О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты отдельных категорий граждан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 888
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты отдельных категорий граждан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты отдельных категорий граждан
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 61, 69; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 19-I, ст. 100; № 19-II, ст. 102; № 20-VII, ст. 117, 119; № 22-I, ст. 143; № 22-II, ст. 145; № 22-III, ст. 149; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; 2016 г., № 7-I, ст. 49; № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 12, ст. 87; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 13, ст. 45; № 21, ст. 98; 2018 г., № 11, ст. 37; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47, 50; № 19, ст. 62; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 37; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; № 23, ст. 103; № 24-I, ст. 118); Закон Республики Казахстан от 2 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2020 г.):

Республики Казахстан
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 888 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 888 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Жоба
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар;№ 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 61, 69-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 102-құжат; № 20-VII, 117, 119-құжаттар; № 22-I, 143-құжат; № 22-II,145-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 13, 45-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 118-құжат; 2020 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне ойын бизнесi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2020 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) пункт 3 статьи 940 изложить в следующей редакции:
"3. Вред возмещается: несовершеннолетним – до достижения восемнадцати лет; учащимся в возрасте восемнадцати лет и старше – до окончания учебы в учебных заведениях по очной форме обучения, но не более чем до двадцати трех лет; лицам, достигшим пенсионного возраста, установленного законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, – пожизненно; лицам с инвалидностью – на срок инвалидности; одному из родителей, супругу либо другому члену семьи, занятому уходом за находившимися на иждивении умершего его детьми, внуками, братьями и сестрами, – до достижения ими четырнадцати лет либо изменения состояния здоровья.";
2) подпункт 1) пункта 1 статьи 1052 изложить в следующей редакции:
"1) завещания граждан, находящихся на излечении в больницах, санаториях, иных лечебно-профилактических учреждениях, а также проживающих в домах-интернатах для престарелых и лиц с инвалидностью, удостоверенные главными врачами и дежурными врачами этих больниц, санаториев, иных лечебно-профилактических учреждений, а также директорами, главными врачами домов-интернатов для престарелых и лиц с инвалидностью;".
2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71;№ 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-I, ст. 100; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113;№ 20-VII, ст. 117; № 21-I, ст. 121, 124; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-ІІ, ст. 144; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 12, ст. 87; № 22, cт. 116; № 23, cт. 119; № 24, cт. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 6, ст. 11; № 9, ст. 18; № 10, ст. 23; № 13, ст. 45; № 14, ст. 51; № 15, ст. 55; № 20, ст. 96; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 1, ст. 2; № 7-8, ст. 22; № 9, ст. 31; № 10, ст. 32; № 12, ст. 39; № 14, ст. 42; № 15, ст. 47, 50; № 16, ст. 55; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 93; 2019 г., № 1, ст. 4; № 5-6, ст. 27; № 7, ст. 37, 39; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; № 23, ст. 99, 106; № 24-I, ст. 118, 119; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 9 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения количества операторов жилищных программ", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 июня 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):

1) 940-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Зиян: кәмелетке толмағандарға – он сегiз жасқа толғанға дейiн; он сегiздегi және одан да ересек жастағы оқушыларға – күндiзгі оқыту нысанындағы оқу орындарындағы оқуы аяқталғанға дейiн, бiрақ әрi кеткенде жиырма үш жасқа дейiн; Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген зейнеткерлік жасқа толған адамдарға – өмiр бойы; мүгедектігі бар адамдарға – мүгедектiк мерзiмiне; ата-аналарының бiреуiне, жұбайына не қайтыс болған адамның асырауында болған балаларын, немерелерiн, аға-iнiлерi мен апа-сiңлiлерiн, қарындастарын күтумен айналысатын отбасының басқа да мүшесiне – олар он төрт жасқа толғанға дейiн не денсаулық жағдайы өзгергенге дейiн өтеледi.";
2) 1052-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ауруханаларда, санаторийлерде, өзге де емдеу-алдын алу мекемелерiнде емделiп жатқан, сондай-ақ қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған үйлерде тұратын азаматтардың осы ауруханалардың, санаторийлердiң, өзге де емдеу-алдын алу мекемелерiнiң бас дәрiгерлерi және кезекшi дәрiгерлерi, сондай-ақ қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған үйлердiң директорлары, бас дәрiгерлерi куәландырған өсиеттерi;".
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-ІІ, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51-құжат; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 12, 39-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 16, 55-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжат; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 99, 106-құжаттар; № 24-I, 118, 119-құжаттар; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 10 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй бағдарламалары операторларының санын қысқарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) абзац шестой подпункта 8) пункта 1 статьи 51 изложить в следующей редакции:
"легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для лиц с инвалидностью), произведенные на территории Республики Казахстан;";
2) абзац шестой подпункта 8) пункта 1 статьи 52 изложить в следующей редакции:
"легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для лиц с инвалидностью), произведенные на территории Республики Казахстан;";
3) абзац девятый подпункта 6) пункта 1 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"ежемесячное государственное пособие, назначаемое и выплачиваемое матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью;";
4) абзац третий подпункта 5) пункта 1 статьи 54 изложить в следующей редакции:
"социальное обеспечение престарелых и лиц с инвалидностью, включая детей с инвалидностью, за исключением видов социальной помощи, финансируемых из районного (города областного значения) бюджета;";
5) абзац шестой подпункта 5) пункта 1 статьи 55 изложить в следующей редакции:
"социальное обеспечение престарелых и лиц с инвалидностью, включая детей с инвалидностью;";
6) в статье 56:
абзацы третий и четвертый подпункта 4) пункта 1 статьи 56 изложить в следующей редакции:
"материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому;
обеспечение лиц с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой реабилитации и абилитации обязательными гигиеническими средствами, предоставление индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, специалистов жестового языка для лиц с инвалидностью по слуху;";
подпункты 7) и 9) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"7) организация совместно с общественными объединениями лиц с инвалидностью культурно-массовых и просветительских мероприятий;";
"9) организация совместно с уполномоченным органом по физической культуре и спорту и общественными объединениями лиц с инвалидностью проведения оздоровительных и спортивных мероприятий среди лиц с инвалидностью;".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 22, ст. 174; 2012 г., № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 13; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 9; № 6, ст. 28; № 14, ст. 84; № 19-І, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128; 2015 г., № 10, ст. 50; № 20-VII, ст. 115; № 22-II, ст. 145; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 8-II, ст. 67; 2017 г., № 8, ст. 16; № 16, ст. 56; 2018 г., № 14, ст. 42; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 36; № 21-22, ст. 90; № 24-II, ст. 120; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):

1) 51-баптың 1-тармағы 8) тармақшасының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында жасалған жеңіл автомобильдерге (мүгедектігі бар адамдарға арнайы арналған қолмен басқарылатын немесе қолмен басқаруға бейімделген автомобильдерден басқа);";
2) 52-баптың 1-тармағы 8) тармақшасының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында жасалған жеңіл автомобильдерге (мүгедектігі бар адамдарға арнайы арналған қолмен басқарылатын немесе қолмен басқаруға бейімделген автомобильдерден басқа);";
3) 53-баптың 6) тармақшасының тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы;";
4) 54-баптың 1-тармағы 5) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын әлеуметтік көмек түрлерін қоспағанда, мүгедектігі бар балаларды қоса алғанда, қарттарды және мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қамсыздандыру;";
5) 55-баптың 1-тармағы 5) тармақшасының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар балаларды қоса алғанда, қарттар мен мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қамсыздандыру;";
6) 56-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"үйде тәрбиеленетін және оқитын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету;
жеке оңалту және абилитация бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекші, құлағы естімейтін мүгедектігі бар адамдар үшін – ымдау тілінің мамандарын ұсыну;";
5-тармақтың 7) және 9) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесе отырып, мәдени-бұқаралық және ағарту іс-шараларын ұйымдастыру;";
"9) дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органмен және мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесе отырып, мүгедектігі бар адамдар арасында сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;".
3. 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 22, 174-құжат; 2012 ж., № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 13-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 6, 28-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 128-құжат; 2015 ж., № 10, 50-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 24-II, 120-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 3) пункта 2 статьи 147 изложить в следующей редакции:
"3) нуждающийся супруг, осуществляющий уход за общим ребенком с инвалидностью до достижения им возраста восемнадцати лет, а также в случае определения общему ребенку с инвалидностью по достижении восемнадцати лет I - II группы инвалидности.";
2) подпункт 2) пункта 1 статьи 148 изложить в следующей редакции:
"2) нуждающийся бывший супруг, осуществляющий уход за общим ребенком с инвалидностью до достижения им возраста восемнадцати лет, а также в случае определения общему ребенку с инвалидностью по достижении им возраста восемнадцати лет I - II группы инвалидности;";
3) пункт 3 статьи 169 изложить в следующей редакции:
"3. Размер задолженности по алиментам, уплачиваемым на несовершеннолетних детей в соответствии со статьей 139 настоящего Кодекса, определяется судебным исполнителем исходя из заработной платы и иного дохода лица, обязанного уплачивать алименты, за период, в течение которого взыскание алиментов не производилось. В случаях, если лицо, обязанное уплачивать алименты, в этот период не работало или если не представлены документы, подтверждающие его заработную плату и иной доход, ежемесячные выплаты и (или) задолженность по алиментам определяются исходя из размера средней месячной заработной платы в Республике Казахстан на момент взыскания задолженности.
Для лиц, отбывающих наказание в местах лишения свободы, если должник в этот период не работал, задолженность по алиментам определяется в размере одного месячного расчетного показателя.
Для должников, являющихся лицами с инвалидностью, ежемесячная выплата или задолженность по алиментам определяется из их ежемесячной заработной платы и иного дохода, а в случае, если они не работают, определяется из ежемесячных пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из бюджетных средств и (или) Государственного фонда социального страхования.";
4) подпункт 6) пункта 3 статьи 222 изложить в следующей редакции:
"6) лиц с инвалидностью, имеющих затруднения в передвижении, – председателем врачебно-консультативной комиссии.".
4. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 13-I, 13-II, ст. 83; № 21, ст. 122; 2015 г., № 16, ст. 79; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 67; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126; 2017 г., № 8, ст. 16; № 9, ст. 21; № 14, ст. 50; № 16, ст. 56; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 24, ст. 115; 2018 г., № 1, ст. 2; № 14, ст. 44; № 15, ст. 46; № 16, ст. 56; № 23, ст. 88, 91; № 24, ст. 94; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 36; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; № 23, ст. 108; № 24-I, ст. 118; № 24-II, ст. 120; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам труда", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам порядка организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):

1) 147-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ортақ, мүгедектігі бар баланы он сегіз жасқа толғанға дейін бағып-күтуді жүзеге асырып отырған, сондай-ақ он сегіз жасқа толған соң ортақ, мүгедектігі бар балаға I-II топтағы мүгедектік белгіленген жағдайда көмекке мұқтаж жұбайының алимент төлеуді сот тәртібімен талап етуге құқығы бар.";
2) 148-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ортақ, мүгедектігі бар баланы он сегіз жасқа толғанға дейін бағып-күтуді жүзеге асырып отырған, сондай-ақ он сегіз жасқа толған соң ортақ, мүгедектігі бар балаға I-II топтағы мүгедектік белгіленген жағдайда көмекке мұқтаж бұрынғы жұбайының;";
3) 169-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Кодекстің 139-бабына сәйкес кәмелетке толмаған балаларға төленетін алимент бойынша берешектің мөлшерін алимент төлеуге міндетті адамның алимент өндіріп алынбаған кезеңдегі жалақысы мен өзге де кірісін негізге ала отырып, сот орындаушысы айқындайды. Егер алимент төлеуге міндетті адам осы кезеңде жұмыс істемеген болса немесе оның жалақысы мен өзге де кірісін растайтын құжаттар ұсынылмаса, ай сайынғы төлемдер және (немесе) алимент бойынша берешек сол берешекті өндіріп алу кезіндегі Қазақстан Республикасындағы орташа айлық жалақының мөлшері негізге алына отырып айқындалады.
Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан адамдар үшін, егер борышкер осы кезеңде жұмыс істемеген болса, алимент бойынша берешек бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айқындалады.
Мүгедектігі бар адам болып табылатын борышкерлер үшін ай сайынғы төлем немесе алимент бойынша берешек – олардың ай сайынғы жалақысынан және өзге де кірісінен, ал егер олар жұмыс істемейтін жағдайда бюджет қаражатынан және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін ай сайынғы жәрдемақылардан және (немесе) әлеуметтік төлемдерден айқындалады.";
4) 222-баптың 3-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жүріп-тұруы қиын, мүгедектігі бар адамдарды дәрігерлік-консультативтік комиссияның төрағасы куәландыруы мүмкін.".
4. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 13-I, 13-II, 83-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат.; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат.; № 23, 118-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 9, 21-құжат; № 14, 50-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат.; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46-құжат; № 16, 56-құжат; № 23, 88, 91-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36-құжат; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 108-құжат; № 24-I, 118-құжат; № 24-II, 120-құжат; 2020 жылғы 5 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) часть третью статьи 43 изложить в следующей редакции:
"3. Привлечение к общественным работам не назначается беременным женщинам, женщинам, имеющим малолетних детей в возрасте до трех лет, мужчинам, воспитывающим в одиночку малолетних детей в возрасте до трех лет, женщинам в возрасте пятидесяти восьми и свыше лет, мужчинам в возрасте шестидесяти трех и свыше лет, лицам с инвалидностью первой или второй группы, военнослужащим.";
2) часть первую статьи 44 изложить в следующей редакции:
"1. Ограничение свободы состоит в установлении пробационного контроля за осужденным на срок от шести месяцев до семи лет и привлечении его к принудительному труду по сто часов ежегодно в течение всего срока отбывания наказания. Ограничение свободы отбывается по месту жительства осужденного без изоляции от общества. Принудительный труд организуется местными исполнительными органами в общественных местах и отбывается не свыше четырех часов в день. К принудительному труду не привлекаются осужденные, имеющие постоянное место работы или занятые на учебе, несовершеннолетние, беременные женщины, женщины, имеющие малолетних детей в возрасте до трех лет, мужчины, воспитывающие в одиночку малолетних детей в возрасте до трех лет, женщины в возрасте пятидесяти восьми и свыше лет, мужчины в возрасте шестидесяти трех и свыше лет, лица с инвалидностью первой или второй группы, а также осужденные, которым наказание заменено на ограничение свободы сроком менее шести месяцев.";
3) часть третью статьи 45 изложить в следующей редакции:
"3. Арест не назначается несовершеннолетним, беременным женщинам, женщинам, имеющим малолетних детей, мужчинам, воспитывающим в одиночку малолетних детей, женщинам в возрасте пятидесяти восьми и свыше лет, мужчинам в возрасте шестидесяти трех и свыше лет, лицам с инвалидностью первой или второй группы.";
4) в статье 72:
абзац первый части четвертой изложить в следующей редакции:
"4. Условно-досрочное освобождение от отбывания наказания может быть применено к беременным женщинам, женщинам, имеющим малолетних детей, мужчинам, воспитывающим в одиночку малолетних детей, женщинам в возрасте пятидесяти восьми и свыше лет, мужчинам в возрасте шестидесяти трех и свыше лет, лицам с инвалидностью первой или второй группы после фактического отбытия:";
подпункт 2) части седьмой изложить в следующей редакции:
"2) преступление по неосторожности, а равно в случаях совершения уголовного проступка, умышленного преступления небольшой тяжести беременной женщиной, женщиной, имеющей малолетних детей, мужчиной, воспитывающим в одиночку малолетних детей, женщиной в возрасте пятидесяти восьми и свыше лет, мужчиной в возрасте шестидесяти трех и свыше лет, лицом с инвалидностью первой или второй группы, вопрос об отмене либо о сохранении условно-досрочного освобождения решается судом при назначении наказания за новое преступление. Если суд отменяет условно-досрочное освобождение, наказание назначается по правилам назначения наказания по совокупности приговоров;";

1) 43-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
" 3. Қоғамдық жұмыстарға тарту жүктi әйелдерге, үш жасқа дейiнгi жас балалары бар әйелдерге, үш жасқа дейiнгi жас балаларын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркектерге, елу сегіз жастағы және ол жастан асқан әйелдерге, алпыс үш жастағы және ол жастан асқан еркектерге, бiрiншi немесе екiншi топтағы мүгедектігі бар адамдарға, әскери қызметшілерге тағайындалмайды.";
2) 44-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бас бостандығын шектеу сотталған адамға алты айдан жеті жылға дейінгі мерзімге пробациялық бақылау белгілеуден және оны жазаны өтеудің бүкіл мерзімі ішінде жыл сайын бір жүз сағаттан мәжбүрлі еңбекке тартудан тұрады. Бас бостандығын шектеу сотталған адамның тұрғылықты жері бойынша қоғамнан оқшауланбай өтеледі. Мәжбүрлі еңбекті жергілікті атқарушы органдар қоғамдық орындарда ұйымдастырады және күніне төрт сағаттан асырылмай өтеледі. Тұрақты жұмыс орны бар немесе оқып жүрген сотталғандар, кәмелетке толмағандар, жүктi әйелдер, үш жасқа дейiнгi жас балалары бар әйелдер, үш жасқа дейiнгi жас балаларын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркектер, елу сегіз жастағы және ол жастан асқан әйелдер, алпыс үш жастағы және ол жастан асқан еркектер, бiрiншi немесе екiншi топтағы мүгедектігі бар адамдар, сондай-ақ жазасы алты айдан аз мерзімге бас бостандығын шектеуге ауыстырылған сотталғандар мәжбүрлі еңбекке тартылмайды.";
3) 45-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қамаққа алу кәмелетке толмағандарға, жүкті әйелдерге, жас балалары бар әйелдерге, жас балаларын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркектерге, елу сегіз жастағы және ол жастан асқан әйелдерге, алпыс үш жастағы және ол жастан асқан еркектерге, бiрiншi немесе екiншi топтағы мүгедектігі бар адамдарға тағайындалмайды.";
4) 72-бапта:
төртінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жүкті әйелдерге, жас балалары бар әйелдерге, жас балаларын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркектерге, елу сегіз жастағы және ол жастан асқан әйелдерге, алпыс үш жастағы және ол жастан асқан еркектерге, бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жазаны өтеуден шартты түрде мерзiмiнен бұрын босату:";
жетінші бөліктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қылмысты абайсызда жасаса, сол сияқты жүктi әйел, жас балалары бар әйел, жас балаларын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркек, елу сегіз жастағы және ол жастан асқан әйел, алпыс үш жастағы және ол жастан асқан еркек, бiрiншi немесе екiншi топтағы мүгедектігі бар адамдар қылмыстық теріс қылық, қасақана онша ауыр емес қылмыс жасаған жағдайларда, жаңа қылмыс үшін жаза тағайындау кезiнде шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатудың күшiн жою не оны күшінде қалдыру туралы мәселенi сот шешедi. Егер сот шартты түрде мерзімінен бұрын босатудың күшін жойса, жаза үкімдердің жиынтығымен жаза тағайындау қағидалары бойынша тағайындалады;";

5) часть вторую статьи 152 изложить в следующей редакции:
"2. Необоснованный отказ в заключении трудового договора с женщиной или необоснованное прекращение с ней трудового договора по мотивам ее беременности, или необоснованный отказ в заключении трудового договора, или необоснованное прекращение трудового договора с женщиной, имеющей детей до трех лет, по этим мотивам, а равно необоснованный отказ в заключении трудового договора или необоснованное прекращение трудового договора с лицом с инвалидностью по мотивам инвалидности либо несовершеннолетним по мотивам его несовершеннолетия – наказываются штрафом в размере до двухсот месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до двухсот часов, либо арестом на срок до пятидесяти суток, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до одного года или без такового.".
5. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан" от 4 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 15-I, 15-II, ст. 88; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г., № 20-VII, ст. 115; № 21-III, ст. 137; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 67; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126, 129; 2017 г., № 1-2, т. 3; № 8, 16; № 14, ст. 50, 53; № 16, ст. 56; № 21, ст. 98, 102; № 24, ст. 115; 2018 г., № 1, ст. 2; № 10, ст. 32; № 16, ст. 53, 56; № 23, ст. 91; № 24, ст. 93; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 36; № 19-20, ст. 86; № 23, ст. 103; № 24-I, ст. 118, 119; № 24-II, ст. 120; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам труда", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):
1) подпункт 1) части третьей статьи 145 изложить в следующей редакции:

5) 152-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әйел адаммен еңбек шартын жасасудан негізсіз бас тарту немесе оның жүктілігіне байланысты еңбек шартын негізсіз тоқтату немесе үш жасқа дейінгі балалары бар әйелмен осы себептер бойынша еңбек шартын жасасудан негізсіз бас тарту немесе еңбек шартын негізсіз тоқтату, сол сияқты мүгедектігі бар адаммен оның мүгедектігі себебі бойынша не кәмелетке толмаған адаммен оның кәмелетке толмағандығы себебі бойынша еңбек шартын жасасудан негізсіз бас тарту немесе еңбек шартын негізсіз тоқтату – белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан бір жылға дейiнгi мерзiмге айыра отырып немесе онсыз, екі жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не екі жүз сағатқа дейiнгi мерзiмге қоғамдық жұмыстарға тартуға не елу тәулікке дейінгі мерзімге қамаққа алуға жазаланады.".
5. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 15-I, 15-II, 88-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 115-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 8, 16-құжат; № 14, 50, 53-құжаттар; № 16, 56-құжат; № 21, 98, 102-құжаттар; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 10, 32-құжат; № 16, 53, 56-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 118, 119-құжаттар; № 24-II, 120-құжат; 2020 жылғы 5 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 145-баптың үшінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"1) лиц, имеющих на иждивении несовершеннолетних детей, престарелых родителей, родственников с инвалидностью, а также являющихся опекунами и попечителями;";
2) подпункт 3) части второй статьи 640 изложить в следующей редакции:
"3) другие лица с инвалидностью, при отсутствии организационных либо технических возможностей по обеспечению их полноценного участия в судебном заседании.".
6. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 17, ст. 91; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 7, ст. 33; № 20-IV, ст. 113; № 22-III, ст. 149; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 8-II, ст. 67; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126, 129, 131; 2017 г., № 8, ст. 16; № 14, ст. 50; № 16, ст. 56; 2018 г., № 1, ст. 2; № 16, ст. 56; № 24, ст. 93; 2019 г., № 2, ст. 6; № 23, ст. 106; № 24-II, ст. 120; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):
1) часть третью статьи 10 изложить в следующей редакции:
"3. Осужденные, являющиеся лицами с инвалидностью с дефектами речи либо слуха, либо зрения, имеют право пользоваться услугами специалистов, владеющих дактильно-жестовым языком или азбукой Брайля.";
2) часть девятую статьи 52 изложить в следующей редакции:
"9. При установлении осужденному инвалидности первой или второй группы служба пробации вносит в суд представление об освобождении его от дальнейшего отбывания наказания.";
3) часть пятую статьи 57 изложить в следующей редакции:
"5. При установлении осужденному инвалидности первой или второй группы служба пробации вносит в суд представление об освобождении его от дальнейшего отбывания наказания.";
4) часть третью статьи 69 изложить в следующей редакции:
"3. При установлении осужденному инвалидности первой или второй группы служба пробации направляет в суд представление об освобождении его от принудительного труда, а в случае наступления беременности у осужденной – представление об отсрочке ей отбывания наказания.";
5) подпункт 4) части второй статьи 86 изложить в следующей редакции:
"4) один раз в месяц получать посылки, передачи, бандероли, содержащие предметы первой необходимости, и одежду по сезону.
Больные осужденные, лица с инвалидностью вправе получать посылки и передачи с лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения в количестве и ассортименте, определенными медицинским заключением;";

"1) асырауында кәмелетке толмаған балалары, қарт ата-анасы, мүгедектігі бар туыстары бар, сондай-ақ қорғаншы және қамқоршы болып табылатын адамдарға;";
2) 640-баптың екінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мүгедектігі бар адам болып табылатын басқа да адамдардың сот отырысына толыққанды қатысуын қамтамасыз етудің ұйымдастырушылық не техникалық мүмкiндiктері болмаған кезде, оларды процеске қатысушылармен талқыламастан, алқаби мiндеттерiн атқарудан босатады.".
6. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 17, 91-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 7, 33-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126, 129, 131-құжаттар; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 14, 50-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 16, 56-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 23, 106-құжат; № 24-II, 120-құжат; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 10-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сөйлеу не есту, не көру кемістігі бар мүгедектігі бар сотталғандардың дактильді-ымдау тілін немесе Брайль әліпбиін меңгерген мамандар көрсететін қызметтерді пайдалануға құқығы бар.";
2) 52-баптың тоғызыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
" 9. Сотталған адамды бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адам деп анықтаған кезде пробация қызметі сотқа оны жазасын одан әрі өтеуден босату туралы ұсыну енгізеді.";
3) 57-баптың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сотталғанды бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адам деп анықтаған кезде пробация қызметі сотқа оны жазасын одан әрі өтеуден босату туралы ұсыну енгізеді.";
4) 69-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сотталған адамды бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адам деп анықтаған кезде пробация қызметі сотқа оны мәжбүрлі еңбектен босату туралы ұсыну, ал сотталған адам жүкті болған жағдайда – жазасын өтеуін кейінге қалдыру туралы ұсыну жібереді.";
5) 86-баптың екінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) айына бір рет бірінші кезекте қажетті заттар мен маусым бойынша киім салынған сауқаттар, сәлемдемелер, бандерольдер алуға құқығы бар.
Науқас сотталғандар, мүгедектігі бар адамдар медициналық қорытындыда саны мен ассортименті айқындалған дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар салынған сауқаттар мен сәлемдемелер алуға құқылы;";

6) абзац третий части 3-1) статьи 96 изложить в следующей редакции:
"Изменение вида на учреждение полной безопасности не допускается в отношении осужденных беременных женщин и осужденных женщин, имеющих при себе малолетних детей, а также осужденных, являющихся лицами с инвалидностью.";
7) часть третью статьи 105 изложить в следующей редакции:
"3. Беременные женщины, женщины, имеющие детей, а также лица с инвалидностью и осужденные, содержащиеся в лечебно-профилактических учреждениях, вправе приобретать продукты питания и предметы первой необходимости за счет средств, имеющихся на контрольных счетах наличности временного размещения денег, без ограничения.";
8) в статье 113:
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"Осужденные женщины, имеющие несовершеннолетних детей с инвалидностью вне учреждения, имеют право на один краткосрочный выезд в год для свидания с ними.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"4. Осужденным, являющимся лицами с инвалидностью первой или второй группы и нуждающимся по состоянию здоровья в постоянном уходе, а также несовершеннолетним осужденным выезд за пределы учреждения разрешается в сопровождении супруга (супруги), родственника или иного сопровождающего лица.";
9) части пятую и шестую статьи 115 изложить в следующей редакции:
"5. Беременным женщинам, кормящим матерям, несовершеннолетним, а также больным и лицам с инвалидностью создаются улучшенные жилищно-бытовые условия и устанавливаются повышенные нормы питания.
6. Помещения, в которых содержатся осужденные, являющиеся лицами с инвалидностью, оборудуются специальными техническими средствами и приспособлениями.";
10) часть вторую статьи 127 изложить в следующей редакции:
"2. Осужденные старше тридцати лет и лица с инвалидностью получают начальное, основное среднее, общее среднее образование по их желанию.";
11) часть пятую статьи 134 изложить в следующей редакции:
"5. Камеры в дисциплинарных изоляторах и одиночные камеры, предназначенные для содержания осужденных, являющихся лицами с инвалидностью, оборудуются специальными техническими средствами.";
12) часть пятую статьи 144 изложить в следующей редакции:
"5. Не могут содержаться в строгих условиях осужденные беременные женщины и осужденные женщины, имеющие при себе малолетних детей, а также осужденные, являющиеся лицами с инвалидностью.";
7) часть седьмую статьи 162 изложить в следующей редакции:
"7. При установлении осужденному инвалидности первой или второй группы по наказанию в виде привлечения к общественным работам, исправительных работ или ограничения свободы, орган, исполняющий наказание, вносит представление в суд о его досрочном освобождении от отбывания наказания.";
8) часть третью статьи 166 изложить в следующей редакции:

6) 96-баптың 3-1) бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сотталған жүкті әйелдерге және жанында жас балалары бар сотталған әйелдерге, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдар болып табылатын сотталғандарға қатысты мекеме түрін толық қауіпсіз мекемеге өзгертуге жол берілмейді.";
7) 105-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жүктi әйелдер, балалары бар әйелдер, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдар мен емдеу-профилактикалық мекемелерде ұсталатын сотталғандар тамақ өнімдері мен бiрiншi кезекте қажеттi заттарды ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қаражаты есебінен шектеусiз сатып алуға құқылы.";
8) 113-бапта:
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мекемеден тыс жерде кәмелетке толмаған мүгедектігі бар балалары бар сотталған әйелдердің олармен кездесу үшін жылына бір рет қысқа мерзімге шығуына құқығы бар.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар болып табылатын және денсаулық жағдайына байланысты үнемі күтiмдi қажет ететін сотталғандарға, сондай-ақ кәмелетке толмаған сотталғандарға мекеме шегінен тыс жерге шығуға жұбайының (зайыбының), туысының немесе өзге еріп жүруші адамның бірге жүруiмен рұқсат етiледi.";
9) 115-баптың бесінші және алтыншы бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жүкті әйелдерге, бала емізетін аналарға, кәмелетке толмағандарға, сондай-ақ науқастар мен мүгедектігі бар адамдарға жақсартылған тұрғынжай-тұрмыстық жағдайлар жасалады және тамақтанудың жоғарылатылған нормалары белгіленеді.
6. Мүгедектігі бар адамдар болып табылатын сотталғандар ұсталатын үй-жайлар арнаулы техникалық құралдармен және құрылғылармен жабдықталады.";
10) 127-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Отыз жастан асқан сотталғандар мен мүгедектігі бар адамдар бастауыш, негiзгi орта, жалпы орта бiлiмдi өздерiнiң қалауы бойынша алады.";
11) 134-баптың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мүгедектігі бар адамдар болып табылатын сотталғандарды ұстауға арналған тәртіптік изоляторлардағы камералар мен жалғыз адамдық камералар арнаулы техникалық құралдармен жабдықталады.";
12) 144-баптың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сотталған жүкті әйелдер мен жанында жас балалары бар сотталған әйелдер, сондай-ақ мүгедектігі бар сотталғандар қатаң жағдайларда ұсталмайды.";
13) 162-баптың жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қоғамдық жұмыстарға тарту, түзеу жұмыстары немесе бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаға сотталған адамды бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адам деп анықтаған жағдайда, жазаны орындайтын орган сотқа оны жазасын өтеуден мерзiмiнен бұрын босату туралы ұсыну енгiзедi.";
14) 166-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Лица с инвалидностью первой или второй группы, а также мужчины старше шестидесяти трех лет и женщины старше пятидесяти восьми лет по их письменному заявлению и представлению учреждения направляются органами социальной защиты в дома-интернаты для престарелых и лиц с инвалидностью.";
15) часть четвертую статьи 167 изложить в следующей редакции:
"4. При освобождении от отбывания наказания в виде лишения свободы лиц с инвалидностью первой или второй группы, беременных женщин и женщин с малолетними детьми, а также несовершеннолетних администрация учреждения за шесть месяцев ставит в известность их супруга (супругу), родственников либо иных лиц, указанных в заявлении осужденного, а также службу пробации по избранному осужденным месту жительства.";
9) подпункт 9) приложения изложить в следующей редакции:
"9) транспортные средства, специально предназначенные для передвижения лиц с инвалидностью, технические вспомогательные (компенсаторные) средства и специальные средства передвижения лиц с инвалидностью;".
7. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, cт. 112; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 72; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126; 2017 г., № 9, ст. 21; № 14, ст. 50, 51; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 14, ст. 44; № 15, ст. 46, 49, 50; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 94; 2019 г., № 2, ст. 6; № 5-6, ст. 27; № 7, ст. 37, 39; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; № 21-22, ст. 90, 91; № 23, ст. 108; № 24-I, ст. 118; № 24-II, ст. 123, 124; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.;Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):

"3. Бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды, сондай-ақ алпыс үш жастан асқан ерлер мен елу сегіз жастан асқан әйелдерді олардың жазбаша өтініші және мекеменің ұсынуы бойынша әлеуметтік қорғау органдары мүгедектігі бар адамдарға және қарттарға арналған интернат-үйлерге жібереді.";
15) 167-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды, жүктi әйелдер мен жас балалары бар әйелдердi, сондай-ақ кәмелетке толмағандарды бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаны өтеуден босату кезiнде мекеме әкiмшiлiгi олардың жұбайын (зайыбын), туыстарын не сотталған адамның өтінішінде көрсетілген өзге де адамдарды, сондай-ақ сотталған адамның таңдаған тұрғылықты жері бойынша пробация қызметін алты ай бұрын хабардар етедi.";
16) қосымшаның 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) мүгедектігі бар адамдардың жүріп-тұруына арнап жасалған көлік құралдары, мүгедектігі бар адамдардың техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдары мен арнайы жүріп-тұру құралдары;".
7. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, 20-III, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 14, 50, 51-құжаттар; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 90, 91-құжаттар; № 23, 108-құжат; № 24-I, 118-құжат; № 24-II, 123, 124-құжаттар; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 138:
подпункт 47) изложить в следующей редакции:
"47) в области социальной защиты лиц с инвалидностью;".
8. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-V, 20-VI, ст. 114; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 12, ст. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7; № 8, ст. 16; № 16, ст. 56; № 21, ст. 98; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 16, ст. 53; № 24, ст. 93; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 36, 37; № 15-16, ст. 67; № 23, ст. 103; № 24-I, ст. 118, 119; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 10 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан по вопросам внедрения современных форматов работы судов, сокращения излишних судебных процедур и издержек", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 июня 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):
1) подпункт 3) части первой статьи 112 изложить в следующей редакции:
"3) истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся участниками Великой Отечественной войны, лицами, приравненными по льготам к участникам Великой Отечественной войны, а также ветеранами боевых действий на территории других государств, военнослужащими срочной службы, лицами с инвалидностью I и II групп, пенсионерами по возрасту;".
9. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-IV, ст. 151; 2016 г., № 7-І, ст. 49; 2017 г., № 11, ст. 29; № 12, ст. 34; № 13, ст. 45; № 20, ст. 96; 2018 г., № 1, ст. 4; № 7-8, ст. 22; № 10, ст. 32; № 14, ст. 42; № 15, ст. 47, 48; 2019 г., № 15-16, ст. 67; № 21-22, ст. 91; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам труда", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" от 5 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 10 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам военного положения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 июня 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):

1) 138-бапта:
47) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"47) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау саласында;".
8. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-V, 20-VI, 114-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 16, 53-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36, 37-құжаттар; № 15-16, 67-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 118, 119-құжаттар; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 11 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне соттар жұмысының заманауи форматтарын ендіру, артық сот рәсімдері мен шығындарын қысқарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 112-баптың бірінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Ұлы Отан соғысына қатысушылар, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестірілген адамдар, сондай-ақ басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер, І және ІІ топтардағы мүгедектігі бар адамдар, жасына байланысты зейнеткерлер болып табылатын кәсіпкерлік қызметке байланысты емес даулар бойынша талап қоюшылар мен жауапкерлерді;";
9. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-IV, 151-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 13, 45-құжат; № 20, 96-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 48-құжаттар; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 91-құжат; 2020 жылғы 5 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 11 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне соғыс жағдайы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) пункт 2 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"2. Заключаемый с лицом с инвалидностью трудовой договор должен содержать условия по оборудованию рабочих мест с учетом их индивидуальных возможностей.";
2) пункт 2 статьи 54 изложить в следующей редакции:
"2. Расторжение трудового договора по инициативе работодателя по основаниям, предусмотренным подпунктами 2) и 3) пункта 1 статьи 52 настоящего Кодекса, не допускается с беременными женщинами, предоставившими работодателю справку о беременности, женщинами, имеющими детей в возрасте до трех лет, одинокими матерями, воспитывающими ребенка в возрасте до четырнадцати лет (ребенка с инвалидностью до восемнадцати лет), иными лицами, воспитывающими указанную категорию детей без матери.";
3) пункт 3 статьи 69 изложить в следующей редакции:
"3. Работникам с инвалидностью первой и второй групп устанавливается сокращенная продолжительность рабочего времени – не более 36 часов в неделю.";
4) пункт 8 статьи 75 изложить в следующей редакции:
"8. Не допускается применение суммированного учета рабочего времени для работников с инвалидностью первой группы.
Не может устанавливаться суммированный учет рабочего времени работникам с инвалидностью второй и третьей групп, если такой режим запрещен им на основании заключения экспертной профпатологической комиссии.";
5) пункты 3 и 4 статьи 76 изложить в следующей редакции:
"3. Привлечение к работе в ночное время работников с инвалидностью допускается только с их письменного согласия при условии, что такая работа не запрещена им по состоянию здоровья в соответствии с медицинским заключением.
4. Работодатель не вправе привлекать к работе в ночное время без письменного согласия следующих работников:
1) женщин, имеющих детей в возрасте до семи лет, и других лиц, воспитывающих детей в возрасте до семи лет без матери;
2) работников, воспитывающих детей с инвалидностью до шестнадцати лет.";
6) подпункт 3) пункта 3 статьи 77 изложить в следующей редакции:
"3) лица с инвалидностью.";
7) подпункт 2) пункта 1 статьи 89 изложить в следующей редакции:
"2) лицам с инвалидностью первой и второй групп продолжительностью не менее шести календарных дней.";
8) пункты 4 и 5 статьи 127 изложить в следующей редакции:
"4. Направление в командировку работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста, беременных женщин, а также работников с инвалидностью допускается, если такая работа не запрещена им по медицинским показаниям. При этом указанные работники вправе отказаться от направления в командировку.

1) 28-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
" 2. Мүгедектігі бар адаммен жасалатын еңбек шартында жұмыс орындарын олардың жеке мүмкіндіктерін ескере отырып жабдықтау жөніндегі талаптар қамтылуға тиіс.";
2) 54-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жұмыс берушіге жүктілік туралы анықтаманы ұсынған жүктi әйелдермен, үш жасқа дейiнгi балалары бар әйелдермен, он төрт жасқа дейінгі баланы (он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланы) тәрбиелеп отырған жалғызілікті аналармен, аталған балалар санатын анасыз тәрбиелеп отырған өзге де адамдармен осы Кодекстiң 52-бабы 1-тармағының 2) және
3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмыс берушінің бастамасымен еңбек шартын бұзуға жол берілмейді.";
3) 69-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар жұмыскерлерге аптасына 36 сағаттан аспайтын жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы белгіленеді.";
4) 75-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Бірінші топтағы мүгедектігі бар жұмыскерлерге жұмыс уақытының жиынтық есебін қолдануға жол берілмейді.
Егер екінші және үшінші топтардағы мүгедектігі бар жұмыскерлерге сараптамалық кәсіптік-патологиялық комиссияның қорытындысы негізінде жұмыс уақытының жиынтық есебі белгіленетін режимге тыйым салынған болса, оларға мұндай есеп белгіленбейді.";
5) 76-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мүгедектігі бар жұмыскерлерді түнгі уақытта жұмысқа тартуға, оларға мұндай жұмысқа медициналық қорытындыға сәйкес денсаулық жағдайына байланысты тыйым салынбаған жағдайда, олардың жазбаша келісімімен ғана жол беріледі.
4. Жұмыс беруші:
1) жеті жасқа дейінгі балалары бар әйелдерді және жеті жасқа дейінгі балаларды анасыз тәрбиелеп отырған басқа да адамдарды;
2) он алты жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларды тәрбиелеп отырған жұмыскерлерді жазбаша келісімінсіз түнгі уақыттағы жұмысқа тартуға құқылы емес.";
6) 77-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мүгедектігі бар адамдар жіберілмейді.";
7) 89-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
2) бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдарға ұзақтығы кемінде күнтізбелік алты күн болатын жыл сайынғы ақы төленетін қосымша еңбек демалыстары беріледі.";
8) 127-баптың 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлер, жүкті әйелдер, сондай-ақ мүгедектігі бар жұмыскерлер үшін мұндай жұмысқа медициналық көрсетілімдер бойынша тыйым салынбаған болса, оларды іссапарға жіберуге жол беріледі. Бұл ретте, аталған жұмыскерлер іссапарға барудан бас тартуға құқылы.

5. От направления в командировку вправе отказаться работники, имеющие детей в возрасте до трех лет, работники, осуществляющие уход за больными членами семьи либо воспитывающие детей с инвалидностью, если на основании медицинского заключения дети с инвалидностью либо больные члены семьи нуждаются в осуществлении постоянного ухода.";
9) пункт 3 статьи 135 изложить в следующей редакции:
"3. К работам, выполняемым вахтовым методом, не допускаются работники, не достигшие восемнадцатилетнего возраста, беременные женщины со сроком беременности двенадцать и более недель, предоставившие справку о беременности, лица с инвалидностью первой группы со дня предоставления медицинского заключения. Иные работники могут привлекаться к работам, выполняемым вахтовым методом, если такие работы им не противопоказаны на основании медицинских заключений.".
10. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (опубликован в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):
1) в пункте 1 статьи 1:
подпункт 159) изложить в следующей редакции:
"159) медико-социальная реабилитация – комплекс мер по восстановлению здоровья больных и лиц с инвалидностью с использованием медицинских, социальных и трудовых мероприятий для приобщения к работе, включения в семейную и общественную жизнь;";
подпункт 191) изложить в следующей редакции:
"191) сестринский уход – комплекс медицинских услуг, оказываемых медицинскими сестрами и медицинскими сестрами расширенной практики лицам всех возрастов, групп и сообществ, больным или здоровым, включающий в себя пропаганду здоровья, профилактику болезней и уход за больными, лицами с инвалидностью и умирающими людьми;";
2) подпункт 1) пункта 2 статьи 65 изложить в следующей редакции:
"1) улучшения качества и доступности оказываемой медицинской помощи для всех групп населения, в том числе адаптации объектов медицинского назначения для лиц с инвалидностью и других групп населения с ограниченными возможностями;";
3) пункт 1 статьи 122 изложить в следующей редакции:
"1. Доврачебная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая средними медицинскими работниками самостоятельно или в составе мультидисциплинарной команды, включающая в себя пропаганду здоровья, оценку состояния пациента, постановку доврачебного диагноза, назначение плана доврачебных вмешательств, исполнение доврачебных манипуляций и процедур и уход за больными, лицами с инвалидностью и умирающими людьми.";

5. Үш жасқа дейінгі балалары бар жұмыскерлер, егер медициналық қорытынды негізінде мүгедектігі бар балалар не отбасының науқас мүшелері тұрақты күтімді жүзеге асыруға мұқтаж болса, отбасының науқас мүшелерін күтуді жүзеге асыратын не мүгедектігі бар балаларды тәрбиелеп отырған жұмыскерлер іссапарға барудан бас тартуға құқылы.";
9) 135-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Вахталық әдіспен орындалатын жұмыстарға он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлер, жүктілігі туралы анықтама берген, он екі және одан көп апта жүктілік мерзіміндегі жүкті әйелдер, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар медициналық қорытындыны ұсынған күннен бастап жіберілмейді. Өзге жұмыскерлер, егер медициналық қорытындылар негізінде мұндай жұмыстардың оларға қарсы көрсетілімі болмаса, вахталық әдіспен орындалатын жұмыстарға тартылуы мүмкін.".
10. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған):
1) 1-баптың 1-тармағында:
159) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"159) медициналық-әлеуметтік оңалту – жұмысқа араластыруға, отбасылық және қоғамдық өмірге қатыстыруға арналған медициналық, әлеуметтік және еңбек іс-шараларын пайдалана отырып, науқастар мен мүгедектігі бар адамдардың денсаулығын қалпына келтіру жөніндегі шаралар кешені;";
191) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"191) мейіргерлік күтім – денсаулықты насихаттауды, аурулардың профилактикасын және науқастардың, мүгедектігі бар адамдар мен хал үстіндегі адамдардың күтімін қамтитын, барлық жастағы, топтар мен қоғамдастықтардың адамдарына, науқастарға немесе сау адамдарға мейіргерлер және кеңейтілген практиканың мейіргерлері көрсететін медициналық қызметтер кешені;";
2) 65-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) халықтың барлық топтары үшін көрсетілетін медициналық көмектің сапасы мен қолжетімділігін жақсарту, оның ішінде мүгедектігі бар адамдар мен халықтың мүмкіндіктері шектеулі басқа да топтары үшін медициналық мақсаттағы объектілерді бейімдеу;";
3) 122-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дәрігерге дейінгі медициналық көмек – орта медицина қызметкерлері дербес немесе денсаулықты насихаттауды, пациенттің жай-күйін бағалауды, дәрігерге дейін диагноз қоюды, дәрігерге дейінгі араласу жоспарын тағайындауды, дәрігерге дейінгі манипуляциялар мен емшараларды орындауды және науқастарға, мүгедектігі бар адамдар мен хал үстіндегі адамдарға күтімді қамтитын мультипәндік команда құрамында көрсететін медициналық көмек.";

4) пункт 5 статьи 125 изложить в следующей редакции:
"5. Медицинская абилитация – процесс медицинской реабилитации, направленный на приобретение или компенсацию несформированных функций и навыков детей с инвалидностью и интеграцию их в общество. Медицинская абилитация проводится детям с врожденными функциональными ограничениями до достижения ими возраста трех лет.";
5) подпункт 1) пункта 1 статьи 165 изложить в следующей редакции:
"1) создает лечебно-производственные объекты и структурные подразделения для трудовой терапии, обучения новым профессиям, а также специальные производства, цеха или участки с облегченными условиями труда для трудоустройства лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) в этих организациях, включая лиц с инвалидностью;".
11. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., № 13-14, ст. 348; 1994 г., № 8, ст. 140; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; № 21, ст. 274; 1998 г., № 24, ст. 432; 1999 г., № 8, ст. 247; № 23, ст. 924; 2004 г., № 24, ст. 150; 2007 г., № 20, ст. 152; 2011 г., № 16, ст. 129; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; 2013 г., № 14, ст. 75; 2018 г., № 24, cт. 93):
1) пункт 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"2. Пенсионерам и лицам с инвалидностью, проживающим в зоне экологического бедствия, предоставляется право на преимущественное обеспечение местами в домах-интернатах для престарелых и лиц с инвалидностью.";
2) пункт 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"2. Лица с инвалидностью I и II групп по причине экологического бедствия имеют право на первоочередное получение жилья по новому месту жительства, за исключением областных центров, городов республиканского значения и столицы Республики Казахстан.".
12. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., № 23, ст. 560; 1994 г., № 8, ст. 140; № 20, ст. 252; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 184; 1998 г., № 24, ст. 432; 1999 г., № 8, ст. 247; № 23, ст. 923; 2007 г., № 10, ст. 69; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; 2013 г., № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 6, ст. 28; Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2018 г.):
абзац пятый статьи 10 изложить в следующей редакции:
"дети лиц, указанных во втором и третьем абзацах настоящей статьи, признанные лицами с инвалидностью или имеющие заболевания, при установлении причинной связи между их состоянием здоровья и фактом пребывания одного из родителей на указанных в Законе зонах.".

4) 125-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Медициналық абилитация – мүгедектігі бар балалардың қалыптаспаған функциялар мен дағдыларды меңгеруіне немесе алмастыруға және оларды қоғамға интеграциялауға бағытталған медициналық оңалту процесі. Медициналық абилитация туа біткен функционалдық шектеулері бар балаларға олар үш жасқа толғанға дейін жүргізіледі.";
5) 165-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) еңбек терапиясына, жаңа кәсіптерге оқытуға арналған емдік- өндірістік объектілер мен құрылымдық бөлімшелер, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарды қоса алғанда, психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды осы ұйымдарда жұмысқа орналастыру үшін еңбек жағдайлары жеңілдетілген арнайы өндірістер, цехтар немесе учаскелер құрады;".
11. "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., № 13-14, 348-құжат; 1994 ж., № 8, 140-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; № 21, 274-құжат; 1998 ж., № 24, 432-құжат; 1999 ж., № 8, 247-құжат; № 23, 924-құжат; 2004 ж., № 24, 150-құжат; 2007 ж., № 20, 152-құжат; 2011 ж., № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2018 ж., № 24, 93-құжат):
1) 13-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Экологиялық қасірет аймағында тұратын зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған интернат-үйлерде орындармен қамтамасыз етуде артықшылық алуға құқық беріледі.";
2) 17-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Экологиялық қасірет салдарынан І және ІІ топтағы мүгедектігі бар адамдардың Қазақстан Республикасының облыс орталықтарын, республикалық маңызы бар қалаларын және астанасын қоспағанда, жаңа тұратын жері бойынша бірінші кезекте тұрғын үй алуға құқығы бар.".
12. "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., № 23, 560-құжат; 1994 ж., № 8, 140-құжат; № 20, 252-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 24, 432-құжат; 1999 ж., № 8, 247-құжат; № 23, 923-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 6, 28-құжат; 2018 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
10-баптың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы баптың екiншi және үшінші абзацтарында аталған адамдардың мүгедектігі бар адам деп танылған немесе аурулары бар балалары, олардың денсаулық жағдайы мен Заңда аталған аймақтарда ата-аналарының бiрiнiң болу фактісі арасындағы себепті байланыстар анықталған кезде.".

