Об утверждении Правил утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 12 июня 2006 года № 149-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июля 2006 года № 4287. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 17 июля 2013 года № 213-ОД
Сноска. Приказ утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 17.07.2013 № 213-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынка" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 28.01.2009 N 19-ОД (порядок введения в действие см. п. 5).
1. Утвердить прилагаемые Правила утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий.
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере трубопроводных и водоканализационных систем Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Аскарова А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы).
4. Признать утратившими силу приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции:
1) от 3 февраля 2003 года N 30-ОД "Об утверждении Инструкции по утверждению и введению тарифов (цен, ставок сбора) на среднесрочный период на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2173, опубликованный в "Официальной газете" 5 апреля 2003 года N 14);

Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) тарифтерінің (бағаларының, алымдар ставкаларының) және тарифтік сметаларының шекті деңгейін бекіту ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2006 жылғы 12 маусымдағы N 149-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 11 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 4287. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 17 шілдедегі № 213-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 17.07.2013 № 213-НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Бұйрықтың кіріспесіне өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.01.28 N 19-НҚ Бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) тарифтерінің (бағаларының, алымдар ставкаларының) және тарифтік сметаларының шекті деңгейін бекіту ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Труба құбырлары және су кәріздері жүйелері саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (А.Г. Асқарова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы және талдау департаменті (Е.О. Есіркепов) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны бұқаралық ақпарат құралдарында белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының назарына жеткізсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының:
1) "Табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметтерiне (тауарларға, жұмыстарға) орта мерзiмдi кезеңге арналған тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) бекiту және енгiзу жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2173 нөмірмен тіркелген, "Ресми газетте" 2003 жылғы 5 сәуірде N 14 нөмірінде жарияланған) 2003 жылғы 3 ақпандағы N 30-НҚ бұйрығының;

2) от 15 апреля 2004 года N 190-ОД "О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 3 февраля 2003 года N 30-ОД "Об утверждении Инструкции по утверждению и введению тарифов (цен, ставок сборов) на среднесрочный период на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2832, опубликованный в "Официальной газете" 5 июня 2004 года N 23).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алдабергенова Н.Ш.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
от 12 июня 2006 года N 149-ОД
Правила утверждения предельного уровня тарифов
(цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги
(товары, работы) субъектов естественных монополий
1. Общие положения
1. Правила утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и иными нормативными правовыми актами.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 28.01.2009 N 19-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).
2. Настоящие Правила определяют порядок утверждения и введения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, а также принципы формирования предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов).
3. Настоящие Правила применяются к субъектам естественных монополий, имеющим инвестиционную программу и (или) инвестиционный проект, утвержденный в установленном порядке.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.06.2007 N 163-ОД; с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 28.01.2009 N 19-ОД (порядок введения в действие см. п. 5).
3-1. Проект предельного уровня тарифа (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) формируется субъектами естественных монополий с учетом параметров (показателей) утвержденных инвестиционных программы (проектов) субъектов естественных монополий.

2) "Табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметтерiне (тауарларға, жұмыстарға) орта мерзiмдi кезеңге арналған тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) бекiту және енгiзу жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 3 ақпандағы N 30-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2832 нөмірмен тіркелген, "Ресми газетте" 2004 жылғы 5 маусымда N 23 нөмірінде жарияланған) 2004 жылғы 15 сәуірдегі N 190-НҚ бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары Н.Ш. Алдабергеновке жүктелсін.
6. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2006 жылғы 12 маусымдағы
N 149-НҚ бұйрығымен бекітілген
Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін
қызметтері (тауарлары, жұмыстары) тарифтерінің (бағаларының,
алымдар ставкаларының) және тарифтік сметаларының шекті
деңгейін бекіту ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) тарифтерінің (бағаларының, алымдар ставкаларының) және тарифтік сметаларының шекті деңгейін бекіту ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.01.28 N 19-НҚ Бұйрығымен.
2. Осы Ереже Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) тарифтерінің (бағаларының, алымдар ставкаларының) және тарифтік сметаларының шекті деңгейін бекіту мен енгізудің тәртібін, сондай-ақ тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін қалыптастырудың қағидаттарын айқындайды.
3. Осы Ереже бекітілген инвестициялық бағдарламасы және (немесе) инвестициялық жобасы бар табиғи монополиялар субъектілеріне белгіленген тәртіппен қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007.06.13. N 163-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - 2009.01.28 N 19-НҚ Бұйрықтарымен.
3-1. Реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) тарифтерінің (бағаларының, алымдар ставкаларының) және тарифтік сметаларының шекті деңгейінің жобасы табиғи монополиялар субъектілерінің бекітілген инвестициялық бағдарламаларының (жобаларының) параметрлері (көрсеткіштері) қалыптасады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 29.11.2012 № 305-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Для целей настоящих Правил используются следующие основные понятия:
1) базовая тарифная смета - утвержденная в установленном порядке тарифная смета на год введения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов);
2) прогнозируемая тарифная смета - тарифная смета, принятая и утвержденная уполномоченным органом на каждый год среднесрочного или долгосрочного периода;
3) компетентный орган - государственный орган, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления;
4) среднесрочный период - временной интервал более одного года до пяти лет включительно;
5) предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора) - максимальная величина тарифа (цены, ставки сбора) на регулируемую услугу (товар, работу) субъекта естественной монополии, утверждаемая на среднесрочный или долгосрочный период;
6) тарифный доход - доход Субъекта от оказания регулируемых услуг (товаров, работ) по утвержденному уполномоченным органом предельному уровню тарифов (цен, ставок сборов);
7) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
8) долгосрочный период - временной интервал более пяти лет;
Иные понятия и термины используемые в настоящих Правилах применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 29.11.2012 № 305-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 16.04.2013 № 116-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. (исключена)
Сноска. Глава 2 исключена приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13 июня 2007 года N 163-ОД.
3. Порядок представления и принятия заявки на утверждение
предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов)
на регулируемые услуги (товары, работы) Субъектов
7. Субъект естественной монополии (далее - Субъект) представляет в уполномоченный орган заявку на утверждение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) за сто восемьдесят календарных дней до введения его в действие.
Одновременно с заявкой на утверждение предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) субъектом естественной монополии представляется на утверждение инвестиционная программа (проект).

Ескерту. 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2012.11.29 № 305-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
4. Осы Ереженiң мақсаттары үшiн мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) базалық тарифтiк смета - тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) шектi деңгейiн енгiзу жылына белгiленген тәртiппен бекiтiлген тарифтiк смета;
2) болжанып отырған тарифтiк смета - орташа мерзiмдi немесе ұзақ мерзiмдi кезеңнiң әрбiр жылына уәкiлеттi орган қабылдаған және бекiткен тарифтiк смета;
3) құзыреттi орган - тиiстi мемлекеттiк басқару саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
4) орташа мерзiмдi кезең - бес жылға дейiнгi уақытты қоса алғанда бiр жылдан асатын уақыт аралығы;
5) тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) шектi деңгейi - орташа мерзiмдi немесе ұзақ мерзiмдi кезеңге бекiтiлетiн табиғи монополия субъектiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметiне (тауарына, жұмысына) арналған тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) ең жоғары шамасы;
6) тарифтiк табыс - уәкiлеттi орган бекiткен тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) шектi деңгейi бойынша Субъектiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) көрсетуден түсетiн табысы;
7) уәкiлеттi орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
8) ұзақ мерзiмдi кезең - бес жылдан астам уақыт аралығы.
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетiн нарықтар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2012.11.29 № 305-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 16.04.2013 № 116-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. тарау
Ескерту. 2-тарау алынып тасталды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007.06.13. N 163 -НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтері
(тауарлары, жұмыстары) тарифтерінің (бағаларының, алымдар
ставкаларының) шекті деңгейін бекітуге берілген өтінімді
ұсыну мен қабылдау тәртібі
7. Табиғи монополия субъектісі (бұдан әрi - Субъект) уәкiлеттi органға тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларының) шектi деңгейiн ол қолданысқа енгiзiлгенге дейiн күнтізбелік бiр жүз сексен күн бұрын бекiтуге өтiнiм ұсынады.
Табиғи монополия субъектісі тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) шектi деңгейiн бекітуге арналған өтініммен бір мезгілде инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуге ұсынады.

Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 16.04.2013 № 116-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. К заявке на утверждение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) прилагаются:
1) пояснительная записка о необходимости утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов);
2) инвестиционная программа (проект);
3) проект предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) с прейскурантом с учетом отраслевых особенностей;
4) бухгалтерский баланс за два предшествующих календарных года;
5) отчет о доходах и расходах за два предшествующих календарных года;
6) отчет о движении денег за два предшествующих календарных года;
7) сведения об инвестициях за два предшествующих календарных года, для юридических лиц со списочной численностью работающих свыше 50 человек (форма 1-инвест);
8) отчет по труду за два предшествующих календарных года (форма N 1-т годовая);
9) сведения о размерах заработной платы работников по отдельным должностям и профессиям за два предшествующих календарных года (форма N 2-т (проф);
10) основные показатели производственно-финансовой деятельности (форма N 1-ПФ) за два предшествующих календарных года;
11) отчет о наличии и движении основных средств и нематериальных активов (форма N 11) за два предшествующих календарных года;
12) тарифная смета в соответствии с Приложением 1 к настоящим Правилам;
13) расшифровка дебиторской и кредиторской задолженности за два предшествующих календарных года;
14) расшифровка прочих и других расходов за два предшествующих календарных года;
15) документы, подтверждающие наличие утвержденных в установленном порядке:
нормативной численности персонала;
технических и технологических норм расхода;
нормативных технических потерь;
При их отсутствии – информация о принятых уполномоченным органом к рассмотрению заявок на утверждение нормативной численности персонала, технических и технологических норм расхода, нормативных технических потерь;
15-1) утвержденную и согласованную в установленном порядке смету затрат, направляемых Субъектом на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств;
16) решения конкурсных (тендерных) комиссий по закупке материальных, финансовых ресурсов, оборудования и услуг за предшествующий календарный год;
17) расчет ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов;
18) (исключен - от 13 июня 2007 года N 163-ОД) ;

