Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сақтандыру қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 28 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 16 ақпанда № 22223 болып тіркелді.
"Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 2, 9, 11-1, 12, 15-1, 15-2, 16, 16-4, 17, 18, 18-1, 20, 37-1, 43, 53, 54-1, 69-1, 72-1, 75-1, 79-баптарына, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 2, 4-баптарына, "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 2, 19, 22, 26-1-баптарына, "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 5 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 3, 17-1-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметін реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2021 жылғы 12 ақпандағы
№ 28 Қаулыға
қосымша
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметін реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования страховой деятельности
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 28. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 февраля 2021 года № 22223.
В соответствии со статьями 2, 9, 11-1, 12, 15-1, 15-2, 16, 16-4, 17, 18, 18-1, 20, 37-1, 43, 53, 54-1, 69-1, 72-1, 75-1, 79 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", статьями 2, 4 Закона Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат", статьями 2, 19, 22, 26-1 Закона Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств", статьями 3, 17-1 Закона Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования страховой деятельности, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 12 февраля 2021 года № 28
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования страховой деятельности, в которые вносятся изменения и дополнения

1. "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысудың үлгі шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 24 қыркүйектегі № 345 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2548 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысудың үлгі шартта:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) Жарғы негізінде іс-әрекет жасайтын Төраға ___________ арқылы және ___________ сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы (бұдан әрі – сақтандыру ұйымы - қатысушы) Жарғы (Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы туарлы ереже) негізінде іс-әрекет жасайтын Төраға (бұдан әрі – Филиалдың басшысы) ___________ арқылы, бұдан әрі Тараптар деп аталады, төмендегілер туралы шарт жасады:
Осы шартта пайдаланылатын ұғымдардың "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) айқындалған түсіндірмелері бар.
Осы шарттың Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысу тәртібіне реттейтін ережелері "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырудың кепілдік берілген түрлері бойынша Қазақстан Республикасының аумағында сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады".";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Жалпы сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары-қатысушылар міндетті жарналарды есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей әрбір тоқсанның қорытындысы бойынша Қордың Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын есепке алу үшін ашылған шотына өзі төлейді.
"Өмірді сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары-қатысушылар міндетті жарналарды міндетті жарналар мөлшерлемесі бекітілгеннен кейін күнтізбелік 15 (он бесінші) күннен кешіктірмей қаржы жылының қорытындысы бойынша Қордың Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын есепке алу үшін ашылған шотына өзі төлейді.";

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2003 года № 345 "Об утверждении Типового договора участия в Фонде гарантирования страховых выплат" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2548) следующие изменения:
в Типовом договоре участия в Фонде гарантировании страховых выплат, утвержденном указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Акционерное общество "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее - Фонд) в лице Председателя _____________________, действующего на основании Устава, и Страховая организация, Филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан (далее - страховая организация - участник) ________________ в лице Председателя (руководителя Филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан (далее – руководитель Филиала) ____________, действующего на основании Устава (Положения о Филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан), именуемые в дальнейшем Стороны, заключили договор о нижеследующем:
Понятия, используемые в настоящем договоре, имеют толкования, определенные Законом Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат" (далее – Закон).
Положения настоящего договора, определяющего порядок участия в Фонде гарантирования страховых выплат, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность на территории Республики Казахстан по гарантированным видам страхования, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности".";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Уплата обязательных взносов производится страховыми организациями-участниками, осуществляющими деятельность в отрасли "общее страхование", самостоятельно на счет Фонда в банке второго уровня Республики Казахстан, открытый для учета средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование", по итогам каждого квартала не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Уплата обязательных взносов производится страховыми организациями-участниками, осуществляющими деятельность в отрасли "страхование жизни", самостоятельно на счет Фонда в банке второго уровня Республики Казахстан, открытый для учета средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни", по итогам финансового года не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней после утверждения ставки обязательных взносов.";

4-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-3. "Жалпы сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы-қатысушы қосымша жарналарды Қордың Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде зиянды өтеу резервінің қаражатын есепке алу үшін ашылған шотына есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен кешіктірмей әр тоқсанның қорытындысы бойынша дербес төлейді.";
15-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"15-тарау. Тараптардың орналасқан жері, банктік деректемелері және тараптардың қолдары
Қор: Сақтандыру ұйымы - қатысушы:
_______________________________
(заңды мекенжайы, бизнес
сәйкестендіру нөмірі,
телефон нөмірі, факс, е-maіl)
________________________________
(атауы, заңды мекенжайы,
бизнес сәйкестендіру нөмірі,
телефон нөмірі, факс, е-maіl)
_______________________________
Банктік деректемелері (банктің
атауы, ағымдық шоттың №)
________________________________
Банктік деректемелері (банктің
атауы, ағымдық шоттың №)
Қор: Сақтандыру ұйымы - қатысушы:
Төраға ____________
Төраға (Филиалдың
басшысы) __________".
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ішкі аудит жүргізу тәртібіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы № 35 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2752 болып тіркелген, 2005 жылғы 14 қыркүйекте "Заң газеті" газетінде № 101-102 (726) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына ішкі аудит жүргізу тәртібіне қойылатын талаптарды бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына ішкі аудит жүргізу тәртібіне қойылатын талаптар бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ішкі аудит жүргізу тәртібіне қойылатын талаптарда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына ішкі аудит жүргізу тәртібіне қойылатын талаптар";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына ішкі аудит жүргізу тәртібіне қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы, "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына ішкі аудит жүргізу тәртібіне қойылатын талаптарды белгілейді.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункт 4-3 изложить в следующей редакции:
"4-3. Уплата дополнительных взносов производится страховой организацией - участником, осуществляющей деятельность в отрасли "общее страхование", самостоятельно на счет Фонда в банке второго уровня Республики Казахстан, открытый для учета средств резерва возмещения вреда, по итогам каждого квартала не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.";
главу 15 изложить в следующей редакции:
"Глава 15. Места нахождения, банковские реквизиты сторон и подписи сторон
Фонд: Страховая организация - участник:
________________________________
(юридический адрес, бизнес-
идентификационный номер,
номер, телефона, факс, е-mail)
________________________________
(наименование, юридический адрес,
бизнес-идентификационный номер,
номер телефона, факс, е-mail)
________________________________
Банковские реквизиты
(наименование банка,
№ текущего счета)
________________________________
Банковские реквизиты
(наименование банка,
№ текущего счета)
Фонд: Страховая организация – участник:
Председатель____________
Председатель (руководитель
Филиала) __________".
2. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года № 35 "Об утверждении Требований к порядку проведения внутреннего аудита страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2752, опубликовано 14 сентября 2005 года в газете "Юридическая газета" № 168) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Требований к порядку проведения внутреннего аудита страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Требования к порядку проведения внутреннего аудита страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан.";
в Требованиях к порядку проведения внутреннего аудита страховой (перестраховочной) организации, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Требования к порядку проведения внутреннего аудита страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Требования к порядку проведения внутреннего аудита страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан (далее – Требования) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан и устанавливают требования к порядку проведения внутреннего аудита страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, оның филиалдары мен өкілдіктерін қоса алғанда, сондай-ақ сақтандыру агенттерінің және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының (бұдан әрі – сақтандыру ұйымдары) қызметіне ішкі аудит жүргізу тәртібі сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына, осы Талаптарда анықталған ерекшеліктер ескеріле отырып сақтандыру ұйымының құрылтай және ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.";
мынадай редакциядағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Осы Талаптардың 5 және 6-тармақтарының талаптарын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына қолдану мақсаттары үшін Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалының іші құжаттары мен рәсімдерін бекітуді Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиісті уәкілетті органы жүзеге асырады.".
3. "Жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына қарыздар беру және сатып алу сомасын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қыркүйектегі № 274 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3190 болып тіркелген, 2005 жылғы 12 тамызында "Заң газеті" газетінде № 147-148 жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына қарыздар беру және сатып алу сомасын есептеу қағидаларын, сондай-ақ жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына қарыздар беруі бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәртібі мен шарттарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына қарыздар беру және сатып алу сомасын есептеу қағидалары, сондай-ақ жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына қарыздар беруі бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәртібі мен шарттары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына қарыздар беру және сатып алу сомасын есептеу қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына қарыздар беру және сатып алу сомасын есептеу қағидалары, сондай-ақ жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына қарыздар беруі бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәртібі мен шарттары";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Внутренний аудит страховой (перестраховочной) организации, включая ее филиалы и представительства, а также деятельности страховых агентов и филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан (далее - страховые организации), осуществляется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, учредительными и внутренними документами страховой организации, с учетом особенностей, определенных настоящими Требованиями.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Для целей применения требований пунктов 5 и 6 настоящих Требований к филиалу страховой (перестраховочной) организации - нерезидента Республики Казахстан утверждение внутренних документов и процедур филиала страховой (перестраховочной) организации - нерезидента Республики Казахстан осуществляется соответствующими уполномоченными органами страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.".
3. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 сентября 2004 года № 274 "Об утверждении Правил выдачи страховой организацией, осуществляющей деятельность по накопительному страхованию, займов своим страхователям и расчета выкупной суммы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3190, опубликовано 12 августа 2005 года в газете "Юридическая газета" № 147-148) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил выдачи страховой организацией, осуществляющей деятельность по накопительному страхованию, займов своим страхователям и расчета выкупной суммы, а также порядка и условий предоставления услуг филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность по накопительному страхованию, по выдаче страховой организацией-нерезидентом Республики Казахстан займов своим страхователям";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи страховой организацией, осуществляющей деятельность по накопительному страхованию, займов своим страхователям и расчета выкупной суммы, а также порядок и условия предоставления услуг филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность по накопительному страхованию, по выдаче страховой организацией-нерезидентом Республики Казахстан займов своим страхователям.";
в Правилах выдачи страховой организацией, осуществляющей деятельность по накопительному страхованию, займов своим страхователям и расчета выкупной суммы, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила выдачи страховой организацией, осуществляющей деятельность по накопительному страхованию, займов своим страхователям и расчета выкупной суммы, а также порядок и условия предоставления услуг филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность по накопительному страхованию, по выдаче страховой организацией-нерезидентом Республики Казахстан займов своим страхователям";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Осы Жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына қарыздар беру және сатып алу сомасын есептеу қағидалары, сондай-ақ жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына қарыздар беруі бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәртібі мен шарттары "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және исламдық сақтандыру ұйымдарын қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының (бұдан әрі - сақтандырушы) сатып алу сомасының шегінде өз сақтанушыларына қарыздар беру, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру ұйымының филиалын қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына сатып алу сомасы шегінде қарыздар беру бойынша қызмет көрсетуді ұсыну тәртібі мен талаптарын, сондай-ақ сатып алу сомасын есептеу тәртібін белгілейді.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтанушыларға қарыздар беру жөніндегі қызметті қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары жүзеге асырады.
Уәкілетті органның "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына сатып алу сомасы шегінде қарыздар беру бойынша қызмет көрсетуді ұсынады.".
4. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістері мен есептеу қағидаттарына қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы № 85 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4204 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістері мен есептеу қағидаттарына қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"Настоящие Правила выдачи страховой организацией, осуществляющей деятельность по накопительному страхованию, займов своим страхователям и расчета выкупной суммы, а также порядок и условия предоставления услуг филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность по накопительному страхованию, по выдаче страховой организацией-нерезидентом Республики Казахстан займов своим страхователям разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают порядок и условия выдачи страховой организацией, осуществляющей деятельность по накопительному страхованию, за исключением исламской страховой организации, займов своим страхователям в пределах выкупной суммы, предоставлению филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность по накопительному страхованию, за исключением филиала исламской страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, услуги по предоставлению страховой организацией-нерезидентом Республики Казахстан (далее – страховщик) займов своим страхователям в пределах выкупной суммы, а также порядок расчета выкупной суммы.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Деятельность по предоставлению займов страхователям осуществляют страховые организации, имеющие лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) на право осуществления страховой деятельности по отрасли "страхование жизни".
Филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющие лицензию уполномоченного органа на право осуществления страховой деятельности по отрасли "страхование жизни", предоставляет услуги по предоставлению страховой организацией-нерезидентом Республики Казахстан займов своим страхователям в пределах выкупной суммы.".
4. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года № 85 "Об утверждении Инструкции по требованиям к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4204) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции по требованиям к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістері мен есептеу қағидаттарына қойылатын талаптар туралы нұсқаулық бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістері мен есептеу қағидаттарына қойылатын талаптар туралы нұсқаулықта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістері мен есептеу қағидаттарына қойылатын талаптар туралы нұсқаулық";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістері мен есептеу қағидаттарына қойылатын талаптар туралы нұсқаулық "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына, 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексіне (Ерекше бөлім) сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістері мен есептеу қағидаттарына қойылатын талаптарды айқындайды.";
1-тармақтың 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жүктеме – сақтандырушының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру операцияларын жүргізуге арналған әкімшілік шығыстарын, көзделмеген шығыстар мен кірістерді өтеуге арналған брутто-мөлшерлеменің бөлігі;
6) нетто-мөлшерлеме – сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға арналған ресурстарын қалыптастыруға арналған брутто-мөлшерлеменің бөлігі;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сақтандыру тарифтерін осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес есептеу барлық сыныптар, сондай-ақ сақтандырудың белгілі бір сыныбына кіретін сақтандыру түрлері бойынша жүргізіледі және оны сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы үш жылда бір реттен кем емес уақытта қайта қарайды.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по требованиям к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.";
в Инструкции по требованиям к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций, утвержденной указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Инструкция по требованиям к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан";
преамбула изложить в следующей редакции:
"Настоящая Инструкция по требованиям к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года и определяет требования к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.";
подпункты 5) и 6) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"5) нагрузка - часть брутто-ставки, предназначенная для покрытия административных расходов страховщика, филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан на проведение страховых операций, непредвиденных расходов и прибыли;
6) нетто-ставка - часть брутто-ставки, предназначенная для формирования ресурсов страховой организации, филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан на осуществление страховых выплат;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Расчет страховых тарифов в соответствии с требованиями настоящей Инструкции производится по всем классам, а также видам страхования, входящим в определенный класс страхования и пересматривается страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан не реже одного раза в три года.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"16. Сақтандыру сыныбы (түрі) бойынша сақтандыру тарифтерін есептеудің нәтижелерінде мынадай көрсеткіштер анықталуға және негізделуге тиіс:
1) сақтандыру тарифінің негізгі, ең төменгі негізгі және ең жоғары негізгі мөлшері;
2) есептелген негізгі сақтандыру тарифтеріне осы коэффициенттердің шамаларын негіздеу арқылы дифференциация коэффициенттерін қолдануды тартатын тәуекел факторлары;
3) сақтандыру сыныбы (түрі) бойынша тәуекелдерді (сақтанушыларды) толық жіктеу жасау;
4) сақтанушылардың (сақтандырылған) санаттарына және қабылданған жіктеуге сәйкес сақтандыруға қабылданатын сақтандыру тәуекелдеріне байланысты сақтандыру тарифтерін (сақтандыру сыйлықақыларының мөлшерін) бөлу кестесі.
Осы тармақтың 4) тармақшасының талаптары "өмірді сақтандыру" саласының сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылмайды.";
17-1, 17-2 және 17-3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы интернет-ресурста немесе клиенттер көру үшін қолжетімді жерде сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру тарифтерінің мөлшері туралы ақпаратты:
1) сақтандыру тарифінің негізгі, ең төменгі негізгі және ең жоғарғы негізгі мөлшерлері;
2) дифференциялау коэффициенттері;
3) сақтанушылардың (сақтандырылушының) санаттарына және қабылданған жіктеуге сәйкес сақтандыруға қабылданатын сақтандыру тәуекелдеріне байланысты сақтандыру тарифтерін (сақтандыру сыйлықақыларының мөлшерін) бөлу кестесі туралы ақпаратты қоса алғанда, бірақ олармен шектемей орналастырады.
Осы тармақтың 3) тармақшасының талаптары "өмірді сақтандыру" саласының сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарына және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылмайды.
17-2. Осы Нұсқаулықтың 17-1-тармағында көрсетілген ақпаратты орналастыру үшін меншікті Интернет-ресурс немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының бас офисінде және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдарындағы үй-жай, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының клиенттері еркін кіре алатын сақтандыру агентінің (заңды тұлғаның) үй-жайы пайдаланылады.
17-3. Осы Нұсқаулықтың 17-1-тармағында көрсетілген ақпарат мемлекеттік тілде және орыс тілінде, осы ақпарат жасалған күн мен уақыт және оны қолдау кезеңі көрсетіле отырып орналастырылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру тарифтерінің мөлшерін қайта қараған кезде, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы оларды актуарий бекіткен күннен бастап үш күн ішінде өзінің интернет-ресурсындағы және (немесе) клиенттердің көруі үшін қолжетімді жердегі тиісті ақпаратты жаңартады.".

"16. В результате расчета страховых тарифов по классу (виду) страхования должны быть определены и обоснованы следующие показатели:
1) базовый, минимальный базовый и максимальный базовый размеры страхового тарифа;
2) рисковые факторы, которые влекут применение к рассчитанным базовым страховым тарифам коэффициентов дифференциации с обоснованием величин этих коэффициентов;
3) подробная классификация рисков (страхователей) по классу (виду) страхования;
4) таблица распределения страховых тарифов (размеров страховых премий) в зависимости от категории страхователей (застрахованных) и принимаемых на страхование страховых рисков в соответствии с принятой классификацией.
Требования подпункта 4) настоящего пункта не распространяются на страховые организации и филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность в отрасли "страхование жизни".";
пункты 17-1, 17-2 и 17-3 изложить в следующей редакции:
"17-1. Страховая (перестраховочная) организация, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан размещают на интернет-ресурсе или в месте, доступном для обозрения клиентами, информацию о размерах страховых тарифов по классам страхования, включая, но не ограничиваясь информацией о:
1) базовых, минимальных базовых и максимальных базовых размерах страхового тарифа;
2) коэффициентах дифференциации;
3) таблице распределения страховых тарифов (размеров страховых премий) в зависимости от категории страхователей (застрахованных) и принимаемых на страхование страховых рисков в соответствии с принятой классификацией.
Требования подпункта 3) настоящего пункта не распространяются на страховые организации и филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность в отрасли "страхование жизни".
17-2. Для размещения информации, указанной в пункте 17-1 настоящей Инструкции, используются собственный Интернет-ресурс или помещение в головном офисе страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и филиалах страховой (перестраховочной) организации, а также помещения страхового агента (юридического лица), в которые имеют свободный доступ клиенты страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
17-3. Информация, указанная в пункте 17-1 настоящей Инструкции, размещается на государственном и русском языках с указанием даты и времени, по состоянию на которые данная информация составлена, и периода ее действия.
В случае пересмотра страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан размеров страховых тарифов по классам страхования, страховая (перестраховочная) организация, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в течение трех рабочих дней с даты их утверждения актуарием, обновляет соответствующую информацию на своем интернет-ресурсе и (или) в месте, доступном для обозрения клиентами.".

5. "Деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның қызметіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 177 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4860 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның қызметіне қойылатын талаптарда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Талаптарда Сақтандыру қызметі туралы заңда, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйенің қауіпсіздігін басқарушы (бұдан әрі – басқарушы) – Ұйымның және дерекқорды пайдаланушының электронды деректерді алу және (немесе) беру жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін, оларды қорғау шараларын іске асыратын, келіп түскен және (немесе) беріліп отырған ақпаратты оның функциялары мен өкілеттігін ескере отырып генерациялауды қамтамасыз ететін қызметкері;
2) ақпараттық қауіпсіздік саясаты – шектеулі таратылатын ақпаратты басқаруды, қорғауды және бөлуді реттейтін нормалар және практикалық тәсілдер;
3) бірдейлендіру – ұсынылған деректемелердің жүйеде бар деректемелермен сәйкес келуін айқындау арқылы кіру субъектісі мен объектісінің түпнұсқалығын растау;
4) дерекқорларды пайдаланушы – сақтандыру есептерін ақпарат жүйесінде қалыптастыруға және пайдалануға қатысушы және Заң талаптарына сәйкес ақпарат ұсынуды және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шарт жасауы міндетті Сақтандыру қызметі туралы заңның 80-бабының 4-тармағының 3) және 5) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру есебін алушылар және Сақтандыру қызметі туралы заңның 80-бабының 3-тармағында көрсетілгендей ақпаратты жеткізушілер;
5) жауапты тұлға – ақпаратты қорғау құралдарын санкцияланбаған кіруден қорғауды және бақылауды қамтамасыз ететін Ұйымның және деректер базасын пайдаланушының қызметкері;
6) зиянды бағдарламалық қамтамасыз ету (компьютерлік вирустар, желілік зиянкестер және осыған ұқсас бағдарламалық қамтамасыз етулер) – өз көшірмесін жасау қабілеті бар (ішінара немесе түпнұсқамен толық түрде дәл келетін) және оларды деректер базасын пайдаланушының сұрауынсыз компьютер жүйесінің, желілердің әр түрлі объектілеріне және (немесе) ресурстарына енгізу қабілеті бар орындалатын код жиынтығы;
7) нақты уақыт режимі – сақтандыру шарты жасалған күннен кейінгі күні Нұр-Сүлтан қаласының уақытымен сағат 12.00 дейін келіп түсуді, ақпаратты өңдеуді және айырбастауды қамтамасыз ететін, сақтандыру есептерін қалыптастыру мен пайдаланудың ақпарат жүйесінің жұмыс режимі;

5. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 177 "Об утверждении Требований к деятельности организации по формированию и ведению базы данных" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4860) следующие изменения:
в Требования к деятельности организации по формированию и ведению базы данных, утвержденные указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В Требованиях используются основные понятия, установленные Законом о страховой деятельности, Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", а также следующие понятия:
1) администратор безопасности информационных систем (далее – администратор) – работник Организации и пользователя базы данных, обеспечивающий функционирование системы электронного получения и (или) передачи данных, реализацию мер по их защите, осуществляющий генерацию поступающей и (или) передаваемой информации с учетом ее функций и полномочий;
2) политика информационной безопасности – нормы и практические приемы, регулирующие управление, защиту и распределение информации ограниченного распространения;
3) аутентификация – подтверждение подлинности субъекта или объекта доступа путем определения соответствия предъявленных реквизитов доступа имеющимся в системе;
4) пользователь базы данных – поставщики информации, указанные в пункте 3 статьи 80 Закона о страховой деятельности и получатели страхового отчета, указанные в подпунктах 3) и 5) пункта 4 статьи 80 Закона о страховой деятельности, участвующие в информационной системе формирования и использования страховых отчетов и обязанные заключить договор о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов в соответствии с требованиями Закона;
5) ответственное лицо – работник Организации и пользователя базы данных, обеспечивающий функционирование и контроль средств защиты информации от несанкционированного доступа;
6) зловредное программное обеспечение (компьютерные вирусы, сетевые черви и аналогичное программное обеспечение) - совокупность выполняемого кода, способная создавать свои копии (частично или полностью совпадающие с оригиналом) и внедрять их в различные объекты и (или) ресурсы компьютерных систем, сетей без ведома пользователя базы данных;
7) режим реального времени – режим работы информационной системы формирования и использования страховых отчетов, обеспечивающий поступление, обработку и обмен информации до 12.00 часов времени города Нур-Султан дня, следующего за днем заключения договора страхования;

8) негізгі ақпарат – криптографиялық кілттер және электронды цифрлық қолтаңба кілттері;
9) оператор – қорғаныс жүйесін пайдалану арқылы хабарламаларды қабылдау, жинау, өңдеу, беру және қабылдауды тікелей жүзеге асыратын дерекқорды пайдаланушы қызметкер;
10) сақтандыру есептерін қалыптастырудың және пайдаланудың ақпараттық жүйесі – "Сақтандыру қызметі туралы Заңның 80-бабының 3-тармағында көрсетілгендей ақпаратты жеткізуші Ұйым іске асыруға арналған ақпаратты жеткізушілердің, ақпараттық процестердің сақтандыру есептерін алушылардың (дерекқор субъектісін қоспағанда) олардың бағдарламалық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі ақпараттық технологияларының, ақпараттық желілерінің құрал-жабдықтарының жиынтығы;
11) сақтандыру есептерін қалыптастырудың және пайдаланудың ақпараттық жүйесін қорғау жөніндегі шаралар – сақтандыру есептерін қалыптастырудың және пайдаланудың ақпараттық жүйесінің жұмыс істеу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар, оның ішінде белгіленген бағдарламалық қамтамасыз етуге кіруге бақылауды және тіркелген пайдаланушылардың өкілеттігін шектемейтін құралдарды беруді қамтамасыз ететін санкцияланбаған кіруден электронды құралдар мен компьютерлерді қорғайтын бағдарламалық-аппараттық қорғаныс;
12) сақтандырушы – уәкілетті органның тиісті лицензиясының негізінде сақтандыру шарттарын жасау және орындау бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалды;
13) сәйкестендіруші – бірегей дербес код және (немесе) жүйенің субъектісіне және (немесе) объектісіне берілген және жүйеге және (немесе) жүйе ресурстарына ретпен кіруге арналған есім;
14) сәйкестендіру – жүйеде бар сәйкестендірушілер тізбесінің жүйеге және (немесе) сәйкестендіруші жүйесінің ресурсына кіруге рұқсат алу үшін жасалған иелену немесе сәйкестікті белгілеу процесі;
15) уәкілетті орган – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";
3- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сақтандыру есептерін қалыптастыру үшін Сақтандыру қызметі туралы заңның 80-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген Ұйымның және ақпаратты жеткізушінің арасында ақпаратты ұсыну және (немесе) сақтандыру есептерін алу шарты жасалады.
Ақпаратты ұсыну және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шарттың мазмұнына қойылатын талаптар Сақтандыру қызметі туралы заңның 83-бабында белгіленеді.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Сақтандыру қызметі туралы Заңының 80-бабының 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сақтандыру есебін алушының лауазымдық міндеттеріне көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын жасау кіретін қызметкерлерінің және өздеріне берілген өкілеттіктеріне сәйкес сақтандырушының атынан және тапсырмасы бойынша сақтандыру шарттарын жасау жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асыратын тұлғалар сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін негізді түрде қолдану мақсатында Міндетті сақтандыру туралы Заңының 19-бабының 10-тармағында белгіленген деректер базасының субъектісіне берілген сынып (дерекқордың субъектісінде сақтандыру жағдайларының болуы және болмауы) туралы сақтандыру есебін қабылдайды.".