13. В Закон Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., № 10, ст. 242; 1994 г., № 8, ст. 140; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; № 17-18, ст. 220; 1998 г., № 24, ст. 432; 1999 г., № 8, ст. 247; 2000 г., № 20, ст. 380; 2001 г., № 2, ст. 14; 2007 г., № 10, ст. 69; 2009 г., № 8, ст. 44; 2010 г., № 7, ст. 32; Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2018 г.):
абзац седьмой части первой статьи 24 изложить в следующей редакции:
"первоочередное устройство в дома-интернаты для престарелых и лиц с инвалидностью, проживание в них на полном государственном обеспечении в соответствии с законодательством Республики Казахстан;".
14. В Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 15, ст. 201; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 186; 1998 г., № 24, ст. 447; 2001 г., № 23, ст. 309, 321; № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 54; 2004 г., № 18, ст. 110; № 23, ст. 142; 2005 г., № 15, ст. 63; 2006 г., № 3, ст. 22; № 14, ст. 89; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 17-18, ст. 114; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 21; № 14, ст. 92, 96; № 15, ст. 97; 2013 г., № 1, ст. 2; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 123; 2015 г., № 1, ст. 2; № 19-I, ст. 100, 101; № 20-IV, ст. 113; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 8-I, cт. 60; 2017 г., № 9, ст. 17, 22; № 11, ст. 29; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; 2019 г., № 8, ст. 45; № 21-22, cт. 91):
1) абзацы седьмой и восьмой части второй статьи 6 изложить в следующей редакции:
"использование новых технологий, включая информационно-коммуникационные технологии, средств, облегчающих мобильность устройств и технологий, адаптированных для лиц с инвалидностью, при осуществлении пассажирских перевозок;
обучение работников транспорта, осуществляющих пассажирские перевозки, навыкам общения и предоставления услуг лицам с инвалидностью, в том числе обучение жестовому языку;";

13. "Жаппай саяси қуғын-сүргiндер құрбандарын ақтау туралы" 1993 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1993 ж., № 10, 242-құжат; 1994 ж., № 8, 140-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; № 17-18, 220-құжат; 1998 ж., № 24, 432-құжат; 1999 ж., № 8, 247-құжат; 2000 ж., № 20, 380-құжат; 2001 ж., № 2, 14-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; 2018 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
24-баптың бірінші бөлігінің жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған интернат-үйлерге бiрiншi кезекте орналасуға, оларда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттiң толық қамсыздандыруында тұруға;".
14. "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 15, 201-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 186-құжат; 1998 ж., № 24, 447-құжат; 2001 ж., № 23, 309, 321-құжаттар; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 18, 110-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 15, 63-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 14, 89-құжат; № 24, 148-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 17-18, 114-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 21-құжат; № 14, 92, 96-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 123-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 19-I, 100, 101-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-I, 60-құжат; 2017 ж., № 9, 17, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат; № 21-22, 91-құжат):
1) 6-баптың екінші бөлігінің жетінші және сегізінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыру кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қоса алғанда, жаңа технологияларды, мүгедектігі бар адамдар үшін бейімделген құрылғылар мен технологиялардың ұтқырлығын жеңілдететін құралдарды пайдалану;
жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын көлік жұмыскерлерін мүгедектігі бар адамдармен қарым-қатынас жасау және оларға қызмет көрсету дағдыларына үйрету, оның ішінде ымдау тіліне үйрету;";

2) абзац двенадцатый части первой статьи 11 изложить в следующей редакции:
"обеспечивать лицам с инвалидностью доступность пассажирских перевозок, услуг перевозчиков, информации по обслуживанию, создавать необходимые удобства и условия при оказании им услуг по перевозке.";
3) часть десятую статьи 18 изложить в следующей редакции:
"Перевозчик обязан при задержке рейсов на десять и более часов предоставлять за свой счет пассажирам места в гостинице и питание, в том числе с учетом нуждаемости лиц с инвалидностью.";
4) подпункт 1-1) части второй статьи 25 изложить в следующей редакции:
"1-1) контроль за обеспечением лицам с инвалидностью доступности пассажирских перевозок, услуг перевозчиков, информации по обслуживанию, созданием необходимых удобств и условий при оказании им услуг по перевозке;".
15. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст.64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-II, ст. 130; № 21-ІІІ, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-ІІІ, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-I, ст. 65; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 21; № 13, ст. 45; № 21, ст. 98; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 37; № 15-16, ст. 67; № 21-22, ст. 90; № 23, ст. 103; № 24-I, ст. 119; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ипотечных займов в иностранной валюте, совершенствования регулирования субъектов рынка платежных услуг, всеобщего декларирования и восстановления экономического роста", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 июля 2020 г.):
подпункт 5) пункта 3 статьи 74-2 изложить в следующей редакции:

2) 11-баптың бірінші бөлігінің он екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар адамдарға жолаушылар тасымалының, тасымалдаушылар көрсететін қызметтердің, қызмет көрсету жөніндегі ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз етуге, оларға тасымалдау бойынша қызметтер көрсету кезінде қажетті қолайлық пен жағдайлар жасауға міндетті.";
3) 18-баптың оныншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тасымалдаушы рейстер он және одан да көп сағатқа кідірген жағдайда жолаушыларға, оның ішінде мүгедектігі бар адамдардың мұқтаждығын ескере отырып, өз есебінен қонақүйден орындар беруге және оларды тамақтандыруға міндетті.";
4) 25-баптың екінші бөлігінің 1-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) мүгедектігі бар адамдарға жолаушылар тасымалының, тасымалдаушылар көрсететін қызметтердің, қызмет көрсету жөніндегі ақпараттың қолжетімділігінің қамтамасыз етілуін, оларға тасымалдау бойынша қызметтер көрсету кезінде қажетті қолайлылық пен жағдайлар жасалуын бақылауды;".
15. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 68-құжат;№ 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-ІІІ, 137-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 21-құжат; № 13, 45-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 119-құжат; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы;
2020 жылғы 6 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне шетел валютасындағы ипотекалық қарыздар, көрсетілетін төлем қызметтері нарығының субъектілерін реттеуді жетілдіру, жалпыға бірдей декларациялау және экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
74-2-баптың 3-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"5) в пятую очередь осуществляются расчеты с некоммерческими организациями, занимающимися исключительно благотворительностью, организациями ветеранов Великой Отечественной войны, организациями ветеранов, приравненных по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, и организациями ветеранов боевых действий на территории других государств, Добровольным обществом лиц с инвалидностью Республики Казахстан, Казахским обществом слепых, Казахским обществом глухих и производственными организациями, являющимися собственностью этих юридических лиц и созданными за счет их средств, другими организациями лиц с инвалидностью по имеющимся их средствам на банковских счетах и помещенным на депозит;".
16. В Закон Республики Казахстан от 10 июня 1996 года "Об авторском праве и смежных правах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 8-9, ст. 237; 2004 г., № 17, ст. 100; 2005 г., № 21-22, ст. 87; 2007 г., № 20, ст. 152; 2009 г., № 15-16, ст. 75; 2012 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 25; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 7, ст. 34; № 20-VII, ст. 115; № 22-V, ст. 156; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):
абзац пятый части первой пункта 2 статьи 9-2 изложить в следующей редакции:
"лиц с инвалидностью, а также одного из родителей лица с инвалидностью с детства;".
17. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст. 84; 1999 г., № 13, ст. 431; № 23, ст. 921; 2001 г., № 15-16, ст. 228; 2002 г., № 6, ст. 71; 2003 г., № 11, ст. 67; 2004 г., № 14, ст. 82; № 17, ст. 101; № 23, ст. 142; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 15, ст. 106, 108; № 18, ст. 143; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 52; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 10, ст. 86; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128, 129; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 21; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77; 2014 г., № 1, ст. 4; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; № 24, ст. 144; 2015 г., № 1, ст. 2; № 20-IV, ст. 113; № 22-V, ст. 154, 158; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 8-I, ст. 65; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; 2017 г., № 8, ст. 16; № 11, ст. 29; № 21, ст. 98; 2018 г., № 10, ст. 32; № 16, ст. 56; № 24, ст. 93; 2019 г., № 7, ст. 39; № 9-10, ст. 52; № 21-22, ст. 90; № 23, ст. 103; № 24-I, ст. 119; № 24-II, ст. 122; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административного процедурно-процессуального законодательства Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июня 2020 г.):

"5) бесінші кезекте тек қайырымдылықпен айналысатын коммерциялық емес ұйымдармен, Ұлы Отан соғысы ардагерлерінің ұйымдарымен, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлердің ұйымдарымен және басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдары ардагерлерінің ұйымдарымен, Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың ерікті қоғамымен, Қазақ зағиптар қоғамымен, Қазақ саңыраулар қоғамымен және осы заңды тұлғалардың меншігі болып табылатын және олардың қаражаты есебінен құрылған өндірістік ұйымдармен, басқа да мүгедектігі бар адамдар ұйымдарымен олардың банктік шоттардағы және депозитке орналастырылған қаражаты бойынша есеп айырысулар жүзеге асырылады;".
16. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 8-9, 237-құжат; 2004 ж., № 17, 100-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; 2007 ж., № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 15-16, 75-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 25-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
9-2-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар адамдарға, сондай-ақ бала кезінен мүгедектігі бар адамның ата-анасының біреуіне;".
17. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8, 84-құжат; 1999 ж., № 13, 431-құжат; № 23, 921-құжат; 2001 ж., № 15-16, 228-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 17, 101-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 15, 106, 108-құжаттар; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-V, 154, 158-құжаттар; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 11, 29-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 16, 56-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 9-10, 52-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 119-құжат; № 24-II, 122-құжат; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырда Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырдағы "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік заңнамасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) часть вторую статьи 4 изложить в следующей редакции:
"Собственники нежилых помещений должны обеспечить доступ для лиц с инвалидностью.";
2) подпункты 2), 5) и 10) пункта 8 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"2) лица с инвалидностью I и II групп;";
"5) военнослужащие, признанные лицами с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза Советских Социалистических Республик, при исполнении иных обязанностей военной службы в другие периоды или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении военной службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;";
"10) сотрудники органов внутренних дел, имеющие выслугу двадцать и более лет в календарном исчислении, и сотрудники, уволенные со службы и имеющие выслугу двадцать и более лет в календарном исчислении, за исключением уволенных по отрицательным мотивам, а также сотрудники, имеющие выслугу десять и более лет в календарном исчислении и содержащие на иждивении детей с инвалидностью. В случае смерти пенсионера органов внутренних дел, имевшего право на приватизацию предоставленного служебного жилища, право приватизации переходит к членам семьи умершего (погибшего).";
3) часть вторую пункта 3 статьи 40 изложить в следующей редакции:
"В случае, когда изменения, указанные в части первой настоящего пункта, связаны с обеспечением доступа лиц с инвалидностью к жилищу письменное согласие собственников квартир, нежилых помещений не требуется.";
4) подпункт 2) части второй пункта 1 статьи 67 изложить в следующей редакции:
"2) социально уязвимым слоям населения, указанным в подпунктах 1-1) – 5), 7), 8), 10) и 11) статьи 68 настоящего Закона, имеющим совокупный среднемесячный доход за последние двенадцать месяцев перед обращением о предоставлении жилища на каждого члена семьи ниже 3,1-кратного размера прожиточного минимума, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Коэффициент 3,1-кратного размера прожиточного минимума не распространяется на детей с инвалидностью.";
5) подпункты 2) и 3) статьи 68 изложить в следующей редакции:
"2) лица с инвалидностью I и II групп;
3) семьи, имеющие или воспитывающие детей с инвалидностью;";
6) статью 73 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:

1) 4-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімділікті қамтамасыз етуге тиіс.";
2) 13-баптың 8-тармағының 2), 5) және 10) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) I және II топтағы мүгедектігі бар адамдар;";
"5) бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағын қорғау кезінде, әскери қызметтің өзге де міндеттерін басқа кезеңдерде орындау кезінде немесе майданда болуға байланысты ауруға шалдығу салдарынан, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттерде әскери қызметін өткеру кезiнде алынған жаралану, контузия алу, мертiгу салдарынан мүгедектігі бар адам деп танылған әскери қызметшілер;";
"10) ішкі істер органдарының күнтiзбелiк есеппен жиырма және одан да көп еңбек сiңiрген жылдары бар қызметкерлері және теріс себептер бойынша қызметтен шығарылғандарды қоспағанда, қызметтен шығарылған және күнтiзбелiк есеппен жиырма және одан да көп еңбек сiңiрген жылдары бар қызметкерлер, сондай-ақ күнтiзбелiк есеппен он және одан да көп еңбек сiңiрген жылдары бар және мүгедектігі бар балаларды асырап-бағып отырған қызметкерлер құқылы. Ішкі істер органдарының берілген қызметтік тұрғын үйді жекешелендіруге құқығы бар зейнеткері қайтыс болған жағдайда, жекешелендіру құқығы қайтыс болған (қаза тапқан) адамның отбасы мүшелеріне өтеді.";
3) 40-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген өзгерістер мүгедектігі бар адамдардың тұрғынжайға кіруін қамтамасыз етуге байланысты болған жағдайда, пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жазбаша келісімі талап етілмейді.";
4) 67-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Заңның 68-бабының 1-1) – 5), 7), 8), 10) және 11) тармақшаларында аталған, тұрғын үй беру туралы өтініш жасаудың алдында соңғы он екі ай ішінде жиынтық орташа айлық табысы отбасының әрбір мүшесіне республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің 3,1 еселенген мөлшерінен төмен болатын, халықтың әлеуметтiк жағынан әлсіз топтарына жататын Қазақстан Республикасы азаматтарының пайдалануына беріледі.
Ең төменгі күнкөріс деңгейінің 3,1 еселенген мөлшеріндегі коэффициент мүгедектігі бар балаларға қолданылмайды.";
5) 68-баптың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) I және II топтағы мүгедектігі бар адамдар;
3) мүгедектігі бар балалары бар немесе оларды тәрбиелеушi отбасылары;";
6) 73-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:

"2-1. В случае если инвалидность I и II группы устанавливается ребенку с инвалидностью, достигшему восемнадцатилетнего возраста, семья которого состоит на учете по основанию, предусмотренному подпунктом 3) статьи 68 настоящего Закона, за ним сохраняется очередность на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, до его получения.";
7) пункт 3 статьи 76 изложить в следующей редакции:
"3. Лицам с инвалидностью, престарелым, больным сердечно-сосудистыми и другими тяжелыми заболеваниями жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предоставляется с учетом их желания на нижних этажах или в жилых домах, имеющих лифты, а лицам с инвалидностью, имеющим нарушение опорно-двигательного аппарата, – не выше второго этажа.
Лицам с инвалидностью предоставляется право выбора жилого помещения с учетом типа здания, степени благоустройства и других необходимых условий для проживания.";
8) подпункт 3) статьи 101-10 изложить в следующей редакции:
"3) совместный или одного из супругов ребенок (дети) старше восемнадцати лет, которому установлена инвалидность до достижения им (ими) возраста восемнадцати лет.";
9) подпункты 4), 10) и 12) пункта 1 статьи 118 изложить в следующей редакции:
"4) лиц с инвалидностью I и II групп (за исключением лиц, которым была установлена инвалидность в результате совершенного ими преступления);";
"10) лиц, воспитывающих детей с инвалидностью;";
"12) лиц с инвалидностью III группы, пенсионеров по возрасту, одиноких матерей (не состоящих в браке женщин, воспитывающих ребенка), семей при рождении близнецов, если эти категории граждан получают доходы ниже прожиточного минимума, определяемого в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;";
10) подпункт 1) статьи 120 изложить в следующей редакции:
"1) лица с инвалидностью (за исключением лиц, которым была установлена инвалидность в результате совершенного ими преступления);".
18. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 11, ст. 154; 1999 г., № 8, ст. 239; № 23, ст. 925; 2002 г., № 6, ст. 71; 2003 г., № 1-2, ст. 13; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 157; 2005 г., № 23, ст. 98; 2006 г., № 12, ст. 69; 2007 г., № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 6, ст. 28; № 19-І, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 6, ст. 27; № 8, ст. 45; № 15, ст. 78; № 19-II, ст. 106; № 22-II, ст. 145; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 7-І, ст. 49; 2017 г., № 12, ст. 36; 2018 г., № 14, ст. 42; № 22, ст. 83; 2019 г., № 21-22, ст. 90; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административного процедурно-процессуального законодательства Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июня 2020 г.):

"2-1. Егер отбасы осы Заңның 68-бабының 3) тармақшасында көзделген негіз бойынша есепте тұрған, он сегіз жасқа толған мүгедектігі бар балаға I және II топтағы мүгедектік белгіленген жағдайда, мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй беру кезегі оны алғанға дейін оның атында сақталады.";
7) 76-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мүгедектігі бар адамдарға, қарттарға, жүрек-қан тамырлары және басқа да асқынған аурулармен ауыратын адамдарға мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжай немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжай – олардың тілегі ескеріліп, төменгі қабаттардан немесе лифтілері бар тұрғын үйлерден, ал тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар адамдарға екіншіден жоғары емес қабаттан беріледі.
Мүгедектігі бар адамдарға ғимараттың үлгiсi, жайлылық дәрежесі және тұруға қажеттi басқа да жағдайларды ескере отырып, тұрғын үй-жайды таңдау құқығы берiледi.";
8) 101-10-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ерлі-зайыптылардың ортақ немесе біреуінің он сегіз жасқа толғанға дейін мүгедектік белгіленген он сегіз жастан асқан баласы (балалары) жатады.";
9) 118-баптың 1-тармағының 4), 10) және 12) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) I және II топтағы мүгедектігі бар адамдарға (өздерi жасаған қылмыс салдарынан мүгедектік белгіленген адамдарды қоспағанда);";
"10) мүгедектігі бар балаларды тәрбиелеушi адамдарға;";
"12) III топтағы мүгедектігі бар адамдарға, жасына байланысты демалысқа шыққан зейнеткерлерге, жалғызбасты аналарға (некеге тұрмаған бала тәрбиелеушi әйелдерге), егiз бала тапқан отбасыларына, егер азаматтардың бұл санаты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен анықталатын ең төменгi күнкөрiс деңгейiнен төмен табыс алатын болса;";
10) 120-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мүгедектігі бар адамдарды (өздері жасаған қылмыс салдарынан мүгедектік белгіленген адамдарды қоспағанда);".
18. "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 11, 154-құжат; 1999 ж., № 8, 239-құжат; № 23, 925-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 1-2, 13-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 157-құжат; 2005 ж., № 23, 98-құжат; 2006 ж., № 12, 69-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 28-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 21-22, 90-құжат; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік заңнамасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) пункт 3 статьи 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Данная норма не распространяется на детей с инвалидностью и лиц с инвалидностью с детства.";
2) пункт 1-2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"1-2. Детям с инвалидностью с нарушением опорно-двигательного аппарата, проживающим в медико-социальных учреждениях (организациях) в условиях стационара и находящимся на полном государственном обеспечении, государственные социальные пособия по инвалидности и по случаю потери кормильца выплачиваются в полном объеме.";
3) пункт 4 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"4. Переосвидетельствование лиц с инвалидностью, достигших возраста, дающего право на получение пенсионных выплат, производится только по их заявлению.";
4) в статье 10:
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"В случае признания переосвидетельствованного трудоспособным до истечения срока инвалидности пособие выплачивается по месяц признания его трудоспособным.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Если лицо с инвалидностью не явилось в подразделение МСЭ на переосвидетельствование в назначенный для этого срок, то выплата пособия ему приостанавливается, а в случае признания его вновь лицом с инвалидностью – возобновляется со дня приостановления, но не более чем за один месяц, если подразделение МСЭ признает его за этот период лицом с инвалидностью.
При пропуске срока переосвидетельствования по уважительной причине выплата пособия производится со дня приостановления выплаты до дня переосвидетельствования, но не более чем за три года, если подразделение МСЭ признает его за этот период лицом с инвалидностью. При этом если при переосвидетельствовании лицо с инвалидностью переведено в другую группу инвалидности (более высокую или более низкую), то пособие за указанное время выплачивается по прежней группе.";
5) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Категории лиц с инвалидностью, имеющих право на пособия по инвалидности
К лицам с инвалидностью, имеющим право на пособие по инвалидности, относятся:
1) лица с инвалидностью от общего заболевания, трудового увечья, профессионального заболевания, дети с инвалидностью до семи лет;
2) лица с инвалидностью с детства, дети с инвалидностью с семи до восемнадцати лет – первой, второй, третьей групп;
3) лица с инвалидностью из числа военнослужащих срочной службы, инвалидность которых наступила вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при прохождении воинской службы, лица, инвалидность которых наступила при ликвидации последствий аварий на ядерных объектах гражданского или военного назначения либо в результате аварийных ситуаций на ядерных объектах;

1) 1-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл норма мүгедектігі бар балаларға және бала кезінен мүгедектігі бар адамдарға қолданылмайды.";
2) 6-баптың 1-2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-2. Медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) стационар жағдайында тұратын және мемлекеттің толық қамсыздандыруындағы, тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар балаларға мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар толық көлемде төленеді.";
3) 8-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Зейнетақы төлемдерiн алуға құқық беретiн жасқа жеткен мүгедектігі бар адамдарды қайта куәландыру олардың өтiнiшi бойынша ғана жүргiзiледi.";
4) 10-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қайта куәландырылушы мүгедектік мерзімі өткенге дейін еңбекке қабілетті деп танылған жағдайда, жәрдемақы оны еңбекке қабілетті деп танылған айды қоса алғанда төленеді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер мүгедектігі бар адам қайта куәландыруға осы үшін белгіленген мерзімде МӘС бөлімшесіне келмесе, онда оған жәрдемақы төлеу тоқтатыла тұрады, ал ол мүгедектігі бар адам деп қайта танылған жағдайда, егер МӘС бөлімшесі оны осы кезеңде мүгедектігі бар адам деп таныса, ол тоқтатыла тұрған күннен бастап, бірақ бір айдан аспайтын уақыт үшін қайта басталады.
Қайта куәландыру мерзімін дәлелді себеппен өткізіп алған жағдайда, жәрдемақы төлеу, егер МӘС бөлімшесі оны осы кезеңде мүгедектігі бар адам деп таныса, төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта куәландыру күніне дейін, бірақ үш жылдан аспайтын уақыт үшін жүргізіледі. Бұл ретте, егер қайта куәландыру кезінде мүгедектігі бар адам мүгедектіктің басқа (неғұрлым жоғары немесе неғұрлым төмен) тобына ауыстырылса, онда көрсетілген уақыт үшін жәрдемақы бұрынғы топ бойынша төленеді.";
5) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Мүгедектiгi бойынша жәрдемақыға құқығы бар мүгедектігі бар адамдардың санаттары
Мүгедектiгi бойынша жәрдемақыға құқығы бар мүгедектігі бар адамдарға:
1) жалпы аурулардан, еңбекте мертiгуден, кәсiби аурулардан мүгедектігі бар адамдар, жеті жасқа дейiнгi мүгедектігі бар балалар;
2) бала кезiнен мүгедектігі бар адамдар, жетіден он сегіз жасқа дейiнгi бiрiншi, екiнші, үшiншi топтардағы мүгедектігі бар балалар;
3) әскери қызметтен өту кезiнде алған жарақаттың, контузияның, мертiгудiң, ауырудың салдарынан мүгедек болған мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер қатарынан шыққан мүгедектігі бар адамдар, азаматтық немесе әскери мақсаттағы ядролық объектiлердегi авариялардың зардаптарын жою кезiнде не ядролық объектiлердегi авариялық жағдайлар нәтижесінде мүгедек болған мүгедектігі бар адамдар;

4) лица с инвалидностью из числа военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных органов, лиц начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан при наступлении инвалидности вследствие увечья, полученного в результате несчастного случая, не связанного с исполнением обязанностей воинской службы, службы в специальных государственных органах (служебных обязанностей), либо заболевания, не связанного с выполнением воинского и служебного долга;
5) лица с инвалидностью из числа военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных органов), инвалидность которых наступила вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при прохождении воинской службы, службы в специальных государственных органах, сотрудников органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан при исполнении служебных обязанностей;
6) лица с инвалидностью вследствие чрезвычайных экологических ситуаций, в том числе вследствие радиационного воздействия при проведении ядерных взрывов и испытаний и/или их последствий при условии установления причинно-следственной связи.";
6) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Размеры пособий по инвалидности
1. Лицам с инвалидностью, указанным в подпунктах 1), 2) и 4) статьи 11 настоящего Закона, месячные пособия по инвалидности назначаются в следующих размерах:
1) с 1 апреля 2014 года:
лицам с инвалидностью первой группы – 1,42 прожиточного минимума, устанавливаемого на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете (далее – прожиточный минимум);
лицам с инвалидностью второй группы – 1,11 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью третьей группы – 0,78 прожиточного минимума;
детям с инвалидностью до шестнадцати лет – 1,05 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью с детства первой группы – 1,42 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью с детства второй группы – 1,16 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью с детства третьей группы – 0,91 прожиточного минимума;
детям с инвалидностью с шестнадцати до восемнадцати лет первой группы – 1,42 прожиточного минимума;
детям с инвалидностью с шестнадцати до восемнадцати лет второй группы – 1,16 прожиточного минимума;
детям с инвалидностью с шестнадцати до восемнадцати лет третьей группы – 0,91 прожиточного минимума;

4) әскери қызмет міндеттерін, арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметін (қызмет мiндеттерiн) атқаруға байланысты емес жазатайым жағдайдың салдарынан болған мертiгу не әскери және қызметтік борышын орындауға байланысты емес ауру салдарынан мүгедек болған кезде әскери қызметшiлер (мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлері, iшкi iстер органдары мен Қазақстан Республикасының бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң басшы және қатардағы құрамының адамдары арасынан шыққан мүгедектігі бар адамдар;
5) әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметті өткеру кезiнде жаралануы, контузия алуы, мертiгуі, ауыруы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшiлер (мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлері, қызметтік мiндеттерiн атқару кезiнде iшкi iстер органдары мен Қазақстан Республикасының бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi арасынан шыққан мүгедектігі бар адамдар;
6) себеп-салдарлық байланысы анықталған жағдайда төтенше экологиялық жағдайлар, соның iшiнде ядролық жарылыстар мен сынақтар кезiндегi радиациялық әсер етудiң салдарынан және/немесе олардың зардаптарынан болған мүгедектігі бар адамдар жатады.";
6) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Мүгедектігі бойынша жәрдемақылардың мөлшері
1. Осы Заңның 11-бабының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген мүгедектігі бар адамдарға мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақы:
1) 2014 жылғы 1 сәуірден бастап:
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленетін ең төмен күнкөріс деңгейінің (бұдан әрі – ең төмен күнкөріс деңгейі) 1,42 мөлшерінде;
екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,11;
үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 0,78;
он алты жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,05;
бала кезінен бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,42;
бала кезінен екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,16;
бала кезінен үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 0,91;
он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі бірінші топтағы мүгедектігі бар балаларға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,42;
он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі екінші топтағы мүгедектігі бар балаларға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,16;
он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі үшінші топтағы мүгедектігі бар балаларға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 0,91 мөлшерінде;

2) с 1 января 2018 года:
лицам с инвалидностью первой группы – 1,92 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью второй группы – 1,53 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью третьей группы – 1,04 прожиточного минимума;
детям с инвалидностью до шестнадцати лет – 1,40 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью с детства первой группы – 1,92 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью с детства второй группы – 1,59 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью с детства третьей группы – 1,20 прожиточного минимума;
детям с инвалидностью с шестнадцати до восемнадцати лет первой группы – 1,92 прожиточного минимума;
детям с инвалидностью с шестнадцати до восемнадцати лет второй группы – 1,59 прожиточного минимума;
детям с инвалидностью с шестнадцати до восемнадцати лет третьей группы – 1,20 прожиточного минимума;
3) с 1 января 2021 года:
детям с инвалидностью до семи лет – 1,40 прожиточного минимума;
детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой группы – 1,92 прожиточного минимума;
детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет второй группы – 1,59 прожиточного минимума;
детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет третьей группы – 1,40 прожиточного минимума.
2. Лицам с инвалидностью, указанным в подпунктах 3) и 6) статьи 11 настоящего Закона, месячные пособия по инвалидности назначаются в следующих размерах:
1) с 1 апреля 2014 года:
лицам с инвалидностью первой группы – 1,69 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью второй группы – 1,36 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью третьей группы – 1,05 прожиточного минимума;
2) с 1 января 2018 года:
лицам с инвалидностью первой группы – 2,81 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью второй группы – 2,40 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью третьей группы – 2,01 прожиточного минимума.
3. Лицам с инвалидностью, указанным в подпункте 5) статьи 11 настоящего Закона, месячные пособия по инвалидности назначаются в следующих размерах:
1) с 1 апреля 2014 года:
лицам с инвалидностью первой группы – 2,19 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью второй группы – 1,56 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью третьей группы – 1,05 прожиточного минимума;

2) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап:
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,92;
екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,53;
үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,04;
он алты жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,40;
бала кезінен бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,92;
бала кезінен екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,59;
бала кезінен үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,20;
он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі бірінші топтағы мүгедектігі бар балаларға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,92;
он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі екінші топтағы мүгедектігі бар балаларға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,59;
он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі үшінші топтағы мүгедектігі бар балаларға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,20 мөлшерінде;
3) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап:
жеті жасқа дейін мүгедектігі бар балаларға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,40;
жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі бірінші топтағы мүгедектігі бар балаларға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,92;
жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі екінші топтағы мүгедектігі бар балаларға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,59;
жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі үшінші топтағы мүгедектігі бар балаларға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,40 мөлшерінде тағайындалады.
2. Осы Заңның 11-бабының 3) және 6) тармақшаларында көрсетілген мүгедектігі бар адамдарға мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақылар:
1) 2014 жылғы 1 сәуірден бастап:
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,69;
екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,36;
үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,05 мөлшерінде;
2) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап:
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 2,81;
екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 2,40;
үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 2,01 мөлшерінде тағайындалады.
3. Осы Заңның 11-бабының 5) тармақшасында көрсетілген мүгедектігі бар адамдарға мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақы:
1) 2014 жылғы 1 сәуірден бастап:
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 2,19;
екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,56;
үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,05 мөлшерінде;

2) с 1 января 2018 года:
лицам с инвалидностью первой группы – 3,44 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью второй группы – 2,65 прожиточного минимума;
лицам с инвалидностью третьей группы – 2,01 прожиточного минимума.
4. Месячное пособие по инвалидности работающим получателям пособий выплачивается в полном размере.
5. Если размер пенсионных выплат по возрасту или пенсионных выплат за выслугу лет меньше размера месячного пособия по инвалидности, установленного для соответствующих категорий лиц с инвалидностью, выплата месячного пособия по инвалидности производится в виде соответствующих доплат к пенсионным выплатам по возрасту или пенсионным выплатам за выслугу лет до размера месячного пособия по инвалидности, установленного для этой категории лиц с инвалидностью.";
7) подпункт 1) пункта 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"2. Нетрудоспособными членами семьи считаются:
1) дети (в том числе усыновленные, пасынки и падчерицы), братья, сестры и внуки, не достигшие восемнадцати лет и старше этого возраста, если им установлена инвалидность до достижения восемнадцати лет, при этом братья, сестры и внуки – при условии, если они не имеют трудоспособных родителей, пасынки и падчерицы – если они не получают алиментов от родителей.
Несовершеннолетние, имеющие право на пособие по случаю потери кормильца, сохраняют это право также и при их усыновлении;".
19. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 206; 1998 г., № 22, ст. 307; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 15-16, ст. 236; № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 48; № 12, ст. 86; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 23, ст. 100; 2010 г., № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 11, ст. 102; № 21, ст. 172; 012 г., № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84; 2013 г., № 1, ст. 3; № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; 2016 г., № 6, ст. 45; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; 2017 г., № 4, ст. 7; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 16, ст. 53; № 24, ст. 93; 2019 г., № 2, ст. 6; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ипотечных займов в иностранной валюте, совершенствования регулирования субъектов рынка платежных услуг, всеобщего декларирования и восстановления экономического роста", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 июля 2020 г.):

2) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап:
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 3,44;
екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 2,65;
үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – ең төмен күнкөріс деңгейінің 2,01 мөлшерінде тағайындалады.
4. Жұмыс істейтін жәрдемақы алушыларға мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақы толық мөлшерде төленеді.
5. Егер жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерінің мөлшері мүгедектігі бар адамдардың тиісті санаттары үшін белгіленген мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақының мөлшерінен аз болса, мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақы төлеу жасына байланысты зейнетақы төлемдеріне немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдеріне мүгедектігі бар адамдардың осы санаты үшін белгіленген мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақы мөлшеріне дейінгі тиісті қосымша ақылар түрінде жүргізіледі.";
7) 13-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Отбасының еңбекке жарамсыз мүшелерi болып:
1) егер он сегіз жасқа толғанға дейiн мүгедектік белгіленсе, он сегіз жасқа толмаған және осы жастан асқан балалары (оның iшiнде асырап алған балалары, өгей ұлдары мен өгей қыздары), аға-iнiлерi, апа-сiңлілерi, қарындастары және немерелерi есептеледi, бұл ретте аға-iнiлерi, апа-сiңлiлерi, қарындастары және немерелерi – егер олардың еңбекке жарамды ата-аналары болмаса, өгей ұлдары мен қыздары – егер олар ата-аналарынан алимент алмаса есептеледi.
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша жәрдемақы алуға құқығы бар кәмелетке толмағандар бұл құқықты өздерiн асырап алған кезде де сақтайды;".
19. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 206-құжат; 1998 ж., № 22, 307-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 15-16, 236-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 48-құжат; № 12, 86-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 21, 172-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 16, 53-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" гезеттерінде 2020 жылғы 6 шілдеде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне шетел валютасындағы ипотекалық қарыздар, көрсетілетін төлем қызметтері нарығының субъектілерін реттеуді жетілдіру, жалпыға бірдей декларациялау және экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункты 3) и 5) пункта 2 статьи 30-1 изложить в следующей редакции:
"3) престарелые и лица с инвалидностью, проживающие в медико-социальных учреждениях для престарелых и лиц с инвалидностью общего типа;";
"5) лица с инвалидностью 1 и 2 групп;";
2) подпункт 1) статьи 37 изложить в следующей редакции:
"1) завещания граждан, находящихся на излечении в больницах, санаториях, иных лечебно-профилактических учреждениях, а также проживающих в домах-интернатах для престарелых и лиц с инвалидностью, удостоверенные главными и дежурными врачами этих больниц, санаториев, иных лечебно-профилактических учреждений, а также директорами, главными врачами домов-интернатов для престарелых и лиц с инвалидностью;".
20. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 1997 года "О судебных приставах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 201; 2003 г., № 10, ст. 49; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 8, ст. 52; № 20, ст. 152; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 24, ст. 144; 2011 г., № 1, ст. 3; 2014 г., № 1, ст. 9; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2019 г., № 21-22, ст. 91; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административного процедурно-процессуального законодательства Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июня 2020 г.):
пункт 4 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"4. При установлении судебному приставу инвалидности, наступившей в результате травмы, ранения (контузии), увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей, ему выплачиваются единовременные компенсации в размерах:
1) лицу с инвалидностью первой группы – пятилетней заработной платы;
2) лицу с инвалидностью второй группы – трехлетней заработной платы;
3) лицу с инвалидностью третьей группы – годовой заработной платы.".
21. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 6, ст. 190; 2001 г., № 17-18, ст. 245; 2002 г., № 15, ст. 147; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2007 г., № 9, ст. 67; 2008 г., № 15-16, ст. 63; 2009 г., № 24, ст. 128, 130; 2010 г., № 24, ст. 152; 2011 г., № 19, ст. 145; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; 2013 г., № 13, ст. 62; № 14, ст. 72; 2014 г., № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 21, cт. 122; № 22, cт. 131; 2015 г., № 1, cт. 2; 2016 г., № 24, ст. 126; 2017 г., № 8, ст. 16; № 16, ст. 56; 2018 г., № 16, cт. 53, 56; 2019 г., № 24-II, ст. 120; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):
пункт 2-1 статьи 16 изложить в следующей редакции:

1) 30-1-баптың 2-тармағының 3) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде тұратын қарттар мен мүгедектігі бар адамдар;";
"5) 1 және 2-топтағы мүгедектігі бар адамдар;";
2) 37-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ауруханаларда, санаторийлерде, өзге де емдеу-алдын алу мекемелерiнде емделiп жатқан, сондай-ақ қарттар мен мүгедектігі бар адамдар үйлерiнде тұрып жатқан азаматтардың, осы ауруханалардың, санаторийлердiң, өзге де емдеу-алдын алу мекемелерiнiң бас және кезекшi дәрiгерлерi, сондай-ақ қарттар мен мүгедектер үйлерiнiң директорлары, бас дәрiгерлерi куәландырған өсиеттерi;".
20. "Сот приставтары туралы" 1997 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 201-құжат; 2003 ж., № 10, 49-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; № 20, 152-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 24, 144-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2019 ж., № 21-22, 91-құжат; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік заңнамасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
10-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сот приставына қызмет мiндеттерiн атқару үстiнде алған жарақаты, жаралану (контузия), мертiгу, сырқат салдарынан болған мүгедектiктi белгiлеу кезiнде оған мынадай мөлшерде бiржолғы өтемақылар:
1) бiрiншi топтағы мүгедектігі бар адамға – бес жылдық жалақысы;
2) екiншi топтағы мүгедектігі бар адамға – үш жылдық жалақысы;
3) үшiншi топтағы мүгедектігі бар адамға – жылдық жалақысы төленедi.".
21. "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 6, 190-құжат; 2001 ж., № 17-18, 245-құжат; 2002 ж., № 15, 147-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 15-16, 63-құжат; 2009 ж., № 24, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 24, 152-құжат; 2011 ж., № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; 2013 ж., № 13, 62-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; 2016 ж., № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 16, 53, 56-құжаттар; 2019 ж., № 24-II, 120-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
16-баптың 2-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"2-1. Подозреваемые и обвиняемые, являющиеся лицами с инвалидностью с дефектами речи либо слуха, либо зрения, имеют право пользоваться услугами специалистов, владеющих дактильно-жестовым языком или азбукой Брайля.".
22. В Закон Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 8, ст. 238; № 23, ст. 925; 2000 г., № 23, ст. 411; 2001 г., № 2, ст. 14; 2002 г., № 6, ст. 71; 2004 г., № 24, ст. 157; 2005 г., № 23, ст. 98; 2006 г., № 12, ст. 69; 2007 г., № 20, ст. 152; 2009 г., № 23, ст. 111; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; 2014 г., № 6, ст. 28; № 19-І, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 6, ст. 27; № 19-II, ст. 106; № 22-II, ст. 145; 2016 г., № 7-І, ст. 49; 2018 г., № 14, ст. 42; № 22, ст. 83; 2019 г., № 21-22, ст. 90; № 23, ст. 106; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 25 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования цифровых технологий", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 июня 2020 г.):
1) в статье 3:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Право на получение пособия лицу, осуществляющему уход за лицом с инвалидностью первой группы (далее – лицо, осуществляющее уход), имеют физические лица, независимо от родственной связи, непосредственно осуществляющие уход за лицом с инвалидностью первой группы.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Лицам, имеющим одновременно право на получение специального государственного пособия по нескольким основаниям, пособие выплачивается только по одному основанию по их выбору, за исключением права на пособие лицам, осуществляющим уход.";
2) в статье 4:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. К гражданам, имеющим право на получение специального государственного пособия, исходя из перечня льгот, определенных законодательными актами Республики Казахстан, относятся:";
подпункт 1-3) изложить в следующей редакции:
"1-3) лица, приравненные по льготам к лицам с инвалидностью вследствие Великой Отечественной войны, статус которых определен подпунктом 2) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";";
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:

"2-1. Сөйлеу не есту, не көру кемістігі бар мүгедектігі бар адамдар болып табылатын күдіктілер мен айыпталушылардың дактильді-ымдау тілін немесе Брайль әліпбиін меңгерген мамандар көрсететін қызметтерді пайдалануға құқығы бар.".
22. "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 8, 238-құжат; № 23, 925-құжат; 2000 ж., № 23, 411-құжат; 2001 ж., № 2, 14-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2004 ж., № 24, 157-құжат; 2005 ж., № 23, 98-құжат; 2006 ж., № 12, 69-құжат; 2007 ж., № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 23, 111-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; 2014 ж., № 6, 28-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 22-II, 145-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 21-22, 90-құжат; № 23, 106-құжат; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 26 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне цифрлық технологияларды реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 3-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Туыстық қатынастарына қарамастан, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтімді тікелей жүзеге асыратын жеке тұлғалардың бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтімді жүзеге асыратын адамға (бұдан әрі – күтімді жүзеге асыратын адам) берілетін жәрдемақыға құқығы бар.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бір уақытта бірнеше негіздемелер бойынша жәрдемақы алуға құқығы бар адамдарға жәрдемақы, күтімді жүзеге асыратын адамдарға берілетін жәрдемақы алу құқығын қоспағанда, олардың қалауы бойынша тек бір негіздеме бойынша төленеді.";
2) 4-бапта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған жеңілдіктер тізбесі негізге алына отырып, арнаулы мемлекеттік жәрдемақы алуға құқығы бар азаматтарға:";
1-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-3) мәртебесі "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 2) тармақшасында айқындалған, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының салдарынан мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген адамдар;";
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"3) семьи военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия; семьи военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, погибших (умерших) при прохождении воинской службы, службы в специальных государственных органах, в мирное время, семьи сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебных обязанностей; семьи погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения; семьи умерших вследствие лучевой болезни или умерших лиц с инвалидностью, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний;
4) не вступившие в повторный брак супруга (супруг) умершего лица с инвалидностью вследствие Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствии Великой Отечественной войны, а также супруга (супруг) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных);";
подпункты 7), 8) и 8-1) изложить в следующей редакции:
"7) лица с инвалидностью первой, второй и третьей групп, которым назначены пенсионные выплаты по возрасту или пенсионные выплаты за выслугу лет, за исключением получающих доплату к пенсионным выплатам по возрасту до размера месячного пособия по инвалидности, предусмотренную пунктом 5 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан", а также лица с инвалидностью первой, второй и третьей групп, проживающие в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
8) дети с инвалидностью до семи лет, проживающие в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;

"3) Ауғанстандағы немесе соғыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттердегі соғыс қимылдары кезiнде қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе жаралану, контузия алу, мертiгу, ауыру салдарынан қайтыс болған әскери қызметшiлердiң, арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің отбасылары; бейбiт уақытта әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет атқару кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң, арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің отбасылары, қызметтік мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң отбасылары; Чернобыль АЭС-тағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарын жою кезiнде қаза тапқандардың отбасылары; сәуле аурулары салдарынан қайтыс болғандардың немесе мүгедектігі бар қайтыс болған адамдардың, сондай-ақ қайтыс болуы Чернобыль АЭС-тағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың және ядролық сынақтардың әсерiне белгiленген тәртiппен байланысты болған азаматтардың отбасылары;
4) Ұлы Отан соғысының салдарынан мүгедектігі бар қайтыс болған адамның немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектігі бар адамдарына теңестiрiлген адамның екiншi рет некеге тұрмаған зайыбы (жұбайы), сондай-ақ Ұлы Отан соғысының қайтыс болған қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушiнің, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған, жалпы ауруға шалдығу, еңбек үстінде мертігу және басқа да себептер салдарынан мүгедектігі бар адам деп танылған азаматтың (құқыққа қайшы келетiндердi қоспағанда) зайыбы (жұбайы);";
7), 8) және 8-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 5-тармағында көзделген жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдеріне мүгедектігі бойынша төленетін айлық жәрдемақы мөлшеріне дейін қосымша төлем алушыларды қоспағанда, жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдері немесе еңбек сiңiрген жылдары үшiн төленетiн зейнетақы төлемдерi тағайындалған бірінші, екінші және үшінші топтардағы мүгедектігі бар адамдар, сондай-ақ Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алған жағдайда Байқоңыр қаласында тұратын бірінші, екінші және үшінші топтардағы мүгедектігі бар адамдар;
8) Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда Байқоңыр қаласында тұратын жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар;

8-1) дети с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп, проживающие в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Право на получение специального государственного пособия имеют лица, осуществляющие уход.";
3) в статье 5:
дополнить пунктами 2-3 и 2-4 следующего содержания:
"2-3. Пособие лицу, осуществляющему уход, назначается и выплачивается со дня обращения лица с инвалидностью первой группы или его законного представителя на весь период установления инвалидности первой группы.
2-4. В случае невозможности личного обращения заявитель вправе уполномочить других лиц на обращение с заявлением о назначении пособий на основании доверенности, выданной в определенном законодательством Республики Казахстан порядке.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Представление заявления о назначении пособия лицам, удостоенным звания "Халық қаһарманы", лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Ері", лицам, осуществляющим уход, не требуется при назначении пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".";
дополнить пунктами 8-1 и 8-2 следующего содержания:
"8-1. Лицо с инвалидностью первой группы или его законный представитель вправе обратиться за назначением пособия лицу, осуществляющему уход за ним, через веб-портал "электронного правительства".
Лицо вправе обратиться в подразделение медико-социальной экспертизы за назначением пособия по инвалидности при первичном установлении инвалидности.
При первичном установлении инвалидности первой группы заявитель вправе обратиться за назначением пособия лицу, осуществляющему уход, в подразделение медико-социальной экспертизы по месту жительства.
8-2. При представлении государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих отсутствие запрашиваемых сведений о заявителе или лице, осуществляющем уход, в информационных системах Государственная корпорация, осуществившая запрос, уведомляет заявителя о необходимости представления оригиналов документов для приведения в соответствие сведений о заявителе или лице, осуществляющем уход, в информационных системах в порядке и сроки, которые определяются уполномоченным органом в сфере информатизации.
При подтверждении информационными системами в установленном порядке наличия ранее отсутствовавших сведений о заявителе или лице, осуществляющем уход, днем назначения пособия лицу, осуществляющему уход, считается день обращения заявителя за назначением соответствующего пособия в Государственную корпорацию.";

8-1) Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда Байқоңыр қаласында тұратын жетіден он сегіз жасқа дейiнгi бiрiншi, екiншi, үшiншi топтардағы мүгедектігі бар балалар;";
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Күтімді жүзеге асыратын адамдардың арнаулы мемлекеттік жәрдемақы алуға құқығы бар.";
3) 5-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-3 және 2-4-тармақтармен толықтырылсын:
"2-3. Күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақы бірінші топтағы мүгедектігі бар адам немесе оның заңды өкілі жүгінген күннен бастап тағайындалады және бірінші топтағы мүгедектік тағайындалған барлық кезеңге төленеді.
2-4. Жеке өзі келіп жүгінуге мүмкіндігі болмаған жағдайда өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен берілген сенімхат негізінде жәрдемақы тағайындау туралы өтінішпен жүгінуге басқа адамдарға өкілеттік беруге құқылы.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. "Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдарға, "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға, күтімді жүзеге асыратын адамдарға жәрдемақы тағайындау туралы өтінішті беру "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемақы тағайындалған кезде талап етілмейді.";
мынадай мазмұндағы 8-1 және 8-2-тармақтармен толықтырылсын:
"8-1. Бірінші топтағы мүгедектігі бар адам немесе оның заңды өкілі "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақы тағайындауға жүгінуге құқылы.
Адам мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде мүгедектігі бойынша жәрдемақы тағайындауға медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесіне жүгінуге құқылы.
Бірінші топтағы мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде өтініш беруші күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақыны тағайындау үшін тұрғылықты жері бойынша медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесіне жүгінуге құқылы.
8-2. Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар өтініш беруші немесе күтімді жүзеге асыратын адам туралы сұратылған мәліметтер ақпараттық жүйелерде жоқ екенін растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде, сұрау салуды жүзеге асырған Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және мерзімдерде өтініш беруші немесе күтімді жүзеге асыратын адам туралы мәліметтерді ақпараттық жүйелерде сәйкестендіру үшін құжаттардың түпнұсқаларын ұсыну қажеттігі туралы хабардар етеді.
Ақпараттық жүйелер белгіленген тәртіппен өтініш беруші немесе күтімді жүзеге асыратын адам туралы бұрын болмаған мәліметтердің бар екенін растаған кезде өтініш берушінің Мемлекеттік корпорацияға тиісті жәрдемақыны тағайындауға жүгіну күні күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақы тағайындау күні болып есептеледі.";

4) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Порядок выплаты пособия
1. Порядок выплаты пособия утверждается центральным исполнительным органом.
2. Выплата пособия производится за текущий месяц и на период соблюдения условий, по которым пособие назначено со дня возникновения права на его получение. В случае смерти получателя пособия пособие выплачивается по месяц смерти включительно, а в случае выезда получателя пособия на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан – по месяц выезда включительно.
В случае смерти лица с инвалидностью первой группы пособие лицу, осуществляющему уход, выплачивается по месяц смерти включительно, а в случае выезда лица с инвалидностью первой группы на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан – по месяц выезда включительно.
3. В случае изменения группы инвалидности выплата пособия осуществляется в размере, установленном законодательством для соответствующей группы инвалидности, с момента возникновения права на получение пособия в новом размере.
4. Если лицо с инвалидностью не явилось в подразделение МСЭ на переосвидетельствование в установленный законодательством Республики Казахстан срок, то выплата пособия ему приостанавливается до момента признания его вновь лицом с инвалидностью.
При пропуске срока переосвидетельствования по уважительной причине выплата пособия производится со дня приостановления выплаты до дня переосвидетельствования, но не более чем за шесть месяцев, если подразделение МСЭ признает его на этот период лицом с инвалидностью. При этом если при переосвидетельствовании лицо с инвалидностью переведено в другую группу инвалидности (более высокую или более низкую), то пособие за указанное время выплачивается по прежней группе.
5. При проживании совместно двух и более лиц, имеющих право на получение пособия, пособие назначается и выплачивается каждому из них.
6. В случае проживания в семье двух и более лиц с инвалидностью первой группы пособие лицам, осуществляющим уход, назначается и выплачивается на каждого из них.
7. В случае осуществления ухода за лицом с инвалидностью первой группы несколькими лицами пособие лицу, осуществляющему уход, назначается и выплачивается одному из этих лиц.
8. Уход за лицом с инвалидностью первой группы предполагает:
1) совместное проживание в одном населенном пункте лица, осуществляющего уход, и лица с инвалидностью первой группы;
2) помощь лицу с инвалидностью первой группы для выполнения одной или нескольких нерегулируемых насущных потребностей (в соблюдении личной гигиены, при одевании, приеме пищи, физиологических отправлениях, сопровождении от места проживания до пункта назначения и обратно и других), необходимость в удовлетворении которых возникает один и более одного раза в сутки.";

4) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Жәрдемақы төлеу тәртібі
1. Жәрдемақы төлеу тәртібін орталық атқарушы орган бекітеді.
2. Жәрдемақы төлеу ағымдағы ай үшін және оны алу құқығы туындаған күннен бастап жәрдемақы тағайындалған жағдайлар сақталған кезеңге жүргізіледі. Жәрдемақы алушы қайтыс болған жағдайда, жәрдемақы қайтыс болған айына қоса, ал жәрдемақы алушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткен жағдайда кеткен айына қоса төленедi.
Бірінші топтағы мүгедектігі бар адам қайтыс болған жағдайда, күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақы қайтыс болған айына қоса, ал бірінші топтағы мүгедектігі бар адам Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткен жағдайда кеткен айына қоса төленедi.
3. Мүгедектік тобы өзгерген жағдайда жәрдемақы төлеу жаңа мөлшерде жәрдемақы алуға құқық пайда болған кезден бастап, заңдарда мүгедектіктің тиісті тобы үшін белгіленген мөлшерде жүзеге асырылады.
4. Егер мүгедектігі бар адам Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде қайта куәландыруға МӘС бөлімшесіне келмесе, онда оны қайта мүгедектігі бар адам деп таныған кезге дейін оған жәрдемақы төлеу тоқтатыла тұрады.
Қайта куәландыру мерзімін дәлелді себеппен өткізіп алған жағдайда, жәрдемақы төлеу, егер МӘС бөлімшесі оны осы кезеңде мүгедектігі бар адам деп таныса, төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта куәландыру күніне дейін, бірақ алты айдан аспайтын уақыт үшін жүргізіледі. Бұл ретте, егер қайта куәландыру кезінде мүгедектігі бар адам мүгедектіктің басқа (неғұрлым жоғары немесе неғұрлым төмен) тобына ауыстырылса, онда көрсетілген уақыт үшін жәрдемақы бұрынғы топ бойынша төленеді.
5. Жәрдемақы алуға құқығы бар екі және одан да көп адам бiрге тұрған кезде жәрдемақы олардың әрқайсысына тағайындалады және төленедi.
6. Отбасында екі және одан көп бірінші топтағы мүгедектігі бар адам тұрып жатқан жағдайда күтімді жүзеге асыратын адамдарға берілетін жәрдемақы олардың әрқайсысына тағайындалады және төленеді.
7. Бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтімді бірнеше адам жүзеге асырған жағдайда күтімді жүзеге асыратын адамға берілетін жәрдемақы осы адамдардың біреуіне тағайындалады және төленеді.
8. Бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім көрсету:
1) күтімді жүзеге асыратын адам мен бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның бір елді мекенде бірге тұруын;
2) оларды қанағаттандыру қажеттігі тәулігіне бір және бір реттен көп туындайтын бір немесе бірнеше реттелмейтін зәру қажеттілікті орындау үшін (жеке гигиенаны сақтауда, киіну, тамақ ішу, физиологиялық қажеттерін орындау, тұратын жерінен межелі пунктке дейін және қайтар жолда алып жүру және басқалар кезінде) бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға көмекті көздейді.";

5) в статье 7:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Пособие выплачивается с учетом изменения размеров месячного расчетного показателя или прожиточного минимума, устанавливаемых на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
подпункт 4) части третьей изложить в следующей редакции:
"4) лицам, приравненным по льготам к лицам с инвалидностью вследствие Великой Отечественной войны, – 7,55 месячного расчетного показателя;";
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"6) семьям военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия; семьям военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, погибших (умерших) при прохождении воинской службы, службы в специальных государственных органах в мирное время; семьям сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебных обязанностей; семьям погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения; семьям умерших вследствие лучевой болезни или умерших лиц с инвалидностью, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний, – 4,59 месячного расчетного показателя;
7) супруге (супругу) умершего лица с инвалидностью вследствие Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие Великой Отечественной войны, а также супруге (супругу) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступили в повторный брак, – 2,56 месячного расчетного показателя;";
подпункты 13), 14), 15) и 16) изложить в следующей редакции:
"13) лицам с инвалидностью первой и второй групп, которым назначены пенсионные выплаты по возрасту или пенсионные выплаты за выслугу лет, за исключением получающих доплату к пенсионным выплатам по возрасту до размера месячного пособия по инвалидности, предусмотренную пунктом 5 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан", а также лицам с инвалидностью первой и второй групп, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации – 1,49 месячного расчетного показателя;

5) 7-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жәрдемақы республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленетін айлық есептік көрсеткіш немесе ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінің өзгеруі ескеріле отырып төленеді.";
үшінші бөліктің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының салдарынан мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген адамдарға – 7,55 айлық есептік көрсеткіш;";
6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Ауғанстандағы немесе соғыс қимылдары жүргізілген басқа да мемлекеттердегі соғыс қимылдары кезінде қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе жаралану, контузия алу, мертігу, ауыру салдарынан қайтыс болған әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің отбасыларына; бейбіт уақытта әскери қызметті, арнаулы мемлекеттік органдарда қызметті өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің отбасыларына; қызметтік міндеттерін атқару кезінде қаза тапқан ішкі істер органдары қызметкерлерінің отбасыларына; Чернобыль АЭС-тағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарын жою кезінде қаза тапқандардың отбасыларына; сәуле ауруы салдарынан қайтыс болғандардың немесе мүгедектігі бар қайтыс болған адамдардың, сондай-ақ қайтыс болуы Чернобыль АЭС-тағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың және ядролық сынақтардың әсеріне белгіленген тәртіппен байланысты болған азаматтардың отбасыларына – 4,59 айлық есептік көрсеткіш;
7) Ұлы Отан соғысының салдарынан мүгедектігі бар қайтыс болған адамының немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектігі бар адамдарына теңестiрiлген адамның екiншi рет некеге тұрмаған зайыбы (жұбайы), сондай-ақ Ұлы Отан соғысының қайтыс болған қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушiнің, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған, жалпы ауруға шалдығу, еңбек үстінде мертігу салдарынан және басқа да себептерден (құқыққа қайшы келетiндердi қоспағанда) мүгедектігі бар адам деп танылған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған зайыбы (жұбайы) – 2,56 айлық есептік көрсеткіш;";
13), 14), 15) және 16) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"13) "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 5-тармағында көзделген жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдеріне мүгедектігі бойынша төленетін айлық жәрдемақы мөлшеріне дейін қосымша төлем алушыларды қоспағанда, жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдері немесе еңбек сiңiрген жылдары үшiн төленетiн зейнетақы төлемдерi тағайындалған бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдарға, сондай-ақ Байқоңыр қаласында тұратын бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдарға, Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда – 1,49 айлық есептік көрсеткіш;

14) лицам с инвалидностью третьей группы, которым назначены пенсионные выплаты по возрасту или пенсионные выплаты за выслугу лет, за исключением получающих доплату к пенсионным выплатам по возрасту до размера месячного пособия по инвалидности, предусмотренную пунктом
5 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан", а также лицам с инвалидностью третьей группы, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации – 0,64 месячного расчетного показателя;
15) детям с инвалидностью до семи лет, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации – 0,96 месячного расчетного показателя;
16) детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации:
первой и второй групп – 1,49 месячного расчетного показателя;
третьей группы – 0,96 месячного расчетного показателя;";
дополнить подпунктом 21) следующего содержания:
"21) лицам, осуществляющим уход, – 1,4 прожиточного минимума.";
6) статью 8 дополнить пунктами 5, 6 и 7 следующего содержания:
"5. Пособие лицам, осуществляющим уход, не назначается:
1) несовершеннолетним;
2) признанным судом недееспособными либо ограниченно дееспособными;
3) состоящим на учете в психиатрическом и (или) наркологическом диспансере;
4) в случае, если лицо с инвалидностью первой группы находится на полном государственном обеспечении.
6. Основаниями для прекращения выплаты пособия лицу, осуществляющему уход, являются:
1) заявление лица с инвалидностью первой группы или его законного представителя, или лица, осуществляющего уход;
2) смерть лица с инвалидностью первой группы;
3) выезд лица с инвалидностью первой группы или лица, осуществляющего уход, на постоянное место жительства в другой населенный пункт или за пределы Республики Казахстан;
4) изменение группы инвалидности у лица с инвалидностью;
5) выявление фактов, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи Закона.
7. Замена лица, осуществляющего уход, производится на основании заявления лица с инвалидностью первой группы или его законного представителя не более двух раз в течение календарного года. Заявление о замене лица, осуществляющего уход, подается в Государственную корпорацию в соответствии со статьей 5 настоящего Закона.".