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 16.04.2013 № 116-НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін бекітуге берілген өтінімге мыналар:
1) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін бекіту қажеттілігі туралы түсіндірме жазба;
2) инвестициялық бағдарлама (жоба);
3) салалық ерекшеліктерді ескере отырып, прейскурантпен тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің жобасы;
4) екі алдыңғы күнтізбелік жылға бухгалтерлік теңгерім;
5) екі алдыңғы күнтізбелік жылға табыстар мен шығыстар туралы есеп;
6) екі алдыңғы күнтізбелік жылға ақшаның қозғалысы туралы есеп;
7) қызметкерлердің тізімі бойынша саны 50 адамнан асатын заңды тұлғалар үшін екі алдыңғы күнтізбелік жылға инвестициялар туралы мәлімет (1-инвест нысаны);
8) екі алдыңғы күнтізбелік жылға (N 1-т жылдық нысаны) еңбек бойынша есеп;
9) екі алдыңғы күнтізбелік жылға жекелеген лауазымдар мен мамандықтар бойынша қызметкерлер жалақысының мөлшерлері туралы мәліметтер (N 2-т (маман.) нысаны);
10) екі алдыңғы күнтізбелік жылға өндірістік-қаржылық қызметтің (N 1-ӨҚ нысаны) негізгі көрсеткіштері;
11) екі алдыңғы күнтізбелік жылға негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің болуы және қозғалысы туралы (N 11-нысан) есеп;
12) осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес тарифтік смета;
13) екі алдыңғы күнтізбелік жылға дебиторлық және кредиторлық берешекті ажырату;
14) екі алдыңғы күнтізбелік жылға өзге және басқа да шығыстарды ажырату;
15) белгіленген тәртіппен бекітілген:
персоналдың нормативтік саны;
техникалық және технологиялық нормалардың шығыны;
нормативтік техникалық ысыраптардың болуын растайтын құжаттар;
Олар болмаған жағдайда - персоналдың нормативтік санын, шығыстың техникалық және технологиялық нормаларын, нормативтік техникалық ысыраптарды бекітуге өтінімдерді қарауға уәкілетті органның қабылдағаны туралы ақпарат.
15-1) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін Субъектінің ағымдағы және күрделі жөндеулер мен басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына бағытталған шығындардың белгіленген тәртіппен бекітілген және келісілген сметасы;
16) алдыңғы күнтізбелік жылға және материалдық, қаржылық ресурстарды, жабдық пен қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурстық (тендерлік) комиссиялардың шешімдері;
17) қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына пайда ставкасының есебі;
18) алынып тасталды

19) информацию о начислении амортизационных отчислений на основные средства, используемые до реализации инвестиционной программы и (или) инвестиционного проекта, и вводимые в эксплуатацию при реализации инвестиционной программы и (или) инвестиционного проекта в среднесрочный или долгосрочный период с разбивкой по годам;
20) (исключен - от 13 июня 2007 года N 163-ОД) ;
21) (исключен - от 28.01.2009 N 19-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 );
22) условия финансирования и возмещения заемных ресурсов (проценты за кредиты, период финансирования, комиссионные выплаты, сроки погашения и другие);
23) (исключен - от 13 июня 2007 года N 163-ОД) ;
24) решение органа по управлению государственным имуществом или государственным предприятием об установлении фонда оплаты труда и должностных окладов руководителей, их заместителей, главных (старших) бухгалтеров, а также системы их премирования и иного вознаграждения (для государственных предприятий либо предприятий с преобладающей долей участия государства).
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.06.2007 № 163-ОД; от 28.01.2009 № 19-ОД (порядок введения в действие см. п. 5); от 16.04.2013 № 116-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Прилагаемые к заявке расчеты и обосновывающие материалы представляются с соблюдением следующих процедур:
1) материалы заявки прошиваются, пронумеровываются, заверяются печатью и подписью руководителя Субъекта. При этом, финансовые документы подписываются первым руководителем и главным бухгалтером Субъекта, либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью Субъекта;
2) в качестве обосновывающих материалов представляются фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, и за предыдущий календарный год;
3) с целью исключения влияния сезонных колебаний объемов на тарифы (цены, ставки сборов) в обоснование принимаются данные в расчете на год за исключением случаев, когда такой расчет нецелесообразен с позиции налогового учета;
4) при расчете проектов тарифов (цен, ставок сборов) за базу принимаются фактические объемы регулируемых услуг (товаров, работ) за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год;
5) при снижении объемов регулируемых услуг (товаров, работ) представляются материалы, обосновывающие и подтверждающие снижение;
6) подготовлены в отдельности на каждый вид деятельности, осуществляемой субъектом естественной монополии.

19) инвестициялық бағдарламаны және (немесе) инвестициялық жобаны іске асырғанға дейін пайдаланылатын және жылдарға бөле отырып, орташа мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңде инвестициялық бағдарламаны және (немесе) инвестициялық жобаны іске асыру кезінде пайдалануға енгізілетін негізгі құралдарға амортизациялық аударымдарды есептеу туралы ақпарат;
20) алынып тасталды
21) алынып тасталды
22) заемдық ресурстарды қаржыландыру және өтеу шарттары (кредиттер үшін пайыздар, қаржыландыру кезеңі, комиссиялық төлемдер, өтеу мерзімдері мен басқалар);
23) алынып тасталды
24) басшылардың, олардың орынбасарларының, бас (аға) бухгалтерлердің еңбегіне ақы төлеу қорын және лауазымдық жалақыларын, сондай-ақ оларға сыйлықақы және өзге де сыйақы беру жүйесін (мемлекет қатысуының басым үлесі бар мемлекеттік кәсіпорындар не кәсіпорындар үшін) белгілеу туралы мемлекеттік мүлікті немесе мемлекеттік кәсіпорынды басқару жөніндегі органның шешімі қоса беріледі.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007.06.13. N 163 -НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2009.01.28 N 19-НҚ, 16.04.2013 № 116-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9. Өтiнiмге берiлетiн есептер мен негiздеушi материалдар мынадай тәртіп сақталып ұсынылады:
1) өтiнiм материалдары тiгiледі, нөмiрленеді, Субъект басшысының мөрiмен және қолымен расталады. Бұл ретте қаржы құжаттарына Субъектiнiң бiрiншi басшысы мен бас бухгалтерi не оларды алмастыратын тұлғалар қол қояды және Субъектiнiң мөрiмен расталады;
2) негiздеушi материалдар ретiнде өтiнiм беру алдындағы төрт тоқсан және өткен күнтiзбелiк жыл iшiндегi шығындар туралы нақты деректер ұсынылады;
3) көлемдердiң маусымдық ауытқуларының тарифтерге (бағаларға, алымдар ставкаларына) әсер етуiн болдырмау мақсатында негiздемеге жылға арналған есептегi деректер, мұндай есеп салықтық есептiң ұстанымдарымен мақсатсыз жағдайын қоспағанда, алынады;
4) тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) жобаларын есептеген кезде негiзге өтiнiм беру алдындағы төрт тоқсан немесе өткен күнтiзбелiк жыл iшiндегi реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) нақты көлемдерi алынады;
5) реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) көлемдерi төмендеген кезде төмендеудi негiздеушi және растаушы материалдар ұсынылады;
6) табиғи монополия субъектiсi жүзеге асыратын қызметтердiң әрбiр түрiне жеке дайындалды.

Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 29.11.2012 № 305-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Уполномоченный орган в течение семи рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту представленных обосновывающих материалов и в письменном виде уведомляет Субъекта о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в принятии заявки к рассмотрению с указанием причин отказа.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 28.01.2009 N 19-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).
11. Причинами отказа в принятии заявки Субъекта к рассмотрению являются:
1) нарушение Субъектом сроков представления заявки;
2) (исключен - от 28.01.2009 N 19-ОД (порядок введения в действие см. п. 5);
3) непредставление Субъектом документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил;
4) несоответствие представленных документов подпунктам 1), 2) и 6) пункта 9 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.06.2007 N 163-ОД ; от 28.01.2009 N 19-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).
4. Порядок рассмотрения проекта предельного уровня
тарифов (цен, ставок сборов)
12. Проект предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) Субъекта рассматривается уполномоченным органом в течении ста сорока пяти календарных дней с момента подачи заявки при условии представления экономически обоснованных расчетов в соответствии с требованиями, установленными законодательством о естественных монополиях и регулируемых рынках и настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 29.11.2012 № 305-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Уполномоченный орган проводит экспертизу проекта предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет:
1) на основе анализа представленных Субъектом с заявкой обосновывающих документов и расчетов, а также сравнительного анализа показателей деятельности субъектов естественных монополий, занимающихся аналогичным видом деятельности;
2) с привлечением для этого независимых экспертов, государственных органов, потребителей и их общественных объединений, Субъекта, представившего проект.
14. Уполномоченный орган запрашивает дополнительную информацию у Субъекта в соответствии с подпунктом 5) статьи 7 Закона Республики Казахстан «О естественных монополиях и регулируемых рынках.
В случае непредставления Субъектом требуемой информации в сроки, установленные уполномоченным органом, или представления их не в полном объеме, уполномоченный орган не учитывает заявленные затраты при формировании предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов).

