Об утверждении Правил определения размера и порядка оказания жилищной помощи
Решение Курчатовского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 22 июля 2010 года N 27/212-IV. Зарегистрировано Управлением юстиции города Курчатова Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 11 августа 2010 года за N 5-3-94. Утратило силу - решением Курчатовского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 14 сентября 2018 года № 24/191-VI
Сноска. Утратило силу - решением Курчатовского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 14.09.2018 № 24/191-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
Сноска. Заголовок решения на государственном языке в новой редакции, заголовок на русском языке остается без изменений в соответствии с решением Курчатовского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.12.2013 № 20/136-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлениями Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникации социально-защищаемым гражданам", от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 апреля 2015 года № 319 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере жилищно-коммунального хозяйства" Курчатовский городской маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула - в редакции решения Курчатовского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 16.06.2016 № 5/30-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила определения размера и порядка оказания жилищной помощи.
2. Признать утратившими силу решения Курчатовского городского маслихата согласно приложению.

Тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін белгілеу Қағидасын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қалалық мәслихатының 2010 жылғы 22 шілдедегі N 27/212-IV шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Курчатов қаласындағы Әділет басқармасында 2010 жылғы 11 тамызда N 5-3-94 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қалалық мәслихатының 2018 жылғы 14 қыркүйектегі № 24/191-VI шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қалалық мәслихатының 14.09.2018 № 24/191-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қалалық мәслихатының 27.12.2013 № 20/136-V шешімімен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "ереже", "ережесі", "ережелер", "ережелермен" сөздері тиісінше "қағида", "қағидасы", "қағидалар", "қағидалармен" деген сөздермен ауыстырылды - Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қалалық мәслихатының 27.12.2013 № 20/136-V шешімімен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының 97-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы", 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" қаулыларына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 9 сәуірдегі № 319 "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес Курчатов қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қалалық мәслихатының 16.06.2016 № 5/30-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін белгілеу қағидасы бекітілсін.
2. Курчатов қалалық мәслихатының шешімдері қосымшаға сәйкес күші жойылды деп танылсын.

3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии, секретарь
Курчатовского городского
маслихата Ш. ТУЛЕУТАЕВ
Утвержден решением
Курчатовского городского
маслихата от 22 июля
2010 года № 27/212-IV
Правила определения размера и порядка оказания жилищной помощи
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", постановлениями Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифа абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 апреля 2015 года № 319 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере жилищно-коммунального хозяйства" и определяют размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам).
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Курчатовского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 16.06.2016 № 5/30-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в данной местности на оплату:
расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилищах или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
потребления коммунальных услуг семьями (гражданами), являющимися собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимися собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища в порядке, установленном законодательством в области связи;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.

3. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы, Курчатов
қалалық мәслихатының хатшысы Ш. ТӨЛЕУТАЕВ
Курчатов қалалық
мәслихатының 2010 жылғы
22 шілдедегі № 27/212-IV
шешімімен бекітілген
Тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін белгілеу қағидасы
1. Жалпы қағидалар
1. Осы аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы", 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" қаулыларына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 9 сәуірдегі № 319 "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді және аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері және тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қалалық мәслихатының 16.06.2016 № 5/30-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
2. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен осы елді мекенде тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға):
жекешелендiрiлген тұрғынжайларда тұратын немесе мемлекеттiк тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлердi) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарды;
тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді тұтынуға;
байланыс саласында заңнамада белгіленген тәртіппен тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтеріне;
жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысына ақы төлеуге.
Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретінде айқындалады.

Сноска. Пункт 2 - в редакции решения Курчатовского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.12.2013 N 20/136-V (вводится в действие с 01.01.2014); с изменениями, внесенными решением Курчатовского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.01.2015 № 32/224-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Поставщики коммунальных услуг представляют в уполномоченный орган тарифы на коммунальные услуги, их изменения, согласованные с уполномоченным органом по регулированию естественных монополий и защите конкуренции. При расчете жилищной помощи учитываются потери тепла, предъявляемые услугодателями, в пределах социальных норм площади жилья.
2. Порядок назначения жилищной помощи
4. Государственную услугу "Назначение жилищной помощи" оказывает государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Курчатова Восточно-Казахстанской области" (далее - уполномоченный орган).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" и веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz".
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения Курчатовского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 16.06.2016 № 5/30-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Жилищная помощь назначается ежеквартально при условии регулярной оплаты текущих платежей за коммунальные услуги с месяца ее назначения.
Сноска. Пункт 5 - в редакции решения Курчатовского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 23.12.2014 № 30/212-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Основанием для предоставления жилищной помощи является решение уполномоченного органа.
7. При повторном обращении жилищная помощь назначается за квартал независимо от времени представления документов в текущем квартале. В случае если документы в текущем квартале не предоставлены, начисление жилищной помощи осуществляется с месяца обращения.
8. Жилищная помощь назначается с месяца, в котором подано заявление со всеми необходимыми документами. Документы для назначения жилищной помощи принимаются до 25 числа последнего месяца текущего квартала.
9. Не имеют права на получение жилищной помощи семьи:
1) имеющие на праве собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем;

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қалалық мәслихатының 27.12.2013 № 20/136-V шешімімен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қалалық мәслихатының 27.01.2015 № 32/224-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
3. Коммуналдық қызметтерді жеткізушілер уәкілетті органға табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі уәкілетті органмен келісілген коммуналдық қызметтерге тарифтерді, олардың өзгерістерін ұсынады. Тұрғын үй көмегін есептеу кезінде қызмет көрсетушілермен ұсынылған жылудың шығындалуы тұрғын үй алаңының әлеуметтік нормалары шегінде есепке алынады.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі
4. "Тұрғын үй көмегін тағайындау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді "Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - уәкілетті орган) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы және "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қалалық мәслихатының 16.06.2016 № 5/30-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Тұрғын үй көмегі коммуналдық қызметтер үшін ағымдағы төлемдерді оны тағайындаған айдан бастап тұрақты төлеген жағдайда тоқсан сайын тағайындалады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қалалық мәслихатының 23.12.2014 № 30/212-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Уәкілетті органның шешімі тұрғын үй көмегін беруге негіз болып табылады.
7. Қайталанған өтініш кезінде тұрғын үй көмегі ағымдағы тоқсанға құжаттарды ұсыну мерзімінен тәуелсіз тоқсанға тағайындалады. Егер ағымдағы тоқсанда құжаттар ұсынылмаған жағдайда тұрғын үй көмегін есептеу өтініш берген айдан бастап жүзеге асырылады.
8. Тұрғын үй көмегі барлық құжаттарымен бірге өтініш берген айдан бастап тағайындалады. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін құжаттар ағымдағы тоқсанның соңғы айының 25-іне дейін қабылданады.
9. Тұрғын үй көмегін алуға келесі отбасылардың құқылары жоқ:
1) Жеке меншігінде бір бірліктен артық тұрғын үйі (үйі, пәтері) бар немесе тұрғын үй жайын жалға (жалдауға) берген;

2) имеющие в составе трудоспособных лиц, которые не работают, не учатся, не служат в армии и не зарегистрированы в уполномоченном органе по вопросам занятости, за исключением:
лиц, осуществляющих уход за инвалидами первой и второй групп, детьми-инвалидами в возрасте до 18 лет (при предоставлении справки медико-социальной экспертизы), лицами старше восьмидесяти лет (при предоставлении заключения врачебно-консультативной комиссии медицинской организации);
лиц, состоящих на учете в туберкулезном, онкологическом диспансерах, не имеющих группы инвалидности (при предоставлении справки из лечебного учреждения);
матерей, занятых воспитанием ребенка в возрасте до трех лет, а так же занятых воспитанием четырех и более несовершеннолетних детей – до достижения младшим ребенком девяти лет;
3) имеющие в составе лиц, состоящих в законном браке, которые не знают (не указывают) местонахождение супруга и не обращались по этому вопросу в правоохранительные органы.
4) если родители разведены и не подали иск о взыскании алиментов на проживающих с ними детей.
10. Семьи, в которых безработные члены семьи без уважительных причин отказались от предложенной работы или трудоустройства, самовольно прекратившие участие в общественных работах, обучение или переобучение, теряют право на получение жилищной помощи до возобновления трудоустройства, обучения или переобучения.
11. Расходы по электроснабжению, содержанию жилья берутся в расчет по квитанциям – счетам, средние за квартал, предшествующие кварталу обращения. Расходы по теплоснабжению, водоснабжению, канализации, мусороудалению, услугам связи берутся по тарифам услугодателей.
Сноска. Пункт 11 - в редакции решения Курчатовского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.12.2013 № 20/136-V (вводится в действие с 01.01.2014).
12. Расходы, принимаемые к расчету для потребителей, имеющих приборы учета потребления коммунальных услуг, определяются по фактическим затратам за предыдущий квартал или за последний квартал, в котором услуги оказывались в полном объеме на основании показаний приборов учета. Расходы, принимаемые к расчету в апреле месяце, берутся по фактическим затратам согласно предъявленным счетам за апрель.
13. В случае отсутствия в домах централизованного отопления, размер оплаты за отопление и горячее водоснабжение рассчитывается из начисленной суммы за электроэнергию согласно социальным нормам.
14. С целью поддержки семей, в состав которых входят пенсионеры, инвалиды, дети-инвалиды, круглые сироты, опекаемые, четверо и более несовершеннолетних детей, при расчете жилищной помощи доход корректируется (вычитается) на два месячных расчетных показателя, установленного на соответствующий период времени законодательным актом Республики Казахстан.

2) құрамында жұмысқа жарамды, бірақ жұмыс істемейтін, оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтін және жұмыспен қамту мәселелері бойынша уәкілетті органда тіркелмеген тұлғалары бар, келесі тұлғаларды қоспағанда:
бірінші және екінші топтағы мүгедектерді күтумен айналысатын, 18 жасқа дейінгі мүгедек–балаларды күтумен айналысатын (медициналық-әлеуметтік сараптамадан анықтама ұсынған жағдайда), сексен жастан асқан тұлғаларды (медициналық ұйымның дәрігерлік-кеңес комиссиясының қорытындысын ұсынған жағдайда);
туберкулез, онкологиялық диспансерде есепте тұрған, мүгедек топтарында жоқ адамдар (емделу мекемесінен анықтама ұсынған жағдайда);
үш жасқа дейінгі баланы тәрбиелеумен айналысатын, сондай-ақ кіші баласы тоғыз жасқа келгенше-төрт немесе одан да көп кәмелетке толмаған балаларды тәрбиелеумен айналысатын аналарды;
3) құрамында заңды некеде тұрған, бірақ жұбайының тұрғылықты жерін білмейтін (көрсетпейтін) және осы мәселе бойынша құқық қорғау органдарына өтініш жасамаған тұлғалары бар;
4) егер ата-аналары ажырасқан және өздерімен бірге тұратын балаларына алимент өндіру туралы талап бермеген болса.
10. Отбасының жұмыссыз мүшелері ұсынған жұмыстан немесе жұмысқа орналасудың дәлелсіз себептермен бас тартқан, өз еркімен қоғамдық жұмыстарға қатысуды, оқуды немесе қайта оқуды тоқтатқан отбасылар жұмысқа орналасуды, оқуды және қайта оқуды қайта бастағанға дейін тұрғын үй көмегін алу құқығынан айырылады.
11. Электрмен қамту, тұрғын үйді ұстау бойынша шығындар, өткен тоқсандағы айналымның орташа тоқсандық шот-түбіртектері бойынша есептеледі. Жылумен қамту, сумен қамту, канализация, қоқыс шығару, байланыс қызметтерінің шығындары қызмет көрсететіндер тарифінен алынады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қалалық мәслихатының 27.12.2013 № 20/136-V шешімімен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
12. Коммуналдық қызметті тұтыну есеп құрылғысы бар, тұтынушылар үшін есепке алынатын шығындар, есеп құрылғысының көрсеткіші негізінде толық көлемде қызметтер көрсетілген алдыңғы тоқсанда немесе соңғы тоқсандағы нақты шығындар бойынша анықталады. Сәуір айындағы есептеуге алынатын шығындар сәуір айындағы түбіртектерді ұсынуға сәйкес нақты шығындар бойынша алынады.
13. Үйлерде орталықтандырылған жылу болмаған жағдайда жылу мен ыстық сумен қамтамасыз етуге төлем мөлшері электр энергиясына есептелген сомадан әлеуметтік нормаларға сәйкес есептеледі.
14. Құрамында зейнеткерлер, мүгедектер, мүгедек балалар, толық жетімдер, қамқорлықтағылар, төрт және одан да көп кәмелеттік жасқа толмаған балалары бар отбасыларды қолдау мақсатында тұрғын үй көмегін есептегенде кіріс Қазақстан Республикасы заңнамалық актілері мен уақыттың сәйкес кезеңіне белгіленген екі айлық есептік көрсеткішке түзетіледі (кемітіледі).

15. При назначении жилищной помощи применяются следующие условия:
1) заявитель находится в законном браке, но супруг не прописан по данному адресу - учитываются доходы обоих супругов и жилищная помощь назначается по адресу ходатайствующего о жилищной помощи супруга;
2) у заявителя прописан ребенок до 18 лет, родители которого прописаны в другом месте - ходатайствующий должен представить также справку о доходах родителей ребенка.
16. Необоснованно полученные суммы жилищной помощи подлежат возврату получателем в добровольном порядке, а в случае отказа в установленном законодательством порядке.
3. Размер жилищной помощи и нормативы содержания жилища и
потребления коммунальных услуг
17. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Сноска. Пункт 17 - в редакции решения Курчатовского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.12.2013 № 20/136-V (вводится в действие с 01.01.2014).
18. При расчете жилищной помощи с учетом взносов на капитальный ремонт и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилища и потребления коммунальных услуг устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 10 %.
19. исключен - решением Курчатовского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 26.06.2012 N 5/38-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
20. При расчете размера жилищной помощи учитываются следующие нормы
1) площади:
для одиноко проживающих граждан - 35 кв. м;
для семьи из 2-х человек - 45 кв. м
для семьи из 3-х человек - 55 кв. м;
для семьи из 4-х и более человек - по 15 кв. м. на каждого, но не более 90 кв. м;
2) расхода на содержание жилья - 20 тенге за 1 кв. м;
3) потребления электроэнергии
при проживании 1 человека – 90 кВт;
при проживании более 1- го человека по 45 кВт на каждого.
4. Исчисление совокупного дохода граждан (семьи), претендующих
на получение жилищной помощи
21. Исчисление совокупного дохода семьи (гражданина) осуществляется в соответствии с Правилами исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 7412, опубликовано в газете "Казахстанская правда" от 31 марта 2012 года № 86).

15. Тұрғын үй көмегін тағайындаған кезде келесі шарттар қолданылады:
1) үміткер заңды некеде болса, бірақ зайыбы сол мекен-жай бойынша тіркелмеген болса, ерлі-зайыптылардың екеуінің де табыстары есептеледі және жәрдемақы өтініш білдірушінің мекен-жайы бойынша тағайындалады.
2) өтініш берушінің үйінде ата-ана құқығынан айырылмаған және басқа жерде тіркелген ата-анасы бар 18 жасқа дейінгі бала тіркелген жағдайда, өтініш беруші ол баланың ата-анасының табыстарын растауы тиіс;
16. Тұрғын үй көмегінен негізсіз алынған сомалар алушымен ерікті түрде, ал бас тартқан жағдайда заңнамамен белгіленген тәртіпте қайтаруға жатады.
3. Тұрғын үй көмегінің мөлшері және тұрғын үйді ұстау және коммуналдық
қызметтерді тұтыну нормативтері
17. Тұрғын үй көмегі тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтер мен телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтеріне, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысына арналған шығындардың сомма аралық айырмасы ретінде анықталады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қалалық мәслихатының 27.12.2013 № 20/136-V шешімімен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
18. Кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарды есепке алумен тұрғын үй көмегін есептегенде отбасын шекті жол берілетін шығыстарының үлесі отбасының жиынтық кірісінің 20% мөлшерінде, 10%-ды есептеусіз белгіленеді.
19. Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қалалық мәслихатының 2012.06.26 N 5/38-V (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
20. Тұрғын үй көмегін есептеген жағдайда мынадай нормалар есепке алынады:
1) аудан нормасы:
жалғыз тұратын азаматтар үшін – 35 шаршы метр;
2 адамнан тұратын отбасы үшін – 45 шаршы метр;
3 адамнан тұратын отбасы үшін – 55 шаршы метр;
4 және одан да көп адамнан тұратын отбасы үшін - әрқайсысына – 15 шаршы метр, бірақ 90 шаршы метрден көп емес;
2) үйді ұстауға шығындар - 1 шаршы метрге 20 теңге;
3) электроэнергияны тұтыну:
1 адам тұрған жағдайда – 90 кВТ;
1 немесе одан да көп адам тұрған жағдайда, әр қайсысына – 45 кВт.
4. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер азаматтардың (отбасылардың)
жиынтық кірісін есептеу
21. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу тәртібі Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде 7412 нөмірімен тіркелген, "Казахстанская правда" газетінің 2012 жылғы 31 наурыздағы № 86 санында жарияланған) тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 21 - в редакции решения Курчатовского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 23.12.2014 № 30/212-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При начислении жилищной помощи семьям, имеющим в своем составе студентов, обучающихся на договорной основе очной формы обучении в высших и средних специальных учебных заведениях, совокупный доход семьи не может быть меньше размера ежемесячной оплаты за обучение, а при наличии кредитных обязательств - не менее размера ежемесячного взноса.
23. исключен решением Курчатовского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 23.12.2014 № 30/212-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Финансирование и выплата жилищной помощи
24. Жилищная помощь оказывается за счет бюджетных средств и выплачивается один раз в квартал.
25. Выплата жилищной помощи осуществляется через банки второго уровня, путем зачисления на счета получателей.
6. Заключительные положения
26. Отношения, не урегулированные настоящими Правилами, регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к решению внеочередной
27 сессии Курчатовского
городского маслихата
от 22 июля 2010 года
№ 27/212-IV
ПЕРЕЧЕНЬ
решений Курчатовского городского маслихата, признанных утратившими силу
Решение от 16 октября 2008 года № 12/95-IV "О Правилах предоставления малообеспеченным гражданам жилищной помощи на содержание жилья и оплату жилищно-коммунальных услуг по городу Курчатову", (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 5-3-61, опубликовано в областных газетах "Дидар" от 06 ноября 2008 года № 149-150, "Рудный Алтай" от 01 ноября 2008 года № 160-161).
Решение от 23 апреля 2009 года № 18/138-IV "О внесении изменений в решение от 16 октября 2008 года № 12/95-IV "О Правилах предоставления малообеспеченным гражданам жилищной помощи на содержание жилья и оплату жилищно-коммунальных услуг по городу Курчатову", (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 5-3-73, опубликовано в областных газетах "Дидар" от 16 мая 2009 года № 70-71, "Рудный Алтай" от 18 мая 2009 года № 74).
Решение от 23 июля 2009 года № 20/149-IV "О внесении изменений в решение от 23 апреля 2009 года № 18/138-IV "О внесении изменений в решение от 16 октября 2008 года № 12/95-IV "О Правилах предоставления малообеспеченным гражданам жилищной помощи на содержание жилья и оплату жилищно-коммунальных услуг по городу Курчатову", (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 5-3-80, опубликовано в областных газетах "Дидар" от 07 августа 2009 года № 127-128, "Рудный Алтай" от 27 августа 2009 года № 133-134).

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қалалық мәслихатының 23.12.2014 № 30/212-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Құрамында жоғары және арнаулы орта оқу орындарының күндізгі бөлімінде шарттық негізде оқитын студенттері бар отбасыларға тұрғын үй көмегін есептегенде отбасының кіріс жиынтығы ай сайынға оқуға төленетін ақы мөлшерінен төмен болмауы, ал несилік міндеттемелер болғанда – ай сайынға жарналар мөлшерінен кем болмауға тиіс.
23. Алып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Курчатов қалалық мәслихатының 23.12.2014 № 30/212-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Тұрғын үй көмегінің қаржылындыруы мен төлемі
24. Тұрғын үй көмегі бюджет қаражаттарының есебінен көрсетіледі және тоқсанына бір рет төленеді.
25. Тұрғын үй көмегінің төлемі алушылардың дербес есеп – шоттарына есепке алу жолымен екінші деңгейдегі банктер арқылы жүргізіледі.
6. Қорытынды қағидалар
26. Осы қағидалармен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі.
Курчатов қалалық
мәслихатының кезектен тыс
27 сессиясының 2010 жылғы
22 шілдедегі № 27/212-IV
шешіміне қосымша
Курчатов қалалық мәслихатының күштері жойылды
деп танылған шешімдер ТІЗБЕСІ
"Курчатов қаласындағы тұрмысы төмен азаматтарға тұрғын үй-коммуналдық қызметке ақы төлеу және тұрғын үйді ұстауға арналған тұрғын үй көмегін ұсыну қағидалары туралы" 2008 жылғы 16 қазандағы № 12/95-IV шешім, (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне 5-3-61 нөмірімен тіркелген, облыстық "Дидар" газетінің 2008 жылғы 06 қарашадағы № 149-150, "Рудный Алтай" газетінің 2008 жылғы 01 қарашадағы № 160-161 сандарында жарияланған);
"Курчатов қаласындағы тұрмысы төмен азаматтарға тұрғын үй-коммуналдық қызметке ақы төлеу және тұрғын үйді ұстауға арналған тұрғын үй көмегін ұсыну қағидалары туралы" 2008 жылғы 16 қазандағы № 12/95-IV шешімге өзгертулер енгізу туралы" 2009 жылғы 23 сәуірдегі № 18/138-IV шешім, (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне 5-3-73 нөмірімен тіркелген, облыстық "Дидар" газетінің 2009 жылғы 16 мамырдағы № 70-71, "Рудный Алтай" газетінің 2009 жылғы 18 мамырдағы № 74 сандарында жарияланған);
"Курчатов қаласындағы тұрмысы төмен азаматтарға тұрғын үй-коммуналдық қызметке ақы төлеу және тұрғын үйді ұстауға арналған тұрғын үй көмегін ұсыну қағидалары туралы" 2008 жылғы 16 қазандағы № 12/95-IV шешімге өзгертулер енгізу туралы" 2009 жылғы 23 сәуірдегі № 18/138-IV шешімге өзгертулер енгізу туралы" 2009 жылғы 23 шілдедегі № 20/149-IV шешім, (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне 5-3-80 нөмірімен тіркелген, облыстық "Дидар" газетінің 2009 жылғы 07 тамыздағы № 127-128, "Рудный Алтай" газетінің 2009 жылғы 27 тамыздағы № 133-134 сандарында жарияланған);

Решение от 27 октября 2009 года № 21/168-IV "О внесении изменений в решение от 16 октября 2008 года № 12/95-IV "О Правилах предоставления малообеспеченным гражданам жилищной помощи на содержание жилья и оплату жилищно-коммунальных услуг по городу Курчатову", (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 5-3-83, опубликовано в областных газетах "Дидар" от 14 ноября 2009 года № 197-198, "Рудный Алтай" от 13 ноября 2009 года № 179-180).
Секретарь Курчатовского
городского маслихата Ш. ТУЛЕУТАЕВ

"Курчатов қаласындағы тұрмысы төмен азаматтарға тұрғын үй-коммуналдық қызметке ақы төлеу және тұрғын үйді ұстауға арналған тұрғын үй көмегін ұсыну қағидалары туралы" 2008 жылғы 16 қазандағы № 12/95-IV шешімге өзгертулер енгізу туралы" 2009 жылғы 27 қазандағы № 21/168-IV шешім, (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне 5-3-83 нөмірімен тіркелген, облыстық "Дидар" газетінің 2009 жылғы 14 қарашадағы № 197-198, "Рудный Алтай" газетінің 2009 жылғы 13 қарашадағы № 179-180 сандарында жарияланған) шешімдердің күші жойылды деп танылсын.
Курчатов қалалық мәслихатының
хатшысы Ш. ТӨЛЕУТАЕВ