дня с даты ее получения, с указанием даты расторжения договора и признания потенциального поставщика уклонившимся от заключения договора.
Информация о поставщике или потенциальном поставщике исключается из базы данных по истечении 2 (двух) лет с даты расторжения договора между ним и заказчиком либо признания его уклонившимся от заключения договора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Документы по проводимым (проведенным) закупкам хранятся заказчиком (организатором закупок) в соответствии с утвержденной номенклатурой дел заказчика (организатора закупок).
8. Потенциальный поставщик и его аффилированное лицо не участвуют в одном тендере (лоте).
Потенциальный поставщик не участвует в закупках:
услуг канала связи (основная сеть), если он является для заказчика поставщиком услуг канала связи (резервная сеть);
услуг канала связи (резервная сеть), если он является для заказчика поставщиком услуг канала связи (основная сеть).
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1-1. Порядок внесения и возврата обеспечения тендерных заявок, обеспечения исполнения договора в виде денег, размещенных на электронном кошельке
Сноска. Правила дополнены главой 1-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-1. По требованию потенциального поставщика, поставщика о возврате денег, размещенных на электронном кошельке, оператор портала закупок в течение 3 (трех) рабочих дней с даты поступления такого требования возвращает указанные деньги, в отношении которых не осуществлено блокирование или блокирование прекращено.

8-2. Сатып алу порталының операторы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген шешім қабылдау туралы хабарландыруды сатып алу порталында орналастырған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде әлеуетті жеткізушінің, жеткізушінің электрондық әмиянына орналастырылған ақша түріндегі тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді, шарттың орындалуын қамтамасыз етуді бұғаттан шығарады.
8-3. Әлеуетті жеткізуші электрондық әмиянға ақша орналастыру түріндегі тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді таңдаған кезде сатып алу порталының операторы тендерлік өтінімді қамтамасыз ету сомасын бұғаттайды.
Сатып алу порталының операторы электрондық әмиянға орналастырылған ақша түріндегі тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді:
1) Қағидалардың 76-тармағында көзделген жағдайлардың бірі басталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бұғаттан шығарады. Қағидалардың 76-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда тапсырыс беруші (сатып алуды ұйымдастырушы) сатып алу туралы шарт күшіне енген және (немесе) тендердің жеңімпазы сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде сатып алу порталы арқылы сатып алу порталының операторына өтініш жібереді;
2) Қағидалардың 77-тармағында көзделген жағдайлардың бірі басталған кезде бұғаттан шығармайды.
Сатып алу порталының операторы тапсырыс берушіден (сатып алуды ұйымдастырушыдан) сатып алу порталы арқылы өтініш келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде әлеуетті жеткізушінің электрондық әмиянынан Қағидалардың 77-тармағына сәйкес бұғатталған тендерлік өтінімді қамтамасыз ету бойынша ақшаны өтініште көрсетілген тапсырыс берушінің шотына аударады.
8-4. Жеткізуші сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді электрондық әмиянға ақша орналастыру түрінде таңдаған кезде сатып алу порталының операторы жеткізуші шарт бойынша міндеттемелерді толығымен және тиісінше орындағанға дейін сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету сомасын бұғаттайды.
Сатып алу порталының операторы тапсырыс берушіден сатып алу порталы арқылы өтініш келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) жеткізуші өзінің шарттық міндеттемелерін толығымен орындаған, тұрақсыздық айыбын төлеген жағдайда электрондық әмиянға орналастырылған ақша түріндегі сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді бұғаттан шығарады;
2) жеткізуші өзінің шарттық міндеттемелерін орындамауы не тиісінше орындамауы, тұрақсыздық айыбын төлемеуі салдарынан шарт бұзылған жағдайда, шарттың орындалуын қамтамасыз ету бойынша бұғатталған ақшаны жеткізушінің электрондық әмиянынан өтініште көрсетілген тапсырыс берушінің шотына аударады.

8-2. Оператор портала закупок в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты размещения на портале закупок объявления о принятии решения, указанного в пункте 14 Правил, разблокирует обеспечение тендерной заявки, обеспечение исполнения договора в виде денег, размещенных на электронном кошельке потенциального поставщика, поставщика.
8-3. При выборе потенциальным поставщиком обеспечения тендерной заявки в виде размещения денег на электронном кошельке оператор портала закупок блокирует сумму обеспечения тендерной заявки.
Оператором портала закупок обеспечение тендерной заявки в виде денег, размещенных на электронном кошельке:
1) разблокируется в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты наступления одного из случаев, предусмотренных пунктом 76 Правил. В случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 76 Правил, заказчик (организатор закупок) направляет оператору портала закупок посредством портала закупок заявление в течение 2 (двух) рабочих дней с даты вступления в силу договора о закупках и (или) внесения победителем тендера обеспечения исполнения договора о закупках;
2) не разблокируется при наступлении одного из случаев, предусмотренных пунктом 77 Правил.
Оператор портала закупок в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления от заказчика (организатора закупок) заявления посредством портала закупок осуществляет перевод с электронного кошелька потенциального поставщика заблокированных в соответствии с пунктом 77 Правил денег по обеспечению тендерной заявки на счет заказчика, указанный в заявлении.
8-4. При выборе поставщиком обеспечения исполнения договора о закупках в виде размещения денег на электронном кошельке оператор портала закупок блокирует сумму обеспечения исполнения договора о закупках до полного и надлежащего исполнения поставщиком обязательств по договору.
Оператор портала закупок в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления от заказчика заявления посредством портала закупок:
1) в случае полного исполнения поставщиком своих договорных обязательств, уплаты неустойки разблокирует обеспечение исполнения договора о закупках в виде денег, размещенных на электронном кошельке;
2) в случае расторжения договора вследствие неисполнения либо ненадлежащего исполнения поставщиком своих договорных обязательств, неуплаты неустойки осуществляет перевод с электронного кошелька поставщика заблокированные деньги по обеспечению исполнения договора на счет заказчика, указанный в заявлении.

8-5. Сатып алу порталының операторы Қағидалардың 202-тармағына сәйкес шешім қабылдау туралы хабарландыруды сатып алу порталында орналастырған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде әлеуетті жеткізушінің электрондық әмиянына орналастырылған ақша түріндегі тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді бұғаттан шығарады.
8-6. Сатып алу порталының операторы Қағидаларда көзделген есеп айырысу операцияларын жүзеге асыруға арналған банк шотына өз ақшасын есепке жатқызбайды, сондай-ақ әлеуетті жеткізушілер, жеткізушілер көрсетілген банк шотына енгізген тендерлік өтінімдерді қамтамасыз етуді, сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді пайдаланбайды.
2-тарау. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жоспарлау
9. Тапсырыс беруші бекітілген бюджеттің негізінде Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу жоспарын (бұдан әрі – сатып алу жоспары) әзірлейді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Қаржы жылына арналған сатып алу жоспары Қағидаларда белгіленген тәртіппен, оның ішінде жұмыс істеуді қамтамасыз етуге, сондай-ақ тапсырыс берушінің мемлекеттік функцияларын не жарғылық қызметін орындауға қажетті тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге деген қажеттілігі негізінде қалыптастырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Сатып алу жоспарын (оған өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды) тапсырыс берушінің бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген өзге тұлға бекітеді және ол мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы;
2) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін бөлінген, қосылған құн салығы есепке алынбаған сома;
3) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру тәсілі мен мерзімдері.
Тапсырыс беруші ұзақ мерзімді шарт жасауды жоспарлаған кезде, сатып алу үшін бөлінген сома сатып алу жоспарында әрбір қаржы жылына бөліне отырып көрсетіледі.
12. Тапсырыс беруші сатып алу жоспары бекітілген (оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген) күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оны тапсырыс берушінің интернет-ресурсында және (немесе) сатып алу порталында орналастырады.
13. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды тапсырыс беруші (сатып алуды ұйымдастырушы) бекітілген сатып алу жоспарының негізінде жүзеге асырады.

8-5. Оператор портала закупок в течение 2 (двух) рабочих дней с даты размещения на портале закупок объявления о принятии решения согласно пункту 202 Правил, разблокирует обеспечение тендерной заявки в виде денег, размещенных на электронном кошельке потенциального поставщика.
8-6. Оператор портала закупок не зачисляет собственные деньги на банковский счет, предназначенный для осуществления расчетных операций, предусмотренных Правилами, а также не использует обеспечения тендерных заявок, обеспечения исполнения договора о закупках, внесенные потенциальными поставщиками, поставщиками на указанный банковский счет.
Глава 2. Планирование закупок товаров, работ, услуг
9. На основании утвержденного бюджета заказчик разрабатывает план закупок товаров, работ, услуг (далее - план закупок) по форме согласно приложению 1-1 к Правилам.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. План закупок формируется на финансовый год на основе потребности в товарах, работах, услугах, необходимых, в том числе, для обеспечения функционирования, а также выполнения государственных функций либо уставной деятельности заказчика в порядке, установленном Правилами.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. План закупок (изменения и (или) дополнения к нему) утверждаются первым руководителем заказчика или иным, уполномоченным им лицом, и содержит, в том числе следующие сведения:
1) наименование закупаемых товаров, работ, услуг;
2) суммы, выделенные для закупок товаров, работ, услуг, без учета налога на добавленную стоимость;
3) способ и сроки проведения закупок товаров, работ, услуг.
При планировании заказчиком заключения долгосрочного договора сумма, выделенная для закупки, указывается в плане закупок с разбивкой на каждый финансовый год.
12. Заказчик в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты утверждения плана закупок (внесения изменений и (или) дополнений в него) размещает его на интернет-ресурсе заказчика и (или) на портале закупок.
13. Закупки товаров, работ, услуг осуществляются заказчиком (организатором закупок) на основании утвержденного плана закупок.

14. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асырудан бас тартуға:
1) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға жұмсалатын шығыстар қысқартылған;
2) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың орынсыздығы негізделген;
3) дүлей күш жағдайлары басталған жағдайларда жол беріледі.
15. Тапсырыс беруші тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудан бас тартуды сатып алу жоспарына енгізілген тиісті өзгерістер негізінде жүзеге асырады.
Тапсырыс беруші осындай шешім қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде сатып алуды ұйымдастырушы мыналарды жүзеге асырады:
1) өткізілетін сатып алуға қатысатын тұлғаларды қабылданған шешім туралы хабардар етеді және тиісті хабарландыруды тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында және (немесе) сатып алу порталында жариялайды;
2) тендерлік өтінімдерді қамтамасыз етуді және (немесе) шарттардың орындалуын қамтамасыз етуді қайтарады.
16. Тапсырыс беруші Қағидалардың 14-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудан бас тартқан жағдайда, сатып алу жоспарына ағымдағы жылы осындай тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу қажеттілігін және шығыстарды ұлғайту немесе орындылығының туындауы бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
3-тарау. Сатып алу тәсілдері
17. Сатып алу келесі тәсілдердің бірімен жүзеге асырылады:
1) тендер, оның ішінде бағаны төмендетуге сауда-саттықты қолдана отырып;
2) баға ұсыныстарын сұрату;
3) тікелей шарт жасау тәсілдерімен жүзеге асырылады.
18. Қағидалардың 17-тармағында көзделген тәсілдермен жүзеге асырылатын сатып алулар Қағидаларда көзделген тәртіппен электрондық сатып алу арқылы да жүргізіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәсілін тапсырыс беруші дербес таңдайды.
20. Тапсырыс беруші сатып алу тәсілін осындай сатып алуды тапсырыс берушінің атынан тапсырыс беруші филиалының, өкілдігінің жүзеге асыру талабы кезінде оның филиалының және (немесе) өкілдігінің қызметін қамтамасыз етуге қажетті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жылдық көлеміне орай айқындайды.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

14. Отказ от закупок товаров, работ, услуг допускается в случаях:
1) сокращения расходов на приобретение товаров, работ, услуг;
2) обоснованной нецелесообразности приобретения товаров, работ, услуг;
3) наступления обстоятельств непреодолимой силы.
15. Отказ от закупок товаров, работ, услуг заказчиком осуществляется на основании соответствующих изменений в план закупок.
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия заказчиком решения организатор закупок осуществляет следующее:
1) извещает о принятом решении лиц, участвующих в проводимых закупках, и опубликовывает соответствующее объявление на интернет-ресурсе заказчика (организатора закупок) и (или) на портале закупок;
2) возвращает внесенные обеспечения тендерных заявок и (или) исполнения договоров.
16. В случае отказа заказчика от закупок товаров, работ, услуг по основаниям, указанным в подпунктах 1) и 2) пункта 14 Правил, внесение изменений и (или) дополнений в план закупок в части увеличения потребности и расходов на их приобретение либо возникновения целесообразности приобретения таких товаров, работ, услуг в текущем году не допускается.
Глава 3. Способы закупок
17. Закупки осуществляются одним из следующих способов:
1) тендера, в том числе с применением торгов на понижение цены;
2) запроса ценовых предложений;
3) прямого заключения договора.
18. Закупки, осуществляемые способами, предусмотренными пунктом 17 Правил, проводятся также посредством электронных закупок в порядке, предусмотренном Правилами.
Сноска. Пункт 18 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Способ закупок товаров, работ, услуг выбирается заказчиком самостоятельно.
20. Заказчик определяет способ закупок исходя из годовых объемов товаров, работ, услуг, необходимых для обеспечения деятельности его филиала и (или) представительства, при условии проведения таких закупок от имени заказчика филиалом, представительством заказчика.
Сноска. Пункт 20 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4-тарау. Тендер тәсілімен сатып алу
1-параграф. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді тендер тәсілімен сатып алуды ұйымдастыру және өткізу тәртібі
21. Біртекті болып табылмайтын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде сатып алуды ұйымдастырушы осындай тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды олардың біртекті түрлері бойынша лоттарға бөле отырып тендер тәсілімен өткізеді.
22. Тендер тәсілімен сатып алуды ұйымдастыру және өткізу үшін тапсырыс беруші:
1) тендерлік комиссияның құрамын, тендерлік комиссия хатшысының кандидатурасын, сондай-ақ Қағидаларда көзделген жағдайларда сараптама комиссиясының құрамын (сарапшының кандидатурасын);
2) сондай-ақ мыналар кіретін тендер талаптарын:
Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жасалған, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің толық сипаттамасы және талап етілетін функционалдық, техникалық, сапалық сипаттамасы қамтылатын, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық ерекше нұсқамасын (бұдан әрі – ерекше нұсқама);
Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін бағалау өлшемшарттарын қолдану және олардың маңыздылығының шамасын есептеу әдістемесі (болған кезде);
сатып алу туралы шарттың жобасын бекітеді.
23. Мыналар:
1) орнатылған жабдықты, сондай-ақ бағдарламалық қамтамасыз етуді (лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді, ақпараттық жүйені) толық жасақтау, жаңғырту, толық жарақтандыру, техникалық қолдау;
2) тапсырыс берушіде бар тауарды (жабдықты) жөндеу және (немесе) оған қызмет көрсету үшiн қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды қоспағанда, техникалық ерекше нұсқамада тауар таңбаларының нұсқауларын, қызмет көрсету белгiлерiн, фирмалық атауларын, патенттерді, пайдалы модельдерді, өнеркәсіптік үлгiлерін, тауардың шығарылған жерiнiң және өндiрушiнiң атауын, сондай-ақ сатып алынатын тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтiң жекелеген әлеуетті жеткізушіге тиесiлiгiн айқындайтын өзге де сипаттамаларды көрсетуге жол берiлмейдi.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін бағалау өлшемшарттарын белгілеу қажеттілігін тапсырыс беруші дербес айқындайды.
25. Әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін бағалау өлшемшарттарын қолдану (бұдан әрі – бағалау өлшемшарттары) Қағидаларға 4-қосымшада көзделген әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін бағалау өлшемшарттарын қолдану және олардың маңыздылығы шамасын есептеу әдістемесіне сәйкес айқындалады.

Глава 4. Закупки способом тендера
Параграф 1. Порядок организации и проведения закупок товаров, работ, услуг способом тендера
21. При закупках товаров, работ, услуг, не являющихся однородными, организатор закупок проводит закупки способом тендера с разделением таких товаров, работ, услуг на лоты по их однородным видам.
22. Для организации и проведения закупок способом тендера заказчик утверждает:
1) состав тендерной комиссии, кандидатуру секретаря тендерной комиссии, а также в случаях, предусмотренных Правилами, состав экспертной комиссии (кандидатуру эксперта);
2) условия тендера, включающие в том числе:
техническую спецификацию закупаемых товаров, работ, услуг (далее – техническая спецификация), составленную в соответствии с приложением 2 к Правилам, содержащую полное описание и требуемые функциональные, технические, качественные характеристики закупаемых товаров, работ, услуг;
критерии оценки заявок потенциальных поставщиков и величины их значимости по форме согласно приложению 3 к Правилам (при наличии);
проект договора о закупках.
23. В технической спецификации не допускаются указания на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименования места происхождения товара и производителя, а также иные характеристики, определяющие принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику, за исключением случаев приобретения товаров, работ, услуг, необходимых для:
1) доукомплектования, модернизации, дооснащения, технической поддержки установленного оборудования, а также программного обеспечения (лицензионного программного обеспечения, информационной системы);
2) ремонта и (или) технического обслуживания, системно-технического обслуживания имеющегося у заказчика товара (оборудования).
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Необходимость установления критериев оценки заявок потенциальных поставщиков определяется заказчиком самостоятельно.
25. Критерии оценки заявок потенциальных поставщиков и величины их значимости (далее – критерии оценки) определяются в соответствии с Методикой применения критериев оценки заявок потенциальных поставщиков и расчета величин их значимости, предусмотренной приложением 4 к Правилам.

26. Техникалық ерекше нұсқаманы әзірлеуді, әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін бағалау өлшемшарттарын және олардың мәнінің мөлшерін белгілеуді тапсырыс берушінің функциялары сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің мәніне сәйкес келетін бөлімшелерінің (филиалдарының) қызметкерлері қамтамасыз етеді.
27. Тендерлік комиссия бағалау өлшемшарттарын қолдануға мүмкіндік беретін ақпарат қамтылған құжаттарды ұсынбаған әлеуетті жеткізушілердің өтінімдеріне бағалау өлшемшарттарын қолданбайды. Әлеуетті жеткізушілердің құжаттарды ұсынбауы осындай өтінімді қабылдамау үшін негіз болып табылмайды.
28. Тендерлік комиссияның шешімдері сатып алу хаттамалары түрінде ресімделеді, оларға тендерлік комиссияның мүшелері қол қояды, оның хатшысы әрбір бетіне қол қояды және оларға қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей тендерлік комиссияның хатшысы тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында жариялайды.
29. Тендерлік өтінімдерді ашу хаттамасын қоспағанда, тендер тәсілімен электрондық сатып алуды өткізу кезінде сатып алу хаттамаларына тендерлік комиссияның мүшелері, оның хатшысы электрондық цифрлық қолтаңбаларды пайдалана отырып қол қояды. Сатып алу хаттамалары тендерге қатысушыларды автоматты түрде хабардар ете отырып, сатып алу порталында жарияланады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-параграф. Тендерлік комиссия, сараптама комиссиясы (сарапшы)
30. Тендерлік комиссияның құрамына тендерлік комиссияның төрағасы, төрағаның орынбасары, мүшелері және тендерлік комиссияның хатшысы кіреді.
31. Тендерлік комиссия тапсырыс беруші (сатып алуды ұйымдастырушы) қызметкерлерінің арасынан қалыптастырылады.
32. Тапсырыс берушінің бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген өзге тұлға тендерлік комиссияның төрағасы болады.
Төраға болмаған кезде оның функцияларын тендерлік комиссия төрағасының орынбасары орындайды. Тендерлік комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ сан болады және кемінде 3 (үш) адам болып айқындалады.
33. Тендерлік комиссия оны құру туралы шешім күшіне енген күннен бастап жұмыс істейді және өзінің қызметін сатып алу туралы шарт жасасқан күннен бастап тоқтатады. Егер тендер өткізілмесе, тендерлік комиссия өзінің қызметін сатып алу қорытындысы туралы хаттамаға қол қойылғаннан кейін тоқтатады.
34. Тендерлік комиссияның отырысы тендерлік комиссия мүшелерінің қарапайым көпшілігінің қатысуы шартымен өткізіледі.
Тендерлік комиссия мүшелерінің біреуі болмаған жағдайда сатып алу хаттамасында оның болмау себебі көрсетіледі не ол тапсырыс берушінің шешімі негізінде ауыстырылады.

26. Разработку технической спецификации, установление критериев оценки заявок потенциальных поставщиков и величины их значимости обеспечивают работники подразделений (филиалов) заказчика, функции которых соответствуют предмету закупаемых товаров, работ, услуг.
27. Тендерная комиссия не применяет критерии оценки к заявкам потенциальных поставщиков, не представивших документы, содержащие информацию, позволяющую применить к ним критерии оценки. Непредставление потенциальным поставщиком документов не является основанием для отклонения такой заявки.
28. Решения тендерной комиссии оформляются в виде протоколов закупок, которые подписываются членами тендерной комиссии, полистно парафируются ее секретарем и не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты их подписания опубликовываются секретарем тендерной комиссии на интернет-ресурсе заказчика (организатора закупок).
29. При проведении электронных закупок способом тендера протоколы закупок, за исключением протокола вскрытия тендерных заявок, подписываются членами тендерной комиссии, ее секретарем с использованием электронных цифровых подписей. Протоколы закупок опубликовываются на портале закупок с автоматическим уведомлением участников тендера.
Сноска. Пункт 29 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Тендерная комиссия, экспертная комиссия (эксперт)
30. В состав тендерной комиссии входят председатель, заместитель председателя, члены тендерной комиссии и секретарь тендерной комиссии.
31. Тендерная комиссия формируется из числа работников заказчика (организатора закупок).
32. Председателем тендерной комиссии выступает первый руководитель заказчика или иное уполномоченное им лицо.
На время отсутствия председателя тендерной комиссии его функции выполняет заместитель председателя тендерной комиссии. Общее количество членов тендерной комиссии составляет нечетное число и определяется в количестве не менее 3 (трех) человек.
33. Тендерная комиссия действует с даты вступления в силу решения о ее создании и прекращает свою деятельность с даты заключения договора о закупках. В случае, если тендер не состоялся, тендерная комиссия прекращает свою деятельность после подписания протокола об итогах закупки.
34. Заседания тендерной комиссии проводятся при условии присутствия простого большинства членов тендерной комиссии.
В случае отсутствия кого-либо из членов тендерной комиссии в протоколе закупок указывается причина его отсутствия либо производится его замена на основании решения заказчика.

35. Тендерлік комиссияның шешімі ашық дауыс берумен қабылданады және, егер оған тендерлік комиссияның отырысқа қатысып отырған мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берген болса, қабылданды деп саналады. Дауыстар тең болған жағдайда тендерлік комиссияның төрағасы немесе оның орынбасары (тендерлік комиссияның төрағасы болмаған жағдайда) дауыс берген шешім қабылданды деп саналады.
Тендерлік комиссияның мүшесі тендерлік комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда ерекше пікір білдіреді, ол жазбаша түрде баяндалады және сатып алу хаттамасына қоса беріледі.
Тендерлік комиссияның хатшысы тендерлік комиссияның мүшесі болып табылмайды және тендерлік комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығы болмайды.
36. Әлеуетті жеткізушілердің техникалық ерекше нұсқамаларын, тендерлік өтінімдердің тендер талаптарына сәйкес келуін бағалау өлшемшарттарын бағалауды функциялары сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің мәніне сәйкес келетін тапсырыс беруші бөлімшелерінің (филиалының) қызметкерлерінен тұратын тендерлік комиссия мүшелері жүзеге асырады.
37. Тендерлік комиссияның ұйымдастыру қызметін тендерлік комиссияның хатшысы қамтамасыз етеді, ол:
1) тендерлік комиссияны қажетті құжаттармен қамтамасыз етеді, тендерлік комиссияның отырысын өткізуді ұйымдастырады;
2) сатып алу хаттамаларын ресімдейді;
3) тендер құжаттары мен материалдарының сақталуын қамтамасыз етеді;
4) Қағидаларда көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
38. Техникалық ерекше нұсқаманы дайындау немесе әлеуетті жеткізушілердің тендерлік өтінімдерінің тапсырыс беруші бекіткен техникалық ерекше нұсқамаға сәйкес келуін немесе сәйкес келмеуін қарау және бағалау үшін тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) шешімі негізінде сараптама комиссиясын (сарапшыны) тартуға жол беріледі.
Сатып алу рәсімдерінің нәтижелеріне мүдделі адамдарды сарапшылар ретінде тартуға жол берілмейді.
39. Тапсырыс берушіде (сатып алуды ұйымдастырушыда) қажетті біліктілігі бар сарапшылар болмаған жағдайда, сарапшыларды тараптардың уағдаластығы бойынша ақылы немесе өтеусіз негізде тартуға жол беріледі.
Бірнеше сарапшы тартылған жағдайда тапсырыс беруші (сатып алуды ұйымдастырушы) тартылған сарапшылардың қатарынан сараптама комиссиясын құрады және олардың арасынан сараптама комиссиясының басшысын белгілейді.
40. Сараптама комиссиясы (сарапшы) әлеуетті жеткізушілердің тендерлік өтінімдерін бағалау нәтижелері бойынша сараптамалық қорытындыны ресімдейді және тендерлік комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беруге құқығы болмайды.
Сараптама комиссиясының (сарапшының) қорытындысы талап етілетін талаптар шегінде жасалса, оны тендерлік комиссия ескереді. Сараптамалық қорытынды жазбаша түрде ресімделеді, оған сараптама комиссиясы (сарапшы) қол қояды және тендер қорытындылары туралы хаттамаға қоса беріледі.
Сараптама комиссиясының мүшесі сарапшы сараптама комиссиясының қорытындысымен келіспеген жағдайда ерекше пікірін жазбаша түрде баяндайды, ол сараптама комиссиясының қорытындысына қоса беріледі және оның ажырамас бөлігі болып табылады.

35. Решение тендерной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него проголосовало большинство голосов от общего числа присутствующих членов тендерной комиссии. При равенстве голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель тендерной комиссии или его заместитель (в случае отсутствия председателя тендерной комиссии).
Член тендерной комиссии в случае несогласия с решением тендерной комиссии выражает особое мнение, которое излагается в письменном виде и прилагается к протоколу закупки.
Секретарь тендерной комиссии не является членом тендерной комиссии и не имеет права голоса при принятии тендерной комиссией решения.
36. Оценка технических спецификаций, критериев оценки тендерных заявок потенциальных поставщиков на предмет соответствия условиям тендера осуществляется членами тендерной комиссии из числа работников подразделения (филиала) заказчика, функции которого соответствуют предмету закупаемых товаров, работ, услуг.
37. Организационная деятельность тендерной комиссии обеспечивается секретарем тендерной комиссии, который:
1) обеспечивает тендерную комиссию необходимыми документами, организует проведение заседания тендерной комиссии;
2) оформляет протоколы закупок;
3) обеспечивает сохранность документов и материалов тендера;
4) осуществляет иные функции, предусмотренные Правилами.
38. Для подготовки технической спецификации или рассмотрения и оценки тендерных заявок потенциальных поставщиков на предмет соответствия либо несоответствия утвержденной заказчиком технической спецификации допускается привлечение экспертной комиссии (эксперта) на основании решения заказчика (организатора закупок).
Не привлекаются в качестве экспертов лица, заинтересованные в результатах закупок.
39. В случае отсутствия у заказчика (организатора закупок) экспертов, обладающих необходимой квалификацией, допускается привлечение экспертов на платной или безвозмездной основе по договоренности сторон.
В случае привлечения нескольких экспертов заказчик (организатор закупок) формирует экспертную комиссию и определяет из числа привлеченных экспертов руководителя экспертной комиссии.
40. Экспертная комиссия (эксперт) по результатам оценки тендерных заявок потенциальных поставщиков оформляет экспертное заключение и не имеет права голоса при принятии тендерной комиссией решения.
Заключение экспертной комиссии (эксперта) учитывается тендерной комиссией в случае, если оно составлено в пределах предъявляемых требований. Экспертное заключение оформляется в письменном виде, подписывается экспертной комиссией (экспертом) и прилагается к протоколу об итогах тендера.
В случае несогласия члена экспертной комиссии с заключением экспертной комиссии он излагает особое мнение в письменном виде, прилагаемое к заключению экспертной комиссии и являющееся его неотъемлемой частью.

3-параграф. Тендер өткізу туралы хабарлау, тендер талаптарын түсіндіру тәртібі
41. Сатып алуды ұйымдастырушы тендер жүргізу туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, бірақ әлеуетті жеткізушілердің тендерлік өтінімдерді соңғы ұсыну күнінен кемінде күнтізбелік 10 (он) күн бұрын Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тендер талаптарымен тендер өткізу туралы хабарландыруды тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында не тендер тәсілімен электрондық сатып алуды жүргізу кезінде сатып алу порталында жариялайды.
42. Сатып алуды ұйымдастырушы қайталама тендер талаптарымен тендер өткізу туралы хабарландыруды қайталама сатып алуды жүргізу туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, бірақ тендерлік өтінімдерді ұсынудың соңғы күні аяқталғанға дейін кем дегенде күнтізбелік 7 (жеті) күн бұрын жариялайды.
43. Әлеуетті жеткізушілер тендер талаптарын түсіндіру қажет болған жағдайда тендерлік өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін кемінде күнтізбелік 5 (бес) күн бұрын сатып алуды ұйымдастырушыға сұрату береді.
Тендер талаптарын түсіндіру туралы сұрату сатып алуды ұйымдастырушыға хабарландыруда көрсетілген сатып алуды ұйымдастырушының электрондық немесе пошталық мекенжайына жазбаша түрде жіберіледі не электрондық сатып алуды өткізу кезінде сатып алу порталында орналастырылады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44. Сатып алуды ұйымдастырушы тендер талаптарын түсіндіреді.
45. Сатып алуды ұйымдастырушы сұратуды алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде:
1) тендердің талаптарын түсіндіру мәтінін тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында не тендер тәсілімен электрондық сатып алуды жүргізу кезінде сатып алу порталында жариялайды;
2) сұратудың кімнен түскенін көрсетпей, тендердің талаптарын түсіндіру мәтінін тендер талаптарына рұқсат алған әлеуетті жеткізушілерге электрондық пошта бойынша жібереді не тендер тәсілімен электрондық сатып алуды жүргізу кезінде сатып алу порталы арқылы әлеуетті жеткізушілерді автоматты түрде хабардар етеді.
46. Сатып алуды ұйымдастырушы тендерлік өтінімдерді берудің соңғы күні аяқталғанға дейін күнтізбелік 3 (үш) күннен кешіктірмей өзінің бастамасы бойынша немесе әлеуетті жеткізушінің сұратуына жауап ретінде тендердің талаптарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді.
Тендердің талаптарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу тапсырыс берушінің тиісті шешім қабылдауы арқылы жүзеге асырылады.

