О вопросах оказания Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан государственных услуг в сфере летной эксплуатации и поддержания летной годности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2014 года № 400. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 941
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2015 № 941 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 28.04.2015 г. № 499.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) стандарт государственной услуги «Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан»;
2) стандарт государственной услуги «Выдача решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданного иностранным государством»;
3) стандарт государственной услуги «Выдача свидетельства на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения)»;
4) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата воздушного судна по шуму»;
5) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры»;
6) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на выполнение специального полета»;
7) стандарт государственной услуги «Выдача экспортного сертификата летной годности»;
8) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата эксплуатанта»;
9) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации»;
10) стандарт государственной услуги «Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности»;
11) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна»;
12) стандарт государственной услуги «Выдача свидетельства на выполнение авиационных работ»;
13) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата типа гражданского воздушного судна»;
14) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации».
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.

Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің ұшуға пайдалану және ұшуға жарамдылықта ұстау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетуі мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 25 сәуірдегі № 400 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 қарашадағы № 941 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2015 № 941 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестицилар және даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 499 бұйрығын қараңыз.
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) «Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
2) «Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
3) «Ұшуды орындау құқығына куәлік беру (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы)» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
4) «Әуе кемесіне шуыл бойынша сертификат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
5) «Радиоберуші аппаратураны пайдалануға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
6) «Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
7) «Ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
8) «Пайдаланушы сертификатын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
9) «Аса жеңiл авиация әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы сертификатын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
10) «Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігін беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
11) «Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
12) «Авиациялық жұмыстарды орындауға куәлік беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
13) «Азаматтық әуе кемесінің үлгі сертификатын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
14) «Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2014 года № 400
Стандарт государственной услуги
«Выдача свидетельств о государственной регистрации
гражданских воздушных судов Республики Казахстан»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов на оказание государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя либо веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
выдача свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна – в течение 20 (двадцать) рабочих дней;
выдача дубликата свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна – в течение 5 (пять) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – свидетельство (дубликат свидетельства) о государственной регистрации гражданского воздушного судна.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная и/или электронная.
Свидетельство выдается услугодателем услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных свидетельств.
На портале свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна услугополучатель получает в «личном кабинете» в форме электронного документа.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
Оплата сбора за регистрацию гражданского воздушного судна осуществляется в порядке и размерах определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за регистрацию гражданского воздушного судна составляют:

3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                      К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 25 сәуірдегі
№ 400 қаулысымен
бекітілген
«Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін
мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты 1. Жалпы ережелер
1. «Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не www.e.gov.kz «электрондық үкімет» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде:
азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті беру – 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде;
азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру – 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (куәліктің телнұсқасы).
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – қағаз және/немесе электрондық түрде.
Куәлікті көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы өзі келгенде, берілген куәліктерді есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
Көрсетілетін қызметті алушы порталда азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті электрондық құжат нысанында «жеке кабинеттен» алады.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Азаматтық әуе кемесін тіркеу үшін алым төлемі «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалған тәртіппен және мөлшерлерде жүзеге асырылады.
Азаматтық әуе кемесін тіркеу үшін алым мөлшерлемелері мыналарды құрайды:

1) за государственную регистрацию гражданских воздушных судов – 7 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
2) за перерегистрацию гражданских воздушных судов – 7 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
3) за выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию гражданских воздушных судов – 3,5 месячных расчетных показателя, действующего на дату оплаты сбора.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи электронного запроса на получение государственной услуги через портал, оплата может осуществляться через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП).
8. График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его уполномоченного представителя по доверенности):
к услугодателю:
заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги, с приложением следующих документов для получения свидетельства:
1) при первичной государственной регистрации гражданского воздушного судна:
копию документа, подтверждающего оплату сбора за государственную регистрацию гражданского воздушного судна;
копию договора купли-продажи, решения суда или иного документа, подтверждающего право собственности;
копию договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном;
копию приемо-сдаточного акта гражданского воздушного судна;
акт проверки технического состояния воздушного судна по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
копию акта оценки о годности к эксплуатации гражданских воздушных судов, составленного услугодателем по форме, согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
копию документа, подтверждающего исключение гражданского воздушного судна из реестра государственной авиации или из реестра гражданских воздушных судов иностранного государства (при наличии);
копию экспортного сертификата летной годности (при перегонке воздушного судна);
документы о переоборудовании воздушного судна (в случае изменения назначения воздушного судна);
временное удостоверение о годности воздушного судна к полетам, выданное заводом - изготовителем (в случае приобретения воздушного судна с завода - изготовителя);
копию сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, выданный услугодателем, либо иностранным государством, международной организацией гражданской авиации, осуществляющей сертификацию воздушных судов, и признанный услугодателем;
копию сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ или свидетельства на право выполнения полетов (при наличии);
копию удостоверения личности физического лица или копию свидетельства* или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугополучателя;

1) азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 7 айлық есептік көрсеткіш;
2) азаматтық әуе кемелерін қайта тіркеу үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 7 айлық есептік көрсеткіш;
3) азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеуді куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 3,5 айлық есептік көрсеткіш.
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық сұрау салу жіберілген жағдайда, төлемді «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асыруға болады.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады;
2) портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті алушыға:
куәліктерді алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш:
1) азаматтық әуе кемесін алғаш мемлекеттік тіркеу кезінде:
азаматтық әуе кемесiн мемлекеттiк тiркеу үшін алым төленгенiн растайтын құжаттың көшiрмесi;
сату-сатып алу шартының, сот шешiмiнің немесе меншiк құқығын растайтын өзге де құжаттың көшірмесі;
жалдау, лизинг, мүлiктiк жалдау шартының, әуе кемесiн пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың көшірмесі;
азаматтық әуе кемесiн қабылдау-тапсыру актiсінің көшiрмесi;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті беруші әзірлеген азаматтық әуе кемелерiнiң пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актiсiнiң көшiрмесi;
азаматтық әуе кемесiнің мемлекеттiк авиация тiзiлiмiнен немесе шетел мемлекетінің азаматтық әуе кемелерiнiң тiзiлiмiнен алып тасталғанын растайтын құжаттың көшiрмесi (болған жағдайда);
ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатының көшiрмесi (әуе кемесiн айдап әкелген кезде);
әуе кемесiн қайта жабдықтау туралы құжаттар (әуе кемесiнің мақсаты өзгерген жағдайда);
дайындаушы зауыт берген әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы туралы уақытша куәлiгi (әуе кемесiн дайындаушы зауыттан сатып алған жағдайда);
көрсетілетін қызметті беруші не шет мемлекет, әуе кемелерiн сертификаттауды жүзеге асыратын халықаралық азаматтық авиация ұйымы берген және көрсетілетін қызметті беруші таныған оның ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестiгiн куәландыратын үлгі сертификатының немесе оған балама құжаттың көшiрмесi;
пайдаланушы сертификатының, авиациялық жұмыстарды орындауға құқық беретiн куәлiктiң немесе ұшуды орындауға құқық беретiн куәлiктiң көшiрмесi (болған жағдайда);
жеке тұлғаның жеке куәлiгiнiң көшірмесі немесе көрсетілетін қызметті алушының заңды тұлғасын мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшiрмесi* немесе анықтама.

примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
2) при изменении собственника гражданского воздушного судна:
копию документа, подтверждающего оплату сбора за государственную регистрацию гражданского воздушного судна;
копию договора купли-продажи, решение суда или иной документ, подтверждающий переход права собственности;
копию договора аренды, лизинга, имущественного найма, иной документ, подтверждающий право пользования воздушным судном (при наличии);
копию приемо-сдаточного акта гражданского воздушного судна;
копию сертификата эксплуатанта, свидетельства на права выполнения авиационных работ или свидетельства на право выполнения полетов (при наличии);
копию удостоверения личности физического лица или копию свидетельства* или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица собственника и/или эксплуатанта;
примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна;
3) при изменении назначения воздушного судна, после его переоборудования:
копию документа, подтверждающего оплату сбора за регистрацию гражданского воздушного судна;
документы о переоборудовании гражданского воздушного судна;
акт проверки технического состояния воздушного судна по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
копию удостоверения личности физического лица или копию свидетельства* или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица собственника и/или эксплуатанта;
примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна;

Ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
2) азаматтық әуе кемесінің меншік иесі өзгерген кезде:
азаматтық әуе кемесiн мемлекеттiк тiркеу үшін алым төленгенiн растайтын құжаттың көшiрмесi;
сату-сатып алу шартының көшірмесі, сот шешiмiнің немесе меншiк құқығы ауысқанын растайтын өзге де құжат;
жалдау, лизинг, мүлiктiк жалдау шартының көшірмесі, әуе кемесiн пайдалану құқығын растайтын өзге де құжат (болған жағдайда);
азаматтық әуе кемесiн қабылдау-тапсыру актiсінің көшiрмесi;
пайдаланушы сертификатының, авиациялық жұмыстарды орындауға құқық беретiн куәлiктiң немесе ұшуды орындауға құқық беретiн куәлiктiң көшiрмесi (болған жағдайда);
жеке тұлғаның жеке куәлiгiнiң көшірмесі немесе меншік иесінің және/немесе пайдаланушының заңды тұлғасын мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* көшiрмесi немесе анықтама.
Ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік;
3) әуе кемесін қайта жабдықтаудан кейін мақсаты өзгерген жағдайда:
азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
азаматтық әуе кемесін қайта жабдықтау туралы құжаттар;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісі;
меншік иесі және/немесе пайдаланушы жеке тұлғаның жеке куәлiгiнiң көшірмесі немесе заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* көшiрмесi немесе анықтама.
Ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік.

4) при изменении эксплуатанта гражданского воздушного судна:
копию договора аренды, лизинга, имущественного найма, иной документ, подтверждающий право пользования воздушным судном;
копию приемо-сдаточного акта гражданского воздушного судна;
копию сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ или свидетельства на право выполнения полетов;
копию удостоверения личности физического лица или копию свидетельства* или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица собственника и/или эксплуатанта;
примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна.
Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью (при наличии) услугодателя.
Для получения дубликата свидетельства о государственной регистрации гражданских воздушных судов услугополучатель представляет услугодателю заявление по форме, согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги, с приложением следующих документов:
копию документа, подтверждающего оплату сбора за выдачу дубликата свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна;
документы, подтверждающие факт утери или хищения свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна;
свидетельство о государственной регистрации, пришедшее в негодность (в случае порчи свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна);
копию удостоверения личности физического лица или копию свидетельства* или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугополучателя;
примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
на портале:
Для получения свидетельств о государственной регистрации (при первичной государственной регистрации, при изменении собственника, при изменении назначения воздушного судна, при изменении эксплуатанта) гражданских воздушных судов услугополучатель подает заявку в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 5 к настоящему стандарту государственной услуги с приложением в электронном виде документов, перечисленных в настоящем пункте.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов;
через портал услугополучателю в «личный кабинет» направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.

4) азаматтық әуе кемесінің пайдаланушысы өзгерген кезде:
жалдау, лизинг, мүлiктiк жалдау шартының көшірмесі, әуе кемесiн пайдалану құқығын растайтын өзге де құжат;
азаматтық әуе кемесiн қабылдау-тапсыру актiсінің көшiрмесi;
пайдаланушы сертификатының, авиациялық жұмыстарды орындауға құқық беретiн куәлiктiң немесе ұшуды орындауға құқық беретiн куәлiктiң көшiрмесi;
меншік иесі және/немесе пайдаланушы жеке тұлғаның жеке куәлiгiнiң көшірмесі немесе заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* көшiрмесi немесе анықтама.
Ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік.
Жоғарыда көрсетілген құжаттардың барлық көшірмелері көрсетілетін қызметті берушінің қолымен және мөрімен (болған жағдайда) расталады.
Азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің стандартына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті ұсынады:
азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің жоғалу немесе ұрлану фактісін растайтын құжаттар;
жарамсыз болып қалған мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік бүлінген жағдайда);
көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлғаның жеке куәлігінің көшірмесі немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* көшірмесі немесе анықтама.
Ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
порталға:
көрсетілетін қызметті алушы азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді алу үшін (алғашқы мемлекеттік тіркеу кезінде, меншік иесі өзгерген кезде, әуе кемесінің мақсаты өзгерген кезде, пайдаланушы өзгерген кезде) осы тармақта тізбеленген құжаттардың электрондық түрдегі құжаттарды қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 5-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінімді ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге – көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттардың топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетілген, оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады;
портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу күні және уақыты көрсетілген, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.

3. Порядок обжалования решений, действий
(бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц
по вопросам оказания государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В жалобе:
физического лица – указываются его фамилия, имя, а также по желанию отчество, почтовый адрес;
юридического лица – его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Обращение должно быть подписано услугополучателем.

3. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне)
шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
Шағым пошта арқылы не жұмыс күндері жазбаша нысанда көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шараларды қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға «жеке кабинетінен» көрсетілетін қызметті беруші өтінішті өңдеу барысында жаңартылатын өтініш туралы ақпарат (жеткізілуі, тіркелуі, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) қолжетімді болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Шағымда:
жеке тұлғаның – тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша әкесінің аты, пошталық мекенжайы;
заңды тұлғаның – атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі. Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қоюға тиіс.

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной
форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»).
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации
о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельств о
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан»
Форма
Председателю Комитета гражданской
авиации
Министерства транспорта и
коммуникаций
Республики Казахстан
_________________________________
(Ф.И.О.)
Заявление
Прошу внести (внести изменения) в Государственный реестр
гражданских воздушных судов Республики Казахстан воздушное
судно_______________________________, и выдать на него (заменить)
(тип воздушного судна)
Свидетельство о государственной регистрации гражданского
воздушного судна, принадлежащего:
собственнику __________________________________________________
эксплуатанту __________________________________________________
Данные о воздушном судне:
1. Государство прежней регистрации гражданского воздушного
судна: ______________________________________________________________
2. Опознавательный знак: ______________________________________
3. Серийный (заводской) номер: ________________________________
4. Дата выпуска с завода: (день, месяц, год) __________________
5. Изготовитель (завод, государство): _________________________
6. Назначение гражданского воздушного судна: __________________
7. Класс гражданского воздушного судна: _______________________
8. Мощность двигателя (кВт): __________________________________
9. Дата и место проведения последнего ремонта: ________________

11. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық
нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz («Азаматтық авиация комитеті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі болады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
«Қазақстан Республикасының азаматтық
әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу
туралы куәлік беру» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Көлiк және
коммуникация министрлiгi
Азаматтық авиация комитетiнiң төрағасы
_________________________________
(Т.А.Ә.)
Өтініш
Меншiк иесi: __________________________________________________
Пайдаланушы: __________________________________________________
тиесiлi ________________________________________________ әуе кемесiн
(әуе кемесiнiң типі)
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерi тiзiлiмiне енгiзудi
(өзгерiстер енгiзуі) және оған Азаматтық әуе кемесiн мемлекеттiк
тiркеу туралы куәлiк берудi (ауыстыруды) сұраймын.
Әуе кемесi туралы деректер:
1. Азаматтық әуе кемесi бұрын тiркелген мемлекет:
_____________________________________________________________________
2. Айырым белгiсi: ____________________________________________
3. Сериялық (зауыттық) нөмiрi: ________________________________
4. Зауыттан шығарылған күнi: (күнi, айы, жылы) ________________
5. Жасап шығарушы (зауыт, мемлекет): __________________________
6. Азаматтық әуе кемесiнiң мақсаты: ___________________________
7. Азаматтық әуе кемесiнiң класы: _____________________________
8. Қозғалтқыштың қуаты (кВт): _________________________________
9. Соңғы жөндеуден өткен күнi және орны: ______________________

10. Кем и когда произведен технический осмотр или летное
испытание: __________________________________________________________
11. Остаток ресурса гражданского воздушного судна до ремонта:
(в часах, посадках, годах) __________________________________________
12. Место базирования: ________________________________________
13. Вид права на воздушное судно (нужное подчеркнуть): ________
1) право собственности;
2) право эксплуатации;
3) право оперативного управления;
4) право хозяйственного управления.
14. Номер договора и дата приобретения:
Собственником: № ______ «___» __________ 20___ г.
Эксплуатантом: № ______ «___» __________ 20___ г.
15. Категория собственника (подчеркнуть):
1) юридическое лицо;
2) физическое лицо;
16. Категория документа: (Свидетельство о государственной
регистрации юридического лица, удостоверение личности, паспорт)
17. Серия и дата выдачи документа: № _____ «___» _____ 20___ г.
18. Наименования юридического лица: ___________________________
19. Ф.И.О., дата рождения: ______________ «___» ______ 20___ г.
(для физических лиц)
20. БИН/ИИН:(при наличии) _____________________________________
21. Место пребывания: (Область, район, населенный пункт, улица,
номер дома, квартира) _______________________________________________
22. Номер телефона, факса и e-mail адрес: _____________________
23. Номер, дата и сумма сбора: № ___ «__» ____ 20___ г., __ тг.
Собственник гражданского воздушного судна:
_______________________     __________
(подпись руководителя)      (Ф.И.О.)
М.П.                                      «___» ______ 20___ г.
Эксплуатант гражданского воздушного судна:
_______________________     ___________
(подпись руководителя)       (Ф.И.О.)
М.П.                                       «___» _____ 20___ г.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельств о
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан»
Форма
«УТВЕРЖДАЮ»
Первый руководитель организации
_______________________________
(подпись, Ф.И.О.)
«___» ______ 20___ г.
АКТ
проверки технического состояния
воздушного судна
Комиссия в составе:
Председателя _________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
членов комиссии: ______________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
«___» _____ 20___ г. произвела технический осмотр
_______________________________________________________________
(тип и назначение гражданского воздушного судна)
государственный и регистрационный опознавательные знаки
_______________________________________________________________
серийный (заводской) номер

10. Кiм және қашан техникалық қарап-тексеруді немесе ұшу
сынағын жүргiздi: ___________________________________________________
11. Азаматтық әуе кемесiнiң жөндеуге дейiнгi ресурсының
қалдығы: (сағат, қону, жыл) _________________________________________
12. Орналасқан жері: __________________________________________
13. Әуе кемесiне құқық түрi (қажеттісінің астын сызыңыз):
1) меншiк құқығы;
2) пайдалану құқығы;
3) жедел басқару құқығы;
4) шаруашылық басқару құқығы.
14. Шарт нөмiрi және сатып алу күнi:
Меншiк иесi: № ___________ 20 _________ ж. «__________» _______
Пайдаланушы: № __________ 20 _________ ж. «__________» ________
15. Меншiк иесiнiң түрi (қажеттісінің астын сызыңыз):
1) заңды тұлға;
2) жеке тұлға;
16. Құжаттың санаты: (Заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркеу туралы
куәлiгi, жеке куәлiк, паспорт)
17. Құжаттың сериясы және берiлген күнi: № __ 20 __ ж «___» ___
18. Заңды тұлғаның атауы: _____________________________________
19. Т.А.Ә., туған күнi: _____________________ 20_ ж. «__» _____
(жеке тұлғалар үшiн)
20. БИН/ЖCН (болған жағдайда): ________________________________
21. Келген орны: (облыс, аудан, елдi мекен, көшесi, үй нөмiрi, пәтер) ______________________________________________________________
22. Телефон, факс нөмiрi және e-mail мекенжайы: _______________
23. Алым сомасы, нөмiрi және күнi: № ___ 20 __ ж. «___» ___ тг.
Азаматтық әуе кемесiнiң меншiк иесi:
_____________________________ _________________________________
(басшының қолы)                            (Т.А.Ә.)
М.О. 20 __ ж. «___» ___________
___________________________________ _________________________________
(басшының қолы)                            (Т.А.Ә.)
М.О. 20 __ ж. «___» ___________
«Қазақстан Республикасының азаматтық
әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу
туралы куәлік беру» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
«БЕКIТЕМIН»
Ұйымның бiрiншi басшысы
_______________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20 __ ж. «__» _________
Әуе кемесiнiң техникалық жай-күйiн тексеру
актісі
Мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға _____________________________________________________________,
(лауазымы, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелерi ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
20 ___ ж. __________ ______________ техникалық тексеру жүргiздi.
_____________________________________________________________________
(азаматтық әуе кемесiнiң типі және тағайындалуы)
мемлекеттiк және тiркеу айырымдық белгiлерi _________________________
_____________________________________________________________________
сериялық (зауыттық) нөмiрi:

1. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска с завода
Назначенный ресурс
_____ час
_____ пос
____ лет
Налет с начала эксплуатации
_____ час
_____ пос
____ лет
Количество ремонтов
Дата и место проведения последнего ремонта
Налет после последнего ремонта
_____ час
_____ пос
____ лет
Остаток ресурса до ремонта
_____ час
_____ пос
____ лет
Межремонтный ресурс
_____ час
_____ пос
____ лет
2. Основание для продления ресурса воздушного судна ___________
3. Основание для продления ресурса двигателя __________________
М.П.
_______________________________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
4. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный
винт
Тип
1-й 2-й 3-й 4-й
Вспомогательная
силовая установка/Главный редуктор
Заводской номер
Наработка с начала
эксплуатации (час)
Дата последнего
ремонта
Наработка после
последнего ремонта
(час)
Остаток ресурса до
ремонта (час)
Количество ремонтов
5. Воздушное судно осмотрено в объеме _______________________________
(форма периодического
_______________________________________________________________
технического обслуживания или ремонта)
_________________, о чем внесена запись в формуляр ____________
(дата)
6. Комплектность воздушного судна _____________________________
7. Наличие бортовой системы предупреждения столкновения в
воздухе _____________________________________________________________
8. Все доработки данного типа воздушного судна, обязательные
для выполнения на дату составления настоящего акта выполнены;
изменений типовой конструкции, не предусмотренных утвержденной
документацией, нет.
М.П. ________________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
9. Организация, утвердившая изменения в Руководстве по летной
эксплуатации, дата утверждения ______________________________________
10. Заключение комиссии и техническом состоянии, годности к
полетам гражданского воздушного судна и возможности выдачи (продления
срока действия) сертификата летной годности _________________________
Председатель: _________________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
Члены комиссии: _______________________________________________
_______________________________________________________________
М.П. __________________________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
11. Заключение руководителя инженерно-авиационной службы
эксплуатанта о годности гражданского воздушного судна к полетам (в
том числе к полетам по международным трассам при наличии необходимого
оборудования)________________________________________________________
Председатель: _________________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
Члены комиссии: _______________________________________________
_______________________________________________________________
М.П.
________________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)

1. Әуе кемесi туралы мәлiметтер:
Зауыттан шығарылған күнi
Тағайындалған ресурс
_____ сағат ____ қону __________ жыл
Пайдалана басталғаннан бергі ұшуы
_____ сағат ____ қону __________ жыл
Жүргiзілген жөндеу саны
Соңғы жөндеу жүргiзiлген күнi және орны
Соңғы жөндеу жүргiзiлгеннен кейiнгi ұшуы
_____ сағат ____ қону __________ жыл
Жөндеу жүргiзгенге дейiнгi ресурс қалдығы
_____ сағат ____ қону __________ жыл
Жөндеу аралық ресурс
_____ сағат ____ қону __________ жыл
2. Әуе кемесiнiң ресурсын ұзарту негiзi _______________________
3. Қозғалтқыштың ресурсын ұзарту негiзi _______________________
М.О. ________________________________________________________________
(қолы, күнi, Т.А.Ә.)
4. Қозғалтқыш және әуе бұрандалары туралы мәлiметтер:
Қозғалтқыш/әуе бұрандасы
Типі
1-ші 2-шi 3-шi 4-шi қосалқы күштiк қондырғы/ бас редуктор
Зауыттық нөмiрi
Пайдалана басталғаннан бергі ұшуы (сағат)
Соңғы жөндеу жүргiзiлген күнi
Соңғы жөндеу жүргiзiлгеннен кейiнгi ұшуы (сағат)
Соңғы жөндеу жүргiзiлгеннен кейiнгi ұшуы (сағат)
Жөндеу жүргізілгенге дейінгі ресурс қалдығы (сағат)
Жүргiзiлген жөндеу саны
5. Әуе кемесi _____________________________ көлемде тексерiлдi,
(кезеңдiк техникалық қызмет көрсету немесе жөндеу нысаны)
бұл туралы формулярға жазба жасалынды _______________________________
(күнi)
6. Әуе кемесiнiң жабдықталуы __________________________________
7. Әуедегi қақтығысты ескертетiн борттық жүйенiң болуы
_____________________________________________________________________
8. Осы әуе кемесiнің типі осы актiнi жасау күнiне дейiнгi
орындалуға мiндеттi барлық пысықтаулар орындалды;
бекiтiлген құжаттамада көзделмеген тип конструкциясында
өзгерiстер жоқ.
М.О. __________________________________________________________
(қолы, күнi, Т.А.Ә.)
9. Ұшуға пайдалану жөніндегі нұсқаулықтағы өзгерістерді
бекiткен ұйым, бекiтілген күнi ______________________________________
10. Комиссияның азаматтық әуе кемесiнiң техникалық жай-күйi,
ұшуға жарамдылық және ұшуға жарамдылығы сертификатын (қолдану
мерзiмiн ұзарту) беру мүмкiндiгi туралы қорытындысы _________________
Төраға: _______________________________________________________
(қолы, күнi, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелерi: ____________________________________________
_______________________________________________________________
М.О. __________________________________________________________
(қолы, күнi, Т.А.Ә.)
11. Пайдаланушының инженерлiк-авиациялық қызмет бастығының
азаматтық әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы (оның iшiнде қажеттi
жабдығы болған жағдайда халықаралық трассалар бойынша ұшу) туралы
қорытындысы.
_____________________________________________________________________
Төраға:________________________________________________________
(қолы, күнi, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелерi: ____________________________________________
М.О. __________________________________________________________
(қолы, күнi, Т.А.Ә.)