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2012.11.29 № 305-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
10. Уәкілетті орган өтінім алған күннен бастап жеті жұмыс күн ішінде ұсынылған негіздеуші материалдардың толықтығын тексереді және Субъектіні өтінімді қарауға қабылдағаны туралы немесе бас тартудың себептерін көрсете отырып, өтінімді қараудан бас тартқаны туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.01.28 N 19-НҚ Бұйрығымен.
11. Субъектінің өтінімін қараудан бас тартудың себептері мыналар:
1) Субъектінің өтінімді ұсыну мерзімдерін бұзуы;
2) алынып тасталды
3) Субъектінің осы Ереженің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбауы болып табылады;
4) Ұсынылған құжаттардың осы Ереженің 9-тармағының 1), 2) және 6) тармақшаларына сәйкес келмеуі;
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007.06.13. N 163 -НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2009.01.28 N 19-НҚ Бұйрықтарымен.
4. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының)
шекті деңгейінің жобасын қарау тәртібі
12. Субъект тарифтерiнiң (бағаларының, алымдар ставкаларының) шектi деңгейiнiң жобасын уәкiлеттi орган табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамада және осы Ережеде белгiленген талаптарға сәйкес экономикалық негiзделген есеп айырысуларды ұсынған жағдайда, өтiнiмдi беру сәтiнен бастап күнтізбелік бiр жүз қырық бес күн iшiнде қарайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2012.11.29 № 305-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
13. Уәкілетті орган тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) және тарифтік сметалардың шекті деңгейінің жобасына:
1) Субъекті өтінішпен бірге ұсынған негіздеуші құжаттар мен есеп айырысулар талдауының, сондай-ақ қызметтің осындай түрімен айналысатын табиғи монополиялар субъектілері көрсеткіштерінің салыстырмалы талдауының негізінде;
2) осы үшін тәуелсіз сарапшыларды, мемлекеттік органдарды, тұтынушыларды және олардың қоғамдық бірлестіктерін, жобаны ұсынған Субъектіні тарта отырып, сараптама жүргізеді.
14. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» Заңының 7-бабы 5) тармақшасына сәйкес Субъектіден қосымша ақпарат сұратады.
Субъект уәкiлеттi орган белгiлеген мерзiмдерде талап етiлген ақпаратты ұсынбаған немесе оларды толық емес көлемде ұсынған жағдайда, уәкiлеттi орган тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) шектi деңгейiн қалыптастыру кезiнде мәлiмделген шығындарды есепке алмайды.

Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 29.11.2012 № 305-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Уполномоченный орган выносит предлагаемый Субъектом проект предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) на обсуждение при проведении публичных слушаний.
Публичные слушания проводятся в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
5. Принципы и порядок формирования предельного уровня
тарифов (цен, ставок сборов)
16. Формирование предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) осуществляется на основании раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг (товаров, работ) и в целом по иной деятельности Субъекта.
17. Затраты, учитываемые при формировании прогнозируемой тарифной сметы на регулируемые услуги (товары, работы) должны соответствовать законодательству Республики Казахстан о бухгалтерском учете, налоговому и иному законодательству Республики Казахстан с учетом основных показателей, предусмотренных Среднесрочным планом социально-экономического развития Республики Казахстан.
18. Прогнозируемые показатели тарифной сметы основываются на определении тарифного дохода Субъекта на среднесрочный или долгосрочный период.
Тарифный доход исчисляется отдельно на каждый год, входящий в среднесрочный или долгосрочный период. На основе тарифных доходов за весь период рассчитывается средневзвешенный тариф (цена, ставка сбора).
Тарифный доход определяется исходя из прогнозируемых объемов затрат на оказание регулируемых услуг (товаров, работ), расходов периода, а также допустимого уровня прибыли.
19. Материальные расходы, включаемые в затратную часть тарифа (цены, ставки сбора), определяются исходя из технических и технологических норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии (далее – материальные ресурсы) на выпуск единицы продукции (услуг, товаров, работ) и (или) годовых норм материальных ресурсов, утвержденных уполномоченным органом в установленном им порядке и цен материальных ресурсов, определенных по результатам закупок в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 28.01.2009 N 19-ОД (порядок введения в действие см. п. 5).

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2012.11.29 № 305-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
15. Уәкілетті орган Субъект ұсынған тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің жобасын жария тыңдаулар өткізу кезінде талқылауға шығарады.
Жария тыңдаулар Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен өткізіледі.
5. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының)
шекті деңгейін қалыптастыру қағидаттары мен тәртібі
16. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін қалыптастыру Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) әрбір түрі бойынша және жалпы өзге қызметі бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алудың негізінде жүзеге асырылады.
17. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) болжанып отырған тарифтік сметаны қалыптастыру кезінде ескерілетін шығындар Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының Орта мерзімді жоспарында көзделген негізгі көрсеткіштерді ескере отырып, Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп туралы заңнамасына, Қазақстан Республикасының салық және өзге де заңнамасына сәйкес келуге тиіс.
18. Тарифтік сметаның болжанып отырған көрсеткіштері Субъектінің орташа мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңге арналған тарифтік табысын айқындауға негізделеді.
Тарифтік табыс орташа мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңге кіретін әрбір жылға жеке-жеке есептеледі. Барлық кезеңге арналған тарифтік табыстың негізінде орташа өлшенген тариф (баға, алым ставкасы) есептеледі.
Тарифтік табыс реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) көрсетуге арналған шығындардың болжанып отырған көлемдеріне, кезең шығыстарына, сондай-ақ пайданың ұйғарынды деңгейіне сүйене отырып, айқындалады.
19. Тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шығын бөлігіне енгізілетін материалдық шығыстар өнімнің (қызметтердің, тауарлардың, жұмыстардың) бірлігін шығаруға арналған шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарының техникалық және технологиялық нормаларына (бұдан әрі - материалдық ресурстар) және (немесе) уәкілетті органның ол белгілеген тәртіппен бекітілген материалдық ресурстардың нормаларына және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сатып алулардың нәтижелері бойынша анықталған материалдық ресурстардың бағаларына сүйене отырып айқындалады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.01.28 N 19-НҚ Бұйрығымен.

20. При расчете предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) включаются затраты, связанные с нормативными техническими потерями, утвержденными в порядке, установленном законодательством о естественных монополиях и регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 29.11.2012 № 305-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Средства, направляемые Субъектом на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств, учитываются при расчете предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) при наличии подтверждения компетентного органа о необходимости проведения этих объемов в течение среднесрочного или долгосрочного периода. Компетентный орган определяет необходимость проведения этих работ (по каждому объекту) и их физические объемы.
22. В предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) включаются амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов, рассчитанные по прямолинейному (равномерному) методу. Применение иных методов начисления амортизации возможно по согласованию с уполномоченным органом.
Амортизация направляется на проведение капитальных ремонтных работ, приводящих к увеличению стоимости основных средств, и реализацию инвестиционной программы и (или) инвестиционного проекта.
23. При определении расходов на оплату труда персонала Субъекта в расчет принимается нормативная численность, утвержденная в установленном законодательством порядке.
24. Расходы на оплату труда производственного персонала, включаемые в предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) определяются исходя из утвержденной нормативной численности персонала Субъекта и среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах с учетом прогнозируемого изменения индекса потребительских цен, предусмотренного Среднесрочным планом социально-экономического развития Республики Казахстан.
25. Расходы на оплату труда административного персонала, за исключением государственных предприятий, включаемых в тарифы (цены, ставки сбора) по должностным окладам руководителей, их заместителей, главных (старших) бухгалтеров Субъектов и других работников административного персонала Субъекта лимитируются исходя из соотношения между максимальным и минимальным уровнем заработной платы Субъекта, не превышающее 15 раз.
Данное соотношение является отношением размеров заработной платы наиболее высокооплачиваемых работников (например, руководителя) и наименее оплачиваемых работников (например, рабочий имеющий 1 тарифный разряд).

20. Тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) шектi деңгейiн есептеген кезде табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген нормативтен тыс техникалық ысыраптармен байланысты шығындар есептеледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2012.11.29 № 305-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
21. Субъекті негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін ағымдағы және күрделі жөндеулерге және басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарға бағыттайтын қаражаттары құзыретті органның орташа мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезең ішінде осы көлемдерде жүргізу қажеттілігі туралы растауы болған кезде тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін есептеген кезде ескеріледі. Құзыретті орган осы жұмыстарды (әрбір объект бойынша) жүргізу қажеттілігін және олардың нақты көлемдерін айқындайды.
22. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейіне төтежелілі (бірқалыпты) әдіс бойынша есептелген негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары енгізіледі. Амортизацияны есептеудің өзге әдістерін қолдану уәкілетті органның келісімі бойынша мүмкін.
Амортизация негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге және инвестициялық бағдарламаны және (немесе) инвестициялық жобаны іске асыруға бағытталады.
23. Субъекті персоналының еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстарды айқындаған кезде заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген нормативтік сан есепке алынады.
24. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейіне енгізілетін өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеу шығыстары Субъекті персоналының бекітілген нормативтік санына және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының Орта мерзімді жоспарында көзделген тұтынушы бағалары индексінің болжанып отырған өзгерісін ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа жалақыға сүйене отырып, айқындалады.
25. Субъектілер басшыларының, олардың орынбасарларының, бас (аға бухгалтерлерінің және Субъекті әкімшілік персоналының басқа да қызметкерлерінің лауазымдық жалақысы бойынша тарифтерге (бағаларға, алымдар ставкаларына) енгізілетін мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда, әкімшілік персоналдың еңбегіне ақы төлеу шығыстары 15 реттен аспайтын Субъекті жалақысының ең жоғары және ең төмен деңгейінің арасындағы ара қатынасына сүйене отырып, лимиттенеді.
Осы ара қатынас неғұрлым жоғары ақы төленетін қызметкерлердің (мысалы, басшының) және неғұрлым төмен ақы төленетін қызметкерлердің (мысалы, 1 тарифтік разрядқа ие қызметкердің) жалақысы мөлшерлерінің қатынасы болып табылады.