Параграф 3. Порядок извещения о проведении тендера, разъяснение условий тендера
41. Организатор закупок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения о проведении тендера, но не менее чем за 10 (десять) календарных дней до окончательной даты представления потенциальными поставщиками тендерных заявок опубликовывает на интернет-ресурсе заказчика (организатора закупок) либо на портале закупок при проведении электронных закупок способом тендера объявление о проведении тендера с условиями тендера по форме согласно приложению 5 к Правилам.
42. Объявление о проведении повторного тендера с условиями тендера публикуется организатором закупок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения о проведении повторной закупки, но не менее чем за 7 (семь) календарных дней до окончательной даты представления тендерных заявок.
43. Потенциальные поставщики в случае необходимости разъяснения условий тендера обращаются с запросом к организатору закупок не менее чем за 5 (пять) календарных дней до истечения окончательного срока представления тендерных заявок.
Запрос о разъяснении условий тендера направляется организатору закупок в письменном виде на электронный или почтовый адрес организатора закупок, указанный в объявлении, либо размещается на портале закупок при проведении электронных закупок.
Сноска. Пункт 43 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Разъяснение условий тендера проводится организатором закупок.
45. Организатор закупок в течение 2 (двух) рабочих дней с даты получения запроса:
1) опубликовывает текст разъяснения условий тендера на интернет-ресурсе заказчика (организатора закупок) либо на портале закупок при проведении электронных закупок способом тендера;
2) без указания от кого поступил запрос направляет текст разъяснения условий тендера потенциальным поставщикам, получившим доступ к условиям тендера, по электронной почте либо автоматически уведомляет потенциальных поставщиков посредством портала закупок при проведении электронных закупок способом тендера.
46. Организатор закупок не позднее 3 (трех) календарных дней до истечения окончательной даты представления тендерных заявок по собственной инициативе или в ответ на запрос потенциального поставщика вносит изменения и (или) дополнения в условия тендера.
Внесение изменений и (или) дополнений в условия тендера осуществляется путем принятия соответствующего решения заказчиком.

47. Сатып алуды ұйымдастырушы тендердің талаптарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы шешім қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей тендердің талаптарына енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың мәтінін тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында не тендер тәсілімен электрондық сатып алуды жүргізу кезінде сатып алу порталында жариялайды.
Тендерлік өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі кемінде күнтізбелік 5 (бес) күнге ұзартылады.
4-параграф. Тендерлік өтінімді ұсыну тәртібі
48. Тендерлік өтінім әлеуетті жеткізушінің тендер талаптарына сәйкес тауарларды жеткізуді жүзеге асыруға, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге келісімін білдіру нысаны болып табылады.
49. Әлеуетті жеткізуші 1 (бір) тендерлік өтінімді хабарламада көрсетілген түпкілікті ұсыну мерзімі аяқталғанға дейін ұсынады.
50. Әлеуетті жеткізуші сатып алуды ұйымдастырушыға ұсынатын тендерлік өтінімде мыналар:
1) әлеуетті жеткізушінің басшысы не ол уәкілеттік берген тұлға толтырылған және қол қойған (электрондық сатып алуды өткізу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сатып алуға қатысуға келісім (бұдан әрі – сатып алуға қатысуға келісім) қамтылады.
Әлеуетті жеткізуші тендерлік өтінімді берген кезде онда көрсетілген мәліметтердің дәйектілігін растайды;
2) әлеуетті жеткізуші өзінің біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін ұсынатын құжаттардың тізбесі:
заңды тұлғалар үшін құқық қабілеттілігін, жеке тұлғалар үшін азаматтық іс-әрекетке қабілеттілігін растайтын құжаттардың көшірмесі:
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік немесе анықтама;
құрылтайшылар немесе құрылтайшылардың құрамы туралы мәліметтер, тендерлік өтінімдерді ашу күнінің алдындағы бір айдан ерте емес берілген ірі акционерлер туралы анықтама;
Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған (жіберілген) рұқсаттар (хабарламалар).
Консорциумдық келісімді ескере отырып, консорциумның бір немесе бірнеше қатысушысы көрсетілген талаптарға сәйкес келген жағдайда, Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес айналысуға рұқсат (хабарлама) алу қажет жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыруға құқық қабілеттілігіне ие болу бөлігінде консорциум біліктілік талаптарына сәйкес деп танылады;
дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжат (жеке тұлғалар үшін);
егер әлеуетті жеткізуші жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету), оның ішінде қосалқы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) үшін қосалқы мердігерлерді (бірлесіп орындаушыларды) тартуды болжаса, тартылатын қосалқы мердігерлердің не бірлесіп орындаушылардың біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар;

47. Организатор закупок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты принятия решения о внесении изменений и (или) дополнений в условия тендера размещает текст внесенных изменений и (или) дополнений в условия тендера на интернет-ресурсе заказчика (организатора закупок) либо на портале закупок при проведении электронных закупок способом тендера.
Окончательный срок представления тендерных заявок продлевается не менее чем на 5 (пять) календарных дней.
Параграф 4. Порядок представления тендерной заявки
48. Тендерная заявка является формой выражения согласия потенциального поставщика осуществить поставку товаров, выполнить работы, оказать услуги в соответствии с условиями тендера.
49. Потенциальный поставщик представляет 1 (одну) тендерную заявку до истечения окончательного срока ее представления, указанного в объявлении.
50. Тендерная заявка, представляемая организатору закупок потенциальным поставщиком, содержит:
1) заполненное и подписанное (удостоверенное электронной цифровой подписью при проведении электронных закупок) руководителем потенциального поставщика либо лицом, им уполномоченным, согласие на участие в закупке по форме согласно приложению 6 к Правилам (далее – согласие на участие в закупке).
Потенциальный поставщик при представлении тендерной заявки подтверждает достоверность сведений, указанных в ней;
2) перечень документов, представляемых потенциальным поставщиком в подтверждение его соответствия квалификационным требованиям:
копии документов, подтверждающих правоспособность для юридических лиц, гражданскую дееспособность для физических лиц:
свидетельство или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
сведения об учредителе или составе учредителей, справку о крупных акционерах, выданную не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия тендерных заявок;
разрешения (уведомления), полученные (направленные) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.
Консорциум признается соответствующим квалификационным требованиям в части обладания правоспособностью на осуществление отдельных видов деятельности, на занятие которых необходимо получение разрешения (уведомления), в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, в случае соответствия указанным требованиям одного или нескольких участников консорциума с учетом консорциального соглашения;
документ, подтверждающий государственную регистрацию в качестве индивидуального предпринимателя (для физических лиц);
документы, подтверждающие соответствие привлекаемых субподрядчиков либо соисполнителей квалификационным требованиям, в случае, если потенциальный поставщик предполагает привлечь субподрядчиков (соисполнителей) для выполнения работ (оказания услуг), в том числе сопутствующих;

3) әлеуетті жеткізуші ұсынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық ерекше нұсқамасы;
4) Қағидаларда белгіленген тәртіппен және мөлшерде тендерлік өтінімді қамтамасыз ету;
5) әлеуетті жеткізушінің атынан сенімхатсыз әрекет етуге құқығы бар басшыны қоспағанда, әлеуетті жеткізушінің мүддесін білдіретін адамға (адамдарға) тендерлік өтінімге қол қою және тендерлік комиссия отырыстарына қатысуға берілген сенімхат;
6) бағаны төмендетуге арналған сауда-саттық қолданылған тендерді, электрондық сатып алуды қоспағанда, Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баға ұсынысы қамтылады. Электрондық сатып алуды жүргізу кезінде баға ұсынысы сатып алу порталында қалыптастырылады;
7) тендерде сатып алудың мәні болып табылатын жұмыстарды орындау жөніндегі қосалқы мердігерлер (қызмет көрсету кезіндегі бірлесіп орындаушылар) туралы мәліметтер, сондай-ақ Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуетті жеткізуші қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) беретін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің түрлері (олар тартылған жағдайда);
8) тапсырыс беруші бекіткен өтінімге бағалау өлшемшарттарын қолдануды растайтын құжаттар (егер әлеуетті жеткізуші бағалау өлшемшарттарын қолдануға ниет білдірген жағдайда) қамтылады;
9) заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум) сатып алуға қатысқан жағдайда, осы консорциумның қатысушылары болып табылатын заңды тұлғалар Қағидалардың осы тармағында көзделген құжаттармен қоса заңды тұлғалардың мүшелері арасында жасалған бірлескен шаруашылық қызмет туралы шартты (консорциумдық келісімді) ұсынады.
Электрондық сатып алуды жүргізу кезінде әлеуетті жеткізуші мәліметтері мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері арқылы расталатын құжаттарды қоспағанда, әлеуетті жеткізуші басшысының не ол уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған құжаттардың электрондық көшірмелерін ұсынады.
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған жағдайда, әлеуетті жеткізуші құжаттардың электрондық көшірмелерін ұсынады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51. Тендерлік өтінім қазақ және (немесе) орыс тілдерінде беріледі.
52. Тендерлік өтінімдердің қолданыс мерзімі тендерлік өтінімдерді ашқан күннен бастап кемінде күнтізбелік 90 (тоқсан) күн мерзімге белгіленеді.
53. Қазақстан Республикасының бейрезидент әлеуетті жеткізушісі Қағидалардың 50-тармағында Қазақстан Республикасының резиденттері үшін көзделген құжаттарды не осындай мәліметтері бар, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес апостильденген (заңдастырылған) құжаттарды қазақ және (немесе) орыс тілдеріндегі нотариат куәландырған аудармасымен қоса (құжаттарды шет тілінде ұсынған жағдайда) ұсынады.

3) техническую спецификацию товаров, работ, услуг, предлагаемых потенциальным поставщиком;
4) обеспечение тендерной заявки в порядке и размере, установленном Правилами;
5) доверенность лицу (лицам), представляющему интересы потенциального поставщика на право подписания тендерной заявки и участия в заседаниях тендерной комиссии, за исключением руководителя, правомочного действовать от имени потенциального поставщика без доверенности;
6) ценовое предложение по форме согласно приложению 8 к Правилам, за исключением тендера с применением торгов на понижение цены, электронных закупок. При проведении электронных закупок ценовое предложение формируется на портале закупок;
7) сведения о субподрядчиках по выполнению работ (соисполнителях при оказании услуг), являющихся предметом закупок в тендере, а также виды работ и услуг, передаваемых потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) по форме согласно приложению 9 к Правилам (в случае их привлечения);
8) документы, подтверждающие применимость к заявке утвержденных заказчиком критериев оценки (в случае, если потенциальный поставщик претендует на применение критериев оценки);
9) в случае участия в закупках временного объединения юридических лиц (консорциум), юридические лица, являющиеся участниками данного консорциума, помимо документов, предусмотренных настоящим пунктом Правил, представляет договор о совместной хозяйственной деятельности, заключенный между членами юридических лиц (консорциальное соглашение).
При проведении электронных закупок потенциальный поставщик представляет электронные копии документов, удостоверенные электронной цифровой подписью руководителя потенциального поставщика либо лица, им уполномоченного, за исключением документов, сведения по которым подтверждаются посредством информационных систем государственных органов.
В случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов потенциальный поставщик представляет электронные копии документов.
Сноска. Пункт 50 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Тендерная заявка представляется на казахском и (или) русском языках.
52. Срок действия тендерных заявок устанавливается на срок не менее 90 (девяносто) календарных дней с даты вскрытия тендерных заявок.
53. Потенциальный поставщик-нерезидент Республики Казахстан представляет документы, предусмотренные пунктом 50 Правил для резидентов Республики Казахстан, либо документы, содержащие аналогичные сведения, апостилированные (легализованные) в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с нотариально заверенным переводом на казахский и (или) русский языки (в случае представления документов на иностранном языке).

54. Тендерлік өтінімді әлеуетті жеткізуші хабарландыруда көрсетілген тендерлік өтінімдерді берудің соңғы мерзімі аяқталғанға дейін тігілген, беттері нөмірленген түрде конвертке салып ұсынады, соңғы беті әлеуетті жеткізушінің бірінші басшысының не ол уәкілеттік берген адамның қолымен куәландырылады.
Тендерлік баға ұсынысы жеке конвертке салынып мөр басылады және тендерлік өтініммен бірге қоса беріледі.
55. Тендерлік өтінімді қамтамасыз етудің енгізілгенін растайтын құжат жеке беріледі.
56. Әлеуетті жеткізуші тендерлік өтінімі бар конверттің бет жағында:
1) әлеуетті жеткізушінің атауы мен пошталық мекенжайын;
2) тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) атауы мен пошталық мекенжайын;
3) тендердің (лоттың) атауын көрсетеді.
57. Сатып алуды ұйымдастырушы тендерлік өтінімдерді тіркеу журналына тендерлік өтінімдер бар конверттерді белгіленген мерзім аяқталғанға дейін ұсынған әлеуетті жеткізушілер туралы мәліметтерді хронологиялық тәртіппен енгізеді.
58. Тендерлік комиссияның хатшысы әлеуетті жеткізушілер ұсынған тендерлік өтінімдерді оларды қабылдаған сәттен бастап және оларды тапсырыс беруші (сатып алуды ұйымдастырушы) белгілеген тәртіппен мұрағатқа сақтауға бергенге дейін сақтау бойынша жауапкершілік атқарады.
59. Хабарландыруда белгіленген мерзім аяқталған соң, сондай-ақ Қағидаларда белгіленген ресімдеу тәртібін бұзумен ұсынылған тендерлік өтінім бар конверт ашылмайды және әлеуетті жеткізушіге қайтарылады.
60. Электрондық сатып алу тендер тәсілімен өткізілген кезде тендерлік өтінім сатып алу порталында автоматты түрде тіркеледі және сатып алу порталы тендерлік өтінім берген әлеуетті жеткізушіге хабарлама берген сәттен бастап қабылданған болып саналады.
61. Әлеуетті жеткізуші сатып алуды ұйымдастырушыға электрондық құжаттар нысанда ұсынған құжаттар әлеуетті жеткізушінің бірінші басшысының не ол уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
62. Тендерлік өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғанға дейін әлеуетті жеткізушінің енгізілген тендерлік өтінімін қамтамасыз етуді қайтару құқығы cақтала отырып, өзінің тендерлік өтінімін өзгертуіне және (немесе) толықтыруына не кері қайтарып алуына рұқсат етіледі. Тендерлік өтінімге өзгеріс және (немесе) толықтыру тендерлік өтінім ресімделіп, ұсынылатын тәртіпке ұқсас тәртіппен ресімделіп, ұсынылады.
63. Тендерлік өтінімді кері қайтару туралы хабарламаны әлеуетті жеткізуші сатып алуды ұйымдастырушының мекенжайына еркін нысанда ресімдейді.
64. Тендерлік өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғаннан кейін тендерлік өтінімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге, сол сияқты оны кері қайтарып алуға жол берілмейді.

54. Тендерная заявка представляется потенциальным поставщиком в запечатанном конверте до истечения окончательного срока представления тендерных заявок, указанного в объявлении, в прошитом виде, с пронумерованными листами, последний лист заверяется подписью руководителя потенциального поставщика либо лица, им уполномоченного.
Тендерное ценовое предложение запечатывается в отдельный конверт и вкладывается в конверт с тендерной заявкой.
55. Документ, подтверждающий внесение обеспечения тендерной заявки, прикладывается отдельно.
56. На лицевой стороне конверта с тендерной заявкой потенциальный поставщик указывает:
1) наименование и почтовый адрес потенциального поставщика;
2) наименование и почтовый адрес заказчика (организатора закупок);
3) наименование тендера (лота).
57. Организатор закупок в хронологическом порядке вносит в журнал регистрации тендерных заявок сведения о потенциальных поставщиках, представивших до истечения установленного срока конверты с тендерными заявками.
58. Секретарь тендерной комиссии несет ответственность за хранение представленных потенциальными поставщиками тендерных заявок с момента их принятия и до момента передачи их в архив на хранение в порядке, установленном заказчиком (организатором закупок).
59. Конверт с тендерной заявкой, представленный после истечения срока, установленного в объявлении, а также с нарушением порядка оформления, установленного Правилами, не вскрывается и возвращается потенциальному поставщику.
60. При проведении электронных закупок способом тендера тендерная заявка автоматически регистрируется на портале закупок и считается принятой с момента автоматической отправки порталом закупок уведомления потенциальному поставщику, подавшему тендерную заявку.
61. Документы, представляемые потенциальным поставщиком организатору закупок в форме электронных документов, удостоверяются электронной цифровой подписью руководителя потенциального поставщика либо лица, им уполномоченного.
62. До истечения окончательного срока представления тендерных заявок допускается изменение и (или) дополнение либо отзыв потенциальным поставщиком своей тендерной заявки с сохранением права на возврат внесенного им обеспечения тендерной заявки. Изменение и (или) дополнение к тендерной заявке оформляется и представляется в том же порядке, как и сама тендерная заявка.
63. Уведомление об отзыве тендерной заявки оформляется потенциальным поставщиком в адрес организатора закупок в произвольной форме.
64. Внесение изменений и (или) дополнений, равно как и отзыв тендерной заявки, после истечения окончательного срока представления тендерных заявок не допускается.

65. Тендерлік комиссияның хатшысы сатып алуды ұйымдастырушыға ұсынылатын тендерлік өтінімдерді мына:
1) әлеуетті жеткізуші бұрын тендерлік өтінімді ұсынған;
2) тендерлік өтінім тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі аяқталғаннан кейін келіп түскен жағдайларда қабылдамайды.
Электрондық сатып алуды өткізу кезінде сатып алу порталында тендерлік өтінімдер мына:
1) әлеуетті жеткізуші бұрын тендерлік өтінім берген;
2) тендерлік өтінімдерді қабылдаудың түпкілікті мерзімі өткен;
3) тендерлік баға ұсынысы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін бөлінген сомадан асып кеткен;
4) Қағидаларда көзделген жағдайда тендерлік баға ұсынысы демпингтік болып табылған;
5) әлеуетті жеткізушінің электрондық әмиянындағы тендерлік өтінімді қамтамасыз ету сомасы болмаған не жеткіліксіз болған;
6) сатып алу порталының тиісті уәкілетті органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерімен интеграциясы болған кезде сатып алуға қатысуға келісімнің 2-тармағының 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген мәліметтер дәйексіз болған жағдайда автоматты түрде қабылданбайды.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
66. Әлеуетті жеткізуші өзінің тендер тәсілімен өткізілетін сатып алуға қатысуына байланысты барлық шығыстарды көтереді. Тапсырыс беруші, сатып алуды ұйымдастырушы, тендерлік комиссия, сараптама комиссиясы (сарапшы) тендер тәсілімен өткізілетін сатып алудың нәтижесіне қарамастан осы шығыстарды өтеу бойынша міндеттемелерді атқармайды.
5-параграф. Тендерлік өтінімді қамтамасыз ету
67. Әлеуетті жеткізуші тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді, өзінің:
1) өтінімдерді берудің соңғы мерзімі аяқталған соң өзінің тендерлік өтінімін кері қайтарып алмайтындығына не өзгертпейтініне;
2) оны тендердің жеңімпазы болып айқындалған жағдайда тапсырыс берушімен тендердің қорытындылары туралы хаттамада белгіленген мерзімде сатып алу туралы шарт жасайтындығына және егер өткізіліп отырған сатып алудың талаптарында осындай қамтамасыз етуді енгізу көзделген жағдайда, сатып алу туралы шартты орындауды қамтамасыз етуді енгізетініне кепіл ретінде енгізеді.
68. Тендерлік өтінімді қамтамасыз ету осы тауарды, жұмысты, көрсетілетін қызметті сатып алу үшін көрсетілген соманың 1 (бір) пайызы мөлшерінде енгізіледі.
Тиынмен есептелген тендерлік өтінімді қамтамасыз ету сомасы дөңгелектенеді. Бұл ретте 50 (елу) тиыннан кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, 50 (елу) тиынға тең және одан жоғары сома 1 (бір) теңгеге дейін дөңгелектенеді.

65. Тендерные заявки, представляемые организатору закупок, не принимаются секретарем тендерной комиссии в следующих случаях:
1) потенциальным поставщиком ранее представлена тендерная заявка;
2) тендерная заявка поступила после истечения окончательного срока приема тендерных заявок.
При проведении электронных закупок тендерные заявки отклоняются на портале закупок автоматически в следующих случаях:
1) потенциальным поставщиком ранее представлена тендерная заявка;
2) истек окончательный срок приема тендерных заявок;
3) тендерное ценовое предложение превышает сумму, выделенную для приобретения товаров, работ, услуг;
4) тендерное ценовое предложение является демпинговым в случае, предусмотренном Правилами;
5) отсутствия либо недостаточности суммы обеспечения тендерной заявки, находящейся в электронном кошельке потенциального поставщика;
6) недостоверности сведений, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 2 согласия на участие в закупке при наличии интеграции портала закупок с государственными информационными системами соответствующих уполномоченных органов.
Сноска. Пункт 65 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Потенциальный поставщик несет все расходы, связанные с его участием в закупках способом тендера. Заказчик, организатор закупок, тендерная комиссия, экспертная комиссия (эксперт) не несут обязательства по возмещению этих расходов независимо от итогов закупок способом тендера.
Параграф 5. Обеспечение тендерной заявки
67. Обеспечение тендерной заявки вносится потенциальным поставщиком в качестве гарантии того, что он:
1) не отзовет либо не изменит свою тендерную заявку после истечения окончательного срока представления заявок;
2) в случае определения его победителем тендера заключит договор о закупках с заказчиком в сроки, установленные протоколом об итогах тендера, и внесет обеспечение исполнения договора о закупках в случае, если условиями проводимых закупок предусмотрено внесение такого обеспечения.
68. Обеспечение тендерной заявки вносится в размере 1 (одного) процента от суммы, указанной для закупки данного товара, работы, услуги.
Сумма обеспечения тендерной заявки, исчисленная в тиынах, округляется. При этом сумма менее 50 (пятидесяти) тиын округляется до нуля, а сумма, равная 50 (пятидесяти) тиынам и выше, округляется до 1 (одного) тенге.

69. Тендерлік өтінімді қамтамасыз етудің қолданыс мерзімі тендерлік өтінімдерді ашқан күннен бастап есептеледі.
70. Әлеуетті жеткізуші тендерлік өтінім берілетін лоттарға ғана тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді енгізеді.
Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жалпы сомасының 1 (бір) пайызына тең лоттардан тұратын тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді әрбір мәлімделген лот бойынша қамтамасыз ету сомаларын бөлмей енгізуге жол беріледі.
71. Қазақстан Республикасының бейрезидент әлеуетті жеткізушісі енгізген, өзге валютада көрсетілген тендерлік өтінімді қамтамасыз етудің Қағидалардың талаптарына сәйкестігін анықтау үшін тендерлік комиссия тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді төлем аударылған (банк кепілдігі) берілген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми бағам бойынша Қазақстан Республикасының ақша бірлігіне аударады.
72. Әлеуетті жеткізуші тендерлік өтінімді қамтамасыз етудің мынадай түрлерінің бірін таңдайды:
1) тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) банк шотына енгізілетін кепілдік берілген ақшалай жарна;
2) Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк кепілдігі.
Электрондық сатып алуды өткізу кезінде әлеуетті жеткізуі тендерлік өтінімді қамтамасыз етудің мынадай түрлерінің бірін таңдайды:
1) электрондық әмиянға орналастырылған ақша;
2) Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық құжат түріндегі банк кепілдігі.
Тендерлік өтінімді қамтамасыз ету тендерлік өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін енгізіледі.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
73. Тендерлік өтінімді кепілдік берілген ақшалай жарна не электрондық әмиянға орналастырылған ақша түрінде енгізілген қамтамасыз етуді тапсырыс беруші (сатып алуды ұйымдастырушы) пайдаланбауы тиіс.
Әлеуетті жеткізуші өзінің тендерлік өтінімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін үшінші тұлғаларда кепілдік берілген ақшалай жарна не электрондық әмиянға орналастырылған ақша түрінде енгізілген тендерлік өтінімді қамтамасыз етуге тұтастай не ішінара талап ету құқығының туындауына әкеп соғатын іс-әрекеттер жасамайды.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
74. Банк кепілдігінің қолданыс мерзімі тендерлік өтінімнің қолданылу мерзімінен кем емес мерзімге белгіленеді. Банк кепілдігінің қолданыс мерзімі тендерлік өтінімді ұзарту мерзіміне ұзартылады.

69. Срок действия обеспечения тендерной заявки исчисляется с даты вскрытия тендерных заявок.
70. Потенциальный поставщик вносит обеспечение тендерной заявки только на лоты, по которым представляется тендерная заявка.
Допускается внесение обеспечения тендерной заявки на тендер, состоящий из лотов, в общей сумме, равной 1 (одному) проценту от общей суммы закупаемых товаров, работ, услуг, без разделения сумм обеспечения по каждому заявленному лоту.
71. Для определения соответствия требованиям Правил обеспечения тендерной заявки, внесенного потенциальным поставщиком - нерезидентом Республики Казахстан, выраженного в иной валюте, тендерная комиссия переводит обеспечение тендерной заявки в денежную единицу Республики Казахстан по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления платежа (выдачи банковской гарантии).
72. Потенциальный поставщик выбирает один из следующих видов обеспечения тендерной заявки:
1) гарантийный денежный взнос, который вносится на банковский счет заказчика (организатора закупок);
2) банковскую гарантию по форме согласно приложению 10 к Правилам.
При проведении электронных закупок потенциальный поставщик выбирает один из следующих видов обеспечения тендерной заявки:
1) деньги, размещенные на электронном кошельке;
2) банковскую гарантию в виде электронного документа по форме согласно приложению 10 к Правилам.
Обеспечение тендерной заявки вносится до истечения окончательного срока представления тендерных заявок.
Сноска. Пункт 72 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Внесенное обеспечение тендерной заявки в виде гарантийного денежного взноса либо денег, размещенных на электронном кошельке, не подлежит использованию заказчиком (организатором закупок).
Потенциальный поставщик до истечения срока действия его тендерной заявки не совершает действий, приводящих к возникновению у третьих лиц права требования в целом либо в части на внесенное обеспечение тендерной заявки в виде гарантийного денежного взноса либо денег, размещенных на электронном кошельке.
Сноска. Пункт 73 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Срок действия банковской гарантии устанавливается не менее срока действия самой тендерной заявки. Срок действия банковской гарантии продлевается на срок продления тендерной заявки.

75. Тендерлік комиссия тендерлік өтінімді қамтамасыз етуі жоқ барлық тендерлік өтінімдерді Қағидалардың талаптарына сай келмейтін өтінім ретінде кері қайтарады.
76. Әлеуетті жеткізуші енгізген тендерлік өтінімді қамтамасыз ету әлеуетті жеткізушіге мынадай жағдайлардың бірі орын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қайтарылады:
1) осы әлеуетті жеткізуші өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғанға дейін өзінің тендерлік өтінімін кері қайтарып алғанда;
2) тендерге қатысуға рұқсат беру туралы хаттамаға қол қойылғанда.
Көрсетілген жағдай тендерге қатысушылар деп танылған әлеуетті жеткізушілерге қолданылмайды;
3) тендердің қорытындылары туралы хаттамаға қол қойылғанда.
Көрсетілген жағдай жеңімпаз деп танылған әлеуетті жеткізушіге қолданылмайды;
4) сатып алу туралы шарт күшіне енген және (немесе) тендер жеңімпазының сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізгенде.
77. Әлеуетті жеткізуші енгізген тендерлік өтінімді қамтамасыз ету мынадай:
1) әлеуетті жеткізуші өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғаннан кейін тендерлік өтінімді қайтарып алған не өзгерткен және (немесе) толықтырған;
2) тендердің жеңімпазы болып айқындалған әлеуетті жеткізуші сатып алу туралы шартты жасасудан жалтарған;
3) тендер жеңімпазы сатып алу туралы шартты жасаса отырып, Қағидалардың 181-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, сатып алу туралы шартты орындауды енгізу туралы талапты орындамаған не уақтылы орындамаған;
4) бағаны төмендетумен жүргізілетін сауда-саттық қолданылатын тендерге қатысушылардың ешқайсысы сауда-саттық басталғаннан кейін 10 (он) минут ішінде (электрондық сауда-саттықты жүргізу кезінде – 30 (отыз) минут ішінде) өткізілетін тендердің (лоттың) мәні болып табылатын тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бағасы туралы ұсынысты бермеген жағдайлардың бірі орын алған кезде қайтарылмайды. Бұл жағдайда тендердің барлық қатысушыларына сатып алуды ұйымдастырушы 1 (бір) пайызға тең, бағаны төмендетумен жүргізілетін сауда-саттық қолданылатын тендерлік өтінімнің қамтамасыз ету сомасын қайтармайды.
6-параграф. Тендерге қатысуға өтінімдерді ашу
78. Тендерлік баға ұсыныстарын қоспағанда, келіп түскен тендерлік өтінімдер хабарландыруда көрсетілген күні, уақытта және орында ашылады.
79. Тендерге қатысуға өтінімдері бар конверттерді ашу кезінде тендерге қатысуға өтінімді ұсынған әлеуетті жеткізушінің және (немесе) құжаттамамен ресімделген өкілеттіктері болған кезде оның уәкілетті өкілінің қатысуына рұқсат етіледі.
80. Тендерлік баға ұсыныстары әлеуетті жеткізушілер тендерге қатысуға жіберілгеннен кейін не тендерге қатысуға бір өтінім ұсынылған жағдайда ашылады.