12. Каждая сторона листа акта должна быть заверена подписью
председателя комиссии и печатью эксплуатанта.
13. Срок действия акта один месяц со дня утверждения
Примечание: - В пункте 11 Руководитель инженерно-авиационной
службы делает следующее заключение:
«Самолет (вертолет) технически исправен и годен к эксплуатации»
или «Самолет (вертолет) технически не исправен и не годен к
эксплуатации».
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельств о
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан»
Форма
Акт оценки о годности к эксплуатации
гражданских воздушных судов
В соответствии с приказом _____________________________________
(наименование уполномоченного органа)
от «___» _____ 20___ года № _________ комиссией в составе:
Председателя: ________________________________________________;
(Ф.И.О. должность)
членов комиссии: ______________________________________________
(Ф.И.О. должность)
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
проведена оценка воздушных судов № ____________________________
(наименование организации)
Текст Акта оценки о годности к эксплуатации
гражданских воздушных судов
Председатель: _________________ ____________________
(Ф.И.О.)           (подпись)
члены комиссии: _______________ ____________________
(Ф.И.О.)           (подпись)
_______________ ____________________
(Ф.И.О.)           (подпись)
С экспертным актом ознакомлен:
Руководитель организации ______________ _____________
(Ф.И.О.)      (подпись)
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельств о
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан»
Форма
Председателю Комитета гражданской
авиации Министерства
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
_________________________________
(Ф.И.О.)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать дубликат Свидетельства о государственной
регистрации гражданского воздушного судна № ____ от «___» ______ на
воздушное судно _____________________________________, принадлежащее
(тип воздушного судна)
собственнику __________________________________________________
эксплуатанту __________________________________________________
Причина замены (выдачи дубликата) _____________________________
Данные о воздушном судне:
1. Регистрационный знак: ______________________________________
2. Серийный (заводской) номер: ________________________________
3. Дата выпуска с завода: (день, месяц, год) __________________

12. Актінің әрбiр беті комиссия төрағасының қолымен және
пайдаланушының мөрiмен расталуы тиiс.
13. Актiнiң қолданылу мерзiмi бекiтiлген күннен бастап бiр ай.
Ескертпе: - 11-тармақта Инженерлiк-авиациялық қызмет басшысы
мынадай қорытынды жасайды:
«Ұшақ (тiкұшақ) техникалық ақауы жоқ және пайдалануға жарамды»
немесе «Ұшақ (тiкұшақ) техникалық бұзылған және пайдалануға жарамсыз».
«Қазақстан Республикасының азаматтық
әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу
туралы куәлік беру» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
3-қосымша
Нысан
Азаматтық әуе кемелерiнiң пайдалануға жарамдылығы туралы
бағалау актiсi
_______________________________________________________________
(уәкiлеттi органның атауы)
20 __ жылғы «__» ________ № ___ бұйрығына сәйкес мынадай
құрамдағы комиссия:
Төраға: _______________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
Комиссия мүшелерi: ____________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
_______________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
_______________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
№ _____________________________ әуе кемелерiне бағалау жүргiздi
(ұйымның атауы)
Азаматтық әуе кемелерiнiң пайдалануға жарамдылығы туралы
бағалау актiсiнiң мәтіні
Төраға: _______________________________ _______________________
(Т.А.Ә.)                           (қолы)
Комиссия мүшелерi _______________________ _____________________
(Т.А.Ә.)                (қолы)
_______________________ ___________________________
(Т.А.Ә.)                     (қолы)
Сараптама актiсімен таныстым:
Ұйым басшысы __________________________ _______________________
(Т.А.Ә.)                         (қолы)
«Қазақстан Республикасының азаматтық
әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу
туралы куәлік беру» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Көлiк және
коммуникация министрлiгi
Азаматтық авиация комитетiнiң төрағасы
________________________________
(Т.А.Ә.)
Өтініш
Меншiк иесi: __________________________________________________
Пайдаланушы: __________________________________________________
тиесiлі ________________________________________________ әуе кемесiне
20 ___ ж. «___» ___________________ № ___________ Азаматтық әуе
(әуе кемесiнiң типі)
кемесін мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктің телнұсқасын берудi
сұраймын.
Ауыстыру (телнұсқасын алу) себебi _____________________________
Әуе кемесi туралы деректер:
1. Айырым белгiсi: ____________________________________________
2. Сериялық (зауыттық) нөмiрi: ________________________________
3. Зауыттан шығарылған күнi: (күнi, айы, жылы) ________________

4. Изготовитель (завод, государство): _________________________
5. Назначение гражданского воздушного судна: __________________
6. Класс гражданского воздушного судна: _______________________
7. Мощность двигателя (кВт): __________________________________
8. Дата и место проведения последнего ремонта: ________________
9. Кем и когда произведен технический осмотр или летное
испытание: __________________________________________________________
10. Остаток ресурса гражданского воздушного судно до ремонта:
(в часах, посадках, годах) __________________________________________
11. Место базирования: ________________________________________
12. Вид права на воздушное судно (нужное подчеркнуть):
1) право собственности
2) право эксплуатации
3) право оперативного управления
4) право хозяйственного управления
13. Номер договора и дата приобретения:
Собственником: № ___ «___» ________ 20___ г.
Эксплуатантом: № ___ «___» ________ 20___ г.
14. Категория собственника (подчеркнуть)
1) юридическое лицо
2) физическое лицо
15. Категория документа: (Свидетельство о государственной
регистрации юридического лица, удостоверение личности, паспорт)
______________________________________________
16. Серия и дата выдачи документа: № ___ «___» ______ 20___ г.
17. Наименования юридического лица: __________________________
18. Ф.И.О., дата рождения: ______ «___» ________ 20___ г. (для
физических лиц)
19. БИН/ИИН: __________________________________________________
20. Место пребывания: (Область, район, населенный пункт, улица,
номер дома, квартира) _______________________________________________
21. Номер телефона, факса и e-mail адрес: _____________________
22. Номер, дата и сумма сбора: № __ «__» ____ 20___ г. ___ тг.
Собственник гражданского воздушного судна:
________________________________ _________________________
(подпись руководителя)              (Ф.И.О.)
М.П.                         «___» ______ 20___ г.
Эксплуатант гражданского воздушного судна:
________________________________ __________________________
(подпись руководителя)              (Ф.И.О.)
М.П.                         «___» _____ 20___ г.
Приложение 5
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельств о
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан»
Заявление
в форме электронного документа
1. ИИН ________________________________________________________
2. Наименование ИП/ФЛ/ЮЛ ______________________________________
3. Номер воздушного судна в реестре____________________________
4. Дата внесения воздушного судна в реестр_____________________
(день/месяц/год)

4. Жасап шығарушы (зауыт, мемлекет) ___________________________
5. Азаматтық әуе кемесiнiң мақсаты ____________________________
6. Азаматтық әуе кемесiнiң класы: _____________________________
7. Қозғалтқыштың қуаты (кВт): _________________________________
8. Соңғы жөндеуден өткен күнi және орны: ______________________
9. Кiм және қашан техникалық тексеру немесе ұшу сынағын
жүргiздi: ___________________________________________________________
10. Азаматтық әуе кемесiнiң жөндеуге дейiнгi ресурсының
қалдығы: (сағат, қону, жыл) _________________________________________
11. Орналасқан жері: __________________________________________
12. Әуе кемесiне құқық түрi (қажеттісінің астын сызыңыз):
1) меншiк құқығы;
2) пайдалану құқығы;
3) жедел басқару құқығы;
4) шаруашылық басқару құқығы.
13. Шарт нөмiрi және сатып алу күнi:
Меншiк иесi: № ___________ 20 ________ ж. «__» ________________
Пайдаланушы: № ___________ 20 ________ ж. «__» ________________
14. Меншiк иесiнiң санаты (қажеттісінің астын сызыңыз):
1) заңды тұлға;
2) жеке тұлға;
15. Құжаттың санаты: (Заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы
куәлiгi, жеке куәлiгі, паспорт)
16. Құжаттың сериясы және берiлген күнi: № __ 20 __ ж. «__» ___
17. Заңды тұлғаның атауы:
18. Т.А.Ә., туған күнi: «___» ___ 20 __ ж. (жеке тұлғалар үшiн)
19. БИН/ЖCН:
20. Келген орны: (облыс, аудан, елдi мекен, көшесi, үй нөмiрi,
пәтер)
21. Телефон, факс нөмiрi және e-mail адресi:
22. Алым сомасы, нөмiрi және күнi: № __ 20 __ ж. «__» __ __ тг.
Азаматтық әуе кемесiнiң меншiк иесi:
_________________________________ _____________________________
(басшының қолы)                         (Т.А.Ә.)
М.О. № ______ 20 __ ж. «__» _________
Азаматтық әуе кемесiн пайдаланушы:
_________________________________ _____________________________
(басшының қолы)                         (Т.А.Ә.)
М.О. № ______ 20 __ ж. «__» _________
«Қазақстан Республикасының азаматтық
әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу
туралы куәлік беру» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
5-қосымша
Электрондық құжат нысанындағы өтініш
1. ЖСН ________________________________________________________
2. ЖК/ЖТ/ЗТ атауы _____________________________________________
3. Әуе кемесінің тiзiлiмдегі нөмiрі ___________________________
4. Тiзiлiмге әуе кемесін енгiзу күнi __________________________
(күні/айы/жылы)

5. Тип воздушного судна________________________________________
6. Назначение воздушного судна:
1. Пассажирское
2. Транспортное
3. Конвертируемое
4. Грузо-пассажирское
5. Специального назначения
6. Санитарное
7. Учебное
7. Серийный (заводской) номер воздушного судна ________________
8. Дата изготовления воздушного судна _________________________
(день/месяц/год)
9. Наименование изготовителя __________________________________
10. Государство-изготовитель___________________________________
11. Номер сертификата типа (или эквивалентного документа) _____
12. Дата выдачи сертификата типа______________________
(день/месяц/год)
13. Место базирования экземпляра ВС ___________________________
14. Наименование организации по тех. обслуживанию и ремонту, в
которой производились тех. обслуживание и ремонт экземпляра ВС ______
15. Адрес организации по тех. обслуживанию и ремонту, в которой
производились тех. обслуживание и ремонт экземпляра ВС ______________
16. Налет воздушного судна с начала эксплуатации
______ часов ________ посадок _______ лет
Налет воздушного судна после последнего ремонта
______ часов ________ посадок _______ лет
17. Остаток ресурса до ремонта ___ часов ___ посадок ______ лет
18. Масса, кг_______________
19. Центровка, % САХ______,_______
20. Дата утверждения акта проверки технического состояния
эксплуатантом __________________________ (день/месяц/год)
21. Кем произведен техосмотр __________________________________
22. Организация, выполнившая доработки, изменения воздушного
судна ____________
23. Дата выполнения _________________________ (день/месяц/год)
24. Изменения (если имеют место), внесенные в руководство по
летной эксплуатации _________________________________________________
_____________________________________________________________________
25. Изменения (если имеют место), внесенные в руководство по
технической эксплуатации ____________________________________________
_____________________________________________________________________
26. Изменения (если имеют место), внесенные в регламент
технического обслуживания ___________________________________________
_____________________________________________________________________

5. Әуе кемесінің үлгісі _______________________________________
6. Әуе кемесінің мақсаты:
1. Жолаушылар
2. Көлік
3. Ауысымды
4. Жүк-жолаушылар
5. Арнайы мақсаттағы
6. Санитарлық
7. Оқу
7. Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмiрі ___________________
8. Әуе кемесінің жасалған күнi ________________________________
(күні/айы/жылы)
9. Жасап шығарушының атауы ____________________________________
10. Жасап шығарушы – мемлекет _________________________________
11. Үлгі сертификатының (немесе балама құжаттың) нөмiрi _______
12. Үлгі сертификатының (немесе балама құжаттың) берілген күні
_______________________________________________________________
(күні/айы/жылы)
13. ӘК данасының орналасқан жері ______________________________
14. ӘК данасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізген
техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның атауы
_______________________________________________________________
15. ӘК данасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізген
техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның мекенжайы
___________________________________________________________
16. Пайдалану басталғаннан бергі әуе кемесінің ұшуы
__________________ сағ. _________________ қонуы _________________ жыл
Әуе кемесінің соңғы жөндеуден кейiнгі ұшуы
__________________ сағ. _________________ қонуы _________________ жыл
17. Жөндеуге дейiнгі ресурстың қалдығы
__________________ сағ. _________________ қонуы _________________ жыл
18. Массасы, кг _______________________________________________
19. Орталықтандыру, % САХ ___________________, ________________
20. Пайдаланушының техникалық жай-күйін тексеру актiсiн
бекiткен күнi _______________________________________________________
(күні/айы/жылы)
21. Техникалық тексеруді кім жүргізді _________________________
22. Әуе кемесін жетілдіруді, өзгертуді орындаған ұйым
_____________________________________________________________________
23. Орындаған күнi ____________________________________________
(күні/айы/жылы)
24. Ұшуға пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа енгізілген өзгерiстер
(егер болса) ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
25. Техникалық пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа енгізілген
өзгерiстер (егер болса) _____________________________________________
_____________________________________________________________________
26. Техникалық қызмет көрсету регламентіне енгізілген
өзгерiстер (егер болса) _____________________________________________
_____________________________________________________________________

27. Информация о допуске воздушного судна к полетам по RVSM
Не предусмотрен/Допущен
28. Воздушное судно допущено к полетам по категории ИКАО
I, II, III, без категории
29. Данные по радиопередающей аппаратуре, установленной на
воздушном судне _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
30. Данные по допуску воздушного судна в системе
организационных треков                                          (OTS)
Не предусмотрен/Допущен
31. Адрес электронной почты (при ее наличии)___________________
32. Фамилия, имя, отчество (если эксплуатант ВС – физическое
лицо) _______
33. Полное наименование организации (если эксплуатант ВС –
юридическое лицо) ___________________________________________________
34. Фамилия, имя, отчество руководителя (если эксплуатант ВС –
юридическое лицо) ___________________________________________________
35. Фамилия, имя, отчество сотрудника, ответственного за
обеспечение взаимодействия (если эксплуатант ВС – юридическое
лицо) _____________
36. Телефон сотрудника, ответственного за обеспечение
взаимодействия (если эксплуатант ВС – юридическое лицо) _____________
37. Прикрепленные документы:
1. Скан. копия свидетельства о государственной регистрации
гражданского воздушного судна (да, нет)
2. Скан. копия акта проверки технического состояния и
определения годности воздушного судна к полетам (да, нет)
3. Скан. копия договора аренды воздушного судна (да, нет)
4. Скан. копия акта-приема передачи воздушного судна (да, нет)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2014 года № 400
Стандарт государственной услуги
«Выдача решения о признании сертификата летной годности
гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя либо веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).

27. RVSM бойынша әуе кемесіне ұшуға рұқсат беру туралы ақпарат
Көзделмеген/рұқсат етілген
28. Әуе кемесіне ИКАО санаты бойынша ұшуға рұқсат берілген I,
II, III, санаты жоқ
29. Әуе кемесінде орнатылған радиотарату аппаратурасы бойынша
деректер ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
30. Әуе кемесіне ұйымдастырылған тректер жүйесінде (OTS) рұқсат
беру бойынша деректер
Көзделмеген/рұқсат етілген
31. Электрондық поштаның (ол болған жағдайда) мекенжайы _______
32. Тегі, аты, әкесінің аты (егер ӘК пайдаланушы жеке тұлға
болса) ______________________________________________________________
33. Ұйымның толық атауы (егер ӘК пайдаланушы заңды тұлға болса)
_____________________________________________________________________
34. Басшының тегі, аты, әкесінің аты (егер ӘК пайдаланушы заңды
тұлға болса) ________________________________________________________
35. Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің
тегі, аты, әкесінің аты (егер ӘК пайдаланушы заңды тұлға болса)
_____________________________________________________________________
36. Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің
телефоны (егер ӘК пайдаланушы заңды тұлға болса)
_____________________________________________________________________
37. Тіркелген құжаттар:
1. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң
сканерлік көшiрмесi (бар, жоқ)
2. ӘК техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын
анықтау актiсiнiң сканерлік көшiрмесi (бар, жоқ)
3. Әуе кемесiн жалдау шартының сканерлік көшiрмесi (бар, жоқ)
4. Әуе кемесiн қабылдау-тапсыру актiсінiң сканерлік
көшiрмесi(бар, жоқ)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 25 сәуірдегі
№ 400 қаулысымен
бекітілген
«Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға
жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не www.e.gov.kz «электрондық үкімет» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.

2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
выдача решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством – в течение 10 (десять) календарных дней;
выдача дубликата решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством – в течение 5 (пять) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателю – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – решение (дубликат решения) о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством.
Решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданное иностранным государством выдается услугодателем услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных решений.
На портале решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством услугополучатель получает в «личном кабинете» в форме электронного документа.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодатель: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 часов до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя.
К услугодателю:
1) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
2) копия свидетельства о государственной регистрации воздушного судна, выданного иностранным государством;
3) копия сертификата летной годности воздушного судна, выданного иностранным государством;
4) копия сертификата эксплуатанта (копии свидетельства на выполнение авиационных работ, копии свидетельства на право выполнения полетов, выданного услугодателем в сфере гражданской авиации);

2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде:
азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру – күнтізбелік 10 (он) күн ішінде;
азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешімнің телнұсқасын беру – күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім (шешім телнұсқасы).
Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешімді көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы өзі келгенде, берілген куәліктерді есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
Көрсетілетін қызметті алушы порталда азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешімді электрондық құжат нысанында «жеке кабинеттен» алады.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады.
2) портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1. осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2. шет мемлекет берген әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
3) шет мемлекет берген әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатының көшірмесі;
4) пайдаланушы сертификатының көшірмесі (азаматтық авиация саласындағы көрсетілетін қызметті беруші берген авиациялық жұмыстарды орындауға куәлік көшірмелері, ұшуды орындау құқығына арналған куәлік көшірмелері);

5) копия сертификата по шуму на местности, выданного иностранным государством;
6) копия документов по переоборудованию воздушного судна (если данное воздушное судно переоборудовано);
7) копия соглашения по определению процедур поддержания летной годности воздушного судна, заключенного в рамках статьи 83 bis к Конвенции о международной гражданской авиации, с авиационными властями государства, в котором зарегистрировано воздушное судно или документа, подтверждающего разграничение ответственности по процедурам поддержания летной годности воздушного судна между авиационными властями Республики Казахстан и авиационными властями государств – регистрации воздушного судна;
8) копия договоров с изготовителями воздушного судна и двигателей об обязательном направлении в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации бюллетеней, директив летной годности, касающихся технического обслуживания и безопасной эксплуатации воздушного судна.
Вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью услугополучателя государственной услуги.
Для получения дубликата решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов услугополучатель представляет услугодателю заявление, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги.
На портал:
Для получения решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством услугополучатель представляет заявку в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги с приложением в электронном виде документов, перечисленных в настоящем пункте.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов;
через портал услугополучателю в «личный кабинет» направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В жалобе юридического лица указывается его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Обращение должно быть подписано услугополучателем.

5) шет мемлекет берген жергілікті жердегі шуыл бойынша сертификат көшірмесі;
6) әуе кемесін қайта жабдықтау жөніндегі құжаттардың көшірмесі (егер осы әуе кемесі қайта жабдықталған болса);
7) әуе кемесі тіркелген авиациялық билік орындарымен Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 83 bis-бабының шеңберінде жасалған әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын қолдау рәсімдерін белгілеу бойынша келісім немесе Қазақстан Республикасының авиациялық билік орындары мен әуе кемесі тіркелген мемлекеттердің авиациялық билік орындары арасындағы әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын қолдау рәсімдері бойынша жауапкершілігі шектелгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
8) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға міндетті түрде берілетін әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және әуе кемесін қауіпсіз пайдалануға қатысты ұшуға жарамдылығы директивалары, бюллетендері, әуе кемесін және қозғалтқыштарын жасап шығарушылармен жасалған шарттардың көшірмесі.
Жоғарыда көрсетілген құжаттардың көшірмелері көрсетілетін қызметті алушының қолы және мөрімен куәландырылады.
Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешімнің телнұсқасын алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес өтінішті ұсынады.
Порталға:
азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешімді алу үшін осы тармақта тізбеленген құжаттарды электрондық түрде қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінімді ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге – көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттардың топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады;
портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» мемлекеттік қызметті алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
3. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне)
шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
Шағым пошта арқылы не жұмыс күндері жазбаша нысанда көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шараларды қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға «жеке кабинетінен» көрсетілетін қызметті беруші өтінішті өңдеу барысында жаңартылатын өтініш туралы ақпарат (жеткізілуі, тіркелуі, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) қолжетімді болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Заңды тұлғаның шағымында – атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі. Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қоюы тиіс.

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной
форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»).
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача решения о признании
сертификата летной годности
гражданских воздушных судов,
выданного иностранным
государством»
Форма
ЗАЯВКА
для признания сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Прошу выдать Решение о признании действительным сертификата
летной годности № _____________ на воздушное судно __________________
___________________________________________, принадлежащее __________
(тип воздушного судна, опознавательный знак)
______________________, внесенное в реестр __________________________
(наименование государства)
___________________ «_______» ______________ __________ г. за № _____
Данные о воздушном судне:
1. Сертификат типа или эквивалентный документ и его номер
1) воздушное судно __________________________________________________
2) двигатели ________________________________________________________
3) воздушные винты __________________________________________________
2. Государственный и регистрационный знаки __________________________
3. Тип и назначение воздушного судна ________________________________
4. Дата изготовления и серийный номер воздушного судна ______________
5. Дата и место проведения последнего ремонта _______________________
6. Налет воздушного судна:
1) с начала эксплуатации __________ часов _________ посадок _____ лет
2) после последнего ремонта: _______ часов ________ посадок _____ лет
7. Остаток ресурса до ремонта: ______ часов _______ посадок _____ лет

11. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық
нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz («Азаматтық авиация комитеті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі болады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
«Азаматтық әуе кемелерінің шет
мемлекет берген ұшуға жарамдылығы
сертификатын тану туралы шешім беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Азаматтық әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы
сертификатын тануға
өтінім
_______________________________________________________ тиесiлi
____________________________________________________ тiзiлiмiне
(мемлекет атауы)
_________ ж.«___» _____________ № __________________ енгiзiлген
__________________________________________________ әуе кемесіне
(әуе кемесінің типі, айырым белгісі)
№ ___________________________ ұшуға жарамдылығы сертификаты
жарамды деп тану туралы шешiм берудi сұраймын.
Әуе кемесi туралы деректер:
1. Тип сертификаты немесе балама құжат және оның нөмiрi
1) әуе кемесi _________________________________________________
2) қозғалтқыштар ______________________________________________
3) әуе бұрандалары ____________________________________________
2. Мемлекеттiк және тiркеу белгiлерi __________________________
3. Әуе кемесiнiң типі және мақсаты ____________________________
4. Әуe кемесiнiң жасалған күнi және сериялық нөмiрi ___________
5. Соңғы жүргiзiлген жөндеудiң күнi мен орны __________________
6. Әуе кемесiнiң ұшуы
1) пайдалану басталғаннан бергi:_____ сағат ____ қонуы ____ жыл
2) соңғы жөндеуден кейiн: __________ сағат __ қонуы _______ жыл
7. Жөндеуге дейiнгi ресурс қалдығы:___ сағат ____ қонуы ___ жыл

8. Тип и количество двигателей ______________________________________
9. Тип воздушных винтов _____________________________________________
10. Максимальная масса: 1) взлета ___________ 2) посадки ____________
11. Количество мест: 1) пассажиры ___________ 2) экипаж _____________
12. Свидетельство по шуму на местности ______________________________
13. Собственник воздушного судна и его адрес ________________________
14. Эксплуатант воздушного судна, номер свидетельства эксплуатанта и
его юридический адрес _______________________________________________
15. Наименование организации по техническому обслуживанию воздушного
судна _______________________________________________________________
М.П.                    ______________________________
(должность)
«__» _________ 20__ г.  ______________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Заключение руководителя инженерно-авиационной службы авиакомпании о
годности воздушного судна к полетам _________________________________
М.П.                            ______________________________
(должность)
«__» _________ 20__ г.          ______________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача решения о признании
сертификата летной годности
гражданских воздушных судов,
выданного иностранным
государством»
Форма
ЗАЯВКА
для получения дубликата Решения
Прошу выдать дубликат Решения о признания сертификата летной
годности воздушного судна к полетам № _______________________________
от _________ на воздушное судно ____________________________________,
(тип воздушного судна, опознавательный знак)
занесено в реестр «____» _____________ _____________ г., за № _______
принадлежащее
_____________________________________________________________________
Причина замены (выдачи дубликата) ___________________________________
_____________________________________________________________________
Данные о воздушном судне:
1. Тип _________________ назначение воздушного судна ________________
2. Национальный и регистрационный знаки _____________________________
3. Серийный (заводской) номер воздушного судна ______________________
4. Дата изготовления воздушного судна _______________________________
5. Сертификат типа или эквивалентный документ и его номер ___________
6. Воздушное судно допущено к полетам по _____________ категории ИКАО
7. Дата и место проведения последнего ремонта _______________________
8. Налет воздушного судна:
1) с начала эксплуатации: _______ часов _________ посадок _______ лет
2) после последнего ремонта: _____ часов ________ посадок _______ лет

8. Қозғалтқыштардың түрі және саны ____________________________
9. Әуе бұрандаларының түрi ____________________________________
10. Мыналардың: а) ұшып көтерiлудiң ________ б) қонудың _______
ең жоғары массасы
11. Орындар саны: а) жолаушылар ____________ б) экипаж ________
12. Жергілікті жердегі шуыл жөнiндегi куәлiк __________________
13. Әуе кемесiнiң меншiк иесi және оның мекенжайы _____________
14. Әуе кемесiн пайдаланушы, пайдаланушы куәлiгiнiң нөмiрi және
оның заңды мекенжайы ________________________________________________
15. Әуе кемесiне техникалық қызмет көрсету жөнiндегi ұйымның
атауы _______________________________________________________________
М.О. __________________________________________________________
(лауазымы)
20 _____ ж. «____» _________ _________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Авиакомпанияның Инженерлiк-авиациялық қызметi басшысының әуе
кемесiнiң ұшуға жарамдылығы туралы қорытындысы ______________________
_______________________________________________________________
М.О. __________________________________________________________
(лауазымы)
20 ______ ж. «____» _________ ________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
«Азаматтық әуе кемелерінің шет
мемлекет берген ұшуға жарамдылығы
сертификатын тану туралы шешім беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
Шешiмнiң телнұсқасын алуға
өтінім
_______________________________________________________ тиесiлi
_____________________________________________________ тiзiлiмге
_____ ж. «______» ________________________ № _______ енгiзiлген
__________________________________________________ әуе кемесiне
(әуе кемесiнiң типі, айырым белгiсi)
№ ____________________ ұшуға жарамдылығы сертификатын жарамды
деп тану туралы шешiмнiң телнұсқасын беруiңiздi сұраймын.
Ауыстыру себебi (телнұсқаны беру) _____________________________
Әуе кемесi туралы деректер:
1. Типі _________________________________________ әуе кемесiнiң
қолданылу мақсаты ___________________________________________________
2. Ұлттық және тiркеу белгiлерi _______________________________
3. Әуe кемесiнiң сериялық (зауыттық) нөмiрi ___________________
4. Әуе кемесiнiң жасалған күні ________________________________
5. Тип сертификаты немесе балама құжат және оның нөмiрi _______
6. ИКАО _______ санаты бойынша ұшуға рұқсат етiлген әуе кемесi.
7. Соңғы жөндеудiң жүргiзiлген күнi мен орны __________________
8. Әуе кемесiнiң ұшуы
1) пайдалана басталғаннан бергi: ____ сағат ____ қонуы ____ жыл
2) соңғы жөндеуден кейiн: ____ сағат _______ қонуы ________ жыл

12. Свидетельство по шуму на местности ______________________________
13. Собственник воздушного судна и его адрес ________________________
14. Эксплуатант воздушного судна, номер свидетельства эксплуатанта и
его юридический адрес _______________________________________________
15. Наименование организации по техническому обслуживанию воздушного
судна _______________________________________________________________
М.П.                          ______________________________
(должность)
«__» _________ 20__ г.        ______________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Заключение руководителя инженерно-авиационной службы авиакомпании о
годности воздушного судна к полетам _________________________________
М.П.                          ______________________________
(должность)
«__» _________ 20__ г.        ______________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2014 года № 400
Стандарт государственной услуги
«Выдача свидетельства на право выполнения полетов
(эксплуатант авиации общего назначения)»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача свидетельства на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения)» (далее - государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Министерство).
3. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее - услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее - услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя либо веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее - портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
выдача свидетельства на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения):
для эксплуатантов авиации общего назначения эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше пяти тысяч семисот килограмм и (или) самолеты, оснащенные одним или несколькими турбореактивными (турбовинтовыми) двигателями (на внесение изменения в специальные положения по эксплуатации свидетельства на право выполнения полетов) – 7 (семь) календарных дней со дня составления Комиссией акта обследования эксплуатанта авиации общего назначения.
Примечание: при этом действие настоящего стандарта не распространяется на эксплуатантов авиации общего назначения, эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой менее пяти тысяч семисот килограмм и вертолеты независимо от максимальной сертифицированной взлетной массы;
выдача дубликата свидетельства на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения) – 10 (десять) календарных дней;

12. Жергілікті жердегі шуыл жөнiндегi куәлiк __________________
13. Әуе кемесiнiң меншiк иесi және оның мекенжайы _____________
14. Әуе кемесiн пайдаланушы, пайдаланушы куәлiгiнiң нөмiрi және оның заңды мекенжайы ________________________________________________
15. Әуе кемесiне техникалық қызмет көрсету жөнiндегi ұйымның
атауы _______________________________________________________________
М.О. __________________________________________________________
(лауазымы)
20_____ ж. «____» _________ ___________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Авиакомпанияның Инженерлiк-авиациялық қызметi басшысының әуе
кемесiнiң ұшуға жарамдылығы туралы қорытындысы ______________________
_______________________________________________________________
М.О. __________________________________________________________
(лауазымы)
20______ж. «____»_________ ____________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 25 сәуірдегі
№ 400 қаулысымен
бекітілген
«Ұшуды орындау құқығына куәлік беру (жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушы)» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Ұшуды орындау құқығына куәлік беру (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы)» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не www.e.gov.kz «электрондық үкімет» веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде:
ұшуды орындау құқығына куәлік беру (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы):
сертификатталған ең жоғары ұшу массасы бес мың жетi жүз килограммнан асатын ұшақтарды және (немесе) бiр немесе бiрнеше турбореактивтi (турбобұрандалы) қозғалтқышпен жарақтандырылған ұшақтарды (ұшуды орындау құқығына арналған куәлікті пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге өзгеріс енгізуге) пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушылар үшін – комиссия жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыны тексеру актісін жасаған күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн;
Ескерту: бұл ретте осы стандарттың қолданысы сертификатталған ең жоғары ұшу массасы бес мың жетi жүз килограммнан кем болатын ұшақтарды және сертификатталған ең жоғары ұшу массасына қарамастан тiкұшақтарды пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларға таралмайды.
ұшуды орындау құқығына куәліктің телнұсқасын беру (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы) – күнтізбелік 10 (он) күн;