26. Расходы на оплату труда, размеры должностных окладов руководителей, их заместителей, главных (старших) бухгалтеров государственных предприятий, оказывающих услуги в сфере естественной монополии, а также система их премирования и иного вознаграждения определяются органами государственного управления в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
27. Расходы административного назначения учитываются в предельном уровне тарифов (цен, ставок сборов) с учетом изменения основных показателей Среднесрочного плана социально-экономического развития Республики Казахстан.
28. В предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) включаются затраты на выплату вознаграждений за кредиты для реализации инвестиционной программы и (или) инвестиционного проекта. Изменение размера вознаграждений (проценты за кредиты, комиссионные выплаты) по полученным кредитам в период реализации инвестиционной программы и (или) инвестиционного проекта допускается только в сторону снижения.
Вознаграждения за кредиты, полученные в иностранной валюте, включаются в предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) с учетом прогнозируемого изменения курса тенге к иностранной валюте на основании основных показателей Среднесрочного плана социально-экономического развития Республики Казахстан.
29. В предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) включаются затраты на обязательные виды страхования в установленном законодательством порядке.
30. Представительские расходы, командировочные расходы административного персонала, расходы на услуги связи, периодическую печать, содержание служебного автотранспорта, информационные, консультационные услуги включаются в предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) в пределах лимитов, установленных Субъектом по согласованию с уполномоченным органом с учетом прогнозируемого изменения индекса потребительских цен, предусмотренного Среднесрочным планом социально-экономического развития Республики Казахстан.
31. При формировании и утверждении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет в затратной части не учитываются следующие расходы:
на сверхнормативные потери, порчу, недостачу и запасы товарно-материальных ценностей на складах, другие непроизводительные расходы и потери;
амортизационные отчисления основных средств, не используемых при оказании, предоставлении регулируемых услуг (товаров, работ);
на арендную плату за пользование основными средствами (кроме основных средств общехозяйственного назначения), полученными в доверительное управление, в имущественный найм, по лизингу;
платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
судебные издержки;
безнадежные долги;
штрафы, пени, неустойки и другие виды санкций за нарушение условий хозяйственных договоров;
штрафы и пени за сокрытие (занижение) дохода;
убытки от хищений;
потери от брака;
по содержанию обслуживающих производств и хозяйств (бесплатное предоставление помещений, оплата стоимости коммунальных услуг организациям общественного питания и т.д.);
на содержание объектов здравоохранения, детских дошкольных учреждений, учебных заведений, профессионально-технических училищ, кроме технологически необходимых, согласованных с компетентным органом;
на содержание оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда;
на проведение культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий (проведение вечеров отдыха, спектаклей, концертов);
на погашение ссуд (включая беспроцентные), выданных работникам предприятий на улучшение жилищных условий, приобретение садовых домиков и обзаведение домашним хозяйством;
по благоустройству садовых товариществ (в том числе, строительство дорог, энерго- и водоснабжение, осуществление других расходов общего характера);
на проведение и организацию лекций, выставок, диспутов, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций, членские взносы в общественные организации и ассоциации;
по рекламе в средствах массовой информации, по изданию рекламной, плакатной и типографской продукции, за исключением продукции, используемой в производственных целях;
на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах для персонала субъекта естественной монополии;
на выполнение работ по благоустройству города, оказанию помощи сельскому хозяйству и другие подобного рода работы;
на оплату отпусков работникам, обучающихся в организации образования;
на премирование и другие формы вознаграждения по итогам работы;
по оплате путевок работникам и их детям на лечение, отдых, экскурсии за счет средств субъекта естественной монополии, кроме затрат, связанных с реабилитационным лечением профзаболеваний;
по оплате услуг поликлиник по договорам, заключенным с органами здравоохранения на предоставление своим работникам медицинской помощи;
страховые платежи (взносы, уплачиваемые предприятиями по договорам личного и имущественного страхования, заключенных предприятиями в пользу своих работников);
по оплате дополнительно предоставленных (сверх предусмотренного законодательством) отпусков работникам, в том числе женщинам, воспитывающим детей, оплата проезда членов семьи работника к месту использования отпуска и обратно, а также компенсация за неиспользованный отпуск;
на оказание всех видов спонсорской помощи;
льготы работникам субъекта естественной монополии (предоставление питания работникам бесплатно или по сниженным ценам, оплата абонементов в группы здоровья, занятий в секциях, клубах, протезирование и т.п.), кроме предусмотренных законодательством;
на приобретение подарков на юбилейные даты или выдаваемые в виде поощрения работникам (включая автомашины, квартиры, предметы длительного пользования и другие товары, а также увеличение процентных ставок лицевых счетов работников);
на компенсацию стоимости питания детям, находящимся в дошкольных учреждениях, санаториях и оздоровительных лагерях; отчисления профсоюзам на цели, определенные коллективным договором;
связанные с изобретательством и рационализаторством производства:
проведением опытно-экспериментальных работ, изготовлением и испытанием моделей и образцов по изобретениям и рационализаторским предложениям (за исключением применяющихся в предоставлении услуг (товаров, работ) и имеющих экономический эффект), организацией выставок, смотров, конкурсов и других мероприятий по изобретательству и рационализации, выплаты авторских вознаграждений и т.п.;
другие виды расходов, непосредственно не относящиеся к производству и оказанию регулируемых услуг (товаров, работ) и приводящие к росту тарифов (цен, ставок сборов).

26. Табиғи монополия саласында қызметтер көрсететін мемлекеттік кәсіпорындар басшыларының, олардың орынбасарларының, бас (аға) бухгалтерлерінің еңбегіне ақы төлеу шығыстарын, лауазымдық жалақыларының мөлшерлерін, сондай-ақ оларға сыйлықақы және өзге де сыйақы беру жүйесін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік басқару органдары айқындайды.
27. Әкімшілік мақсаттағы шығыстар Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының Орта мерзімді жоспарының негізгі көрсеткіштерінің өзгеруін ескере отырып, тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінде ескеріледі.
28. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейіне инвестициялық бағдарламаны және (немесе) инвестициялық жобаны іске асыру үшін кредиттер үшін сыйақылар төлеуге арналған шығындар енгізіледі. Инвестициялық бағдарламаны және (немесе) инвестициялық жобаны іске асыру кезеңінде алынған кредиттер бойынша сыйақылардың мөлшерін (кредиттердің проценттері, комиссиялық төлемдер) төмендету жағына қарай өзгертуге жол беріледі.
Шетел валютасында алынған кредиттер үшін сыйақылар Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының Орта мерзімді жоспарының негізгі көрсеткіштерінің негізінде теңге бағамының шетел валютасына болжамды өзгерісін ескере отырып, тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейіне енгізіледі.
29. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейіне заңнамада белгіленген тәртіппен сақтандырудың міндетті түрлеріне арналған шығындар енгізіледі.
30. Әкімшілік персоналдың өкілдік шығыстары, іссапар шығыстары, байланыс қызметтеріне, мерзімді баспасөзге, қызметтік автокөлікті ұстауға, ақпараттық, консультациялық қызметтерге арналған шығыстар Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының Орта мерзімді жоспарында көзделген тұтынушы бағалар индексінің болжанып отырған өзгерісін ескере отырып, уәкілетті органның келісімі бойынша Субъекті белгілеген лимиттердің шегінде тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейіне енгізіледі.
31. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) және тарифтік сметалардың шекті деңгейін қалыптастыру және бекіту кезінде шығын бөлігінде мыналарға:
нормативтен тыс техникалық және коммерциялық ысыраптарға, тауар-материалдық құндылықтардың бүлiнуi мен жетiспеуiне және қоймалардағы қорларға, басқа да өндiрiстiк емес шығыстар мен ысыраптарға арналған;
реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) көрсеткен, ұсынған кезде пайдаланылмайтын негізгі құралдардың амортизациялық аударымдарына;
сенімді басқаруға, мүліктік жалдауға, лизинг бойынша алынған негізгі құралдарды (жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі құралдардан басқа) пайдаланғаны үшін жалгерлік төлемге;
ластайтын заттардың нормативтен тыс тастандылары (түсіргендері) үшін төлемдерге;
сот шығындарына;
үмітсіз борыштарға;
айыппұлдарға, өсімпұлдарға, тұрақсыздық айыбына және шаруашылық шарттардың талаптарын бұзғаны үшін санкциялардың басқа да түрлеріне;
табысты жасырғаны (төмендеткені) үшін айыппұлдарға және өсімпұлдарға;
ұрлықтан болатын залалдарға арналған;
қызмет көрсететін өндірістерді және шаруашылықтарды (қоғамдық тамақтандыру ұйымдарына үй-жайларды тегін беру, коммуналдық қызметтер құнын төлеу және т.б.) ұстау жөнінде;
құзыретті органмен келісілген технологиялық қажеттіліктен басқа, денсаулық сақтау объектілерін, мектепке дейінгі балалар мекемелерін, білім беру мекемелерін, кәсіби-техникалық училищилерді ұстауға;
сауықтыру лагерлерін, мәдениет және спорт объектілерін, тұрғын-үй қорының объектілерін ұстауға;
мәдени-ағартушылық, сауықтыру және спорт іс-шараларын өткізуге (демалу кештерін, спектакльдерді, концерттерді өткізуге);
кәсіпорынның қызметкерлеріне тұрғын-үй жағдайларын жақсартуға, бақшалы үйлерді сатып алуға және үй шаруашылығын жүргізуге берілген несиелерді (процентсізді қоса) өтеуге арналған;
бақшалы серіктестіктерді абаттандыру (оның ішінде, жолдар салу, энергиямен және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа шығыстарды жүзеге асыру) бойынша;
лекциялар, көрмелер, пікірталастар, ғылым мен өнер қайраткерлерімен кездесулер, ғылыми-техникалық конференциялар, қоғамдық ұйымдарға және қауымдастықтарға мүшелік жарналар өткізу мен ұйымдастыруға арналған;
бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарнама бойынша, өндірістік мақсатта пайдаланылатын өнімді қоспағанда, жарнамалық, плакаттық және баспаханалық өнімді басып шығару бойынша;
табиғи монополия субъектісінің персоналы үшін пәтерлерді, тұрғын-үй ғимараттары мен құрылыстарды, жатақханалардағы және қонақ үйлердегі орындарды сатып алуға, жалдауға және ұстауға;
қаланы абаттандыру, ауыл шаруашылығына көмек көрсету жөніндегі жұмыстарды және басқа да осындай жұмыстарды орындауға арналған;
білім беру ұйымда білім алатын қызметкерлердің демалыстарына ақы төлеуге;
жұмыстың қорытындылары бойынша сыйлықақы беруге және сыйақының басқа нысандарына арналған;
кәсіби ауруларды оңалтып емдеуге байланысты шығындарды қоспағанда, табиғи монополия субъектісі қаражатының есебінен қызметкерлерге және олардың балаларына емделуге, демалуға, экскурсияға баруға арналған жолдамаларына ақы төлеу бойынша;
өздерінің қызметкерлеріне медициналық көмек көрсетуге арналған денсаулық сақтау ұйымдарымен жасалған шарттар бойынша емханалардың қызметтеріне ақы төлеу бойынша;
сақтандыру (өздерінің қызметкерлерінің пайдасына кәсіпорындармен жасалған жеке және мүліктік сақтандырудың шарттары бойынша кәсіпорындар төлейтін жарналар) төлемдеріне арналған;
қызметкерлерге, оның ішінде балаларды тәрбиелеп жатқан әйелдерге қосымша берілген демалыстарға (заңнамада көзделгеннен тыс) ақы төлеу бойынша, демалысты пайдалану орнына және кері қызметкердің отбасы мүшелерінің жол жүруіне ақы төлеу, сондай-ақ пайдаланылмаған демалысты өтеу;
демеушілік көмектің барлық түрлерін көрсетуге арналған;
заңнамада көзделгеннен басқа, табиғи монополия субъектісінің қызметкерлеріне жеңілдіктер (қызметкерлерге тегін немесе төмен бағамен тамақ беру, денсаулық сақтау топтарына арналған абонементтерге, секцияларда, клубтарда айналысуға, протездеуге және т.б. ақы төлеу) беру;
мерейтой күндеріне немесе қызметкерлерге көтермелеу түрінде берілетін сыйлықтар (автомашиналарды, пәтерлерді, ұзақ пайдаланылатын заттарды және басқа да тауарларды, сондай-ақ қызметкерлердің дербес шоттарының проценттік ставкаларының өсуін қоса) сатып алуға;
мектепке дейінгі мекемелердегі, санаторийлердегі және сауықтыру лагерлердегі балалар тамағының құнын өтеуге арналған;
кәсіподақтарға ұжымдық шартпен айқындалған мақсаттар үшін аударымдар;
тәжірибелік-эксперименталдық жұмыстарды өткізуге, өнертабыс пен рационализаторлық ұсыныстар бойынша (қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсынғанда қолданылатындарды және экономикалық тиімділігі барларды қоспағанда) модельдер мен үлгілерді жасауға және сынақтан өткізуге, өнертапқыштық пен рационализаторлық бойынша көрмелер, байқаулар, конкурстар және басқа да іс-шаралар өткізуге, авторлық сыйақылар төлеуге және т.б. байланысты;
реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) өндіруге және көрсетуге тікелей жатпайтын және тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) өсуіне алып келетін шығыстардың басқа да түрлерінің шығыстары ескерілмейді.

Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 29.11.2012 № 305-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. В среднесрочный (долгосрочный) период допускается утверждение предельных уровней тарифов на каждый год.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 29.11.2012 № 305-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Допустимый уровень прибыли, учитываемый при расчете предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) рассчитывается в установленном законодательством порядке.
6. Утверждение и введение предельного уровня тарифов
(цен, ставок сборов) и тарифных смет
34. Уполномоченный орган по результатам проведенной экспертизы принимает решение об утверждении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет с указанием срока его действия.
Срок действия тарифов устанавливается на период не более, чем предусмотрено на реализацию Субъектом инвестиционной программы и (или) инвестиционного проекта.
В случае истечения срока действия предельного уровня тарифа субъект естественной монополий, являющийся региональной электросетевой компанией, применяет утвержденный предельный уровень тарифа до утверждения тарифа на регулируемые услуги с применением метода сравнительного анализа.
Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 29.11.2012 № 305-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Решение уполномоченного органа об утверждении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) Субъекта оформляется приказом руководителя уполномоченного органа.
36. Решение об утверждении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет направляется уполномоченным органом Субъекту не позднее тридцати пяти календарных дней до введения их в действие.
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 29.11.2012 № 305-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Введение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) осуществляется с первого числа второго месяца, следующего за месяцем утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов).

Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2012.11.29 № 305-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
32. Орта мерзімді (ұзақ мерзімді) кезеңге шекті тарифтерді бекіту деңгейі жыл сайын бекітуге жол беріледі.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2012.11.29 № 305-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
33. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін есептеу кезінде ескерілетін пайданың ұйғарынды деңгейі заңнамада белгіленген тәртіппен есептеледі.
6. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) және
тарифтік сметалардың шекті деңгейін бекіту мен енгізу
34. Уәкiлеттi орган жүргiзiлген сараптаманың нәтижелерi бойынша тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) және тарифтiк сметалардың шектi деңгейiн оның қолданыс мерзiмiн көрсете отырып, бекiту туралы шешiм қабылдайды.
Тарифтердiң қолданыс мерзiмi Субъектiнiң инвестициялық бағдарламаны және (немесе) инвестициялық жобаны iске асыруға көзделген кезеңнен аспайтын мерзiмге белгiленедi.
Тарифтердiң шекті деңгейінің қолданыс мерзімі аяқталған жағдайда, өңірлік электр желілік компания болып табылатын табиғи монополия субъектісі салыстырмалы талдау әдісін қолданып реттеліп көрсетілетін қызметтерге тариф бекітілгенге дейін тарифтердiң бекітілген шекті деңгейін қолданады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2012.11.29 № 305-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
35. Уәкілетті органның Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) және тарифтік сметалардың шекті деңгейін бекіту туралы шешімі уәкілетті орган басшысының бұйрығымен ресімделеді.
36. Тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) және тарифтiк сметалардың шектi деңгейiн бекiту туралы шешiмдi уәкiлеттi орган Субъектiге оларды қолданысқа енгiзгенге дейiн кемiнде күнтізбелік отыз бес күн бұрын жолдайды.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2012.11.29 № 305-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
37. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін енгізу тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін бекіту айынан кейінгі екінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.

38. Субъект доводит до сведения потребителей информацию о введении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения их в действие.
Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 29.11.2012 № 305-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Субъект в течение пяти календарных дней представляет в уполномоченный орган информацию о факте уведомления потребителей о введении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов).
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 29.11.2012 № 305-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Если субъект не уведомит потребителей о введении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) в сроки, предусмотренные настоящими Правилами, то указанный предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) не вводится с даты указанной в решении уполномоченного органа. Введение утвержденного предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) осуществляется с первого числа третьего месяца, следующего за месяцем утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов).
7. Контроль за деятельностью Субъектов, для которых
установлены предельные уровни тарифов (цен, ставок сборов)
41. При реализации Субъектом тарифной сметы и инвестиционной программы и (или) инвестиционного проекта в период действия предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) уполномоченный орган при необходимости привлекает независимого эксперта.
Специалисты уполномоченного органа и независимые эксперты, привлекаемые уполномоченным органом имеют право допуска к технической, бухгалтерской и иной документации по инвестиционной программе и (или) инвестиционному проекту Субъекта, не разглашая сведения, составляющие коммерческую и иную охраняемую законом тайну.
42. В период действия предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) уполномоченный орган:
1) не согласовывает переоценку основных средств, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 50 настоящих Правил;
2) не согласовывает привлечение дополнительных займов и кредитов для реализации инвестиционной программы и (или) инвестиционного проекта, учтенной при расчете предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов).

38. Субъект тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) шектi деңгейiн енгiзу туралы ақпаратты тұтынушылардың назарына оларды қолданысқа енгiзгенге дейiн кемiнде күнтізбелік отыз бес күн бұрын жеткiзедi.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2012.11.29 № 305-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
39. Субъект күнтізбелік бес күн iшiнде уәкiлеттi органға тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) шектi деңгейiн енгiзу туралы тұтынушыларды хабардар еткен фактi туралы ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2012.11.29 № 305-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
40. Егер субъект тұтынушыларды тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін енгізу туралы осы Ережеде көзделген мерзімдерде хабардар етпесе, онда көрсетілген тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейі уәкілетті органның шешімінде көрсетілген күннен бастап енгізілмейді. Бекітілген тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) деңгейін енгізу тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін бекіту айынан кейінгі үшінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
7. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті
деңгейлері белгіленген Субъектілердің қызметін бақылау
41. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейі қолданыста болған кезеңде Субъекті тарифтік сметаны және инвестициялық бағдарламаны және (немесе) инвестициялық жобаны іске асырған кезде уәкілетті орган қажет болған жағдайда тәуелсіз сарапшыны тартады.
Уәкілетті органның мамандары және уәкілетті орган тартатын тәуелсіз сарапшылар Субъектінің инвестициялық бағдарламасы және (немесе) инвестициялық жобасы бойынша коммерциялық пен өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жария етпей техникалық, бухгалтерлік және өзге де құжаттамаға қол жеткізу құқығына ие.
42. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің қолданысы кезінде уәкілетті орган:
1) осы Ереженің 50-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, негізі құралдарды қайта бағалауға келіспейді;
2) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін есептеу кезінде ескерілген инвестициялық бағдарламаны және (немесе) инвестициялық жобаны іске асыру үшін қосымша қарыздар мен кредиттерді тартуға келіспейді.