8) ключевая информация – криптографические ключи и ключи электронной цифровой подписи;
9) оператор – работник пользователя базы данных, непосредственно осуществляющий прием, сбор, обработку, передачу и получение информации с использованием системы защиты;
10) информационная система формирования и использования страховых отчетов – совокупность информационных технологий, информационных сетей и средств их программно-технического обеспечения, предназначенных для реализации Организацией, поставщиками информации, указанными в пункте 3 статьи 80 Закона о страховой деятельности, получателями страховых отчетов (за исключением субъекта базы данных) информационных процессов;
11) меры по защите информационной системы формирования и использования страховых отчетов – организационно-технические мероприятия, направленные на обеспечение безопасного функционирования информационной системы формирования и использования страховых отчетов, в том числе программно-аппаратная защита электронных средств и компьютеров от несанкционированного доступа, обеспечивающая контроль доступа к установленному программному обеспечению и информации, предоставляющая средства разграничения полномочий зарегистрированных пользователей;
12) страховщик – страховая организация, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие деятельность по заключению и исполнению договоров страхования на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа;
13) идентификатор – уникальные персональный код и (или) имя, присвоенные субъекту и (или) объекту системы, и предназначенные для регламентированного доступа в систему и (или) к ресурсам системы;
14) идентификация – процесс присвоения или определения соответствия предъявленного для получения доступа в систему и (или) к ресурсу системы идентификатора перечню идентификаторов, имеющихся в системе;
15) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для формирования страховых отчетов между Организацией и поставщиком информации, указанным в подпункте 1) пункта 3 статьи 80 Закона о страховой деятельности заключается договор о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов.
Требования к содержанию договора о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов устанавливаются статьей 83 Закона о страховой деятельности.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. В целях обоснованного применения размера страховой премии работники получателя страхового отчета, указанного в подпункте 1) пункта 3 статьи 80 Закона о страховой деятельности, в должностные обязанности которых входит заключение договоров обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств и лиц, осуществляющих посредническую деятельность по заключению договоров страхования от имени и по поручению страховщика в соответствии с предоставленными им полномочиями, получают страховой отчет о классе, присеваемом субъекту базы данных (наличие или отсутствие страховых случаев у субъекта базы данных), установленного пунктом 10 статьи 19 Закона об обязательном страховании.".

6. "Тікелей реттеуді жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 179 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4857 болып тіркелген, 2007 жылғы 5 қыркүйекте "Заң газеті" газетінде № 135(1164) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Тікелей реттеуді жүзеге асыру ережесінде:
1, 2, 2-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ереженің мақсаттары үшін Заңда көрсетілген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жауапты сақтандырушы – зардап шегуші деп танылған тұлғалардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне зиян келтіру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлғамен көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасқан сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы;
2) сақтандыру жағдайын реттеумен байланысты шығыстар – сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру төлемін жүзеге асыру бойынша, келтірілген зиян мөлшерін бағалау бойынша шығыстары, сондай-ақ сақтандыру жағдайының фактісін және мән-жайын анықтауға байланысты қосымша сараптамалар бойынша шығыстар. Бұл ретте қосымша сараптамалар бойынша шығыстар сақтандыру төлемі мөлшерінің он пайызынан аспайды;
3) тікелей сақтандырушы – зардап шегушімен көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасқан сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы;
4) уәкілетті орган - қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2. Тікелей реттеу мынадай барлық талаптар орындалған жағдайда жүзеге асырылады:
1) зардап шегушіде және зардап шегуші деп танылған тұлғалардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне зиян келтіру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлғада сақтандыру полисінің (қолданыстағы көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартының) болуы;
2) көлік оқиғасының Қазақстан Республикасының аумағында болуы;
3) көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығын лицензиясы бар Қазақстан Республикасының резиденттер-сақтандыру ұйымдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарында сақтандырылған болса;

6. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 179 "Об утверждении Правил осуществления прямого урегулирования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4857, опубликовано 5 сентября 2007 года в газете "Юридическая газета" № 135 (1338) следующие изменения:
в Правилах осуществления прямого урегулирования, утвержденных указанным постановлением:
пункты 1, 2 и 2-1 изложить в следующей редакции:
"1. Для целей Правил используются понятия, указанные в Законе, а также следующие понятия:
1) ответственный страховщик - страховая организация, филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, с которым у лица, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими, заключен договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;
2) расходы, связанные с урегулированием страхового случая – расходы страховой организации, филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, по осуществлению страховой выплаты, по определению размера причиненного вреда, а также расходы по дополнительным экспертизам, связанным с установлением факта и обстоятельств наступления страхового случая. При этом расходы по дополнительным экспертизам не превышают десяти процентов от размера страховой выплаты;
3) прямой страховщик - страховая организация, филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, с которым у потерпевшего заключен договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;
4) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций.
2. Прямое урегулирование осуществляется при соблюдении всех следующих условий:
1) наличие страхового полиса (действующего договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств) у потерпевшего и лица, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими;
2) совершение транспортного происшествия на территории Республики Казахстан;
3) гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств застрахована в страховых организациях - резидентах Республики Казахстан, филиалах страховых организаций-нерезидентах Республики Казахстан, имеющих лицензию на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств;

4) көлік оқиғасы екі және одан көп көлік құралдарының қатысуымен болған жағдайда.
2-1. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдары сақтандыру омбудсманның веб-сайтында тікелей реттеу бойынша ақпаратпен алмасу үшін сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының деректемелерін орналастырады.".
7. "Сақтандыру ұйымының сақтандыру, оның ішінде сақтандыру нарығына қатысушылармен өзара қарым-қатынастағы қызметін жүзеге асыруына, сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына қойылатын талаптарды, сақтандыру агентінің сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруға өкілеттіктерін, сондай-ақ сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасын және оқытуды жүргізудің тәртібіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы № 25 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6164 болып тіркелген, 2010 жылғы 30 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде 450-451(26294) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру, оның ішінде сақтандыру нарығының қатысушыларымен өзара қарым-қатынастағы қызметін жүзеге асыруына, сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына қойылатын және сақтандыру агентінің сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруға өкілеттіктеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасын және оқытуды жүргізудің тәртібіне қойылатын талаптарды бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру, оның ішінде сақтандыру нарығының қатысушыларымен өзара қарым-қатынастағы қызметін жүзеге асыруына, сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына қойылатын және сақтандыру агентінің сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруға өкілеттіктеріне қойылатын талаптар, сондай-ақ сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасын және оқытуды жүргізудің тәртібіне қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру ұйымының сақтандыру, оның ішінде сақтандыру нарығына қатысушылармен өзара қарым-қатынастағы қызметін жүзеге асыруына, сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына қойылатын талаптарда, сақтандыру агентінің сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруға өкілеттіктерінде, сондай-ақ сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасын және оқытуды жүргізудің тәртібіне қойылатын талаптарда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру, оның ішінде сақтандыру нарығының қатысушыларымен өзара қарым-қатынастағы қызметін жүзеге асыруына, сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына қойылатын және сақтандыру агентінің сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруға өкілеттіктеріне қойылатын талаптар, сондай-ақ сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасын және оқытуды жүргізудің тәртібіне қойылатын талаптар";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) совершение транспортного происшествия с участием двух и более транспортных средств.
2-1. Страховые организации, филиалы страховых организаций – нерезидентов Республики Казахстан, имеющие лицензию на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, могут размещать на веб-сайте страхового омбудсмана реквизиты страховой организации, филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан для обмена информацией по прямому урегулированию.".
7. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 25 "Об утверждении Требований к осуществлению страховой организацией страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, и полномочиям страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке, а также минимальной программы обучения страховых агентов и требований к порядку проведения обучения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6164, опубликовано 22 сентября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 249 (26310) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Требований к осуществлению страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, и полномочиям страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке, а также минимальной программы обучения страховых агентов и требований к порядку проведения обучения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Требования к осуществлению страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, и полномочиям страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке, а также минимальную программу обучения страховых агентов и требования к порядку проведения обучения (далее - Требования).";
в Требованиях к осуществлению страховой организацией страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, и полномочиям страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке, а также минимальной программы обучения страховых агентов и требований к порядку проведения обучения, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Требования к осуществлению страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, и полномочиям страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке, а также минимальная программа обучения страховых агентов и требования к порядку проведения обучения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру, оның ішінде сақтандыру нарығының қатысушыларымен өзара қарым-қатынастағы қызметін жүзеге асыруына, сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына қойылатын және сақтандыру агентінің сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруға өкілеттіктеріне қойылатын талаптар, сондай-ақ сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасын және оқытуды жүргізудің тәртібіне қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-1, 18 және 18-1-баптарына сәйкес сақтандыру шарттарын жасау және орындау кезінде, оның ішінде сақтандыру агенті сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының атынан және тапсырмасы бойынша сақтандыру шарттарын жасау бойынша делдалдық қызметті жүзеге асыру кезінде туындайтын процестерді реттеу мақсатында әзірленді.
Талаптарға сәйкес дербес деректерді жинау, өңдеу және қорғау 2013 жылғы 21 мамырдағы "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Осы Сақтандыру ұйымының сақтандыру, оның ішінде сақтандыру нарығының қатысушыларымен өзара қарым-қатынастағы қызметін жүзеге асыруына, сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына қойылатын және сақтандыру агентінің сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруға өкілеттіктеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасын және оқытуды жүргізудің тәртібіне қойылатын талаптарды реттейтін ережелері "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының аумағында сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.";
1-қосымшадағы жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру ұйымының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру ұйымы
филиалының сақтандыру, оның
ішінде сақтандыру нарығының
қатысушыларымен өзара қарым-
қатынастағы қызметін жүзеге
асыруына, сақтандыру ұйымы
мен сақтандыру агентінің
арасында жасалатын тапсырма
шартына қойылатын және
сақтандыру агентінің
сақтандыру нарығында
делдалдық қызметті жүзеге
асыруға өкілеттіктеріне
қойылатын талаптарға, сондай-
ақ сақтандыру агенттерін
оқытудың ең қысқа
бағдарламасын және оқытуды
жүргізудің тәртібіне қойылатын
талаптарға
1-қосымша";
2-қосымшадағы жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру ұйымының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру ұйымы
филиалының сақтандыру, оның
ішінде сақтандыру нарығының
қатысушыларымен өзара қарым-
қатынастағы қызметін жүзеге
асыруына, сақтандыру ұйымы
мен сақтандыру агентінің
арасында жасалатын тапсырма
шартына қойылатын және
сақтандыру агентінің
сақтандыру нарығында
делдалдық қызметті жүзеге
асыруға өкілеттіктеріне
қойылатын талаптарға, сондай-
ақ сақтандыру агенттерін
оқытудың ең қысқа
бағдарламасын және оқытуды
жүргізудің тәртібіне қойылатын
талаптарға
2-қосымша";
3-қосымшадағы жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру ұйымының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру ұйымы
филиалының сақтандыру, оның
ішінде сақтандыру нарығының
қатысушыларымен өзара қарым-
қатынастағы қызметін жүзеге
асыруына, сақтандыру ұйымы
мен сақтандыру агентінің
арасында жасалатын тапсырма
шартына қойылатын және
сақтандыру агентінің
сақтандыру нарығында
делдалдық қызметті жүзеге
асыруға өкілеттіктеріне
қойылатын талаптарға, сондай-
ақ сақтандыру агенттерін
оқытудың ең қысқа
бағдарламасын және оқытуды
жүргізудің тәртібіне қойылатын
талаптарға
3-қосымша";
4-қосымшадағы жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру ұйымының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру ұйымы
филиалының сақтандыру, оның
ішінде сақтандыру нарығының
қатысушыларымен өзара қарым-
қатынастағы қызметін жүзеге
асыруына, сақтандыру ұйымы
мен сақтандыру агентінің
арасында жасалатын тапсырма
шартына қойылатын және
сақтандыру агентінің
сақтандыру нарығында
делдалдық қызметті жүзеге
асыруға өкілеттіктеріне
қойылатын талаптарға, сондай-
ақ сақтандыру агенттерін
оқытудың ең қысқа
бағдарламасын және оқытуды
жүргізудің тәртібіне қойылатын
талаптарға
4-қосымша";
5-қосымшадағы жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру ұйымының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру ұйымы
филиалының сақтандыру, оның
ішінде сақтандыру нарығының
қатысушыларымен өзара қарым-
қатынастағы қызметін жүзеге
асыруына, сақтандыру ұйымы
мен сақтандыру агентінің
арасында жасалатын тапсырма
шартына қойылатын және
сақтандыру агентінің
сақтандыру нарығында
делдалдық қызметті жүзеге
асыруға өкілеттіктеріне
қойылатын талаптарға, сондай-
ақ сақтандыру агенттерін
оқытудың ең қысқа
бағдарламасын және оқытуды
жүргізудің тәртібіне қойылатын
талаптарға
5-қосымша";
6-қосымшадағы жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру ұйымының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру ұйымы
филиалының сақтандыру, оның
ішінде сақтандыру нарығының
қатысушыларымен өзара қарым-
қатынастағы қызметін жүзеге
асыруына, сақтандыру ұйымы
мен сақтандыру агентінің
арасында жасалатын тапсырма
шартына қойылатын және
сақтандыру агентінің
сақтандыру нарығында
делдалдық қызметті жүзеге
асыруға өкілеттіктеріне
қойылатын талаптарға, сондай-
ақ сақтандыру агенттерін
оқытудың ең қысқа
бағдарламасын және оқытуды
жүргізудің тәртібіне қойылатын
талаптарға
6-қосымша";
7-қосымшадағы жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру ұйымының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру ұйымы
филиалының сақтандыру, оның
ішінде сақтандыру нарығының
қатысушыларымен өзара қарым-
қатынастағы қызметін жүзеге
асыруына, сақтандыру ұйымы
мен сақтандыру агентінің
арасында жасалатын тапсырма
шартына қойылатын және
сақтандыру агентінің
сақтандыру нарығында
делдалдық қызметті жүзеге
асыруға өкілеттіктеріне
қойылатын талаптарға, сондай-
ақ сақтандыру агенттерін
оқытудың ең қысқа
бағдарламасын және оқытуды
жүргізудің тәртібіне қойылатын
талаптарға
7-қосымша".

"1. Настоящие Требования к осуществлению страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, и полномочиям страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке, а также минимальная программа обучения страховых агентов и требования к порядку проведения обучения (далее - Требования) разработаны в соответствии со статьями 11-1, 18 и 18-1 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее - Закон) в целях урегулирования процессов, возникающих при заключении и исполнении договоров страхования, в том числе при осуществлении страховым агентом посреднической деятельности по заключению договоров страхования от имени и по поручению страховой организации, филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан.
Сбор, обработка и защита персональных данных согласно Требованиям осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите".
Положения настоящих Требований, регулирующие порядок осуществления страховой организацией страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, и полномочиям страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке, а также минимальная программа обучения страховых агентов и требования к порядку проведения обучения, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность на территории Республики Казахстан, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".";
текст в правом верхнем углу в приложении 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1 к Требованиям к
осуществлению страховой
организацией, филиалом
страховой организации-нерезидента
Республики Казахстан
страховой деятельности, в том
числе во взаимоотношениях с
участниками страхового рынка,
к договору поручения,
заключаемому между страховой
организацией и страховым
агентом, и полномочиям
страхового агента на осуществление
посреднической деятельности на
страховом рынке, а также
минимальной программе
обучения страховых агентов и
требованиям к порядку
проведения обучения";
текст в правом верхнем углу приложения 2 изложить в следующей редакции:
"Приложение 2 к Требованиям к
осуществлению страховой
организацией, филиалом
страховой организации-нерезидента
Республики Казахстан
страховой деятельности, в том
числе во взаимоотношениях с
участниками страхового рынка,
к договору поручения,
заключаемому между страховой
организацией и страховым
агентом, и полномочиям
страхового агента на осуществление
посреднической деятельности на
страховом рынке, а также
минимальной программе
обучения страховых агентов и
требованиям к порядку
проведения обучения";
текст в правом верхнем углу приложения 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3 к Требованиям к
осуществлению страховой
организацией, филиалом
страховой организации-нерезидента
Республики Казахстан
страховой деятельности, в том
числе во взаимоотношениях с
участниками страхового рынка,
к договору поручения,
заключаемому между страховой
организацией и страховым
агентом, и полномочиям
страхового агента на осуществление
посреднической деятельности на
страховом рынке, а также
минимальной программе
обучения страховых агентов и
требованиям к порядку
проведения обучения";
текст в правом верхнем углу приложения 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4 к Требованиям к
осуществлению страховой
организацией, филиалом
страховой организации-нерезидента
Республики Казахстан
страховой деятельности, в том
числе во взаимоотношениях с
участниками страхового рынка,
к договору поручения,
заключаемому между страховой
организацией и страховым
агентом, и полномочиям
страхового агента на осуществление
посреднической деятельности на
страховом рынке, а также
минимальной программе
обучения страховых агентов и
требованиям к порядку
проведения обучения";
текст в правом верхнем углу приложения 5 изложить в следующей редакции:
"Приложение 5 к Требованиям к
осуществлению страховой
организацией, филиалом
страховой организации-нерезидента
Республики Казахстан
страховой деятельности, в том
числе во взаимоотношениях с
участниками страхового рынка,
к договору поручения,
заключаемому между страховой
организацией и страховым
агентом, и полномочиям
страхового агента на осуществление
посреднической деятельности на
страховом рынке, а также
минимальной программе
обучения страховых агентов и
требованиям к порядку
проведения обучения";
текст в правом верхнем углу приложения 6 изложить в следующей редакции:
"Приложение 6 к Требованиям к
осуществлению страховой
организацией, филиалом
страховой организации-нерезидента
Республики Казахстан
страховой деятельности, в том
числе во взаимоотношениях с
участниками страхового рынка,
к договору поручения,
заключаемому между страховой
организацией и страховым
агентом, и полномочиям
страхового агента на осуществление
посреднической деятельности на
страховом рынке, а также
минимальной программе
обучения страховых агентов и
требованиям к порядку
проведения обучения";
текст в правом верхнем углу приложения 7 изложить в следующей редакции:
"Приложение 7 к Требованиям к
осуществлению страховой
организацией, филиалом
страховой организации-нерезидента
Республики Казахстан
страховой деятельности, в том
числе во взаимоотношениях с
участниками страхового рынка,
к договору поручения,
заключаемому между страховой
организацией и страховым
агентом, и полномочиям
страхового агента на осуществление
посреднической деятельности на
страховом рынке, а также
минимальной программе
обучения страховых агентов и
требованиям к порядку
проведения обучения".

8. "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының кепілдік төлемдерін жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 30 сәуірдегі № 62 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6287 болып тіркелген, 2010 жылғы 31 қарашада "Егемен Қазақстан" газетінде № 506-512 (26355) жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының кепілдік төлемдерін жүзеге асыру ережесінде:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Қор) кепілдік төлемдерін жүзеге асыру ережесі Қордың Қор қатысушысы – мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының кредиторларына кепілдік төлемдерін жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Мәжбүрлеп таратылатын Қор қатысушысы – сақтандыру ұйымының кредиторларына кепілдік төлемдерін жүзеге асыру тәртібін реттейтін осы Ереженің талаптары уәкілетті орган оларға қатысты сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына (қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдары) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Сақтандыру қызметі туралы заң) және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып қолданылады".";
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) кредитор - Қор кепілдік беретін, сақтандыру жағдайы басталған кезде мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының міндетті сақтандыру шарты бойынша, таратылатын сақтандыру ұйымының, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша кепілдік төлем алуға құқығы бар сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) не сақтандыру шарты мен Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген сақтандырушы жауапкершілігінің көлемі шегінде келтірілген зиянды жәбірленушіге (зиянның өтелуіне құқығы бар адамға) өтеген және сақтандыру төлеміне құқық алған өзге де тұлға;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы (қатысушы-сақтандыру ұйымы) – Қормен қатысу шартын жасасқан және оның акционері болып табылатын сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

8. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2010 года № 62 "Об утверждении Правил осуществления гарантийных выплат Акционерным обществом "Фонд гарантирования страховых выплат" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6287, опубликовано 7 августа 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 206 (26267)) следующие изменения:
в Правилах осуществления гарантийных выплат Акционерным обществом "Фонд гарантирования страховых выплат", утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила осуществления гарантийных выплат Акционерным обществом "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее – Фонд) определяют порядок осуществления Фондом гарантийных выплат кредиторам принудительно ликвидируемой страховой организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан - участника Фонда.
Положения настоящих Правил, регулирующие порядок осуществления гарантийных выплат кредиторам принудительно ликвидируемой страховой организации - участника Фонда, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, в отношении которых принято уполномоченным органом решение о лишении лицензии на право осуществления страховой деятельности (принудительно прекращающие деятельность филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан), с учетом особенностей, предусмотренных законами Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности) и от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат".";
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) кредитор – страхователь (застрахованный, выгодоприобретатель), имеющий право на получение гарантийной выплаты по договору обязательного страхования принудительно ликвидируемой страховой организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан при наступлении страхового случая, по договору аннуитетного страхования ликвидируемой страховой организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, гарантируемому Фондом, либо иное лицо, возместившее потерпевшему (лицу, имеющему право на возмещение вреда) причиненный вред в пределах объема ответственности страховщика, установленного договором страхования и законодательными актами Республики Казахстан, и получившее право на страховую выплату;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) страховая организация, филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы гарантирования страховых выплат (страховая организация-участник), – страховая организация, филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, заключившие с Фондом договор участия;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:

"7) сақтандырудың міндетті түрлері бойынша кепілдік төлем – Сақтандыру қызметі туралы заңда көзделген жағдайларда, мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру шарты бойынша Қор "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 3 маусымдағы заңында (бұдан әрі - Заң) көзделген тәртіппен және талаптармен басталған сақтандыру жағдайлары бойынша сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) төлейтін ақша сомасы;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кредитор Заңның 15-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша кепілдік төлемін алу үшін Қорға өтініш берген жағдайда, кепілдік төлемін жүзеге асыру жөніндегі жазбаша өтінішке мынадай растайтын құжаттарды:
1) сақтандыру төлемін жүзеге асырудан не сақтандыру төлемін толық емес көлемде жүзеге асырудан заңсыз бас тартқан жағдайда сақтандыру ұйымы мен сақтанушы (сақтандырылушы) арасында жасалған бітімге келу келісімін, сақтандыру төлемін не сақтандыру төлемінің даулы бөлігін заңды күшіне енгені жөніндегі белгімен жүзеге асыру туралы соттың шешімін; не сот актісі болмаған жағдайда мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыру төлемінен бас тарту немесе оны ішінара жүзеге асыру туралы шешімін (бар болғанда), сондай-ақ жүзеге асырылған сақтандыру төлемінің көлемін растайтын төлем құжаттарын, сақтандыру жағдайының басталу фактісін және келтірілген зиян мөлшерін растайтын құжаттарды;
2) егер сақтандыру жағдайы қатысушы сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен (сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қатысушысы − Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалын лицензиядан айырған күннен) бастап мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыру портфелін табыстау күніне дейінгі кезеңде болған жағдайда - кредитор сақтандыру төлемін жүзеге асыру туралы талабын қойған кезде ұсынатын Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы немесе сақтандыру шартында көзделген құжаттарды, сондай-ақ болжамды сақтандыру төлемінің мөлшерін не оны жүзеге асырудан бас тарту себептерін көрсете отырып, осы талапты қарау қорытындылары бойынша таратылатын сақтандыру ұйымы уақытша әкімшілігінің (тарату комиссиясының) шешімін бар болған - қоса береді.
Растайтын құжаттар болмаған жағдайда, кредитор мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының тарату комиссиясына сақтандыру төлемін жүзеге асыру жөнінде өтініш (шағым) береді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7) гарантийная выплата по обязательным видам страхования – сумма денег, выплачиваемая Фондом в порядке и на условиях, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат" (далее - Закон) страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) по наступившим страховым случаям по договору страхования принудительно ликвидируемой страховой организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, в случаях, предусмотренных Законом  о страховой деятельности;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В случае обращения кредитора в Фонд для получения гарантийной выплаты по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 15 Закона, к письменному заявлению об осуществлении гарантийной выплаты прилагаются следующие подтверждающие документы:
1) в случае неправомерного отказа в осуществлении страховой выплаты либо осуществления страховой выплаты не в полном объеме - мировое соглашение, заключенное между страховой организацией и страхователем (застрахованным), утвержденное судом, либо решение суда об осуществлении страховой выплаты либо оспариваемой части страховой выплаты, с отметкой о вступлении в законную силу; либо в случае отсутствия судебных актов - решение принудительно ликвидируемой страховой организации об отказе или частичном осуществлении страховой выплаты (при наличии), а также платежные документы, подтверждающие объем осуществленной страховой выплаты, документы, подтверждающие факт наступления страхового случая и размер причиненного вреда;
2) в случае, если страховой случай произошел в период со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации - участника (со дня лишения филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан - участника лицензии на право осуществления страховой деятельности) до даты передачи страхового портфеля принудительно ликвидируемой страховой организации - документы, предусмотренные отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования, или договором страхования, предоставляемые кредитором при предъявлении требования об осуществлении страховой выплаты, а также при наличии - решение временной администрации (ликвидационной комиссии) ликвидируемой страховой организации по итогам рассмотрения данного требования с указанием размера предполагаемой страховой выплаты либо причин отказа в ее осуществлении.
В случае отсутствия подтверждающих документов кредитор обращается в ликвидационную комиссию с заявлением (претензией) об осуществлении страховой выплаты.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Осы Ереженің 6-тармағында көзделген жағдайда кредиторларға сақтандыру (кепілдік) төлемін жүзеге асыру үшін Қор қатысушы-мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымы туралы соттың шешімі заңды күшіне енген күнінен (сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қатысушысы − Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалын лицензиядан айырған күннен) бастап екі жұмыс күні ішінде тарату комиссиясынан жазбаша түрде сақтандыру шарты бойынша, оның ішінде осы шарттар бойынша есептелген және төленген сақтандыру сыйлықақының мөлшері туралы ақпаратты бере отырып, кредиторлар тізілімін сұратады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Егер қатысушы сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен (сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қатысушысы − Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалын лицензиядан айырған күннен) бастап мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыру портфелін табыстау күніне дейін Қор Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріндегі талаптарға сәйкес кредитордың талабын қабылдаған ішіндегі уақыт кезеңі аяқталғанға дейін сақтандыру жағдайының басталуына әкеліп соқтырған оқиғаның нәтижесінде кредитордың денсаулығы нашарласа (мүгедектік немесе мүгедектіктің ең жоғарғы тобы белгіленеді) не ол қайтыс болса, Қор кредитордан немесе оның мұрагерлерінен келіп түскен өтініштің және тиісті құжаттардың негізінде Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңнамалық актілерінде немесе сақтандыру шартында белгіленген тәртіппен және мерзімде кепілдік төлемінің сомасын қайта есептейді. Кепілдік төлемінің сомасын қайта есептеген кезде есепке бұрын төленген сомалар қабылданады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Қор және тарату комиссиясы қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңдық күшіне енген күнінен (сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қатысушысы − Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалын лицензиядан айырған күннен) бастап екі ай мерзімі өткеннен кейін мынадай мәліметтері:
1) кредиторлар деректері, кепілдік төлемінің мөлшері, сондай-ақ кепілдік төлемін жүзеге асыруға байланысты Қорға келтірілген шығыстар мөлшері көрсетілген кепілдік төлемін алған кредиторлар тізімі;
2) кредиторлар деректері көрсетілген кепілдік төлемін жүзеге асыруға бас тарту туралы шешімі қабылданған кредиторлар тізімі;

