Об утверждении Правил документирования населения Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2000 года № 1063. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2013 года № 852
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 26.08.2013 № 852 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2011 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В целях реализации конституционных прав граждан на свободу передвижения и выбора места жительства, совершенствования системы документирования и учета населения Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила документирования населения Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2011 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Министерству внутренних дел в установленном порядке разработать и утвердить в месячный срок Инструкцию о применении Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 30.06.2011 № 736.
3. Центральным исполнительным органам в месячный срок привести свои нормативные правовые акты в соответствие с данным постановлением.
4. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
5. Настоящее постановление вступает в силу с 1 сентября 2000 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 июля 2000 года N 1063
Правила
документирования населения Республики Казахстан
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2011 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Сноска. По всему тексту слова "иностранные граждане", "иностранным гражданам", "иностранного гражданина", "иностранных граждан", "Иностранные граждане" заменены соответственно словами "иностранцы", "иностранцам", "иностранца", "иностранцев", "Иностранцы" постановлением Правительства РК от 27.08.2009 № 1260.
Настоящие Правила основаны на нормах Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 20 декабpя 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан", от 22 июля 2011 года "О миграции населения", от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", от 19 июня 1995 года "О правовом положении иностранцев", от 4 декабря 2009 года "О беженцах", от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров", других нормативных правовых актов и определяют порядок документирования населения Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 12 шілдедегі N 1063 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 26 тамыздағы № 852 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 26.08.2013 № 852 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.01 N 1427 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Азаматтардың еркін жүріп-тұруына және тұрғылықты жерін таңдауына конституциялық құқықтарын іске асыру, халықты құжаттандыру және есепке алу жүйесін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.01 N 1427 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі белгіленген тәртіппен бір ай мерзімде Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін қолдану туралы нұсқаулықты әзірлесін және бекітсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.06.30 N 736 Қаулысымен.
3. Орталық атқарушы органдар бір айлық мерзімде өздерінің нормативтік құқықтық кесімдерін осы қаулыға сәйкес келтірсін.
4. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулы 2000 жылғы 1 қыркүйектен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 12 шілдедегі
N 1063 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.01 N 1427 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "шетел азаматтары", "шетел азаматтарына", "шетел азаматының", "шетел азаматтарының" деген сөздер "шетелдіктер", "шетелдіктерге", "шетелдіктің", "шетелдіктердің" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2009.08.27 N 1260 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз) Қаулысымен.
Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Конситуциясының, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы» 1991 жылғы 20 желтоқсандағы, «Халықтың көші-қоны туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі, «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуірдегі, «Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы» 1995 жылғы 19 маусымдағы, «Босқындар туралы» 2009 жылғы 4 желтоқсандағы, «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы заңдарының, басқа да нормативтік құқықтық актілерінің нормаларына негізделген және Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру тәртібін айқындайды.

Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2011 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Документы, удостоверяющие личность, и их виды
1. Граждане Республики Казахстан, независимо от места проживания, иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, должны иметь документы, удостоверяющие личность.
2. Документами удостоверяющими личность являются:
1) паспорт гражданина Республики Казахстан;
2) удостоверение личности;
3) вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
4) удостоверение лица без гражданства;
5) удостоверение беженца.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 03.03.2010 № 166.
3. Документы, удостоверяющие личность, являются собственностью государства.
4. Документы, удостоверяющие личность, заполняются уполномоченным органом, по желанию владельца, на государственном или русском, а паспорт гражданина Республики Казахстан, кроме этого, на английском языках.
5. Паспорт гражданина Республики Казахстан выдается гражданам, по их желанию, независимо от возраста.
В паспорт гражданина Республики Казахстан вносятся следующие записи и отметки:
1) разрешительная запись о выезде за границу;
2) запись о детях в возрасте до 16 лет, в случаях их совместного выезда с владельцем паспорта за границу, при выезде детей старше трех лет вклеиваются их фотографии;
3) виза иностранного государства;
4) отметка пограничного контрольно-пропускного пункта о пересечении границы;
5) отметка о продлении срока действия паспорта.
Отметки в паспорте, проставляемые государственными органами Республики Казахстан, оформляются штампами, форма которых устанавливается уполномоченными органами, а также Министерством иностранных дел Республики Казахстан и Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан. Производить в паспортах какие-либо другие отметки запрещается.
Паспорт гражданина Республики Казахстан выдается сроком действия на десять лет. По заявлению гражданина срок действия паспорта может быть продлен уполномоченным органом еще на один год.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.03.2004 N 260; от 30.04.2007 N 352 (вводится в действие с 13.08.2007); от 24.12.2008 N 1235 (порядок введения в действие см. п. 6); от 27.08.2009 № 1260.
6. Удостоверение личности гражданина Республики Казахстан выдается гражданам с 16-летнего возраста и действительно на территории республики. Все граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие на ее территории, должны иметь удостоверение личности. Удостоверение личности гражданина Республики Казахстан выдается сроком действия на десять лет.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 05.06.2004 N 626; от 30.04.2007 N 352(вводится в действие с 13.08.2007); от 27.08.2009 № 1260.

Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.01 N 1427 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жеке басты куәландыратын құжаттар және олардың түрлері
1. Қазақстан Республикасы азаматтарының, тұратын жеріне қарамастан, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шет ел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттары болуы керек.
2. Адамның жеке басын куәландыратын құжаттар:
1) Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты;
2) жеке куәлік;
3) шетелдіктің Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхаты;
4) азаматтығы жоқ адамның куәлігі;
5) босқын куәлігі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.03.03 № 166 Қаулысымен.
3. Жеке басты куәландыратын құжаттар мемлекеттің меншігі болып табылады.
4. Уәкілетті орган иесінің қалауы бойынша, жеке басты куәландыратын құжатты мемлекеттік немесе орыс тілінде, ал Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжатын, сонымен қатар ағылшын тілінде толтырады.
5. Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты Қазақстан Республикасының азаматтарына, олардың қалауы бойынша, жасына қарамастан беріледі.
Қазақстан Республикасы азаматының паспортына мынадай жазулар мен белгілер енгізіледі:
1) шетелге шығуы туралы рұқсат ету жазбасы;
2) төлқұжат иесімен бірге шетелге шығып бара жатқан 16 жасқа дейінгі балалар туралы жазба, үш жастан асқан балалар шығатын жағдайда олардың фотосуреттері жапсырылады;
3) шет мемлекеттің визасы;
4) шекарадан өткені туралы шекаралық бақылау-өткізу пунктінің белгісі;
5) төлқұжаттың күшінде болу мерзімінің ұзартылғаны туралы белгі енгізіледі.
Төлқұжатта Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары қоятын белгілер, олардың нысандарын уәкілеттi органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi мен Ұлттық қауiпсiздiк комитетi белгілеген, мөртаңбалармен ресімделеді. Төлқұжатта қандай да бір басқа белгілер жасауға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты 10 жыл қолданылу мерзімімен беріледі. Азаматтың өтініші бойынша төлқұжаттың қолданылу мерзімін уәкілетті орган тағы бір жылға ұзартуы мүмкін.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.03 N 260, 2007.04.30 N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі), 2008.12.24 N 1235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз), 2009.08.27 N 1260 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз) Қаулыларымен.
6. Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі азаматтарға 16 жастан бастап беріледі және республика аумағында пайдалануға жарамды болады. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын барлық азаматтардың жеке куәлігі болуы керек. Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі он жыл мерзімге беріледі.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.05 N 626, 2007.04.30 N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) 2009.08.27 N 1260 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз) Қаулыларымен.

7. Лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, достигшим 16-летнего возраста, выдается удостоверение лица без гражданства. Удостоверение лица без гражданства выдается сроком действия на 10 лет для подтверждения личности владельца на территории республики и за ее пределами. При выезде за границу без родителей, опекунов, попечителей удостоверение лица без гражданства может выдаваться лицам младше 16 лет.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24.12.2008 N 1235 (порядок введения в действие см. п. 6).
8. Вид на жительство иностранца в Республике Казахстан выдается иностранцам, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, с 16-летнего возраста, сроком действия на десять лет, но не выше срока действия паспорта страны его гражданства.
Вид на жительство удостоверяет личность владельца на территории Республики Казахстан.
При выезде за границу личность иностранца удостоверяет паспорт страны его гражданства.
Порядок выдачи вида на жительство иностранца в Республике Казахстан и удостоверения лица без гражданства определяется Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.08.2009 № 1260.
8-1. Удостоверение беженца выдается иностранцам и лицам без гражданства, которым в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о беженцах, присвоен статус беженца.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.03.2010 № 166.
9. Личность военнослужащих, офицеров и прапорщиков Вооруженных Сил стран-участниц Содружества Независимых Государств, состоящих на военной службе в частях дислоцированных на территории Республики Казахстан, являющихся гражданами других государств, удостоверяется военным билетом, выдаваемым командованием воинских частей и военных учреждений, и паспортом страны их гражданства.
2. Порядок выдачи, изъятия и пользования документами,
удостоверяющими личность
10. Документы, удостоверяющие личность, кроме удостоверения беженца, выдаются уполномоченными органами по заявлению соответствующего лица на основании документов, предусмотренных настоящими Правилами.
Удостоверение беженца выдается уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере регулирования отношений по вопросам беженцев, в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О беженцах".
Органами, уполномоченными выдавать удостоверение личности и паспорт гражданина Республики Казахстан, являются органы внутренних дел.
Паспорт гражданина Республики Казахстан оформляется через загранучреждения Республики Казахстан гражданам Республики Казахстан:
постоянно проживающим за пределами Республики Казахстан;
получающим образование по очной форме обучения в учебных заведениях, расположенных на территории иностранных государств;
работающим в иностранных государствах по трудовому договору, заключенному на срок не менее одного года;
членам семьи указанных лиц, проживающим вместе с ними;
родственникам персонала дипломатической службы, проживающим вместе с персоналом дипломатической службы за рубежом, и не имеющим права на получение дипломатического или служебного паспорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Уполномоченными органами по выдаче иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан и удостоверения лица без гражданства являются органы внутренних дел.

7. Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тұратын, 16 жасқа толған азаматтығы жоқ адамдарға азаматтығы жоқ адамның куәлігі беріледі. Азаматтығы жоқ адамның куәлігі иесінің жеке басын республика аумағында және одан тыс жерлерде растау үшін 10 жыл қолданылу мерзімімен беріледі. Шетелге ата-анасынсыз, қорғаншысыз, қамқоршысыз шығу кезінде азаматтығы жоқ адамның куәлігі 16 жасқа толмаған адамдарға да берілуі мүмкін.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.12.24 N 1235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
8. Шетелдіктің Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхаты 16 жастан бастап Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге, он жылға қолданылу мерзімімен, бірақ оның азаматы болып табылатын ел паспортының қолданылу мерзімінен артық емес мерзімге беріледі.
Қоныстану ықтиярхаты иесінің жеке басын Қазақстан Республикасының аумағында куәландырады.
Шетелге шыққан кезде шетелдіктің жеке басын оның азаматы болып табылатын елдің төлқұжаты куәландырады.
Қазақстан Республикасында шетелдіктің тұру ыхтиярхатын және азаматтығы жоқ адамның куәлігін беру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.08.27 N 1260 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз)  Қаулысымен.
8-1. Босқын куәлігі Қазақстан Республикасының босқындар туралы  заңнамасында белгіленген тәртіппен босқын мәртебесі берілген шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға беріледі.
Ескерту. Ереже 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.03.03 № 166 Қаулысымен.
9. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан бөлімдерде әскери қызметте тұрған, басқа мемлекеттердің азаматтары болып табылатын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының елдері Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерінің, офицерлері мен прапорщиктерінің жеке басы әскери бөлімнің қолбасшылығы және әскери мекемелер берген әскери билет бойынша және оның азаматы болып табылатын елдің төлқұжаты бойынша куәландырылады.
2. Жеке басты куәландыратын құжаттарды беру, алып қою және пайдалану тәртібі
10. Босқын куәлігінен басқа, жеке басты куәландыратын құжаттарды, осы Ережеде көзделген құжаттардың негізінде, тиісті адамның өтініші бойынша уәкілетті органдар береді.
Босқын куәлігін босқындар мәселелері жөніндегі қатынастарды реттеу саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган «Босқындар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен береді.
Ішкі істер органдары Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке куәлік пен төлқұжат беретін уәкілетті органдар болып табылады.
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты Қазақстан Республикасының шет елдердегi мекемелерi арқылы Қазақстан Республикасының мына азаматтарына ресiмделедi:
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұрып жатқандарға;
шет мемлекеттердiң аумағында орналасқан оқу орындарында күндiзгi оқу нысанында бiлiм алушыларға;
шет мемлекеттерде кемiнде бiр жыл мерзiмге жасалған еңбек шарты бойынша жұмыс iстеп жатқандарға;
көрсетілген адамдардың олармен бiрге тұратын отбасы мүшелерiне;
шетелде дипломатиялық қызметтiң персоналымен бiрге тұратын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дипломатиялық немесе қызметтiк паспортты алуға құқығы жоқ дипломатиялық қызмет персоналының туысқандарына.
Iшкі iстер органдары Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында шетелдiктiң тұруға ықтиярхаты мен азаматтығы жоқ адамның жеке куәлiгiн беру жөнiндегі уәкілетті органдар болып табылады.

Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.03.2004 N 260; от 08.12.2006 N 1184(вводится в действие со дня официального опубликования); от 03.03.2010 № 166; от 30.06.2011 № 736.
11. Документы, удостоверяющие личность, выдаются на основании одного из следующих документов:
свидетельства о рождении;
паспорта гражданина Республики Казахстан;
удостоверения личности;
временного удостоверения личности;
свидетельства на возвращение;
удостоверения лица без гражданства;
паспорта иностранного государства;
справки о приеме в гражданство Республики Казахстан или выходе из гражданства Республики Казахстан по Указу Президента Республики Казахстан, а также об изменении гражданства в соответствии с международными соглашениями;
ходатайства о присвоении статуса беженца.
Лица, указанные в абзаце третьем пункта 10 настоящих Правил, помимо вышеуказанных документов представляют также копии документов, подтверждающих факт проживания; обучения; работы; семейного положения.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.02.2005 N 140; от 08.12.2006 N 1184 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 03.03.2010 № 166.
12. За выдачу документов, удостоверяющих личность, взимается плата в размере, определяемом законодательством Республики Казахстан. В нее входят расходы, связанные с фактическими затратами по оформлению документа.
13. Документы, удостоверяющие личность, выдаются уполномоченными органами по месту постоянного жительства (регистрации) документируемого лица и вручаются лично владельцу или его законному представителю.
При отсутствии постоянного места жительства документы, удостоверяющие личность, выдаются гражданам Республики Казахстан по месту временного проживания или по месту фактического нахождения, подтверждаемым в установленном законодательством порядке органами внутренних дел.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.03.2004 N 260; от 14.02.2005 N 140; от 17.08.2007 N 696; от 30.06.2011 № 736.
14. При заполнении документов, удостоверяющих личность, фамилия, имя, отчество и другие данные записываются в соответствии с документом, послужившим основанием для их выдачи.
15. Запись о национальности в паспорте и удостоверении личности производится в соответствии с национальностью родителей. При различных национальностях родителей гражданин имеет право добровольного выбора национальности по отцу или матери. В случае, когда национальность родителей неизвестна, ее определяет в соответствии со статьей 19 Конституции Республики Казахстан владелец документа. Национальность гражданами Республики Казахстан может быть изменена в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.03 N 260, 2006.12.08 N 1184 (ресми түрде жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi), 2010.03.03 № 166, 2011.06.30 N 736 Қаулыларымен.
11. Жеке басты куәландыратын құжаттар мынадай құжаттардың:
туу туралы куәліктің;
Қазақстан Республикасының азаматы төлқұжатының;
жеке куәліктің;
уақытша жеке басы куәлігінің;
қайтып оралу куәлігінің;
азаматтығы жоқ адам куәлігінің;
шетел мемлекеті төлқұжатының;
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы, сондай-ақ халықаралық келісімдерге сәйкес азаматтығын өзгерту туралы анықтаманың;
босқын мәртебесін беру туралы қолдаухаттың негізінде беріледі.
Осы Ереженiң 10-тармағының үшiншi абзацында көрсетiлген адамдар жоғарыда көрсетiлген құжаттардан бөлек, сондай-ақ олардың тұру; оқу; жұмыс iстеу отбасылық жағдайы фактiсiн; растайтын құжаттардың көшiрмелерiн ұсынады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.02.14 N 140, 2006.12.08 N 1184 (ресми түрде жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi), 2010.03.03 № 166 Қаулыларымен.
12. Жеке басты куәландыратын құжаттар берілгені үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерде төлем алынады. Оған құжатты ресімдеудің нақты шығындарымен байланысты шығындар кіреді.
13. Жеке басты куәландыратын құжаттарды құжаттандырылушы адамның тұрақты тұратын (тіркелген) орны бойынша уәкілетті органдар береді және иесінің өзіне немесе оның заңды өкіліне табыс етіледі.
Тұрақты тұрғылықты жері болмаған кезде жеке басын куәландыратын құжаттар Қазақстан Республикасының азаматтарына уақытша тұратын жері бойынша немесе заңнамада белгіленген тәртіппен ішкі істер органдары растайтын нақты тұрған жері бойынша беріледі.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.03 N 260, 2007.08.17 N 696, 2011.06.30 N 736 Қаулыларымен.
14. Жеке басты куәландыратын құжаттар толтырылғанда тегі, аты, әкесінің аты және басқа да деректер, оларды беруге негіз болған құжатқа сәйкес жазылады.
15. Төлқұжаттағы және жеке бас куәлігіндегі ұлты туралы жазу ата-анасының ұлтына сәйкес жазылады. Ата-анасы әр ұлттан болғанда азаматтың әкесінің немесе шешесінің ұлтын өз еркімен таңдап алуға құқығы бар. Ата-анасының ұлты белгісіз болған жағдайда, оны қазақстан Республикасы Конституциясының 19-бабына сәйкес құжат иесі айқындайды. Қазақстан Республикасының азаматы ұлтын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзгертуі мүмкін.

16. Документы, удостоверяющие личность, являются недействительными, если:
невозможно идентифицировать личность;
в них незаконно внесены изменения или в них необходимо внести изменения, связанные с идентификацией личности;
в них отсутствуют отдельные, предусмотренные настоящими Правилами записи, или эти записи не соответствуют действительности;
истек срок их действия;
они не соответствуют правовому статусу владельца.
17. Недействительные документы, удостоверяющие личность, подлежат в установленном порядке изъятию уполномоченными органами.
18. При наличии у лица нескольких однотипных документов, удостоверяющих личность, изымаются все документы, за исключением действительного.
19. Документы, удостоверяющие личность, могут быть изъяты следственными органами, органами дознания или судом, в случаях и порядке, установленных законодательными актами.
Запрещаются прием и передача документов, удостоверяющих личность, в залог, а также их изъятие, кроме случаев, предусмотренных действующим законодательством и настоящими Правилами.
20. Граждане обязаны бережно хранить документы, удостоверяющие личность, а в случае их утраты обратиться в органы внутренних дел по месту постоянного жительства (регистрации) для получения новых. При утрате паспорта граждане Республики Казахстан, находящиеся за границей, обращаются в загранучреждения Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 30.06.2011 № 736.
21. Документы, удостоверяющие личность, предъявляются по требованию должностных лиц компетентных органов.
22. Граждане Республики Казахстан, выезжающие на постоянное жительство за границу, сдают удостоверения личности в органы внутренних дел.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 30.06.2011 № 736.
23. Найденные документы, удостоверяющие личность, и документы умерших лиц сдаются в уполномоченные органы, которые, в зависимости от сложившейся ситуации: возвращают их владельцу; уничтожают в установленном порядке; передают в дипломатическое представительство иностранного государства, гражданином которого является (являлся) владелец.
Сноска. В пункт 23 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 3 марта 2004 г. N 260.
24. У лиц, осужденных к лишению свободы, документы, удостоверяющие личность, изымаются и хранятся в учреждениях, исполняющих приговоры. При отбытии срока наказания они возвращаются владельцам.
25. Гражданам Республики Казахстан при утрате удостоверения личности или непригодности его для дальнейшего использования, не имеющим документов, удостоверяющих личность, а также лицам, вышедшим из гражданства Республики Казахстан, до получения ими новых документов, удостоверяющих личность, выдается временное удостоверение личности сроком действия до трех месяцев. Временное удостоверение действительно на территории Республики Казахстан.
Гражданам Республики Казахстан, временно находящимся за рубежом, при утрате паспорта загранучреждением Республики Казахстан выдается свидетельство на возвращение, действительное для въезда в Республику Казахстан и проезда по ее территории к месту постоянного жительства.
Временное удостоверение личности и свидетельство на возвращение являются документами кратковременного пользования. По ним нельзя совершать гражданско-правовые сделки.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.02.2005 N 140; от 27.08.2009 № 1260.

16. Жеке басты куәландыратын құжаттар егер:
адамды идентификациялау мүмкін болмаса;
оларға өзгерістер заңсыз енгізілсе немесе оған адамды идентификациялаумен байланысты өзгерістер енгізу қажет болса;
оларда осы Ережелерде көзделген жекелеген жазбалар болмаса немесе ол жазбалар ақиқатқа сәйкес келмесе;
олардың қолданылу мерзімі аяқталса;
олар иесінің құқықтық мәртебесіне сәйкес келмесе жарамсыз болып табылады.
17. Жеке басты куәландыратын жарамсыз құжаттарды уәкілетті органдар белгіленген тәртіпте алып қоюға тиіс.
18. Адамда жеке басты куәландыратын бір тектес бірнеше құжаттар болғанда, жарамдысынан басқасы түгел алынып қойылады.
19. Жеке басты куәландыратын құжатты заңнамада белгіленген жағдайлар мен тәртіпте тергеу органдары, анықтау органдары немесе сот алып қоюы мүмкін.
Жеке басты куәландыратын құжаттарды кепілге алуға және тапсыруға, сондай-ақ қолданыстағы заңнамамен және осы Ережемен көзделген жағдайларды қоспағанда, оларды алып қоюға тыйым салынады.
20. Азаматтар жеке басты куәландыратын құжаттарды ұқыпты сақтауға, оларды жоғалтқан жағдайда жаңасын алу үшін тұрақты тұратын (тіркелген) жері бойынша ішкі істер органдарына өтініш жасауға міндетті. Шетелдегі Қазақстан Республикасының азаматтары төлқұжатын жоғалтқанда Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне өтініш жасайды.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.06.30 N 736 Қаулысымен.
21. Жеке басты куәландыратын құжаттар құзыретті органдардың лауазымды адамдарының талабы бойынша көрсетіледі.
22. Шетелде тұрақты тұруға кетіп бара жатқан Қазақстан Республикасының азаматтары жеке бас куәліктерін ішкі істер органдарына тапсырады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.06.30 N 736 Қаулысымен.
23. Табылған жеке басты куәландыратын құжаттар және өлген адамдардың құжаттары уәкілетті органдарға тапсырылады. Олар қалыптасқан жағдайға байланысты: оларды иесіне қайтарады; белгіленген тәртіпте жояды; иесі соның азаматы болып табылатын (болған) шетел мемлекетінің дипломатиялық өкілдігіне тапсырады.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.03 N 260 қаулысымен.
24. Бас бостандығынан айыруға сотталған адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттары алынып қойылады және үкімді орындаушы мекемелерде сақталады. Жаза мерзімін өтегеннен кейін олар иелеріне қайтарылады.
25. Жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке куәлікті жоғалтқанда немесе ол одан әрі пайдалануға жарамсыз болғанда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан адамдарға, олар жеке басты куәландыратын жаңа құжаттар алғанға дейін, үш айға дейінгi мерзімде қолданылатын уақытша жеке куәлік беріледі. Уақытша куәлік Қазақстан Республикасының аумағында жарамды болады.
Шетелде уақытша болатын Қазақстан Республикасының азаматтарына төлқұжатты жоғалтқан жағдайда, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері Қазақстан Республикасына кіруге және тұрақты тұратын жеріне оның аумағы бойынша жүріп өтуге жарамды болатын қайтып оралу куәлігін береді.
Уақытша жеке куәлік және қайтып оралу куәлігі қысқа мерзімде пайдаланылатын құжаттар болып табылады. Олар бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер жасауға болмайды.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.02.14 N 140, 2009.08.27 N 1260 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз) Қаулыларымен.

26. Гражданам Республики Казахстан в установленном законодательством порядке могут быть выданы дипломатическийслужебный паспорт и паспорт моряка Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 26 - в редакции постановления Правительства РК от 22 августа 2002 г. N 941.
3. Порядок регистрации граждан
Сноска. Раздел 3 исключен постановлением Правительства РК от 01.12.2011 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
4. Ответственность за нарушение правил
документирования населения
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2011 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
41. Ответственность за соблюдение правил документирования населения возлагается, в части их касающейся, на владельцев документов, удостоверяющих личность.
Сноска. Пункт 41 в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2011 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
42. Лица, нарушающие настоящие Правила, несут ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
43. Контроль за соблюдением настоящих Правил осуществляют органы внутренних дел.
Сноска. Пункт 43 в редакции постановления Правительства РК от 30.06.2011 № 736.
5. Применение международных договоров
44. Если международным договором, участником которого является Республика Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящих Правилах, то применяются правила международного договора.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 июля 2000 года № 1063
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 апреля 1993 года N 256 "Об утверждении Положения о паспортной системе в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 10, ст. 124).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 1996 года N 277 "О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 апреля 1993 года N 256" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 11, ст. 79).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 марта 1997 года N 314 "О внесении дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 апреля 1993 года N 256" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 82).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 1998 года N 1235 "О продлении срока обмена и выдачи паспортов и удостоверений личности гражданина Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1998 года, N 45, ст. 406).

26. Қазақстан Республикасының азаматтарына заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының дипломатиялыққызметтiк паспорты және теңiзшiсі паспорты берiлуi мүмкiн".
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2002.08.22 N 941 қаулысымен.
3. Азаматтарды тіркеу тәртібі
Ескерту. 3-тарау алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.12.01 N 1427 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
4. Халықты құжаттандыру қағидаларын бұзғаны үшін жауапкершілік
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.01 N 1427 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
41. Халықты құжаттандыру қағидаларын сақтау үшін жауапкершілік өздеріне қатысты бөлігінде жеке басты куәландыратын құжаттардың иелеріне жүктеледі.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.01 N 1427 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
42. Осы Ережені бұзған адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте жауапты болады.
43. Осы Ереженің сақталуына бақылау жасауды ішкі істер органдары жүзеге асырады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.06.30 N 736 Қаулысымен.
5. Халықаралық шарттардың қолданылуы
44. Егер, Қазақстан Республикасы оған қатысушы болып табылатын халықаралық шартта осы Ережеде көрсетілгендерден өзге ережелер белгіленген болса, онда халықаралық шарттың ережелері қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 12 шілдедегі
N 1063 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші
жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Қазақстан Республикасындағы паспорт жүйесі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 5 сәуірдегі N 256 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1993 ж., N 10, 124-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 5 сәуірдегі N 256 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 4 наурыздағы N 277 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1996 ж., N 11, 79-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 5 сәуірдегі N 256 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 10 наурыздағы N 314 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1997 ж., N 12, 82-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттары мен жеке басының куәліктерін айырбастау мен берудің мерзімін ұзарту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 4 желтоқсандағы N 1235 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1998 ж., N 45, 406-құжат).

5. Второе предложение пункта 13 "Положения об охране государственной границы Республики Казахстан", утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 30 июня 1993 года N 552 "О мерах по обеспечению выполнения Закона Республики Казахстан "О Государственной границе Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 25, ст. 306).

5. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы туралы" Заңының орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 30 маусымдағы N 552 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын күзету туралы ереженің" 13-тармағының екінші сөйлемі (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1993 ж., N 25, 306-құжат).