43. Субъект в течение действия предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) осуществляет затраты при оказании регулируемых услуг (товаров, работ) в пределах тарифной сметы.
44. Субъект в период действия предельного уровня тарифов представляет в уполномоченный орган:
1) в период реализации инвестиционной программы (проекта) ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, информацию об исполнении инвестиционной программы (проекта) по форме, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2012 года № 1568, и размещает данную информацию в средствах массовой информации распространяемых на территории административно-территориальной единицы, на которой субъект естественной монополии осуществляет свою деятельность;
2) ежегодно представляет отчет об исполнении тарифной сметы не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, за исключением региональной электросетевой компании;
3) ежеквартально до 25 числа, следующего за отчетным периодом, информацию о фактической выплате наступивших обязательств по займам.
Сноска. Пункт 44 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 16.04.2013 № 116-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Информация предоставляется в соответствии с Приложениями 2-4 к настоящим Правилам с документальными подтверждениями достигнутых фактических показателей и разъяснениями причин, в случае их отклонений от согласованного варианта.
46. В период действия предельного уровня тарифов Субъект сокращает затраты в сторону снижения в пределах утвержденной тарифной сметы, в том числе за счет:
1) снижения фонда оплаты труда;
2) снижения технических и технологических норм расхода материальных ресурсов, нормативных технических и сверхнормативных технических потерь и другое;
3) административных и других видов расходов.
Сноска. Пункт 46 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 29.11.2012 № 305-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Уполномоченный орган не снижает утвержденный предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов), если Субъект снизил затратную часть утвержденного предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов). Средствами, полученными от сокращения затрат, Субъект распоряжается самостоятельно. При этом, Субъект:
исполняет тарифную смету в части объемов оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ), реализации инвестиционной программы и (или) инвестиционного проекта, капитальных, текущих и других видов ремонтных работ, эксплуатационных затрат в соответствии с требованиями отраслевых стандартов;
обеспечивает получение предусмотренного при расчете предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) тарифного дохода.
Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13 июня 2007 года N 163-ОД

43. Субъект тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің қолданысы ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) көрсету кезінде шығындарды тарифтік смета шегінде жүзеге асырады.
44. Субъект тарифтердің шектi деңгейiнің қолданысы кезінде уәкілетті органға:
1) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезеңінде жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2012 жылғы 7 желтоқсандағы № 1568 қаулысымен бекітілген нысан бойынша инвестициялық бағдарламаның (жобаның) орындалуы туралы ақпарат береді және осы ақпаратты табиғи монополия субъектiсi өзiнiң қызметiн жүзеге асыратын әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң тиiстi аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырады;
2) өңірлік электр желісі компаниясын қоспағанда, тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей ұсынады;
3) қарыздар бойынша пайда болған міндеттемелерді нақты төлеу туралы ақпаратты есепті кезеңнен кейінгі 25 күніне дейін тоқсан сайын ұсынады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 16.04.2013 № 116-НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
45. Ақпарат қол жеткізілген нақты көрсеткіштерді құжаттама түрінде растай отырып және олардың келісілген нұсқадан ауытқулары болған жағдайда себептерін түсіндіре отырып, осы Ереженің 2-4-қосымшаларына сәйкес ұсынылады.
46. Тарифтердің шекті деңгейінің қолданысы кезеңінде Субъект шығындарды бекiтiлген тарифтiк смета шегiнде азайтуға қарай, оның iшiнде:
1) еңбекке ақы төлеу қорын төмендету;
2) материалдық ресурстар шығысының техникалық және технологиялық нормаларын, нормативтiк техникалық және нормативтен тыс техникалық ысыраптарды және басқаны төмендету;
3) әкiмшiлiк және шығыстардың басқа да түрлерi есебiнен қысқартады.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2012.11.29 № 305-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
47. Уәкілетті орган, егер Субъект бекітілген тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің шығын бөлігін азайтса, бекітілген тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін төмендетпейді. Шығындарды қысқартудан алынған қаражаттарды Субъект өз бетінше жұмсайды. Бұл ретте Субъект:
тарифтік сметаны реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) көлемдері, инвестициялық бағдарламаны және (немесе) инвестициялық жобаны, күрделі, ағымдағы және жөндеу жұмыстарының басқа түрлерін іске асыру, салалық стандарттардың талаптарына сәйкес пайдалану шығындар бөлігінде орындайды;
тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін есептеу кезінде көзделген тарифтік табысты алуды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 47-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007.06.13. N 163 -НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Изменение предельного уровня тарифов
(цен, ставок сборов) при возникновении
обстоятельств непреодолимой силы
48. Изменение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) производится по инициативе уполномоченного органа, либо по инициативе Субъекта в случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, повлекших за собой недополучение в полном объеме доходов, предусмотренных в утвержденном предельном уровне тарифов (цен, ставок сборов).
49. Обстоятельства непреодолимой силы рассматриваются уполномоченным органом как случившиеся, если финансовое состояние Субъекта подверглось значительному воздействию по независящим от него причинам и ставится под угрозу выполнение инвестиционной программы и (или) инвестиционного проекта.
50. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся значительное изменение:
1) между фактическим и прогнозируемым уровнем валютного курса и курса, предусмотренного при утверждении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов);
2) уровня инфляции;
3) фактических объемов оказываемых регулируемых услуг против предусмотренных в утвержденном предельном уровне тарифов (цен, ставок сборов);
4) между фактическим и прогнозируемым уровнем затрат, связанных с изменением законодательства Республики Казахстан;
5) стоимости стратегических товаров.
Сноска. Пункт 50 с дополнением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13 июня 2007 года N 163-ОД
51. При рассмотрении обстоятельств непреодолимой силы учитывается кумулятивное воздействие каждого обстоятельства непреодолимой силы в течение всего оставшегося периода действия предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов).
52. Уполномоченный орган изменяет предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) по результатам анализа представляемых Субъектом отчетов и проведенной уполномоченным органом проверки Субъекта, в случае:
неисполнения прогнозируемой тарифной сметы в части объемов оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ), реализации инвестиционной программы и (или) инвестиционного проекта, ремонтно-восстановительных, капитальных, текущих и других видов ремонтных работ и при отсутствии динамики снижения уровня сверхнормативных потерь, предусмотренных при расчете предельного уровня тарифов ( цен, ставок сборов ) ;
при получении объема тарифного дохода менее 90 % от предусмотренного тарифного дохода при расчете предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов).
Сноска. Пункт 52 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13 июня 2007 года N 163-ОД

8. Еңсерілмес күш мән-жайлары туындаған кезде тарифтердің
(бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің өзгеруі
48. Бекітілген тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінде көзделген табыстарды толық көлемде алмауға әкелген еңсерілмес күш мән-жайлары туындаған жағдайда, тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің өзгеруі уәкілетті органның бастамасы бойынша не Субъектінің бастамасы бойынша жүргізіледі.
49. Уәкілетті орган, егер Субъектінің қаржы жағдайы оған тәуелсіз себептердің ықпалына едәуір шалдықса және инвестициялық бағдарламаны және (немесе) инвестициялық жобаны орындауға қауіп төндірсе, еңсерілмес күш мән-жайлары болды деп есептейді.
50. Еңсерілмес күш мән-жайларына:
1) валюта бағамының нақты және болжанып отырған деңгейінің және тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін бекіту кезінде көзделген бағамының арасындағы;
2) инфляция деңгейінің;
3) бекітілген тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінде көзделгеннен қарағанда реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемінің;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты шығындардың нақты және болжанып отырған деңгейлерінің арасындағы елеулі өзгеріс жатады;
5) стратегиялық тауарлардың құнының арасындағы елеулі өзгеріс жатады.
Ескерту. 50-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007.06.13. N 163 -НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Еңсерілмес күш мән-жайларын қарау кезінде тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейі қолданысының барлық қалған кезеңі ішінде еңсерілмес күштің әрбір мән-жайының кумулятивтік ықпал етуі ескеріледі.
52. Уәкілетті орган Субъекті ұсынатын есептерді талдау және уәкілетті орган Субъектіге жүргізген тексеру нәтижелері бойынша тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін:
болжанған тарифтік сметаны көрсетілетін реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) көлемдері, инвестициялық бағдарламаны және (немесе) инвестициялық жобаны, жөндеу-қалпына келтіру, күрделі, ағымдағы және жөндеу жұмыстарының басқа да түрлерін іске асыру бөлігінде орындамау және тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін есептеу кезінде көзделген нормативтен тыс ысыраптар деңгейінің төмендеу серпіні болмаған жағдайда;
тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін есептеу кезінде көзделген тарифтік табыстан 90% кем тарифтік табыстың көлемін алу;
Ескерту. 52-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007.06.13. N 163 -НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

52-1. Уполномоченный орган изменяет предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) в случае прекращения или изменения срока действия нормативов численности персонала субъекта.
Сноска. Пункт 52-1 дополнен приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13 июня 2007 года N 163-ОД
53. Уполномоченный орган принимает решение об утверждении временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) для возмещения потребителям убытков, причиненных субъектом естественной монополии незаконным завышением предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и (или) включением в предельный уровень тариф (цену, ставку сбора) стоимости фактически невыполненных работ.
54. Изменение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и (или) введение временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) производится по решению уполномоченного органа с начала месяца, следующего за принятием решения.
Приложение 1
к Правилам утверждения
предельного уровня тарифов
(цен, ставок сборов)
и тарифных смет на регулируемые
услуги (товары, работы)
субъектов естественных монополий
Сноска. Тарифная смета с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13 июня 2007 года N 163-ОД; от 29.11.2012 № 305-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Тарифная смета ___________________ на
(наименование СЕМ)
______________________________________
наименование вида
регулируемых услуг (товаров, работ)
Наиме-
нование
показа-
телей*
Ед.
изм.
При-
нято
в
дей-
ст-
вую-
щей
та-
риф-
ной
сме-
те
Фак-
ти-
чес-
кие
пока-
зате-
ли
за
пред-
шест-
вую-
щий
за-
кон-
чен-
ный
год
Фак-
ти-
чес-
кие
пока-
зате-
ли
за
пред-
шест-
вую-
щие
4
за-
кон-
чен-
ных
квар-
тала
Проект тарифной
сметы субъекта
за
весь
пе-
риод
реа-
лиза-
ции
проек-
та, в
том
числе
1-ый
(ба-
зовый)
год
реа-
лиза-
ции
проек-
та
2-ой
год
реа-
ли-
зации
проек-
та
i-й
год
реа-
лиза-
ции
проек-
та
I
Затраты
на производство товаров и предостав-
ление услуг,
всего,
в т. ч.
тыс.
тен-
ге
1
материальные
затраты,
всего,
в т.ч.
1.1
Сырье и материалы
-"-
1.2
покупные изделия
- " -
1.3
ГСМ
1.4
топливо
1.5
Энергия
2
Расходы
на оплату
труда,
всего,
в т. ч.
- " -
2.1
заработная
плата
производ-
ственного
персонала
2.2
социальный
налог
- " -
3
Амортизация
- " -
4
Ремонт,
всего,
в т. ч.
4.1
Капитальный
ремонт, не
приводящий
к увели-
чению
стоимости
основных
фондов
5
Прочие
затраты
(расшиф-
ровать)
- " -
II
Расходы
периода
всего,
в т.ч.
- " -
6
Общие и
админист-
ративные
расходы,
всего:
в том
числе:
- " -
6.1
Заработная
плата
админист-
ративного
персонала
- " -
6.2
социальный
налог
- " -
6.3
Налоги
- " -
6.4
Прочие
расходы
(расшиф-
ровать)
-"-
7
Расходы
на
выплату
вознаг-
раждений
-"-
III
Всего
затрат на
предостав-
ление услуг
- " -
IV
Доход
(РБА*СП)
- " -
V
Регули-
руемая
база
задейст-
вованных
активов
(РБА).
- " -
VI
Всего
доходов
- " -
VII
Объем
оказы-
ваемых
услуг
(товаров,
работ)
в
на-
ту-
раль-
ных
пока-
зате-
лях
VIII
Нормативные технические потери
%
в
на-
ту-
раль-
ных
пока-
зате-
лях
IX
Тариф
тен-
ге/
на
ед.
ока-
зы-
вае-
мых
ус-
луг
(то-
ва-
ров,
ра-
бот)
Справочно:
8
Среднесписочная
численность
персонала,
человек
в том числе:
8.1
производственного
- " -
8.2
административного
- " -
9
Среднемесячная
заработная плата,
всего, в т. ч.
тенге
9.1
призводственного
персонала
- " -
9.2
административного
персонала
- " -
10
Капитальный
ремонт, приводящий
к увеличению
стоимости основных
средств
тыс. тенге
11
Затраты,
осуществляемые
за счет прибыли
(расшифровать)
- " -
12
Текущий
(планово-
предупредительный)
ремонт,
выполняемый
хозяйственным
способом, всего,
в т. ч.
- " -