2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугодателю – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – свидетельство (дубликат свидетельства) на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения).
Свидетельство на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения) (дубликат) выдается сотрудником услугодателя услугополучателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных свидетельств.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя услугодателю:
для эксплуатантов авиации общего назначения эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше пяти тысяч семисот килограмм и (или) самолеты, оснащенные одним или несколькими турбореактивными (турбовинтовыми) двигателями (на внесение изменения в специальные положения по эксплуатации свидетельства на право выполнения полетов):
1) заявка на получение свидетельства на право выполнения полетов на самолетах с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше пяти тысяч семисот килограмм и (или) самолетах, оснащенных одним или несколькими турбореактивными (турбовинтовыми) двигателями (на внесение изменения в специальные положения по эксплуатации свидетельства на право выполнения полетов) по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги, с приложением следующих документов:
информации получателя государственной услуги, содержащей:
для юридического лица – копии свидетельства (БИН) о государственной регистрации, свидетельства налогоплательщика;
для физического лица – копии удостоверения личности и свидетельства налогоплательщика (ИИН);
зарегистрированное наименование услугополучателя;
адрес основного места деятельности услугополучателя;
номера телефонов и факса основного места деятельности услугополучателя, включая код страны, адрес электронной почты, если имеется;
виды планируемых полетов;
регионы (районы) полетов;
данные на воздушные суда и ограничения по использованию;
организацию технического обслуживания воздушного судна;
организацию летной работы;
обеспечение полетов;

2) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – ұшуды орындау құқығына куәлік (куәлік телнұсқасы) (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы).
Ұшуды орындау құқығына куәлікті (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы) (телнұсқа) көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері көрсетілетін қызметті алушы өзі келгенде, берілген куәліктерді есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады.
2) портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
сертификатталған ең жоғары ұшу массасы бес мың жетi жүз килограммнан асатын ұшақтарды және (немесе) бiр немесе бiрнеше турбореактивтi (турбобұрандалы) қозғалтқышпен жарақтандырылған ұшақтарды (ұшуды орындау құқығына арналған куәлікті пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге өзгеріс енгізуге) пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушылар үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификатталған ең жоғары ұшу массасы бес мың жеті жүз килограммнан асатын ұшақтарда және (немесе) бiр немесе бiрнеше турбореактивті (турбиналы) қозғалтқышпен жарақтандырылған ұшақтарда (ұшуды орындау құқығына арналған куәлікті пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге өзгеріс енгізуге) ұшуды орындау құқығына арналған куәлікті алу үшін өтінім, оған мынадай құжаттар қоса беріледі:
мемлекеттік қызметті алушының мыналарды қамтитын ақпараты:
заңды тұлға үшін – мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің (БСН), салық төлеуші куәлігінің көшірмелері;
жеке тұлғалар үшiн – жеке куәлiктiң және салық төлеушi куәлiгiнiң (ЖСН) көшiрмелерi;
көрсетілетін қызметті алушының тiркелген атауы;
көрсетілетін қызметті алушының негiзгi қызмет орнының мекенжайы;
көрсетілетін қызметті алушының негiзгi қызмет орнының, елдiң кодын қоса алғанда, телефон нөмiрi мен факсi, бар болса электрондық поштасының мекенжайы;
жоспарланған ұшу түрлері;
ұшу өңiрлерi (аудандары);
әуе кемелерiне арналған деректер және пайдалану бойынша шектеулер;
әуе кемесiне техникалық қызмет көрсетудi ұйымдастыру;
ұшу жұмысын ұйымдастыру;
ұшуды қамтамасыз ету;

2) организационную структуру, штатное расписание;
3) должностные инструкции, определяющие обязанности и ответственность руководящего состава и авиационных специалистов, непосредственно связанные с обеспечением безопасности полетов;
4) положения о рабочем времени и отдыхе экипажей, в том числе при полетах минимальным (согласно Руководству по летной эксплуатации конкретного воздушного судна) составом экипажа и усиленным экипажем или двумя экипажами на одном воздушном судне;
5) данные по руководящему составу и специалистам, непосредственно связанные с обеспечением безопасности полетов;
6) данные о командно-летном, инструкторском и летном составе:
должность;
фамилия, имя, отчество;
первичная подготовка;
класс, номер, срок действия свидетельства летного состава, кем выдано;
общий налет;
налет по типам воздушных судов, командиром воздушного судна, минимум, наименование документа, по которому проходил (проходит) ввод в строй, дата последней квалификационной проверки (техники пилотирования, самолетовождения, практической работы в полете);
медицинское освидетельствование, срок действия свидетельства;
допуск к ведению связи на английском языке, номер документа об окончании, кем и когда выдан;
последние курсы повышения квалификации по специальности;
последние курсы повышения квалификации по английскому языку;
обучение и поддержание навыков по действиям в аварийной обстановке;
последнее место работы (наименование организации, должность, период работы);
7) перечень документов, на основании которых осуществляется летная деятельность;
8) руководство по производству полетов, утвержденное руководителем эксплуатанта и согласованное с услугодателем в сфере гражданской авиации;
9) перечень минимального оборудования (MEL), утвержденный руководителем эксплуатанта и согласованный с услугодателем в сфере гражданской авиации;
10) перечень документов, на основании которых производится техническое обслуживание;
11) руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания, утвержденное руководителем эксплуатанта;
12) копии свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов, сертификатов летной годности, разрешения (лицензии) на радиостанции, сертификатов по шумам на местности воздушных судов;
13) копии страховых полисов обязательного страхования в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
14) копии договоров на обеспечение полетов, совместное использование воздушных судов, обеспечение мер авиационной безопасности;
15) образцы раскраски и текстовое описание воздушных судов, утвержденные руководителем эксплуатанта;

2) ұйымдық құрылымы, штаттық кестесi;
3) ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге тiкелей байланысты басшылық құрамы мен авиациялық мамандардың мiндеттерiмен жауапкершілігін белгiлейтiн лауазымдық нұсқаулықтар;
4) экипаждың жұмысы және демалыс уақыты туралы ереже, оның iшiнде ең аз экипаж құрамымен (Нақты әуе кемесiн ұшуда пайдалану жөнiндегi нұсқаулыққа сәйкес) және күшейтiлген экипажбен немесе бiр әуе кемесiнде екi экипажбен ұшу кеiнде;
5) басшылық құрамы мен ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге тiкелей байланысты авиациялық мамандар жөнiндегi деректер;
6) командалық-ұшу, нұсқаушы және ұшқыштар құрамы туралы деректер:
лауазымы;
тегi, аты, әкесiнiң аты;
бастапқы дайындығы;
класы, нөмiрi, ұшқыштар құрамы куәлiгiнiң қолданылу мерзiмi, кiм бердi;
жалпы ұшу;
әуе кемесiнің типі бойынша әуе кемесiнiң командирi ретінде ұшу, минимум, қатарға өту (өтетiн) құжаттың атауы, соңғы біліктілігін тексеру күні (ұшуды басқару техникасы, ұшақты жүргiзу, ұшудағы практикалық жұмыс);
медициналық куәландыру, куәлiктiң қолданылу мерзiмi;
ағылшын тiлiнде байланыс жүргiзуге рұқсат беру, аяқтағаны туралы құжат нөмiрi, кiм және қашан бердi;
мамандығы бойынша соңғы бiлiктiлiктi арттыру курсы;
ағылшын тiлi бойынша соңғы бiлiктiлiктi арттыру курсы;
авариялық жағдайда әрекет ету бойынша оқу және машықтарын қолдау;
соңғы жұмыс орны (ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс iстеген кезеңi);
7) негізінде ұшу қызметi жүзеге асырылатын құжаттардың тiзбесi;
8) пайдаланушының басшысы бекiткен және азаматтық авиация саласындағы көрсетілетін қызметті берушімен келісілген Ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқаулық;
9) пайдаланушының басшысы бекiткен және азаматтық авиация саласындағы көрсетілетін қызметті берушімен келiсiлген ең аз жабдықтар тiзбесi (МЕL);
10) негiзінде техникалық қызмет көрсету жүргiзiлетiн құжаттардың тiзбесi;
11) пайдаланушының басшысы бекiткен техникалық қызмет көрсетудi реттеу жөнiндегi пайдаланушының нұсқаулығы;
12) азаматтық әуе кемелерiн мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктердiң, ұшуға жарамдылық сертификаттарының, радиостанцияларға арналған рұқсаттың (лицензиясы), әуе кемелерiнiң жергiлiктi жерлердегi шуылы бойынша сертификаттардың көшiрмелері;
13) Қазақстан Республикасының мiндеттi сақтандыру түрлерi туралы заңдарының талаптарына сәйкес мiндеттi сақтандырудың сақтандыру полистерiнiң көшiрмелері;
14) ұшуды қамтамасыз ету, әуе кемелерiн бiрлесiп пайдалану, авиациялық қауiпсiздiк шараларын қамтамасыз ету шарттарының көшiрмелерi;
15) пайдаланушының басшысы бекiткен әуе кемелерi бояуының үлгiлерi және мәтiндiк сипаттамасы;

16) документы о мерах по предотвращению актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации;
17) документы для международных полетов:
перечень и наличие нормативной и полетной документации для выполнения международных полетов;
информация об обеспечении таможенного, паспортного, санитарного и карантинного контроля в аэропортах;
18) данные о воздушных судах и описание организации технического обслуживания по типам воздушных судов и их оборудования, а также справка о месте базирования каждого воздушного судна;
19) ограничения по использованию воздушных судов:
тип, модель воздушного судна;
регистрационный номер;
допуск воздушного судна к заходу на посадку и посадка по категориям I, II, III Международной организации гражданской авиации;
установленные минимумы для воздушного судна по системам захода на посадку: ILS, VOR/DME, PAR, 2NDB, PAR + 2NDB, VOR, NDB;
установленные минимумы для воздушного судна для визуальных полетов и захода на посадку;
допуск к полетам в условиях навигации, основанной на характеристиках (PBN) (RNAV 10, RNAV 5, RNAV 4, RNAV 1, RNP 4, RNP АРСН);
ограничения, связанные с навигационными спецификациями, основанными на характеристиках (GNSS, DME/DME, IRU/IRS, VOR/DME, LRNS, MNPS);
допуск воздушного судна к полетам в условиях увеличенной дальности (ETOPS) (для двухдвигательных воздушных судов);
допуск к полетам в условиях сокращенного вертикального эшелонирования (RVSM);
оснащение воздушных судов оборудованием для полетов в районах или по маршрутам, где установлен соответствующий тип связи (RCP);
оборудование системой «предупреждение столкновений»;
20) копии договоров (контрактов) на аренду (фрахт) воздушных судов;
21) инструкция по управлению безопасностью полетов эксплуатанта.
Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью услугополучателя.
Для получения дубликата свидетельства на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения) услугополучатель представляет услугодателю заявление в произвольной форме, с обоснованием и с приложением ранее выданного свидетельства (кроме случаев утраты (хищения)).
На портал:
Для получения свидетельства (дубликат) на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения) для эксплуатантов авиации общего назначения, эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше пяти тысяч семисот килограмм и (или) самолеты, оснащенные одним или несколькими турбореактивными (турбовинтовыми) двигателями (на внесение изменения в специальные положения по эксплуатации свидетельства на право выполнения полетов) услугополучатель представляет заявку в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП получателя, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги с приложением в электронном виде документов, перечисленных в настоящем пункте.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов;
через портал услугополучателю в «личный кабинет» направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.

16) азаматтық авиация қызметiне заңсыз араласу актiлерiн болдырмау бойынша шаралар туралы құжаттар;
17) халықаралық ұшуға арналған құжаттар:
халықаралық ұшуды орындау үшiн нормативтiк және ұшу құжаттамасының тiзбесi және болуы;
әуежайлардағы кедендiк, паспорттық, санитариялық және карантиндiк бақылауды қамтамасыз ету туралы ақпарат;
18) әуе кемелерi туралы деректер және әуе кемелерiнiң типі, олардың жабдықтары бойынша техникалық қызмет көрсетудi ұйымдастыру сипаттамасы, сондай-ақ әрбiр әуе кемесiнiң орналасқан жерi туралы анықтама;
19) әуе кемелерiн пайдалану бойынша шектеулер:
әуе кемесiнiң типі, моделi;
тiркеу нөмiрi;
әуе кемесiнiң қонуына кiруге рұқсаты және Халықаралық азаматтық авиация ұйымының I, II, III санаттары бойынша қону;
қонуға кiру жүйелерi бойынша әуе кемесi үшiн белгiленгенминимумдар: ILS, VOR/DME, PAR, 2NDB, PAR+2NDB, VOR, NDB;
ұшуды көзбен шолу және қонуға кiру үшiн әуе кемелерiне арналған белгiленген минимумдар;
(PBN) (RNAV 10, RNAV 5, RNAV 4, RNAV 1, RNP 4, RNP APCH) сипаттамаларына негiзделген навигация жағдайында ұшуға рұқсат беру;
(GNSS, DME/DME, IRU/IRS, VOR/DME, LRNS, MNPS) сипаттамаларына негiзделген навигациялық ерекшелiктерге байланысты шектеулер;
ұлғайтылған ұзақтығы жағдайында әуе кемелерiне ұшуға рұқсат беру (ETOPS) (қос қозғалтқышты әуе кемелерi үшiн);
қысқартылған тiк эшелондау жағдайында ұшуға рұқсат беру (RVSM);
байланыстың тиiстi түрi орнатылған аудандар немесе бағыттар бойынша әуе кемелерiн ұшуға арналған жабдықтармен жабдықтау (RCP);
«соқтығысудың алдын алу» жүйесiмен жарақтандыру;
20) әуе кемелерiн жалдауға (фрахт) арналған шарттардың (келiсiмшарттардың) көшiрмелерi;
21) пайдаланушының ұшу қауiпсiздiгiн басқару жөнiндегi нұсқаулық.
Жоғарыда көрсетiлген құжаттардың барлық көшiрмелерi көрсетілетін қызметті алушының қолымен және мөрiмен куәландырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы ұшуды орындау құқығына куәліктің (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы) телнұсқасын алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге негіздемесі мен бұрын берілген куәлігі (жоғалу (ұрлану) жағдайларынан басқа) қоса бере отырып, өтінішті ұсынады.
Порталға:
ұшуды орындау құқығына куәлікті (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы) (телнұсқа) алу үшін, сертификатталған ең жоғары ұшу массасы бес мың жетi жүз килограммнан асатын ұшақтарды және (немесе) бiр немесе бiрнеше турбореактивтi (турбобұрандалы) қозғалтқышпен жарақтандырылған ұшақтарды (ұшуды орындау құқығына арналған куәлікті пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге өзгеріс енгізуге) пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушылар үшін көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта тізбеленген құжаттарды электрондық түрде қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінімді ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге – көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттардың топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады;
портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой
в электронной форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»);
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельства на право
выполнения полетов (эксплуатант
авиации общего назначения)»
Форма
Руководителю услугодателя
________________________________
(наименование услугодателя)
Заявка
на получение свидетельства на право выполнения
полетов на самолетах с максимальной сертифицированной
взлетной массой свыше 5 700 кг. и (или) самолетах,
оснащенных одним или несколькими турбореактивными
турбовинтовыми) двигателями (на внесение изменения
в специальные (положения по эксплуатации свидетельства
на право выполнения полетов)
Прошу провести обследование ___________________________________
(полное название заявителя)
с целью ____________________________________________________________.
(получения, продления срока действия свидетельства на право
выполнения полетов для выполнения полетов на внутренних
(международных) воздушных линиях, внесения изменений в специальные
положения по эксплуатации)
Планируемая дата начала полетов ______________________________.
(при продлении/внесении изменений указывается, соответственно срок
окончания действующего свидетельства на право выполнения полета или
планируемая дата начала полетов в новых эксплуатационных условиях)
Заявитель обязуется отвечать требованиям нормативных правовых
актов в сфере гражданской авиации и предоставлять возможность
уполномоченному органу в сфере гражданской авиации осуществлять
контроль за организацией, обеспечением и выполнением полетов.
_______________________________________________________________
(должность руководителя, Ф. И. О., подпись) заявителя
(эксплуатант авиации общего назначения) – (юридического лица)
М.П.
_____________________________________________________________
(Ф. И. О., подпись) заявителя (эксплуатант авиации общего
назначения) – (физического лица)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельства на право
выполнения полетов (эксплуатант
авиации общего назначения)»
Заявка
на выдачу свидетельства на право выполнения
полетов (эксплуатант авиации общего назначения)
в форме электронного документа

11. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық
нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz («Азаматтық авиация комитеті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі болады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
«Ұшуды орындау құқығына куәлік беру
(жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы)»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті берушінің басшысына
_______________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің атауы)
Сертификатталған ең жоғары ұшу массасы 5 700 килограммнан астам
ұшақтарды және (немесе) бiр немесе бiрнеше турбореактивтi
(турбовинттi) қозғалтқыштармен жарақтандырылған ұшақтарда
ұшуларды орындау құқығына куәлiк алуға өтiнiш (ұшуды орындау
құқығына куәлікті пайдалану жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушы куәлiгiн пайдалану жөнiндегi арнайы ережелерге
өзгерiстер енгiзуге арналған)
____________________________________________________ мақсатында
(ұшуды орындау куәлiгiн алу, қолданылу мерзiмiн ұзарту, iшкi
(халықаралық) әуе желiлерiнде ұшуды oрындау үшiн, пайдалану жөнiндегi
арнайы ережелерге өзгерiстер енгiзу)
______________________________________________________ тексеру
(өтiнiш берушiнiң толық атауы)
жүргiзудi сұраймын.
Ұшуды бастаудың жоспарланған күнi _____________________________
_______________________________________________________________
___________________________ (ұзарту/өзгерiстер енгiзу кезiнде
тиiсiнше қолданыстағы ұшуды орындау құқығына берілген куәлiктің
аяқталу мерзiмi немесе жаңа пайдалану жағдайындағы ұшуды бастаудың
жоспарланған күнi көрсетiледi)
Өтiнiш берушi азаматтық авиация саласындағы нормативтiк
құқықтық актiлердiң талаптарына сай болуға және азаматтық авиация
саласындағы уәкiлеттi органға ұшуды ұйымдастыру, қамтамасыз ету және
орындалуын бақылауды жүзеге асыруға мүмкiндiк беруге мiндеттенедi.
_______________________________________________________________
өтiнiш берушiнiң (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) - (заңды
тұлғаның) (басшының лауазымы, Т.А.Ә., қолы)
М.О.
_______________________________________________________________
(өтiнiш берушiнiң (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) –
(жеке тұлғаның) Т.А.Ә., қолы)
«Ұшуды орындау құқығына куәлік беру
(жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы)»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Электрондық құжат нысанындағы ұшуды орындау құқығына куәлік
беруге (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы)»
өтінім

1. ИИН ______________________________________________________________
2. Наименование ИП/ФЛ/ЮЛ ____________________________________________
3. Банковские реквизиты заявителя юридического лица или физического
лица: __________________________
4. Место нахождения (адрес) заявителя – юридического лица или место
жительства заявителя – физического лица: ____________________________
5. Почтовый (фактический) адрес заявителя: __________________________
6. Контактные телефоны/факс/адрес электронной почты, код АФТН: ______
7. Аэродром (площадка) базирования ВС: ______________________________
8. Заявляемые виды авиационных работ: _______________________________
9. Регионы полетов в пределах Республики Казахстан или за
пределами: __________________________________________________________
10. Планируемая дата начала полетов: ________________________________
11. Руководящий персонал
Должность
Ф.И.О., год
рождения, телефон
Приказ
о назначении
Образование
Сертификаты
(свидетельства)
специалиста
12. Командно-летный, инструкторский и летный состав
Должность
Ф.И.О., год
рождения
Приказ
о приеме
на работу
Свидетельство
специалиста
(медицинское
заключение)
Налет
общий
Допуски
к выполнению
полетов и
авиационных
работ
13. Инженерно-технический персонал
Должность
Ф.И.О.
Приказ
о приеме
на работу
Свидетельство
специалиста
Общий стаж
работы
Допуски
на выполнение
работ
14. Выполнение авиационных работ за рубежом
Тип и бортовой
номер ВС
Арендатор
(заказчик)
Государство,
город и аэропорт
базирования
Вид договора,
номер, дата и
срок действия
15. Заявитель обязуется:
выполнять процедуры сертификации;
отвечать сертификационным требованиям;
предоставлять возможность уполномоченному органу в сфере гражданской
авиации осуществлять контроль за организацией, обеспечением и
выполнением полетов.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2014 года № 400
Стандарт государственной услуги
«Выдача сертификата воздушного судна по шуму»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача сертификата воздушного судна по шуму» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через канцелярию услугодателя либо веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).

1. ЖСН ________________________________________________________
2. ЖК/ЖТ/ЗТ атауы _____________________________________________
3. Өтiнiш берушi заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның банк
деректемелерi: ______________________________________________________
4. Өтiнiш берушi заңды тұлғаның орналасқан жерi (мекенжайы)
немесе өтiнiш берушi жеке тұлғаның тұрғылықты жері: _________________
_____________________________________________________________________
5. Өтініш берушінің пошталық (нақты) мекенжайы: _______________
_____________________________________________________________________
6. Байланыс телефоны/факс/ электрондық поштаның мекенжайы, АФТН
коды: _______________________________________________________________
7. ӘК орналасқан әуеайлақ (алаң): _____________________________
8. Мәлiмделетiн авиациялық жұмыс түрлерi: _____________________
9. Қазақстан Республикасының шегiнде немесе одан тыс ұшу
өңiрлерi: ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Ұшуды бастаудың жоспарланған күні _________________________
11. Басқарушы персонал
Лауазымы
Т.А.Ә., туған жылы, телефон
Тағайындалуы туралы бұйрық
Білімі
Маманның сертификаты (куәлігі)
12. Командалық-ұшу, нұсқаушы және ұшу құрамы
Лауазымы
Т.А.Ә., туған жылы
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрық
Маманның куәлігі (медициналық қорытындылары)
Жалпы ұшуы
Ұшуға және авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсаты
13. Инженерлік-техникалық персонал
Лауазымы
Т.А.Ә.
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрық
Маманның куәлігі
Жалпы жұмыс өтілі
Жұмыстарды орындауға рұқсаты
14. Шет мемлекеттерде авиациялық жұмыстарды орындау
Әуе кемесінің типі және борттық нөмірі
Жалға алушы (тапсырыс беруші)
Мемлекет, қала және орналасатын әуежайы
Шарт түрі, нөмірі, күні, қолданылу мерзімі
15. Өтiнiш берушi:
- сертификаттау рәсімдерін орындауға;
- сертификаттық талаптарға сай болуға;
- азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органға ұшуды
ұйымдастыруға, қамтамасыз етiлуi мен орындалуын бақылауды жүзеге
асыруға мүмкiндiк беруге мiндеттенедi.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 25 сәуірдегі
№ 400 қаулысымен
бекітілген
«Әуе кемесіне шуыл бойынша сертификат беру» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Әуе кемесіне шуыл бойынша сертификат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не www.e.gov.kz «электрондық үкімет» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.

2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
выдача сертификата воздушного судна по шуму – в течение 30 (тридцать) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – сертификат воздушного судна по шуму.
Сертификата воздушного судна по шуму выдается услугодателем услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных сертификатов.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его уполномоченного представителя по доверенности):
1) к услугодателю:
заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги.
2) На портале:
Для получение сертификата воздушного судна по шуму услугополучатель представляет заявку в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов;
через портал услугополучателю в «личный кабинет» направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг

2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде:
әуе кемесіне шуыл бойынша сертификат беру – күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – әуе кемесіне шуыл бойынша сертификаты.
Әуе кемесіне шуыл бойынша сертификатты көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы өзі келгенде, берілген куәліктерді есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады;
2) портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не оның сенімхат бойынша өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) порталда:
көрсетілетін қызметті алушы әуе кемесіне шуыл бойынша сертификатты алу үшін осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінімді ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге – көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттардың топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады;
портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
3. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне)
шағымдану тәртібі

4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой
в электронной форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»).
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации
о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата воздушного
судна по шуму»
Заявление
Прошу выдать Сертификат воздушного судна по шуму на местности
___________________________________________, принадлежащее __________
(тип воздушного судна, опознавательный знак)
Воздушное судно занесено в реестр «____»___________ г. за №__________
Данные о воздушном судне:
1. Тип _____________________ назначение воздушного судна ____________
2. Национальный и регистрационный знаки _____________________________
3. Серийный (заводской) номер воздушного судна_______________________
4. Дата изготовления воздушного судна и изготовитель воздушного судна
_____________________________________________________________________
5. Данные двигателя и воздушного винта (при наличии)_________________
6. Максимальная взлетная масса воздушного судна _____________________
7. Максимальная посадочная масса воздушного судна____________________
8. Стандарт сертификации по шуму ____________________________________
9. Дополнительная модификация, введенные с целью приведения в
соответствие с применяемыми Стандартами сертификации по шуму ________
10. Уровень шума сбоку от ВПП/на режиме полной мощности _____________
11. Уровень шума при заходе на посадке ______________________________
12. Уровень шума при пролете_________________________________________
13. Уровень шума при перелете _______________________________________
14. Уровень шума при взлете _________________________________________
15. Адрес заявителя и эксплуатанта воздушного судна, телефон, факс___
Подпись __________________                               МП
«______»______________20____г.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата воздушного
судна по шуму»
Заявление в форме электронного документа

4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық
нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz («Азаматтық авиация комитеті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі болады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
«Әуе кемесіне шуыл бойынша
сертификат беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Өтініш
_____________________ тиесiлi _________________________________
(әуе кемесiнiң типі, айырым белгiсi
әуе кемесiне жергілікті жердегi шуыл бойынша сертификат берудi
сұраймын.
Әуе кемесі ____ ж. «__» ____ № ____ болып тiзiлiмге енгiзiлген.
Әуе кемесi туралы деректер:
1. Тип ______________ әуе кемесiнiң мақсаты ___________________
2. Ұлттық және тiркеу белгiлерi
3. Әуе кемесiнiң сериялық (зауыттық) нөмiрi ___________________
4. Әуе кемесiнің жасалған күнi және әуе кемесiн жасап шығарушы
_______________________________________________________________
5. Қозғалтқыштардың мәлiметтерi және әуе бұрандасы (болған жағдайда) ___________________________________________________________
6. Әуе кемесiнiң ең жоғарғы ұшу массасы _______________________
7. Әуе кемесiнiң ең жоғарғы қону массасы ______________________
8. Шуыл бойынша сертификаттау стандарты _______________________
9. Қолданылатын шуыл бойынша сертификаттау стандартына сәйкес
келтiру мақсатында енгiзiлген қосымша түрлендіру ____________________
10. ҰҚЖ-дан шеткері шуыл деңгейi/толық қуаттағы режимде _______
_______________________________________________________________
11. Қонуға бет алу кезiндегi шуыл деңгейi _____________________
12. Ұшу кезiндегi шуыл деңгейi ________________________________
13. Ұшып өту кезiндегi шуыл деңгейi ___________________________
14. Ұшып көтерілген кездегi шуыл деңгейi ______________________
15. Өтiнiш берушiнiң және әуе кемесiн пайдаланушының мекенжайы,
телефоны, факсы _____________________________________________________
Қолы __________________
М.О.
20___ж. «__» __________
«Әуе кемесіне шуыл бойынша
сертификат беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша

3. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя либо веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры – в течение 10 (десять) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – разрешение на использование радиопередающей аппаратуры.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная и/или электронная.
Разрешения на использование радиопередающей аппаратуры выдается услугодателем услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных удостоверений.
На портале разрешения на использование радиопередающей аппаратуры услугополучатель получает в «личном кабинете» в форме электронного документа.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Для получения разрешения на использование радиопередающей аппаратуры услугополучатель (либо его уполномоченный представитель по доверенности) предоставляет услугодателю заявление в произвольной форме, с указанием наименований и диапазонов радиостанций, соответствующих требованиям Приложения 6 к Конвенции о международной гражданской авиации.
На портале:
Для получение разрешения на использование радиопередающей аппаратуры услугополучатель представляет заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, с указанием наименований и диапазонов радиостанций, соответствующих требованиям Приложения 6 к Конвенции о международной гражданской авиации.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов;
через портал услугополучателю в «личный кабинет» направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.

3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не www.e.gov.kz «электрондық үкімет» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде:
радиоберуші аппаратураны пайдалануға рұқсат беру – күнтізбелік 10 (он) күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және/немесе қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – радиоберуші аппаратураны пайдалануға рұқсат беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз және/немесе электрондық түрде.
Радиоберуші аппаратураны пайдалануға рұқсатты көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы өзі келгенде, берілген куәліктерді есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
Көрсетілетін қызметті алушы порталда радиоберуші аппаратураны пайдалануға рұқсатты электрондық құжат нысанында «жеке кабинеттен» алады.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады;
2) портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі) радиоберуші аппаратураны пайдалануға рұқсатты алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге Халықаралық азаматтық авиация ұйымы туралы конвенцияға 6-қосымшаның талаптарына сәйкес келетін радиостанциялардың атаулары мен диапазондарын көрсете отырып, еркін нысандағы өтінішті ұсынады.
Порталға:
көрсетілетін қызметті алушы радиоберуші аппаратураны пайдалануға рұқсатты алу үшін Халықаралық азаматтық авиация ұйымы туралы конвенцияға 6-қосымшаның талаптарына сәйкес келетін радиостанциялардың атаулары мен диапазондарын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінімді ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге – көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттардың топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады;
портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей
оказания государственной услуги, в том числе оказываемой
в электронной форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»).
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2014 года № 400
Стандарт государственной услуги
«Выдача разрешения на выполнение специального полета»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача разрешения на выполнение специального полета» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов на оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – в течение 10 (десять) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугодателю – 20 (двадцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – разрешение на выполнение специального полета на бумажном носителе.
Разрешения на выполнение специального полета выдаются сотрудником услугодателя услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных разрешений.

11. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық
нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz («Азаматтық авиация комитеті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі болады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 25 сәуірдегі
№ 400 қаулысымен
бекiтiлген
«Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап – күнтізбелік 10 (он) күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – қағаз жеткізгіште арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру.
Арнайы ұшуды орындауға рұқсатты көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері көрсетілетін қызметті алушы өзі келгенде, берілген куәліктерді есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.

7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя: с 9:00 до 18:30 часов с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его уполномоченного представителя по доверенности) услугодателю:
1) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) акт оценки технического состояния и определения годности воздушного судна (далее – ВС) к полетам, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги, с заключением о возможности перелета;
3) справка, содержащая данные о несоответствиях и эксплуатационных ограничениях воздушного судна.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов услугодателю подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии заявления, с указанием даты его получения, фамилии, имени, отчества и времени приема пакета документов.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В жалобе:
физического лица – указываются его фамилия, имя, а также по желанию отчество, почтовый адрес;
юридического лица – его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Обращение должно быть подписано услугополучателем.

7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі, жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не оның сенімхат бойынша өкілі) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) ұшу мүмкіндігі туралы қорытындыны қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің (бұдан әрі – ӘК) техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға жарамдылығын айқындау актісі;
3) әуе кемесінің сәйкессіздіктері және пайдаланудағы шектеулері туралы деректерді қамтитын анықтама.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады.
3. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне)
шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
Шағым пошта арқылы не жұмыс күндері жазбаша нысанда көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шараларды қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Шағымда:
жеке тұлғаның – тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша әкесінің аты, пошталық мекенжайы;
заңды тұлғаның – атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі. Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қоюға тиіс.

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»).
13. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
14. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на выполнение
специального полета»
Заявление
Прошу выдать Разрешение на выполнение специального полета
(специальный сертификат летной годности) воздушного судна, внесенного
в Государственный реестр №____ «___» ______ 20____г.:
1. Цель полета и маршрут_______________________________________
2. Сведения о воздушном судне:
1) Тип воздушного судна _______________________________________
2) Серийный (заводской) номер воздушного судна_________________
3) Государственный и регистрационный опознавательные знаки ____
4) Дата изготовления воздушного судна _________________________
5) Назначение воздушного судна ________________________________
6) Место базирования __________________________________________
3. Наименование и адрес эксплуатанта___________________________
Эксплуатант гражданского воздушного судна: ____________________
(подпись) (Ф.И.О.)
МП
«______»______________20____г.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на выполнение
специального полета»
«Утверждаю»
Первый руководитель эксплуатанта
_____________________
(подпись, Ф.И.О.)
«__»_________ 20__ г.
АКТ
проверки технического состояния и определения
годности воздушного судна к полетам
Комиссия в составе:
Председателя _________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
членов комиссии _______________________________________________
_______________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
«___»_______ 20__г. произвела технический осмотр ______________
(тип и назначение воздушного судна)
государственный и регистрационный знаки _______________________
серийный (заводской) номер ___________________________________.

11. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле
отырып қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz («Азаматтық авиация комитеті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
«Арнайы ұшуды орындауға
рұқсат беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Өтініш
Мемлекеттiк тiзiлiмге 20 ___ ж. «___» ________ №________
енгiзiлген әуе кемесiне арнайы ұшуды орындауға рұқсат (ұшуға
жарамдылығының арнайы сертификатын) берудi сұраймын:
1. Ұшу мақсаты және маршруты __________________________________
2. Әуе кемесi туралы мәлiметтер:
1) Әуе кемесiнiң типі _________________________________________
2) Әуе кемесiнiң сериялық (зауыт) нөмiрi ______________________
3) Мемлекеттiк және тiркеу айырым белгiлерi ___________________
4) Әуе кемесiнің жасалған күні ________________________________
5) Әуе кемесiнiң мақсаты ______________________________________
6) Орналасқан жері ____________________________________________
3. Пайдаланушының атауы және мекенжайы ________________________
Азаматтық әуе кемесiн пайдаланушы: ____________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
М.О.
20___ж. «___»____________
«Арнайы ұшуды орындауға
рұқсат беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
«Бекітемін»
Пайдаланушының бірінші басшысы
_______________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ ж. «__»___________________
Әуе кемесiнiң техникалық жай-күйiн тексеру
және ұшуға жарамдылығын айқындау
АКТIСI
Мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға ________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә)
Комиссия мүшелерi _____________________________________________
_______________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә)
200___ж. «___» _______мемлекеттiк және тiркеу белгiлерi _______
_______________________________________________________________
сериялық (зауыттық) нөмiрі ____________________________________
_______________________________________________________________
(әуе кемесiнiң типі және мақсаты)
техникалық тексеру жүргiздi.

1. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска ВС с завода
Назначенный ресурс
______час______пос________лет
Налет с начала эксплуатации
______час______пос________лет
Количество ремонтов
Дата и место проведения последнего
ремонта, Авиаремонтный завод
Налет после последнего ремонта
______час______пос________лет
Остаток ресурса до ремонта
______час______пос________лет
Межремонтный ресурс
______час______пос________лет
2. Основание для продления ресурса ВС _________________________
3. Основание для продления ресурса двигателя __________________
4. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт
1-й 2-й 3-й 4-й ВСУ
Тип
Заводской номер
Наработка с начала
эксплуатации (час)
Дата последнего ремонта
Наработка после последнего ремонта (час)
Остаток ресурса до ремонта (час)
Количество ремонтов
5. Воздушное судно осмотрено в объеме _________________________
(форма периодического ТО или ремонта)
_______________, о чем внесена запись в формуляр _____________.
(дата)
6. Комплектность воздушного судна ____________________________.
7. Наличие бортовой системы предупреждения столкновения в
воздухе ____________________________________________________________.
8. Все доработки данного типа воздушного судна, обязательные
для выполнения на дату составления настоящего акта выполнены;
изменений типовой конструкции, не предусмотренных утвержденной
документацией, нет.
9. Организация, утвердившая изменения руководства по летной
эксплуатации, дата утверждения _____________________________________.
10. Заключение комиссии о техническом состоянии, годности к
полетам гражданского воздушного судна и возможности выдачи (продления
срока действия) Сертификата летной годности ________________________.
Председатель: _________________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
Члены комиссии: _______________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
МП
11. Заключение руководителя инженерно-авиационной службы
эксплуатанта о годности гражданского воздушного судна к полетам (в
том числе к полетам по международным трассам при наличии необходимого
оборудования)
Заключение: «Самолет (вертолет) технически исправен и годен к
эксплуатации» или «Самолет (вертолет) технически не исправен и не
годен к эксплуатации».
Председатель: _________________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
Члены комиссии: _______________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
МП
12. Каждая сторона листа акта должна быть заверена подписью
председателя комиссии и печатью эксплуатанта.

1. Әуе кемесi туралы мәлiметтер:
ӘК зауыттан шығарылған күні
Белгiленген ресурс
_____ сағ. ______ қонуы ______ жыл
Пайдалана басталғаннан бергі ұшуы
_____ сағ. ______ қонуы ______ жыл
Жүргізілген жөндеулер саны
_____ сағ. ______ қонуы ______ жыл
Соңғы жөндеудiң жүргiзiлген күні және орны, Авиажөндеу зауыты
_____ сағ. ______ қонуы ______ жыл
Соңғы жөндеуден кейiнгi ұшуы
_____ сағ. ______ қонуы ______ жыл
Жөндеуге дейiнгi ресурс қалдығы
_____ сағ. ______ қонуы ______ жыл
Жөндеу аралық ресурс
_____ сағ. ______ қонуы ______ жыл
2. ӘК ресурсын ұзарту үшiн негiздеме __________________________
3. Қозғалтқыш ресурсын ұзарту үшiн негiздеме __________________
4. Қозғалтқыштар және әуе бұрандалары туралы мәлiметтер:
Қозғалтқыш/әуе бұрандасы Типі
1-шi 2-шi 3-шi 4-шi ККО
Зауыттық нөмiрi
Пайдалана басталғаннан бергi ұшуы (сағат)
Соңғы жөндеу күнi
Соңғы жөндеуден кейінгі ұшуы (сағат)
Жөндеуге дейiнгi ресурс қалдығы (сағат)
Жөндеу саны
5. Әуе кемесi _____________________________ көлемiнде қаралған,
(кезеңдік техникалық қызмет көрсету немесе жөндеу нысаны)
ол туралы __________ формулярға жазба енгiзiлді _______________
(күнi)
6. Әуе кемесiнiң жиынтықтылығы ________________________________
7. Әуеде соқтығысудың алдын алатын борттық жүйенiң болуы ______
_______________________________________________________________
8. Осы актiнi жасау күніне орындау үшiн мiндеттi осы типтегі
әуе кемесi бойынша барлық пысықтаулар орындалды, бекiтiлген
құжаттамада көзделмеген, типтік конструкцияда өзгерістер жоқ.
9. Ұшуға пайдалану нұсқаулығындағы өзгерiстерді бекiткен ұйым,
бекiтiлген күнi _____________________________________________________
10. Азаматтық әуе кемесiнiң техникалық жай-күйiн, ұшуға
жарамдылық және ұшуға жарамдылығы сертификатын (жарамдылық мерзiмiн
ұзарту) беру мүмкiндiгi туралы комиссияның қорытындысы ______________
Төраға: _______________________________________________________
(қолы, мерзiмi, Т.А.Ә)
Комиссия мүшелерi: ____________________________________________
(қолы, мерзiмi, Т.А.Ә)
М.О.
11. Пайдаланушының инженерлiк-авиациялық қызметi басшысының
азаматтық әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы туралы қорытындысы (оның
iшiнде қажеттi жабдықтар болған жағдайда халықаралық трассалар
бойынша ұшуға)
Қорытынды: «Ұшақ (тiкұшақ) техникалық ақаусыз және пайдалануға
жарамды» немесе «Ұшақ (тiкұшақ) техникалық ақаулы және пайдалануға
жарамсыз».
Төраға: _______________________________________________________
(қолы, мерзiмi, Т.А.Ә)
Комиссия мүшелерi: ____________________________________________
(қолы, мерзiмi, Т.А.Ә)
М.О.
12. Акт парағының әрбір бетiне комиссия төрағасының қолы және пайдаланушының мөрi қойылуы тиiс.

13. Срок действия акта - один месяц со дня утверждения.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2014 года № 400
Стандарт государственной услуги
«Выдача экспортного сертификата летной годности»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача экспортного сертификата летной годности» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя либо веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – 10 (десять) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугодателю – 20 (двадцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – экспортный сертификат летной годности.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и бумажная.
Экспортный сертификат летной годности выдается сотрудником услугодателя услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных экспортных сертификатов.
На портале экспортный сертификат летной годности услугополучатель получает в «личном кабинете» в форме электронного документа.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) на портале – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).

13. Актiнiң қолданылу мерзiмi – бекiтiлген күнiнен бастап бiр ай.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 25 сәуірдегі
№ 400 қаулысымен
бекiтiлген
«Ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не www.e.gov.kz «электрондық үкіметінің» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – күнтізбелік 10 (он) күн;
2) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификаты.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және қағаз түрінде.
Ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері көрсетілетін қызметті алушы өзі келгенде, берілген куәліктерді есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
Көрсетілетін қызметті алушы порталда ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын электрондық құжат нысанында «жеке кабинеттен» алады.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады;
2) портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей
оказания государственной услуги, в том числе оказываемой
в электронной форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»).
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача экспортного сертификата
летной годности»
Заявление
Прошу выдать Экспортный сертификат летной годности
Тип воздушного судна:__________________________________________
Серийный (заводской) номер воздушного судна: __________________
Наработка планера: ____________________________________________
Установленные двигатели: ______________________________________
Серийные номера двигателей: ___________________________________
Наработка: ____________________________________________________
Государство, в которое экспортируется воздушное судно: ________
Эксплуатант (владелец) воздушного судна: ______________________
___________________     ____________
(подпись)             (Ф.И.О.)
МП
«____» ___________ 20__г.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача экспортного сертификата
летной годности»
Заявление
в форме электронного документа
ИИН _________________________________________________________________
Наименование ИП/ФЛ/ЮЛ _______________________________________________
Банковские реквизиты заявителя юридического лица или физического
лица: __________________________
Место нахождения (адрес) заявителя – юридического лица или место
жительства заявителя – физического лица: ____________________________
Почтовый (фактический) адрес заявителя: _____________________________
Контактные телефоны/факс/адрес электронной почты, код АФТН: _________
Тип воздушного судна:________________________________________________
Серийный (заводской) номер воздушного судна: ________________________
Наработка планера: __________________________________________________
Установленные двигатели: ____________________________________________
Серийные номера двигателей: _________________________________________
Наработка: __________________________________________________________
Государство, в которое экспортируется воздушное судно: ______________
Эксплуатант (владелец) воздушного судна: ____________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2014 года № 400
Стандарт государственной услуги
«Выдача сертификата эксплуатанта»

11. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық
нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz («Азаматтық авиация комитеті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі болады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
«Ұшуға жарамдылығының
экспорттық сертификатын
беру» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Өтініш
Ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын берудi сұраймын:
Әуе кемесiнiң типі:__________________________________________________
Әуе кемесiнiң сериялық (зауыттық) нөмiрi: ___________________________
Планердің жұмысы: ___________________________________________________
Орнатылған қозғалтқыштары: __________________________________________
Қозғалтқыштардың сериялық нөмiрлерi: ________________________________
Жұмысы:______________________________________________________________
Әуе кемесi экспортқа жiберiлетiн мемлекет:___________________________
Әуе кемесiн пайдаланушы (иесi): _____________________________________
______________________ ______________________________________________
(қолы)                               (Т.А.Ә.)
М.О.
20__ж. «__»_____________
«Ұшуға жарамдылығының
экспорттық сертификатын
беру» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Электрондық құжат нысанындағы өтініш
ЖСН ___________________________________________________________
ЖК/ЖТ/ЗТ атауы ________________________________________________
Өтiнiш берушi заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның банк
деректемелерi: ______________________________________________________
Өтiнiш берушi заңды тұлғаның орналасқан жерi (мекенжайы) немесе
өтiнiш берушi жеке тұлғаның тұрғылықты жері: ________________________
_____________________________________________________________________
Өтініш берушінің пошталық (нақты) мекенжайы: __________________
_____________________________________________________________________
Байланыс телефоны/факс/ электрондық поштаның мекенжайы, АФТН
коды: _______________________________________________________________
Әуе кемесiнiң типі: ___________________________________________
Әуе кемесiнiң сериялық (зауыттық) нөмiрi ______________________
Планердің жұмысы ______________________________________________
Орнатылған қозғалтқыштар ______________________________________
Қозғалтқыштардың сериялық нөмiрлерi: __________________________
Жұмысы:________________________________________________________
Әуе кемесi экспортқа жiберiлетiн мемлекет: ____________________
Әуе кемесiн пайдаланушы (иесi): _____ _________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 25 сәуірдегі
№ 400 қаулысымен
бекітілген
«Пайдаланушы сертификатын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача сертификата эксплуатанта» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов на оказание государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя либо веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
выдача сертификата эксплуатанта – в течении 90 (девяносто) календарных дней;
выдача дубликата сертификата эксплуатанта – 10 (десять) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугодателю – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результатом оказания государственной услуги – сертификат (дубликата сертификата) эксплуатанта.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная и/или электронная.
Сертификата эксплуатанта выдается услугодателем услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных сертификатов.
На портале Сертификат эксплуатанта услугополучатель получает в «личном кабинете» в форме электронного документа.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
Оплата сбора за сертификацию эксплуатанта осуществляется в порядке и размере, определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за сертификацию эксплуатанта, в зависимости от штатной численности, составляют:
до 50 человек включительно – 1144 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
с 51 до 200 человек включительно – 1232 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
с 201 до 400 человек включительно – 1272 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
с 401 до 600 человек включительно – 1319 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;

1. Жалпы ережелер
1. «Пайдаланушы сертификатын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не www.e.gov.kz «электрондық үкімет» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде:
пайдаланушы сертификатын беру – күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде;
пайдаланушы сертификатының телнұсқасын беру – күнтізбелік 10 (он) күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – пайдаланушының сертификаты (сертификат телнұсқасы).
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз және/немесе электрондық түрде.
Пайдаланушы сертификатын көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы өзі келгенде, берілген куәліктерді есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
Көрсетілетін қызметті алушы порталда пайдаланушы сертификатын электрондық құжат нысанында «жеке кабинеттен» алады.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Пайдаланушыны сертификаттау үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалған тәртіппен және мөлшерлерде алым алынады.
Пайдаланушыны сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері штат санына байланысты мыналарды құрайды:
50 адамды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 1144 айлық есептік көрсеткіш;
51 адамнан 200 адамды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 1232 айлық есептік көрсеткіш;
201 адамнан 400 адамды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 1272 айлық есептік көрсеткіш;
401 адамнан 600 адамды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 1319 айлық есептік көрсеткіш;

с 601 до 1200 человек включительно – 1363 месячных расчетных показателя, действующего на дату оплаты сбора;
с 1201 до 2000 человек включительно – 1407 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 2001 человек – 1458 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора.
Сертификация эксплуатанта осуществляется после оплаты в бюджет указанного сбора.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи электронного запроса на получение государственной услуги через портал, оплата может осуществляться через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП).
8. График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его уполномоченного представителя по доверенности):
к услугодателю:
1) заявка по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документ, подтверждающий оплату сбора за сертификацию эксплуатанта;
3) копия свидетельства* или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
4) копия устава заявителя и копия учредительного договора;
5) информация заявителя, содержащая:
основное место деятельности заявителя;
предполагаемые виды полетов;
организацию летной работы;
систему поддержания летной годности;
обеспечение полетов;
готовность летного и технического персонала;
готовность объектов технического обслуживания;
готовность воздушных судов;
возможность проведения демонстрации аварийной эвакуации и демонстрационных полетов;

601 адамнан 1200 адамды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 1363 айлық есептік көрсеткіш;
1201 адамнан 2000 адамды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 1407 айлық есептік көрсеткіш;
2001 адамнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 1458 айлық есептік көрсеткіш.
Пайдаланушыны сертификаттау көрсетілген алым бюджетке төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық сұрау салу жіберілген жағдайда, төлемді «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асыруға болады.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады.
2) портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не оның сенімхат бойынша өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) пайдаланушыны сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжат;
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі* немесе анықтама.
Ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
4) өтініш беруші жарғысының көшірмесі және құрылтай шартының көшірмесі;
5) өтініш берушінің мыналарды:
өтініш беруші қызметінің негізгі орнын;
ұшудың болжамды түрлерін;
ұшу жұмысын ұйымдастыруды;
ұшуға жарамдылықты қолдау жүйесін;
ұшуды қамтамасыз етуді;
ұшу және техникалық персоналдың дайындығын;
техникалық қызмет көрсету объектілерінің дайындығын;
әуе кемелерінің дайындығын;
авариялық эвакуацияны демонстрациялауды және демонстративтік ұшуды өткізу мүмкіндігін қамтитын ақпараты;

6) структура управления и ответственные лица с указанием должности, Ф.И.О., образования, квалификации и опыта работы;
7) документы, подтверждающие согласование с услугодателем должностей следующих руководителей:
летной службы;
инспекции по безопасности полетов;
по поддержанию летной годности;
по контролю качества;
по авиационной безопасности;
по подготовке персонала;
8) список планируемых пунктов назначения и запасных аэродромов для регулярных перевозок, районов полетов для нерегулярных перевозок и эксплуатационных баз, по применимости, для планируемых полетов;
9) список воздушных судов с указанием типа, модели, серии, национальных и регистрационных знаков, сертификатов летной годности, разрешений на радиостанции, сертификатов по шумам на местности (если предусмотрено). В случае аренды воздушных судов необходимо представить договора на аренду (лизинг);
10) информация по организации подготовки и аттестации летного и наземного персонала;
11) руководство по производству полетов;
12) руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания;
13) программа (регламент) технического обслуживания воздушных судов;
14) руководство по управлению безопасностью полетов для эксплуатантов, эксплуатирующих воздушные суда с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше 5700 кг;
15) информация по организации руководства и контролю за выполнением полетов, включая процедуры связи (dispatch);
16) копии страховых полисов обязательного страхования в соответствии с законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
17) копии договоров на обеспечение эксплуатантом необходимых видов своей авиационной деятельности;
18) образцы раскраски и текстовое описание воздушных судов, которые утверждаются руководителем эксплуатанта;
19) документы о мерах по предотвращению актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации;
20) информация по наземному обеспечению полетов, осуществляющему самим эксплуатантом или на договорной основе;
21) предлагаемые эксплуатантом (заявителем) карты контрольных проверок, относящиеся к специальным видам операций (Cat II, III, RVSM, EDTO, PBN, RNAV, RNP);
22) перечень договоров на техническое обслуживание с внешними организациями с указанием видов работ;
23) копии договоров на поддержание летной годности с внешними организациями;
24) образцы документов, необходимых для оформления пассажирских и грузовых перевозок.
Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью услугополучателя.
Для получения дубликата сертификата эксплуатант услугополучатель представляет услугодателю заявление произвольной формы, с необходимым обоснованием и приложением ранее выданного сертификата эксплуатанта (кроме случаев утраты (хищения);
на портал:
Для получения сертификата (дубликат) эксплуатанта услугополучатель представляет заявку в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги, с приложением в электронном виде документов, перечисленных в настоящем пункте.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов;
через портал услугополучателю в «личный кабинет» направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.

6) басқарма құрылымы және лауазымы, Т.А.Ә., білімі, біліктілігі және жұмыс тәжірибесі көрсетілген жауапты адамдар;
7) көрсетілетін қызметті берушімен мынадай:
ұшу қызметі;
ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инспекция;
ұшуға жарамдылықты қолдау жөніндегі;
сапаны бақылау жөніндегі;
авиациялық қауіпсіздік жөніндегі;
персоналды даярлау жөніндегі басшылар лауазымдары келісілгенін растайтын құжаттар;
8) тұрақты тасымалдар үшін жоспарланатын межелі пункттер мен қосалқы әуеайлақтардың, жоспарланатын ұшу үшін қолданылуы бойынша тұрақты емес тасымалдар және пайдалану базалары аудандарының тізімі;
9) типі, моделі, сериясы, ұлттық және тіркеу белгілері, ұшуға жарамдылығы сертификаттары, радиостанцияларға арналған рұқсаттар, жергілікті жердегі (егер көзделген болса) шуыл бойынша сертификаттары көрсетілген әуе кемелерінің тізімі. Әуе кемелерін жалға алған жағдайда, жалға алу (лизинг) шарттарын ұсынуы қажет;
10) ұшу және жердегі персоналды даярлау және аттестаттауды ұйымдастыру бойынша ақпарат;
11) ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқаулық;
12) техникалық қызмет көрсетуді реттеу бойынша пайдаланушының нұсқаулығы;
13) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша бағдарлама (регламент);
14) сертификатталған ең жоғары ұшып көтерілу массасы 5700 кг астам әуе кемелерін пайдаланатын пайдаланушылар үшін ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі нұсқаулық;
15) байланыс (dispatch) рәсімдерін қоса алғанда, ұшуды орындауды басқару және бақылауды ұйымдастыру бойынша ақпарат;
16) Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері туралы заңдарына сәйкес міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің көшірмелері;
17) пайдаланушының өзінің авиациялық қызметінің қажетті түрлерін қамтамасыз етуге арналған шарттарының көшірмелері;
18) пайдаланушының басшысы бекітетін әуе кемелерін бояу үлгілері мен мәтіндік сипаттамасы;
19) азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу актілерін болғызбау бойынша шаралар туралы құжаттар;
20) пайдаланушының өзі немесе шарттық негізде жүзеге асыратын ұшуды жерде қамтамасыз ету бойынша ақпарат;
21) пайдаланушы (өтініш беруші) ұсынатын арнайы операция түрлеріне қатысты (Cat II, III, RVSM, EDTO, PBN, RNAV, RNP) бақылау тексеру карталары;
22) жұмыс түрлері көрсетілген, сыртқы ұйымдармен техникалық қызмет көрсетуге арналған шарттар тізбесі;
23) сыртқы ұйымдармен ұшу жарамдылығын қолдау бойынша шарттардың көшірмелері;
24) жолаушы және жүк тасымалдарын ресімдеу үшін қажетті құжаттардың үлгілері.
Жоғарыда көрсетілген құжаттардың барлық көшірмелері көрсетілетін қызметті алушының қолымен және мөрімен куәландырылады.
Пайдаланушы сертификатының телнұсқасын алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге қажетті негіздемені және бұрын берілген пайдаланушы сертификатын (жоғалу (ұрлау) жағдайларынан басқа) қоса бере отырып, өтінішті ұсынады.
Порталға:
пайдаланушы сертификатын (телнұсқасын) алу үшін көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта тізбеленген электрондық түрдегі құжаттарды қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінімді ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге – көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттардың топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады;
портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.

4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой
в электронной форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»);
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата эксплуатанта»
Форма
Руководителю услугодателя
____________________________________
(наименование услугодателя)
Заявка
на получение (продление) сертификата эксплуатанта (СЭ)
в форме электронного документа
Заполняется кандидатом
Первоначальная выдача
Продление срока действия
1. Общая информация
1. Официальное название компании и торговое название (если отличается):
2. Адрес основного места деятельности, включая телефон, факс и адрес электронной почты.
Заявитель
СЭ №
Эксплуатант
Адрес компании:
почтовый адрес:
Дополнительный служебный адрес:
телефон, факс
Вид деятельности:
адрес электронной почты:
3. Предполагаемая дата начала работы:
4. Запрашиваемые условные обозначения для летно-эксплуатационного агентства в порядке предпочтения (при первоначальной сертификации):
a)               b)                c)
5. Код ИКАО/ИАТА (3 буквенный код/ 2 буквенный, если имеется)
6. Руководители и основные сотрудники
Фамилия
Должность
Телефон, факс, электронная почта
1
2
3
1) Руководитель эксплуатанта
2) Руководитель инспекции по безопасности полетов
3) Руководитель летной службы
4) Руководитель по поддержанию летной годности
5) Руководитель по наземному обслуживанию
6) Руководитель службы по подготовки персонала
7) Руководитель службы авиационной безопасности
8) Руководитель службы бортпроводников (для эксплуатантов, осуществляющих перевозку пассажиров).
9) Руководитель службы контроля качества
2. Техническое обслуживание и типы перевозок заявителя
7. Осуществление технического обслуживания:
Эксплуатант планирует самостоятельно осуществлять техническое обслуживание.
Эксплуатант планирует выполнять техническое обслуживание на основании договоров.

4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық
нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz («Азаматтық авиация комитеті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі болады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
«Пайдаланушы сертификатын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті берушінің
басшысына
_______________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің атауы)
Электрондық құжат нысанындағы пайдаланушы сертификатын
(ПС) алуға (ұзартуға) өтінім
Кандидат толтырады
Алғашқы беру
Қолдану мерзімін ұзарту
1. Жалпы ақпарат
1. Компанияның ресми атауы және саудалық атауы (егер ерекшеленсе):
2. Телефон, факс және электрондық пошта мекенжайын қоса алғанда, негізгі қызмет орнының мекенжайы.
Өтініш беруші
ПС №
Пайдаланушы
Компанияның мекенжайы:
пошталық мекенжайы:
Қосымша қызметтік мекенжайы:
телефон, факс
Қызмет түрі:
электрондық пошта мекенжайы:
3. Болжамды жұмысты бастау күні:
4. Айрықша тәртіпте ұшу-пайдалану агенттігі үшін сұрау салынған шартты белгілер (алғашқы сертификаттауда):
a)
b)
c)
5. ИКАО/ИАТА коды (3 әріпті код/егер болса, 2 әріпті)
6. Басшылар және негізгі қызметкерлер
Тегі
Лауазымы
Телефон, факс, электрондық поштасы
1) Пайдаланушы басшысы
2) Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инспекция басшысы
3) Ұшу қызметінің басшысы
4) Ұшуға жарамдылықты қолдау жөніндегі басшы
5) Жердегі қызмет көрсету жөніндегі басшы
6) Персоналды дайындау жөніндегі қызмет басшысы
7) Авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы
8) Бортсеріктер қызметінің басшысы (жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыратын пайдаланушылар үшін).
9) Сапаны бақылау қызметінің басшысы
2. Өтініш берушіге техникалық қызмет көрсету және тасымалдар
түрлері
7.
Техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру:
Пайдаланушы техникалық қызмет көрсетуді дербес жүзеге асыруды жоспарлайды.
Пайдаланушы техникалық қызмет көрсетуді шарттар негізінде орындауды жоспарлайды.

8. Предлагаемые типы перевозок:
Пассажирские и грузовые
Грузовые
Почтовые отправления
3. Информация о воздушных судах и предполагаемых районах полетов
9. Сведения о воздушных судах (собственные, арендованные):
1) Количество воздушных судов по типу, модели и версии:
2) Количество пассажирских кресел и/или полезная загрузка: (кг, тонн)
10. Географический район(ы) предполагаемых полетов:
EUR
AFI
NAT
NAM
CAR
SAM
MID
ASIA
PAC
AUS
POLAR
Национальные опознавательные и регистрационные знаки ВС:
Максимальная допустимая взлетная масса ВС (MTOW):
Лизинг ВС
(мокрый)
(сухой)
Лизинг от
до
Наименование владельца воздушных судов:
Юридический адрес:
Соглашение о лизинге
4. Информация о типах полетов, специальных ограничениях и разрешениях
Типы полетов:
регулярные внутренние
регулярные международные
нерегулярные внутренние
нерегулярные международные
Специальные ограничения:
Специальные разрешения/Одобрения:
RVR (m)
DH (м/ft)
LVTO RVR (m)
MNPS
P-RNAV
BRNAV
RNP
RVSM
TCAS
EGPWS
GNSS
LRNS
VOR
IRU/IRS
DME
EDTO: Пороговое время
Min,
расстояние
NM
Максимальное время полета до запасного аэродрома
Min
non-EDTO
Min
GPS Approach
EFB
Опасные грузы
5. Информация о подготовке авиационного персонала
11. Предлагаемая подготовка персонала (пилотажные тренажеры для летного персонала и/или тренажерные установки для кабинного персонала):
Подпись:
Дата:
Фамилия и должность:
6. Заполняется уполномоченным органом в сфере гражданской авиации
Дата поступления заявки с документами:
Регистрационный номер заявки:
Ответственное должностное лицо:
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата эксплуатанта»
Форма
Руководителю услугодателя
____________________________________
(наименование услугодателя)
Заявка
на получение (продление) сертификата эксплуатанта (СЭ)
в форме электронного документа
Заполняется кандидатом
Первоначальная выдача
Продление срока действия
1. Общая информация
1. Официальное название компании и торговое название (если отличается):
2. Адрес основного места деятельности, включая телефон, факс и адрес электронной почты.
Заявитель
СЭ №
Эксплуатант
Адрес компании:
почтовый адрес:
Дополнительный служебный адрес:
телефон, факс
Вид деятельности:
адрес электронной почты:
3. Предполагаемая дата начала работы:
Запрашиваемые условные обозначения для летно-эксплуатационного агентства в порядке предпочтения (при первоначальной сертификации):
a)               b)                c)
5. Код ИКАО/ИАТА (3 буквенный код/ 2 буквенный, если имеется)
6. Руководители и основные сотрудники
Фамилия
Должность
Телефон, факс, электронная почта
1
2
3
1) Руководитель эксплуатанта
2) Руководитель инспекции по безопасности полетов

8. Ұсынылатын тасымалдар түрлері:
Жолаушылар және жүк
Жүк
Пошта жөнелтілімдері
3. Әуе кемелері және болжанатын ұшу аудандары туралы
ақпарат
9. Әуе кемелері туралы деректер (жеке, жалданған):
1) Типі, моделі және версиясы бойынша әуе кемелерінің саны:
2) Жолаушылар креслосының саны және/немесе пайдалы жүктеме (кг, тонн)
10. Болжанатын географиялық ұшу ауданы(-дары):
EUR     AFI
NAT     NAM
CAR      SAM
MID     ASIA
PAC     AUS
POLAR
ӘК ұлттық айырым және тіркеу белгілері:
ӘК ең жоғары рұқсат етілген ұшып көтерілу массасы (MTOW):
ӘК лизингі (жылбысқы)
(құрғақ)
-ден
дейінгі лизинг
Әуе кемелері иесінің атауы:
Заңды мекенжайы:
Лизинг туралы келісім
4. Ұшу түрлері, арнайы шектеулер мен рұқсат беру туралы ақпарат
Ұшу түрлері:
тұрақты ішкі
тұрақты халықаралық
тұрақты емес ішкі
тұрақты емес халықаралық
Арнайы шектеулер:
Арнайы рұқсат берулер/Мақұлдау:
RVR (m)
DH (м/ft)
LVTO RVR (m)
MNPS
P-RNAV
BRNAV
RNP
RVSM
TCAS
EGPWS
GNSS
LRNS
VOR
IRU/IRS
DME
EDTO: Бастапқы уақыт
Min
ара қашықтығы
NM
Қосалқы әуеайлаққа дейін ең ұзақ ұшу уақыты
non-EDTO
Min
GPS Approach
EFB
Қауіпті жүктер
5. Авиациялық персоналды дайындау туралы ақпарат
11. Ұсынылатын персонал дайындығы (ұшу персоналына арналған пилотажды тренажерлер және/немесе кабиналық персоналға арналған тренажерлық қондырғылар):
Қолы:
Күні:
Тегі және лауазымы:
6. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган толтырады
Мынадай құжаттар қоса берілген өтінім түскен күн:
Тіркеу нөмірі:
Жауапты лауазымды адам:
«Пайдаланушы сертификатын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті берушінің
басшысына
_______________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің атауы)
Электрондық құжат нысанындағы пайдаланушы сертификатын
(ПС) алуға (ұзартуға) өтінім
Кандидат толтырады
Алғашқы беру
Қолдану мерзімін ұзарту
1. Жалпы ақпарат
1. Компанияның ресми атауы және саудалық атауы (егер ерекшеленсе):
2. Телефон, факс және электрондық пошта мекенжайын қоса алғанда, негізгі қызмет орнының мекенжайы.
Өтініш беруші
ПС №
Пайдаланушы
Компанияның мекенжайы:
пошталық мекенжайы:
Қосымша қызметтік мекенжайы:
телефон, факс
Қызмет түрі:
электрондық пошта мекенжайы:
3. Болжамды жұмысты бастау күні:
4. Айрықша тәртіпте ұшу-пайдалану агенттігі үшін сұрау салынған шартты белгілер (алғашқы сертификаттауда):
a)
b)
c)
5. ИКАО/ИАТА коды (3 әріпті код/егер болса, 2 әріпті)
6. Басшылар және негізгі қызметкерлер
Тегі
Лауазымы
Телефон, факс, электрондық поштасы
1
2
3
1) Пайдаланушы басшысы
2) Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инспекция басшысы

3. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя либо веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации – в течение 30 (тридцать) календарных дней;
выдача дубликата сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации – в течение 10 (десять) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 20 (двадцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – сертификат (дубликат сертификата) летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная и/или электронная.
Сертификат летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации выдается услугодателем услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных удостоверений.
На портале сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации услугополучатель получает в «личном кабинете» в форме электронного документа.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
Оплата сбора за сертификацию летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации осуществляется в порядке и размере, определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за сертификацию летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации, в зависимости от категорий и веса, составляют:
летной годности самолета ниже 750 килограмм – 10 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
летной годности вертолета ниже 750 килограмм – 10 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора.
Сертификация летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации осуществляется после оплаты в бюджет указанного сбора по месту нахождения услугополучателя.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи электронного запроса на получение государственной услуги через портал, оплата может осуществляться через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП).

3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не www.e.gov.kz «электрондық үкімет» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде:
аса жеңiл авиация әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы сертификатын беру – күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде;
аса жеңiл авиация әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы сертификатын (телнұсқасын) беру – күнтізбелік 10 (он) күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – аса жеңiл авиация әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы сертификаты (сертификат телнұсқасы).
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз және/немесе электрондық түрде.
Аса жеңiл авиация әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы сертификатын көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы өзі келгенде, берілген куәліктерді есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
Көрсетілетін қызметті алушы порталда аса жеңiл авиация әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы сертификатын электрондық құжат нысанында «жеке кабинеттен» алады.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Аса жеңiл авиация әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алым төлемі «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалған тәртіппен және мөлшерлерде жүзеге асырылады.
Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшу жарамдылығын сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері санаты және салмағына байланысты мыналарды құрайды:
750 килограмнан төмен ұшақтың ұшу жарамдылығы – алым төленетін күні қолданыстағы 10 айлық есептік көрсеткіш;
750 килограмнан төмен тікұшақтың ұшу жарамдылығы – алым төленетін күні қолданыстағы 10 айлық есептік көрсеткіш.
Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша көрсетілген алым бюджетке төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық сұрау салу жіберілген жағдайда, төлемді «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асыруға болады.

8. График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его уполномоченного представителя по доверенности)
к услугодателю:
1) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги, с приложением следующих документов для получения сертификата;
2) копию удостоверения соответствия экземпляра воздушного судна сверхлегкой авиации или сертификата типа;
3) копию свидетельства о государственной регистрации воздушного судна сверхлегкой авиации;
4) документ, подтверждающий оплату сбору за сертификацию летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации.
Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью получателя государственной услуги.
Для получения дубликата сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации услугополучатель подает заявление в произвольной форме, с приложением описания факта прочи и утраты (хищения) сертификата.
На портал:
Для получения сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации услугополучатель представляет заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги, с приложением в электронном виде документов, перечисленных в настоящем пункте.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов;
через портал услугополучателю в «личный кабинет» направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг

8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады;
2) портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не оның сенімхат бойынша өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) сертификатты алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) аса жеңіл авиация әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігінің немесе үлгі сертификатының көшірмесі;
3) аса жеңiл авиация әуе кемесiн мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
4) аса жеңiл авиация әуе кемесiнің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
Жоғарыда көрсетілген құжаттардың барлық көшірмелері көрсетілетін қызметті алушының қолымен және мөрімен куәландырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатының телнұсқасын алу үшін сертификаттың бүліну және жоғалу (ұрлану) фактісінің сипаттамасын қоса бере отырып, еркін нысандағы өтінішті ұсынады.
Порталға:
көрсетілетін қызметті алушы аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін осы тармақта тізбеленген құжаттарды электрондық түрде қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінімді ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге – көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттардың топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады;
портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
3. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне)
шағымдану тәртібі

4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной
форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»);
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата летной годности
воздушного судна сверхлегкой авиации»
Заявка
1. Прошу выдать сертификат летной годности воздушного судна
сверхлегкой авиации, занесенного в реестр «__» _______ ___ г. №:_____
Тип ___________________________________________________________
Назначение воздушного судна ___________________________________
1) Серийный (заводской) номер воздушного судна ________________
2) Дата изготовления воздушного судна _________________________
3) Наименование изготовителя __________________________________
4) Государство-изготовитель ___________________________________
5) Сертификат типа (или эквивалентный документ):
№ ____ дата выдачи ________________
2. Сведения о заявителе:
1) Адрес ______________________________________________________
2) Телефон _______________________ Факс _______________________
3) Адрес электронной почты (при ее наличии) ___________________
4) Идентификационный индивидуальный номер(ИИН) ________________
5) Бизнес-идентификационный номер (БИН) _______________________
6) Если эксплуатант ВС - физическое лицо:
Фамилия, имя, отчество ________________________________________
7) Если эксплуатант ВС - юридическое лицо:
Полное наименование организации _______________________________
Фамилия, имя, отчество руководителя ___________________________
3. Место базирования экземпляра ВС ____________________________
4. Дата и место проведения последнего ремонта _________________
5. Налет воздушного судна
с начала эксплуатации: ________ час. ________ пос. ________ лет
после последнего ремонта: ______ час. _______ пос. ________ лет

4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық
нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz («Азаматтық авиация комитеті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі болады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
«Аса жеңіл авиация әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығы сертификатын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
1-қосымша
ӨТІНІМ
1. Тiзiлiмге ____ ж. « ___ » _______ №________ енгiзiлген аса
жеңiл авиация әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылық сертификатын берудi
сұраймын:
Типі __________________________________________________________
Әуе кемесiнiң мақсаты _________________________________________
1.1. Әуе кемесiнің сериялық (зауыттық) нөмiрi _________________
1.2. Әуе кемесi жасалған күн __________________________________
1.3. Жасап шығарушының атауы __________________________________
1.4. Жасап шығарушы мемлекет __________________________________
1.5. Тип сертификаты (немесе балама құжат):
№ ______________________________________________, берiлген күнi
2. Өтiнiш берушi туралы мәлiметтер:
1) Мекенжайы __________________________________________________
2) Телефоны _______________________ Факсы _____________________
3) Электронды поштасының мекенжайы (бар болса) ________________
4) Жеке сәйкестендiру нөмiрi (ЖСН) ____________________________
5) Бизнес сәйкестендiру нөмiрi (БИН) __________________________
6) Егер ӘК пайдаланушы жеке тұлға болса:
Тегi, аты, әкесiнiң аты _______________________________________
7) Егер ӘК пайдаланушы заңды тұлға болса:
Ұйымның толық атауы ___________________________________________
Басшының тегi, аты, әкесiнiң аты ______________________________
3. ӘК данасының орналасқан жерi _______________________________
4. Соңғы жөндеу жүргiзiлген күнi мен жерi _____________________
5. Пайдалана басталғаннан бергі әуе кемесiнiң ұшуы:
____________________________ сағ._____________ соңғы ______ жыл
соңғы жөндеуден кейiн:__________сағ.___________соңғы ______ жыл

6. Остаток ресурса до ремонта: _____ час. _____ пос. ______ лет
7. Масса, кг __________ Центровка, % __________________________
8. Дата утверждения акта проверки тех. состояния эксплуатантом
_______________________________________________________________
9. Кем произведен техосмотр ___________________________________
10. Организация, выполнившая доработки, изменения воздушного
судна, дата выполнения ______________________________________________
11. Юридический адрес эксплуатанта, телефон, факс _____________
12. Почтовый адрес ____________________________________________
М.П.         ____________________
(должность)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата летной годности
воздушного судна сверхлегкой авиации»
Заявление
в форме электронного документа
1. ИИН ________________________________________________________
2. Наименование ЮЛ ____________________________________________
3. Адрес электронной почты (при ее наличии) ___________________
4. Полное наименование организации ____________________________
5. Фамилия, имя, отчество руководителя ________________________
6. Прошу выдать сертификат летной годности воздушного судна
сверхлегкой авиации, занесенного в реестр «__» _____ ____ г. №:______
Тип ___________________________________________________________
Назначение воздушного судна ___________________________________
1) Серийный (заводской) номер воздушного судна ________________
2) Дата изготовления воздушного судна _________________________
3) Наименование изготовителя __________________________________
4) Государство-изготовитель ___________________________________
5) Сертификат типа (или эквивалентный документ):
№ ____ дата выдачи ________________
7. Сведения о заявителе:
1) Адрес ______________________________________________________
2) Телефон _______________________ Факс _______________________
3) Адрес электронной почты (при ее наличии) ___________________
4) Идентификационный индивидуальный номер(ИИН) ________________
5) Бизнес-идентификационный номер (БИН) _______________________
6) Если эксплуатант ВС - физическое лицо:
Фамилия, имя, отчество ________________________________________
7) Если эксплуатант ВС - юридическое лицо:
Полное наименование организации _______________________________
Фамилия, имя, отчество руководителя ___________________________
8. Место базирования экземпляра ВС ____________________________

6. Жөндеуге дейiн қалған ресурс: ______ сағ.____ соңғы ____ жыл
7. Массасы, кг ________________ Орталықтандыру, _______________
8. Техникалық жай-күйін бағалау актiсi бекiтілген күн _________
_______________________________________________________________
9. Техникалық байқауды кiм жүргiздi ___________________________
10. Әуе кемесiн жетiлдiрудi, өзгертудi орындаған ұйым, орындау
күнi ________________________________________________________________
11. Пайдаланушының заңды мекенжайы, телефоны, факсы ___________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Пошталық мекенжайы:________________________________________
М.О. ________________________________
(лауазымы)
«Аса жеңіл авиация әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығы сертификатын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
Электрондық құжат нысанындағы өтініш
1. ЖСН ________________________________________________________
2. ЗТ атауы ___________________________________________________
3. Электрондық поштаның мекенжайы (ол болған жағдайда) ________
4. Ұйымның толық атауы ________________________________________
5. Басшының тегі, аты, әкесінің аты ___________________________
6. ____ ж. «___» ____ №________ тiзiлiмге енгiзiлген аса жеңiл
авиация әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы сертификатын берудi сұраймын:
Типі __________________________________________________________
Әуе кемесiнiң мақсаты _________________________________________
1) Әуе кемесiн сериялық (зауыттық) нөмiрi _____________________
2) Әуе кемесiнің жасалған күнi ________________________________
3) Жасап шығарушының атауы ____________________________________
4) Жасап шығарушы мемлекет ____________________________________
5) Тип сертификаты (немесе балама құжат): № ___________________
берiлген күнi _______________________________________________________
7. Өтiнiш берушi туралы мәлiметтер:
1) Мекенжайы___________________________________________________
2) Телефоны________________ Факсы _____________________________
3) Электрондық поштасының мекенжайы (болса) ___________________
4) Жеке сәйкестендiру нөмiрi (ЖСН) ____________________________
5) Бизнес сәйкестендiру нөмiрi (БИН) __________________________
6) ӘК пайдаланушы жеке тұлға болса:
Тегi, аты, әкесiнiң аты _______________________________________
7) ӘК пайдаланушы заңды тұлға болса:
Ұйымның толық атауы ___________________________________________
Басшының тегi, аты, әкесiнiң аты ______________________________
8. ӘК данасының орналасқан жерi _______________________________

9. Дата и место проведения последнего ремонта _________________
10. Налет воздушного судна
с начала эксплуатации: ________ час. ________ пос. ________ лет
после последнего ремонта: ______ час. _______ пос. ________ лет
11. Остаток ресурса до ремонта: _____ час. _____ пос. _____ лет
12. Масса, кг __________ Центровка, % _________________________
13. Дата утверждения акта проверки тех. состояния эксплуатантом
_______________________________________________________________
14. Кем произведен техосмотр __________________________________
15. Организация, выполнившая доработки, изменения воздушного
судна, дата выполнения ______________________________________________
16. Юридический адрес эксплуатанта, телефон, факс _____________
17. Почтовый адрес ____________________________________________
18. Прикрепленные документы:
1) ____________________________________
2) ____________________________________
3) ____________________________________
4) ____________________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2014 года № 400
Стандарт государственной услуги
«Выдача удостоверения соответствия экземпляра
гражданского воздушного судна нормам летной годности»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности»
(далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю:
выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности – в течение 30 (тридцать) рабочих дней.
В тех случаях когда необходимо проведения дополнительного изучение или проверки срок рассмотрение продлевается до 30 (тридцать) дней;
выдача дубликата удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности – в течение 5 (пять) рабочих дней;

9. Соңғы жөндеу жүргiзiлген күнi мен жерi _____________________
10. Пайдалана басталғаннан бергі әуе кемесiнiң ұшуы:
__________________________ сағ._________ соңғы ____________ жыл
соңғы жөндеуден кейiн: ________ сағ.________ соңғы ________ жыл
11. Жөндеуге дейiн ресурс қалдығы:_____ сағ.___ соңғы _____ жыл
12. Массасы, кг ___________ Орталықтандыру,% __________________
13. Пайдаланушының техникалық жай-күйін тексеру актiсiн бекiту
күнi __________________________________________________________
14. Техникалық тексеруді кiм жүргiзедi ________________________
15. Әуе кемесiн жетiлдiрудi, өзгертудi орындаған ұйым, орындау
күнi ________________________________________________________________
16. Пайдаланушының заңды мекенжайы, телефоны, факсы ___________
_______________________________________________________________
17. Пошталық мекенжайы ________________________________________
18. Тіркелген құжаттар:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
4) ____________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 25 сәуірдегі
№ 400 қаулысымен
бекітілген
«Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық
нормаларына сәйкестігі куәлігін беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. «Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігін беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және нәтижелерді беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап:
азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігін беру – 30 (отыз) жұмыс күні ішінде.
Қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болған жағдайларда, қарау мерзімі 30 (отыз) күнге дейін ұзартылады;
азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігінің телнұсқасын беру – 5 (бес) жұмыс күні ішінде;

2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – удостоверение (дубликата удостоверения) соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
Удостоверение соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности выдается услугодателем услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных удостоверений.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
Оплата сбора за удостоверение соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности осуществляется в порядке и размере, определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за удостоверение соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности в зависимости от категорий, составляют:
для самолета – 1 000 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
для вертолета – 2 000 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
для других летательных аппаратов – 500 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора.
Сертификация соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности осуществляется после оплаты в бюджет указанного сбора по месту нахождения услугополучателя.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
8. График работы услугодателя с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) услугодателю:
1) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту, с приложением следующих документов для получения сертификата;
2) комплект эксплуатационной документации экземпляра воздушного судна;

2) көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігі (куәлік телнұсқасы).
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы өзі келгенде, берілген куәліктерді есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкестік куәлігіне алым төлемі «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалатын тәртіппен және мөлшерлерде жүзеге асырылады.
Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестік куәлігін беру үшін санатына байланысты алым мөлшерлемелері мыналарды құрайды:
ұшақ үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 1 000 айлық есептік көрсеткіш;
тікұшақ үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 2 000 айлық есептік көрсеткіш;
басқа ұшу аппараттары үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 500 айлық есептік көрсеткіш.
Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін сертификаттау бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады.
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не оның сенімхат бойынша өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) сертификатты алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) әуе кемесі данасының пайдалану құжаттамасының жинағы;

3) спецификация экземпляра воздушного судна, которая должна содержать краткое техническое описание, принципиальные схемы систем, основные характеристики, а также ожидаемые условия эксплуатации и ограничения, в диапазоне которых будет сертифицироваться экземпляр воздушного судна;
4) виды воздушного судна в трех проекциях или фотографии в различных ракурсах: спереди, сбоку, сзади;
5) первичные платежные документы, подтверждающие законность приобретения воздушного судна или сборочного комплекта, двигателя, винта, агрегатов и комплектующих изделий;
6) копию удостоверения личности физического лица или копию свидетельства* или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугополучателя.
7) копия документа, подтверждающий уплату сбора за сертификацию сбора соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности.
примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов, подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов.
Для получения дубликата удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности услугополучатель представляет услугодателю:
1) заявление произвольной формы, с указанием причин и обстоятельств утраты или приведение его в не годность;
2) удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности, если он пришел в не годность.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В жалобе:
физического лица – указываются его фамилия, имя, а также по желанию отчество, почтовый адрес;
юридического лица – его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Обращение должно быть подписано услугополучателем.

3) қысқаша техникалық сипаттаманы, жүйелердің басты схемаларын, негізгі сипаттамаларды, сондай-ақ ауқымында ӘК данасы сертификатталатын пайдаланудың күтілетін жағдайлары мен шектеулерін қамтуға тиіс әуе кемесі данасының ерекшелігі;
4) әуе кемесінің үш проекциядағы түрлері немесе әр түрлі кескіндердегі суреттері: алдынан, бүйірінен, артынан;
5) әуе кемесін немесе құрастыру жиынтығын, қозғалтқышты, бұранданы, агрегаттар мен жинақтаушы бұйымдарды сатып алудың заңдылығын растайтын бастапқы төлем құжаттары;
6) көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлғаның жеке куәлігінің көшірмесі немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* көшірмесі немесе анықтама.
7) азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
Ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды өткізген кезде көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттардың топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетілген оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті алушы азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігінің телнұсқасын алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге:
1) жоғалу немесе оның жарамсыз болуының себептері мен мән-жайлары
көрсетілген еркін нысандағы өтінішті;
2) егер ол жарамсыз болса, азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігін ұсынады.
3. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне)
шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
Шағым пошта арқылы не жұмыс күндері жазбаша нысанда көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шараларды қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Шағымда:
жеке тұлғаның – тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша әкесінің аты, пошталық мекенжайы;
заңды тұлғаның – атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі. Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қоюға тиіс.

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей
оказания государственной услуги
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»);
13. Услугополучатель имеет возможность получения информации
о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
14. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача удостоверения соответствия
экземпляра гражданского воздушного
судна нормам летной годности»
Руководителю
уполномоченного органа
Заявка на сертификацию экземпляра
гражданского воздушного судна
Прошу провести сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна
____________________________________________________________________,
(наименование ЭГВС)
которое принадлежит _________________________________________________
(владелец ЭГВС)
Адрес и телефон _____________________________________________________
Сообщаю основные сведения о воздушном судне:
Вид воздушного судна ________________________________________________
(самолет, вертолет, планер, аэростатическое воздушное судно и др.)
Использованная конструкторская документация _________________________
_____________________________________________________________________
(собственный проект, готовая КД, имеющая прототип, восстановленное ВС
и др.)
Построено в условиях ________________________________________________
(индивидуально, в техническом клубе, на заводе и др.)
Назначение ЭГВС _____________________________________________________
Ожидаемые условия эксплуатации ______________________________________
Я отвечаю за достоверность представленных сведений в порядке,
установленном законодательством Республики Казахстан.
Мне неизвестны факты, которые свидетельствовали бы о том, что
заявляемое для экспертизы ВС не могло бы соответствовать
предъявляемым к нему требованиям.
Заявитель ____________ /____________________/ М.П.
подпись      фамилия, инициалы
«__» __________ 20__ г.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2014 года № 400
Стандарт государственной услуги
«Выдача сертификата летной годности гражданского
воздушного судна»

11. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле
отырып қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz («Азаматтық авиация комитеті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414
«Азаматтық әуе кемесі данасының
ұшуға жарамдылығы нормаларына
сәйкестік куәлігін беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Уәкілетті органның
басшысына
Азаматтық әуе кемесінің данасын сертификаттауға
арналған өтінім_
_____________________________________________________________ тиесілі
(АӘКД иесі)
_____________________________________________________________________
(АӘКД атауы)
азаматтық әуе кемесінің данасына сертификаттау жүргізуді өтінемін.
Мекенжайы және телефоны _____________________________________________
Әуе кемесі туралы негізгі мәліметтерді хабарлаймын:
Әуе кемесінің түрі __________________________________________________
(ұшақ, тікұшақ, планер, аэростатикалық әуе кемесі және т.б.)
Пайдаланылған конструкторлық құжаттама ______________________________
_____________________________________________________________________
(жеке жоба, прототипі бар, дайын КҚ, қалпына келтірілген ӘК және т.б.)
_____________________________________________________________________
(жеке, техникалық клубта, зауытта және т.б.)
_______________________________________________ жағдайларда жасалған.
АӘКД мақсаты ________________________________________________________
Күтілетін пайдалану шарттары ________________________________________
Мен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген
тәртіппен ұсынылған мәліметтердің дәйектілігі үшін жауап беремін.
Сараптама үшін мәлімденген ӘК-нің оған қойылатын талаптарға
сәйкессіздігі туралы куәландыратын фактілер маған белгісіз.
Өтініш беруші ________________________ /_________________/ М.О.
қолы                  тегі, аты-жөні
20_ ж. «__» __________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 25 сәуірдегі
№ 400 қаулысымен
бекітілген
«Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя либо веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz или веб-портал «Е-лицензирование»: www.elicense.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна – 30 (тридцать) календарных дней.
В тех случаях когда необходимо проведения дополнительного изучение или проверки срок рассмотрение продлевается до 30 (тридцать) дней;
выдача дубликата сертификата летной годности гражданского воздушного судна – 7 (семь) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателем – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результатом оказания государственной услуги – сертификат (дубликат сертификата) летной годности гражданского воздушного судна.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная и/или электронная.
Сертификата летной годности гражданского воздушного судна выдается услугодателем услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных сертификатов.
На портале Сертификат летной годности гражданского воздушного судна услугополучатель получает в «личном кабинете» в форме электронного документа.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
Оплата сбора за сертификацию летной годности гражданского воздушного судна осуществляется в порядке и размере, определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за сертификацию летной годности гражданского воздушного судна, в зависимости от категорий и веса, составляют:

1. Жалпы ережелер
1. «Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не www.e.gov.kz «электрондық үкімет» веб-порталы немесе www.elicense.kz «Е-лицензиялау» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде:
азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру – күнтізбелік 30 (отыз) күн.
Қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болған жағдайларда, қарау мерзімі 30 (отыз) күнге дейін ұзартылады;
азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатының телнұсқасын беру – күнтізбелік 7 (жеті) күн;
2) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификаты (сертификат телнұсқасы).
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз және/немесе электрондық түрде.
Көрсетілетін қызметті беруші азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын көрсетілетін қызметті алушы өзі келгенде, берілген куәліктерді есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
Көрсетілетін қызметті алушы порталда азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын электрондық құжат нысанында «жеке кабинеттен» алады.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алым «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалған тәртіппен және мөлшерлерде жүзеге асырылады.
Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері санаты және салмағына байланысты мыналарды құрайды:

1) для летной годности самолета:
свыше 136 000 килограмм – 450 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 75 000 килограмм до 136 000 килограмм включительно – 437 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 30 000 килограмм до 75 000 килограмм включительно с 2 двигателями – 328 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 30 000 килограмм до 75 000 килограмм включительно с 3 двигателями – 364 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 30 000 килограмм до 75 000 килограмм включительно с 4 двигателями – 401 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 10 000 килограмм до 30 000 килограмм включительно с 2 двигателями – 291 месячный расчетный показатель, действующий на дату оплаты сбора;
свыше 10 000 килограмм до 30 000 килограмм включительно с 3 двигателями – 328 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 10 000 килограмм до 30 000 килограмм включительно с 4 двигателями – 364 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 5 700 килограмм до 10 000 килограмм включительно – 54 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 2 250 килограмм до 5 700 килограмм включительно – 54 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 750 килограмм до 2 250 килограмм включительно – 36 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
2) для летной годности вертолета:
свыше 10 000 килограмм – 145 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 5 000 килограмм до 10 000 килограмм включительно с 1 двигателем – 91 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 5 000 килограмм до 10 000 килограмм включительно с 2 двигателями – 127 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 3 180 килограмм до 5 000 килограмм включительно с 1 двигателем – 54 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 3 180 килограмм до 5 000 килограмм включительно с 2 двигателями – 72 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 2 250 килограмм до 3 180 килограмм включительно с 1 двигателем – 54 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 2 250 килограмм до 3 180 килограмм включительно с 2 двигателем – 72 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 2 000 килограмм до 2 250 килограмм включительно с 1 двигателем – 54 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;

1) ұшақтың ұшу жарамдылығы үшін:
136 000 килограмнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 450 айлық есептік көрсеткіш;
75 000 килограмнан астам 136 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 437 айлық есептік көрсеткіш;
2 қозғалтқышы бар 30 000 килограмнан астам 75 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 328 айлық есептік көрсеткіш;
3 қозғалтқышы бар 30 000 килограмнан астам 75 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 364 айлық есептік көрсеткіш;
4 қозғалтқышы бар 30 000 килограмнан астам 75 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 401 айлық есептік көрсеткіш;
2 қозғалтқышы бар 10 000 килограмнан астам 30 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 291 айлық есептік көрсеткіш;
3 қозғалтқышымен 10 000 килограмнан астам, қоса алғанда 30 000 килограмға дейін – алым төленген күнгі қолданыстағы 328 айлық есептік көрсеткіш;
4 қозғалтқышы бар 10 000 килограмнан астам 30 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 364 айлық есептік көрсеткіш;
5 700 килограмнан астам 10 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 54 айлық есептік көрсеткіш;
2 250 килограмнан астам 5 700 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 54 айлық есептік көрсеткіш;
750 килограмнан астам 2 250 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 36 айлық есептік көрсеткіш;
2) тікұшақтың ұшуға жарамдылығы үшін:
10 000 килограмнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 145 айлық есептік көрсеткіш;
1 қозғалтқышы бар 5 000 килограмнан астам 10 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 91 айлық есептік көрсеткіш;
2 қозғалтқышы бар 5 000 килограмнан астам 10 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 127 айлық есептік көрсеткіш;
1 қозғалтқышы бар 3 180 килограмнан астам 5 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 54 айлық есептік көрсеткіш;
2 қозғалтқышы бар 3 180 килограмнан астам 5 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 72 айлық есептік көрсеткіш;
1 қозғалтқышы бар 2 250 килограмнан астам 3 180 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 54 айлық есептік көрсеткіш;
2 қозғалтқышы бар 2 250 килограмнан астам 3 180 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 72 айлық есептік көрсеткіш;
1 қозғалтқышы бар 2 000 килограмнан астам 2 250 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 54 айлық есептік көрсеткіш;

свыше 2 000 килограмм до 2 250 килограмм включительно с 2 двигателями – 72 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 750 килограмм до 2 000 килограмм включительно – 54 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора.
Сертификация летной годности гражданского воздушного судна осуществляется после оплаты в бюджет указанного сбора по месту нахождения услугополучателя.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи электронного запроса на получение государственной услуги через портал, оплата может осуществляться через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП).
8. График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) к услугодателю:
Для первичного получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна:
1) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) копии договора об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
4) копия сертификата типа с указанием применимых модификаций или эквивалентный документ, подтверждающий соответствие конструкции нормам летной годности;
5) копия документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;
6) утвержденная программа (регламент) технического обслуживания;
7) информация по переоборудованию воздушного судна (при переоборудовании);
8) сертификат завода изготовителя, подтверждающий соответствие нового воздушного судна сертификату типа;
9) данные о дополнительном объеме работ по переходу программы технического обслуживания предыдущего эксплуатанта к новой программе технического обслуживания, утвержденной уполномоченным органом;

2 қозғалтқышы бар 2 000 килограмнан астам 2 250 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 72 айлық есептік көрсеткіш;
750 килограмнан астам 2 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 54 айлық есептік көрсеткіш.
Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық сұрау салу жіберілген жағдайда, төлемді «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асыруға болады.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады;
2) портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не оның сенімхат бойынша өкілі) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығының сертификатын алғаш алуы үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісі;
3) егер әуе кемесі жалға алынса, жалға алу туралы шарттардың және қабылдап алу-тапсыру актісінің көшірмелері;
4) қолданылатын түрлендірулер көрсетілген үлгі сертификатының көшірмесі немесе конструкцияның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін растайтын балама құжат;
5) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
6) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті);
7) әуе кемесін қайта жабдықтау (қайта жабдықтау кезінде) бойынша ақпарат;
8) жаңа әуе кемесінің үлгі сертификатына сәйкестігін растайтын жасап шығарушы зауыттың сертификаты;
9) уәкілетті орган бекіткен бұрынғы пайдаланушының техникалық қызмет көрсету бағдарламасын техникалық қызмет көрсетудің жаңа бағдарламасына ауыстыру бойынша қосымша жұмыс көлемі туралы деректер;

10) данные по взвешиванию воздушного судна в существующей компоновке, с указанием центровочных и загрузочных данных;
11) утвержденный перечень минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования составленный организацией ответственной за типовую конструкцию;
12) статус директив летной годности;
13) статус агрегатов с ограниченными ресурсами;
14) статус выполненных модификаций.
Сведения в документах, указанных в подпунктах 2), 12), 13) и 14) настоящего пункта, не должны превышать срок 30 календарных дней до дня регистрации заявления у услугодателя.
Все копии документов заверяются печатью и подписью услугополучателя или уполномоченного им лица.
Для получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна, ранее имевшего сертификат летной годности:
1) заявление согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги с приложением следующих документов для получения сертификата:
2) акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) копии договоров об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
4) копия документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;
5) статус директив летной годности;
6) статус агрегатов с ограниченными ресурсами;
7) статус выполненных модификаций.
Все копии документов заверяются печатью и подписью услугополучателя или уполномоченного им лица.
Для получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна, не имеющего утвержденной типовой конструкции:
1) заявление, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги, с приложением следующих документов для получения сертификата:
2) акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам, согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) копии договоров об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
4) акт оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна, выданный некоммерческой организацией, согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги;
5) копия документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;
6) копия сертификата экземпляра с указанием применимых модификаций;
7) утвержденная программа (регламент) технического обслуживания (при первоначальной выдаче);

10) орталықтандыру және жүктеме деректері көрсетілген қолданыстағы құрамдағы әуе кемесін өлшеу бойынша деректер;
11) тип конструкциясы үшін жауапты ұйым құрастырған негізгі минималды жабдықтау тізбесі болған кезде пайдаланушы әзірлеген бекітілген минималды жабдықтау тізбесі;
12) ұшуға жарамдылығы директивасының мәртебесі;
13) ресурстары шектеулі агрегаттар мәртебесі;
14) орындалған түрлендіру мәртебесі.
Осы тармақтың 2)12)13) және 14) тармақшаларында көрсетілген құжаттардағы мәліметтер өтініш көрсетілетін қызметті берушіде тіркелген күнге дейін күнтізбелік 30 күн мерзімнен аспауы тиіс.
Құжаттардың барлық көшірмелері көрсетілетін қызметті алушының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен және мөрімен куәландырылады.
Бұрын ұшуға жарамдылығы сертификаты болған азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін:
1) сертификатты алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес өтініш;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісі;
3) егер әуе кемесі жалға алынса, жалға алу туралы шарттардың және қабылдап алу-тапсыру актісінің көшірмелері;
4) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
5) ұшуға жарамдылығы директиваларының мәртебесі;
6) ресурстары шектеулі агрегаттар мәртебесі;
7) орындалған түрлендіру мәртебесі.
Құжаттардың барлық көшірмелері көрсетілетін қызметті алушының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен және мөрімен куәландырылады.
Бекітілген үлгі конструкциясы жоқ азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беруге арналған өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) сертификатты алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес өтініш;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын белгілеу актісі;
3) егер әуе кемесі жалға алынса, жалға алу туралы шарттардың және қабылдап алу-тапсыру актісінің көшірмелері;
4) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес коммерциялық емес ұйым берген азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісі;
5) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжат көшірмесі;
6) қолданылатын түрлендіру көрсетілген дана сертификатының көшірмесі;
7) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті) (алғашқы сертификат беру);

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой
в электронной форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»).
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата летной
годности гражданского воздушного
судна»
Заявление
1. Прошу провести сертификацию и выдать сертификат летной
годности воздушного судна внесенного в государственный реестр
«__» ______ ______г. за №______:
Тип ___________________________________________________________
Назначение воздушного судна____________________________________
Серийный (заводской) номер воздушного судна____________________
Дата изготовления воздушного судна_____________________________
Наименование изготовителя______________________________________
Государство - изготовитель_____________________________________
Сертификат типа (или эквивалентный документ):
№ ________ дата выдачи_____________
2. Сведения о заявителе:
Адрес _________________________________________________________
Телефон: ______________________ Факс: _________________________
Адрес электронной почты (при ее наличии) ______________________
Если эксплуатант ВС - физическое лицо:
Фамилия, имя, отчество ________________________________________
Если эксплуатант ВС - юридическое лицо:
Полное наименование организации _______________________________
Фамилия, имя, отчество руководителя ___________________________
Фамилия, имя, отчество, телефон сотрудника, ответственного за
обеспечение взаимодействия __________________________________________

11. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық
нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz («Азаматтық авиация комитеті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі болады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
«Азаматтық әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығы
сертификатын беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Өтініш
Мемлекеттік тізілімге ______ ж. «__» __________ № _______ болып
енгізілген әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттаудан өткізуді
және сертификат беруді сұраймын.
Типі __________________________________________________________
Әуе кемесінің мақсаты _________________________________________
Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі ______________________
Әуе кемесінің жасалған күні ___________________________________
Жасап шығарушының атауы _______________________________________
Жасап шығарушы мемлекет _______________________________________
Тип сертификаты (немесе балама құжат):__ № ___ берілген күні __
2. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефон: ___________________ Факс: ____________________________
Электрондық поштаның мекенжайы (бар болса) ____________________
Егер ӘК пайдаланушы жеке тұлға болса:
Тегі, аты, әкесінің аты _______________________________________
Егер ӘК пайдаланушы заңды тұлға болса:
Ұйымның толық атауы ___________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты ______________________________
Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің тегі,
аты, әкесінің аты, телефоны _________________________________________

3. Место базирования экземпляра ВС ____________________________
4. Наименование и адрес организации по техническому
обслуживанию и ремонту, в которой проводились техническое
обслуживание и ремонт экземпляра ВС _________________________________
5. Налет воздушного судна
с начала эксплуатации: ________час. _________пос. _____лет
после последнего ремонта: ______час. _________пос. __лет
6. Остаток ресурса до ремонта: _______час. ______пос. ______лет
7. Масса, кг _______________. Центровка, % CAX_________________
8. Организация, выполнившая доработки, изменения воздушного
судна, дата выполнения_____________
9. Указать изменения (если имеют место), внесенные в
эксплуатационные технические данные, которые стали результатом
проведенной доработки:
руководство по летной эксплуатации: ___________________________
руководство по технической эксплуатации: ______________________
регламент технического обслуживания: __________________________
10. Информация о допуске воздушного судна к полетам по RVSM: __
11. Воздушное судно допущено к полетам по _____категории ИКАО.
12. Данные по радиопередающей аппаратуры, установленной на
воздушном судне.
13. Данные по допуску воздушного судна в системе организованных
треков (OTS).
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата летной
годности гражданского воздушного
судна»
Заявление
в форме электронного документа
1. ИИН ______________________________________________________________
2. Наименование ИП/ФЛ/ЮЛ ____________________________________________
3. Номер воздушного судна в реестре _________________________________
4. Дата внесения воздушного судна в реестр __________________________
(день/месяц/год)
5. Тип воздушного судна _____________________________________________
6. Назначение воздушного судна:
1. Пассажирское
2. Транспортное
3. Конвертируемое
4. Грузо-пассажирское
5. Специального назначения
6. Санитарное
7. Учебное
7. Серийный (заводской) номер воздушного судна ______________________
8. Дата изготовления воздушного судна _______________________________
(день/месяц/год)
9. Наименование изготовителя ________________________________________
10. Государство-изготовитель ________________________________________
11. Номер сертификата типа (или эквивалентного документа) ___________
12. Дата выдачи сертификата типа ____________________(день/месяц/год)
13. Место базирования экземпляра ВС _________________________________
14. Наименование организации по техническому обслуживанию и ремонту,
в которой производились техническое обслуживание и ремонт экземпляра
ВС __________

3. ӘК данасының орналасқан жері _______________________________
4. ӘК данасын жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді жүргізген
техникалық қызмет көрсету мен жөндеу ұйымының атауы, мекенжайы
_______________________________________________________________
Әуе кемесінің ұшуы ____________________________________________
- пайдалана басталғаннан бергі: _____ сағ._____ қонуы ____ жыл
- соңғы жөндеуден кейін: _____ сағ._____ қонуы ____________ жыл
6. Жөндеуге дейін ресурстың қалдығы: ___ сағат ___ соңғы __ жыл
7. Массасы, кг ________________ Орталықтандыру, % САХ _________
8. Әуе кемесін жетілдіру, өзгерту жұмыстарын жүргізген ұйым, орындалған күні _____________________________________________________
9. Пайдаланудың техникалық деректеріне енгізілген, жүргізілген
жетілдірудің нәтижесі болған өзгерістер көрсетілсін (егер орын алса):
ұшуға пайдалану жөніндегі нұсқаулық: __________________________
техникалық пайдалану жөніндегі нұсқаулық: _____________________
техникалық қызмет көрсету регламенті: _________________________
10. RVSM бойынша әуе кемесінің ұшуға жіберу туралы ақпарат:____
11. Әуе кемесі ИКАО ______________________ санаты бойынша ұшуға
рұқсат берілген.
12. Әуе кемесінде орнатылған радиотарату аппаратурасы бойынша
деректері.
13. Әуе кемесінің ұйымдастырылған тректер жүйесіндегі (OTS)
рұқсаты бойынша деректер.
«Азаматтық әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығы
сертификатын беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Электрондық құжат нысанындағы өтініш
1. ЖСН ________________________________________________________
2. ЖК/ЖТ/ЗТ атауы _____________________________________________
3. Әуе кемесінің тiзiлiмдегі нөмiрі ___________________________
4. Тiзiлiмге әуе кемесін енгiзу күнi __________________________
(күні/айы/жылы)
5. Әуе кемесінің типі _________________________________________
6. Әуе кемесінің мақсаты:
1. Жолаушылар
2. Көлік
3. Ауысымды
4. Жүк-жолаушылар
5. Арнайы мақсаттағы
6. Санитарлық
7. Оқу
7. Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмiрі ___________________
8. Әуе кемесінің жасалған күнi ________________________________
(күні/айы/жылы)
9. Жасап шығарушының атауы ____________________________________
10. Жасап шығарушы – мемлекет _________________________________
11. Тип сертификатының (немесе балама құжаттың) нөмiрi ________
12. Тип сертификатының берілген күні __________________________
(күні/айы/жылы)
13. ӘК данасының орналасқан жері ______________________________
14. ӘК данасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізген қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның атауы ________
_____________________________________________________________________

15. Адрес организации по техническому обслуживанию и ремонту, в
которой производились техническое обслуживание и ремонт экземпляра
ВС ___________
16. Налет воздушного судна с начала эксплуатации
______ часов ________ посадок _______ лет
Налет воздушного судна после последнего ремонта
______ часов ________ посадок _______ лет
17. Остаток ресурса до ремонта
______ часов ________ посадок _______ лет
18. Масса, кг_______________
19. Центровка, % САХ___,___
20. Дата утверждения акта проверки технического состояния
эксплуатантом __________________________ (день/месяц/год)
21. Кем произведен техосмотр ________________________________________
22. Организация, выполнившая доработки, изменения воздушного судна __
23. Дата выполнения _________________________ (день/месяц/год)
24. Изменения (если имеют место), внесенные в руководство по летной
эксплуатации ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
25. Изменения (если имеют место), внесенные в руководство по
технической эксплуатации ____________________________________________
_____________________________________________________________________
26. Изменения (если имеют место), внесенные в регламент технического
обслуживания ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
27. Информация о допуске воздушного судна к полетам по RVSM
Не предусмотрен/Допущен
28. Воздушное судно допущено к полетам по категории ИКАО
I, II, III, без категории
29. Данные по радиопередающей аппаратуре, установленной на воздушном
судне _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
30. Данные по допуску воздушного судна в системе организационных
треков (OTS)
Не предусмотрен/Допущен
31. Адрес электронной почты (при ее наличии)_________________________
32. Фамилия, имя, отчество (если эксплуатант ВС – физическое лицо) __

15. ӘК данасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізген
техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның мекенжайы
_____________________________________________________________________
16. Пайдалану басталғаннан бергі әуе кемесінің ұшуы ___________
сағ._________________ қонуы _____________________________________ жыл
Әуе кемесінің соңғы жөндеуден кейiнгі ұшуы _______________ сағ.
_________________ қонуы _________________________________________ жыл
17. Жөндеуге дейiн ресурстың қалдығы _____________________ сағ. _________________ қонуы _________________________________________ жыл
18. Массасы, кг _______________________________________________
19.Орталықтандыру, % САХ _____________________________________,
_____________________________________________________________________
20. Пайдаланушының техникалық жай-күйін тексеру актiсiн бекiткен күн
_____________________________________________________________________
(күні/айы/жылы
21. Техникалық тексеруді кім жүргізді _________________________
22. Әуе кемесін жетілдіруді, өзгертуді орындаған ұйым _________
_____________________________________________________________________
23. Орындаған күнi ____________________________________________
(күні/айы/жылы)
24. Ұшуға пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа енгізілген өзгерiстер (егер болса) ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
25. Техникалық пайдалану нұсқаулығына енгізілген өзгерiстер (егер болса) ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
26. Техникалық қызмет көрсету регламентіне енгізілген өзгерiстер (егер болса) _____________________________________________
_____________________________________________________________________
27. RVSM бойынша әуе кемесінің ұшуға рұқсаты туралы ақпарат көзделмеген/рұқсат етілген
28. Әуе кемесіне ИКАО санаты бойынша ұшуға рұқсат етілген I, II, III, санаты жоқ
29. Әуе кемесінде орнатылған радиотарату аппаратурасы бойынша деректер ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
30. Әуе кемесінің ұйымдастырылған тректер жүйесіндегі (OTS) рұқсаты бойынша деректер
Көзделмеген/рұқсат етілген
31. Электрондық поштаның мекенжайы (ол болған жағдайда)
_____________________________________________________________________
32. Тегі, аты, әкесінің аты (егер ӘК пайдаланушы жеке тұлға
болса) ______________________________________________________________

33. Полное наименование организации (если эксплуатант ВС –
юридическое лицо) ___________________________________________________
34. Фамилия, имя, отчество руководителя (если эксплуатант ВС –
юридическое лицо) ___________________________________________________
35. Фамилия, имя, отчество сотрудника, ответственного за обеспечение
взаимодействия (если эксплуатант ВС – юридическое лицо) _____________
36. Телефон сотрудника, ответственного за обеспечение взаимодействия
(если эксплуатант ВС – юридическое лицо) ____________________________
37. Прикрепленные документы:
1. Сканированная копия свидетельства о государственной регистрации
гражданского воздушного судна (да, нет)
2. Сканированная копия акта проверки технического состояния и
определения годности воздушного судна к полетам (да, нет)
3. Сканированная копия договора аренды воздушного судна (да, нет)
4. Сканированная копия акта-приема передачи воздушного судна
(да, нет)
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата летной
годности гражданского воздушного
судна»
«Утверждаю»
Первый руководитель эксплуатанта
_____________________
(подпись, Ф.И.О.)
«__»_________ 20__ г.
АКТ
проверки технического состояния и определения
годности воздушного судна к полетам
Комиссия в составе:
Председателя ________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
Члены комиссии ______________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
«___»______________ 20 г. произвела технический осмотр ________
(тип и назначение воздушного судна)
государственный и регистрационный знаки _______________________
серийный (заводской) номер ____________________________________
1. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска ВС с завода
Назначенный ресурс
______час______пос________лет
Налет с начала эксплуатации
______час______пос________лет
Количество ремонтов
Дата и место проведения последнего ремонта, АРЗ
Налет после последнего ремонта
______час______пос________лет
Остаток ресурса до ремонта
______час______пос________лет
Межремонтный ресурс
______час______пос________лет
2. Основание для продления ресурса ГВС ________________________
3. Основание для продления ресурса двигателя __________________
4. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт

33. Ұйымның толық атауы (егер ӘК пайдаланушы заңды тұлға болса)
_____________________________________________________________________
34. Басшының тегі, аты, әкесінің аты (егер ӘК пайдаланушы заңды
тұлға болса)_________________________________________________________
35. Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің
тегі, аты, әкесінің аты (егер ӘК пайдаланушы заңды тұлға болса)
_____________________________________________________________________
36. Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің
телефоны (егер ӘК пайдаланушы заңды тұлға болса)
_____________________________________________________________________
37. Тіркелген құжаттар:
1. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң
сканерлік көшiрмесi (бар, жоқ)
2. ӘК техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын
айқындау актiсiнiң сканерлік көшiрмесi (бар, жоқ)
3. Әуе кемесiн жалға алу туралы шартының сканерлік көшiрмесi
(бар, жоқ)
4. Әуе кемесiн қабылдау-тапсыру актiсінiң сканерлік көшiрмесi
(бар, жоқ)
«Азаматтық әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығы
сертификатын беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
«Бекітемін»
Пайдаланушының бірінші басшысы
______________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ ж. «__»_________________
Әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға
жарамдылығын айқындау
актісі
Мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға ______________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
20__ж. «__» _____________________________ техникалық тексеру жүргізді
(әуе кемесінің типі және мақсаты)
мемлекеттік және тіркеу белгілері __________________________ сериялық
(зауыттық) нөмірі ___________________________________________________
1. Әуе кемесі туралы мәліметтер:
ӘК-нің зауыттан шығарылған күні
Белгіленген ресурс
_______ сағ. _______ қонуы _____ жыл
Пайдалана басталғаннан бергі ұшуы
_______ сағ. _______ қонуы _____ жыл
Жөндеу саны
_______ сағ. _______ қонуы _____ жыл
Соңғы жөндеу жүргізілген күн мен орын, АЖЗ
_______ сағ. _______ қонуы _____ жыл
Соңғы жөндеуден кейінгі ұшуы
_______ сағ. _______ қонуы _____ жыл
Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы
_______ сағ. _______ қонуы _____ жыл
Жөндеу аралық ресурс
_______ сағ. _______ қонуы _____ жыл
2. АӘК-ның ресурсын ұзарту үшін негіздеме _____________________
3. Қозғалтқыш ресурсын ұзарту үшін негіздеме __________________
4. Қозғалтқыштар мен әуе бұрандалары туралы мәліметтер: _______
Қозғалтқыш/әуе бұрандасы
Типі

1-й 2-й 3-й 4-й ВСУ
Тип
Заводской номер
Наработка с начала эксплуатации (час)
Дата последнего ремонта
Наработка после последнего ремонта (час)
Остаток ресурса до ремонта (час)
Количество ремонтов
5. Воздушное судно осмотрено в объеме _______________________________
(форма периодического ТО или ремонта)
_____________________, о чем внесена запись в формуляр ______________
(дата)
6. Комплектность воздушного судна _____________________________
7. Наличие бортовой системы предупреждения столкновения в
воздухе ________
8. Все доработки данного типа воздушного судна, обязательные
для выполнения на дату составления настоящего акта выполнены;
изменений типовой конструкции, не предусмотренных утвержденной
документацией, нет.
9. Организация, утвердившая изменения РЛЭ, дата утверждения ___
10. Заключение комиссии о техническом состоянии, годности к
полетам гражданского воздушного судна и возможности выдачи (продления
срока действия) Сертификата летной годности _________________________
Председатель: _________________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
Члены комиссии: _______________________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
МП
11. Заключение руководителя инженерно-авиационной службы
эксплуатанта о годности гражданского воздушного судна к полетам (в
том числе к полетам по международным трассам при наличии необходимого
оборудования)
Заключение: «Самолет (вертолет) технически исправен и годен к
эксплуатации» или «Самолет (вертолет) технически не исправен и не
годен к эксплуатации».
Председатель: ______________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
Члены комиссии: ____________________________________
(подпись, дата, Ф.И.О.)
МП
12. Срок действия акта один месяц со дня утверждения.
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата летной
годности гражданского воздушного
судна»
АКТ
оценки о годности к эксплуатации
гражданских воздушных судов
В соответствии с приказом ___________________________________________
(уполномоченный орган)
от «__»_________20 __ года № ___ инспектор управления летной годности
в составе:
Инспектор: __________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
Проведена оценка по программе сертификации летной годности
_____________________________________________________________________
(наименование организации)
Текст Акта оценки о годности к эксплуатации
гражданских воздушных судов
В заключительной части акта указывается соответствие
(несоответсвие) эксплуатационной документации, в том числе программы
технического обслуживания (регламента) требованиям нормативных
правовых актов в сфере гражданской авиации, а также соответствие
воздушного судна и его оборудования заявляемым видам полетов
(международным, внутренним), видам воздушных перевозок и/или
авиационных работ.
Председатель:        _______________________ _______________________
(Ф.И.О.)                (подпись)
Члены комиссии:      _______________________ _______________________
(Ф.И.О.)                (подпись)
_______________________ _______________________
(Ф.И.О.)                (подпись)
С актом ознакомлен:
Руководитель организации ________________________ __________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2014 года № 400
Стандарт государственной услуги
«Выдача свидетельства на выполнение авиационных работ»

1-ші 2-ші 3-ші 4-ші ККО
Зауыттық нөмірі
Пайдалана басталғаннан бергі жұмысы (сағат)
Соңғы жөндеу күні
Соңғы жөндеуден кейінгі жұмысы
Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы (сағат)
Жөндеулер саны
5. Әуе кемесі _____________________________ көлемінде қаралған,
(ТҚ немесе жөндеу кезеңділігінің нысаны)
ол туралы __________ формулярына жазу енгізілген ____________________
(күні)
6. Әуе кемесінің жасақталуы ___________________________________
7. Әуеде соқтығысудың алдын алудың борттық жүйесінің болуы ____
8. Осы акті жасалған күні орындауға міндетті осы типтегі әуе кемесінің барлық пысықтаулары орындалды;
бекітілген құжаттамада көзделмеген тип конструкциясының өзгерістері жоқ.
9. ҰПЖ өзгерістерін бекіткен ұйым, бекітілген күні ____________
10. Азаматтық әуе кемесінің техникалық жай-күйі, ұшуға жарамдылығы және ұшуға жарамдылық сертификатын беру (қолданылу мерзімін ұзарту) мүмкіндігі туралы комиссия қорытындысы _____________
Төраға: _______________________________________________________
(қолы, күні, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
(қолы, күні, Т.А.Ә.)
М.О.
11. Пайдаланушының инженерлік-авиациялық қызметі басшысының азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы туралы қорытындысы (оның ішінде қажетті жабдықтар болған жағдайда, халықаралық трассалар бойынша ұшуға)
Қорытынды: «Ұшақтың (тікұшақтың) техникалық ақауы жоқ және ол пайдалануға жарамды» немесе «Ұшақтың (тікұшақтың) техникалық ақауы бар және ол пайдалануға жарамсыз».
Төраға: ______________________________________________________
(қолы, күні, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері: ___________________________________________
(қолы, күні, Т.А.Ә.)
М.О.
12. Актінің қолданылу мерзімі – бекітілген күнінен бастап бір ай.
«Азаматтық әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығы
сертификатын беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
4-қосымша
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға
жарамдылығы туралы бағалау
актісі
_______________________________________________________
(уәкілетті орган)
20 ___ жылғы «__» ________ № ____________ бұйрығына сәйкес мынадай құрамдағы ұшуға жарамдылық басқармасының мемлекеттік авиация инспекторы:
Инспектор:_____________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
Ұшуға жарамдылықты сертификаттау бағдарламасы бойынша
___________________________________________________ бағалау жүргізді.
(ұйымның атауы)
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға
жарамдылығы туралы бағалау актісінің мәтіні
Актінің қорытынды бөлігінде пайдалану құжаттамасының, оның ішінде азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық актілердің техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламентінің) талаптарына, сонымен бірге әуе кемесінің және оның құрал-жабдықтарының көрсетілген ұшу түрлеріне (халықаралық, ішкі), әуе тасымалдау түрлеріне және/немесе авиациялық жұмыстарға сәйкестігі (сәйкессіздігі) көрсетіледі.
Төраға: ____________________________ __________________________
(Т.А.Ә.)                      (қолы)
Комиссия мүшелері: ________________ ___________________________
(Т.А.Ә.)                (қолы)
________________ ___________________________
(Т.А.Ә.)                (қолы)
Актімен таныстым:
Ұйымның басшысы ___________________ ___________________________
(Т.А.Ә.)                  (қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 25 сәуірдегі
№ 400 қаулысымен
бекiтiлген
«Авиациялық жұмыстарды орындауға куәлік беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача свидетельства на выполнение авиационных работ» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя либо веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
выдача свидетельства на выполнение авиационных работ – не более 60 (шестьдесят) календарных дней;
выдача дубликата свидетельства на выполнение авиационных работ – 10 (десять) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугодателю – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – свидетельство, на выполнение авиационных работ (дубликат).
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная и (или) электронная.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
За сертификацию эксплуатанта, выполняющего авиационные работы, взимается сбор в порядке и размере, определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за сертификацию эксплуатанта, выполняющего авиационные работы, в зависимости от его штатной численности составляют:
до 50 человек включительно – 743 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
с 51 до 200 человек включительно – 831 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
с 201 до 400 человек включительно – 871 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
с 401 до 600 человек включительно – 918 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
с 601 до 1200 человек включительно – 962 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;

1. Жалпы ережелер
1. «Авиациялық жұмыстарды орындауға куәлік беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не www.e.gov.kz «электрондық үкімет» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде:
авиациялық жұмыстарды орындауға куәлік беру – күнтізбелік 60 (алпыс) күннен аспайды;
авиациялық жұмыстарды орындауға куәліктің телнұсқасын беру – күнтізбелік 10 (он) күн;
2) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – авиациялық жұмыстарды орындауға куәлік (телнұсқасын) беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз және (немесе) электрондық түрде.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Авиациялық жұмыстарды орындайтын пайдаланушыны сертификаттағаны үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалған тәртіппен және мөлшерлерде алым алынады.
Штат санына байланысты авиациялық жұмыстарды орындайтын пайдаланушыны сертификаттағаны үшін алым мөлшерлемелері мыналарды құрайды:
50 адамды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 743 айлық есептік көрсеткіш;
51 адамнан 200 адамды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 831 айлық есептік көрсеткіш;
201 адамнан 400 адамды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 871 айлық есептік көрсеткіш;
401 адамнан 600 адамды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 918 айлық есептік көрсеткіш;
601 адамнан 1200 адамды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 962 айлық есептік көрсеткіш;

с 1201 до 2000 человек включительно – 1006 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 2001 человек – 1057 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора.
Сертификация эксплуатанта, выполняющего авиационные работы осуществляется после оплаты в бюджет указанного сбора по месту нахождения услугополучателя.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи электронного запроса на получение государственной услуги через портал, оплата может осуществляться через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП).
8. График работы:
1) услугодателя - с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 часов до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности)
к услугодателю:
1) заявка по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документ, подтверждающий уплату сбора за сертификацию эксплуатанта, выполняющего авиационные работы;
3) копия свидетельства* или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
4) копии устава заявителя и учредительного договора;
5) информация заявителя, содержащая:
основное место деятельности заявителя;
предполагаемые виды полетов;
организацию летной работы;
систему поддержания летной годности;
обеспечение полетов;
готовность летного и технического персонала;
готовность объектов технического обслуживания;
готовность воздушных судов;

1201 адамнан 2000 адамды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 1006 айлық есептік көрсеткіш;
2001 адамнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 1057 айлық есептік көрсеткіш.
Авиациялық жұмыстарды орындайтын пайдаланушыны сертификаттау көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша көрсетілген алым бюджетке төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық сұрау салу жіберілген жағдайда, төлемді «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асыруға болады.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады.
2) портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не оның сенімхат бойынша өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) авиациялық жұмыстарды орындайтын пайдаланушыны сертификаттағаны үшін алымның төленгенін растайтын құжат;
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* көшірмесі немесе анықтама.
Ескертпе: *«Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу және филиалдар мен өкiлдiктердi есептiк тiркеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
4) өтініш беруші жарғысының және құрылтай шартының көшірмелері;
5) өтініш берушінің мынаны:
өтініш беруші қызметінің негізгі орнын;
ұшудың болжамды түрлерін;
ұшу жұмысын ұйымдастыруды;
ұшу жарамдылығын қолдау жүйесін;
ұшуды қамтамасыз етуді;
ұшу персоналының және техникалық персоналдың әзірлігін;
техникалық қызмет көрсету объектілерінің әзірлігін;
әуе кемелерінің әзірлігін қамтитын ақпараты;

6) структура управления и ответственные лица с указанием должности, Ф.И.О., образования, квалификации и опыта работы;
7) документы, подтверждающие согласование с услугодателем в сфере гражданской авиации должностей следующих руководителей:
летной службы;
инспекции по безопасности полетов;
по поддержанию летной годности;
по контролю качества;
по авиационной безопасности;
по подготовке персонала;
8) список воздушных судов с указанием типа, модели, серии, национальных и регистрационных знаков, сертификатов летной годности, разрешений на радиостанции, сертификатов по шумам на местности (если предусмотрено). В случае аренды воздушных судов необходимо представить договора на аренду (лизинг);
9) информация по организации подготовки и аттестации летного и наземного персонала;
10) программа (Руководство) начальной подготовки и переподготовки персонала, которое является частью руководства по производству полетов или разработано отдельным документом;
11) руководство по производству полетов;
12) руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания;
13) программа (регламент) технического обслуживания воздушных судов;
14) руководство по управлению безопасностью полетов для эксплуатантов, эксплуатирующих воздушные суда с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше 5700 кг;
15) информация по организации руководства и контролю за выполнением полетов, включая процедуры связи (dispatch);
16) копии страховых полисов обязательного страхования в соответствии с законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
17) копии договоров на обеспечение эксплуатантом необходимых видов своей авиационной деятельности;
18) образцы раскраски и текстовое описание воздушных судов, которые утверждаются руководителем эксплуатанта;
19) документы о мерах по предотвращению актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации;
20) информация по наземному обеспечению полетов, осуществляющему самим эксплуатантом или на договорной основе;
21) перечень договоров на техническое обслуживание с внешними организациями с указанием видов работ;
22) копии договоров на поддержание летной годности с внешними организациями.
Для получения дубликата свидетельства на выполнение авиационных работ, услугополучатель представляет услугодателю заявление в произвольной форме, с обоснованием и с приложением ранее выданного свидетельства (кроме случаев утраты (хищения).
Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью услугополучателя.
На портал:
Для получения свидетельства (дубликат) на выполнение авиационных работ услугополучатель представляет заявку в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги с приложением в электронном виде документов, перечисленных в настоящем пункте.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка о регистрации на его копии заявления в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов;
через портал услугополучателю в «личный кабинет» направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.

6) басқарма құрылымы және лауазымы, Т.А.Ә., білімі, біліктілігі және жұмыс тәжірибесі көрсетілген жауапты адамдар;
7) мынадай:
ұшу қызметі;
ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инспекция;
ұшу жарамдылығын қолдау жөніндегі;
сапаны бақылау жөніндегі;
авиациялық қауіпсіздік жөніндегі;
персоналды даярлау жөніндегі басшылар тағайындалғанын растайтын құжаттар;
8) типі, моделі, сериясы, ұлттық және тіркеу белгілері, ұшуға жарамдылық сертификаттары, радиостанцияларға арналған рұқсаттар, жергілікті жердегі (егер көзделген болса) шуыл бойынша сертификаттары көрсетілген әуе кемелерінің тізімі. Әуе кемелерін жалға алған жағдайда, жалға алу (лизинг) шарттарын көрсету қажет;
9) ұшу персоналын және жердегі персоналды даярлау мен аттестаттауды ұйымдастыру жөніндегі ақпарат;
10) ұшуды жүргізу бойынша нұсқаулықтың бір бөлігі болып табылатын немесе жеке құжат ретінде әзірленген персоналды алғашқы даярлау және қайта даярлау жөніндегі бағдарлама (нұсқау);
11) ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқау;
12) техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушы нұсқауы;
13) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламент);
14) сертификатталған ең жоғары ұшу массасы 5700 кг астам әуе кемелерін пайдаланатын пайдаланушылар үшін ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі нұсқау;
15) байланыс рәсімдерін (dispatch) қоса алғанда, ұшудың орындалуын басқару және оған бақылауды ұйымдастыру жөніндегі ақпарат;
16) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарына сәйкес міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің көшірмелері;
17) пайдаланушының өз авиациялық қызметінің қажетті түрлерін қамтамасыз етуге арналған шарттардың көшірмелері;
18) пайдаланушының басшысы бекітетін әуе кемелерін бояу үлгілері мен мәтіндік сипаттамасы;
19) азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу актілерінің алдын алу жөніндегі шаралар туралы құжаттар;
20) пайдаланушының өзі немесе шарттық негізде жүзеге асыратын ұшу жұмыстарын жерде қамтамасыз ету жөніндегі ақпарат;
21) жұмыс түрлері көрсетілген, сыртқы ұйымдармен техникалық қызмет көрсету шарттарының тізбесі;
22) сыртқы ұйымдармен ұшуға жарамдылығын қолдауға арналған шарттардың көшірмелері.
Көрсетілетін қызметті алушы авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктің телнұсқасын алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге негіздемені және бұрын берілген куәлікті (жоғалу (ұрлану) жағдайларынан басқа) қоса бере отырып, еркін нысандағы өтінішті ұсынады.
Жоғарыда көрсетілген құжаттардың барлық көшірмелері көрсетілетін қызметті алушының қолымен және мөрімен куәландырылады.
Порталға:
көрсетілетін қызметті алушы авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікті (телнұсқасын) алу үшін осы тармақта тізбеленген құжаттарды электрондық түрде қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінімді ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге – көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттардың топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады;
портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу күні және уақыты көрсетіле отырып мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.

10. Планируемая дата начала полетов: ________________________________
11. Руководящий персонал
Должность
Ф.И.О.,
год рождения,
телефон
Приказ
о назначении
Образование
Сертификаты
(свидетельства)
специалиста
12. Командно-летный, инструкторский и летный состав
Должность
Ф.И.О.,
год
рождения
Приказ
о приеме
на работу
Свидетельство
специалиста
(медицинское
заключение)
Налет
общий
Допуски
к выполнению
полетов и
авиационных
работ
13. Инженерно-технический персонал
Должность
Ф.И.О.
Приказ
о приеме
на работу
Свидетельство
специалиста
Общий
стаж работы
Допуски
на выполнение
работ
14. Выполнение авиационных работ за рубежом
Тип и бортовой
номер ВС
Арендатор
(заказчик)
Государство, город и
аэропорт базирования
Вид договора,
номер, дата и
срок действия
15. Заявитель обязуется:
выполнять процедуры сертификации;
отвечать сертификационным требованиям;
предоставлять возможность уполномоченному органу в сфере гражданской
авиации осуществлять контроль за организацией, обеспечением и
выполнением полетов.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2014 года № 400
Стандарт государственной услуги
«Выдача сертификата типа гражданского воздушного судна»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача сертификата типа гражданского воздушного судна» (далее - государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента получения услугодателем акта о соответствии образца воздушного судна нормам летной годности в течение 15 (пятнадцать) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугодателю – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – сертификат типа гражданского воздушного судна Республики Казахстан.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
Сертификат типа гражданского воздушного судна выдается сотрудником услугодателя услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных сертификатов.

10. Ұшуды бастаудың жоспарланған күні _________________________
11. Басқарушы персонал
Лауазымы
Т.А.Ә., туған жылы, телефон
Тағайындалуы туралы бұйрық
Білімі
Маманның сертификаты (куәлігі)
12. Командалық-ұшу, нұсқаушы және ұшу құрамы
Лауазымы
Т.А.Ә., туған жылы
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрық
Маманның куәлігі (медициналық қорытындылары)
Жалпы ұшуы
Ұшуға және авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсаты
13. Инженерлік-техникалық персонал
Лауазымы
Т.А.Ә.
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрық
Маманның куәлігі
Жалпы жұмыс өтілі
Жұмыстарды орындауға рұқсаты
14. Шет мемлекеттерде авиациялық жұмыстарды орындау
Әуе кемесінің типі және борттық нөмірі
Жалға алушы (тапсырыс беруші)
Мемлекет, қала және орналасатын әуежайы
Шарт түрі, нөмірі, күні, қолданылу мерзімі
15. Өтiнiш берушi:
- сертификаттау рәсімдерін орындауға;
- сертификаттық талаптарға сай болуға;
- азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органға ұшуды ұйымдастыруға, қамтамасыз етiлуi мен орындалуын бақылауды жүзеге асыруға мүмкiндiк беруге мiндеттенедi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 25 сәуірдегі
№ 400 қаулысымен
бекiтiлген
«Азаматтық әуе кемесінің үлгі сертификатын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Азаматтық әуе кемесінің үлгі сертификатын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті беруші әуе кемесі үлгісінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі туралы актіні алған cәттен бастап – күнтізбелік 15 (он бес) күн;
2) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесінің үлгі сертификаты.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны: қағаз түрінде.
Азаматтық әуе кемесінің үлгі сертификатын көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері қызметті алушы өзі келгенде, берілген куәліктерді есепке алу және тіркеу журналына қол қойдырып береді.

7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
Оплата сбора за сертификацию типа гражданского воздушного судна осуществляется в порядке и размере, определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за сертификацию типа гражданского воздушного судна, в зависимости от категорий, составляют:
для самолета – 10 000 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
для вертолета – 5 000 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
для других летательных аппаратов – 1 000 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора.
Сертификация типа осуществляется после оплаты в бюджет указанного сбора по месту нахождения услугополучателя.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
8. График работы услугодателя с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому  законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) услугодателю:
1) заявку о выдаче сертификата типа гражданского воздушного судна, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию свидетельства* или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) руководство по летной эксплуатации;
4) формуляры;
5) чертежи (эскизы) основных силовых узлов, в том числе узлов крепления крыла, оперения, двигателя, шасси, с указанием основных размеров и марки материала;
6) схемы топливной и тормозной систем, электрооборудования, системы управления;
7) фотографии образца (спереди, сбоку, сзади);
8) результаты заводских, государственных и эксплуатационных испытаний образца воздушного судна;
9) техническую документацию с кратким описанием схем, систем, основных характеристик, ожидаемых условий эксплуатации и ограничений, в диапазоне которых будет сертифицирован образец, а также перечень глав, разделов и пунктов норм летной годности, распространяемых на данный образец, специальных технических условий, касающихся его летной годности и требований к охране окружающей среды;

7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Азаматтық әуе кемесінің үлгісін сертификаттау үшін алым «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген тәртіппен және мөлшерлерде жүзеге асырылады.
Азаматтық әуе кемесінің типін сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері санатына байланысты мыналарды құрайды:
ұшақ үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 10 000 айлық есептік көрсеткіш;
тікұшақ үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 5 000 айлық есептік көрсеткіш;
басқа ұшу аппараттары үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 1 000 айлық есептік көрсеткіш.
Типті сертификаттау көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша көрсетілген алым бюджетке төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не оның сенімхат бойынша өкілі) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшаға сәйкес азаматтық әуе кемесінің үлгі сертификатын беру туралы өтінім;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі* немесе анықтама;
3) ұшуға пайдалану жөніндегі нұсқаулық;
4) формулярлар;
5) материалдың негізгі өлшемдері мен маркалары көрсетілген негізгі күш тораптарының, оның ішінде қанатын бекіту, тірек тораптарының, қозғалтқыштың, шассидің сызбалары (эскиздері);
6) отын және тежегіш жүйелерінің, электр жабдығының, басқару жүйесінің схемалары;
7) үлгінің фотосуреттері (алдынан, жанынан, артынан);
8) әуе кемесінің үлгісін зауыттық, мемлекеттік және пайдалануда сынау нәтижелері;
9) схемалары, жүйелері, негізгі сипаттамалары, үлгі сертификатталатын диапазонда күтілетін пайдалану шарттары мен шектеулерінің қысқаша сипаттамасы, сондай-ақ осы үлгіге қолданылатын ұшуға жарамдылығы нормалары тарауларының, бөлімдері мен тармақтарының, оның ұшуға жарамдылығына қатысты арнайы техникалық шарттардың және қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптардың тізбесі қысқаша сипатталатын техникалық құжаттама;

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой
в электронной форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»).
13. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
14. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата типа
гражданского воздушного судна»
Заявление
1. Прошу провести сертификацию и выдать сертификат типа
воздушного судна
Тип _________________________________________________________________
Назначение воздушного судна__________________________________________
Дата изготовления воздушного судна___________________________________
Наименование изготовителя____________________________________________
2. Сведения о заявителе:
Адрес _______________________________________________________________
Телефон: ______________________ Факс: _______________________________
Адрес электронной почты (при ее наличии) ____________________________
Если разработчик ВС - физическое лицо:
Фамилия, имя, отчество ______________________________________________
Если разработчик ВС - юридическое лицо:
Полное наименование организации _____________________________________
Фамилия, имя, отчество руководителя _________________________________
Фамилия, имя, отчество, телефон сотрудника, ответственного за
обеспечение взаимодействия __________________________________________
3. Место базирования образца ВС _____________________________________
4. Масса, кг ___________________. Центровка, % CAX___________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2014 года № 400
Стандарт государственной услуги
«Выдача сертификата организации по техническому
обслуживанию и ремонту авиационной техники
гражданской авиации»
1. Общие положения
1. Государственной услуга «Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации» (далее – государственная услуга).

11. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле
отырып қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz («Азаматтық авиация комитеті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
«Азаматтық әуе кемесі
үлгісінің сертификатын беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Өтініш
1. Әуе кемесін сертификаттауды және тип сертификатын беруді сұраймын.
Тип ___________________________________________________________
Әуе кемесінің мақсаты _________________________________________
Әуе кемесінің жасалған күні ___________________________________
Жасап шығарушының атауы _______________________________________
2. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны: __________________ Факсы: ___________________________
Электрондық поштасының мекенжайы (ол болған жағдайда) _________
Егер ӘК жасаушы жеке тұлға болса:
Тегі, аты, әкесінің аты _______________________________________
Егер ӘК жасаушы заңды тұлға болса:
Ұйымның толық атауы ___________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты ______________________________
Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты, телефоны _________________________________________
3. ӘК типінің орналасқан жері _________________________________
4. Массасы, кг _______________ Орталықтандыру, % СAX __________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 25 сәуірдегі
№ 400 қаулысымен
бекітілген
«Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет
көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).

2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Министерство).
3. Государственная услуга оказывается юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя либо веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz или (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации – не более 70 (семьдесят) календарных дней;
выдача дубликата сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации – 10 (десять) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документа услугополучателем – 20 минут;
3) максимально допустимое время ожидания обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – сертификат (дубликат сертификата) организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации.
Сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации выдается услугодателем услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных сертификата.
На портале Сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации услугополучатель получает в «личном кабинете» в форме электронного документа.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
Оплата сбора за сертификацию организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации осуществляется в порядке и размере, определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за сертификацию организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, в зависимости от области действия и штатной численности, составляют:
1) оперативное техническое обслуживание воздушных судов отдельных типов, в том числе текущий ремонт, устранение неисправностей, замена агрегатов и комплектующих изделий:

2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не www.e.gov.kz «электрондық үкімет» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде:
азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру – күнтізбелік 70 (жетпіс) күннен аспайды;
азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйым сертификатының телнұсқасын беру – күнтізбелік 10 (он) күн;
2) көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификаты (сертификат телнұсқасы).
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы өзі келгенде, берілген куәліктерді есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
Көрсетілетін қызметті алушы порталда азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын электрондық құжат нысанында «жеке кабинеттен» алады.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау үшін алым «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген тәртіппен және мөлшерлерде жүзеге асырылады.
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері оны қолдану саласы және штат санына байланысты мыналарды құрайды:
жекелеген типтегі әуе кемелеріне жедел техникалық қызмет көрсету,
оның ішінде ағымдағы жөндеу, ақауларды жою, агрегаттар мен жиынтықтаушы бұйымдарды ауыстыру:

до 10 человек – 346 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 11 до 40 человек – 364 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 41 до 70 человек – 382 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 71 до 100 человек – 400 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 101 до 150 человек – 419 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 151 до 200 человек – 437 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 201 человека – 455 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
2) периодическое техническое обслуживание воздушных судов отдельных типов, в том числе замена авиадвигателей, текущий ремонт авиационной техники, сезонное и специальное техническое обслуживание авиационной техники, техническое обслуживание авиационной техники при хранении:
до 10 человек – 418 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 11 до 40 человек – 436 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 41 до 70 человек – 454 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 71 до 100 человек – 472 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 101 до 150 человек – 491 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 151 до 200 человек – 509 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 201 человека – 527 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
3) техническое обслуживание агрегатов и комплектующих изделий воздушных судов в условиях лаборатории – 218 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
4) применение методов неразрушающего контроля состояния воздушных судов и их агрегатов и комплектующих изделий – 145 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
5) контрольно-восстановительные работы (ремонтно-восстановительные работы) на планере воздушных судов, авиадвигателях и комплектующих изделиях авиационной техники, эксплуатируемых без капитального ремонта:
до 10 человек – 236 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 11 до 40 человек – 254 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 41 до 70 человек – 272 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 71 до 100 человек – 290 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 101 до 150 человек – 309 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;

10 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 346 айлық есептік көрсеткіш;
11 адамнан 40 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 364 айлық көрсеткіш;
41 адамнан 70 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 382 айлық көрсеткіш;
71 адамнан 100 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 400 айлық көрсеткіш;
101 адамнан 150 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 419 айлық көрсеткіш;
151 адамнан 200 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 437 айлық көрсеткіш;
201 адамнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 455 айлық көрсеткіш;
2) жекелеген типтегі әуе кемелеріне мерзімдік техникалық қызмет көрсету, оның ішінде авиациялық техниканың авиақозғалтқыштарын ауыстыру, оларды ағымдағы жөндеу, авиациялық техникаға маусымдық және арнайы қызмет көрсету, авиациялық техниканы сақтау кезінде техникалық қызмет көрсету:
10 адамға дейін – алым төленетін күні 418 айлық есептік көрсеткіш;
11 адамнан 40 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 436 айлық есептік көрсеткіш;
41 адамнан 70 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 454 айлық есептік көрсеткіш;
71 адамнан 100 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 472 айлық есептік көрсеткіш;
101 адамнан 150 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 491 айлық есептік көрсеткіш;
151 адамнан 200 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 509 айлық есептік көрсеткіш;
201 адамнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 527 айлық есептік көрсеткіш;
3) зертханалар жағдайында әуе кемелерінің агрегаттары мен жиынтықтаушы бұйымдарына техникалық қызмет көрсету – алым төленетін күні қолданыстағы 218 айлық есептік көрсеткіш;
4) әуе кемелері мен олардың агрегаттарының және жиынтықтаушы бұйымдарының жай-күйін бұзбай бақылау әдісін қолдану – алым төленетін күні қолданыстағы 145 айлық есептік көрсеткіш;
5) күрделі жөндеусіз пайдаланылатын әуе кемесінің планеріне, авиақозғалтқыштары мен авиациялық техниканың жиынтықтаушы бұйымдарына бақылау-қалпына келтіру жұмыстары (жөндеу-қалпына келтіру жұмыстары):
10 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 236 айлық есептік көрсеткіш;
11 адамнан 40 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 254 айлық есептік көрсеткіш;
41 адамнан 70 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 272 айлық есептік көрсеткіш;
71 адамнан 100 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 290 айлық есептік көрсеткіш;
101 адамнан 150 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 309 айлық есептік көрсеткіш;

от 151 до 200 человек – 327 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 201 человека – 345 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
6) обновление (переоборудование) интерьера воздушного судна – 145 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
7) выполнение работ по модернизации воздушного судна и доработок по бюллетеням и документации разработчика авиационной техники – 248 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
8) капитальный ремонт воздушных судов, авиадвигателей и комплектующих изделий (агрегатов) с установлением им новых ресурсов (сроков службы):
до 10 человек – 528 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 11 до 40 человек – 546 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 41 до 70 человек – 564 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 71 до 100 человек – 582 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 101 до 150 человек – 601 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
от 151 до 200 человек – 619 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 201 человека – 637 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора.
Сертификация организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации осуществляется после оплаты в бюджет указанного сбора по месту нахождения услугополучателя.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной формах через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи электронного запроса на получение государственной услуги через портал, оплата может осуществляться через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП).
8. График работы:
1) услугодателя - с понедельника по пятницу включительно с 9.00 часов до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности)
к услугодателю:

151 адамнан 200 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 327 айлық есептік көрсеткіш;
201 адамнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 345 айлық есептік көрсеткіш;
6) әуе кемесінің интерьерін жаңарту (қайта жабдықтау) – алым төленетін күні қолданыстағы 145 айлық есептік көрсеткіш;
7) әуе кемесін жаңғырту жөніндегі жұмыстарды және авиациялық техника әзірлеушісінің бюллетеньдері мен құжаттары бойынша пысықтауды орындау – алым төленетін күні қолданыстағы 248 айлық есептік көрсеткіш;
8) әуе кемелерін, авиақозғалтқыштарды және жиынтықтаушы бұйымдарды (агрегаттарды), оларға жаңа ресурстар (қызмет мерзімдері) орнатып күрделі жөндеу:
10 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 528 айлық есептік көрсеткіш;
11 адамнан 40 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 546 айлық есептік көрсеткіш;
41 адамнан 70 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 564 айлық есептік көрсеткіш;
71 адамнан 100 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 582 айлық есептік көрсеткіш;
101 адамнан 150 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 601 айлық есептік көрсеткіш;
151 адамнан 200 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 619 айлық есептік көрсеткіш;
201 адамнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 637 айлық есептік көрсеткіш.
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша көрсетілген алым бюджетке төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық сұрау салу жіберілген жағдайда, төлемді «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асыруға болады.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады;
2) портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не оның сенімхат бойынша өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:

1) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги, с приложением следующих документов для получения сертификата;
2) документ, подтверждающий уплату сбора за сертификацию;
3) копии устава организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (ТО и РAT);
4) копии свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
5) справки о финансово-экономическом состоянии организации по ТО и PAT;
6) руководства по деятельности организации по ТО и РAT согласно приложению 3 к настоящему стандарту;
7) утвержденной структуры организации по ТО и РAT;
8) положения о структурных подразделениях организации по ТО и РAT;
9) штатного расписания организации по ТО и РAT;
10) сведений о командно-руководящем составе организации по ТО и РAT и копии соответствующих документов об образовании;
11) должностных инструкций командно-руководящего состава организации по ТО и РAT;
12) списка инженерно-технического персонала организации по ТО и РAT с указанием видов допусков и видов работ по типам авиационной техники;
13) информации о допуске инженерно-технического состава к запуску и опробованию двигателей;
14) списка лиц инженерно-технического состава организации по ТО и РAT, допущенного к выполнению полетов в составе экипажей для выполнения технического обслуживания воздушных судов вне базы с указанием информации о сроках действия страховых полисов и медицинских справок;
15) перечня документов в соответствии с которыми осуществляется работа по ТО и РАТ в заявленной области действия;
16) перечня договоров на метрологическое обеспечение деятельности организации по ТО и РAT с указанием предмета договора и срока действия;
17) перечня договоров на проведение технической учебы и повышение квалификации инженерно-технического состава организации по ТО и РAT с указанием предмета договора и срока действия;
18) перечня договоров на использование арендуемых сооружений и средства наземного обслуживания с указанием предмета договора и срока действия;

1) сертификатты алу үшін мынадай құжаттар қоса берілген осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжат;
3) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу (АТ ТҚЖ) жөніндегі ұйым жарғысының көшірмесі;
4) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* көшірмесі немесе анықтама;
ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
5) АТ ТҚЖ жөніндегі ұйымның қаржы-экономикалық жай-күйі туралы анықтама;
6) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес АТ ТҚЖ жөніндегі ұйым қызметі жөніндегі нұсқаулық;
7) АТ ТҚЖ жөніндегі ұйымның бекітілген құрылымы;
8) АТ ТҚЖ жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшелері туралы ереже;
9) АТ ТҚЖ жөніндегі ұйымның штаттық кестесі;
10) АТ ТҚЖ жөніндегі ұйымның командалық-басшы құрамы туралы мәліметтер және білімі туралы тиісті құжаттардың көшірмелері;
11) АТ ТҚЖ жөніндегі ұйымның командалық-басшы құрамының лауазымдық нұсқаулықтары;
12) авиациялық техника үлгілері бойынша рұқсат ету түрлері мен жұмыстар түрлері көрсетілген АТ ТҚЖ жөніндегі ұйымның инженерлік-техникалық персоналының тізімі;
13) инженерлік-техникалық құрамның қозғалтқыштарды жүргізу және сынап көру рұқсаттары туралы ақпарат;
14) сақтандыру полистерінің және медициналық анықтамалардың қолданылу мерзімдері туралы ақпарат көрсетілген, базадан тыс әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындауға арналған экипаждардың құрамында ұшуларды орындауға жіберілген АТ ТҚЖ жөніндегі ұйымның инженерлік-техникалық құрамы адамдарының тізімі;
15) мәлімделген қызмет саласында қолданылатын АТ ТҚЖ бойынша жұмыс жүзеге асырылатын құжаттардың тізбесі;
16) шарттың мәні мен қолданылу мерзімі көрсетілген, АТ ТҚЖ жөніндегі ұйым қызметін метрологиялық қамтамасыз етуге арналған шарттардың тізбесі;
17) шарттың мәні мен қолданылу мерзімі көрсетілген, АТ ТҚЖ жөніндегі ұйымның инженерлік-техникалық құрамына техникалық оқу өткізу мен біліктілігін арттыруға арналған шарттардың тізбесі;
18) шарттың мәні мен қолданылу мерзімі көрсетілген жалға алынатын құрылыстар мен жерде қызмет көрсету құралдарын пайдалануға арналған шарттардың тізбесі;

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой
в электронной форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»);
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата организации
по техническому обслуживанию и
ремонту авиационной техники
гражданской авиации»
Типовая форма заявки
на получение сертификата организации по техническому
обслуживанию и ремонту авиационной техники (ТО и Р AT)
гражданской авиации
1. Наименование организации по ТО и Р AT ______________________
2. Место регистрации организации и регистрационный номер (шифр)
_______________________________________________________________
3. Местонахождение производственной базы: _____________________
4. Почтовый адрес _____________________________________________
5. Телефон _________________
6. Телеграф ________________
7. Факс ____________________
8. Расчетный счет __________
9. Бизнес-идентификационный номер (БИН) _______________________
10. Электронный адрес _________________________________________
11. Причина подачи заявки (нужное подчеркнуть):
1) первоначальная заявка на получение сертификата организации
по ТО и Р AT;
2) дополнение перечня видов (комплексов) работ по ТО и Р AT;
3) дополнение перечня типов авиационной техники;
4) сертификация на очередной срок;
5) сертификация после отзыва/аннулирования сертификата
организации по ТО и Р AT;

11. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық
нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz («Азаматтық авиация комитеті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі болады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
«Азаматтық авиацияның авиациялық
техникасына техникалық қызмет
көрсету және оны жөндеу жөніндегі
ұйымның сертификатын беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсететiн
және жөндеу (АТ ТҚЖ) жөніндегі ұйымның сертификатын алуға
арналған өтiнiмнiң
үлгi нысаны
1. АТ ТҚЖ жөнiндегi ұйымның атауы _____________________________
2. Ұйымның тiркелген жері және тiркеу нөмiрi (шифры) __________
3. Өндiрiстiк базаның орналасқан жерi: ________________________
4. Пошталық мекенжайы _________________________________________
5. Телефон ____________________________________________________
6. Телеграф ___________________________________________________
7. Факс _______________________________________________________
8. Есепшоты ___________________________________________________
9. Бизнес сәйкестендiру нөмiрi (БСН) __________________________
10. Электрондық мекенжайы _____________________________________
11. Өтiнiм беру себебi (қажеттісінің астын сызыңыз):
1) АТ ТҚЖ жөнiндегi ұйымның сертификатын алуға арналған алғашқы өтiнiм;
2) АТ ТҚЖ бойынша жұмыс түрлерiнiң (кешендерiнiң) тiзбесiн толықтыру;
3) авиациялық техника типтерінің тiзбесiн толықтыру;
4) кезектi мерзiмге арналған сертификаттау;
5) АТ ТҚЖ жөнiндегi ұйымның сертификатын керi қайтарып алғаннан/күшiн жойғаннан кейiнгi сертификаттау;

6) изменение основных данных организации по ТО и Р AT;
7) другие причины (указать).
12. Содержание заявки
Я, нижеподписавшийся, _________________________________________
(Ф.И.О. руководителя организации)
действующий на основании Устава (Положения), утвержденного
(зарегистрированного) ____________________ (дата) __________________,
прошу провести сертификацию организации по техническому обслуживанию
и ремонту на право выполнения на следующей авиационной технике
перечисленных ниже форм деятельности:
Тип
ВС двигателя,
изделия AT
Форма деятельности
Оперативные виды
ТО (указать)
Периодические виды
ТО (указать)
Другие виды работ
(указать)
13. Заявитель признает и обязуется выполнять требования
законодательства Республики Казахстан в сфере использования
воздушного пространства и деятельности авиации.
14. Руководящий состав, ответственный за техническое
обслуживание авиационной техники:
Должность
Ф.И.О.
Подпись
Руководитель организации по ТО и РAT
Руководитель подразделения по контролю
(гарантии) качества
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата организации
по техническому обслуживанию и
ремонту авиационной техники
гражданской авиации»
Заявление
в форме электронного документа
1. Наименование организации по ТО и Р AT ______________________
2. Место регистрации организации и регистрационный номер (шифр)
_______________________________________________________________
3. Местонахождение производственной базы: _____________________
4. Почтовый адрес _____________________________________________
5. Телефон _________________
6. Телеграф ________________
7. Факс ____________________
8. Расчетный счет __________
9. Бизнес-идентификационный номер (БИН) _______________________
10. Электронный адрес _________________________________________
11. Причина подачи заявки (нужное подчеркнуть):
1) первоначальная заявка на получение сертификата организации
по ТО и Р AT;
2) дополнение перечня видов (комплексов) работ по ТО и Р AT;
3) дополнение перечня типов авиационной техники;
4) сертификация на очередной срок;
5) сертификация после отзыва/аннулирования сертификата
организации по ТО и Р AT;
6) изменение основных данных организации по ТО и Р AT;
7) другие причины (указать).
12. Содержание заявки
Я, нижеподписавшийся, _________________________________________
(Ф.И.О. руководителя организации)
действующий на основании Устава (Положения), утвержденного
(зарегистрированного) _____________________ (дата) _________________,
прошу провести сертификацию организации по техническому обслуживанию
и ремонту на право выполнения на следующей авиационной технике
перечисленных ниже форм деятельности:
Тип ВС двигателя,
изделия AT
Форма деятельности
Оперативные виды
ТО (указать)
Периодические виды
ТО (указать)
Другие виды работ
(указать)

6) АТ ТҚЖ жөнiндегi ұйымның негiзгi деректерiн өзгерту;
7) басқа себептер (көрсету).
12. Өтiнiмнiң мазмұны
Мен, төменде қол қойған, ______________________________________
(ұйым басшысының Т.А.Ә.)
_______________(күнi)__________________ бекiтiлген  (тiркелген)
Жарғының (Ереженiң) негiзiнде әрекет ететiн техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөнiндегi ұйымды мынадай авиациялық техникада төменде көрсетiлген қызмет түрiн орындау құқығына сертификаттау жүргiзудi сұраймын:
ӘК, қозғалтқыштың,АТ бұйымының типі
Қызмет нысаны
ТҚ жедел түрлерi (көрсету)
ТҚ кезеңдік түрлерi (көрсету)
Жұмыстардың басқа түрлерi (көрсету)
13. Өтiнiм берушi Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi саласындағы заңнаманың талаптарын мойындайды және оларды орындауға мiндеттенедi.
14. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету үшiн жауапты басшылық құрам:
Лауазымы
Т.А.Ә.
Қолы
АТ ТҚЖ жөнiндегi ұйымның басшысы
Сапаны бақылау (кепiлдiк) жөнiндегi бөлiмшенiң басшысы
«Азаматтық авиацияның авиациялық
техникасына техникалық қызмет
көрсету және оны жөндеу жөніндегі
ұйымның сертификатын беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Электрондық құжат нысанындағы өтініш
1. АТ ТҚЖ жөнiндегi ұйымның атауы _____________________________
2. Ұйымның тiркелген жері және тiркеу нөмiрi (шифры) __________
3. Өндiрiстiк базаның орналасқан жерi: ________________________
4. Пошталық мекенжайы _________________________________________
5. Телефон ____________________________________________________
6. Телеграф ___________________________________________________
7. Факс _______________________________________________________
8. Есепшоты ___________________________________________________
9. Бизнес сәйкестендiру нөмiрi (БСН) __________________________
10. Электрондық мекенжайы _____________________________________
11. Өтiнiм беру себебi (қажеттісінің астын сызыңыз):
1) АТ ТҚЖ жөнiндегi ұйымның сертификатын алуға арналған алғашқы өтiнiм;
2) АТ ТҚЖ бойынша жұмыс түрлерiнiң (кешендерiнiң) тiзбесiн толықтыру;
3) авиациялық техника типтерінің тiзбесiн толықтыру;
4) кезектi мерзiмге арналған сертификаттау;
5) АТ ТҚЖ жөнiндегi ұйымның сертификатын керi қайтарып алғаннан/күшiн жойғаннан кейiнгi сертификаттау;
6) АТ ТҚЖ жөнiндегi ұйымның негiзгi деректерiн өзгерту;
7) басқа себептер (көрсету).
12. Өтiнiмнiң мазмұны
Мен, төменде қол қойған, ______________________________________
(ұйым басшысының Т.А.Ә.)
_______________(күнi)__________________ бекiтiлген  (тiркелген)
Жарғының (Ереженiң) негiзiнде әрекет ететiн техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөнiндегi ұйымды мынадай авиациялық техникада төменде көрсетiлген қызмет түрiн орындау құқығына сертификаттау жүргiзудi сұраймын:
ӘК, қозғалтқыштың,АТ бұйымының типі
Қызмет нысаны
ТҚ жедел түрлерi (көрсету)
ТҚ кезеңдік түрлерi (көрсету)
Жұмыстардың басқа түрлерi (көрсету)

13. Заявитель признает и обязуется выполнять требования
законодательства Республики Казахстан в сфере использования
воздушного пространства и деятельности авиации.
14. Руководящий состав, ответственный за техническое
обслуживание авиационной техники:
Должность
Ф.И.О.
Подпись
Руководитель организации по ТО и РAT
Руководитель подразделения по контролю
(гарантии) качества
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата организации
по техническому обслуживанию и
ремонту авиационной техники
гражданской авиации»
Руководство
по деятельности организации по техническому обслуживанию
и ремонту авиационной техники
1. Введение
1) Содержание;
2) Предмет и область;
3) Перечень действующих страниц;
4) Перечень ревизий/дополнений;
5) Лист рассылки;
6) Используемые сокращения.
2. Управление
1) Заявление ответственного руководителя;
2) Политика по безопасности и качеству;
3) Управленческий персонал;
4) Права и обязанности должностных лиц управленческого персонала;
5) Структура управления организацией;
6) Реестр допускающего персонала;
7) Описание состава работников организации;
8) Общее описание производственных мощностей, расположенных по каждому из адресов организации, указанных в сертификате утверждения;
9) Объем выполняемых работ по техническому обслуживанию (воздушных судов и компонентов);
10) Процедура уведомления уполномоченного органа в сфере гражданской авиации об изменениях в организации;
11) Процедуры внесения изменений в Руководство.
3. Процедуры по техническому обслуживанию
1) Процедуры оценки поставщиков и контроля субподряда;
2) Приемка и проверка компонентов и материалов для ВС от внешних поставщиков;
3) Хранение, маркирование и выдача из складов компонентов и материалов для технического обслуживания АТ;
4) Приемка инструментов и оборудования;
5) Калибровка инструментов и оборудования;
6) Использование инструментов и оборудования персоналом, включая альтернативные инструменты и оборудование;
7) Нормы соблюдения чистоты на объектах технического обслуживания;
8) Инструкции по техническому обслуживанию и их соответствие инструкциям производителей ВС/компонентов ВС, включая их обновление и их наличие для технического персонала;
9) Процедуры по ремонту;
10) Соответствие с программой по техническому обслуживанию ВС эксплуатанта;
11) Процедуры выполнения директив летной годности;
12) Процедура выполнения необязательных модификаций;
13) Используемые документы по техническому обслуживанию и их заполнение;
14) Контроль записей технического обслуживания (учетных данных);
15) Устранение дефектов при проведении базового технического обслуживания;

13. Өтiнiм берушi Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi саласындағы заңнама талаптарын мойындайды және оларды орындауға мiндеттенедi.
14. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету үшiн жауапты басшылық құрам:
Лауазымы
Т.А.Ә.
Қолы
АТ ТҚЖ жөнiндегi ұйымның басшысы
Сапаны бақылау (кепiлдiк) жөнiндегi бөлiмшенiң басшысы
«Азаматтық авиацияның авиациялық
техникасына техникалық қызмет
көрсету және оны жөндеу жөніндегі
ұйымның сертификатын беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны
жөндеу ұйымының қызметі бойынша нұсқау
Кіріспе
1. Мазмұны;
2) Тақырыбы және саласы;
3) Қолданыстағы парақ тізбесі;
4) Ревизиялар/толықтырулар тізбесі;
5) Тарату парағы;
6) Пайдаланылатын қысқартулар.
2. Басқару
1) Жауапты басшының өтініші;
2) Қауіпсіздік және сапа саясаты;
3) Басқару персоналы;
4) Басқару персоналының лауазымды адамдарының құқықтары мен міндеттері;
5) Ұйымды басқару құрылымы;
6) Рұқсат ететін персонал тізілімі;
7) Ұйым жұмысшылары құрамының сипаты;
8) Сертификатта көрсетілген ұйымдар мекенжайларының әрқайсысында орналасқан өндірістік қуаттардың жалпы сипаты;
9) Техникалық қызмет көрсету бойынша (әуе кемелеріне және құрауыштарына) орындалатын жұмыс көлемі;
10) Ұйымдағы өзгерістер туралы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органды хабардар ету рәсімі;
11) Нұсқауға өзгерістер енгізу рәсімдері.
3. Техникалық қызмет көрсету жөніндегі рәсімдер
1) Өнім берушілерді бағалау және қосалқы мердігерді қадағалау рәсімдері;
2) Сыртқы өнім берушілерден әкелінетін ӘК құрауыштары мен материалдарын қабылдау және тексеру;
3) АТ техникалық қызмет көрсетуге арналған құрауыштар мен материалдарды сақтау, таңбалау және беру;
4) Құралдар мен жабдықтарды қабылдау;
5) Құралдар мен жабдықтарды калибрлеу;
6) Персоналдың баламалы құралдар мен жабдықтарды қоса алғанда, құралдар мен жабдықтарды пайдалануы;
7) Техникалық қызмет көрсету объектілерінде тазалық сақтау нормалары;
8) Техникалық қызмет көрсету бойынша нұсқаулықтар және олардың ӘК/ӘК құрауыштарын шығарушылардың нұсқаулықтарына сәйкестігі, жаңартылуын және техникалық персонал үшін олардың болуын қоса алғанда;
9) Жөндеу бойынша рәсімдер;
10) Пайдаланушының ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі бағдарламаға сәйкес келуі;
11) Ұшуға жарамдылық директиваларын орындау рәсімдері;
12) Міндетті емес түрлендіруді орындау рәсімі;
13) Техникалық қызмет көрсету бойынша пайдаланылатын құжаттар және оларды толтыру;
14) Техникалық қызмет көрсету жазбаларын бақылау (деректерді есепке алу);
15) Базалық техникалық қызмет көрсетуді жүргізу барысында анықталған ақауларды жою;

16) Процедура возвращения в эксплуатацию после техническом обслуживании;
17) Записи в документации эксплуатанта;
18) Донесение о неисправностях компетентному эксплуатанту/ держателю сертификата типа;
19) Возврат неисправных компонентов ВС на склад;
20) Действия по неисправным компонентам внешних поставщиков;
21) Контроль учетных данных, сохраняемых в электронном виде;
22) Контроль планирования человеко-часов относительно запланированных работ по техническому обслуживанию;
23) Контроль критических работ по техническому обслуживанию;
24) Информация на процедуры по проведению специфических работ по техническому обслуживанию, такие как:
процедуры по опробованию двигателей;
процедуры по проверке герметизации ВС;
процедуры по буксировке ВС;
процедуры по рулению ВС;
утилизация компонентов и материалов;
25) Процедуры по выявлению и корректировке ошибок, допущенных при проведении технического обслуживания;
26) Процедуры по передаче работ между сменами;
27) Процедуры по информированию о неточных и двусмысленных данных по техническому обслуживанию держателю сертификата типа;
28) Процедуры по планированию производства.
4. Дополнительные процедуры по проведению оперативного технического обслуживания
1) Контроль компонентов ВС, инструментов, оборудования при проведении оперативного технического обслуживания;
2) Процедуры по проведению оперативного технического обслуживания, связанных с наземным обслуживанием, заправкой топливом, противообледенительными работами, включая проверку по удалению осадков от специальных противообледенительных жидкостей;
3) Контроль неисправностей и повторяющихся дефектов при проведении оперативного технического обслуживания;
4) Процедура заполнения технического бортового журнала при оперативном техническом обслуживании;
5) Процедура для доставки запасных частей по соглашениям и запасных частей под заем при оперативном техническом обслуживании;
6) Процедура по возврату дефектных запасных частей, снятых с ВС при оперативном техническом обслуживании;
7) Процедура контроля критических задач при оперативном техническом обслуживании.
5. Процедуры системы качества
1) Процедуры аудита организации по техническому обслуживанию;
2) Аудит ВС и компонентов;
3) Процедура устранения недостатков (неисправностей) выявленных в результате аудитов;
4) Процедуры по квалификации и обучению персонала выдающего свидетельства по техническому обслуживанию;
5) Учетные данные по персоналу выдающего свидетельства по техническому обслуживанию;
6) Аудиторы системы качества;
7) Контроль квалификации инспекторов (проверяющий работы требующих дополнительных проверок);

16) Техникалық қызмет көрсетуден кейін пайдалануға қайта енгізу рәсімі;
17) Пайдаланушының құжаттамасындағы жазбалар;
18) Ақаулар жөнінде құзыретті пайдаланушыға/үлгі сертификатын ұстаушыға хабарлау;
19) ӘК жарамсыз құрауыштарын қоймаға қайтару;
20) Сыртқы өнім берушілердің ақаулы құрауыштары бойынша іс-қимыл;
21) Электронды түрде сақталатын есептік деректерді бақылау;
22) Техникалық қызмет көрсету бойынша жоспарланған жұмысқа қарасты адам-сағатты жоспарлауды бақылау;
23) Техникалық қызмет көрсетудегі қиын жұмыстарды бақылау;
24) Техникалық қызмет көрсету жөніндегі ерекше жұмыстарды жүргізу жөніндегі рәсім бойынша мынадай ақпарат:
қозғалтқыштарды сынау рәсімдері;
ӘК герметикасын тексеру рәсімдері;
ӘК сүйрету рәсімдері;
ӘК рульдеу бойынша рәсімдер;
құрауыштар мен материалдарды кәдеге жарату;
25) Техникалық қызмет көрсету барысында жіберілген қателерді табу және түзету рәсімдері;
26) Ауысым арасындағы жұмыстарды тапсыру рәсімдері;
27) Үлгі сертификатын ұстаушыға техникалық қызмет көрсету барысындағы нақты емес және екіұшты деректер жөнінде ақпарат беру рәсімдері;
28) Өндірісті жоспарлау рәсімдері.
4. Жедел техникалық қызмет көрсету бойынша қосымша рәсімдер
1) Жедел техникалық қызмет көрсету кезіндегі құрал-саймандарды, ӘК құрауыштарын бақылау;
2) Жерүсті қызмет көрсетуге, отын құюға, мұздануға қарсы арнайы сұйықтықтардың шөгінділерінен тазартылуын тексеруді қоса алғанда, мұздануға қарсы жұмыстарға байланысты жедел техникалық қызмет көрсетуді жүргізу жөніндегі рәсімдер;
3) Жедел техникалық қызмет көрсету барысында кемшіліктерді және қайталанатын ақауларды бақылау;
4) Жедел техникалық қызмет көрсету кезінде борттық журналды толтыру рәсімі;
5) Жедел техникалық қызмет көрсету кезінде келісілген және қарызға алынған қосалқы бөлшектерді жеткізу рәсімі;
6) Жедел техникалық қызмет көрсету кезіндегі әуе кемесінен алынған ақаулы қосалқы бөлшектерді қайтару рәсімі;
7) Жедел техникалық қызмет көрсету кезіндегі күрделі міндеттерді бақылау рәсімі.
5. Сапа жүйесінің рәсімдері
1) Техникалық қызмет көрсету аудитін ұйымдастыру рәсімдері;
2) ӘК және құрауыштарының аудиті;
3) Аудит кезінде анықталған кемшіліктерді (ақауларды) жою рәсімі;
4) Техникалық қызмет көрсету жөнінде куәлік беретін персоналға біліктілік беру және оны оқыту рәсімдері;
5) Техникалық қызмет көрсету жөнінде куәлік беретін персонал бойынша есептік деректер;
6) Сапа жүйесінің аудиторлары;
7) Инспекторлардың (қосалқы тексеруді қажет ететін жұмыстарды тексеретін) біліктілігін бақылау;

8) Контроль квалификации Специалист по техническому обслуживанию и ремонту;
9) Управление процессом отклонения от объема технического обслуживания, предусмотренного по техническому обслуживанию;
10) Контроль разрешений для отклонения от процедур организации технического обслуживания;
11) Квалификационная процедура для таких специализированных работ как сварка, неразрушающий контроль;
12) Контроль за работой рабочих групп по техническому обслуживанию завода-изготовителя и других внешних исполнителей;
13) Процедура обучения по человеческому фактору;
14) Оценка компетентности персонала.
6. Выполнение технического обслуживания
1) Перечень эксплуатантов которым выполняется техническое обслуживание по контракту;
2) Процедуры эксплуатанта и работа с его документами;
3) Заполнение технической документации эксплуатанта.
7. Дополнительные сведения
1) Образцы документов;
2) Список субподрядчиков;
3) Список станций оперативного технического обслуживания;
4) Список эксплуатантов которым выполняется техническое обслуживание по контракту.».
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2014 года № 400
Перечень
утративших силу некоторых решений Правительства
Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 сентября 2012 года № 1195 «Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере гражданской авиации и внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам» (САПП Республики Казахстан 2012 г., № 71, ст. 1027).
2. Пункт 21 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 507 «О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 34, ст. 505).
3. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2013 года № 533 «О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 35, ст. 518).
4. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 2013 года № 1257 «О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2011 года № 760 «Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома (вертодрома)» и 13 сентября 2012 года № 1195 «Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере гражданской авиации и внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам».

8) Техникалық қызмет көрсету және жөндеу маманының біліктілігін бақылау;
9) Техникалық қызмет көрсету бойынша көзделген техникалық қызмет көрсету көлемінен ауытқу процесін басқару;
10) Техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдерінен ауытқу рұқсаттарын бақылау;
11) Дәнекерлеу сияқты мамандандырылған жұмыстарға арналған біліктілік рәсімі, ыдыратпайтын бақылау;
12) Жасап шығарушы зауыттың және басқа да сыртқы орындаушылардың техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыс топтарының жұмысын бақылау;
13) Адами фактор бойынша оқыту рәсімі;
14) Персоналдың құзыреттілігін бағалау.
6. Техникалық қызмет көрсетудің орындалуы
1) Келісімшарт бойынша техникалық қызмет көрсету орындалатын пайдаланушылар тізбесі;
2) Пайдаланушының рәсімі және оның құжаттарымен жұмыс;
3) Пайдаланушының техникалық құжаттамасын толтыру.
7. Қосымша мәліметтер
1) Құжаттардың үлгілері;
2) Қосалқы мердігерлердің тізімі;
3) Жедел техникалық қызмет көрсету станцияларының тізімі;
4) Келісімшарт бойынша техникалық қызмет көрсету орындалатын пайдаланушылар тізімі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 25 сәуірдегі
№ қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Yкіметiнiң күшi жойылған кейбiр
шешімдерiнiң тізбесі
1. «Азаматтық авиация саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және «Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 13 қыркүйектегі № 1195 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 71, 1027-құжат).
2. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 507 қаулысымен (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 34, 505-құжат) бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 21-тармағы.
3. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 мамырдағы № 533 қаулысымен (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 35, 518-құжат) бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы.
4. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің «Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидасын бекiту туралы» 2011 жылғы 2 шілдедегі № 760 және «Азаматтық авиация саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және «Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2012 жылғы 13 қыркүйектегі № 1195 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 қарашадағы № 1257 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы.

5. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2013 года № 1308 «О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 9 июня 2011 года № 646 «Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта» и от 13 сентября 2012 года № 1195 «Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере гражданской авиации и внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам».
6. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2013 года № 1311 «О внесении изменений и дополнения в постановления Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2011 года № 674 «Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации» и от 13 сентября 2012 года № 1195 «Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере гражданской авиации и внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам».
7. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2013 года № 1392 «О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 962 «Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан» и от 13 сентября 2012 года № 1195 «Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере гражданской авиации и внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам».
8. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 1424 «О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 318 «Об утверждении Правил сертификации в сфере сверхлегкой авиации» и от 13 сентября 2012 года № 1195 «Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере гражданской авиации и внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам».

5. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің «Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау және сертификат беру қағидасын бекіту туралы» 2011 жылғы 9 маусымдағы № 646 және «Азаматтық авиация саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және «Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» 2012 жылғы 13 қыркүйектегі № 1195 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 4 желтоқсандағы № 1308 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы.
6. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің «Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығын сертификаттау және сертификат беру қағидасын бекіту туралы» 2011 жылғы 20 маусымдағы № 674 және «Азаматтық авиация саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және «Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» 2012 жылғы 13 қыркүйектегі № 1195 қаулыларына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 4 желтоқсандағы № 1311 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы.
7. «Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң «Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидасын бекіту туралы» 2011 жылғы 25 тамыздағы № 962 және «Азаматтық авиация саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және «Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» 2012 жылғы 13 қыркүйектегі № 1195 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 24 желтоқсандағы № 1392 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы.
8. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің «Аса жеңiл авиация саласында сертификаттау қағидасын бекіту туралы» 2011 жылғы 31 наурыздағы № 318 және «Азаматтық авиация саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және «Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» 2012 жылғы 13 қыркүйектегі № 1195 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 1424 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы.

9. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 1426 «О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2010 года № 1069 «Об утверждении Правил допуска эксплуатанта к авиационным работам» и от 13 сентября 2012 года № 1195 «Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере гражданской авиации и внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам».
10. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 1431 «О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2010 года № 1070 «Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов» и от 13 сентября 2012 года № 1195 «Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере гражданской авиации и внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам».
11. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 1432 «О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2011 года № 440 «Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации» и от 13 сентября 2012 года 1195 «Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере гражданской авиации» и внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам».

9. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің «Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға жіберу қағидасын бекіту туралы» 2010 жылғы 18 қазандағы № 1069 және «Азаматтық авиация саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және «Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» 2012 жылғы 13 қыркүйектегі № 1195 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 1426 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы.
10. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің «Сертификаттау және азаматтық әуе кемелерін пайдаланушы сертификатын беру қағидасын бекіту туралы» 2010 жылғы 18 қазандағы № 1070 және «Азаматтық авиация саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» 2012 жылғы 13 қыркүйектегі № 1195 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 1431 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы.
11. «Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң «Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсететін және оны жөндейтін ұйымды сертификаттау және сертификат беру қағидасын бекіту туралы» 2011 жылғы 25 сәуірдегі № 440 және «Азаматтық авиация саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және «Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» 2012 жылғы 13 қыркүйектегі № 1195 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 1432 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы.