Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер туралы Қағидалары
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы 1998 жылғы 13 тамыз N 11 қаулы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 12 қарашада тіркелді. Тіркеу N 642. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 29 шілдедегі N 264 қаулысымен (V032484).
Ескерту: Қаулының атауы және кіріспесі өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 538 қаулысымен .
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін реттеуді жетілдіру мақсатында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының (бұдан әрі "Ұлттық комиссия" деп аталады) нормативтік құқықтық актілерін "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңына  сәйкестендіру мақсатында Ұлттық комиссия қаулы етеді:
1. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың мәселелері бойынша мынадай нормативтік құқықтық актілер бекітілсін (қоса беріліп отыр):
1) "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың инвестициялық қызметті жүзеге асыру қағидалары";
2) "Мемлекеттік зейнетақы жинақтау қорының инвестициялық қызметті жүзеге асыру қағидалары".
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 538 қаулысымен .
2. Жоғарыда аталған нормативтік құқықтық актілерді тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жіберілсін.
3. Жоғарыда аталған нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген сәттен бастап күшіне енгізілсін.
4. Жоғарыда аталған нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне тіркелген сәттен бастап Ұлттық комиссияның мынадай нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылған деп танылсын:
1) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 29 тамыздағы N 133 қаулысымен бекітілген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың инвестициялық қызметі туралы ереже " (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 09 қыркүйекте 362  нөмірмен тіркелген);
2) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 29 тамыздағы N 133 қаулысымен бекітілген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың басшы лауазымдарына үміткерлерді келісу тәртібі туралы ереже " (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 09 қыркүйекте 364 нөмірмен тіркелген);

О нормативных правовых актах по вопросам организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 13 августа 1998 г. N 11. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 12.11.1998 г. N 642. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июля 2003 года N 264 (V032484)
Сноска. Название постановления с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2001 года N 538 .
В целях совершенствования регулирования деятельности организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, а также в целях приведения нормативных правовых актов Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная комиссия") в соответствие с Законом  Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" от 24 марта 1998 года Национальная комиссия постановляет:
Сноска. Преамбула с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2001 года N 538 .
1. Утвердить следующие нормативные правовые акты по вопросам организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами (прилагаются):
1) "Правила осуществления инвестиционной деятельности компаниями по управлению пенсионными активами";
2) " Правила  осуществления инвестиционной деятельности Государственным накопительным пенсионным фондом";
3) (подпункт утратил силу).
Сноска. Пункт 1 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2001 года N 538 .
2. Направить вышеуказанные нормативные правовые акты в Министерство юстиции Республики Казахстан для их регистрации.
3. Ввести вышеуказанные нормативные правовые акты в действие с момента их регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
4. С момента регистрации вышеуказанных нормативных правовых актов Министерством юстиции Республики Казахстан признать утратившими силу следующие нормативные правовые акты Национальной комиссии:
1) "Положение об инвестиционной деятельности компаний по управлению пенсионными активами", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 29 августа 1997 года N 133 (зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 9 сентября 1997 года за N 362 );
2) "Положение о порядке согласования кандидатур на руководящие должности компаний по управлению пенсионными активами", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 29 августа 1997 года N 133 (зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 10 сентября 1997 года за N 364 );

3) Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 29 тамыздағы N 133 қаулысымен бекітілген "Мемлекеттік зейнетақы жинақтау қорының инвестициялық қызметі туралы ереже " (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 16 қыркүйекте 402 нөмірмен тіркелген).
5. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау басқармасы:
1) осы Қаулыны және онымен бекітілген нормативтік құқықтық актілерді зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың, Мемлекеттік зейнетақы жинақтау қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның және бағалы қағаздар рыногы кәсіпқой қатысушылары қауымдастығының назарына жеткізсін;
2) осы Қаулының орындалысына бақылау жасасын.
Ұлттық комиссияның Төрағасы
Ұлттық комиссияның мүшелері
Қазақстан Республикасы
Бағалы қағаздар жөніндегі
ұлттық комиссиясының
1998 жылғы 13 тамыздағы
N 11 қаулысымен бекітілген
Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың
инвестициялық қызметті жүзеге асыру
Қағидалары
Ескерту: Қағиданың барлық мәтіні бойынша түрлі септіктердегі "Ұлттық комиссия", "Ұлттық комиссияның Директораты" деген сөздер тиісті септіктегі "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2002 жылғы 5 сәуір N 121 қаулысымен .
Ескерту: Қағиданың барлық мәтіні бойынша түрлі септіктердегі "Ұлттық комиссия", "Ұлттық комиссияның Директораты" деген сөздер тиісті септіктегі "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2002 жылғы 13 мамыр N 176 қаулысымен .
Осы Қағидалар "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңына , "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 наурыздағы Заңына  сәйкес әзірленді және зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың (бұдан әрі - "Компаниялар" деп аталады) инвестициялық қызметті жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
1-тарау. Инвестиция объектілері және мәмілелер
жасасу орындары
1. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға бағалы қағаздар рыногындағы қатынастарды реттеу жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) берген лицензия бар болған кезде, Компания мемлекеттік емес зейнетақы жинақтау қорларымен (бұдан әрі "Қорлар" деп аталады) қолданылып жүрген заңдарға сәйкес зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөнінде келісімдер жасауға құқылы.
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2002 жылғы 5 сәуір N 121 қаулысымен
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2002 жылғы 13 мамыр N 176 қаулысымен .