52-1. Уәкілетті орган субъектінің персонал саны нормативтерінің қолданылу мерзімі тоқтатылған немесе өзгерген жағдайда тарифтердің (бағаларды, алым ставкаларының) шекті деңгейін өзгертеді.
Ескерту. 52-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007.06.13. N 163 -НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Уәкілетті орган табиғи монополия субъектісінің тұтынушыларға тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін заңсыз көтерумен және (немесе) тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шекті деңгейіне іс жүзінде орындалмаған жұмыстардың құнын енгізумен келтірілген залалдарды өтеу үшін уақытша өтемдік тарифті (бағаны, алым ставкасын) бекіту туралы шешім қабылдайды.
54. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің өзгерілуі және (немесе) уақытша өтемдік тарифті (бағаны, алым ставкасын) енгізілуі уәкілетті органның шешімі бойынша шешім қабылданғаннан кейінгі айдың басынан бастап жүргізіледі.
Табиғи монополиялар субъектілерінің
реттеліп көрсетілетін қызметтері
(тауарлары, жұмыстары) тарифтерінің
(бағаларының, алымдар ставкаларының)
және тарифтік сметаларының шекті
деңгейін бекіту ережесіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2012.11.29 № 305-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
______________________________________________  ________________
реттеліп көрсетілетін қызметтер           ТМС-нің атауы
(тауарлар, жұмыстар) түрінің атауы          тарифтік смета
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Қолданыстағы тарифтік сметада қабылданды
Алдағы аяқталған жыл ішінде нақты көрсеткіштер
Алдағы аяқталған 4 тоқсан ішінде нақты көрсеткіштер
І
Тауарлар өндіруге және қызметтер ұсынуға арналған шығындар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
1
материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
1.1
Шикізат және материалдар
- " -
1.2
сатып алынатын бұйымдар
- " -
1.3
ЖЖМ
1.4
отын
1.5
Энергия
2
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде
- " -
2.1
өндірістік персоналдың жалақысы
2.2
әлеуметтік салық
- " -
3
Амортизация
- " -
4
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
4.1
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін күрделі жөндеу
5
Өзге шығындар (ажыратып жазу)
- " -
ІІ
Кезең шығыстары, барлығы, оның ішінде
- " -
6
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
- " -
6.1
Әкімшілік персоналдың жалақысы
- " -
6.2
әлеуметтік салық
- " -
6.3
Салықтар
- " -
6.4
Өзге шығыстар
(ажыратып жазу)
- " -
7
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
- " -
ІІІ
Қызметтер ұсынуға арналған барлық шығын
- " -
ІV
Табыс (АРБ*ПС)
- " -
V
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
- " -
Барлық табыс
- " -
VІІ
Көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі
заттай көрсеткіштерде
VІІІ
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
заттай көрсеткіштерде
ІХ
Тариф
теңге/көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) өлшеміне арналған
кестенің жалғасы
Субъекті  тарифтік сметасының  жобасы
жобаны іске асырудың барлық кезеңі ішінде, оның ішінде
жобаны іске асырудың 1 (негізгі) жылы
жобаны іске асырудың 2-жылы
жобаны іске асырудың і жылы
Анықтамалық:
8
Персоналдың тізім бойынша орташа саны,
адам
оның ішінде:
8.1
өндірістік
- " -
8.2
әкімшілік
- " -
9
Орташа айлық жалақы, барлығы, оның ішінде
теңге
9.1
өндірістік персоналдың
- " -
9.2
әкімшілік персоналдың
- " -
10
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі жөндеу
мың теңге
11
Пайданың есебінен жүзеге асырылатын шығындар (ажыратып жазу)
- " -
12
Шаруашылық тәсілмен орындалатын ағымдағы (жоспарлы-алдын алу) жөндеу, барлығы, оның ішінде
- " -

12.1
материалы
на ремонт
- " -
12.2
заработная плата
- " -
12.3
социальный налог
- " -
* затраты при необходимости могут быть расширены или дополнены
Приложение 2
к Правилам утверждения
предельного уровня тарифов
(цен, ставок сборов)
и тарифных смет на регулируемые
услуги (товары, работы)
субъектов естественных монополий
Отчет о реализации инвестиционной программы (проекта)
N
Наименование
показателей
Единица
измерения
i - й
год
действия
тарифа
(цены,
ставки
сбора)
Фактические
показатели
i - го
года
реализации
проекта
1
Материальные
затраты, всего,
в т.ч.
тыс.тенге
1.1
Сырье и материалы,
всего, в том числе
-"-
1.1.1
приобретенные в иностранной валюте
-"-
1.2
Покупные изделия
и полуфабрикаты,
всего, в том числе
-"-
1.2.1
приобретенные
в иностранной
валюте
-"-
1.3
ГСМ, всего,
в том числе
-"-
1.3.1
приобретенное
в иностранной
валюте
-"-
1.4
Топливо, всего,
в том числе
-"-
1.4.1
приобретенное в иностранной валюте
-"-
1.5
Электроэнергия,
всего, в том числе
-"-
1.5.1
приобретенная
в иностранной
валюте
-"-
2
Ремонт, всего,
в том числе
-"-
2.1
текущий ремонт
2.2
капитальный
ремонт,
не приводящий
к увеличению
стоимости
основных фондов
-"-
3
Прочие затраты *)
-"-
4
Износ основных
средств
5
Амортизация
нематериальных
активов
6
Прочие расходы -
всего, в том числе
-"-
6.1
командировочные
расходы
-"-
7
Налоговые платежи
и сборы , всего,
в том числе
7.1
налог на имущество
-"-
7.2
плата за
пользование
природными
ресурсами
-"-
8
Оплата услуг
сторонних
организаций, всего,
в том числе: *)
-"-
8.1
арендная плата
9
Другие затраты*),
всего, в том числе
-"-
9.1
Расходы
по выплате
вознаграждений
-"-

12.1
жөндеуге арналған  материалдар
- " -
12.2
жалақы
- " -
12.3
әлеуметтік салық
- " -
* - шығындар қажет болған жағдайда кеңейтілуі немесе
толықтырылуы мүмкін
Табиғи монополиялар субъектілерінің
реттеліп көрсетілетін қызметтері
(тауарлары, жұмыстары) тарифтерінің
(бағаларының, алымдар ставкаларының)
және тарифтік сметаларының шекті
деңгейін бекіту ережесіне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007.06.13. N 163 -НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру туралы есеп
N
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
Тариф (баға, алым ставкасы) қолданыста болған і-жылы
Жобаны іске асырудың і-жылдағы нақты көрсеткіштері
1
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
1.1
Шикізат және материалдар, барлығы, оның ішінде
- " -
1.1.1
шетел валютасында сатып алынғандар
- " -
1.2
Сатып алынатын бұйымдар және жартылай дайын фабрикаттар, барлығы, оның ішінде
- " -
1.2.1
шетел валютасында сатып алынғандар
- " -
1.3
ЖЖМ, барлығы, оның ішінде
- " -
1.3.1
шетел валютасында сатып алынған
- " -
1.4
Отын, барлығы, оның ішінде
- " -
1.4.1
шетел валютасында сатып алынған
- " -
1.5
Электр энергиясы, барлығы, оның ішінде
- " -
1.5.1
шетел валютасында сатып алынған
- " -
2
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
- " -
2.1
ағымдағы жөндеу
2.2
негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін күрделі жөндеу
- " -
3
Өзге шығындар*)
- " -
4
Негізгі құралдардың тозуы
5
Материалдық емес активтердің амортизациясы
- " -
6
Өзге шығыстар - барлығы, оның ішінде
- " -
6.1
іссапар шығыстары
- " -
7
Салық төлемдері мен алымдары, барлығы, оның ішінде
- " -
7.1
мүлікке арналған салық
- " -
7.2
табиғи ресурстарды пайдаланғаны үшін төлем
- " -
8
Бөгде ұйымдардың қызметтеріне ақы төлеу, барлығы, оның ішінде: *)
- " -
8.1
жалгерлік төлем
9
Басқа шығындар*), барлығы, оның ішінде
- " -
9.1
сыйақылар төлеу бойынша шығыстар
- " -

