Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің электр қуаты нарығы мәселелері жөніндегі кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2024 жылғы 25 қарашадағы № 414 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 26 қарашада № 35403 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің өзгерістер мен қосымшалар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2024 жылғы 25 қарашадағы
№ 414 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің электр қуаты нарығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар құрылысының үлгілік шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 108 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10536 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 302) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылысына арналған үлгілік шартта:
6-тармақша алып тасталсын;
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Тапсырыс беруші:
1) құрылыс барысына және орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасына, оларды орындау мерзімінің сақталуына мониторингті жүзеге асыруға;

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства энергетики Республики Казахстан по вопросам рынка электрической мощности
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 25 ноября 2024 года № 414. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2024 года № 35403
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
Утвержден приказом
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 25 ноября 2024 года № 414
Перечень некоторых приказов Министерства энергетики Республики Казахстан по вопросам рынка электрической мощности, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 108 "Об утверждении Типового договора на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10536) внести следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 302) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовом договоре на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, утвержденном указанным приказом:
пункт 6 исключить;
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Заказчик вправе:
1) осуществлять мониторинг за ходом строительства и качеством выполненных строительно-монтажных работ, соблюдением сроков их выполнения;

2) мониторинг жүргізу үшін Инвестордың және оның мердігер ұйымдарының уақытша құрылыстарына, қоймаларына, құрылыстың жұмыс аумағына еркін кіруге құқылы.".
2. "Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 110 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10535 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 304) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер өткізу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 304) тармақшасына сәйкес әзірленді және жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер өткізу тәртібін айқындайды.";
3, 4 және 5-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-6-бабының 1-тармағына сәйкес, Заңның 15-1-бабының 8-тармағында көрсетілген жағдайда электр энергетикасы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) Заңның 15-5-бабының 11-тармағында көзделген уәкілетті органмен жасалған шартқа сәйкес Тұлғалар топтарының тізіліміне енгізілген көтерме сауда нарығының субъектілері құратын электр қуатының шамасын шегере отырып, болжанатын тапшылықты жабу үшін қатты отынмен электр энергиясын өндіруді жүзеге асыратын электр қуатының көлеміне жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендер (бұдан әрі – тендер) өткізеді.
4. Тендерлік негізде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларға арналған орналастыру орны (алаң), отын түрі мен типі уәкілетті органның тапсырысы бойынша жүргізілген техникалық-экономикалық негіздеменің (бұдан әрі – ТЭН) немесе алдын ала техникалық-экономикалық негіздеменің (бұдан әрі – алдын ала ТЭН) нәтижелері бойынша айқындалады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың тиісті жергілікті атқарушы органы құрылыс жоспарланып отырған, жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар үшін ТЭН-де немесе алдын ала ТЭН-де айқындалған жер учаскесін резервтеуді тендер жеңімпазына жер учаскесіне құқық табыстау сәтіне дейін Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес жүзеге асырады.

2) для проведения мониторинга иметь свободный доступ во временные строения Инвестора и его подрядных организаций, склады, на рабочую территорию строительства.".
2. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 110 "Об утверждении Правил проведения тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10535) внести следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 304) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила проведения тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 304) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок проведения тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию.";
пункты 3, 4 и 5 изложить в новой редакции:
"3. В соответствии с пунктом 1 статьи 15-6 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон), в случае, указанном в пункте 8 статьи 15-1 Закона, уполномоченный орган в области электроэнергетики (далее – уполномоченный орган) проводит тендер на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, осуществляющих производство электрической энергии на твердом топливе (далее – тендер), на объем электрической мощности для покрытия прогнозируемого дефицита за вычетом величины электрической мощности, которая будет создана субъектами оптового рынка, включенными в Реестр групп лиц, в соответствии с договором с уполномоченным органом, предусмотренным пунктом 11 статьи 15-5 Закона.
4. Место размещения (площадка), тип и вид топлива для генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе, определяются по результатам технико-экономического обоснования (далее – ТЭО) или предварительного технико-экономического обоснования, проведенного по заказу уполномоченного органа (далее – предварительное ТЭО).
Соответствующий местный исполнительный орган областей, городов республиканского значения и столицы осуществляет резервирование земельного участка, определенного в ТЭО или предварительном ТЭО для планируемого к строительству генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, осуществляющих производство электрической энергии на твердом топливе, до момента предоставления победителю тендера прав на земельный участок в соответствии со статьей 49-2 Земельного кодекса Республики Казахстан.

5. Тендер уәкілетті орган бекіткен қатты отынмен электр энергиясын өндіруді жүзеге асыратын жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендерлік құжаттама (бұдан әрі – тендерлік құжаттама) негізінде өткізіледі.";
13-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Тендерлік құжаттаманы уәкілетті орган ТЭН немесе алдын ала ТЭН негізінде әзірлейді.";
16-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"16. Тендерлік құжаттама мыналарды қамтиды:
1) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың сипаты және талап етілетін техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары;
2) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған шарттың жобасы.
Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың сипаты және талап етілетін техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары мынадай сипаттамаларды қамтиды:
1) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың типі;
2) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар үшін негізгі және резервтік отын түрі;
3) оларды пайдалануға берудің талап етілетін күнін (айы, жылы) көрсете отырып, жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған алаңның электр желісіне қосылу нүктесі және орналасқан жері (координаттары) көрсетіледі;
4) ТЭН-ге немесе алдын ала ТЭН-ге сәйкес жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған алаңда (және оның жанында) бұрыннан бар және құрылысы жоспарланып отырған инфрақұрылымның сипаттамасы;
5) ТЭН-ге немесе алдын ала ТЭН-ге сәйкес жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылыс объектісіне дейін сыртқы инженерлік инфрақұрылымның құрылысын қамтамасыз ету шарттары;
6) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың желісіне жіберудің талап етілетін электр қуаты;
7) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды желіге босату үшін талап етілетін жылу қуаты;
8) электр энергиясын босатуға шартты отынның талап етілетін үлестік шығысы (номиналды режимде);
9) жылу энергиясын босатуға шартты отынның талап етілетін үлестік шығысы (номиналды режимде);
10) азоттың талап етілетін үлестік шығарындылары;
11) күкірттің талап етілетін үлестік шығарындылары;
12) қатты бөлшектердің талап етілетін үлестік шығарындылары;
13) ТЭН-ге немесе алдын ала ТЭН-ге сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі;
14) ТЭН-ге немесе алдын ала ТЭН-ге сәйкес жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар құнының жалпы көлемі;
15) тендерлік құжаттамаға сәйкес айқындалатын қаржылық және материалдық ресурстардың болуын растайтын осы Қағидалардың 28-тармағында көзделген құжаттардың тізбесі;

5. Тендер проводится на основе тендерной документации на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию осуществляющих производство электрической энергии на твердом топливе (далее – тендерная документация), утвержденной уполномоченным органом.";
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. Тендерная документация разрабатывается уполномоченным органом на основании ТЭО или предварительного ТЭО.";
пункт 16 изложить в новой редакции:
"16. Тендерная документация включает в себя:
1) описание и требуемые технические, качественные и эксплуатационные характеристики генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
2) проект договора на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию.
Описание и требуемые технические, качественные и эксплуатационные характеристики генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, включают в себя следующие характеристики:
1) тип генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
2) вид основного и резервного топлива для генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
3) точка подключения к электрической сети и местоположение (координаты) площадки для строительства генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, с указанием требуемой даты (месяц, год) их ввода в эксплуатацию;
4) описание существующей и планируемой к созданию инфраструктуры на (и возле) площадки для строительства генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию согласно ТЭО или предварительного ТЭО;
5) условия обеспечения строительства внешней инженерной инфраструктуры до объекта строительства генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию согласно ТЭО или предварительного ТЭО;
6) требуемая электрическая мощность отпуска в сеть генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
7) требуемая тепловая мощность отпуска в сеть генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
8) требуемый удельный расход условного топлива на отпуск электрической энергии (в номинальном режиме);
9) требуемый удельный расход условного топлива на отпуск тепловой энергии (в номинальном режиме);
10) требуемые удельные выбросы азота;
11) требуемые удельные выбросы серы;
12) требуемые удельные выбросы твердых частиц;
13) объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно ТЭО или предварительного ТЭО;
14) общий объем стоимости генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, согласно ТЭО или предварительного ТЭО;
15) перечень документов, предусмотренных пунктом 28 настоящих Правил, подтверждающих наличие финансовых и материальных ресурсов, определяемых в соответствии с тендерной документацией;

16) жаңадан пайдалануға берілетін энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке барынша жол берілетін жеке тариф;
17) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке ең жоғары рұқсат етілген жеке тарифті есептеуге арналған бастапқы деректер;
18) ТЭН-ге немесе алдын ала ТЭН-ге сәйкес жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу мерзімі (ұзақтығы).";
17-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"17. Уәкілетті орган тендерлік құжаттамамен бірге тендерлік комиссияға оның негізінде тендерлік құжаттама әзірленген ТЭН-ді немесе алдын ала ТЭН-ді қоса ұсынады.";
19-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"19. Уәкілетті орган тендерлік құжаттамада бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, бірақ өтініш берушілер тендерге қатысу үшін құжаттар мен материалдарды ұсынудың соңғы күніне дейін кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күн бұрын, бұқаралық ақпарат құралдарында тендер өткізу туралы хабарландыру (бұдан әрі – хабарландыру) жариялайды.";
27 және 28-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"27. Тендерге қатысуға өтінім мынадай құжаттарды қамтиды:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген өтініш;
2) құрылтай құжаттарының көшірмелері;
3) тендерлік құжаттамаға сәйкес айқындалатын қаржылық және материалдық ресурстардың болуын растайтын құжаттар (бұдан әрі – растайтын құжаттар);
Өтінім беруші тендерге қатысуға өтінімді беттері нөмірленіп, тігілген түрде ұсынады және соңғы бетіне оның қолы қойылады.
Егер тендерге қатысуға өтінімді өтінім берушінің бірінші басшысы ұсынбаса, өтінім беруші өтінім берушінің өкіліне сенімхат ұсынады.
28. Өтінім берушінің шоттарында ақшаның, өтінім берушінің жылжымайтын, жылжымалы мүлкіне меншік құқығының болуын және құнын растайтын құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариат куәландырған көшірмелері және тендерлік құжаттамаға сәйкес айқындалатын қаржылық және материалдық ресурстардың болуын растайтын өтінім берушінің өзге де ауыртпалықсыз нақты активтерінің болуын растайтын құжаттар болып табылады.";
39-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"39. Хаттаманың, тендерге қатысуға өтінімнің түпнұсқасы, тендерлік құжаттама, ТЭН немесе алдын ала ТЭН және тендерлік комиссия отырысының бейне-аудио жазбалары жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін уәкілетті органда бес жылдан кем емес уақыт сақталады.";
41, 42 және 43-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:

16) максимально допустимый индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности вновь вводимых в эксплуатацию энергопроизводящих организаций;
17) исходные данные для расчета максимально допустимого индивидуального тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности;
18) срок (продолжительность) строительства генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, согласно ТЭО или предварительного ТЭО.";
пункт 17 изложить в новой редакции:
"17. Вместе с тендерной документацией уполномоченный орган предоставляет в тендерную комиссию ТЭО или предварительное ТЭО, на основе которого разработана тендерная документация.";
пункт 19 изложить в новой редакции:
"19. Уполномоченный орган не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения тендерной документации, но не менее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до окончательной даты представления заявителями документов и материалов для участия в тендере, публикует в средствах массовой информации объявление о проведении тендера (далее – объявление).";
пункты 27 и 28 изложить в новой редакции:
"27. Заявка на участие в тендере включает в себя следующие документы:
1) заявление, оформленное по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) копии учредительных документов;
3) документы, подтверждающие наличие финансовых и материальных ресурсов, определяемых в соответствии с тендерной документацией (далее – подтверждающие документы);
Заявка на участие в тендере представляется заявителем в прошитом виде, с пронумерованными страницами, и последняя страница заверяется его подписью.
Если заявка на участие в тендере представляется не первым руководителем заявителя, заявитель представляет доверенность на представителя заявителя.
28. Подтверждающими документами являются оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающих наличие денег на счетах заявителя, права собственности и стоимость на недвижимое, движимое имущество заявителя и иные необремененные реальные активы заявителя, подтверждающие наличие финансовых и материальных ресурсов, определяемых в соответствии с тендерной документацией.";
пункт 39 изложить в новой редакции:
"39. Оригинал протокола, заявки на участие в тендере, тендерная документация, ТЭО или предварительное ТЭО и видео-аудио записи заседания тендерной комиссии хранятся в уполномоченном органе не менее пяти лет после истечения срока действия договора на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию.";
пункты 41, 42 и 43 изложить в новой редакции:

"41. Заңның 15-6-бабының 8-тармағына сәйкес тендердің қорытындылары шығарылған күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күн ішінде уәкілетті орган тендер жеңімпазымен Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 108 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10536 болып тіркелген) бекітілген Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар құрылысының үлгілік шарты негізінде тендерлік құжаттамаға сәйкес айқындалатын генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға беру мерзімі, тендер жеңімпазы қабылдаған міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапкершілігі, сондай-ақ электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімі белгіленетін жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға шарт жасасады.
42. Заңның 15-6-бабының 9-тармағына сәйкес жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған шарт жасасқан күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде бірыңғай сатып алушы Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 683 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12522 болып тіркелген) бекітілген Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шарт негізінде осы Қағидалардың 41-тармағымен айқындалатын көлемде және мерзімге жаңадан пайдалануға берілетін энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған жеке тарифі бойынша тендер жеңімпазымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт жасасады.
Генерациялайтын қондырғыларды кезекпен және (немесе) кезең-кезеңмен және (немесе) іске қосу кешендерімен іске қосу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке ақы төлеу энергия өндіруші ұйымның енгізілетін генерациялайтын қондырғыларының электр қуатының көлемін ескере отырып, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф бойынша жүзеге асырылады.
Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға шарт жасалған энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметін нақты сатып алынған күннен бастап, оның электр қуаты жүйелік оператордың генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын жыл сайынғы міндетті аттестаттауына жатады.
Егер генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына кезекті аттестаттау жүргізу нәтижесінде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемінен аз болса электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына кезекті аттестаттау жүргізілгенге дейін аттестатталған мәнге дейін төмендетіледі.

"41. В соответствии с пунктом 8 статьи 15-6 Закона, в течение 20 (двадцати) календарных дней со дня подведения итогов тендера уполномоченный орган заключает с победителем тендера договор на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, на основании Типового договора на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, утвержденного приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10536), в котором устанавливается срок ввода в эксплуатацию генерирующих установок, ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение принятых обязательств победителем тендера, а также срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, определяемые в соответствии с тендерной документацией.
42. В соответствии с пунктом 9 статьи 15-6 Закона, в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня заключения договора на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, единый закупщик на основании Типового договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с победителем тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, утвержденного приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 683 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12522) заключает договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с победителем тендера по индивидуальному тарифу на услугу по поддержанию готовности электрической мощности вновь вводимых в эксплуатацию энергопроизводящих организаций в объеме и на срок, определяемые пунктом 41 настоящих Правил.
При вводе генерирующих установок поочередно и (или) поэтапно и (или) пусковыми комплексами, оплата услуги по поддержанию готовности электрической мощности осуществляется по индивидуальному тарифу на услугу по поддержанию готовности электрической мощности в зависимости от объемов электрической мощности вводимых генерирующих установок энергопроизводящей организации.
Электрическая мощность энергопроизводящей организации, с которой заключен договор на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, с даты фактической покупки ее услуги по поддержанию готовности электрической мощности, подлежит обязательной ежегодной аттестации электрической мощности генерирующих установок системным оператором.
Если в результате проведения очередной аттестации электрической мощности генерирующих установок значение аттестованной электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, снижается до аттестованного значения до проведения очередной аттестации электрической мощности генерирующих установок.

43. Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартқа қол қойылғаннан кейін тендер жеңімпазы бірыңғай сатып алушыға мынадай құжаттар мен ақпаратты:
1) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген жаңадан пайдалануға берілетін (электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) генерациялайтын қондырғылардың құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесін – электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартқа қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде;
2) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Құрылыс қызметі туралы заң) айқындалған тәртіппен бекітілген, жаңадан пайдалануға берілетін (электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін – ТЭН немесе алдын ала ТЭН-де айқындалған мерзімдерде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар пайдалануға берілгеннен кейін бір ай ішінде;
3) жаңадан пайдалануға берілетін (электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) генерациялайтын қондырғылардың салыну барысы туралы ақпаратты – бірыңғай сатып алушының сұратуы бойынша;
4) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттың орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді – осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген мерзімде ұсынады.";
50-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"50. Осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген тиісті банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив (тиісті қаржылық қамтамасыз ету) бойынша төлемге қойылатын талапты бірыңғай сатып алушы мынадай жағдайларда қояды:
1) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген жаңадан пайдалануға берілетін (электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) генерациялайтын қондырғылардың құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі берілмеген кезде, бұл ретте осы көшірме электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартқа қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде – электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 30 (отыз) проценті мөлшерінде ұсынылады;

43. После подписания договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности победитель тендера предоставляет единому закупщику следующие документы и информацию:
1) копию уведомления о начале строительно-монтажных работ генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию (обеспечивающих исполнение договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности), направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль – в течение 24 (двадцати четырех) месяцев с даты подписания договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности;
2) копию акта приемки в эксплуатацию генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию (обеспечивающих исполнение договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности), утвержденного в порядке, определенном Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о строительной деятельности) – в течение месяца после ввода в эксплуатацию генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, в сроки, определенные ТЭО или предварительным ТЭО;
3) информацию о ходе строительства генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию (обеспечивающих исполнение договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности) – по запросу единого закупщика;
4) финансовое обеспечение исполнения условий договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности – в срок, указанный в пункте 45 настоящих Правил.";
пункт 50 изложить в новой редакции:
"50. Требование на оплату по соответствующей банковской гарантии или резервному аккредитиву (соответствующему финансовому обеспечению), указанным в пункте 45 настоящих Правил, выставляется единым закупщиком в следующих случаях:
1) при не предоставлении копии уведомления о начале строительно-монтажных работ генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию (обеспечивающих исполнение договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности), направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль, при этом, данная копия предоставляется в течение 24 (двадцати четырех) месяцев с даты подписания договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности – в размере 30 (тридцати) процентов от суммы финансового обеспечения исполнения условий договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности;

2) Құрылыс қызметі туралы Заңда айқындалған тәртіппен бекітілген жаңадан пайдалануға берілетін (электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін ұсынбаған кезде, бұл ретте осы көшірме жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар пайдалануға берілгеннен кейін бір ай ішінде ТЭН-де немесе алдын ала ТЭН-де айқындалған мерзімдерде – электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт талаптарының орындалуын қаржылық қаматамасыз ету сомасынан 100 (жүз) процент, ал осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт талаптарынын орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің бір бөлігін ұстап қалған жағдайда – электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70 (жетпіс) проценті мөлшерінде ұсынылады.";
53-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"53. Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендер өтпеді деп танылған кезде уәкілетті орган он бес жұмыс күні ішінде қайта тендер өткізеді.
Қайта өткізілетін тендер бастапқы тендер өткізу шеңберінде бекітілген тендерлік құжаттама негізінде осы Қағидалардың талаптарына сәйкес өткізіледі.
Тендерді қайта өткізу кезінде қатысуға өтінімдерді қарауды бастапқы тендер шеңберінде құрылған комиссия құрамы жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 54 және 55-тармақтармен толықтырылсын:
"54. Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған қайта өткізетін тендер өткізілмеген деп танылған кезде және тек бір қатысушыдан тендерлік өтінім берілген жағдайда уәкілетті орган жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылысына шарт жасасу үшін осы қатысушыны тендер жеңімпазы деп айқындау туралы ұсынысты Үкіметке жібереді.
55. Жаңадан пайдалануға берілетін энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған жеке тариф мынадай формула бойынша жыл сайын индекстелуге тиіс:
, мұндағы:
Tt+1 – электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған индекстелген жеке тарифі;
Tt – күрделі шығындарды және инвестицияланған капиталға рентабельділік нормаларын қайтаруды қамтитын t кезеңінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған жеке тарифі;

2) при не предоставлении копии акта приемки в эксплуатацию генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию (обеспечивающих исполнение договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности), утвержденного в порядке, определенном Законом о строительной деятельности, при этом, данная копия предоставляется в течение месяца после ввода в эксплуатацию генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, в сроки, определенные ТЭО или предварительным ТЭО – в размере 100 (ста) процентов от суммы финансового обеспечения исполнения условий договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, а в случае удержания части финансового обеспечения исполнения условий договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта – 70 (семьдесят) процентов суммы финансового обеспечения исполнения условий договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности.";
пункт 53 изложить в новой редакции:
"53. В случае признания тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, несостоявшимся уполномоченный орган в течении пятнадцати рабочих дней проводит повторный тендер.
Повторный тендер проводится на основании тендерной документации утвержденной в рамках проведения первоначального тендера в соответствии с требованиями настоящих Правил.
При проведении повторного тендера рассмотрение заявок на участие осуществляется составом комиссии, созданной в рамках первоначального тендера.";
дополнить пунктами 54 и 55 следующего содержания:
"54. При признании повторного тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, несостоявшимся и в случае предоставления тендерной заявки только от одного участника, уполномоченный орган направляет в Правительство предложение об определении данного участника победителем тендера для заключения договора на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию.
55. Индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, вновь вводимых в эксплуатацию энергопроизводящих организаций, подлежит ежегодной индексации по формуле:
Tt+1 – проиндексированный индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности;
Tt – индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности в периоде t включающая в себя возврат капитальных затрат и нормы рентабельности на инвестированный капитал;

У.Е.t+1 – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалатын индекстеу жүргізілген жылғы 1 қазандағы шетел валютасына теңгенің ағымдағы бағамы;
У.Е.t – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалатын, индекстеу жүргізілетін күннің алдындағы он екі ай кезеңі үшін есептелген шетел валютасына теңгенің орташа бағамы.
Жаңадан пайдалануға берілетін энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған жеке тарифті уәкілетті орган жылына бір рет 1 қазанға индекстейді және тиісті жылдың 15 қазанынан кешіктірмей бірыңғай сатып алушыға жібереді.";
3-қосымша осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 305) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр қуаты нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – Ереже) 15-тармағының 305) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр қуаты нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 28) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"28) тұлғалар тобының тізілімі – "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы 1-1-тармағының екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес бақылауда болған жағдайда, уәкілетті орган қалыптастыратын және уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылатын, тұлғалардың бір тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар мен тұтынушылар тізбесі;";
10-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"10. Жүйелік оператор жыл сайын бесінші қарашаға дейін орталықтандырылған сауда нарығының операторын және бірыңғай сатып алушыны алдағы күнтізбелік жылдың желтоқсан айында күтілетін ҚР БЭЖ Солтүстік және Оңтүстік аймағын байланыстыратын электр беру желілерінің өткізу қабілеті туралы, сондай-ақ алдағы күнтізбелік жылдың желтоқсан айында күтілетін ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарын ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысымен байланыстыратын электр беру желілерінің өткізу қабілеті туралы жазбаша түрде хабардар етеді.";

У.Е.t+1 – текущий курс тенге к иностранной валюте на 1 октября года проведения индексации, определяемый по данным Национального Банка Республики Казахстан;
У.Е.t – средний курс тенге к иностранной валюте рассчитанный за период двенадцать месяцев, предшествующих дате проведения индексации, определяемый по данным Национального Банка Республики Казахстан.
Индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, вновь вводимых в эксплуатацию энергопроизводящих организаций, индексируется уполномоченным органом один раз в год на 1 октября и направляется единому закупщику не позднее 15 октября соответствующего года.";
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню.
3. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года №152 "Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10612) внести следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 305) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила организации и функционирования рынка электрической мощности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 305) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 (далее – Положение), и определяют порядок организации и функционирования рынка электрической мощности.";
подпункт 28) пункта 2 изложить в новой редакции:
"28) реестр групп лиц – формируемый уполномоченным органом и размещаемый на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа перечень энергопроизводящих организаций и потребителей, входящих в одну группу лиц, при условии наличия контроля в соответствии с частями второй и третьей пункта 1-1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон);";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. Системный оператор ежегодно до пятого ноября в письменном виде информирует оператора рынка централизованной торговли и единого закупщика об ожидаемой в декабре месяце предстоящего календарного года пропускной способности линий электропередачи, связывающих Северную и Южную зоны ЕЭС РК, а также об ожидаемой в декабре месяце предстоящего календарного года пропускной способности линий электропередачи, связывающих Западно-Казахстанскую и Атыраускую области Западной зоны ЕЭС РК с Мангистауской областью Западной зоны ЕЭС РК.";

мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Жүйелік оператор ай сайын есептік кезеңде (күнтізбелік айда) көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімін бекіткеннен кейін бір күнтізбелік күннен кешіктірмей бірыңғай сатып алушымен осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалған шартта көрсетілген энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілген қызметтің шарттық көлемінен нақты көрсетілген көлемінің асып кету мәні туралы ақпаратты (бұдан әрі – Асып кетудің мәні) айқындайды және бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді.
Асып кетудің мәнін айқындау орталықтандырылған сауда-саттықта мәлімделген барлық көлемді өткізбеген энергия өндіруші ұйымдар үшін ғана жүзеге асырылады.
Асып кетудің мәні мына формула бойынша анықталады:
, мұндағы:
– есепті айдың барлық бақылау кезеңдеріндегі энергия өндіруші ұйымның желіге жіберудің нақты орташа мәні, МВт, ондықтарға дейін дөңгелектенеді;
– бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес жүйелік операторға ұсынатын ақпаратқа сәйкес энергия өндіруші ұйымның желіге жіберудің жиынтық электр қуаты, МВт, ондықтарға дейін дөңгелектенеді;
– бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес жүйелік операторға ұсынатын ақпаратқа сәйкес электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт, ондықтарға дейін дөңгелектенеді;
Р(БК.Имп.а.) – есептік айдың барлық бақылау кезеңдерінде энергия өндіруші ұйым орналасқан базалық теңгерімдеу аймағында ҚР БЭЖ-ден РФ БЭЖ-ге электр қуатының жоспардан тыс ағынының нақты орташа мәні, МВт, ондықтарға дейін дөңгелектенеді.
Энергия өндіруші ұйымның Қос-ы теріс мәні кезінде бұл мән нөлге теңестіріледі.";
11-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) қуаты 35 МВт-тан асатын, су шаруашылығы құрылыстары ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстарының тізбесіне енгізілген, оның ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жалға және сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін, судың гидродинамикалық энергиясын пайдаланатын жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар салуды 2024 жылғы 1 қаңтардан кейін жүзеге асыруды жоспарлап отырған заңды тұлғалармен жүзеге асырады. Судың гидродинамикалық энергиясын пайдаланатын жаңадан пайдалануға берілетін энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф, осы ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұруы бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемі мен мерзімі мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысын алған техникалық-экономикалық негіздемелер негізінде, кемінде жеті жыл өтеу мерзіміне Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен қабылданады.
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатуға арналған шарттың қолданылуы нақты өтеу мерзімі ерте болған кезде мерзімінен бұрын тоқтатылады.
Осы энергия өндіруші ұйым бүкіл өндірілетін электр энергиясын уәкілетті орган мөлшерлемелерді ескере отырып белгілейтін шекті тариф бойынша электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға ғана береді.
Шекті тарифте осы тармақшаға сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатуға бірыңғай сатып алушымен жасалған шарттың қолданылу кезеңіндегі амортизация мен пайда есепке алынбайды;";
7) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Системный оператор, ежемесячно не позднее одного календарного дня после утверждения фактического баланса производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке за расчетный период (календарный месяц) определяет и направляет единому закупщику информацию о значении превышения фактически оказанного объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящих организаций над договорным объемом, указанным в договоре, заключенном с единым закупщиком в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил (далее – Значение превышения), по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
При этом, определение Значения превышения осуществляется только для энергопроизводящих организаций, которые реализовали на централизованных торгах не весь заявленный объем.
Значение превышения определяется по формуле:
Доп = РКПсум. + Робесп + РКП.Имп.з), где
РКП – фактическое среднее значение отпуска в сеть энергопроизводящей организации за все контрольные периоды расчетного месяца, МВт, округляется до десятых;
Рсум. – суммарная электрическая мощность отпуска в сеть энергопроизводящей организации в соответствии с информацией, представляемой единым закупщиком системному оператору в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил, МВт, округляется до десятых;
Робесп – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в соответствии с информацией, представляемой единым закупщиком системному оператору в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил, МВт, округляется до десятых;
РКП.Имп.з – фактическое среднее значение внепланового перетока электрической мощности из ЕЭС РК в ЕЭС РФ в базовой зоне балансирования, в которой находится энергопроизводящая организация, за все контрольные периоды расчетного месяца, МВт, округляется до десятых.
При отрицательном значении Доп энергопроизводящей организации, данное значение приравнивается к нулю.";
в пункте 11:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) с юридическими лицами, планирующими осуществить не ранее 1 января 2024 года строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок мощностью более 35 МВт, использующих гидродинамическую энергию воды, водохозяйственные сооружения которых включены в перечень водохозяйственных сооружений, имеющих особое стратегическое значение, в том числе которые могут быть переданы в аренду и доверительное управление в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан. При этом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности вновь вводимой в эксплуатацию энергопроизводящей организации, использующей гидродинамическую энергию воды, объем и срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности данной организацией устанавливаются Правительством Республики Казахстан на основании технико-экономических обоснований, получивших положительное заключение государственной экспертизы, на срок окупаемости не менее семи лет.
Действие договора на продажу услуги по поддержанию готовности электрической мощности прекращается досрочно при раннем наступлении фактического срока окупаемости.
Данная энергопроизводящая организация выставляет всю вырабатываемую электрическую энергию только единому закупщику электрической энергии по предельному тарифу, устанавливаемому уполномоченным органом с учетом ставок.
При этом в предельном тарифе не учитываются амортизация и прибыль в период действия договора с единым закупщиком на продажу услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии с настоящим подпунктом;";
подпункт 7) изложить в новой редакции:

"7) жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша, осы сауда-саттықтың нәтижелері бойынша қалыптасқан бағалар бойынша және көлемдерде жыл сайын жиырма бесінші желтоқсанға дейін алдағы күнтізбелік жылға жүзеге асырады. Осы тармақшаға сәйкес аталған энергия өндіруші ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы барлық шарттардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемі осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Сауда-саттық көлемі) айқындалатын алдағы күнтізбелік жылға арналған электр қуатына болжамды сұраныстың көлемінің және осы тармақтың 1), 2), 2-1), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларына сәйкес айқындалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемдерінің айырмасына тең болады.
Энергия өндіруші ұйымдардың сауда-саттығына жіберілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемі Сауда-саттық көлемінен аз болған жағдайларда, бірыңғай сатып алушы жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемінен аз жиынтық көлемінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды жасасады";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Бірыңғай сатып алушыда жүйелік оператор тиісті есептік жылға арналған электр қуатына болжамды сұранысқа енгізген электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемінен электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметті іске асырудың шарттық көлемдерін ұлғайту есебінен туындаған (бұдан әрі – қамтамасыз ету бойынша көлемді ұлғайту) қосымша табыс пайда болған кезде, бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті қосымша сатып алуды жүзеге асырады.
Бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті қосымша сатып алуды осы Қағидалардың 10-1-тармағына сәйкес айқындалатын энергия өндіруші ұйымдардан осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалған шартта көрсетілген бағадан аспайтын баға бойынша жүзеге асырады.
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті қосымша сатып алу көлемі тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік айда) электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі мен жүйелік оператор тиісті есептік жылға арналған электр қуатына болжамды сұранысқа енгізген электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі арасындағы оң айырманың шамасынан аспайды.

"7) ежегодно до двадцать пятого декабря с действующими энергопроизводящими организациями на предстоящий календарный год по результатам централизованных торгов электрической мощностью по ценам и в объемах, которые сложились по результатам данных торгов. При этом суммарный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности всех договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых с данными энергопроизводящими организациями в соответствии с настоящим подпунктом (далее - Объемы торгов), равен разности объема прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год, определяемого в соответствии с пунктом 48 настоящих Правил, и объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, определяемых в соответствии с подпунктами 1), 2), 2-1), 3), 4), 5) и 6) настоящего пункта.
Единый закупщик заключает договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с действующими энергопроизводящими организациями по результатам централизованных торгов электрической мощностью в суммарном объеме меньше Объемов торгов в случаях, когда суммарный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности допущенных к торгам энергопроизводящих организаций меньше Объемов торгов.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. При образовании у единого закупщика дополнительного дохода, возникшего за счет увеличения договорных объемов реализации услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки от объемов услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, включенных системным оператором в прогнозный спрос на электрическую мощность на соответствующий расчетный год (далее – увеличение объема по обеспечению), единый закупщик осуществляет дополнительную покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности.
Дополнительную покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности единый закупщик осуществляет у энергопроизводящих организаций, определяемых в соответствии с пунктом 10-1 настоящих Правил, по цене не превышающей цену, указанную в договоре, заключенном в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил.
При этом, объем дополнительной покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности не превышает величину положительной разницы между договорным объемом услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки за соответствующий расчетный период (календарный месяц) и объемов услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, включенных системным оператором в прогнозный спрос на электрическую мощность на соответствующий расчетный год.

Жүйелік оператор осы Қағидалардың 10-1-тармағына сәйкес бірден артық энергия өндіруші ұйымның Асып кетудің мәнін айқындаған кезде, бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 43-тармағында көрсетілген формула бойынша айқындалатын әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтің нақты көрсетілген көлемінің асып кету үлесіне барабар қосымша көлемді сатып алуды жүзеге асырады.
Бірыңғай сатып алушыдан тәуелсіз, тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік ай) бұрын соған сәйкес әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті қосымша сатып алу жүзеге асырылған электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемдерінің азаюына байланысты жағдайлар туындаған кезде, онда энергия өндіруші ұйымының есептік кезең (күнтізбелік ай) ішінде нақты көрсеткен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметі көлемі тиісті түзетілуге жатады.";
12-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"12. Осы Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті, осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемі мен мерзімдерін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 қарашадағы № 416 бұйрығымен бекітілген Жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын қарауға жіберу, оларды қарау және іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімдерді жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасуды және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16098 болып тіркелген) сәйкес белгілейді.
Осы Қағидалардың 11-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф, осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемі мен мерзімдері отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық бағдарламаларды қарау, отынның баламалы түрі ретінде газды пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге инвестициялық келісімдер жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасу және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтер, Ереженің 15-тармағының 321-1) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемдері мен мерзімдеріне сәйкес белгіленеді.

При определении системным оператором Значения превышения, в соответствии с пунктом 10-1 настоящих Правил, более чем одной энергопроизводящей организации, единый закупщик осуществляет покупку дополнительного объема пропорционально их доли превышения фактически оказанного объема услуги по поддержанию готовности, определяемого по формуле, указанной в пункте 43 настоящих Правил.
При возникновении обстоятельств, независящих от единого закупщика, связанных с уменьшением договорных объемов услуги по обеспечению электрической мощности к несению нагрузки за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в соответствии с которыми ранее осуществлялась дополнительная покупка услуги по поддержанию готовности, то фактически оказанный энергопроизводящей организацией за расчетный период (календарный месяц) объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности подлежит соответствующей корректировке.";
пункт 12 изложить в новой редакции:
"12. Указанный в подпункте 3) пункта 11 настоящих Правил индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливаются уполномоченным органом согласно Правилам допуска на рассмотрение, рассмотрения и отбора инвестиционных программ модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2017 года № 416 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16098).
Указанный в подпункте 5) пункта 11 настоящих Правил индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливается в соответствии с порядком рассмотрения инвестиционных программ по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, утверждаемым уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 321-1) пункта 15 Положения.

Осы Қағидалардың 11-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 688 бұйрығымен бекітілген Бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемін айқындау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12510 болып тіркелген) сәйкес айқындалады.";
28-тармақтың 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) энергия өндіруші ұйымның, оның ішінде электр станциясының әрбір генерациялайтын қондырғысы бойынша бөлек, кезекті немесе кезектен тыс аттестаттаудан өткен күнін қоспағанда, жүйелік операторға электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында жоғарылатуға және төмендеуге теңгерімдеуге қатысуға өтінімдерді күн сайын беру.
0-ге тең көлем кезінде төмендетуге немесе арттыруға теңгерімдеуге қатысуға өтінімдер беру талап етілмейді;";
34-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"34. Жүйелік оператор есептік кезеңнің қорытындылары бойынша k4 коэффициенті 0,5-тен кем болған жағдайда немесе энергия өндіруші ұйымның бастамасы бойынша энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын кезектен тыс аттестаттауды Аттестаттауды өткізу қағидаларына сәйкес жүргізеді.";
35-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) төмендеу көлемі осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген қызмет көлемінен асып кеткен кезде осы Қағидалардың 11-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі азаяды;";
42 және 43-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"42. Жоғарылатуға арналған өтінім іске қосылу сәтіне өтінімде көрсетілген теңгерімдеу көлемінің және осы өтінімді орындау процесінде энергия өндіруші ұйым жасаған теріс теңгерімсіздіктің оң айырмасы өтінімде көрсетілген теңгерімдеу көлемінен 10 %-дан асқан кезде не Теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларында белгіленген тәртіппен теңгерімдеуші нарық жүйесінде алынған хабарламада өтінімді орындау мүмкіндігі расталмаған кезде жүйелік оператор іске қосқан энергия өндіруші ұйымның жоғарылатуға арналған өтінімі орындалмаған деп есептеледі.
Төмендетуге арналған өтінім іске қосылу сәтіне өтінімде көрсетілген теңгерімдеу көлемінің және осы өтінімді орындау процесінде энергия өндіруші ұйым жасаған оң теңгерімсіздіктің оң айырмасы өтінімде көрсетілген теңгерімдеу көлемінен 10 %-дан асқан кезде не Теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларында белгіленген тәртіппен теңгерімдеуші нарық жүйесінде алынған хабарламада өтінімді орындау мүмкіндігі расталмаған кезде жүйелік оператор іске қосқан энергия өндіруші ұйымның төмендетуге арналған өтінімі орындалмаған деп есептеледі.