14) "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының
5-тармағында көзделген жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдеріне мүгедектігі бойынша төленетін айлық жәрдемақы мөлшеріне дейін қосымша төлем алушыларды қоспағанда, жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдері немесе еңбек сiңiрген жылдары үшiн төленетiн зейнетақы төлемдерi тағайындалған үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға, сондай-ақ Байқоңыр қаласында тұратын үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға, Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда – 0,64 айлық есептік көрсеткіш;
15) Байқоңыр қаласында тұратын жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға, Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда – 0,96 айлық есептік көрсеткіш;
16) Байқоңыр қаласында тұратын жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға, Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда:
бірінші және екінші топтағыларға – 1,49 айлық есептік көрсеткіш;
үшінші топтағыларға – 0,96 айлық есептік көрсеткіш;";
мынадай редакциядағы 21) тармақшамен толықтырылсын:
"21) күтімді жүзеге асыратын адамдарға – 1,4 ең төменгі күнкөріс деңгейі.";
6) 8-бап мынадай мазмұндағы 5, 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Күтімді жүзеге асыратын адамға берілетін жәрдемақы:
1) кәмелетке толмағандарға;
2) сот әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танығандарға;
3) психиатриялық және (немесе) наркологиялық диспансерде есепте тұратындарға;
4) бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға олар мемлекеттің толық қамтамасыз етуінде болған жағдайда тағайындалмайды.
6. Күтімді жүзеге асыратын адамға берілетін жәрдемақының төленуін тоқтату үшін:
1) бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның немесе оның заңды өкілінің немесе күтімді жүзеге асыратын адамның өтініші;
2) бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның қайтыс болуы;
3) бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның немесе күтімді жүзеге асыратын адамның басқа елді мекенге немесе Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кетуі;
4) мүгедектігі бар адамның мүгедектік тобының өзгеруі;
5) Заңның осы бабының 5-тармағында көзделген фактілердің анықталуы негіз болып табылады.
7. Бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтімді жүзеге асыратын адамды ауыстыру бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның немесе оның заңды өкілінің өтініші негізінде күнтізбелік бір жыл ішінде екі реттен асырмай жүргізіледі. Күтімді жүзеге асыратын адамды ауыстыру туралы өтініш Мемлекеттік корпорацияға осы Заңның 5-бабына сәйкес беріледі.";

23. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г. № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 2, ст. 10; № 3, ст. 21; № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 67; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 118, 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 9, ст. 46; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 103; № 21-I, ст. 121, 124, 125; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140; № 22-V, ст. 154, 156, 158; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 47, 49; № 8-II, ст. 72; № 23, ст. 118; 2017 г., № 3, ст. 6; № 8, ст. 16; № 13, ст. 45; № 15, ст. 55; № 16, ст. 56; 2018 г., № 12, ст. 39; № 16, ст. 56; № 21, ст. 72; № 22, ст. 83; № 24, ст. 93; 2019 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37, 39; № 19-20, ст. 86; № 21-22, ст. 91; № 23, ст. 103, 108; № 24-I, ст. 119; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):

23. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құажт; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 3, 21-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 67-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 118, 122-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 21-I, 121, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140-құжат; № 22-V, 154, 156, 158-құжаттар; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-I, 47, 49-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 8, 16-құжат; № 13, 45-құжат; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 12, 39-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 72-құжат; № 22, 83-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 91-құжат; № 23, 103, 108-құжаттар; № 24-I, 119-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункты 12-2), 12-4) – 12-6) пункта 1 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"12-2) организует помощь лицам с инвалидностью;";
"12-4) организует совместно с уполномоченным органом по физической культуре и спорту и общественными объединениями лиц с инвалидностью проведение оздоровительных и спортивных мероприятий среди лиц с инвалидностью;
12-5) организует совместно с общественными объединениями лиц с инвалидностью культурно-массовые и просветительские мероприятия;
12-6) координирует оказание благотворительной и социальной помощи лицам с инвалидностью;".
24. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 13-14, ст. 175; 2002 г., № 4, ст. 33; 2003 г., № 23, ст. 168; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 17, ст. 139; 2008 г., № 13-14, ст. 57; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 22-I, ст. 143; № 22-II, ст. 144; 2016 г., № 23, ст. 118; 2017 г., № 12, ст. 34; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 19, ст. 62; № 24, ст. 93; 2019 г., № 7, ст. 37; Закон Республики Казахстан от 2 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2020 г.):
1) подпункт 1) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"1) социальный туризм – вид туризма, полностью или частично осуществляемый за счет средств работодателя и (или) иных третьих лиц, обеспечивающий доступность туристских услуг лицам с инвалидностью, малообеспеченным слоям населения;";
2) подпункт 3) пункта 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"3) введение льготных условий для организации туристской и экскурсионной работы среди детей, подростков, молодежи, лиц с инвалидностью и малообеспеченных слоев населения;".
25. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 243; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 6, ст. 10; № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 23, ст. 144; № 24, ст. 148; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 21, ст. 97; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 21, 27; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64;№ 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72, 75; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 4, 6; № 2, ст. 10, 12; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 10, ст. 52; № 14, ст. 86; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 19-I, ст. 99, 101; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 21-I, ст. 128; № 22-V, ст. 156; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53; 2017 г., № 4, ст. 7; № 14, ст. 51; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82; № 24, ст. 93; 2019 г., № 7, ст. 37, 39; № 8, ст. 45; № 19-20, ст. 86; № 23, ст. 103, 108; № 24-I, ст. 119; Закон Республики Казахстан от 29 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам запретных зон и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 1 июня 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административного процедурно-процессуального законодательства Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда"30 июня 2020 г.):

1) 35-баптың 1-тармағының 12-2), 12-4) – 12-6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"12-2) мүгедектігі бар адамдарға көмек көрсетуді ұйымдастырады;";
"12-4) дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органмен және мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мүгедектігі бар адамдар арасында сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады;
12-5) мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мәдени-бұқаралық және ағартушылық іс-шараларды ұйымдастырады;
12-6) мүгедектігі бар адамдарға қайырымдылық және әлеуметтік көмек көрсетуді үйлестіреді;";
24. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 13-14, 175-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; 2003 ж., № 23, 168-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 17, 139-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-II, 144-құжат; 2016 ж., № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 12, 34-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; 2020 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне ойын бизнесi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2020 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әлеуметтік туризм – жұмыс берушінің және (немесе) өзге де үшінші тұлғалардың қаражаты есебінен толық немесе ішінара жүзеге асырылатын, мүгедектігі бар адамдарға, халықтың күнкөрісі төмен топтарына туристік көрсетілетін қызметтердің қолжетімді болуын қамтамасыз ететін туризм түрі;";
2) 9-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) балалардың, жасөспiрiмдердiң, жастардың, мүгедектігі бар адамдар мен халықтың күнкөрiсi төмен топтарының арасында туристiк және экскурсиялық жұмысты ұйымдастыру үшін жеңілдікті жағдайлар енгiзу;";
25. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 243-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 6, 10-құжат; № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 144-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 6, 50-құжат, № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 21, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 2, 10, 12-құжаттар; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 86-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-I, 99, 101-құжаттар; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 53-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 14, 51-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжат; № 8, 45-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 103, 108-құжаттар; № 24-I, 119-құжат; 2020 жылғы 1 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтар мен тыйым салынған аудандар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 30 маусымдағы "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік заңнамасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 61-3) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"61-3) маломобильные группы населения – лица, испытывающие затруднения при самостоятельном передвижении, получении услуг, информации или ориентировании в пространстве, в том числе использующие детские коляски, лица пожилого возраста, лица с инвалидностью;";
2) подпункт 4) пункта 4 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"4) здания и сооружения для проживания, пребывания и работы лиц с инвалидностью.";
3) подпункт 1) части первой статьи 7 изложить в следующей редакции:
"1) на благоприятную, применительно к данной местности, а также доступную лицам с инвалидностью и другим маломобильным группам населения среду обитания и жизнедеятельности в пределах территории населенного пункта (поселения) в соответствии с государственной градостроительной политикой в части расселения и размещения производительных сил, с градостроительными требованиями к зонированию территорий, нормами экологической и санитарно-гигиенической безопасности и уровнем обеспеченности данной местности инфраструктурой;";
4) пункты 2 и 3 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"2. Населенные пункты должны быть обеспечены оптимальными условиями и средствами доступа для всех категорий населения (включая лиц с инвалидностью и другие маломобильные группы) к рабочим местам, местам общего пользования, объектам (сооружениям, коммуникациям) социальной, рекреационной, инженерной и транспортной инфраструктуры в соответствии с типом поселения и условиями данной местности.
3. Градостроительная документация для населенных пунктов должна содержать разделы по созданию условий обеспечения потребностей лиц с инвалидностью и других маломобильных групп населения в объектах социальной и рекреационной инфраструктуры.";
5) подпункты 9) и 12) пункта 1 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"9) несоблюдение государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, а также охраны труда, пожаро- и взрывобезопасности, санитарной и экологической безопасности, обеспечения доступа для лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения к объектам социальной, транспортной и рекреационной инфраструктуры в процессе проектирования, строительства и последующей эксплуатации объекта;";
"12) иные действия, вследствие которых ухудшается состояние среды обитания и жизнедеятельности, ущемляются права и законные интересы граждан, в том числе лиц с инвалидностью, и общества в целом, наносится ущерб государственным интересам, которые влекут за собой ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.";

1) 1-баптың 61-3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"61-3) халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары – өз бетімен жүріп-тұру, көрсетілетін қызметтер, ақпарат алу немесе кеңістікте бағдарлану кезінде қиындық көріп жүрген, оның ішінде балаларға арналған арбаларды пайдаланатын адамдар, қарттар, мүгедектігі бар адамдар;";
2) 6-баптың 4-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мүгедектігі бар адамдардың тұруына, келіп-кетуіне және жұмыс істеуіне арналған үй-жайлар мен ғимараттар жатады.";
3) 7-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттiк қала құрылысы саясатының өндiргiш күштердi қоныстандыру мен орналастыру бөлiгiне, аумақтарды аймақтарға бөлуге қойылатын қала құрылысы талаптарына, экологиялық және санитариялық-гигиеналық қауiпсiздiк нормаларына және аталған жергiлiктi жердiң инфрақұрылыммен қамтамасыз етiлу деңгейiне сәйкес елдi мекеннiң (қоныстың) аумағы шегiнде осы мекенге қатысты мекендеу мен тiршiлiк етуге қолайлы, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға және халықтың жүріп-тұруы шектеулі басқа да топтарына қолжетімді ортаға;";
4) 11-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Елдi мекендер қоныстану үлгiсiне және сол жердiң жағдайына сәйкес халықтың барлық санаттары үшiн (мүгедектігі бар адамдар мен жүріп-тұруы шектеулi басқа да топтарды қоса алғанда) жұмыс орындарына, жалпыға ортақ пайдаланылатын орындарға, әлеуметтiк, рекреациялық, инженерлiк және көлiк инфрақұрылымы объектiлерiне (ғимараттарына, коммуникацияларына) қол жеткiзуiн оңтайлы жағдайлармен және құралдармен қамтамасыз етiлуге тиiс.
3. Елдi мекендерге арналған қала құрылысы құжаттамаларында мүгедектігі бар адамдардың және халықтың жүріп-тұруы шектеулi басқа топтарының әлеуметтiк және рекреациялық инфрақұрылым объектiлерiне қажеттерiн қамтамасыз етуге жағдай жасау жөнiндегi бөлiмдер қамтылуға тиiс.";
5) 17-баптың 1-тармағының 9) және 12) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"9) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы, сондай-ақ объектiнi жобалау, салу және кейiннен пайдалану процесiнде еңбек қорғау, өрт және жарылыс қауiпсiздiгi, санитариялық және экологиялық қауiпсiздiк, мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшiн әлеуметтiк, көлiктiк және рекреациялық инфрақұрылым объектiлерiне қол жеткiзудi қамтамасыз ету жөнiндегi мемлекеттiк нормативтердi сақтамау;";
"12) мекендеу және тiршiлiк ету ортасы жай-күйiнiң нашарлауына, азаматтар, оның iшiнде мүгедектігі бар адамдар мен тұтас алғанда қоғамның құқықтарына және заңды мүдделерiне нұқсан келтiруге, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа әкеп соғатын мемлекеттік мүдделерге зиян келтiруге себеп болатын өзге де әрекеттер.";

6) подпункт 13) пункта 1 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"13) ведение учета актов приемки объектов в эксплуатацию, а также объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию, с обязательным учетом обеспечения доступа лиц с инвалидностью;";
7) часть третью пункта 3 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"Правила организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства должны учитывать требования по обеспечению доступа для лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения.";
8) подпункт 5) пункта 2 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"5) уполномоченного органа социальной защиты населения – в части обеспечения доступа для лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения к объектам социальной, транспортной и рекреационной инфраструктуры.";
9) пункт 4 статьи 48 изложить в следующей редакции:
"4. Территория жилых, общественных (общественно-деловых) рекреационных зон, зоны инженерной и транспортной инфраструктуры должна быть в отведенных границах и благоустроена с учетом доступности для лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения.";
10) статью 79 изложить в следующей редакции:
"Статья 79. Ответственность участников сдачи и приемки в эксплуатацию построенных объектов
Участники сдачи и приемки в эксплуатацию построенных объектов, включая заказчиков (инвесторов, застройщиков), лиц, осуществляющих технический и авторский надзоры, ответственных исполнителей подряда на изыскательские, проектные, строительно-монтажные работы, изготовителей и поставщиков строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, а также службы оперативного надзора за ходом строительства и монтажа оборудования и другие участники несут установленную законами Республики Казахстан ответственность за угрозу жизни или здоровью граждан, а также ущерб (вред) государственным, общественным или частным интересам, нанесенный вследствие допущенных нарушений либо отклонений от обязательных нормативных требований (условий, ограничений), в том числе за несоблюдение требований по обеспечению доступности объектов для лиц с инвалидностью и других маломобильных групп населения.".
26. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 247; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 3, ст. 20; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 1, ст. 4; № 23, ст. 117; 2011 г., № 10, ст. 86; № 16, ст. 128; 2012 г., № 2, ст. 14; № 8, ст. 64; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 19-І, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 6, ст. 27; № 10, ст. 50; № 19-II, ст. 106; № 22-II, ст. 145; № 22-V, ст. 158; 2016 г., № 7-І, ст. 49; 2017 г., № 12, ст. 36; 2018 г., № 7-8, ст. 22; № 14, ст. 42; № 22, ст. 83; № 24, ст. 93; 2019 г., № 7, ст. 39; № 23, ст. 106; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административного процедурно-процессуального законодательства Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июня 2020 г.):

6) 25-баптың 1-тармағының 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімділікті қамтамасыз етуді міндетті түрде ескере отырып, объектілерді пайдалануға қабылдау актілерін, сондай-ақ пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) есепке алуды жүргізу;";
7) 30-баптың 3-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Құрылыс салуды ұйымдастыру және құрылыс саласында рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларында мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшін қолжетімділікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптар ескерілуге тиіс.";
8) 31-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшiн әлеуметтiк, көлiктiк және рекреациялық инфрақұрылым объектiлерiне қол жеткiзудi қамтамасыз ету бөлiгiнде – халықты әлеуметтiк қорғау уәкiлеттi органын тарта отырып жүзеге асырылады.";
9) 48-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тұрғын үй, қоғамдық (қоғамдық-iскерлiк) рекреациялық аймақтардың аумағы, инженерлiк және көлiк инфрақұрылымының аймақтары бөлінген шекараларда болуға және мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарының қолжетімділігі ескеріле отырып, жайластырылуға тиіс.";
10) 79-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"79-бап. Салынған объектілерді пайдалануға беруге және қабылдауға қатысушылардың жауапкершілігі
Тапсырыс берушілерді (инвесторларды, құрылыс салушыларды), техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғаларды, iздену, жобалау, құрылыс-монтаждау жұмыстарына мердiгерлiктiң жауапты орындаушыларын, құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкцияларын және жабдықтарын дайындаушылар мен берушiлерді қоса алғанда, салынған объектiлердi пайдалануға тапсыруға және қабылдауға қатысушылар, сондай-ақ құрылыстың және жабдықтарды монтаждаудың барысын жедел қадағалау қызметтері және басқа да қатысушылар жiберiлген бұзушылықтар не мiндеттi нормативтiк талаптардан (шарттардан, шектеулерден) ауытқушылықтар салдарынан азаматтардың өмiрiне немесе денсаулығына қауiп төнгені үшін, сондай-ақ мемлекеттiк, қоғамдық немесе жеке мүдделерге нұқсан (зиян) келтiрiлгені үшiн, оның ішінде мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі басқа да топтары үшін объектілердің қолжетімділігін қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауаптылықта болады.".
26. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 247-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж.,№ 1, 4-құжат; № 23, 117-құжат; 2011 ж., № 10, 86-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 19-І, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 10, 50-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-V, 158-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 14, 42-құжат, № 22, 83-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 23, 106-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік заңнамасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) статью 1 дополнить подпунктом 1-4) следующего содержания:
"1-4) портал социальных услуг – информационная система социально-трудовой сферы, предоставляющая отдельным категориям населения возможность приобретения товаров и услуг на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в соответствии с настоящим Законом и Законом Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью.";
2) в статье 2:
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) малообеспеченным семьям, в составе которых нет трудоспособных лиц или единственный трудоспособный член осуществляет уход за ребенком в возрасте до трех лет, ребенком с инвалидностью, лицом с инвалидностью первой или второй группы, престарелым, нуждающимся в постороннем уходе и помощи.";
в части второй пункта 6:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) лицам с инвалидностью первой и второй групп;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) одному из родителей, осуществляющему уход за ребенком в возрасте до трех лет, лицам, осуществляющим уход за ребенком с инвалидностью, лицами с инвалидностью первой и второй групп, престарелыми старше восьмидесяти лет, которые нуждаются в постороннем уходе и помощи.
К занятым уходом за лицами, указанными в подпункте 4) пункта 6 настоящей статьи, может быть отнесен только один трудоспособный член семьи;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Гарантированный социальный пакет предоставляется малообеспеченным семьям, из числа получателей безусловной или обусловленной денежной помощи:
имеющим детей в возрасте от одного до шести лет, в том числе детей, достигших шестилетнего возраста, не приступивших к обучению в организациях среднего образования;
имеющим детей в возрасте от шести до восемнадцати лет, а также детей, достигших восемнадцатилетнего возраста, обучающихся в организациях среднего образования – в течение соответствующего учебного года.
Прекращение выплаты безусловной или обусловленной денежной помощи не является основанием для прекращения предоставления гарантированного социального пакета семьям, за исключением случаев представления ложных сведений и (или) недостоверных документов для назначения адресной социальной помощи.
Гарантированный социальный пакет предоставляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках или через портал социальных услуг по решению местных исполнительных органов.";
3) в статье 4:
в подпункте 3) пункта 1:
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"детям, обучающимся в интернатных организациях, кроме находящихся на полном государственном обеспечении, а также обучающимся по очной форме обучения в организациях технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста).";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Дети, проживающие в семье и имеющие регистрацию в другом населенном пункте по месту обучения в организациях среднего образования, в связи с отсутствием по месту жительства семьи организации образования такого уровня включаются в состав семьи для целей настоящего Закона.";

1) 1-бап мынадай мазмұндағы 1-4) тармақшамен толықтырылсын:
"1-4) Әлеуметтік қызметтер порталы – осы Заңға және "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес халықтың жекелеген санаттарына жергілікті атқарушы органдардың олардың құнын өтеу шарттарында тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу мүмкіндігін беретін автоматтандырылған ақпараттық жүйе;";
2) 2-бапта:
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) құрамында еңбекке қабілетті адамдары жоқ немесе жалғыз еңбекке қабілетті мүшесі үш жасқа дейінгі балаға, мүгедектігі бар балаға, бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамға, бөгденің күтіміне және көмегіне мұқтаж қарттарға күтімді жүзеге асыратын табысы аз отбасыларға көрсетіледі.";
6-тармақтың екінші бөлігінде;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдарға;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) үш жасқа дейінгі баланы немесе отбасындағы үш жастан жеті жасқа дейінгі екі және одан да көп баланы күтуді жүзеге асыратын ата-ананың біріне, мүгедектігі бар баланы, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдарды, сексен жастан асқан, бөгде адамның күтімі мен көмегіне мұқтаж қарттарды күтуді жүзеге асыратын адамдарға міндетті шарт болып табылмайды.
Осы баптың 6-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген адамдарды бағып-күтумен айналысатындарға отбасының еңбекке қабілетті бір мүшесі ғана жатқызылуы мүмкін;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Кепілдік берілген әлеуметтік топтама шартсыз немесе шартты ақшалай көмек алатындар қатарындағы:
бір жастан алты жасқа дейінгі балалары, оның ішінде алты жасқа толған, орта білім беру ұйымдарында оқуға кіріспеген балалары барларға;
тиісті оқу жылы ішінде орта білім беру ұйымдарында білім алатын, алты жастан он сегіз жасқа дейінгі балалары бар, табысы аз отбасыларға беріледі.
Жалған мәліметтер және (немесе) атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін дәйексіз құжаттар ұсыну жағдайларын қоспағанда, шартсыз немесе шартты ақшалай көмектің төленуін тоқтату осы тармақтың бірінші бөлігінің үшінші абзацында көрсетілген отбасыларға кепілдік берілген әлеуметтік топтама беруді тоқтатуға негіз болып табылмайды.
Кепілдік берілген әлеуметтік топтама Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша әлеуметтік қызметтер порталы арқылы ұсынылады.";
3) 4-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасында:
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттің толық қамтамасыз етуіндегілерден басқа, интернат ұйымдарында білім алатын, сондай-ақ кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балаларға талап етілмейді.";
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Отбасының тұрғылықты жері бойынша осындай деңгейдегі білім беру ұйымының болмауына байланысты отбасында тұратын және орта білім беру ұйымдарында оқу орны бойынша басқа елді мекенде тіркелген балалар осы Заңның мақсаттары үшін отбасы құрамына енгізіледі.";

подпункт 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3) меры социальной адаптации, которые включают меры социальной реабилитации лиц с инвалидностью, определенные статьей 21 Закона Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан", специальные социальные услуги, оказываемые лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных социальных услугах", а также иные меры государственной поддержки, оказываемые в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.";
4) дополнить статьями 4-1 и 4-2 следующего содержания:
"Статья 4-1. Возмещение стоимости гарантированного социального пакета
1. Малообеспеченная семья при приобретении через портал социальных услуг гарантированного социального пакета имеет право на возмещение местными исполнительными органами его стоимости, но не более размера гарантированной суммы, предусмотренной пунктом 2 настоящей статьи.
При приобретении малообеспеченной семьей через портал социальных услуг гарантированного социального пакета по цене, превышающей гарантированную сумму, разницу между гарантированной суммой и фактической стоимостью гарантированного социального пакета малообеспеченная семья оплачивает самостоятельно за счет собственных средств.
2. Гарантированная сумма, предоставляемая в качестве возмещения стоимости гарантированного социального пакета, приобретаемого через портал социальных услуг, возмещается поставщику в размере, рассчитываемом центральным исполнительным органом в соответствии с порядком, утверждаемым центральным исполнительным органом.
Статья 4-2. Портал социальных услуг
1. Поставщиками товаров и (или) услуг на портале социальных услуг могут выступать физические лица, юридические лица и их филиалы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Зарегистрироваться на портале социальных услуг могут поставщики, которые:
1) не имеют налоговой задолженности и задолженности по социальным отчислениям;
2) не подлежат процедуре банкротства либо ликвидации;
3) не включены в реестр недобросовестных участников государственных закупок в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
4) не находятся в реестре недобросовестных участников закупок, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе и (или) в перечне ненадежных потенциальных поставщиков (поставщиков) Фонда национального благосостояния и юридических лиц, пятьюдесятью и более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно владеет Фонд национального благосостояния;

4-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабында айқындалған мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік оңалту шараларын қамтитын әлеуметтік бейімдеу шаралары, "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдарға көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен көрсетілетін өзге де мемлекеттік қолдау шаралары айқындалады";
4) мынадай мазмұндағы 4-1 және 4-2-баптармен толықтырылсын:
"4-1-бап. Кепілдік берілген әлеуметтік топтама құнын өтеу
1. Табысы аз отбасы әлеуметтік қызметтер порталы арқылы кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы сатып алған кезде жергілікті атқарушы органдардың оның құнын, бірақ осы баптың 2-тармағында көзделген кепілдік берілген соманың мөлшерінен аспайтын мөлшерде өтеуге құқығы бар.
Табысы аз отбасы әлеуметтік қызметтер порталы арқылы кепілдік берілген сомадан асатын баға бойынша кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы сатып алған кезде кепілдік берілген сома мен кепілдік берілген әлеуметтік топтаманың нақты құны арасындағы айырманы табысы аз отбасы өз қаражаты есебінен дербес төлейді.
2. Әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатып алынатын кепілдік берілген әлеуметтік топтаманың құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген сома өнім берушіге орталық атқарушы орган бекітетін тәртіпке сәйкес орталық атқарушы орган есептейтін мөлшерде өтеледі.
4-2-бап. Әлеуметтік қызметтер порталы
1. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке тұлғалар, заңды тұлғалар және олардың филиалдары әлеуметтік қызметтер порталындағы тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің өнім берушілері бола алады.
2. Әлеуметтік қызметтер порталында:
1) салық берешегі және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ;
2) банкроттық не тарату рәсіміне жатпайтын;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізілмеген;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасында көзделген сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізіліміне және (немесе) Ұлттық әл-ауқат қорының сенімсіз әлеуетті өнім берушілердің (өнім берушілердің) және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама түрде Ұлттық әл-ауқат қоры иеленетін заңды тұлғалардың тізбесіне енгізілмеген;

5) имеют сертификат соответствия при поставке товаров, подлежащих обязательной сертификации;
6) приняли обязательства по обеспечению гарантированным социальным пакетом в соответствии с объемами и видами помощи, определенным Правительством Республики Казахстан на условиях возмещения гарантированной суммы.
3. Поставщик снимается с регистрации на портале социальных услуг в случаях:
1) подачи заявления о снятии с регистрации на портале социальных услуг;
2) прекращения деятельности или смерти;
3) включения в реестр недобросовестных участников государственных закупок в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
4) включения в реестр недобросовестных участников закупок, предусмотренный законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе и (или) в перечне ненадежных потенциальных поставщиков (поставщиков) Фонда национального благосостояния и юридических лиц, пятьюдесятью и более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно владеет Фонд национального благосостояния;
5) неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения обязательств, взятых им на себя посредством портала социальных услуг.
Снятие с регистрации на портале социальных услуг в соответствии с подпунктами 1), 3) и 4) части первой настоящего пункта не освобождает поставщика от исполнения обязательств, взятых им на себя посредством портала социальных услуг на дату снятия с регистрации.
В случае, указанном в подпункте 5) части первой настоящего пункта, получатель не позднее четырнадцати календарных дней со дня, когда ему стало известно о факте нарушения поставщиком своих обязательств, размещает на портале социальных услуг соответствующую информацию. Данная информация в течение десяти рабочих дней со дня размещения рассматривается комиссией, создаваемой местным исполнительным органом, которая определяет наличие или отсутствие нарушений со стороны поставщика.
В случае снятия поставщика с регистрации на портале социальных услуг по основаниям, предусмотренным подпунктами 3) и 4) части первой настоящего пункта, последующая регистрация возможна после исключения сведений о нем из соответствующего реестра.
В случае снятия поставщика с регистрации на портале социальных услуг по основанию, предусмотренному подпунктом 5) части первой настоящего пункта, последующая регистрация его на портале социальных услуг возможна не ранее чем через год со дня снятия с регистрации.
4. Регистрация поставщиков на портале социальных услуг, а также снятие с регистрации на портале социальных услуг осуществляются в порядке, определяемом центральным исполнительным органом.

5) міндетті сертификаттауға жататын тауарларды жеткізу кезінде сәйкестік сертификаты бар;
6) Қазақстан Республикасының Үкіметі кепілдік берілген соманы өтеу шарттарында айқындаған көмектің көлемдері мен түрлеріне сәйкес кепілдік берілген әлеуметтік топтамамен қамтамасыз ету бойынша міндеттемелерді қабылдаған өнім берушілер тіркеле алады.
3. Өнім беруші мынадай:
1) әлеуметтік қызметтер порталында тіркеуден шығару туралы өтініш берген;
2) қызметін тоқтатқан немесе қайтыс болған;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізілген;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасында көзделген сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізіліміне және (немесе) Ұлттық әл-ауқат қорының сенімсіз әлеуетті өнім берушілердің (өнім берушілердің) және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама түрде Ұлттық әл-ауқат қоры иеленетін заңды тұлғалардың тізбесіне енгізілген;
5) әлеуметтік қызметтер порталы арқылы өзіне алған міндеттемелерін орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған жағдайларда әлеуметтік қызметтер порталында тіркеуден шығарылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес әлеуметтік қызметтер порталында тіркеуден шығарған тіркеуден шығару күні өнім берушіні әлеуметтік қызметтер порталы арқылы өзіне алған міндеттемелерден босатпайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 5) тармақшасында көрсетілген жағдайда, алушы өнім берушінің өз міндеттемелерін бұзу фактісі туралы өзіне белгілі болған күннен бастап күнтізбелік он төрт күннен кешіктірмей әлеуметтік қызметтер порталында тиісті ақпаратты орналастырады. Осы ақпаратты орналастыру күнінен бастап он жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы орган құратын комиссия қарайды, ол өнім беруші тарапынан бұзушылықтардың болғанын немесе болмағанын айқындайды.
Өнім беруші осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша әлеуметтік қызметтер порталында тіркеуден шығарылған жағдайда, оны кейіннен тіркеу ол туралы мәліметтер тиісті тізілімнен алынғаннан кейін мүмкін болады.
Өнім беруші осы тармақтың бірінші бөлігінің 5) тармақшасында көзделген негіз бойынша әлеуметтік қызметтер порталында тіркеуден шығарылған жағдайда, оны кейіннен әлеуметтік қызметтер порталында тіркеу тіркеуден шығарылған күннен бастап кемінде бір жыл өткен соң мүмкін болады.
4. Әлеуметтік қызметтер порталында өнім берушілерді тіркеу, сондай-ақ әлеуметтік қызметтер порталында тіркеуден шығару орталық атқарушы орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.

5. Отношения между малообеспеченной семьей и поставщиками, связанные с приобретением гарантированного социального пакета, в том числе принятием обязательств поставщиками при его формировании, регулируются гражданским законодательством Республики Казахстан, а также договором, заключаемым на портале социальных услуг, форма которого утверждается центральным исполнительным органом.
6. Сопровождение и системно-техническое обслуживание портала социальных услуг осуществляются юридическим лицом, созданным по решению Правительства Республики Казахстан, обеспечивающим информационную и аналитическую поддержку государственной политики по регулированию рынка труда и реализации активных мер содействия занятости.";
5) пункт 3 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"3. Участковые комиссии осуществляют свою деятельность в соответствии с положениями об участковых комиссиях, согласованными с местными представительными органами и утверждаемыми областными (городов республиканского значения, столицы) исполнительными органами, а также критериями отсутствия нуждаемости в адресной социальной помощи по результатам обследования материального положения заявителя.
Типовое положение об участковых комиссиях, а также критерии отсутствия нуждаемости в адресной социальной помощи по результатам обследования материального положения заявителя утверждаются центральным исполнительным органом.";
6) часть вторую пункта 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"Местные исполнительные органы района (города областного значения) вправе определять домашний скот, птицу и земельный участок (земельную долю), как не дающие доход в соответствии с законодательством.";
7) статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Контроль и методологическое руководство назначения и выплаты адресной социальной помощи
Контроль за правильностью назначения и выплаты адресной социальной помощи осуществляется в рамках контроля за исполнением соответствующего бюджета.
Методологическое руководство назначения и выплаты адресной социальной помощи осуществляется центральным исполнительным органом.".
27. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" (Ведомства Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 23, ст. 315; 2003 г., № 10, ст. 54; 2004 г., № 18, ст. 110; № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 87; № 14, ст. 89; № 16, ст. 99; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 12, ст. 82; № 19-І, 19-ІІ, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 19-І, ст. 100; № 20-ІV, ст. 113; № 20-VІІ, ст. 117; № 23-ІІ, ст. 170, 172; 2016 г., № 6, ст. 45; № 8-І, ст. 60; № 24, ст. 124; 2017 г., № 9, ст. 17; № 11, ст. 29; № 23-ІІІ, ст. 111; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; 2019 г., № 7, ст. 37; № 8, ст. 45; № 21-22, ст. 91; № 24-І, ст. 118; № 24-ІІ, ст. 123; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам улучшения бизнес-климата", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июня 2020 г.):

5. Кепілдендірілген әлеуметтік топтаманы сатып алуға, оның ішінде өнім берушінің қалыптастыру туралы міндеттемелерін қабылдауға байланысты табысы аз отбасы мен өнім берушілер арасындағы қатынастар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен, сондай-ақ нысанын орталық атқарушы орган бекітетін әлеуметтік қызметтер порталында жасалатын шартпен реттеледі.
6. Әлеуметтік қызметтер порталын сүйемелдеуді және жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, еңбек нарығын реттеу және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру жөніндегі мемлекеттік саясатты ақпараттық және талдамалық қолдауды қамтамасыз ететін заңды тұлға жүзеге асырады.";
5) 5-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Учаскелік комиссиялар өз қызметін жергілікті өкілді органдар келіскен және облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары бекітетін учаскелік комиссиялар туралы ережелерге, сондай-ақ өтініш берушінің материалдық жағдайын зерттеп-қарау нәтижелері бойынша атаулы әлеуметтік көмекке мұқтаждықтың болмауының өлшемшарттарына сәйкес жүзеге асырады.
Учаскелік комиссиялар туралы үлгілік ережені, сондай-ақ өтініш берушінің материалдық жағдайын зерттеп-қарау нәтижелері бойынша атаулы әлеуметтік көмекке мұқтаждықтың болмауының өлшемшарттарын орталық атқарушы орган бекітеді.";
6) 6-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары заңнамаға сәйкес үй малын, құсты және жер учаскесін (жер үлесін) табыс бермейді деп айқындауға құқылы.";
7) 8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау мен төлеуді бақылау және оған әдіснамалық басшылық жасау
Атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау мен төлеудің дұрыстығын бақылау тиісті бюджеттің атқарылуын бақылау шеңберінде жүзеге асырылады.
Атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау мен төлеуге әдіснамалық басшылық жасауды орталық атқарушы орган жүзеге асырады.".
27. "Теміржол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 23, 315-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 18, 110-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 87-құжат; № 14, 89-құжат; № 16, 99-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-І, 100-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 117-құжат; № 23-ІІ, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 8-І, 60-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 9, 17-құжат; № 11, 29-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 45-құжат; № 21-22, 91-құжат; № 24-І, 118-құжат; № 24-ІІ, 123-құжат; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ахуалды жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) пункты 1, 2 и 3 статьи 17-1 изложить в следующей редакции:
"1. Железнодорожный вокзал должен иметь билетные кассы, помещения для ожидания, санитарно-бытовые помещения, в том числе специально оборудованные для лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения, комнату матери и ребенка, объекты информационного обслуживания (в том числе объекты, связывающие пассажиров с единым справочно-информационным центром), медицинский пункт, пункт охраны общественного порядка.
2. На железнодорожном вокзале население обеспечивается достоверной информацией о времени отправления и прибытия пассажирских поездов, стоимости проезда пассажиров и перевозки багажа, грузобагажа, наличии свободных мест в поездах, неотложной медицинской помощи, месте нахождения книги жалоб и предложений, режиме работы билетных и багажных касс, расположении вокзальных помещений, а также о перечне услуг, оказываемых населению.
Предоставление информации обеспечивается также для лиц с инвалидностью с использованием языков, текстов, шрифта Брайля, тактильного общения, крупного шрифта, доступных мультимедийных средств.
3. Переходы и выходы на пассажирские платформы и перроны должны быть доступны для лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения (оборудованы пандусами, специализированными лифтами).";
2) в статье 17-2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 17-2. Доступность услуг в сфере железнодорожного транспорта для лиц с инвалидностью";
в пункте 1:
абзацы первый, второй и четвертый изложить в следующей редакции:
"1. Для доступа лиц с инвалидностью к услугам в сфере железнодорожного транспорта на железнодорожных вокзалах и железнодорожных станциях должны быть обеспечены:
1) выделение мест с установкой специальных дорожных знаков для парковки автотранспортных средств лиц с инвалидностью;";
"3) оборудование информационными сигнальными устройствами и средствами связи, доступными для лиц с инвалидностью с нарушениями зрения и (или) слуха, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;";
3) подпункт 4) пункта 1 статьи 67 изложить в следующей редакции:
"4) провозить с собой бесплатно ручную кладь весом не свыше тридцати пяти килограммов на один полный или детский проездной документ.
Ручная кладь, превышающая данный вес, подлежит сдаче в багажный вагон.
Пассажиры из числа лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения дополнительно имеют право провозить с собой бесплатно технические вспомогательные (компенсаторные) средства и специальные средства передвижения, предназначенные для личного пользования;".

1) 17-1-баптың 1, 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Теміржол вокзалында билет кассалары, күтуге арналған үй-жайлар, санитариялық-тұрмыстық, оның ішінде мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшін арнайы жабдықталған үй-жайлар, ана мен бала бөлмесі, ақпараттық қызмет көрсету объектілері (оның ішінде жолаушыларды бірыңғай анықтамалық-ақпараттық орталықпен байланыстыратын объектілер), медициналық пункт, қоғамдық тәртіпті сақтау пункті болуға тиіс.
2. Теміржол вокзалында халық жолаушылар поездарының жөнелтілу және келу уақыттары, жолаушылардың жол жүру және багажды, жүк-багажды тасымалдау құны, поездарда бос орындардың болуы, шұғыл медициналық көмек, шағымдар мен ұсыныстар кітапшасының тұрған орны туралы, билет және багаж кассаларының жұмыс режимі, вокзал үй-жайларының орналасуы, сондай-ақ халыққа көрсетілетін қызметтер тізбесі туралы шынайы ақпаратпен қамтамасыз етіледі.
Ақпаратты беру тілдерді, мәтіндерді, Брайль қарпін, тактильдік қатынасты, ірі қаріпті, қолжетімді мультимедиялық құралдарды пайдалана отырып, мүгедектігі бар адамдар үшін де қамтамасыз етіледі.
3. Жолаушылар платформалары мен перрондарға өту және шығу мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарына қолжетімді болуға (пандустармен, мамандандырылған лифтілермен жабдықталуға) тиіс.";
2) 17-2-тармақта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"17-2-бап. Теміржол көлігі саласындағы көрсетілетін қызметтердің мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімділігі";
1-тармақта:
бірінші, екінші және төртінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мүгедектігі бар адамдардың теміржол көлігі саласындағы көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуі үшін теміржол вокзалдарында және теміржол станцияларында:
1) арнайы жол белгілері орнатыла отырып, мүгедектігі бар адамдардың автокөлік құралдарын қоюға арналған орындардың бөлінуі;";
"3) көру және (немесе) есту қабілеттері бұзылған мүгедектігі бар адамдар үшін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес қолжетімді ақпараттық сигналдық құрылғылармен және байланыс құралдарымен жабдықталуы;";
3) 67-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) бір толық жол жүру құжатына немесе баланың жол жүру құжатына салмағы отыз бес килограмнан аспайтын қол жүгін өзімен бірге ақысыз алып жүруге құқығы бар.
Салмағы бұдан асатын қол жүгі багаж вагонына тапсырылуға тиіс.
Мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары арасынан шыққан жолаушылардың жеке пайдалануға арналған техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды және арнайы қозғалыс құралдарын өздерімен тегін алып жүруге қосымша құқығы бар;".

28. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 5, ст. 51; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 9, ст. 49; 2007 г., № 9, ст. 67; № 20, ст. 152; 2009 г., № 8, ст. 44; 2010 г., № 24, ст. 143; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 118; № 23, ст. 138; 2015 г., № 22-II, ст. 148; № 22-V, ст. 154; 2017 г., № 12, ст. 37; № 14, ст. 51; № 16, ст. 56; 2019 г., № 21-22, cт. 91):
1) пункт 10 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"10. При установлении сотруднику или работнику дипломатической службы инвалидности, наступившей в результате травмы, ранения (контузии), увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей за рубежом, ему выплачивается единовременная компенсация в размере, исчисляемом из должностного оклада по последней должности, которую он занимал в Министерстве иностранных дел:
1) лицу с инвалидностью I группы – тридцатимесячного содержания;
2) лицу с инвалидностью II группы – восемнадцатимесячного содержания;
3) лицу с инвалидностью III группы – шестимесячного содержания.".
29. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 16, ст. 152; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 20, ст. 152; 2009 г., № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 14, ст. 92; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; 2015 г., № 23-II, ст. 170; 2018 г., № 14, ст. 42; 2019 г., № 24-II, cт. 122):
1) подпункт 1) пункта 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"1) разрабатывают положение об отделении социальной помощи на дому детям с ограниченными возможностями из числа лиц с инвалидностью, создают отделения социальной помощи на дому;";
2) подпункт 1) пункта 6 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"1) оказание социальной помощи в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области социальной защиты лиц с инвалидностью;";
3) пункт 3 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"3. Специальные организации образования создают специальные условия для получения образования детьми, имеющими нарушения опорно-двигательного аппарата, нарушения зрения и (или) слуха, и (или) речи, с использованием жестового языка, азбуки Брайля, других альтернативных шрифтов и методов общения.
Специальные организации образования привлекают на работу педагогов, в том числе лиц с инвалидностью, владеющих жестовым языком, азбукой Брайля, другими альтернативными шрифтами и методами общения.";

28. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 5, 51-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 9, 49-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; 2010 ж., № 24, 143-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 118-құжат; № 23, 138-құжат; 2015 ж., № 22-II, 148-құжат; № 22-V, 154-құжат; 2017 ж., № 12, 37-құжат; № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат; 2019 ж., № 21-22, 91-құжат):
1) 25-баптың 10-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Дипломатиялық қызметтiң қызметкерiне немесе жұмыскерiне шет елде қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде алған жарақат, жаралану (контузия), мертiгу, ауру салдарынан болған мүгедектiк белгiленген кезде, оған оның Сыртқы iстер министрлiгiнде атқарған соңғы лауазымы бойынша лауазымдық айлықақысымен есептелген мөлшерде:
1) I топтағы мүгедектігі бар адамға – отыз айлық ақшалай қаражат;
2) II топтағы мүгедектігі бар адамға – он сегiз айлық ақшалай қаражат;
3) III топтағы мүгедектігі бар адамға – алты айлық ақшалай қаражат мөлшерiнде бiржолғы өтем төленедi.";
29. "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" 2002 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 16, 152-құжат; 2004 ж., № 23, 142; 2007 ж., № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 14, 92-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; 2015 ж., № 23-II, 170-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; 2019 ж., № 24-II, 122-құжат):
1) 8-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мүгедектігі бар адамдар қатарындағы кемтар балаларға үйде әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшесi туралы ережені әзiрлейдi, үйде әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерiн құрады;";
2) 9-баптың 6-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау саласындағы заңдарында белгiленген тәртiппен әлеуметтiк көмек көрсету;";
3) 11-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жалпы білім беретін арнаулы білім беру ұйымдары ымдау тілін, Брайль әліпбиін, басқа да балама қаріптерді және қарым-қатынас әдістерін пайдалана отырып, тірек-қимыл аппараты бұзылған, көру және (немесе) есту және (немесе) сөйлеу қабілеттері бұзылған балалардың білім алуы үшін арнайы жағдайлар жасайды.
Арнаулы білім беру ұйымдары педагогтерді, оның ішінде ымдау тілін, Брайль әліпбиін, басқа да балама қаріптерді және қарым-қатынас әдістерін меңгерген мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа тартады.";

4) пункт 2 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"2. При участии в конкурсе на получение образовательных грантов в случае одинаковых показателей преимущественное право имеют лица с инвалидностью I и II групп, лица с инвалидностью с детства, которым согласно заключению отделов медико-социальной экспертизы не противопоказано обучение в соответствующих организациях образования.";
5) подпункт 4) статьи 16 изложить в следующей редакции:
"4) на возмещение затрат на обучение на дому детей с ограниченными возможностями из числа лиц с инвалидностью по индивидуальному учебному плану в порядке и размерах, определяемых по решению местных представительных органов.".
30. В Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 17, ст. 154; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 9, ст. 67; № 20, ст. 152; 2009 г., № 15-16, ст. 72; № 17, ст. 81; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 17, ст. 136; № 21, ст. 173; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 13, ст. 62; № 14, ст. 75; № 15, ст. 77; 2014 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 21; № 11, ст. 65; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 94; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 22-I, ст. 140; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 8-II, ст. 67; 2018 г., № 10, ст. 32; № 15, ст. 46; 2019 г., № 7, ст. 36; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):
1) подпункт 12) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"12) ребенок с инвалидностью – лицо в возрасте до восемнадцати лет, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, травмами, их последствиями, дефектами, приводящее к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;";
2) часть шестую пункта 1 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"В медико-социальное учреждение (организацию) принимаются дети с инвалидностью, нуждающиеся в уходе, медицинском, бытовом обслуживании и социально-трудовой адаптации, в возрасте от четырех до восемнадцати лет.";
3) заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Права ребенка с инвалидностью";

4) 15-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Білім беру гранттарын алуға арналған конкурсқа қатысу кезінде көрсеткіштері бірдей болған жағдайда, медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімдерінің қорытындысына сәйкес тиісті білім беру ұйымдарында оқуға қарсы көрсетілмейтін I және II топтағы мүгедектігі бар адамдар, бала кезінен мүгедектігі бар адамдар басым құқыққа ие болады.";
5) 16-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мүгедектігі бар адамдар қатарындағы кемтар балаларды жеке оқыту жоспары бойынша үйде оқытуға жұмсаған шығындарын жергілікті өкілді органдардың шешімімен айқындалатын тәртiппен және мөлшерлерде өндіріп алуға құқығы бар.".
30. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 17, 154-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 15-16, 72-құжат; № 17, 81-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 17, 136-құжат; № 21, 173-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 62-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 77-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 21-құжат; № 11, 65-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 94-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-I, 140-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 15, 46-құжат; 2019 ж., № 7, 36-құжат; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) мүгедектігі бар бала – тіршілік етуінің шектелуіне және оны әлеуметтік қорғау қажеттігіне әкеп соқтыратын аурулардан, жарақаттардан, олардың салдарынан, кемістіктерден организмінің функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығына зақым келген он сегіз жасқа дейінгі адам;";
2) 30-баптың 1-тармағының алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Медициналық-әлеуметтік мекемеге (ұйымға) төрт жастан он сегiз жасқа дейiнгi күтіп-бағуға, медициналық, тұрмыстық қызмет көрсетуге және әлеуметтiк-еңбекке бейiмдеуге мұқтаж мүгедектігі бар балалар қабылданады.";
3) 6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Мүгедектігі бар баланың құқықтары";

4) статьи 31, 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"Статья 31. Права ребенка с инвалидностью на полноценную жизнь
1. Ребенок с инвалидностью имеет равные со здоровыми детьми права на полноценную жизнь в условиях, обеспечивающих его достоинство, способствующих активному включению в жизнь общества.
2. Ребенок с инвалидностью вправе получить образование, соответствующее его физическим, умственным способностям и желаниям, выбрать род деятельности и профессию, участвовать в творческой и общественной деятельности.
3. Дети с инвалидностью, включая детей с недостатками умственного или физического развития, имеют право на получение медико-социальной помощи.
Статья 32. Государственные гарантии в сфере занятости ребенка с инвалидностью
1. Государственные органы и органы местного самоуправления обязаны создавать необходимые условия для обучения, профессиональной подготовки, подбора подходящей работы и трудоустройства ребенка с инвалидностью с учетом его состояния здоровья, потребностей и возможностей.
2. Законами Республики Казахстан могут быть установлены льготы для физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность по обеспечению занятости детей с инвалидностью, организации их профессиональной подготовки и переподготовки.
Статья 33. Государственная помощь для детей с инвалидностью
1. Государство осуществляет комплекс медицинских, правовых, социально-экономических мер, направленных на поддержку детей с инвалидностью.
2. Государственная помощь, оказываемая детям с инвалидностью, устанавливается законами Республики Казахстан.
3. Родители и другие законные представители, воспитывающие ребенка с инвалидностью и осуществляющие уход за ним, имеют право на получение государственной помощи.".
31. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 25; 2012 г., № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 8, ст. 44; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 8-І, ст. 65; 2017 г., № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 24, ст. 93; 2019 г., № 7, ст. 37; № 15-16, ст. 67, № 21-22, cт. 90):
абзац восьмой пункта 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:

4) 31, 32 және 33-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"31-бап. Мүгедектігі бар баланың толымды өмiрге құқықтары
1. Мүгедектігі бар баланың қоғам өмiрiне белсене араласуына ықпал ететiн өз қадiр-қасиетiн қамтамасыз ету жағдайындағы толымды өмiрге денi сау балалармен бiрдей құқығы бар.
2. Мүгедектігі бар бала өзiнің дене бiтiмiне, ақыл-ес қабiлетiне және тiлегiне сай бiлiм алуға, қызмет түрi мен кәсiптi таңдауға, шығармашылық және қоғамдық қызметтерге қатысуға құқылы.
3. Ақыл-есiнiң немесе дене бiтiмiнiң дамуында кемiстiгi бар балаларды қоса алғанда, мүгедектігі бар балалар мамандандырылған балалар ұйымдарында медициналық-әлеуметтiк көмек алуға құқылы.
32-бап. Мүгедектігі бар баланы жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттiк кепiлдiктер
1. Мемлекеттiк органдар және жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары мүгедектігі бар баланың денсаулық жағдайын, қажеттерi мен мүмкiндiктерiн ескере отырып, оны оқыту, кәсiптiк даярлау, лайықты жұмыс тауып беру және жұмысқа орналастыру үшiн қажеттi жағдайлар жасауға мiндеттi.
2. Мүгедектігі бар балалардың жұмысқа орналасуын қамтамасыз ету, оларды кәсiби даярлау мен қайта даярлауды ұйымдастыру жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар үшiн Қазақстан Республикасының заңдарымен жеңiлдiктер белгiленуi мүмкiн.
33-бап. Мүгедектігі бар балаларға мемлекеттiк көмек
1. Мемлекет мүгедектігі бар балаларды қолдауға бағытталған медициналық, құқықтық, әлеуметтiк-экономикалық шаралар кешенiн жүзеге асырады.
2. Мүгедектігі бар балаларға көрсетiлетiн мемлекеттiк көмек Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленедi.
3. Мүгедектігі бар балаларды тәрбиелеушi және оларды күтiп-бағуды жүзеге асырушы ата-аналардың және басқа да заңды өкілдердің мемлекеттiк көмек алуға құқығы бар.".
31. "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 25-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 8-І, 65-құжат; 2017 ж., № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 90-құжат):
20-баптың 1-тармағының сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"ребенок с инвалидностью – 5 000;".
32. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 25; 2012 г., № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 8, ст. 44; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 8-І, ст. 65; 2017 г., № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 24, ст. 93; 2019 г., № 7, ст. 37; № 15-16, ст. 67; № 21-22, ст. 90; № 24-I, ст. 119; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда"7 мая 2020 г.):
1) часть первую пункта 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"1. Владельцы транспортных средств – участники Великой Отечественной войны и лица, приравненные по льготам к участникам Великой Отечественной войны, ветераны боевых действий на территории других государств, лица с инвалидностью I и II групп, пенсионеры при заключении стандартного договора уплачивают страховые премии в размере пятидесяти процентов от подлежащей к уплате страховой премии, рассчитанной в соответствии со статьей 19 настоящего Закона.";
2) абзац седьмой подпункта 1) пункта 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"ребенок с инвалидностью – 1000;".
33. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст. 134; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 8, ст. 44; № 10, ст. 52; № 14, ст. 87; № 19-І, 19-ІІ, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 9, ст. 46; № 19-І, ст. 100, 101; № 20-IV, ст. 113; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 6, ст. 45; № 8-I, cт. 65; 2017 г., № 9, ст. 17; № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; № 24, ст. 93; 2019 г., № 8, ст. 45; № 21-22, ст. 91; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 26 июня 2020 года "О внесении дополнений в Закон Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" по вопросам отслеживания международных автомобильных перевозок", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 июня 2020 г.):

"мүгедектігі бар балаға – 5 000;".
32. "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж, № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 25-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 8-І, 65-құжат; 2017 ж., № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 24-I, 119-құжат; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 20-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Көлiк құралдарының иелерi – Ұлы Отан соғысының қатысушылары және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдар, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, I және II топтағы мүгедектігі бар адамдар, зейнеткерлер стандартты шарт жасасқан кезде осы Заңның 19-бабына сәйкес есептелген, төленуге жататын сақтандыру сыйлықақысының елу пайызы мөлшерінде сақтандыру сыйлықақыларын төлейдi.";
2) 24-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар балаға – 1 000;".
33. "Автомобиль көлiгi туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 15, 134-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 87-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-І, 100, 101-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 8-I, 65-құжат; 2017 ж., № 9, 17-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат; № 21-22, 91-құжат; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 29 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына халықаралық автомобиль тасымалдарын қадағалап отыру мәселелері бойынша толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 26 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 23) статьи 13 изложить в следующей редакции:
"23) утверждает правила оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автомобильным транспортом;";
2) подпункт 7) пункта 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"7) при наличии тридцати и более такси иметь на каждые тридцать такси не менее одного такси, приспособленного для перевозки лиц с инвалидностью, использующих специальные средства передвижения;";
3) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Преимущества для отдельных категорий пассажиров во время перевозок транспортом общего пользования
1. Отдельные категории пассажиров имеют следующие преимущества:
1) право внеочередной посадки в автобус, троллейбус, такси;
2) отведение специальных мест в передней части автобуса, троллейбуса.
Указанными преимуществами пользуются: лица с инвалидностью, пенсионеры, беременные женщины, пассажиры с детьми дошкольного возраста;
3) право внеочередного приобретения билетов.
Указанным преимуществом пользуются ветераны Великой Отечественной войны, ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, и ветераны боевых действий на территории других государств.
2. На автовокзалах создаются:
1) комната матери и ребенка для предоставления дополнительных услуг пассажирам с детьми в возрасте до 5 лет и беременным женщинам;
2) устройства для посадки и высадки пассажиров с инвалидностью.
3. Транспорт общего пользования снабжается устройствами для посадки и высадки пассажиров с инвалидностью.
При проведении государственными органами конкурсов на право обслуживания маршрутов по перевозке пассажиров преимущество имеют физические и юридические лица, транспортные средства которых приспособлены для доступа лиц с инвалидностью.";
4) статью 27-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 27-1. Доступность услуг в сфере автомобильного транспорта для лиц с инвалидностью
1. Для доступа лиц с инвалидностью к услугам в сфере автомобильного транспорта на автовокзалах и автостанциях должно быть обеспечено:
1) выделение мест с установкой специальных дорожных знаков для парковки автотранспортных средств лиц с инвалидностью;
2) приспособление зданий, подъезда к зданиям (входа в здание, лестниц), путей движения внутри здания для маломобильных групп населения;
3) оборудование информационными сигнальными устройствами и средствами связи, доступными для лиц с инвалидностью по слуху и зрению, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;

1) 13-баптың 23) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"23) Автомобиль көлігімен мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидасын бекітеді;";
2) 26-баптың 2-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) отыз және одан да көп такси болған кезде әрбір отыз таксиге шаққанда арнайы жүріп-тұру құралдарын пайдаланатын мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау үшін ыңғайластырылған кем дегенде бір таксиінің болуына;";
3) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Жалпы пайдаланудағы көлiкпен тасымалдау кезiнде жолаушылардың жекелеген санаттарына арналған басымдықтар
1. Жолаушылардың жекелеген санаттары мынадай басымдықтарға ие:
1) автобусқа, троллейбусқа, таксиге кезектен тыс отыру құқығы;
2) автобустың, троллейбустың алдыңғы бөлiгiнде арнайы орындар бөлу.
Аталған басымдықтарды мүгедектігі бар адамдар, зейнеткерлер, жүктi әйелдер, мектеп жасына дейiнгi балалары бар жолаушылар пайдаланады;
3) кезексiз билеттер сатып алу құқығы бар.
Аталған артықшылықты Ұлы Отан соғысының ардагерлері, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестiрiлген ардагерлер және басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері пайдаланады.
2. Автовокзалдарда:
1) 5 жасқа дейiнгi балалары бар жолаушыларға және жүктi әйелдерге қосымша қызмет көрсетуге арналған ана мен бала бөлмесi;
2) мүгедектігі бар жолаушыларды отырғызуға және түсiруге арналған қондырғылар жасалады.
3. Жалпы пайдаланудағы көлiк мүгедектігі бар жолаушылардың мiнiп-түсуiне арналған құрылғылармен жабдықталады.
Мемлекеттiк органдар жолаушыларды тасымалдау бағыттарына қызмет көрсету құқығына конкурстар өткiзген кезде, мүгедектігі бар адамдардың пайдалануына бейiмделген көлiк құралдары бар жеке және заңды тұлғалар артықшылыққа ие болады.";
4) 27-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-1-бап. Автомобиль көлігі саласында көрсетілетін қызметтердің мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімділігі
1. Автовокзалдар мен автостанцияларда автомобиль көлігі саласында көрсетілетін қызметтерге мүгедектігі бар адамдардың қол жеткізуі үшін:
1) мүгедектігі бар адамдарың автокөлік құралдарын қою үшін арнайы жол белгілері орнатылған орындардың бөлінуі;
2) ғимараттардың, ғимараттарға кіреберіс жолдардың (ғимаратқа кірер жолдардың, баспалдақтардың), ғимарат ішіндегі қозғалыс жолдарының халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшін ыңғайластырылуы;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес есту және көру қабілеті бойынша мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімді
ақпараттық сигналдық құрылғылармен және байланыс құралдарымен жабдықтау;

4) наличие дежурной инвалидной кресло-коляски для обслуживания лиц с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата и других маломобильных групп населения;
5) отведение в залах ожидания специальных мест для лиц с инвалидностью, которые должны быть оборудованы с учетом потребностей лиц, перемещающихся на инвалидных кресло-колясках;
6) оборудование общественных туалетов кабинами для лиц, перемещающихся на инвалидных кресло-колясках;
7) оборудование специализированных билетных касс для обслуживания лиц с инвалидностью;
8) установление специализированных таксофонов для лиц, перемещающихся на инвалидных кресло-колясках.
2. Действие подпункта 2) пункта 1 настоящей статьи распространяется в отношении пунктов обслуживания пассажиров.
3. В аэропортах, на вокзалах, объектах образования, здравоохранения, социального обеспечения, культуры, спорта, досуга и отдыха, а также на площадях, проспектах, улицах, в кварталах выделяются бесплатные стояночные места для парковки специальных автотранспортных средств лиц с инвалидностью, которые не должны занимать иные автотранспортные средства.
В случаях, если количество стояночных мест составляет:
1) до десяти включительно, – выделяется одно место для парковки специального автотранспортного средства лица с инвалидностью;
2) более десяти, – не менее десяти процентов для парковки специального автотранспортного средства лица с инвалидностью от общего количества стояночных мест.
При этом, если по итогам расчета количество стояночных мест составит дробное значение от 0,5 и выше, такое значение подлежит округлению до целых единиц.".
34. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст. 88; 2006 г., № 3, ст. 22; № 23, ст. 141; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 19-І, 19-ІІ, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 19-І, ст. 100; № 20-IV, ст. 113; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 8-I, ст. 65; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, cт. 17; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; 2019 г., № 8, ст. 45; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административного процедурно-процессуального законодательства Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июня 2020 г.):

4) тірек-қозғалыс аппараты бұзылған мүгедектігі бар адамдарға және халықтың жүріп-тұруы шектеулі басқа да топтарына қызмет көрсету үшін мүгедектігі бар адамдарға арналған кезекші кресло-арбаның болуы;
5) күту залдарында мүгедектігі бар адамдарға арналған кресло-арбалармен жүріп-тұратын адамдардың қажеттіліктерін ескере отырып жабдықталуға тиіс мүгедектігі бар адамдарға арналған арнайы орындар бөлу;
6) қоғамдық дәретханаларды мүгедектігі бар адамдарға арналған кресло-арбалармен жүріп-тұратын адамдарға арналған кабиналармен жабдықтау;
7) мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету үшін арнайы бейімделген билет кассаларымен жабдықтау;
8) мүгедектігі бар адамдардың кресло-арбаларымен жүріп-тұратын адамдарға арналған арнайы таксофондардың орнатылуы қамтамасыз етілуге тиіс.
2. Осы баптың 1-тармағы 2) тармақшасының күші жолаушыларға қызмет көрсету пункттеріне қатысты қолданылады.
3. Әуежайларда, вокзалдарда, білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт, бос уақытты өткізу және демалыс объектілерінде, сондай-ақ алаңдарда, даңғылдарда, көшелерде, орамдарда мүгедектігі бар адамдардың арнайы автокөлік құралдарын қоюға арналған тегін тұрақ орындары бөлінеді, оларға өзге автокөлік құралдары қойылмауға тиіс.
Егер тұрақ орындарының саны:
1) қоса алғанда онға дейін болса – мүгедектігі бар адамдардың арнайы автокөлік құралын қою үшін бір орын;
2) оннан астам болса, мүгедектігі бар адамдардың арнайы автокөлік құралын қою үшін тұрақ орындарының жалпы санының кемінде он пайызы бөлінеді.
Бұл ретте егер есептеу қорытындылары бойынша тұрақ орындарының саны 0,5-тен бастап және жоғары бөлшек мәнді құраса, мұндай мән бүтін бірліктерге дейін дөңгелектеуге жатады.".
34. "Iшкi су көлiгi туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 15, 88-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 23, 141-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 19-І, 100-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 17-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік заңнамасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы:

1) пункт 1 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"1. Владельцы причалов портов обязаны обеспечить безопасные подходы для судов, безопасную стоянку судов у таких причалов, иметь склады, средства для определения массы груза, погрузочно-разгрузочное оборудование, устройства и приспособления для посадки, высадки, пребывания в ожидании судна пассажиров, в том числе лиц с инвалидностью, а в необходимых случаях – железнодорожные подъездные пути для подачи вагонов в порты.
Средства для определения массы грузов подлежат государственному метрологическому контролю в установленном порядке.";
2) статью 51-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 51-2. Доступность услуг в сфере внутреннего водного транспорта для лиц с инвалидностью
1. Для доступа лиц с инвалидностью к услугам в сфере внутреннего водного транспорта в порту должны быть обеспечены:
1) выделение мест с установкой специальных дорожных знаков для парковки автотранспортных средств лиц с инвалидностью;
2) приспособление зданий, подъезда к зданиям (входа в здание, лестниц), путей движения внутри здания для маломобильных групп населения;
3) оборудование информационными сигнальными устройствами и средствами связи, доступными для лиц с инвалидностью по зрению и (или) слуху, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
4) наличие дежурной инвалидной кресло-коляски для обслуживания лиц с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата и других маломобильных групп населения;
5) отведение в залах ожидания специальных мест для лиц с инвалидностью, которые должны быть оборудованы с учетом потребностей маломобильных групп населения;
6) оборудование общественных туалетов кабинами для лиц, перемещающихся на инвалидных кресло-колясках;
7) установление специализированных таксофонов для лиц, перемещающихся на инвалидных кресло-колясках;
8) оборудование специализированных билетных касс для обслуживания лиц с инвалидностью.";
3) подпункт 3) пункта 1 статьи 52 изложить в следующей редакции:
"3) провозить с собой бесплатно ручную кладь (легко переносимые, не стесняющие других пассажиров вещи длиной не более чем 1,8 метра или суммарной длиной по периметру не более чем 2,6 метра), общий вес которой составляет не более чем тридцать шесть килограммов, и на скоростных судах – не более чем двадцать килограммов. Ответственность за сохранность ручной клади лежит на ее владельце.
Пассажиры из числа лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения дополнительно имеют право провозить с собой бесплатно технические вспомогательные (компенсаторные) средства и специальные средства передвижения, предназначенные для личного пользования;".