9.1.1
в иностранной
валюте
10
Фонд заработной
платы, всего,
в том числе:
10.1
производственный
персонал
-"-
10.2
вспомогательный
персонал
-"-
10.3
административный
персонал - всего,
из них
-"-
10.3.1
центральный аппарат
-"-
10.4
социальный налог
-"-
11
Всего расходов
12
Финансирование
затрат на
капитальные
вложения по годам,
всего,
в том числе:
-"-
12.1
Строительство - всего, из них
-"-
12.1.1
собственное
строительство
хозяйственным
способом
-"-
12.1.2
машины и
оборудование,
передаточные
устройства
-"-
12.1.3
транспортные устройства
-"-
12.1.4
на покупку
нематериальных
активов, всего,
в том числе:
-"-
12.1.4.1
на создание и
приобретение
компьютерного
и программного
обеспечения
-"-
13
Прибыль к
распределению,
в т. ч.
-"-
13.1
возврат
капитальных
вложений
-"-
13.2
выплаты
обязательств
по займам
-"-
14
Объем
оказываемых услуг
(товаров, работ)
в нату-
ральных
пока-
зателях
15
объем покупной
продукции
для дальнейшей
передачи
потребителям,
всего
млн. тенге
в
нату-
ральных
пока-
зателях
16
объем
произведенной
продукции
(товаров, услуг),
используемых на
собственные
нужды по
нормативу,
утвержденному
уполномоченным
органом, всего
млн. тенге
в
нату-
ральных
пока-
зателях
17
Нормативные
технические
потери
млн. тенге
в
нату-
ральных
пока-
зателях
18
Фактические
потери от
общего объема
%
в
нату-
ральных
пока-
зателях
*)  прилагается в обязательном порядке расшифровки затрат
**) прилагается в обязательном порядке расчет амортизационных
отчислений
Приложение 3
к Правилам утверждения
предельного уровня тарифов
(цен, ставок сборов)
и тарифных смет на регулируемые
услуги (товары, работы)
субъектов естественных монополий
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 29.11.2012 № 305-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчет об исполнении тарифной сметы на
______________________________________________________
наименование вида регулируемых услуг (товаров, работ)
Наименование
показателей*
Единица измерения
Предус-
мотрено
в ут-
вержден-
ной
тарифной
смете
Факти-
чески
сложив-
шиеся
показа-
тели
тарифной
сметы
Откло-
нение
в %
при-
чины
откло-
нения
Затраты на
производство
товаров и
предоставление
услуг, всего,
в т. ч.
тыс.
тенге
материальные
затраты, всего,
в т.ч.
- " -
Сырье и материалы
- " -
покупные изделия
- " -
ГСМ
- " -
топливо
- " -
Энергия
- " -
Расходы на
оплату труда,
всего, в т. ч.
- " -
заработная плата
производственного
персонала
- " -
социальный налог
- " -
Амортизация
- " -
Ремонт, всего,
в т. ч.
- " -
Капитальный
ремонт, не
приводящий к
увеличению
стоимости
основных фондов
- " -
Прочие затраты
(расшифровать)
- " -
Расходы периода
всего, в т.ч.
- " -
Общие и
административные
расходы, всего:
в том числе:
- " -
Заработная плата
административного
персонала
- " -
социальный налог
- " -
Налоги
- " -
Прочие расходы
(расшифровать)
- " -
Расходы на
выплату
вознаграждений
- " -
Всего затрат на
предоставление
услуг
- " -
Доход (РБА*СП)
- " -
Регулируемая
база
задействованных
активов (РБА).
- " -
Всего доходов
- " -
Объем
оказываемых
услуг (товаров,
работ)
в нату-
ральных
показа-
телях
Нормативные
технические
потери
%
Тариф
тенге/
на ед.
оказы-
ваемых
услуг
(товаров,
работ)
* - затраты при необходимости могут быть расширены или дополнены
Приложение 4
к Правилам утверждения
предельного уровня тарифов
(цен, ставок сборов)
и тарифных смет на регулируемые
услуги (товары, работы)
субъектов естественных монополий
Наименование показателей
Единица измерения
1
квар-
тал
2
квар-
тал
3
квар-
тал
4
квар-
тал
....
Обязательства
по выплате:
тыс. $*
млн.тенге*
процентов за
кредиты
тыс. $
млн.тенге
комиссионных
выплат, премий
и т.д.
тыс. $
млн.тенге
основной суммы
займа
тыс. $
млн.тенге
Направлено в
резервный
фонд
тыс. $
млн.тенге
Фактическое
наличие средств
в резервном
фонде на конец
отчетного
периода
тыс. $
млн.тенге
Суммы
начисления
вознаграждения
на накопленные
средства
тыс. $
млн.тенге
* В случае, если займы в национальной валюте, то направляется
только информация по выплатам в тенге. В случае, если займы взяты
в иностранной валюте, то информация представляется в двух
измерениях: иностранной валюте, в национальной валюте по
фактическому курсу оплаты обязательств по полученным займам.
** Указывать курс тенге к доллару США.

9.1.1
шетел валютасында
10
Жалақы қоры, барлығы, оның ішінде:
10.1
өндірістік персонал
- " -
10.2
көмекші персонал
- " -
10.3
әкімшілік персонал - барлығы, олардан
- " -
10.3.1
орталық аппарат
- " -
10.4
әлеуметтік салық
- " -
11
Барлық шығыс
12
Жылдар бойынша күрделі қаржы жұмсалымдарына арналған шығындарды қаржыландыру, барлығы, оның ішінде:
- " -
12.1
Құрылыс - барлығы, олардан
- " -
12.1.1
шаруашылық тәсілмен салынған меншік құрылыс
- " -
12.1.2
машиналар мен жабдықтар, табыстау құрылғылары
- " -
12.1.3
көлік құрылғылары
- " -
12.1.4
материалдық емес активтерді сатып алуға, барлығы, оның ішінде:
- " -
12.1.4.1
компьютерлік және бағдарламалық қамтамасыз етуді жасауға және сатып алуға
- " -
13
Бөлуге арналған пайда, оның ішінде
- " -
13.1
күрделі қаржы салымдарын қайтару
- " -
13.2
қарыздар бойынша міндеттемелерді төлеу
- " -
14
Көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі
заттай  көрсеткіштерде
15
Тұтынушыларға одан әрі беру үшін сатып алынатын өнімнің көлемі, барлығы
млн. теңге
заттай көрсеткіштерде
16
уәкілетті орган бекіткен норматив бойынша өзінің мұқтажына пайдаланылатын өндірілген өнімнің (тауарлардың, қызметтердің) көлемі, барлығы
млн. теңге
заттай көрсеткіштерде
17
Нормативтік  техникалық ысыраптар
млн. теңге
заттай көрсеткіштерде
18
Жалпы көлемнен түсетін нақты ысыраптар
%
заттай көрсеткіштерде
*) шығындардың ажыратып жазылуы міндетті түрде қоса берілді
**) амортизациялық аударымдардың есебі міндетті түрде қоса берілді
Табиғи монополиялар субъектілерінің
реттеліп көрсетілетін қызметтері
(тауарлары, жұмыстары) тарифтерінің
(бағаларының, алымдар ставкаларының)
және тарифтік сметаларының шекті
деңгейін бекіту ережесіне
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2012.11.29 № 305-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
_________________________________________
реттеліп көрсетілетін қызметтер         тарифтік сметаның
(тауарлар, жұмыстар) түрінің атауы       атқарылуы туралы есеп
Көрсеткіштердің  атауы*
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада  көзделген
Тарифтік сметаның нақты  қалыптасқан  көрсеткіштері
% ауытқу
ауытқудың  себептері
Тауарларды өндіру мен қызметтерді ұсыну шығындары
мың теңге
материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
- " -
Шикізат және материалдар
- " -
сатып алынатын бұйымдар
- " -
ЖЖМ
- " -
отын
- " -
Энергия
- " -
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде
- " -
өндірістік персоналдың жалақысы
- " -
әлеуметтік салық
- " -
Амортизация
- " -
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
- " -
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін күрделі жөндеу
- " -
Өзге шығындар (ажыратып жазу)
- " -
Кезең шығыстары, барлығы, оның ішінде
- " -
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
- " -
Әкімшілік персоналдың жалақысы
- " -
әлеуметтік салық
- " -
Салықтар
- " -
Өзге шығыстар (ажыратып жазу)
- " -
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
- " -
Қызметтер ұсынуға арналған барлық шығын
- " -
Табыс (АРБ*ПС)
- " -
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
- " -
Барлық табыс
- " -
Көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі
заттай көрсеткіштерде
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
Тариф
теңге/көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) өлшеміне арналған
* - шығындар қажет болған жағдайда кеңейтілуі немесе
толықтырылуы мүмкін
Табиғи монополиялар субъектілерінің
реттеліп көрсетілетін қызметтері
(тауарлары, жұмыстары) тарифтерінің
(бағаларының, алымдар ставкаларының)
және тарифтік сметаларының шекті
деңгейін бекіту ережесіне
4-қосымша
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
...
Төлем бойынша міндеттемелер:
мың $*
млн. теңге*
кредиттер үшін проценттер
мың  $
млн. теңге
комиссиялық төлемақы, сыйақылар, және т.б.
мың $
млн. теңге
қарыздың негізгі сомасы
мың $
млн. теңге
Резервтік қорға жіберілді
мың $
млн. теңге
Есепті кезең аяғында резервтік қорда қаражаттардың нақты болуы
мың $
млн. теңге
Жинақталған қаражатқа сыйақы есептеу сомалары
мың  $
млн. теңге
* Егер қарыздар ұлттық валютада болған жағдайда, онда тек
теңгемен төлемдер бойынша ақпарат жіберіледі. Егер қарыздар шетел
валютасымен алынған жағдайда, онда ақпарат екі өлшемде: шетел
валютасымен, алынған қарыздар бойынша міндеттемелерін төлемнің
нақты бағамы бойынша ұлттық валютада беріледі.
** АҚШ-тың долларына теңгенің бағамын көрсету.