75. Все тендерные заявки, не имеющие обеспечения тендерной заявки, отклоняются тендерной комиссией, как несоответствующие требованиям Правил.
76. Обеспечение тендерной заявки, внесенное потенциальным поставщиком, возвращается потенциальному поставщику в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты наступления одного из следующих случаев:
1) отзыва данным потенциальным поставщиком своей тендерной заявки до истечения окончательного срока представления тендерных заявок;
2) подписания протокола о допуске к участию в тендере.
Указанный случай не распространяется на потенциальных поставщиков, признанных участниками тендера;
3) подписания протокола об итогах тендера.
Указанный случай не распространяется на потенциального поставщика, определенного победителем;
4) вступления в силу договора о закупках и (или) внесения победителем тендера обеспечения исполнения договора о закупках.
77. Обеспечение тендерной заявки, внесенное потенциальным поставщиком, не возвращается при наступлении одного из следующих случаев:
1) потенциальный поставщик отозвал либо изменил и (или) дополнил тендерную заявку после истечения окончательного срока представления тендерных заявок;
2) потенциальный поставщик, определенный победителем тендера, уклонился от заключения договора о закупках;
3) победитель тендера, заключив договор о закупках, не исполнил либо несвоевременно исполнил требование о внесении обеспечения исполнения договора о закупках, за исключением случая, предусмотренного частью второй пункта 181 Правил;
4) ни один из участников тендера с применением торгов на понижение цены в течение 10 (десяти) минут (при проведении электронных закупок – в течение 30 (тридцати) минут) после начала проведения торгов не подал предложения о цене товара, работы, услуги, являющихся предметом проводимого тендера (лота). В этом случае всем участникам тендера организатором закупок не возвращается сумма обеспечения тендерной заявки с применением торгов на понижение цены, равная 1 (одному) проценту.
Параграф 6. Вскрытие тендерных заявок
78. Поступившие тендерные заявки, за исключением тендерных ценовых предложений, вскрываются в день, время и месте, указанные в объявлении.
79. При вскрытии конвертов с тендерными заявками допускается присутствие потенциального поставщика, представившего тендерную заявку, и (или) его уполномоченного представителя, при наличии документально оформленных полномочий.
80. Тендерные ценовые предложения вскрываются после допуска потенциальных поставщиков на участие в тендере либо в случае представления одной тендерной заявки.

81. Тендерге қатысуға өтінімдері бар конверттерді ашу жөніндегі тендерлік комиссияның отырысы мынадай кезектілікпен өткізіледі:
1) тендерлік комиссияның төрағасы немесе төраға белгілеген адам:
қатысушыларға:
тендерлік комиссияның құрамы;
әлеуетті жеткізушілердің тендердің шарттарын түсіндіру бойынша сұратуларының болуы не болмауы;
тендердің шарттарына енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың болуы не болмауы;
тендерге қатысуға өтінімдер ұсынған әлеуетті жеткізушілер туралы ақпарат береді;
осы тендер бойынша өзге да ақпаратты жария етеді;
2) тендерлік комиссияның хатшысы:
тендерлік баға ұсыныстары бар конверттерді қоспағанда, тендерге қатысуға өтінімдері бар конверттерді ашады және өтінімдегі құжаттардың тізбесін және олардың қысқаша мазмұнын жария етеді;
әлеуетті жеткізушілердің уәкілетті өкілдерінен тендерлік комиссияның әрекетіне (әрекетсіздігіне), шешіміне қатысты шағымдардың болуы туралы сұратады;
әлеуетті жеткізушілерді тапсырыс берушінің (сатып алушының) интернет-ресурсында тендерге қатысуға өтінімдерді ашу хаттамасының мәтінін орналастыру мерзімі туралы хабардар етеді;
тендерге қатысуға өтінімдерді ашудың тиісті хаттамасын ресімдейді, оны жариялайды.
82. Тендерге қатысуға өтінімдерді ашу хаттамасы мынадай мәліметтерден тұрады:
1) отырысты өткізу күні, уақыты және орны;
2) тендерлік комиссияның құрамы;
3) лоттар мен сатып алу үшін бөлінген сомаларды көрсетумен сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің атауы;
4) өтінімдерді ұсыну күнін және уақытын көрсетумен белгіленген мерзімдерде өтінімдер ұсынған әлеуетті жеткізушілердің атауы және нақты мекенжайы;
5) өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімінен кейін ұсынған немесе өздерінің тендерлік өтінімдерін кері қайтарып алу себебіне байланысты өтінімдері кері қайтарылған әлеуетті жеткізушілердің атауы және нақты мекенжайы;
6) өтінімде келтірілген құжаттардың тізбесі;
7) басқа ақпарат (бар болса).
83. Электрондық сатып алу жүргізу кезінде электрондық өтінімдерді ашуды әлеуетті жеткізушіге тендерге қатысуға рұқсат берілгеннен кейін не тендерге қатысуға бір ғана өтінім ұсынылған жағдайда қолжетімді болатын тендерлік баға ұсынысын есепке алмағанда, тендерлік комиссияның хатшысы сатып алу порталында жүргізеді.
84. Тендерлік комиссияның хатшысына тендерге қатысуға өтінімдерді ашуға қолжетімділік сатып алу порталы сатып алуды ұйымдастырушы тендер әдісімен электрондық сатып алу жүргізу туралы хабарламада көрсеткен күн мен уақытта автоматты түрде ұсынылады.
85. Әлеуетті жеткізушілердің хабарламада белгіленген мерзімде тендерге қатысуға ұсынылған өтінімдері ашылады.

81. Заседание тендерной комиссии по вскрытию тендерных заявок проходит в следующей последовательности:
1) председатель тендерной комиссии или лицо, определенное председателем:
информирует присутствующих о:
составе тендерной комиссии;
наличии либо отсутствии запросов потенциальных поставщиков по разъяснению условий тендера;
наличии либо отсутствии внесенных изменений и (или) дополнений в условия тендера;
потенциальных поставщиках, представивших тендерные заявки;
оглашает иную информацию по данному тендеру;
2) секретарь тендерной комиссии:
вскрывает конверты с тендерными заявками, за исключением конвертов с тендерными ценовыми предложениями, и оглашает перечень документов, содержащихся в заявке, и их краткое содержание;
запрашивает уполномоченных представителей потенциальных поставщиков о наличии жалоб на действия (бездействие), решения тендерной комиссии;
информирует потенциальных поставщиков о сроке размещения на интернет-ресурсе заказчика (организатора закупок) текста протокола вскрытия тендерных заявок;
оформляет соответствующий протокол вскрытия тендерных заявок, опубликовывает его.
82. Протокол вскрытия тендерных заявок содержит следующие сведения:
1) день, время и место проведения заседания;
2) состав тендерной комиссии;
3) наименование закупаемых товаров, работ, услуг с указанием лотов и сумм, выделенных для закупки;
4) наименование и фактический адрес потенциальных поставщиков, представивших заявки в установленные сроки, с указанием даты и времени представления заявок;
5) наименование и фактический адрес потенциальных поставщиков, которым возвращены заявки, ввиду их представления после окончательного срока представления заявок, либо отозвавших свои тендерные заявки;
6) перечень документов, содержащихся в заявке;
7) другая информация (при наличии).
83. При проведении электронных закупок вскрытие электронных тендерных заявок производится секретарем тендерной комиссии на портале закупок, за исключением тендерного ценового предложения, которое становится доступным только после допуска потенциального поставщика на участие в тендере либо в случае представления одной тендерной заявки.
84. Доступ секретарю тендерной комиссии к вскрытию тендерных заявок представляется порталом закупок автоматически в день и время, указанные организатором закупок в объявлении о проведении электронных закупок способом тендера.
85. Вскрытию подлежат тендерные заявки потенциальных поставщиков, представленные в срок, установленный в объявлении.

86. Тендерге қатысуға өтінімдерді ашу хаттамасы сатып алу порталында автоматты түрде қалыптастырылады.
7-параграф. Тендерге қатысуға өтінімдерді қарау
87. Тендерге қатысуға өтінімдерді қарауды тендерлік комиссия оларды ашу күнінен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырады.
88. Егер тендерге (лотқа) қатысуға тек бір ғана өтінім ұсынылса, ол өтінім де әлеуетті жеткізушінің тендер талаптарына сәйкес келуі тұрғысынан қаралады.
89. Тендерлік комиссия:
1) әлеуетті жеткізушілердің тендерге қатысуға өтінімдерін әрбір лот бойынша тендер талаптарына сәйкес келуі не сәйкес келмеуі тұрғысынан қарайды;
2) құжаттардың толық тізбесін ұсынбаған және (немесе) тиісті түрде ресімделмеген құжаттар ұсынған әлеуетті жеткізушілерді анықтайды, сондай-ақ оларға тендерге қатысуға өтінімдерді тендер талаптарына сәйкес келтіру құқығын береді;
3) тендерге қатысуға өтінімдер ұсынған әлеуетті жеткізушілерден жазбаша түрде материалдар және оларды қарау және салыстырып тексеру үшін түсініктемелер сұратады;
4) тендерге қатысуға өтінімде келтірілген мәліметтерді нақтылау мақсатында тиісті мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан жазбаша түрде қажетті ақпарат сұратады. Қағидалардың 96-тармағына сәйкес тендерлік комиссияның шешім қабылдауын есепке алмағанда, тендерге қатысуға өтінімді тендер талаптарына сәйкес келтірумен байланысты тендерлік комиссияның сұратулары мен өзге іс-қимылдарына жол берілмейді;
5) тендер талаптарына сәйкес келетін әлеуетті жеткізушілерді анықтайды және оларды тендерге қатысушылар деп таниды.
90. Тендерлік комиссия сатып алуға қатысуға келісімнің 2-тармағындағы мәліметтерді олардың интернет-ресурста не тиісті уәкілетті органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде орналастырылған ақпаратқа сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
91. Тендерлік комиссия тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді енгізу мынадай жағдайларда Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейді деп таниды:
1) банк кепілдігінің қолданыс мерзімінің жеткіліксіздігі;
2) мынадай мәліметтердің болмауына байланысты банк кепілдігінің тиісті түрде ресімделмеуі:
сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, қызметтердің атаулары;
банктің уәкілетті тұлғасының қолдары;
банк кепілдігінің қолданыс мерзімі, сондай-ақ оны ұсыну талаптары;
банк кепілдігі берілген және оның пайдасына енгізілетін тұлға туралы мәліметтердің болмауына байланысты банк кепілдігін тиісті түрде ресімдемеу;

86. Протокол вскрытия тендерных заявок на портале закупок формируется автоматически.
Параграф 7. Рассмотрение тендерных заявок
87. Рассмотрение тендерных заявок осуществляется тендерной комиссией в срок не более 10 (десяти) рабочих дней с даты их вскрытия.
88. Если на тендер (лот) представлена только одна тендерная заявка, то она также рассматривается на предмет соответствия потенциального поставщика условиям тендера.
89. Тендерная комиссия:
1) рассматривает тендерные заявки потенциальных поставщиков на предмет соответствия либо несоответствия условиям тендера по каждому лоту;
2) определяет потенциальных поставщиков, представивших неполный перечень документов и (или) представивших ненадлежащим образом оформленные документы, а также предоставляет им право для приведения тендерных заявок в соответствие условиям тендера;
3) запрашивает в письменной форме у потенциальных поставщиков, представивших тендерные заявки, материалы и разъяснения с тем, чтобы облегчить их рассмотрение и сопоставление;
4) запрашивает в письменной форме необходимую информацию у соответствующих государственных органов, физических и юридических лиц с целью уточнения сведений, содержащихся в тендерных заявках. Запросы и иные действия тендерной комиссии, связанные с приведением тендерной заявки в соответствие условиям тендера, за исключением принятия тендерной комиссией решения согласно пункту 96 Правил, не допускаются;
5) определяет потенциальных поставщиков, которые соответствуют условиям тендера, и признает их участниками тендера.
90. Тендерная комиссия осуществляет проверку сведений, содержащихся в пункте 2 согласия на участие в закупке, на предмет их соответствия информации, размещенной на интернет-ресурсе либо в государственной информационной системе соответствующих уполномоченных органов.
Сноска. Пункт 90 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Тендерная комиссия признает внесенное обеспечение тендерной заявки несоответствующим требованиям Правил в случае:
1) недостаточного срока действия банковской гарантии;
2) ненадлежащего оформления банковской гарантии, выразившегося в отсутствии следующих сведений:
наименования закупаемых товаров, работ, услуг;
подписи уполномоченного лица банка;
срока действия банковской гарантии, а также условий ее представления;
о лице, которому выдана и в пользу которого вносится банковская гарантия;

3) тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді тауарлар, жұмыстар, қызметтер сатып алу үшін бөлінген соманың 1 (бір) пайызынан кем мөлшерде енгізу.
92. Сараптама комиссиясы (сарапшы) тендерлік комиссияның төрағасы немесе оның орынбасары белгілеген мерзімде әлеуетті жеткізушілер ұсынған құжаттарды ұсынылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тапсырыс беруші бекіткен техникалық ерекше нұсқаманың талаптарына сәйкес келуі тұрғысынан Қағидалардың осы тарауының 2-параграфында көзделген тәртіпте қарайды.
93. Әлеуетті жеткізуші мынадай:
1) тендерлік өтінім тендер талаптарына сәйкес келмеген;
2) дәйексіз ақпарат ұсыну фактісі анықталған жағдайда тендерге қатысуға жіберілмейді және тендерге қатысушы болып танылмайды.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
94. Тендерге қатысуға ұсынылған өтінімде өтінімнің мәнін бұзбай түзетуге болатын грамматикалық немесе арифметикалық қателер болса, өтінім тендер талаптарына жауап береді деп танылады.
95. Тендерге қатысуға өтінімдерді әлеуетті жеткізушілердің тендер талаптарына сәйкес келуі не келмеуі тұрғысынан қарау нәтижелері бойынша тендерлік комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) әлеуетті жеткізушілердің тендер талаптарына сәйкес келмеуі жағдайында тендерге қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасын ресімдеу;
2) әлеуетті жеткізушілердің тендер талаптарына сәйкес келуі жағдайында тендерге қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманы ресімдеу.
96. Тендердің талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті жеткізушілер анықталған жағдайда тендерлік комиссия мұндай әлеуетті жеткізушілерге тендерге қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасының мәтінін жариялау күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тендерге қатысуға өтінімдерді тендер талаптарына сәйкес келтіру құқығын береді.
Тендерлік баға ұсынысын ұсынбаған және (немесе) тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді енгізбеген не оны тендерге (лотқа) бөлінген сомасының нөл бүтін оннан тоғыз пайызынан (0,9%) кем мөлшерінде енгізген әлеуетті жеткізушілердің тендерлік өтінімдерін тендердің талаптарына сәйкес келтіруге рұқсат етілмейді.
Ескерту. 96-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
97. Тендерге қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасы мынадай ақпараттан тұрады:

3) внесения обеспечения тендерной заявки в размере менее 1 (одного) процента от суммы, выделенной для закупки товаров, работ, услуг.
92. Экспертная комиссия (эксперт) в сроки, установленные председателем тендерной комиссии или его заместителем, рассматривает документы, представленные потенциальными поставщиками, на предмет соответствия либо несоответствия предлагаемых товаров, работ, услуг требованиям утвержденной заказчиком технической спецификации в порядке, предусмотренном параграфом 2 настоящей главы Правил.
93. Потенциальный поставщик не допускается к участию в тендере и не признается участником тендера в следующих случаях:
1) несоответствия тендерной заявки условиям тендера;
2) установления факта представления недостоверной информации.
Сноска. Пункт 93 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Тендерная заявка признается отвечающей условиям тендера, если в ней присутствуют грамматические или арифметические ошибки, которые можно исправить, не затрагивая существа представленной заявки.
95. По результатам рассмотрения тендерных заявок на предмет соответствия либо несоответствия потенциальных поставщиков условиям тендера тендерная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) в случае несоответствия потенциальных поставщиков условиям тендера оформляет протокол предварительного допуска к участию в тендере;
2) в случае соответствия потенциальных поставщиков условиям тендера оформляет протокол о допуске к участию в тендере.
96. В случае выявления потенциальных поставщиков, не соответствующих условиям тендера, тендерная комиссия представляет таким потенциальным поставщикам право для приведения тендерных заявок в соответствие условиям тендера в течение 3 (трех) рабочих дней с даты опубликования текста протокола предварительного допуска к участию в тендере.
Не допускается приведение в соответствие условиям тендера тендерных заявок потенциальных поставщиков, не представивших тендерное ценовое предложение и (или) не внесших обеспечение заявки на участие в тендере либо внесших его в размере менее ноль целых девяти десятых процента (0,9%) от суммы, выделенной на тендер (лот).
Сноска. Пункт 96 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
97. Протокол предварительного допуска к участию в тендере содержит следующую информацию:

1) тендерлік комиссия отырысының орны, күні және уақыты;
2) тендерлік комиссияның, сараптама комиссиясының (сарапшының) құрамы (олар тартылған жағдайда);
3) тендерге қатысуға өтінімдерді олардың тендер талаптарына сәйкес келуі тұрғысынан қарау нәтижелері:
тендер талаптарына сәйкес келетін әлеуетті жеткізушілердің тізбесі;
олардың сәйкес келмеу себептерін көрсетумен тендер талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті жеткізушілердің тізбесі;
4) тендерге қатысуға өтінімдерді тендер талаптарына сәйкес келтіру құқығы берілген әлеуетті жеткізушілер;
5) әлеуетті жеткізушілердің тендерге қатысуға өтінімдерді тендер талаптарына сәйкес келтіру мақсатында ұсынатын қосымша құжаттарды қабылдау орны, күні және уақыты.
98. Егер тендер тәсілімен сатып алу лоттардан тұратын болса, онда алдын ала рұқсат беру хаттамасында әрбір лот бойынша тендерге қатысқан әлеуетті жеткізушілер көрсетіледі.
99. Тендерлік комиссия, сараптама комиссиясы (сарапшы) (олар тартылған кезде) әлеуетті жеткізушілер тендерге қатысуға өтінімді тендердің талаптарына сәйкес келтіру мерзімі өткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) әлеуетті жеткізушілер қосымша ұсынған құжаттарды қарайды (болған жағдайда);
2) тендер талаптарына сәйкес келетін әлеуетті жеткізушілерді анықтайды және тендерге қатысушылар деп таниды;
3) тендерлік баға ұсыныстарын ашу күнін көрсетумен тендерге қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманы ресімдейді.
100. Тендерге қатысуға рұқсат беру туралы хаттама мынадай ақпараттан тұрады:
1) тендерлік комиссия отырысының орны, күні және уақыты;
2) тендерлік комиссияның, сараптама комиссиясының (сарапшының) құрамы (олар тартылған жағдайда);
3) тендерге қатысуға өтінімді тендер талаптарына сәйкес келтіру құқығы берілген, сондай-ақ тендерге қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасында көрсетілген әлеуетті жеткізушілердің тізбесі;
4) тендер талаптарына сәйкес келетін және сәйкес келмейтін, сондай-ақ тендерге қатысуға рұқсат берілген және рұқсат берілмеген әлеуетті жеткізушілердің тізбесі;
5) тендерлік баға ұсыныстарын ашу орны, күні және уақыты.
8 -параграф. Тендерлік баға ұсыныстарын ашу, бағалау және салыстыру тәртібі
101. Тендерге қатысуға рұқсат беру туралы хаттамада белгіленген күні, уақыты мен орында тендерлік комиссия тендерлік баға ұсыныстарын ашу, оларды бағалау және салыстыру бойынша отырыс өткізеді.
102. Тендерлік комиссия:
1) тендерге қатысушының тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін бөлінген сомадан асатын тендерлік баға ұсынысын кері қайтарады;

1) место, дату и время заседания тендерной комиссии;
2) состав тендерной комиссии, экспертной комиссии (эксперта) (в случае их привлечения);
3) результаты рассмотрения тендерных заявок на предмет их соответствия условиям тендера:
перечень потенциальных поставщиков, соответствующих условиям тендера;
перечень потенциальных поставщиков, несоответствующих условиям тендера, с указанием причин их несоответствия;
4) перечень потенциальных поставщиков, которым предоставлено право приведения тендерных заявок в соответствие условиям тендера;
5) место, дату и время приема дополнительных документов, представляемых потенциальными поставщиками, в целях приведения их тендерных заявок в соответствие условиям тендера.
98. Если закупки способом тендера состоят из лотов, то в протоколе предварительного допуска к участию в тендере указываются потенциальные поставщики, принявшие участие в тендере по каждому лоту.
99. Тендерная комиссия, экспертная комиссия (эксперт) (в случае их привлечения) в течение 3 (трех) рабочих дней с даты истечения срока приведения потенциальными поставщиками тендерных заявок в соответствие условиям тендера:
1) рассматривает дополнительно представленные потенциальными поставщиками документы (при наличии);
2) определяет потенциальных поставщиков, которые соответствуют условиям тендера, и признает их участниками тендера;
3) оформляет протокол о допуске к участию в тендере с указанием даты вскрытия тендерных ценовых предложений.
100. Протокол о допуске к участию в тендере содержит следующую информацию:
1) место, дату и время заседания тендерной комиссии;
2) состав тендерной комиссии, экспертной комиссии (эксперта) (в случае их привлечения);
3) перечень потенциальных поставщиков, которым предоставлено право приведения тендерных заявок в соответствие условиям тендера, а также представивших документы, указанные в протоколе предварительного допуска к участию в тендере;
4) перечень потенциальных поставщиков, соответствующих и несоответствующих условиям тендера, а также допущенных и не допущенных к участию в тендере;
5) место, дату и время вскрытия тендерных ценовых предложений.
Параграф 8. Порядок вскрытия, оценки и сопоставления тендерных ценовых предложений
101. В день, время и месте, установленные протоколом о допуске к участию в тендере, тендерная комиссия проводит заседание по вскрытию тендерных ценовых предложений, их оценке и сопоставлению.
102. Тендерная комиссия:
1) отклоняет тендерное ценовое предложение участника тендера, превышающее сумму, выделенную для закупок товаров, работ, услуг;

2) Қағидалардың осы тарауының 9-параграфында көзделген жағдайларда және тәртіппен демпингтік бағаны есептейді және тендерге қатысушының демпингтік болып табылатын тендерлік баға ұсынысын кері қайтарады;
3) тендерге қатысушылардың қайтарылмаған кемінде 2 (екі) тендерлік баға ұсыныстарына қатысты тендер талаптарында көзделген баға өлшемшарттарын есептейді;
4) тендердің жеңімпазын анықтайды.
103. Тендердің жеңімпазы ең төмен баға негізінде немесе бекітілген баға өлшемшарттарын қолдануды ескере отырып есептелген ең жоғары балл негізінде айқындалады.
Тендерлік баға ұсыныстарының бағалары немесе балдары тең болған кезде (баға өлшемшарттарын қолданған жағдайда) тендерлік баға ұсынысы басқа әлеуетті жеткізушілердің баға ұсыныстарынан ерте келіп түскен әлеуетті жеткізуші жеңімпаз болып танылады.
104. Ұсынысына тендер жеңімпазының ұсынысынан кейін неғұрлым басымдық берілетін әлеуетті жеткізуші тендер жеңімпазының бағасынан кейін келетін немесе тендер талаптарында көзделген баға өлшемшарттарын қолдануды ескере отырып есептелетін ең жоғары балл негізінде айқындалады.
105. Бағалау және тендерге қатысушылардың тендерлік баға ұсыныстарын салыстыру және тендер жеңімпазын анықтау нәтижелері бойынша тендер қорытындылары туралы хаттама ресімделеді.
106. Тендер қорытындылары туралы хаттама мынадай ақпараттан тұрады:
1) қорытынды жасау орны, күні және уақыты;
2) тендерлік комиссияның құрамы;
3) сатып алу жоспарына сәйкес сатып алуға бөлінген сома;
4) тендерге қатысушылардың тізбесі және олардың тендерлік баға ұсыныстары;
5) бас тарту себебін көрсетумен баға ұсыныстарынан бас тартылған тендерге қатысушылардың тізбесі;
6) баға өлшемшарттарын (олар бар болса) қолдану нәтижелері;
7) тендер жеңімпазы, сатып алу туралы шарттың сомасы, сатып алу туралы шартты жасасу мерзімдері туралы мәліметтер;
8) ұсынысына тендер жеңімпазының ұсынысынан кейін неғұрлым басымдық берілетін тендерге қатысушы туралы мәліметтер.
Ескерту. 106-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
107. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
108. Тендерлік комиссия:
1) тендерлік өтінімдер болмаған;
2) 2 (екіден) аз тендерлік өтінім берілген;
3) тендерге қатысуға 1 (бір) әлеуетті жеткізуші жіберілген;

2) рассчитывает демпинговую цену, в случаях и порядке, предусмотренном параграфом 9 настоящей главы Правил, и отклоняет тендерное ценовое предложение участника тендера, являющееся демпинговым;
3) рассчитывает критерии оценки, предусмотренные условиями тендера, в отношении не менее 2 (двух) не отклоненных тендерных ценовых предложений участников тендера;
4) определяет победителя тендера.
103. Победитель тендера определяется на основе наименьшей цены либо наибольшего балла, рассчитанного с учетом применения утвержденных критериев оценки.
При равенстве цен или баллов (в случае применения критериев оценки) тендерных ценовых предложений победителем признается потенциальный поставщик, тендерное ценовое предложение которого поступило ранее ценовых предложений других потенциальных поставщиков.
104. Потенциальный поставщик, предложение которого является предпочтительным после победителя тендера, определяется на основе цены, следующей после цены победителя тендера либо наибольшего балла после победителя тендера, рассчитанного с учетом применения критериев оценки, предусмотренных условиями тендера.
105. По результатам оценки и сопоставления тендерных ценовых предложений участников тендера и определения победителя тендера оформляется протокол об итогах тендера.
106. Протокол об итогах тендера содержит следующую информацию:
1) место, дату и время подведения итогов;
2) состав тендерной комиссии;
3) сумму, выделенную для закупки, согласно плану закупок;
4) перечень участников тендера и их тендерные ценовые предложения;
5) перечень участников тендера, ценовые предложения которых были отклонены, с указанием причин отклонения;
6) результаты применения критериев оценки (при их наличии);
7) сведения о победителе тендера, сумме договора о закупках, сроках заключения договора о закупках;
8) сведения об участнике тендера, предложение которого является наиболее предпочтительным после победителя тендера.
Сноска. Пункт 106 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
107 Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)..
108. Тендер признается тендерной комиссией несостоявшимся в случаях:
1) отсутствия тендерных заявок;
2) представления менее 2 (двух) тендерных заявок;
3) к участию в тендере допущен 1 (один) потенциальный поставщик;

4) тендерге қатысуға бірде-бір әлеуетті жеткізуші жіберілмеген;
5) егер Қағидалардың 102-тармағы 1) және 2) тармақшаларының негізінде тендерлік баға ұсыныстарын қабылдаудан бас тартылғаннан кейін 1 (бір) тендерлік баға ұсынысы бағалануы тиіс болған мынадай жағдайларда тендер өткізілмеген деп таниды.
109. Тендерлік өтінімдер болмаған жағдайда сатып алуды ұйымдастырушы өтпеген тендер (лот) бойынша сатып алудың қорытындысы туралы хаттама жасайды.
110. Егер тендер өтпеді деп танылса не тендер жеңімпазы сатып алу туралы шарт жасасудан бас тартса, тапсырыс беруші:
1) тендер жеңімпазынан кейін ұсынысы неғұрлым басымдылық берілген тендерге қатысушыға сатып алу туралы шарттың жобасын қоса бере отырып, оны тендер жеңімпазы деп тану туралы хабарлама жіберу туралы;
2) тендер тәсілімен сатып алуды қайта өткізу туралы;
3) тендердің талаптарын өзгерту және тендерді қайта өткізу туралы;
4) шартты тікелей жасау тәсілімен сатып алуды өткізу туралы шешімдердің біреуін қабылдайды.
Ұсынысы тендер жеңімпазынан кейін неғұрлым басымдылық берілген тендерге қатысушы сатып алу туралы шарт жасасудан бас тартқан жағдайда, тапсырыс беруші Қағидалардың осы тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген шешімдердің бірін қабылдайды.
Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9-параграф. Тендерлік өтінімнің демпингтік бағасын айқындау тәртібі
111. Әлеуетті жеткізушінің құрылысқа арналған тендерлік баға ұсынысы, егер ол техникалық-экономикалық негіздемеде (жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеуге арналған) және Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес сараптамадан өткен жобалық-сметалық құжаттамада көрсетілген бағадан 10 (он) пайыздан астам төмен болса, демпингтік болып табылады.
Ескерту. 111-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
111-1. Әлеуетті жеткізушінің құрылыстағы кешенді жұмыстарға арналған тендерлік баға ұсынысы, егер сатып алу жоспарында не бюджетте көзделген сомадан 10 (он) пайыздан астам төмен болса, демпингтік болып танылады.
Ескерту. Қағидалар 111-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.07.2023 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

4) к участию в тендере не допущен ни один потенциальный поставщик;
5) если после отклонения тендерных ценовых предложений на основании подпунктов 1) и 2) пункта 102 Правил оценке подлежит 1 (одно) тендерное ценовое предложение.
109. В случае отсутствия тендерных заявок организатор закупок формирует протокол об итогах закупок по несостоявшемуся тендеру (лоту).
110. Если тендер признан несостоявшимся либо победитель тендера уклонился от заключения договора о закупках заказчик принимает одно из следующих решений:
1) о направлении участнику тендера, предложение которого является наиболее предпочтительным после победителя тендера, уведомления о признании его победителем тендера с приложением проекта договора о закупках;
2) о повторном проведении закупок способом тендера;
3) об изменении условий тендера и повторном проведении тендера;
4) о проведении закупок способом прямого заключения договора.
В случае уклонения участника тендера, предложение которого является наиболее предпочтительным после победителя тендера, от заключения договора о закупках, заказчик принимает одно из решений, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта Правил.
Сноска. Пункт 110 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 9. Порядок определения демпинговой цены тендерной заявки
111. Тендерное ценовое предложение потенциального поставщика на строительство признается демпинговым в случае, если оно ниже цены, указанной в технико-экономическом обосновании (для разработки проектно-сметной документации) и проектно-сметной документации, прошедшей экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, более чем на 10 (десять) процентов.
Сноска. Пункт 111 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111-1. Тендерное ценовое предложение потенциального поставщика на комплексные работы в строительстве признается демпинговым в случае если оно ниже суммы, предусмотренной в плане закупок либо в бюджете, более чем на 10 (десять) процентов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 111-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.07.2023 № 58 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

112. Әлеуетті жеткізушінің үйлер мен ғимараттарды ағымдағы жөндеу бойынша жұмысқа арналған тендерлік баға ұсынысы, егер ол тендерге бөлінген бағадан 20 (жиырма) пайыздан астам төмен болса, демпингтік болып табылады.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
113. Әлеуетті жеткізушінің техникалық-экономикалық негіздемені, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын және қала құрылысының жобаларын әзірлеу бойынша жұмысқа арналған тендерлік баға ұсынысы, егер ол тендерге бөлінген бағадан 15 (он бес) пайыздан астам төмен болса, демпингтік болып табылады.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
114. Әлеуетті жеткізушінің сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжирингтік қызмет көрсетуге арналған тендерлік баға ұсынысы, егер ол бекітілген мемлекеттік нормативтерге сәйкес есептелген бағадан 15 (он бес) пайыздан астам төмен болса, демпингтік болып танылады.
Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
114-1. Тиынмен есептелген демпингтік баға дөңгелектенеді. Бұл ретте 50 (елу) тиыннан аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал 50 (елу) тиынға тең және одан жоғары сома 1 (бір) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Ескерту. Қағидалар 114-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.12.2020 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
115. Тендерлік комиссия әлеуетті жеткізушілердің демпингтік бағаларды ұсынуын фактісін белгілеген жағдайда сатып алудың қорытындысы туралы хаттамада демпингтік бағаларды ұсынған әлеуетті жеткізушілер және оларды есептеу тәртібі туралы ақпарат көрсетіледі.
10-параграф. Сатып алуды бағаны төмендетумен жүргізілетін сауда-саттық қолданылатын тендер тәсілімен жүргізу тәртібі
116. Тапсырыс беруші тауарды сатып алу кезінде бағаны төмендетумен жүргізілетін сауда-саттық қолданылатын тендерді өткізу қажеттілігін өз бетінше белгілейді.
117. Бағаны төмендетумен жүргізілетін сауда-саттық қолданылатын тендер тәсілімен сатып алу тауарларға жүргізіледі және Астана қаласының уақытымен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейінгі нақты уақыт режимінде жүзеге асырылады.

112. Тендерное ценовое предложение потенциального поставщика на работы по текущему ремонту зданий и сооружений признается демпинговым в случае, если оно ниже цены, выделенной на тендер, более чем на 20 (двадцать) процентов.
Сноска. Пункт 112 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. Тендерное ценовое предложение потенциального поставщика на работы по разработке технико-экономического обоснования, проектной (проектно-сметной) документации и градостроительных проектов признается демпинговым в случае, если оно ниже цены, выделенной на тендер, более чем на 15 (пятнадцать) процентов.
Сноска. Пункт 113 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114. Тендерное ценовое предложение потенциального поставщика на оказание инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности признается демпинговым в случае, если оно ниже цены, выделенной на тендер, более чем на 15 (пятнадцать) процентов.
Сноска. Пункт 114 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114-1. Демпинговая цена, исчисленная в тиынах, округляется. При этом сумма менее 50 (пятидесяти) тиын округляется до нуля, а сумма, равная 50 (пятидесяти) тиынам и выше, округляется до 1 (одного) тенге.
Сноска. Правила дополнены пунктом 114-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.12.2020 № 148 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
115. При установлении тендерной комиссией факта предложения потенциальными поставщиками демпинговых цен в протоколе об итогах закупок отражается информация о потенциальных поставщиках, представивших демпинговые цены, и порядке их расчета.
Параграф 10. Порядок проведения закупок способом тендера с применением торгов на понижение цены
116. Необходимость проведения тендера при закупках товара с применением торгов на понижение цены заказчиком определяется самостоятельно.
117. Закупки способом тендера с применением торгов на понижение цены проводятся на товары и осуществляются в режиме реального времени с 9.00 до 18.00 часов времени Астаны.

118. Бағаны төмендетумен жүргізілетін сауда-саттық қолданылатын тендер тәсілімен сатып алу мынадай кезеңдерден тұрады:
1) бірінші кезең – Қағидалардың осы тарауының 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-параграфтарында көзделген тендер рәсімдерін өткізу;
2) екінші кезең – тендерге қатысушылар арасында сауда-саттық өткізу және тендерге қатысуға рұқсат беру хаттамасында белгіленген уақытта (оны тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) интернет ресурсында немесе электрондық сатып алуды өткізу кезінде сатып алу порталында жариялаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні өткен бойда) олардың ішінен жеңімпазды анықтау.
119. Сауда-саттық тендерлік комиссияның барлық мүшесінің, тендерге қатысушылардың қатысуымен тендерге қатысуға рұқсат беру туралы хаттамада белгіленген күні және уақытта әрбір лотқа жеке өткізіледі.
120. Сауда-саттық сауда-саттық (лот) мәніне қатысты бастапқы бағадан бастай отырып баға туралы ағымдағы ұсынысты бір қадамға төмендету арқылы басталады.
Өткізілетін сауда-саттықтың мәні болып табылатын тауарларды сатып алу үшін тиісті қаржы жылына арналған сатып алу жоспарында көзделген сома бастапқы баға болып табылады.
Тендерлік комиссия тендерге қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманы жасау кезінде сауда-саттықтың бастапқы бағасынан 0,1 (нөл бүтін оннан бір) пайыздан бастап 5 (бес) пайыз аралығындағы шекте қадамды белгілейді.
121. Тендерге қатысушы ұсынатын баға ұсыныстарының саны шектелмеген, тендерге қатысушы өзінің тендерлік баға ұсынысын азаю жағына қарай бірнеше рет өзгерте алады.
122. Сауда-саттықты өткізу кезінде тендерге қатысушыларға сауда-саттықтың қадамына қарамастан өткізілетін сауда-саттықтың мәні болып табылатын тауарға бастапқы бағадан төмендетілген бағаны ұсынуға жол беріледі.
123. Тендерлік комиссияның хатшысы тендерге қатысушыға әлеуетті жеткізушінің және лоттың атауы, оның нөмірі және бастапқы бағасы көрсетілген билет береді. Билетті әрбір жоғарыға көтеру сауда-саттықты өткізу үшін жарияланған бағаның төмендеуіне арналған қадамға тең болады.
Тендерге қатысушы билетті көтерген кезде лоттың бағасы үш рет қайталанады және баға жарияланған кезде билетті бірінші болып көтерген тендерге қатысушының билеті аталады және басқа көтерілген билеттер болмаса, балғамен үстелді ұра отырып осы лот бойынша тендердің жеңімпазы жарияланады.
Егер билетті қайталау кезеңінде тендердің басқа қатысушысы билетті көтерсе, онда осы лот бойынша сауда-саттық жеңімпаз анықталған сәтке дейін жалғасады.
124. Электрондық сатып алуды өткізу кезінде тендерге қатысушылар әлеуетті жеткізушінің басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған өткізілетін тендердің (лоттың) мәні болып табылатын тауардың бағасы туралы ұсынысты сатып алу порталы арқылы ұсынады.

118. Закупки способом тендера с применением торгов на понижение цены состоят из следующих этапов:
1) первый этап – проведение процедур тендера, предусмотренных параграфами 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 настоящей главы Правил;
2) второй этап – проведение торгов среди участников тендера и определение среди них победителя в установленное протоколом о допуске к участию в тендере время (по истечении 2 (двух) рабочих дней с даты его опубликования на интернет-ресурсе заказчика (организатора закупок) или портале закупок (при проведении электронных закупок).
119. Торги проводятся на каждый лот в отдельности в день и время, установленные протоколом о допуске к участию в тендере, в присутствии всех членов тендерной комиссии, участников тендера.
120. Торги начинаются в отношении предмета торга (лота) путем снижения текущего предложения о цене, начиная со стартовой цены, на шаг.
Стартовой ценой является сумма, предусмотренная планом закупок на соответствующий финансовый год, для приобретения товаров, являющихся предметом проводимых торгов.
В протоколе о допуске к участию в тендере тендерной комиссией шаг устанавливается в пределах от 0,1 (ноль целых одной десятой) до 5 (пяти) процентов от стартовой цены торгов.
121. Количество представляемых участником тендера ценовых предложений не ограничено, участник тендера имеет возможность неоднократно изменять свое тендерное ценовое предложение в сторону уменьшения.
122. При проведении торгов участникам тендера допускается представлять цену на товар, являющийся предметом проводимых торгов, сниженную от стартовой цены независимо от шага торгов.
123. Секретарем тендерной комиссии выдается билет участнику тендера с указанием наименований потенциального поставщика и лота, стартовой цены и номера билета, каждое поднятие которого равно шагу на снижение цены, объявленной для проведения торгов.
При поднятии билета участником тендера трижды повторяется цена лота и называется билет участника тендера, который первый поднял билет при объявленной цене и, при отсутствии других поднятых билетов, с ударом молотка объявляется победитель тендера по данному лоту.
Если в период повторения билета другой участник тендера поднимет билет, то торги по данному лоту продолжаются до момента определения победителя.
124. При проведении электронных закупок участники тендера представляют посредством портала закупок удостоверенные электронной цифровой подписью руководителя потенциального поставщика либо лица, им уполномоченного, предложения о цене товара, являющегося предметом проводимого тендера (лота).

Тендерге қатысушылардың тауар бағасы туралы ұсыныстарын қабылдау уақыты тендердің өтуі басталған кезден бастап 30 (отыз) минутты, сондай-ақ тауардың бағасы туралы соңғы ұсыныс түскеннен кейін 10 (он) минутты құрайды.
Егер көрсетілген уақыт ішінде тауардың одан да төмен бағасы туралы 1 (бір) де бір ұсыныс түспесе, тендер аяқталады.
125. Сатып алу порталы барлық тендерге қатысушыға тендерге қатысушылар туралы мәліметтерді көрсетпестен, тендерге қатысушылардың саны туралы ақпарат алуға рұқсат береді.
126. Ең төменгі баға ұсынған тендерге қатысушы жеңімпаз болып танылады.
127. Егер тендерге қатысушы тендердің басқа қатысушысы ұсынған бағаға тең баға ұсынса, басқа ұсыныстардан бұрын келіп түскен баға туралы ұсыныс жеңді деп танылады.
128. Егер сауда-саттықты өткізу басталғаннан кейін 10 (он) минут ішінде (электрондық сатып алуды өткізген кезде – 30 (отыз) минут ішінде) тендерге қатысушылардың бір де біреуі лот бойынша тендерлік баға ұсынысын бермесе, онда лот сауда-саттықтан алынады және осы тендерге (лотқа) қатысты сауда-саттық өтпеді деп танылады. Бұл жағдайда сатып алуды ұйымдастырушы тендердің барлық қатысушысына тендерлік өтінімді қамтамасыз ету сомасын қайтармайды.
129. Сауда-саттықтың нәтижесі Қағидалардың 106-тармағында көзделген ақпаратты көрсете отырып, тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында не электрондық сатып алу кезінде сатып алу порталында жарияланатын бағаны төмендетумен жүргізілетін сауда-саттық қолданылатын тендердің қорытындысы туралы хаттамада көрсетіледі.
130. Тендерлік комиссия Қағидалардың 108-тармағында көзделген жағдайларда бағаны төмендетумен жүргізілетін сауда-саттық қолданылатын тендерді өтпеді деп таниды.
131. Бағаны төмендетумен жүргізілетін сауда-саттық қолданылатын тендер өтпеді деп танылған жағдайда тапсырыс беруші Қағидалардың 110-тармағында көзделген шешімдердің бірін қабылдайды.
132. Тендерлік комиссияның тендерге қатысушылармен сауда-саттықты өткізуге байланысты келіссөздер бойынша сұрату жіберуіне және басқалай әрекет етуіне жол берілмейді.
133. Сауда-саттықты өткізу тәртібін бұзған және сауда-саттықтың өтуіне ықпал ететін тендерге қатысушылар мен қатысқан адамдар сауда-саттық өткізілетін залдан (орнынан) шығарылады.
5-тарау. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу
134. Егер біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны бойынша жылдық көлемі 15 000 000 (он бес миллион) теңгеден аспаса (қоса алғанда), осындай тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу жүргізіледі.

Время приема предложений участников тендера о цене товара составляет 30 (тридцать) минут от начала проведения тендера, а также 10 (десять) минут после поступления последнего предложения о цене товара.
Если в течение указанного времени ни 1 (одного) предложения о более низкой цене товара не поступило, тендер завершается.
125. Портал закупок представляет всем участникам тендера доступ к информации о количестве участников тендера без указания сведений об участниках тендера.
126. Победителем признается участник тендера, предложивший наименьшую цену.
127. Если участником тендера предложена цена, равная цене, предложенной другим участником тендера, победившим признается предложение о цене, поступившее ранее других предложений.
128. Если в течение 10 (десяти) минут (при проведении электронных закупок – 30 (тридцати) минут) после начала проведения торгов ни один из участников тендера не подал тендерное ценовое предложение по лоту (не поднял билет), то лот снимается с торгов и торги в отношении данного тендера (лота) признаются несостоявшимися. В этом случае всем участникам тендера организатором закупок не возвращается сумма обеспечения тендерной заявки.
129. Результаты торгов отражаются в протоколе об итогах тендера с применением торгов на понижение цены, с указанием информации, предусмотренной пунктом 106 Правил, публикуемом на интернет-ресурсе заказчика (организатора закупок) либо портале закупок при электронных закупках.
130. Тендерная комиссия признает тендер с применением торгов на понижение цены несостоявшимся в случаях, предусмотренных пунктом 108 Правил.
131. В случае признания тендера с применением торгов на понижение цены несостоявшимся заказчик принимает одно из решений, предусмотренных пунктом 110 Правил.
132. Направление запроса и иные действия тендерной комиссии по переговорам с участниками тендера, связанные с процессом проведения торгов, не допускаются.
133. Участники тендера и присутствующие лица, нарушившие порядок проведения торгов и влияющие на ход торгов, удаляются из зала (места) проведения торгов.
Глава 5. Закупки способом запроса ценовых предложений
134. Закупки способом запроса ценовых предложений проводятся на однородные товары, работы, услуги, если годовые объемы таких товаров, работ, услуг в стоимостном выражении не превышают 15 000 000 (пятнадцать миллионов) тенге (включительно).

Ескерту. 134-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
135. Баға ұсыныстарын сұрату тәсiлiн қолдану мақсатында қаржы жылы ішінде бiртектi тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi сатып алудың жылдық көлемін біреуінің мөлшері Қағидалардың 134-тармағында көзделген мөлшерден кем бөліктерге бөлуге рұқсат етілмейді.
136. Бiртектi емес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi баға ұсыныстарын сұрату тәсiлiмен сатып алуды жүзеге асыру кезiнде сатып алуды ұйымдастырушы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi олардың біртекті түрлері бойынша лоттарға бөледі.
137. Баға ұсыныстарын сұрату тәсiлiмен сатып алудың жеңiмпазын айқындау әрбiр лот бойынша жүзеге асырылады.
138. Сатып алуды ұйымдастырушы баға ұсыныстарын табыс ету мерзiмi аяқталғанға дейiн кемінде 5 (бес) жұмыс күнi бұрын тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында немесе электрондық сатып алуды өткізу кезінде сатып алу порталында баға ұсыныстарын сұрату тәсiлiмен сатып алуды өткізу туралы хабарландыруды және хабарландыруда көрсетілген басқа қажетті ақпаратты жариялайды.
139. Баға ұсыныстарын сұрату тәсiлiмен сатып алу туралы хабарландыруда мынадай мәліметтер:
1) сатып алуды ұйымдастырушының атауы және пошталық мекенжайы;
2) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің атауы;
3) сатып алу жоспарына сәйкес сатып алу үшін бөлінген сома;
4) тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету саны (көлемі), орны және мерзімі;
5) техникалық ерекше нұсқамасы (бар болса);
6) әлеуетті жеткізушінің баға ұсыныстарын табыс ету орны және соңғы мерзімі, сондай-ақ оларды ашу күні, уақыты мен орны;
7) маңызды талаптарын көрсете отырып сатып алу туралы шарттың жобасы (мәміле Қағидалардың 172-тармағына сәйкес ауызша нысанда жасалған жағдайда көрсетілмейді);
8) басқа ақпарат (қажет болғанда) қамтылады.
140. Бұрын жарияланған хабарландыруға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізген жағдайда, баға ұсыныстарын табыс ететін соңғы күнге дейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей сатып алуды ұйымдастырушы тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында немесе электрондық сатып алуды өткізу кезінде сатып алу порталында хабарландыруға енгізілген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды жариялайды және баға ұсыныстарын табыс ету мерзімін кемінде 5 (бес) жұмыс күніне ұзартады.
141. Әлеуетті жеткізушінің баға ұсынысын табыс етуі өткізілетін сатып алуды талаптарында және сатып алу туралы шарттың жобасында көзделген талаптарды сақтай отырып, тауарды жеткізуді, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға келiсiмін бiлдiру нысаны болып табылады.

Сноска. Пункт 134 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
135. Не допускается в целях применения способа запроса ценовых предложений дробление годового объема закупок однородных товаров, работ, услуг в течение финансового года на части, размер одной из которых менее размера, предусмотренного пунктом 134 Правил.
136. При проведении закупок способом запроса ценовых предложений товаров, работ, услуг, не являющихся однородными, организатор закупок делит товары, работы, услуги на лоты по их однородным видам.
137. Определение победителя закупок способом запроса ценовых предложений осуществляется по каждому лоту.
138. Организатор закупок не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до окончания срока представления ценовых предложений публикует на интернет-ресурсе заказчика (организатора закупок) или на портале закупок при проведении электронных закупок объявление о проведении закупок способом запроса ценовых предложений и другую необходимую информацию, указанную в объявлении.
139. Объявление о проведении закупок способом запроса ценовых предложений содержит следующие сведения:
1) наименование и почтовый адрес организатора закупок;
2) наименование закупаемых товаров, работ, услуг;
3) сумму, выделенную для закупки, согласно плану закупок;
4) количество (объем), место и сроки поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг;
5) техническую спецификацию (при ее наличии);
6) место и окончательный срок представления потенциальными поставщиками ценовых предложений, а также день, время и место их вскрытия;
7) проект договора о закупках с указанием существенных условий (не указывается в случае совершения сделки в устной форме согласно пункту 172 Правил);
8) иную информацию (при необходимости).
140. В случае внесения изменений и (или) дополнений в ранее опубликованное объявление, в срок не позднее 1 (одного) рабочего дня до окончательного срока представления ценовых предложений организатор закупок публикует на интернет-ресурсе заказчика (организатора закупок) или на портале закупок при проведении электронных закупок внесенные изменения и (или) дополнения в объявление и продлевает срок представления ценовых предложений не менее чем на 5 (пять) рабочих дней.
141. Представление потенциальным поставщиком ценового предложения является формой выражения его согласия осуществить поставку товара, выполнение работ, оказание услуг с соблюдением требований, предусмотренных условиями проводимых закупок, и проектом договора о закупках.

142. Қағидалардың 140-тармағнда көзделген жағдайды қоспағанда, баға ұсыныстарын табыс ету мерзімі аяқталғаннан кейін әлеуетті жеткізуші табыс еткен баға ұсынысына өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізуге рұқсат етілмейді.
143. Әрбір әлеуетті жеткізуші:
1)әлеуетті жеткізушінің басшысы не ол уәкілеттік берген тұлға толтырған және қол қойған (электрондық сатып алуды өткізу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған) сатып алуға қатысуға келісімді;
2) хабарландыруда көзделген мәліметтерді (құжаттарды) қоса бере отырып 1 (бір) ғана баға ұсынысын береді.
Ескерту. 143-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
144. Әлеуетті жеткізуші баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруда көрсетілген баға ұсыныстарын табыс етудің аяқталатын уақытқа және күнге дейін баға ұсынысын ұсынады.
145. Әлеуетті жеткізуші баға ұсынысын конвертте ұсынған жағдайда, әлеуетті жеткізуші жабық конверттің сырт жағында мыналарды:
1) әлеуетті жеткізушінің атауын және пошталық мекенжайын;
2) сатып алуды ұйымдастырушының атауын және пошталық мекенжайын;
3) қатысу үшін әлеуетті жеткізушінің баға ұсынысы берілетін лоттың атауын көрсетеді.
146. Әлеуетті жеткізуші туралы мәліметтер баға ұсыныстарын табыс етуіне қарай оларды тиісті тіркеу журналына енгізілуі тиіс.
147. Қағидалардың 145-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін баға ұсынысы бар, сондай-ақ конверттерді ұсыну мерзімі аяқталған уақыттан кейін берілген конверт тіркелмейді және оны ұсынған тұлғаға қайтарылады.
148. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен электрондық сатып алуды өткізген кезде әлеуетті жеткізуші хабарландыруда көрсетілген баға ұсыныстарын қабылдау мерзімі аяқталғанға дейін мынадай:
1) егер әлеуетті жеткізуші Қағидалардың 140-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, бұрын баға ұсынысын берген;
2) баға ұсынысы осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін бөлінген сомадан асып кеткен;
3) әлеуетті жеткізуші әлеуетті жеткізушінің атынан сенімхатсыз әрекет етуге құқылы басшыны қоспағанда, әлеуетті жеткізушінің мүддесін білдіретін тұлғаға (тұлғаларға) баға ұсынысына қол қою құқығына сенімхат табыс етпеген;

142. Внесение изменений и (или) дополнений в представленное потенциальным поставщиком ценовое предложение после истечения срока представления ценовых предложений не допускается, за исключением случая, предусмотренного пунктом 140 Правил.
143. Каждый потенциальный поставщик подает только 1 (одно) ценовое предложение с приложением:
1) заполненного и подписанного (удостоверенного электронной цифровой подписью при проведении электронных закупок) руководителем потенциального поставщика либо лицом, им уполномоченным, согласия на участие в закупке;
2) сведений (документов), предусмотренных в объявлении.
Сноска. Пункт 143 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
144. Ценовое предложение потенциальным поставщиком представляется до времени и даты окончания представления ценовых предложений, указанных в объявлении о закупках способом запроса ценовых предложений.
145. В случае представления ценового предложения в конверте потенциальный поставщик на лицевой стороне запечатанного конверта указывает:
1) наименование и почтовый адрес потенциального поставщика;
2) наименование и почтовый адрес организатора закупок;
3) наименование лота, для участия в котором представляется ценовое предложение потенциального поставщика.
146. Сведения о потенциальном поставщике подлежат внесению в соответствующий журнал регистрации ценовых предложений по мере их предоставления.
147. Конверт с ценовым предложением, не соответствующий требованиям пункта 145 Правил, а также представленный после истечения срока представления конвертов, не подлежит регистрации и возвращается лицу, его представившему.
148. При проведении электронных закупок способом запроса ценовых предложений потенциальный поставщик до окончания срока приема ценовых предложений, указанного в объявлении, представляет 1 (одно) ценовое предложение, удостоверенное электронной цифровой подписью руководителя потенциального поставщика либо лица, им уполномоченного, которое автоматически регистрируется на портале закупок, за исключением следующих случаев:
1) если потенциальным поставщиком ранее представлено ценовое предложение, за исключением случая, предусмотренного пунктом 140 Правил;
2) ценовое предложение превышает сумму, выделенную для приобретения данных товаров, работ, услуг;
3) потенциальным поставщиком не представлена доверенность лицу (лицам), представляющему интересы потенциального поставщика на право подписания ценового предложения, за исключением руководителя, правомочного действовать от имени потенциального поставщика без доверенности;

4) сатып алу порталының тиісті уәкілетті органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерімен интеграциясы болған кезде сатып алуға қатысуға келісімнің 2-тармағының 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактісін анықтау жағдайларды қоспағанда, әлеуетті жеткізуші басшысының не ол өкілеттік берген тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, сатып алу порталында автоматты түрде тіркелетін 1 (бір) баға ұсынысын табыс етеді.
Сатып алу порталы баға ұсынысын табыс еткен әлеуетті жеткізушіге хабарландыруды автоматты түрде жібергеннен кейін баға ұсынысы қабылданған болып саналады.
Ескерту. 148-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
149. Сатып алуды ұйымдастырушы хабарландыруда көрсетілген күні, уақытында және орнында баға ұсынысын ашады және ең төменгі баға ұсынысын берген әлеуетті жеткізушіні айқындайды.
150. Ең төмен баға ұсынысын ұсынған әлеуетті жеткізуші жеңімпаз деп танылады. Егер ең төмен баға ұсынысын бірнеше әлеуетті жеткізуші ұсынған болса, баға ұсынысы басқа әлеуетті жеткізушілердің баға ұсыныстарынан бұрынырақ келіп түскен әлеуетті жеткізуші жеңімпаз деп танылады.
151. Егер Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын әлеуетті жеткізушінің баға ұсынысы басқа валютада көрсетілсе, баға ұсыныстарын салыстыру мақсатында баға ұсыныстарын бір валютаға келтіру үшін баға ұсыныстарын ашу күніндегі Ұлттық Банктің ресми бағамы қолданылады.
152. Әлеуетті жеткізушінің баға ұсынысы, егер:
1) ол сатып алу үшін бөлінген сомадан артық болса;
2) әлеуетті жеткізуші 1 (бірден) артық баға ұсынысын табыс етсе;
3) Қағидалардың 166-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, әлеуетті жеткізушінің ұсынысы техникалық ерекше нұсқаманың талаптарына сәйкес келмесе;
4) әлеуетті жеткізуші техникалық ерекше нұсқаманы ұсыну туралы талап болған кезде оны ұсынбаса;
5) әлеуетті жеткізуші сатып алу туралы шарт жобасының маңызды талаптарымен келіспесе;
6) сатып алу порталының тиісті уәкілетті органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерімен интеграциясы болған кезде сатып алуға қатысуға келісімнің 2-тармағының 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактісі анықталса қабылданбайды.
Ескерту. 152-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
153. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындылары әлеуетті жеткізушінің баға ұсыныстарын табыс ету мерзімі аяқталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей тапсырыс берушінің бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген өзге адам бекітетін хаттама түрінде ресімделеді.

4) установления факта представления недостоверных сведений, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 2 согласия на участие в закупке, при наличии интеграции портала закупок с государственными информационными системами соответствующих уполномоченных органов.
Ценовое предложение считается принятым после автоматической отправки порталом закупок уведомления потенциальному поставщику, подавшему ценовое предложение.
Сноска. Пункт 148 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
149. Организатор закупок в день, время и месте, указанные в объявлении, вскрывает ценовые предложения и определяет потенциального поставщика, предложившего наименьшее ценовое предложение.
150. Победителем признается потенциальный поставщик, представивший наименьшее ценовое предложение. Если наименьшее ценовое предложение представлено несколькими потенциальными поставщиками, победителем признается потенциальный поставщик, ценовое предложение которого поступило ранее ценовых предложений других потенциальных поставщиков.
151. Если ценовое предложение потенциального поставщика, являющегося нерезидентом Республики Казахстан, выражено в иной валюте, применяется официальный курс Национального Банка на дату вскрытия ценовых предложений для приведения ценовых предложений к единой валюте в целях их сопоставления.
152. Ценовое предложение потенциального поставщика подлежит отклонению, если:
1) оно превышает сумму, выделенную для закупки;
2) потенциальный поставщик представил более 1 (одного) ценового предложения;
3) предложение потенциального поставщика не соответствует требованиям технической спецификации, за исключением случая, предусмотренного пунктом 166 Правил;
4) потенциальный поставщик не представил техническую спецификацию, при наличии требования о еҰ представлении;
5) потенциальный поставщик не согласен с существенными условиями проекта договора о закупках;
6) установлен факт представления недостоверных сведений, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 2 согласия на участие в закупке при наличии интеграции портала закупок с государственными информационными системами соответствующих уполномоченных органов.
Сноска. Пункт 152 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
153. Итоги закупок способом запроса ценовых предложений оформляются в виде протокола, утверждаемого первым руководителем заказчика или иным уполномоченным им лицом, не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты окончания срока представления потенциальными поставщиками ценовых предложений.

154. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындылары туарлы хаттамада:
1) сатып алуды ұйымдастырушының атауы, оның пошталық мекенжайы;
2) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің атауы;
3) баға ұсыныстарын табыс етудің соңғы мерзімі аяқталғанға дейін баға ұсыныстарын берген әлеуетті жеткізушілердің атауы, олар тауарға, жұмысқа, қызметке мәлімдеген бағалар;
4) қайтару себептері көрсетіле отырып, баға ұсыныстары қайтарылған әлеуетті жеткізушілердің атауы;
5) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алудың жеңімпазы туралы;
6) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өткізілген жағдайда, сатып алу туралы шартты жасау сомасы мен мерзімі туралы мәліметтер қамтылады.
155. Сатып алуды ұйымдастырушы баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындылары туарлы хаттаманы бекіткен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қорытындылар туралы ақпаратты тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында немесе баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен электрондық сатып алуды өткізу кезінде сатып алу порталында жариялайды.
156. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу:
1) баға ұсыныстары болмаған;
2) 2 (екіден) кем баға ұсынысы берілген, оның ішінде егер Қағидалардың 152-тармағында көзделген негіздер бойынша баға ұсыныстары қабылданбағаннан кейін 2 (екеуден) кем баға ұсынысы қалған жағдайларда өткізілмеді деп танылады.
157. Егер баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өтпеген деп танылса немесе әлеуетті жеткізуші сатып алу туралы шартты жасаудан жалтарса, тапсырыс беруші аталған тәсілмен, оның ішінде сатып алу талаптарын өзгерте отырып, сатып алуды қайтадан өткізеді не шартты тікелей жасасу тәсілімен сатып алуды өткізеді.
6-тарау. Шартты тікелей жасасу
158. Шартты тікелей жасасу тәсілі:
1) авторлық қадағалау қызметтерін;
2) кірме жолдарды пайдалану қызметтерін, жүкті және өнімді жөнелтілген орнына дейін жеткізу қызметтерін;
3) мемлекеттік кәсіпорындардан, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардан тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
4) егер баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өтпеген деп танылса, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
5) егер тендер тәсілімен сатып алу өтпеген деп танылса, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
6) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.04.2021 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

154. Протокол об итогах закупок способом запроса ценовых предложений содержит следующие сведения:
1) наименование организатора закупок, его почтовый адрес;
2) наименование закупаемых товаров, работ, услуг способом запроса ценовых предложений;
3) наименование потенциальных поставщиков, представивших ценовые предложения до истечения окончательного срока представления ценовых предложений, заявленные ими цены на товары, работы, услуги;
4) наименование потенциальных поставщиков, ценовые предложения которых отклонены, с указанием причин их отклонения;
5) о победителе закупок способом запроса ценовых предложений;
6) о сумме и сроках заключения договора о закупках в случае, если закупки способом запроса ценовых предложений состоялись.
155. Организатор закупок в течение 2 (двух) рабочих дней с даты утверждения протокола об итогах закупок способом запроса ценовых предложений публикует информацию об итогах на интернет-ресурсе заказчика (организатора закупок) или портале закупок при проведении электронных закупок способом запроса ценовых предложений.
156. Закупки способом запроса ценовых предложений признаются несостоявшимися в случаях:
1) отсутствия ценовых предложений;
2) представления менее 2 (двух) ценовых предложений, в том числе, если после отклонения ценовых предложений по основаниям, предусмотренным пунктом 152 Правил, осталось менее 2 (двух) ценовых предложений.
157. Если закупки способом запроса ценовых предложений признаны несостоявшимися или потенциальный поставщик уклонился от заключения договора о закупках заказчик повторно проводит закупки указанным способом, в том числе с изменением условий закупок либо проводит закупки способом прямого заключения договора.
Глава 6. Прямое заключение договора
158. Способ прямого заключения договора применяется при закупках:
1) услуги авторского надзора;
2) услуг по эксплуатации подъездных путей, доставке груза и продукции до места назначения;
3) товаров, работ, услуг у государственных предприятий, юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству;
4) товаров, работ, услуг, если закупки способом запроса ценовых предложений признаны несостоявшимися;
5) товаров, работ, услуг, если закупки способом тендера признаны несостоявшимися;
6) исключен приказом постановлением Правления Национального Банка РК от 19.04.2021 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7) тапсырыс беруші жасасқан шарттардың шегінде белгіленген міндеттемелерді орындау үшін қажетті тапсырыс берушінің жарғылық қызметінің мәні болып табылатын өнімді дайындау және жеткізу үшін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
8) тапсырыс беруші қызметін (жұмыс істеп тұруын) жүзеге асыру үшін қажетті үй-жайларды, құрылыстарды жалдау қызметтерін;
9) сатып алуды өткізу мерзімі ішінде, бірақ 3 (үш) айдан аспайтын кезең ішінде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу көлемінен аспайтын, тапсырыс берушінің қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті көлемде Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес Тапсырыс беруші үздіксіз қызметті қамтамасыз ету үшін сатып алатын күн сайынғы және (немесе) апта сайынғы қажеттілік тауарларының, жұмыстарының, көрсетілетін қызметтерінің тізбесінде (бұдан әрі – күн сайынғы және (немесе) апта сайынғы қажеттіліктер тізбесі) көзделген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
10) құны бойынша жылдық көлемі 5 000 000 (бес миллион) теңгеден аспайтын (қоса алғанда) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
11) ерекше маңызды мемлекеттік объектілердің және (немесе) тапсырыс берушінің мектепке дейінгі ұйымының асханалары үшін тамақ өнімдерін;
12) Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерінен және (немесе) Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері құрған ұйымдардан сатып алынатын жекелеген тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер тізбесінде көзделген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
13) кәсіпкерлік қызмет субъектісі болып табылмайтын жеке тұлғаға жеке меншік құқығымен тиесілі үй-жайды (жалдау қызметін қоса алғанда);
14) халықаралық рейтингтік агенттіктердің қызметтерін, сондай-ақ тапсырыс берушінің негізгі қызметі бойынша интернет-ресурстарда орналастырылған ақпаратты ұсыну және ақпаратты отандық және шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру бойынша қызметтерді;
15) егер қандай да бір жеткізушіден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алған тапсырыс берушіде бірегейлендіру, толық жинақтау, стандарттау немесе қолда бар тауарлармен, жабдықтармен, технологиялармен, жұмыстармен немесе қызметтермен сәйкес келуін қамтамасыз ету мақсатында осы жеткізушіден басқа сатып алуды жүргізу қажеттілігі туындаса тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
16) телефон, ұялы және арнайы байланыс қызметтерін;
17) қағаз және (немесе) электронды тасымалдағышта басылған мерзімді басылымдарды сатып алу кезінде қолданылады.

7) товаров, работ, услуг для изготовления и поставки продукции, являющейся предметом уставной деятельности заказчика, необходимых для выполнения обязательств, установленных в рамках заключенных заказчиком договоров;
8) услуг аренды помещений, сооружений, необходимых для осуществления деятельности (функционирования) заказчика;
9) товаров, работ, услуг, предусмотренных Перечнем товаров, работ, услуг ежедневной и (или) еженедельной потребности, приобретаемых заказчиком для обеспечения бесперебойной деятельности (далее – Перечень ежедневной и (или) еженедельной потребности) согласно приложению 11 к Правилам в объеме, не превышающем объема закупок таких товаров, работ, услуг, необходимого для обеспечения потребности заказчика в течение срока проведения закупки, но не более чем на 3 (три) месяца;
10) товаров, работ, услуг, годовой объем которых в стоимостном выражении не превышает 5 000 000 (пяти миллионов) тенге (включительно);
11) продуктов питания для столовых особо важных государственных объектов и (или) дошкольной организации образования заказчика;
12) товаров, работ, услуг, предусмотренных Перечнем отдельных товаров, работ, услуг, закупаемых у общественных объединений лиц с инвалидностью Республики Казахстан и (или) организаций, созданных общественными объединениями лиц с инвалидностью Республики Казахстан согласно приложению 12 к Правилам;
13) жилища (включая услуги аренды), принадлежащего на праве частной собственности физическому лицу, не являющемуся субъектом предпринимательской деятельности;
14) услуг международных рейтинговых агентств, а также услуг по представлению информации, размещенной на интернет-ресурсах, и размещению информации в отечественных и зарубежных средствах массовой информации по основной деятельности заказчика;
15) товаров, работ, услуг, если у заказчика, закупившего товары, работы, услуги у какого-либо поставщика, возникает необходимость произвести у того же поставщика другие закупки в целях унификации, доукомплектования, стандартизации или обеспечения совместимости с имеющимися товарами, оборудованием, технологией, работами или услугами;
16) услуг телефонной, сотовой и специальной связи;
17) периодические печатные издания на бумажном и (или) электронном носителях.

Ескерту. 158-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2021 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.06.2022 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
159. Шартты тікелей жасасу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде сатып алуды ұйымдастырушы әлеуетті жеткізушіге жазбаша шақыру жібереді, онда мына мәліметтер:
1) сатып алуды ұйымдастырушының атауы және орналасқан жері;
2) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атаулары және тапсырыс беруші бекіткен техникалық ерекше нұсқамасы;
3) өткізілетін сатып алудың мәні болып табылатын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін бөлінген сома туралы мәліметтер қамтылады. Қағидалардың 158-тармағының 4) немесе 5) тармақшаларына сәйкес тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асырған жағдайда, өтпеген деп танылған, бағаны төмендетуге арналған сауда-саттықты, баға ұсыныстарын сұратуды қолдана отырып өткізілген тендерді қоспағанда, сатып алуға тендер тәсілдерімен қатысу кезінде әлеуетті жеткізушілер ұсынған сома туралы мәліметтер көрсетіледі;
4) маңызды талаптарын, оның ішінде сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің мерзімін, санын (көлемін) және басқасын көрсете отырып, сатып алу туралы шарттың жобасы;
5) Қағидалардың 165-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, егер Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес қызметтер көрсету (жұмыстарды орындау) шеңберінде қызметті жүзеге асыру үшін оның бар болуы талап етілсе, рұқсат (хабарлама) беру туралы талап қамтылады.
Электрондық сатып алуды шартты тікелей жасасу тәсілімен жүргізу кезінде сатып алуды ұйымдастырушының әлеуетті жеткізушіге шақыруды жіберуі сатып алу порталы арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 159-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
159-1. Сатып алуға қатысуға келісімнің 2-тармағында көзделген жағдайларда шақыру әлеуетті жеткізушіге жіберілмейді.
Ескерту. 159-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

Сноска. Пункт 158 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2021 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.06.2022 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
159. При проведении закупок способом прямого заключения договора организатор закупок направляет письменное приглашение потенциальному поставщику, которое содержит следующие сведения:
1) наименование и местонахождение организатора закупок;
2) наименования закупаемых товаров, работ, услуг и утвержденную заказчиком техническую спецификацию;
3) сведения о суммах, выделенных для приобретения товаров, работ, услуг, являющихся предметом проводимых закупок. В случае осуществления закупок товаров, работ и услуг в соответствии с подпунктами 4) или 5) пункта 158 Правил указываются сведения о суммах, предоставленных потенциальными поставщиками при участии в закупках способами тендера, за исключением тендера с применением торгов на понижение цены, запроса ценовых предложений, которые признаны несостоявшимися;
4) проект договора о закупках с указанием его существенных условий, в том числе сроков, количества (объемов) закупаемых товаров, работ, услуг и другое;
5) требование о предоставлении разрешения (уведомления), если для осуществления деятельности в рамках оказания услуг (выполнения работ) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях требуется его наличие, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 2) пункта 165 Правил.
При проведении электронных закупок способом прямого заключения договора направление организатором закупки приглашения потенциальному поставщику осуществляется посредством портала закупок.
Сноска. Пункт 159 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
159-1. Приглашение не направляется потенциальному поставщику в случаях, предусмотренных пунктом 2 согласия на участие в закупке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 159-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

160. Қағидалардың 158-тармағының 4) және 5) тармақшаларына сәйкес айқындалған әлеуетті жеткізушіге жіберілетін ақпарат тендердің талаптарында немесе баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу талаптарына сәйкес келеді.
161. Қағидалардың 158-тармағының 13) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, шартты тікелей жасасу тәсілімен өткізілетін сатып алудың мәні болып табылатын тауарды жеткізуді, жұмысты орындауды, қызметті көрсетуді жүзеге асыруға ниет білдірген әлеуетті жеткізуші шақыру алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей мынадай құжаттарды:
1) әлеуетті жеткізушінің атынан сенімхатсыз әрекет етуге құқылы басшыны қоспағанда, сатып алуға қатысуға келісімге қол қойған адамға берілетін сенімхат;
2) әлеуетті жеткізуші ұсынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық ерекше нұсқамасы;
3) ұсынылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің баға ұсынысы;
4) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған (жіберілген) рұқсат (хабарлама) ұсына отырып, сатып алуды ұйымдастырушыға қол қойылған сатып алуға қатысуға келісімін жібереді.
Электрондық сатып алуды өткізу кезінде рұқсаттар (хабарламалар) туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері арқылы расталады.
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған жағдайда әлеуетті жеткізуші рұқсаттардың (хабарламалардың) электрондық көшірмелерін ұсынады.
Ескерту. 161-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
162. Шартты тікелей жасасу тәсілімен өткізілетін сатып алудың мәні болып табылатын тауар жеткізуді, қызмет көрсетуді жүзеге асыруға ниет білдірген әлеуетті жеткізуші Қағидалардың 158-тармағының 13) тармақшасына сәйкес сатып алуды жүзеге асыру кезінде шақыру алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей сатып алуды ұйымдастырушыға мынадай құжаттарды қоса бере отырып, сатып алуға қатысуға жазбаша келісімін жібереді:
1) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі;
2) тұрғын үйге құқық белгілейтін құжаттардың нотариат куәландырған көшірмесі және техникалық паспорттың көшірмесі;
3) шақырту алған күннен ерте берілмеген, жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама;
4) тұрғын үйдің ағымдағы жай-күйінің фототүсірілімін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізілген жылжымайтын мүлік объектісін (баспананы) бағалау туарлы есептің нотариат куәландырған көшірмесі;

160. Информация, направляемая потенциальному поставщику, определенному согласно подпунктам 4) и 5) пункта 158 Правил, соответствует условиям, предусмотренным условиям тендера или закупке способом запроса ценовых предложений.
161. Потенциальный поставщик, изъявивший желание осуществить поставку товара, выполнение работ, оказание услуг, являющихся предметом проводимых закупок способом прямого заключения договора, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 13) пункта 158 Правил, не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты получения приглашения направляет организатору закупок подписанное согласие на участие в закупке с приложением следующих документов:
1) доверенность лицу, подписавшему согласие на участие в закупке, за исключением руководителя, правомочного действовать от имени потенциального поставщика без доверенности;
2) техническую спецификацию товаров, работ, услуг, предлагаемых потенциальным поставщиком;
3) ценовое предложение на предлагаемые товары, работы, услуги;
4) разрешения (уведомления), полученные (направленные) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.
При проведении электронных закупок сведения о разрешениях (уведомлениях), подтверждаются посредством информационных систем государственных органов.
В случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов потенциальный поставщик представляет электронные копии разрешений (уведомлений).
Сноска. Пункт 161 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
162. При осуществлении закупок в соответствии с подпунктом 13) пункта 158 Правил потенциальный поставщик, изъявивший желание осуществить поставку товара, оказание услуг, являющихся предметом проводимых закупок способом прямого заключения договора, не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты получения приглашения направляет организатору закупок письменное согласие принять участие в закупке с приложением следующих документов:
1) нотариально удостоверенная копия документа, удостоверяющего личность физического лица;
2) нотариально засвидетельствованные копии правоустанавливающих документов на жилище и копию технического паспорта;
3) справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках, выданная не ранее даты получения приглашения;
4) нотариально засвидетельствованная копия отчета об оценке объекта недвижимости (жилья), проведенной в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности, включая фотоснимки текущего состояния жилища;

5) әлеуетті жеткізушінің баға ұсынысы;
6) неке қатынастарының бар екенін растайтын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып, жұбайының (зайыбының) нотариат куәландырған келісімін не неке қатынастарында тұрғаны туралы фактінің жоқ екені туралы мәліметтер көрсетілген өтінішті немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәліктің немесе жесір екенін растайтын куәліктің нотариат куәландырған көшірмесі.
Ескерту. 162-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
162-1. Шартты тікелей жасасу тәсілімен электрондық сатып алуды жүргізу кезінде әлеуетті жеткізуші сатып алуды ұйымдастырушыға Қағидалардың 161 және 162-тармақтарында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, әлеуетті жеткізуші басшысының немесе ол уәкілеттік берген өзге адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған сатып алуға қатысу туралы растаманы жібереді.
Ескерту. 162-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
163. Шартты тікелей жасасу тәсілімен сатып алуды жүргізу кезінде сатып алуды ұйымдастырушы тапсырыс берушінің бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген өзге адам бекітетін сатып алу қорытындысы туралы хаттаманы ресімдейді.
Электрондық сатып алуды жүргізу кезінде сатып алу қорытындысы туралы хаттама сатып алу порталында орналастырылады.
Ескерту. 163-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
164. Сатып алу қорытындысы туралы хаттамада мынадай ақпарат:
1) шартты тікелей жасасу тәсілімен сатып алуды қолданудың негіздемесі;
2) сатып алу үшін бөлінген сома, ал Қағидалардың 158-тармағының 4) немесе 5) тармақшаларына сәйкес тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асырған жағдайда – бағаны төмендетуге арналған сауда-саттықты қолдана отырып өткізілмеген деп танылған тендерді қоспағанда, тендер, баға ұсыныстарын сұрату тәсілдерімен сатып алуға қатысу кезінде әлеуетті жеткізушілер ұсынған сома туралы мәліметтер;
3) шартты тікелей жасасу тәсілімен сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің қысқаша сипаттамасы;
4) сатып алу туралы шарт жасалатын жеткізушінің атауы мен орналасқан жері және осындай шарттың бағасы қамтылады.
Ескерту. 164-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5) ценовое предложение потенциального поставщика;
6) нотариально удостоверенное согласие супруга (супруги) с приложением копии документа, подтверждающего наличие брачных отношений, либо заявление с указанием сведений об отсутствии факта состояния в брачных отношениях или нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о расторжении брака (супружества) или свидетельства, подтверждающего вдовство.
Сноска. Пункт 162 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
162-1. При проведении электронных закупок способом прямого заключения договора потенциальный поставщик направляет организатору закупок подтверждение об участии в закупке с приложением документов, указанных в пунктах 161 и 162 Правил, удостоверенное электронной цифровой подписью руководителя потенциального поставщика либо лица, им уполномоченного.
Сноска. Правила дополнены пунктом 162-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
163. При проведении закупок способом прямого заключения договора организатор закупок оформляет протокол об итогах закупок, утверждаемый первым руководителем заказчика или иным уполномоченным им лицом.
При проведении электронных закупок протокол об итогах закупок размещается на портале закупок.
Сноска. Пункт 163 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
164. Протокол об итогах закупок содержит следующую информацию:
1) основание применения закупок способом прямого заключения договора;
2) сумму, выделенную для закупки, а в случае осуществления закупок товаров, работ и услуг в соответствии с подпунктами 4) или 5) пункта 158 Правил - сведения о суммах, предоставленных потенциальными поставщиками при участии в закупках способами тендера, за исключением тендера с применением торгов на понижение цены, запроса ценовых предложений, которые признаны несостоявшимися;
3) краткое описание товаров, работ, услуг, приобретаемых способом прямого заключения договора;
4) наименование и место нахождения поставщика, с которым будет заключен договор о закупках, и цена такого договора.
Сноска. Пункт 164 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

165. Қағидалардың 158-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша шартты тікелей жасасу тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру кезінде сатып алуды ұйымдастырушы мына іс-шаралардың бірін жүзеге асырады:
1) Қағидалардың 108-тармағының 1), 4) тармақшаларында және Қағидалардың 156-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда тапсырыс беруші шақыру жіберілетін әлеуетті жеткізушіні айқындайды;
2) Қағидалардың 108-тармағының 2), 3) және 5) тармақшаларында және Қағидалардың 156-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда тендерге қатысуға өтінімін, баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды жүргізу шегінде баға ұсынысын берген әлеуетті жеткізушіге шақыру жібереді. Онымен жасалған сатып алу туралы шарттың бағасы бағаны төмендету үшін сауда-саттық қолданылатын тендерді қоспағанда, баға ұсынысында көрсетілген, оның ішінде тендерлік бағасынан аспайды.
166. Әлеуетті жеткізушіге ұсынылып отырған тауарлардың, жұмыстардың, көрсетелген қызметтердің техникалық ерекше нұсқамасын анағұрлым жақсы функционалдық және басқа да сипатарымен, сондай-ақ тиімді технологиялық шешімдерімен және (немесе) жұмысты орындау кезінде өте жақсы материалдарды қолдана отырып ұсынуына рұқсат беріледі, әлеуетті жеткізушінің осындай техникалық ерекше нұсқамасының тапсырыс беруші үшін қолайлы болуы міндетті.
167. Шартты тікелей жасасу тәсілімен сатып алу, егер:
1) әлеуетті жеткізуші ұсынған тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бағасы сатып алуды жүзеге асыру үшін бөлінген сомадан немесе оның бағаны төмендетуге арналған сауда-саттықты қолдана отырып өткізілмеген деп танылған тендерді қоспағанда, тендер, баға ұсыныстарын сұрату тәсілдерімен сатып алуға қатысу кезінде көрсетілген бағасынан асып түскен;
2) Қағидалардың 166-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, әлеуетті жеткізуші тапсырыс берушінің техникалық ерекше нұсқамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін техникалық ерекше нұсқаманы ұсынған;
3) әлеуетті жеткізуші Қағидалардың 161 немесе 162-тармақтарында көзделген құжаттарды табыс етпеген;
4) әлеуетті жеткізуші белгіленген мерзімде шартты тікелей жасасу тәсілімен өткізілетін сатып алуға қатысуға келісімін жібермеген не сатып алуға қатысудан бас тартқан;
5) дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактісі анықталған жағдайларда, өтпеді деп танылады.
Ескерту. 167-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

165. При проведении закупок товаров, работ, услуг способом прямого заключения договора по основаниям, предусмотренным подпунктам 4) и 5) пункта 158 Правил, организатор закупок осуществляет одно из следующих мероприятий:
1) в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 4) пункта 108 Правил и подпунктом 1) пункта 156 Правил, потенциальный поставщик, которому направляется приглашение, определяется заказчиком;
2) в случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 5) пункта 108 Правил и подпунктом 2) пункта 156 Правил, направляет приглашение потенциальному поставщику, представившему тендерную заявку, ценовое предложение в рамках проведенных закупок способом запроса ценовых предложений. Цена заключенного с ним договора о закупках не превышает его цены, указанной в ценовом предложении, в том числе тендерном, за исключением тендера с применением торгов на понижение цены.
166. Допускается представление потенциальным поставщиком технической спецификации предлагаемых товаров, работ, услуг с более лучшими функциональными и другими характеристиками, а также эффективными технологическими решениями и (или) применением при выполнении работ лучших материалов, при условии, что такая техническая спецификация потенциального поставщика приемлема для заказчика.
167. Закупка способом прямого заключения договора признается несостоявшейся в случаях, если:
1) цена на товары, работы, услуги, предложенная потенциальным поставщиком, превышает сумму, выделенную для закупки или его цену, указанную при участии в закупках способами тендера, за исключением тендера с применением торгов на понижение цены, запроса ценовых предложений, которые признаны несостоявшимися;
2) потенциальный поставщик представил техническую спецификацию, несоответствующую требованиям, установленным в технической спецификации заказчика, за исключением случая, предусмотренного пунктом 166 Правил;
3) потенциальный поставщик не представил документы, предусмотренные пунктами 161 или 162 Правил;
4) потенциальный поставщик не направил в установленный срок согласие на участие в закупке либо отказался принять участие в проводимых закупках способом прямого заключения договора;
5) установлен факт представления недостоверных сведений.
Сноска. Пункт 167 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

168. Сатып алу өтпеді деп танылған немесе әлеуетті жеткізуші сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған жағдайда, сатып алуды ұйымдастырушы Қағидаларда көзделген тәсілдердің бірімен қайтадан сатып алуды жүзеге асырады.
169. Қағидалардың 158-тармағының 12) тармақшасында көзделген сатып алу өтпеді деп танылған жағдайда, тапсырыс беруші (сатып алуды ұйымдастырушы) басқа әлеуетті жеткізушілер арасында сатып алуды қайта жүргізу туралы шешім қабылдайды.
7-тарау. Сатып алу туралы шарт жасау
170. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға арналған мәмілелер жазбаша не ауызша нысанда жасалады.
171. Мәміле (шарт) шарт жазбаша нысанда:
1) қағаз тасымалдағышта;
2) электрондық нысанда жасалады.
Мәміленің жазбаша нысанына:
1) тараптардың мәміле жасауға еркі;
2) жеткізушінің тапсырыс беруші ұсынған талаптармен келісуі кіретін хаттармен, факспен, электрондық құжаттармен алмасу теңеседі.
172. Ауызша нысанда республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген 100 (бір жүз) айлық есептік көрсеткіштен аспайтын сомаға, сондай-ақ жасау кезінде орындалатын, мәмілелерді жасау фактісін (чек, инвойс, қабылдау-өткізу актісі, төлем жасауға шот, шот-фактура, жүк құжаттамасы, билет немесе әдетте қабылданған растайтын өзге белгі) растайтын құжаттар болған кездегі мәмілелер жасалуы мүмкін.
173. Сатып алу қорытындылары туралы хаттамаға қол қойған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде, ал "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабында көзделген жағдайда акционерлердің жалпы жиналысы қоғамның аудитін жүзеге асыратын аудиторлық ұйымды айқындау туарлы шешім шығарған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде тапсырыс беруші тапсырыс беруші қол қойған және тапсырыс берушінің жауапты бөлімшесінің қызметкері әр бетіне қол қойған сатып алу туралы шарттың жобасына қол қояды және жеңімпазға жібереді (ұсынады).
Жеткізушіге сатып алу туралы шарттың жобасын алуға және оған қол қоюға рұқсат етіледі.
Сатып алу туралы шартты электрондық түрде жасасқан кезде сатып алу туралы шарт тапсырыс берушінің және жеткізушінің электрондық цифрлық қолтаңбалары арқылы куәландырылады.
174. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілген тендер және сатып алу қорытындылары бойынша жеңімпазбен сатып алу туралы шарт оның тендерге қатысуға берілген өтінімінде және баға ұсынысында көзделген талаптармен жасалады.
175. Сатып алу туралы шарттың жобасына жеңімпаз деп танылған әлеуетті жеткізуші қол қояды және тапсырыс беруші қол қойылған сатып алу туралы шарттың жобасын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде тапсырыс берушіге беріледі.
Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан Қазақстан Республикасының бейрезидентімен жасалған сатып алу туралы шартқа олар 14 (он төрт) жұмыс күні ішінде қол қояды.

168. В случае признания закупок несостоявшимися или потенциальный поставщик уклонился от заключения договора о закупках, организатор закупок проводит повторные закупки одним из способов, предусмотренных Правилами.
169. При признании закупки, предусмотренной подпунктом 12) пункта 158 Правил несостоявшейся, заказчик (организатор закупок) принимает решение о проведении повторных закупок среди иных потенциальных поставщиков.
Глава 7. Заключение договора о закупках
170. Сделки на закупку товаров, работ, услуг совершаются в письменной либо устной форме.
171. В письменной форме заключается сделка (договор):
1) на бумажном носителе;
2) в электронной форме.
К письменной форме сделки приравниваются также обмен письмами, факсами, электронными документами, которые содержат:
1) волеизъявления сторон на заключение сделки;
2) согласие поставщика с предложенными заказчиком условиями.
172. В устной форме допускается совершать сделки на сумму, не превышающую 100 (ста) месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, а также исполняемых при самом их совершении, при наличии документа, подтверждающего факт заключения сделки (чек, инвойс, акт приема-передачи, счет на оплату, счет-фактура, накладная, билет или иной обычно принятый подтверждающий знак).
173. В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты подписания протокола об итогах закупок, а в случае, предусмотренном статьей 36 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах", в течение 2 (двух) рабочих дней с даты принятия общим собранием акционеров решения об определении аудиторской организации, осуществляющей аудит общества, заказчик подписывает и направляет (представляет) победителю подписанный заказчиком и полистно запарафированный работниками ответственного подразделения заказчика проект договора о закупках.
Допускается получение и подписание проекта договора о закупках поставщиком в явочном порядке.
При заключении договора о закупках в электронной форме договор о закупках удостоверяется посредством электронных цифровых подписей заказчика и поставщика.
174. По итогам проведенного тендера и закупок способом запроса ценовых предложений договор о закупках заключается с победителем на условиях, предусмотренных его тендерной заявкой и ценовым предложением.
175. Проект договора о закупках подписывается потенциальным поставщиком, признанным победителем, и представляется заказчику в течение 7 (семи) рабочих дней с даты получения подписанного заказчиком проекта договора о закупках.
Договор о закупках, заключаемый нерезидентами Республики Казахстан, расположенными за пределами Республики Казахстан, подписывается ими в течение 14 (четырнадцати) рабочих дней.

176. Жеткізуші:
1) белгіленген мерзімде қол қойылған сатып алу туралы шарт ұсынылмаған;
2) сатып алу туралы шартты жасаудан жазбаша бас тарту берген;
3) сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізбеген жағдайда, ол сатып алу туралы шартты жасаудан жалтарған деп танылады.
Ескерту. 176-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
176-1. Тапсырыс беруші сатып алу порталының операторына дерекқорға орналастыру үшін әлеуетті жеткізушінің шарт жасасудан жалтарған деп танылған күнін көрсете отырып, тендер және баға ұсыныстарын сұрату тәсілдерімен өткізілген сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған әлеуетті жеткізуші туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту. 176-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
177. Тендер жеңімпазы сатып алу туралы шартты жасаудан жалтарған деп танылған жағдайда, тапсырыс беруші ұсынысына тендер жеңімпазынан кейін неғұрлым басымдылық берілген тендер қатысушысына оны тендер жеңімпазы деп тану туралы хабарлама мен сатып алу туралы шарттың жобасын жібереді.
178. Тендер жеңімпазынан кейін ұсынысына неғұрлым басымдылық берілген, оны тендер жеңімпазы ретінде тану туралы хабарлама және шарт жобасын алған тендер қатысушысы хабарлама алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей сатып алу туралы шартқа қол қояды не тапсырыс берушіге орын алған келіспеушіліктер туралы немесе сатып алу туралы шартқа қол қоюдан бас тарту туралы жазбаша хабарлайды.
Ескерту. 178-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
179. Тендер жеңімпазынан кейін ұсынысына тендер жеңімпазынан кейін неғұрлым басымдылық берілген, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан Қазақстан Республикасының бейрезиденті - тендерге қатысушысы тапсырыс берушіден хабарлама алған күннен бастап 14 (он төрт) жұмыс күні ішінде сатып алу туралы шартқа қол қояды не тапсырыс берушіге орын алған келіспеушіліктер туралы немесе сатып алу туралы шартқа қол қоюдан бас тарту туралы жазбаша хабарлайды.
Ескерту. 179-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

176. Поставщик признается уклонившимся от заключения договора о закупках в случаях:
1) непредоставления подписанного договора о закупках в установленные сроки;
2) представления письменного отказа от заключения договора о закупках;
3) невнесения обеспечения исполнения договора о закупках.
Сноска. Пункт 176 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
176-1. Заказчик направляет оператору портала закупок для размещения в базе данных информацию о потенциальном поставщике, уклонившемся от заключения договора о закупках, проведенных способами тендера и запроса ценовых предложений, с указанием даты признания потенциального поставщика уклонившимся от заключения договора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 176-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
177. В случае признания победителя тендера уклонившимся от заключения договора о закупках заказчик направляет участнику тендера, предложение которого является наиболее предпочтительным после победителя тендера, уведомление о признании его победителем тендера и проект договора о закупках.
178. Участник тендера, предложение которого является наиболее предпочтительным после победителя тендера, получивший уведомление о признании его победителем тендера и проект договора, не позднее 7 (семи) рабочих дней с даты получения уведомления подписывает договор о закупках либо письменно уведомляет заказчика об имеющихся разногласиях или об отказе подписания договора о закупках.
Сноска. Пункт 178 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
179. Участник тендера - нерезидент Республики Казахстан, расположенный за пределами Республики Казахстан, предложение которого является наиболее предпочтительным после победителя тендера, не позднее 14 (четырнадцати) рабочих дней с даты получения от заказчика уведомления подписывает договор о закупках либо письменно уведомляет заказчика об имеющихся разногласиях или об отказе подписания договора о закупках.
Сноска. Пункт 179 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

180. Міндетті сақтандыру жөніндегі сақтандыру ұйымдарымен не жеткізушілермен шарт жасасқан жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шарттардың үлгі нысандары оларда ұсынылған нысанда, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде және Қағидаларда көзделген талаптарды ескере отырып шартты ресімдеуге жол беріледі.
181. Жеткізуші сатып алу туралы шарт жасалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізеді.
Жеткізуші сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етудің мынадай түрлерінің бірін таңдайды:
1) тапсырыс берушінің банктік шотына енгізілетін кепілдік берілген ақшалай жарна;
2) Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық банк кепілдігі немесе электрондық құжат түріндегі банк кепілдігі;
3) электрондық әмиянға орналастырылған ақша.
Жеткізушінің күшіне енген сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерін сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу мерзімі аяқталғанға дейін толығымен және тиісті түрде орындау жағдайлары ерекшелік болып табылады.
Ескерту. 181-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
182. Сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді жеткізуші онымен жасалған сатып алу туралы шарт бойынша өз міндеттемелерін уақтылы, толық және тиісті түрде орындауына кепілдік ретінде енгізеді.
183. Жеткізушінің сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелері толық орындалғанға дейін үшінші тұлғаларда сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуде тұтастай не бір бөлігінде талап ету құқығының туындауына әкеп соғатын іс-қимыл жасауына және (немесе) жеткізуші енгізген сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді Қағидаларда көзделмеген мақсатта пайдалануға рұқсат етілмейді.
184. Сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді сатып алуды ұйымдастырушы шарттың жалпы сомасының 3 (үш) пайыз мөлшерінде белгілейді, ал сатып алу туралы шартта алдын ала төлем (аванс) көзделген жағдайда, алдын ала төлем мөлшерінде белгілейді.
Жеткізушінің сатып алу туралы шартта көзделген алдын ала төлемді (авансты) алудан бас тартуына жол беріледі. Алдын ала төлемнен (аванстан) ерікті түрде бас тартқан жағдайда, жеткізуші сатып алу туралы шарттың жалпы сомасының 3 (үш) пайызы мөлшерінде сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізеді.
Сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етудің тиынмен есептелген сомасы дөңгелектенеді. 50 (елу) тиыннан аз сома нөлге дейін, ал 50 (елу) тиынға тең және одан көп сома бір теңгеге дейін дөңгелектенеді.

180. В случае заключения договора со страховыми организациями по обязательному страхованию либо с поставщиками, типовые формы договоров которых предусмотрены законодательством Республики Казахстан, допускается оформление договора в предлагаемой ими форме с учетом требований, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан и Правилами.
181. Поставщик в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты заключения договора о закупках вносит обеспечение исполнения договора о закупках.
Поставщик выбирает один из следующих видов обеспечения исполнения договора о закупках:
1) гарантийный денежный взнос, который вносится на банковский счет заказчика;
2) банковская гарантия или банковская гарантия в виде электронного документа по форме согласно приложению 13 к Правилам;
3) деньги, размещенные на электронном кошельке.
Исключение составляют случаи полного и надлежащего исполнения поставщиком своих обязательств по вступившему в силу договору о закупках до истечения срока внесения обеспечения исполнения договора о закупках.
Сноска. Пункт 181 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182. Обеспечение исполнения договора о закупках вносится поставщиком в качестве гарантии того, что он своевременно, полно и надлежащим образом исполнит свои обязательства по заключенному с ним договору о закупках.
183. Не допускается совершение поставщиком действий, приводящих к возникновению у третьих лиц права требования в целом либо в части на внесенное обеспечение исполнения договора о закупках до полного исполнения обязательств по договору о закупках и (или) использование заказчиком обеспечения исполнения договора о закупках, внесенного поставщиком на цели, не предусмотренные Правилами.
184. Обеспечение исполнения договора о закупках устанавливается организатором закупок в размере 3 (трех) процентов от общей суммы договора о закупках, а в случае, когда договором о закупках предусмотрена выплата предоплаты (аванса) – в размере предоплаты.
Допускается отказ поставщика от получения предусмотренной договором о закупках предоплаты (аванса). В случае добровольного отказа от предоплаты (аванса) поставщик вносит обеспечение исполнения договора о закупках в размере 3 (трех) процентов от общей суммы договора о закупках.
Сумма внесенного обеспечения исполнения договора о закупках, исчисляемая в тиынах, округляется. Сумма менее 50 (пятидесяти) тиын округляется до нуля, а сумма, равная 50 (пятидесяти) тиынам и выше, округляется до 1 (одного) тенге.

185. Сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу туралы талап:
1) сатып алу туралы шартта алдын ала төлем (аванс) төлеу көзделетін жағдайды қоспағанда, сомасы 15 000 000 (он бес миллион) теңгеден аспайтын;
2) республикалық немесе жергілікті бюджет қаражатынан қаржыланатын ұйымдармен;
3) халықаралық рейтингтік агенттіктердің қызметтерін, мерзімді баспасөз басылымдарын, тіркелетін пошта жөнелтілімдерін жөнелту, жұмыс берушінің және автокөлік иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру бойынша қызметтерді, бағдарламалық қамтамасыз етуді (бағдарламалық өнімдерді, ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін) техникалық қолдауды;
4) тапсырыс берушінің жарғылық қызметінің шеңберінде өнімді дайындау үшін қажетті тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасу жағдайларына қолданылмайды.
Ескерту. 185-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2021 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
186. Тапсырыс беруші жеткізуші өз шарттық міндеттемелерін (тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету және (немесе) өсімпұлды төлеу) толығымен орындағаннан кейін шартта көрсетілген мерзімде сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді қайтарады.
Ескерту. 186-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
187. Жеткізушінің өз шарттық міндеттемелерін орындамауы не тиісінше орындамауы үшін, сондай-ақ өсімпұлды төлемеуі салдарынан шарт бұзылған жағдайда, Тапсырыс беруші сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді қайтармайды.
Ескерту. 187-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
188. Жеңімпаз ретінде айқындалған әлеуетті жеткізушіні сатып алу туралы шарт жасаудан жалтарған деп таныған жағдайда, тапсырыс беруші ол енгізген тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді ұстап қалады.
189. Үздіксіз қызметті қамтамасыз ету мақсатында тапсырыс берушінің шешімі бойынша, ол күн сайынғы немесе апта сайынғы қажеттілік үшін сатып алынатын сатып алу туралы шарттың қолданысын осындай тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бір тоқсанда пайдаланылған көлемінен аспайтын көлемде, күн сайынғы және (немесе) апта сайынғы қажеттілік тізбесіне сәйкес келесі жылдың бірінші тоқсанына ұзартуға құқылы.

185. Требование о внесении обеспечения исполнения договора о закупках не распространяется на случаи заключения договора о закупках:
1) сумма которого не превышает 15 000 000 (пятнадцать миллионов) тенге, за исключением, когда договором о закупках предусмотрена выплата предоплаты (аванса);
2) с организациями, финансируемыми из средств республиканского или местного бюджетов;
3) услуг международных рейтинговых агентств, периодических печатных изданий, услуг по отправке регистрируемых почтовых отправлений, страхованию гражданско-правовой ответственности работодателя и владельцев автотранспорта, технической поддержки программного обеспечения (программных продуктов, объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры);
4) товаров, работ и услуг, необходимых для изготовления продукции в рамках уставной деятельности заказчика.
Сноска. Пункт 185 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2021 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
186. Заказчик возвращает поставщику внесенное обеспечение исполнения договора о закупках в сроки, указанные в договоре, после полного исполнения поставщиком своих договорных обязательств (поставки товара, выполнения работ, оказания услуг и (или) уплаты неустойки).
Сноска. Пункт 186 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
187. Заказчик не возвращает обеспечение исполнения договора в случае расторжения договора вследствие неисполнения либо ненадлежащего исполнения поставщиком своих договорных обязательств, а также в случае неуплаты неустойки.
Сноска. Пункт 187 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
188. В случае признания потенциального поставщика, определенного победителем, уклонившимся от заключения договора о закупках, заказчик удерживает внесенное им обеспечение тендерной заявки.
189. В целях обеспечения бесперебойной деятельности по решению заказчика последний вправе продлить действие заключенного договора о закупках, приобретаемых для ежедневной или еженедельной потребности, на первый квартал следующего года в объеме, не превышающем квартальный объем закупок таких товаров, работ, услуг в соответствии с Перечнем ежедневной и (или) еженедельной потребности.

190. Қағидалардың 191-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, сатып алу туралы шарттың жобасына және сатып алу туралы шартқа өзгерістер тапсырыс беруші мен сатып алу жеңімпазы (жеткізуші) арасындағы келісім бойынша енгізіледі. Сатып алу туралы шартқа өзгерістер шарттың өзінде көзделген жағдайларды қоспағанда, қосымша келісіммен ресімделеді.
191. Сатып алу туралы шарттың жобасына не жасалған сатып алу туралы шартқа:
1) сатып алу туралы шарт сомасының сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер көлеміне қажеттіліктің ұлғаюына байланысты емес ұлғаюы;
2) Қағидалардың 166-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, жүргізілетін (жүргізілген) сатып алудың талаптары мазмұнының және тендер тәсілімен немесе баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен жеткізушіні таңдау үшін негіз болған ұсыныстың өзгеруі;
3) табиғи монополиялар салаларында және реттеу нарықтарында басшылықты жүзеге асыратын орган белгілеген баға шегінде бағаны мемлекеттік реттеу белгіленген жағдайды қоспағанда, бір тауар, көрсетілетін қызмет бағасының өзгеруі бөлігінде өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
Ескерту. 191-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.04.2021 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
192. Сатып алу туралы шартта:
1) тапсырыс берушінің Қағидалардың 14-тармағына сәйкес сатып алудан бас тартқан;
2) жеткізуші ұсынған мәліметтерден дәйексіз ақпарат анықталған;
3) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.06.2022 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4) тапсырыс беруші (сатып алуды ұйымдастырушы) тендер және баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуға қатысқан әлеуетті жеткізушіге Қағидаларда көзделмеген жәрдем көрсеткен;
5) сатып алу туралы шартта көзделген өзге жағдайларда оны кез келген кезеңінде бұзу туралы талап қамтылады.
192-1. Тапсырыс беруші сатып алу порталының операторына дерекқорға орналастыру үшін шартты бұзу күнін көрсете отырып, өзі мен тапсырыс беруші арасында жасалған сатып алу туралы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған жеткізуші туралы ақпаратты жібереді
Ескерту. 192-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.06.2022 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

190. Изменения в проект договора о закупках и договор о закупках вносятся по соглашению между заказчиком и победителем закупок (поставщиком), за исключением случаев, предусмотренных пунктом 191 Правил. Изменения к договору о закупках оформляются дополнительным соглашением, кроме случаев, предусмотренных в самом договоре.
191. Не допускается внесение изменений в проект договора о закупках либо в заключенный договор о закупках в части:
1) увеличения суммы договора о закупках, не связанной с увеличением потребности в объеме приобретаемых товаров, работ, услуг;
2) изменения содержания условий проводимых (проведенных) закупок и (или) предложения, явившегося основой для выбора поставщика способом тендера или способом запроса ценовых предложений, за исключением случая, предусмотренного пунктом 166 Правил;
3) изменения цены за единицу товара, услуги за исключением случаев, когда устанавливается государственное регулирование цен органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 191 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 19.04.2021 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
192. Договор о закупках содержит условие о его расторжении на любом этапе в следующих случаях:
1) отказа заказчика от закупок в соответствии с пунктом 14 Правил;
2) выявления недостоверной информации в сведениях, представленных поставщиком;
3) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) оказания заказчиком (организатором закупок) содействия потенциальному поставщику, участвовавшему в закупках способами тендера и запросом ценовых предложений, не предусмотренного Правилами;
5) в случаях, предусмотренных договором о закупках.
Сноска. Пункт 192 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
192-1. Заказчик направляет оператору портала закупок для размещения в базе данных информацию о поставщике, не исполнившем свои обязательства по договору о закупках, заключенному между ним и заказчиком, с указанием даты расторжения договора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 192-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

193. Сатып алу туралы шарт бойынша ақы төлеу мерзімі тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жөніндегі міндеттемелер толық көлемде орындалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей көзделеді.
194. Үйлер мен ғимараттарды салу және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды сатып алу шартында жеткізуші шарттың жалпы сомасынан 30 (отыз) пайыздан кем емес мөлшерде аванс төлеу туралы талапты көздеуге жол беріледі.
195. Тауарды жеткізу үшін ең аз мерзімді тапсырыс беруші сатып алу туралы шартта кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күн болатын мерзіммен белгілейді.
196. Сатып алу туралы шарты орындау Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және сатып алу туралы шартта көзделген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
197. Тапсырыс беруші және жеткізуші сатып алу туралы шарт бойынша қабылданған міндеттемелерді, оның ішінде кепілдік берілгендерін толық орындаған жағдайда, сатып алу туралы шарт орындалды деп саналады.
8-тарау. Қорытынды ережелер
198. Тапсырыс берушінің, сатып алуды ұйымдастырушының, сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының, тендерлік комиссияның, сараптамалық комиссияның (сарапшының), сатып алу порталы операторының іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), шешімдеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде шағым жасалады.
Ескерту. 198-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.06.2022 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
199. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.06.2022 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
200. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.06.2022 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
201. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.06.2022 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
202. Тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға сатып алуды ұйымдастырушының, сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің және тендерлік комиссияның сатып алу туралы шарт жасасқанға дейін Қағидаларды бұза отырып қабылдаған шешімінің күшін жою туралы шешім қабылдайды.
Сатып алуды ұйымдастырушы сатып алудың күшін жою туралы шешім қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде:
1) бұл туралы өткізілген сатып алуға қатысқан тұлғаларға хабарлайды;

193. Срок оплаты по договору о закупках предусматривается не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня исполнения обязательств по поставке товаров, выполнению работ, оказанию услуг в полном объеме.
194. В договоре на закупку работ по строительству и текущему ремонту зданий и сооружений допускается предусмотреть условие о выплате аванса поставщику в размере не менее 30 (тридцати) процентов от общей суммы договора.
195. Минимальный срок для поставки товаров устанавливается заказчиком в договоре о закупках сроком не менее 15 (пятнадцати) календарных дней.
196. Исполнение договора о закупках осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и условиями, предусмотренными в договоре о закупках.
197. Договор о закупках считается исполненным при условии полного выполнения заказчиком и поставщиком принятых обязательств по договору о закупках, в том числе гарантийных.
Глава 8. Заключительные положения
198. Действия (бездействие), решения заказчика, организатора закупок, единого организатора закупок, тендерной комиссии, экспертной комиссии (эксперта), оператора портала закупок обжалуются в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 198 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2022 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
199. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.06.2022 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
200. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.06.2022 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
201. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.06.2022 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
202. Первый руководитель заказчика (организатора закупок) или уполномоченное им лицо принимает решение об отмене решения организатора закупок, единого организатора закупок, заказчика и тендерной комиссии, принятого с нарушением Правил, до заключения договора о закупках.
Организатор закупок в течение 2 (двух) рабочих дней с даты принятия решения об отмене закупок:
1) извещает об этом лиц, участвовавших в проводимых закупках;

2) тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында немесе сатып алу порталында (электрондық сатып алуды өткізген кезде) тиісті хабарландыру жариялайды;
3) енгізілген тендерлік өтінімдерді қамтамасыз етуді қайтарады.
Ескерту. 202-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
203. Егер Қазақстан Республикасының заңдарымен өзге жауапкершілік көзделмесе, тапсырыс берушінің және (немесе) сатып алуды ұйымдастырушының, сатып алу порталы операторының Қағидаларды бұзуға жол берген қызметкерлері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген жауапкершілікке тартылады.
Ескерту. 203-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің, оның
ведомстволарының, оның
құрылымына кіретін
ұйымдардың және дауыс
беретін акцияларының
(жарғылық капиталға қатысу
үлестерінің) елу және
одан да көп пайызы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне тиесілі немесе
оның сенімгерлік
басқаруындағы заңды
тұлғалардың, қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын реттеу,
бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның
тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді
иеленуі қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Директорлар кеңесінің шешімдері негізінде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді иелену жағдайларының тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.06.2022 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.07.2023 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Директорлар кеңесінің шешімдері негізінде тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер мынадай жағдайларда иеленеді:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін көшіруді және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдарын, өкілдіктерін немесе ведомстволарын құру және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін;

2) публикует соответствующее объявление на интернет-ресурсе заказчика (организатора закупок) или портале закупок (при проведении электронных закупок);
3) возвращает внесенные обеспечения тендерных заявок.
Сноска. Пункт 202 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
203. Работники заказчика и (или) организатора закупок, оператора портала закупок, допустившие нарушения Правил, привлекаются к ответственности, предусмотренной трудовым законодательством Республики Казахстан, если иная ответственность не предусмотрена законами Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 203 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам приобретения товаров, работ и услуг
Национальным Банком Республики Казахстан,
его ведомствами, организациями, входящими
в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят
и более процентов голосующих акций (долей участия
в уставном капитале) которых принадлежат
Национальному Банку Республики Казахстан
или находятся в его доверительном управлении,
уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
Перечень случаев приобретения товаров, работ, услуг на основании решений Совета директоров Национального Банка Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.06.2022 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.07.2023 № 58 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
На основании решений Совета директоров Национального Банка Республики Казахстан приобретаются товары, работы, услуги в следующих случаях:
1) для обеспечения передислокации Национального Банка Республики Казахстан и его функционирования;
2) для создания филиалов, представительств или ведомств Национального Банка Республики Казахстан и обеспечения их функционирования;

3) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің объектілерін (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ғимараттары, үй-жайлары, кассалық орталықтар, сақтау орындары, өндірістік объектілер), оның ішінде ерекше маңызды мемлекеттік және террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызылған объектілерді сатып алу, құру (салу), жөндеу (қайта салу), олардың үздіксіз және үзіліссіз жұмыс істеуін және жарақтандырылуын қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ құрылыстағы кешенді жұмыстарды, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжирингтік қызметтерді сатып алу үшін.
Осы тармақшада көзделген жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді жеткізушіні айқындау кезінде осы Қағидалардың демпингтік бағаны айқындау тәртібін реттейтін нормалары қолданылады;
3-1) 1 000 000 000 (бір миллиард) теңгеден асатын сомаға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттандыру объектілерін құру, енгізу, дамыту үшін;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметін тоқтаусыз және үздіксіз жүзеге асыруды қолдауға және қамтамасыз етуге бағытталған жедел міндеттері мен бағдарламаларын орындау үшін;
5) тауарларды айырбас шарттары негізінде иелену;
6) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өкілеттік мандаты шегінде экономикалық қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдері мен тапсырмаларын орындау үшін;
7) халықаралық ұйымдармен, шетелдік мемлекеттердің орталық банктерімен, бақылау және қадағалау органдарымен, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл және ынтымақтастық шеңберінде іс-шаралар мен міндеттерді іске асыру үшін;
8) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің функциялары мен өкілеттіктері шеңберінде шұғыл шешуді талап ететін өзге де міндеттерді іске асыру үшін.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің, оның
ведомстволарының, оның
құрылымына кіретін
ұйымдардың және дауыс
беретін акцияларының
(жарғылық капиталға қатысу
үлестерінің) елу және
одан да көп пайызы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне тиесілі немесе
оның сенімгерлік
басқаруындағы заңды
тұлғалардың, қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын реттеу,
бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның
тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді
иеленуі қағидаларына

3) для приобретения, создания (строительства), ремонта (реконструкции) объектов Национального Банка Республики Казахстан (здания, помещения Национального Банка Республики Казахстан, кассовые центры, хранилища, производственные объекты), в том числе отнесенных к особо важным государственным объектам и уязвимым в террористическом отношении, обеспечения их бесперебойного и непрерывного функционирования и оснащения, а также приобретения комплексных работ в строительстве, инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
При определении поставщика работ или услуг, предусмотренных настоящим подпунктом, применяются нормы настоящих Правил, регулирующих порядок определения демпинговой цены;
3-1) для создания, внедрения, развития объектов информатизации Национального Банка Республики Казахстан на сумму, превышающую 1 000 000 000 (один миллиард) тенге;
4) для исполнения оперативных задач и программ Национального Банка Республики Казахстан, направленных на поддержание и обеспечение бесперебойного и непрерывного осуществления деятельности;
5) приобретения товаров на основании договоров мены;
6) для исполнения решений и поручений Совета Безопасности Республики Казахстан в целях обеспечения мер экономической безопасности в пределах мандата полномочий Национального Банка Республики Казахстан;
7) для реализации мероприятий и задач в рамках взаимодействия и сотрудничества с международными организациями, центральными банками, контрольными и надзорными органами иностранных государств, государственными органами Республики Казахстан;
8) для реализации иных задач в рамках функций и полномочий Национального Банка Республики Казахстан, требующих неотложного решения.

1-1-қосымша
Ескерту. 1-1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу жоспары
Ескерту. 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Тапсырыс берушінің атауы
Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің қазақ тіліндегі атауы
Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің орыс тіліндегі атауы
Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сипаттамасы қазақ тілінде
Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сипаттамасы орыс тілінде
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы:
Сатып алу тәсілі
Өлшем бірлігі
Саны, көлемі
Қосылған құн салығын (бұдан әрі - ҚҚС) қоспағанда біреуінің бағасы (теңге)
Сатып алу үшін ҚҚС-сыз бекітілген жалпы сомасы (теңге)
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы:
ҚҚС-сыз үш жылдық кезеңнің бірінші жылына бекітілген сома (теңге)
ҚҚС-сыз үш жылдық кезеңнің екінші жылына болжамды сома (теңге)
ҚҚС-сыз үш жылдық кезеңнің үшінші жылына болжамды сома (теңге)
Сатып алуды жүзеге асырудың жоспарланып отырған мерзімі (тоқсан)
11
12
13
14
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің, оның
ведомстволарының, оның
құрылымына кіретін
ұйымдардың және дауыс
беретін акцияларының
(жарғылық капиталға қатысу
үлестерінің) елу және
одан да көп пайызы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне тиесілі немесе
оның сенімгерлік
басқаруындағы заңды
тұлғалардың, қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын реттеу,
бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның
тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді
иеленуі қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Бекітілді
____________________________
(тапсырыс берушінің шешімі,
қабылданған күні мен
нөмірі көрсетіледі)
Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық ерекше нұсқамасы (әрбір лотқа жеке беріледі)

Приложение 1-1
к Правилам приобретения товаров, работ и услуг
Национальным Банком Республики Казахстан,
его ведомствами, организациями, входящими
в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят
и более процентов голосующих акций (долей участия
в уставном капитале) которых принадлежат
Национальному Банку Республики Казахстан
или находятся в его доверительном управлении,
уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
Форма
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
План закупок товаров, работ, услуг
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.03.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование заказчика
Наименование закупаемых товаров, работ, услуг на казахском языке
Наименование закупаемых товаров, работ, услуг на русском языке
Характеристика закупаемых товаров, работ, услуг на казахском языке
Характеристика закупаемых товаров, работ, услуг на русском языке
1
2
3
4
5
продолжение таблицы:
Способ закупок
Единица измерения
Количество, объем
Цена за единицу (тенге) без учета налога на добавленную стоимость (далее - НДС)
Общая сумма, утвержденная для закупки (тенге) без учета НДС
6
7
8
9
10
продолжение таблицы:
Утвержденная сумма на первый год трехлетнего периода (тенге) без учета НДС
Прогнозная сумма на второй год трехлетнего периода (тенге) без учета НДС
Прогнозная сумма на третий год трехлетнего периода (тенге) без учета НДС
Планируемый срок проведения закупок (квартал)
11
12
13
14
Приложение 2
к Правилам приобретения товаров, работ и услуг
Национальным Банком Республики Казахстан,
его ведомствами, организациями, входящими в его
структуру, и юридическими лицами, пятьдесят
и более процентов голосующих акций (долей участия
в уставном капитале) которых принадлежат
Национальному Банку Республики Казахстан
или находятся в его доверительном управлении,
уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
Утверждено
____________________________
(указывается решение заказчика,
дата принятия и номер)
Техническая спецификация закупаемых товаров, работ, услуг
(представляется на каждый лот в отдельности)

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сатып алудың атауы _______________________ ___________________
Лоттың № _____________ лоттың атауы _____ _____________________
Техникалық ерекше нұсқамада қажетті ерекшеліктерді, жоспарларды, сызбаларды, эскиздерді қоса алғанда, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің толық сипаты және талап етілетін функционалдық, техникалық, сапалық сипаттамалары беріледі. Сондай-ақ жеткізілетін тауарлар (орындалатын жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) сәйкес болуы тиіс ұлттық стандарт, мемлекетаралық немесе халықаралық стандарттар (олар бар болса), кепілдік мерзімі көрсетіледі.
Тауарларға берілетін техникалық ерекше нұсқамада функционалдық, техникалық, сапалық сипаттамаларын сипаттау функционалдық шектерді, техникалық сипаттама өлшемдерін, тауардың нысанасын қамтитын тиісті бөлімдерге бөлінеді.
Техникалық ерекше нұсқамада тауарларды жеткізу кезінде қажетті ілеспе жұмыстар, көрсетілетін қызметтер (құрастыруды, ретке келтіруді, оқытуды, тауарларды тексеруді және сынақтан өткізуді қоспағанда) және оларды көрсету орны, тауардың шыққан жылы, кепілдік мерзімі көрсетілуі тиіс.
Көрсетілетін қызметтерге берілетін техникалық ерекше нұсқамада техникалық және сапалық сипаттамаларын сипаттау тиісті бөлімдерге бөлінеді, олар техникалық сипаттама өлшемдерін және қызмет көрсетуді тағайындауды қамтиды. Көрсету сапасы осындай жұмыстарды, қызметті көрсететін қызметкердің біліктілігіне байланысты болатын жұмыстарды, көрсетілетін қызметті сатып алған жағдайда техникалық ерекше нұсқамада қызметкердің оған жүктелген міндеттерді орындау үшін қажетті кәсіби дайындық деңгейін және профилін, жұмыс стажын айқындайтын оған қойылатын талаптардың сипаты беріледі.
Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асырған кезде техникалық ерекше нұсқаманың орнына белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама қоса беріледі. Бұл ретте Ұлттық Банкте қорғалуы тиіс мәліметтердің сақталуын қамтамасыз ету мақсатында жекелеген сызбалар (схемалар) сатып алу туралы шартқа және құпия ақпаратты жарияламау туралы келісімге қол қойылғаннан кейін жеңімпаз деп танылған әлеуетті жеткізушіге беріледі.
Жұмыстарға арналған техникалық ерекше нұсқамада құрылыс алаңының, географиялық, инженерлік-геологиялық және басқа да ерекше табиғи жағдайлардың қысқаша сипаты, инфрақұрылым мен коммуникацияның болуы, жергілікті ресурстардың сипаты, стандарттар мен техникалық нормативтер жүйесі, сондай-ақ объектіні пайдалануға беру кезінде қайшылықтарды болдырмайтын объектінің толық құрамы, аумақты инженерлік дайындау, өндіріс технологиясы мен жабдық, инженерлік қамтамасыз ету, пайдаланылатын материалдар мен конструкциялар, объектіні жарақтандыру және басқалары жөніндегі талаптар көрсетілуі тиіс. Тиісті нормативтік-техникалық құжаттамаға жасалатын сілтемені көрсетуге рұқсат беріледі.
Әлеуетті жеткізуші белгіленген талаптарға сай келетін техникалық ерекше нұсқаманы ұсынады.
Тапсырыс беруші бөлімшесінің басшысы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)";
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің, оның
ведомстволарының, оның
құрылымына кіретін
ұйымдардың және дауыс
беретін акцияларының
(жарғылық капиталға қатысу
үлестерінің) елу және
одан да көп пайызы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне тиесілі немесе
оның сенімгерлік
басқаруындағы заңды
тұлғалардың, қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын реттеу,
бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның
тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді
иеленуі қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Бекітілді
_____________
(тапсырыс берушінің
шешімі, қабылданған
күні мен нөмірі
көрсетіледі)
Әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін және олардың маңыздылығының шамасын бағалау өлшемшарттары
Әлеуетті жеткізушіге әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін және олардың маңыздылығының шамасын бағалаудың мына өлшемшарттары қолданылады:

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование закупки__________________________________________
№ лота _____________ наименование лота _________________________
В технической спецификации дается полное описание и требуемые функциональные, технические, качественные характеристики закупаемых товаров, работ, услуг, включая необходимые спецификации, планы, чертежи, эскизы. Также указываются национальный стандарт, межгосударственный или международный стандарт (при их наличии), которым должны соответствовать поставляемые товары (выполняемые работы, оказываемые услуги), срок гарантии.
В технической спецификации на товары описание функциональных, технических, качественных характеристик распределяются на соответствующие разделы, содержащие пределы функциональности, параметры технических характеристик, назначение товара.
В технической спецификации допускается указание сопутствующих работ, услуг, необходимых при поставке товаров (включая монтаж, наладку, обучение, проверки и испытания товаров) и место их оказания, год выпуска товара, срок гарантии.
В технической спецификации на услуги описание технических и качественных характеристик распределяются на соответствующие разделы, содержащие параметры технических характеристик и назначение оказания услуг. В случае приобретения работ, услуг, качество оказания которых зависит от квалификации работника непосредственно оказывающего такие работы, услуги, в технической спецификации дается описание требований, предъявляемых к работнику, определяющих его уровень и профиль профессиональной подготовки, стажа работы, необходимых для выполнения возложенных на него обязанностей.
При проведении закупок работ, требующих проектную (проектно-сметную) документацию, вместо технической спецификации прикладывается утвержденная в установленном порядке проектная (проектно-сметная) документация. При этом в целях обеспечения сохранности сведений, подлежащих защите в Национальном Банке, отдельные чертежи (схемы) представляются потенциальному поставщику, признанному победителем, после подписания договора о закупках и соглашения о неразглашении конфиденциальной информации.
В технической спецификации на работы указывается краткое описание строительной площадки, географических, инженерно-геологических и других особых природных условий, наличие инфраструктуры и коммуникаций, описание местных ресурсов, система стандартов и технических нормативов, а также полный состав объекта, требования по инженерной подготовке территории, технологии производства и оборудованию, инженерному обеспечению, используемым материалам и конструкциям, оснащению объекта и другое, исключающие разногласия при вводе объекта в эксплуатацию. Допускается указание ссылки на соответствующую нормативно-техническую документацию.
Потенциальный поставщик представляет техническую спецификацию, отвечающую установленным требованиям.
Руководитель подразделения заказчика
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)".
Приложение 3
к Правилам приобретения товаров, работ и услуг
Национальным Банком Республики Казахстан,
его ведомствами, организациями, входящими
в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят
и более процентов голосующих акций (долей участия
в уставном капитале) которых принадлежат
Национальному Банку Республики Казахстан
или находятся в его доверительном управлении,
уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
Форма
Утверждено
_____________
(указывается решение
заказчика, дата принятия
и номер)
Критерии оценки заявок потенциальных поставщиков и величины их значимости
К потенциальному поставщику применяются следующие критерии оценки заявок потенциальных поставщиков и величины их значимости:

1) ...
2) …
Тапсырыс беруші
бөлімшесінің басшысы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің, оның
ведомстволарының, оның
құрылымына кіретін
ұйымдардың және дауыс
беретін акцияларының
(жарғылық капиталға қатысу
үлестерінің) елу және
одан да көп пайызы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне тиесілі немесе
оның сенімгерлік
басқаруындағы заңды
тұлғалардың, қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын реттеу,
бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның
тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді
иеленуі қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін бағалау өлшемшарттарын қолдану және олардың маңыздылығы шамасын есептеу әдістемесі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін бағалау өлшемшарттарын қолдану және олардың маңыздылығы шамасын есептеу әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) тендер тәсілімен сатып алуды жүзеге асырған кезде әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін бағалау үшін әзірленді.
2. Тендер қатысушыларының өтінімдері бағалануы тиіс.
3. Тапсырыс беруші тендер тәсілімен сатып алуды жүргізген кезде тендердің талаптарында әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін бағалаудың мына:
1) құндық (тендерлік баға ұсынысы);
2) құндық емес (өткізілетін сатып алудың мәні болып табылатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер нарығында әлеуетті жеткізушінің жұмыс тәжірибесі, сондай-ақ тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары және (немесе) сатып алынатын тауарларды пайдалануға шығыстар, оған техникалық қызмет көрсету және жөндеу, кепілдік міндеттемелер, технологиялық шешімдер және (немесе) жұмыстарды озық материалдармен орындау, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сипаттамасына әсер ететін басқа өлшемшарттар) өлшемшарттары белгіленеді.
4. Тапсырыс беруші бағалау өлшемшарттарын белгілеу қажеттілігін дербес айқындайды және олардың маңыздылығы шамасын көрсетеді.
Тендер талаптарында көзделген бағалаудың барлық өлшемшартының маңыздылығы шамасының сомасы 100 (бір жүз) балл болады.
Бағалаудың құндық өлшемшарты маңыздылығының шамасы 60 (алпыс) балдан төмен емес мөлшерде белгіленеді.
5. Қажет болған кезде, неғұрлым сапалы тауарлар, жұмыстар, қызметтер ұсынатын тендер қатысушысын анықтау үшін тапсырыс беруші техникалық ерекше нұсқамада әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін бағалаудың мынадай құндық емес өлшемшарттарын көздейді:

1) ...
2) …
Руководитель подразделения заказчика Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к Правилам приобретения товаров, работ и услуг
Национальным Банком Республики Казахстан,
его ведомствами, организациями, входящими
в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят
и более процентов голосующих акций (долей участия
в уставном капитале) которых принадлежат
Национальному Банку Республики Казахстан
или находятся в его доверительном управлении,
уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
Методика применения критериев оценки заявок потенциальных поставщиков и расчета величин их значимости
Сноска. Приложение 4 изложено в новой редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая методика применения критериев оценки заявок потенциальных поставщиков и расчета величин их значимости (далее – Методика) разработана для оценки заявок потенциальных поставщиков при проведении закупок способом тендера.
2. Оценке подлежат заявки участников тендера.
3. При проведении закупок способом тендера заказчиком условиями тендера устанавливаются следующие критерии оценки заявок потенциальных поставщиков:
1) стоимостной (тендерное ценовое предложение);
2) нестоимостные (опыт работы потенциального поставщика на рынке товаров, работ, услуг, являющихся предметом проводимых закупок, а также функциональные, технические, качественные и эксплуатационные характеристики товаров, услуг и (или) расходы на эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт закупаемых товаров, гарантийные обязательства, технологические решения и (или) выполнение работ из лучших материалов, другие критерии, влияющие на характеристики закупаемых товаров, работ, услуг).
4 Заказчик самостоятельно определяет необходимость установления критериев оценки и указывает величины их значимости.
Сумма величин значимости всех критериев оценки, предусмотренных условиями тендера, составляет 100 (сто) баллов.
Величина значимости стоимостного критерия оценки устанавливается в размере не менее 60 (шестидесяти) баллов.
5. При необходимости для определения участника тендера, предлагающего более качественные товары, работы, услуги, заказчик предусматривает в технической спецификации следующие нестоимостные критерии оценки заявок потенциальных поставщиков:

1) әлеуетті жеткізушіде жүргізілетін сатып алудың мәні болып табылатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер нарығында ұқсас сипаттағы тауар жеткізуге, жұмысты орындауға, қызметті көрсетуге байланысты жұмыс тәжірибесінің болуы, оның болуын растайтын құжаттардың көшірмелерін (мысалы, шарттардың, тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді қабылдау-өткізу актілерінің, сондай-ақ жүк құжаттарының, шот-фактуралардың және басқа да құжаттардың көшірмелерін) қоса бере отырып;
2) тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары және (немесе) сатып алынатын тауарларды пайдалануға шығыстар, оларға техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу, кепілдік міндеттеме - тапсырыс беруші техникалық ерекше нұсқамада өзіне басымды болып табылатын көрсеткіштің неғұрлым жоғары немесе неғұрлым төмен мәнін көрсетеді.

1) наличие у потенциального поставщика опыта работы на рынке товаров, работ, услуг, являющихся предметом проводимых закупок, связанного с поставкой товара, выполнением работ, оказанием услуг аналогичного характера с представлением копий документов, подтверждающих его наличие (например, копии договоров, актов приема-передачи товаров, работ, услуг, а также накладных, счетов-фактур и другие документы);
2) функциональные, технические, качественные и эксплуатационные характеристики товаров, работ, услуг и (или) расходы на эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт закупаемых товаров, гарантийные обязательства – в технической спецификации заказчик указывает наибольшее или наименьшее значение показателя, являющегося для него предпочтительным.

6. Әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін бағалаудың жиынтық өлшемшарттары Әдістемеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша Әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін бағалау кестесінде әрбір лот бойынша құндық және құндық емес өлшемшарттар бойынша балдарды қосу арқылы анықталады.
7. Неғұрлым жоғары балл жинаған әлеуетті жеткізушінің ұсынысы тендер жеңімпазы деп айқындалады.
Тендер жеңімпазынан кейін неғұрлым жоғары балл жинаған әлеуетті жеткізушінің ұсынысы басымды деп айқындалады.

6. Суммарные критерии оценки заявок потенциальных поставщиков определяются путем сложения баллов по стоимостному и нестоимостным критериям по каждому лоту в Таблице оценки заявок потенциальных поставщиков по форме согласно приложению к Методике.
7. Предложение потенциального поставщика, набравшего наибольший балл, определяется победителем тендера.
Предложение потенциального поставщика, набравшего наибольший балл после победителя тендера, определяется предпочтительным.

100
Әлеуетті жеткізушілердің
өтінімдерін бағалау кестесінің
нысанына қосымша
Әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін бағалау кестесін толтыру бойынша түсіндірме
1. Балл есептеу бағалаудың әрбір өлшемшарты бойынша жүзеге асырылады.
2. Құндық өлшемшарт бойынша бағалау (тендерлік баға ұсынысы) техникалық ерекше нұсқамада кемінде 60 (алпыс) балл мөлшерінде белгіленеді.
Ең төменгі тендерлік баға ұсынсын ұсынған әлеуетті жеткізушіге құндық өлшемшарт үшін көзделген балдың ең жоғарғы саны белгіленеді.
Басқа тендерлік баға ұсыныстарын бағалау үшін есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Бi = (Цmin / Цi) *Вз,
мұнда,
Бi - i-әлеуетті жеткізушінің есептеген балы;
Цmin - әлеуетті жеткізушілер ұсынған тендерлік баға ұсыныстарының жалпы санынан ең төменгі тендерлік баға ұсынысы;
Цi - i-әлеуетті жеткізушінің тендерлік баға ұсынысы;
Вз -техникалық ерекше нұсқамада құндық өлшемшарт үшін белгіленген маңыздылық шамасы (кемінде 60 (алпыс) балл).
3. Құндық емес өлшемшарт бойынша өтінімдерді бағалау үшін техникалық ерекше нұсқамада Әдістеменің 5-тармағының талаптарын ескере отырып 40 (қырық) балдан аспайтын мөлшерде өлшемшарт белгілейді.
4. Өлшемшартты бағалаған кезде ең жоғары мәні озық болып табылатын, ең жоғары көрсеткіш ұсынған әлеуетті жеткізушіге ең жоғары балл саны (мысалы, кепілдік міндеттемені бағалаған кезде) белгіленеді.
Басқа тендерлік баға ұсыныстарын бағалаған кезде есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Бi = (Пi/Пmax)*Вз,
мұнда,
Бi - і-әлеуетті жеткізушінің есептеген балы;
Пi - і-әлеуетті жеткізуші ұсынған көрсеткіш;
Пmax - әлеуетті жеткізушілер ұсынған ұсыныстардың жалпы санының ең жоғары көрсеткіші;
Вз - құндық емес өлшемшарт үшін техникалық ерекше нұсқамада белгіленген маңыздылық шамасы.
5. Өлшемшартты бағалаған кезде ең төмен мәні озық болып табылатын, ең төменгі көрсеткіш ұсынған әлеуетті жеткізушіге ең жоғарғы балл саны беріледі.
Басқа тендерлік баға ұсыныстарын бағалау үшін есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Бi = (Пmin /Пi) *Вз,
мұнда,
Бi - і-әлеуетті жеткізушінің есептеген балы;
Пmin - әлеуетті жеткізушілер ұсынған тендерлік ұсыныстардың жалпы санының ең төменгі көрсеткіші;
Пi - i-әлеуетті жеткізуші ұсынған көрсеткіш;
Вз - құндық емес өлшемшарт үшін техникалық ерекше нұсқамада белгіленген маңыздылық шамасы.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің, оның
ведомстволарының, оның
құрылымына кіретін
ұйымдардың және дауыс
беретін акцияларының
(жарғылық капиталға қатысу
үлестерінің) елу және
одан да көп пайызы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне тиесілі немесе
оның сенімгерлік
басқаруындағы заңды
тұлғалардың, қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын реттеу,
бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның
тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді
иеленуі қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Тендер талаптарымен тендер өткізу туралы хабарландыру

100
Приложение к форме
Таблицы оценки заявок
потенциальных поставщиков
Пояснения по заполнению Таблицы оценки заявок потенциальных поставщиков
1. Расчет баллов осуществляется по каждому критерию оценки.
2. Оценка по стоимостному критерию (тендерное ценовое предложение) устанавливается в технической спецификации в размере не менее 60 (шестидесяти) баллов.
Потенциальному поставщику, предложившему минимальное тендерное ценовое предложение, устанавливается максимальное количество баллов, предусмотренных для стоимостного критерия.
Для оценки других тендерных ценовых предложений расчет осуществляется по следующей формуле:
Бi = (Цmin / Цi) *Вз,
где,
Бi – рассчитанные баллы i-го потенциального поставщика;
Цmin – минимальное тендерное ценовое предложение из общего числа представленных потенциальными поставщиками тендерных ценовых предложений;
Цi – тендерное ценовое предложение i-го потенциального поставщика;
Вз – величина значимости, установленная для стоимостного критерия в технической спецификации (не менее 60 (шестидесяти) баллов).
3. Для оценки заявок по нестоимостным критериям в технической спецификации устанавливается критерий в размере не более 40 (сорока) баллов с учетом требований пункта 5 Методики.
4. При оценке критерия, максимальное значение которого является лучшим, потенциальному поставщику, предложившему наилучший показатель, устанавливается максимальное количество баллов (например, при оценке гарантийных обязательств).
Для оценки других тендерных ценовых предложений расчет осуществляется по следующей формуле:
Бi = (Пi/Пmax)*Вз,
где,
Бi – рассчитанные баллы i-го потенциального поставщика;
Пi – показатель, предложенный i-м потенциальным поставщиком;
Пmax – максимальный показатель из общего числа представленных потенциальными поставщиками предложений;
Вз – величина значимости, установленная для нестоимостного критерия в технической спецификации.
5. При оценке критерия, минимальное значение которого является лучшим, потенциальному поставщику, предложившему минимальное значение, выставляется максимальное количество баллов.
Для оценки других тендерных ценовых предложений расчет осуществляется по следующей формуле:
Бi = (Пmin /Пi) *Вз,
где,
Бi – рассчитанные баллы i-го потенциального поставщика;
Пmin – минимальный показатель из общего числа представленных потенциальными поставщиками тендерных предложений;
Пi – показатель, предложенный i-м потенциальным поставщиком;
Вз – величина значимости, установленная для нестоимостного критерия в технической спецификации.
Приложение 5
к Правилам приобретения товаров, работ и услуг
Национальным Банком Республики Казахстан,
его ведомствами, организациями, входящими
в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят
и более процентов голосующих акций (долей участия
в уставном капитале) которых принадлежат
Национальному Банку Республики Казахстан
или находятся в его доверительном управлении,
уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
Форма
Объявление о проведении тендера с условиями тендера

Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
__________________________________________________________________________
(сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы)
Сатып алуды ұйымдастырушы (атауын, пошталық және электрондық мекенжайларын көрсету)
мынадай тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді:
__________________________________________________________________________
(сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы)
сатып алу бойынша тендер өткізілетіні туралы хабарлайды.
Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді лоттарға бөлген жағдайда әрбір
лот бойынша сатып алудың атауы көрсетіледі.
Тендер талаптары:
1. Тауардың саны, орындалатын жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемі тауарды,
жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша аталған тендерге (лотқа)
бөлінген соманы көрсете отырып
__________________________________________________ теңгені құрайды.
(сомасы цифрмен және жазумен)
Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді лоттарға бөлген жағдайда
сомасы әрбір лот бойынша жеке көрсетіледі.
2. Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық
ерекше нұсқамасы және әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін бағалау өлшемшарттары
және олардың маңыздылығының шамалары (болған кезде) (___ парақта).
3. Маңызды талаптар көрсетілген сатып алу туралы шарттың жобасы (___ парақта).
4. Тауарларды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) орны:
_________________________________________________________________________.
(тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізу орны
және олардың көлемдері көрсетіледі)
5. Тауарларды жеткізудің (жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің) талап етілген
мерзімі____________________________________________________________.
Тендерге қатысуға өтінімді әлеуетті жеткізушілер не олардың уәкілетті өкілдері
сатып алу порталы арқылы немесе қолына не тапсырысты пошта байланысын
пайдалана отырып (қажеттісін көрсету) мына мекенжай
бойынша:____________________________________________________________
(толық мекенжайын, кабинет нөмірін көрсету)
сатып алуды ұйымдастырушыға ұсынады.
6. Тендерге қатысуға өтінім берудің түпкілікті мерзімі
_________________________________________________________ дейін.
(уақыты мен күнін және орнын көрсету)
7. Тендерге қатысуға өтінімдер ______________________________________________
(уақыты мен күнін көрсету)
мына мекенжай бойынша:__________________________________________________
(толық мекенжайын, кабинет нөмірін көрсету)
ашылады.

Сноска. Приложение 5 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________________________________________________________________
(наименование закупаемых товаров, работ, услуг)
Организатор закупок (указать наименование, почтовый и электронный адреса) объявляет о
проведении тендера по закупкам следующих товаров, работ, услуг:
________________________________________________________________________________
(наименование закупаемых товаров, работ, услуг)
В случае разделения товаров, работ, услуг на лоты указывается наименование закупок по каждому лоту.
Условия тендера:
1. Количество товара, объемы выполняемых работ, оказываемых услуг с указанием
сумм, выделенных для данного тендера (лота) по закупкам товара, работ, услуг, составляет
__________________________________________________________________________ тенге.
(сумма в цифрах и прописью)
В случае разделения товаров, работ, услуг на лоты сумма указывается для каждого лота отдельно.
2. Техническая спецификация на закупаемые товары, работы, услуги и критерии
оценки заявок потенциальных поставщиков и величины их значимости (при наличии) (на ___ листах).
3. Проект договора о закупках с указанием существенных условий (на ___ листах).
4. Товар поставляется (работы выполняются, услуги оказываются):
_______________________________________________________________________________.
(указывается место поставки товаров, работ, услуг и их объемы)
5. Требуемый срок поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг)
_______________________________________________________________________________.
Тендерные заявки представляются (направляются) потенциальными поставщиками
либо их уполномоченными представителями организатору закупок посредством портала
закупок или нарочным либо с использованием заказной почтовой связи (необходимое указать) по адресу:
_______________________________________________________________________________.
(указать полный адрес, номер кабинета)
6. Окончательный срок представления тендерных заявок до
_______________________________________________________________________________.
(указать время и дату и место)
7. Тендерные заявки будут вскрываться в ____________________________ по адресу:
(указать время и дату)
_______________________________________________________________________________.
(указать полный адрес, номер кабинета)

8. Тендер талаптарын түсіндіру қажет болған кезде әлеуетті жеткізушілер хабарландыруда не сатып алу порталында көрсетілген сатып алуды ұйымдастырушының электрондық немесе пошталық мекенжайына электрондық сатып алуды өткізу кезінде, бірақ 20 __ жылғы "____" ___________ ___ сағат ____ минуттан кешіктірмей сатып алуды ұйымдастырушыға жазбаша өтініш жасайды.
Әлеуетті жеткізушілердің сұратуларын сатып алуды ұйымдастырушының мына деректемелері бойынша жіберу қажет:
______________________________________________________________________
____________.
(сатып алуды ұйымдастырушының байланыс телефондарын, электрондық пошта мекенжайын, пошталық (заңды) мекенжайын көрсету).
9. Сатып алуды ұйымдастырушы сұратуды алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде:
1) тендер тәсілімен электрондық сатып алуды өткізген кезде тапсырыс берушінің
(сатып алуды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында не сатып алу порталында
(қажеттісін көрсету) тендер талаптары түсіндірмесінің мәтінін жариялайды;
2) тендер талаптарына рұқсат алған әлеуетті жеткізушілерге тендер талаптары
түсіндірмесінің мәтінін әлеуетті жеткізушілердің электрондық пошталары арқылы
не сұратудың кімнен түскенін көрсетпестен сатып алу порталы арқылы автоматты
түрде (қажеттісін көрсету) хабарлайды.
10. Сатып алуды ұйымдастырушы 20 __ жылғы "____" ______ ___ сағат ____ минут
кешіктірмей өз бастамасы бойынша не әлеуетті жеткізушінің сұратуына жауап ретінде
тендер талаптарына өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізеді.
Тендер талаптарына өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізу туралы шешім
қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей тендер тәсілімен электрондық
сатып алуды өткізген кезде тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының)
интернет-ресурсында не сатып алу порталында (қажеттісін көрсету) тендер талаптарына
өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың мәтінін орналастырады.
Тендерге қатысуға өтінім ұсынудың түпкілікті мерзімі кемінде күнтізбелік 5 (бес) күн бұрын ұзартылады.
11. Тендерге қатысуға ниет білдірген әлеуетті жеткізуші хабарландыруда белгіленген
мерзімде Қағидалардың 50 және (немесе) 53-тармағында көзделген құжаттарды ұсынады.
Электрондық сатып алу өткізген кезде құжаттардың әлеуетті жеткізушінің басшысының
не ол уәкілеттік берген тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған
электрондық көшірмелерін ұсынады.
Әлеуетті жеткізушінің тендерлік өтінімі Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес ресімделуі тиіс.
Қосымша ақпарат пен анықтаманы мына телефон арқылы алуға болады:
____________________________________________________________________.
(қаланың кодын және телефон нөмірін көрсету)
Тендерлік комиссия хатшысы ________________________________________________.
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және
байланыс телефоны көрсетіледі)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің, оның
ведомстволарының, оның
құрылымына кіретін
ұйымдардың және дауыс
беретін акцияларының
(жарғылық капиталға қатысу
үлестерінің) елу және
одан да көп пайызы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне тиесілі немесе
оның сенімгерлік
басқаруындағы заңды
тұлғалардың, қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын реттеу,
бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның
тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді
иеленуі қағидаларына
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Сатып алуға қатысуға келісім

8. При необходимости разъяснения условий тендера потенциальные поставщики
обращаются к организатору закупок с письменным запросом на электронный или почтовый
адрес организатора закупок, указанный в объявлении либо на портале закупок, при
проведении электронных закупок, но не позднее ___ часов, ____ минут "__" ___ 20 __ года.
Запросы потенциальных поставщиков необходимо направлять по следующим реквизитам
организатора закупок:
__________________________________________________________
__________________________________________________________.
(указать контактные телефоны, адрес электронной почты, почтовый
(юридический) адрес организатора закупок).
9. Организатор закупок в течение 2 (двух) рабочих дней с даты получения запроса:
1) опубликовывает текст разъяснения условий тендера на интернет-ресурсе заказчика
(организатора закупок) либо на портале закупок при проведении электронных закупок
способом тендера (указать необходимое);
2) направляет текст разъяснения условий тендера потенциальным поставщикам,
получившим доступ к условиям тендера, по электронной почте либо автоматически
уведомляет потенциальных поставщиков посредством портала закупок без указания от кого
поступил запрос (указать необходимое).
10. Организатор закупок в срок не позднее ___ часов, ____ минут "____" ___________
20__ года по собственной инициативе или в ответ на запрос потенциального поставщика,
вносит изменения и (или) дополнения в условия тендера.
В срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты принятия решения о внесении
изменений и (или) дополнений в условия тендера размещает текст внесенных изменений и
(или) дополнений в условия тендера на интернет-ресурсе заказчика (организатора закупок)
либо на портале закупок при проведении электронных закупок способом тендера (указать необходимое).
Окончательный срок представления тендерных заявок продлевается не менее чем на 5 (пять) календарных дней.
11. Потенциальный поставщик, изъявивший желание участвовать в тендере, в сроки,
установленные объявлением, представляет документы, предусмотренные пунктами 50 и (или) 53 Правил.
При проведении электронных закупок потенциальный поставщик представляет
электронные копии документов, удостоверенных электронной цифровой подписью
руководителя потенциального поставщика либо лица, им уполномоченного.
Тендерная заявка потенциального поставщика должна быть оформлена в
соответствии с требованиями, предусмотренными Правилами.
Дополнительную информацию можно получить по телефону:
______________________________________________________________________________.
(указать код города и номер телефона)
Секретарь тендерной комиссии
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________.
(указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и
контактный телефон)
Приложение 6
к Правилам приобретения товаров, работ и услуг
Национальным Банком Республики Казахстан,
его ведомствами, организациями, входящими
в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят
и более процентов голосующих акций (долей участия
в уставном капитале) которых принадлежат
Национальному Банку Республики Казахстан
или находятся в его доверительном управлении,
уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
Согласие на участие в закупке

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1.
__________________________________________________________________
(әлеуетті жеткізушінің толық атауы көрсетіледі)
____________________________________________________________________
(сатып алудың толық атауы көрсетілді)
сатып алуға әлеуетті жеткізуші ретінде қатысуға ниет білдіреді және сатып алудың көзделген талаптары мен шарттарына сәйкес тауарларды жеткізуді, жұмыстарды орындауды, қызметтерді көрсетуді (қажеттісін көрсету) жүзеге асыруға келісім білдіреді.
2. Әлеуетті жеткізуші егер:
1) әлеуетті жеткізушінің құрылтайшылары, акционерлері, әлеуетті жеткізуші басшылары тапсырыс берушінің (сатып алуды ұйымдастырушының) қызметкерлері болып және жеткізушіні таңдау туралы шешім қабылдау құқығына ие болған жағдайда;
2) әлеуетті жеткізушінің және (немесе) оның қызметкерінің тапсырыс берушіге (сатып алуды ұйымдастырушыға) өткізілетін сатып алуды дайындау жөнінде сараптамалық, консультациялық және (немесе) өзге де қызметтер көрсетпеуі, техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеушінің жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы әзірлеу жөніндегі сатып алуға қатысуын қоспағанда, өткізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын объектінің құрылысына арналған техникалық-экономикалық негіздемені және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы әзірлеуге бас жобалаушы не қосалқы жобалаушы ретінде қатысқан жағдайда;
3) әлеуетті жеткізушінің және (немесе) оның қосалқы мердігерінің (бірлесіп орындаушының) атқарушылық құжаттар бойынша республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің бес еселенген мөлшерінен асатын мөлшерде орындалмаған міндеттемелері болған жағдайда;
4) әлеуетті жеткізушінің және (немесе) оның қосалқы мердігерінің (бірлесіп орындаушысының) мемлекеттік сатып алу бойынша орындалмаған не тиісінше орындалмаған міндеттемелері болған жағдайда;
5) әлеуетті жеткізуші және (немесе) оның қосалқы мердігері (бірлесіп орындаушы) бұрын жасалған сатып алу туралы шарттар бойынша міндеттемелерді орындамаған жеткізушілердің, сондай-ақ сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған әлеуетті жеткізушілердің дерекқорында тұрған жағдайда;
6) әлеуетті жеткізушіге және (немесе) ол тартатын қосалқы мердігерге (бірлесіп орындаушыға) қатысты банкроттық және (немесе) тарату рәсімі жүргізілетін жағдайда;
7) әлеуетті жеткізуші және (немесе) ол тартатын қосалқы мердігер (бірлесіп орындаушы) және (немесе) олардың басшылары, құрылтайшылары (ірі акционерлері) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне және (немесе) терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жағдайда;

Сноска. Приложение 6 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. __________________________________________________________________ (указывается полное наименование потенциального поставщика)
выражает желание принять участие в закупке способом ______________________________________________________________ (указать полное наименование закупки)
в качестве потенциального поставщика и выражает согласие осуществить поставку товара, выполнение работ, оказание услуг (указать необходимое) в соответствии с требованиями и условиями закупки.
2. Потенциальный поставщик соглашается на отклонение тендерной заявки, ценового предложения, признание закупки способом прямого заключения договора несостоявшимся в случаях, если:
1) учредители, акционеры потенциального поставщика, руководители потенциального поставщика являются работниками заказчика (организатора закупок) и обладают правом принимать решение о выборе поставщика;
2) потенциальный поставщик и (или) его работник оказывал заказчику (организатору закупок) экспертные, консультационные и (или) иные услуги по подготовке проводимых закупок, участвовал в качестве генерального проектировщика либо субпроектировщика в разработке технико-экономического обоснования и (или) проектной (проектно-сметной) документации на строительство объекта, являющегося предметом проводимых закупок, за исключением участия разработчика технико-экономического обоснования в закупках по разработке проектной (проектно-сметной) документации;
3) потенциальный поставщик и (или) его субподрядчик (соисполнитель) имеют неисполненные обязательства по исполнительным документам в размере более пятикратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
4) потенциальный поставщик и (или) его субподрядчик (соисполнитель) имеют неисполненные либо ненадлежащим образом исполненные обязательства по государственным закупкам;
5) потенциальный поставщик и (или) его субподрядчик (соисполнитель) состоят в базе данных поставщиков, не исполнивших обязательства по ранее заключенным договорам о закупках, а также потенциальных поставщиков, уклонившихся от заключения договора о закупках;
6) в отношении потенциального поставщика и (или) привлекаемого им субподрядчика (соисполнителя) проводится процедура банкротства и (или) ликвидации;
7) потенциальный поставщик и (или) привлекаемый им субподрядчик (соисполнитель), и (или) их руководители, учредители (крупные акционеры) включены в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма;

8) әлеуетті жеткізуші және (немесе) ол тартатын қосалқы мердігер (бірлесіп орындаушы) тіркеу орны жеңілдікті салық салынатын мемлекеттердің тізбесіне енгізілген мемлекет немесе аумақ болып табылатын заңды тұлға болған жағдайда;
9) әлеуетті жеткізуші мен әлеуетті жеткізушінің үлестес тұлғасы бір тендерге (лотқа) қатысқан жағдайда;
10) байланыс арнасының қызметтерін (негізгі желі) сатып алуға қатысатын әлеуетті жеткізуші тапсырыс беруші үшін байланыс арнасының (резервтік желі) қызметтерін көрсететін жеткізуші болған жағдайда;
11) байланыс арнасының қызметтерін (резервтік желі) сатып алуға қатысатын әлеуетті жеткізуші тапсырыс беруші үшін байланыс арнасының (негізгі желі) қызметтерін көрсететін жеткізуші болған жағдайда осы келісіммен тендерлік өтінімді, баға ұсынысын қабылдамауға, шартты тікелей жасасу тәсілімен сатып алуды өтпеді деп танылғанына келіседі.
3. Осы арқылы әлеуетті жеткізушінің
____________________________________________________________________,
(тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауын көрсету)
сатып алу туралы шартының талаптарымен, сондай-ақ Қағидалардың 192-тармағында көзделген жағдайларда тапсырыс берушінің осы сатып алу туралы шартты біржақты бұзуына келісімі білдіріледі.
4. Сатып алу талаптарымен танысқанымызды және тапсырыс берушіге (сатып алуды ұйымдастырушыға) немесе тендерлік комиссияға жеткізілетін тауарға (тауарларға), орындалатын жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге өзінің құқықтық қабілеттілігі, біліктілігі, сапалық және өзге де сипаттамалары туралы дәйексіз мәлімет ұсынғаны үшін жауапкершілігі, олардың авторлық және сабақтас құқықтарды сақтауы, сондай-ақ Қағидаларда көзделген өзге де шектеулерді сақтауы туралы хабардар етілгенін растаймыз.
5. Біздің тендерлік өтінім тендерлік өтінімдерді ашқан күннен бастап кемінде 90 (тоқсан) күн ішінде қолданыста болады.
6. Біздің тендерлік өтінім жеңді деп танылған жағдайда, біз сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді сатып алу туралы шарттың жобасында көрсетілген мөлшерде енгіземіз.
7. Сатып алу туралы шартты жасасқанға дейін тендерлік өтінім тапсырыс беруші мен біздің арамыздағы міндетті сатып алу шартының рөлін орындайтын болады.
Ескертпе.
5, 6, 7-тармақтар тендер тәсілімен сатып алуға қатысқан жағдайда толтырылады.
____________________________________________________________________
(әлеуетті жеткізуші басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы (электрондық сатып алуды өткізу кезінде электрондық цифрлық қолтаңба)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің, оның
ведомстволарының, оның
құрылымына кіретін
ұйымдардың және дауыс
беретін акцияларының
(жарғылық капиталға қатысу
үлестерінің) елу және одан да
көп пайызы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне тиесілі немесе
оның сенімгерлік
басқаруындағы заңды
тұлғалардың және олармен
үлестес заңды тұлғалардың
тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді
иеленуі қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Тендерге қатысу туралы келісім