"7. Для осуществления страховой (гарантийной) выплаты кредиторам в случае, предусмотренном пунктом 6 настоящих Правил, Фонд в течение двух рабочих дней со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника (со дня лишения филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан - участника лицензии на право осуществления страховой деятельности), в письменном виде запрашивает от ликвидационной комиссии реестр кредиторов с предоставлением информации по договору страхования, в том числе о размере начисленной и уплаченной страховой премии по данным договорам.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Если до истечения периода времени со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации – участника (со дня лишения филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан - участника лицензии на право осуществления страховой деятельности) до даты передачи (приема) страхового портфеля принудительно ликвидируемой страховой организации, в течение которого Фонд согласно требованиям отдельных законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих обязательные виды страхования, принимает требования кредиторов, в результате события, приведшего к наступлению страхового случая, у кредитора наступит ухудшение здоровья (устанавливается инвалидность или более высокая группа инвалидности) либо смерть, то Фонд на основании поступившего от кредитора или его наследников заявления и соответствующих документов производит перерасчет суммы гарантийной выплаты в порядке и размере, установленными отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования, или договором страхования. При перерасчете суммы гарантийной выплаты принимаются в зачет ранее выплаченные суммы.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. После истечения двухмесячного срока со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника (со дня лишения филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан - участника лицензии на право осуществления страховой деятельности) Фонд и ликвидационная комиссия подписывают акт сверки, в котором отражают следующие сведения:
1) список кредиторов, получивших гарантийные выплаты с указанием их данных, размера гарантийной выплаты, а также размера расходов, понесенных Фондом в связи с осуществлением гарантийных выплат;
2) список кредиторов, в отношении которых было принято решение об отказе в осуществлении гарантийной выплаты с указанием их данных;

3) тарату комиссиясына қайтарылған сақтандыру істерінің тізімі қамтылған салыстырып тексеру актісіне қол қояды.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Қор кепілдік төлемін жүзеге асырған кредиторлардың құжаттары қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен (сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қатысушысы − Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалын лицензиядан айырған күннен) бастап Қорда үш жыл бойы сақталады.".
9. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қатысушылары - сақтандыру ұйымдарының міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесін, міндетті, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін, шартты міндеттемелерді қалыптастыру мен есепке алу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 387 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8329 болып тіркелген, 2013 жылғы 5 маусымда "Егемен Қазақстан" газетінде № 190-191 (27464-27465) жарияланған), мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қатысушылары - сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесін, міндетті, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін, шартты міндеттемелерді қалыптастыру мен есепке алу тәртібін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қатысушылары - сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесі, міндетті, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін, шартты міндеттемелерді қалыптастыру мен есепке алу тәртібі (бұдан әрі - Әдістеме) бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қатысушылары - сақтандыру ұйымдарының міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесінде, міндетті, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін, шартты міндеттемелерді қалыптастыру мен есепке алу тәртібінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қатысушылары - сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесі, міндетті, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін, шартты міндеттемелерді қалыптастыру мен есепке алу тәртібі";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

3) список страховых дел, возвращенных в ликвидационную комиссию.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Документы кредиторов, по которым Фондом были осуществлены гарантийные выплаты, хранятся в Фонде в течение трех лет со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника (со дня лишения филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан - участника лицензии на право осуществления страховой деятельности).".
9. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 387 "Об утверждении Методики расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядка и сроков уплаты обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов, порядка формирования и учета условных обязательств страховыми организациями - участниками Фонда гарантирования страховых выплат" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8329, опубликовано 5 июня 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 190-191 (27464-27465)) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Методики расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядка и сроков уплаты обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов, порядка формирования и учета условных обязательств страховыми организациями, филиалами страховых организаций-нерезидентами Республики Казахстан - участниками Фонда гарантирования страховых выплат";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Методику расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядок и сроки уплаты обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов, порядок формирования и учета условных обязательств страховыми организациями, филиалами страховых организаций-нерезидентами Республики Казахстан - участниками Фонда гарантирования страховых выплат (далее - Методика).";
в Методике расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядке и сроках уплаты обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов, порядке формирования и учета условных обязательств страховыми организациями - участниками Фонда гарантирования страховых выплат, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Методика расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядок и сроки уплаты обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов, порядок формирования и учета условных обязательств страховыми организациями, филиалами страховых организаций-нерезидентами Республики Казахстан - участниками Фонда гарантирования страховых выплат";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қатысушылары – сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесін, міндетті, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін, шартты міндеттемелерді қалыптастыру мен есепке алу тәртібі (бұдан әрі – Әдістеме) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорымен қатысу шарттарын жасасқан сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының (бұдан әрі – қатысушы сақтандыру ұйымдары) міндетті, қосымша жарналардың, шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеуді, міндетті, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін, шартты міндеттемелерді қалыптастыру және есептеу тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әдістеменің 2-тармағына сәйкес айқындалатын, "жалпы сақтандыру" саласында қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдары үшін міндетті жарна мөлшерлемесін Қор есептейді және ол есептелген сақтандыру сыйлықақыларының сомасынан кемінде 0,35 (нөл бүтін жүзден отыз бес) пайыз болады және есептелген сақтандыру сыйлықақыларының сомасынан 2 (екі) пайыздан артық болмайды.
Әдістеменің 2-тармағына сәйкес айқындалатын, "өмірді сақтандыру" саласында қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдары үшін міндетті жарна мөлшерлемесін Қор есептейді және есепті қаржы жылының басындағы сақтандырудың әрбір кепілдік берілген түрі бойынша сақтандыру резервтерінің мөлшері және өткен қаржы жылының басындағы осындай резервтердің мөлшері арасындағы оң айырманың 1 (бір) пайызынан аспайды.
Қатысу шарты жасалғаннан кейін бірінші рет Қорға төленуге тиісті "өмірді сақтандыру" саласында қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдары үшін міндетті жарна мөлшерлемесі есепті қаржы жылының басындағы сақтандырудың әрбір кепілдік берілген түрі бойынша сақтандыру резервтері сомасынан кемінде 0,71 (нөл бүтін жүзден жетпіс бір) пайыз болады.";
5, 6, 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қор Әдістеменің 4 және 4-1-тармақтарында көзделген ақпаратты алғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жоғарылату коэффициентін ескере отырып, Заңының 4-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес қаржы нарығын мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен (бұдан әрі - уәкілетті орган) келісім бойынша міндетті жарналар мөлшерлемесін есептейді, бекітеді және оны қатысушы сақтандыру ұйымдарына жібереді.
Қатысушы сақтандыру ұйымдары жасалған сақтандыру шарттарының саны, кепілдік берілген сақтандырудың әрбір түрі бойынша сақтандыру резервтерінің жалпы сомасы, сақтандыру сыйлықақылары мен сақтандыру төлемдерінің есептелген жалпы сомасы туралы дәйексіз (толық емес) ақпаратты берген жағдайда, Қор міндетті жарналар мөлшерлемесін түзетуді жүргізеді. Бұл ретте, міндетті жарналар мөлшерлемесі азайтылған жағдайда, Қор қатысушы сақтандыру ұйымдарының артық төлеген сомаларын олардың ағымдағы қаржы жылы үшін төлейтін болашақ жарналары есебіне есептейді. Міндетті жарналар мөлшерлемесі ұлғайтылған жағдайда, қатысушы сақтандыру ұйымдары Қорға Әдістеменің 7-тармағында көзделген мерзімде қосымша сомаларды төлейді.
Міндетті жарнаның негізгі мөлшерлемесі қатысушы сақтандыру ұйымының жиынтық (біріктірілген) балл мөлшеріне қарай тиісті жоғарылату коэффициентіне негізгі мөлшерлемені көбейту арқылы жеке ұлғайтылады. Жиынтық (біріктірілген) балл алдыңғы қаржы жылының қорытындылары бойынша қатысушы сақтандыру ұйымының қаржылық жай-күйінің көрсеткіштері бойынша айқындалады, оның ішінде мынандай көрсеткіштер ескеріледі:
таза сақтандыру сыйлықақыларының (қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде) меншікті капиталына қатынасы (резерв ретінде қабылданатын активтердің мөлшері);
сақтандыру сыйлықақыларының (қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде меншікті капиталына қатынасы (резерв ретінде қабылданатын активтердің мөлшері);
міндетті сақтандырудың кепілдік берілген түрінің сақтандыру ұйымының жиынтық сақтандыру портфеліндегі және жалпы нарықтағы үлесі;
сақтанушылардың сақтандыру шарттары бойынша берешегінің меншікті капиталға қатынасы (резерв ретінде қабылданатын активтердің мөлшері);
төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін (Тмн) және өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін (Өжан) орындау;
активтердің жеткіліктілік нормативін (АЖН) орындау;
шығындылықты сипаттайтын коэффициенттер (аралас коэффициент);
іс жүргізуге арналған шығыстардың (комиссиялық сыйақылар мен әкімшілік шығыстар) сақтандыру сыйлықақыларына қатынасы.
Жоғарылату коэффициентінің, жиынтық (біріктірілген) балл мен қаржылық жай-күй көрсеткіштерінің мөлшерлерін Қордың директорлар кеңесі белгілейді.

"Методика расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядок и сроки уплаты обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов, порядок формирования и учета условных обязательств страховыми организациями, филиалами страховых организаций-нерезидентами Республики Казахстан - участниками Фонда гарантирования страховых выплат (далее – Методика) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат" (далее - Закон) и определяют методику расчета ставки обязательных, дополнительных взносов, условных обязательств, порядок и сроки уплаты обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов, а также порядок формирования и учета условных обязательств страховыми организациями, филиалами страховых организаций-нерезидентами Республики Казахстан, заключившими с Фондом гарантирования страховых выплат договор участия (далее – страховые организации - участники).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Ставка обязательного взноса для страховых организаций, филиалов страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в отрасли "общее страхование", определяемая в соответствии с пунктом 2 Методики, рассчитывается Фондом и составляет не менее 0,35 (ноль целых тридцать пять сотых) процента от суммы начисленных страховых премий и не более 2 (двух) процентов от суммы начисленных страховых премий.
Ставка обязательного взноса для страховых организаций, филиалов страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в отрасли "страхование жизни", определяемая в соответствии с пунктом 2 Методики, рассчитывается Фондом и составляет не более 1 (одного) процента от положительной разницы между размером страховых резервов по каждому гарантируемому виду страхования на начало отчетного финансового года и размером таких резервов на начало предыдущего финансового года.
Ставка обязательного взноса для страховых организаций, филиалов страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в отрасли "страхование жизни", подлежащего уплате в Фонд впервые после заключения договора участия, составляет не более 0,71 (ноль целых семьдесят одной сотой) процента от суммы страховых резервов по каждому гарантируемому виду страхования на начало отчетного финансового года.";
пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. После получения информации, предусмотренной пунктами 4 и 4-1 Методики, Фонд в течение 30 (тридцати) календарных дней рассчитывает, утверждает ставку обязательных взносов по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 4 Закона с учетом повышающего коэффициента и доводит ее до сведения страховых организаций - участников.
В случае представления страховыми организациями-участниками недостоверной (неполной) информации о количестве заключенных договоров страхования, общей сумме страховых резервов по каждому гарантируемому виду страхования, общей начисленной сумме страховых премий и страховых выплат Фонд производит корректировку ставки обязательных взносов. При этом в случае уменьшения ставки обязательных взносов Фонд зачисляет излишне уплаченные страховыми организациями-участниками суммы в счет уплаты ими будущих взносов за текущий финансовый год. В случае увеличения ставки обязательных взносов страховые организации-участники уплачивают Фонду дополнительные суммы в срок, предусмотренный пунктом 7 Методики.
Базовая ставка обязательного взноса индивидуально увеличивается путем умножения базовой ставки на соответствующий повышающий коэффициент в зависимости от совокупного (агрегированного) балла страховой организации - участника. Совокупный (агрегированный) балл определяется по показателям финансового состояния страховой организации - участника по итогам предыдущего финансового года, в том числе учитывает следующие показатели:
отношение чистых страховых премий (без учета доли перестраховщика) к собственному капиталу (размеру активов, принимаемых в качестве резерва);
отношение страховых премий (с учетом доли перестраховщика) к собственному капиталу (размеру активов, принимаемых в качестве резерва);
доля гарантируемого вида обязательного страхования в совокупном страховом портфеле страховой организации, и в целом на рынке;
отношение задолженности страхователей по договорам страхования к собственному капиталу (размеру активов, принимаемых в качестве резерва);
выполнение норматива достаточности маржи платежеспособности (Нмп) и норматива достаточности высоколиквидных активов (Нва);
выполнение норматива достаточности активов (НДА);
коэффициенты, характеризующие убыточность (комбинированный коэффициент);
отношение расходов на ведение дела (комиссионные вознаграждения и административные расходы) к страховым премиям.
Размеры повышающего коэффициента, совокупного (агрегированного) балла и показателей финансового состояния устанавливаются советом директоров Фонда.

6. "Жалпы сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын қатысушы сақтандыру ұйымы міндетті жарна сомасын кепілдік берілетін сақтандырудың әрбір түрі бойынша есепті тоқсан ішінде есептелген сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының сомасына (сақтандыру шарттары мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда сақтанушыларға қайтарылған (қайтаруға тиісті) сақтандыру сыйлықақыларын шегере отырып) көбейту арқылы есепті тоқсаннан кейінгі айдың бірі күнгі жағдай бойынша тоқсан сайын дербес есептейді.
"Өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын қатысушы сақтандыру ұйымы міндетті жарна сомасын есепті қаржы жылының басындағы кепілдік берілетін сақтандырудың әрбір түрі бойынша сақтандыру резервтерінің мөлшері мен осындай резервтердің өткен қаржы жылының басындағы мөлшері арасындағы оң айырмаға көбейту арқылы жыл сайын дербес есептейді.
Қатысу шарты жасалғаннан кейін бірінші рет Қорға төленуге тиісті "өмірді сақтандыру" саласында қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдары үшін міндетті жарна мөлшерлемесін есептеу міндетті жарна мөлшерлемесін есепті қаржы жылының басындағы сақтандырудың әрбір кепілдік берілген түрі бойынша сақтандыру резервтерінің сомасына көбейту арқылы дербес жүргізіледі.
7. Міндетті жарналарды төлеуді "жалпы сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын қатысушы сақтандыру ұйымдары Қордың "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын есепке алу үшін ашылған Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктегі "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын есепке алу үшін ашылған шотына есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей әрбір тоқсанның қорытындылары бойынша дербес жүргізеді.
"Өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын қатысушы сақтандыру ұйымдары міндетті жарналарды төлеуді міндетті жарналардың мөлшерлемесін бекіткен күннен соң күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей қаржы жылының қорытындысы бойынша Қордың Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктегі "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын есепке алу үшін ашылған шотына дербес жүргізеді.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қор Әдістеменің 4-тармағында көзделген ақпаратты алғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес уәкілетті органмен келісу бойынша қосымша жарналардың мөлшерлемесін есептейді, бекітеді және оны қатысушы сақтандыру ұйымдарына жазбаша түрде жібереді.
Қатысушы сақтандыру ұйымдары жасалған сақтандыру шарттарының саны, сақтандыру сыйлықақылары мен сақтандыру төлемдерінің есептелген жалпы сомасы туралы дәйексіз (толық емес) ақпаратты берген жағдайда, Қор қосымша жарналардың мөлшерлемесіне түзету жүргізеді. Қосымша жарналар мөлшерлемесі азайған жағдайда, Қор тараптардың келісімі бойынша қатысушы сақтандыру ұйымдары артық төлеген соманы ағымдағы қаржы жылы үшін болашақ жарналарды төлеу есебіне есептейді немесе артық төленген сомаларды сақтандыру ұйымдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қайтарады. Қосымша жарналар мөлшерлемесі өскен жағдайда, қатысушы сақтандыру ұйымдары Әдістеменің 7-тармағында көзделген мерзімде Қорға қосымша есептелген сомаларды төлейді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

6. Расчет суммы обязательного взноса производится страховой организацией-участником, осуществляющей деятельность в отрасли "общее страхование", самостоятельно ежеквартально путем умножения ставки обязательного взноса на сумму начисленных в течение отчетного квартала страховых премий по договорам страхования (за минусом возвращенных (подлежащих возврату) страховых премий страхователям в случае досрочного расторжения договора страхования) по каждому гарантируемому виду страхования, по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным кварталом.
Расчет суммы обязательного взноса производится страховой организацией-участником, осуществляющей деятельность в отрасли "страхование жизни", самостоятельно ежегодно путем умножения ставки обязательного взноса на положительную разницу между размером страховых резервов по каждому гарантируемому виду страхования на начало отчетного финансового года и размером таких резервов на начало предыдущего финансового года.
Расчет суммы обязательного взноса для страховых организаций, филиалов страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в отрасли "страхование жизни", подлежащего уплате в Фонд впервые после заключения договора участия, производится самостоятельно путем умножения ставки обязательного взноса на сумму страховых резервов по каждому гарантируемому виду страхования на начало отчетного финансового года.
7. Уплата обязательных взносов производится страховыми организациями-участниками, осуществляющими деятельность в отрасли "общее страхование", самостоятельно на счет Фонда в банке второго уровня Республики Казахстан, открытый для учета средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование", по итогам каждого квартала не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Уплата обязательных взносов производится страховыми организациями-участниками, осуществляющими деятельность в отрасли "страхование жизни", самостоятельно на счет Фонда в банке второго уровня Республики Казахстан, открытый для учета средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни", по итогам финансового года не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней после даты утверждения ставки обязательных взносов.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. После получения информации, предусмотренной пунктом 4 Методики, Фонд в течение 30 (тридцати) календарных дней рассчитывает, утверждает ставку дополнительных взносов по согласованию с уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат" и доводит ее до сведения страховых организаций - участников в письменном виде.
В случаях установления фактов представления страховыми организациями - участниками недостоверной (неполной) информации о количестве заключенных договоров страхования, общей начисленной сумме страховых премий и страховых выплат Фонд производит корректировку ставки дополнительных взносов. В случае уменьшения ставки дополнительных взносов Фонд по соглашению сторон зачисляет излишне уплаченные страховыми организациями - участниками суммы в счет уплаты ими будущих взносов за текущий финансовый год или возвращает излишне уплаченные суммы в страховые организации, филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан. В случае увеличения ставки дополнительных взносов страховые организации - участники уплачивают Фонду доначисленные суммы в срок, предусмотренный пунктом 7 Методики.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Қатысушы сақтандыру ұйымдары әрбір тоқсанның қорытындылары бойынша есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей зиянды өтеу резервінің қаражатын есепке алу үшін ашылған Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкіндегі Қордың шотына қосымша жарналарды дербес төлейді.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Әдістеменің 17-тармағына сәйкес айқындалатын "жалпы сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын қатысушы сақтандыру ұйымдары қалыптастыруға жататын шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін Қор есептейді және өткен қаржы жылындағы кепілдік берілетін сақтандырудың әрбір түрі бойынша есептелген сақтандыру сыйлықақылары жалпы сомасының кемінде 1 (бір) пайызын құрайды және 4 (төрт) пайыздан аспайды.
Әдістеменің 17-тармағына сәйкес айқындалатын "өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын қатысушы сақтандыру ұйымдары қалыптастыруға жататын шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін Қор есептейді және есепті қаржы жылының басындағы кепілдік берілетін сақтандырудың әрбір түрі бойынша сақтандыру резервтерінің мөлшері мен осындай резервтердің өткен қаржы жылының басындағы мөлшері арасындағы оң айырманың 4 (төрт) пайызынан аспайды.
Қатысу шарты жасалғаннан кейін бірінші рет қалыптастырылуға тиісті "өмірді сақтандыру" саласында қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдары үшін шартты міндеттелердің мөлшерлемесі есепті қаржы жылының басындағы сақтандырудың әрбір кепілдік берілген түрі бойынша сақтандыру резервтері сомасынан кемінде 4 (төрт) пайыз болады.".
11. "Түзету коэффициентін қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 27 мамырдағы № 92 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11651 болып тіркелген, 2015 жылғы 29 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Түзету коэффициентін қолдану қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Түзету коэффициентін қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 7 ақпандағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шарты (бұдан әрі - міндетті сақтандыру шарты) бойынша төленуге жататын сақтандыру сыйлықақысын есептеу кезінде түзету коэффициентін қолдану тәртібін белгілейді.
Қазақстан Республикасының резидент-сақтандыру ұйымына қатысты қолданылатын Қағидалардың талаптары Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының Қазақстан Республикасының аумағында ашылған филиалдарына қолданылады.".

"14. Уплата дополнительных взносов производится страховыми организациями - участниками самостоятельно на счет Фонда в банке второго уровня Республики Казахстан, открытый для учета средств резерва возмещения вреда, по итогам каждого квартала не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Ставка условных обязательств, подлежащих формированию страховой организацией-участником, осуществляющей деятельность в отрасли "общее страхование", определяемая в соответствии с пунктом 17 Методики, рассчитывается Фондом и составляет не менее 1 (одного) процента и не более 4 (четырех) процентов от общей суммы начисленных страховых премий по каждому гарантируемому виду страхования за истекший финансовый год.
Ставка условных обязательств, подлежащих формированию страховой организацией-участником, осуществляющей деятельность в отрасли "страхование жизни", определяемая в соответствии с пунктом 17 Методики, рассчитывается Фондом и составляет не более 4 (четырех) процентов от положительной разницы между размером страховых резервов по каждому гарантируемому виду страхования на начало отчетного финансового года и размером таких резервов на начало предыдущего финансового года.
Ставка условных обязательств для страховых организаций, филиалов страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в отрасли "страхование жизни", подлежащих формированию впервые после заключения договора участия, составляет не более 4 (четырех) процентов от суммы страховых резервов по каждому гарантируемому виду страхования на начало финансового года.".
11. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 92 "Об утверждении Правил применения поправочного коэффициента" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11651, опубликовано 29 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
в Правилах применения поправочного коэффициента, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила применения поправочного коэффициента (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (далее - Закон) и устанавливают порядок применения поправочного коэффициента при расчете страховой премии, подлежащей уплате по договору обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей (далее - договор обязательного страхования).
Требования Правил, применяемые по отношению к страховой организации-резиденту Республики Казахстан, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан.".

12. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 240 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13056 болып тіркелген, 2015 жылғы 5 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйеде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоса беріліп отырған Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидалары;";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалардың сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қатысты қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына қолданылады.".

12. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 240 "Об утверждении Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13056, опубликовано 5 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.";
в Правилах расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" и определяют порядок расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Требования настоящих Правил, применяемые по отношению к страховым (перестраховочным) организациям, распространяются на филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.".

13. "Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 14 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13460 болып тіркелген, 2016 жылғы 11 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйеде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін айқындау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтандырушы – уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде сақтандыру шарттарын жасау және орындау бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы;
2) түпнұсқалық жиынтықтаушы бұйым - көлік құралын дайындаушы тексерген және сертификаттаған түпнұсқалық автомобиль жиынтықтаушы бұйым (бөлшек, торап, агрегат, материал);
3) түпнұсқалық жиынтықтаушы бұйымның баламасы - түпнұсқалық жиынтықтаушы бұйымға ұқсас немесе өзінің өлшемдері бойынша сәйкес келетін автомобиль жиынтықтаушы бұйымы (бөлшек, торап, агрегат, материал).";
1-қосымша Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
14. "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтанушыға (сақтандырылушыға) берілетін сыныпты "бонус-малус" жүйесі бойынша есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 140 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13928 болып тіркелген, 2016 жылғы 29 шілдеде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтанушыға (сақтандырылушыға) берілетін сыныпты "бонус-малус" жүйесі бойынша есептеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтанушыға (сақтандырылушыға) берілетін сыныпты "бонус-малус" жүйесі бойынша есептеу қағидалары "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 1 шілдедегі Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді) және көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтанушыға (сақтандырылушыға) берілетін сыныпты "бонус-малус" жүйесі бойынша есептеу тәртібін айқындайды.
"Осы Қағидалардың мақсаты үшін мынадай ұғым пайдаланылады:
сақтандырушы – сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы.".

13. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 14 "Об утверждении Правил определения размера вреда, причиненного транспортному средству" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13460, опубликовано 11 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах определения размера вреда, причиненного транспортному средству, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"1) страховщик – страховая организация, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан осуществляющие деятельность по заключению и исполнению договоров страхования на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа;
2) оригинальное комплектующее изделие - оригинальное автомобильное комплектующее изделие (деталь, узел, агрегат, материал), проверенное и сертифицированное изготовителем транспортного средства;
3) аналог оригинального комплектующего изделия - автомобильное комплектующее изделие (деталь, узел, агрегат, материал), идентичное или соответствующее по своим параметрам оригинальному комплектующему изделию.".
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню.
14. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 140 "Об утверждении Правил расчета класса по системе "бонус-малус", присваиваемого страхователю (застрахованному) по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13928, опубликовано 29 июля 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
в Правилах расчета класса по системе "бонус-малус", присваиваемого страхователю (застрахованному) по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила расчета класса по системе "бонус-малус", присваиваемого страхователю (застрахованному) по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, разработаны в соответствии Законом Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (далее - Закон) и определяют порядок расчета класса по системе "бонус-малус", присваиваемого страхователю (застрахованному) по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств.
Для целей настоящих Правил используется следующее понятие:
страховщик – страховая организация, филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан.".

15. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды белгілеу, сондай-ақ Ерте ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын мақұлдау қағидаларын және Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 сәуірдегі № 75 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16944 болып тіркелген, 2018 жылғы 6 маусымда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды белгілеу, сондай-ақ Ерте ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын мақұлдау қағидаларын және Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды айқындау әдістемесін бекіту туралы";
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды айқындамау әдістемесі.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін мынадай факторлар белгіленсін:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативін төмендету;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының жоғары өтімді активтерінің жеткіліктілігі нормативін төмендету.";
1-қосымшаға сәйкес Ерте ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын мақұлдау қағидалары Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды айқындау әдістемесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды айқындау әдістемесі.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

15. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 апреля 2018 года № 75 "Об установлении факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации и страховой группы, а также утверждении Правил одобрения плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования, и Методики определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16944, опубликовано 6 июня 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан), следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об установлении факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации, страховой группы и филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, а также утверждении Правил одобрения плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования, и Методики определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы) и филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) Методику определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы) и филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Установить следующие факторы, влияющие на ухудшение финансового положения филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан:
1) снижение норматива достаточности маржи платежеспособности филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан;
2) снижение норматива достаточности высоколиквидных активов филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан.";
Правила одобрения плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования, согласно приложению 1, изложить в редакции согласно приложению 5 к Перечню;
в Методике определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), утвержденной указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Методика определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы) и филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды айқындау әдістемесі "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді";
мынадай редакциядағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау мынадай әдістеме бойынша жүзеге асырылады:
1) резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткіліктілік нормативін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциалдық нормативтері және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілейтін қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің ең төменгі мәнінен асатын төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің деңгейін 0,1 тармаққа төмендету;
2) резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткіліктілік нормативін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциалдық нормативтері және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілейтін қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативінің ең төменгі мәнінен асатын төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің деңгейін 0,2 тармаққа төмендету.".
16. "Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-тыйым салынған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 200 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17398 болып тіркелген, 2018 жылғы 04 қазанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының бейрезидент-тыйым салынған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тізілімін жүргізу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящая Методика определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы) и филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон).";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Определение факторов, влияющих на ухудшение финансового положения филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, осуществляется по следующей методике:
1) снижение норматива достаточности маржи платежеспособности ниже уровня, превышающего минимальное значение норматива достаточности маржи платежеспособности, установленное нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, устанавливающим нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты, на 0,1 пункта;
2) снижение норматива достаточности высоколиквидных активов ниже уровня, превышающего минимальное значение норматива достаточности высоколиквидных активов, установленное нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, устанавливающим нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты, на 0,2 пункта.".
16. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 200 "Об утверждении Правил ведения реестра запрещенных страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17398, опубликовано 04 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах ведения реестра запрещенных страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Тізілім Қазақстан Республикасының резидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының тізілімге енгізілген қайта сақтандырушыларға сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға беру мүмкіндігін алып тастау мақсатында қалыптастырылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Уәкілетті орган қайта сақтандырушыларды тізілімге қосу туралы шешімді:
1) дербес;
2) Қазақстан Республикасының резидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының жазбаша өтініші негізінде қабылдайды.
Қазақстан Республикасының резидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының жазбаша өтінішіне тізілімге қосу үшін негіздемелер болып табылатын фактілердің бар екенін растайтын мәліметтер қоса беріледі.".
17. Қайта сақтандыру жөніндегі қызметті, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметін жүзеге асыру қағидалары мен ерекшеліктерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 203 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17460 болып тіркелді, 2018 жылғы 17 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қайта сақтандыру жөніндегі қызметті, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметін жүзеге асыру қағидалары мен ерекшеліктерінде:
2-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) қол қою парағы - сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы өзі қайта сақтандыруға қабылдайтын тәуекелдің үлесін көрсете отырып, белгі (қол және (немесе) мөртабан) жүргізетін қайта сақтандыру слипіне қосымша ретінде ресімдейтін құжат. Қол қою парағы ол ресімделген жағдайда, қайта сақтандыру слипінің ажырамас бөлігі болып табылады;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының комиссиясы - қайта сақтанушы (цедент) сақтандыру брокеріне, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалына соңғының нысандарды (тәуекелдерді) қайта сақтандыруға бергені үшін төленетін сыйақы;";
3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы қайта сақтандыру шартын құжатпен ресімдеу және оған қол қою тәртібін көздейтін ішкі қағидалар мен рәсімдердің болуын, оның ішінде Қағидаларда көзделген жағдайларды қоспағанда, мерзімдері мен уәкілетті адамдарды айқындауды қамтамасыз етеді.

"3. Реестр формируется в целях исключения возможности передачи страховыми (перестраховочными) организациями-резидентами Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан страховых рисков в перестрахование перестраховщикам, включенным в реестр.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Уполномоченный орган принимает решение о включении перестраховщиков в реестр:
1) самостоятельно;
2) на основании письменного обращения страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
К письменному обращению страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан прилагаются сведения, подтверждающие наличие фактов, являющихся основаниями для включения в реестр.".
17. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 203 "Об утверждении Правил и особенностей осуществления деятельности по перестрахованию, а также страхового (перестраховочного) пула" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17460, опубликовано 17 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах и особенностей осуществления деятельности по перестрахованию, а также страхового (перестраховочного) пула, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) подписной лист – документ, оформляемый страховым брокером, филиалом страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в качестве приложения к перестраховочному слипу, на котором перестраховщик производит отметку (подпись и (или) штамп) с указанием доли риска, принимаемого им на перестрахование. Подписной лист, в случае его оформления, является неотъемлемой частью перестраховочного слипа;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) комиссия страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан – вознаграждение, уплачиваемое перестрахователем (цедентом) страховому брокеру, филиалу страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан за передачу последним объектов (рисков) в перестрахование;";
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Страховая (перестраховочная) организация, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан обеспечивают наличие внутренних правил и процедур, предусматривающих порядок документального оформления и подписания договора перестрахования, в том числе определение сроков и уполномоченных лиц, за исключением случаев, предусмотренных Правилами.

4. Қазақстан Республикасының бейрезидент-қайта сақтандыру ұйымымен қайта сақтандыру шарты жасалған кезде Қазақстан Республикасының резидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалында (бұдан әрі - қайта сақтандыру шартының қайта сақтанушысы (цедент) қайта сақтандыру шартының (барлық қосымшаларды қоса алғанда) болуы қамтамасыз етіледі, онда қол қоятын адамының тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), сондай-ақ лауазымы міндетті түрде көрсетіле отырып тәуекелдерді орналастыруға қатысатын барлық қайта сақтандырушылардың не тәуекелдің неғұрлым көп үлесін қабылдайтын қайта сақтандырушының (жетекші қайта сақтандырушының) қолдары болуы тиіс.
Қайта сақтанушыда (цедентте) қайта сақтандыру шартының болуы сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға беру Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің қатысуынсыз Қазақстан Республикасының резидент-сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының делдалдығы арқылы не қаржы ұйымдарының қызметін реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) лицензиясы негізінде сақтандыру брокерінің қызметін Қазақстан Республикасының аумағында еншілес ұйымы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері арқылы қайта сақтандыру ковернотын ресімдеу не қол қою парағымен қайта сақтандыру слипін ресімдеу арқылы жүзеге асырылған жағдайларда міндетті емес.
Қазақстан Республикасының резидент-сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы сақтандыру тәуекелдерін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің делдалдығы арқылы қайта сақтандыруға беру процесіне қатысқан жағдайда, Қазақстан Республикасының резидент-сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы қайта сақтандыру коверноты мазмұнының қайта сақтандыру шартына және (немесе) қайта сақтандыру слипіне сәйкестігін салыстырып тексеруді қамтамасыз етеді.
Жасалған қайта сақтандыру шарты (қайта сақтандыру слипі) мен қайта сақтандыру коверноты талаптарының арасында қайшылықтар болған жағдайда, қайта сақтандыру шартының (қайта сақтандыру слипінің) талаптары қабылданады.
5. Қайта сақтандыру шартын жасауды растау ретінде қайта сақтанушыда (цедентте) қайта сақтандыру шартының (қайта сақтандыру слипінің және (немесе) қол қойылған парағының), қайта сақтандыру ковернотасының электрондық немесе сканерленген көшірмелерінің болуына осы көшірмелерді қайта сақтандыру ұйымының немесе уәкілетті орган лицензиясының негізінде сақтандыру брокерінің қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын еншілес ұйымы бар Қазақстан Республикасының бейрезиденті сақтандыру брокерінің интернет-ресурсының домендік аты бар электрондық адрестен алған жағдайда рұқсат етіледі.
Тәуекелдерді сақтандыру брокерінің (сақтандыру брокерлерінің), Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының (Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-сақтандыру брокерлері филиалдарының) делдалдығы арқылы қайта сақтандыруға берген кезде, қайта сақтандыру шартын (қайта сақтандыру слипін және (немесе) қол қою парағын) жасауды растау ретінде қайта сақтанушыда (цедентте) қайта сақтандыру шартының электрондық немесе сканерленген көшірмесінің және Exchange-Lloyd's немесе Placіng Platform Lіmіted сақтандыру нарығының қатысушылары арасында ақпаратпен (хабарламалармен) алмасудың ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі - ақпаратпен алмасу жүйелері) осы жүйелерде авторизацияланған Standard & Poor's рейтинг агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе Moody's Іnvestors Servіce, Fіtch, A.M. Best агенттіктерінің халықаралық шәкілі бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық сақтандыру (қайта сақтандыру) брокерлерінен немесе олардың еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) брокерлерінен алынған электрондық үзінді-көшірменің болуына рұқсат етіледі. Бұл ретте қайта сақтандыру шартының (қайта сақтандыру слипінің) электрондық үзінді-көшірмесі және электрондық немесе сканерленген көшірмесі қайта сақтанушыға (цедентке) қайта сақтандыру ұйымының немесе ақпарат алмасу жүйелерінде авторизацияланған Standard & Poor's рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе Moody's Іnvestors Servіce, Fіtch, A.M. Best агенттіктерінің халықаралық шәкілі бойынша осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық сақтандыру (қайта сақтандыру) брокерінің немесе оның еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) брокерлерінің интернет-ресурсының домендік аты бар электрондық мекенжайдан жіберіледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4. При заключении договора перестрахования с перестраховочной организацией-нерезидентом Республики Казахстан обеспечивается наличие у страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (далее - перестрахователь (цедент) договора перестрахования (включая все приложения), который содержит подписи всех перестраховщиков, принимающих участие в размещении рисков либо перестраховщика, принимающего наибольшую долю риска (лидирующего перестраховщика), с обязательным указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии), а также должности подписывающего лица.
Наличие у перестрахователя (цедента) договора перестрахования необязательно в случаях, когда передача страховых рисков в перестрахование осуществляется через посредничество страхового брокера-резидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан без участия страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан либо через страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, имеющего на территории Республики Казахстан дочернюю организацию, осуществляющую деятельность страхового брокера на основании лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору за деятельностью финансовых организаций (далее – уполномоченный орган), путем оформления перестраховочной коверноты либо перестраховочного слипа с подписным листом.
В случае участия страхового брокера-резидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в процессе передачи страховых рисков в перестрахование через посредничество страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страховой брокер-резидент Республики Казахстан, филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан обеспечивают сверку соответствия содержания перестраховочной коверноты договору перестрахования и (или) перестраховочному слипу.
В случае наличия противоречий между условиями заключенного договора перестрахования (перестраховочного слипа) и перестраховочной коверноты принимаются условия договора перестрахования (перестраховочного слипа).
5. В качестве подтверждения заключения договора перестрахования допускается наличие у перестрахователя (цедента) электронных или сканированных копий договора перестрахования (перестраховочного слипа и (или) подписного листа), перестраховочной коверноты, в случае получения данных копий с электронного адреса, содержащего доменное имя интернет-ресурса перестраховочной организации или страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, имеющего на территории Республики Казахстан дочернюю организацию, осуществляющую деятельность страхового брокера на основании лицензии уполномоченного органа.
При передаче рисков на перестрахование через посредничество страхового брокера (страховых брокеров), филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан (филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан), в качестве подтверждения заключения договора перестрахования (перестраховочного слипа и (или) подписного листа) допускается наличие у перестрахователя (цедента) электронной или сканированной копии договора перестрахования и электронной выписки из информационных систем обмена информацией (сообщениями) между участниками страхового рынка Exchange-Lloyd's или Placing Platform Limited (далее – системы обмена информацией), полученных от авторизованных в данных системах международных страховых (перестраховочных) брокеров, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале рейтингового агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня по международной шкале агентств Moody's Investors Service, Fitch, A.M. Best или их дочерних страховых (перестраховочных) брокеров. При этом электронная выписка и электронная или сканированная копия договора перестрахования (перестраховочного слипа) направляются перестрахователю (цеденту) с электронного адреса, содержащего доменное имя интернет-ресурса перестраховочной организации или международного страхового (перестраховочного) брокера авторизованного в системах обмена информацией и имеющего рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале рейтингового агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня по международной шкале агентств Moody's Investors Service, Fitch, A.M. Best или его дочерних страховых (перестраховочных) брокеров.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға берген кезде қайта сақтанушы (цедент) қайта сақтандыру шартында қайта сақтандырушы ұйым құжатпен растаған мына мәліметтердің болуын қамтамасыз етеді:
қайта сақтандырушының нетто-қайта сақтандыру сайлықақысының мөлшері, оны төлеу тәртібі мен мерзімдері;
қайта сақтандыру комиссиясының, сақтандыру брокерінің және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы комиссиясының мөлшері, оны төлеу тәртібі мен мерзімдері;
дауларды шешу кезіндегі елдің юрисдикциясы.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Кейіннен ол бойынша тәуекел беру жүзеге асырылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты жарамсыз немесе күші жоқ деп танылған жағдайда, қайта сақтанушы (цедент) қайта сақтандыру сыйлықақысын, сақтандыру (қайта сақтандыру) брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының комиссиялық сыйақысын немесе осындай қайта сақтандыру шартты жасаумен байланысты төлемдерді немесе олардың бөліктерін қайтару бойынша барлық қажетті шараларды қабылдайды.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Сақтандыру шартын жасау бойынша делдал қызметін жүзеге асыратын сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы тиісті лицензиялар негізінде сақтандыру пулы қатысушыларының ортақ істерін басқаруға және оны жүргізуге тартылады.
Қайта сақтандыру шартын жасау бойынша делдал қызметін жүзеге асыратын сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы тиісті лицензиялар негізінде қайта сақтандыру пулы қатысушыларының ортақ істерін басқаруға және оны жүргізуге тартылады.";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушы (сақтандырылған, пайда алушы), қайта сақтанушы осындай шартта көрсетілген кез келген сақтандырушыға (қайта сақтандырушыға) не сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысушылардың ортақ істерін басқаратын және жүргізетін сақтандыру брокеріне, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалына сақтандыру төлемі туралы талабымен өтініш беруге құқылы.
17. Егер сақтандыру төлемі туралы талап бірлескен қызмет туралы шарттың талаптарына сәйкес зиянды реттеу бойынша міндет жүктелмеген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына қойылған болса, онда бұл талап сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысушылардың ортақ істерін басқаратын және жүргізетін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына не сақтандыру брокеріне, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалына берілуі тиіс.".

"9. При передаче страховых рисков в перестрахование перестрахователь (цедент) обеспечивает наличие у себя следующих сведений по договору перестрахования, документально подтвержденных перестраховочной организацией:
размер нетто-перестраховочной премии перестраховщика, порядок и сроки ее уплаты;
размер перестраховочной комиссии, комиссии страхового брокера и филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, порядок и сроки их уплаты;
юрисдикцию страны при разрешении споров.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При признании договора страхования (перестрахования), по которому осуществляется последующая передача риска, недействительным или ничтожным перестрахователь (цедент) принимает все необходимые меры по возврату перестраховочной премии, комиссионного вознаграждения страхового (перестраховочного) брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан или иных платежей, связанных с заключением такого договор перестрахования или их частей.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Страховой брокер, филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие посредническую деятельность по заключению договоров страхования, на основании соответствующих лицензий, привлекаются для руководства и ведения общих дел участников страхового пула.
Страховой брокер, филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования, на основании соответствующих лицензий, привлекаются для руководства и ведения общих дел участников перестраховочного пула.";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. При наступлении страхового случая по договору сострахования (совместного перестрахования) страхователь (застрахованный, выгодоприобретатель), перестрахователь предъявляет требование о страховой выплате к любому страховщику (перестраховщику), указанному в таком договоре либо страховому брокеру, филиалу страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим руководство и ведение общих дел участников страхового (перестраховочного) пула.
17. Если требование о страховой выплате предъявлено страховой (перестраховочной) организации, филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, на которые не возложена обязанность по урегулированию убытков согласно условиям договора о совместной деятельности, то данное требование подлежит передаче страховой (перестраховочной) организации, филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан либо страховому брокеру, филиалу страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющему руководство и ведение общих дел участников страхового (перестраховочного) пула.".

18. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға жеңілдікті жағдайлар беруге тыйым салуды белгілеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 258 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17826 болып тіркелген, 2018 жылғы 12 желтоқсанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға жеңілдікті жағдайлар беруге тыйым салуды белгілеудің кейбір мәселелері туралы";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Заңның 15-1-бабы 2-1-тармағының бірінші бөлігі 5) тармақшасының мақсаттары үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты жеке немесе заңды тұлғаның мынадай байланыстылық белгілері белгіленсін:
1) бұрын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының үлестес тұлғасы болып табылған тұлға.
Осы тармақшаның талабы тұлға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының үлестес тұлғасы белгілерін жоғалтқаннан кейін қатарынан он екі ай ішінде қолданыста болады;
2) заңды тұлғаның лауазымды адамдары, басшы қызметкерлері және ірі қатысушылары, сондай-ақ қызметкерлері бірлесіп (тікелей немесе жанама) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акцияларының жиырма және одан да көп пайызын (артықшылықты акциялары шегеріле отырып) иеленетін осы заңды тұлға;
3) соңғы он екі ай ішіндегі жиынтық табысының 30 (отыз) пайызынан астамы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан және (немесе) онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардан түскен түсімді құрайтын сақтандыру брокері;
4) онымен жасалған мәміленің немесе мәмілелер жиынтығының (соңғы он екі ай ішіндегі) сомасы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті капиталының 50 (елу) пайызынан асатын тұлға.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары есепке алынбайды;
5) заңды тұлға және оның үлестес тұлғалары, егер олармен соңғы он екі ай ішінде жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) сыйлықақыларының сомасы соңғы он екі ай ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық көлемінің 20 (жиырма) және одан да жоғары пайызын құраса.
Осы тармақшаның талабы ерікті сақтандыру нысанындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарына қолданылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) сыйлықақыларының сомасын есептеу бұрын жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын ескерумен соңғы сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасау күніне жүзеге асырылады;

18. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 258 "О некоторых вопросах установления запрета на предоставление льготных условий лицам, связанным со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17826, опубликовано 12 декабря 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"О некоторых вопросах установления запрета на предоставление льготных условий лицам, связанным со страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, особыми отношениями";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для целей подпункта 5) части первой пункта 2-1 статьи 15-1 Закона установить следующие признаки связанности физического или юридического лица со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями:
1) лицо, ранее являвшееся аффилированным лицом страховой (перестраховочной) организации.
Требование настоящего подпункта действует в течение последовательных двенадцати месяцев после утраты лицом признаков аффилированного лица страховой (перестраховочной) организации;
2) должностные лица, руководящие работники и крупные участники юридического лица, а также данное юридическое лицо, работники которого совместно (прямо или косвенно) владеют двадцатью и более процентами (за вычетом привилегированных) акций страховой (перестраховочной) организации;
3) страховой брокер, более 30 (тридцати) процентов совокупного дохода которого за последние двенадцать месяцев составляют поступления от страховой (перестраховочной) организации и (или) лиц, связанных с ней особыми отношениями;
4) лицо, сумма сделки или совокупности сделок (в течение последних двенадцати месяцев) с которым превышает 50 (пятьдесят) процентов от собственного капитала страховой (перестраховочной) организации.
Для целей настоящего подпункта не учитываются договоры страхования (перестрахования);
5) юридическое лицо и его аффилированные лица, если сумма страховых (перестраховочных) премий по договорам страхования (перестрахования), заключенным с ними в течение последних двенадцати месяцев, составляет 20 (двадцать) и более процентов от совокупного объема страховых премий, начисленных страховой (перестраховочной) организацией по договорам страхования (перестрахования) в течение последних двенадцати месяцев.
Требование настоящего подпункта распространяется на договоры страхования (перестрахования) в добровольной форме страхования.
Расчет суммы страховых (перестраховочных) премий осуществляется на дату заключения последнего договора страхования (перестрахования) с учетом ранее заключенных договоров страхования (перестрахования);

6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру агенті немесе сақтандыру брокері, егер соңғы он екі ай ішінде көрсетілген тұлғалардың делдалдығымен жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша келіп түскен сақтандыру (қайта сақтандыру) сыйлықақыларының сомасы соңғы он екі ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық көлемінің 30 (отыз) және одан да жоғары пайызын құраса.
Осы тармақшаның талабы ерікті сақтандыру нысанындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарына қолданылады.
Сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық көлемін есептеу бұрын жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын ескерумен соңғы сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасалған күні жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалымен байланысты тұлғаларды тану мақсаттары үшін:
осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы деп Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы түсініледі;
осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 3), 5) және 6) тармақшаларында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы деп Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы түсініледі;
осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті капиталы деп Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданатын активтері түсініледі.".
19. Сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, сақтандыру омбудсманының, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында ақпарат орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 259 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17825 болып тіркелген, 2018 жылғы 12 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, сақтандыру омбудсманы, дерекқор қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

6) страховой агент страховой (перестраховочной) организации или страховой брокер, если сумма поступивших страховых (перестраховочных) премий по договорам страхования (перестрахования) в течение последних двенадцати месяцев, заключенным при посредничестве указанных лиц, составляет 30 (тридцать) и более процентов от совокупного объема страховых премий, начисленных по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение последних двенадцати месяцев.
Требование настоящего подпункта распространяется на договоры страхования (перестрахования) в добровольной форме страхования.
Расчет совокупного объема страховых премий осуществляется на дату заключения последнего договора страхования (перестрахования) с учетом ранее заключенных договоров страхования (перестрахования).
Для целей признания лиц, связанных с филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями:
под страховой (перестраховочной) организацией в подпункте 2) части первой настоящего пункта понимается страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан;
под страховой (перестраховочной) организацией в подпунктах 1), 3), 5) и 6) части первой настоящего пункта понимается филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
под собственным капиталом страховой (перестраховочной) организации в подпункте 4) части первой настоящего пункта понимаются активы, принимаемые в качестве резерва для обеспечения страховой (перестраховочной) организацией – нерезидентом Республики Казахстан финансовой устойчивости филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.".
19. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 259 "Об утверждении Правил размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17825, опубликовано 12 декабря 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, сақтандыру омбудсманы, дерекқор қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру ұйымдары, сақтандыру омбудсманы, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, сақтандыру омбудсманы, дерекқор қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру қағидалары.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, сақтандыру омбудсманы, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, сақтандыру омбудсманы, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым (бұдан әрі – сақтандыру нарығының қатысушылары) мәжбүрлеп таратылған жағдайда, сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру тәртібін белгілейді.";
Қосымшаға сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар интернет-ресурста орналастыратын ақпараттар тізбесі Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

"1. Утвердить прилагаемые Правила размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных.";
в Правилах размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон) и устанавливают порядок размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных (далее – участники страхового рынка).";
Перечень информации, размещаемой участниками страхового рынка на интернет-ресурсе, согласно приложению, изложить в редакции согласно приложению 6 к Перечню.

20. Сақтандыру портфелін беру қағидаларын және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы соттың шешімі заңды күшіне енген күнінен бастап, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау немесе лицензиядан айыру кезінде сақтандыру портфелін берудің ерекшеліктерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 262 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17885 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Сақтандыру портфелін беру қағидалары және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы соттың шешімі заңды күшіне енген күнінен бастап, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау немесе лицензиядан айыру кезінде сақтандыру портфелін берудің ерекшеліктері (бұдан әрі – Қағидалар);
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Сақтандыру портфелін беру қағидалары және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын лицензиядан айыру күнінен бастап сақтандыру портфелін беру ерекшеліктері.";
Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес редакцияда 2-қосымшамен толықтырылсын.
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру портфелін беру қағидаларында және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы соттың шешімі заңды күшіне енген күнінен бастап, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау немесе лицензиядан айыру кезінде сақтандыру портфелін берудің ерекшеліктерінде:
қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 29 қазандағы
№ 262 қаулысына
1-қосымша".
21. "Сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделуіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 269 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17806 болып тіркелген, 2018 жылғы 12 желтоқсанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделу тәртібіне қойылатын талаптарды белгілеу туралы";
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделу тәртібіне қойылатын талаптарды бекіту туралы";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделуіне қойылатын талаптарда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделу тәртібіне қойылатын талаптар";
1-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделу тәртібіне қойылатын талаптар";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

20. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 262 "Об утверждении Правил передачи страхового портфеля и особенностей передачи страхового портфеля со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации, а также при консервации или лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17885, опубликовано 14 декабря 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила передачи страхового портфеля и особенности передачи страхового портфеля со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации, а также при консервации или лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации (далее – Правила) согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Правила передачи страхового портфеля и особенности передачи страхового портфеля со дня лишения лицензии филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему постановлению.";
дополнить приложением 2 в редакции согласно приложению 7 к Перечню.
в Правилах передачи страхового портфеля и особенности передачи страхового портфеля со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации, а также при консервации или лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации, утвержденных указанным постановлением:
текст в правом верхнем углу приложения изложить в следующей редакции:
"Приложение 1 к
постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 октября 2018 года № 262".
21. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 269 "Об установлении Требований по содержанию и оформлению страховых полисов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17806, опубликовано 12 декабря 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об установлении Требований к содержанию и порядку оформления страховых полисов";
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) Требования к содержанию и порядку оформления страховых полисов согласно приложению 1 к настоящему постановлению;";
в Требованиях по содержанию и оформлению страховых полисов, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Требования к содержанию и порядку оформления страховых полисов";
заголовок приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Требования к содержанию и порядку оформления страховых полисов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделу тәртібіне қойылатын талаптарды (бұдан әрі – Талаптар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы, "Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 11 маусымдағы, "Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 13 маусымдағы, "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі, "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі, "Туристі міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 31 желтоқсандағы (бұдан әрі – Туристі міндетті сақтандыру туралы заң), "Қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі, "Міндетті экологиялық сақтандыру туралы" 2005 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделу тәртібіне қойылатын талаптарды белгілейді.
Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғым қолданылады:
сақтандырушы - сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы.".
22. "Сақтандыру брокерінің жарғылық және меншікті капиталының ең төмен мөлшеріне қойылатын талаптарды белгілеу, Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 270 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17836 болып тіркелген, 2018 жылғы 12 желтоқсанда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру брокерінің жарғылық және меншікті капиталының ең төменгі мөлшеріне қойылатын талаптарды, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібі мен олардың ең төменгі мөлшерін белгілеу және Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) іс-әрекет етуші сақтандыру брокерінің жарғылық капиталының ең төменгі мөлшері 2021 жылғы 1 шілдеден бастап осы қаулының 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген талаптарға сәйкес келеді, іс-әрекет етуші сақтандыру брокерінің жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерін жыл сайын қайта қарау талап етілмейді:

"1. Настоящие Требования к содержанию и порядку оформления страхового полиса (далее – Требования) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", от 11 июня 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов", от 13 июня 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций", от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами", от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств", от 31 декабря 2003 года "Об обязательном страховании туриста" (далее – Закон об обязательном страховании туриста), от 7 июля 2004 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам", от 13 декабря 2005 года "Об обязательном экологическом страховании" и устанавливают требования к содержанию и порядку оформления страховых полисов.
Для целей Требований используется следующее понятие:
страховщик – страховая организация, филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан.".
22. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 270 "Об установлении требований к минимальному размеру уставного и собственного капитала страхового брокера, утверждении Правил осуществления деятельности страхового брокера" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17836, опубликовано 12 декабря 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об установлении требований к минимальному размеру уставного и собственного капитала страхового брокера, порядка формирования активов филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимального размера и утверждении Правил осуществления деятельности страхового брокера";
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) минимальный размер уставного капитала действующего страхового брокера с 1 июля 2021 года соответствует требованиям установленным подпунктом 1) пункта 1 настоящего постановления, ежегодный пересмотр минимального размера уставного капитала действующего страхового брокера не требуется:

сақтандыру брокерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензия бойынша – 20 000 (жиырма мың);
сақтандыру брокерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензия бойынша – 100 000 (жүз мың);"
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалына қойылатын осы талаптың 1-тармағын қолдану мақсаттары үшін жарғылық және меншікті капитал деп резерв ретінде қабылданатын активтер түсініледі.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру шарттары мен тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалардың сақтандыру брокерлеріне қатысты қолданылатын ережелері уәкілетті органның лицензиясы негізінде Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына қолданылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Сақтандыру брокері сақтанушылардан, қайта сақтанушылардан (цеденттерден) сақтандыру сыйлықақыларын жинау және (немесе) сақтандырушылардан (қайта сақтандырушылардан) сақтандыру төлемдерін жинау бойынша операцияларды жүзеге асыру мақсатында, сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру шарттарын жасасу бойынша делдал қызметін жүзеге асыру шеңберінде сақтандыру брокерінің комиссиялық сыйақысы сомасын алу операциясын қоспағанда, ол арқылы өзге операциялар жүзеге асырылмайтын банк шотын (бұдан әрі – сақтандыру брокерінің банк шоты) пайдаланады.
Сақтандыру брокері, сақтандыру брокерінің банк шотындағы оның меншікті капиталының кем дегенде 40 (қырық) пайызы мөлшеріндегі ақшаны қоспағанда, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы ағымдағы шоттарда және депозиттерде ақша сомасының болуын қамтамасыз етеді.".
23. "Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу қағидаларын, Сақтандыру шартын жасасу туралы хабардар ету қағидаларын және хабарламаның мазмұнына қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру шарттарын жасасуды, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасуды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдары мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 27 сәуірдегі № 50 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 142307 болып тіркелген, 2020 жылғы 30 сәуірде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу қағидаларын, Сақтандыру шартын жасасу туралы хабардар ету қағидаларын және хабарламаның мазмұнына қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының сақтандыру шарттарын жасасуды, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасуды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдары мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптарды бекіту туралы";

по лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера по заключению договоров страхования – 20 000 (двадцать тысяч);
по лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера по заключению договоров перестрахования – 100 000 (сто тысяч);";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Для целей применения пункта 1 настоящего постановления к филиалу страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан под уставным и собственным капиталом понимаются активы, принимаемые в качестве резерва.";
в Правилах осуществления деятельности страхового брокера, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления деятельности страхового брокера (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон) и определяют условия и порядок осуществления деятельности страхового брокера.
Положения Правил, применяемые по отношению к страховым брокерам, распространяются на филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан на основании лицензии уполномоченного органа.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Страховым брокером для целей осуществления операций по сбору страховых премий от страхователей, перестрахователей (цедентов) и (или) сбору страховых выплат от страховщиков (перестраховщиков) используется банковский счет, по которому не осуществляются иные операции, за исключением операций по изъятию суммы комиссионного вознаграждения страхового брокера в рамках осуществления посреднической деятельности по заключению договоров страхования и (или) перестрахования (далее – банковский счет страхового брокера).
Страховой брокер обеспечивает наличие суммы денег на текущих счетах и депозитах в банках второго уровня Республики Казахстан, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, за минусом денег на банковском счете страхового брокера, в размере, составляющем не менее 40 (сорока) процентов от размера его собственного капитала.".
23. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 27 апреля 2020 года № 50 "Об утверждении Правил обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком, Правил уведомления о заключении договора страхования и требований к содержанию уведомления, Требований к программно-техническим средствам и интернет-ресурсам страховой (перестраховочной) организации, обеспечивающим заключение договоров страхования, обмен электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №142307, опубликовано 30 апреля 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком, Правил уведомления о заключении договора страхования и требований к содержанию уведомления, Требований к программно-техническим средствам и интернет-ресурсам страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, обеспечивающим заключение договоров страхования, обмен электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком";

1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының сақтандыру шарттарын жасасуды, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасуды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдары мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптар.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар мен терминдер Сақтандыру қызметі туралы заңда, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы және "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетілген мағыналарда қолданылады.
Осы Қағидалардың мақсаттары үшін сондай-ақ мынадай ұғым пайдаланылады:
1) сақтандырушы – уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде сақтандыру шарттарын жасасу және орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы;
2) электрондық терминал – төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын не қолма-қол ақшаны қабылдау және (немесе) беру жөніндегі операцияларды жүзеге асыруға, сондай-ақ тиісті растайтын құжаттарды қалыптастыруға арналған электрондық-механикалық құрылғы.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру шартын жасасу туралы хабардар ету қағидаларында және хабарламаның мазмұнына қойылатын талаптарда:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасқан кезде сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы (бұдан әрі – сақтандырушы) және Сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқор (бұдан әрі – БСД) сақтанушыға (туристі міндетті сақтандыру бойынша сақтандырылушыға) сақтандыру шартын жасасу туралы хабарлама жіберуді қамтамасыз етеді.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру шарттарын жасасуды, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасуды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдары мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптарда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының сақтандыру шарттарын жасасуды, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасуды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдары мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптар";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3) Требования к программно-техническим средствам и интернет-ресурсам страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, обеспечивающим заключение договоров страхования, обмен электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком согласно приложению 3 к настоящему постановлению.";
в Правилах обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, указанных в Законе о страховой деятельности, законах Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и от 24 ноября 2015 года "Об информатизации".
Для целей настоящих Правил используется также следующее понятие:
1) страховщик – страховая организация, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие деятельность по заключению и исполнению договоров страхования на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа;
2) электронный терминал – электронно-механическое устройство, предназначенное для осуществления платежей и (или) переводов денег либо операций по приему и (или) выдаче наличных денег, а также формирования соответствующих подтверждающих документов.";
в Правилах уведомления о заключении договора страхования и требования к содержанию уведомления, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При заключении договора страхования в электронной форме страховая организация, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (далее – страховщик) и Единая база данных по страхованию (далее – ЕСБД) обеспечивают направление уведомления страхователю (застрахованному по обязательному страхованию туриста) о заключении договора страхования.";
в Требованиях к программно-техническим средствам и интернет-ресурсам страховой (перестраховочной) организации, обеспечивающим заключение договоров страхования, обмен электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Требования к программно-техническим средствам и интернет-ресурсам страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, обеспечивающим заключение договоров страхования, обмен электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Талаптардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) анти-бот - соны пайдалана отырып, интернет-ресурсқа кіріп отырған бот емес, адам екенін растауды сұрайтын тест немесе бағдарламалық қамтамасыз ету.
2) бот - сақтандырушының ақпараттық жүйесінде берілген кесте және (немесе) алгоритм бойынша белгілі бір операцияларды автоматты түрде орындау үшін үшінші тұлғалар пайдаланатын бағдарламалық қамтамасыз ету;
3) сақтандырушы – уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде сақтандыру шарттарын жасау және орындау қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент- сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы;
4) DDoS-шабуыл - ақпараттық жүйе жұмысының штаттық режимін бұзу мақсатында үшінші тұлғалардың тарапынан "қызмет көрсетуден бас тарту" түрінде таратылған шабуыл немесе еркін қолжетімділік ұсынылатын ақпараттық ресурстарға қолжетімділік жабық болатын не қиындық тудыратын жағдайлар жасау.".
24. "Сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу қағидалары мен ерекшеліктерін, сондай-ақ Сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу талабы көзделетін сақтандыру шартының мазмұнына қойылатын талаптарды, Сақтандыру ұйымының инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (зиян) есебінен қалыптастырылған активтерді сақтандыру ұйымы болып табылмайтын инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға беру шарттары мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 25 мамырдағы № 59 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20736 болып тіркелген, 2020 жылғы 2 маусымда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу қағидалары мен ерекшеліктерін, Сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу талабы көзделетін сақтандыру шартының мазмұнына қойылатын талаптарды, Сақтандыру ұйымының инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (зиян) есебінен қалыптастырылған активтерді сақтандыру ұйымы болып табылмайтын инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға беру шарттары мен қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу талабы көзделетін сақтандыру шартын жасау қағидалары мен ерекшеліктерін, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (зиян) есебінен қалыптастырылған активтерді Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымына инвестициялық басқаруға беру шарттары мен қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Для целей Требований используются следующие понятия:
1) анти-бот – тест или программное обеспечение, с использованием которого запрашивается подтверждение того, что к интернет-ресурсу обращается человек, а не бот.
2) бот – программное обеспечение, используемое третьими лицами для автоматического выполнения определенных операций по заданному расписанию и (или) алгоритму в информационной системе страховщика;
3) страховщик – страховая организация, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие деятельность по заключению и исполнению договоров страхования на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа;
4) DDoS-атака – распределенная атака типа "отказ в обслуживании" со стороны третьих лиц с целью нарушения штатного режима работы информационной системы или создание условий, при которых свободный доступ к предоставляемым информационным ресурсам будет недоступен либо затруднен.".
24. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 25 мая 2020 года № 59 "Об утверждении Правил и особенностей участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, а также Требований к содержанию договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, Условий и Правил передачи страховой организацией активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем, не являющемуся страховой организацией" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20736, опубликовано 02 июня 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменение и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил и особенностей участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, Требований к содержанию договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, Условий и Правил передачи страховой организацией активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем, не являющемуся страховой организацией, а также Правил и особенности заключения филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, Условий и Правил передачи филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, в инвестиционное управление страховой организации-нерезиденту Республики Казахстан, имеющей лицензию на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг государства, резидентом которого является страховая организация-нерезидент Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу қағидалары мен ерекшеліктері;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу талабы көзделетін сақтандыру шартының мазмұнына қойылатын талаптар;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Сақтандыру ұйымының инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (зиян) есебінен қалыптастырылған активтерді сақтандыру ұйымы болып табылмайтын инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға беру шарттары мен қағидалары;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу талабы көзделетін сақтандыру шартын жасау қағидалары мен ерекшеліктері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (зиян) есебінен қалыптастырылған активтерді Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымына инвестициялық басқаруға беру шарттары мен қағидалары бекітілсін.";
Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес редакциядағы 4-қосымшамен толықтырылсын.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін
Қазақстан Республикасының
сақтандыру қызметін реттеу
мәселелері бойынша
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
1-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін
Қазақстан Республикасының
сақтандыру қызметін реттеу
мәселелері бойынша
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
2-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін
Қазақстан Республикасының
сақтандыру қызметін реттеу
мәселелері бойынша нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
3-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін
Қазақстан Республикасының
сақтандыру қызметін реттеу
мәселелері бойынша
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
4-қосымша
Көлік құралына келтірілген
зиянның мөлшерін айқындау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Келіп түскен күні
__________________
(жылы, күні, айы)
Кіріс тіркеу нөмірі
№ _________
Басқарма Төрағасына
(Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру ұйымы
филиалының басшысына)
__________________________________
(сақтандырушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________
және атауы)
_________________________________ -дан
(заңды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
___________________________________
тұрғылықты жері не атауы,
__________________________________
орналасқан орны, байланыс деректері),
мынадай болып табылатын:
сақтанушы
сақтандырылушы
зардап шегуші
пайда алушы
өкіл
(өтініш берушінің мәртебесі бір ұяшықта
немесе өкілі өтініш берген кезде екі
ұяшықта көрсетіледі)
Мүлікке келтірілген зиянның мөлшерін айқындау туралы өтініш
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________________________________________________ тиесілі
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) не заңды тұлғаның атауы)
__________________________________________________________ басқаратын,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________ көлік құралы және
(көлік құралының маркасы және мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________________________________________________ тиесілі
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) не заңды тұлғаның атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________ басқаратын,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________ көлік құралы арасында болған
(көлік құралының маркасы және мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(жол-көлік оқиғасының болған күн, қала, орны)
жол-көлік оқиғасына байланысты _______________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________ мүлікке
(көлік құралының маркасы және мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісі)
келтірілген зиянның мөлшерін есептеуді ұйымдастыруды сұраймын.
Зақымданған көлік құралын қарап-тексеруді:
_____ жылғы "____" ___________ _____ сағат ____ минутта
____________________________________ мекенжайында жүргізуді сұраймын,
(көлік құралының орналасқан жері)
өтініш берушінің байланыс деректері ________________________________.
(телефон)
Зақымданған көлік құралын қарап-тексеру өтініш беруші осы
өтінішті берген күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады).
_______________________                   ___________________
(өтініш берушінің қолы)                   (толтырылған күні)
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін
Қазақстан Республикасының
сақтандыру қызметін реттеу
мәселелері бойынша
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 сәуірдегі
№ 75 қаулысына
1-қосымша
Ерте ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын мақұлдау қағидалары

"1. Утвердить:
1) Правила и особенности участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Требования к содержанию договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Условия и Правила передачи страховой организацией активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем, не являющемуся страховой организацией, согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) Правила и особенности заключения филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, Условия и Правила передачи филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, в инвестиционное управление страховой организации-нерезиденту Республики Казахстан, имеющей лицензию на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг государства, резидентом которого является страховая организация-нерезидент Республики Казахстан, согласно приложению 4 к настоящему постановлению.";
дополнить приложением 4 в редакции согласно приложению 8 к Перечню.
Приложение 1 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
страховой деятельности, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Сноска. Приложение 1 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
страховой деятельности, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Сноска. Приложение 2 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
страховой деятельности, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Сноска. Приложение 3 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
страховой деятельности, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам определения
размера вреда, причиненного
транспортному средству
Форма
Дата поступления
__________________
(день, месяц, год)
Входящий регистрационный номер
№ _________
Председателю Правления (Руководителю
филиала страховой организации-
нерезидента Республики Казахстан)
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
___________________________________
и наименование страховщика)
от_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)),
___________________________________
место жительства либо наименование
__________________________________
юридического лица, место нахождения,
контактные данные),
являющегося:
страхователем
застрахованным
потерпевшим
выгодоприобретателем
представителем
(статус заявителя указать в одной или при
обращении представителя в двух ячейках)
Заявление об определении размера вреда причиненного имуществу
В связи с произошедшим
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(дата, город, место дорожно-транспортного происшествия)
дорожно-транспортным происшествием между транспортным средством
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(марка и государственный регистрационный номерной знак транспортного средства)
Под управлением _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Принадлежащим _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии) либо наименование юридического лица)
и транспортным средством ____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(марка и государственный регистрационный номерной знак транспортного средства)
под управлением _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
принадлежащим _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) либо наименование юридического лица)
прошу организовать расчет размера вреда, причиненного имуществу__________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(марка и государственный регистрационный номерной знак транспортного средства)
Осмотр поврежденного транспортного средства прошу провести:
"____" ___________ _____ года в _____ часов ____ минут
по адресу ____________________________________________________________,
(местонахождение транспортного средства)
контактные данные заявителя ________________________________________.
(телефон)
Осмотр поврежденного транспортного средства осуществляется в
течение 2 (двух) рабочих дней, следующих за днем представления настоящего заявления).
_________________ _________________
(подпись заявителя) (дата заполнения)
Приложение 5 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
страховой деятельности, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 апреля 2018 года № 75
Правила одобрения плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования

1. Осы Ерте ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын мақұлдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) әзірленді және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) оның акционерлерінің, сақтандыру холдингінің және (немесе) оның ірі қатысушыларының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының және (немесе) оның Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының), Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық орнықтылығын арттыру, оның қаржылық жағдайының нашарлауына және сақтандыру қызметіне (сақтандыру тобының қызметіне) байланысты тәуекелдердің өсуін болдырмау бойынша ерте ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі - іс-шаралар жоспары) мақұлдау тәртібін айқындайды.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) оның акционерлері, сақтандыру холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметіне тигізетін жағымсыз әсері;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының), Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторды жақсарту, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының), Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметі үшін қауіп төндірмейтін (қосымша тәуекелдер) деңгейге дейін жеткізу шаралары;
әрбір тармағы бойынша іс-шаралар жоспарының орындалу мерзімдері;
іс-шаралар жоспарын орындауға жауапты басшы қызметкерлер тізбесі (іс-шаралар жоспарының әрбір тармағы бойынша орындауға жауапты басшы қызметкерлерді көрсете отырып).
Егер іс-шараларда ақша алу көзделсе, олардың болжамды мөлшері және алынатын көздері көрсетіледі.
Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) оның акционерлері, сақтандыру холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы және (немесе) оның Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған іс-шаралар жоспарын қарайды.
Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) оның акционерлері, сақтандыру холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы және (немесе) оның Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қарауға ұсынған іс-шаралар жоспарымен келіспеген жағдайда, уәкілетті орган ол бойынша жазбаша ескертулер жібереді не іс-шаралар жоспарын пысықтау мақсатында оны сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен және (немесе) оның акционерлерімен, сақтандыру холдингімен және (немесе) оның ірі қатысушыларымен, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалымен және (немесе) оның Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен бірлесіп талқылайды. Бұл ретте сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) оның акционерлері, сақтандыру холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы және (немесе) оның Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органның ескертулерін жою үшін іс-шаралар жоспарын түзетеді немесе ондай ескертулермен келіспеген жағдайда өздерінің негіздемелерін береді.
Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) оның акционерлері, сақтандыру холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы және (немесе) оның Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған іс-шаралар жоспарын жазбаша нысанда мақұлдайды немесе мақұлдаусыз қалдырады.

1. Настоящие Правила одобрения плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования, (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок одобрения уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) плана мероприятий страховой (перестраховочной) организации и (или) ее акционеров, страхового холдинга и (или) его крупных участников, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан и (или) его родительской страховой (перестраховочной) организации - нерезидента Республики Казахстан, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, недопущению ухудшения ее финансового положения и увеличения рисков, связанных со страховой деятельностью (деятельностью страховой группы) (далее – план мероприятий).
2. Страховая (перестраховочная) организация и (или) ее акционеры, страховой холдинг и (или) его крупные участники, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан и (или) его родительская страховая (перестраховочная) организация - нерезидент Республики Казахстан разрабатывают и представляют в уполномоченный орган для одобрения план мероприятий.
План мероприятий, не ограничиваясь нижеследующим, содержит следующую информацию:
детальный анализ фактора, влияющего на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан;
прогноз фактора, влияющего на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, требующий достижения количественных показателей на ежемесячной основе, обоснование данного прогноза и негативные влияния на деятельность страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан;
меры по улучшению фактора, влияющего на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, доведению до уровня, не представляющего угрозу (дополнительных рисков) для деятельности страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан;
сроки исполнения плана мероприятий по каждому его пункту;
перечень руководящих работников, ответственных за исполнение плана мероприятий (с указанием руководящих работников, ответственных за исполнение по каждому пункту плана мероприятий).
В случае, если мероприятия предусматривают получение денег, указываются предполагаемый размер и источники их получения.
Уполномоченный орган рассматривает план мероприятий, представленный страховой (перестраховочной) организацией и (или) ее акционерами, страховым холдингом и (или) его крупными участниками, филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан и (или) его родительской страховой (перестраховочной) организацией - нерезидентом Республики Казахстан.
При несогласии уполномоченного органа с планом мероприятий, предоставленным страховой (перестраховочной) организацией и (или) ее акционерами, страховым холдингом и (или) его крупными участниками, филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан и (или) его родительской страховой (перестраховочной) организацией - нерезидентом Республики Казахстан на рассмотрение, уполномоченный орган направляет по нему письменные замечания либо проводит совместные обсуждения со страховой (перестраховочной) организацией и (или) ее акционерами, страховым холдингом и (или) его крупными участниками, филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан и (или) его родительской страховой (перестраховочной) организацией - нерезидентом Республики Казахстан с целью доработки плана мероприятий. При этом страховая (перестраховочная) организация и (или) ее акционеры, страховой холдинг и (или) его крупные участники, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан и (или) его родительская страховая (перестраховочная) организация – нерезидент Республики Казахстан корректируют план мероприятий для устранения замечаний уполномоченного органа или при несогласии с такими замечаниями предоставляют свои обоснования.
Уполномоченный орган в письменной форме одобряет или не одобряет план мероприятий, представленный страховой (перестраховочной) организацией и (или) ее акционерами, страховым холдингом и (или) его крупными участниками, филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан и (или) его родительской страховой (перестраховочной) организацией - нерезидентом Республики Казахстан.

3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының), Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды өздігінен анықтаған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) оның акционерлері, сақтандыру холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы және (немесе) оның Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы көрсетілген факторлар анықталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға Қағидалардың 2-тармағының екінші бөлігінде көзделген іс-шаралар жоспарын ұсынады.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторлар анықталған жағдайда, оларға қатысты жазбаша келісім нысанында қаржылық жай-күйін жақсарту және (немесе) тәуекелдерді азайту бойынша шаралар қолданылып отырған (қайта сақтандыру) ұйымдары бойынша іс-шаралар жоспарын немесе пруденциялық нормативтерді және басқа да сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді, сақтандырудың барлық сыныптары бойынша лицензияның қолданысын тоқтата тұру, консервациялау, акцияларын мәжбүрлеп сатып алу түріндегі санкцияларды бұзумен байланысты қолданылған жазбаша ұйғарым шеңберінде ұсынылған, сондай-ақ уәкілетті органға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастыруды не таратуды жүргізуге рұқсат алуға өтінішхат берілген жағдайда іс-шаралар жоспарын ұсыну талап етілмейді.
5. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторлар анықталған жағдайда, оларға қатысты жазбаша келісім нысанында қаржылық жай-күйін жақсарту және (немесе) тәуекелдерді азайту бойынша шаралар қолданылып отырған Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары бойынша іс-шаралар жоспарын немесе пруденциялық нормативтерді және басқа да сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді, сақтандырудың барлық сыныптары бойынша лицензияның қолданысын тоқтата тұру түріндегі санкцияларды бұзумен байланысты қолданылған жазбаша ұйғарым шеңберінде ұсынылған, сондай-ақ уәкілетті органға Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға не мәжбүрлеп тоқтатуға рұқсат алуға өтінішхат берілген жағдайда іс-шаралар жоспарын ұсыну талап етілмейді.
6. Осы Қағидалардың талаптары уәкілетті орган сақтандыру қызметін және (немесе) қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия берген күннен бастап алты ай ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына қолданылмайды.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін
Қазақстан Республикасының
сақтандыру қызметін реттеу
мәселелері бойынша
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
6-қосымша
Сақтандыру ұйымдары,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдарының
филиалдары, сақтандыру
омбудсманы, дерекқорды
қалыптастыру және жүргізу
жөніндегі ұйымы мәжбүрлеп
таратылған жағдайда,
сақтандыру ұйымның,
сақтандыру брокерінің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымы
филиалының, Қазақстан
Республикасының бейрезидент-
сақтандыру брокері
филаиалының, сақтанушыларға
(сақтандырылушыларға, пайда
алушыларға) сақтандыру
төлемдерін жүзеге асыруға
кепілдік беретін ұйымның
интернет-ресурсында ақпарат
орналастыру қағидаларына
қосымша
Сақтандыру нарығының қатысушылары интернет-ресурста орналастыратын ақпараттың тізбесі
Ақпарат атауы
Ақпарат орналастыру (жаңарту) кезеңділігі
Ақпарат орналастыру мерзімі
Ақпарат мазмұны
Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының интернет-ресурсында орналастырылатын ақпарат
1.
Осы ұйымның, оның ішінде филиалдары мен өкілдіктерінің толық атауы, мекенжайы (тұрған жері), телефон нөмірлері, жұмыс режимі
Жаңартылуына қарай
Заңды тұлға мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) және (немесе) филиал және (немесе) өкілдік есептік тіркелген, қайта тіркеуді талап ететін құрылтай құжаттарына енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар тіркелген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының олардың филиалдарының және (немесе) өкілдіктерінің (болған кезде) толық атауы, мекенжайы (орналасқан жері), қаланың (облыстың, ауданның) кодтарын көрсете отырып, байланыс телефондарының, факстарының нөмірлері (болған кезде), жұмыс режимі
2.
Акционерлер туралы мәліметтер
Акционерлер құрамының өзгеруіне қарай
Бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан үзінді-көшірме алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізіліміне сәйкес акционерлер туралы мәліметтер:жеке тұлға үшін – оған тиесілі бағалы қағаздар санының эмитенттің бағалы қағаздарының (орналастырылған және (немесе) дауыс беретін) санына пайызбен арақатынасын көрсете отырып, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде); заңды тұлға үшін – оған тиесілі бағалы қағаздар санының эмитенттің бағалы қағаздарының (орналастырылған және (немесе) дауыс беретін) санына пайызбен арақатынасын көрсете отырып, заңды тұлғаның толық атауы және орналасқан жері
3.
Басшы қызметкерлер туралы мәліметтер
Басшы қызметкерлер құрамының өзгеруіне қарай
Олар басқа қызметке тағайындалған (сайланған, тиісті функциялар берілген) немесе ауыстырылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде
Басшы қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), атқаратын лауазымы және басқа қызметке тағайындалған (сайланған, тиісті функциялар берілген) немесе ауыстырылған күні
4.
Мемлекеттік тіркеу нөмірі және бизнес-сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер
Жаңартылуына қарай
Заңды тұлға мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) және (немесе) филиал және (немесе) өкілдік есептік тіркелген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы және (немесе) сақтандыру ұйымының филиалын және (немесе) өкілдігін (болған кезде) есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамалар (*pdf форматтағы құжаттар)
5.
Лицензияның нөмірі, берілген күні туралы мәліметтер
Лицензияны алуға (қайта ресімдеуге) қарай
Лицензия берілген (қайта ресімделген) күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы (*pdf форматтағы құжат)
6.
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері туралы мәліметтер
Жаңартылуына қарай
Қызметті жүзеге асырған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру өнімдерінің және Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы жүзеге асыратын қызметтің рұқсат етілген қосымша түрлерінің тізбесі
7.
Аудиторлық ұйым растаған, алдыңғы есептік 3 (үш) жылға жылдық қаржылық есептілік
Жыл сайын
Есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей, бірмезгілде Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып
Аудиторлық ұйым растаған, жылдық қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, пайда және зиян туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталға өзгерістер туралы есеп және түсіндірме жазба) (*pdf форматтағы құжаттар)
8.
Аудиторлық ұйым растаған, алдыңғы есептік 3 (үш) жылға жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік (болған кезде)
Жыл сайын
Есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей, бірмезгілде Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып
Еншілес ұйым (ұйымдар) болған кезде аудиторлық ұйым растаған, жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, пайда және зиян туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталға өзгерістер туралы есеп және түсіндірме жазба) (*pdf форматтағы құжаттар)
9.
Алдыңғы есептік 3 (үш) жылдағы қызмет қорытындылары туралы есептер (болған кезде)
Жыл сайын
Есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей, бірмезгілде мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып
Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін және оның аяқталған қаржы жылының қорытындылары бойынша маңызды оқиғаларын сипаттайтын негізгі көрсеткіштерге талдау қамтылатын есеп (*pdf форматтағы құжат)
10.
Қауымдастықтарға (одақтарға), оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалдарының бірлестігіне қатысу туралы мәліметтер (болған кезде)
Кіруіне қарай
Кірген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қауымдастық (одақ) нысанында құрылған бірлестіктің толық атауы, орналасқан жері және оған кірген күні
11.
Сақтандыру ұйымына рейтингтік агенттіктер берген рейтингтер (берген жағдайда)
Рейтингтің берілуіне, жаңартылуына қарай
Рейтингтік агенттік рейтинг беру туралы рейтингтік агенттіктің сайтында жариялаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде
Рейтингтік агенттіктердің толық атауы, берілген рейтингтер және рейтинг берілген күні не рейтингтік агенттік мониторингінің қорытындысы бойынша рейтингті қайта қарау күні
12.
Құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) пулдары туралы мәліметтер (сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметінде жетекші болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы үшін)
Сақтандыру пулының құрылуына, өзгерістер мен толықтырулар енгізілуіне қарай
Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының бірлескен қызметі туралы шартқа қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Мыналар:сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысушылардың бірлескен қызметі туралы шарттың нөмірі және жасалған күні, қолданыс мерзімі;сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысушылардың толық атауы;сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметінде жетекші болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының толық атауы;сақтандыру сыныптарын (түрлерін) және сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қызметінің мәні болып табылатын сақтандыру тәуекелдерінің тізбесі қамтылған мәліметтер
13.
Олар бойынша олардың алдыңғы редакцияларын, енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды көру мүмкіндігімен сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу мүмкіндігі көзделетін, ерікті нысандағы сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қағидалары
Жаңартылуына қарай
Бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Нөмірін және бекіту күнін көрсете отырып, сақтандыру ұйымының директорлар кеңесі және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиісті органы бекіткен белгілі бір сақтандыру түрі бойынша сақтандыру қағидалары және олардың алдыңғы редакциялары (*pdf форматтағы құжаттар)
14.
Сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру тарифтерінің (сақтандыру сыйлықақыларының, жарналарының) мөлшері туралы ақпарат
Әзірленуіне (жаңартылуына) қарай
Қаржы өнімін бекіткен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде

3. В случае самостоятельного выявления факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, страховая (перестраховочная) организация и (или) ее акционеры, страховой холдинг и (или) его крупные участники, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан и (или) его родительская страховая (перестраховочная) организация - нерезидент Республики Казахстан в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня выявления указанных факторов представляют в уполномоченный орган план мероприятий, предусмотренный частью второй пункта 2 Правил.
4. При выявлении факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации, представление плана мероприятий не требуется по страховым (перестраховочным) организациям, в отношении которых действуют меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков в форме письменного соглашения или плана мероприятий, представленного в рамках письменного предписания, примененные в связи с нарушением пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов, санкции в виде приостановления действия лицензии по всем классам страхования, консервации, принудительного выкупа акций, а также в случае подачи в уполномоченный орган ходатайства на получение разрешения на проведение добровольной реорганизации либо ликвидации страховой (перестраховочной) организации.
5. При выявлении факторов, влияющих на ухудшение финансового положения филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, представление плана мероприятий не требуется по филиалам страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, в отношении которых действуют меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков в форме письменного соглашения или плана мероприятий, представленного в рамках письменного предписания, примененные в связи с нарушением пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов, санкции в виде приостановления действия лицензии по всем классам страхования, а также в случае подачи в уполномоченный орган ходатайства на получение разрешения на добровольное прекращение деятельности либо принудительное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан.
6. Требования настоящих Правил не распространяются на страховую (перестраховочную) организацию, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан в течение шести месяцев с даты выдачи уполномоченным органом лицензии на право осуществления страховой деятельности и (или) деятельности по перестрахованию.
Приложение 6 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
страховой деятельности, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение к Правилам
размещения информации на
интернет-ресурсе страховой
организации, страхового брокера,
филиала страховой (перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан, филиала
страхового брокера-нерезидента
Республики Казахстан,
организации, гарантирующей
осуществление страховых
выплат страхователям (застрахованным,
выгодоприобретателям) в случае
принудительной ликвидации
страховых организаций, филиалов страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан,
страхового омбудсмана, организации
по формированию и ведению базы данных
Перечень информации, размещаемой участниками страхового рынка на интернет-ресурсе
Наименование информации
Периодичность размещения (обновления) информации
Срок размещения информации
Содержание информации
Информация, размещаемая на интернет-ресурсе страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
1.
Полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы, в том числе филиалов и представительств
По мере обновления
В течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и (или) учетной регистрации филиала и (или) представительства, регистрации изменений и (или) дополнений в учредительные документы, требующих перерегистрации
Полное наименование, место нахождение, контактные номера телефонов, факсов (при наличии) с указанием кодов города (области, района), режим работы страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, их филиалов и (или) представительств (при наличии)
2.
Сведения об акционерах
По мере изменения в составе акционеров
В течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг
Сведения об акционерах в соответствии с реестром держателей ценных бумаг:для физического лица – фамилия, имя, отчество (при его наличии) с указанием соотношения принадлежащих ему количества ценных бумаг к количеству ценных бумаг эмитента (размещенных и (или) голосующих) в процентах;для юридического лица – полное наименование и место нахождения юридического лица с указанием соотношения принадлежащих ему количества ценных бумаг к количеству ценных бумаг эмитента (размещенных и (или) голосующих) в процентах
3.
Сведения о руководящих работниках
По мере изменения в составе руководящих работников
В течение 10 (десяти) календарных дней со дня их назначения (избрания, наделения соответствующими функциями) или перевода на другую должность
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая должность и дата назначения (избрания, наделения соответствующими функциями) или перевода на другую должность руководящего работника
4.
Сведения о государственном регистрационном номере и бизнес-идентификационном номере
По мере обновления
В течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и (или) учетной регистрации филиала и (или) представительства
Справки о государственной регистрации (перерегистрации) страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и (или) об учетной регистрации (перерегистрации) филиала и (или) представительства страховой организации (при наличии) (документы в формате *pdf)
5.
Сведения о номере, дате выдачи лицензии
По мере получения (переоформления) лицензии
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты выдачи (переоформления) лицензии
Лицензия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (документ в формате *pdf)
6.
Сведения об осуществляемых видах деятельности
По мере обновления
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты осуществления деятельности
Перечень страховых продуктов и дополнительных разрешенных видов деятельности, осуществляемых страховой организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в соответствии законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности
7.
Годовая финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, за 3 (три) предыдущих отчетных года
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан
Годовая финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале и пояснительная записка), подтвержденная аудиторской организацией (документы в формате *pdf)
8.
Годовая консолидированная финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, за 3 (три) предыдущих отчетных года (при наличии)
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан
Годовая консолидированная финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале и пояснительная записка) при наличии дочерней (дочерних) организации (организаций), подтвержденная аудиторской организацией (документы в формате *pdf)
9.
Отчеты об итогах деятельности за 3 (три) предыдущих отчетных года (при наличии)
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях
Отчет, содержащий анализ основных показателей, характеризующих деятельность страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и значимые события в ее деятельности по итогам завершенного финансового года (документ в формате *pdf)
10.
Сведения об участии в ассоциациях (союзах), в том числе в объединении страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (при наличии)
По мере вступления
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты вступления
Полное наименование, место нахождение объединения, созданного в форме ассоциации (союза), и дата вступления в него
11.
Присвоенные страховой организации рейтинговыми агентствами рейтинги (в случае присвоения)
По мере присвоения, обновления рейтинга
В течение 3 (трех) рабочих дней со дня публикации рейтинговым агентством новости на сайте рейтингового агентства о присвоении рейтинга
Полное наименование рейтинговых агентств, присвоенные рейтинги и дата присвоения рейтинга либо дата пересмотра рейтинга по итогам мониторинга рейтингового агентства
12.
Сведения о созданных страховых (перестраховочных) пулах (для страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, являющейся ведущей в деятельности страхового (перестраховочного) пула)
По мере создания страхового пула, внесения изменений и дополнений
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подписания договора о совместной деятельности участников страхового (перестраховочного) пула
Сведения, включающие:номер и дату заключения договора о совместной деятельности участников страхового (перестраховочного) пула, срок действия;полное наименование участников страхового (перестраховочного) пула;полное наименование страховой (перестраховочной) организации филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, являющейся ведущей в деятельности страхового (перестраховочного) пула; классы (виды) страхования и перечень страховых рисков, являющихся предметом деятельности страхового (перестраховочного) пула
13.
Правила страхования по видам страхования в добровольной форме, по которым предусматривается возможность заключения договора страхования в электронной форме, с возможностью просмотра их предыдущих редакций, внесенных в них изменений и дополнений
По мере обновления
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня утверждения
Правила страхования по определенному виду страхования, утвержденные советом директоров страховой организации и соответствующим органом управления страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с указанием номера и даты утверждения, и их предыдущие редакции (документы в формате *pdf)
14.
Информация о размерах страховых тарифов (страховых премий, взносов) по видам страхования
По мере разработки (обновления)
В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня утверждения финансового продукта

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сақтандыру портфелін беру қағидалары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы лицензиядан айырылған күннен бастап сақтандыру портфелін берудің ерекшеліктері (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалдарының (бұдан әрі – филиал) сақтандыру портфелін беру тәртібін және филиал лицензиядан айырылған күннен бастап сақтандыру портфелін беру ерекшеліктерін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) әлеуетті сақтандырушы-алушы – сақтандыру портфелін қабылдауға мүдделілік танытқан сақтандыру ұйымы (филиал);
2) кепілдік беру жөніндегі ұйым – сақтандыру ұйымдарын, филиалдарды мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне енгізілген сақтандырудың кепілдік берілген түрлері бойынша сақтанушыларға (сақтандырылғандарға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым;
3) сақтандыру портфелін беру – филиал, филиалдың тарату комиссиясы филиал өзі жасасқан сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша филиалдың міндеттемелерінен тұратын сақтандыру портфелін берілетін сақтандыру сыныбы (сыныптары) бойынша лицензиясы бар және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына (филиалға) беруі;
4) сақтандырушы-алушы – сақтандыру портфелін қабылдайтын сақтандыру ұйымы (филиал);
5) уәкілетті орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган;
6) филиалдың тарату комиссиясы – филиал уәкілетті органның филиалдың қызметін ерікті түрде тоқтатуына рұқсат алғаннан кейін тағайындалатын орган (филиалдың мүлкі мен істерін басқару бойынша өкілеттігі бар) және (немесе) филиалдың сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан айырылғаннан кейін тағайындалатын орган (филиалдың қызметін мәжбүрлеп тоқтату рәсімін жүзеге асыратын).
3. Филиал, тарату комиссиясы сақтандыру портфелін беруді Заңның 72-1-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша филиал қызметі тоқтатылған жағдайларда жүзеге асырылады.
4. Мыналар сақтандыру портфелін беру үшін негіздер болып табылады:
1) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті тұлғасының (уәкілетті тұлғаларының) филиал қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешімі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила передачи страхового портфеля и Особенности передачи страхового портфеля со дня лишения лицензии филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок передачи страхового портфеля филиалами страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (далее – филиал) и особенности передачи страхового портфеля со дня лишения лицензии филиала.
2. Основные понятия, используемые в Правилах:
1) потенциальный страховщик-приобретатель – страховая организация, (филиал), проявившая (проявивший) заинтересованность в принятии страхового портфеля;
2) организация по гарантированию – организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, филиалов по гарантируемым видам страхования, включенным в систему гарантирования страховых выплат;
3) передача страхового портфеля – передача филиалом, ликвидационной комиссией филиала страхового портфеля, состоящего из обязательств филиала по заключенным им договорам страхования (перестрахования), в другую (другой) страховую организацию (филиал), имеющую (имеющий) лицензию по передаваемому (передаваемым) классу (классам) страхования и являющуюся участником системы гарантирования страховых выплат;
4) страховщик-приобретатель – страховая организация (филиал), принимающая (принимающий) страховой портфель;
5) уполномоченный орган – уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
6) ликвидационная комиссия филиала – орган, назначаемый после получения филиалом разрешения уполномоченного органа на добровольное прекращение деятельности филиал (которая имеет полномочия по управлению имуществом и делами филиала) и (или) лишения лицензии филиала на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности (которая осуществляет процедуру принудительного прекращения деятельности филиала).
3. Передача страхового портфеля филиалом, ликвидационной комиссией осуществляется в случаях прекращения деятельности филиала по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 72-1 Закона.
4. Основаниями для передачи страхового портфеля являются:
1) решение уполномоченного лица (уполномоченных лиц) страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан о добровольном прекращении деятельности филиала;

2) уәкілетті органның сақтандырудың жекелеген сыныптары бойынша филиалды лицензиядан айыру туралы шешімі;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан айыру туралы шешімі;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату (қызметін тоқтату);
5) филиалды мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі.
Сақтандырудың барлық сыныптары (түрлері) бойынша жасалған барлық сақтандыру шарттары, оның ішінде қолданыс мерзімі өткен, филиал сақтанушылар (сақтандырылғандар, пайда алушылар) алдында міндеттемелер атқаратын не міндеттемелер туындау ықтималдығы бар сақтандыру шарттары берілуге тиіс.
5. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, тарату комиссиясының сақтандыру портфелін беру туралы шешімі Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының міндеттемелері бойынша есеп айырысу үшін Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері жеткілікті болған жағдайда қабылданады.
Сақтандыру портфелін беру үшін активтердің жеткіліктілігі қабылданған міндеттемелерге сәйкес қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің мөлшерлеріне қарай айқындалады.
6. Филиал кредиторларының талаптарын қанағаттандыру үшін қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын филиалдың тарату комиссиясы филиалдың активтерін, оның ішінде резерв ретінде қабылданған активтерін және филиал қызметін жүзеге асыру үшін ашылған банктік шоттардағы ақшаны пайдалануға құқылы.
Филиалдың активтері, оның ішінде резерв ретінде қабылданған активтері жеткіліксіз болған кезде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиал кредиторларының талаптарын уәкілетті органға бұрын ұсынылған жазбаша міндеттемелерге сәйкес Заңның 30-1-бабы 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес қанағаттандырады.
7. Сақтандыру портфелін беру туралы шешім еркін нысанда жазбаша түрде ресімделеді, филиалдың уәкілетті тұлғасы (уәкілетті тұлғалары), тарату комиссиясы бөлімшелерінің төрағасы мен басшылары қол қояды.
8. Филиал қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде филиал қабылданған шешім туралы уәкілетті органды хабардар етеді, хабарламаға мыналар қоса беріледі:
сақтандыру портфелі берілетін сақтандыру сыныптарының тізбесі;
сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша бөлінген сақтандыру шарттары бойынша берілуі болжанатын міндеттемелердің мөлшері;
олардың баланста көрсетілген құнын не бағалау құнын (бар болса) көрсете отырып сақтандыру портфелінің құрамында беру болжанатын активтер тізбесі;
орындалу мерзімдерін көрсете отырып сақтандыру портфелін беруді жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралар тізбесі;
сақтандыру портфелін беру туралы шарттың жобасы.

2) решение уполномоченного органа о лишении лицензии филиала по отдельным классам страхования;
3) решение органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, о лишении страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности;
4) принудительная ликвидация (прекращение деятельности) страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
5) вступление в законную силу решения суда о принудительной ликвидации филиала.
Передаче подлежат все заключенные договоры страхования по всем классам (видам) страхования, в том числе договоры страхования, срок действия которых истек, по которым филиал несет обязательства либо имеется вероятность возникновения обязательств перед страхователями (застрахованными, выгодоприобретателями).
5. Решение страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, ликвидационной комиссии о передаче страхового портфеля принимается в случае достаточности у страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан активов для расчета по обязательствам филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Достаточность активов для передачи страхового портфеля определяется исходя из размеров страховых резервов, сформированных в соответствии с принятыми обязательствами.
6. Для удовлетворения требований кредиторов филиала ликвидационная комиссия принудительно прекращающего деятельность филиала вправе использовать активы филиала, в том числе принятые в качестве резерва, и деньги на банковских счетах, открытых для осуществления деятельности филиала.
При недостаточности активов филиала, в том числе принятых в качестве резерва, страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан удовлетворяет требования кредиторов филиала в соответствии с письменным обязательством, ранее представленным в уполномоченный орган в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 30-1 Закона.
7. Решение о передаче страхового портфеля оформляется в письменном виде в произвольной форме, подписывается уполномоченным лицом (уполномоченными лицами) филиала, председателем и руководителями подразделений ликвидационной комиссии.
8. Филиал в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения о добровольном прекращении деятельности филиала уведомляет уполномоченный орган о принятом решении, к которому прилагаются:
перечень классов страхования, по которым передается страховой портфель;
размер предполагаемых к передаче обязательств по договорам страхования в разбивке по классам (видам) страхования;
перечень активов, которые предполагается передать в составе страхового портфеля, с указанием их стоимости, отраженной в балансе, либо оценочной (при ее наличии);
перечень мероприятий по осуществлению передачи страхового портфеля с указанием сроков их исполнения;
проект договора о передаче страхового портфеля.

9. Филиал, тарату комиссиясы сақтандырушыларды (пайда алушыларды) хабардар ету мақсатында Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қазақ және орыс тілдерінде таратылатын екі мерзімді баспасөз басылымында және филиалдың интернет-ресурсында алдағы уақытта сақтандыру портфелінің берілетіні туралы хабарландыруды филиал қызметін ерікті түрде тоқтату жөнінде шешім қабылданғаны туралы уәкілетті органды хабардар еткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жариялайды.
Филиал сақтандыру портфелін берген жағдайда хабарландыруда қарсылық беру тәртібі, мерзімі және олар келіспеген жағдайда олар бойынша сақтандыру шартын беруге байланысты сақтанушылардың қарсылықтары қабылданатын мекенжайлар көрсетіледі.
10. Уәкілетті органның жазбаша сұратуы бойынша филиал, тарату комиссиясы түсіндірмелер және сақтандыру портфелін беруге байланысты растайтын құжаттар береді.
2-тарау. Сақтандырушы-алушыны таңдау
11. Сақтандырушы-алушыны таңдау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) уәкілетті органның сақтандыру портфеліне енгізілетін сақтандыру шарттары берілетін сақтандыру сыныптарын жүзеге асыруға лицензиясының (лицензияларының) болуы;
2) пруденциялық нормативтерді және өзге де сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді соңғы есепті күнде және алдағы болатын сақтандыру портфелін қабылдауды ескере отырып 2 (екі) кейінгі жылда пруденциялық нормативтердің болжамды мәндерін орындау;
3) филиалдың сақтандыру портфелін қабылдау ниеті туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) беру сәтінде уәкілетті орган қолданған, қолданыстағы қадағалап ден қою шараларының және (немесе) санкциялардың болмауы;
4) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне қатысу.
12. Филиалдың, тарату комиссиясының сақтандыру портфелін қабылдау туралы ұсыныс-хатты филиал, әлеуетті сақтандырушы-алушыға оны қарау және ұсыныс-хатты алған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жауап ұсыну мерзімімен жібереді.
Ұсыныс-хатта берілетін сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелердің және филиалдың резерв ретінде қабылданған активтерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің болжамды көлемі көрсетіледі.
Ұсыныс-хатқа еркін нысанда жазылған конфиденциалдылықты сақтау және сақтандыру портфелін қабылдау мүмкіндігін қарастыруға байланысты алынған ақпаратты жария етпеу туралы келісім (міндеттеме) қоса беріледі.
13. Сақтандырушылар-алушылар сақтандыру портфелін қабылдау туралы ұсыныс-хат алған жағдайда конфиденциалдылықты сақтау және сақтандыру портфелін қабылдау мүмкіндігін қарастыруға байланысты алынған ақпаратты жария етпеу туралы келісімге (міндеттемеге) қол қояды және оны Қағидалардың 12-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде филиалға, тарату комиссиясына жібереді.

9. В целях уведомления страхователей (выгодоприобретателей) филиал, ликвидационная комиссия публикуют объявление о предстоящей передаче страхового портфеля в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках и на интернет-ресурсе филиала не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты уведомления уполномоченного органа о принятом решении по добровольному прекращению деятельности филиала.
В случаях передачи филиалом страхового портфеля в объявлении указываются порядок, сроки представления возражений и адреса, по которым принимаются возражения страхователей в случае их несогласия с передачей договора страхования.
10. По письменному запросу уполномоченного органа филиалом, ликвидационной комиссией предоставляются разъяснения и подтверждающие документы, связанные с передачей страхового портфеля.
Глава 2. Выбор страховщика-приобретателя
11. Выбор страховщика – приобретателя осуществляется по следующим критериям:
1) наличие лицензии (лицензий) уполномоченного органа на осуществление тех классов страхования, по которым передаются договоры страхования, включаемые в страховой портфель;
2) выполнение пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов на последнюю отчетную дату и прогнозных значений пруденциальных нормативов на 2 (два) последующих года, с учетом предстоящего принятия страхового портфеля;
3) отсутствие действующих мер надзорного реагирования и (или) санкций, примененных уполномоченным органом, на момент подачи заявления о намерении принять страховой портфель филиала (далее – заявление);
4) участие в системе гарантирования страховых выплат.
12. Письмо-предложение о принятии страхового портфеля филиала направляется филиалом, ликвидационной комиссией потенциальному страховщику-приобретателю со сроком его рассмотрения и представления ответа не позднее 5 (пяти) рабочих дней после получения письма-предложения.
В письме-предложении указывается предполагаемый объем обязательств по передаваемым договорам страхования и активов страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, включая активов филиала, принятых в качестве резерва.
К письму-предложению прилагается соглашение (обязательство) о соблюдении конфиденциальности и неразглашении информации, полученной в связи с рассмотрением возможности принятия страхового портфеля, составленное в произвольной форме.
13. При получении письма-предложения о принятии страхового портфеля страховщики-приобретатели подписывают соглашение (обязательство) о соблюдении конфиденциальности и неразглашении информации, полученной в связи с рассмотрением возможности принятия страхового портфеля, и направляют его филиалу, ликвидационной комиссии в срок, указанный в части первой пункта 12 Правил.

14. Филиал, тарату комиссиясы ұсыныс-хат алған сақтандырушы-алушының сұратуы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді жария етпеу туралы талаптарды сақтай отырып, сұратуды алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей қосымша ақпарат береді.
15. Қағидалардың 12-тармағының бірінші бөлігінде көзделген мерзім ішінде ұсыныс-хатты алған әлеуетті сақтандырушылар-алушылар филиалға, тарату комиссиясына жауап ұсынады. Ұсыныс-хатта көрсетілген талаптар қабылданған жағдайда сақтандырушы-алушы Қағидалардың 11-тармағында көзделген ақпаратты көрсете отырып және мынадай құжаттарды:
1) сақтандыру портфелін қабылдау туралы әлеуетті сақтандырушы-алушының уәкілетті тұлғасы шешімінің көшірмелерін;
2) өтініштерде сақтандыру талаптары көрсетілмеген жағдайда, сақтандыру портфелінің құрамында көрсетілуге тиіс сақтандыру сыныбы (сыныптары) бойынша сақтандыру қағидаларының көшірмелерін;
3) пруденциялық нормативтердің, оның ішінде төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің және алда болатын сақтандыру портфелін қабылдауды ескере отырып қатарынан 2 (екі) жылға жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативінің орындалу болжамы (бұдан әрі – пруденциялық нормативтердің болжамдық мәндері) қоса бере отырып, еркін нысанда жасалған өтінішті жібереді.
16. Өтініш жіберген және Қағидалардың 11-тармағының талаптарына сәйкес келетін екі және одан да көп әлеуетті сақтандырушылар-алушылар болған жағдайда филиал, тарату комиссиясы пруденциялық нормативтердің ең жақсы болжамдық көрсеткіштеріне ие сақтандырушы-алушыны таңдап алады.
Пруденциялық нормативтердің бірдей болжамдық көрсеткіштерін ұсынған екі және одан да көп әлеуетті сақтандырушы-алушылар болған жағдайда, филиал, тарату комиссиясы соңғы есептік күнге активтердің неғұрлым үлкен мөлшеріне ие әлеуетті сақтандырушы-алушыны таңдап алады.
17. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының (филиалдардың) бірде-біреуі Қағидалардың 11-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда не "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының (филиалдардың) бірде-біреуі мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының (филиалдың) сақтандыру портфелін қабылдауға ниетті екенін білдірмеген болса, сақтандыру портфелін беруді мемлекеттің қатысуымен "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы (филиал) жүзеге асырады.
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының (филиалдардың) бірде-біреуі Қағидалардың 11-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда не "жалпы сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының (филиалдардың) бірде-біреуі филиалдың сақтандыру портфелін қабылдауға ниетті екенін білдірмеген болса, филиал, тарату комиссиясы сақтандырушы-алушының жоқ екені туралы уәкілетті органды хабардар етеді.
Сақтандыру портфелін ерікті түрде беру жағдайларын қоспағанда, мұндай жағдайда сақтандыру портфелін беруді уәкілетті органның шешімі бойынша сақтандырушы-алушылардың соңғы есептік күндегі активтері мөлшерінің шамасына және пруденциялық нормативтерді орындауына қарай "жалпы сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы жүзеге асырады.