1) 46-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Порт айлақтарының иелерi кемелер үшiн қауiпсiз кiреберiстердi, кемелердiң мұндай айлақтардағы қауiпсiз тұрағын қамтамасыз етуге мiндеттi, олардың қоймалары, жүк массасын анықтауға арналған, жүк тиеу-жүк түсiру құралдары, жолаушыларды, оның iшiнде мүгедектігі бар адамдарды кемеге отырғызуға, түсiруге және олардың кеменiң келуiн күтуге арналған құрылғылары мен қондырғылары, ал қажет болған жағдайларда портқа вагондарды әкелуге арналған темiржолдың кiрме жолдары болуға тиiс.
Жүк массасын анықтауға арналған құралдар белгiленген тәртiппен мемлекеттiк метрологиялық бақылануға тиiс.";
2) 51-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"51-2-бап. Ішкі су көлігі саласындағы көрсетілетін қызметтердің мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімділігі
1. Ішкі су көлігі саласындағы көрсетілетін қызметтерге мүгедектігі бар адамдардың қол жеткізуі үшін портта:
1) арнайы жол белгілері орнатыла отырып, мүгедектігі бар адамдардың автокөлік құралдарын қоюға арналған орындардың бөлінуі;
2) ғимараттардың, ғимараттарға кіреберіс жолдардың (ғимаратқа кірер жолдардың, баспалдақтардың), ғимарат ішіндегі қозғалыс жолдарының халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшін ыңғайластырылуы;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес көру және (немесе) есту қабілеттері бұзылған мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімді ақпараттық сигналдық құрылғылармен және байланыс құралдарымен жабдықталуы;
4) тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар адамдарға және халықтың жүріп-тұруы шектеулі басқа да топтарына қызмет көрсету үшін мүгедектігі бар адамдарға арналған кезекші кресло-арбаның болуы;
5) күту залдарында халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарының қажеттіліктері ескеріле отырып жабдықталуға тиісті, мүгедектігі бар адамдарға арналған арнайы орындардың бөлінуі;
6) қоғамдық дәретханалардың мүгедектігі бар адамдардың
кресло-арбаларымен жүріп-тұратын адамдарға арналған кабиналармен жабдықталуы;
7) мүгедектігі бар адамдардың кресло-арбаларымен жүріп-тұратын адамдарға арналған арнайы таксофондардың орнатылуы;
8) мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсетуге арналған арнайы билет кассаларының жабдықталуы қамтамасыз етілуге тиіс."
1) 52-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өзiмен бiрге жалпы салмағы отыз алты килограмнан аспайтын, ал жүрдек кемелерде жиырма килограмнан аспайтын қолжүгiн
(алып жүруге жеңiл, басқа жолаушылардың орнын тарылтпайтын ұзындығы
1,8 метрден аспайтын немесе периметрi бойынша жалпы ұзындығы
2,6 метрден аспайтын заттарды) ақысыз алып жүруге құқылы. Қолжүгiн сақтау жауапкершiлiгi оның иесiне жүктеледi;
Мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары арасынан шыққан жолаушылардың жеке пайдалануға арналған техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдарды және арнайы қозғалыс құралдарын өздерімен тегін алып жүруге қосымша құқығы бар;".

35. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст. 94; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 9, ст. 44; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 7, ст. 37; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 8, ст. 45; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; 2019 г., № 15-16, cт. 67):
абзац пятый подпункта 2) пункта 2 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"ребенок с инвалидностью – 500;".
36. В Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 21, ст. 124; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 92; № 24, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 60; 2009 г., № 17, ст. 80; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; 2012 г., № 5, ст. 41; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21; № 14, ст. 75; № 15, ст. 81; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 22-V, ст. 156; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53; 2017 г., № 11, ст. 29; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; № 24, ст. 94; 2019 г., № 7 (2782), cт. 39):
подпункт 1) пункта 6 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1) обеспечивающие защиту отдельных категорий граждан (несовершеннолетних, беременных женщин, кормящих матерей, лиц с инвалидностью);".
37. В Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей"(Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 3-4, ст. 2; 2007 г., № 8, ст. 52; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-V, ст. 152; № 22-VI, ст. 159; 2017 г., № 4, ст. 7; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; 2019 г., № 15-16, ст. 67; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административного процедурно-процессуального законодательства Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июня 2020 г.):
часть вторую пункта 2 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"Освидетельствование работника на определение степени утраты трудоспособности в результате несчастного случая или профессионального заболевания, а также определение нуждаемости в дополнительных видах помощи и ухода осуществляются путем проведения медико-социальной экспертизы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите лиц с инвалидностью.".

35. "Қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 16, 94-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 9, 44-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
18-баптың 2-тармағы 2) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар балаға – 500;".
36. "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 21, 124-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 92-құжат; № 24, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 60-құжат; 2009 ж., № 17, 80-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 5, 41-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 81-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 53-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 7 (2782), 39-құжат):
18-баптың 6-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) азаматтардың жекелеген санаттарын (кәмелетке толмағандарды, жүктi әйелдердi, бала емiзетiн аналарды, мүгедектігі бар адамдарды) қорғауды қамтамасыз ететiн;".
37. "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 3-4, 2-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-V, 152-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік заңнамасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
24-баптың 2-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызметкердi жазатайым оқиға немесе кәсiптiк ауру салдарынан еңбекке қабiлеттiлiгiнен айырылу дәрежесiн айқындауға куәландыру, сондай-ақ қосымша көмек пен күтiм түрлерiне мұқтаждықты айқындау Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу арқылы жүзеге асырылады.".

38. В Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 7-8, ст. 18; 2006 г., № 15, ст. 92; 2007 г., № 2, ст. 18; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 22-І, ст. 140; № 22-V, ст. 152, 158; № 23-II, ст. 170; 2018 г., № 10, ст. 32; № 14, ст. 42; № 19, ст. 62; № 24, ст. 93; 2019 г., № 23, ст. 99, 106; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам улучшения бизнес-климата", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июня 2020 г.):
1) заголовок изложить в следующей редакции:
"О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан";
2) преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон регулирует общественные отношения в области социальной защиты лиц с инвалидностью в Республике Казахстан и определяет правовые, экономические и организационные условия обеспечения социальной защиты лиц с инвалидностью, создания им равных возможностей для жизнедеятельности и интеграции в общество.";
3) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
"1) абилитация лиц с инвалидностью – комплекс мер, направленных на формирование и развитие отсутствовавших у лиц с инвалидностью способностей к бытовой, общественной и профессиональной деятельности;
2) специальные средства передвижения – вид технической помощи для активного и пассивного передвижения лиц с инвалидностью;
3) индивидуальный помощник – лицо, оказывающее социальные услуги по сопровождению лица с инвалидностью первой группы, имеющего затруднение в передвижении;
4) инватакси – социальная услуга по перевозке лиц с инвалидностью автомобильным транспортом;
5) профессиональная ориентация – система мер, направленных на оказание помощи лицу с инвалидностью в выборе видов трудовой деятельности;
6) медико-социальная экспертиза – оценка ограничений жизнедеятельности, вызванных стойким расстройством функций организма, на предмет установления инвалидности и/или степени утраты трудоспособности, а также определение потребностей в мерах социальной защиты;

38. "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 7-8, 18-құжат; 2006 ж., № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-І, 140-құжат; № 22-V, 152-құжаттар, 158; № 23-II, 170-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 23, 99, 106-құжаттар; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ахуалды жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы";
2) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейдi және мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз етудiң, олардың тiршiлiк-тынысы мен қоғамға интеграциялануы үшiн тең мүмкiндiктер жасаудың құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шарттарын айқындайды.";
3) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) мүгедектігі бар адамдарды абилитациялау – мүгедектігі бар адамдардың болмаған тұрмыстық, қоғамдық және кәсіби қызметке қабілетін қалыптастыруға және дамытуға бағытталған шаралар кешені;
2) арнаулы жүрiп-тұру құралдары – мүгедектігі бар адамдардың белсендi және баяу жүрiп-тұруына арналған техникалық көмек түрi;
3) жеке көмекші – жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға ілесіп жүру бойынша әлеуметтік қызметтерді көрсететін адам;
4) инватакси – мүгедектігі бар адамдарды автомобиль көлігімен тасымалдау бойынша әлеуметтік қызмет;
5) кәсiптiк бағдарлау – мүгедектігі бар адамның еңбек қызметi түрлерiн таңдауына көмек көрсетуге бағытталған шаралар жүйесi;
6) медициналық-әлеуметтiк сараптама – организм функциясының тұрақты бұзылуынан туындаған шектеулі тіршілік-тынысты мүгедектік және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу мәніне бағалау, сондай-ақ әлеуметтiк қорғау шараларына қажеттiлiкті айқындау;

7) медико-социальное учреждение (организация) – организация, предназначенная для постоянного или временного проживания в условиях стационара, полустационара или дневного пребывания престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе лиц с инвалидностью из числа психоневрологических больных, детей с инвалидностью, нуждающихся в помощи и уходе, медицинском обслуживании;
8) медицинская реабилитация – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение, частичное или полное восстановление нарушенных и (или) утраченных функций организма;
9) инвалидность – степень ограничения жизнедеятельности человека вследствие нарушения здоровья со стойким расстройством функций организма;
10) лицо с инвалидностью – лицо, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное
заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, дефектами, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;
11) социальная защита лиц с инвалидностью – комплекс мер по социальной помощи, реабилитации и абилитации, а также интеграции лиц с инвалидностью в общество;
12) социальная реабилитация лиц с инвалидностью – комплекс мер, направленных на создание условий для преодоления лицами с инвалидностью ограничений жизнедеятельности, восстановление социального статуса, их социально-бытовой и средовой адаптации;
13) социально-бытовая и средовая адаптация лиц с инвалидностью – процесс возможного достижения самообслуживания, самостоятельного проживания или возвращения лиц с инвалидностью в привычные условия семейной и общественной жизни;
14) специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью – рабочие места, оборудованные с учетом индивидуальных возможностей лиц с инвалидностью;
15) оператор содействия занятости лиц с инвалидностью (далее – оператор) – юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи – иждивенцев в случае потери кормильца, а также реализацию за счет компенсационных взносов работодателей за несоблюдение квоты по трудоустройству лиц с инвалидностью мер содействия занятости лиц с инвалидностью, предусмотренных настоящим Законом;
16) профессиональная реабилитация лиц с инвалидностью – комплекс мер, направленных на получение или восстановление нарушенных или утраченных профессиональных навыков, знаний и умений лиц с инвалидностью, их адаптацию и трудоустройство;

7) медициналық-әлеуметтік мекеме (ұйым) – көмек пен күтімге, медициналық қызмет көрсетуге мұқтаж қарттардың, мүгедектігі бар адамдардың, оның ішінде психоневрологиялық науқастар қатарындағы мүгедектігі бар адамдардың, мүгедектігі бар балалардың стационар, жартылай стационар немесе күндіз болу жағдайында тұрақты немесе уақытша тұруына арналған ұйым;
8) медициналық оңалту – организмнiң бұзылған және (немесе) жоғалтылған функцияларын сақтауға, iшiнара немесе толық қалпына келтiруге бағытталған медициналық қызметтер кешенi;
9) мүгедектiк – организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулықтың бұзылуы салдарынан адамның тiршiлiк-тынысының шектелу дәрежесi;
10) мүгедектігі бар адам – тiршiлiк-тынысының шектелуiне және оны әлеуметтiк қорғау қажеттiгiне әкеп соқтыратын, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, кемiстiктерге байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған адам;
11) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау – мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк көмек көрсету, оңалту, сондай-ақ олардың қоғамға интеграциялануы жөнiндегi шаралар кешенi;
12) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк оңалту – мүгедектігі бар адамдардың тiршiлiк-тынысының шектелуiн жеңiп шығуы үшiн жағдай туғызуға, олардың әлеуметтiк мәртебесiн қалпына келтiруге, әлеуметтiк-тұрмыстық және ортаға бейiмделуiне бағытталған шаралар кешенi;
13) мүгедектігі бар адамдардың әлеуметтiк-тұрмыстық және ортаға бейiмделуi – мүгедектігі бар адамдардың өзiне-өзi қызмет көрсету, өз бетiмен өмiр сүру мүмкiндiгiне қол жеткiзу немесе олардың отбасылық және қоғамдық өмiрдiң үйреншiктi жағдайларына қайта оралу процесi;
14) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыруға арналған арнайы жұмыс орындары – мүгедектігі бар адамдардың жеке мүмкiндiктерi ескерiле отырып жабдықталған жұмыс орындары;
15) мүгедектігі бар адамдарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесу операторы (бұдан әрі – оператор) – асыраушысынан айырылған жағдайда асырауындағы отбасы мүшелерін қоса алғанда, өздеріне қатысты әлеуметтік қатер жағдайы орын алған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға осы Заңда көзделген әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, әлеуметтік төлемдер тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін заңды тұлға;
16) мүгедектігі бар адамдарды кәсiптiк оңалту – мүгедектігі бар адамдардың бұзылған не жоғалтқан кәсiптiк дағдыларын, бiлiмi мен машықтарын алуына немесе қалпына келтiруiне және оларды бейiмдеу мен жұмысқа орналастыруға бағытталған шаралар кешенi;

17) индивидуальная программа реабилитации и абилитации лица с инвалидностью – документ, определяющий конкретные объемы, виды и сроки проведения реабилитации и абилитации лица с инвалидностью;
18) специализированные организации лиц с инвалидностью – общественные объединения лиц с инвалидностью, а также организации, сто процентов долей участия в которых принадлежат общественным объединениям лиц с инвалидностью, при условии соответствия таких объединений и организаций следующим условиям:
среднегодовая численность лиц с инвалидностью составляет не менее 51 процента от общего числа работников;
расходы по оплате труда лиц с инвалидностью за год составляют не менее 35 процентов от общих расходов по оплате труда;
19) ребенок с инвалидностью – лицо в возрасте до восемнадцати лет, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, дефектами, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;
20) обязательные гигиенические средства – средства, предназначенные для отправления естественных физиологических нужд и потребностей;
21) реконструктивная хирургия – хирургический метод лечения, направленный на восстановление или компенсацию нарушенных функций организма;
22) реабилитация – комплекс мер, направленных на полное или частичное восстановление способностей лиц с инвалидностью к бытовой, общественной и профессиональной и иной деятельности;
23) протезно-ортопедическая помощь – специализированный вид медико-технической помощи по обеспечению лиц с инвалидностью протезно- ортопедическими средствами и обучение пользованию ими;
24) протезно-ортопедические средства – средства, замещающие отсутствующие конечности или другие части тела, компенсирующие нарушенные или утраченные функции организма вследствие заболевания или повреждения здоровья;
25) сурдоперевод – перевод с помощью дактильной азбуки и (или) языка жестов с какого-либо языка;
26) сурдотехнические средства – технические средства для коррекции и компенсации дефектов слуха, в том числе усиливающие средства связи и передачи информации;
27) технические вспомогательные (компенсаторные) средства – протезно-ортопедические и сурдо-тифлотехнические средства и обязательные гигиенические средства;
28) тифлотехнические средства – средства, направленные на коррекцию и компенсацию утраченных возможностей лиц с инвалидностью в результате дефекта зрения;
29) ограничение жизнедеятельности – полная или частичная утрата лицом способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, общаться, контролировать свое поведение, обучаться и заниматься трудовой деятельностью;

17) мүгедектігі бар адамды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасы – мүгедектігі бар адамды оңалтудан өткiзудiң нақты көлемiн, түрлерi мен мерзiмдерiн белгiлейтiн құжат;
18) мүгедектігі бар адамдардың мамандандырылған ұйымдары – мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері, сондай-ақ ондағы қатысу үлестерінің жүз пайызы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктеріне тиесілі ұйымдар мына талаптарға сай келсе:
мүгедектігі бар адамдардың орташа жылдық саны қызметкерлердің жалпы санының кемінде 51 пайызын құраса;
бір жылда мүгедектігі бар адамдардың еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстар еңбекке ақы төлеу жөніндегі жалпы шығыстардың кемінде
35 пайызын құраса, осындай бірлестіктер мен ұйымдар;
19) мүгедектігі бар бала – тұрмыс-тіршілігінің шектелуiне және оны әлеуметтiк қорғау қажеттiгiне әкеп соқтыратын, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, кемiстiктерге байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған он сегiз жасқа дейінгі адам;
20) мiндеттi гигиеналық құралдар – табиғи физиологиялық мұқтаждықтарды және қажеттiлiктердi қанағаттандыруға арналған құралдар;
21) қайта жасау хирургиясы – организмнiң бұзылған
функцияларын қалпына келтiруге немесе олардың орнын толтыруға бағытталған хирургиялық емдеу әдiсi;
22) оңалту – мүгедектігі бар адамдардың тұрмыстық, қоғамдық және кәсіби және өзге де қызметке қабілетін толық немесе ішінара қалпына келтіруге бағытталған шаралар кешені;
23) протездiк-ортопедиялық көмек – мүгедектігі бар адамдарды протездiк-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету жөнiндегi медициналық-техникалық көмектiң мамандандырылған түрi және оларды пайдалануды үйрету;
24) протездiк-ортопедиялық құралдар – кем аяқ-қолды немесе дененiң басқа да мүшелерiн алмастыратын, аурудың немесе денсаулыққа зақым келудiң салдарынан организмнiң бұзылған немесе жоғалтылған функцияларының орнын толтыратын құралдар;
25) сурдоаударма – қандай да бір тілден дактильді әліпби және (немесе) ымдау тілі көмегімен аудару;
26) сурдотехникалық құралдар – есту кемiстiктерiн түзеуге және олардың орнын толтыруға арналған, оның iшiнде байланыс құралдары мен ақпарат берудi күшейтетiн техникалық құралдар;
27) техникалық көмекшi (орнын толтырушы) құралдар - протездiк-ортопедиялық және сурдо-тифлотехникалық құралдар мен мiндеттi гигиеналық құралдар;
28) тифлотехникалық құралдар - мүгедектігі бар адамдардың көру кемiстiгi салдарынан жоғалтқан мүмкiндiктерiн түзеуге және олардың орнын толтыруға бағытталған құралдар;
29) тiршiлiк-тынысының шектелуi – адамның өзiне-өзi қызмет көрсету, өздiгiнен жүрiп-тұру, бағдарлай алу, қарым-қатынас жасау, өзiнiң мiнез-құлқын бақылау, оқу және еңбекпен айналысу қабiлетiнен немесе мүмкiндiгінен толық немесе ішінapa айрылуы;

30) стандарты оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения – нормативные правовые акты, устанавливающие качество, объем и условия предоставления специальных социальных услуг лицам с инвалидностью и детям с инвалидностью;
31) специалист жестового языка – специалист, оказывающий социальные услуги лицам с инвалидностью, связанные с предоставлением посреднических услуг между слышащими и неслышащими людьми.";
4) в статье 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о социальной защите лиц с инвалидностью"
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Законодательство Республики Казахстан о социальной защите лиц с инвалидностью основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.";
5) часть вторую статьи 3 изложить в следующей редакции:
"Субъектами отношений в области социальной защиты лиц с инвалидностью являются физические и юридические лица, а также государственные органы.";
6) заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Государственное регулирование социальной защиты лиц с инвалидностью"
7) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Государственная политика Республики Казахстан в сфере социальной защиты лиц с инвалидностью
Государственная политика Республики Казахстан в сфере социальной защиты лиц с инвалидностью Республики Казахстан направлена на:
1) профилактику инвалидности;
2) социальную защиту, в том числе реабилитацию лиц с инвалидностью;
3) интеграцию лиц с инвалидностью в общество.";
8) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Принципы социальной защиты лиц с инвалидностью
Государственная политика Республики Казахстан в области социальной защиты лиц с инвалидностью проводится на основе принципов:
1) законности, гуманности, соблюдения прав человека;
2) гарантированности социальной защиты, обеспечения доступности медицинской, социальной и профессиональной реабилитации;
3) доступности и равных прав лиц с инвалидностью, наряду с другими гражданами, на охрану здоровья, образование и свободный выбор рода деятельности, в том числе трудовой;
4) взаимодействия государственных органов с общественными объединениями и иными организациями, осуществляющими функции по защите прав и законных интересов лиц с инвалидностью;
5) запрещения дискриминации по признаку инвалидности.";
9) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Компетенция Правительства Республики Казахстан в области социальной защиты лиц с инвалидностью
Правительство Республики Казахстан:

30) халықты әлеуметтік қорғау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттары – мүгедектігі бар адамдарға және мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету сапасын, көлемін және шарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілер;
31) ымдау тілі маманы – мүгедектігі бар адамдарға еститін және естімейтін адамдар арасында делдалдық қызмет көрсетумен байланысты әлеуметтік қызмет көрсететін маман.":
4) 2-бапта тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы заңнамасы"
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.";
5) 3-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ мемлекеттiк органдар мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау саласындағы қатынастардың субъектiлерi болып табылады.";
6) 2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғауды мемлекеттік реттеу"
7) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау саласындағы мемлекеттiк саясаты
Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау саласындағы мемлекеттiк саясаты:
1) мүгедектіктің профилактикасына;
2) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғауға, оның iшiнде оңалтуға;
3) мүгедектігі бар адамдардың қоғамға интеграциялануына бағытталған.";
8) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау принциптерi
Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау саласындағы мемлекеттiк саясаты:
1) заңдылық, iзгiлiк, адам құқықтарының сақталуы;
2) әлеуметтiк қорғауға кепiлдiк берiлу, медициналық, әлеуметтiк және кәсiптiк оңалтуға қолжетiмдiлiктi қамтамасыз ету;
3) мүгедектігі бар адамдардың денсаулық сақтауға, бiлiм алуға және қызмет түрiн, оның iшiнде еңбек қызметi түрiн еркiн таңдауға басқа азаматтармен қатар қол жеткiзуi мен тең құқылы болуы;
4) мемлекеттiк органдардың мүгедектігі бар адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау жөнiндегi функцияларды жүзеге асыратын қоғамдық бiрлестiктермен және өзге де ұйымдармен өзара iс-қимыл жасауы;
5) мүгедектiк белгiсi бойынша кемсiтуге тыйым салу принциптерi негiзiнде жүргiзiледi.";
9) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау саласындағы құзыретi
Қазақстан Республикасының Үкiметi:

1) разрабатывает основные направления государственной политики в области социальной защиты лиц с инвалидностью;
2) утверждает национальный план по обеспечению прав и улучшению качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
3) утверждает порядок назначения и выплаты лицам с инвалидностью, обучающимся по государственному заказу или гранту, стипендий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) создает координационный совет в области социальной защиты лиц с инвалидностью;
5) утверждает перечень технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых лицам с инвалидностью;
6) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
10) в статье 7:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области социальной защиты населения:
1) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты Республики Казахстан в области социальной защиты лиц с инвалидностью, а также в области медико-социальной экспертизы;
2) разрабатывает и утверждает методические рекомендации в области социальной защиты лиц с инвалидностью;
3) устанавливает общие принципы организации и осуществления медико-социальной экспертизы и реабилитации лиц с инвалидностью;
4) разрабатывает и утверждает правила проведения медико-социальной экспертизы;
5) разрабатывает и утверждает формы документов, формируемых при проведении медико-социальной экспертизы;
6) формирует централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность, проводит мониторинг причин, структуры и состояния инвалидности;
7) осуществляет государственный контроль в области социальной защиты лиц с инвалидностью;
8) утверждает правила возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их лицам с инвалидностью через портал социальных услуг;
9) разрабатывает и утверждает правила предоставления услуг индивидуального помощника лицам с инвалидностью первой группы, имеющим затруднения в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой реабилитации и абилитации;
10) разрабатывает и утверждает правила определения времени предоставления услуг индивидуального помощника лицам с инвалидностью первой группы, имеющим затруднение в передвижении, с учетом степени потребности на основании медико-социальных показаний;
11) разрабатывает и утверждает правила предоставления услуг специалиста жестового языка лицам с инвалидностью по слуху в соответствии с индивидуальной программой реабилитации и абилитации;

1) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау саласындағы мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын әзiрлейдi;
2) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және тұрмыс сапасын жақсарту жөніндегі ұлттық жоспарды бекітеді;
3) мемлекеттік тапсырыс немесе грант бойынша оқитын мүгедектігі бар адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стипендиялар тағайындау және төлеу тәртібін бекітеді;
4) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау саласындағы үйлестіру кеңесін құрады;
5) мүгедектігі бар адамдарға ұсынылатын техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесін бекітеді;
6) өзіне Қазақстан Республикасының Конституциясымен, заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де функцияларды орындайды.";
10) 7-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы уәкiлеттi орган:
1) Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау саласындағы, сондай-ақ медициналық-әлеуметтiк сараптама саласындағы нормативтiк құқықтық актiлерiн әзiрлейдi және бекiтедi;
2) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау саласындағы әдістемелік ұсынымдарды әзірлейді және бекітеді;
3) медициналық-әлеуметтiк сараптаманы және мүгедектігі бар адамдарды оңалтуды ұйымдастыру мен жүзеге асырудың жалпы принциптерiн белгiлейдi;
4) медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын әзiрлейдi және бекітеді;
5) медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу кезінде қалыптастырылатын құжаттардың нысандарын әзірлейді және бекітеді;
6) мүгедектігі бар адамдарды есепке алу жүйесiнiң орталықтандырылған деректер банкiн қалыптастырады, мүгедектiк себептерiнiң, құрылымының және жай-күйiнiң мониторингiн жүргiзедi;
7) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
8) мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қызметтер порталы арқылы өткізу кезінде тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларын бекітеді;
9) оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
10) медициналық-әлеуметтік көрсеткіштердің негізінде қажеттілік дәрежесін ескере отырып жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну уақытын айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
11) оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарға ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

12) разрабатывает и утверждает правила предоставления санаторно-курортного лечения лицам с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой реабилитации и абилитации;
13) разрабатывает и утверждает правила обеспечения лиц с инвалидностью протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами в соответствии с индивидуальной программой реабилитации и абилитации;
14) разрабатывает и утверждает правила обеспечения лиц с инвалидностью специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой реабилитации и абилитации;
15) разрабатывает и утверждает правила по определению размера компенсационных выплат за несоблюдение квоты по трудоустройству лиц с инвалидностью, а также порядок их оплаты работодателем;
16) разрабатывает и утверждает правила осуществления оператором мер содействия занятости лиц с инвалидностью;
17) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
подпункты 3), 5) и 7) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) разработка социальной и профессиональной частей индивидуальной программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью, определение потребности работника, получившего увечье или иное повреждение здоровья, связанные с исполнением им трудовых (служебных) обязанностей, в дополнительных видах помощи и уходе, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан;";
"5) контроль и мониторинг за реализацией индивидуальных программ реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью;";
"7) государственный контроль в области социальной защиты лиц с инвалидностью в пределах своих полномочий.";
11) подпункт 3) статьи 8 изложить в следующей редакции:
"3) разрабатывает медицинскую часть индивидуальной программы реабилитации пациента/лица с инвалидностью и осуществляет ее выполнение;";
12) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Компетенция уполномоченного органа в области образования
Уполномоченный орган в области образования:
1) обеспечивает получение образования лицами с инвалидностью в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) разрабатывает порядок назначения и выплаты лицам с инвалидностью, обучающимся по государственному заказу или гранту, стипендий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие образовательную деятельность специальных организаций образования, осуществляющих обучение лиц с инвалидностью;

12) оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарға санаторий-курорттық емдеуді ұсыну қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
13) оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасына сәйкес естуі бойынша мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
14) оңалту және абилитациялаудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
15) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру сақталмағандығы үшін өтемақы төлемдерінің мөлшерін анықтау қағидаларын, сондай-ақ жұмыс берушінің оны төлеу тәртібін әзірлейді;
16) оператордың мүгедектігі бар адамдарды жұмыспен қамту шараларын жүзеге асыруы қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
17) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
2-тармақтың 3), 5) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мүгедектігі бар адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасының әлеуметтік және кәсіптік бөліктерін әзірлеу, өзінің еңбек (қызметтік) міндеттерін орындауына байланысты мертіккен немесе өзге де денсаулық зақымын алған жұмыскердің Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген көмек пен күтімнің қосымша түрлеріне мұқтаждығын айқындау;";
"5) мүгедектігі бар адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларының iске асырылуын бақылау және мониторингтеу;";
"7) өз құзыретi шегiнде мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау.";
11) 8-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мүгедектігі бар науқасты/адамды оңалтудың жеке бағдарламасының медициналық бөлігін әзірлейді және оны орындауды жүзеге асырады;";
12) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi органның құзыретi
Бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi орган:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бар адамдардың бiлiм алуын қамтамасыз етедi;
2) мемлекеттiк тапсырыс немесе грант бойынша оқып жүрген мүгедектігі бар адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стипендиялар тағайындау мен төлеудiң тәртiбiн әзiрлейдi;
3) мүгедектігі бар адамдарды оқытуды жүзеге асыратын арнаулы бiлiм беру ұйымдарының бiлiм беру қызметiн регламенттейтiн Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн әзiрлейдi және бекiтедi;

4) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
13) пункт 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"2. Местные исполнительные органы области, города республиканского значения и столицы:
1) создают государственные учреждения и предприятия, осуществляющие реабилитацию лиц с инвалидностью;
2) предоставляют дополнительные меры социальной поддержки лицам с инвалидностью, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
3) способствуют созданию организаций, осуществляющих реабилитацию и абилитацию лиц с инвалидностью;
4) организуют профессиональное обучение (переобучение) лиц с инвалидностью в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;
5) организуют подготовку, переподготовку и повышение квалификации специалистов по реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью, в том числе специалистов жестового языка, специалистов по чтению и письму рельефно-точечным шрифтом Брайля;
6) организуют на соответствующей территории выполнение медицинской, социальной, профессиональной реабилитации и абилитации в соответствии с настоящим Законом;
7) обеспечивают санаторно-курортное лечение лиц с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой реабилитации и абилитации лица с инвалидностью;
8) организуют обеспечение лиц с инвалидностью техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и (или) специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью;
9) организуют совместно с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и общественными объединениями лиц с инвалидностью проведение оздоровительных и спортивных мероприятий среди лиц с инвалидностью;
10) организуют совместно с общественными объединениями лиц с инвалидностью культурно-массовые и просветительские мероприятия;
11) координируют оказание благотворительной и социальной помощи лицам с инвалидностью;
12) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.";
14) пункт 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"2. Местные исполнительные органы района (города областного значения):
1) организуют оказание социальной помощи и координируют оказание благотворительной помощи лицам с инвалидностью;
2) предоставляют дополнительные меры социальной поддержки лицам с инвалидностью, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;

4) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
13) 10-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергiлiктi атқарушы органдары:
1) мүгедектігі бар адамдарды оңалтуды жүзеге асыратын мемлекеттiк мекемелер мен кәсiпорындарды құрады;
2) мүгедектігі бар адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қосымша әлеуметтік қолдау шараларын ұсынады;
3) мүгедектігі бар адамдарды оңалтуды жүзеге асыратын ұйымдарды құруға ықпал етедi;
4) Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды кәсiптiк оқытуды (қайта оқытуды) ұйымдастырады;
5) мүгедектігі бар адамдарды оңалту жөнiндегi мамандарды, оның iшiнде ымдау тiлiнiң мамандарын, Брайльдiң бедерлi-нүктелiк қарпі бойынша оқу және жазу жөніндегі мамандарды даярлауды, қайта даярлауды және олардың бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастырады;
6) осы Заңға сәйкес тиiстi аумақта медициналық, әлеуметтiк, кәсiптiк оңалтудың және абилитацияның орындалуын ұйымдастырады;
7) мүгедектiгі бар адамды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдардың санаторий-курорттық емделуiн қамтамасыз етедi;
8) мүгедектiгі бар адамды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектiгі бар адамдарды техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдармен және (немесе) арнаулы жүрiп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
9) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкiлеттi органмен және мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бiрлестiктерiмен бiрлесiп
мүгедектігі бар адамдар арасында сауықтыру және спорттық iс-шараларды өткiзудi ұйымдастырады;
10) мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бiрлестiктерiмен бiрлесiп мәдени-көпшілік және ағарту iс-шараларын ұйымдастырады;
11) мүгедектігі бар адамдарға қайырымдылық және әлеуметтiк көмектiң көрсетiлуiн үйлестiредi;
12) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
14) 11-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары:
1) мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк көмек көрсетудi ұйымдастырады және қайырымдылық көмек көрсетуді үйлестіреді;
2) мүгедектігі бар адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қосымша әлеуметтік қолдау шараларын ұсынады;

3) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.";
15) заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Права и социальная защита лиц с инвалидностью";
16) пункты 3 и 4 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"3. При установлении лицу инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности определяются причины, сроки, потребности в мерах социальной защиты, а также разрабатываются социальная и профессиональная части индивидуальной программы реабилитации и абилитации лица с инвалидностью.
4. Группа инвалидности устанавливается с семилетнего возраста.";
17) в статье 14:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Права лиц с инвалидностью";
абзацы первый, второй, шестой и десятый изложить в следующей редакции:
"Лица с инвалидностью в Республике Казахстан обладают всей полнотой социально-экономических и личных прав и свобод, закрепленных Конституцией Республики Казахстан, другими законодательными актами Республики Казахстан, включая права на:
1) социальную защиту, в том числе реабилитацию и абилитацию, интеграцию в общество;";
"5) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и обязательного социального медицинского страхования в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;";
"9) поддержку творческих способностей лиц с инвалидностью.";
18) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Социальная защита лиц с инвалидностью
Социальная защита лиц с инвалидностью обеспечивается путем предоставления социальной, благотворительной помощи, медицинской, социальной и профессиональной реабилитации и абилитации, доступа к получению образования и иных мер, направленных на создание лицам с инвалидностью равных с другими гражданами возможностей участия в жизни общества.";
19) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Социальная помощь лицам с инвалидностью
Социальная помощь лицам с инвалидностью включает выплаты в виде государственных пособий, компенсаций и иных выплат, в том числе и за счет благотворительности, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Дополнительные виды социальной помощи вправе оказывать местные исполнительные органы, работодатель и иные организации.";
20) статью 16-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 16-1. Социальная помощь лицам с инвалидностью из числа психоневрологических больных, проживающим в государственных медико-социальных учреждениях

3) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады";
15) 3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Мүгедектігі бар адамдардың құқықтары және оларды әлеуметтік қорғау";
16) 13-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Адамға мүгедектік белгіленген және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде әлеуметтік қорғау шараларының себептері, мерзімдері, қажеттіліктері айқындалады, сондай-ақ мүгедектігі бар адамды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасының әлеуметтік және кәсіптік бөліктері әзірленеді.
4. Мүгедектік тобы жеті жастан бастап белгіленеді.";
17) 14-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Мүгедектігі бар адамдардың құқықтары";
бірінші, екінші, алтыншы және оныншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдар:
1) әлеуметтік қорғауға, оның ішінде оңалтуға және абилитациялауға, қоғамға етене араласуға;";
"5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көмегін алуға;";
"9) мүгедектігі бар адамдардың шығармашылық қабілеттерін қолдауға арналған құқықтарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Конституциясымен, Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актiлерiмен бекiтiлген әлеуметтiк-экономикалық және жеке басының құқықтары мен бостандықтарына толығымен ие болады.";
18) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау
Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау әлеуметтiк, қайырымдылық көмекті, медициналық, әлеуметтiк және кәсiптiк оңалтуды және абилитацияны, бiлiм алуға қолжетімділікті және мүгедектігі бар адамдардың қоғам өмiрiне басқа азаматтармен бірдей қатысуына мүмкiндiктер жасауға бағытталған өзге де шараларды ұсыну арқылы қамтамасыз етiледi.";
19) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Мүгедектігі бар адамдарға көрсетiлетiн әлеуметтiк көмек
Мүгедектігі бар адамдарға көрсетiлетiн әлеуметтiк көмек мемлекеттiк жәрдемақылар, өтемақылар түрiндегi төлемдерді және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де, оның ішінде қайырымдылық есебінен берілетін төлемдердi де қамтиды.
Әлеуметтік көмектің қосымша түрлерін жергілікті атқарушы органдар, жұмыс беруші және өзге де ұйымдар көрсетуге құқылы.";
20) 16-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-1-бап. Мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде тұратын психоневрологиялық аурулар қатарындағы мүгедектігі бар адамдарға және мүгедектігі бар балаларға әлеуметтік көмек

1. Пенсионные выплаты и государственные социальные пособия лиц с инвалидностью, проживающих в государственных медико-социальных учреждениях, решением суда признанных недееспособными и нуждающимися в опеке (далее – опекаемые), зачисляются в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца в Республике Казахстан" и "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
2. Администрация медико-социального учреждения обязана ежеквартально представлять местному исполнительному органу области (города республиканского значения, столицы) отчеты об использовании полученных пенсионных выплат по возрасту, пенсионных выплат за выслугу лет и государственных социальных пособий опекаемых.
3. Местные исполнительные органы областей (городов республиканского значения, столицы) осуществляют контроль за правильностью расходования администрацией медико-социального учреждения пенсионных выплат по возрасту, пенсионных выплат за выслугу лет и государственных социальных пособий опекаемых.";
21) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Реабилитация и абилитация лиц с инвалидностью
1. Реабилитация и абилитация лиц с инвалидностью включает комплекс медицинских, социальных и профессиональных мероприятий, направленных на устранение или возможно полную компенсацию ограничений жизнедеятельности, вызванных нарушением здоровья со стойким расстройством функций организма, а также приобретение и развитие несформированных функций и навыков.
2. Реабилитация и абилитация лиц с инвалидностью осуществляется в соответствии с индивидуальной программой реабилитации и абилитации лица с инвалидностью.";
22) статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Индивидуальная программа реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью
1. Индивидуальная программа реабилитации и абилитации определяет комплекс реабилитационных мероприятий, включающих в себя медицинские, социальные, профессиональные реабилитационные меры, направленные на восстановление и (или) компенсацию нарушенных и утраченных функций организма, а также приобретение и развитие несформированных функций и навыков.
2. Индивидуальная программа реабилитации и абилитации содержит как реабилитационные и абилитационные мероприятия, предоставляемые лицу с инвалидностью бесплатно в соответствии с законодательством Республики Казахстан, так и реабилитационные и абилитационные мероприятия, в оплате которых принимает участие само лицо с инвалидностью или работодатель, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание.";

1. Мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде тұрып жатқан, сот шешімімен әрекетке қабілетсіз және қамқорлыққа мұқтаж деп танылған мүгедектігі бар адамдардың (бұдан әрі – қамқорлыққа алынғандар) зейнетақы төлемдері және мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылары "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" және "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен есепке жазылады.
2. Медициналық-әлеуметтік мекеменің әкімшілігі қамқорлыққа алынғандар алған жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерінің және мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларының пайдаланылуы туралы есепті облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органына тоқсан сайын ұсынуға міндетті.
3. Облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары қамқорлыққа алынғандардың жасына байланысты зейнетақы төлемдерін және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін және мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларын медициналық-әлеуметтік мекеме әкімшілігінің дұрыс жұмсауын бақылауды жүзеге асырады.";
21) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Мүгедектігі бар адамдарды оңалту және абилитациялау
"1. Мүгедектігі бар адамдарды оңалту және абилитациялау организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулықтың бұзылуынан тiршiлiк әрекетінің шектелуiн жоюға немесе оның орнын мүмкiндiгiнше толықтай толтыруға, сондай-ақ қалыптастырылмаған функциялар мен дағдыларды алуға және дамытуға бағытталған медициналық, әлеуметтiк және кәсiптiк iс-шаралар кешенiн қамтиды.
2. Мүгедектігі бар адамдарды оңалту және абилитациялау мүгедектігі бар адамды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.";
22) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Мүгедектігі бар адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасы
1. Оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасы организмнің бұзылған және жоғалтқан функцияларын қалпына келтіруге және (немесе) олардың орнын толтыруға, сондай-ақ қалыптастырылмаған функциялар мен дағдыларға ие болуға және дамытуға бағытталған медициналық, әлеуметтік, кәсіптік оңалту шараларын қамтитын оңалту іс-шараларының кешенін айқындайды.
2. Оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бар адамға тегiн көрсетiлетiн оңалту мен абилитациялау iс-шараларын, сол сияқты ақысын төлеуге мүгедектiгі бар адамның өзi немесе оның жұмыста мертiгуiне немесе кәсiптiк ауруға шалдығуына кiнәлi жұмыс берушi қатысатын оңалту мен абилитациялау iс-шараларын да қамтиды.";

23) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Медицинская реабилитация лиц с инвалидностью
1. Медицинская реабилитация лиц с инвалидностью включает:
1) восстановительную терапию (медикаментозное, физическое, санаторно-курортное и другие методы лечения, направленные на восстановление нарушенных или утраченных функций организма и здоровья);
2) реконструктивную хирургию;
3) протезно-ортопедическую помощь.
2. Мероприятия по медицинской реабилитации проводят организации здравоохранения и другие специализированные организации независимо от форм собственности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
Обеспечение лиц с инвалидностью санаторно-курортным лечением согласно индивидуальным программам реабилитации осуществляется путем полного или частичного возмещения местными исполнительными органами его стоимости в соответствии со статьей 32-1 настоящего Закона.
3. Лицу с инвалидностью, получившему трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя, путевка на санаторно-курортное лечение предоставляется за счет работодателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 5 и 6 настоящей статьи.
4. В случае вступления в законную силу в отношении работодателя решения суда о признании его банкротом санаторно-курортное лечение лицу с инвалидностью, получившему трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя, предоставляется в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи.
5. В случае прекращения деятельности работодателя – индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица санаторно-курортное лечение лицу с инвалидностью, получившему трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя, предоставляется в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи.";
24) статью 21 изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Социальная реабилитация и абилитация лиц с инвалидностью
1. Социальная реабилитация и абилитация лиц с инвалидностью включает:
1) обучение лиц с инвалидностью основным социальным навыкам личной гигиены, самообслуживания, передвижения, общения;
2) обеспечение лиц с инвалидностью техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и специальными средствами передвижения;
3) предоставление специальных социальных услуг лицам с инвалидностью на дому, в том числе детям с инвалидностью, нуждающимся в постороннем уходе и помощи;
4) предоставление социальных услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, согласно индивидуальной программе реабилитации и абилитации предоставляется через портал социальных услуг путем полного возмещения или частичного возмещения местными исполнительными органами их стоимости в соответствии со статьей 32-1 настоящего Закона.
Социальная услуга индивидуального помощника для лица с инвалидностью первой группы, имеющего затруднение в передвижении, не предоставляется при назначении и выплате лицу, осуществляющему уход за ним, специального государственного пособия в порядке, предусмотренном статьей 6 Закона Республики Казахстан "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан";

23) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Мүгедектігі бар адамдарды медициналық оңалту
1. Мүгедектігі бар адамдарды медициналық оңалту:
1) қалпына келтiру терапиясын (дәрi-дәрмекпен, физикалық, санаторийлік-курорттық емдеудi және организмнiң бұзылған немесе жоғалтқан функциялары мен денсаулықты қалпына келтiруге бағытталған басқа да емдеу әдiстерiн);
2) қайта жасау хирургиясын;
3) протездiк-ортопедиялық көмектi қамтиды.
2. Медициналық оңалту жөнiндегi iс-шараларды денсаулық сақтау ұйымдары мен меншiк нысанына қарамастан басқа да мамандандырылған ұйымдар жүргiзедi.
Мүгедектігі бар адамдарды жеке оңалтудың бағдарламаларына сәйкес санаторийлік-курорттық емдеумен қамтамасыз ету осы Заңның 32-1-бабына сәйкес оның құнын жергілікті атқарушы органдардың толық немесе ішінара өтеуі жолымен жүзеге асырылады.
3. Осы баптың 5 және 6-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, жұмыс берушінің кінәсінен еңбек үстінде мертіккен немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектігі бар адамға санаторийлік-курорттық емделуге жолдама Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушінің есебінен беріледі.
4. Жұмыс берушіге қатысты соттың оны банкрот деп тану туралы шешімі заңды күшіне енген жағдайда жұмыс берушiнiң кiнәсiнен еңбек үстінде мертіккен немесе кәсiптiк ауруға шалдыққан мүгедектігі бар адамға санаторийлік-курорттық емдеу осы баптың 3-тармағына сәйкес беріледі.
5. Жұмыс берушi - дара кәсiпкердiң қызметi тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған жағдайда жұмыс берушiнiң кiнәсiнен еңбек үстінде мертіккен немесе кәсiптiк ауруға шалдыққан мүгедектігі бар адамға санаторийлік-курорттық емдеу осы баптың 3-тармағына сәйкес берiледi.";
24) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк оңалту және абилитациялау
1. Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк оңалту және абилитациялау:
1) мүгедектігі бар адамдарды жеке басы гигиенасының, өзiн-өзi қарап-күтудің, жүріп-тұрудың, қарым-қатынастың негiзгі әлеуметтік дағдыларына үйретудi;
2) мүгедектігі бар адамдарды техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдармен және арнаулы жүрiп-тұру құралдарымен қамтамасыз етудi;
3) басқа адамның күтiмi мен көмегiне мұқтаж мүгедектігі бар адамдарға, оның iшiнде мүгедектігі бар балаларға үйде көрсетілетін арнаулы әлеуметтiк қызметтер ұсынуды;
4) жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасына сәйкес жеке көмекшінің көрсететін әлеуметтік қызметтерін ұсыну осы Заңның 32-1-бабына сәйкес олардың құнын жергілікті атқарушы органдардың толық өтеуі немесе ішінара өтеуі жолымен әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы ұсынуды қамтиды.
Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адам үшін оған күтімді жүзеге асыратын адамға "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында көзделген тәртіппен арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындалған және төленген кезде жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтер көрсетуі ұсынылмайды.";

5) предоставление социальных услуг специалиста жестового языка для лиц с инвалидностью по слуху согласно индивидуальной программе реабилитации и абилитации путем полного или частичного возмещения местными исполнительными органами их стоимости в соответствии со статьей 32-1 настоящего Закона;
6) предоставление специальных социальных услуг в медико-социальных учреждениях (организациях);
7) оказание правовой помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) иные виды социальной реабилитации и абилитации в соответствии с индивидуальной программой реабилитации и абилитации.
2. Социальную реабилитацию и абилитацию лиц с инвалидностью осуществляют медико-социальные учреждения (организации), отделения социальной помощи на дому, специальные организации образования (психолого-медико-педагогические консультации, реабилитационные центры, кабинеты психолого-педагогической коррекции), организации здравоохранения и другие специализированные организации.";
23) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Предоставление лицам с инвалидностью технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения
1. Лица с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой реабилитации и абилитации обеспечиваются протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения.
Обеспечение протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения осуществляется путем полного или частичного возмещения местными исполнительными органами их стоимости в соответствии со статьей 32-1 настоящего Закона.
2. Лица с инвалидностью от трудового увечья или профессионального заболевания, полученного по вине работодателя, обеспечиваются техническими вспомогательными (компенсаторными) и специальными средствами передвижения согласно индивидуальной программе реабилитации и абилитации за счет средств работодателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. В случае прекращения деятельности работодателя - индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, а также вступления в отношении него в законную силу решения суда о признании банкротом протезно-ортопедическая помощь, технические вспомогательные (компенсаторные) средства, специальные средства передвижения лицу с инвалидностью, получившему трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя, предоставляются в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.

5) есту кемістігі бар мүгедектігі бар адамдар үшін оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасына сәйкес ымдау тiлi маманының әлеуметтік көрсетілетін қызметтерін осы Заңның 32-1-бабына сәйкес олардың құнын жергілікті атқарушы органдардың толық немесе ішінара өтеуі жолымен жылына алпыс сағат ұсынуды;
6) медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер ұсынуды;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқықтық көмек көрсетуді;
8) оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасына сәйкес әлеуметтік оңалту мен абилитацияның өзге де түрлерін қамтиды.
2. Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік оңалту мен абилитациялауды медициналық-әлеуметтік мекемелер (ұйымдар), әлеуметтік көмекті үйде көрсететін бөлімшелер, арнаулы білім беру ұйымдары (психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар, оңалту орталықтары, психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттері), денсаулық сақтау ұйымдары және басқа да мамандандырылған ұйымдар жүзеге асырады.";
25) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Мүгедектігі бар адамдарға техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдар мен арнаулы жүрiп-тұру құралдарын беру
1. Оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдар протездiк-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдарымен қамтамасыз етiледi.
Протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету осы Заңның 32-1-бабына сәйкес олардың құнын жергілікті атқарушы органдардың толық немесе ішінара өтеуі жолымен жүзеге асырылады.
2. Жұмыс берушiнiң кiнәсiнен еңбек үстінде мертіккен немесе кәсiптiк ауруға шалдыққан мүгедектігі бар адамдар оңалту мен абилитациялау жеке бағдарламасына сәйкес техникалық көмекшi (компенсаторлық) және арнаулы жүрiп-тұру құралдарымен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушiнiң қаражаты есебiнен қамтамасыз етiледi.
3. Жұмыс берушi - дара кәсiпкердiң қызметi тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған, сондай-ақ оған қатысты соттың банкрот деп тану туралы шешімі заңды күшіне енген жағдайда жұмыс берушiнiң кiнәсiнен еңбек үстінде мертіккен немесе кәсiптiк ауруға шалдыққан мүгедектігі бар адамға протездiк-ортопедиялық көмек, техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдар, арнаулы жүрiп-тұру құралдары осы баптың 1-тармағына сәйкес берiледi.

4. Технические вспомогательные (компенсаторные) средства подлежат обязательной сертификации на соответствие требованиям государственной системы сертификации Республики Казахстан.";
24) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Предоставление специальных социальных услуг на дому и в территориальных центрах социального обслуживания
1. Предоставление специальных социальных услуг одиноким лицам с инвалидностью первой и второй групп, нуждающимся в постороннем уходе и помощи в связи с частичной или полной утратой возможности самостоятельно удовлетворять свои основные жизненные потребности, способности к самообслуживанию и (или) передвижению, осуществляется отделениями социальной помощи на дому и в территориальных центрах социального обслуживания престарелых и лиц с инвалидностью в соответствии со стандартами оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения.
2. Предоставление специальных социальных услуг детям с инвалидностью, нуждающимся в постороннем уходе и помощи в связи с частичной или полной утратой возможности самостоятельно удовлетворять свои основные жизненные потребности, способности к самообслуживанию и (или) передвижению, осуществляется отделениями социальной помощи на дому и в территориальных центрах социального обслуживания престарелых и лиц с инвалидностью в соответствии со стандартами оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения.
3. Предоставление специальных социальных услуг на дому и в территориальных центрах социального обслуживания престарелых и лиц с инвалидностью осуществляется за счет бюджетных средств.";
25) пункт 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"1. Предоставление специальных социальных услуг одиноким лицам с инвалидностью первой и второй групп, лицам с инвалидностью первой и второй групп из числа психоневрологических больных, детям с инвалидностью, нуждающимся по состоянию здоровья в постоянном постороннем уходе и медицинском обслуживании, осуществляется в домах-интернатах для престарелых и лиц с инвалидностью, профилированных в соответствии с возрастом, состоянием здоровья лиц с инвалидностью, и включает создание условий жизнедеятельности, обеспечение ухода, медицинское обслуживание, реабилитацию, социально-трудовую адаптацию, организацию отдыха и досуга.";
26) статью 25 изложить в следующей редакции:
"Статья 25. Обеспечение лицам с инвалидностью доступа к объектам социальной инфраструктуры

4. Техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдар Қазақстан Республикасы мемлекеттiк сертификаттау жүйесiнiң талаптарына сәйкес мiндеттi түрде сертификатталуға жатады.";
26) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Үйде және аумақтық әлеуметтiк қызмет көрсету орталықтарында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну
1. Өзiнiң негiзгi өмiрлiк қажеттiлiктерiн өз бетiнше қанағаттандыру мүмкiндiгiн, өзiн-өзi қарап-күту және (немесе) жүрiп-тұру қабiлетiн iшiнара немесе толық жоғалтуына байланысты басқа адамның
күтiмi мен көмегiне мұқтаж бірінші және екінші топтардағы жалғызбасты мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер ұсынуды халықты әлеуметтік қорғау саласындағы арнаулы әлеуметтiк қызметтер көрсету стандарттарына сәйкес әлеуметтiк көмекті үйде көрсететін бөлiмшелер және қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсететін аумақтық орталықтар жүзеге асырады.
2. Өзiнiң негiзгi өмiрлiк қажеттіліктерін өз бетiнше қанағаттандыру мүмкiндiгiн, өзiн-өзi қарап-күту және (немесе) жүрiп-тұру қабiлетiн iшiнара немесе толық жоғалтуына байланысты басқа адамның күтiмi мен көмегiне мұқтаж мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер ұсынуды халықты әлеуметтік қорғау саласындағы арнаулы әлеуметтiк қызметтер көрсету стандарттарына сәйкес әлеуметтiк көмекті үйде көрсететін бөлiмшелер және қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсететін аумақтық орталықтар жүзеге асырады.
3. Үйде және қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызметтер көрсететiн аумақтық орталықтарда арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер ұсыну бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.";
27) 24-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Денсаулық жағдайына байланысты басқа адамның тұрақты күтiміне және медициналық қызмет көрсетуге мұқтаж бірінші және екінші топтардағы жалғызбасты мүгедектігі бар адамдарға, психоневрологиялық науқастар қатарындағы бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер ұсыну мүгедектігі бар адамдардың жасына, денсаулық жағдайына сәйкес бейiнделген қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған интернат-үйлерде жүзеге асырылады және тіршілік әрекеті жағдайларын жасауды, күтiммен қамтамасыз етудi, медициналық қызмет көрсетудi, оңалтуды, әлеуметтiк-еңбектiк бейiмдеудi, демалыс пен бос уақытты ұйымдастыруды қамтиды.";
28) 25-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"25-бап. Мүгедектігі бар адамдардың әлеуметтiк инфрақұрылым объектiлерiне кiрiп-шығуын қамтамасыз ету

1. Местные исполнительные органы должны обеспечивать:
1) при проектировании, строительстве и застройке населенных пунктов, формировании жилых районов, благоустройстве вновь осваиваемых и реконструируемых территорий и других населенных пунктов в соответствии с национальными стандартами доступ лиц с инвалидностью к жилым, общественным и производственным зданиям, сооружениям и помещениям;
2) при проектировании и строительстве открытых стоянок для временного хранения легковых автомобилей, размещаемых в пределах жилой застройки, а также при учреждениях обслуживания и объектах приложения труда, места для личных автотранспортных средств лиц с инвалидностью;
3) с учетом государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства внеочередное предоставление мест лицам с инвалидностью под строительство гаражей или стоянок для специальных средств передвижения, включая автомобили;
4) в местах расположения учреждений, ориентированных на обслуживание лиц с инвалидностью, а также в наиболее людных местах установление специальных светофоров с синхронными звуковыми и световыми сигналами, дорожных знаков и указателей, пешеходных переходов, обустроенных звуковыми и световыми устройствами.
2. Местные исполнительные органы по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля должны привлекать представителей общественных объединений лиц с инвалидностью к участию в мониторинге строящихся (намечаемых к строительству) объектов и комплексов.
3. Физические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность, а также юридические лица в соответствии с национальными стандартами обязаны создавать условия лицам с инвалидностью для беспрепятственного доступа к транспортным средствам общего пользования, жилым, общественным и производственным зданиям, сооружениям и помещениям, свободной ориентации и передвижения в аэропортах, железнодорожных вокзалах, автовокзалах, автостанциях, морских и речных портах.
В тех случаях, когда указанные объекты невозможно приспособить для доступа лиц с инвалидностью, соответствующими физическими и юридическими лицами должны быть разработаны и согласованы с одним из общественных объединений лиц с инвалидностью и осуществлены необходимые меры, в наибольшей степени учитывающие потребности лиц с инвалидностью.
При проведении государственными органами конкурсов на право обслуживания маршрутов по перевозке пассажиров преимущество имеют лица, транспортные средства которых приспособлены для доступа лиц с инвалидностью.