Указанный в подпункте 6) пункта 11 настоящих Правил объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, определяется в соответствии с Правилами определения объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 688 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12510).";
подпункт 3) пункта 28 изложить в новой редакции:
"3) ежедневную подачу системному оператору заявок на участие в балансировании на повышение и на понижение на балансирующем рынке электрической энергии, за исключением даты прохождения очередной или внеочередной аттестации энергопроизводящей организации, в том числе отдельно по каждой генерирующей установке электрической станции.
При этом не требуется подача заявок на участие в балансировании на понижение или повышение при объеме равному 0;";
пункт 34 изложить в новой редакции:
"34. Системный оператор проводит внеочередные аттестации электрических станций энергопроизводящей организации, если коэффициент k4 по итогам расчетного периода составит менее 0,5 или по инициативе энергопроизводящей организации в соответствии с Правилами проведения аттестации.";
пункт 35 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) при превышении объема снижения над объемом услуги, указанном в подпункте 1) настоящего пункта, снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 2-1) пункта 11 настоящих Правил;";
пункты 42 и 43 изложить в новой редакции:
"42. Активированная системным оператором Заявка на повышение энергопроизводящей организации считается не выполненной при величине положительной разницы объема балансирования, указанного в заявке, на момент активации заявки на повышение, и отрицательного дисбаланса, совершенного энергопроизводящей организацией в процессе исполнения данной заявки, более 10 % от объема балансирования, указанного в заявке, либо при отсутствии подтверждения возможности исполнения заявки в полученном уведомлении в системе балансирующего рынка в порядке установленном Правилами функционирования балансирующего рынка.
Активированная системным оператором Заявка на понижение энергопроизводящей организации считается не выполненной, при величине положительной разницы объема балансирования, указанного в заявке на момент активации заявки на понижение, и положительного дисбаланса, совершенного энергопроизводящей организацией в процессе исполнения данной заявки, более 10 % от объема балансирования, указанного в заявке, либо при отсутствии подтверждения возможности исполнения заявки в полученном уведомлении в системе балансирующего рынка в порядке, установленном Правилами функционирования балансирующего рынка.

43. Есеп айырысу кезеңінде (күнтізбелік ай) энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттары жөніндегі электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі (бұдан әрі – ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі) мына формулалар бойынша ондыққа дейінгі дәлдікпен есептеледі:
тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кірмейтін энергия өндіруші ұйымдар үшін:
ҚН – энергия өндіруші ұйымның электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың барлық қолданыстағы шарттары жөніндегі ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі, МВт;
ҚШ – ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт;
k1, k2, k3, k4, k8, k9 – бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алуға шарт (шарттар) немесе электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге шарт (шарттар) жасасқан әрбір энергия өндіруші ұйым үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік ай) қорытындысы бойынша жүйелік оператор айқындайтын өлшемсіз коэффициенттер;
min (k3; k4) – есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік ай) қорытындысы бойынша k3 және k4 коэффициенттерінің ішіндегі ең азы;
k10 – осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алуға бірыңғай сатып алушымен шарт жасасқан бірақ орталықтандырылған сауда-саттықта мәлімделген барлық көлемді өткізбеген энергия өндіруші ұйымдар үшін осы Қағидаларға берілген 2-қосымшаға сәйкес есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша бірыңғай сатып алушы айқындайтын өлшемсіз коэффициент;
Қос – осы Қағидалардың 10-1-тармағына сәйкес айқындалатын энергия өндіруші ұйымның асып кетуінің мәні, МВт, жүздіктерге дейін дөңгелектенеді;
РҚос – тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін қамтамасыз ету бойынша көлемді ұлғайту мәні, МВт, жүздіктерге дейін дөңгелектенеді;
W – i-ші энергия өндіруші ұйымның асып кету мәнінің үлесі, мынадай формула бойынша жүздіктерге дейінгі дәлдікпен есептеледі:
, мұндағы:
k – 1-ден z-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
z – электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығында электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті толық сатуды жүзеге асырмаған энергия өндіруші ұйымдардың саны;
тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін:
ҚН – энергия өндіруші ұйымның электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алудың барлық қолданыстағы шарттары жөніндегі ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі, МВт;
ҚШ – ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемі, МВт;
КШг – электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемі, МВт;
1 – шарттық көлемді білдіретін коэффициент;

43. Фактически оказанный энергопроизводящей организацией за расчетный период (календарный месяц) объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности (далее – фактический объем услуги по поддержанию) по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации рассчитывается с точностью до десятых по следующим формулам:
для энергопроизводящих организаций, не входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц:
ФП = ДП*k1*k2*min(k3; k4)*k8*k9*k10+min (Доп; (Рдоп*Ω)), где:
ФП – фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
ДП – договорной объем услуги по поддержанию, в МВт;
k1, k2, k3, k4, k8, k9 – безразмерные коэффициенты, определяемые системным оператором по итогам расчетного периода (календарного месяца) согласно приложению 2 к настоящим Правилам, для каждой энергопроизводящей организации, заключившей с единым закупщиком договор (договоры) на покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности или заключившей договор (договоры) на оказание услуги по обеспечению электрической мощностью;
min (k3; k4) – минимальный из коэффициентов k3 и k4 по итогам расчетного периода (календарный месяц);
k10 – безразмерный коэффициент, определяемый единым закупщиком по итогам расчетного периода (календарного месяца) согласно приложению 2 к настоящим Правилам, для энергопроизводящих организаций, заключивших с единым закупщиком договор на покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил, которые реализовали на централизованных торгах не весь заявленный объем;
Доп – значение превышения энергопроизводящей организации, определяемое в соответствии с пунктом 10-1 настоящих Правил, МВт, округляется до сотых;
Рдоп – значение увеличения объема по обеспечению за соответствующий расчетный период (календарный месяц), МВт, округляется до сотых;
W – доля значения превышения i-той энергопроизводящей организации, рассчитывается с точностью до сотых по следующей формуле:
k – порядковый номер, изменяющийся от 1 до z;
z – количество энергопроизводящих организаций, не осуществивших полную продажу услуги по поддержанию готовности электрической мощности на централизованных торгах электрической мощностью;
для энергопроизводящих организаций, входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц:
ФП = ДП - (ДП + ДПг) * (1 - k2 * min (k3; k4) * k6 * k8 * k9), где:
ФП – фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
ДП – договорной объем услуги по поддержанию, в МВт;
ДПг – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
1 – коэффициент выражающий договорной объем;

k2, k3, k4, k6, k8, k9 – бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алуға шарт (шарттар) немесе электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге шарт (шарттар) жасасқан әрбір энергия өндіруші ұйым үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік ай) қорытындысы бойынша жүйелік оператор айқындайтын өлшемсіз коэффиценттер;
min (k3; k4) – есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік ай) қорытындысы бойынша k3 және k4 коэффициенттерінің ішіндегі ең азы.
k1, k2, k3, k4, k6, k8, k9 коэффициенттерінің мәнін жүйелік оператор:
1) растайтын есептеулерімен бірге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті акті түрінде тиісті есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде бірыңғай сатып алушыға;
2) осы энергия өндіруші ұйымның тиісті сұрау салуының негізінде растаушы есептеулерімен бірге k1, k2, k3, k4, k6, k8, k9, коэффициенттерінің оған сәйкес келетін мәндері туралы ақпарат түрінде электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алуға шартты (шарттарды) және электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге шартты (шарттарды) бірыңғай сатып алушымен жасасқан энергия өндіруші ұйымға береді.
k10 коэффициентінің мәнін бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алуға шарт жасасқан және орталықтандырылған сауда-саттықта мәлімделген барлық көлемді өткізбеген энергия өндіруші ұйымның тиісті сұрау салуы негізінде жүйелік оператор осы тармақтың жиырма төртінші бөлігіне сәйкес ақпарат бергеннен кейін 5 жұмыс күні ішінде бірыңғай сатып алушы растайтын есептері бар ақпарат түрінде ұсынады.
Қажет болған жағдайда энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттар жөніндегі ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі осы Қағидалардың 62-тармағына сәйкес, сондай-ақ жүйелік оператор қандай да бір энергия өндіруші ұйымның өлшемсіз коэффициенттерінің мәндерін өзгерткен кезде түзетіледі.";
45-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) осы Қағидалардың 11-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жасалған шарттық көлемнен;";
46 және 47-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"46. Бірыңғай сатып алушы төлеуге жататын энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарттарды қолдау бойынша қызметтердің нақты көлемдері туралы ақпаратты тиісті есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде энергия өндіруші ұйымның бірыңғай сатып алушысы береді.

k2, k3, k4, k6, k8, k9 – безразмерные коэффициенты, определяемые системным оператором по итогам расчетного периода (календарного месяца) согласно приложению 2 к настоящим Правилам для каждой энергопроизводящей организации, заключившей с единым закупщиком договор (договоры) на покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности или заключившей договор (договоры) на оказание услуги по обеспечению электрической мощностью;
min (k3; k4) – минимальный из коэффициентов k3 и k4 по итогам расчетного периода (календарный месяц).
Значения коэффициентов k1, k2, k3, k4, k6, k8, k9 предоставляются системным оператором:
1) единому закупщику в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца) в виде соответствующего акта по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам вместе с подтверждающими расчетами;
2) энергопроизводящей организации, заключившей с единым закупщиком договор (договоры) на покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности или заключившей договор (договоры) на оказание услуги по обеспечению электрической мощностью, в виде информации о соответствующих ей значениях коэффициентов k1; k2, k3, k4, k6, k8, k9 вместе с подтверждающими расчетами, на основании соответствующего запроса данной энергопроизводящей организации.
Значение коэффициента k10 предоставляются единым закупщиком на основании соответствующего запроса энергопроизводящей организации, заключившей с единым закупщиком договор на покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил и которая реализовала на централизованных торгах не весь заявленный объем, в течении 5 рабочих дней после предоставления информации системным оператором согласно частью двацать четвертой настоящего пункта, в виде информации с подтверждающими расчетами.
При необходимости, фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации корректируется в соответствии с пунктом 62 настоящих Правил, а также при изменениях системным оператором значений безразмерных коэффициентов какой-либо энергопроизводящей организации.";
пункт 45 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) от договорного объема, заключенного в соответствии с подпунктом 2-1) пункта 11 настоящих Правил;";
пункты 46 и 47 изложить в новой редакции:
"46. Информация о фактических объемах услуги по поддержанию по действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, подлежащих оплате единым закупщиком, предоставляется единым закупщиком энергопроизводящей организации в течение двадцати рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца).

47. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын, қуат нарығын тұтынушылар тізбесіне енгізілген және (немесе) жүйелік оператор әзірлеген алдағы жылға арналған электр қуатына болжамды сұранысқа енгізілген энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар мен тұтынушылар Заңның 12-бабының 6-тармағына сәйкес шарт жасасады.";
52-тармақтың төртінші абзацы алып тасталсын;
53-тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға арналған электр қуатының болжамды сұранысында ескерілген қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің ең жоғары мәнін қуат нарығы тұтынушыларының тізбесіндегі басқа тұтынушыға беру туралы келісім жасалған кезде көтерме сауда нарығы субъектісінің алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға арналған электр қуатының болжамды сұранысына енгізілген қуат нарығын тұтынушылар тізбесінен алып тастауды қамтиды.";
55-1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"55-1. Осы Қағидалардың 53-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемін өзгерту бірыңғай сатып алушыға қуат нарығының тиісті (екі) тұтынушыларының осы Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемін (ағымдағы күнтізбелік жылға белгіленген) өзгертуге өтінімді (бұдан әрі – өзгертуге арналған өтінім) бірлесіп беруі арқылы жүзеге асырылады.
Өзгертуге арналған өтінім қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінің деректерін өзгерту жоспарланып отырған есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) соңғы күнінен кешіктірмей қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің тиісті шарттық көлемі белгіленген күнтізбелік жыл ішінде беріледі.
Осы Қағидалардың 53-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің ең жоғары мәнін өзгерту бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қуат нарығының тиісті (екі) тұтынушыларының қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің ең жоғары мәнін (алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға болжамды сұраныста ескерілген) өзгертуге өтінімді (бұдан әрі – көлемінің ең жоғары мәнін өзгертуге өтінім) бірлесіп беруі арқылы жүзеге асырылады.
Көлемінің ең жоғары мәнін өзгертуге өтінім ағымдағы күнтізбелік жылдың жиырма бесінші желтоқсанынан кешіктірілмей беріледі.
Егер өзгертуге арналған өтінім осы тармақтың бірінші және екінші бөліктеріне сәйкес берілсе бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 54-тармағын ескере отырып, электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған тиісті шарттарға қуат нарығын тұтынушысы тиісті өтінім берілген есептік кезең (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей өзгерістер енгізеді, бұл өзгерістер көрсетілген өзгертуге арналған өтінім берілген есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) бірінші күнінен бастап күшіне енеді.
Егер көлемнің ең жоғары мәнін өзгертуге арналған өтінім осы тармақтың үшінші және төртінші бөліктеріне сәйкес берілсе бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 54-тармағын ескере отырып, қуат нарығының тұтынушысы тиісті өтінім берген есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей алдағы жылға қуат нарығының қабылдаушы тұтынушымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған шартқа өзгеріс енгізеді, бұл өзгерістер көрсетілген өзгеріске өтінім берілген есептік кезеңнен (күнтізбелік айдан) кейінгі есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) бірінші күнінен бастап күшіне енеді. Бұл ретте беруші тұтынушымен электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көрсетуге арналған шарт алдағы жылға жасалмайды.";
62-тармақта:
3) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"3) мына талаптардың барлығы орындалған жағдайда: қуат нарығы тұтынушысының электр энергиясы көтерме сауда нарығына қатысуы тоқтатылғанда, аталған тұтынушының бірыңғай сатып алушы алдында берешегі болмағанда, аталған тұтынушы бірыңғай сатып алушыға шартты бұзуға өтінім бергенде, аталған тұтынушының жүйелік оператордың интернет-ресурсында орналастырылған қуат нарығы тұтынушыларының тізбесінен тиісінше шығарылғанында;";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

47. Энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка электрической энергии, включенные в перечень потребителей рынка мощности, и (или) включенные в разработанный системным оператором прогнозный спрос на электрическую мощность на предстоящий год, заключают договор в соответствии с пунктом 6 статьи 12 Закона.";
абзац четвертый пункта 52 исключить;
пункт 53 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) исключения из перечня потребителей рынка мощности субъекта оптового рынка, включенного в прогнозный спрос электрической мощности на предстоящий и последующий календарные годы, при условии заключения соглашения о передаче максимального значения объема услуги по обеспечению, учтенного в прогнозном спросе электрической мощности на предстоящий и последующий календарные годы, другому потребителю из перечня потребителей рынка мощности.";
пункт 55-1 изложить в новой редакции:
"55-1. Изменение договорного объема услуги по обеспечению, указанное в подпункте 3) пункта 53 настоящих Правил, осуществляется посредством совместной подачи соответствующими (двумя) потребителями рынка мощности единому закупщику заявки на изменение договорного объема услуги по обеспечению (установленных на текущий календарный год) по форме, согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам (далее – заявка на изменение).
Заявка на изменение подается в течение календарного года, на который установлен соответствующий договорной объем услуги по обеспечению, не позднее последнего числа расчетного периода (календарного месяца), начиная с которого планируется изменение данного договорного объема услуги по обеспечению.
Изменение максимального значения объема услуги по обеспечению, указанное в подпункте 5) пункта 53 настоящих Правил, осуществляется посредством совместной подачи соответствующими (двумя) потребителями рынка мощности единому закупщику заявки на изменение максимального значения объема услуги по обеспечению (учтенных в прогнозном спросе на предстоящий и последующий календарные годы) по форме, согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам (далее – заявка на изменение максимального значения объема).
Заявка на изменение максимального значения объема подается не позднее двадцать пятого декабря текущего календарного года.
Если заявка на изменение подана согласно частям первой и второй настоящего пункта, единый закупщик не позднее пятнадцати календарных дней со дня завершения расчетного периода (календарного месяца), в котором была подана соответствующая заявка потребителем рынка мощности, вносит изменение в соответствующие договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки с учетом пункта 54 настоящих Правил, данные изменение вступают в силу с первого числа расчетного периода (календарного месяца), в котором подана указанная заявка на изменение.
Если заявка на изменение максимального значения объема подана согласно частям третьей и четвертой настоящего пункта, единый закупщик не позднее пяти календарных дней со дня завершения расчетного периода (календарного месяца), в котором была подана соответствующая заявка потребителем рынка мощности, вносит изменение в договор на оказание услуги по обеспечению с принимающим потребителем рынка мощности на предстоящий год с учетом пункта 54 настоящих Правил, данные изменение вступают в силу с первого числа расчетного периода (календарного месяца), следующего за расчетным периодом (календарным месяцем), в котором подана указанная заявка на изменение. При этом договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки с передающим потребителем на предстоящий год не заключается.";
в пункте 62:
подпункт 3) изложить в новой редакции:
"3) в случае выполнения всех следующих условий: прекращения участия потребителя рынка мощности на оптовом рынке электрической энергии, отсутствия задолженности данного потребителя перед единым закупщиком, подачи данным потребителем заявки на расторжение единому закупщику, соответствующим исключением указанного потребителя из перечня потребителей рынка мощности, размещенном на интернет-ресурсе системного оператора.";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

"4) үкіметаралық келісімде айқындалатын уәкілетті ұйымды қоспағанда, энергиямен жабдықтаушы ұйымның электр энергиясының көтерме сауда нарығына қатысуы тоқтатылғанда және жүйелік операторының интернет-ресурсында орналастырылған қуат нарығын тұтынушылар тізбесінен шығарылғанда.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген энергиямен жабдықтаушы ұйым осы тармақшада көрсетілген электр энергиясы көтерме сауда нарығында өзінің қатысуын тоқтатқан тұтынушының қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемінен кем емес көлемде қамтамасыз ету бойынша "шарттық" көлемді арттырады.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген шартты бұзуға өтінімді қуат нарығы тұтынушысы бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген энергиямен жабдықтаушы ұйым ұлғайтуға тиісті өтінімді берген есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) жиырмасынан кешіктірмей береді.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген бұзуға арналған өтінімді қуат нарығының тұтынушысы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес бірыңғай сатып алушыға тұтынушы электр энергиясының көтерме сауда нарығына өзінің қатысуын тоқтататын есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) жиырмасынан кешіктірмей береді.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген тұтынушының бірыңғай сатып алушы алдында берешегі болмауы ретінде алдыңғы есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік айлар) үшін қызметтің нақты көлемдерін төлеу бойынша берешектің болмауы және қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемін тұтынушы шартты бұзуға өтінім берген ағымдағы есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) және ағымдағы (есептік) жылдың кейінгі есеп айырысу кезеңдері (күнтізбелік айлар) үшін төлем қабылданады.
Бірыңғай сатып алушы электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге шартты осы тармақтың 2) тармақшасында 3) тармақшасында) көрсетілген барлық талаптар орындалған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде бұзады.
Осы тармақтың 4) тармақшасында көзделген жағдай туындаған кезде әзірлігін қамтамасыз ету ойынша көрсетілетін қызмет көрсетуге арналған шарт тұтынушыны қуат нарығы тұтынушыларының тізбесінен алып тастаған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап өзінің қолданылуын тоқтатады. Шарттың қолданылуы тоқтатылғанға дейін туындаған өзара есеп айырысу бөлігінде шарттық міндеттемелер толық көлемде орындалуға тиіс.";
76-тармақ жаңа редакцияда жазылсын;
"76. Сауда-саттық нәтижелері бойынша нарық операторы сауда-саттыққа өтінімдері ҚР БЭЖ Солтүстік аймағына, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағына, ҚР БЭЖ Батыс аймағының жиынтығында Батыс Қазақстан және Атырау облыстарына, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысының Сауда-саттық көлеміне енгізілген ЭӨҰ тізімін анықтайды және осы тізімнің негізінде сауда-саттық жабылғаннан кейін бір сағат ішінде нарық операторының интернет-ресурсында сатуға арналған тиісті өтінімдердің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің бағалары мен көлемін көрсете отырып жарияланатын сауда-саттық нәтижелері бойынша жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттардың тізілімін қалыптастырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шарттар сатуға тиісті өтінімдерде көрсетілген баға бойынша жасалады.
Сауда-саттық нәтижелері бойынша нарық операторы сатуға өтінімдері ҚР БЭЖ Солтүстік аймағына, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағына, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарына бірге, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысына тиесілі сауда-саттық көлеміне кірмеген ЭБҰ тізілімін айқындайды және жүйелік операторға жібереді.";

"4) в случае прекращения участия на оптовом рынке электрической энергии и исключения из перечня потребителей рынка мощности, размещенном на интернет-ресурсе системного оператора энергоснабжающей организации, за исключением уполномоченной организации, определяемой межправительственным соглашением.
Указанная в подпункте 2) настоящего пункта энергоснабжающая организация увеличивает свой "договорной" объем услуги по обеспечению в объеме, не менее договорного объема услуги по обеспечению указанного в данном подпункте потребителя, прекращающего свое участие на оптовом рынке электрической энергии.
Заявка на расторжение, указанная в подпункте 2) настоящего пункта, подается потребителем рынка мощности единому закупщику согласно приложению 8 к настоящим Правилам, в срок не позднее двадцатого числа расчетного периода (календарного месяца), в котором энергоснабжающая организация, указанная в подпункте 2) настоящего пункта подала соответствующую заявку на увеличение.
Заявка на расторжение, указанная в подпункте 3) настоящего пункта, подается потребителем рынка мощности единому закупщику согласно приложению 9 к настоящим Правилам, в срок не позднее двадцатого числа расчетного периода (календарного месяца), в котором потребитель прекращает свое участие на оптовом рынке электрической энергии.
В качестве отсутствия задолженности потребителя перед единым закупщиком, указанной в подпункте 3) настоящего пункта, принимается отсутствие задолженности по оплате фактических объемов услуги за предыдущие расчетные периоды (календарные месяцы) и оплата договорного объема услуги по обеспечению за текущий расчетный период (календарный месяц), в котором потребитель подал заявку на расторжение, и последующие расчетные периоды (календарные месяцы) текущего (расчетного) года.
Единый закупщик расторгает договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки в течение пяти рабочих дней со дня выполнения всех условий, указанных в подпункте 2) (подпункте 3) настоящего пункта.
При наступлении случая, предусмотренного подпунктом 4) настоящего пункта, договор на оказание услуги по обеспечению готовности прекращает свое действие с первого числа месяца, следующего за месяцем исключения потребителя из перечня потребителей рынка мощности. Договорные обязательства, предусмотренные в договоре, в части взаиморасчетов, возникшие до прекращения действия договора, подлежат исполнению в полном объеме.";
пункт 76 изложить в новой редакции:
"76. По результатам торгов оператор рынка определяет список ЭПО, чьи заявки на продажу вошли в Объемы торгов, приходящиеся на Северную зону ЕЭС РК, Южную зону ЕЭС РК, Западно-Казахстанскую и Атыраускую области Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистаускую область Западной зоны ЕЭС РК, и на основании данного списка формирует реестр заключаемых по результатам торгов договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, который публикуется на интернет-ресурсе оператора рынка в течение одного часа после закрытия торгов с указанием цен и объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности соответствующих заявок на продажу.
Договоры, указанные в части первой настоящего пункта, заключаются по ценам, указанным в соответствующих заявках на продажу.
По результатам торгов оператор рынка определяет и направляет системному оператору реестр ЭПО, чьи заявки на продажу не вошли в объемы торгов, приходящиеся на Северную зону ЕЭС РК, Южную зону ЕЭС РК, Западно-Казахстанскую и Атыраускую области Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистаускую область Западной зоны ЕЭС РК.";

2-қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-1-қосымша осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6-1-қосымша осы тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы тізбеге 5-қосымшаға сәйкес 10-қосымшамен толықтырылсын.
4. "Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 683 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12522 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілген қызметті сатып алу туралы үлгілік шарттарды бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысының Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 305) тармақшасына сәйкес 15-тармағының 303) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендер жеңімпазымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шарт;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шарт;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес қуаты 35 МВт-тан асатын судың гидродинамикалық энергиясын пайдаланатын жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шарт;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім жасасқан қолданыстағы энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шарт;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Құрамына жылу электр орталықтары кіретін қолданыстағы энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шарт;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шарт бекітілсін.";
Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендер жеңімпазымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шарты осы тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;
приложение 3-1 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню;
приложение 6-1 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню;
дополнить приложением 10 согласно приложению 5 к настоящему перечню.
4. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 683 "Об утверждении Типового договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12522) внести следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении типовых договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 303 пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить:
1) Типовой договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с победителем тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовой договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Типовой договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок мощностью более 35 МВт, использующих гидродинамическую энергию воды, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Типовой договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с действующими энергопроизводящими организациями, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполномоченным органом, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Типовой договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Типовой договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности по результатам централизованных торгов электрической мощностью согласно приложению 6 к настоящему приказу.";
Типовой договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с победителями тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему перечню;

осы тізбеге 7, 8, 9, 10 және 11-қосымшаларға сәйкес 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшалармен толықтырылсын.
5. "Электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған үлгілік шартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 684 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12560 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 307) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған үлгілік шартта:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"___________________________                         20__жылғы "___"__________
(шарт жасасу орны)
_______________________________________________________________,
(ұйымның атауы, БСН)
атынан _____________________________________________________________,
(лауазымы, Т. А. Ә (болған жағдайда)
________________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(құжаттың атауы)
бұдан әрі "Тұтынушы" деп аталатын, бір жағынан,
____________________________________________________________________,
(бірыңғай сатып алушының атауы, БСН)
атынан _____________________________________________________________,
(лауазымы, Т. А. Ә. (болған жағдайда)
________________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(бірыңғай сатып алушының құрылтай құжаты)
бұдан әрі "Жеткізуші" деп аталатын, екінші жағынан, бұдан әрі бірге "Тараптар" деп, ал жеке-жеке "Тарап" деп аталатын, мыналар туралы электр қуатының жүктемені көтеруге дайындығын қамтамасыз ету жөніндегі қызметті көрсетуге осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты.";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Шартта мынадай ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
"1) бақылау кезеңі – жергілікті уақыттың 17:00-ден бастап 23:00-ге дейінгі уақыт аралығы (мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін);
2) бірыңғай сатып алушы – "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті орталықтандырылған сатып алуды және электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша орталықтандырылған қызмет көрсетуді жүзеге асыратын, уәкілетті орган айқындайтын заңды тұлға
3) есеп айырысу кезеңi – электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметіне есеп айырысу жүргiзiлетiн айдың бiрiншi күнi сағат 00:00-ден бастап соңғы күнi сағат 24:00-ге дейiн күнтiзбелiк бiр айға тең уақыт кезеңi ретiнде Шартта белгiленген кезең (орташа еуропалық уақыт – Гринвич меридианының уақытына бір сағат қосылады);

дополнить приложениями 2, 3, 4, 5 и 6 согласно приложениям 7, 8, 9, 10 и 11 к настоящему перечню.
5. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 684 "Об утверждении Типового договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12560) внести следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 307) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:"
в Типовом договоре на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, утвержденном указанным приказом:
преамбулу изложить в новой редакции:
"___________________________ "___"__________20__г.
(место заключения договора)
_______________________________________________________________,
(наименование организации, БИН)
в лице _________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О (при наличии) действующего на основании
_______________________________________________________________,
(наименование документа)
именуемое в дальнейшем "Победтьель",
с одной стороны,
_______________________________________________________________,
(наименование единого закупщика, БИН)
в лице __________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О (при наличии)
действующего на основании _______________________________________,
(учредительный документ единого закупщика)
именуемое в дальнейшем "Поставщик", с другой стороны, в дальнейшем вместе
также именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона", заключили настоящий
договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности
к несению нагрузки (далее – Договор) о нижеследующем.";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. В настоящем Договоре используются следующие понятия и определения:
1) контрольный период – отрезок времени календарного дня с 17:00 до 23:00 часов местного времени (с понедельника по пятницу, за исключением праздничных дней);
2) единый закупщик – юридическое лицо, определяемое уполномоченным органом, осуществляющее централизованную покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности и централизованное оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике;
3) расчетный период – период, определенный в Договоре как период времени, равный одному календарному месяцу с 00:00 часов первого дня до 24:00 часов (время среднеевропейское – время меридиана Гринвича плюс один час) последнего дня месяца, за который производится расчет услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки;

4) жүйелік оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатарлас жұмыс істеуді қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде теңгерімді ұстап тұруды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен қосалқы көрсетілетін қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ ұлттық электр желісіне техникалық қызмет көрсету мен оны пайдалану әзірлігінде ұстап тұруды жүзеге асыратын және оның дамуын қамтамасыз ететін ұлттық компания;
5) өңірлік жүктеме профилі – жүйелік оператор айқындаған қуат нарығы тұтынушыларының электр энергиясын тұтынудың (сальдо-ағынның) сағаттық мәндерін есептеу алгоритмі;
6) коммерциялық есепке алу кешені – коммерциялық есепке алу үшін қажетті, коммерциялық есепке алудың белгілі бір нүктесі мен ақпаратты жинақтау құрылғысына қосылу нүктесі арасында орналасқан жабдық;
7) уәкiлеттi орган – электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асырушы мемлекеттік орган;
8) электр қуатына болжамды сұраныс – электр энергиясының көтерме нарығы субъектілерінің жылына электр қуатын тұтынудың мейлінше жоғары болжамды мөлшерін және Қазақстанның біртұтас электр энергетикалық жүйесінің электр қуатының қажетті резервтерін анықтайтын жүйелік оператор әзірлеген құжат;
9) электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет – Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесіндегі генерациялық қондырғылардың электр қуатының жүктемені көтеруге белгіленген тәртіпте аттестатталған дайындығын қамтамасыз ету бойынша бірыңғай сатып алушы көрсететін қызмет;
Осы Шартта пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.";
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Осы Шарт есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) 1-күнінен күнтізбелік жылдың соңына дейін жасалады.";
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"Қызмет көрсетудің техникалық шарттары мен сипаттамалары:
____________________________________________________________________
(осы тармақта осы Шарт мәнінің техникалық шарттары және сипаттамалары көзделеді, олар нормативтік техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес болулары тиіс, қажет болған жағдайда осы Шартқа қосымшалар ресімделеді).";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"Осы Шарт бойынша тұтынушы тұтынуға міндетті қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің көлемі (бұдан әрі – шарттық көлем) тиісті күнтізбелік жыл үшін Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларына сәйкес айқындалады (бұдан әрі – Қуат нарығының қағидалары).
Тиісті күнтізбелік жыл ішінде шарттық көлемді өзгерту қуат нарығының қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
20 __ жылға арналған шарттық көлем шарт бойынша қызмет көрсету мерзімі ішінде ай сайын _____ МВт*айды құрайды.";
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

4) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности национальной электрической сети и обеспечивающая ее развитие;
5) региональный профиль нагрузки – определенный системным оператором алгоритм расчета почасовых значений потребления (сальдо-перетока) электрической энергии потребителей рынка мощности;
6) комплекс коммерческого учета – оборудование, необходимое для коммерческого учета, расположенное между определенной точкой коммерческого учета и точкой подключения к устройству сбора информации;
7) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
8) прогнозный спрос на электрическую мощность – разработанный системным оператором документ, определяющий прогнозные величины максимального в году потребления электрической мощности субъектов оптового рынка электрической энергии и необходимые резервы электрической мощности единой электроэнергетической системы Казахстана;
9) услуга по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки – услуга, оказываемая единым закупщиком, по обеспечению готовности аттестованной в установленном порядке электрической мощности генерирующих установок в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан к несению нагрузки.
Иные понятия и определения, используемые в настоящем Договоре, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Настоящий Договор заключается с 1 числа расчетного периода (календарного месяца) до конца календарного года.";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Технические условия и характеристики оказания услуг:
____________________________________________________________________
(в данном пункте предусматриваются технические условия и характеристики
предмета настоящего Договора, которые должны соответствовать требованиям
нормативных технических документов, при необходимости оформляются
приложения к настоящему Договору).";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Объем услуги по обеспечению, который обязан по настоящему Договору потреблять Потребитель (далее – договорной объем), для соответствующего календарного года определяется согласно Правилам организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612) (далее – Правила рынка мощности).
Изменение договорного объема в течение соответствующего календарного года осуществляется согласно Правилам рынка мощности.
Договорной объем на 20__ год составляет ______ МВт*месяц ежемесячно в течении срока оказания услуг по Договору.";
пункт 8 изложить в новой редакции:

"8. Тұтынушы:
1) Өнім берушінің қамтамасыз ету қызметтерін осы Шартқа сәйкес уақтылы төлеуге;
2) Қуат нарығының қағидаларына сәйкес жүйелік операторға тұтынуға болжамдық өтінімдерді жіберуге;
3) электр энергиясын комерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі – ЭКЕАЖ) болған жағдайда өткен тәулік ішінде тұтынған электр энергиясының нақты сағаттық көлемі туралы ақпаратты, сондай-ақ Тұтынушының құрамына кіретін және жеке заңды тұлға болып табылмайтын электр станциясы өткен тәулік ішінде желіге босатқан электр энергиясының нақты сағаттық көлемі туралы ақпаратты жүйелік операторға күн сайын беруге;
4) ЭКЕАЖ болған жағдайда есептік кезең ішінде электр қуатын тұтынудың нақты ең жоғары шамасын ай сайын тіркеуге;
5) есептік кезең ішінде электр энергиясын тұтынудың нақты көлемі туралы, оның ішінде электр энергиясының бөлшек сауда нарығында электр энергиясын тұтынудың нақты көлемі туралы, Тұтынушының құрамына кіретін электр станцияларының есептік кезең үшін электр энергиясын өндірудің, оларды желіге босатудың және өзінің электр энергиясын тұтынудың нақты сағаттық мағыналары туралы ақпаратты ай сайын тіркеуге және жүйелік операторға беруге;
6) жүйелік оператордың ЭКЕАЖ қоса отырып, электр энергиясын коммерциялық есепке алудың өлшеу кешендерінің болуын және жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз етуге;
7) жүйелік оператордың қызметкерлерін көрсеткіштерді жазып алу, телеөлшеу тізбектері мен коммерциялық есепке алу жүйелерінің техникалық жай-күйін тексеру үшін коммерциялық есепке алу аспаптарына өтуіне рұқсат етуге;
8) өз атауы, заңды мекенжайы, нақты орналасқан жері және осы Шарт талаптарын орындауға қажетті басқа да деректемелері өзгерген жағдайда Жеткізушіні тез арада хабарландыруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес таратылуы туралы тиісті шешім қабылдағанға дейін 30 күн бұрын Жеткізушіні хабардар етуге;
9) күн сайын сағат 08.00-ге дейін (Астана қаласының уақыты бойынша) электр энергиясын теңгерімдеуші нарық жүйесіне электр энергиясын сатып алуға өтінім енгізуге және оған электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қоюға;
10) Қуат нарығының қағидаларында көзделген өзге де функцияларды (іс-қимылдарды) жүзеге асыруға міндетті.";
16 және 17-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"16. Өнім беруші шот-фактураны тұтынушыға тиісті есептік кезең аяқталған күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынады.
17. Есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) электр қуатының нақты ең жоғары мәнін айқындау кезінде пайдаланылатын электр қуатының мәндері жүйелік оператордың ЭКЕАЖ орталық дерекқорына келісілген хаттамалар бойынша ЭКЕАЖ дерекқорынан сағаттық есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін ЭКЕАЖ деректері бойынша айқындалады. Жүйелік операторда ЭКЕАЖ деректері болмаған кезде есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) электр қуатының нақты ең жоғары мәнін айқындау кезінде пайдаланылатын электр қуатының мәндері қуат нарығын тұтынушының электр қуатының өңірлік жүктеме бейіні бойынша айқындалады.";
31-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"8. Потребитель обязан:
1) своевременно оплачивать услугу по обеспечению Поставщика согласно настоящему Договору;
2) направлять системному оператору прогнозные заявки на потребление согласно Правилам рынка мощности;
3) ежедневно передавать системному оператору информацию о фактических почасовых объемах электрической энергии, потребленной за прошедшие сутки при наличии автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии (далее – АСКУЭ), а также информацию о фактических почасовых объемах электрической энергии, отпущенной в сеть электрической станцией, входящей в состав Потребителя и не являющейся отдельным юридическим лицом, за прошедшие сутки;
4) ежемесячно, при наличии АСКУЭ, фиксировать фактическую максимальную величину электрической мощности потребления за расчетный период;
5) ежемесячно фиксировать и передавать системному оператору информацию о фактическом объеме потребления электрической энергии за расчетный период, в том числе о фактическом объеме потребления электрической энергии на розничном рынке электрической энергии, о фактических почасовых значениях выработки электрической энергии электрических станций, входящих в состав Потребителя, их отпуска в сеть и собственного потребления электрической энергии за расчетный период;
6) обеспечить наличие и работоспособность измерительных комплексов коммерческого учета электроэнергии с подключением к АСКУЭ системного оператора;
7) допускать работников системного оператора к приборам коммерческого учета для целей снятия показаний, проверки технического состояния цепей телеизмерений и систем коммерческого учета;
8) незамедлительно уведомлять Поставщика об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения настоящего Договора, а также о ликвидации в соответствии с законодательством Республики Казахстан с уведомлением Поставщика за 30 дней до принятия соответствующего решения;
9) ежедневно до 08.00 часов (по времени города Астаны) вносить в систему балансирующего рынка электрической энергии заявку на покупку электроэнергии и подписывать ее электронной цифровой подписью;
10) осуществлять иные функции (действия), предусмотренные Правилами рынка мощности.";
пункты 16 и 17 изложить в новой редакции:
"16. Счет-фактура представляется Поставщиком Потребителю в срок не позднее пятнадцати календарных дней со дня завершения соответствующего расчетного периода.
17. Значения электрической мощности, используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, определяются по данным АСКУЭ, обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных АСКУЭ по согласованным протоколам в центральную базу данных АСКУЭ системного оператора. При отсутствии данных АСКУЭ у системного оператора, значения электрической мощности, используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, определяются по региональному профилю нагрузки.";
пункт 31 изложить в новой редакции:

"31. Осы Шарт есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) 1-күнінен бастап күшіне енеді және Тараптар осы Шарт бойынша міндеттемелерді толық орындағанға дейін қолданылады.".
6. "Бірыңғай сатып алушының электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке бағаны есептеуі және интернет-ресурста орналастыруы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 685 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12474 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 329) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бірыңғай сатып алушының электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке бағаны есептеуі және интернет-ресурста орналастыруы қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы бірыңғай сатып алушының электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке бағаны есептеуі және интернет-ресурста орналастыруы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 329) тармақшасына сәйкес әзірленді және бірыңғай сатып алушының электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке бағаны есептеуі және интернет-ресурста орналастыруы тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) жүйелік оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатарлас жұмыс істеуді қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде теңгерімді ұстап тұруды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен қосалқы көрсетілетін қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ ұлттық электр желісіне техникалық қызмет көрсету мен оны пайдалану әзірлігінде ұстап тұруды жүзеге асыратын және оның дамуын қамтамасыз ететін ұлттық компания;".
7. "Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 686 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12489 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"31. Настоящий Договор вступает в силу с 1 числа расчетного периода (календарного месяца) и действует до полного исполнения Сторонами обязательств по настоящему Договору.".
6. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 685 "Об утверждении Правил расчета и размещения на интернет-ресурсе единым закупщиком цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12474) внести следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 329) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах расчета и размещения на интернет-ресурсе единым закупщиком цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила расчета и размещения на интернет-ресурсе единым закупщиком цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки (далее – Правила) разработаны соответствии с подпунктом 329) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок расчета и размещения на интернет-ресурсе единым закупщиком цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.";
подпункт 2) пункта 2 изложить в новой редакции:
"2) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности национальной электрической сети и обеспечивающая ее развитие;".
7. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 686 "Об утверждении Правил проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок" (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12489) внести следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 326) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 326) тармақшасына сәйкес әзірленді және генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 6) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"6) жүйелік оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатарлас жұмыс істеуді қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде теңгерімді ұстап тұруды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен қосалқы көрсетілетін қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ ұлттық электр желісіне техникалық қызмет көрсету мен оны пайдалану әзірлігінде ұстап тұруды жүзеге асыратын және оның дамуын қамтамасыз ететін ұлттық компания;";
6, 6-1, 7-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Энергия өндіруші ұйымның өтінімінде көрсетілген аттестаттауды өткізудің жоспарланған күніне дейін күнтізбелік 2 күннен кешіктірмей жүйелік оператор энергия өндіруші ұйымға ресми бланкідегі хатпен энергия өндіруші ұйымның электр станциясын генерациялаудың жоспарлы электр қуатының бейінін не өтінімде көрсетілген деректер негізінде айқындалған аттестаттаудан өткен күнге электр станциясының әрбір генерациялайтын қондырғысы бойынша жеке айқындайды және жібереді энергия өндіруші ұйым, электр станциясын генерациялаудың электр қуатын ұлғайту мен азайтудың ең төменгі жылдамдығына, сондай-ақ энергия өндіруші ұйымның осы электр станциясы соңғы өткен операциялық тәулікте орналасқан Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінің базалық аймағының электр қуатын тұтыну бейініне қойылатын талаптарды айқындайды.
Бұл хатта жүйелік оператор сондай-ақ максимумды тіркеу кезеңін және минимумды тіркеу кезеңін, сондай-ақ генерацияның электр қуатының ұлғаю және төмендеу жылдамдығын тіркеудің басталу уақытын көрсетеді.
6-1. Энергия өндіруші ұйым генерациялайтын қондырғылардың не электр станциясының әрбір генерациялайтын қондырғысы бойынша жеке электр қуатын аттестаттаудан өтетін күні жүйелік оператор белгілеген генерациялаудың электр қуатының бейінін аттестаттаудан өтетін электр станциясының сақтауын қамтамасыз етеді.
Егер генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттаудан өтетін энергия өндіруші ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатуды жүзеге асырған жағдайда, бірыңғай сатып алушы электр энергиясын орталықтандырылған электр энергиясы сауда-саттығынан тыс жүйелік оператор белгілеген генерацияның электр станциясының бір немесе бірнеше генераторлық қондырғылары бойынша электр қуаты бейінін сақтау үшін қажетті көлемде осы энергия өндіруші ұйымнан электр энергиясын сатып алады.
Жиілік пен қуатты автоматты реттеуді жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымның электр станциясы аттестаттау уақытына жүйелік оператордың оралымды басқаруына ауыстырылады.

"В соответствии с подпунктом 326) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 326) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок.";
подпункт 6) пункта 2 изложить в новой редакции:
"6) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности национальной электрической сети и обеспечивающая ее развитие;";
пункты 6, 6-1 и 7 изложить в новой редакции:
"6. Не позднее чем за 2 календарных дня до планируемой даты проведения аттестации, указанной в заявке энергопроизводящей организации системный оператор определяет и направляет энергопроизводящей организации письмом на официальном бланке профиль плановой электрической мощности генерации электрической станции энергопроизводящей организации, либо отдельно по каждой генерирующей установке электрической станции на день прохождения аттестации, определенный на основании данных, указанных в заявке энергопроизводящей организации, требований к минимальным скоростям увеличения и уменьшения электрической мощности генерации электрической станции, а также профиля потребления электрической мощности базовой зоны единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, в которой находится данная электрическая станция энергопроизводящей организации за последние прошедшие операционные сутки.
В данном письме системный оператор также указывает период фиксации минимума и период фиксации максимума, а также время начала фиксации скорости увеличения и уменьшения электрической мощности генерации.
6-1. Энергопроизводящая организация обеспечивает соблюдение электрической станцией либо отдельно по каждой генерирующей установке электрической станцией, проходящей аттестацию, заданного системным оператором профиля электрической мощности генерации в день прохождения аттестации электрической мощности генерирующих установок.
При осуществлении энергопроизводящей организацией проходящей аттестацию электрической мощности по одной или нескольких генерирующих установок, продажи электрической энергии единому закупщику, единый закупщик приобретает электрическую энергию у данной энергопроизводящей организации в объеме, необходимом для соблюдения профиля электрической мощности генерации по одной или нескольким генерирующим установкам электрической станции заданного системным оператором, вне централизованных торгов электрической энергией.
Электрическая станция энергопроизводящей организации, осуществляющая автоматическое регулирование частоты и мощности, на время аттестации переводится на оперативное управление системного оператора.

7. Электрмен жабдықтау сенімділігін қамтамасыз ету жағдайлары салдарынан энергия өндіруші ұйымның электр станциясының барлық генерациялайтын қондырғыларының электр қуатына бір мезгілде аттестаттау жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, немесе жаңғырту, кеңейту, реконструкциялау және (немесе) жаңарту туралы инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін, сондай-ақ осы электр станциясының құрамында генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу шеңберінде, сондай-ақ отынның баламалы түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін, сондай-ақ электр станциясына байланысты емес себептер бойынша жүйелік оператордың кейіннен аттестаттаудың нәтижелерін шығара отырып, электр станциясының әрбір генерациялайтын қондырғысы бойынша жеке аттестаттау жүргізуі мүмкін: электр станциясының аттестатталған жиынтық электр қуатын, оның ішінде генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатын, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға енгізілетін, сондай-ақ генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды жаңарту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту баламалы отын түрі ретінде газды пайдалана отырып, электр қуатын ұлғайту және азайтудың аттестатталған жылдамдықтарын қосу арқылы аттестаттаудың орташа нәтижелерін шығарады.";
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Егер энергия өндіруші ұйым генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттаудан өтетін күні аттестаттаудан өтетін электр станциясының не электр станциясының әрбір генерациялайтын қондырғысы бойынша жеке жүйелік оператор белгілеген генерациялаудың электр қуаты бейінінің сақтауын қамтамасыз етпесе немесе электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің деректері бойынша айқындалған энергия өндіруші ұйымның электр станциясының аттестатталған электр қуаты ол жүйелік операторға берген өтінімде мәлімдеген мәннен аз болса, немесе энергия өндіруші ұйымның электр станциясының электр қуатын ұлғайтудың (төмендетудің) аттестатталған жылдамдығы осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген электр қуатын ұлғайтудың (төмендетудің) орташа жылдамдығының оның түріне сәйкес келетін ең төменгі мәнінен кем болып шықса, аттестаттаудан өтпеген болып есептеледі.
Егер электр станциясының құрамында технологиялық тұрғыдан тек жылу тұтынумен жұмыс істеуге арналған қолданыстағы генерациялайтын қондырғылар болмаса, онда электр станциясының аттестатталған электр қуаты нөлге, ал электр станциясының құрамында олар болған жағдайда – осы Қағидалардың 2-тармағына сәйкес осы генерациялайтын қондырғылар (олардың жылу жүктемесінің белгіленген деңгейі кезінде) желісіне жіберудің ең төменгі электр қуатының алдағы жылы жоспарлы ең жоғары мәніне теңестіріледі.";
13-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

7. В случае невозможности проведения одновременной аттестации электрической мощности всех генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации из-за условий обеспечения надежности электроснабжения, либо в случае наличия в составе данной электрической станции генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, а также вводимых в эксплуатацию в рамках строительства вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, а также вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, а также по причинам, не зависящим от электрической станции, возможно проведение системным оператором аттестации отдельно по каждой генерирующей установке электрической станции с последующим выведением результатов аттестации: суммарной аттестованной электрической мощности электрической станции, в том числе аттестованной электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, а также вводимых в эксплуатацию в рамках строительства вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, а также вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, средних аттестованных скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности.";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. При необеспечении энергопроизводящей организацией соблюдения электрической станцией, либо отдельно по каждой генерирующей установке электрической станции проходящей аттестацию, заданного системным оператором профиля электрической мощности генерации в день прохождения аттестации электрической мощности генерирующих установок, либо аттестованная электрическая мощность электрической станции энергопроизводящей организации, определенная по данным автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии составит меньше значения заявленного ею в заявке поданной системному оператору, либо аттестованная скорость увеличения (уменьшения) электрической мощности электрической станции энергопроизводящей организации оказалась меньше соответствующего ее типу минимального значения средней скорости увеличения (уменьшения) электрической мощности, указанного в приложении 2 к настоящим Правилам, аттестация считается не пройденной.
При этом, в случае если в составе электростанции отсутствуют действующие генерирующие установки, технологически предназначенные для работы исключительно на тепловом потреблении, то аттестованная электрическая мощность электрической станции приравнивается к нулю, а в случае их наличия в составе электростанции – к плановому максимальному в предстоящем году значению минимальной электрической мощности отпуска в сеть данных генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки), согласно пункту 2 настоящих Правил.";
пункт 13 изложить в новой редакции:

"13. Жүйелік оператор мынадай жағдайларда генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын кезектен тыс аттестаттайды:
1) егер есеп айырысу кезеңінің қорытындысы бойынша k4 коэффициенті 0,5-тен кем болса;
2) энергия өндіруші ұйымның бастамасы (бұдан әрі – бастама) бойынша.
Бастама энергия өндіруші ұйым өзінің ресми бланкінде өзінің құрамына кіретін, соны пайдалана отырып электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көрсетуге жоспарланып отырған әрбір электр станциясы бойынша өтінім беру арқылы осы энергия өндіруші ұйымның электр станциясының белгіленген электр қуатына өзгерістер енгізілген жағдайда іске асырылады.
Жүйелік оператор энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын кезектен тыс аттестаттауды энергия өндіруші ұйымның бастамасы бойынша кезектен тыс аттестаттауды жүргізуге өтінім алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүргізеді. Бұл ретте кезектен тыс аттестаттауды өткізу күні мен уақытын Қазақстан Республикасының Біртұтас электр энергетикалық жүйесіндегі және қатарлас жұмыс істейтін энергия жүйелеріндегі режимдік жағдайды ескере отырып, жүйелік оператор түзетуі мүмкін.
Кезектен тыс аттестаттаулар осы Қағидалардың 6, 6-1, 6-2, 6-3, 7, 8 және 9-тармақтарға сәйкес жүргізіледі.".
8. "Бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 688 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12510 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 328) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемін айқындау қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 328) тармақшасына сәйкес әзірленді және бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемін айқындау тәртібін анықтайды.";

"13. Внеочередная аттестация электрической мощности генерирующих установок проводится системным оператором в следующих случаях:
1) при коэффициенте k4 по итогам расчетного периода менее 0,5;
2) по инициативе энергопроизводящей организации (далее – инициатива).
Инициатива реализуется в случаях изменения установленной электрической мощности электрических станций энергопроизводящей организации посредством подачи данной энергопроизводящей организацией системному оператору на своем официальном бланке заявки по каждой входящей в ее состав электрической станции, с использованием которой она планирует оказывать услугу по поддержанию готовности электрической мощности.
Системный оператор проводит внеочередную аттестацию электрических станций энергопроизводящей организации в течение пяти рабочих дней со дня получения заявки на проведение внеочередной аттестации по инициативе энергопроизводящей организации. При этом дата и время проведения внеочередной аттестации может быть скорректирована системным оператором с учетом режимной ситуации в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан и параллельно работающих энергосистемах.
Внеочередные аттестации проводятся в соответствии с пунктами 6, 6-1, 6-2, 6-3, 7, 8 и 9 настоящих Правил.".
8. В приказ Министра энергетики Республики от 3 декабря 2015 года № 688 "Об утверждении Правил определения объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12510) внести следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 328) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах определения объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила определения объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 328) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок определения объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали.";

7-тармақтың 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) жылыту іріктеуі бар және күзгі-қысқы кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтамасыз етуге қатыстырылған ЭӨҰ станциясының жұмыс істеп тұрған барлық генерациялайтын қондырғыларының тиісті жылдағы жылу жүктемесінің берілген ең жоғары деңгейі есептеледі:
Q – жылыту іріктеуі бар және күзгі-қысқы кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтуға қатыстырылған ЭӨҰ станциясының жұмыс істеп тұрған барлық генерациялайтын қондырғыларының тиісті жылдағы жылу жүктемесінің берілген ең жоғары деңгейі, Гкал/сағ;
Qайн – айналма суы бар ЭӨҰ станциясының тиісті жылдағы жылу берудің қажетті қуатының берілген ең жоғары мәні, Гкал/сағ;
Qтолық – толықтыруы бар ЭӨҰ станциясының тиісті жылдағы жылу берудің қажетті қуатының берілген ен жоғары мәні,Гкал/сағ;
Qтұщ – ЭӨҰ станциясының бастапқы (теңіз) суын тұщыландыру үшін ЭӨҰ станциясының жылуын босату қуатының қажеттілігінің тиісті жылдағы ең жоғары белгіленген мәні, Гкал/сағ;
Qөқ – тиісті жыл үшін ЭӨҰ станциясының өз қажеттіліктеріне қажетті жылу шығыны қуатының берілген ең жоғары мәні, Гкал/сағ;
Qбу – тұтынушыларға бу жібере отырып, ЭӨҰ станциясының қажетті жылу шығыны қуатының тиісті жыл үшін берілген ең жоғары мәні, Гкал/сағ;
QШСЫҚ – өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің (соңғы) ең суық бес күндік үшін ЭӨҰ станциясының көрсетілген бес күндік ішінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтамасыз етуге тартылған ең жоғары су жылыту қазандықтарының орташа жылу қуаты, Гкал/сағ;
Qрсқ – тиісті жылдағы ЭӨҰ станциясының жылу беру қуатының ЭПО мен аймақтың қажеттіліктері үшін бастапқы (теңіз) суды тұщыландыру қажеттілігінің берілген максималды мәні, Гкал/сағ;";
1-қосымша осы тізбеге 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
9. "Жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын қарауға жіберу, оларды қарау және іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімдерді жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасуды және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 қарашадағы № 416 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16098 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

подпункт 3) пункта 7 изложить в новой редакции:
"3) рассчитывается максимальный за соответствующий год заданный уровень тепловой нагрузки всех действующих генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы, задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода:
Q = Qобор + Qподп + Qопр + QСН + Qпар – QПВК – Qроу где:
Q – максимальный за соответствующий год заданный уровень тепловой нагрузки всех действующих генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч;
Qобор – максимальное за соответствующий год заданное значение необходимой мощности отпуска тепла станции ЭПО с оборотной водой, в Гкал/ч;
Qподп – максимальное за соответствующий год заданное значение необходимой мощности отпуска тепла станции ЭПО с подпиткой, в Гкал/ч;
Qопр – максимальное за соответствующий год заданное значение необходимости мощности отпуска тепла станции ЭПО для опреснения исходной (морской) воды для нужд ЭПО и региона, в Гкал/ч;
QСН – максимальное за соответствующий год заданное значение необходимой мощности расхода тепла станции ЭПО на собственные нужды, в Гкал/ч;
Qпар – максимальное за соответствующий год заданное значение необходимой мощности расхода тепла станции ЭПО с отпуском пара потребителям, в Гкал/ч;
Qпвк – средняя за самую холодную пятидневку прошедшего осенне-зимнего периода тепловая мощность пиковых водогрейных котлов станции ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение указанной пятидневки, в Гкал/ч;
Qроу – средняя за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) тепловая мощность всех типов редукционно-охладительных установок станции ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение указанных пятидневок, в Гкал/ч;";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему перечню.
9. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2017 года № 416 "Об утверждении Правил допуска на рассмотрение, рассмотрения и отбора инвестиционных программ модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16098) внести следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в новой редакции:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 330) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын қарауға жіберу, оларды қарау және іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімдерді жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасуды және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын қарауға жіберу, оларды қарау және іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімдерді жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасуды және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 330) тармақшасына сәйкес сәйкес әзірленген және жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын қарауға жіберу, оларды қарау және іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімдерді жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасуды және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемдері мен мерзімдерін белгілеу тәртібін айқындайды.
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының (бұдан әрі – Заң) 15-4-бабының 1-тармағына сәйкес жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімдер жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдардың жұмыс істеп тұрған (бұрыннан бар) электр станцияларының негізгі генерациялайтын жабдығына, сондай-ақ қосалқы жабдығына қатысты жасалады.
Қосалқы жабдыққа арналған шығындар негізгі генерациялайтын жабдықтың шығындарымен ғана жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілген қызметке арналған жеке тарифке енгізіледі және негізгі өндіруші жабдық құнының отыз пайызынан аспайды.";
2-тармақта:
2) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"2) жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламасы – жаңғырту, кеңейту, реконструкциялау және (немесе) жаңарту бағдарламасы, оның іс-шаралары жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымның жұмыс істеп тұрған (бұрыннан бар) бір электр станциясының негізгі генерациялайтын қондырғысын сондай-ақ қосалқы жабдығына қамтиды;";
мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:

"В соответствии с подпунктом 330) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах допуска на рассмотрение, рассмотрения и отбора инвестиционных программ модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила допуска на рассмотрение, рассмотрения и отбора инвестиционных программ модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 330) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок допуска на рассмотрение, рассмотрения и отбора инвестиционных программ модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности.
В соответствии с пунктом 1 статьи 15-4 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон) инвестиционные соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление заключаются в отношении основного генерирующего оборудования, а также вспомогательного оборудования действующих (существующих) электрических станций действующих энергопроизводящих организаций.
Затраты на вспомогательное оборудование включаются в индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление только с затратами основного генерирующего оборудования и не превышают тридцати процентов от стоимости основного генерирующего оборудования.";
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в новой редакции:
"2) инвестиционная программа модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления – программа модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, мероприятия которой охватывают основное генерирующее оборудование, а также вспомогательное оборудование одной действующей (существующей) электрической станции действующей энергопроизводящей организации;";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:

"12) қосалқы жабдық – осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес өздеріне қатысты инвестициялық келісім жасалатын, жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдардың жұмыс істеп тұрған (бар) электр станцияларының тізбесі мен қосалқы жабдықтарына қойылатын талаптарға сәйкес келетін жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламасы шеңберінде белгіленетін немесе іске асырылатын жабдық және (немесе) іс-шара.";
1-қосымша осы Тізбеге 13-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы Тізбеге 14-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы Тізбеге 15-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Тізбеге 16-қосымшаға сәйкес 5-қосымшамен толықтырылсын.
10. "Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген көтерме сауда нарығының субъектілерімен электр қуатын құруға үлгілік шартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 14 желтоқсандағы № 511 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17977 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 308) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
11. Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген көтерме сауда нарығының субъектілерімен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы үлгілік шартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 14 желтоқсандағы № 512 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17976 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 309) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген көтерме сауда нарығының субъектілерімен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы үлгілік шартта:
1-тармақта:
6) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"6) жүйелік оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатарлас жұмыс істеуді қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде теңгерімді ұстап тұруды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен қосалқы көрсетілетін қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ ұлттық электр желісіне техникалық қызмет көрсету мен оны пайдалану әзірлігінде ұстап тұруды жүзеге асыратын және оның дамуын қамтамасыз ететін ұлттық компания;";
7) тармақша алып тасталсын;
9) тармақша алып тасталсын;
10) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:

"12) вспомогательное оборудование – оборудование и (или) мероприятие, устанавливаемое или реализуемое в рамках инвестиционной программы модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления соответствующее перечню и требованиям к вспомогательному оборудованию действующих (существующих) электрических станций действующих энергопроизводящих организаций, в отношении которых заключается инвестиционное соглашение, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.";
приложение 1 изложить новой редакции согласно приложению 13 к настоящему перечню;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 14 к настоящему перечню;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 15 к настоящему перечню;
дополнить приложением 5 согласно приложению 16 к настоящему перечню.
10. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 14 декабря 2018 года № 511 "Об утверждении типового договора на создание электрической мощности с субъектами оптового рынка, включенными в Реестр групп лиц" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17977) внести следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 308) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:".
11. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 14 декабря 2018 года № 512 "Об утверждении Типового договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с субъектами оптового рынка, включенными в Реестр групп лиц" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17976) внести следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 309 пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовом договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с субъектами оптового рынка, включенными в Реестр групп лиц, утвержденном указанным приказом:
в пункте 1:
подпункт 6) изложить в новой редакции:
"6) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности национальной электрической сети и обеспечивающая ее развитие;";
подпункт 7) исключить;
подпункт 9) исключить;
подпункт 10) изложить в новой редакции:

"10) техникалық минимум – өндіруші қондырғылардың рұқсат етілген ең аз электр қуаттарының қосындысы: конденсациялық, жылыту, газтурбиналы және бу-газды электр станциялары үшін – тиісті паспорт деректеріне сәйкес олардың жұмысының тұрақтылығын қамтамасыз ету шарттарына сәйкес, гидравликалық электр станциялары үшін Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су ресурстарын пайдалану мен қорғауды, суды тұтынуды реттеу жөніндегі бассейндік инспекторлардың қамтамасыз ету, көрсетілген су шығыны бойынша электр станциялары, МВт-пен;";
14) және 15) тармақшалар жаңа редакцияда жазылсын:
"14) электр қуатын аттестатталған азаю жылдамдығы – энергия өндіруші ұйымның электр станциясының электр қуатын азайту жылдамдығының орташа мәні генерацияның электр қуатын азайту жылдамдығының мәні мен оның аяқталу уақыты арасында белгіленген, МВт/минутта;
15) электр қуатын аттестатталған ұлғаю жылдамдығы – генерациялаудың электр қуатын ұлғайту жылдамдығының мәнін белгілеудің басталу уақыты мен оның аяқталу уақыты арасындағы энергия өндіруші ұйымның электр станциясының генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын ұлғайту жылдамдығының орташа мәні, МВт/минутта;";
10-тармақта:
2) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында жоғарылатуға және төмендетуге арналған теңгерімдеуге қатысуға өтінімдерді орындау;";
5) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"5) күн сайын, ағымдағы тәулікте сағат 8:00-ге дейін (Астана қаласының уақыты бойынша), жүйелік операторға алдағы жоспарлау тәуліктеріне энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының генерациясының жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері туралы ақпарат беру, бұл ретте алдағы тәулік ішінде осы электр станцияларының генерациялайтын жабдығын жөндеуден шығарған жағдайда (жабдықты жөндеуге шығару туралы жүйелік операторға тиісті өтінім болған жағдайда) осы ақпаратты бір рет (тәулігіне бір рет) түзетуге, сондай-ақ жүйелік операторға Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекцияларынан тиісті тәулік ішінде келіп түскен осы электр станцияларының су режимінің өзгеруі туралы өкімнің көшірмесін берген жағдайда, осы ақпаратты қосымша түзетуге жол беріледі;";
16) және 17)-тармақшалар жаңа редакцияда жазылсын:
"16) жүйелік операторға жоспарлаудың тиісті тәуліктеріне берілген, энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының генерациясының жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері туралы ақпарат бойынша айқындалатын техникалық мүмкіндік шегінде генерациялау режимін сағаттық жоспарлауды жүзеге асыру;

"10) технический минимум – сумма минимальных допустимых электрических мощностей генерирующих установок: для конденсационных, теплофикационных, газотурбинных и парогазовых электростанций - по условиям обеспечения стабильности их работы согласно соответствующим паспортным данным, для гидроэлектростанций по условиям обеспечения, заданным расходам воды бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан, в МВт;";
подпункты 14) и 15) изложить в новой редакции:
"14) аттестованная скорость уменьшения электрической мощности – среднее значение скорости уменьшения электрической мощности электрической станцией энергопроизводящей организации зафиксированное между временем начала фиксации значения скорости уменьшения электрической мощности генерации и временем его окончания, в МВт/минут;
15) аттестованная скорость увеличения электрической мощности – среднее значение скорости увеличения электрической мощности генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации между временем начала фиксации значения скорости увеличения электрической мощности генерации и временем его окончания, в МВт/минут;";
в пункте 10:
подпункт 2) исключить;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) осуществлять исполнение заявок на участие в балансировании на повышение и на понижение на балансирующем рынке электрической энергии;";
подпункт 5) изложить в новой редакции:
"5) ежедневно, до 08:00 часов текущих суток (по времени города Астана), предоставлять системному оператору информацию о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, на предстоящие сутки планирования (при этом, в течение предстоящих суток допускается однократная (один раз в сутки) корректировка данной информации в случае вывода из ремонта генерирующего оборудования (при условии наличия соответствующей заявки системному оператору на вывод оборудования в ремонт), а также дополнительная корректировка данной информации в случае предоставления системному оператору копии распоряжения об изменении водного режима, поступившего в течение соответствующих суток от бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан);";
подпункты 16) и 17) изложить в новой редакции:
"16) осуществлять почасовое планирование режима генерации в пределах технической возможности, определяемой по информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, предоставленной системному оператору на соответствующие сутки планирования;

17) ай сайын, есеп айырысу айының алдындағы айдың соңғы күніне дейін, жүйелік операторға алдағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) әрбір тәулігіне генерацияның ықтимал электр қуатының мәндері туралы ақпаратты ұсыну және осы ақпаратты жүйелік оператормен келісу (Бірыңғай сатып алушымен осы Қуат нарығы қағидаларының 11-тармағының 6) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасқан энергия өндіруші ұйымдар үшін, сондай-ақ тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін (құрамына қалаларды күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары ғана кіретін) электр энергиясын әзірлікте ұстау қызметін сатып алу туралы шарт жасасу.";
14-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"14. Егер Бірыңғай сатып алушы қойылған шот-фактураның дұрыстығына дау айтса, ол Қазақстан Республикасында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі бекітілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде субъектіні хабардар етеді және Субъектіге қарсылықтары баяндалған жазбаша өтініш береді. Бұл ретте Бірыңғай сатып алушы осы Шарттың 12-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес шот-фактураның даулы емес бөлігін төлеуге міндетті.
Жүйелік оператор айқындайтын өлшемсіз коэффициенттердің мәндері өзгерген кезде бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім жүйелік оператордан хабарлама алған күннен бастап есептелсін.
Бірыңғай сатып алушы төлемді жүзеге асырғаннан кейін субъектіні әзірлікті ұстап тұру бойынша көрсетілген қызметтердің нақты көлемін айқындау үшін қолданылатын өлшемсіз коэффициенттердің мәндері өзгерген кезде Субъект Бірыңғай сатып алушыдан жазбаша хабарлама алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей Бірыңғай сатып алушының атына бұрын төленген ақшалай қаражатты қайтаруды жүзеге асыруға міндетті.
Субъект жүйелік оператор айқындайтын өлшемсіз коэффициенттердің өзгертілген мәндерімен келіспеген кезде Субъект жүйелік оператормен даулар шешілгенге дейін осы тармақтың үшінші бөлігіне сәйкес ақша қаражатын қайтаруды жүзеге асырады.";
26-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"26. Егер осы Шарттан туындайтын даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер жолымен шешілмесе, онда мұндай даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасын Азаматтық іс жүргізу кодексінің 29-бабына сәйкес Бірыңғай сатып алушының орналасқан жері бойынша соттарда шешілуге тиіс.".
12. "Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың болжамды тапшылықты жабу үшін электр қуатын құруға қатысу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 19 желтоқсандағы № 515 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18004 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

17) ежемесячное, до последнего числа месяца предшествующего расчетному, предоставлять системному оператору информацию о значениях возможной электрической мощности генерации на каждые сутки предстоящего расчетного периода (календарного месяца) и согласовывать данную информацию с системным оператором (для энергопроизводящих организаций, которые заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 6) пункта 11 Правил рынка мощности, а также для энергопроизводящих организаций (в состав которых входят только теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов в период прохождения осенне-зимнего периода), входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц);";
пункт 14 изложить в новой редакции:
"14. Если Единый закупщик оспаривает правильность выставленного счета-фактуры, он уведомляет субъекта в течении десяти рабочих дней после утверждения фактического баланса производства-потребления электрической энергии в Республики Казахстан и предоставляет Субъекту письменное заявление с изложением возражений. При этом, единый закупщик обязан оплатить не оспоренную часть счета-фактуры согласно части первой пункта 12 настоящего Договора.
При изменении значений безразмерных коэффициентов, определяемых системным оператором, срок, указанный в части первой, считать со дня получения уведомления от системного оператора.
При изменении значений безразмерных коэффициентов, применяемых для определения фактического объема услуг по поддержанию после осуществления единым закупщиком оплаты, Субъект обязан осуществить возврат ранее оплаченных денежных средств в адрес Единого закупщика не позднее семи рабочих дней со дня получения письменного уведомления от Единого закупщика.
При несогласии Субъекта с измененными значениями безразмерных коэффициентов, определяемых системным оператором, Субъект осуществляет возврат денежных средств согласно части третьей настоящего пункта, до разрешения споров с системным оператором.";
пункт 26 изложить в новой редакции:
"26. Если споры и разногласия, вытекающие из настоящего Договора, не могут быть разрешены путем переговоров, то такие споры и разногласия подлежат разрешению в судах по местонахождению Единого закупщика в соответствии со статьей 29 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан.".
12. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 19 декабря 2018 года № 515 "Об утверждении Правил участия потребителей, включенных в Реестр групп лиц, в создании электрической мощности для покрытия прогнозируемого дефицита" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18004) внести следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в новой редакции:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 312) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың болжамды тапшылықты жабу үшін электр қуатын құруға қатысу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың болжамды тапшылықты жабу үшін электр қуатын құруға қатысу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 312) тармақшасына сәйкес әзірленді және Тұлғалар тобының тізілімне енгізілген тұтынушылардың болжамды тапшылықты жабу үшін электр қуатын құруға қатысу тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 1) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"1) нарық кеңесі – электр энергиясы мен қуаты нарығының жұмыс істеуін мониторингтеу жөніндегі қызметті, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) көзделген басқа да функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;";
мынадай мазмұндағы жаңа 24-тармақпен толықтырылсын:
"24. Электр энергиясын өндіру үшін судың гидродинамикалық энергиясын және (немесе) газды пайдаланатын, генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде реттеу диапазоны Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 161 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22727 болып тіркелген) бекітілген Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларына сәйкес айқындалады.
Электр энергиясын өндіру үшін көмірді және (немесе) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын, генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде реттеу диапазоны осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.";
осы тізбеге 17-қосымшаға сәйкес 2-қосымшамен толықтырылсын.
13. "Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушы 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 161 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22727 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 312) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах участия потребителей, включенных в Реестр групп лиц, в создании электрической мощности для покрытия прогнозируемого дефицита, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила участия потребителей, включенных в Реестр групп лиц, в создании электрической мощности для покрытия прогнозируемого дефицита (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 312) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок участия потребителей, включенных в Реестр групп лиц, в создании электрической мощности для покрытия прогнозируемого дефицита.";
подпункт 1) пункта 2 изложить в новой редакции:
"1) совет рынка – некоммерческая организация, осуществляющая деятельность по мониторингу функционирования рынка электрической энергии и мощности, а также другие функции, предусмотренные Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон);";
дополнить пунктом 24 следующего содержания:
"24. При строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, использующих для выработки электрической энергии гидродинамическую энергию воды и (или) газ, диапазон регулирования определяется согласно Правилам организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 161 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22727).
При строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, использующих для выработки электрической энергии уголь и (или) вторичные энергетические ресурсы, диапазон регулирования определяется согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
дополнить приложением 2 согласно приложению 17 настоящего перечня.
13. В приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 161 "Об утверждении Правил организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22727) внести следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в новой редакции:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 279) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – Ереже) 15-тармағының 279) тармақшасына сәйкес әзірленді және маневрлік генерациялау режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
5) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"5) бірыңғай сатып алушы – "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) көзделген тәртіппен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті орталықтандырылған сатып алуды және электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша орталықтандырылған қызмет көрсетуді жүзеге асыратын, уәкілетті орган айқындайтын заңды тұлға;";
7) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"7) генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф – аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша айқындалған тариф;";
10) және 11) тармақшалар жаңа редакцияда жазылсын:
"10) генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы (бұдан әрі – аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы) – уәкілетті орган айқындайтын, Заңда көзделген тәртіппен аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізуді жүзеге асыратын, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке және онымен үлестес тұлғаларға тиесілі заңды тұлға;
11) жүйелік оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатарлас жұмыс істеуді қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде теңгерімді ұстап тұруды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен қосалқы көрсетілетін қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ ұлттық электр желісіне техникалық қызмет көрсету мен оны пайдалану әзірлігінде ұстап тұруды жүзеге асыратын және оның дамуын қамтамасыз ететін ұлттық компания;";

"В соответствии с подпунктом 279) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 279 пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 (далее – Положение), и определяют порядок организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации.";
в пункте 2:
подпункт 5) изложить в новой редакции:
"5) единый закупщик – юридическое лицо, определяемое уполномоченным органом, осуществляющее централизованную покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности и централизованное оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон);";
подпункт 7) изложить в новой редакции:
"7) индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации – тариф, определенный по итогам аукционных торгов;";
подпункты 10) и 11) изложить в новой редакции:
"10) организатор аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (далее – организатор аукционных торгов) – юридическое лицо, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которого принадлежат государству и аффилированным с ним лицам, определяемое уполномоченным органом, осуществляющее в порядке, предусмотренном настоящим Законом, организацию и проведение аукционных торгов;
11) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности национальной электрической сети и обеспечивающая ее развитие;";

1-тармақта 22)-тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"22) электрондық жүйе – интернет арқылы аукциондық сауда-саттық өткізуді қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық, техникалық, сауда, бағдарламалық компоненттер кешені.
Осы Қағидаларда пайдаланылған өзге де терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.";
11-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"11. Реттеуші қуат көлемі тапшылығының, генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға енгізу қажеттігінің, оларды енгізу мерзімдерінің және оларды аукцион түрлері арасында алдын ала бөлудің, сондай-ақ ЖАО-ның жер учаскелері туралы алдын ала ақпаратының негізінде уәкілетті орган тиісті жылғы аукциондық сауда-саттықтың Бірінші түрі шеңберінде іске асыру жоспарланған генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың көлемдерін осы жер учаскелері арасында бөлуді және Ереженің 15-тармағының 360) тармақшасына сәйкес кейіннен оларды генерациялаудың маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды орналастыру жоспарына (бұдан әрі – орналастыру жоспары) енгізе отырып, осы көлемдерді пайдалануға беру мерзімдерін айқындайды.
Жер учаскелерінің әрқайсысында енгізуге жоспарланған генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың түпкілікті көлемі және осы көлемдерді енгізудің түпкілікті мерзімдері бірыңғай сатып алушы дайындаған тиісті алдын ала ТЭН шеңберінде айқындалады.
Алдын ала ТЭН нәтижелерінің негізінде орналастыру жоспарының ақпараты жаңартуға (бұдан әрі – Жаңартылған орналастыру жоспары) жатады.";
96-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"96. Кестеде көрсетілген электр қуатын сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің қажетті көлемі электр қуатын сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің үлестік мәнінің (теңгемен/МВт-пен) және кестеде көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің (МВт-пен) туындысы ретінде айқындалады.
Электр қуатын сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етудің үлестік мәні 1 000 000 (бір миллион) теңге/МВт құрайды.".
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
электр қуаты нарығы мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Жаңадан пайдалануға берілетін
генерациялайтын
қондырғыларды салуға арналған
тендерді өткізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Өтініш
Осымен _______________________________________________________
(ұйымның толық атауын көрсету)
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің 20___жылғы "___" _______ хабарландыруда көрсетілген жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендерге (бұдан әрі – тендер) өзінің қатысу ниеті туралы мәлімдейді.
Мыналармен:

подпункт 22) подпункта 1 изложить в новой редакции:
"22) электронная система – комплекс организационных, технических, торговых, программных компонентов, обеспечивающих проведение аукционных торгов посредством интернета.
Иные термины и определения, использованные в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. На основании дефицита объемов регулировочной мощности, необходимых вводов в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, сроков их ввода и их предварительного распределения между видами аукционных торгов, а также предварительной информации МИО о земельных участках уполномоченный орган определяет распределение объемов вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, планируемых к реализации в рамках Первого вида аукционных торгов соответствующего года, между данными земельными участками и сроки ввода в эксплуатацию данных объемов с последующим их включением в план размещения генерирующих установок с маневренным режимом генерации (далее – план размещения) в соответствии с подпунктом 360) пункта 15 Положения.
При этом окончательные объемы вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, планируемые к введению на каждом из земельных участков, и окончательные сроки ввода данных объемов определяются в рамках соответствующих предварительных ТЭО, подготовленных единым закупщиком.
На основании результатов предварительных ТЭО информация плана размещения подлежит актуализации (далее – Актуализированный план размещения).";
пункт 96 изложить в новой редакции:
"96. Необходимый объем финансового обеспечения исполнения условий договора покупки электрической мощности, указываемый в Графике, определяется как произведение удельного значения финансового обеспечения исполнения условий договора покупки электрической мощности (в тенге/МВт) и объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности (в МВт), указанного в Графике.
Удельное значение финансового обеспечения исполнения условий договора покупки электрической мощности составляет 1 000 000 (один миллион) тенге/МВт.".
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан
по вопросам рынка
электрической мощности,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3
к Правилам проведения тендера
на строительство генерирующих
установок, вновь вводимых
в эксплуатацию
Форма
Заявление
Настоящим, _____________________________________________________
(указать полное наименование организации)
заявляет о своем намерении принять участие в тендере на строительство
генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию (далее – тендер),
указанном в объявлении Министерства энергетики Республики Казахстан
от "___" _______ 20___года.
Ознакомившись с:

1) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендер өткізу туралы жоғарыда көрсетілген хабарландырумен;
2) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 110 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10535 болып тіркелген) Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер өткізу қағидаларымен;
3) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендерлік құжаттамамен;
4) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларының талаптарымен танысып, тендерге мынадай ұсыныс енгіземіз:
Біз электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет бағасы айына 1 мегаватт үшін _________ мың теңге мөлшерінде* және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің желіге беру көлемі айына _________ мегаватт болған кезде жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларға қойылатын техникалық, сапалық, пайдалану және Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексімен айқындалатын экологиялық сипаттамаларына сәйкес келетін жаңа генерациялайтын қондырғыны (бұрын пайдалануда болмаған) салуға дайынбыз.
Қосымша:
1) құрылтай құжаттарының көшірмелері, __парақта;
2) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу үшін жеткілікті қаржылық және материалдық ресурстардың ______________________ мөлшерде** болуын растайтын құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариат куәландырған көшірмелері, __парақта.
_______________________________________                   ____________
(басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)             (қолы)
Ескертпе:
* тендерге қатысуға өтінімде көрсетілетін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің бағасы тендерлік құжаттамада көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған жеке тарифтен аспайтын мәнде бүтін санға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
** жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу үшін қаржылық және материалдық ресурстардың жеткілікті көлемі болып тендерлік құжаттамада көрсетілген мән болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
электр қуаты нарығы мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның
жұмыс істеу қағидаларына
2-қосымша

1) вышеуказанным объявлением о проведении тендера на строительство
генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
2) Правилами проведения тендера на строительство генерирующих установок,
вновь вводимых в эксплуатацию, утвержденных приказом Министра энергетики
Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 110 (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10535);
3) тендерной документацией на строительство генерирующих установок, вновь
вводимых в эксплуатацию;
4) требованиями Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", также
Правил организации и функционирования рынка электрической мощности,
утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля
2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов за № 10612), вносим следующее предложение
на тендер:
Мы готовы построить новую генерирующую установку (ранее не находившуюся
в эксплуатации) согласно требуемых технических, качественных, эксплуатационных
и экологических характеристик, определяемых Экологическим Кодексом
Республики Казахстан, генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию,
при цене на услугу по поддержанию готовности электрической мощности в размере*
__________ тысяч тенге за 1 мегаватт в месяц и объеме услуги по поддержанию
готовности электрической мощности отпуска в сеть _______ мегаватт в месяц.
Приложение:
1) копии учредительных документов, на ___ листах;
2) оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии документов,
подтверждающих наличие финансовых и материальных ресурсов, достаточных
для строительства генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию,
в размере**_______________________, на ___ листах.
________________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя) (подпись)
Примечание:
* цена на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, указываемая
в заявке на участие в тендере, указывается с точностью до целых в значении,
не превышающем индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности
электрической мощности, указанного в тендерной документации;
** достаточным объемом финансовых и материальных ресурсов для строительства
генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, является значение,
указанное в тендерной документации.
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан
по вопросам рынка
электрической мощности,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам организации
и функционирования рынка
электрической мощности

k1, k2, k3, k4, k6, k8, k9, k10 коэффициенттерін анықтау
1. k1 коэффициентін анықтау.
k1 коэффициенті мына формула бойынша анықталады:
, мұндағы:
ҚШ – ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт;
D – энергия өндіруші ұйымның өз тұтынуының электр қуатының және экспорттық электр қуатының жиынтық мәнінің есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) барлық бақылау кезеңдеріндегі нақты орташа мәнінен энергия өндіруші ұйымның шегерілетін жиынтық электр қуатынан асып кетуінің мәні, МВт;
n – D -ға тәуелді өлшемсіз коэффициент;
1) n = 0, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 5,0 пайызынан аспаған жағдайда;
2) n = 1,3, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 5,1-ден 20,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрған жағдайда;
3) n = 1,5, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 20,1-ден 40,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрған жағдайда:
4) n = 1,7, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 40,1-ден 50,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрған жағдайда;
5) n = 2,0, егер D - жиынтық шегерілетін электр қуатынан 50,0 пайыздан асқан жағдайда.
Егер, k1 коэффициентінің теріс мәні болғанда, оның мәні нөлге тең болады.
Есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) бойынша жеке тұтынудың электр қуатының, бөлшек сауда нарығының субъектілеріне жеткізудің электр қуатының және энергия өндіруші ұйым экспортының электр қуатының нақты максималды жиынтық мәнін анықтау кезінде қолданылатын электр қуатының мәндері жүйелік оператордың электр энергиясын коммерциялық есепке алуының автоматтандырылған жүйесінің (бұдан әрі – ЭКЕАЖ) орталық деректер қорына келісілген хаттамалар бойынша ЭКЕАЖ деректер базасынан сағат бойынша есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін ЭКЕАЖ деректері бойынша айқындалады. Жүйелік операторда ЭКЕАЖ деректері болмаған жағдайда электр қуатының нақты максималды мәні жүктеменің өңірлік бейіні бойынша айқындалады.
2. k2 коэффициентін анықтау.
k2 коэффициенті:
1) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы нақты уақыт режимінде енгізілгеннен кейін мынадай формула бойынша айқындалады:
k2 = min [kарттыру; kтөмен], мұндағы:
kжоғарыл – жоғарылату үшін реттеуге қатысудың теңгерімдеуші коэффициенті;
kтөмен – төмендету үшін реттеуге қатысудың теңгерімдеуші коэффициенті;
min [kжоғарыл; kтөмен] – kжоғарыл және kтөмен коэффициенттерінің ең төмені;
kжоғарыл коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
Сай – есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) сағаттар саны, сағатпен;
Стөмен – жоғарылату үшін теңгерімдеуге қатысуға энергия өндіруші ұйымдардың өтінімі болмаған не жүйелік операторға толық емес көлемде берілген есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) сағаттар саны, сағатпен;
kтөмен коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
Сай – есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) сағаттар саны, сағатпен;
Стөмен – төмендеуге теңгерімдеуге қатысуға энергия өндіруші ұйымдардың өтінімі болмаған немесе жүйелік операторға толық емес көлемде берілген есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) сағаттар саны, сағатпен.

Определение коэффициентов k1, k2, k3, k4, k6, k8, k9, k10
1. Определение коэффициента k1.
Коэффициент k1 определяется по формуле:
ДП – договорной объем услуги по поддержанию, в МВт;
D – значение превышения фактического среднего за все контрольные периоды расчетного периода (календарного месяца) совокупного значения электрической мощности собственного потребления и электрической мощности экспорта энергопроизводящей организации над суммарной вычитаемой электрической мощностью энергопроизводящей организацией, в МВт;
n – безразмерный коэффициент, зависящий от D;
1) n = 0, в случае если D не превышает 5,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
2) n = 1,3, в случае если D находится в диапазоне значений от 5,1 до 20,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
3) n = 1,5, в случае если D находится в диапазоне значений от 20,1 до 40,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
4) n = 1,7, в случае если D находится в диапазоне значений от 40,1 до 50,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
5) n = 2,0, в случае если D превышает 50,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности.
При этом, в случае отрицательного значения коэффициента k1, его значение принимается равным нулю.
Значения электрической мощности, используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) совокупного значения электрической мощности собственного потребления, электрической мощности поставок субъектам розничного рынка и электрической мощности экспорта энергопроизводящей организации, определяются по данным автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии (далее – АСКУЭ), обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных АСКУЭ по согласованным протоколам в центральную базу данных АСКУЭ системного оператора. При отсутствии данных АСКУЭ у системного оператора, значения электрической мощности, определяются по региональному профилю нагрузки.
2. Определение коэффициента k2.
Коэффициент k2:
1) после введения балансирующего рынка электрической энергии в режиме реального времени определяется по формуле:
k2 = min [kпов; kпон], где:
kпов – понижающий коэффициент участия в балансировании на повышение;
kпон – понижающий коэффициент участия в балансировании на понижение;
min [kпов; kпон] – наименьший из коэффициентов kпов и kпон.
Коэффициент kпов определяется по формуле:
Чмес – количество часов в расчетном периоде (календарный месяц), в часах;
Чпов – количество часов в расчетном периоде (календарный месяц), в течение которых заявка энергопроизводящей организации на участие в балансировании на повышение отсутствовала либо была подана системному оператору в неполном объеме, в часах;
Коэффициент kпон определяется по формуле:
Чмес – количество часов в расчетном периоде (календарный месяц), в часах;
Чпон – количество часов в расчетном периоде (календарный месяц), в течение которых заявка энергопроизводящей организации на участие в балансировании на понижение отсутствовала либо была подана системному оператору в неполном объеме, в часах.

3. k3 коэффициентін анықтау:
k3=Rор/(R∑), мұндағы:
Rор – есепті кезеңде энергия өндіруші ұйым орындаған жоғарылатуға және төмендетуге арналған теңгерімдеуге өтінімдердің жиынтық саны;
R∑ – есепті кезеңде жоғарылатуға және төмендетуге арналған теңгерімдеуге энергия өндіруші ұйымның жүйелік оператор іске қосқан өтінімдерінің жиынтық саны.
R∑ = 0 болған жағдайда k3 коэффициенті 1-ге тең болады.
k3 коэффициентінің мәні 2023 жылғы 1 шілдеден бастап 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін бірге теңеледі.
4. k4 коэффициентін анықтау.
k4 коэффициенті мына формула бойынша анықталады:
, мұндағы:
n – энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялайтын қондырғыларының жалпы саны;
m – авариялық немесе жоспардан тыс жөндеудегі немесе резервтен тыс күйдегі энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының саны;
k – жоспарлы жөндеу ұзақтығы номиналды жоспарлы жөндеу кезеңінің ұзақтығынан асып кеткен энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының саны;
q – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы қазандықтар корпустарының не осы электр станцияларының қазандықтарының авариялық тоқтауына байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған жөндеу өтінімдерінің нақты саны;
t – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған жөндеу өтінімдерінің нақты саны;
i – сәйкесінше 1-ден: k, m, n, q немесе t-ге дейін өзгеретін реттік нөмірі;
Рбелг.ап.i – апаттық немесе жоспардан тыс жөндеудегі немесе жоспардан тыс тәртіпте резервтен тыс күйдегі, генерациялайтын қондырғының белгіленген электр қуаты, МВт-та;
Чап.i – есепті кезеңде апаттық немесе жоспардан тыс жөндеуде немесе резервтен тыс жағдайда, жоспарланбаған тәртіппен, жүйелік операторға берілген жөндеу өтініміне сәйкес айқындалатын минуттарда генерациялайтын қондырғының нақты тоқтап қалу ұзақтығы;
Рбелг.пр.i – жоспарлы жөндеу ұзақтығы номиналды жоспарлы жөндеу кезеңінің ұзақтығынан асатын, генерациялайтын қондырғының белгіленген электр қуаты, МВт-та;
ТЖК. – жүйелік операторға берілген жөндеу өтініміне сәйкес айқындалатын, номиналды жоспарлы жөндеу кезеңіне қатысты ҰБТ генерациялайтын қондырғыны жоспарлы жөндеу ұзақтығының есепті кезеңдегі нақты асып кету ұзақтығы, минуттарда;
Рогр.i – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы қазандықтар корпустарының не осы электр станцияларының қазандықтарының авариялық тоқтауына байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымның есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған i-ші жөндеу өтінімінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларын генерацияның электр қуатының жиынтық ағымдағы шектеулерінің мәні, МВт-та;
Чогр.i – есеп айырысу кезеңінде (күнтізбелік айда) энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы қазандықтар корпустарының не осы электр станцияларының қазандықтарының авариялық тоқтауына байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан i-ші жөндеу өтінімінің іс жүзіндегі ұзақтығы, минуттарда;
Чмес – есептік кезеңнің ұзақтығы, минуттарда;
Руст.i– i-нің орнатылған электр қуаты генераторлық қондырғылар;
Рогр.сез.i – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымның есептік кезең (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған i-ші жөндеу өтінімінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларын генерациялаудың электр қуатының жиынтық ағымдағы шектеулерінің мәні, МВт-та;
Чогр.сез.i – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан i-ші жөндеу өтінімінің есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) нақты қолданылу ұзақтығы, минуттармен;

3. Определение коэффициента k3:
k3=Rисп/(R∑), где:
Rисп – суммарное количество исполненных энергопроизводящей организацией заявок на балансирование на повышение и на понижение за расчетный период;
R∑ – суммарное количество активированных системным оператором заявок энергопроизводящей организации на балансирование на повышение и на понижение за расчетный период.
В случае, когда R∑=0, коэффициент k3 приравнивается к 1.
Значение коэффициента k3 с 1 июля 2023 года до 1 января 2024 года приравнивается к единице.
4. Определение коэффициента k4.
Коэффициент k4 определяется по формуле:
n – общее количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации;
m – количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации, находящихся в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва;
k – количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации, длительность планового ремонта которых превысила длительность номинального планового ремонтного периода;
q – фактическое количество действовавших в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтных заявок от энергопроизводящей организации, поданных системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций;
t – фактическое количество действовавших в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтных заявок от энергопроизводящей организации, поданных системному оператору в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации;
i – порядковый номер, изменяющийся, соответственно, от 1 до: k, m, n, q или t;
Руст.ав.i – установленная электрическая мощность i-той генерирующей установки, находящейся в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва в неплановом порядке, в МВт;
Чав.ἰ – фактическая за расчетный период длительность простоя i-той генерирующей установки в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва в неплановом порядке, в минутах, определяемая в соответствии с ремонтной заявкой поданной системному оператору;
Руст.пр.ἰ – установленная электрическая мощность i-той генерирующей установки, длительность планового ремонта которой превысила длительность номинального планового ремонтного периода, в МВт;
Чпр.ἰ – фактическая за расчетный период длительность превышения длительности планового ремонта i-той генерирующей установки относительно номинального планового ремонтного периода, определяемая в соответствии с ремонтной заявкой поданной системному оператору, в минутах;
Рогр.i – значение совокупных текущих ограничений электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, указанное в i-той действовавшей в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтной заявке от энергопроизводящей организации, поданной системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций, в МВт;
Чогр.i – фактическая за расчетный период (календарный месяц) длительность действия i-й ремонтной заявки от энергопроизводящей организации, поданной системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций, в минутах;
Чмес – длительность расчетного периода, в минутах;
Руст.i – установленная электрическая мощность ἰ -той генерирующей установки;
Рогр.сез.i – значение совокупных текущих ограничений электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, указанное в i-той действовавшей в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтной заявке от энергопроизводящей организации, поданной системному оператору в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
Чогр.сез.i – фактическая за расчетный период (календарный месяц) длительность действия i-й ремонтной заявки от энергопроизводящей организации, поданной системному оператору в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, в минутах;
– сумма по i;
– сумма по i;
– сумма по i;
– сумма по i;
– сумма по i;

5. k6 коэффициентін анықтау.
k6 коэффициенті мына формула бойынша анықталады:
, мұндағы:
ҚШ – ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт-та;
ҚШr – электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемі, МВт-та;
D – энергия өндіруші ұйымның өз тұтынуының электр қуатының және экспортының электр қуатының жиынтық мәнінің есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) барлық бақылау кезеңдеріндегі нақты орташа мәнінің энергия өндіруші ұйымның жиынтық шегерілетін электр қуатынан артуының мәні, МВт-та;
n – D-ге тәуелді өлшемсіз коэффициент:
1) n = 0, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 5,0 пайызынан аспаған жағдайда;
2) n = 1,3, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 5,1-ден 20,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрған жағдайда;
3) n = 1,5, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 20,1-ден 40,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрған жағдайда:
4) n = 1,7, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 40,1-ден 50,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрған жағдайда;
5) n = 2,0, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 50,0 пайыздан асқан жағдайда.
Егер, k6 коэффициентінің теріс мәні болғанда, оның мәні нөлге тең болады.
Энергия өндіруші ұйымның меншікті тұтынуы электр қуатының және экспорты электр қуатының нақты ең жоғары есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) жиынтық мәнін айқындау кезінде пайдаланылатын электр қуатының мәндері келісілген хаттамалар бойынша жүйелік оператордың ЭКЕАЖ орталық дерекқорына ЭКЕАЖ дерекқорынан сағаттық есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін ЭКЕАЖ деректері бойынша айқындалады. Жүйелік операторда ЭКЕАЖ деректері болмаған кезде электр қуатының мәндері жүктеменің өңірлік бейіні бойынша айқындалады.
6. k8 коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
Тасыру – есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік айдағы) нақты күн (тәулік) саны, олардың әрбір (әрбір) ішінде кемінде бір сағат шеңберінде ЭКЕАЖ деректері бойынша айқындалған, энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың (МВт) электр қуатының осы сағатына сәйкес келетін орташа мәнінен асып кетуі тіркелген, генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың тізімдемесінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының (МВт) осы сағатқа сәйкес келетін мәнінен генерациялаудың жұмыс электр қуатының көрсетілген мәнінен 1,0 %-дан астам асып кету (бұдан әрі – Асып кету);
Тм – есеп айырысу кезеңіндегі күн саны (күнтізбелік айда).

5. Определение коэффициента k6.
Коэффициент k6 определяется по формуле:
ДП – договорной объем услуги по поддержанию, в МВт;
ДПr – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
D – значение превышения фактического среднего за все контрольные периоды расчетного периода (календарного месяца) совокупного значения электрической мощности собственного потребления и электрической мощности экспорта энергопроизводящей организации над суммарной вычитаемой электрической мощностью энергопроизводящей организации, в МВт;
n – безразмерный коэффициент, зависящий от D:
1) n = 0, в случае если D не превышает 5,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
2) n = 1,3, в случае если D находится в диапазоне значений от 5,1 до 20,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
3) n = 1,5, в случае если D находится в диапазоне значений от 20,1 до 40,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
4) n = 1,7, в случае если D находится в диапазоне значений от 40,1 до 50,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
5) n = 2,0, в случае если D превышает 50,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности.
При этом, в случае отрицательного значения коэффициента k6, его значение принимается равным нулю.
Значения электрической мощности, используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) совокупного значения электрической мощности собственного потребления и электрической мощности экспорта энергопроизводящей организации, определяются по данным АСКУЭ, обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных АСКУЭ по согласованным протоколам в центральную базу данных АСКУЭ системного оператора. При отсутствии данных АСКУЭ у системного оператора, значения электрической мощности, определяются по региональному профилю нагрузки.
6. Коэффициент k8 определяется по формуле:
Тпревыш – фактическое за расчетный период (календарный месяц) количество дней (суток), в течение каждого (каждой) из которых как минимум в рамках одного часа зафиксировано превышение соответствующего данному часу среднего значения электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации (в МВт), определенного по данным АСКУЭ, над соответствующим данному часу значением рабочей электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации (в МВт), указанным в ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов, более, чем на 1,0 % от указанного значения рабочей электрической мощности генерации (далее – Превышение);
Тм – количество дней в расчетном периоде (календарном месяце).

Егер Т асыру энергия өндіруші ұйымның Заңның 12-бабы 3-тармағының 11) тармақшасына сәйкес жүйелік оператордың осы өкімін (өкімдерін) орындауы себебінен болған жағдайда, онда бұл асып кету Тасыру айқындау кезінде есепке алынбайды.
k8 коэффициентінің мәні 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін бірлікке теңестіріледі.
7. k9 коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
, мұндағы:
Тшартсыз – жүйелік оператормен электр қуатын реттеу бойынша көрсетілетін қызмет көрсетуге шарт болмаған айдағы күндер саны;
Tай – бір айдағы күндер саны;
Nо/с – бір ай ішінде реттеу бойынша жүйелік оператордың орындалмаған өкімдерінің саны. Егер қуат алудың орташа жылдамдығы Аттестаттауды өткізу қағидаларында станцияның осы типі үшін белгіленген ең төменгі жылдамдықтан аз болса немесе реттеудің шарттық диапазоны шеңберінде жүйелік оператор белгілеген генерациялау (беру) қуатының шамасына қол жеткізілмесе, өкім орындалмады деп есептеледі;
Nжалпы – бір ай ішінде реттеу бойынша жүйелік оператор берген өкімдердің жалпы саны.
Заңның 15-8-бабының 8-тармағына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы және электр қуатын реттеу бойынша көрсетілетін қызмет көрсетуге арналған шарттар бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін жауапкершілік электр қуаты нарығының тетіктерін пайдалану арқылы туындайды.
k9 коэффициенті (бірге тең емес) тек генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттық жеңімпаздары үшін ғана қолданылады.
8. k10 коэффициенті формула бойынша анықталады:
, мұндағы:
– энергия өндіруші ұйымның бөлінуіне жататын, осы Қағидаларға берілген 2-қосымшаның 4-тармағына сәйкес бірыңғай сатып алушы қызметінің нәтижелері бойынша туындаған коэффициентті қолданудан түскен қаражат, теңге;
Энергия өндіруші ұйымның бөлінуіне жататын қаражат осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалған шартта көрсетілген асып кетуінің мәнінің және ең төмен бағаның туындысынан аспайды.
Т – осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалған энергия өндіруші ұйымның шартында көрсетілген ең төмен баға, теңге/МВт*ай;
Рдп– к1, к2, к3, к4, к6, к8, к9 өлшемсіз коэффициенттерін қолдануды ескере отырып есептелген энергия өндіруші ұйымға әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі, МВт;
, мұндағы:
ἰ – 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмірі;
n – бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шарт жасасқан энергия өндіруші ұйымдардың жалпы саны;
k – 1-ден z-ге дейін өзгеретін реттік нөмірі;
z – электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығында электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті толық сатуды жүзеге асырмаған энергия өндіруші ұйымдардың саны;

Если Превышение произошло по причине исполнения энергопроизводящей организацией распоряжения (распоряжений) системного оператора, данного (данных) в соответствии с подпунктом 11) пункта 3 статьи 12 Закона, то данное превышение не берется в учет при определении Тпревыш.
Значение коэффициента k8 до 1 января 2020 года приравнивается к единице.
7. Коэффициент k9 определяется по формуле:
Тб/д – количество дней в месяце, в течение которых отсутствовал договор на оказание услуг по регулированию электрической мощности с системным оператором;
Tмес – количество дней в месяце;
Nн/к – количество неисполненных распоряжений системного оператора по регулированию за месяц. Распоряжение считается неисполненным, если средняя скорость набора мощности меньше, чем минимальная скорость, установленная для данного типа станции в Правилах проведения аттестации, или не достигнута заданная системным оператором величина мощности генерации (отпуска) в рамках договорного диапазона регулирования;
Nобщ – общее количество подавших системным оператором распоряжений по регулированию за месяц.
Согласно пункту 8 статьи 15-8 Закона, ответственность за неисполнение обязательств по договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и на оказание услуг по регулированию электрической мощности наступает посредством использования механизмов рынка электрической мощности.
Коэффициент k9 применяется (не равен единице) только для победителей аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации.
8. Коэффициент k10 определяется по формуле:
– средства от применения коэффициента, подлежащие распределению энергопроизводящей организации, возникшие по результатам деятельности единого закупщика в соответствии пунктом 4 Приложения 2 к настоящим Правилам, тенге;
При этом, средства, подлежащие распределению энергопроизводящей организации, не превышают произведение Значения превышения и наименьшей цены, указанной в договоре, заключенному в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил.
Т – наименьшая цена, указанная в договоре энергопроизводящей организации, заключенного в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил, тенге/МВт*мес;
Рдп– объем услуги по поддержанию энергопроизводящей организации, рассчитанный с учетом применения безразмерных коэффициентов k1, k2, k3, k4, k6, k8, k9, МВт;
ἰ – порядковый номер, изменяющийся от 1 до n;
n – общее количество энергопроизводящих организаций, заключивших договор по поддержанию готовности электрической мощности с единым закупщиком;
k – порядковый номер, изменяющийся от 1 до z;
z – количество энергопроизводящих организаций, не осуществивших полную продажу услуги по поддержанию готовности электрической мощности на централизованных торгах электрической мощностью;

Sk4 – бірыңғай сатып алушы осы Қағидаларға 2-қосымшаның 4-тармағына сәйкес бірыңғай сатып алушы қызметінің нәтижелері бойынша туындаған энергия өндіруші ұйымның коэффициентін қолданудан есептеген, мынадай формула бойынша айқындалатын қаражат сомасы:
, мұндағы:
kj – коэффициенттердің мәні;
j – 1-ден m-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
m – осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес коэффициенттердің жалпы саны;
– бірыңғай сатып алушы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бірыңғай сатып алушы қызметінің нәтижелері бойынша туындаған энергия өндіруші ұйымның барлық коэффициенттерін қолданудан есептеген қаражаттың жалпы сомасы, теңге;
W – осы Қағидалардың 43-тармағына сәйкес жүздіктерге дейінгі дәлдікпен айқындалатын i-ші энергия өндіруші ұйымның асып кету мәнінің үлесі;
k10 мәні электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттықтарында электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті толық сатуды жүзеге асырған энергия өндіруші ұйымдар үшін, сондай-ақ
болған жағдайларда бірлікке теңестіріледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
электр қуаты нарығы мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның жұмыс
істеу қағидаларына

Sk4 – сумма средств, рассчитанная единым закупщиком, от применения коэффициента энергопроизводящей организации, возникшей по результатам деятельности единого закупщика в соответствии с пунктом 4 Приложения 2 к настоящим Правилам, которая определяется по следующей формуле:
kj– значение коэффициентов;
j – порядковый номер, изменяющийся от 1 до m;
m – общее количество коэффициентов согласно Приложению 2 настоящих Правил;
Sшэпо – общая сумма средств, рассчитанных единым закупщиком от применения всех коэффициентов энергопроизводящей организации, возникших по результатам деятельности единого закупщика в соответствии с Приложением 2 к настоящим Правилам, тенге;
W– доля Значения превышения i-той энергопроизводящей организации, определяемая в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил с точностью до сотых;
Значение k10 приравнивается единице для энергопроизводящих организаций, осуществивших полную продажу услуги по поддержанию готовности электрической мощности на централизованных торгах электрической мощностью, а также в случаях, когда
.
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан
по вопросам рынка
электрической мощности,
в которые вносятся
изменения и дополнения

6-1-қосымша
Нысан
Қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемдерін өзгертуге өтінім
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен бекітілген Электр қуаты нарығын ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) 53-тармағының 3) және 4) тармақшаларына және 54-тармағына сәйкес Сізді 20 ___ жылғы _____________ (күнтізбелік айдан) бастап қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің шарттық көлемін ішінара немесе толық беру туралы келісім жасауға
байланысты _______________________________________________ мен
(қуат нарығын беретін тұтынушының атауын көрсету)
жасалған 20___ жылғы ___________ № _____ шартында белгіленген, ____ МВт** құрайтын, 20 __ жылға белгіленген электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметінің шартында көрсетілген электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемін ________ МВтқа*** азайтуды және
____________________________________________ мен жасалған 20 ___ жылғы
(қуат нарығын қабылдаушы тұтынушының атауын көрсету)
_____________ № _____ шартындағы белгіленген, _______ МВт** құрайтын, 20 __ жылға белгіленген электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметінің шартында көрсетілген электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемін ________ МВтқа*** ұлғайтуды сұраймын (сұраймыз).
Байланыс телефоны және электрондық мекенжайы: ___________________
____________________________________________________________________
(қуат нарығын беретін тұтынушының атауын көрсету)
Байланыс телефоны және электрондық мекенжайы: ___________________
____________________________________________________________________
(қуат нарығын қабылдаушы тұтынушының атауын көрсету)
Қосымша: __________________________________________________ мен
(қуат нарығын беретін тұтынушының атауын көрсету)
____________________________________________________ арасында жасалған
(қуат нарығын қабылдаушы тұтынушының атауын көрсету)
қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің шарттық көлемін ішінара немесе толық беру туралы ______________ 20___ ж. № _______ келісімнің көшірмесі.
Ескертпе:
* – Қағидалардың 53-тармағының тармақшаларының бірі көрсетіледі;
** – электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің сандық мәндері ондықтарға дейінгі дәлдікпен өзгертуге арналған өтінімде көрсетіледі;
*** – МВт саны бірдей көрсетілуге тиіс.
(Қуат нарығын беруші тұтынушының уәкілетті тұлғасының лауазымын көрсету орны)
қолы
(Қуат нарығын беруші тұтынушының уәкілетті тұлғасының тегін, әкесінің атын (бар болса) көрсету орны)
(Қуат нарығын қабылдайтын тұтынушының уәкілетті тұлғасының лауазымын көрсету орны)
қолы
(Қуат нарығын қабылдайтын тұтынушының уәкілетті тұлғасының тегін, әкесінің атын (бар болса) көрсету орны)
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
электр қуаты нарығы мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
5-қосымша
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның жұмыс
істеу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
20 __ жылғы___________________________________ үшін энергия (есептік кезеңді (күнтізбелік айды) көрсету) өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көрсетілетін көлемінің шарттық көлемнен асып кету мәні туралы ақпарат
Энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көрсетілген көлемінің шарттық көлемнен асып кету мәндері*.
Энергия өндіруші ұйымның атауы
ҚР БЭЖ аймағы
Асып кету мәні, МВт
1
2
3
4
1
2
3
……..
Барлығы
Ескертпе:
* - кестенің сандық мәндері ондықтарға дейін көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
электр қуаты нарығы мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 683 бұйрығына
1-қосымша
Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендер жеңімпазымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шарт
___________________________                         20__жылғы "___"__________
(шарт жасасу орны)
_______________________________________________________________,
(энергия өндіруші ұйымның атауы, БСН)
атынан _____________________________________________________________,
(лауазымы, Т. А. Ә (болған жағдайда)
________________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(құжаттың атауы)
бұдан әрі "Субъект" деп аталатын, бір жағынан,
____________________________________________________________________,
(бірыңғай сатып алушының атауы, БСН)
атынан _____________________________________________________________,
(лауазымы, Т. А. Ә. (болған жағдайда)
________________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(бірыңғай сатып алушының құрылтай құжаты)
бұдан әрі "Бірыңғай сатып алушы" деп аталатын, екінші жағынан, бұдан әрі бірге "Тараптар" деп, ал жеке-жеке "Тарап" деп аталатын:

Приложение 6-1
к Правилам организации
и функционирования рынка
электрической мощности
Форма
Заявка на изменение договорных объемов услуги по обеспечению
В соответствии с подпунктами 3) и 4)* пункта 53 и пунктом 54 Правил организации
и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных приказом
Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов за № 10612), прошу (просим) Вас уменьшить объем услуги по обеспечению
готовности электрической мощности к несению нагрузки, установленный
на 20___ год в договоре на оказание услуги по обеспечению готовности
электрической мощности к несению нагрузки,
заключенном с _______________________________________________________
(указать наименование передающего потребителя рынка мощности)
от ___________ 20___ года № _____, составляющий ____ МВт**, на ____ МВт***,
и увеличить объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности
к несению нагрузки, установленный на 20__ год в договоре на оказание услуги
по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки,
заключенном с _______________________________________________________
(указать наименование принимающего потребителя рынка мощности),
от ___________ 20___ года № _____, составляющий ____ МВт**, на ____ МВт***,
начиная с _____________ (календарного месяца) ________ года,
в связи с заключением соглашения о частичной или полной передаче договорного
объема услуги по обеспечению.
Контактные телефон и электронный адрес: _______________________________
____________________________________________________________________
(указать наименование передающего потребителя рынка мощности)
Контактные телефон и электронный адрес: _______________________________
____________________________________________________________________
(указать наименование принимающего потребителя рынка мощности)
Приложение: копия соглашения о частичной или полной передаче договорного
объема услуги по обеспечению от __________________ 20___ года № _______,
между ______________________________________________________________
(указать наименование передающего потребителя рынка мощности)
и __________________________________________________________________.
(указать наименование принимающего потребителя рынка мощности)
Примечание:
* - указывается один из подпунктов пункта 53 Правил;
**- числовые значения объема услуги по обеспечению готовности электрической
мощности к несению нагрузки отражаются в заявке на изменение с точностью
до десятых;
*** - количество МВт указывается одно и то же.
(Место указания должности
уполномоченного лица
передающего потребителя
рынка мощности)
подпись
(Место указания фамилии имени, отчества
(при его наличии) уполномоченного лица
передающего потребителя рынка мощности)
(Место указания должности
уполномоченного лица
принимающего потребителя
рынка мощности)
подпись
(Место указания фамилии имени, отчества
(при его наличии) уполномоченного лица
принимающего потребителя рынка мощности)
Приложение 5
к Перечню некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан
по вопросам рынка
электрической мощности,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 10
к Правилам организации
и функционирования рынка
электрической мощности
Форма
Информация о значении превышения фактически оказанного объема услуги
по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящих
организаций над договорным объемом
за____________________________________________ 20____ г.
(указать расчетный период (календарный месяц)
Значения превышения фактически оказанного объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящих организаций над договорным объемом*.
Наименование энергопроизводящей организации
Зона ЕЭС РК
Значение превышения, МВт
1
2
3
4
1
2
3
Итого:
Примечание:
* - числовые значения таблицы отражается с точностью до десятых.
Приложение 6
к Перечню некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан
по вопросам рынка
электрической мощности,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 3 декабря 2015 года № 683
Типовой договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с победителями тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию
___________________________ "___"__________20__г.
(место заключения договора) _______________________________________________________________,
(наименование энергопроизводящей организации, БИН)
в лице _________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О (при наличии)
действующего на основании ______________________________________,
(наименование документа) именуемое в дальнейшем "Субъект",
с одной стороны,
_______________________________________________________________,
(наименование единого закупщика, БИН)
в лице _________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О (при наличии)
действующего на основании ______________________________________,
(учредительный документ единого закупщика)
именуемое в дальнейшем "Единый закупщик", с другой стороны,
в дальнейшем вместе также именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона",
принимая во внимание:

1) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын (бұдан әрі – Қуат нарығының қағидалары);
2) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 110 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 26 наурызда № 10535 болып тіркелген) Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер өткізу қағидаларын (бұдан әрі – Тендер өткізу қағидалары) назарға ала отырып, мыналар туралы жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендердің жеңімпазымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
1-тарау. Негізгі ережелер
1. Осы Шартта мынадай ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) аттестатталған электр қуаты – тиісті аттестаттау нәтижелері бойынша электр станцияларының аттестатталған электр қуатының қосындысы, МВт;
2) банк кепілдігі – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының 2017 жылғы 28 қаңтардағы № 21 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14915 тіркелген) Банк кепілдіктері мен кепілгерлігін беру қағидаларына сәйкес ресімделген және банк клиентке (борышкер тұлғаға) оның өтініші негізінде үшінші тұлғаның (кредитор тұлғаның) пайдасына беретін жазбаша құжат (SWIFT жүйесі бойынша шығарылады), осы құжат негізінде онда көрсетілген шарттарға сәйкес банк шекті соманы үшінші тұлғаға (кредитор тұлғаға) төлеуге міндеттенеді;
3) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау – аттестатталған электр қуатының мәндерін және электр қуатын ұлғайту мен азайтудың аттестатталған жылдамдықтарын анықтауға бағытталған жүйелік оператор жүргізетін іс-шаралар;
4) генерациялаудың, технологиялық және техникалық минимумдардың істеп турған жұмыс электр қуаттарының ведомосі – жүйелік оператор ағымдағы және алдағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) әрбір тәулігіне жасайтын, оған энергия өндіруші ұйымдар ұсынған және жүйелік оператормен келісілген генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, генерациялаудың ықтимал электр қуаттарының, энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері енгізілетін құжат;
5) есептік кезең – осы Шартта электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті есептеу жүргізілетін айдың бірінші күнгі сағат 00-00-ден айдың соңғы күнгі 24-00-ге дейінгі (орта еуропалық уақыт – Гринвич меридианының уақыты плюс бір сағат) бір күнтізбелік айға тең уақыт кезеңі ретінде айқындалған кезең;

1) Правила организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденные приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612) (далее – Правила рынка мощности);
2) Правила проведения тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, утвержденные приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 110 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 марта 2015 года № 10535) (далее – Правила проведения тендера), заключили настоящий договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с победителем тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию (далее – Договор), о нижеследующем:
Глава 1. Основные положения
1. В настоящем Договоре используются следующие понятия и определения:
1) аттестованная электрическая мощность – сумма аттестованных электрических мощностей электрических станций по результатам соответствующих аттестаций, в МВт;
2) банковская гарантия – письменный документ, оформленный в соответствии с Правилами выдачи банковских гарантий и поручительств, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2017 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14915), и выданный банком клиенту (лицу-должнику) на основании его заявления в пользу третьего лица (лица-кредитора), согласно которому банк обязуется выплатить ограниченную сумму денег третьему лицу (лицу-кредитору) на указанных в нем условиях (выпускается по системе SWIFT);
3) аттестация электрической мощности генерирующих установок – мероприятия, проводимые системным оператором, которые направлены на определение значений аттестованной электрической мощности и аттестованных скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности;
4) ведомость рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов – документ, составляемый системным оператором на каждые сутки текущего и предстоящего расчетного периода (календарного месяца), в который включаются предоставленные энергопроизводящими организациями и согласованные системным оператором значения рабочих электрических мощностей генерации, возможных электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций энергопроизводящих организаций;
5) расчетный период – период, определенный в настоящем Договоре как период времени, равный одному календарному месяцу с 00-00 часов первого дня до 24-00 часов (время среднеевропейское – время меридиана Гринвича плюс один час) последнего дня месяца, за который производится расчет услуги по поддержанию готовности электрической мощности;

6) жүйелік оператор – орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыратын, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатар жұмыс істеуді қамтамасыз ететін, Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде тепе-теңдікті сақтайтын, жүйелік қызметтер көрсететін және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен көмекші қызметтер сатып алатын, сондай-ақ ұлттық электр желісіне техникалық қызмет көрсететін және пайдалану әзірлігінде ұстап тұратын және оның дамуын қамтамасыз ететін ұлттық компания;
7) коммерциялық есепке алу кешені – белгілі бір коммерциялық есепке алу нүктесі мен ақпарат жинау құрылғысына қосылу нүктесі арасында орналасқан коммерциялық есепке алу үшін қажетті жабдық;
8) қаржылық қамтамасыз ету – банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив түріндегі қаржы ресурстары;
9) өндіруші қондырғы – электр энергиясын өндіретін құрылғы;
10) резервтік аккредитив – борышкер тұлға бенефициар алдындағы міндеттемелерін орындамаған жағдайдың басталуы кезіндегі соманы аккредитив бойынша бенефициардың пайдасына төлеу жөніндегі банктің міндеттемесі (резервтік аккредитив SWIFT жүйесі бойынша шығарылады);
11) техникалық минимум – конденсациялық, жылыту, газ турбиналы және бу-газды электр станциялары үшін – тиісті паспорттық деректерге сәйкес олардың жұмыс тұрақтылығын қамтамасыз ету шарттары бойынша, гидравликалық электр станциялары үшін Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су шығыстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялар берген су шығынын қамтамасыз ету шарттары бойынша генерациялайтын қондырғылардың ең төменгі рұқсат етілген электр қуатының жиынтығы, МВт;
12) технологиялық минимум – генерациялайтын қондырғылардың ең төменгі электр қуаттарының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейінде) қосындысы, МВт;
13) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет – энергия өндіруші ұйымдар Бірыңғай сатып алушыға жүктемені көтеруге генерациялайтын қондырғылардың белгіленген тәртіппен аттестатталған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет;
14) электр қуатын азайтудың аттестатталған жылдамдығы – энергия өндіруші ұйымның электр станциясының электр қуатын азайту жылдамдығының орташа мәні генерацияның электр қуатын азайту жылдамдығының мәні мен оның аяқталу уақыты арасында белгіленген, МВт/минут;
15) электр қуатын ұлғайтудың аттестатталған жылдамдығы – генерациялаудың электр қуатын ұлғайту жылдамдығының мәнін белгілеудің басталу уақыты мен оның аяқталу уақыты арасындағы энергия өндіруші ұйымның электр станциясының генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын ұлғайту жылдамдығының орташа мәні, МВт/минут.
Осы Шартта пайдаланылған өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.

6) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в Единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности национальной электрической сети и обеспечивающая ее развитие;
7) комплекс коммерческого учета – оборудование, необходимое для коммерческого учета, расположенное между определенной точкой коммерческого учета и точкой подключения к устройству сбора информации;
8) финансовое обеспечение – финансовые ресурсы в виде банковской гарантии или резервного аккредитива;
9) генерирующая установка – устройство, вырабатывающее электрическую энергию;
10) резервный аккредитив – обязательство банка уплатить в пользу бенефициара по аккредитиву сумму по наступлению случая неисполнения лицом-должником обязательств перед бенефициаром (резервный аккредитив выпускается по системе SWIFT);
11) технический минимум – сумма минимальных допустимых электрических мощностей генерирующих установок: для конденсационных, теплофикационных, газотурбинных и парогазовых электростанций - по условиям обеспечения стабильности их работы согласно соответствующим паспортным данным, для гидроэлектростанций по условиям обеспечения, заданным расходам воды бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан, в МВт;
12) технологический минимум – сумма минимальных электрических мощностей генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки), в МВт;
13) услуга по поддержанию готовности электрической мощности – услуга, оказываемая энергопроизводящими организациями Единому закупщику, по поддержанию готовности аттестованной в установленном порядке электрической мощности генерирующих установок к несению нагрузки;
14) аттестованная скорость уменьшения электрической мощности – среднее значение скорости уменьшения электрической мощности электрической станцией энергопроизводящей организации зафиксированное между временем начала фиксации значения скорости уменьшения электрической мощности генерации и временем его окончания, в МВт/минут;
15) аттестованная скорость увеличения электрической мощности – среднее значение скорости увеличения электрической мощности генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации между временем начала фиксации значения скорости увеличения электрической мощности генерации и временем его окончания, в МВт/минут.
Иные понятия и определения, использованные в настоящем Договоре, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.

2-тарау. Шарттың мәні
2. Осы Шартқа және Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес Субъект электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет) көрсетуге, ал Бірыңғай сатып алушы сатып алуға және төлеуге міндеттенеді.
3. Әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көрсетудің техникалық шарттары мен сипаттамалары: ________________________________
____________________________________________________________________.
(аталған тармақта осы Шарт нысанасының техникалық талаптары мен сипаттамалары көзделеді)
4. Осы Шарт бойынша баға жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендер қорытындылары бойынша айқындалған жаңадан пайдалануға берілетін энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф (бұдан әрі – жеке тариф) болып табылады және қосылған құн салығын есептемегенде ____ (__________) 1 (бір) МВт үшін*ай құрайды. Жеке тарифті жыл сайынғы индекстеу Тендер өткізу қағидаларында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
5. Индекстеу және/немесе индекстеу тәртібі нәтижесінде жеке тарифтің шамасын өзгерту Тендерді өткізу қағидаларына сәйкес айқындалатын тиісті өзгерістерді қолдану басталған күнді көрсете отырып, осы Шартқа қосымша келісімге қол қою жолымен ресімделеді.
6. Осы Шарт бойынша Субъект Бірыңғай сатып алушыға көрсетуге міндеттелген әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көлемі Тендер өткізу қағидаларына сәйкес айқындалады және _____МВт құрайды (бұдан әрі – шарттық көлем).
7. Осы Шарт бойынша Субъект әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көрсетуге міндеттелетін, ал Бірыңғай сатып алушы осы қызметті сатып алуға міндеттелетін мерзім Тендер өткізу қағидаларына сәйкес айқындалады.
Субъектіні қолдау жөніндегі қызметті сатып алудың жеке тарифі, көлемі мен мерзімі жылдар бойынша осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетіледі.
8. Субъектінің өз тұтынуының электр қуатының ең жоғары мәні және экспортының ең жоғары электр қуаты жылдар бойынша осы Шартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетіледі.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
9. Бірыңғай сатып алушы:
1) осы Шартқа сәйкес Субъектіні әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметке уақтылы ақы төлеуге;
2) Субъектіні өзінің атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және осы Шартты орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы дереу хабардар етуге;

Глава 2. Предмет Договора
2. Субъект обязуется оказывать, а Единый закупщик покупать и оплачивать услугу по поддержанию готовности электрической мощности (далее – услуга по поддержанию) в соответствии с настоящим Договором и требованиями законодательства Республики Казахстан в области электроэнергетики.
3. Технические условия и характеристики оказания услуги по поддержанию:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
(в данном пункте предусматриваются технические условия и характеристики
предмета настоящего Договора)
4. Ценой по настоящему Договору, является индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности вновь вводимых в эксплуатацию энергопроизводящих организаций, который определен по итогам тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию и составляет ____ (__________) за 1 (один) МВт*мес. без учета налога на добавленную стоимость (далее – индивидуальный тариф). Ежегодная индексация индивидуального тарифа проводится в порядке, установленном Правилам проведения тендера.
5. Изменение величины индивидуального тарифа в результате его индексации и/или порядка индексации, оформляется путем подписания дополнительного соглашения к настоящему Договору с указанием даты начала применения соответствующих изменений, определяемой в соответствии с Правилам проведения тендера.
6. Объем услуги по поддержанию по настоящему Договору, который Субъект обязан оказывать Единому закупщику, определяется согласно Правилам проведения тендера, и составляет _____МВт (далее – договорной объем).
7. Срок, в течение которого по настоящему Договору Субъект обязуется оказывать услугу по поддержанию, а Единый закупщик обязуется покупать данную услугу, определяется согласно Правилам проведения тендера.
Индивидуальный тариф, объем и срок покупки услуги по поддержанию Субъекта по годам указываются по форме согласно приложению 1 к настоящему Договору.
8. Максимальное значение электрической мощности собственного потребления и максимальная электрическая мощность экспорта Субъекта по годам указываются по форме согласно приложению 2 к настоящему Договору.
Глава 3. Права и обязанности Сторон
9. Единый закупщик обязан:
1) своевременно оплачивать услугу по поддержанию Субъекта согласно настоящему Договору;
2) незамедлительно уведомлять Субъекта об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения настоящего Договора;

3) Қуат нарығының қағидаларына және Тендер өткізу қағидаларына сәйкес осы Шартты бұзуды немесе өзгерістер енгізуді жүзеге асыруға;
4) Субъект осы Шарттың 11-тармағының 20) тармақшасын тиісінше орындаған кезде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға берілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Шарттың 11-тармағының 22) тармақшасында көрсетілген субъектінің өз міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ететін осы Шарттың талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етуді қайтару (босату) туралы банкке (банктерге) хат жіберуге;
5) Субъект осы Шарттың 12-тармағының 4) тармақшасының талаптарын орындаған кезде үшінші тұлға осы Шарттың 11-тармағының 23) тармақшасына сәйкес Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді енгізген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді қайтару (босату) туралы банкке (банктерге) хат жолдауға;
6) осы Шартқа қол қойылған күннен бастап, 24 (жиырма төрт) ай ішінде мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесін ұсынбаған кезде осы Шарттың талаптарын орындаудың қаржылық қамтамасыз ету (осы Шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) сомасының 30 % мөлшерінде тиісті банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив бойынша ақы төлеуге талап қоюға;
7) Тендер өткізу қағидаларында көзделген құрылыс мерзімі аяқталғаннан кейін бір ай өткен соң "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Құрылыс қызметі туралы Заң) 74-бабының 4-тармағына сәйкес бекітілген жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі ұсынылмаған жағдайда тиісті банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив бойынша (осы Шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100 % мөлшерінде, ал осы тармақтың 6) тармақшасына сәйкес осы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету бөлігін ұстап қалу кезінде осы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70 % мөлшерінде ақы төлеуге талап қоюға міндетті.
10. Бірыңғай сатып алушы:
1) Қуат нарығының қағидаларына және Тендер өткізу қағидаларына сәйкес осы Шартты бұзуды немесе өзгерістер енгізуді жүзеге асыруға;

3) осуществлять расторжение или внесение изменений в настоящий Договор в соответствии с Правилами рынка мощности и Правилами проведения тендера;
4) при надлежащем исполнении Субъектом подпункта 20) пункта 11 настоящего Договора, направить письмо в банк (банки) о возврате (освобождении) финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора, обеспечивающих исполнение Субъектом его обязательств, указанного в подпункте 22) пункта 11 настоящего Договора, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня введения в эксплуатацию генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
5) при исполнении Субъектом требований подпункта 4) пункта 12 настоящего Договора, направить письмо в банк (банки) о возврате (освобождении) финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня внесения третьим лицом финансового обеспечения исполнения условий Договора в соответствии с подпунктом 23) пункта 11 настоящего Договора;
6) выставлять требование на оплату по соответствующей банковской гарантии или резервному аккредитиву (обеспечивающих исполнение настоящего Договора) при не предоставлении копии уведомления о начале строительно-монтажных работ вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль, в течение 24 (двадцати четырех) месяцев с даты подписания настоящего Договора в размере 30 % от суммы финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора;
7) выставлять требование на оплату по соответствующей банковской гарантии или резервному аккредитиву (обеспечивающих исполнение настоящего Договора) при не предоставлении копии акта приемки в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок, утвержденного в соответствии с пунктом 4 статьи 74 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о строительной деятельности), по истечении месяца после окончания срока строительства, предусмотренного Правилами проведения тендера, в размере 100 %, от суммы финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора, а при удержания части финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора согласно подпункту 6) настоящего пункта, в размере 70 % от суммы финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора.
10. Единый закупщик имеет право:
1) осуществлять расторжение или внесение изменений в настоящий Договор в соответствии с Правилами рынка мощности и Правилам проведения тендера;

2) Осы Шартқа және Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамаға сәйкес әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті алуға;
3) мемлекеттік органдардың сұрауы бойынша олардың құзыреті шегінде Субъектінің электр қуаты нарығындағы қызметі туралы ақпарат беруге;
4) субъектіден осы Шарт бойынша міндеттерді орындауды талап етуге;
5) осы Шартты жасасуға және орындауға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сот органдарына жүгінуге құқылы.
11. Субъект:
1) шарттық көлемге тең немесе одан асатын көлемде оның құрамына кіретін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын тұрақты дайындықта ұстауға;
2) күн сайын жүйелік операторға электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында көтеруге және төмендетуге реттеуге қатысуға өтінім беруге;
3) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында көтеруге және төмендетуге арналған теңгерімдеуге қатысуға өтінімдерді орындауды жүзеге асыруға;
4) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес жиілікті жалпы бастапқы реттеу жүйесін тұрақты әзірлікте ұстауға;
5) күн сайын, ағымдағы тәуліктің сағат 08:00-ге дейін (Астана қаласының уақыты бойынша) жүйелік операторға энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының генерациясының жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері туралы ақпаратты алдағы жоспарлау тәулігіне ұсынуға (бұл ретте, алдағы тәулік ішінде генерациялайтын жабдықты жөндеуден шығарған жағдайда (жабдықты жөндеуге шығаруға жүйелік операторға тиісті өтінім болған жағдайда) осы ақпаратты бір рет (тәулігіне бір рет) түзетуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялардан тиісті тәулік ішінде келіп түскен су режимін өзгерту туралы өкімнің көшірмесі жүйелік операторға берілген жағдайда осы ақпаратты қосымша түзетуге рұқсат етіледі);
6) жүйелік операторға Субъектінің электр станцияларының желісіне генерациялау және босату электр қуаттарының ағымдағы мәндері туралы және Субъектінің өз тұтынуының электр қуатының ағымдағы мәндері туралы телеметриялық ақпарат беруге;
7) жүйелік операторға күн сайын Субъектінің электр станцияларының желісіне генерациялау және босату электр қуаттарының нақты сағаттық мәндері туралы және Субъектінің өз тұтынуының электр қуатының нақты сағаттық мәндері туралы ақпарат беруге;

2) получать услугу по поддержанию в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики;
3) по запросу государственных органов, в пределах их компетенции, предоставлять информацию о деятельности Субъекта на рынке электрической мощности;
4) требовать от Субъекта выполнения обязанностей по настоящему Договору;
5) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением настоящего Договора.
11. Субъект обязан:
1) поддерживать в постоянной готовности электрическую мощность генерирующих установок, входящих в его состав электрических станций в объеме, равном или превышающем договорной объем;
2) ежедневно подавать системному оператору заявки на участие в регулировании на повышение и на понижение на балансирующем рынке электрической энергии;
3) осуществлять исполнение заявок на участие в балансировании на повышение и на понижение на балансирующем рынке электрической энергии;
4) поддерживать в постоянной готовности систему общего первичного регулирования частоты в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики;
5) ежедневно, до 08:00 часов текущих суток (по времени города Астана), предоставлять системному оператору информацию о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, на предстоящие сутки планирования (при этом, в течение предстоящих суток допускается однократная (один раз в сутки) корректировка данной информации в случае вывода из ремонта генерирующего оборудования (при условии наличия соответствующей заявки системному оператору на вывод оборудования в ремонт), а также дополнительная корректировка данной информации в случае предоставления системному оператору копии распоряжения об изменении водного режима, поступившего в течение соответствующих суток от бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан);
6) предоставлять системному оператору телеметрическую информацию о текущих значениях электрических мощностей генерации и отпуска в сеть электрических станций Субъекта и о текущих значениях электрической мощности собственного потребления Субъекта;
7) ежедневно предоставлять системному оператору информацию о фактических почасовых значениях электрических мощностей генерации и отпуска в сеть электрических станций Субъекта и о фактических почасовых значениях электрической мощности собственного потребления Субъекта;

8) ай сайын Субъектінің электр станцияларының желісіне генерациялау және босату электр қуаттарының нақты сағаттық мәндері туралы және алдыңғы есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) Субъектінің өз тұтынуының электр қуатының нақты сағаттық мәндері туралы ақпаратты тіркеп, жүйелік операторға ұсынуға;
9) жүйелік оператордың электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесіне қосыла отырып, электр энергиясын коммерциялық есепке алудың өлшеу кешендерінің болуын қамтамасыз етуге;
10) көрсеткіштерді алу, телеөлшеу тізбектерінің және коммерциялық есепке алу жүйелерінің техникалық жай-күйін тексеру мақсатында жүйелік оператор қызметкерлеріне коммерциялық есепке алу аспаптарына қол жеткізуге рұқсат беруге;
11) Бірыңғай сатып алушыны атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және осы Шартты орындау үшін қажетті басқа да мәліметтердің өзгеруі туралы дереу хабардар етуге;
12) жүйелік оператормен келісілген электр желілік, электр және жылу энергетикалық жабдықтарды, релелік қорғау және автоматика құрылғыларын және жүйелік оператордың жедел басқаруындағы және жүргізуіндегі аварияға қарсы автоматиканы күрделі және ағымдағы жөндеудің жылдық, тоқсандық, айлық кестелерін бұзбауға;
13) Электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны қоспағанда, электр энергиясының көтерме және бөлшек сауда нарығы субъектілеріне электр энергиясын өткізуге (сатуға) жол бермеуге;
14) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 686 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12489 болып тіркелген) бекітілген Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидаларына сәйкес генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын кезектен тыс аттестаттаудан өтуге;
15) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес тарату құрылғыларының, Субъектінің объектілерінде орналасқан аварияға қарсы автоматика құрылғыларының, электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптары мен кешендерінің тиісті техникалық жай-күйін қамтамасыз етуге;
16) жүйелік операторға жоспарлаудың тиісті тәулігіне берілген энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдары, генерацияның жұмыс электр қуаттарының мәндері туралы ақпарат бойынша айқындалатын техникалық мүмкіндік шегінде генерация режимін сағаттық жоспарлауды жүзеге асыруға;
17) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 30 сәуірдегі № 169 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20554 болып тіркелген) Тұтынушыларды электр станцияларының тізбесіне қосу қағидаларына сәйкес айқындалатын тәртіппен жыл сайын жүйелік оператормен реттеу жөніндегі шарт жасасуға;

8) ежемесячно фиксировать и предоставлять системному оператору информацию о фактических почасовых значениях электрических мощностей генерации и отпуска в сеть электрических станций Субъекта и о фактических почасовых значениях электрической мощности собственного потребления Субъекта за предыдущий расчетный период (календарный месяц);
9) обеспечить наличие измерительных комплексов коммерческого учета электроэнергии с подключением к автоматизированной системе коммерческого учета электроэнергии системного оператора;
10) допускать работников системного оператора к приборам коммерческого учета для целей снятия показаний, проверки технического состояния цепей телеизмерений и систем коммерческого учета;
11) незамедлительно уведомлять Единого закупщика об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения настоящего Договора;
12) не нарушать согласованные системным оператором годовые, квартальные, месячные графики капитальных и текущих ремонтов электросетевого, электро- и теплоэнергетического оборудования, устройств релейной защиты и автоматики, и противоаварийной автоматики, находящейся в оперативном управлении и ведении системного оператора;
13) не допускать реализацию (продажу) электрической энергии субъектам оптового и розничного рынка электрической энергии, за исключением Единого закупщика электрической энергии;
14) проходить внеочередную аттестацию электрической мощности генерирующих установок согласно Правилам проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 686 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12489);
15) обеспечивать надлежащее техническое состояние распределительных устройств, устройств противоаварийной автоматики, расположенных на объектах Субъекта, приборов и комплексов коммерческого учета электроэнергии в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики;
16) осуществлять почасовое планирование режима генерации в пределах технической возможности, определяемой по информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, предоставленной системному оператору на соответствующие сутки планирования;
17) ежегодно заключать с системным оператором договор по регулированию в порядке, определяемом в соответствии с Правилами включения потребителей в перечень электростанций, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2020 года № 169 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20554);

18) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10532 болып тіркелген) бекітілген Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларына сәйкес айқындалатын тәртіппен электр энергиясының теңгерімдеуші нарығына қатысуға;
19) осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген, жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі беруге;
20) Құрылыс қызметі туралы заңда айқындалған тәртіппен бекітілген жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін Тендер өткізу қағидаларының 43-тармағының 2) тармақшасында айқындалған мерзімдерде беруге;
21) Бірыңғай сатып алушының сұрауы бойынша жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар құрылысының барысы туралы ақпарат жіберуге;
22) Бірыңғай сатып алушыға осы Шартқа қол қойылғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде Банктік кепілдіктер мен кепілгерліктерді беру қағидаларына сәйкес ресімделген банктік кепілдігін немесе SWIFT жүйесі бойынша шығарылған резервтік аккредитивті беру жолымен осы Шарттың талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету ұсынуға.
Банк кепілдігі немесе резервтік аккредитивті тендер жеңімпазы Қазақстан Республикасының резидент-банктерінен шетел валютасындағы Standard&Poor's бойынша "В" немесе Moody's InvestorsService бойынша "В-" немесе Fitch бойынша "В-" немесе Moody'sInvestorsService бойынша "В3" төмен емес не Standard&Poor's бойынша "ВВВ" деңгейінен төмен емес бас ұйымның (Қазақстан Республикасының резидент Банкі акцияларының 50 %-дан астамы тиесілі) рейтингі немесе Fitch бойынша "ВВВ" немесе Moody'sInvestorsService бойынша "Ваа2" ұсынады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінен банктік кепілдікті немесе резервтік аккредитивті резидент емес банктер резидент емес банктердің қарсы міндеттемелеріне кепілдік беру арқылы растайды.
Standard&Poor's бойынша "ВВВ"-дан төмен емес, Moody'sInvestorsService бойынша Fitch "Ваа2" бойынша "ВВВ"-дан төмен емес шетел валютасындағы Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріне банк кепілдігін немесе резервтік аккредитивті тиісті қарсы міндеттемелерді шығармай шығаруға рұқсат етіледі.
Осы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің қажетті көлемі ____________ теңгені құрайды және осы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің үлестік мәнінің (теңгемен/МВт-пен) және қолдау жөніндегі қызмет көлемінің (МВт-пен) туындысы ретінде айқындалады.

18) участвовать на балансирующем рынке электрической энергии в порядке, определяемом в соответствии с Правилами функционирования балансирующего рынка электрической энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10532);
19) предоставить в течение 24 (двадцати четырех) месяцев с даты подписания настоящего Договора копию уведомления о начале строительно-монтажных работ генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль;
20) предоставить копию акта приемки в эксплуатацию генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, утвержденного в порядке, определенном Законом о строительной деятельности, в сроки, определенные подпунктом 2) пункта 43 Правила проведения тендера;
21) по запросу Единого закупщика направлять информацию о ходе строительства генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
22) предоставить Единому закупщику в течении 30 (тридцати) календарных дней после подписания настоящего Договора финансовое обеспечение исполнения условий настоящего Договора путем предоставления банковской гарантии, оформленных в соответствии с Правилами выдачи банковских гарантий и поручительств, или резервного аккредитива, выпущенных по системе SWIFT.
Банковская гарантия или резервный аккредитив представляются победителем тендера от банков-резидентов Республики Казахстан, долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте которых не ниже "В" по Standard&Poor’s или "В-" по Fitch или "В3" по Moody’sInvestorsService либо рейтинг родительской организации (которой принадлежит более 50 % акций банка-резидента Республики Казахстан) не ниже уровня "BВB" по Standard&Poor’s или "ВВВ" по Fitch или "Ваа2" по Moody’sInvestorsService.
При этом, банковская гарантия или резервный аккредитив от банков-нерезидентов Республики Казахстан подтверждаются банками-резидентами путем выпуска гарантии под контр-обязательства нерезидентов.
Банкам-нерезидентам Республики Казахстан, долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте, которых не ниже "ВВВ" по Standard&Poor’s, "ВВВ" по Fitch "Ваа2" по Moody’s Investors Service разрешается выпускать банковскую гарантию или резервный аккредитив без выпуска соответствующих контр-обязательств.
Необходимый объем финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора составляет ________ тенге и определяется как произведение удельного значения финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора (в тенге/МВт) и объема услуги по поддержанию (в МВт).

Осы электр қуатын сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етудің үлестік мәні 1 000 000 (бір миллион) теңге/МВт құрайды.
Осы тармақшада көрсетілген банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив қайтарып алынбайтын болып табылады, осы Шарттың 11-тармағының 20) тармақшасында көзделген жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісін ұсыну мерзіміне екі ай қолданылу мерзімімен олардың толық немесе алушының (бенефициардың) нұсқауы бойынша бөліп-бөліп орындалуын көздейді;
23) осы Шарттың, оның ішінде алушы (бенефициар) Банкінің талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етуге байланысты барлық банк комиссияларын және шығыстарды төлеуге;
24) осы Шарттың 15-тармағына сәйкес сомаларды қайтаруды жүзеге асыруға;
25) Субъект құқықтар мен міндеттерді басқаға беру шартын жасасқанға дейін Бірыңғай сатып алушыны хабардар етуге міндетті.
12. Субъект:
1) Бірыңғай сатып алушыдан осы Шартқа сәйкес қолдау жөніндегі қызметке ақы төлеуді талап етуге;
2) осы Шартты жасасуға және орындауға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сот органдарына жүгінуге;
3) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар уақтылы пайдалануға берілген кезде оның осы Шарт бойынша міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ететін осы Шарт талаптарының немесе бөлігінің орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді қайтаруды (босатуды) талап етуге;
4) осы Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттерін үшінші тұлғаға және осы Шарт бойынша құқықтар мен талаптарды қабылдайтын үшінші тұлғаға беруге.
Осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді беру осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді қабылдайтын үшінші тұлғаға осы Шарттың 11-тармағының 22) тармақшасына сәйкес осы Шарттың талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету берілгеннен кейін жүзеге асырылады.
Осы тармақтың барлық талаптары жүзеге асырылғаннан кейін үшінші тұлға жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендердің жеңімпазы болып танылады;
5) Бірыңғай сатып алушыдан осы тармақтың 4) тармақшасының үшінші бөлігінде көрсетілген талаптар орындалғаннан кейін Шарттың орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді қайтаруды (босатуды) талап етуге құқылы.
4-тарау. Қолдау көрсету қызметыне ақы төлеу
13. Бірыңғай сатып алушы осы Шарт шеңберінде Субъектіге әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметі үшін ай сайын, бірақ осы қызмет көрсету айы аяқталғаннан кейін қырық бес жұмыс күнінен кешіктірмей төлейді.
Бірыңғай сатып алушы осы Шарт шеңберінде Субъектіге есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтің көрсетілген нақты көлемі (бұдан әрі – әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтің нақты көлемі) үшін ақы төлейді.
Әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтің көрсетілетін нақты көлемін Бірыңғай сатып алушы Қуат нарығының қағидаларына сәйкес айқындайды.
Бірыңғай сатып алушының төлеуіне жататын әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтің нақты көлемі туралы ақпаратты (бұдан әрі – Ақпарат) Бірыңғай сатып алушы тиісті есептік кезең (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде Субъектіге ұсынады.

Удельное значение финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора покупки электрической мощности составляет 1 000 000 (один миллион) тенге/МВт.
Банковская гарантия или резервный аккредитив, указанные в настоящем подпункте, являются безотзывными, предусматривают их исполнение полностью или по частям по указанию получателя (бенефициара), со сроком действия два месяца к сроку предоставления акта приемки в эксплуатацию генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, предусмотренному подпунктом 20) пункта 11 настоящего Договора;
23) оплатить все банковские комиссии и расходы, связанные с финансовым обеспечением исполнения условий настоящего Договора, в том числе и банка получателя (бенефициара);
24) осуществить возврат сумм согласно пункту 15 настоящего Договора;
25) уведомлять Единого закупщика до заключения Субъектом договора уступки прав и обязанностей.
12. Субъект имеет право:
1) требовать от Единого закупщика оплаты услуги по поддержанию в соответствии с настоящим Договором;
2) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением настоящего Договора;
3) требовать возврат (освобождение) финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора или его части, обеспечивающих исполнение его обязательств по настоящему Договору, при своевременном вводе в эксплуатацию генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
4) уступать свои права и обязанности третьему лицу по настоящему Договору, и третьим лицам, принимающим права и требования по настоящему Договору.
Уступка прав и обязанностей по настоящему Договору, осуществляется после предоставления третьим лицом, принимающим права и обязанности по настоящему Договору, финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора согласно подпункту 22) пункта 11 настоящего Договора.
После осуществления всех требований настоящего пункта третье лицо признается победителем тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
5) требовать от Единого закупщика возврат (освобождение) финансового обеспечения исполнения Договора после исполнения условий, указанного в части третьей подпункта 4) настоящего пункта.
Глава 4. Оплата услуги по поддержанию
13. Единый закупщик в рамках настоящего Договора оплачивает Субъекту за услугу по поддержанию, ежемесячно, но не позднее сорока пяти рабочих дней после завершения месяца оказания данной услуги.
При этом, Единый закупщик в рамках настоящего Договора оплачивает Субъекту за фактически объем оказанной услуги по поддержанию за расчетный период (календарный месяц) (далее – фактический объем услуги по поддержанию).
Фактический объем оказываемой услуги по поддержанию определяется Единым закупщиком согласно Правилам рынка мощности.
Информация о фактическом объеме услуги по поддержанию, подлежащем оплате Единым закупщиком (далее – Информация), предоставляется Субъекту Единым закупщиком в течение двадцати рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца).

14. Осы Шарттың 13-тармағында көрсетілген әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтің нақты көлеміне ақы төлеуді Бірыңғай сатып алушы Субъект төлеуге ұсынған тиісті шот-фактураның және Тараптар қол қойған көрсетілген қызметтер актісінің негізінде жүргізеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шот-фактураны Субъект Бірыңғай сатып алушы Субъектіге берген тиісті ақпараттың негізінде қалыптастырады.
15. Егер Бірыңғай сатып алушы қойылған шот-фактураның дұрыстығына дау айтса, ол Қазақстан Республикасында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі бекітілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Субъектіні хабардар етеді және Субъектіге қарсылықтары баяндалған жазбаша өтініш береді. Бұл ретте Бірыңғай сатып алушы шот-фактураның даулы емес бөлігін осы Шарттың 13-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес төлеуге міндетті.
Жүйелік оператор айқындайтын өлшемсіз коэффициенттердің мәндері өзгерген кезде бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім жүйелік оператордан хабарлама алған күннен бастап есептелсін.
Бірыңғай сатып алушы төлемді жүзеге асырғаннан кейін әзірлігін ұстап тұру қызметінің нақты көлемін айқындау үшін қолданылатын өлшемсіз коэффициенттердің мәндері өзгерген кезде Субъект Бірыңғай сатып алушыдан жазбаша хабарлама алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей Бірыңғай сатып алушының атына бұрын төленген ақшалай қаражатты қайтаруды жүзеге асыруға міндетті.
Субъект жүйелік оператор айқындайтын өлшемсіз коэффициенттердің өзгертілген мәндерімен келіспеген жағдайда, Субъект жүйелік оператормен даулар шешілгенге дейін осы тармақтың үшінші бөлігіне сәйкес ақша қаражатын қайтаруды жүзеге асырады.
16. Бірыңғай сатып алушының қолдау жөніндегі қызметтің нақты көлемдерін төлеуі осы Шартта көрсетілген деректемелер бойынша Субъектінің ағымдағы шотына тиісті ақша көлемдерін аудару арқылы жүзеге асырылады.
17. Алдыңғы есептік кезеңдер үшін берешек болған кезде, төлем бірінші кезекте осы берешекті өтеуге жіберіледі. Егер есеп айырысу кезеңінде Бірыңғай сатып алушы Субъектіге тиісті шот-фактурада көрсетілген сомадан асатын соманы төлеген жағдайда, бұл асып кетудің айырмасы автоматты түрде келесі есеп айырысу кезеңінің аванстық төлеміне есептеледі.
5-тарау. Есепке алуды ұйымдастыру
18. Электр энергиясын есепке алу үшін Субъект тексерілген және пломбаланған коммерциялық есепке алу аспаптарын пайдаланады.
19. Коммерциялық есепке алу аспаптарының жұмысының өзгеруіне немесе бұзылуына байланысты кез келген жұмыс түрін жүргізу кезінде Субъект жұмыс басталар алдында бұл туралы Бірыңғай сатып алушыға жазбаша хабарлайды. Субъект жөндеу жүргізген кезеңде есепке алу жүйелік оператормен келісілген уақытша схемалар бойынша жүзеге асырылады.

14. Оплата фактического объема услуги по поддержанию, указанная в пункте 13 настоящего Договора, производится Единым закупщиком на основании представленного Субъектом к оплате соответствующего счета-фактуры, и подписанного Сторонами акта оказанных услуг.
Указанный в части первой настоящего пункта счет-фактура формируется Субъектом на основании соответствующей Информации, предоставленной Единым закупщиком Субъекту.
15. Если Единый закупщик оспаривает правильность выставленного счета-фактуры, он уведомляет субъекта в течении десяти рабочих дней после утверждения фактического баланса производства-потребления электрической энергии в Республики Казахстан и предоставляет Субъекту письменное заявление с изложением возражений. При этом, Единый закупщик обязан оплатить не оспоренную часть счета-фактуры согласно части первой пункта 13 настоящего Договора.
При изменении значений безразмерных коэффициентов, определяемых системным оператором, срок, указанный в части первой, считать со дня получения уведомления от системного оператора.
При изменении значений безразмерных коэффициентов, применяемых для определения фактического объема услуг по поддержанию, после осуществления Единым закупщиком оплаты, Субъект обязан осуществить возврат ранее оплаченных денежных средств в адрес Единого закупщика не позднее семи рабочих дней со дня получения письменного уведомления от Единого закупщика.
В случае несогласия Субъекта с измененными значениями безразмерных коэффициентов, определяемых системным оператором, Субъект осуществляет возврат денежных средств согласно части третьей настоящего пункта, до разрешения споров с системным оператором.
16. Оплата Единым закупщиком фактических объемов услуги по поддержанию осуществляется посредством зачисления соответствующих объемов денег на текущий счет Субъекта по реквизитам, указанным в настоящем Договоре.
17. При наличии задолженности за предыдущие расчетные периоды, в первую очередь оплата направляется на погашение этой задолженности. В случае, если за расчетный период Единый закупщик оплатил Субъекту сумму, превышающую сумму, указанную в соответствующем счете-фактуре, разница этого превышения автоматически засчитывается в авансовый платеж следующего расчетного периода.
Глава 5. Организация учета
18. Для учета электрической энергии Субъект использует поверенные и опломбированные приборы коммерческого учета.
19. При проведении любого вида работ, связанных с изменением или нарушением работы приборов коммерческого учета, Субъект перед началом работ письменно извещает об этом Единого закупщика. В период проведения ремонта Субъектом учет осуществляется по временным схемам, согласованным с системным оператором.

6-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
20. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
21. Субъект осы Шарт бойынша ұсынылған деректер үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
22. Шот-фактураны ол бойынша төлеу мерзімі басталған сәтте төлемегені үшін Субъект төлем мерзімі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап Бірыңғай сатып алушы төлемеген сомалар бойынша тұрақсыздық айыбын есептеуге құқылы. Мерзімі өткен сомалар бойынша Субъект бірыңғай сатып алушыдан төлем мерзімі өткен әрбір күн үшін Бірыңғай сатып алушының ақшалай міндеттемені нақты орындамаған күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 1,5 еселенген мөлшерлемесін негізге ала отырып есептелген тұрақсыздық айыбын төлеуді талап етуге құқылы.
7-тарау. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары
23. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес айқындалады.
24. Егер бұл еңсерілмейтін күш мән-жайларының салдары болып табылса, Тараптар осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауаптылықтан босатылады. Бұл жағдайда Тараптардың ешқайсысы шығындарды қайтарып алуға құқылы болмайды. Бұл ретте Тараптардың ешқайсысы еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындағанға дейінгі туындайтын осы Шарт бойынша міндеттерден босатылмайды.
25. Егер Тараптардың бірі еңсерілмейтін күш мән-жайлары басталған күннен бастап күнтізбелік алпыс күн ішінде осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындай алмайтын жағдайда болса, екінші Тараптың Шартты бұзуға құқығы бар.
8-тарау. Дауларды қарау
26. Осы Шарттан туындайтын барлық даулар немесе келіспеушіліктер Тараптардың келіссөздері арқылы шешіледі.
Егер осы Шарттан туындайтын даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер жолымен шешілмесе, онда мұндай даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасы Азаматтық іс жүргізу кодексінің 29-бабына сәйкес Бірыңғай сатып алушының орналасқан жері бойынша соттарда шешілуге тиіс.
9-тарау. Басқа ережелер
27. Осы Шарт бойынша Тараптар арасындағы өзара есеп айырысулар Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жүргізіледі.
28. Тараптардың осы Шарттан туындайтын және ол реттемеген қатынастары Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасымен реттеледі.
29. Осы Шартта қамтылған ақпарат құпия болып табылады және осы Шартта көзделген жағдайларды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың жазбаша келісімінсіз ашылуға және/немесе үшінші тараптарға берілуге жатпайды.

Глава 6. Ответственность Сторон
20. За невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по настоящему Договору Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Субъект несет ответственность за предоставленные данные по настоящему Договору в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. За неоплату счета-фактуры к моменту наступления срока оплаты по нему, Субъект вправе начислять неустойку по неоплаченным Единым закупщиком суммам, начиная со дня, следующего за днем окончания срока платежа. По просроченным суммам Субъект вправе требовать от Единого закупщика уплаты неустойки, рассчитанной, исходя из 1,5 кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на день фактического исполнения Единым закупщиком денежного обязательства, за каждый день просрочки платежа.
Глава 7. Обстоятельства непреодолимой силы
23. Обстоятельства непреодолимой силы определяются в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
24. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из Сторон не будет иметь права на возмещение убытков. При этом, ни одна из Сторон не освобождается от обязанностей по настоящему Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.
25. Если одна из Сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по настоящему Договору в течение шестидесяти календарных дней со дня наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая Сторона имеет право расторгнуть Договор.
Глава 8. Рассмотрение споров
26. Все споры или разногласия, вытекающие из настоящего Договора, разрешаются путем переговоров Сторон.
Если споры и разногласия, вытекающие из настоящего Договора, не разрешаются путем переговоров, то такие споры и разногласия подлежат разрешению в судах по местонахождению Единого закупщика в соответствии со статьей 29 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан.
Глава 9. Прочие положения
27. Взаиморасчеты между Сторонами по настоящему Договору производятся в национальной валюте Республики Казахстан.
28. Отношения Сторон, вытекающие из настоящего Договора и неурегулированные им, регулируются законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
29. Информация, содержащаяся в настоящем Договоре, является конфиденциальной и не подлежит раскрытию и/или передаче третьим Сторонам без письменного согласия Сторон, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Договором и случаев, установленных законодательством Республики Казахстан.

30. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен қосымшалар, егер олар жазбаша түрде жасалып, екі тарап қол қойған жағдайда ғана жарамды және күшіне енеді.
31. Осы Шарт оған қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және осы Шартқа 1-қосымшада көрсетілген әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың соңғы жылы аяқталғанға дейін қолданылады.
32. Шарт екі данада, мемлекеттік және орыс тілдерінде, әр тарап үшін бір данадан жасалады. Екі дана да бірдей заңды күшке ие.
10-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары, банк деректемелері және қолдары
33. Тараптардың заңды мекенжайлары, банк деректемелері және қолдары
Бірыңғай сатып алушының атауы
Мекенжайы:
Телефон:
Банк деректері:
___________Т.А.Ә (болған жағдайда)
(қолы)
Субъектінің атауы
Мекенжайы:
Телефон:
Банк деректері:
___________Т.А.Ә (болған жағдайда)
(қолы)
Жаңадан пайдалануға берілетін
генерациялайтын
қондырғыларды салуға арналған
тендер жеңімпазымен электр
қуатының әзірлігін ұстап тұру
бойынша көрсетілетін қызметті
сатып алу туралы үлгілік шартқа
1-қосымша
Нысан
Субъектінің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың жеке тарифі, көлемі және мерзімі, жылдар бойынша*
Р/с №
Кезең, жыл **
ҚҚС есебінсіз электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф, мың теңге/(МВт*ай)
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі, МВт*ай
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімі, жылдар***
1
2
3
4
5
1
2
3
Ескертпе:
* – кесте параметрлерінің сандық мәндері ондықтарға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
** – Субъектінің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімінің әрбір кезеңі ай/жыл форматында көрсетіледі: __________20___ ж.
*** – Субъектінің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімі оның әрбір кезеңі үшін бірдей ай/жыл форматында көрсетіледі: ____20 ___ ж. - _____20 ___ ж.
Жаңадан пайдалануға берілетін
генерациялайтын
қондырғыларды салуға арналған
тендер жеңімпазымен
жасалатын электр қуатының
әзірлігін ұстап тұру бойынша
көрсетілетін қызметті
сатып алу туралы үлгілік шартқа
2-қосымша
Нысан
Субъекттің электр қуатының меншікті тұтынуының ең жоғары мәні және экспортының ең жоғары электр қуаты, жылдар бойынша*
Р/с №
Кезең, жыл**
Электр қуатының меншікті тұтынуының ең жоғары мәні, МВт
Оның ішінде:
Экспорттың ең жоғары электр қуаты, МВт
электр станцияларының меншікті қажеттіліктерінің электр қуатының ең жоғары мәні, МВт***
1
2
3
4
5
1
2
3
Ескертпе:
* – кесте параметрлерінің сандық мәндері ондықтарға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;

30. Все изменения и приложения к настоящему Договору действительны и имеют силу только в том случае, если они составлены в письменной форме и подписаны обеими Сторонами.
31. Настоящий Договор вступает в силу со дня его подписания, и действует до завершения последнего года покупки услуги по поддержанию, указанного в приложении 1 к настоящему Договору.
32. Договор составляется в двух экземплярах, на государственном и русском языках, по одному экземпляру для каждой Стороны. Оба экземпляра имеют равную юридическую силу.
Глава 10. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
33. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Наименование Единого закупщика
Адрес:
Телефон:
Банковские данные:
__________________
Ф.И.О (при наличии)
(подпись)
Наименование Субъекта
Адрес:
Телефон:
Банковские данные:
__________________
Ф.И.О (при наличии)
(подпись)
Приложение 1
к Типовому договору
о покупке услуги
по поддержанию готовности
электрической мощности
с победителем тендера
на строительство генерирующих
установок, вновь
вводимых в эксплуатацию
Форма
Индивидуальный тариф, объем и срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности Субъекта, по годам*
№ п/п
Период, год**
Индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности с без учета НДС, тыс. тенге/(МВт*мес)
Объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, МВт*мес
Срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, годы***
1
2
3
4
5
1
2
3
Примечание:
* – числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых;
** – каждый период из срока покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности Субъекта указывается в формате месяц/год: __________20___ г;
*** – срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности Субъекта для каждого его периода указывается одинаковым в формате месяц/год: _____20___ - ______20___ гг.
Приложение 2
к Типовому договору
о покупке услуги
по поддержанию готовности
электрической мощности
с победителем тендера
на строительство
генерирующих установок,
вновь вводимых в эксплуатацию
Форма
Максимальное значение электрической мощности собственного потребления и максимальная электрическая мощность экспорта Субъекта, по годам*
№ п/п
Период, год**
Максимальное значение электрической мощности собственного потребления, МВт
В том числе:
Максимальная электрическая мощность экспорта, МВт
максимальное значение электрической мощности собственных нужд электрических станций, МВт***
1
2
3
4
5
1
2
Примечание:
* – числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых;

** – кезеңдер осы Шартқа 1-қосымшада көрсетілген кезеңдерге сәйкес келуі және ай/жыл форматында көрсетіледі: ______20__ ж;
*** – Субъектінің электр станцияларының барлық меншікті қажеттіліктерінің электр қуатының ең жоғары мәнін де, Субъектінің осы электр станцияларының барлық шаруашылық және өндірістік қажеттіліктерінің электр қуатының тиісті ең жоғары мәнін де қосатын Субъектінің электр станцияларының меншікті қажеттіліктерінің электр қуатының ең жоғары мәні.
Бұл қосымша электр қуатын аттестаттаудан өткізгеннен кейін толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
электр қуаты нарығы мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 683 бұйрығына
2-қосымша
Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шарт
___________________________                         20__ж. "___"__________
(шарт жасасу орны)
____________________________________________________________________,
(энергия өндіруші ұйымның атауы, БСН)
атынан _____________________________________________________________,
(лауазымы, Т. А. Ә.)
негізінде әрекет ететін ________________________________________________,
(құжаттың атауы)
бұдан әрі "Субъект" деп аталатын, бір жағынан және
____________________________________________________________________,
(бірыңғай сатып алушының атауы, БСН)
атынан _____________________________________________________________,
(лауазымы, Т. А. Ә.)
негізінде әрекет ететін ________________________________________________,
(бірыңғай сатып алушының құрылтай құжаты)
бұдан әрі "Бірыңғай сатып алушы" деп аталатын, екінші жағынан, бұдан әрі бірге "Тараптар" деп те аталатын, ал жеке-жеке "Тарап" деп аталатындар:
1) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын (бұдан әрі – Қуат нарығының қағидалары);
2) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 161 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22727 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын (бұдан әрі – Аукциондық сауда-саттық қағидалары) назарға ала отырып, генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы осы Шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:

** – периоды должны соответствовать периодам, отраженным в приложении 1 к настоящему Договору, и указываться в формате месяц/год: _____20___ г;
*** – максимальное значение электрической мощности собственных нужд электрических станций Субъекта, включающее в себя как максимальное значение электрической мощности всех собственных нужд электрических станций Субъекта, так и соответствующее максимальное значение электрической мощности всех хозяйственных и производственных нужд данных электрических станций Субъекта.
Данное приложение заполняется после проведения аттестации электрической мощности.
Приложение 7
к Перечню некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан
по вопросам рынка
электрической мощности,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 3 декабря 2015 года № 683
Типовой договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации
___________________________ "___"__________20__г.
(место заключения договора) _______________________________________________________________,
(наименование энергопроизводящей организации, БИН)
в лице _________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О (при наличии)
действующего на основании ______________________________________,
(наименование документа) именуемое в дальнейшем "Субъект",
с одной стороны,
_______________________________________________________________,
(наименование единого закупщика, БИН)
в лице _________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О (при наличии)
действующего на основании ______________________________________,
(учредительный документ единого закупщика)
именуемое в дальнейшем "Единый закупщик", с другой стороны,
в дальнейшем вместе также именуемые "Стороны", а по отдельности
"Сторона", принимая во внимание:
1) Правила организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденные приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612) (далее – Правила рынка мощности);
2) Правила организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, утвержденные приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 161 (Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22727) (далее – Правила аукционных торгов), заключили настоящий договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с победителями аукционных торгов, при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (далее – Договор) о нижеследующем:

4. Бірыңғай сатып алушы осы Шарт бойынша Субъектіні қолдау жөніндегі қызметіне ақы төлеуге міндеттелетін баға (жеке тариф) (бұдан әрі – шарттық баға) осы Шарт бойынша ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзіміне айына ________ теңгені/МВт* құрайтын Аукциондық сауда-саттық қағидаларына сәйкес аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша айқындалады.
5. Осы Шарт бойынша Субъект Бірыңғай сатып алушыға көрсетуге міндеттелген әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көлемі Аукциондық сауда-саттық қағидаларына сәйкес аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша айқындалады және ______ МВт құрайды (бұдан әрі – шарттық көлем).
Егер электр қуатын кезекті аттестаттауды жүргізу нәтижесінде маневрлік генерациялау режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатының мәні осы Шартта белгіленген қолдау жөніндегі қызмет көлемінен аз болса, қолдау бойынша нақты көрсетілген қызметтерді есептеу кезінде қабылданатын қолдау жөніндегі қызмет көлемі кезекті аттестаттау өткізілгенге дейін аттестатталған мәнге дейін азаяды.
6. Әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімі 15 (он бес) жылға тең, оны есептеу осы Шарттың 10-тармағының 20) тармақшасында көзделген мерзім өткеннен кейінгі айдың бірінші күнінен басталады.
Осы Шарттың 10-тармағының 20) тармақшасында көзделген мерзім өткенге дейін генерациялаудың маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды бірінші аттестаттаудан өткізген кезінде осы Шарттың 10-тармағының 20) тармақшасында көзделген мерзім өткеннен кейінгі айдың бірінші күні ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың басталуы болып табылады.
Осы Шарттың 10-тармағының 20) тармақшасында көзделген мерзім өткеннен кейін генерациялаудың маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды бірінші аттестаттаудан өткізген кезінде Субъект бірінші аттестаттаудан өткен айдан кейінгі айдың бірінші күні ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың басталуы болып табылады.
Бұл ретте осы Шарттың 4-тармағында көзделген шарттық баға және осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу мерзімі ұлғайту жағына қарай түзетуге жатпайды.
Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар уақтылы іске қосылмаған жағдайда, қолдау жөніндегі қызметті сатып алудың басталу мерзімі мен күні қайта қаралмайды.
Субъектінің генерациялаудың маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғы салу жобасын іске асыру процесінде көрсетілген жобаны қолдау бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің осы Шартты кейіннен түзете отырып, ұлғайту жағына да, азайту жағына да (көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен) 15 (он бес) %-ға ауытқуына жол беріледі.
Субъектінің электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтің шарттық бағасы (жеке тариф), шарттық көлемі және сатып алу мерзімі осы Шартқа 1-қосымшада бекітілген нысанға сәйкес жылдар бойынша көрсетіледі.

4. Цена (индивидуальный тариф), по которой Единый закупщик обязуется оплачивать услугу по поддержанию Субъекта по настоящему Договору (далее – договорная цена), определена по итогам аукционных торгов в соответствии с Правилами аукционных торгов, которая составляет ________ тенге/МВт*месяц на срок покупки услуги по поддержанию по настоящему Договору.
5. Объем услуги по поддержанию по настоящему Договору, который Субъект обязан оказывать Единому закупщику, определяется по итогам аукционных торгов в соответствии с Правилами аукционных торгов, и составляет _____МВт (далее – договорной объем).
Если в результате проведения очередной аттестации электрической мощности значение аттестованной электрической мощности вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации окажется меньше объема услуги по поддержанию, установленного в настоящем Договоре, объем услуги по поддержанию, принимаемый при расчете фактически оказанных услуг по поддержанию, снижается до аттестованного значения до проведения очередной аттестации.
6. Срок покупки услуги по поддержанию равен 15 (пятнадцати) годам, отсчет которого начинается с первого числа месяца, следующего после истечения срока, предусмотренного подпунктом 20) пункта 10 настоящего Договора.
При прохождении первой аттестации генерирующих установок с маневренным режимом генерации до истечения срока, предусмотренного подпунктом 20) пункта 10 настоящего Договора, началом покупки услуги по поддержанию является первое число месяца, следующего после истечения срока, предусмотренного подпунктом 20) пункта 10 настоящего Договора.
При прохождении первой аттестации генерирующих установок с маневренным режимом генерации после истечения срока, предусмотренного подпунктом 20) пункта 10 настоящего Договора, началом покупки услуги по поддержанию является первое число месяца, следующего за месяцем, в котором Субъект прошел первую аттестацию.
При этом, договорная цена, предусмотренная пунктом 4 настоящего Договора и срок покупки услуги по поддержанию, предусмотренный частью первой настоящего пункта, не подлежат корректировке в сторону увеличения.
При несвоевременном вводе в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, срок и дата начала покупки услуги по поддержанию не пересматриваются.
В процессе реализации проекта строительства генерирующей установки с маневренным режимом генерации Субъектом, допускается отклонение объема услуги по поддержанию указанного проекта от договорного объема услуги по поддержанию, как в сторону увеличения, так и в сторону уменьшения на 15 (пятнадцать) % (от договорного объема услуги), с последующей корректировкой настоящего Договора.
Договорная цена (индивидуальный тариф), договорной объем и срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности Субъекта указываются по годам согласно форме, утвержденного приложением 1 к настоящему Договору.

7. Субъектінің өз тұтынуының электр қуатының ең жоғары мәні және экспортының ең жоғары электр қуаты жылдар бойынша осы Шартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетіледі.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
8. Бірыңғай сатып алушы:
1) осы Шартқа сәйкес субъектіні әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметке уақтылы ақы төлеуге;
2) Субъектіні өзінің атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және осы Шартты орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы дереу хабардар етуге;
3) Қуат нарығының қағидаларына және Аукциондық сауда-саттық қағидаларына сәйкес осы Шартты бұзуды немесе өзгерістер енгізуді жүзеге асыруға;
4) Субъект осы Шарттың 10-тармағының 20) тармақшасын тиісінше орындаған кезде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялаудың маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға берілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Шарттың 10-тармағының 22) тармақшасында көрсетілген субъектінің өз міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ететін осы Шарттың талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етуді қайтару (босату) туралы банкке (банктерге) хат жіберуге;
5) Субъект осы Шарттың 11-тармағының 4) тармақшасының талаптарын орындаған кезде үшінші тұлға осы Шарттың 10-тармағының 23) тармақшасына сәйкес Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді енгізген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді қайтару (босату) туралы банкке (банктерге) хат жолдауға;
6) газ электр станциялары мен су электр станциялары үшін осы Шартқа қол қойылған күннен бастап, 24 (жиырма төрт) ай ішінде мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесін ұсынбаған кезде осы Шарттың талаптарын орындаудың қаржылық қамтамасыз ету (осы Шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) сомасының 30 % мөлшерінде тиісті банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив бойынша ақы төлеуге талап қоюға;
7) газ электр станциялары үшін осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 48 (қырық сегіз) ай ішінде, су электр станциялары үшін осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Құрылыс қызметі туралы Заң) 74-бабының 4-тармағына сәйкес бекітілген генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі ұсынылмаған жағдайда тиісті банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив бойынша (осы Шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100 % мөлшерінде, ал осы тармақтың 6) тармақшасына сәйкес осы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету бөлігін ұстап қалу кезінде осы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70 % мөлшерінде ақы төлеуге талап қоюға міндетті.

7. Максимальное значение электрической мощности собственного потребления и максимальная электрическая мощность экспорта Субъекта по годам указываются по форме согласно приложению 2 к настоящему Договору.
Глава 3. Права и обязанности Сторон
8. Единый закупщик обязан:
1) своевременно оплачивать услугу по поддержанию Субъекта согласно настоящему Договору;
2) незамедлительно уведомлять Субъекта об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения настоящего Договора;
3) осуществлять расторжение или внесение изменений в настоящий Договор в соответствии с Правилами рынка мощности и Правилами аукционных торгов;
4) при надлежащем исполнении Субъектом подпункта 20) пункта 10 настоящего Договора, направить письмо в банк (банки) о возврате (освобождении) финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора, обеспечивающих исполнение Субъектом его обязательств, указанного в подпункте 22) пункта 10 настоящего Договора, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня введения в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации;
5) при исполнении Субъектом требований подпункта 4) пункта 11 настоящего Договора, направить письмо в банк (банки) о возврате (освобождении) финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня внесения третьим лицом финансового обеспечения исполнения условий Договора в соответствии с подпунктом 23) пункта 10 настоящего Договора;
6) выставлять требование на оплату по соответствующей банковской гарантии или резервному аккредитиву (обеспечивающих исполнение настоящего Договора) при не предоставлении копии уведомления о начале строительно-монтажных работ вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль, в течение 24 (двадцати четырех) месяцев с даты подписания настоящего Договора для газовых электростанций и гидроэлектростанций в размере 30 % от суммы финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора;
7) выставлять требование на оплату по соответствующей банковской гарантии или резервному аккредитиву (обеспечивающих исполнение настоящего Договора) при не предоставлении копии акта приемки в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, утвержденного в соответствии с пунктом 4 статьи 74 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о строительной деятельности), в течение 48 (сорока восьми) месяцев с даты подписания настоящего Договора для газовых электростанций, в течение 60 (шестидесяти) месяцев с даты подписания настоящего Договора, для гидроэлектростанций, в размере 100%, от суммы финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора, а при удержания части финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора согласно подпункту 6) настоящего пункта, в размере 70 % от суммы финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора.

9. Бірыңғай сатып алушы:
1) Қуат нарығының қағидаларына және Аукциондық сауда-саттық қағидаларына сәйкес осы Шартты бұзуды немесе өзгерістер енгізуді жүзеге асыруға;
2) Осы Шартқа және Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамаға сәйкес әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті алуға;
3) мемлекеттік органдардың сұрауы бойынша олардың құзыреті шегінде субъектінің электр қуаты нарығындағы қызметі туралы ақпарат беруге;
4) субъектіден осы Шарт бойынша міндеттерді орындауды талап етуге;
5) осы Шартты жасасуға және орындауға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сот органдарына жүгінуге құқылы.
10. Субъект:
1) шарттық көлемге тең немесе одан асатын көлемде оның құрамына кіретін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын тұрақты дайындықта ұстауға;
2) күн сайын жүйелік операторға электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында көтеруге және төмендетуге реттеуге қатысуға өтінім беруге;
3) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында көтеруге және төмендетуге арналған теңгерімдеуге қатысуға өтінімдерді орындауды жүзеге асыруға;
4) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес жиілікті жалпы бастапқы реттеу жүйесін тұрақты әзірлікте ұстауға;
5) күн сайын, ағымдағы тәуліктің сағат 08:00-ге дейін (Астана қаласының уақыты бойынша) жүйелік операторға энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының генерациясының жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері туралы ақпаратты алдағы жоспарлау тәулігіне ұсынуға (бұл ретте, алдағы тәулік ішінде генерациялайтын жабдықты жөндеуден шығарған жағдайда (жабдықты жөндеуге шығаруға жүйелік операторға тиісті өтінім болған жағдайда) осы ақпаратты бір рет (тәулігіне бір рет) түзетуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялардан тиісті тәулік ішінде келіп түскен су режимін өзгерту туралы өкімнің көшірмесі жүйелік операторға берілген жағдайда осы ақпаратты қосымша түзетуге рұқсат етіледі);
6) жүйелік операторға субъектінің электр станцияларының желісіне генерациялау және босату электр қуаттарының ағымдағы мәндері туралы және Субъектінің өз тұтынуының электр қуатының ағымдағы мәндері туралы телеметриялық ақпарат беруге;

9. Единый закупщик имеет право:
1) осуществлять расторжение или внесение изменений в настоящий Договор в соответствии с Правилами рынка мощности и Правилами аукционных торгов;
2) получать услугу по поддержанию в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики;
3) по запросу государственных органов в пределах их компетенции предоставлять информацию о деятельности Субъекта на рынке электрической мощности;
4) требовать от Субъекта выполнения обязанностей по настоящему Договору;
5) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением настоящего Договора.
10. Субъект обязан:
1) поддерживать в постоянной готовности электрическую мощность генерирующих установок, входящих в его состав электрических станций в объеме, равном или превышающем договорной объем;
2) ежедневно подавать системному оператору заявки на участие в регулировании на повышение и на понижение на балансирующем рынке электрической энергии;
3) осуществлять исполнение заявок на участие в балансировании на повышение и на понижение на балансирующем рынке электрической энергии;
4) поддерживать в постоянной готовности систему общего первичного регулирования частоты в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики;
5) ежедневно, до 08:00 часов текущих суток (по времени города Астана), предоставлять системному оператору информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, на предстоящие сутки планирования (при этом, в течение предстоящих суток допускается однократная (один раз в сутки) корректировка данной информации в случае вывода из ремонта генерирующего оборудования (при условии наличия соответствующей заявки системному оператору на вывод оборудования в ремонт), а также дополнительная корректировка данной информации в случае предоставления системному оператору копии распоряжения об изменении водного режима, поступившего в течение соответствующих суток от бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан);
6) предоставлять системному оператору телеметрическую информацию о текущих значениях электрических мощностей генерации и отпуска в сеть электрических станций Субъекта и о текущих значениях электрической мощности собственного потребления Субъекта;

17) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 30 сәуірдегі № 169 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20554 болып тіркелген) Тұтынушыларды электр станцияларының тізбесіне қосу қағидаларына сәйкес айқындалатын тәртіппен жыл сайын жүйелік оператормен реттеу жөніндегі шарт жасасуға;
18) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10532 болып тіркелген) бекітілген Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларына сәйкес айқындалатын тәртіппен электр энергиясының теңгерімдеуші нарығына қатысуға;
19) осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген, генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі беруге;
20) Құрылыс қызметі туралы заңда айқындалған тәртіппен бекітілген жаңадан пайдалануға берілетін генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін газ электр станциялары үшін осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 48 (қырық сегіз) ай ішінде, гидроэлектростанциялар үшін осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде беруге;
21) Бірыңғай сатып алушының сұрау салуы бойынша генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылыс барысы туралы ақпарат жіберуге;
22) Бірыңғай сатып алушыға осы Шартқа қол қойылғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде Банктік кепілдіктер мен кепілгерліктерді беру қағидаларына сәйкес ресімделген банктік кепілдігін немесе SWIFT жүйесі бойынша шығарылған резервтік аккредитивті беру жолымен осы Шарттың талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету ұсынуға.
Банк кепілдігі немесе резервтік аккредитивті аукциондық сауда-саттықтардың жеңімпазы Қазақстан Республикасының резидент-банктерінен шетел валютасындағы Standard&Poor's бойынша "В" немесе Moody's InvestorsService бойынша "В-" немесе Fitch бойынша "В-" немесе Moody'sInvestorsService бойынша "В3" төмен емес не Standard&Poor's бойынша "ВВВ" деңгейінен төмен емес бас ұйымның (Қазақстан Республикасының резидент Банкі акцияларының 50 % - дан астамы тиесілі) рейтингі немесе Fitch бойынша "ВВВ" немесе Moody'sInvestorsService бойынша "Ваа2" ұсынады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінен банктік кепілдікті немесе резервтік аккредитивті резидент емес банктер резидент емес банктердің қарсы міндеттемелеріне кепілдік беру арқылы растайды.
Standard&Poor's бойынша "ВВВ"-дан төмен емес, Moody'sInvestorsService бойынша Fitch "Ваа2" бойынша "ВВВ"-дан төмен емес шетел валютасындағы Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріне банк кепілдігін немесе резервтік аккредитивті тиісті қарсы міндеттемелерді шығармай шығаруға рұқсат етіледі.
Осы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің қажетті көлемі _______________ теңгені құрайды және осы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің үлестік мәнінің (теңгемен/МВт-пен) және қолдау жөніндегі қызмет көлемінің (МВт-пен) туындысы ретінде айқындалады.

17) ежегодно заключать с системным оператором договор по регулированию в порядке, определяемом в соответствии с Правилами включения потребителей в перечень электростанций, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2020 года № 169 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20554);
18) участвовать на балансирующем рынке электрической энергии в порядке, определяемом в соответствии с Правилами функционирования балансирующего рынка электрической энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10532);
19) предоставить в течение 24 (двадцати четырех) месяцев с даты подписания настоящего Договора копию уведомления о начале строительно-монтажных работ генерирующих установок с маневренным режимом генерации, вновь вводимых в эксплуатацию, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль;
20) предоставить копию акта приемки в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, утвержденного в порядке, определенном Законом о строительной деятельности, в течение 48 (сорока восьми) месяцев с даты подписания настоящего Договора для газовых электростанций, в течение 60 (шестидесяти) месяцев с даты подписания настоящего Договора для гидроэлектростанций;
21) по запросу Единого закупщика направлять информацию о ходе строительства вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации;
22) предоставить Единому закупщику в течении 30 (тридцати) календарных дней после подписания настоящего Договора финансовое обеспечение исполнения условий настоящего Договора путем предоставления банковской гарантии, оформленных в соответствии с Правилами выдачи банковских гарантий и поручительств, или резервного аккредитива, выпущенных по системе SWIFT.
Банковская гарантия или резервный аккредитив представляются победителем аукционных торгов от банков-резидентов Республики Казахстан, долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте которых не ниже "В" по Standard&Poor’s или "В-" по Fitch или "В3" по Moody’sInvestorsService либо рейтинг родительской организации (которой принадлежит более 50 % акций банка-резидента Республики Казахстан) не ниже уровня "BВB" по Standard&Poor’s или "ВВВ" по Fitch или "Ваа2" по Moody’sInvestorsService.
При этом, банковская гарантия или резервный аккредитив от банков-нерезидентов Республики Казахстан подтверждаются банками-резидентами путем выпуска гарантии под контр-обязательства нерезидентов.
Банкам-нерезидентам Республики Казахстан, долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте, которых не ниже "ВВВ" по Standard&Poor’s, "ВВВ" по Fitch "Ваа2" по Moody’s Investors Service разрешается выпускать банковскую гарантию или резервный аккредитив без выпуска соответствующих контр-обязательств.
Необходимый объем финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора составляет ________ тенге и определяется как произведение удельного значения финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора (в тенге/МВт) и объема услуги по поддержанию (в МВт).

Осы электр қуатын сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етудің үлестік мәні 1 000 000 (бір миллион) теңге/МВт құрайды.
Осы тармақшада көрсетілген банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив қайтарып алынбайды, қолданылу мерзімі бар алушының (бенефициардың) нұсқауы бойынша оларды толық немесе бөліктер бойынша орындауды көздейді:
газ электр станциялары үшін – электр қуатын сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап кемінде 50 (елу) ай;
гидроэлектростанциялар үшін – электр қуатын сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап кемінде 61 (алпыс бір) ай;
пайдалы қазбаларды отын ретінде пайдаланбайтын генерациялайтын қондырғылар үшін – электр қуатын сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап кемінде 38 (отыз сегіз) ай;
23) осы Шарттың, оның ішінде алушы (бенефициар) Банкінің талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етуге байланысты барлық банк комиссияларын және шығыстарды төлеуге;
24) Субъект құқықтар мен міндеттерді басқаға беру шартын жасасқанға дейін Бірыңғай сатып алушыны хабардар етуге;
25) осы Шарттың 14-тармағына сәйкес сомаларды қайтаруды жүзеге асыруға;
26) Аукциондық сауда-саттық қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес айқындалатын реттеу диапазонын сақтауға және жиілік пен қуатты автоматты реттеуге қосылуға;
27) Бірыңғай сатып алушыға оның негізінде аукциондық сауда-саттық өткізілген алдын ала ТЭН әзірлеуге жұмсалған шығындарды аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізіліміне енгізілген сәттен бастап 30 (отыз) күн ішінде өтеуге;
28) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамада айқындалған өзге де міндеттемелерді орындауға міндетті.
11. Субъект:
1) Бірыңғай сатып алушыдан осы Шартқа сәйкес қолдау жөніндегі қызметке ақы төлеуді талап етуге;
2) осы Шартты жасасуға және орындауға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сот органдарына жүгінуге;
3) маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар уақтылы пайдалануға берілген кезде оның осы Шарт бойынша міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ететін осы Шарт талаптарының немесе бөлігінің орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді қайтаруды (босатуды) талап етуге;
4) осы Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттерін үшінші тұлғаға және осы Шарт бойынша құқықтар мен талаптарды қабылдайтын үшінші тұлғаға беруге.
Осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді беру осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді қабылдайтын үшінші тұлғаға осы Шарттың 10-тармағының 22) тармақшасына сәйкес осы Шарттың талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету берілгеннен кейін жүзеге асырылады.
Осы тармақтың барлық талаптары жүзеге асырылғаннан кейін үшінші тұлға маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы болып танылады;

Удельное значение финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора покупки электрической мощности составляет 1 000 000 (один миллион) тенге/МВт.
Банковская гарантия или резервный аккредитив, указанные в настоящем подпункте, являются безотзывными, предусматривают их исполнение полностью или по частям по указанию получателя (бенефициара), со сроком действия:
для газовых электростанций – не менее 50 (пятидесяти) месяцев с даты подписания настоящего Договора;
для гидроэлектростанций – не менее 61 (шестидесяти одного) месяцев с даты подписания настоящего Договора;
для генерирующих установок, не использующих полезные ископаемые в качестве топлива – не менее 38 (тридцати восьми) месяцев с даты подписания настоящего Договора;
23) оплатить все банковские комиссии и расходы, связанные с финансовым обеспечением исполнения условий настоящего Договора, в том числе и банка получателя (бенефициара);
24) уведомлять Единого закупщика до заключения Субъектом договора уступки прав и обязанностей;
25) осуществить возврат сумм согласно пункту 14 настоящего Договора;
26) соблюдать диапазон регулирования, определяемый в соответствии с приложением 1 к Правилам аукционных торгов, и иметь подключение к автоматическому регулированию частоты и мощности;
27) возместить Единому закупщику затраты, понесенные на разработку предварительного ТЭО, на основании которого проведены аукционные торги, в течение 30 (тридцати) дней с момента включения в реестр победителей аукционных торгов;
28) выполнять иные обязательства, определенные законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
11. Субъект имеет право:
1) требовать от Единого закупщика оплаты услуги по поддержанию в соответствии с настоящим Договором;
2) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением настоящего Договора;
3) требовать возврат (освобождение) финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора или его части, обеспечивающих исполнение его обязательств по настоящему Договору, при своевременном вводе в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации;
4) уступать свои права и обязанности третьему лицу по настоящему Договору, и третьим лицам, принимающим права и требования по настоящему Договору.
Уступка прав и обязанностей по настоящему Договору, осуществляется после предоставления третьим лицам, принимающим права и обязанности по настоящему Договору, финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора согласно подпункту 22) пункта 10 настоящего Договора.
После осуществления всех требований настоящего пункта третье лицо признается победителем аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации;

15. Бірыңғай сатып алушының қолдау жөніндегі қызметтің нақты көлемдерін төлеуі осы Шартта көрсетілген деректемелер бойынша Субъектінің ағымдағы шотына тиісті ақша көлемдерін аудару арқылы жүзеге асырылады.
16. Алдыңғы есептік кезеңдер үшін берешек болған кезде, төлем бірінші кезекте осы берешекті өтеуге жіберіледі. Егер есеп айырысу кезеңінде Бірыңғай сатып алушы Субъектіге тиісті шот-фактурада көрсетілген сомадан асатын соманы төлеген жағдайда, бұл асып кетудің айырмасы автоматты түрде келесі есеп айырысу кезеңінің аванстық төлеміне есептеледі.
5-тарау. Есепке алуды ұйымдастыру
17. Электр энергиясын есепке алу үшін Субъект тексерілген және пломбаланған коммерциялық есепке алу аспаптарын пайдаланады.
18. Коммерциялық есепке алу аспаптарының жұмысының өзгеруіне немесе бұзылуына байланысты кез келген жұмыс түрін жүргізу кезінде Субъект жұмыс басталар алдында бұл туралы Бірыңғай сатып алушыға жазбаша хабарлайды. Субъект жөндеу жүргізген кезеңде есепке алу жүйелік оператормен келісілген уақытша схемалар бойынша жүзеге асырылады.
6-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
19. Субъект осы Шарттың 10-тармағының 19) тармақшасында көрсетілген жаңадан пайдалануға берілетін генерациялаудың маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғылардың құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесін беру мерзімін бұзған жағдайда, Бірыңғай сатып алушы Аукциондық сауда-саттық қағидаларында белгіленген тәртіппен осы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының (осы Шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) 30 %-ын ұстайды, бұл туралы Субъектіні жазбаша хабардар етеді.
20. Субъект осы Шарттың 10-тармағының 20) тармақшасына сәйкес генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін беру мерзімін бұзған жағдайда, Бірыңғай сатып алушы Аукциондық сауда-саттық қағидаларында белгіленген тәртіппен осы Шарттың талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының (осы Шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) 100 %-ын ұстап қалады, бұл туралы Субъектіні жазбаша хабардар етеді. Бұл ретте осы Шарттың талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етудің бір бөлігі осы Шарттың 19-тармағына сәйкес ұсталған жағдайда Бірыңғай сатып алушы Аукциондық сауда-саттық қағидаларында белгіленген тәртіппен Шарт талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70 %-н ұстайды.
21. Осы Шарт бойынша және Реттеу жөніндегі шарт бойынша міндеттемелердің орындалмағаны үшін жауапкершілік Қуат нарығының қағидаларына сәйкес айқындалатын электр қуаты нарығының тетіктерін пайдалану арқылы туындайды.