14. По запросу страховщика-приобретателя, получившего письмо-предложение, филиал, ликвидационная комиссия не позднее 7 (семи) рабочих дней с даты получения запроса предоставляют дополнительную информацию с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований о неразглашении сведений, составляющих охраняемую законом тайну.
15. Потенциальные страховщики-приобретатели, получившие письмо-предложение в течение срока, предусмотренного частью первой пункта 12 Правил, представляют ответ филиалу, ликвидационной комиссии. В случае принятия условий, указанных в письме-предложении страховщиком-приобретателем, направляется заявление, составленное в произвольной форме, с указанием информации, предусмотренной в пункте 11 Правил, и приложением следующих документов:
1) копии решения уполномоченного лица потенциального страховщика-приобретателя о принятии им страхового портфеля;
2) копии правил страхования по классу (классам) страхования, подлежащих передаче в составе страхового портфеля в случае не указания условий страхования в заявлении;
3) прогноза выполнения пруденциальных нормативов, в том числе норматива достаточности маржи платежеспособности и норматива достаточности высоколиквидных активов (далее – прогнозные значения пруденциальных нормативов) на 2 (два) последующих года, с учетом предстоящего принятия страхового портфеля.
16. При наличии двух и более потенциальных страховщиков-приобретателей, направивших заявления и соответствующих требованиям пункта 11 Правил, филиал, ликвидационная комиссия выбирают страховщика-приобретателя с наилучшими показателями прогнозных значений пруденциальных нормативов.
В случае наличия двух и более потенциальных страховщиков-приобретателей, предложивших одинаковые прогнозные значения пруденциальных нормативов филиал, ликвидационная комиссия выбирают потенциального страховщика-приобретателя с наибольшим размером активов на последнюю отчетную дату.
17. В случае, если ни одна (один) из страховых организаций (филиалов), осуществляющих деятельность по отрасли "страхование жизни", не соответствует требованиям, установленным в пункте 11 Правил, либо ни одна (один) из страховых организаций (филиалов), осуществляющих деятельность по отрасли "страхование жизни", не заявила о намерениях принять страховой портфель принудительно ликвидируемой (ликвидируемого) страховой организации (филиала), передача страхового портфеля осуществляется страховой организации (филиалу), осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни", с участием государства.
В случае если ни одна из страховых организаций (филиалов), осуществляющих деятельность по отрасли "общее страхование", не соответствует требованиям, установленным в пункте 11 Правил, либо ни одна из страховых организаций (филиалов), осуществляющих деятельность по отрасли "общее страхование", не заявила о намерениях принять страховой портфель филиала, филиал, ликвидационная комиссия уведомляют уполномоченный орган об отсутствии страховщиков-приобретателей.
В данном случае передача страхового портфеля осуществляется страховой организации (филиалу), осуществляющей (осуществляющему) деятельность по отрасли "общее страхование", по решению уполномоченного органа, исходя из величины размера активов страховщиков-приобретателей на последнюю отчетную дату и выполнения пруденциальных нормативов, за исключением случаев добровольной передачи страхового портфеля.

18. Филиалдың, тарату комиссиясының сақтандыру портфелі берілетін сақтандырушы-алушыны таңдау туралы шешімі 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жазбаша түрде жіберіледі.
Филиал уәкілетті органды хабардар еткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қазақ және орыс тілдерінде таратылатын екі мерзімді баспасөз басылымында және филиалдың интернет-ресурсында сақтандыру портфелі берілетін сақтандырушы-алушыны таңдау туралы хабарландыру жариялайды.
3-тарау. Сақтандыру портфелін беру тәртібі және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы лицензиядан айырылған күннен бастап сақтандыру портфелін берудің ерекшеліктері
19. Филиал, тарату комиссиясы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілетін сақтандыру портфелінің құрамына енгізілетін сақтандыру шарттарының тізімін (бұдан әрі – Шарттар тізімі) жасайды.
20. Шарттар тізімі тізбесі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6164 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы № 25 қаулысымен бекітілген Сақтандыру ұйымының сақтандыру қызметін жүзеге асыруына қойылатын талаптардың, оның ішінде сақтандыру нарығының қатысушыларымен өзара қарым-қатынастары жөніндегі талаптардың және сақтандыру агентінің сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруына өкілеттіктерінің 5-1-тармағында айқындалған Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының тізілімі мәліметтерінің және (немесе) таратылатын филиалдың дерекқорының негізінде жасалады.
21. Лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныбы (жекелеген сыныптары) алып тасталған, сақтандыру портфелі мәжбүрлеп берілген (міндетті сақтандыру сыныптары, зейнетақы аннуитеті шарттары, аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша), сақтандырудың жекелеген сыныбы (жекелеген сыныптары) бойынша лицензиядан айырылған кезде сақтандырудың осы сыныбы (осы сыныптары) бойынша жасалған барлық сақтандыру шарттары, оның ішінде қолданылу мерзімі өткен, филиал сақтанушылар (сақтандырылғандар, пайда алушылар) алдында міндеттемелер атқаратын не міндеттемелер туындау ықтималдығы бар сақтандыру шарттары берілуге тиіс. Бұл ретте сақтандырудың бір сыныбы (түрі) шеңберінде сақтандыру портфелі бір сақтандыру ұйымына (филиалға) беріледі.
22. Филиалды мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күнінен бастап берілетін сақтандыру портфелінің құрамына:

18. Решение филиала, ликвидационной комиссии о выборе страховщика-приобретателя, которому будет осуществлена передача страхового портфеля, письменно доводится до сведения уполномоченного органа в течение 3 (трех) рабочих дней.
Филиал не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты уведомления уполномоченного органа публикуют объявление о выборе страховщика-приобретателя, которому передается страховой портфель, в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках и на интернет-ресурсе филиала.
Глава 3. Порядок передачи страхового портфеля и особенности передачи страхового портфеля со дня лишения лицензии филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
19. Филиал, ликвидационная комиссия составляют список договоров страхования, включаемых в состав передаваемого страхового портфеля, по форме согласно приложению 1 к Правилам (далее – Список договоров).
20. Список договоров формируется на основе сведений Реестра договоров страхования (перестрахования), перечень которых определен в пункте 5-1 Требований к осуществлению страховой организацией страховой деятельности, в том числе по взаимоотношениям с участниками страхового рынка, и полномочий страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 25, зарегистрированным в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6164, и (или) базы данных ликвидируемого филиала.
21. При исключении из лицензии отдельного класса (отдельных классов) страхования, принудительной передачи страхового портфеля (по обязательным классам страхования, договорам пенсионного аннуитета, договорам аннуитетного страхования), лишении лицензии по отдельному классу (отдельным классам) страхования передаче подлежат все заключенные договоры страхования по данному классу (данным классам) страхования, в том числе договоры страхования, срок действия которых истек, по которым филиал несет обязательства либо имеется вероятность возникновения обязательств перед страхователями (застрахованными, выгодоприобретателями). При этом передача страхового портфеля в рамках одного класса (вида) страхования осуществляется одной (одному) страховой организации (филиалу).
22. В состав страхового портфеля, передаваемого со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации филиала, не включаются:

1) басталғаны туралы мәлімделген және сақтандыру төлемдері жүзеге асырылмаған немесе толық көлемде жүзеге асырылмаған сақтандыру жағдайлары бойынша мәжбүрлеп таратылатын филиалдың сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша міндеттемелері басталған сақтандыру шарттары;
2) сақтандыру шарттары тізілімінде және (немесе) мәжбүрлеп таратылатын филиалдың дерекқорында жоқ сақтандыру шарттары;
3) тараптары (сақтанушы, қайта сақтанушы, қайта сақтандырушы) сақтандырушы-алушы болып табылатын сақтандыру шарттары енгізілмейді.
23. Шарттар тізімі ондағы ақпараттың өзгеруіне немесе шартты бұзуға, сақтандыру жағдайы туралы өтініш алуға, сақтанушының сақтандыру сыйлықақысын төлеуіне, сақтандыру төлемінің жүзеге асырылуына және басқа да өзгерістерге байланысты жаңа ақпаратты алуына қарай жаңартылады.
24. Шарттар тізімін жасағаннан кейін филиал, тарату комиссиясы сақтандыру резервінің түріне қарай сақтандырудың әрбір сыныбы және әрбір сақтандыру шарты бойынша сақтандыру резервтерінің мөлшерін алдын ала есептейді.
Сақтандыру резервтерінің құрамына:
еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві;
орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резерві;
өмірді сақтандыру шарттары бойынша орын алмаған шығындар резерві;
аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындар резерві;
мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві (тарату комиссиясы беретін сақтандыру шарттарын қоспағанда) енгізіледі.
Сақтандыру резервтерін есептеу нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысымен бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес жүргізіледі.
25. Берілуі болжанған сақтандыру міндеттемелеріне сәйкес келетін сақтандыру резервтерінің алдын ала мөлшерін айқындағаннан кейін филиал, тарату комиссиясы сақтандыру портфелімен бірге берілуі болжанып отырған активтердің тізбесін жасайды.
Активтердің тізбесінде мыналар қамтылады:
сақтандыру портфелінің құрамында берілетін активтердің мөлшері, түрі және тізбесі (сақтанушылардың дебиторлық берешегі және басқа активтер);
сақтандыру резервтерін өтеуге қабылданатын активтерге сәйкес келетін активтердің мөлшері, түрі және тізбесі;
жеткіліксіз сомаға өзге активтердің мөлшері, түрі мен тізбесі және сақтандыру резервтерін өтеуге қабылданатын активтерге сәйкес келетін активтерге оларды ауыстыру нұсқалары (берілуі болжанып отырған сақтандыру міндеттемелеріне сәйкес келетін сақтандыру резервтерінің мөлшеріне қатысты сақтандыру резервтерін өтеуге қабылданатын активтерге сәйкес келетін активтердің мөлшері жеткіліксіз болған жағдайда).

1) договоры страхования, по которым наступили обязательства принудительно ликвидируемого филиала по осуществлению страховых выплат по страховым случаям, о наступлении которых было заявлено и по которым страховые выплаты не осуществлялись или осуществлялись не в полном объеме;
2) договоры страхования, отсутствующие в реестре договоров страхования и (или) базе данных принудительно ликвидируемого филиала;
3) договоры страхования, стороной которых (страхователем, перестрахователем, перестраховщиком) является страховщик-приобретатель.
23. Список договоров обновляется по мере изменения информации, содержащейся в нем, или получения новой информации в связи с расторжением договора, получением заявления о страховом случае, уплатой страхователем страховой премии, осуществлением страховой выплаты и другими изменениями.
24. После составления Списка договоров филиал, ликвидационная комиссия производят предварительный расчет размера страховых резервов по каждому классу и каждому договору страхования в зависимости от вида страхового резерва.
В состав страховых резервов включаются:
резерв незаработанной премии;
резерв произошедших, но не заявленных убытков;
резерв не произошедших убытков по договорам страхования жизни;
резерв не произошедших убытков по договорам аннуитета;
резерв заявленных, но не урегулированных убытков (за исключением договоров страхования, передаваемых ликвидационной комиссией).
Расчет страховых резервов производится согласно Требованиям к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13, зарегистрированным в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290.
25. После определения предварительного размера страховых резервов, соответствующих предполагаемым к передаче страховым обязательствам, филиал, ликвидационная комиссия составляет перечень активов, которые предполагаются к передаче вместе со страховым портфелем.
Перечень активов содержит:
размер, вид и перечень активов, которые передаются в составе страхового портфеля (дебиторская задолженность страхователей и другие активы);
размер, вид и перечень активов, которые соответствуют активам, принимаемым в покрытие страховых резервов;
размер, вид и перечень иных активов на недостающую сумму и варианты их замены на активы, которые соответствуют активам, принимаемым в покрытие страховых резервов (в случае недостаточности размера активов, которые соответствуют активам, принимаемым в покрытие страховых резервов по отношению к размеру страховых резервов, соответствующих предполагаемым к передаче страховым обязательствам).

26. Филиал, тарату комиссиясы кепілдік беру ұйымына сақтандыру портфеліне ақы төлеу үшін берілуі болжанып отырған сақтандыру міндеттемелеріне сәйкес келетін сақтандыру резервтерінің алдын ала мөлшері туралы ақпарат ұсынады.
27. Берілетін портфель бойынша міндеттемелердің (сақтандыру резервтерінің) мөлшерін бағалауды тәуелсіз актуарий жүзеге асырады.
Филиал, тарату комиссиясы сақтандыру портфелін беру күнінде берілетін сақтандыру портфеліне сәйкес келетін сақтандыру резервтерінің мөлшерін есептеу үшін тәуелсіз актуарийді жұмысқа тартады.
Сақтандыру резервтерінің жүргізілген есептерінің дұрыстығын тексеру қажет болғанда сақтандырушы-алушы немесе кепілдік беру ұйымы тәуелсіз актуарийді жұмысқа тартады.
28. Дебиторлық берешек бойынша берілетін талап ету құқығының құны баланстық және баланстан тыс шоттарда есепте болатын берешек сомасы ретінде анықталады.
Сақтандыру портфелін беру кезінде сақтандыру портфеліне енгізілген сақтандыру шарттары бойынша активтер мен міндеттемелердің құны оны беру күніне есептеледі.
29. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, филиалдың активтері сақтандыру портфелімен берілетін сапасы мен өтімділігі бойынша сәйкес келмеген және сақтандырушы-алушы оларды қабылдамаған жағдайда, филиал, тарату комиссиясы көрсетілген активтерді ауыстыруға жіберілген қажетті іс-шараларды (сатып алу-сату, ауыстыру және басқа да операциялар) жүргізеді.
30. Сақтандыру портфелін беру туралы шарт жазбаша нысанда жасалады.
31. Сақтандыру портфелін беру туралы шартта:
1) сақтандыру портфеліне енгізілген, сақтандырудың сыныптары (түрлері) бойынша бөлінген сақтандыру шарттары, оларды беру күнін көрсете отырып;
2) сақтандыру портфелін беру күнінде сақтандыру портфелі шеңберінде берілетін сақтандыру шарттарында көзделген құқықтары мен міндеттері (төленбеген сақтандыру сыйлықақысының мөлшері, кейінге қалдыруды немесе бөліп төлеуді ескере отырып, сақтандыру сыйлықақысын төлеу мерзімдері, сақтандыру сыйлықақысын төлеуді кешіктірген күндердің саны, жасалған сақтандыру төлемдері, мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар);
3) сақтандыру портфелін беру күнінде берілетін сақтандыру портфеліне енгізілген сақтандыру шарттары бойынша құжаттарды, сондай-ақ сақтандыру шарттарының орындалуын көрсететін құжаттарды (сақтандыру шарттарының түпнұсқалары, сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарналарының) төленгенін растайтын құжаттар, филиал сақтандыру жағдайларын реттеу кезінде жинаған құжаттар, сондай-ақ сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруды растайтын құжаттар, реттелмеген сақтандыру жағдайлары бойынша құжаттар) беру тәртібі мен мерзімдері;

26. Филиал, ликвидационная комиссия представляет в организацию по гарантированию информацию о предварительном размере страховых резервов, соответствующих предполагаемым к передаче страховым обязательствам для оплаты страхового портфеля.
27. Оценку размера обязательств (страховых резервов) по передаваемому портфелю осуществляет независимый актуарий.
Филиал, ликвидационная комиссия привлекают независимого актуария для расчета размера страховых резервов, соответствующих передаваемому страховому портфелю, на дату передачи страхового портфеля.
При необходимости проверки правильности осуществленных расчетов страховых резервов страховщик-приобретатель или организация по гарантированию привлекают независимого актуария.
28. Стоимость передаваемых прав требований по дебиторской задолженности определяется как сумма задолженности, числящаяся на балансовых и вне балансовых счетах.
При передаче страхового портфеля стоимость активов и обязательств по договорам страхования, включенным в страховой портфель, рассчитывается на дату его передачи.
29. В случае несоответствия активов страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала по качеству и ликвидности, передаваемых со страховым портфелем, и непринятия их страховщиком-приобретателем, филиал, ликвидационная комиссия проводят необходимые мероприятия (купля-продажа, мена и другие операции), направленные на замену указанных активов.
30. Договор о передаче страхового портфеля заключается в письменной форме.
31. Договор о передаче страхового портфеля включает в себя сведения о:
1) договорах страхования, включаемых в страховой портфель, в разбивке по классам (видам) страхования с указанием даты их передачи;
2) правах и обязанностях, предусмотренных договорами страхования, которые передаются в рамках страхового портфеля (размер неуплаченной страховой премии, сроки уплаты страховой премии с учетом отсрочки или рассрочки, количество дней просрочки уплаты страховой премии, произведенные страховые выплаты, заявленные, но не урегулированные убытки) на дату передачи страхового портфеля;
3) порядке и сроках передачи документов по договорам страхования, включенным в передаваемый страховой портфель, а также документов, отражающих исполнение договоров страхования (оригиналы договоров страхования, документы, подтверждающие оплату страховой премии (страховых взносов), документы, собранные филиалом при урегулировании страховых случаев, а также документы, подтверждающие осуществление страховых выплат, документы по неурегулированным страховым случаям) на дату передачи страхового портфеля;

4) филиалға сақтандыру портфелін бергеннен кейін келіп түскен, берілген сақтандыру портфелі бойынша құжаттар мен ақпараттарды беру тәртібі мен мерзімдері;
5) сақтандыру портфелін беру күнінде сақтандыру портфелін беретін филиалдың және сақтандырушы-алушының тәуелсіз актуарийі есептеген және берілетін сақтандыру шарттарына сәйкес келетін сақтандыру резервтерінің мөлшері;
6) берілетін активтердің мөлшері, құрамы мен құны және оларды беру мерзімі және (немесе) кепілдік беру ұйымының сақтандырушы - сатып алушыға төлейтін ақшасының сомасы;
7) сақтандыру портфелін тарату комиссиясы берген жағдайларды қоспағанда, активтерді ауыстыру мүмкіндігі;
8) сақтандырудың кепілді түрлері бойынша сақтандыру жарналарын төлеу туралы мәліметтер қамтылады. Сақтандыру портфелін беру туралы шартта көрсетілген ақпарат болмаған жағдайда сақтандырудың кепілді түрлері бойынша сақтандыру жарналарын төлеу сақтандырушы-алушыға жүктеледі.
32. Филиал, тарату комиссиясы сақтандыру портфелін беру туралы шарттың барлық маңызды талаптары мәлім болған, оны беруге тиісті келісімдер алынған және сақтандыру портфелін беруге қажетті өзге талаптар бұзылмаған жағдайда, филиал бір немесе бірнеше сақтандырушыға сақтандыру портфелін беру туралы шарт жасау ұсынысымен, оның ішінде жария оферта арқылы оферта жібереді.
33. Филиал, тарату комиссиясы сақтандыру портфелін беруге ниет білдірген, бірақ берілетін сақтандыру портфелінің құрамына енгізуге жататын құқықтар мен міндеттерінің түпкілікті көлеміне қатысты сақтандыру портфелін беру туралы шарттың талаптары белгіленбеген жағдайда, филиал немесе тарату комиссиясы және сақтандырушы-алушы сақтандыру портфелін беру туралы алдын ала шарт жасайды.
Сақтанушы және сақтандырушы-алушы сақтандыру портфелін беру туралы алдын ала шарт бойынша болашақта сақтандыру портфелін беру туралы шартты (негізгі шарт) алдын ала шартта көзделген талаптармен жасау міндеттесін қабылдайды.
Алдын ала шарт жазбаша нысанда жасалады, онда шарттың мәнін белгілеуге мүмкіндік беретін жағдайлар, сондай-ақ тараптар оны жасасуға міндеттенетін мерзімі көрсетіле отырып, сақтандыру портфелін беру туралы шарт тараптарының басқа талаптары қамтылады.
34. Филиал, тарату комиссиясы сақтандыру портфелін беру туралы шарт жасаған және Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру портфелін беру туралы шарт бойынша құжаттарды қабылдау-өткізу актісіне (бұдан әрі – қабылдау-өткізу актісі) қол қойған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға көрсетілген құжаттардың көшірмелерін жібереді.

4) порядке и сроках передачи документов и информации по переданному страховому портфелю, поступивших в филиал после передачи страхового портфеля;
5) размере страховых резервов, рассчитанных независимым актуарием филиала, передающей страховой портфель, и страховщика-приобретателя на дату передачи страхового портфеля и соответствующих передаваемым договорам страхования;
6) размере, составе и стоимости передаваемых активов, и сроке их передачи, и (или) сумме денег, подлежащей оплате страховщику-приобретателю организацией по гарантированию;
7) возможности замены активов, за исключением случаев передачи страхового портфеля ликвидационной комиссией;
8) оплате страховых взносов по гарантируемым видам страхования. В случае отсутствия указанной информации в договоре о передаче страхового портфеля оплата страховых взносов по гарантируемым видам страхования возлагается на страховщика-приобретателя.
32. Если филиалу, ликвидационной комиссии известны все существенные условия договора о передаче страхового портфеля, получены соответствующие согласия на его передачу и соблюдены иные условия, необходимые для передачи страхового портфеля, филиал, ликвидационная комиссия направляют одному или нескольким страховщикам оферту с предложением заключить договор о передаче страхового портфеля, в том числе посредством публичной оферты.
33. В случае, если филиал, ликвидационная комиссия намерена передать страховой портфель, но условия договора о передаче страхового портфеля касательно окончательного объема прав и обязанностей, подлежащих включению в состав передаваемого страхового портфеля, не определены, филиал или ликвидационная комиссия и страховщик-приобретатель заключают предварительный договор о передаче страхового портфеля.
По предварительному договору о передаче страхового портфеля страхователь и страховщик-приобретатель принимают обязательство заключить в будущем договор о передаче страхового портфеля (основной договор) на условиях, предусмотренных предварительным договором.
Предварительный договор заключается в письменной форме, содержит условия, позволяющие установить предмет договора, а также другие условия сторон договора о передаче страхового портфеля, с указанием срока, в который стороны обязуются его заключить.
34. Филиал, ликвидационная комиссия в течение 1 (одного) рабочего дня после дня заключения договора о передаче страхового портфеля и подписания акта приема-передачи документов по договору о передаче страхового портфеля по форме согласно приложению 2 к Правилам (далее – акт приема-передачи) направляют уполномоченному органу копии указанных документов.

35. Филиал, тарату комиссиясы сақтандыру портфелін беру туралы шарт жасаған және қабылдау-өткізу актісіне қол қойған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде сақтандыру бойынша деректер базасын қалыптастыру және енгізу жөніндегі ұйымға сақтандыру сыныптары, берілген сақтандыру шарттарының саны және сақтандыру портфелінің берілгендігін растайтын құжаттардың көшірмелері туралы мәліметтер бар ресми хабарламаны жібереді.
36. Сақтандыру портфелін беру туралы шартты жасағаннан кейін филиал, тарату комиссиясы сақтандырушы-алушыға сақтандыру портфелін беру туралы шартта тараптар келіскен мерзімде, тәртіпте және талаптарда сақтандыру портфеліне қатысты барлық құжаттарды, берілетін сақтандыру міндеттемелеріне (тарату комиссиясының сақтандыру портфелін беруін қоспағанда) сәйкес келетін сақтандыру резервтерінің мөлшеріндегі активтерді, сақтандыру портфелін беру туралы шарттың талаптарына сәйкес ақпаратты және басқа мәліметтер мен құжаттарды береді.
37. Сақтандыру шарты бойынша міндеттемелерді беру осы шарт бойынша сақтандыру ұйымы борышкерлерінің немесе кредиторларының олармен байланысты құқықтарын немесе міндеттерін бір мезгілде беру арқылы жүргізіледі.
38. Бір сақтандыру шартынан сақтандыру міндеттемелерінен басқа, өзге де міндеттемелер туындаса, онда филиалдың құқықтары мен міндеттерінің берілуі Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасымен белгіленген тәртіппен өзге міндеттемелер бойынша оның құқықтары мен міндеттерін бір мезгілде беру арқылы жүзеге асырылады.
39. Сақтандыру шарттары бойынша құқықтар мен міндеттерді берумен бір мезгілде қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру портфелін беретін филиал - қайта сақтанушының құқықтары мен міндеттері беріледі.
Егер филиал жасаған қайта сақтандыру шарттары бойынша құқықтары мен міндеттері қайта сақтандырылған сақтандыру шарттарынан туындаған құқықтарымен және міндеттерімен бір мезгілде берілмеген болса, онда филиал - қайта сақтанушы қайта сақтандырушыға қайта сақтандыру объектісінің толық немесе ішінара жойылғаны туралы хабардар етеді.
40. Сақтандыру портфелін беру кезінде берілетін сақтандыру шарттары бойынша филиалдың құқықтары мен міндеттері сақтандырушы-алушыға сақтандыру портфелін беру күніндегі көлемде және талаптарда өтеді.
Сақтандырушы - алушының сақтандыру шарттары бойынша құқықтар мен міндеттер өзіне өткен күннен бастап барлық тоқтатылмаған құқықтары болады және берілетін сақтандыру шарты күшіне енген кезден бастап туындаған филиалдың барлық тоқтатылмаған міндеттеріне жауап береді.

35. Филиал, ликвидационная комиссия в течение 3 (трех) рабочих дней со дня заключения договора о передаче страхового портфеля и подписания акта приема-передачи направляют в организацию по формированию и ведению базы данных по страхованию официальное уведомление, содержащее сведения о классах страхования, количестве переданных договоров страхования и копии документов, подтверждающих передачу страхового портфеля.
36. После заключения договора о передаче страхового портфеля филиал, ликвидационная комиссия передают страховщику-приобретателю в сроки, порядке и на условиях, согласованных сторонами в договоре о передаче страхового портфеля, все документы, относящиеся к страховому портфелю, активы в размере страховых резервов, соответствующих передаваемым страховым обязательствам (за исключением передачи страхового портфеля ликвидационной комиссией), информацию и другие сведения, и документы в соответствии с условиями договора о передаче страхового портфеля.
37. Передача обязательств по договору страхования производится с одновременной передачей корреспондирующих им прав или обязанностей должников, или кредиторов филиала по этому договору.
38. В случае если из одного договора страхования, помимо страховых обязательств, возникли и иные обязательства, то передача прав и обязанностей филиала осуществляется с одновременной передачей ее прав и обязанностей по иным обязательствам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
39. Одновременно с передачей прав и обязанностей по договорам страхования осуществляется передача прав и обязанностей передающего страховой портфель филиала, являющегося перестрахователем, по договорам перестрахования.
В случае если права и обязанности по договорам перестрахования, заключенным филиалом, не переданы одновременно с правами и обязанностями, возникшими из договоров страхования, которые были перестрахованы, то филиал, являющийся перестрахователем, уведомляет перестраховщика о том, что объект перестрахования перестал существовать полностью или в части.
40. При передаче страхового портфеля права и обязанности филиала по передаваемым договорам страхования переходят к страховщику-приобретателю в том объеме и на тех же условиях, которые существуют на дату передачи страхового портфеля.
Страховщик-приобретатель с даты перехода к нему прав и обязанностей по договорам страхования имеет все не прекратившиеся права и несет все не прекратившиеся обязанности филиала, возникшие с момента вступления в силу передаваемого договора страхования.

41. Филиал, тарату комиссиясы сақтандыру портфелін беру туралы шартта тараптармен келісілген талаптарда сақтандырушы-алушыға сақтандыру портфелін бергеннен кейін филиалға келіп түскен барлық құжаттар мен ақпаратты береді.
42. Сақтандыру портфелі шеңберінде берілуге жататын өзге сақтандыру шарттары анықталған жағдайда, филиал, тарату комиссиясы және сақтандырушы-алушы сақтандыру портфелін беру шартына қосымша келісім жасайды.
43. Сақтандыру портфелінің құрамына берілмеген сақтандыру шарты Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында және сақтандыру шартында көзделген талаптар бойынша бұзылады.
44. Сақтандырушы-алушы филиалдың сақтандыру портфелін қабылдау-өткізу актісі бойынша қабылдаған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде филиал, тарату комиссиясы сақтандыру портфелінің берілгені туралы хабарландыруды Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында және филиалдың интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
Хабарландыруда:
сақтандыру портфелінің берілген күні;
сақтандырушы-алушының атауы, филиалдары мен өкілдіктері, байланыс телефондары ескеріле отырып оның орналасқан жері туралы ақпарат қамтылады.
Тарату комиссиясы сақтандыру портфелін берген жағдайда, хабарландыруда байланыс телефондары көрсетіле отырып тарату комиссиясының, оның бөлімшелерінің және кепілдік беру жөніндегі ұйымның орналасқан жері туралы ақпарат қосымша қамтылады.

41. Филиал, ликвидационная комиссия на условиях, согласованных сторонами в договоре о передаче страхового портфеля, передают страховщику - приобретателю все документы и информацию, поступившие к филиалу после передачи страхового портфеля.
42. В случае выявления иных договоров страхования, подлежащих передаче в рамках страхового портфеля, филиал, ликвидационная комиссия и страховщик-приобретатель заключают дополнительное соглашение к договору передачи страхового портфеля.
43. Договор страхования, не переданный в составе страхового портфеля, расторгается на условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности и договором страхования.
44. Объявление об осуществленной передаче страхового портфеля публикуется филиалом, ликвидационной комиссией в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках и на интернет-ресурсе филиала в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня принятия страховщиком-приобретателем страхового портфеля филиала по акту приема-передачи.
Объявление содержит информацию о:
дате передачи страхового портфеля;
наименовании страховщика-приобретателя, месте его нахождения с учетом филиалов и представительств, контактных телефонов.
В случае передачи страхового портфеля ликвидационной комиссией объявление дополнительно содержит информацию о месте нахождения ликвидационной комиссии, ее подразделений и организации по гарантированию с указанием контактных телефонов.

45. Сақтандыру портфелін беру кезінде кепілдік беру жөніндегі ұйымға жарналарды сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандыру сыйлықақысын қабылдаған филиал төлейді.
Сақтандыру портфелін беретін филиал кепілдік беру жөніндегі ұйымға төлеуге тиіс міндетті жарнаны есептеу кезінде сақтандыру портфелін беру сәтіне дейін кезекті тоқсан сайынғы жарна төленгеннен кейін жасалған сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары қосымша есепке алынады.
Сақтандыру портфелін беру
қағидаларына және
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының
филиалын лицензиясынан айыру
күнінен бастап сақтандыру портфелін берудің
ерекшеліктеріне
1-қосымша
Нысан
Берілетін сақтандыру портфелінің құрамына енгізілетін сақтандыру шарттарының тізімі
Сақтандыру шартының (сақтандыру полисінің) нөмірі
Сақтандыру шартының жасалған күні
Сақтанушының, сақтандырылғанның атауы не тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Сақтанушының, сақтандырылғанның жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Сақтандыру сыныбы
Сақтандыру шартының қолданысы басталатын күн
Сақтандыру шартының қолданысы аяқталатын күн
Сақтандыру сомасының мөлшері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы:
Сақтандыру сыйлықақысының мөлшері
Сақтандыру сыйлықақысы төленген күн
Төленген сақтандыру сыйлықақысының мөлшері
Сақтандыру жағдайы туралы өтініштің түскен күні
Сақтандыру жағдайы басталған күн
Сақтандыру төлемі (төлемдері) жүргізілген күн (күндер)
Жүргізілген сақтандыру төлемінің (төлемдерінің) мөлшері (мөлшерлері)
Жүргізілмеген сақтандыру төлемін (төлемдерін) төлеу мерзімдері
Жүргізілмеген сақтандыру төлемінің (төлемдерінің) мөлшері (мөлшерлері)
10
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы:
Сақтандыру шарты бойынша қалыптастырылған сақтандыру резервінің мөлшері (мөлшерлері):
Сақтандыру портфелін беруге келісім алу туралы мәліметтер (заңнамамен белгіленген жағдайларда)
Сақтандыру төлемінен (төлемдерінен) бас тартқан күн (күндер)
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резерві
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві
Өмірді сақтандыру шарттары бойынша орын алмаған шығындар резерві
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындар резерві
19
20
21
22
23
24
25
Филиалдың бірінші басшысының немесе оның орнындағы тұлғаның,
тарату комиссиясы басшысының қолы
________________________________________________________________
(қолы)
Қол қойылған күн 20___жылғы "___" ___________________.

45. Взносы в организацию по гарантированию при передаче страхового портфеля оплачивает филиал, принявший страховую премию при заключении договора страхования.
При расчете обязательного взноса в организацию по гарантированию, подлежащего уплате филиалом, передающим страховой портфель, дополнительно учитываются страховые премии по договорам страхования, заключенным после оплаты очередного ежеквартального взноса до момента передачи страхового портфеля.
Приложение 1 к Правилам
передачи страхового портфеля и
Особенностям передачи
страхового портфеля со дня
лишения лицензии филиала
страховой (перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан
Форма
Список договоров страхования, включаемых в состав передаваемого страхового портфеля
Номер договора страхования (страхового полиса)
Дата заключения договора страхования
Наименование либо фамилия, имя, отчество (при его наличии) страхователя, застрахованного
Индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер страхователя, застрахованного
Класс страхования
Дата начала действия договора страхования
Дата окончания действия договора страхования
Размер страховой суммы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы:
Размер страховой премии
Дата оплаты страховой премии
Размер уплаченной страховой премии
Дата поступления заявления о страховом случае
Дата наступления страхового случая
Дата (даты) произведенной страховой выплаты (выплат)
Размер (размеры) произведенной страховой выплаты (выплат)
Сроки уплаты не произведенной страховой выплаты (выплат)
Размер (размеры) не произведенной страховой выплаты (выплат)
10
11
12
13
14
15
16
17
18
продолжение таблицы:
Размер (размеры) сформированного страхового резерва по договору страхования:
Сведения о получении согласия на передачу страхового портфеля (в случаях, определенных законодательством)
Дата (даты) отказа в страховой выплате (выплатах)
Резерв незаработанной премии
Резерв произошедших, но незаявленных убытков
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков
Резерв непроизошедших убытков по договорам страхования жизни
Резерв непроизошедших убытков по договорам аннуитета
19
20
21
22
23
24
25
Подпись первого руководителя филиала или лица, его заменяющего,
руководителя, ликвидационной комиссии
_______________________________________________________________
(подпись)
Дата подписания "___" ___________________20___года.

Ескерту: осы қосымшаның 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-бағандары тарату комиссиясы беретін сақтандыру портфелінің құрамына кіретін сақтандыру шарттары бойынша толтырылмайды.
Сақтандыру портфелін беру
қағидаларына және
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының
филиалын лицензиясынан айыру
күнінен бастап сақтандыру
портфелін берудің
ерекшеліктеріне
2-қосымша
Нысан
____________________________
_________________________
(шарттың жасалған күні және
нөмірі көрсетіледі)
Сақтандыру портфелін беру туралы шарт бойынша құжаттарды қабылдау-өткізу актісі
____________ қаласы
20____ жылғы "___"_______
Сақтандыру портфелін беретін
_________________________________________________________________,
(атауы)
филиалы, бұдан әрі "1-тарап" деп аталатын,
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________,
(тұлғаның өкілеттіктерін айқындайтын құжаттың деректемелері)
негізінде әрекет ететін
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
арқылы бір жағынан және сақтандыру портфелін қабылдайтын
_________________________________________________________________
(атауы)
филиалы, бұдан әрі "2-тарап" деп аталатын, __________________________
________________________________________________________________,
_________________________________________________________________
(тұлғаның өкілеттіктерін айқындайтын құжаттың деректемелері)
негізінде әрекет ететін
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
арқылы екінші жағынан бірлесіп "Тараптар" деп аталатын, осы Сақтандыру портфелін беру туралы шарт бойынша Құжаттарды қабылдау-өткізу актісіне (бұдан әрі – Акті) қол қою арқылы:
1) осы Актіге қосымшаға сәйкес 1-тараптың құжаттарды бергенін, ал 2-тараптың қабылдағанын;
2) 2-тараптың осы Актіге қосымшада көрсетілген құжаттар тізбесіне наразылықтарының жоқ екенін;
3) Толтыру үшін мәліметтер:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(сақтандыру шарттары бойынша берілетін міндеттемелер мөлшері, сақтанушының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (жеке тұлға үшін) немесе сақтанушының атауы (заңды тұлға үшін), сақтандыру шарты жасалған күн және оның нөмірі, сақтандыру шартының қолданылу мерзімі, сақтандыру кезеңі, сақтандыру объектісі, сақтандыру сомасының және сақтандыру сыйлықақысының мөлшері көрсетіле отырып сақтандыру шарттарының тізбесі);
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(атауы, түгендеу нөмірі, баланстық (бар болса – бағалау) құны, филиалдың меншік құқығын растайтын құжаттар көрсетіле отырып филиалдың берілетін активтерінің мөлшері, тізбесі және түрлері (тарату комиссиясының сақтандыру портфелін беруін қоспағанда);
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(дебиторлардың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) немесе атауы, дебиторлық берешектің сомасы ескерілген шоттардың нөмірлері, берешектің туындауына негіздеме көрсетіле отырып дебиторлық берешек бойынша берілетін талап ету құқығының құны мен тізбесі (тарату комиссиясының сақтандыру портфелін беруін қоспағанда);
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(тарату комиссиясының сақтандыру портфелін беру кезінде кепілдік беру жөніндегі ұйым сақтандырушы-алушыға төлейтін ақша сомасы);
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(берілетін құжаттар (шарттар, куәліктер мен басқа да құжаттар).

Примечание: столбцы 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 настоящего приложения не заполняются по договорам страхования, входящим в страховой портфель, передача которого осуществляется ликвидационной комиссией.
Приложение 2 к Правилам
передачи страхового портфеля и
Особенностям передачи
страхового портфеля со дня
лишения лицензии филиала
страховой (перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан
Форма
Акт приема-передачи документов по договору о передаче страхового портфеля
____________________________________________
(указывается дата заключения и номер договора)
город ____________
"___" ___________20____ года
Филиал, передающий страховой портфель
_____________________________________________________________________________,
(наименование)
в лице _______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ____________________________________________________
_____________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________,
(реквизиты документа, определяющего полномочия лица)
именуемая в дальнейшем "Сторона 1", с одной стороны, и филиал, принимающая страховой
портфель ______________________________________________________________________
______________________________________________________________________________,
(наименование)
в лице ________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании _____________________________________________________
______________________________________________________________________________,
______________________________________________________________________________
(реквизиты документа, определяющего полномочия лица)
именуемая в дальнейшем "Сторона 2", с другой стороны, а совместно именуемые "Стороны",
подписанием настоящего Акта приема-передачи документов по Договору о передаче
страхового портфеля (далее - Акт) подтверждают то, что:
1) Сторона 1 передала, а Сторона 2 приняла документы в соответствии с приложением к настоящему Акту;
2) Сторона 2 не имеет претензий к перечню документов, указанных в приложении к настоящему Акту;
3) Сведения для заполнения:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(размер передаваемых обязательств по договорам страхования, перечень договоров
страхования с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) страхователя
(для физического лица) или наименования страхователя (для юридического лица),
даты заключения и номера договора страхования, срока действия договора страхования,
периода страхования, объекта страхования, размера страховой суммы и страховой премии);
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(размер, перечень и виды передаваемых активов филиала с указанием наименования,
инвентарного номера, балансовой (оценочной - при наличии) стоимости, документов,
подтверждающих право собственности филиала (за исключением передачи страхового
портфеля ликвидационной комиссией);
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(стоимость и перечень передаваемых прав требований по дебиторской задолженности с
указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) или наименования дебиторов,
номеров счетов, на которых учтены суммы дебиторской задолженности, основания
возникновения дебиторской задолженности (за исключением передачи страхового портфеля
ликвидационной комиссией);
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(сумма денег, оплачиваемых организацией по гарантированию, страховщику- приобретателю
при передаче страхового портфеля ликвидационной комиссией);
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(передаваемые документы (договоры, свидетельства и другие документы).

4) Акті күші бірдей екі данада жасалғанын және қол қойылғанын растайды;
5) __________________________________________________________
____________________________________________________________.
(қосымша мәліметтер (олар бар болса).
1-тарап:
_________________
(қолы)
2-тарап:
_________________
(қолы)
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін сақтандыру қызметін
реттеу мәселелері бойынша
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігінің
2020 жылғы 25 мамырдағы
№ 59 қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу талабы көзделетін сақтандыру шартын жасау қағидалары мен ерекшеліктері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (зиян) есебінен қалыптастырылған активтерді Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымына инвестициялық басқаруға беру шарттары мен қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу талабы көзделетін сақтандыру шартын жасау қағидалары мен ерекшеліктері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (зиян) есебінен қалыптастырылған активтерді Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымына инвестициялық басқаруға беру шарттары мен қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу талабы көзделетін сақтандыру шартын жасау тәртібі мен ерекшеліктерін айқындайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (зиян) есебінен қалыптастырылған активтерді Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымына инвестициялық басқаруға беру шарттары мен тәртібін белгілейді.
Қағидалар "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар, сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасасуды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарына қолданылады.

4) Акт составлен и подписан в двух экземплярах, имеющих одинаковую силу;
5)_____________________________________________________________________
_______________________________________________________________________.
(дополнительные сведения (при их наличии).
Сторона 1: _________________ (подпись)
Сторона 2: _________________ (подпись)
Приложение 8 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
страховой деятельности, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 4 к постановлению
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 25 мая 2020 года № 59
Правила и особенности заключения филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, Условия и Правила передачи филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, в инвестиционное управление страховой организации-нерезиденту Республики Казахстан, имеющей лицензию на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг государства, резидентом которого является страховая организация-нерезидент Республики Казахстан.
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и особенности заключения филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, условия и правила передачи филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, в инвестиционное управление страховой организации-нерезиденту Республики Казахстан, имеющей лицензию на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг государства, резидентом которого является страховая организация-нерезидент Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок и особенности заключения филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, а также устанавливают условия и порядок передачи филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, в инвестиционное управление страховой организации-нерезиденту Республики Казахстан, имеющей лицензию на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг государства, резидентом которого является страховая организация-нерезидент Республики Казахстан.
Правила распространяются на филиалы страховых организаций – нерезидентов Республики Казахстан, имеющие лицензию по отрасли "страхование жизни", осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика.

2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) инвестицияларға қатысу шарты – Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалы мен сақтанушының арасында жасалатын және сақтанушының сақтандыру сыйлықақысы (сақтандыру жарналары) тәуекел және жинақтаушы бөліктерден тұрған (тұратын) инвестицияларға қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарты;
2) пайдаға қатысу шарты – Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалы мен сақтанушының арасында жасалатын және сақтанушының Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының пайдасына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарты, ол бойынша төлем аяқталған қаржы жылының қорытындысы бойынша есептеледі;
3) сақтандыру ұйымы – Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының бас ұйымы болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы;
4) инвестициялық декларация – инвестициялау объектілерінің тізбесін, сақтанушылардың активтеріне қатысты инвестициялық қызметтің мақсаттарын, стратегиясын, талаптары мен шектеулерін, сақтанушылардың активтерін хеджирлеу мен әртараптандыру талаптарын анықтайтын құжат;
5) инвестициялық портфель – сақтанушылардың активтері есебінен сатып алынған, қаржы құралдары түрлерінің жиынтығы;
6) инвестициялық тәуекел – сақтанушылардың активтерін инвестициялаумен байланысты тәуекел;
7) сақтандыру сыйлықақысының жинақтаушы бөлігі – инвестициялау мақсаттары үшін инвестицияларға қатысуды көздейтін сақтандыру шарттары бойынша сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) бөлігі;
8) сақтандыру сыйлықақысының тәуекел бөлігі – сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарналарының) сақтандыру жағдайының басталу тәуекелін, сақтандыру ұйымының әкімшілік шығыстарын өтейтін бөлігі;
9) сақтанушылардың активтері – сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шарттары бойынша инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) және оларды инвестициялаудан алынған кірістердің (зиянның) бөлігі есебінен қалыптастырылатын активтер;
10) сақтанушының өтініші – сақтанушы қол қойған және сақтанушы активтерін инвестициялау үшін таңдаған инвестициялық портфельдердің атауы және өзге де түрлерін қамтитын инвестицияларға қатысу шартының ажырамас бөлігі болып табылатын өтініші.

2. Для целей Правил используются следующие основные понятия:
1) договор с участием в инвестициях – договор страхования, заключаемый между филиалом страховой организации – нерезидента Республики Казахстан и страхователем и предусматривающий условие участия страхователя в инвестициях, страховая премия (страховые взносы) по которому состоит (состоят) из рисковой и накопительной частей;
2) договор с участием в прибыли – договор страхования, заключаемый между филиалом страховой организации – нерезидента Республики Казахстан и страхователем и предусматривающий условие участия страхователя в прибыли страховой организации – нерезидента Республики Казахстан, начисление выплаты по которому производится по итогам завершенного финансового года;
3) страховая организация – страховая организация - нерезидент Республики Казахстан, являющаяся родительской организацией филиала страховой организации- нерезидента Республики Казахстан, имеющая лицензию на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг государства, резидентом которого является страховая организация - нерезидент Республики Казахстан,
4) инвестиционная декларация – документ, определяющий перечень объектов инвестирования, цели, стратегии, условия и ограничения инвестиционной деятельности в отношении активов страхователей, условия хеджирования и диверсификации активов страхователей;
5) инвестиционный портфель – совокупность различных видов финансовых инструментов, приобретенных за счет активов страхователей;
6) инвестиционный риск – риск, связанный с инвестированием активов страхователей;
7) накопительная часть страховой премии – часть страховой премии (страховых взносов), полученная (полученные) от страхователей для целей инвестирования по договорам с участием в инвестициях;
8) рисковая часть страховой премии – часть страховой премии (страховых взносов), покрывающая (покрывающие) риск наступления страхового случая, административные расходы страховщика;
9) активы страхователей – активы, формируемые за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях;
10) заявление страхователя – заявление, подписанное страхователем и являющееся неотъемлемой частью договора с участием в инвестициях, которое содержит наименование и виды инвестиционных портфелей, выбранных страхователем для инвестирования его активов.

2-тарау. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу талабы көзделетін сақтандыру шартын жасау қағидалары мен ерекшеліктері.
3. Инвестицияларға немесе пайдаға қатысу шартын сақтандыру ұйымы атынан Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалы әрбір сақтанушымен жеке жасайды.
Сақтанушының активтерін инвестициялаумен байланысты инвестициялық тәуекелдерді сақтанушы көтереді.
4. Инвестицияларға қатысу шарттарын жасаған кезде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалы сақтандыру сыйлықақысының жинақтаушы бөлігін сақтандыру ұйымының инвестициялық басқаруына береді.
5. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалы инвестицияларға немесе пайдаға қатысу шартын жасасқанға дейін сақтанушыға (сақтанушының қалауы бойынша электрондық нысанда және (немесе) қағаз тасымалдағышта) танысу үшін:
1) Заңның 11-1-бабында көзделген Сақтандыру қағидаларының (бұдан әрі – Сақтандыру қағидалары) көшірмесін;
2) сақтандыру ұйымы туралы мәлімет (инвестицияларға қатысумен шарт жасалған жағдайда);
3) инвестицияларға немесе пайдаға қатысумен сақтандыру шартын жасауға, сондай-ақ сақтандырушылардың активтерін инвестициялық басқарғаны үшін тараптардың сыйақы алу мөлшері туралы мәліметті (олар бар болса);
4) сақтандыру ұйымының пайданы бөлу талаптарын, тәртібін және мерзімін (пайдаға қатысумен шарт жасалған жағдайда);
5) сақтандыру ұйымының инвестициялық декларацияларының көшірмелерін жіібереді, олардың негізінде портфельдер (инвестицияларға қатысу шартын жасаған кезде) құрылады.
6. Инвестицияларға қатысу шарты 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) 826-бабының 1-тармағында көрсетілген мәліметтерден басқа мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) сақтандыру сыйлықақысының тәуекел және жинақтаушы бөліктерінің (сақтандыру жарналарының) мөлшерлері;
2) сақтандыру ұйымының сақтанушылардың активтерін инвестициялық басқарғаны үшін сыйақы алу мөлшері және тәртібі;
3) инвестициялық портфельді қалыптастыруға және жұмыс істеуін тоқтатуға байланысты сыйақылар мен шығыстардың түрлері, анықтау тәртібі және ең көп мөлшері, оларды инвестициялық портфельдің активтерінен төлеу шарттары мен тәртібі;
4) сақтандыру ұйымының сақтанушылардың активтерін басқару талаптары мен тәртібі;
5) сақтанушылардың активтерін сақтандыру ұйымының инвестициялық басқаруына беру талаптары мен тәртібі;
6)сақтанушының активтерін инвестициялау тәртібі мен объектілері;

Глава 2. Особенности заключения филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика
3. Договор с участием в инвестициях или прибыли заключается филиалом страховой организации – нерезидента Республики Казахстан от лица страховой организации с каждым страхователем в отдельности.
Инвестиционные риски, связанные с инвестированием активов страхователя, несет страхователь.
4. При заключении договоров с участием в инвестициях филиал страховой организации – нерезидента Республики Казахстан передает накопительную часть страховой премии в инвестиционное управление страховой организации.
5. Филиал страховой организации – нерезидента Республики Казахстан до заключения договора с участием в инвестициях или прибыли представляет для ознакомления страхователю (по желанию страхователя в электронной форме и (или) на бумажном носителе):
1) копию Правил страхования, предусмотренных статьей 11-1 Закона (далее – Правила страхования);
2) сведения о страховой организации (в случае заключения договора с участием в инвестициях);
3) сведения о размерах вознаграждений сторон, связанных с заключением договора с участием в инвестициях или прибыли, а также инвестиционным управлением активов страхователей (при их наличии);
4) условия, порядок и сроки распределения прибыли страховой организации (в случае заключения договора с участием в прибыли);
5) копии инвестиционных деклараций страховой организации, на основе которых формируются инвестиционные портфели (в случае заключения договора с участием в инвестициях).
6. Договор с участием в инвестициях, помимо сведений, указанных в пункте 1 статьи 826 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (далее – Гражданский кодекс), содержит следующие сведения:
1) размеры рисковой и накопительной частей страховой премии (страховых взносов);
2) размеры и порядок взимания вознаграждения страховой организацией за инвестиционное управление активами страхователей;
3) виды, порядок определения и максимальные размеры вознаграждений и расходов, связанных с формированием и расформированием инвестиционного портфеля, условия и порядок их выплаты за счет активов инвестиционного портфеля;
4) условия и порядок управления страховой организацией активами страхователей;
5) условия и порядок передачи активов страхователей в инвестиционное управление страховой организации;
6) порядок и объекты инвестирования активов страхователя;

7) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының, сақтандыру ұйымы мен сақтанушының құқықтары, міндеттері және жауапкершілігі;
8) сақтандыру ұйымының инвестициялық портфельді қалыптастыру жөніндегі әрі қарай қызметті жүзеге асыра алмауына немесе бас тартуына байланысты сақтанушыға инвестициялық портфелі активтерін беру шарттары мен тәртібі;
9) инвестициялық портфельдің жұмыс істеуін тоқтату талаптары мен тәртібі;
10) сақтандыу ұйымының инвестициялық портфельді басқаруға және (немесе) сақтандыру қызметін жүзеге асыруға лицензиясының қолданысы тоқтатылған, сондай-ақ қызметті тоқтатылған және (немесе) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру қызметін жүзеге асыруға берілген лицензияның қолданылуы тоқтатылған жағдайда сақтандыру сыйлықақысының тәуекел бөлігіне қатысты іс-шаралар жүргізу тәртібі;
11) төленетін соманы айқындау тәртібі, сондай-ақ оны жүзеге асыру мерзімдері;
12) сақтанушының өтінішін ұсыну тәртібі.
7. Сақтанушының сақтандыру ұйымының пайдасына қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шартында Азаматтық кодекстің 826-бабының 1-тармағында көрсетілген мәліметтерден басқа мынадай мәліметтер қамтылады:
1) сақтандыру ұйымының пайданы бөлу талаптары, тәртібі және мерзімі;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының, сақтандыру ұйымы мен сақтанушының құқықтары, міндеттері және жауапкершілігі;
3) сақтандыру ұйымының сыйақы алу мөлшері және тәртібі (ол бар болса).
3-тарау. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (зиян) есебінен қалыптастырылған активтерді Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымына инвестициялық басқаруға беру шарттары мен қағидалары
8. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру сыйлықақысының жинақтаушы бөлігін сақтандыру ұйымына инвестициялық басқаруға беруі Сақтандыру қағидаларында белгіленген талаптармен және тәртіппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру сыйлықақысының жинақтаушы бөлігін сақтандыру ұйымына инвестициялық басқаруға беру талаптары мен тәртібі Қағидаларда және Сақтандыру қағидаларында реттелмеген бөлігінде сақтанушымен жасалған инвестицияларға қатысу шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.

7) права, обязанности и ответственность филиала страховой организации – нерезидента Республики Казахстан, страховой организации и страхователя;
8) условия и порядок возврата активов инвестиционного портфеля страхователю в связи с невозможностью или отказом от осуществления страховой организацией дальнейшей деятельности по формированию инвестиционного портфеля;
9) условия и порядок расформирования инвестиционного портфеля;
10) порядок проведения мероприятий в отношении рисковой части страховой премии в случае прекращения действия лицензии страховой организации на управление инвестиционным портфелем и (или) осуществление страховой деятельности, а также прекращения деятельности и (или) лишении лицензии на осуществление страховой деятельности филиала страховой организации – нерезидента Республики Казахстан;
11) порядок определения суммы к выплате, а также сроки ее осуществления;
12) порядок представления заявления страхователя.
7. Договор страхования, предусматривающий условие участия страхователя в прибыли, помимо сведений, указанных в пункте 1 статьи 826 Гражданского кодекса, содержит следующие сведения:
1) условия, порядок и сроки распределения прибыли страховой организации;
2) права, обязанности и ответственность филиала страховой организации – нерезидента Республики Казахстан, страховой организации и страхователя;
3) размеры и порядок взимания вознаграждения страховой организацией (при его наличии).
Глава 3. Условия передачи филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, в инвестиционное управление страховой организации-нерезиденту Республики Казахстан, имеющей лицензию на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг государства, резидентом которого является страховая организация-нерезидент Республики Казахстан
8. Передача филиалом страховой организации – нерезидента Республики Казахстан накопительной части страховой премии в инвестиционное управление страховой организации осуществляется на условиях и в порядке, установленных Правилами страхования.
Условия и порядок передачи филиалом страховой организации – нерезидента Республики Казахстан накопительной части страховой премии в инвестиционное управление страховой организации в части, не урегулированной Правилами и Правилами страхования, осуществляются в соответствии с заключенным со страхователем договором с участием в инвестициях.