1. Жергiлiктi атқарушы органдар:
1) ұлттық стандарттарға сәйкес елдi мекендердi жобалау, салу және оларда құрылыс жүргізу, тұрғын аудандарды қалыптастыру, жаңадан игерiлетiн және реконструкцияланатын аумақтар мен басқа да елдi мекендердi абаттандыру кезiнде мүгедектігі бар адамдардың тұрғын, қоғамдық және өндiрiстiк ғимараттарға, құрылыстарға және үй-жайларға кiрiп-шығуын;
2) тұрғын үй құрылыстары шегiнде, сондай-ақ қызмет көрсету мекемелерi мен еңбек ету объектiлерi жанында орналасатын жеңiл автомобильдердi уақытша сақтауға арналған ашық тұрақтарды жобалау және салу кезiнде мүгедектігі бар адамдардың жеке автокөлiк құралдарына арналған орындарды;
3) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттiк нормативтердi ескере отырып, автомобильдердi қоса алғанда, арнаулы жүрiп-тұру құралдарына apналған гараждар немесе тұрақтар салу үшiн мүгедектігі бар адамдарға кезектен тыс орын берудi;
4) мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсетуге бағдарланған мекемелер орналасқан жерлерде, сондай-ақ халық көп жүретiн жерлерде iлесе дыбыстайтын және жарық беретiн арнаулы бағдаршамдар, жол белгiлерiн және көрсеткiштер орнатуды, дыбыстайтын және жарық түсiретiн құрылғылармен жарақталған жаяу жүргiншiлер өтетiн жерлердi белгiлеудi қамтамасыз етуге тиiс.
2. Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар салынып жатқан (салынуы болжанып отырған) объектілер мен кешендердің мониторингіне қатысуға мүгедектігі бар адамдар қоғамдық бірлестіктерінің өкілдерін тартуға тиіс.
3. Кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғалар, сондай-ақ заңды тұлғалар мүгедектігі бар адамдарға ортақ пайдаланылатын көлiк құралдарына, тұрғын, қоғамдық және өндірістiк ғимараттарға, құрылыстар мен үй-жайларға кедергiсiз кiрiп-шығуына, әуежайларда, темiржол вокзалдарында, автовокзалдарда, автостанцияларда, теңiз және өзен порттарында еркiн бағдар ұстануы мен жүрiп-тұруына ұлттық стандарттарға сәйкес жағдай жасауға мiндеттi.
Аталған объектiлердi мүгедектігі бар адамдардың кiрiп-шығуына бейiмдеу мүмкiн болмаған жағдайларда, тиiстi жеке және заңды тұлғалар мүгедектігі бар адамдардың қажеттiлiктерiн барынша ескеретiн қажеттi шараларды
әзірленуге және мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерінің бірімен келісуге және жүзеге асыруға тиiс.
Мемлекеттiк органдар жолаушыларды тасымалдау бағыттарына қызмет көрсету құқығына конкурстар өткiзген кезде мүгедектігі бар адамдардың пайдалануына бейiмделген көлiк құралдары бар тұлғалар артықшылыққа ие болады.

4. Необеспечение должностными лицами, а также физическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, и юридическими лицами условий лицам с инвалидностью для беспрепятственного доступа к объектам социальной, инженерной и транспортной инфраструктуры влечет привлечение к административной ответственности в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях.";
27) дополнить статьей 25-1 следующего содержания:
"Статья 25-1. Обеспечение доступной транспортной среды для лиц с инвалидностью при оказании услуг по перевозке автомобильным транспортом
1. Обеспечение доступной транспортной среды для лиц с инвалидностью при оказании услуг по перевозке автомобильным транспортом осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте.
2. Обеспечение лиц с инвалидностью услугами инватакси осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном социальном заказе или через портал социальных услуг путем полного или частичного возмещения их стоимости в соответствии со статьей 32-1 настоящего Закона.";
28) статью 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Обеспечение жильем лиц с инвалидностью
1. Местные исполнительные органы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан:
1) принимают на учет и предоставляют в пользование жилище лицам с инвалидностью, нуждающимся в жилье;
2) обеспечивают оборудование жилых помещений, предоставляемых лицам с инвалидностью или семьям, имеющим в своем составе лиц с инвалидностью, специальными средствами и приспособлениями.
2. Лицам с инвалидностью предоставляется право выбора жилого помещения с учетом этажности, типа здания, степени благоустройства и других необходимых условий для проживания.";
31) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Обеспечение лицам с инвалидностью доступа к культурно-зрелищным организациям и спортивным сооружениям
Местные исполнительные органы обеспечивают лицам с инвалидностью условия для доступа к культурно-зрелищным мероприятиям, а также спортивным сооружениям для занятия физической культурой и спортом, предоставление специального спортивного инвентаря.
Лица с инвалидностью первой и второй групп и дети с инвалидностью до восемнадцати лет пользуются перечисленными услугами за счет бюджетных средств, а лица с инвалидностью третьей группы – с уплатой пятидесяти процентов от стоимости указанных услуг.";
32) статью 28 изложить в следующей редакции:
"Статья 28. Обеспечение доступа лиц с инвалидностью к информации

4. Лауазымды адамдардың, сондай-ақ кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалардың және заңды тұлғалардың мүгедектігі бар адамдардың әлеуметтік, инженерлік және көлік инфрақұрылымына кедергісіз қол жеткізуі үшін жағдайларды қамтамасыз етпеуі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартуға әкеп соғады.";
29) мынадай мазмұндағы 25-1-баппен толықтырылсын:
"25-1-бап. Автомобиль көлігімен тасымалдау бойынша қызметтер көрсету кезінде мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімді көлік ортасын қамтамасыз ету
1. Автомобиль көлігімен тасымалдау бойынша қызметтер көрсету кезінде мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімді көлік ортасын қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Мүгедектігі бар адамдарды инватакси қызметтерін көрсетумен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы заңнамасына сәйкес немесе әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы осы Заңның 32-1-бабына сәйкес олардың құнын толық немесе ішінара өтеу арқылы жүзеге асырылады.";
30) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Мүгедектігі бар адамдарды тұрғын үймен қамтамасыз ету
1. Жергiлiктi атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен:
1) тұрғын үйге мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды есепке қояды және олардың пайдалануына тұрғынжай бередi;
2) мүгедектігі бар адамдарға немесе құрамында мүгедектігі бар адамдар бар отбасыларға берiлетiн тұрғын үй-жайларды арнайы құралдармен және жабдықпен жабдықтауды қамтамасыз етедi.
2. Мүгедектігі бар адамдарға ғимараттың қабаты, тұрпаты, абаттандырылу дәрежесі және тұруға қажеттi басқа да жағдайлар ескеріле отырып, тұрғын үй-жайды таңдау құқығы берiледi.";
31) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Мүгедектігі бар адамдардың мәдени-ойын-сауық ұйымдарына және спорт ғимараттарына бара алуын қамтамасыз ету
Жергiлiктi атқарушы органдар мүгедектігі бар адамдарға мәдени-ойын-сауық iс-шараларына, сондай-ақ дене шынықтырумен және спортпен шұғылдану үшiн спорт ғимараттарына бара алатын жағдайларды, арнаулы спорт жабдықтарын берудi қамтамасыз етедi.
Бiрiншi және екiншi топтардағы мүгедектігі бар адамдар мен он сегiз жасқа дейiнгi мүгедектігі бар балалар санамалап көрсетiлген қызметтердi бюджет қаражаты есебiнен, ал үшiншi топтағы мүгедектігі бар адамдар аталған көрсетілетін қызметтер құнының елу процентін төлеп пайдаланады.";
32) 28-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"28-бап. Мүгедектігі бар адамдардың ақпаратқа қол жеткізуін қамтамасыз ету

1. Государство обеспечивает лицам с инвалидностью доступ к информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан посредством выпуска периодической, научной, учебно-методической, справочно-информационной и художественной литературы для лиц с инвалидностью, в том числе издаваемой на аудиокассетах, дисках, рельефно-точечным шрифтом Брайля и видеокассетах с сурдопереводом.
2. Не менее одной телепрограммы новостного характера обеспечивается сурдопереводом или переводом в виде субтитров в соответствии с законодательством Республики Казахстан о телерадиовещании.
3. В качестве средства межличностного общения используется язык жестов, который применяется также в программах обучения организации образования для детей с нарушением слуха.";
33) статью 29 изложить в следующей редакции:
"Статья 29. Обеспечение лицам с инвалидностью условий для получения образования и дошкольного воспитания
1. Лицам с инвалидностью гарантируется получение бесплатного начального, основного среднего, общего среднего образования.
2. Для лиц с инвалидностью первой и второй групп и детей с инвалидностью при поступлении на учебу в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, предусматривается квота приема в количестве, определяемом Правительством Республики Казахстан.
3. При участии в конкурсе на получение образовательных грантов в случае одинаковых показателей преимущественное право имеют лица с инвалидностью первой и второй групп, лица с инвалидностью с детства, дети с инвалидностью, которым согласно медицинскому заключению не противопоказано обучение в соответствующих организациях образования.
4. Льготы по стипендиальному обеспечению лицам с инвалидностью, обучающимся в организациях образования, реализующих профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования по государственному заказу или гранту, предоставляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Для детей с инвалидностью, состояние здоровья которых исключает возможность их пребывания в дошкольных организациях общего типа и организациях образования, создаются детские сады и другие специальные коррекционные организации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. При отсутствии возможности осуществлять воспитание и обучение детей с инвалидностью в общих или специальных дошкольных организациях и других учебных заведениях с учетом желания родителей или законных представителей воспитание и обучение проводятся на дому в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

1. Мемлекет мүгедектігі бар адамдар үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мерзiмдi, ғылыми, оқу-әдiстемелiк,
анықтамалық-ақпараттық және көркем әдебиет, оның iшiнде аудиотаспаларды, дискiлерді, бедерлi-нүктелi Брайль қарпiмен және сурдоаудармасы бар бейнетаспаларды шығару арқылы мүгедектігі бар адамдардың ақпаратқа қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
2. Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасына сәйкес жаңалық сипатындағы кемінде бір телебағдарлама сурдоаудармамен немесе субтитрлер түріндегі аудармамен қамтамасыз етіледі.
3. Тұлғааралық қатынас құралы ретінде ымдау тілі пайдаланылады, ол есту қабілеті бұзылған балаларға арналған білім беру ұйымының оқу бағдарламаларында да қолданылады.";
33) 29-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"29-бап. Мүгедектігі бар адамдарға бiлiм алуы және мектепке дейiнгi тәрбие алуы үшiн жағдайларды қамтамасыз ету
1. Мүгедектігі бар адамдарға тегiн бастауыш, негізгі орта, жалпы орта бiлiм алуға кепiлдiк берiледi.
2. Бiрiншi және екiншi топтардағы мүгедектігі бар адамдар мен мүгедектігі бар балалар үшiн техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға оқуға түсу кезiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн мөлшерде қабылдау квотасы көзделедi.
3. Бiлiм беру гранттарын алуға арналған конкурсқа қатысу кезінде көрсеткiштері бiрдей болған жағдайда медициналық қорытындыға сәйкес тиiстi бiлiм беру ұйымдарында оқуға қарсы көрсетілімдері жоқ бiрiншi және екiншi топтардағы мүгедектігі бар адамдардың, бала кезiнен мүгедектігі бар адамдардың, мүгедектігі бар балалардың басым құқығы бар.
4. Мемлекеттiк тапсырыс немесе грант бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқитын мүгедектігі бар адамдарға стипендиямен қамтамасыз ету жөнiндегi жеңiлдiктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берiледi.
5. Жалпы үлгiдегi мектепке дейiнгi ұйымдарда және орта бiлiм беру ұйымдарында болуына денсаулық жағдайы мүмкiндiк бермейтiн мүгедектігі бар балалар үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен балалар бақшалары мен басқа да арнаулы түзеу ұйымдары құрылады.
6. Мүгедектігі бар балаларды жалпы немесе арнаулы мектепке дейiнгi ұйымдарда және басқа оқу орындарында тәрбиелеу мен оқыту мүмкiн болмаған жағдайда, оларды тәрбиелеу мен оқыту ата-анасының немесе заңды өкiлдерiнiң тiлегi ескерiле отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен үйде жүргiзiледi.

7. Государство полностью или частично несет расходы на содержание лиц с инвалидностью, лиц с инвалидностью с детства и детей с инвалидностью в период получения ими образования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
34) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Профессиональная реабилитация лиц с инвалидностью
1. Профессиональная реабилитация лиц с инвалидностью включает:
1) профессиональную ориентацию;
2) профессиональное обучение (переобучение);
3) трудоустройство.
2. Профессиональная ориентация осуществляется организациями образования, социальной защиты населения.
3. Работодатели, создающие специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью, участвуют в профессиональной ориентации лиц с инвалидностью.
4. Профессиональное обучение (переобучение) лиц с инвалидностью осуществляется организациями, проводящими образовательную деятельность на основе лицензии, полученной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
35) статью 31 изложить в следующей редакции:
"Статья 31. Обеспечение занятости лиц с инвалидностью
Местные исполнительные органы обеспечивают занятость лиц с инвалидностью путем:
1) установления квоты рабочих мест для лиц с инвалидностью в размере от двух до четырех процентов от численности рабочих мест без учета рабочих мест на тяжелых работах, работах с вредными, опасными условиями труда в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;
2) создания дополнительных рабочих мест для лиц с инвалидностью через развитие индивидуального предпринимательства, малого и среднего предпринимательства;
3) создания специальных, а также социальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) организации профессионального обучения лиц с инвалидностью.";
36) статью 32 изложить в следующей редакции:
"Статья 32. Права лиц с инвалидностью в области трудовых отношений
1. Для лиц с инвалидностью первой и второй групп устанавливается сокращенная продолжительность рабочего времени не более тридцати шести часов в неделю, предоставляется дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск продолжительностью не менее шести календарных дней.
2. Работа в ночное время допускается с согласия лица с инвалидностью и при условии, если такая работа не запрещена для него по состоянию здоровья.
3. Отказ в заключении трудового договора либо продвижении по службе, увольнение по инициативе работодателя, перевод лица с инвалидностью на другую работу без его согласия по мотивам инвалидности не допускаются, за исключением случаев, когда по медицинскому заключению состояние его здоровья препятствует выполнению профессиональных обязанностей либо угрожает здоровью и безопасности труда других лиц.";

7. Мемлекет мүгедектігі бар адамдардың, бала кезiнен мүгедектігі бар адамдардың және мүгедектігі бар балалардың бiлiм алуы кезеңiнде оларды күтiп-бағуға жұмсалған шығыстарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен толық немесе iшiнара көтередi.":
34) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Мүгедектігі бар адамдарды кәсiптiк оңалту
1. Мүгедектігі бар адамдарды кәсiптiк оңалту:
1) кәсiптiк бағдар берудi;
2) кәсiптiк оқытуды (қайта оқытуды);
3) жұмысқа орналастыруды қамтиды.
2. Кәсiптiк бағдар беруді білім беру, халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары жүзеге асырады.
3. Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын ашатын жұмыс берушілер мүгедектігі бар адамдарды кәсіптік бағдарлауға қатысады.
4. Мүгедектігі бар адамдарды кәсiптiк оқытуды (қайта оқытуды) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен алынған лицензия негiзiнде бiлiм беру қызметiн жүргiзетiн ұйымдар жүзеге асырады.";
35) 31-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"31-бап. Мүгедектігі бар адамдарды жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету
Жергiлiктi атқарушы органдар мүгедектігі бар адамдарды жұмыспен қамтуды:
1) Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес ауыр жұмыстардағы, зиянды, қауіпті еңбек жағдайлары бар жұмыстардағы жұмыс орындарын есепке алмай, жұмыс орындары санының екіден төрт пайызына дейінгі мөлшерінде мүгедектігі бар адамдар үшін жұмыс орындарының квотасын белгілеу;
2) дара кәсiпкерлiктi, шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту арқылы мүгедектігі бар адамдар үшiн қосымша жұмыс орындарын құру;
3) мүгедектігі бар адамдарды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмысқа орналастыру үшiн арнайы, сондай-ақ әлеуметтiк жұмыс орындарын құру;
4) мүгедектігі бар адамдарға кәсiптiк оқуды ұйымдастыру арқылы қамтамасыз етедi.";
36) 32-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"32-бап. Мүгедектігі бар адамдардың еңбек қатынастары саласындағы құқықтары
1. Бiрiншi және екiншi топтардағы мүгедектігі бар адамдар үшiн аптасына отыз алты сағаттан аспайтын жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы белгiленедi, ұзақтығы кемінде күнтізбелік алты күн болатын жыл сайынғы ақы төленетін қосымша еңбек демалысы берiледi.
2. Түнгi уақыттағы жұмысқа мүгедектігі бар адамның келiсiмiмен және егер оның мұндай жұмыс iстеуiне денсаулық жағдайы бойынша тыйым салынбаған болса, рұқсат етiледi.
3. Медициналық қорытынды бойынша мүгедектігі бар адамның денсаулық жағдайы кәсiптiк мiндеттерiн орындауға кедергi келтiретiн не басқа адамдардың денсаулығына және еңбек қауiпсiздiгiне қауіп төндiретiн жағдайларды қоспағанда, мүгедектiк уәждері бойынша еңбек шартын жасасудан не қызмет бабында жоғарылатудан бас тартуға, жұмыс берушiнiң бастамасы бойынша жұмыстан босатуға, мүгедектігі бар адамды оның келiсiмiнсiз басқа жұмысқа ауыстыруға жол берiлмейдi.";

37) статью 32-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 32-1. Возмещение стоимости
1. Лицо с инвалидностью при приобретении через портал социальных услуг санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения, социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка согласно индивидуальным программам реабилитации и абилитации, а также услуг инватакси имеет право на возмещение местными исполнительными органами их стоимости, но не более размера гарантированной суммы, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи.
При приобретении лицами с инвалидностью через портал социальных услуг санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения, социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка согласно индивидуальным программам реабилитации и абилитации, а также услуг инватакси по цене, превышающей гарантированную сумму, разницу между гарантированной суммой и фактической стоимостью приобретенных товаров и услуг лицо с инвалидностью оплачивает самостоятельно за счет собственных средств.
2. Гарантированная сумма, предоставляемая в качестве возмещения стоимости товаров и услуг, приобретаемых через портал социальных услуг, выплачивается в следующих размерах:
на санаторно-курортное лечение, протезно-ортопедическую помощь, технические вспомогательные (компенсаторные) средства, специальные средства передвижения – в размере, определяемым уполномоченным органом в области социальной защиты населения.
Порядок расчета размера гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения, определяется уполномоченным органом в области социальной защиты населения;
на социальные услуги индивидуального помощника – из расчета размера заработной платы специалиста по социальной работе в час, но не более ста семидесяти шести часов в месяц, и не более восьми часов в день;
на социальные услуги специалиста жестового языка – из расчета пятнадцати процентов размера минимальной заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, в час, но не более шестидесяти часов в год.";
38) статью 32-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 32-2. Портал социальных услуг

37) 32-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"32-1-бап. Құнын өтеу
1. Оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларына сәйкес әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы санаторийлік-курорттық емдеуді, протездік-ортопедиялық көмекті, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдарды, арнаулы жүріп-тұру құралдарын, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ инватакси қызметтерін көрсетуді сатып алу кезінде мүгедектігі бар адамның олардың құнын, бірақ осы баптың 2-тармағында көзделген кепілдік берілген сома мөлшерінен асырмай жергілікті атқарушы органдарға өтетуге құқығы бар.
Мүгедектігі бар адамдар оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларына сәйкес әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы санаторийлік-курорттық емдеуді, протездік-ортопедиялық көмекті, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдарды, арнаулы жүріп-тұру құралдарын, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ инватакси қызметтерін көрсетуді кепілдік берілген сомадан асатын бағамен сатып алған кезде кепілдік берілген сома мен сатып алынған тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің іс жүзіндегі құны арасындағы айырманы мүгедектігі бар адам меншікті қаражаты есебінен дербес өздері төлейді.
2. Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде берілетін кепілдік берілген сома мынадай мөлшерде:
санаторийлік-курорттық емдеуге, протездік-ортопедиялық көмекке, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдарға, арнаулы жүріп-тұру құралдарына – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган белгіленген мөлшерде төленеді.
Санаторийлік-курорттық емдеудің, протездік-ортопедиялық көмектің, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының құнын өтеу ретінде берілетін кепілдік берілген соманың мөлшерін есептеу тәртібін халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайды;
жеке көмекшінің әлеуметтік көрсетілетін қызметтеріне – бір сағатқа, бірақ айына жүз жетпіс алты сағаттан аспайтын және күніне сегіз сағаттан аспайтын әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманның жалақысының мөлшерінің есебімен;
ымдау тілі маманының әлеуметтік көрсетілетін қызметтеріне – бір сағатқа, бірақ жылына алпыс сағаттан асырмай тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінің он бес проценті есебімен төленеді.";
38) 32-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"32-2-бап. Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы

1. Портал социальных услуг является информационной системой социально-трудовой сферы, предоставляющей отдельным категориям населения возможность приобретения товаров и услуг на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в соответствии с настоящим Законом и Законом Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи".
Лицами с инвалидностью выбор поставщика на портале социальных услуг осуществляется в течение двух месяцев со дня извещения его о направлении на портал социальных услуг мероприятий индивидуальной программы реабилитации и абилитации.
2. Поставщиками товаров и (или) услуг на портале социальных услуг могут выступать физические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность, юридические лица и их филиалы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Зарегистрироваться на портале социальных услуг могут поставщики, которые:
1) не имеют налоговой задолженности и задолженности по социальным отчислениям;
2) не подлежат процедуре банкротства либо ликвидации;
3) не включены в реестр недобросовестных участников государственных закупок в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
4) не находятся в реестре недобросовестных участников закупок, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе и (или) в перечне ненадежных потенциальных поставщиков (поставщиков) Фонда национального благосостояния и юридических лиц, пятьюдесятью и более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно владеет Фонд национального благосостояния;
5) имеют сертификат соответствия при поставке товаров, подлежащих обязательной сертификации;
6) имеют регистрационное удостоверение при поставке технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, относящихся к медицинским изделиям, подлежащим государственной регистрации и перерегистрации;
7) являются перевозчиками такси и (или) информационно-диспетчерскими службами такси при оказании услуг инватакси;
8) представили цену для реализации товаров и (или) услуг;
9) имеют лицензию на осуществление медицинской деятельности при предоставлении санаторно-курортного лечения и медицинской реабилитологии;
10) имеют документ, подтверждающий квалификацию при оказании услуги специалиста жестового языка.
Действие частей первой и второй настоящего пункта не распространяется на социальные услуги индивидуального помощника.
Поставщиком социальных услуг индивидуального помощника может выступать любое физическое лицо, не состоящее на учете в психиатрическом и (или) наркологическом диспансере.
Поставщик снимается с регистрации на портале социальных услуг в случаях:

1. Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы әлеуметтік-еңбек саласының ақпараттық жүйесі болып табылады және халықтың жекелеген санаттарына осы Заңға және "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың олардың құнын өтеу шарттарында тауарларды мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу мүмкіндігін беретін автоматтандырылған ақпараттық жүйені білдіреді.
Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында өнім берушіні таңдауды оған оңалту мен абилитациялау жеке бағдарламасының іс-шараларын әлеуметтік қызметтер порталына жібергені туралы хабарлаған күнінен бастап екі ай ішінде жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар, сондай-ақ заңды тұлғалар мен олардың филиалдары әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтердің өнім берушілері бола алады.
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында мынадай:
1) салықтық берешегі және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ;
2) банкроттық не тарату рәсіміне жатпайтын;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылар тізіліміне енгізілмеген;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасында көзделген сатып алуға жосықсыз қатысушылар тізілімінде және (немесе) Ұлттық әл-ауқат қорының сенімсіз әлеуетті өнім берушілердің (өнім берушілердің) және дауыс беру акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп процентін тікелей немесе жанама түрде Ұлттық әл-ауқат қоры иеленетін заңды тұлғалардың тізбесінде болмаған;
5) міндетті сертификаттауға жататын тауарларды беру кезінде сәйкестік сертификаты бар;
6) мемлекеттік тіркеуге және қайта тіркеуге жататын медициналық бұйымдарға жататын техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарын жеткізу кезіндегі тіркеу куәлігі бар;
7) инватакси қызметтерін көрсету кезінде такси тасымалдаушылары және (немесе) таксидің ақпараттық-диспетчерлік қызметтері болып табылатын;
8) тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді өткізу бағасын ұсынған;
9) санаторийлік-курорттық емдеуді және медициналық оңалтуды ұсыну кезінде медициналық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар;
10) ымдау тілі маманының қызметін көрсету кезінде біліктілігін растайтын құжаты бар өнім берушілер тіркеле алады.
Осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінің қолданысы жеке көмекшінің әлеуметтік көрсетілетін қызметтеріне қолданылмайды.
Жеке көмекшінің әлеуметтік көрсетілетін қызметтерінің өнім берушісі психиатриялық және (немесе) наркологиялық диспансерде есепте тұрмайтын кез келген жеке тұлға бола алады.
Өнім беруші:

1) подачи заявления о снятии с регистрации на портале социальных услуг;
2) прекращения деятельности или смерти;
3) включения в реестр недобросовестных участников государственных закупок в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
4) включения в реестр недобросовестных участников закупок, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе и (или) в перечне ненадежных потенциальных поставщиков (поставщиков) Фонда национального благосостояния и юридических лиц, пятьюдесятью и более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно владеет Фонд национального благосостояния;
5) неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения обязательств, взятых им на себя посредством портала социальных услуг.
Снятие с регистрации на портале социальных услуг в соответствии с подпунктами 1), 3) и 4) части пятой настоящего пункта не освобождает поставщика от исполнения обязательств, взятых им на себя посредством портала социальных услуг на дату снятия с регистрации.
В случае, указанном в подпункте 5) части пятой настоящего пункта, лицо с инвалидностью не позднее четырнадцати календарных дней со дня, когда ему стало известно о неисполнении и (или) ненадлежащем исполнении поставщиком обязательств, взятых им на себя, размещает на портале социальных услуг соответствующую информацию. Данная информация в течение десяти рабочих дней со дня размещения рассматривается комиссией, создаваемой местным исполнительным органом, которая определяет наличие или отсутствие нарушений со стороны поставщика.
В случае снятия поставщика с регистрации на портале социальных услуг по основанию, предусмотренному подпунктами 3) и 4) части пятой настоящего пункта, последующая регистрация на портале социальных услуг возможна после исключения сведений о нем из соответствующего реестра.
В случае снятия поставщика с регистрации на портале социальных услуг по основанию, предусмотренному подпунктом 5) части пятой настоящего пункта, последующая регистрация его на портале социальных услуг возможна не ранее чем через год со дня снятия с регистрации.
Регистрация поставщиков на портале социальных услуг, а также снятие с регистрации на портале социальных услуг осуществляются в порядке, определяемом уполномоченным органом в области социальной защиты населения.

1) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуден шығару туралы өтініш берген;
2) қызметті тоқтатқан немесе қайтыс болған;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізілген;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасында көзделген сатып алуға жосықсыз қатысушылар тізіліміне және (немесе) Ұлттық әл-ауқат қорының сенімсіз әлеуетті өнім берушілердің (өнім берушілердің) және дауыс беру акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп процентін тікелей немесе жанама түрде Ұлттық әл-ауқат қоры иеленетін заңды тұлғалар тізбесіне енгізілген;
5) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы өзіне алған міндеттемелерді орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған жағдайларда, әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуден шығарылады.
Осы тармақтың бесінші бөлігінің 1), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуден шығару өнім берушіні тіркеуден шығару күніне әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы оның өзіне алған міндеттемелерді орындаудан босатпайды.
Осы тармақтың бесінші бөлігінің 5) тармақшасында көрсетілген жағдайда, мүгедектігі бар адам өзіне өнім берушінің өзіне алған міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны туралы белгілі болған күннен бастап күнтізбелік он төрт күннен кешіктірмей, әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына тиісті ақпаратты орналастырады. Осы ақпаратты жергілікті атқарушы орган құратын комиссия орналастырылған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды, ол өнім беруші тарапынан бұзушылықтардың болғанын немесе болмағанын айқындайды.
Өнім беруші осы тармақтың бесінші бөлігінің 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіз бойынша әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуден шығарылған жағдайда, оның әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында кейінгі тіркелуі тиісті тізілімнен ол туралы мәліметтер алып тасталғаннан кейін мүмкін болады.
Өнім беруші осы тармақтың бесінші бөлігінің 5) тармақшасында көзделген негіз бойынша әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуден шығарылған жағдайда, оның әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында кейінгі тіркелуі тіркеуден шығарылған күннен бастап бір жылдан кейін мүмкін болады.
Өнім берушілерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеу, сондай-ақ әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуден шығару халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.

3. Отношения между лицами с инвалидностью и поставщиками, связанные с приобретением товаров и услуг через портал социальных услуг, регулируются гражданским законодательством Республики Казахстан, а также договором, заключаемым на портале социальных услуг.
4. Поставщик отказывает в приеме заказа:
1) на приобретение протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения в случаях:
отсутствия товара на складе;
подачи им заявления на исключение из реестра поставщиков;
2) на оказание услуг индивидуального помощника, специалиста жестового языка в случаях:
если услуга в месте проживания лица с инвалидностью не оказывается;
полной загруженности специалиста (ов), предоставляющего (их) услугу;
подачи им заявления на исключение из реестра поставщиков;
если ранее услугополучателю было отказано в предоставлении услуги по причине его некорректного поведения унижающего достоинство лица/специалиста, предоставлявшего услугу;
3) на оказание санаторно-курортного лечения в случаях:
если лицо с инвалидностью не относится к контингенту обслуживаемых в санаторно-курортной организации;
одновременного поступления нескольких заказов на одно койко-место;
подачи им заявления на исключение из реестра поставщиков.
5. Сопровождение и системно-техническое обслуживание портала социальных услуг осуществляются юридическим лицом, созданным по решению Правительства Республики Казахстан, обеспечивающим информационную и аналитическую поддержку государственной политики по регулированию рынка труда и реализации активных мер содействия занятости.";
39) заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Участие работодателя в социальной защите лиц с инвалидностью";
40) статью 33 изложить в следующей редакции:
"Статья 33. Обязанность работодателя по обеспечению доступа к объектам социальной инфраструктуры
Работодатель создает условия лицам с инвалидностью, получившим трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя, для доступа к производственным зданиям, сооружениям, помещениям путем проектирования и приспособления рабочих мест и рабочих помещений, оборудует жилые помещения специальными средствами и приспособлениями в соответствии с индивидуальной программой реабилитации и абилитации лица с инвалидностью.";
41) статью 34 изложить в следующей редакции:
"Статья 34. Обязанность работодателя в сфере занятости и профессиональной реабилитации лиц с инвалидностью

3. Мүгедектігі бар адамдар мен өнім берушілер арасындағы тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алуға байланысты қатынастар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен, сондай-ақ әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында жасалатын шартпен реттеледі.
4. Өнім беруші тапсырысты қабылдаудан:
1) протездік-ортопедиялық көмекті, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдарды, арнаулы жүріп-тұру құралдарын сатып алуға мынадай жағдайларда:
қоймада тауар болмаған;
ол өнім берушілер тізілімінен (тіркелімінен) алып тастауға өтініш берген;
2) жеке көмекшінің, ымдау тілі маманының қызметтерін көрсетуге мынадай жағдайларда:
егер қызмет мүгедектігі бар адамның тұрғылықты жерінде көрсетілмесе;
қызмет (қызметтер) көрсететін маманның (мамандардың) толық жұмысбастылығы;
ол өнім берушілер тізілімінен алып тастауға өтініш берген;
егер бұрын мүгедектігі бар адамның қызмет көрсететін адамның/маманның ар-намысын қорлайтын әдепсіз мінез-құлқы себебінен оған қызмет көрсетуден бас тартылса;
3) санаторийлік-курорттық емдеу көрсетуге мынадай жағдайларда:
егер мүгедектігі бар адам санаторийлік-курорттық ұйымның контингентіне жатпаса;
бір төсек-орынға бірнеше тапсырыс бір мезгілде келіп түскен;
ол өнім берушілер тізілімінен алып тастауға өтініш берген жағдайларда бас тартады.
5. Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталын сүйемелдеуді және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, еңбек нарығын реттеу және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру
бойынша мемлекеттік саясатты ақпараттық және талдамалық қолдауды қамтамасыз ететін заңды тұлға жүзеге асырады.";
39) 4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Жұмыс берушінің мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау iсiне қатысуы";
40) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бап. Жұмыс берушiнiң әлеуметтiк инфрақұрылым объектiлерiне кіре алуын қамтамасыз ету жөнiндегi мiндетi
Жұмыс берушiнiң кiнәсiнен жұмыста мертiгуге ұшыраған немесе кәсiптiк ауруға шалдыққан мүгедектігі бар адамдардың өндiрiстiк үйлерге, ғимараттарға, үй-жайларға кіре алуы үшiн жұмыс берушi жұмыс орындары мен жұмыс үй-жайларын жобалау және бейiмдеу арқылы жағдай жасайды, мүгедектігі бар адамды оңалтудың және абилитацияның жеке бағдарламасына сәйкес тұрғын үй-жайларды арнаулы құралдармен және көмекшi құрылғылармен жабдықтайды.";
41) 34-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"34-бап. Жұмыс берушiнiң мүгедектігі бар адамдарды жұмыспен қамту және кәсiптiк оңалту саласындағы мiндетi

1. Работодатель за счет собственных средств в соответствии с настоящим Законом обеспечивает лицам с инвалидностью от трудового увечья и (или) профессионального заболевания, полученных по вине работодателя, профессиональное обучение или переобучение, создание специальных рабочих мест для их трудоустройства.
2. Работодатель обязан выполнять установленную местными исполнительными органами квоту рабочих мест для лиц с инвалидностью.
3. Работодатель освобождается от обязанности выполнять установленную квоту рабочих мест для лиц с инвалидностью в случае оплаты оператору компенсационных выплат за несоблюдение квоты по трудоустройству лиц с инвалидностью.";
42) статью 35 изложить в следующей редакции:
"Статья 35. Обязанность работодателя по возмещению причиненного вреда лицу с инвалидностью
Возмещение причиненного вреда лицам с инвалидностью, получившим трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
43) дополнить главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Оператор
Статья 35-1. Статус оператора
Оператор является юридическим лицом, определенным решением Правительства Республики Казахстан для аккумулирования компенсационных выплат работодателей за несоблюдение квоты по трудоустройству лиц с инвалидностью и реализации за счет данных средств, предусмотренных настоящим Законом, мер содействия занятости лиц с инвалидностью.
Статья 35-2. Функции оператора
1. Оператор:
1) аккумулирует компенсационные выплаты работодателей за несоблюдение квоты по трудоустройству лиц с инвалидностью;
2) осуществляет следующие меры содействия занятости лиц с инвалидностью:
субсидирование затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью;
организация обучения лиц с инвалидностью навыкам, необходимым для трудоустройства;
организация оплачиваемых стажировок лиц с инвалидностью у потенциальных работодателей;
3) заключает соглашения о реализации мер содействия занятости лиц с инвалидностью, предусмотренных подпунктом 2) настоящей статьи;
4) осуществляет мониторинг выполнения работодателями квоты рабочих мест для лиц с инвалидностью, а также правильности исчисления, полноты и своевременности оплаты работодателями компенсационных выплат за несоблюдение квоты по трудоустройству лиц с инвалидностью;
5) ведет учет работодателей, осуществляющих компенсационные выплаты работодателей за несоблюдение квоты по трудоустройству лиц с инвалидностью;

1. Жұмыс берушiнiң кiнәсiнен жұмыста мертiгуге ұшыраған және (немесе) кәсiптiк ауруға шалдыққан мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшiн жұмыс берушi кәсiптiк оқытуды немесе қайта оқытуды, арнаулы жұмыс орындарын құруды осы Заңға сәйкес жеке қаражаты есебiнен қамтамасыз етедi.
2. Жұмыс беруші мүгедектігі бар адамдар үшін жергілікті атқарушы органдар белгілеген жұмыс орындары квотасын орындауға міндетті.
3. Операторға мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру жөніндегі квотаны сақтамағаны үшін өтемақы төлемдері төленген
жағдайда, жұмыс беруші мүгедектігі бар адамдар үшін белгіленген жұмыс орындары квотасын орындау міндетінен босатылады.";
42) 35-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бап. Жұмыс берушiнiң мүгедектігі бар адамға келтiрiлген зиянды өтеу жөнiндегi мiндетi
Жұмыс берушiнiң кiнәсiнен жұмыста мертiгуге ұшыраған немесе кәсiптiк ауруға шалдыққан мүгедектігі бар адамдарға келтiрiлген зиянды өтеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
43) мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
"35-1-бап. Оператордың мәртебесі
Оператор мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру жөніндегі квотаны сақтамағаны үшін жұмыс берушілердің өтемақы төлемдерін шоғырландыру және осы Заңда көзделген мүгедектігі бар адамдарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын осы қаражат есебінен іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалған заңды тұлға болып табылады.
35-2 бап. Оператордың функциялары
1. Оператор:
1) мүгедектігі бар адамдар үшін жұмыс орындарының квотасын орындамағаны үшін жұмыс берушілер төлеген өтемақыны шоғырландырады;
2) мүгедектігі бар адамдарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мынадай шараларын жүзеге асырады:
мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау;
мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін қажетті дағдыларға оқытуды ұйымдастыру;
әлеуетті жұмыс берушілерде мүгедектігі бар адамдардың ақы төленетін тағылымдамаларын ұйымдастыру;
3) осы баптың 2) тармақшасында көзделген мүгедектігі бар адамдарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыру туралы келісімдер жасасады;
4) жұмыс берушілердің мүгедектігі бар адамдар үшін жұмыс орындары квотасын орындауына, сондай-ақ жұмыс берушілердің мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын сақтамағаны үшін өтемақы төлемдерін есептеудің дұрыстығына, толықтығына және уақтылы төлеуіне мониторингті жүзеге асырады;
5) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру бойынша квотаны сақтамағаны үшін жұмыс берушілердің өтемақы төлемдерін жүзеге асыратын жұмыс берушілердің есебін жүргізеді;

6) осуществляет возврат и (или) зачет в счет предстоящих платежей излишне уплаченных сумм компенсационных выплат за несоблюдение квоты по трудоустройству лиц с инвалидностью, в порядке, установленном уполномоченным органом в области социальной защиты населения;
7) в случае невыполнения работодателями квоты рабочих мест для лиц с инвалидностью и (или) оплаты компенсационных выплат за несоблюдение квоты по трудоустройству лиц с инвалидностью информирует об этом органы государственной инспекции труда в целях привлечения их к административной ответственности.
Статья 35-3. Сохранность компенсационных выплат работодателей за несоблюдение квоты по трудоустройству лиц с инвалидностью
1. Оператор не вправе распоряжаться компенсационными выплатами работодателей за несоблюдение квоты по трудоустройству лиц с инвалидностью, кроме случаев, предусмотренных настоящим Законом.
2. Оператор согласовывает свою стратегию развития деятельности с уполномоченным органом в области социальной защиты населения.";
44) заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Общественные объединения лиц с инвалидностью";
45) статью 36 изложить в следующей редакции:
"Статья 36. Права общественных объединений лиц с инвалидностью и их полномочия
1. Общественные объединения лиц с инвалидностью принимают участие в работе координационного совета и решении проблем, связанных с социальной защитой лиц с инвалидностью.
2. Центральные и местные исполнительные органы взаимодействуют с общественными объединениями лиц с инвалидностью и их полномочными представителями при подготовке и принятии решений, затрагивающих интересы лиц с инвалидностью.
3. Общественным объединениям лиц с инвалидностью, а также их организациям передача права собственности на земельные участки, застроенные зданиями (строениями, сооружениями), находящимися в их собственности, из государственной собственности в частную осуществляется безвозмездно в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
В случае прекращения деятельности общественных объединений лиц с инвалидностью или отчуждения недвижимости из собственности общественных объединений лиц с инвалидностью, их организаций земельные участки, находящиеся в их собственности, подлежат возврату в собственность государства.
4. Общественные объединения лиц с инвалидностью вправе участвовать в формировании государственной политики по социальной защите лиц с инвалидностью путем:

6) халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүргізілетін мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру жөніндегі квотаны сақтамағаны үшін өтемақы төлемдерінің артық төленген сомаларын алдағы төлемдер есебіне қайтару және (немесе) есепке жатқызу;
7) жұмыс берушілер мүгедектігі бар адамдар үшін жұмыс орындарының квотасын орындамағаны және (немесе) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру жөніндегі квотаны сақтамағаны үшін өтемақы төлемдеріне ақы төлеген жағдайда, оларды әкімшілік жауаптылыққа тарту мақсатында бұл туралы мемлекеттік еңбек инспекциясы органдарын хабардар етеді.
2. Оператордың мүгедектігі бар адамдарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын жүзеге асыру тәртібін халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
35-3-бап. Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру жөніндегі квотаны сақтамағаны үшін жұмыс берушілердің өтемақы төлемдерін сақтау
1. Осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, оператор мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру жөніндегі квотаны сақтамағаны үшін жұмыс берушілердің өтемақы төлемдеріне билік етуге құқылы емес.
2. Оператор қызметін дамыту стратегиясын халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органмен келіседі.";
44) 5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері";
45) 36-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"36-бап. Мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бiрлестiктерiнiң құқықтары және өкiлеттiктерi
1. Мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бiрлестiктерi үйлестiру кеңесiнiң жұмысына және мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғауға байланысты мәселелердi шешуге қатысады.
2. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар мүгедектігі бар адамдардың мүдделерiн қозғайтын шешiмдердi әзiрлеу мен қабылдау кезiнде мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бiрлестiктерiмен және олардың өкiлеттi өкiлдерiмен өзара iс-қимыл жасайды.
3. Мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бiрлестiктерiне, сондай-ақ олардың ұйымдарына олардың меншiгiндегi ғимараттар (құрылыстар, құрылысжайлар) салынған жер учаскелерiне меншiк құқығын мемлекеттiк меншiктен жеке меншiкке беру Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда өтеусіз негізде жүзеге асырылады.
Мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бiрлестiктерi қызметiн тоқтатқан немесе мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бiрлестiктерiнiң, олардың ұйымдарының меншiгiндегi жылжымайтын мүлiктi иелiктен айырған жағдайда, олардың меншiгiндегi жер учаскелерi мемлекеттiң меншiгiне қайтарылуға тиiс.
4. Мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бiрлестiктерi:

1) внесения предложений в центральные и местные исполнительные органы по обеспечению защиты прав и законных интересов лиц с инвалидностью;
2) участия в оценке эффективности предоставления соответствующих видов социальных услуг;
3) внесения предложений в разрабатываемые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты лиц с инвалидностью;
4) организации совместно с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта или местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения спортивных мероприятий;
5) организации совместно с уполномоченными территориальными органами культуры просветительских и культурно-массовых мероприятий.";
46) статью 37 изложить в следующей редакции:
"Статья 37. Государственный контроль в области социальной защиты лиц с инвалидностью
Государственный контроль в области социальной защиты лиц с инвалидностью осуществляется уполномоченным органом в области социальной защиты населения и его территориальными подразделениями в форме проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
47) статью 39 изложить в следующей редакции:
"Статья 39. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан о социальной защите лиц с инвалидностью
Лица, виновные в нарушении законодательства Республики Казахстан о социальной защите лиц с инвалидностью, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.".
39. В Закон Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 12, ст. 44; 2007 г., № 24, ст. 178; 2009 г., № 23, ст. 111; 2013 г., № 1, ст. 3; № 14, ст. 72; 2014 г., № 6, ст. 28; № 19-І, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 6, ст. 27; № 19-II, ст. 106; № 22-II, ст. 145; 2017 г., № 12, ст. 36; 2018 г., № 14, ст. 42; 2019 г., № 7, ст. 39; № 21-22, ст. 90; № 23, ст. 106; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты материнства и детства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административного процедурно-процессуального законодательства Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июня 2020 г.):

1) орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға мүгедектігі бар адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету жөнiнде ұсыныстар енгізуге;
2) әлеуметтiк қызметтердiң тиiстi түрлерiн көрсетудiң тиiмдiлiгiн бағалауға қатысуға;
3) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау мәселелерi жөнiнде әзiрленiп жатқан Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiне ұсыныстар енгiзуге;
4) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкiлеттi органмен немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен бірлесіп спорттық iс-шараларды ұйымдастыруға;
5) уәкiлеттi аумақтық мәдениет органдарымен бiрлесiп ағарту және мәдени-көпшiлiк iс-шараларды ұйымдастыру арқылы мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау жөнiндегi мемлекеттiк саясатты қалыптастыруға қатысуға құқылы.";
46) 37-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"37-бап. Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау
Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырады.";
47) 39-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"39-бап. Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау туралы заңнамасын бұзғаны үшiн жауаптылық
Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау туралы заңнамасын бұзуға кiнәлi адамдар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауаптылықта болады.";
39. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 12, 44-құжат; 2007 ж., № 24, 178-құжат; 2009 ж., № 23, 111-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 6, 28-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; 2015 ж. № 6, 27-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 22-II, 145-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 106-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ана мен баланы қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік заңнамасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в подпункте 1) пункта 1 статьи 1:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью) (далее – пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью);";
абзац седьмой исключить;
2) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Право на получение пособий
1. Семьи, имеющие рожденных, усыновленных (удочеренных), а также взятых под опеку (попечительство) детей, имеют право на получение:
1) пособия на рождение;
2) пособия по уходу в случаях, когда:
лицо, осуществляющее уход за ребенком, не является участником системы обязательного социального страхования;
лицо, осуществляющее уход за ребенком, родившимся до 1 января 2008 года, является участником системы обязательного социального страхования;
3) пособия многодетной семье;
4) пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью.
2. Лица, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени, имеют право на получение пособия многодетной матери.";
3) в статье 5:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Заявление о назначении пособия с приложением документов, перечень которых определяется уполномоченным государственным органом, подается в Государственную корпорацию по месту жительства семьи (лица), имеющей право на пособия, предусмотренные статьей 4 настоящего Закона.
Лица вправе обратиться за назначением пособий через веб-портал "электронного правительства".
При первичном установлении инвалидности ребенку заявитель вправе обратиться за назначением пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью в подразделение медико-социальной экспертизы по месту жительства.
В случае невозможности личного обращения заявитель вправе уполномочить других лиц на обращение с заявлением о назначении пособий на основании доверенности, выданной в определенном законодательством Республики Казахстан порядке.
Представление заявления о назначении пособий не требуется при оказании их через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При представлении государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих отсутствие запрашиваемых сведений о заявителе в информационных системах, Государственная корпорация, осуществившая запрос, уведомляет заявителя о необходимости представления оригиналов документов для приведения в соответствие сведений о заявителе в информационных системах в порядке и сроки, которые определяются уполномоченным органом в сфере информатизации.
При подтверждении информационными системами в установленном порядке наличия ранее отсутствовавших сведений о заявителе днем назначения пособия на рождение, пособия воспитывающему ребенка c инвалидностью, пособия многодетной семье, пособия многодетной матери считается день обращения заявителя за назначением соответствующего пособия в Государственную корпорацию.";

1) 1-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы);";
жетінші абзац алып тасталсын;
2) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Жәрдемақылар алу құқығы
1. Туған, асырап алған, сондай-ақ қорғаншылыққа (қамқоршылыққа) алған балалары бар отбасылардың:
1) бала туғанда берілетін жәрдемақы;
2) мынадай жағдайларда:
бала күтімін жүзеге асыратын адам міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы болып табылмайтын;
2008 жылғы 1 қаңтарға дейін туған бала күтімін жүзеге асыратын адам міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы болып табылатын жағдайларда бала күтімі жөніндегі жәрдемақыны;
3) көпбалалы отбасына берілетін жәрдемақыны;
4) мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы алуға құқығы бар.
2. "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған адамдардың көпбалалы аналарға берілетін жәрдемақыны алуға құқығы бар.";
3) 5-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жәрдемақы тағайындау туралы өтініш тізбесін уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын құжаттармен қоса осы Заңның 4-бабында көзделген жәрдемақыларға құқығы бар отбасының (адамның) тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияға береді.
Адамдар жәрдемақы тағайындау үшін "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүгінуге құқылы.
Балаға мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде өтініш беруші мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін тұрғылықты жері бойынша медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесіне өтініш жасауға құқылы.
Өтініш беруші жеке өзінің жүгіну мүмкіндігі болмаған жағдайда басқа адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен берілген сенімхат негізінде жәрдемақы тағайындау туралы өтінішпен жүгінуіне уәкілеттік беруге құқылы.
Жәрдемақы тағайындау туралы өтінішті беру "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оны проактивті көрсетілетін қызмет арқылы көрсеткен кезде талап етілмейді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар ақпараттық жүйелерде өтініш беруші туралы сұратылып отырған мәліметтердің жоқ екендігін растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде сұрау салуды жүзеге асырған Мемлекеттік корпорация ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және мерзімдерде ақпараттық жүйелердегі өтініш беруші туралы мәліметтерді сәйкес келтіру үшін құжаттардың түпнұсқаларын ұсыну қажеттігі туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
Ақпараттық жүйелер өтініш беруші туралы бұрын болмаған мәліметтердің бар екендігін белгіленген тәртіппен растаған кезде өтініш берушінің тиісті жәрдемақы тағайындау үшін Мемлекеттік корпорацияға өтініш жасаған күні бала туғанда берілетін жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, көпбалалы отбасыға берілетін жәрдемақы, көпбалалы анаға берілетін жәрдемақы тағайындалған күн деп есептеледі.";

4) в статье 6:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Заявление с необходимыми документами, в том числе электронными, рассматривается уполномоченным органом со дня его регистрации в Государственной корпорации, а в случае, предусмотренном частью первой пункта 4 статьи 5 настоящего Закона, – со дня подтверждения информационными системами государственных органов и (или) организаций сведений о заявителе, в течение семи рабочих дней.
При назначении пособий через проактивную услугу днем обращения за услугой и днем регистрации в Государственной корпорации считается день получения согласия заявителя на назначение пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".
Уполномоченный орган извещает заявителя не позднее пяти рабочих дней о принятом решении о назначении или отказе в назначении пособий (с указанием причины) письменно либо путем направления электронного документа через Государственную корпорацию, а при обращении через веб-портал "электронного правительства" – в течение одного рабочего дня в электронной форме.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Пособия не назначаются на детей, находящихся на полном государственном обеспечении.";
4) в статье 8-1:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Выплата пособия многодетной семье производится за текущий месяц и на период соблюдения условий, по которым данное пособие назначено, со дня обращения при наличии всех подтверждающих документов. В случае смерти получателя пособие многодетной семье выплачивается по месяц смерти включительно, а в случае выезда получателя пособия на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан – по месяц выезда включительно, за исключением случаев изменения получателя пособия в соответствии со статьей 11-1 настоящего Закона.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При назначении пособия многодетной семье дети, обучающиеся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста) учитываются в составе семьи независимо от факта совместного проживания.";
6) статью 9-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 9-1. Назначение и выплата пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью
1. Пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью назначается со дня обращения на весь период инвалидности ребенка.
2. В случае проживания в семье двух и более детей с инвалидностью пособие назначается и выплачивается на каждого ребенка с инвалидностью.

4) 6-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уәкілетті орган өтінішті қажетті құжаттармен, оның ішінде электрондық құжаттармен қоса Мемлекеттік корпорацияда тіркелген күнінен бастап, ал осы Заңның 5-бабының 4-тармағының бірінші бөлігінде көзделген жағдайда, мемлекеттік органдар мен (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелері өтініш беруші туралы мәліметтерді растаған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қарайды.
Жәрдемақыларды проактивті қызмет арқылы тағайындаған кезде өтініш берушінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес проактивті қызмет арқылы жәрдемақы тағайындауға келісімін алған күн қызметке өтініш білдіру күні мен Мемлекеттік корпорацияда тіркелу күні болып табылады.
Уәкілетті орган бес жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіні жәрдемақылар тағайындау не тағайындаудан бас тарту (себептерін көрсетіп) туралы қабылданған шешімдер жөнінде жазбаша түрде не Мемлекеттік корпорация арқылы электрондық құжат жіберу арқылы, ал "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүгінген кезде электрондық нысанда бір жұмыс күні ішінде хабардар етеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттің толық қамтамасыз етуіндегі балаларға жәрдемақылар тағайындалмайды.";
5) 8-1-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Көпбалалы отбасына берілетін жәрдемақыны төлеу барлық растайтын құжаттар болған кезде өтініш берген күннен бастап ағымдағы ай үшін және осы жәрдемақы тағайындалған шарттарды сақтау кезеңіне жүргізіледі. Алушы қайтыс болған жағдайда, көпбалалы отбасына жәрдемақы алушы қайтыс болған айды қоса алғанда, ал жәрдемақы алушы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен жағдайда – осы Заңның 11-1-бабына сәйкес жәрдемақы алушы өзгерген жағдайларды қоспағанда, кеткен айды қоса алғанда жәрдемақы төленеді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Көпбалалы отбасына жәрдемақы тағайындау кезінде орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) балалар бірге тұру фактісіне қарамастан, отбасының құрамында есепке алынады.";
6) 9-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1-бап. Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау және төлеу
1. Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы өтініш жасалған күннен бастап бала мүгедектігінің барлық кезеңіне тағайындалады.
2. Отбасында екі және одан да көп мүгедектігі бар бала тұрған жағдайда жәрдемақы әр мүгедектігі бар балаға тағайындалады және төленеді.

3. Пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью семьям, имеющим усыновленных (удочеренных), а также взятых под опеку (попечительство) детей с инвалидностью, назначается со дня вступления в законную силу решения суда об усыновлении (удочерении) или со дня принятия решения об установлении опеки (попечительства).";
7) статью 9-2 исключить;
8) статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Размеры пособий
1. Пособия в соответствии с настоящим Законом устанавливаются в следующих размерах:
1) пособие на рождение:
первого, второго, третьего ребенка – 38,0 месячного расчетного показателя;
четвертого и более ребенка – 63,0 месячного расчетного показателя;
2) пособие по уходу:
на первого ребенка – 5,76 месячного расчетного показателя;
на второго ребенка – 6,81 месячного расчетного показателя;
на третьего ребенка – 7,85 месячного расчетного показателя;
на четвертого и более ребенка – 8,90 месячного расчетного показателя;
3) пособие многодетной семье:
на четверых детей – 16,03 месячного расчетного показателя;
на пятерых детей – 20,04 месячного расчетного показателя;
на шестерых детей – 24,05 месячного расчетного показателя;
на семерых детей – 28,06 месячного расчетного показателя;
на восьмерых и более детей – 4 месячных расчетных показателей на каждого ребенка;
4) пособие многодетной матери – 6,40 месячного расчетного показателя;
5) пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью – 1,4 прожиточного минимума.
Пособия, указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 4) части первой настоящего пункта, выплачиваются с учетом изменения размера месячного расчетного показателя, а пособие, указанное в подпункте 5) части первой настоящего пункта, – с учетом изменения величины прожиточного минимума, устанавливаемых на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
2. Заявитель в течение десяти рабочих дней обязан информировать Государственную корпорацию об обстоятельствах, которые могут служить основанием для изменения размера пособия или прекращения его выплаты.
В случае, когда заявитель своевременно не известил об обстоятельствах, влияющих на размеры пособия по уходу, пособия многодетной семье, пособия многодетной матери, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, размеры пособий пересматриваются со дня наступления указанных обстоятельств, но не ранее дня их назначения.";
9) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Прекращение или приостановление выплаты пособий
1. Основаниями для прекращения выплаты пособий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 4 настоящего Закона, являются:

3. Асырап алған, сондай-ақ қорғаншылыққа (қамқорлыққа) алған мүгедектігі бар балалары бар отбасыларға, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы бала асырап алу туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап немесе қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеу туралы шешім қабылданған күннен бастап тағайындалады.";
7) 9-2-бап алып тасталсын;
8) 10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Жәрдемақы мөлшері
1. Осы Заңға сәйкес жәрдемақылар мынадай мөлшерде белгіленеді:
1) бала туғанда берілетін жәрдемақы:
бірінші, екінші, үшінші балаға – 38,0 айлық есептік көрсеткіш;
төртінші және одан кейінгі балаларға – 63,0 айлық есептік көрсеткіш;
2) бала күтімі жөніндегі жәрдемақы:
бірінші балаға – 5,76 айлық есептік көрсеткіш;
екінші балаға – 6,81 айлық есептік көрсеткіш;
үшінші балаға – 7,85 айлық есептік көрсеткіш;
төртінші және одан кейінгі балаларға – 8,90 айлық есептік көрсеткіш;
3) көпбалалы отбасыға берілетін жәрдемақы:
төрт балаға – 16,03 айлық есептік көрсеткіш;
бес балаға – 20,04 айлық есептік көрсеткіш;
алты балаға – 24,05 айлық есептік көрсеткіш;
жеті балаға – 28,06 айлық есептік көрсеткіш;
сегіз және одан көп балаға – әрбір балаға 4 айлық есептік көрсеткіш;
4) көпбалалы анаға жәрдемақы – 6,40 айлық есептік көрсеткіш;
5) мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы – 1,4 ең төмен күнкөріс деңгейі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген жәрдемақылар – айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің өзгеруі ескеріле отырып, ал осы тармақтың бірінші бөлігінің 5) тармақшасында көрсетілген жәрдемақылар ең төмен күнкөріс деңгейі шамасының өзгеруі ескеріле отырып төленеді, бұлар республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленеді.
2. Өтініш беруші он жұмыс күні ішінде жәрдемақының мөлшерін өзгерту немесе оны төлеуді тоқтату үшін негіз бола алатын мән-жайлар туралы Мемлекеттік корпорацияны хабардар етуге міндетті.
Өтініш беруші бала күтіміне байланысты жәрдемақының, көпбалалы отбасыға берілетін жәрдемақының, көпбалалы анаға берілетін жәрдемақының, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақының мөлшерлеріне әсер ететін мән-жайлар туралы уақтылы хабар бермеген жағдайда, жәрдемақылардың мөлшері көрсетілген мән-жайлар басталған күннен бастап, бірақ олар тағайындалған күннен ерте емес қайта қаралады.".
9) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Жәрдемақы төлеуді тоқтату немесе тоқтата тұру
1. Осы Заңның 4-бабы 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жәрдемақының төленуін тоқтатуға мыналар:

1) смерть ребенка;
2) отчисление ребенка, обучающегося по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения им совершеннолетия для выплаты пособия, указанного в подпункте 3) пункта 1 статьи 4 настоящего Закона;
3) определение ребенка на полное государственное обеспечение;
4) представление заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение пособия (пособий);
5) лишение или ограничение в родительских правах родителей, признание недействительным или отмена усыновления (удочерения), освобождение или отстранение от исполнения своих обязанностей опекунов (попечителей) в случаях, установленных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан;
6) выявление в отношении получателя пособий факта пропажи без вести или нахождения в розыске;
7) истечение срока действия документа получателя пособия, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, оралмана;
8) лишение получателя пособия многодетной матери государственной награды Республики Казахстан в соответствии со статьей 40 Закона Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года "О государственных наградах Республики Казахстан";
9) выявление в отношении получателя пособий факта утраты или выхода из гражданства Республики Казахстан до получения вида на жительство иностранца.
2. Выплата пособий прекращается с даты наступления обстоятельств, указанных в пункте 1 настоящей статьи.
Излишне выплаченные суммы пособий подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа – в судебном порядке на основании решения суда.
3. Выплата пособий, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4) пункта 1 и пунктом 2 статьи 4 настоящего Закона, приостанавливается при наступлении следующих обстоятельств:
1) выезд получателя пособия на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
2) отбывание получателем пособия уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы;
3) проживание получателя пособия в государственном медико-социальном учреждении (организации), за исключением лица, которому специальные социальные услуги предоставляются на платной основе;
4) достижение ребенком совершеннолетия для выплаты пособия, указанного в подпункте 3) пункта 1 статьи 4 настоящего Закона.
Выплата пособий возобновляется по миновании обстоятельств, вызвавших приостановление выплаты пособий.
4. В случае смерти ребенка (детей) выплата пособий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 4 настоящего Закона, прекращается по истечении месяца смерти ребенка (детей).";

1) баланың қайтыс болуы;
2) осы Заңның 4-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жәрдемақыны төлеу үшін кәмелеттік жасқа толғаннан кейін орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын баланың оқудан шығып қалуы;
3) баланы мемлекеттік толық қамтамасыз етуге беру;
4) өтініш берушінің жәрдемақыны (жәрдемақыларды) заңсыз тағайындауға алып келетін дәйексіз мәліметтер ұсынуы;
5) Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген жағдайларда, ата-аналарды ата-ана құқықтарынан айыру немесе құқықтарын шектеу, бала асырап алуды жарамсыз деп тану немесе оның күшін жою, қорғаншыларды (қамқоршыларды) өз міндеттерін атқарудан босату немесе шеттету;
6) жәрдемақы алушыға қатысты хабар-ошарсыз жоғалуын немесе іздеуде болу фактісін анықтау;
7) жәрдемақы алушы шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның, қандастың жеке басын куәландыратын құжатының қолданылу мерзімінің өтуі;
8) жәрдемақы алушы көпбалалы ананы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" 1995 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградасынан айыру;
9) жәрдемақы алушыға қатысты шетелдіктің тұруға ықтиярхатын алғанға дейін Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту немесе одан шығу фактісін анықтау негіз болып табылады.
2. Жәрдемақыны төлеу осы баптың 1-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған күннен бастап тоқтатылады.
Жәрдемақылардың артық төленген сомалары – ерікті түрде, ал бас тартқан жағдайда соттың шешімі негізінде сот тәртібімен қайтарылуға жатады.
3. Осы Заңның 4-бабы 1 және 2-тармақтарының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жәрдемақыны төлеу мынадай мән-жайлар басталған кезде тоқтатыла тұрады:
1) жәрдемақы алушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұрғылықты жерге кеткенде;
2) жәрдемақы алушының сот бас бостандығынан айыру түрінде тағайындаған қылмыстық жазаны өтеуі кезінде;
3) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету ақылы негізде ұсынылатын адамды қоспағанда, жәрдемақы алушының мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемеде (ұйымда) тұруы кезінде;
4) осы Заңның 4-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жәрдемақы төлейтін бала кәмелетке толғанда тоқтатыла тұрады.
Жәрдемақыны төлеу жәрдемақының төленуін тоқтата тұруға себеп болған мән-жайлар өткен соң қайта басталады.
4. Бала (балалар) қайтыс болған жағдайда осы Заңның 4-бабы 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жәрдемақыны төлеу бала (балалар) қайтыс болған ай өткен соң тоқтатылады.";

10) пункт 1 статьи 11-1 изложить в следующей редакции:
"1. В случаях смерти (признания судом безвестно отсутствующим или объявления умершим), лишения или ограничения родительских прав, отбытия наказания в местах лишения свободы получателя пособий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 4 настоящего Закона, выплата пособий производится законному представителю ребенка (детей), за исключением случаев определения ребенка (детей) на полное государственное обеспечение.".
40. В Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 24, ст. 147; 2008 г., № 23, ст. 124; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 49; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149; 2011 г., № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 25; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 10, ст. 50; № 19-II, ст. 105; № 22-I, ст. 140; 2016 г., № 2, ст. 9; 2017 г., № 9, ст. 18; 2018 г., № 14, ст. 42; № 15, ст. 46; № 24, ст. 93; 2019 г., № 1, ст. 2, 4; № 7, ст. 36; № 21-22, cт. 91; № 23, cт. 108):
1) подпункт 3) пункта 5 статьи 9-1 изложить в следующей редакции:
"3) информировать местные исполнительные органы о предполагаемом количестве зрителей не позднее десяти календарных дней до дня проведения мероприятия, за один календарный день – о количестве проданных билетов, выданных пропусков, в том числе на транспортные средства, а также мест парковок для специальной техники органов внутренних дел и здравоохранения, транспортных средств лиц с инвалидностью;";
2) статью 12-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 12-1. Минимальные социальные стандарты в сфере культуры
Минимальный социальный стандарт обеспечения доступности услуг государственных организаций культуры и минимальный социальный стандарт обеспечения доступа лиц с инвалидностью к культурно-зрелищным мероприятиям, проводимым государственными организациями культуры, являются минимальными социальными стандартами в сфере культуры в соответствии с Законом Республики Казахстан "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях".".
41. В Закон Республики Казахстан 27 июля 2007 года "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст. 151; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 128; № 18, ст. 142; 2012 г., № 2, ст. 11; № 4, ст. 32; № 15, ст. 97; 2013 г., № 2, ст. 7; № 7, ст. 34; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; 2014 г., № 1, ст. 4, 6; № 3, ст. 21; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 10, ст. 50; № 14, ст. 72; № 20-IV, ст. 113; № 21-III, ст. 135; № 22-І, ст. 140; № 22-V, ст. 156, 158; № 23-II, ст. 170, 172; 2016 г., № 8-II, ст. 67; № 23, cт. 119; 2017 г., № 8, ст. 16; № 9, ст. 17, 18; № 13, ст. 45; № 14, ст. 50, 53; № 16, ст. 56; № 22-III, ст. 109; № 24, ст. 115; 2018 г., № 9, ст. 31; № 10, ст. 32; № 14, ст. 42; № 15, ст. 47, 48; № 22, ст. 83; 2019 г., № 3-4, ст. 16; № 7, ст. 36; № 8, ст. 46; № 19-20, ст. 86; № 21-22, ст. 90, 91; № 23, ст. 106; № 24-I, ст. 119; № 24-II, ст. 122; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 10 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам военного положения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 июня 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):

10) 11-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 4-бабы 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жәрдемақыны алушы қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған), ата-ана құқықтарынан айырылған немесе ата-ана құқықтары шектелген, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген жағдайларда, жәрдемақыларды төлеу баланы (балаларды) мемлекеттің толық қамтамасыз етуіне белгілеу жағдайларын қоспағанда, баланың (балалардың) заңды өкіліне төленеді.".
40. "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 24, 147-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 49-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 25-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 10, 50-құжат; № 19-II, 105-құжат; № 22-I, 140-құжат; 2016 ж., № 2, 9-құжат; 2017 ж., № 9, 18-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; № 15, 46-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 7, 36-құжат; № 21-22, 36 91-құжат; № 23, 108-құжат):
1) 9-1-баптың 5-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) іс-шара өткізілетін күнге дейінгі күнтізбелік он күннен кешіктірмей – көрермендердің болжанатын саны туралы, күнтізбелік бір күн бұрын – сатылған билеттердің, берілген рұқсаттамалардың, оның ішінде көлік құралдарына рұқсаттамалардың, сондай-ақ ішкі істер және денсаулық сақтау органдарының арнаулы техникасына, мүгедектігі бар адамдардың көлік құралдарына арналған тұрақ орындарының саны туралы жергілікті атқарушы органдарға ақпарат беруге;";
2) 12-1-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
12. 1-бап. Мәдениет саласындағы ең төмен әлеуметтік стандарттар
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары көрсететін қызметтердің қолжетімді болуын қамтамасыз етудің ең төмен әлеуметтік стандарты және мемлекеттік мәдениет ұйымдары өткізетін мәдени ойын-сауық іс-шараларына мүгедектігі бар адамдардың қол жеткізуін қамтамасыз етудің ең төмен әлеуметтік стандарты "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мәдениет саласындағы ең төмен әлеуметтік стандарттар болып табылады.".
41. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 20, 151-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 128-құжат; № 18, 142-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 7-құжат; № 7, 34-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 10, 50-құжат; № 14, 72-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-І, 140-құжат; № 22-V, 156, 158-құжат; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; № 23-құжат.119; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 9, 17, 18-құжаттар; № 13, 45-құжат; № 14, 50, 53-құжаттар; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 48-құжаттар; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 3-4, 16-құжат; № 7, 36-құжат; № 8, 46-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 90, 91-құжаттар;№ 23, 106-құжат; № 24-І, 119-құжат; № 24-II, 122-құжат; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 11 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне соғыс жағдайы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 2) пункта 4 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"2) дети с ограниченными возможностями в развитии, лица с инвалидностью и лица с инвалидностью с детства, дети с инвалидностью;";
2) в статье 26:
подпункт 4) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"4) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, а также граждане Республики Казахстан из числа молодежи, потерявшие или оставшиеся без попечения родителей до совершеннолетия, лица с инвалидностью первой и второй групп, ветераны боевых действий на территории других государств, ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, лица с инвалидностью с детства, дети с инвалидностью, которым согласно медицинскому заключению не противопоказано обучение в соответствующих организациях образования, и лица, имеющие документы об образовании (свидетельства, аттестаты, дипломы) с отличием.";
подпункт 1) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"1) граждан из числа лиц с инвалидностью I, II групп, лиц с инвалидностью с детства, детей с инвалидностью;";
2) пункт 4 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"4. Учебно-воспитательный процесс осуществляется на основе взаимного уважения человеческого достоинства обучающихся, воспитанников, педагогов и на всех уровнях системы образования с уважительным отношением к правам лиц с инвалидностью.";
3) в статье 47:
подпункт 7) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"7) бесплатное пользование информационными ресурсами в организациях образования, в том числе в доступной форме для лиц с инвалидностью, детей с ограниченными возможностями, обеспечение учебниками, учебно-методическими комплексами и учебно-методическими пособиями, в том числе изготовленными для лиц с инвалидностью, детей с ограниченными возможностями;";
часть третью пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Лица с инвалидностью по зрению и лица с инвалидностью по слуху, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей и находящиеся под опекой (попечительством), а также студенты и магистранты, имеющие по результатам очередной промежуточной аттестации обучающихся только оценки "отлично", имеют право на получение повышенной государственной стипендии, размер которой определяется Правительством Республики Казахстан.";
подпункт 2) пункта 17-1 изложить в следующей редакции:
"2) лица, у которых один или оба родителя являются лицами с инвалидностью, а также лица, являющиеся опекунами и попечителями, постоянно проживающие в населенном пункте, предоставившем вакансию.";

1) 8-баптың 4-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) даму мүмкіндіктері шектеулі балалар, мүгедектігі бар және бала кезінен мүгедектігі бар адамдар, мүгедектігі бар балалар;";
2) 26-бапта:
5-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, сондай-ақ кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жастардың қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдар, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер, медициналық қорытындыға сәйкес тиісті білім беру ұйымдарында оқуға қарсы көрсетілімдері жоқ бала кезінен мүгедектігі бар адамдар, мүгедектігі бар балалар және үздік белгімен білімі туралы құжаттары (куәліктері, аттестаттары, дипломдары) бар адамдар.";
8-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) I, II топтардағы мүгедектігі бар адамдар, бала кезінен мүгедектігі бар адамдар, мүгедектігі бар балалар арасынан шыққан азаматтар;";
3) 28-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Оқу-тәрбие процесі білім алушылардың, тәрбиеленушілердің, педагогтердің адамгершілік қадір-қасиетін өзара құрметтеу және мүгедектігі бар адамдардың құқықтарына білім беру жүйесінің барлық деңгейлерінде өзара құрметпен қарау негізінде жүзеге асырылады.";
4) 47-бапта:
3-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) білім беру ұйымдарында, оның ішінде мүгедектігі бар адамдар, мүмкіндіктері шектеулі балалар үшін қолжетімді нысанда ақпараттық ресурстарды тегін пайдалануға, оқулықтармен, оқу-әдістемелік кешендермен және оқу-әдістемелік құралдармен, оның ішінде мүгедектігі бар адамдар, мүмкіндіктері шектеулі балалар үшін дайындалған оқулықтармен, оқу-әдістемелік кешендермен және оқу-әдістемелік құралдармен қамтамасыз етілуге;";
7-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Көзі көрмейтін мүгедектігі бар адамдардың және құлағы естімейтін мүгедектігі бар адамдардың, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және қорғаншылыққа (қамқорлыққа) алынған балалардың, сондай-ақ кезекті аралық аттестаттаудың нәтижелері бойынша "үздік" деген бағаға ғана оқитын студенттер мен магистранттардың мөлшерін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жоғары мемлекеттік стипендия алуға құқығы бар.";
17-1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ата-анасының біреуі немесе екеуі де мүгедектігі бар болып табылатын адамдар, сондай-ақ бос орынды ұсынған елді мекенде тұрақты тұратын, қорғаншылар және қамқоршылар болып табылатын адамдар.";

подпункт 2) пункта 17-2 изложить в следующей редакции:
"2) лицам с инвалидностью I и II групп;".
42. В Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 24, ст. 127; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 21; № 19-І, 19-II, ст. 94, 96; 2015 г., № 10, ст. 50; № 20-IV, ст. 113; № 23-II, ст. 170; 2017 г., № 8, ст. 16; № 12, ст. 36; 2018 г., № 10, ст. 32; № 14, ст. 42; № 24, ст. 93; 2019 г., № 7, ст. 36; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):
статью 15 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Лицами (семьями), находящимися в трудной жизненной ситуации по основаниям, указанным в подпунктах 6) и 8) пункта 1 статьи 6 настоящего Закона, выбор субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, осуществляется через портал социальных услуг.".
43. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст. 27; № 24, ст.145; 2011 г., № 1, ст.3; № 5, ст.43; № 24, ст.196; 2012 г., № 6, ст.43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 10; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 144; 2015 г., № 8, ст. 42; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 136; № 22-I, ст. 143; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 12, ст. 87; 2017 г., № 4, ст. 7; № 16, ст. 56; № 21, ст. 98; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47; № 16, ст. 56; № 22, ст. 83; 2019 г., № 2, ст. 6; № 15-16, ст. 67; № 21-22, ст. 91; № 23, ст. 103, 106; № 24-I, ст. 118; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):

17-2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) І және ІІ топтағы мүгедектігі бар адамдар;".
42. "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 24, 127-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 21-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 94, 96-құжат; 2015 ж., № 10, 50-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 12, 36-құжат; 2018 № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 36-құжат; "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде 2020 жылғы 14 мамырда жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
15-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Осы Заңның 6-бабы 1-тармағының 6) және 8) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдар (отбасылар) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін субъектілерді таңдауды Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы жүзеге асырады.".
43. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 136-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; № 16, 56-құжат; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 91-құжат; № 23, 103-құжат, 106; № 24-І, 118-құжат; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) пункт 5 статьи 61 изложить в следующей редакции:
"5. Транспортные средства, специально предназначенные для передвижения лиц с инвалидностью, технические вспомогательные (компенсаторные) средства и специальные средства передвижения лиц с инвалидностью.";
2) подпункты 3) и 5) статьи 98 изложить в следующей редакции:
"3) суммы, получаемые должником в виде пособия на детей с инвалидностью;";
"5) пособия по случаю рождения ребенка, пособия на содержание несовершеннолетних детей, а также пособия, выплачиваемые пенсионерам и лицам с инвалидностью I группы;";
2) часть вторую пункта 3 статьи 99 изложить в следующей редакции:
"Для должников, являющихся лицами с инвалидностью, ежемесячные выплаты или задолженность по алиментам определяются из их ежемесячной заработной платы и иного дохода, а в случае, если они не работают, – из ежемесячных пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из бюджетных средств и (или) Государственного фонда социального страхования.".
44. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2010 года "О защите прав потребителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 9, ст. 43; 2011 г., № 11, ст. 102; 2014 г., № 1, ст. 4; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 22-VII, ст. 161; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 70; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 36; № 19, ст. 62; № 24, ст. 94; 2019 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ипотечных займов в иностранной валюте, совершенствования регулирования субъектов рынка платежных услуг, всеобщего декларирования и восстановления экономического роста", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 июля 2020 г.):
подпункты 5) и 6) пункта 8 статьи 42-3 изложить в следующей редакции:
"5) лицам с инвалидностью первой и второй групп;
6) престарелым и лицам с инвалидностью, проживающим в медико-социальных учреждениях (организациях) для престарелых и лиц с инвалидностью общего типа;".
45. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 17-18, ст. 113; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; № 16, ст. 83; 2014 г., № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 19-I, ст. 100; № 20-IV, ст. 113; № 23-II, cт. 170, 172; 2016 г., № 8-I, ст. 65; № 24, ст. 124; 2017 г., № 9, ст. 22; № 11, cт. 29; № 14, ст. 51; № 16, cт. 56; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; 2019 г., № 8, ст. 45; № 23, ст.103; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):

1) 61-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мүгедектігі бар адамдардың жүріп-тұруына арналған арнайы көлік құралдары, мүгедектігі бар адамдардың техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдары мен арнайы жүріп-тұру құралдары.";
2) 98-баптың 3) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мүгедектігі бар балаларға берiлетiн жәрдемақы түрiнде борышкер алатын сомалардан;";
"5) бала тууға байланысты берілетін жәрдемақылардан, кәмелетке толмаған балаларды асырауға берілетін жәрдемақылардан, сондай-ақ зейнеткерлер мен I топтағы мүгедектігі бар адамдарға төленетін жәрдемақылардан;";
2) 99-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар болып табылатын борышкерлер үшін ай сайынғы төлемдер немесе алимент бойынша берешек олардың ай сайынғы жалақысынан және өзге де кірісінен, ал егер олар жұмыс істемейтін жағдайда, мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін ай сайынғы жәрдемақылардан және (немесе) әлеуметтік төлемдерден айқындалады.".
44. "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" 2010 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 9, 43-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-VII, 161-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 70-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 36-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; 2020 жылғы 6 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне шетел валютасындағы ипотекалық қарыздар, төлем қызметтері нарығының субъектілерін реттеуді жетілдіру, жалпыға бірдей
декларациялау және экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
42-3-баптың 8-тармағының 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
6) қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұратын қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға;".
45. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 17-18, 113-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-I, 100-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-II, 170-құжат, 172; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 9, 22-құжат; № 11,29-құжат; № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат; № 23, 103-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде 2020 жылғы 8 шілдеде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 65-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Аэровокзал для обслуживания внутренних рейсов должен иметь авиакассы, регистрационные стойки, залы регистрации, ожидания, вылета и прилета, санитарно-бытовые помещения, в том числе специально оборудованные для лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения, комнату матери и ребенка, объекты информационного обслуживания, медицинский пункт, пункт охраны общественного порядка, бюро находок.
Аэровокзалы авиационных хабов должны иметь необходимые площади, инфраструктуру и оборудование для обслуживания транзитных пассажиров и их багажа.";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Предоставление информации обеспечивается также для лиц с инвалидностью с использованием языков, текстов, шрифта Брайля, тактильного общения, крупного шрифта, доступных мультимедийных средств.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Переходы и выходы должны быть доступны для лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения (оборудованы пандусами, специализированными лифтами).".
2) статью 65-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 65-2. Доступность услуг в сфере гражданской авиации для лиц с инвалидностью
1. Для доступа лиц с инвалидностью к услугам в сфере гражданской авиации в аэропортах должны быть обеспечены:
1) выделение мест с установкой специальных дорожных знаков для парковки автотранспортных средств лиц с инвалидностью;
2) приспособление зданий, подъезда к зданиям (входа в здание, лестниц), путей движения внутри здания для маломобильных групп населения;
3) наличие дежурной инвалидной кресло-коляски для обслуживания лиц с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата и других маломобильных групп населения;
4) оборудование общественных туалетов кабинами для лиц, перемещающихся на инвалидных кресло-колясках.";
3) часть вторую пункта 1 статьи 77 изложить в следующей редакции:
"Пассажиры из числа лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения дополнительно имеют право провозить с собой бесплатно в качестве багажа носилки и инвалидное кресло-коляску, предназначенные для личного пользования.".
46. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 4; № 19, ст. 145; 2012 г., № 3, ст. 26; № 5, ст. 41; № 8, ст. 64; 2013 г., № 7, ст. 34, 36; № 14, ст. 75; 2014 г., № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-I, ст. 111; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 154; 2016 г., № 7-I, cт. 50; № 24, cт. 123; 2017 г., № 13, ст. 45; № 14, ст. 50; № 16, ст. 56; 2018 г., № 16, ст. 56; № 24, ст. 93; 2019 г., № 21-22, ст. 91; № 24-II, ст. 120; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административного процедурно-процессуального законодательства Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июня 2020 г.):

1) 65-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ішкі рейстерге қызмет көрсетуге арналған аэровокзалда авиакассалар, тіркеу үлдіріктері, тіркеу, күту, ұшу және ұшып келу залдары, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар, оның ішінде мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектелген топтары үшін арнайы жабдықталған үй-жайлар, ана мен бала бөлмесі, ақпараттық қызмет көрсету объектілері, медициналық пункт, қоғамдық тәртіпті сақтау пункті, жоғалған заттарды табу бюросы болуға тиіс.
Авиациялық хабтардың аэровокзалдарында транзиттік жолаушылар мен олардың багажына қызмет көрсету үшін қажетті алаңдар, инфрақұрылым және жабдық болуға тиіс.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақпаратты ұсыну тілдерді, мәтіндерді, Брайль қарпін, тактильдік қатынасты, ірі қаріпті, қолжетімді мультимедиялық құралдарды пайдалана отырып, мүгедектігі бар адамдар үшін де қамтамасыз етіледі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өтетін және шығатын жолдар мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектелген топтары үшін қолжетімді болуға (пандустармен, арнайы бейімделген лифтілермен жабдықталуға) тиіс.".
2) 65-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"65-2-бап. Мүгедектігі бар адамдар үшін азаматтық авиация саласындағы көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі
1. Мүгедектердің азаматтық авиация саласындағы көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуі үшін әуежайларда:
1) арнайы жол белгілері орнатыла отырып, мүгедектігі бар адамдардың автокөлік құралдарын қоюға арналған орындардың бөлінуі;
2) ғимараттардың, ғимараттарға кіреберіс жолдардың (ғимаратқа кірер жолдардың, баспалдақтардың), ғимарат ішіндегі қозғалыс жолдарының халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшін ыңғайластырылуы;
3) тірек-қимыл аппараты бұзылған адамдарға және халықтың басқа да жүріп-тұруы шектелген топтарына қызмет көрсетуге арналған кезекші мүгедектігі бар адамдарға арналған кресло-арбаның болуы
4) қоғамдық дәретханалардың кресло-арбаларымен жүріп-тұратын адамдарға арналған кабиналармен жабдықталуы қамтамасыз етілуге тиіс.";
3) 77-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектелген топтары арасынан шыққан жолаушылардың жеке пайдалануға арналған зембілдерді және мүгедектігі бар адамдардың кресло-арбасын өздерімен жүк ретінде тегін алып жүруге қосымша құқығы бар.".
46. "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 1, 4-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 5, 41-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 7, 34, 36-құжаттар; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-I, 111-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 148-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 154-құжат; 2016 ж., № 7-I, 50-құжат; № 24, 123-құжат; 2017 ж., № 13, 45-құжат; № 14, 50-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 16, 56-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 21-22, 91-құжат; № 24-II, 120-құжат; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік заңнамасы мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) пункт 3 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"3. Ротации, связанной с переездом в другую местность, не подлежат должностные лица, имеющие (являющиеся опекунами) детей с инвалидностью, в том числе усыновленных (удочеренных), или на иждивении которых находятся престарелые родители либо члены семьи, постоянно проживающие с ними и имеющие инвалидность I и II групп. Указанные обстоятельства должны быть документально подтверждены.";
3) пункт 4 статьи 66 изложить в следующей редакции:
"4. Единовременная компенсация при установлении сотруднику инвалидности, наступившей в результате травмы, ранения (контузии), увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей, или наступившей в результате травмы, ранения (контузии), увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей, до истечения одного года со дня увольнения сотрудника с правоохранительной службы, выплачивается в размерах:
1) лицу с инвалидностью I группы – тридцатимесячного денежного содержания;
2) лицу с инвалидностью II группы – восемнадцатимесячного денежного содержания;
3) лицу с инвалидностью III группы – шестимесячного денежного содержания.";
2) часть вторую пункта 5 статьи 69 изложить в следующей редакции:
"При определении размера единовременного пособия, предусмотренного настоящим пунктом, в число членов семьи, имеющих право на пособие, включаются: жена (муж) независимо от возраста и трудоспособности; дети, не достигшие восемнадцати лет или старше этого возраста, если им установлена инвалидность до достижения восемнадцатилетнего возраста или являлись на день смерти кормильца учащимися очных учебных заведений и не достигли двадцатитрехлетнего возраста; состоящие на иждивении умершего родители, достигшие установленного законодательством Республики Казахстан пенсионного возраста либо являющиеся лицами с инвалидностью.";
47. В Закон Республики Казахстан от 11 октября 2011 года "О религиозной деятельности и религиозных объединениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 17, ст. 135; 2012 г., № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 22-I, ст. 140; 2016 г., № 23, ст. 118; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административного процедурно-процессуального законодательства Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июня 2020 г.):
пункт 4 статьи 7 изложить в следующей редакции:

1) 31-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мүгедектігі бар балалары, оның ішінде асырап алған балалары (қорғаншы болып табылатын) немесе асырауында қарт ата-анасы не олармен тұрақты бірге тұратын және 1 және 2-топтардағы мүгедектігі бар отбасы мүшелері бар лауазымды адамдар басқа жерге көшумен байланысты ротацияға жатпайды. Көрсетілген мән-жайлар құжат түрінде расталуға тиіс.";
2) 66-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қызметкерге қызметтік міндеттерін атқару кезінде алған жарақаттануы, жаралануы (контузия алуы), мертігуі, ауруы салдарынан немесе қызметкер құқық қорғау қызметінен босатылған күнінен бір жыл өткенге дейін қызметтік міндеттерін атқару кезінде алған жарақаттануы, жаралануы (контузия алуы), мертігуі, ауруы салдарынан туындаған мүгедектік белгіленген кезде, біржолғы өтемақы мөлшері бойынша төленеді:
1) I топтағы мүгедектігі бар адамға – отыз айлық ақшалай қаражат;
2) II топтағы мүгедектігі бар адамға – он сегiз айлық ақшалай қаражат;
3) III топтағы мүгедектігі бар адамға – алты айлық ақшалай қаражат мөлшерiнде бiржолғы өтемақы төленедi.";
3) 69-баптың 5-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақта көзделген біржолғы жәрдемақы мөлшерін айқындау кезінде жәрдемақыға құқығы бар отбасы мүшелерінің қатарына: жасына және еңбекке қабілеттігіне қарамастан әйелі (күйеуі); он сегіз жасқа толмаған немесе бұл жастан асқан балалар, егер оларға он сегіз жасқа толғанға дейін мүгедектік белгіленсе немесе асыраушысы қайтыс болған күні күндізгі оқу орындарының оқушысы болып табылса және жиырма үш жасқа толмаса; қайтыс болған адамның асырауында болып келген, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген зейнеткерлік жасқа толған не мүгедектігі бар адам болып табылатын ата-аналары енгізіледі.";
47. "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" 2011 жылғы 11 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 17, 135-құжат; 2012 ж., № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 22-I, 140-құжат; 2016 ж., № 23, 118-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік заңнамасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы.):
7-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"4. К лицам, содержащимся в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества, находящимся в учреждениях, исполняющих наказания, являющимся пациентами организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь, проходящим социальное обслуживание в домах-интернатах для престарелых и лиц с инвалидностью, по их просьбе или их родственников в случае ритуальной необходимости приглашаются священнослужители религиозных объединений, зарегистрированных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. При этом совершение религиозных обрядов, церемоний и (или) собраний не должно препятствовать деятельности указанных организаций, нарушать права и законные интересы других лиц.".
48. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О космической деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 1, ст. 4; № 14, ст. 92; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 8, ст. 45; № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 7-II, ст. 56; 2017 г., № 4, ст. 7; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; 2019 г., № 5-6 (2780-2781), cт. 27):
1) пункт 1 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"1. При установлении инвалидности, наступившей в результате травмы, увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей, кандидату в космонавты, космонавту за счет бюджетных средств выплачивается единовременная компенсация в размерах:
1) лицу с инвалидностью I группы – 3000 месячных расчетных показателей;
2) лицу с инвалидностью II группы – 2000 месячных расчетных показателей;
3) лицу с инвалидностью III группы – 1000 месячных расчетных показателей.".
49. В Закон Республики Казахстан от 18 января 2012 года "О телерадиовещании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 3, ст. 24; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 22-V, ст. 156; 2017 г., № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 15, ст. 46; № 24, ст. 93; 2019 г., № 1, ст. 4; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ипотечных займов в иностранной валюте, совершенствования регулирования субъектов рынка платежных услуг, всеобщего декларирования и восстановления экономического роста", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 июля 2020 г.):

"4. Қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнайы мекемелерде ұсталатын, жазаны орындайтын мекемелерде отырған, қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған интернат-үйлерде әлеуметтiк қызмет көрсетуден өтетін, стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының емделушілері болып табылатын адамдарға олардың немесе олардың туысқандарының тілегі бойынша салт жораларының қажеттілігі жағдайында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген діни бірлестіктердің діни қызметшілері шақырылады. Бұл ретте діни жораларды, рәсімдерді және (немесе) жиналыстарды өткізу аталған ұйымдардың қызметіне кедергі келтірмеуге, басқа адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзбауға тиіс.".
48. "Ғарыш қызметі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 1, 4-құжат; № 14, 92-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж. № 7-II, 56-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 5-6 (2780-2781), 27-құжат):
1) 32-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ғарышкерлікке кандидатқа, ғарышкерге қызметтік міндеттерін атқару кезінде алған жарақатының, мертігуінің, ауруының салдарынан мүгедектік белгіленген кезде бюджет қаражаты есебінен:
1) І топтағы мүгедектігі бар адамға – 3000 айлық есептік көрсеткіш;
2) ІІ топтағы мүгедектігі бар адамға – 2000 айлық есептік көрсеткіш;
3) ІІІ топтағы мүгедектігі бар адамға – 1000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде біржолғы өтемақы төленеді.".
49. "Телерадио хабарларын тарату туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 3, 24-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2017 ж., № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 15, 46-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; 2020 жылғы 6 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне шетел валютасындағы ипотекалық қарыздар, төлем қызметтері нарығының субъектілерін реттеуді жетілдіру,
жалпыға бірдей декларациялау және экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) заголовок статьи 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Защита прав лиц с инвалидностью при распространении телепрограмм".
50. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 4, ст. 31; 2013 г., № 2, ст. 10; № 14, ст. 72; 2014 г., № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 1, ст. 2; № 15, ст. 78; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 154; 2016 г., № 7-I, ст. 49; № 24, ст. 126; 2017 г., № 11, cт. 29; № 13, ст. 45; № 14, ст. 50; № 16, ст. 56; № 21, ст. 98; 2018 г., № 14, ст. 42; 2019 г., № 24-I, ст. 119; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):
1) абзац четвертый подпункта 2) пункта 2 статьи 49 изложить в следующей редакции:
"необходимости постоянного ухода за отцом, матерью, женой, мужем, братом, сестрой, дедушкой, бабушкой или усыновителем, нуждающимися по состоянию здоровья в соответствии с заключением органа социальной защиты населения по месту их жительства в постоянном уходе (помощи, надзоре) либо являющимися лицами с инвалидностью первой или второй группы, или лицами, достигшими пенсионного возраста по старости, или не достигшими возраста восемнадцати лет, при отсутствии других лиц, обязанных по закону содержать указанных граждан;";
2) пункт 7 статьи 77 изложить в следующей редакции:
"7. Единовременная компенсация при установлении курсанту, слушателю инвалидности, полученной в период прохождения им службы в специальных государственных органах или наступившей в результате контузии, увечья, заболевания, связанных с прохождением службы в специальных государственных органах, до истечения одного года со дня увольнения со службы выплачивается в размерах:
лицу с инвалидностью I группы – 250 месячных расчетных показателей;
лицу с инвалидностью II группы – 150 месячных расчетных показателей;
лицу с инвалидностью III группы – 50 месячных расчетных показателей.";
3) в статье 78:
часть третью пункта 9 изложить в следующей редакции:
"При определении размера единовременного пособия, предусмотренного настоящим пунктом, в число членов семьи, имеющих право на пособие, включаются: жена (муж) независимо от возраста и трудоспособности; дети, не достигшие восемнадцати лет или старше этого возраста, если им установлена инвалидность до достижения восемнадцати лет или на день смерти кормильца обучались в организациях образования по очной форме обучения и не достигли двадцатитрехлетнего возраста; находящиеся на иждивении умершего родители, достигшие установленного законодательством Республики Казахстан пенсионного возраста либо являющиеся лицами с инвалидностью.";
часть вторую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Примечание. В настоящей статье под членами семьи сотрудников понимаются: супруга (супруг), совместные или одного из супругов несовершеннолетние дети (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой); дети (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой) и дети супруга (супруги), обучающиеся в организациях образования по очной форме обучения в возрасте до двадцатитрехлетнего лет; дети с инвалидностью (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой) и дети с инвалидностью супруга (супруги), ставшие лицами с инвалидностью до восемнадцати лет; родители и родители супруга (супруги), находящиеся на иждивении сотрудника.";

1) 30-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Телебағдарламаларды тарату кезінде мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қорғау".
50. "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 4, 31-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 148-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 154-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 50-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; 2019 ж., № 24-I, 119-құжат; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 49-баптың 2-тармағының 2) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"тұрғылықты жері бойынша халықты әлеуметтік қорғау органының қорытындысына сәйкес, денсаулық жағдайы бойынша тұрақты күтімді (көмекті, қадағалауды) қажет ететін не бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адам немесе қартаюына байланысты зейнеткерлік жасқа жеткен немесе он сегіз жасқа толмаған адамдар болып табылатын әкесіне, анасына, әйеліне, күйеуіне, аға-інісіне, апа-сіңлісіне, қарындасына, атасына, әжесіне немесе асырап алушысына, заң бойынша аталған азаматтарды күтіп-бағуға міндетті басқа адамдар болмаған кезде тұрақты күтім жасау қажеттігі;";
2) 77-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Курсантқа, тыңдаушыға арнаулы мемлекеттік органдарда қызметін өткеру кезеңінде алынған немесе арнаулы мемлекеттік органдарда қызметін өткерумен байланысты контузия алуы, зақымдануы, ауыруы нәтижесінде болған мүгедектік белгіленгенде қызметтен босатылғанына бір жыл өткенге дейін мынадай мөлшерлерде:
І топтағы мүгедектігі бар адамға – 250 айлық есептік көрсеткіш;
II топтағы мүгедектігі бар адамға – 150 айлық есептік көрсеткіш;
III топтағы мүгедектігі бар адамға – 50 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде біржолғы өтемақы төленеді.";
3) 78-бапта:
9-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақта көзделген біржолғы жәрдемақының мөлшерін айқындау кезінде жәрдемақыға құқығы бар отбасы мүшелері қатарына: жасына және еңбек қабілеттілігіне қарамастан, әйелі (күйеуі); он сегіз жасқа толмаған немесе, егер олар он сегіз жасқа толғанға дейін мүгедектігі бар адам деп танылған немесе асыраушысы қайтыс болған күнге білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алып жатса және жиырма үш жасқа толмаған болса, осы жастан үлкен балалары; қайтыс болғанның асырауында болған, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген зейнеткерлік жасқа жеткен не мүгедектігі бар адам болып табылатын ата-анасы кіреді.";
10-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе. Осы бапта қызметкерлердің отбасы мүшелері деп түсінілетіндер: жұбайы (зайыбы), ерлі-зайыптылардың ортақ немесе бірінің кәмелетке толмаған (асырап алған, асырауындағы немесе қамқорлығындағы) балалары; білім беру ұйымдарының күндізгі бөлімінде оқитын 23 жасқа дейінгі (асырап алған, асырауындағы немесе қамқорлығындағы) балалары және жұбайының (зайыбының) балалары; 18 жасқа дейін мүгедектігі бар адам болған (асырап алған, асырауындағы немесе қамқорлығындағы) мүгедектігі бар балалары және жұбайының (зайыбының) мүгедектігі бар балалары; қызметкердің асырауындағы ата-анасы және жұбайының (зайыбының) ата-анасы.";

4) пункт 2 статьи 80 изложить в следующей редакции:
"2. Единовременная компенсация при установлении сотруднику инвалидности, полученной в период прохождения им службы или наступившей в результате контузии, увечья, заболевания, связанных с прохождением службы, до истечения одного года со дня увольнения со службы выплачивается в размерах:
лицу с инвалидностью I группы – тридцатимесячного денежного содержания;
лицу с инвалидностью II группы – восемнадцатимесячного денежного содержания;
лицу с инвалидностью III группы – шестимесячного денежного содержания.".
51. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 5, ст. 40; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 10; № 3, ст. 15; № 14, ст. 72; № 16, ст. 83; 2014 г., № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 16, ст. 90; № 19-І, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 11, ст. 56; № 15, ст. 78; № 19-І, ст. 100; № 21-III, ст. 135; № 23-II, ст. 170; 2017 г., № 11, ст. 29; № 13, ст. 45; № 16, ст. 56; № 21, ст. 98; 2018 г., № 14, ст. 42; № 15, ст. 47; 2019 г., № 24-II, ст. 120, 122; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам труда", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 10 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам военного положения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 июня 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):
1) часть третью статьи 4 изложить в следующей редакции:
"Отдельные положения и нормы настоящего Закона о социальном обеспечении военнослужащих распространяются на членов их семей, лиц, уволенных с воинской службы, а также членов семей военнослужащих, которые погибли, умерли, пропали без вести в период прохождения воинской службы или им установлена инвалидность в результате исполнения обязанностей воинской службы.";

4) 80-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қызметкер қызмет өткеру кезеңiнде немесе қызмет өткерумен байланысты контузия, мертiгу, ауыру салдарынан қызметтен шыққаннан кейiн бiр жыл өткенге дейiн мүгедектiк белгіленген жағдайда бiржолғы өтемақы:
I топтағы мүгедектігі бар адамға – отыз айлық ақшалай қаражат;
II топтағы мүгедектігі бар адамға – он сегiз айлық ақшалай қаражат;
III топтағы мүгедектігі бар адамға – алты айлық ақшалай қаражат мөлшерiнде төленедi.".
51. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 5, 40-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 10-құжат; № 3, 15-құжат; № 14, 72-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 11, 56-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-І, 100-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 13, 45-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 24-II, 120, 122-құжаттар; 2020 жылғы 5 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 11 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне соғыс жағдайы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 4-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заңның әскери қызметшілерді әлеуметтік қамсыздандыру туралы жекелеген ережелері мен нормалары олардың отбасы мүшелеріне, әскери қызметтен шығарылған адамдарға, сондай-ақ әскери қызмет өткеру кезеңінде қаза тапқан, қайтыс болған, хабар-ошарсыз кеткен немесе әскери қызмет міндеттерін орындау нәтижесінде мүгедектігі бар адам деп танылған әскери қызметшілердің отбасы мүшелеріне қолданылады.";

2) пункт 6 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"6. Органы социальной защиты населения обязаны в течение семи рабочих дней сообщать в местные органы военного управления районов (городов областного значения) обо всех военнообязанных и призывниках, которым установлена инвалидность.";
3) пункт 3 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"3. Ротации, связанной с переездом в другую местность, не подлежат лица, имеющие супругу (супруга) – лица с инвалидностью, имеющие (являющиеся опекунами) детей с инвалидностью, в том числе усыновленных (удочеренных), или на иждивении которых находятся престарелые родители. Указанные обстоятельства должны быть подтверждены актом в порядке, определенном Правилами прохождения воинской службы.";
4) абзац четвертый подпункта 8) части первой пункта 1 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"необходимости постоянного ухода за женой (мужем), близкими родственниками, нуждающимися по состоянию здоровья в соответствии с заключением медицинской организации по месту их жительства в постоянном уходе либо являющимися лицами с инвалидностью первой или второй группы, или лицами, достигшими общеустановленного пенсионного возраста, или не достигшими возраста восемнадцати лет, при отсутствии других лиц, обязанных по закону содержать указанных граждан;";
5) подпункт 1) пункта 2 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"1) гражданам, занятым уходом за членами семьи, нуждающимися в посторонней помощи и не находящимися на полном государственном обеспечении, при отсутствии близких родственников или других лиц, проживающих на территории Республики Казахстан вместе с ними или отдельно, обязанных по закону содержать указанных членов семьи.
Членами семьи, нуждающимися в посторонней помощи и уходе, являются:
отец, мать, жена, а также дедушка и бабушка при отсутствии родителей призывника, если они находятся на его иждивении, достигшие пенсионного возраста или являющиеся лицами с инвалидностью первой или второй группы;
братья, сестры, являющиеся лицами с инвалидностью первой или второй группы или не достигшие восемнадцатилетнего возраста, при отсутствии родителей;
мать (отец), которая (который), кроме призывника, имеет одного и более детей, являющихся лицами с инвалидностью первой или второй группы или не достигших восемнадцатилетнего возраста, и воспитывает их без мужа (жены);
мать (отец), которая (который) имеет на своем иждивении одного и более одиноких родственников (отца, мать, брата, сестру), являющихся нетрудоспособными по возрасту или лицами с инвалидностью первой или второй группы, и содержит их без мужа (жены);
один из родителей, который содержит на своем иждивении второго, являющегося лицом с инвалидностью первой или второй группы, и воспитывает, кроме призывника, одного и более детей до восемнадцати лет;
один из членов семьи, имеющий инвалидность, и в которой призывник является единственным ребенком мужского пола;";

2) 17-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Халықты әлеуметтiк қорғау органдары жетi жұмыс күні ішінде аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi әскери басқару органдарына мүгедектігі бар адам деп танылған барлық әскери мiндеттілер мен әскерге шақырылушылар туралы хабарлауға міндетті.";
3) 22-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мүгедектігі бар жұбайы (зайыбы), мүгедектігі бар балалары (қорғаншысы болып табылатын), оның ішінде асырап алынған балалары бар немесе асырауында қарт ата-аналары бар адамдар басқа жергілікті жерге көшуге байланысты ротацияға жатпайды. Көрсетілген мән-жайлар әскери қызмет өткеру қағидаларында айқындалған тәртіппен актімен расталуға тиіс.";
4) 26-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі 8) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйымның қорытындысына сәйкес денсаулық жағдайы бойынша тұрақты күтімге мұқтаж не бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар болып табылатын немесе жалпыға бірдей белгіленген зейнеткерлік жасқа толған немесе он сегіз жасқа толмаған адамдар болып табылатын әйеліне (күйеуіне), жақын туыстарына, заң бойынша аталған азаматтарды асырауға міндетті басқа адамдар болмаған кезде тұрақты күтім жасау қажеттілігі;";
5) 35-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) басқа адамның көмегiне мұқтаж және толық мемлекеттiк қамсыздандыруға алынбаған отбасы мүшелерiн күтумен айналысатын, Қазақстан Республикасының аумағында онымен бiрге немесе бөлек тұратын жақын туыстары немесе басқа да адамдар болмаған кезде заң бойынша аталған отбасы мүшелерін асырауға мiндетті азаматтарға беріледі.
Басқа адамның көмегiне және күтіміне мұқтаж отбасы мүшелерi:
әкесi, анасы, әйелi, сондай-ақ әскерге шақырылушының ата-анасы болмаған жағдайда, зейнеткер жасына толған немесе бiрiншi немесе екiншi топтағы мүгедектігі бар адамдар болып табылатын атасы мен әжесi, егер олар оның асырауында болса;
ата-анасы болмаған жағдайда, бiрiншi немесе екiншi топтағы мүгедектігі бар адамдар болып табылатын немесе он сегіз жасқа толмаған аға-інілерi, апа-сіңлілері;
әскерге шақырылушыдан басқа бiріншi немесе екiншi топтағы мүгедектігі бар адамдар болып табылатын немесе он сегiз жасқа толмаған бiр және одан да көп балалары бар және оларды күйеусiз (әйелсiз) тәрбиелеп отырған анасы (әкесi);
өзінің асырауында жасы бойынша еңбекке қабiлетсiз немесе бiрiншi немесе екiншi топтағы мүгедектігі бар адамдар болып табылатын бiр және одан да көп жалғызбасты туыстары (әкесi, анасы, аға-інілерi, апа-қарындастары) бар және оларды күйеусiз (әйелсiз) асырап отырған анасы (әкесi);
бiріншi немесе екiншi топтағы мүгедектігі бар адамдар болып табылатын, екіншiсiн өзi асырайтын және әскерге шақырылушыдан басқа он сегiз жасқа дейінгі бiр және одан да көп бала тәрбиелеп отырған ата-анасының бiрi;
мүгедектігі бар отбасы мүшелерінің бірі және әскерге шақырылушы отбасында жалғыз ер бала болып табылады;";

6) подпункт 3) пункта 1 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"3) у которых один из родственников (отец, мать, брат или сестра) погиб, умер или им установлена инвалидность первой или второй группы при исполнении служебных обязанностей в период прохождения воинской службы;";
7) в статье 51:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Единовременная компенсация при установлении военнослужащему по контракту инвалидности в период прохождения им воинской службы или наступившей в результате увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания, полученных в результате исполнения обязанностей воинской службы, до истечения одного года со дня увольнения с воинской службы выплачивается в размерах:
1) лицу с инвалидностью I группы – тридцатимесячного денежного содержания;
2) лицу с инвалидностью II группы – восемнадцатимесячного денежного содержания;
3) лицу с инвалидностью III группы – шестимесячного денежного содержания.
В случае получения военнослужащими по контракту при исполнении обязанностей воинской службы тяжелого увечья (ранения, травмы, контузии), не повлекшего инвалидности, им выплачивается единовременная компенсация в размере полуторамесячного денежного содержания; легкого увечья – половины месячного денежного содержания.
Военнослужащим срочной службы, курсантам военных учебных заведений (военных факультетов), получающим стипендию, военнообязанным, призванным на воинские сборы, выплачиваются единовременные компенсации в случаях, предусмотренных настоящим пунктом, в размере:
1) лицу с инвалидностью I группы – 250 месячных расчетных показателей;
2) лицу с инвалидностью II группы – 150 месячных расчетных показателей;
3) лицу с инвалидностью III группы – 50 месячных расчетных показателей;
4) за тяжелое увечье – 12 месячных расчетных показателей;
5) за легкое увечье – 4 месячных расчетных показателей.";
часть третью пункта 6 изложить в следующей редакции:
"При определении размера единовременного пособия, предусмотренного настоящим пунктом, в число членов семьи, имеющих право на пособие, включаются: жена (муж) независимо от возраста и трудоспособности; дети, не достигшие восемнадцати лет или старше этого возраста, если им установлена инвалидность до достижения восемнадцатилетнего возраста или являлись на день смерти кормильца учащимися очных учебных заведений и не достигли двадцатитрехлетнего возраста; состоящие на иждивении умершего родители, достигшие установленного законодательством пенсионного возраста либо являющиеся лицами с инвалидностью.".
52. В Закон Республики Казахстан от 14 января 2013 года "О Государственной образовательной накопительной системе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 2, ст. 6; № 9, ст. 51; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст. 96; 2017 г., № 14, ст. 53; 2018 г., № 14, ст. 44; 2019 г., № 15-16, cт. 67):
подпункт 2) пункта 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:

6) 36-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) туыстарының бiрi (әкесi, анасы, аға-інілерi немесе апа-сіңлілері) әскери қызмет өткеру кезеңiнде қызметтік мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан, қайтыс болған немесе бiрiншi немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адам болып қалған;";
7) 51-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Келісімшарт бойынша әскери қызметшіге, ол әскери қызмет өткерген кезеңде немесе әскери қызмет міндеттерін орындау нәтижесінде мертігуден (жараланудан, жарақаттанудан, контузия алудан), ауырудан туындаған мүгедектік белгіленген кезде біржолғы өтемақы әскери қызметтен шығарылған күннен бастап бір жыл өткенге дейін:
1) I топтағы мүгедектігі бар адамға – отыз айлық ақшалай қаражат;
2) II тотағы мүгедектігі бар адамға – он сегiз айлық ақшалай қаражат;
3) III топтағы мүгедектігі бар адамға – алты айлық ақшалай қаражат мөлшерінде төленеді.
Келісімшарт бойынша әскери қызметшiлер әскери қызмет мiндеттерiн орындау кезiнде мүгедектiкке әкеп соқтырмаған ауыр мертiгу (жаралану, жарақаттану, контузия алу) жағдайында оларға бiр жарым айлық ақшалай қаражат; жеңiл мертіккенде – жарты айлық ақшалай қаражат мөлшерiнде бiржолғы өтемақы төленедi.
Мерзiмдi әскери қызмет қызметшiлеріне, әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) стипендия алатын курсанттарына, әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттiлерге осы тармақта көзделген жағдайларда:
1) I топтағы мүгедектігі бар адамға – 250 айлық есептiк көрсеткiш;
2) II топтағы мүгедектігі бар адамға – 150 айлық есептiк көрсеткiш;
3) III топтағы мүгедектігі бар адамға – 50 айлық есептiк көрсеткiш;
4) ауыр мертіккені үшiн – 12 айлық есептiк көрсеткiш;
5) жеңiл мертіккені үшiн – 4 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде бiржолғы өтемақылар төленеді.";
6-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақта көзделген біржолғы жәрдемақы мөлшерін айқындау кезінде жәрдемақыға құқығы бар отбасы мүшелерінің қатарына: жасына және еңбекке қабілеттілігіне қарамастан әйелі (күйеуі); он сегіз жасқа толмаған немесе бұл жастан асқан, егер олар он сегіз жасқа толғанға дейін мүгедектігі бар адам болып қалған немесе асыраушысы қайтыс болған күні күндізгі оқу орындарының оқушылары болып табылған және жиырма үш жасқа толмаған балалары; қайтыс болған адамның асырап-бағуында болып келген, заңнамада белгіленген зейнеткерлік жасқа толған не мүгедектігі бар адам болып табылатын ата-аналары енгізіледі.".
52. "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" 2013 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 2, 6-құжат; № 9, 51-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2017 ж., № 14, 53-құжат; 2018 ж., № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
13-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"2) лица с инвалидностью;".
53. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 10-11, ст. 55; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 1; № 6, ст. 28; № 8, ст. 49; № 11, ст. 61; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 6, ст. 27; № 8, ст. 45; № 10, ст. 50; № 15, ст. 78; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 145; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 7-І, ст. 49; № 8-І, ст. 65; 2017 г., № 12, ст. 36; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 42, 44; № 22, ст. 83; 2019 г., № 2, ст. 6; № 15-16, ст. 67; № 21-22, ст. 90; № 23, ст. 106; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):
1) в пункте 2 статьи 4:
в части третьей:
подпункты 4) и 9) изложить в следующей редакции:
"4) время ухода за ребенком с инвалидностью в возрасте до 18 лет;";
"9) время ухода за лицом с инвалидностью первой группы, одиноким лицом с инвалидностью второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающимися в посторонней помощи, а также за престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста;";
дополнить подпунктами 11) и 12) следующего содержания:
"11) периоды трудовой деятельности, относящейся к перечню видов деятельности, к которым установлен поправочный коэффициент "0" к ставкам налогов и социальных платежей, в том числе обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, утвержденному Правительством Республики Казахстан;
12) периоды осуществления социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий.";
2) подпункты 6), 7) и 11) пункта 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"6) время ухода за лицом с инвалидностью первой группы, одиноким лицом с инвалидностью второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающимися в посторонней помощи, а также престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста;