15. Оплата Единым закупщиком фактических объемов услуги по поддержанию осуществляется посредством зачисления соответствующих объемов денег на текущий счет Субъекта по реквизитам, указанным в настоящем Договоре.
16. При наличии задолженности за предыдущие расчетные периоды, в первую очередь оплата направляется на погашение этой задолженности. В случае, если за расчетный период Единый закупщик оплатил Субъекту сумму, превышающую сумму, указанную в соответствующем счете-фактуре, разница этого превышения автоматически засчитывается в авансовый платеж следующего расчетного периода.
Глава 5. Организация учета
17. Для учета электрической энергии Субъект использует поверенные и опломбированные Приборы коммерческого учета.
18. При проведении любого вида работ, связанных с изменением или нарушением работы приборов коммерческого учета, Субъект перед началом работ письменно извещает об этом Единого закупщика. В период проведения ремонта Субъектом учет осуществляется по временным схемам, согласованным с системным оператором.
Глава 6. Ответственность Сторон
19. В случае нарушения Субъектом срока предоставления копии уведомления о начале строительно-монтажных работ вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, указанного в подпункте 19) пункта 10 настоящего Договора, Единый закупщик удерживает 30% от суммы финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора (обеспечивающих исполнение настоящего Договора) в порядке установленном Правилами аукционных торгов, о чем письменно уведомляет Субъекта.
20. В случае нарушения Субъектом срока предоставления копии акта приемки в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации в соответствии с подпунктом 20) пункта 10 настоящего Договора, Единый закупщик удерживает 100 % от суммы финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора (обеспечивающих исполнение настоящего Договора) в порядке, установленном Правилами аукционных торгов, о чем письменно уведомляет Субъекта. При этом, в случае удержания части финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора в соответствии с пунктом 19 настоящего Договора, Единый закупщик удерживает 70 % суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами аукционных торгов.
21. Ответственность за невыполнение обязательств по настоящему Договору и по Договору по регулированию наступает посредством использования механизмов рынка электрической мощности, определяемых в соответствии с Правилами рынка мощности.

** – кезеңдер осы Шартқа 1-қосымшада көрсетілген кезеңдерге сәйкес келуі және ай/жыл форматында көрсетіледі: ______20__ ж;
*** – Субъектінің электр станцияларының барлық меншікті қажеттіліктерінің электр қуатының ең жоғары мәнін де, Субъектінің осы электр станцияларының барлық шаруашылық және өндірістік қажеттіліктерінің электр қуатының тиісті ең жоғары мәнін де қосатын Субъектінің электр станцияларының меншікті қажеттіліктерінің электр қуатының ең жоғары мәні.
Бұл қосымша электр қуатын аттестаттаудан өткізгеннен кейін толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
электр қуаты нарығы мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 683 бұйрығына
3-қосымша
Қуаты 35 МВт-тан асатын судың гидродинамикалық энергиясын пайдаланатын жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шарт
___________________________                         20__жылғы "___"__________
(шарт жасасу орны)
_______________________________________________________________,
(энергия өндіруші ұйымның атауы, БСН)
атынан _____________________________________________________________,
(лауазымы, Т. А. Ә (болған жағдайда)
________________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(құжаттың атауы)
бұдан әрі "Субъект" деп аталатын, бір жағынан,
____________________________________________________________________,
(бірыңғай сатып алушының атауы, БСН)
атынан _____________________________________________________________,
(лауазымы, Т. А. Ә. (болған жағдайда)
________________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(бірыңғай сатып алушының құрылтай құжаты)
бұдан әрі "Бірыңғай сатып алушы" деп аталатын, екінші жағынан, бұдан әрі бірге "Тараптар" деп, ал жеке-жеке "Тарап" деп аталатын:
1) "___________________________________________________________" Қазақстан Республикасы Үкіметінің ______№___ қаулысын (бұдан әрі – Қаулы);
2) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын (бұдан әрі – Қуат нарығының қағидалары) назарға ала отырып, мыналар туралы қуаты 35 МВт-тан асатын судың гидродинамикалық энергиясын пайдаланатын жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:

** – периоды должны соответствовать периодам, отраженным в приложении 1 к настоящему Договору, и указываться в формате месяц/год: _____20___ г;
*** – максимальное значение электрической мощности собственных нужд электрических станций Субъекта, включающее в себя как максимальное значение электрической мощности всех собственных нужд электрических станций Субъекта, так и соответствующее максимальное значение электрической мощности всех хозяйственных и производственных нужд данных электрических станций Субъекта.
Данное приложение заполняется после проведения аттестации электрической мощности.
Приложение 8
к Перечню некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан
по вопросам рынка
электрической мощности,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 3 декабря 2015 года № 683
Типовой договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок мощностью более 35 МВт, использующих гидродинамическую энергию воды
___________________________ "___"__________20__г.
(место заключения договора)
_______________________________________________________________,
(наименование энергопроизводящей организации, БИН)
в лице _________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О (при наличии)
действующего на основании ______________________________________,
(наименование документа)
именуемое в дальнейшем "Субъект", с одной стороны,
_______________________________________________________________,
(наименование единого закупщика, БИН)
в лице _________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О (при наличии)
действующего на основании ______________________________________,
(учредительный документ единого закупщика)
именуемое в дальнейшем "Единый закупщик", с другой стороны,
в дальнейшем вместе также именуемые "Стороны", а по отдельности
"Сторона", принимая во внимание:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от _______№_____ "_____________________________________________" (далее – Постановление);
2) Правила организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденные приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612) (далее – Правила рынка мощности), заключили настоящий договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок мощностью более 35 МВт, использующих гидродинамическую энергию воды (далее – Договор) о нижеследующем:

4. Бірыңғай сатып алушы осы Шарт бойынша қолдау жөніндегі қызметке ақы төлеуге міндеттелетін баға (жеке тариф) (бұдан әрі – шарттық баға) мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысын алған техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН) негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен белгіленеді және _____ теңге/МВт құрайды.
5. Осы Шарт бойынша Субъект Бірыңғай сатып алушыға көрсетуге міндеттелген әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көлемі ТЭН негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен белгіленеді және _____ МВт құрайды (бұдан әрі – шарттық көлем).
6. Осы Шарт бойынша Субъект әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті көрсетуге міндеттелетін, ал Бірыңғай сатып алушы осы қызметті сатып алуға міндеттелетін мерзім ТЭН негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен белгіленеді.
Субъектінің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметінің шарттық бағасы (жеке тариф), сатып алу көлемі мен мерзімі жылдар бойынша осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетіледі.
7. Субъектінің өз тұтынуының электр қуатының ең жоғары мәні және экспортының ең жоғары электр қуаты жылдар бойынша осы Шартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетіледі.
Егер субъектінің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы қолданыстағы шарттардың бірінде осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген электр қуаттарының мәндері көрсетілген болса, осы Шартқа 2-қосымшада осы электр қуаттарының мәндері көрсетілмейді.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
8. Бірыңғай сатып алушы:
1) осы Шартқа сәйкес Субъектіні әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметке уақтылы ақы төлеуге;
2) Субъектіні өзінің атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және осы Шартты орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы дереу хабардар етуге;
3) Қуат нарығының қағидаларына сәйкес осы Шартты бұзуды немесе өзгерістер енгізуді жүзеге асыруға;
4) Субъект осы Шарттың 10-тармағының 20) тармақшасын тиісінше орындаған кезде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға берілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Шарттың 10-тармағының 22) тармақшасында көрсетілген субъектінің өз міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ететін осы Шарттың талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етуді қайтару (босату) туралы банкке (банктерге) хат жіберуге;
5) осы Шартқа қол қойылған күннен бастап, 24 (жиырма төрт) ай ішінде мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесін ұсынбаған кезде осы Шарттың талаптарын орындаудың қаржылық қамтамасыз ету (осы Шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) сомасының 30 % мөлшерінде тиісті банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив бойынша ақы төлеуге талап қоюға;

4. Цена (индивидуальный тариф), по которой Единый закупщик обязуется оплачивать услугу по поддержанию по настоящему Договору (далее – договорная цена), устанавливается постановлением Правительства Республики Казахстан на основании технико-экономического обоснования, получившего положительное заключение государственной экспертизы (далее – ТЭО) и составляет _____ тенге/МВт.
5. Объем услуги по поддержанию по настоящему Договору, который Субъект обязан оказывать Единому закупщику, устанавливается постановлением Правительства Республики Казахстан на основании ТЭО, и составляет _____ МВт (далее – договорной объем).
6. Срок, в течение которого по настоящему Договору Субъект обязуется оказывать услугу по поддержанию, а Единый закупщик обязуется покупать данную услугу, устанавливается постановлением Правительства Республики Казахстан на основании ТЭО.
Договорная цена (индивидуальный тариф), объем и срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности Субъекта по годам указываются по форме согласно приложению 1 к настоящему Договору.
7. Максимальное значение электрической мощности собственного потребления и максимальная электрическая мощность экспорта Субъекта по годам указываются по форме согласно приложению 2 к настоящему Договору.
В случае если в одном из действующих договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности Субъекта уже отражены значения электрических мощностей, указанных в части первой настоящего пункта, в приложении 2 к настоящему Договору значения данных электрических мощностей не указываются.
Глава 3. Права и обязанности Сторон
8. Единый закупщик обязан:
1) своевременно оплачивать услугу по поддержанию Субъекта согласно настоящему Договору;
2) незамедлительно уведомлять Субъекта об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения настоящего Договора;
3) осуществлять расторжение или внесение изменений в настоящий Договор в соответствии с Правилами рынка мощности;
4) при надлежащем исполнении Субъектом подпункта 20) пункта 10 настоящего Договора, направить письмо в банк (банки) о возврате (освобождении) финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора, указанного в подпункте 22) пункта 10 настоящего Договора, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня введения в эксплуатацию генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, обеспечивающих исполнение Субъектом его обязательств, согласно Закону;
5) выставлять требование на оплату по соответствующей банковской гарантии или резервному аккредитиву при не предоставлении копии уведомления о начале строительно-монтажных работ вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок (обеспечивающих исполнение настоящего Договора), направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль, в течение 24 (двадцати четырех) месяцев с даты подписания настоящего Договора в размере 30 % от суммы финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора;

** – кезеңдер осы Шартқа 1-қосымшада көрсетілген кезеңдерге сәйкес келуі және ай/жыл форматында көрсетіледі: ______20__ ж;
*** – Субъектінің электр станцияларының барлық меншікті қажеттіліктерінің электр қуатының ең жоғары мәнін де, Субъектінің осы электр станцияларының барлық шаруашылық және өндірістік қажеттіліктерінің электр қуатының тиісті ең жоғары мәнін де қосатын Субъектінің электр станцияларының меншікті қажеттіліктерінің электр қуатының ең жоғары мәні.
Бұл қосымша электр қуатын аттестаттаудан өткізгеннен кейін толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
электр қуаты нарығы мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 683 бұйрығына
4-қосымша
Уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім жасасқан қолданыстағы энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шарт
___________________________                         20__жылғы "___"__________
(шарт жасасу орны)
_______________________________________________________________,
(энергия өндіруші ұйымның атауы, БСН)
атынан _____________________________________________________________,
(лауазымы, Т. А. Ә (болған жағдайда)
________________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(құжаттың атауы)
бұдан әрі "Субъект" деп аталатын, бір жағынан,
____________________________________________________________________,
(бірыңғай сатып алушының атауы, БСН)
атынан _____________________________________________________________,
(лауазымы, Т. А. Ә. (болған жағдайда)
________________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(бірыңғай сатып алушының құрылтай құжаты)
бұдан әрі "Бірыңғай сатып алушы" деп аталатын, екінші жағынан, бұдан әрі бірге "Тараптар" деп, ал жеке-жеке "Тарап" деп аталатын:
1) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын (бұдан әрі – Қуат нарығының қағидалары);
2) ____________________________ _____ жылдарға арналған жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған 20___ жылғы_______ № ____ инвестициялық келісімді (бұдан әрі – Инвестициялық келісім), назарға ала отырып, мыналар туралы уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім жасасқан қолданыстағы энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:

** – периоды должны соответствовать периодам, отраженным в приложении 1 к настоящему Договору, и указываться в формате месяц/год: _____20___ г;
*** – максимальное значение электрической мощности собственных нужд электрических станций Субъекта, включающее в себя как максимальное значение электрической мощности всех собственных нужд электрических станций Субъекта, так и соответствующее максимальное значение электрической мощности всех хозяйственных и производственных нужд данных электрических станций Субъекта.
Данное приложение заполняется после проведения аттестации электрической мощности.
Приложение 9
к Перечню некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан
по вопросам рынка
электрической мощности,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 4 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 3 декабря 2015 года № 683
Типовой договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с действующими энергопроизводящими организациями, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполномоченным органом
___________________________ "___"__________20__г.
(место заключения договора) _______________________________________________________________,
(наименование энергопроизводящей организации, БИН)
в лице _________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О (при наличии)
действующего на основании ______________________________________,
(наименование документа)
именуемое в дальнейшем "Субъект", с одной стороны,
_______________________________________________________________,
(наименование единого закупщика, БИН)
в лице _________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О (при наличии)
действующего на основании ______________________________________,
(учредительный документ единого закупщика)
именуемое в дальнейшем "Единый закупщик", с другой стороны,
в дальнейшем вместе также именуемые "Стороны", а по отдельности
"Сторона", принимая во внимание:
1) Правила организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612) (далее – Правила рынка мощности);
2) заключенное инвестиционное соглашение на модернизацию, реконструкцию, расширение и (или) обновление _________________________ на __________ годы от ___________ года №____ (далее – Инвестиционное соглашение), заключили настоящий договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с действующими энергопроизводящими организациями, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполномоченным органом (далее – Договор) о нижеследующем:

9) технологиялық минимум – генерациялайтын қондырғылардың ең төменгі электр қуаттарының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейінде) қосындысы, МВт;
10) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет – энергия өндіруші ұйымдар Бірыңғай сатып алушыға жүктемені көтеруге генерациялайтын қондырғылардың белгіленген тәртіппен аттестатталған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет;
11) электр қуатын азайтудың аттестатталған жылдамдығы – энергия өндіруші ұйымның электр станциясының электр қуатын азайту жылдамдығының орташа мәні генерацияның электр қуатын азайту жылдамдығының мәні мен оның аяқталу уақыты арасында белгіленген, МВт/минут;
12) электр қуатын ұлғайтудың аттестатталған жылдамдығы – генерациялаудың электр қуатын ұлғайту жылдамдығының мәнін белгілеудің басталу уақыты мен оның аяқталу уақыты арасындағы энергия өндіруші ұйымның электр станциясының генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын ұлғайту жылдамдығының орташа мәні, МВт/минут.
Осы Шартта пайдаланылған өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Шарттың мәні
2. Осы Шартқа және Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес Субъект электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет) көрсетуге, ал Бірыңғай сатып алушы сатып алуға және төлеуге міндеттенеді.
3. Әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көрсетудің техникалық шарттары мен сипаттамалары: ________________________________
____________________________________________________________________. (аталған тармақта осы Шарт нысанасының техникалық талаптары мен сипаттамалары көзделеді)
4. Бірыңғай сатып алушы осы Шарт бойынша Субъекттің қолдау жөніндегі қызметіне ақы төлеуге міндеттелетін баға (жеке тариф) Инвестициялық келісімнің талаптарына сәйкес айқындалады (бұдан әрі – шарттық баға).
5. Осы Шарт бойынша Субъект Бірыңғай сатып алушыға көрсетуге міндеттелген әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көлемі Инвестициялық келісімнің талаптарына сәйкес айқындалады және _____МВт құрайды (бұдан әрі – шарттық көлем).
6. Осы Шарт бойынша Субъект әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көрсетуге міндеттелетін, ал Бірыңғай сатып алушы осы қызметті сатып алуға міндеттелетін мерзім Инвестициялық келісімнің талаптарына сәйкес айқындалады.
Субъектінің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық бағасы (жеке тариф), сатып алу көлемі мен мерзімі жылдар бойынша осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетіледі.

9) технологический минимум – сумма минимальных электрических мощностей генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки), в МВт;
10) услуга по поддержанию готовности электрической мощности – услуга, оказываемая энергопроизводящими организациями Единому закупщику, по поддержанию готовности аттестованной в установленном порядке электрической мощности генерирующих установок к несению нагрузки;
11) аттестованная скорость уменьшения электрической мощности – среднее значение скорости уменьшения электрической мощности электрической станцией энергопроизводящей организации зафиксированное между временем начала фиксации значения скорости уменьшения электрической мощности генерации и временем его окончания, в МВт/минут;
12) аттестованная скорость увеличения электрической мощности – среднее значение скорости увеличения электрической мощности генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации между временем начала фиксации значения скорости увеличения электрической мощности генерации и временем его окончания, в МВт/минут.
Иные понятия и определения, использованные в настоящем Договоре, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Глава 2. Предмет Договора
2. Субъект обязуется оказывать, а Единый закупщик покупать и оплачивать услугу по поддержанию готовности электрической мощности (далее – услуга по поддержанию) в соответствии с настоящим Договором и требованиями законодательства Республики Казахстан в области электроэнергетики.
3. Технические условия и характеристики оказания услуги по поддержанию:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
(в данном пункте предусматриваются технические условия и характеристики
предмета настоящего Договора)
4. Цена (индивидуальный тариф), по которой Единый закупщик обязуется оплачивать услугу по поддержанию Субъекта по настоящему Договору (далее – договорная цена), определяется в соответствии с условиями Инвестиционного соглашения.
5. Объем услуги по поддержанию по настоящему Договору, который Субъект обязан оказывать Единому закупщику, определяется согласно условиям Инвестиционного соглашения, и составляет _____МВт (далее – договорной объем).
6. Срок, в течение которого по настоящему Договору Субъект обязуется оказывать услугу по поддержанию, а Единый закупщик обязуется покупать данную услугу, определяется в соответствии с условиями Инвестиционного соглашения.
Договорная цена (индивидуальный тариф), объем и срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности Субъекта по годам указываются по форме согласно приложению 1 к настоящему Договору.

9) технологиялық минимум – генерациялайтын қондырғылардың ең төменгі электр қуаттарының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейінде) қосындысы, МВт;
10) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет – энергия өндіруші ұйымдар Бірыңғай сатып алушыға жүктемені көтеруге генерациялайтын қондырғылардың белгіленген тәртіппен аттестатталған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет;
11) электр қуатын азайтудың аттестатталған жылдамдығы – энергия өндіруші ұйымның электр станциясының электр қуатын азайту жылдамдығының орташа мәні генерацияның электр қуатын азайту жылдамдығының мәні мен оның аяқталу уақыты арасында белгіленген, МВт/минут;
12) электр қуатын ұлғайтудың аттестатталған жылдамдығы – генерациялаудың электр қуатын ұлғайту жылдамдығының мәнін белгілеудің басталу уақыты мен оның аяқталу уақыты арасындағы энергия өндіруші ұйымның электр станциясының генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын ұлғайту жылдамдығының орташа мәні, МВт/минут.
Осы Шартта пайдаланылған өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Шарттың мәні
2. Осы Шартқа және Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес Субъект электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет) көрсетуге, ал Бірыңғай сатып алушы сатып алуға және төлеуге міндеттенеді.
3. Әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көрсетудің техникалық шарттары мен сипаттамалары: ________________________________
____________________________________________________________________.
(аталған тармақта осы Шарт нысанасының техникалық талаптары мен сипаттамалары көзделеді)
4. Бірыңғай сатып алушы осы Шарт бойынша Субъекттің қолдау жөніндегі қызметіне ақы төлеуге міндеттелетін баға (жеке тариф) Қуат нарығы қағидаларының 11-тармағына сәйкес айқындалады (бұдан әрі – шарттық баға).
5. Осы Шарт бойынша Субъект Бірыңғай сатып алушыға көрсетуге міндеттелген әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көлемі Қуат нарығының қағидаларына сәйкес айқындалады (бұдан әрі – шарттық көлем).
6. Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің, оның ішінде осы көлемде есепке алынған генерациялайтын қондырғыларға (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) келетін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің тек қана жылу тұтынумен жұмыс істеуге арналған бөлігінің шарттық есебі осы Шартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетіледі.

9) технологический минимум – сумма минимальных электрических мощностей генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки), в МВт;
10) услуга по поддержанию готовности электрической мощности – услуга, оказываемая энергопроизводящими организациями Единому закупщику, по поддержанию готовности аттестованной в установленном порядке электрической мощности генерирующих установок к несению нагрузки;
11) аттестованная скорость уменьшения электрической мощности – среднее значение скорости уменьшения электрической мощности электрической станцией энергопроизводящей организации зафиксированное между временем начала фиксации значения скорости уменьшения электрической мощности генерации и временем его окончания, в МВт/минут;
12) аттестованная скорость увеличения электрической мощности – среднее значение скорости увеличения электрической мощности генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации между временем начала фиксации значения скорости увеличения электрической мощности генерации и временем его окончания, в МВт/минут.
Иные понятия и определения, использованные в настоящем Договоре, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Глава 2. Предмет Договора
2. Субъект обязуется оказывать, а Единый закупщик покупать и оплачивать услугу по поддержанию готовности электрической мощности (далее – услуга по поддержанию) в соответствии с настоящим Договором и требованиями законодательства Республики Казахстан в области электроэнергетики.
3. Технические условия и характеристики оказания услуги по поддержанию:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
(в данном пункте предусматриваются технические условия и характеристики
предмета настоящего Договора)
4. Цена (индивидуальный тариф), по которой Единый закупщик обязуется оплачивать услугу по поддержанию Субъекта по настоящему Договору (далее – договорная цена), определяется согласно пункта 11 Правил рынка мощности.
5. Объем услуги по поддержанию по настоящему Договору, который Субъект обязан оказывать Единому закупщику, определяется согласно Правилам рынка мощности (далее – договорной объем).
6. Договорной расчет объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в том числе части объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, приходящейся на учтенные в данном объеме генерирующие установки (при заданном уровне их тепловой нагрузки), технологически предназначенных для работы исключительно на тепловом потреблении указывается по форме согласно приложению 2 к настоящему Договору.

*** – Субъектінің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімі оның әрбір кезеңі үшін бірдей ай/жыл форматында көрсетіледі: ____20 ___ ж. - _____20 ___ ж.
Құрамына жылу электр
орталықтары кіретін жұмыс
істеп тұрған энергия өндіруші
ұйымдармен жасасатын
электр қуатының әзірлігін ұстап
тұру бойынша көрсетілетін
қызметті сатып алу туралы
үлгілік шартқа
2-қосымша
Нысан
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемінің, оның ішінде осы көлемде ескерілген өндіруші қондырғыларға (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) келетін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемінің бір бөлігінің шарттық есебі
Осы Есеп Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 688 бұйрығымен бекітілген(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12510 болып тіркелген) Бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемін айқындау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
1. Параметрлері.
1-кесте*
Р/с №
ЭӨҰ станциясының атауы**
Параметрлері***
t орт(5)
оС
tтік оС
tкері оС
Gцирк
Gтолық
тонна/сағ
Qайнал
Гкал/сағ
t0
оС
Qтолық
Гкал/сағ
Qшсық
Гкал/сағ
Qрсқ
Гкал/сағ
Qтұщ,
Гкал/ сағ
Qөқ,
Гкал/ сағ
Qбу,
Гкал/ сағ
Q
Гкал/сағ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
1
2
3
Ескертпе:
МВт – мегаватт;
Гкал/сағ – сағатына гигакаллория;
* – кесте параметрлерінің сандық мәндері ондықтарға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
** – жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдарының құрамына кіретін жылу электр орталығы (бұдан әрі – ЭӨҰ станциясы);
*** – параметрлер үшін мынадай белгілер қолданылған:
1) tорт(5) – өткен бес күзгі-қысқы кезеңдегі ең суық бес күндік сыртқы ауаның орташа температурасы (соңғы), ℃ Цельсий градусымен;
2) tтік – өткен бес күзгі-қысқы кезеңдегі (соңғы) ең суық бес күндік сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша тікелей судың температурасы, ℃ Цельсий градусымен;
3) tкері – өткен бес күзгі-қысқы кезеңдегі (соңғы) ең суық бес күндік сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша кері судың температурасы, ℃ Цельсий градусымен;
4) Gцирк – ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша су айналымының ең көп мәні, тонна/сағ;

*** – срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности Субъекта для каждого его периода указывается одинаковым в формате месяц/год: _____20___ - ______20___ гг.
Приложение 2
к Типовому договору
о покупке услуги
по поддержанию готовности
электрической мощности
с действующими
энергопроизводящими
организациями, в состав
которых входят
теплоэлектроцентрали
Форма
Договорной расчет объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в том числе части объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, приходящейся на учтенные в данном объеме генерирующие установки (при заданном уровне их тепловой нагрузки)
Настоящий Расчет осуществляется согласно Правилам определения объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых Единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 688 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12510).
1. Параметры.
Таблица 1*
№ п/п
Наименование станции ЭПО**
Параметры***
tcp(5) оС
tпрям оС
tобр оС
Gцирк тонн/час
Gцирк
тонн/час
Qобор Гкал/ч
t0
оС
Qподп Гкал/ч
Qпвк Гкал/ч
Qроу Гкал/ч
Qопр ,
Гкал/ч
Q сн,
Гкал/ч
Qпар,
Гкал/ч
Q Гкал/ч
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
1
2
3
Примечание:
МВт – мегаватт;
Гкал/ч – гигакалории в час;
* – числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых;
** – теплоэлектроцентраль, входящая в состав действующей энергопроизводящей организации (далее – станция ЭПО);
*** – для параметров использованы следующие обозначения:
1) tcp(5) – средняя температура наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия ℃;
2) tпрям – температура прямой воды по действующему температурному графику станции ЭПО, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия ℃;
3) tобр – температура обратной воды по действующему температурному графику станции ЭПО, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия ℃;
4) Gцирк – максимальное значение циркуляции воды по действующему температурному графику станции ЭПО, в тонн/час;

5) Gтолық – ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша толықтырудың мәні, тонна/сағ;
6) Qайнал – айналма суы бар ЭӨҰ станциясының жылу беру қуатының тиісті жылдағы берілген ең көп мәні, Гкал/сағ;
7) t0– өткен бес күзгі-қысқы кезеңдегі (соңғы) ең суық бес күндік сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін бастапқы шикі судың температурасы, Цельсий градусымен ℃;
8) Qтолық– толықтыруы бар ЭӨҰ станциясының жылу берудің қажетті қуатының тиісті жылдағы берілген ең көп мәні, Гкал/сағ;

5) Gподп – значение подпитки по действующему температурному графику станции ЭПО, в тонн/час;
6) Qобор – максимальное за соответствующий год заданное значение мощности отпуска тепла станции ЭПО с оборотной водой, в Гкал/ч;
7) t0 – температура исходной сырой воды, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия ℃;
8) Qподп – максимальное за соответствующий год заданное значение мощности отпуска тепла станции ЭПО с подпиткой, в Гкал/ч;

9) Qшсық – өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің (соңғы) ең суық бес күндік үшін ЭӨҰ станциясының көрсетілген бес күндік ішінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтамасыз етуге тартылған ең жоғары су жылыту қазандықтарының орташа жылу қуаты, Гкал/сағ;
10) Qрсқ – өткен күзгі-қысқы кезеңдегі ең суық бес күндік үшін ЭӨҰ станциясының көрсетілген бес күндік ішінде тұтынушыларды жылумен қамтамасыз етуге тартылған редукциялық-салқындатқыш қондырғыларының барлық типтерінің орташа жылу қуаты, Гкал/сағ;

9) Qпвк – средняя за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) тепловая мощность пиковых водогрейных котлов станции ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение данных пятидневок, в Гкал/ч;
10) Qроу – средняя за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) тепловая мощность всех типов редукционно-охладительных установок станции ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение указанных пятидневок, в Гкал/ч;

11) Qтұщ – ЭӨҰ станциясының бастапқы (теңіз) суын тұщыландыру үшін ЭӨҰ станциясының жылуын босату қуатының қажеттілігінің тиісті жылдағы ең жоғары белгіленген мәні, Гкал/сағ;
12) Qөқ – тиісті жыл үшін ЭӨҰ станциясының өз қажеттіліктеріне қажетті жылу шығыны қуатының берілген ең жоғары мәні, Гкал/сағ;
13) Qбу – тұтынушыларға бу жібере отырып, ЭӨҰ станциясының қажетті жылу шығыны қуатының тиісті жыл үшін берілген ең жоғары мәні, Гкал/сағ;

11) Qопр – максимальное за соответствующей год заданное значение необходимости мощности отпуска тепла станции ЭПО для опреснения исходной (морской) воды для нужд ЭПО и региона, в Гкал/ч;
12) Qсн – максимальное за соответствующий год заданное значение необходимой мощности расхода тепла станции ЭПО на собственные нужды, в Гкал/ч;
13) Qпар – максимальное за соответствующий год заданное значение необходимой мощности расхода тепла станции ЭПО с отпуском пара потребителям, в Гкал/ч;

1) Qбелг.гқ. – жылыту іріктеуі бар және күзгі-қысқы кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтуға қатыстырылған ЭӨҰ станциясының гнерациялайтын қондырғыларының белгіленген жылу қуаты, Гкал/сағ;
2)
– жылыту іріктеуі бар және күзгі-қысқы кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтуға қатыстырылған ЭӨҰ станциясының барлық генерациялайтын қондырғыларының белгіленген жылу қуаты, Гкал/сағ;
3) Qгқ – жылыту іріктеуі (іріктеулері) бар және күзгі-қысқы кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтуға қатыстырылған ЭӨҰ станциясының генерациялайтын қондырғыларының жылу жүктемесінің тиісті жылдағы берілген ең көп деңгейі, Гкал/сағ;
4)Рмин.гқ. – ЭӨҰ станциясының генерациялайтын қондырғысының (оның жылу жүктемесіне берілген деңгейі кезінде) ең аз электр қуатының тиісті жылдағы жоспардағы ең көп мәні, МВт;
5)
– ЭӨҰ станциясының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу жүктемесіне берілген деңгейі кезінде) ең аз электр қуатының тиісті жылдағы жоспардағы ең көп мәні, МВт.
3-кесте*
ЖЭО атауы**
Параметрлері***
МВт
МВт
МВт
КҚК МВт
1
2
3
4
5
1
2
3
Ескертпе:
МВт – мегаватт;
Гкал/сағ – сағатына гигакаллория;
* – кесте параметрлерінің сандық мәндері ондықтарға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
** – жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымның (бұдан әрі – ЭӨҰ станциясы) құрамына кіретін жылу электр орталығы;
*** – параметрлер үшін мынадай белгілер қолданылған:
1)
– ЭӨҰ станциясының генерациялайтын қондырғыларының (оның жылу жүктемесіне берілген деңгейі кезінде) ең аз электр қуатының тиісті жылдағы жоспардағы ең көп мәні, МВт;
2)
– ЭӨҰ станцияларның генерациялайтын қондырғыларының (оның жылу жүктемесіне берілген деңгейі кезінде) ең аз электр қуатының тиісті жылдағы жоспардағы ең көп мәні, МВт;
3)
– энергия өндіруші ұйымның өзіндік тұтынуының тиісті жылдағы электр қуатының ең көп мәні, энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметін сатып алу туралы шартта көрсетіледі, МВт;
4) КҚК – құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйыммен Бірыңғай сатып алушы жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін кызметтің көлемі, МВт.
2. Осы Есепте көрсетілген барлық генерациялайтын қондырғылардың тәуелділік графиктері (Есепке қоса беріледі).
Бұл ретте әрбір тәуелділік графигіне осы график бойынша әрбір көрсетілген қадамды егжей-тегжейлі негіздей отырып, тиісті генерациялайтын қондырғының (оның жылу жүктемесінің берілген деңгейінде) ең төменгі электр қуатының тәуелділігін айқындау процесінің қадамдық сипаттамасы қоса беріледі.
Егер ЭӨҰ станциясының генерациялайтын қондырғысында бірнеше бу іріктеуі бар болса, осы тармақта көрсетілген процестің кезең-кезеңімен сипаттамасында іріктеулер арасында будың бөлінуін есептеуде пайдаланылатын негіздеме де көрсетіледі.
Егер есептеу графигін пайдалану үшін іріктеулерден алынған бу энтальпияларының мәндерін пайдалана отырып аралық есептеулер пайдаланылған жағдайда, осы тармақта көрсетілген процестің қадамдық сипаттамасында қолданылған формулалар мен пайдаланылған бастапқы деректердің егжей-тегжейлі сипаттамасы бар осы есептеулер де көрсетіледі.

1) Qуст.гу – установленная тепловая мощность генерирующей установки станции ЭПО, имеющей (отопительный) отопительные отбор (отборы) и задействованной в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч;
2)
– установленная тепловая мощность всех генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч.
3) Qгу – максимальный за соответствующий год заданный уровень тепловой нагрузки генерирующей установки станции ЭПО, имеющей (отопительный) отопительные отбор (отборы) и задействованной в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч;
4) Рмин.гу – плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующей установки (при заданном уровне ее тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт;
5)
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт.
Таблица 3*
№ п/п
Наименование ТЭЦ**
Параметры***
МВт
МВт
МВт
ОП
МВт
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Примечание:
МВт – мегаватт;
Гкал/ч – гигакалории в час;
* – числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых;
** – теплоэлектроцентраль, входящая в состав действующей энергопроизводящей организации (далее – станция ЭПО);
*** – для параметров использованы следующие обозначения:
1)
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт;
2)
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станций ЭПО, в МВт;
3)
– максимальное за соответствующий год значение электрической мощности собственного потребления энергопроизводящей организации, указываемое в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
4) ОП – объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого Единым закупщиком с действующей энергопроизводящей организацией, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, в МВт.
2. Графики зависимости всех генерирующих установок, указанных в настоящем Расчете (прикладываются к Расчету).
При этом, к каждому графику зависимости прикладывается пошаговое описание процесса определения по данному графику зависимости минимальной электрической мощности соответствующей генерирующей установки (при заданном уровне ее тепловой нагрузки) с детальным обоснованием каждого указанного шага.
В случае если генерирующая установка станции ЭПО имеет несколько отборов пара, то в указанном в настоящем пункте пошаговом описании процесса также указывается обоснование используемого в Расчете распределения пара между отборами.
В случае, если для использования графика расчета использовались промежуточные расчеты с использованием значений энтальпий пара из отборов, то в указанном в настоящем пункте пошаговом описании процесса также указываются данные расчеты с детальным описанием примененных формул и использованных исходных данных.

3. Жергілікті атқарушы органмен келісілген алдағы күзгі-қысқы кезеңге арналған температуралық кестелер, қолданыстағы энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін осы есепте көрсетілген барлық жылу электр орталықтары (есепке қоса беріледі).
4. Осы есепте көрсетілген барлық генерациялайтын қондырғылардың паспорттық деректерінің көшірмелері (есепке қоса беріледі).
5. Растайтын құжаттар (есепке қоса беріледі):
1) өткен күзгі-қысқы кезеңнің ең суық бес күндік күндері (күндері) ;
2) осы есепте көрсетілген ең жоғары су жылыту қазандықтарының және осы бес күн ішінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станцияларының редукциялық-салқындату қондырғыларының барлық түрлерінің жылу қуаттарының ең суық бес күндік орташа мәндері;
3) өткен күзгі-қысқы кезеңнің ең суық бескүндігі уақытындағы орташа сыртқы ауа температурасының мәні;
4) өткен күзгі-қысқы кезеңнің ең суық бескүндігі уақытындағы орташа бастапқы шикі су температурасының мәні.
6. Есептеулердің қадамдық сипаттамасы (осы Қағидаларда көрсетілген формулалар бойынша), олардың нәтижелері бойынша осы есептеудің 1, 2 және 3-кестелерінде көрсетілген параметрлердің мәндері айқындалған).
Құрамына жылу электр
орталықтары кіретін жұмыс
істеп тұрған энергия өндіруші
ұйымдармен жасасын
электр қуатының әзірлігін ұстап
тұру бойынша көрсетілген
қызметті сатып алу туралы
үлгілік шартқа
3-қосымша
Нысан
Субъекттің электр қуатының меншікті тұтынуының ең жоғары мәні және экспортының ең жоғары электр қуаты, жылдар бойынша*
Р/с №
Кезең, жыл**
Электр қуатының меншікті тұтынуының ең жоғары мәні, МВт
Оның ішінде:
Экспорттың ең жоғары электр қуаты, МВт
электр станцияларының меншікті қажеттіліктерінің электр қуатының ең жоғары мәні, МВт***
1
2
3
4
5
1
2
3
Ескертпе:
* – кесте параметрлерінің сандық мәндері ондықтарға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
** – кезеңдер осы Шартқа 1-қосымшада көрсетілген кезеңдерге сәйкес келуі және ай/жыл форматында көрсетіледі: ______20__ ж;
*** – Субъектінің электр станцияларының барлық меншікті қажеттіліктерінің электр қуатының ең жоғары мәнін де, Субъектінің осы электр станцияларының барлық шаруашылық және өндірістік қажеттіліктерінің электр қуатының тиісті ең жоғары мәнін де қосатын Субъектінің электр станцияларының меншікті қажеттіліктерінің электр қуатының ең жоғары мәні.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
электр қуаты нарығы мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 683 бұйрығына
6-қосымша
Электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шарт
___________________________                         20__жылғы "___"__________
(шарт жасасу орны)
_______________________________________________________________,
(энергия өндіруші ұйымның атауы, БСН)
атынан _____________________________________________________________,
(лауазымы, Т. А. Ә (болған жағдайда)
________________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(құжаттың атауы)
бұдан әрі "Субъект" деп аталатын, бір жағынан,
____________________________________________________________________,
(бірыңғай сатып алушының атауы, БСН)
атынан _____________________________________________________________,
(лауазымы, Т. А. Ә. (болған жағдайда)
________________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(бірыңғай сатып алушының құрылтай құжаты)
бұдан әрі "Бірыңғай сатып алушы" деп аталатын, екінші жағынан, бұдан әрі бірге "Тараптар" деп, ал жеке-жеке "Тарап" деп аталатын, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын (бұдан әрі – Қуат нарығының қағидалары) назарға ала отырып, мыналар туралы электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы осы Шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:

3. Температурные графики на предстоящий осенне-зимний период, согласованные с местным исполнительным органом, всех указанных в настоящем Расчете теплоэлектроцентралей, входящих в состав действующей энергопроизводящей организации (прикладываются к Расчету).
4. Копии паспортных данных всех генерирующих установок, указанных в настоящем Расчете (прикладываются к Расчету).
5. Документы, подтверждающие (прикладываются к Расчету):
1) дни (даты) самой холодной пятидневки прошедшего осенне-зимнего периода;
2) средние за самую холодную пятидневку прошедшего осенне-зимнего периода значения тепловых мощностей, указанных в настоящем Расчете пиковых водогрейных котлов и всех типов редукционно-охладительных установок станций ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение данной пятидневки;
3) среднее за время самой холодной пятидневки прошедшего осенне-зимнего периода значение температуры наружного воздуха;
4) среднее за время самой холодной пятидневки прошедшего осенне-зимнего периода значение температуры исходной сырой воды.
6. Пошаговое описание вычислений (по формулам, указанных в настоящих Правилах), по результатам которых определены значения параметров, указанных в таблицах 1, 2 и 3 настоящего Расчета).
Приложение 3
к Типовому договору
о покупке услуги
по поддержанию готовности
электрической мощности
с действующими
энергопроизводящими
организациями, в состав
которых входят
теплоэлектроцентрали
Форма
Максимальное значение электрической мощности собственного потребления и максимальная электрическая мощность экспорта Субъекта, по годам*
№ п/п
Период, год**
Максимальное значение электрической мощности собственного потребления, МВт
В том числе:
Максимальная электрическая мощность экспорта, МВт
максимальное значение электрической мощности собственных нужд электрических станций, МВт***
1
2
3
4
5
1
2
3
Примечание:
* – числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых;
** – периоды должны соответствовать периодам, отраженным в приложении 1 к настоящему Договору, и указываться в формате месяц/год: _____20___ г;
*** – максимальное значение электрической мощности собственных нужд электрических станций Субъекта, включающее в себя как максимальное значение электрической мощности всех собственных нужд электрических станций Субъекта, так и соответствующее максимальное значение электрической мощности всех хозяйственных и производственных нужд данных электрических станций Субъекта.
Приложение 11
к Перечню некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан
по вопросам рынка
электрической мощности,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 6 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 3 декабря 2015 года № 683
Типовой договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности
по результатам централизованных торгов электрической мощностью
___________________________ "___"__________20__г.
(место заключения договора)
_______________________________________________________________,
(наименование энергопроизводящей организации, БИН)
в лице _________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О (при наличии)
действующего на основании ______________________________________,
(наименование документа)
именуемое в дальнейшем "Субъект", с одной стороны,
________________________________________________________________,
(наименование единого закупщика, БИН)
в лице __________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О (при наличии)
действующего на основании _______________________________________,
(учредительный документ единого закупщика)
именуемое в дальнейшем "Единый закупщик", с другой стороны, в дальнейшем
вместе также именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона", принимая во
внимание Правила организации и функционирования рынка электрической мощности,
утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля
2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов за № 10612) (далее – Правила рынка мощности),
заключили настоящий договор о покупке услуги по поддержанию готовности
электрической мощности по результатам централизованных торгов электрической
мощностью (далее – Договор) о нижеследующем:

1-тарау. Негізгі ережелер
1. Осы шартта мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) аттестатталған электр қуаты – тиісті аттестаттау нәтижелері бойынша электр станцияларының аттестатталған электр қуаттарының жиынтығы, МВт;
2) генерацияның жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосы-энергия өндіруші ұйымдар ұсынған және жүйелік оператормен келісілген генерацияның жұмыс электр қуаттарының, генерацияның ықтимал электр қуаттарының, энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері енгізілетін ағымдағы және алдағы есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) әрбір тәулігіне жүйелік оператор жасайтын құжат;
3) генерациялайтын қондырғы-электр энергиясын өндіретін құрылғы;
4) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау-аттестатталған электр қуатының мәндерін және электр қуатын ұлғайту мен азайтудың аттестатталған жылдамдықтарын айқындауға бағытталған жүйелік оператор жүргізетін іс-шаралар;
5) есептік кезең – осы Шартта электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызмет есептелетін айдың бірінші күнінің 00-00-ден соңғы күнінің 24-00-ге дейінгі (орта еуропалық уақыт-Гринвич Меридианы қосу бір сағат) бір күнтізбелік айға тең уақыт кезеңі ретінде айқындалған кезең;
6) жүйелік оператор – орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатар жұмысты қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде теңгерімді сақтауды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен қосалқы қызметтер сатып алуды жүзеге асыратын, сондай-ақ ұлттық электр желiсiн ұстау және пайдалану әзірлігін және оның дамуын қамтамасыз ететін ұлттық компания
7) коммерциялық есепке алу кешені-коммерциялық есепке алудың белгілі бір нүктесі мен ақпарат жинау құрылғысына қосылу нүктесі арасында орналасқан коммерциялық есепке алу үшін қажетті жабдық;
8) техникалық минимум – тиісті паспорттық деректерге сәйкес гидравликалық электр станциялары үшін Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су шығыстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялардың су шығыстарын қамтамасыз ету шарттары бойынша конденсациялық, жылыту, газ турбиналық және бу-газ электр станциялары үшін-олардың жұмысының тұрақтылығын қамтамасыз ету шарттары бойынша генерациялайтын қондырғылардың ең төменгі рұқсат етілген электр қуаттарының жиынтығы, МВт;

Глава 1. Основные положения
1. В настоящем Договоре используются следующие понятия и определения:
1) аттестованная электрическая мощность – сумма аттестованных электрических мощностей электрических станций по результатам соответствующих аттестаций, в МВт;
2) аттестация электрической мощности генерирующих установок – мероприятия, проводимые системным оператором, которые направлены на определение значений аттестованной электрической мощности и аттестованных скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности;
3) ведомость рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов – документ, составляемый системным оператором на каждые сутки текущего и предстоящего расчетного периода (календарного месяца), в который включаются предоставленные энергопроизводящими организациями и согласованные системным оператором значения рабочих электрических мощностей генерации, возможных электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций энергопроизводящих организаций;
4) расчетный период – период, определенный в настоящем Договоре как период времени, равный одному календарному месяцу с 00-00 часов первого дня до 24-00 часов (время среднеевропейское – время меридиана Гринвича плюс один час) последнего дня месяца, за который производится расчет услуги по поддержанию готовности электрической мощности;
5) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в Единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности национальной электрической сети и обеспечивающая ее развитие;
6) комплекс коммерческого учета – оборудование, необходимое для коммерческого учета, расположенное между определенной точкой коммерческого учета и точкой подключения к устройству сбора информации;
7) генерирующая установка – устройство, вырабатывающее электрическую энергию;
8) технический минимум – сумма минимальных допустимых электрических мощностей генерирующих установок: для конденсационных, теплофикационных, газотурбинных и парогазовых электростанций - по условиям обеспечения стабильности их работы согласно соответствующим паспортным данным, для гидроэлектростанций по условиям обеспечения, заданным расходам воды бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан, в МВт;

3. Осы Есептеуде көрсетілген жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымының құрамына кіретін барлық жылу электр орталықтарының жергілікті атқарушы органымен келісілген алдағы күзгі-қысқы кезеңге бекітілген температуралық графиктері (Есептеуге қоса беріледі).
4. Осы Есептеуде көрсетілген барлық генерациялайтын қондырғылардың паспорттық деректерінің көшірмелері (Есептеуге қоса беріледі).
5. Мыналарды:
1) өткен бес күзгі-қысқы (соңғы) кезеңдердің әрқайсысының ең суық бес күндік күндері (даталары);
2) осы есептеуде көрсетілген ең жоғары су жылыту қазандықтарының және осы бес күн ішінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станцияларының редукциялық-салқындату қондырғыларының барлық түрлерінің жылу қуаттарының өткен бес күзгі-қысқы (соңғы) кезеңдердің әрқайсысының ең суық бес күндік ішіндегі орташа мәндері;
3) сыртқы ауа температурасының өткен бес күзгі-қысқы (соңғы) кезеңдердің әрқайсысының ең суық бес күндігіндегі орташа мәндері;
4) бастапқы шикі су температурасының өткен бес күзгі-қысқы (соңғы) кезеңдердің әрқайсысының ең суық бес күндігіндегі орташа мәндерін растайтын құжаттар (Есептеуге қоса беріледі).
6. Осы Есептеудің 1, 2 және 3-кестелерінде көрсетілген параметрлердің мәні анықталған (Есептеуге қоса беріледі) есептердің қадамдық сипаттамасы (осы Қағидаларда көрсетілген формулалар бойынша).
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
электр қуаты нарығы мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
13-қосымша
Жаңғыртудың, кеңейтудің,
реконструкциялаудың және
(немесе) жаңартудың
инвестициялық
бағдарламаларын қарауға
жіберу, оларды қарау және
іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге,
реконструкциялауға және
(немесе) жаңартуға арналған
инвестициялық келісімдерді
жасасу, электр қуатының
әзірлігін ұстап тұру бойынша
көрсетілетін қызметті сатып алу
туралы шарттарды тиісінше
жасасуды және осы шарттар
үшін электр қуатының әзірлігін
ұстап тұру бойынша
көрсетілетін қызметке жеке
тарифтерді, электр қуатының
әзірлігін ұстап тұру бойынша
көрсетілетін қызметті сатып алу
көлемдері мен мерзімдерін
белгілеу қағидаларына
1 - қосымша
Нысан
Жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламасының негізгі параметрлері туралы ақпарат

3. Температурные графики на предстоящий осенне-зимний период, согласованные с местным исполнительным органом, всех указанных в настоящем Расчете теплоэлектроцентралей, входящих в состав действующей энергопроизводящей организации (прикладываются к Расчету).
4. Копии паспортных данных всех генерирующих установок, указанных в настоящем Расчете (прикладываются к Расчету).
5. Документы, подтверждающие (прикладываются к Расчету):
1) дни (даты) самых холодных пятидневок каждого из пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних);
2) средние за самые холодные пятидневки каждого из пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) значения тепловых мощностей указанных в настоящем Расчете пиковых водогрейных котлов и всех типов редукционно-охладительных установок станций ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение данной пятидневки;
3) средние за самые холодные пятидневки каждого из пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) значения температуры наружного воздуха;
4) средние за самые холодные пятидневки каждого из пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) значения температуры исходной сырой воды.
6. Пошаговое описание вычислений (по формулам, указанных в настоящих Правилах), по результатам которых определены значения параметров, указанных в таблицах 1, 2 и 3 настоящего Расчета (прикладывается к Расчету).
Приложение 13
к Перечню некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан
по вопросам рынка
электрической мощности,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам допуска
на рассмотрение, рассмотрения
и отбора инвестиционных
программ модернизации,
расширения, реконструкции
и (или) обновления, заключения
инвестиционных cоглашении
на модернизацию, расширение,
реконструкцию и (или)
обновление, соответствующего
заключения договоров о покупке
услуги по поддержанию готовности
электрической мощности
и установления для данных
договоров индивидуальных
тарифов на услугу
по поддержанию готовности
электрической мощности,
объемов и сроков покупки
услуги по поддержанию
готовности электрической мощности
Форма
Информация об основных параметрах инвестиционной программы модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления

1. Инвестициялық бағдарламаның шеңберінде жүзеге асырылатын іс-шаралармен қамтылатын электр станциясының атауы (атауы көрсетіледі).
2. Инвестициялық бағдарлама шеңберінде жүзеге асырылатын іс-шаралар туралы жалпы ақпарат*.
Іс-шара атауы
Іс-шараның басталу мерзімі (айы, жылы)
Іс-шараның аяқталу мерзімі (айы, жылы)
Құны,
(млн. теңге)
Енгізілетін негізгі генерациялайтын жабдықтың техникалық параметрлері
Белгіленген электр қуаты, (МВт)
Белгіленген жылу қуаты, (Гкал/сағ)
1
2
3
4
5
6
7
Жұмыс істеп тұрған (бар) электр станциясының негізгі генерациялайтын жабдығын жаңасына айырбастау
1.
2.
Жұмыс істеп тұрған (бар) электр станциясының алдында пайдаланудан шығарылған негізгі генерациялайтын жабдығын қалпына келтіру
1.
2.
Жұмыс істеп тұрған (бар) электр станциясындағы қосымша негізгі генерациялайтын жабдығын енгізу (кеңейту)
1.
2.
Жұмыс істеп тұрған (қолданыстағы) электр станциясының қосалқы жабдықтарын ауыстыру***
1.
2.
Жұмыс істеп тұрған (қолданыстағы) электр станциясының бұрын пайдаланудан шығарылған қосалқы жабдықтарын қалпына келтіру***
1.
2.
Жұмыс істеп тұрған (қолданыстағы) электр станциясында қосымша қосалқы жабдықты енгізу (кеңейту)***
1.
2.
Жұмыс істеп тұрған (қолданыстағы) электр станциясының іс-шаралары***
Ескертпе:
* – кесте параметрлерінің сандық мәндері ондықтарға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
** – электр станциясының номиналды жұмыс режимінде;
*** – тек 5-қосымшаға сәйкес.
Қосалқы жабдықтар және (немесе) іс-шаралар болмаған кезде толтырылмайды.
3. Инвестициялық бағдарламаны іске асыру алдында және кейінгі кезеңде электр станциясының параметрлері туралы ақпарат (атауы көрсетіледі) *
Белгіленген қуаты
Орташа жылдық қолда бар қуат
Шартты отынның босатуға бөлінген үлестік шығыны**
Электр (МВт)
Жылу
(Гкал/сағ)
Электр (МВт)
Жылу
(Гкал/сағ)
Электр энергиясының (гут/кВтсағ)
Жылу энергиясының (кгут/Гкал)
1
2
3
4
5
6
7
Инвестициялық бағдарламаны іске асырғанға дейін
1.
Инвестициялық бағдарламаны іске асырғаннан кейін
2.
Ескертпе:
* - кесте параметрлерінің сандық мәндері оныншы шегінде көрсетіледі;
** - электр станциясының номиналды жұмыс режимінде

1. Наименование электрической станции (указать наименование), которую охватывают мероприятия, реализация которых планируется в рамках инвестиционной программы.
2. Общая информация о мероприятиях, реализация которых планируется в рамках инвестиционной программы*.
Наименование мероприятия
Дата начала мероприятия (месяц, год)
Дата завершения мероприятия (месяц, год)
Стоимость, (млн. тенге)
Технические параметры вводимого основного генерирующего оборудования
Установленная электрическая мощность, (МВт)
Установленная тепловая мощность, (Гкал/ч)
1
2
3
4
5
6
7
Замена действующего основного генерирующего оборудования действующей (существующей) электрической станции
1.
2.
Восстановление ранее выведенного из эксплуатации основного генерирующего оборудования действующей (существующей) электрической станции
1.
2.
Введение дополнительного основного генерирующего оборудования на действующей (существующей) электрической станции (расширение)
1.
2.
Замена вспомогательного оборудования действующей (существующей) электрической станции***
1.
2.
Восстановление ранее выведенного из эксплуатации вспомогательного оборудования действующей (существующей) электрической станции***
1.
2.
Введение дополнительного вспомогательного оборудования на действующей (существующей) электрической станции (расширение)***
1.
2.
Мероприятия действующей (существующей) электрической станции***
1.
2.
Примечание:
* - числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых;
** - в номинальном режиме работы электростанции
*** - только в соответствии с приложением 5.
При отсутствии вспомогательного оборудования и (или) мероприятий – не заполняется.
3. Информация о параметрах работы электрической станции (указать наименование) до и после реализации инвестиционной программы*.
Установленная мощность,
Среднегодовая располагаемая мощность,
Удельный расход условного топлива на отпуск**
Электрическая (МВт)
Тепловая (Гкал/ч)
Электрическая (МВт)
Тепловая (Гкал/ч)
Электрической энергии (гут/кВтч)
Тепловой энергии (кгут/Гкал)
1
2
3
4
5
6
7
До реализации инвестиционной программы
1.
После реализации инвестиционной программы
2.
Примечание:
* - числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых.
** - в номинальном режиме работы электростанции

4. Инвестициялық бағдарлама шеңберінде электр станциясына (атауын көрсету) салынған инвестициялық салымдарды қайтару туралы ақпарат *.
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф, мың теңге / (МВт * ай)
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі, МВт
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімі, жыл
Қажетті жыл сайынғы қайтару деңгейі, мың теңге/жыл **
1
2
3
4
5
1.
Ескертпе:
* - кесте параметрлерінің сандық мәндері оннан бір бөлігіне дейін дәлдікпен көрсетіледі.
** - жаңадан енгізілген/қалпына келтірілген жабдықтан амортизациялық аударымдардың сомасы инвестициялық салымдарды қайтару көлемінде ескеріледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
электр қуаты нарығы мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
14-қосымша
Жаңғыртудың, кеңейтудің,
реконструкциялаудың және
(немесе) жаңартудың
инвестициялық
бағдарламаларын қарауға
жіберу, оларды қарау және
іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге,
реконструкциялауға және
(немесе) жаңартуға арналған
инвестициялық келісімдерді
жасасу, электр қуатының
әзірлігін ұстап тұру бойынша
көрсетілетін қызметті сатып алу
туралы шарттарды тиісінше
жасасуды және осы шарттар
үшін электр қуатының әзірлігін
ұстап тұру бойынша
көрсетілетін қызметке жеке
тарифтерді, электр қуатының
әзірлігін ұстап тұру бойынша
көрсетілетін қызметті сатып алу
көлемдері мен мерзімдерін
белгілеу қағидаларына
2-қосымша
Қарауға жіберу өлшемшарттары
1. Жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламасыны мынадай іс-шараның бірін немесе бірнеше түрін қамтиды:
1) жаңа және ауыстырылатын, сондай-ақ қосалқы жабдығына қарағанда техникалық-технологиялық параметрлері жоғары болып табылатын енгізілетін жабдықты монтаждау жұмыстары басталған уақытқа электр станциясының ауыстыру жоспарланған негізгі генерациялайтын жабдығы тағайындалған жеке ресурстың кемінде 100 (жүз) пайызын өндірген жағдайда жұмыс істеп тұрған (бар) электр станциясының негізгі жұмыс істеп тұрған генерациялайтын жабдығын жаңасына айырбастау;
2) енгізілген жабдық жаңа және қолданыстағы жабдыққа қарағанда техникалық және технологиялық параметрлері жоғары болған жағдайда бұдан бұрын қолданыстан шығарылған негізгі генерациялайтын жабдықты, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған (бар) электр станциясының қосалқы жабдығын қалпына келтіру;
3) енгізілетін жабдық жаңа және қолданыстағы жабдыққа қарағанда техникалық және технологиялық көрсеткіштері жоғары болған жағдайда қосымша негізгі генерациялайтын жабдықты, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған (бар) электр станциясында қосалқы жабдықты енгізу (кеңейту);

4. Информация о возврате инвестиционных вложений в электрическую станцию (указать наименование) в рамках инвестиционной программы*.
Индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, тыс. тенге/(МВт*мес)
Объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, МВт
Срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, год
Уровень необходимого ежегодного возврата, тыс.тенге/год**
1
2
3
4
5
1.
Примечание:
* - числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых.
** - сумма амортизационных отчислений от вновь вводимого/восстановленного оборудования учитывается в объеме возврата инвестиционных вложений.
Приложение 14
к Перечню некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан
по вопросам рынка
электрической мощности,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам допуска
на рассмотрение, рассмотрения
и отбора инвестиционных
программ модернизации,
расширения, реконструкции
и (или) обновления, заключения
инвестиционных cоглашении
на модернизацию, расширение,
реконструкцию и (или)
обновление, соответствующего
заключения договоров о покупке
услуги по поддержанию готовности
электрической мощности
и установления для данных
договоров индивидуальных
тарифов на услугу
по поддержанию готовности
электрической мощности,
объемов и сроков покупки
услуги по поддержанию
готовности электрической мощности
Критерии допуска
1. Инвестиционная программа модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления включает в себя мероприятия одного или нескольких из следующих видов:
1) замена действующего основного генерирующего оборудования , а также вспомогательного оборудования действующей (существующей) электрической станции на новое, при условии, что планируемое к замене основное генерирующее оборудование электростанции имеет не менее чем 100 (сто) процентную выработку назначенного индивидуального ресурса к началу монтажных работ вводимого оборудования, которое является новым и обладает более высокими технико-технологическими параметрами, чем у заменяемого оборудования;
2) восстановление ранее выведенного из эксплуатации основного генерирующего оборудования, а также вспомогательного оборудования действующей (существующей) электрической станции, при условии, что вводимое оборудование является новым и обладает более высокими технико-технологическими параметрами, чем у действующего оборудования;
3) введение дополнительного основного генерирующего оборудования, а также вспомогательного оборудования на действующей (существующей) электрической станции (расширение), при условии, что вводимое оборудование является новым и обладает более высокими технико-технологическими параметрами, чем у действующего оборудования.

2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 қарашадағы № 416 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16098 болып тіркелген) "Жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын қарауға жіберу, оларды қарау және іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімдерді жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасуды және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидаларының" 1-қосымшасына сәйкес және Нарық кеңесінің қарауына енгізілетін инвестициялық бағдарламада көрсетілген, ал ондағы кестелер параметрлерінің сандық мәндері ондықтарға дейінгі дәлдікпен көрсетілетін ақпаратқа сәйкес нысан бойынша ресімделетін жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламасының негізгі параметрлері туралы ақпарат.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
электр қуаты нарығы мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
15-қосымша
Жаңғыртудың, кеңейтудің,
реконструкциялаудың және
(немесе) жаңартудың
инвестициялық
бағдарламаларын қарауға
жіберу, оларды қарау және
іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге,
реконструкциялауға және
(немесе) жаңартуға арналған
инвестициялық келісімдерді
жасасу, электр қуатының
әзірлігін ұстап тұру бойынша
көрсетілетін қызметті сатып алу
туралы шарттарды тиісінше
жасасуды және осы шарттар
үшін электр қуатының әзірлігін
ұстап тұру бойынша
көрсетілетін қызметке жеке
тарифтерді, электр қуатының
әзірлігін ұстап тұру бойынша
көрсетілетін қызметті сатып алу
көлемдері мен мерзімдерін
белгілеу қағидаларына
3-қосымша
Іріктеу өлшемшарттары бойынша баллдар
Р/с№
Өлшемшарт атауы
Өлшемшарттың мөлшерлігія
Мәні
Балл
Өлшемшарт салмағы
1
2
3
4
5
6
1
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф
%*

2. Информация об основных параметрах инвестиционной программы модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, оформляемая по форме, согласно приложению 1 к Правилам допуска на рассмотрение, рассмотрения и отбора инвестиционных программ модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2017 года № 416 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16098) и вносимая в Совет рынка, в соответствии с информацией, отраженной в инвестиционной программе, а числовые значения параметров таблиц, содержащихся в ней, отражаются с точностью до десятых.
Приложение 15
к Перечню некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан
по вопросам рынка
электрической мощности,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3
к Правилам допуска
на рассмотрение, рассмотрения
и отбора инвестиционных
программ модернизации,
расширения, реконструкции
и (или) обновления, заключения
инвестиционных cоглашении
на модернизацию, расширение,
реконструкцию и (или)
обновление, соответствующего
заключения договоров о покупке
услуги по поддержанию готовности
электрической мощности
и установления для данных
договоров индивидуальных
тарифов на услугу
по поддержанию готовности
электрической мощности,
объемов и сроков покупки
услуги по поддержанию
готовности электрической мощности
Баллы по критериям отбора
Наименование критерия
Размерность критерия
Значение
Балл
Вес критерия
1
2
3
4
5
6
1
Индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности
%*

81,0÷100,0
5,0
0,4
61,0÷80,0
4,0
41,0÷60,0
3,0
21,0÷40,0
2,0
10,0÷20,0
1,0
Өлшемшарт бойынша қорытынды балл өлшемшарт бойынша балл мен өлшемшарт салмағының көбейтіндісіне тең
Ескертпе:
* – Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 шілдедегі № 465 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11850 болып тіркелген) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тариф мәнінің пайызы;
** – ЖЭО – жылу электр орталығы, ГЭС – гидроэлектр станциясы, КЭС – конденсациялық электр станциясы, БГЭС – бу-газды электр станциясы, ГТЭС – газ турбиналық электр станциясы, ГПЭС – газ поршеньді электр станциясы.
*** – инвестициялық бағдарламаны іске асыру шеңберінде қолданылатын қазақстандық өндірістің тауарларының, жұмыстарының және көрсетілетін қызметтерінің үлесі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
электр қуаты нарығы мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
16-қосымша
Жаңғыртудың, кеңейтудің,
реконструкциялаудың және
(немесе) жаңартудың
инвестициялық
бағдарламаларын қарауға
жіберу, оларды қарау және
іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге,
реконструкциялауға және
(немесе) жаңартуға арналған
инвестициялық келісімдерді
жасасу, электр қуатының
әзірлігін ұстап тұру бойынша
көрсетілетін қызметті сатып алу
туралы шарттарды тиісінше
жасасуды және осы шарттар
үшін электр қуатының әзірлігін
ұстап тұру бойынша
көрсетілетін қызметке жеке
тарифтерді, электр қуатының
әзірлігін ұстап тұру бойынша
көрсетілетін қызметті сатып алу
көлемдері мен мерзімдерін
белгілеу қағидаларына
5-қосымша
Инвестициялық келісім жасалатын жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдардың жұмыс істеп тұрған (бар) электр станцияларының қосалқы жабдықтарының тізбесі
Р/с№
Жабдықтың атауы
Жұмыс түрі, іс-шаралар
1.
Түтін құбырлары
Реконструкциялау / салу / күрделі жөндеу
2.
Күл үйінділері
Қоршау бөгеттерін салу / реконструкциялау / салу
3.
Салқындату мұнаралары
Реконструкциялау / салу
4.
Айналымдағы су құбырлары
Реконструкциялау / салу
5.
Отын беру трактісі және көмір түсіру кешені
Реконструкциялау / салу
6.
ЕҚТ (ең үздік қол жетімді техникалар) немесе экологиялық іс-шаралар
Реконструкциялау / салу
7.
Ғимараттар мен құрылыстар
Бас ғимарат ғимаратын кеңейту
8.
Отын беру жабдығы
Вагон аударғышты қайта құру
9.
Сыртқы электрмен жабдықтау желілері
АТҚ (ашық тарату құрылғылары) кеңейту
10.
Газ инфрақұрылымы
Реконструкциялау / салу
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
электр қуаты нарығы мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
17-қосымша
Тұлғалар тобының тізіліміне
енгізілген тұтынушылардың
болжамды тапшылықты жабу
үшін электр қуатын құруға
қатысу қағидаларына
2-қосымша
Жаңадан енгізілетін электр қуатына қойылатын реттеу диапазоны
Р/с№
Энергия өндіруші ұйымның электр станциясының түрі
Электр қуатын реттеу диапазоны, МВт
Электр қуатын реттеу көлемінің өзгеру жылдамдығы, МВт/минута
Ескертпе
1.
Көмір өндіретін және жанармай жағудың аралас режимі бар электр станциялары (көмір + қайталама энергетикалық ресурстар)
+/-30 % от Р*
10 кем емес
**
2.
Жылумен жабдықтауға қатысатын көмір генерациясы және отынды жағудың аралас режимі (көмір + қайталама энергетикалық ресурстар) бар электр станциялары
+/-20 % от Р*
10 кем емес
***
Ескертпе:
* – Р – айнымалы база, МВт, оның мәні тәуліктің әр сағатына келесі формула бойынша анықталады:
Р=Ржум – max (Ртехн.мин; Ртехнол.мин), мұндағы:
Ржум – генерацияның жұмыс электр қуатының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне сәйкес энергия өндіруші ұйымның электр станциясын генерациялаудың жұмыс электр қуатының тәуліктің тиісті сағатына мәні, МВт-пен;
Ртехн.мин – генерацияның жұмыс электр қуатының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне сәйкес тәуліктің тиісті сағатына энергия өндіруші ұйымның электр станциясының техникалық минимумының мәні, в МВт-пен;
Ртехнол.мин – генерацияның жұмыс электр қуатының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне сәйкес тәуліктің тиісті сағатына энергия өндіруші ұйымның электр станциясының технологиялық минимумының мәні, в МВт-пен;
max (Ртехн.мин; Ртехнол.мин) – ең үлкен мәндер
Ржум, Ртехн.мин, Ртехнол.мин мәндер Қуат нарығы қағидаларымен анықталады. Реттеу электр қуатын іске қосу жұмыс электр қуаты шегінде жүктеуге, Ртехн.мин и Ртехнол.мин ең үлкен мәндерге дейін түсіруге жүргізіледі
** – реттеудің берілген диапазонын қамтамасыз ету мақсатында генерациялаудың тәуліктік кестесін, жаңадан пайдалануға берілетін және (немесе) қайта жаңартылатын генерациялайтын қондырғыларды қалыптастыру кезінде электр энергиясының орташа сағаттық генерациясы генерациялаудың маневрлік режимі бар деңгейде ескеріледі:

81,0÷100,0
5,0
0,2
61,0÷80,0
4,0
41,0÷60,0
3,0
21,0÷40,0
2,0
10,0÷20,0
1,0
Итоговый балл по критерию равен произведению балла по критерию на вес критерия
Примечание:
* – процент от значения предельных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 июля 2015 года № 465 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11850);
** – ТЭЦ – теплоэлектроцентраль, ГЭС – гидроэлектростанция, КЭС – конденсационная электрическая станция, ПГЭС – парогазовая электростанция, ГТЭС – газотурбинная электростанция, ГПЭС – газопоршневая электростанция.
*** – доля товаров, работ и услуг Казахстанского производства, применяемое в рамках реализации инвестиционной программы.
Приложение 16
к Перечню некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан
по вопросам рынка
электрической мощности,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 5
к Правилам допуска
на рассмотрение, рассмотрения
и отбора инвестиционных
программ модернизации,
расширения, реконструкции
и (или) обновления, заключения
инвестиционных соглашений
на модернизацию, расширение,
реконструкцию и (или)
обновление, соответствующего
заключения договоров о покупке
услуги по поддержанию
готовности электрической
мощности и установления
для данных договоров
индивидуальных тарифов
на услугу по поддержанию
готовности электрической
мощности, объемов и сроков
покупки услуги
по поддержанию готовности
электрической мощности
Перечень вспомогательного оборудования действующих (существующих) электрических станций действующих энергопроизводящих организаций, в отношении которых заключается инвестиционное соглашение
№ п/п
Наименование оборудования
Вид работ, мероприятия
1.
Дымовые трубы
Строительство / реконструкция / капитальный ремонт
2.
Золоотвалы
Строительство / реконструкция / наращивание оградительных дамб
3.
Градирни
Строительство / реконструкция.
4.
Циркуляционные водоводы
Строительство / реконструкция
5.
Тракт топливоподачи и комплекс выгрузки угля
Строительство / реконструкция
6.
НДТ (наилучшие доступные техники) или экологические мероприятия
Строительство / реконструкция
7.
Здания и сооружения
Расширение здания главного корпуса
8.
Оборудование топливоподачи
Реконструкция вагоноопрокидывателя
9.
Внешние сети электроснабжения
Расширение ОРУ (открытые распределительные устройства)
10.
Газовая инфраструктура
Строительство / реконструкция
Приложение 17
к Перечню некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан
по вопросам рынка
электрической мощности,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам участия
потребителей, включенных
в Реестр групп лиц,
в создании электрической
мощности для покрытия
прогнозируемого дефицита
Диапазон регулирования, предъявляемый к вновь вводимой электрической мощности
№ п/п
Тип электростанции энергопроизводящей организации
Диапазон регулировочной электрической мощности, МВт
Скорость изменения объема регулировочной электрической мощности, МВт/минута
Примечание
1.
Электростанции с угольной генерацией и комбинированным режимом сжигания топлива (уголь + вторичные энергетические ресурсы)
+/-30% от Р*
не менее 10
**
2.
Электростанции с угольной генерацией и комбинированным режимом сжигания топлива (уголь + вторичные энергетические ресрусы) участвующие в теплоснабжении
+/-20% от Р*
не менее 10
***
Примечание:
*- Р – переменная база, в МВт, значение которой определяется на каждый час суток по следующей формуле:
Р=Рраб – max (Ртехн.мин; Ртехнол.мин), где:
Рраб – значение рабочей электрической мощности генерации электрической станции энергопроизводящей организации на соответствующий час суток, согласно ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов, в МВт;
Ртехн.мин – значение технического минимума электрической станции энергопроизводящей организации на соответствующий час суток, согласно ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов, в МВт;
Ртехнол.мин – значение технологического минимум электрической станции энергопроизводящей организации на соответствующий час суток, согласно ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов, в МВт;
max(Ртехн.мин; Ртехнол.мин) – наибольшее из значений
Значения Рраб, Ртехн.мин, Ртехнол.мин определяются согласно Правилам рынка мощности. Задействование регулировочной электрической мощности производиться на загрузку в пределах рабочей электрической мощности, на разгрузку до наибольшего из значений Ртехн.мин и Ртехнол.мин
** – в целях обеспечения заданного диапазона регулирования среднечасовая генерация электрической энергии при формировании суточных графиков генерации, вновь вводимых в эксплуатацию и (или) реконструируемых генерирующих установок с маневренным режимом генерации учитывается на уровне:

(0,65*Р) + max (Ртехн.мин; Ртехнол.мин),
*** – реттеудің берілген диапазонын қамтамасыз ету мақсатында генерациялаудың тәуліктік кестесін қалыптастыру кезінде электр энергиясының орташа сағаттық генерациясы, генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялаушы қондырғылар деңгейінде ескеріледі:
(0,8*Р) + max (Ртехн.мин; Ртехнол.мин).

(0,65*Р) + max(Ртехн.мин; Ртехнол.мин),
*** – в целях обеспечения заданного диапазона регулирования среднечасовая генерация электрической энергии при формировании суточных графиков генерации, вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации учитывается на уровне:
(0,8*Р) + max(Ртехн.мин; Ртехнол.мин).