8) потенциальный поставщик и (или) привлекаемый им субподрядчик (соисполнитель) является юридическим лицом, местом регистрации которого является государство или территория, включенные в перечень государств с льготным налогообложением;
9) потенциальный поставщик и аффилированное лицо потенциального поставщика участвуют в одном тендере (лоте);
10) потенциальный поставщик, участвующий в закупках услуг канала связи (основная сеть), является для заказчика поставщиком услуг канала связи (резервная сеть);
11) потенциальный поставщик, участвующий в закупках услуг канала связи (резервная сеть), является для заказчика поставщиком услуг канала связи (основная сеть).
3. Настоящим также выражается согласие потенциального поставщика с условиями договора о закупках ______________________________________________________,
(указать наименование товаров, работ, услуг)
а также на одностороннее расторжение заказчиком данного договора о закупках в случаях, предусмотренных пунктом 192 Правил.
4. Подтверждаем, что ознакомлены с условиями закупок и осведомлены об ответственности за представление заказчику (организатору закупок) или тендерной комиссии недостоверных сведений о своей правомочности, квалификации, качественных и иных характеристиках поставляемого товара (товаров), выполняемых работ, оказываемых услуг, соблюдении авторских и смежных прав, а также иных ограничений, предусмотренных Правилами.
5. Наша тендерная заявка будет действовать не менее 90 (девяносто) дней с даты вскрытия тендерных заявок.
6. В случае признания нашей тендерной заявки выигравшей мы внесем обеспечение исполнения договора о закупках в размере, указанном в проекте договора о закупках.
7. До заключения договора о закупках поданная нами тендерная заявка будет выполнять роль обязательного договора о закупках между заказчиком и нами.
Примечание.
Пункты 5, 6, 7 заполняются в случае участия в закупке способом тендера.
_____________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
потенциального поставщика либо лица, им уполномоченного,
подпись (электронная цифровая подпись при проведении электронных закупок)
Приложение 7
к Правилам приобретения товаров,
работ и услуг Национальным
Банком Республики Казахстан,
его ведомствами, организациями,
входящими в его структуру, и
юридическими лицами, пятьдесят и
более процентов голосующих акций
(долей участия в уставном капитале)
которых принадлежат Национальному
Банку Республики Казахстан или
находятся в его доверительном
управлении, и аффилированными с
ними юридическими лицами
Форма
Соглашение об участии в тендере

Ескерту. 7-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің, оның
ведомстволарының, оның
құрылымына кіретін
ұйымдардың және дауыс
беретін акцияларының
(жарғылық капиталға қатысу
үлестерінің) елу және
одан да көп пайызы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне тиесілі немесе
оның сенімгерлік
басқаруындағы заңды
тұлғалардың, қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын реттеу,
бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның
тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді
иеленуі қағидаларына
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
__________________________________________________
(әлеуетті жеткізушінің атауы)
баға ұсынысы
(лоттың нөмірі көрсетіле отырып, әрбір лотқа жеке толтырылады)
Мазмұны
Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы
1
Қысқаша сипаты
2
Шығарған елі (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде толтырылмайды)
3
Өндіруші зауыт (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде толтырылмайды)
4
Өлшем бірлігi
5
ИНКОТЕРМС 2000 және (немесе) 2010 (межелі орны) ___________ талаптарымен ______ біреуінің _________ бағасы
6
Саны (көлемі)
7
Барлық бағасы =___________5-жолды х 6-жолды
8
Әлеуеттi жеткізушінің тасымалдауға, сақтандыруға, кеден бажын, салықтарды, төлемдерді мен алымдарды төлеуге арналған шығыстарын, жинақтаушы бөлшектер мен міндетті қосалқы бөлшектердің, бір өлшем бірлігіне пайдаланудың бастапқы мерзімi ішінде қызмет көрсетуге арналған құнын, сондай-ақ ҚҚС сомасын шегергенде, тауарды жеткізу, жұмысты орындау, қызметті көрсету талаптарында көзделген басқа да шығыстарды қоса алғанда, ИНКОТЕРМС 2000 және (немесе) 2010 (межелі орны)________ талаптарымен ________ жалпы бағасы (әлеуетті жеткізушінің барлық шығыны ескеріле отырып қаралады және қайта қаралмайды)
_________________________________________________________________________
(Әлеуетті жеткізуші басшысының не ол уәкілеттік берген адамның қолы)
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің, оның
ведомстволарының, оның
құрылымына кіретін
ұйымдардың және дауыс
беретін акцияларының
(жарғылық капиталға қатысу
үлестерінің) елу және
одан да көп пайызы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне тиесілі немесе
оның сенімгерлік
басқаруындағы заңды
тұлғалардың, қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын реттеу,
бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның
тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді
иеленуі қағидаларына
9-қосымша
Ескерту. 9-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Тендерде сатып алудың мәні болып табылатын жұмыстарды орындау жөніндегі қосалқы мердігерлер (қызметтер көрсету кезіндегі бірлескен орындаушылар) туралы мәліметтер, сондай-ақ әлеуетті жеткізуші қосалқы мердігерлерге (бірлескен орындаушыларға) беретін жұмыстар мен қызметтердің түрлері
______________________________________
(тендердің толық атауын көрсету қажет)
Қосалқы мердігердің (бірлескен орындаушы) - заңды тұлғаның атауы не жеке тұлға болып табылатын қосалқы мердігердің (бірлескен орындаушының) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Қосалқы мердігердің (бірлескен орындаушының) БСН (ЖСН), оның толық заңды және (немесе) пошталық мекенжайы, байланыс телефоны
Техникалық ерекше нұсқамаға сәйкес орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) атауы
Техникалық ерекше нұсқамаға сәйкес орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) ақшалай мәндегі көлемі
Техникалық ерекше нұсқамаға сәйкес орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) пайыздық мәндегі көлемі
Осы қосалқы мердігер (бірлескен орындаушы) бойынша барлығы
теңге
көлемінің %
Осы қосалқы мердігер (бірлескен орындаушы) бойынша барлығы
теңге
көлемінің %
Барлық қосалқы мердігерлер (бірлескен орындаушылар) бойынша жиынтығы
теңге
көлемінің %
Осы арқылы тендерге (тендердің толық атауын көрсету) қатысуға өтінім беретін әлеуетті жеткізушінің қосалқы мердігері (және) бірлескен орындаушысы көрсетілген сатып алуға қатысудың талаптары туралы өзінің хабардар екендігін білдіреді және әлеуетті жеткізушінің қосалқы мердігерлеріне (бірлескен орындаушыларына) қатысты бөлігінде тендердің шарттарында көзделген талаптарды бұзғаны үшін жауапкершілікті өзіне қабылдайды.
Қосалқы мердігер (бірлескен орындаушы) - заңды тұлғаның атауы не жеке тұлға болып табылатын қосалқы мердігердің (бірлескен орындаушының) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Қосалқы мердігердің (бірлескен орындаушының) уәкілетті өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Қолы
Әлеуетті жеткізушінің жұмыстардың және (немесе) қызметтердің жалпы көлемінің үштен екі бөлігінен асатын жұмыстардың және (немесе) қызметтердің, оның ішінде ілеспе қызметтердің көлемін қосалқы мердігерлерге (бірлескен орындаушыларға) беруіне жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің, оның
ведомстволарының, оның
құрылымына кіретін
ұйымдардың және дауыс
беретін акцияларының
(жарғылық капиталға қатысу
үлестерінің) елу және
одан да көп пайызы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне тиесілі немесе
оның сенімгерлік
басқаруындағы заңды
тұлғалардың, қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын реттеу,
бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның
тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді
иеленуі қағидаларына
10-қосымша
Ескерту. 10-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Банк кепілдігі
Банктің атауы _________________________________________
(банктің атауы және деректемелері)
Кімге _________________________________________________
(сатып алуды ұйымдастырушының атауы және деректемелері)
№_______ кепілдік міндеттеме
_________________
(орналасқан жері)
___ жылғы "___"_________
Біз ________________________________________________________________
(әлеуетті жеткізушінің атауы)
бұдан әрі "Жеткізуші", _______________________________ұйымдастырған
(сатып алуды ұйымдастырушының атауы)
____________________________________________________________________
(сатып алудың атауын көрсету)
сатып алу бойынша тендерге қатысатыны және _________________________
(тендер (лот (лоттар) бойынша
____________________________________________________________________
тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы)
жеткізуді жүзеге асыруға (жұмысты орындауға, қызмет көрсетуге) дайын екендігі жөнінде хабардар болдық.
Тендердің шарттарында әлеуетті жеткізушілердің банк кепілдігі түрінде тендерлік өтінімді қамтамасыз етуін енгізуі көзделген.
Осыған байланысты біз __________________________________________
(банктің атауы)
осы арқылы Сіздің ақы төлеуге жазбаша талабыңызды, сондай-ақ Жеткізушінің:
тендерлік өтінімдерді берудің соңғы мерзімі өткеннен кейін тендерлік өтінімді кері қайтарып алғандығы не өзгерткендігі және (немесе) толықтырғандығы;
бағаны төмендетуге арналған сауда-саттықты қолданумен өтетін тендерге қатысушы ретінде танылған тендерге қатысушы сауда-саттықты өткізу басталғаннан кейін 10 (он) минут ішінде (электрондық сатып алуды жүргізген кезде – 30 (отыз) минут ішінде) тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бағасы туралы ұсынысты бермегені. Егер бағаны төмендетуге сауда-саттықты қолдану тендеріне қатысушылардың бірдей біреуі белгіленген уақытта тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бағасы туралы ұсыныс бермесе, ақы төлеуге талап өтпеген деп танылған лот сомасының 1 (бір) пайызына тең келетін тендерлік өтінімдерді қамтамасыз ету сомасының мөлшерінде ұсынылады;
тендердің жеңімпазы анықтаған сатып алу туралы шарт жасасудан бас тартқаны;
Қағидалардың 181-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, сатып алу туралы шарт жасасып, шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу және (немесе) енгізу мерзімі туралы тендердің сатып алу туралы шарттарында белгіленген талаптарды орындамағандығы не уақтылы орындамағаны туралы жазбаша растамаңызды алу бойынша Сізге талабыңыз бойынша
__________________________________________________________________________
(сомасы цифрмен және жазумен)
тең соманы төлеуге қайтарылмайтын міндеттемені өзімізге қабылдаймыз.
Осы кепілдік міндеттеме тендерлік өтінімдер бар конверттерді ашқан күннен бастап күшіне енеді.
Осы кепілдік міндеттеме Жеткізушінің тендерлік өтінімінің соңғы қолданылу мерзіміне дейін қолданылады және егер Сіздің жазбаша талабыңызды біз________ аяғына дейін алмасақ, осы құжат бізге қайтарылатынына немесе қайтарылмайтынына қарамастан, толық және автоматты түрде аяқталады. Егер тендерлік өтінімнің қолданылу мерзімі ұзартылса, онда осы кепілдік міндеттеме сол мерзімге ұзартылады.
Осы кепілдік міндеттемеге байланысты туындайтын барлық құқықтар мен міндеттемелер Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
Кепілгердің қолы
Күні және мекенжайы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің, оның
ведомстволарының, оның
құрылымына кіретін
ұйымдардың және дауыс
беретін акцияларының
(жарғылық капиталға қатысу
үлестерінің) елу және
одан да көп пайызы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне тиесілі немесе
оның сенімгерлік
басқаруындағы заңды
тұлғалардың, қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын реттеу,
бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның
тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді
иеленуі қағидаларына
11-қосымша
Ескерту. 11-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Тапсырыс беруші үздіксіз қызметті қамтамасыз ету үшін сатып алатын күн сайынғы және (немесе) апта сайынғы қажеттілік тауарларының, жұмыстарының, көрсетілетін қызметтерінің тізбесі

Сноска. Приложение 7 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к Правилам приобретения товаров, работ и услуг
Национальным Банком Республики Казахстан,
его ведомствами, организациями, входящими
в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят
и более процентов голосующих акций (долей участия
в уставном капитале) которых принадлежат
Национальному Банку Республики Казахстан
или находятся в его доверительном управлении,
уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
Форма
Ценовое предложение
(заполняется отдельно на каждый лот, с указанием номера лота)
________________________________________________________________________________
(наименование потенциального поставщика)
Содержание
Наименование товара, работы, услуги
1
Краткое описание
2
Страна происхождения (при закупках работ, услуг не заполняется)
3
Завод-изготовитель (при закупках работ, услуг не заполняется)
4
Единица измерения
5
Цена ___________ за единицу в _________ на условиях _____________ ИНКОТЕРМС 2000 и (или) 2010 (пункт назначения)
6
Количество (объем)
7
Всего цена = строку 5 х строку 6, в ________
8
Общая цена (рассматривается с учетом всех затрат потенциального поставщика и не пересматривается) на условиях _______ИНКОТЕРМС 2000 и (или) 2010, пункт назначения, включая все расходы потенциального поставщика на транспортировку, страхование, оплату таможенных пошлин, налогов, платежей и сборов, стоимость комплектующих деталей и обязательных запасных частей, обслуживания в течение начального срока эксплуатации на единицу измерения, а также иные расходы, предусмотренные условиями поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, за вычетом суммы НДС
________________________________________________________________________________
(Подпись руководителя потенциального поставщика либо лица, им уполномоченного)
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 9
к Правилам приобретения товаров, работ и услуг
Национальным Банком Республики Казахстан,
его ведомствами, организациями, входящими
в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят
и более процентов голосующих акций (долей участия
в уставном капитале) которых принадлежат
Национальному Банку Республики Казахстан
или находятся в его доверительном управлении,
уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
Форма
Сведения о субподрядчиках по выполнению работ (соисполнителях при оказании услуг), являющихся предметом закупок в тендере, а также виды работ и услуг, передаваемых потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям)
________________________________________________________________________________
(указать полное наименование тендера)
Наименование субподрядчика (соисполнителя) - юридического лица либо фамилия, имя, отчество (при его наличии) субподрядчика (соисполнителя), являющегося физическим лицом
БИН (ИИН) субподрядчика (соисполнителя), его полный юридический и (или) почтовый адрес, контактный телефон
Наименование выполняемых работ (оказываемых услуг) в соответствии с Технической спецификацией
Объем выполняемых работ (оказываемых услуг) в соответствии с Технической спецификацией в денежном выражении
Объем выполняемых работ (оказываемых услуг) в соответствии с Технической спецификацией в процентном выражении
Всего по данному субподрядчику (соисполнителю)
тенге
% объема
Всего по данному субподрядчику (соисполнителю)
тенге
% объема
Итого по всем субподрядчикам (соисполнителям)
тенге
% объема
Настоящим субподрядчик и (или) соисполнитель потенциального поставщика, подающего тендерную заявку (указать полное наименование тендера) выражает свою осведомленность об условиях участия в указанных закупках, и принимают на себя ответственность за нарушения требований предусмотренных условиями тендера в части касающейся субподрядчиков (соисполнителей) потенциального поставщика.
Наименование субподрядчика (соисполнителя) - юридического лица либо фамилия, имя, отчество (при его наличии) субподрядчика (соисполнителя), являющегося физическим лицом
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя субподрядчика (соисполнителя)
Подпись
Не допускается передавать потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) объем работ и (или) услуг, в том числе сопутствующих, превышающий две трети от общего объема работ и (или) услуг.
Приложение 10
к Правилам приобретения товаров, работ и услуг
Национальным Банком Республики Казахстан,
его ведомствами, организациями, входящими
в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят
и более процентов голосующих акций (долей участия
в уставном капитале) которых принадлежат
Национальному Банку Республики Казахстан
или находятся в его доверительном управлении,
уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
Форма
Банковская гарантия
Наименование банка ______________________________________________________________
(наименование и реквизиты банка)
Кому ___________________________________________________________________________
(наименование и реквизиты организатора закупок)
Гарантийное обязательство №_______
"___" _________ ___ года
__________________
(местонахождение)
Мы были проинформированы, что ____________________________________________
(наименование потенциального поставщика)
в дальнейшем "Поставщик", принимает участие в тендере по закупке
_______________________________________________________________________________,
(указать наименование закупки)
организованной _________________________________________________________________
(наименование организатора закупок)
и готов осуществить поставку (выполнить работу, оказать услугу)
________________________________________________________________________________
(наименование товаров, работ, услуг по тендеру (лоту (лотам)
Условиями тендера предусмотрено внесение потенциальными поставщиками
обеспечения тендерной заявки в виде банковской гарантии.
В связи с этим мы __________________________________________________________
(наименование банка)
настоящим берем на себя безотзывное обязательство выплатить Вам по Вашему требованию сумму,
равную _________________________________________________________________________
(сумма в цифрах и прописью)
по получении Вашего письменного требования на оплату, а также письменного подтверждения того, что Поставщик:
отозвал либо изменил и (или) дополнил тендерную заявку после истечения окончательного срока представления тендерных заявок;
признанный участником тендера с применением торгов на понижение цены в течение
10 (десяти) минут (при проведении электронных закупок – в течение 30 (тридцати) минут)
после начала проведения торгов не подал предложение о цене товара, работы, услуги.
Требование на оплату представляется в размере суммы обеспечения тендерной заявки,
равной 1 (одному) проценту от суммы лота, признанного несостоявшимся, если ни один из
участников тендера с применением торгов на понижение цены не подал в установленное
время предложения о цене товара, работы, услуги;
определенный победителем тендера, уклонился от заключения договора о закупках;
заключив договор о закупках, не исполнил либо несвоевременно исполнил
требования, установленные условиями тендера, о внесении и (или) сроках внесения
обеспечения исполнения договора о закупках, за исключением случая, предусмотренного
частью второй пункта 181 Правил.
Данное гарантийное обязательство вступает в силу с даты вскрытия конвертов с тендерными заявками.
Данное гарантийное обязательство действует до окончательного срока действия
тендерной заявки Поставщика на участие в тендере и истекает полностью и автоматически,
независимо от того, будет ли нам возвращен этот документ или нет, если Ваше письменное
требование не будет получено нами к концу _____________. Если срок действия тендерной
заявки продлен, то данное гарантийное обязательство продлевается на такой же срок.
Все права и обязанности, возникающие в связи с настоящим гарантийным
обязательством, регулируются законодательством Республики Казахстан.
Подпись гаранта
Дата и адрес
Приложение 11
к Правилам приобретения товаров, работ и услуг
Национальным Банком Республики Казахстан,
его ведомствами, организациями, входящими
в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят
и более процентов голосующих акций (долей участия
в уставном капитале) которых принадлежат
Национальному Банку Республики Казахстан
или находятся в его доверительном управлении,
уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
Перечень товаров, работ, услуг ежедневной и (или) еженедельной потребности, приобретаемых заказчиком для обеспечения бесперебойной деятельности

Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Тамақ өнімдері, ауыз су (бөтелкедегі).
2. Кеңсе тауарлары, А-4, А-3 форматындағы қағаз.
3. Тамақтануды ұйымдастыру бойынша қызметтер.
4. Жуу қызметін көрсету бойынша қызметтер.
5. Автокөлік қызметтері, жанар-жағармай материалдары.
6. Әкімшілік үйлер мен ғимараттарды ұстау бойынша көрсетілетін қызметтер (жұмыстар):
1) ішкі үйлер мен ғимараттардың қасбетін, сондай-ақ оған жапсарлас аумақты таза ұстау;
2) ғимаратқа жапсарлас аумақты абаттандыру және көгалдандыру және ғимарат ішіндегі жасыл желекті күту;
3) үйлердің ішкі үй-жайларын, ғимараттардың және оған жапсарлас аумақты санитарлық өңдеу, ғимаратқа жапсарлас аумақтан қоқыс пен қарды шығару;
4) үйлер мен ғимараттарды күзету, өрт қауіпсіздігін және оған жапсарлас аумақты күзетпен, сигнализациямен және күзеттің басқа құрылғыларымен қамтамасыз ету;
5) сантехникалық, электр монтаждау жұмыстары;
6) лифттерді, кондиционерлерді техникалық қамтамасыз ету және жөндеу.
7. Байланыс қызметтері (оның ішінде интернет, спутник, телефон байланысы, ұялы байланыс, пошта байланысы).
8. Ақпараттық жүйелерге ілеспе қызмет көрсету бойынша қызметтер.
9. Бұқаралық ақпарат құралдарында ақпаратты орналастыру қызметтері.
10. Серверлік бөлмелерде өрт сөндіру және салқындату жүйелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтер.
11. Аппараттық-бағдарламалық құралдарға жүйелік-техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтер.
12. Үйлерді, үй-жайларды және (немесе) ғимараттарды жалдау бойынша қызметтер.
13. Жалға алынатын үйлерді, үй-жайларды және (немесе) ғимараттарды жалдау қызметтері.
14. Қызметтік және арнайы автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша қызметтер.
15. Ұйымдастырушылық техникаға арналған шығыс материалдары және картридждерді толтыру бойынша қызметтер.
16. Объектілерді күзету бойынша қызметтер.
17. Рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыруды ұйымдастыру және жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің, оның
ведомстволарының, оның
құрылымына кіретін
ұйымдардың және дауыс
беретін акцияларының
(жарғылық капиталға қатысу
үлестерінің) елу және
одан да көп пайызы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне тиесілі немесе
оның сенімгерлік
басқаруындағы заңды
тұлғалардың, қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын реттеу,
бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның
тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді
иеленуі қағидаларына
12-қосымша
Ескерту. 12-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері және (немесе) Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері құрған ұйымдардан сатып алынатын жекелеген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесі

Сноска. Приложение 11 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Продукты питания, вода питьевая (бутилированная).
2. Канцелярские товары, бумага формата А-4, А-3.
3. Услуги по организации питания.
4. Услуги по прачечному обслуживанию.
5. Автотранспортные услуги, горюче-смазочные материалы.
6. Услуги (работы) по содержанию административных зданий и сооружений:
1) содержание в чистоте внутренних помещений и фасада здания и сооружений, а также прилегающей к нему территории;
2) проведение благоустройства и озеленение прилегающей к зданиям территории и уход за зелеными насаждениями внутри зданий;
3) санитарная обработка внутренних помещений зданий, сооружений и прилегающей к ним территории, вывоз мусора и снега с прилегающей к ним территории;
4) обеспечение охраной, сигнализацией и другими устройствами по охране зданий и сооружений, пожарной безопасности и прилегающих к ним территорий;
5) сантехнические, электромонтажные работы;
6) техническое обслуживание и ремонт лифтов, кондиционеров.
7. Услуги связи (в том числе интернет, спутниковая, телефонная, сотовая, почтовая связь).
8. Услуги по сопровождению информационных систем.
9. Услуги по размещению информации в средствах массовой информации.
10. Услуги по техническому обслуживанию систем пожаротушения и кондиционирования серверных комнат.
11. Услуги по системно-техническому обслуживанию аппаратно-программных средств.
12. Услуги по аренде зданий, помещений и (или) сооружений.
13. Услуги по содержанию арендуемого здания, помещения и (или) сооружения.
14. Услуги по техническому обслуживанию и ремонту служебных и специальных автотранспортных средств.
15. Расходные материалы к организационной технике и услуги по заправке картриджей.
16. Услуги по охране объектов.
17. Организация и проведение предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования.
Приложение 12
к Правилам приобретения товаров, работ и услуг
Национальным Банком Республики Казахстан,
его ведомствами, организациями, входящими
в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят
и более процентов голосующих акций (долей участия
в уставном капитале) которых принадлежат
Национальному Банку Республики Казахстан
или находятся в его доверительном управлении,
уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
Перечень отдельных товаров, работ, услуг, закупаемых у общественных объединений лиц с инвалидностью Республики Казахстан и (или) организаций, созданных общественными объединениями лиц с инвалидностью Республики Казахстан

Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.05.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Төсек жаймаларының барлық атаулары, көрпе, матрастар, жамылғы, жастықтар, сүлгі, майлықтар, жастық тыстары, матрасқа арналған тыстар.
2. Мақтадан жасалған күртеше, мақтадан жасалған жылы шалбар, жылуды сақтайтын костюм, жылы шолақ комбинезон, жылы кеудеше, жылы күртеше, бүркемеленген далалық костюм, шалбар, мақта-матадан жасалған жұмыс костюмі, мақта-матадан жасалған далалық костюм, бүркемеленген далалық күртеше, дәнекерлеуші костюм, аккумуляторшының костюмі, жұмыс комбинезоны, аспаз костюмі, наубайшы костюмі, қалпақтар.
3. Халаттар, алжапқыштар, бірегей нысанды киім, сигналдық кеудеше, хирургиялық костюмдер, мақта-матадан жасалған бахилалар, өндірістік және шаруашылық персоналдың нысанды киімі, көрпе, ішкі жейделер, жейделер, үшкіл орамалдар, жаға астары, қолғаптар, шымылдықтар.
4. Құжат тігілетін папкалар, конверттер, қағазға арналған папкалар, сызғыштар.
5. Банкноттық және монеталық өнімге арналған арнайы орауларды қоспағанда, орайтын қораптар, мұрағат қораптары.
6. Ағаш бұйымдары.
7. Абаттандыру, көгалдандыру.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің, оның
ведомстволарының, оның
құрылымына кіретін
ұйымдардың және дауыс
беретін акцияларының
(жарғылық капиталға қатысу
үлестерінің) елу және
одан да көп пайызы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне тиесілі немесе
оның сенімгерлік
басқаруындағы заңды
тұлғалардың, қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын реттеу,
бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның
тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді
иеленуі қағидаларына
13-қосымша
Ескерту. 13-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 05.07.2024 № 41 (05.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Банктік кепілдік (сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету нысаны)
Банктің атауы: ________________________________________________
(банктің атауы және деректемелері)
Кому: _________________________________________________________
(тапсырыс берушінің атауы және деректемелері)
№___ кепілдік міндеттеме
__________________
(орналасқан жері)
_____ жылғы "___"___________
_____________________________________________________________ -ның
(жеткізушінің атауы)
"Жеткізушінің" ___________________________________________________
(тауарлардың, жұмыстардың немесе қызметтердің сипаты)
жеткізу (орындау, көрсету) үшін __ жылғы _____ №__ сатып алу шартын жасағанын (жасайтынын) және Сіздің Шартта Жеткізушінің
________________________________ мөлшерде.
сомасы цифрлармен және жазумен)
Шарттың жалпы сомасының ______ %-на сәйкес келетін
________________________________________________________ теңге
(сомасы цифрлармен және жазумен)
жалпы сомадағы банктік кепілдік түріндегі оның орындалуын қамтамасыз етуді енгізетіні көзделгеніңізді назарға ала отырып,
Осы арқылы ______________________________ жоғарыда көрсетілген
банктің атауы)
Шарт бойынша гарант болып табылатынын және Сіздің талабыңыз бойынша Сіздің ақы төлеуге арналған жазбаша талабыңызды, сондай-ақ Жеткізушінің Шарт бойынша міндеттемелерін орындамағы немесе тиісінше орындамағаны туралы жазбаша растаманы алғаннан кейін Сізге банктік кепілдіктің сомасын міндетті түрде төлейтінін растаймыз.
Осы кепілдік міндеттеме оған қол қойған сәттен бастап күшіне енеді және Жеткізуші Шарт бойынша міндеттемелерін толық орындаған сәтке дейін қолданыста болады.
Осы кепілдік міндеттемеге байланысты туындаған барлық құқық пен міндеттеме Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
Гаранттың қолы
Күні және мекенжайы

Сноска. Приложение 12 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.05.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Постельное белье всех наименований, одеяло, матрацы, покрывало, подушки, полотенце, салфетки, наперники, чехлы на матрацы.
2. Куртка ватная, брюки утепленные ватные, костюм теплозащитный, полукомбинезон утепленный, жилет утепленный, куртка утепленная, костюм полевой камуфлированный, брюки, костюм рабочий хлопчатобумажный, костюм полевой хлопчатобумажный, куртка полевая камуфлированная, костюм сварщика, костюм аккумуляторщика, комбинезон рабочий, костюм повара, костюм пекаря, колпаки.
3. Халаты, фартуки, униформа, жилет сигнальный, хирургические костюмы, бахилы хлопчатобумажные, форменная одежда производственного и хозяйственного персонала, корпе, сорочки, рубашки, косынки, подворотничок, рукавицы, полога.
4. Скоросшиватели, конверты, папки для бумаг, линейки.
5. Коробки упаковочные, за исключением специальной упаковки для банкнотной и монетной продукции, коробки архивные.
6. Столярные изделия.
7. Благоустройство, озеленение.
Приложение 13
к Правилам приобретения товаров, работ и услуг
Национальным Банком Республики Казахстан,
его ведомствами, организациями, входящими
в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят
и более процентов голосующих акций (долей участия
в уставном капитале) которых принадлежат
Национальному Банку Республики Казахстан
или находятся в его доверительном управлении,
уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 05.07.2024 № 41 (вводится в действие с 05.07.2024).
Форма
Банковская гарантия
(форма обеспечения исполнения договора о закупках)
Наименование банка: _____________________________________________________________
(наименование и реквизиты банка)
Кому: __________________________________________________________________________
(наименование и реквизиты заказчика)
Гарантийное обязательство №___
__________________
(место нахождения)
"___"___________ _____ год
Принимая во внимание, что _________________________________________________,
(наименование поставщика)
"Поставщик", заключил (заключит) договор о закупках №__ от ______ года (далее –
Договор) на поставку (выполнение, оказание)
________________________________________________________________________________
(описание товаров, работ или услуг)
и Вами было предусмотрено в Договоре, что Поставщик внесет обеспечение его исполнения
в виде банковской гарантии на общую сумму ________________________________________
_______________________________________________________________________ тенге, что
(сумма в цифрах и прописью)
соответствует ______% от общей суммы Договора в размере
__________________________________________________________________________ тенге.
(сумма в цифрах и прописью)
Настоящим _______________________________________________ подтверждаем, что
(наименование банка)
является гарантом по вышеуказанному Договору и берет на себя безотзывное обязательство
выплатить Вам по Вашему требованию сумму банковской гарантии по получении Вашего
письменного требования на оплату, а также письменного подтверждения того, что
Поставщик не исполнил или исполнил ненадлежащим образом свои обязательства по Договору.
Данное гарантийное обязательство вступает в силу с момента его подписания и
действует до момента полного исполнения Поставщиком своих обязательств по Договору.
Все права и обязанности, возникающие в связи с настоящим гарантийным
обязательством, регулируются законодательством Республики Казахстан.
Подпись гаранта
Дата и адрес