"2) мүгедектігі бар адамдарға;".
53. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 10-11, 55-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 1-құжат; № 6, 28-құжат; № 8, 49-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 50-құжат; № 15, 8-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж. № 7-1, 49-құжат; № 8-І, 65-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 106-құжат; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 4-баптың 2-тармағында:
үшінші абзацта:
4) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) 18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланы бағып-күткен уақыт;";
"9) бөгденің көмегіне мұқтаж бiрiншi топтағы мүгедектігі бар адамға, екiншi топтағы жалғызбасты мүгедектігі бар адамға және жасына байланысты зейнеткерге, сондай-ақ сексен жасқа толған қарт адамдарға күтiм жасаған уақыт;";
10) тармақшадағы "еңбек қызметінің кезеңдері" деген сөздерден кейін нүктелі үтір қойылып, мынадай мазмұндағы 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"11) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен салықтар мен әлеуметтік төлемдер мөлшерлемелеріне, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарына, әлеуметтік аударымдарға "0" түзету коэффициенті белгіленген қызмет түрлерінің тізбелеріне қатысты еңбек қызметінің кезеңдері;
12) төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары қолданылған кезеңде қызметтің шектелуіне байланысты табысынан айырылған жағдайда әлеуметтік төлемді жүзеге асыру кезеңдері.".
2) 13-баптың 1-тармағының 6), 7) және 11) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) бөгденің көмегіне мұқтаж бiрiншi топтағы мүгедектігі бар адамға, екiншi топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамға және жасына байланысты зейнеткерге, сондай-ақ сексен жасқа толған қарт адамдарға күтiм жасаған уақыт;

7) время ухода за ребенком с инвалидностью в возрасте до 18 лет;";
"11) время нахождения на инвалидности неработающих лиц с инвалидностью вследствие Великой Отечественной войны и приравненных к ним лиц с инвалидностью;";
3) пункт 2 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"2. Исчисление размера пенсионных выплат по возрасту осуществляется исходя из среднемесячного дохода за любые три года подряд независимо от перерывов в работе с 1 января 1998 года.
Размер среднемесячного дохода, за исключением дохода, полученного в период работы в российских организациях комплекса "Байконур", а также дохода, полученного в период трудовой деятельности, относящейся к перечню видов деятельности, в которых установлен поправочный коэффициент "0" к ставкам налогов и социальных платежей, в том числе обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, утвержденному Правительством Республики Казахстан, устанавливается соответственно доходу, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд в порядке, определяемом центральным исполнительным органом.";
4) пункт 2 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"2. Доход для исчисления пенсионных выплат за 3 года работы определяется путем деления общей суммы дохода за 36 календарных месяцев работы подряд на тридцать шесть.
По желанию заявителя месяцы действия в Республике Казахстан чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий исключаются при определении среднемесячного размера дохода и заменяются другими месяцами, непосредственно предшествовавшими или следовавшими за ними.";
5) пункт 1 статьи 30 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"В случае снятия инвалидности первой или второй группы, установленной бессрочно у лиц, указанных в подпункте 3) пункта 1 статьи 31 и подпункте 3) пункта 1 статьи 32 настоящего Закона, пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда прекращаются с месяца, следующего за месяцем получения сведений о снятии инвалидности.";
6) подпункт 3) пункта 1 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"3) лица с инвалидностью первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно;";
7) подпункт 3) пункта 1 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"3) лица с инвалидностью первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно;";
8) подпункт 2) пункта 1 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"2) являющихся лицами с инвалидностью;";
9) подпункт 4-1) пункта 9 статьи 34 изложить в следующей редакции:

7) 18 жасқа дейiнгi мүгедектігі бар баланы бағып-күткен уақыт;";
"11) жұмыс iстемейтiн Ұлы Отан соғысының салдарынан мүгедектігі бар адамдардың және оларға теңестiрiлген мүгедектігі бар адамдардың мүгедек күйде болған уақыты;";
3) 15-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерiн есептеу 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап жұмыстағы үзiлiстерге қарамастан, қатарынан кез келген үш жыл iшiндегi орташа айлық кіріс негiзге алына отырып жүзеге асырылады.
"Байқоңыр" кешенiнiң ресейлiк ұйымдарында жұмыс iстеген кезеңде алынған кірісті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен салықтар мен әлеуметтік төлемдер мөлшерлемелеріне, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарына, әлеуметтік аударымдарға "0" түзету коэффициенті белгіленген қызмет түрлерінің тізбелеріне қатысты еңбек қызметі кезеңінде алынған кірісті қоспағанда, орташа айлық кірістің мөлшерi орталық атқарушы орган айқындайтын тәртiппен жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi зейнетақы жарналары жүзеге асырылған кіріске сәйкес белгiленедi.";
4) 16-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Зейнетақы төлемдерін есептеу үшін 3 жылдағы жұмыстан түскен табыс қатарынан күнтізбелік 36 айдағы жұмыстан түскен табыстың жалпы сомасын отыз алтыға бөлу арқылы айқындалады.
Өтініш берушінің қалауы бойынша Қазақстан Республикасында төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары қолданылған айлар орташа айлық кірісті айқындаған кезде алып тасталады және тікелей олардың алдындағы немесе олардан кейінгі басқа кезеңмен ауыстырылады.".
5) 30-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы Заңның 31-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында, 32-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында аталған адамдарда мерзімсіз белгіленген бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі алынған жағдайда бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін зейнетақы төлемдері мүгедектікті алу туралы мәліметтер алынған айдан кейінгі айдан бастап тоқтатылады.";
6) 31-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) егер мүгедектігі мерзімсіз белгіленсе, бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдардың;";
7) 32-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) егер мүгедектігі мерзімсіз белгіленсе, бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдардың;";
8) 33-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мүгедектігі бар адамдар болып табылатын;";
9) 34-баптың 9-тармағының 4-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"4-1) осуществлять взаимодействие с Государственной корпорацией по вопросам учета, перевода, возврата, прекращения пенсионных выплат в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;".
54. В Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 5-6, ст. 29; 2014 г., № 19-І, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 21-І, ст. 121; № 22-II, ст. 145; № 22-V, ст. 154, 156; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 7-І, ст. 50; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 36; 2019 г., № 7, ст. 37; № 21-22, ст. 90; Закон Республики Казахстан от 25 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования цифровых технологий", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 июня 2020 г.):
1) подпункт 6) пункта 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"6) повышать квалификацию работников в сфере оказания государственных услуг, а также обучать навыкам общения с лицами с инвалидностью;";
2) подпункт 8) статьи 10 изложить в следующей редакции:
"8) обеспечивают повышение квалификации работников в сфере оказания государственных услуг, общения с лицами с инвалидностью;";
3) подпункт 6) статьи 11 изложить в следующей редакции:
"6) обеспечивают повышение квалификации работников в сфере оказания государственных услуг, общения с лицами с инвалидностью;".
55. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 15, ст. 80; 2014 г., № 12, ст. 82; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 21-I, ст. 128; № 22-V, ст. 152; 2016 г., № 7-I, ст. 47; № 7-II, ст. 55; 2017 г., № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 36; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82; № 24, ст. 93; 2019 г., № 2, ст. 6; № 8, ст. 46; № 19-20, ст. 86; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам труда", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 мая 2020 г.):
пункт 6 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"6. По решению съезда организации, численность лиц с инвалидностью за отчетный период которых составляет не менее пятидесяти одного процента от общего числа работников, могут быть освобождены от уплаты обязательных членских взносов.".

"4-1) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен зейнетақы төлемдерін есепке алу, аудару, қайтару, тоқтату мәселелері бойынша Мемлекеттік корпорациямен өзара іс-қимылды жүзеге асыруға;".
54. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 5-6, 29-құжат; 2014 ж., № 19-І, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 21-І, 121-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-V, 154, 156-құжаттар; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-І, 50-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 36-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; № 21-22, 90-құжат; 2020 жылғы 26 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне цифрлық технологияларды реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 5-баптың 2-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы жұмыскерлердің біліктілігін арттыруға, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдармен қарым-қатынас жасау дағдыларына үйретуге;";
2) 10-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) мемлекеттік қызметтер көрсету, мүгедектігі бар адамдармен қарым-қатынас жасау саласындағы жұмыскерлердің біліктілігін арттыруды қамтамасыз етеді;";
3) 11-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) мемлекеттік қызметтер көрсету, мүгедектігі бар адамдармен қарым-қатынас жасау саласындағы жұмыскерлердің біліктілігін арттыруды қамтамасыз етеді;".
55. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 15, 80-құжат; 2014 ж., № 12, 82-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-V, 152-құжат; 2016 ж., № 7-I, 47-құжат; № 7-II, 55-құжат; 2017 ж., № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 36-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 8, 46-құжат; № 19-20, 86-құжат; "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде 2020 жылғы 5 мамырда жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
29-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Съездің шешімі бойынша есепті кезеңде мүгедектігі бар адамдардың саны қызметкерлерінің жалпы санының кемінде елу бір пайызын құрайтын ұйымдар міндетті мүшелік жарналарды төлеуден босатылуы мүмкін.".

56. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст. 48; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 1, ст. 2; № 16, ст. 79; № 21-I, ст. 125; 2016 г., № 6, ст. 45; № 24, ст. 129, 131; 2017 г., № 8, ст. 16; № 14, cт. 50; 2018 г., № 7-8, ст. 22; № 10, ст. 32; № 16, ст. 56; № 23, ст. 91; 2019 г., № 5-6, ст. 27; № 8, ст. 45; № 21-22, ст. 90, 91; № 24-II, ст. 120; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):
в статье 22:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Сотрудники органов внутренних дел, имеющие выслугу двадцать и более лет в календарном исчислении, и сотрудники, уволенные со службы и имеющие выслугу двадцать и более лет в календарном исчислении, за исключением уволенных по отрицательным мотивам, а также сотрудники, имеющие выслугу десять и более лет в календарном исчислении и содержащие на иждивении детей с инвалидностью, имеют право безвозмездно приватизировать занимаемое жилище, предоставленное из государственного жилищного фонда.";
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Примечание. В настоящей главе под членами семьи сотрудников органов внутренних дел понимаются: супруга (супруг), совместные или одного из супругов несовершеннолетние дети (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой); дети (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой) и дети супруга (супруги), обучающиеся в организациях образования по очной форме обучения в возрасте до двадцати трех лет; дети с инвалидностью (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой) и дети с инвалидностью супруга (супруги), если они признаны лицами с инвалидностью до восемнадцати лет; родители и родители супруга (супруги), находящиеся на иждивении сотрудника.".
57. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 7, ст. 36; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 1, ст. 2; № 15, ст. 78; № 19-ІІ, ст. 103, 104; № 20-І, ст. 111; № 20-ІV, ст. 113; № 23-І, ст. 169; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-ІІ, ст. 53, 56; 2017 г., № 11, ст. 29; № 23-V, ст. 113; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; № 23, ст. 91; № 24, ст. 93, 94; 2019 г., № 5-6, ст. 27; № 21-22, ст. 90; № 23, ст. 103; Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):

56. "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 48-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 16, 79-құжат; № 21-I, 125-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 24, 129,
131-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 14, 50-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 16, 56-құжат; № 23, 91-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 21-22, 90, 91-құжат; № 24-II, 120-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
22-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Теріс себептер бойынша қызметтен шығарылғандарды қоспағанда, ішкі істер органдарының күнтізбемен есептегенде жиырма және одан да көп еңбек сіңірген жылдары бар қызметкерлерінің және қызметтен шығарылған және күнтізбемен есептегенде жиырма және одан да көп еңбек сіңірген жылдары бар қызметкерлердің, сондай-ақ күнтізбемен есептегенде он және одан да көп еңбек сіңірген жылдары бар және мүгедектігі бар балаларды асырап-бағып отырған қызметкерлердің мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрып жатқан тұрғын үйді өтеусіз жекешелендіруге құқығы бар.";
4-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе. Осы тарауда ішкі істер органдары қызметкерлерлерінің отбасы мүшелері деп: жұбайы (зайыбы), екеуінің немесе ерлі-зайыптылардың біреуінің кәмелетке толмаған балалары (асырап алған, асырап-бағуындағы немесе қамқоршылығындағы); балалар (асырап алған, асырап-бағуындағы немесе қамқоршылығындағы) және жұбайының (зайыбының) білім беру ұйымдарында күндізгі оқу бөлімінде оқитын жиырма үш жасқа дейінгі балалары; мүгедектігі бар балалар (асырап алған, асырап-бағуындағы немесе қамқоршылығындағы) және жұбайының (зайыбының) он сегіз жасқа дейін мүгедек болған мүгедектігі бар балалары; қызметкердің асырап-бағуындағы ата-аналары және жұбайының (зайыбының) ата-аналары түсініледі.".
57. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 7, 36-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-ІІ, 103, 104-құжат; № 20-І, 111-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 23-і, 169-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 53, 56-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжат 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 103-құжат; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) пункт 3 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"3. В формирования гражданской защиты зачисляются трудоспособные мужчины и женщины, за исключением лиц с инвалидностью первой, второй и третьей групп, беременных женщин, женщин, имеющих детей в возрасте до восьми лет, и на военное время – военнообязанных, имеющих мобилизационные предписания.";
2) пункт 6 статьи 68 изложить в следующей редакции:
"6. При установлении добровольному пожарному инвалидности в результате увечья, травмы, ранения, контузии, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей, ему выплачивается единовременное пособие в размерах:
1) лицу с инвалидностью первой или второй группы – пятикратного годового размера заработной платы;
2) лицу с инвалидностью третьей группы – двукратного годового размера заработной платы.";
3) подпункт 10) пункта 2 статьи 69 изложить в следующей редакции:
"10) проведения монтажа, технического обслуживания, технического освидетельствования лифтов, эскалаторов, траволаторов, а также подъемников для лиц с инвалидностью в соответствии с национальными стандартами.";
4) подпункт 6) пункта 1 статьи 72 изложить в следующей редакции:
"6) проведения монтажа, технического обслуживания, технического диагностирования, технического освидетельствования и ремонта лифтов, эскалаторов, траволаторов, а также подъемников для лиц с инвалидностью.";
5) пункт 4 статьи 103 изложить в следующей редакции:
"4. При установлении спасателю инвалидности в результате увечья, травмы, ранения, контузии, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей, ему выплачивается единовременное пособие в размерах:
1) лицу с инвалидностью первой или второй группы – пятикратного годового размера заработной платы;
2) лицу с инвалидностью третьей группы – двукратного годового размера заработной платы.".
58. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст. 43; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 9, ст. 46; № 16, ст. 79; № 19-І, ст. 101; № 20-ІV, ст. 113; № 22-ІІ, ст. 144; 2016 г., № 6, ст. 45; 2017 г., № 11, ст. 29; № 14, ст. 49; № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 19, ст. 62; № 24, ст. 94; 2019 г., № 8, ст. 45; № 21-22, ст. 90; № 24-I, ст. 119; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):

1) 9-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Азаматтық қорғау құралымдарына бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды, жүкті әйелдерді, сегіз жасқа дейінгі жастағы балалары бар әйелдерді және соғыс уақытында – жұмылдыру нұсқаулары бар әскери міндеттілерді қоспағанда, еңбекке қабілетті еркектер мен әйелдер қабылданады.";
2) 68-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ерікті өрт сөндірушіге қызметтік міндеттерін атқару кезінде мертігуі, жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы, ауыруы салдарынан мүгедектік белгіленген кезде оған мынадай мөлшерлерде:
1) бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамға – жалақысының бес еселенген жылдық мөлшерінде;
2) үшінші топтағы мүгедектігі бар адамға – жалақысының екі еселенген жылдық мөлшерінде біржолғы жәрдемақы төленеді.";
3) 69-баптың 2-тармағының 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) ұлттық стандарттарға сәйкес лифтілерді, эскалаторларды, траволаторларды, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді монтаждауды, оларға техникалық қызмет көрсетуді, оларды техникалық куәландыруды жүргізу арқылы қамтамасыз етiледi.";
4) 72-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) лифтілерді, эскалаторларды, траволаторларды, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді монтаждауды, оларға техникалық қызмет көрсетуді, оларды техникалық диагностикалауды, техникалық куәландыруды және жөндеуді жүргізу құқығына аттестатталуға жатады.";
5) 103-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Құтқарушыға қызметтiк мiндетiн атқару кезiнде мертігуінің, жарақаттануының, жаралануының, контузия алуының, ауыруының салдарынан мүгедектiк белгiленген кезде оған мынадай мөлшерлерде:
1) бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамға – жалақысының бес еселенген жылдық мөлшерiнде;
2) үшінші топтағы мүгедектігі бар адамға – жалақысының екi еселенген жылдық мөлшерінде бiржолғы жәрдемақы төленедi.".
58. "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 43-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-І, 101-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-ІІ, 144-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 14, 49-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 24-І, 119-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде 2020 жылғы 8 шілдеде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункты 6) и 10) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"6) велосипед – транспортное средство, имеющее два колеса или более (кроме кресел-колясок для лиц с инвалидностью) и приводимое в движение мускульной силой людей, находящихся на нем;";
"10) пешеход – лицо, находящееся вне транспортного средства на дороге и не производящее на ней работы. К пешеходам приравниваются физические лица, передвигающиеся в креслах-колясках для лиц с инвалидностью, ведущие велосипед, мопед, мотоцикл, везущие санки, тележку, детскую коляску;";
2) подпункт 14) статьи 10 изложить в следующей редакции:
"14) согласовывает нормативную, проектную и техническую документацию на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими в части обеспечения безопасности дорожного движения с учетом потребностей лиц с инвалидностью в целях обеспечения им равного доступа;";
3) подпункт 2) пункта 5 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"2) водителей механических транспортных средств, достигших шестидесятипятилетнего возраста, и водителей с инвалидностью – через каждые два года.";
4) подпункт 1) пункта 3 статьи 37 изложить в следующей редакции:
"1) документацию по организации дорожного движения и транспортному планированию в городах и на дорогах, оборудование дорог техническими средствами регулирования дорожного движения с учетом потребностей лиц с инвалидностью различных категорий; проекты строительства, реконструкции дорог, дорожных сооружений в порядке, определяемом уполномоченным органом;";
5) подпункт 1) пункта 1 статьи 44 изложить в следующей редакции:
"1) обеспечивают обустройство дорог объектами дорожного сервиса в соответствии с нормами проектирования, планами строительства и генеральными схемами размещения указанных объектов с учетом требований обеспечения безопасности дорожного движения и оборудования специальными техническими средствами, приспособлениями, создающими лицам с инвалидностью равные условия пребывания с другими гражданами;";
6) пункты 3 и 4 статьи 58 изложить в следующей редакции:
"3. В случае если с информационно-указательным дорожным знаком "Место стоянки" установлен дорожный знак дополнительной информации (табличка) "Лица с инвалидностью", действие дорожного знака "Место стоянки" распространяется только на мотоколяски и автомобили, на которых установлены опознавательные знаки "Лицо с инвалидностью".
4. В случае если с запрещающими либо предписывающими дорожными знаками установлен дорожный знак дополнительной информации (табличка) "Кроме лиц с инвалидностью", то действие данных дорожных знаков не распространяется на мотоколяски и автомобили, на которых установлены опознавательные знаки "Лицо с инвалидностью".";

1) 1-баптың 6) және 10) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) велосипед – екi немесе одан көп дөңгелегі бар (мүгедектігі бар адамдарға арналған кресло-арбалардан басқа) және үстінде отырған адамдардың дене күшiмен қозғалысқа келтiрiлетiн көлiк құралы;";
"10) жаяу жүргінші – жолда көлiк құралынан тыс жерде тұрған және онда жұмыс жүргізіп жатпаған адам. Мүгедектігі бар адамдарға арналған кресло-арбалармен жүріп-тұратын, велосипедті, мопедті, мотоциклді жетелеп әкеле жатқан, шана, арба, балалар арбасын сүйретіп келе жатқан жеке адамдар жаяу жүргiншiлерге теңестіріледі;";
2) 10-баптың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) мүгедектігі бар адамдарға тең қолжетімділікті қамтамасыз ету мақсатында олардың қажеттіліктерін ескере отырып, жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды басқаруға арналған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде келіседі;";
3) 29-баптың 5-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) механикалық көлік құралдарының алпыс бес жасқа толған жүргізушілері және мүгедектігі бар жүргізушілер – әрбір екі жыл сайын.";
4) 37-баптың 3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) түрлі санаттағы мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктерін ескере отырып, қалаларда және жолдарда жол жүрісін ұйымдастыру және көліктік жоспарлау жөніндегі құжаттаманы, жолдарды жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарымен жабдықтауды; жолдарды, жол құрылыстарын салу, реконструкциялау жобаларын уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен;";
5) 44-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарын және мүгедектігі бар адамдарға келуіне басқа азаматтармен тең жағдайлар жасайтын арнайы техникалық құралдармен, бейімдемелермен жабдықтауды ескере отырып, жол сервисі объектілерін жобалау нормаларына, салу жоспарларына және оларды орналастырудың бас схемаларына сәйкес жолдарды көрсетілген объектілермен жайластыруды қамтамасыз етеді;";
6) 58-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер "Тұрақ орны" деген ақпараттық-нұсқағыш жол белгісімен "Мүгедектігі бар адамдар" деген қосымша ақпарат жол белгісі (тақтайша) орнатылған жағдайда, "Тұрақ орны" деген жол белгісінің күші "Мүгедектігі бар адам" деген таным белгілері орнатылған мотоколяскалар мен автомобильдерге ғана қолданылады.
4. Егер тыйым салатын не нұсқайтын жол белгілерімен "Мүгедектігі бар адамдардан басқа" деген қосымша ақпарат жол белгісі (тақтайша) орнатылған жағдайда, онда осы жол белгілерінің күші "Мүгедектігі бар адам" деген таным белгілері орнатылған мотоколяскалар мен автомобильдерге қолданылмайды.";

7) абзац первый пункта 1 статьи 59 изложить в следующей редакции:
"1. Водители с нарушением опорно-двигательного аппарата, управляющие транспортными средствами с опознавательными знаками "Лицо с инвалидностью", имеют право:".
59. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 14, ст. 85; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 10, ст. 50; № 20-IV, ст. 113; № 22-I, cт. 140; 2016 г., № 2, ст. 9; 2017 г., № 10, ст. 23; № 16, ст. 56; 2018 г., № 10, ст. 32; № 24, ст. 93; 2019 г., № 7, ст. 36; № 23, cт. 99):
1) подпункты 1-1), 3), 26), 27), 30), 52), 53) и 56) в статьи 1 изложить в следующей редакции:
"1-1) специальный спортивный инвентарь – спортивный инвентарь, представляющий собой необходимый компонент тренировочной и соревновательной деятельности, компенсирующий нарушенные или утраченные функции организма спортсмена с инвалидностью;";
"3) адаптивная физическая культура и спорт – комплекс мер спортивно-оздоровительного характера, направленных на реабилитацию и адаптацию к нормальной социальной среде лиц с инвалидностью, преодоление ими психологических барьеров, препятствующих ощущению полноценной жизни, а также осознание необходимости своего личного вклада в социальное развитие общества;";
"26) спортсмен с инвалидностью – физическое лицо, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обсусловленное заболеваниями, травмами, их последствиями, дефектами, которое приводит к ограничению жизнедеятельности, и занимающееся доступным видом (доступными видами) спорта;
27) классификация спортсменов с инвалидностью – процесс определения классификатором или группой классификаторов класса (классификационной категории) спортсменов с инвалидностью с целью создания им возможности соревноваться с другими спортсменами с инвалидностью, имеющими аналогичный уровень функциональных возможностей;";
"30) Паралимпийские игры – международные зимние и летние соревнования, проводимые среди спортсменов с инвалидностью с поражением опорно-двигательного аппарата, органов зрения и нарушением интеллектуального развития;";
"52) Сурдлимпийские игры – международные зимние и летние соревнования, проводимые среди спортсменов с инвалидностью с поражением органов слуха;
53) классификатор – физическое лицо, осуществляющее проведение классификации спортсменов с инвалидностью по уровню их функциональных возможностей, уполномоченное на это организаторами соревнований и прошедшее специальную подготовку, подтвержденную соответствующим документом;";

7) 59-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Мүгедектігі бар адам" деген таным белгілері бар көлік құралдарын басқаратын тірек-қимыл аппараты бұзылған жүргізушілердің:".
59. "Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 14, 85-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 10, 50-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-I, 140-құжат; 2016 ж., № 2, 9-құжат; 2017 ж., № 10, 23-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 36-құжат; № 23, 99-құжат):
1) 1-баптың 1-1), 3), 26), 27), 30), 52), 53) және 56) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) арнайы спорттық мүкәммал – жаттығу және жарыс әрекетінің қажетті құрамдасын білдіретін, мүгедектігі бар спортшы организмінің бұзылған немесе жоғалтқан функцияларының орнын толтыратын спорттық мүкәммал;";
"3) бейімдік дене шынықтыру және спорт – мүгедектігі бар адамдарды оңалтуға және қалыпты әлеуметтік ортаға бейімдеуге, олардың толыққанды өмірді сезінуіне кедергі келтіретін психологиялық тосқауылдарды еңсеруіне, сондай-ақ қоғамның әлеуметтік дамуына өзінің жеке үлес қосуының қажеттігін сезінуіне бағытталған спорттық-сауықтыру сипатындағы шаралар кешені;";
"26) мүгедектігі бар спортшы – тыныс-тiршiлiгінің шектелуiне алып келетін аурулардан, жарақаттардан, олардың салдарынан, кемiстiктерден организм функциялары үнемі бұзылып, денсаулығы нашарлаған және спорттың қолжетімді түрімен (қолжетімді түрлерімен) айналысатын жеке тұлға;";
"27) мүгедектігі бар спортшыларды сыныптау – мүгедектігі бар спортшыларға функционалдық мүмкіндіктер деңгейі өздеріне ұқсас басқа мүгедектігі бар спортшылармен жарысқа түсу мүмкіндігін жасау мақсатында сыныптаушының немесе сыныптаушылар тобының олардың дәрежесін (сыныптамалық санатын) айқындау процесі;";
"30) Паралимпиадалық ойындар – тiрек-қозғалыс аппараты, көру органдары зақымданған және интеллектуалдық дамуы бұзылған мүгедектігі бар спортшылар арасында өткiзiлетiн халықаралық қысқы және жазғы жарыстар;";
"52) Сурдлимпиадалық ойындар – есту органдары зақымданған мүгедектігі бар спортшылар арасында өткiзiлетiн халықаралық қысқы және жазғы жарыстар;";
"53) сыныптаушы – мүгедектігі бар спортшыларды олардың функционалдық мүмкіндіктерінің деңгейіне қарай сыныптауды жүзеге асыратын, жарыстарды ұйымдастырушылар осыған уәкілеттік берген және тиісті құжатпен расталған арнайы даярлықтан өткен жеке тұлға;";

"56) Международные специальные олимпийские игры – международные зимние и летние соревнования, проводимые среди спортсменов с инвалидностью с ограниченными интеллектуальными возможностями;";
2) подпункт 55) статьи 7 изложить в следующей редакции:
"55) по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения утверждает порядок и условия проведения классификации спортсменов с инвалидностью;";
3) подпункт 3) пункта 4 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"3) организует совместно с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и общественными объединениями лиц с инвалидностью проведение оздоровительных и спортивных мероприятий среди лиц с инвалидностью;";
4) статье 13-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Национальное паралимпийское движение является составной частью международного паралимпийского движения, целями которого являются пропаганда и внедрение принципов паралимпийского движения, содействие развитию физической культуры и спорта среди спортсменов с инвалидностью по паралимпийским видам спорта, укрепление международного спортивного сотрудничества, участие в Паралимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного паралимпийского комитета.";
подпункт 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) участвует в разработке и осуществлении мер, направленных на обеспечение необходимого уровня подготовки спортсменов с инвалидностью Республики Казахстан для участия в Паралимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного паралимпийского комитета.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Реализация Национальным паралимпийским комитетом Республики Казахстан своих полномочий по развитию паралимпийских видов спорта высших достижений и массового спорта, а также обеспечению необходимого уровня подготовки спортсменов с инвалидностью Республики Казахстан для участия в Паралимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного паралимпийского комитета, осуществляется во взаимодействии с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и республиканскими спортивными федерациями.";
5) в статье 13-2:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Национальное сурдлимпийское движение является составной частью международного сурдлимпийского движения, целями которого являются пропаганда и внедрение принципов сурдлимпийского движения, содействие развитию физической культуры и спорта среди спортсменов с инвалидностью по сурдлимпийским видам спорта, укрепление международного спортивного сотрудничества, участие в Сурдлимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного комитета спорта глухих.";

"56) Халықаралық арнаулы олимпиадалық ойындар – интеллектуалдық мүмкiндiктері шектеулi мүгедектігі бар спортшылар арасында өткiзiлетiн халықаралық қысқы және жазғы жарыстар;";
2) 7-баптың 55) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"55) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мүгедектігі бар спортшыларға сыныптау жүргізудің тәртібі мен шарттарын бекітеді;";
3) 8-баптың 4-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мүгедектігі бар адамдар арасында сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады;";
4) 13-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ұлттық паралимпиадалық қозғалыс мақсаттары паралимпиадалық қозғалыс қағидаттарын насихаттау және енгізу, паралимпиадалық спорт түрлері бойынша мүгедектігі бар спортшылар арасында дене шынықтыру мен спортты дамытуға жәрдемдесу, халықаралық спорттық ынтымақтастықты нығайту, Паралимпиадалық ойындарға және Халықаралық паралимпиада комитетінің аясында өткізілетін басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу болып табылатын халықаралық паралимпиадалық қозғалыстың құрамдас бөлігі болып табылады.";
3-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Паралимпиадалық ойындарға және Халықаралық паралимпиада комитеті аясында өткiзілетiн басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу үшiн Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар спортшыларының қажетті дайындық деңгейін қамтамасыз етуге бағытталған шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасы Ұлттық паралимпиада комитетінің паралимпиадалық жоғары жетістіктер спорты түрлері мен бұқаралық спортты дамыту, сондай-ақ Паралимпиадалық ойындарға және Халықаралық паралимпиада комитетінің аясында өткiзілетiн басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу үшін Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар спортшыларының қажетті дайындық деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі өз өкілеттіктерін іске асыруы дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және республикалық спорт федерацияларымен өзара іс-қимыл жасау арқылы жүзеге асырылады.";
5) 13-2-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ұлттық сурдлимпиадалық қозғалыс мақсаты сурдлимпиадалық қозғалыс қағидаттарын насихаттау және енгізу, сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша мүгедектігі бар спортшылар арасында дене шынықтыру мен спортты дамытуға жәрдемдесу, халықаралық спорттық ынтымақтастықты нығайту, Сурдлимпиадалық ойындарға және Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің аясында өткізілетін басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу болып табылатын халықаралық сурдлимпиадалық қозғалыстың құрамдас бөлігі болып табылады.";

подпункт 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) участвует в разработке и осуществлении мер, направленных на обеспечение необходимого уровня подготовки спортсменов с инвалидностью Республики Казахстан для участия в Сурдлимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного комитета спорта глухих;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Реализация Национальным сурдлимпийским комитетом Республики Казахстан своих полномочий по развитию сурдлимпийских видов спорта высших достижений и массового спорта, а также обеспечению необходимого уровня подготовки спортсменов с инвалидностью Республики Казахстан для участия в Сурдлимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного комитета спорта глухих, осуществляется во взаимодействии с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и республиканскими (региональными) аккредитованными спортивными федерациями.";
6) пункт 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"1. Специальное олимпийское движение является частью международного специального олимпийского движения, целями которого являются содействие развитию физической культуры и спорта лиц с инвалидностью, укрепление международного сотрудничества в указанной сфере, участие в Международных специальных олимпийских играх.";
7) статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Адаптивная физическая культура и спорт, физическая реабилитация и социальная адаптация лиц с инвалидностью
1. Физическая реабилитация и социальная адаптация лиц с инвалидностью с использованием методов адаптивной физической культуры и спорта осуществляются в спортивных клубах, школах и секциях лиц с инвалидностью, физкультурно-спортивных организациях.
2. Учебно-тренировочный процесс, содержание этапов подготовки в физкультурно-спортивных организациях для лиц с инвалидностью осуществляются на основе программ по видам спорта, разрабатываемых соответствующими общественными объединениями по паралимпийским, сурдлимпийским, специальным олимпийским видам спорта и утверждаемых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
3. Организация занятий физической культурой и спортом лиц с инвалидностью, подготовка кадров, методическое, медицинское обеспечение и врачебный контроль за занятиями физической культурой и спортом лиц с инвалидностью возлагаются на органы образования, здравоохранения, социальной защиты населения, физической культуры и спорта.
4. Местные исполнительные органы обеспечивают развитие спорта среди лиц с инвалидностью, предоставление специального спортивного инвентаря и создают условия лицам с инвалидностью для доступа к спортивным сооружениям для занятий физической культурой и спортом.
В зависимости от категории инвалидности перечисленные услуги осуществляются за счет бюджетных средств и на льготных условиях в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республики Казахстан".

3-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Сурдлимпиадалық ойындарға және Саңыраулардың халықаралық спорт комитеті аясында өткiзілетiн басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу үшiн Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар спортшыларының қажетті даярлық деңгейін қамтамасыз етуге бағытталған шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысады;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасы Ұлттық сурдлимпиада комитетінің сурдлимпиадалық жоғары жетістіктер спорты түрлері мен бұқаралық спортты дамыту, сондай-ақ Сурдлимпиадалық ойындарға және Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің аясында өткiзілетiн басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу үшін Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар спортшыларының қажетті даярлық деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі өз өкілеттіктерін іске асыруы дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен) спорт федерацияларымен өзара іс-қимыл жасау арқылы жүзеге асырылады.";
6) 14-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Арнайы олимпиадалық қозғалыс мақсаты мүгедектігі бар адамдардың дене шынықтыруы мен спортын дамытуға жәрдемдесу, көрсетілген салада халықаралық ынтымақтастықты нығайту, халықаралық арнайы олимпиадалық ойындарға қатысу болып табылатын халықаралық арнайы олимпиадалық қозғалыстың бір бөлігі болып табылады.";
7) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Бейімдік дене шынықтыру және спорт, мүгедектігі бар адамдардың дене бітімін оңалту және оларды әлеуметтік бейімдеу
1. Бейімдік дене шынықтыру мен спорт әдістерін пайдалана отырып, мүгедектігі бар адамдардың дене бітімін оңалту және әлеуметтік бейімдеу спорт клубтарында, мүгедектігі бар адамдар мектептері мен секцияларында, дене шынықтыру-спорт ұйымдарында жүзеге асырылады.
2. Мүгедектігі бар адамдарға арналған дене шынықтыру-спорт ұйымдарындағы оқу-жаттығу процесі, даярлық кезеңдерінің мазмұны тиісті паралимпиадалық, сурдлимпиадалық, арнайы олимпиадалық спорт түрлері бойынша қоғамдық бірлестіктер әзірлейтін және дене шынықтыру мен спорт саласындағы уәкілетті орган бекітетін спорт түрлері бойынша бағдарламалар негізінде жүзеге асырылады.
3. Мүгедектігі бар адамдардың дене шынықтырумен және спортпен шұғылдануын ұйымдастыру, кадрлар даярлау, мүгедектігі бар адамдардың дене шынықтырумен және спортпен шұғылдануын әдістемелік, медициналық қамтамасыз ету және дәрігерлік бақылау білім беру, денсаулық сақтау, халықты әлеуметтік қорғау, дене шынықтыру және спорт органдарына жүктеледі.
4. Жергілікті атқарушы органдар мүгедектігі бар адамдар арасында спортты дамытуды, арнайы спорттық құрал-жабдық беруді қамтамасыз етеді және мүгедектігі бар адамдардың дене шынықтырумен және спортпен шұғылдануына спорт құрылыстарының қолжетімді болуы үшін жағдай жасайды.
Мүгедектігінің санатына қарай, санамаланған көрсетілетін қызметтер бюджет қаражаты есебінен және "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеңілдікті шарттармен жүзеге асырылады.

5. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения совместно с физкультурно-спортивными организациями обеспечивают открытие спортивных клубов, школ, секций, а также подготовку лиц с инвалидностью и их участие в республиканских спортивных соревнованиях.
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения совместно с общественными объединениями лиц с инвалидностью организуют проведение спортивных мероприятий на уровне области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
6. Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта совместно с общественными объединениями лиц с инвалидностью организует проведение республиканских спортивных соревнований.
Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта совместно с физкультурно-спортивными организациями организует подготовку сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) среди лиц с инвалидностью и их участие в международных спортивных соревнованиях, в том числе в Паралимпийских, Сурдлимпийских играх и во Всемирных специальных олимпийских играх.";
8) подпункт 6) пункта 2 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"6) оказывать помощь ветеранам и лицам с инвалидностью профессионального спорта;";
9) в статье 33:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 33. Классификация спортсменов с инвалидностью, подготовка классификаторов и спортивных судей по паралимпийским, сурдлимпийским и специальным олимпийским видам спорта";
пункты 1, 2 и 3-1 изложить в следующей редакции:
"1. В целях создания равных состязательных условий на спортивных соревнованиях по паралимпийским видам спорта организаторы обязаны обеспечивать проведение классификации спортсменов с инвалидностью, заявленных на участие в соответствующих соревнованиях, по уровню их функциональных возможностей, включая покрытие расходов классификаторов.
2. Порядок и условия проведения классификации спортсменов с инвалидностью разрабатываются аккредитованными спортивными федерациями по паралимпийским видам спорта по согласованию с Национальным паралимпийским комитетом Республики Казахстан в соответствии с требованиями Международного паралимпийского комитета и соответствующих международных спортивных организаций по паралимпийским видам спорта.";
"3-1. При проведении классификации спортсменов с инвалидностью организаторами привлекаются классификаторы из Республики Казахстан или иностранных государств.";

5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары дене шынықтыру-спорт ұйымдарымен бірлесе отырып, спорт клубтарының, мектептерінің, секцияларының ашылуын, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарды республикалық спорттық жарыстарға даярлауды және олардың қатысуын қамтамасыз етеді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесе отырып, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан, облыстық маңызы бар қала деңгейінде спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады.
6. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесе отырып, республикалық спорттық жарыстар өткізуді ұйымдастырады.
Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган дене шынықтыру-спорт ұйымдарымен бірлесе отырып, мүгедектігі бар адамдар арасындағы спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларын (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командаларды) халықаралық спорттық жарыстарға, оның ішінде Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарға және Дүниежүзілік арнайы олимпиадалық ойындарға даярлауды және олардың қатысуын ұйымдастырады.";
8) 29-баптың 2-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) кәсіпқой спорт ардагерлері мен мүгедектігі бар адамдарына көмек көрсетуге;";
9) 33-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бап. Мүгедектігі бар спортшыларды сыныптау, паралимпиадалық, сурдлимпиадалық және арнайы олимпиадалық спорт түрлері бойынша сыныптаушылар мен спорт төрешілерін даярлау";
1, 2 және 3-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Паралимпиадалық спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарда тең сайыс жағдайларын жасау мақсатында ұйымдастырушылар тиісті жарыстарға қатысуға өтініш берген мүгедектігі бар спортшыларға олардың функционалдық мүмкіндіктерінің деңгейі бойынша сыныптау жүргізуді, сыныптаушылардың шығыстарын жабуды қоса алғанда, қамтамасыз етуге міндетті.
2. Мүгедектігі бар спортшыларға сыныптауды жүргізу тәртібі мен шарттарын Халықаралық паралимпиада комитетінің және паралимпиадалық спорт түрлері бойынша тиісті халықаралық спорт ұйымдарының талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитетімен келісу бойынша паралимпиадалық спорт түрлері бойынша аккредиттелген спорт федерациялары әзірлейді.";
"3-1. Мүгедектігі бар спортшыларға сыныптау жүргізген кезде ұйымдастырушылар Қазақстан Республикасынан немесе шет мемлекеттерден сыныптаушыларды тартады.";

10) пункт 11 статьи 38 изложить в следующей редакции:
"11. Организаторы спортивных и спортивно-массовых мероприятий не позднее десяти календарных дней до дня проведения мероприятия обязаны информировать местные исполнительные органы о предполагаемом количестве зрителей, за один календарный день – о количестве проданных билетов, выданных пропусков, в том числе на транспортные средства, а также мест парковок для специальной техники органов внутренних дел и здравоохранения, транспортных средств лиц с инвалидностью.";
11) пункт 3 статьи 39 изложить в следующей редакции:
"3. Спортивные сооружения, предназначенные для проведения занятий и спортивных соревнований, должны соответствовать техническим, санитарным правилам и гигиеническим нормативам, правилам эксплуатации спортивных сооружений и пожарной безопасности и быть доступными для лиц с инвалидностью.";
12) статью 48 изложить в следующей редакции:
"Статья 48. Льготные услуги в области физической культуры
Перечень категорий граждан, пользующихся физкультурно-оздоровительными услугами бесплатно или на льготных условиях, за исключением лиц с инвалидностью, а также размер льгот устанавливаются уполномоченным органом в области физической культуры и спорта, решениями местного исполнительного органа района, города областного значения и администраций физкультурно-спортивных организаций.".
60. В Закон Республики Казахстан от 9 февраля 2015 года "О государственной молодежной политике" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 3, ст. 12; 2018 г., № 11, ст. 36; 2019 г., № 9-10, ст. 52; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):
подпункт 1) пункта 2 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"1) осуществление психолого-педагогической, медико-социальной, юридической помощи и консультирование молодежи, находящейся в трудной жизненной ситуации, вернувшейся из специальных организаций образования и организаций образования с особым режимом содержания, прошедшей лечение от алкоголизма, наркомании, токсикомании, а также молодежи из числа лиц с инвалидностью;";
61. В Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях" Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 10, ст. 49; № 15, ст. 78; № 22-I, ст. 143; № 22-V, ст. 152; 2016 г., № 8-ІІ, ст. 67; 2017 г., № 12, ст. 36; № 14, ст. 53; № 22-III, cт. 109; 2018 г., № 15, ст. 48; № 16, ст. 53; № 19, ст. 62; № 22, ст. 83; № 23, ст. 91; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):

10) 38-баптың 11-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастырушылар іс-шара өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей – көрермендердің болжалды саны туралы, күнтізбелік бір күн бұрын – сатылған билеттердің, берілген рұқсаттамалардың, оның ішінде көлік құралдарына рұқсаттамалардың, сондай-ақ ішкі істер және денсаулық сақтау органдарының арнаулы техникасына, мүгедектігі бар адамдардың көлік құралдарына арналған тұрақ орындарының саны туралы жергілікті атқарушы органдарға ақпарат беруге міндетті.";
11) 39-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сабақтар мен спорттық жарыстарды өткiзуге арналған спорт ғимараттары техникалық, санитариялық қағидалар мен гигиеналық нормативтерге, спорт ғимараттарын пайдалану мен өрт қауiпсiздiгi қағидаларына сай келуге және мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімді болуға тиіс.";
12) 48-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"48-бап. Дене шынықтыру саласындағы жеңілдікпен көрсетілетін қызметтер
Мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда, дене шынықтыру-сауықтыру қызметтерін тегін немесе жеңілдікті шарттармен пайдаланатын азаматтар санаттарының тізбесін, сондай-ақ жеңілдіктер мөлшерін ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының және дене шынықтыру-спорт ұйымдары әкімшілігінің шешімдерімен дене шынықтыру мен спорт саласындағы уәкілетті орган белгілейді.".
60. "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" 2015 жылғы 9 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 3, 12-құжат; 2018 ж., № 11, 36-құжат; 2019 ж., № 9-10, 52-құжат; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
25-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өмірлік қиын жағдайда жүрген, арнаулы білім беру ұйымдарынан және ерекше режімде ұстайтын білім беру ұйымдарынан оралған, алкоголизмнен, нашақорлықтан, уытқұмарлықтан емдеуден өткен жастарға, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдар қатарындағы жастарға психологиялық-педагогикалық, медициналық-әлеуметтік, заң көмегін және консультация беруді жүзеге асыру;".
61. "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 10, 49-құжат; № 15, 78-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-V, 152-құжат; 2016 ж., № 8-ІІ, 67-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 14, 53-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 15, 48-құжат; № 16, 53-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 83-құжат; № 23, 91-құжат; 2020 жылғы 8 шілдеде жарияланған "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) статью 21 изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Минимальный социальный стандарт "Гарантированный объем специальных социальных услуг"
Минимальный социальный стандарт "Гарантированный объем специальных социальных услуг" содержит нормативы специальных социальных услуг, предоставляемых для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями и нарушениями опорно-двигательного аппарата, лиц с инвалидностью старше восемнадцати лет с психоневрологическими заболеваниями, лиц с инвалидностью первой и второй групп, лиц, не способных к самостоятельному обслуживанию в связи с преклонным возрастом, лиц без определенного места жительства, лиц (семей), находящихся в трудной жизненной ситуации.";
2) подпункт 2) пункта 2 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"2) минимальный социальный стандарт "Обеспечение доступа лиц с инвалидностью к культурно-зрелищным мероприятиям, проводимым государственными организациями культуры".";
3) статью 34 изложить в следующей редакции:
"Статья 34. Минимальный социальный стандарт "Обеспечение доступа лиц с инвалидностью к культурно-зрелищным мероприятиям, проводимым государственными организациями культуры"
Минимальный социальный стандарт "Обеспечение доступа лиц с инвалидностью к культурно-зрелищным мероприятиям, проводимым государственными организациями культуры" содержит нормы доступа лиц с инвалидностью к культурно-зрелищным мероприятиям, проводимым государственными организациями культуры за счет бюджетных средств.";
4) подпункт 2) статьи 36 изложить в следующей редакции:
"2) пользования спортивными сооружениями, находящимися в государственной собственности, лицами с инвалидностью в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан".".
62. В Закон Республики Казахстан от 15 июня 2015 года "О миротворческой деятельности Республики Казахстан (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 11, cт. 55; 2017 г., № 16, cт. 56):
пункт 5 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"5. Единовременная компенсация при установлении лицу из числа гражданского персонала инвалидности в период участия в миротворческой операции или наступившей в результате увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания, полученных в результате участия в миротворческой операции, до истечения одного года со дня завершения участия лица в миротворческой операции выплачивается по последнему месту работы (занимаемой должности) в размерах:
1) лицу с инвалидностью I группы – тридцатимесячной заработной платы;

1) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. "Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемі" ең төмен әлеуметтік стандарты
"Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемі" ең төмен әлеуметтік стандарты психоневрологиялық патологиялары бар және тірек-қозғалу аппараты бұзылған мүгедектігі бар балалар, психоневрологиялық аурулары бар он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдар, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдар, жасының егде тартуына байланысты өзіне-өзі күтім жасай алмайтын адамдар, белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдар, өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдар (отбасылар) үшін ұсынылатын арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер нормативтерін қамтиды.";
2) 32-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Мемлекеттік мәдениет ұйымдары өткізетін мәдени-ойын-сауық іс-шараларына мүгедектігі бар адамдардың қол жеткізуін қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандарты мәдениет саласындағы ең төмен әлеуметтік стандарттар болып табылады.";
3) 34-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"34-бап. Мемлекеттік мәдениет ұйымдары өткізетін мәдени-ойын-сауық іс-шараларына мүгедектігі бар адамдардың қол жеткізуін қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандарты"
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары өткізетін мәдени-ойын-сауық іс-шараларына мүгедектігі бар адамдардың қол жеткізуін қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандарты мемлекеттік мәдениет ұйымдары бюджет қаражаты есебінен өткізетін мәдени-ойын-сауық іс-шараларына мүгедектігі бар адамдардың қол жеткізуі нормаларын қамтиды.";
4) 36-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мүгедектігі бар адамдардың мемлекеттік меншіктегі спорт ғимараттарын "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес пайдалануы нормативтерін қамтиды.".
62. "Қазақстан Республикасының бітімгершілік қызметі туралы" 2015 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 11, 55-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат):
17-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Азаматтық персонал қатарындағы адамға бітімгершілік операцияға қатысу кезеңінде немесе бітімгершілік операцияға қатысу нәтижесінде мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузия алуы), ауыруы салдарынан болған мүгедектік белгіленген кезде біржолғы өтемақы адамның бітімгершілік операцияға қатысуы аяқталған күннен бастап бір жыл өткенге дейін соңғы жұмыс орны (атқарған лауазымы) бойынша:
1) I топтағы мүгедектігі бар адамға – отыз айлық жалақы;

2) лицу с инвалидностью II группы – восемнадцатимесячной заработной платы;
3) лицу с инвалидностью III группы – шестимесячной заработной платы.".
63. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-I, cт. 142; 2016 г., № 7-I, cт. 49; № 23, cт. 119; 2017 г., № 13, ст. 45; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 22, ст. 83; № 23, ст. 91; № 24, ст. 94; 2019 г., № 7, ст. 39; № 23, ст. 106; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 г.):
подпункты 6), 6-1) и 12 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"6) неработающие лица, осуществляющие уход за ребенком с инвалидностью;
6-1) неработающее лицо, осуществляющее уход за лицом с инвалидностью первой группы;";
"12) лиц с инвалидностью;".
64. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О доступе к информации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-I, ст. 138; 2016 г., № 7-I, ст. 50; № 24, cт. 124; 2019 г., № 21-22, ст. 90; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административного процедурно-процессуального законодательства Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июня 2020 г.):
1) подпункт 7) пункта 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"7) создавать необходимые условия для лиц с инвалидностью при предоставлении информации;";
2) абзац третий части второй пункта 1 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"создать условия свободного доступа к ним лиц с инвалидностью.".

2) II топтағы мүгедектігі бар адамға – он сегіз айлық жалақы;
3) III топтағы мүгедектігі бар адамға – алты айлық жалақы мөлшерінде төленеді.".
63. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-I, 142-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 13, 45-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 22, 83-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 23, 106-құжат; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
26-баптың 6, 6-1 және 12) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) мүгедектігі бар балаға күтім жасауды жүзеге асыратын жұмыс істемейтін адамдар;
6-1) бала кезінен бірінші топтағы мүгедектігі бар балаға күтім жасауды жүзеге асыратын жұмыс істемейтін адам;";
"12) мүгедектігі бар адамдар;".
64. "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-I, 138-құжат; 2016 ж., № 7-I, 50-құжат; № 24, 124-құжат; 2019 ж., № 21-22, 90-құжат; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік заңнамасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 9-баптың 2-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) ақпарат беру кезінде мүгедектігі бар адамдар үшін қажетті жағдайлар жасауға;";
2) 12-баптың 1-тармағының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар адамдардың оларға еркін қол жеткізуіне жағдайлар жасауға міндетті.".

65. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О благотворительности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-I, cт. 139; 2017 г., № 14, cт. 51; 2018 г., № 14, ст. 42; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):
подпункт 3) статьи 22 изложить в следующей редакции:
"3) лица с инвалидностью, нуждающиеся в занятиях физической культурой и спортом, создании благоприятных условий проживания;".
66. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-V, cт. 153; 2016 г., № 7-I, ст. 50; № 22, cт. 116; № 24, cт. 123; 2017 г., № 14, ст. 51; № 16, ст. 56; 2018 г., № 12, cт. 39; 2019 г., № 3-4, ст. 16; № 7, ст. 37; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67; № 21-22, ст. 91; № 24-І, ст. 119); Закон Республики Казахстан от 3 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 июля 2020 г.):
часть четвертую пункта 2 статьи 41 изложить в следующей редакции:
"Ротация, связанная с переездом в другую местность государственных служащих, являющихся лицами с инвалидностью, беременными, одинокими родителями, воспитывающими ребенка в возрасте до четырнадцати лет, имеющими (являющимися опекунами) детей с инвалидностью, в том числе усыновленных (удочеренных), или на иждивении которых находятся престарелые родители, допускается только по согласию данных государственных служащих, если иное не предусмотрено законом, определяющим правовые основы, а также порядок организации деятельности дипломатической службы Республики Казахстан.".
67. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 23-II, ст. 171; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 72; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 18; № 14, ст. 51; № 23-III, ст. 111; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 13, ст. 41; № 22, ст. 82; 2019 г., № 5-6, ст. 27; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; № 23, ст. 106; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам улучшения бизнес-климата", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июня 2020 г.):

65. "Қайырымдылық туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-I, 139-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы.):
22-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) дене шынықтырумен және спортпен шұғылдануға, өмір сүру үшін қолайлы жағдайлар жасалуына мұқтаж мүгедектігі бар адамдар;".
66. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-V, 153-құжат; 2016 ж., № 7-I, 50-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 123-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 12, 39-құжат; 2019 ж., № 3-4, 16-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 91-құжат; № 24-І, 119-құжат; 2020 жылғы 6 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
41-баптың 2-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметінің құқықтық негіздерін, сондай-ақ жұмысын ұйымдастыру тәртібін айқындайтын заңда өзгеше көзделмесе, мүгедектігі бар адам, жүкті болып табылатын, он төрт жасқа дейінгі баланы тәрбиелеп отырған, мүгедектігі бар балалары, оның ішінде асырап алған балалары бар (қорғаншы болып табылатын) жалғызбасты ата-ана болып табылатын немесе асырауында қарт ата-анасы бар мемлекеттік қызметшілерді басқа жерге көшумен байланысты ротациялауға осы мемлекеттік қызметшілердің келісімімен ғана жол беріледі.".
67. "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 23-II, 171-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 72-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 18-құжат; № 14, 51-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 22, 82-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 106-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-климатты жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 54) пункта 3 статьи 39 исключить;
2) в статье 51:
подпункты 2) и 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) товаров, за исключением товаров, предназначенных для нужд лиц с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой реабилитации и абилитации, у производящих товары общественных объединений лиц с инвалидностью Республики Казахстан и (или) организаций, созданных общественными объединениями лиц с инвалидностью Республики Казахстан, в объеме не менее пятидесяти процентов от общего объема средств, выделенных для приобретения данных товаров в текущем году;
3) работ и услуг у выполняющих работы, оказывающих услуги общественных объединений лиц с инвалидностью Республики Казахстан и (или) организаций, созданных общественными объединениями лиц с инвалидностью Республики Казахстан, в объеме ста процентов от общего объема средств, выделенных для приобретения данных работ и услуг в текущем году.";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Перечень отдельных видов товаров, работ, услуг, закупаемых у общественных объединений лиц с инвалидностью Республики Казахстан и (или) организаций, созданных общественными объединениями лиц с инвалидностью Республики Казахстан, производящих и (или) поставляющих товары, выполняющих работы, оказывающих услуги, определяется Правительством Республики Казахстан.
Общественные объединения лиц с инвалидностью Республики Казахстан и (или) организации, созданные общественными объединениями лиц с инвалидностью Республики Казахстан, производящие товары и (или) поставляющие товары, выполняющие работы, оказывающие услуги, допускаются к участию в государственных закупках, указанных в пункте 2 настоящей статьи, после прохождения проверки в информационной системе государственного органа, предоставляющей единую точку доступа к электронным услугам государственных закупок, на соответствие:
1) всем условиям, предусмотренным в подпункте 11) части первой статьи 394 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
2) принадлежности к общественным объединениям лиц с инвалидностью Республики Казахстан и (или) организациям, учредителем которых являются общественные объединения лиц с инвалидностью Республики Казахстан.
В случае выявления несоответствия подпунктам 1) и 2) части второй настоящего пункта общественные объединения лиц с инвалидностью Республики Казахстан и (или) организации, созданные общественными объединениями лиц с инвалидностью Республики Казахстан, производящие товары и (или) поставляющие товары, выполняющие работы, оказывающие услуги, не допускаются к участию в государственных закупках, предусмотренных настоящей статьей.