3) "Положение об инвестиционной деятельности Государственного накопительного пенсионного фонда", утвержденное постановлением Национальной комиссии от 29 августа 1997 года N 133 (зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 16 сентября 1997 года за N 402 ).
5. Управлению лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии:
1) довести настоящее Постановление и нормативные правовые акты, утвержденные им, до сведения компаний по управлению пенсионными активами, Государственного накопительного пенсионного фонда, Национального Банка Республики Казахстан, ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" и ассоциаций профессиональных участников рынка ценных бумаг;
2) установить контроль за исполнением настоящего Постановления.
Председатель Национальной комиссии
Члены Национальной комиссии
Правила осуществления инвестиционной деятельности
компаниями по управлению пенсионными активами
Сноска. По тексту Правил слова "Национальная комиссия", "Директорат Национальной комиссии" заменены словами "уполномоченный орган" - постановлением Правления Национального Банка РК от 5 апреля 2002 года N 121  (у.с. - постановлением Правления НБ РК от 13 мая 2002 года N 176 ); постановлением Правления Национального Банка РК от 13 мая 2002 года N 176 .
Настоящие Правила разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан " О пенсионном обеспечении  в Республике Казахстан" от 20 июня 1997 года и "О рынке ценных бумаг"  от 5 марта 1997 года и устанавливают порядок осуществления инвестиционной деятельности компаниями по управлению пенсионными активами (далее именуемыми "Компании").
Глава 1. Объекты инвестиций и места заключения сделок
1. При наличии лицензии на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, выданной уполномоченным органом по регулированию отношений на рынке ценных бумаг (далее - уполномоченный орган), Компания вправе заключать договоры на управление пенсионными активами с негосударственными накопительными пенсионными фондами (далее именуемыми "Фонды") в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 1 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 5 апреля 2002 года N 121  (у.с. - постановлением Правления НБ РК от 13 мая 2002 года N 176 ); постановлением Правления Национального Банка РК от 13 мая 2002 года N 176 .

2. Компания оның инвестициялық басқаруындағы әрбір жеке Қордың зейнетақы активтерін төменде аталған қаржы құралдарына зейнетақы активтерінің жалпы көлемінің (инвестицияның ағымдағы көлемін және Қордың кастодиандағы инвестициялық есепшоттардағы мәміле жасау күніне ақша қалдығын қоса отырып) мынадай мөлшерлерінде орналастыруға құқылы:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес эмиссияланған), Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған бағалы қағаздарды қоспағанда - 35%-тен кем емес, оның iшiнде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес эмиссияланған, айналыс мерзiмiнiң аяқталуына кемiнде бiр жыл қалған бағалы қағаздарға - кемiнде 5 %;
1-1) Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары шығарған мемлекеттiк бағалы қағаздар (оның iшiнде басқа мемлекеттердiң заңдарына сәйкес эмиссияланған), осы бағалы қағаздардың "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның сауда жүйелерiнде айналысқа жiберу және зейнетақы активтерiнiң есебiнен сатып алуға уәкілетті органының рұқсат ету шартымен, - 5%-тен көп емес;
2) осы Қағидалардың 3-тармағымен айқындалған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына - 20%-тен көп емес;
3) осы Қағидалардың 3-1 тармақтарының шарттарына сәйкес айқындалған екінші деңгейдегі банктердегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі, сондай-ақ салымдарға (депозиттерге) және осы Қағидалардың 3-1 тармақтарының шарттарына сәйкес депозиттерге келетін екінші деңгейдегі банктер шығарған депозиттік сертификаттарға және/немесе бағалы қағаздары "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми тізіміне "А" санаты бойынша енгізілгендердің - 10%-тен көп емес (осы Қағидалардың 5 және 6-тармағымен белгіленген шектеулермен қоса);
3-1) шетелдік эмитенттердiң осы Қағидалардың 3-2-тармағының 1)-3) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін мемлекеттiк емес бағалы қағаздары және шетелдiк мемлекеттердiң осы Қағидалардың 3-3-тармағының талаптарына сәйкес келетін бағалы қағаздары - 10%-тен көп емес және шетелдiк эмитенттердiң осы Қағидалардың 3-2-тармағының 4)-6) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетiн мемлекеттiк емес бағалы қағаздары - 10%-тен көп емес;
3-2) Қазақстан Республикасы ұйымдарының "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми тiзiмiне енгiзiлген ипотекалық облигацияларына 10%-тен аспайтын;
4) ипотекалық облигациялармен қатар, "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми тiзiмiне "А" санаты бойынша енгізiлген, Қазақстан Республикасы ұйымдарының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңдарына сәйкес шығарылған мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздарына, сондай-ақ қатысушылары "акционерлерi" тек қана Қазақстан Республикасының SPV ("Special Purpose Vеhiсlеs"/"Арнайы кәсiпорындар") деп аталатын ұйымдары болып табылатын шетелдiк ұйымдар шығарған мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздарға - 50 %-тен кем емес (осы Қағидалардың
5-тармағында белгіленген шектеулермен қоса).
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1998.12.14. N 18 қаулысымен .
ЕСКЕРТУ: 2-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1999.06.11. N 34 қаулысымен .
Ескерту. 2-тармақ 1-1)-тармақшамен толықтырылды - ҚР БҚҰК-ның 1999.06.24. N 36 қаулысымен .
ЕСКЕРТУ: 2-тармақтың 3) тармақшасы толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі  Ұлттық комиссиясының 1999.08.08. N 38 қаулысымен .
ЕСКЕРТУ: 2-тармақ 3) тармақшасы өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 2000 жылғы 12 қаңтардағы N 57 қаулысымен .
Ескерту: 2-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық  комиссиясының 2000 жылғы 30 қыркүйектегі N 81 қаулысымен .
Ескерту: 2-тармақ толықтырылды және өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 107 қаулысымен .
Ескерту: 2-тармақ өзгертілді - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының 2002 жылғы 5 сәуірдегі N 121 қаулысымен
Ескерту: 2-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2002 жылғы 13 мамырдағы N 176 қаулысымен .
Ескерту: 2-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2002 жылғы 15 шілдедегі N 176 қаулысымен .
Ескерту: 2-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2002 жылғы 24 тамыздағы N 320 қаулысымен .

2. Компания вправе размещать находящиеся у нее в инвестиционном управлении пенсионные активы каждого отдельного Фонда в нижеуказанные финансовые инструменты в следующих размерах от общего объема пенсионных активов (включая текущий объем инвестиций и остаток денег на инвестиционных счетах Фонда у кастодиана на дату заключения сделки):
1) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств), за исключением ценных бумаг, выпущенных местными исполнительными органами Республики Казахстан, - не менее 35%, в том числе в ценные бумаги, эмитированные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, до истечения срока обращения которых осталось не менее одного года, - не менее 5%;
1-1) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные местными исполнительными органами (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств), при условии, что данные ценные бумаги допущены к обращению в торговых системах ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" и разрешены уполномоченным органом к приобретению за счет пенсионных активов, - не более 5%;
2) ценные бумаги международных финансовых организаций, определенных пунктом 3 настоящих Правил, - не более 10%;
3) во вклады (на депозиты) в Национальном Банке Республики Казахстан, а также в банках второго уровня, определенных в соответствии с условиями пункта 3-1 настоящих Правил, и в депозитные сертификаты, выпущенные банками второго уровня, которые соответствуют условиям пункта 3-1 настоящих Правил и/или чьи ценные бумаги на дату размещения включены в официальный список ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" по категории "А", - не более 10% (с ограничениями, установленными пунктами 5 и 6 настоящих Правил);
3-1) негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов, соответствующие условиям подпунктов 1)-3) пункта 3-2 настоящих Правил, и ценные бумаги иностранных государств, соответствующие условиям пункта 3-3 настоящих Правил, - не более 10% и негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов, соответствующие условиям подпунктов 4)-6) пункта 3-2 настоящих Правил, - не более 10%;
3-2) ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список ЗАО "Казахстанская фондовая биржа", - не более 10%;
4) включенные в официальный список ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" по категории "А" иные, помимо ипотечных облигаций, негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, а также негосударственные эмиссионные ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями, участниками (акционерами) которых являются только организации Республики Казахстан - так называемыми SPV ("Special Purpose Vеhiсlеs"/"Специальными предприятиями"), - не более 50% (с ограничениями, установленными пунктом 5 настоящих Правил);
4-1) облигации ЗАО "Банк Развития Казахстана" - не более 10%.
Сноска. Пункт 2 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением НКЦБ от 14.12.98 г. N 18 ; от 11 июня 1999 г. N 34 ; от 24 июня 1999 г. N 36 ; постановлением НКЦБ от 8.07.99 г. N 38 ; постановлением НКЦБ от 12.01.2000г. N 57 ; постановлением НКЦБ от 30.09.2000 г. N 81 ; постановлением НКЦБ РК от 20 апреля 2001 года N 107 ; от 8 октября 2001 года N 388 ; постановлением Правления Национального Банка РК от 5 апреля 2002 года N 121 (у.с. - постановлением Правления НБ РК от 13 мая 2002 года N 176 ); постановлением Правления Национального Банка РК от 13 мая 2002 года N 176 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2002 года N 320 .

3. Мына халықаралық қаржы құралдары эмиссияланған бағалы қағаздарды сатып алуға Компания құқылы:
1) Халықаралық қайта құру және даму банкі;
2) Еуропа қайта құру және даму банкі;
3) Америкааралық даму банкі;
4) Халықаралық есеп айырысу банкі;
5) Азия даму банкі;
6) Африка даму банкі;
7) Халықаралық қаржы корпорациясы;
8) Ислам даму банкі.
3-1. Депозиттік сертификаттарына (ондағы депозиттік сертификаттарға) Компанияның инвестициялық басқаруындағы қордың зейнетақы активтері орналастырылатын екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің екінші деңгейдегі банктерді (өз капиталының ең төменгі мөлшеріне қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін бірінші топтағы банктерді қоспағанда) халықаралық стандарттарға өткізу туралы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бірінші топқа жатқызу керек не оған аталған нормативтік құқықтық актілердің талаптары қолданылмау керек.
ЕСКЕРТУ: 3-1-тармақтармен толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1999.06.11. N 34 қаулысымен .
ЕСКЕРТУ: 3-1-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық  комиссиясының 1999.08.08. N 38 қаулысымен .
Ескерту: 3-1-тармақ толықтырылды және өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 107 қаулысымен .
3-2. Компания осы Қағидалардың 2-тармағының 3-1) тармақшасында айқындалған шарттарды ескере отырып шетелдiк эмитенттердiң мынадай мемлекеттiк емес бағалы қағаздарын сатып алуға құқылы:
1) "АА"-дан ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттiктерiнiң жiктеуi бойынша) немесе "Аа2"-ден ("Мооdу's Investors Service" рейтинг агенттiгiнiң жiктеуi бойынша) төмен емес рейтинг бағасы бар борыштық бағалы қағаздарды;
2) борыштық бағалы қағаздарының "АА"-дан ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерiнiң жiктеуi бойынша) немесе "Аа2"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттiгiнің жіктеуi бойынша) төмен емес рейтинг бағасы бар эмитенттердiң акцияларын;
3) "АА"-дан ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттiктерiнің жiктеуi бойынша) немесе "Аа2"-ден ("Мооdу's Investors Service" рейтинг агенттiгінің жіктеуi бойынша) төмен емес кредиттiк рейтинг бағасы эмитенттердің бағалы қағаздарын осы бағалы қағаздарды зейнетақы активтерi есебiнен сатып алуға уәкiлетті органның рұқсат етуi шартымен;
4) "А"-дан ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттiктерiнiң жiктеуi бойынша) немесе "А2"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуi бойынша) төмен емес рейтинг бағасы бар борыштық бағалы қағаздарды;

3. Компания вправе приобретать ценные бумаги, эмитированные следующими международными финансовыми организациями:
1) Международным банком реконструкции и развития;
2) Европейским банком реконструкции и развития;
3) Межамериканским банком развития;
4) Банком международных расчетов;
5) Азиатским банком развития;
6) Африканским банком развития;
7) Международной финансовой корпорацией;
8) Исламским банком развития.
3-1. Банк второго уровня, во вклады (на депозиты) в котором (в депозитные сертификаты которого) размещаются находящиеся в инвестиционном управлении у Компании пенсионные активы Фондов, на дату размещения должен быть отнесен Национальным Банком Республики Казахстан к первой группе в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам (за исключением банков первой группы, не соответствующих требованиям к минимальному размеру собственного капитала), либо на него не должны распространяться требования указанных нормативных правовых актов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 - постановлением НКЦБ от 11 июня 1999 г. N 34 V990832_ ; с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ от 8. 07.99 г. N 38 V990899_ ; постановлением НКЦБ РК от 20 апреля 2001 года N 107 V011554_  .
3-2. Компания вправе приобретать с учетом условий, определенных подпунктом 3-1) пункта 2 настоящих Правил, следующие негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов:
1) долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку не ниже "АА" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Аа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе");
2) акции эмитентов, чьи долговые ценные бумаги имеют рейтинговую оценку не ниже "АА" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Аа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе");
3) ценные бумаги эмитентов, имеющих кредитную рейтинговую оценку не ниже "АА" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch ") или "Аа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе"), при условии, что данные ценные бумаги разрешены уполномоченным органом к приобретению за счет пенсионных активов;
4) долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку не ниже "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе");

5) борыштық бағалы қағаздарының "А"-дан ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жiктеуi бойынша) немесе "А2"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігiнiң жiктеуi бойынша) төмен емес рейтинг бағасы бар эмитенттердiң акцияларын;
6) "А"-дан ("Standard & Poor's" және "Fitch IBCA" рейтинг
агенттiктерiнiң жiктеуi бойынша) немесе "А2"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттiгiнiң жiктеуi бойынша) төмен емес кредиттiк рейтинг бағасы бар эмитенттердiң бағалы қағаздарын осы бағалы қағаздарды зейнетақы активтерi есебiнен сатып алуға уәкiлеттi органның рұқсат етуi шартымен.
ЕСКЕРТУ: 3-1, 3-2-тармақтармен толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1999.06.11. N 34 қаулысымен
Ескерту. 3-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР БҚҰК-ның 1999.06.24. N 36 қаулысымен .
ЕСКЕРТУ: 3-2-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1999.08.08. N 38 қаулысымен .
Ескерту: 3-2-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық  комиссиясының 2000 жылғы 15 қарашадағы N 91 қаулысымен .
Ескерту: 3-2-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 107 қаулысымен .
Ескерту: 3-2-тармақ жаңа редакцияда  - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының 2002 жылғы 5 сәуір N 121 қаулысымен .
Ескерту: 3-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2002 жылғы 13 мамыр N 176 қаулысымен .
3-3. Компания шетелдiк мемлекеттердiң несиелiк рейтингтiң халықаралық шкаласы бойынша "Аа"-дан ("Standart & Poor's және Ғitсh" жiктемесi бойынша) немесе "Аа2"-дан ("Мооdу's" жiктемесi бойынша) төмен емес рейтингтiк бағалауы бар бағалы қағаздарын сатып алуға құқылы.
Ескерту: 3-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 107 қаулысымен .
4. Компанияның бастапқы рыноктағы мемлекеттік бағалы қағаздармен (олар орналастырылған кезде) мәмілелері жасасқан келісімдердің негізінде Бастапқы дилерлер - ұйымдар арқылы жасалады не мемлекеттік бағалы қағаздар рыногында Бастапқы дилер міндетін жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен жасасқан келісім бар болса Компания дербес түрде өзі жасайды.
Компаниялардың бастапқы рыноктағы мемлекеттік емес бағалы қағаздармен мәмілелерін (олар орналастырылған кезде) Компаниялар дербес түрде өздері жасайды.
Компаниялардың қайталама рыноктағы мемлекеттік бағалы қағаздармен және мемлекеттік емес бағалы қағаздармен мәмілелері бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдар арқылы, осы ұйымдармен жасасқан келісімдердің негізінде не Компаниялардың бағалы қағаздардың ұйымдасқан рыногына тікелей рұқсаты бар болса дербес түрде тек қана бағалы қағаздардың ұйымдасқан рыногында жасалады.

5) акции эмитентов, чьи долговые ценные бумаги имеют рейтинговую оценку не ниже "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе");
6) ценные бумаги эмитентов, имеющих кредитную рейтинговую оценку не ниже "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе"), при условии, что данные ценные бумаги разрешены уполномоченным органом к приобретению за счет пенсионных активов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-2 - постановлением НКЦБ от 11 июня 1999 г. N 34 V990832_ ; в редакции постановления НКЦБ от 24 июня 1999 г. N 36 V990848_ ; с изменениями, внесенными постановлением Председателя НКЦБ от 15 ноября 2000 года N 91 V001343_ ; постановлением НКЦБ РК от 20 апреля 2001 года N 107 V011554_ ; в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 5 апреля 2002 года N 121 V021839_ (у.с. - постановлением Правления НБ РК от 13 мая 2002 года N 176 V021891_ ); в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 мая 2002 года N 176 V021891_  .
3-3. Компания вправе приобретать ценные бумаги иностранных государств, имеющих рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "АА" (по классификации "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Аа2" (по классификации "Мооdу's").
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 3-3 - постановлением НКЦБ РК от 20 апреля 2001 года N 107 V011554_  .
4. Сделки Компаний с государственными ценными бумагами на первичном рынке (при их размещении) совершаются посредством организаций - Первичных дилеров на основании заключенных с ними договоров, либо самостоятельно Компаниями при наличии договоров с Министерством финансов Республики Казахстан на осуществление ими функций Первичного дилера на рынке государственных ценных бумаг.
Сделки Компаний с негосударственными ценными бумагами на первичном рынке (при их размещении) совершаются Компаниями самостоятельно.
Сделки Компаний с государственными ценными бумагами и негосударственными ценными бумагами на вторичном рынке совершаются Компаниями исключительно на организованных рынках ценных бумаг посредством организаций, обладающих лицензиями на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, на основании заключенных с данными организациями договоров, либо самостоятельно Компаниями при наличии у них прямого доступа к организованным рынкам ценных бумаг.

5. Компанияның бір эмитенттің мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарына инвестициясының мөлшері Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдарға (депозиттерге) және екінші деңгейдегі бір банктегі депозиттер (екінші деңгейдегі бір банктің депозиттік сертификаттарына) компанияға арналған пруденциялық нормативтермен белгіленген шектеулерге сәйкес болу керек.
Компания "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми тiзiмiне енгiзiлген мемлекеттiк емес бағалы қағаздарды бастапқы рынокта (оларды орналастыру кезiнде) сатып алуға құқылы емес, егер "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ы осы бағалы қағаздармен сауда-саттықты тоқтата тұрған жағдайда.
ЕСКЕРТУ: 5-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1999.06.11. N 34 қаулысымен .
ЕСКЕРТУ: 5-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1999.08.08. N 38 қаулысымен .
Ескерту: 5-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 107 қаулысымен .
6. Компанияның өз активтерi және оның инвестициялық басқаруындағы Қорлардың зейнетақы активтерi орналастырылатын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi немесе екiншi деңгейдегі банктегi салым (депозит) (екiншi деңгейдегі банктiң депозиттiк сертификатты) бойынша алынған сыйақының (мүдденiң) салымның (депозиттiң) мерзiмiне ұқсас инвестициялау кезеңiндегі салым (депозит, депозиттiк сертификат) бойынша ұлттық немесе шетелдiк валютаға (депозиттiң (депозиттiк сертификаттың) ставкасының валютасына қатысты) номинацияланған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары бойынша жуықтатылған кiрiстiлiк ставкасынан төмен болмауы тиiс. Аталған жуықтату кiрiстiлігін уәкілетті орган:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық валютада номинацияланған мемлекеттiк бағалы қағаздарына қатысты - зейнетақы және өз активтерiн салымға (депозитке, депозиттiк сертификатқа) орналастыру алдындағы күннен бiр апта бұрын кезеңде;
2) Қазақстан Республикасының шетелдiк валютада номинацияланған мемлекеттiк бағалы қағаздарына қатысты зейнетақы және өз активтерiн салымға (депозитке, депозиттiк сертификатқа) орналастыру алдындағы күннен бiр ай бұрын кезеңде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздарымен "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-да өткiзiлген сауда-саттықтың нәтижесi бойынша қалыптасқан бағалардың негiзiнде логарифмдiк жуықтату әдiсiмен айқындайды.
Ескерту: 6-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 2000 жылғы 30 қыркүйектегі N 81 қаулысымен .
Ескерту: 6-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 107 қаулысымен

5. Размер инвестиций Компании в негосударственные эмиссионные ценные бумаги одного эмитента, во вклады (на депозиты) в Национальном Банке Республики Казахстан и во вклады (на депозиты) в одном банке второго уровня (в депозитные сертификаты одного банка второго уровня) должен соответствовать ограничениям, установленным для Компаний пруденциальными нормативами.
Компания не вправе приобретать негосударственные ценные бумаги, включенные в официальный список ЗАО "Казахстанская фондовая биржа", на первичном рынке (при их размещении) в случае, если ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" приостановило торги с данными ценными бумагами.
Сноска. Пункт 5 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением НКЦБ от 11 июня 1999 г. N 34 V990832_ ; постановлением НКЦБ от 8.07.99 г. N 38 V990899_ ; постановлением НКЦБ РК от 20 апреля 2001 года N 107 V011554_  .
6. Годовая ставка получаемого вознаграждения (интереса) по вкладу (депозиту) в Национальном Банке Республики Казахстан или банке второго уровня (по депозитному сертификату банка второго уровня), в который размещаются собственные активы Компании и находящиеся у нее в инвестиционном управлении пенсионные активы Фондов, должна быть не меньше ставки аппроксимированной доходности по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, номинированным в национальной или иностранной валюте (в зависимости от валюты, к которой привязана ставка по вкладу (депозиту, депозитному сертификату), за период инвестирования, аналогичный сроку вклада (депозита) (сроку инвестирования в депозитный сертификат). Указанная аппроксимированная доходность определяется уполномоченным органом методом логарифмической аппроксимации на основе цен, сложившихся по результатам проведенных ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" торгов с государственными ценными бумагами Республики Казахстан:
1) в отношении государственных ценных бумаг Республики Казахстан, номинированных в национальной валюте, - за недельный период, предшествующий дате размещения пенсионных или собственных активов во вклад (на депозит, в депозитный сертификат);
2) в отношении государственных ценных бумаг Республики Казахстан, номинированных в иностранной валюте, - за месячный период, предшествующий дате размещения пенсионных или собственных активов во вклад (на депозит, в депозитный сертификат).
Сноска. Пункт 6 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением НКЦБ от 11 июня 1999 г. N 34 V990832_ ; постановлением НКЦБ от 8.07.99 г. N 38 V990899_ ; постановлением НКЦБ от 30.09.2000 г. N 8 1 V001264_ ; постановлением НКЦБ РК от 20 апреля 2001 года N 107 V011554_  .

6-1. Қазақстан Республикасының ұлттық және шетелдiк валютадағы мемлекеттiк бағалы қағаздары бойынша осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетiлген кiрiстiлiк жуықтатуды уәкілетті орган апта сайын аптаның бiрiншi жұмыс күнi алматы уақытымен 18.00. және 21.00 аралығында "кiрiстiлiктiң қисық сызығы" түрiнде Интернет желiсiнде "Активтердi бағалау" бөлiмiндегi ("Кiрiстiлiк қисығы" бөлiмшесi) www.nsс.кz мекен-жайы бойынша жариялайды және жаңартады.
Ескерту: 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 2000 жылғы 30 қыркүйектегі N 81 қаулысымен .
6-2. Компанияның өз активтерiн және Қорлардың оның инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерiн Ұлттық Банктегi немесе екiншi деңгейдегi банктегi салымға (депозитке) (екiншi деңгейдегi банктiң депозиттiк сертификатына) орналастыру мерзiмi үш айдан аса алмайды. Осы мерзiм аяқталғанға дейiн салымның (депозиттiң) сомасы және ол бойынша сыйақының сомасы Қордың инвестициялық есепшоттарына есепке алынуы тиiс, ал депозиттiк сертификатты Компания өтеуге ұсынуы (осы екiншi деңгейдегi банктiң депозиттiк сертификаттарды шығару, айналысқа жiберу және өтеу шарттарына сәйкес) немесе тиесiлi соманы Қордың инвестициялық есепшоттарына есепке ала отырып сатылуы тиiс.
Ескерту: 6-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 2000 жылғы 30 қыркүйектегі N 81 қаулысымен .
Ескерту: 6-2-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 107 қаулысымен
Ескерту: 6-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2002 жылғы 13 мамыр N 176 қаулысымен .
2-тарау. Шектеулер және тыйым салулар
7. Компания өзінің қызметін жүзеге асыру кезінде оның инвестициялық басқаруына зейнетақы активтері қабылдаған Қорлардың мүддесіне ғана әрекет етуге міндеті.
8. Қолданылып жүрген заңдармен жасауға (орындауға) тыйым салынған өзге де мәмілелер мен әрекеттерден басқа:
1) оның инвестициялық басқаруына қабылданған зейнетақы активтерін кез келген тәсілмен өз мүддесіне және Қордан басқа, өзге тұлғалардың мүдделерінде пайдалануға, оның ішінде бір ұлттық біріздендіру нөміріндегі және бір күндегі бағалы қағаздарды өз активтері есебінен сату (сатып алу) және оның басқаруына қабылданған зейнетақы активтері есебінен сатып алу (сату) туралы инвестициялық шешім қабылдауға;
2) мазмұнында жариялау күніне нақтылыққа сәйкес келмейтін мәліметтер бар өзінің қызметі туралы жарнаманы немесе ақпаратты жариялауға;
3) мазмұнында зейнетақы активтері бойынша жобаланған инвестициялық кіріс туралы мәліметтер бар өзінің қызметі туралы жарнаманы немесе ақпаратты жариялауға;

6-1. Указанная в пункте 6 настоящих Правил аппроксимированная доходность по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, номинированным в национальной и иностранной валютах, публикуется и обновляется уполномоченным органом еженедельно в первый рабочий день недели в промежутке между 18.00 и 21.00 часами алматинского времени в виде "кривых линий доходности" в сети Интернет по адресу www.nsс.кz в разделе "Оценка активов" (подраздел "Кривая доходности").
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 - постановлением НКЦБ от 30.09.2000 г. N 81 V001264_  .
6-2. Срок размещения собственных активов Компании и находящихся у нее в инвестиционном управлении пенсионных активов Фондов во вклад (на депозит) в Национальном Банке или банке второго уровня (в депозитный сертификат банка второго уровня) не может превышать трех месяцев. До истечения этого срока сумма вклада (депозита) и сумма вознаграждения по нему должны быть зачислены на инвестиционные счета Фонда, а депозитный сертификат должен быть предъявлен Компанией к погашению (согласно условиям выпуска, обращения и погашения депозитных сертификатов данного банка второго уровня) или продан с зачислением причитающихся сумм на инвестиционные счета Фонда.
Сноска. Правила  дополнены пунктом 6-2 - постановлением НКЦБ от 30.09.2000 г. N 81 V001264_ ; с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 20 апреля 2001 года N 107 V011554_ ; в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 мая 2002 года N 176 V021891_  .
Глава 2. Ограничения и запреты
7. При осуществлении своей деятельности Компания обязана действовать исключительно в интересах Фондов, чьи пенсионные активы были приняты ею в инвестиционное управление.
8. Компании запрещается, помимо иных сделок и действий, запрещенных ей к совершению (выполнению) действующим законодательством:
1) любым способом использовать в собственных интересах и в интересах иных, кроме Фонда, лиц пенсионные активы, принятые ею в инвестиционное управление, в том числе принимать инвестиционные решения о продаже (покупке) за счет собственных активов и покупке (продаже) за счет пенсионных активов, принятых ею в инвестиционное управление, ценных бумаг одного национального идентификационного номера в один и тот же день;
2) публиковать рекламу или информацию о своей деятельности, содержащие сведения, которые не соответствуют действительности на день опубликования;
3) публиковать рекламу или информацию о своей деятельности, содержащие сведения о предполагаемом инвестиционном доходе по пенсионным активам;

4) мазмұнында Компания қызметінің нәтижелерін басқа Компаниялардың ұқсас көрсеткіштерімен салыстыру (барлық Компаниялардың бір кезеңдегі қызметтері нәтижелерінің орташа мәндерін салыстыруды қоспағанда) бар өзінің қызметі туралы жарнаманы немесе ақпаратты жариялауға Компанияға тыйым салынады.
ЕСКЕРТУ: 8-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1999.06.11. N 34 қаулысымен .
9. Осы Қағидалардың 8-тармағының 2) тармақшасымен белгіленген тыйым салулар бұзылған жағдайда уәкілетті орган Компаниядан Компанияның қызметі туралы жарнамаға немесе ақпаратқа өзгерістер енгізуді, жарнаманы тоқтатуды немесе Компанияның қызметі туралы жарнаманың немесе ақпараттың жалғандығы туралы жариялауды талап етуге құқылы. Осындай талап ету уәкілетті орган белгілеген мерзімде орындалмаса уәкілетті орган Компанияның қызметі туралы жарнаманың немесе ақпараттың мазмұнындағы мәліметтердің нақтылыққа сәйкессіздігі туралы хабарды жариялауға құқылы.
10. Компанияға және оның лауазымды тұлғалары мен қызметкерлеріне:
1) қызмет көрсетілетін Қорлар және инвестициялық басқаруға қабылданған зейнетақы активтері туралы ақпаратты қызмет көрсетілетін Қорларға қатысты бәсекелестік мақсатында және әділетсіз кіріс (үшінші тұлғаға белгісіз ақпаратты иелену арқылы кіріс) алу мақсатында пайдалануға;
2) инвестициялық басқаруға қабылданған зейнетақы активтері есебінен жасалған мәмілелер туралы нақты емес ақпаратты таратуға;
3) қызмет көрсетілетін Қорлар және инвестициялық басқаруға қабылданған зейнетақы активтері туралы, осы Қорлардың қызмет және коммерциялық құпияларын құрайтын ақпаратты таратуға;
4) қызмет көрсетілетін Қорлар және инвестициялық басқаруға қабылданған зейнетақы активтері туралы, осы Қорлардың қызмет және коммерциялық құпияларын құрамайтын ақпаратты ашық жарияланғанға дейін таратуға тыйым салынады.
Осы тармақтың 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген тыйым салулар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес уәкілетті органның ақпарат беруіне қолданылмайды.
3-тарау. Инвестициялаудың шарттары
11. Қордың кастодиан-банктегi инвестициялық есепшоттарына және осы Қордың кастодиан-банкiнiң шетелдегi кастодиан-банктердегi корреспонденттiк есепшоттарына келiп түсетiн зейнетақы активтерiн Компания ағымдағы аударымдарды шегере отырып толық көлемде жетi жұмыс күні ішінде инвестициялайды.
Егер Қордың кастодиан-банктегi инвестициялық есепшоттарындағы және осы Қордың кастодиан-банкiнiң шетелдегi кастодиан-банктердегi корреспонденттiк есепшоттарындағы ақша қалдығы уәкiлеттi орган белгiлеген өлшемнен аз болса не егер қаржы құралдары рыногындағы жағдайды негiзге ала отырып Компанияның зейнетақы активтерiн инвестициялау мерзiмiн ұзарту туралы дәлелдi өтiнiшiн қанағаттандырса, Компания осы тармақтың бiрiншi бөлiгiнде белгiленген шартты орындамауға құқылы. Өзге жағдайларда, осы тармақтың бiрiншi бөлiгiнде белгiленген шарт бұзылған әрбiр күн үшiн Компания Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң үш айлық айналыс мерзiмi бар мемлекеттiк қазынашылық мiндеттемелерiнiң бұзушылықтың бiрiншi күнiнiң алдында өткен осы бағалы қағаздарды орналастыру жөнiндегi соңғы аукционда қалыптасқан кiрiстiлiк деңгейiн (бiр күнге есептелген) негiзге ала отырып белгiленген өсiмпұл төлейдi (орташа алынған орналастыру бағасы бойынша). Аталған өсiмпұл Қордың зейнетақы активтерiн ұлғайтуға жұмсалады.
Ескерту: 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2002 жылғы 13 мамыр N 176 қаулысымен .

4) публиковать рекламу или информацию о своей деятельности, содержащие сравнение результатов деятельности Компании с аналогичными показателями других Компаний (за исключением сравнения со средними значениями результатов деятельности всех Компаний за один и тот же период).
Сноска. Пункт 8 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением НКЦБ от 11 июня 1999 г. N 34 V990832_  .
9. В случае нарушения запрета, установленного подпунктом 2) пункта 8 настоящих Правил, уполномоченный орган вправе потребовать от Компании внесения изменений в рекламу или информацию о деятельности Компании, прекращения рекламы или публикации, опровержения рекламы или информации о деятельности Компании. При невыполнении такого требования в установленный уполномоченным органом срок уполномоченный орган вправе опубликовать сообщение о несоответствии действительности сведений, содержащихся в рекламе или информации о деятельности Компании.
10. Компании и ее должностным лицам и работникам запрещается:
1) использовать имеющуюся информацию об обслуживаемых Фондах и принятых в инвестиционное управление пенсионных активах в конкурентных целях по отношению к обслуживаемым Фондам и в целях получения несправедливого дохода (дохода, получаемого в силу обладания информацией, которая неизвестна третьим лицам);
2) распространять недостоверную информацию о сделках, совершенных за счет принятых в инвестиционное управление пенсионных активов;
3) распространять информацию об обслуживаемых Фондах и принятых в инвестиционное управление пенсионных активах, составляющую служебную и коммерческую тайну данных Фондов;
4) распространять информацию об обслуживаемых Фондах и принятых в инвестиционное управление пенсионных активах, не составляющую служебную и коммерческую тайну данных Фондов, до ее открытого опубликования.
Запреты, указанные в подпунктах 3) и 4) настоящего пункта, не распространяются на предоставление информации уполномоченному органу в соответствии с действующим законодательством.
Глава 3. Условия инвестирования
11. Пенсионные активы, поступающие на инвестиционные счета Фонда в банке-кастодиане и на корреспондентские счета банка-кастодиана данного Фонда в зарубежных банках-кастодианах, подлежат инвестированию Компанией в полном объеме за вычетом текущих отчислений в течение семи рабочих дней.
Компания вправе не выполнять условие, установленное частью первой настоящего пункта, если остаток денег на инвестиционных счетах Фонда в банке-кастодиане и на корреспондентских счетах банка-кастодиана данного Фонда в зарубежных банках-кастодианах составляет менее величины, установленной уполномоченным органом, либо если уполномоченный орган удовлетворил обоснованное, исходя из ситуации на рынке финансовых инструментов, ходатайство Компании о продлении срока инвестирования пенсионных активов. В иных случаях за каждый день нарушения условия, установленного частью первой настоящего пункта, Компания выплачивает пеню, определяемую исходя из уровня доходности (в расчете на один день) государственных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан с трехмесячным сроком обращения, который сложился на последнем аукционе по размещению данных ценных бумаг, предшествующем первому дню нарушения (по средневзвешенной цене размещения). Указанная пеня направляется на увеличение пенсионных активов Фонда.
Сноска. Пункт 11 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 мая 2002 года N 176 V021891_  .

11-1. Осы Қағидалардың 11-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген өтінішті уәкілетті орган Осы Қағидалардың 11-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес айқындалған мерзім ішінде алу керек. Егер, осы мерзімнің аяқталуына кемінде екі жұмыс күні қалса, өтініште оның кешіктіріліп ұсынылу себептері болу керек.
ЕСКЕРТУ: 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1999.06.11. N 34 қаулысымен .
12. Егер қандайда да болмасын жағдаяттардың нәтижесінде Қордың зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қаржы құралдары портфелінің құрылымының осы Қағидалардың 2-ші және 6-тармақтармен белгіленген шарттарға сәйкес келуі тоқтаса, Компания осындай сәйкессіздікті ұлғайтатын инвестициялық қызметті шұғыл түрде тоқтатуға және оны жою жөніндегі қолайлы және қажетті барлық шараларды қабылдауға міндетті.
4-тарау. Компанияның кірісі
13. Қолданылып жүрген заңдармен белгіленген салықтарды, қолданылып жүрген заңдармен белгіленген басқа міндетті төлемдерді төлегеннен кейінгі Компанияның өз активтерін инвестициялаудан түскен кірісі Компанияның қарамағында қалады.
14. Тармақ алып тасталды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының 1999.05.17. N 32 қаулысымен .
15. Алынған комиссиялық сыйақылар сомасынан Компанияның зейнетақы активтерін инвестициялау бойынша шығыстары асып кеткен жағдайда айырма Компанияның өз қаражаттары есебінен жабылады.
Ұлттық комиссиясының Төрағасы

11-1. Ходатайство, указанное в части второй пункта 11 настоящих Правил, должно быть получено уполномоченным органом до истечения срока, определенного в соответствии с частью первой пункта 11 настоящих Правил. В случае, если до истечения данного срока осталось менее двух рабочих дней, ходатайство должно содержать объяснение причины его позднего представления.
Сноска. Дополнены пунктом 11-1 - постановлением НКЦБ от 11 июня 1999 г. N 34 V990832_  .
12. В случае, если в результате каких-либо обстоятельств структура портфеля финансовых инструментов, приобретенных за счет пенсионных активов Фонда, перестанет соответствовать условиям, установленным пунктами 2 и 5 настоящих Правил, Компания обязана незамедлительно прекратить инвестиционную деятельность, усугубляющую такое несоответствие, и принять все возможные и необходимые меры по его устранению.
Глава 4. Доход компании
13. Доход от инвестирования собственных активов Компании, после уплаты установленных действующим законодательством налогов, других обязательных платежей, установленных действующим законодательством, и отчислений для формирования резервного капитала, остается в распоряжении Компании.
14.
Сноска. Пункт 14 - исключен согласно постановлению НКЦБ от 17.05.99г. N 32 V990781_  .
15. В случае превышения расходов Компании по инвестированию пенсионных активов над суммой полученных комиссионных вознаграждений разница покрывается за счет собственных средств Компании.
Председатель Национальной комиссии