1) 39-баптың 3-тармағының 54) тармақшасы алып тасталсын;
2) 51-бапта:
2-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарға арналған тауарлары қоспағанда, тауарлар өндіретін Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерінен және (немесе) Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері құрған ұйымдардан тауарларды ағымдағы жылы осы тауарларды сатып алу үшін бөлінген жалпы қаражат көлемінің кемінде елу пайызы көлемінде;
3) жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерінен және (немесе) Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері құрған ұйымдардан жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ағымдағы жылы осы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін бөлінген жалпы қаражат көлемінің жүз пайызы көлемінде сатып алуды жүзеге асырады.";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тауарларды өндіретін және (немесе) беретін, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерінен және (немесе) Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері құрған ұйымдардан сатып алынатын жекелеген тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түрлерінің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Тауарларды өндіретін және (немесе) тауарларды беретін, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері және (немесе) Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері құрған ұйымдар мемлекеттік сатып алудың электрондық көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай нүктесін ұсынатын мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінде:
1) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 394-бабы бірінші бөлігінің 11) тармақшасында көзделген барлық шартқа;
2) Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктеріне немесе құрылтайшысы Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері болып табылатын ұйымдарға тиесілігіне сәйкестігі тұрғысынан тексеруден өткеннен кейін, осы баптың 2-тармағында көрсетілген мемлекеттік сатып алуға қатысуға жіберіледі.
Осы тармақтың екінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларына сәйкессіздігі анықталған жағдайда тауарларды өндіретін және (немесе) тауарларды беретін, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері және (немесе) Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері құрған ұйымдар осы бапта көзделген мемлекеттік сатып алуға қатысуға жіберілмейді.

4. Для реализации положений, установленных пунктом 2 настоящей статьи, организатор государственных закупок осуществляет государственные закупки способами, предусмотренными настоящим Законом, к которым допускаются производящие и (или) поставляющие товары, выполняющие работы, оказывающие услуги общественные объединения лиц с инвалидностью Республики Казахстан и (или) организации, созданные общественными объединениями лиц с инвалидностью Республики Казахстан.
Выполняющим работы, оказывающим услуги общественным объединениям лиц с инвалидностью Республики Казахстан и (или) организациям, созданным общественными объединениями лиц с инвалидностью Республики Казахстан, не допускается привлечение субподрядчиков по выполнению работ и соисполнителей по оказанию услуг, являющихся предметом проводимых государственных закупок.
При осуществлении государственных закупок в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи организатор государственных закупок в тексте объявления указывает, что государственные закупки осуществляются исключительно среди производящих и (или) поставляющих товары, выполняющих работы, оказывающих услуги общественных объединений лиц с инвалидностью Республики Казахстан и (или) организаций, созданных общественными объединениями лиц с инвалидностью Республики Казахстан.
Общественные объединения лиц с инвалидностью Республики Казахстан и (или) организации, созданные общественными объединениями лиц с инвалидностью Республики Казахстан, производящие товары и (или) поставляющие товары, выполняющие работы, оказывающие услуги, не вносят обеспечения заявки на участие в государственных закупках, осуществляемых в соответствии с настоящей статьей.".
68. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 7-І, ст. 48; 2017 г., № 13, ст. 45; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 7-8, ст. 22; № 10, ст. 32; № 15, ст. 50; № 22, ст. 83; 2019 г., № 7, ст. 39; № 15-16, ст. 67; № 23, ст. 106; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 25 июня 2020 года"О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования цифровых технологий", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 июня 2020 г.):

4. Осы баптың 2-тармағында белгіленген ережелерді іске асыру үшін мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы осы Заңда көзделген тәсілдермен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырады, оған тауарларды өндіретін және (немесе) беретін, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері және (немесе) Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері құрған ұйымдар жіберіледі.
Жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерінің және (немесе) Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері құрған ұйымдардың өткізілетін мемлекеттік сатып алудың нысанасы болып табылатын жұмыстарды орындау бойынша қосалқы мердігерлерді және қызметтер көрсету бойынша бірлесіп орындаушыларды тартуына жол берілмейді.
Осы баптың 2-тармағына сәйкес мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы хабарландыру мәтінінде мемлекеттік сатып алудың тек қана тауарларды өндіретін және (немесе) беретін, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері және (немесе) Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері құрған ұйымдар арасында жүзеге асырылатынын көрсетеді.
Тауарларды өндіретін және (немесе) тауарларды беретін, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері және (немесе) Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері құрған ұйымдар осы бапқа сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алуға қатысуға арналған өтінімді қамтамасыз етуді енгізбейді.".
68. "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 7-І, 48-құжат; 2017 ж., № 13, 45-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 15, 50-құжат; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 23, 106-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 26 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне цифрлық технологияларды реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 28) пункта 1 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"28) специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью – рабочие места, оборудованные с учетом индивидуальных возможностей лица с инвалидностью;";
2) подпункт 14) статьи 3 изложить в следующей редакции:
"14) проведения финансовой, налоговой и инвестиционной политики, согласованной с государственной политикой в сфере занятости населения, стимулирующей создание рабочих мест и специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью.";
3) подпункты 7), 8) и 12) статьи 7 изложить в следующей редакции:
"7) разрабатывает и утверждает порядок квотирования рабочих мест для лиц с инвалидностью;
8) разрабатывает и утверждает стандарты рабочего места лица с инвалидностью;";
"12) разрабатывает и утверждает порядок и условия субсидирования затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью;";
4) подпункт 6) статьи 9 изложить в следующей редакции:
"6) установления квоты рабочих мест для лиц с инвалидностью в размере от двух до четырех процентов от численности рабочих мест без учета рабочих мест на тяжелых работах, работах с вредными, опасными условиями труда;";
5) подпункт 4) статьи 10 изложить в следующей редакции:
"4) организует работу по созданию специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью;";
6) пункт 3 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"3. Для лица с инвалидностью подходящей считается работа при условии обеспечения доступа к ней с учетом степени ограничений его жизнедеятельности, а для лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, – режиме гибкого и неполного рабочего времени.";
7) в статье 17:
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) организацию специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью;";
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) лиц с инвалидностью, не имеющих медицинских противопоказаний для трудовой деятельности;";
8) подпункты 1) и 2) пункта 4 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"1) лица с инвалидностью;
2) родители, усыновители, опекуны (попечители), воспитывающие детей с инвалидностью;";
9) подпункты 3) и 7) пункта 2 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"3) лица с инвалидностью;";
"7) лица, осуществляющие уход за детьми в возрасте до семи лет, ребенком с инвалидностью, лицами с инвалидностью первой и второй групп;";

1) 1-баптың 1-тармағының 28) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"28) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыруға арналған арнайы жұмыс орындары – мүгедектігі бар адамдардың жеке мүмкіндіктері ескеріле отырып жабдықталған жұмыс орындары;";
11) 3-баптың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) халықты жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттік саясатпен келісілген, жұмыс орындарын және мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруды ынталандыратын қаржы, салық және инвестиция саясатын жүргізу жолымен іске асырылады.";
3) 7-баптың 7, 8 және 12) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мүгедектігі бар адамдар үшін жұмыс орындарын квоталау тәртібін әзірлейді және бекітеді;
8) мүгедектігі бар адамдардың жұмыс орнының стандарттарын әзірлейді және бекітеді;";
"12) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау тәртібі мен шарттарын әзірлейді және бекітеді;";
4) 9-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) ауыр жұмыстарды, еңбек жағдайлары зиянды, қауіпті жұмыс орындарын есептемегенде, жұмыс орындары санының екіден төрт пайызға дейінгі мөлшерiнде мүгедектігі бар адамдар үшiн жұмыс орындарына квота белгiлеу;";
5) 10-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;";
6) 12-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мүгедектігі бар адам үшін оның тұрмыс-тіршілігінің шектелу дәрежесін ескере отырып, оған қолжетімді болуы қамтамасыз етілген жағдайдағы жұмыс, ал жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдар үшін икемді және толық емес жұмыс уақыты режиміндегі жұмыс лайықты деп есептеледi.";
7) 17-бапта:
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын ұйымдастыруды;";
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) еңбек қызметі үшін медициналық қарсы көрсетілімдері жоқ мүгедектігі бар адамдарға;";
8) 19-баптың 4-тармағының 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мүгедектігі бар адамдардың;
2) мүгедектігі бар балаларды тәрбиелеп отырған ата-аналардың, асырап алушылардың, қорғаншылардың (қамқоршылардың);";
9) 20-баптың 2-тармағының 3) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мүгедектігі бар адамдар;";
"7) жеті жасқа дейінгі баланы, мүгедектігі бар баланы, бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды бағып-күтуді жүзеге асыратын адамдар;";

10) подпункт 2) пункта 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"2) лица с инвалидностью, если по медицинскому заключению состояние их здоровья не препятствует выполнению трудовых обязанностей либо не угрожает их здоровью и (или) безопасности труда других лиц;";
11) статью 25 изложить в следующей редакции:
"Статья 25. Организация специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
1. Специальное рабочее место создается для трудоустройства лиц с инвалидностью и сохранения их занятости на срок не менее двенадцати календарных месяцев с момента его создания.
2. Создание специального рабочего места для трудоустройства лиц с инвалидностью осуществляется работодателем на основе договора с центром занятости населения.";
12) в статье 27:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) лиц с инвалидностью в размере от двух до четырех процентов от численности рабочих мест без учета рабочих мест на тяжелых работах, работах с вредными, опасными условиями труда в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам занятости населения;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Общественным объединениям лиц с инвалидностью, а также организациям, где численность лиц с инвалидностью составляет более двадцати процентов от среднегодовой численности работников, квота не устанавливается.";
13) в статье 28:
подпункт 7) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"7) создания специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью;";
подпункт 6) пункта 2 дополнить абзацем следующего содержания:
"Работодатель освобождается от обязанности выполнять установленную квоту рабочих мест для лиц с инвалидностью в случае оплаты оператору компенсационных выплат за несоблюдение квоты по трудоустройству лиц с инвалидностью в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью";";
подпункт 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) получать субсидию на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью;";
69. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 8-I, cт. 64; № 24, cт. 124, 126; 2017 г., № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; 2019 г., № 7, ст. 39; № 15-16, ст. 67; № 21-22, ст. 90; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):
подпункт 1) статьи 24 изложить в следующей редакции:

10) 23-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер медициналық қорытынды бойынша олардың денсаулық жағдайы еңбек міндеттерін орындауға кедергі келтірмесе не олардың денсаулығына және (немесе) басқа адамдардың еңбек қауіпсіздігіне қауіп төндірмесе, мүгедектігі бар адамдардың;";
11) 25-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"25-бап. Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын ұйымдастыру
1. Арнайы жұмыс орны мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру және олардың жұмыспен қамтылуын оны құрған кезден бастап кемінде күнтізбелік он екі ай мерзімге сақтау үшін құрылады.
2. Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орнын құруды жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығымен жасасқан шарт негізінде жүзеге асырады.";
12) 27-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ауыр жұмыстарды, еңбек жағдайлары зиянды, қауіпті жұмыстардағы жұмыс орындарын есептемегенде, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жұмыс орындары санының екіден төрт пайызға дейінгі мөлшерiнде мүгедектігі бар адамдарды;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктеріне, сондай-ақ, жұмыскерлердің орташа жылдық санының жиырма пайызынан астамын мүгедектігі бар адамдар құрайтын ұйымдарға квота белгіленбейді.";
13) 28-бапта:
1-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құру;";
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру бойынша квотаны сақтамағаны үшін өтемақы төлемдерін операторға төлеген жағдайда жұмыс беруші мүгедектігі бар адамдар үшін белгіленген жұмыс орындары квотасын орындаудан босатылады.";
3-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға субсидия алуға;".
69. "Пошта туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 8-I, 64-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 90-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
24-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"1) организации почтовой сети и обслуживания операторами почты пользователей услуг оператора почты, в том числе беспрепятственного доступа лиц с инвалидностью к услугам почтовой связи;".
70. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года "О пробации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 24, cт. 128; 2019 г., № 24-II, cт. 120):
1) подпункт 2) пункта 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"2) лиц с инвалидностью;";
2) подпункт 3) пункта 6 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"3) с социальными службами для содействия пожилым лицам, лицам с инвалидностью и лицам без определенного места жительства в получении социальных услуг.".
71. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года "О волонтерской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 24, cт. 132; 2017 г., № 16, cт. 56):
подпункт 2) пункта 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"2) социальное обслуживание престарелых, лиц с инвалидностью, организация доступности среды для лиц с инвалидностью, содействие в работе по социальной адаптации, интеграции и воспитанию детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;".
72. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2018 года "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2018 г., № 16, cт. 52; 2019 г., № 3-4, ст. 16; № 15-16, ст. 67; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административного процедурно-процессуального законодательства Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда"30 июня 2020 г.):
подпункты 4) и 6) пункта 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:

"1) почта операторларының почта желісін ұйымдастыруы және почта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға қызмет көрсетуі жөніндегі, оның ішінде мүгедектігі бар адамдардың почта байланысының көрсетілетін қызметтеріне кедергісіз қол жеткізуі жөніндегі;".
70. "Пробация туралы" 2016 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 24, 128-құжат; 2019 ж., № 24-II, 120-құжат):
1) 13-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мүгедектігі бар адамдар;";
2) 16-баптың 6-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қарт адамдардың, мүгедектігі бар адамдардың және белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдардың әлеуметтік көрсетілетін қызметтер алуы үшін әлеуметтік қызметтермен өзара іс-қимылын орнатады.".
71. "Волонтерлік қызмет туралы" 2016 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 24, 132-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат):
6-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қызмет көрсету, мүгедектігі бар адамдар үшін ортаның қолжетімділігін ұйымдастыру, жетім балаларды және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік бейімдеу, интеграциялау және тәрбиелеу жөніндегі жұмысқа жәрдемдесу;".
72. "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" 2018 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2018 ж., № 16, 52-құжат; 2019 ж., № 3-4, 16-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы
13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік заңнамасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 19-баптың 2-тармағының 4) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

"4) лицам с инвалидностью первой и второй групп;";
"6) престарелым и лицам с инвалидностью, проживающим в медико-социальных учреждениях (организациях) для престарелых и лиц с инвалидностью общего типа;".
73. В Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2019 г., № 23, ст. 105; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административного процедурно-процессуального законодательства Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда"30 июня 2020 г.):
1) подпункты 25) и 27) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"25) субъекты системы обязательного социального страхования – плательщик; участник системы обязательного социального страхования; получатель; Государственная корпорация; фонд; Национальный Банк Республики Казахстан; центральный исполнительный орган; уполномоченный орган по контролю в сфере обязательного социального страхования; органы государственных доходов; центр занятости населения;";
"27) центральный исполнительный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере социальной защиты населения, регулирование, контрольные и надзорные функции за деятельностью фонда;";
3) в статье 10:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Компетенция центрального исполнительного органа";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Центральный исполнительный орган:";
4) часть вторую пункта 3 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"При этом цены на услуги, оказываемые Государственной корпорацией, устанавливаются уполномоченным органом, определяемым Правительством Республики Казахстан из числа центральных государственных органов, по согласованию с антимонопольным органом и центральным исполнительным органом.";
5) пункт 1 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"1. Участник системы обязательного социального страхования, а в случае его смерти (признания судом безвестно отсутствующим или объявления умершим) – члены семьи, состоявшие на его иждивении, и получатель имеют право:
1) подавать заявление о назначении социальной выплаты на случай утраты трудоспособности:
в подразделение МСЭ при первичном установлении степени утраты общей трудоспособности;
в фонд через Государственную корпорацию при установлении степени утраты общей трудоспособности на момент обращения;

"4) бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдарға;";
"6) қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған жалпы типтегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұратын қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға;".
73. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2019 ж., № 23, 105-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік заңнамасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 25) және 27) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"25) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің субъектілері – төлеуші; міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы; алушы; Мемлекеттік корпорация; қор; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі; орталық атқарушы орган; міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөніндегі уәкілетті орган; мемлекеттік кірістер органдары; халықты жұмыспен қамту орталығы;";
"27) орталық атқарушы орган – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты, қордың қызметін реттеуді, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
3) 10-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Орталық атқарушы органның құзыретi";
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Орталық атқарушы орган:";
4) 11-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте Мемлекеттік корпорация көрсететін қызметтердің бағаларын монополияға қарсы органмен және орталық атқарушы органмен келісу бойынша орталық мемлекеттік органдар арасынан Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын уәкілетті орган белгілейді.";
5) 12-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушы, ал ол қайтыс болған (coт хабарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) жағдайда, оның асырауында болған отбасы мүшелерi және алушы:
1) еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем тағайындау туралы өтінішті:
жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін алғаш рет белгілеу кезінде МӘС бөлімшесіне;
жүгінген сәтте жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде Мемлекеттік корпорация арқылы қорға беруге;

2) подавать заявление о назначении социальной выплаты на случай потери кормильца в фонд через Государственную корпорацию;
3) подавать заявление о назначении социальной выплаты на случай потери работы:
в фонд через Государственную корпорацию;
в центр занятости населения при регистрации лица в качестве безработного;
через веб-портал "электронного правительства" при наличии сведений о регистрации в качестве безработного;
4) подавать заявление о назначении социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) в фонд через Государственную корпорацию;
5) подавать заявление о назначении социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года:
в фонд через Государственную корпорацию;
через веб-портал "электронного правительства";
6) получать социальные выплаты из фонда в порядке, предусмотренном настоящим Законом, вне зависимости от получения государственных социальных пособий;
7) запрашивать и получать бесплатно информацию от плательщика, Государственной корпорации, фонда, а также через веб-портал "электронного правительства" о состоянии и движении социальных отчислений;
8) запрашивать и получать бесплатно информацию от Государственной корпорации и фонда о порядке назначения и получения социальных выплат;
9) обжаловать решения, действия (бездействие) фонда и иных государственных органов или организаций, указанных в настоящем пункте, связанные с ограничением прав, установленных настоящим Законом.";
6) подпункт 1) пункта 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"1) на возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений в порядке, определяемом центральным исполнительным органом;";
7) пункт 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1. Суммы излишне (ошибочно) уплаченных плательщиком социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений подлежат перечислению на банковский счет Государственной корпорации в течение семи банковских дней со дня поступления заявления плательщика в фонд для последующего перечисления Государственной корпорацией не позднее одного операционного дня, следующего за днем поступления средств фонда, плательщику в порядке, определяемом центральным исполнительным органом.";
8) в статье 19:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Обращение за назначением социальных выплат осуществляется путем подачи заявления по форме, установленной центральным исполнительным органом, в соответствующие государственные органы или организации, предусмотренные пунктом 1 статьи 12 настоящего Закона, с документом, удостоверяющим личность заявителя. К заявлению прилагаются документы, перечень которых определяется центральным исполнительным органом.";
часть четвертую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Срок обращения за назначением социальной выплаты на случай потери кормильца не может превышать срок достижения двадцатитрехлетнего возраста детьми, в том числе усыновленными (удочеренными), братьями, сестрами и внуками, состоявшими на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, на дату обращения за назначением социальной выплаты, за исключением лиц, которым установлена инвалидность до достижения возраста восемнадцати лет.";
часть вторую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Срок назначения социальных выплат не превышает восьми рабочих дней со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами в Государственной корпорации или со дня получения согласия на назначение социальных выплат через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах", если иное не предусмотрено пунктом 5 настоящей статьи.";

2) асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау туралы өтінішті қорға Мемлекеттік корпорация арқылы беруге;
3) жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем тағайындау туралы өтінішті:
Мемлекеттік корпорация арқылы Қорға;
адамды жұмыссыз ретінде тіркеу кезінде халықты жұмыспен қамту орталығына;
жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы мәліметтер болған кезде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы беруге;
4) жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау туралы өтінішті Мемлекеттік корпорация арқылы қорға беруге;
5) бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау туралы өтінішті:
қорға Мемлекеттік корпорация арқылы;
электрондық үкімет "веб-порталы" арқылы беруге;
6) мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар алуға қарамастан, осы Заңда көзделген тәртіппен Қордан әлеуметтік төлемдер алуға құқылы;
7) төлеушіден, Мемлекеттік корпорациядан, қордан, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпаратты сұратуға және тегін алуға;
8) Мемлекеттік корпорациядан және Қордан әлеуметтік төлемдерді тағайындау және алу тәртібі туралы ақпаратты тегін сұратуға және алуға;
9) Қордың және осы тармақта көрсетілген өзге де мемлекеттік органдардың немесе ұйымдардың осы Заңда белгіленген құқықтарды шектеуге байланысты шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдануға құқылы.";
6) 13-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) төленген сомаларын орталық атқарушы орган айқындайтын тәртіппен қайтаруға;";
7) 18-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлеуші артық (қате) төлеген әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомалары орталық атқарушы орган айқындайтын тәртіппен, Мемлекеттік корпорацияның қор қаражаты түскен күннен кейінгі бір операциялық күннен кешіктірмей төлеушіге кейіннен аударуы үшін төлеушінің өтініші қорға келіп түскен күннен бастап жеті күн ішінде Мемлекеттік корпорацияның банктік шотына аударылуға жатады.";
8) 19-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әлеуметтік төлемдерді тағайындауға өтініш жасау осы Заңның 12-бабының 1-тармағында көзделген тиісті мемлекеттік органдарға немесе ұйымдарға өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжатпен қоса орталық атқарушы орган белгілеген нысан бойынша өтініш беру жолымен жүзеге асырылады. Өтінішке тізбесін орталық атқарушы орган айқындайтын құжаттар қоса беріледі.";
7-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Асыраушысынан айырылу жағдайына әлеуметтiк төлемді тағайындауға өтініш жасау мерзімі, он сегiз жасқа толғанға дейiн мүгедектігі бар адамдар болып қалған адамдарды қоспағанда, қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған балалардың, оның ішінде асырап алынған балалардың, аға-інілердің, апа-сіңлілердің (қарындастардың) және немерелердің әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш жасаған күнгі жиырма үш жасқа толу мерзімінен аспауға тиіс.";
8-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер осы баптың 5-тармағында өзгеше көзделмесе, әлеуметтік төлемдерді тағайындау мерзімі өтініш барлық қажетті құжаттарымен мемлекеттік корпорацияда тіркелген күннен бастап немесе "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлемдерді тағайындауға келісім алған күннен бастап сегіз жұмыс күнінен аспайды.";

9) пункты 2 и 4 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"2. Освидетельствование и установление степени утраты общей трудоспособности лица осуществляются путем проведения медико-социальной экспертизы подразделением МСЭ в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите лиц с инвалидностью.";
"4. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай утраты трудоспособности определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за минусом 55 процентов от минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату, на соответствующие коэффициенты замещения дохода, утраты трудоспособности и стажа участия.
Среднемесячный размер дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), за исключением доходов, полученных в период трудовой деятельности, относящейся к перечню видов деятельности, к которым установлен поправочный коэффициент "0" к ставкам налогов и социальных платежей, в том числе обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, утвержденному Правительством Республики Казахстан, предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двадцать четыре.
При этом по желанию заявителя месяцы действия в Республике Казахстан чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий исключаются при определении среднемесячного размера дохода и заменяются другими месяцами, непосредственно предшествовавшими или следовавшему за ними.
Для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, принимается на уровне одного минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, за исключением случая, предусмотренного частью четвертой настоящего пункта.
В случае поступления социальных отчислений за один и тот же период от работодателя и физического лица, являющегося плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), при исчислении социальной выплаты на случай утраты трудоспособности доход физического лица, являющегося плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), принимается на уровне дохода, с которого производились социальные отчисления в фонд.

9) 20-баптың 2 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Адамды куәландыру мен жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу "Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес МӘС бөлімдерінің медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуі жолымен жүзеге асырылады.";
"4. Еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері әлеуметтік төлемге құқық туындаған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген жалақының ең төменгі мөлшерінің 55 пайызын шегере отырып, әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген кірістің орташа айлық мөлшерін табысты ауыстырудың, еңбек ету қабілетінен айрылудың және қатысу өтілінің тиісті коэффициенттеріне көбейту жолымен айқындалады.
Әлеуметтiк аударымдар есептелетін объект ретiнде есепке алынған кірістің орташа айлық мөлшері, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен салықтар мен әлеуметтік төлемдер мөлшерлемелеріне, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарына, әлеуметтік аударымдарға "0" түзету коэффициенті белгіленген қызмет түрлерінің тізбелеріне қатысты еңбек қызметі кезеңінде алынған кірісті қоспағанда, әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) әлеуметтік аударымдар жүргізілген кірістер сомасын жиырма төртке бөлу жолымен айқындалады.
Бұл ретте өтініш берушінің қалауы бойынша Қазақстан Республикасында төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары қолданылған айлар табыстың орташа айлық мөлшерін айқындау кезінде алып
тасталады және тікелей олардың алдындағы немесе олардан кейінгі басқа айлармен ауыстырылады.
Осы тармақтың төртінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар үшін өзінен әлеуметтiк аударымдар жүргізілген әрбір айдағы кіріс тиiстi қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгiленген бiр ең төмен жалақы мөлшерінің деңгейiнде қабылданады.
Сол бір кезең үшін жұмыс берушіден және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғадан әлеуметтік аударымдар келіп түскен жағдайда, асыраушысынан айырылу жағдайына арналған әлеуметтік төлемді есептеу кезінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі)
774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғаның кірісі қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріс деңгейінде қабылданады.

При этом коэффициент замещения дохода составляет 0,6.
Коэффициент утраты трудоспособности соответствует установленной степени утраты общей трудоспособности от 30 процентов до 100 процентов.
Коэффициент стажа участия для участника системы обязательного социального страхования составляет:
менее шести месяцев – 0,1;
от шести до двенадцати месяцев – 0,7;
от двенадцати до двадцати четырех месяцев – 0,75;
от двадцати четырех до тридцати шести месяцев – 0,85;
от тридцати шести до сорока восьми месяцев – 0,9;
от сорока восьми до шестидесяти месяцев – 0,95;
от шестидесяти до семидесяти двух месяцев – 1,0;
от шестидесяти и более месяцев – к 1,0 прибавляется 0,02 за каждые двенадцать месяцев стажа участия в системе обязательного социального страхования.
При этом, при определении коэффициента стажа участия засчитываются периоды получения социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, а также периоды трудовой деятельности, относящейся к перечням видов деятельности, к которым установлен поправочный коэффициент "0" к ставкам налогов и социальных платежей, в том числе обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, утвержденным Правительством Республики Казахстан.";
10) в статье 21:
абзац первый подпункта 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) дети, в том числе усыновленные (удочеренные), братья, сестры и внуки, не достигшие восемнадцати лет и старше этого возраста, если им установлена инвалидность до достижения восемнадцати лет.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Лицам с инвалидностью с детства первой или второй группы социальные выплаты назначаются на срок установления инвалидности.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай потери кормильца определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за минусом 55 процентов от минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату, на соответствующие коэффициенты замещения дохода, количества иждивенцев и стажа участия.
Среднемесячный размер дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), за исключением доходов, полученных в период трудовой деятельности, относящейся к перечню видов деятельности,к которым установлен поправочный коэффициент "0" к ставкам налогов и социальных платежей, в том числе обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, утвержденному Правительством Республики Казахстан, предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двадцать четыре.
При этом по желанию заявителя месяцы действия в Республике Казахстан чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий исключаются при определении среднемесячного размера дохода и заменяются другими месяцами, непосредственно предшествовавшими или следовавшими за ними.
Для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, принимается на уровне одного минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, за исключением случая, предусмотренного частью четвертой настоящего пункта.

Бұл ретте кірісті ауыстыру коэффициентi 0,6 болады.
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу коэффициенті 30 пайыздан 100 пайызға дейін белгіленген жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесіне сәйкес келеді.
Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушы үшiн қатысу өтілінің коэффициентi:
алты айдан кем болғанда – 0,1;
алты айдан он екі айға дейін – 0,7;
он екi айдан жиырма төрт айға дейiн – 0,75;
жиырма төрт айдан отыз алты айға дейiн – 0,85;
отыз алты айдан қырық сегiз айға дейiн – 0,9;
қырық сегiз айдан алпыс айға дейiн – 0,95;
алпыс айдан жетпіс екі айға дейін – 1,0 болады;
алпыс және одан да көп айға – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілінің әрбір он екі айы үшін 1,0-ге 0,02 қосылып отырады.
Бұл ретте өтіл коэффициентін айқындаған кезде төтенше жағдайдың, шектеу іс-шараларының қолданысы кезеңінде қызметтің шектелуіне байланысты кірістен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем алу кезеңдері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен салықтар мен әлеуметтік төлемдер мөлшерлемелеріне, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарына, әлеуметтік аударымдарға "0" түзету коэффициенті белгіленген қызмет түрлерінің тізбелеріне қатысты еңбек қызметінің кезеңдері есепке жазылады.";
10) 21-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) он сегiз жасқа толмаған және егер он сегiз жасқа толғанға дейiн мүгедектігі бар адам болып қалса, осы жастан асқан балаларының, оның iшiнде асырап алған балаларының, аға-інілерінің, апа-сіңлілерінің (қарындастарының) және немерелерінің асыраушысынан айырылу жағдайына арналған әлеуметтік төлемдерді тағайындатуға және алуға құқығы бар.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бала кезiнен бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк төлемдер мүгедектiк белгiленген мерзiмге тағайындалады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын
"7. Асыраушысынан айырылу жағдайына арналған ай сайынғы әлеуметтiк төлемнің мөлшерi әлеуметтік төлемге құқық туындаған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төмен жалақы мөлшерінің 55 пайызы шегерілген, әлеуметтiк аударымдар есептелетін объект ретiнде есепке алынған кірістің орташа айлық мөлшерiн кірісті ауыстырудың, асырауындағылар санының және қатысу өтілінің тиiстi коэффициенттерiне көбейту жолымен айқындалады.
Әлеуметтiк аударымдар есептелетін объект ретiнде есепке алынған кірістің орташа айлық мөлшері, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен салықтар мен әлеуметтік төлемдер мөлшерлемелеріне, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарына, әлеуметтік аударымдарға "0" түзету коэффициенті белгіленген қызмет түрлерінің тізбелеріне қатысты еңбек қызметі кезеңінде алынған кірісті қоспағанда, әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) әлеуметтік аударымдар жүргізілген кірістер сомасын жиырма төртке бөлу жолымен айқындалады.
Бұл ретте өтініш берушінің қалауы бойынша Қазақстан Республикасында төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары қолданылған айлар табыстың орташа айлық мөлшерін айқындау кезінде алып тасталады және тікелей олардың алдындағы немесе олардан кейінгі басқа айлармен ауыстырылады.
Осы тармақтың төртінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар үшін өзінен әлеуметтiк аударымдар жүргізілген әрбір айдағы кіріс тиiстi қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгiленген бiр ең төмен жалақы мөлшерінің деңгейiнде қабылданады.

В случае поступления социальных отчислений за один и тот же период от работодателя и физического лица, являющегося плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), при исчислении социальной выплаты на случай потери кормильца доход физического лица, являющегося плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), принимается на уровне дохода, с которого производились социальные отчисления в фонд.
Социальные выплаты на случай потери кормильца выплачиваются членам семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, состоявшим на его иждивении, ежемесячно на протяжении периода времени, в течение которого член (члены) семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца сохраняет (сохраняют) право на получение социальных выплат.";
11) пункт 2 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"2. Размер социальной выплаты на случай потери работы определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на соответствующие коэффициенты замещения дохода и стажа участия.
Среднемесячный размер дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), за исключением доходов, полученных в период трудовой деятельности, относящейся к перечню видов деятельности, к которым установлен поправочный коэффициент "0" к ставкам налогов и социальных платежей, в том числе обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, утвержденному Правительством Республики Казахстан, предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату по потере работы, на двадцать четыре.
При этом по желанию заявителя месяцы действия в Республике Казахстан чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий исключаются при определении среднемесячного размера дохода и заменяются другими месяцами, непосредственно предшествовавшими или следовавшими за ними.
Коэффициент замещения дохода составляет 0,4, а коэффициент стажа участия определяется в соответствии с пунктом 4 статьи 20 настоящего Закона.";

Сол бір кезең үшін жұмыс берушіден және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғадан әлеуметтік аударымдар келіп түскен жағдайда, асыраушысынан айырылу жағдайына арналған әлеуметтік төлемді есептеу кезінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғаның кірісі қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріс деңгейінде қабылданады.
Асыраушысынан айырылу жағдайына арналған әлеуметтiк төлемдер қайтыс болған (сот хабарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшелерiне қайтыс болған (сот хабарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының отбасы мүшесiнiң (мүшелерiнiң) әлеуметтiк төлемдерді алу құқығы сақталатын уақыт кезеңі бойына ай сайын төленiп тұрады.";
11) 22-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жұмысынан айырылу жағдайына арналған әлеуметтiк төлемнің мөлшерi әлеуметтiк аударымдар есептелетін объект ретiнде есепке алынған кірістің орташа айлық мөлшерiн кірісті ауыстырудың және қатысу өтілінің тиiсті коэффициенттерiне көбейту жолымен айқындалады.
Әлеуметтiк аударымдар есептелетін объект ретiнде есепке алынған кірістің орташа айлық мөлшері, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен салықтар мен әлеуметтік төлемдер мөлшерлемелеріне, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарына, әлеуметтік аударымдарға "0" түзету коэффициенті белгіленген қызмет түрлерінің тізбелеріне қатысты еңбек қызметі кезеңінде алынған кірісті қоспағанда, әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) әлеуметтік аударымдар жүргізілген кірістер сомасын жиырма төртке бөлу жолымен айқындалады.
Бұл ретте өтініш берушінің қалауы бойынша Қазақстан Республикасында төтенше жағдайдың, шектеу іс-шараларының қолданылу айлары табыстың орташа айлық мөлшерін айқындау кезінде алып тасталады және тікелей оның алдындағы немесе одан кейінгі басқа кезеңмен ауыстырылады.
Кірісті ауыстыру коэффициенті 0,4 құрайды, ал қатысу өтілінің коэффициенті осы Заңның 20-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалады.";

12) пункт 3 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"3. Размер социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на соответствующий коэффициент количества дней нетрудоспособности.
Среднемесячный размер дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двенадцать календарных месяцев (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), за исключением доходов, полученных в период трудовой деятельности, относящейся к перечню видов деятельности, к которым установлен поправочный коэффициент "0" к ставкам налогов и социальных платежей, в том числе обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, утвержденному Правительством Республики Казахстан, предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двенадцать.
При этом по желанию заявителя месяцы действия в Республике Казахстан чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий исключаются при определении среднемесячного размера дохода и заменяются другими месяцами, непосредственно предшествовавшими или следовавшими за ними.
Для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, принимается на уровне одного минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, за исключением случая, предусмотренного частью четвертой настоящего пункта.
В случае поступления социальных отчислений за один и тот же период от работодателя и физического лица, являющегося плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), при исчислении социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) доход физического лица, являющегося плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), принимается на уровне дохода, с которого производились социальные отчисления в фонд.
Коэффициент количества дней нетрудоспособности определяется путем деления количества дней, на которые выдан лист о временной нетрудоспособности в связи с беременностью и родами, а также усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), на тридцать календарных дней.";

12) 23-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жүктiлiкке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайларына әлеуметтiк төлемнің мөлшерi әлеуметтік аударымдар есептелетін объект ретінде есепке алынған кірістің орташа айлық мөлшерін еңбекке қабілетсіздік күндері санының тиісті коэффициентіне көбейту жолымен айқындалады.
Әлеуметтiк аударымдар есептелетін объект ретiнде есепке алынған кірістің орташа айлық мөлшері, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен салықтар мен әлеуметтік төлемдер мөлшерлемелеріне, оның ішінде
міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарына, әлеуметтік аударымдарға "0" түзету коэффициенті белгіленген қызмет түрлерінің тізбелеріне қатысты еңбек қызметі кезеңінде алынған кірісті қоспағанда, әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) әлеуметтік аударымдар жүргізілген кірістер сомасын жиырма төртке бөлу жолымен айқындалады.
Бұл ретте өтініш берушінің қалауы бойынша Қазақстан Республикасында төтенше жағдайдың, шектеу іс-шараларының қолданылу айлары табыстың орташа айлық мөлшерін айқындау кезінде алып тасталады және тікелей оның алдындағы немесе одан кейінгі басқа кезеңмен ауыстырылады.
Осы тармақтың төртінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар үшін өзінен әлеуметтiк аударымдар жүргізілген әрбір айдағы кіріс тиiстi қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгiленген бiр ең төмен жалақы мөлшерінің деңгейiнде қабылданады.
Сол бір кезең үшін жұмыс берушіден және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғадан әлеуметтік аударымдар келіп түскен жағдайда, жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайларына арналған әлеуметтік төлемді есептеу кезінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғаның кірісі қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріс деңгейінде қабылданады.
Еңбекке қабілетсіздік күндері санының коэффициенті жүктілікке және босануға, сондай-ақ жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты еңбекке уақытша қабілетсіздік туралы парақ берілген күндер санын күнтізбелік отыз күнге бөлу жолымен айқындалады.";

13) в статье 24:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Ежемесячные социальные выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года определяются путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на коэффициент замещения дохода.
Среднемесячный размер дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), за исключением доходов, полученных в период трудовой деятельности, относящейся к перечню видов деятельности, к которым установлен поправочный коэффициент "0" к ставкам налогов и социальных платежей, в том числе обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, утвержденному Правительством Республики Казахстан, предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двадцать четыре.
При этом по желанию заявителя месяцы действия в Республике Казахстан чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий исключаются при определении среднемесячного размера дохода и заменяются другими месяцами, непосредственно предшествовавшими или следовавшими за ними.
Для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, принимается на уровне одного минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, за исключением случая, предусмотренного частью четвертой настоящего пункта.
В случае поступления социальных отчислений за один и тот же период от работодателя и физического лица, являющегося плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), при исчислении социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года доход физического лица, являющегося плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), принимается на уровне дохода, с которого производились социальные отчисления в фонд.

13) 24-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты кірісінен айырылу жағдайына арналған ай сайынғы әлеуметтiк төлемдер әлеуметтік аударымдар есептелетін объект ретінде есепке алынған кірістің орташа айлық мөлшерiн кірісті ауыстыру коэффициентiне көбейту жолымен айқындалады.
Әлеуметтiк аударымдар есептелетін объект ретiнде есепке алынған кірістің орташа айлық мөлшері, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен салықтар мен әлеуметтік төлемдер мөлшерлемелеріне, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарына, әлеуметтік аударымдарға "0" түзету коэффициенті белгіленген қызмет түрлерінің тізбелеріне қатысты еңбек қызметі кезеңінде алынған кірісті қоспағанда, әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) әлеуметтік аударымдар жүргізілген кірістер сомасын жиырма төртке бөлу жолымен айқындалады.
Бұл ретте өтініш берушінің қалауы бойынша Қазақстан Республикасында төтенше жағдайдың, шектеу іс-шараларының қолданылу айлары табыстың орташа айлық мөлшерін айқындау кезінде алып тасталады және тікелей оның алдындағы немесе одан кейінгі басқа кезеңмен ауыстырылады.
Осы тармақтың төртінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар үшін өзінен әлеуметтiк аударымдар жүргізілген әрбір айдағы кіріс тиiстi қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгiленген бiр ең төмен жалақы мөлшерінің деңгейiнде қабылданады.
Сол бір кезең үшін жұмыс берушіден және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғадан әлеуметтік аударымдар келіп түскен жағдайда, бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты кірісінен айырылу жағдайына арналған әлеуметтік төлемді есептеу кезінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғаның кірісі қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріс деңгейінде қабылданады.

Коэффициент замещения дохода составляет 0,4.
Размер социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года не может быть менее размера ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года, установленного в зависимости от очередности рождения ребенка в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей", с дополнительным исчислением обязательных пенсионных взносов, подлежащих удержанию в соответствии со статьей 26 настоящего Закона.
Максимальный размер социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года не должен превышать 40 процентов от 7-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Социальная выплата на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года гарантируется в размере ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года, установленного в зависимости от очередности рождения ребенка в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей", с дополнительным исчислением обязательных пенсионных взносов, подлежащих удержанию в соответствии с пунктом 1 статьи 26 настоящего Закона, в случае возобновления трудовой или предпринимательской деятельности получателя.";
14) в статье 27:
подпункт 5) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"5) о выявлении фактов, в том числе из информационных систем, прекращения получателем гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан", до получения разрешения на постоянное проживание на территории Республики Казахстан.";
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) со дня окончания срока установления инвалидности лицам с инвалидностью с детства первой или второй группы, состоявшим на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, до переосвидетельствования;";
15) подпункт 3) пункта 3 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"3) со дня достижения лицом, состоявшим на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, восемнадцатилетнего возраста (за исключением лиц, которым установлена инвалидность до достижения восемнадцати лет), а в случае обучения указанного лица по очной форме обучения в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования – двадцатитрехлетнего возраста;";

Кірісті ауыстыру коэффициенті 0,4 болады.
Бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты кірісінен айырылу жағдайына арналған әлеуметтік төлемнің мөлшері осы
Заңның 26-бабына сәйкес ұстап қалуға жататын міндетті зейнетақы жарналары қосымша есептеле отырып, "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес баланың туу кезектілігіне қарай белгіленген, бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы мөлшерінен кем болмайды.
Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірістен айырылу жағдайына арналған әлеуметтік төлемнің ең жоғары мөлшері әлеуметтік төлемге құқық туындаған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақының 7 еселенген мөлшерінің 40 пайызынан аспауға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлемге "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бала туудың кезектілігіне қарай белгіленген, осы Заңның 26-бабының 1-тармағына сәйкес ұстап қалуға жататын міндетті зейнетақы жарналарын қосымша есептей отырып, бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы мөлшерінде кепілдік беріледі.";
14) 27-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұруға рұқсат алғанға дейін алушының "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтату фактілерінің анықталуы туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады.";
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған, бала кезінен бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар деп танылған адамдарға мүгедектік белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап қайта куәландырылғанға дейін;
15) 28-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған адам (он сегіз жасқа толғанға дейін мүгедек болған адамдарды қоспағанда) – он сегіз жасқа, ал көрсетілген адам жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқып жатқан жағдайда жиырма үш жасқа толған күннен бастап;";

16) подпункт 2) пункта 2 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"2) размещение в финансовые инструменты, перечень и лимиты которых определяются Правительством Республики Казахстан;";
17) пункт 2 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"2. Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет размещение активов фонда согласно перечню и лимитам финансовых инструментов, определенным Правительством Республики Казахстан.";
18) статью 39 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Установить, что с 1 января 2025 года пункт 6 статьи 15 настоящего Закона действует в следующей редакции:
"6. Социальные отчисления в фонд не уплачиваются с доходов:
1) установленных пунктом 2 статьи 319 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), за исключением доходов, указанных в подпунктах 3) и 4) пункта 2 статьи 319 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
2) установленных пунктом 1 статьи 341 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), за исключением доходов, указанных в подпунктах 9), 10), 12), 14), абзаце шестом подпункта 22) и подпунктах 32), 53) пункта 1 статьи 341 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
3) установленных подпунктом 1) пункта 3 статьи 484 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).".
74. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2019 года "О республиканском бюджете на 2020 – 2022 годы" (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2019 г., № 23, cт. 95, опубликован в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 декабря 2019 г.):
подпункты 12) и 14) статьи 11 изложить в следующей редакции:
"12) обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;";
"14) субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью;".
75. В Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2020 г., № 9, cт. 30, опубликован в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 года):
1) подпункт 2) статьи 4 изложить в следующей редакции:

16) 33-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тізбесі мен лимиттерін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын қаржы құралдарына орналастыру;";
17) 34-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қаржы құралдарының тізбесіне және лимиттеріне сәйкес қордың активтерiн орналастыруды жүзеге асырады.";
18) 39-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы Заңның 15-бабының 6-тармағы 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"6. Қорға әлеуметтік аударымдар:
1) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 319-бабы 2-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген кірістерді қоспағанда, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 319-бабының 2-тармағында белгіленген;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі)
341-бабының 1-тармағының 9), 10), 12), 14) тармақшаларында, 22) тармақшасының алтыншы абзацында, 32) және 53) тармақшаларында көрсетілген кірістерді қоспағанда, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 341-бабының 1-тармағында белгіленген кірістерден төленбейді.
3) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 484-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында белгіленген кірістерден төленбейді.".
74. "2020 – 2022 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2019 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2019 ж., № 23, 95-құжат, 2019 жылғы 5 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған):
11-баптың 12) және 14) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"12) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;";
"14) жұмыс берушінің мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға арналған шығындарын субсидиялауға;".
75. "Ардагерлер туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2020 ж., № 9, 30-құжат, 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған)
1) 4-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"2) лица с инвалидностью вследствие Великой Отечественной войны, а именно военнослужащие действующей армии и флота, партизаны и подпольщики Великой Отечественной войны, а также рабочие и служащие, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны на фронте, в районе военных действий, на прифронтовых участках железных дорог, сооружениях оборонительных рубежей, военно-морских баз и аэродромов.";
2) подпункт 2) статьи 6 изложить в следующей редакции:
"2) лица, приравненные по льготам к лицам с инвалидностью вследствие Великой Отечественной войны, а именно:
военнослужащие, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
лица начальствующего и рядового состава органов государственной безопасности бывшего Союза ССР и органов внутренних дел, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте или выполнением служебных обязанностей в государствах, в которых велись боевые действия;
рабочие и служащие соответствующих категорий, обслуживавшие действовавшие воинские контингенты в других странах и которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья либо заболевания, полученных в период ведения боевых действий;
лица из числа бойцов и командного состава истребительных батальонов, взводов и отрядов защиты народа, действовавших в период с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года на территории Украинской ССР, Белорусской ССР, Литовской ССР, Латвийской ССР, Эстонской ССР, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии или увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей в этих батальонах, взводах, отрядах;
лица, которым инвалидность установлена вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф, и аварий на объектах гражданского или военного назначения, ядерных испытаний, и их дети, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей.";
3) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Ветераны труда
К ветеранам труда относятся:
1) Герои Социалистического Труда, Трудовой Славы трех степеней;

"2) Ұлы Отан соғысының салдарынан мүгедектігі бар адамдар, атап айтқанда Ұлы Отан соғысы кезеңінде майданда, ұрыс қимылдары аудандарында, майдан маңындағы темiржол учаскелерінде, қорғаныс шептерiнің, әскери-теңiз базалары мен әуеайлақтардың құрылысжайларында жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген майдандағы армия мен флоттың әскери қызметшiлерi, Ұлы Отан соғысының партизандары мен астыртын әрекет етушiлерi, сондай-ақ жұмысшылар мен қызметшiлер.";
2) 6-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының салдарынан мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген адамдар, атап айтқанда:
бұрынғы КСР Одағын қорғау, әскери қызметтiң өзге де мiндеттерiн басқа кезеңдерде атқару кезiнде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттерде әскери қызметiн өткеру кезiнде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген әскери қызметшiлер;
қызметтік мiндеттерiн атқару кезiнде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан не майданда болуына немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген мемлекеттерде қызметтік мiндеттерiн орындауына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген бұрынғы КСР Одағының мемлекеттік қауіпсіздік органдарының және ішкі істер органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары;
басқа елдердегі майдандағы әскери контингенттерге қызмет көрсеткен және ұрыс қимылдарын жүргiзу кезеңiнде жаралануы, контузия алуы, мертігуі не ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген тиiстi санаттардағы жұмысшылар мен қызметшiлер;
1944 жылғы 1 қаңтар мен 1951 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде Украина КСР, Беларусь КСР, Литва КСР, Латвия КСР, Эстония КСР аумағында болған халықты қорғаушы жойғыш батальондардың, взводтар мен отрядтардың жауынгерлерi мен командалық құрамы қатарындағы, осы батальондарда, взводтарда, отрядтарда қызметтік мiндеттерiн атқару кезiнде жаралануы, контузия алуы немесе мертігуі салдарынан мүгедектік белгіленген адамдар;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық сынақтардың салдарынан мүгедектік белгіленген адамдар және мүгедектігі ата-анасының бiрiнiң радиациялық сәуле алуымен генетикалық байланысты олардың балалары.";
3) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Еңбек ардагерлері
Еңбек ардагерлеріне мыналар:
1) Социалистік Еңбек Ерлері, үш дәрежелі Еңбек Даңқы ордендерінің иегерлері;

2) лица, удостоенные звания "Қазақстанның Еңбек Ері", "Халық қаһарманы";
3) лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
4) лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
5) лица, являющиеся получателями пенсионных выплат по возрасту или по выслуге лет, и награжденные орденами или медалями СССР или Республики Казахстан, либо удостоенные почетных званий СССР или Республики Казахстан, либо награжденные почетной грамотой Республики Казахстан, либо награжденные ведомственными наградами Республики Казахстан.
На лиц, указанных в подпункте 5) настоящей статьи, меры социальной поддержки, предусмотренные статьей 12 настоящего Закона, не распространяются.";
4) в статье 8:
абзац восьмой подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"семьи умерших вследствие лучевой болезни или умерших лиц с инвалидностью, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф, и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) супруга (супруг) умершего лица с инвалидностью вследствие Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью Великой Отечественной войны, а также супруга (супруг) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак;";
5) пункт 4 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"4. Лицам с инвалидностью вследствие Великой Отечественной войны в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лиц с инвалидностью предоставляются дополнительные меры социальной поддержки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
6) пункт 4 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"4. Ветеранам, указанным в подпункте 2) статьи 6 настоящего Закона, в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью предоставляются дополнительные меры социальной поддержки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".

2) "Қазақстанның Еңбек Ері", "Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдар;
3) Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар;
4) 1941 жылғы 22 маусым мен 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдар;
5) жасына байланысты немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушы болып табылатын және КСРО-ның немесе Қазақстан Республикасының ордендерімен немесе медальдарымен наградталған, не КСРО-ның немесе Қазақстан Республикасының құрметті атақтарына ие болған, не Қазақстан Республикасының құрмет грамотасымен наградталған, не Қазақстан Республикасының ведомстволық наградаларымен наградталған адамдар жатады.
Осы баптың 5) тармақшасында көрсетілген адамдарға осы Заңның 12-бабында көзделген әлеуметтік қолдау шаралары қолданылмайды.";
4) 8-бапта:
1) тармақшаның сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың және ядролық сынақтардың салдарынан сәуле ауруына шалдығып қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектігі бар адамдардың, сондай-ақ қайтыс болуы белгiленген тәртiппен солардың әсеріне байланысты болған азаматтардың отбасылары;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Ұлы Отан соғысы салдарынан мүгедектігі бар, қайтыс болған адамның немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы салдарынан мүгедектігі бар адамға теңестiрiлген адамның екiншi рет некеге тұрмаған зайыбы (жұбайы), сондай-ақ Ұлы Отан соғысының қайтыс болған қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушiнің, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған, жалпы ауруға шалдығу, жұмыста мертігу және басқа да себептер (құқыққа қайшы келетiндердi қоспағанда) салдарынан мүгедектігі бар адамдар деп танылған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған зайыбы (жұбайы);";
5) 10-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ұлы Отан соғысы салдарынан мүгедектігі бар адамдарға мүгедектігі бар адамдарды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қосымша әлеуметтік қолдау шаралары ұсынылады.";
6) 11-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Заңның 6-бабының 2) тармақшасында көрсетілген ардагерлерге мүгедектігі бар адамдарды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қосымша әлеуметтік қолдау шаралары ұсынылады.".

Статья 2.
1. Приостановить до 1 января 2023 года действие абзацев второго, третьего и четвертого подпункта 37) пункта 38, абзаца первого подпункта 1) пункта 67 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
"Статья 32-1. Возмещение стоимости
1. Лицо с инвалидностью при приобретении через портал социальных услуг санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения, социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка согласно индивидуальным программам реабилитации и абилитации имеет право на возмещение местными исполнительными органами их стоимости, но не более размера гарантированной суммы, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи.
При приобретении лицами с инвалидностью через портал социальных услуг санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения, социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка согласно индивидуальным программам реабилитации и абилитации по цене, превышающей гарантированную сумму, разницу между гарантированной суммой и фактической стоимостью приобретенных товаров и услуг лицо с инвалидностью оплачивает самостоятельно за счет собственных средств.";
"54) приобретения у общественных объединений лиц с инвалидностью Республики Казахстан и (или) организаций, создаваемых общественными объединениями лиц с инвалидностью Республики Казахстан, услуг инватакси.";
2. Установить, что абзац сорок четвертый подпункта 38) пункта 38, абзац двадцать седьмой подпункта 4) пункта 26 статьи 1 настоящего Закона действуют до 1 января 2023 года.
3. В случае наличия у местных исполнительных органов не реализованных протезно-ортопедических, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения, приобретенных ими до 1 января 2021 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, лица с инвалидностью имеют право на обеспечение протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения из числа средств, имеющихся в наличии у соответствующего местного исполнительного органа, в соответствии с порядком, устанавливаемым уполномоченным органом в области социальной защиты населения.".
Статья 3.
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца восемнадцатого подпункта 3), абзацев восемнадцатого и девятнадцатого подпункта 10), абзацев первого, второго, третьего и четвертого подпункта 29), абзаца пятого подпункта 41), абзацев первого, второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого подпункта 43) пункта 38, абзаца пятого подпункта 13) пункта 68 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года.
Президент

2-бап.
1. Осы Заңның 1-бабының 40-тармағы 37) тармақшасының екінші, үшінші және төртінші абзацтары, 71-тармағы 1) тармақшасының бірінші абзацы, 78-тармағы 16) тармақшасының үшінші абзацы 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзацтар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"32-1-бап. Құнын өтеу
1. Оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларына сәйкес әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы санаторийлік-курорттық емдеуді, протездік-ортопедиялық көмекті, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдарды, арнаулы жүріп-тұру құралдарын, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік көрсетілетін қызметтерін сатып алу кезінде мүгедектігі бар адамның олардың құнын осы баптың 2-тармағында көзделген кепілдік берілген сома мөлшерінен асырмай жергілікті атқарушы органдарға өтетуге құқығы бар.
Мүгедектігі бар адамдар оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларына сәйкес әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы санаторийлік-курорттық емдеуді, протездік-ортопедиялық көмекті, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдарды, арнаулы жүріп-тұру құралдарын кепілдік берілген сомадан асатын бағамен сатып алған кезде кепілдік берілген сома мен сатып алынған тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің іс жүзіндегі құны арасындағы айырманы мүгедектігі бар адам меншікті қаражаты есебінен дербес өздері төлейді.";
"54) Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдарының қоғамдық бірлестіктерінен және (немесе) Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдарының қоғамдық бірлестіктері құратын ұйымдардан инватакси қызметтерін сатып алу.";
2. Осы Заңның 1-бабының 27-тармағы 4) тармақшасының жиырма алтыншы абзацы, 40-тармағының 38) тармақшасының қырық төртінші абзацы 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады деп белгіленсін.
3. Жергілікті атқарушы органдарда Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес 2021 жылғы 1 қаңтарға дейін өздері сатып алған өткізілмеген протездік-ортопедиялық, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар, арнаулы жүріп-тұру құралдары болған жағдайда, мүгедектігі бар адамдардың халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілейтін тәртіпке сәйкес тиісті жергілікті атқарушы органда қолда бар құралдар қатарынан протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етілуге құқығы бар.".
3-бап.
Осы Заң 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 38-тармағы 3) тармақшасының он сегізінші абзацын, 10) тармақшасының он сегізінші және он тоғызыншы абзацтарын, 29) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші және төртінші абзацтарын, 41) тармақшасының бесінші абзацын, 43) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы абзацтарын, 68-тармағы 13) тармақшасының бесінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті